Namn eller annan identifierare för den rapporterande enheten | |
En beskrivning av ändringen i den rapporterande enhetens namn eller annan identifierare sedan slutet av föregående rapporteringsperiod | - |
Stat | |
Enhets rättsliga from | |
Hemstat | |
Enhetens registrerade adress | |
Huvudkontor | |
Beskrivning av enhets natur och huvudsakliga verksamhet | |
Moderbolagets namn | |
Namnet på moderbolaget i hela koncernen | |
FO-nummer | 2181702-8 |
Icke-finansiell rapport | |
taxonomitabeller) | |
(mn euro) | 2023 | 2022 |
Tilläggsintäkt från försäljningen av Visa Europe till Visa Inc | 0,3 | 0,2 |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 5 | |
(mn euro) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | ∆ | Andel, % |
Icke vinstsyftande samfund | 59 | 52 | 7 | 0,8 % |
Offentliga samfund | 7 | 6 | 1 | 0,1 % |
(mn euro) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | ∆ |
Räntebärande värdepapper, Aktia Bank | -28,3 | -35,8 | 7,5 |
Räntebärande värdepapper, Aktia Livförsäkring | -10,0 | -14,0 | 4,0 |
Säkring av kassaflöde, Aktia Bank | -0,7 | -0,1 | -0,6 |
(mn euro) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | ∆% |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 6 | |
(mn euro) | 2023 | 2022 | ∆% |
Övriga rörelseintäkter | 0,5 | 0,2 | 123 % |
Jämförbart rörelseresultat | 98,2 | 34,1 | 188 % |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 7 | |
(mn euro) | 2023 | 2022 | ∆% |
Övriga rörelseintäkter | 0,1 | 0,4 | -80 % |
Jämförbart rörelseresultat | 28,6 | 19,7 | 45 % |
(mn euro) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | ∆% |
Förvaltade kundtillgångar* | 13 658 | 13 539 | 1% |
varav institutionella tillgångar | 7 438 | 7 872 | -6% |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 8 | |
(mn euro) | 2023 | 2022 | ∆% |
Resultat från försäkringsservice | 18,0 | 15,3 | 18 % |
Resultat från investeringsavtal | 8,4 | 8,7 | -2 % |
Resultat från placeringsverksamheten | 0,6 | 58,1 | -99 % |
(mn euro) | 2023 | 2022 | ∆% |
Jämförbart rörelseresultat | -35,5 | -1,7 | — |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 9 | |
(mn euro) | Bankverksamhet | Kapitalförvaltning | Livförsäkring | Koncernfunktioner | Övrigt & elimineringar | Koncernen totalt | ||||||
Resultaträkning | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Balansräkning | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 10 | |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 11 | |
(mn euro) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Bokfört värde före ECL nedskrivning | 2 562,7 | 2 367,7 |
Bokfört värde före ECL nedskrivning | 5 463,2 | 5 541,9 |
Bokfört värde före ECL nedskrivning | 513,2 | 557,3 |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 12 | |
Likviditetstäckningsgrad (LCR) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 13 | |
Likviditetsreserv, marknadsvärde (mn euro) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Skuldebrev emitterade eller garanterade av stater, centralbanker eller multilaterala utvecklingsbanker | 191 | 196 |
(mn euro) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | ||
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 14 | |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 15 | |
Långfristig upplåning | Kortfristig upplåning | Utsikter | Covered bonds | |
Moody’s Investors Service | A2 | P-1 | negativa | Aaa |
Standard & Poor’s | A- | A-2 | stabila | - |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 16 | |
(mn euro) | Antal aktier | Aktiekapital | Fonden för fritt eget kapital |
Aktieemission 14.2.2022 | 75 000 | 0,9 | |
Aktieemission 24.5.2022 | 74 631 | 0,7 | |
Aktieemission 17.11.2022 | 91 360 | 0,8 | |
Övriga förändringar | — | 0,5 | |
Aktieemission 30.1.2023 | 80 000 | 0,9 | |
Aktieemission 25.5.2023 | 92 793 | 0,8 | |
Aktieemission 22.11.2023 | 87 022 | 0,7 | |
Övriga förändringar | — | 0,4 | |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 17 | |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 18 | |
(1 000 euro) | Q4/2023 | Q3/2023 | Q2/2023 | Q1/2023 | Q4/2022 | Q3/2022 | Q2/2022 | Q1/2022 | 1-12/2023 | 1-12/2022 |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 19 | |
(1 000 euro) | Q4/2023 | Q3/2023 | Q2/2023 | Q1/2023 | Q4/2022 | Q3/2022 | Q2/2022 | Q1/2022 | 1-12/2023 | 1-12/2022 |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 20 | |
(1 000 euro) | Q4/2023 | Q3/2023 | Q2/2023 | Q1/2023 | Q4/2022 | Q3/2022 | Q2/2022 | Q1/2022 | 1-12/2023 | 1-12/2022 |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 21 | |
(1 000 euro) | Q4/2023 | Q3/2023 | Q2/2023 | Q1/2023 | Q4/2022 | Q3/2022 | Q2/2022 | Q1/2022 | 1-12/2023 | 1-12/2022 |
Jämförelseperioderna 2022 är omräknade enligt den nya IFRS 17 standarden för försäkringsavtal. | ||||||||||
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 22 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 23 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
Övriga tillgångar | 394 007 | 430 870 | 405 409 | 264 920 | 251 208 |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 24 | |
(1 000 euro om inte annat anges) | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 25 | |
(1 000 euro om inte annat anges) | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 26 | |
Resultat per aktie (EPS), euro |
Räkenskapsperiodens vinst efter skatt hänförligt till aktieägare i Aktia Bank Abp / Emissionsjusterade antalet aktier i genomsnitt under räkenskapsperioden |
Totalresultat per aktie, euro |
Räkenskapsperiodens totalresultat efter skatt hänförligt till aktieägare i Aktia Bank Abp / Emissionsjusterade antalet aktier i genomsnitt under räkenskapsperioden |
Eget kapital per aktie (NAV), euro |
Eget kapital hänförligt till aktieägare i Aktia Bank Abp / Antalet aktier vid räkenskapsperiodens utgång |
Avkastning på eget kapital (ROE), % |
Räkenskapsperiodens vinst / Eget kapital exkl. innehavare av övrigt primärkapital i genomsnitt x 100 |
Avkastning på totalt kapital (ROA), % |
Räkenskapsperiodens vinst / Balansomslutning i genomsnitt x 100 |
K/I-tal |
Totala rörelsekostnader / Totala rörelseintäkter |
Kärnprimärkapitalrelation (bankkoncernen), % |
Kärnprimärkapital / Riskvägda förbindelser x 100 |
Primärkapitalrelation (bankkoncernen), % |
Primärkapital / Riskvägda förbindelser x 100 |
Kapitaltäckningsgrad (bankkoncernen), % |
Kapitalbasen (primärkapital + supplementärkapital) / Riskvägda förbindelser x 100 |
Kapitalbasen räknas enligt EU:s kapitalkravförordning. |
Riskvägda förbindelser (bankkoncernen) |
Summa tillgångar i balansräkningen jämte förbindelser utanför balansen inklusive derivat värderade och riskvägda enligt EU:s kapitalkravförordning. |
Kapitalkravet för operativa risker har räknats och riskvägts enligt basmetoden i EU:s kapitalkravförordning. |
Kapitaltäckningsgrad, % (finans- och försäkringskonglomeratet) |
Konglomeratets totala kapitalbas (eget kapital inklusive branschspecifika tillgångar och avdrag) / Minimikrav för konglomeratets egna medel (kreditinstitut+försäkringsverksamhet) x 100 |
Konglomeratets kapitaltäckning regleras av kapitel 3 i Lag om tillsyn av finans- och försäkringskonglomerat samt därtill hörande förordning. |
Soliditet, % |
Eget kapital inkl. innehav utan bestämmande inflytande / Balansomslutning i genomsnitt x 100 |
Koncerntillgångar |
Bankkoncernens likviditetsportfölj samt livförsäkringsbolagets placeringsportfölj |
Kundtillgångar |
Förvaltade och förmedlade fonder samt förvaltade tillgångar i Aktia Fondbolag, Aktia Banks privatbanksverksamhet och Aktia Livförsäkring |
Omkostnads-% (Aktia Livförsäkring Ab) |
(Driftskostnader + kostnader för ersättningshandläggning ) / Belastningsinkomst x 100 |
Belastningsinkomsten är enligt beräkningsgrunderna en post som är avsedd att täcka omkostnaderna. Driftskostnaderna innehåller inte återförsäkrarnas provisioner. |
Solvensgrad (Aktia Livförsäkring Ab), % |
Medräkningsbart kapital / Solvenskapitalkrav (SCR) x 100 |
Medräkningsbart (Solvens II) kapital (Aktia Livförsäkring Ab) |
Differensen mellan tillgångar och skulder (Tier II kapitallånet beaktas endast till högst 50 % av SCR) |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 27 | |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 28 | |
Mätare (mål 2025) | 2023 | 2022 | Förändring | |
T-medias Luottamus&Maine-undersökning (resultat minst 3,50) | 3,35 | 3,45 | -0,10 | |
Andelen av kundtillgångar som klassificerats enligt Artikel 8/9 (ökningen) | 95,3 % | 96,6 % | -1,3 procentenheter | |
Andelen av ansvarsfulla lån (ökningen) | 2,5 % | 2,1 % | 0,4 procentenheter | |
Förmögenhetsplan (90%) | 82 | — | Första rapporteringsåret | |
SHE index | 74 | — | Första rapporteringsåret | |
Aktias ESG klassificeringar (minst branschgenomsnittet) | ||||
Informationssäkerhet*** | ||||
Delmål i klimatstrategin | Aktie- och företagsobligationsfondernas relativ koldioxidavtryck per investerad mn euro**** (2025 -30% vs. 2019) | 38,75 | 42,70 | -3,95 |
Aktie- och företagsobligationsfondernas relativa förändring**** (ton av CO2 e/miljon euro investerat) (2025 -30 % vs. 2019) | -30,10 % | -22,9% | -7,2 procentenheter | |
Andelen gröna obligationer av företagskreditfonderna (35%) | 25,56 % | 24,34 % | 1,22 procentenheter | |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 29 | |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 30 | |
Andelen ansvarsfulla obligationer i Aktias fonder, % | Green bonds | Social bonds | Sustainability bonds | Sustainability linked bonds |
Andelen ansvarsfulla obligationer i Aktias fonder, mn euro | Green bonds | Social bonds | Sustainability bonds | Sustainability linked bonds |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 31 | |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 32 | |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 33 | |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 34 | |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 35 | |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Styrelsens verksamhetsberättelse | 36 | |
Styrelsens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 38 | |
M12 Slutliga och förväntade kreditförluster |
Underskrifter av verksamhetsberättelse och bokslut 2023 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 39 | |
(1 000 euro) | Not | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | Not | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | Not | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 40 | |
(1 000 euro) | Not | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
(1 000 euro) | Not | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 41 | |
(1 000 euro) | Aktiekapital | Fond för verkligt värde | Fond för aktierelaterade ersättningar | Fond för fritt eget kapital | Balanserade vinstmedel | Aktieägarnas andel av eget kapital | Innehavare av övrigt primärkapital | Totalt eget kapital |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 42 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Orealiserade värdeförändringar för finansiella tillgångar som värderas till verkligt värde via resultaträkningen | ||
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 43 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 44 | |
Resultat per aktie (EPS), euro |
Räkenskapsperiodens vinst efter skatt hänförligt till aktieägare i Aktia Bank Abp / Emissionsjusterade antalet aktier i genomsnitt under räkenskapsperioden |
Totalresultat per aktie, euro |
Räkenskapsperiodens totalresultat efter skatt hänförligt till aktieägare i Aktia Bank Abp / Emissionsjusterade antalet aktier i genomsnitt under räkenskapsperioden |
Eget kapital per aktie (NAV), euro |
Eget kapital hänförligt till aktieägare i Aktia Bank Abp / Antalet aktier vid räkenskapsperiodens utgång |
Avkastning på eget kapital (ROE), % |
Räkenskapsperiodens vinst / Eget kapital exkl. innehavare av övrigt primärkapital i genomsnitt x 100 |
Avkastning på totalt kapital (ROA), % |
Räkenskapsperiodens vinst / Balansomslutning i genomsnitt x 100 |
K/I-tal |
Totala rörelsekostnader / Totala rörelseintäkter |
Kärnprimärkapitalrelation (bankkoncernen), % |
Kärnprimärkapital / Riskvägda förbindelser x 100 |
Primärkapitalrelation (bankkoncernen), % |
Primärkapital / Riskvägda förbindelser x 100 |
Kapitaltäckningsgrad (bankkoncernen), % |
Kapitalbasen (primärkapital + supplementärkapital) / Riskvägda förbindelser x 100 |
Kapitalbasen räknas enligt EU:s kapitalkravförordning. |
Riskvägda förbindelser (bankkoncernen) |
Summa tillgångar i balansräkningen jämte förbindelser utanför balansen inklusive derivat värderade och riskvägda enligt EU:s kapitalkravförordning. |
Kapitalkravet för operativa risker har räknats och riskvägts enligt basmetoden i EU:s kapitalkravförordning. |
Kapitaltäckningsgrad, % (finans- och försäkringskonglomeratet) |
Konglomeratets totala kapitalbas (eget kapital inklusive branschspecifika tillgångar och avdrag) / Minimikrav för konglomeratets egna medel (kreditinstitut+försäkringsverksamhet) x 100 |
Konglomeratets kapitaltäckning regleras av kapitel 3 i Lag om tillsyn av finans- och försäkringskonglomerat samt därtill hörande förordning. |
Soliditet, % |
Eget kapital inkl. innehav utan bestämmande inflytande / Balansomslutning i genomsnitt x 100 |
Koncerntillgångar |
Bankkoncernens likviditetsportfölj samt livförsäkringsverksamhetens placeringsportfölj |
Kundtillgångar |
Förvaltade och förmedlade fonder samt förvaltade tillgångar i Aktia Fondbolag, Aktia Kapitalförvaltning, Aktia Banks privatbanksverksamhet och Aktia Livförsäkring |
Omkostnads-% (Aktia Livförsäkring Ab) |
(Driftskostnader + kostnader för ersättningshandläggning ) / Belastningsinkomst x 100 |
Belastningsinkomsten är enligt beräkningsgrunderna en post som är avsedd att täcka omkostnaderna. Driftskostnaderna innehåller inte återförsäkrarnas provisioner. |
Solvensgrad (Aktia Livförsäkring Ab), % |
Medräkningsbart kapital / Solvenskapitalkrav (SCR) x 100 |
Medräkningsbart (Solvens II) kapital (Aktia Livförsäkring Ab) |
Differensen mellan tillgångar och skulder (Tier II kapitallånet beaktas endast till högst 50 % av SCR) |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 45 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 46 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 47 | |
Byggnader | 40 år |
Grundreparationer av byggnader | 5-10 år |
Övriga materiella tillgångar | 2-5 år |
Immateriella rättigheter (IT-anskaffningar) | 3-10 år |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 48 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 49 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 50 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 51 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 52 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 53 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 54 | |
Försäkringstyp | Marginal på nuvärdet av förväntade kommande ersättningar | Marginal på nuvärdet av förväntade kommande skötsel- kostnader (exkl. provisioner) | Marginal på nuvärdet av förväntade kommande återförsäkringspremier | Marginal på nuvarande besparing | Marginal på riskjustering | Marginal på diskonteringsräntan (parallellförskjutning) och likviditetsjusteringen |
Riskförsäkringar som kan ha en sparkomponent, ATG | 3,0 % | 15,0 % | — % | — % | 15,0 % | — % |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 55 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 56 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 57 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 58 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 59 | |
