PUNAMUSTA MEDIA OYJ
TOIMINTAKERTOMUS
JA
TILINPÄÄTÖS 2021
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS VUODELTA 2021
sivu
Hallituksen toimintakertomus 1 - 11
Konsernitilinpäätös (IFRS)
Konsernin tuloslaskelma 12
Konsernitase 13
Konsernin rahavirtalaskelma 14
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista 15
Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet 16
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot 23
Konsernin tunnusluvut 42
Emoyhtiön tilinpäätös (FAS)
Emoyhtiön tuloslaskelma 44
Emoyhtiön tase 45
Emoyhtiön rahoituslaskelma 47
Emoyhtiön tilinpäätöksen laatimisperiaatteet 48
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot 49
Tiedot osakkeista ja osakkeenomistajista 55
Voitonjakoesitys 56
Tilinpäätöksen allekirjoitukset 57
Luettelo käytetyistä kirjanpitokirjoista 58
ja tositelajeista
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI 1(58)
TOIMINTAKERTOMUS
Tilikausi 1.1.–31.12.2021
Konsernin rakenne ja hallinto
PunaMusta Media -konsernin emoyhtiö on PunaMusta Media Oyj. Emoyhtiö tarjoaa
tytäryhtiöilleen hallinto-, tietohallinto- ja rahoituspalvelut, omistaa kiinteistöjä sekä harjoittaa
arvopaperikauppaa.
Konserni jakautuu kahteen toimialaan eli toimintasegmenttiin. Konsernin medialiiketoiminnan
muodostavat Sanomalehti Karjalainen Oy, PunaMusta Paikallismediat Oy (entinen Pohjois-Karjalan
Paikallislehdet Oy) ja Karjalan Heili -kaupunkilehteä kustantava Karelia Viestintä Oy. Tilikauden
2021 aikana medialiiketoimintaan aiemmin kuuluneet Keski-Karjalan Kustannus Oy, Lieksan Lehti
Oy, Pogostan Sanomat Oy ja Ylä-Karjala Oy sulautuivat PunaMusta Paikallismediat Oy:öön.
Toimialaa täydentää Radio Rex -radiokanava, joka on osa Sanomalehti Karjalainen Oy:tä.
Medialiiketoimintaa johtaa Karjalaisen päätoimittaja Pasi Koivumaa.
Konsernin näkyvyys- ja painoliiketoimintaan kuuluu PunaMusta Oy, Forssan Kirjapaino Oy,
PunaMusta Digital Oy, PunaMusta PixMill Oy (entinen PixMill Group Oy), Pixmill Estonia Oü ja
tilikauden 2021 aikana hankitut Profilight Oy ja Gredi Oy. Näkyvyys- ja painoliiketoimintaa
johtaa PunaMusta Oy:n toimitusjohtaja Jari Avellan.
Sanomalehti Karjalainen Oy on osakkaana Väli-Suomen Media Oy:ssä 25 prosentin osuudella.
Yhtiön hallitukseen kuuluivat kertomusvuoden lopussa puheenjohtajana Harri Suutari,
varapuheenjohtajana Reetta Laakkonen ja varsinaisina jäseninä Hannu Laakkonen, Joona
Laakkonen, Merja Laakkonen ja Juha Mäkihonko.
PunaMusta Media Oyj:n toimitusjohtajana toimii Raimo Puustinen.
Yhtiön tilintarkastajana toimi tilikauden aikana tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy,
vastuullisena tilintarkastajana KHT Juha Hilmola.
PunaMusta Media Oyj:n päätöksenteossa ja hallinnossa noudatetaan Suomen osakeyhtiölakia,
yhtiön yhtiöjärjestystä, julkisesti noteerattuja yhtiöitä koskevia muita säädöksiä sekä
Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n laatimaa Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia sekä Nasdaq
Helsinki Oy:n sääntöjä ja ohjeita. Hallinnointikoodi löytyy yhtiön verkkosivuilta osoitteesta
www.punamustamedia.fi kohdasta Sijoittajatieto – Hallinnointiperiaatteet.
Yhtiö laatii erillisenä kertomuksena selvityksen hallinto- ja ohjausjärjestelmästä (Corporate
Governance Statement) sekä suosituksista poikkeamisesta, jotka julkaistaan yhtiön verkkosivuilla
osoitteessa www.punamustamedia.fi kohdassa Sijoittajatieto – Hallinnointiperiaatteet.
Konsernin talous
Konsernin liikevaihto kasvoi tilikaudella 3,1 % edellisvuoteen nähden. Liikevaihto kasvoi 3,2
miljoonaa euroa ja oli 106,0 miljoonaa euroa, kun se edellisenä vuonna oli 102,8 miljoonaa
euroa. Liikevaihto kasvoi konsernin näkyvyys- ja painoliiketoiminnassa. Näkyvyys- ja
painoliiketoiminta kasvoi sekä orgaanisesti että vuosina 2020 ja 2021 tehtyjen yritysostojen
kautta, joiden vaikutus konsernin liikevaihtoon oli noin 3,0 miljoonaa euroa.
Näkyvyys- ja painoliiketoiminnan kokonaisliikevaihto oli tilikaudella 96,6 miljoonaa euroa,
kun se vuotta aiemmin oli 92,6 miljoonaa euroa. Medialiiketoiminnan kokonaisliikevaihto oli
tilikaudella 19,4 miljoonaa euroa (19,4 miljoonaa euroa vuotta aiemmin).
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI 2(58)
Konsernin liiketoiminnan muut tuotot olivat 2,5 miljoonaa euroa (2,7 miljoonaa).
Tilikauden kulut konsernissa olivat 101,9 miljoonaa euroa (97,9 miljoonaa euroa vuonna
2020). Materiaali- ja palvelukulut olivat 49,1 miljoonaa euroa, kun ne edellisenä vuonna olivat
47,8 miljoonaa euroa. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut olivat 35,7 miljoonaa euroa (33,9
miljoonaa euroa vuonna 2020). Tilikauden poistot olivat 9,1 miljoonaa euroa (edellisenä
vuonna poistot 10,5 miljoonaa euroa). Vertailuvuoden tilikauden poistoihin sisältyy
kertaluonteinen liikearvon arvonalennus 1,0 miljoonaa euroa. Liiketoiminnan muut kulut olivat
17,1 miljoonaa euroa (16,2 miljoonaa euroa vuonna 2020).
Tilikauden liiketulos konsernissa parani ollen kuitenkin tappiollinen 1,8 miljoonaa euroa eli -
1,7 prosenttia liikevaihdosta. Vuonna 2020 liiketulos oli -2,5 miljoonaa euroa eli -2,4 prosenttia
liikevaihdosta. Liikearvon arvonalennus heikensi vertailuvuoden liiketulosta 1,0 miljoonaa
euroa. Medialiiketoiminnan liiketulos parani hieman 1,9 miljoonaan euroon, edellisvuonna
liiketulos oli 1,8 miljoonaa euroa. Näkyvyys- ja painoliiketoiminnan liiketulos parani ollen
tappiollinen 2,9 miljoonaa euroa (vuotta aiemmin tappiollinen 4,1 miljoonaa euroa).
Konsernin laajan tuloslaskelman rivillä ”rahoitustuotot ja -kulut (netto)” esitetään sekä
arvopaperikaupan nettotulos että muut rahoitustuotot ja -kulut. Tilikaudella 2021 konsernin
rahoitustuotot ja -kulut (netto) olivat yhteensä 7,0 miljoonaa euroa (1,7 miljoonaa euroa
edellisenä vuonna). Arvopaperikaupan nettotulos oli koko tilikaudella 4,9 miljoonaa euroa
voitollinen (2,2 miljoonaa euroa vuotta aiemmin). Katsauskauden muut rahoitustuotot ja -kulut
olivat 2,1 miljoonaa euroa (-0,5 miljoonaa euroa) sisältäen Arena Partners Oy:ltä saadut
osinkotulot 2,6 miljoonaa euroa.
Tilikauden välittömät verot olivat 0,6 miljoonaa euroa (0,1 miljoonaa euroa negatiiviset
edellisenä vuonna).
Konsernin tilikauden tulos oli 4,5 miljoonaa euroa, josta emoyhtiön omistajille kuuluva osuus
4,5 miljoonaa euroa. Vuotta aikaisemmin tulos oli 0,7 miljoonaa euroa tappiollinen, josta
emoyhtiön omistajille kuuluva osuus -0,7 miljoonaa euroa.
Tilikauden osakekohtainen tulos oli 0,36 euroa (-0,06 euroa).
Konsernin korollisen vieraan pääoman kokonaismäärä oli 43,6 miljoonaa euroa, edellisen
vuoden vastaava luku oli 40,6 miljoonaa euroa. Taseen korottomien velkojen määrä ilman
laskennallista verovelkaa oli 17,4 miljoonaa euroa. Vuonna 2020 korottomia velkoja oli 14,1
miljoonaa euroa.
Konsernin sijoitetun pääoman tuotto parani 6,3 prosenttiin (edellisvuonna -0,2 prosenttia).
Tunnusluvut
PunaMusta Media -konsernin tunnuslukuja kuluneelta vuodelta sekä sitä edeltäneeltä kolmelta
vuodelta
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI 3(58)
Valtiovarainministeriön asetuksen (1020/2012) 2 luvun 5 §:n 1 momentin osakekohtaiset
tunnusluvut ja tunnuslukujen laskentakaavat on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa.
Emoyhtiö (FAS)
Emoyhtiö PunaMusta Media Oyj:n liikevaihto koostuu hallinto- ja tietohallintopalveluiden
myynnistä konserniyhtiöille sekä arvopaperikaupasta. Liikevaihtoa kertyi tilikaudella 5,3
miljoonaa euroa, edellisvuonna yhtiön liikevaihto oli 3,1 miljoonaa euroa. Liikevaihto kasvoi
arvopaperikaupan liikevaihdon kasvun myötä. Arvopaperikaupan liikevaihto oli 2,4 miljoonaa
euroa, kun edellisvuonna se oli 0,6 miljoonaa euroa. Liiketoiminnan muut tuotot olivat 2,8
miljoonaa euroa (2,8 miljoonaa euroa vuonna 2020). Liiketoiminnan muut tuotot ovat
pääsääntöisesti emoyhtiön omistamista kiinteistöistä saatuja vuokratuottoja.
Arvopaperikaupan liiketulos oli 3,7 miljoonaa euroa, joka johtui pääasiassa osinkotuotoista ja
arvopapereiden arvonnoususta. Vuotta aiemmin liiketulos oli 2,2 miljoonaa euroa johtuen
osinkotuotoista ja arvopapereiden arvonnoususta. Liiketoiminnan tulos ennen tilinpäätössiirtoja ja
veroja oli 5,7 miljoonaa euroa voitollinen, kun vuotta aiemmin vastaava luku oli 3,9 miljoonaa
euroa voitollinen.
Emoyhtiö sai tytäryhtiöiltään vuonna 2021 konserniavustusta yhteensä 1,7 miljoonaa euroa.
Edellisvuonna saadut konserniavustukset olivat 1,9 miljoonaa euroa ja lisäksi emoyhtiö sai
tytäryhtiöiltä osinkotuloja 2,0 miljoonaa euroa. Tilikaudella 2021 emoyhtiö antoi
konserniavustusta tytäryhtiöilleen 3,3 miljoonaa euroa, edellisvuonna 2,7 miljoonaa euroa.
Yhtiön arvopaperisalkun tasearvo vuoden 2021 lopussa oli 16,9 miljoonaa euroa,
edellisvuonna 15,5 miljoonaa euroa. Yhtiön rahoitusasema on säilynyt vakaana.
Emoyhtiön palveluksessa oli vuoden 2021 lopussa 33 henkilöä (vuoden 2020 lopussa 29).
Näkyvyys- ja painoliiketoiminta
Vuoden 2021 kehitystä leimasivat voimakkaat kausivaihtelut. Yleisen graafisen alan volyymien
laskun lisäksi etenkin vuoden ensimmäisen kvartaalin kysyntää heikensi Covid-19-pandemian
vaikutus paino- ja näkyvyyspalveluiden kysyntään. Vastaavasti vuoden viimeisellä kvartaalilla
koronarajoitusten hellittäessä näkyvyys- ja painoliiketoiminnan liikevaihto kohosi
ennätyslukemiin.
PunaMusta Media -konserni jatkoi vuonna 2021 konsernin näkyvyys- ja painoliiketoiminnan
kasvua. Liiketoiminnassa haetaan strategian mukaisesti kasvua etenkin näkyvyys- ja digitaalisista
palveluista. Alkuvuodesta konserni osti enemmistön Profilight Oy:n osakekannasta. Kauppa
2021
2020
2019
2018
Mi
lj. eu
roa
106,0
102,8
107,4
87,6
Liike
tulos
M
ilj. euroa
-
1,8
-
2,5
0,7
0,7
Liike
tulos
%
-
1,7
-
2,4
0
,
6
0,8
Bruttoinvestoinnit
Milj. euroa
11,4
5,0
11,8
8,0
Oman pääoman tuotto
%
10,
1
-
1,5
4,7
3,7
Sijoitetun pä
äoman tuotto
%
6,
3
-
0,2
3,0
4,0
Omavaraisuu
saste
%
41,
6
43,7
45,3
52,3
Tulos/osake
(EU
R)
0,36
-
0,06
0,18
0,15
Tulos/osake, jatkuvat toim
i
n
not
(EUR)
0,36
-
0,06
0,18
0,15
Henkilöstö keskimäärin
644
669
617
456
Henkilöstökulut
Milj.
e
uroa
35,7
33,9
33,0
26,4
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI 4(58)
vahvisti konsernin näkyvyyspalveluita ja laajensi palveluvalikoimaa muun muassa valaistuksiin ja
digitaalisiin näyttöpintoihin. Konsernin digitaalisia palveluita vahvistettiin loppuvuodesta
brändinhallintaan erikoistuneen Gredi Oy:n osakekannan ostolla. Yritysjärjestelyt mahdollistavat
entistä laaja-alaisemman palvelutarjonnan toteuttaen konsernin strategiaa kokonaisvaltaisten
erottuvien ratkaisujen tarjoajana.
Pysyvästi heikentyneiden konsernin painopalveluiden näkymien ja kysynnän laskun vuoksi
konsernissa käytiin keväällä 2021 PunaMusta Oy:tä ja Forssan Kirjapaino Oy:tä koskevat
yhteistoimintaneuvottelut, joiden lopputuloksena tuotannollista toimintaa tiivistettiin ja toimitiloja
karsittiin. Samalla myyntiorganisaatiota uudistettiin vastaamaan entistä paremmin muuttuvaan
kysyntäympäristöön. Tehtyjen säästötoimenpiteiden vaikutus alkaa näkymään täysimääräisesti
tilikaudella 2022.
Palveluvalikoiman laajennuksen lisäksi sisäistä kehitystä jatkettiin konsernin strategian mukaisesti
keskittyen erityisesti digitaalisten palvelukanavien ja tiedolla johtamisen parantamiseen.
Tuotannon keskittämisellä haetaan selkeää kapasiteetin käyttöasteen nostamista ja sitä kautta
tehokkuushyötyjä, joiden uskotaan näkyvän positiivisesti jo vuoden 2022 aikana.
Näkyvyys- ja painoliiketoiminnan ulkoinen liikevaihto kasvoi 3,9 prosenttia (3,2 miljoonaa euroa)
ollen 86,7 miljoonaa euroa (vuonna 2020 ulkoinen liikevaihto oli 83,5 miljoonaa euroa).
Painopalveluiden liikevaihto laski 3,1 prosenttia 73,6 miljoonaan euroon (75,9 miljoonaa euroa
edellisenä vuonna). Kysyntä laski konsernin lehtiasiakkuuksissa, mihin vaikuttivat muun muassa
digitaalisuuden kasvun myötä eri julkaisujen ilmestymiskertojen väheneminen ja painoskokojen
pieneneminen. Strategian mukaisesti kasvua tuli näkyvyyspalveluista, jonka liikevaihto kasvoi
82,8 prosenttia 9,1 miljoonaan euroon (vuonna 2020 liikevaihto 5,0 miljoonaa euroa). Kasvusta
noin 2,5 miljoonaa euroa tuli yritysostojen kautta. Myös näkyvyys- ja painoliiketoiminnan muut
palvelut kasvoivat suunnitellusti. Muissa palveluissa liikevaihto kasvoi 56,3 prosenttia ollen 4,0
miljoonaa euroa (2,6 miljoonaa euroa). Kasvua tuli etenkin digitaalisista palveluista, joiden
kysynnän odotetaan kasvavan voimakkaasti myös jatkossa. Yritysostojen vaikutus muiden
palveluiden kasvuun oli noin 0,5 miljoonaa euroa. Näkyvyys- ja painoliiketoiminnan liiketulos
pysyi tappiollisena mutta parani tappion ollessa tilikaudella 2,9 miljoonaa euroa (vuoden 2020
liiketulos oli 4,1 miljoonaa euroa tappiollinen). Kysyntä pysyi lähes koko vuoden ennakoitua
heikompana, joka näkyi heikkona liiketuloksena. Painopalveluiden kustannusrakennetta
kevennettiin tilikauden aikana vastaamaan nykyistä kysyntää. Vertailukauden liiketulosta heikensi
kertaluontoinen liikearvon arvonalennus 1,0 miljoonaa euroa.
Medialiiketoiminta
Joulukuun 2021 talouskatsauksessaan Suomen Pankki arvioi Suomen talouden kasvaneen 3,5
prosenttia vuonna 2021. Vaikka Suomen talous oli toipunut nopeasti keväällä 2020 alkaneen
koronakriisin aiheuttamasta syvästä taantumasta, korona jarrutti yhä Suomen talouden hyvää
kasvuvauhtia. Suomen Pankin mukaan maailmanlaajuiset häiriöt toimitusketjuissa ja
komponenttien saatavuudessa sekä korkeat raaka-aineiden hinnat tylsyttivät parhaan terän kasvulta
ja kiihdyttivät inflaatiota myös Suomessa. Koronakriisistä seurasi myös entistä velkaisempi
julkinen talous. Vuodelle 2021 Suomen Pankki ennusti Suomen talouden 2,6 prosentin kasvua.
Vastaavasti valtiovarainministeriö ennusti joulukuun 2021 taloudellisessa katsauksessaan Suomen
bruttokansantuotteen kasvaneen 3,4 prosenttia vuonna 2021 ja kasvun pysyvän 3,0 prosentissa
vuonna 2022.
Kantar TNS Oy:n mukaan mediamainonnan määrä Suomessa vuonna 2021 lisääntyi 13,4
prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Kotimaisessa mediamarkkinassa suurimmat kasvuprosentit
koettiin huhti-kesäkuussa, johon ajoittuivat kesäkuulle koronan vuoksi siirretyt kuntavaalit ja
jonka taustalla ovat myös vertailuvuoden ja samalla ensimmäisen koronavuoden 2020 jyrkimmät
laskukuukaudet.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI 5(58)
Vuonna 2019 mediamainonnan kokonaismäärä euroissa oli ollut 1,269 miljoonaa, josta se putosi
vuonna 2020 1,125 miljoonaan ja nousi tarkasteluvuonna 1,276 miljoonaan. Mainonta painetuissa
sanomalehdissä kasvoi edellisvuodesta 3,0 prosenttia sekä painetuissa kaupunki- ja noutolehdissä
1,2 prosenttia. Radiossa kasvu edellisvuodesta oli 17,8 prosenttia ja ulkomainonnassa 15,7
prosenttia, kun taas painetuissa aikakauslehdissä mainonta väheni edellisvuodesta 3,7 prosenttia.
Kun digitaalinen mainonta sisällytetään eri mediaryhmiin, mainonta sanomalehdissä kasvoi
vuonna 2021 edellisvuodesta 8,6 prosenttia ja aikakauslehtien mainonnan väheneminen jäi 0,4
prosenttiin. Kaikista mediaryhmistä selvästi eniten edellisvuodesta lisääntyi mainonta sosiaalisessa
mediassa, noin 30 prosentilla.
Perinteisellä mediaryhmäjaottelulla tarkasteltuna verkkomedian osuus kasvoi vuonna 2021
edellisvuodesta 21 prosentilla 50 prosenttiin. Televisio oli osuudellaan toisena 18 prosentissa sekä
painetut sanomalehdet kolmantena 15 prosentin osuudella. Kun mediaryhmiin sisällytetään myös
niiden verkkomainonta, on sanomalehtien osuus kaikesta mainonnasta yhä suurin, 26 prosenttia, ja
total-tv:n osuus toiseksi suurin, 20 prosenttia, hakumainonnan osuuden jäädessä 17 prosenttiin ja
sosiaalisen median 15 prosenttiin. Total-radion osuus oli tarkasteluvuonna 5 prosenttia ja samoin
ulkomainonnan osuus 5 prosenttia.
Konsernin medialiiketoiminnan ulkoinen liikevaihto mediamyynnin osalta palautui hieman
edellisen vuoden laskusta ollen 8,3 miljoonaa euroa (vuotta aiemmin 8,1 miljoonaa euroa).
Vuoden 2020 mediamyynnin jyrkkään laskuun nähden suunta kääntyi kasvuun kasvun ollessa 2,4
prosenttia, mutta kokonaismyynti ei palautunut koronapandemiaa edeltävälle tasolle. Vastatakseen
mediamarkkinan yleiseen laskuun konserni alkoi vuonna 2021 myydä mediatilaa painetun lehden
sekä verkko- ja radiomainonnan lisäksi myös digitaalisissa näyttöpinnoissa. Konsernin lehtien
tilausmyynti laski edellisen vuoden tasosta 2,1 prosenttia ollen 10,9 miljoonaa euroa (vuotta
aiemmin 11,2 miljoonaa euroa). Painetun lehden myyntitulojen laskua kompensoivat edelleen
selkeästi kasvaneet digitilausmyyntitulot, jotka lisääntyivät 26,6 prosenttia edellisvuodesta.
Medialiiketoiminnan ulkoinen liikevaihto laski 0,2 prosenttia (0,0 miljoonaa euroa) ollen 19,3
miljoonaa euroa (19,3 miljoonaa euroa vuonna 2020). Liiketulos parani 1,9 miljoonaan euroon
(edellisenä vuonna 1,8 miljoonaa euroa). Liiketulosta paransivat Liikenne- ja viestintävirasto
Traficomin joulukuussa 2020 tehdyllä päätöksellä myönnetyt ja tammikuussa 2021 maksetut
tuet, 0,3 miljoonaa euroa, jotka käytettiin vuoden 2021 aikana journalistista työtä tekevien
henkilöiden palkkoihin ja journalistisen sisällön hankkimiseen käytettyihin freelance-
palkkioihin. Käytännössä koronatuen ansiosta vältettiin medialiiketoiminnan toimituksen
lomautukset tarkasteluvuoden aikana sekä voitiin tehdä pidempiä määräaikaisia työsopimuksia
sekä käyttää enemmän toimituksen ulkopuolisten avustajien työpanosta kuin ilman tukea olisi
ollut mahdollista.
