743700IE9NQGF9YZAI972023-10-012024-12-31743700IE9NQGF9YZAI972022-10-012023-09-30743700IE9NQGF9YZAI972024-12-31743700IE9NQGF9YZAI972023-09-30743700IE9NQGF9YZAI972022-10-01ifrs-full:IssuedCapitalMember743700IE9NQGF9YZAI972022-10-01ifrs-full:OtherReservesMember743700IE9NQGF9YZAI972022-10-01ifrs-full:TreasurySharesMember743700IE9NQGF9YZAI972022-10-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700IE9NQGF9YZAI972022-10-01ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares743700IE9NQGF9YZAI972022-10-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700IE9NQGF9YZAI972022-10-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700IE9NQGF9YZAI972022-10-01743700IE9NQGF9YZAI972022-10-012023-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember743700IE9NQGF9YZAI972022-10-012023-09-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700IE9NQGF9YZAI972022-10-012023-09-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700IE9NQGF9YZAI972022-10-012023-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700IE9NQGF9YZAI972022-10-012023-09-30ifrs-full:OtherReservesMember743700IE9NQGF9YZAI972022-10-012023-09-30ifrs-full:TreasurySharesMember743700IE9NQGF9YZAI972023-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember743700IE9NQGF9YZAI972023-09-30ifrs-full:OtherReservesMember743700IE9NQGF9YZAI972023-09-30ifrs-full:TreasurySharesMember743700IE9NQGF9YZAI972023-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700IE9NQGF9YZAI972023-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember743700IE9NQGF9YZAI972023-09-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700IE9NQGF9YZAI972023-09-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700IE9NQGF9YZAI972023-10-01ifrs-full:IssuedCapitalMember743700IE9NQGF9YZAI972023-10-01ifrs-full:OtherReservesMember743700IE9NQGF9YZAI972023-10-01ifrs-full:TreasurySharesMember743700IE9NQGF9YZAI972023-10-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700IE9NQGF9YZAI972023-10-01ifrs-full:RetainedEarningsMember743700IE9NQGF9YZAI972023-10-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700IE9NQGF9YZAI972023-10-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700IE9NQGF9YZAI972023-10-01743700IE9NQGF9YZAI972023-10-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700IE9NQGF9YZAI972023-10-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700IE9NQGF9YZAI972023-10-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700IE9NQGF9YZAI972023-10-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700IE9NQGF9YZAI972024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700IE9NQGF9YZAI972024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember743700IE9NQGF9YZAI972024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700IE9NQGF9YZAI972024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700IE9NQGF9YZAI972024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700IE9NQGF9YZAI972024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Hallituksen
toimintakertomus
Markkinanäkymät 33
Tilikauden keskeiset tapahtumat 33
Konsernin tulos 33
Taloudellinen asema ja rahavirrat 35
Investoinnit 36
Strategia ja tavoitteet 36
Liiketoimintasegmenttien tulos 37
Henkilöstö 39
Tilinpäätöksen liitetiedoissa esitetyt tiedot 40
Hallinnointi 40
Osakkeet ja osakkeenomistajat 41
Palkitseminen 43
Ei-taloudelliset tiedot 44
Riskit ja epävarmuustekijät 50
Kausivaihtelu 51
Näkymät tilikaudelle 2025 51
Hallituksen voitonjakoehdotus ja pääoman palautukset 51
Taloudelliset ja vaihtoehtoiset tunnusluvut 52
Osakekohtaiset tunnusluvut 52
Tunnuslukujen laskentakaavat 53
Vaihtoehtoisten tunnuslukujen täsmäyttäminen 54
32
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
33
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Hallituksen toimintakertomus
tilikaudelta lokakuu 2023–joulukuu 2024
Markkinanäkymät
Musti Group toimii Pohjoismaiden ja Baltian lemmikkieläinmarkkinoilla, jotka määritellään laajasti
lemmikkiruoan, tarvikkeiden, palvelujen ja eläinlääkäripalvelujen myyntinä. Pohjoismaisilla
ydinmarkkinoillamme, Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa, lemmikkiruokien ja -tarvikkeiden arvo oli
Euromonitorin arvion mukaan noin 2,2 miljardia euroa vuonna 2023, mistä suurimman markkinan eli
Ruotsin osuus oli noin 0,8 miljardia euroa, Suomen noin 0,8 miljardia euroa ja Norjan noin 0,6 miljardia
euroa. Vuoden 2024 lopulla Musti Group laajensi toimintaansa Baltiaan ostamalla Virossa, Latviassa ja
Liettuassa toimivan Pet Cityn.
Lemmikkieläinmarkkinoihin vaikuttaa Pet Parenting -ilmiö eli ”lemmikkivanhemmuus, joka
tarkoittaa ihmisten taipumusta kohdella lemmikkejään perheenjäseninä. Tämä trendi on kasvattanut
korkealaatuisten premium-ruokien sekä monipuolisemman tuote- ja palveluvalikoiman kysyntää.
Tilikauden keskeiset tapahtumat
Yhtiö poisti marraskuussa 2023 myynnistä kolme SMAAK-tuote-erää saatuaan niistä reklamaatioita.
Poisvedettyjen tuotteiden aiheuttamien oireiden syyksi ilmeni ulkomaisen raaka-ainetoimittajan
perunahiutale-erän glykoalkaloidit.
Sonaen, Jeffrey Davidin, Johan Dettelin ja David Rönnbergin muodostama konsortio julkisti
suositellun julkisen ostotarjouksen Flybird Holding Oy:n kautta kaikista Mustin osakkeista
29.11.2023. Tarjouksentekijä tiedotti 20.2.2024 ostotarjouksen lopullisesta tuloksesta ja että se tulee
toteuttamaan ostotarjouksen.
Tarjouksentekijä tiedotti 20.2.2024, että se aloittaa jälkikäteisten tarjousajan, niille Mustin
osakkeenomistajille, jotka eivät vielä hyväksyneet ostotarjousta tarjousaikana.
Tarjouksentekijä tiedotti 11.3.2024 jälkikäteisen tarjousajan tuloksesta. Osakkeet, joiden osalta
ostotarjous on pätevästi hyväksytty jälkikäteisen tarjousajan aikana edustavat noin 80,65 prosenttia
Mustin osakkeista.
Marraskuussa 2024 Musti osti Pet City OÜ:n mukaan lukien tytäryhtiöiden Pet City UAB:n ja Pet City
SIA:n ja Pet City Klinika UAB:n sekä Eesti Veterinaaria Kliinikum OÜ:n osakkeet Magnum Groupilta
18,0 miljoonan euron velattomalla kauppahinnalla (enterprise value), josta suoritettiin 13,7 miljoonaa
euroa käteisellä kaupanteon yhteydessä. Loput kauppahinnasta maksetaan käteisellä kaupan
osapuolten hyväksyttyä kaupan kohteena olevat tasearvot.
Pet Cityllä on 46 myymälää ja 16 eläinlääkäriklinikkaa Baltian maissa sekä Baltian kattava
verkkokauppa. Pet City raportoidaan joulukuussa 2024 muodostetussa Uudet markkinat
-segmentissä.
Konsernin tulos
Musti Groupin tilikausi muutettiin kalenterivuodeksi tilikauden aikana, ja tästä syystä tilikausi 2024
käsittää 15 kuukautta. Mustin tilikausi oli 1.10.–30.9. ennen muutosta. Tilikauden pidentämisen vuoksi
tässä vuosikertomuksessa esitetyt luvut eivät ole täysin vertailukelpoisia. Tilikauden 2024 vertailukausi
käsittää ajanjakson 1.10.2022–30.9.2023. Vertailukelpoisen konsernimyynnin kasvu on laskettu 15
kuukaudelta tilikaudelle 2024.
34
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Avainlukuja
Miljoonaa euroa, ellei toisin mainita 10/202312/2024 10/2022– 9/2023
Liikevaihto 560,6 425,7
Liikevaihdon kasvu, % N/A 8,9 %
Vertailukelpoinen konsernimyynnin kasvu, % 1,1 % 9,5 %
Vertailukelpoinen myymälämyynnin kasvu, % -1,6 % 6,7 %
Verkkokaupan osuus liikevaihdosta, % 24,3 % 23,0 %
Myyntikate, % 44,1 % 45,7 %
Käyttökate, EBITDA 67,2 74,6
Käyttökate, EBITDA, % 12,0 % 17,5 %
Oikaistu käyttökate (oikaistu EBITDA) 81,6 73,6
Oikaistu EBITDA % 14,6 % 17,3 %
Liikevoitto ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia (EBITA) 23,6 43,6
EBITA, % 4,2 % 10,2 %
Oikaistu liikevoitto ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia (oikaistu EBITA) 38,0 42,6
Oikaistu EBITA, % 6,8 % 10,0 %
Liikevoitto 16,2 37,8
Liikevoitto, % 2,9 % 8,9 %
Kauden tulos 6,7 26,5
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, euroa 0,20 0,79
Liiketoiminnan rahavirta 46,9 79,6
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin 19,2 11,9
Nettovelka / oikaistu käyttökate 12 edelliseltä kuukaudelta 3,1 1,9
Asiakkaiden kokonaismäärä, tuhatta 1 866 1 806
Myymälöiden määrä jakson lopussa 415 342
joista omia myymälöitä 411 330
Liikevaihto
Miljoonaa euroa 10/202312/2024 10/2022–9/2023
Liikevaihto
Konserni 560,6 425,7
Suomi 242,1 189,9
Ruotsi 224,2 170,9
Norja 91,1 64,9
Uudet markkinat 3,2
Konsernin liikevaihto 15 kuukauden periodilla oli 560,6 (425,7) miljoonaa euroa. Pidemmän tilikauden
lisäksi liikevaihtoon vaikutti positiivisesti myymäläverkoston kasvu, mutta siihen vaikuttivat negatiivisesti
valuuttakurssien vaihtelut. Pet City kasvatti liikevaihtoa 3,2 miljoonalla eurolla tilikauden aikana.
Vaikutus konsernin liikevaihtoon olisi ollut arviolta 42,2 miljoonaa euroa, jos Pet City olisi yhdistelty
konserniin tilikauden alusta alkaen.
Valuuttakurssien vaihtelut vaikuttivat liikevaihtoon negatiivisesti 6,0 miljoonalla eurolla. Heikentynyt
Ruotsin kruunun kurssi pienensi liikevaihtoa 1,5 miljoonalla eurolla ja Norjan kruunun kurssi pienensi
liikevaihtoa 4,5 miljoonalla eurolla. Paikallisissa valuutoissa laskettu vertailukelpoinen konsernimyynti
kasvoi 1,1 (9,5) prosenttia.
Myymälämyynti oli 413,2 (322,3) miljoonaa euroon. Lisäsimme verkostoomme 81 uutta omaa
myymälää tilikauden aikana, mistä 62 myymälää tuli Pet Cityn hankinnan yhteydessä. Vertailukelpoinen
myymälämyynti laski -1,6 (6,7) prosenttia. Verkkokaupan myynti oli 136,4 (97,8) miljoonaa euroa.
Vertailukelpoinen verkkokaupan myynti kasvoi 10,1 (19,0) prosenttia. Verkkokaupan osuus
kokonaisliikevaihdosta oli 24,3 (23,0) prosenttia.
Asiakkaiden kokonaismäärä kasvoi 3,3 prosenttia 1 866 tuhanteen (1 806 tuhatta). Keskimääräinen
kulutus per kanta-asiakas 12 edelliseltä kuukaudelta laskettuna oli 209,1 (206,4) euroa.
35
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Liikevaihto myyntikanaviain 2024
Myymälät, 74 %
Verkkokauppa, 24 %
Muu myynti*, 2 %
* Muu myynti sisältää fanchise-maksut ja tukkumyynnin.
Liikevaihto segmenteiäin 2024
Suomi, 43 %
Ruotsi, 40 %
Norja, 16 %
Uudet markkinat, 1 %
Tulos
Oikaistu EBITA oli 38,0 (42,6) miljoonaa euroa. Tähän vaikuttivat yleinen kulutuskysyntä, joka jatkui
heikkona edelleen, myyntikatteen paine sekä inflaatio. Viimeaikaisilla muutoksilla Ruotsin ja Norjan
kruunujen kursseissa oli 0,6 miljoonan euron negatiivinen vaikutus oikaistuun EBITAan (vertailukaudella
3,1 miljoonaa euroa negatiivinen). Oikaistu EBITA-marginaali oli 6,8 (10,0) prosenttia.
Myyntikate laski 44,1 (45,7) prosenttiin. Omien ja eksklusiivisten merkkien myynnin osuus oli 51,5
(52,4) prosenttia. Henkilöstökulujen ja liiketoiminnan muiden kulujen osuus liikevaihdosta oli 33,1 (29,4)
prosenttia, mitä kasvatti kertaluonteisten kuluerien merkittävä määrä sekä inflaatio.
Aineellisten hyödykkeiden poistot olivat 43,7 (31,0) miljoonaa euroa ja aineettomien hyödykkeiden
poistot 7,3 (5,8) miljoonaa euroa. Poistoja kasvatti kasvaneen myymäläverkoston tuoma IFRS 16
-vaikutus.
Oikaisut EBITAan olivat tilikauden aikana 14,4 (-0,9) miljoonaa euroa. Oikaisut sisältävät kuluja
liittyen julkiseen ostotarjoukseen, digitalisaatioprojekteihin, listautumiskulujen arvonlisäveroihin,
uudelleenjärjestelyihin, Pet Cityn hankintaan sekä marraskuussa 2023 tehtyyn tuotteiden
takaisinvetoon.
Oikaisematon liikevoitto oli 16,2 (37,8) miljoonaa euroa.
Tulos ennen veroja oli 8,2 (33,7) miljoonaa euroa. Rahoitustuottojen ja -kulujen (netto) negatiivinen
vaikutus tulokseen oli 8,1 miljoonaa euroa (4,1 miljoonaa euroa negatiivinen). Tulosvaikutus johtui
pääosin korkokuluista sekä suojausinstrumenttien käyvän arvon muutoksista. Kauden tulos oli 6,7 (26,5)
miljoonaa euroa ja osakekohtainen tulos, laimentamaton, oli 0,20 (0,79) euroa.
Musti Groupilla oli Musti Group Oyj:öön, Musti Group Finland Oy:öön ja Musti Group Nordic Oy:öön
liittyvä verotarkastus tilikausilta 2018–2020. Musti Group Oyj vastaanotti lokakuussa 2021 Suomen
veroviranomaisilta verotarkastuskertomuksen, joka sisälsi jälkiveroja ja veronkorotuksia yhteensä 0,9
miljoonaa euroa listautumiseen liittyvien kustannuksien arvonlisäverovähennyskelpoisuuteen liittyen.
Jälkiverot ja veronkorotukset on maksettu marraskuussa 2021. Yhtiö oli eri mieltä verotarkastuksessa
tehdystä tulkinnasta. Yhtiö kirjasi veroviranomaisten päätösten mukaisesti arvonlisäveroista kuluksi 0,4
miljoonaa euroa tilikaudella 2023 ja lopullisen päätöksen perusteella 0,2 miljoonaa euroa tilikaudella
2024. Verohallinto palautti Yhtiölle arvonlisäveroja 0,3 miljoonaa euroa.
Taloudellinen asema ja rahavirrat
Liiketoiminnan rahavirta oli tilikaudella 46,9 (79,6) miljoonaa euroa. Nettokäyttöpääoman muutos
vaikutti -12,6 (14,7) miljoonaa euroa rahavirtaan tilikauden aikana. Lisäksi liiketoiminnan rahavirtaan
vaikutti merkittävien kertaluonteisten erien määrä, joka oli 15,3 miljoonaa euroa. Investointeihin
käytettiin 40,5 (18,6) miljoonaa euroa tilikauden aikana.
Rahavarat tilikauden lopussa olivat 11,8 miljoonaa euroa (31.12.2023: 18,9 miljoonaa euroa). Konsernin
taseen loppusumma oli 443,3 miljoonaa euroa (31.12.2023: 399,5 miljoonaa euroa).
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma oli 166,9 miljoonaa euroa (31.12.2023: 171,3 miljoonaa
euroa).
Nettovelkaantumisaste oli kauden lopussa 112,3 prosenttia (31.12.2023: 80,0 prosenttia) ja nettovelka
oli 187,5 miljoonaa euroa (31.12.2023: 137,0 miljoonaa euroa). Nettovelkaan sisältyvät korolliset lainat
ja yritystodistukset olivat kauden lopussa 104,3 miljoonaa euroa (31.12.2023: 74,9 miljoonaa euroa) ja
vuokrasopimusvelat 95,6 miljoonaa euroa (31.12.2023: 79,3 miljoonaa euroa).
Musti Group keskittyy riittävän likviditeetin ylläpitämiseen. Musti Groupilla on käyttämätön
5,0 miljoonan euron tililimiitti, nostamattomia lainoja 15 miljoonaa euroa, nostamattomia
valmiusluottolimiittejä 100 miljoonaa euroa sekä 50 miljoonan euron yritystodistusohjelma, josta 7,5
miljoonaa euroa oli käytössä.
Musti Group Oyj allekirjoitti 3+1 vuotisen rahoitussopimuksen Danske Bankin, OP Yrityspankki Oyj:n
ja Swedbank AB (Publ):n kanssa 28.8.2024. Rahoitussopimus koostuu 110 miljoonan euron lainasta,
36
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
100 miljoonan euron valmiusluottolimiitistä ja 60 miljoonan ei-sitovasta lisäluotosta. Varat tullaan
käyttämään yhtiön nykyisten velkojen uudelleenrahoittamiseen sekä yhtiön strategiseen kasvuun.
Rahoitussopimus erääntyy elokuussa 2027 tai viimeistään yksivuotisen, erikseen sovittavan jatko-
optiokauden päätyttyä elokuussa 2028.
Investoinnit
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin olivat tilikaudella 19,2 (11,9) miljoonaa euroa.
Investoinnit liittyivät pääasiassa uusiin ja uudelleensijoitettuihin myymälöihin, logistiikan ja tuotannon
koneisiin sekä IT- ja digitaalisten alustojen kehitysprojekteihin.
Musti osti marraskuussa 2024 Pet City OÜ:n mukaan lukien tytäryhtiöiden Pet City UAB:n ja Pet City
SIA:n ja Pet City Klinika UAB:n sekä Eesti Veterinaaria Kliinikum OÜ:n osakkeet Magnum Groupilta 18,0
miljoonan euron velattomalla kauppahinnalla (enterprise value), josta suoritettiin 13,7 miljoonaa euroa
käteisellä kaupanteon yhteydessä. Loput kauppahinnasta maksetaan käteisellä kaupan osapuolten
hyväksyttyä kaupan kohteena olevat tasearvot.
Ruotsissa toteutettiin yrityskauppoja 5,7 miljoonan euron arvosta, missä Musti Group hankki
kahdeksan lemmikkitarvikeliikkeen liiketoiminnat sekä enemmistöosuuden eläinlääkäriasemasta
tilikaudella 2024. Lisäksi joulukuussa 2024 Musti hankki 40 prosentin osuuden eläinlääkäriasema Petrus
Veterinærer AS:sta Norjassa. Yhtiö käsitellään osakkuusyrityksenä.
Strategia ja tavoitteet
Strategiamme on arvolupauksemme jatkuva kehittäminen nykyisten asiakkaidemme palvelemiseksi yhä
paremmin ja uusien asiakkaiden hankkimiseksi Pohjoismaissa keskittyen erityisesti lemmikkivanhempiin.
Uusien asiakkaiden voittaminen
Musti Group on asemoitunut hyvin voittamaan jatkossakin uusia asiakkaita Pohjoismaiden suuresta ja
kasvavasta lemmikkieläimen populaatiosta.
Uusien asiakkaiden, erityisesti pentuasiakkaiden, hankkiminen on tärkeä markkinaosuutemme
kasvun ajuri kaikilla Pohjoismaiden markkinoilla. Pentuasiakkaiden hankkiminen on tärkeää erityisesti
elinikäisen asiakkuuden näkökulmasta. Tätä tukevat konseptimme, johtava brändimme ja voimakas
fokus asiakkaisiin. Taustalla oleva lemmikkivanhemmuuden trendi jatkuu vahvana, mikä tukee Musti
Groupin konseptia.
Osuuden kasvattaminen nykyisten kanta-asiakkaiden
kokonaiskulutuksesta
Osuuden kasvattaminen asiakkaiden kokonaiskulutuksesta on Musti Groupille selvä mahdollisuus.
Syventääksemme asiakkaidemme sitoutumista kehitämme parhaillaan Pohjoismaiden
lemmikkivanhemmille ekosysteemimallia lemmikkien koko elinkaaren ajalle. Datan avulla pystymme
räätälöimään arvolupauksemme asiakkaillemme yksilöllisesti.
Keskimääräinen kulutus asiakasta kohden 12 edelliseltä kuukaudelta laskettuna kasvoi 209,1 euroon
tilikaudella 2024 (206,4 euroa 30.9.2023).
Myymäläverkoston laajentaminen ja palvelupisteiden määrän
kasvattaminen
Musti laajensi toimintaansa Baltiaan ostamalla Pet City OÜ:n mukaan lukien tytäryhtiöiden Pet City
UAB:n ja Pet City SIA:n ja Pet City Klinika UAB:n sekä Eesti Veterinaaria Kliinikum OÜ:n osakkeet
marraskuussa 2024. Pet Cityllä on 46 myymälää ja 16 eläinlääkäriklinikkaa Baltian maissa sekä
Baltian kattava verkkokauppa. Lisäksi jatkamme uusien myymälöiden avaamista uusien asiakkaiden
voittamiseksi vahvalla konseptilla ja asioinnin helppoudella, jotka houkuttelevat siirtymään Musti
Groupin asiakkaaksi. Myymäläverkostoa täydentää verkkokauppa, jonka kautta tulee 24,3 (23,0)
prosenttia liikevaihdosta.
Musti Groupilla on Pohjoismaiden laajin maantieteellinen ulottuvuus. Kasvuinvestoinnit tuottavat
hyötyä pitkällä aikavälillä, ja kun myymälämäärämme on kasvanut tilikauden 2020 lopun 231 myymälästä
tilikauden 2024 lopun 415 myymälään. Myymäläverkoston laajentamisen lisäksi Musti Group on
investoinut palvelujen kasvattamiseen.
Myyntikatteen parantaminen kasvattamalla omien ja eksklusiivisten
tuotteiden osuutta ja hyödyntämällä mittakaavaetuja
Vain Musti Groupin kanavissa myytävien omien ja eksklusiivisten tuotteiden osuuden kasvattaminen
kokonaismyynnistä on Musti Groupin strategian ytimessä. Tästä seuraa kolme tärkeää etua:
ainutlaatuinen tarjooma, asiakasuskollisuus etenkin lemmikkieläinten ruokatuotteissa ja muissa
kulutustavaroiden tuoteryhmissä sekä korkeammat myyntikatteet.
Musti Groupilla on historiallisesti näyttöä myyntikatteen vakaasta kehityksestä. Omat ja eksklusiiviset
brändit ovat korkeakatteisen tarjoomamme kulmakivi, sillä niillä on tyypillisesti 10–15 prosenttiyksikköä
korkeammat myyntikatteet kuin globaaleilla brändeillä.
37
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Tilikaudella 2024 myyntikate laski 44,1 (45,7) prosenttiin, mikä johtui heikosta yleisestä
kulutuskysynnästä, hintoihin ja kampanjoihin tehdyistä panostuksista sekä inflaatiosta. Omien ja
eksklusiivisten brändien myynnin osuus oli 51,5 (52,4) prosenttia liikevaihdosta.
Pitkälle investoidun alustan hyödyntäminen toiminnan
tehostamisessa ja mittakaavaetujen saavuttamisessa
Musti Groupin IT-järjestelmiin, digitaalisiin alustoihin ja varastoihin aikaisemmin tehtyjen merkittävien
investointien odotetaan tehostavan toimintaa ja tuovan mittakaavaetuja, jotka parantavat Musti Groupin
kannattavuutta liikevaihdon odotetun kasvun myötä samalla kun kiinteät kustannukset jakautuvat
suuremmalle liikevaihdolle.
Taloudelliset tavoitteet
Musti Group Oyj:n hallitus päätti huhtikuussa 2024 uudelleenarvioinnin jälkeen poistaa pitkän aikavälin
taloudelliset tavoitteet, jotka julkaistiin 3.5.2021. Uuden enemmistöomistajan myötä Musti Group on
nyt uudessa strategisessa vaiheessa, jossa sen tulee keskittyä kestävään kasvuun arvon tuottamiseksi
lemmikkivanhemmille, omistajille ja muille sidosryhmille. Lisäksi hallitus päätti muuttaa yhtiön
osinkopolitiikkaa seuraavasti: Yhtiön tulos tullaan käyttämään investointien ja kasvun rahoittamiseen,
minkä vuoksi Yhtiön ei odoteta jakavan osinkoa. Yhtiön hallitus voi kuitenkin arvioida osingonjakoa
vuosittain.
Liiketoimintasegmenttien tulos
Musti Groupin raportointisegmentit ovat Suomi, Ruotsi, Norja ja Uudet markkinat. Segmenttirakenne
perustuu ensi sijassa maantieteelliseen jakoon, jonka perusteella omiksi toimintasegmenteikseen
on jaoteltu Suomi, Ruotsi ja Norja sen perusteella, miten ylin operatiivinen päätöksentekijä seuraa
liiketoimintaa. Lisäksi johto seuraa erikseen uusia markkina-alueita, joita varten muodostettiin
uusi toiminta- ja raportointisegmentti Uudet markkinat vuoden 2024 lopulla. Segmenttiin sisältyy
tällä hetkellä Baltian maat. Muissa erissä Musti Group raportoi konsernitoiminnot, joihin kuuluvat
pääkonttori, keskusvarastotoiminnot sekä tuotanto.
Suomi
Suomi on Musti Groupin kehittynein markkina. Musti Group on markkinajohtaja, jolla on koko maan
kattavan verkosto. Suurella osalla lemmikkivanhemmista on lähettyvillä jokin Mustin myymälöistä,
mitä täydentää monikanavainen tarjonta, jonka toimitusajat ovat nopeat. Musti Groupin brändejä ovat
Suomessa Musti ja Mirri (myymälöissä ja monikanavassa) sekä Peten Koiratarvike (verkkokaupassa ja
valikoiduissa myymälöissä).
Suomessa keskitymme myymäläverkostomme jatkuvaan optimointiin asiakkaiden tarpeisiin
vastaamiseksi sekä johtavan asemamme ylläpitämiseen verkkokaupassa.
Miljoonaa euroa, ellei toisin mainita 10/202312/2024 10/2022–9/2023
Liikevaihto 242,1 189,9
Liikevaihdon kasvu. % 27,5 % 11,9 %
Segmentin vertailukelpoisen
liikevaihdon kasvu, % -1,3 % 9,7 %
Käyttökate, (EBITDA) 60,6 52,6
Käyttökate, (EBITDA), % 25,1 % 27,7 %
Oikaistu käyttökate (oikaistu EBITDA) 61,2 52,6
Oikaistu EBITDA, % 25,3 % 27,7 %
EBITA 46,0 41,5
EBITA, % 19,0 % 21,8 %
Oikaistu EBITA 46,6 41,5
Oikaistu EBITA, % 19,2 % 21,9 %
Myymälöiden lukumäärä 137 136
joista omia myymälöitä 137 136
Liikevaihto oli Suomessa 242,1 (189,9) miljoonaa euroa. Liikevaihtoon vaikutti positiivisesti verkkokaupan
myynti sekä lemmikkiruokavalmistaja Premium Pet Food Suomi Oy:n hankinta, joka tehtiin tilikauden
2023 kolmannella kvartaalilla. Liikevaihtoon vaikuttivat negatiivisesti heikko yleinen kulutuskysyntä sekä
marraskuussa 2023 tehty tuotteiden takaisinveto. Vertailukelpoinen liikevaihto laski -1,3 prosenttia.
EBITA oli 46,0 (41,5) miljoonaa euroa. Oikaistu EBITA oli 46,6 (41,5) miljoonaa euroa. Oikaistu EBITA-
marginaali oli 19,2 (21,9) prosenttia.
Tilikauden aikana Suomessa avattiin yksi oma myymälä ja yksi suljettiin. Lisäksi ostettiin yksi
kolmannen osapuolen myymälä.
38
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Ruotsi
Musti Group on toiminut Ruotsissa vuodesta 2010 ja on nykyään Ruotsissa markkinajohtaja, jolla on 133
myymälää sekä niitä täydentävä monikanavatarjonta. Ruotsissa Musti Groupin myymälä-, eläinlääkäri-
ja monikanavabrändi on Arken Zoo ja verkkokaupassa VetZoo.
Tavoitteenamme Ruotsissa on asiakasmäärien kasvattaminen ja myymäläverkoston laajentaminen
entisestään, sillä näemme edelleen kasvumahdollisuuksia Ruotsin suurilla markkinoilla Suomen
kypsempiin markkinoihin verrattuna.
Miljoonaa euroa, ellei toisin mainita 10/202312/2024 10/2022–9/2023
Liikevaihto 224,2 170,9
Liikevaihdon kasvu, % 31,2 % 3,6 %
Segmentin vertailukelpoisen
liikevaihdon kasvu, % 1,0 % 8,6 %
Käyttökate, EBITDA 43,8 36,3
Käyttökate, EBITDA, % 19,5 % 21,2 %
Oikaistu käyttökate (oikaistu EBITDA) 44,0 36,5
Oikaistu EBITDA, % 19,6 % 21,4 %
EBITA 28,9 25,5
EBITA margin, % 12,9 % 14,9 %
Oikaistu EBITA 29,1 25,7
Oikaistu EBITA, % 13,0 % 15,0 %
Myymälöiden lukumäärä 133 131
joista omia myymälöitä 129 119
Liikevaihto oli Ruotsissa 224,2 (170,9) miljoonaa euroa. Heikentynyt Ruotsin kruunun kurssi pienensi
liikevaihtoa -2,0 miljoonalla eurolla tilikauden aikana. Paikallisessa valuutassa laskettu vertailukelpoisen
liikevaihdon kasvu oli 1,0 prosenttia.
EBITA oli 28,9 (25,5) miljoonaa euroa. Oikaistu EBITA oli 29,1 (25,7) miljoonaa euroa. Oikaistu EBITA-
marginaali laski 13,0 (15,0) prosenttiin.
Tilikauden aikana Ruotsissa avattiin kolme omaa myymälää, ostettiin seitsemän myymälää ja kaksi
franchise-myymälää lopetti ketjussa.
Norja
Musti Group aloitti liiketoimintansa Norjassa vuonna 2016 ja on saavuttanut siellä markkinajohtajuuden
83 paikallisen myymälän verkostollaan, jota täydentää monikanavainen tarjonta. Musti Groupin brändejä
Norjassa ovat Musti (myymälät ja monikanava) sekä VetZoo (verkkokauppa).
Musti on markkinajohtaja Norjassa, jossa markkina on hajautuneempi Suomeen ja Ruotsiin
verrattuna, joten sen markkinaosuus Norjassa on pienempi. Tämän vuoksi jatkamme markkinaosuuden
kasvattamista jatkuvan uusasiakashankinnan ja myymälöiden avaamisen myötä sekä maakohtaisen
kannattavuuden parantamista verkoston vakiintumisen myötä.
Miljoonaa euroa, ellei toisin mainita 10/202312/2024 10/2022–9/2023
Liikevaihto 91,1 64,9
Liikevaihdon kasvu, % 40,3 % 14,9 %
Segmentin vertailukelpoisen
liikevaihdon kasvu, % 9,0 % 11,3 %
Käyttökate, EBITDA 20,6 15,1
Käyttökate, EBITDA, % 22,6 % 23,2 %
Oikaistu käyttökate (oikaistu EBITDA) 20,6 15,1
Oikaistu EBITDA, % 22,6 % 23,2 %
EBITA 12,9 9,4
EBITA margin, % 14,1 % 14,5 %
Oikaistu EBITA 13,0 9,4
Oikaistu EBITA, % 14,2 % 14,5 %
Myymälöiden lukumäärä 83 75
joista omia myymälöitä 83 75
Liikevaihto oli Norjassa 91,1 (64,9) miljoonaa euroa. Kasvua vauhdittivat 9,0 prosentin vertailukelpoisen
liikevaihdon kasvu ja uusien myymälöiden ramp-up viimeisten 12 kuukauden aikana. Norjan kruunun
kurssi heikensi liikevaihtoa -4,0 miljoonalla eurolla tilikauden aikana.
EBITA oli 12,9 (9,4) miljoonaa euroa. Oikaistu EBITA oli 13,0 (9,4) miljoonaa euroa. Valuuttakurssin
kehitys vaikutti negatiivisesti kannattavuuteen koko tilikauden ajan. Oikaistu EBITA-marginaali oli 14,2
(14,5) prosenttia.
Tilikauden aikana Norjassa avattiin kymmenen uutta omaa myymälää ja suljettiin kaksi.
39
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Uudet markkinat
Musti aloitti liiketoimintansa Baltiassa marraskuussa 2024 ostamalla Pet Cityn. Pet Cityllä on
46 myymälää ja 16 eläinlääkäriklinikkaa Baltian maissa sekä Baltian kattava verkkokauppa.
Myymäläverkosto käsittää 25 myymälää Virossa, 14 Latviassa ja 7 Liettuassa. Eläinlääkäriklinikat
jakautuvat siten, että Virossa on kahdeksan klinikkaa, Latviassa neljä ja Liettuassa neljä.
Miljoonaa euroa, ellei toisin mainita 10/202312/2024
Liikevaihto 3,2
Käyttökate, EBITDA 0,2
Käyttökate, EBITDA, % 5,8 %
Oikaistu käyttökate (oikaistu EBITDA) 0,2
Oikaistu EBITDA, % 5,8 %
EBITA -0,2
EBITA, % -6,1 %
Oikaistu EBITA -0,2
Oikaistu EBITA, % -6,1 %
Myymälöiden lukumäärä 62
joista omia myymälöitä 62
Pet City, joka raportoidaan Uudet markkinat -segmentissä, ostettiin marraskuussa 2024, ja se on
konsolidoitu Musti Group -konserniin joulukuusta 2024 alkaen. Joulukuun avainluvut ovat esitetty yllä
olevassa taulukossa. Liikevaihto olisi ollut arviolta 42,2 miljoonaa euroa, jos Pet City olisi konsolidoitu
tilikauden alusta asti.
Konsernitoiminnot
Oikaistu EBITA oli -50,5 (-34,0) miljoonaa euroa. Oikaisut sisältävät kuluja liittyen julkiseen
ostotarjoukseen, digitalisaatioprojekteihin, listautumiskulujen arvonlisäveroihin, uudelleenjärjestelyihin,
Pet Cityn hankintaan sekä marraskuussa 2023 tehtyyn tuotteiden takaisinvetoon. Oikaistut
konsernitoimintojen kustannukset suhteessa konsernin myyntiin olivat 9,0 (8,0) prosenttia. Muutos
liittyi konsernitoimintojen muuttuneeseen rakenteeseen Premium Pet Food Suomi Oy:n tuotannon
integraation jälkeen, inflaatioon ja kasvuhankkeisiin tehtyihin panostuksiin.
Konsernitoimintojen EBITA-vaikutus oli -64,0 (-32,8) miljoonaa euroa. Kulujen kasvuun vaikuttivat
pääasiassa julkiseen ostotarjoukseen liittyvät kulut.
Henkilöstö
Tilikauden lopussa 31.12.2024 henkilöstömäärä oli 2 178 (31.12.2023: 1 704), joista 720 (31.12.2023: 695)
työskenteli Suomessa, 679 (31.12.2023: 672) Ruotsissa, 372 (31.12.2023: 337) Norjassa ja 408 Baltiassa.
Henkilöstö
1.10.2023-
31.12.2024
1.10.2022-
30.9.2023
1.10.2021–
30.9.2022
1.10.2020–
30.9.2021
1.10.2019–
30.9.2020
Henkilöstö keskimäärin 1 761 1 640 1 523 1 284 1 145
Henkilöstö alueittain
31.12.2024 30.9.2023 30.9.2022 30.9.2021 30.9.2020
Suomi 714 664 664 616 566
Ruotsi 681 664 650 578 438
Norja 339 316 274 203 158
Baltia 408 - - - -
Yhteensä 2 142 1 643 1 587 1 397 1 162
Palkat ja palkkiot yhteensä
1.10.2023–
31.12.2024
1.10.2022–
30.9.2023
1.10.2021–
30.9.2022
1.10.2020–
30.9.2021
1.10.2019–
30.9.2020
Palkat ja palkkiot yhteensä 81 252 59 370 56 303 47 489 38 042
Lisätietoa palkitsemisesta on luettavissa palkitsemisraportista, joka on julkaistu tilinpäätöksen ja
toimintakertomuksen yhteydessä.