31.12.2023 | 31.12.2022 | |||
(1 000 euro) | Exponeringar vid fallissemang | Riskvägt belopp | Exponeringar vid fallissemang | Riskvägt belopp |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 60 | |
(1 000 euro) | 31.12.2023 | |||
Dagar | Stadie 1 | Stadie 2 | Stadie 3 | Totalt |
(1 000 euro) | 31.12.2022 | |||
Dagar | Stadie 1 | Stadie 2 | Stadie 3 | Totalt |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 61 | |
31.12.2023 | 31.12.2022 | |||||||
(1 000 euro) | 12 månaders ECL | Livstids ECL icke fallerad | Livstids ECL fallerad | Totalt | 12 månaders ECL | Livstids ECL icke fallerad | Livstids ECL fallerad | Totalt |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 62 | |
31.12.2023 | 31.12.2022 | |||||||
(1 000 euro) | 12 månaders ECL | Livstids ECL icke fallerad | Livstids ECL fallerad | Totalt | 12 månaders ECL | Livstids ECL icke fallerad | Livstids ECL fallerad | Totalt |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 63 | |
(1 000 euro) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Kassa och tillgodohavande på centralbanker | 596 811 | 1 171 905 |
Skuldebrev emitterade eller garanterade av stater, central banker eller multilaterala utvecklingsbanker | 190 612 | 196 287 |
Skuldebrev emitterade eller garanterade av kommuner eller av offentliga sektorn | 72 159 | 110 844 |
Skuldebrev emitterade av finansiella institut | — | 0 |
Skuldebrev emitterade av företag (företagscertifikat) | — | — |
% | 31.12. 2023 | 31.9. 2023 | 30.6. 2023 | 31.3. 2023 | 31.12. 2022 |
31.12.2023 | ||
Parallellförskjutning av räntekurvan | Räntepunkter | |
(1 000 euro) | -200 | +200 |
Förändring under kommande 12 månader | -11 668 | 5 346 |
Nuvärdesrisk (Förändring av ekonomiskt värde) | 105 307 | -50 420 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 64 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 65 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 66 | |
Finansiella tillgångar som värderas till verkligt värde via övrigt totalresultat | ||||
2023 | 2022 | |||
Bankkoncernen | (1 000 euro) | % | (1 000 euro) | % |
929 922 | 100,0 % | 884 424 | 100,0 % | |
Ränterisk uppåt (normalmetod) | -1 064 | -0,1 % | -2 049 | -0,2 % |
Ränterisk uppåt (jämn 100 bp) | -2 731 | -0,3 % | -2 049 | -0,2 % |
Ränterisk neråt (normalmetod) | 4 330 | 0,5 % | 1 468 | 0,2 % |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 67 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 68 | |
Placeringsportfölj | Försäkringsskuld* | Totalt | ||||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Livförsäkringsbolaget | (1 000 euro) | (1 000 euro) | (1 000 euro) | (1 000 euro) | (1 000 euro) | (1 000 euro) | %** | %** |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 69 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 70 | |
31.12.2023 | 31.9.2023 | 30.6.2023 | 31.3.2023 | 31.12.2022 | ||||||
(1 000 euro) | Koncernen | Bankkoncernen | Koncernen | Bankkoncernen | Koncernen | Bankkoncernen | Koncernen | Bankkoncernen | Koncernen | Bankkoncernen |
Räkenskapsperiodens vinst för vilken ej ansökts om lov från Finansinspektionen | — | — | — | — | — | |||||
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 71 | |
(1 000 euro) | 31.12.2023 | 31.9.2023 | 30.6.2023 | 31.3.2023 | 31.12.2022 |
(1 000 euro) | 31.12.2023 | 31.9.2023 | 30.6.2023 | 31.3.2023 | 31.12.2022 |
(1 000 euro) | 2021 | 2022 | 2023 | 31.12.2023 | 31.9.2023 | 30.6.2023 | 31.3.2023 | 31.12.2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 72 | |
31.12.2023 | |||||
(1 000 euro) | Bruttoexpon ering | Exponering vid fallissemang | Riskvikt, % | Riskvägt belopp | Kapitalkrav 8 % |
Retail - Små och medelstora företag, med fastighetssäkerhet | 103 603 | 102 984 | 17 % | 17 244 | 1 379 |
31.12.2022 | |||||
(1 000 euro) | Bruttoexpon ering | Exponering vid fallissemang | Riskvikt, % | Riskvägt belopp | Kapitalkrav 8 % |
Retail - Små och medelstora företag, med fastighetssäkerhet | 107 271 | 106 842 | 12 % | 12 588 | 1 007 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 73 | |
(1 000 euro) | 31.12.2023 | 31.9.2023 | 30.6.2023 | 31.3.2023 | 31.12.2022 |
(1 000 euro) | 31.12.2023 | 31.9.2023 | 30.6.2023 | 31.3.2023 | 31.12.2022 |
Finans- och försäkringskonglomeratets kapitaltäckning | |||||
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 74 | |
Bankverksamhet | Kapitalförvaltning | Livförsäkring | Koncernfunktioner | Övrigt & elimineringar | Koncernen totalt | |||||||
(1 000 euro) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 75 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 76 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Verkligt värde | Fullständigt retroaktiv | Totalt | ||||
(1 000 euro) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Förändring av avtalsenlig marginal (CSM) | 5 450 | 6 813 | 3 581 | 1 833 | 9 031 | 8 645 |
Förväntade ersättningar och övriga kostnader exkl. allokerad förlustkomponent | 38 967 | 35 222 | 6 909 | 3 818 | 45 876 | 39 040 |
Återföring av kassaflöden för anskaffning av försäkringsavtal | 0 | — | 14 | 7 | 14 | 7 |
Intäkter från beviljade (åter)försäkringskontrakt | 45 093 | 46 007 | 10 053 | 6 813 | 55 146 | 52 820 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 77 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Nettointäkter från finansiella tillgångar som värderas till verkligt värde via övrigt totalresultat | ||
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 78 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Effekt av ändringar i värderingsestimat med aktuella diskonteringsräntor och ändring av avtalsenlig marginal till låst ränta | 39 230 | 7 453 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Nettointäkter från finansiella tillgångar som värderas till verkligt värde via övrigt totalresultat | ||
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 79 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 80 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Aktias bedömning av hur många år medel kan överföras från VTS-fonden för Aktia Bank Abp:s del | 8 | 9 |
Aktias bedömning av hur många år medel kan överföras från tidigare erlagda avgifter för bankskatt för Aktia Bank Abp:s del | — | — |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 81 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Mer information gällande latenta skatter presenteras i not K29. Skatten på koncernens resultat före skatt skiljer sig från det teoretiska värde som skulle uppstå vid användande av skattesats för moderbolaget som följer: | ||
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 82 | |
(1 000 euro) | Not | Upplupet anskaffning svärde | Verkligt värde via resultaträkningen | Verkligt värde via övrigt totalresultat | Icke finansiella tillgångar | Totalt |
Räntebärande värdepapper | K16, K17, K18 | 488 448 | 73 810 | 1 049 031 | 1 611 288 | |
Placeringar för fondanknutna försäkringar | K16 | 1 133 591 | 1 133 591 | |||
Utlåning till Finlands Bank och kreditinstitut | K19 | 696 188 | 696 188 | |||
Utlåning till allmänheten och offentliga samfund | K19 | 7 865 883 | 7 865 883 | |||
Placeringar i intresseföretag och joint ventures | K23 | 2 904 | 2 904 | |||
Upplupna intäkter och förutbetalda kostnader | K28 | 76 892 | 76 892 | |||
(1 000 euro) | Not | Upplupet anskaffning svärde | Verkligt värde via resultaträkningen | Verkligt värde via övrigt totalresultat | Icke finansiella tillgångar | Totalt |
Räntebärande värdepapper | 529 409 | 72 926 | 997 056 | 1 599 391 | ||
Placeringar för fondanknutna försäkringar | K16 | 1 001 595 | 1 001 595 | |||
Utlåning till Finlands Bank och kreditinstitut | K19 | 1 193 248 | 1 193 248 | |||
Utlåning till allmänheten och offentliga samfund | K19 | 7 791 700 | 7 791 700 | |||
Placeringar i intresseföretag och joint ventures | K23 | 3 089 | 3 089 | |||
Upplupna intäkter och förutbetalda kostnader | K28 | 52 350 | 52 350 | |||
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 83 | |
(1 000 euro) | Not | Skyddande derivatinstrument | Övriga finansiella skulder | Icke finansiella skulder | Totalt |
Övriga skulder till allmänheten och offentliga samfund | K34 | 781 000 | 781 000 | ||
(1 000 euro) | Not | Skyddande derivatinstrument | Övriga finansiella skulder | Icke finansiella skulder | Totalt |
Övriga skulder till allmänheten och offentliga samfund | K34 | 686 000 | 686 000 | ||
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 84 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
2023 | 2022 | |||
(1 000 euro) | Bokfört värde | varav ECL | Bokfört värde | varav ECL |
Räntebärande värdepapper som värderas till upplupet anskaffningsvärde totalt | 488 448 | -128 | 529 409 | -262 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 85 | |
2023 | 2022 | |||
(1 000 euro) | Bokfört värde | varav ECL | Bokfört värde | varav ECL |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | Stadie 1 | Stadie 2 | Stadie 3 | Totalt |
Minskning till följd av borttagande från rapporten över finansiell ställning | -1 348 | -522 | -2 170 | -4 040 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 86 | |
(1 000 euro) | Stadie 1 | Stadie 2 | Stadie 3 | Totalt |
Sektorvis fördelning av nedskrivningar på krediter och övriga åtaganden | ||||
Minskning till följd av borttagande från rapporten över finansiell ställning | -145 | — | — | -145 |
Sektorvis fördelning av nedskrivningar på räntebärande värdepapper | ||||
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
2023 | 2022 | |||
(1 000 euro) | Tillgångar | Skulder | Tillgångar | Skulder |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 87 | |
31.12.2023 | ||||||
Skyddande derivatinstrument | Nominella värden / återstående löptid | Verkliga värden | ||||
(1 000 euro) | Under 1 år | 1-5 år | Över 5 år | Totalt | Tillgångar | Skulder |
31.12.2022 | ||||||
Skyddande derivatinstrument | Nominella värden / återstående löptid | Verkliga värden | ||||
(1 000 euro) | Under 1 år | 1-5 år | Över 5 år | Totalt | Tillgångar | Skulder |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 88 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Ägarintresseföretagen är upprättade i enlighet med koncernens redovisningsprinciper enligt IFRS. | ||
Transaktioner med ägarintresseföretag presenteras i not K43, transaktioner med närstående. | ||
(1 000 euro) | Goodwill | Övriga immateriella tillgångar i samband med Taaleriförvärvet | Aktiverade utvecklings- utgifter | Övriga immateriella tillgångar | Totalt |
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 1.1 | — | -7 332 | -8 604 | -83 771 | -99 707 |
Ackumulerade avskrivningar på minskningar | — | — | — | 185 | 185 |
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 31.12 | — | -11 731 | -10 820 | -95 026 | -117 577 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 89 | |
(1 000 euro) | Goodwill | Övriga immateriella tillgångar i samband med Taaleriförvärvet | Aktiverade utvecklings- utgifter | Övriga immateriella tillgångar | Totalt |
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 1.1 | — | -2 933 | -6 588 | -73 222 | -82 743 |
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 31.12 | — | -7 332 | -8 604 | -83 771 | -99 707 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | Mark- och vattenområden | Byggnader | Aktier och andelar i fastighetssamman slutningar | Totalt |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 90 | |
(1 000 euro) | Maskiner och inventarier | Kontors- reparationer | Övriga materiella tillgångar | Övriga materiella tillgångar totalt |
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 1.1 | -18 049 | -7 779 | — | -25 828 |
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 31.12 | -19 325 | -8 677 | -223 | -28 225 |
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 1.1 | -16 883 | -7 032 | — | -23 915 |
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 31.12 | -18 049 | -7 779 | — | -25 828 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 91 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 92 | |
2023 | 2022 | |||
(1 000 euro) | Bokfört värde | Nominellt värde | Bokfört värde | Nominellt värde |
2023 | 2022 | |||||
(1 000 euro) | Under 1 år | Över 1 år | Totalt | Under 1 år | Över 1 år | Totalt |
(1 000 euro) | Under 3 mån. | 3-12 mån. | 1-5 år | 5-10 år | Över 10 år | Totalt |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 93 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 94 | |
Analys av återstående försäkringsskydd och inträffade skador | 2023 | 2022 | ||||||
(1 000 euro) | Skulder för återstående perioder | Skulder för återstående perioder | ||||||
Utan förlust- komponenter | Förlust- komponenter | Skulder för inträffade skador | Totalt | Utan förlust- komponenter | Förlust- komponenter | Skulder för inträffade skador | Totalt | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 95 | |
Analys av återstående försäkringsskydd och inträffade skador | 2023 | 2022 | ||||||
(1 000 euro) | Skulder för återstående perioder | Skulder för återstående perioder | ||||||
Utan förlust- komponenter | Förlust- komponenter | Skulder för inträffade skador | Totalt | Utan förlust- komponenter | Förlust- komponenter | Skulder för inträffade skador | Totalt | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 96 | |
Analys enligt balanskomponent | 2023 | 2022 | ||||||||
(1 000 euro) | Nuvärde för framtida kassaflöde | Riskjustering | Avtalsenlig marginal för avtal överförda enligt verkligt värde vid övergången | Avtalsenlig marginal för nya avtal och avtal överförda med den fullt retrospektiva metoden | Totalt | Nuvärde för framtida kassaflöde | Riskjustering | Avtalsenlig marginal för avtal överförda enligt verkligt värde vid övergången | Avtalsenlig marginal för nya avtal och avtal överförda med den fullt retrospektiva metoden | Totalt |
Ändringar i riskjustering för icke-finansiell risk som inte hänför sig till kommande eller tidigare tjänster | — | 39 | — | — | 39 | — | 30 | — | — | 30 |
Förändringar i antaganden som påverkar förlustkomponenten eller återförda förluster | -6 467 | 2 074 | — | — | -4 393 | 1 728 | 66 | — | — | 1 793 |
Ersättningar och kostnader för försäkringsservice inklusive investeringskomponent | -60 496 | — | — | — | -60 496 | -60 637 | — | — | — | -60 637 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 97 | |
Analys enligt balanskomponent | 2023 | 2022 | ||||||||
(1 000 euro) | Nuvärde för framtida kassaflöde | Riskjustering | Avtalsenlig marginal för avtal överförda enligt verkligt värde vid övergången | Avtalsenligt marginal för nya avtal och avtal överförda med den fullt retrospektiva metoden | Totalt | Nuvärde för framtida kassaflöde | Riskjustering | Avtalsenlig marginal för avtal överförda enligt verkligt värde vid övergången | Avtalsenligt marginal för nya avtal och avtal överförda med den fullt retrospektiva metoden | Totalt |
Ändringar i återförda förluster för förlustavtal som påverkar den avtalsenliga marginalen | -415 | 85 | 607 | -384 | -107 | -815 | 505 | 310 | — | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 98 | |
Effekt från avtal som första gången redovisats under året | 2023 | 2022 | ||||
(1 000 euro) | Avtal som inte är förlustavtal | Återförsäkringsavtal | Totalt | Avtal som inte är förlustavtal | Återförsäkringsavtal | Totalt |
