
REBL GROUP -KONSERNI (IFRS) 89(111)
Laskelmissa käytetty WACC ennen veroja oli 13,01 % (16,32 %).
Vuosien 2025-2027 rahavirtaennusteet perustuvat vuoden 2025 budjettiin ja vuosien 2026-2027 ennusteisiin.
Keskimääräinen liikevoitto -% ennustevuosille 2025-2027 on 6,7%
Terminaalikasvuksi on laskelmissa arvioitu 1,5% (1,5%) kasvu.
Kannattavuuden oletetaan kasvun myötä maltillisesti paranevan.
Arvonalentumistestauksen perusteella rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä ylitti kirjanpitoarvon eikä
arvonalentumistappioita kirjattu.
Painoliiketoiminta
Laskelmissa käytetty WACC ennen veroja oli 13,68 % (16,34 %).
Vuosien 2025-2027 rahavirtaennusteet perustuvat vuoden 2025 budjettiin ja vuosien 2026-2027 ennusteisiin.
Keskimääräinen liikevoitto -% ennustevuosille 2025-2027 on 2,7%
Terminaalikasvuksi on laskelmissa arvioitu 0% (0%) kasvu, painoliiketoiminnan kysynnän yleisesti laskiessa.
Investointitarpeiden oletetaan pienenevän ja kannattavuuden hieman paranevan.
Arvonalentumistestauksen perusteella rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä ylitti kirjanpitoarvon eikä
arvonalentumistappioita kirjattu.
Digitaalinen liiketoiminta
Laskelmissa käytetty WACC ennen veroja oli 12,08 % (16,21 %).
Vuosien 2025-2027 rahavirtaennusteet perustuvat vuoden 2025 budjettiin ja vuosien 2026-2027 ennusteisiin.
Keskimääräinen liikevoitto -% ennustevuosille 2025-2027 on 7,0%
Terminaalikasvuksi on laskelmissa arvioitu 2% (2%) kasvu.
Kannattavuuden oletetaan paranevan mm. toistuvaislaskutuksen kasvun myötä.
Arvonalentumistestauksen perusteella rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä ylitti kirjanpitoarvon eikä
arvonalentumistappioita kirjattu.
Arvonalennustestauksen yhteydessä suoritetut herkkyysanalyysit.
Tulevaisuuden kerrytettävissä olevat rahavirrat on laadittu budjetteihin ja johdon ennusteisiin perustuen.
Tulevaan markkinatilanteeseen voivat kuitenkin vaikuttaa mm. turvallisuuspoliittisen tilanteen kehittyminen,
sekä korkotasojen pysyminen korkealla, jolloin kysyntä ei välttämättä toteudu ennustetun kaltaisena.
Herkkyysanalyysit osoittavat että liikearvot kestävät kohtuullisessa määrin oletuksissa tapahtuvia muutoksia.
Herkkyysanalyysit on tehty siten, että muut analyysin olettamat säilyvät ennallaan.
Herkkyysanalyysi Näkyvyysliiketoiminta Painoliiketoiminta Digitaalinen liiketoimintaWACC muutos, prosenttiyksikköä, jolloin kassavirta on yhtä suuri kuin kirjanpitoarvo14,2 % 4,7 % 4,2 %Liiketuloksen muutos, prosenttiyksikköä, jolloin kassavirta on yhtä suuri kuin kirjanpitoarvo-5,3 % -1,9 % -3,4 %Terminaalikasvun muutos, prosenttiyksikköä, jolloin kassavirta on yhtä suuri kuin kirjanpitoarvo-15,7 % -5,08 % -4,5 %
12. Aineelliset hyödykkeet
Muut Enn.maksut ja AineellisetMuut Koneet ja aineellisetkeskeneräisetyödykkeetMaa-alueet rakennukset kalusto hyödykkeet hankinnat yhteensäHankintameno 1.1.2024 1 320 942,54 53 702 552,62 96 622 005,76 320 787,38 276 734,25 152 243 022,55Lisäykset 3 356,06 222 723,11 1 195 485,14 481 447,51 1 903 011,82Hankitut tytäryhtiöt 0,00Vähennykset -382 182,59 -292 982,71 -252,28 -284 527,20 -880 632,06Siirrot erien välillä 0,00Hankintameno 31.12.2024 1 324 298,60 53 543 093,14 97 524 508,19 320 535,10 473 654,56 153 265 402,31Kertyneet poistot jaarvonalennukset 1.1.2024 -28 713 618,61 -79 689 364,99 -756,85 -108 403 740,45Kert.poistot hankituista tytäryht.Vähennysten ja siirtojenkertyneet poistot Tilikauden poisto -1 760 116,14 -3 862 049,13 -5 701 477,99Kertyneet poistot31.12.2024 -30 473 734,75 -83 551 414,12 -756,85 -114 105 218,44Kirjanpitoarvo1.1.2024 1 320 942,54 24 988 934,01 16 932 640,77 320 030,53 276 734,25 43 839 282,10Kirjanpitoarvo31.12.2024 1 324 298,60 23 069 358,39 13 973 094,07 319 778,25 473 654,56 39 160 183,87Tuotannon koneiden jalaitteiden kirjanpitoarvo1.1.2024 14 974 065,1331.12.2024 12 251 267,36
Muut Enn.maksut ja AineellisetMuut Koneet ja aineellisetkeskeneräisethyödykkeetMaa-alueet rakennukset kalusto hyödykkeet hankinnat yhteensäHankintameno 1.1.2023 1 320 942,54 53 021 904,00 95 077 008,72 320 787,38 655 276,03 150 395 918,67Lisäykset 756 862,90 1 700 567,71 217 734,25 2 675 164,86Hankitut tytäryhtiöt 57 178,15 57 178,15Vähennykset -76 214,28 -212 748,82 -596 276,03 -885 239,13Siirrot erien välillä0,00Hankintameno 31.12.2023 1 320 942,54 53 702 552,62 96 622 005,76 320 787,38 276 734,25 152 243 022,55Kertyneet poistot jaarvonalennukset 1.1.2023 -26 996 338,62 -76 038 551,76 -103 034 890,38Kert.poistot hankituista tytäryht. 0,00Vähennysten ja siirtojenkertyneet poistot 76 214,28 170 675,30 246 889,58Tilikauden poisto -1 793 494,27 -3 821 488,53 -756,85 -5 615 739,65Kertyneet poistot31.12.2023 -28 713 618,61 -79 689 364,99 -756,85 -108 403 740,45Kirjanpitoarvo1.1.2023 1 320 942,54 26 025 565,38 19 038 456,96 320 787,38 655 276,03 47 361 028,29Kirjanpitoarvo31.12.2023 1 320 942,54 24 988 934,01 16 932 640,77 320 030,53 276 734,25 43 839 282,10Tuotannon koneiden jalaitteiden kirjanpitoarvo1.1.2023 16 968 238,1631.12.2023 14 974 065,13