Muutokset konsernin rakenteessa
Musti Group myi tytäryhtiönsä Djurfriskvård Borlänge AB:n toukokuussa 2024. Yhtiöllä ei ollut
liiketoimintaa eikä myynnillä ollut olennaista vaikutusta konsernin tuloslaskelmaan tai taseeseen.
Musti Group hankki 70 prosentin omistusosuuden eläinlääkäriasema Ninas Värld Arninge AB:sta
syyskuussa 2024. Hankinnalla ei ollut olennaista vaikutusta konsernin varoihin tai velkoihin.
Musti Group hankki Pet City OÜ:n mukaan lukien sen tytäryhtiöiden Pet City UAB:n, Pet City SIA:n ja
Pet City Klinika UAB:n sekä Eesti Veterinaaria Kliinikum OÜ:n osakkeet marraskuussa 2024.
40
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Muutokset konsernin johdossa
Musti Group Oyj tiedotti 16.5.2024, että Toni Rannikko jättää Musti Group Oyj:n talousjohtajan tehtävät
ja johtoryhmän jäsenyyden kesän 2024 aikana. Robert Berglund aloitti Musti Group Oyj:n uutena
talousjohtajana ja johtoryhmän jäsenenä 1.8.2024.
Tilinpäätöksen liitetiedoissa esitetyt tiedot
Lähipiiritapahtumat on esitetty liitetiedossa 6.1.
Hallinnointi
Musti Group Oyj on sitoutunut hyvään hallintotapaan noudattamalla kaikessa toiminnassaan lakeja ja
säädöksiä sekä toteuttamalla suosituksia hyvästä hallintotavasta. Konsernin hallinnoinnissa noudatetaan
yhtiön yhtiöjärjestystä, Suomen ja EU:n lainsäädäntöä ja sääntelyä, erityisesti osakeyhtiölakia,
kirjanpitolakia, arvopaperimarkkinalainsäädäntöä ja muita julkisen osakeyhtiön hallinnointiin liittyviä
säädöksiä ja määräyksiä. Musti Groupin toimintaa ohjaavat lisäksi yhtiössä vahvistettavat arvot ja
sisäiset toimintaperiaatteet.
Musti Groupin hallinnointia kuvataan yksityiskohtaisemmin selvityksessä hallinto- ja
ohjausjärjestelmästä, joka on julkaistu tilinpäätöksen ja hallituksen toimintakertomuksen yhteydessä.
Yhtiökokouksen päätökset
Musti Group Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 31.1.2024 Helsingissä. Yhtiökokous vahvisti
tilinpäätöksen tilikaudelta 1.10.2022 30.9.2023 ja myönsi vastuuvapauden hallituksen jäseninä ja
toimitusjohtajana tilikauden aikana toimineille. Yhtiökokous ei neuvoa-antavassa äänestyksessä
hyväksynyt Yhtiön toimielinten palkitsemisraporttia.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että tilikauden 1.10.2022 30.9.2023
voitto lisätään kertyneisiin voittovaroihin ja että osinkoa ei jaeta. Sen sijaan yhtiökokous päätti
valtuuttaa hallituksen päättämään harkintansa mukaan yhteensä enintään 0,60 euron osakekohtaisen
pääomanpalautuksen maksamisesta Yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta yhdessä tai
useammassa erässä myöhemmin.
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen alkuun. Yhtiö julkistaa hallituksen
valtuutuksen nojalla mahdollisesti tekemät pääomanpalautusta koskevat päätökset erikseen ja vahvistaa
samassa yhteydessä pääomanpalautukseen soveltuvan täsmäytyspäivän ja maksuajankohdan.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että hallituksen jäsenille maksetaan seuraavat
vuosipalkkiot:
Hallituksen puheenjohtaja: 65 000 euroa
Hallituksen muut jäsenet: 35 000 euroa
Lisäksi hallituksen tarkastusvaliokunnan ja palkitsemisvaliokunnan jäsenille maksetaan seuraavat
vuosipalkkiot:
Valiokunnan puheenjohtaja: 7 500 euroa
Valiokunnan muut jäsenet: 5 000 euroa
Yhtiökokous vahvisti hallituksen jäsenten lukumääräksi viisi (5). Jeffrey David, Ingrid Jonasson Blank,
Ilkka Laurila, Inka Mero ja Johan Dettel valittiin uudelleen hallituksen jäseniksi toimikaudeksi, joka
päättyy valintaa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä.
Tilintarkastajaksi valittiin uudelleen tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy toimikaudeksi, joka
päättyy valintaa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Ernst & Young Oy on ilmoittanut
Yhtiölle, että KHT Johanna Winqvist-Ilkka tulee toimimaan päävastuullisena tilintarkastajana.
Tilintarkastajalle päätettiin maksaa palkkio tarkastusvaliokunnan hyväksymän kohtuullisen laskun
mukaan.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että 27.1.2022 pidetyssä varsinaisessa
yhtiökokouksessa päätetystä hallituksen palkkio-osakkeiden luovutusrajoituksesta luovutaan.
Luovutusrajoituksesta luovuttiin, jotta kyseisiä palkkio-osakkeita omistavat hallituksen jäsenet
pystyvät halutessaan osallistumaan Ostotarjoukseen kyseisillä osakkeilla.
Ylimääräisen yhtiökokouksen päätökset
Musti Group Oyj:n ylimääräinen yhtiökokous pidettiin 12.4.2024 Helsingissä.
Ylimääräinen yhtiökokous vahvisti hallituksen jäsenten lukumääräksi viisi (5). Yhtiökokous valitsi
hallitukseen uusiksi jäseniksi Maria Cláudia Teixeira de Azevedon, João Pedro Magalhães da Silva
Torres Doloresin ja João Nonell Günther Amaralin, minkä lisäksi Jeffrey David ja Johan Dettel valittiin
uudelleen hallituksen jäseniksi. Niiden Mustin hallituksen jäsenten, joita ei valittu uudelleen, toimikausi
päättyi ylimääräisen yhtiökokouksen päättyessä.
Ylimääräinen yhtiökokous päätti, että Mustin yhtiöjärjestyksen 10 § muutetaan kuulumaan
seuraavasti:
10 § Yhtiön tilikausi on kalenterivuosi (1.1–31.12).
41
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Lisäksi ylimääräinen yhtiökokous päätti, että Yhtiön nykyinen tilikausi, joka alkoi 1.10.2023, jatkuu
31.12.2024 saakka. Nykyisen tilikauden pituus on siten 15 kuukautta. 1.1.2025 alkaen Mustin tilikausi on
kalenterivuosi (1.1–31.12) muutetun yhtiöjärjestyksen mukaisesti.
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Osakepääoma
Katsauskauden lopussa 31.12.2024 Musti Groupin osakepääoma oli 11 001 853,68 euroa ja liikkeessä
olevien osakkeiden kokonaismäärä oli 33 535 453. Yhtiöllä on yksi osakelaji. Jokainen osake oikeuttaa
yhteen ääneen ja yhtä suureen osinkoon.
Kaupankäynti osakkeilla
Kaupankäynti Musti Groupin osakkeilla aloitettiin Nasdaq Helsinki Oy:n prelistalla 13.2.2020 ja
pörssilistalla 17.2.2020.
Osakkeen avauskurssi tilikauden ensimmäisenä kaupankäyntipäivänä 2.10.2023 oli 18,00 euroa.
Tilikauden viimeisenä kaupankäyntipäivänä 30.12.2024 päätöskurssi oli 19,92 euroa. Osakkeen
korkein noteerattu hinta tilikaudella oli 27,25 euroa ja matalin 16,20 euroa. Osakkeen keskimääräinen
päätöskurssi tilikaudella oli 24,14 euroa ja keskimääräinen päivittäinen vaihto oli 127 858 osaketta.
Musti Groupin markkina-arvo 30.12.2024 oli 668,0 miljoonaa euroa.
Omat osakkeet
31.12.2024 Musti Groupilla oli 147 566 (147 566) omaa osaketta vastaten 0,44 (0,44) prosenttia
osakkeiden ja äänten kokonaismäärästä.
Musti Group ei hankkinut katsauskaudella omia osakkeitaan.
Julkinen ostotarjous Mustin osakkeista
Sonaen, Jeffrey Davidin, Johan Dettelin ja David Rönnbergin muodostama konsortio julkisti
suositellun julkisen ostotarjouksen Flybird Holding Oy:n kautta kaikista Mustin osakkeista 29.11.2023.
Tarjouksentekijä tiedotti 20.2.2024 ostotarjouksen lopullisesta tuloksesta ja että se tulee toteuttamaan
ostotarjouksen, ja että se aloittaa jälkikäteisten tarjousajan niille Mustin osakkeenomistajille, jotka eivät
vielä hyväksyneet ostotarjousta tarjousaikana Tarjouksentekijä tiedotti 11.3.2024 jälkikäteisen tarjousajan
tuloksesta. Osakkeet, joiden osalta ostotarjous on pätevästi hyväksytty jälkikäteisen tarjousajan aikana
edustavat noin 80,65 prosenttia Mustin osakkeista.
Hallituksen valtuutukset
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään Yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta ja/tai pantiksi
ottamisesta seuraavasti:
Valtuutuksen nojalla hankittavien ja/tai pantiksi otettavien omien osakkeiden määrä on yhteensä
enintään 3 185 000 kappaletta, mikä vastaa noin 9,5 prosenttia kaikista Yhtiön osakkeista. Yhtiö ei
kuitenkaan voi yhdessä tytäryhteisöjensä kanssa omistaa ja/tai pitää panttina millään hetkellä enempää
kuin 10 prosenttia kaikista Yhtiön osakkeista.
Omia osakkeita voidaan hankkia vain Yhtiön vapaalla omalla pääomalla osakkeiden hankintapäivänä
julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan tai muuhun markkinaehtoiseen hintaan.
Hallitus päättää muista omien osakkeiden hankkimiseen ja/tai pantiksi ottamiseen liittyvistä seikoista.
Omien osakkeiden hankinnassa voidaan käyttää muun ohessa johdannaisia. Omia osakkeita voidaan
hankkia muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa (suunnattu hankinta).
Tämä valtuutus kumoaa 30.1.2023 pidetyn varsinaisen yhtiökokouksen antaman valtuutuksen
päättää omien osakkeiden hankkimisesta ja/tai pantiksi ottamisesta. Valtuutus on voimassa seuraavaan
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen asti, kuitenkin enintään 31.3.2025 saakka.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeannista sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä
tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta seuraavasti:
Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden määrä on yhteensä enintään 3 185 000 kappaletta, mikä
vastaa noin 9,5 prosenttia kaikista Yhtiön osakkeista. Valtuutuksen nojalla annettavat osakkeet voivat olla
Yhtiön uusia tai Yhtiön hallussa olevia omia osakkeita.
Hallitus päättää muista osakkeiden ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamiseen
liittyvistä ehdoista. Osakeanti ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antaminen voi tapahtua
osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen (suunnattu anti).
Tämä valtuutus kumoaa 30.1.2023 pidetyn varsinaisen yhtiökokouksen antaman valtuutuksen päättää
osakeannista sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutus on voimassa
seuraavaan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen asti, kuitenkin enintään 31.3.2025 saakka.
42
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Osakkeenomistajat
Katsauskauden päättyessä rekisteröityjen osakkeenomistajien lukumäärä oli 5 320.
Hallintarekisteröityjen osakkeenomistajien osuus yhtiön osakkeista oli 3,7 prosenttia. Kaksikymmentä
suurinta Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään arvo-osuusrekisteriin merkittyä osakkeenomistajaa
omistivat yhteensä 94,88 prosenttia Musti Groupin osakkeista ja äänimäärästä katsauskauden lopussa.
Osakkeenomistajat, Musti Group Oyj, 31.12.2024
Osakemäärä % osakkeista
1 Flybird Holding Oy 27 114 747 80,85
2 Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma 3 263 823 9,73
3 Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo 491 000 1,46
4 Sijoitusrahasto Evli Suomi Pienyhtiöt 306 090 0,91
5 Musti Group Oyj 147 566 0,44
6 Sijoitusrahasto Nordea Suomi 140 399 0,42
7 Sijoitusrahasto Visio Allocator 109 500 0,33
8 Nordea Bank ABP 109 476 0,33
9 Kirkon Eläkerahasto 45 770 0,14
10 Björklund Felix 15 000 0,04
10 suurinta yhteensä 31 743 371 94,66
100 suurinta yhteensä 31 955 379 95,29
Hallintarekisteröidyt 1 244 865 3,71
Kaikki osakkeet yhteensä 33 535 453 100,00
Omistusrakenne, Musti Group Oyj, 31.12.2024
Osakemäärä Omistajien määrä % osakkeenomistajista Osakemäärä % osakkeista
1–100 4 325 81,30 121 817 0,36
101–500 843 15,85 179 305 0,53
501–1000 70 1,32 51 465 0,15
1001–5000 56 1,05 120 404 0,36
5001–10000 13 0,24 92 124 0,27
10001–50000 4 0,08 96 205 0,29
50001–100000 0 0,00 0 0,00
100001–500000 6 0,11 1 304 031 3,89
500001– 3 0,06 31 570 102 94,14
Yhteensä 5 320 100,00 33 535 453 100,00
Osakkeenomistajat sektoreittain, Musti Group Oyj, 31.12.2024
Osakkeenomistajat sektorin mukaan Osakemäärä % osakkeista
Julkisyhteisöt yhteensä 3 754 823 11,63
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset yhteensä 733 548 2,27
Kotitaloudet 421 290 1,30
Yritykset yhteensä 27 360 426 84,73
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt yhteensä 16 004 0,05
Ulkomaat yhteensä 4 497 0,01
Yhteensä 32 290 588 100,00
Hallintarekisteröidyt 1 244 865 3,71
Kaikki osakkeet yhteensä 33 535 453 0,00
Tilikauden aikana Musti Group vastaanotti seuraavat arvopaperimarkkinalain 9 luvun 5 pykälän mukaiset
ilmoitukset:
Musti Group Oyj vastaanotti 23.11.2023 ilmoituksen, jonka mukaan Grandeur Peak Global Advisors
LLC:n yhteenlaskettu suora ja epäsuora omistusosuus yhtiön osakkeista ja äänistä oli 22.11.2023
laskenut alle 5 prosentin rajan.
Musti Group Oyj vastaanotti 5.12.2023 ilmoituksen, jonka mukaan FMR LLC:n suora ja epäsuora
omistusosuus yhtiön osakkeista ja äänistä oli 4.12.2023 laskenut alle 5 prosentin rajan.
Musti Group Oyj vastaanotti 12.12.2023 ilmoituksen, jonka mukaan SMALLCAP World Fund, Inc.:n
suora ja epäsuora omistusosuus yhtiön osakkeista ja äänistä oli 8.12.2023 laskenut alle 5 prosentin
rajan.
43
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Musti Group Oyj vastaanotti 14.12.2023 ilmoituksen, jonka mukaan The Capital Group Companies,
Inc.:n suora ja epäsuora omistusosuus yhtiön osakkeista ja äänistä oli 13.12.2023 laskenut alle 5
prosentin rajan.
Musti Group Oyj vastaanotti 21.12.2023 ilmoituksen, jonka mukaan The Goldman Sachs Group, Inc.:n
suora ja epäsuora omistusosuus yhtiön osakkeista ja äänistä oli 20.12.2023 noussut yli 5 prosentin
rajan.
Musti Group Oyj vastaanotti 22.12.2023 ilmoituksen, jonka mukaan The Goldman Sachs Group,
Inc.:n suora ja epäsuora omistusosuus yhtiön osakkeista ja äänistä oli 21.12.2023 laskenut alle 5
prosentin rajan.
Musti Group Oyj vastaanotti 3.1.2024 ilmoituksen, jonka mukaan The Goldman Sachs Group, Inc:n
suora ja epäsuora omistusosuus yhtiön osakkeista ja äänistä nousi yli 5 prosentin 2.1.2024.
Musti Group Oyj vastaanotti 5.1.2024 ilmoituksen, jonka mukaan Goldman Sachs International:n
omistusosuus Yhtiön osakkeista ja äänistä nousi yli 5 prosentin 3.1.2024.
Musti Group Oyj vastaanotti 11.1.2024 ilmoituksen, jonka mukaan Samson Rock Event Driven Master
Fund Limited:n omistusosuus Yhtiön osakkeista nousi yli 5 prosentin 10.1.2024.
Musti Group Oyj vastaanotti 16.1.2024 ilmoituksen, jonka mukaan seuraavien tahojen (”Sand
Grove”) yhteenlaskettu omistusosuus Yhtiön äänistä nousi yli 5 prosentin 15.1.2024: Sand Grove
Opportunities Master Fund Ltd, Investment Oppportunities SPC for the Account of Investment
Opportunities 2 Segregated Portfolio, New Holland Tactical Alpha Fund, Prelude Structured
Alternatives Master Fund Lp, QSMA Torus SP, Amundi Sand Grove Event Driven Fund.
Musti Group Oyj vastaanotti 18.1.2024 ilmoituksen, jonka mukaan JPMorgan Securities PLC:n
omistusosuus Yhtiön osakkeista ja äänistä nousi yli 5 prosentin 17.1.2024.
Musti Group Oyj vastaanotti 24.1.2024 ilmoituksen, jonka mukaan JPMorgan Securities PLC:n suora
omistusosuus Yhtiön osakkeista ja äänistä nousi yli 5 prosentin 22.1.2024.
Musti Group Oyj vastaanotti 13.2.2024 ilmoituksen, jonka mukaan Flybird Holding Oy:n ja Sonae
SGPS, S.A:n yhteenlaskettu omistusosuus Yhtiön osakkeista ja äänistä nousi yli 5 prosentin
13.2.2024.
Musti Group Oyj vastaanotti 21.2.2024 ilmoituksen, jonka mukaan Flybird Holding Oy:n ja Sonae
SGPS, S.A:n yhteenlaskettu omistusosuus Yhtiön osakkeista ja äänistä nousi yli 10 prosentin
20.2.2024.
Musti Group Oyj vastaanotti 21.2.2024 ilmoituksen, jonka mukaan Samson Rock Capital LLP:n
omistusosuus Yhtiön äänistä laski alle 5 prosentin 20.2.2024.
Musti Group Oyj vastaanotti 21.2.2024 ilmoituksen, jonka mukaan Samson Rock Event Driven Master
Fund Limited:n omistusosuus Yhtiön osakkeista laski alle 5 prosentin 20.2.2024.
Musti Group Oyj vastaanotti 22.2.2024 ilmoituksen, jonka mukaan Flybird Holding Oy:n ja Sonae
SGPS, S.A:n yhteenlaskettu omistusosuus Yhtiön osakkeista ja äänistä nousi yli 15 prosentin
21.2.2024.
Musti Group Oyj vastaanotti 26.2.2024 ilmoituksen, jonka mukaan JPMorgan Securities PLC:n
omistusosuus Yhtiön osakkeista ja äänistä laski alle 5 prosentin 23.2.2024.
Musti Group Oyj vastaanotti 5.3.2024 ilmoituksen, jonka mukaan Flybird Holding Oy:n omistusosuus
Yhtiön osakkeista ja äänistä nousi yli 50 prosentin 5.3.2024.
Musti Group Oyj vastaanotti 6.3.2024 ilmoituksen, jonka mukaan The Goldman Sachs Group, Inc.:n
omistusosuus Yhtiön osakkeista ja äänistä laski alle 5 prosentin 5.3.2024.
Musti Group Oyj vastaanotti 20.3.2024 ilmoituksen, jonka mukaan Flybird Holding Oy:n
omistusosuus Yhtiön osakkeista ja äänistä nousi yli kahden kolmasosan (2/3) 20.3.2024.
Musti Group Oyj vastaanotti 21.3.2024 ilmoituksen, jonka mukaan seuraavien tahojen yhteenlaskettu
omistusosuus Yhtiön äänistä laski alle 5 prosentin 20.3.2024: Sand Grove Opportunities Master Fund
Ltd, Investment Oppportunities SPC for the Account of Investment Opportunities 2 Segregated
Portfolio, New Holland Tactical Alpha Fund, Prelude Structured Alternatives Master Fund Lp, QSMA
Torus SP, Amundi Sand Grove Event Driven Fund.
Palkitseminen
Musti Groupin palkitsemisohjelman tavoite on edistää yhtiön kilpailukykyä ja tukea yhtiön strategian
toteuttamista. Lisäksi palkitsemisohjelmien tavoitteena on sitouttaa avainhenkilöitä ja koko
henkilöstöä yritykseen pitkällä aikavälillä yhteisten tavoitteiden saavuttamiseksi ja arvon luomiseksi
osakkeenomistajille.
Musti Groupin henkilöstön palkitsemista kuvataan yksityiskohtaisemmin palkitsemisraportissa, joka
on julkaistu tilinpäätöksen ja hallituksen toimintakertomuksen yhteydessä.
44
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Ei-taloudelliset tiedot
Liiketoimintamalli
Musti Group toimii lemmikkieläinmarkkinoilla Suomessa, Ruotsissa, Norjassa sekä Baltian maissa
tuotteiden valmistajana, valmistuttajana sekä vähittäismyyjänä. Musti Groupin tuotevalikoimaan kuuluu
lemmikkieläinten ruokia, lemmikkieläinten hoitoon ja hyvinvointiin liittyviä tuotteita ja tarvikkeita
sekä palveluita. Palveluita ovat mm. trimmaus-, koulutus- ja hieronta- sekä ruokavaliopalvelut, ja
eläinlääkäripalveluja tietyissä myymälöissä.
Musti Groupin integroituun liiketoimintamalliin kuuluvat myymälät, verkkokauppa ja palvelut
myymälöissä. Se palvelee asiakkaitaan myymäläketjujen Musti ja Mirri, Musti, Arken Zoo, Peten
Koiratarvike sekä Pet City kautta sekä puhtaasti verkkokaupan kuten Peten Koiratarvike ja Vetzoo
kautta.
Kuluttajat ja lemmikit ovat konsernin tärkein asiakasryhmä ja yritys keskittyy kestävään kasvuun
arvon tuottamiseksi niin lemmikkivanhemmille kuin omistajille ja muille sidosryhmille. Musti-
myymäläkonsepti perustuu laajaan lemmikkieläinten ruoka- ja tarvikevalikoimaan yhdistettynä
asiantuntevien ja palveluhenkisten työntekijöiden kulttuuriin. Vuoropuhelua asiakkaiden kanssa käydään
henkilökohtaisen palvelun lisäksi myös kuluttajapalvelutoiminnon välityksellä. Mustin tavoitteena
on rakentaa ympärilleen yhteisö lemmikkien omistajista ja lemmikeistä ja lisätä niin eläinten kuin
ihmistenkin hyvinvointia. Lisäksi eri sidosryhmien kanssa tehdään yhteistyötä arvoketjun kaikissa
vaiheissa.
Pet Parenting -ilmiö eli ”lemmikkivanhemmuus” tarkoittaa ihmisten taipumusta kohdella
lemmikkejään perheenjäseninä. Tämä trendi on kasvattanut korkealaatuisten premium-ruokien sekä
monipuolisemman tuote- ja palveluvalikoiman kysyntää. Tämä lemmikkieläinmarkkinan trendi jatkuu
vahvana ja siirtää kulutusta kohti korkealaatuisempaa ravintoa, monipuolisempaa tarvikevalikoimaa ja
palvelujen laajempaa käyttöä.
Tilikauden 2024 lopussa Musti-konsernilla oli yhteensä 411 omaa myymälää Suomessa, Ruotsissa,
Norjassa ja Baltian maissa. Konsernilla on oma lemmikkieläinruokia ja -herkkuja valmistava tehdas
Suomessa. Musti Groupin toiminta perustuu koko arvoketjun vastuulliseen ja tehokkaaseen hallintaan.
Tilikauden 2024 aikana Musti-konserni työllisti keskimäärin 1 761 työntekijää. Musti Group Oyj on listattu
Nasdaq Helsinki Oy:ssä.
Vuoden 2024 aikana Musti Group on valmistautunut yritysten kestävyysraportointia säätelevän
direktiivin (EU) 2022/2464 sekä kestävyysraportointistandardien (EU) 2023/2772 vaatimuksiin. Vuoden
2024 aikana toteutettiin kaksoisolennaisuusanalyysi yrityksen vaikutuksista ihmisiin ja ympäristöön
ymmärtämiseksi sekä vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien analysoimiseksi koko arvoketjussa. Lisäksi
vuonna 2024 aloitettiin toimintasuunnitelmien, mittareiden ja tavoitteiden suunnittelu olennaisille
kestävyysseikoille.
Musti Groupin merkittävimmät kestävyysseikat liittyvät ilmastonmuutokseen, kiertotalouteen,
omaan työvoimaan, arvoketjun työntekijöihin, kuluttajiin ja loppukäyttäjiin sekä hyvään hallintoon.
Nämä tullaan raportoimaan direktiivin (EU) 2022/2464 mukaisesti ensimmäisen kerran tilikaudesta 2025
vuonna 2026.
Sosiaaliset asiat
Musti Groupissa sosiaaliseen vastuuseen kuuluvat oman henkilöstön hyvinvointi ja kehittyminen sekä
tuotteiden turvallisuus niin lemmikkien kuin lemmikkien omistajien näkökulmasta. Konsernin tärkeisiin
toimintaperiaatteisiin kuuluu hallita niin oman työvoiman kuin asiakkaiden tietosuojaa ja -turvaa. Näitä
periaatteita hallitaan Tietosuojapolitiikan ja Tietoturvapolitiikan avulla.
Työntekijät
Musti Groupin palveluksessa työskenteli lähes 2 200 henkilöä, josta naisten osuus oli 88 % ja miesten
osuus 12 %. Vakituisessa työsuhteessa oli henkilökunnasta noin 79 % ja osa-aikaisia noin 21 %.
Tyhteisöjen toimintaa määrittävät konsernin arvot asiantuntemus, luottamus ja Musti-
yrityskulttuuri. Henkilöstöjohtamisen ja henkilöstön kehittämisen perustana toimii konsernin sisäinen
politiikka, missä on kuvattu henkilöstöperiaatteet (People Principles Policy) sekä tasa-arvosuunnitelma.
Musti Group on sitoutunut työntekijöiden tasa-arvoiseen kohteluun ja monimuotoisuuden
edistämiseen. Mustissa jokaisella työntekijällä on yhtäläiset mahdollisuudet koulutukseen ja
henkilökohtaiseen kehittymiseen sekä uralla etenemiseen. Musti työnantajana tarjoaa kaikille
työntekijöilleen turvalliset työolot panostaen työntekijöiden hyvinvointiin, työterveyteen ja työkyvyn
johtamiseen. Musti kunnioittaa jokaisen yksilön yksityisyyttä ja henkilökohtaisia ominaisuuksia eikä
hyväksy minkäänlaista syrjintää, uhkailua tai häirintää työssä. Jokaisen Mustissa työskentelevän tulee
kohdella kaikkia työtovereita ja asiakkaita ystävällisesti ja kunnioittavasti. Musti Groupin Code of
Conductissa on kuvattu eettiset toimintaperiaatteet, jotka koskevat jokaista mustilaista.
Tavoitteena on luoda hyvinvoiva työyhteisö, joka on turvallinen ja jossa toiminta perustuu
luottamukseen, kunnioitukseen ja kannustamiseen. Johtamistaitojen ja henkilöstön osaamisen
kehittämisen avulla Musti Group luo edellytykset laadukkaalle tekemiselle ja tavoitteiden
saavuttamiselle. Musti Groupin yrityskulttuuri perustuu luottamukseen ja jakamiseen. Musti Group
mittaa henkilöstön sitoutumista ja tyytyväisyyttä vuosittain Musti View tutkimuksen avulla sekä eNPS
kyselyillä.
45
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Musti Group sijoittui toiseksi keskisuurten suomalaisyritysten listalla pohjoismaisten yritysten
monimuotoisuutta mittaavassa Nordic Business Diversity Index -selvityksessä, mikä julkistettiin
vuonna 2024. Nordic Business Diversity Index arvioi ja pisteyttää yritysten julkisesti raportoidut
monimuotoisuusnäkökulmat tarkastelemalla erilaisia muuttujia, kuten sukupuoli-, ikä-, kansalaisuus- ja
koulutusjakaumaa.
Työntekijöihin liittyviä riskejä ovat Musti Groupin maine ei houkuttelevana työnantajana,
motivoituneen ja osaavan henkilökunnan menettäminen ja suuri työntekijöiden vaihtuvuus. Musti Group
panostaa työtekijöiden hyvinvointiin ja kouluttamiseen, hyvään esimiestyöhön ja tiimihenkeen sekä
työntekijöiden osallistamiseen toimintatapojen kehittämisessä. Osaava ja motivoitunut henkilökunta
mahdollistavat strategian toteutumisen ja tavoitteiden saavuttamisen.
Sidosryhmät arvoketjussa – asiakkaat ja tuotteiden toimittajat
Musti Group on asettanut lemmikkien ja ihmisten hyvinvoinnin etusijalle ja päämääränä on tyytyväiset ja
hyvinvoivat lemmikkien vanhemmat sekä lemmikit. Tämä tarkoittaa laadukkaita ja turvallisia tuotteita ja
palveluja sekä vahvaa ammattitaitoa palvelutilanteissa. Osaavan neuvonnan, monipuolisten palveluiden
sekä korkealaatuisten lemmikkiruokien ja erilaisten tuotteiden ja tarvikkeiden avulla autamme
lemmikkien omistajia huolehtimaan lemmikkien tarpeista ja hyvinvoinnista.
Asiakastyytyväisyyttä seurataan NPS-mittarin avulla. Vuonna 2024 Musti Groupin NPS-
kokonaispistemäärä oli 76.7 asteikolla -100:sta +100:aan (75.3/2023). Musti Group laajensi vuoden 2024
aikana NPS-mittauspisteitä sekä yhtenäisti käytäntöjä kaikissa Pohjoismaissa.
Isossa kokonaisuudessa tuoteturvallisuuden hallinnan tärkeitä osa-alueita ovat tuotteen ja
toimittajan valinta, annettavat tuotetiedot ja käyttöohjeet. Musti Group tekee tiivistä yhteistyötä
tuotteiden toimittajien kanssa varmistaakseen tuotevaatimusten toteutumisen, tuotteiden laatutason
ja turvallisuuden. Toimittajilla on oltava toimiva jäljitettävyysjärjestelmä, jonka avulla käytetyt raaka-
aineet ja pakkaukset voidaan jäljittää tarvittaessa. Tuotteiden toimittajat sitoutuvat Musti Groupin
tavarantoimittajan eettiseen ohjeistukseen (Supplier Code of Conduct), vuonna 2024 sitoutumisaste
oli 99.2 %. Vuoden 2024 aikana Musti Group on kehittänyt tavarantoimittajien itsearviointia sekä
auditointijärjestelmää, työ jatkuu vuoden 2025 puolella.
Musti Group valmistaa lemmikkieläinten ruokaa ja herkkuja omassa tehtaassa Suomessa.
Tuotantolaitoksessa tuoteturvallisuuden perustana on sertifioitu elintarviketurvallisuuden
johtamisjärjestelmä (FSSC 22000), ja sitä auditoidaan vuosittain sekä kolmannen tahon toimesta että
omilla sisäisillä auditoinneilla. Tuoteturvallisuusjärjestelmä on riskiperustainen ja se perustuu vaarojen
(biologiset, kemialliset ja fysikaaliset) analysointiin, niiden ennalta ehkäisyyn ja poikkeamien hallintaan
HACCP (Hazard Analysis Critical Control Points) - periaatteiden mukaisesti. Vuoden 2024 aikana myös
varastot ovat ottaneet HACCP periaatteet käyttöön.
Loppuvuonna 2023 tapahtuneen SMAAK-tuotteiden takaisinvetoon johtaneet syyt analysoitiin
välittömästi ja aloitettiin kehitystoimenpiteet, jotka jatkuivat vuoden 2024 puolelle. Näiden
kehitystoimien lisäksi Musti Group on tarkentanut prosessejaan laaja-alaisesti liittyen muun muassa
tuotteiden ja raaka-aineiden valintaan, asiakaspalautteiden käsittelyyn, poikkeamien hallintaan sekä
jäljitettävyyden varmistamiseen. Myös takaisinvetoprosessia on tarkennettu.
Tuoteturvallisuuden hallinnassa ja toimitusketjussa tapahtuvat poikkeamat voivat aiheuttaa riskin
lemmikkien tai lemmikkien omistajien terveydelle. Näillä voi olla merkittäviä vaikutuksia asiakkaiden
luottamuksen heikkenemiseen ja vaikuttaa yrityksen taloudelliseen tulokseen tai maineeseen.
Merkittävän toimittajan menettäminen tai häiriöt toimittajan toiminnassa voivat vaikuttaa tuotteiden
saatavuuteen ja aiheuttaa myynnin laskua tai asiakastyytyväisyyden alentumista. Hallitaksemme riskejä
edellytämme toimijoiltamme panostamista laadunvalvontaan sekä tuoteturvallisuuden hallintaan sekä
teemme tiivistä yhteistyötä heidän kanssaan.
Musti Groupin omassa lemmikkiruokatehtaassa on tuotannollisiin prosesseihin liittyviä riskejä, kuten
laiterikot, raaka-aineiden saatavuusongelmat, tapaturmat, tuotannon keskeytymisriskit. Näitä riskejä
hallitaan tuoteturvallisuuden johtamisjärjestelmän (FSSC 22000) avulla.
Sekä työtekijöiden että asiakkaiden henkilötietoihin liittyvät vuodot on tunnistettu kyberrikollisuuteen
liittyväksi riskiksi. Riskiä hallitaan ajantasaisilla ja päivitettävillä tietosuojajärjestelmillä. Vuosittain
validoidaan tietoturvan kattavuus ja laatu. Lisäksi tehdään auditointeja sekä konsernitasolla että
keskeisillä tietosuojan osa-alueilla.
Ympäristö
Musti Group on sitoutunut ympäristövaikutustensa pienentämiseen. Konsernin myymälöiden,
toimistojen ja varastojen merkittävimmät ympäristövaikutukset syntyvät energian kulutuksesta (sähkö,
autojen sekä kuljetusvälineiden polttoaineet), syntyvistä jätteistä ja käytetyistä pakkausmateriaaleista.
Tuotteiden kuljetuslogistiikan ympäristövaikutuksia ja päästöjä hallitaan kuljetuskumppanien kanssa
yhteistyössä.
Vuoden 2024 aikana konsernin kasvihuonekaasupäästöjen laskentaa tarkennettiin Scope 1 ja 2
osalta, sekä arvioitiin oleellisimmat arvoketjun Scope 3 päästöluokat. Scope 3 päästölaskenta aloitetaan
vuonna 2025.
Vuonna 2024 tehdyssä kaksoisolennaisuusanalyysissä ilmaston muutoksen hillintä ja kiertotalous
nousivat konsernille alustavasti keskeisiksi kestävyysseikoiksi. Näihin ympäristövaikutuksiin liittyvät
46
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
toimenpiteet, mittarit ja tavoitteet sekä päivitetyt keskeiset toimintaperiaatteet tullaan ottamaan
käyttöön vuonna 2025.
Musti Groupin omassa lemmikkiruokatehtaassa Suomessa ympäristövaikutusten minimointi on
ollut kantavana ajatuksena tehtaan suunnittelusta alkaen, tehdas aloitti lemmikkiruokien valmistuksen
vuonna 2020. Tuotantolaitoksen tuotantoprosesseissa käytetään uusiutuvaa energiaa, mistä noin 20
prosentin osuuden tuottaa aurinkopaneelit. Tuotantolaitteiden tuottama lämpö kerätään talteen ja
käytetään tehtaan prosesseissa. Talteen otettua lämpöä hyödynnetään muun muassa pakastettavien
tuotteiden tuotantolinjalla käytettävän pesuveden lämmittämiseen. Myös biojätteestä tuotetaan
energiaa. Lemmikkieläinten kuivaruoan raaka-aineena käytettävästä kaurasta syntyvät kaurankuoret
sekä muut biojätteet kuljetetaan energialaitoksiin, missä niistä tehdään biokaasua.
Mustin omassa lemmikkieläinruokatehtaassa tunnistettuja ympäristöriskejä ovat tulipalo ja
jätevesivuodot, joita hallitaan säännönmukaisilla laitteistojen kuntotarkastuksilla, ennakoivalla
kunnossapidolla sekä hälytys- ja valvontalaitteistoilla. Tuotantolaitoksessa ei tapahtunut vuoden 2024
aikana ympäristövahinkoja.
Ajatukset ilmastonmuutoksesta kuluttajien mielissä ja sen aiheuttamat muutokset heidän
käyttäytymisessänsä voivat olla Musti Groupille sekä riski että liiketoimintamahdollisuus. Aihetta
seurataan ja tuotevalikoimaa kehitetään kestävään suuntaan.