Vuoden 2021 keväällä Sanomalehti Karjalaisen toimituksessa toteutettiin organisaatio- ja
työtapamuutos, jolla kaikki sisällön tekeminen, työroolit, työvuorot ja työkalut suunnattiin niin,
että ne tukevat tärkeintä strategista tavoitetta, digitaalisen tilauskasvun kiihdyttämistä. Osana
tavoitteen saavuttamista Karjalaisen toimitus toteutti vuonna 2021 noin 150 suorana striimattua
videolähetystä. Paikallisradiokanava Radio Rexin ohjelmasisältöä ja musiikkilinjaa suunnattiin
vuoden aikana aiempaa nuoremmalle kuulijakunnalle tiedostaen, että se tarkoittaa etenkin
aluksi kuuntelijamäärän laskua. Samalla se kuitenkin tuo mediamyynnille aiempaa selkeämmin
vaihtoehtoisen kohderyhmän Karjalaisen kautta tavoitettavalle yleisölle, millä tavoitellaan
kasvua koko mediamyyntiin.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI 6(58)
Covid-19-pandemian vaikutus konsernin liiketoimintaan
Covid-19-pandemialla oli vaikutuksia konsernin liiketoimintaan myös vuonna 2021. Ajoittaiset
yhteiskunnan rajoitukset vaikeuttivat tapahtumien järjestämistä, ja tämä näkyi etenkin konsernin
näkyvyyspalveluiden kysynnässä vuoden kolmen ensimmäisen kvartaalin aikana. Henkilöstön
terveyden turvaaminen sekä toiminnan jatkuvuus varmistettiin etätöiden ja muiden työjärjestelyjen
avulla, eikä palveluiden saatavuuteen liittynyt pandemian aiheuttamia ongelmia.
Liiketoiminnat on sopeutettu vastaamaan nykyistä vallitsevaa tilaa, ja konsernissa ei enää seurata
erikseen niin sanottuja koronapandemian aiheuttamia vaikutuksia. Vaikka rokotuskattavuus
Suomessa on noussut merkittävästi, säilyy epävarmuus osaan konsernin palveluiden kysyntään
siihen saakka, kunnes viimeiset koronarajoitteet poistuvat.
Konsernin rahoitusasema on pysynyt vakaana, ja konsernin johto arvioi rahoitusaseman olevan
riittävä pandemian aiheuttaman epävarman markkinatilanteen mahdollisesta pitkittymisestä
huolimatta, eikä liiketoiminnan jatkuvuuteen liity epävarmuutta.
Konserni sai koronatukia vuonna 2021 Liikenne- ja viestintävirastolta noin 0,3 miljoonaa euroa.
Tämä valtionavustus tarkoitettiin journalistisen sisällön edistämiseen, ja sillä myös vältettiin
medialiiketoimintaa koskevat lomautukset tai muut henkilöstöä koskevat vähennystoimet.
Investoinnit
Konsernin bruttoinvestoinnit vuonna 2021 ennakkomaksuineen olivat 11,4 miljoonaa euroa eli
10,7 prosenttia liikevaihdosta (5,0 miljoonaa euroa eli 4,9 prosenttia liikevaihdosta edellisenä
vuonna). Merkittävimmät vuoden 2021 investoinnit olivat Profilight Oy:n osakekannan
enemmistön ja Gredi Oy:n koko osakekannan hankinta. Lisäksi konserni investoi vuoden lopussa
digituotannon tehostamiseen hankkimalla Canon Varioprint iX -digipainokoneen, jonka avulla
saadaan merkittäviä tehokkuushyötyjä.
Rahoitus
Konsernin liiketoiminnan nettorahavirta oli 5,5 miljoonaa euroa (9,0 miljoonaa euroa
edellisenä vuonna).
Investointien rahavirta oli -9,6 miljoonaa euroa (-3,6 miljoonaa euroa edellisenä vuonna).
Rahoituksen rahavirta oli 1,0 miljoonaa euroa (-6,9 miljoonaa euroa vuotta aiemmin).
Konsernin korollisen vieraan pääoman määrä oli tarkastelujakson lopussa 43,6 miljoonaa euroa,
edellisen vuoden vastaava luku oli 40,6 miljoonaa euroa. Tilikaudella maksettiin osinkoja 1,9
miljoonaa euroa. Konsernin rahavarat olivat tilikauden lopussa 2,7 miljoonaa euroa (6,0
miljoonaa euroa edellisenä vuonna). Konsernin omavaraisuusaste oli 41,6 prosenttia (edellisenä
vuonna 43,7 prosenttia).
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavien rahoitusvarojen arvo oli katsauskauden lopussa
18,0 miljoonaa euroa, kun arvo edellisenä vuonna oli 15,5 miljoonaa euroa.
PunaMusta Media Oyj:n omistusosuus Ilkka-Yhtymästä oli katsauskauden päättyessä yli 10
prosenttia (10,18 %) eli yhteensä 99 kpl Ilkka-Yhtymän I-sarjan osaketta ja 2 613 125 kpl II-
sarjan osaketta. Osakkeiden kokonaishankintameno on 17,2 miljoonaa euroa ja markkina-arvo
katsauskauden lopussa oli 12,4 miljoonaa euroa. Osakkeet on arvostettu markkina-arvoon.
Henkilöstö
Konsernin henkilöstömäärä oli katsauskaudella keskimäärin 644 henkilöä (669 henkilöä
vuonna 2020), joista osa-aikaisia oli keskimäärin 12 (15). Konsernin palveluksessa oli
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI 7(58)
tilikauden lopussa 624 henkilöä (659 henkilöä vuotta aiemmin), joista osa-aikaisia 10 (9 vuotta
aiemmin).
Konsernin työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut olivat tilikaudella 35,7 miljoonaa euroa eli 33,7
prosenttia liikevaihdosta (vuotta aiemmin 33,9 miljoonaa euroa eli 33,0 prosenttia
liikevaihdosta).
Riskit ja epävarmuustekijät
Lähiajan riskejä ovat kiihtyneen inflaation vaikutus reaalitalouteen sekä sen myötä konsernin
palveluiden kysyntään. Myös Itämeren ympäristön kiristynyt turvallisuuspoliittinen tilanne
uhkaa kriisiyttää Euroopan ja samalla Suomen talouskehitystä. Sähkön ja painotuotannon
raaka-aineiden hintojen voimakas kohoaminen myös vuonna 2022 on merkittävä riskitekijä,
samoin kuin konsernin toimialoja sääntelevän poliittisen päätöksenteon ennakoimattomuus,
Suomen työmarkkinoiden epävakaus ja ammattiliittojen viime aikoina lisääntynyt
työtaisteluherkkyys.
Konsernin painopalveluiden näkymiä huonontaa erityisesti paperin suuri hinnannousu vuoden
2022 alussa ja suoranainen pula paperista sen Suomessa tapahtuneen tuotannon alasajon ja
työtaistelujen seurauksena. Tämä vaikuttaa myös medialiiketoimintaan, mikäli
sanomalehtipaperin saatavuus heikkenee merkittävästi.
Muut merkittävimmät riskit liittyvät painotuotteiden pysyvään kysynnän laskuun ja edelleen
niiden hintatasoon sekä toimialan ylikapasiteettiin. Tuonnin jatkuminen vaikeuttaa
kilpailutilannetta kotimaassa. Verotuksen epätasapaino kotimaan ja tuonnin välillä lisää
kysyntäriskin toteutumista.
Vientiin liittyvistä riskeistä suurimmat ovat valuuttakurssimuutokset. Venäjän epävarmana
säilynyt tilanne vaikeuttaa edelleen vientimahdollisuuksia.
Medialiiketoiminnassa mediamyynnin kehityksellä on merkittävä vaikutus tulokseen.
Sanomalehtimainonnan määrä heijastelee yleistä talouskehitystä, yritysten luottamusta tulevaan,
valtakunnallisia mainostrendejä sekä lehden ilmestymisalueen taloudellista vireyttä. Merkittäviä
epävarmuustekijöitä ovat kuluttajien mediankäyttötottumusten muutos ja siinä viime vuosina
tapahtuneen murroksen vauhdittuminen entisestään sekä painettujen sanomalehtien jakelun laadun
huonontuminen ja jakelukustannusten kohoaminen. Medialiiketoiminnassa lehden jakelupalvelut
ostetaan pääsääntöisesti Posti Oy:ltä.
Yhtiöllä ei ole merkittäviä riskejä rahoituksen suhteen ja yhtiöllä on riittävät luottolimiitit
vastaamaan mahdollisiin kysynnän kausivaihteluihin.
Suurin osa konsernin lyhytaikaisista saamisista on euroissa. Konsernilla on käytössä
luottopolitiikka luottoriskin minimoimiseksi. Konsernilla ei ole olennaista luottoriskiä
epävarmojen myyntisaamisten suhteen.
Arvopaperikauppa ja arvopaperisalkun arvon muutokset voivat vaikuttaa emoyhtiön ja konsernin
tulokseen merkittävästi.
Konserni altistuu euribor-sidonnaisten markkinakorkojen muutoksesta johtuvalle korkoriskille.
Riskeistä ja niihin varautumisesta on kerrottu tarkemmin tilinpäätöksen liitetiedoissa.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI 8(58)
Ympäristöasiat ja vastuullisuus
PunaMusta Media -konsernin vastuullisuuden kulmakiviä ovat työnantajavastuu, vastuullisuus
veronmaksajana, tasa-arvoisuus ja ihmisoikeuksien noudattaminen, hallintomme toimintojen
läpinäkyvyys ja eettisyys, vastuullinen journalismi sekä vastuu ympäristöstä.
Konsernille on muodostettu vastuullisuusjohtoryhmä, johon on kerätty edustus eri
liiketoiminnoistamme. Kesäkuussa 2021 allekirjoitimme YK:n Global Compact -aloitteen ja
lähdimme mukaan UN Global Compact Network Finlandin järjestämään Climate Ambition
Accelerator -ohjelmaan oppiaksemme, kuinka asetamme ilmastotavoitteemme Pariisin
ilmastosopimuksen mukaisiksi. Joulukuussa konsernin johtoryhmä päätti yksimielisesti sitoutua
tieteeseen perustuvien ilmastotavoitteiden (Science Based Targets) asettamiseen, ja sitoumus
allekirjoitettiin helmikuussa 2022. Sitoumus auttaa meitä vastuullisuusvisiomme, konsernin
hiilinegatiivisuuden, saavuttamisessa vuoden 2029 loppuun mennessä.
Konsernissa on sitouduttu noudattamaan ympäristölainsäädäntöä ja kestävän kehityksen
periaatteita. Yhtiön laatu- ja ympäristöasioita johdetaan ISO 9001- ja 14001-standardien
vaatimusten mukaisesti. Teknisen ja toiminnallisen laadun perustana ovat asiakkaiden odotukset
sekä lait ja asetukset, joten kehitämme jatkuvasti ympäristö- ja laatuasioita. Suuri osa
asiakaskunnastamme on erittäin kiinnostuneita näistä asioista.
Konsernissa arvioidaan säännöllisesti liiketoiminnan ympäristövaikutuksia ja merkittävimmille
ympäristövaikutuksille laaditaan vuosittain kehitysohjelmia.
Konsernin näkyvyys- ja painoliiketoiminnan yhtiöille on myönnetty Joutsenmerkki eli
Pohjoismainen Ympäristömerkki, joka kertoo sitoutumisesta ympäristökuormituksen
minimoimiseen. Ympäristömerkki kattaa sanoma- ja aikakausilehtien sekä mainospainotuotteiden
tuotannon. PunaMustalla on myös puukuidun alkuperästä ja sen hallintaketjuista kertovat FSC- ja
PEFC-sertifioinnit. FSC- tai PEFC-merkityn tuotteen valmistamiseen käytetty puuraaka-aine on
peräisin kestävällä periaatteella hoidetuista - sertifioiduista metsistä. Suomen metsistä n. 85 %,
mutta maailman metsistä vain noin 10 % on sertifioituja. Näkyvyys- ja painoliiketoiminnan
yhtiöillä on Avainlippu-merkin käyttöoikeus, merkki kertoo, että tuote tai palvelu on tuotettu
Suomessa ja työllistää Suomessa.
Konsernin koko painotuotannon hiilijalanjälki on laskettu sertifioidulla Climate Calc -
menettelyllä. Tämä mahdollistaa myös yksittäisten painotuotteiden hiilijalanjäljen laskennan ja
siten hiilineutraalien painotuotteiden tarjoamisen asiakkaille. Konserni on asettanut tavoitteet ja
tehnyt toimenpiteitä hiilijalanjäljen pienentämiseksi. Olemme onnistuneet painotuotannon
hiilijalanjäljen pienentämisessä erinomaisesti: 2018–2019 se pieneni 20 prosentilla ja 2019–2020
16 prosentilla suhteessa valmistamiimme tuotetonneihin.
PunaMusta Media -konsernin ympäristövastuun päätavoitteena on olla hiilinegatiivinen konserni
vuonna 2029. Tätä varten olemme selvittäneet myös medialiiketoiminnan sekä PunaMusta
Digitalin hiilijalanjäljet vuodelta 2020. Vuonna 2022 lasketaan ensimmäistä kertaa koko konsernin
hiilijalanjälki vuodelta 2021, jolloin mukaan laskentaan tuodaan myös tarkasteluvuonna
yrityskaupoilla konserniin liittyvät yhtiöt.
Lisää vastuullisuustietoa on luettavissa vuosikertomuksen yhteydessä erillisenä julkaistavassa
muun kuin taloudellisen tiedon raportissa.
EU:n taksonomia-asetuksen mukaiset tiedot
Euroopan Unioni on antanut kesäkuussa 2020 taksonomia-asetuksen. Taksonomia-asetus
muodostaa perustan EU-taksonomialle ja on osa EU:n kestävän rahoituksen pakettia. EU-
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI 9(58)
taksonomia, eli yhtenäinen kestävyyskriteeristö vihreiden investointien edistämiseksi, on
luokitusjärjestelmä, joka muodostaa luettelon ympäristön kannalta kestävästä taloudellisesta
toiminnasta. Taksonomia-asetuksessa ympäristöllinen kestävyys rakentuu kuuden
ympäristötavoitteen varaan, joita ovat: ilmastonmuutoksen hillintä, ilmastonmuutokseen
sopeutuminen, vesivarojen ja merten luonnonvarojen kestävä käyttö ja suojelu, siirtyminen
kiertotalouteen, ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen sekä biologisen
monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu ja ennallistaminen
Ympäristöllisesti kestäväksi, taksonomian mukaiseksi toiminnaksi luokitellaan sellainen toiminta,
joka edistää merkittävästi ainakin yhden yllä luetellun tavoitteen toteuttamista eikä aiheuta
merkittävää haittaa muille tavoitteille tai riko esimerkiksi ihmisoikeuksia.
Vuonna 2021 yritysten edellytetään julkaisevan tiedot taksonomiakelpoisten liiketoimintojen
osuudesta liikevaihdosta, investoinneista ja operatiivisista kuluista. Toiminto raportoidaan, mikäli
se on säädöksen piirissä.
Taksonomiaan on sen ensimmäisessä vaiheessa valittu sektorit ja toiminnot, joilla on suurin
potentiaali vaikuttaa suuresti ilmastonmuutoksen hillitsemiseen tai siihen sopeutumiseen. Konserni
on suorittanut tarkastelun liiketoimintojen osalta. Tarkastelun pohjalta konsernin tulkinta on se,
ettei mikään sen liiketoiminnoista ole tällä hetkellä raportoitavien taksonomiatoimialojen piirissä.
Taksonomiakelpoisen toiminnan osuus
Yhteensä
Taksonomia-
Ei-
taksonomia-
KPI MEUR
kelpoista %
kelpoista %
Liikevaihto
106,0
0,0
100,0
Investoinnit *
11,4
0,0
100,0
Oper
ati
iviset kulut
5,9
0,0
100,0
* Konsernin
raportoidut bruttoinvestoinnit ennakkomaksuineen
Osakkeet, kaupankäynti ja vaihto
PunaMusta Media Oyj:n osake on listattuna Nasdaq Helsinki Oy:ssä. PunaMusta Media Oyj
kuuluu Kulutuspalvelut -toimialaan ja on markkina-arvoltaan pieni yhtiö. Yhtiön
kaupankäyntitunnus on PUMU.
Yhtiön osakemäärä on 12 517 360 kpl ja osakepääoma on 1 052 634 euroa. Kaikilla osakkeilla on
samanlainen oikeus osinkoon ja yhtiön varoihin. Osakkeen kaupankäyntikurssi tilikauden lopussa
oli 5,50 euroa, osakekannan markkina-arvo tilikauden päätöskurssilla oli 68,8 miljoonaa euroa.
Osakkeen vaihto tilikauden aikana oli 270 050 kappaletta eli noin 2,16 % osakemäärästä.
Valtiovarainministeriön asetuksessa arvopaperin liikkeeseenlaskijan säännöllisestä
tiedonantovelvollisuudesta (1020/2012) 1 luvun 5 §:n 1 momentissa luetellut tiedot on esitetty
konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa.
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät
PunaMusta Media Oyj:n hallitus päätti 26.2.2021 hyväksyä konsernin avainhenkilöiden
osakepohjaisen kannustinjärjestelmän yksityiskohtaiset ehdot vuodelle 2021.
Kannustinjärjestelmällä pyritään yhdistämään omistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet ja siten
kasvattamaan yhtiön arvoa. Kannustinjärjestelmä on osa vuonna 2019 perustettua
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI 10(58)
avainhenkilöiden kannustin- ja sitouttamisjärjestelmää, jolla avainhenkilöt sitoutetaan yhtiöön ja
heille tarjotaan mahdollisuus hyötyä yhtiön osakkeen positiivisesta kehityksestä.
Järjestelmässä on kolme ansaintajaksoa, 1.2.2019–31.1.2022, 1.2.2020–31.1.2023 ja 1.2.2021–
31.1.2024. Ansaintajakson palkkiot vahvistetaan ja maksetaan avainhenkilöille kunkin
ansaintajakson päättymisen jälkeen.
Järjestelmän kohderyhmään ansaintajaksolla 1.2.2021—31.1.2024 kuuluu enintään 10
avainhenkilöä. Ansaintajaksolla 2021—2024 jaetaan yhteensä 155 000 osakeyksikköä. Osakkeen
arvonnousua mitataan lähtötasolta 5,66 euroa, joka oli yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu
keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ssä ajanjaksona 1.8.2020–31.1.2021. Osakeyksikön loppuarvo on
osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ssä ajanjaksona 1.8.2023–
31.1.2024.
Tilikauden jälkeiset tapahtumat
Tilikauden päättymisen jälkeen ei ole ollut sellaisia liiketapahtumia, joilla olisi olennaista
vaikutusta konsernin tuloslaskelmaan tai taseeseen.
Näkymät vuodelle 2022
Covid-19-pandemia ja epävarmuus sen kestosta ja vaikutuksista vaikeuttavat edelleen
ennustettavuutta. Alhainen hintataso ja vuosia laskenut alan kokonaisvolyymi tekevät
toimintaympäristöstä edelleen vaikean. Painotöiden siirtyminen ulkomaille vaikeuttaa
kilpailutilannetta ja näkyy volyymin laskuna. Suomessa valtiovallan päätökset Covid-19-
pandemian aiheuttamien rajoitusten suhteen ovat merkittävässä roolissa niin yritysten ja
kuluttajien epävarmuuden hälventymisen, taloudellisen toimeliaisuuden lisääntymisen sekä
erityisesti isojen tapahtumien onnistumisten kannalta. Valtakunnallisten mediamarkkinoiden
odotetaan pysyvän vuoden 2021 tasolla, jolloin liikevaihdon ei enää odoteta kasvavan
aikaisempien vuosien tasolle.
Konsernin näkyvyys- ja painoliiketoiminnan painopalveluiden kysynnän odotetaan pysyvän
vähintään vuoden 2021 tasolla, näkyvyyspalveluiden ja muiden palveluiden kysynnän odotetaan
olevan vuotta 2021 paremmalla tasolla. Liiketoimintaan tehtyjen investointien, panostusten
digitaalisiin palveluihin ja toteutettujen rakennemuutosten sekä vuonna 2022 parantuvan kysynnän
uskotaan näkyvän positiivisesti vuoden 2022 tuloskehityksessä.
Medialiiketoiminnan liikevaihdon ennakoidaan hieman kasvavan. Mediamyynti paranee vuotta
2021 korkeammalle tasolle, ja tilaustuloissa digitilausten kasvu kompensoi printtitilausten laskua.
Mediamyyntiä vauhdittaa parantunut palveluportfolio muun muassa uusien myytävien
mediapintojen kautta. Kuluttajien ja yritysten luottamus palautuvat nopeasti pandemian
hellittäessä.
Makrotalouden epävarmat näkymät vaikeuttavat merkittävästi mediamarkkinoiden kehityksen
sekä mainos- ja tilausmyyntitulojen ennustamista. Molempien liiketoimintojen näkymät perustuvat
oletukseen, että viimeiset koronarajoitteet poistuvat kesään 2022 mennessä, eivätkä rajoitukset
muutenkaan olennaisesti heikennä alkuvuoden 2022 tilannetta.
Tulosohjeistus
Konsernin liikevaihdon odotetaan kasvavan ja liiketuloksen arvioidaan paranevan vuoden 2021
tasoista. Vuonna 2021 liikevaihto oli 106,0 miljoonaa euroa ja liiketulos oli -1,8 miljoonaa euroa.
Arvopaperikauppa ja arvopaperisalkun arvon muutokset voivat vaikuttaa merkittävästi konsernin
tulokseen.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI 11(58)
Voitonjako
PunaMusta Media Oyj:n hallitus esittää yhtiökokoukselle jaettavaksi osinkoa
0,18 euroa osakkeelle, yhteensä noin 2,3 miljoonaa euroa. Lisäksi hallitus ehdottaa, että
yhtiökokous varaa hallituksen käyttöön 100 000 euroa sen tarpeelliseksi katsomaan tarkoitukseen,
kuten yleishyödyllisiin kohteisiin osoitettaviin lahjoituksiin. Konsernin taloudellisessa asemassa
ei ole tapahtunut tilikauden päättymisen jälkeen oleellisia muutoksia.
Segmentti-informaatio
Toimintasegmenttien tilinpäätösluvut (1 000 000 euroa) olivat seuraavat:
Toimintasegmentit
Media
-
Näkyvyy
s
-
ja
Muut
Konser
ni
2021
li
iketoiminta
painoliiketoiminta
toiminnot
Konsernierät
jatkuvat
Tulostiedot
Myynti konsern
in ulkopuol
elle
Tavaramyynti
19,3
19,3
Palveluiden myynti
86,7
0,0
86,8
Myynti konsernin ulkopuolelle
yhteens
ä
19,3
86,7
0,0
1
06,0
Konser
nin sisäinen myynti
0,1
9,9
2,9
-
12,8
0,0
Liikevaihto yhteensä
19,4
96,6
2,9
-
12,8
106,0
Liiketul
os
1,9
-
2
,
9
-
0,9
0,0
-
1,8
Rahoitustuotot ja
-
kulut
0,0
-
0,3
7,2
0,0
7,0
Tulos ennen tuloveroja
1,9
-
3,1
6,3
0,0
5,
1
Toimintasegmentit
Media
-
Näk
yvyys
-
ja
Muut
Konserni
2020
liiketoiminta
painoliiketoiminta
toiminnot
Konsernierät
jatkuvat
Tulostiedot
Myynti konsernin ulkopuolelle
Tavaramyynti
19,3
19,3
Palveluiden myynti
83,5
0,0
83,5
Myynti konsernin ulkopuolelle
yh
teensä
19,3
83,5
0,0
102,8
Konsernin sisäinen myynti
0,1
9,1
2,4
-
11,7
0,0
Liikevaihto yhteensä
19,4
92,6
2
,5
-
11,7
102,8
Liiketulos
1,8
-
4,1
-
0,3
-
2,5
Rahoitustuotot ja
-
kulut
0,0
-
0,4
4,1
1,7
Tulos ennen tuloveroja
1,8
-
4,5
3,8
-
0,8
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 12(58)
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA (IFRS)
Liitetieto 2021 2020
1 106 037 932,45 102 835 024,32
3 2 519 323,35 2 739 052,87
53 459,67 -93 863,56
542 158,48 333 945,73
-49 056 026,69 -47 751 400,94
6 -35 717 942,58 -33 904 526,21
5 -9 098 444,49 -10 457 766,48
4 -17 115 404,28 -16 194 547,92
1 -1 834 944,09 -2 494 082,19
7 6 967 852,40 1 737 631,26
VOITTO ENNEN VEROJA 5 132 908,31 -756 450,93
8 -597 273,64 70 288,16
TILIKAUDEN TULOS YHTEENSÄ 4 535 634,67 -686 162,77
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan mhemmin siirtää tulosvaikutteiseksi
Osakkeet ja muut pitkäaikaiset sijoitukset 13
Laskennallisen verovelan/-saamisen osuus edellises
TILIKAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ 4 535 634,67 -686 162,77
Emoyhtiön omistajille 4 518 858,59 -700 640,55
Määräysvallattomille omistajille 16 776,08 14 477,78
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille 4 518 858,59 -700 640,55
Määräysvallattomille omistajille 16 776,08 14 477,78
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta
laskettu osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos (EUR) 9 0,36 -0,06
Konsernilla ei ole laimentavia kantaosakkeiden määrää lisääviä osaketekijöitä.