Redovisning av den avtalsenliga marginalen | 2023 | 2022 | ||||
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 99 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 100 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 101 | |
(1 000 euro) | Antal aktier | Aktiekapital | Fonden för fritt eget kapital |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 102 | |
2023 | 2022 | |||
(1 000 euro) | Bokfört värde | Verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde |
Finansiella tillgångar som värderas till verkligt värde via resultaträkningen | 1 369 716 | 1 369 716 | 1 249 457 | 1 249 457 |
Finansiella tillgångar som värderas till verkligt värde via övrigt totalresultat | 1 049 031 | 1 049 031 | 997 056 | 997 056 |
Räntebärande värdepapper som värderas till upplupet anskaffningsvärde | 488 448 | 469 510 | 529 409 | 493 640 |
Övriga skulder till allmänheten och offentliga samfund | 781 000 | 781 367 | 686 000 | 684 757 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 103 | |
31.12.2023 | 31.12.2022 | |||||||
Marknadsvärdering grupperad enligt | Marknadsvärdering grupperad enligt | |||||||
(1 000 euro) | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Totalt | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Totalt |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 104 | |
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet | Finansiella tillgångar som värderas till verkligt värde via övrigt totalresultat | Totalt | |||||||
(1 000 euro) | Räntebärande värdepapper | Aktier och andelar | Totalt | Räntebärande värdepapper | Aktier och andelar | Totalt | Räntebärande värdepapper | Aktier och andelar | Totalt |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 105 | |
31.12.2023 | 31.12.2022 | |||
(1 000 euro) | Derivat | Omvända återköpsavtal | Derivat | Omvända återköpsavtal |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 106 | |
(1 000 euro) | Not | Under 3 mån. | 3-12 mån. | 1-5 år | 5-10 år | Över 10 år | Totalt |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 107 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | Under 3 mån. | 3-12 mån. | 1-5 år | 5-10 år | Över 10 är | Totalt |
Övriga åtaganden till förmån för tredje part | 464 | 428 | 973 | 250 | 150 | 2 265 |
Övriga åtaganden till förmån för tredje part | 1 631 | 1 303 | 918 | 250 | 150 | 4 252 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 108 | |
2023 | 2022 | |||
Andel aktier | Andel röster | Andel aktier | Andel röster | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 109 | |
(1 000 euro) | Lön, arvoden och övriga naturaförmåner *) | Resultatlön **) | Aktierelaterad ersättning | Lön och arvoden totalt | Lagstadgade pensionskostnader | Frivilliga tilläggs- pensionskonstnader (IFRS) |
Juha Hammarén, verkställande direktör fr.o.m. 28.2.2023 | 320 | 40 | 63 | 422 | 30 | 52 |
598 | 9 | 87 | 694 | 28 | — | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 110 | |
2023 | 2022 | |||||
(1 000 euro) | Års- och mötesarvoden | Lagstadgade pensionskostnader | Frivilliga tilläggspensionskostnader (IFRS) | Års- och mötesarvoden | Lagstadgade pensionskostnader | Frivilliga tilläggspensionskostnader (IFRS) |
(1 000 euro) | Lön och arvoden totalt | Lagstadgade pensionskostnader | Frivilliga tilläggspensionskostnader (IFRS) | Löner och arvoden | Lagstadgade pensionskostnader | Frivilliga tilläggspensionskostnader (IFRS) |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 111 | |
2023 | 2022 | |||
(1 000 euro) | Intresseföretag | Övriga närstående | Intresseföretag | Övriga närstående |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 112 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Avkastning från förvaltningstillgångar exklusive belopp som inkluderas i räntekostnader/- intäkter | -242 | -632 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Tabellen nedan visar hur ändringar i antagandena påverkar det förmånsbaserade åtagandet (i euro) | ||
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 113 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 114 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 115 | |
AktiaUna 2021-2022 | AktiaUna 2022-2023 | AktiaUna 2023-2024 | PSP 2021-2022 | PSP 2022-2023 | Executive 2023-2024 | BALTI 2022-2023 | BALTI 2023-2024 | Totalt | |
Estimerad mängd bruttoaktier vid tidpunkten för inrättandet av programmet | 240 000 | 240 000 | 240 000 | 246 000 | 340 000 | 130 000 | 103 000 | 1 539 000 | |
Uppskattat maximalt värde för belöningen vid uppnådd målsättning, euro *) | 2 560 000 | 2 560 000 | |||||||
Första allokeringsdagen | 1.4.2021 | 1.4.2022 | 1.4.2023 | 1.4.2021 | 1.4.2022 | 1.4.2023 | 1.4.2022 | 1.4.2023 | |
Prestationsperioden börjar | 1.1.2021 | 1.1.2022 | 1.1.2023 | 1.1.2022 | 1.1.2023 | ||||
Prestationsperioden slutar | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | ||||
Intjäningskrav | Aktieägarskap, anställning | Aktieägarskap, anställning | Aktieägarskap, anställning | Aktieägarskap, Aktiakoncernens jämförbara rörelseresultat och provisionsnetto under prestationsperioden, anställning | Aktieägarskap, Aktiakoncernens jämförbara rörelseresultat och provisionsnetto under prestationsperioden, anställning | Affärsområdenas jämförbara rörelseresultat, kriterier för strategiska målsättningar, deltagande i AktiaUna sparprogram, anställning | Affärsområdenas jämförbara rörelseresultat, deltagande i AktiaUna sparprogram, anställning | ||
Betalningsmetod | Kontanta medel & aktier | Kontanta medel & aktier | Kontanta medel & aktier | Kontanta medel & aktier | Kontanta medel & aktier | Kontanta medel & aktier | Kontanta medel & aktier | Kontanta medel & aktier |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 116 | |
Förändring under räkenskapsperioden (antal aktier) | AktiaUna 2021-2022 | AktiaUna 2022-2023 | AktiaUna 2023-2024 *) | PSP 2021-2022 | PSP 2022-2023 | Executive 2023-2024 | BALTI 2022-2023 | BALTI 2023-2024 **) | Totalt |
Värderingsparametrar för instrument som tilldelats under räkenskapsperioden | AktiaUna 2022-2023 | AktiaUna 2023-2024 | PSP 2022-2023 | BALTI 2022-2023 |
De aktierelaterade ersättningarnas inverkan på bolagets resultat och finansiella ställning (1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 117 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Aktia Bank Abp har tillhandahållit privata personer och institutioner diskretionär förmögenhetsförvaltning. Förmedling av kundmedel i form av krediter till andra kunder finns inte. | ||
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 118 | |
(1 000 euro) | 31.12.2021 enligt IFRS 4 | IFRS 17 övergångs-effekter | 1.1.2022 enligt IFRS 17 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 119 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 120 | |
(1 000 euro) | Not | 2023 | 2022 |
Nettointäkter från finansiella instrument som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen | M5 | 891 | 748 |
Nettointäkter från finansiella tillgångar som redovisas till verkligt värde via fonden för verkligt värde | M6 | 784 | 28 |
Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar samt aktier och andelar | M10, M21, M22 | -22 501 | -22 469 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 121 | |
(1 000 euro) | Not | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | Not | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | Not | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 122 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 123 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 124 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 125 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 126 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 127 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 128 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 129 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 130 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Nettointäkter från finansiella instrument som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen | 891 | 748 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 131 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Förändring av ECL nedskrivningar på räntebärande värdepapper som värderas till verkligt värde via fonden för verkligt värde | 504 | -493 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 132 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
1) Hyreskostnader hänför sig till leasingavtal med en avtalsperiod om högst 12 månader om 0,4 (0,4) miljoner euro eller tillgångar med lågt värde 0,9 (1,0) miljoner euro. Övriga leasingavtal redovisas från och med 1.1.2019 enligt IFRS 16. | ||
Aktias bedömning av hur många år medel kan överföras från VTS-fonden för Aktia Bank Abp:s del | 8 | 9 |
Aktias bedömning av hur många år medel kan överföras från tidigare erlagda avgifter för bankskatt för Aktia Bank Abp:s del | — | — |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Förväntade kreditförluster och nedskrivningar av räntebärande värdepapper samt aktier och andelar | 122 | -165 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
2023 | 2022 | |||
(1 000 euro) | Totalt | varav ECL | Totalt | varav ECL |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 133 | |
(1 000 euro) | Offentligt noterade | Övriga | Totalt | varav ECL |
(1 000 euro) | På anfordran betalbara | Andra än på anfordran betalbara | Totalt | varav ECL |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 134 | |
(1 000 euro) | Stadie 1 | Stadie 2 | Stadie 3 | Totalt |
Minskning till följd av borttagande från rapporten över finansiell ställning | -1 348 | -522 | -2 170 | -4 040 |
(1 000 euro) | Stadie 1 | Stadie 2 | Stadie 3 | Totalt |
Sektorvis fördelning av nedskrivningar på krediter och övriga åtaganden | ||||
Minskning till följd av borttagande från rapporten över finansiell ställning | -58 | — | — | -58 |
Sektorvis fördelning av nedskrivningar på räntebärande värdepapper | ||||
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 135 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | Offentligt noterade | Kreditinstitut | Övriga | Totalt |
Aktier och andelar som värderas till verkligt värde via resultaträkningen | — | 5 392 | 757 | 6 150 |
Aktier och andelar som värderas till verkligt värde via resultaträkningen | — | 4 485 | 765 | 5 249 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 136 | |
31.12.2023 | ||||||
Skyddande derivatinstrument | Nominella värden / återstående löptid | Verkliga värden | ||||
(1 000 euro) | Under 1 år | 1-5 år | Över 5 år | Totalt | Tillgångar | Skulder |
31.12.2022 | ||||||
Skyddande derivatinstrument | Nominella värden / återstående löptid | Verkliga värden | ||||
(1 000 euro) | Under 1 år | 1-5 år | Över 5 år | Totalt | Tillgångar | Skulder |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 137 | |
(1 000 euro) | Immateriella rättigheter (IT- kostnader) | Övriga immateriella tillgångar i samband med Taaleriförvärvet | Aktiverade utveckling utgifter | Andra utgifter med lång verkningstid | Totalt |
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 1.1 | -78 080 | -7 332 | -6 504 | -7 779 | -99 696 |
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 31.12 | -89 318 | -11 731 | -6 504 | -8 677 | -116 230 |
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 1.1 | -61 334 | — | -5 304 | -7 032 | -73 671 |
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 31.12 | -78 080 | -7 332 | -6 504 | -7 779 | -99 696 |
(1 000 euro) | Nyttjanderätts- tillgångar | Maskiner och inventarier | Övriga materiella tillgångar | Materiella tillgångar totalt |
(1 000 euro) | Nyttjanderätts- tillgångar | Maskiner och inventarier | Övriga materiella tillgångar | Materiella tillgångar totalt |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 138 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | På anfordran betalbara | Andra än på anfordran betalbara | Totalt |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 139 | |
2023 | 2022 | |||
(1 000 euro) | Bokfört värde | Nominellt värde | Bokfört värde | Nominellt värde |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 140 | |
(1 000 euro) | Vid räkenskaps- periodens början | Ökning/Minskning | Vid räkenskaps- periodens slut |
1) Fritt eget kapital innehåller endast utdelningsbara tillgångar. Inga personalkostnader för utvecklingsprojekt har aktiverats. | |||
(1 000 euro) | 2023 | 2022 | |
101 | -12 | ||
1) Till fonden för verkligt värde har bokförts verkligt värde för finansiella tillgångar som värderas till verkligt värde via övrigt totalresultat. | |||
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 141 | |
2023 | 2022 | |||
(1 000 euro) | Bokfört värde | Verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde |
Fordringar på allmänheten och offentliga samfund | 7 643 576 | 7 663 011 | 7 695 970 | 7 507 217 |
Derivatinstrument och andra skulder som innehas för handel | 205 488 | 205 488 | 269 065 | 269 065 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 142 | |
(1 000 euro) | Not | Under 3 mån. | 3-12 mån. | 1-5 år | 5-10 år | Över 10 år | Totalt |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 143 | |
(1 000 euro) | Inhemsk valuta | Utländsk valuta | Totalt | varav från koncernbolag | varav från intresseföretag |
Fordringar på allmänheten och offentliga samfund | 7 643 576 | — | 7 643 576 | — | — |
Skulder till allmänheten och offentliga samfund | 5 351 890 | 16 977 | 5 368 867 | 23 676 | — |
(1 000 euro) | Inhemsk valuta | Utländsk valuta | Totalt | varav från koncernbolag | varav från intresseföretag |
Fordringar på allmänheten och offentliga samfund | 7 695 970 | — | 7 695 970 | — | — |
Skulder till allmänheten och offentliga samfund | 5 910 028 | 14 901 | 5 924 929 | 25 152 | — |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 144 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Moderbolaget, Aktia Bank Abp, har tillhandahållit privata personer och institutioner diskretionär förmögenhetsförvaltning. Förmedling av kundkapital i form av krediter till andra kunder finns inte. | ||
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 145 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 146 | |
(1 000 euro) | 2021 | 2022 | 2023 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
2023 | 2022 | |||
(1 000 euro) | Andel aktier | Bokfört värde | Andel aktier | Bokfört värde |
Ömsesidigt Fastighets Ab Dickursbyvägen 141, Åbo | 100 % | — | 100 % | — |
Kiinteistö Oy Lempäälän Rajamäentie, Helsingfors | 50 % | — | 50 % | — |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 147 | |
Innehav per 31.12.2023 | Innehav per 31.12.2022 | |||
(1 000 euro) | Antal aktier | Andel av aktierna, % | Antal aktier | Andel av aktierna, % |
Antal ägare | % | Antal aktier | % | |
Antal ägare | % | Antal aktier | % | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Bokslut | 148 | |
(1 000 euro) | 2023 | 2022 |
Från övriga koncernbolag erhållna finansieringsintäkter samt till dem erlagda finansieringskostnader | ||
Lasse Svens | Timo Vättö | Ann Grevelius | Carl Haglund | Maria Jerhamre Engström | Harri Lauslahti | Sari Pohjonen | Johannes Schulman | |||||||
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Revisionsberättelse | 151 | |
FÖR REVISIONEN SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN | HUR IFRÅGAVARANDE OMRÅDEN BEAKTATS I REVISIONEN | |
Värdering av utlåning till allmänheten och offentliga samfund (redovisningsprinciper och noter K1, K19, K20, M16, M17) | ||