Ilmaston lämpeneminen ja siitä aiheutuvat sään ääri-ilmiöt kuten myrskyt, tulvat, pitkittyneet
lämpöjaksot tulevat vaikuttamaan globaalisti eri tavalla tuotanto-olosuhteisiin eri raaka-aineiden
tuotantoalueilla. Sekä näillä sekoilla voi olla pitkällä aika välillä vaikutusta Mustin hankintaketjussa
rehuraaka-aineiden sekä tuotteiden saatavuuteen ja hintaan. Ilmastonmuutoksen ilmiöillä voi olla
vaikutusta myös globaaleihin toimitusketjuihin ja kuljetusreitteihin, mikä vaikuttaa Mustin toimitusketjun
hallintaan. Varautuakseen näihin tapahtumaketjuihin Musti Group toimii yhteistyössä arvoketjun
toimijoiden kanssa edistäen ympäristövaikutusten pienentämistä ja hillitäkseen ilmastonmuutosta.
Hyvä hallinto ja eettinen liiketoiminta
Musti Group on sitoutunut kunnioittamaan ihmisoikeuksia kansainvälisten julistusten mukaisesti*.
Yritys on Yhdistyneiden Kansakuntien Global Compact -aloitteen sekä kestävää liiketoimintaa edistävän
amfori BSCI-järjestön jäsen.
Ihmisoikeuksien kunnioittamista ja eettistä liiketoimintaa ohjaavat toimintaperiaatteet ovat Musti
Groupin omaa toimintaa koskeva Code of Conduct sekä toimittajia koskevat Code of Conduct (Supplier
Code of Conduct) ja amfori BSCI Code of Conduct riskimaissa toimiville toimittajille. Musti Groupin
työntekijöiden tulee suorittaa Code of Conduct verkkokoulutus. Vuosien 2022–2024 aikana koulutuksen
suoritti 78 % työntekijöistä.
Musti Group on ollut amfori BSCI-järjestön (amfori Business Social Compliance Initiative) jäsen
vuodesta 2017. Kolmannen osapuolen tekemät BSCI auditoinnit tehdään kaikissa riskimaissa sijaitseville
toimittajille.
Musti Group edistää reilun liiketoiminnan käytäntöjä, eikä se osallistu laittomiin tai kauppaa
rajoittaviin toimiin. Yritys harjoittaa toimintaansa terveen kilpailun ja voimassa olevien määräysten
mukaisesti sekä on asettanut työntekijöilleen ohjeet lahjojen tai etuisuuksien antamisesta ja
vastaanottamisesta. Lahjat tai etuudet eivät koskaan saa olla sopimuksen tai liikekumppanuuden ehto.
Yrityksellä on julkinen web-sivulta löytyvä Whistleblowing-ilmoituskanava sidosryhmien
huolenaiheiden ilmoittamista varten. Kanavaan tehdyt huolenaiheet ovat anonyymejä, ne käsitellään
ja arvioidaan tarvittavat korjaavat toimenpiteet. Vuoden 2024 aikana ilmoituskanavaan tuli yksi
huolenaihe, mikä ei ollut ihmisoikeusrikkomus- tai korruptioepäily eikä aiheuttanut jatkotoimenpiteitä.
Vastuulliset ja eettiset liiketoimintatavat sekä Musti Groupin omassa toiminnassa, että
toimitusketjussa ovat liiketoiminnan jatkuvuuden ja maineen hallinnan kannalta tärkeitä periaatteita,
joissa epäonnistuminen voi aiheuttaa negatiivista julkisuutta ja vaikuttaa kuluttajien ostopäätöksiin.
Riskiä hallitaan noudattamalla lainsäädäntöä ja eettisiä liiketoimintaohjeita sekä kouluttamalla
henkilökuntaa ja puuttumalla huolenaiheisiin kuhunkin tapaukseen soveltuvimmalla tavalla.
* Ihmisoikeuksien yleismaailmallisen julistuksen mukaiset ihmisoikeusperiaatteet (Yhdistyneet kansakunnat 1948); Yleissopimus
lapsen oikeuksista (Yhdistyneet kansakunnat 1989); Julistus työelämän perusperiaatteista ja -oikeuksista (ILO 1998); YK:n ohjaavat
periaatteet yritysten ihmisoikeusvastuusta, UNGP (Yhdistyneet kansakunnat 2011; OECD:n toimintaohjeet monikansallisille yrityksille
(OECD 2023).
47
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin tuotteisiin ja palveluihin liittyvä osuus liikevaihdosta –
tilikauden 1.10.2023-31.12.2024 tiedot
Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi(t) (2)
Absoluuttinen
liikevaihto (3)
Osuus
liikevaihdosta (4)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesivarat ja merten
luonnonvarat (7)
Kiertotalous (8)
Ympäristön
pilaantuminen (9)
Biologinen
monimuotoisuus ja
ekosysteemit (10)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesivarat ja merten
luonnonvarat (13)
Kiertotalous (14)
Ympäristön
pilaantuminen (15)
Biologinen
monimuotoisuus ja
ekosysteemit (16)
Vähimmäistason
suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän
mukainen osuus
liikevaihdosta,
vuosi N (18)
Luokitusjärjestelmän
mukainen osuus
liikevaihdosta,
vuosi N–1 (19)
Luokka (mahdollistava
toiminta) (20)
Luokka
(siirtymätoiminto) (21)
€ milj. % % % % % % % K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % % M S
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat
- - - - - - - - -
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän
mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.1) - -
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei ympäristön
kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat
- - - - - - - - - K K K K K K K 0 % S
Luokitusjärjestelmäkelpoisista, mutta ei ympäristön
kannalta kestävistä (muista kuin luokitusjärjestelmän
mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.2) - -
Yhteensä (A.1+A.2) - - 0% 0 % 0% 0 % 0 % 0 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu
liikevaihto (B)
560,6 100
Yhteensä (A+B) 560,6 100
48
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin tuotteisiin ja palveluihin liittyvä osuus pääomamenoista –
tilikauden 1.10.2022-31.12.2024 tiedot
Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi(t) (2)
Pääomamenot
yhteensä (3)
Osuus
pääomamenoista (4)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesivarat ja merten
luonnonvarat (7)
Kiertotalous (8)
Ympäristön
pilaantuminen (9)
Biologinen
monimuotoisuus ja
ekosysteemit (10)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesivarat ja merten
luonnonvarat (13)
Kiertotalous (14)
Ympäristön
pilaantuminen (15)
Biologinen
monimuotoisuus ja
ekosysteemit (16)
Vähimmäistason
suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän
mukainen osuus
pääomamenoista,
vuosi N (18)
Luokitusjärjestelmän
mukainen osuus
pääomamenoista,
vuosi N–1 (19)
Luokka (mahdollistava
toiminta) (20)
Luokka
(siirtymätoiminto) (21)
€ milj. % % % % % % % K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % % M S
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat - - - - - - - -
- - -
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.1)
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei ympäristön
kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat - - - - - - - - K K K K K K K 0 % S
- - -
Luokitusjärjestelmäkelpoisten, mutta ei ympäristön
kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.2) - - 0% 0 % 0% 0 % 0 % 0 %
Yhteensä (A.1+A.2)
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen
pääomamenot (B)
19,2 100
Yhteensä (A+B) 19,2 100
49
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin tuotteisiin ja palveluihin liittyvä osuus toimintamenoista –
tilikauden 1.10.2022-31.12.2024 tiedot
Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi(t) (2)
Toimintamenot
yhteensä (3)
Osuus
toimintamenoista (4)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesivarat ja merten
luonnonvarat (7)
Kiertotalous (8)
Ympäristön
pilaantuminen (9)
Biologinen
monimuotoisuus ja
ekosysteemit (10)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesivarat ja merten
luonnonvarat (13)
Kiertotalous (14)
Ympäristön
pilaantuminen (15)
Biologinen
monimuotoisuus ja
ekosysteemit (16)
Vähimmäistason
suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän
mukainen osuus
toimintamenoista,
vuosi N (18)
Luokitusjärjestelmän
mukainen osuus
toimintamenoista,
vuosi N–1 (19)
Luokka (mahdollistava
toiminta) (20)
Luokka
(siirtymätoiminto) (21)
€ milj. % % % % % % % K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % % M S
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat
- - - - - - - - -
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.1) - -
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei ympäristön
kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat
- - - - - - - - - K K K K K K K 0 % S
Luokitusjärjestelmäkelpoisten, mutta ei ympäristön
kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.2) - - 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Yhteensä (A.1+A.2) - - % 0 % % 0 % 0 % 0 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen
toimintamenot (B)
10,3 100
Yhteensä (A+B) 10,3 100
50
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Tuotteiden laatuun ja palveluihin liittyvät riskit
Tuoteturvallisuuden valvonnan tai toimitusketjun laadunvalvonnan epäonnistuminen voi johtaa
taloudellisiin vahinkoihin, asiakkaiden luottamuksen heikkenemiseen tai pahimmassa tapauksessa
lemmikkien terveyden vaarantamiseen. Musti Groupin lemmikkiruokatehtaan tuotannollisiin
prosesseihin liittyy riskejä, kuten laiterikot, raaka-aineen saatavuus, tapaturmat, vahinko- ja
keskeytymisriskit. Näitä riskejä hallitaan sertifioinneilla sekä jatkuvalla laatu- ja turvallisuustyöllä.
Lisäksi asiakkaat voivat esittää julkisesti yhtiöön kohdistuvia väitteitä tuotteiden tai palveluiden
laatuun liittyen, mistä voi yhtiölle koitua mainehaittaa.
Asiakkaiden kulutustottumuksiin liittyvät riskit
Asiakkaiden kulutustottumukset voivat muuttua nopeammin, kuin mitä yhtiö on varautunut. Asiakkaat
tekevät ostoksia verkkokaupassa enenevässä määrin. Myyntikanavasta riippumatta asiakkaat odottavat
sujuvaa ostokokemusta ja nopeita toimituksia. Verkkokaupan kasvun myötä kivijalkaliikkeiden odotetaan
tarjoavan asiakkaille elämyksiä, kohtaamisia tai informaatiota. Asiakkaat saattavat myös edellyttää
uusien vastuullisuusnäkökulmien huomioimista tuotteissa ja palveluissa. Mikäli yhtiö ei kykene
vastaamaan asiakkaiden muuttuneisiin kulutustottumuksiin tai vastuullisuusvaatimuksiin, sen tekemät
investoinnit valikoimaan, myyntikanaviin ja palveluihin eivät saavuta tuottotavoitteitaan.
Tuotteiden hankintaan liittyvät riskit
Yhtiö voi menettää merkittävän toimittajan tai sillä voi olla vaikeuksia saada toimittajilta tuotteita,
jotka täyttävät sen vaatimukset. Lisäksi tuotteiden saatavuus voi heikentyä tai toimittajat saattavat
vaatia hinnankorotuksia. Näillä voi olla olennainen haitallinen vaikutus yhtiön asiakassuhteisiin ja
kilpailuasemaan.
Varaston hallintaan liittyvät riskit
Yhtiöllä saattaa sitoutua paljon pääomaa varastoihin, jos se ei kykene ennustamaan kysyntää oikein.
Myös operatiiviset vaikeudet hallita varastoa tai epäkuranttius voivat kasvattaa varastoihin liittyviä
kustannuksia ja edellyttää tuotteiden myyntiä kannattavuutta heikentävin alennuksin.
Riskit ja epävarmuustekijät
Musti Groupin riskiprofiili seuraa vähittäismyynnin ja päivittäistavarakaupan yleistä riskitasoa. Toimiala
ei ole erityisen syklinen eikä altistu nopeille muutoksille. Yhtiö seuraa säännöllisesti muutoksia
riskeissä ja niiden vaikutusta liiketoimintaan. Yhtiö toteuttaa riskienhallintaa systemaattisesti
aikataulutetun prosessin mukaisesti. Riskienhallinnan prosessi varmistaa, että konserniin kohdistuvat
riskit tunnistetaan, arvioidaan, niitä hallitaan ennakoivalla tavalla ja että riskien hallintaa seurataan.
Yhtiön riskienhallintaprosessi koostuu muun muassa seuraavista vaiheista: riskien tunnistaminen ja
kartoittaminen, riskien arviointi, tunnistettujen riskien hallintakeinojen määrittäminen ja toimeenpano
sekä riskien seuranta ja raportointi.
Seuraavissa kappaleissa kuvataan Musti Groupin merkittävänä pitämät riskit ja epävarmuustekijät.
Makrotalouteen ja inflaatioon liittyvät riskit
Geopoliittinen epävakaus on lisääntynyt, mikä voi merkittävästi vaikuttaa maailmantalouteen ja
liiketoimintaympäristöön. Vaikka Musti Group myy jokapäiväiseen käyttöön tarkoitettuja tuotteita,
taantumalla voi olla negatiivinen vaikutus kuluttajakäyttäytymiseen ja myyntiin.
Energian, raaka-aineiden ja rahtien hintojen nousun myötä yleinen kustannustaso on noussut vuoden
2023 aikana. Inflaatio on kasvattanut myös Musti Groupin kustannustasoa ja vaikuttaa kannattavuuden
säilyttämisen vuoksi tehtyjen hinnankorostusten myötä Musti Groupin myymien tuotteiden hintoihin.
Inflaation kasvu vaikuttaa myös korkokehitykseen. Näillä voi olla vaikutusta kuluttajakäyttäytymiseen ja
hintakilpailuun.
Kilpailuympäristöön liittyvät riskit
Lemmikinruoan, lemmikkieläintuotteiden ja palvelujen markkinat ovat entistä kilpaillummat. Yhtiön
kilpailijoita ovat suuret päivittäistavarakaupat, pienemmät lemmikkieläintarvikkeiden erikoisliikkeet,
verkkokaupat (mukaan lukien verkossa toimivat vähittäismyyjät ja pelkästään verkkokauppaan
keskittyvät kaupat), koti- ja puutarhamyymälät, lemmikkieläinpalvelujen tarjoajat ja eläinlääkäriklinikat.
Monet kilpailevat samoista asiakkaista samalla valikoimalla ja vertailujen tekeminen kilpailijoiden välillä
on helppoa. Näitä riskejä pienentää suuri omien ja eksklusiivisten tuotteiden osuus. Musti Groupin
myynti ja kannattavuus heikkenisi, mikäli se ei pärjäisi kilpailussa.
51
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Logistiikka
Yhtiön keskusvarastoon Eskilstunaan saapuu suurin osa tuotteista, jotka jaellaan myymälöihin ja
verkkokaupan asiakkaille. Logistiikan keskittyminen yhteen paikkaan keskittää myös tiettyjä riskejä,
kuten viestintä- tai tietoliikenneinfrastruktuurin häiriöt, tulipalot ja lakot, jotka voivat johtaa yhtiön
liiketoiminnan keskeytymiseen tai myynnin heikkenemiseen.
Kyberrikollisuus
Ammattimainen kyberrikollisuus lisääntynyt erityisesti Ukrainan sodan alettua. Tämä on kasvattanut
liiketoiminnan jatkuvuuteen ja kriittisen tiedon menettämiseen liittyvää riskiä. Kyberhyökkäyksen
kohteena voi olla kriittisen tiedon järjestelmä tai henkilötiedot. Kyberhyökkäyksen seurauksia voi olla
myynnin keskeytyminen, henkilötietovuoto, taloudelliset vahingot, vahingonkorvausvelvollisuus tai
mainehaitta.
Työntekijöihin liittyvät riskit
Jos Musti Groupin maine työnantajana ei ole houkutteleva ja vastuullinen, yhtiö ei kykene pitämään
palveluksessaan osaavaa ja motivoitunutta henkilökuntaa. Ilman motivoituneita ja näkemyksellisiä
työntekijöitä strategian toteuttaminen ja tavoitteiden saavuttaminen voi vaikeutua.
Valuuttakurssien vaihteluun liittyvät riskit
Merkittävä osa Musti Groupin liiketoiminnasta on euroalueen ulkopuolisissa maissa ja täten
valuuttakurssien vaihtelu vaikuttaa konsernin tuloslaskelmaan ja taseeseen. Transaktioriskin osalta
USD ja GBP ovat merkittävimmät valuutat, joissa konserniyhtiöillä on valuuttamääräisiä ostoja.
Translaatioriski konsernissa muodostuu konsolidoitaessa Ruotsin kruunussa ja Norjan kruunussa
raportoivien tytäryhtiöiden tulos ja tase konsernin tulokseen.
Kausivaihtelu
Musti Groupin liiketoiminnassa esiintyy tyypillisesti vain vähän kausivaihtelua, koska lemmikinruoan
ja perustarvikkeiden toistuvien ostojen osuus liikevaihdosta on suuri, mikä pienentää kausivaihtelua
vuosien aikana. Tietyt vuoden sisäiset vaihtelut kuitenkin vaikuttavat yhtiön rahavirtoihin, myyntiin ja
kannattavuuteen. Yleensä heinä–joulukuussa myynti ja kannattavuus ovat korkeammalla tasolla kuin
tammi–kesäkuussa tarvikkeiden ja muiden sesonkituotteiden suuremman myynnin ansiosta.
Musti Groupin myynnin määrä ja ajoitus voivat vaihdella myös sääolosuhteiden mukaan. Sääolot
vaikuttavat erityisesti lemmikkieläinten vaatteiden myyntiin: kylmä talvi ja sateinen sää yleensä
kasvattavat lemmikkieläinten takkien ja kenkien myyntiä.
Näkymät tilikaudelle 2025
Useiden voimakkaan kasvun vuosien jälkeen vuonna 2024 lemmikkieläinmarkkinoiden kasvu oli hidasta
sekä Pohjoismaissa että maailmanlaajuisesti. Tähän vaikuttivat kolme keskeistä tekijää, jotka yhdessä
aiheuttivat markkinoiden tilapäisen hiljenemisen. Ensinnäkin koiran- ja kissanpentujen määrät vähenivät
korona-ajan 2020–2022 ennätysvuosien jälkeen. Lemmikkien määrä on huippuvuosien jälkeen edelleen
korkea ja siten kokonaismarkkinoiden kasvun vaikutukset ovat pitkäaikaisia, mutta uusien pentujen
määrät olivat pienempiä vuonna 2024, mikä vaikutti lyhyen aikavälin kasvuun. Uusien koiranpentujen
rekisteröintien määrä laski 8 prosenttia edellisvuoteen verrattuna sekä Suomessa että Ruotsissa.
Toiseksi vuonna 2023 inflaatio kasvatti kokonaismarkkinaa, kun taas vuonna 2024 hintojen kasvuvauhti
tasaantui. Kolmanneksi Pohjoismaissa kuluttajamarkkina oli haastava kuluttajien heikon ostovoiman
vuoksi, mikä vaikutti erityisesti harkinnanvaraisten tuotekategorioiden, kuten vaatteiden ja petien,
kysyntään. Suurimman osan kokonaismarkkinasta muodostavien välttämättömien tuotekategorioiden,
kuten lemmikkiruokien, kissanhiekkojen ja herkkujen, kysyntä pysyi vakaana, koska niille on ominaista
ostojen toistuvuus.
Lemmikkivanhemmuus -ilmiön tukemana lemmikkieläinmarkkinoiden pitkän aikavälin näkymät
pysyvät vakaana. Odotamme, että vuonna 2025 markkinat palautuvat asteittain pitkän aikavälin kasvun,
noin 4 prosentin, tasolle. Tähän vaikuttaa vuoden 2024 markkinakasvua hidastaneiden tekijöiden
palautuminen entiselle tasolleen. Koiran- ja kissanpentujen määrät ovat palautumassa pitkän aikavälin
tasolleen, mikä vakiinnuttaa lemmikkien kokonaismäärän. Makrotaloudelliset ennusteet indikoivat, että
kuluttajien ostovoima kasvaa Pohjoismaissa parantuneiden BKT:n kasvunäkymien, laskeneiden korkojen
ja asteittaisten palkankorotusten myötä.
Hallituksen voitonjakoehdotus ja pääoman palautukset
Emoyhtiön voitonjakokelpoinen oma pääoma 31.12.2024 oli 128 111 254,77 euroa, josta tilikauden tulos
oli -2 915 649,09 euroa. Hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että 31.12.2024 päättyneeltä
tilikaudelta ei jaeta osinkoa.
Helsinki, 13.3.2025
Hallitus
52
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Taloudelliset ja vaihtoehtoiset tunnusluvut
Miljoona euroa, ellei toisin mainittu 10/2023-12/2024 10/2022-9/2023
Liikevaihto 560,6 425,7
Liikevaihdon kasvu, % N/A 8,9 %
Vertailukelpoinen myynnin kasvu, % 1,1 % 9,5 %
Vertailukelpoinen myymälämyynnin kasvu, % -1,6 % 6,7 %
Vertailukelpoinen verkkokaupan kasvu % 10,1 % 19,0 %
Myymälämyynti 413,2 322,3
Verkkokauppamyynti 136,4 97,8
Verkkokaupan osuus liikevaihdosta, % 24,3 % 23,0 %
Myyntikate, % 44,1 % 45,7 %
Käyttökate 67,2 74,6
Käyttökate, % 12,0 % 17,5 %
Oikaistu käyttökate 81,6 73,6
Oikaistu käyttökate, % 14,6 % 17,3 %
Liikevoitto ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia (EBITA) 23,6 43,6
Liikevoitto ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia, % (EBITA %) 4,2 % 10,2 %
Oikaistu liikevoitto ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia (Oikaistu EBITA) 38,0 42,6
Oikaistu liikevoitto ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia, % (Oikaistu EBITA %) 6,8 % 10,0 %
Liikevoitto 16,2 37,8
Liikevoitto, % 2,9 % 8,9 %
Kauden tulos 6,7 26,5
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, euroa 0,20 0,79
Osakekohtainen tulos, laimennettu, euroa 0,20 0,79
Liiketoiminnan rahavirta 46,9 79,6
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin 19,2 11,9
Nettovelka 187,5 137,9
Nettovelkaantumisaste, % 112,3 % 83,9 %
Nettovelka / Oikaistu käyttökate 12 edelliseltä kuukaudelta 3,1 1,9
Omavaraisuusaste, % 37,6 % 41,7 %
Asiakkaiden lukumäärä, 1 000 1 866 1 806
Myymälöiden määrä kauden lopussa 415 342
joista omia myymälöitä 411 330
Omien ja eksklusiivisten tuotteiden osuus, % 51,5 % 52,4 %
Osakekohtaiset tunnusluvut
Miljoona euroa, ellei toisin mainittu 10/2023-12/2024 10/2022-9/2023
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, euroa 0,20 0,79
Osakekohtainen tulos, laimennettu, euroa 0,20 0,79
Osakekohtainen oma pääoma, euroa 4,97 4,90
Osakekohtainen osinko ja sijoitetun vapaan oman pääoman palautus
yhteensä 0,00 0,60
Osakekohtainen osinko ja sijoitetun vapaan oman pääoman palautus
yhteensä tuloksesta, % 0,0 % 76,0 %
Efektiivinen osinkotuotto, % 0,0 % 3,3 %
Hinta/voittosuhde 99,27 22,71
Ylin kurssi 27,25 20,46
Alin kurssi 16,20 14,63
Kurssi 30.9. 19,92 18
Osakekannan markkina-arvo 668 026 224 603 638 154
Osakkeiden vaihto, % 119,3 % 40,7 %
Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa 33 535 453 33 535 453
Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa, laimennettu 33 530 887 33 644 244
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana,
laimentamaton 33 387 987 33 374 823
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana,
laimennettu 33 546 147 33 598 167
53
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Tunnuslukujen laskentakaavat
Tunnusluku Määritelmä
Myyntikate Liikevaihto - Materiaalit ja palvelut
Käyttökate Liikevoitto-/tappio + Poistot ja arvonalentumiset
Oikaistu käyttökate
Liikevoitto/-tappio + poistot ja arvonalentumiset +
oikaisut
Liikevoitto ennen aineettomien hyödykkeiden
poistoja ja arvonalentumisia
Liikevoitto-/tappio + Aineettomien hyödykkeiden poistot
+ arvonalennukset
Oikaistu liikevoitto ennen aineettoimien hyödykkeiden
poistoja ja arvonalentumisia (oikaistu EBITA)
Liikevoitto-/tappio + Aineettomien hyödykkeiden poistot
+ arvonalentumiset + Oikaisut
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, euroa
Kauden tulos Määräysvallattomien omistajien osuus
Keskimääräinen osakkeiden lukumäärä
Osakekohtainen tulos, laimennettu, euroa
Kauden tulos Määräysvallattomien omistajien osuus
Keskimääräinen laimennusvaikutuksella oikaistu
osakkeiden lukumäärä
Nettovelka
Korolliset velat yhteensä - Lainasaamiset +/-
Johdannaissopimukset - Rahavarat
Tunnusluku Määritelmä
Nettovelkaantumisaste, %
Nettovelka
Oma pääoma yhteensä
Nettovelka/Oikaistu käyttökate 12 edelliseltä
kuukaudelta
Nettovelka
Oikaistu käyttökate 12 edelliseltä kuukaudelta
Omavaraisuusaste
Oma pääoma yhteensä
Varat yhteensä - Saadut ennakot
Vertailukelpoinen konsernimyynnin kasvu, %
Yli 13 kuukautta auki olevien verkkokauppojen ja
myymälöiden myynti
Vastaavien verkkokauppojen ja myymälöiden myynti
edellisen kauden vastaavalta ajanjaksolta
Omien ja eksklusiivisten tuotteiden myynti, %
Omien ja eksklusiivisten tuotteiden myynti
Tuotemyynti omissa kanavissa
Verkkokaupan osuus, %
Verkkokauppamyynti
Liikevaihto
54
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Vaihtoehtoisten tunnuslukujen täsmäyttäminen
Miljoonaa euroa, ellei toisin mainita 1.10.2023–31.12.2024 1.10.2022–30.9.2023
Myyntikate
Liikevaihto 560,6 425,7
Materiaalit ja palvelut -313,4 -231,3
Myyntikate 24 7, 2 194,5
Myyntikate, % 44,1 % 45,7 %
yttökate
Liikevoitto/-tappio 16,2 37,8
Poistot ja arvonalentumiset 51,0 36,8
yttökate 6 7, 2 74,6
yttökate, % 12,0 % 17,5 %
Oikaistu käyttökate
Liikevoitto/-tappio 16,2 37,8
Poistot ja arvonalentumiset 51,0 36,8
Oikaisut 14,4 -0,9
Oikaistu käyttökate 81,6 73,6
Oikaistu käyttökate, % 14,6 % 17,3 %
Oikaisut (Käyttökate)
Uudelleenjärjestelyihin liittyvät kulut 0,4 0,5
Yrityshankintoihin ja listautumiseen liittyvät kulut 0,7 0,4
Kertaluonteiset kulut (julkinen ostotarjous ja tuotteiden
takaisinveto) 12,1 0,0
Digitalisaatioprojektit 1,2 0,0
Muut vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät 0,0 -1,9
Oikaisut (Käyttökate) 14,4 -0,9
Liikevoitto ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia (EBITA)
Liikevoitto/-tappio 16,2 37,8
Aineettoimien hyödykkeiden poistot ja arvonalentumiset 7,3 5,8
Liikevoitto ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia (EBITA) 23,6 43,6
EBITA, % 4,2 % 10,2 %
Miljoonaa euroa, ellei toisin mainita 1.10.2023–31.12.2024 1.10.2022–30.9.2023
Oikaistu liikevoitto ennen aineettomien hyödykkeiden
poistoja ja arvonalentumisia (Oikaistu EBITA)
Liikevoitto/-tappio 16,2 37,8
Aineettoimien hyödykkeiden poistot ja arvonalentumiset 7,3 5,8
Oikaisut 14,4 -0,9
Oikaistu liikevoitto ennen aineettomien hyödykkeiden
poistoja ja arvonalentumisia (Oikaistu EBITA) 38,0 42,6
Oikaistu EBITA (%) 6,8 % 10,0 %
Oikaisut (Liikevoitto)
Uudelleenjärjestelyihin liittyvät kulut 0,4 0,5
Yrityshankintoihin ja listautumiseen liittyvät kulut 0,7 0,4
Kertaluonteiset kulut (julkinen ostotarjous ja tuotteiden
takaisinveto) 12,1 0,0
Digitalisaatioprojektit 1,2 0,0
Muut vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät 0,0 -1,9
Oikaisut (Liikevoitto) 14,4 -0,9
Osakekohtainen tulos, laimentamaton
Kauden tulos 6,7 26,5
Määräysvallattomien omistajien osuus 0,0 0,0
Keskimääräinen osakkeiden lukumäärä 33,4 33,4
Osakekohtainen tulos, laimentamaton 0,20 0,79
Osakekohtainen tulos, laimennettu
Kauden tulos 6,7 26,5
Määräysvallattomien omistajien osuus 0,0 0,0
Keskimääräinen osakkeiden lukumäärä * 33,5 33,6
Osakekohtainen tulos, laimennettu 0,20 0,79
* sisältää osakkeita suoriteperusteisesta osakepalkkiojärjestelmästä
55
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Miljoonaa euroa, ellei toisin mainita 1.10.2023–31.12.2024 1.10.2022–30.9.2023
Nettovelka
Korolliset velat yhteensä 200,0 161,2
Johdannaissopimukset -0,6 -1,3
Rahavarat 11,8 22,0
Nettovelka 187,5 1 3 7,9
Nettovelkaantumisaste, %
Nettovelka 187,5 137,9
Oma pääoma yhteensä 166,9 164,4
Nettovelkaantumisaste, % 112,3 % 83,9 %
Nettovelka/Oikaistu käyttökate 12 edelliseltä
kuukaudelta
Nettovelka 187,5 137,9
Oikaistu käyttökate 12 edelliseltä kuukaudelta 61,2 73,6
Nettovelka/Oikaistu käyttökate 12 edelliseltä
kuukaudelta 3,1 1,9
Omavaraisuusaste %
Oma pääoma yhteensä 166,9 164,4
Taseen loppusumma 443,3 394,2
Saadut ennakot 0,6 0,3
Omavaraisuusaste % 3 7,7 % 41,7 %
Vertailukelpoinen myynnin kasvu, %
Liikevaihto 560,6 425,7
Liikevaihdon kasvu % N/A 8,9 %
Muu kasvu % N/A -0,6 %
Vertailukelpoinen myynnin kasvu, % 1,1 % 9,5 %
Vertailukelpoinen myymälämyynnin kasvu, %
Myymälämyynti 413,2 322,3
Myymälämyynnin kokonaiskasvu % N/A 7,3 %
Muu kasvu % N/A 0,6 %
Vertailukelpoinen myymälämyynnin kasvu, % -1,6 % 6,7 %
Miljoonaa euroa, ellei toisin mainita 1.10.2023–31.12.2024 1.10.2022–30.9.2023
Liikevaihto
Myymälämyynti 413,2 322,3
Verkkokauppamyynti 136,4 97,8
Muu myynti 11,0 5,7
Liikevaihto 560,6 425,7
Verkkokaupan osuus liikevaihdosta, %
Liikevaihto 560,6 425,7
Verkkokauppamyynti 136,4 97,8
Verkkokaupan osuus liikevaihdosta, % 24,3 % 23,0 %
56
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Tilinpäätös
Konsernitilinpäätös 58
Emoyhtiön tilinpäätös 100
Tilintarkastuskertomus 108
57
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
3.5 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 76
3.6 Vuokrasopimukset 78
4. Nettokäyttöpääoma 80
4.1 Vaihto-omaisuus 80
4.2 Myynti- ja muut saamiset 81
4.3 Ostovelat ja muut velat 81
5. Pääomarakenne ja rahoitusinstrumentit 82
5.1 Rahoitusriskien hallinta 82
5.2 Rahoitusvarat ja -velat 87
5.3 Annetut vakuudet, vastuusitoumukset ja muut vastuut 93
5.4 Rahoitustuotot ja -kulut 94
5.5 Pääoman hallinta 94
5.6 Oma pääoma 94
6. Muut liitetiedot 97
6.1 Lähipiiritapahtumat 97
6.2 Verot 98
7. Emoyhtiön tilinpäätös 100
Musti Group Oyj:n hallituksen voitonjakokelpoisten varojen
jakoehdotus yhtiökokoukselle sekä tilinpäätöksen ja
toimintakertomuksen allekirjoitukset 107
Tilintarkastuskertomus 108
Musti Group Oyj
Tilinpäätös 31.12.2024
Sisällysluettelo
Konsernitilinpäätös, IFRS 58
Konsernin tuloslaskelma, IFRS 58
Konsernin laaja tuloslaskelma, IFRS 58
Konsernitase, IFRS 59
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista 60
Konsernin rahavirtalaskelma, IFRS 61
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot 62
1. Laatimisperiaatteet 62
1.1 Yleiset tiedot 62
1.2 Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet 62
1.3 Keskeiset kirjanpidolliset arviot ja merkittävät johdon harkintaan
perustuvat ratkaisut 63
1.4 Konsernin tiedot 63
1.5 Uudet IFRS-standardit, standardien muutokset ja IFRS-tulkinnat 64
2. Toiminnan tulos 65
2.1 Segmentti-informaatio ja liikevaihto 65
2.2 Liiketoiminnan muut tuotot 68
2.3 Liiketoiminnan kulut 68
2.4 Osakeperusteiset maksut 69
3. Sidottu pääoma 71
3.1 Liiketoimintojen yhdistäminen 71
3.2 Aineettomat hyödykkeet 73
3.3 Liikearvo ja arvonalentumistestaus 74
3.4 Osakkuusyritykset 75
Sähköisen tilinpäätöksen ESEF-merkintöjä ei ole varmennettu.