LIIKEVAIHTO
Liiketoiminnan muut tuotot
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden
varastojen muutos
Valmistus omaan käyttöön
Materiaalit ja palvelut
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
Poistot ja arvonalentumiset
Tuloverot
Liiketoiminnan muut kulut
LIIKEVOITTO
Rahoitustuotot ja -kulut (netto)
Tilikauden voiton jakautuminen
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 13(58)
Liitetieto 2021 2020
11 47 534 618,67 49 649 005,25
10 15 176 371,22 9 325 306,55
Sijoituskiinteistöt 11 22 746,55 41 798,47
12 22 943,10 22 943,10
Osakkeet ja muut pitkäaikaiset sijoitukset 13 498 749,22 546 055,12
16 1 448 788,25 1 612 363,68
Käyttöoikeusomaisuuserä 22 3 688 168,08 3 992 797,71
68 392 385,09 65 190 269,88
15 5 660 131,56 4 172 244,06
16 13 822 233,08 10 344 982,75
16 2 968 717,78 1 693 598,05
Käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat 13 18 012 679,60 15 526 160,60
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat
verosaamiset 16 18 644,08 425 207,01
17 2 916 630,24 6 027 156,92
43 399 036,34 38 189 349,39
111 791 421,43 103 379 619,27
Liitetieto 2021 2020
18 1 052 634,41 1 052 634,41
18 7 667 849,03 7 667 849,03
Käyvän arvon rahasto
36 734 655,73 35 523 255,16
45 455 139,17 44 243 738,60
227 402,84 65 099,49
45 682 542,01 44 308 838,09
Pakolliset varaukset 59 183,00 59 533,00
14 4 948 686,99 4 335 204,61
Vuokrasopimusvelka 22 2 453 986,68 2 307 356,39
19 17 171 565,96 16 942 645,79
Muut pitkäaikaiset velat 19 1 029 682,71 205 044,70
25 603 922,34 23 790 251,49
20 5 428 219,88 4 387 062,45
Vuokrasopimusvelka 22 1 267 060,56 2 101 061,23
20 10 998 759,63 9 612 844,97
19 22 751 734,01 19 120 028,04
40 445 774,08 35 220 996,69
111 791 421,43 103 379 619,27
Saamiset
Vaihto-omaisuus
Lyhytaikaiset varat yhteensä
Määräysvallattomien omistajien osuus
Osakepääoma
Muut saamiset
Rahavarat
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Kertyneet voittovarat
Oma pääoma
Ylikurssirahasto
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä
Pitkäaikaiset varat yhteensä
VARAT YHTEENSÄ
Lyhytaikaiset varat
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset hyödykkeet
Muut aineettomat hyödykkeet
KONSERNITASE (IFRS)
Ostovelat
Lyhytaikaiset velat
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ
Lyhytaikaiset korolliset velat
Muut lyhytaikaiset velat
Lyhytaikaiset velat yhteensä
Myyntisaamiset
Osuudet osakkuusyrityksissä
Oma pääoma yhteensä
Pitkäaikaiset korolliset velat
Pitkäaikaiset velat yhteensä
Pitkäaikaiset velat
Laskennalliset verovelat
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 14(58)
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA
2021 2020
Tilikauden voitto 4 535 634,67 -686 162,77
Oikaisut:
Liiketoimet joihin ei liity maksutapahtumaa
Poistot 7 016 189,19 7 006 582,79
Arvonalentumiset 316 929,83 954 928,00
IFRS16 poistot 1 765 325,47 2 496 255,69
Arvopaperivaraston arvonmuutos -3 431 819,00 -1 585 124,29
Arvopaperien myynti 1 245 067,44 0,00
Arvopaperien myyntivoitot -299 767,44 0,00
Laskennallisten verojen muutos 416 979,00 -201 308,67
Rahoitustuotot ja -kulut 540 656,58 417 157,70
Osinkotuotot -3 802 217,54 -649 679,57
Verot 180 294,64 131 020,51
Käyttöomaisuuden myyyntivoitot -28 317,62 -413 670,31
Muut oikaisut 93 679,89 0,00
Käyttöpääoman muutokset:
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos -4 353 305,34 2 403 437,67
Vaihto-omaisuuden muutos -1 342 991,50 332 550,44
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos 1 687 356,36 -2 253 819,46
Maksetut korot -535 975,11 -510 067,26
IFRS 16 korkokulut -47 210,56 -79 697,90
Saadut korot liiketoiminnasta 35 967,47 127 559,04
Osinkotulot ja pääomanpalautukset 1 159 080,20 649 045,57
Maksetut/saadut verot 329 638,30 469 375,47
5 481 194,93 8 608 382,65
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -5 656 679,99 -3 497 685,43
Tytäryrityksen hankinta vähennettynä
hankintahetken rahavaroilla -5 401 024,13 -1 056 732,17
Ostetut liiketoiminnot -50 000,00
Hankitut osakkeet -1 330 281,40 -38 245,33
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynnit 28 317,62 1 430 434,43
Saadut osingot investoinneista 2 643 137,34 317,00
Saadut korot investoinneista 1 938,37
Sijoituslainojen takaisinmaksut 153 808,40
-9 610 783,79 -3 161 911,50
Lainojen nostot 46 280 664,94 39 434 489,94
Lainojen takaisinmaksut -42 531 956,27 -40 689 890,83
IFRS 16 velkapääoman lyhennykset -687 370,38 -2 499 703,03
Maksetut osingot -1 877 604,00 -3 120 965,00
Oman pääoman muutokset -164 672,11 -21 874,34
1 019 062,18 -6 897 943,26
Rahavarojen muutos lisäys (+) / vähennys (-) -3 110 526,68 -1 451 472,11
6 027 156,92 7 478 629,03
2 916 630,24 6 027 156,92
Rahoitukseen liittyvien velkojen täsmäytyslaskelma
1000 EUR
Lainat vuoden
kuluessa
Lainat yli vuoden
kuluttua
Yhteensä
Rahoitusvelat 1.1.2021 19 120 16 943 36 063
Rahavirrat 3 628 213 3 841
Hankinnat 4 16 20
Rahoitusvelat 31.12.2021 22 752 17 172 39 924
Rahoitusvelat 1.1.2020 18 668 17 352 36 020
Rahavirrat 335 -1 994 -1 659
Hankinnat 118 1 585 1 702
Rahoitusvelat 31.12.2020 19 120 16 943 36 063
Rahavarat tilikauden lopussa
Liiketoiminnan rahavirrat
Liiketoiminnan nettorahavirta
Investointien rahavirta
Investointien rahavirta
Rahoituksen rahavirta
Rahoituksen rahavirta
Rahavarat tilikauden alussa
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 15(58)
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
Emoyhtiön
osakkeen-
Käyvän arvon
Kertyneet
omistajille
kuuluva
Osakepääoma
Ylikurssirahasto
rahasto
voittovarat
oma pääoma
Oma pääoma IFRS 1.1.2021
1 052 634,41
7 667 849,03
0,00
35 523 255,16
44 243 738,60
65 099,49
44 308 838,09
Laaja tulos
Tilikauden tulos
4 518 858,59
4 518 858,59
16 776,08
4 535 634,67
Myytävissä olevat rahoitusvarat
,
Tilikauden laaja tulos
yhteensä
0,00
4 518 858,59
4 518 858,59
16 776,08
4 535 634,67
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonjako
-1 877 604,00
-1 877 604,00
-1 877 604,00
Muut muutokset
-1 429 854,02
-1 429 854,02
145 527,27
-1 284 326,75
Liiketoimet omistajien kanssa
yhteensä
-3 307 458,02
-3 307 458,02
145 527,27
-3 161 930,75
Oma pääoma IFRS
31.12.2021
1 052 634,41
7 667 849,03
0,00
36 734 655,73
45 455 139,17
227 402,84
45 682 542,01
Oma pääoma IFRS 1.1.2020
1 052 634,41
7 667 849,03
0,00
39 645 786,03
48 366 269,47
50 621,71
48 416 891,18
Laaja tulos
Tilikauden tulos
-700 640,55
-700 640,55
14 477,78
-686 162,77
Myytävissä olevat rahoitusvarat
,
Tilikauden laaja tulos
yhteensä
0,00
-700 640,55
-700 640,55
14 477,78
-686 162,77
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonjako
-3 129 340,00
-3 129 340,00
-3 129 340,00
Muut muutokset
-292 550,32
-292 550,32
-292 550,32
Liiketoimet omistajien kanssa
yhteensä
-3 421 890,32
-3 421 890,32
0,00
-3 421 890,32
Oma pääoma IFRS
31.12.2020
1 052 634,41
7 667 849,03
0,00
35 523 255,16
44 243 738,60
65 099,49
44 308 838,09
EUR
Määräysvallattomien
omistajien osuus Yhteensä
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 16(58)
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET
PunaMusta Media -konsernin tilinpäätös on laadittu kansainvälisen tilinpäätöskäytännön
(International Financial Reporting Standards, IFRS) mukaisesti soveltaen standardeja, jotka on hyväksytty EU:ssa ja jotka ovat voimassa
tilinpäätöksen laatimishetkellä 31.12.2021.
Konsernitilinpäätöksen tiedot perustuvat alkuperäisiin hankintamenoihin, ellei laadintaperiaatteissa ole erikseen toisin mainittu.
Konsernitilinpäätöksessä esitetyt luvut on pyöristetty tarkoista arvoista, joten yksittäisten esitettyjen lukujen yhteenlaskettu
summa voi poiketa esitetystä summaluvusta.
Tilinpäätöstä laadittaessa yhtiön johto on joutunut tekemään tulevaisuutta koskevia arvioita ja oletuksia, jotka vaikuttavat
tilinpäätöksessä esitettyihin eriin. Toteumat voivat poiketa näistä arvioista. Lisäksi joudutaan käyttämään
harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteita sovellettaessa.
Konsernissa keskeinen tulevaisuutta koskeva oletus ja sellainen tilinpäätöspäivän arvioihin liittyvä keskeinen epävarmuustekijä,
joka voisi aiheuttaa riskin varojen ja velkojen kirjanpitoarvojen muuttumisesta seuraavan tilikauden aikana on arvonalentumis-
tarkastelu. Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä on määritelty käyttöarvoon perustuen.
Näiden laskelmien laatiminen edellyttää arvioiden käyttämistä.
Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Konsernitilinpäätös sisältää PunaMusta Media Oyj:n ja kaikki sen suoraan tai välillisesti omistamat yritykset, joissa
konsernilla on määräysvalta. Määräysvalta syntyy, kun konserni omistaa yli puolet yrityksen äänivallasta tai sillä on oikeus
määrätä yrityksen talouden ja liiketoiminnan periaatteista. Keskinäinen osakkeenomistus on eliminoitu hankintamenomenetelmällä.
Tytäryhtiöiden hankinnasta syntyneen liikearvon käsittelyä kuvataan kohdassa "Liikearvo ja muut aineettomat hyödykkeet".
Hankitut tytäryhtiöt yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä, kun konserni on saanut määräysvallan ja
velat, voitonjako ja realisoitumattomat sisäiset katteet eliminoidaan konsernitilinpäätöstä laadittaessa. Konsernin tilikauden
voitto jaetaan emoyhtiön osakkeenomistajille ja määräysvallattomille omistajille kuuluviin osuuksiin. Määräysvallattomille omistajille
kuuluva oman pääoman osuus sisältyy konsernin omaan pääomaan ja se eritellään oman pääoman muutoslaskelmassa.
Osakkuusyritykset, joista konserni omistaa yleensä 20 -50 % äänivallasta tai joissa konsernilla on huomattava vaikutusvalta,
yhdistellään konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmää käyttäen. Jos konsernin osuus osakkuusyrityksen tappioista
ylittää kirjanpitoarvon, ei niitä yhdistellä, ellei konserni ole sitoutunut osakkuusyrityksen velvoitteiden täyttämiseen.
PunaMusta Media -konsernin muodostavat 31.12.2021 emoyhtiö PunaMusta Media Oyj, ja sen tytäryhtiöt
PunaMusta Oy, Forssan Kirjapaino Oy, PunaMusta Digital Oy, PunaMusta PixMill Oy, Pixmill Estonia Oü, Profilight Oy, Gredi Oy,
Sanomalehti Karjalainen Oy, Karelia Viestintä Oy, ja PunaMusta Paikallismediat Oy
Forssan Kirjapaino Oy:n tytäryhtiöt Forssa Print Ab ja FA Holding Oy sekä PunaMusta PixMill Oy:n tytäryhtiö
Pixmill Sweden Ab on jätetty yhdistelemättä konsernitilinpäätökseen, koska näillä ei ole oleellista vaikutusta konsernin taloudelliseen
asemaan. Vuoden 2021 aikana tyryhtiöistä Lieksan Lehti Oy, Pogostan Sanomat Oy, Keski-Karjalan Kustannus Oy ja Ylä-Karjala Oy
sulautuivat PunaMusta Paikallismediat Oy:öön 31.3.2021. Tilikauden aikana Pohjois-Karjalan Paikallislehdet Oy:n nimi muuttui
PunaMusta Paikallismediat Oy:ksi ja PixMill Group Oy:n nimi muuttui PunaMusta PixMill Oy:ksi.
Väli-Suomen Media Oy, josta konsernin omistusosuus on 25 prosenttia, on jätetty yhdistelemättä konsernitilinpäätökseen, koska
sillä ei ole oleellista vaikutusta konsernin taloudelliseen asemaan.
luovutetut tytäryritykset siihen saakka, jolloin määräysvalta lakkaa. Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset ja
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 17(58)
Ulkomaanrahan määräiset erät
Konsernitilinpäätös on esitetty euroina, joka on konsernin toiminta- ja esittämisvaluutta.
Ulkomaanrahan määräiset erät kirjataan euroiksi tapahtumapäivän kurssiin. Tilinpäätöspäivänä avoimena olevat
ulkomaanrahan määräiset monetaariset saamiset ja velat on arvostettu käyttäen tilinpäätöspäivän kursseja. Ei-monetaariset
erät on arvostettu tapahtumapäivän kurssiin. Ulkomaanrahan määräisten erien muuntamisesta syntyneet voitot ja tappiot
on merkitty tuloslaskelmaan. Liiketoiminnan kurssivoitot ja -tappiot sisältyvät vastaaviin eriin liikevoiton yläpuolelle.
Valuuttamääräisten velkojen ja saamisten kurssivoitot ja -tappiot sisältyvät rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
Aineelliset hyödykkeet
Maa-alueista ei kirjata poistoja. Hyödykkeiden taloudellista vaikutusaikaa tarkastetaan jokaisessa tilinpäätöksessä
ja tarvittaessa oikaistaan kuvastamaan taloudellisen hyödyn odotuksissa tapahtuvia muutoksia.
Arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat seuraavat:
Rakennukset
6-40 vuotta
Rakennusten irtaimet ainesosat
10 vuotta
Väestönsuojat
15 vuotta
Sanomalehtirotaatio
20 vuotta
Painon ja postituksen koneet
3-20 vuotta
Muut koneet ja kalusto
3-10 vuotta
Aineettomat oikeudet
3-5 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet
5-10 vuotta
Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa.
Korjaus- ja ylläpitomenot kirjataan tilikauden kuluksi. Perusparannusinvestoinnit aktivoidaan, mikäli ne tuottavat
vastaista taloudellista hyötyä. Aineellisten hyödykkeiden luovutuksesta syntyvät voitot ja tappiot kirjataan tuloslaskelmaan.
Ennakkomaksuihin kirjataan tilikauden aikana hankitut aineelliset hyödykkeet, jotka otetaan tuloa tuottavaan käyttöön
myöhempinä tilikausina.
Julkiset avustukset
Julkiset avustukset, esimerkiksi valtiolta saadut aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankintoihin liittyvät avustukset,
on kirjattu aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden kirjanpitoarvojen vähennyksiksi silloin, kun on kohtuullisen varmaa,
että ne tullaan saamaan ja että konserni täyttää avustuksen saamisen ehdot. Avustukset tuloutuvat pienempien poistojen
muodossa omaisuuserän käyttöaikana. Sellaiset avustukset, jotka on saatu korvauksiksi jo toteutuneista kuluista,
kirjataan tulosvaikutteisesti sillä kaudella, jonka aikana oikeus avustuksen saamiseen syntyy. Tällaiset avustukset
esitetään liiketoiminnan muissa tuotoissa.
Sijoituskiinteistöt
Sijoituskiinteistöt ovat kiinteistöjä, joita konserni pitää hallussaan hankkiakseen vuokratuottoa tai omaisuuden arvonnousua.
Sijoituskiinteistöt arvostetaan taseessa hankintamenoon vähennettynä poistoilla ja arvonalentumisilla. Käypä arvo
määritetään ulkopuolisen kiinteistöarvioijan tekemän arvion tai toteutuneiden kauppahintojen perusteella ja
ilmoitetaan konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa (kohta 11).
Liikearvo
Liiketoimintojen yhdistymisestä syntynyt liikearvo kirjataan hankinta-ajankohtana määrään, jolla luovutettu vastike,
mahdollinen määräysvallattomien omistajien osuus hankinnan kohteessa ja mahdollinen aiemmin omistettu osuus
yhteenlaskettuina, ylittävät konsernin osuuden hankitun nettovarallisuuden käyvästä arvosta. Liikearvoista ei tehdä
poistoja, vaan ne testataan vuosittain arvonalentumisten varalta. Liikearvo arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon
vähennettynä arvonalentumisilla.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 18(58)
Tutkimus- ja kehittämismenot
Kehittämismenot aktivoidaan taseeseen ainostaan, mikäli ne täyttävät IAS 38 -standardissa esitetyt vaatimukset kehittämismenojen
aktivoinnille. Konserni on aktivoinut kehittämismenoja liittyen konsernin SmartHub- järjestelmän eri ominaisuuksien kaupallistamiseen
ja oman palvelutuotannon kehittämiseen. Lisäksi konsernissa on aktivoitu Ratikka -varausjärjestelmän kehittämiseen liittyviä menoja.
sekä Sanomalehti Karjalainen Oy:n verkkosivu-uudistukseen liittyviä menoja.
Kehittämismenot, jotka eivät täytä aktivointikriteereitä sekä kaikki tutkimusmenot kirjataan kuluksi tulosvaikutteisesti kaudelle, jolla ne syntyvät.
Aiemmin kuluksi kirjattuja menoja ei aktivoida myöhemmin. Kehittämismenot poistetaan tasapoistoin arvioidun taloudellisen
vaikutusajan kuluessa, kolmessa-viidessä vuodessa.
Muut aineettomat hyödykkeet
Liikearvon ja kehittämismenojen lisäksi konsernin aineettomat hyödykkeet koostuvat pääsääntöisesti ict-ohjelmistojen lisensseistä,
julkaisuoikeuksista, teknologioista, asiakassuhteista ja brändiarvosta sekä tilaaja- ja ilmoittajarekistereistä.
Aineettomat hyödykkeet arvostetaan poistoilla ja arvonalentumisilla vähennettyyn alkuperäiseen hankintamenoon.
Liiketoimintojen yhdistämisissä hankitut aineettomat hyödykkeet arvostetaan hankintahetkellä käypään arvoon.
Tasapoistot hyödykkeistä tehdään arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa, yleensä viidessä vuodessa.
Vieraan pääoman menot
Vieraan pääoman menot kirjataan kuluksi sillä kaudella, jonka aikana ne ovat syntyneet. Vieraan pääoman menojen
jaksottamisessa on käytetty efektiivisen koron menetelmää.
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden valmistamis- ja rakentamisajalta kertyneet vieraanäoman menot kirjataan osaksi
hankintamenoa. Aktivoitavia vieraan pääoman menoja ei ole ollut tilikaudella tai vertailukaudella.
Arvonalentumiset
Konserni arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä, onko viitteitä jonkin omaisuuserän arvonalentumisesta. Jos viitteitä ilmenee,
arvioidaan kyseisestä omaisuuserästä kerrytettävissä oleva rahamäärä. Kerrytettävissä oleva rahamäärä arvioidaan lisäksi
vuosittain keskeneräisestä aineettomasta hyödykkeestä riippumatta siitä, onko arvonalentumisesta viitteitä.
Liikearvo testataan vähintään kerran vuodessa riippumatta siitä, onko arvonalentumisesta viitteitä.
Kerrytettävissä oleva rahamäärä on nettomyyntihinta tai sitä korkeampi käyttöarvo, joka saadaan diskonttaamalla
omaisuuserän tai rahavirtaa tuottavan yksikön vastaiset rahavirrat nykyarvoon. Liikearvon testauksessa kerrytettävissä
oleva rahamäärä perustuu käyttöarvoon. Liikearvo kohdistetaan konsernin rahavirtaa tuottaville yksiköille.
Konsernin liikearvot testataan liiketoimintatasolla. Konsernin liikearvot kohdistuu näkyvyys- ja painoliiketoimintaan, jonka konsernin
johto on määrittänyt yhdeksi rahavirtaa kerryttäväksi yksiköksi. Diskonttauskorkona käytetään ennen veroa määritettyä korkoa, joka
kuvastaa markkinoiden näkemystä rahan aika-arvosta ja omaisuuserään liittyvistä erityisistä riskeistä.
Arvonalentumistappio kirjataan tuloslaskelmaan, jos omaisuuserän kirjanpitoarvo on suurempi kuin siitä kerrytettävissä oleva
rahamäärä. Arvonalentumistappio peruutetaan, jos olosuhteissa tapahtuu muutos, ja kerrytettävissä oleva rahamäärä ylittää
kirjanpitoarvon. Arvonalentumistappiota ei peruuteta enempää kuin mikä hyödykkeen kirjanpitoarvo olisi ilman
arvonalentumistappiota. Liikearvosta tehtyä arvonalentumiskirjausta ei peruuteta.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 19(58)
Vuokrasopimukset
Konserni vuokralle ottajana
Vuokrasopimukset, joiden järjestelyyn sisältyy yksilöitävissä oleva omaisuuserä ja jonka käyttöä konserni
voi hallita tietyn ajanjakson ajan korvausta vastaan, luokitellaan vuokrasopimuksiksi.
Konsernin vuokrasopimukset liittyvät pääasiassa liiketoiminnassa käytettyihin koneisiin, kalustoon ja toimitiloihin.
