
43
Toimintaympäristö
Kysyntään arvioidaan vaikuttaneen vähentä-
västi heikko yleinen taloustilanne, alhainen ku-
luttajaluottamus sekä uudis- ja korjausraken-
tamisen matalasuhdanteet. Markkina-aluees-
ta riippuen kysyntään vaikuttivat myös maa-
kohtaiset rakentamis- ja päästömääräykset
sekä investointituet.
EU:n ekosuunnitteludirektiivin myötä tulisijo-
jen päästömääräykset ovat yhtenäistyneet ja
kiristyneet Euroopassa. Muutoksen yhteydes-
sä myös Suomen päästövaatimukset tehdas-
valmisteisille tulisijoille ovat kiristyneet Keski-
Euroopan tasolle. Tulikiven arvioidaan hyöty-
vän tästä muutoksesta, koska Tulikiven pala-
misteknologia täytti jo hyvissä ajoin ennen
muutoksen voimaantuloa tulisijojen uudet
vaatimukset. Uusi polttotekniikaltaan tehokas
Jero-mallisto täydentää tältä osin hyvin koko-
naistarjontaa.
Liikevaihto ja tulos
Tulikivi-konsernin liikevaihto oli neljännellä vuo-
sineljänneksellä 7,9 miljoonaa euroa (8,4 mil-
joonaa euroa 10-12/2024). Tulikivi-konsernin
vertailukelpoinen liiketulos neljännellä vuosinel-
jänneksellä oli -0,1 (0,5) miljoonaa euroa ja
vertailukelpoinen tulos ennen veroja -0,3 (0,4)
miljoonaa euroa. Liikevoittoon kohdistui 0,3
miljoonan euron suuruinen alaskirjausvaraus
Venäjän tytäryhtiön OOO Tulikiven käynnissä
olevasta alasajosta. Alasajotoimet ovat eden-
neet suunnitellusti. Alasajoprosessi on sisältä-
nyt työsuhteiden päättämisiä, sopimusten irti-
sanomisia sekä yhtiön omaisuuden realisointia
paikan päällä. Alasajo saatetaan päätökseen
1.4.2026. Lisäksi kirjattiin 0,1 miljoonaa euroa
toiminnanohjausjärjestelmän uudistamisesta
kertaluonteisia kuluja. Tulikivi-konsernin liiketu-
los oli neljännellä vuosineljänneksellä -0,5 (0,5)
miljoonaa euroa ja tulos ennen veroja oli -0,7
(0,4) miljoonaa euroa. Neljännen vuosineljän-
neksen liikevaihto jäi vertailujaksoa alhaisem-
maksi yleisen taloudellisen epävarmuuden joh-
dosta, kun kuluttajat siirsivät saneeraus- ja uu-
disrakennushankkeitaan edelleen myöhemmin
toteuttavaksi. Rakentamisen haastavasta
markkinatilanteesta johtuen tehtiin markki-
noinnin ja myynnin lisäpanostuksia. Neljännen
vuosineljänneksen huonon kannattavuuden
syynä oli louhinnan ja tuotannon tuottavuuden
jääminen oletettua heikommalle tasolle, sekä
tulisijamarkkinoiden ennakoitua hitaampi ky-
synnän elpyminen. Vuoden viimeisen vuosinel-
jänneksen tilausvirta oli ennakoitua heikompi
7,5 (8,0) miljoonaa euroa. Katsauskaudella Tu-
likivi-kiukaiden vientimyynti ja sisustuskivien
kotimaan myynti kasvoivat edelleen.
Tulikivi-konsernin katsauskauden liikevaihto oli
29,5 miljoonaa euroa (33,3 miljoonaa euroa 1-
12/2024). Tulikivi-konsernin vertailukelpoinen
liiketulos katsauskaudelle oli -0,1 (2,1) miljoo-
naa euroa ja vertailukelpoinen tulos ennen ve-
roja oli -0,8 (1,4) miljoonaa euroa. Tulikivi-kon-
sernin liiketulos oli -0,6 (2,1) miljoonaa euroa ja
tulos ennen veroja oli -1,3 (1,4) miljoonaa eu-
roa. Liikevaihdon laskun ja tulisijaviennin alhai-
semman osuuden myötä suhteellinen kannat-
tavuus oli heikko. Yhtiön tase säilyi vahvana ja
yhtiön omavaraisuusaste oli 48,6 prosenttia.