58
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
EUR tuhatta
Liite
1.10.2023-31.12.2024
1.10.2022-30.9.2023
Liikevaihto
2.1
560 571
4257 40
Liiketoiminnan muut tuotot
2.2
5 602
5 052
Osuus yhteisyrityksen tuloksesta
0
324
Materiaalit ja palvelut
4.1
-313 369
-231 252
Henkilöstökulut
2.3
-1047 69
-7 6782
Liiketoiminnan muut kulut
2.3
-80 793
-48 527
3.2, 3.3,
Poistot ja arvonalentumiset
3.5, 3.6
-51 023
-367 56
Liikevoitto
162 18
37 800
Rahoitustuotot
5.4
10 096
6 522
Rahoituskulut
5.4
-18 161
-10 605
Rahoitustuotot ja -kulut, netto
-8 066
-4 083
Tilikauden tulos ennen veroja
8 152
33 717
Tuloverot
6.2
-1 433
-7 229
Tilikauden tulos
6 719
26 487
Tilikauden tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille
6 70 0
26 448
Määräysvallattomille omistajille
19
39
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta
tuloksesta laskettu osakekohtainen tulos
(EUR)
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (EUR)
0 ,20
0,7 9
Osakekohtainen tulos, laimennettu (EUR)
0 ,20
0,7 9
EUR tuhatta
Liite
1.10.2023-31.12.2024
1.10.2022-30.9.2023
Tilikauden tulos
6 719
26 487
Muut laajan tuloksen erät
Erät jotka saatetaan myöhemmin siirtää
tulosvaikutteisiksi:
Muuntoerot
-5 562
Verot eristä, jotka saatetaan
myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi
-17
450
Tilikauden laaja tulos yhteensä
6 899
21 375
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille
6 879
21 338
Määräysvallattomille omistajille
19
37
Konsernitilinpäätös, IFRS
Konsernin tuloslaskelma, IFRS Konsernin laaja tuloslaskelma, IFRS
59
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
EUR tuhatta
Liite
31.12.202430.9.2023
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo
3.1, 3.2, 3.3
195 157
1 74 3 7 5
Muut aineettomat hyödykkeet
3.2
20 229
18 413
Käyttöoikeusomaisuuserät
3.6
90 529
75 7 71
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
3.5
32 400
27 570
Osuudet osakkuusyrityksissä
1.4, 3.4
1 967
0
Laskennalliset verosaamiset
6.2
4 697
2 824
Johdannaissopimuksiin perustuvat saamiset
5.2
0
1 257
Muut pitkäaikaiset varat
240
111
Pitkäaikaiset varat yhteensä
345 220
300 322
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
4.1
66 455
58 385
Myyntisaamiset ja muut saamiset
4.2, 5.1
14 705
11 575
Johdannaissopimuksiin perustuvat saamiset
5.2
1 076
394
Tuloverosaamiset
6.2
4 028
1 612
Rahavarat
5.2
11 829
2 1954
Lyhytaikaiset varat yhteensä
98 092
93 920
VARAT YHTEENSÄ
443 312
394 242
EUR tuhatta
Liite
31.12.202430.9.2023
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma
5.6
11 002
11 002
Muut rahastot
5.6
123 349
123 349
Omat osakkeet
5.6
-5 340
-5 340
Muuntoerot
5.6
-10 524
-10 721
Kertyneet voittovarat
48 328
46 009
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
yhteensä
166 815
164 299
Määräysvallattomien omistajien osuus
94
88
Oma pääoma yhteensä
166 909
164 387
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta
5.2
94 668
69 943
Vuokrasopimusvelat
3.6
66 889
55 518
Laskennalliset verovelat
6.2
6 444
4 881
Johdannaissopimuksiin perustuvat velat
5.2
240
0
Pitkäaikaiset korottomat velat
5.2
2 215
2 031
Muut pitkäaikaiset velat
5.2
15
0
Pitkäaikaiset velat yhteensä
170 472
1323 72
Lyhytaikaiset velat
Yritystodistukset
5.2
7 458
9 412
Vuokrasopimusvelat
3.6
287 06
24 307
Ostovelat ja muut velat
4.3
68 153
61 725
Johdannaissopimuksiin perustuvat velat
5.2
233
306
Tuloverovelat
6.2
1 381
1 711
Varaukset
0
21
Lyhytaikaiset velat yhteensä
105 931
97 482
Velat yhteensä
276 403
229 855
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ
443 312
394 242
Konsernitase, IFRS
60
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
EUR tuhatta
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva
Määräysvallattomien osuus
Oma pääoma yhteensä
Kertyneet
Osakepääoma
Muut rahastot
Omat osakkeet
Muuntoerot
voittovarat
Yhteensä
Oma pääoma 1.10.2022
11 002
140 043
-6 910
-5 161
21 31 8
160 292
75
160 367
Tilikauden tulos
26 448
26 448
39
26 487
Muuntoerot
-5 560
-5 560
-2
-5 562
Laajan tuloksen verot
450
450
450
Tilikauden laaja tulos yhteensä
0
0
0
-5 560
26 898
21 338
37
21 375
Muut oikaisut
24
24
-24
0
Pääomanpalautus
-16 694
-16 694
-16 694
Omien osakkeiden hankinta
1 5 70
1 5 70
1 5 70
Osakeperusteinen palkitseminen
-2 231
-2 231
-2 231
Oma pääoma 30.9.2023
11 002
1 23349
-5 340
-10 7 21
46 009
164 299
88
164 387
EUR tuhatta
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva
Määräysvallattomien osuus
Oma pääoma yhteensä
Kertyneet
Osakepääoma
Muut rahastot
Omat osakkeet
Muuntoerot
voittovarat
Yhteensä
Oma pääoma 1.10.2023
11 002
1 23349
-5 340
-10 7 2 1
46 009
164 299
88
164 387
Tilikauden tulos
6 70 0
6 70 0
19
6 719
Muuntoerot
196
196
0
197
Laajan tuloksen verot
-17
-17
-17
Tilikauden laaja tulos yhteensä
0
0
0
196
6 683
6 879
19
6 899
Liiketoimintojen yhdistäminen
0
40
40
Muut oikaisut
27
27
-27
0
Osingot
0
-26
-26
Osakeperusteinen palkitseminen
-4 391
-4 391
-4 391
Oma pääoma 31.12.2024
11 002
1 23349
-5 340
-10 524
48 328
166 815
94
1 66909
61
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Konsernin rahavirtalaskelma, IFRS
EUR tuhatta
Liite
1.10.2023-31.12.2024
1.10.2022-30.9.2023
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden tulos ennen veroja
8 152
33 717
Oikaisut
Poistot ja arvonalentumiset
51 023
367 56
Rahoitustuotot ja -kulut, netto
8 066
40 83
Muut oikaisut
-2 935
-217 4
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta
64 306
72 381
Käyttöpääoman muutos:
Myyntisaamisten ja muiden saamisten
lisäys (-) / vähennys (+)
4.2
227
-522
Vaihto-omaisuuden lisäys (-) / vähennys (+)
4.1
-5 239
2 127
Ostovelkojen ja muiden velkojen lisäys (+)
/ vähennys (-)
4.3
-7 5 7 9
13 096
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä
51 715
87 082
ja veroja
Maksetut tuloverot
-47 75
-7 532
Liiketoiminnan nettorahavirta
46 940
79 550
EUR tuhatta
Liite
1.10.2023-31.12.2024
1.10.2022-30.9.2023
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin
hyödykkeisiin
3.2, 3.5
-19 200
-11 863
Tytäryritysten hankinnat ja liiketoimintakaupat
vähennettynä hankintahetken rahavaroilla
3.1
-19 404
-6 715
Investoinnit osakkuusyrityksiin
3.4
-1 993
0
Myydyt tytäryhtiöosakkeet
52
0
Investointien nettorahavirta
-40 545
-18 578
Rahoituksen rahavirta
Maksetut pääomanpalautukset
5.6
0
-1 6 7 70
Maksetut osingot
-26
0
Pitkäaikaisten lainojen nostot
95 000
10 044
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
-7 0525
-8 427
Yritystodistusten liikkeellelaskut
5.2
-1 955
-6 138
Vuokrasopimusvelkojen maksut
-33 157
-24 427
Maksetut korot ja muut rahoituskulut
-9 569
-4 147
Saadut korot ja muut rahoitustuotot
277 1
1 209
Rahoituksen nettorahavirta
-17 460
-48 655
Rahavarojen muutos
-11 065
12 317
Rahavarat kauden alussa
5.1, 5.2
21 954
10 054
Valuuttakurssierot ja tytäryhtiön hankinnassa
saadut rahavarat
940
-417
Rahavarat kauden lopussa
11 829
21 954
62
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1. LAATIMISPERIAATTEET
Tässä osiossa esitetään ne konsernissa noudatettavat tilinpäätöksen laatimisperiaatteet siltä osin kuin
niitä ei ole esitetty muissa liitetiedoissa. Näitä periaatteita on sovellettu kaikilla esitettävillä kausilla
johdonmukaisesti, ellei muuta mainita. Jokaisen osa-alueen liitetiedot sisältävät olennaisen taloudellisen
informaation, laatimisperiaatteet sekä keskeiset arviot ja harkintaan perustuvat ratkaisut.
Kuinka Musti Group-konsernin tilinpäätöksen laatimisperiaatteita tulee lukea?
Musti Group-konsernin tilinpäätöksen laatimisperiaatteet kuvataan kunkin liitetiedon yhteydessä, jotta
tilinpäätöksen kukin alue olisi helpommin ymmärrettävissä. Seuraavassa taulukossa on yhteenveto siitä,
missä liitetiedossa kukin laatimisperiaate esitetään, ja mainitaan asiaa koskeva IFRS-standardi.
Laatimisperiaate Liitetieto IFRS-standardi
Segmentit ja liikevaihto 2.1 Segmentti-informaatio ja liikevaihto IFRS 8, IFRS 15
Työsuhde-etuudet 2.3 Liiketoiminnan kulut
2.4 Osakeperusteiset maksut
IAS 19, IFRS 2
Liiketoimintojen yhdistäminen 3.1 Liiketoimintojen yhdistäminen IFRS 3
Aineettomat hyödykkeet 3.2 Aineettomat hyödykkeet,
3.3 Konserniliikearvo ja
arvonalentumistestaus
IAS 36, IAS 38
Osakkuusyritykset 3.4 Osakkuusyritykset IAS 28
Aineelliset
käyttöomaisuushyödykkeet
3.5 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet IAS 16, IAS 36
Vuokrasopimukset 3.6 Vuokrasopimukset IFRS 16
Vaihto-omaisuus 4.1 Vaihto-omaisuus IAS 2
Rahoitusvarat ja -velat 5.2 Rahoitusvarat ja -velat IAS 32, IFRS 7, IFRS 9, IFRS 13
Rahoitusriskien hallinta 5.1 Rahoitusriskien hallinta IAS 32, IFRS 7, IFRS 9, IFRS 13
Operatiiviset vuokrasopimukset 5.3 Annetut vakuudet,
vastuusitoumukset ja muut vastuut IAS 37
Oma pääoma 5.6 Oma pääoma IAS 1
Lähipiiri 6.1 Lähipiiritapahtumat IAS 24
Verot 6.2 Verot IAS 12
1.1 Yleiset tiedot
Musti Group -konserni harjoittaa lemmikkieläintuotteiden vähittäiskauppaa Suomessa, Ruotsissa,
Norjassa ja Baltian maissa. Lisäksi konserni harjoittaa osassa myymälöistä lemmikkieläinten
hyvinvointipalveluita sekä Ruotsissa, Norjassa, Virossa, Latviassa ja Liettuassa eläinlääkäritoimintaa.
Konsernin emoyhtiö on Musti Group Oyj, jonka kotipaikka on Helsinki ja sen rekisteröity osoite
on Mäkitorpantie 3 B, 00620 Helsinki, Suomi. Emoyhtiö on listattuna NASDAQ OMX Helsingin
pörssissä. Konsernitilinpäätös on saatavilla konsernin verkkosivustolla www.mustigroup.com tai yhtiön
pääkonttorissa osoitteessa Mäkitorpantie 3 B, 00620 Helsinki, Suomi.
Musti Groupin hallitus on hyväksynyt konsernitilinpäätöksen julkistettavaksi 13.3.2025. Suomen
osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös varsinaisessa
yhtiökokouksessa, joka pidetään tilinpäätöksen julkistamisen jälkeen. Yhtiökokouksella on myös oikeus
tehdä muutoksia konsernitilinpäätökseen.
1.2 Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Musti Groupin konsernitilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuden periaatteetta noudattaen
tilikaudelta 2024 käsittäen 1.10.2023–31.12.2024 välisen ajanjakson. Musti Groupin tilikausi muutettiin
kalenterivuodeksi tilikauden aikana, ja tästä syystä tilinpäätöksen 2024 tilikausi käsittää 15 kuukautta.
Mustin tilikausi oli 1.10.–30.9. ennen muutosta. Tilikauden pidentämisen takia, tässä tilinpäätöksessä
esitetyt luvut eivät ole täysin vertailukelpoisia. Musti Group on ollut osa Sonae-konsernia maaliskuusta
2024 lähtien, joten tilikausi muutettiin vastaamaan emokonsernin tilikautta.
Musti Groupin konsernitilinpäätös on laadittu Euroopan Unionissa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards, IFRS) mukaisesti ja
sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2024 voimassa olevia IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-
tulkintoja (”IFRS standardit”). Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa
ja sen nojalla annetuissa säännöksissä EU:n (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa
sovellettaviksi hyväksyttäviä standardeja ja tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös
suomalaisen, IFRS-säännöksiä täydentävän, kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön vaatimusten mukaiset.
63
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Konsernitilinpäätös esitetään tuhansina euroina ja luvut on pyöristetty lähimpään tuhanteen
euroon, joten yksittäisten esitettyjen yhteenlaskettu summa voi poiketa esitetyistä summaluvuista.
Konsernitilinpäätös on laadittu perustuen alkuperäisiin hankintamenoihin lukuun ottamatta myöhemmin
selitettyjä rahoitusinstrumentteja, jotka arvostetaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Yhtiön toimintavaluutta on euro, joka on myös yhtiön ja konsernin tilinpäätöksen esittämisvaluutta.
Ulkomaan rahan määräisten erien muuntaminen
Konserniyritysten tilinpäätöksiin sisältyvät erät arvostetaan kyseisen yrityksen pääasiallisen
taloudellisen toimintaympäristön valuutassa (toimintavaluutta). Konsernitilinpäätös esitetään tuhansina
euroina, ellei muuta mainita.
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat muunnetaan toimintavaluutan määräisiksi
liiketapahtumien toteutumispäivän kursseihin. Valuuttakurssivoitot ja -tappiot, jotka syntyvät tällaisiin
liiketapahtumiin liittyvistä maksuista ja ulkomaanrahan määräisten monetaaristen varojen ja velkojen
muuttamisesta tilinpäätöspäivän kurssiin, kirjataan tulosvaikutteisesti.
Konsernitilinpäätöksessä ulkomaisten tytäryhtiöiden tuloslaskelmat on muunnettu euroiksi tilikauden
keskikurssin mukaan ja taseet tilinpäätöspäivän kursseja käyttäen. Ulkomaisten tytäryhtiöiden omista
pääomista sekä ulkomaisiin nettosijoituksiin rinnastettavista lainoista aiheutuvat kurssierot kirjataan
konsernin muiden laajan tuloksen erien kautta muuntoeroihin.
Konsernissa tunnistetut kirjanpidollisiin arvioihin liittyvät epävarmuuden lähteet ja johdon harkintaan
perustuvat ratkaisut, joiden katsotaan täyttävän nämä kriteerit, esitetään niiden erien yhteydessä, joihin
niiden katsotaan vaikuttavan. Seuraava taulukko osoittaa merkittävimmät tilanteet, joissa on käytetty
arvioita tai johdon harkintaa sekä viittaukset, mistä nämä kuvaukset ovat löydettävissä.
Kirjanpidolliset arviot ja johdon harkintaan perustuvat ratkaisut Liitetieto
Liikevaihto ja sopimukseen perustuvat velat 2.1 ja 4.3
Liiketoimintojen yhdistäminen 3.1
Liikearvon arvonalentumistestaus 3.3
Vaihto-omaisuuden arvostaminen 4.1
Vuokrasopimukset 3.6
Osakeperusteiset maksut 2.4
Laskennalliset verot 6.2
1.3 Keskeiset kirjanpidolliset arviot ja merkittävät johdon harkintaan
perustuvat ratkaisut
Konsernin merkittävimmät tilinpäätöksen laatimisperiaatteet kuvataan pääasiassa kyseistä asiaa
koskevan liitetiedon yhteydessä. Musti Group -konsernin konsernitilinpäätöksen laatiminen edellyttää,
että käytetään arvioita, harkintaa ja oletuksia, jotka saattavat vaikuttaa laatimisperiaatteiden
soveltamiseen ja taseeseen merkittävien varojen ja velkojen määrään tilinpäätöspäivänä. Lisäksi niillä
on vaikutusta tilikauden aikana kirjattavien tuottojen ja kulujen määrään. Toteutumat saattavat poiketa
aiemmin tehdyistä arvioista ja harkintaan perustuvista ratkaisuista.
Johdon arvioita ja harkintaan perustuvia ratkaisuja tarkistetaan säännöllisesti. Kirjanpidollisten
arvioiden muutokset kirjataan sille ajanjaksolle, jolloin arviota on tarkistettu sekä kaikille myöhemmille
ajanjaksoille.
1.4 Konsernin tiedot
Seuraavassa osiossa on koottu yleinen laadintaperiaate sekä konsernin yhdistelyyn liittyvät periaatteet
ja niihin liittyvät liitetiedot. Konsolidointi kokonaisuuteen sisältyy konsernirakenteen ja siihen liittyvän
laskentaympäristön kokonaiskuvan hahmottamista helpottavat liitetiedot. Liitetiedossa annetaan tietoa
omistusten luokittelusta ja yhdistelyperiaatteista.
Alla olevissa taulukoissa on esitetty emoyhtiö ja konserniin kuuluvat tytäryritykset 31.12.2024. Ellei
muuta mainita, niiden osakepääoma koostuu kokonaisuudessaan konsernin suoraan omistamista
osakkeista ja omistusosuus vastaa konsernilla olevia äänioikeuksia. Yritysten rekisteröintimaa on myös
niiden pääasiallinen toiminta-alue.
Tytäryritykset
Tytäryrityksiä ovat kaikki yritykset, jossa konsernilla on määräysvalta. Määräysvalta syntyy, kun
konsernilla on yli puolet tytäryrityksen äänivallasta, tai sillä on muutoin määräysvalta tytäryrityksessä.
Konsernilla on määräysvalta yrityksessä, jos se olemalla osallisena siinä altistuu sen muuttuvalle tuotolle
tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä
yrityksen toiminnan ohjaamista koskevaa valtaansa. Tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen
kokonaisuudessaan siitä päivästä lukien, jona konserni saa määräysvallan.
64
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Keskinäinen osakkeenomistus eliminoidaan hankintamenomenetelmää käyttäen. Hankintameno
perustuu hankittujen varojen hankintahetken käypään arvoon, liikkeeseen laskettuihin oman
pääoman ehtoisiin instrumentteihin sekä velkoihin, jotka ovat syntyneet tai otettu vastattavaksi
kaupan toteutumisajankohtana. Hankinnan kohteen yksilöitävissä olevat varat, velat ja ehdolliset
velat arvostetaan hankinta-ajankohdan käypään arvoon, josta ei ole vähennetty määräysvallattomien
omistajien osuutta.
Konsernin sisäiset liiketapahtumat, saldot ja realisoitumattomat voitot konserniyritysten välisistä
liiketapahtumista eliminoidaan. Tytäryritysten tilinpäätökset on tarvittaessa oikaistu vastaamaan
konsernissa noudatettavia tilinpäätöksen laatimisperiaatteita.
Konsernin tytäryritysten tilikausi on kalenterivuosi lukuun ottamatta Baltian Pet City -yhtiöitä, joissa
tilikausi on toistaiseksi 1.5.–30.4. johtuen hankinnan ajankohdasta. Pet City -yhtiöt ovat yhdistelty
konserniin joulukuusta 2024 alkaen perustuen yhtiöiden raportointiin.
Tytäryritykset
Rekisteröintimaa Konsernin omistusosuus, %
Musti Group Nordic Oy Suomi 100,00
Musti ja Mirri Oy Suomi 100,00
Peten Koiratarvike Oy Suomi 100,00
Premium Pet Food Suomi Oy Suomi 100,00
Arken Zoo Syd AB Ruotsi 100,00
Arken Zoo Holding AB Ruotsi 100,00
Arken Zoo AB Ruotsi 100,00
Zoo Support Scandinavia AB Ruotsi 100,00
Djurfriskvård Falun AB Ruotsi 70,00
Ninas Värld Arninge AB Ruotsi 70,00
Musti Norge AS Norja 100,00
Pet City OÜ Viro 100,00
Eesti Veterinaaria Kliinikum OÜ Viro 100,00
Pet City SIA Latvia 100,00
UAB Pet City Liettua 100,00
UAB Pet City Klinika Liettua 100,00
1.5 Uudet IFRS-standardit, standardien muutokset ja IFRS-tulkinnat
Uudistetut IFRS-standardit ja vuosittaiset parannukset IFRS-standardeihin
Musti Group on soveltanut IFRS-standardeihin tehtyjä uudistuksia ja vuosittaisia parannuksia, jotka ovat
tulleet voimaan 1.10.2023. Standardeihin tehdyillä uudistuksilla ja vuosittaisilla parannuksilla ei ole ollut
merkittävää vaikutusta tilinpäätökseen.
Konserni alkaa soveltaa uusia ja muutettuja standardeja niiden voimaantulosta lähtien. Tilinpäätöksen
laadintahetkellä tiedossa olevilla tulevaisuudessa voimaan tulevilla IFRS-standardeilla tai IFRIC-
tulkinnoilla ei arvioida olevan olennaista vaikutusta konsernin tilinpäätökseen, lukuun ottamatta IFRS
18 -standardia, jota on sovellettava 1.1.2027 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla. Uusi standardi käsittelee
tilinpäätöksen esittämistä ja tilinpäätöksessä esitettäviä tietoja, ja se korvaa nykyisen IAS 1 -standardin.
IFRS 18 -standardilla on olennainen vaikutus Musti Groupin tilinpäätökseen.
Osakkuusyritykset
Osakkuusyritykset ovat yhteisöjä, joissa konsernilla on huomattava vaikutusvalta, mutta ei
määräysvaltaa eikä yhteistä määräysvaltaa. Jos yhteisöllä on suoraan tai välillisesti (esimerkiksi
tytäryrityksen kautta) 20 prosenttia tai enemmän äänivallasta sijoituskohteessa, yhteisöllä oletetaan
olevan huomattava vaikutusvalta, jollei pystytä selkeästi osoittamaan, että näin ei ole.
Osakkuusyrityksiin tehdyt sijoitukset käsitellään pääomaosuusmenetelmällä, ja ne kirjataan alun
perin hankintamenon määräisinä. Sijoitusten kirjanpitoarvoa oikaistaan hankinnan jälkeen kertyneillä
muutoksilla. Konsernin omistusosuuden mukainen osuus osakkuusyritysten tilikauden tuloksesta
esitetään omana eränään.
Joulukuussa 2024 Musti Group hankki 40 prosentin osuuden norjalaisen Petrus Veterinærer
AS:n osakkeista. Musti Groupilla on huomattava vaikutusvalta kyseisessä yhtiössä, koska sen osuus
äänimäärästä on 40 prosenttia ja Mustilla on lisäksi kolme hallituspaikkaa .
65
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
2. TOIMINNAN TULOS
Tässä osiossa keskitytään konsernin tulokseen ja sen muodostumiseen. Seuraavilla sivuilla esitettävissä
liitetiedoissa selitetään konsernin liikevoiton eri komponentteja.
Musti Group tarjoaa asiakkailleen lemmikkieläinten ruokia ja tarvikkeita. Ruoat ja tarvikkeet
ovat asiakkaiden saatavilla sekä liikkeissä että verkkokaupoissa. Monipuolisia hyvinvointi- ja
eläinlääkäripalveluita tarjoavat lisäksi niihin erikoistuneet myymälät ja eläinklinikat. Musti Group
-ketjulla oli 31.12.2024 yhteensä 415 toimipaikkaa (30.9.2023: 342), joista omia myymälöitä 411
(30.9.2023: 330).
käsitellään vertailukelpoisuuteen vaikuttavina erinä ja ne on kohdistettu segmenteille. Muilta osin
johdon tulosseuranta vastaa IFRS-raportointia. Rahoitustuottoja ja -kuluja ei kohdisteta segmenteille,
sillä konsernirahoitus hallinnoi konsernin rahavaroja ja rahoitusvelkoja. Myöskään osuus osakkuusyhtiön
voitosta tai tuloveroja ei kohdisteta segmenteille.
Konsernin johtoryhmä ei seuraa raportoinnissaan tase-eriä segmenteille kohdistettuna eikä niitä siksi
ole jaoteltu segmenteille myöskään tässä liitetiedossa.
Segmentit 2024
EUR tuhatta Suomi Ruotsi Norja
Uudet
markkinat
Konserni-
toiminnot Konserni
Liikevaihto * 242 087 224 212 91 110 3 162 0 560 571
Liikevaihdon prosentuaalinen jakauma
segmenteittäin 43 % 40 % 16 % 1 % 0 % 100 %
yttökate 60 646 43 805 20 554 183 -57 947 67 241
Oikaisut 539 182 79 0 13 588 14 388
Oikaistu käyttökate 61 185 43 987 20 633 183 -44 359 81 629
Käyttöoikeusomaisuuserien ja
aineellisten käyttöomaisuus-
hyödykkeiden poistot ja
arvonalentumiset -14 600 -14 935 -7 669 -376 -6 097 -43 676
Liikevoitto ennen aineettomien
hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia (EBITA) 46 047 28 870 12 886 -193 -64 045 23 565
Oikaisut 539 182 79 0 13 588 14 388
Oikaistu liikevoitto ennen
aineettomien hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia (oikaistu EBITA) 46 586 29 052 12 965 -193 -50 457 37 953
Aineettomien hyödykkeiden poistot ja
arvonalentumiset -7 347
Liikevoitto 16 218
Rahoitustuotot 10 096
Rahoituskulut -18 161
Tulos ennen veroja 8 152
Tuloverot -1 433
Tilikauden tulos 6 719
* Liikevaihto muodostuu tuotteiden ja palveluiden myynnistä ulkopuolisille asiakkaille. Segmenttien välillä ei ole sisäistä liikevaihtoa.
2.1 Segmentti-informaatio ja liikevaihto
Raportoitavat segmentit
Segmenttirakenne perustuu ensi sijassa maantieteelliseen jakoon, jonka perusteella omiksi
toimintasegmenteikseen on jaoteltu Suomi, Ruotsi ja Norja sen perusteella, miten ylin operatiivinen
päätöksentekijä seuraa liiketoimintaa. Lisäksi johto seuraa erikseen uusia markkina-alueita, joita
varten muodostettiin uusi toiminta- ja raportointisegmentti, Uudet markkinat, vuoden 2024 lopulla.
Segmenttiin sisältyy tällä hetkellä Baltian maat. Muissa erissä Musti Group raportoi konsernitoiminnot,
joihin kuuluvat pääkonttori, keskusvarastotoiminnot sekä tuotanto.
Segmentti-informaatio raportoidaan ylimmälle operatiiviselle päätöksentekijälle toimitettavan
sisäisen raportoinnin mukaisena. Ylimpänä operatiivisena päätöksentekijänä toimii konsernin
johtoryhmä, johon kuuluu myös toimitusjohtaja. Johtoryhmä, huomioiden sen kokoonpano ja sen
aktiivinen osallistuminen keskeiseen strategiseen ja operatiiviseen päätöksentekoon, vastaa resurssien
kohdistamisesta ja tuloksellisuuden arvioimisesta. Raportoitavien segmenttien liikevaihto muodostuu
vähittäismyynnistä sekä franchising- ja tukkumyynnistä Suomessa, Ruotsissa, Norjassa ja Baltian maissa.
Vetzoo-verkkokaupan myynti raportoidaan kokonaisuudessaan Ruotsin segmentissä.
Maantieteellisten alueiden maakohtaiset johtajat vastaavat liiketoiminta-alueestaan ja ovat
osa konsernin johtoryhmää. Maatasolla päätetään valikoimasta ja tuotteiden hinnoittelusta sekä
markkinointitoimenpiteistä. Liiketoiminnan johtamisen tarpeet poikkeavat maittain, sillä maiden
maturiteetti on hyvin erilainen. Suomi on markkinana vakaa ja kypsä, Ruotsi kasvava ja Norja vielä
kasvuvaiheessa, ja näin ollen myös niiden investointitarpeet ja kannattavuus poikkeavat toisistaan
merkittävästi. Baltian maihin Musti Group laajentui loppuvuodesta 2024.
Konsernin johtoryhmä arvioi segmenttien tulosta liikevaihdon, vertailukelpoisuuteen vaikuttavilla
erillä oikaistun käyttökatteen ja liikevoiton ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia (EBITA) perusteella. Tavanomaiseen liiketoimintaan kuulumattomat tapahtumat
66
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Segmentit 2023
EUR tuhatta Suomi Ruotsi Norja
Uudet
markkinat
Konserni-
toiminnot Konserni
Liikevaihto * 189 908 170 899 64 933 0 0 425 740
Liikevaihdon prosentuaalinen jakauma
segmenteittäin 45 % 40 % 15 % 0 % 0 % 100 %
yttökate 52 569 36 282 15 072 0 -29 368 74 555
Oikaisut 68 215 23 0 -1 239 -933
Oikaistu käyttökate 52 637 36 497 15 095 0 -30 607 73 623
Käyttöoikeusomaisuuserien ja
aineellisten käyttöomaisuus-
hyödykkeiden poistot ja
arvonalentumiset -11 116 -10 781 -5 667 0 -3 416 -30 980
Liikevoitto ennen aineettomien
hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia (EBITA) 41 453 25 500 9 405 0 -32 783 43 575
Oikaisut 68 215 23 0 -1 239 -933
Oikaistu liikevoitto ennen
aineettomien hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia (oikaistu EBITA) 41 521 25 716 9 428 0 -34 023 42 643
Aineettomien hyödykkeiden poistot ja
arvonalentumiset -5 776
Liikevoitto 37 800
Rahoitustuotot 6 522
Rahoituskulut -10 605
Tulos ennen veroja 33 717
Tuloverot -7 229
Tilikauden tulos 26 487
* Liikevaihto muodostuu tuotteiden ja palveluiden myynnistä ulkopuolisille asiakkaille. Segmenttien välillä ei ole sisäistä liikevaihtoa.
Myynnin tulouttaminen
Laatimisperiaate
IFRS 15 sisältää viisivaiheisen ohjeistuksen siitä, mihin määrään ja milloin myyntituotot kirjataan. IFRS
15 sisältää viisivaiheisen ohjeistuksen siitä, mihin määrään ja milloin myyntituotot kirjataan. Standardin
mukaan myyntituotot kirjataan, kun yhteisö täyttää suoritevelvoitteensa, eli kun tuotteiden tai
palvelujen määräysvalta siirtyy asiakkaalle. Määräysvallan siirtyminen tapahtuu joko ajan kuluessa tai
yhtenä ajankohtana, ja myyntituotot kirjataan perustuen vastikkeeseen, johon yhteisö odottaa olevansa
oikeutettu kyseisiä tavaroita tai palveluita vastaan. IFRS 15 -periaatteita sovelletaan noudattamalla
seuraavaa viisivaiheista mallia:
1. Asiakassopimuksen tunnistaminen
2. Sopimuksen suoritevelvoitteiden yksilöiminen
3. Transaktiohinnan määrittäminen
4. Transaktiohinnan kohdistaminen sopimuksen suoritevelvoitteille
5. Myyntituottojen kirjaaminen
Standardi vaatii yhteisöä käyttämään harkintaa soveltaessaan viisivaiheista mallia asiakassopimustensa
tulouttamiseen. Harkintaa käytettäessä on otettava huomioon olennaiset tosiseikat ja olosuhteet, joiden
perusteella muun muassa suoritevelvoitteen täyttymisen ja myyntituottojen kirjaamisen katsotaan
tapahtuvan.
Merkittävät johdon harkintaan perustuvat ratkaisut
Musti Groupin johto on käyttänyt merkittävää harkintaa tuotteiden palautusoikeuksien sekä kanta-
asiakasbonusten osalta. Vastikkeen määrä, johon Musti Group odottaa olevansa oikeutettu, saattaa
vaihdella perustuen yllä mainittuihin osa-alueisiin. Näitä johdon harkintaan perustuvia osa-alueita
käsitellään tarkemmin alla tulouttamisen osiossa.
Tavaroiden myynti ja tulouttaminen (myymälät, verkkokauppa ja franchising-myymälät)
Pääosa konsernin myyntituotoista muodostuu tavaroiden vähittäismyynnistä myymälöissä. Myymälöissä
myytävät tavarat koostuvat lemmikkieläinten tarvikkeista ja ruoista. Myynti on pääosin käteis- tai
luottokorttimyyntiä, ja tuotot tavaroiden vähittäismyynnistä kirjataan luovutushetkellä, jolloin asiakas
saa määräysvallan tavaraan.
Asiakkaat voivat lisäksi ostaa myymälöistä lahjakortteja ja käyttää niitä tavaroiden maksamiseen
myymälöissä. Lahjakortin ostohetkellä Musti Group kirjaa lahjakortista syntyneen velan taseeseen.
Myyntituotto kirjataan, kun asiakas käyttää lahjakortin.
Tuotot verkkokaupan myynnistä sekä myynnistä franchising-kumppaneille kirjataan, kun kaikki
tilaukseen liittyvät tuotteet on toimitettu asiakkaalle tai franchising-kumppanille ja määräysvalta
67
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
tavaroihin siirtyy ostajalle yhtenä ajankohtana. Verkkokaupan osalta liikevaihdosta kirjataan matkalla
olevien tuotteiden osalta velka. Matkalla olevien tuotteiden varausten määrä sisältyy sopimukseen
perustuviin velkoihin.
Tuotot lemmikkiruokien sopimusvalmistuksesta kirjataan luovutushetkellä, jolloin asiakas saa
määräysvallan tavaraan.
Liikevaihto määritetään saadun tai saatavan vastikkeen käypään arvoon perustuen. Liikevaihtona
esitetään tuotteiden myynnistä saadut tuotot ja franchising-tuotot sillä hinnalla, johon yhtiö odottaa
olevansa oikeutettu, oikaistuna välillisillä veroilla, toteutuneilla ja arvioiduilla palautuksilla, kampanja-
alennuksilla, kanta-asiakasbonuksilla ja välillisillä veroilla sekä valuuttamääräisen myynnin kurssieroilla.
Muuttuvat vastikkeet: Tuotteiden palautusoikeus
Liikkeiden ja verkkokaupan kautta suoraan kuluttajille myytyihin tuotteisiin liittyy Suomessa 14
päivän ja Ruotsissa ja Norjassa 30 päivän palautusoikeus. Baltian maissa ostetuilla tuotteilla on
14 päivän palautusoikeus. Liikevaihtoa oikaistaan odotettavissa olevilla palautuksilla. Lisätietoa
palautusoikeuksista on liitetiedossa 4.3 Ostovelat ja muut velat. Lisäksi asiakas voi saada tuotteista
alennusta esimerkiksi kampanja-alennusten muodossa.
Palautusoikeuksien osalta Musti Group arvioi vastikkeen määrää, johon se on oikeutettu sitä vastaan,
että luvatut tavarat luovutetaan asiakkaalle. Musti Group sisällyttää transaktiohintaan arvioidun
muuttuvan vastikkeen määrän vain siihen asti kuin on erittäin todennäköistä, ettei kertyneiden
kirjattujen myyntituottojen määrään jouduta tekemään merkittävää peruutusta, kun muuttuvaan
vastikkeeseen liittyvä epävarmuustekijä myöhemmin ratkeaa. Musti Group arvioi muuttuvan vastikkeen
todennäköisimpään rahamäärään perustuen.
Franchising-palkkiot
Musti Groupilla on franchising-toimintaa Ruotsissa. Franchising-palkkiot koostuvat liittymismaksusta
ja franchising-myymälöiden liikevaihtoon perustuvasta palkkiosta. Franchising-sopimuksista saadut
palkkiot tuloutetaan ajan kuluessa..
Palvelujen myynti ja tulouttaminen
Musti Group tarjoaa hyvinvointi-, eläinlääkäri- ja trimmauspalveluita. Näissä palveluissa asiakas hyötyy
palvelusta sitä mukaa kun sitä tuotetaan, joten palvelut tuloutetaan ajan kuluessa sitä mukaan, kun
Musti Group täyttää suoritevelvoitteen.
Liikevaihto myyntikanavittain
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 % 1.10.2022-30.9.2023 %
Myymälämyynti 413 169 73,7 322 278 75,7
Verkkokauppamyynti 136 359 24,3 97 808 23,0
Muu myynti 11 044 2,0 5 653 1,3
Yhteensä 560 571 100,0 425 740 100,0
Palvelujen myynti sisältyy vähittäismyynnin myymälämyyntiin. Palveluiden osuus liikevaihdosta ei ole
merkittävä, eikä sitä näin ollen ole eroteltu erikseen. Muu myyntierään sisältyy franchising-palkkioita
ja tukkumyyntiä. Musti Groupilla ei ole yksittäisiä asiakkaita, joilta saadun tuoton määrä ylittäisi 10
prosenttia koko Musti Group -konsernin tuotoista.
Kanta-asiakasohjelmat
Konsernilla on eri yhtiöissä kanta-asiakasohjelmia, jossa kanta-asiakkaan myymälöissä tekemistä
ostoista kertyy bonuksia kyseisen asiakkaan kanta-asiakastilille. Näiden yhtiöiden liikevaihtoa oikaistaan
kanta-asiakasjärjestelmään liittyvillä asiakashyvityksillä osana myyntitapahtumaa ja bonuksista
kirjataan taseeseen siirtovelka. Vastaava myynti tuloutetaan, kun asiakashyvitykset käytetään tai
niiden voimassaolo lakkaa. Odotettavissa olevat hyvitykset kanta-asiakasbonuksiin liittyen perustuvat
historialliseen informaatioon. Musti päivittää arviota neljännesvuosittain.
Sopimukseen perustuvat taseeseen merkityt määrät
Konserni kirjaa myyntisaamisina odotettavissa olevat vastikkeet, joihin sillä on oikeus, kun asiakkaalle
luovutetaan tavaroita tai palveluja ennen kuin asiakas maksaa vastikkeen (ks. liitetieto 4.2 Myynti- ja
muut saamiset).
Vastaavasti, taseen liitetiedossa 4.3 Ostovelat ja muut velat esitetään velka, kun asiakas maksaa
vastikkeen ennen kuin tavara tai palvelu luovutetaan asiakkaalle. Lisäksi sopimukseen perustuvana
velkana esitetään lahjakortteihin ja kanta-asiakasohjelmiin liittyvät velat, palautusoikeudet sekä matkalla
olevat tuotteet.
68
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Henkilöstökulut
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Palkat ja palkkiot 81 252 59 370
Eläkekulut - maksupohjaiset
järjestelyt 18 279 13 942
Osakeperusteiset maksut 1 220 590
Muut henkilöstökulut 4 019 2 880
Yhteensä 104 769 76 782
Liiketoiminnan muut kulut
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Toimitilakulut 13 704 10 447
Ylläpito-, IT-, laite- ja kalustokulut 10 790 6 353
Myynti ja markkinointi 24 547 16 511
Matkakulut 2 468 1 581
Vapaaehtoiset henkilöstökulut 3 516 2 194
Muut liikekulut * 25 769 11 440
Yhteensä 80 793 48 527
* Muut kulut pitävät sisällään mm. yhtiön hallintoon ja tukitoimintoihin liittyviä kuluja,
Tilintarkastajien palkkiot
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Ernst &Young
Tilintarkastuspalkkiot 505 345
Veroneuvonta 38 16
Muut palkkiot 20 26
Yhteensä 563 387
2.2 Liiketoiminnan muut tuotot
Laatimisperiaate
Liiketoiminnan muina tuottona esitetään muut kuin varsinaiseen myyntiin liittyvät tuotot. Liiketoiminnan
muut tuotot sisältävät muun muassa saatuja markkinointitukia, vakuutuskorvauksia, aineellisten
käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoittoja ja vuokratuottoja.