IFRS 16- standardin mukaisesti konserni kirjaa suurimman osan sopimuksta taseeseen käyttöoikeusomaisuuseränä
ja vuokrasopimusvelkana. Käyttöoikeusomaisuuserät arvostetaan hankintamenoon ja ne poistetaan tasaisesti vuokra-ajan kuluessa.
Vuokra-aika on ajanjakso, jona sopimus ei ole purettavissa ja jonka aikana konsernilla on oikeus
käyttää vuokrasopimuksen kohteena olevaa hyödykettä. Vuokrakauden pituutta määriteltäessä otetaan huomioon
optio vuokrasopimuksen jatkamisesta, jonka konserni arvioi kohtuullisella varmuudella hyödyntävänsä ja optio
vuokrakauden päättämisestä , jota konserni kohtullisella varmuudella ei aio hyödyntää.
Konserni soveltaa standardin sallimia helpotuksia olla kirjaamatta taseeseen lyhytaikaisia vuokrasopimuksia, joissa
vuokrakausi on 12 kuukautta tai vähemmän ja arvoltaan vähäisiä vuokrasopimuksia, joissa omaisuuserän arvo on
vähemmän kuin 5000 USD. Tällaiset sopimukset kirjataan kuluksi vuokra-ajan kuluessa.
Vuokramaksut diskontataan käyttäen vuokrasopimuksen sisäistä korkoa. Konsernin vuokrasopimuksissa tämä ei ole
yleensä suoraan määritettävissä, jolloin kullekin omaisuusryhmälle määritetään sisäinen korko. Konserni käyttää
johdon arvioimaa yrityksen lisäluoton korkoa eli korkoa, jota vuokralle ottaja maksaisi vuokrasopimuksen alkamisajankohtana
lainasta hankkiakseen vastaavan omaisuuserän.
Lisätietoja konsernin vuokrasopimuksista liitetiedossa 22.
Konserni vuokralle antajana
Konserni toimii vähäisessä määrin vuokralle antajana vuokratessaan edelleen omistamiaan kiinteistöjä.
Konsernin saamat vuokratuotot koostuvat pääsääntöisesti liike- ja asuinhuoneistojen vuokratuotoista.
Konsernin ulkopuolelle vuokratut omaisuuserät käsitellään operatiivisina vuokrasopimuksina, koska omistukselle ominaiset riskit
ja edut eivät olennaisilta osin siirry
Vuokratuotot kirjataan tuloslaskelmaan tasaerinä vuokra-ajan kuluessa.
Konsernilla ei ole rahoitusleasingsopimuksilla vuokralle annettuja hyödykkeitä.
Työsuhde-etuudet
Eläkevastuut
Konserniyhtiöillä on lakisääteinen TYEL-eläkevakuutus sekä vapaaehtoisia lisäeläkkeitä Suomessa ja ne on järjestetty
eläkevakuutusyhtiön kautta. Eläkejärjestelyt käsitellään maksupohjaisena, jolloin niihin tehdyt suoritukset kirjataan
tuloslaskelmaan sillä kaudella, jota veloitus koskee.
Osakeperusteiset maksut
Konsernin osakeperusteinen kannustinjärjestelmä, joka on sidottu yhtiön osakkeen arvon kehitykseen ennalta määrättynä ajanjaksona,
arvostetaan raportointipäivän osakkeen käypään arvoon ja kirjataan kuluiksi tuloslaskelmaan kannustinjärjestelmän keston juoksuaikana.
Kun kannustinjärjestelmässä määritelty ajanjakso loppuu ja työssäoloehto täyttyy, osakeperusteinen palkkio maksetaan käteisenä.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 20(58)
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alhaisempaan nettorealisointiarvoon.
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden hankintameno muodostuu raaka-aineista, välittömistä työsuorituksista johtuvista
menoista, muista välittömistä menoista sekä asianmukaisesta osuudesta valmistuksen muuttuvista ja kiinteistä yleismenoista.
Nettorealisointiarvo on tavanomaisessa liiketoiminnassa saatava arvioitu myyntihinta, josta on vähennetty arvioidut
tuotteen valmiiksi saattamiseen tarvittavat menot ja myynnistä johtuvat menot.
Rahoitusvarat ja rahoitusvelat
Rahoitusvarat
PunaMusta Media -konsernin rahoitusvarat on luokiteltu IFRS 9:n mukaisesti seuraaviin ryhmiin: jaksotettuun hankintamenoon
arvostetut rahoitusvarat, käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat sekä käypään arvoon muiden laajan tuloksen
erien kautta arvostetut rahoitusvarat.
Luokittelu tapahtuu rahoitusvaran alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä ja siihen vaikuttaa sopimukseen perustuvien rahavirtojen luonne
sekä rahoitusvarojen hallinnointiin sovellettava liiketoimintamalli.
Rahoitusvarat esitetään lyhytaikaisina, jos niiden maturiteetti on lyhempi kuin 12 kuukautta, sijoituksesta aiotaan luopua
12 kuukauden kuluessa tilinpäätöspäivästä tai niitä pidetään kaupankäyntitarkoituksessa.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
Rahoitusvarat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon, jos rahoitusomaisuutta pidetään hallussa sellaisen liiketoimintamallin
mukaisesti, jonka tavoitteena on sopimukseen perustuvien kiinteiden tai ennalta määritettyjen rahavirtojen kerääminen.
Lainat ja muut saamiset ovat johdannaisvaroihin kuulumattomia rahoitusvaroja, joihin liittyvät maksut ovat kiinteät ja joita ei
noteerata toimivilla markkinoilla eikä yhtiö pidä niitä kaupankäyntitarkoituksessa. Tähän ryhmään sisältyvät konsernin
pitkä- ja lyhytaikaiset lainasaamiset, myyntisaamiset ja muut saamiset ja ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon.
Konserni kirjaa jaksotettuun hankintamenoon arvostettavien rahoitusvarojen osalta luottotappiovarauksen perustuen odotettavissa
oleviin luottotappioihin IFRS 9:n mukaan. Lisätietoja liitetiedosta 21 rahoitusriskien hallinta.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat on hankittu kaupankäyntitarkoituksessa, pääasiallisesti
voiton saamiseksi lyhyen aikavälin markkinahintojen muutoksista. Ryhmän erät ovat pääsäänisesti markkinoilla
noteerattuja osakkeita. Ryhmän erät on arvostettu käypään arvoon ja kaikkien ryhmän sijoitusten käypä arvo on
määritetty toimivilla markkinoilla julkaistujen hintanoteerausten pohjalta, joka on tilinpäätöspäivän ostonoteeraus.
Konserni on päättänyt arvostaa myös muut sijoitukset peruuttamattomasti käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Taseen pitkäaikaisiin varoihin kuuluvat sijoitukset sisältävät pääsääntöisesti listaamattomien yhtiöiden osakkeita, jotka arvostetaan
käypään arvoon. Johdannaissopimukset arvostetaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Tilinpäätöshetkellä konsernissa
ei ollut johdannaissopimuksia.
Käyvän arvon muutoksista johtuvat sekä realisoitumattomat arvostusvoitot ja -tappiot että realisoituneet myyntivoitot
ja -tappiot kirjataan tuloslaskelmaan sillä kaudella, jonka aikana ne syntyvät.
Nettovoittoihin tai -tappioihin sisältyy osinkotuottoja.
Jos osakkeiden käypiä arvoja ei voida luotettavasti määritellä, ne on arvostettu hankintamenoon vähennetty
mahdollisilla arvonalentumisilla.
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavat rahoitusvarat
Konsernilla ei ole käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattuja muita sijoituksia. Käypään arvoon
muiden laajan tuloksien erien kautta kirjatuista muista sijoituksista ei kirjata luottotappiovarauksia, ja käyvän arvon arvostustulosta
ei koskaan kirjata tuloslaskelmaan.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 21(58)
Rahavarat
Rahavaroihin sisältyvät käteinen raha, pankkitalletukset, joiden maturiteetti on lyhyt (noin alle 3 kk) sekä pankkitilien
varat.
Rahoitusvelat
Rahoitusvelat merkitään alun perin kirjanpitoon saadun vastikkeen perusteella käypään arvoon. Mahdolliset transaktiomenot
sisällytetään rahoitusvelkojen alkuperäiseen kirjanpitoarvoon. Myöhemmin kaikki rahoitusvelat arvostetaan efektiivisen koron menetelmäl
jaksotettuun hankintamenoon. Käytössä olevat pankkitilien limiitit kuuluvat lyhytaikaisiin korollisiin velkoihin.
Rahoitusvelat kirjataan pois taseesta, kun konserni on täyttänyt sopimusvelvoitteensa.
Varaukset ja ehdolliset velat
Varaus merkitään taseeseen, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena olemassa oleva oikeudellinen
tai tosiasiallinen velvoite ja maksuvelvoitteen toteutuminen on todennäköistä ja sen suuruus voidaan luotettavasti
määritellä.
Ehdollinen velka on aikaisempien tapahtumien seurauksena syntynyt mahdollinen velvoite, jonka olemassaolo varmistuu
vasta konsernin määräysvallan ulkopuolella olevan epävarman tapahtuman realisoituessa. Ehdolliseksi velaksi katsotaan myös
sellainen olemassa oleva velvoite, joka ei todennäköisesti edellytä maksuvelvoitteen täyttämistä, tai jonka suuruutta ei voida
määrittää luotettavasti. Ehdollinen velka esitetään liitetietona.
Tuloverot
Konsernin verot sisältävät konserniyhtiöiden tilikauden tulokseen perustuvat verot, aikaisempiin tilikausiin kohdistuvat
veronoikaisut sekä laskennallisen verosaamisen ja verovelan muutoksen. Laskennallinen vero lasketaan kaikista kirjanpitoarvon
ja verotuksellisen arvon väliaikaisista eroista. Konserniyhtiöiden vahvistetuista verotuksellisista tappioista lasketaan
verosaaminen kolmen seuraavan vuoden ennusteeseen perustuen vain siihen määrään asti kun on todennäköistä,
että niitä voidaan tulevaisuudessa hyödyntää. Laskennallisen verosaamisen kirjaamisedellytykset arvioidaan
aina jokaisen raportointikauden päättymispäivänä.
Myynnin tuloutus
Liikevaihtona esitetään tuotteiden ja palveluiden myynnistä saadut tuotot käypään arvoon arvostettuina välillisillä veroilla, alennuksilla
ja valuuttamääräisen myynnin kurssieroilla oikaistuina. Tuotot tavaroiden myynnistä kirjataan, kun tavaroiden omistamiseen liitty
määräysvalta on siirtynyt ostajalle. Tuotot palveluista kirjataan, kun palvelu on suoritettu (suoritevelvoite). Suoritevelvoitteella tarkoitetaan
erotettavissa olevaa tuotetta tai palvelua, josta asiakas voi hyötyä erikseen.
Konsernin tavaramyynti koskee medialiiketoiminnan osalta lehtien tilausmyyntiä,
ja näkyvyys- ja painoliiketoiminnan näkyvyyspalveluiden
osalta näkyvyysratkaisuihin liittyvien tavaroiden myyntiä. Lehtien tilausmyynnissä määräysvalta tavaraan siirtyy asiakkaalle päivittäin ajan
kuluessa ja samalla suoritevelvoite täyttyy. Tuloutus tapahtuu ajan kuluessa perustuen toimitettujen lehtien määrään ja tilauskauden kestoon.
Hinnoittelu perustuu julkaistuihin tilausehtoihin.
Näkyvyysratkaisujen osalta määräysvalta tavaraan siirtyy kun tavara on tomitettu ja sopimuksen mukaan asennettu. Tuloutus tapahtuu perustuen
määräysvallan siirtymiseen. Hinnoittelu perustuu asiakkaan ja yhtiön väliseen sopimukseen.
Konsernin mediamyynti käsittää tuotteita ja palveluita, joita julkaistaan lehdissä, radiossa ja digitaalisissa näytöissä.
Mediamyynnin suoritevelvoite täyttyy mainoksen julkaisun yhteydessä ja tuloutus tapahtuu palvelun suorittamisen jälkeen. Hinnoittelu
perustuu asiakkaan ja yhtiön väliseen sopimukseen. Joillakin mediamyynnin asiakkailla voi olla sopimuksiin perustuvia vuosialennuksia, jotka
ovat riippuvaisia ostovolyymeistä niin, että ostomäärien ylittäessä tietyn sopimuksessa määritellyn rajan, asiakas on oikeutettu sopimuksella
ennalta sovitun määräiseen hyvitykseen. Hyvitys kirjataan myyntituoton oikaisuksi sille tilikaudelle, jonka aikana peruste hyvitykselle on muodostunut.
Konsernin palvelumyynti muodostuu pääsääntöisesti paino- ja näkyvyyspalveluiden ja niihin painamiseen liitännäisten
palveluiden myynnistä. Lisäksi konsernin palvelumyynti sisältää digitaalisten palvelujen myyntiä. Painopalveluiden ja painamiseen liitännäisten
palveluiden suoritevelvoite täyttyy palvelun luovutuksen yhteydessä asiakkaan vastaanottaessa palvelun. Digitaalisten palvelut voivat olla
kertaluontoisia tai jatkuvia. Kertaluontoisten palveluiden suoritevelvoite täyttyy sopimuksen mukaan joko ajan kuluessa tai yhtenä ajankohtana.
Tuloutus ajan kuluessa perustuu panokseen perustuvaan menetelmään ja myyntituotot kirjataan käytännön apukeinon mukaan laskutettujen
työtuntien perusteella. Jatkuvat digitaaliset palvelut tuloutetaan ajan kuluessa, kun asiakas samanaikaisesti saa ja kuluttaa saamansa hyödyn.
Suurin osa konsernin palvelumyynnistä pohjautuu kiinteähintaisiin sopimuksiin, jolloin myös myyntituotto määräytyy näiden
kiinteiden hintojen perusteella. Transaktiohinta määritetään pääsääntöisesti asiakkaan ja yhtiön välisissä sopimusneuvotteluissa.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 22(58)
Konsernin myyntisopimuksissa maksuehdot muodostuvat normaalisti kiinteän maksuaikataulun mukaisesti. Yleisimmät
maksuehdot vaihtelevat 14-30 päivän välillä. Konsernin asiakassopimuksiin ei sisälly palautus- ja takaisinmaksuvelvoitteita eikä olennaisia
takuuehtoja. Muiden kuin digitaalisten palvelujen osalta konserni käyttää alle vuoden kestävissä sopimuksissa käytännön apukeinoa olla
esittämättä jäljellä oleville täyttämättä oleville suoritevelvoitteille kohdistettavaa transaktiohintaa. Jatkuvien digitaalisten palveluiden osalta, yli
vuoden kestävissä sopimuksissa jäljellä oleville täyttämättömille suoritusvelvoitteille kohdistuva transaktiohinta on esitetty liitetiedoissa.
Yhteisö kirjaa käytännön apukeinoa käyttäen sopimuksen saamisesta aiheutuneet menot sen tilikauden kuluksi, jona ne toteutuvat.
Yhteisö käyttää käytännön apukeinoa ja jättää oikaisematta saatua vastikemäärää rahoituskomponentin vaikutuksella sillä aika, joka
kuluu siitä, kun yhteisö luovuttaa luvatun tavaran tai palvelun asiakkaalle, siihen, kun asiakas maksaa kyseisestä tavarasta tai palvelusta,
on enintään yhden vuoden pituinen.
Osinkotuotot kirjataan, kun oikeus maksunsaamiseen on syntynyt.
IFRS-Standardimuutokset
Vuonna 2021 voimaantulleilla IFRS-standardeilla ja niiden muutoksilla ei ollut olennaista vaikutusta konsernin tilinpäätökseen.
Uuden ja uudistetun IFRS-normiston soveltaminen
Muilla uusilla tai uudistetuilla IFRS-standardeilla, standardimuutoksilla tai tulkinnoilla ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta
konsernin tuleviin tilinpäätöksiin.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 23(58)
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
1. Segmentti-informaatio
Toimintasegmentit perustuvat konsernin sisäiseen organisaatiorakenteeseen ja sisäiseen taloudelliseen raportointiin.
Konsernissa segmentin tulos on liikevoittotaso. Segmenttien välinen hinnoittelu on markkinaperusteinen.
Investoinnit koostuvat aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden ja aineettomien hyödykkeiden lisäyksistä, joita käytetään
useammalla kuin yhdellä kaudella.
Konsernin toimintasegmentit
Konsernin toimintasegmentit muodostuvat medialiiketoiminnasta sekä näkyvyys- ja painoliiketoiminnasta.
Medialiiketoiminta: Sanomalehti Karjalainen Oy, Karelia Viestin Oy ja
Pohjois-Karjalan Paikallismediat Oy. Tilikauden aikana
Pogostan Sanomat Oy, Lieksan Lehti Oy, Ylä-Karjala Oy ja
Keski-Karjalan Kustannus Oy sulautuivat Pohjois-Karjalan Paikallismediat Oy:öön.
Näkyvyys- ja painoliiketoiminta: PunaMusta Oy, Forssan Kirjapaino Oy, PunaMusta Digital Oy, PunaMusta Pixmill Oy,
Pixmill Estonia Oü, Profilight Oy ja Gredi Oy.
Muut toiminnot pitävät sisällään emoyhtiötoiminnot, arvopaperikaupan ja kiinteistöjen vuokraustoiminnan.
Osakeyhtiölain ja yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiön ylintä operatiivista päätösvaltaa käyttää hallitus.
Ylin operatiivinen päätöksentekijä ei seuraa segmenttikohtaisesti varoja ja velkoja.
Toimintasegmentit Media- Näkyvyys- ja Muut
2021
liiketoiminta
painoliiketoiminta
toiminnot
Konsernierät
Konserni
Tulostiedot
Myynti konsernin ulkopuolelle
Tavaramyynti 19 275 512,34 19 275 512,34
Palveluiden myynti 86 714 415,75 48 004,36 86 762 420,11
Myynti konsernin ulkopuolelle yhteensä 19 275 512,34 86 714 415,75 48 004,36 106 037 932,45
Konsernin sisäinen myynti 78 970,84 9 878 829,27 2 881 300,00 -12 839 100,11 0,00
Liikevaihto yhteensä 19 354 483,18 96 593 245,02 2 929 304,36 -12 839 100,11 106 037 932,45
Liikevoitto 1 928 438,25 -2 860 283,86 -903 098,48 -1 834 944,09
Rahoitustuotot ja -kulut 10 785,69 -288 489,37 7 245 556,08 6 967 852,40
Voitto ennen tuloveroja 1 939 223,94 -3 148 773,23 6 342 457,60 5 132 908,31
Tuloverot
-49 218,98
-2 096 460,50
1 548 405,84
-597 273,64
Tilikauden voitto
192 382,44
-2 060 238,88
6 403 491,11
4 535 634,67
Investoinnit 198 230,86 3 489 268,06 7 669 754,87 11 357 253,79
Poistot 367 261,04 7 471 413,46 1 364 130,59 -104 360,60 9 098 444,49
Toimintasegmentit Media- Näkyvyys- ja Muut
2020
liiketoiminta
painoliiketoiminta
toiminnot
Konsernierät
Konserni
Tulostiedot
Myynti konsernin ulkopuolelle
Tavaramyynti 19 315 924,43 19 315 924,43
Palveluiden myynti 83 478 530,66 40 569,23 83 519 099,89
Myynti konsernin ulkopuolelle yhteensä 19 315 924,43 83 478 530,66 40 569,23 102 835 024,32
Konsernin sisäinen myynti 109 903,22 9 127 155,15 2 439 000,00 -11 676 058,37 0,00
Liikevaihto yhteensä 19 425 827,65 92 605 685,81 2 479 569,23 -11 676 058,37 102 835 024,32
Liikevoitto 1 834 655,12 -4 110 600,86 -218 136,35 -2 494 082,09
Rahoitustuotot ja -kulut 9 489,03 -375 975,83 4 104 118,06 -2 000 000,00 1 737 631,26
Voitto ennen tuloveroja 1 844 144,15 -4 486 576,69 3 885 981,71 -2 000 000,00 -756 450,83
Tuloverot
-2 873,67
-162 224,64
235 386,43
70 288,12
Tilikauden voitto
3 457,82
-1 381 465,26
691 844,73
-686 162,71
Investoinnit 180 192,89 3 089 145,24 1 743 380,12 5 012 718,25
Poistot 329 366,33 8 707 136,29 1 421 263,86 10 457 766,48
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 24(58)
Maantieteelliset myyntitiedot
Konsernin maantieteellinen ulkoinen myynti on esitetty asiakkaan maantieteellisen sijainnin mukaan.
Muu Muut
2021 Suomi Eurooppa Venäjä USA maat Konserni
Liikevaihto 104 246 815,35 1 754 992,58 23 718,52 12 406,00 106 037 932,45
Muu
Muut
2020
Suomi
Eurooppa
Venäjä
USA
maat
Konserni
Liikevaihto 98 217 060,52 3 380 636,31 1 212 956,74 23 682,73 688,02 102 835 024,32
Myyntituotot tuoteryhmittäin/ulkoinen liikevaihto
2021 2020
Medialiiketoiminta
Tilausmyynti 10 924 899,89 11 156 609,86
Ilmoitusmyynti 8 342 809,80 8 149 811,42
Palvelujen myynti, muu myynti 7 802,65 9 503,15
Näkyvyys- ja painoliiketoiminta
Painotoiminnot 74 101 445,84 73 436 147,70
Palvelujen myynti, muu myynti 12 612 969,91 10 042 382,96
Konsernissa tuotot liiketoimista yhdenän yksittäisen ulkoisen asiakkaan kanssa eivät ylitä 10 prosenttia yhteisön tuotoista.
Medialiiketoiminnan tilausmyynnin osuus saaduista ennakoista 2021 2020
Tilausmyynti 10 924 899,89 11 156 609,86
Kirjattu tilausmyyntiennakoista 1 590 480,44 1 640 874,59
Tilikauden aikanen myynti 9 334 419,45 9 515 735,27
Yli vuoden kestävien sopimusten jäljellä oleville täyttämättömille suoritusvelvoitteille kohdistuva transaktiohinta
Digitaaliset palvelut 2021 2020
1-12 kk 48 120,00
yli 12 kk 23 340,00
Myyntituotot liiketoiminnoittain/ulkoinen liikevaihto (miljoonaa euroa)
1-12/2021
1-12/2020
MUUTOS
Medialiiketoiminta
Sisältöliikevaihto
10,9
11,2
-0,2
Mediamyynnin liikevaihto
8,3
8,1
0,2
Muu myynti
0,0
0,0
0,0
Ulkoinen liiikevaihto yht.
19,3
19,3
0,0
Näkyvyys- ja painoliiketoiminta
Painamisen liikevaihto
74,1
73,4
0,7
Palveluliikevaihto
12,6
10,0
2,6
Ulkoinen liiikevaihto yht.
86,7
83,5
3,2
Muu toiminta
0,0
0,0
0,0
Konserni yhteen
106,0
102,8
3,2
Konsernin henkilökunta keskimäärin tilikaudella
2021 2020
Medialiiketoiminta 101 103
Näkyvyys- ja painoliiketoiminta 512 539
Muut toiminnot 32 27
Yhteensä 644 669
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 25(58)
2. Hankitut ja myydyt liiketoiminnot
Hankinnat
Vuosi 2021
PunaMusta Media Oyj osti 30.4.2021 visuaalisiin kokonaisratkaisuihin erikoistuneen Profilight Oy:n osakekannasta 70%.
Osakkeiden nettovelaton kauppahinta oli 1,6 miljoonaa euroa. Profilight Oy raportoidaan osana näkyvyys- ja painoliiketoimintaa.