• Utlåning till allmänheten och offentliga samfund uppgår till 7,9 miljarder euro. Detta motsvarar ungefär 65 % av koncernens balansomslutning. | • Vi har utvärderat principer och kontroller hänförliga till godkännande, redovisning och övervakning av lånekrediter samt gjort en bedömning av principerna som ligger till grund för riskbedömning och fastställande av nedskrivningar på utlåning till allmänheten och offentliga samfund. | |
• IFRS 9 Finansiella instrument -standarden tillämpas vid beräkning av förväntade kreditförluster. Beräkning av förväntade kreditförluster inbegriper antaganden, uppskattningar samt företagsledningens bedömningar, som hänför sig till bland annat sannolikheten och beloppet av förväntade kreditförluster och till definitionen av betydande ökning i kreditrisk. | • Vi har utvärderat metoderna och de centrala antagandena för kalkylering av förväntade kreditförluster samt testat kontroller hänförliga till beräkningsprocessen för förväntade kreditförluster. Våra revisionsinsatser har inkluderat en genomgång av de mest väsentliga enskilda nedskrivningarna under räkenskapsåret. | |
• På grund av det höga balansvärdet, kalkylmodellernas komplexitet samt de bedömningar som krävs av företagsledningen gällande värderingen av fordringar är utlåning till allmänheten och offentliga samfund ett område av särskild betydelse för revisionen. | • IFRS- och finansierings-specialister från KPMG har deltagit i revisionen. • Utöver detta har vi utvärderat sakligheten av Aktiakoncernens bokslutsnoter gällande utlåning till allmänheten och offentliga samfund samt nedskrivningar av krediter. | |
Skulder från försäkringsavtal samt övergång till IFRS 17 -standard (redovisningsprinciper och noter K1, K35, K47) | ||
• Skulder från försäkringsavtal i Aktiakoncernens balansräkning uppgick till 0,5 miljarder euro och är således en väsentlig post i koncernens balansräkning. | • Våra granskningsåtgärder har innefattat bedömning av de tillämpade beräknings- och redovisningsprinciperna för skulder från försäkringsavtal i jämförelse med IFRS 17 standardens stadganden. | |
• Aktiakoncernen har tillämpat IFRS 17 Försäkringsavtal standarden från och med den 1.1.2023. IFRS 17 standarden påverkar värderingen och framställningen av Aktiakoncernens försäkringsavtalsprodukter i bokslutet. Vid övergången till IFRS 17 standarden har räkenskapsårets 2022 resultat- samt balansräkning retroaktivt omräknats. Övergångens påverkningar har framställts i not K47. | • Våra granskningsåtgärder har innefattat bedömning av de tillämpade beräknings- och redovisningsprinciperna för skulder från försäkringsavtal i jämförelse med IFRS 17 standardens stadganden. • Vi har utvärderat och testat interna processkontroller samt fullständighet och korrekthet av basuppgifter som tillämpas vid beräkning av skulder från försäkringsavtal. | |
• Fastställandet av skulder från försäkringsavtal samt ibruktagandet av IFRS 17 standarden påverkas i betydande grad av ledningens bedömningar och val av beräkningsmetoder så som definition av bl.a. diskonteringsränta, riskjustering av finansieringsrisk, förväntade kassaströmmar samt val av övergångsmetod. | • I samband med revisonen har vi bedömt centrala försäkringsmatematiska tillämpningar och antaganden samt rimligheten av de betydelsefulla val som gjorts av ledningen vid ibruktagandet och tillämpandet av den nya standarden. | |
• På grund av försäkringsskuldens väsentliga värde i balansräkningen och de komplicerade försäkringstekniska beräkningsmodellerna förknippade med fastställandet av skulden samt de bedömningar och val som gjorts i samband med övergången till IFRS 17 standarden, är skulder från försäkringsavtal samt övergången till IFRS 17 ett område av särskild betydelse för revisionen. | • KPMG:s specialister så som aktuarie experter har i betydande utsträckning deltagit i revisionen av skulder från försäkringsavtal. • Vi har bedömt den ingående balansräkningen per den 1.1.2022 som beräknats enligt IFRS 17 och de val som tillämpats vid övergången. • Vi har därutöver bedömt framförandet och notuppgifterna i bokslutet inklusive de uppgifter som beskriver övergången till IFRS 17. | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Revisionsberättelse | 152 | |
Provisionsintäkter från fonder, kapitalförvaltning och värdepappersförmedling (redovisningsprinciper och noter K6 och M4) | ||
• De förvaltade tillgångarna inom Aktiakoncernen berättigar till provisionsintäkter baserat på avtal med kunder och samarbetspartners. Provisionsintäkterna på totalt 84,0 miljoner euro utformar en betydande post inom koncernens resultaträkning. • Redovisningen av fond- och kapitalförvaltningsprovisioner inbegriper manuella arbetsskeden som även kan innefatta bedömningar av företagsledningen hänförligt till beräkningen av arvoden samt vid fastställande av intäktsföringsgrad. • På basen av intäkternas storlek och de relaterade bedömningarna, är provisionsintäkterna ett område av särskild betydelse för revisionen. | • Vi har utvärderat metoderna som Aktiakoncernen använder sig av för att beräkna och intäktsföra fond- och kapitalförvaltningsarvoden. • Vi har i vår granskning av redovisningen av fond- och förvaltningsprovisioner fokuserat på kontrollerna inom fakturerings- och kalkyleringsprocesserna. Vi har granskat att kontrollerna är ändamålsenligt utformade och effektivt fungerande • Våra revisionsinsatser har genom urval inbegripit bl.a. testning av arvodesberäkningar samt genomgång av avtal och fondstadgar där arvodesbasen definierats. Vi har även utfört dataanalyser på de debiterade arvodena. | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Revisionsberättelse | 153 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Revisionsberättelse | 154 | |
Stylersens verksamhetsberättelse | Bokslut | Revisionsberättelse | Aktia | Revisionsberättelse | 155 | |
Alla miljömässigt hållbara tillgångar | Central resultatindikator**** | Central resultatindikator***** | % omfattning (i förhållande till alla tillgångar)*** | % av tillgångar som undantas från täljaren vid beräkning av andelen gröna tillgångar (artikel 7.2 och 7.3 och avsnitt 1.1.2 i bilaga V) | % av de tillgångar som undantas från nämnaren vid beräkning av andelen gröna tillgångar (artikel 7.1 och avsnitt 1.2.4 i bilaga V | ||
Huvudsaklig central resultatindikator | Andelen gröna tillgångar i stocken | Omsättningsbaserade: 117 mEUR Kapitalutgiftsbaserade: 120 mEUR | 1,3330% | 1,3743 % | 36,8405 % | 9,5512 % | |
Alla miljömässigt hållbara verksamheter | Central resultatindikator | Central resultatindikator | % omfattning (i förhållande till alla tillgångar) | % av tillgångar som undantas från täljaren vid beräkning av andelen gröna tillgångar (artikel 7.2 och 7.3 och avsnitt 1.1.2 i bilaga V) | % av de tillgångar som undantas från nämnaren vid beräkning av andelen gröna tillgångar (artikel 7.1 och avsnitt 1.2.4 i bilaga V | ||
Andra centrala resultatindikatorer | Andelen gröna tillgångar (flödet) | Omsättningsbaserade: 16 mEUR Kapitalutgiftsbaserade: 19 mEUR | 0,1813 % | 0,2118 % | 7,5947 % | 1,8097 % | |
Handelslager* | n/a | n/a | n/a | ||||
Finansiella garantier | 0 | 0 | 0 | ||||
Tillgångar under förvaltning | 0,1880 % | 0,2050 % | |||||
Avgifts- och provisionsintäkter** | n/a | n/a | n/a | ||||
(*) För kreditinstitut som inte uppfyller villkoren i artikel 94.1 i kapitalkravsförordningen eller de villkor som anges i artikel 325a.1 i samma förordning. | |||||||
(**) Avgifts- och provisionsintäkter från andra tjänster än utlåning och tillgångar under förvaltning. | |||||||
Instituten ska lämna framåtblickande information för denna centrala resultatindikator, däribland information om mål, tillsammans med relevanta beskrivningar av den metod som tillämpats. | |||||||
(***) % av de tillgångar som täcks av den centrala resultatindikatorn genom bankernas alla tillgångar | |||||||
(****) På grundval av motpartens omsättningsindikator. | |||||||
(*****) På grundval av motpartens kapitalutgiftsindikator, bortsett från utlåningsverksamheter, för vilka omsättningsindikatorn för allmän utlåning ska användas | |||||||
a | b | c | d | e | f | g | h | i | j | k | l | m | n | o | p | q | r | s | t | u | v | w | x | z | aa | ab | ac | ad | ae | af | |||||||
Miljoner euro | Referensdatum för lämnandet av upplysningar 31.12.2023 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Total redo visat (brut to)vä rde | Begränsning av klimatförändringar (CCM) | Anpassning till klimatförändringar (CCA) | Vatten och marina resuser (WTR) | Den circulära ekonomin (CE) | Föroreningar (PPC) | Biologisk mångfald och ekosystem (BIO) | TOTAL (CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO) | ||||||||||||||||||||||||||||||
Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Anvä ndnin g av intäk ter | Omst ällnin gsrel atera de | Möjli ggör ande | Användni ng av intäkter | Möjli ggör ande | Möjli ggör ande | Användn ing av intäkter | Möjli ggör ande | Användning av intäkter | Möjli ggör ande | Användni ng av intäkter | Möjli ggör ande | Anvä ndnin g av intäk ter | Omst ällnin gsrel atera de | Möjli ggör ande | |||||||||||||||||||||||
Andelen gröna tillgångar - Täckta tillgångar i både täljare och nämnare | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lån och förskott, räntebärande värdepapper och egetkapitalinstrument som inte innehas för handel och som får användas i beräkningen av andelen gröna tillgångar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Kreditinstitut | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Lån och förskott | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
5 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | 778 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
6 | Egetkapitalinstrument | 0,549 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||||||||
7 | Övriga finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Värdepappersföretag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Lån och förskott | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
10 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
11 | Egetkapitalinstrument | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
12 | Förvaltningsbolag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | Lån och förskott | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
14 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | 18 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
15 | Egetkapitalinstrument | 188 | 5 | 5 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 5 | 5 | 0 | — | — | ||||||
16 | Försäkringsföretag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | Lån och förskott | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
18 | Skuldförbindelser, inklusive användning av intäkter (UoP) | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
19 | Egetkapitalinstrument | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | ||||||||||||
20 | Icke-finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Lån och förskott | 6 | 0,913 | 0,619 | — | 0,019 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0,913 | 0,619 | — | 0,019 | — | |||||
22 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | 34 | 13 | 8 | — | 1 | 2 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 13 | 8 | — | 1 | 2 | |||||
23 | Egetkapitalinstrument | 6 | 1 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 1 | — | — | — | |||||||||||
24 | Hushåll | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 | Lån som säkrade genom bostadsfastigheter | 4 094 | 4 094 | 104 | 104 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 4 094 | 104 | 104 | — | — | |||||||||||||||||
26 | Lån för byggnadsrenovering | 56 | 56 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 56 | — | — | — | — | ||||||||||||||||
27 | Lån till motorfordon | 6 | 6 | — | — | — | — | 6 | — | — | — | — | |||||||||||||||||||||||||
28 | Finansiering av lokala myndigheter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | Bostadsfinasiering | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
30 | Annan finansiering av lokala myndigheter | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
31 | Säkerhet erhållen genom beslagtatagnin av: bostadsfastigheter och kommersiella fastigheter | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
32 | Tillgångar som inte får ingå i täljaren för beräkningen av andelen gröna tillgångar (täcks i nämnaren) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
33 | Finansiella och icke-finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
34 | SMF och icke-finansiella företag (som inte är SMF) som inte omfattas av skyldigheten att lämna uppgifter enligt direktivet om icke-finansiell rapportering | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
35 | Lån och förskott | 2 697 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
36 | Lån med säkerhet i kommersiella fastigheter | — | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
37 | Lån för byggnadsrenovering | — | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
38 | Räntebärande värdepapper | 346 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
39 | Egetkapitalinstrument | 14 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
40 | Motparter från länder utanför EU som inte omfattas av skyldigheterna att lämna uppgifter enligt direktivet om icke-finansiell rapportering | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
41 | Lån och förskott | — | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
42 | Räntebärande värdepapper | 97 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
43 | Egetkapitalinstrument | 6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
44 | Derivat | 82 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
45 | Interbanklån på anfordran | 60 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
46 | Kontanter och kontantrelaterade tillgångar | 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
47 | Övriga tillgångar (t.ex. goodwill, råvaror etc.) | 260 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
48 | Andel gröna tillgångar totalt | 8 750 | 4 175 | 117 | 104 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 175 | 117 | 104 | 1 | 2 | ||||||
49 | Tillgångar som inte täcks av beräkningen av andelen gröna tillgångar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
50 | Nationella regeringar och överstatliga emittenter | 284 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
51 | Exponeringar mot centralbanker | 640 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
52 | Handelslager | — | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
53 | Totala tillgångar | 9 674 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Exponeringar utanför balansräkningen - Företag som omfattas av skyldigheterna att lämna uppgifter enligt direktivet om icke-finansiell rapportering | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
54 | Finansiella garantier | 434 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
55 | Tillgångar under förvaltning | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
56 | Skuldförbindelser | 873 | 8 | 3 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 8 | 3 | — | — | — |
57 | Egetkapitalinstrument | 235 | 21 | 21 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 21 | 21 | — | — | — | |