Liiketoiminnan muut tuotot
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Vuokratuotot 775 437
Markkinointituet 4 454 1 835
Muut saadut avustukset 298 220
Käyvän arvon voitto
yrityshankinnasta 0 2 440
Muut erät 75 120
Yhteensä 5 602 5 052
2.3 Liiketoiminnan kulut
Laatimisperiaate
Liiketoiminnan muissa kuluissa esitetään muut kuin myytyjen suoritteiden hankintamenot.
Liiketoiminnan muiden kulujen merkittävimmät erät liittyvät henkilöstökuluihin, myyntiin, markkinointiin
ja kiinteistökuluihin.
Musti Group -konsernin kaikki eläkejärjestelyt ovat maksupohjaisia. Maksupohjainen eläkejärjestely
on järjestely, jossa konserni suorittaa kiinteitä maksuja eläkevakuutuksiin. Konsernilla ei ole oikeudellisia
eikä tosiasiallisia velvoitteita lisämaksujen suorittamiseen, jos vakuutuksesta ei ole riittävästi varoja
kaikkien nykyisen ja aiempien tilikausien työsuoritukseen perustuvien etuuksien maksamisen kaikille
työntekijöille.
Henkilöstömäärä
Henkilöstö *) 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Henkilöstö keskimäärin 1 761 1 640
Henkilöstö kauden lopussa 2 178 1 643
* Osa-aikaiset kokoaikaisiksi muutettuna
69
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
2.4 Osakeperusteiset maksut
Konsernilla on osakeperusteisia henkilöstön kannustinjärjestelmiä, joiden luonnetta ja vaikutuksia
on kuvattu tässä osiossa. Tarkemmat kuvaukset järjestelmistä annettu erillisessä Palkka- ja
palkkioselvityksessä.
Laatimisperiaate
Osakeperusteisen maksun käypä arvo määritellään päivänä, jolloin järjestelmästä on sovittu yhtiön
ja kohderyhmän kesken. Osakeperusteisten maksujen käypä arvo kirjataan kuluksi ansaintajakson
aikana. Maksut sisältävät ehtojen täyttyessä osakkeina ja käteisenä selvitettävänä osuuden. Osakkeina
selvitettävä osuus kirjataan omaan pääomaan ja käteisenä selvitettävä maksu vieraaseen pääomaan.
Nettomääräisesti maksettavat palkkiot, joissa ennakkoperintää varten käteisvaroina selvitettävä
osuus käsitellään osakkeina selvitettävänä, kirjataan omaan pääomaan. Konserni päivittää oletuksen
lopullisesta ohjelman puitteissa selvitettävien osakkeiden määrästä jokaisena tilinpäätöspäivänä.
Arvioiden muutokset kirjataan tuloslaskelmaan.
Johdon harkintaa perustuvat ratkaisut
Myönnettävien osakkeiden määrää arvioidaan aina tilinpäätöksen yhteydessä. Arvioinnissa otetaan
huomioon palkitsemisjärjestelmän piiriin kuuluvien henkilöstön vaihtuvuus ja muut myönnettävien
osakkeiden määrään vaikuttavat tekijät. Lisäksi järjestelyn käyvän arvon määrittäminen ja siinä
käytettävät parametrit edellyttävät johdolta harkintaa.
Osakepohjaiset sitouttamis- ja kannustinjärjestelmät
Musti Group Oyj:n hallitus päätti 7.5.2020 suoriteperusteisesta osakepalkkio-ohjelmasta 2020–2024
(Performance Share Plan, PSP) johtoryhmälle ja avainhenkilöille. 16.12.2022 Musti Group Oyj:n hallitus
päätti perustaa uuden suoriteperusteisen osakepalkkio-ohjelman 2023–2027 yhtiön avainhenkilöille.
Osakepohjaisen palkkio-ohjelmien tavoitteena on yhdenmukaistaa osakkeenomistajien ja
avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön arvon kasvattamiseksi pitkällä aikavälillä. Lisäksi pyrkimyksenä
on sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön ja tarjota heille kilpailukykyiset yhtiön osakkeiden ansaintaan ja
kertymiseen perustuvat palkkiojärjestelmät.
Suoriteperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2020–2024
Suoriteperusteisessa osakepalkkio-ohjelmassa on kolme kolmivuotista ansaintajaksoa, jotka
muodostuvat tilikausista 2020–2022, 2021–2023 ja 2022–2024. Hallitus päättää kullekin
ansaintajaksolle erikseen kannustinjärjestelmään osallistuvat henkilöt, suorituskriteerit ja niihin liittyvät
tavoitteet, sekä tavoitteiden saavuttamisen perusteella kullekin osallistujalle mahdollisesti maksettavat
minimi-, tavoite- ja enimmäistason palkkiot.
Suoriteperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2023–2027
Suoriteperusteisessa osakepalkkiojärjestelmässä 2023–2027 on kolme ansaintajaksoa, tilikaudet 2023
2025, 2024–2026 ja 2025–2027. Hallitus päättää järjestelmän ansaintakriteerit ja kullekin kriteerille
asetettavat tavoitteet kunkin ansaintajakson alussa.
Järjestelmien mahdollinen palkkio maksetaan ansaintajakson päättymisen jälkeen osittain
yhtiön osakkeina ja osittain rahana. Rahaosuudella katetaan palkkiosta osallistujalle aiheutuvat
verot ja veroluonteiset maksut. Yhtiöllä on kuitenkin oikeus maksaa palkkio tietyissä tilanteissa
kokonaisuudessaan rahana.
Ansaintajakson 2020–2022 osakepalkkio-ohjelman kulut jaksotettiin oikeuden syntymisjaksolle ja
palkkiot ansaintajaksolta maksettiin talvella 2023.
Ansaintajaksolla 2021–2023 suoriteperusteiseen osakepalkkio-ohjelmaan (PSP) kuului korkeintaan
30 henkilöä ja järjestelmän tavoitteet liittyivät yhtiön osakkeen kokonaistuottoon (TSR) ja oikaistuun
liikevoittoon ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia (Oikaistu EBITA). Ohjelman
ensimmäisen ansaintajakson perusteella suoritettavien osakepalkkioiden kokonaismäärä oli enintään
137 600 Musti Group Oyj:n osaketta, mikä päätöksentekopäivää edeltävän kaupankäyntipäivän
vaihtopainotetun keskikurssin perusteella laskettuna vastasi noin 2,9 miljoonaa euroa. Kyseinen
osakemäärä vastasi bruttoansaintaa, josta vähennetään osakepalkkiosta aiheutuvien verojen ja muiden
mahdollisten veroluonteisten maksujen kattamiseksi vaadittava käteisosuus, minkä jälkeen jäljelle jäävä
nettopalkkio maksetaan osakkeina. Yhtiöllä on kuitenkin oikeus maksaa palkkio tietyissä tilanteissa
kokonaisuudessaan rahana. Palkkiot ansaintajaksolta maksettiin talvella 2024 kokonaisuudessaan
rahana.
Ohjelmasta aiheutuneet kulut on jaksotettu oikeuden syntymisjaksolle, joka oli 2021–2023
ansaintajaksolla 36 kuukautta. Tilikauden 2024 aikana ohjelmasta ei ole kirjattu kuluja tuloslaskelmaan
(2023: 349 tuhatta euroa). Osakepalkkioista aiheutuva kulu kirjataan henkilöstökuluihin. Osakekurssi
osakepalkkio-ohjelman myöntämishetkellä oli 21,04 euroa. Osakepalkkioiden käypä arvo
myöntämishetkellä oli kokonaisuudessaan 1,4 miljoonaa euroa. Käypä arvo on määritetty perustuen
70
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Musti Groupin osakkeen myöntämishetken markkinahintaan vähennettynä ansaintajakson aikana
maksettavaksi oletettujen osinkojen nykyarvolla. Tulosperusteiset ehdot sekä palvelun suorittamiseen
perustuvat ehdot on otettu huomioon oikaisemalla instrumenttien lukumäärää.
Ansaintajaksolla 2022–2024 ohjelmaan kuuluu korkeintaan 37 henkilöä ja ansaintajakson tavoitteet
liittyvät yhtiön osakkeen kokonaistuottoon (TSR) ja oikaistuun liikevoittoon ennen aineettomien
hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia (oikaistu EBITA). Ansaintajakson perusteella suoritettavien
osakepalkkioiden kokonaismäärä vastaa enintään 104 400 Musti Group Oyj:n osaketta. Kyseinen
osakemäärä vastaa bruttoansaintaa, josta vähennetään osakepalkkiosta aiheutuvien verojen ja muiden
mahdollisten veroluonteisten maksujen kattamiseksi vaadittava käteisosuus, minkä jälkeen jäljelle jäävä
nettopalkkio maksetaan osakkeina. Yhtiöllä on kuitenkin oikeus maksaa palkkio tietyissä tilanteissa
kokonaisuudessaan rahana. Mahdolliset palkkiot ansaintajaksolta 2022–2024 maksetaan talvella 2025.
Ohjelmasta aiheutuvat kulut jaksotetaan oikeuden syntymisjaksolle, joka 2022–2024 ansaintajaksolla
on 36 kuukautta. 2022–2024 ansaintajakson palkkioiden määrä mitataan ansaintajakson aikana
rahassa, ja ansaintajakson jälkeen myöntämispäivänä euromääräinen palkkio muunnetaan osakkeiksi.
Tilikauden 2024 aikana on tulokseen kirjattu ohjelmaan liittyvää kulua 23 tuhatta euroa (2023: 13
tuhatta euroa). Osakepalkkioista aiheutuva kulu kirjataan henkilöstökuluihin. Osakekurssi osakepalkkio-
ohjelman myöntämishetkellä oli 26,06 euroa. Osakepalkkioiden käypä arvo myöntämishetkellä oli
kokonaisuudessaan 0,7 miljoonaa euroa. Käypä arvo on määritetty perustuen Musti Groupin osakkeen
myöntämishetken markkinahintaan vähennettynä ansaintajakson aikana maksettavaksi oletettujen
osinkojen nykyarvolla. Tulosperusteiset ehdot sekä palvelun suorittamiseen perustuvat ehdot on otettu
huomioon oikaisemalla instrumenttien lukumäärää.
Ansaintajaksolta 2023–2025 maksetut palkkiot vastasivat yhteensä enintään noin 171 000 Musti
Group Oyj:n osakkeen arvoa sisältäen myös rahana maksettavan osuuden. Palkkiot ansaintajaksolta
maksettiin Yhtiön hallituksen päätöksen mukaisesti kesken ansaintajakson keväällä 2024
kokonaisuudessaan rahana. Osakepalkkiojärjestelmän kohderyhmään kuului 32 henkilöä mukaan lukien
yhtiön johtoryhmän jäsenet. Palkkio perustui tilikauden 2023 oikaistuun EBITA-liikevoittoon ja yhtiön
osakkeen kokonaistuottoon (TSR).
Ohjelmasta aiheutuvat kulut jaksotettiin tilikausille 2023–2024. Tilikauden 2024 aikana on tulokseen
kirjattu ohjelmaan liittyvää kulua 142 tuhatta euroa (2023: 227 tuhatta euroa). Osakepalkkioista aiheutuva
kulu kirjataan henkilöstökuluihin. Osakekurssi osakepalkkio-ohjelman myöntämishetkellä oli 15,50 euroa.
Osakepalkkioiden käypä arvo myöntämishetkellä oli kokonaisuudessaan 0,7 miljoonaa euroa. Käypä
arvo on määritetty perustuen Musti Groupin osakkeen myöntämishetken markkinahintaan vähennettynä
ansaintajakson aikana maksettavaksi oletettujen osinkojen nykyarvolla. Tulosperusteiset ehdot sekä
palvelun suorittamiseen perustuvat ehdot otettiin huomioon oikaisemalla instrumenttien lukumäärää.
Ansaintajaksolla 2024–2026 ohjelmaan kuuluu 30–35 henkilöä ja ansaintajakson tavoitteet liittyvät
yhtiön osakkeen kokonaistuottoon (TSR) ja oikaistuun liikevoittoon ennen aineettomien hyödykkeiden
poistoja ja arvonalentumisia (oikaistu EBITA). Ansaintajakson 2024–2026 perusteella suoritettavien
osakepalkkioiden kokonaismäärä vastaa enintään 143 000 Musti Group Oyj:n osaketta. Kyseinen
osakemäärä vastaa bruttoansaintaa, josta vähennetään osakepalkkiosta aiheutuvien verojen ja muiden
mahdollisten veroluonteisten maksujen kattamiseksi vaadittava käteisosuus, minkä jälkeen jäljelle jäävä
nettopalkkio maksetaan osakkeina. Yhtiöllä on kuitenkin oikeus maksaa palkkio tietyissä tilanteissa
kokonaisuudessaan rahana. Mahdolliset palkkiot ansaintajaksolta 2024–2026 maksetaan talvella 2027.
Ohjelmasta aiheutuvat kulut jaksotetaan oikeuden syntymisjaksolle, joka 2024–2026 ansaintajaksolla
on 33 kuukautta. Palkkioiden määrä mitataan ansaintajakson aikana rahassa, ja ansaintajakson
jälkeen myöntämispäivänä euromääräinen palkkio muunnetaan osakkeiksi. Tilikauden 2024 aikana
on tulokseen kirjattu ohjelmaan liittyvää kulua 1 071 tuhatta euroa. Osakepalkkioista aiheutuva kulu
kirjataan henkilöstökuluihin. Osakekurssi osakepalkkio-ohjelman myöntämishetkellä oli 26,12 euroa.
Osakepalkkioiden käypä arvo myöntämishetkellä oli kokonaisuudessaan 3,7 miljoonaa euroa. Käypä
arvo on määritetty perustuen Musti Groupin osakkeen myöntämishetken markkinahintaan vähennettynä
ansaintajakson aikana maksettavaksi oletettujen osinkojen nykyarvolla. Tulosperusteiset ehdot sekä
palvelun suorittamiseen perustuvat ehdot on otettu huomioon oikaisemalla instrumenttien lukumäärää.
Osakepalkkion käyvän arvon laskennassa käytetyt olettamukset
Ansaintajakso
tilikausi
2021-23
Ansaintajakso
tilikausi
2022-24
Ansaintajakso
tilikausi
2023-25
Ansaintajakso
tilikausi
2024-26
Myönnettyjen osakepalkkioiden määrä,
enimmäismäärä, kpl *
137 600 104 400 171 000 143 000
Ohjelman piiriin kuuluvien henkilöiden
lukumäärä kauden lopussa 27 31 34 31
Osakekurssi myöntämispäivänä, euroa 21,04 26,06 15,50 26,12
Ansaintakriteerien toteumaolettama, % 100,0 % 0,0 % 50,0 % 50,0 %
Arvio palautuvien osakepalkkioiden määrästä
ennen sitouttamisjakson päättymistä, % 11,0 % 10,0 % 10,0 % 10,0 %
* Osakkeiden bruttomäärä, josta vähennetään soveltuva ennakonpidätys ja sen vähentämisen jälkeen jäljelle jäävä nettomäärä
suoritetaan osakkeina
71
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
3. SIDOTTU PÄÄOMA
Tässä osiossa kuvataan omaisuuseriä, joita tarvitaan liiketoiminnassa sekä Musti Groupin tekemiä
yrityskauppoja. Nettokäyttöpääomaa koskevat tiedot esitetään osassa 4.
Kirjanpidolliset arviot ja johdon harkintaan perustuvat ratkaisut
Liiketoimintojen yhdistämisessä hankittava nettovarallisuus arvostetaan käypään arvoon. Hankitun
nettovarallisuuden käyvän arvon määrittäminen perustuu vastaavanlaisten omaisuuserien markkina-
arvoon (aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet) tai odotettavissa olevia rahavirtoja koskevaan arvioon
(aineettomat hyödykkeet). Sen hetkisiin jälleenhankinta-arvoihin, odotettavissa oleviin rahavirtoihin
tai arvioituihin myyntihintoihin perustuva arvon määritys edellyttää johdolta harkinnan ja oletusten
käyttöä. Käytetyt arviot ja oletukset ovat johdon käsityksen mukaan riittävän luotettavia käyvän arvon
määrittämistä varten.
Hankinnat 1.10.2023-31.12.2024
Musti Group osti tilikaudella 2024 kahdeksan lemmikkieläinliikettä Ruotsissa liiketoimintakaupoilla.
Myymälöiden kauppahinta oli yhteensä noin 5,6 miljoonaa euroa ja syntynyt liikearvo oli 5,5
miljoonaa euroa. Lisäksi Musti Group osti 70 prosentin omistusosuuden eläinlääkäriasema Ninas Värld
Arninge AB:sta Ruotsissa. Kauppahinta oli 0,2 miljoonaa euroa ja syntynyt liikearvo oli 0,1 miljoonaa
euroa. Liikearvo perustuu hankinnoista saatuihin synergiaetuihin. Hankinnoilla ei ollut olennaista
vaikutusta konsernin liikevaihtoon tai tulokseen. Musti hankki myös Norjassa 40 prosentin osuuden
eläinlääkäriasema Petrus Veterinærer AS:sta joulukuussa 2024 kauppahintaan 2,0 miljoonaa euroa.
Yritystä käsitellään osakkuusyrityksenä.
Musti Group osti marraskuussa 2024 Pet City OÜ:n mukaan lukien sen tytäryhtiöt UAB Pet City:n, Pet
City SIA:n ja UAB Pet City Klinikan sekä Eesti Veterinaaria Kliinikum OÜ:n osakkeet Magnum Groupilta
18 miljoonan euron velattomalla kauppahinnalla (enterprise value), josta suoritettiin 13,7 miljoonaa euroa
käteisellä kaupanteon yhteydessä. Loput kauppahinnasta maksetaan käteisellä kaupan osapuolten
hyväksyttyä kaupan kohteena olevat tasearvot.
Pet Cityllä on 46 myymälää ja 16 eläinlääkäriklinikkaa Baltian maissa sekä Baltian kattava
verkkokauppa. Myymäläverkostoon kuuluu 25 myymälää Virossa, 13 Latviassa ja kahdeksan
Liettuassa. Eläinlääkäriklinikoita on Virossa kahdeksan, Latviassa neljä ja Liettuassa neljä. Hankittavan
kokonaisuuden liikevaihto oli tilikaudella 2023 31,5 miljoonaa euroa (28,6 miljoonaa euroa tilikaudella
2022) ja käyttökate -1,1 miljoonaa euroa (-0,7 miljoonaa euroa tilikaudella 2022). Pet Cityn taseen varat
olivat tilikaudella 2023 8,7 miljoonaa euroa (tilikaudella 2022 8,9 miljoonaa euroa) ja velat 23,7 miljoonaa
euroa (21,3 miljoonaa euroa tilikaudella 2022).
3.1 Liiketoimintojen yhdistäminen
Musti Groupille yrityskaupat ovat keino nopeuttaa strategian toteuttamista. Tilikaudella 2024 Musti
Group teki liiketoimintakauppoja ostaen myymälöitä franchising-yrittäjiltä ja itsenäisiltä yrittäjiltä
Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa. Musti hankki myös 70 prosentin omistusosuuden eläinlääkäriasema
Ninas Värld Arninge AB:sta Ruotsissa tilikauden aikana. Lisäksi konserni osti Pet City OÜ:n mukaan
lukien tytäryhtiöt UAB Pet City:n, Pet City SIA:n ja UAB Pet City Klinikan sekä Eesti Veterinaaria
Kliinikum OÜ:n osakkeet tilikauden viimeisen vuosineljänneksen aikana.
Laatimisperiaate
Hankitut tytäryhtiöt sekä liiketoiminnot on yhdistelty konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä lähtien, kun
Musti Group on saanut määräysvallan hankinnan kohteessa. Liiketoimintojen yhdistämisiin sovelletaan
hankintamenomenetelmää. Tytäryhtiön hankinnassa luovutettu vastike käsittää luovutettujen varojen
käyvän arvon, syntyneet velat hankinnan kohteen aiemmille omistajille sekä konsernin liikkeeseen
laskemat osakkeet. Luovutettu vastike sisältää myös ehdollisesta vastikejärjestelystä aiheutuvan
omaisuuserän tai velan käyvän arvon. Liiketoimintojen yhdistämisessä hankittavat yksilöitävissä olevat
varat ja vastattaviksi otettavat yksilöitävissä olevat velat arvostetaan alun perin hankinta-ajankohdan
käypään arvoon. Yksilöitävissä oleviin varoihin sisältyy aineellisia hyödykkeitä samoin kuin aineettomia
hyödykkeitä, kuten asiakassuhteita, brändejä ja teknologiaa.
Hankintaan liittyvät menot kirjataan kuluksi syntyessään ja esitetään tuloslaskelmassa liiketoiminnan
muissa kuluissa.
72
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Alustava hankintamenolaskelma on esitetty alla:
EUR tuhatta Pet City
Hankintameno
Käteisvaroina maksettu kauppahinta 18 237
Hankitun nettovarallisuuden käyvät arvot
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset hyödykkeet 17 602
Tavaramerkit 1 750
Muut aineettomat hyödykkeet 508
Laskennalliset verosaamiset 142
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 2 975
Myyntisaamiset ja muut saamiset 640
Rahavarat 731
Varat yhteensä 24 347
Pitkäaikaiset velat
Laskennalliset verovelat 329
Vuokrasopimusvelat 12 045
Lyhytaikaiset velat
Vuokrasopimusvelat 2 988
Ostovelat ja muut velat 5 337
Velat yhteensä 20 699
Hankittu nettovarallisuus 3 649
Liikearvo 14 589
Rahavirtavaikutus
Käteisvaroina maksettu kauppahinta -13 678
Hankitun yhtiön rahavarat 731
Hankintaan liittyvät kulut -385
Vaikutus rahavirtoihin -13 332
Hankinnat 1.10.2022-30.9.2023
Musti Group osti tilikaudella 2023 viisi lemmikkieläinliikettä Ruotsissa ja yhden Norjassa
liiketoimintakaupoilla. Myymälöiden kauppahinta oli yhteensä noin 4,7 miljoonaa euroa ja syntynyt
liikearvo oli 4,4 miljoonaa euroa. Liikearvo perustuu hankinnoista saatuihin synergiaetuihin.
Myymälöiden hankinnoilla ei ollut olennaista vaikutusta konsernin liikevaihtoon tai tulokseen.
Musti Group hankki lemmikkiruokavalmistaja Premium Pet Food Suomi Oy:n täyteen omistukseensa
3.4.2023, mistä lähtien yhtiö ollut Musti Groupin kokonaan omistama tytäryhtiö. Hankinnasta kirjattiin
liikearvoa noin 3,6 miljoonaa euroa, mikä perustuu investoinnin tuomiin moniin mahdollisuuksiin:
pystymme vastaamaan paikallisesti ja vastuullisesti tuotettujen tuotteiden kasvavaan kysyntään ja
panostamaan omien tuotemerkkiemme kehitykseen. Ennen kauppaa Musti Group omisti 49,2 %
Premium Pet Food Suomi Oy:n osakkeista. Yhtiön liikevaihto edelliseltä tilikaudelta heinäkuusta 2021
kesäkuuhun 2022 oli 7,7 miljoonaa euroa ja käyttökate 1,4 miljoonaa euroa (Suomen kirjanpitolain
mukaan raportoidut luvut). Konserni kirjasi tilikauden tuloslaskelmaan 2,4 miljoonan euron käyvän
arvon voiton liittyen aikaisempaan omistusosuuteensa yhtiössä. Hankintamenoon sisätyy 2,0 miljoonan
euron ehdollinen lisäkauppahintaerä, joka on riippuvainen yhtiön operatiivisesta tehokkuudesta ja
tuotannollisista kyvykkyyksistä. Sen enimmäismäärä on 3,0 miljoonaa euroa.
Jos yhtiö olisi hankittu jo tilikauden alussa, konsernin liikevaihto olisi ollut 4,0 miljoonaa euroa,
liikevoitto 0,2 miljoonaa euroa ja tilikauden tulos 0,1 miljoonaa euroa suurempi kuin raportoitu.
73
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
3.2 Aineettomat hyödykkeet
Seuraavissa taulukoissa esitetään aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden muutokset
tilinpäätöksessä esitettävillä tilikausilla.
Laatimisperiaate
Liikearvo
Liikearvo syntyy tytäryritysten hankinnasta, ja se vastaa määrää, jolla kauppahinnan vastike ylittää
yksilöitävissä olevan nettovarallisuuden käyvän arvon.
Liiketoimintojen yhdistämisessä hankittu liikearvo kohdistetaan arvonalentumistestausta varten niille
rahavirtaa tuottaville yksiköille, joiden odotetaan hyötyvän yhdistämisen tuomista synergioista. Yksikkö,
jolle liikearvo kohdistetaan, on yrityksen alin taso, jolla liikearvoa seurataan sisäisesti johdon tarkoituksia
varten.
Liikearvoa tarkastellaan arvonalentumisen varalta vuosittain tai sitä useammin, jos tapahtumat tai
olosuhteiden muutokset viittaavat mahdolliseen arvonalentumiseen. Liikearvoa sisältävän rahavirtaa
tuottavan yksikön kirjanpitoarvoa verrataan kerrytettävissä olevaan rahamäärään, joka on käyttöarvo
tai myynnistä aiheutuvilla menoilla vähennetty käypä arvo sen mukaan, kumpi näistä on suurempi.
Mahdollinen arvonalentuminen kirjataan välittömästi kuluksi, eikä sitä peruuteta myöhemmin.
Muut aineettomat hyödykkeet
Muut aineettomat hyödykkeet sisältävät verkkokaupan, ohjelmien ja tietotekniikan kehittämismenoja
sekä lisenssit ja asiakassuhteet. Aineettomat hyödykkeet merkitään taseeseen, kun IAS 38 -standardin
mukaiset kirjausedellytykset täyttyvät. Aineettomat hyödykkeet, joilla on rajallinen taloudellinen
vaikutusaika, merkitään taseeseen alkuperäiseen hankintamenoon ja kirjataan tasapoistoina kuluksi
niiden arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Aineettomien hyödykkeiden poistoajat ovat 3–10
vuotta. Aineettomista hyödykkeistä, joilla on rajoittamaton taloudellinen vaikutusaika, ei kirjata poistoja
vaan ne testataan vuosittain arvonalentumisen varalta. Liikearvoa lukuun ottamatta Musti Groupilla ei
ole aineettomia hyödykkeitä, joilla on rajoittamaton taloudellinen vaikutusaika.
EUR tuhatta
Premium Pet Food
Suomi Oy
Hankintameno
Käteisvaroina maksettu kauppahinta 2 000
Ehdollinen lisäkauppahinta 1 957
Aikaisemman omistusosuuden käypä arvo 3 838
Hankitun nettovarallisuuden käyvät arvot
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset hyödykkeet 10 445
Aineettomat hyödykkeet 2 161
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 1 462
Johdannaissopimukset 335
Myyntisaamiset ja muut saamiset 2 109
Rahavarat -449
Varat yhteensä 16 063
Pitkäaikaiset velat
Laskennalliset verovelat 505
Rahoitusvelat 8 821
Lyhytaikaiset velat
Rahoitusvelat 702
Ostovelat ja muut velat 1 847
Velat yhteensä 11 874
Hankittu nettovarallisuus 4 189
Liikearvo 3 606
Rahavirtavaikutus
Käteisvaroina maksettu kauppahinta -2 000
Hankitun yhtiön rahavarat -449
Hankintaan liittyvät kulut -77
Vaikutus rahavirtoihin -2 526
74
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
3.3 Liikearvo ja arvonalentumistestaus
Kirjanpidolliset arviot ja johdon harkintaan perustuvat ratkaisut
Johto tekee merkittäviä arvioita ja harkintaan perustuvia ratkaisuja päättäessään tasosta, jolle liikearvo
kohdistetaan, ja määrittäessään, onko viitteitä liikearvon arvonalentumisesta.
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän määrittäminen perustuu
käyttöarvolaskelmiin, jotka edellyttävät arvioiden käyttämistä. Laskelmissa käytetään
rahavirtaennusteita, jotka perustuvat johdon hyväksymiin budjetteihin sekä ennusteisiin viiden vuoden
ajanjaksolta. Rahavirtaennusteet perustuvat konsernin toteutuneisiin tuloksiin ja johdon parhaisiin
arvioihin tulevaisuudessa toteutuvasta myynnistä, kustannuskehityksestä, yleisistä markkinaolosuhteista
ja sovellettavista verokannoista. Viiden vuoden ennustejakson jälkeiseltä ajalta rahavirrat
ekstrapoloidaan käyttäen arvioituja kasvuvauhteja. Kasvuvauhdit perustuvat johdon varovaisiin arvioihin
liiketoiminnan tulevasta kasvusta. Johto testaa merkittävissä oletuksissa tapahtuvien muutosten
vaikutuksia tekemällä herkkyysanalyyseja tässä liitetiedossa kuvatulla tavalla.
Arvonalentumistestausta varten johto seuraa liikearvoa rahavirtaa tuottavien yksiköiden (CGU)
Suomen, Ruotsin, Norjan ja Baltian tasolla. CGU-jako perustuu siihen, miten ylin johto seuraa
operatiivista toimintaa. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat rahamäärät on
määritetty perustuen käyttöarvolaskelmiin, joissa käytetään rahavirtaa tuottavan yksikön tulevaisuuden
arvioituja diskontattuja nettorahavirtoja.
Seuraavassa taulukossa esitetään konserniliikearvon kohdistaminen konsernin rahavirtaa tuottaville
yksiköille:
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Suomi 100 542 99 009
Ruotsi 74 415 69 750
Norja 5 358 5 616
Baltia 14 842 0
Yhteensä 195 157 174 375
EUR tuhatta
Kehittämis-
menot Liikearvo
Muut
aineettomat
hyödykkeet
Ennakko-
maksut Yhteensä
2024
Hankintameno 1.10.2023 124 174 210 53 028 2 058 229 420
Liiketoimintojen yhdistämiset 254 1 753 2 007
Lisäykset 20 344 7 519 -105 27 758
Kurssierot 216 26 4 246
Hankintameno 31.12.2024 124 195 024 62 326 1 957 259 431
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.10.2023 -19 164 -36 778 -36 633
Poistot -48 -7 284 -7 332
Kurssierot -31 -48 -79
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 31.12.2024 -67 133 -44 111 -44 045
Kirjanpitoarvo 1.10.2023 105 174 375 16 249 2 058 192 787
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 57 195 158 18 215 1 957 215 387
2023
Hankintameno 1.10.2022 0 170 623 47 765 805 219 192
Liiketoimintojen yhdistämiset 124 3 606 2 037 5 767
Lisäykset 4 465 4 038 1 266 9 769
Kurssierot -4 483 -812 -14 -5 308
Hankintameno 30.9.2023 124 174 210 53 028 2 058 229 420
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.10.2022 0 -117 -31 674 -31 792
Poistot -19 -5 747 -5 766
Kurssierot 282 643 925
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 30.9.2023 -19 164 -36 778 -36 633
Kirjanpitoarvo 1.10.2022 0 170 505 16 090 805 187 401
Kirjanpitoarvo 30.9.2023 105 174 375 16 249 2 058 192 787
75
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Ennusteissa käytettävät keskeiset oletukset ovat liikevaihdon ja keskeisten kustannuserien kehitys,
laskelmissa käytettävä diskonttokorko samoin kuin terminaalikasvu viiden vuoden ennustejakson
jälkeiseltä ajalta. Ennusteet on laadittu siten, että ne kuvastavat aiemmin toteutunutta tulosta
ja varovaisia tulevaisuutta koskevia odotuksia ottaen huomioon konsernin markkina-aseman ja
yleisen taloudellisen ympäristön. Viiden vuoden ajanjakson jälkeiset rahavirrat ekstrapoloidaan
käyttämällä 2 (2) prosentin terminaalikasvua. Arvonalentumistestauksessa käytetään diskonttokorkona
pääomakustannusten painotettua keskiarvoa (WACC). Diskonttokorko kuvastaa oman ja vieraan
pääoman kokonaiskustannuksia sekä rahavirtaa tuottavien yksiköiden yksilöllisiä markkinariskejä.
Diskonttokorkona on Suomessa käytetty 9,2 prosenttia (2023: 9,0), Ruotsissa 8,7 prosenttia (2023: 8,4),
Norjassa 8,7 prosenttia (2023: 8,5) ja Baltiassa 9,7 prosenttia.
Tehtyjen arvonalentumistestausten seurauksena arvonalentumistappiota ei kirjattu esitetyillä
tilikausilla. Käyttöarvolaskelmiin perustuva kerrytettävissä oleva rahavirta ylitti vuonna 2024
kirjanpitoarvon 234,2 miljoonalla eurolla Suomessa, 83,0 miljoonalla eurolla Ruotsissa, 121,1 miljoonalla
eurolla Norjassa ja 2,1 miljoonalla eurolla Baltiassa (2023: 286,1 miljoonalla eurolla Suomessa, 181,5
miljoonalla eurolla Ruotsissa ja 149,2 miljoonalla eurolla Norjassa).
Herkkyysanalyysi
Musti Groupin johto on arvioinut olevan epätodennäköistä, että jokseenkin mahdollinen muutos
keskeisissä oletuksissa saisi aikaan sen, että rahavirtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvo ylittäisi sen
kerrytettävissä olevan rahamäärän Suomen, Ruotsin ja Norjan osalta. Keskeiset oletusarvot perustuvat
aikaisempaan kokemukseen toteutumista ja heijastavat johdon näkemyksen kustannusten ja liikevaihdon
kehityksestä.
Ennustejaksolla käytetty liikevaihdon keskimääräinen kasvu on 8,0 prosenttia. Liikearvon
arvonalentumistestauslaskelmassa käytetään oletusta pitkän aikavälin käyttökatemarginaalista, joka
perustuu aikaisempaan kokemukseen käyttökatemarginaalien toteutumisesta ja heijastaa johdon
näkemystä myyntihintojen ja myyntimäärien kehityksestä ennustejaksolla.
Baltian rahavirtaa tuottavan yksikön osalta johto on tehnyt herkkyysanalyysin, jonka mukaan
diskonttokoron kasvu 10,5 prosenttiin tai ennustejakson kassavirran vähentyminen 2,4 miljoonalla
eurolla johtaisi siihen, että testattavien varojen arvo olisi yhtä suuri kuin yksikön kerrytettävissä oleva
rahavirta.
3.4 Osakkuusyritykset
Yritykset, joissa konsernilla on huomattava vaikutusvalta osallistua taloudelliseen ja operatiiviseen
päätöksentekoon, mutta ei määräysvaltaa tai yhteistä määräysvaltaa, käsitellään osakkuusyrityksinä.
Konsernilla on yksi osakkuusyritys, norjalainen eläinlääkäripalveluja tarjoava Petrus Veterinærer
AS. Musti hankki 40 prosentin osuuden yhtiön osakkeista joulukuussa 2024 2,0 miljoonaa euron
kauppahinnalla.
Petrus Veterinærer AS:n tehty sijoitus on käsitelty pääomaosuusmenetelmällä, ja se on kirjattu
hankintamenon määräisenä huomioiden muuntoero, joka syntyy sijoituksen muuntamisesta euroiksi.
Jatkossa tasearvoa oikaistaan hankinnan jälkeen kertyneillä muutoksilla. Lisäksi konsernin osuus
osakkuusyrityksen tuloksesta esitetään omana eränään konsernin tuloslaskelmalla. Konserni ei kirjannut
osuutta osakkuusyrityksen tuloksesta tällä tilikaudella, koska osakkuusyrityksen hankinta tapahtui
lähellä tilikauden loppua joulukuussa 2024.