Hankinta-ajankohtana kirjattu määräysvallattomien omistajien osuus hankinnan kohteessa oli 0,2MEUR, joka vastaa
hankintahetkellä 30% hankitun yhtiön nettovarallisuudesta käyvin arvoin arvostettuna.
Konsernin hallussa ei ollut yhtiön osakkeita ennen yrityskauppaa ja osakkeet vaihtoivat omistajaa kaupantekopäivänä.
Kauppaan sisältyy mahdollinen, enintään 1,0 miljoonan euron lisäkauppahinta, jos asetetut kasvutavoitteet v. 2022-2023 saavutetaan.
Yrityskauppa vahvistaa konsernin näkyvyyspalvelujen asemaa markkinoilla tuoden uusia näkyvyyskanavia palveluvalikoimaan.
Investoinnin avulla konserni vahvistaa asemaansa palveluntarjoajana markkinointiprosessin kaikissa vaiheissa.
PunaMusta Media Oyj osti 30.9.2021 digitaaliseen aineiston- ja brändinhallintaan erikoistuneen Gredi Oy:n koko osakekannan.
Osakkeiden nettovelaton kauppahinta oli 4,0 miljoonaa euroa. Gredi Oy raportoidaan osana näkyvyys- ja painoliiketoimintaa.
Konsernin hallussa ei ollut yhtiön osakkeita ennen yrityskauppaa ja osakkeet vaihtoivat omistajaa kaupantekopäivänä.
Kauppahintaan ei sisältynyt lisäkauppahintaelementtejä.
Yrityskauppa vahvistaa konsernin digitaalisten liiketoimintojen kasvua ja vahvistaa konsernin asemaa asiakkaiden brändiarvon kasvattajana.
Konsernin näkyvyys- ja painoliiketoimintaan kuuluva PunaMusta Oy osti 1.9.2021 Unigrafia Oy:n liiketoiminnan.
Hankintameno oli 0,05 miljoonaa euroa, joka kirjautuu kokonaisuudessaan liikearvoksi. Unigrafia-liiketoiminta raportoidaan
osana näkyvyys- ja painoliiketoimintaa. Hankinnalla konserni jatkaa pitkäaikaista yhteistyötä Unigrafia Oy:n kanssa.
Kaupalla ei ollut olennaista vaikutusta konsernin liikevaihtoon tai tulokseen. Kauppahintaan ei sisältynyt lisäkauppahintaelementtejä.
Alla olevissa taulukoissa on esitetty tiivistetysti määrät Unigrafia Oy:n liiketoiminnasta ja Profilight Oy:stä sekä Gredi Oy:stä maksetuista vastikkeista,
yrityshankintojen rahavirtavaikutuksista sekä varojen ja velkojen arvoista hankintahetkellä.
Profilight Oy
Gredi Oy
Unigrafia Oy
Vastike MEUR MEUR MEUR
Hankintameno ml. lisäkauppahinta 2,4 4,2 0,1
Kokonaishankintameno 2,4 4,2 0,1
Yrityshankinnan rahavirtavaikutus MEUR MEUR MEUR
Maksettu hankinta 1,6 4,2 0,1
Hankitut rahavarat 0,0 0,3 0
Yrityshankinnan rahavirtavaikutus yhteensä 1,6 3,9 0,1
Hankittujen varojen ja vastattavaksi otettujen velkojen arvot hankintahetkellä olivat seuraavat:
MEUR MEUR MEUR
Aineettomat hyödykkeet 0,0 0,3 0,0
Asiakassuhteet (sis.muihin aineettomiin hyödykkeisiin) 0,2 0,7 0,0
Brändi (sis.muihin aineettomiin hyödykkeisiin) 0,0 0,1 0,0
Aineelliset hyödykkeet 0,5 0,0 0,0
Käyttöoikeusomaisuuserä 0,1 0,1 0,0
Sijoitukset 0,0 0,0 0,0
Vaihto-omaisuus 0,1 0,0 0,0
Myyntisaamiset ja muut saamiset 0,2 0,3 0,0
Rahavarat 0,0 0,3 0,0
Varat yhteensä 1,1 1,9 0,0
Rahoitusvelat 0,0 0,0 0,0
Ostovelat ja muut velat 0,4 0,8 0,0
Varaukset ja velat yhteen 0,4 0,8 0,0
Nettovarallisuus yhteensä 0,7 1,1 0,0
Liikearvo 1,9 3,1 0,1
Aineettomien hyödykkeiden ja myyntisaamisten käypään arvoon ei sisältynyt riskiä hankintojen osalta.
Unigrafia Oy:n hankinnasta syntyi 0,05 miljoonan euron liikearvo, joka perustuu pääasiassa liiketoimintaa osaavaan henkilöstön arvoon.
Profilight Oy:n hankinnasta syntynyt 1,9 miljoonan euron liikearvo ja Gredi Oy:n hankinnasta syntynyt 3,1 miljoonan euron liikearvo koostuu odotettavissa
olevista tuotto- ja kulusynergioista ja henkilöstön osaamisen arvosta.
Hankittujen yhtiöiden konsernissa oloajan liikevaihdot n. 1,8 miljoonaa euroa ja tulos n. -0,04 miljoonaa euroa sisältyvät konsernin vuoden 2021 laajaan
tuloslaskelmaan. Jos tilikauden aikana hankitut liiketoiminnat olisi yhdistelty konsernitilinpäätökseen tilikauden 2021 alusta lähtien,
olisi konsernin liikevaihto kasvanut arviolta 3,5 miljoonaa euroa ja tulos pysynyt samalla tasolla.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 26(58)
Vuosi 2020
Konsernin näkyvyys- ja painoliiketoimintaan kuuluva PunaMusta Oy osti helmikuussa Streamlog Oy:n konkurssipesän palveluliiketoiminnan.
Hankintameno oli 0,1 miljoonaa euroa, joka kirjautuu lähes kokonaisuudessaan liikearvoksi. SmartLogistics-liiketoiminta raportoidaan
osana näkyvyys- ja painoliiketoimintaa. Hankinnalla konserni laajensi varastointiliiketoimintoja. Kaupalla ei ollut olennaista vaikutusta
konsernin liikevaihtoon tai tulokseen. Kauppahintaan ei sisältynyt lisäkauppahintaelementtejä.
PunaMusta Media Oyj osti suurkuva- ja näkyvyyspalveluihin erikoistuneen Pixmill Group Oy:n koko osakekannan 31.3.2020
Osakkeiden nettovelaton kauppahinta oli 3,2 miljoonaa euroa. Pixmill Group Oy raportoidaan osana näkyvyys- ja painoliiketoimintaa.
Yrityskauppa vahvistaa merkittävästi konsernin näkyvyyspalveluiden kasvua ja mahdollistaa laajan palvelutarjonnan asiakkaille.
Konsernin hallussa ei ollut yhtiön osakkeita ennen yrityskauppaa ja osakkeet vaihtoivat omistajaa kaupantekopäivänä.
Kauppahintaan ei sisältynyt lisäkauppahintaelementtejä.
Alla olevissa taulukoissa on esitetty tiivistetysti määrät Streamlog Oy:n print-liiketoiminnasta ja Pixmill Group Oy:stä maksetuista vastikkeista,
yrityshankintojen rahavirtavaikutuksista sekä varojen ja velkojen arvoista hankintahetkellä.
Streamlog Oy Pixmill Group Oy
Vastike MEUR MEUR
Hankintameno 0,1 1,5
Kokonaishankintameno 0,1 1,5
Yrityshankinnan rahavirtavaikutus MEUR MEUR
Maksettu hankinta 0,1 1,5
Hankitut rahavarat 0,0 0,5
Yrityshankinnan rahavirtavaikutus yhteensä 0,1 1,1
Hankittujen varojen ja vastattavaksi otettujen velkojen arvot hankintahetkellä olivat seuraavat:
MEUR MEUR
Aineettomat hyödykkeet 0,0 0,0
Asiakassuhteet (sis.muihin aineettomiin hyödykkeisiin) 0,0 0,5
Brändi (sis.muihin aineettomiin hyödykkeisiin) 0,3
Aineelliset hyödykkeet 0,1 2,5
Sijoitukset 0,0 0,0
Vaihto-omaisuus 0,0 0,2
Myyntisaamiset ja muut saamiset 0,0 0,9
Rahavarat 0,0 0,5
Varat yhteensä 0,1 5,0
Rahoitusvelat 0,0 4,0
Ostovelat ja muut velat 0,0 1,5
Varaukset ja velat yhteen 0,0 5,5
Nettovarallisuus yhteensä 0,1 -0,5
Liikearvo 0,1 2,1
Aineettomien hyödykkeiden ja myyntisaamisten käypään arvoon ei sisältynyt riskiä hankintojen osalta.
Streamlog Oy:n hankinnasta syntyi 0,1 miljoonan euron liikearvo, joka perustuu pääasiassa liiketoimintaa osaavaan henkilöstön arvoon.
Pixmill Group Oy:n hankinnasta syntynyt 2,1 miljoonan euron liikearvo koostuu odotettavissa olevista tuotto- ja kulusynergioista ja
henkilöstöstä.
Hankittujen yhtiöiden konsernissa oloajan liikevaihdot n. 4,6 miljoonaa euroa ja tulos n. -0,6 miljoonaa euroa sisältyvät konsernin vuoden 2020 laajaan
tuloslaskelmaan. Jos tilikauden aikana hankitut liiketoiminnat olisi yhdistelty konsernitilinpäätökseen tilikauden 2020 alusta lähtien,
olisi konsernin liikevaihto kasvanut arviolta 6,0 miljoonaa euroa ja tulos heikentynyt arviolta 0,3 miljoonaa euroa.
Myynnit
Konsernilla ei ollut myytyjä toimintoja vuosina 2021 ja 2020.
3. Liiketoiminnan muut tuotot
2021 2020
Vuokratuotot sijoituskiinteistöistä 36 894,84 36 820,32
Muut aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot 28 317,62 616 900,96
Vuokratuotot asunto- ja liikehuoneistoista 295 023,10 301 977,26
Paperinkeräys 1 265 510,37 1 263 377,43
Painolevyt ja kehiteliuokset 292 561,12 99 815,99
Muut 601 016,30 420 160,91
Yhteensä 2 519 323,35 2 739 052,87
Konserni sai vuonna 2021
koronatukia noin 347 200 euroa Suomen valtiolta sekä muilta instansseilta.
Tuet on kirjattu vuoden 2021 tulokseen. Summa sisältyy kohtaan "Muut".
Vuonna 2020 maksettiin koronatukia noin 140 000 euroa ja kirjattiin tulokseen noin 120 000 euroa.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 27(58)
4. Liiketoiminnan muut kulut
2021 2020
Sijoituskiinteistöjen hoitokulut 11 974,61 9 520,17
Henkilösivukulut 735 489,40 765 095,18
Toimitila-, tuotantokone- ja toimitukselliset kulut 8 904 385,72 8 295 854,16
Tiedonsiirto-, atk-, konttori- ja markkinointikulut 5 274 415,89 4 926 941,19
Auto- , matkustus-, edustus- ja neuvottelukulut 869 588,87 889 246,38
Vakuutukset 266 360,21 266 637,26
Muut kulut 834 067,16 794 335,57
Maksetut palkkiot
Tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy
Tilintarkastuspalkkiot 210 459,92 185 583,01
Veroneuvonta 4 950,00
Muut palkkiot 3 712,50 61 335,00
Yhteensä 17 115 404,28 16 194 547,92
5. Poistot ja arvonalentumiset
2021 2020
Poistot hyödykeryhmittäin
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat oikeudet 1 249 472,23 1 045 885,47
Yhteensä 1 249 472,23 1 045 885,47
Arvonalentumiset
Aineettomat hyödykkeet 316 929,83 954 928,00
Yhteensä 316 929,83 954 928,00
Aineelliset hyödykkeet
Rakennukset 1 706 387,47 1 714 585,65
Sijoituskiinteistöt 19 051,92 19 051,92
Koneet ja kalusto 4 041 277,57 4 227 059,75
Käyttöoikeusomaisuus 1 765 325,47 2 496 255,69
Yhteensä
7 532 042,43 8 456 953,01
Poistot ja arvonalentumiset yhteen 9 098 444,49 10 457 766,48
6. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
2021 2020
Palkat 29 496 735,88 28 707 908,50
Eläkekulut – maksupohjaiset järjestelyt 5 110 745,88 4 334 204,47
Muut henkilösivukulut 1 110 460,82 862 413,24
Yhteensä 35 717 942,58 33 904 526,21
Segmenttikohtaiset henkilöstömäärät esitetään liitetiedossa 1. Segmentti-informaatio
Johdon työsuhde-etuudet esitetään kohdassa 24. Lähipiiritapahtumat.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 28(58)
7. Rahoitustuotot ja -kulut
2021 2020
Rahoitustuotot
Osinkotuotot osakkeista ja muista pitkäaikaisista sijoituksista 2 643 137,34 317,00
Korkotuotot pitkäaikaisista sijoituksista 1 938,37 6 851,25
Arvonmuutokset käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavista
rahoituseristä
Korkotuotot lainoista ja saamisista 47 940,19 100 865,29
2 693 015,90 108 033,54
Liikevoiton yläpuolella oleviin eriin sisältyy valuuttakurssitappioita 23 619,34 euroa vuonna 2021 ja valuuttakurssitappioita
46 282,96 euroa vuonna 2020.
Rahoituskulut
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostetuista veloista 543 324,58 524 874,24
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut
47 210,56 79 697,90
Arvonalentumiset
25 295,00
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
Myyntivoitot 299 767,44
Saadut osingot 1 159 080,20 649 045,57
Arvonmuutokset 3 431 819,00 1 585 124,29
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavien rahoitusvarojen muutos 4 890 666,64 2 234 169,86
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä
6 967 852,40 1 737 631,26
8. Tuloverot
2021 2020
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero 181 041,00 131 020,51
Edellisten tilikausien verot -746,00 0,00
Laskennallisten verojen muutos 416 979,00 -201 308,67
Verot tuloslaskelmalla ovat 597 273,64 -70 288,16
Tulos ennen veroja 5 132 909,00 -756 450,93
Hankittujen yhtiöiden tulos ennen veroja ennen yhdistämistä konserniin -49 180,69
Verovapaat tulot -3 939 033,31 -1 365 882,55
Vähennyskelvottomat kulut 1 914 127,05 444 492,89
Koulutusvähennykset -15 480,48 -6 388,17
Tilikauden vahvistamattomat tappiot 116 663,79 1 201 984,43
Hyllypoistot ja käytetyt vahvistetut tappiot -789 986,40 129 572,80
Vahvistetut tappiot, joista uudelleenarvioidut laskennalliset verot 531 795,00 -8 300,00
Muut erot 88 286,99 9 530,73
2 990 100,95 -351 440,80
josta verot laskettuna kotimaan verokannalla 598 019,64 -70 288,16
Verot aikaisemmilta tilikausilta -746,00 0,00
Verot tuloslaskelmassa 597 273,64 -70 288,16
9. Osakekohtainen tulos
2021 2020
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto 4 518 858,59 -700 640,55
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
tilikauden aikana 12 517 360 12 517 360
Laimentamaton osakekohtainen tulos (EUR/osake) 0,36 -0,06
Konsernilla ei ole laimentavia kantaosakkeiden määrää lisääviä osaketekijöitä.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 29(58)
10. Aineettomat hyödykkeet
Enn.maksut ja
Aineettomat
Aineettomat
keskeneräiset
hyödykkeet
oikeudet
Liikearvo
hankinnat
yhteen
Hankintameno 1.1.2021
8 355 853,55
6 436 086,84
283 544,97
15 075 485,36
Lisäykset
1 707 272,61
50 000,00
11 116,00
1 768 388,61
Hankitut tytäryhtiöt
949 228,72
4 983 394,37
5 932 623,09
Vähennykset
-52 810,00
-283 544,97
-336 354,97
Siirrot erien välillä
57 776,23
-57 776,23
0,00
Hankintameno 31.12.2021
11 017 321,11
11 411 704,98
11 116,00
22 440 142,09
Kertyneet poistot ja
arvonalennukset 1.1.2021
-4 795 250,81
-954 928,00
-5 750 178,81
Kert.poistot hankituista tytäryht.
Vähennysten ja siirtojen
kertyneet poistot
52 810,00
52 810,00
Tilikauden poisto
-1 249 472,23
-1 249 472,23
Arvonalennukset
-316 929,83
0,00
-316 929,83
Kertyneet poistot
31.12.2021
-6 308 842,87
-954 928,00
-7 263 770,87
Kirjanpitoarvo
1.1.2021
3 560 602,74
5 481 158,84
283 544,97
9 325 306,55
Kirjanpitoarvo
31.12.2021
4 708 478,24
10 456 776,98
11 116,00
15 176 371,22
Enn.maksut ja
Aineettomat
Aineettomat
keskeneräiset
hyödykkeet
oikeudet
Liikearvo
hankinnat
yhteen
Hankintameno 1.1.2020
7 237 110,82
4 318 729,10
6 750,00
11 562 589,92
Lisäykset
237 442,73
64 201,65
283 544,97
585 189,35
Hankitut tytäryhtiöt
881 300,00
2 053 156,09
2 934 456,09
Vähennykset
-6 750,00
-6 750,00
Siirrot erien välillä
0,00
Hankintameno 31.12.2020
8 355 853,55
6 436 086,84
283 544,97
15 075 485,36
Kertyneet poistot ja
arvonalennukset 1.1.2020
-3 749 365,34
0,00
-3 749 365,34
Kert.poistot hank. tytäryht.
Vähennysten ja siirtojen
kertyneet poistot
Tilikauden poisto
-1 045 885,47
-1 045 885,47
Arvonalennukset
-954 928,00
-954 928,00
Kertyneet poistot
31.12.2020
-4 795 250,81
-954 928,00
-5 750 178,81
Kirjanpitoarvo
1.1.2020
3 487 745,48
4 318 729,10
6 750,00
7 813 224,58
Kirjanpitoarvo
31.12.2020
3 560 602,74
5 481 158,84
283 544,97
9 325 306,55
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 30(58)
Liikearvon kohdistaminen ja arvonalentumistestaus
Konsernin liikearvo testataan liiketoimintatasolla. Konsernin liikearvo kohdistuu näkyvyys- ja painoliiketoimintaan.
Tehdyistä yritysjärjestelyistä johtuen näkyvyys- ja painoliiketoiminnan testattu rahavirtaa tuottava yksikkö muodostuu yhdestä
kokonaisuudesta: näkyvyys- ja painoliiketoiminnasta.
Liiketoimintojen yhdistämisissä muodostunut liikearvo jakaantuu arvonalentumistestauksessa seuraavasti:
(1000 euroa) 2021 2020
Näkyvyys- ja painoliiketoiminta 10 515 5 481
Tasearvo 31.12. 10 515 5 481
Liikearvon täsmäytyslaskelma
(1000 euroa) 2021 2020
Tasearvon kauden alussa 5 481 4 319
Hankitut liiketoiminnot 5 033 2 118
Arvonalennus 0 -955
Tasearvo kauden lopussa 10 515 5 481
Liikearvo on muodostunut vuosina 2017-2021 hankituista tytäryhtiöistä sekä liiketoiminnoista. Arvonalentumistarvetta on testattu vuoden
2021 lopussa.
Rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat rahamäärät perustuvat käyttöarvolaskelmiin, jotka on laadittu
käyttäen diskonttattuja rahavirtaennusteita. Käyttöarvolaskelmissa käytetyt keskeiset oletukset ovat diskonttokorko,
terminaaliarvon kasvu, seuraavan vuoden budjetti ja johdon laatimat taloudelliset suunnitelmat vuosiksi 2023-2024.
Kassavirrat on ennustettu 3 vuodeksi sisältäen terminaaliarvon. Terminaaliarvon rahavirrat on arvioitu arvonalennustestauksen
yhteydessä varovasti ilman kasvua, kasvuprosentin ollessa 0 % (0 %). Arvonalentumistestauksessa käytetyt tulevaisuuden rahavirta-arviot
perustuvat konsernin johdon hyväksymiin rahavirtaa tuottavien yksiköiden taloudellisiin suunnitelmiin.
Diskonttokorkona on käytetty yhtiölle määritettyä keskimääräistä pääoman tuottovaatimusta (WACC). Tuottovaatimuksen
laskentakomponentit ovat riskitön tuottoprosentti, toimialan oletettu luottoriskipreemio, markkinariskipreemio,
korkoriskipreemio, oman pääoman betakerroin ja kustantamoista ja painotaloista muodostetun vertailuryhmän pääomarakenne.
Laskelmissa käytetty WACC ennen veroja oli 15,03 % (15,12 %).
Arvonalentumistestauksen perusteella rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä ylitti kirjanpitoarvon
eikä arvonalentumistappioita kirjattu. Arvonalennustestauksen yhteydessä suoritettiin herkkyysanalyysit.
Mikäli WACC verojen jälkeen nousisi 2,3 prosenttiyksikköä, kerrytettävissä olevat rahamäärät olisivat yhtä suuret kuin kirjanpitoarvo.
1,1 prosenttiyksikön lasku vuotuisissa liikevoitoissa johtaisi siihen, että kerrytettävissä olevat rahamäärät vastaisivat kirjanpitoarvoa.
Terminaaliarvon kasvun laskeminen nollaan ei aiheuta muutosta.
Herkkyysanalyysit osoittavat liikearvon olevan melko herkkä oletuksissa tapahtuville muutoksille ja
oletuksissa tehtävät suuremmat negatiivisest muutokset aiheuttaisivat arvonalennustilanteen. Vastaavasti terminaaliarvon kasvu
pienenisi herkkyyttä arvonalennuksen suhteen.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 31(58)
11. Aineelliset hyödykkeet
Muut
Enn.maksut ja
Aineelliset
Muut
Koneet ja
aineelliset
keskeneräiset
hyödykkeet
Maa-alueet rakennukset kalusto hyödykkeet
hankinnat
yhteen
Hankintameno 1.1.2021 1 320 942,54 52 097 207,48 93 729 624,99 319 984,64 997 219,53 151 299 391,83
Lisäykset 675 642,44 3 328 690,00 802,74 163 487,15 4 168 622,33
Hankitut tytäryhtiöt 387 088,32 0,00 387 088,32
Vähennykset
-4 289 510,38
-864 219,53
-5 153 729,91
Siirrot erien välillä
Hankintameno 31.12.2021 1 320 942,54 52 772 849,92 93 155 892,93 320 787,38 296 487,15 150 701 372,57
Kertyneet poistot ja
arvonalennukset 1.1.2021 -23 640 354,96 -75 175 618,67 -98 815 973,63
Kert.poistot hankituista tytäryht. 0,00 0,00
Vähennysten ja siirtojen
kertyneet poistot 0,00 4 231 297,42 4 231 297,42
Tilikauden poisto -1 706 387,47 -4 041 277,57 -5 747 665,04
Kertyneet poistot
31.12.2021 -25 346 742,43 -74 985 598,82 -100 332 341,25
Kirjanpitoarvo
1.1.2021 1 320 942,54 28 456 852,52 18 554 006,32 319 984,64 997 219,53 49 649 005,55
Kirjanpitoarvo
31.12.2021 1 320 942,54 27 426 107,49 18 170 294,11 320 787,38 296 487,15 47 534 618,67
Tuotannon koneiden ja
laitteiden kirjanpitoarvo
1.1.2021 16 970 886,82
31.12.2021 16 241 673,83
Muut
Enn.maksut ja
Aineelliset
Muut
Koneet ja
aineelliset
keskeneräiset
hyödykkeet
Maa-alueet rakennukset kalusto hyödykkeet
hankinnat
yhteen
Hankintameno 1.1.2020 1 320 942,54 52 289 213,04 97 302 180,41 319 984,64 67 071,20 151 299 391,83
Lisäykset 379 598,91 1 629 189,20 997 219,53 3 006 007,64
Hankitut tytäryhtiöt 0,00 152 547,11 152 547,11
Vähennykset -571 604,47 -5 354 291,73 -67 071,20 -5 992 967,40
Siirrot erien välillä
0,00
Hankintameno 31.12.2020 1 320 942,54 52 097 207,48 93 729 624,99 319 984,64 997 219,53 148 464 979,18
Kertyneet poistot ja
arvonalennukset 1.1.2020 -22 501 761,07 -75 708 636,64 -98 210 397,71
Kert.poistot hank. tytäryht. 0,00 0,00
Vähennysten ja siirtojen
kertyneet poistot 575 991,76 4 760 077,72 5 336 069,48
Tilikauden poisto -1 714 585,65 -4 227 059,75 -5 941 645,40
Kertyneet poistot
31.12.2020 -23 640 354,96 -75 175 618,67 -98 815 973,63
Kirjanpitoarvo
1.1.2020 1 320 942,54 29 787 451,97 21 593 543,77 319 984,64 67 071,20 53 088 994,12
Kirjanpitoarvo
31.12.2020 1 320 942,54 28 456 852,52 18 554 006,32 319 984,64 997 219,53 49 649 005,55
Tuotannon koneiden ja
laitteiden kirjanpitoarvo
1.1.2020 20 571 453,82
31.12.2020 16 970 886,82
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 32(58)
Sijoituskiinteistöt 2021 2020
Kirjanpitoarvo tilikauden alussa 41 798,47 60 850,39
Lisäykset
Poistot -19 051,92 -19 051,92
Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät
Kirjanpitoarvo tilikauden lopussa 22 746,55 41 798,47
Sijoituskiinteistön 31.12.2021 käypä arvo on (taso 2) noin 0,5 miljoonaa euroa ja sen arvo perustuu ulkopuoliseen
arvonmääritykseen (ulkopuolinen LKV-arvio).