Kotimaan liikevaihto oli katsauskaudella 11,9
(12,1) miljoonaa euroa eli 40,4 (36,4) prosent-
tia koko konsernin liikevaihdosta. Kotimaassa
jatkettiin myynnin ja asiakaskokemuksen kehit-
tämistä etenkin saneerausmyynnin kasvatta-
miseksi.
Viennin liikevaihto oli katsauskaudella 17,6
(21,2) miljoonaa euroa eli 59,6 (63,6) prosent-
tia koko konsernin liikevaihdosta. Keski-Euroo-
passa jatkettiin uuden kompaktin Jero-mallis-
ton myynti- ja jakeluverkoston laajennustoimia.
Keski-Euroopan markkinoilla kuluttajat suosivat
kamiinakokoluokan tuotteita, ja uuden Jero-
malliston avulla on siten mahdollista tavoittaa
Tulikivelle uusia asiakasryhmiä. Vuoden viimei-
sellä vuosineljänneksellä käynnistettiin uuden
Siera-mallin toimitukset suunnitellusti. Tavoit-
Hallituksen toimintakertomus 2025
teena on kasvattaa tulisijaviennin jälleenmyyn-
tipisteiden kokonaismäärä vuoden 2023 lopun
tasosta (330 myyntipistettä) vuoden 2026
loppuun mennessä 500 myyntipisteeseen.
Myyntipisteiden määrä katsauskauden lopussa
oli noin 460. Jero-malliston suosio on kasvanut
tasaisesti ja se nousi viennissä suurimmaksi
mallistoksi vuoden 2025 aikana.
Saunaliiketoiminnassa on jatkettu uuden Ke-
vo-sähkökiuasmalliston lanseeraustyötä
käynnistämällä yhteistyö uusien jälleenmyyjien
kanssa kotimaassa ja viennissä. Saunaliiketoi-
minnan tuotekehityksessä keskityttiin valmis-
telemaan Pohjois-Amerikan myynnin käynnis-
tämistä tekemällä UL-turvallisuusstandardien
vaatimia testejä. Mallistossa korostuvat Tuli-
kivi-kiukaiden hyvät ominaisuudet: korkea-
luokkainen muotoilu, energiatehokkuus, omat
vuolu- ja valukivimateriaalit sekä turvalliset,
kuumenemattomat ulkopinnat. Nämä tuoteo-
minaisuudet tarjoavat kasvumahdollisuuksia
myös Pohjois-Amerikan saunamarkkinoilla.
Katsauskaudella edistettiin Tulikiven strategi-
sia hankkeita suunnitelmien mukaisesti. Stra-
tegisia hankkeita ovat markkinaosuuden kas-
vattaminen Keski-Euroopan tulisijamarkkinoil-
la, saunaliiketoiminnan liikevaihdon kasvatta-
minen sekä Suomussalmen talkkiprojektin
saattaminen investointivaiheeseen.