76
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Yhteenveto osakkuusyrityksen tilinpäätöstiedoista on esitetty alla olevassa taulukossa:
Yhteenveto taseesta
EUR tuhatta 31.12.2024
Pitkäaikaiset varat yhteensä 441
Lyhytaikaiset varat
Rahavarat 1 977
Muut lyhytaikaiset varat 194
Lyhytaikaiset varat yhteensä 2 172
Varat yhteensä 2 613
Pitkäaikaiset velat
Rahoitusvelat 148
Pitkäaikaiset velat yhteensä 148
Lyhytaikaiset velat
Rahoitusvelat 61
Muut lyhytaikaiset velat 207
Lyhytaikaiset velat yhteensä 268
Velat yhteensä 416
Oma pääoma 2 197
Konsernin osuus omasta pääomasta 879
Yhteenveto tuloslaskelmasta
EUR tuhatta 1.1.2024–31.12.2024
Liikevaihto 1 217
Poistot ja arvonalentumiset 113
Rahoitustuotot ja -kulut 2
Tilikauden voitto (tappio) -636
Konsernin osuus 0
Osakkuusyrityksen tasearvon muutokset
EUR tuhatta 31.12.2024
Tasearvo tilikauden alussa 0
Lisäykset 1 993
Vähennykset 0
Osuus tuloksesta 0
Muuntoerot -26
Tasearvo tilikauden lopussa 1 967
3.5 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Seuraavissa taulukoissa esitetään aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden muutokset tilinpäätöksessä
esitettävillä tilikausilla.
Musti Groupin maa-alueet, rakennukset ja rakennelmat käsittävä lemmikkiruoan tuotantolaitoksen.
Koneet ja kalusto koostuu pääosin myymälä- ja konttorikalusteista. Muut aineelliset hyödykkeet
sisältävät pääosin vuokrattujen liiketilojen perusparannusmenoja. Vuokrasopimusten IFRS 16
mukaisesti kirjatut käyttöoikeusomaisuuserät on sisällytetty taseen aineelliseen käyttöomaisuuteen.
Käyttöoikeusomaisuuserien erittely sekä laadintaperiaatteet on esitetty liitetiedossa 3.6
Vuokrasopimukset.
Laatimisperiaate
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet esitetään hankintamenoon poistoilla ja mahdollisilla
arvonalentumisilla vähennettynä. Myöhemmin syntyvät menot sisällytetään hankintamenoon, jos ne
ovat luotettavasti määritettävissä ja yhtiölle koituu niistä taloudellista hyötyä.
Merkittävät perusparannusmenot sisällytetään joko hyödykkeen tasearvoon tai erotetaan
omaksi hyödykkeekseen silloin, kun on todennäköistä, että niistä saadaan tulevaisuudessa
taloudellista hyötyä ja niistä aiheutuneet kustannukset voidaan erottaa tavanomaisista korjaus- ja
kunnossapitokustannuksista.
Rakennusten ja rakennelmien, koneiden ja kaluston sekä muiden aineellisten hyödykkeiden poistot
kirjataan taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Taloudellinen vaikutusaika perustuu arvioituun aikaan,
jona omaisuuserät tuottavat tuloa. Poistot kirjataan tasapoistoina omaisuuserien hankintamenon ja
arvioidun taloudellisen vaikutusajan perusteella. Poistojen kohteena olevat pitkäaikaiset omaisuuserät
testataan arvonalentumisen varalta, jos tilinpäätöspäivänä on viitteitä arvon alentumisesta. Vuokrattuja
77
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
maa-alueita lukuun ottamatta maa-alueista ei kirjata poistoja, koska niillä katsotaan olevan rajaton
taloudellinen vaikutusaika.
Omaisuuserien taloudelliset vaikutusajat ovat seuraavat:
Rakennukset ja rakennelmat 30 vuotta
Koneet ja kalusto 3–7 vuotta
Käyttöoikeusomaisuuserät (IFRS 16 Vuokrasopimukset) 3–15 vuotta
Vuokrattujen toimitilojen uudistus- ja parannusinvestoinnit 5–10 vuotta
Konserni arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä, onko jonkin omaisuuserän arvonalentumisesta
viitteitä. Mikäli viitteitä ilmenee, suoritetaan kyseiselle omaisuuserälle arvonalentumistestaus.
Arvonalentumistestissä arvioidaan kyseisen omaisuuserän kerrytettävissä oleva rahamäärä.
Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo vähennettynä myynnistä aiheutuvilla
menoilla tai sitä korkeampi kassavirtaperusteinen käyttöarvo. Mikäli kerrytettävissä olevaa rahamäärää
ei pystytä määrittämään yksittäisen omaisuuserän tasolla, arvonalentumistarvetta tarkastellaan sillä
alimmalla rahavirtaa tuottavan yksikön (CGU) tasolla, joka on pääosin muista yksiköistä riippumaton ja
jonka rahavirrat ovat erotettavissa muiden vastaavien yksiköiden rahavirroista.
EUR tuhatta
Maa-
alueet
Rakennukset
ja rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Muut
aineelliset
hyödykkeet
Ennakko-
maksut Yhteensä
2024
Hankintameno 1.10.2023 192 6 150 26 151 24 208 265 56 967
Liiketoimintojen yhdistämiset 483 2 087 251 2 820
Lisäykset 100 32 4 822 5 223 1 204 11 382
Vähennykset 0
Siirrot erien välillä 0
Kurssierot 3 -318 -1 -316
Hankintameno 31.12.2024 292 6 183 31 458 31 200 1 720 70 852
Kertyneet poistot 1.10.2023 0 -131 -16 193 -13 073 0 -29 398
Poistot -276 -3 787 -5 169 -9 232
Arvonalentuminen -4 -1 -5
Kurssierot 8 173 181
Kertyneet poistot 31.12.2024 0 -408 -19 976 -18 069 0 -38 453
Kirjanpitoarvo 1.10.2023 192 6 019 9 958 11 135 265 27 570
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 292 5 775 11 482 13 131 1 720 32 400
EUR tuhatta
Maa-
alueet
Rakennukset
ja rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Muut
aineelliset
hyödykkeet
Ennakko-
maksut Yhteensä
2023
Hankintameno 1.10.2022 0 0 20 507 21 403 60 41 969
Liiketoimintojen yhdistämiset 192 6 104 3 646 7 9 950
Lisäykset 46 2 521 3 783 199 6 549
Vähennykset -26 -26
Siirrot erien välillä -29 -29
Kurssierot -468 -977 -1 -1 446
Hankintameno 30.9.2023 192 6 150 26 151 24 208 265 56 967
Kertyneet poistot 1.10.2022 0 0 -13 813 -9 620 0 -23 433
Poistot -131 499,81 -2 716 -3 867 -6 714
Arvonalentuminen -10 -10
Kurssierot 345 414 759
Kertyneet poistot 30.9.2023 0 -131 -16 193 -13 073 0 -29 398
Kirjanpitoarvo 1.10.2022 0 0 6 694 11 783 60 18 536
Kirjanpitoarvo 30.9.2023 192 6 019 9 958 11 135 265 27 570
78
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
vain vähimmäismaksut. Liikevaihtoon perustuvat muuttuvat maksut kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi
sillä kaudella, jona ne syntyvät.
Vuokrasopimusvelka arvostetaan uudelleen, kun vuokrasopimuskaudessa tai vuokranmaksuissa
tapahtuu muutoksia. Musti Group käyttää vuokrasopimusvelan koron määrittämisessä lisäluoton korkoa,
sillä vuokrasopimusten sisäinen korko ei ole saatavilla.
Lyhytaikaiset sopimukset sekä arvoltaan vähäiset hyödykkeet
Musti Group kirjaa tuloslaskelmaan kuluiksi vuokranmaksut lyhytaikaisista, pituudeltaan enintään
12 kuukautta tai sitä lyhyemmistä vuokrasopimuksista sekä vuokrasopimuksista, joissa vuokrattava
hyödyke on arvoltaan vähäinen. Vähäarvoisina käsitellään sopimukset, joissa vuokrattava hyödyke
maksaisi alle 5 000 euroa, kun se ostettaisiin uutena. Kulut tällaisista sopimuksista on esitetty alempana
tässä liitetiedossa.
Edelleen vuokrattavat vuokrasopimukset
Musti Groupilla on konsernin sisäisiä edelleen vuokrattuja hyödykkeitä myymälätiloihin ja
myymäläkalustoon liittyen. Näillä ei ole vaikutusta konsernin lukuihin.
Kirjanpidolliset arviot ja johdon harkinta
Johto käyttää harkintaa vuokra-ajan määrittämisessä vuokrasopimuksiin, joihin liittyy jatko-, purku- tai
osto-optio. Kun Musti Group on kohtuullisen varma että jatko-, purku- tai osto optio tullaan käyttämään,
kyseinen optio otetaan huomioon vuokra-ajan määrittämisessä. Mikäli option käyttämiseen sisältyy
epävarmuutta, kyseistä optiota ei oteta huomioon vuokra-ajan, käyttöoikeusomaisuuserän eikä
vuokrasopimusvelan määrittämisessä.
Johto käyttää harkintaa toistaiseksi voimassa olevien vuokrasopimusten vuokra-ajan arvioinnissa.
Johdon tekemät arviot perustuvat yhtiön strategiseen tilanteeseen ja markkinaolosuhteisiin sekä
kustannuksiin, jotka aiheutuisivat, kun vuokrattava hyödyke korvattaisiin toisella hyödykkeellä.
Myös lisäluoton koron määrittäminen sisältää johdon harkintaa. Lisäluoton korko on määritelty
konsernin rahoitussopimusten perusteella huomioiden maakohtainen riskittömän korkokannan
vaihtelu. Yhtiö soveltaa yhtä diskonttauskorkoa ominaispiirteiltään jokseenkin samankaltaisista
vuokrasopimuksista koostuvaan salkkuun.
Oheisissa taulukoissa on esitetty käyttöomaisuusoikeuserien määrät taseessa ja vaikutukset
tuloslaskelmaan.
3.6 Vuokrasopimukset
Konserni on vuokrannut liikehuoneistoja sekä toimisto- että varastotiloja vuokrasopimuksilla,
jotka kuuluvat IFRS 16 Vuokrasopimukset -standardin piiriin. Lisäksi konsernilla on vuokrattuna
pysäköintitiloja, autoja, IT- ja muita laitteita sekä mainospaikkoja. Maa-alueisiin luokiteltu
käyttöoikeusomaisuuserä käsittää vuokrasopimuksen lemmikkiruokatehtaan tontista. Vuokrasopimukset
ovat joko määrätyksi ajaksi tai toistaiseksi voimassa olevia. Konsernilla ei ole palvelusopimuksia, jotka
sisältäisivät IFRS 16 mukaisesti tarkasteltuna hyödykkeen, josta tulisi kirjata käyttöoikeusomaisuuserä.
Laatimisperiaate
Käyttöoikeusomaisuuserät
Musti Group kirjaa sopimuksen alkamisajankohtana käyttöoikeusomaisuuserän ja vuokrasopimusvelan,
lukuun ottamatta lyhytaikaisia vuokrasopimuksia sekä vuokrasopimuksia, jotka ovat arvoltaan vähäisiä
(katso seuraavalla sivulla).
Sopimuksen alkamisajankohtana käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan hankintamenoon, ja
siihen sisällytetään vuokrasopimusvelan alkuperäisen arvostuksen mukainen määrä, sopimuksen
alkamisajankohtaan mennessä maksetut vuokrat vähennettyinä mahdollisilla saaduilla
vuokrasopimukseen liittyvillä kannustimilla, mahdollisesti Musti Groupille syntyneet alkuvaiheen
välittömät menot sekä arvio menoista, joita Musti Groupille syntyy kohdeomaisuuserän purkamisesta ja
poistamisesta tai sen sijaintipaikan palauttamisesta vuokrasopimuksen ehdoissa vaadittavaan kuntoon.
Vuokrasopimusvelat
Sopimuksen alkamisajankohtana Musti Group arvostaa vuokrasopimusvelan niiden vuokrien
nykyarvoon, joita ei kyseisenä päivänä ole maksettu. Vuokrasopimusvelan arvoon sopimuksen
alkamisajankohtana sisällytettävät vuokrat koostuvat maksuista, joita ei sopimuksen alkamisajankohtana
ole suoritettu, sisältäen kiinteät maksut, muuttuvat vuokrat, jotka riippuvat indeksistä tai hintatasosta,
osto-option toteutushinta, jos on kohtuullisen varmaa, että Musti Group toteuttaa kyseisen option,
sekä maksut vuokrasopimuksen päättämisestä aiheutuvista sanktioista, jos vuokra-ajassa on otettu
huomioon, että Musti Group käyttää vuokrasopimuksen päättämisoption.
Kiinteiden maksujen arvioinnissa Musti Group käyttää vuokrasopimukseen kirjattuja
vähimmäisvuokria. Vuokrista on eroteltu muut kuin vuokrasopimuskomponentit silloin, kun ne ovat
luotettavasti määritettävissä. Musti Groupilla on myös vuokrasopimuksia, joihin sisältyy liikevaihdon
perusteella laskettavia muuttuvia maksuja. Tällaisista sopimuksista vuokrasopimusvelkaan on sisällytetty
79
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Käyttöoikeusomaisuuserät
EUR tuhatta
Maa- ja
vesialueet
Rakennukset
ja rakennelmat
Koneet ja
kalusto Yhteensä
2024
Kirjanpitoarvo 1.10.2023 179 74 550 1 043 75 771
Uudet sopimukset 0 6 525 372 6 897
Liiketoimintojen yhdistämisessä hankitut
omaisuuserät 0 14 942 91 15 033
Päättyneet sopimukset 0 -810 -252 -1 062
Uudelleenarvostukset ja modifikaatiot 0 28 828 157 28 985
Muuntoero 0 -465 4 -461
Poistot -5 -34 037 -592 -34 634
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 174 89 533 823 90 529
EUR tuhatta
Maa- ja
vesialueet
Rakennukset
ja rakennelmat
Koneet ja
kalusto Yhteensä
2023
Kirjanpitoarvo 1.10.2022 0 75 604 623 76 227
Uudet sopimukset 0 7 732 369 8 101
Liiketoimintojen yhdistämisessä hankitut
omaisuuserät 181 0 315 496
Päättyneet sopimukset 0 -1 470 -30 -1 500
Uudelleenarvostukset ja modifikaatiot 0 19 384 118 19 502
Muuntoero 0 -2 764 -25 -2 789
Poistot -2 -23 937 -327 -24 266
Kirjanpitoarvo 30.9.2023 179 74 550 1 043 75 771
Vuokrasopimusvelka
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Vuokrasopimusvelka tilikauden alussa 79 825 80 681
Nettolisäykset 49 173 23 553
Vuokrien maksut -37 080 -26 743
Korkokulu 3 676 2 334
Vuokrasopimusvelka tilikauden lopussa 95 595 79 825
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 66 889 55 518
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 28 706 24 307
Yhteensä 95 595 79 825
Vuokrasopimusvelkojen maturiteettijakauma on esitetty liitetiedossa 5.1 Rahoitusriskien hallinta.
Vuokrasopimukset tuloslaskelmalla
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Kulut lyhytaikaisista vuokrasopimuksista,
arvoltaan vähäisistä kohdeomaisuuseristä sekä
muuttuvista vuokrista, joita ei lueta mukaan
vuokrasopimusvelkaan -1 127 -1 054
Poistot käyttöoikeusomaisuuseristä -34 454 -24 266
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut* -3 676 -2 334
Yhteensä -39 257 -27 654
* Sisältyy rahoituskulujen liitetietoihin, ks. liitetieto 5.4 Rahoitustuotot ja -kulut.
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset rahoituksen rahavirrassa olivat 33 157 (24 427) tuhatta euroa.
Vuokrasopimusveloissa käytetyn koron painotettu keskiarvo oli 3,8 (2,9) prosenttia.
80
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
4. NETTOKÄYTTÖPÄÄOMA
Tässä osiossa kuvataan nettokäyttöpääoman osatekijöitä. Nettokäyttöpääomaan luetaan vaihto-
omaisuus, myyntisaamiset ja muut saamiset sekä ostovelat ja muut velat.
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Nettokäyttöpääoma
Vaihto-omaisuusaihto-omaisuus 66 455 58 385
Myyntisaamiset ja muut saamiset 14 705 11 575
Ostovelat ja muut velat -68 153 -61 725
Poislukien rahoituserät muissavoislukien rahoituserät muissa veloissa 466 213
Yhteensä 13 472 8 448
Nettokäyttöpääoman muutos taseessa -5 024 13 897
Erät, joita ei huomioida rahavirtalaskelman
käyttöpääoman muutokseen ja joiden vaikutus
sisällytetään muualle rahavirtalaskelmaan* -7 567 804
Nettokäyttöpääoman muutos rahavirtalaskelmassa** -12 591 14 700
* Merkittävimmät erät liittyvät liiketoimintojen yhdistämiseen.
** Nettokäyttöpääoman kasvu pienentää rahavirtaa ja lasku lisää rahavirtaa.
Laatimisperiaate
Musti Groupin vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan nettorealisointiarvoon.
Nettorealisointiarvo on tavanomaisessa liiketoiminnassa saatava arvioitu myyntihinta, josta on
vähennetty myynnistä aiheutuvat menot.
Vaihto-omaisuuden hankintameno määritetään FIFO-menetelmällä. Hankintameno sisältää kaikki
menot, jotka ovat aiheutuneet vaihto-omaisuuden saattamisesta tarkasteluhetken sijaintipaikkaan ja
tilaan.
Vaihto-omaisuus kirjataan kuluksi samalla kaudella kuin sitä vastaava myynti tuloutetaan. Vaihto-
omaisuuden arvon alentuminen ja epäkuranttiustappio kirjataan kuluksi tapahtumakaudella. Lisäksi
Musti Group kirjaa varastosta jatkuvasti hävikkivarausta.
Arvonalentumisen mahdollinen peruuntuminen kirjataan sille kaudelle, jolla arvonmuutos havaitaan.
Kirjanpidolliset arviot
Konserni tarkastelee säännöllisesti vaihto-omaisuuden epäkuranttiutta ja kiertonopeutta sekä
nettorealisointiarvon mahdollista pienentymistä alle hankintamenon ja kirjaa tarvittaessa
arvonalentumisen.
Vaihto-omaisuus
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Tavarat 66 112 58 085
Ennakkomaksut 343 300
Yhteensä 66 455 58 385
Kuluksi kirjattu vaihto-omaisuus, jolla vaihto-
omaisuuden kirjanpitoarvoa alennettiin vastaamaan
sen nettorealisointiarvoa 4 725 3 650
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Vaihto-omaisuudesta kuluksi kirjattu osuus
tilikaudella 330 378 242 117
4.1 Vaihto-omaisuus
Konsernin vaihto-omaisuus koostuu pääosin myyntiin hankituista eläinten ruuista ja muista tarvikkeista.
Konsernin valmistustoiminta tapahtuu lemmikkiruokavalmistaja Premium Pet Food Suomi Oy:n
tehtaalla Liedossa. Tehtaan vaihto-omaisuus oli tilinpäätöshetkellä 2,3 (1,7) miljoonaa euroa. Pet Cityn
konsolidoitu vaihto-omaisuus tilikauden lopussa oli 3,7 miljoonaa euroa.
81
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
4.2 Myynti- ja muut saamiset
Myyntisaamiset ja muut saamiset koostuvat myyntisaamisista, muista saamisista (lähinnä
arvonlisäverosaamisista) ja siirtosaamisista. Tuloverosaamiset esitetään omana eränään taseessa.
Myyntisaamisten maksuehdot vaihtelevat asiakastyypin ja luottokelpoisuuden mukaan.
Verkkokaupassa asiakkailta vaaditaan maksu etukäteen. Myyntisaamisten ja muiden saamisten
arvonalentumisesta ja konsernin altistumisesta luottoriskille kerrotaan liitetiedossa 5.1.
Laatimisperiaate
Myyntisaamiset ovat saamisia, jotka syntyvät asiakkaille tavanomaisessa liiketoiminnassa myydyistä
tuotteista tai tuotetuista palveluista. Jos saamisista odotetaan saatavan maksu vuoden kuluessa,
ne luokitellaan lyhytaikaisiksi varoiksi. Muussa tapauksessa ne esitetään pitkäaikaisina varoina.
Myyntisaamiset erääntyvät yleensä maksettaviksi 14 tai 30 päivän kuluessa, ja näin ollen ne kaikki
luokitellaan lyhytaikaisiksi. Liitetiedossa 5.1 kuvataan myyntisaamisten ja muiden saamisten
arvonalentumiseen sovellettavia periaatteita ja muita niihin sovellettavia laatimisperiaatteita.
Muihin saamisiin sisältyy lähinnä konsernin tavanomaisessa liiketoiminnassa syntyviä siirtosaamisia.
Konsernin saamiset ovat johdannaisvaroihin kuulumattomia rahoitusvaroja, joihin liittyy kiinteitä tai
määritettäviä maksuja, joita ei noteerata toimivilla markkinoilla. Ne sisältyvät lyhytaikaisiin varoihin,
lukuun ottamatta niitä eriä, jotka erääntyvät yli 12 kuukauden kuluttua raportointikauden päättymisestä.
Konsernin saamiset koostuvat taseen eristä ’Myyntisaamiset ja muut saamiset’ sekä ’Rahavarat.
Seuraavassa taulukossa esitetään myyntisaamisten ja muiden saamisten eri osatekijät:
Myyntisaamiset ja muut saamiset
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Myyntisaamiset * 5 723 6 050
Siirtosaamiset 3 815 4 132
Muut saamiset 5 167 1 393
Yhteensä 14 705 11 575
* Luottokorttisaamiset esitetään myyntisaamisissa
Myyntisaamisista kirjattiin luottotappioiksi tuloslaskelmaan yhteensä 35 tuhatta euroa tilikaudella 2024.
Tilikaudella 2023 kirjattiin luottotappioiksi tuloslaskelmaan 13 tuhatta euroa.
Luottoriskiä on kuvattu tarkemmin liitetiedossa 5.1 Rahoitusriskien hallinta.
4.3 Ostovelat ja muut velat
Laatimisperiaate
Ostovelat ovat maksuvelvoitteita, jotka ovat syntyneet tavarantoimittajilta tai palveluntuottajilta
tavanomaisessa liiketoiminnassa hankituista tavaroista tai palveluista. Ostovelat luokitellaan
lyhytaikaisiksi veloiksi, jos ne erääntyvät maksettaviksi yhden vuoden kuluessa tilinpäätöshetkestä.
Ostovelat kirjataan alun perin käypään arvoon ja sen jälkeen jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen
koron menetelmällä. Ostovelat ja muut velat luokitellaan muiksi rahoitusveloiksi ja arvostetaan
jaksotettuun hankintamenoon.
Konsernin tuotteilla on Suomessa ja Baltiassa 14 päivän, Ruotsissa ja Norjassa 30 päivän
palautusoikeus. Myydyistä tuotteista, joiden palautusaika on tilikauden lopussa voimassa, kirjataan
arvioituja palautusten määriä vastaava velka. Sopimukseen perustuva velka sisältää kaikki olemassa
olevan velvoitteen täyttämisestä aiheutuvat kulut. Johto arvioi velan perustuen aiemmin toteutuneisiin
vaateisiin ja viimeaikaisiin kehityssuuntiin, jotka antavat viitteitä siitä, että tulevat vaateet saattaisivat
poiketa määrältään aiemmin toteutuneista. Verkkokaupan osalta huomioidaan sopimukseen perustuva
velka matkalla olevien tuotteiden osalta.
Kirjanpidolliset arviot
Tuotteiden palautusoikeuksista johtuvan velan määrittämiseen liittyy epävarmuutta, sillä arvioitu
palautettavien tuotteiden määrä ei välttämättä toteudu arvioidun määräisenä. Arvioita ja oletuksia
tarkistetaan neljännesvuosittain. Toteutuvien ja arvioitujen palautusten väliset erot saattavat vaikuttaa
tulevilla tilikausilla kirjattavien sopimukseen perustuvien velkojen määrään. Sopimukseen perustuvat
velat sisältyvät siirtovelkoihin.
82
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Seuraavissa taulukoissa esitetään ostovelkojen ja muiden velkojen eri osatekijät:
Ostovelat ja muut velat
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Ostovelat 31 300 35 958
Saadut ennakot 612 287
Muut velat 13 317 11 553
Siirtovelat 22 925 13 927
Yhteensä 68 153 61 725
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Henkilöstökuluihin liittyvät velat 13 984 10 050
Korkojaksotukset 466 213
Muut erät 8 475 3 664
Yhteensä 22 925 13 927
Muihin velkoihin sisältyvät olennaiset erät
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Arvonlisäverovelat 8 234 7 640
Ennakonpidätykset ja henkilösivukulut 3 029 2 198
Kanta-asiakasohjelma 2 016 1 546
Muut erät 37 169
Yhteensä 13 317 11 553
Ostovelat ja muut velat koostuvat ostoveloista, muista veloista, ennakkomaksuista ja siirtoveloista, jotka
liittyvät konsernin tavanomaiseen liiketoimintaan.
Sopimukseen perustuva velka muodostuu tuotteiden palautusoikeuksista sekä matkalla olevista
tuotteista. Kanta-asiakasohjelman arvostus ja tuloutusajankohta edellyttävät johdon arviota
erityisestibonusten käyvän arvon ja bonusten vanhenemisen määrittelyn osalta. Bonusvelka muodostuu
kanta-asiakastilille kertyneistä bonuksista tai leimakorttialennuksista (kts liitetieto 2.1 Segmentti-
informaatio ja liikevaihto) vähennettynä niiden arvioidulla vanhenemisolettamalla, joka perustuu
historialliseen informaatioon.
5. PÄÄOMARAKENNE JA RAHOITUSINSTRUMENTIT
Tässä liitetiedossa käsitellään Musti Group -konsernin altistumista rahoitusriskeille sekä selitettään,
kuinka nämä riskit vaikuttavat konsernin taloudelliseen tulokseen ja kuinka yhtiön johto hallitsee
tunnistettuja riskejä.
5.1 Rahoitusriskien hallinta
Riskienhallinnan tavoitteena on varmistaa konsernille riittävä rahoitus kustannustehokkaasti sekä
vähentää rahoitusmarkkinoiden aiheuttamia haitallisia vaikutuksia konsernin tulokseen ja taseeseen.
Rahoitusriskien hallinnan ohjaavaa dokumentti on konsernin hallituksen hyväksymä rahoitusriskien
hallinnan politiikka (Treasury Policy) jonka valvonnasta vastaa talousjohtaja. Konsernin rahoitusjohtaja
vastaa riskienhallinnan ohjeistuksen täytäntöönpanosta vastaten varainhankinnasta, rahoitusriskien
tunnistamisesta sekä riskipositioiden suojaamisesta.
Valuuttariski
Valuuttariskin määritelmä on valuuttakurssien vaihtelun aiheuttama epävarmuus konsernin
kassavirroissa, kannattavuudessa sekä omissa pääomissa.
Konserni on alttiina valuuttariskeille, joita syntyy ulkomaisten tytäryhtiöiden rahoituksesta,
kansainvälisestä ostotoiminnasta sekä konsernin sisäisestä laskutuksesta. Konsernin merkittävimmät
valuuttariskit syntyvät Ruotsin kruunusta (SEK), Norjan kruunusta (NOK), Yhdysvaltain dollarista (USD)
ja Englannin punnasta (GBP).
Transaktioriski
Transaktioriski konsernissa muodostuu konserniyhtiöiden vieraan valuutan liiketoiminnallisista
kassavirroista (ostot ja myynnit) sekä vieraan valuutan rahoituksellisista tase-eristä (lainat, talletukset ja
korkovirrat).
Liiketoiminnan muodostamaa transaktioriskiä hallitaan suojaamalla ennustettuja kassavirtoja
12 kuukauden aikaikkunassa. Konserni on suojannut Yhdysvaltojen dollarin (USD) ja Englannin
punnan (GBP) määräisiä ostojaan Suomessa ja Ruotsissa valuuttajohdannaisilla. Lisäksi Norjan
kruunumääräisiä (NOK) saamisia sekä Euromääräisiä (EUR) ostoja on suojattu Ruotsin tytäryhtiössä
valuuttajohdannaisilla. Yhdysvaltojen dollarin ja Englannin punnan merkittävällä vahvistumisella
suhteessa euroon ja Ruotsin kruunuun sekä Norjan kruunun heikkenemisellä suhteessa Ruotsin
kruunuun (SEK) on negatiivinen vaikutus konsernin tuloslaskelmaan.
83
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
30.9.2023
EUR tuhatta EUR NOK USD GBP
Ostovelat -9 901 -7 -1 853 -838
Myyntisaamiset 734 483
Rahavarat 13 -163 25 18
Johdannaissopimukset* 2 150 -11 462 8 939 1 932
Positiot yhteensä -7 004 -11 149 7 111 1 111
Norja
31.12.2024
EUR tuhatta EUR SEK USD GBP
Ostovelat -338 -3
Positiot yhteensä -338 -3 0 0
30.9.2023
EUR tuhatta EUR SEK USD GBP
Ostovelat -56 -398
Positiot yhteensä -56 -398 0 0
* Konserni on tehnyt valuuttatermiiinisopimuksia suojatakseen ennustettuja kassavirtoja euroissa (suhteessa Ruotsin kruunuun),
Norjan kruunuissa, Yhdysvaltain dollareissa sekä Englannin punnissa. .
Valuuttariskin herkkyysanalyysin perustana on segmenttitason valuuttapositio. Jos paikallisen valuutan
oletetaan vahvistuvan 10 prosenttia suhteessa muihin valuuttoihin nähden, vaikutus olisi:
Suomi
31.12.2024
EUR tuhatta SEK NOK USD GBP
EUR +10 % 92 1 -90 -121
30.9.2023
EUR tuhatta SEK NOK USD GBP
EUR +10 % 5 -4 -73 -121
Konsernin sisäiset lainat myönnetään tytäryhtiöille paikallisessa valuutassa ja kyseiset tase-
erät suojataan täysmäärisesti valuutanvaihtosopimuksilla poisluettuna lainat, jotka on luokiteltu
nettosijoituksiksi ulkomaisiin tytäryhtiöihin.
Tilikauden lopun segmenttien valuuttariskipositiot (euroissa) ovat esitetty alla olevissa taulukoissa.
Uudet markkinat -segmentissä ei ollut valuuttariskipositioita tilikauden lopussa.
Segmenttien valuuttariskipositiot (euroissa) tarkastelukauden lopussa
Suomi
31.12.2024
EUR tuhatta SEK NOK USD GBP
Ostovelat 24 -204 -223
Korolliset velat -8 727
Rahavarat -949 -12 31 6
Johdannaissopimukset* 8 729 1 072 1 424
Positiot yhteensä
-922 -12 899 1 207
30.9.2023
EUR tuhatta SEK NOK USD GBP
Ostovelat -205 -278 -630
Korolliset velat
Rahavarat 155 44 23 2
Johdannaissopimukset* 987 1 843
Positiot yhteensä -50 44 732 1 214
Ruotsi
31.12.2024
EUR tuhatta EUR NOK USD GBP
Ostovelat -9 226 -9 -710 -231
Myyntisaamiset 389 56 9
Rahavarat -40 35 19 41
Johdannaissopimukset* 12 350 -21 026 13 972 1 266
Positiot yhteensä 3 473 -20 944 13 290 1 076
84
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Ruotsi
31.12.2024
EUR tuhatta EUR NOK USD GBP
SEK +10 % -347 2 094 -1 329 -108
30.9.2023
EUR tuhatta EUR NOK USD GBP
SEK +10 % 700 1 115 -711 -111
Norja
31.12.2024
EUR tuhatta EUR SEK USD GBP
NOK +10 % 34 0 0 0
30.9.2023
EUR tuhatta EUR SEK USD GBP
NOK +10 % 6 40 0 0
Mikäli lokaali valuutta heikkenisi 10 prosenttia muihin valuuttoihin nähden, vaikutus olisi samansuuruinen ,
mutta vastakkaismerkkinen. Rahoitusinstrumentteja koskevassa IFRS 7:n mukaisessa herkkyysanalyysissä
on huomioitu seuraavat erät: osto- ja muut velat, myynti- ja muut saamiset, korolliset saamiset, rahat ja
pankki saamiset, talletukset, pitkäaikaiset saamiset sekä johdannaiset.
Seuraavat valuuttakursseihin liittyvät erät kirjattiin tilikaudella tulosvaikutteisesti:
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Tulosvaikutteisesti kirjatut erät
Rahoitustuottoihin/-kuluihin sisältyvät
nettokurssivoitot/-tappiot 345 -720
Valuuttakurssivoitot/-tappiot kirjattu tilikauden
tulokseen ennen veroja yhteensä, netto 345 -720
Translaatioriski
Translaatioriski syntyy euroalueen ulkopuolisten tytäryhtiöiden tulos- ja tase-erien konsolidoinnista euroihin.
Musti Groupin translaatioriskin kannalta merkittävimmät valuutat ovat Ruotsin kruunu (SEK) ja Norjan kruunu
(NOK). Tilikauden 2024 lopussa konsernin ei-euromääräisten tytäryhtiöiden oman pääoman, liikearvon ja
käyvän arvon oikaisujen muodostama translaatioriski oli 110,2 (95,0) miljoonaa euroa. Lisäksi konsernilla oli
nettosijoituksiksi luokiteltuja tytäryhtiöille myönnettyjä lainoja yhteensä 38,5 (38,4) miljoonaa euroa.
Musti Group ei tilinpäätöshetkellä suojaudu translaatioriskiin liittyvältä valuuttakurssiriskiltä.
Korkoriski
Korkotason muutokset vaikuttavat konsernin lainasalkun korkotasoon ja sitä kautta konsernin
rahoituskuluihin ja tulokseen. Konserni suojaa korkoriskiä koronvaihtosopimuksilla.
31.12.2024 päättyneellä tilikaudella taseessa korkoriskiä sisältäviä eriä olivat korolliset varat
0 (0) tuhatta ja korolliset velat 200 (162) miljoonaa euroa. Korollisesta velasta 77 (66) prosenttia
on euromääräistä. Kiinteän koron suhde korollisista veloista oli 66 (69) prosenttia. Leasingvelat
poisluettuna konsernin korollisten velkojen kiinteä koron suhde oli 34 (38) prosenttia.
Korkokulujen herkkyyttä markkinakorkojen muutokselle on kuvattu laskelmalla, jossa
markkinakorkojen oletetaan nousevan pysyvästi yhdellä prosenttiyksiköllä ja lainojen määrän pysyvän
vuoden aikana muuttumattomana. Laskelman mukainen vaikutus yhtiön korkokuluihin tilikaudella on 0,5
miljoonaa euroa (0,5 miljoonaa euroa).
Luottoriski
Luottoriskillä tarkoitetaan mahdollista tappiota konsernille, mikäli asiakas tai rahoitusinstrumentteihin
liittyvä vastapuoli ei pysty täyttämään sopimusvelvoitteitaan. Konsernin luottoriski syntyy
pääasiassa myyntisaamisiin liittyvästä luottoriskistä sekä valuuttajohdannaisten markkina-arvosta.
Konsernin asiakaskunta on hyvin hajaantunut, eikä konsernilla ole merkittäviä luottoriskikeskittymiä
myyntisaamisiinsa liittyen.
Konserniyhtiöt analysoivat paikallisesti uusien laskutusasiakkaiden maksukyvyn. Korkeariskisiin
asiakkaisiin sovelletaan luottoriskiä pienentäviä maksutapoja, kuten etukäteen suoritettavia maksuja.
Maksimiluottoriski raportointipäivinä vastaa alla esitettyjen rahoitusvarojen kirjanpitoarvoja.
Myyntisaamisten luottotappiovaraukseen sovelletaan IFRS 9 mukaista menettelyä, jossa varaus
tehdään odotettavissa olevista luottotappioista saamisen koko eliniän ajalta. Myyntisaamisten
odotettavissa olevia luottotappioita varten on kirjattu luottotappiovaraus perustuen asiakkaiden aiempaa n
maksukäyttäytymiseen ja odotuksiin tulevista luottotappioista. Konsernin myyntisaamisten maturiteetti
on lyhyt ja rahan aika-arvolla ei ole merkittävää vaikutusta odotettavissa olevien luottotappioiden määrän
arvioinnissa.
Rahavaroihin sekä johdannaissopimuksiin liittyvää luottoriskiä hallitaan hajauttamalla varat ja
johdannaissopimukset tarkasti valittujen, hyvän luottoluokituksen omaavien vastapuolten kesken.
Vastapuolten kanssa tehtäviä johdannaissopimuksia varten on allekirjoitettu ISDA-sopimukset.
Talousjohtaja ja rahoitusjohtaja arvioivat vuosittain konsernin vastapuoliriskiä vastapuolena toimivien
rahoituslaitosten ja pankkien luottoluokituksen (Moody’s, S&P) sekä vastuullisuusluokituksen
(Sustainalytics ESG) perusteella.