Sijoituskiinteistö poistetaan tasapoistoin. Eri vaiheissa tehtyjen hankintojen poistoajat ovat 20-40 vuotta.
Hankintameno 1.1. 455 293,14 455 293,14
Kertyneet poistot 1.1. 413 494,67 394 442,75
tilikauden poisto 19 051,92 19 051,92
Kertyneet poistot 31.12. 432 546,59 413 494,67
Kirjanpitoarvo tilikauden lopussa 22 746,55 41 798,47
12. Osuudet osakkuusyrityksissä
2021 2020
Tilikauden alussa 22 943,10 22 943,10
Tilikauden lopussa 22 943,10 22 943,10
Tiedot konsernin osakkuusyrityksistä sekä niiden yhteenlasketut varat, velat, liikevaihto ja voitto/tappio:
Koti- Varat Velat Liikevaihto Voitto/tappio Omistusosuus
2021 paikka %
Väli-Suomen Media Oy Jyväskylä 507 129,57 350 907,66 1 738 030,00 6 773,57 25
Koti- Varat Velat Liikevaihto Voitto/tappio Omistusosuus
2020 paikka %
Väli-Suomen Media Oy Jyväskylä 431 215,82 281 767,48 1 510 578,22 592,40 25
13. Osakkeet ja muut pitkäaikaiset sijoitukset sekä käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat rahoitusvarat
Alla olevassa taulukossa on esitetty rahoitusvarojen arvostusperiaatteet ja käyvät arvot.
2021 2021 2020 2020
Pitkäaikaiset rahoitusvarat Kirjanpitoarvo Käypä arvo Kirjanpitoarvo Käypä arvo
Osakkeet ja muut pitkäaikaiset sijoitukset
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvarat, hierarkiataso 3 62 500,00 62 500,00 62 500,00 62 500,00
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitus-
varat 436 249,22 483 555,12
Yhteensä 498 749,22 62 500,00 546 055,12 62 500,00
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvarat, hierarkiataso 1 18 012 679,60 18 012 679,60 15 526 160,60 15 526 160,60
Ylläolevista käypään arvoon arvostetuista myytävissä olevista rahoitusvaroista ja kaupankäyntitarkoituksessa pidettävistä varoista
luokitellaan hierarkiatason 1 mukaisiksi 18 012 679,60 euroa (v. 2020 15 526 160,60 euroa), jolloin käyvät arvot perustuvat täysin samanlaisten
omaisuuserien tai velkojen noteerattuihin hintoihin toimivilla markkinoilla. Hierarkiatason 3 mukaisiksi luokitellaan 62 500,00 euroa
(v. 2020 62 500,00 euroa).
Hierarkiatason 3 arvostustaso on määritetty perustuen samankaltaisten omaisuuserien markkinoilla
vallitsevaan pyyntihintaan. Käypä arvo on määritetty tilinpäätöshetkellä vallitsevan tuoreimman markkinatiedon perusteella arvostaen
omaisuuserä hieman keskihintaa matalampaan arvoon.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 33(58)
Keskimääräinen markkinahinta eur Yhtiön käyttämä arvostus eur
Arvostusperiaatteet/kpl 3 600,00 2 500,00
Hierarkiatason 3 käypien arvojen täsmäytyslaskelma
2021 2020
Käypä arvo 1.1. 62 500,00 62 500,00
Tulosvaikutteisesti kirjatut arvonalennukset 0,00 0,00
Käypä arvo 31.12. 62 500,00 62 500,00
Osakkeet ja muut pitkäaikaiset sijoitukset sisältävät noteeraamattomien yhtiöiden osakkeita yhteensä 498 749,22
euroa, joista
asunto-osakehuoneiston maksueriä 181 667,66 euroa.
Noteeraamattomien yhtiöiden osakkeista 254 581,56 euroa on sellaisia,
joiden käypää arvoa ei ole voitu luotettavasti määrittää. Nämä osakkeet on arvostettu hankintamenoon, koska käytettävissä
olevat tiedot markkinoilla tehdyistä vähäisistä kaupoista eivät asetu riittävän pienelle vaihteluvälille muodostaakseen
luotettavan perustan osakkeen käyvän arvon määritykselle.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettujen rahoitusvarojen täsmäytyslaskelma
2021 2020
Hankintameno tilikauden alussa 483 555,12 464 584,78
Lisäykset 16 439,43 39 245,33
Vähennykset -63 745,33 -20 274,99
Kirjanpitoarvo tilikauden lopussa 436 249,22 483 555,12
14. Laskennalliset verosaamiset ja –velat
2021 2020
Poistoerot ja muut vapaaehtoiset varaukset 3 604 731,94 3 602 540,08
Arvopapereiden käyvän arvon arvostus 232 244,02 0,00
Asiakassuhteet 445 933,07 407 869,83
Osakkeiden hankintamenon käyvän arvon kohdistukset 389 094,76 186 664,63
Muut erät 283 259,04 214 353,30
Vuokrasopimusvelkojen väliaikaiset erot -6 575,83 -76 223,25
Laskennallinen verovelka yhteen 4 948 686,99 4 335 204,61
Laskennalliset verosaamiset
Käyttöomaisuuden käyvän arvon arvostusero 5 089,24 12 097,46
Sisäisen katteen eliminointi 63 231,68 20 624,50
Verotuksessa vahvistetut tappiot 972 766,00 1 079 125,00
Laskennallinen verosaaminen yhteen 1 041 086,93 1 111 846,96
Laskennallisia verosaamisia on kirjattu verotuksessa vahvistetuista tappioista kolmen vuoden tulosennusteen perusteella.
Kirjaus perustuu lyhyen aikavälin tuloskehitysarvioon, jota pidemmältä aikavälillaskennallisia verosaamisia vahvistetuista tappioista
ei ole kirjattu. Verosaamisia on kirjattu vain siihen määrään asti kun on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa
tulosta, jota vastaan käyttämättömät verotukselliset tappiot voidaan hyödynä.
Verotuksessa vahvistetut tappiot 15 571 613,10 15 933 413,15
Käytetty tappioita -163 066,61 -1 133 476,77
Laskennallinen vero vahvistetuista tappioista 3 081 709,30 2 959 987,28
Kirjatut laskennalliset verot vahvistetuista tappioista 972 766,00 1 079 125,00
Kirjaamattomat laskennalliset verot hyllytetyistä poistoista 1 316 456,14 1 164 142,90
Kirjaamattomat laskennalliset verot vahvistamattomista tappiosta 0,00 156 928,32
Kirjaamattomat laskennalliset verot tappioista ja hyllytetyistä poistoista yhteensä 3 425 399,44 3 201 933,50
Konsernissa on verotuksessa vahvistettuja tappioita Forssan Kirjapaino Oy:ssä sekä Pixmill Group Oy:ssä.
Näiden tappioiden osalta on myös kirjattu laskennallista verosaamista.
Vahvistetut tappiot vanhenevat vuodesta 2022 eteenpäin.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 34(58)
15. Vaihto-omaisuus
2021 2020
Aineet ja tarvikkeet 4 731 459,40 3 359 599,49
Keskeneräiset tuotteet 840 816,54 755 273,78
Valmiit tuotteet/tavarat 44 905,19 57 370,79
Ennakkomaksut 42 950,43 0,00
Yhteensä 5 660 131,56 4 172 244,06
16. Myyntisaamiset ja muut saamiset
2021 2020
Pitkäaikaiset saamiset
Palautuskelpoiset liittymismaksut 93 530,99 93 530,99
Sähköliittymät 40 321,79 40 321,79
Kaukolämpöliittymät 27 520,00 27 520,00
Vesiliittymät 20 160,00 20 160,00
Pääomalaina 0,00 132 382,58
Lainasaamiset 75 962,23 47 388,37
Laskennalliset verosaamiset 1 041 086,93 1 111 846,96
Myyntisaamiset 139 212,99 139 212,99
Yhteensä 1 437 794,93 1 612 363,68
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset 13 822 233,08 10 344 982,75
Muut saamiset 2 946 241,64 1 669 633,56
Lainasaamiset 22 476,14 23 964,49
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset 18 644,08 425 207,01
Yhteensä 16 809 594,94 12 463 787,81
Myyntisaamisten käypä arvo ei merkittävästi poikkea kirjanpitoarvosta, koska saamiset ovat lyhytaikaisia.
Myyntisaamisten ikäjakauma ja selvitys luottotappioista esitetään kohdassa 21.
17. Rahavarat
2021 2020
Käteinen raha ja pankkitilit 2 916 630,24 6 027 156,92
18. Oma pääoma ja pääoman hallintaa koskevat liitetiedot
Osakkeiden Osake- Ylikurssi- Yhteensä
lukumäärä pääoma rahasto
1.1.2020 12 517 360 1 052 634,41 7 667 849,03 8 720 483,44
31.12.2020 12 517 360 1 052 634,41 7 667 849,03 8 720 483,44
31.12.2021 12 517 360 1 052 634,41 7 667 849,03 8 720 483,44
Osakepääoma: 2021 2020
Kpl EUR Kpl EUR
12 517 360 1 052 634,41 12 517 360 1 052 634,41
Osakkeiden enimmäismäärä on 12 517 360 kappaletta. Osakkeilla ei ole nimellisarvoa.
Kaikki liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu täysimääräisesti. Ylikurssirahasto on muodostettu vuoden 1987 osakeannin yhteydessä.
Osingot
Hallitus on esittänyt jaettavaksi osinkoa 0,18 euroa/kpl eli yhteensä 2 253 124,80 euroa.
Emoyhtiön jakokelpoiset varat ovat 28 541 965,01 euroa. Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden päättymisen jälkeen
ole tapahtunut olennaisia muutoksia. Yhtiön maksuvalmius on hyvä.
Konsernin pääoman hallinnan tavoitteena on varmistaa normaalit toimintaedellytykset ja kasvattaa pitkäaikaista omistaja-arvoa.
Pääomarakenteeseen vaikutetaan muun muassa osingonjaon kautta. PunaMusta Media Oyj noudattaa aktiivista
osinkopolitiikkaa. Osingonjaossa otetaan kuitenkin huomioon kannattavan kasvun vaatima rahoitus ja yhtiön tulevaisuuden
näkymät.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 35(58)
19. Korolliset velat
2021 2020
Pitkäaikaiset
Pankkilainat 17 171 565,96 16 942 645,79
Vuokrasopimusvelat 2 453 986,68 2 307 356,39
Muut korolliset pitkäaikaiset velat 12 908,67 111 917,48
19 638 461,31 19 361 919,66
Lyhytaikaiset
Pankkilainat
Yritystodistuslainat 8 000 000,00 4 500 000,00
Luottolimiitti 10 130 000,00 11 000 000,00
Osamaksuvelat 111 916,28
Pitkäaikaisten pankkilainojen lyhennykset 4 509 817,73 3 620 028,04
Vuokrasopimusvelat 1 267 060,56 2 101 061,23
Yhteensä 24 018 794,57 21 221 089,27
Rahoitusvelat
Euromääräiset pankkilainat 39 936 208,64 36 174 591,31
Yllämainitut pankkilainat ovat luonteeltaan vaihtuvakorkoisia. Lainat on arvostettu jaksotettuun hankintamenoon.
Niiden käypä arvo on kohtuullisen lähellä niiden kirjanpitoarvoa.
Konsernin korolliset velat ovat euromääräisiä.
Lyhytaikaisiin korollisiin velkoihin on pitkäaikaisten lainojen seuraavan vuoden lyhennysten lisäksi kirjattu
nostetut yritystodistuslainat, osamaksuvelkojen lyhennysosuudet sekä käytössä oleva luottolimiitti.
Konsernin muut pitkäaikaiset velat sisältävät työttömyysvakuutusrahaston omavastuuosuuden.
Vuokrasopimusvelkojen jakauma on esitetty tarkemmin liitetiedossa 22 vuokrasopimukset.
20. Ostovelat ja muut lyhytaikaiset korottomat velat
Lyhytaikaiset 2021 2020
Ostovelat 5 428 219,88 4 387 062,45
Saadut ennakot 1 871 591,72 1 928 246,13
Muut velat 2 114 155,82 1 581 356,60
Siirtovelat 7 013 012,09 6 103 242,24
Yhteensä 16 426 979,51 13 999 907,42
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät
Palkkajaksotukset 259 655,98 189 155,93
Lomapalkkajaksotukset ja sosiaalikulut 4 641 084,06 4 517 346,53
Verot 131 305,07 27 935,09
Tyel-jaksotukset 716 772,88 648 088,83
Korot 32 142,11 24 792,64
Muut siirtovelat 1 232 051,99 695 923,22
Yhteensä 7 013 012,09 6 103 242,24
Velkojen lyhytaikaisuudesta johtuen kirjanpitoarvot eivät merkittävästi poikkea käyvistä arvoista.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 36(58)
21. Rahoitusriskien hallinta
Konsernin riskienhallintavastuut noudattavat normaaleja liiketoimintavastuita. Liiketoimintayksiköt arvioivat säännöllisesti oman
toimintansa keskeisimpiä riskejä ja raportoivat niistä sekä suunnitelmistaan konsernin johdolle.
Markkinariski
Valuuttariski
Konsernin myyntituotot altistuvat jossain määrin valuuttakurssimuutosten aiheuttamalle valuuttariskille. Suurin osa konsernin
lyhytaikaisista saamisista on kuitenkin euroissa.
Tilinpäätöspäivänä yhtiöllä ei ollut merkittäviä avoimia valuuttapositioita, alla taulukko avoimista valuuttasaamisista.
Tilikauden aikaisella valuuttakurssien muutoksella, laskennalliset verot huomioiden, ei ole olennaista vaikutusta tilikauden tulokseen.
2021 2020
Valuutta Saamiset (1 000 euroa) Saamiset (1 000 euroa)
SEK 333 344
NOK 79 81
RUB 0 0
Korkoriski
Konserni altistuu euribor-sidonnaisten markkinakorkojen muutoksesta johtuvalle korkoriskille.
Konsernin korolliset nettovelat olivat noin 40,7 miljoonaa euroa. Pankkilainojen korot on sidottu 1, 3 ja 12 kk:n euribor-korkoihin.
Vuokrasopimusvelkojen osuus korollisista nettoveloista oli noin 3,7 miljoonaa euroa.
Sijoitustoiminnan riski
Sijoitustoiminnassa osakkeiden hintariskiä on pyritty suojaamaan hajauttamalla osakesijoitukset eri yhtiöiden ja
eri toimialojen osakkeisiin. Kaupankäyntisalkun merkittävin osakesijoitus kohdistuu Ilkka-Yhtymä Oyj:n osakkeisiin.
Herkkyysanalyysi 2021 2020
Tekijä muutos vaikutus tulokseen muutos vaikutus tulokseen
(1 000 euroa) verovelka huomioiden verovelka huomioiden
Pörssikurssien muutos +/-26,3 % +/-3 790 +/-12,5 % +/-1 553
Herkkyysanalyysi 2021 2020
Tekijä muutos vaikutus tulokseen muutos vaikutus tulokseen
(1 000 euroa) verovelka huomioiden verovelka huomioiden
Rahoituksen keskikorko +1 % + 269 +1 % + 235
Rahoituslainojen herkkyysanalyysissa ei ole huomioitu nettoveloissa vuokrasopimusvelkojen vaikutusta.
Luottoriski
Konsernin luottoriskin minimoimiseksi on käytössä emoyhtiön hallituksen hyväksymä luottopolitiikka.
Asiakkailta pyritään saamaan joko ennakkomaksu tai turvaava vakuus asiakkaan luottokelpoisuuden niin edellyttäessä.
Konsernilla on laaja asiakaskunta ja se pyrkii luotottamaan vain hyvät luottotiedot omaavia yrityksiä.
Konserni tekee aktiivista perintää luottoriskin pienentämiseksi ja käyttää tässä apuna myös perintätoimistoa.
Konserni tekee arvonalennukset myyntisaamisiin kun perintätoimisto on todennut asiakkaan maksukykyisyyden puuttuvan tai
vaihtoehtoisesti kun konsernilla on muuta informaatiota, joka osoittaa, että saamisia ei tulla todennäköisesti saamaan.
Yli vuoden erääntyneisiin saamisiin tehdään arvonalennus ellei konsernilla ole muuta informaatioita saamisten todennäköisestä saamisesta.
Annettuihin pääomalainaan ja takausvastuuseen liittyvien luottoriskien arvioidaan olevan vähäiset.
Seuraavassa taulukossa on esitetty näkyvyys- ja painoliiketoiminnan ja medialiiketoiminnan erääntyneiden saatavien ikäjakauma tilinpäätöshetkellä.
Muihin pitkäaikaisiin saamisiin ei liity olennaista luottoriskiä.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 37(58)
2021
Ikäanalyysi (1 000 euroa) erääntyneenä yht. alle 1 kk 1-2 kk yli 2 kk
Näkyvyys- ja painoliiketoiminta 829 618 14 5
Medialiiketoiminta 46 30 5 12
2020
Ikäanalyysi (1 000 euroa) erääntyneenä yht. alle 1 kk 1-2 kk yli 2 kk
Näkyvyys- ja painoliiketoiminta 678 396 15 266
Medialiiketoiminta 113 91 9 14
Odotettavissa olevat luottotappiot
Konserni soveltaa myyntisaamisten luottoriskin kirjaamiseen yksinkertaistettua varausmatriisia, koska myyntisaamisiin ei sisälly
merkittävää rahoituskomponenttia. Varauksen arvioiminen perustuu koko voimassaoloajalta odotettavissa oleviin luottotappioihin.
Tappio-osuuden laskenta perustuu historiallisten tappioiden määriin toimialojen ja asiakkaiden sijainnin mukaan ja se päivitetään
jokaisena raportointipäivänä. Odotettavissa olevan luottotappion määrä kasvaa myyntisaamisen ikäjakauman mukaisesti.
Seuraava taulukko kuvaa odotettavissa olevien luottotappioiden määrän myyntisaamisten osalta perustuen yhtiön käyttämään
varausmatriisiin.
Erääntyneet
2021 Erääntymättömät alle 1kk 1-2 kk yli 2 kk
Näkyvyys- ja painoliiketoiminta kotimaat: odotettu luottoriski 0,10 % 0,20 % 0,40 % 0,80 %
Näkyvyys- ja painoliiketoiminta vientiasiakkaat: odotettu luottoriski
1,30 % 2,00 % 3,00 % 5,00 %
Medialiiketoiminta: odotettu luottoriski 0,15 % 0,30 % 0,60 % 1,20 %
Luottotappiovaraus (1000 eur) Erääntymättömät alle 1kk 1-2 kk yli 2 kk YHT:
Näkyvyys- ja painoliiketoiminta 14 1 0 3 19
Medialiiketoiminta 2 0 0 0 2
Yhteensä 16 1 0 3 20
Erääntyneet
2020 Erääntymättömät alle 1kk 1-2 kk yli 2 kk
Näkyvyys- ja painoliiketoiminta kotimaat: odotettu luottoriski 0,10 % 0,20 % 0,40 % 0,80 %
Näkyvyys- ja painoliiketoiminta vientiasiakkaat: odotettu luottoriski
1,30 % 2,00 % 3,00 % 5,00 %
Medialiiketoiminta: odotettu luottoriski 0,15 % 0,30 % 0,60 % 1,20 %
Luottotappiovaraus (1000 eur) Erääntymättömät alle 1kk 1-2 kk yli 2 kk YHT:
Näkyvyys- ja painoliiketoiminta 16 1 0 2 19
Medialiiketoiminta 1 0 0 0 1
Yhteensä 17 1 0 2 20
Luottotappioiden täsmäytyslaskelma (1 000 euroa)
2021 2020
Toteutuneet 61 157
Odotettavissa olevat luottotappiot muutos 1 0
Luottotappiot yhteensä 31.12. 62 157
Covid-19-pandemialla ei ole ollut olennaista vaikutusta tilikaudella 2020 ja 2021 konsernin luottoriskiin.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 38(58)
Maksuvalmiusriski
Konsernin hyvä maksuvalmius eri markkinaoloissa pyritään varmistamaan riittävillä kassavaroilla, luottolimiiteillä ja yritystodistuslainoilla.
Konsernin kassavarat olivat 2,9 miljoonaa euroa ja korollisen vieraan pääoman määrä oli 43,6 miljoonaa euroa 31.12.2021.
Käyttämättömien luottolimiittien määrä 31.12.2021 oli 0,1 miljoonaa euroa.
Konserni on varautunut Covid-19-pandemian mahdollisesti aiheuttamiin maksuvalmiusriskeihin neuvottelemalla päärahoittajien kanssa
luottolimiittien määrät suuremmiksi.
Seuraava taulukko kuvaa sopimuksiin perustuvaa maturiteettianalyysiä. Luvut ovat muiden kuin vuokrasopimusvelkojen osalta
diskonttaamattomia ja ne sisältävät sekä korkomaksut että pääoman takaisinmaksut.
Maturiteettianalyysi on laadittu kiinteäkorkoisena, vaihtuvakorkoisten lainojen korkona on käytetty
tilinpäätöspäivän korkoa. Kovenanttiehtoja ei velkoihin sisälly.
Vuokrasopimusvelat on eritelty tarkemmin liitetiedossa 22 Vuokrasopimukset.
(1 000 eur)
31.12.2021 tasearvo rahavirta yht. alle vuosi 1-6 vuotta yli 6 vuotta
Rahoitusvelkojen
maturiteettijakauma
Pankkilainat 21 681 22 119 12 730 17 390
Shekkiluottolimiitit 10 130 10 130 10 130
Yritystodistuslainat 8 000 8 000 8 000
Ostovelat 5 428 5 428 5 428
Vuokrasopimusvelat 3 721 3 856 1 314 2 359 183
Yhteensä 48 960 49 533 37 602 19 748 183
käypä arvo rahavirta yht.