a | b | c | d | e | f | g | h | i | j | k | l | m | n | o | p | q | r | s | t | u | v | w | x | z | aa | ab | ac | ad | ae | af | |||||||
Miljoner euro | Referensdatum för lämnandet av upplysningar 31.12.2023 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Total redo visat (brut to)vä rde | Begränsning av klimatförändringar (CCM) | Anpassning till klimatförändringar (CCA) | Vatten och marina resuser (WTR) | Den circulära ekonomin (CE) | Föroreningar (PPC) | Biologisk mångfald och ekosystem (BIO) | TOTAL (CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO) | ||||||||||||||||||||||||||||||
Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Anvä ndnin g av intäk ter | Omst ällnin gsrel atera de | Möjli ggör ande | Användn ing av intäkter | Möjli ggör ande | Användning av intäkter | Möjli ggör ande | Användning av intäkter | Möjli ggör ande | Användning av intäkter | Möjli ggör ande | Användning av intäkter | Möjli ggör ande | Anvä ndnin g av intäk ter | Omst ällnin gsrel atera de | Möjli ggör ande | ||||||||||||||||||||||
Andelen gröna tillgångar - Täckta tillgångar i både täljare och nämnare | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lån och förskott, räntebärande värdepapper och egetkapitalinstrument som inte innehas för handel och som får användas i beräkningen av andelen gröna tillgångar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Kreditinstitut | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Lån och förskott | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
5 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | 778 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
6 | Egetkapitalinstrument | 0,549 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||||||||
7 | Övriga finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Värdepappersföretag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Lån och förskott | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
10 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
11 | Egetkapitalinstrument | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||||||
12 | Förvaltningsbolag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | Lån och förskott | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
14 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | 18 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
15 | Egetkapitalinstrument | 188 | 5 | 5 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 5 | 5 | ||||||||||
16 | Försäkringsföretag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | Lån och förskott | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
18 | Skuldförbindelser, inklusive användning av intäkter (UoP) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
19 | Egetkapitalinstrument | 0,256 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | ||||||||
20 | Icke-finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Lån och förskott | 6 | 0,743 | 0,394 | — | 0,002 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0,743 | 0,394 | — | 0,002 | ||||||
22 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | 34 | 18 | 12 | 0,562 | 2 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 18 | 12 | 0,562 | 2,273 | |||||||
23 | Egetkapitalinstrument | 6 | 0,566 | 0,132 | 0,008 | 0,052 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0,566 | 0,132 | 0,008 | 0,052 | ||||||||||
24 | Hushåll | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 | Lån som säkrade genom bostadsfastigheter | 4 094 | 4 094 | 104 | 104 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 4 094 | 104 | 104 | — | — | ||||||||||||||||
26 | Lån för byggnadsrenovering | 56 | 56 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 56 | — | — | — | — | ||||||||||||||||
27 | Lån till motorfordon | 6 | 6 | — | — | — | — | 6 | — | — | — | — | |||||||||||||||||||||||||
28 | Finansiering av lokala myndigheter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | Bostadsfinasiering | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
30 | Annan finansiering av lokala myndigheter | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
31 | Säkerhet erhållen genom beslagtatagnin av: bostadsfastigheter och kommersiella fastigheter | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
32 | Tillgångar som inte får ingå i täljaren för beräkningen av andelen gröna tillgångar (täcks i nämnaren) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
33 | Finansiella och icke- finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
34 | SMF och icke- finansiella företag (som inte är SMF) som inte omfattas av skyldigheten att lämna uppgifter enligt direktivet om icke- finansiell rapportering | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
35 | Lån och förskott | 2 697 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
36 | Lån med säkerhet i kommersiella fastigheter | — | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
37 | Lån för byggnadsrenovering | — | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
38 | Räntebärande värdepapper | 346 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
39 | Egetkapitalinstrument | 14 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
40 | Motparter från länder utanför EU som inte omfattas av skyldigheterna att lämna uppgifter enligt direktivet om icke- finansiell rapportering | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
41 | Lån och förskott | — | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
42 | Räntebärande värdepapper | 97 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
43 | Egetkapitalinstrument | 6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
44 | Derivat | 82 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
45 | Interbanklån på anfordran | 60 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
46 | Kontanter och kontantrelaterade tillgångar | 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
47 | Övriga tillgångar (t.ex. goodwill, råvaror etc.) | 260 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
48 | Andel gröna tillgångar totalt | 8 750 | 4 180 | 120 | 104 | 1 | 2 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 4 180 | 120 | 104 | 0,572 | 2 | |||||
49 | Tillgångar som inte täcks av beräkningen av andelen gröna tillgångar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
50 | Nationella regeringar och överstatliga emittenter | 284 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
51 | Exponeringar mot centralbanker | 640 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
52 | Handelslager | — | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
53 | Totala tillgångar | 9 674 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Exponeringar utanför balansräkningen - Företag som omfattas av skyldigheterna att lämna uppgifter enligt direktivet om icke-finansiell rapportering | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
54 | Finansiella garantier | 434 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
55 | Tillgångar under förvaltning | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
56 | Skuldförbindelser | 873 | 9 | 5 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 9 | 5 | — | — | — |
57 | Egetkapitalinstrument | 235 | 21 | 20 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 21 | 20 | — | — | — |
a | b | c | d | e | f | g | h | i | j | k | l | m | n | o | p | q | r | s | t | u | v | w | x | z | aa | ab | ac | ad | ae | af | |||||||
Miljoner euro | Referensdatum för lämnandet av upplysningar 31.12.2023 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Total redo visat (brut to)vä rde | Begränsning av klimatförändringar (CCM) | Anpassning till klimatförändringar (CCA) | Vatten och marina resuser (WTR) | Den circulära ekonomin (CE) | Föroreningar (PPC) | Biologisk mångfald och ekosystem (BIO) | TOTAL (CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO) | ||||||||||||||||||||||||||||||
Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Anvä ndnin g av intäk ter | Omst ällnin gsrel atera de | Möjli ggör ande | Användni ng av intäkter | Möjli ggör ande | Användn ing av intäkter | Möjli ggör ande | Användning av intäkter | Möjli ggör ande | Användning av intäkter | Möjli ggör ande | Användning av intäkter | Möjli ggör ande | Anvä ndnin g av intäk ter | Omst ällnin gsrel atera de | Möjli ggör ande | ||||||||||||||||||||||
Andelen gröna tillgångar - Täckta tillgångar i både täljare och nämnare | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lån och förskott, räntebärande värdepapper och egetkapitalinstrument som inte innehas för handel och som får användas i beräkningen av andelen gröna tillgångar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Kreditinstitut | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Lån och förskott | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
5 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | 229 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
6 | Egetkapitalinstrument | 0,221 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | ||||||||||
7 | Övriga finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Värdepappersföretag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Lån och förskott | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
10 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
11 | Egetkapitalinstrument | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||||
12 | Förvaltningsbolag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | Lån och förskott | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | ||||||
14 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
15 | Egetkapitalinstrument | 7 | 0,045 | 0,045 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0,045 | 0,045 | — | — | ||||||||||||
16 | Försäkringsföretag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | Lån och förskott | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
18 | Skuldförbindelser, inklusive användning av intäkter (UoP) | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | ||||||
19 | Egetkapitalinstrument | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | ||||||||||||
20 | Icke-finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Lån och förskott | 3 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
22 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | 17 | 7 | 5 | — | 0,010 | 3 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 7 | 5 | — | 0,010 | 3 | |||||
23 | Egetkapitalinstrument | 0,663 | 0,105 | 0,033 | 0,001 | 0,014 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0,105 | 0,033 | 0,001 | 0,014 | ||||||||||||
24 | Hushåll | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 | Lån som säkrade genom bostadsfastigheter | 355 | 355 | 11 | 11 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 355 | 11 | 11 | — | |||||||||||||||||
26 | Lån för byggnadsrenovering | 4 | 4 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 4 | — | — | — | ||||||||||||||||||
27 | Lån till motorfordon | 3 | 3 | — | — | — | — | 3 | — | — | — | ||||||||||||||||||||||||||
28 | Finansiering av lokala myndigheter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | Bostadsfinasiering | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
30 | Annan finansiering av lokala myndigheter | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
31 | Säkerhet erhållen genom beslagtatagnin av: bostadsfastigheter och kommersiella fastigheter | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
32 | Tillgångar som inte får ingå i täljaren för beräkningen av andelen gröna tillgångar (täcks i nämnaren) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
33 | Finansiella och icke- finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
34 | SMF och icke-finansiella företag (som inte är SMF) som inte omfattas av skyldigheten att lämna uppgifter enligt direktivet om icke-finansiell rapportering | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
35 | Lån och förskott | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
36 | Lån med säkerhet i kommersiella fastigheter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
37 | Lån för byggnadsrenovering | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
38 | Räntebärande värdepapper | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
39 | Egetkapitalinstrument | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
40 | Motparter från länder utanför EU som inte omfattas av skyldigheterna att lämna uppgifter enligt direktivet om icke-finansiell rapportering | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
41 | Lån och förskott | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
42 | Räntebärande värdepapper | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
43 | Egetkapitalinstrument | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
44 | Derivat | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
45 | Interbanklån på anfordran | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
46 | Kontanter och kontantrelaterade tillgångar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
47 | Övriga tillgångar (t.ex. goodwill, råvaror etc.) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
48 | Andel gröna tillgångar totalt | 619 | 369 | 16 | 11 | 0,011 | 3 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 369 | 16 | 11 | 0,011 | 3 | |||||
49 | Tillgångar som inte täcks av beräkningen av andelen gröna tillgångar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
50 | Nationella regeringar och överstatliga emittenter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
51 | Exponeringar mot centralbanker | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
52 | Handelslager | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
53 | Totala tillgångar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Exponeringar utanför balansräkningen - Företag som omfattas av skyldigheterna att lämna uppgifter enligt direktivet om icke-finansiell rapportering | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
54 | Finansiella garantier | 140 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
55 | Tillgångar under förvaltning | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
56 | Skuldförbindelser | 46 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
57 | Egetkapitalinstrument | 53 | 1 | 0,014 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 1 | 0,014 | — | — | — |
a | b | c | d | e | f | g | h | i | j | k | l | m | n | o | p | q | r | s | t | u | v | w | x | z | aa | ab | ac | ad | ae | af | |||||||
Miljoner euro | Referensdatum för lämnandet av upplysningar 31.12.2022 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Total redo visat (brut to)vä rde | Begränsning av klimatförändringar (CCM) | Anpassning till klimatförändringar (CCA) | Vatten och marina resuser (WTR) | Den circulära ekonomin (CE) | Föroreningar (PPC) | Biologisk mångfald och ekosystem (BIO) | TOTAL (CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO) | ||||||||||||||||||||||||||||||
Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | Taxonomirelevanta sektorer (som omfattas av taxonomin) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | Miljömässigt hållbara (förenliga med taxonomikraven) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Anvä ndnin g av intäk ter | Omst ällnin gsrel atera de | Möjli ggör ande | Användn ing av intäkter | Möjli ggör ande | Använd ning av intäkter | Möjli ggör ande | Användning av intäkter | Möjli ggör ande | Användning av intäkter | Möjli ggör ande | Användning av intäkter | Möjli ggör ande | Anvä ndnin g av intäk ter | Omst ällnin gsrel atera de | Möjli ggör ande | ||||||||||||||||||||||
Andelen gröna tillgångar - Täckta tillgångar i både täljare och nämnare | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lån och förskott, räntebärande värdepapper och egetkapitalinstrument som inte innehas för handel och som får användas i beräkningen av andelen gröna tillgångar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Kreditinstitut | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Lån och förskott | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | ||||||
5 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | 229 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
6 | Egetkapitalinstrument | 0,221 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | ||||||||||
7 | Övriga finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Värdepappersföretag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Lån och förskott | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
10 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
11 | Egetkapitalinstrument | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | ||||||||||||
12 | Förvaltningsbolag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | Lån och förskott | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
14 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
15 | Egetkapitalinstrument | 7 | 0,045 | 0,045 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0,045 | 0,045 | — | — | ||||||||||||
16 | Försäkringsföretag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | Lån och förskott | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
18 | Skuldförbindelser, inklusive användning av intäkter (UoP) | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
19 | Egetkapitalinstrument | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | ||||||||||||
20 | Icke-finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Lån och förskott | 3 | 0,028 | 0,014 | 0,014 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0,028 | 0,014 | — | 0,014 | — | |||||||
22 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | 17 | 13 | 7 | — | 0,026 | 3 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 13 | 7 | — | 0,026 | 3 | |||||
23 | Egetkapitalinstrument | 0,663 | 0,177 | 0,006 | 0,003 | 0,024 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0,177 | 0,006 | 0,003 | 0,024 | ||||||||
24 | Hushåll | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 | Lån som säkrade genom bostadsfastigheter | 355 | 355 | 11 | 11 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 355 | 11 | 11 | — | ||||||||||||||||||
26 | Lån för byggnadsrenovering | 4 | 4 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 4 | — | — | — | ||||||||||||||||||
27 | Lån till motorfordon | 3 | 3 | — | — | — | — | 3 | — | — | — | ||||||||||||||||||||||||||
28 | Finansiering av lokala myndigheter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | Bostadsfinasiering | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
30 | Annan finansiering av lokala myndigheter | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
31 | Säkerhet erhållen genom beslagtatagnin av: bostadsfastigheter och kommersiella fastigheter | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||||
32 | Tillgångar som inte får ingå i täljaren för beräkningen av andelen gröna tillgångar (täcks i nämnaren) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
33 | Finansiella och icke- finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
34 | SMF och icke-finansiella företag (som inte är SMF) som inte omfattas av skyldigheten att lämna uppgifter enligt direktivet om icke-finansiell rapportering | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
35 | Lån och förskott | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
36 | Lån med säkerhet i kommersiella fastigheter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
37 | Lån för byggnadsrenovering | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
38 | Räntebärande värdepapper | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
39 | Egetkapitalinstrument | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
40 | Motparter från länder utanför EU som inte omfattas av skyldigheterna att lämna uppgifter enligt direktivet om icke-finansiell rapportering | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
41 | Lån och förskott | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
42 | Räntebärande värdepapper | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
43 | Egetkapitalinstrument | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
44 | Derivat | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
45 | Interbanklån på anfordran | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
46 | Kontanter och kontantrelaterade tillgångar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
47 | Övriga tillgångar (t.ex. goodwill, råvaror etc.) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
48 | Andel gröna tillgångar totalt | 619 | 375 | 19 | 11 | 0,042 | 3 | 375 | 19 | 11 | 0,042 | 3 | |||||||||||||||||||||||||
49 | Tillgångar som inte täcks av beräkningen av andelen gröna tillgångar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
50 | Nationella regeringar och överstatliga emittenter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
51 | Exponeringar mot centralbanker | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
52 | Handelslager | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
53 | Totala tillgångar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Exponeringar utanför balansräkningen - Företag som omfattas av skyldigheterna att lämna uppgifter enligt direktivet om icke-finansiell rapportering | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
54 | Finansiella garantier | 140 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |
55 | Tillgångar under förvaltning | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
56 | Skuldförbindelser | 46 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |
57 | Egetkapitalinstrument | 53 | 1 | 0,071 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 1 | 0,071 | — | — | — | |
a | b | c | d | e | f | g | h | i | j | k | l | m | n | o | p | q | r | s | t | u | v | w | x | y | z | aa | ab | |
Uppdelning i sektorer - Nace på fyrsiffrignivå (kod och namn | Begränsning av klimatförändringar (CCM) | Anpassning till klimatförändringar (CCA) | Vatten och marina resurser (WTR) | Den cirkulära ekonomin (CE) | Föroreningar (PPC) | Biologisk mångfald och ekosystem (BIO) | TOTAL (CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO) | |||||||||||||||||||||
Icke-finansiella företag | SMF och andra icke-finansiella | Icke-finansiella företag | SMF och andra icke-finansiella | Icke- finansiella företag | SMF och andra icke-finansiella | Icke- finansiella företag | SMF och andra icke- finansiella | Icke- finansiella företag | SMF och andra icke- finansiella | Icke- finansiella företag | SMF och andra icke- finansiella | Icke-finansiella företag | SMF och andra icke-finansiella | |||||||||||||||
Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | |||||||||||||||
Miljone r euro | Varav miljöm ässigt hållbar a (CCM) | Miljon er euro | Varav miljöm ässigt hållbar a (CCM) | Miljon er euro | Varav miljöm ässigt hållbar a (CCA) | Miljon er euro | Varav miljöm ässigt hållbar a (CCA) | Miljon er euro | Varav miljöm ässigt hållba ra (WTR) | Miljon er euro | Varav miljöm ässigt hållbar a (WTR) | Miljon er euro | varav miljö mässi gt hållba ra (CE) | Miljon er euro | varav miljö mässi gt hållba ra (CE) | Miljon er euro | Varav miljö mässi gt hållba ra (PPC) | Miljon er euro | Varav miljö mässi gt hållba ra (PPC) | Miljon er euro | Varav miljö mässi gt hållba ra (BIO) | Miljon er euro | Varav miljö mässi gt hållba ra (BIO) | Miljone r euro | Varav miljöm ässigt hållbar a | Miljo ner euro | Varav miljömä ssigt hållbara | |
1,491 | — | 1,491 | — | |||||||||||||||||||||||||
29.10 Manufacture of motor vehicles | 0,979 | 0,092 | 0,979 | 0,092 | ||||||||||||||||||||||||
17.12 Manufacture of paper and paperboard | 1,691 | 0,071 | 1,691 | 0,071 | ||||||||||||||||||||||||
33.20 Installation of industrial machinery and equipment | 0,098 | 0,098 | 0,098 | 0,098 | ||||||||||||||||||||||||
41.10 Development of building projects | 0,442 | 0,037 | 0,442 | 0,037 | ||||||||||||||||||||||||
41.20 Construction of residential and non- residential buildings | 0,766 | 0,582 | 0,766 | 0,582 | ||||||||||||||||||||||||
70.2 Management consultancy activities | 1,922 | 0,314 | 0,942 | 0,312 | ||||||||||||||||||||||||
28.92 Manufacture of machinery for mining, quarrying and construction | 1,252 | 0,275 | 1,252 | 0,275 | ||||||||||||||||||||||||
1,345 | 0,390 | 1,345 | 0,390 | |||||||||||||||||||||||||
61.20 Wireless telecommunications activities | 5,118 | 0,144 | 5,118 | 0,144 | ||||||||||||||||||||||||
35.11 Production of electricity | 11,525 | 5,596 | 11,525 | 5,596 | ||||||||||||||||||||||||
70.10 Activities of head offices | 2,111 | 0,034 | 2,111 | 0,034 | ||||||||||||||||||||||||
49.10 Passenger rail transport, interurban | 1,023 | 0,686 | 1,023 | 0,686 | ||||||||||||||||||||||||
1,212 | 0,115 | 1,212 | 0,115 | |||||||||||||||||||||||||
22.10 Manufacture of rubber products | 0,311 | 0,069 | 0,311 | 0,069 | ||||||||||||||||||||||||
a | b | c | d | e | f | g | h | i | j | k | l | m | n | o | p | q | r | s | t | u | v | w | x | y | z | aa | ab | |
Uppdelning i sektorer - Nace på fyrsiffrignivå (kod och namn) | Begränsning av klimatförändringar (CCM) | Anpassning till klimatförändringar (CCA) | Vatten och marina resurser (WTR) | Den cirkulära ekonomin (CE) | Föroreningar (PPC) | Biologisk mångfald och ekosystem (BIO) | TOTAL (CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO) | |||||||||||||||||||||
Icke-finansiella företag | SMF och andra icke- finansiella | Icke- finansiella företag | SMF och andra icke- finansiella | Icke- finansiella företag | SMF och andra icke- finansiella | Icke- finansiella företag | SMF och andra icke- finansiella | Icke- finansiella företag | SMF och andra icke- finansiella | Icke- finansiella företag | SMF och andra icke- finansiella | Icke-finansiella företag | SMF och andra icke-finansiella | |||||||||||||||
Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | Redovisat (brutto)värde | |||||||||||||||
Miljone r euro | Varav miljömä ssigt hållbara (CCM) | Miljon er euro | Varav miljöm ässigt hållba ra (CCM) | Miljon er euro | Varav miljöm ässigt hållba ra (CCA) | Miljon er euro | Varav miljöm ässigt hållba ra (CCA) | Miljon er euro | Varav miljöm ässigt hållba ra (WTR) | Miljon er euro | Varav miljöm ässigt hållba ra (WTR) | Miljon er euro | varav miljö mässi gt hållba ra (CE) | Miljon er euro | varav miljö mässi gt hållba ra (CE) | Miljon er euro | Varav miljö mässi gt hållba ra (PPC) | Miljon er euro | Varav miljö mässi gt hållba ra (PPC) | Miljon er euro | Varav miljö mässi gt hållba ra (BIO) | Miljon er euro | Varav miljö mässi gt hållba ra (BIO) | Miljone r euro | Varav miljömä ssigt hållbara | Miljo ner euro | Varav miljömä ssigt hållbara | |
29.10 Manufacture of motor vehicles | 0,979 | 0,338 | 0,979 | 0,338 | ||||||||||||||||||||||||
17.12 Manufacture of paper and paperboard | 1,691 | 0,248 | 1,691 | 0,248 | ||||||||||||||||||||||||
33.20 Installation of industrial machinery and equipment | 0,098 | 0,089 | 0,098 | 0,089 | ||||||||||||||||||||||||
41.10 Development of building projects | 0,442 | 0,062 | 0,442 | 0,062 | ||||||||||||||||||||||||
41.20 Construction of residential and non- residential buildings | 0,582 | 0,312 | 0,582 | 0,312 | ||||||||||||||||||||||||
70.20 Management consultancy activities | 1,922 | 0, 083 | 1,922 | 0,083 | ||||||||||||||||||||||||
28.92 Manufacture of machinery for mining, quarrying and construction | 1,252 | 0,301 | 1,252 | 0,301 | ||||||||||||||||||||||||
1,345 | 0,708 | 1,345 | 0,708 | |||||||||||||||||||||||||
61.20 Wireless telecommunications activities | 5,118 | 0,084 | 5,118 | 0,084 | ||||||||||||||||||||||||
35.11 Production of electricity | 11,525 | 8,419 | 11,525 | 8,419 | ||||||||||||||||||||||||
70.10 Activities of head offices | 2,111 | 0,009 | 2,111 | 0,009 | ||||||||||||||||||||||||
49.10 Passenger rail transport, interurban | 1,023 | 0,513 | 1,023 | 0,513 | ||||||||||||||||||||||||
28.22 Manufacture of lifting and handling equipment | 1,212 | 0,872 | 1,212 | 0,872 | ||||||||||||||||||||||||
22.11 Manufacture of rubber products | 0,311 | 0,039 | 0,311 | 0,039 | ||||||||||||||||||||||||
46.90 Non-specialised wholesale trade | 0,353 | 0,007 | 0,353 | 0,007 | ||||||||||||||||||||||||
27.11 Manufacture of electric motors, generators and transformers | 0,967 | 0,019 | 0,967 | 0,019 | ||||||||||||||||||||||||
b | c | d | e | f | g | h | i | j | k | l | m | n | o | p | q | r | s | t | u | v | w | x | z | aa | ab | ac | ad | ae | af | a | |||||||
% (i förhållande till alla täckta tillgångar i nämnaren) | Referensdatum för offentliggörande 31.12.2023 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Begränsning av klimatförändringar (CCM) | Anpassning till klimatförändringar (CCA) | Vatten och marina resuser (WTR) | Den circulära ekonomin (CE) | Föroreningar (PPC) | Biologisk mångfald och ekosystem (BIO) | TOTAL (CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Ande l av alla täckt a tillgå ngar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Anvä ndnin g av intäk ter | Omställ ningsre laterad e | Möjligg örande | Möjli ggör ande | Användnin g av intäkter | Möjli ggör ande | Använd ning av intäkter | Möjli ggör ande | Användnin g av intäkter | Möjli ggör ande | Användni ng av intäkter | Möjli ggör ande | Anvä ndnin g av intäk ter | Omställ ningsrel aterade | Möjligg örande | |||||||||||||||||||||||
Andelen gröna tillgångar - Täckta tillgångar i både täljare och nämnare | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lån och förskott, räntebärande värdepapper och egetkapitalinstrument som inte innehas för handel och som får användas i beräkningen av andelen gröna tillgångar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Kreditinstitut | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Lån och förskott | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
5 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
6 | Egetkapitalinstrument | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||||||||
7 | Övriga finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Värdepappersföretag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Lån och förskott | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
10 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
11 | Egetkapitalinstrument | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||||||||
12 | Förvaltningsbolag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | Lån och förskott | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
14 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
15 | Egetkapitalinstrument | 3 % | 3 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 3 % | 3 % | — % | — % | |||||||||||||
16 | Försäkringsföretag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | Lån och förskott | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
18 | Skuldförbindelser, inklusive användning av intäkter (UoP) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
19 | Egetkapitalinstrument | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||||||||
20 | Icke-finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Lån och förskott | 16 % | 11 % | — % | 0,345 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 16 % | 11 % | — % | 0,345 % | — % | ||||||
22 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | 38 % | 22 % | — % | 3 % | 6 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 38 % | 22 % | — % | 3 % | 6 % | ||||||
23 | Egetkapitalinstrument | 9 % | 6 % | 0,065 % | 0,564 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 9 % | 6 % | 0,065 % | 0,564 % | |||||||||||||
24 | Hushåll | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 | Lån som säkrade genom bostadsfastigheter | 100 % | 3 % | 3 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 100 % | 3 % | 3 % | — % | — % | ||||||||||||||||||
26 | Lån för byggnadsrenovering | 100 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 100 % | — % | — % | — % | — % | ||||||||||||||||||
27 | Lån till motorfordon | 100 % | — % | — % | — % | — % | 100 % | — % | — % | — % | — % | 0,067 4 % | |||||||||||||||||||||||||
28 | Finansiering av lokala myndigheter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | Bostadsfinasiering | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
30 | Annan finansiering av lokala myndigheter | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||||
31 | Säkerhet erhållen genom beslagtatagnin av: bostadsfastigheter och kommersiella fastigheter | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
32 | Andel gröna tillgångar totalt | 48 % | 1 % | 1 % | 0,013 % | 0,023 % | 48 % | 1 % | 1 % | 0,013 % | 0,023 % | ||||||||||||||||||||||||||
b | c | d | e | f | g | h | i | j | k | l | m | n | o | p | q | r | s | t | u | v | w | x | z | aa | ab | ac | ad | ae | af | a | |||||||
% (i förhållande till alla täckta tillgångar i nämnaren) | Referensdatum för loffentliggörande 31.12.2023 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Begränsning av klimatförändringar (CCM) | Anpassning till klimatförändringar (CCA) | Vatten och marina resuser (WTR) | Den circulära ekonomin (CE) | Föroreningar (PPC) | Biologisk mångfald och ekosystem (BIO) | TOTAL (CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Ande l av alla täckt a tillgå ngar | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Möjligg örande | Användning av intäkter | Möjligg örande | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Andelen gröna tillgångar - Täckta tillgångar i både täljare och nämnare | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lån och förskott, räntebärande värdepapper och egetkapitalinstrument som inte innehas för handel och som får användas i beräkningen av andelen gröna tillgångar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Kreditinstitut | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
4 | Lån och förskott | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
5 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
6 | Egetkapitalinstrument | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
7 | Övriga finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Värdepappersföretag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Lån och förskott | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
10 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
11 | Egetkapitalinstrument | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
12 | Förvaltningsbolag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | Lån och förskott | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
14 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
15 | Egetkapitalinstrument | 3 % | 3 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 3 % | 3 % | — % | — % | |||||||||
16 | Försäkringsföretag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | Lån och förskott | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
18 | Skuldförbindelser, inklusive användning av intäkter (UoP) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
19 | Egetkapitalinstrument | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||||||||
20 | Icke-finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Lån och förskott | 13 % | 7 % | — % | 0,035 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 13 % | 7 % | — % | 0,035 % | — % | ||||||
22 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | 54 % | 35 % | — % | 2 % | 7 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 54 % | 35 % | — % | 2 % | 7 % | ||||||
23 | Egetkapitalinstrument | 9 % | 2 % | 0,121 % | 0,825 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 9 % | 2 % | 0,121 % | 0,825 % | |||||||||||||
24 | Hushåll | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 | Lån som säkrade genom bostadsfastigheter | 100 % | 3 % | 3 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 100 % | 3 % | 3 % | — % | — % | ||||||||||||||||||
26 | Lån för byggnadsrenovering | 100 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 100 % | — % | — % | — % | — % | ||||||||||||||||||
27 | Lån till motorfordon | 100 % | — % | — % | — % | — % | |||||||||||||||||||||||||||||||
28 | Finansiering av lokala myndigheter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | Bostadsfinasiering | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
30 | Annan finansiering av lokala myndigheter | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
31 | Säkerhet erhållen genom beslagtatagnin av: bostadsfastigheter och kommersiella fastigheter | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
32 | Andel gröna tillgångar totalt | 48 % | 1 % | 1 % | 0,007 % | 0,027 % | 48 % | 1 % | 1 % | 0,007 % | 0,027 % | ||||||||||||||||||||||||||
b | c | d | e | f | g | h | i | j | k | l | m | n | o | p | q | r | s | t | u | v | w | x | z | aa | ab | ac | ad | ae | af | a | |||||||
% (i förhållande till alla täckta tillgångar i nämnaren) | Referensdatum för lämnandet av upplysningar 31.12.2022 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Begränsning av klimatförändringar (CCM) | Anpassning till klimatförändringar (CCA) | Vatten och marina resuser (WTR) | Den circulära ekonomin (CE) | Föroreningar (PPC) | Biologisk mångfald och ekosystem (BIO) | TOTAL (CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Ande l av alla täckt a tillgå ngar | ||||||||||||||||||||||||||||||
Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Anvä ndni ng av intäk ter | Omstäl lningsr elatera de | Möjligg örande | Använd ning av intäkter | Möjli ggör ande | Användn ing av intäkter | Möjli ggör ande | Använd ning av intäkter | Möjli ggör ande | Använd ning av intäkter | Möjli ggör ande | Använd ning av intäkter | Möjli ggör ande | Anvä ndni ng av intäk ter | Omstäl lningsr elatera de | Möjlig görand e | ||||||||||||||||||||||
Andelen gröna tillgångar - Täckta tillgångar i både täljare och nämnare | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lån och förskott, räntebärande värdepapper och egetkapitalinstrument som inte innehas för handel och som får användas i beräkningen av andelen gröna tillgångar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Kreditinstitut | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Lån och förskott | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
5 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
6 | Egetkapitalinstrument | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
7 | Övriga finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Värdepappersföretag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Lån och förskott | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
10 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
11 | Egetkapitalinstrument | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
12 | Förvaltningsbolag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | Lån och förskott | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
14 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
15 | Egetkapitalinstrument | 0,674 % | 0,674 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 0,674 % | 0,674 % | — % | — % | ||||||||
16 | Försäkringsföretag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | Lån och förskott | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||
18 | Skuldförbindelser, inklusive användning av intäkter (UoP) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
19 | Egetkapitalinstrument | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
20 | Icke-finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Lån och förskott | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
22 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | 41 % | 26 % | — % | 0,057 % | 14 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 41 % | 26 % | — % | 0,057 % | 14 % | ||||||||||||||||||||
23 | Egetkapitalinstrument | 16 % | 5 % | 0,151 % | 2 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 16 % | 5 % | 0,151 % | 2 % | ||||||||||
24 | Hushåll | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 | Lån som säkrade genom bostadsfastigheter | 100 % | 3 % | 3 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 100 % | 3 % | 3 % | — % | — % | ||||||||||||||||||
26 | Lån för byggnadsrenovering | 100 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 100 % | — % | — % | — % | — % | ||||||||||||||||||
27 | Lån till motorfordon | 100 % | — % | — % | — % | — % | 100 % | — % | — % | — % | — % | ||||||||||||||||||||||||||
28 | Finansiering av lokala myndigheter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | Bostadsfinasiering | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
30 | Annan finansiering av lokala myndigheter | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
31 | Säkerhet erhållen genom beslagtatagnin av: bostadsfastigheter och kommersiella fastigheter | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||
32 | Andel gröna tillgångar totalt | 60 % | 3 % | 2 % | 0,002 % | 0,395 % | 60 % | 3 % | 2 % | 0,002 % | 0,395 % | ||||||||||||||||||||||||||
b | c | d | e | f | g | h | i | j | k | l | m | n | o | p | q | r | s | t | u | v | w | x | z | aa | ab | ac | ad | ae | af | a | |||||||
% (i förhållande till alla täckta tillgångar i nämnaren) | Referensdatum för lämnandet av upplysningar 31.12.2022 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Begränsning av klimatförändringar (CCM) | Anpassning till klimatförändringar (CCA) | Vatten och marina resuser (WTR) | Den circulära ekonomin (CE) | Föroreningar (PPC) | Biologisk mångfald och ekosystem (BIO) | TOTAL (CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Ande l av alla täckt a tillgå ngar | ||||||||||||||||||||||||||||||
Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Anvä ndni ng av intäk ter | Omstäl lningsr elatera de | Möjligg örande | Använd ning av intäkter | Möjli ggör ande | Använd ning av intäkter | Möjli ggör ande | Använd ning av intäkter | Möjli ggör ande | Använd ning av intäkter | Möjli ggör ande | Använd ning av intäkter | Möjli ggör ande | Anvä ndni ng av intäk ter | Omstäl lningsr elatera de | Möjligg örande | ||||||||||||||||||||||
Andelen gröna tillgångar - Täckta tillgångar i både täljare och nämnare | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Lån och förskott, räntebärande värdepapper och egetkapitalinstrument som inte innehas för handel och som får användas i beräkningen av andelen gröna tillgångar | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Kreditinstitut | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Lån och förskott | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||
5 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||
6 | Egetkapitalinstrument | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||
7 | Övriga finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Värdepappersföretag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Lån och förskott | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||
10 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||
11 | Egetkapitalinstrument | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||
12 | Förvaltningsbolag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | Lån och förskott | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||
15 | Egetkapitalinstrument | 0,674 % | 0,674 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 0,674 % | 0,674 % | — % | — % | |||||||||||||
16 | Försäkringsföretag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | Lån och förskott | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||
18 | Skuldförbindelser, inklusive användning av intäkter (UoP) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||
19 | Egetkapitalinstrument | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||
20 | Icke-finansiella företag | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Lån och förskott | 1 % | 0,540 % | — % | 1 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 1 % | 0,540 % | — % | 1 % | — % | ||||||
22 | Räntebärande värdepapper, inklusive användning av intäkter (UoP) | 76 % | 41 % | — % | 0,150 % | 14 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 76 % | 41 % | — % | 0,150 % | 14 % | ||||||
23 | Egetkapitalinstrument | 27 % | 0,860 % | 0,392 % | 4 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 27 % | 0,860 % | 0,392 % | 4 % | |||||||||||||
24 | Hushåll | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | ||||||||||||||||||||||
25 | Lån som säkrade genom bostadsfastigheter | 100 % | 3 % | 3 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 100 % | 3 % | 3 % | — % | — % | ||||||||||||||||||
26 | Lån för byggnadsrenovering | 100 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 100 % | — % | — % | — % | — % | ||||||||||||||||||
27 | Lån till motorfordon | 100 % | — % | — % | — % | — % | 100 % | — % | — % | — % | — % | ||||||||||||||||||||||||||
28 | Finansiering av lokala myndigheter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | Bostadsfinasiering | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||
30 | Annan finansiering av lokala myndigheter | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||
31 | Säkerhet erhållen genom beslagtatagnin av: bostadsfastigheter och kommersiella fastigheter | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||||
32 | Andel gröna tillgångar totalt | 61 % | 3 % | 2 % | 0,007 % | 0,397 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 61 % | 3 % | 2 % | 0,007 % | 0,397 % | ||||||
a | b | c | d | e | f | g | h | j | k | l | m | n | o | p | q | r | s | t | u | v | w | x | y | z | aa | ab | ac | ad | af | |||||||
% (i förhållande till alla tillgångar utanför balansräkningen som omfattas av taxonomin) | Referensdatum för lämnandet av upplysningar 31.12.2023 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Begränsning av klimatförändringar (CCM) | Anpassning till klimatförändringar (CCA) | Vatten och marina resurser (WTR) | Den cirkulära ekonomin (CE) | Föroreningar (PPC) | Biologisk månfald och ekosystem (BIO) | Totalt (CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO) | ||||||||||||||||||||||||||||||
Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | ||||||||||||||||||||||||||||||
Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | ||||||||||||||||||||||||||||||
Anv änd ning av intä kter | Om ställ ning srel ater ade | Möjl iggö ran de | Användni ng av intäkter | Möjl iggö ran de | Användni ng av intäkte | Möjl iggö ran de | Användni ng av intäkte | Möjl iggö ran de | Användn ing av intäkte | Möjl iggö ran de | Användn ing av intäkte | Möjl iggö ran de | Anv änd ning av intä kte | Om ställ ning srel ater ade | Möjl iggö ran de | |||||||||||||||||||||
1 | Finansiella garantier (indikator för finansiella garantier) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||
2 | Tillgångar under förvaltning (indikator för tillgångar under förvaltning) | 0,231 % | 0,188 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 0,231 % | 0,188 % | — % | — % | — % | |||||
a | b | c | d | e | f | g | h | j | k | l | m | n | o | p | q | r | s | t | u | v | w | x | y | z | aa | ab | ac | ad | af | |||||||
% (i förhållande till alla tillgångar utanför balansräkningen som omfattas av taxonomin) | Referensdatum för lämnandet av upplysningar 31.12.2023 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Begränsning av klimatförändringar (CCM) | Anpassning till klimatförändringar (CCA) | Vatten och marina resurser (WTR) | Den cirkulära ekonomin (CE) | Föroreningar (PPC) | Biologisk månfald och ekosystem (BIO) | Totalt (CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO) | ||||||||||||||||||||||||||||||
Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | ||||||||||||||||||||||||||||||
Anv änd ning av intä kter | Om ställ ning srel ater ade | Möjl iggö ran de | Användni ng av intäkter | Möjl iggö ran de | Användni ng av intäkte | Möjl iggö ran de | Användni ng av intäkte | Möjl iggö ran de | Användni ng av intäkte | Möjl iggö ran de | Användni ng av intäkte | Möjl iggö ran de | Anv änd ning av intä kte | Om ställ ning srel ater ade | Möjl iggö ran de | |||||||||||||||||||||
1 | Finansiella garantier (indikator för finansiella garantier) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||
2 | Tillgångar under förvaltning (indikator för tillgångar under förvaltning) | 0,009 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 0,009 % | — % | — % | — % | — % | |||||
a | b | c | d | e | f | g | h | j | k | l | m | n | o | p | q | r | s | t | u | v | w | x | y | z | aa | ab | ac | ad | af | |||||||
% (i förhållande till alla tillgångar utanför balansräkningen som omfattas av taxonomin) | Referensdatum för lämnandet av upplysningar 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Begränsning av klimatförändringar (CCM) | Anpassning till klimatförändringar (CCA) | Vatten och marina resurser (WTR) | Den cirkulära ekonomin (CE) | Föroreningar (PPC) | Biologisk månfald och ekosystem (BIO) | Totalt (CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO) | ||||||||||||||||||||||||||||||
Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (omfattas av taxonomin) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | Andel av alla täckta tillgångar som finansierar taxonomirelevanta sektorer (förenliga med taxonomikraven) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Möjl iggö ran de | Användni ng av intäkter | Möjl iggö ran de | Användni ng av intäkte | Möjl iggö ran de | Användni ng av intäkte | Möjl iggö rand e | Använd ning av intäkte | Möjl iggö ran de | Användni ng av intäkte | Möjl iggö ran de | Möjl iggö ran de | |||||||||||||||||||||||||
1 | Finansiella garantier (indikator för finansiella garantier) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||
2 | Tillgångar under förvaltning (indikator för tillgångar under förvaltning) | 0,237 % | 0,205 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 0,237 % | 0,205 % | — % | — % | — % | |||||
a | b | c | d | e | f | g | h | j | k | l | m | n | o | p | q | r | s | t | u | v | w | x | y | z | aa | ab | ac | ad | af | |||||||
% (i förhållande till alla tillgångar utanför balansräkningen som omfattas av taxonomin) | Rederensdatum för lämnandet av upplysningar 31.12.2023 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Begränsning av klimatförändringar (CCM) | Anpassning till klimatförändringar (CCA) | Vatten och marina resurser (WTR) | Den cirkulära ekonomin (CE) | Föroreningar (PPC) | Biologisk månfald och ekosystem (BIO) | Totalt (CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO) | ||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Finansiella garantier (indikator för finansiella garantier) | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | |||||
2 | Tillgångar under förvaltning (indikator för tillgångar under förvaltning) | 0,010 % | 0,001 % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | — % | 0,010 % | 0,001 % | — % | — % | — % | |||||
Rad | Kärnenergirelaterade verksamheter | |||
1 | Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln. | NEJ | ||
2 | Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik. | JA | ||
3 | Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa. | JA | ||
Fossilgasrelaterade verksamheter | ||||
4 | Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. | JA | ||
5 | Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. | NEJ | ||
6 | Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen. | JA | ||
Rad | Ekonomiska verksamheter | Belopp och andel (informationen ska anges i penningbelopp och i procent) | ||
Begränsning av ochanpassning till klimatförändringar | Begränsning av klimatförändringar | Anpassning till klimatförändringar | ||
Belopp % | Belopp % | Belopp % | ||
1 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a | n/a |
2 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 0,000 mEur 0,000 % | 0,000 mEur 0,000 % | n/a |
3 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 2 mEur 1,834 % | 2 mEur 1,834 % | n/a |
4 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 0,000 mEur 0,00 % | 0,000 mEur 0,00 % | n/a |
5 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a | n/a |
6 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 0,012 mEur 0,011% | 0,012 mEur 0,011% | n/a |
7 | Belopp och andel för andra taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter som inte avses i raderna 1–6, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 115 mEur 98 % | 115 mEur 98 % | n/a |
8 | Totalt för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 117 mEur 100 % | 117 mEur 100 % | n/a |
Rad | Ekonomiska verksamheter | Belopp och andel (informationen ska anges i penningbelopp och i procent) | ||
Begränsning av och anpassning till klimatförändringar | Begränsning av klimatförändringar | Anpassning till klimatförändringar | ||
Belopp % | Belopp % | Belopp % | ||
1 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a | n/a |
2 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 0,000 mEur 0,000 % | 0,000 mEur 0,000 % | n/a |
3 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 2 mEur 1,834 % | 2 mEur 1,834 % | n/a |
4 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 0,000 mEur 0,00 % | 0,000 mEur 0,00 % | n/a |
5 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a | n/a |
6 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 0,012 mEur 0,011% | 0,012 mEur 0,011% | n/a |
7 | Belopp och andel för andra taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter som inte avses i raderna 1–6, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 115 mEur 98 % | 115 mEur 98 % | n/a |
8 | Totalt belopp och andel för taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 117 mEur 100 % | 117 mEur 100 % | n/a |
Rad | Ekonomiska verksamheter | Andel (informationen ska anges i penningbelopp och i procent) | ||
Begränsning av och anpassning till klimatförändringar | Begränsning av klimatförändringar | Anpassning till klimatförändringar | ||
Belopp % | Belopp % | Belopp % | ||
1 | Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a | n/a |
2 | Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 0,014 mEur 0,003 % | 0,014 mEur 0,003 % | n/a |
3 | Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 0,314 mEur 0,008 % | 0,314 mEur 0,008 % | n/a |
4 | Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a | n/a |
5 | Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a | n/a |
6 | Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a | n/a |
7 | Belopp och andel för andra ekonomiska verksamheter som omfattas av, men inte är förenliga med, taxonomin och som inte avses i raderna 1–6, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 4058 mEur 100 % | 4058 mEur 100 % | n/a |
8 | Totalt belopp och andel för ekonomiska verksamheter som omfattas av men inte är förenliga med taxonomin, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 4058 mEur 100 % | 4058 mEur 100 % | n/a |
Rad | Ekonomiska verksamheter | Belopp | Procent |
1 | Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 1 i mall 1, som inte omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a |
2 | Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 2 i mall 1, som inte omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a |
3 | Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 3 i mall 1, som inte omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a |
4 | Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 4 i mall 1, som inte omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a |
5 | Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 5 i mall 1, som inte omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a |
6 | Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 6 i mall 1, som inte omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a |
7 | Belopp och andel för andra ekonomiska verksamheter som inte omfattas av taxonomin och som inte avses i raderna 1–6, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 4575 mEur | 100 % |
8 | Totalt belopp och andel för ekonomiska verksamheter som inte omfattas av taxonomin, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 4575 mEur | 100 % |
Rad | Kärnenergirelaterade verksamheter | |||
1 | Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln. | NEJ | ||
2 | Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik. | JA | ||
3 | Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa. | JA | ||
Fossilgasrelaterade verksamheter | ||||
4 | Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. | JA | ||
5 | Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. | NEJ | ||
6 | Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen. | JA | ||
Rad | Ekonomiska verksamheter | Belopp och andel (informationen ska anges i penningbelopp och i procent) | ||
Begränsning av ochanpassning till klimatförändringar | Begränsning av klimatförändringar | Anpassning till klimatförändringar | ||
Belopp % | Belopp % | Belopp % | ||
1 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a | n/a |
2 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 0,000 mEur 0,000 % | 0,000 mEur 0,000 % | n/a |
3 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 2 mEur 1,864 % | 2 mEur 1,864 % | n/a |
4 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 0,000 mEur 0,00 % | 0,000 mEur 0,00 % | n/a |
5 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a | n/a |
6 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 0,002 mEur 0,002 % | 0,002 mEur 0,002 % | n/a |
7 | Belopp och andel för andra taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter som inte avses i raderna 1–6, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 118 mEur 98,135 % | 118 mEur 98,135 % | n/a |
8 | Totalt för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 120 mEur 100 % | 120 mEur 100 % | n/a |
Rad | Ekonomiska verksamheter | Belopp och andel (informationen ska anges i penningbelopp och i procent) | ||
Begränsning av och anpassning till klimatförändringar | Begränsning av klimatförändringar | Anpassning till klimatförändringar | ||
Belopp % | Belopp % | Belopp % | ||
1 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a | n/a |
2 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 0,000 mEur 0,000 % | 0,000 mEur 0,000 % | n/a |
3 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 2 mEur 1,864 % | 2 mEur 1,864 % | n/a |
4 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 0,000 mEur 0,00 % | 0,000 mEur 0,00 % | n/a |
5 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a | n/a |
6 | Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 0,002 mEur 0,002 % | 0,002 mEur 0,002 % | n/a |
7 | Belopp och andel för andra taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter som inte avses i raderna 1–6, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 118 mEur 98,135 % | 118 mEur 98,135 % | n/a |
8 | Totalt belopp och andel för taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 120 mEur 100 % | 120 mEur 100 % | n/a |
Rad | Ekonomiska verksamheter | Andel (informationen ska anges i penningbelopp och i procent) | ||
Begränsning av och anpassning till klimatförändringar | Begränsning av klimatförändringar | Anpassning till klimatförändringar | ||
Belopp % | Belopp % | Belopp % | ||
1 | Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a | n/a |
2 | Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 0,075 mEur 0,002 % | 0,075 mEur 0,002 % | n/a |
3 | Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 0,088 mEur 0,002% | 0,088 mEur 0,002% | n/a |
4 | Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a | n/a |
5 | Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a | n/a |
6 | Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a | n/a |
7 | Belopp och andel för andra ekonomiska verksamheter som omfattas av, men inte är förenliga med, taxonomin och som inte avses i raderna 1–6, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 4060 mEur 99,996 % | 4060 mEur 99,996 % | n/a |
8 | Totalt belopp och andel för ekonomiska verksamheter som omfattas av men inte är förenliga med taxonomin, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 4060 mEur 100% | 4060 mEur 100% | n/a |
Rad | Ekonomiska verksamheter | Belopp | Procent |
1 | Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 1 i mall 1, som inte omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a |
2 | Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 2 i mall 1, som inte omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a |
3 | Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 3 i mall 1, som inte omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a |
4 | Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 4 i mall 1, som inte omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a |
5 | Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 5 i mall 1, som inte omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a |
6 | Belopp och andel av den ekonomiska verksamhet som avses i rad 6 i mall 1, som inte omfattas av taxonomin i enlighet med avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i nämnaren i den tillämpliga centrala resultatindikatorn | n/a | n/a |
7 | Belopp och andel för andra ekonomiska verksamheter sominte omfattas av taxonomin och som inte avses i raderna 1–6, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 4570 mEur | 100 % |
8 | Totalt belopp och andel för ekonomiska verksamheter som inte omfattas av taxonomin, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn | 4570 mEur | 100 % |
Kontaktuppgifter |
Aktia Bank Abp |
PB 207 |
Arkadiagatan 4–6, 00100 Helsingfors |
Tfn 010 247 5000 |
Koncern- och investerarnätsidor: www.aktia.com |
Nättjänster: www.aktia.fi |
Kontakt : ir@aktia.fi |
E-post: |
förnamn.efternamn@aktia.fi |
FO-nummer: 2181702-8 |
BIC/S.W.I.F.T: HELSFIHH |