2021 2022 2023 2024
50
40
30
20
10
0
2025
2021 2022 2023 2024
0,20
0,10
0,05
-0
2025
0,30
0,25
0,15
Tulos ennen veroja, Me
2023
2024 2025
4
3
2
1
0
-1
4,9
Oman pääoman tuotto, %
2023
2024
10,0
0
-10,0
-20,0
60,0
Liikevaihdon kehitys, Me
2025 2021 2022 2023 2024
50
40
30
20
10
0
kotimaa vienti
15,5
13,4
Osakekohtainen tulos, euro
2021 2022 2023 2024
0,04
0
-0,02
-0,04
-0,02
0,03
0,08
Osakekohtainen oma pääoma, euro
Omavaraisuusaste, %
48,6
39,0
Nettovelkaantumisaste %
2021 2022 2023 2024
125
100
75
50
25
0
66,1
142,9
72,7
50,0
23,1
-2
5
0,06
0,30
58,4
A-osakkeen suhteellisen vaihdon kehitys
kuukausittain, %
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
0,40
0,30
0,20
0,10
0,00
0,45
0,44
A-osakkeen keskihinnan kehitys
kuukausittain, euro
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Liikevaihdon jakauma
liiketoiminta-alueittain, %
Tulisijat
Luonnonkivituotteet
8,4%
91,6%
Liikevaihdon jakauma
markkina-alueittain, %
Suomi
Muu Eurooppa
USA
54,0%
Liiketoiminnan nettorahavirta, Me
8
7
6
5
4
3
2
1
0
Sijoitetun pääoman tuotto, %
2022 2023 2024
15
12
9
6
3
0
Investoinnit ja poistot, Me
investoinnit poistot
Pörssikurssi, 31.12.
2025 2021 2022 2023 2024
0,40
0,30
0,20
0,10
0
Liikevaihdon kehitys, Me
2021 2022 2023 2024
50
40
30
20
10
0
29,5
33,5
Liiketulos, Me
2022
2023
2025 2021
3,0
2,0
1,0
0
-1,0
44,3
0,60
-3
5,0
4,0
45,3
0
10
20
30
40
50
60
</=25 </=30 </=35 </=40 </=45 </=50 </=55 </=60 </=65 >65
2
3
3
5
7
10
12
16
12
26
46
19
Toimihenkilöt
Työntekijät
14
38
5
14
Henkilökunnan ikäjakauma 31.12.2025
0
50
100
150
200
Toimihenkilöt
Työntekijät
Naiset
Miehet
21
9
55
129
Henkilökunnan sukupuolijakauma 31.12.2025
(laskettu v. 2010)
British Standard PAS 205
0
Tulikiven oman tuotannon hiilijalanjäljen
muodostuminen
Hiiliekvivalentti laskettiin vuolukivikiloa kohti ja on
0,612 CO2 eqv kg/kg
Tulikivi-tulisijan elinkaaren
hiilijalanjälki
2025
33,3
2021
2025
0,02
2025
58,0
0,50
150
175
1
200
250
1 1
2025 2021 2022 2023 2024
6
5
4
3
2
1
0
1,5
1,9
3,5
2,4 2,4
2021
1,4
-1,3
4,1
Liikevaihdon jakauma
liiketoiminta-alueittain, %
Tulisijat
Luonnonkivituotteet
8,4%
91,6%
Liikevaihdon jakauma
markkina-alueittain, %
Suomi
Muu Eurooppa
USA
3,2%
56,4%40,4%
2025
1
9
3
4
3
7
9
8
10
14
23
7
21
39
10
30
(laskettu v. 2010)
British Standard PAS 2050
Tulikiven oman tuotannon hiilijalanjäljen
muodostuminen
Hiiliekvivalentti laskettiin vuolukivikiloa kohti ja on
0,612 CO2 eqv kg/kg
Tulikivi-tulisijan elinkaaren
hiilijalanjälki
3
1
1
2,1
2,7
7,9
19,7
20,8
33,3
29,5
33,5
44,3
45,3
12,1
11,9
15,5
21,2
17,6
19,0
16,7
27,6
14,7
30,6
0,60
0,70
1,39
1,57
1,03
0,58
0,69
0,46
0,71
0,99
0,85
1,45
1,92
0,49
29,4
47,8
51,9
0,24
0,31
0,29
2021
12,6
18
21
24
0,50
0,40
0,48
2022
2,1
2022
40,0
30,0
20,0
-6,2
18,9
0,08
0,06
0,02
0,16
0,42
0,45
0,47
0,47
0,46
0,480,48
0,45
1,65
1
Raita 18
Vuolukivi, FIN
Keraaminen massa
(80% kierrätysmateriaalista), FIN
Kiinnitysaineet
(Natriumsilikaatti), FIN
Metallit (Valurauta-, ohutlevy-
ja muut metalliosat), FIN, EU
Eristeet (Lasi- ja kivivilla,
kalsiumsilikaatti), EU
Kuljetustarvikkeet (Lavat,
pakkauspahvit ja -muovit), FIN
88,0%
1,5%
0,2%
6,1%
0,8%
3,4%
Jaana V1 18
Vuolukivi, FIN
Keraaminen massa
(80% kierrätysmateriaalista), FIN
Kiinnitysaineet
(Natriumsilikaatti), FIN
Metallit (Valurauta-, ohutlevy-
ja muut metalliosat), FIN, EU
Eristeet (Lasi- ja kivivilla,
kalsiumsilikaatti), EU
Kuljetustarvikkeet (Lavat,
pakkauspahvit ja -muovit), FIN
80,4%
0,5%
5,3%
8,3%
0,8%
4,7%
Scope 1
Oman toiminnan suorat päästöt
Scope 2
Ostoenergian epäsuorat päästöt
Scope 3
Muut epäsuorat päästöt
12%
26%
62%
Hiilijalanjälki
20252021 2022 2023 2024
3,6
2,9
3,0
6,3
4,9
0,60
9
1
Ulkom.
0,80
0,450,45
3,1
0,47
6,0
-0,6
5,5
2,7
4,7
2024
2,1
2025
6,4
40,2
2,8
2,3
-2,9
text OK
2021 2022 2023 2024
50
40
30
20
10
0
2025
2021 2022 2023 2024
0,20
0,10
0,05
-0
2025
0,30
0,25
0,15
Tulos ennen veroja, Me
2023
2024 2025
4
3
2
1
0
-1
4,9
Oman pääoman tuotto, %
2023
2024
10,0
0
-10,0
-20,0
60,0
Liikevaihdon kehitys, Me
2025 2021 2022 2023 2024
50
40
30
20
10
0
kotimaa vienti
15,5
13,4
Osakekohtainen tulos, euro
2021 2022 2023 2024
0,04
0
-0,02
-0,04
-0,02
0,03
0,08
Osakekohtainen oma pääoma, euro
Omavaraisuusaste, %
48,6
39,0
Nettovelkaantumisaste %
2021 2022 2023 2024
125
100
75
50
25
0
66,1
142,9
72,7
50,0
23,1
-2
5
0,06
0,30
58,4
A-osakkeen suhteellisen vaihdon kehitys
kuukausittain, %
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
0,40
0,30
0,20
0,10
0,00
0,45
0,44
A-osakkeen keskihinnan kehitys
kuukausittain, euro
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Liikevaihdon jakauma
liiketoiminta-alueittain, %
Tulisijat
Luonnonkivituotteet
8,4%
91,6%
Liikevaihdon jakauma
markkina-alueittain, %
Suomi
Muu Eurooppa
USA
54,0%
Liiketoiminnan nettorahavirta, Me
8
7
6
5
4
3
2
1
0
Sijoitetun pääoman tuotto, %
2022 2023 2024
15
12
9
6
3
0
Investoinnit ja poistot, Me
investoinnit poistot
Pörssikurssi, 31.12.
2025 2021 2022 2023 2024
0,40
0,30
0,20
0,10
0
Liikevaihdon kehitys, Me
2021 2022 2023 2024
50
40
30
20
10
0
29,5
33,5
Liiketulos, Me
2022
2023
2025 2021
3,0
2,0
1,0
0
-1,0
44,3
0,60
-3
5,0
4,0
45,3
0
10
20
30
40
50
60
</=25 </=30 </=35 </=40 </=45 </=50 </=55 </=60 </=65 >65
2
3
3
5
7
10
12
16
12
26
46
19
Toimihenkilöt
Työntekijät
14
38
5
14
Henkilökunnan ikäjakauma 31.12.2025
0
50
100
150
200
Toimihenkilöt
Työntekijät
Naiset
Miehet
21
9
55
129
Henkilökunnan sukupuolijakauma 31.12.2025
(laskettu v. 2010)
British Standard PAS 2050
Tulikiven oman tuotannon hiilijalanjäljen
muodostuminen
Hiiliekvivalentti laskettiin vuolukivikiloa kohti ja on
0,612 CO2 eqv kg/kg
Tulikivi-tulisijan elinkaaren
hiilijalanjälki
2025
33,3
2021
2025
0,02
2025
58,0
0,50
150
175
1
200
250
1 1
2025 2021 2022 2023 2024
6
5
4
3
2
1
0
1,5
1,9
3,5
2,4 2,4
2021
1,4
-1,3
4,1
Liikevaihdon jakauma
liiketoiminta-alueittain, %
Tulisijat
Luonnonkivituotteet
8,4%
91,6%
Liikevaihdon jakauma
markkina-alueittain, %
Suomi
Muu Eurooppa
USA
3,2%
56,4%40,4%
2025
1
9
3
4
3
7
9
8
10
14
23
7
21
39
10
30
(laskettu v. 2010)
British Standard PAS 2050
Tulikiven oman tuotannon hiilijalanjäljen
muodostuminen
Hiiliekvivalentti laskettiin vuolukivikiloa kohti ja on
0,612 CO2 eqv kg/kg
Tulikivi-tulisijan elinkaaren
hiilijalanjälki
3
1
1
2,1
2,7
7,9
19,7
20,8
33,3
29,5
33,5
44,3
45,3
12,1
11,9
15,5
21,2
17,6
19,0
16,7
27,6
14,7
30,6
0,60
0,70
1,39
1,57
1,03
0,58
0,69
0,46
0,71
0,99
0,85
1,45
1,92
0,49
29,4
47,8
51,9
0,24
0,31
0,29
2021
12,6
18
21
24
0,50
0,40
0,48
2022
2,1
2022
40,0
30,0
20,0
-6,2
18,9
0,08
0,06
0,02
0,16
0,42
0,45
0,47
0,47
0,46
0,480,48
0,45
1,65
1
Raita 18
Vuolukivi, FIN
Keraaminen massa
(80% kierrätysmateriaalista), FIN
Kiinnitysaineet
(Natriumsilikaatti), FIN
Metallit (Valurauta-, ohutlevy-
ja muut metalliosat), FIN, EU
Eristeet (Lasi- ja kivivilla,
kalsiumsilikaatti), EU
Kuljetustarvikkeet (Lavat,
pakkauspahvit ja -muovit), FIN
88,0%
1,5%
0,2%
6,1%
0,8%
3,4%
Jaana V1 18
Vuolukivi, FIN
Keraaminen massa
(80% kierrätysmateriaalista), FIN
Kiinnitysaineet
(Natriumsilikaatti), FIN
Metallit (Valurauta-, ohutlevy-
ja muut metalliosat), FIN, EU
Eristeet (Lasi- ja kivivilla,
kalsiumsilikaatti), EU
Kuljetustarvikkeet (Lavat,
pakkauspahvit ja -muovit), FIN
80,4%
0,5%
5,3%
8,3%
0,8%
4,7%
Scope 1
Oman toiminnan suorat päästöt
Scope 2
Ostoenergian epäsuorat päästöt
Scope 3
Muut epäsuorat päästöt
12%
26%
62%
Hiilijalanjälki
20252021 2022 2023 2024
3,6
2,9
3,0
6,3
4,9
0,60
9
1
Ulkom.
0,80
0,450,45
3,1
0,47
6,0
-0,6
5,5
2,7
4,7
2024
2,1
2025
6,4
40,2
2021 2022 2023 2024
50
40
30
20
10
0
2025
2021 2022 2023 2024
0,20
0,10
0,05
-0
2025
0,30
0,25
0,15
Tulos ennen veroja, Me
2023
2024 2025
4
3
2
1
0
-1
4,9
Oman pääoman tuotto, %
2023
2024
10,0
0
-10,0
-20,0
60,0
Liikevaihdon kehitys, Me
2025 2021 2022 2023 2024
50
40
30
20
10
0
kotimaa vienti
15,5
13,4
Osakekohtainen tulos, euro
2021 2022 2023 2024
0,04
0
-0,02
-0,04
-0,02
0,03
0,08
Osakekohtainen oma pääoma, euro
Omavaraisuusaste, %
48,6
39,0
Nettovelkaantumisaste %
2021 2022 2023 2024
125
100
75
50
25
0
66,1
142,9
72,7
50,0
23,1
-2
5
0,06
0,30
58,4
A-osakkeen suhteellisen vaihdon kehitys
kuukausittain, %
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
0,40
0,30
0,20
0,10
0,00
0,45
0,44
A-osakkeen keskihinnan kehitys
kuukausittain, euro
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Liikevaihdon jakauma
liiketoiminta-alueittain, %
Tulisijat
Luonnonkivituotteet
8,4%
91,6%
Liikevaihdon jakauma
markkina-alueittain, %
Suomi
Muu Eurooppa
USA
54,0%
Liiketoiminnan nettorahavirta, Me
8
7
6
5
4
3
2
1
0
Sijoitetun pääoman tuotto, %
2022 2023 2024
15
12
9
6
3
0
Investoinnit ja poistot, Me
investoinnit poistot
Pörssikurssi, 31.12.
2025 2021 2022 2023 2024
0,40
0,30
0,20
0,10
0
Liikevaihdon kehitys, Me
2021 2022 2023 2024
50
40
30
20
10
0
29,5
33,5
Liiketulos, Me
2022
2023
2025 2021
3,0
2,0
1,0
0
-1,0
44,3
0,60
-3
5,0
4,0
45,3
0
10
20
30
40
50
60
</=25 </=30 </=35 </=40 </=45 </=50 </=55 </=60 </=65 >65
2
3
3
5
7
10
12
16
12
26
46
19
Toimihenkilöt
Työntekijät
14
38
5
14
Henkilökunnan ikäjakauma 31.12.2025
0
50
100
150
200
Toimihenkilöt
Työntekijät
Naiset
Miehet
21
9
55
129
Henkilökunnan sukupuolijakauma 31.12.2025
(laskettu v. 2010)
British Standard PAS 2050
Tulikiven oman tuotannon hiilijalanjäljen
muodostuminen
Hiiliekvivalentti laskettiin vuolukivikiloa kohti ja on
0,612 CO2 eqv kg/kg
Tulikivi-tulisijan elinkaaren
hiilijalanjälki
2025
33,3
2021
2025
0,02
2025
58,0
0,50
150
175
1
200
250
1 1
2025 2021 2022 2023 2024
6
5
4
3
2
1
0
1,5
1,9
3,5
2,4 2,4
2021
1,4
-1,3
4,1
Liikevaihdon jakauma
liiketoiminta-alueittain, %
Tulisijat
Luonnonkivituotteet
8,4%
91,6%
Liikevaihdon jakauma
markkina-alueittain, %
Suomi
Muu Eurooppa
USA
3,2%
56,4%40,4%
2025
1
9
3
4
3
7
9
8
10
14
23
7
21
39
10
30
(laskettu v. 2010)
British Standard PAS 2050
Tulikiven oman tuotannon hiilijalanjäljen
muodostuminen
Hiiliekvivalentti laskettiin vuolukivikiloa kohti ja on
0,612 CO2 eqv kg/kg
Tulikivi-tulisijan elinkaaren
hiilijalanjälki
3
1
1
2,1
2,7
7,9
19,7
20,8
33,3
29,5
33,5
44,3
45,3
12,1
11,9
15,5
21,2
17,6
19,0
16,7
27,6
14,7
30,6
0,60
0,70
1,39
1,57
1,03
0,58
0,69
0,46
0,71
0,99
0,85
1,45
1,92
0,49
29,4
47,8
51,9
0,24
0,31
0,29
2021
12,6
18
21
24
0,50
0,40
0,48
2022
2,1
2022
40,0
30,0
20,0
-6,2
18,9
0,08
0,06
0,02
0,16
0,42
0,45
0,47
0,47
0,46
0,480,48
0,45
1,65
1
Raita 18
Vuolukivi, FIN
Keraaminen massa
(80% kierrätysmateriaalista), FIN
Kiinnitysaineet
(Natriumsilikaatti), FIN
Metallit (Valurauta-, ohutlevy-
ja muut metalliosat), FIN, EU
Eristeet (Lasi- ja kivivilla,
kalsiumsilikaatti), EU
Kuljetustarvikkeet (Lavat,
pakkauspahvit ja -muovit), FIN
88,0%
1,5%
0,2%
6,1%
0,8%
3,4%
Jaana V1 18
Vuolukivi, FIN
Keraaminen massa
(80% kierrätysmateriaalista), FIN
Kiinnitysaineet
(Natriumsilikaatti), FIN
Metallit (Valurauta-, ohutlevy-
ja muut metalliosat), FIN, EU
Eristeet (Lasi- ja kivivilla,
kalsiumsilikaatti), EU
Kuljetustarvikkeet (Lavat,
pakkauspahvit ja -muovit), FIN
80,4%
0,5%
5,3%
8,3%
0,8%
4,7%
Scope 1
Oman toiminnan suorat päästöt
Scope 2
Ostoenergian epäsuorat päästöt
Scope 3
Muut epäsuorat päästöt
12%
26%
62%
Hiilijalanjälki
20252021 2022 2023 2024
3,6
2,9
3,0
6,3
4,9
0,60
9
1
Ulkom.
0,80
0,450,45
3,1
0,47
6,0
-0,6
5,5
2,7
4,7
2024
2,1
2025
6,4
40,2
2,8
2,3
-2,9
2021 2022 2023 2024
50
40
30
20
10
0
2025
2021 2022 2023 2024
0,20
0,10
0,05
-0
2025
0,30
0,25
0,15
Tulos ennen veroja, Me
2023
2024 2025
4
3
2
1
0
-1
4,9
Oman pääoman tuotto, %
2023
2024
10,0
0
-10,0
-20,0
60,0
Liikevaihdon kehitys, Me
2025 2021 2022 2023 2024
50
40
30
20
10
0
kotimaa vienti
15,5
13,4
Osakekohtainen tulos, euro
2021 2022 2023 2024
0,04
0
-0,02
-0,04
-0,02
0,03
0,08
Osakekohtainen oma pääoma, euro
Omavaraisuusaste, %
48,6
39,0
Nettovelkaantumisaste %
2021 2022 2023 2024
125
100
75
50
25
0
66,1
142,9
72,7
50,0
23,1
-2
5
0,06
0,30
58,4
A-osakkeen suhteellisen vaihdon kehitys
kuukausittain, %
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
0,40
0,30
0,20
0,10
0,00
0,45
0,44
A-osakkeen keskihinnan kehitys
kuukausittain, euro
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Liikevaihdon jakauma
liiketoiminta-alueittain, %
Tulisijat
Luonnonkivituotteet
8,4%
91,6%
Liikevaihdon jakauma
markkina-alueittain, %
Suomi
Muu Eurooppa
USA
54,0%
Liiketoiminnan nettorahavirta, Me
8
7
6
5
4
3
2
1
0
Sijoitetun pääoman tuotto, %
2022 2023 2024
15
12
9
6
3
0
Investoinnit ja poistot, Me
investoinnit poistot
Pörssikurssi, 31.12.
2025 2021 2022 2023 2024
0,40
0,30
0,20
0,10
0
Liikevaihdon kehitys, Me
2021 2022 2023 2024
50
40
30
20
10
0
29,5
33,5
Liiketulos, Me
2022
2023
2025 2021
3,0
2,0
1,0
0
-1,0
44,3
0,60
-3
5,0
4,0
45,3
0
10
20
30
40
50
60
</=25 </=30 </=35 </=40 </=45 </=50 </=55 </=60 </=65 >65
2
3
3
5
7
10
12
16
12
26
46
19
Toimihenkilöt
Työntekijät
14
38
5
14
Henkilökunnan ikäjakauma 31.12.2025
0
50
100
150
200
Toimihenkilöt
Työntekijät
Naiset
Miehet
21
9
55
129
Henkilökunnan sukupuolijakauma 31.12.2025
(laskettu v. 2010)
British Standard PAS 205
0
Tulikiven oman tuotannon hiilijalanjäljen
muodostuminen
Hiiliekvivalentti laskettiin vuolukivikiloa kohti ja on
0,612 CO2 eqv kg/kg
Tulikivi-tulisijan elinkaaren
hiilijalanjälki
2025
33,3
2021
2025
0,02
2025
58,0
0,50
150
175
1
200
250
1 1
2025 2021 2022 2023 2024
6
5
4
3
2
1
0
1,5
1,9
3,5
2,4 2,4
2021
1,4
-1,3
4,1
Liikevaihdon jakauma
liiketoiminta-alueittain, %
Tulisijat
Luonnonkivituotteet
8,4%
91,6%
Liikevaihdon jakauma
markkina-alueittain, %
Suomi
Muu Eurooppa
USA
3,2%
56,4%40,4%
2025
1
9
3
4
3
7
9
8
10
14
23
7
21
39
10
30
(laskettu v. 2010)
British Standard PAS 2050
Tulikiven oman tuotannon hiilijalanjäljen
muodostuminen
Hiiliekvivalentti laskettiin vuolukivikiloa kohti ja on
0,612 CO2 eqv kg/kg
Tulikivi-tulisijan elinkaaren
hiilijalanjälki
3
1
1
2,1
2,7
7,9
19,7
20,8
33,3
29,5
33,5
44,3
45,3
12,1
11,9
15,5
21,2
17,6
19,0
16,7
27,6
14,7
30,6
0,60
0,70
1,39
1,57
1,03
0,58
0,69
0,46
0,71
0,99
0,85
1,45
1,92
0,49
29,4
47,8
51,9
0,24
0,31
0,29
2021
12,6
18
21
24
0,50
0,40
0,48
2022
2,1
2022
40,0
30,0
20,0
-6,2
18,9
0,08
0,06
0,02
0,16
0,42
0,45
0,47
0,47
0,46
0,480,48
0,45
1,65
1
Raita 18
Vuolukivi, FIN
Keraaminen massa
(80% kierrätysmateriaalista), FIN
Kiinnitysaineet
(Natriumsilikaatti), FIN
Metallit (Valurauta-, ohutlevy-
ja muut metalliosat), FIN, EU
Eristeet (Lasi- ja kivivilla,
kalsiumsilikaatti), EU
Kuljetustarvikkeet (Lavat,
pakkauspahvit ja -muovit), FIN
88,0%
1,5%
0,2%
6,1%
0,8%
3,4%
Jaana V1 18
Vuolukivi, FIN
Keraaminen massa
(80% kierrätysmateriaalista), FIN
Kiinnitysaineet
(Natriumsilikaatti), FIN
Metallit (Valurauta-, ohutlevy-
ja muut metalliosat), FIN, EU
Eristeet (Lasi- ja kivivilla,
kalsiumsilikaatti), EU
Kuljetustarvikkeet (Lavat,
pakkauspahvit ja -muovit), FIN
80,4%
0,5%
5,3%
8,3%
0,8%
4,7%
Scope 1
Oman toiminnan suorat päästöt
Scope 2
Ostoenergian epäsuorat päästöt
Scope 3
Muut epäsuorat päästöt
12%
26%
62%
Hiilijalanjälki
20252021 2022 2023 2024
3,6
2,9
3,0
6,3
4,9
0,60
9
1
Ulkom.
0,80
0,450,45
3,1
0,47
6,0
-0,6
5,5
2,7
4,7
2024
2,1
2025
6,4
40,2
2,8
2,3
-2,9