Takaussopimukset 108 108
(1 000 eur)
31.12.2020 tasearvo rahavirta yht. alle vuosi 1-6 vuotta yli 6 vuotta
Rahoitusvelkojen
maturiteettijakauma
Pankkilainat 20 563 21 009 3 835 17 174
Shekkiluottolimiitit 11 000 11 000 11 000
Yritystodistuslainat 4 500 4 500 4 500
Ostovelat 4 387 4 387 4 387
Vuokrasopimusvelat 4 409 4 525 2 145 1 989 391
Yhteensä 44 859 45 421 25 867 19 163 391
käypä arvo rahavirta yht.
Takaussopimukset 1 018 1018
22. Vuokrasopimukset
Käyttöoikeusomaisuus 2021
1000 eur
Koneet ja kalusto
Autoleasing
Rakennukset ja maa-alueet
Yhteensä
Kirjanpitoarvo 1.1.2021
1 440
370
2 183
3 993
Muutokset
Lisäykset
464
143
1 520
2 127
Vähennykset
-163
-3
-501
-667
Tilikauden poistot
-730
-243
-792
-1 765
Kirjanpitoarvo 31.12.2021
1 010
267
2 410
3 688
Käyttöoikeusomaisuus 2020
1000 eur
Koneet ja kalusto
Autoleasing
Rakennukset ja maa-alueet
Yhteensä
Kirjanpitoarvo 1.1.2020
1 571
314
2 935
4 820
Muutokset
Lisäykset
1 215
309
2 559
4 083
Vähennykset
-426
-10
-1 977
-2 413
Tilikauden poistot
-920
-243
-1 334
-2 497
Kirjanpitoarvo 31.12.2020
1 440
370
2 183
3 993
Vuokrasopimusvelat 2021
1000 eur Koneet ja kalusto Autoleasing Rakennukset ja maa-alueet Yhteensä
Pitkäaikaiset 558 92 1 805 2 454
Lyhytaikaiset 462 185 620 1 267
Yhteensä 1 020 277 2 424 3 721
Vuokrasopimusvelat 2020
1000 eur Koneet ja kalusto Autoleasing Rakennukset ja maa-alueet Yhteensä
Pitkäaikaiset 746 160 1 402 2 308
Lyhytaikaiset 799 211 1 091 2 101
Yhteensä 1 545 371 2 493 4 409
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 39(58)
Vuokrasopimusvelat maturiteetti 2021
1000 eur Koneet ja kalusto Autoleasing Rakennukset ja maa-alueet Yhteensä
tasearvo 1 020 277 2 424 3 721
alle vuoden 462 185 620 1 267
1-5 vuotta 536 92 1 434 2 061
yli 5 vuotta 22 371 393
Vuokrasopimusvelat maturiteetti 2020
1000 eur Koneet ja kalusto Autoleasing Rakennukset ja maa-alueet Yhteensä
tasearvo 1 545 371 2 493 4 409
alle vuoden 799 211 1 091 2 101
1-5 vuotta 722 160 966 1 848
yli 5 vuotta 24 436 460
Konsernin vuokrasopimusvelat koostuvat pääsääntöisesti konsernin liiketoiminnassa käyttämistä koneista ja kalustosta, autoista ja
toimitiloista. Konserni on myös vuokralle ottajana erilaisissa vähäarvoisissa sopimuksissa, joiden vuokrasopimusten pituudet ovat keskimäärin
kolme vuotta.
Vuokrasopimukset tuloslaskelmalla
1000 eur 2021 2020
Käyttöoikeusomaisuuden poistot 1 765 2 496
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut 47 80
Lyhytaikaisiin ja vähäarvoisiin
vuokrasopimuksiin liittyvät kulut 361 354
Vuokrasopimuksista johtuva lähtevä rahavirta yhteensä 2 394 2 549
Vuokriin liittyvät taseen ulkopuoliset vastuut, konserni vuokralle ottajana
2021 2020
1000 eur Kiinteistöt Muut Kiinteistöt Muut
alle vuoden 234 181
1-5 vuotta 261 174
yli 5 vuotta
Vuokriin liittyvät taseen ulkopuoliset varat, konserni vuokralle antajana
2021 2020
1000 eur Rakennukset ja maa-alueet Rakennukset ja maa-alueet
alle vuoden 296 260
1-5 vuotta 1 186 1 042
yli 5 vuotta 1 482 1 302
Yhteensä 2 964 2 604
Konserni on arvioinut laskelmassa toistaiseksi voimassa olevien sopimusten kestoksi 10 vuotta.
23. Ehdolliset varat ja velat sekä sitoumukset
2021 2020
Omasta puolesta annetut vakuudet
Pantatut osakkeet 15 297 299,60 16 414 485,68
Kiinnitykset maa-alueisiin ja rakennuksiin 15 612 132,56 15 612 132,56
Muut vastuut ja sitoumukset 2 148 049,59 2 029 340,55
Yrityskiinnitykset 11 917 758,49 12 242 758,52
Muiden puolesta annetut vakuudet ja sitoumukset
107 686,25 1 018 168,50
Muut taloudelliset vastuut
Nurmeksen Sanomat Ky:n vastuunalaisen yhtiömiehen osuus (yhtiöllä ei ole toimintaa,varoja eikä velkoja).
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 40(58)
24. Lähipiiritapahtumat
Lähipiiriin PunaMusta Media -konsernissa katsotaan kuuluvan emoyhtiö PunaMusta Media Oyj, tytäryhtiöt,
osakkuusyhtiö (25 % osuus), PunaMusta Media Oyj:n hallituksen jäsenet ja heidän määräysvallassaan olevat yhteisöt,
konsernin johtoryhmän jäsenet ja heidän määräysvallassaan olevat yhteisöt sekä yhteisö, jonka osakkuusyhtiö
raportoiva yhtiö on.
Konsernin emo- ja tytäryrityssuhteet ovat seuraavat:
Kotipaikka Omistus- Äänivalta-
osuus % osuus %
PunaMusta Media Oyj (emoyhtiö) Joensuu
Sanomalehti Karjalainen Oy Joensuu 100,0 100,0
PunaMusta Oy Joensuu 100,0 100,0
Karelia Viestin Oy Joensuu 100,0 100,0
PunaMusta Paikallismediat Oy Joensuu 100,0 100,0
Pixmill Group Oy Helsinki 100,0 100,0
Pixmill Estonia Oü Tallinna 100,0 100,0
Forssan Kirjapaino Oy Forssa 100,0 100,0
Profilight Oy Tampere 70,0 100,0
PunaMusta Digital Oy Tampere 100,0 100,0
Gredi Oy Espoo 100,0 100,0
Lähipiiriliiketoimet 2021 2020
Liiketoimet on hinnoiteltu markkinaehtoisesti.
Myynnit lähipiirille 894 871,83 686 167,21
Ostot lähipiiril 441 622,58 415 825,11
Saamiset lähipiiriltä 36 899,38 35 818,40
Velat lähipiirille 61 708,00 35 994,63
Lähipiiritapahtumien avoimille saldoille ei ole annettu vakuuksia. Lähipiiritapahtumat ovat normaalien liiketapahtumien ehtoisia.
Lähipiiriliiketoimia ei ole eritelty emoyhtiön ja tytäryhtiöiden osalta niiden epäolennaisuudesta johtuen.
Johdon työsuhde-etuudet 2021 2020
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 891 543,17 819 851,49
Vapaaehtoiset lisäeläkevakuutukset 7 960,80 9 263,66
Osakeperusteiset maksut 51 858,33 -21 731,11
Yhteensä 951 362,30 807 384,04
Luvut sisältävät toimitusjohtajan palkkion ja muun konsernin johtoryhmän palkat ja työsuhde-etuudet sekä vapaaehtoiset lisäeläkevakuutukset.
Osakeperusteiset maksut vastaavat tilikaudella kuluksi kirjattuja menoja.
Maksetut palkat ja palkkiot
Toimitusjohtaja 1) 206 497,56 262 298,68
Eläkemaksut toimitusjohtajan palkkiosta (lakisääteinen) 36 612,02 41 705,49
Hallituksen jäsenet:
Laakkonen Yrjö 2) 3 810,00
Laakkonen Reetta 2) 52 500,00 60 000,00
Laakkonen Hannu 15 000,00 15 000,00
Laakkonen Merja 15 000,00 11 250,00
Suutari Harri 57 500,00 50 000,00
Mäkihonko Juha 15 000,00 15 000,00
Laakkonen Joona 14 865,00 15 000,00
Yhteensä 169 865,00 170 060,00
1) sisältää auto- ja puhelinedut
2) sisältää puhelinedun
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS) 41(58)
25. Osakeperusteiset maksut
Konsernilla on tilikaudella 2019 perustettu yhtiön omistaja-arvon kehitykseen perustuva kannustinrjestelmä konsernin avainhenkilöille.
Kannustinjärjestelmällä pyritään yhdistämään omistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet ja siten kasvattamaan yhtiön arvoa.
Kannustinjärjestelmä on osa avainhenkilöiden kannustin- ja sitouttamisjärjestelmää, jolla avainhenkilöt sitoutetaan yhtiöön ja
heille tarjotaan mahdollisuus hyötyä yhtiön osakkeen positiivisesta kehityksestä.
Järjestelmässä on kolme ansaintajaksoa, 1.2.2019-31.1.2022, 1.2.2020-31.1.2023 ja 1.2.2021-31.1.2024. Ansaintajakson
palkkiot vahvistetaan ja maksetaan avainhenkilöille kunkin ansaintajakson päättymisen jälkeen.
Järjestelmä perustuu avainhenkilöille jaettaviin osakeyksikköihin, joiden perusteella ansaittava mahdollinen palkkio maksetaan rahana.
Yksi osakeyksikkö oikeuttaa yhden osakkeen arvonnousuun. Osakkeen lähtöarvo on osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi
Nasdaq Helsinki Oy:ssä kunkin ansaintajakson alkamista edeltävän kuuden kuukauden aikana ja loppuarvo on osakkeen vaihdolla painotettu
keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ssä kunkin ansaintajakson viimeisen kuuden kuukauden aikana. Ansaintajakson aikana maksetut
osingot ja mahdollinen muu varojenjako vähennetään osakeyksikön lähtöarvosta. Mikäli avainhenkilön työ- tai toimisuhden päättyy ennen palkkion
maksamista, palkkiota ei pääsääntöisesti makseta. Järjestelmän kohderyhmään ansaintajaksolla 2019-2022 kuuluu eninän 10 avainhenkilöä.
Ansaintajaksolla 2019-2022 on jaettu yhteensä 132 000 osakeyksikköä. Osakkeen arvonnousua mitataan lähtötasolta 6,19 euroa, joka
oli yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ssä 1.8.2018-31.1.2019. Ansaintajaksolla 2020-2023
järjestelmän kohderyhmään kuuluu enintään 10 avainhenkilöä. Jaksolla on jaettu 132 000 osakeyksikköä, ja osakkeen arvonnousua mitataan
lähtötasolta 6,39 euroa, joka oli yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ssä 1.8.2019-31.1.2020.
Ansaintajaksolla 2021-2024 järjestelmän kohderyhmään kuuluu enintään 10 avainhenkilöä.
Jaksolla on jaettu 155 000 osakeyksikköä, ja osakkeen arvonnousua mitataan lähtötasolta 5,66 euroa,
joka oli yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ssä 1.8.2020-31.1.2021.
Suoritusaika 2019-2022 2020-2023 2021-204 Yhteensä
Myönnetyt osakeyksiköt 127 000 132 000 155 000
Kurssi lähtötilanteessa, EUR 6,19 6,39 5,66
Velka 31.12.2020 (1000 eur) 0 0 0 0
Tilikauden kulut (1000 eur) 52 0 0 52
Velka 31.12.2021 (1000 eur) 52 0 0 52
26. Tilinpäätöspäivän jälkeiset tapahtumat
Tilikauden päättymisen jälkeen ei ole ollut sellaisia olennaisia tapahtumia, joilla olisi vaikutusta konsernin
tuloslaskelmaan ja taseeseen.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS)
42(58)
27. Viiden vuoden lukusarjat
Taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut
Jatkuvat Jatkuvat Jatkuvat Jatkuvat Jatkuvat
toiminnot toiminnot toiminnot toiminnot toiminnot
IFRS IFRS IFRS IFRS IFRS
2021 2020 2019 2018 2017
Liikevaihto Milj. euroa 106,0 102,8 107,4 87,6 75,8
muutos edell. vuoteen % 3,1 -4,5 19,8 15,6 3,5
Liikevoitto Milj. euroa -1,8 -2,5 0,7 0,7 2,5
osuus %/liikevaihto % -1,7 -2,4 0,6 0,8 3,3
Tulos ennen veroja Milj. euroa 5,1 -0,8 2,0 2,4 5,2
osuus %/liikevaihto % 4,8 -0,7 1,9 2,8 6,8
Bruttoinvestoinnit Milj. euroa 11,4 5,0 11,8 8,0 2,4
osuus %/liikevaihto % 10,8 4,9 11,0 9,2 3,1
Henkilöstö keskimäärin
644
669
617
456
397
Tutkimus- ja kehitysmenojen määrä on vähäinen.
Sijoitetun pääoman tuotto % 6,3 % -0,2 % 3,0 % 4,0 % 8,2 %
Oman pääoman tuotto % 10,1 % -1,5 % 4,3 % 3,7 % 7,8 %
Omavaraisuusaste % 41,6 % 43,7 % 45,3 % 52,3 % 69,6 %
Gearing % 50,2 % 33,3 % 30,4 % 17,3 % -8,0 %
Osakekohtaiset tunnusluvut
Tulos/osake 0,36 -0,06 0,18 0,15 0,34
Osinko/osake * 0,18 0,15 0,25 0,25 0,40
Oma pääoma/osake 3,63 3,53 3,86 3,94 4,19
Osinko/tulos % 49,9 % -268,0 % 135,9 % 164,3 % 118,5 %
Efektiivinen osinkotuotto % 3,3 % 2,7 % 3,8 % 4,0 % 4,9 %
Hinta/voitto-suhde (P/E-luku) 15,24 -99,15 38,89 40,75 24,23
Osakkeen kaupank.kurssi 5,50 5,55 6,50 6,20 8,18
Osakekannan markkina-arvo Milj. euroa 68,8 69,5 81,4 77,6 102,4
Osakkeen vuosivaihto kpl 270050 303176 75734 1732143 182 565
Osakkeen vuosivaihto % 2,2 % 2,4 % 0,6 % 13,8 % 1,5 %
Osakkeiden oik. määrä 31.12. kpl 12 517 360 12 517 360 12 517 360 12 517 360 12 517 360
*) Osingonjako 0,18 €/osake vuodelta 2021 on hallituksen esitys
Vuoden 2017 liikevaihto on oikaistu vastaamaan nykyistä esittämistapaa.
PUNAMUSTA MEDIA -KONSERNI (IFRS)
43(58)
Sijoitetun pääoman tuotto, %
100 x
Voitto (ennen veroja) + rahoituskulut
Oma pääoma + korolliset rahoitusvelat
(keskiarvo kahden peräkkäisen vuoden taseista)
Oman pääoman tuotto, %
100 x
Voitto
Oma pääoma
(keskiarvo kahden peräkkäisen vuoden taseista)
Omavaraisuusaste, %
100 x
Oma pääoma
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Gearing, %
100 x
Korolliset rahoitusvelat - kassa ja pankkisaamiset - rahoitusarvopaperit
(nettovelkaantumisaste)
Oma pääoma
Tulos/osake
Emoyhtiön omistajille kuuluva osuus tuloksesta
Osakkeiden oikaistu keskimääräinen kappalemäärä
Osinko/osake
Tilikauden osingonjako
Osakkeiden laimentamaton lukumäärä
Oma pääoma/osake
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakkeiden laimentamaton lukumäärä
Osinko/tulos, %
100 x
Osakekohtainen osinko
Osakekohtainen tulos
Efektiivinen osinkotuotto, %
100 x
Osakekohtainen osinko
Tilikauden päätöskurssi
Hinta/voitto-suhde
Tilikauden päätöskurssi
(P/E-luku), %
Osakekohtainen tulos
Osakekannan markkina-arvo
Osakkeiden laimentamaton lukumäärä x tilikauden päätöskurssi
28. Osakkeenomistuksen jakauma ja tiedot osakkeenomistajista
Osakkeenomistuksen jakauma ja tiedot osakkeenomistajista ovat luettavissa emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedoista.
PUNAMUSTA MEDIA OYJ (FAS) 44(58)
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMA
Euroa (€) Euroa (€)
1.1.-31.12.2021 1.1.-31.12.2020
LIIKEVAIHTO
5 333 452,00 3 128 614,80
Liiketoiminnan muut tuotot
2 824 635,57 2 798 352,90
Materiaalit ja palvelut
Aineet, tarvikkeet ja tavarat
Ostot tilikauden aikana
Varastojen lisäys (-) tai
vähennys (+)
1 325 615,47 1 325 615,47 1 587 829,40 1 587 829,40
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot
1 961 607,96 1 607 478,05
Henkilösivukulut
Eläkekulut
299 048,77 222 147,45
Muut henkilösivukulut
59 705,13 -2 320 361,86 14 083,90 -1 843 709,40
Poistot ja arvonalentumiset
Suunnitelman mukaiset poistot
-1 393 420,92 -1 378 613,09
Liiketoiminnan muut kulut
-2 458 655,19 -2 250 333,10
LIIKEVOITTO/TAPPIO
3 311 265,07 2 042 141,51
Rahoitustuotot ja -kulut
Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä
Osinkotuotot konserniyhtiöltä
2 000 000,00
Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista
Saman konsernin yrityksiltä
141 710,51 211 756,02
Muilta
2 644 700,71 6 851,25
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä
3 730,97 4 307,44
Muilta
15 032,59 5 956,24
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille
-12 538,98 -14 780,87
Muille
-413 957,83 -340 517,58
Arvonalentumiset
Pysyvien vastaavien sijoituksista
-25 295,00
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä
2 353 382,97 1 873 572,50
VOITTO ENNEN
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA
5 664 648,04 3 915 714,01
Tilinpäätössiirrot
Poistoeron lisäys (-) tai
vähennys (+)
101 238,36 110 628,19
Konserniavustukset, annetut
-3 266 890,00 -2 689 590,00
Konserniavustukset, saadut
1 667 320,00 1 860 000,00
Tilinpäätössiirrot
-1 498 331,64 -718 961,81
Tuloverot -82 682,43 -108 763,58
TILIKAUDEN VOITTO 4 083 633,97 3 087 988,62
PUNAMUSTA MEDIA OYJ (FAS) 45(58)
EMOYHTIÖN TASE
Euroa (€) Euroa (€)
31.12.2021 31.12.2020
Vastaavaa
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat oikeudet
336 691,91 90 876,96
Muut pitkävaikutteiset menot
27 785,40 364 477,31 37 763,88 128 640,84
Aineelliset hyödykkeet
Maa- ja vesialueet
576 367,83 576 367,83
Rakennukset ja rakennelmat
22 024 714,42 23 113 062,30
Koneet ja kalusto
266 690,92 267 764,30
Muut aineelliset hyödykkeet
214 366,14 213 866,14
Ennakkomaksut ja keskeneräiset
94 065,65
hankinnat
23 082 139,31 24 265 126,22
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin
yrityksissä
28 921 933,99 21 728 759,87
Saamiset saman konsernin
yrityksiltä
7 815 310,00 10 887 200,00
Muut osakkeet ja osuudet
365 541,79 391 041,79
Muut saamiset
143 655,17 37 246 440,95 276 037,75 33 283 039,41
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Vaihto-omaisuus
Pörssiosakkeet
16 851 459,51 15 526 160,60
Saamiset
Lyhytaikaiset
Myyntisaamiset
312,82 8 935,07
Saamiset saman konsernin
yrityksiltä
6 078 769,21 1 592 273,46
Siirtosaamiset
179 789,68 6 258 871,71 329 748,97 1 930 957,50
Rahat ja pankkisaamiset
973 654,00 3 054 631,28
Vastaavaa yhteensä
84 777 042,79
78 188 555,85
PUNAMUSTA MEDIA OYJ (FAS) 46(58)
EMOYHTIÖN TASE
Euroa (€) Euroa (€)
31.12.2021 31.12.2020
Vastattavaa
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma
1 052 634,41 1 052 634,41
Ylikurssirahasto
7 667 849,03 7 667 849,03
Edellisten tilikausien voitto
24 458 331,04 23 237 374,42
Tilikauden voitto
4 083 633,97 37 262 448,45 3 087 988,62 35 045 846,48
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ
Poistoero
8 685 552,03 8 786 790,39
VIERAS PÄÄOMA
Pitkäaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta
12 499 999,74 12 499 999,74 12 233 333,20 12 233 333,20
Lyhytaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta
21 663 333,45 18 300 000,08
Saadut ennakot
11 160,00 11 160,00
Ostovelat
211 782,36 214 727,00
Velat saman konsernin
yrityksille
3 717 949,10 3 012 906,56
Muut velat
240 729,82 239 457,17
Siirtovelat
484 087,84 26 329 042,57 344 334,97 22 122 585,78
Vastattavaa yhteensä
84 777 042,79
78 188 555,85
PUNAMUSTA MEDIA OYJ (FAS) 47(58)
EMOYHTIÖN RAHOITUSLASKELMA
Euroa (€) Euroa (€)
31.12.2021 31.12.2020
Liiketoiminnan rahavirta
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja
5 664 648,04 3 915 714,01
Rahoitustuotot ja -kulut
-2 353 382,97 -1 873 572,50
Arvopaperien luovutustulot
1 245 067,44
Muut oikaisut
148 353,48 1 267 985,58
Käyttöpääoman muutos
-1 035 494,55 -1 596 012,70
Maksetut korot ja maksut
-429 243,81 -360 863,27
Saadut korot
180 877,82 233 915,62
Maksetut välittömät verot
201 131,60 646 812,95
Liiketoiminnan rahavirta
3 621 957,05
2 233 979,69
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
-476 580,75 -205 410,97
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot
30 310,27 2 419,36
Myönnetyt lainat
-7 513 123,98 -3 250 000,00
Investoinnit muihin sijoituksiin
-7 193 174,12 -1 539 293,35
Lainasaamisten takaisinmaksut
2 971 107,58 3 500 044,95
Saadut osingot investoinneista
2 643 039,34 2 000 000,00
Investointien rahavirta
-9 538 421,66
507 759,99
Rahoituksen rahavirta
Lyhytaikaisten lainojen nostot
41 330 000,00 37 143 052,04
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut
-38 700 000,00 -35 443 052,04
Pitkäaikaisten lainojen nostot
4 000 000,00 2 000 000,00
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
-3 000 000,09 -2 666 666,72
Konsernivelkojen lisäys
2 357 289,75 889 227,59
Konsernivelkojen vähennys
-907 223,33 -1 965 000,00
Maksetut osingot ja muu voitonjako
-1 872 579,00 -3 120 965,00
Saadut ja maksetut konserniavustukset
628 000,00 -718961,81
Rahoituksen rahavirta
3 835 487,33
-3 882 365,94
Rahavarojen muutos
-2 080 977,28 -1 140 626,26
Rahavarat 1.1.