85
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
EUR tuhatta Odotettu luottotappioaste Myyntisaamiset (brutto) Tappiota koskeva vähennyserä Myyntisaamiset (netto)
Saamisten ikäjakauma ja luottoriskiarvioihin
perustuvat arvonalentumisvaraukset on esitetty alla
olevassa taulukossa. % 31.12.2024 30.9.2023 31.12.2024 30.9.2023 31.12.2024 30.9.2023
Erääntymättömät 0,5 % 2 791 2 391 14 12 2 777 2 379
1–30 päivää 1 % 400 256 4 3 396 254
31–60 päivää 5 % 81 -32 4 -2 77 -31
61–180 päivää 10 % 55 11 5 1 49 10
180–360 päivää 50 % 173 46 86 23 86 23
yli 360 päivää erääntyneet 100 % 34 26 34 26 0 0
Yhteensä 3 533 2 697 148 63 3 386 2 635
Luottokorttisaatavat 0,1 % 2 340 3 418 2 3 2 337 3 415
Yhteensä 5 873 6 116 150 66 5 723 6 050
Muiden saamisten ryhmiin ei sisälly arvoltaan alentuneita tai viivästyneitä eriä. Muiden ryhmien
luottohistorian perusteella saamisista tullaan saamaan maksu niiden erääntyessä. Konsernilla ei ole
vakuuksia näistä saamisista.
Jälleenrahoitus- ja maksuvalmiusriski
Likviditeetti- eli maksuvalmiusriskillä tarkoitetaan riskiä siitä, ettei konserni pysty täyttämään
maksuperusteisia velvoitteitaan. Jälleenrahoitusriskillä tarkoitetaan riskiä siitä, ettei konsernin pysty
jälleenrahoittamaan erääntyviä laina- ja luottosopimuksia.
Konsernin riskienhallinnan ohjeistus (Treasury Policy) määrittelee periaatteet, joilla jälleenrahoitus-
ja maksuvalmiusriskiä hallitaan ja asettaa rajat luottolimiittien ja rahavarojen määrälle. Konsernin
rahoitusosasto (Group Treasury) seuraa ja ennustaa konsernin maksuvalmiustarpeita viikoittain
varmistaakseen, että konsernilla on sekä lyhyellä että pitkällä aikavälillä käytettävissä riittävästi
luottolimiittejä sekä rahavaroja.
Tilikauden päättyessä konsernin maksuvalmius sekä jälleenrahoitusasema oli hyvä.
Rahat ja pankkisaamiset olivat yhteensä 11,8 (22,0) miljoonaa euroa ja nostamattomia sitovia
valmiusluottolimiittejä konsernilla oli 100 miljoonaa euroa (erääntymisvuosi 2027). Konsernilla on lisäksi
käytössään 5,0 miljoonan euron tililimiitti, nostamattomia lainoja 15 miljoonaa euroa sekä 50 miljoonan
euron yritystodistusohjelma, josta 7,5 miljoonaa euroa oli käytössä.
Musti Group Oyj allekirjoitti 28.8.2024 3+1 vuotisen rahoitussopimuksen Danske Bankin, OP
Yrityspankki Oyj:n ja Swedbank AB (Publ):n kanssa. Rahoitussopimus koostuu 110 miljoonan euron
lainasta, 100 miljoonan euron valmiusluottolimiitistä ja 60 miljoonan ei-sitovasta lisäluotosta. Varat
tullaan käyttämään yhtiön nykyisten velkojen uudelleenrahoittamiseen sekä yhtiön strategiseen
kasvuun. Rahoitussopimus erääntyy elokuussa 2027 tai viimeistään yksivuotisen, erikseen sovittavan
jatko-optiokauden päätyttyä elokuussa 2028.
Konsernin rahoitussopimuksissa on kovenantteja jotka koskevat nettovelkojen suhdetta
käyttökatteeseen (leverage). Kovenanttien rikkominen voi kasvattaa rahoituskuluja tai johtaa lainojen
irtisanomiseen. Kovenantit tarkistetaan ja raportoidaan pankeille neljännesvuosittain. Konsernin hallitus,
talousjohtaja sekä rahoitusjohtaja seuraavat kovenantteja säännöllisesti. Tilikauden 2024 aikana kaikki
kvartaalikohtaiset kovenantit täyttyivät.
Seuraavassa taulukossa esitetään konsernin rahoitusvelat jaoteltuina asiaankuuluviin
maturiteettiryhmiin sen perusteella, paljonko aikaa tilinpäätöspäivänä on jäljellä sopimuksen mukaiseen
eräpäivään. Taulukossa esitettävät luvut ovat sopimuksiin perustuvia diskonttaamattomia lukuja .
86
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Rahoitusvelkojen sopimusperusteinen maturiteettijakauma
31.12.2024
EUR tuhatta
Tilikausi
2025
Tilikausi
2026
Tilikausi
2027
Tilikausi
2028
Tilikausi
2029
Tilikausi
2030- Yhteensä
Pitkäaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 94 668 94 668
Vuokrasopimusvelat 24 011 17 101 12 127 6 978 6 672 66 889
Muut pitkäaikaiset
korolliset velat 2 231 2 231
Lyhytaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 7 458 7 458
Vuokrasopimusvelat 28 706 28 706
Ostovelat ja muut velat* 31 300 31 300
Yhteensä 67 464 24 011 114 000 12 127 6 978 6 672 231 252
Sopimuksiin perustuvat
korkomaksut 7 954 6 809 4 430 991 525 257 20 966
30.9.2023
EUR tuhatta
Tilikausi
2024 FY2025 FY2026 FY2027 FY2028 FY2029- Yhteensä
Pitkäaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 59 943 10 000 69 943
Vuokrasopimusvelat 20 481 13 422 8 379 5 546 7 691 55 518
Muut pitkäaikaiset
korolliset velat 2 031 2 031
Lyhytaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 9 412 9 412
Vuokrasopimusvelat 24 307 24 307
Ostovelat ja muut velat* 36 078 36 078
Yhteensä 69 798 80 424 25 452 8 379 5 546 7 691 197 289
Sopimuksiin perustuvat
korkomaksut 4 680 2 542 1 366 632 387 225 9 832
* Muut velat sisältävät ainoastaan rahoitusvaraoiksi tai -veloiksi luokiteltavat erät.
Konsernin pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta olivat 31.12.2024 94,7 (69,9) miljoonaa euroa.
Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta erääntyvät elokuussa 2027 tai viimeistään yksivuotisen, erikseen
sovittavan jatko-optiokauden päätyttyä elokuussa 2028.
Käyvän arvon hierarkia
Taso 1
Toimivilta markkinoilta saatavissa olevat markkinahintanoteeraukset. Markkinahinnat ovat
helposti ja säännöllisesti saatavissa pörssistä, välittäjältä, markkinainformaation välityspalvelusta,
markkinahinnoittelun palveluntuottajalta tai valvontaviranomaiselta. Rahoitusvarojen noteerattuna
markkinahintana käytetään sen hetkistä ostonoteerausta. Tason 1 rahoitusinstrumentit ovat
rahastosijoituksia, jotka on luokiteltu käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviksi. Musti Groupilla ei
ole Tason 1 rahoitusinstrumentteja.
Taso 2
Tason 2 rahoitusinstrumenttien käypä arvo määritellään arvostusmenetelmien avulla. Näissä
menetelmissä käytetään syöttötietona markkinahintanoteerauksia, jotka ovat helposti ja säännöllisesti
saatavissa pörssistä, välittäjältä, markkinainformaation välityspalvelusta, markkinahinnoittelun
palveluntuottajalta tai valvontaviranomaiselta. Musti Group on luokitellut johdannaiset tason 2
mukaisesti käypään arvoon.
Taso 3
Rahoitusinstrumentti on luokiteltu tasolle 3, jos käyvän arvon laskenta ei voi perustua todettavissa
oleviin markkinahintanoteerauksiin. Musti Group on luokitellut lisäkauppahintavelan käyvän arvon
hierarkian tasolle 3.
87
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Käyvän arvon hierarkia
31.12.2024
EUR tuhatta Taso 1 Taso 2 Taso 3
Varat
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
Muut pitkäaikaiset varat 240
Myyntisaamiset ja muut saamiset* 5 723
Rahavarat 11 829
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
Johdannaissopimuksiin perustuvat saamiset 1 076
Yhteensä 18 868
30.9.2023
EUR tuhatta Taso 1 Taso 2 Taso 3
Varat
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
Muut pitkäaikaiset varat 111
Myyntisaamiset ja muut saamiset* 6 050
Rahavarat 21 954
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
Johdannaissopimuksiin perustuvat saamiset 1 651
Yhteensä 29 766
31.12.2024
EUR tuhatta Taso 1 Taso 2 Taso 3
Velat
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 94 668
Yritystodistukset 7 458
Vuokrasopimusvelat 95 595
Ostovelat ja muut velat* 31 300
Lisäkauppahintavelka 2 231
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Johdannaissopimuksiin perustuvat velat 473
Yhteensä 229 495 2 231
30.9.2023
EUR tuhatta Taso 1 Taso 2 Taso 3
Velat
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 69 943
Yritystodistukset 9 412
Vuokrasopimusvelat 79 825
Ostovelat ja muut velat* 36 078
Lisäkauppahintavelka 2 031
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Johdannaissopimuksiin perustuvat velat 306
Yhteensä 195 565 2 031
* Muut saamiset ja muut velat sisältävät ainoastaan rahoitusvaraoiksi tai -veloiksi luokiteltavat erät.
5.2 Rahoitusvarat ja -velat
Laatimisperiaate
Musti Group luokittelee rahoitusvarat ja -velat IFRS 9:n mukaan niihin liittyvien sopimusten
rahavirtaominaisuuksien ja hankintatekohetkellä vallinneen liiketoimintamallin mukaisen alkuperäisen
käyttötarkoituksen mukaan. Luokittelua muutetaan vain, jos sijoitustoiminnan liiketoimintamalliin tulee
muutos. Rahoitusvarat tai -velat esitetään pitkäaikaisena eränä, jos jäljellä oleva maturiteetti on yli 12
kuukautta tilinpäätöshetkestä ja lyhytaikaisena eränä, jos jäljellä oleva maturiteetti on alle 12 kuukautta
tilinpäätöshetkestä. Rahoitusvarat ja -velat on luokiteltu seuraavasti:
Rahoitusvarat luokitellaan IFRS 9:n Rahoitusinstrumentit standardin mukaisesti seuraaviin ryhmiin::
I. jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
II. käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
III. käypään arvoon laajan tuloksen erien kautta kirjattavat rahoitusvara t
88
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Rahoitusvarat
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
Rahoitusvarat luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviksi rahoitusvaroiksi, jos seuraavat
kriteerit täyttyvät:
I. liiketoimintamallin mukaisesti rahoitusvaraa pidetään sopimusperusteiden
kassavirtojen keräämiseksi; ja
II. kassavirrat ovat sopimukseen perustuvia pääoman palautuksia ja pääomasta
laskettuja korkoja.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon
efektiivisen koron menetelmää käyttäen. Arvossa huomioidaan arvonalentuminen. Voitot ja tappiot
kirjataan tulosvaikutteisesti, kun rahoitusvara luokitellaan uudelleen, sitä muutetaan tai sen arvo alenee.
Korkotuotto kirjataan rahoitustuottoihin. Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat
sisältävät määräaikaistalletukset, korolliset laina- ja muut saamiset, myyntisaamiset sekä korottomat
saamiset.
IFRS 9:n mukainen odotettavissa oleva luottotappio vaikuttaa rahoitusvarojen arvostukseen, jotka on
luokiteltu jaksotettuun hankintamenoon. Myyntisaamisten arvostamiseen Musti Group soveltaa IFRS 9:n
mukaista yksinkertaistettua mallia, jonka mukaan luotto-tappiovarausta kirjataan myyntisaamisen koko
voimassaoloajalta odotettavissa olevien luottotappioiden perusteella, katso liitetieto 5.1 Rahoitusriskien
hallinta.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat ovat kaupankäyntitarkoituksessa hankittuja
rahoitusvaroja.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostetut rahoitusvarat ovat johdannaisia, joihin ei sovelleta
suojauslaskentaa. Käyvän arvon muutos sekä voitto ja tappio poiskirjaamisen yhteydessä kirjataan
tuloslaskelmaan.
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavat rahoitusvarat
Rahoitusvarat luokitellaan käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavaksi
rahoitusvaraksi, jos seuraavat kriteerit täyttyvät:
I. liiketoimintamallin mukaisesti rahoitusvaraa pidetään sopimusperusteiden kassavirtojen
keräämiseksi tai se on myytävissä; ja
II. kassavirrat ovat sopimukseen perustuvia pääoman palautuksia ja pääomasta laskettuja korkoja.
Rahoitusvelat
Rahoitusvelat luokitellaan IFRS 9:n Rahoitusinstrumentit standardin mukaisesti
seuraaviin ryhmiin:
I. jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat
II. käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat
Musti Groupin rahalaitoslainat, yritystodistukset sekä osto- ja muut velat kirjataan hankintahetkellä
käypään arvoon transaktiomenoilla vähennettynä. Myöhemmin velat arvostetaan jaksotettuun
hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää. Lainojen korkokulu kirjataan tuloslaskelmaan .
Osto- ja muut velat ovat korottomia lyhytaikaisia maksamattomia velkoja.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat ovat kaupankäyntitarkoituksessa hankittuja
rahoitusvelkoja.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostetut rahoitusvelat ovat johdannaisia, joihin ei sovelleta
suojauslaskentaa. Käyvän arvon muutos sekä voitto ja tappio poiskirjaamisen yhteydessä kirjataan
tuloslaskelmaan.
89
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Rahoitusvarat ja -velat
Seuraavassa taulukossa esitetään rahoitusvarojen ja -velkojen luokittelu ja kirjanpitoarvot:
Rahoitusvarat
EUR tuhatta
ypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat rahoitusvarat
Jaksotettuun hankintamenoon
kirjattavat rahoitusvarat Tasearvo Käypä arvo
31.12.2024
Pitkäaikaiset varat
Muut pitkäaikaiset varat 240 240 240
Yhteensä 0 240 240 240
Lyhytaikaiset varat
Myyntisaamiset ja muut saamiset 5 723 5 723 5 723
Johdannaissopimuksiin perustuvat saamiset 1 076 1 076 1 076
Rahavarat 11 829 11 829 11 829
Yhteensä 1 076 17 552 18 628 18 628
Rahoitusvarat yhteensä 1 076 17 792 18 868 18 868
EUR tuhatta
ypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat rahoitusvarat
Jaksotettuun hankintamenoon
kirjattavat rahoitusvarat Tasearvo Käypä arvo
30.9.2023
Pitkäaikaiset varat
Johdannaissopimuksiin perustuvat saamiset 1 257 1 257 1 257
Muut pitkäaikaiset varat 111 111 111
Yhteensä 1 257 111 1 369 1 369
Lyhytaikaiset varat
Myyntisaamiset ja muut saamiset 6 050 6 050 6 050
Johdannaissopimuksiin perustuvat saamiset 394 394 394
Rahavarat 21 954 21 954 21 954
Yhteensä 394 28 004 28 398 28 398
Rahoitusvarat yhteensä 1 651 28 115 29 766 29 766
90
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Rahoitusvelat
EUR tuhatta
ypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat rahoitusvelat
Jaksotettuun hankintamenoon
kirjattavat rahoitusvelat Tasearvo Käypä arvo
31.12.2024
Pitkäaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 94 668 94 668 94 668
Johdannaissopimuksiin perustuvat velat 240 240 240
Vuokrasopimusvelat 66 889 66 889 66 889
Muut pitkäaikaiset korolliset velat 2 231 2 231 2 231
Yhteensä 240 163 788 164 028 164 028
Lyhytaikaiset velat
Yritystodistukset 7 458 7 458 7 458
Vuokrasopimusvelat 28 706 28 706 28 706
Ostovelat ja muut velat 31 300 31 300 31 300
Johdannaissopimuksiin perustuvat velat 233 233 233
Yhteensä 233 67 464 67 697 67 697
Rahoitusvelat yhteensä 473 231 252 231 725 231 725
EUR tuhatta
ypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat rahoitusvelat
Jaksotettuun hankintamenoon
kirjattavat rahoitusvelat Tasearvo Käypä arvo
30.9.2023
Pitkäaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 69 943 69 943 69 943
Vuokrasopimusvelat 55 518 55 518 55 518
Muut pitkäaikaiset korolliset velat 2 031 2 031 2 031
Yhteensä 127 492 127 492 127 492
Lyhytaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 9 412 9 412 9 412
Vuokrasopimusvelat 24 307 24 307 24 307
Ostovelat ja muut velat 36 078 36 078 36 078
Johdannaissopimuksiin perustuvat velat 306 306 306
Yhteensä 306 69 798 70 104 70 104
Rahoitusvelat yhteensä 306 197 289 197 596 197 596
91
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Rahoituksesta johtuvien velkojen muutokset
EUR tuhatta 1.10.2023 Rahavirrat
Uudet
vuokrasopimukset
Valuuttakurssien
muutos
ypien arvojen
muutos
Muut muutokset,
joihin ei liity maksua 31.12.2024
Lyhytaikaiset korolliset velat (pois lukien alla määritetyt) 9 412 -1 955 0 7 458
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 24 307 -33 157 -4 497 -145 42 197 28 706
Pitkäaikaiset korolliset velat (pois lukien alla määritetyt) 69 943 24 475 250 94 668
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 55 518 -17 433 -317 29 121 66 889
Johdannaissopimukset 306 -306 473 473
Lisäkauppahintavelka 2 031 200 2 231
Rahoituksesta johtuvat velat yhteensä 161 517 -10 942 -21 930 -461 0 72 241 200 425
EUR tuhatta 1.10.2022 Rahavirrat
Uudet
vuokrasopimukset
Valuuttakurssien
muutos
ypien arvojen
muutos
Muut muutokset,
joihin ei liity maksua 30.9.2023
Lyhytaikaiset korolliset velat (pois lukien alla määritetyt) 14 950 -6 138 600 9 412
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 22 905 -24 427 1 756 -717 24 791 24 307
Pitkäaikaiset korolliset velat (pois lukien alla määritetyt) 59 898 1 618 8 427 69 943
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 57 776 6 841 -2 071 -7 028 55 518
Johdannaissopimukset 73 -73 306 306
Lisäkauppahintavelka 0 2 031 2 031
Rahoituksesta johtuvat velat yhteensä 155 603 -29 021 8 597 -2 789 0 29 128 161 517
92
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Likvidit varat
Talletukset, joiden maturiteetti on enintään 3 kuukautta tilinpäätöshetkestä, ovat likvidejä rahavaroja
ja ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon. Rahat ja pankkisaamiset ovat käytettävissä olevaa
käteistä ja pankkitilien rahavaroja, sekä määräaikaisia talletuksia.
Likvidien varojen arvonalentumista arvioidaan säännöllisesti, mutta riski on vähäinen niiden korkean
luottokelpoisuuden ja lyhyen juoksuajan vuoksi.
Rahavarat
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Rahat ja pankkisaamiset 11 829 21 954
Johdannaissopimukset
Laatimisperiaatteet
Johdannaisinstrumentit kirjataan alun perin käypään arvoon sopimuksen solmimispäivänä, ja
myöhemmin ne arvostetaan käypään arvoon. Johdannaiset luokitellaan kaupankäyntitarkoituksessa
pidettäviksi ja kirjataan käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Konserni käyttää johdannaisia operatiivisten valuuttariskien sekä korkoriskin suojaustarkoituksessa.
Konserni ei sovella suojauslaskentaa.
Johdannaisten nimellisarvot ja käyvät arvot tilikauden lopussa:
EUR tuhatta Nimellisarvo ypä arvo saamiset Käypä arvo velat Käypä arvo netto
31.12.2024
Valuuttatermiinisopimukset 85 585 1 076 -234 842
Koronvaihtosopimukset 35 000 0 -239 -239
Yhteensä 120 585 1 076 -473 603
EUR tuhatta Nimellisarvo ypä arvo saamiset Käypä arvo velat Käypä arvo netto
30.9.2023
Valuuttatermiinisopimukset 34 537 394 -306 87
Koronvaihtosopimukset 30 000 1 257 1 257
Yhteensä 64 537 1 651 -306 1 345
Johdannaisten maturiteettijakauma (nimellisarvot)
Johdannaisten maturiteettijakauma 31.12.2024
EUR tuhatta Tilikausi 2025 Tilikausi 2026 Tilikausi 2027 Tilikausi 2028 Tilikausi 2029
Valuuttatermiinisopimukset 85 011 573 0 0 0
Koronvaihtosopimukset 0 0 35 000 0 0
Yhteensä 85 011 573 35 000 0 0
Johdannaisten maturiteettijakauma 30.9.2023
EUR tuhatta Tilikausi 2024 Tilikausi 2025 Tilikausi 2026 Tilikausi 2027 Tilikausi 2028
Valuuttatermiinisopimukset 34 537 0 0 0 0
Koronvaihtosopimukset 0 30 000 0 0 0
Yhteensä 34 537 30 000 0 0 0
Korolliset velat ja nettovelka
Nettovelka lasketaan siten, että lyhyt- ja pitkäaikaisiin korollisiin velkoihin sisältyvistä lainoista
rahoituslaitoksilta ja vuokrasopimusveloista vähennetään rahavarat. Nettovelan suhde käyttökatteeseen
on sidottu luottojärjestelyjen kovenantteihin.
Nettovelat
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Pitkäaikaiset korolliset velat 163 788 127 492
Lyhytaikaiset korolliset velat 36 164 33 719
Johdannaissopimukset -603 -1 345
Rahavarat -11 829 -21 954
Nettovelat yhteensä 187 520 137 912
93
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Korolliset velat
Tasearvot Käyvät arvot
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023 31.12.2024 30.9.2023
Lainat rahoituslaitoksilta 94 668 69 943 94 668 69 943
Vuokrasopimusvelat 66 889 55 518 66 889 55 518
Muut pitkäaikaiset korolliset velat 2 231 2 031 2 231 2 031
Korolliset pitkäaikaiset velat
yhteensä 163 788 127 492 163 788 127 492
Yritystodistukset 7 458 9 412 7 458 9 412
Vuokrasopimusvelat 28 706 24 307 28 706 24 307
Korolliset lyhytaikaiset velat
yhteensä 36 164 33 719 36 164 33 719
Johdannaissopimuksiin perustuvat
velat 473 306 473 306
Korolliset velat yhteensä 200 425 161 517 200 425 161 517
5.3 Annetut vakuudet, vastuusitoumukset ja muut vastuut
Tämä liitetieto sisältää informaatiota eristä, jotka eivät sisälly tilinpäätöslaskelmiin, koska ne eivät (vielä)
täytä kirjaamisedellytyksiä. Näitä eriä ovat takaukset, pantit ja ehdolliset velat.
Kovenanttiehtojen noudattaminen
Musti Groupilla on rahoituskovenantti 210 miljoonan euron luottojärjestelyssä. Kovenantin mukaan
yhtiön nettovelan suhde 12 edellisen kuukauden käyttökatteeseen ei saa ylittää 3,75 suhdelukua.
Kovenantin tulee täyttyä jatkuvasti, ja se testataan neljännesvuosittain. Kovenantin laskennassa
sovelletaan lainaehdoissa sovittua laskentamenetelmää. Kovenantin rikkominen voi johtaa lainojen
irtisanomiseen. Kovenantit täyttyivät sekä päättyneellä tilikaudella että vertailukaudella.
Muut sitoumukset
Musti Group ei ole tilinpäätöksessä esitettävillä kausilla ollut osallisena oikeudenkäynneissä,
välimiesmenettelyissä tai hallintomenettelyissä, joilla voisi olla merkittävä vaikutus konsernin
taloudelliseen asemaan tai kannattavuuteen.
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Muut omasta puolesta annetut vakuudet
Vuokratakaukset 3 665 3 846
Muut vastuut ja vastuusitoumukset 23 23
Yhteensä 3 688 3 870
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Muut vastuut ja vastuusitoumukset
Vuokravastuut taseeseen kirjaamattomista
vuokrasopimuksista 750 1 939
Yhteensä 750 1939
Vuokravastuut taseeseen kirjaamattomista vuokrasopimuksista sisältävät velat vuokrasopimuksista,
joissa kohdeomaisuuserän arvo on vähäinen tai lyhytaikainen (katso liitetieto 3.6), ja tulevaisuudessa
voimaan astuvien sopimusten nimellisvastuun määrän.
94
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
5.4 Rahoitustuotot ja -kulut
Tässä liitetiedossa esitetään konsernin rahoitustuotot ja -kulut. Konserni on suojautunut korkoriskiä
vastaan koronvaihtosopimuksella ja tehnyt valuuttakurssisuojauksia Yhdysvaltain dollarin ja Englannin
punnan määräisiä ostojaan vastaan Suomessa ja Ruotsissa.
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Rahoitustuotot
Korkotuotot 2 771 1 209
Kurssivoitot 1 996 1 398
Valuuttakurssivoitot johdannaisista 4 230 2 237
Voitot johdannaisten käyvän arvon muutoksesta 1 076 1 651
Muut rahoitustuotot 22 26
Yhteensä 10 096 6 522
Rahoituskulut
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon
arvostettavista lainoista -6 122 -3 027
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut -3 676 -2 334
Kurssitappiot -3 118 -2 999
Valuuttakurssitappiot johdannaisista -2 763 -1 356
Tappiot johdannaisten käyvän arvon muutoksesta -1 731 -600
Muut rahoituskulut -751 -290
Yhteensä -18 161 -10 605
Nettorahoituskulut -8 066 -4 083
Konsernin korkotuotot ja muut rahoitustuotot liittyivät pääasiassa valuuttakurssivoittoihin ja
johdannaissopimusten käyvän arvon muutoksiin. Rahoituskulut liittyvät lähinnä lainoihin sekä
vuokrasopimusvelkoihin, johdannaissopimuksista kirjattuihin arvostustappioihin ja kurssitappioihin.
5.5 Pääoman hallinta
Pääoman hallinnan tavoitteena on ylläpitää riittävä omavaraisuusaste ja noudattaa rahoitussopimustensa
mukaisia velkaantuneisuudelle asetettuja vaatimuksia. Konsernin pääoman hallintaa johdetaan
konsernitasolla. Pääoman lähteitä ovat liiketoiminnan tulorahoitus, omistajien oman pääoman
ehtoiset sijoitukset sekä ulkopuolinen velkarahoitus. Velkarahoitusjärjestelyissä sovittu kovenantti
asettaa reunaehdon velkaantuneisuudelle (nettovelkojen suhde käyttökatteeseen). Muita ulkopuolisia
pääomaehtoja ei konserniin sovelleta. Pääoman hallinnassa konsernin oma pääoma muodostuu taseessa
esitetystä omasta pääomasta ja velka taseen mukaisista veloista.
Konsernin tavoitteena pääoman hallinnassa on varmistaa toiminnan jatkuvuus osakkeenomistajien
tuoton mahdollistamiseksi ja kasvattamaan heidän sijoittamansa pääoman arvoa. Konserni seuraa
oikaistua liikevoittoa ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia (oikaistu EBITA),
oikaistua EBITA-prosenttia sekä nettovelan suhdetta oikaistuun käyttökatteeseen 12 edelliseltä
kuukaudelta.
5.6 Oma pääoma
Tässä liitetiedossa kuvataan Musti Group -konsernin omaan pääomaan sisältyviä eriä.
Laatimisperiaate
Konsernin omaan pääomaan kirjataan sellaiset oman pääoman ehtoiset instrumentit, jotka osoittavat
oikeuden yhteisön varoihin sen kaikkien velkojen vähentämisen jälkeen ja jotka eivät sisällä sopimukseen
perustuvaa velvollisuutta luovuttaa rahaa tai muita rahoitusvaroja toiselle yhteisölle. Menot, jotka
liittyvät omien oman pääoman ehtoisten instrumenttien liikkeeseenlaskuun tai hankintaan, esitetään
oman pääoman vähennyseränä.
Osakepääomana esitetään yhtiön kaikki osakkeet. Jos yhtiö hankkii takaisin omia osakkeitaan, näiden
hankinta vähennetään omasta pääomasta.
Oma pääoma koostuu osakepääomasta, sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta, muuntoeroista
ja kertyneistä voittovaroista.
95
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Osakepääoma
Musti Groupin osakepääoma 31.12.2024 oli 11 001 853,68 euroa ja osakkeiden kokonaismäärä oli 33 535
453 osaketta. Yhtiöllä on yksi osakelaji. Jokainen osake oikeuttaa yhteen ääneen yhtiökokouksessa ja
yhtä suureen osinkoon. Yhtiö omistaa 147 566 omaa osaketta.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta ja/tai pantiksi
ottamisesta seuraavasti. Valtuutuksen nojalla hankittavien ja/tai pantiksi otettavien omien osakkeiden
määrä on yhteensä enintään 3 185 000 kappaletta, mikä vastaa noin 9,5 prosenttia kaikista yhtiön
osakkeista. Yhtiö ei kuitenkaan voi yhdessä tytäryhteisöjensä kanssa omistaa ja/tai pitää panttina
millään hetkellä enempää kuin 10 prosenttia kaikista yhtiön osakkeista.
Omia osakkeita voidaan hankkia vain yhtiön vapaalla omalla pääomalla osakkeiden hankintapäivänä
julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan tai muuhun markkinaehtoiseen hintaan. Hallitus
päättää muista omien osakkeiden hankkimiseen ja/tai pantiksi ottamiseen liittyvistä seikoista. Omien
osakkeiden hankinnassa voidaan käyttää muun ohessa johdannaisia. Omia osakkeita voidaan hankkia
muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa (suunnattu hankinta).
Valtuutus kumoaa 30.1.2023 pidetyn varsinaisen yhtiökokouksen antaman valtuutuksen päättää
omien osakkeiden hankkimisesta ja/tai pantiksi ottamisesta. Valtuutus on voimassa seuraavaan
varsinaisen yhtiökokouksen alkuun asti, kuitenkin enintään 31.3.2025 saakka.
Yhtiökokous valtuutti myös hallituksen päättämään osakeannista sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä
tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta seuraavasti. Valtuutuksen
nojalla annettavien osakkeiden määrä on yhteensä enintään 3 185 000 kappaletta, mikä vastaa noin 9,5
prosenttia kaikista yhtiön osakkeista. Valtuutuksen nojalla annettavat osakkeet voivat olla yhtiön uusia
tai yhtiön hallussa olevia omia osakkeita.
Hallitus päättää muista osakkeiden ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamiseen
liittyvistä ehdoista. Osakeanti ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antaminen voi tapahtua
osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen (suunnattu anti). Valtuutus kumoaa 30.1.2023
pidetyn varsinaisen yhtiökokouksen antaman valtuutuksen päättää osakeannista sekä osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaisen
yhtiökokouksen alkuun asti, kuitenkin enintään 31.3.2025 saakka.
Osakepääoman ja sijoitetun pääoman muutokset
EUR tuhatta
Ulkona olevien
osakkeiden
lukumäärä
Emoyhtiön
hallussa olevat
osakkeet
Osakkeiden
lukumäärä
yhteensä
Osake-
pääoma
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
1.10.2023 33 387 887 147 566 33 535 453 11 002 118 009
Pääomanpalautus 0 0 0 0 0
Omien osakkeiden hankinta 0 0 0 0 0
Osakepohjaisen palkitse-
misjärjestelmän perusteella
luovutetut osakkeet 0 0 0 0 0
31.12.2024 33 387 887 147 566 33 535 453 11 002 118 009
1.10.2022 33 291 453 244 000 33 535 453 11 002 133 133
Pääomanpalautus 0 0 0 0 -16 694
Omien osakkeiden hankinta 0 0 0 0 0
Osakepohjaisen
palkitsemisjärjestelmän
perusteella luovutetut
osakkeet 96 434 -96 434 0 0 1 570
30.9.2023 33 387 887 147 566 33 535 453 11 002 118 009
Osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyhtiön omistajille kuuluva tulos tilikauden
aikana ulkona olleiden osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. Laimennusvaikutuksella
oikaistu osakekohtainen tulos lasketaan oikaisemalla keskimääräistä painotettua osakemäärää
kaikkien mahdollisesti laimentavien osakkeiden laimentavalla vaikutuksella, kuten osakepohjaisen
palkitsemisjärjestelmän osakkeilla.
96
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Osakekohtainen tulos
31.12.2024 30.9.2023
Osakekohtainen tulos, laimentamaton
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos,
tuhatta euroa 6 700 26 448
Keskimääräinen painotettu osakemäärä 33 387 987 33 374 823
Laimentamaton osakekohtainen tulos, euroa 0,20 0,79
Osakekohtainen tulos, laimennettu
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos,
tuhatta euroa 6 700 26 448
Keskimääräinen painotettu osakemäärä 33 387 987 33 374 823
Oikaisut:
Osakepohjaisen palkitsemisjärjestelmän perusteella
mahdollisesti liikkeelle laskettavat omat osakkeet
keskimäärin 158 160 223 344
Keskimääräinen painotettu osakemäärä laimennettua
osakekohtaista tulosta laskettaessa 33 546 147 33 598 167
Laimennettu osakekohtainen tulos, euroa 0,20 0,79
Osinko ja pääoman palautus
Emoyhtiön voitonjakokelpoinen oma pääoma 31.12.2024 oli 128 111 254,77 euroa, josta tilikauden tulos
oli -2 915 649,09 euroa. Hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että 31.12.2024 päättyneeltä
tilikaudelta ei jaeta osinkoa. 30.9.2023 päättyneeltä tilikaudelta ei jaettu osinkoa.
Musti Group Oyj:n voitonjakokelpoiset varat
EUR tuhatta 31.12.2024
Voitto edellisiltä tilikausilta tilikauden lopussa 13 018
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto 123 349
Omat osakkeet -5 340
Tilikauden tulos -2 916
Voitonjakokelpoiset varat yhteensä 128 111
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Suomen osakeyhtiölain mukaan uusien osakkeiden merkintähinta kirjataan osakepääomaan, ellei
osakeantipäätöksessä nimenomaisesti määrätä, että se kirjataan kokonaan tai osittain sijoitetun vapaan
oman pääoman rahastoon. Sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoa voidaan kasvattaa myös ilman
osakeantia.
Muuntoerot
Muuntoerot, jotka syntyvät muunnettaessa tytäryritysten tilinpäätöksiä euroiksi, kirjataan muihin laajan
tuloksen eriin, ja ne kertyvät omaan pääomaan sisältyviin muuntoeroihin.
97
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
6. MUUT LIITETIEDOT
Johdon palkat ja palkkiot
Toimitusjohtajan ja johtoryhmän palkat ja palkkiot
EUR tuhatta
Toimitus -
johtaja
Johto-
ryhmä
Yhteensä
2024
Toimitus-
johtaja
Johto-
ryhmä
Yhteensä
2023
Palkat, palkkiot ja etuudet 607 2 223 2 830 444 1 574 2 019
Lyhyen aikavälin
kannustepalkkiot 0 0 0 107 238 345
Eläkekulut - maksupohjaiset
järjestelyt 0 527 527 0 417 417
Yhteensä 607 2 750 3 356 551 2 230 2 781
Toimitusjohtajan ja johtoryhmän jäsenten palkkiot on esitetty suoriteperusteisina. Konsernin johdon
palkoista ja palkkioista ja on kerrottu tarkemmin erillisessä Palkka- ja palkkioselvityksessä ja liitetiedossa
2.4 Osakeperusteiset maksut.
Hallituksen palkkiot
EUR tuhatta
Maksettu tilikaudella 2024
1.10.2023-31.12.2024
Maksettu tilikaudella 2023
1.10.2022-30.9.2023
Claudia Azevedo (12.4.2024 alkaen) 0 0
Jeffrey David 48 70
Ingrid Johansson Blank (12.4.2024 saakka) 45 45
Ilkka Laurila (12.4.2024 saakka) 43 43
Jõao Amaral (12.4.2024 alkaen) 0 0
Johan Dettel 41 43
Jõao Dolores (12.4.2024 alkaen) 0 0
Inka Mero (12.4.2024 saakka) 40 40
Yhteensä 216 240
Hallituksen palkkiot on esitetty suoriteperusteisena. Vuoden 2024 yhtiökokouksen päätöksen mukaisesti
hallituksen palkkiot ovat seuraavat: puheenjohtajan palkkio on 65 000 euroa ja muiden hallituksen
jäsenten palkkio on 35 000 euroa. Valiokuntien palkkiot ovat seuraavat: valiokunnan puheenjohtajan
palkkio on 7 500 euroa ja valiokunnan muiden jäsenten palkkio on 5 000 euroa.
6.1 Lähipiiritapahtumat
Osapuolten katsotaan kuuluvan toistensa lähipiiriin, jos toinen osapuoli pystyy käyttämään toiseen
nähden määräysvaltaa tai yhteistä määräysvaltaa tai huomattavaa vaikutusvaltaa sen taloutta ja
liiketoimintaa koskevassa päätöksenteossa. Musti Groupin lähipiiriin kuuluvat sen tytäryhtiöt,
yhteisyritys, hallitus sekä johtoryhmän jäsenet (mukaan lukien toimitusjohtaja) ja näiden perheenjäsenet
sekä heidän määräysvallassaan olevat yritykset.
Liiketoimet yhteisyritysten kanssa
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Tavaroiden ja palvelujen ostot 0 4 638
Saamiset 0 0
Velat 0 0
Annetut takaukset 0 0
Lähipiirin kanssa toteutetut transaktiot tehdään markkinaehtoisesti ja ne vastaavat ehdoiltaan
riippumattomien osapuolien kanssa tehtäviä liiketoimia.
Musti Groupilla oli vertailukaudella yhteisyritys Premium Pet Food Suomi Oy, jonka konserni hankki
täyteen omistukseensa 3.4.2023. Ennen kauppaa Musti Group omisti 49,2 % Premium Pet Food
Suomi Oy:n osakkeista. Näin ollen Premium Pet Food Suomi Oy:n luvut on sisällytetty vertailukauden
lähipiiritapahtumiin. Hankinnasta 3.4.2023 lähtien sisäiset liiketapahtumat Premium Pet Food Suomi
Oy:n kanssa eivät enää sisälly yllä esitettyyn Liiketoimet yhteisyritysten kanssa -taulukkoon.
Johdon palkkiot on esitetty alla olevassa taulukossa. Johdolle ei ole myönnetty lainoja eikä johdon
kanssa ole tehty muita liiketoimia.
98
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
6.2 Verot
Tuloverot
Laatimisperiaate
Konsernin tuloslaskelman veroihin on kirjattu konserniyhtiöiden tilikauden tuloksia vastaavat
suoriteperusteiset verot, aikaisempien tilikausien verojen oikaisut sekä laskennallisten verojen
muutokset. Konserniyhtiöiden verot on laskettu perustuen kunkin yhtiön paikallisen verolainsäädännön
mukaan määräytyvän verotettavaan tuloon. Kunkin konserniyhtiön rekisteröintimaa on esitetty
liitetiedossa 1.4 Konsernin tiedot.
Tuloverot
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Tilikauden verot:
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero -1 843 -3 934
Verot edellisiltä tilikausilta -112 -172
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot
yhteensä -1 954 -4 106
Laskennalliset verot:
Laskennallisten verojen muutos 523 -3 123
Tuloverot -1 433 -7 229
Tuloslaskelman verokulun jaemoyhtiön verulun ja emoyhtiön verokannalla laskettujen
verojen välinen täsmäytyslaskelma
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Tulos ennen veroja 8 152 33 717
Verot emoyhtiön verokannan 20 % mukaan -1 630 -6 743
Ulkomaisten tytäryhtiöiden erilaisten verokantojen
vaikutus -152 -110
Vähennyskelvottomien kulujen vaikutus -537 -218
Verovapaiden tulojen vaikutus 0 553
Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset
tappioista -75 0
Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten
tappioiden hyödyntäminen 318 0
Verot edellisiltä tilikausilta -112 -172
Väliaikaiset erot verotuksessa 831 -447
Muut -77 -92
Verot tuloslaskelmassa -1 433 -7 229
Laskennalliset verosaamiset ja -velat
Laatimisperiaate
Laskennalliset verosaamiset ja -velat kirjataan kaikista väliaikaisista eroista varojen ja velkojen
verotuksellisten arvojen ja kirjanpitoarvojen välillä. Suurimmat väliaikaiset erot syntyvät
käyttöoikeusomaisuuseristä ja niihin liittyvistä veloista. Liikearvoista ei ole laskettu laskennallista
verovelkaa siltä osin kuin liikearvot eivät ole verotuksessa vähennyskelpoisia. Tytäryhtiöiden
jakamattomista voittovaroista ei kirjata laskennallista veroa, ellei voitonjako ole todennäköinen ja
aiheuta siten veroseuraamuksia. Laskennallisia verosaamisia kirjataan vain siihen määrään asti kuin on
todennäköistä, että tulevaisuudessa on käytettävissä verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikaiset erot
voidaan hyödyntää.
Laskennallinen vero on laskettu tilinpäätöspäivänä voimassa olevilla verokannoilla ja verokantojen
muuttuessa tiedossa olevalla uudella verokannalla. Laskennallinen verosaaminen kirjataan siihen
määrään saakka, kun on todennäköistä, että se voidaan hyödyntää tulevaisuudessa syntyvää
verotettavaa tuloa vastaan. Samaa veronsaajaa koskevat konsernin laskennalliset verosaamiset ja -velat
on netotettu. IFRS 16 käyttöoikeusomaisuuseriin ja leasing-velkaan liittyvät laskennalliset verot on
konsernitaseessa netotettu, mutta alla olevassa laskennallisten verojen muutoserittelyssä ne on esitetty
bruttona.
Johdon harkintaan perustuvat ratkaisut
Johdon harkintaa tarvitaan määritettäessä sitä, missä määrin laskennallisia verosaamisia voidaan
kirjata. Musti Group-konsernin johto on käyttänyt harkintaa päättäessään, kirjataanko laskennallista
verosaamista käyttämättömistä verotuksellisista tappioista tai käyttämättömistä verohyvityksistä.
Kirjaaminen tehdään siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy
verotettavaa tuloa, jota vastaan käyttämättömät verotukselliset tappiot sekä käyttämättömät
verotukseen liittyvät hyvitykset voidaan hyödyntää. Konserni arvioi veroilmoituksissa otettuja
näkemyksiä tilanteissa, joissa sovellettavaan verolainsäädäntöön liittyy tulkinnanvaraisuutta.
Tarvittaessa kirjattuja määriä oikaistaan vastaamaan odotettavia veroviranomaiselle maksettavaksi
tulevia määriä.
99
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Laskennallisten verojen muutokset tilikauden 2024 aikana
EUR tuhatta 1.10.2023
Kirjattu
tuloslaskelmaan
Liiketoimintojen
yhdistämiset Kurssierot 31.12.2024
Laskennalliset
verosaamiset
Verotukselliset tappiot 0 1 610 1 610
Aineelliset ja
aineettomat
omaisuuserät 653 -184 142 5 615
Vaihto-omaisuus 1 322 245 1 567
Vuokrasopimusvelat 14 894 301 3 021 -111 18 105
Muut erät 9 11 -1 18
Yhteensä 16 878 1 982 3 163 -107 21 916
EUR tuhatta 1.10.2023
Kirjattu
tuloslaskelmaan
Liiketoimintojen
yhdistämiset Kurssierot 31.12.2024
Laskennalliset verovelat
Aineelliset ja aineettomat
omaisuuserät 2 892 786 329 13 4 020
Käyttöoikeusomaisuuserät 14 054 250 3 021 -107 17 218
Muut erät 1 988 423 13 2 424
Yhteensä 18 935 1 460 3 350 -81 23 663
Nettomääräiset
laskennalliset verot
31.12.2024 2 057 -523 187 25 1 747
Laskennallisten verojen muutokset tilikauden 2023 aikana
EUR tuhatta 1.10.2022
Kirjattu
tuloslaskelmaan
Liiketoimintojen
yhdistämiset Kurssierot 30.9.2023
Laskennalliset
verosaamiset
Verotukselliset tappiot 1 289 -1 232 -57 0
Aineelliset ja
aineettomat
omaisuuserät 846 -148 -45 653
Vaihto-omaisuus 1 301 21 1 322
Vuokrasopimusvelat 14 969 517 -592 14 894
Muut erät 11 3 -5 9
Yhteensä 18 416 -839 0 -699 16 878
EUR tuhatta 1.10.2022
Kirjattu
tuloslaskelmaan
Liiketoimintojen
yhdistämiset Kurssierot 30.9.2023
Laskennalliset verovelat
Aineelliset ja aineettomat
omaisuuserät 1 861 713 407 -89 2 892
Käyttöoikeusomaisuuserät 13 813 549 -308 14 054
Muut erät 1 656 572 98 -338 1 988
Yhteensä 17 330 1 835 505 -735 18 935
Nettomääräiset
laskennalliset verot
30.9.2023 -1 085 2 674 505 -36 2 057
Konsernilla ei ollut tilikauden päättyessä kirjaamattomia laskennallisia verosaamisia, joiden
toteutumiseen liittyy epävarmuutta tilinpäätöshetkellä vuonna 2024 tai 2023. Kumulatiivisista
verotuksellisista tappioista kirjattiin laskennallinen verosaaminen tilikaudelle 2024.
100
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
7. EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS
Musti Group Oyj:n tuloslaskelma
EUR tuhatta Liite 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Liikevaihto 9 247 7 888
Liiketoiminnan muut tuotot 7.2 146 946
Henkilöstökulut 7.3 -4 031 -1 676
Liiketoiminnan muut kulut 7.4 -23 356 -6 715
Liikevoitto/-tappio -17 994 444
Rahoitustuotot 7.5 13 092 8 987
Rahoituskulut 7.5 -10 758 -5 945
Voitto/tappio ennen tilinpäätössiirtoja ja
veroja -15 661 3 487
Tilinpäätössiirrot 7.6 12 800 200
Tuloverot 7.7 -55 -15
Tilikauden tulos/tappio -2 916 3 672
Musti Group Oyj:n tase
EUR tuhatta Liite 31.12.2024 30.9.2023
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Sijoitukset 7.8 132 410 132 410
Pysyvät vastaavat yhteensä 132 410 132 410
Vaihtuvat vastaavat
Pitkäaikaiset saamiset 7.10 52 141 39 755
Lyhytaikaiset saamiset 7.10 95 611 63 871
Rahat ja pankkisaamiset 9 424 21 101
Vaihtuvat vastaavat yhteensä 157 175 124 727
VASTAAVAA YHTEENSÄ 289 585 257 137
EUR tuhatta Liite 31.12.2024 30.9.2023
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma 7.1 1 11 002 11 002
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 7.11 123 349 123 349
Omat osakkeet 7.11 -5 340 -5 340
Edellisten tilikausien voitto/tappio 7.11 13 018 9 346
Tilikauden voitto/tappio -2 916 3 672
Oma pääoma yhteensä 139 113 142 029
Vieras pääoma
Pitkäaikaiset velat 7.12 103 634 69 943
Lyhytaikaiset velat 7.13 46 838 45 165
Vieras pääoma yhteensä 150 472 115 108
VASTATTAVAA YHTEENSÄ 289 585 257 137
101
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Musti Group Oyj:n rahavirtalaskelma
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Liiketoiminnan rahavirta
Tulos ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja -15 661 3 487
Realisoitumattomat valuuttakurssivoitot ja -tappiot 112 2 065
Rahoitustuotot ja -kulut -2 444 -5 108
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta -17 993 444
yttöpääoman muutos
Lyhytaikaisten korottomien saamisten lisäys - vähennys + -701 4 051
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys + vähennys - 5 332 821
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja -13 363 5 317
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan
rahoituskuluista -9 411 -3 055
Saadut korot liiketoiminnasta 10 307 4 901
Maksetut verot 477 -2 340
Liiketoiminnan rahavirta -11 989 4 822
Investointien rahavirta
Saadut osingot 3 273 3 740
Pitkäaikaisten saamisten lisäys -13 600 642
Investointien rahavirta -10 327 4 382
Rahoituksen rahavirta
Maksetut pääomanpalautukset 0 -16 694
Pitkäaikaisten lainojen nostot 95 000 10 044
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut -61 519 0
Liikkeellelasketut yritystodistukset -1 955 -5 538
Konsernitilisaamisten muutos -21 087 14 886
Saadut konserniavustukset 200 0
Rahoituksen rahavirta 10 640 2 678
Rahavarojen muutos -11 677 11 883
Rahavarat tilikauden alussa 21 101 9 218
Rahavarat tilikauden lopussa 9 424 21 101
Musti Group Oyj:n tilinpäätöksen liitetiedot
7.1 Laadintaperiaatteet
Laatimisperusta
Musti Group Oyj on Musti Group-konsernin emoyhtiö, jonka kotipaikka on Helsinki, Suomi. Musti
Group Oyj:n tilinpäätös on laadittu paikallisten vaatimusten ja Suomessa yleisesti hyväksyttyjen
laskentaperiaatteiden mukaisesti (Finnish Accounting Standards, FAS). Tilinpäätös esitetään euroissa.
Tilinpäätöstä laatiessaan yhtiön johto joutuu voimassa olevien määräysten ja hyvän kirjanpitotavan
mukaisesti tekemään arvioita ja olettamuksia, jotka vaikuttavat tilinpäätöserien arvostukseen ja
jaksotukseen. Toteutuvat luvut voivat poiketa tehdyistä arvioista.
Yhtiön tilikausi pidennettiin 15 kuukauteen tilikauden aikana, ja se käsittää ajanjakson 1.10.2023
31.12.2024. Yhtiön tilikausi oli 1.10.–30.9. ennen muutosta. Tilikauden pidentämisen takia, tässä
tilinpäätöksessä esitetyt luvut eivät ole täysin vertailukelpoisia. Musti Group -konserni on ollut osa
Sonae Groupia maaliskuusta 2024 lähtien, joten tilikausi muutettiin vastaamaan uuden emokonsernin
tilikautta.
Arvostus- ja jaksotusperiaatteet sekä menetelmät
Pysyvät vastaavat
Sijoitukset tytäryhtiöihin esitetään taseessa hankintamenon suuruisena tai nettorealisointiarvoon, mikäli
sijoituksen arvo on huomattavasti ja pysyvästi laskenut.
Eläkejärjestelyt
Suomalaisen henkilöstön lakisääteinen eläkevastuu ja mahdollinen lisäeläketurva on järjestetty
eläkevakuutuksin vakuutusyhtiöiden kautta.
Tuloverot
Tuloslaskelmaan on tuloveroina kirjattu tilikauden tuloksesta suomalaisten verosäännösten perusteella
lasketut verot sekä aikaisempien tilikausien verojen oikaisut. Emoyhtiössä ei kirjata laskennallisia veroja.
102
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Valuuttamääräiset erät
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu tapahtumapäivän kursseihin. Tilikauden
päättyessä avoimena olevat ulkomaanrahan määräiset erät on arvostettu tilinpäätöspäivän kurssiin.
Rahoitusvarat ja -velat
Musti Group Oyj arvostaa rahoitusvälineet KPL 5:2a mukaan käypään arvoon ja luokittelee
rahoitusvälineet niihin liittyvien sopimusten rahavirtaominaisuuksien ja hankintatekohetkellä vallinneen
liiketoimintamallin mukaisen alkuperäisen käyttötarkoituksen mukaan. Luokittelua muutetaan vain, jos
sijoitustoiminnan liiketoimintamalliin tulee muutos. Rahoitusvarat tai -velat esitetään pitkäaikaisena
eränä, jos jäljellä oleva maturiteetti on yli 12 kuukautta tilinpäätöshetkestä, ja lyhytaikaisena eränä, jos
jäljellä oleva maturiteetti on alle 12 kuukautta tilinpäätöshetkestä. Rahoitusvarat ja -velat on luokiteltu
seuraavasti:
Rahoitusvarat luokitellaan seuraaviin ryhmiin:
I. jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
II. käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
Rahoitusvarat
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
Rahoitusvarat luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviksi rahoitusvaroiksi, jos seuraavat
kriteerit täyttyvät:
I. liiketoimintamallin mukaisesti rahoitusvaraa pidetään sopimusperusteiden
kassavirtojen keräämiseksi; ja
II. kassavirrat ovat sopimukseen perustuvia pääoman palautuksia ja pääomasta
laskettuja korkoja.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon
efektiivisen koron menetelmää käyttäen. Arvossa huomioidaan arvonalentuminen. Voitot ja tappiot
kirjataan tulosvaikutteisesti, kun rahoitusvara luokitellaan uudelleen, sitä muutetaan tai sen arvo alenee.
Korkotuotto kirjataan rahoitustuottoihin.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat sisältävät määräaikaistalletukset,
korolliset laina- ja muut saamiset, myyntisaamiset sekä korottomat saamiset.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat ovat kaupankäyntitarkoituksessa hankittuja
rahoitusvaroja.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostetut rahoitusvarat ovat johdannaisia, joihin ei sovelleta
suojauslaskentaa. Käyvän arvon muutos sekä voitto ja tappio poiskirjaamisen yhteydessä kirjataan
tuloslaskelmaan.
Rahoitusvelat
Rahoitusvelat luokitellaan seuraaviin ryhmiin:
I. jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat
II. käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat
Musti Groupin rahalaitoslainat sekä osto- ja muut velat kirjataan hankintahetkellä käypään arvoon
transaktiomenoilla vähennettynä. Myöhemmin velat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen
efektiivisen koron menetelmää. Lainojen korkokulu kirjataan tuloslaskelmaan. Osto- ja muut velat ovat
korottomia lyhytaikaisia maksamattomia velkoja.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat ovat kaupankäyntitarkoituksessa hankittuja
rahoitusvelkoja.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostetut rahoitusvelat ovat johdannaisia, joihin ei sovelleta
suojauslaskentaa. Käyvän arvon muutos sekä voitto ja tappio poiskirjaamisen yhteydessä kirjataan
tuloslaskelmaan.
Johdannaisinstrumentit kirjataan alun perin käypään arvoon sopimuksen solmimispäivänä, ja
myöhemmin ne arvostetaan käypään arvoon. Johdannaiset luokitellaan kaupankäyntitarkoituksessa
pidettäviksi ja kirjataan käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Yhtiö käyttää johdannaisia korkoriskin suojaustarkoituksessa. Yhtiö ei sovella suojauslaskentaa.
103
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
7.4 Liiketoiminnan muut kulut
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Kulut liittyen julkiseen ostotarjoukseen -10 321 0
Hallintokulut -12 780 -6 627
Muut kulut -254 -88
Yhteensä -23 356 -6 715
Tilintarkastajan palkkiot
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Tilintarkastusyhteisö E&Y
Tilintarkastus 163 80
Veroneuvonta 38 16
Muut palvelut 20 12
Yhteensä 220 108
7.2 Liiketoiminnan muut tuotot
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Muut tuotot konsernilta 146 946
Yhteensä 146 946
7.3 Henkilöstökulut
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Palkat ja palkkiot -3 308 -1 406
Henkilösivukulut -609 -234
Eläkekulut -110 -33
Muut henkilösivukulut -4 -2
Yhteensä -4 031 -1 676
Johdon palkat ja palkkiot
Toimitusjohtaja 607 551
Hallitus 216 240
Henkilöstö keskimäärin 2 2
7.5 Rahoitustuotot ja -kulut
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Muut korko- ja rahoitustuotot
Konserniyrityksiltä
Korkotuotot 6 673 3 702
Osinkotuotot 3 273 3 740
Muilta yrityksiltä
Muut rahoitustuotot 3 147 1 545
Yhteensä 13 092 8 987
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Konserniyrityksille
Korkokulut -2 241 -42
Muillle yrityksille
Korkokulut -5 922 -2 864
Muut rahoituskulut -2 596 -3 039
Yhteensä -10 758 -5 945
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä 2 334 3 042
7.6 Tilinpäätössiirrot
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Saadut konserniavustukset 12 800 200
Yhteensä 12 800 200
7.7 Tuloverot
EUR tuhatta 1.10.2023-31.12.2024 1.10.2022-30.9.2023
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta -28 -5
Edellisten tilikausien verot -27 -10
Yhteensä -55 -15
104
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
7.8 Sijoitukset
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Osuudet konserniyrityksissä
Hankintameno tilikauden alussa 132 410 132 410
Lisäykset 0 0
Vähennykset 0 0
Hankintameno tilikauden lopussa 132 410 132 410
Konserniyritykset 31.12.2024 Emoyhtiön omistus-%
Musti Group Nordic Oy 100
Konsernin omistusosuudet on esitetty konsernin liitetiedossa 1.4.
7.9 Käyvän arvon hierarkia
31.12.2024
EUR tuhatta Taso 1 Taso 2 Taso 3
Varat
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
Muut pitkäaikaiset varat 47
Myyntisaamiset ja muut saamiset* 86 081
Lainasaamiset 52 094
Rahavarat 9 424
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvarat
Johdannaissopimuksiin perustuvat saamiset 18
Yhteensä 147 664
30.9.2023
EUR tuhatta Taso 1 Taso 2 Taso 3
Varat
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
Muut pitkäaikaiset varat 87
Myyntisaamiset ja muut saamiset* 54 735
Lainasaamiset 38 410
Rahavarat 21 101
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvarat
Johdannaissopimuksiin perustuvat saamiset 1 257
Yhteensä 115 591
31.12.2024
EUR tuhatta Taso 1 Taso 2 Taso 3
Velat
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat
Muut pitkäaikaiset korolliset velat 8 727
Lainat rahoituslaitoksilta 94 668
Yritystodistukset 7 458
Ostovelat ja muut velat * 29 299
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvarat
Johdannaissopimuksiin perustuvat saamiset 239
Yhteensä 140 391
30.9.2023
EUR tuhatta Taso 1 Taso 2 Taso 3
Velat
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 69 943
Yritystodistukset 9 412
Ostovelat ja muut velat* 31 597
Yhteensä 110 952
* Muut saamiset ja muut velat sisältävät ainoastaan rahoitusvaraoiksi tai -veloiksi luokiteltavat erät.
105
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Taso 1
Toimivilta markkinoilta saatavissa olevat markkinahintanoteeraukset. Markkinahinnat ovat
helposti ja säännöllisesti saatavissa pörssistä, välittäjältä, markkinainformaation välityspalvelusta,
markkinahinnoittelun palveluntuottajalta tai valvontaviranomaiselta. Rahoitusvarojen noteerattuna
markkinahintana käytetään sen hetkistä ostonoteerausta. Tason 1 rahoitusinstrumentit ovat
rahastosijoituksia, jotka on luokiteltu käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviksi. Musti Group
Oyj:lla ei ole tason 1 rahoitusinstrumentteja.
Taso 2
Tason 2 rahoitusinstrumenttien käypä arvo määritellään arvostusmenetelmien avulla. Näissä
menetelmissä käytetään syöttötietona markkinahintanoteerauksia, jotka ovat helposti ja säännöllisesti
saatavissa pörssistä, välittäjältä, markkinainformaation välityspalvelusta, markkinahinnoittelun
palveluntuottajalta tai valvontaviranomaiselta. Musti Group Oyj on luokitellut johdannaiset tason 2
mukaisesti käypään arvoon.
Taso 3
Rahoitusinstrumentti on luokiteltu tasolle 3, jos käyvän arvon laskenta ei voi perustua todettavissa
oleviin markkinahintanoteerauksiin. Musti Group Oyj:lla ei ole tason 3 rahoitusinstrumentteja.
7.10 Saamiset
Pitkäaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Lainasaamiset 52 094 38 410
Yhteensä 52 094 38 410
Saamiset muilta
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Muut saamiset 47 1 345
Yhteensä 47 1 345
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä 52 141 39 755
Lyhytaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Myyntisaamiset 0 139
Konserniavustukset 12 800 200
Konsernitilisaamiset 73 281 54 397
Siirtosaamiset 8 102 6 912
Yhteensä 94 183 61 648
Saamiset muilta
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Siirtosaamiset
Verot 915 1 418
Arvonlisäverosaamiset 67 158
Muut siirtosaamiset 446 648
Yhteensä 1 428 2 224
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 89 613 63 871
106
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
7.11 Oma pääoma
EUR tuhatta Osakepääoma
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
Omat
osakkeet
Kertyneet
voittovarat
Oma pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.10.2023 11 002 123 349 -5 340 13 018 142 029
Pääomanpalautus 0
Omien osakkeiden hankinta 0
Tilikauden tulos -2 916 -2 916
Oma pääoma 31.12.2024 11 002 123 349 -5 340 10 102 139 113
Oma pääoma 1.10.2022 11 002 140 043 -6 910 10 916 155 051
Pääomanpalautus -16 694 -16 694
Omien osakkeiden hankinta 1 570 -1 570 0
Tilikauden tulos 3 672 3 672
Oma pääoma 30.9.2023 11 002 123 349 -5 340 13 018 142 029
Jakokelpoinen vapaa oma pääoma
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 123 349 123 349
Omat osakkeet -5 340 -5 340
Edellisten tilikausien tulos 13 018 9 346
Tilikauden tulos -2 916 3 672
Yhteensä 128 111 131 027
7.12 Pitkäaikainen vieras pääoma
Velat saman konsernin yrityksille
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Pitkäaikaiset lainat 8 727 0
Yhteensä 8 727 0
Velat muille
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Rahoituslainat 94 668 69 943
Muut velat 239 0
Yhteensä 94 908 69 943
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä 103 634 69 943
7.13 Lyhytaikainen vieras pääoma
Velat saman konsernin yrityksille
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Konsernitilivelat 29 252 31 454
Muut velat 9 299 3 761
Yhteensä 38 551 35 215
Velat muille
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Yritystodistukset 7 458 9 412
Ostovelat 47 143
Siirtovelat
Henkilöstökulujaksotukset 232 155
Korkovelat 459 213
Verot 28 0
Muut siirtovelat 63 26
Siirtovelat yhteensä 782 395
Yhteensä 8 287 9 950
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä 46 838 45 165
7.14 Annetut vakuudet
EUR tuhatta 31.12.2024 30.9.2023
Samaan konserniin kuuluvien yritysten puolesta
annetut vakuudet
Samaan konserniin kuuluvien yritysten puolesta
annetut vakuudet 23 23
Yhteensä 23 23
Musti Group Oyj on antanut yleistakaukset seuraavien konserniyhtiöiden puolesta: Zoo Support
Scandinavia AB, Arken Zoo AB ja Arken Zoo Holding AB.
107
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Musti Group Oyj:n hallituksen voitonjakokelpoisten varojen jakoehdotus
yhtiökokoukselle sekä tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset
Emoyhtiö Musti Group Oyj:n voitonjakojakokelpoinen oma pääoma 31.12.2024 oli 128 111 254,77 euroa,
josta tilikauden tulos oli -2 915 649,09 euroa.
Musti Group Oyj:n hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että 31.12.2024 päättyneeltä
tilikaudelta ei jaeta osinkoa.
Helsingissä 13. päivänä maaliskuuta 2025
Maria Cláudia Teixeira de Azevedo João Pedro Magalhães da Silva Torres Dolores
Jeffrey David João Nonell Günther Amaral
Johan Dettel David Rönnberg
toimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus
Helsingissä 13. päivänä maaliskuuta 2025
Ernst & Young Oy
Tilintarkastusyhteisö
Johanna Winqvist-Ilkka
KHT
108
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Tilintarkastuskertomus
Musti Group Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Musti Group Oyj:n (y-tunnus 2659161-1) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.10.2023–
31.12.2024. Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, laskelman
oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen
laatimisperiaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja
liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä
sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-
tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta
asemasta Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja
täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti.
Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan
velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet
muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan
tietomme ja käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien
säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan 1 kohdassa
tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 2.3.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat
olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu
huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme
siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme täyttäneet kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
kuvatut velvollisuutemme tilinpäätöksen tilintarkastuksessa mukaan lukien näihin seikkoihin liittyvät
velvoitteemme. Tämän mukaisesti suoritimme suunnittelemamme tilintarkastustoimenpiteet,
jotka kohdistuivat arviomme mukaisesti riskeihin, jotka voivat johtaa tilinpäätöksen olennaiseen
virheellisyyteen. Suorittamamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat myös alla mainittuihin
seikkoihin, ovat olleet perustana oheista tilinpäätöstä koskevalle lausunnollemme.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja.
Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta,
josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
109
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka
Miten seikkaa käsiteltiin
tilintarkastuksessa
Tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka
Miten seikkaa käsiteltiin
tilintarkastuksessa
Tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka
Miten seikkaa käsiteltiin
tilintarkastuksessa
Liikearvon arvostus
Liikearvon arvostusta koskevat
laadintaperiaatteet ja liitetiedot
esitetään liitetiedoissa 3.1, 3.2 ja
3.3.
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2024
liikearvon määrä konsernin
taseessa oli 195,2 miljoonaa
euroa, joka on 44 %
kokonaisvaroista ja 117 % omasta
pääomasta.
Liikearvon arvostus perustuu
johdon arvioihin konsernin
rahavirtaa tuottavien yksiköiden
käyttöarvosta. Käyttöarvon
määritykseen vaikuttavia
tulevaisuuteen kohdistuvia
oletuksia ovat mm. liikevaihdon
ja kannattavuuden kehitys sekä
rahavirtojen diskonttauksessa
käytetty diskonttokorko.
Rahavirtaa tuottavien yksiköiden
arvioidut käyttöarvot voivat
vaihdella merkittävästi niihin
sisältyvien oletusten muuttuessa.
Muutokset edellä mainituissa
yksittäisissä oletuksissa
voivat johtaa liikearvon arvon
alentumiseen.
Liikearvon arvostus oli
tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka, koska
arvonalentumistestaukseen
liittyy harkintaa ja se perustuu
pitkälle tulevaisuuteen ulottuviin
markkinoita ja taloutta
koskeviin oletuksiin ja koska
liikearvon määrä on olennainen
tilinpäätöksen kannalta.
Liikearvon arvostus oli myös EU-
asetuksen 537/2014 10. artiklan 2
c -kohdassa tarkoitettu merkittävä
olennaisen virheellisyyden riski.
Liikearvon arvostuksesta
aiheutuvan olennaisen
virheellisyyden riskin
huomioimiseksi suorittamiimme
tarkastustoimenpiteisiin kuuluivat
mm. seuraavat toimenpiteet:
• Käytimme apuna
arvonmäärityksen
erityisasiantuntijoitamme
arvioidessamme johdon
arvonalentumistestauksessa
käyttämien menetelmien,
arvostuslaskelmien sekä
laskelmiin sisältyvien oletusten
asianmukaisuutta.
• Vertasimme
arvonalentumistestauksessa
noudatettuja periaatteita
IAS 36 Omaisuuserien arvon
alentuminen –standardin
vaatimuksiin.
• Testasimme johdon laatimien
arvonalentumislaskelmien
täsmällisyyttä.
• Vertasimme johdon
arvonalentumistestauksessa
tekemiä oletuksia hyväksyttyihin
budjetteihin ja ennusteisiin,
ulkoisista tietolähteistä saatavin
tietoihin sekä itse laskemiimme
toimialan keskiarvoihin
esimerkiksi diskonttaamisessa
käytetyn pääoman
keskimääräisen kustannuksen
osalta.
Tämän lisäksi vertasimme johdon
arvonalentumistestauksen
lopputulemaa Musti Group Oyj:n
markkina-arvoon.
Arvioimme myös
arvonalentumistestaukseen
liittyvien liitetietojen
asianmukaisuutta.
Myyntituottojen kirjaaminen
Myyntituottojen kirjaamista
koskevat laadintaperiaatteet ja
liitetiedot esitetään liitetiedossa
2.1.
Musti-konsernin myyntituotot
koostuvat tavaroiden ja
palveluiden vähittäismyynnistä
myymälöissä ja verkkokaupoissa
sekä myynnistä franchise-
myymälöille. Konsernin
liikevaihto tilikaudella oli 560,6
miljoonaa euroa.
Myyntituottojen kirjaaminen
on katsottu tilintarkastuksen
kannalta keskeiseksi seikaksi
myyntitapahtumien suuren
määrän, palautusoikeuksiin
ja kanta-asiakasbonuksiin
liittyvän johdon harkinnan sekä
myymäläverkoston laajuuden
takia. Lisäksi liikevaihto on
johdon keskeinen taloudellinen
mittari, mikä saattaa luoda
kannustimen myynnin
ennenaikaiselle tulouttamiselle.
Myyntituottojen kirjaaminen oli
myös EU-asetuksen 537/2014
10. artiklan 2 c -kohdassa
tarkoitettu merkittävä olennaisen
virheellisyyden riski.
Myyntituottojen kirjaamiseen
liittyvän olennaisen
virheellisyyden riskin
huomioimiseksi suorittamiimme
tarkastustoimenpiteisiin kuuluivat
mm. seuraavat toimenpiteet:
• Arvioimme konsernin
käyttämiä myyntituottojen
laskentaperiaatteita – sisältäen
palautusoikeudet sekä kanta-
asiakasbonukset – sovellettaviin
laskentastandardeihin nähden.
• Testasimme data-analyysien
avulla myyntituottoja,
palautuksia, kanta-
asiakasbonuksia ja katteita.
• Tarkastimme tilikauden aikaisia
myyntitapahtumia vertaamalla
niitä saatuihin maksusuorituksiin.
• Kartoitimme
myymälätarkastuksissa
valittujen myymälöiden
myyntirutiineja sekä kassa-
ja maksukorttisuoritusten
täsmäytyksiä.
• Analysoimme
verkkokauppamyynnin
jaksottumista oikealle tilikaudelle
tuotteiden toimitusaikoihin
perustuen.
• Täsmäytimme valittujen
myyntisaamisten osalta
saatavan määrän vastapuolten
vahvistamiin saldoihin.
Arvioimme myös konsernin
myyntituottoihin liittyvien
liitetietojen asianmukaisuutta.
Vaihto-omaisuuden arvostus
Vaihto-omaisuuden arvostusta
koskevat laadintaperiaatteet ja
liitetiedot esitetään liitetiedossa
4.1.
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2024
vaihto-omaisuuden määrä
konsernin taseessa oli 66,5
miljoonaa euroa.
Musti-konsernin vaihto-
omaisuus arvostetaan
hankintamenoon tai sitä
alhaisempaan todennäköiseen
nettorealisointiarvoon.
Vaihto-omaisuus esitetään
arvonalentumiskirjauksella
vähennettynä.
Vaihto-omaisuuden arvostus
oli tilintarkastuksen
kannalta keskeinen seikka,
koska vaihto-omaisuuden
kokonaismäärä on olennainen
tilinpäätöksen kannalta ja
koska vaihto-omaisuuden
arvostus sekä epäkuranttius- ja
hävikkivarauksen taso vaativat
johdon arvioita tulevasta
myynnistä.
Vaihto-omaisuuden arvostus oli
myös EU-asetuksen 537/2014
10. artiklan 2 c -kohdassa
tarkoitettu merkittävä olennaisen
virheellisyyden riski.
Vaihto-omaisuuden
arvostukseen liittyvän
olennaisen virheellisyyden riskin
huomioimiseksi suorittamiimme
tarkastustoimenpiteisiin kuuluivat
mm. seuraavat toimenpiteet:
• Arvioimme konsernin
käyttämiä vaihto-omaisuuden
laskentaperiaatteita
sovellettaviin
laskentastandardeihin nähden.
• Kävimme fyysisesti
inventoimassa vaihto-
omaisuutta valituissa
myymälöissä,
keskusvarastoissa ja tehtaalla
mm. havainnoidaksemme
tuotteiden mahdollista
epäkuranttiutta.
• Vertasimme valittujen
varastonimikkeiden
yksikköhintoja viimeisimpiin
ostolaskuihin sekä
myyntihintoihin.
• Testasimme vaihto-omaisuuden
hitaasti kiertäviä nimikkeitä
sekä vaihto-omaisuuden
poikkeuksellisia arvoja
varastokirjanpidossa data-
analyysien avulla.
Arvioimme myös konsernin
vaihto-omaisuuteen liittyvien
liitetietojen asianmukaisuutta.
110
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa
oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien
mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien
tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus
ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin
kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan
jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös
laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta
lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus,
joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä,
että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa
tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan
olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin
päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja
säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen
olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia
tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys
jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta
pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta
emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen
valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon
tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista
laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme
tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai
olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön
tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta
esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta
koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole
riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen
antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet
voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä
esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia
ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen hankkiaksemme konsernitilinpäätöstä
koskevan tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintayksikköjä koskevasta
taloudellisesta informaatiosta. Vastaamme konsernin tilintarkastusta varten suoritettavan
tilintarkastustyön ohjauksesta, valvonnasta ja läpikäynnistä. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta
yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja
ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan
merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta
koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja
muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa
tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä
tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta
keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää
111
Mustin vuosi Mustin suunta Hallinnointi TilinpäätösHallituksen toimintakertomus
MUSTI GROUP / VUOSIKERTOMUS 2024
kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä
seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voitaisiin
kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 29.3.2018 alkaen yhtäjaksoisesti
seitsemän vuotta. Musti Group Oyj:stä tuli yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö 13.2.2020.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää
toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä
sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen
yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen
tai tilintarkastusta suorittaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan
olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko
toimintakertomus laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja
että toimintakertomus on laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme saamaamme muuhun
informaatioon kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa informaatiossa
on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen
raportoitavaa.
Helsingissä 13.3.2025
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Johanna Winqvist-Ilkka
KHT
Musti Group pääkonttori
Mäkitorpantie 3
00620 Helsinki
Suomi
www.mustigroup.com
Vuosikertomuksemme on saatavilla sähköisenä muodossa ja julkaistaan
vuosittain. Painomateriaalin käytön vähentämiseksi raportti on saatavilla
vain digitaalisessa muodossa.
/musti-group /mustigroup