3 054 631,28 4 195 257,54
Rahavarat 31.12. 973 654,00 3 054 631,28
-2 080 977,28 -1 140 626,26
Käyttöpääoman muutos
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten muutos
lisäys (-)/ vähennys (+)
218 518,78 8 767,67
Vaihto-omaisuuden lisäys (-) /vähennys (+)
-1 325 298,91 -1 587 829,40
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys(+)/vähennys (-)
71 285,58 -16 950,97
Käyttöpääoman muutos
-1 035 494,55
-1 596 012,70
PUNAMUSTA MEDIA OYJ (FAS) 48(58)
TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
Laadintaperiaatteet
Vaihto-omaisuuden arvostus
Vaihto-omaisuudessa olevat arvopaperit on arvostettu hankintamenoon tai tilinpäätöspäivän
pörssikurssiin, mikäli se on alempi.
Emoyhtiön vaihto-omaisuuteen sisältyvien arvopapereiden markkina-arvo 31.12.2021 oli 18,0
miljoonaa euroa (kirjanpitoarvo 16,9 miljoonaa euroa).
Pysyvien vastaavien arvostus
Tilinpäätös on laadittu suunnitelman mukaisin poistoin, jotka perustuvat alkuperäiseen hankinta-
menoon ja aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden taloudelliseen pitoaikaan.
Suunnitelman mukaisten ja kirjattujen poistojen erotus esitetään tuloslaskelmassa tilinpäätössiirtona.
Kertynyt poistoero esitetään taseen vastattavaa puolella yhtenä eränä.
Poistoajat ovat seuraavat:
Rakennukset ja rakennelmat 40 vuotta
Rakennusten irtaimet ainesosat 10 vuotta
Väestönsuojat 15 vuotta
Muut koneet ja kalusto 5 - 10 vuotta
Aineettomat oikeudet 5 vuotta
Muut pitkävaikutteiset menot 5-10 vuotta
Liikearvo 5 vuotta
Ulkomaanrahamääräiset erät
Ulkomaanrahamääräiset saamiset ja velat on arvostettu käyttäen tilinpäätöspäivän kursseja.
Kurssierot on kirjattu tuloslaskelmaan.
Eläkevastuut
Konsernin eläkevastuu on pääsääntöisesti katettu TYEL-vakuutuksella ja menot on käsitelty suorite-
perusteisesti.
PUNAMUSTA MEDIA OYJ (FAS) 49(58)
LIITETIEDOT
1.
Liikevaihdon jako toimialoittain ja markkina-alueittain 2021 2020
Euroa (€) Euroa (€)
Muu toiminta 2 929 304,36 2 479 569,23
Arvopaperikauppa 2 404 147,64 649 045,57
Yhteensä 5 333 452,00 3 128 614,80
Maantieteellinen jakauma:
Kotimaa 5 333 452,00 3 128 614,80
2.
Liiketoiminnan muut tuotot 2021 2020
Euroa (€) Euroa (€)
Kiinteistötoiminnan vuokratuotot 2 812 545,84 2 796 465,51
Kalustomyyntivoitto 12 089,73 1 324,16
Muut tuotot 563,23
Yhteensä 2 824 635,57 2 798 352,90
3.
Henkilöstökulut ja henkilökunnan lukumäärä keskimäärin 2021 2020
Euroa (€) Euroa (€)
Palkat 1 961 607,96 1 607 478,05
Eläkekulut 299 048,77 222 147,45
Muut henkilöstökulut 59 705,13 14 083,90
Tuloslaskelman henkilöstökulut 2 320 361,86 1 843 709,40
Luontoisedut verotusarvo 19 393,45 21 353,44
Yhteensä 2 339 755,31 1 865 062,84
Palkat ja korvaukset tilikauden aikana
toimitusjohtajalle ja hallituksen jäsenille 376 362,56 418 704,56
Eläkemaksut toimitusjohtajan palkkiosta 37 210,86 35 041,00
Luontoisedut 13 440,00 13 594,12
Yhtiön palveluksessa tilikauden aikana ollut vakinainen henkilökunta:
Toimihenkilöt 32 27
4.
Poistot ja arvonalentumiset 2021 2020
Euroa (€) Euroa (€)
Suunnitelman mukaan
Rakennukset 1 212 988,78 1 232 033,30
Koneet ja kalusto 104 294,19 107 329,08
Aineettomat oikeudet 66 159,47 29 272,23
Muut pitkävaikutteiset menot 9 978,48 9 978,48
Yhteensä 1 393 420,92 1 378 613,09
Arvonalentumiset pysyvistä vastaavien
hyödykkeistä 25 295,00
Poistoeron muutos
Rakennukset -134 507,18 -93 443,77
Koneet ja kalusto 17 848,38 -11 589,82
Aineettomat oikeudet 23 420,45 2 405,41
Muut pitkävaikutteiset menot -8 000,01 -8 000,01
Yhteensä -101 238,36 -110 628,19
PUNAMUSTA MEDIA OYJ (FAS) 50(58)
5.
Liiketoiminnan muut kulut 2021 2020
Euroa (€) Euroa (€)
Sijoituskiinteistöjen hoitokulut 11 974,61 9 529,47
Henkilösivukulut 78 152,74 97 684,40
Toimitilakulut 731 018,49 798 359,60
Tiedonsiirto-, atk-, konttorikulut 994 181,46 749 682,66
Autokulut 22 389,56 27 523,31
Vakuutukset 28 775,14 24 200,48
Matkustus-, edustus- ja neuvottelukulut 75 184,17 70 240,03
Mainonnan ja markkinoinnin kulut 116 236,39 61 021,68
Muut kulut 284 170,15 259 999,47
Yhteensä 2 342 082,71 2 098 241,10
6.
Tilintarkastajan palkkiot 2021 2020
Maksetut palkkiot Euroa (€) Euroa (€)
KHT-Yhteisö Ernst & Young Oy
tilintarkastuspalkkiot
107 909,98 90 757,00
veroneuvonta
4 950,00
muut palkkiot
3 712,50 61 335,00
Yhteensä 116 572,48 152 092,00
7.
Konsernin sisäiset rahoitustuotot ja -kulut 2021 2020
Euroa (€) Euroa (€)
Osinkotuotot saman konsernin yrityksiltä 2 000 000,00
Korkotuotot saman konsernin yrityksiltä
pitkäaikaisista sijoituksista 141 710,51 211 756,02
lyhytaikaisista sijoituksista 3 730,97 4 307,44
Korkokulut ja muut rahoituskulut lyhytaikaisista sijoituksista
saman konsernin yrityksille 12 538,98 14 780,87
8.
Tilinpäätössiirrot 2021 2020
Euroa (€) Euroa (€)
Konserniavustukset, saadut 1 667 320,00 1 860 000,00
Konserniavustukset, annetut -3 266 890,00 -2 689 590,00
9.
Tuloverot 2021 2020
Euroa (€) Euroa (€)
Tuloverot tilinpäätössiirroista -299 666,33 -143 792,36
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta 382 348,76 252 555,94
Yhteensä 82 682,43 108 763,58
Laskennalliset verovelat
Kertyneestä poistoerosta 1 737 110,41 1 757 358,08
PUNAMUSTA MEDIA OYJ (FAS) 51(58)
10. PYSYVÄT VASTAAVAT Aineettomat hyödykkeet Aineelliset hyödykkeet
Ennakko- Ennakko-
Muut pitkä- maksut ja Muut maksut ja
Aineettomat vaikutteiset keskeneräiset Koneet ja aineelliset keskeneräiset
oikeudet menot hankinnat Yhteensä Maa-alueet Rakennukset kalusto hyödykkeet hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1.1.2021
505 886,72
218 529,96
0,00
724 416,68
576 367,83
43 732 586,17
2 518 552,71
213 866,14
94 065,65
47 135 438,50
Lisäykset
306 266,42
5 708,00
311 974,42
124 640,90
133 531,08
500,00
258 671,98
Vähennykset
0,00
0,00
0,00
-62 711,16
-94 065,65
-156 776,81
Siirrot erien välillä
Hankintameno 31.12.2021
812 153,14
218 529,96
5 708,00
1 036 391,10
576 367,83
43 857 227,07
2 589 372,63
214 366,14
0,00
47 237 333,67
Kertyneet poistot ja
arvonalennukset 1.1.2021
-415 009,76
-180 766,08
0,00
-595 775,84
-20 619 523,87
-2 250 788,41
-22 870 312,28
Vähennysten ja siirtojen
kertyneet poistot
0,00
0,00
0,00
32 400,89
32 400,89
Tilikauden poisto
-66 159,47
-9 978,48
-76 137,95
-1 212 988,78
-104 294,19
-1 317 282,97
Arvonalennukset
Kertyneet poistot
31.12.2021
-481 169,23
-190 744,56
0,00
-671 913,79
-21 832 512,65
-2 322 681,71
-24 155 194,36
Arvonmuutokset
0,00
0,00
0,00
Kirjanpitoarvo
31.12.2021
330 983,91
27 785,40
5 708,00
364 477,31
576 367,83
22 024 714,42
266 690,92
214 366,14
0,00
23 082 139,31
Kirjanpitoarvo
31.12.2020
90 876,96
37 763,88
0,00
128 640,84
576 367,83
23 113 062,30
267 764,30
213 866,14
94 065,65
24 265 126,22
Tuotannon koneiden ja
laitteiden kirjanpitoarvo
31.12.2021
164 943,24
31.12.2020
187 797,69
Sijoitukset Osakkeet Saamiset
Konserni- Osakkeet Konserni- Saamiset
yritykset Muut yritykset Muut Yhteen
Hankintameno 1.1.2021 21 728 759,87 654 181,71 10 887 200,00 276 037,75 33 546 179,33
Lisäykset 7 193 174,12 0,00 1 515 000,00 0,00 8 708 174,12
Vähennykset -205,00 -4 586 890,00 -132 382,58 -4 719 477,58
Siirrot erien välillä
Hankintameno 31.12.2021 28 921 933,99 653 976,71 7 815 310,00 143 655,17 37 534 875,87
Kertyneet poistot ja
arvonalennukset 1.1.2021 -263 139,92 -263 139,92
Vähennysten ja siirtojen
kertyneet poistot
Tilikauden poisto
Arvonalennukset -25 295,00 -25 295,00
Kertyneet poistot
31.12.2021 -288 434,92 -288 434,92
Kirjanpitoarvo
31.12.2021 28 921 933,99 365 541,79 7 815 310,00 143 655,17 37 246 440,95
Kirjanpitoarvo
31.12.2020 21 728 759,87 391 041,79 10 887 200,00 276 037,75 33 283 039,41
PUNAMUSTA MEDIA OYJ (FAS) 52(58)
11.
Emoyhtiön omistamat osakkeet konserniyrityksissä
Konserniyritysosakkeet Omistus- Ääni-
osuus% valta%
Karelia Viestintä Oy 100.0 100.0
Sanomalehti Karjalainen Oy 100.0 100.0
PunaMusta Oy 100.0 100.0
PunaMusta Paikallismediat Oy 100.0 100.0
Forssan Kirjapaino Oy 100.0 100.0
PunaMusta Digital Oy 100.0 100.0
PunaMusta Pixmill Oy 100.0 100.0
Pixmill Estonia OÜ 100.0 100.0
Profilight Oy 70.0 70.0
Gredi Oy 100.0 100.0
12.
Pitkäaikaiset sijoitukset konserniyrityksiin 2021 2020
Euroa (€) Euroa (€)
Saamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä
Pysyvät vastaavat
PunaMusta Oy 229 080,00 1 937 200,00
Forssan Kirjapaino Oy 3 891 230,00 6 700 000,00
PunaMusta Pixmill Oy 2 695 000,00 2 250 000,00
6 815 310,00 10 887 200,00
Pääomalainasaaminen
Forssan Kirjapaino Oy 1 000 000,00
Yhteensä 7 815 310,00 10 887 200,00
13.
Konsernisaamiset ja -velat 2021 2020
Euroa (€) Euroa (€)
Saamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä
Vaihtuvat vastaavat
Myyntisaamiset 6 629,57 250 726,94
Lainasaamiset 585 000,00 673 000,00
Siirtosaamiset 5 487 139,64 668 546,52
Yhteensä 6 078 769,21 1 592 273,46
Velat samaan konserniin kuuluville yrityksille
Vieras pääoma, lyhytaikainen
Ostovelat 17 819,56 17 731,71
Muut lyhytaikaiset velat 3 691 082,04 2 989 835,62
Siirtovelat 9 047,50 5 339,23
Yhteensä 3 717 949,10 3 012 906,56
PUNAMUSTA MEDIA OYJ (FAS) 53(58)
14.
Siirtosaamiset ja siirtovelat
Siirtosaamisten olennaisimmat erät ovat menoennakot 136 610,94 euroa ja korkosaamiset 37 928,74 euroa.
Siirtovelkojen olennaisimmat erät ovat vuosilomapalkat sosiaalikuluineen 322 735,84 euroa.
15.
Oma pääoma 2021 2020
Euroa (€) Euroa (€)
Osakepääoma 1.1. 1 052 634,41 1 052 634,41
Osakepääoma 31.12. 1 052 634,41 1 052 634,41
Ylikurssirahasto 1.1. 7 667 849,03 7 667 849,03
Ylikurssirahasto 31.12. 7 667 849,03 7 667 849,03
8 720 483,44 8 720 483,44
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1. 26 325 363,04 26 356 142,42
Osingonjako -1 877 604,00 -3 129 340,00
Jakamattomien osinkojen palautus voittovaroihin 10 572,00 10 572,00
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. 24 458 331,04 23 237 374,42
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. 24 458 331,04 23 237 374,42
Tilikauden voitto 4 083 633,97 3 087 988,62
28 541 965,01 26 325 363,04
Oma pääoma yhteensä 37 262 448,45 35 045 846,48
Laskelma jakokelpoisista varoista
2021 2020
Euroa (€) Euroa (€)
Voitto edellisiltä tilikausilta 24 458 331,04 23 237 374,42
Tilikauden voitto 4 083 633,97 3 087 988,62
Yhteensä 28 541 965,01 26 325 363,04
16.
Emoyhtiön osakepääoma
2021 2021 2020 2020
Kpl Euroa (€) Kpl Euroa (€)
Osakkeet 12 517 360 1 052 634,41 12 517 360 1 052 634,41
PUNAMUSTA MEDIA OYJ (FAS) 54(58)
17.
Annetut pantit ja vastuusitoumukset 2021 2020
Euroa (€) Euroa (€)
Omasta velasta
Pantatut osakkeet 15 297 299,60 16 414 485,68
Kiinnitykset maa-alueisiin ja
rakennuksiin 14 110 850,68 14 110 850,68
Yhteensä 29 408 150,28 30 525 336,36
Vastuut ovat emo- ja tytäryhtiöiden veloista.
Erityistakaussitoumus 1 800 223,49 2 418 083,66
Ehdollinen lisäkauppahintavastuu 1 000 000,00
Leasingvastuut Euroa (€) Euroa (€)
31.12.2021 31.12.2020
Seuraavalla tilikaudella maksettavat 29 969,88 34 804,52
Myöhemmin maksettavat 28 179,24 34 970,90
Yhteensä 58 149,13 69 775,42
Vuokravastuut Euroa (€) Euroa (€)
Vuokrasaamiset 31.12.2021 31.12.2020
Seuraavalla tilikaudella saatavat 673 511,40 653 052,00
Myöhemmin saatavat 1 122 519,00 1 741 472,00
Yhteensä 1 796 030,40 2 394 524,00
Maksettavat vuokrat
Seuraavalla tilikaudella maksettavat 36 000,00 24 084,17
Myöhemmin maksettavat 468 000,00 504 000,00
Yhteensä 504 000,00 528 084,17
Muut taloudelliset vastuut
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan vuosina 2012-2021 valmistuneista kiinteistöinvestoinneista tekemiään
arvonlisäverovähennyksiä, jos kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkistuskauden aikana.
Vastuun enimmäismäärä on 859 434,86 euroa ja viimeinen tarkistusvuosi on 2030.
18.
Muut
Konsernilla ei ole ollut merkittäviä tuotekehitysmenoja.
Hallituksen antivaltuutusta ja johdon osapalkkioita ei ole, eikä myöskään johdannaissopimuksista aiheutuvia vastuita.
PUNAMUSTA MEDIA OYJ (FAS) 55(58)
Osakepääoman rakenne
Yhtiön osakepääoma on 1 052 634,41 euroa. Osakkeita on 12 517 360 kappaletta.
PunaMusta Media Oyj:n osakkeet on liitetty arvo-osuusjärjestelmään 12.2.1988.
Yhtiön osake on listattuna NASDAQ OMX Helsinki Oy:ssä, pienet yhtiöt.
Yhtiön kaupankäyntitunnus on PUMU.
Omistuksen jakautuminen suuruusluokittain 31.12.2021
osakkeiden omistajien omistajia osakkeita osakkeita äänimäärä äänimäärä
lukumäärä lukumäärä % kpl % kpl %
1-100 392 39,48 15 188 0,12 15 188 0,12
101-500 306 30,82 83 681 0,67 83 681 0,67
501-1000 110 11,08 84 411 0,67 84 411 0,67
1001-5000 131 13,19 296 901 2,37 296 901 2,37
5001-10000 21 2,12 147 502 1,18 147 502 1,18
10001-50000 21 2,12 489 757 3,91 489 757 3,91
50001-100000 2 0,20 150 344 1,20 150 344 1,20
100001-500000 6 0,60 1 162 460 9,29 1 162 460 9,29
500001- 4 0,40 10 053 616 80,32 10 053 616 80,32
Yhteensä 993 100 12 483 860 99,73 12 483 860 99,73
joista hallintarekisteröityjä 3 1 106 0,01 1 106 0,01
Odotusluettelolla yhteensä
Yhteistilillä 33 500 0,27 33 500 0,27
Erityistileillä yhteensä
Liikkeeseenlaskettu mää 12 517 360 100 12 517 360 100
Sektorijakauma 31.12.2021
omistajien
omistajia
osakkeita
osakkeita
äänimäärä
äänimäärä
lukumäärä % kpl % kpl %
Yritykset
42
4,23
7 611 022
60,80
7 611 022
60,80
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 3 0,30 13 551 0,11 14 572 0,12
Julkisyhteisöt 1 0,10 4 180 0,03 4 180 0,03
Kotitaloudet 934 94,06 4 749 948 37,95 4 749 948 37,95
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 10 1,01 103 084 0,82 103 084 0,82
Koko kansantalous (kotim. sektorit)
990 99,70 12 481 785 99,72 12 482 806 99,72
Ulkomaat yhteensä 3 0,30 969 0,01 1 054 0,01
Kaikki yhteensä 993 100 12 482 754 100 12 483 860 99,73
joista hallintarekisteröityjä 3 1 106 1 106 0,01
Odotusluettelolla yhteensä
Yhteistilillä 33 500 0,27 33 500 0,27
Erityistileillä yhteensä
Liikkeeseenlaskettu mää 12 517 360 100 12 517 360 100
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2021 (omistusmäärän mukaan)
Välitön Välillinen Yhteensä
omistus kpl % omistus kpl % kpl %
1. Kauppahuone Laakkonen Oy 3 309 115 26,44 3 309 115 26,44
2. HML Finance Oy 2 927 120 23,38 2 927 120 23,38
3. Laakkonen Yrjö 2 547 061 20,35 2 547 061 20,35
4. Foncia Invest Oy 1 270 320 10,15 1 270 320 10,15
5. Laakkonen Reetta 356 880 2,85 1 007 122 8,05 1 364 002 10,90
6. Laakkonen Outi 245 240 1,96 245 240 1,96
7. Laakkonen Joona 176 318 1,41 546 723 4,37 723 041 5,78
8. Laakkonen Tommi 139 410 1,11 546 723 4,37 686 133 5,48
9. Laakkonen Janne 137 712 1,10 546 723 4,37 684 435 5,47
10. Tuunanen Taito 106 900 0,85 106 900 0,85
Yhtiön hallituksen ja toimitusjohtajan suoraomistus on yhteensä 4,47 %, suora ja välillinen omistus yhteensä 40,27 % osakkeista.
PUNAMUSTA MEDIA OYJ (FAS) 56(58)
Yhtiön hallituksen esitys voittoa koskeviksi toimenpiteiksi
Voitonjakokelpoiset varat ovat 28 541 965,01 euroa.
Euroa (€)
Yhtiön hallitus esittää, että
tilikauden voitto 4 083 633,97
sekä edellisten tilikausien voitto 24 458 331,04
yhteensä 28 541 965,01
käytetään seuraavalla tavalla:
osinkoa jaetaan 0,18 euroa jokaiselle ulkona olevalle
osakkeelle 12 517 360 kappaleelle eli yhteen 2 253 124,80
hallituksen käytettäväksi jätetään 100 000,00
voitto- ja tappiotilille jätetään 26 188 840,21
yhteensä 28 541 965,01
PUNAMUSTA MEDIA OYJ 58(58)
Luettelo käytetyistä kirjanpitokirjoista ja tieto niiden säilytystavoista
Pääkirjayhteenveto CD-talleenteena
Päiväkirja CD-talleenteena
Pääkirja CD-talleenteena
Velallisreskontra CD-talleenteena
Velkojainreskontra CD-talleenteena
Kassapäiväkirja paperisena
Tasekirja erikseen sidottuna
Tase-erittelyt CD-talleenteena
Luettelo käytetyistä tositelajeista
tositelaji 01
tositelaji 02
tositelaji 03
tositelajit 06 ja 07
tositelaji 08
tositelaji 10
tositelaji 12
tositelaji 14
tositelaji 20
tositelaji 21
tositelaji 30
tositelaji 31
tositelaji 33
tositelaji 50
Yleislaskut
Vuokralaskut
Korkolaskut
Ostolaskut
Ostolaskujen maksut
Myyntilaskujen viitesuoritukset
Myyntilaskujen käsisuoritukset
Myyntilaskujen putsaukset
Tiliotteet ja kassatositteet
Palkkojen suorasiirto
Muistiotositteet
Lomapalkkavelan suorasiirto
Jaksotukset
Liitetietotositteet
PunaMusta Media Oyj
Kosti Aaltosen tie 9
80140 Joensuu
Yritysmuoto: Julkinen osakeyhtiö
Päätoimiala: Sanomalehtien kustantaminen
Kotipaikka: Joensuu
Pääasiallinen toimipaikka: Joensuu
Kotivaltio: Suomi
Konsernin emoyhtiö: PunaMusta Media Oyj
Koko konsernin emoyhtiö: PunaMusta Media Oyj
743700HSIESZ75X06H102021-01-012021-12-31743700HSIESZ75X06H102020-01-012020-12-31743700HSIESZ75X06H102021-12-31743700HSIESZ75X06H102020-12-31743700HSIESZ75X06H102019-12-31743700HSIESZ75X06H102020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700HSIESZ75X06H102021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700HSIESZ75X06H102020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember743700HSIESZ75X06H102021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember743700HSIESZ75X06H102020-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember743700HSIESZ75X06H102021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember743700HSIESZ75X06H102021-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember743700HSIESZ75X06H102020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700HSIESZ75X06H102021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700HSIESZ75X06H102021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700HSIESZ75X06H102020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700HSIESZ75X06H102021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700HSIESZ75X06H102021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700HSIESZ75X06H102020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700HSIESZ75X06H102021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700HSIESZ75X06H102021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700HSIESZ75X06H102019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700HSIESZ75X06H102019-12-31ifrs-full:SharePremiumMember743700HSIESZ75X06H102019-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember743700HSIESZ75X06H102020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember743700HSIESZ75X06H102019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700HSIESZ75X06H102020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700HSIESZ75X06H102019-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700HSIESZ75X06H102020-01-012020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700HSIESZ75X06H102019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700HSIESZ75X06H102020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares