743700G00629V99PE435 2025-01-01 2025-12-31 743700G00629V99PE435 2025-12-31 743700G00629V99PE435 2024-12-31 743700G00629V99PE435 2024-01-01 2024-12-31 743700G00629V99PE435 2024-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 743700G00629V99PE435 2024-01-01 2024-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 743700G00629V99PE435 2024-12-31 rauteoyj:InvestedNonrestrictedEquityReserveMember 743700G00629V99PE435 2024-01-01 2024-12-31 rauteoyj:InvestedNonrestrictedEquityReserveMember 743700G00629V99PE435 2024-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 743700G00629V99PE435 2024-01-01 2024-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 743700G00629V99PE435 2024-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 743700G00629V99PE435 2024-01-01 2024-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 743700G00629V99PE435 2024-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 743700G00629V99PE435 2024-01-01 2024-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 743700G00629V99PE435 2024-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 743700G00629V99PE435 2024-01-01 2024-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 743700G00629V99PE435 2024-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 743700G00629V99PE435 2024-01-01 2024-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 743700G00629V99PE435 2024-12-31 ifrs-full:OtherEquityInterestMember 743700G00629V99PE435 2024-01-01 2024-12-31 ifrs-full:OtherEquityInterestMember 743700G00629V99PE435 2025-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 743700G00629V99PE435 2025-01-01 2025-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 743700G00629V99PE435 2025-12-31 rauteoyj:InvestedNonrestrictedEquityReserveMember 743700G00629V99PE435 2025-01-01 2025-12-31 rauteoyj:InvestedNonrestrictedEquityReserveMember 743700G00629V99PE435 2025-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 743700G00629V99PE435 2025-01-01 2025-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 743700G00629V99PE435 2025-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 743700G00629V99PE435 2025-01-01 2025-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 743700G00629V99PE435 2025-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 743700G00629V99PE435 2025-01-01 2025-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 743700G00629V99PE435 2025-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 743700G00629V99PE435 2025-01-01 2025-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 743700G00629V99PE435 2025-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 743700G00629V99PE435 2025-01-01 2025-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 743700G00629V99PE435 2025-12-31 ifrs-full:OtherEquityInterestMember 743700G00629V99PE435 2025-01-01 2025-12-31 ifrs-full:OtherEquityInterestMember 743700G00629V99PE435 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 743700G00629V99PE435 2023-12-31 rauteoyj:InvestedNonrestrictedEquityReserveMember 743700G00629V99PE435 2023-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 743700G00629V99PE435 2023-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 743700G00629V99PE435 2023-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 743700G00629V99PE435 2023-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 743700G00629V99PE435 2023-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 743700G00629V99PE435 2023-12-31 ifrs-full:OtherEquityInterestMember 743700G00629V99PE435 2023-12-31 iso4217:EUR iso4217:EUR xbrli:shares xbrli:shares
doc1p1i0 doc1p1i1
TILINPÄÄTÖS
2025
SISÄLLYSLUETTELO
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
1
Muut aineettomat hyödykkeet
– Laatimisperiaate
130
Kestävyysselvitys
16
Tutkimus-
ja kehittämismenot
131
Yleiset tiedot
16
Aineelliset hyödykkeet
132
Ympäristö
51
Aineelliset hyödykkeet – Laatimisperiaate
133
Sosiaalinen vastuu
77
Käyttöoikeusomaisuuserät
133
Hyvä hallintotapa ja yrityskulttuuri
86
Poistot ja arvonalentumiset
134
Kestävyysselvityksen
varmennuskertomus
178
Vaihto-omaisuus
135
Lyhytaikaiset velat
135
Valuuttakurssivoitot
(Netto)
136
TILINPÄÄTÖS
Johdannaiset
137
Konsernitilinpäätös 2025
93
Johdannaiset – Laatimisperiaate
137
Konsernin tuloslaskelma
94
Riskienhallinta – Valuuttakurssiriskit
139
Konsernin laaja tuloslaskelma
94
Oma pääoma
141
Konsernin tase
95
Muut laajan tuloksen erät
142
Konsernin rahavirtalaskelma
96
Osakkeet ja osakepääoma
142
Laskelma konsernin oman pääoman
muutoksista
97
Laimentamaton ja laimennettu
osakekohtainen tulos
143
Laskelman konsernin oman
pääoman muutoksista, vertailuvuosi
98
Rahoitusvelat
144
Perustiedot ja laatimisperiaate
99
Rahoitusvelat – Laatimisperiaate
144
Tilikauden aikaiset ja jälkeiset
tapahtumat
102
Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma
147
Johdon harkintaa edellyttävät
laatimisperiaatteet
105
Rahoitusvarat
149
Laskentastandardien muutokset
(uudet ja uudistetut standardit)
106
Rahoitusvarat – Laatimisperiaate
149
Projektiliiketoiminta
107
Rahoitusvarojen arvonalentuminen
152
Liikevaihto
108
Rahavarat
154
Liikevaihto – Laatimisperiaate
108
Rahoitustuotot ja -kulut
155
Ajan kuluessa tuloutettavat
asiakassopimukset
109
Vakuudet ja vastuusitoumukset
156
Ajan kuluessa tuloutettavat
asiakassopimukset – Laatimisperiaate
110
Segmenttitiedot
111
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
157
Myyntisaamiset – Asiakassopimuksiin
perustuvat omaisuuserät
114
Emoyhtiön tuloslaskelma,
FAS
158
Materiaalit ja palvelut
116
Emoyhtiön tase, FAS
159
Varaukset
117
Emoyhtiön rahoituslaskelma,
FAS
160
Henkilöstö ja henkilöstökulut
119
Emoyhtiön liitetiedot
161
Henkilöstökulut – Laatimisperiaate
119
Luettelo emoyhtiön kirjanpitokirjoista
ja tositteiden lajeista sekä
säilytystavoista
172
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät
120
Hallituksen voitonjakoehdotus
ja tilinpäätösmerkintä
173
Lähipiiritapahtumat
123
Tilintarkastuskertomus
174
Oman pääoman ehtoiset lainat
124
Kestävyysselvityksen
varmennuskertomus
178
Liiketoiminnan muut tuotot
ja kulut
125
Tilintarkastajan ESEF varmennusraportti
180
Tuloverot
126
Laskennalliset verosaamiset
ja -velat
127
Konsernin liikearvo
128
KONSERNIN TULOSKEHITYS
JA TUNNUSLUVUT
181
Muut aineettomat hyödykkeet
129
Konsernin tuloskehitys
vuosineljänneksittäin
182
Graafit
183
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Konsernin liikevaihto
vuonna 2025 oli 175,5 miljoonaa
euroa (204,6 Me), laskua 14,2 prosenttia edellisestä
vuodesta. Konsernin vuoden 2025 liikevoitto
oli 17,3
miljoonaa euroa (13,7 Me) ja 9,8 prosenttia
(6,7 %)
liikevaihdosta. Rahoitustuotot
ja -kulut olivat yhteensä 0,3
miljoonaa euroa (1,4 Me). Konsernin
tulos ennen veroja oli
17,6 miljoonaa euroa (15,1 Me).
Tilikauden tulos oli 12,9
miljoonaa euroa (12,1 Me). Laaja tulos oli 13.5 miljoonaa
euroa (11,6 Me). Osakekohtainen tulos
oli
laimentamattomana 2,12 euroa (1,96
e) ja
laimennusvaikutuksella oikaistuna
2,06 euroa (1,91 e).
Oman pääoman tuotto oli 24,0
prosenttia (27,5 %).
Yhtiö julkaisee vaihtoehtoisia
tunnuslukuja (alternative
performance measures, APM).
Nämä tunnusluvut
antavat täydentävää
tietoa sijoittajille ja yhtiön
johdolle
yhtiön taloudellisesta tilanteesta
ja kehityksestä. Tässä
raportissa esitetään kaksi
vaihtoehtoista tunnuslukua:
vertailukelpoinen käyttökate
ja käyttökate.
Vaihtoehtoisten
tunnuslukujen määritelmät
löytyvät
tämän raportin taulukko-osuudessa
(sivu 13).
Toimintakertomuksessa
suluissa esitetyillä luvuilla
viitataan vastaaviin
lukuihin edellisiltä tilikausilta
2024 ja
2023.
Taloudellista kehitystä kuvaavat
tunnusluvut
EUR 1,000
2025
2024
2023
2022
2021
Liikevaihto
175 539
204 583
145 416
158 324
142 212
Liikevaihdon muutos,
%
-14,2
40,7
-8,2
11,3
23,7
Viennin osuus
105 622
172 407
132 293
141 830
130 548
% liikevaihdosta
60,2
84,3
91,0
89,6
91,8
Käyttökate (EBITDA)
23 561
19 124
6 781
-9 689
2 071
Vertailukelpoinen käyttökate
(EBITDA)
26 136
19 785
9 273
-2 258
3 479
% liikevaihdosta
14,9
9,7
6,4
-1,4
2,4
Liiketulos
17 255
13 720
1 863
-14 642
-2 244
% liikevaihdosta
9,8
6,7
1,3
-9,2
-1,6
Tulos ennen veroja
17 603
15 134
1 795
-13 814
-1 772
% liikevaihdosta
10,0
7,4
1,2
-8,7
-1,2
Tilikauden tulos
12 946
12 111
1 350
-11 513
-1 775
% liikevaihdosta
7,4
5,9
0,9
-7,3
-1,2
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI),
%
32,5
31,5**
6,6
-29,9
-2,7
Oman pääoman tuotto (ROE), %
24,0
27,5
4,4
-40,4
-4,8
Taseen loppusumma
107 336
136 001
135 405
92 053
110 676
Korolliset nettovelat
-37 973
-51 887
-39 419
6 721
-12 244
% liikevaihdosta
-21,6
-25,4
-27,1
4,2
-8,6
Korottomat velat
46 033
78 025
88 001
56 735
64 065
Omavaraisuusaste, %
65,7
55,2
50,2
36,6
44,3
Gearing, %
-65,5
-104,4
-102,7
29,4
-35,9
Bruttoinvestoinnit
4 586
2 799
4 486
6 572
6 297
% liikevaihdosta
2,6
1,4
3,1
4,2
4,4
Tutkimus-
ja kehittämismenot
4 837
5 341
5 215
6 295
4 919
% liikevaihdosta
2,8
2,6
3,6
4,0
3,5
Tilauskanta, Me
98
184
266
84
158
Uudet tilaukset, Me
91
121
315
138
203
Henkilöstö 31.12.
698
783
754
778
802
Henkilöstö, tehollinen
keskimäärin
710
740
749
774
780
Osingonjako
3 924*
3 315
612
-
-
* 2025: Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle
2026 vuoden 2025 voitonjaosta.
** Vuoden 2024 vertailuluku
on oikaistu, koska kyseisessä
taulukossa oli aiemmin esitetty
virheellinen luku (30,9)
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Liiketoimintaympäristö
Rauten toimintaympäristö
oli vuonna 2025 edelleen haastava,
ja sitä leimasi maailmanlaajuinen taloudellinen
ja
geopoliittinen epävarmuus,
joka vaikutti asiakkaiden
investointipäätöksiin.
Epävarmuuden taustalla oli
lähinnä
Yhdysvaltojen politiikka,
joka aiheutti yleistä levottomuutta
sekä tulleihin liittyviä huolia etenkin
Yhdysvaltoihin vientiä
harjoittavissa yrityksissä.
Euroopassa Ukrainan sota
sekä
rakennusalan sitkeä
matalasuhdanne ovat vaikuttaneet
lopputuotteiden kysyntään.
Tämän seurauksena Rauten
asiakkaat ovat peruneet tai lykänneet
investointipäätöksiään,
mikä heijastui uusien tilausten
määrään erityisesti vuoden
ensimmäisellä puoliskolla.
Kilpailu teknologiatoimittajien
välillä on myös kiristynyt
ja
hinnoittelu on muuttunut aggressiivisemmaksi.
Rauten
kilpailuetuja ovat maailmanlaajuinen
toiminta ja kyky
toimittaa kokonaisia
tuotantolinjoja ja jopa tehdastasoisia
projekteja, kun taas monet kilpailijat
ovat erikoistuneet
yksittäisiin prosessivaiheisiin
ja toimivat paikallisemmin. Lisäksi
Raute hyötyy Services-liiketoimintayksikön
kasvavasta roolista,
joka pysyi vuoden aikana vakaana.
Vaikka markkinoiden
elpymisen ajoitusta ja laajuutta on
edelleen vaikea arvioida, Raute
odottaa markkinakysynnän
paranevan vuoden 2026 aikana.
Epävarmuudesta huolimatta
osa Rauten asiakkaista Euroopassa
ja Pohjois-Amerikassa
valmistautuu markkinan aktivoitumiseen
ja edistää prosessien
tehostamiseen ja kapasiteetin
kasvattamiseen liittyviä
investointisuunnitelmiaan.
Teknologian kehittyminen
ja
kestävyysvaatimukset
luovat pitkällä aikavälillä
uusia
investointimahdollisuuksia.
Rauten asemaa vahvistaa
sen laaja
tuotevalikoima, kyky
vastata kestävyysvaatimuksiin
sekä
teknologiajohtajuus digitalisaatiossa
ja data-analytiikassa.
Lisäksi Rauten kyky
tarjota monipuolisia lisäpalveluja
koko
tuotteen elinkaaren ajan lisää
liiketoimintamahdollisuuksia.
Raute tehosti globaalia tuotantoverkostoaan
ja sulki Kiinan
Changzhoun tehtaansa
Raute ilmoitti 9.6.2025 päättäneensä
sulkea Kiinassa sijaitsevan
Changzhoun tuotantoyksikkönsä
osana laajempaa globaalin
tuotantoverkoston
rakenteen uudelleenjärjestelyä.
Päätöksen
taustalla ovat Kiinan markkinakysynnän
heikko kehitys ja siitä
johtuvat yksikön kannattavuushaasteet
sekä Rauten
suunnitelma keskittää
tuotantoresursseja
kustannustehokkaammin ja lisätä
tuotannon joustavuutta.
Päätös on linjassa Rauten strategisen
tavoitteen kanssa, jonka
mukaan pyrkimyksenä
on tehostaa toimintaa ja varmistaa
yrityksen kilpailukyky
muuttuvassa markkinaympäristössä.
Näiden toimenpiteiden seurauksena
Rauten kiinteät
kustannukset laskevat
noin 2 miljoonalla eurolla vuosittain.
Arviota arvonalentumisista ja uudelleenjärjestelykuluista
on
tarkistettu 3,8 miljoonasta
eurosta 3,5 miljoonaan euroon.
Vuoden 2025 aikana sulkemiseen
liittyvät arvonalentumiset ja
kustannukset olivat yhteensä
3,2 miljoonaa euroa, joista 2,2
miljoonaa euroa vaikutti käyttökatteeseen
ja 1,0 miljoonaa
euroa kirjattiin käyttökatteen
alapuolelle käyttöomaisuuden
arvonalentumisina. Jäljellä olevien
kulujen odotetaan
kirjautuvan pääosin vuoden 2026
aikana.
Venäjän liiketoiminnan
alasajo
Raute ajoi Venäjän liiketoimintansa
alas vuosien 2022 ja 2023
aikana. Vuoden 2023 lopussa
Raute päätti venäläisen
tytäryhtiönsä Raute Service LLC:n
lopettamisesta. Vuoden
2024 alun jälkeen Rautella
ei ole enää ollut työntekijöitä
Venäjällä.
Vuoden 2025 lopussa yhtiön
alasajo on edelleen
käynnissä, ja sen odotetaan tulevan
päätökseen vuoden 2026
aikana. Raute Service LLC:n
varat on kirjattu kokonaan
alas
31.12.2025 tilinpäätöksessä.
Uudet tilaukset ja tilauskanta
Raute toimii puutuoteteollisuuden
kestävän tulevaisuuden
partnerina. Teknologiamme
kattavat erilaiset tuotantoprosessit
sekä niitä tukevat digitaaliset-
ja analysaattoriratkaisut
teollisesti valmistetuille puutuotteille.
Lisäksi tarjoamme
kokonaisvaltaiset
palvelukonseptit varaosista
säännölliseen
huoltoon sekä tuotannon modernisointeihin.
Innovatiiviset
teknologiamme, ohjelmistot
ja palvelukonseptit suunnitellaan
tukemaan tehokasta luonnonvarojen
käyttöä asiakkaidemme
tuotannossa. Raute on maailman
ainoa kokonaistoimittaja,
joka tarjoaa koko tehtaan
kattavia teknologiaratkaisuja
viilun,
vanerin ja LVL:n tuotantoon.
Vuonna 2025 saadut tilaukset
olivat 91 miljoonaa euroa (121
Me). Uudet tilaukset koostuivat
after sales -palveluista,
modernisointi-
ja päivitysprojekteista sekä
yksittäisistä viilun,
vanerin ja LVL:n valmistusprosesseihin
lisäarvoa tarjoavista
koneista ja analysaattorijärjestelmistä.
Uusista tilauksista 48 prosenttia
saatiin Euroopasta (67), 34
prosenttia Pohjois-Amerikasta
(19), 11 prosenttia Aasian-
Tyynenmeren alueelta (5) ja
7 prosenttia Etelä-Amerikasta
(9).
Uusien tilausten osuuksien voimakaskin
vaihtelu eri markkina-
alueiden välillä on tyypillistä projektiliiketoiminnalle.
Uudet tilaukset vähenivät kaikissa
segmenteissä. Haastava
markkinaympäristö vaikutti
tilauskertymään.
Tilauskanta oli katsauskauden
lopussa 98 miljoonaa euroa (184
Me).
Kilpailuasema
Rauten kilpailuasema on pysynyt
ennallaan ja on vahva.
Rauten ratkaisut auttavat
asiakkaita varmistamaan toimitus-
ja
palvelukykyään
tuotantoprosessin tai sen osan
koko elinkaaren
ajan. Rauten ratkaisut tarjoavat
myös markkinoiden
ympäristöystävällisimmän
tuotantoprosessin tehokkaan
raaka-
aineen ja lisäaineiden käytön sekä
vähäisen
energiankulutuksen ansiosta.
Rauten vahva
kokonaisosaaminen sekä laaja
ja monipuolinen
teknologiatarjonta ovat
tärkeässä asemassa asiakkaiden
yhteistyökumppanivalinnoissa.
Myös Rauten pitkäjänteinen
sitoutuminen valittujen asiakasteollisuuksien
palvelemiseen
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
lisää uskottavuutta ja parantaa
kilpailuasemaa pitkäaikaisten
investointihankkeiden
toteuttajana.
Liikevaihto
Konsernin liikevaihto
(IFRS) 175,5 miljoonaa euroa
(2024: 204,6
Me; 2023: 145,4 Me),
ja laski 14,2 prosenttia vertailuvuodesta.
Liikevaihtoon vaikutti
erityisesti ensimmäisen vuosipuoliskon
uusien tilausten alhainen määrä.
Vaikka Rauten
projektitoimitukset jatkuivat
onnistuneesti, suuri osa
tilauskannasta tuloutuu vasta vuoden
2026 puolella.
Wood Processing
-liiketoimintayksikön
liikevaihto oli 124,3
miljoonaa euroa (147,2
Me), laskua 15,6 prosenttia
edellisestä
vuodesta. Services-liiketoimintayksikön
liikevaihto oli 38,3
miljoonaa euroa (42,1 Me) ja Analyzers-liiketoimintayksikön
13,0
miljoonaa euroa (15,3 Me).
Euroopan osuus liikevaihdosta
oli 74 prosenttia
(56), Pohjois-
Amerikan 16 prosenttia (22),
Etelä-Amerikan 7 prosenttia
(19) ja
Aasian-Tyynenmeren
alueen 4 prosenttia (3).
Emoyhtiö Raute Oyj:n liikevaihto
(FAS) vuonna 2025 oli 154,5
miljoonaa euroa (2024:170,6
Me; 2023: 108,2 Me).
Tulos ja kannattavuus
Vertailukelpoinen käyttökate
oli 26,1 miljoonaa euroa (19,8) ja
14,9 prosenttia (9,7). Kasvua tukivat
toiminnan tehostuminen
ja
projektitoimitusten vahva
toteutus. Vertailukelpoinen
käyttökate parani
Wood Processing
-liiketoimintayksikössä
mutta laski Services-
ja Analyzers-liiketoimintayksiköissä.
Käyttökate oli 23,6
miljoonaa euroa (19,1). Käyttökatteen
vertailukelpoisuuteen vaikuttavat
erät olivat 2,6 miljoonaa
euroa (0,7). Nämä liittyivät
pääosin Kiinan tuotantoyksikön
sulkemiseen.
Liiketulos oli 17,3 miljoonaa
euroa (13,7).
Tulos ennen veroja oli 17,6
miljoonaa euroa (15,1).
Katsauskauden tulos oli 12,9 miljoonaa
euroa (12,1),
osakekohtainen tulos oli 2,12 euroa
(1,96) ja
laimennusvaikutuksella
oikaistuna 2,06 euroa (1,91). Sijoitetun
pääoman tuotto oli 32,5 prosenttia
(31,5) ja oman pääoman
tuotto oli 24,0 prosenttia
(27,5).
Emoyhtiö Raute Oyj:n liiketulos
(FAS) oli 15,9 miljoonaa euroa
(2024: 12,1 Me; 2023: 0,0 Me). Liiketulos
oli 10,3 prosenttia
liikevaihdosta (2024: 7,1
%; 2023: 0,0 %). Tilikauden
tulos (FAS) oli
7,4 miljoonaa euroa
(2024: 10,5 Me; 2023: -1,5 Me).
Rahavirta ja tase
Konsernin rahoitusasema
pysyi vahvana. Gearing
oli
katsauskauden päättyessä
-65,5 prosenttia (-104,4) ja
omavaraisuusaste 65,7
prosenttia (55,2).
Liiketoiminnan rahavirta tammi–joulukuussa
2025 oli -6,4
miljoonaa euroa (14,1). Rahavirtaan vaikutti
negatiivisesti
vuoden aikana muuttunut nettokäyttöpääoma.
Investointien
rahavirta oli -4,3 miljoonaa euroa (-2,4), ja rahoitustoiminnan
rahavirta oli -6,4 miljoonaa euroa
(-2,3).
Rahavarat olivat katsauskauden
lopussa 40,3 miljoonaa euroa
(57,5).
Konsernin taseen loppusumma
oli vuoden 2025 lopussa 107,3
miljoonaa euroa (2024: 136,0 Me;
2023: 135,4 Me). Taseen
käyttöpääomaerien ja niistä
laskettavien tunnuslukujen
vaihtelu johtuu projektiliiketoiminnalle
luonteenomaisesta
asiakkaiden maksuerien ja
projektitoimitusten
kustannuskertymien eriaikaisuudesta.
Korolliset nettovelat
olivat katsauskauden lopussa
-38,0
miljoonaa euroa (-51,9).
Yhtiöllä on 5 miljoonan euron luottojärjestely,
joka ei ollut
käytössä katsauskauden lopussa.
Raportointijakson
päättymisen jälkeen, 3. helmikuuta
2026, Raute allekirjoitti
uuden rahoitussopimuksen. Luottolimiitti
nostettiin
aiemmasta 5 miljoonasta eurosta
15 miljoonaan euroon.
Emoyhtiö Raute Oyj:n omavaraisuusaste
(FAS) oli tilikauden
päättyessä 58 prosenttia
(2024: 54 %; 2023: 50 %).
Vaihto-oikeudelliset juniorilainat
Raute sopi yhteensä kolmen
miljoonan euron vaihto-
oikeudellisista juniorilainoista LähiTapiolan
ja Veritaksen
kanssa. Juniorilainat nostettiin
21.6.2023. Lainat ovat
eräpäivättömiä. Vaihtuva
vuosikorko on ensimmäisen
kolmivuotisen korkokauden
aikana 7,50 prosenttia
lisättynä
kuuden (6) kuukauden EURIBOR-korolla.
Yhtiöllä on oikeus,
mutta ei velvollisuutta, maksaa
juniorilainat takaisin
ensimmäisen korkokauden
päätyttyä 21.6.2026. Lainojen
korko
nousee ensimmäisen korkokauden
jälkeen. Juniorilainoja
käsitellään konsernin tilinpäätöksissä
omana pääomana.
Juniorilainat eivät tuota antajilleen
osakkeenomistajan
oikeuksia. LähiTapiolalla
ja Veritaksella on
oikeus vaihtaa
juniorilainan jäljellä oleva pääoma
kokonaan, mutta ei
osittain,
yhtiön uusiksi osakkeiksi
yhdessä erässä juniorilainaan liittyvien
optio-oikeuksien ehtojen
mukaisesti. Optio-oikeuksien
merkintähinta on 12,14 euroa tilikauden
2025 lopussa. Yhtiön
uusia osakkeita voidaan merkitä
korkeintaan 247
117
juniorilainojen myöntäjille
annettujen optio-oikeuksien
perusteella. Yhtiön laina-aikana
maksamat osingot laskevat
optio-oikeuksien merkintähintaa
maksetun osingon verran.
Lähipiirilainat ja muut vastuut
Yhtiöllä ei ole lähipiirilainoja. Muut vastuut
on esitetty tämän
raportin tilinpäätöksen liitetiedoissa.
Tutkimus-
ja kehittämismenot sekä investoinnit
Raute on vaneri-
ja LVL-teollisuuden
johtava
teknologiatoimittaja ja panostaa
voimakkaasti entistä
tehokkaamman, tuottavamman,
turvallisemman ja
ympäristöystävällisemmän
valmistusteknologian sekä
sitä
tukevien mittaus-
ja konenäkösovellutusten
kehittämiseen.
Myös digitalisaation tuomat uudet mahdollisuudet
ovat
vahvasti mukana tutkimuksessa
ja kehityksessä.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Vuonna 2025 konsernin
tutkimus-
ja kehittämismenot olivat
yhteensä 4,8 miljoonaa euroa (5,3) ja 2,8 prosenttia
liikevaihdosta (2,6).
Investointien kokonaismäärä
katsauskaudella oli 4,5 miljoonaa
euroa (2,8) ja 2,5 prosenttia liikevaihdosta
(1,4). Vuoden 2025
investoinnit sisälsivät normaaleja
uudelleeninvestointeja
liiketoimintaan.
Emoyhtiö Raute Oyj:n tutkimus-
ja kehittämismenot (FAS)
olivat tilikauden aikana
4,4 miljoonaa euroa eli 2,9 prosenttia
liikevaihdosta (2024:
5,0 Me / 2,9 % liikevaihdosta;
2023: 4,8 Me /
4,5 % liikevaihdosta). Emoyhtiö
Raute Oyj:n investoinnit
olivat
yhteensä 3,3 miljoonaa euroa (2024:
2,3 Me; 2023: 3,9 Me).
Strategia ja taloudelliset tavoitteet
Raute - Making Wood
Matter
Rauten tavoitteena
on kasvattaa Services-konseptiaan
ja
vahvistaa Analyzers ja Wood
Processing -
liiketoimintayksiköiden
tarjoamaa innovatiivisten
tuotantoratkaisujen ja -mallien
sekä datan ja digitaalisten
työkalujen avulla viilu-, vaneri-
ja LVL-tuotantoteknologioiden
globaalilla markkinalla.
Tavoitteemme on
kiihdyttää kasvua laajentamalla
Rauten
portfoliota uusille tuotesegmenteille,
erityisesti digitaalisten ja
analyyttisten ratkaisujen avulla
sekä uusilla palvelukonsepteilla.
Olemme sitoutuneet johtamaan
alaa kohti kestävämpää
tulevaisuutta teollisesti
valmistettujen puutuotteiden
osalta.
Olemme integroineet vastuullisuuden
olennaiseksi osaksi
toimintaamme ja otamme talouteen,
yhteiskuntaan ja
ympäristöön liittyvät
näkökulmat huomioon
päätöksentekoprosesseissamme.
Yrityskulttuurimme
pohjautuu turvallisuuden, eettisen
toiminnan,
monimuotoisuuden ja tasavertaisen
kohtelun järkkymättömiin
periaatteisiin matkallamme
luoda kasvua kaikille
sidosryhmillemme korkeiden ESG-standardien
mukaisesti ja
varmistaa, että vaikutuksemme
luontoon ja ympäröivään
yhteiskuntaan on positiivinen.
Rauten uuden strategian mukaiset
taloudelliset tavoitteet
vuodelle 2028 ovat:
Liikevaihto 250 MEUR,
sisältäen sekä orgaanisen että
epäorgaanisen kasvun
Services ja Analyzers-liiketoiminta-alueiden
osuus
liikevaihdosta 40 %
Vertailukelpoinen käyttökate
keskimäärin 12 % yli
suhdanteen
Omavaraisuusaste yli 40
%
Rauten tavoitteena
on vakaa ja kestävä
osinko eri
markkinatilanteissa.
Henkilöstö ja työturvallisuus
Konsernin henkilöstön
määrä oli vuoden 2025 lopussa 698
(2024: 783; 2023: 754).
Henkilöstöstä Suomen yhtiöiden
osuus
oli 77 prosenttia (71), Pohjois-Amerikan
yhtiöiden osuus 17
prosenttia (18), Kiinan osuus 0 prosenttia
(6) ja muiden myynti-
ja huoltoyhtiöiden osuus 6 prosenttia
(5).
Henkilöstön määrä kokoaikaisiksi
työntekijöiksi muunnettuna
(ns. tehollinen henkilöstömäärä)
oli tilikaudella keskimäärin
710
(2024; 740; 2023:
749). Konsernin
palkat ja palkkiot olivat
yhteensä 42,0 miljoonaa euroa
(2024: 52,1 Me; 2023: 44,9 Me).
Lukuun eivät sisälly osakepalkkiojärjestelmistä
kirjatut kulut.
Konserni on sitoutunut panostamaan
henkilöstönsä
osaamisen kehittämiseen sitouttaakseen
henkilöstöä
vahvemmin yhtiöön. Nykyiset
koulutustarpeet keskittyvät
uusiin prosesseihin ja järjestelmiin
sekä eettiseen
liiketoimintaan.
Työturvallisuus on edelleen
johtamisen keskiössä, ja
työturvallisuuteen liittyvät
mittarit ovat osoittaneet
jo
pidemmän ajan paranevaa suuntaa.
Tammi-joulukuussa 2025
sattui 7 (9) poissaoloon johtanutta
työtapaturmaa. LTIF-luku
liukuvalla 12 kuukauden jaksolla
oli 5.8, mikä osoittaa laskua
vuoden 2024 tasolta 6.3. Rautella
on käynnissä globaali
monivuotinen turvallisuusohjelma, jonka
tarkoituksena on
nostaa yhtiön turvallisuuskulttuuri
ja -toiminta seuraavalle
tasolle.
Emoyhtiö Raute Oyj:n henkilöstön
määrä kokoaikaisiksi
työntekijöiksi muutettuna
vuonna 2025 oli keskimäärin
567
(2024: 567; 2023: 513). Emoyhtiön
palkat jo palkkiot olivat
yhteensä 38,8 miljoonaa euroa (2024:31,4
Me; 2023: 31,1 Me)
Palkitseminen
Varsinainen yhtiökokous
on hyväksynyt hallituksen
esittämän
toimielinten palkitsemisraportin
15.4.2025. Päätös on neuvoa-
antava.
Konsernissa ovat käytössä
koko henkilöstön kattavat
palkitsemisjärjestelmät.
Liiketoimintariskit ja epävarmuustekijät
Taloussuhdanteet, lainsäädäntö
ja muut määräykset sekä
poliittinen ympäristö
Maailmantalouden ja rahoitusmarkkinoiden
muutoksilla voi
olla negatiivisia vaikutuksia
Rauten toimintaan, tulokseen,
rahoitusasemaan ja pääoman lähteisiin.
Rauten toimintaan vaikuttaa
myös geopoliittisia ja
makrotalouden tekijöitä:
korkea inflaatio
ja
korkojen nousu
saattavat johtaa talouden taantumaan.
Taantuma
todennäköisesti vaikuttaisi
Rauten toimintaan ja vähentäisi
peruskysyntää.
Tullit ja mahdollinen kauppasodan
eskaloituminen ovat riski
asiakkaitaan maailmanlaajuisesti
palvelevalle Rautelle. Rautella
on tehtaita eri puolilla maailmaa
Euroopassa, Yhdysvalloissa
ja
Kanadassa, mikä vähentää mahdollisten
tullimaksujen
vaikutusta.
Lainsäädäntö tai muut määräykset,
kuten pakotteet,
voivat
vaikuttaa Rauten liiketoimintaan
ja tuotteisiin joko suoraan tai
välillisesti. Raute voi myös
joutua riidan osapuoleksi. Vuoden
2023 lopussa Raute irtisanoi kaikki
jäljellä olevat Venäjän
projekteja koskevat
sopimukset. Tällä hetkellä
Raute on
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
sulkemassa tytäryhtiötään Raute
Service LLC:tä. Raute on
kuitenkin yhä altis sääntelyn
ja pakotteiden muutoksille,
jotka
voivat pitkittää sulkemisprosessia.
Konsernin kestävyysaiheiset
riskit, mukaan lukien
ilmastonmuutokseen liittyvät
fyysiset riskit ja siirtymäriskit, on
kuvattu kestävyysselvityksessä.
Nämä riskit on integroitu
osaksi
konsernin kokonaisvaltaista
riskienhallintaprosessia.
Toiminta, toimitukset
ja teknologia
Rauten liiketoiminnasta
pääosa muodostuu
projektitoimituksista, joihin
sisältyy riskejä kunkin
asiakkaan
lopputuotteeseen, tuotantomenetelmiin
tai raaka-aineisiin
liittyvistä asiakaskohtaisesti
räätälöidyistä ratkaisuista. Tarjous-
ja neuvotteluvaiheessa joudutaan
ottamaan riskejä luvattavien
suoritusarvojen osalta sekä tekemään
arvioita toteutuksen
kustannuksista. Muut Rauteen
kohdistuvat riskit liittyvät
hintainflaatioon
sekä raaka-aineiden,
komponenttien
ja
kuljetuspalvelujen saatavuuteen.
Myös ammattiliittojen lakot
ovat Rautelle lyhyen
aikavälin riski.
Raute panostaa voimakkaasti
tuotekehitykseen. Uusien
teknologioiden tuotekehitysvaiheeseen
liittyy riskiä siitä, että
hanke ei johda teknisesti tai
kaupallisesti hyväksyttävään
ratkaisuun. Kehitystyön
tuloksena syntyvien uusien ratkaisujen
toimivuus ja kapasiteetti
voidaan todentaa täysimittaisesti
vasta tuotanto-olosuhteissa
ensimmäisten asiakastoimitusten
yhteydessä.
Rauten tavoitteena
on kasvattaa paikallista
liiketoimintaansa
kehittyvillä markkina-alueilla,
joissa toimimiseen liittyy
mahdollisuuksien lisäksi myös
kehittyville markkinoille
tyypillisiä riskejä.
Rauten strategialla ja siihen
liittyvillä taloudellisilla tavoitteilla
pyritään merkittävään
kasvuun ja kannattavuuden
paranemiseen vuoteen 2028
mennessä. Yhtiöön kohdistuu
riski siitä, että strategian
toteutus ei onnistu asetetussa
aikataulussa tai että asetettuja
tavoitteita ei pystytä
saavuttamaan. Rauteen voi
myös kohdistua kasvavia
kilpailupaineita yhtiön toteuttaessa
strategiaansa.
Henkilöstö
Osaamisen säilyttäminen ja kehittäminen
sekä
henkilöstöresurssien riittävyyden
hyvä hallinta ovat erityisen
tärkeitä syklisessä liiketoiminnassa.
Jatkuvuutta varmistetaan
seuraamalla ikärakenteen
kehitystä, systemaattisella
henkilöstöjohtamisella ja panostamalla
työhyvinvointiin.
Henkilöstötyöstä ja -prosesseista
huolimatta Raute altistuu
riskille avainhenkilöiden menettämisestä
ja vaikeuksille uusien
osaajien paikkaamisessa uusiin liiketoimintahaasteisiin
vastaamiseksi.
Rahoitusriskit
Konsernin kansainvälisen
liiketoiminnan merkittävimmät
rahoitusriskit ovat sopimusvastapuoliin
liittyvä luottotappioriski
ja valuuttakurssiriski. Lisäksi
konserni altistuu maksuvalmius-
ja
uudelleenrahoitusriskeille sekä
korko-
ja hintariskeille.
Asiakkaiden maksukykyyn
liittyvää luottotappioriskiä
hallitaan
maksuehdoilla sekä kattamalla
maksamaton kauppahinnan
osa pankkitakuulla, remburssilla
tai muulla soveltuvalla
vakuudella. Konsernin likvidit
varat ovat pääosin pankeissa
sen
suurimmissa toimintamaissa Suomessa
ja Kanadassa.
Konsernin päävaluutta
on euro. Merkittävimmät
valuuttakurssiriskit aiheutuvat
seuraavista valuutoista:
Kanadan dollari (CAD) ja Yhdysvaltain
dollari (USD).
Valuuttariskien
suojauksessa käytetään pääasiassa
valuuttatermiinisopimuksia.
Tarjousaikaisilta
valuuttakurssiriskeiltä
suojaudutaan käyttämällä tarjouksissa
valuuttaklausuuleja. Esisopimuksiin
liittyviä valuutta riskejä
voidaan suojata tapauskohtaisesti
valuuttaoptiosopimuksilla.
Rahoitusriskit sekä rahoitusriskien
hallinnan tavoitteet ja
menettelytavat on kuvattu
tarkemmin tilinpäätöksen
liitetiedoissa sivulla 137.
Kyber-
ja tietoturvaIIisuus, maksupetokset
Rauten toiminta on riippuvainen
sen tieto-
ja
viestintäjärjestelmien ja -ohjelmistojen
turvallisuudesta ja
vakaasta toiminnasta. Onnistunut
kyberhyökkäysriskienhallinta
on myös tärkeää.
Näitä riskejä
hallitaan tietoturvapolitiikan mukaisesti.
Yhtiön IT-järjestelmät voivat
kärsiä vika-
tai häiriötilanteista tai
kyberhyökkäyksistä,
jotka voivat johtaa merkittäviin
liiketoiminnan häiriöihin
ja mainehaittoihin sekä
odottamattomiin kustannuksiin.
Rauteen kohdistuu toistuvasti
maksupetosyrityksiä.
Yhtiöllä on
riski, että petosyritys
ohittaa maksutapahtumien
kontrollipisteet ja aiheuttaa
yhtiölle taloudellista vahinkoa.
Vahinkoriskit
Muita vahinkoriskejä
ovat mm. työturvallisuusriskit,
joita
hallitaan aktiivisella, riskejä ehkäisevällä
toiminnalla, kuten
henkilöstön jatkuvaIla kouluttamisella
ja tutkimalla myös
kaikki läheltä piti -tapaukset. Työturvallisuus
ja ergonomia ovat
jatkuvan kehittämisen
kohteita.
Rauten merkittävimpiä
yksittäisiä omaisuus-
ja
keskeytysvahinkoriskejä
ovat tulipalo, vakava
konerikko sekä
tietojärjestelmän rikkoontuminen
tai häiriö Lahden
päätuotantoyksikössä,
jonne koko konsernin
avainteknologian
tuotanto-
sekä suunnittelu-, talous-
ja
toiminnanohjausjärjestelmät
on keskitetty.
Näihin on
varauduttu mm. varajärjestelmillä
ja vakuutuksilla, mutta
varautumisesta huolimatta tällaisen
riskin realisoituminen
vakavalla tavalla voisi
aiheuttaa merkittävää
haittaa
toiminnalle.
Raute on toteuttamassa
koko yhtiön laajuista
toiminnanohjausjärjestelmäuudistusta,
jolla on välitön
vaikutus Rauten päivittäiseen
toimintaan ja taloudelliseen
ohjaukseen. Toiminnanohjausjärjestelmä
on otettu käyttöön
Suomessa ja Yhdysvalloissa.
Globaalin käyttöönoton
suunnitellaan jatkuvan vuoden
2026 aikana muissa maissa.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Järjestelmän käyttöönoton
viivästyminen tai mahdolliset
haasteet datan siirtämisessä uuteen
toiminnanohjausjärjestelmään
voisivat aiheuttaa merkittäviä
kustannusten ylityksiä toiminnanohjausjärjestelmän
toteutuksessa sekä häiriöitä
asiakastoimituksissa, mikä
vaikuttaisi negatiivisesti myös
asiakassuhteisiin.
Rauten tuotannollisella toiminnalla
ei ole merkittäviä suoria
ympäristövaikutuksia.
Lahden päätuotantoyksikkö
sijaitsee
pohjavesialueella. Kemikaali-
tai polttoainevuoto
pohjavesialueella voi aiheuttaa
ympäristöhaittaa, taloudellisia
kustannuksia ja häiriötä yhtiön tuotannolliseen
toimintaan.
Lahden pääyksiköillä on ISO-sertifioitu
ympäristöjärjestelmä,
ja
kemikaaliturvallisuuteen on
kiinnitetty erityistä
huomiota.
Ympäristöjärjestelmän
periaatteita noudatetaan
soveltuvin
osin myös muissa toimipisteissä.
Yhtiön maine
Rautella on riski tietämättään
olla mukana
Iiiketoimintaketjussa,
johon liittyy korruptiota, lahjontaa
tai
rahanpesua, vaikka liiketoimintakumppaneita
säännöllisesti
tarkastetaan esimerkiksi
kansainvälisiin sanktiolistoihin
ja
viennin rajoituksiin liittyen.
Näiden riskien toteutumisesta
voi
aiheutua oikeudellisia seurauksia,
ja yhtiön maine ja
taloudellinen asema saattavat kärsiä.
Kansainvälisiin toimitusketjuihin
voi liittyä toimijoita, jotka
eivät
kunnioita Rauten periaatteita
ihmisoikeuksien tai
työntekijöiden perusoikeuksien
suhteen. Tällaiset tapaukset
voivat johtaa mainehaittaan
ja toimitusketjun keskeytykseen,
mikäli rikkomus on niin merkittävä,
että yhteistyö joudutaan
lopettamaan.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Raute Oyj:n osakkeet
noteerataan Nasdaq Helsinki
Oy:ssä
kaupankäyntitunnuksella RAUTE.
Kaikki osakkeet tuottavat
yhden äänen ja samat äänioikeudet
yhtiökokouksessa.
Rauten osakepääoma 31.12.2025
oli 8,3 miljoonaa euroa ja
osakkeiden kokonaismäärä
oli 6 038 229 (31.12.2024: 6 122 679).
Raute ilmoitti 11.7.2025
saaneensa päätökseen omien
osakkeiden takaisinosto-ohjelman,
jonka aikana 84 450 yhtiön
omaa osaketta ostettiin
takaisin ja myöhemmin mitätöitiin.
Euroclear Finland Oy:n mukaan
osakkeenomistajien määrä oli
katsauskauden lopussa 7 299 (6
533).
Raute ja sen tytäryhtiöt omistivat
palkitsemistarkoitukseen
70
504 (31.12.2024: 96 011) omaa osaketta
31.12.2025, mikä vastaa 1,2
prosenttia (31.12.2024: 1,6)
kaikista ulkona olevista osakkeista.
Hallituksen, toimitusjohtajan
ja johtoryhmän osakeomistus
31.12.2025 oli yhteensä 141 547
kappaletta (125 185) yhtiön
osakkeita vastaten 2,3 prosenttia
(2,0 %) yhtiön osakkeiden
kokonaismäärästä ja äänimäärästä.
Hallintarekisteröityjen
osakkeiden osuus oli 3,2 prosenttia
(3,9 %) osakkeiden kokonaismäärästä.
Omistuksen jakautuminen sektoreittain
ja suuruusluokittain
sekä suurimmat osakkeenomistajat
on esitetty seuraavissa
taulukoissa.
Johdon omistus 31.12.2025
Omistajat
31.12.2025
31.12.2024
31.12.2025
31.12.2024
Hallitus
92 190
90 980
1,53
1,49
Toimitusjohtaja
22 956
16 761
0,38
0,27
Konsernin johtoryhmä (pl.
toimitusjohtaja)
26 401
17 444
0,44
0,28
Yhteensä
141 547
125 185
2,34
2,04
Osakekannan jakautuminen 31.12.2025
Omistajat
Omistajia kpl
Omistajia %
Osakkeet kpl
% osakkeista
ja äänistä
Kotitaloudet
6 942
95,1
4 732 960
78,4
Yritykset
283
3,9
721 317
11,9
Rahoitus-
ja
vakuutuslaitokset
22
0,3
257 376
4,3
Ulkomaiset osakkaat
25
0,3
21 200
0,4
Voittoa tavoittelemattomat
yhteisöt
17
0,2
39 951
0,7
Julkisyhteisöt
1
0,0
74 608
1,2
Hallintarekisteröidyt
9
0,1
190 817
3,2
Yhteensä
7 299
100,0
6 038 229
100,0
Osakkeiden lukumäärä
Omistajia kpl
Omistajia %
Osakkeet kpl
% osakkeista
ja äänistä
1-100
3 589
49,2
148 671
2,5
101–500
2 721
37,3
656 885
10,9
501–1 000
520
7,1
382 427
6,3
1 001–5 000
359
4,9
710 843
11,8
5 001–10 000
44
0,6
299 471
5,0
10 001–50 000
44
0,6
1 018 905
16,9
50 001–100 000
12
0,2
880 934
14,6
100 001–500 000
9
0,1
1 183 843
19,6
500 001–
1
0,0
756 250
12,5
Yhteensä
7 299
100,0
6 038 229
100,0
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Osakkeenomistajat 31.12.2025 osakkeiden
lukumäärän mukaan
Osakkeet, kpl
Osuus osakkeista
ja äänistä, %
1.
Sundholm Göran Wilhelm
756 250
12,52
2.
Laakkonen Mikko Kalervo
255 335
4,23
3.
Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö
132 574
2,20
4.
Sijoitusrahasto eQ Suomi
131 259
2,17
5.
Stephen Industries Inc Oy
129 687
2,15
6.
Suominen Pekka Matias
117 329
1,94
7.
Siivonen Osku Pekka
106 901
1,77
8.
Kirmo Kaisa Marketta
105 421
1,75
9.
Mustakallio Mika Tapani
103 678
1,72
10.
Keskiaho Kaija Leena
101 659
1,68
11.
Särkijärvi Anna Riitta
98 986
1,64
12.
Suominen Tiina Sini-Maria
95 921
1,59
13.
Suominen Jussi Matias
74 626
1,24
14.
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö
Varma
74 608
1,24
15.
Relander Pär-Gustaf
72 700
1,20
16.
Mustakallio Marja Helena
71 144
1,18
17.
Eai Raute Holding Oy*
70 504
1,17
18.
Särkijärvi Timo Juha
66 307
1,10
19.
Mustakallio Kari Pauli
57 000
0,94
20.
Kultanen Leea Annikka
56 252
0,93
20 suurinta osakkeenomistajaa yhteensä
2 678 141
44,35
Hallintarekisteröidyt osakkeet
190 817
3,16
Muut
3 169 271
52,49
Yhteensä
6 038 229
100,00
*EAI Raute Holding Oy:n juridinen
omistus ja äänivalta on Evli Alexander
Incentivesillä,
mutta sopimuksen perusteella
Raute tosiasiallisesti käyttää
määräysvaltaa järjestelyssä
ja
toimii päämiehenä, kun taas EAI
toimi agentin roolissa holdingyhtiön
kautta. Tämän
sopimuksellisista piirteistä syntyvän
määräysvallan perusteella
holdingyhtiö yhdistellään
IFRS1konsernitilinpäätökseen
strukturoituna yhteisön.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Osakekohtaiset tunnusluvut
1 000 euroa
2025
2024
2023
2022
2021
Tulos/osake (EPS),
laimentamaton, euroa
2,12
1,96
0,22
-2,56
-0,39
Tulos/osake (EPS),
laimennusvaikutuksella
oikaistu, euroa
2,06
1,91
0,22
-2,56
-0,39
Oma pääoma/osake,
euroa
9,60
8,12
6,92
5,09
7,69
Osinko/yhdistetyn
sarjan (A-sarjan) osake, euroa*
0,65
0,55
0,10
-
-
Osinko/K-sarjan osake, euroa
-
-
-
-
-
Osinko/tulos, %
30,7
28,1
45,45
-
-
Efektiivinen osinkotuotto,
%
4,3
4,2
1,02
-
-
Hinta/voitto-suhde
(P/E)
6,89
6,68
44,73
-3,06
-47,55
Kurssikehitys (yhdistetty
osakesarja, A-sarjan osakkeet 3.4.2023
saakka)
Tilikauden alin kurssi, euroa
12,70
9,88
8,02
7,69
18,48
Tilikauden ylin kurssi, euroa
17,70
14,00
11,30
19,33
23,60
Tilikauden keskikurssi,
euroa
15,32
12,11
9,30
11,64
21,12
Kurssi tilikauden lopussa, euroa
15,10
13,10
9,84
7,83
18,77
Osakekannan markkina-arvo 31.12.
K-sarjan osakkeet, ennen osakesarjojen
yhdistämistä, Me**
-
8,2
19,6
A-sarjan osakkeet, ennen osakesarjojen
yhdistämistä, Me**
-
27,0
64,8
Osakkeet osakesarjojen yhdistämisen
sekä suunnatun annin ja
merkintäetuoikeusannin jälkeen
91,2
80,2
60,2
Yhteensä, Me
91,2
80,2
60,2
35,2
84,4
Osakkeiden vaihdon kehitys
(yhdistetty osakesarja, A-sarjan
osakkeet 3.4.2023
asti)
Osakkeiden vaihto tilikauden
aikana, kpl
1 419 177
1 151 403
993 127
613 077
591 208
Osakkeiden vaihto, Me
21,7
13,9
9,4
7,5
13,2
Osakkeiden kokonaismäärät
K-sarja, kantaosakkeet (20
ääntä/osake),
oikaistu kappalemäärä***
1 045 727
1 045 727
A-sarjan osakkeet (1 ääni/osake),
oikaistu kappalemäärä***
3 452 168
3 452 168
Osakkeet osakesarjojen yhdistämisen
sekä suunnatun annin ja
merkintäetuoikeusannin jälkeen
6 038 229
6 122 679
6 122 679
Yhteensä
6 038 229
6 122 679
6 122 679
4 497 895
4 497 895
Oikaistu keskimääräinen kappalemäärä,
1 000 kpl
6 087
6 123
5 550
4 498
4 498
Oikaistu keskimääräinen kappalemäärä,
laimennettuna, 1 000 kpl
6 279
6 350
5 597
4 498
4 498
* 2025: Hallituksen voitonjakoehdotus
yhtiökokoukselle on 0,65
euroa per osake.
** Osakesarjojen yhdistäminen rekisteröity
kaupparekisteriin
3.4.2023. K-sarjan osakkeet
on arvostettu A-sarjan osakkeen
kauden lopun kurssilla.
*** Osakesarjojen yhdistäminen rekisteröity
kaupparekisteriin
3.4.2023
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Kaupankäynti osakkeilla
Kaupankäynnin volyymi tammi–joulukuussa
2025 oli 1 419 177 (1
151 403) osaketta, mikä vastaa
21,7 (13,9) miljoonan euron
kokonaisvaihtoa. Ylin
kaupantekokurssi oli
17,70 euroa
ja alin
12,70 euroa. Katsauskauden
lopussa päätöskurssi oli 15,10
(13,10)
euroa ja päätöskurssin mukainen
markkina-arvo oli noin 91
(80) miljoonaa euroa.
Omien osakkeiden hankinnat
Rauten hallitus ilmoitti 13.2.2025 päättäneensä
käynnistää
omien osakkeiden takaisinosto-ohjelman
varsinaiselta
yhtiökokoukselta 4.4.2024
saadun valtuutuksen perusteella.
Takaisinosto-ohjelma saatiin
päätökseen 11.7.2025.
Raute osti ohjelman tuloksena
takaisin yhteensä 84 450 omaa
osakettaan, jotka vastaavat
noin 1,4 prosenttia yhtiön
osakkeiden kokonaismäärästä.
Ostettujen osakkeiden
keskihinta oli 15,98 euroa.
Takaisinosto-ohjelma vähensi
Rauten omaa pääomaa noin 1,35
miljoonalla eurolla. Takaisinosto-ohjelman
seurauksena Raute
Oyj:n suorassa omistuksessa on
yhteensä 84 450 omaa
osaketta. Takaisin
ostetut osakkeet mitätöitiin
20.8.2025.
Takaisinosto-ohjelman tarkoituksena
oli optimoida Rauten
pääomarakennetta pienentämällä
yhtiön omaa pääomaa.
Hallituksen valtuudet
Valtuutus omien osakkeiden
hankintaan
Varsinainen yhtiökokous
15.4.2025 valtuutti hallituksen
päättämään enintään 600.000
Raute Oyj:n osakkeen
hankkimisesta yhtiön vapaaseen
omaan pääomaan kuuluvilla
varoilla, jolloin hankinnat vähentävät
yhtiön voitonjakoon
käytettävissä olevia varoja.
Hallitus voi valtuutuksen nojalla
hankkia yhtiön omia osakkeita
käytettäväksi yhtiön
pääomarakenteen kehittämiseen,
vastikkeena mahdollisten
yrityskauppojen tai muiden
järjestelyjen rahoittamiseen
tai toteuttamiseen taikka
muutoin
edelleen luovutettavaksi
tai mitätöitäväksi.
Valtuutuksen nojalla
hankittavista osakkeista
maksettavan
vastikkeen tulee perustua yhtiön
osakkeen hintaan julkisessa
kaupankäynnissä siten, että
hankittavien osakkeiden
vähimmäishinta on osakkeen alin
julkisessa kaupankäynnissä
noteerattu markkinahinta
valtuutuksen voimassaoloaikana
ja
enimmäishinta vastaavasti osakkeen
korkein julkisessa
kaupankäynnissä noteerattu
markkinahinta valtuutuksen
voimassaoloaikana.
Valtuutus sisältää oikeuden
hankkia osakkeita suunnatusti
eli
muuten kuin osakkeenomistajien
omistamien osakkeiden
suhteessa. Omien osakkeiden
suunnattu hankkiminen voi
tapahtua esimerkiksi hankkimalla
osakkeita julkisessa
kaupankäynnissä niillä markkinapaikoilla,
joiden sääntöjen
mukaan yhtiö saa käydä kauppaa
omilla osakkeillaan.
Osakkeiden hankkiminen julkisessa
kaupankäynnissä edellä
määritellyllä tavalla tai muutoin
suunnatusti edellyttää, että
siihen on yhtiön kannalta painava
taloudellinen syy.
Hallitus päättää omien osakkeiden
hankkimiseen liittyvistä
muista ehdoista.
Tämä valtuutus korvasi
4. huhtikuuta 2024 pidetyn varsinaisen
yhtiökokouksen myöntämän
valtuutuksen, ja on voimassa
seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen
päättymiseen, kuitenkin
enintään 18 kuukautta yhtiökokouspäätöksestä
lukien.
Osakeannin valtuutus
Yhtiökokous päätti valtuuttaa
hallituksen päättämään Raute
Oyj:n osakkeita koskevasta
osakeannista sekä osakeyhtiölain
10
luvun 1 §:n tarkoittamien osakkeisiin
oikeuttavien erityisten
oikeuksien antamisesta yhdessä
tai useammassa erässä.
Hallitus on valtuutettu päättämään
osakeannin ja osakkeisiin
oikeuttavien erityisten
oikeuksien antamisen kaikista
ehdoista,
mukaan lukien saajat ja mahdollisesti
maksettavan vastikkeen
määrä.
Hallitus voi valtuutuksen nojalla
päättää antaa joko uusia
osakkeita tai yhtiön hallussa olevia
omia osakkeita.
Annettavien osakkeiden yhteenlaskettu
lukumäärä voi olla
enintään 600.000 osaketta.
Osakkeisiin oikeuttavien
erityisten
oikeuksien nojalla mahdollisesti
annettavat osakkeet sisältyvät
edellä mainittuun osakkeiden
kokonaismäärään.
Valtuutus sisältää oikeuden
poiketa osakkeenomistajien
merkintäetuoikeudesta edellyttäen,
että siihen on yhtiön
kannalta painava taloudellinen
syy. Suunnattu osakeanti
voi
olla maksuton vain, jos siihen
on yhtiön kannalta ja sen
kaikkien osakkeenomistajien
etu huomioon ottaen erityisen
painava taloudellinen syy.
Valtuutusta voidaan
edellä esitetyin
rajoituksin käyttää mahdollisten
yrityskauppojen tai muiden
järjestelyjen rahoittamiseen
tai toteuttamiseen tai muihin
hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
Valtuutus on voimassa
seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen
päättymiseen, kuitenkin
enintään 18 kuukautta
yhtiökokouspäätöksestä
lukien.
Tilintarkastus ja kestävyysraportoinnin
varmennus
Raute Oyj:n varsinaisessa
yhtiökokouksessa 15.4.2025
valittiin
tilintarkastajaksi tilintarkastusyhteisö
PricewaterhouseCoopers
Oy, päävastuullisena tilintarkastajana
KHT-tilintarkastaja Mikko
Nieminen.
Varsinaisessa yhtiökokouksessa
valittiin myös
kestävyysraportoinnin
varmentajaksi kestävyystarkastusyhteisö
PricewaterhouseCoopers
Oy, päävastuullisena
kestävyysraportointitarkastajana
KRT Mikko Nieminen.
Hallinnointi
Raute Oyj noudattaa Arvopaperimarkkinayhdistys
ry:n
antamaa Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia
(Corporate
Governance) 2025.
Selvitys hallinto-
ja ohjausjärjestelmästä (Corporate
Governance Statement)
Raute Oyj:n hallitus on käsitellyt
Suomen arvopaperimarkkina-
lain 7 luvun 7 pykälän ja Arvopaperimarkkinayhdistys
ry:n
antaman Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin
2025
mukaisen selvityksen Raute
Oyj:n hallinto-
ja
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
ohjausjärjestelmästä 2025 (Corporate
Governance Statement)
toimintakertomuksesta
erillisenä kertomuksena.
Toimielinten palkitsemisraportti
Raute Oyj:n hallitus on käsitellyt
Suomen
arvopaperimarkkinalain 7 luvun
7 pykälän ja
Arvopaperimarkkinayhdistys
ry:n antaman Suomen
listayhtiöiden hallinnointikoodin
2025 mukaisen Raute Oyj:n
toimielinten palkitsemisraportin
2025, joka julkaistaan
tilinpäätöksen yhteydessä.
Hallitus ja toimitusjohtaja
Varsinainen yhtiökokous
valitsee hallituksen puheenjohtajan,
varapuheenjohtajan ja 3–5 hallituksen
jäsentä.
Hallitukseen valittiin Raute
Oyj:n varsinaisessa
yhtiökokouksessa 15.4.2025
seitsemän jäsentä. Hallitus valittiin
toimikaudelle, joka päättyy
vuoden 2026 varsinaisen
yhtiökokouksen päättyessä.
Puheenjohtajaksi valittiin
tekniikan lisensiaatti Laura
Raitio, varapuheenjohtajaksi
Dl Joni
Bask ja hallituksen jäseniksi insinööri
Ari Harmaala, KTK Ari
Piik,
KTM Mikko Kettunen,
KTM Julius Manni ja Dl Jenni
Virnes.
Hallitus valitsee toimitusjohtajan
ja vahvistaa hänen
toimisuhteensa ehdot palkkaetuineen.
Raute Oyj:n toimitusjohtajaksi
nimitettiin 1.10.2022 alkaen
tekniikan tohtori Mika
Saariaho. Toimitusjohtaja-sopimuksessa
sovittu irtisanomisaika on kuusi kuukautta
ja erokorvauksena
maksetaan kahdentoista kuukauden
palkkaa vastaava
summa.
Yhtiöjärjestys ei anna hallitukselle
tai toimitusjohtajalle
tavanomaisesta poikkeavia
valtuuksia.
Johtoryhmä
Raute ilmoitti 30.9.2025,
että Chief Commercial
Officer
(CCO)
Jari Myyryläinen on päättänyt lähteä
yhtiön palveluksesta
31.12.2025 mennessä siirtyäkseen
toisen työnantajan
palvelukseen.
24.11.2025 Raute ilmoitti,
että se on nimennyt Arto Kaikkolan
väliaikaiseksi Chief Commercial
Officeriksi
(CCO)
25.11.2025
alkaen. Vakinaisen CCO:n
rekrytointiprosessi on käynnissä.
Johtoryhmän jäsenet ja heidän vastuualueensa
olivat
31.12.2025 seuraavat:
Mika Saariaho, President
and CEO
Jani Roivainen, Executive
Vice President,
Wood
Processing – Wood
Processing -liiketoimintayksikkö
Markus Sirviö, Executive
Vice President, Analyzers
Analyzers-liiketoimintayksikkö
Kurt Bossuyt, Executive Vice
President, Services –
Services-liiketoimintayksikkö
Arto Kaikkola, väliaikainen
Chief Commercial Officer
(CCO) – myynti & markkinointi,
commercial excellence
-
toiminnot
Tarja Moilanen, Chief People
Officer
(CPO)
HR,
henkilöstön kehittäminen,
työterveys ja työturvallisuus
Ville Halttunen, Chief Financial
Officer
(CFO)
– talous
ja
rahoitus, tietohallinto, sijoittajasuhteet,
vastuullisuus sekä
muu liiketoiminnan tuki.
Varsinainen yhtiökokous
2025
Raute Oyj:n varsinainen yhtiökokous
pidettiin Lahdessa
15.4.2025. Yhtiökokous vahvisti
tilikauden 2024 tilinpäätöksen
ja
myönsi vastuuvapauden
hallituksen jäsenille sekä
toimitusjohtajalle tilikaudelta 2024.
Yhtiökokous myös hyväksyi
palkitsemisraportin 2024 neuvoa-antavalla
päätöksellä.
Yhtiökokous päätti hallituksen
esityksen mukaisesti, että
tilikaudelta 1.1.–31.12.2024
maksetaan osinkoa 0,55
euroa
osaketta kohti.
Yhtiökokous vahvisti
hallituksen jäsenten lukumääräksi
seitsemän jäsentä ja valitsi hallituksen
jäsenet yhtiön vuoden
2026 varsinaisen yhtiökokouksen
päättymiseen saakka
kestäväksi toimikaudeksi.
Hallituksen puheenjohtajaksi
valittiin
TkL Laura Raitio, varapuheenjohtajaksi
DI Joni Bask ja
hallituksen jäseniksi insinööri
Ari Harmaala, KTK Ari Piik,
KTM
Mikko Kettunen, KTM
Julius Manni ja DI Jenni Virnes.
Yhtiökokous päätti, että
yhtiön tilintarkastajaksi
valitaan
tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers
Oy,
päävastuullisena tilintarkastajana
KHT Mikko Nieminen.
htiökokous päätti lisäksi,
että yhtiön kestävyysraportoinnin
varmentajaksi valitaan
kestävyystarkastusyhteisö
PricewaterhouseCoopers
Oy, päävastuullisena
kestävyysraportointitarkastajana
KRT Mikko Nieminen.
Yhtiökokous päätti valtuuttaa
hallituksen päättämään
enintään 600.000 Raute
Oyj:n osakkeen hankkimisesta
yhtiön
vapaaseen omaan pääomaan kuuluvilla
varoilla, jolloin
hankinnat vähentävät yhtiön
voitonjakoon käytettävissä
olevia
varoja.
Yhtiökokous päätti valtuuttaa
hallituksen päättämään Raute
Oyj:n osakkeita koskevasta
osakeannista sekä osakeyhtiölain
10
luvun 1 §:n tarkoittamien osakkeisiin
oikeuttavien erityisten
oikeuksien antamisesta yhdessä
tai useammassa erässä.
Hallitus on valtuutettu päättämään
osakeannin ja osakkeisiin
oikeuttavien erityisten
oikeuksien antamisen kaikista
ehdoista,
mukaan lukien saajat ja mahdollisesti
maksettavan vastikkeen
määrä.
Hallitus voi valtuutuksen nojalla
päättää antaa joko uusia
osakkeita tai yhtiön hallussa olevia
omia osakkeita.
Annettavien osakkeiden yhteenlaskettu
lukumäärä voi olla
enintään 600.000 osaketta.
Osakkeisiin oikeuttavien
erityisten
oikeuksien nojalla mahdollisesti
annettavat osakkeet sisältyvät
edellä mainittuun osakkeiden
kokonaismäärään.
Lisätiedot:
www.raute.com
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Voitonjako tilikaudelta
2024
Varsinainen yhtiökokous
15.4.2025 päätti hallituksen esityksen
mukaisesti, että tilikaudelta 2024
vahvistetun taseen
perusteella jaetaan osinkoa 0,55
euroa osaketta kohti
varsinaisen yhtiökokouksen
päätöksellä, ja loput jakokelpoiset
varat jätetään omaan pääomaan.
Varsinainen yhtiökokous
2026
Raute Oyj:n vuoden 2026 varsinainen
yhtiökokous pidetään
tiistaina 14.4.2026 Lahdessa Sibeliustalolla alkaen
kello 10.00.
Hallituksen ehdotus tuloksen käsittelystä
ja osingonmaksusta
Emoyhtiö Raute Oyj:n jakokelpoiset
varat 31.12.2025 olivat 43,0
miljoonaa euroa.
Hallitus esittää 14.4.2026 pidettävälle
varsinaiselle
yhtiökokoukselle, että
tilikaudelta 1.1.–31.12.2025 maksetaan
osinkoa 0,65 euroa osaketta
kohti.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Raute tiedotti 27.1.2026
osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan ehdotuksista
Raute Oyj:n varsinaiselle
yhtiökokoukselle 2026.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta
ehdotti, että Rauten
hallituksessa olisi seitsemän jäsentä. Nimitystoimikunta
ehdotti, että hallituksen
puheenjohtajaksi valittaisiin
uudelleen
tekniikan lisensiaatti Laura
Raitio ja varapuheenjohtajaksi
diplomi-insinööri Joni Bask. Hallituksen
jäseniksi ehdotetaan
valittavan uudelleen kauppatieteiden
maisteri Mikko Kettunen,
kauppatieteiden maisteri
Julius Manni, kauppatieteen
kandidaatti Ari Piik
sekä diplomi-insinööri Jenni Virnes.
Lisäksi nimitystoimikunta
ehdottaa, että tekniikan
lisensiaatti
Anna Hyvönen valitaan hallituksen
uudeksi jäseneksi.
Lisätietoja ja koko tiedote
ovat luettavissa yhtiön
verkkosivuilla
.
Raute allekirjoitti uudet rahoitussopimukset
3.2.2026.
Sitoutuneen luottolimiitin
määrä nostettiin aiemmasta
5
miljoonasta eurosta 15 miljoonaan
euroon. Uusi
rahoitussopimus on voimassa vuoteen
2029 saakka.
Raute tiedotti 12.2.2026 käynnistävänsä
omien osakkeiden
takaisinosto-ohjelman. Yhtiön hallitus
päätti käynnistää omien
osakkeiden takaisinosto-ohjelman
varsinaiselta
yhtiökokoukselta 15.4.2025
saadun valtuutuksen perusteella.
Omien osakkeiden takaisinosto-ohjelman
tarkoituksena on
optimoida Rauten pääomarakennetta
alentamalla omaa
pääomaa. Omien osakkeiden hankinta
tulee alentamaan
Rauten vapaata omaa pääomaa.
Takaisinostetut osakkeet
mitätöidään. Hankittavien
osakkeiden enimmäismäärä
on 100
000 osaketta, mikä vastaa noin
1,7 % osakkeiden
kokonaismäärästä. Osakkeiden
hankintaan käytetään
enintään 1 500 000 euroa. Omien
osakkeiden hankinta alkaa
aikaisintaan 16.2.2026 ja päättyy viimeistään
31.12.2026.
Raute tiedotti 12.2.2026 ylimmälle johdolle
ja valituille
avainhenkilöille suunnatusta osakepohjaisesta
pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmästä. Yhtiön
hallitus päätti osakepohjaisen
pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän
jatkamisesta konsernin
ylimmälle johdolle ja valituille avainhenkilöille.
Järjestelmä
koostuu suoriteperusteisesta
osakepalkkiojärjestelmästä
("PSP") päärakenteena sekä
ehdollisesta
osakepalkkiojärjestelmästä
("RSP") täydentävänä
osakepalkkiojärjestelmänä.
Järjestelmän tarkoituksena
on
yhdenmukaistaa omistajien ja johdon
tavoitteet yhtiön arvon
kehittämiseksi pitkällä
aikavälillä sekä sitouttaa
yhtiön johtoa ja
avainhenkilöitä yhtiöön sekä
yhtiön strategisten tavoitteiden
saavuttamiseen.
Tulosohjeistus vuodelle 2026
Rauten vuoden 2026 liikevaihdon
arvioidaan olevan 135–170 Me
(175,5 Me vuonna 2025) ja vertailukelpoisen
käyttökatteen
olevan 10–19 Me (26,1 Me vuonna
2025).
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Taloudellista kehitystä kuvaavien
tunnuslukujen laskentakaavat
Liikevaihdon muutos, %
Kuluvan tilikauden liikevaihto
/ edellisen tilikauden liikevaihto
x 100
Liikevaihto
Viennin osuus
Suomesta ulkomaille myytyjen
tavaroiden ja palveluiden
osuus
Viennin osuus, % liikevaihdosta
Viennin osuus
x 100
Tilikauden liikevaihto
Käyttökate (EBITDA)
Käyttökate (EBITDA)
on nettosumma, joka muodostuu,
kun liikevaihtoon
lisätään liiketoiminnan
muut tuotot,
vähennetään ostokulut valmiiden
ja keskeneräisten tuotteiden
varastojen muutoksella
ja omaan käyttöön
valmistuksesta syntyneillä
kuluilla oikaistuina, vähennetään työsuhde-etuuksista
aiheutuvat kulut sekä vähennetään
liiketoiminnan muut kulut.
Vertailukelpoinen käyttökate
(EBITDA)
Vertailukelpoinen käyttökate
(EBITDA) on käyttökate
(EBITDA), jota on oikaistu
kertaluontoisten erien vaikutuksella.
Vertailukelpoinen käyttökate
(EBITDA), % liikevaihdosta
Vertailukelpoinen käyttökate
(EBITDA)
x 100
Liikevaihto
Liiketulos
Liiketulos on nettosumma,
joka muodostuu, kun liikevaihtoon
lisätään liiketoiminnan muut
tuotot, vähennetään
ostokulut valmiiden ja keskeneräisten
tuotteiden varastojen
muutoksella ja omaan käyttöön
valmistuksesta
syntyneillä kuluilla oikaistuina,
vähennetään työsuhde-etuuksista
aiheutuvat kulut sekä vähennetään
poistot,
mahdolliset arvonalentumistappiot
ja liiketoiminnan muut kulut.
Liiketulos, % liikevaihdosta
Liiketulos
x 100
Tilikauden liikevaihto
Tulos ennen veroja, % liikevaihdosta
Tulos ennen veroja
x 100
Tilikauden liikevaihto
Tilikauden tulos, % liikevaihdosta
Tilikauden tulos
x 100
Tilikauden liikevaihto
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI),
% =
Tulos ennen veroja + rahoituskulut
x 100
Oma pääoma + korolliset rahoitusvelat
(tilikauden keskiarvo)
Oman pääoman tuotto (ROE), % =
Voitto/tappio
x 100
Oma pääoma (tilikauden keskiarvo)
Korolliset nettovelat
=
Korolliset velat ./. (rahavarat
+ käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat rahoitusvarat)
Korolliset nettovelat,
% liikevaihdosta
Korolliset velat ./. (rahavarat
+ käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat rahoitusvarat)
x 100
Liikevaihto
Korottomat velat
Varaukset + Lyhytaikaiset
saadut ennakkomaksut +
Tuloverovelka
+ Ostovelat ja muut velat
Omavaraisuusaste, % =
Oma pääoma
x 100
Taseen loppusumma ./. saadut
ennakkomaksut
Gearing, % =
Korolliset nettorahoitusvelat
x 100
Oma pääoma
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Bruttoinvestoinnit
Bruttoinvestoinnit
sisältävät aineettoman
ja aineellisen käyttöomaisuuden
lisäykset
Bruttoinvestoinnit, % liikevaihdosta
Bruttoinvestoinnit
x 100
Tilikauden liikevaihto
Tutkimus-
ja kehittämismenot
Tutkimus-
ja kehittämismenot sisältävät
T&K-hankkeissa tarvittavat
aineet, tarvikkeet, työtunnit ja
muut toimintaan
liittyvät kulut
Tutkimus-
ja kehittämismenot, % liikevaihdosta
Tutkimus-
ja kehittämismenot
x 100
Tilikauden liikevaihto
Tilauskanta, Me
Tilikauden päättymisajankohtaan
mennessä sitovasti saadut
mutta toimittamattomat
tilaukset niiltä osin kun
tilauksia ei ole kirjattu liikevaihtoon.
Uudet tilaukset, Me
Tilikauden aikana sitovasti
voimaan astuneet myyntitilaukset
arvostettuna viimeisimmän liikevaihtoennusteen
mukaisesti.
Henkilöstö 31.12.
Tilikauden lopussa työsuhteessa
olleiden henkilöiden lukumäärä.
Henkilöstö, keskimäärin
Keskiarvo tilikauden kalenterikuukausien
lopussa työsuhteessa
olleiden henkilöiden määrästä.
Henkilöstö , tehollinen
Tilikauden lopussa työsuhteessa
olleiden henkilöiden lukumäärä
kokoaikaisiksi muutettuna.
Henkilöstö, tehollinen keskimäärin
Keskiarvo tilikauden kalenterikuukausien
lopussa työsuhteessa
olleiden henkilöiden tehollisesta
määrästä.
Osingonjako
Tilikaudelta jaettavaksi
vahvistettu tai ehdotettu
voitonjako.
Pääoman palautus
Tilikaudelta jaettavaksi
vahvistettu tai ehdotettu
palautus sijoitetun pääoman rahastosta.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Osakekohtaisten tunnuslukujen
laskentakaavat
Tulos/osake (EPS),
laimentamaton, euroa =
Tilikauden tulos
Osakkeiden lukumäärän keskiarvo
tilikauden aikana
Tulos/osake (EPS),
laimennusvaikutuksella oikaistu,
euroa =
Laimennusvaikutuksella oikaistu
tilikauden tulos
Laimennusvaikutuksella oikaistu
osakkeiden lukumäärän keskiarvo
tilikauden aikana
Oma pääoma/osake,
euroa =
Emoyhtiön osakkeenomistajille
kuuluva oma pääoma
Osakkeiden lukumäärä tilikauden
lopussa
Osinko/osake,
euroa =
Tilikauden osingonjako
Osakkeiden lukumäärä tilikauden
lopussa
Osinko/tulos, % =
Osinko/osake
x 100
Tulos/osake
Efektiivinen osinkotuotto,
% =
Osinko/osake
x 100
Tilikauden päätöskurssi
Hinta/voitto-suhde (P/E-luku)
=
Tilikauden päätöskurssi
Tulos/osake
Tilikauden keskikurssi, euroa
=
A-sarjan osakkeen euromääräinen
kokonaisvaihto
Vaihdettujen A-sarjan
osakkeiden lukumäärän
keskiarvo tilikauden aikana
Osakekannan markkina-arvo 31.12., 1
000 euroa** =
Osakkeiden (yhdistetty
osakesarja / A- ja K-sarjan
osakkeet) lukumäärä tilikauden
lopussa
x
yhdistetyn osakesarjan (A-sarjan
osakkeen) kaupantekokurssi
tilikauden lopussa
Yhdistetyn osakesarjan (A-sarjan)
osakkeiden vaihto tilikauden
aikana, %
Tilikauden aikana vaihdettujen
yhdistetyn osakesarjan (A-sarjan)
osakkeiden lukumäärä
x 100
Yhdistetyn osakesarjan (A-sarjan)
osakkeiden lukumäärä keskimäärin
tilikauden aikana
Osakkeiden lukumäärä, keskiarvo
Keskiarvo tilikauden kalenterikuukausien
lopun osakkeiden lukumäärästä
Laimennusvaikutuksella oikaistu
osakkeiden lukumäärä, keskiarvo
Keskiarvo tilikauden kalenterikuukausien
lopun (optioiden) laimennusvaikutuksella
oikaistusta
osakkeiden lukumäärästä
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
KESTÄVYYSSELVITYS
Yleiset tiedot
ESRS 2 Yleiset tiedonantovelvoitteet
Laatimisperusteet
BP-1 KESTÄVYYSSELVITYKSEN
YLEISET LAATIMISPERUSTEET
Raute-konsernin kestävyysselvitys
on laadittu noudattaen Suomen
kirjanpitolain 7. luvussa
säädettyjä vaatimuksia
kestävyysraportille. Raute
käyttää konsernin
kestävyysraportista termiä
kestävyysselvitys. Kestävyysselvityksessä
raportoidaan Rauten ympäristöön,
yhteiskuntaan ja
hallintotapaan (ESG) liittyvät
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
eurooppalaisten
kestävyysraportointistandardien
(European Sustainability
Reporting Standards, ESRS) mukaisesti.
Kestävyysselvityksen
laajuus on sama kuin Rauten
konsernitilinpäätöksen
laajuus.
Kestävyysselvitys kattaa
Rauten oman toiminnan vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet. Arvoketjun
tietojen osalta Raute on soveltanut
siirtymäsäännöksiä, mikä antaa yhtiölle
aikaa tietojen
keräämiseen ja niiden kattavuuden
ja luotettavuuden parantamiseen.
Arvoketju ja Rauten
alku-
ja loppupään toimijat on huomioitu
olennaisuusarvioinnissa. Rauten olennaisuusarviointi
kattaa
sekä oman toiminnan että
arvoketjun alku-
ja loppupään keskeiset osat.
Alkupään toimijoita ovat
tavaroiden ja palvelujen toimittajat
ja loppupään toimijoita Rauten
teknologioita käyttävät
asiakkaat. Nykyiset toimintaperiaatteet
ja tavoitteet koskevat
ensisijaisesti Rauten toimintaa,
mutta eettiset toimintaperiaatteet
(Code of Conduct) ja toimittajien
eettinen ohjeisto on
tarkoitettu alkupään
toimijoille.
Raute on soveltanut ESRS
1:n liitteessä C esitettyjä
vaiheittain käyttöönotettavia
tiedonantovaatimuksia
sekä lisäksi Quick Fix -delegoidun
asetuksen (EU) 2025/1416 mukaisia
siirtymäsäännöksiä:
ESRS 2 SBM-3, 48(e): Yritys
jättää pois ESRS 2:n tiedonantovaatimuksen
SBM-3 48
kohdan e alakohdassa (ennakoidut
taloudelliset vaikutukset)
mukaiset tiedot Quick Fix
-asetuksen mukaisesti.
ESRS E1-9: Yritys jättää
pois tiedot olennaisten fyysisten
riskien ja siirtymäriskien sekä
mahdollisten ilmastoon liittyvien
mahdollisuuksien ennakoiduista
taloudellisista
vaikutuksista Quick Fix
-asetuksen mukaisesti.
ESRS E5-6: Yritys jättää
pois tiedot resurssien käyttöön
ja kiertotalouteen liittyviin
riskeihin ja mahdollisuuksiin
liittyvät ennakoidut taloudelliset
vaikutukset Quick Fix
-
asetuksen mukaisesti.
ESRS S1-13: Yritys
jättää pois kestävyysselvityksensä
ESRS S1-13:ssä määritetyt
tiedot
koulutuksesta ja osaamisen
kehittämisestä Quick Fix
-asetuksen mukaisesti.
ESRS S1-14: Raportointi ei kata
ei-työsuhteisia työntekijöitä.
Quick Fix -asetuksen
mukaisesti.
Raute ei ole käyttänyt mahdollisuutta
jättää pois tietoja, jotka
liittyvät immateriaalioikeuksiin,
tietotaitoon tai innovoinnin
tuloksiin. Yritys ei ole käyttänyt
mahdollisuutta jättää pois tietoja
sellaiseen EU:n jäsenvaltioon sijoittautuneiden
yritysten osalta, joka sallii
käynnissä olevaa
kehitystä tai neuvoteltavana
olevia asioita koskevien
tietojen jättämisen pois poikkeustapauksissa.
BP-2 TIETTYJÄ OLOSUHTEITA
KOSKEVAT
TIEDOT
Raute noudattaa kestävyysselvityksen
laatimisessa ESRS 1 -standardin kohdan
6.4 ”Lyhyen,
keskipitkän ja pitkän aikavälin
määritelmä raportointia varten”
esitettyjä aikavälien
määritelmiä.
Rauten raportointirajaus kattaa
ESRS 1 standardin kohdan 7.2
mukaisesti omien toimintojen
ja
arvoketjun alku-
ja loppupään olennaisten osien
olennaiset vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet.
Raute raportoi kestävyysselvityksessään
läpinäkyvästi kaikista
tiedossaan olevista tietopuutteista
ja arvioista. Raute pyrkii jatkuvasti
parantamaan arvoketjua koskevien
tietojen kattavuutta ja
luotettavuutta. Lisätietoja
E1-tietoihin liittyvistä toimista
on osiossa E1-3. Riippumaton
varmentaja
on varmistanut Rauten kestävyysselvityksen
rajoitetun varmuuden
tasolla. Datapistekohtaisia
tunnuslukuja ei ole validoitu minkään
muun ulkopuolisen tahon toimesta.
Raute ei käytä
kestävyysselvityksessään
muita yleisesti hyväksyttyjä
kestävyysraportointistandardeja
tai -
viitekehyksiä. Rauten
kestävyysselvitys
kattaa kaikki olennaiset aihealueet,
ja siinä sovelletaan
tiedonantovaatimuksen
BP-1:ssa esitettyjä
siirtymäsäännöksiä.
Kun Rauten raportoimat
mittarit sisältävät tietoja
yrityksen arvoketjun
alku-
tai loppupäästä,
tiedot perustuvat tällä hetkellä
epäsuoriin lähteisiin, kuten
alan keskiarvoihin ja julkisesti
saatavilla oleviin arvioihin. Nämä arviot
koskevat pääasiassa Scope
3-kasvihuonekaasupäästöjä
ja
materiaalien käyttöä toimitusketjuissa.
Mittauksissa käytetyt
laskentaperiaatteet, tietolähteet
ja
epäsuorat lähteet kuvataan
kyseistä aihetta käsittelevissä
osissa E1-6 ja E5-5. Tulokset
ovat
tarkkuudeltaan suuntaa antavia
arvioita, joita voidaan pitää tarkoituksenmukaisina
ottaen
huomioon nykyinen tiedon saatavuuden
taso.
Rauten yritysrakenteessa,
tiedon laadussa ja laskentamenetelmissä
on tapahtunut muutoksia
verrattuna edelliseen raportointikauteen.
Raportointikaudella tapahtui
muutoksia Rauten
yritysrakenteessa (Changzhoun
tehtaan sulkeminen) sekä
kestävyystietojen
laadussa ja
saatavuudessa. Laskentamenetelmiä
tarkennettiin valittujen
indikaattorien, etenkin
ilmastoon ja
energiaan liittyvien mittareiden
osalta, niiden tarkkuuden ja vertailtavuuden
parantamiseksi.
Lisätietoja on osioissa E1-5 ja E5-4. Nämä päivitykset
parantavat raportoidun
tiedon luotettavuutta
ja hyödyllisyyttä. Vertailuluvut
on mahdollisuuksien mukaan
tarkistettu. Jos uudelleenlaskenta
ei
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
ollut mahdollista menetelmiin tehtyjen
muutosten, resurssirajoitteiden
tai tietorajoitusten vuoksi,
asiasta on kerrottu kyseisiä
aiheita käsittelevissä osioissa.
Konserni teki raportointikaudella
merkittävän muutoksen
Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöjen
kategorian 11 (myytyjen tuotteiden
käyttö) laskentaan kehittämällä
laskentamenetelmiä,
käyttämällä standardoituja oletuksia
tuotteiden käyttöiästä
ja energiankäytöstä, ottamalla
käyttöön kokonaisenergiankulutuksen
laskurin, päivittämällä laskennassa
käytettyjä
päästökertoimia sekä vahvistamalla
laskennan laadunvarmistusprosesseja.
Tarkistetussa
metodologiassa käytetään päivitettyjä
oletuksia, tietolähteitä
ja laskentatapoja, jotka tähtäävät
päästöarvioiden tarkkuuden ja relevanssin
parantamiseen kehittyvien
parhaiden käytäntöjen ja
ohjeistuksien mukaisesti. Muutoksen
vuoksi raportointivuodelta
julkaistut Scope 3-
kasvihuonekaasupäästöjen
kategorian 11 määrät eivät
ole vertailukelpoisia edellisen
raportointikauden lukujen kanssa.
Menetelmiin tehtyjen
muutosten luonteen
ja laajuuden vuoksi
aikaisempien vuosien kategoriaan
11 kuuluvien Scope 3-kasvihuonekaasupäästöjen
tarkistus ei
ollut mahdollista. Laskentamenetelmien
muutokset eivät vaikuttaneet
olennaisesti muihin
Scope 3-päästökategorioihin
eivätkä Scope 1- ja Scope 2-päästöihin.
Edellisen raportointikauden korjaukset
ESRS S1-14:n mukaisesti raportointivuodelta
2024 julkaistuissa työturvallisuusluvuissa
havaittiin
laskentavirhe, joka vaikutti
sekä poissaoloon johtaneiden tapaturmien
taajuuteen (LTIF)
että
kaikkien kirjattavien tapaturmien
taajuuteen (TRIF). Virhe
liittyi tapaturmataajuuksien
laskennassa käytettyyn
työtuntimäärään (tapaturmien
määrä suhteutettuna
tehtyihin
työtunteihin) ja perustui arvioon
vuosittaisista työtunneista Suomessa,
koska ensisijaisia tietoja
ei
ollut saatavissa raportointihetkellä.
Ensisijaiset työtuntitiedot ovat
sittemmin tulleet saataville
uuden järjestelmän käyttöönoton
myötä, ja vuoden 2024 LTIF-
ja TRIF-luvut on laskettu
uudelleen. Tämän vuoksi luvut
kasvoivat lievästi
aikaisemmin raportoituihin
lukuihin verrattuna,
ja korjatut vertailukauden luvut esitetään
tässä kestävyysselvityksessä.
Vuodesta 2026 eteenpäin
yhtiö käyttää TRIF-lukua ensisijaisena
työturvallisuusindikaattorina
ulkoisessa raportoinnissa.
Ensisijaisia työtuntitietoja käytetään
jatkossa johdonmukaisesti
työturvallisuusindikaattorien
laskentaan.
Mittarit, joihin liittyy kohtalainen
mittaustason epävarmuus:
E1 Ilmastonmuutos: Scope 3 -kasvihuonekaasupäästölaskenta
Kategoria 11 laskentatapaan
on tehty merkittävä
muutos. Lisätietoja
Scope 3 -laskennan tietolähteistä,
menetelmistä, oletuksista ja
laadusta on osiossa E1-6. Scope 3 -päästöt
eivät ole suoraan
vertailukelpoisia vuoden 2024
Scope 3 -päästöihin.
Scope 3 -
kasvihuonekaasupäästöt
kategoria 11 (Myytyjen
tuotteiden käyttö),
raportoitu osiossa ESRS E1-
6 (Bruttomääräiset Scope
3
-kasvihuonekaasupäästöt).
E5 Kiertotalous: Materiaalien määrä
ja jätetiedot
E5-4:
E5-5:
Kunkin yksilöidyn määrällisen
mittarin osalta: Tiedot
mittausepävarmuuden lähteistä
ja oletuksista, jotka yhteisö on
tehnyt mittauksissa, katso
osiot E5-4 ja E5-5.
31a
37b
31b
37c
31c
Hallinto
GOV-1 HALLINTO-, JOHTO-
JA VALVONTAELINTEN
ROOLI
Rauten toimintaa ja hallintoa
ohjaavat eettiset toimintaperiaatteet
ja yhtiön sisäinen hallintomalli,
jotka tukevat kestävyyteen
liittyvien näkökohtien
integroimista päätöksentekoprosesseihin
koko
organisaatiossa. Hallintorakenne,
vastuut ja raportointisuhteet ovat
samat kuin edellisellä
raportointikaudella. Rauten
keskeisiä kestävyyden
hallintoelimiä ovat hallitus
ja johtoryhmä
(Raute Executive Board,
RXB) sekä niitä tukevat
komiteat. Rauten
hallitus vastaa
kestävyysraportoinnista ja
valvoo, että se on kattavaa
ja läpinäkyvää. Rauten
johtoryhmä seuraa
sekä kestävyysraportoinnin
että vastuullisuuden tiekartan
edistymistä säännöllisesti ja
toimeenpanee siihen liittyviä
toimia. Tarkastusvaliokunta
varmistaa kestävyyteen
liittyvien
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
hallintaa toimien asiassa hallituksen
tukena.
Talousjohtaja pitää johtoryhmän,
hallituksen ja tarkastusvaliokunnan
ajan tasalla olennaisista
vastuullisuusaiheista ja niiden etenemisestä.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Hallintoelinten kokoonpano
ja riippumattomuus
Hallintoelin
Mittari
2024
2025
Hallitus
Jäsenten määrä
7
7
Riippumaton yhtiöstä (%)
85,7 %
85,7 %
Sukupuolijakauma (%)*
40,0 %
40,0 %
Tarkastusvaliokunta
Jäsenten määrä
4
4
Riippumaton yhtiöstä (%)
75,0 %
75,0 %
Sukupuolijakauma (%)*
33,3 %
33,3 %
Henkilöstövaliokunta
Jäsenten määrä
3
3
Riippumaton yhtiöstä (%)
100,0 %
100,0 %
Sukupuolijakauma (%)*
50,0 %
50,0 %
Johtoryhmä
Jäsenten määrä
7
7
Riippumaton yhtiöstä (%)
100,0 %
100,0 %
Sukupuolijakauma (%)*
16,7 %
16,7 %
ESG-ohjausryhmä
Jäsenten määrä
16
16
Riippumaton yhtiöstä (%)
100,0 %
100,0 %
Sukupuolijakauma (%)*
45,5 %
33,3 %
*naisten osuus laskettu miesten osuudesta
Hallituksen rooli
Rauten hallitus vastaa Raute-konsernin
hallinnosta ja sen toiminnan asianmukaisesta
järjestämisestä. Hallituksen tärkeimpiä
tehtäviä ovat hyväksyä
konsernin strategia ja valvoa
sen
toteutusta, hyväksyä
vuosisuunnitelma ja taloudelliset
raportit sekä valvoa liiketoimintariskien
hallintaa, mukaan lukien kestävyysvaikutukset,
-riskit ja -mahdollisuudet. Hallitus on
ylin elin, joka
hyväksyy yhtiön pitkän
aikavälin kestävyysstrategian
ja pitkän aikavälin tavoitteet
sekä valvoo
vastuullisuusasioiden toimeenpanoa.
Rauten hallitus koostuu seitsemästä
jäsenestä. Hallituksen puheenjohtaja
Laura Raitio ja
hallituksen jäsenet Ari Harmaala,
Ari Piik, Jenni Virnes, Julius
Manni ja Mikko Kettunen
ovat
riippumattomia yhtiöstä. Hallituksen
jäsen Joni Bask on riippuvainen
yhtiöstä, koska hän on
toiminut yhtiön hallituksessa yli
10 vuotta. Neljällä hallituksen jäsenellä
on osakeomistuksia
Rautessa (Raitio, Bask, Piik, Harmaala).
Muilla ei ole osakeomistuksia
yhtiössä. Hallituksella on
riittävä asiantuntemus
ja kollektiivina riittävä
osaaminen ja kokemus Rauten
toimialasta sekä
liiketoimintaan ja kestävyysseikkoihin
liittyvistä aiheista. Yhtiön hallituksessa
ei ole toimivaan
johtoon osallistuvia jäseniä eikä työntekijöiden
edustajia. Kaikki hallituksen jäsenet
ovat toimivaan
johtoon kuulumattomia
jäseniä.
Hallituksella on toimintansa tehostamiseksi
kaksi valiokuntaa: tarkastusvaliokunta,
joka valvoo ja
arvioi yhtiön riskienhallintakäytäntöjen
ja sisäisen valvonnan tehokkuutta
ja valvoo
kestävyysraportoinnin
ja ulkoisen varmennuksen
prosessia, sekä henkilöstövaliokunta,
joka
valmistelee palkitsemiseen, kannustinjärjestelmiin
ja seuraajasuunnitteluun liittyvät
asiat. Hallitus
arvioi kollektiivisen osaamisensa
ja asiantuntemuksensa riittävyyttä
osana hallintoprosessejaan.
Tähän kuuluvat hallituksen
kokoonpano, seuraajasuunnittelu
ja uusien jäsenten nimittäminen.
Arvioitaessa, tarvitaanko lisää osaamista tai
asiantuntemusta, otetaan huomioon
muutokset
yhtiön strategiassa, toimintaympäristössä
tai viranomaisvaatimuksissa.
Mahdollisiin
tunnistettuihin tarpeisiin
vastataan nimittämällä hallitukseen
uusia jäseniä, koulutuksella
tai
käyttämällä ulkopuolisia neuvonantajia.
Hallituksen osaaminen ja asiantuntemus
kollektiivina on
linjassa Rauten olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien
kanssa. Erityisesti hallituksen
kokemus teollisesta tuotannosta,
teknologian kehittämisestä,
terveydestä ja turvallisuudesta,
ympäristösuorituskyvystä,
ilmastoriskeistä, toimitusketjun
hallinnasta ja yhtiön hallinnoinnista
tukee yhtiön olennaisten kestävyysaiheiden
tehokasta valvontaa.
Nimitykset hallitukseen valmistelee
Rauten nimitystoimikunta,
joka ottaa huomioon
sovellettavan lainsäädännön
ja Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin
varmistaakseen, että
hallituksella kokonaisuutena
on yhtiön toiminnan ja kestävyysseikkojen
kannalta riittävä
asiantuntemus. Toimikunnan
jäsenet valitaan heidän hallinnointi-
ja kestävyysosaamisensa
perusteella. Hallitus arvioi vuosittain
omaa toimintaansa ja työmenetelmiään
sekä
toimitusjohtajan toimintaa.
Tarkastusvaliokunta
Tarkastusvaliokuntaan
kuuluvat puheenjohtaja
Mikko Kettunen ja jäsenet
Jenni Virnes, Joni Bask
ja Julius Manni. Valiokunta
valvoo kestävyysselvityksen
laatimista ja kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin toteutusta
sekä niihin liittyviä raportointiprosesseja.
Talousjohtaja raportoi
tarkastusvaliokunnalle suoraan
kestävyysaiheista. Tarkastusvaliokunta
valvoo erityisesti
kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
edistymistä, kokonaisvaltaisen
riskienhallinnan prosessia ja
kestävyysselvityksen
valmistumista. Tarkastusvaliokunta
valvoo myös riskienhallintatoimien
toteutusta, jossa ESG-riskit
ja muut yritysriskit käsitellään
yhtenä kokonaisuutena
vuosittain. Koko
hallituksella on saatavilla tarkastusvaliokunnan
materiaalit.
Henkilöstövaliokunta
Henkilöstövaliokunnan
puheenjohtajana toimii Laura Raitio
ja muut jäsenet ovat Ari Harmaala
ja
Ari Piik. Vuonna 2025 valiokunta
keskittyi toimitusjohtajan
ja ylimmän johdon palkitsemiseen ja
seuraajasuunnitteluun. Henkilöstövaliokunta
on vakiintunut hallintoelin,
ja sen rooli ja
toimeksianto perustuvat
liiketoiminnallisiin tarpeisiin
ja tavoitteeseen kehittää
yhtiön
kilpailukykyä. Valiokunnan
tehtäviä ovat palkitsemispolitiikan
ja palkitsemisraportin valmistelu,
toimitusjohtajan ja muiden johtoryhmän
jäsenten nimityksiin, erottamiseen,
palkitsemiseen,
eläkkeisiin, etuuksiin ja muihin
keskeisiin työsopimusehtoihin
liittyvien asioiden valmistelu
sekä
lyhyen ja pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmien valmistelu.
Lisäksi henkilöstövaliokunta
arvioi
palkitsemisrakenteita ja
-kokonaisuuksia, varmistaa
niiden yhdenmukaisuuden yhtiön
strategian
ja hallinnointiperiaatteiden kanssa
ja valvoo johdon seuraajasuunnittelua
johtamisen
jatkuvuuden tukemiseksi.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Toimitusjohtajan ja johtoryhmän
rooli
Toimitusjohtajan tehtävänä
on johtaa konsernin liiketoimintaa
ja hallintoa yhtiöjärjestyksen,
Suomen osakeyhtiölain ja yhtiön
hallituksen ohjeiden mukaisesti.
Toimitusjohtaja vastaa
hallitukselle sen asettamien tavoitteiden,
suunnitelmien, menettelytapojen
ja päämäärien
toteuttamisesta. Toimitusjohtaja
toimii Rauten johtoryhmän
puheenjohtajana.
Rauten johtoryhmä avustaa toimitusjohtajaa
konsernin johtamisessa, liiketoimintasuunnitelmien,
strategian, politiikkojen ja
muiden tärkeiden asioiden valmistelemisessa
sekä strategisten ja
operatiivisten tavoitteiden
toteuttamisessa. Rauten
johtoryhmä koostuu seitsemästä
jäsenestä.
Toimitusjohtajana toimii
Mika Saariaho. Rauten vastuullisuusasioista
vastaa talousjohtaja Ville
Halttunen. Muut johtoryhmän
jäsenet ovat Kurt Bossuyt, Jari Myyryläinen,
Markus Sirviö, Tarja
Moilanen sekä Jani Roivainen. Kaikki
johtoryhmän jäsenet osallistuvat toimivaan
johtoon. Jari
Myyryläinen kuului johtoryhmään 1.1.2025-24.11.2025.
Arto Kaikkola nimitettiin
väliaikaiseksi
CCO:ksi ja johtoryhmään 25.11.2025
alkaen.
Johtoryhmä vastaa Rauten liiketoimintariskien
hallinnasta. Siihen kuuluu vuosisykli,
jossa kaikki
riskit arvioidaan, niistä keskustellaan
ja sovitaan vähentämistoimista.
Tarkastusvaliokunta
valvoo
riskienhallintatoimien toteutumista
ja arvioi niiden vaikuttavuutta.
Rauten johtoryhmä seuraa ja
arvioi liiketoimintariskejä
ja kestävyysriskejä
osana kaksinkertaista olennaisuusanalyysiä.
Riskien
ohella Rauten johtoryhmä sekä seuraa
vastuullisuustoimenpiteiden
toteutumista ja edistymistä
säännöllisesti että on aktiivinen vastuullisuustoimia
toteuttava taho.
Johtoryhmä hyväksyy
vuosittaiset suunnitelmat, välitavoitteet,
toimenpiteet ja budjetin.
Kestävyysteemat ja -mittarit
ovat säännöllisesti johtoryhmän
asialistalla. Johtoryhmä tarkistaa
ja hyväksyy sisäiset
toimintaperiaatteet
kollektiivisesti, ja kukin toiminto
tukee toimintaperiaatteiden
toteutumista.
Kullekin strategiselle kestävyysteemalle
on nimetty aihevastaava
Rauten johtoryhmästä.
Liiketoimintayksiköiden
(Wood processing,
Services, Analyzers) johtoryhmät
hyväksyvät ja
tarkistavat liiketoimintayksikkötason
toimintasuunnitelmat, jotka
liittyvät tavoitteisiin
sekä
resurssointi-
ja toteutussuunnitelmiin.
Johtoryhmällä on vahva osaaminen
teknologia-alalta ja pitkä kokemus
Rauten tuotteista ja
palveluista. Lisäksi johtoryhmällä
on paljon kokemusta kansainvälisestä
liiketoiminnasta, sillä
Raute on pitkään toiminut kansainvälisesti
sekä valmistustoiminnan
osalta että
asiakastoimituksissa. Johtoryhmän
jäsenet edustavat kahta eri kansallisuutta,
ja pääkielenä on
englanti. Rauten johtoryhmän jäsenillä
on laajaa osaamista kestävyysteemojen
eri osa-aiheista.
Talousjohtaja Ville Halttusen
osaaminen keskittyy
erityisesti ESRS E1- ja G1-standardeihin
liittyviin
kestävyysaiheisiin ja henkilöstöjohtaja
Tarja Moilasen osaaminen puolestaan
ESRS S1-standardin
kestävyysteemoihin. Kurt
Bossuytilla on syvällistä osaamista hankintaketjuista
ja erityisesti ESRS
G1-standardiin liittyvistä
kestävyysteemoista. Mika
Saariaho, Jari Myyryläinen, Arto Kaikkola,
Jani
Roivainen, Kurt Bossuyt ja Markus
Sirviö omaavat erityisosaamista
asiakastarpeista,
toimitusketjuista, liiketoimintamalleista,
uusista sovelluksista ja teknologioista,
tutkimus-
ja
kehitystoiminnasta sekä
työturvallisuudesta.
Raute tarjoaa ESG-asioiden eri
osa-aiheisiin liittyvää koulutusta
omalle työvoimalleen
tietoisuuden lisäämiseksi ja tarvittavan
osaamisen kehittämiseksi.
Vuonna 2025 Raute järjesti
turvallisuuteen, eettisiin toimintaperiaatteisiin,
korruption vastaiseen toimintaan,
ympäristönäkökohdat
huomioivaan suunnitteluun
ja elinkaariarviointiin (LCA)
liittyvää koulutusta.
Raute on tarjonnut myös vapaaehtoisia
monimuotoisuutta, oikeudenmukaisuutta
ja inkluusiota
koskevaan koulutukseen
liittyviä verkko-oppimismoduuleja.
Johtoryhmä ja toimitusjohtaja
osallistuivat koulutuksiin
raportointikaudella 2025. Organisaatiossa
on lisäksi useita
asiantuntijoita, joilla on kestävyysasioihin
liittyvää osaamista.
ESG-ohjausryhmä
Operatiivista kestävyyden
johtamista Rautessa koordinoi
sisäinen ESG-ohjausryhmä, joka tukee
kestävyyteen liittyvien
hankkeiden, ohjelmien ja prosessien
suunnittelua ja toteutusta.
Ryhmään
kuuluu edustajia kaikista liiketoimintayksiköistä.
Näin varmistetaan, että
jokaisella toimipaikalla ja
toiminnolla on tukenaan nimetty
ESG-yhteyshenkilö, joka
vastaa tiedonkeruusta, tavoitteiden
toteutumisesta paikallistasolla,
viestinnästä sekä budjetoinnin
ja resurssoinnin
yhdenmukaisuudesta. Ohjausryhmässä,
jonka puheenjohtajana toimii
talousjohtaja, on 16 eri
kansallisuuksia edustavaa
jäsentä, joista 4 on naisia ja 12 miehiä. Jäsenistä
12 osallistuu
liikkeenjohtoon. Jäsenillä on
laajaa kokemusta Rauten
toiminnasta ja keskeisistä
kestävyyden
osa-aiheista, sillä yhtiö on toiminut
pitkään kansainvälisesti sekä
valmistustoiminnassa että
asiakastoimituksissa. ESG-ohjausryhmä
koostuu linjaesihenkilöistä
ja johtoryhmän jäsenistä.
Työntekijöillä ei ole
edustusta ESG-ohjausryhmässä.
Kestävyyteen liittyviä
toimia, hankkeita ja raportointia
hallinnoi vastuullisuuspäällikkö
yhdessä
talousjohtajan kanssa, ja ohjausryhmä käsittelee
sille kuuluvia aiheita ja valmistelee
materiaaleja
johtoryhmän päätöksentekoa
varten. Ryhmä kokoontuu
noin neljä kertaa vuodessa. Vuonna
2025
sen jäsenet saivat kohdennettua
koulutusta kestävyysasioista
hallinnon kyvykkyyksien
parantamiseksi.
Ethics-tiimi
Eettisten toimintaperiaatteiden
valvontaa toteuttaa
Ethics-tiimi, johon kuuluvat
henkilöstöjohtaja, talousjohtaja sekä
vastuullisuuspäällikkö.
Kolmesta jäsenestä kaksi
kuuluu
myös johtoryhmään, millä varmistetaan
suora valvonta ja vastuuvelvollisuus.
Ethics-tiimi vastaa
ilmoituskanavan kautta
tehtyjen ilmoitusten hallinnoinnista
ja tutkinnasta, ja henkilöstöjohtaja
vastaa ilmoituskanavaan liittyvistä
prosesseista yhteistyössä
Ethics-tiimin kanssa.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
GOV-2 YRITYKSEN HALLINTO-,
JOHTO-
JA VALVONTAELIMILLE
TOIMITETTAVAT
TIEDOT JA
NIIDEN KÄSITTELEMÄT KESTÄVYYSSEIKAT
Kestävyysseikkojen hallintorakenne
kuvataan yksityiskohtaisesti
osiossa GOV-1. Operatiivisesta
kestävyyden johtamisesta huolehtii
ESG-ohjausryhmä, mutta kokonaisstrategiasta
ja
kaksinkertaisesta olennaisuusanalyysin
ohjauksesta vastaavat
tarkastusvaliokunta ja
johtoryhmä.
Hallitus vastaa kestävyysselvityksestä
ja Rauten ESG-tiekartan etenemisestä.
Kestävyysseikoista raportoitiin
kullekin tarkastusvaliokunnan
kokoukselle sekä kaikille
johtoryhmän kokouksille
vuonna 2025.
Tarkastusvaliokunta
käsitteli kokouksissaan
vuoden 2025
kestävyysraportointia
koskevaa suunnitelmaa,
kestävyysraportointiin
liittyviä sääntelyn
muutoksia, kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin kokonaisprosessia,
riskienarviointia ja yleisiä
raportointipäivityksiä. Johtoryhmä
käsitteli operatiivisempia
aiheita, kuten uutta sääntelyä,
toimintaperiaatteiden
muutoksia ja toimittajien
eettisen ohjeiston käyttöönottoa,
elinkaariarviointien tuloksia, ilmastosiirtymäsuunnitelmaa
ja säännöllisiä päivityksiä
käynnissä
olevaan kestävyysraportointiin.
Vuonna 2025 ESG-ohjausryhmä kokoontui
kaksi kertaa. Kokouksissaan
ESG-ohjausryhmä käsitteli
vuosittaisen toimintasuunnitelman
osa-alueita, tulevia koulutuksia,
viestimistä
työturvallisuudesta, kuten
turvallisuuden kultaisista säännöistä
sekä monimuotoisuutta,
oikeudenmukaisuutta ja inkluusiota
(DEI) koskevaa tietoisuuskampanjaa.
Ryhmä myös keskusteli
budjetista, ilmastosiirtymäsuunnitelmasta
ja päästövähennyksistä
sekä tulevan vuoden
projekteista.
Tarkastusvaliokunta
käy aggregoidulla tasolla läpi
raportointikauden aikana kaksinkertaisessa
olennaisuusanalyysissä tunnistettuja
olennaisia vaikutuksia, riskejä
ja mahdollisuuksia. ESG-
ohjausryhmä saa tiedon tunnistetuista vaikutuksista,
riskeistä ja mahdollisuuksista
esimerkiksi
IRO-taulukon kautta, mutta se
ei muodollisesti käy niitä läpi. Tarkastusvaliokunta
avusti hallitusta
valvomalla kestävyysselvityksen
edistymistä ja kestävyysselvityksen
valmistumista.
Huolellisuusvelvoite (due diligence)
Huolellisuusvelvoiteprosessi
ja kaksinkertainen olennaisuusanalyysi
ovat keskeisiä elementtejä
Rauten kestävän
kehityksen ja ESG-strategian
toteuttamisessa. Huolellisuusvelvoiteprosessi
jäsentää, miten riskit tunnistetaan
ja arvioidaan, miten niitä käsitellään
ja miten toimien
vaikuttavuutta arvioidaan sekä
miten riskienhallintasuunnitelmia
tarkistetaan aktiivisesti koko
vuoden mittaan. Toimintaperiaatteista
järjestetään koulutusta, niistä
viestitään ja niiden
noudattamista valvotaan. Huolellisuusvelvoite
katsotaan tehokkaaksi
pidettyjen kokouksien,
toimintaperiaatteiden
toteutumisen, henkilöstökyselyiden,
parantuneen riskien
arviointiprosessin, aktiivisten riskien
valvontakeinojen ja vakiintuneen
seurannan perusteella.
Hallitus
Hallitus kokoontui 14 kertaa
2025.
Raportointikaudella hallitus käsitteli
ja valvoi keskeisiä kestävyysseikkoja,
kuten ESG-
tavoitteita, kaksinkertaista
olennaisuusanalyysiä, palkitsemista
ja kannustinjärjestelmiä
sekä ilmoituskanavan kautta
tehtyjä anonymisoituja ilmoituksia.
Vuosisyklin aikana hallitus
hyväksyi Rauten ESG-tavoitteet,
joihin sisältyi uusi
kiertotalouteen liittyvä
kestävyystavoite.
Hallitus valmisteli vuoden 2025
kestävyysselvitystä tarkastusvaliokunnan
tuella.
Johto kokoaa huolellisuusvelvoitteen
toteutumista koskevat
tiedot ja toimittaa ne
hallitukselle yhtiön kestävyysraportoinnin,
riskienhallintaprosessin
ja relevanttien
hyväksyntöjen yhteydessä,
kuten kuvataan tarkemmin
osiossa GOV-4.
Tarkastusvaliokunta
Kokoontui raportointikaudella
kuusi kertaa.
Sai tietoa yhtiön olennaisista vaikutuksista,
riskeistä ja mahdollisuuksista
sekä
kestävyysselvityksen
laatimisprosessista viiteen
otteeseen.
Talousjohtaja antoi tietoa
olennaisista vaikutuksista,
riskeistä ja mahdollisuuksista
ja
kestävyysseikoista.
Käsiteltyjä aiheita olivat
vuoden 2025 kestävyysselvityksen
laatiminen, olennaisten
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistaminen ja arviointi sekä
kestävyysraportoinnin
edistyminen.
Johto raportoi huolellisuusvelvoitteen
toteutumisesta tarkastusvaliokunnalle
osana sen
säännöllistä kokoussykliä
vähintään kerran vuodessa
ja keskeisten hyväksyntöjen
yhteydessä, kuten kuvataan
tarkemmin osiossa GOV-4.
Rauten johtoryhmä
Kokoontui raportointikaudella
11 kertaa.
Hyväksyi kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin tulokset ja
päätti niihin liittyvistä
toimista ja tulevista resurssitarpeista.
Hyväksyi keskeiset
kestävyyteen liittyvät
toimintaperiaatteet ja säännöt,
kuten
toimittajien eettisen ohjeiston,
Eettisten toimintaperiaatteiden
päivitykset ja
turvallisuuden kultaiset säännöt.
Kävi läpi olennaisia vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia
sekä muita yleisiä
kestävyyteen liittyviä
asioita.
Sai raportit sidosryhmien osallistamiseen liittyvistä
asioista, mukaan lukien ESG-
riskikyselyn tulokset
ja ESG-vaikuttaminen
asiakkaisiin.
Käsitteli henkilöstökyselyjä
ja yhtiötason henkilöstökäytäntöjä,
kuten tavoite-
ja
kehityskeskusteluja
ja palkkatasa-arvoa.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Kävi läpi ilmastosiirtymäsuunnitelman
edistystä, ilmastotavoitteita,
elinkaariarviointien
tuloksia, sääntelyriskejä
sekä ESG-asioiden strategista
merkitystä liiketoimintaa
tukevana tekijänä.
Käsitteli työturvallisuusasioita,
kuten poikkeamia,
työtapaturmia, tutkintojen
tuloksia ja
toimia turvallisuuskulttuurin
vahvistamiseksi.
Ilmoituskanavaan liittyvät
tapaukset raportoidaan toimitusjohtajalle
välittömästi ja
tarkastusvaliokunnalle kaksi
kertaa vuodessa.
Johtoryhmä käsittelee huolellisuusvelvoitteen
toteutumista osana kestävyysraportointia
ja riskienhallintaprosessia ja raportoi
huolellisuusvelvoitteen
toteutumisesta
tarkastusvaliokunnalle ja
hallitukselle niiden säännöllisten
kokoussyklien mukaisesti.
ESG-ohjausryhmä
Kokoontui kaksi kertaa
vuonna 2025.
Tarkasteli kestävyyteen
liittyviä keskeisiä tietoja
ja selvityksiä, kuten
päästölaskennan
tuloksia, ilmastosiirtymäsuunnitelmaa,
kiertotaloustavoitetta
koskevaa ehdotusta,
ilmastotavoitteita, toimitusketjujen
kestävyyttä, alustavia
elinkaariarvioinnin tuloksia,
sääntelyriskejä sekä toimintaperiaatteiden
toteutumista.
Käsitteli työturvallisuusaiheita,
kuten jatkuvaa kehitystyötä,
koulutuksia ja turvallisuuden
kultaisia sääntöjä.
Sai tietoa tulevista monimuotoisuutta,
oikeudenmukaisuutta
ja inkluusiota koskevista
kampanjoista ja koulutusmateriaaleista
sekä jatkuvasta koulutukseen
ja kehittämiseen
liittyvästä työstä, mukaan
lukien tavoite-
ja kehityskeskustelut.
Käsitteli kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin päivityksiä.
ESG-ohjausryhmän materiaalit ovat
kaikkien työntekijöiden
saatavilla, ja vastuutahot
raportoivat tiimeilleen sovituista
toimista.
GOV-3 – KESTÄVYYTEEN
LIITTYVÄN SUORITUSKYVYN
SISÄLLYTTÄMINEN
KANNUSTINJÄRJESTELMIIN
Rautella palkitseminen koostuu
peruspalkasta, luontoiseduista, tulokseen
ja suoriutumiseen
perustuvista kannustimista sekä pitkäaikaisista
kannustinjärjestelmistä.
Tämä kuvaus koskee
toimitusjohtajaa ja johtoryhmää,
jotka muodostavat yhtiön ylimmän
johdon. Vuosittaiset lyhyen
aikavälin kannustimet toimitusjohtajan
ja johtoryhmän osalta perustuvat
taloudellisiin
tavoitteisiin tai niiden
ja henkilökohtaisten tavoitteiden
yhdistelmään. Rauten
palkitsemisperiaatteet on suunniteltu
tukemaan yhtiön arvon kasvua
ja huippuluokan
suorituskykyä
pitkällä aikavälillä.
Periaatteiden mukaan palkitsemiseen
sisältyy esimerkiksi turvallisuuteen
liittyviä
kestävyystavoitteita,
ja ne varmistavat palkitsemisen
johdonmukaisuuden ja kilpailukyvyn.
Yhtiön
suoritusperusteinen, osakkeen
arvoon ja kasvuun perustuva pitkän
aikavälin
kannustinjärjestelmä toimitusjohtajalle
ja johtoryhmälle sisältää kolme
kolmen vuoden pituista
ajanjaksoa, kalenterivuodet
2023–2025, 2024–2026 ja 2025–2027.
Vuoden 2022–2024
ohjelma
päättyi, ja sen tulos maksettiin
vuonna 2025. Vuosien 2022–2024
ohjelma perustuu osakkeen
arvoon ja myynnin kasvuun, ja vuosien
2023–2025, 2024–2026 sekä
2025–2027 ohjelmat
perustuvat kannattavuuteen
ja kasvuun.
Hallitus on päättänyt pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmää täydentävästä
ehdollisesta
osakepalkkiojärjestelmästä,
joka koskee toimitusjohtajaa,
johtoryhmää ja valittuja avainhenkilöitä.
Järjestelmä on aikaperusteinen
ja edellyttää osallistujan työsuhteen
jatkumista ansaintajakson
ajan. Järjestelmä ei sisällä erillisiä
taloudellisia tai kestävyysmittareita.
Kestävyysseikoista
Raute on sisällyttänyt turvallisuuden
yhtenä palkitsemismittarina.
Johtoryhmällä on turvallisuuteen
liittyvä vastuullisuustavoite,
joka perustuu poissaoloon
johtaneiden tapaturmien taajuuteen
(LTIF). Ilmastoon
liittyviä kasvihuonekaasupäästöjen
vähennystavoitteita
ei toistaiseksi huomioida
johdon palkitsemisessa. Poissaoloon
johtaneiden
tapaturmien taajuuden painoarvo
on 10 % johdon lyhyen aikavälin
kannustinjärjestelmän
mittareista. Hallituksen palkitseminen
ei sisällä erillisiä kestävyyteen
liittyviä
suorituskykymittareita.
GOV-4 – SELVITYS
KESTÄVYYTTÄ
KOSKEVASTA
DUE DILIGENCE -PROSESSISTA
Rauten due diligence (huolellisuusmenettely)
käsittää vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamisen, arvioinnin ja hallinnan sekä
sidosryhmien kuulemisen ja raportoinnin
avoimuuden. Hallituksella on
kokonaisvastuu
kestävyysseikoista, ja se
hyväksyy keskeiset
toimintaperiaatteet, jotka
muodostavat huolellisuusvelvoiteprosessin
rungon (esim. Eettiset
toimintaperiaatteet).
Tarkastusvaliokunta
valvoo due diligence -prosessin
suunnittelua ja
tehokkuutta, mukaan lukien
kestävyysriskien sisällyttäminen
yhtiön kokonaisvaltaiseen
riskienhallintaan, due diligence -prosessissa
tunnistettujen merkittävien
vaikutusten, riskien
ja
mahdollisuuksien seuranta sekä
johdon korjaus-
ja parannussuunnitelmien seuranta.
Rauten due diligence -prosessia
toteutetaan jatkuvasti
yhtiön päivittäisessä toiminnassa,
johtamisprosesseissa ja hallintorakenteissa.
Tähän kuuluvat toimintaperiaatteiden
ja
ohjeistuksien soveltaminen,
työntekijöiden koulutus,
muut ilmoitus-
ja palautekanavat
huolenaiheiden esiin tuomiseksi,
riskien tunnistus ja arviointi, vaikutusten,
riskien ja
mahdollisuuksien hallinta sekä seuranta-
ja raportointitoiminta. Johto
kokoaa due diligence
-
prosessin
toteutumista ja tuloksia
koskevat tiedot ja
tiedottaa niistä johtoryhmälle,
tarkastusvaliokunnalle ja
hallitukselle valvontavastuiden
ja kokoussyklien mukaisesti.
Liiketoimintayksiköiden
johtoryhmät hyväksyvät
ja tarkistavat liiketoimintayksikkötason
toimintasuunnitelmat, jotka liittyvät
tavoitteisiin sekä resurssointi-
ja toteutussuunnitelmiin.
Vastuu päivittäisestä
koordinoinnista on ESG-tiimillä
ja muilla toiminnoilla, kuten
turvallisuus-
ja
henkilöstöosastolla sekä hankintaosastolla,
joka ylläpitää due diligence -prosessin
metodologiaa
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
ja työkaluja, tukee liiketoimintayksiköitä
prosessin soveltamisessa
niiden toimintaan ja
arvoketjuihin, ja kokoaa
tulokset johdolle ja hallitukselle
esitettävään raporttiin.
Globaaleja
toimintaperiaatteita ylläpitää
talousosasto. Vuonna
2025 jatkettiin huolellisuusvelvoitteen
sisällyttämistä yhtiön keskeisiin
kestävyysriskien hallinnan
prosesseihin ja noudatettiin
vuosittaista prosessisykliä. Kestävyyteen
liittyviä riskejä käsiteltiin
johtoryhmä-,
tarkastusvaliokunta-
ja ESG-ohjausryhmätasolla keskittyen
erityisesti erilaisten rakenteiden
vahvistamiseen (kanavat, toimintaperiaatteet).
Valvonta-
ja hallintorakenteensa
kautta, johon
kuuluvat hallitus ja sen valiokunnat
sekä liikkeenjohto,
Raute valvoo, hallitsee
ja vähentää
olennaisia vaikutuksiaan, riskejään
ja mahdollisuuksiaan ja varmistaa,
että olennaisista tiedoista
raportoidaan ja viestitään asianmukaisesti.
Kaksinkertainen olennaisuusanalyysi
on integroitu
Rauten yleiseen riskienarviointiprosessiin.
Due diligence -prosessin operatiivista
toteutusta
seurataan jatkuvasti, ja johtoryhmälle
toimitetaan yhdisteltyjä
päivityksiä kuukausittain,
tarkastusvaliokunnalle osana
sen säännöllisiä kokouksia
ja hallitukselle vähintään
kerran
vuodessa ja keskeisten hyväksyntöjen
yhteydessä.
Hallitus
Vastaa kestävyysselvityksestä
ja valvoo siksi kestävyysraportointiprosessia
ja ESG-tuloksia
yleisellä tasolla.
Käy vuosittain läpi toteutettujen
kestävyystoimien vaikuttavuutta
ja asetettujen tavoitteiden
toteutumista.
Arvioi Rauten riskienhallinnan ja
sisäisen valvonnan tehokkuutta
suhteessa
kestävyysraportointiprosessiin.
Hyväksyy pitkän aikavälin
painopistealueet, tavoitetasot
ja tavoitteet sekä keskeiset
konsernitason toimintaperiaatteet,
kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
tulokset ja
kestävyysselvityksen.
Tarkastusvaliokunta
Tarkastusvaliokunta
valvoo kestävyysselvityksen
laatimista ja kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin toteutusta
sekä niihin liittyviä raportointiprosesseja.
Tarkastusvaliokunta
valvoo myös due diligence
-prosessin tehokkuutta,
mukaan lukien
merkittävien vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien
seuranta ja kestävyysriskien
sisällyttäminen yhtiön kokonaisvaltaiseen
riskienhallintaan.
Valvoo kestävyysselvityksen
valmistumista.
Käy läpi riskienhallintatoimien
toteutumista.
Arvioi johdon korjaus-
ja parannussuunnitelmia.
Rauten johtoryhmä
Seuraa kestävyyteen liittyvää
suorituskykyä ja toimintaa
kuukausittain. Kullakin
strategisella
ESG-painopistealueelle on johtoryhmätason
aihevastaava.
Hyväksyy vuosittaiset
suunnitelmat, toimet ja budjetin
konserni-
ja liiketoimintayksikkötason
toimintasuunnitelmille.
Kestävyystoimet jalkautetaan
liiketoimintayksiköiden
johtoryhmille liiketoimintayksikön
ESG-yhteyshenkilön kautta.
Liiketoimintayksiköiden
johtoryhmät hyväksyvät
liiketoimintayksikkötason
tavoitteisiin liittyvät
toimintasuunnitelmat, tarjoavat
resurssointia
ja tukevat toteutustoimia.
ESG-ohjausryhmä
Hallinnoi operatiivista kestävyyteen
liittyvää toimintaa, kuten
projekteja, ohjelmia ja
prosesseja toimien liiketoimintayksikön/toiminnon
ESG-yhteyshenkilönä.
Kokouksista
viestitään eteenpäin jäsenten välityksellä.
Kehittää ehdotuksia keskeisiksi
tunnusluvuiksi (KPI), pitkän
aikavälin ja vuosittaisiksi
tavoitteiksi ja toimintasuunnitelmiksi
ja toteuttaa globaaleja ESG-prosesseja.
Käy läpi kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
ja sen tuloksen.
Valmistelee aiheita
johtoryhmän päätöksiä varten
esimerkiksi koskien
tavoitteita ja
toimintaperiaatteita.
Käy läpi ESG-tiedot ja nykyisen
suorituskyvyn.
Keskustelee ajankohtaisista
ESG-painopistealueista, strategiasta
ja toimintasuunnitelmista
ja
jakaa tietoa esim. uudesta lainsäädännöstä.
Toimintaperiaatteet
ja menettelytavat
Rauten toimintaa ohjaa kattava
joukko toimintaperiaatteita,
kuten eettiset toimintaperiaatteet,
turvallisuustoimintaperiaatteet,
ympäristötoimintaperiaatteet,
Kunnioitus työpaikalla
-käytäntö,
korruption vastainen käytäntö
ja toimittajien eettinen
ohjeisto. Eettisiä toimintaperiaatteita
vahvistetaan vuosittain
toistuvalla koulutuksella,
jonka painopisteet vaihtelevat.
Vuonna 2025
90 % Rauten työntekijöistä
suoritti eettisiä toimintaperiaatteita
koskevan perustason
verkkokoulutuksen.
Rauten tavoittelee vähintään
95 %:n vuosittaista suoritusastetta
eettisiä
toimintaperiaatteita koskevalle
koulutukselle. Korruption
vastaiseen käytäntöön liittyvää
koulutusta järjestettiin
kohdennettuna koulutuksena
noin 84 %:lle työntekijöistä,
jotka toimivat
rooleissa, joissa voi altistua lahjonta-
tai korruptioriskeille.
Eettistä toimintaa valvoo
Ethics-tiimi,
joka vastaa eettisten käytäntöjen
toteutumisesta ja henkilöstöjohtajan
hallinnoiman
ilmoituskanavan (whistleblowing)
kautta tehtyjen ilmoitusten
tutkinnan johtamisesta.
Ilmoitukset raportoidaan toimitusjohtajalle
välittömästi, ja niistä
esitetään yhteenveto
tarkastusvaliokunnalle kaksi
kertaa vuodessa. Vuoden
mittaan ilmoituskanavasta
ja muista
käytettävissä olevista keinoista
väärinkäytösepäilyjen
ilmoittamiseksi viestittiin
aktiivisesti yhtiön
intranetissä ja varmistettiin
niiden näkyvyys ja saavutettavuus.
Ilmoituksia epäillyistä
väärinkäytöksistä voi
tehdä anonyymisti tai ilmoittajan
omalla nimellä joko ilmoituskanavan
kautta tai käyttäen vaihtoehtoisia
raportointikanavia. Sähköinen
ilmoituskanava on myös
ulkoisten sidosryhmien käytettävissä,
ja kaikki ilmoitukset tutkitaan
Rauten Ethics-tiimin
antamien ohjeiden mukaisesti.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Turvallisuustoimintaperiaatteiden
toteutus jatkui raportointikaudella.
Ympäristötoimintaperiaatteista
viestittiin Compass-alustan
kautta ja tuettiin linjaesihenkilöiden
koulutuksilla. Kunnioitus
työpaikalla -käytäntöä
korostettiin osana
yhtiön monimuotoisuus-,
oikeudenmukaisuus-
ja inkluusiokampanjaa tietoisuuden
ja käyttäytymistä koskevien
odotusten
vahvistamiseksi. Toimittajien
eettistä ohjeistoa koskeva
työ edistyi, sillä toteutus
alkoi vuoden
toisella neljänneksellä ja jatkui
sen jälkeen. Lisäksi Raute
järjesti tuotesuunnittelijoille
erityistä
koulutusta, jossa painotettiin
energiatehokkuutta ja
materiaalien tehokasta
käyttöä, mikä tuki
sekä kestävyystavoitteita
että sääntelyn odotuksiin
vastaamista.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Due diligence -prosessin keskeiset
osatekijät
DUE DILIGENCE -PROSESSIN KESKEISET OSATEKIJÄT
Kestävyysselvityksessä olevat
kappaleet, joista tiedot löytyvät
a) Due diligence -prosessin sisällyttäminen
hallintoon, strategiaan
ja
liiketoimintamalliin
GOV-1
Hallinto-, johto-
ja valvontaelinten rooli
• GOV-2
Yrityksen hallinto-,
johto-
ja valvontaelimille toimitettavat
tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat
• GOV-3
Kestävyyteen liittyvän
suorituskyvyn sisällyttäminen
kannustinjärjestelmiin
• SBM-1
Strategia, liiketoimintamalli
ja arvoketju
• SBM-3
Olennaiset vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus
strategian ja liiketoimintamallin
kanssa
• G1-1
Liiketoiminnan harjoittamista
koskevat toimintaperiaatteet
ja yrityskulttuuri
• G1-3
Korruption ja lahjonnan ehkäisy
ja havaitseminen
b) Vuorovaikutus vaikutusten
kohteena olevien sidosryhmien
kanssa kaikissa
due diligence -prosessin keskeisissä
vaiheissa
• SBM-2
Sidosryhmien edut ja näkemykset
• GOV-2
Yrityksen hallinto-,
johto-
ja valvontaelimille toimitettavat
tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat
• IRO-1
Kuvaus olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamis-
ja arviointiprosessista
• S1-2
Prosessit, jotka koskevat
yhteydenpitoa vaikutuksista
oman työvoiman ja työntekijöiden
edustajien kanssa
c) Haitallisten vaikutusten
tunnistaminen ja arviointi
• SBM-3
Olennaiset vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus
strategian ja liiketoimintamallin
kanssa
• IRO-1
Kuvaus olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamis-
ja arviointiprosessista
d) Toimien toteuttaminen
kyseisten haitallisten
vaikutusten torjumiseksi
• E1-3
Ilmastonmuutosta koskeviin
toimintaperiaatteisiin
liittyvät toimet ja resurssit
• E5-2
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen
liittyvät toimet ja resurssit
• S1-4
Toimien toteuttaminen
omaan työvoimaan
kohdistuvien olennaisten vaikutusten
suhteen ja toimintatavat
omaan työvoimaan liittyvien
olennaisten riskien hallitsemiseksi
ja olennaisten mahdollisuuksien
hyödyntämiseksi
sekä kyseisten toimien
vaikuttavuus
• G1–3
Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen
ja havaitseminen
e) Kyseisten toimien
tuloksellisuuden seuranta ja viestintä
ESRS:n mukaisten tavoitteiden
seuranta.
Rauten johtoryhmä sekä ESG-ohjausryhmä
seuraavat tavoitteiden
ja projektien edistymistä. Käytössä
on myös
muita seurantatapoja, mm. ilmoituskanava
sekä turvallisuushavainnot.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
GOV-5 – RISKIENHALLINTA JA
SISÄINEN VALVONTA
KESTÄVYYSRAPORTOINNIN
OSALTA
Rauten vastuullisuuspäällikkö
vastaa kestävyysraportointiin
liittyvistä prosesseista yhdessä
talousjohtajan kanssa. Talousjohtaja
raportoi kestävyysraportoinnin
edistymisestä hallituksen
tarkastusvaliokunnalle.
Raute on tunnistanut useita riskejä
liittyen ESRS-viitekehyksen
mukaisen
kestävyysraportointinsa laatimiseen.
Niitä ovat rajoitukset sisäisissä
resursseissa ja kehittyvien
raportointistandardien syvällisessä
tuntemuksessa sekä tarvittavien
tietojen saatavuuteen,
johdonmukaisuuteen ja laatuun
liittyvät
haasteet. ESRS-standardien tulkinnan
monimutkaisuudesta aiheutuu myös
riskejä. Riippuvuudet manuaalisista,
ei-integroiduista
tiedonkeruujärjestelmistä lisäävät
osaltaan virheiden, viivästysten
ja epäjohdonmukaisuuksien
riskiä. Yhdessä nämä tekijät voivat
vaikuttaa kestävyystiedonantojen
tarkkuuteen, täydellisyyteen
tai ajantasaisuuteen. Riskejä tunnistettiin
ja priorisoitiin kestävyysselvityksen
laadinnan aikana
saadun käytännön kokemuksen
perusteella ja jatkuvassa yhteistyössä
vastuullisuustiimin,
talousosaston ja muiden olennaisten
toimintojen kanssa. Riskien
priorisointi perustui
raportointiprosessissa havaittuihin
haasteisiin ja toistuviin ongelmiin,
joita olivat tietojen
saatavuus, vaatimusten tulkinta
ja prosessin tehokkuus. Kestävyysraportointiin
liittyviä
raportointiriskejä arvioitiin säännöllisesti
ja niistä keskusteltiin talousjohtajan
ja projektipäällikön
kesken, ja tarvittaessa ne vietiin
käsiteltäviksi johtoryhmään.
Erillistä dokumentoitua
riskienarviointia ei laadittu, vaan
arviointi integroitui raportointiprosessin
käytännön
toteutukseen.
Näiden riskien vähentämiseksi
Raute määritteli joukon
kohdennettuja sisäisiä valvontakeinoja.
Niihin kuuluivat vastuuhenkilön
nimeäminen kullekin tiedonannolle,
standardoitujen
tiedonkeruumallipohjien käyttö
ja menetelmien, lähteiden
ja oletusten järjestelmällinen
dokumentointi. Vuoden
aikana Raute paransi edelleen
näiden riskien valvontaa
ottamalla
käyttöön uusia valvontakeinoja,
joissa keskeistä oli raportointiprosessin
kokonaisuuden
dokumentointi ja ensisijaisten
tietojen laadun parantaminen.
Tietojen varmennusta,
dokumentointia ja säilyttämistä
koskevat alustavat
prosessit ja ohjeistukset on määritelty,
ja niitä
kehitetään vaiheittain
edelleen tarkastettavuuden
ja yhdenmukaisuuden varmistamiseksi.
Johto
tarkistaa kestävyysraportointiin
kohdistuvien riskien ja niihin liittyvien
valvontakeinojen tilan
vuosittain ja raportoi asiasta hallitukselle
osana kestävyyden hallintoa
ja raportointia koskevaa
yleistä keskustelua.
Strategia
SBM-1 – STRATEGIA, LIIKETOIMINTAMALLI
JA ARVOKETJU
Raute haluaa toimia suunnannäyttäjänä
innovaatioillaan insinööripuutuoteteollisuuden
kestävän
tulevaisuuden kumppanina. Insinööripuutuotteet
ovat jalostetusta puutavarasta
valmistettuja
rakenneratkaisuja, joita hyödynnetään
laajasti rakentamisessa niiden
kestävyyden,
mittapysyvyyden ja monipuolisten
käyttömahdollisuuksien
ansiosta. Rauten liiketoimintamalli
keskittyy resurssitehokkaan
tuotannon edistämiseen insinööripuutuoteteollisuudessa
tarjoamalla
kokonaisia tehtaita, tuotantolinjoja
ja laitteita sekä erilaisia palveluratkaisuja
asiakkaiden
toiminnan tueksi. Rauten
tuotteiden avulla Rauten
asiakkaat tuottavat lopputuotteina
viilua,
vaneria, LVL:ää (laminated
veneer lumber) tai muita insinööripuutuotteita.
Liikevaihto koostuu
tuotantokoneiden ja analysaattorilaitteiden,
digitaalisten palvelujen sekä
huolto-
ja
varaosapalvelujen myynnistä
saatavista tuotoista. Rauten
globaali myynti-
ja huoltoverkosto
varmistaa asiakkaiden hankkimien
tuotteiden ja palveluiden
saatavuuden kaikkialla maailmassa.
Yhtiön vuonna 2024 tekemän
kilpailija-analyysin mukaan
Raute on markkinajohtaja ja
maailman
ainoa kokonaistoimittaja,
joka tarjoaa koko tehtaan
kattavia teknologiaratkaisuja
viilun, vanerin ja
LVL:n tuotantoon.
Rauten teknologiat ja palvelut
on suunniteltu parantamaan
asiakkaan koko tuotantoprosessin
resurssitehokkuutta ja lopputuotteen
laatua. Wood Processing
-liiketoimintayksikkö
tarjoaa
kattavia suunnittelu-
ja koneratkaisuja viilun, vanerin
ja LVL:n resursseja
säästävään tuotantoon.
Analyzers-liiketoimintayksikkö
tarjoaa laajan kirjon kamerateknologiaa
sekä data-analytiikkaa
tuotannon optimointiin. Services-liiketoimintayksikkö
tukee kahta edellistä liiketoimintayksikköä
tarjoamalla palvelu-
ja huoltoratkaisuja
tuotannon optimointiin, energiatehokkuuteen
ja
laitteiden elinkaarien pidentämiseen
ja suorituskyvyn ylläpitoon.
Asiakastarpeiden
ymmärtäminen on Rauten toiminnan
keskiössä.
Rauten keskeiset kestävyyteen
liittyvät vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet liittyvät
erityisesti
arvoketjun alku-
ja loppupäähän. Alkupäässä korostuvat
toimitusketjun vastuullisuus,
tietojen
saatavuus ja vaatimustenmukaisuus,
kun taas loppupäässä Rauten
teknologioiden rooli
asiakkaiden resurssitehokkuuden,
energiatehokkuuden ja päästövähennysten
mahdollistajana
on keskeinen. Näitä näkökulmia
on huomioitu Rauten strategisessa
päätöksenteossa ja
liiketoimintamallin kehittämisessä.
Raute keskittyy strategiassaan
kestävään kasvuun
ja resurssitehokkuuteen.
Tavoitteena on
toimia
puutuoteteollisuuden kestävän
tulevaisuuden kumppanina.
Strategia rakentuu
kolmelle toisiaan
tukevalle painopistealueelle,
jotka ohjaavat toimintaa
ja pääoman käyttöä. Raute
pyrkii
edistämään ESG-asioita toimialalla
ja pyrkii rakentamaan
kestävyydestä keskeistä
kilpailukyvyn ja
arvonluonnin lähdettä sekä yhtiölle
että asiakkaille. Samalla tavoitteena
on kannattavuuden
parantaminen ja tulosvaihtelun
vähentäminen markkinasuhdanteista
riippumatta sekä vakaan
pohjan luominen investoinneille
ja kasvulle nykyisillä ja uusilla
markkinoilla. Yritys
pyrkii
kasvamaan markkinoita nopeammin
ja laajentamaan tarjoomaa uudistamalla
liiketoimintaportfoliota asteittain
keskittyen kannattavampiin
ratkaisuihin, jotka tuottavat
kasvua
pitkällä aikavälillä ja ovat
vähemmän alttiita heilahteluille.
Rauten liiketoimintamalli
on
riippuvainen laajasta toimitusketjusta,
joka on kriittinen toiminnan
jatkuvuuden kannalta.
Tärkeimmät kriittiset
ratkaisut tulevat jatkossakin
liittymään tuotannon optimointiin
datan avulla
ja resurssisäästöihin. Koneiden
turvallisuuden varmistaminen
jo suunnitteluvaiheessa parantaa
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
työntekijöiden hyvinvointia,
vähentää tapaturmia ja tukee
vaatimustenmukaisuutta.
Rauten kuusi
keskeistä kestävyysteemaa
ovat kestävä taloudellinen
kasvu, ilmasto-
ja kiertotaloustoimien
edistäminen, panostus resurssitehokkuuteen,
turvallisuuskulttuurin
kehittäminen,
vastuullisuuden parantaminen
koko arvoketjussa sekä
osaamisen kehittäminen
innovatiivisuuden varmistamiseksi
sekä monimuotoisten osaajien
sitouttaminen ja houkuttelu.
Puutuoteteollisuuden markkinat
ja arvoketjun loppupää
Raute toimii globaalisti, ja sen
merkittävimmät markkinat
ovat Euroopassa,
Pohjois-Amerikassa ja
Aasiassa. Rauten tuotantokoneita,
teknologioita ja palveluita myydään
kaikkialla maailmassa.
Rauten asiakkaita ovat
puutuoteteollisuuden yritykset,
jotka valmistavat viilua, vaneria
ja LVL:ää.
Asiakaskuntaan kuuluu suuria
teollisuusyrityksiä,
jotka arvostavat Rauten tarjoamia
kestäviä ja
tehokkaita tuotantoratkaisuja
ja tuotteiden pitkiä elinkaaria
ja päivitettävyyttä. Rauten
tuotetarjooma tukee asiakkaiden
omia vastuullisuustavoitteita.
Liikevaihdon maantieteellinen
jakauma raportoidaan osana tilinpäätöstä
(tilinpäätös, sivu 94). Työsuhteisten
työntekijöiden
määrä maantieteellisten alueiden
mukaan raportoidaan osana osiota S1-6.
Rauten kehitystyö
keskittyi vuonna 2025
reaaliaikaisen näkyvyyden,
ennakointikyvykkyyksien
ja
tehdaslaajuisten prosessien
kokonaisvaltaisen
suorituskyvyn parantamiseen.
Samalla yhtiö
laajensi ja syvensi palvelutarjoomaansa
tukemalla asiakkaita varaosien,
huollon ja
modernisointien lisäksi myös
enenevässä määrin integroidulla
tuotantotuella, etäpalveluilla
ja
elinkaariratkaisuilla, jotka on
räätälöity operatiivisiin tarpeisiin.
Näillä hankkeilla Raute paransi
edelleen asiakkaan saamaa lisäarvoa
ja vahvisti rooliaan tehokkaan,
turvallisen ja kestävän
puutuoteteollisuuden kumppanina.
Oma toiminta ja arvoketjun alkupää
Raute on sitoutunut parantamaan
vastuullisuutta koko
arvoketjussaan. Rauten arvoketjun
loppupäähän kuuluvat puutuotteiden
valmistajat, jakelukanavat
ja loppukäyttäjät. Yhtiön
arvoketjun alkupäähän puolestaan
kuuluvat toimittajat, jotka
tarjoavat raaka-aineita,
koneenosia,
logistiikkaa, elektroniikkaa ja komponentteja
sekä palveluita, joita tarvitaan asennusprojekteihin
ja IT-palveluihin. Rauten
asema arvoketjussa on toimia
kumppanina, joka varmistaa
insinööripuutuoteteollisuuden
tulevaisuuden edistäen
resurssitehokasta tuotantoa
älykkäiden
ratkaisujen avulla.
Rauten tuotantoprosessi
kattaa laitteiden ja ratkaisujen
koko elinkaaren alkaen
projektien ja
päivitysten suunnittelusta
koneenosien koneistukseen,
hitsaukseen ja kokoonpanoon.
Valmiit
laitteet toimitetaan
asiakkaille asennettaviksi
ja käyttöönotettaviksi.
Raute tekee tiivistä
yhteistyötä avaintoimittajiensa,
asiakkaidensa ja jakelukumppaniensa
kanssa varmistaakseen
tehokkaat toiminnot ja oikea-aikaiset
toimitukset koko
arvoketjussa. Kone-
ja projektitoimitusten
lisäksi Raute tarjoaa laajan valikoiman
palveluja, joihin kuuluvat
varaosat, huolto, korjaukset,
modernisoinnit ja asiantuntijan tuki
lopputuotteen laadun ja tuotannon
optimoimiseksi.
Raute käyttää tuotannossaan
pääasiassa teräksen jatkojalosteita
ja lisäksi muita raaka-aineita,
komponentteja ja hyödykkeitä.
Suunnittelutiimi määrittelee
koneiden ja laitteiden tekniset
tiedot,
ja piirustukset siirtyvät suoraan
hankintaprosessiin. Korkealaatuisten
komponenttien luotettava
saatavuus on olennaisen tärkeää
Rauten lopputuotteiden suorituskyvyn
ja kestävyyden
varmistamiseksi. Metallien
osuus myytyjen laitteiden
valmistuksessa käytetyistä
materiaaleista on
noin 95 %.
Rauten hankintastrategian
tavoitteena on minimoida
saatavuusriskejä, vahvistaa
arvonluontia,
lisätä toiminnan joustavuutta
skaalautuvalla hankinnalla
sekä varmistaa kustannustehokas
ja
laadukas toiminta. Vuonna
2025 Raute ei kohdannut olennaisia
haasteita tarvitsemiensa raaka-
aineiden tai komponenttien saatavuudessa.
Geopoliittinen kehitys vaikutti
kuitenkin edelleen
globaaleihin toimitusketjuihin.
Näitä riskejä vähennettiin
siirtämällä tuotannon painopistettä
Eurooppaan ja seuraamalla järjestelmällisesti
kategoriakohtaisia tietoja,
kuten teräksen
hintakehitystä, logistiikkakustannuksia
ja inflaatiota,
jotta
markkinoiden
kehitystä pystyttiin
ennakoimaan ja hankintapäätöksiä
tarvittaessa tarkistamaan.
Yhteiskunta
Insinööripuutuotteiden käyttö
rakentamisessa luo yhteiskunnalle
lisäarvoa vähentämällä
kasvihuonekaasujen kokonaispäästöjä,
sillä se on vaihtoehto
betonin ja teräksen kaltaisille
hiili-
intensiivisille materiaaleille
ja luo edellytykset uusiutuville, resurssitehokkaille
ja vähähiilisille
rakennusratkaisuille. Erilaisten
uudentyyppisten puurakenteiden
käyttö on yleistymässä
rakentamisessa. Rakennusalan
ympäristötavoitteet
liittyvät hyvin vahvasti
hiilineutraaliin
rakentamiseen ja vähähiilisiin
rakennusratkaisuihin. Esimerkiksi
LVL on erittäin
luja ja
monipuolinen materiaali, joka soveltuu
hyvin erilaisiin kantaviin rakenteisiin
vetolujuutensa ja
jäykkyytensä ansiosta, mikä
tekee siitä erinomaisen
vaihtoehdon korvaamaan
teräspalkkeja ja
betonielementtejä rakentamisessa.
Puutuotteiden käyttö
rakentamisessa alentaa
kasvihuonekaasupäästöjä, sillä
puu on uusiutuva ja hiiltä sitova
materiaali, jota voidaan käyttää
monissa erilaisissa moderneissa rakennussovelluksissa.
Vastuullisten rakennusmateriaalien
kasvavan kysynnän
myötä Raute keskittyy
kehittämään puutuoteteollisuudelle
teknologioita,
jotka tukevat resurssitehokkaampaa
ja kestävämpää puupohjaisten
materiaalien käyttöä.
SBM-2 – SIDOSRYHMIEN EDUT JA
NÄKEMYKSET
Olennaisuusanalyysi päivitettiin
vuonna 2025, ja siinä huomioitiin vaikutusten
olennaisuus sekä
taloudellinen olennaisuus. Rauten
oma henkilöstö oli tässä prosessissa
yksi keskeisistä
sidosryhmistä asiakkaiden, toimittajien,
kumppanien ja rahoittajien
ohella. Sidosryhmiä
osallistettiin pääasiassa vuosina
2023–2024 työntekijöiden,
asiakkaiden sekä johtoryhmän
ja
hallituksen jäsenten haastatteluilla,
joita täydennettiin sisäisillä
työpajoilla. Osallistamisen
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
tarkoituksena oli tunnistaa ja
arvioida olennaiset vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet sekä
varmistaa, että Rauten strategia
ja liiketoimintamalli vastaavat
sidosryhmien näkemyksiä.
Osana
kaksinkertaista olennaisuusanalyysiä
ja olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien
(IRO)
arviointia Raute arvioi myös, mihin
sidosryhmiin nämä vaikutukset
(positiiviset ja negatiiviset),
riskit ja mahdollisuudet kohdistuvat
eniten, ja arvioi niiden aikajänteen
lyhyeksi (jo näkyvissä),
keskipitkäksi (toteutuu
arviolta viiden vuoden kuluessa) tai pitkäksi
(yli viisi vuotta).
Koska sidosryhmien näkemykset
Rauten keskeisistä kestävyysaiheista
eivät olleet olennaisesti
muuttuneet jatkuvan vuorovaikutuksen
ja liiketoimintaympäristön
kehityksen perusteella,
vuosina 2023–2024 kerätyt
näkemykset validoitiin
ja hyödynnettiin olennaisuusarvioinnin
päivityksessä vuonna 2025. Osallistamisen
ja olennaisuusanalyysin tulokset
käsiteltiin
johtoryhmässä ja hallituksessa osana
strategiaprosessia ja varmistettiin,
että keskeisten
sidosryhmien näkemykset ja
edut otetaan huomioon strategisessa
päätöksenteossa ja Rauten
liiketoimintamallin jatkokehittämisessä.
Sidosryhmien näkemyksistä ja
eduista käydään myös
keskustelua hallinto-,
johto-
ja
valvontaelimissä (hallitus, johtoryhmä,
valiokunnat ja ESG-ohjausryhmä)
sekä esimerkiksi
olennaisuusanalyysin päivitysten
yhteydessä. Nämä näkemykset
dokumentoitiin kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin aikana erilliseen
arviointitaulukkoon, ja ne huomioitiin
arvioitaessa
olennaisia vaikutuksia, riskejä
ja mahdollisuuksia. Analyysi esitettiin
tarkastusvaliokunnalle
tarkistettavaksi
ja hyväksyttäväksi.
Sidosryhmien näkemykset on
koostettu tiiviisti alla
olevaan
taulukkoon. Lisätietoja on
alla olevassa taulukossa.
Arvioidessaan mahdollista liiketoimintamallin
mukauttamistarvetta Raute
seuraa
markkinapaineita, kuten muutoksia
asiakaskysynnässä, sääntelyn
kehitystä, kustannusrakenteita,
kilpailukyvyn ylläpidon edellytyksiä
ja uusia liiketoimintamahdollisuuksia
sidosryhmien
näkemysten lisäksi. Erityisen
tarkasti seurataan asiakkaiden
odotuksia, joissa vastuullisten
tuotteiden ja palvelujen
merkitys korostuu yhä voimakkaammin.
Vuoden 2025 kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin tuloksista
ei noussut esiin välitöntä tarvetta
tehdä muutoksia Rauten
nykyiseen strategiaan tai
liiketoimintamalliin. Analyysin
perusteella johtoryhmä hallituksen
ohjeistamana päätti kuitenkin
täsmentää strategisia painopistealueita
ja nostaa ESG-asiat
nykyisen strategian tärkeimmäksi
painopisteeksi.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Sidosryhmien osallistaminen ja vaikutus toimintaan
Sidosryhmä
Keskustelun aiheet, painopistealueet
Yhteydenpito ja osallistaminen
Vaikutus toimintaan
Henkilöstö
Työturvallisuus
Eettinen toiminta
Yhdenvertaiset
mahdollisuudet
Koulutus, tavoitteet
Oman toiminnan
kestävyysvaikutukset
ja -tavoitteet
Korruption
vastainen toiminta
Monimuotoisuus,
oikeudenmukaisuus,
inkluusio –
Kunnioitus työpaikalla
-käytäntö
Ilmoituskanavat
(whistleblowing)
Energiatehokkuus,
ilmastosiirtymäsuunnitelma
Organisaatiomuutokset,
mm. lomautukset
ja niiden
vaikutukset
henkilöstöön
Päivittäinen
kommunikointi
Koulutus
Tavoite-
ja kehityskeskustelut
Henkilöstökyselyt
ESG-ohjausryhmätyö
Johtoryhmän
neljännesvuosittaiset
liiketoimintakatsaukset
Ilmoituskanavat
(whistleblowing)
Sisäinen viestintä
(Compass)
Sisäiset auditoinnit
Verkko-oppimisalustat
Sisäiset tiimipalaverit
Infotaulut
Luottamushenkilöt
(työntekijöiden
edustajat)
Rauten henkilöstö on keskeinen sidosryhmä, johon
kestävyysseikkoihin liittyvät vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet vaikuttavat. Työntekijöiden edut,
näkemykset ja oikeudet otetaan huomioon kehitettäessä
yhtiön strategiaa ja liiketoimintamallia, ja heidän
näkemyksiään kerätään säännöllisellä yhteydenpidolla
ja
osallistamisella. Mahdollisista operatiivisista muutoksista
ja
niiden vaikutuksista henkilöstöön keskustellaan
työntekijöiden kanssa vakiintuneiden
yhteydenpitokanavien kautta. Työntekijöiden palaute
vaikuttaa toimintaan suoraan. Henkilöstö saa koulutusta
kestävyysaiheista ja -toimintatavoista, ja kestävyysasioita
käsitellään näissä koulutuksissa säännöllisesti.
Työntekijöiden osallistamisen säännöllisyys vaihtelee
osallistamismuodon ja toimipaikan mukaan: muodollista
osallistamistoimintaa, kuten henkilöstökyselyjä ja
jäsennettyjä keskusteluja, järjestetään säännöllisesti (usein
vuosittain tai määräajoin), kun taas päivittäinen
yhteydenpito, operatiiviset keskustelut ja
palautemekanismit ovat jatkuvia ja sisältyvät johdon
ja
esihenkilöiden normaaleihin käytäntöihin kaikissa
toimipaikoissa.
Asiakkaat
Käyttöomaisuuden
pitkä elinkaari
ja ylläpitopalvelut
Materiaalisäästöt
Energiatehokkaat
tuotteet
Vastuullinen
liiketoiminta,
eettiset käytänteet
Ihmisoikeuksien
kunnioittaminen
Tuotteiden ja
työntekijöiden
turvallisuus
Tuotteiden hiilijalanjälki
Asiakkaat ovat pääasiassa yhteydessä
myyntiosaston,
avainasiakaspäälliköiden ja huoltoteknikoiden sekä
asentajien kanssa
Asiakastyytyväisyyttä käydään vuosittain läpi
osallistamistoiminnan kautta
Rauten suuressa asiakastapahtumassa pyrittiin
lisäämään
sidosryhmien tietoisuutta vastuullisuudesta tuomalla yhteen
monet sidosryhmät ja keskustelemalla haasteista
yhdessä.
(27.5.2025)
Asiakkaiden vuosittaiset toimittaja-arvioinnit
Sidosryhmien tietopyynnöt
Toimittajien eettistä ohjeistoa koskevat erilliset
tapaamiset
Asiakkaiden kanssa käydään paljon keskusteluja ja on
järjestetty erillisiä keskusteluja vastuullisuudesta ja
asiakkaiden tulevista tarpeista. Keskusteluiden pohjalta on
käynnistetty kehitysprojekteja.
Raute järjesti myös asiakastilaisuuden, jossa vastuullisuus
oli yksi käsitellyistä teemoista.
Liikekumppanit,
toimittajat
Vastuullisuusriskit
Eettiset käytänteet,
vastuullisuusvaatimukset
Toimitusketjun
vastuullisuus ja
mahdollisuus toimittaa
ESG-tietoja
Työntekijöiden
ja tuotteiden
turvallisuus
Toimittajien kanssa käydään vuoropuhelua hankintojen,
toimittaja-arviointien ja neuvottelujen sekä sopimusten
hallinnan kautta.
Raute pitää yhteyttä toimittajiin kategoriapäälliköiden
kautta tarpeen mukaan. Rautella on myös perusprosessit
toimittajasuhteiden hallintaan ja toteuttaa valikoiduille
toimittajille ESG-riskejä koskevan kyselyn vuosittain.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
SBM-3 – OLENNAISET VAIKUTUKSET,
RISKIT JA MAHDOLLISUUDET SEKÄ NIIDEN
VUOROVAIKUTUS STRATEGIAN
JA LIIKETOIMINTAMALLIN KANSSA
Tunnistetut olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet vaikuttavat
Rauten strategisiin
painopisteisiin, investointien
kohdentamiseen ja kehitystoimien
priorisointiin.
Olennaisuusanalyysi päivitettiin vuonna 2025,
ja siinä arvioitiin kaksinkertainen olennaisuus
eli vaikutusten ja taloudellinen olennaisuus.
Rauten olennaisten kestävyysvaikutusten,
-
riskien ja -mahdollisuuksien tunnistus perustuu sen jatkuvaan
liiketoimintaan,
yhteydenpitoon sidosryhmien kanssa ja
jatkuvaan globaalin puutuoteteollisuuden
kehityksen arviointiin. Osana kaksinkertaista
olennaisuusanalyysiä Raute on määritellyt
muodollisen prosessin vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien tunnistamiseen ESRS-
standardien vaatimusten mukaisesti.
Olennaiset kestävyysseikat määritellään
ja
priorisoidaan tämän arvioinnin tulosten perusteella.
Kaikki tämän prosessin kautta
tunnistetut olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet raportoidaan sovellettavien
ESRS-tiedonantovaatimusten mukaisesti.
Tämän arvioinnin tulokset muodostavat Rauten
kestävyysraportoinnin perustan. Kaikki
Rauten kaksinkertaisessa olennaisuusanalyysissä
tunnistetut olennaiset vaikutukset,
riskit
ja mahdollisuudet liittyvät ilmastonmuutokseen
(E1), resurssien käyttöön ja kiertotalouteen
(E5), omaan työvoimaan (S1) ja
liiketoiminnan harjoittamiseen
(G1). Rauten olennaiset
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet ja niiden
vaikutus arvoketjuun on kuvattu
osiossa
SBM-3, IRO-taulukossa.
Rauten olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet aiheutuvat ja ovat
tiiviisti sidoksissa
yhtiön strategiaan ja liiketoimintamalliin
teknologiatoimittajana globaalille
puutuoteteollisuudelle. Suuren mittakaavan
teollisuuskoneiden kehittäminen,
valmistus ja
toimittaminen niihin liittyvine palveluineen
sekä pitkäaikaiset asiakassuhteet ja
globaali
huoltotoiminta muodostavat
pohjan tunnistetuille ympäristöön, yhteiskuntaan
ja
hallintotapaan liittyville vaikutuksille,
riskeille ja mahdollisuuksille. Raute
on ottanut
strategiansa ja liiketoimintansa
resilienssin huomioon korkealla
tasolla osana strategista
suunnitteluaan ja kaksinkertaisen
olennaisuuden arviointiprosessejaan. Arvioinnissa
otetaan huomioon yhtiön kyky
hallita tunnistettuja olennaisia vaikutuksiaan
ja riskejään ja
tarttua mahdollisuuksiin nykyisessä strategisessa
viitekehyksessään.
Raute ei toistaiseksi ole laatinut erillistä
määrällistä resilienssianalyysiä tai
skenaariopohjaista arviota määritellyillä
aikajänteillä. Resilienssianalyysiä kehitetään
edelleen osana yhtiön jatkuvaa riskienhallinnan
ja strategisen suunnittelun prosessia.
Tämän laadullisen arvioinnin perusteella Raute
katsoo nykyisen strategiansa ja
liiketoimintamallinsa kestäväksi
lyhyellä ja keskipitkällä aikavälillä
suhteessa sen
tunnistettuihin vaikutuksiin,
riskeihin ja mahdollisuuksiin. Yhtiön asema
teknologiatoimittajana globaalille
puutuoteteollisuudelle, keskittyminen
insinööripuutuotteisiin, pitkäaikaiset
asiakassuhteet ja jatkuva
tuotekehitys tukevat
yhtiön
kykyä hallita kestävyysriskejä
ja hyödyntää vähähiiliseen rakentamiseen
ja kiertotalouteen
liittyviä mahdollisuuksia. Pitkällä
aikavälillä resilienssin arvioidaan riippuvan
Rauten kyvystä
edelleen mukauttaa teknologioitaan,
tuotteitaan ja toimintamalliaan
muuttuvan sääntelyn,
asiakkaiden odotusten ja markkinoiden kehityksen
myötä. Näitä kaikkia tekijöitä
seurataan
osana strategista suunnittelua
ja T&K-prosesseja.
Verrattuna edelliseen
raportointikauteen Rauten
olennaiset vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet ovat säilyneet pääosin ennallaan.
Vuoden 2025 kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin perusteella tehtiin
vähäisiä täsmennyksiä joidenkin vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien kuvauksiin,
laajuuteen ja luokitteluun. Tämä selkeytti
metodologiaa, eliminoi aiheiden välisiä päällekkäisyyksiä
ja tarkensi arvoketjun ja
aikajänteiden määritelmiä. Pieni
joukko aikaisemmin implisiittisiä myönteisiä
vaikutuksia
lausuttiin julki, ja toisaalta joitakin
riskejä ja mahdollisuuksia poistettiin,
jos niitä ei enää
katsottu taloudellisesti olennaisiksi tai
jos niiden arvioitiin sopivan paremmin käsiteltäväksi
muiden aiheiden yhteydessä. Nämä muutokset
eivät vaikuttaneet olennaisten
kestävyysseikkojen kokonaisuuteen
eivätkä vaatineet muutoksia
Rauten strategiaan tai
liiketoimintamalliin.
Raute tekee vuosittain olennaisuusanalyysin,
jolloin nämä riskit, vaikutukset ja
mahdollisuudet tulevat huomioiduiksi
aina osana toimintaa ja erityisesti osana kaikkea
strategian valmistelutyötä.
Kaksinkertaisessa olennaisuusanalyysissä
tunnistetut riskit,
vaikutukset ja mahdollisuudet sisältyvät
Rauten vastuullisuustiekarttaan,
strategiaan ja
kestävyystavoitteisiin.
Rauten pyrkimys edistää kiertotaloutta,
vähentää hiilidioksidipäästöjä
ja kehittää energiatehokkaampia
ratkaisuja voi johtaa muutoksiin
työntekijöiden tehtävissä
ja työympäristöissä sekä heidän
käyttämissään työkaluissa. Tämän
siirtymän tukemisessa
uudelleenkoulutus ja osaamisen kehittäminen
ovat keskeisessä roolissa,
jotta työntekijöillä
on uusien vaatimusten edellyttämä osaaminen. Raute
on aloittanut työn
ilmastosiirtymäsuunnitelman laatimiseksi,
mutta sen vaikutuksia työvoimaan
ei vielä voida
arvioida.
Rauten liiketoimintamalli
keskittyy resurssitehokkaan
tuotannon edistämiseen
insinööripuutuoteteollisuudessa tarjoamalla
kokonaisia tehtaita, tuotantolinjoja
ja laitteita
sekä erilaisia palveluratkaisuja asiakkaiden
toiminnan tueksi. Toiminnan
kestävyys on
keskeinen osa Rauten strategiaa.
Strategian päämäärinä on kestävän
taloudellisen kasvun
lisäksi vastuullisuuden edistäminen koko
arvoketjussa, ilmastotoimien vauhdittaminen,
edistyneiden tuotteiden ja palveluiden
innovointi resurssitehokkuuden parantamiseksi,
monimuotoisen osaamisen houkutteleminen
ja osaamisen kehittäminen sekä
työterveyden ja -turvallisuuden
edistäminen.
Rauten ratkaisut tulevat jatkossakin
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
keskittymään tuotannon optimointiin,
resurssisäästöihin, energiatehokkuuteen
ja laitteiden
elinkaarien pidentämiseen.
Kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
tulokset ohjaavat Rauten strategista
päätöksentekoa,
teknologioiden ja palvelujen kehittämistä
sekä kestävyysaiheiden hallintaa
koko
arvoketjussa. Liiketoimintamallien
muutostarpeiden osalta Raute seuraa
tiiviisti
asiakkaiden teknologiamieltymyksiä,
tulevaa lainsäädäntöä, kustannuksia
ja muita
kilpailukyvyn säilyttämisen edellytyksiä.
Erityisen tarkasti Raute seuraa asiakkaiden
odotuksia, joissa vastuullisuus tuotteissa
sekä palvelussa korostuvat
läpi linjan. Vuoden 2025
kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
tulokset tukevat nykyistä
valittua strategiaa eivätkä
vaadi muutoksia Rauten nykyiseen
strategiaan ja liiketoimintamalliin.
Kaksinkertaisessa
olennaisuusanalyysissä tunnistetut olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet on
huomioitu Rauten vastuullisuusohjelmassa.
Toistaiseksi Raute
ei ole arvioinut määrällisesti
kestävyysriskien ja -mahdollisuuksien
taloudellisia vaikutuksia yhtiön taloudelliseen
asemaan, taloudelliseen tulokseen ja kassavirtoihin.
Vaikka kestävyysriskit
ja -
mahdollisuudet on tunnistettu osana kaksinkertaista
olennaisuusanalyysiä, niiden
taloudellisten vaikutusten määrälliseen
arviointiin tarvittavat menetelmät ja tiedot ovat
vielä kehitteillä. Raute
jatkaa sisäisten prosessiensa ja kyvykkyyksiensä
kehittämistä
kestävyysriskien ja -mahdollisuuksien
taloudellisten vaikutusten
määrällisen arvioinnin
parantamiseksi ajan myötä.
doc1p3i0 doc1p3i1 doc1p33i0
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
(IRO-yhteenveto)
doc1p3i0 doc1p3i1 doc1p34i0
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
IRO-1 – KUVAUS OLENNAISTEN
VAIKUTUSTEN, RISKIEN
JA MAHDOLLISUUKSIEN TUNNISTAMIS-
JA ARVIOINTIPROSESSISTA
Menetelmät ja oletukset
Rauten olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis-
ja arviointiprosessi on
integroitu osaksi yhtiön
strategia-
ja riskienhallintaprosesseja. Raute
toteutti vuosina 2023–2024
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
arvioimiseksi laajan kaksinkertaisen
olennaisuus-
analyysin, joka tarkistettiin
vuonna 2025 kaikkien ESRS:n mukaisten
osa-aiheiden ja osa-osa-
aiheiden osalta. Arviointi suoritettiin
CSRD-direktiivin, ESRS-standardien
ja EFRAG:n antamien
ohjeiden mukaisesti. Taloudellisten
vaikutusten, riskien
ja mahdollisuuksien tunnistamisessa
hyödynnettiin saatavilla olevia
sisäisiä arviointeja ja raportteja,
kuten riskinarviointeja,
kestävyyteen liittyviä
suorituskykytietoja, vaatimustenmukaisuuden
tarkistuksia ja asiaankuuluvia
toimintaperiaatteita sekä
haastatteluja ja työpajoja
eri sidosryhmien kanssa. Raute on
perustanut
oletukset parhaaseen saatavilla
olevaan tietoon ja sisäisiin
keskusteluihin. Olennaisuusanalyysissä
käytetyt oletukset ovat
perustuneet erilaisiin taustamateriaaleihin,
kuten toimialatutkimuksiin,
Rauten sisäisiin asiakirjoihin
ja käytäntöihin sekä sidosryhmähaastatteluihin.
Eri sidosryhmiltä kuten asiakkailta,
rahoittajilta, analyytikoilta,
työntekijöiltä, toimittajilta,
hallituksen jäseniltä ja johtoryhmän
jäseniltä kerättiin näkemyksiä
olennaisista vaikutuksista,
riskeistä ja mahdollisuuksista.
Kaksinkertaisessa olennaisuusanalyysissä
huomioitiin Rauten
omien toimintojen ja arvoketjun
kielteiset ja myönteiset
vaikutukset eri kestävyyden
aiheisiin,
osa-aiheisiin ja osa-osa-aiheisiin sekä näihin
liittyvät taloudelliset riskit
ja mahdollisuudet.
Prosessissa tarkasteltiin
Rauten toimintoja, liikesuhteita
ja liiketoiminnan harjoittamiseen
liittyviä
maantieteellisiä alueita.
Rauten vaikutukset yhteiskuntaan
ja ympäristöön jaettiin todellisiin
ja mahdollisiin myönteisiin
ja
kielteisiin vaikutuksiin
(vaikutusten olennaisuus),
ja ne pisteytettiin niiden vakavuuden
(mittakaavan, laaja-alaisuuden
ja korjaamattoman luonteen)
ja todennäköisyyden
osalta.
Vaikutusten arvioinnissa
tarkasteltiin myös
yrityksen arvoketjun alku-
ja loppupään merkitystä
sekä vaikutusten aikajännettä.
Myös vaikutusten, riskien
ja mahdollisuuksien välisiä yhteyksiä
tarkasteltiin osana kaksinkertaista
olennaisuusanalyysiprosessia. Lisäksi
Raute huomioi keskeiset
liiketoiminnan riippuvuudet
esimerkiksi toimittajista,
raaka-aineiden saatavuudesta,
energiasta ja
osaavasta työvoimasta,
ja arvioi, miten nämä riippuvuudet voivat
aiheuttaa vaikutuksia, riskejä
ja
mahdollisuuksia. Tunnistettujen
taloudellisten riskien ja mahdollisuuksien
todennäköisyyttä sekä
taloudellisten vaikutusten
suuruutta arvioitiin käyttämällä
ESRS 1 osion 3.5 taloudellisen
olennaisuuden määräämiä kvantitatiivisia
kynnysarvoja ja kriteerejä.
Mahdollisten kielteisten
vaikutusten priorisointi
perustui niiden vakavuuteen
ja todennäköisyyteen ja myönteisten
vaikutusten osalta niiden mittakaavaan,
laaja-alaisuuteen ja todennäköisyyteen.
Todelliset
vaikutukset priorisoitiin
niiden vakavuuden perusteella:
myönteiset vaikutukset
mittakaavan ja
laaja-alaisuuden mukaan, kun taas
kielteiset vaikutukset
mittakaavan, laaja-alaisuuden
ja
korjaamattoman luonteen
mukaan. Kielteiset vaikutukset
on asetettu erilliseen
tärkeysjärjestykseen.
Omasta toiminnasta aiheutuvien vaikutusten
lisäksi prosessissa otetaan
nimenomaisesti huomioon ne vaikutukset,
joissa Raute voi olla osallisena
liikesuhteidensa kautta
koko arvoketjussa, mukaan
lukien alkupään toimittajat
ja loppupään asiakkaat.
Kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
prosessiin kuuluu sisäisiä valvontakeinoja,
joilla
varmistetaan johdonmukaisuus,
täydellisyys ja asianmukainen
päätöksenteko,
kuten määritellyt
roolit ja vastuut, arviointituloksia
koskeva johdon katselmus
ja keskeisten oletusten
ja päätösten
dokumentointi. Analyysin menetelmät,
oletukset ja tulokset tarkistetaan
sisäisesti, ja
asiaankuuluvat toiminnot ja
johto käsittelevät
ja validoivat keskeiset
arviot. Olennaisten
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistaminen ja arviointi saatetaan
päätökseen ja
hyväksytään Rauten johdon
päätöksentekoprosesseissa.
Mahdollisuuksien tunnistus ja
arviointi
sisältyvät Rauten yleisiin
johtamisprosesseihin, ja relevantit
mahdollisuudet huomioidaan riskien
ja vaikutusten ohella strategisessa
suunnittelussa, kestävyyden
tiekartoissa ja johdon
päätöksenteossa.
Olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien tunnistamisessa
käytetyt menetelmät ja
yleinen prosessi ovat säilyneet
ennallaan verrattuna edelliseen
raportointikauteen.
Kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
prosessiin tehtiin merkittävä
päivitys viimeksi vuosina
2023–2024, ja se tarkistetaan
vuosittain. Prosessin soveltaminen
on kehittynyt edelleen tietojen
saatavuuden ja sisäisen sitoutuneisuuden
parantuessa, mutta perusmenetelmiin
ei tehty
muutoksia vuonna 2025. Kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin seuraava
tarkistus suunnitellaan
osana säännöllistä vuosittaista raportointisykliä.
Pisteytys
Rauten riskit ja mahdollisuudet
(taloudellinen olennaisuus) pisteytettiin
mahdollisen vaikutuksen
suuruuden ja todennäköisyyden
mukaan. Pisteytysjärjestelmä
kehitettiin sidosryhmä-
haastattelujen ja sisäisten työpajojen
perusteella hyödyntäen ulkopuolista
kumppania.
Taloudellisten vaikutusten
pisteytys ja kynnysarvot
laskettiin kertomalla
keskenään suuruus
(arvioitu asteikolla 1–5) ja esiintymistodennäköisyys
(arvioitu asteikolla 1–5, jossa
kerroin 5 on 90 %,
4 on 75 %, 3 on 60 %, 2 on 40 %, 1 on 25 % ja 0 on 10 %). Taloudelliset
vaikutukset katsottiin
olennaisiksi, jos ne ylittivät kynnysarvon
1,8. Lisäksi taloudelliset vaikutukset
olivat aina olennaisia,
jos sekä suuruus että todennäköisyys
olivat 3 tai korkeammat.
Todellisten vaikutusten
osalta vaikutuksen vakavuus
määritti vaikutuksen
olennaisuustason.
Todellisten myönteisten
vaikutusten olennaisuustaso
muodostettiin mittakaavan
ja laaja-
alaisuuden keskiarvona. Todellisten
kielteisten vaikutusten
olennaisuustaso muodostettiin
mittakaavan, laaja-alaisuuden
ja korjaamattomuuden
keskiarvona (jokainen arvioitu asteikolla
1–
5). Vaikutukset olivat
olennaisia, jos olennaisuustaso ylitti
3,5. Lisäksi, jos jokin taloudellisen
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
vaikutuksen tekijöistä,
kuten mittakaava,
laaja-alaisuus tai korjaamattomuus,
katsottiin vakavaksi
ja sille annettiin arvosana 5, vaikutus
oli automaattisesti olennainen.
Mahdollisten vaikutusten
osalta vaikutuksen vakavuus
ja todennäköisyys määritti
vaikutuksen
olennaisuustason. Mahdolliset myönteiset
vaikutukset laskettiin
mittakaavan ja laaja-alaisuuden
keskiarvon (arvioitu asteikolla
1–5) ja esiintymistodennäköisyyden
(arvioitu asteikolla 1–5, jossa
kerroin 5 on 90 %, 4 on 75 %, 3 on 60 %, 2 on 40 %, 1 on 25 % ja 0 on 10
%) tulona.
Mahdolliset kielteiset vaikutukset
pisteytettiin kertomalla
mittakaavan, laaja-alaisuuden
ja
korjaamattomuuden keskiarvo
esiintymistodennäköisyydellä
käyttäen samaa
pisteytysmekanismia kuin
edellä. Vaikutukset
olivat olennaisia, jos olennaisuustaso
täyttyi. Lisäksi,
jos jokin vaikutustekijöistä,
eli mittakaava, laaja-alaisuus
tai korjaamattomuus, katsottiin
vakavaksi
ja sille annettiin arvosana 5, vaikutus
katsottiin automaattisesti
olennaiseksi, kuten
EFRAG:n
ohjeissa määritellään.
Vaikutusten, riskien
ja mahdollisuuksien arvioinnissa Raute
käytti ESRS 1:n osion 3.4 mukaisia
kriteerejä. Arvioitaessa mahdollisia
kielteisiä vaikutuksia
ihmisiin (ihmisoikeudet) vakavuutta
pidettiin todennäköisyyttä
tärkeämpänä ESRS 1 kohdan
45 mukaisesti. Mahdolliset
ihmisoikeusvaikutukset
arvioitiin niiden vakavuuden
perusteella (mittakaava,
laaja-alaisuus ja
korjaamattomuus). Yhtiön
ihmisoikeuksia koskevan
huolellisuusvelvoitemenetelmän
mukaisesti
erittäin vakaviksi arvioidut
vaikutukset luokiteltiin
ja käsiteltiin arvioinnissa toteutuneina
vaikutuksina riippumatta
niiden toteutumisen todennäköisyydestä.
Osana prosessia suoritettiin
alustava seulonta, jossa tunnistettiin
ihmisoikeuksien kannalta
selkeästi ja suoraan merkitykselliset
ESG-aiheet. Merkityksellisiksi
tunnistetut mahdolliset
vaikutukset arvioitiin tarkemmin
kaksinkertaisessa olennaisuusanalyysissä.
Olennaisuuden
määrityksessä Raute otti
huomioon myös toimintaympäristönsä
ja vaikutusvaltansa arvoketjussa
ja varmisti, että vakavuus
oli ensisijainen kriteeri mahdollisten
ihmisoikeusvaikutusten
arvioinnissa.
Osiossa GOV-1 on lisätietoja kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin prosessin
hallintotavasta ja
huolellisuusvelvoiteprosessin
ja valvontakeinojen rakenteesta,
ja toimien vaikuttavuuden
arvioinnista kerrotaan lisää osiossa
GOV-4.
Riskienhallinta
Talousjohtaja päivittää Rauten
johtoa, hallitusta ja tarkastusvaliokuntaa
vastuullisuusaiheista ja
niihin liittyvien toimenpiteiden
etenemisestä. Päivityksissä
käsitellään myös säännöllisesti
riskienarviointia, ja uusi kokonaisvaltaisen
riskienhallinnan prosessi
on otettu käyttöön.
Talousjohtaja johtaa päätöksentekoa
ja johtoryhmätasoista keskustelua
vaativissa
riskienhallinnan hankkeissa. Talousjohtaja
valmistelee riskienhallintaan
ja toimenpiteisiin liittyvät
päätettävät asiat johtoryhmän
käsittelyyn. Hallitus hyväksyy
pitkän aikavälin
vastuullisuusstrategian ja siihen
liittyvät pitkän aikavälin
tavoitteet. Vuonna 2025
liiketoimintaan
liittyvät riskit ja kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin tulokset
käsiteltiin samalla foorumilla
ja
sisällytettiin mallipohjiin. Kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin tulokset
huomioitiin riskien
priorisoinnissa, ja ne vaikuttivat
täysimääräisesti johtoryhmätyöhön
ja -toimiin. Rauten hallinto-,
johto-
ja valvontaelimet käsittelivät
raportointikauden aikana kaksinkertaisessa
olennaisuusanalyysissä tunnistettuja
olennaisia vaikutuksia, riskejä
ja mahdollisuuksia.
Olennaisanalyysi päivitetään vuosittain.
ESRS - E1 Ilmastonmuutos
Ilmastonmuutos on Rautelle
sekä strateginen mahdollisuus
että liiketoimintaympäristöön
liittyvä
riski, joka vaikuttaa sekä
yhtiön omaan toimintaan että
sen arvoketjuun. Yhtiö oli aiemmin
ilmoittanut, että ilmastosiirtymäsuunnitelma
laaditaan ja hyväksytään vuonna
2025. Vuoden 2025
aikana siirtymäsuunnitteluprosessi
tarkentui ja laajeni alkuperäisestä
arviosta esimerkiksi
skenaariotyön, arvoketjun
päästöanalyysin ja taloudellisten
vaikutusten arvioinnin
osalta.
Tämä
viivästytti ilmastosiirtymäsuunnitelman
valmistelua ja hyväksymistä
alkuperäisestä aikataulusta.
Valmistelutyö
eteni raportointikauden aikana,
ja siihen liittyen aloitettiin
keskeisten elementtien
valmistelu, kuten ilmastoon
liittyvien riskien ja mahdollisuuksien
sekä alustavien hiilestä
irtautumisen keinojen tunnistaminen.
Vuonna 2025 Raute tunnisti
ilmastoon liittyviä siirtymäriskejä
ja -mahdollisuuksia osana
kaksinkertaista olennaisuusanalyysiään
ja tulevan ilmastosiirtymäsuunnitelmansa
valmistelutyötä. Tähän
kuului keskeisten
siirtymätapahtumien, kuten tiukentuvan
ilmasto-
ja
energiasääntelyn, hiilen hinnoittelumekanismien,
energiatehokkaita teknologioita
koskevien
muuttuvien asiakasvaatimusten
sekä tuotteisiin ja toimitusketjuihin
tehtävien mahdollisten
tulevien investointien, tunnistaminen.
Raute ei toistaiseksi ole
laatinut erillistä määrällistä
ilmastonmuutokseen liittyvää
resilienssianalyysiä tai skenaariolähtöistä
analyysiä määritellyillä
aikajänteillä. Raute käytti
ilmastoskenaarioita tilikaudella
2025 ylätason viitearvoina ilmastoon
liittyvien riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamisen apuna, osana kaksinkertaista
olennaisuusanalyysia ja ilmastoon
liittyvän siirtymäsuunnittelun
valmistelutyötä. Tämä
työ ei ole
varsinainen ilmastoon liittyvä
skenaarioanalyysi, vaan
keskittyi relevanttien
ilmastoon liittyvien
fyysisten uhkien tunnistamiseen
ja niiden mahdollisten ylätason seurausten
ymmärtämiseen
suhteessa Rauten liiketoimintaan
ja arvoketjuun.
IPCC:n RCP-skenaarioita
2.6–8.5 ja globaaleja ilmastomalleja
hyödynnettiin ensisijaisesti
relevanttien ilmastoon
liittyvien fyysisten uhkien
tunnistamiseen ja niiden mahdollisten
ylätason
seurausten ymmärtämiseen suhteessa
Rauten liiketoimintaan
ja arvoketjuun.
Ilmastoon liittyviä siirtymäriskejä
ja -mahdollisuuksia arvioitiin laadullisesti
liiketoiminnan ja
arvoketjun segmenttien tasolla
sääntelyn kehityksen
seurannan, markkinatrendien
ja sisäisten
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
päästötietojen pohjalta. Erillistä
Pariisin sopimuksen tavoitteen
(1,5 °C) mukaista
siirtymäskenaarioanalyysiä ja
omaisuuserätason haavoittuvuusarviointia
ei vielä ole tehty. Rauten
näkemyksen mukaan näitä
kehitetään osana meneillään olevaa
Rauten
ilmastosiirtymäsuunnitelman
valmistelua.
Raute on arvioinut ilmastonmuutokseen
kohdistuvia vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia osana
kaksinkertaista olennaisuusanalyysiään,
jonka prosessi on kokonaisuudessaan
kuvattu osiossa
ESRS 2 IRO-1. Raute myötävaikuttaa
ilmastonmuutokseen
omien toimintojen (energia,
materiaalit) ja arvoketjun (tuotteiden
energiankäyttö) kasvihuonekaasupäästöjen
kautta.
Mahdollisuuksia syntyy markkinoiden
siirtymisestä tukemaan vähähiilistä
rakentamista ja
puutuotteiden käyttöä
sekä Rauten materiaalitehokkuutta
ja kiertotaloutta tukevista
teknologioista. Rauten
prosessi omien suorien ilmastovaikutustensa,
erityisesti
kasvihuonekaasupäästöjen
(GHG) tunnistamiseksi ja arvioimiseksi
jäsentyy kattavan GHG-
inventaarion ja vuosittaisen raportointisyklin
ympärille GHG-Protokollan
standardin ja ESRS E1-6:n
mukaisesti. Tämä varmistaa,
että kaikki merkittävät
kasvihuonekaasupäästölähteet
tunnistetaan
ja mitataan.
Raute arvioi ilmastonmuutokseen
liittyvät taloudelliset siirtymäriskit
nykyisen sääntelykehitystä
koskevan ymmärryksen
ja ilmastosiirtymäsuunnitelmaa
varten tehdyn alustavan
työn pohjalta.
Arvioinnissa on hyödynnetty
materiaalien ja hiilen hintakehityksen
jatkuvaa seurantaa ottaen
huomioon, että siirtymäsuunnitelma
ja siihen liittyvät prosessit
ovat vielä varhaisessa
kehitysvaiheessa. Vuonna
2025 Raute eteni siirtymäsuunnittelussaan
parantamalla Scope 3-
kasvihuonekaasupäästöjen
vertailutason laskentaa, erityisesti
kategorian 11 osalta, kehittämällä
laskentamenetelmiä, käyttämällä
standardoituja oletuksia tuotteiden
käyttöiästä ja
energiankäytöstä, ottamalla
käyttöön kokonaisenergiankulutuksen
laskurin, päivittämällä
laskennassa käytettyjä
päästökertoimia sekä
aloittamalla päästövähennystoimien
dokumentoinnin siirtymäsuunnitelmassa.
Arvioinnissa tunnistettiin
mahdollisia sääntelyn
muutoksiin, hiilen hinnoitteluun
ja mahdollisiin tuleviin tuotekehitykseen
ja toimitusketjun
mukauttamiseen tehtävien
investointien tarpeeseen
liittyviä riskejä, joiden taloudelliset
vaikutukset ovat epävarmoja.
Toteutuessaan nämä
riskit voivat heikentää
Rauten taloudellista
suorituskykyä, toimintaa
ja strategista asemaa.
Kaksinkertaisen olennaisuusanalyysiprosessin
tuloksena arvioitiin seuraavat
Rauten toimintaan ja
arvoketjuun liittyvät olennaiset
fyysiset ilmastoriskit. Rauten
toiminnan sekä arvoketjun
alkupään
osalta olennaisia fyysisiä ilmastoriskejä
ovat sään ääri-ilmiöt (myrskyt,
hurrikaanit), lämpöaallot,
mahdolliset tulvat, maastopalot
ja näistä seuraavat sähkökatkot.
Fyysiset ilmastoriskit voivat
johtaa globaaleihin toimitusketjun
häiriöihin, mikä voi johtaa viivästymisiin
sekä nostaa raaka-
aineiden hintoja. Tulevaisuudessa
raaka-aineiden ja resurssien saatavuudessa
saattaa olla yleisiä
haasteita, sillä ilmastoriskit
lisäävät resurssien niukkuutta.
Arvoketjun loppupään osalta
olennaisia
fyysisiä ilmastoriskejä ovat
sään ääri-ilmiöt, maastopalot sekä
ilmaston lämpenemisen kautta
tapahtuvat merkittävät
muutokset metsäekosysteemeihin.
Puutuoteteollisuuteen
vaikuttavat
fyysiset ilmastoriskit sisältävät
maastopalot, myrskyt, tuholaiset
ja taudit sekä sademäärien
muutokset. Nämä riskit voivat
heikentää raaka-aineiden saatavuutta
ja laatua, mikä puolestaan
voi nostaa tuotantokustannuksia
ja vaikeuttaa tuotantoprosesseja.
ESRS E2 - Pilaantuminen
Raute on arvioinut pilaantumisen vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet osana kaksinkertaista
olennaisuusanalyysiä. Pilaantumisriskit
on arvioitu sekä vaikutuksen olennaisuuden
että
taloudellisen olennaisuuden näkökulmasta.
Pilaantumisvaikutusten
arvioinnissa käsiteltiin
arvoketjun alku-
ja loppupään merkitystä, aikajännettä,
vaikutusten olennaisuutta
ja taloudellista
olennaisuutta kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin pisteytysmekanismin
avulla. Arvioinnissa ei
tunnistettu olennaisia pilaantumiseen
liittyviä vaikutuksia,
riskejä tai mahdollisuuksia.
Raute ei ole
käyttänyt erityisiä seulontamenetelmiä
tunnistaakseen tosiasiallisia
tai mahdollisia
pilaantumiseen liittyviä vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia
omissa toiminnoissaan ja
arvoketjunsa alku-
ja loppupäässä. Yritys
ei ole järjestänyt asiasta kuulemisia yhteisöjen
kanssa,
sillä vaikutukset eivät ole olennaisia.
ESRS E3 - Vesivarat
ja merten luonnonvarat
Raute on arvioinut vedenkäytön
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
osana kaksinkertaista
olennaisuusanalyysiä. Veden
käytön vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet on arvioitu sekä
vaikutuksen olennaisuuden
että taloudellisen olennaisuuden näkökulmasta.
Veden käytön
vaikutusten arvioinnissa käsiteltiin
arvoketjun alku-
ja loppupään merkitystä, aikajännettä,
vaikutusten olennaisuutta
ja taloudellista olennaisuutta pisteytysmekanismin
avulla. Arvioinnissa
ei tunnistettu olennaisia veden
käyttöön liittyviä vaikutuksia,
riskejä tai mahdollisuuksia.
Raute ei
ole arvioinut omistuksiaan tunnistaakseen
vesivaroihin ja merten
luonnonvaroihin liittyviä
tosiasiallisia tai mahdollisia vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia
omassa toiminnassaan sekä
arvoketjunsa alku-
ja loppupäässä. Yritys
ei ole järjestänyt asiasta kuulemisia yhteisöjen
kanssa,
sillä vaikutukset eivät ole olennaisia.
ESRS E4 – Biologinen monimuotoisuus
ja ekosysteemit
Raute on arvioinut biologiseen monimuotoisuuteen
kohdistuvia vaikutuksia,
riskejä ja
mahdollisuuksia osana kaksinkertaista
olennaisuusanalyysiä. Biologiseen
monimuotoisuuteen
liittyvien vaikutusten
arvioinnissa käsiteltiin arvoketjun
alku-
ja loppupään merkitystä,
aikajännettä, vaikutusten
olennaisuutta ja taloudellista olennaisuutta
pisteytysmekanismin avulla.
Kaksinkertaisessa olennaisuusanalyysissä
ei tunnistettu olennaisia biologiseen
monimuotoisuuteen liittyviä
vaikutuksia, riskejä
ja mahdollisuuksia.
Raute ei ole tehnyt syvällisempää
tutkimusta tai arvioinut riippuvuuksia
biologiseen
monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin
kohdistuvista vaikutuksista
omien toimipaikkojensa
sijaintipaikoissa ja arvoketjunsa
eri vaiheissa. Raute ei myöskään
ole vielä tunnistanut tai arvioinut
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
biologiseen monimuotoisuuteen
ja ekosysteemeihin liittyviä
siirtymäriskejä ja fyysisiä riskejä
sekä
mahdollisuuksia eikä tarkastellut
järjestelmäriskejä. Yritys
ei ole järjestänyt asiasta kuulemisia
yhteisöjen kanssa.
Rauten toimipisteet sijaitsevat
teollisuuskäyttöön kaavoitetuilla
alueilla. Vuonna 2025 arvioitiin,
sijaitsevatko toimipisteet
biologisen monimuotoisuuden kannalta
herkillä alueilla tai niiden
läheisyydessä. Raute käytti
WWF:n Biodiversity
Risk Filter -työkalua (BRF)
arvioidakseen
biologiseen monimuotoisuuteen
liittyviä riskejä tuotanto-
ja kokoonpanoyksiköissään.
Rauten
biologiseen monimuotoisuuteen
liittyvien riskien arviointi osoittaa,
että yhtiön toimipaikat
Nastolassa ja Kajaanissa sijaitsevat
alueilla, joissa biologiseen monimuotoisuuteen
kohdistuva
paine on yleisesti ottaen vähäistä.
Lähistöllä on luonnonsuojelualueita,
mutta välittömässä
läheisyydessä ei ole korkean
riskin alueita. Sitä vastoin
Deltan toimipiste Kanadassa
sekä
Pullmanin toimipiste Yhdysvaltain
Washingtonin osavaltiossa
sijaitsevat ekosysteemeissä,
joihin
biologiseen monimuotoisuuteen
kohdistuu merkittävästi
enemmän painetta johtuen
ensisijaisesti laajalle levinneistä vieraslajeista,
jotka on tunnistettu erittäin
korkeaksi riskiksi
WWF:n Biodiversity Risk Filter
-työkalussa, sekä kohtalaisesta
metsäpeitteen kadosta ja
kasvaneista maankäyttöpaineista.
Delta sijaitsee lähellä ekologisesti
kriittistä kosteikkojen
suojelua koskevan
Ramsarin sopimuksen piiriin
kuuluvaa Fraser-joen suistoaluetta,
ja Pullman
sijaitsee uhanalaisella Palouse-preeria-alueella,
joka on erittäin hajanainen
ja herkkä luontotyyppi.
Nämä havainnot korostavat,
että vaikka Rauten toiminnan
suorat vaikutukset jäävät
suhteellisen
vähäisiksi, eri toimipaikkojen
ekologiset ympäristöt vaihtelevat
huomattavasti, ja Pohjois-
Amerikan toimipaikoilla
tulee kiinnittää tarkempaa
huomiota paikallisiin biodiversiteettipaineisiin
ja suojelun kannalta herkkiin
kohteisiin.
Kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
tulosten perusteella Raute
päätteli, että sen toiminta
ei
anna aihetta biologiseen monimuotoisuuteen
kohdistuviin hillitsemistoimiin,
joihin viitataan
keskeisissä EU:n luonnonsuojeludirektiiveissä
tai vastaavissa kansainvälisissä
standardeissa.
Arvioinnissa todettiin, että Rauten
toiminta ei kuulu lintudirektiivissä
(2009/147/EY),
luontodirektiivissä (92/43/ETY)
tai ympäristövaikutusten
arviointidirektiivissä (2011/92/EU, 1
artiklan
2 kohdan g alakohta) säädettyjen
vaatimusten piiriin. Kolmansissa
maissa tapahtuvien
toimintojen osalta arvioinnissa ei
myöskään todettu olosuhteita,
jotka vaatisivat kansallisten
biologisen monimuotoisuuden suojelua
koskevien säännösten
tai kansainvälisten standardien
kuten Kansainvälisen rahoitusyhtiön
(IFC) ympäristö-
ja yhteiskuntavastuun standardi
6: Luonnon
monimuotoisuuden suojelu ja luonnonvarojen
kestävä hyödyntäminen
– soveltamista.
ESRS E5 – Resurssien käyttö ja kiertotalous
Resurssitehokkuus ja materiaalien
tehokas käyttö ovat
keskeinen osa Rauten
liiketoimintamallia
ja asiakkaiden arvonluontia. Raute
on arvioinut kiertotalouteen kohdistuvat
vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet osana kaksinkertaista
olennaisuusanalyysiä, jonka prosessi
on kuvattu
kestävyysselvityksen
osiossa ESRS 2 IRO-1. Raute on arvioinut
käyttöomaisuuttaan
ja toimintaansa
tunnistaakseen resurssien käyttöön
ja kiertotalouteen liittyviä
todellisia ja mahdollisia vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia omassa
toiminnassaan ja arvoketjunsa
alku-
ja loppupäässä.
Kiertotalouteen liittyvät
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
on arvioitu sekä vaikutuksen
olennaisuuden että taloudellisen
olennaisuuden näkökulmasta. Arvioinnissa
keskityttiin
resurssien sisäänvirtauksiin, joilla
on kielteinen vaikutus
ja joihin liittyy samalla riskejä,
kuten
teräksen hankinta. Raute
analysoi resurssien ulosvirtausten
mahdollisuudet tuotesuunnittelun,
pidennetyn tuotteiden käyttöiän
ja niiden Rauten tuoteominaisuuksien
kehityksen
näkökulmasta, jotka voivat
parantaa loppupään resurssitehokkuutta.
Tässä arvioinnissa
tarkasteltiin lyhyen, keskipitkän
ja pitkän aikavälin aikajännettä.
Edellä kuvatun kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin tuloksena
tunnistettiin olennaisiksi
seuraavat resurssien käyttöön
ja kiertotalouteen (E5) liittyvät
olennaiset vaikutukset. Resurssien
käyttöön ja kiertotalouteen
liittyvät olennaiset kielteiset
vaikutukset keskittyvät
Rauten
riippuvuuteen uusiutumattomista
luonnonvaroista ja yhtiön merkittävään
materiaalijalanjälkeen.
Raute käyttää tuotteissaan
paljon metallimateriaaleja eli
on riippuvainen uusiutumattomista
luonnonvaroista. Resurssien sisäänvirtaus
sisältää materiaalien aiheuttamat
kielteiset ympäristö
vaikutukset, jotka liittyvät
materiaalien louhintaan, jalostukseen
ja kuljetukseen. Terästuotteiden
valmistus arvoketjun alkupäässä
aiheuttaa suuria hiilidioksidipäästöjä,
kuluttaa paljon
luonnonvaroja ja tuottaa
jätettä sekä päästöjä.
Kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
perusteella Rauten omasta
toiminnasta aiheutuvat jätteet
eivät ylitä olennaisuuden kynnysarvoa
eikä niitä sen vuoksi tunnistettu
olennaiseksi pakollisen
raportoinnin aiheeksi. Raute
julkaisee kuitenkin tietoa
toiminnan jätteistä läpinäkyvyyden
parantamiseksi ja merkityksellisen
taustatiedon antamiseksi sidosryhmille. Myönteiset
vaikutukset aiheutuvat pitkäikäisistä,
korjattavista, päivitettävistä
ja kierrätettävistä tuotteista.
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen
liittyvät vaikutukset
korostuvat erityisesti
arvoketjun
alkupäässä ja omassa toiminnassa.
Olennaiset riskit aiheutuvat sääntely-
ja markkinalähtöisistä kustannusriskeistä.
Kiertotalouteen
liittyvät olennaiset riskit
liittyvät riippuvuuteen
toimitusketjusta eli materiaalien
saatavuuteen ja
hintavaihteluihin sekä sääntelyn
kautta tulevien kustannusvaikutusten
vyöryttämiseen raaka-
aineiden kustannuksiin. Erityisesti
teräsmateriaaleihin liittyy
taloudellisia riskejä ja
lisäkustannuksia esimerkiksi
hiilirajamekanismin (CBAM) kautta
tai vaihtoehtoisesti hiilivapaan
teräksen hankinnan kautta.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen
liittyvät olennaiset mahdollisuudet
kytkeytyvät Rauten
tarjoamiin ratkaisuihin, jotka voivat
suoraan lisätä resurssitehokkuutta
ja olla keskeinen tekijä
asiakkaiden kasvihuonekaasupäästöjen
pienentämiseen ja resurssien käytön
vähentämiseen
tähtäävissä pyrkimyksissä.
Rauten tuotetarjooman kautta
saavutettava materiaalitehokkuus,
energiatehokkuus, pitkät
elinkaaret, huollettavuus ja korjattavuus
ovat liiketoimintaetuja
kaikilla
markkinoilla. Koneet on rakennettu
kestämään, jolloin materiaali
on käytössä pitkään, mikä
alentaa omistamisen kokonaiskustannuksia.
Myös resurssien käyttöön
ja kiertotalouteen liittyvät
riskit ja mahdollisuudet korostuvat
erityisesti arvoketjun alkupäässä
ja omassa toiminnassa.
Prosessi kiertotalouden vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien arvioimiseksi
koostui sisäisistä
materiaalivirtausten tarkistuksista
ja sisäisistä sidosryhmäkeskusteluista,
joiden aiheita olivat
kiertotalouden periaatteet,
toimittajien sitouttaminen
ja sääntelyn vaatimusten, kuten
hiilirajamekanismin (CBAM), läpikäynti.
Raute ei ole järjestänyt muodollisia kuulemisia
vaikutusten kohteena
olevien yhteisöjen kanssa liittyen
resurssien käyttöön ja kiertotalouteen.
Osallistaminen on ollut ensisijaisesti sisäistä,
ja mukana ovat olleet tuotesuunnittelijat,
hankintatiimit ja huoltoyksiköt,
millä on varmistettu yhdenmukaisuus
ympäristötavoitteiden
kanssa. Myös keskeisiä
toimittajia on osallistettu.
Raute on arvioinut käyttöomaisuutensa
ja toimintansa tunnistaakseen
niiden todelliset ja
mahdolliset vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet arvoketjun
alku-
ja loppupäässä sekä omassa
toiminnassa. Raute ei ole
perustanut arviota oletuksiin vaan
on hyödyntänyt arviossaan
päästölaskentaa, laitteiden
energiankulutustietoja sekä
teknologisia mahdollisuuksia.
Olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamis-
ja arviointiprosessiin ei
sisältynyt ulkopuolisten
asiantuntijoiden kuulemisia. Arvioinnin tueksi
järjestettiin kuitenkin
sisäisiä työpajoja, joihin osallistui
relevantteja sisäisiä asiantuntijoita
ja toimintoja. Työpajoissa
käsiteltiin muun muassa kategorian
11 Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöjä
ja elinkaariarviointia,
joita käytettiin apuna tunnistettaessa
ja arvioitaessa asiaan liittyviä vaikutuksia,
riskejä ja
mahdollisuuksia. Kiertotalouteen
liittyvät vaikutukset
koskettavat erityisesti
Rauten omaa
toimintaa, joten laajempia kuulemisia
sidosryhmien kanssa ei ole järjestetty.
ESRS G1 – Liiketoiminnan harjoittaminen
Liiketoiminnan harjoittamiseen
liittyvässä vuosittaisessa
kaksinkertaisessa olennaisuusanalyysissä
tarkasteltiin Rauten liiketoimintaa,
liikesuhteita ja maantieteellisiä
alueita, mukaan lukien
geopoliittiset tekijät, joihin voi
liittyä kohonneita haitallisten
vaikutusten riskejä.
Arvioinnissa
huomioitiin sekä Rauten oma
toiminta, että sen arvoketjusuhteet,
ja tuloksessa on otettu
huomioon yhtiön toimipaikat, liiketoimintalli
ja toimialan ominaisuudet. Arviointiin sisällytettiin
myös sidosryhmäpalaute merkityksellisten
vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien
tunnistamiseksi. Lisätietoja kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin prosessista
ja sovelletuista
kriteereistä annetaan osiossa
ESRS 2 IRO-1, ja tietoa Rauten
liiketoimintamallista, toimipaikoista
ja
toimialasta annetaan yllä olevassa
osiossa ESRS 2 SBM-1.
Liiketoiminnan harjoittamiseen
liittyvien vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien
arvioinnissa
huomioitiin yrityksen sijainti, toiminta
ja toimiala. Raute Oyj on
suomalainen yritys, jonka
pääkonttori sijaitsee Lahdessa.
Muita toimipisteitä on Kajaanissa,
Deltassa (Kanada) sekä
Pullmanissa (Yhdysvallat). Kiinassa
sijaitseva Changzhoun tehdas
suljettiin vuoden kolmannella
neljänneksellä. Yritys
toimii puunjalostusteollisuudessa
ja on erikoistunut viilun, vanerin
ja LVL:n
valmistukseen tarvittavien koneiden
ja laitteiden toimittamiseen.
Rauten asiakkaita ovat
viilun,
vanerin ja LVL:n valmistajat,
joiden tuotteita käytetään
muun muassa rakentamisessa,
asumisessa, kansainvälisessä kaupassa
ja kuljetusalalla.
Edellä kuvatun kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin tuloksena
tunnistettiin olennaisiksi
seuraavat liiketoiminnan
harjoittamiseen (G1) liittyvät
olennaiset vaikutukset, riskit
ja
mahdollisuudet. Liiketoiminnan
harjoittamiseen liittyvä
olennainen vaikutus syntyy
luottamuksen lujittamisesta
korruption vastaisilla käytänteillä.
Korruption torjunta koulutus
vaikuttaa työntekijöihin
myönteisesti vahvistamalla
heidän kykyään
tunnistaa korruptioriskejä
ja
toimia eettisesti. Samalla se tukee
oikeudenmukaista kohtelua,
läpinäkyvyyttä ja lainmukaista
toimintaa työpaikalla ja liiketoiminnan
vuorovaikutustilanteissa.
Se edistää yhteistä eettistä
kulttuuria toimintojen
ja alueiden rajojen yli ja tukee luottamusta
ja rehellisyyttä päivittäisessä
päätöksenteossa. Vahvistamalla
työntekijöiden tietoisuutta
ja vastuullisuutta koulutus
tukee myös
eettisyyteen liittyvien
riskien varhaista tunnistusta ja
ehkäisyä kunkin työntekijän
omassa roolissa
ja vuorovaikutuksessa
ja edistää luottamuksellisia suhteita
asiakkaisiin ja muihin sidosryhmiin.
Keskeisiä riskejä ovat
mahdolliset korruptio-
ja lahjontatapaukset, jotka voivat
johtaa merkittäviin
taloudellisiin menetyksiin ja vakaviin
mainevahinkoihin. Vaikka
Rautella ei ole esiintynyt
vahvistettuja korruptio-
tai lahjontatapauksia, tällaiset tapaukset
tunnistetaan merkittäväksi
mahdolliseksi taloudelliseksi riskiksi
ja maineriskiksi. Korruptio
voi johtaa suoriin taloudellisiin
menetyksiin, oikeudellisiin
seuraamuksiin, sopimusten irtisanomisiin
ja poissulkemiseen julkisista
tai yksityisistä kilpailutuksista.
Se voi myös kasvattaa
sääntelyn noudattamiskustannuksia,
häiritä
liikesuhteita ja rajoittaa
rahoituksen tai vakuutusturvan
saantia. Välillisesti
korruptio tai
epäeettinen toiminta arvoketjussa
voi vahingoittaa Rauten
mainetta, murentaa sidosryhmien
luottamusta ja heikentää yhtiön
kilpailuasemaa. Korkean
riskin markkinoilla vaikutusvallan
väärinkäyttö tai eturistiriidat
voivat altistaa yhtiön viranomaisvalvonnalle
tai seuraamuksille.
Liiketoiminnan harjoittamiseen
liittyvät olennaiset mahdollisuudet
liittyvät kestävän
kasvun
edistämiseen eettisen yrityskulttuurin
kautta. Rauten vahva
yrityskulttuuri luo
pohjan
pitkäaikaisille, luottamukseen
perustuville kumppanuuksille koko
arvoketjussa. Sisällyttämällä
tinkimättömyyden, vastuullisuuden
ja jatkuvan parantamisen
päivittäiseen päätöksentekoon
yhtiö asemoituu vastuulliseksi
ja strategiseksi kumppaniksi
sekä arvoketjun alkupään
toimittajille
että loppupään asiakkaille. Tämä
kulttuuri mahdollistaa läpinäkyvän
yhteistyön, vahvistaa
vaatimustenmukaisuutta
ja tukee yhteistä innovointia
luoden mahdollisuuksia liikevaihdon
kasvattamiselle kestävästi
kiertotalouden mukaisilla ja
resurssitehokkailla ratkaisuilla.
Eettinen ja
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
vastuullinen kulttuuri
edistää resilienssiä ja kilpailukykyä.
Se auttaa sisällyttämään ESG-
näkökohdat riskienhallintaan
ja varmistaa, että ympäristöön,
yhteiskuntaan ja hallintotapaan
liittyviä riskejä tunnistetaan,
arvioidaan ja hallitaan taloudellisten
ja operatiivisten painopisteiden
mukaisesti. Tämä proaktiivinen
hallintotapa lisää sidosryhmien luottamusta
ja asemoi Rauten
luotettavaksi kumppaniksi
globaaleilla markkinoilla.
IRO-2 – YRITYKSEN KESTÄVYYSSELVITYKSESSÄ
HUOMIOON OTETUT ESRS-STANDARDIEN
TIEDONANTOVAATIMUKSET
Rauten kestävyysselvityksessä
on huomioitu ESRS 1 yleiset vaatimukset
-standardin, ESRS 2
Yleiset tiedot -standardin sekä kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin perusteella
soveltuvin osin
seuraavien standardien tiedonantovaatimukset:
ESRS E1 Ilmastonmuutos, ESRS
E5 Resurssien
käyttö ja kiertotalous, ESRS
S1 Oma työvoima ja ESRS
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen.
ESRS E1 Ilmastonmuutos -standardin
tiedonantovaatimukset
täytetään kattavasti;
tiedonantovaatimukset
E1-7 ja E1-8 eivät kuitenkaan
sovellu, sillä Raute ei
hyödynnä
päästökauppaa tai sisäistä hiilen
hinnoittelua ilmastonmuutoksen
hillinnän keinona. Standardien
ESRS E2 Pilaantuminen, ESRS
E3 Vesivarat
ja merten luonnonvarat
ja ESRS E4 Biologinen
monimuotoisuus ja ekosysteemit
osalta ei kaksinkertaisessa olennaisuusanalyysissä
tunnistettu
näihin standardien aiheisiin liittyviä
olennaisia vaikutuksia, riskejä
tai mahdollisuuksia ja siksi näitä
standardeja ei käsitellä tässä
kestävyysselvityksessä.
ESRS E5 Resurssien käyttö
ja kiertotalous -
standardin kaikki tiedonantovaatimukset
on otettu huomioon.
ESRS S1 Oma työvoima -standardista
on otettu huomioon valikoidut
tiedonantovaatimukset.
Kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
perusteella tiedonantovaatimuksia
S1-7, S1-8, S1-10,
S1-11, S1-
12, S1-15, S1-16 ja S1-17 ei tunnistettu
olennaisiksi, ja ne on sen vuoksi
jätetty pois
kestävyysselvityksestä.
ESRS G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
-standardista
tiedonantovaatimuksia
G1-2, G1-5 ja G1-6 ei kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin perusteella
tunnistettu olennaisiksi,
ja ne on sen vuoksi jätetty
pois kestävyysselvityksestä.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
ESRS-sisällysluettelo
Alla on esitetty kestävyysselvityksessä
huomioon otetut tiedonantovaatimukset
Osio
ESRS
Tiedonantovaatimus
Yleiset tiedot
ESRS2
Yleiset tiedot
Sivu
BP-1 – Kestävyysselvityksen
yleiset laatimisperusteet
16
BP-2 – Tiettyjä olosuhteita
koskevat tiedot
16
GOV-1 – Hallinto-, johto-
ja valvontaelinten rooli
17
GOV-2 – Yrityksen
hallinto-, johto-, ja valvontaelimille
toimitettavat
tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat
20
GOV-3 – Kestävyyteen
liittyvän suorituskyvyn
sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
21
GOV-4 – Selvitys kestävyyttä
koskevasta due diligence
-prosessista
21
GOV-5 – Riskienhallinta ja sisäinen
valvonta kestävyysraportoinnin
osalta
25
SBM-1 – Strategia, liiketoimintamalli
ja arvoketju
25
SBM-2 – Sidosryhmien edut ja näkemykset
26
SBM-3 – Olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet sekä niiden
vuorovaikutus strategian
ja liiketoimintamallin kanssa
29
IRO-1 – Kuvaus olennaisten
vaikutusten, riskien
ja mahdollisuuksien tunnistamis-
ja arviointiprosessista
33
IRO-2 – Yrityksen kestävyysselvityksissä
huomioon otetut ESRS-standardien
tiedonantovaatimukset
38
Ympäristö
ESRS E1
Ilmastonmuutos
Sivu
E1-1 – Ilmastonmuutoksen
hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma
57
E1-2 – Ilmastonmuutoksen
hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät
toimintaperiaatteet
58
E1-3 – Ilmastonmuutosta
koskeviin toimintaperiaatteisiin
liittyvät toimet ja resurssit
59
E1-4 – Ilmastonmuutoksen
hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät
tavoitteet
62
E1-5 – Energiankulutus ja energialähteiden
yhdistelmä
63
E1-6 – Kasvihuonekaasujen Scope
1-, Scope 2- ja Scope 3 -bruttopäästöt
ja kokonaispäästöt
65
Ympäristö
ESRS E5
Resurssien käyttö ja kiertotalous
Sivu
E5-1 – Resurssien käyttöön
ja kiertotalouteen liittyvät
toimintaperiaatteet
71
E5-2 – Resurssien käyttöön
ja kiertotalouteen liittyvät
toimet ja resurssit
71
E5-3 – Resurssien käyttöön
ja kiertotalouteen liittyvät
tavoitteet
73
E5-4 – Resurssien sisäänvirtaukset
73
E5-5 – Resurssien ulosvirtaukset
74
Sosiaalinen vastuu
ESRS S1
Oma työvoima
Sivu
S1-1 – Omaan työvoimaan
liittyvät toimintaperiaatteet
77
S1-2 – Prosessit, jotka
koskevat yhteydenpitoa
vaikutuksista oman työvoiman
ja työntekijöiden edustajien
kanssa
79
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Osio
ESRS
Tiedonantovaatimus
S1-3 – Prosessit kielteisten
vaikutusten korjaamiseksi
ja kanavat yrityksen
omalle työvoimalle huolenaiheiden
esiin tuomiseksi
S1-4 – Toimien toteuttaminen
omaan työvoimaan kohdistuvien
olennaisten vaikutusten suhteen
ja toimintatavat omaan työvoimaan
liittyvien
olennaisten riskien hallitsemiseksi
ja olennaisten mahdollisuuksien
hyödyntämiseksi sekä kyseisten
toimien vaikuttavuus
S1-5 – Tavoitteet, jotka
liittyvät olennaisten kielteisten
vaikutusten hallintaan,
myönteisten vaikutusten
edistämiseen sekä olennaisten riskien
ja
mahdollisuuksien hallintaan
S1-6 – Yrityksen työsuhteisten
työntekijöiden ominaisuudet
S1-9 – Monimuotoisuuden mittarit
S1-14 – Terveyttä
ja turvallisuutta koskevat
mittarit
Hyvä hallintotapa ja
yrityskulttuuri
ESRS G1
Liiketoiminnan harjoittaminen
G1-1 – Liiketoiminnan harjoittamista
koskevat toimintaperiaatteet
ja yrityskulttuuri
G1-3 – Korruption ja lahjonnan
ehkäiseminen ja havaitseminen
G1-4 – Korruptio-
tai lahjontatapaukset
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Luettelo EU:n lainsäädännöstä johdetuista
monialaisten ja aihekohtaisten standardien
tietopisteistä
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen/
epäolennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus
vertailuarvoasetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS 2 GOV-1
Hallituksen sukupuolijakauma
21 kohdan d
alakohta
Olennainen
s. 18
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 13
Komission delegoitu asetus
(CDR)(EU) 2020/1816(5)*, liite
II
ESRS 2 GOV-1
Riippumattomien hallituksen
jäsenten prosent-
tiosuus 21 kohdan e alakohta
Olennainen
s. 18
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
ESRS 2 GOV-4
Selvitys kestävyyttä koskevasta
due diligence
-prosessista 30 kohta
Olennainen
s. 21
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 10
ESRS 2 SBM-1
Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin
liittyvään
toimintaan 40 kohdan d alakohdan
i alakohta
Olennainen, ei
relevantti
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 4
Asetuksen (EU) N:o 575/2013
449 a artikla;
Komission täytäntöönpanoasetus
(EU)
2022/2453(6)*
taulukko 1: Ympäristöön
liittyvää riskiä koskevat
laadulliset tiedot ja taulukko 2: Yhteiskuntaan
liittyvää riskiä koskevat
laadulliset tiedot
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
ESRS 2 SBM-1
Osallistuminen kemikaalien tuotantoon
liittyvään
toimintaan 40 kohdan d alakohdan
ii alakohta
Olennainen, ei
relevantti
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 9
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
ESRS 2 SBM-1
Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin
liittyvään
toimintaan 40 kohdan d alakohdan
iii alakohta
Olennainen, ei
relevantti
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 14
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1816(7)*, 12 artiklan 1
kohta Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, Liite II
ESRS 2 SBM-1
Osallistuminen tupakan viljelyyn
ja tuotantoon
liittyvään toimintaan 40
kohdan d alakohdan iv
alakohta
Olennainen, ei
relevantti
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1818 12 artiklan 1 kohta
ja delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816 liite II
ESRS E1-1
Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden
saavuttamiseksi vuoteen
2050 mennessä 14 kohta
Olennainen
Tavoitteen mukaan
valmistuu 2026 s. 57
Asetus (EU) 2021/1119 2
artiklan 1 kohta
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen/
epäolennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus
vertailuarvoasetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS E1-1
Pariisin sopimuksen mukaisten
vertailuarvojen
ulkopuolelle suljetut yritykset
16 kohdan g alakohta
Epäolennainen
Asetuksen (EU) N:o 575/2013
449 a artikla;
Komission täytäntöönpanoasetuksen
(EU)
(EU) 2022/2453 lomake 1: Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät
Ilmastonmuutokseen liittyvä
siirtymäriski:
Vastuiden luottoluokka
toimialan, päästöjen ja jäljellä
olevan
maturiteetin mukaan
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1818, 12 artiklan 1
kohdan d-g alakohta ja 12
artiklan 2 kohta
ESRS E1-4
Kasvihuonekaasupäästöjen
vähennystavoitteet
34
kohta
Olennainen
s. 63
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 4
Asetuksen (EU) N:o 575/2013
449 a artikla;
Komission täytäntöönpanoasetus
(EU)
2022/2453 lomake 3: Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät
Ilmastonmuutokseen liittyvä
siirtymäriski:
Mukauttamismittarit
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1818 6 artikla
ESRS E1-5
Fossiilisista lähteistä peräisin
olevan energian
kulutus eriteltynä lähteiden
mukaan (vain ilmas-
tovaikutuksiltaan
merkittävät alat) 38 kohta
Olennainen
s. 64
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 5 ja
taulukon 2 indikaatori 5
ESRS E1-5
Energiankulutus ja energialähteiden
yhdistelmä 37
kohta
Olennainen
s. 63
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 5
ESRS E1-5
Energiaintensiteetti, joka
liittyy toimintaan ilmas-
tovaikutuksiltaan
merkittävillä aloilla 40–43
kohta
Epäolennainen
s. 70
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 6
ESRS E1-6
Bruttomääräiset Scope 1, 2
ja 3 sekä
kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
44 kohta
Olennainen
s. 70
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattorit 1 ja 2
Asetuksen (EU) N:o 575/2013
449 a artikla;
Komission täytäntöönpanoasetus
(EU)
2022/2453 lomake 1: Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät
Ilmastonmuutokseen liittyvä
siirtymäriski:
Vastuiden luottoluokka
toimialan, päästöjen ja jäljellä
olevan
maturiteetin mukaan
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1818 5 artiklan 1 kohta,
6 ja 8 artiklan 1 kohta
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen/
epäolennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus
vertailuarvoasetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS E1-6
Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen
intensiteetti
53–55 kohta
Olennainen
s. 70
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 3
Asetuksen (EU) N:o 575/2013
449 a artikla;
Komission täytäntöönpanoasetus
(EU)
2022/2453, 6 kohta*
2022/2453 lomake 3: Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät. Ilmastonmuutokseen
liittyvä
siirtymäriski: Mukauttamismittarit
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1818 8 artiklan 1 kohta
RS E1-7
Kasvihuonekaasujen poistot
ja päästöhyvitykset 56
kohta
Epäolennainen
Asetuksen (EU)
2021/1119 2 artiklan 1
kohta
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen/
epäolennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus
vertailuarvoasetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS E1-9
Vertailuarvosalkun alttius
ilmastoon liittyville
fyysisille riskeille 66 kohta
Olennainen
Siirtymäsäädös
Delegoitu asetus
(EU) 2020/1818, liite II
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816, Liite II
ESRS E1-9
Rahallisten määrien erittely
akuutin ja kroonisen
fyysisen riskin mukaan 66 kohdan
a alakohta
ESRS E1-9
Sellaisten merkittävien
omaisuuserien sijainti-
paikka, joihin kohdistuu olennainen
fyysinen riski
66 kohdan c alakohta
Olennainen
Siirtymäsäädös
Asetuksen (EU) N:o 575/2013
449 a artikla;
Komission täytäntöönpanoasetuksen
(EU)
2022/2453 46 ja 47 kohta;
lomake 5:
Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen liittyvä
fyysinen riski:
Vastuut, joihin kohdistuu
fyysinen riski
ESRS E1-9
Yrityksen kiinteistöomaisuuden
kirjanpitoarvo
eriteltynä energiatehokkuusluokittain
67 kohdan c alakohta
Olennainen
Siirtymäsäädös
Asetuksen (EU) N:o 575/2013
449 a artikla;
Komission täytäntöönpanoasetus
(EU)
2022/2453 kohta 34; lomake
2:
Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät -
Ilmastonmuutokseen Lomake
2:
Kaupankäynti-
varaston ulkopuoliset
erät –
Ilmastonmuutokseen liittyvä
siirtymäriski:
Kiinteistövakuudelliset
lainat –
Vakuuden energiatehokkuus
ESRS E1-9
Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien
huomioi-
minen salkussa 69 kohta
Olennainen
Siirtymäsäädös
Delegoitu asetus (EU)
2020/1818, liite II
ESRS E2-4
Kunkin sellaisen ilmaan, veteen
ja maaperään
päätyvän epäpuhtauden määrä,
joka mainitaan E-PRTR-asetuksen
(epäpuhtauksien päästöjä
ja siirtoja koskeva eurooppalainen
rekisteri)
liitteen II luettelossa 28
kohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 8
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 1
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 3
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen/
epäolennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus
vertailuarvoasetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS E3-1
Vesivarat ja merten
luonnonvarat 9 kohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 7
ESRS E3-1
Kohdennetut toimintaperiaatteet
13 kohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 8
ESRS E3-1
Merien ja valtamerten kestävyys
14 kohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 12
ESRS E3-4
Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn
veden koko-
naismäärä 28 kohdan c alakohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 6.2
ESRS E3-4
Kokonaisvedenkulutus
kuutiometreinä oman
toiminnan liikevoittoa
kohti laskettuna 29 kohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 6.1
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen/
epäolennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvoasetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS 2 – SBM-3 – E4
16 kohdan a alakohdan i
alakohta
Olennainen, ei
relevantti
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 7
ESRS 2 – SBM-3 – E4
kohdan 16 b alakohta
Olennainen, ei
relevantti
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 10
ESRS 2 – SBM-3 – E4
16 kohdan c alakohta
Olennainen, ei
relevantti
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 14
ESRS E4-2
Kestävät maata tai maataloutta
koskevat käytän-
nöt tai toimintaperiaatteet
24 kohdan b alakohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 11
ESRS E4-2
Kestävät meriin liittyvät
käytännöt tai toiminta-
periaatteet 24 kohdan
c alakohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 12
ESRS E4-2
Metsäkatoon puuttumista
koskevat toimintaperi-
aatteet 24 kohdan
d alakohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 15
ESRS E5-5
Kierrättämätön jäte
37 kohdan d alakohta
Epäolennainen, mutta
sisällytetty
vapaaehtoisesti ra-
portointiin, s. 76
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 13
ESRS E5-5
Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen
jäte kohta 39
Epäolennainen, mutta
sisällytetty
vapaaehtoisesti ra-
portointiin, s. 76
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 9
ESRS 2 – SBM-3 – S1
Pakkotyötapausten
riski 14 kohdan f alakohta
Olennainen
s. 77
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 13
ESRS 2 – SBM-3 – S1
Lapsityövoimatapausten
riski 14 kohdan g ala-
kohta
Olennainen
s. 77
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 12
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen/
epäolennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvoasetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS S1-1
Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset
20 kohta
Olennainen
s. 77
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 9 ja 11
ESRS S1-1
Kansainvälisen työjärjestön
kahdeksan perus-
yleissopimuksen käsittelemiä
aiheita koskevat due
diligence -käytännöt 21 kohta
Olennainen
s. 78
Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite
II
ESRS S1-1
Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat
prosessit ja
toimenpiteet 22 kohta
Olennainen
s. 78
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 11
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen/
epäolennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvoasetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS S1-1
Työtapaturmien ehkäisemistä
koskevat toiminta-
periaatteet tai hallintajärjestelmä
23 kohta
Olennainen
s. 78
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 11
ESRS S1-3
Epäkohtien tai valitusten käsittelyjärjestelmät
32
kohdan c alakohta
Olennainen
s. 79
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 5
ESRS S1-14
Kuolemantapausten lukumäärä
ja työtapa-
turmien lukumäärä ja osuus 88 kohdan
b ja c
alakohta
Olennainen
s. 85
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 2
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816, liite II
ESRS S1-14
Loukkaantumisten, onnettomuuksien,
kuole-
mantapausten tai sairauksien vuoksi
menetetty-
jen päivien määrä 88 kohdan
e alakohta
Olennainen
s. 85
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 3
ESRS S1-16
Sukupuolten välinen tasoittamaton
palkkaero 97
kohdan a alakohta
Epäolennainen
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 12
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816, liite II
ESRS S1-16
Toimitusjohtajan suhteettoman
suuri palkka 97
kohdan b alakohta
Epäolennainen
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 8
ESRS S1-17
Syrjintätapaukset 103 kohdan
a alakohta
Epäolennainen
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 7
ESRS S1-17
Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia koskevien
YK:n
ohjaavien periaatteiden ja
OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta
jättäminen 104 kohdan a alakohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 10
ja
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 14
Delegoitu asetus
(EU) 2020/1816, Liite II
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta
ESRS 2 – SBM-3 – S2
Huomattava lapsityövoiman
tai pakkotyön käytön
riski arvoketjussa 11 kohdan
b alakohta
Olennainen, ei
relevantti
Liitteen I taulukon 3
indikaattorit 12 ja 13
ESRS S2-1
Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset
17 kohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 9 ja taulu-
kon 1 indikaattori 11
ESRS S2-1
Arvoketjun työntekijöihin
liittyvät toimintaperi-
aatteet 18 kohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattorit 11 ja 4
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen/
epäolennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvoasetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS S2-1
Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia koskevien
YK:n
ohjaavien periaatteiden ja OECD:n
toimintaohjei-
den noudattamatta jättäminen
19 kohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 10
Delegoitu asetus
(EU) 2020/1816, Liite II
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta
ESRS S2-1
Kansainvälisen työjärjestön
kahdeksan perusy-
leissopimuksen käsittelemiä
aiheita koskevat
due
diligence -käytännöt 19 kohta
Epäolennainen
Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite
II
ESRS S2-4
Arvoketjun alku-
ja loppupäähän liittyvät
ihmis-
oikeusongelmat ja ihmisoikeuksien
loukkaukset 36
kohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 14
ESRS S3-1
Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset
16 kohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 9
ja
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 11
ESRS S3-1
Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia koskevien
YK:n
ohjaavien periaatteiden,
ILO:n periaatteiden tai
OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta
jättä-
minen 17 kohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 10
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816, Liite II
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta
ESRS S3-4
Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien
loukka-
ukset 36 kohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 14
ESRS S4-1
Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin
liittyvät toimintape-
riaatteet kohta 16
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 9 ja taulu-
kon 1 indikaattori 11
ESRS S4-1
Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia koskevien
YK:n
ohjaavien periaatteiden ja OECD:n
toimintaohjei-
den noudattamatta jättäminen
17 kohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 10
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816, Liite II
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta
ESRS S4-4
Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien
loukka-
ukset 35 kohta
Epäolennainen
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 14
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen/
epäolennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvoasetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS G1-1
Korruption vastainen Yhdistyneiden
kansakuntien
yleissopimus 10 kohdan b alakohta
Olennainen,
s. 87
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 15
ESRS G1-1
Väärinkäytösten
paljastajien suojelu 10 kohdan
d
alakohta
Olennainen
s. 89
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 6
ESRS G1-4
Korruption ja lahjonnan torjuntaa
koskevien lakien
rikkomisesta määrätyt sakot
24 kohdan a alakohta
Olennainen
s. 91
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 17
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816, liite II
ESRS G1-4
Korruption ja lahjonnan
torjuntaa
koskevat normit 24
kohdan b alakohta
Olennainen
s. 91
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 16
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
YMPÄRISTÖTIEDOT
EU-taksonomia
EU:N TAKSONOMIA-ASETUKSEN
MUKAISET TIEDOT
EU-taksonomia on luokitusjärjestelmä
ympäristön kannalta kestäville
taloudellisille toiminnoille.
Se perustettiin EU:n vihreän
kehityksen ohjelman ja EU:n
vuoden 2030 ilmasto-
ja
energiatavoitteiden saavuttamiseksi.
Kestävillä taloudellisilla toiminnoilla
edistettävät
ympäristötavoitteet
ovat ilmastonmuutoksen
hillintä, ilmastonmuutokseen
sopeutuminen,
vesivarojen ja merten luonnonvarojen
kestävä käyttö
ja suojelu, siirtyminen kiertotalouteen,
ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen
ja vähentäminen sekä biologisen
monimuotoisuuden
ja ekosysteemien suojelu
ja ennallistaminen. Raute on arvioinut
toimintansa
taksonomiakelpoisuuden ja -mukaisuuden
ympäristötavoitteiden
luokitusjärjestelmän ja
teknisten arviointikriteerien
perusteella. Raute on tunnistanut
kiertotalouteen siirtymistä
koskevaan ympäristötavoitteeseen
liittyviä taksonomiakelpoisia
taloudellisia toimintoja.
Toiminnot ovat taksonomiakelpoisia,
mutta niitä ei katsota taksonomiamukaisiksi,
koska ne eivät
raportointikaudella täyttäneet kaikkia
teknisiä arviointikriteerejä
ja merkittävän haitan
välttämisen kriteereitä.
TAKSONOMIAKELPOISUUDEN JA
-MUKAISUUDEN ARVIOINTI
Ympäristötavoitteet
1 ja 2: Ilmastonmuutoksen hillitseminen
ja siihen sopeutuminen
Taloudelliset toiminnot, joilla
on suurin potentiaali ilmastonmuutoksen
hillitsemiseen ja siihen
sopeutumiseen, on sisällytetty ilmastonmuutosta
koskeviin arviointikriteereihin.
Puunjalostuslaitteiden toimittaminen
ei kuulu EU-taksonomia-asetuksen
täydentävän ilmastoa
koskevan delegoidun
asetuksen liitteessä I tarkoittamiin
ilmastonmuutoksen hillitsemis-
ja
sopeutumistoimiin listattuihin
taloudellisiin toimintoihin.
Tämä tarkoittaa sitä,
että Rauten
tuotteet eivät ole taksonomiakelpoisia
ympäristötavoitteiden
1 ja 2 osalta. Näiden taloudellisten
toimintojen taksonomian
mukaisuutta ei ole arvioitu koska
ne eivät ole taksonomiakelpoisia.
Rauten energiatehokkuutta
parantavien ratkaisujen
osalta tarkasteltiin taloudellista
toimintaa
CCM 3.6 ”Muiden vähähiilisten
teknologioiden valmistus”.
Koska Raute ei pystynyt
osoittamaan
teknisten arviointikriteerien
mukaista olennaista elinkaariaikaista
kasvihuonekaasupäästövähennystä
verrattuna markkinoilla
saatavilla olevaan parhaaseen
vaihtoehtoiseen ratkaisuun,
yhtiö ei voinut todeta toimintaa
taksonomiakelpoiseksi
eikä
taksonomian mukaiseksi. Rautella
oli ilmastonmuutoksen
hillintää koskevia pääomamenoja
vuonna 2025, jotka voidaan raportoida
yksilöllisesti, kun ne kohdistuvat
taksonomiakelpoisiin
investointeihin. Raute
on investoinut sähköautojen
latausasemiin pysäköintialueellaan,
ja ne
voidaan lukea taksonomiakelpoiseksi
pääomamenoksi.
Ympäristötavoite
4: Siirtyminen kiertotalouteen
Raute on sitoutunut tarjoamaan
pitkäikäisiä, korjattavia
ja päivitettäviä tuotantoratkaisuja,
jotka
maksimoivat lopputuotesaannon
sekä minimoivat hukan määrän
ja sivuvirrat. Raute pystyy
pidentämään tuotteidensa elinkaarta
tuotesuunnittelun, huoltopalvelukonseptien
ja digitaalisten
ratkaisujen avulla. Nämä ovat
keskeisessä roolissa
resurssien optimoinnissa. Yhtiö
pystyy
tarjoamaan myös uudelleenvalmistusta
maksimoidakseen resurssitehokkuuden
ja
pidentääkseen olemassa olevien
tuotantolinjojen käyttöikää
korjaamalla tai vaihtamalla
kuluneita
tai vanhentuneita komponentteja
ja moduuleja. Ratkaisuillaan Raute
voi edistää siirtymistä
kiertotalouteen taksonomiakelpoisten
taloudellisten toimintojen
avulla asetuksen (EU)
2020/852:n 13 artiklan 2 kohdan
mukaisesti.
Taksonomiakelpoisiin
toimintoihin kuuluu tuotantolinjojen
elinkaaren pidentäminen Rauten
huoltopalvelukonseptien
(modernisoinnit ja päivitykset)
ja digitaalisten ratkaisujen
avulla.
Elinkaaren pidentämisen ohella
nämä palvelukonseptit voivat
optimoida energiankulutusta
ja
sivuvirtojen minimointia sekä varmistaa
laitteiden keskeytyksettömän
toiminnan. Rauten
tuotantolinjat voidaan kierrättää
elinkaarensa lopussa.
Ulkoisille asiakkaille suunnatusta
toiminnasta saatavan liikevaihdon
taksonomiakelpoisuus
arvioitiin asetuksen (EU) 2020/852
sekä ympäristöä koskevan
delegoidun säädöksen (delegoidun
asetuksen (EU) 2023/2486) liitteen
II teknisten arviointikriteerien
mukaisesti alla oleville tuotteille
ja palveluille. Taksonomiakelpoisten
taloudellisten toimintojen
liikevaihdon prosenttiosuuden
laskenta kaikesta liikevaihdosta
perustuu tuotteiden elinkaaren
pidentämiseen
huoltopalvelukonseptien
ja digitaalisten ratkaisujen
avulla, jotka ovat keskeisessä
roolissa
resurssien optimoinnissa. Taksonomiakelpoiset
palvelut edustavat 30,5
prosenttia (2024: 32,3
prosenttia) Rauten liikevaihdosta.
Kaksoislaskennan välttämiseksi
Raute on allokoinut kaiken
analysaattoriliiketoiminnan
luokkaan CE 4.1. Datavetoisten
IT/OT-ratkaisujen
ja -ohjelmistojen
tarjoaminen. Tämä vähentää
luokan CE 5.1 (Korjaus, kunnostaminen
ja uudelleenvalmistus)
liikevaihdon määrää (% ja €),
koska osa analysaattoriprojekteista
on merkittäviä modernisointeja,
jotka pidentävät tuotteen
elinkaarta. Rauten toiminta
ei täytä kaikkia taksonomian mukaisuuden
teknisiä arviointikriteerejä,
minkä vuoksi taksonomian
mukainen liikevaihto
raportoidaan nollaksi.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
CE 4.1. Datavetoisten IT/OT-ratkaisujen
ja -ohjelmistojen tarjoaminen
Tähän taloudelliseen toimintaan
yhtiö sisällyttää Rauten Analyzers-liiketoiminnan
sekä
MillSIGHTS-ohjelmiston, joka toimii
Analyzers-teknologian tukena
keräten ja analysoiden
tuotantolinjan dataa lopputuotteen
laadusta ja prosessin energiatehokkuudesta.
Rauten
Analyzers-kamerateknologia
mahdollistaa lopputuotteen
laadun maksimoimisen,
energiankulutuksen optimoinnin
ja jätteen minimoinnin, mikä täyttää
taksonomiakelpoisuuden
tekniset arviointikriteerit.
MillSIGHTS-ohjelmisto on tärkeässä
roolissa resurssitehokkuudessa
sekä
tuotantolinjojen suorituskyvyn
analysoinnissa ja laadunvalvonnassa,
ja sitä voidaan käyttää myös
etävalvontaan, mikä täyttää
taksonomiakelpoisuuden
tekniset arviointikriteerit.
Taloudellinen
toiminta 4.1a:n osalta sisältää tuotantolinjan
analysointi-
ja käsittelylaitteiden
valmistuksesta
saadun liikevaihdon ja taloudellinen
toiminta 4.1f:n osalta sisältää MillSIGHTS-ohjelmistosta
saadun liikevaihdon. Rauten
toiminta ei täytä kaikkia taksonomian
mukaisuuden teknisiä
arviointikriteerejä, minkä vuoksi
taksonomian mukainen liikevaihto
raportoidaan nollaksi.
CE 5.1. Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus
Tämä taloudellinen toiminta
sisältää suunnitellut korjaukset
ja konsultointipalvelut,
modernisoinnit ja päivitykset olemassa
oleville laitteille. Raute
tarjoaa modernisointeja
(suurempia päivityksiä, jotka
pidentävät koko linjan/koneen
osan käyttöikää) omille
tuotteilleen ja
myös muiden merkkien tuotteille,
mikä täyttää taksonomiakelpoisuuden
tekniset
arviointikriteerit. Toiminta
5.1 sisältää huoltopalveluista,
uudelleenvalmistuksesta
sekä
modernisoinneista saadun liikevaihdon.
Kaikkia taksonomiamukaisuuden
kriteerejä ei täytetä,
minkä vuoksi taksonomian mukainen
liikevaihto raportoidaan
nollaksi.
CE 5.2. Varaosien myynti
Vaikka puunjalostuslaitteiden
toimittaminen ei kuulu tämän
alakohdan alle listattuihin NACE-
koodeihin, Raute katsoo,
että varaosien toimittaminen
auttaa pidentämään koneiden
ja
tuotantolinjojen elinkaarta, parantamaan
kokonaistehokkuutta
ja säästämään raaka-aineita, mikä
täyttää taksonomiakelpoisuuden
tekniset arviointikriteerit.
Toiminta 5.2 sisältää
arviointikriteerien
mukaisesta varaosamyynnistä
saadun liikevaihdon. Taksonomian
mukainen liikevaihto
raportoidaan nollaksi, koska
pakkauksiin liittyviä
kriteerejä ei voida täyttää.
Toiminta-
ja pääomamenot
Toiminta-
ja pääomamenot voidaan raportoida
yksilöllisesti, kun ne kohdistuvat
taksonomiakelpoisiin investointeihin.
Raute on investoinut sähköajoneuvojen
latausasemien
rakentamiseen pysäköintialueelleen,
ja investointi on luokiteltu
taksonomiakelpoiseksi
pääomamenoksi ilmastonmuutoksen
hillintään liittyvän toiminnon
CCM 6.15 mukaisesti.
Investointi tukee ilmastonmuutoksen
hillintää ja sitä on arvioitu sovellettavien
teknisten
arviointikriteerien mukaisesti.
Rauten kokonaistoimintamenot
sisältävät tutkimus-
ja tuotekehityskustannukset,
toimitilojen
rakennusten huoltoon
ja korjaukseen liittyvät
kulut sekä lyhytaikaiset leasingkulut.
Näihin
toimintoihin kuuluvat
esimerkiksi rakennusten
peruskorjaus-
ja kehityshankkeet. Rautella
ei ollut
vuonna 2025 taksonomian mukaisia
toimintamenoja.
Rauten pääomamenot koostuvat
investoinneista uusiin laitteisiin,
teknologiaan tai
infrastruktuuriin sekä tutkimus-
ja kehittämiskustannuksista.
Rautella oli taksonomiakelpoisten
kategorioiden A ja B mukaisia
pääomamenoja 1,02 %. Taksonomiakelpoisten
pääomamenojen
luokittelu poikkeaa
vertailuvuodesta investointien
luonteen muutoksen
vuoksi. Vuonna 2024
pääomamenot liittyivät pääasiassa
uusiutuviin energiateknologioihin
(CCM 7.6) ja vähähiilisiin
teknologioihin (CCM 3.6), kun
taas vuonna 2025 investoinnit
kohdistuvat sähköajoneuvojen
latausinfrastruktuuriin (CCM 6.15).
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Liikevaihto luokitusjärjestelmäkelpoisiin ja luokitusjärjestelmän mukaisiin tuotteisiin tai palveluihin liittyvistä taloudellisista toiminnoista
Tilikausi 2025
2025
Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit (DNSH)
Taloudelliset toiminnat
Koodi(t)
Absoluuttinen liikevaihto
Osuus liikevaihdosta, vuosi 2025
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biodiversiteetti ja ekosysteemit
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biodiversiteetti ja ekosysteemit
Vähimmäistason suojaustoimet
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1)
tai luokitusjärjestelmäkelpoisten (A.2)
osuus liikevaihdosta, vuosi 2024
Luokka mahdollistava toiminta
Luokka (siirtymätoiminta)
Me
%
E/S;
KEL;E/K
EL
E/S;
KEL;E/
KEL
E/S;
KEL;E/
KEL
E/S;
KEL;E/
KEL
E/S;
KEL;E/K
EL
E/S;
KEL;E/
KEL
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
%
M
T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A. 1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset)
toiminnat
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän mukaisista)
toiminnoista saatu liikevaihto (A.1)
0
0,0%
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
0 %
Josta mahdollistavat toiminnat
Josta siirtymätoiminnat
A. 2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta
kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
Datavetoisten IT/OT -ratkaisujen tarjoaminen
CE 4.1
13,03
7,4%
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
KEL
E/KEL
7,3%
Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus
CE 5.1
14,63
8,3%
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
KEL
E/KEL
13,5%
Varaosien myynti
CE 5.2
25,87
14,7%
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
KEL
E/KEL
12,9%
Luokitusjärjestelmäkelpoisista mutta ei ympäristön kannalta
kestävistä (muista kuin luokitusjärjestelmän mukaisista)
toiminnoista saatu liikevaihto (A.2)
53,53
30,5%
0,0%
0,0%
0,0%
0,0%
30,5%
0,0%
33,8 %
Yhteensä (A.1 + A.2)
53,53
30,5%
0,0%
0,0%
0,0%
0,0%
30,5%
0,0%
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto
122,01
69,5%
Yhteensä
175,5
100,0%
Lyhenteet:
K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S – Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta kyseisen tavoitteen osalta
KEL – Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
E/KEL – Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
Kokonaisliikevaihto Raute-konsernin raportoitujen lukujen mukaan. Rauten laadintaperiaatteet liikevaihdon ja investointien määritelmille löytyvät tilinpäätöksestä s. 3.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Pääomameno luokitusjärjestelmäkelpoisiin ja luokitusjärjestelmän mukaisiin tuotteisiin tai palveluihin liittyvistä taloudellisista
toiminnoista
Tilikausi 2025
2025
Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit (DNSH)
Taloudelliset toiminnat
Koodi(t)
Pääomamenot
Osuus pääomamenoista, vuosi 2025
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason suojaustoimet
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmäkelpoisten (A.2)
osuus, vuosi 2024
Luokka (mahdollistava toiminta)
Luokka (siirtymätoiminta)
Me
%
E/S;
KEL;E/K
EL
E/S;
KEL;E/
KEL
E/S;
KEL;E/
KEL
E/S;
KEL;E/
KEL
E/S;
KEL;E/K
EL
E/S;
KEL;E/
KEL
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
%
M
T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A. 1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset)
toiminnat
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän mukaisista)
toimintojen pääomameno (A.1)
0
0,0%
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
0 %
Josta mahdollistavat toiminnat
Josta siirtymätoiminnat
A. 2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta
kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
Vähähiilistä maantieliikennettä ja julkista liikennettä mahdollistava
infrastruktuuri
CCM
6.15
0,05
1,02 %
KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
0,0%
Uusiutuviin energianläheteisiin liittyvän teknologian asennus
CCM
7.6
0,00
0,00 %
KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
4,6%
Vähähiilisten teknologioiden asennus
CCM
3.6
0,00
0,00 %
KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
1,4%
Luokitusjärjestelmäkelpoisista mutta ei ympäristön kannalta
kestävistä (muista kuin luokitusjärjestelmän mukaisista)
toimintojen pääomameno (A.2)
0,05
1,02 %
1,02 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
6,00 %
Yhteensä (A.1 + A.2)
0,05
1,02 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu pääomameno
4,54
99,0%
Yhteensä
4,59
100,0%
Lyhenteet:
K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S – Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta kyseisen tavoitteen osalta
KEL – Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
E/KEL – Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
Kokonaisliikevaihto Raute-konsernin raportoitujen lukujen mukaan. Rauten laadintaperiaatteet liikevaihdon ja investointien määritelmille löytyvät tilinpäätöksestä s. 3.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Toimintamenot luokitusjärjestelmäkelpoisiin ja luokitusjärjestelmän mukaisiin tuotteisiin tai palveluihin liittyvistä taloudellisista toiminnoista
Tilikausi 2025
2025
Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit (DNSH)
Taloudelliset toiminnat
Koodi(t)
Toimintamenot
Osuus toimintamenoista, vuosi
2025
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason suojaustoimet
Luokitusjärjestelmän mukaisten
osuus liikevaihdosta, vuosi 2024
Luokka (mahdollistava toiminta)
Luokka (siirtymätoiminta)
Me
%
E/S;
KEL;E/K
EL
E/S;
KEL;E/
KEL
E/S;
KEL;E/
KEL
E/S;
KEL;E/
KEL
E/S;
KEL;E/K
EL
E/S;
KEL;E/
KEL
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
%
M
T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A. 1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset)
toiminnat
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän mukaisista)
toimintojen toimintamenot (A.1)
0
0,0%
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
0 %
Josta mahdollistavat toiminnat
Josta siirtymätoiminnat
A. 2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta
kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
Luokitusjärjestelmäkelpoisista mutta ei ympäristön kannalta
kestävistä (muista kuin luokitusjärjestelmän mukaisista)
toimintojen toimintamenot (A.2)
0,0
0,0%
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
0 %
Yhteensä (A.1 + A.2)
0
0,0%
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu toimintameno
5,55
100,0%
Yhteensä
5,55
100,0%
Lyhenteet:
K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S – Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta kyseisen tavoitteen osalta
KEL – Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
E/KEL – Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
Kokonaisliikevaihto Raute-konsernin raportoitujen lukujen mukaan. Rauten laadintaperiaatteet liikevaihdon ja investointien määritelmille löytyvät tilinpäätöksestä s. 3.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Ydinvoimaan ja fossiilisiin
kaasuihin liittyvät toiminnot
Rivi
Ydinenergiaan liittyvät
toiminnot
1
Yritys toteuttaa
tai rahoittaa sellaisiin
innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin
liittyvää tutkimusta, kehittämistä,
demonstrointia ja käyttöönottoa,
jotka tuottavat
energiaa ydinreaktion avulla
siten, että polttoainekierrosta
aiheutuu mahdollisimman vähän
jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan
liittyviä vastuita.
EI
2
Yritys toteuttaa
tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön
tuottamiseen tarkoitettujen
uusien ydinlaitosten rakentamista
ja turvallista käyttöä, myös
kaukolämpöä
tai teollisia prosesseja, kuten
vedyn tuotantoa, varten
sekä niiden turvallisuuden parantamista,
käyttäen parasta käytettävissä
olevaa teknologiaa, tai
sillä on
tällaiseen toimintaan liittyviä
vastuita.
EI
2
Yritys toteuttaa
tai rahoittaa olemassa olevien
sähköä tai prosessilämpöä
tuottavien ydinlaitosten
turvallista toimintaa, myös
kaukolämpöä tai teollisia
prosesseja,
kuten vedyn tuotantoa
ydinenergiasta, varten sekä
niiden turvallisuuden parantamista,
tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä
vastuita.
EI
Fossiiliseen kaasuun liittyvät
toiminnot
4
Yritys toteuttaa
tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia
polttoaineita käyttävien
sähköntuotantolaitosten
rakentamista tai toimintaa,
tai sillä on tällaiseen toimintaan
liittyviä vastuita.
EI
5
Yritys toteuttaa
tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia
polttoaineita käyttävien
yhdistettyjen lämpöä tai
jäähdytystä ja sähköä tuottavien
laitosten rakentamista,
kunnostamista ja käyttöä,
tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä
vastuita.
EI
6
Yritys toteuttaa
tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia
polttoaineita käyttävien
lämpöä tai jäähdytystä tuottavien
laitosten rakentamista,
kunnostamista ja käyttöä, tai
sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä
vastuita.
EI
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
E1 Ilmastonmuutos
E1. SBM-3
Raute on tunnistanut ja arvioinut kaksinkertaisessa
olennaisuusanalyysissään keskeisiä
ilmastonmuutokseen liittyviä
vaikutuksia, riskejä
ja mahdollisuuksia eurooppalaisen
kestävyysraportointistandardien
osa-aiheita ja osa-osa-aiheita vasten.
Rauten olennaiset
ilmastonmuutokseen liittyvät
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
on kuvattu osiossa IRO-1.
Olennaiset ilmastonmuutosta
koskevat kielteiset
vaikutukset liittyvät
ilmastonmuutoksen
hillintään (oma vaikutus ilmastonmuutokseen),
uusiutumattomien energialähteiden
käyttöön,
myytyihin tuotteisiin liittyvään
energian käyttöön ja energiatehokkaiden
asiakasratkaisujen
tuottamiin positiivisiin vaikutuksiin.
Ilmastonmuutokseen liittyviä
vaikutuksia on koko
arvoketjussa ja etenkin arvoketjun
loppupäässä johtuen tuotteen
elinkaaren aikaisesta
energiankulutuksesta.
Rauten liiketoimintaa koskevat
olennaiset vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet liittyvät
fyysisiin
ilmastoriskeihin, siirtymäriskeihin,
ilmastonmuutoksen hillintään
sekä energian kulutukseen
arvoketjun loppupäässä. Ilmastovaikutukset
liittyvät erityisesti teräksen
käyttöön, sekä Rauten
valmistamien laitteiden
elinkaaren aikaiseen energian
kulutukseen. Rauten
omasta toiminnasta
ja arvoketjun alku-
ja loppupäästä syntyvät kasvihuonekaasupäästöt
vaikuttavat kielteisesti
ilmastonmuutokseen.
Olennaisiin ilmastonmuutokseen
liittyviin riskeihin kuuluvat
liiketoiminnan jatkuvuutta
uhkaavat
ilmastotapahtumat, sopeutumiskustannuksia
mahdollisesti kasvattavat
sääntelymuutokset sekä
investoinnit energiatehokkaisiin
ratkaisuihin, joiden tavoitteena
on vähentää myytyjen tuotteiden
käyttövaiheen kasvihuonekaasupäästöjä
ja jotka voivat vaikuttaa
toimintakustannuksiin ja
kilpailukykyyn. Ilmastonmuutokseen
sopeutumiseen liittyvä
pitkän aikavälin
liiketoimintamahdollisuus on uusiutuvien
materiaalien, kuten teknisten
puutuotteiden kasvava
rooli rakennusmarkkinoilla.
Raute näkee energiatehokkuusparannukset
ja uusiutuvan energian
käytön omassa toiminnassa tärkeinä
toimina, jotka tukevat
yhtiön päästövähennystavoitteiden
saavuttamista.
Ilmastonmuutokseen liittyvät
olennaiset riskit on IRO-taulukossa
jaettu fyysisiin
riskeihin ja siirtymäriskeihin.
Raute ei toistaiseksi ole laatinut
erillistä määrällistä ilmastonmuutokseen
liittyvää
resilienssianalyysiä tai skenaariolähtöistä
analyysiä määritellyillä aikajänteillä.
Raute käytti
ilmastoskenaarioita tilikaudella
2025 ylätason referenssiarvoina
ilmastoon liittyvien riskien
ja
mahdollisuuksien tunnistamisen
apuna, osana kaksinkertaista olennaisuusanalyysia
ja ilmastoon
liittyvän siirtymäsuunnittelun
valmistelutyötä. Tämä
työ ei ole varsinainen ilmastoon
liittyvä
skenaarioanalyysi, vaan
keskittyi relevanttien
ilmastoon liittyvien fyysisten
uhkien tunnistamiseen
ja niiden mahdollisten ylätason seurausten
ymmärtämiseen suhteessa Rauten
liiketoimintaan ja
arvoketjuun.
Erillistä Pariisin sopimuksen
tavoitteen (1,5 °C) mukaista
skenaarioanalyysiä, omaisuuserätason
haavoittuvuusarviointia ja yksityiskohtaista
resilienssianalyysiä ei vielä
ole tehty. Nämä tulevat
olemaan osana Rauten ilmastosiirtymäsuunnitelman
valmistelua. Rauten tämänhetkisen
arvion
mukaan ilmastosiirtymäsuunnitelma
ja siihen liittyvä resilienssianalyysi
on tarkoitus saattaa
valmiiksi vuoden 2026 loppuun
mennessä. Rautella on käytössä
virallinen prosessi tunnistettujen
ilmastoriskien ja -mahdollisuuksien
jatkuvaan huomioon ottamiseen
strategisessa suunnittelussa
ja kestävyysohjelmissa. Vuoden
2025 kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
perusteella ei
tunnistettu tarvetta tehdä
tässä vaiheessa muutoksia
Rauten nykyiseen strategiaan
tai
liiketoimintamalliin.
E1-1 - ILMASTONMUUTOKSEN
HILLINTÄÄ KOSKEVA
SIIRTYMÄSUUNNITELMA
Yhtiö oli aiemmin ilmoittanut, että ilmastosiirtymäsuunnitelma
laaditaan ja hyväksytään
vuonna
2025. Vuoden 2025 aikana kävi
kuitenkin ilmi, että siirtymäsuunnitelman
laatiminen edellyttää
aiemmin arvioitua korkeatasoisempaa
ja yksityiskohtaisempaa päästölaskentadataa,
erityisesti
Scope 3 -päästöjen osalta. Raportointivuosi
2025 keskittyi merkittävästi
Scope 3 -
laskentamenetelmien kehittämiseen,
datan laadun parantamiseen sekä laskennan
dokumentointiin ja standardointiin.
Koska Scope 3 -päästöt muodostavat
merkittävän osan
Rauten kokonaispäästöistä
ja ovat olennaisia siirtymäsuunnitelman
toimenpiteiden ja
tavoitteiden määrittelyssä,
katsottiin tarkoituksenmukaiseksi
vahvistaa laskentapohja
ennen
siirtymäsuunnitelman viimeistelyä.
Tämän vuoksi siirtymäsuunnitelman
valmistelu ja
hyväksyminen siirtyivät
alkuperäisestä aikataulusta.
Raportointikauden aikana kuitenkin
edistettiin keskeisiä
osa-alueita, kuten ilmastoon liittyvien
riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamista sekä käyttövaiheen
päästövähennyspotentiaalin
alustavaa arviointia.
Raute käytti vuonna 2025 ilmastoon
liittyviä skenaarioita ylätason
viitekehyksenä
ilmastosiirtymäsuunnitelman
valmistelun tukena. Kyseessä
ei ollut varsinainen skenaarioanalyysi
eikä yksityiskohtainen ilmastokestävyyttä
koskeva arviointi. Ilmastosiirtymäsuunnitelman
ja siihen
liittyvän resilienssianalyysin
odotetaan valmistuvan vuoden
2026 loppuun mennessä. Rautea
tai
sen toimialaa ei ole suljettu EU:n
Pariisin sopimuksen mukaisista
vertailuarvoista.
Vaikka Rautella
on vähennystavoitteet
Scope 1- ja Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöille,
yhtiön
tavoitteet ilmastonmuutoksen
hillitsemiselle ja siihen sopeutumiselle
eivät vielä täytä kaikkia
ESRS E1-1 -standardin vähimmäistiedonantovaatimuksia,
koska virallinen ilmastonmuutoksen
hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma
on yhä työn alla. Näin ollen Raute
ei vielä pysty
ilmoittamaan ilmastosiirtymäsuunnitelmaan
liittyviä tavoitetietoja
ESRS E1-1:n edellyttämällä
tavalla.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Raute on asettanut numeeriset
Scope 1- ja Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöjen
vähennystavoitteet
yhtiön kielteisten ilmastovaikutusten
vähentämiseksi. Yhtiö on sitoutunut
vähentämään omasta toiminnasta
aiheutuvia Scope 1 -päästöjä 50
prosenttia ja Scope 2 -päästöjä
80 prosenttia vertailuvuodesta 2024
vuoteen 2030 mennessä. Tavoitteet
koskevat kaikkia
Rauten
toimintoja sekä toimintamaita,
ja ne on määritelty hiilidioksidiekvivalenttitonneina
(tCO
2
-ekv).
Asetetut tavoitteet
merkitsevät yhteensä
725 tCO
2
-ekv:n päästövähennyksiä
vuoteen 2030
mennessä vuoden 2024 vertailutasosta
944 tCO
2
-ekv; Scope 1 -päästöjen osuus
kokonaisvähennyksestä
on 62 tCO
2
-ekv ja Scope 2 -päästöjen
663 tCO
2
-ekv. Scope 2 -päästöt
lasketaan markkinaperusteisella
menetelmällä. Rauten Scope
1- ja Scope 2 -
päästövähennystavoitteet
ovat yhteensopivia Pariisin
sopimuksen mukaisen 1,5 °C:n
lämpenemisrajan kanssa ja perustuvat
Science Based Targets
-aloitteen (SBTi) menetelmällisiin
vaatimuksiin. Tavoitteet
on laskettu hyödyntäen
Science Based Targets
-aloitteen (SBTi)
tavoitteenasetantatyökalua
menetelmällisenä viitekehyksenä
ja ne on mitoitettu 1,5 °C:n
tavoitteen mukaisiksi.
Tavoitteita
ei ole toimitettu SBTi:n
validointiin eikä SBTi ole todentanut
niitä,
joten ne eivät ole muodollisesti
hyväksyttyjä tieteeseen
perustuvia tavoitteita. Scope
3 -päästöjä
arvioidaan määrällisesti parhaillaan, ja
Scope 3 -päästövähennystavoitteet
asetetaan, kun vankka
lähtötaso on määritetty.
Rauten oman toiminnan päästövähennystoimet
ovat keskittyneet
erityisesti Scope 1- ja 2 -päästöjen
vähentämiseen, mikä on kuvattu
tarkemmin osiossa E1-3, ja
näihin toimiin liittyvät
tavoitteet kuvataan
tarkemmin osiossa E1-4.
Rauten toimintaan liittyy
oletettavasti kasvihuonekaasupäästöjen
lukkiutumista, pääasiassa
Rauten nykyisen infrastruktuurin ja toimintojen
kautta. Laadullista arviointia keskeisten
omaisuuserien ja tuotteiden mahdollisista
kasvihuonekaasupäästöjen
lukkiutumisesta ei ole
toteutettu. Tämä
tarkastelu tehdään ilmastonmuutoksen
hillintään liittyvän
siirtymäsuunnitelman laatimisen
yhteydessä.
E1-2 – ILMASTONMUUTOKSEN
HILLINTÄÄN JA SIIHEN SOPEUTUMISEEN
LIITTYVÄT
TOIMINTAPERIAATTEET
Rauten ympäristötoimintaperiaatteet
kuvaavat ympäristöteemoihin
liittyviä käytäntöjä, jotka
edistävät liiketoiminnan
ympäristövastuullisuutta.
Periaatteet käsittelevät
esimerkiksi
päästövähennyksiin,
resurssitehokkuuteen
ja kiertotalouteen liittyviä
teemoja. Raute on
sitoutunut tarjoamaan resurssitehokkaita
tuotanto-
ja palveluratkaisuja, edistämään
kestäviä
innovaatioita ja vähentämään
kielteisiä ympäristövaikutuksia.
Toimintaperiaatteilla
hallitaan
omaan toimintaan liittyviä
ympäristöriskejä ja huomioidaan
liiketoimintamahdollisuudet.
Raute
pyrkii minimoimaan haitalliset ympäristövaikutuksensa
kaikilla toimipaikoillaan,
tuotteissaan ja
palveluissaan sekä toimitusketjussaan.
Ympäristötoimintaperiaatteet
koskevat kaikkea
Rauten
omaa toimintaa. Kaikissa tuotantoyksiköissä
järjestettiin vuonna 2025 koulutuksia
ympäristötoimintaperiaatteiden
yhtenäisen toteutumisen
varmistamiseksi.
Rauten ympäristötoimintaperiaatteet
noudattavat YK:n Global
Compact -aloitteen kymmentä
periaatetta, joissa korostetaan
varovaisuusperiaatetta
ympäristöhaasteisiin
vastaamisessa,
ympäristövastuullisuuden
edistämistä sekä kannustetaan
innovoimaan ja ottamaan
käyttöön
teknologioita, jotka vähentävät
ympäristövaikutuksia.
Raute on tunnistanut sille merkittävimmät
YK:n kestävän kehityksen
tavoitteet (SDG 8, 11, 12
ja 13), joita edistetään Rauten
vastuullisuustavoitteiden
kautta. Ympäristötoimintaperiaatteiden
kehittämisessä on hyödynnetty
sisäisiltä sidosryhmiltä saatuja näkemyksiä,
asiakasvaatimuksia ja toimittajakyselyn
vastauksia.
Rauten talousjohtaja vastaa ympäristötoimintaperiaatteiden
toteutumisesta kaikissa
toiminnoissa ja kaikilla toimipaikoilla.
Ympäristötoimintaperiaatteet
ovat julkinen asiakirja.
Periaatteet ovat
kokonaisuudessaan kaikkien
työntekijöiden saatavissa
intranetissä, ja
sidosryhmät löytävät ne yhtiön verkkosivuilta.
Ulkoiset sidosryhmät, joihin yhtiön toiminta
mahdollisesti vaikuttaa, voivat
todeta Rauten keskeiset
ympäristösitoumukset
yhtiön
kestävyysraportoinnista.
Paikallisen toiminnan yhteydessä
otetaan tarvittaessa kohdennetusti
yhteyttä asianomaisiin sidosryhmiin.
Ympäristötoimintaperiaatteet
kattavat Rauten olennaiset
ilmastovaikutukset,
riskit ja
mahdollisuudet. Ilmastonmuutoksen
hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvissä
toimintaperiaatteissa Raute
on sitoutunut:
Varmistamaan, että
kaikki toiminnot täyttävät
tai ylittävät paikalliset, kansalliset
ja
kansainväliset ympäristölait
ja -säädökset.
Minimoimaan haitalliset ympäristövaikutukset
ja suojelemaan ympäristöä minimoimalla
haitalliset päästöt ilmaan, veteen
ja maaperään.
Parantamaan ympäristöasioiden
hallintaa mm. energia-
ja materiaalitehokkuuden
kautta,
vähentämällä jätettä ja
edistämällä uusiutuvien resurssien käyttöä,
kun se on mahdollista.
Asettamaan kunnianhimoisia ympäristöön
liittyviä tavoitteita
ja raportoimaan säännöllisesti
ympäristösuorituskyvystä
ja edistymisestä tavoitteiden
saavuttamisessa.
Kehittämään strategioita
ilmastonmuutoksen
vaikutusten lieventämiseksi
sekä
ilmastonmuutokseen sopeutumisen
vahvistamiseksi omassa
toiminnassaan ja
ratkaisuissaan.
Olemaan vuorovaikutuksessa
sidosryhmien kanssa ympäristötietoisuuden
edistämiseksi ja
ympäristön kannalta kestävään
toimintaan tähtäävien yhteisten
ponnistelujen tukemiseksi.
Edistämään kiertotaloutta suunnittelemalla
tuotteita ja prosesseja,
jotka ovat pitkäikäisiä,
korjattavia, päivitettäviä
ja energiatehokkaita.
Tukemaan asiakkaita ratkaisuilla,
jotka optimoivat resurssien käyttöä.
Pidentämään
tuotantolinjojen elinkaarta korjauksilla,
päivityksillä ja modernisoinneilla,
mikä säästää
luonnonvaroja ja vähentää
kasvihuonekaasupäästöjä.
Toimintaperiaatteet
kattavat olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet, jotka liittyvät
ilmastonmuutokseen ja resurssien
käyttöön. Olennaisiin vaikutuksiin
sisältyvät Rauten
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
ilmastovaikutukset
omien päästöjen, uusiutumattoman
energian hyödyntämisen, myytyjen
tuotteiden käyttövaiheen
energiankulutuksen, uusiutumattomien
luonnonvarojen käytön
ympäristövaikutusten,
yhtiön merkittävän
materiaalijalanjäljen sekä kestävien,
korjattavien,
päivitettävien ja kierrätettävien
tuotteiden kautta.
Olennaiset riskit liittyvät
liiketoiminnan
jatkuvuutta mahdollisesti uhkaaviin
ilmastosta johtuviin fyysisiin tapahtumiin,
ilmastonmuutokseen sopeutumisen
kustannuksia mahdollisesti
nostaviin sääntelymuutoksiin,
päästövähennystoimiin
liittyvien investointien
korkeisiin kustannuksiin,
energiatehokkuusinvestointien
taloudellisiin vaikutuksiin
sekä sääntely-
ja markkinalähtöisiin
kustannuspaineisiin. Olennaisia
mahdollisuuksia syntyy rakennusteollisuuden
siirtymisestä
käyttämään uusiutuvia materiaaleja,
energiatehokkaiden koneiden
kasvavasta kysynnästä
ja
Rauten ratkaisujen mahdollisuuksista
parantaa asiakkaiden resurssitehokkuutta,
vähentää
kasvihuonekaasupäästöjä
sekä tehostaa resurssien
käyttöä.
Raute sitoutuu ympäristötoimintaperiaatteidensa
ilmastonmuutosta koskevassa
osassa
vähentämään kasvihuonekaasupäästöjä
ja minimoimaan oman toimintansa
sekä asiakkaille
toimitettavien koneiden
ja ratkaisujen hiilijalanjäljen. Tuotekehityksessä
Raute keskittyy
materiaalivalintoihin,
pitkään käyttöikään, korjattavuuteen
ja energiatehokkuuteen,
mikä tukee
ilmastonmuutoksen hillintää
koko arvoketjussa ja kaikilla
maantieteellisillä alueilla, joilla yhtiöllä
on toimintaa. Rauten oman
toiminnan osalta korostuu
fossiilisten polttoaineiden
käytön
vähentämistä, energiatehokkuuden
parantamista ja uusiutuvan
energian käyttöä
tuotantoyksiköissä.
Raute tunnistaa, että sen merkittävimmät
ilmastovaikutukset
aiheutuvat koko arvoketjun
epäsuorista kasvihuonekaasupäästöistä.
Näiden vaikutusten vähentäminen
vaatii pitkäjänteisiä
strategisia toimia ja investointeja,
joita edistetään kehittämällä
ilmastosiirtymäsuunnitelma.
Raute sitoutuu ympäristötoimintaperiaatteidensa
kautta myötävaikuttamaan
tunnistettujen
ilmastonmuutokseen liittyvien
vaikutusten, kuten
materiaali-
ja energiankulutuksen ja
kasvihuonekaasupäästöjen
vähentämiseen omassa toiminnassaan
sekä arvoketjussaan.
Periaatteet tukevat
ilmastoon liittyvien riskien
hallintaa ja ohjaavat ilmastonmuutokseen
liittyvien
vaikutusten huomioon ottamista
strategisessa suunnittelussa.
Samalla ne tukevat energia-
ja
materiaalitehokkaiden ratkaisujen
kehittämistä sekä oman toiminnan
energiatehokkuuden
parantamista.
Rauten johtoryhmä hyväksyi
ympäristötoimintaperiaatteet
vuonna 2024, eikä niitä ole toistaiseksi
tarkistettu. Ympäristötoimien
tehokkuutta, edistymistä
ja vaikuttavuutta seurataan
säännöllisillä
katsauksilla. Vuonna 2025
linjaesihenkilöille järjestettiin
ympäristötoimintaperiaatteita
ja niiden
käytännön soveltamista koskevaa
koulutusta, ja linjaesihenkilöiden
tehtävänä puolestaan on
välittää tiedot työntekijöilleen.
E1-3 – ILMASTONMUUTOSTA
KOSKEVIIN TOIMINTAPERIAATTEISIIN
LIITTYVÄT TOIMET JA
RESURSSIT
Scope 1- ja 2-kasvihuonekaasupäästöjä
koskevat toimenpiteet
keskittyvät edelleen uusiutuvaan
energiaan, sähköistämiseen ja
toiminnan tehostamiseen. Toimia
jatketaan ja laajennetaan
tulevina vuosina. Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöjä
koskevissa toimissa
etusijalla oli kategorian 11
(Myytyjen tuotteiden käyttö)
laskennan huomattava
tarkentaminen ja siihen
liittyvän
laskentapohjan vahvistaminen,
jotta päästöille voidaan muodostaa
riittävän luotettava
vertailutaso.
Vuoden 2025 ilmastotoimien
toiminta-
ja pääomamenot kuvataan
tarkemmin EU:n
taksonomiaraportoinnin yhteydessä.
Raute rahoittaa toimintansa
pääsääntöisesti
tulorahoituksella. Rautella
ei ole käytössä vastuullisuustavoitteiden
toteutumiseen sitoutuneita
rahoitusvälineitä. Yhtiö kuitenkin
tunnistaa, että pitkän aikavälin
ilmastotavoitteiden
saavuttaminen vaatii tulevaisuudessa
investointeja. Vuoden
2025 aikana siirtymäsuunnitelman
valmistelu keskittyi
erityisesti Scope 3 -päästöjen laskennan
merkittävään tarkentamiseen
ja
laskentapohjan vahvistamiseen,
mikä on edellytys luotettavan
siirtymäsuunnitelman ja siihen
liittyvien taloudellisten vaikutusten
arvioinnille. Rautella ei ollut vuonna 2025
pitkän aikavälin
suunnitelmaa ilmastotoimiin
liittyvistä investoinneista
ja rahoituksesta, koska
siirtymäsuunnitelman työstäminen
jatkuu edelleen.
Raute toteutti ja edisti
raportointikaudella useita ilmastoon
liittyviä toimia, joilla
hallitaan
ilmastoon liittyviä vaikutuksia
ja riskejä ja hyödynnetään mahdollisuuksia.
Moni toimenpide
kohdistuu useisiin eri vaikutuksiin,
riskeihin ja mahdollisuuksiin.
Toiston välttämiseksi
ja selkeyden
vuoksi toimet on koottu
alla olevaan luetteloon, jossa
viitataan kulloinkin asianomaisiin
tarkempiin tietoihin. Vuonna
2025 toteutetut toimet
ja vuodelle 2026 suunnitellut toimet
on
ryhmitelty erikseen.
Vuonna 2025 toteutetut
tai tavoitteiden edistämiseksi
tehdyt toimet
A1.
Ilmastosiirtymäsuunnitelman valmistelun
pohjatyö
– Vuonna 2025 Raute käynnisti
ilmastosiirtymäsuunnitelman
strategisen valmistelun.
Työssä tarkasteltiin
Scope 1-, Scope 2-
ja Scope 3 -päästölähteitä kokonaisuutena
sekä arvioitiin mahdollisia päästövähennyspolkuja
ja niiden aikajännettä osana yhtiön
pitkän aikavälin strategista
suunnittelua. Erityistä
huomiota kiinnitettiin Scope
3 -päästöjen rakenteeseen
ja merkittävyyteen sekä
niiden
rooliin siirtymäriskien ja -mahdollisuuksien
arvioinnissa. (2025; jatkuu)
A2.
Kasvihuonekaasupäästötietojen
ja laskentamenetelmien kehittäminen
– Vuonna 2025
kehitettiin Scope 1-, 2-
ja 3 -kasvihuonekaasupäästöjen
tiedonkeruuprosesseja, rajauksia
ja
laskentamenetelmiä tarkkuuden,
kattavuuden ja toistettavuuden
parantamiseksi. Työhön
sisältyi datalähteiden tarkentaminen,
laskentaoletusten päivittäminen
sekä Scope 3 -
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
laskennan merkittävä
kehittäminen, erityisesti
kategoria 11:n (Myytyjen tuotteiden
käyttö)
osalta. (2025; jatkuu vuosittain)
A3.
Scope 1 -päästöjen vähennystoimet
– Rauten omassa toiminnassa
jatkettiin ajoneuvojen
ja koneiden sähköistämistä, sekä
poistettiin kohdennetusti käytöstä
fossiilisia polttoaineita
käyttävää kalustoa ja valmisteltiin
vaihtoa HVO-biodieseliin. (2025;
jatkuu vuosittain)
A4.
Scope 2 -päästöjen vähennystoimet
– Lisättiin uusiutuvan sähkön
ja lämmitysenergian
käyttöä, sis. 100 % uusiutuvan
sähkön ja lämmityksen käyttöönotto
Lahden toimipaikassa ja
uusiutuvan energian ratkaisuja
muissa toimipaikoissa. (2025;
jatkuu vuosittain myös 2030
jälkeen)
A5.
Scope 3 -päästöjen hallintatoimet
– Scope 3 -päästöjen vähennystoimia
toteutettiin
lisäämällä paikallista hankintaa,
parantamalla kuljetuspäästöjen
hallintaa ja matkoihin ja
palveluihin liittyvän
polttoaineenkulutuksen
raportointia. (2025; jatkuu vuosittain)
A6.
Elinkaariarviointi
– Toteutettiin
R7-sorvauslinjan täysimittainen
elinkaariarviointi tuotteen
elinkaaripäästöjen tunnistamiseksi.
(valmistui 2025)
A7.
Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät
päästövähennystoimet
Otettu käyttöön uudet
MillSIGHTS-energianraportointiominaisuudet
(sähkönkulutus kWh
sekä kuivaajien
lämpöenergian kulutuksen seuranta),
jotka parantavat asiakkaiden
mahdollisuuksia seurata
ja optimoida energiankäyttöä.
Lisäksi lanseerattiin kuivaajille
uusi VOC-päästöjen (haihtuvat
orgaaniset yhdisteet) käsittelyteknologia.
Toimenpiteet tukevat
myytyjen tuotteiden
käytönaikaisten päästöjen
hallintaa ja vähentämispotentiaalia.
(2025; jatkuva vuosittainen
kehitys)
A8.
Osaamisen kehittäminen ja henkilöstön
osallistaminen
– Järjestettiin
kasvihuonekaasupäästövähennyksiä
ja kiertotaloutta käsitteleviä
koulutuksia noin 60
suunnitteluinsinöörille ja fasilitoitiin
tuotelinjakohtaisia työpajoja,
joissa tunnistettiin
toteuttamiskelpoisia
lievennystoimia. (valmistui
2025)
A9.
Sääntelyyn valmistautuminen
– Vahvistettiin
tulevaan sääntelyyn liittyviä
valmiuksia
seuraamalla järjestelmällisesti ilmasto-
ja kestävyysasioita koskevaa
sääntelykehitystä. (2025;
jatkuu vuosittain)
A10.
Toimitusketjun resilienssi
ja hankintojen monipuolistaminen
– Toteutettiin
ja
jatkokehitettiin toimittajakunnan
laajentamiseen tähtäävää strategiaa
toimitusketjun
häiriöriskien lieventämiseksi
ja jotta riippuvuutta yksittäisistä
toimittajista voidaan vähentää.
Tämä tukee myös arvoketjun
ilmastoriskien hallintaa. (2025;
jatkuu vuosittain)
A11.
Vähähiilisen rakentamisen
ja ilmastoratkaisujen edistäminen
sidosryhmäyhteistyöllä
Osallistuttiin ilmastonmuutosta
ja vähähiilistä rakentamista
koskevaan vuoropuheluun
Green Building Council Finlandin
toiminnassa, järjestettiin
oma asiakastapahtuma jossa
ilmastonmuutos oli yhtenä
käsitellyistä teemoista sekä
luennoitiin oppilaitoksissa
vastuullisesta insinööripuurakentamisesta.
(2025; jatkuu vuosittain)
Vuodelle 2026 suunnitellut kehitystoimet
B1.
Ilmastosiirtymäsuunnitelman valmistuminen
– Viimeistellään
ilmastosiirtymäsuunnitelma, sis.
hillintä-
ja sopeutumistoimet, odotetut tulokset,
aikataulut
ja taloudelliset vaikutukset.
B2.
Ilmastokestävyyden ja sääntelyriskien
integrointi
– Jatkokehitetään
ilmastoresilienssianalyysiä
ja integroidaan ilmasto-,
resilienssi-
ja talousvaikutusarviointeihin
sääntelyriskiskenaariot.
B3.
Energiatehokkuus ja polttoaineen
vaihtaminen
– Toteutetaan
polttoaineen vaihto
HVO-
biodieseliin Lahden toimipaikassa
ja ilmanvaihdon, koneiden
ja lämmityksen tehokkuuteen
keskittyvä riippumaton
energia-auditointi.
B4.
Scope 3 -päästöjen hallinnan ja vähentämismahdollisuuksien
kehittäminen
– Jatketaan
Scope 3 -päästöjen hallinnan ja kvantifioinnin
kehittämistä,
mukaan
lukien
kategorian
11
(Myytyjen tuotteiden käyttö)
laskentamenetelmien tarkentaminen
sekä myytyjen tuotteiden
käytönaikaisten päästöjen
ja niiden vähentämispotentiaalin
systemaattinen arviointi.
Työhön
sisältyy myös energiatehokkuusmahdollisuuksien
tarkastelu tuote-
ja palveluportfolion
tasolla osana arvoketjun loppupään
ilmastovaikutusten
hallintaa ja siirtymäsuunnittelua.
Vuoden 2025 ilmastotoimiin
liittyvät taloudelliset resurssit
on listattu alla. Ne koskevat
etupäässä
uusiutuvan energian hankintaan
ja Rauten oman toiminnan energiankäyttöön
liittyviä
toimintamenoja, erityisesti Scope
2 -päästöihin liittyvää
sähköä ja lämmitystä, esitetään
alla.
Toimintamenoihin sisältyy
vähäisessä määrin Scope 1 -päästöihin
liittyviä ilmastomenoja, kuten
ajoneuvojen käyttöä ja
polttoaineenkulutusta. Raute
ei tässä vaiheessa vielä allokoi
ilmastotoimien kustannuksia
järjestelmällisesti eri päästöluokkiin
eikä eriytä niitä
tilinpäätösriveittäin, mutta
kehittää kustannusten
seurantaa osana ilmastosiirtymäsuunnitelmaa.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Ilmastotoimet ja niiden eteneminen
Osa-osa-aihe
Tunnistettu olennainen
aihe
Toimet (A = 2025, B = 2026)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Ilmastoon liittyvät tapahtumat uhkaavat
liiketoiminnan jatkuvuutta
Tätä riskiä lievennetään toimilla A10, B1 ja B2.
Sääntelymuutokset kasvattavat
sopeutumiskustannuksia
Tätä riskiä lievennetään toimilla A9, B2 ja B1.
resilience and financial
assessments.
Rakennusmarkkinoiden siirtyminen uusiutuviin
materiaaleihin
Tätä mahdollisuutta hyödynnetään toimilla A1, A9, A11 ja B4.
Ilmastonmuutoksen
hillintä
Rauten vaikutus ilmastonmuutokseen
Tätä vaikutusta lievennetään toimilla: A3, A4, A5, A6, A7, B3 sekä mahdollistavilla ja strategisilla toimilla: A1, A2, A8, B1, B4.
Scope 1 -päästöjen vähennystoimet keskittyvät ajoneuvojen
ja koneiden sähköistämiseen, fossiilisia polttoaineita
käyttävän kaluston kohdennettuun poistoon ja trukkien polttoaineen
vaihtamiseen HVO-biodieseliksi, tuloksena noin
89 %:n päästövähennys (32,46 tCO₂-ekv/v).
Scope 2 -päästöjen ja yksikkötason vähennystoimet Lahden toimipaikassa keskittyivät uusiutuvan sähkön ja
lämmitysenergian käyttöön ja uusiutuvan energian osuuden kasvattamiseen. Suunniteltuja toimenpiteitä ovat esim.
riippumaton energiakatselmus painopisteenä ilmanvaihdon, koneiden ja lämmityksen tehokkuusparannukset.
Scope 3 -päästöjä koskeva työ keskittyi dataan, menetelmiin ja kyvykkyyksien kehittämiseen, sis. paikallisen hankinnan
lisääminen, kategorian 11 laskentamenetelmäkehitykseen, R7 sorvauslinjan elinkaariarviointiin, matkustuspäästöjen
parempaan raportointiin ja sisäisiin koulutuksiin; raportoidut kustannukset liittyvät pääosin näihin toimiin.
Vähähiilisiin investointeihin liittyvät kustannusriskit
Tätä riskiä lievennetään toimilla A1, A8 ja B1.
Energia
Uusiutumattoman energian käytöstä aiheutuvat
päästöt*
Tätä vaikutusta lievennetään toimilla A3, A4, B1 ja B3.
Scope 1
Dieselkäyttöisten trukkien poisto ja vaihto sähkötrukkeihin (Lahti, Delta)
Suunniteltu Lahden toimipaikan trukkien polttoaineen vaihto fossiilisesta dieselistä HVO-biodieseliin, tuloksena noin
89 %:n päästövähennys (32,46 tCO₂-ekv/v) tämän toimen osalta.
Scope 2
Maakaasun vaihto uusiutuviin ratkaisuihin (Delta, Pullman)
Uusiutuvan lämmitysenergian määrän kasvattaminen (Kajaani)
100-prosenttisesti uusiutuvan sähkön kustannukset (Suomi) 203 473 € (2024: 213 870€)
98-prosenttisesti uusiutuvan sähkön kustannukset (Kanada) 32 000 €
100-prosenttisesti uusiutuvan lämmitysenergian kustannukset (Lahti) 307 828 €
Myytyjen tuotteiden energiankäyttö
Tätä vaikutusta lievennetään toimilla A6, A7 ja B4.
Energiatehokkaat asiakasratkaisut
Tätä vaikutusta lievennetään toimilla A6, A7, A8, B4 ja B1.
Energiatehokkaat ratkaisut vaikuttavat
toimintakustannuksiin ja kilpailukykyyn
Tätä riskiä lievennetään toimilla A6, A7, A8, B4 ja B1.
Energiatehokkaiden koneiden kysyntä
Tätä mahdollisuutta hyödynnetään toimilla A1, A8, B4 ja B1.
* Määrälliset päästövähennystiedot ovat toistaiseksi selvillä
vain yksittäisille toimille, joista on saatavissa suoraa käyttödataa
(esim. trukkien sähköistäminen/polttoaineen vaihto).
Kattava määrällinen erittely vuoden
2030 päästövähennystavoitteen saavuttamiseksi suunnitelluista
toimenpiteistä valmistuu osana ilmastosiirtymäsuunnitelmaa
vuonna 2026.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
E1-4 – ILMASTONMUUTOKSEN HILLINTÄÄN
JA SIIHEN SOPEUTUMISEEN LIITTYVÄT
TAVOITTEET
Kehitys verrattuna edelliseen
raportointivuoteen
Rauten ilmastoon liittyvät
tavoitteet ja niihin liittyvä
raportointi on edistynyt verrattuna
edelliseen
raportointivuoteen. Vuonna
2024 Rautella ei
ollut muodollisesti määriteltyjä
ilmastotavoitteita
ja
raportointi keskittyi
pääasiassa päästöjen vertailuarvojen
määrittämiseen ja menetelmien
kehittämiseen. Raute sai
ensimmäisenä raportointivuonna valmiiksi
ensimmäiset
konserninlaajuiset kasvihuonekaasupäästöjen
laskelmansa ja laajensi Scope
3 -päästöjen
tarkastelua. Tämän työn
perusteella joulukuussa 2024
määriteltiin yhtiön ensimmäiset
numeeriset Scope 1- ja 2-päästöjen
vähennystavoitteet,
jotka on mitoitettu
1,5 °C-tavoitetason
mukaisesti hyödyntäen Science
Based Targets -aloitteen
menetelmällistä viitekehystä.
Tavoitteita
ei ole toimitettu SBTi:n
validointiin. Rauten ilmastotyön
kehitys verrattuna
ensimmäiseen
raportointivuoteen heijastaa sisäisen
datan laadun, laskentamenetelmien
ja ilmastoasioiden
hallinnan paranemista sekä ilmastosiirtymäsuunnittelun
etenemistä.
Raute arvioi ilmastoon liittyvien
toimintaperiaatteidensa
ja toimiensa vaikuttavuutta
seuraamalla
kasvihuonekaasupäästöjen
kehitystä määriteltyihin
Scope 1- ja 2 -päästövähennystavoitteisiin
nähden. Päästövähennystavoitteet
ilmaistaan hiilidioksidiekvivalenttitonneina,
ja ne koskevat
kaikkia Rauten toimintoja
sekä toimintamaita. Tavoitteiden
asettamiseen osallistettiin
Rauten
sisäisiä sidosryhmiä työpajatyöskentelyn
muodossa. Ulkoiset sidosryhmät eivät
ole suoraan
osallistuneet tavoitteidenasettamisprosessiin.
Edistymistä Scope 1 -päästötavoitteiden
saavuttamisessa seurataan vuosittaisen
kasvihuonekaasuinventaarion
avulla, jota koordinoivat
talousjohtaja ja ESG-tiimi, ja jonka johtoryhmä
ja tarkastusvaliokunta
tarkastavat soveltuvin
osin.
Scope 2 -päästöjen muutoksiin
raportointikaudella vaikuttivat
ensisijaisesti Changzhoun
toimipisteen sulkeminen
ja uusiutuvan energian lisääntynyt
käyttö.
Vertailuvuoden uudelleenlaskentaa
harkitaan ainoastaan merkittävien
rakenteellisten muutosten
yhteydessä, jotka muuttavat
organisaatiorajausta (esim. yritysostot
tai -myynnit), kun taas
orgaaniset muutokset (esim.
toimipaikkojen sulkeminen
ilman omistusoikeuden tai
määräysvallan siirtymistä) esitetään
vuosittaisessa kehityksessä
ilman vertailuvuoden
uudelleenlaskentaa. Raute ilmoitti
vuonna 2025 sulkevansa Kiinassa
sijaitsevan Changzhoun
tuotantoyksikkönsä
osana strategista hanketta
globaalin tuotantoverkoston
selkiyttämiseksi ja
toiminnan tehostamiseksi.
Kiinan tuotantoyksikkö
suljettiin pysyvästi eikä
sulkemiseen liittynyt
omistusoikeuden tai määräysvallan
siirtoa, minkä vuoksi sitä käsitellään
orgaanisena
muutoksena, joka ei edellytä vertailuvuoden
uudelleenlaskentaa. Vaikka
päästöjen vaikutus on
merkittävä, vertailuvuoden
lukuja ei ole laskettu uudelleen,
ja tuotantoyksikön
sulkemisen
vaikutus tulee läpinäkyvästi
esiin kasvihuonekaasupäästöjen
kehityksessä ja tavoitteiden
edistymisessä vuositasolla. Siksi
vertailuvuotemme 2024 ja
vuoden 2030 vähennystavoite
säilyvät
ennallaan. Tämä vähennys
raportoidaan läpinäkyvästi
siten, että sen vaikutus
Rauten
kokonaishiilijalanjälkeen
käy selväksi, ilman
että sitä luokitellaan suunnitelluksi
hiilestä
irtautumiseen tähtääväksi toimeksi.
Edistyminen Rauten Scope 1-
ja Scope 2 -päästövähennystavoitteiden
saavuttamisessa esitetään
taulukossa E1-6 (tavoitevuosi
2030). Tavoitteet
on ilmaistu hiilidioksidiekvivalenttitonneina,
ja ne
koskevat kaikkia
Rauten toimintoja ja toimintamaita.
Koska vertailuvuotena
toimii vuosi 2024,
edellisellä raportointikaudella
ei raportoitu edistymistä tavoitteisiin
nähden, vaan edistyminen
esitetään tämän raportointikauden
osalta.
Nykyinen raportointivuosi on
ensimmäinen raportointikausi,
jolta Raute on pystynyt
laskemaan ja
esittämään edistymisen tavoitteisiin
nähden. Science Based Targets
-aloitteen (SBTi)
tavoitteenasetantatyökalua
on käytetty menetelmällisenä
vertailukohtana 1,5 °C:n tavoitteen
kanssa yhteensopivien Scope 1-
ja 2-päästövähennystasojen
laskemisessa. Työkalu
antaa yhtiön
päästötietoihin perustuvan
laskennallisen viitearvon
prosentteina vuoden 2030
tavoitteen
edellyttämistä minimipäästövähennyksistä.
Tavoitteita ei ole ilmoitettu
SBTi:lle eikä SBTi ole
todentanut niitä, eivätkä ne ole
muodollisesti hyväksyttyjä
tieteeseen perustuvia tavoitteita.
Rauten toimialalla ei toistaiseksi
ole alakohtaista SBTi:n hyväksymää
hiilestä irtautumisen
kehityspolkua. Tavoitteiden
seurannan ja tavoitteita
koskevien julkistettavien
lisätietojen
odotetaan tarkentuvan
ilmastosiirtymäsuunnitelman
valmistuessa. Scope 1- ja 2 -
päästövähennykset
odotetaan saavutettavan
pääosin toimintaa sähköistämällä,
käyttämällä
uusiutuvaa energiaa ja toteuttamalla
energiatehokkuusparannuksia.
Raute ei ole asettanut vähennystavoitteita
Scope 3 -päästöille. Scope
3 -tavoitteiden kehittäminen
edellyttää ilmastosiirtymäsuunnitelman
valmistumista, laskentamenetelmien
hiomista ja
yksityiskohtaisempia tietoja.
Rauten tavoitteena
on asettaa Scope 3 -tavoitteet,
kun niiden
edellyttämät analyysit on saatu valmiiksi.
Scope 3 -päästötiedot raportoidaan,
mutta niiden
vertailukelpoisuus vertailuvuoden
2024 lukuihin nähden on rajallinen
johtuen
laskentamenetelmien merkittävistä
muutoksista. Tarkistettuja
vuoden 2024 lukuja
ei siten ole
saatavissa.
Päästötulokset ja vähennystoimien
tehokkuus
Raute ilmoittaa tänä raportointivuonna
ensimmäistä kertaa edistymisensä
suhteessa ilmastoon
liittyviin päästövähennystavoitteisiin.
Raportoitujen päästöjen muutokset
heijastavat
toteutettujen päästövähennystoimien,
toiminnan rakenteellisten
muutosten sekä tietojen
laadun
ja laskentamenetelmien paranemisen
yhteisvaikutusta. Näin
ollen muutoksia edellisvuodesta
on
syytä tulkita sekä toiminnan kehittymisen
että menetelmien tarkentumisen
näkökulmasta.
Toimet, kuten ajoneuvojen
sähköistämisen jatkaminen,
ovat vaikuttaneet myönteisesti
Rauten
Scope 1 -tavoitteeseen. Vuonna
2025 päästöjä syntyi 64,03
tonnia CO₂e, mikä vastaa
36 %:n
vähennystä vuoden 2024
vertailutasoon nähden. Scope 2 -päästöt
vähenivät 34 %
edellisvuodesta, laskien 843,78
tCO₂e:sta 557,43
tCO₂e:iin. Kiinan Changzhoussa
sijaitsevan
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
tuotannon päättyminen vuoden
2025 puolivälissä johti Scope 2 -päästöjen
vähenemiseen 265,76
tonnia CO₂-ekv,
verrattuna edelliseen raportointikauteen.
Lahden toimipaikka käytti
myös
ensimmäistä kertaa 100 % uusiutuvaa lämmitystä,
mikä vähensi päästöjä 22
tonnia CO₂-ekv
verrattuna vuoteen 2024.
Nämä tekijät edistivät raportoitujen
päästöjen kokonaisvähennystä
vuonna 2025 vuoden 2024
vertailutasoon nähden. Edistyminen
päästövähennystavoitteiden
suhteen on esitetty
alla olevassa
taulukossa.
Tavoitteet, mittarit
ja toteuma
TAVOITE VUODELLE
2030
MITTARIT
PERUSVUOSI
2024
TOTEUMA 2025
50 % pienemmät Scope 1 -
päästöt vuoteen 2030
mennessä
1)
(–50 tonnia vuoteen 2030
mennessä)
Absoluuttiset Scope 1 -
päästöt (tCO
2
-ekv.)
100 tCO
2
-ekv.
64 tCO
2
-ekv.
80 % pienemmät Scope 2 -
päästöt vuoteen 2030
mennessä
2)
(–675 tonnia vuoteen 2030
mennessä)
Absoluuttiset Scope 2 -
päästöt (tCO
2
-ekv.)
844 tCO
2
-ekv.
4)
557 tCO
2
-ekv.
Scope 3 -
päästövähennystavoitetta ei
ole asetettu
3)
Scope 3 -päästöt (tCO
2
-
ekv.)
Ei tavoitetta
105 870 tCO
2
-ekv.
Ei ole
vertailukelpoinen
vuoden 2024 lukujen
kanssa metodologisen
muutoksen vuoksi.
Kaikkien Rauten
tuotantoyksiköiden käyttämä
sähkö on 100 % uusiutuvaa
4)
Uusiutuvan sähkön
osuus (%)
74 %
90 %
1)
Scope 1 -päästöt lasketaan
GHG-protokollan mukaisesti
Rauten omistuksessa tai
hallinnassa
olevista suorista päästölähteistä,
erityisesti ajoneuvojen, leasing-
ja huoltoajoneuvojen sekä
fossiilisia polttoaineita käyttävän
kaluston polttoaineenkulutuksesta.
Laskenta perustuu
ensisijaisiin kulutustietoihin
(esim. polttoainekuitit ja kolmannen
osapuolen toimittamat
kulutustiedot) ja raportointikaudella
menetelmää tarkennettiin
leasing-
ja
huoltoajoneuvojen osalta tietojen
laadun parantamiseksi.
2)
Scope 2 -päästöt kattavat
ostetun sähkön ja lämmön tuotannosta
aiheutuvat epäsuorat
päästöt Rauten kiinteistöissä,
vuokratiloissa ja valmistustoiminnassa,
mukaan lukien
sähköautojen kuluttama
sähkö. Päästöt lasketaan
mitattuihin sähkön-
ja
lämmönkulutustietoihin perustuen
sekä sijainti-
että markkinaperusteisella
menetelmällä.
Markkinaperusteiset Scope 2
-päästöt on laskettu käyttäen
itse sähköstä irrallisia
alkuperätakuita ja alkuperätakuuseen
sidottuja sähkösopimuksia.
3)
Scope 3 -päästöt lasketaan
GHG-protokollan mukaisesti
Rauten arvoketjun olennaisiksi
arvioiduista kategorioista (1, 2, 3, 4, 5, 6, 11 ja 12) ja ne perustuvat
ensisijaisesti
toimintaperusteisiin tietoihin
sekä toissijaisesti tunnustetuista
tietokannoista saatuihin
päästökertoimiin. Ensisijaista
toimittajakohtaista dataa
on toistaiseksi rajallisesti,
minkä
vuoksi merkittävä osa
päästöistä arvioidaan toissijaisten
kertoimien ja korvaavien
indikaattorien avulla. Raportointikaudella
Scope 3 -laskentaa kehitettiin
olennaisesti,
erityisesti kategorian 11
(Myytyjen tuotteiden käyttö)
osalta, minkä vuoksi vuoden
2025 luvut
eivät ole vertailukelpoisia vuoden
2024 lukuihin nähden eikä takautuvaa
tarkistusta voitu
toteuttaa.
4)
Uusiutuvan sähkön osuus määritetään
toimipaikkakohtaisten
sähkönkulutustietojen
perusteella ja luokitellaan uusiutuvaksi
markkinaperusteisesti alkuperätakuiden
(GO) ja
alkuperätakuuseen sidottujen
sähkösopimusten perusteella.
Lahden ja Kajaanin
toimipaikoissa sähkösopimuksiin
on valittu 100 % uusiutuva sähkö,
ja Deltan toimipaikassa
uusiutuvan sähkön osuus on noin
98 % paikallista tuotantorakennetta
vastaavasti.
Alkuperätakuut hankitaan vuosittain
ja ne saadaan raportointikauden päättymisen
jälkeen.
Uusiutuvan sähkön osuus on laskettu
ainoastaan tuotantoyksiköiden
sähkönkulutuksesta;
toimistotilat on rajattu tarkastelun
ulkopuolelle niiden vähäisen
olennaisuuden vuoksi.
E1-5 – ENERGIANKULUTUS JA ENERGIALÄHTEIDEN
YHDISTELMÄ
Energiankulutusluvut kattavat
kaiken Rauten toiminnan,
tuotanto-
ja palveluyksiköt mukaan
lukien, kaikissa toimintamaissa.
Tiedot energiankulutuksesta
ja energialähteistä ovat
peräisin
Rauten omista mittauksista,
energiantoimittajilta
sekä isännöitsijöiltä. Vuokrattujen
toimistotilojen sähkön
kokonaiskulutustiedot on saatu
isännöitsijöiltä. Rauten kulutuksen
osuus
lasketaan suhteessa yhtiön käyttämään
lattia-alaan.
Rauten Lahden ja Kajaanin toimipaikkojen
sähkösopimuksiin on
valittu 100-prosenttisesti
uusiutuvat energialähteet,
minkä vakuutena on alkuperätakuu.
Rauten Deltan toimipaikan
käyttämästä sähköstä noin 98 %
on uusiutuvista lähteistä, mikä vastaa
paikallista
tuotantorakennetta.
Lisäksi Lahden toimipaikka
käyttää pelkästään uusiutuvaa
lämmitysenergiaa. Uusiutuvan
sähkön ja lämmön alkuperätakuut
hankitaan vuosittain, ja ne
saadaan raportointikauden päättymisen
jälkeen.
Uusiutuvan ja uusiutumattoman
energian kulutusjakauma sekä
sähkön ja lämmityksen
kulutustiedot esitetään oheisissa
taulukoissa. Vuosittaiset
muutokset heijastavat
sekä
energialähteiden muuttumista
että tietojen ja laskentamenetelmien
tarkentumista.
Rauten
toimiala on luokiteltu ilmastovaikutuksiltaan
merkittäväksi (NACE-luokka
28.99 – Muiden
erikoiskoneiden valmistus).
Energiaintensiteetti
lasketaan ESRS-standardien vaatimusten
mukaisesti Rauten tilinpäätöksessä
raportoidun koko liikevaihdon
perusteella.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Energiaintensiteetin muutoksiin
verrattuna edelliseen raportointivuoteen
vaikuttaa
energiankulutuksen ja liiketoiminnan
vaihtelu. Energian käyttöön
liittyviä ilmastovaikutuksia
lievennetään osiossa E1-3 kuvatuilla
toimilla A3, A4 ja B3, ja niitä tukevat
strategiset toimet A1
ja B1.
Energiankulutustiedot kerätään
sisäisistä järjestelmistä ja sähkön,
polttoaineiden ja muiden
Rauten toiminnassa käytettyjen
energianlähteiden osalta toimittajien
laskutuksesta.
Energiankulutus raportoidaan
megawattitunteina (MWh)
ja luokitellaan energialähteen
mukaan.
Käytetyt laskentamenetelmät
perustuvat mahdollisuuksien mukaan
todellisiin kulutuslukuihin.
Kaikkien raportointikausien
luvut on laskettu samoilla määritelmillä
ja yksiköillä. Energiankulutus
raportoidaan yksinomaan fysikaalisina
suureina (MWh), joten rahamääräisiä
yksiköitä ei sovelleta.
Energiankulutus energialähteittäin
Energiankulutus ja energialähteiden
yhdistelmä
2024
2025
1) Hiilestä ja hiilituotteista peräisin
olevan polttoaineen kulutus
(MWh)
0
0
2) Raakaöljystä ja öljytuotteista
peräisin olevan polttoaineen
kulutus (MWh)
390,4
249,1
3) Maakaasusta peräisin olevan
polttoaineen kulutus (MWh)
0
0
4) Muista fossiilisista lähteistä peräisin
olevan polttoaineen kulutus
(MWh)
0
0
5) Ostetun tai hankitun fossiilisista
lähteistä peräisin olevan
sähkön, lämmön, höyryn ja
jäähdytyksen kulutus (MWh)
3 360,2
2 070,3
6) Fossiilisen energian kokonaiskulutus
(MWh)
3 750,6
2319,4
Fossiilisten energialähteiden
osuus energian kokonaiskulutuksesta
(%)
40,8 %
27,9%
7) Ydinvoimaan perustuvista
lähteistä peräisin olevan
energian kulutus (MWh)
0
0
Ydinvoimaan
perustuvien lähteiden osuus energian
kokonaiskulutuksesta
(%)
0 %
0 %
8) Uusiutuvista lähteistä, mukaan
lukien biomassa (sekä biologista alkuperää
oleva teollisuus-
ja yhdyskuntajäte,
biokaasu, uusiutuva vety jne.),
peräisin olevan polttoaineen
kulutus (MWh)
0
0
9) Ostetun tai hankitun uusiutuvista
lähteistä peräisin olevan
sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen
kulutus (MWh)
5 285,2
5 714,8
10) Itse tuotetun, muusta kuin polttoaineesta
peräisin olevan uusiutuvan
energian kulutus (MWh)
161,0
270,2
11) Uusiutuvan energian kokonaiskulutus
(MWh)
5 446,2
5 985,1
Uusiutuvien energialähteiden
osuus energian kokonaiskulutuksesta
(%)
59,2%
72,1%
Energian kokonaiskulutus
(MWh)
9 196,8
8 304,5
Energiaintensiteetti suhteessa
liikevaihtoon
2024
2025
% 2025
/ 2024
Ilmastovaikutuksiltaan
merkittävien alojen toiminnan
kokonaisenergiankulutus
suhteessa ilmastovaikutuksiltaan
merkittävien alojen toiminnasta
peräisin olevaan liikevaihtoon
(MWh/Me)
44,95
47,31
5,25 %
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
E1-6 – BRUTTOMÄÄRÄISET SCOPE 1-, 2- JA
3 SEKÄ KOKONAISKASVIHUONEKAASUPÄÄSTÖT
Yhteenveto ja päästökategoriat
Rauten Scope 1-, 2- ja 3-kasvihuonekaasupäästöt
on laskettu GHG-protokollan
standardin
mukaisesti hyödyntäen Rauten
omia laskentatyökaluja
sekä niiden tukena ulkopuolista
asiantuntija-apua. Päästölaskenta
kattaa Rauten liiketoiminnot
samoilta osin kuin
tilinpäätösraportointi ja kestävyysselvitys.
Kasvihuonekaasupäästöt
on laskettu GHG-protokollan
standardin mukaisesti ja raportoidaan
Scope 1, 2 ja 3 -bruttopäästöinä
ja kokonaispäästöinä. Scope
1 -päästöt ovat suoria päästöjä
Rauten
omistamista tai hallinnassa olevista lähteistä,
Scope 2 -päästöt ovat epäsuoria
päästöjä
ostosähkön tuotannosta ja Scope
3 -päästöt ovat arvoketjun
muita epäsuoria päästöjä siltä
osin
kuin ne kuuluvat tarkastelurajaukseen.
Kasvihuonekaasupäästöjen
laskenta perustuu omista järjestelmistä
saataviin toimintatietoihin,
toimittajien tietoihin ja muihin
käytettävissä oleviin tietoihin.
Jos ensisijaisia tietoja ei ole
saatavissa, käytetään mahdollisimman
tarkkoja arvioita ja oletuksia. Keskeisimmät
rajoitukset
liittyvät tietojen saatavuuteen
ja arvioiden käyttöön, erityisesti
Scope 3 -päästöjen osalta.
Päästöt
on ilmoitettu hiilidioksidiekvivalenttitonneina
(tCO
2
-ekv.). Osa päästöistä
ilmoitetaan suoraan
fysikaalisina suureina, osan laskenta
perustuu kulupohjaiseen menetelmään.
Päästökategorioiden rajaukset
Scope 1 -päästöt aiheutuvat
Rauten omistuksessa tai hallinnassa
olevista lähteistä, mukaan lukien
tuotannossa käytettävien ajoneuvojen,
leasing-autojen ja muiden
fossiilisia polttoaineita
käyttävien ajoneuvojen (esim. logistiikassa
käytettävät trukit)
polttoaineiden kulutus sekä
Rauten
yksiköiden omaan käyttöönsä
tuottama sähkö.
Scope 2 -päästöt aiheutuvat Rauten
kiinteistöissä, palvelutoimintojen
vuokratiloissa ja
valmistustoiminnassa käytetyn
sähkön ja lämmön tuotannosta sekä
sähköautojen kuluttamasta
sähköstä. Scope 2 -päästöjä
lasketaan sekä sijaintiperusteisella
että markkinaperusteisella
menetelmällä. Raportointikaudella
0 % Rauten Scope 2 -kategoriaan
kuuluvasta
sähkönkulutuksesta katettiin
sähköstä erillisillä alkuperätakuilla
ja 100 %:lle oli alkuperätakuuseen
sidottu sähkösopimus. Muita
sopimusvälineitä ei käytetty.
Scope 3 -päästöt sisältävät
kaikki Rauten arvoketjulle
olennaisiksi arvioidut Scope 3 -kategoriat.
Inventaarioon sisältyvät
kategoriat ovat:
Ostetut tavarat ja palvelut
(kategoria 1)
Tuotantohyödykkeet
(kategoria 2)
Polttoaineisiin ja energiaan
liittyvät toiminnalliset päästöt
(kategoria 3)
Tuotantoketjun alkupään
kuljetukset ja jakelu (kategoria
4)
Toiminnassa syntyvät
jätteet (kategoria
5)
Liiketoimintaan liittyvä
matkustaminen (kategoria 6)
Myytyjen tuotteiden käyttö
(kategoria 11)
Myytyjen tuotteiden käsittely
käyttöiän lopussa (kategoria
12)
Alla oleva E1-6 taulukko 1 esittää
Rauten inventaarioon sisältyvät
ja siitä pois rajatut Scope 3 -
kasvihuonekaasupäästökategoriat.
Kategoriat, joita ei ole laskettu
tai jotka on merkitty
soveltumattomiksi,
on rajattu pois niiden vähäisen olennaisuuden
tai relevanttien
päästölähteiden puuttumisen
perusteella, kuten kuvattu.
Menetelmälliset näkökulmat
Toiminnallisten muutosten
lisäksi Scope 1 -päästöjen
laskentamenetelmää parannettiin
leasing-
autojen sekä omien huoltoajoneuvojen
osalta. Kiinan tuotantoyksikön
sulkeminen pienensi
Scope 2 -päästöjä arviolta noin 461
tCO
2
-ekv. verrattuna
vuoteen 2024, koska
yksikkö käytti
etupäässä fossiilisella energialla tuotettua
sähköä. Vaikka
päästöjen vaikutus on
merkittävä,
vertailuvuotta ei ole laskettu
uudelleen, ja tuotantoyksikön
sulkemisen vaikutus tulee
läpinäkyvästi esiin päästöjen
kehityksessä ja tavoitteiden
edistymisessä vuositasolla. Siksi
perusvuosi 2024 ja vuoden 2030
vähennystavoite säilyvät
ennallaan. Tämä vähennys
raportoidaan
läpinäkyvästi siten,
että sen vaikutus kokonaishiilijalanjälkeen
käy selväksi, ilman
että sitä
luokitellaan suunnitelluksi
hiilestä irtautumiseen tähtääväksi
toimeksi. Scope 3 -päästötiedot
raportoidaan, mutta niiden vertailukelpoisuus
vertailuvuoden 2024 lukuihin
nähden on rajallinen
johtuen laskentamenetelmien
merkittävistä muutoksista.
Tarkistettuja vuoden
2024 lukuja ei
siten ole saatavissa.
Menetelmämuutos, sen perustelut
sekä vaikutus lukujen
vertailukelpoisuuteen selostetaan
yksityiskohtaisesti kohdassa
Tietojen laatu, epävarmuudet
ja
parannukset. Osa raportoidusta
päästövähennyksestä
johtuu tietojen ja laskentamenetelmien
tarkentumisesta eikä niinkään
varsinaisen toiminnan päästövähennyksistä.
Tietolähteet ja laskentamenetelmät
Kaikkien päästökategorioiden
laskelmat perustuvat laskutukseen,
mittarilukemiin, sisäisiin
raportteihin, asiantuntija-arvioihin
ja riippumattomiin tietokantoihin.
Scope 3 -päästöt on laskettu
etupäässä toissijaisten päästökertoimien
avulla, hyödyntäen myös
ensisijaisia tietoja siinä määrin
kuin niitä oli saatavissa (esim. kustannustiedot).
Toiminta-
ja kustannusperusteisuus: Scope
1 -päästöt on laskettu
ensisijaisilla
polttoaineenkulutustiedoilla,
mukaan lukien kolmannen osapuolen
antamat kiinteistön
kunnossapidon ajoneuvojen kulutustiedot
sekä leasing-autojen polttoainekuitit
ja raportointi.
Scope 2 -päästöt on laskettu
mitattuun sähkön-
ja lämmönkulutukseen perustuen,
mukaan
lukien oma aurinkosähkön
tuotanto. Kulutustiedot
perustuvat toimipaikkojen
kulutusmittareihin
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
ja energiayhtiöiden toimittamiin
mittausraportteihin, kuten
osiossa E1-5 Energiankulutus ja
energialähteiden yhdistelmä
tarkemmin kuvataan.
Scope 3 -päästöt on laskettu
ensisijaisesti toimintaperusteisilla
tiedoilla ja toissijaisesti
päästökertoimilla. Laskelmat
perustuvat kunkin arvoketjun
alkupään ja loppupään toiminnon
tuotantopanoksiin, mukaan lukien
ostetut tavarat ja palvelut
sekä myytyjen tuotteiden
käyttö.
Toimittajilta ja muilta
arvoketjun kumppaneilta
saadaan toistaiseksi niukasti
ensisijaisia tietoja,
joten suurin osa Scope 3 -päästöistä
lasketaan toissijaisten tietojen
ja arvioiden perusteella.
Prosesseja kehitetään
edelleen ensisijaisten tietojen
osuuden kasvattamiseksi.
Päästökertoimet
Laskelmissa käytettävät
päästökertoimet hankitaan
luotettaviksi tunnustetuista
tietokannoista,
esimerkiksi seuraavista:
DEFRA (2025)
Carbon Database Initiative (2025)
Carbon Footprint (2023)
Energiantoimittajien omat
päästökertoimet (esim. Loiste
Lämpö)
SYKE (2021), hiilijalanjälkilaskin
Y-hiilari
Finnairin päästölaskin
Base Empreinte (2024),
materiaalit
Yhdysvaltain ympäristönsuojeluviraston
EPA:n päästökertoimet
(2025)
US EPA Supply Chain GHG Emission
Factors v1.2 (NAICS-6)
Kaikki kasvihuonekaasupäästöt
on laskettu hiilidioksidiekvivalentteina
(CO
2
-ekv.) ja ilmoitetaan
hiilidioksidiekvivalenttitonneina
(tCO
2
-ekv.). Kasvihuonekaasuintensiteetti
lasketaan Rauten
tilinpäätöksessä raportoidun
koko liikevaihdon
perusteella.
Biogeeniset päästöt
Rauten toiminnasta ei synny
biogeenisiä Scope 1 -hiilidioksidipäästöjä.
Biogeenisiä Scope 2 -
päästöjä syntyy lämmöntuotannossa
käytetyn biomassan poltosta
Lahden ja Kajaanin
toimipaikoilla sekä Oulun ja
Espoon toimipaikkojen
käyttämän kaukolämmön
tuotannosta.
Vuonna 2025 biogeeniset Scope
2 -päästöt olivat yhteensä 1129
tCO₂ (2024: 1 152 tCO₂).
Biogeenisiä
Scope 3 -hiilidioksidipäästöjä
aiheuttivat vuonna 2025 myydyt
tuotelinjat, joiden tiedetään
käyttävän biomassaa lämmöntuotantoon.
Biogeeniset Scope 3 -päästöt
olivat yhteensä 920 878
tCO₂ (2024: 1 681 820 tCO₂).
Tietojen laatu, epävarmuudet
ja parannukset
Scope 3 -päästöjen laskentaan
liittyy mittausepävarmuutta.
Raute on kuitenkin sisällyttänyt
siihen kaikki olennaiset lähteet
ja käyttänyt ensisijaisia tietoja,
esimerkiksi kustannustietoja.
Niiden päästöjen prosenttiosuutta,
joiden laskennassa on käytetty
toimittajilta tai muilta
arvoketjuun kuuluvilta kumppaneilta
saatuja ensisijaisia tietoja, ei ole arvioitu.
Eri lähteistä
kerättyjen tietojen yhdistämiseen
liittyy haasteita erityisesti
tietojen formaatteihin
ja manuaalisiin
kirjauksiin liittyen. Scope
3 -laskenta antaa laajan ja suuntaa
antavan kuvan Rauten
toiminnasta,
tuotteista ja arvoketjusta.
Raute asettaa tällä hetkellä
etusijalle Scope 3 -laskelmien laadun
ja
luotettavuuden parantamisen
eikä niinkään kattavuuden
laajentamisen. Resurssit käytetään
nykyisen päästölaskennan
laadun kehittämiseen.
Keskeisenä haasteena on
edelleen tietojen saatavuus, etenkin
koskien toimittajien ja
alihankkijoiden tarkkoja toimintatietoja.
Jos paino-
tai määrätietoja ei ole saatavissa,
korvaavina
indikaattoreina käytetään
kustannustietoja. Nämä rajoitteet
vaikuttavat etupäässä
yksittäisten
Scope 3 -päästökategorioiden
tarkkuuteen, mutta eivät
olennaisesti heikennä päästötietojen
kattavuutta. Raute
toteutti raportointikaudella
useita parannuksia koskien
kaikkien Scope-
luokkien päästölaskelmien tarkkuutta,
yhdenmukaisuutta ja toistettavuutta.
Tiedonkeruuta on
tarkennettu, dokumentointia
on yhtenäistetty ja sisäisiä
varmennusprosesseja on
vahvistettu,
jotta ajan yli ilmeneviä trendejä
pystytään paremmin analysoimaan
ja jotta tietojen
vertailukelpoisuus paranee.
Menetelmällisten parannusten
lisäksi kategorian 11
tuloksiin sisältyy tavanomaista
mittausepävarmuutta,
joka johtuu Rauten vaikutusmahdollisuuksien
ulkopuolisista ulkoisista
tekijöistä. Vuosittaiseen
vaihteluun vaikuttavat
ensisijaisesti asiakaskohtaiset
energialähteet,
markkinakysyntä sekä
muut arvoketjun loppupään
toimintaolosuhteet.
Scope 1 ja 2 -päästötietojen keruuprosesseja
yhtenäistettiin, rooleja
ja vastuita selkiytettiin ja
käyttöön otettiin varmennusmenettelyjä.
Leasing-
ja vuokra-ajoneuvoja koskevia
arvioita on
korvattu ensisijaisilla polttoaineenkulutustiedoilla.
Scope 3 -laskentaan tehtiin menetelmäparannuksia
useissa päästökategorioissa:
Kategoria 1: Kategorian
päästöt lasketaan nyt ainoastaan
ostettujen tavaroiden
ja palvelujen
kustannustiedoista.
Kategoria 11: Konserni
muutti raportointikaudella
merkittävästi kategorian
11 (Myytyjen
tuotteiden käyttö) Scope
3 -päästöjen laskentamenetelmää.
Menetelmä vakioitiin ja
dokumentoitiin yksityiskohtaisesti
yhteistyössä ulkoisten
asiantuntijoiden kanssa ja sisäisissä
tiimeissä, joissa oli edustus useista eri toiminnoista.
Parannuksen tarkoitus
on myös lisätä
ensisijaisten tietojen määrää,
esim. asiakaskohtaisia päästökertoimia
ja todellisia
toimintatietoja. Muutoksen
vuoksi raportointivuodelta julkaistut
kategorian 11 Scope 3 -
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
päästöt eivät ole vertailukelpoisia
edellisen raportointikauden lukujen
kanssa. Menetelmiin
tehtyjen muutosten
luonteen ja laajuuden vuoksi
aikaisempien vuosien kategoriaan
11
kuuluvien Scope 3 -päästöjen tarkistus
ei ollut mahdollista.
Kategoria 6: Liiketoimintaan
liittyvän matkustamisen
päästöjä vähennettiin
automaattisten
matkustusjärjestelmien ja tunnustettujen
laskentamenetelmien
avulla.
Kategoriat 4 ja 9: Raportointikauden
aikana kehitettiin logistiikan
sekä arvoketjun loppupään
kuljetus-
ja jakelutoiminnan päästöjen
laskentamenetelmiä. Kategoria
9 sisällytettiin
ensimmäistä kertaa raportointiin,
ja sen päästöt määritettiin
primääridatan sekä
täydentävien arvioiden perusteella.
Tarkistetussa metodologiassa
käytetään päivitettyjä
oletuksia, tietolähteitä ja laskentatapoja,
jotka
tähtäävät päästöarvioiden tarkkuuden
ja olennaisuuden parantamiseen
ehittyvien parhaiden
käytäntöjen ja ohjeistuksien
mukaisesti. Merkittävimmät
menetelmämuutokset
koskevat
Myytyjen tuotteiden käyttöä
(Scope 3, kategoria 11) ja
sisältävät päivitettyjä
oletuksia tuotteiden
käyttöiästä, käyttövaiheen
energiankulutusprofiileista
ja
perustana olevista päästökertoimista
sekä yhtenäisempiä ja paremmin
dokumentoituja laskentaperiaatteita,
jotka on kehitetty
sisäisten ja ulkoisten asiantuntijoiden
yhteistyönä.
Ensisijaiset toimittajakohtaiset
päästötiedot ovat
toistaiseksi hyvin rajallisia
eivätkä riitä
luotettaviin Scope 3 -päästöjen
laskemiseen toimittajien
ensisijaisten tietojen perusteella.
Näin
ollen pääosa Scope 3 -päästöistä
on laskettu käyttäen toissijaisia
päästökertoimia ja
korvaavia
indikaattoreita. Raute
tulee kehittämään
edellytykset näiden prosenttimäärien
laskemiselle ja
raportoinnille toimittajien ESG-tietojen
keruumenetelmien kehittyessä.
Scope 3 -laskennan tietolähteet
ja oletukset sekä päästötietojen
laatuarviointi on esitetty alla
olevassa taulukossa.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Scope 3 -päästökategorioiden
tietolähteet ja rajaus
Scope 3 -päästökategoria
Tietolähteet ja oletukset
Päästötiedot (Toissijainen, Ensisijainen)
Raportoinnin rajaus (sisällytetyt
liiketoimintayksiköt)
Kategoria 1: Ostetut tavarat ja palvelut
Toissijaiset tiedot ostetuista tavaroista ja palveluista (€)
Toissijaiset tiedot
Raute Suomi
Raute Kiina
Raute Kanada
Raute USA
Huoltotoiminnat
Kategoria 2: Tuotantohyödykkeet
Ensisijaiset tiedot investoinneista (€)
Toissijaiset tiedot
Raute Suomi
Raute Kiina
Raute Kanada
Raute USA
Huoltotoiminnat
Kategoria 3: Polttoaineeseen ja energiaan
liittyvät toiminnat
Ensisijaiset tiedot polttoaineiden ja energian kulutuksesta (kWh/litrat)
Toissijaiset tiedot
Raute Suomi
Raute Kiina
Raute Kanada
Raute USA
Huoltotoiminnat
Kategoria 4: Tuotantoketjun alkupään
kuljetukset ja jakelu
Ensisijainen data logistiikkayrityksiltä (painot, etäisyydet, tonnikilometrit), joihin on
sovellettu kuljetusmuotokohtaisia päästökertoimia. Mikäli logistiikkaraportteja ei ollut
saatavilla, käytettiin kustannusperusteista laskentamenetelmää.
Toissijaiset tiedot
Raute Suomi
Raute Kiina
Raute Kanada
Raute USA
Kategoria 5: Toiminnassa muodostuva jäte
Ensisijaiset tiedot jätteiden määristä (tonnia).
Toissijaiset tiedot
Raute Suomi
Raute Kiina
Raute Kanada
Raute USA
Kategoria 6: Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen
Ensisijaiset tiedot (matkakilometrit, majoitusyöt tai €)
Ensisijaiset tiedot Raute Suomesta (lennot,
vuokra-autot) ja Deltasta (lennot, majoitus,
vuokra-autot), lopuista toissijaiset tiedot.
Raute Suomi
Raute Kiina
Raute Kanada
Raute USA
Huoltotoiminnat
Kategoria 7: Työntekijöiden työmatkaliikenne
Ei laskettu, vähäinen vaikutus
Kategoria 8: Tuotantoketjun alkupään vuokratut
omaisuuserät
Ei sovellettavissa, ei päästölähteitä tässä kategoriassa
Kategoria 9: Kuljetukset tuotantoketjun loppupäässä
Ensisijainen data (lähetyspainot kuljetusasiakirjoista; kuljetusetäisyydet arvioitu
reittilaskentatyökalulla; tonnikilometrit laskettu). Kuljetusmuotokohtaisia
päästökertoimia sovellettiin laskennassa.
Ensisijaiset tiedot Raute Suomesta ja Raute
Kiinasta (kuljetusdokumentaatio).
Toissijaiset tiedot Raute USA:sta (arvio
perustuen toimitusten suhteelliseen
osuuteen ja ostovolyymipohjaiseen tietoon).
Raute Suomi
Raute Kiina
Raute USA
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Scope 3 -päästökategoria
Tietolähteet ja oletukset
Päästötiedot (Toissijainen,
Ensisijainen)
Raportoinnin rajaus (sisällytetyt
liiketoimintayksiköt)
Kategoria 10: Myytyjen tuotteiden jatkojalostus
Ei sovellettavissa,
tuotteet ovat lopputuotteita, eikä jatkokäsittelyä tarvita.
Kategoria 11: Myytyjen tuotteiden käyttö
Laskentamenetelmä on kokonaisuudessaan päivitetty, yhdenmukaistettu ja dokumentoitu.
Ensisijaisen tiedon käyttöä on lisätty (asiakaskohtaiset päästökertoimet ja todelliseen
käyttöön perustuva operatiivinen tieto).
Toissijainen tieto, joka perustuu
ensisijaisen tiedon otokseen.
Raute Suomi
Raute Kiina
Raute Kanada
Raute USA
Kategoria 12: Myytyjen tuotteiden käsittely käyttöiän
lopussa
Toissijaiset tiedot (arvioitu kokonaismassa ja päämateriaalien koostumus Rauten
asiantuntijoiden mukaan)
Toissijaiset tiedot
Raute Suomi
Raute Kiina
Raute Kanada
Raute USA
Kategoria 13: Tuotantoketjun loppupään vuokratut
omaisuuserät
Ei sovellettavissa, ei päästölähteitä tässä kategoriassa.
Kategoria 14: Franchising-toiminta
Ei sovellettavissa, ei päästölähteitä tässä kategoriassa.
Kategoria 15: Investoinnit
Ei sovellettavissa, ei päästölähteitä tässä kategoriassa.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Scope 1–3 -kasvihuonekaasupäästöjen
kehitys ja tavoitteet
Takautuva
Välitavoitteet
ja tavoitevuodet
Perusvuosi
2024
2025
% 2025/
2024
2025
2030
(2050)
Vuotuinen %-
2030 / 2024
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen Scope
1 -bruttopäästöt (tCO
2
-ekv.)
100
100
64
-36 %
50
-8 %
Säänneltyjen päästökauppajärjestelmien
piiriin kuuluvien Scope 1-
kasvihuonekaasupäästöjen
prosenttiosuus (%)
-
-
-
0 %
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset
Scope 2 -bruttopäästöt
(tCO
2
-ekv.)
1 483
1 483
1 072
-28 %
Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset
Scope 2 -bruttopäästöt
(tCO
2
-ekv.)
844
844
557
-34 %
169
-13 %
Merkittävät Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen epäsuorat
(Scope 3)kokonaisbruttopäästöt
(tCO
2
-ekv.)
877 300*
105 870 *
-88% *
1. Ostetut tavarat ja palvelut
15 592
19 421
25 %
2. Tuotantohyödykkeet
88
450
411 %
3. Polttoaineeseen ja energiaan
liittyvät toiminnat
(jotka ei vät sisälly Scope 1- tai Scope 2 -päästöihin)
322
147
-54 %
4. Tuotantoketjun alkupään
kuljetukset ja jakelu
948
3 405
259 %
5. Toiminnassa muodostuva
jäte
177
92
-48 %
6. Liiketoimintaan liittyvä
matkustaminen
1 761
1 896
8 %
9. Kuljetukset tuotantoketjun
loppupäässä
470
11. Myytyjen tuotteiden käyttö
858 187
79 589 *
-91% *
12. Myytyjen tuotteiden käsittely
käyttöiän lopussa
224
400
79 %
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
(sijaintiperusteiset) (tCO
2
-ekv.)
878 883 *
107 006 *
-88% *
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
(markkinaperusteiset) (tCO
2
-ekv.)
878 244 *
106 491 *
-88% *
Kasvihuonekaasuintensiteetti
suhteessa liikevaihtoon
2024
2025 **
% 2025/
2024
Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteiset)
kokonaispäästöt suhteessa
liikevaihtoon (tCO
2
-ekv./Me)
4 295.6
609.6 *
-86% *
Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteiset)
kokonaispäästöt suhteessa
liikevaihtoon (tCO
2
-ekv./Me)
4 292.5
606.7 *
-86% *
*Vuoden 2024 Scope 3 -päästötiedot
eivät ole vertailukelpoisia johtuen
laskentamenetelmän muutoksesta.
Scope 3 -päästöille ei ole vielä
asetettu vertailuvuotta. Lisätietoa
kohdassa E1-6.
** Liikevaihto tilinpäätös,
sivu 94
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous
E5. SBM-3
Rauten myönteiset vaikutukset
resurssien käyttöön ja
kiertotalouteen liittyvät
sen kykyyn
suunnitella ja toimittaa pitkäikäisiä,
korjattavia, päivitettäviä
ja kierrätettäviä tuotteita,
jotka
parantavat resurssitehokkuutta
ja vähentävät sivuvirtoja toimitettujen
koneiden ja laitteiden
elinkaaren aikana. Olennaiset kielteiset
vaikutukset koskevat
etupäässä Rauten toimitusketjun
riippuvuutta uusiutumattomista
luonnonvaroista, erityisesti
metalleista, sekä oman toiminnan
materiaalijalanjäljestä.
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen
liittyvät olennaiset vaikutukset
korostuvat Rauten
oman
toiminnan ohella erityisesti arvoketjun
alku-
ja loppupäässä. Olennaiset riskit
johtuvat pääosin
sääntelykehityksestä
ja altistumisesta kasvaville
resurssi-
ja materiaalikustannuksille,
koskien
erityisesti Rauten tuotteissa
käytettäviä kriittisiä
metalleja, kuten terästä, valurautaa
ja alumiinia,
mistä seuraa taloudellisia riskejä
omassa toiminnassa ja arvoketjun
alkupäässä. Tällaisia riskejä
ovat markkinaheilunta, toimitusketjun
häiriöt ja kehittyvästä
ilmastoon liittyvästä
sääntelystä ja
hiilen hinnoittelusta aiheutuvat
siirtymäriskit, kuten EU:n hiilirajamekanismi
(Carbon Border
Adjustment Mechanism, CBAM).
Lisäksi vähähiiliset teräkset
ovat kalliita ja niiden tarjonta
on
niukkaa, joten kielteisten
vaikutusten lieventäminen
voi lisätä Rauten kustannuksia
ja vaikuttaa
kannattavuuteen.
Olennaiset mahdollisuudet liittyvät
Rauten tuote-
ja palvelutarjontaan, joka voi
suoraan parantaa
asiakkaiden tehtaiden resurssitehokkuutta
ja tukea asiakkaiden päästövähennystoimia
ja
resurssitehokkuutta. Rauten
tarjooman kautta saavutettava
materiaalitehokkuus,
energiatehokkuus, pitkät
elinkaaret, huollettavuus ja korjattavuus
ovat liiketoimintaetuja
kaikilla
markkinoilla.
Kuten osiossa SBM-1 kuvataan,
Raute tuottaa arvoa tarjoamalla
ratkaisuja, jotka tukevat
puutuoteteollisuuden tuotannon
optimointia ja resurssitehokkuutta.
Rauten panos
kiertotalouteen muodostuu
ensisijaisesti asiakkaiden tehtailla
toteutettavista
teknologiapäivityksistä,
modernisoinneista ja tehokkuusparannuksista,
eikä niinkään perinteisistä
kiertotalousmalleista, jotka perustuvat
oman toiminnan suljettuihin
materiaalikiertoihin.
Raute luo edellytyksiä resurssitehokkuus-
ja kiertotalousperiaatteille
optimoimalla
valmistusprosesseja ja keskeisten
resurssien kuten energian
ja liimojen käyttöä, suunnittelemalla
pitkäikäisiä tuotteita sekä
ylläpitämällä käyttöomaisuutta
ja pidentämällä sen käyttöikää
elinkaaripalveluiden avulla.
Vanerin ja LVL:n
tuotantoprosessien parannukset
voivat tehostaa
asiakkaiden tehtaiden toimintaa
ja auttaa pienentämään ympäristövaikutuksia,
mikä voi
heijastua pienempänä resurssien
ja energian kulutuksena. Tuotantolinjojen
elinkaaren
pidentäminen korjauksilla, päivityksillä
ja modernisoinneilla auttaa ajan yli
pienentämään
neitseellisten raaka-aineiden tarvetta
ja vähentämään kasvihuonekaasupäästöjä.
Raute tukee
näiden vaikutusten ja mahdollisuuksien
hallintaa ja jatkokehitystä
vahvistamalla digitaalisia
kyvykkyyksiään ja
datalähtöisiä palveluitaan, jotka
luovat asiakkaiden tehtailla
edellytyksiä
ennakoivalle kunnossapidolle
ja tehokkaammalle energia-
ja resurssitehokkuuden
seurannalle.
E5-1 RESURSSIEN KÄYTTÖÖN
JA KIERTOTALOUTEEN
LIITTYVÄT TOIMINTAPERIAATTEET
Raute on laatinut ympäristötoimintaperiaatteet,
jotka yhtiön johtoryhmä on hyväksynyt
ja joissa
määritellään perusteet ympäristövaikutusten
minimoinnille kaikissa yhtiön toiminnoissa
ja
arvoketjussa. Ympäristötoimintaperiaatteet
korostavat keskeisiä
kiertotalouden periaatteita,
kuten osassa E1-2 tarkemmin
selostetaan. Rauten ympäristötoimintaperiaatteet
kuvaavat
ympäristöteemoihin liittyviä
käytäntöjä, jotka edistävät yhtiön
ympäristövastuullisuutta.
Periaatteet käsittelevät
esimerkiksi päästövähennyksiin,
resurssitehokkuuteen
ja kiertotalouteen
liittyviä teemoja. Raute
on ympäristötoimintaperiaatteissaan
sitoutunut edistämään uusiutuvien
resurssien käyttöä, kun se
on mahdollista, sekä uusiutuvien luonnonvarojen
kestävää hankintaa.
Toimintaperiaatteissa
ei ole linjattu tavoitetta
sekundaariresurssien
(kierrätettyjen resurssien)
käytön lisäämiseksi tai primaariresurssien
käytön vähentämiseksi.
E5-2 RESURSSIEN KÄYTTÖÖN
JA KIERTOTALOUTEEN
LIITTYVÄT TOIMET JA
RESURSSIT
Kiertotalouteen ja materiaalitehokkuuteen
liittyviä toimenpiteitä
toteutetaan Rauten
kaikissa
liiketoimintayksiköissä,
mukaan lukien tuotekehitys
(R&D) ja Service-toiminnot.
Hankintaorganisaatio ja kategoriapäälliköt
koordinoivat toimittajiin
liittyviä toimenpiteitä ESG-
tiimin tuella. Tarvittavat resurssit
allokoidaan vuosibudjetoinnin
ja liiketoiminnan
suunnitteluprosessien kautta,
mukaan lukien tarpeen mukaan
myös ympäristötoimien
rahoitus,
toimittajayhteistyö
sekä tiedonhankinta-
ja raportointikyvykkyyksien
kehittäminen.
Materiaalien sisäänvirtauksiin
liittyviä toimia, mukaan
lukien hankintakäytännöt ja
toimittajayhteistyö,
koordinoi ensisijaisesti Rauten
hankintaorganisaatio ja kategoriapäälliköt
ESG-tiimin ja teknisten toimintojen
tuella. Nämä tiimit toteuttavat
yhteistyössä resurssien
saatavuutta, sääntelyä
ja markkinalähtöisiä kustannusriskejä
sekä materiaaleihin
ja toimittajiin
liittyviä tiedonkeruutarpeita
koskevia toimia. Resurssitehokkuuteen
ja vastuullisiin hankintoihin
liittyvien toimien toteutusta
tuetaan toimittajayhteistyön
prosesseilla. Tällaisten
toimien
painopisteessä on hankintakäytäntöjen
vahvistaminen, toimittajayhteistyö
sekä resursseihin
liittyvien riskien ja mahdollisuuksien
hallintaan tarvittavat sisäiset
kyvykkyydet. ESG-tiimi tukee
resurssien käyttöön ja kiertotalouteen
liittyviä toimia osallistumalla
vaikutusten tunnistamiseen,
toimintaperiaatteiden
kehittämiseen ja tiedonkeruuprosesseihin.
Resurssitehokkuuteen liittyvien
digitaalisten prosessien kehittämistä
hoidetaan pääosin tiiviissä yhteistyössä
Analyzers-
ja
Services-liiketoimintayksiköiden
ja tutkimus-
ja kehitystiimin teknologia-asiantuntijoiden
kanssa.
Rauten tarjooman resurssitehokkuus-
ja kiertotalousnäkökohtiin
liittyvät toimet, kuten
päivitykset, modernisoinnit ja huoltoon
liittyvät toimet, toteutetaan
Wood Processing-,
Analyzers-
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
ja Services-liiketoimintayksiköissä
tiiviissä yhteistyössä myynnin
ja markkinoinnin kanssa. Näitä
toimia tukevat tuotekehityksestä
ja teknisistä ratkaisuista vastaavat
tekniset tiimit, joiden työ
koordinoidaan ristiriitojen
välttämiseksi liiketoimintayksiköiden
kanssa.
Raute toteutti raportointikaudella
useita toimia, joilla torjutaan
tunnistettuja kiertotalouteen
liittyviä vaikutuksia
ja riskejä ja hyödynnetään
mahdollisuuksia. Moni toimenpide
kohdistuu
useisiin eri vaikutuksiin, riskeihin
ja mahdollisuuksiin. Toiston
välttämiseksi ja selkeyden
vuoksi
toimet on koottu alla olevaan
luetteloon, jossa viitataan kulloinkin
asianomaisiin tarkempiin
tietoihin. Vuonna 2025 toteutetut
toimet ja vuodelle 2026 suunnitellut
toimet on ryhmitelty
erikseen. Vuoden 2025 toimet
toteutettiin raportointikauden
aikana (ja erikseen merkityt jatkuvat
yhä), ja vuoden 2026 toimet on suunniteltu
saatavan päätökseen
vuoden aikana, jollei toisin
mainita. Kustakin toimesta odotetut
tulokset esitetään alla.
Vuonna 2025 toteutetut
toimet (ilmasto - A, kiertotalous - C)
A6.
Elinkaariarviointi (LCA)
– Toteutettiin
R7-sorvauslinjan täysimittainen
elinkaariarviointi
tuotteen elinkaaripäästöjen
tunnistamiseksi. Tukee
kaikkien tuotelinjojen
järjestelmällisempiä elinkaarianalyyseja.
(valmistui 2025)
A9.
Sääntelyyn valmistautuminen
– Vahvistettiin
tulevaan sääntelyyn liittyviä
valmiuksia
seuraamalla järjestelmällisesti ilmasto-
ja kestävyysasioita koskevaa
sääntelykehitystä. (2025;
jatkuu vuosittain)
C1.
Toimitusketjun resilienssi
– Hankintalähteiden hajauttaminen
kahden toimittajan mallilla
sekä tuotannon ja hankinnan siirtäminen lähemmäs
kohdemarkkinoita toimitusketjun
toimintavarmuuden parantamiseksi
ja sääntely-
sekä markkinariskien
hallitsemiseksi. (2025;
jatkuva)
C2.
Biopohjaisten materiaaliratkaisujen
kehittäminen osana kiertotaloutta
– Osallistuttiin
biopohjaisia liimoja koskevaan
pilottiprojektiin yhteistyössä
tutkimuslaitosten ja
hankekumppaneiden kanssa.
(2025; jatkuu vuonna 2026)
C3.
Tuotteiden elinkaaren pidentäminen
modernisoinneilla
– Toteutettiin
modernisointi-
ja
päivitysprojekteja, joilla pidennettiin
laitteiden käyttöikää ja
vähennettiin uusien materiaalien
tarvetta.
(2025; jatkuu vuosittain)
C4.
Resurssitehokkuuden ja elinkaaren
hallinnan vahvistaminen digitalisaation avulla
Laajennettiin digitaalisia seuranta-
ja analytiikkaratkaisuja, jotka
mahdollistavat
tuotantolinjojen reaaliaikaisen
suorituskyvyn seurannan.
Ratkaisut tukevat raaka-aineiden
saannon parantamista, sivuvirtojen mittaamista
ja hyödyntämistä, laadunhallintaa,
energiatehokkuuden optimointia
sekä koneiden käytön optimointia.
(2025; jatkuu
vuosittain)
C5.
Kiertotalous investointipäätöksissä
– Kestävyyteen ja kiertotalouteen
liittyvät
arviointikriteerit on integroitu
tuotekehitysinvestointien
arviointiprosessiin, ja ne
muodostavat pakollisen osan
investointipäätöksentekoa.
(2025; jatkuu vuosittain)
C6.
Osaamisen kehittäminen ja henkilöstön
osallistaminen
– Järjestettiin päästövähennyksiä
ja kiertotaloutta käsitteleviä
koulutuksia noin 60 insinöörille
ja fasilitoitiin tuotelinjojen
työpajoja, joissa tunnistettiin
resurssi-
ja energiaintensiivisiä prosesseja
ja
parannusmahdollisuuksia. (valmistui
2025)
C7.
Kiertotalousperiaatteiden
integroinnin valmistelu
T&K-
ja tuotekehitysprosesseihin
Arvioitiin ja pisteytettiin ympäristö-
ja kiertotalousnäkökulmat
osana tuoteinvestointien
käsittelyprosessia sekä
käytiin sisäistä keskustelua
ja laadittiin alustava suunnitelma
kiertotalouden viitekehyksen
integroimiseksi T&K-
ja tuotekehitysprosesseihin.
(2025;
valmisteluvaihe, varsinainen
toteutus ei ole vielä alkanut)
Vuodelle 2026 suunnitellut toimet
(ilmasto – B, kiertotalous – D)
B1.
Ilmastosiirtymäsuunnitelman valmistuminen
– Viimeistellään
ilmastosiirtymäsuunnitelma, sis.
hillintä-
ja sopeutumistoimet, odotetut tulokset,
aikataulut
ja taloudelliset vaikutukset, painottaen
erityisesti materiaalitehokkuutta
ja kiertotaloutta.
D1.
Sääntelyvaikutusten arviointi
– Arvioidaan sääntelymuutosten
vaikutuksia
materiaalikustannuksiin
ja huomioidaan riskit osana ilmasto-
ja kiertotalouteen liittyvää
suunnittelua sekä taloudellisia
arvioita.
D2.
Toimittajayhteistyö
ja tietojen läpinäkyvyys
– Tehostetaan toimittajayhteistyötä
ja
digitaalista tietojen keruuta arvoketjun
alkupään tietojen läpinäkyvyyden,
jäljitettävyyden ja
saatavuuden parantamiseksi.
D3.
Tuotelinjojen digitalisoinnin systemaattinen
laajentaminen
- Vakiinnutetaan
digitaalisten seuranta-, analytiikka-
ja optimointiratkaisujen integrointi
kaikkiin soveltuviin
uusiin tuotelinjoihin. Tavoitteena
on lisätä systemaattisesti
materiaalitehokkuutta,
energiatehokkuutta ja sivuvirtojen
mittausta sekä mahdollistaa ennakoiva
kunnossapito ja
elinkaaren optimointi.
Vuoden 2025 resurssienkäyttö-
ja kiertotaloustoimiin liittyvät
taloudelliset resurssit olivat
pääasiassa tuotekehitys-,
toimittajayhteistyö-,
digitalisaatio-
ja modernisointitoimien
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
toimintamenoja. Nämä kustannukset
kirjataan pääosin myytyjen
tuotteiden hankinta-arvoon,
tutkimus-
ja kehitysmenoihin ja muihin
toimintamenoihin asianomaisten
kirjanpitokäytäntöjen
mukaisesti. Tiettyjä modernisointi-
ja päivitysmenoja voidaan tapauskohtaisesti
aktivoida.
Kiertotaloustoimet ja niiden
eteneminen
Osa-osa-aihe
Tunnistettu olennainen aihe
Toimet (A ja C = 2025, B ja D = 2026)
Resurssien
sisäänvirtaus
Sääntely-
ja markkinalähtöiset
kustannusriskit
Tätä riskiä lievennetään toimilla
A9, C1, D1 ja D2.
Riippuvuus uusiutumattomista
luonnonvaroista
Tätä vaikutusta lievennetään toimilla
C2, C3, C5 ja D3.
Resurssien
ulosvirtaus
Merkittävä materiaalijalanjälki
Tätä vaikutusta lievennetään toimilla
C3, C4, C5, A6 ja D3.
Pitkäikäiset, korjattavat,
päivitettävät ja kierrätettävät
tuotteet
Tätä vaikutusta lievennetään toimilla
C3, C4, C5, C6, C7 ja B1.
Resurssitehokkuutta
parantavat ratkaisut
Tätä mahdollisuutta hyödynnetään
toimilla, C4, C5, C6, C7 ja D3.
E5-3 RESURSSIEN KÄYTTÖÖN
JA KIERTOTALOUTEEN
LIITTYVÄT TAVOITTEET
Raute ei asettanut vuodelle 2025
resurssien käyttöön ja kiertotalouteen
liittyviä mitattavissa
olevia, tulossuuntautuneita ja aikasidonnaisia
tavoitteita. Tavoitteet
on asetettu vuoden 2026
alusta alkaen, ja niiden painopisteenä
on resurssitehokkuuden
parantaminen lisäämällä tietojen
saatavuutta, tuotannon digitaalista
seurantaa ja palvelulähtöisten
liiketoimintamallien
kehittämistä tuotteiden
elinkaaren pidentämiseksi. Kun
toimet on toteutettu,
Raute seuraa
niiden vaikuttavuutta suhteessa
tunnistettuihin olennaisiin
kestävyysvaikutuksiin,
-riskeihin ja -
mahdollisuuksiin. Vuonna
2025 yhtiö keskittyi tavoitteenasetannan
ja toimien toteuttamisen
edellytysten luomiseen, mukaan
lukien osiossa E5-2 esitetyt toimet.
E5-4 RESURSSIEN SISÄÄNVIRTAUKSET
Raute arvioi toimitusten
projektitasoisten bruttopainotietojen
perusteella, että tuotteisiin
käytettyjen teknisten
materiaalien kokonaispaino
oli raportointikaudella noin
8100 tonnia (2024: 3
900 tonnia). Vuonna 2025
käytetyistä materiaaleista
hallitseva oli edelleen teräs,
7500 tonnia,
(93 %) mikä vastaa prosentuaalisesti
kutakuinkin vuonna 2024
raportoituja lukuja (3 600 tonnia,
91,7 %). Materiaalitoimittajien
mukaan noin 27 % ostetuista
teräksistä oli kierrätysterästä
(2024:
27 %) eli noin 2025 tonnia (2024:
969 tonnia). Kierrätysteräksen
osuus on Rauten tekemä
arvio,
joka perustuu toimittajilta
saatuun tietoon.
Teräksen lisäksi
tuotteisiin käytetyt materiaalit
ovat
pääosin teknisiä materiaaleja,
kuten rautaa, alumiinia, sähkö-
ja elektroniikkakomponentteja
sekä
muovia ja kumia.
Rauten tuotteiden sisältämien
materiaalien bruttopaino-
ja jakaumatiedot on kerätty
projektitasolla. Luvut sisältävät
vuonna 2025 toimitetut
tuotteet, mukaan lukien
tuotantolinjat,
erilliset koneet, modernisoinnit,
päivitykset ja varaosat. Materiaalien
sisäänvirtausta koskevien
tietojen yksityiskohtaisuus
ei tällä hetkellä täysin vastaa
ESRS-standardien vaatimaa tietojen
tarkkuustasoa. Koko
arvoketjua koskevien
toimittajatietojen ja järjestelmien
rajoitusten vuoksi
vaadittua tarkkuutta
ei toistaiseksi pystytä saavuttamaan.
Raute on asettanut prioriteetiksi
perustietojen parantamisen,
jotta tietojen tarkkuustaso
paranee ajan mittaan.
Tuotteiden tai varaosien
valmistuksessa ei käytetä
ensisijaisena raaka-aineena biologisia
materiaaleja. Biologisten materiaalien
mahdollinen käyttö rajoittuu
pakkauksiin ja vähäpätöisiin
apurakenteisiin, kuten
suojaus-
tai tilanjakotarkoituksessa
käytettyihin vanerilevyihin.
Biologisia
materiaaleja ei ole koneiden
toiminnallisissa, liikkuvissa tai
prosessikriittisissä osissa. Raute
ei pysty
järjestelmien ja toimittajien
tietojen rajoitusten takia
esittämään luotettavaa
määrällistä arviota
käytettyjen biologisten
materiaalien kokonaispainosta
tai kestävistä lähteistä hankittujen
materiaalien osuudesta (sis. sertifiointijärjestelmät
tai
kaskadikäyttöperiaate). Raportointikauden
tietoja ei siksi ollut saatavissa.
Kuten osiossa E5-2
esitetään, suunniteltuihin tuleviin
toimiin sisältyy hankintatoimen
digitalisointiprojekteja, joiden yhtenä
tavoitteena on kerätä
nimiketason paino-
ja
koostumustiedot ja muita tukevia
ESG-tietoja.
Raute kannusti vuonna 2025
toimittajia
keräämään ja välittämään
edustavaan otantaan perustuvia
päästötietoja päästöintensiivisistä
hankintamateriaaleista, kuten
teräksestä, materiaalien
ilmastovaikutusten
arvioinnin tueksi.
Rauten käyttämien harvinaisten
maametallien ja Euroopan unionin
määrittelemien kriittisten
raaka-aineiden määristä ei ole saatavilla
tietoa. Rauten tietojärjestelmissä
ei ole mahdollisuutta
eritellä näitä materiaaleja satojen
tuhansien nimikkeiden painotietojen
joukosta.
Pakkauksiin käytetään
puuta ja muovia, ja välillä tarvittaessa
metallia. Raute käyttää erilaisia
pakkausmateriaaleja sekä
tuotteiden suuren koon
vuoksi että varmistaakseen
tuotteiden riittävän
ruostesuojauksen eri kuljetuksissa
ja sääolosuhteissa. Rauten
puupakkaukset päätyvät
kansainvälisille markkinoille,
ja ne voidaan uudelleen käyttää
sellaisenaan. Rautella ei ole
kuitenkaan tietoa, kuinka
arvoketjun loppupää soveltaa
kaskadikäyttöperiaatetta.
Sopivien kierrätysteräslajien
saatavuus Euroopan markkinoilta
rajoittaa tällä hetkellä
kierrätysteräksen käyttöä
konsernin tuotteissa,
erityisesti suorituskykyistä
ja tasalaatuista
materiaalia vaativissa sovelluksissa.
Kierrätysteräksen
osuus kaikista käytetyistä
teräksistä oli
raportointikaudella noin 27 % (2024:
969 tonnia, 27 %). Kierrätysteräksen
osuus on Rauten tekemä
arvio, joka perustuu toimittajilta
saatuun tietoon.
Toimittajilta saadut
kierrätysosuustiedot
koskevat ostettua
terästä, eivätkä sisällä
muita teknisiä materiaaleja
(esim. valurautaa, alumiinia,
elektroniikkaa, muoveja),
joista ei ole saatavissa kierrätysosuustietoja.
Vaikka kierrätysteräksen
osuutta voidaan mahdollisesti
jossain määrin nostaa ajan mittaan,
mahdollisuudet riippuvat kuitenkin
käytännössä materiaalien saatavuudesta,
toimittajien
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
kyvykkyyksistä ja
teknisistä vaatimuksista,
joten luku kasvaa todennäköisesti
vähän kerrallaan eikä
merkittävästi lyhyellä
aikavälillä. Raute
ei käytä uusiin toimituksiin käytettyjä
komponentteja
(esim. kunnostettuja komponentteja),
vaan komponentit valmistetaan
asiakaskohtaisten
teknisten vaatimusten
mukaan.
Resurssien sisäänvirtaukseen liittyy
puutteita, koska kaikkea
vaadittua tietoa ei ole saatavilla.
Pakkausmateriaalien painotietoja
ei kerätä. Tämän vuoksi
tuotteissa ja palveluissa käytettyjen
materiaalien kokonaispainoa,
kestävästi hankittujen
biopohjaisten materiaalien osuutta
sekä
uudelleenkäytettyjen tai
kierrätettyjen
materiaalien määrää tai prosenttiosuutta
ei voida täysin
raportoida. Kestävästi
hankittujen materiaalien osuutta
pakkausmateriaalien valmistamisessa
ei
ole saatavilla. Tuotteisiin
käytettyjen materiaalien
tiedot ovat peräisin Rauten
omista
suunnittelujärjestelmistä,
toimittajilta sekä omista laskelmista,
mutta osa painotiedosta perustuu
keskiarvioihin. Tuotteisiin
käytettyjen materiaalien
kokonaismäärät ja
eri materiaalien sekä
komponenttien osuudet on kerätty
toimitusprojektikohtaisesti.
Tiedot sisään virtaavista
materiaaleista eivät ole ESRS:n
pyytämällä tarkkuudella, eikä
sille tasolle ole mahdollista päästä
lähivuosien aikana, sillä nimiketason
hallinnan muuttaminen vaatii
merkittävästi resursseja
eikä
ole kohtuullisella vaivalla
toteutettavissa. Nykyisiin
tietojärjestelmiin pitäisi tehdä
suuria
muutoksia, jotta voitaisiin
selkeästi eritellä nimikkeen
sisältämien materiaalien ja
painojen osuus.
Tuotteiden räätälöinti asiakkaan
toiveiden mukaisesti vaatii
usein kertaluonteisia kaupallisia
nimikkeitä. Eri materiaalien
painojen erittely kaupallisista
nimikkeistä on vaikeaa
tai mahdotonta
ilman toimittajan tai valmistajan
apua, mikä johtaa lisäkustannuksiin.
E5-5 RESURSSIEN ULOSVIRTAUKSET
Rauten keskeiset resurssien
ulosvirtaukset muodostuvat
puutuoteteollisuudelle toimitettavista
teollisuuskoneista, analysointilaitteista,
tuotantolinjoista, ohjelmistoratkaisuista
ja niihin liittyvistä
palveluista. Tuotteiden
luonteen takia kiertotalouden
periaatteet toteutuvat
ensisijaisesti
tuotteiden pitkäkestoisuuden,
korjattavuuden, päivitettävyyden
ja käyttöiän jatkamisen
kautta
asiakkaiden tehtailla, eivätkä
niinkään Rauten omassa toiminnassa
syntyvien jätteiden määrää
vähentämällä tai käyttämällä materiaaleja
uudelleen.
Merkittävimmät ja pitkäjänteisimmät
resurssitehokkuusvaikutukset
syntyvät käyttövaiheessa,
asiakkaan tuotannossa, Rauten
koneiden suorituskyvyn,
palveluiden ja digitaalisten
ratkaisujen
kautta. Rauten kone-
ja tuotantolinjaratkaisut suunnitellaan
pitkäikäisiksi, ja niiden tueksi
tarjotaan huoltoa, korjauksia,
päivityksiä ja modernisointipalveluja,
joiden ansiosta
tuotantolinjojen käyttöä voidaan
jatkaa pidempään, raaka-aineiden
ja tuotantohyödykkeiden
käyttö tehostuu ja laitteiden
täysimittaista uusimista voidaan
lykätä pidemmälle.
Fyysisten laitteiden lisäksi
Raute tarjoaa ohjelmistoja,
digitaalisia ratkaisuja ja palvelulähtöisiä
ratkaisuja, kuten analysaattoreita
ja MillSIGHTS-ohjelmistoja, jotka
tukevat asiakkaiden
tuotantoprosessien optimointia,
kaluston käyttöastetta,
kunnossapidon suunnittelua,
materiaalien hyödyntämistä
ja energiatehokkuutta. Nämä
ratkaisut auttavat parantamaan
resurssitehokkuutta tuotteiden
käyttövaiheessa mahdollistamalla
olemassa olevan kaluston
tehokkaamman seurannan ja
käytön. Rauten koneiden
käyttöikää voidaan
pidentää päivityksillä
tai modernisoinneilla, ja käyttöikänsä
päässä olevien koneiden materiaalit
voidaan ottaa talteen
ja
kierrättää asianmukaisten
prosessien ja vaatimusten
mukaisesti. Olemassa oleviin
koneisiin
voidaan päivittää uutta teknologiaa
vaihtamalla valikoimasta
poistuneita tai loppuun kuluneita
osia. Modernisoinnilla tarkoitetaan
kattavampaa peruskorjausta,
joka pidentää tuotantolinjan
käyttöikää ja luo edellytykset
nykyisten sääntely-, kunnossapito-
ja tuotantovaatimusten
täyttämiselle.
Tuotteiden ja ratkaisujen elinkaari
Rauten valmistamien tuotteiden
elinkaari on vuosikymmeniä
(tyypillisesti 15–40 vuotta), ja
tuotteiden elinkaarta voidaan
pidentää korjauksilla, modernisoinneilla
ja päivityksillä. Korjattavat
ja päivitettävät ratkaisut
tarjoavat asiakkaille mahdollisuuksia
resurssien säästöön koko
niiden
elinkaaren ajan. Käytetyillä
koneilla on myös jälkimarkkinat.
Esitetyt käyttöikäluvut
esittävät Rauten koneiden
käytännössä todettua
ja odotusten mukaista
ikää perustuen saatavissa oleviin
historiatietoihin ja tällä hetkellä
käytössä olevaan kalustoon.
Useista tuotekategorioista
ja erityisesti uusista teknologioista
on saatavissa vertailukelpoisia
markkinatietoja keskimääräisestä
käyttöiästä hyvin rajallisesti
tai ei ollenkaan. Näissä tapauksissa
odotettu käyttöikä
on arvio, joka perustuu Rauten
asennettuun laitekantaan
ja yhä aktiivisessa
käytössä oleviin koneisiin.
Rauten sisäisissä laskelmissa,
mukaan lukien ilmastovaikutuksiin
liittyvät arvioinnit, käytetään
likimääräisenä viitteellisenä käyttöikänä
25 vuotta. Tällä tarkoitetaan
ajanjaksoa, jonka jälkeen
kalusto tyypillisesti vaatii
päivityksen tai modernisoinnin,
jotta toimintaa voidaan jatkaa
tehokkaasti. Esitetyt pidemmät
käyttöiät (odotetut käyttöiät)
tarkoittavat havaittua
tai realistisesti
odotettavissa olevaa
maksimaalista käyttöikää
olettaen, että kaluston
huollosta, korjauksista ja
modernisoinneista huolehditaan asianmukaisesti.
Koska kaikille tuotekategorioille
ei ole saatavissa kattavia, ulkoisesti
vertailukelpoisia
käyttöikätietoja, esitetyt
luvut on syytä tulkita pikemmin
viitteellisiksi arvioiksi
kuin tilastollisiksi
keskiarvoiksi, ja niihin voi
kohdistua epävarmuutta.
Raute jatkaa tietojen
keräämistä ja
toimintatapojen seurantaa tuotteiden
käyttöiän pidentämiseksi
entisestään.
Kuivaajat: Keskimääräinen
elinkaari 30 v/Raute 30 v
Saumaajat: Keskimääräinen
elinkaari 25 v/Raute
35 v
Jatkamislaitteet: Keskimääräinen
elinkaari 25 v/Raute 30 v
Sorvit: Keskimääräinen elinkaari
30 v/Raute 30 v
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Paikkauslaitteet: Ei keskimääräistä
elinkaarta, koska markkinoilla
ei ole vastaavaa
tuotetta/Raute 30 v
Ladonta-
ja puristuslaitteet: Keskimääräinen
elinkaari 30 v/Raute
30 v
Analysaattorit: Keskimääräinen
elinkaari 30 v/Raute
30 v
Osiossa E5 esitetyt käyttöiät
kuvaavat Rauten kaluston
teknistä käyttöikää
todellisissa
olosuhteissa, mukaan lukien käyttöikää
merkittävästi pidentävät
modernisoinnit, päivitykset ja
komponenttien vaihdot.
Osiossa E5 esitetyt mittarit ovat
etupäässä laadullisia ja prosessiriippuvia
ja heijastavat
resurssitehokkuuden ja kiertotalousperiaatteiden
integrointia Rauten tuotteisiin,
palveluihin ja
toimintaan. Määrälliset tiedot sisään
ja ulos virtaavista materiaaleista
perustuvat sisäisten
järjestelmien projektitasoisiin
tietoihin, toimittajilta saatuihin
tietoihin ja johdon arvioihin, kuten
kyseisissä osissa kuvataan.
Keskeisimmät rajoitukset
liittyvät tietojen tarkkuustasoon,
järjestelmien valmiuksiin
ja arvoketjun tietojen saatavuuteen.
Jätteiden syntyminen, korjattavuus
ja kierrätettävien aineiden osuus
Resurssien käyttö ja jätehierarkian
soveltaminen ohjeistetaan
Rauten
ympäristötoimintaperiaatteissa.
Rauten omassa toiminnassa
syntyvät jätteet lajitellaan
ja
käsitellään EU:n jätelainsäädännön
ja paikallisten määräysten
mukaisesti. Tavoitteena
on
mahdollisuuksien mukaan maksimaalinen
kierrätysaste ja uudelleenkäyttö.
Kaikki Rauten tuotteet,
erityisesti teollisuuskoneet, analysointilaitteet
ja tuotantolinjat, ovat
korjattavissa ja niiden tueksi
tarjotaan huoltoa, varaosia
ja modernisointipalveluja. Korjattavuus
varmistetaan käytännössä
näiden palveluiden kautta
eikä niinkään standardoiduilla
tuotetason
korjattavuusluokituksilla.
Vakiintuneisiin
järjestelmiin perustuvia tuotetason
korjattavuusluokituksia
ei ole käytettävissä, koska
tällaiset järjestelmät on kehitetty
etupäässä
kuluttajatuotteita varten,
eivätkä ne sovellu määrättyä
tarkoitusta varten räätälöidylle
järjestelmätasoisille teollisuuskoneille.
Vuonna 2025 tehtiin toimenpiteitä
projektitoimitusten kartoittamiseksi
ja tarkempien
painotietojen keräämiseksi,
mikä johti siihen, että teknisten
materiaalien raportoitu
kokonaispaino nousi. Materiaalien
ulosvirtauksia ei voida luotettavasti
kohdistaa tiettyyn
tuotteeseen tai tuotekategoriaan,
joten kierrätettävien
ainesten osuutta tuotteissa
ja
pakkauksissa ei lasketa tuotetasolla.
Tämä heijastaa materiaalitason
tietojen rajallista saatavuutta
ja Rauten monimutkaisten,
projektikohtaisten toimitusten
luonnetta. Konsernitason
tietojen
esittäminen edellyttäisi tietojen
kokoamista tuotetason
materiaalitiedoista.
Rauten omasta toiminnasta
syntyvistä jätteistä merkityksellisimmät
jätevirrat ovat
etupäässä
Lahden toimipaikassa syntyvä
metalli-
ja puujäte, joka ohjataan kierrätykseen.
Muita jätevirtoja
ovat energiajätteet, vaaralliset
jätteet ja sekajätteet,
jotka kaikki käsitellään
asianomaisten
määräysten mukaisesti.
Jätteitä koskeviin
kiertotalouden mittareihin
liittyy tietorajoituksia
ja mittausepävarmuutta.
Jätemäärät perustuvat pääosin
toimipaikkakohtaiseen raportointiin
– lukuun ottamatta Deltaa,
jonka jätemäärät arvioidaan kustannuslähtöisesti
jätehuollon laskutuksen
ja kontti-
tai
puristinmäärien perusteella.
Jätetietojen rajaukset ovat
muuttuneet vuodesta 2024, koska
raportointikauden tietoihin
sisältyvät ensi kertaa myös
Deltan toimipisteen jäteluvut.
Rauten
tavoitteena on parantaa
ajan mittaan jätteisiin liittyvien
tietojen kattavuutta ja tarkkuutta,
muun
muassa tiivistämällä yhteistyötä
jätehuollon palveluntarjoajien
kanssa.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Oman toiminnan jätemäärät
ja käsittelytavat
Rauten omassa toiminnassa syntyneen
jätteen kokonaismäärä
2024
2025*
Syntyneen jätteen kokonaismäärä,
tonnia
910
551
Loppukäsittelystä muualle
ohjatun jätteen kokonaismäärä,
tonnia
825
493
Tavanomainen jäte yhteensä
825
493
Tavanomainen jäte, valmistelu
uudelleenkäyttöä varten
0
0
Tavanomainen jäte, kierrätys
791
455
Tavanomainen jäte,
muu hyödyntäminen
34
39
Vaarallinen jäte yhteensä
(sis. radioaktiivinen jäte)
0
0
Vaarallinen jäte, valmistelu
uudelleenkäyttöä varten
0
0
Vaarallinen jäte, kierrätys
0
0
Vaarallinen jäte muu
hyödyntäminen
0
0
Loppukäsittelyyn ohjatun
jätteen kokonaismäärä,
tonnia
85
57
Tavanomainen jäte yhteensä
36
27
Tavanomainen jäte,
poltto
0
0
Tavanomainen jäte, sijoittaminen
kaatopaikalle
36
27
Tavanomainen jäte,
muu loppukäsittely
0
0
Vaarallinen jäte yhteensä
(sis. radioaktiivinen jäte)
49
30
Vaarallinen jäte,
poltto
49
30
Radioaktiivisen jätteen kokonaismäärä
0
0
Vaarallinen jäte, sijoittaminen
kaatopaikalle
0
0
Vaarallinen jäte, muu
loppukäsittely
0
0
Kierrättämättömän
jätteen kokonaismäärä,
tonnia
119
96
Kierrättämättömän
jätteen osuus, prosenttia
13 %
17 %
Vaarallisen jätteen
kokonaismäärä, tonnia
49
30
Radioaktiivisen jätteen kokonaismäärä,
tonnia
0
0
*Deltan jäteluvut sisältyvät
ensi kertaa raportointivuoden 2025
tietoihin.
Deltan jätemäärät
arvioidaan kustannuslähtöisesti jätehuollon
laskutuksen ja kontti-
tai puristinmäärien perusteella.
Deltan jätetiedot eivät sisältyneet
vuoden 2024 tietoihin.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
SOSIAALINEN VASTUU
S1 Oma työvoima
S1. SBM-3
Raute on tunnistanut ja arvioinut kaksinkertaisessa
olennaisuusanalyysissään keskeiset
omaan
työvoimaan liittyvät
vaikutukset kestävyysraportointistandardin
osa-aiheita ja osa-osa-aiheita
vasten. Rauten olennaisiksi
omaan työvoimaan liittyviksi
kestävyysaiheiksi tunnistettiin
työterveys
ja -turvallisuus, koulutus ja osaamisen kehittäminen
sekä henkilöstön monimuotoisuus.
Kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
perusteella tunnistetut olennaiset
kielteiset vaikutukset
liittyvät yksittäisiin
tapauksiin.
Rauten oman työvoiman
osalta olennaiset vaikutukset
liittyvät tapaturma-altistuksen
vähentämiseen, työhyvinvoinnin
edistämiseen lähtökohtaisesti turvallisilla
suunnitteluratkaisuilla,
ammatillisen kasvun edistämiseen
koulutuksen ja osaamisen kehittämisen
kautta sekä
työyhteisön monimuotoisuuden
edistämiseen. Koulutuksen
ja osaamisen kehittämisen
myönteiset vaikutukset
koskevat kaikkia
työntekijäryhmiä, sekä tuotantotyöntekijöitä,
toimistohenkilöstöä
että linjajohtoa, kun koulutussisällöt
ja -tavat räätälöidään eri rooleille
ja
vastuille sopiviksi. Työturvallisuuden
ja -hyvinvoinnin parannukset
hyödyttävät erityisesti
tuotanto-, palvelu-, asennus-
ja kunnossapitotehtävissä
työskenteleviä, jotka
altistuvat enemmän
fyysisille riskeille. Työyhteisön
monimuotoisuuteen liittyvät
toimet vaikuttavat
myönteisesti koko
työvoimaan edistämällä kaikkien
reilua kohtelua ja tasapuolisia
mahdollisuuksia. Nämä
vaikutukset koskevat
erityisesti Rauten kaikkien
toimintojen omaa työvoimaa.
Työturvallisuuteen liittyvät
kielteiset vaikutukset
aiheutuvat ensi sijassa Rauten
toiminnan
luonteesta: kyse on valmistavasta
teollisuudesta, asennuksista, kunnossapidosta
ja muusta
teollisessa ympäristössä tehtävästä
työstä. Näin ollen Raute
korostaa vahvasti
työn vaaratekijöiden
ja vaikutusten järjestelmällistä
tunnistamista, arviointia ja priorisointia
kaikissa
liiketoimintayksiköissä
ja tehtävissä. Vaaranarviointiprosessin
tuottama tieto tukee Rauten
turvallisuustyötä ja luo perusteita
toiminnan suunnittelulle ja
turvallisuuteen liittyville
päätöksille.
Turvallisuusnäkökohdat integroidaan
kiinteästi myös tekniseen
suunnitteluun ja huoltotöihin.
Raute arvioi jatkuvasti, kuinka
tuotteita, tuotantoprosesseja
ja työtapoja voidaan parantaa
vaara-
altistuksen vähentämiseksi
ja tapaturmien ehkäisemiseksi.
Oman työvoiman määritelmä
Kaikkia Rauten omaan työvoimaan
kuuluvia henkilöitä on arvioitu yhtenä
ryhmänä
kaksinkertaisessa olennaisuusanalyysissä,
ja he sisältyvät osiossa S1
raportoitujen tietojen piiriin.
Rauten oma työvoima
muodostuu ESRS-standardien
määritelmien mukaisesti kaikista
työntekijöistä, joilla on suora
työsuhde Rauten kanssa,
mukaan lukien vakituiset, osa-aikaiset
ja
määräaikaiset työsuhteet
ja henkilöit, joilla on nollatuntisopimus.
Lisäksi Rauten tiloissa työskentelee
vähäisessä määrin muita kuin
työsuhteisia työntekijöitä,
esimerkiksi väliaikaisia vuokratyöntekijöitä
ja alihankkijoiden työntekijöitä
(esim.
pakkaustoiminnot ja logistiikka).
Nämä henkilöt ovat ulkopuolisen
osapuolen palveluksessa
eivätkä kuulu ESRS-määritelmien
mukaan Rauten omaan työvoimaan.
Muiden kuin
työsuhteisten työntekijöiden
merkitys on arvioitu epäolennaiseksi,
koska heidän määränsä on
pieni ja tehtävät ovat rajattuja,
joten he eivät ole mukana
osassa S1 esitetyissä tiedoissa.
Raute tunnistaa, että tietyt työntekijäryhmät,
esimerkiksi raskaita
kokoonpanotöitä tekevät,
voivat
altistua tietyille vaaroille muita
enemmän. Työtapaturmien
todennäköisyys on
suurin kone-
ja
laiteasennuksissa sekä käyttöönotto-
ja kunnossapitotehtävissä,
joissa työskennellään
muuttuvissa teollisissa ympäristöissä,
raskaiden koneenosien ja
liikkuvien koneiden parissa
sekä
korkealla. Altistus näille
vaaroille liittyy kiinteästi
kyseisiin tehtäviin ja
prosesseihin, eikä se ole
sidoksissa mihinkään tiettyyn
työntekijäryhmään, maantieteelliseen
sijaintiin tai henkilökohtaisiin
ominaisuuksiin. Raute torjuu
näitä vaaroja järjestelmällisillä
työsuojelukäytännöillä, mukaan
lukien vaaratekijöiden tunnistaminen,
tehtäväkohtaiset riskinarvioinnit,
ennalta ehkäisevät
turvatoimet, henkilöstön jatkokoulutus
ja turvallisuuskoulutus sekä turvallisuuslukujen
jatkuva
seuranta. Päähuomio kiinnitetään
siihen, että jokaisella työntekijällä
ja urakoitsijalla on
turvalliseen työhön tarvittavat
tiedot, välineet ja olosuhteet.
Pakkotyön ja lapsityövoiman
käytön riski Rauten toiminnassa
Rautella on palvelutoimintaa
Indonesiassa, joka julkisissa lähteissä
yleisesti nimetään alueeksi,
johon liittyy korostunut
pakkotyön tai lapsityövoiman
käytön riski. Raute
ei ole toteuttanut näillä
alueilla erillistä tai perusteellista ihmisoikeusarviointia,
kuten kohdennettua
auditointia tai
kolmannen osapuolen tekemää
ihmisoikeus–due diligence
-tarkastusta. Raute ei ole havainnut
alueella omissa toiminnoissaan tai työtehtävissä
merkkejä pakkotyöstä
tai lapsityövoiman
käytöstä. Rauten omaan työvoimaan
liittyvät ihmisoikeusnäkökohdat
sisältyvät kaksinkertaiseen
olennaisuusanalyysiin ja yleisiin riskienhallintaprosesseihin.
Kaksinkertaisessa
olennaisuusanalyysissä ei ole tunnistettu
omaan työvoimaan liittyviä
olennaisia
ihmisoikeusvaikutuksia.
Raute kuitenkin
tunnistaa, että kansainvälisessä
toiminnassa sääntely-
ympäristöt ja yhteiskunnalliset
olosuhteet usein vaihtelevat,
joten riskejä seurataan
jatkossakin
osana tavanomaista riskienhallintaa.
S1-1 – OMAAN TYÖVOIMAAN
LIITTYVÄT TOIMINTAPERIAATTEET
Raute hallitsee omaan työvoimaan
liittyviä olennaisia vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia
kaikkia toimintoja ja toiminta-alueita
sitovien konsernitason
toimintaperiaatteiden
avulla.
Työvoimaan liittyviä
toimintaperiaatteita ovat
eettiset toimintaperiaatteet
(Code of Conduct),
työturvallisuuspolitiikka sekä
Kunnioitus työpaikalla
-käytäntö. Näissä Rauten
omaa työvoimaa
sitovissa toimintaperiaatteissa
käsitellään kaksinkertaisessa
olennaisuusanalyysissa tunnistetut
olennaiset työvoimaan liittyvät
aiheet. Rauten oman työvoiman
edut ja näkökulmat on otettu
huomioon toimintaperiaatteiden
laatimisessa sisäisten arviointien ja palauteprosessien
kautta.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Luonnokset ovat kiertäneet
ennen hyväksymistä sisäisellä
kommenttikierroksella,
jonka
yhteydessä asianomaisilla
toiminnoilla ja oman työvoiman
edustajilla sekä johdolla ja
henkilöstöhallinnolla on ollut mahdollisuus
antaa palautetta ja kommentteja.
Raute käsittelee
työvoimaan liittyviä
ihmisoikeushuolia vakiintuneiden
henkilöstöhallinnon prosessien,
työturvallisuustapausten käsittelyn
ja whistleblowing-ilmoituskanavan
avulla. Huoli-ilmoitukset
tutkitaan, ja tarvittaessa toteutetaan
korjaavia toimenpiteitä.
Vastatoimet ilmoitusten
tekijöitä
kohtaan on kielletty.
Eettiset toimintaperiaatteet
Eettiset toimintaperiaatteet
koskevat roolista,
tehtävästä tai työsuhteen
laadusta riippumatta
kaikkia työntekijöitä,
joilla on suora työsuhde Rauten
kanssa. Eettisissä toimintaperiaatteissa
määritellään Rauten sitoumukset
eettisiin liiketoimintakäytäntöihin,
ihmisoikeuksien
kunnioittamiseen, henkilöstön
tasavertaiseen kohteluun
ja syrjintäkieltoon, pakkotyö-,
lapsityö-
ja
ihmiskauppakieltoon sekä
yhdistymisvapauden ja kollektiivisen
neuvotteluoikeuden
kunnioittamiseen. Rauten hallitus
on hyväksynyt eettiset
toimintaperiaatteet, ja se vastaa
niiden
toteutumisesta yhdessä toimitusjohtajan,
talousjohtajan ja henkilöstöjohtajan
kanssa. Eettisten
toimintaperiaatteiden
toimeenpanoon kuuluu vuosittainen
henkilöstölle pakollinen
koulutus,
joka sisältyy myös uusien työntekijöiden
perehdytykseen. Työntekijöillä
on mahdollisuus nostaa
esiin eettisiä toimintaperiaatteita
koskevia huoliaan omalle
esimiehelleen, henkilöstöhallinnolle
tai luottamuksellisesti whistleblowing-ilmoituskanavan
kautta. Eettiset toimintaperiaatteet
heijastavat Rauten sitoutumista
kansainvälisesti tunnustettujen
ihmisoikeuksien
kunnioittamiseen. Raute noudattaa
Yhdistyneiden kansakuntien
ihmisoikeuksien
yleismaailmallisen julistuksen periaatteita
ja tukee Kansainvälisen
työjärjestön ILOn
määrittelemiä työelämän
perusoikeuksia, kuten
yhdistymisvapautta,
kollektiivista
neuvotteluoikeutta,
pakkotyökieltoa
sekä työntekijöiden
yhdenvertaista kohtelua. Raute
on myös
mukana YK:n Global Compact
-aloitteessa ja on sitoutunut
sen kymmeneen periaatteeseen,
jotka
koskevat ihmisoikeuksia,
työelämän oikeuksia,
ympäristönsuojelua ja korruption
ehkäisyä.
Raute on sitoutunut pakkotyö-
ja lapsityökieltoon ja edellyttää
näitä periaatteita myös
toimittajiltaan. Raute noudattaa
monilta osin OECD:n toimintaohjetta
monikansallisille yrityksille,
ja sen eettiset toimintaperiaatteet
ja siihen liittyvät prosessit ovat
linjassa OECD:n toimintaohjeen
kanssa. Raute tukee myös
YK:n kestävän kehityksen
tavoitteita (SDG), erityisesti
tavoitteita 8, 11, 12
ja 13.
Eettiset toimintaperiaatteet
käsittelevät Rauten
omaan työvoimaan
kohdistuvia tosiasiallisia ja
mahdollisia vaikutuksia liittyen
ihmisoikeuksien kunnioittamiseen,
tasavertaiseen kohteluun,
yhdistymisvapauteen ja oikeudenmukaisiin
työoloihin, ja niissä määritellään
periaatteet ja
vaatimukset, joiden tarkoituksena
on ehkäistä syrjintää, pakkotyötä
ja muita työoikeuksien
loukkauksia. Eettisten
toimintaperiaatteiden
noudattamista seurataan koulutusten
kattavuuden,
saatujen ilmoitusten ja muiden seurantatoimien
avulla.
Työturvallisuuspolitiikka
Työturvallisuuspolitiikka
koskee kaikkien Rauten
toimintojen kaikkia
työntekijöitä. Raute
sitoutuu
työturvallisuuspolitiikassa tarjoamaan
turvallisen ja terveellisen työympäristön
keskittyen
etupäässä fyysisiin työturvallisuus-
ja työterveysriskeihin.
Politiikassa määritellään
nollatoleranssi
turvattomia työolosuhteita
kohtaan ja tunnustetaan työntekijöiden
oikeus ja velvollisuus
keskeyttää vaaralliseksi
todettu työ. Yleisvastuu
työterveydestä ja
-turvallisuudesta kuuluu
toimitusjohtajalle, ja käytännössä
vastuu delegoituu ylemmän johdon
kautta paikallisille
esihenkilöille. Työturvallisuuden
hallintakehyksen muodostavat
kattavat ohjeistukset
ja
standardit. Työturvallisuuspolitiikkaa
toteutetaan turvallisuusstandardien,
koulutuksen,
vaaratekijöiden tunnistamisen
ja vaaranarviointimenettelyjen,
turvallisuushavaintojen ja läheltä
piti -tilanteiden raportoinnin kautta.
Työntekijöillä on
oikeus nostaa esiin työterveyttä
ja -
turvallisuutta koskevia
huoliaan linjajohdon, Rauten sähköisen
turvallisuusalustan,
henkilöstöhallinnon prosessien
tai whistleblowing-ilmoituskanavan
kautta.
Työturvallisuuspolitiikka
on sisäinen asiakirja, joka on työntekijöiden
saatavissa.
Raute noudattaa työturvallisuuslainsäädäntöä
sekä koneturvallisuusdirektiivejä
ja -standardeja
kaikissa toimintamaissaan ja yksiköissään.
Rautella ei ole sertifioitua
turvallisuuden
johtamisjärjestelmää, mutta turvallisuutta
johdetaan systemaattisesti
kaikissa toimipaikoissa
ottaen huomioon valmistustoiminnan,
asennusten, kunnossapidon
ja palvelutoimintojen
erityispiirteet. Työturvallisuuden
toteutumista seurataan turvallisuushavainnoilla,
vaaratilanneraportoinnin
kautta ja johdon katselmuksilla.
Kunnioitus työpaikalla -käytäntö
Raute on eettisten toimintaperiaatteidensa
mukaisesti sitoutunut ihmisoikeuksien
kunnioittamiseen ja työntekijöiden
tasavertaisten mahdollisuuksien
ja syrjimättömyyden
edistämiseen. Minkäänlaista syrjintää
ei sallita. Kunnioitus työpaikalla
-käytäntö koskee kaikkia
Rauten työntekijöitä.
Siinä yhtiö esittää sitoumuksensa
monimuotoisuuden,
oikeudenmukaisuuden ja inkluusion
edistämiseen, yhdenvertaisten
työllistymismahdollisuuksien
tarjoamiseen sekä nollatoleranssiin
syrjintää, häirintää, kiusaamista ja muuta
asiatonta kohtelua
vastaan. Kokonaisuutena
näissä toimintaperiaatteissa
esitetään Rauten sitoumukset,
vastuut ja
toimintamekanismit työvoimaan
kohdistuvien vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien
hallitsemiseksi. Toiminnalliset
prosessit ja tulokset esitetään
osan S1 asianomaisissa kohdissa.
Toimeenpanovastuu
on koko organisaation
johdolla ja henkilöstöhallinnolla.
Toimeenpano
tapahtuu käytännössä sisäisen viestinnän,
tietoisuutta edistävien
aloitteiden ja kunnioittavaa
käyttäytymistä ja inkluusiota edistävän
käytännön johtamistyön
kautta. Työntekijöitä
rohkaistaan
nostamaan esiin syrjintään tai asiattomaan
käyttäytymiseen liittyviä
huolia esihenkilöiden,
henkilöstöhallinnon tai whistleblowing-ilmoituskanavan
kautta. Saadut ilmoitukset tutkitaan,
ja
tarvittaessa ryhdytään toimenpiteisiin
asianomaisen lainsäädännön ja sisäisten käytäntöjen
mukaisesti. Kunnioitus työpaikalla
-käytäntö on sisäinen asiakirja, joka
on työntekijöiden
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
saatavissa. Käytäntö tukee
johtoa työntekijöihin
tosiallisesti ja mahdollisesti kohdistuvien
vaikutusten hallinnassa liittyen
tasavertaisiin mahdollisuuksiin,
syrjintäkieltoon ja inkluusioon
ja
torjuu häirintään, työpaikkakiusaamiseen
ja muuhun asiattomaan
kohteluun liittyviä
riskejä,
kuten ESRS 2 IRO -taulukossa on
esitetty ja osassa S1 käydään
läpi.
Syrjimättömyysperiaatteet
on ankkuroitu Rauten eettisiin
toimintaperiaatteisiin
ja Kunnioitus
työpaikalla -käytäntöön.
Rautessa ei hyväksytä
minkäänlaista rotuun tai etniseen
alkuperään,
kastiin, kansallisuuteen, uskontoon
tai vakaumukseen, toimintarajoitteeseen,
sukupuoleen,
seksuaaliseen suuntautumiseen tai
muuhun vastaavaan ominaisuuteen
perustuvaa syrjintää.
Rekrytointia ja työsuhteita koskevat
päätökset perustuvat
työtä koskeviin
kriteereihin, kuten
osaamiseen, koulutukseen ja
kokemukseen, siten
että kaikkia hakijoita kohdellaan
tasavertaisesti
ja kaikilla on yhdenvertaiset mahdollisuudet.
Monimuotoisuus-
ja inkluusioperiaatteita
edistetään
osiossa S1-4 (E8–E9) kuvatuilla DEI-koulutuksilla,
inkluusiota koskevalla
johdon ohjauksella,
rekrytointikäytännöillä ja kampanjoilla,
ja tuloksia seurataan osiossa S1-5
esitetyllä
inkluusioindeksillä.
Raute on sitoutunut edistämään
inkluusiota ja avointa kommunikaatiota
kaikissa
henkilöstöryhmissä. Raute ei
oman työvoiman rakenteen
arvioinnin ja toiminnan luonteen
perusteella ole tunnistanut mitään
tiettyä työntekijäryhmää,
joka vaatisi erityisiä, konsernitason
toimintaperiaatteiden yleislinjaukset
ylittäviä suojatoimia. Työvoimaan
liittyvien
ihmisoikeushuolien esiin tuominen
on mahdollista henkilöstöhallinnon
prosessien,
turvallisuusorganisaation tai luottamuksellisen
whistleblowing-ilmoituskanavan
kautta. Kaikkia
näitä väyliä voi käyttää
pelkäämättä vastatoimia.
Toimintaperiaatteiden
tehokkuutta seurataan
henkilöstökyselyllä, henkilöstöhallinnon
tilastoilla ja mittaamalla koulutuksiin
osallistumista.
S1-2 – PROSESSIT, JOTKA
KOSKEVAT YHTEYDENPITOA
VAIKUTUKSISTA
OMAN TYÖVOIMAN JA
TYÖNTEKIJÖIDEN EDUSTAJIEN
KANSSA
Rauten yhteydenpito
oman työvoiman ja sen
edustajien kanssa tapahtuu vakiintuneiden,
säännöllisessä käytössä olevien
kanavien kautta, joiden tarkoituksena
on tukea avointa
keskustelua ja tuoda työntekijöiden
näkemykset mukaan työvoimaa
koskevien vaikutusten
tunnistamiseen ja hallintaan. Suorien
työnantajan ja työntekijän
välisten yhteyksien lisäksi
yhteydenpitoa tapahtuu
edustuksellisesti paikallisten
käytäntöjen ja lakisääteisten
vaatimusten
mukaisesti.
Suoran yhteydenpidon kanavia
ovat säännölliset keskustelut
linjajohdon kanssa, tavoite-
ja
kehitysarvioinnit, tiedotustilaisuudet, koulutukset,
sisäiset viestintäkanavat ja koko
henkilökunnan
yhteiset kokoontumiset. Rauten
Työntekijöiden
ääni -konsepti tarjoaa rakenteen
palautteen
keräämiseksi työntekijöiltä,
ja laajoja henkilöstökyselyjä
täydennetään useammin
toteutettavilla
pulssikyselyillä. Kyselyihin
sisältyy työvoimavaikutusten
kannalta relevantteja
aiheita, kuten
työolosuhteet, työhyvinvointi,
monimuotoisuus ja inkluusio.
Kyselyiden tulokset käydään
läpi
tiimeissä, yksiköissä ja johdon tasolla,
ja niiden avulla tunnistetaan
kehityskohteita ja seurataan
toimenpiteiden tuloksia. Raute
katsoo, että sen henkilöstöön
ei tällä hetkellä kuulu ryhmiä, joilla
olisi tarvetta uusille tai kohdennetuille
kyselyille erityistarpeiden
vuoksi.
Yhteydenpito työntekijöiden
edustajien kanssa tapahtuu voimassa
olevan työlainsäädännön
ja
työehtosopimusten mukaisesti.
Suomessa keskusteluiden
reunaehdoista määräävät
teknologiateollisuuden työehtosopimukset
ja vakiintuneet luottamushenkilökäytännöt.
Suomen
ulkopuolisilla toimipaikoilla
yhteydenpito noudattaa
paikallisia yhteistyö-
ja kuulemismääräyksiä.
Nämä prosessit luovat työntekijöille
ja heidän edustajilleen edellytykset vaikuttaa
työolosuhteisiin,
työterveyteen ja -turvallisuuteen
sekä toimintatapoihin liittyviin
asioihin. Yhteydenpidon kautta
saatuja tietoja käytetään työvoimaa
koskevien tosiasiallisten
ja mahdollisten vaikutusten
arvioinnissa ja työvoiman hallintaa
koskevan päätöksenteon
tukena.
S1-3 – PROSESSIT KIELTEISTEN
VAIKUTUSTEN KORJAAMISEKSI
JA KANAVAT
YRITYKSEN OMALLE
TYÖVOIMALLE HUOLENAIHEIDEN
ESIIN TUOMISEKSI
Raute edistää avointa ja läpinäkyvää
kulttuuria ja noudattaa
toiminnassaan omia eettisiä
toimintaperiaatteitaan.
Näitä tuetaan koulutuksilla
sekä tarjoamalla mahdollisuus ilmoittaa
mahdollisista toimintaperiaatteiden
rikkomuksista. Rautella
on käytössä eettiset
toimintaperiaatteet ja
erilliset ilmoituskanavat. Ilmoittajien
suojaa tuetaan koulutuksella
ja
seurannalla, ja ilmoittajiin kohdistuvat
vastatoimet on kielletty
ja niistä seuraa kurinpidollisia
toimenpiteitä. Rautella
on käytössä eettiset toimintaperiaatteet,
ilmoituskanavat, määritellyt
seuraamustoimet vastatoimien
varalta. Raute rohkaisee
henkilöstöä ilmoittamaan
mahdollisista
väärinkäytöksistä aikaisessa
vaiheessa, esimerkiksi
esihenkilön tai henkilöstöosaston
kautta. Jos
tämä ei ole mahdollista, epäillyistä väärinkäytöksistä
tai lainrikkomuksista voi
ilmoittaa sähköisen
ilmoituskanavan kautta, jonka
tarjoaa kolmas osapuoli. Lisätietoja
ilmoituskanavasta ja siihen
liittyvistä rakenteista
ja prosesseista on annettu osiossa
G1-1. Ilmoituskanavista tiedotetaan
perehdytyksissä, vuosittaisissa
koulutuksissa ja sisäisessä viestinnässä;
luottamusta arvioidaan
kyselytutkimuksilla, yksittäisten
tapausten seurannalla ja kanavien
käytön perusteella.
Kanavien kautta ilmoitetut
tapaukset dokumentoidaan,
ja niitä seurataan ja käsitellään
vakiintuneiden sisäisten käytäntöjen
mukaisesti. Ethics-tiimi seuraa säännöllisesti
raportointikanavien toimivuutta
ja tehokkuutta esimerkiksi
käymällä läpi raportoituja tapauksia,
ratkaisuprosesseja ja tietoisuutta
kanavien käyttömahdollisuudesta.
Kanavien saavutettavuutta,
niiden saavuttamaa luottamusta
ja tehokkuutta arvioidaan työntekijöiltä,
siis kanavien
suunnitelluilta käyttäjiltä, saadun
palautteen sekä koulutusten
ja sisäisten keskustelujen
yhteydessä esitettyjen
näkemysten perusteella.
Samalla tunnistetaan mahdollisia
kehitystarpeita.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
S1-4 – TOIMET, RISKIENHALLINTA
JA VAIKUTTAVUUS
OMAAN TYÖVOIMAAN
LIITTYVISSÄ
OLENNAISISSA VAIKUTUKSISSA,
RISKEISSÄ JA MAHDOLLISUUKSISSA
Rauten omaan työvoimaan
kohdistuviin vaikutuksiin,
riskeihin ja mahdollisuuksiin
vastataan
henkilöstöhallinnon systemaattisten
toimintatapojen, työsuojelukäytäntöjen
ja
henkilöstönkehittämisprosessien
kautta. Näiden toimien tarkoituksena
on ehkäistä tai lieventää
työntekijöiden terveyteen,
turvallisuuteen ja hyvinvointiin
kohdistuvia kielteisiä vaikutuksia.
Tarkoituksena on myös
tukea myönteisiä
vaikutuksia työntekijöiden
osaamisen kehitykseen,
inkluusioon ja sitoutumiseen.
Työterveyteen ja
-turvallisuuteen liittyviä
toimia koordinoi konsernin
turvallisuustoiminto
yhteistyössä paikallisten
turvallisuusvastaavien, paikallisjohdon
ja henkilöstöhallinnon kanssa.
Turvallisuusriskeihin puututaan
ennalta ehkäisevillä käytännöillä,
kuten vaaratekijöiden
tunnistamisella, turvallisuuskoulutuksilla,
ohjeistetuilla turvallisilla työtavoilla
ja paikallisilla
hallintatoimilla. Näiden tarkoituksena
on pienentää työtapaturmien
ja työperäisten terveysriskien
todennäköisyyttä ja vakavuutta
kaikissa toimintaympäristöissä,
mukaan lukien valmistus-,
asennus-, kunnossapito-
ja huoltotyöt.
Koulutukseen, osaamisen kehittämiseen
ja työhyvinvointiin
liittyviä toimia johtaa
henkilöstöhallinto tiiviissä
yhteistyössä linjajohdon kanssa.
Näitä ovat esimerkiksi
perehdytykset,
tehtäväkohtaiset koulutukset,
osaamisen kehittämisaloitteet
ja henkilöstöjohtamisen käytännöt,
joilla tuetaan hallittua työkuormaa
ja osaamisen kehittämistä.
Monimuotoisuus-,
oikeudenmukaisuus-
ja inkluusionäkökulmat integroidaan
henkilöstöhallinnon
toimintaperiaatteisiin
ja niitä sovelletaan kaikkiin
työntekijäryhmiin.
Työvoimaan liittyviä
toimenpiteitä toteutetaan
osana vuosittaista budjetointia
ja operatiivista
suunnittelua. Vastuut
on määritelty konserni-,
liiketoimintayksikkö-
ja toimipaikkatasolla siten,
että henkilöstö-
ja työturvallisuustoiminnot
tukevat toimeenpanoa
ja linjajohto vastaa
päivittäisestä toteutuksesta.
Digitaaliset HR-järjestelmät tukevat
työvoimaan liittyvien
prosessien
yhdenmukaista soveltamista
koko organisaatiossa. Kokoonpanotoiminnan
sekä huolto-
ja
palveluliiketoiminnan erityispiirteet
on huomioitu työturvallisuuden
hallinnassa.
Toimenpiteet ja lähestymistavat
suunnitellaan torjumaan olennaisia
työvoimaa koskevia
riskejä ja
tukemaan pitkäjänteisesti
myönteisiä tuloksia. Työvoimaan
liittyvien toimien ja
toimintaperiaatteiden vaikuttavuus,
mukaan lukien edistyminen
mahdollisia indikaattoreita
ja
tavoitteita vasten,
esitetään osiossa S1-5.
Raute toteutti raportointikaudella
useita toimia, joilla hallitaan tunnistettuja
omaa työvoimaa
koskevia vaikutuksia
ja riskejä ja hyödynnetään
mahdollisuuksia. Moni toimenpide
kohdistuu
useisiin eri vaikutuksiin, riskeihin
ja mahdollisuuksiin. Toiston
välttämiseksi ja selkeyden
vuoksi
toimet on koottu alla olevaan
luetteloon, jossa viitataan kulloinkin
asianomaisiin tarkempiin
tietoihin. Vuonna 2025 toteutetut
toimet ja vuodelle 2026 suunnitellut
toimet on ryhmitelty
erikseen. Vuoden 2025 toimet
toteutettiin raportointikauden
aikana.
Vuonna 2025 toteutetut
toimet
E1.
Turvallisuusjohtamisen, -kulttuurin ja tietoisuuden
vahvistaminen
– Vahvistettiin
turvallisuusjohtamista ja turvallisuuskulttuuria
linjajohdon ja ylimmän johdon koulutuksilla
ja valmennuksilla. Pidettiin
säännöllisiä johdon vetämiä turvallisuuskeskusteluja,
turvallisuusjohtamisen koulutusta
ja valmennusta sekä edistettiin
turvallisuustietoisuutta
mm. osallistumalla Maailman työterveys-
ja työturvallisuuspäivään. Lisäksi
jatkettiin
monivuotisen turvallisuuskulttuuriohjelman
toimeenpanoa. (2025; jatkuva)
E2.
Turvallisuussääntöjen, standardien ja
politiikan toimeenpano
- Kehitettiin ja otettiin
käyttöön henkeä
pelastavat ohjeet (Life Critical
Standards) ja turvallisuuden kultaiset
säännöt (Golden Safety Rules) sekä
vahvistettiin työturvallisuuspolitiikan
toimeenpanoa
kaikissa toiminnoissa, tavoitteena
yhdenmukaistaa turvallisuusvaatimuksia
ja vahvistaa
turvallisia toimintatapoja. (2025;
valmis)
E3.
Toimipaikkatason ennaltaehkäisevä
riskienhallinta ja auditoinnit
- Vahvistettiin
ennaltaehkäiseviä turvallisuuskäytäntöjä
tuotantolaitoksissa
ja muissa toimipaikoissa
säännöllisillä turvallisuuskierroksilla,
5S-auditoinneilla sekä työturvallisuuden
vaarojen
arvioinneilla. Lisäksi kehitettiin
vaaranarviointiprosesseja ja
-työkaluja järjestelmällisen
riskien
tunnistamisen ja priorisoinnin tukemiseksi.
(2025; jatkuva)
E4.
Tuotteiden ja ratkaisujen koneturvallisuuden
edistäminen
– Integroitiin
turvallisuusratkaisuita koneisiin
ja laitteisiin yhtenäistämällä
ja konseptoimalla
tuotantolinjoja, tavoitteena
tukea turvallisempaa käyttöä
ja operointia. (2025; jatkuva)
E5.
Koulutus ja osaamisen kehittäminen
– Järjestettiin työntekijöille
koulutusta ja
kehittymismahdollisuuksia
70–20–10-oppimismallin mukaisesti, tukena
tavoite-
ja
kehityskeskustelut,
joissa tunnistettiin osaamispuutteita,
suunniteltiin yksilöllisiä
kehitystoimia ja linjattiin
henkilökohtaiset tavoitteet
Rauten strategisten
tavoitteiden
mukaisiksi. (2025; jatkuva)
E6.
Suorituskyvyn kehittäminen
ja sitouttamiskäytännöt
– Toteutettiin
kaikille
toimihenkilöille Performance
Development Framework
-ohjelma, luotiin mahdollisuuksia
työkierrolle osaamisen kehittämiseksi
ja tiedon jakamiseksi, toteutettiin
People Pulse -
kyselytutkimuksia, mukaan
lukien tiimitason seurantatoimet,
tavoitteena tunnistaa
kehitystarpeita ja toteuttaa
niihin vastaavia toimia. (2025;
jatkuva)
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
E7.
Monimuotoisuustietoisuuden vahvistaminen
– Toteutettiin
jatkuvia DEI-toimia, esim.
vapaaehtoiset DEI-verkkokoulutukset,
inklusiivisen johtamisen opastus johdolle
ja
inklusiivisten rekrytointikäytäntöjen
soveltaminen käytännön konteksteihin.
(2025; valmis)
E8.
Kunnioitus työpaikalla ja inklusiivisuusaloitteet
– Otettiin käyttöön Kunnioitus
työpaikalla -käytäntö koko
organisaatiossa sekä DEI-teemoja
käsittelevä Achieve
Together
Through Inclusion -kampanja tietoisuuden
parantamiseksi, inklusiivisen
käyttäytymisen
edistämiseksi ja ohjelman noudattamisen
tukemiseksi kaikilla
alueilla. (2025; valmis)
Vuodelle 2026 suunnitellut toimet
F1.
Turvallisuuskäytäntöjen ja raportoinnin
kehittäminen
– Toteutetaan
koulutuksia
turvallisuuden kultaisista säännöistä,
sis. tietoisuutta parantavat
toimet, esim. Maailman
työturvallisuuspäivä, ja jatketaan
vaaranarviointitoimia, painopisteenä
turvallisuusraportoinnin laadun parantaminen
ja yhdenmukaistaminen.
F2.
Projektien, huoltotoiminnan
ja matkustamisen turvallisuuden kehittäminen
– Kehitetään
projektien ja huoltotoiminnan
turvallisuusprosesseja sekä sisäisiä
auditointikäytäntöjä
järjestelmällisen turvallisuusjohtamisen
vahvistamiseksi. Samalla
vahvistetaan henkilöstön
osaamista matkustus-
ja projektiturvallisuuteen
liittyvällä koulutuksella
sekä parannetaan
turvallisuuskäytäntöjen yhdenmukaista
soveltamista operatiivisessa
toiminnassa.
F3.
Koneturvallisuuteen panostaminen
– Varmistetaan,
että toimitettavat
koneet, laitteet ja
tuotantolinjat täyttävät
uudet koneturvallisuusvaatimukset,
jatketaan turvallisuuden
parannustoimien integrointia.
F4.
Osaamisen kehittämiskäytäntöjen laajentaminen
– Laajennetaan kehityskeskusteluja
ja
osaamisen kehittämiskäytäntöjä
mahdollisuuksien mukaan uusiin
työntekijäryhmiin,
jatkokehitetään osaamisen
arviointi-
ja suunnitteluprosesseja ja käynnistetään
ydinosaamisen kehittämistyö.
F5.
DEI-tietoisuuden parantamiseen tähtääviä
toimia
– Jatketaan Achieve
Together Through
Inclusion -kampanjaa inklusiivisen
käytöksen, tietoisuuden
ja systemaattisen toimeenpanon
vahvistamiseksi kaikilla
alueilla.
Omaa työvoimaa koskeviin
toimiin liittyvät
taloudelliset resurssit olivat vuonna
2025 lähinnä
toimintamenoja, jotka aiheutuivat
työterveys-
ja työturvallisuustoimista,
koulutuksesta ja
osaamisen kehittämisestä,
johtamisprosesseista ja DEI-aloitteista.
Nämä kustannukset kirjataan
tilinpäätöksessä pääosin henkilöstökuluihin
ja muihin toimintamenoihin henkilöstön
ja
liiketoiminnan tukitoimintojen
kirjanpitokäytäntöjen
mukaisesti.
Omaan työvoimaan kohdistuvat
toimet ja niiden eteneminen
Osa-osa-aihe
Tunnistettu olennainen aihe
Toimet (E = 2025, F = 2026)
Työterveys ja -
turvallisuus
Tapaturma-altistus
Tätä vaikutusta lievennetään
toimilla
E1, E2, E3, E4, F1, F2 ja F3.
Turvallisiksi suunniteltujen
ratkaisujen edistäminen
Tätä vaikutusta edistetään
toimilla
E4 ja F3.
Koulutus ja
osaamisen
kehittäminen
Kasvun edellytyksiä osaamisen
kehittämisellä
Tätä vaikutusta edistetään
toimilla
E5 ja E6 sekä suunnitellulla
toimella F4.
Monimuotoi-
suus
Työvoiman monimuotoisuus
innovatiivisuutta edistävänä
tekijänä
Tätä vaikutusta edistetään
toimilla
E7, E8 ja F5.
S1-5 – OMAAN TYÖVOIMAAN
LIITTYVÄT TAVOITTEET
Edellisenä raportointivuotena
Rautella ei ollut muodollisesti määriteltyjä
työvoimaan liittyviä
tavoitteita, ja raportointi
keskittyi lähinnä olennaisten
vaikutusten, riskien
ja mahdollisuuksien
tunnistamiseen sekä toimintaperiaatteiden
ja toimien kuvauksiin.
Raute asetti raportointivuoden
aikana mitattavia ja aikasidonnaisia
henkilöstöön liittyviä tavoitteita
ja selkeytti niihin liittyviä
mittareita ja lähtötasoja. Rauten
työvoimaan liittyvä
työ osoitti edellisvuoteen
verrattuna
edistymistä työvoimaan
liittyvien tavoitteiden
tunnistamisessa, seurantakäytännöissä
sekä
johtamis-
ja hallintakäytäntöjen kehittymisessä.
Työterveyteen
ja -turvallisuuteen, koulutukseen
ja
osaamisen kehittämiseen sekä
monimuotoisuuteen ja inkluusioon
liittyviä toimia jatkettiin.
Työvoimaan liittyvää
tavoiteasetantaprosessia
johtavat Rauten henkilöstöhallinto-
ja työterveys-
ja
työturvallisuustoiminnot omien
henkilöstöjohtamis-, henkilöstönkehittämis-
ja
turvallisuusvastuidensa mukaisesti.
Tavoitteet tunnistettiin,
niistä keskusteltiin
ja ne todennettiin
pienehkössä sisäisessä työryhmässä,
jossa oli mukana edustus kyseisistä
toiminnoista sekä
yritysjohdosta. Työntekijät
tai työntekijöiden edustajat
eivät suoraan osallistuneet
tavoitteidenasettamisprosessiin
raportointivuoden aikana.
Raute arvioi työvoimaan
liittyvien toimintaperiaatteiden
ja toimien vaikuttavuutta
seuraamalla
määriteltyjä työvoimaan
liittyviä mittareita suhteessa
asetettuihin tavoitteisiin.
Raportoitujen
tulosten muutokset analysoidaan
ottaen huomioon organisaatiomuutokset
sekä taustalla olevien
toimien ja prosessien vakiintuneisuus.
Koska työvoimaa
koskevat tavoitteet
ovat voimassa 1.1.2025
alkaen ja koska vuosi 2024
on perusvuosi, edistymistuloksia
verrattuna edellisvuoteen
ei
raportoida. Raportointivuosi 2025
on ensimmäinen raportointikausi,
jolta Raute pystyy arvioimaan
ja esittämään edistymisen tavoitteisiin
nähden.
Vastuulliset toiminnot
seuraavat työvoimaan
liittyvien tavoitteiden
saavuttamista tarkastelemalla
säännöllisesti työvoimaa
koskevien mittareiden
kehitystä, mukaan lukien
HR- ja
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
turvallisuustiedot. Johto arvioi kehitystä
sisäisesti. Työntekijät
tai työntekijöiden edustajat
eivät
suoraan osallistu muodolliseen seurantaan
tai tulosten tarkasteluun.
Kokemukset ja työvoimaa
koskeviin tavoitteisiin
liittyvät potentiaaliset parannuskohteet
tunnistetaan sisäisissä
arvioinneissa, poikkeama-analyyseissa
ja toteutettujen toimien
tuloksia koskevissa
havainnoissa.
Parannusten tunnistaminen
perustuu toistaiseksi henkilöstöhallinnon,
työterveys-
ja
työturvallisuustoiminnon
ja johdon sisäisiin arvioihin.
Omaa työvoimaa koskevat
tavoitteet liittyvät
olennaisiin vaikutuksiin, riskeihin
ja mahdollisuuksiin
koskien työvoiman
monimuotoisuutta, koulutusta
ja osaamisen kehittämistä sekä
työterveyteen
ja -turvallisuuteen, kuten osiossa
S1. SBM-3 kuvataan. Työvoimaan
liittyvät tavoitteet
koskevat
Rauten kaikkien toimintojen
omaa työvoimaa.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tavoitteet, mittarit
ja toteuma
TAVOITE VUODELLE 2028
MITTARIT
PERUSVUOSI
2024
TOTEUMA 2025
Raute pyrkii kasvattamaan
naisten osuuden työvoimastaan
15 prosenttiin
vuoteen 2028 mennessä.
1)
Sukupuolta koskeva
monimuotoisuus: Naisten osuus
(%)
12 %
11 %
Rauten tavoitteena
on saavuttaa inkluusioindeksin
arvoksi vähintään 75
vuoteen 2028 mennessä.
2)
Inkluusioindeksi
71,1
71,9
Rauten tavoitteena on
saavuttaa hyvä tai
erittäin hyvä taso henkilöstön
sitoutuneisuutta mittaavassa
tutkimuksessa vuoteen 2028
mennessä.
Yrityskohtainen tavoite.
3)
People Power -indeksi
Mittaustaajuus:
Kahden vuoden välein
Työntekijöiden
nettosuositteluindeksi
(eNPS)
People Power -indeksi
A =
Tyydyttävä
Työntekijöiden
nettosuositteluindeksi
(eNPS)
8
PP = Ei mitattu vuonna 2025
eNPS = -4
Rauten tavoitteena on
kasvattaa vuosittaisen
tavoite-
ja kehityskeskustelun
suorittaneiden työntekijöiden
osuus vähintään 93 prosenttiin
vuoteen 2028
mennessä Yhtiökohtainen tavoite.
4)
Tavoitekeskustelun
ja
kehityskeskustelun
suorittaneiden
osuus
Tavoitekeskustelu:
79 %
Kehityskeskustelu:
76 %
Tavoitekeskustelu:
68 %
Kehityskeskustelu:
63 %
Rauten tavoitteena on
vähentää TRIF-tapaturmataajuutta
50 %
vertailuvuoden 2024 arvosta vuoteen
2028 mennessä.
5)
Kaikkien kirjattavien tapaturmien
taajuus (TRIF)
11.3 (korjattu)
11.6
Rauten tavoitteena on
kasvattaa kirjattujen
turvallisuushavaintojen
määrä
vähintään kahteen tai viiteen
havaintoon työntekijää
kohden vuodessa
osastosta riippuen.
6)
Turvallisuushavaintojen lukumäärä
Ei vertailutasoa,
vuosikeskiarvoon perustuva
tavoite (havaintoja/henkilö)
Turvallisuushavaintojen
keskiarvo työntekijää
kohden on osastosta riippuen
0,93
Rauten tavoitteena on
ottaa tuotteissa ja palveluissa
käyttöön vuosittain
uusia turvallisuutta parantavia
ominaisuuksia.
7)
Aloitettujen tai loppuun saatettujen
toimien määrä
Ei vertailutasoa
13
1) Naisten osuus (%) lasketaan jakamalla naiseksi identifioituvien
työntekijöiden
määrä
vuoden
lopussa
Rauten oman
työvoiman kokonaismäärällä samana
päivänä.
Mittari
kattaa kaikki
työntekijät,
joilla
on suora
työsuhde
Rauten kanssa,
mukaan
lukien
kaikki toiminnot ja maantieteelliset alueet. Tiedot saadaan Rauten henkilöstöhallinnon tietojärjestelmästä. Mittarin
arvo lasketaan vuosittain.
2)Inkluusioindeksi perustuu Rauten sisäisen henkilöstökyselyn tuloksiin ja kuvaa työntekijöiden
käsityksiä inklusiivisuudesta,
tasavertaisesta kohtelusta ja kunnioittavasta käytöksestä työpaikalla.
Indeksi lasketaan valittujen, inkluusiota ja tasapuolisuutta
koskevien kysymysten tulosten keskiarvona
asteikolla 0–100. Kysely tehdään Rauten omalle työvoimalle,
ja tulokset aggregoidaan konsernitasolla. Vastaaminen on vapaaehtoista, ja tuloksiin saattaa
vaikuttaa vastausprosentti ja kyselyn kattavuus.
3)People Power -indeksi perustuu joko laajemman ulkoisen henkilöstökyselyn
(joka toinen vuosi) tai Rauten sisäisen henkilöstökyselyn (vuosittain) tuloksiin. Keskeisenä mittarina raportoidaan
työntekijöiden nettosuositteluindeksi (eNPS) sekä People
Power indeksiluokitus. Työntekijöiden nettosuositteluindeksi
(eNPS) lasketaan vähentämällä arvostelijoiden prosenttiosuus suosittelijoiden prosenttiosuudesta. Passiivisten
vastaajien osuutta ei huomioida laskennassa. Indeksin arvo voi vaihdella välillä –
100 ja +100.
4)Tavoite-/kehityskeskustelun
vuoden aikana suorittaneiden Rauten työntekijöiden osuus on laskettu seuraavasti:
(Keskustelun suorittaneiden toimistotyöntekijöiden
lukumäärä jaettuna toimistotyöntekijöiden kokonaismäärällä
vuoden lopussa) x 100.
5)Kaikkien kirjattavien tapaturmien taajuus (TRIF) lasketaan jakamalla
kaikkien kirjattavien tapaturmien määrä tehtyjen työtuntien määrällä ja kertomalla
tulos miljoonalla (tapaturmaa / 1 000 000 työtuntia). Tarkennettujen työtuntitietojen perusteella
TRIF on laskettu uudelleen (vuonna 2024 raportoitu TRIF-luku oli 12.4).
6)Turvallisuushavaintojen määrä perustuu kullekin henkilöstöryhmälle asetettuun
turvallisuushavaintojen tavoitemäärään (työntekijät ja toimihenkilöt
HR-järjestelmän mukaisesti). Ei vertailuvuotta, vuosikeskiarvoon perustuva tavoite
(havaintoja/henkilö).
7)Mittari kuvaa raportointivuonna aloitettujen tai loppuun saatettujen turvallisuutta parantavien
toimenpiteiden lukumäärää tuotteissa ja palveluissa. Luku
perustuu sisäiseen seurantaan ja sisältää raportointikauden aikana virallisesti käynnistetyt tai
päätökseen viedyt kehitystoimenpiteet.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
S1-6 – YRITYKSEN TYÖNTEKIJÖIDEN
OMINAISUUDET
Kaikki tiedot on kerätty
Mepcosta tammikuussa 2026. Numerot
on raportoitu
henkilölukumäärinä. Numerot
edustavat raportointikauden
loppua, 31. joulukuuta 2025. Lähes
koko henkilöstö on vakituista
ja kokopäiväistä.
Työsuhteisten työntekijöiden
määrä sukupuolen
mukaan (henkilömäärä)*
2024
2025
Miehet
680
619
Naiset
103
79
Henkilöstön kokonaislukumäärä
783
698
*Luokkaa ”Muut” ei sovelleta.
*Viittaus tilinpäätökseen, tilinpäätöksen
henkilöstölukuihin, s. 4.
*Sisältää Rauten johtoryhmän.
Työsuhteisten työntekijöiden
määrä maittain
(henkilömäärä)*
2024 –
Yhteensä
2024 –
Naiset
2024 –
Miehet
Kanada
115
15
100
Kiina
47
14
33
Suomi
552
63
489
USA
27
8
19
Muut työntekijät
(APAC/ EMEA / AME)
42
3
39
Henkilöstön
kokonaislukumäärä
783
103
680
*Luokkaa ”Muut” ei sovelleta.
Työsuhteisten työntekijöiden
määrä maittain
(henkilömäärä)*
2025 –
Yhteensä
2025 –
Naiset
2025 –
Miehet
Kanada
98
15
83
Suomi
538
57
481
USA
23
4
19
Muut työntekijät
(APAC/ EMEA / AME)
39
3
36
Henkilöstön
kokonaislukumäärä
698
79
619
*Luokkaa ”Muut” ei sovelleta.
Työsuhteiset työntekijät
sopimustyypin mukaan,
jaoteltuna sukupuolen perusteella
(henkilömäärä)*
2024 -
Naiset
2024 -
Miehet
2025 -
Naiset
2025 -
Miehet
Työsuhteisten työntekijöiden
määrä
103
680
79
619
Vakinaisten työsuhteisten
työntekijöiden määrä
97
663
78
607
Määräaikaisten työsuhteisten
työntekijöiden
määrä
6
17
1
12
Työntekijät, joilla ei ole
taattua
vähimmäistyöaikaa**
0
8
0
3
*Luokkaa ”Muut” ei sovelleta.
**Työsuhdetyyppi ”ei-taattua vähimmäistyöaikaa”
tarkoittaa työntekijöitä,
jotka kutsutaan
töihin tarvittaessa. Käytössä
vain Suomessa.
Vaihtuvuus*
2024
2025
Raportointikauden aikana yrityksestä
lähteneiden työsuhteisten
työntekijöiden
kokonaismäärä
122
161
Työntekijöiden vaihtuvuusprosentti
15,60 %
23,10 %
*Sisältää kaikki päättyneet työsuhteet
(riippumatta päättymisen
syystä). Henkilöstön
vaihtuvuusprosentti ottaa
huomioon kaikki päättyneet
työsuhteet suhteessa
henkilöstön
kokonaismäärään 31. joulukuuta.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
S1-9 – MONIMUOTOISUUDEN MITTARIT
Työsuhteisten työntekijöiden
jakautuminen
ikäryhmittäin*
2024
2025
Henkilöstön kokonaislukumäärä
783
698
Alle 30 vuotta
97
72
30-50 vuotta
441
387
Yli 50 vuotta
245
239
*Sisältää kaikki työntekijät,
myös johtoryhmän.
Sukupuolijakauma*, johto
2024 –
Naiset
2024 –
Miehet
2024 –
Yhteensä
Sukupuolijakauma (lukumäärä)
ylin johto
13
74
87
Sukupuolijakauma % ylimmän johdon
työntekijöistä
14,90 %
85,10 %
100 %
*Rauten määritelmä ylimmälle
johdolle käsittää linjaesihenkilöt. Ei
sisällä Rauten
johtoryhmän jäseniä.
*Luokkaa ”Muut” ei sovelleta.
Sukupuolijakauma*, johto
2025 –
Naiset
2025 –
Miehet
2025 –
Yhteensä
Sukupuolijakauma (lukumäärä)
ylin johto
8
75
83
Sukupuolijakauma % ylimmän johdon
työntekijöistä
9,64 %
90,36 %
100 %
*Rauten määritelmä ylimmälle
johdolle käsittää linjaesihenkilöt. Ei
sisällä Rauten
johtoryhmän jäseniä.
*Luokkaa ”Muut” ei sovelleta.
S1-14 – TERVEYS-
JA TYÖTURVALLISUUSMITTARIT
Työturvallisuusmittarit
2024
2025
Prosenttiosuus omaan työvoimaan
kuuluvien
henkilöistä, jotka kuuluvat työterveys-
ja
työturvallisuusjohtamisjärjestelmän
piiriin*
100 %
100 %
Työtapaturmista ja työperäisistä
sairauksista
johtuvien kuolemantapausten
määrä
0
0
Kirjattujen tapaturmien määrä
16
14
Kirjattujen tapaturmien taajuus**
11.3 (korjattu)
11.6
LTIF***
6.3
5.8
Kirjattujen työperäisten
sairauksien määrä
0
0
Työtapaturmista ja työperäisistä
sairauksista
johtuvien menetettyjen
työpäivien määrä
153
83
Työturvallisuusmittarit
eivät vielä sisällä muita kuin työsuhteisia
työntekijöitä johtuen
siirtymäsäännöksistä.
*Rautella on käytössä ESRS:n
mukainen systemaattinen
lähestymistapa turvallisuuden
hallintaan, joka sisältää tarvittavat
organisaatiorakenteet, vastuut,
käytännöt ja
menettelytavat. Rautella
ei ole käytössä sertifioitua
työturvallisuuden
johtamisjärjestelmää.
**Tämä luku on laskettu jakamalla
kirjatut työtapaturmat
miljoonalla työtunnilla. Tunnit
ovat todellisia tehtyjä
työtunteja. ESRS S1-14:n
mukaisesti raportointivuodelta 2024
julkaistuissa työturvallisuusluvuissa
havaittiin virhe, joka vaikutti
sekä poissaoloon
johtaneiden tapaturmien taajuuteen
(LTIF) että kaikkien
kirjattavien tapaturmien
taajuuteen (TRIF). Virhe
koski työtunteja.
Tämä luku oli vuoden 2024
raportoinnissa 10,7.
Luku on asianmukaisesti korjattu
ja päivitetty.
***Yhtiökohtainen tunnusluku. Lost Time Injury Frequency
(LTIF) lasketaan
jakamalla
poissaoloon johtaneiden työtapaturmien
määrä tehtyjen työtuntien
määrällä ja kertomalla
tulos miljoonalla (tapaturmaa / 1 000
000 työtuntia). Työtunneilla
tarkoitetaan toteutuneita,
tehtyjä työtunteja.
Raportoinnissa käytettyyn
työtuntimäärään liittyvä
virhe havaittiin,
minkä vuoksi vuoden 2024
LTIF-luku (aiemmin
raportoitu 6,0) on laskettu
uudelleen ja
päivitetty vastaamaan oikaistuja
työtunteja.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
HYVÄ HALLINTOTAPA
JA YRITYSKULTTUURI
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
G1. SBM-3
Liiketoimintakäytäntöihin
liittyviä olennaisia vaikutuksia
on luottamuksen lujittuminen
korruption vastaisilla käytänteillä.
Korruption vastaiset koulutukset
vahvistavat Rauten
sisäistä
kulttuuria parantamalla työntekijöiden
kykyä tunnistaa
epäeettistä käytöstä ja ryhtyä
asianmukaisiin toimiin. Tietoisuuden
paraneminen vähentää väärinkäytösten
riskiä, tukee eettistä
päätöksentekoa päivittäisessä
työssä ja vahvistaa yhteistä
sitoumusta rehelliseen toimintaan
koko
yhtiössä. Vaikutukset
näkyvät selvimmin omassa
toiminnassa. Keskeisiä
riskejä ovat mahdolliset
korruptio-
ja lahjontatapaukset, jotka voivat
johtaa merkittäviin taloudellisiin
menetyksiin ja
vakaviin mainevahinkoihin.
Riskit koskevat sekä
arvoketjun alku-
ja loppupäätä että omaa
toimintaa. Liiketoiminnan
harjoittamisen mahdollisuudet
liittyvät kestävän
kasvun edistämiseen
eettisen yrityskulttuurin
kautta. Eettinen kulttuuri
edistää yhteistyötä, mikä
lisää tuottavuutta ja
liiketoiminnan kokonaisvaltaista
suorituskykyä. Mahdollisuudet
koskevat sekä
arvoketjun alku-
ja
loppupäätä että omaa toimintaa.
G1-1 – LIIKETOIMINNAN HARJOITTAMISTA
KOSKEVAT
TOIMINTAPERIAATTEET
JA
YRITYSKULTTUURI
Hyvää hallintotapaa koskevat
Rauten olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet liittyvät
etupäässä liike-etiikkaan, korruption
vastaiseen toimintaan, lakien
ja määräysten
noudattamiseen, väärinkäytöksistä
ilmoittaneiden suojeluun sekä
omien toimintojen ja
arvoketjun vastuulliseen toimintaan.
Eettiset toimintaperiaatteet
(Code of Conduct) ja niitä
tukevat toimintaperiaatteet
käsittelevät Rauten
olennaisia hyvän hallintotavan
riskejä, jotka
liittyvät korruptioon ja
lahjontaan, kuten kaksinkertaisessa
olennaisuusarvioinnissa on tunnistettu
(lisätietoja annetaan osiossa IRO-1),
ja tarjoavat laajemman kehyksen
liiketoiminnan eettisyydelle
koko organisaatiossa.
Rauten toimintaa ja toimintatapoja
ohjaavat eettiset toimintaperiaatteet
(Code of Conduct), jotka
tarjoavat selkeät ohjeet henkilöstölle
ja asettavat yleiset puitteet
asianmukaiselle toiminnalle ja
käyttäytymiselle. Eettiset toimintaperiaatteet
käsittelevät eri vastuullisuusteemoja
painottaen sitä,
kuinka Raute haluaa hoitaa asioita
päivittäisessä liiketoiminnassa.
Eettiset toimintaperiaatteet
ovat saatavilla yhtiön verkkosivuilla.
Eettisten toimintaperiaatteiden
päivitykset hyväksyy
Rauten
hallitus. Raute Oyj:n hallitus ja
toimitusjohtaja vastaavat
yhtiön eettisten toimintaperiaatteiden
toteuttamisesta yhdessä talousjohtajan
ja henkilöstöjohtajan kanssa.
Rauten yrityskulttuuri
perustuu ylimmän johdon, hallituksen
ja operatiivisen johdon, selkeisiin
linjauksiin, ja se vahvistetaan
eettisissä toimintaperiaatteissa
ja niitä tukevissa
toimintaperiaatteissa.
Yrityskulttuuri
kehittyy ja sitä edistetään
ottamalla eettiset
toimintaperiaatteet, odotukset
niiden noudattamisesta ja vastuullinen
käyttäytyminen osaksi
päivittäistä työtä, sisäistä viestintää,
johtamiskäytäntöjä ja säännöllisiä
koulutuksia. Työntekijöitä
rohkaistaan puhumaan ja nostamaan
esiin huoliaan määriteltyjen
raportointikanavien kautta,
mukaan lukien whistleblowing-ilmoituskanava,
ilman pelkoa vastatoimista.
Rauten
yrityskulttuurin vaikuttavuutta
arvioidaan seuraamalla toimintaperiaatteiden
noudattamista,
whistleblowing-ilmoituksia ja niiden
tutkintaa, tunnistettuja väärinkäytöstapauksia
ja johdon
seurantatoimia. Olennaiset tapaukset
esitellään johtoryhmän ja hallituksen
käsiteltäväksi.
Eettisiä toimintaperiaatteita
tukevat Kunnioitus
työpaikalla -käytäntö
sekä korruption vastainen
käytäntö, joissa annetaan tarkempia
ohjeita asianmukaisesta päivittäisestä
liiketoiminnan
harjoittamisesta. Kaikki kolme
toimintaperiaatetta
sitovat Rauten
koko henkilöstöä.
Raute on
määritellyt raportointikanavat
eettisen toiminnan tueksi
ja väärinkäytösten ilmoittamiseksi.
Henkilöstöä on ohjeistettu
ilmoittamaan mahdollisista korruptio-
ja lahjontatapauksista
ensisijaisesti whistleblowing-ilmoituskanavan
kautta. Rautella on myös
selkeät ohjeet sanktioista,
joita ilmoittajiin kohdistuvista vastatoimista
seuraa, sekä tiukasta ilmoittajasuojelusta.
Raute
viestii eettisistä toimintaperiaatteista
ja whistleblowing-ilmoituskanavasta
säännöllisesti.
Lisätietoja sisäisestä prosessista,
kanavista, vastuista ja tutkinnasta
on kohdassa Whistleblowing-
menettelyt.
Kaikki Rauten alla kuvatut
toimintaperiaatteet
ovat globaaleja ja kattavat
kaikki yhtiön
maantieteelliset sijainnit. Toimintaperiaatteiden
päivitykseen osallistettiin
Rauten sisäisiä
sidosryhmiä. Muita sidosryhmiä ei suoraan osallistunut
toimintaperiaatteiden
laatimiseen.
Toimintaperiaatteet
koskevat Rauten
omaa toimintaa ja osittain
myös arvoketjun alku-
ja
loppupäätä. Rauten tiloissa toimivilta
alihankkijoilta edellytetään eettisten
toimintaperiaatteiden,
turvallisuuspolitiikan, Kunnioitus
työpaikalla -käytännön ja toimittajien
eettisen ohjeiston
noudattamista. Toimintaperiaatteet
eivät ole julkisia lukuun ottamatta
eettisiä
toimintaperiaatteita, ympäristötoimintaperiaatteita
ja toimittajien eettistä
ohjeistoa. Raute seuraa
liiketoiminnan harjoittamista
ohjaavien toimintaperiaatteiden
ja niihin liittyvien toimien
vaikuttavuutta säännöllisillä
johdon katselmuksilla, sisäisillä raportointiprosesseilla
ja
seurantamekanismeilla. Seurantaan
sisältyy saatujen compliance-asioihin
liittyvien ilmoitusten
tarkastelu, whistleblowing-ilmoitukset,
sisäiset arvioinnit sekä tunnistettuja
riskejä ja
vaaratilanteita koskevat
johdon keskustelut. Seurantatuloksia
käytetään mahdollisten
parannustarpeiden tunnistamiseen
sekä tarvittaessa toimintaperiaatteiden
päivitysten,
valvontakeinojen ja niihin
liittyvien toimien tueksi.
Lisätietoa hyvästä hallintotavasta
ja
toimintaperiaatteiden
hyväksymisestä ja valvonnasta
on osioissa GOV-1 ja GOV-2.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Liiketoimintakäytäntöihin
liittyvät toimintaperiaatteet
Toimintaperiaatteet
Toimintaperiaatteiden kuvaus
Soveltamisala
Hyväksyvä taho +
toimeenpanosta vastaava
henkilö
Eettiset
toimintaperiaatteet
Otettu käyttöön 2018,
päivitetty 2025
Rauten eettiset toimintaperiaatteet käsittelevät lakien ja määräysten noudattamista, ihmisoikeuksien kunnioittamista,
monimuotoisuutta ja syrjimättömyyttä sekä korruption torjuntaa. Lisäksi Raute pyrkii tarjoamaan turvallisen ja terveellisen
työympäristön ja edistämään ympäristövastuullisuutta. Raute edistää yhtäläisiä mahdollisuuksia sekä arvostaa työntekijöiden
monimuotoisuutta, eikä hyväksy syrjintää missään muodossa. Raute on sitoutunut torjumaan korruptiota ja lahjontaa ja
edellyttää samaa myös toimittajiltaan. Viittaus kolmansien osapuolten standardeihin: UDHR, ILO, UN Global Compact-aloitteen 10
periaatetta, SDG, ISO 9001:2015, ISO 14001:2015. Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on
kuvattu tämän kestävyysselvityksen osiossa ESRS G1. Eettiset toimintaperiaatteet tukevat hyvää hallintotapaa ja työvoimaan
liittyviä aiheita, ja siihen viitataan soveltuvin osin ESRS S1-tiedoissa.
Henkilöstö
Hallitus +
talous-
ja henkilöstöjohtaja
Kunnioitus työpaikalla
-käytäntö
Otettu käyttöön 2024
Rauten Kunnioitus työpaikalla -käytäntö käsittelee sitoutumista monimuotoisuuden, oikeudenmukaisuuden ja inkluusion (DEI)
edistämiseen. Tämä käytäntö asettaa standardin käyttäytymiselle ja odotuksille kaikille työntekijöille maailmanlaajuisesti.
Käytäntö sisältää nollatoleranssin kaikkea kiusaamista, häirintää ja syrjintää kohtaan. Se pyrkii luomaan ympäristön, jossa kaikilla
työntekijöillä on yhtäläiset mahdollisuudet ja jossa rekrytointi-, ylennys- ja arviointiprosessit suoritetaan
oikeudenmukaisesti ja
ilman ennakkoluuloja. Lisäksi käytäntö kannustaa avoimeen viestintään ja varmistaa, että työntekijöillä on käytössään tehokkaat
kanavat huolenaiheiden ja ongelmien ilmoittamiseen.
Kunnioittavaan käyttäytymiseen liittyvät vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet on kuvattu tämän kestävyysselvityksen osiossa ESRS S1.
Henkilöstö
Johtoryhmä +
henkilöstöjohtaja
Whistleblowing
-prosessin kuvaus
ja ohjeistus
Otettu käyttöön 2023
Rauten whistleblowing-prosessi perustuu EU:n Ilmoittajansuojeludirektiiviin ja Ilmoittajansuojelulakiin.
Yritys kannustaa
ilmoittamaan mahdollisista väärinkäytöksistä mahdollisimman aikaisessa vaiheessa. Ilmoituskanava varmistaa, että ilmoitukset
käsitellään nopeasti ja otetaan vakavasti ja että niihin puututaan heti, kun ne havaitaan. Yhtiö ei hyväksy vastatoimia henkilöitä
kohtaan, jotka ilmaisevat huolensa vilpittömässä mielessä ja pyrkii edistämään yrityskulttuuria, jossa työntekijät tuntevat olonsa
turvalliseksi raportoida huolenaiheista ilman pelkoa vastatoimista.
Whistleblowing-kanavaan ja liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on kuvattu tämän
kestävyysselvityksen osiossa ESRS G1.
Kaikki sidosryhmät
Hallitus +
talous-
ja henkilöstöjohtaja
Korruption vastainen
käytäntö
Otettu käyttöön 2024
Käytäntö tarkentaa Rauten korruption vastaisia toimia ja periaatteita eettisten toimintaperiaatteiden linjausten lisäksi. Rautella
on nollatoleranssi korruptiota ja lahjontaa kohtaan. Korruption vastainen käytäntö sisältää konkreettisia ohjeita ja toimintatapoja,
jotka auttavat henkilöstöä tunnistamaan ja ehkäisemään korruptiota. Ne ovat linjassa Yhdistyneiden Kansakuntien korruption
vastaisen yleissopimuksen (UNCAC) mukaisten toimintaperiaatteiden kanssa. Käytäntöön liittyvät vaikutukset, riskit,
mahdollisuudet on kuvattu ESRS 2 IRO-taulukossa.
Henkilöstö
Johtoryhmä + talousjohtaja
Ympäristötoimintape-
riaatteet
Otettu käyttöön 2024
Rauten ympäristötoimintaperiaatteet keskittyvät päästövähennyksiin, resurssitehokkuuteen ja kiertotalouteen. Ne edistävät
ympäristövastuullisuutta tarjoamalla kestäviä tuotanto-
ja palveluratkaisuja sekä vähentämällä ympäristövaikutuksia. Periaatteet
kattavat kaikki Rauten toimipaikat ja osittain myös arvoketjun alkupään. Raute noudattaa YK:n Global Compact -aloitteen
periaatteita ja tukee kestävän kehityksen tavoitteita (SDG 8, 11, 12, ja 13). Ympäristötoimintaperiaatteet ovat julki verkkosivuilla.
Toimintaperiaatteita käsitellään arvoketjun osapuolten kanssa normaalien liikesuhteiden ylläpitämisen yhteydessä.
Korruption
vastaiseen toimintaan ja liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on kuvattu tämän raportin
osassa G1.
Henkilöstö
Johtoryhmä + talousjohtaja
Toimittajien eettinen
ohjeisto
Otettu käyttöön 2025
Toimittajien eettinen ohjeisto kuvaa sitoutumista vastuullisiin hankintakäytäntöihin ja listaa yritysvastuuvaatimukset, joita
kaikkien toimittajien tulee noudattaa. Toimittaja sitoutuu näihin ohjeisiin joko allekirjoittamalla tämän ohjeiston tai vahvistamalla
tilauksen, jonka yhteyteen tämä ohjeisto on liitetty. Hyväksyessään ohjeiston vaatimukset toimittaja sitoutuu toimimaan korkeiden
eettisten vaatimusten mukaisesti. Vastuullisiin hankintoihin ja toimittajien liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet on kuvattu tämän kestävyysselvityksen osiossa ESRS G1.
Toimittajat ja
yhteistyökumppanit
Johtoryhmä + talousjohtaja
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Toimittajien eettinen ohjeisto
Toimittajien eettinen
ohjeisto kuvaa Rauten
sitoumuksen vastuullisiin
hankintakäytäntöihin sekä
yhtiön periaatteet koskien
eettistä ja kestävää liiketoimintaa.
Toimittajien eettinen
ohjeisto astui
voimaan vuoden 2025 kolmannella
neljänneksellä. Raute edellyttää
toimittajilta ohjeiston
tunnustamista ja sitoutumista sen
noudattamiseen osana yhteistyön
aloittamisprosessia sekä
uusien tai uusittujen ostotilausten
yhteydessä. Raute
keskittyi raportointikaudella
siihen, että
valikoidut päähankintakategorioiden
toimittajat hyväksyivät
virallisesti toimittajien eettisen
ohjeiston.
Hyväksymällä toimittajien
eettisen ohjeiston Rauten
toimittajat sitoutuvat
noudattamaan Rauten
eettisiä toimintaperiaatteita
ja vastuullisuusvaatimuksia.
Toimittajien eettinen
ohjeisto tukee
Rauten pyrkimyksiä
edistää vastuullisia liiketoimintaa
ja avoimuutta toimitusketjussa.
Toimittajien
eettisen ohjeiston soveltamista
ja kattavuutta tullaan parantamaan
ajan mittaan. Ohjeiston
noudattaminen auttaa Rautea
varmistamaan liiketoiminnan
harjoittamisen vastuullisuuden
sekä
edistämään läpinäkyviä ja vastuullisia
käytäntöjä koko arvoketjussa.
Toimittajilta edellytetään
kaikkien ESG-asioita koskevien
lakien ja määräysten noudattamista
kaikissa toimintamaissa, mukaan
lukien ympäristönsuojelua, työterveyttä
ja -turvallisuutta, työ-
ja
ihmisoikeuksia sekä korruption
vastustamista koskevat
säädökset. Myös näitä asioita koskevat
kansainväliset standardit pätevät
olennaisilta osin. Toimittajien
on sitouduttava Rauten
eettisiä
toimintaperiaatteita (Code
of Conduct) vastaaviin
eettisiin periaatteisiin, pidettävä
luottamukselliset tiedot salassa
ja varmistettava henkilötietojen
asianmukainen käsittely.
Muita
toimittajilta edellytettäviä
vaatimuksia ovat turvalliset
työolosuhteet ja syrjimättömyys,
pakkotyö-
ja lapsityökielto, ihmiskaupan
kielto sekä lahjonnan, korruption
ja rahanpesun vastaiset toimet.
Edelleen toimittajien on tunnistettava
tuotteissaan käytettävät
vaaralliset aineet, toimitettava
pyydettäessä lakisääteiset
ESG-tiedot ja -dokumentaatio sekä arvioitava
ja lievennettävä
toimintansa ympäristövaikutuksia,
mukaan lukien energian ja veden
käytön vähentäminen,
jätteiden ja päästöjen minimointi,
kasvihuonekaasupäästöjen
vähentäminen ja tuotteiden
hiilijalanjäljen pienentäminen. Lakien
ja määräysten noudattamista
edistetään riskiperusteisilla
auditoinneilla ja ESG-kyselyillä,
joilla suunnataan toimittajien
odotuksia ja seurataan Rauten
liiketoiminnan harjoittamista
ja kestävyyttä koskevien
vaatimusten noudattamista.
Yhdessä ESG-
riskinarviointien ja -auditointien
kanssa nämä periaatteet tukevat
Rauten pyrkimyksiä
tunnistaa
ja vähentää toimitusketjunsa
riskejä liittyen ilmastonmuutokseen
sopeutumiseen ja
ilmastonmuutoksen hillintään.
Ohjeisto on tarkoitettu
koskemaan globaalisti
kaikkia Rauten
toimittajia, urakoitsijoita
ja merkittäviä yhteistyökumppaneita,
ja se otetaan käyttöön vaiheittain
eri alueilla ja toiminnoissa. Ohjeistoon
viitataan tarvittaessa ostotilauksissa.
Toimittajien eettisen
ohjeiston ylläpidosta ja toimeenpanosta
vastaavat talousjohtajan
toimisto ja hankintatoimi.
Rauten hallitus on hyväksynyt
ohjeiston.
Whistleblowing-menettelyt
Whistleblowing-ilmoituskanava
auttaa ylläpitämään eettisiä periaatteita
ja mahdollistaa
toimintaan puuttumisen ja epäkohtien
korjaamisen. Väärinkäytöksistä
raportointi on tärkeää,
koska se auttaa torjumaan
petoksia, välttämään
mainehaittoja ja estämään ongelmien
eskaloitumisen. Raute rohkaisee
henkilöstöä ilmoittamaan
mahdollisista väärinkäytöksistä
aikaisessa vaiheessa, esimerkiksi
esihenkilön tai henkilöstöosaston
kautta. Jos tämä ei ole
mahdollista, epäillyistä väärinkäytöksistä
tai lainrikkomuksista voi
ilmoittaa kolmannen osapuolen
tarjoaman sähköisen ilmoituskanavan
kautta. Ilmoituksen voi tehdä
myös nimettömästi,
ja
järjestelmä mahdollistaa kaksisuuntaisen
viestinnän nimettömän
ilmoittajan kanssa.
Ilmoituskanava on avoin
sekä Rauten omalle henkilöstölle,
että ulkoisille sidosryhmille.
Ilmoituskanava on käytettävissä
omalle henkilöstölle intranetissä
ja yhtiön julkisilla verkkosivuilla.
Raute haluaa tukea yrityskulttuuria,
jossa työntekijät tuntevat
olonsa turvalliseksi ja voivat
ilmoittaa huolenaiheista ilman pelkoa
vastatoimista. Yhtiö noudattaa
ilmoitusten käsittelyssä
soveltuvaa ilmoittajansuojalainsäädäntöä
ja takaa tarvittavat suoja-
ja kontrollikeinot ilmoittajan
henkilötietojen suojelemiseksi
sekä sen varmistamiseksi,
ettei ilmoittajaan kohdistu
ilmoituksen
perusteella vastatoimia. Rauten
ilmoitusprosessi on sille asetettujen
lakisääteisten velvoitteiden
mukainen.
Ilmoitusprosessi etenee seuraavasti:
1.
Ilmoituksen voi tehdä esihenkilön,
henkilöstöhallinnon tai sähköisen
ilmoituskanavan kautta.
Raute suosittelee ilmoittamaan
nimellä, jotta tutkimus on vaikuttavampi.
Ilmoituksen voi
kuitenkin tehdä myös
nimettömästi.
2.
Ilmoitustapaus dokumentoidaan
kolmannen osapuolen järjestelmään
tai erilliselle
dokumentille, mikäli ilmoitus tulee
muuta kanavaa pitkin.
3.
Sähköistä ilmoituskanavaa
käyttäessään ilmoittaja saa henkilökohtaisen
koodin, jolla voi
seurata ilmoituksen tilaa. Järjestelmä
mahdollistaa myös viestinnän nimettömän
ilmoittajan
kanssa.
4.
Ethics-tiimi arvioi, onko ilmoituksessa
tarpeeksi tietoa ja vaatiiko
ilmoitus tarkempaa
tutkintaa.
5.
Jos tutkimus on tarpeen, nimetään
puolueeton tutkija/tutkintaryhmä.
6.
Tutkija kerää tiedot ja suorittaa
tutkimuksen esimerkiksi
haastattelemalla ja keräämällä
taustatietoa.
7.
Tutkimuksen tulokset ja
toimenpiteet dokumentoidaan
ja käydään mahdollisuuksien
mukaan läpi ilmoittajan kanssa.
8.
Ethics-tiimi analysoi, vaatiiko
tapaus ohjeiden päivitystä/yleistä
viestintää, ja arvioi myös
toimien tehokkuutta.
9.
Ethics-tiimi varmistaa, että
korjaavat toimenpiteet
toteutetaan yhdessä
asianomaisen
organisaation kanssa. Minkäänlaisia
vastatoimia ilmoittajaa kohtaan
ei hyväksytä.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
10.
Kaikki tapaukset dokumentoidaan
ja arkistoidaan.
Rauten henkilöstö on saanut
koulutusta ilmoituskanavan
käytöstä. Rauten henkilöstöä
koulutetaan vuosittain ilmoituskanavan
käyttöön myös
osana eettiset toimintaperiaatteet
-
koulutusta. Myös ilmoituksia
vastaanottava Ethics-tiimi
on saanut koulutusta ilmoituskanavan
lakisääteisistä asioista ja luottamuksellisuudesta.
Ethics-tiimi päivittää osaamistaan säännöllisesti.
Ilmoitusten perusteella käynnistettävät
tutkimukset
Rauten Ethics-tiimi käsittelee
ilmoituskanavan kautta
tulleet ilmoitukset luottamuksellisesti
ja
määrittelee tarvittavat
korjaavat toimenpiteet
asian käsittelemiseksi.
Ethics-tiimiin kuuluvat
konsernin talousjohtaja, henkilöstöjohtaja
ja vastuullisuuspäällikkö.
Ilmoituksen tekijälle
raportoidaan tapauksen tutkinnasta
ja mahdollisista jatkotoimenpiteistä.
Raportoituja tapauksia
seurataan anonyymisti erillisen
tapausten hallintaraportin kautta
ja niistä raportoidaan yhtiön
tarkastusvaliokunnalle.
Ethics-tiimi käsittelee kaikki
ilmoitukset ja kysymykset
kokouksissaan.
Saadut ilmoitukset käsitellään
välittömästi Ethics-tiimissä, ja
tiimissä jaetaan vastuut käsittelyn
osalta. Asia on otettava
käsittelyyn neljän työpäivän
sisällä ja ilmoittajalle on vastattava
viimeistään kolmen kuukauden
kuluessa, mutta pyrkimys
on sulkea tapaukset
mahdollisimman
nopeasti. Ilmoituskanavista viestitään
säännöllisesti. Kanava on tarjolla
kolmella kielellä: suomeksi,
englanniksi ja kiinaksi.
Kaikki ilmoituskanavaan
tulleet ilmoitukset, myös korruptio-
ja lahjontaepäilyihin liittyvät,
käsittelee ensin Rauten
Ethics-tiimi. Mikäli jollakulla Ethics-tiimin
jäsenistä on intressiristiriita
ilmoitetussa tapauksessa, jäsen jäävää
itsensä tapauksen tutkinnasta heti
alkuvaiheessa. Häneltä
voidaan tarvittaessa myös evätä
pääsy tapausta koskeviin
tietoihin. Tutkintaryhmän kokoonpano
päätetään tapauskohtaisesti.
Tutkimuksissa käytetään
myös tapauskohtaisesti
juridista
neuvonantajaa. Rauten Ethics-tiimi
ylläpitää tiedostoa, johon kaikki
tehdyt ilmoitukset,
tutkintojen lopputulokset ja
johtopäätökset sekä toimenpidesuositukset
kirjataan.
Ilmoituskanavaan liittyvät
tapaukset raportoidaan toimitusjohtajalle
viiveettä sekä
tarkastusvaliokunnalle kaksi
kertaa vuodessa.
Ilmoittajien suojelu
Raute haluaa edistää organisaatiokulttuuria,
jossa työntekijät tuntevat
olonsa turvalliseksi
raportoida huolenaiheista ilman
pelkoa vastatoimista. Raute
on toteuttanut useita olennaisia
toimenpiteitä suojellakseen
ilmoittajia. Raute varmistaa
eettisten toimintaperiaatteidensa
mukaisesti, että väärinkäytösten
raportointi tapahtuu turvallisesti
ja luottamuksellisesti. Raute
on
kehittänyt kattavat
ja läpinäkyvät ilmoituskäytännöt,
jotka määrittelevät
väärinkäytösten
raportointiprosessin ja ilmoittajille
tarjottavat suojatoimet.
Turvallisten raportointikanavien
toteuttaminen on olennainen
osa ilmoittajien suojelua Rautessa.
Ulkoinen ilmoituskanava tarjoaa
myös mahdollisuuden raportoida
anonyymisti. Anonyymien ilmoitusten
kohdalla henkilöllisyys
pysyy salattuna koko
käsittelyn ajan. Raute
suojelee aina ilmoittajien henkilöllisyyttä
tarkasti ja
käsittelee huolenaiheet huomaamattomasti
ja ammattimaisesti.
Rauten henkilöstölle kerrotaan
ilmoittajien suojelusta ja ilmoituskanavan
käytöstä osana eettiset
toimintaperiaatteet -koulutusta.
Lisäksi intranetissä on aihetta koskevia
ohjeita ja muita
materiaaleja. Viestinnässä painotetaan
huolenaiheiden ilmoittamisen tärkeyttä,
raportointiprosessin keskeisiä
vaiheita ja käytössä olevia
suojatoimia. Näin varmistetaan,
että
kaikki työntekijät ja
esihenkilöt ovat tietoisia
raportoinnin merkityksestä
ja osaavat toimia oikein
mahdollisissa väärinkäytöstilanteissa.
Raute myös seuraa
aktiivisesti merkkejä vastatoimista
ja
niitä havaitessaan panee täytäntöön
tiukat vastatoimien vastaiset
käytännöt ilmoittajien
suojelemiseksi. Tämä kokonaisvaltainen
lähestymistapa varmistaa,
että ilmoittajat voivat
raportoida huolenaiheistaan turvallisesti
ja luottamuksellisesti ja että
heidän oikeuksiaan
suojellaan kaikissa tilanteissa.
Raute noudattaa Suomen lainsäädäntöä,
jolla direktiivi (EU)
2019/1937 on saatettu osaksi
kansallista lainsäädäntöä, mikä
merkitsee, että Rauteen
voidaan
soveltaa direktiivin oikeudellisia
vaatimuksia.
Liiketoiminnan harjoittamiseen
liittyvät toimenpiteet
Raute toteutti raportointikaudella
useita toimia, joilla vastataan liiketoiminnan
harjoittamiseen
liittyviin vaikutuksiin
ja riskeihin ja hyödynnetään
mahdollisuuksia. Moni toimenpide
kohdistuu
useisiin eri vaikutuksiin, riskeihin
ja mahdollisuuksiin. Toiston
välttämiseksi ja selkeyden
vuoksi
toimet on koottu alla olevaan
luetteloon, jossa viitataan kulloinkin
asianomaisiin tarkempiin
tietoihin.
Vuonna 2025 toteutetut
toimet
K1.
Eettisiä toimintaperiaatteita
koskeva koulutus ja
tietoisuus
– Eettiset toimintaperiaatteet
-
koulutus toteutettiin
verkkokoulutuksena
Rauten omille työntekijöille
kaikissa toiminnoissa
yhteisten arvojen, eettisen
käyttäytymisen ja käyttäytymisvaatimusten
vahvistamiseksi.
Eettisistä toimintaperiaatteista
tiedotettiin sisäisesti, ja viestintää
tuettiin jatkuvilla
tietoisuutta parantavilla toimilla.
(2025; toteutettu)
K2.
Ethics-tiimin valvonta-
ja tutkimustoiminta
– Konsernitasolla toimi
Ethics-tiimi, joka
vastaa Rauten liiketoiminnan
harjoittamista koskevien
ilmoitusten vastaanottamisesta
ja
käsittelystä, mukaan lukien
sisäiset raportit ja whistleblowing-kanavan
ilmoitukset. Ethics-
tiimi kävi läpi tapaukset, määritti
korjaavat toimenpiteet
ja varmisti asioiden etenemisen
johdon ja tarkastusvaliokunnan
käsittelyyn. (2025; jatkuu
vuosittain)
K3.
Tietoisuus whistleblowing-ilmoituskanavasta
ja raportointimekanismeista
– Raute ylläpiti
useita raportointikanavia, mukaan
lukien kolmannen osapuolen ylläpitämä
whistleblowing-
kanava, jonka kautta voi
asioida nimettömästi, edisti tietoisuutta
tarjolla olevista raportointi
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
mekanismeista Rauten oman henkilöstön
keskuudessa kaikissa toiminnoissa.
(2025; jatkuu
vuosittain)
K4.
Korruption vastainen toiminta
ja etiikkakoulutus
– Relevanteille henkilöstöryhmille
järjestettiin koulutusta korruption
vastaisesta toiminnasta ja etiikasta,
tavoitteena korruptio-
ja lahjontariskejä koskevan
tietoisuuden vahvistaminen sekä
nollatoleranssiperiaatteiden
vahvistaminen. (2025; toteutettu)
K5.
Asiakasyhteistyö eettisistä vaatimuksista
– Asiakkaiden kanssa käytiin keskusteluja
Rauten toimintaeettisistä
periaatteista ja liikesuhteisiin
liittyvistä eettisistä odotuksista.
(2025;
jatkuu vuosittain)
K6.
Toimittajien ESG-riskien
arviointi ja seuranta
– Järjestettiin toimittajien
ESG-riskejä
koskevia kyselytutkimuksia,
ja valittuihin arvoketjun
alkupään toimittajiin sovellettiin
toimittajien eettisiä ohjeita auditointien
ja ESG-kyselyjen tukemana,
tavoitteena tunnistaa
ja
seurata eettisyys-
ja kestävyysriskejä.
Toimittajien ESG-riskikyselyyn
valittiin tiettyjä
arvoketjun alkupään toimittajia.
Esitetyt kysymykset
koskivat eettistä liiketoimintaa,
lakien ja
määräysten noudattamista,
korruption vastaista toimintaa
ja vastuullisuuskäytäntöjä. (2025;
jatkuu vuosittain)
K7.
ESG-riskien sisällyttäminen ERM-prosessiin
- Sisällytettiin kaksinkertaisessa
olennaisuusanalyysissä tunnistetut
ESG-asioihin liittyvät riskit
konsernin vuosittaiseen
riskienhallinta-
ja riskien lieventämisprosessiin
(ERM). (2025; jatkuu vuosittain)
K8.
ESG-tiedonkeruun mahdollistavan digitaalisen
alustan käyttöönotto arvoketjussa
Otettiin käyttöön toimittajille
suunnattu digitaalinen tilausten
käsittelyalusta ja määriteltiin
ESG-tietopyyntöjen prosessi
sekä raportointivaatimukset
järjestelmällisen ESG-tiedonkeruun
mahdollistamiseksi. Vuoden 2025
lopussa noin 55 % Raute Suomen
suorista ostoista kulki
sähköisen tilausalustan kautta.
ESG-tiedonkeruutoiminnallisuuden
käyttöönotto on
suunniteltu vuodelle 2026. (2025;
toteutettu, ESG-laajennus
käynnistyy 2026).
Liiketoiminnan harjoittamista
koskevat taloudelliset
resurssit ovat etupäässä
hyvään
hallintotapaan, lakien ja määräysten
noudattamiseen, eettisyyteen,
whistleblowing-prosesseihin
ja toimittajariskien hallintaan
liittyviä toimintamenoja.
Nämä toimet on liitetty
olemassa olevan
organisaation toimintoihin,
eikä niitä allokoida tai seurata yksittäisen
toimen tasolla. Raute ei
toistaiseksi nimeä erikseen
tai allokoi kustannuksia
kestävyysselvityksessä
liittyen liiketoiminnan
harjoittamista koskeviin
toimiin.
Liiketoiminnan harjoittamiseen
liittyvät toimenpiteet
ja niiden eteneminen
Osa-osa-aihe
Tunnistettu olennainen
aihe
Toimet (K=2025)
Yrityskulttuuri
Eettinen yrityskulttuuri
kestävää kasvua edistävänä
tekijänä
Tätä mahdollisuutta hyödynnetään
toimilla K1, K2, K3, K5, K6, K7 ja K8.
Korruption ja
lahjonnan
vastainen koulutus
Luottamuksen lujittaminen
korruption vastaisilla
käytänteillä
Mahdollisuutta hyödynnetään
toimilla
K2, K4 ja K6.
Korruptio-
ja
lahjontatapaukset
Korruptio-
ja lahjontariskien
hallinta
Tätä riskiä lievennetään
toimilla K2, K3,
K4 ja K7.
G1-3 – KORRUPTION JA
LAHJONNAN EHKÄISEMINEN JA
HAVAITSEMINEN
Kuten Rauten eettisissä
toimintaperiaatteissa
määrätään, Rautella on nollatoleranssi
korruptiolle
tai lahjonnalle. Koko henkilöstöltä
edellytetään tämän periaatteen
noudattamista ja
väärinkäytösten estämistä
ja niistä ilmoittamista. Vuosittain
verkkokoulutuksena
järjestettävä
eettisiä toimintaperiaatteita
koskeva koulutus
on pakollinen kaikille työntekijöille,
mukaan lukien
korruption tunnistamista ja ehkäisyä
koskevat ohjeistukset.
Vuonna 2025 Raute
järjesti lisäksi
korruption ja lahjonnan vastaista
koulutusta kohdennetusti työntekijöille,
joiden rooleissa tällaisia
riskejä voi esiintyä.
Koulutus keskittyi
korruptio-
ja lahjontariskien tunnistamiseen, sovellettavan
lainsäädännön ja
sisäisten toimintaperiaatteiden
ymmärtämiseen, hälyttävien merkkien
tunnistamiseen sekä
eskalointi-
ja raportointikäytäntöihin.
Kohdennettu koulutus
järjestettiin kolmena
ulkopuolisen
asiantuntijan antamana 1,5 tunnin mittaisena
lähikoulutuksena. Korruption
vastaisen toiminnan
ja yritysetiikan teemoja käsitellään
myös vuosittaisessa henkilöstölle
pakollisessa eettisten
toimintaperiaatteiden verkkokoulutuksessa.
Hallituksen jäsenille ei järjestetty
erikseen omaa
korruption ja lahjonnan vastaisen
toiminnan koulutusta. Korruptio-
ja lahjontariskeille alttiit
johto-
ja työntekijäroolit sisältyivät
raportointivuonna pakolliseen
vuotuiseen eettisten
toimintaperiaatteiden
koulutukseen, joka sisältää
korruptio-
ja etiikkateemoja ja kohdennettuja
koulutussessioita.
Raute toteutti vuonna
2025 kaikki osastot ja roolit
kattavan korruptioalttiuden
arvioinnin. Raute
tunnistaa riskialttiit toiminnot
sen perusteella, missä määrin
kukin toiminto altistuu
korruptio-
ja
lahjontariskeille. Raute järjesti
korruption ja lahjonnan vastaista
koulutusta kohdennetusti
työntekijöille ja johdon jäsenille,
joiden rooleissa altistutaan korruptio-
ja lahjontatilanteille
(esimerkiksi myynti, hankinnat,
projektien toteutus, palvelutoiminta,
taloushallinto ja
asiakaskontaktit). Vuonna
2025 lisäkoulutus kohdistui
kokonaisuudessaan yhtiön tunnistettuihin
riskitoimintoihin, ja koulutustarve
määritettiin riskiperusteisesti.
Näistä henkilöistä 84 % osallistui
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
pakolliseen eettisten toimintaperiaatteiden
koulutukseen sekä tarvittaessa
roolikohtaisiin
lisäkoulutuksiin.
Raute estää korruptiota ja
lahjontaa ja pyrkii havaitsemaan
mahdolliset tapaukset integroimalla
eettiset toimintatavat ja avoimuusperiaatteen
kaikkiin toimintoihinsa
ja arvoketjuunsa.
Korruption vastainen koulutus
pyrkii ennalta ehkäisevänä
toimena vahvistamaan työntekijöiden
edellytyksiä tunnistaa korruptioriskejä
ja reagoida niihin asianmukaisesti,
mikä vähentää
epäeettisen tai laittoman toiminnan
todennäköisyyttä. Tämä
tukee luotettavaa
päätöksentekoa
ja
vahvistaa Rauten sisäistä valvontaa
kaikissa toiminnoissa
ja kaikilla maantieteellisillä
alueilla.
Sisäiset valvontatoimet, jotka
myös ovat ennalta
ehkäiseviä toimia, vähentävät
samoin osaltaan
vilpillisen toiminnan riskiä. Raute
suorittaa sisäisiä ja ulkoisia tarkastuksia
tarvittaessa taloudellisiin
tietoihin ja tapahtumiin liittyen
sekä seuraa toteutuneita maksutapahtumia
epätavallisten
toimien varalta. Raute
voi myös toteuttaa
yllätystarkastuksia
erityisesti korruptiolle alttiissa
liiketoiminnoissa. Näiden toimien
lisäksi olennaiset liiketoimintariskit
kartoitetaan osana yhtiön
riskienhallintaprosessia ja kaksinkertaista
olennaisuusanalyysiä.
Rauten ilmoituskanava on
keskeinen työkalu
mahdollisten korruptiotapausten
havaitsemiseen ja
käsittelyyn yhtiön sisäisten
kontrollien lisäksi. Rauten
ilmoituskanavan kautta
tulleiden
ilmoitusten käsittelyyn tarkoitettu
prosessi sisältää kaikki vaiheet
ilmoituksen vastaanottamisesta
tulosten raportointiin. Ilmoittajamekanismit
tarjoavat turvallisen ja anonyymin
kanavan
epäilyttävistä toimista ilmoittamiseen
ilman pelkoa vastatoimista.
Raute suorittaa perusteellisen
sisäisen tutkinnan, jos ilmoittajan
raportti tai tarkastus paljastaa
mahdollisen korruptiotapauksen.
Raute tekee sovellettavan
lainsäädännön mukaisesti yhteistyötä
viranomaisten kanssa.
Yhteistyöhön kuuluu hyödyllisten
tietojen toimittaminen tutkinta-
ja todistelutarkoituksiin
sekä
avun antaminen toimivaltaisille
viranomaisille rikoksen tuottojen
takavarikoimiseksi
tekijöiltä.
Lisätietoja kohdassa Whistleblowing-menettelyt.
Ilmoituskanavien kautta tulleiden
ilmoitusten
määrää seurataan säännöllisesti osana
Rauten liiketoiminnan harjoittamisen
valvontaa.
Raportoinnin luottamuksellisuuden
ja luotettavuuden suojaamiseksi
ilmoitusten määrää ei
julkisteta.
Vertailutiedot
Vuonna 2024 Raute
ei ollut vielä toteuttanut
erillistä ja yksityiskohtaista
arviointia korruptio-
ja
lahjontariskeille alttiiden
toimintojen tunnistamiseksi.
Arviointi oli suunniteltu toteutettavaksi
vuonna 2025. Tämän vuoksi
raportointivuonna 2024 ei järjestetty
kohdennettua korruption
tai
lahjonnan vastaista koulutusta
riskialttiissa rooleissa toimiville
henkilöille, ja koulutuksen
kattavuus riskialttiissa
toiminnoissa oli 0 %. Korruption
torjuntaa ja yritysetiikkaa
käsiteltiin koko
henkilöstölle pakollisessa
vuotuisessa eettisten toimintaperiaatteiden
verkkokoulutuksessa,
jonka
v. 2024 suoritti
97,6 % työntekijöistä.
Suoritukset rekisteröitiin
yhtiön sähköiseen koulutusalustaan.
Hallitus hyväksyi loppuvuonna
2024 päivitetyt korruption
ja lahjonnan vastaiset periaatteet.
Mahdollisia korruptio-
ja lahjontatapauksia seurattiin
kumpanakin raportointivuotena
Rauten
whistleblowing-ilmoituskanavan
ja sisäisen valvonnan kautta.
Rauten whistleblowing-
ilmoituskanavan tai sisäisen valvonnan
kautta ei tunnistettu
korruptio-
tai lahjontatapauksia
edellisenä raportointivuonna (2024)
eikä raportointivuonna (2025).
G1-4 – KORRUPTIO-
TAI LAHJONTATAPAUKSET
Raute tai kukaan sen henkilöstöön
tai valvontaelimiin kuuluva
henkilö ei ole saanut tuomioita tai
sakkoja korruption ja lahjonnan
torjuntaa koskevien lakien
rikkomisesta tilikaudella
2025.
Yhtäkään tällaista tuomiota tai sakkoa
ei raportoitu myöskään edellisenä
raportointivuonna.
Toisin sanoen tuomioiden lukumäärä
on 0 ja sakkojen suuruus on 0
sekä tarkasteltavalla
raportointikaudella että vertailukaudella.
Liiketoiminnan harjoittamiseen
liittyvät mittarit ja tavoitteet
Raute otti raportointivuonna
(2025) käyttöön liiketoiminnan
harjoittamiseen liittyviä
mittareita ja
tavoitteita ja alkoi systemaattisesti
seurata edistymistä niissä. Edellisenä
raportointivuonna
liiketoiminnan harjoittamiseen
liittyviä asioita hallittiin
toimintaperiaatteilla, valvontakäytännöillä
ja toimilla, joihin ei liittynyt muodollisesti
määriteltyjä tavoitteita.
Raute seuraa liiketoiminnan
harjoittamiseen liittyvien
tavoitteiden saavuttamista
määritellyillä mittareilla,
jotka liittyvät
koulutusten kattavuuteen.
Koska tavoitteet
tulivat voimaan vuonna 2025,
tämä raportointikausi
on ensimmäinen, jolta Raute
esittää tavoitteisiin
liittyviä tuloksia.
Raute on asettanut tietyille
liiketoiminnan harjoittamiseen
liittyville aiheille määrällisiä
tavoitteita.
Muita olennaisia liiketoiminnan
harjoittamista koskevia
aiheita, mukaan lukien yrityskulttuuri,
korruption ja lahjonnan vastainen
toiminta, whistleblowing-ilmoituskanava
ja vastuulliset
liiketoimintakäytännöt, hallitaan
toimintaperiaatteiden, sisäisen
valvonnan ja muiden toimien
avulla, kuten osiossa G1. SBM-3
kuvataan. Raute ei ole
asettanut erityisesti korruption
vastaisia
käytäntöjä tai korruptioon
liittyvien taloudellisten riskien
torjumista koskevia
määrällisiä
tavoitteita. Näitä asioita hallitaan
ennalta ehkäisevillä ja valvontaan
perustuvilla toimilla, kuten
pakollisella vuotuisella eettisten
toimintaperiaatteiden
koulutuksella, raportointi-
ja
whistleblowing-kanavilla sekä
sisäisellä valvonnalla, jota
tarkastellaan ja parannetaan
jatkuvasti.
Rautella on nollatoleranssi
korruptiolle tai lahjonnalle, mitä
vahvistetaan edellyttämällä
arvoketjulta toimittajien
eettisen ohjeiston noudattamista.
Eettisten toimintaperiaatteiden
koulutuksen kattavuutta
koskevan liiketoiminnan
harjoittamiseen liittyvän
tavoitteen määritteli
ylin johto ja hyväksyi
yhtiön hallitus. Ulkoiset sidosryhmät eivät
osallistuneet
tavoitteidenasettamisprosessiin,
eikä siihen osallistettu laajemmin
myöskään omia työntekijöitä.
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tavoitteet, mittarit
ja toteuma
TAVOITE VUODELLE
2028
MITTARIT
PERUSVUOSI 2024
TOTEUMA 2025
Vuotuisen eettisten
toimintaperiaatteiden
koulutuksen
kattavuutena tavoitellaan
vähintään 95 prosenttia.
1)
Osallistumisprosentti (%),
prosenttiosuus kaikista
työntekijöistä (vuoden lopussa)
97,6 %
91,3 %
Tarjotaan ESG-asioihin liittyvää
koulutusta omalle henkilöstölle
vuosittain. Yrityskohtainen
tavoite.
2)
Vuosittainen ESG-koulutus
omalle henkilöstölle
Ei vertailutasoa
Ympäristöpolitiikan
koulutukset
Korruption ja lahjonnan vastaiset
koulutukset
Kiertotalouskoulutukset
Turvallisuuskoulutukset
Vuoteen 2028 menneessä
80 prosenttia keskeisistä
toimittajista
vuosittaisilla suorilla hankintamenoilla
mitattuna on sitoutunut
noudattamaan Rauten eettisiä
toimintaperiaatteita tai
toimittajien
eettistä ohjeistoa tai todennetusti
noudattaa vastaavaa Rauten
periaatteiden kanssa linjassa
olevaa eettistä
ohjeistoa. Yrityskohtainen
tavoite.
3)
Eettisten periaatteiden
kattavuus (%) suorista
hankintamenoista.
Ei vertailutasoa
47,8 %
Toteutetaan vuosittain
globaalisti vähintään 10 toimittaja-
auditointia, joissa otetaan huomioon
myös ESG-näkökohdat.
Yrityskohtainen tavoite.
4)
Toteutettujen
auditointien lukumäärä
Ei vertailutasoa
13 auditointia toteutettu
1)
Osallistumisprosentti lasketaan
jakamalla raportointivuonna eettisten
toimintaperiaatteiden
koulutuksen suorittaneiden
työntekijöiden lukumäärä
työsuhteessa olevien
työntekijöiden
keskimääräisellä työsuhteessa
olevien työntekijöiden
lukumäärällä ja kertomalla
tulos sadalla. Tiedot perustuvat
HR-järjestelmän henkilöstömäärään
ja koulutuksen hallintajärjestelmän
suoritusrekisteriin. Vuosittaiseen
kattavuuden heilahteluun
vaikuttaa pitkään vapaalla
olleet, lomautukset tai vasta vuoden
loppupuolella yhtiön palvelukseen
tulleet työntekijät.
2)
Vuosittainen ESG-koulutus
omalle henkilöstölle kattaa
raportointivuonna järjestetyt
ESG-liitännäiset koulutukset.
Mittari raportoidaan toteutettujen
ESG-aiheisten koulutusten
lukumääränä
raportointivuoden aikana, ja tiedot
perustuvat HR- ja koulutusten
hallintajärjestelmien rekistereihin.
3)
Eettisten periaatteiden
kattavuus (%) lasketaan
jakamalla niiden keskeisten
toimittajien vuosittaiset suorat
hankintamenot, jotka ovat
sitoutuneet noudattamaan Rauten
eettisiä
toimintaperiaatteita, toimittajien
eettistä ohjeistoa tai todennetusti
vastaavaa ohjeistoa, kaikkien
keskeisten toimittajien
suorilla hankintamenoilla ja kertomalla
tulos sadalla. Tiedot perustuvat
hankintajärjestelmän ostodataan
ja toimittajien sitoutumista
koskeviin sopimus-
ja taustaselvitysrekistereihin.
4)
Toteutettujen
auditointien lukumäärä kuvaa
raportointivuonna globaalisti
toteutettujen toimittaja-auditointien
määrää, joissa on käsitelty
myös ESG-näkökohdat
osana auditointikriteerejä.
Luku perustuu hankintaorganisaation
auditointirekisteriin
ja sisältää raportointivuoden aikana
loppuun saatetut auditoinnit.
doc1p3i0 doc1p3i1 doc1p1i0
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Konsernitilinpäätös
2025
RAUTE OYJ
Konsernitilinpäätös 1.1.–31.12.2025
Raute Oyj:n konsernitilinpäätös
1.1.–31.12.2025 on laadittu Euroopan
unionissa sovellettavaksi
hyväksyttyjen IASB:n
laatimien
kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(IFRS-tilinpäätösstandardit) ja niistä annettujen
tulkintojen mukaisesti.
Konsernitilinpäätöstä
laadittaessa on noudatettu 31.12.2025 voimassa
olevia IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC-
ja IFRIC-tulkintoja.
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot ovat myös suomalaisen
kirjanpito-
ja yhteisölainsäädännön vaatimusten
mukaiset
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Konsernin tuloslaskelma
1 000 euroa
Liite
1.1.-31.12.
2025
1.1.-31.12.
2024
Liikevaihto
1
175 539
204 583
Valmiiden ja keskeneräisten
tuotteiden
varastojen muutos
-468
-1 478
Liiketoiminnan muut tuotot
6
159
123
Materiaalit ja palvelut
3
-78 133
-101 131
Työsuhde-etuuksista aiheutuneet
kulut
5
-50 757
-59 514
Poistot ja arvonalentumiset
15
-6 306
-5 404
Liiketoiminnan muut kulut
6
-22 779
-23 460
Liiketoiminnan kulut yhteensä
-157 975
-189 509
Liiketulos
17 255
13 720
Rahoitustuotot
27
1 529
2 102
Rahoituskulut
27
-1 181
-688
Rahoituskulut, netto
348
1 415
Tulos ennen veroja
17 603
15 134
Tuloverot
8
-4 657
-3 024
Tilikauden tulos
12 946
12 111
Tilikauden tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön osakkeenomistajille
12 946
12 111
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluvasta
tuloksesta
laskettu osakekohtainen tulos,
euroa
Laimentamaton osakekohtainen
tulos
23
2,12
1,96
Laimennusvaikutuksella oikaistu
osakekohtainen tulos
23
2,06
1,91
Osakkeet, 1 000 kpl
Oikaistu keskimääräinen kappalemäärä
23
6 087
6 123
Oikaistu keskimääräinen kappalemäärä
laimennettuna
23
6 279
6 350
Konsernin laaja tuloslaskelma
1 000 euroa
Liite
1.1.-31.12.
2025
1.1.-31.12.
2024
Tilikauden tulos
12 946
12 111
Muut laajan tuloksen erät
Erät, joita ei myöhemmin siirretä tuloslaskelmaan
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen
erien kautta
arvostettavien rahoitusvarojen
käyvän arvon muutokset
24
767
-219
Erät, jotka saatetaan tulevaisuudessa
siirtää
tulosvaikutteisiksi
Rahavirran suojaukset
20
303
-376
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät
muuntoerot
20,21
-565
72
Eriin liittyvät laskennalliset
verot
21
-
44
Laajan tuloksen erät verojen jälkeen
yhteensä
505
-479
Tilikauden laaja tulos
13 451
11 632
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön osakkeenomistajille
13 451
11 632
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Konsernin tase
EUR 1,000
Liite
31.12.2025
31.12.2024
VARAT
Non-current assets
Liikearvo
10
1 714
1 714
Muut aineettomat hyödykkeet
11
9 154
9 919
Aineelliset hyödykkeet
13
9 344
9 325
Käyttöoikeusomaisuuserät
14
2 224
5 800
Muut rahoitusvarat
25
997
113
Laskennalliset verosaamiset
9
721
3 217
Pitkäaikaiset varat yhteensä
24 155
30 088
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
16
15 439
23 505
Myyntisaamiset ja muut saamiset
2
27 449
24 863
Tuloverosaaminen
2
20
42
Rahavarat
25
40 272
57 503
Lyhytaikaiset varat yhteensä
83 181
105 913
VARAT YHTEENSÄ
107 336
136 001
Konsernin tase
1 000 euroa
Liite
31.12.2025
31.12.2024
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma
pääoma
Osakepääoma
20,22
8 256
8 256
Omat osakkeet
20
-701
-950
Käyvän arvon rahasto
ja muut rahastot
20
20 352
19 421
Muuntoerot
20
-1 190
613
Kertyneet voittovarat
20
15 329
7 240
Tilikauden tulos
20
12 946
12 111
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma
pääoma yhteensä
54 993
46 692
Vaihto-oikeudellinen
juniorilaina
20
3 000
3 000
Oma pääoma yhteensä
57 993
49 692
Pitkäaikaiset velat
Laskennallinen verovelka
9
577
46
Vuokrasopimusvelat
14,24
1 436
4 267
Varaukset
4
1 145
424
Pitkäaikaiset velat yhteensä
3 157
4 738
Lyhytaikaiset velat
Varaukset
4
2 019
2 195
Lyhytaikaiset korolliset
velat
24
-
-
Vuokrasopimusvelat
14,24
863
1 349
Lyhytaikaiset saadut ennakkomaksut
17
19 033
46 007
Tuloverovelka
17
2 375
1 687
Ostovelat ja muut velat
17
21 896
30 331
Lyhytaikaiset velat yhteensä
46 186
81 571
Velat yhteensä
49 343
86 309
OMA PÄÄOMA JA VELAT
YHTEENSÄ
107 336
136 001
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Konsernin rahavirtalaskelma
1 000 euroa
1.1.–31.12.2025
1.1.–31.12.2024
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA
Asiakkailta saadut maksut
143 668
189 845
Liiketoiminnan muut tuotot
127
123
Maksut tavaroiden ja palvelujen
toimittajille sekä
henkilöstölle
-150 676
-175 841
Rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
-6 881
14 128
Maksetut korot liiketoiminnasta
-244
50
Saadut osingot liiketoiminnasta
417
360
Saadut korot liiketoiminnasta
1 068
1 602
Muut rahoituserät liiketoiminnasta
-1 051
-1 109
Maksetut verot liiketoiminnasta
313
-961
Liiketoiminnan rahavirta (A)
-6 378
14 071
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA
Investoinnit aineellisiin
ja aineettomiin hyödykkeisiin
-4 468
-2 799
Investoinnit osakkeisiin
-118
-
Aineellisten ja aineettomien
hyödykkeiden luovutustulot
330
386
Investointien rahavirta (B)
-4 256
-2 413
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA
Suunnattu anti ja uusmerkintä
-
-
Vaihto-oikeudellinen
juniorilaina
-
-
Kulut osakeanneista ja juniorilainasta
-298
-350
Omien osakkeiden hankinta
-1 350
-43
Lyhytaikaisten lainojen nostot
-
-
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut
-
-
Vuokrasopimusvelkojen
takaisinmaksut
-1 449
-1 289
Maksetut osingot
-3 320
-603
Rahoituksen rahavirta (C)
-6 417
-2 285
RAHAVAROJEN MUUTOS
(A+B+C)
-17 052
9 373
lisäys (+)/vähennys (-)
RAHAVARAT
TILIKAUDEN ALUSSA
57 503
48 105
Rahavarojen muutos
-17 052
9 373
Valuuttakurssien muutosten
vaikutus
-179
26
RAHAVARAT
TILIKAUDEN LOPUSSA
40 272
57 503
Laatimisperiaate
Rahavirtalaskelma
on muodostettu käyttäen
suoraa menetelmää.
Liiketoiminnan rahavirta
sisältää asiakkailta saadut maksut,
liiketoiminnan muut tuotot
sekä maksut hankituista tavaroista
ja palveluista. Liiketoiminnan
rahavirta sisältää lisäksi maksut
henkilöstölle sekä maksetut
korot ja
kassanhallintaa varten pidetyistä
rahoitusvaroista saadut korot.
Liiketoiminnan rahavirta
ei sisällä
investointeihin liittyviä
ostovelkoja.
Investointien rahavirta
sisältää aineettomien ja
aineellisten hyödykkeiden
hankinnasta
aiheutuneet menot ja muiden aktivoitavien
hyödykkeiden hankinnasta
aiheutuneet menot. Erä
sisältää myös näiden hyödykkeiden
luovutuksesta saadut myyntivoitot.
Rahoituksen rahavirta
sisältää oman pääoman rahamääräiset
muutokset, kaudella
osakkeenomistajille maksetut
osingot sekä rahoitukseen liittyvien
lainojen nostot ja
takaisinmaksut.
Rahavaroissa
on esitetty rahat ja
pankkisaamiset, jotka erääntyvät
alle kolmen kuukauden sisällä.
Ulkomaisten konserniyhtiöiden
rahavirtalaskelmat on muunnettu
euromääräisiksi tilikauden
keskikurssin mukaisesti.
Vuokrasopimuksiin
liittyvät vuokrasopimusvelan
takaisinmaksut sisältyvät
rahoituksen
rahavirtaan. Vuokrasopimuksiin
liittyvän korko-osuuden
maksu sisältyy liiketoiminnan
rahavirtaan. Lyhytaikaisiin
vuokrasopimuksiin ja arvoltaan
vähäisiin vuokrasopimuksiin
liittyvät
maksut ja vuokrat sisältyvät
liiketoiminnan rahavirtaan.
Näitä sopimuksia ei oteta huomioon
vuokrasopimusvelkoja
määritettäessä.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
EUR 1,000
Osakepää
oma
SVOP-rahasto
Omat
osakkeet
Muut
rahastot
Muuntoerot
Kertyneet
voittovarat
Emoyhtiön
osakkeenomistaj
ille kuuluva
osuus
Oman
pääoman
ehtoinen laina
OMA
PÄÄOMA
YHTEENSÄ
OMA PÄÄOMA 1.1.2025
8 256
18 205
-950
1 216
613
19 351
46 692
3 000
49 692
Tilikauden laaja tulos
Tilikauden tulos
12 946
12 946
12 946
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen
erien kautta arvostettavien
rahoitusvarojen käyvän
arvon muutokset
767
767
767
Suojausinstrumenttien rahasto
303
303
303
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät
muuntoerot
19
-1 804
1 219
-565
-565
Eriin liittyvät laskennalliset
verot
Tilikauden laaja tulos yhteensä
0
0
0
1 089
-1 804
14 165
13 451
0
13 451
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen
erien kautta arvostettavien
oman pääoman ehtoisten sijoitusten
luovutusvoittojen
siirto
kertyneisiin voittovaroihin
Vaihto-oikeudellinen
juniorilaina
-298
-298
-298
Liiketoimet osakkeenomistajien
kanssa
Omana pääomana suoritettavat
osakeperusteiset liiketoimet
-157
-157
-157
Omat osakkeet
249
-1 623
-1 374
-1 374
Osingonjako
-3 320
-3 320
-3 320
Liiketoimet osakkeenomistajien
kanssa yhteensä
0
0
249
-157
0
-5 241
-5 150
0
-5 150
OMA PÄÄOMA 31.12.2025
8 256
18 205
-701
2 148
-1 190
28 275
54 993
3 000
57 993
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Laskelman konsernin oman pääoman muutoksista,
vertailuvuosi
EUR 1,000
Osakepää
oma
SVOP-rahasto
Omat
osakkeet
Muut
rahastot
Muuntoerot
Kertyneet
voittovarat
Emoyhtiön
osakkeenomistajille
kuuluva osuus
Oman
pääoman
ehtoinen laina
OMA
PÄÄOMA
YHTEENSÄ
OMA PÄÄOMA 1.1.2024
8 256
18 205
-950
1 321
541
8 028
35 401
3 000
38 401
Tilikauden laaja tulos
Tilikauden tulos
12 111
12 111
12 111
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen
erien kautta arvostettavien
rahoitusvarojen käyvän
arvon muutokset
-219
-219
-219
Suojausinstrumenttien rahasto
-376
-376
-376
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät
muuntoerot
-165
72
166
72
72
Eriin liittyvät laskennalliset
verot
44
44
44
Tilikauden laaja tulos yhteensä
0
0
0
-716
72
12 276
11 632
0
11 632
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen
erien kautta arvostettavien
oman
pääoman ehtoisten sijoitusten
luovutusvoittojen siirto
kertyneisiin
voittovaroihin
Vaihto-oikeudellinen
juniorilaina
-350
-350
-350
Liiketoimet osakkeenomistajien
kanssa
Omana pääomana suoritettavat
osakeperusteiset liiketoimet
53
611
664
664
Omat osakkeet
-53
-53
-53
Osingonjako
-603
-603
-603
Liiketoimet osakkeenomistajien
kanssa yhteensä
0
0
611
0
-953
-342
0
-342
OMA PÄÄOMA 31.12.2024
8 256
18 205
-950
1 216
613
19 351
46 692
3 000
49 692
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Perustiedot
Konsernitilinpäätöksen hyväksyminen
Raute Oyj
:n hallitus on 11.3.2026 hyväksynyt
tämän
Konsernitilinpäätök
sen ajalta 1.1.–31.12.2025 julkistettavaksi.
Suomen osakeyhtiölain mukaan
osakkeenomistajilla on
mahdollisuus hyväksyä
tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen
jälkeen pidettävässä yhtiökokouksessa.
Yhtiökokouksella on
myös mahdollisuus muuttaa tilinpäätöstä.
Liiketoiminta ja toimintasegmentit
Raute-konserni (”konserni”) on puutuotetoimialaa
maailmanlaajuisesti palveleva teknologia- ja palveluyritys,
jonka ydinosaamista ovat valittujen puutuotteiden
valmistusprosessit. Asiakkaat ovat puutuoteteollisuudessa
toimivia yrityksiä, joiden valmistamia puutuotteita ovat viilu,
vaneri, LVL ja sahatavara.
Rauten kokonaispalvelukonsepti lähtee tuotteen elinkaaren
hallinnasta ja muodostuu projektitoimituksista ja
teknologiapalveluista. Teknologiatarjonta kattaa asiakkaan
koko tuotantoprosessin koneet ja laitteet. Rauten ratkaisuihin
kuuluvat kattavan laitetarjonnan lisäksi teknologiapalvelut
varaosatoimituksista säännölliseen kunnossapitoon ja
konekannan modernisointeihin sekä konsultointi, koulutus,
kunnostetut koneet ja digitaaliset palvelut.
Raute-konsernin toiminnot
kuuluvat kolmeen segmenttiin:
Wood Processing,
Analyzers ja Services. Ylin operatiivinen
päätöksentekijä, joka
vastaa resurssien kohdistamisesta
toimintasegmentille ja sen tuloksen
arvioinnista, on Raute
Oyj:n hallitus.
Wood Processing
-liiketoimintayksikkö
kattaa Rauten
ydinteknologiatarjonnan viilun,
vanerin ja
LVL:n tuotantoon. Toimituskokonaisuuteen
kuuluvat erilliset
tuotantokoneet ja -laitteet,
modernisaatiot sekä kokonaiset
tehdaslaajuiset projektit, joiden
osalta Raute on globaali
markkinajohtaja sekä vaneri-
että LVL-teollisuudessa.
Analyzers -liiketoimintayksikkö
palvelee asiakkaita Rauten
viimeisimmällä viilun, vanerin ja
LVL:n
lajittelun mittausteknologialla
sekä sahatavaran
erikoismittauslaitteilla.
Services -liiketoimintayksikkö
keskittyy Rauten täyden
palvelun
konseptiin varaosatoimituksista
säännölliseen kunnossapitoon,
digitaalisiin palveluihin sekä
koneiden ja laitteiden parannuksiin.
Rauten liiketoimintamallin,
toiminnan luonteen ja
hallintorakenteen
perusteella kolmen segmentin
yhdistetyt
tiedot ovat yhtenevät
koko konsernin
tietojen kanssa eli
tuloslaskelmaerät liikevaihdosta
vertailukelpoiseen EBITDAan
asti on kohdistettu raportoitaville
segmenteille. Raute katsoo
vertailukelpoisuuteen vaikuttaviksi
eriksi olennaiset ja
tavanomaisesta liiketoiminnasta
poikkeavat erät, jotka liittyvät
uudelleenjärjestelykustannuksiin
ja ERP
uudistamiskustannuksiin, arvonalentumisiin,
omaisuuden
myyntivoittoihin ja -tappiohin,
liiketoimintojen yhdistämiseen
liittyviin transaktiomenoihin, oikeudenkäynti-
ja
välimieskuluihin.
Raute Oyj
:n hallitus ei seuraa segmenttien
varoja ja velkoja
segmenttikohtaisesti, joten
investoinnit, varat ja
velat esitetään
vain konsernitasolla. Segmenttiraportoinnissa
noudatetaan
konsernitilinpäätöksen
laatimisperiaatteita.
Yhteisten kustannusten
allokointiin raportoitavien
segmenttien välillä käytetään
allokaatioavaimia, jotka
pääsääntöisesti perustuvat vuositason
budjetoituihin
liikevaihtoihin tai kuluihin.
Raute konsernin segmenteillä
ei ole
segmenttien välistä myyntiä, vaan
liikevaihto on
täysimääräisesti ulkoisilta
asiakkailta saatua.
Rauten päätoimipaikka sijaitsee Lahdessa (aiemmin Nastolan
kunta).
Muut omat tuotantoyksiköt
sijaitsevat Kajaanissa,
Vancouverin alueella
Kanadassa, sekä Pullmanissa,
Washingtonin osavaltiossa
Yhdysvalloissa. Myyntiverkosto
on
maailmanlaajuinen. Changzhoun alueella
Kiinassa sijainnut
tuotantoyksikkö on suljettu
vuoden 2025 aikana.
Konsernitilinpäätöksen laatiminen
Raute Oyj
:n konsernitilinpäätös 1.1.–31.12.2025
on laadittu
Euroopan unionissa sovellettavaksi
hyväksyttyjen
IASB:n
laatimien kansainvälisten
tilinpäätösstandardien (IFRS-
tilinpäätösstandardit) ja niistä
annettujen tulkintojen
mukaisesti. Konsernitilinpäätöstä
laadittaessa on noudatettu
31.12.2025
voimassa olevia IAS- ja IFRS-standardeja sekä
SIC-
ja
IFRIC-tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot ovat myös
suomalaisen kirjanpito-
ja yhteisölainsäädännön vaatimusten
mukaiset.
Konsernitilinpäätös sisältää
kestävyysselvityksen
Euroopan
kestävyysraportointistandardien
(ESRS) mukaisesti.
Kaksinkertaisessa olennaisuusanalyysissä
tunnistetut
kestävyysaiheiset riskit
ja mahdollisuudet on otettu huomioon
soveltuvin osin tätä konsernitilinpäätöstä
laadittaessa, mukaan
lukien kirjanpidollisia arvioita ja johdon harkintaa
koskevissa
tarkasteluissa.
Luvut on esitetty tuhansina
euroina, ellei toisin ole todettu.
Pyöristysten takia taulukoissa
esitettyjen yksittäisten
lukujen
yhteenlaskettu summa saattaa
poiketa taulukossa esitetystä
summaluvusta.
Suluissa esitetyillä luvuilla
on viitattu
vastaaviin lukuihin vertailukaudelta.
Raute Oyj:n konsernitilinpäätöksen
tiedot ovat saatavissa
internet-osoitteesta www.raute.com
ja konsernin emoyhtiön
päätoimipaikasta, osoitteesta
Rautetie 2, 15550 Nastola.
KONSERNITILINPÄÄTÖS
doc1p3i0 doc1p3i1
Emoyhtiö
Raute-konsernin emoyhtiö on suomalainen, Suomen lakien
mukaan perustettu julkinen osakeyhtiö Raute Oyj (Y-tunnus
FI01490726), jonka yhdistetyn osakesarjan osakkeet
noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:ssä, ryhmässä
Teollisuustuotteet ja -palvelut
.
Raute Oyj:n kotipaikka on Lahti.
Rekisteröity käyntiosoite on Rautetie 2, 15550 Nastola ja
postiosoite on PL 69, 15551 Nastola.
Muutokset tilinpäätöksen
laatimisperiaatteissa ja esitettävissä
tiedoissa
Konsernitilinpäätös on laadittu
noudattaen samoja
laatimisperiaatteita kuin
vuonna 2024
lukuun ottamatta uusia
ja uudistettuja standardeja.
Tiedot laskentastandardien
muutoksista on esitetty
sivulla 106. Mitään uusia olennaisia
standardeja tai tulkintoja
ei ole otettu käyttöön.
Konsernitilinpäätöksen laatiminen
Konsernitilinpäätöksen
lukuihin on yhdistetty
tilinpäätösluvut
emoyhtiö Raute Oyj:stä
ja niistä tytäryhtiöistä, joissa konsernilla
on määräysvalta. Konsernilla
on määräysvalta yhtiössä,
jos se
olemalla osallisena yhtiössä altistuu sen muuttuvalle
tuotolle
tai on oikeutettu sen muuttuvaan
tuottoon ja jos konserni
pystyy vaikuttamaan
yhtiön muuttuvaan tuottoon
käyttämällä
yhtiötä koskevaa valtaa.
Arvioitaessa, onko konsernilla
toisessa
yhtiössä määräysvalta,
on lisäksi otettu huomioon
sellaisen
potentiaalisen äänivallan olemassaolo
ja vaikutus, joka on
tarkasteluhetkellä toteutettavissa
käyttämällä osakeoikeus
tai
suorittamalla osakevaihto.
Raute-konsernin määräysvalta
tytäryhtiöihinsä perustuu pääsäännön mukaisesti
osakeomistukseen, joka tuottaa
yli 50 prosenttia äänivallasta.
Tytäryhtiöt on yhdistelty konsernitilinpäätökseen
kokonaisuudessaan siitä päivästä
lukien, jona konserni on
saanut niihin määräysvallan
ja lopetettu, kun määräysvalta
lakkaa.
Liiketoimintojen yhdistämiset
on käsitelty
hankintamenetelmällä. Tytäryhtiön
hankinnasta maksettava
vastike on määritetty
luovutettujen varojen,
vastattaviksi
otettujen velkojen ja
konsernin liikkeeseen laskemien
oman
pääoman ehtoisten osuuksien
käypänä arvona. Luovutettu
vastike sisältää ehdollisesta vastikejärjestelystä
johtuvan
omaisuuserän tai velan käyvän
arvon. Hankintaan liittyvät
menot on kirjattu kuluiksi
toteutuessaan. Yksilöitävissä
olevat
liiketoimintojen yhdistämisessä
hankitut varat, vastattaviksi
otetut velat ja ehdolliset velat
on arvostettu hankinta-
ajankohdan käypiin arvoihin.
Liiketoimintojen yhdistämisiin
ei
ole liittynyt osuuksia määräysvallattomille
omistajille.
Konserniyhtiöiden väliset liiketapahtumat,
saamiset ja velat
sekä realisoitumattomat
voitot on eliminoitu. Myös
realisoitumattomat tappiot
on eliminoitu. Tytäryhtiöiden
noudattamat tilinpäätöksen
laatimisperiaatteet
on tarvittaessa
muutettu vastaamaan konsernin
noudattamia
laatimisperiaatteita.
Konsernin tilikauden voiton
tai tappion jakautuminen
emoyhtiön omistajille on esitetty
laajan tuloslaskelman
yhteydessä.
Konsernitilinpäätös on
esitetty euroina, joka
on konsernin
emoyhtiön toiminta-
ja esittämisvaluutta.
Konsernitilinpäätökseen
yhdistettyjen yhtiöiden
tulosta ja
taloudellista asemaa koskevat
luvut on merkitty kirjanpitoon
sen maan valuutassa, jossa kyseinen
yhtiö toimii
(toimintavaluutta)
KONSERNITILINPÄÄTÖS
doc1p3i0 doc1p3i1
Konserniyhtiöt
2025 Konsernin omistus-
osuus ja äänivalta,
%
2024 Konsernin omistus-
osuus ja äänivalta,
%
2025 Emoyhtiön omistus-
osuus ja äänivalta,
%
2024 Emoyhtiön omistus-
osuus ja äänivalta,
%
Raute Oyj, Lahti (emoyhtiö)
EAI Raute Holding Oy*
Raute Canada Ltd., Delta,
B.C., Kanada
100
100
100
100
Raute Inc., Delaware, USA
100
100
100
100
Raute US, Inc., Monroe, Louisiana, USA
100
100
-
-
RWS-Engineering Oy,
Lahti
100
100
100
100
Raute Group Asia Pte Ltd.,
Singapore
100
100
100
100
Raute WPM Oy, Lahti
100
100
100
100
Raute Chile Ltda., Concepción,
Chile
100
100
50
50
Raute Service LLC, Pietari,
Venäjä
100
100
-
-
Metriguard Technologies,
Inc., Pullman, Washington,
USA
100
100
-
-
Raute (Changzhou) Machinery
Co., Ltd, Changzhou,
Kiina
100
100
100
100
Raute Service Indonesia, Indonesia
100
100
99
99
Raute Japan KK, Japani
100
-
100
-
*EAI Raute Holding Oy:n juridinen
omistus ja äänivalta on Evli Alexander
Incentivesillä, mutta sopimuksen
perusteella Raute tosiasiallisesti
käyttää määräysvaltaa
järjestelyssä ja toimii päämiehenä,
kun taas EAI toimi agentin roolissa
holdingyhtiön kautta. Tämän
sopimuksellisista piirteistä syntyvän
määräysvallan perusteella
holdingyhtiö yhdistellään IFRS-konsernitilinpäätökseen
strukturoituna yhteisönä.
Ulkomaanrahan määräiset tilinpäätökset
Ulkomaisten tytäryhtiöiden tuloslaskelmat
on muutettu
euromääräisiksi tilikauden painotetun
keskikurssin mukaisesti
ja taseet tilinpäätöspäivän keskikurssiin.
Tilikauden tuloksen ja
laajan tuloksen muuntaminen eri
kursseilla tuloslaskelmassa
sekä taseessa aiheuttaa taseessa
omaan pääomaan kirjattavan
muuntoeron, jonka muutos
on kirjattu muihin laajan tuloksen
eriin. Ulkomaisten tytäryhtiöiden
hankintamenon
eliminoinnista sekä hankinnan jälkeen
kertyneiden oman
pääoman erien muuntamisesta syntyneet
muuntoerot on
kirjattu muihin laajan tuloksen
eriin. Jos tytäryhtiö myydään
kokonaan tai osittain, kertyneet
muuntoerot siirretään
tulosvaikutteisiksi
osana myyntivoittoa tai
-tappiota.
Tytäryhtiöiden yhdistelyssä käytetyt
valuuttakurssit on esitetty
taulukossa Yhdistelyssä käytetyt
valuuttakurssit.
YHDISTELYSSÄ
KÄYTETYT
VALUUTTAKURSSIT
Tuloslaskelma 1.1.-31.12.
euroa
2025
2024
CNY
8,1151
7,7861
RUB
92,8926
101,1328
CAD
1,5782
1,4816
USD
1,129
1,082
SGD
1,4751
1,4457
CLP
1 073,6275
1 020,8358
IDR
18 760,113
17 145,523
JPY
168,9330
-
Tase 31.12.
euroa
2025
2024
CNY
8,2262
7,5833
RUB
92,945
113,008
CAD
1,6088
1,4948
USD
1,1750
1,0389
SGD
1,5105
1,4164
CLP
1 070,72
1 033,57
IDR
19 640,83
16 820,88
JPY
184,09
-
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Tilikauden aikaiset tapahtumat
Raute tiedotti 8.1.2025, että Hiottu
Oy on sulautunut Raute
Oyj:hin suunnitellusti 31.12.2024.
Yhtiö tiedotti 16.8.2024, että
yhtiö on päättänyt toteuttaa
kokonaan omistamansa
tytäryhtiön Hiottu Oy:n sulautumisen Raute
Oyj:hin.
Sulautumispäätöksen taustalla
oli konsernirakenteen
yksinkertaistaminen liiketoiminnallisen
tehokkuuden
lisäämiseksi.
Raute tiedotti 10.1.2025,
että Rauten hallituksen
jäsentä
kohtaan nostettu syyte
Ramirent Oyj:tä koskevassa
asiassa on
peruutettu. Raute Oyj
ei ole ollut osapuolena asiassa, eikä
asialla ole ollut vaikutusta hallitustyöskentelyyn.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta
ehdotti 23.1.2025
varsinaiselle yhtiökokoukselle
2025, että Rauten hallituksessa
olisi seitsemän jäsentä. Nimitystoimikunta
ehdotti, että
hallituksen puheenjohtajaksi
valittaisiin edelleen tekniikan
lisensiaatti Laura Raitio ja varapuheenjohtajaksi
valittaisiin
edelleen diplomi-insinööri Joni Bask. Hallituksen
jäseniksi
ehdotettiin valittavan
uudelleen insinööri Ari Harmaala,
kauppatieteiden maisteri
Mikko Kettunen, kauppatieteiden
maisteri Julius Manni, kauppatieteen
kandidaatti Ari Piik
sekä
diplomi-insinööri Jenni Virnes.
Raute tiedotti 13.2.2025, että hallitus
on päättänyt käynnistää
omien osakkeiden takaisinosto-ohjelman
varsinaiselta
yhtiökokoukselta 4.4.2024
saadun valtuutuksen perusteella.
Omien osakkeiden takaisinosto-ohjelman
tarkoituksena on
optimoida Rauten pääomarakennetta
alentamalla omaa
pääomaa. Omien osakkeiden hankinta
tulee alentamaan
Rauten vapaata omaa pääomaa.
Takaisinostetut osakkeet
mitätöidään.
Yhtiö ilmoitti 19.2.2025, että Raute
Oyj:n hallitus on päättänyt
osakepohjaisen pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmän
jatkamisesta konsernin ylimmälle
johdolle ja valituille
avainhenkilöille. Järjestelmä
koostuu suoriteperusteisesta
osakepalkkiojärjestelmästä
("PSP") päärakenteena
sekä
ehdollisesta osakepalkkiojärjestelmästä
("RSP") täydentävänä
osakepalkkiojärjestelmänä.
Raute Oyj:n varsinainen yhtiökokous
pidettiin 15.4.2025.
Varsinaisen yhtiökokouksen
päätökset on esitetty
muualla
tässä raportissa. Yhtiökokouksen
päätökset ja muut
tarkemmat tiedot ovat luettavissa
yhtiön
verkkosivuilta
.
Raute tiedotti 15.4.2025 hallituksen
järjestäytymiskokouksen
päätöksistä. Järjestäytymiskokouksessaan
hallitus valitsi
tarkastusvaliokunnan
puheenjohtajaksi Mikko Kettusen
ja
valiokunnan jäseniksi valittiin
Jenni Virnes, Joni Bask ja Julius
Manni. Henkilöstövaliokunnan
puheenjohtajaksi valittiin
Laura
Raitio ja jäseniksi Ari Harmaala
sekä Ari Piik. Valiokuntien
kokoonpanot pysyivät
ennallaan.
Raute tiedotti 25.4.2025 antaneensa
positiivisen
tulosvaroituksen ja päivittävänsä
ohjeistusta tuloksen osalta.
Uusi ohjeistus on: Rauten vuoden
2025 liikevaihdon arvioidaan
olevan 190–220 miljoonaa euroa
ja vertailukelpoisen
käyttökatteen olevan
20–27 miljoonaa euroa.
Raute tiedotti 28.5.2025 aloittavansa
muutosneuvottelut
mahdollisista enintään 90 päivän
lomautuksista Wood
Processing-
ja Analyzers-liiketoimintayksiköissä
Suomessa.
Raute tiedotti 9.6.2025 sulkeneensa
Kiinan Changzhoun
tehtaan tehostaakseen
globaalia tuotantoverkostoaan.
Rauten
strategisena tavoitteena
on vahvistaa operatiivista
tehokkuuttaan ja varmistaa
kilpailukykynsä muuttuvassa
markkinaympäristössä.
Tähän liittyen Raute
on päättänyt
sulkea tuotannollisen yksikkönsä
Kiinan Changzhoussa osana
globaalia tuotantoverkoston
rakenteen uudelleenjärjestelyä.
Päätöksen taustalla ovat
Kiinan markkinakysynnän
heikko
kehitys ja siitä johtuvat yksikön
kannattavuushaasteet
sekä
Rauten suunnitelma keskittää
tuotantoresursseja
kustannustehokkaammin ja lisätä
tuotannon joustavuutta.
Raute tiedotti 11.7.2025
saaneensa päätökseen omien
osakkeiden takaisinosto-ohjelman,
jonka aloittamisesta
kerrottiin pörssitiedotteella
13.2.2025. Raute osti 17.2.2025
11.7.2025 välisenä
aikana takaisin yhteensä
84 450 omaa
osaketta, mikä vastaa noin
1,4 prosenttia yhtiön osakkeiden
kokonaismäärästä. Osakkeet
ostettiin 15,98 euron keskihintaan.
Takaisinosto-ohjelmassa tehdyt
ostot vähensivät Rauten
omaa
pääomaa yhteensä noin 1,35 miljoonalla
eurolla. Takaisinosto-
ohjelman seurauksena Raute
Oyj:n suorassa omistuksessa on
yhteensä 84 450 omaa osaketta.
Takaisinosto-ohjelman aikana
ostetut osakkeet tullaan mitätöimään.
Raute tiedotti 20.8.2025, että on
tällä päivämäärällä mitätöinyt
takaisinosto-ohjelman aikana hankitut
omat osakkeet. Yhtiö
mitätöi 84 450 kappaletta
hallussaan olevaa omaa osaketta
yhtiön hallituksen tekemän
päätöksen mukaisesti.
Osakkeet oli
hankittu 17.2.2025 – 11.7.2025
välisenä aikana takaisinosto-
ohjelmassa. Osakkeiden mitätöinti
vähentää Rauten
osakkeiden kokonaislukumäärää,
mutta ei vaikuta Rauten
osakepääoman määrään. Rauten
osakkeiden
kokonaiskappale-
ja äänimäärä on mitätöinnin jälkeen
6 038
229. Osakkeiden mitätöinti
merkittiin kaupparekisteriin
20.8.2025. Raute Oyj:n suorassa
omistuksessa ei ole
mitätöinnin jälkeen omia osakkeita.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Raute tiedotti 26.9.2025 yhtiön
osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan kokoonpanon.
Osakkeenomistajien
nimitystoimikuntaan nimettiin:
Pekka Suominen (suoraan ja
välillisesti valtakirjojen perusteella),
Göran Sundholm ja Mikko
Laakkonen. Laura Raitio, Rauten
hallituksen puheenjohtaja,
toimii asiantuntijana nimitystoimikunnassa
olematta
kuitenkaan toimikunnan
jäsen.
Raute tiedotti 30.9.2025
että yhtiön myynti, markkinointi
sekä
commercial excellence
toiminnon johtaja Jari Myyryläinen
(CCO) on päättänyt lopettaa Rauten
palveluksessa 31.12.2025
mennessä siirtyäkseen toisen
työnantajan palvelukseen.
Uuden myyntijohtajan (CCO) haku
käynnistettiin välittömästi.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Raute tiedotti 20.10.2025
antaneensa tulosvaroituksen.
Vertailukelpoinen käyttökate
säilyy vahvana liikevaihdon
jäädessä aikaisemmin arvioitua pienemmäksi.
Uusi ohjeistus
on: Rauten vuoden 2025 liikevaihdon
arvioidaan olevan 175–190
miljoonaa euroa ja vertailukelpoisen
käyttökatteen
olevan 22–
27 miljoonaa euroa.
Raute tiedotti 30.10.2025
aloittavansa muutosneuvottelut
mahdollisista tilapäisistä ja toistaiseksi
voimassa olevista
lomautuksista kaikissa Raute
Oyj:n toimipaikoissa Suomessa
koskien Wood Processing-
ja Analyzers-liiketoimintayksiköitä
sekä Services-liiketoimintayksikön
asennustiimiä.
Raute tiedotti 24.11.2025 nimittäneensä
Arto Kaikkolan, DI,
tuotantotalous, väliaikaiseksi
kaupalliseksi johtajaksi (CCO)
25.
marraskuuta 2025 alkaen.
Tämä nimitys seurasi aiempaa
30.
syyskuuta 2025 annettua ilmoitusta
Jari Myyryläisen
päätöksestä lähteä Rautesta
31. joulukuuta 2025 mennessä
siirtyäkseen toisen työnantajan
palvelukseen. Pysyvän
kaupallisen johtajan (CCO) rekrytointiprosessi
on käynnissä.
Tilikauden päättymisen jälkeiset
tapahtumat
Raute tiedotti 27.1.2026
osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan ehdotuksista
Raute Oyj:n varsinaiselle
yhtiökokoukselle 2026.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta
ehdotti, että Rauten hallituksessa
olisi seitsemän jäsentä.
Nimitystoimikunta ehdotti,
että hallituksen puheenjohtajaksi
valittaisiin uudelleen tekniikan
lisensiaatti Laura Raitio ja
varapuheenjohtajaksi diplomi-insinööri
Joni Bask. Hallituksen
jäseniksi ehdotetaan valittavan
uudelleen kauppatieteiden
maisteri Mikko Kettunen,
kauppatieteiden maisteri
Julius
Manni, kauppatieteen kandidaatti
Ari Piik sekä diplomi-
insinööri Jenni Virnes. Lisäksi
nimitystoimikunta ehdottaa,
että
tekniikan lisensiaatti Anna
Hyvönen valitaan hallituksen
uudeksi jäseneksi. Lisätietoja yrityksen
verkkosivuilla
.
Raute allekirjoitti uudet rahoitussopimukset
3.2.2026.
Sitoutuneen luottolimiitin
määrä nostettiin aiemmasta
5
miljoonasta eurosta 15 miljoonaan
euroon. Uusi
rahoitussopimus on voimassa vuoteen
2029 saakka.
Raute tiedotti 12.2.2026 käynnistävänsä
omien osakkeiden
takaisinosto-ohjelman. Yhtiön hallitus
päätti käynnistää omien
osakkeiden takaisinosto-ohjelman
varsinaiselta
yhtiökokoukselta 15.4.2025
saadun valtuutuksen perusteella.
Omien osakkeiden takaisinosto-ohjelman
tarkoituksena on
optimoida Rauten pääomarakennetta
alentamalla omaa
pääomaa. Omien osakkeiden hankinta
tulee alentamaan
Rauten vapaata omaa pääomaa.
Takaisinostetut osakkeet
mitätöidään. Hankittavien
osakkeiden enimmäismäärä
on 100
000 osaketta, mikä vastaa noin
1,7 % osakkeiden
kokonaismäärästä. Osakkeiden
hankintaan käytetään
enintään 1 500 000 euroa. Omien
osakkeiden hankinta alkaa
aikaisintaan 16.2.2026 ja päättyy viimeistään
31.12.2026.
Raute tiedotti 12.2.2026 ylimmälle johdolle
ja valituille
avainhenkilöille suunnatusta osakepohjaisesta
pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmästä. Yhtiön
hallitus päätti osakepohjaisen
pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän
jatkamisesta konsernin
ylimmälle johdolle ja valituille avainhenkilöille.
Järjestelmä
koostuu suoriteperusteisesta
osakepalkkiojärjestelmästä
("PSP") päärakenteena sekä
ehdollisesta
osakepalkkiojärjestelmästä
("RSP") täydentävänä
osakepalkkiojärjestelmänä.
Järjestelmän tarkoituksena
on
yhdenmukaistaa omistajien ja johdon
tavoitteet yhtiön arvon
kehittämiseksi pitkällä
aikavälillä sekä sitouttaa
yhtiön johtoa ja
avainhenkilöitä yhtiöön sekä
yhtiön strategisten tavoitteiden
saavuttamiseen.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet ja arvioihin
liittyvät keskeiset epävarmuustekijät
Laadittaessa konsernitilinpäätöstä kansainvälisen
tilinpäätöskäytännön mukaisesti yhtiön johto on tehnyt
arvioita ja olettamuksia. Lisäksi johto on käyttänyt harkintaa
tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden valinnassa ja
soveltamisessa. Nämä arviot ja olettamukset ovat vaikuttaneet
konsernin taseen omaisuus- ja velkamääriin,
vastuusitoumusten ja mahdollisten varojen esittämiseen
konsernitilinpäätöksessä sekä tilikauden tuottoihin ja kuluihin.
Johdon arviot ovat perustuneet parhaaseen näkemykseen
tilinpäätöshetkellä ja ne sisältävät riskejä ja
epävarmuustekijöitä, joten toteumat voivat poiketa näistä
arvioista. Mahdolliset arvioiden ja oletusten muutokset on
merkitty kirjanpitoon, sillä tilikaudella, jonka aikana arviota tai
oletusta korjataan. Johdon tulee erottaa muutokset
laatimisperiaatteissa muutoksista kirjanpidollisissa arvioissa.
Näiden erottaminen on tärkeää, koska kirjanpidollisten
arvioiden muutoksia sovelletaan ei-takautuvasti tuleviin
transaktioihin ja muihin tuleviin tapahtumiin, kun taas
laatimisperiaatteiden muutoksia sovelletaan yleensä
takautuvasti aikaisempiin transaktioihin ja muihin
aikaisempiin tapahtumiin sekä tilikauden tapahtumiin.
Rauten johdon tietoon ei ole tullut tilinpäätöksen
julkistamishetkeen mennessä tietoa tilinpäätöksen
päättymisajankohdan arvioita koskevista keskeisistä
epävarmuustekijöistä tai keskeisistä tulevaisuutta koskevista
oletuksista, joiden perusteella olisi olemassa merkittävä riski
varojen ja velkojen tasearvojen olennaisesta muuttumisesta
seuraavan tilikauden aikana.
Johto on arvioinut, onko kestävyysaiheisilla riskeillä, mukaan
lukien ilmastoriskeillä, vaikutusta keskeisiin arvioihin ja
oletuksiin (kuten omaisuuserien arvonalentumistestaukseen ja
taloudellisiin vaikutusaikoihin). Arvioinnin perusteella
kestävyysaiheisilla riskeillä ei ole ollut olennaista vaikutusta
konsernitilinpäätöksessä käytettyihin arvioihin ja oletuksiin
raportointikaudella.
Tietoa harkinnasta, jota johto on käyttänyt konsernin
noudattamia tilinpäätöksen laatimisperiaatteita soveltaessaan
ja jolla on eniten vaikutusta tilinpäätöksessä esitettäviin
lukuihin, on esitetty kyseisen liitetiedon yhteydessä. Johdon
arvioita on esitetty tarkemmin seuraavissa liitetiedoissa:
Liitetiedot tilinpäätöseristä, joilla on tyypillisesti eniten
vaikutusta tilinpäätöksessä esitettäviin lukuihin
● Varaukset, sivu 117, Liite 4
● Työsuhde-etuudet, sivu 119
● Konsernin liikearvo, sivu 128, Liite 10
● Muut aineettomat hyödykkeet, sivu 129, Liite 11
● Myyntisaamiset – Asiakassopimuksiin perustuvat
omaisuuserät, sivu 114, Liite 2
Liitetiedot tilinpäätöseristä, jotka tyypillisesti sisältävät
merkittävän riskin varojen ja velkojen kirjanpitoarvojen
muuttumisesta olennaisesti seuraavan tilikauden aikana
● Ajan kuluessa tuloutettavat asiakassopimukset, sivu 109,
Liite 1
● Myyntisaamiset – Asiakassopimuksiin perustuvat
omaisuuserät, sivu 114, Liite 2
● Tuloverot, sivu 126, Liite 8
● Tutkimus- ja kehittämismenot, sivu 131, Liite 12
● Rahoitusvarat, sivu 149, Liite 25
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LASKENTASTANDARDIEN
MUUTOKSET (UUDET JA
UUDISTETUT STANDARDIT)
Päättyneellä tilikaudella sovelletut uudet ja muutetut
standardit ja tulkinnat
International Accounting Standard Board (IASB) ja ISSB
(International Sustainability Standards Board) ovat julkaisseet
uusia IFRS-tilinpäätösstandardeja tai uudistettuja standardeja
ja tulkintoja, joita konserni on soveltanut kunkin standardin ja
tulkinnan voimaantulopäivästä lähtien. Mikäli
voimaantulopäivä on muu kuin tilikauden ensimmäinen päivä,
konserni on soveltanut standardia voimaantulopäivää
seuraavan tilikauden alusta lukien.
Muutokset IAS 21:een: Vaihdettavuuden puute
IASB on julkaissut IAS 21:een uusia muutoksia koskien niitä
tilanteita, joissa entiteetti käyttää valuutanvaihtokurssia (spot
rate) kääntäessään transaktioita ulkomaisissa valuutoissa.
Muutoksen mukaan lähtökohtaisesti entiteetillä on saatavilla
markkinainformaationa käytettävä kurssi, mutta niissä
tilanteissa, joissa vaihdettavuutta ei ole, entiteetin tulee
arvioida oikea käytettävä valuutanvaihtokurssi (spot rate)
perustuen markkinaolosuhteisiin ja markkinaosapuoliin, jotka
vallitsevat kyseisellä hetkellä. Muutoksia sovelletaan niiden
voimaantullessa arviolta 1.1.2025. Standardin muutoksella ei
arvioida olevan merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n
konsernitilinpäätökseen.
IFRS-tilinpäätösstandardit, jotka on julkaistu
ja jotka ovat
voimassa tulevilla tilikausilla
Muutokset IFRS 9:ään ja IFRS 7:ään: Rahoitusinstrumenttien
luokittelu ja arvostus
IASB on julkaissut IFRS 9:ään ja IFRS 7:ään muutoksia koskien
käyttöönoton jälkeistä tarkastelua IFRS 9:n mukaisissa
luokittelu- ja arvostusvaatimuksissa. Muutoksia sovelletaan
niiden voimaantullessa arviolta 1.1.2026. Standardin
muutoksella ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta Raute
Oyj:n konsernitilinpäätökseen
.
IFRS 18 Tilinpäätöksen esittäminen ja tilinpäätöksessä
esitettävät tiedot
IFRS 18 julkaistiin huhtikuussa 2024. Standardi käsittelee
tilinpäätöksen esittämistapaa ja tilinpäätöksessä esitettäviä
tietoja, erityisesti päälaskelmien ja liitetietojen esittämistä. Se
sisältää uusia vaatimuksia muun muassa tuloslaskelmassa
esitettävistä välisummista, johdon määrittelemistä
tunnusluvuista sekä tietojen yhdistämisen ja erittelemisen
periaatteista. Standardi korvaa IAS 1 -standardin ja muuttaa
useita muita IFRS-standardeja. kuten IAS 7:ää
Rahavirtalaskelmat ja IAS 8:a Tilinpäätöksen
laatimisperiaatteet, kirjanpidollisten arvioiden muutokset ja
virheet.
Standardi sisältää muun muassa
uusia vaatimuksia määrättyjen välisummien
esittämisestä voittoa tai tappiota osoittavassa
laskelmassa,
uusia vaatimuksia johdon määrittelemiä,
tuloksellisuutta kuvaavia lukuja koskevien tietojen
antamisesta ja
uusia esitettävien tietojen yhdistämisen ja
erittelemisen periaatteita
.
Standardia sovelletaan 1.1.2027 tai sen jälkeen alkavilla
tilikausilla. Konsernissa on käynnistetty valmistautuminen
standardin käyttöönottoon, ja sen vaikutuksia on arvioitu.
Tilikarttaa ja kirjausohjeistusta on päivitetty vastaamaan uusia
luokittelu- ja esittämisvaatimuksia, ja vaikutuksia
tuloslaskelman esittämiseen on arvioitu ennakoivasti. Vuoden
2026 aikana kerätään IFRS 18 -rakenteen mukaiset
vertailutiedot, jotta tilikaudella 2027 voidaan esittää vaaditut
vertailuluvut.
IFRS 18:n käyttöönotto tulee vaikuttamaan
konsernitilinpäätöksessä tuloksen esittämistapaan ja
liitetietoihin. Tuloslaskelman rakenne ja esitettävät välisummat
tulevat muuttumaan, mutta standardilla ei arvioida olevan
olennaista vaikutusta konsernin tulokseen tai taloudelliseen
asemaan.
doc1p3i0 doc1p3i1 doc1p109i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
PROJEKTILIIKETOIMINTA
Merkittävä osuus konsernin
liiketoiminnasta on projektityyppistä
liiketoimintaa, jossa
toimituskokonaisuuteen
sisältyvät tuotteet ja
palvelut sekä suoritteiden
hinta, maksuehdot,
toimitusajat ja -ehdot määräytyvät
sopimusneuvottelujen ja
kilpailutilanteen pohjalta. Projektit
ovat asiakkaan näkökulmasta
investointeja. Investointipäätöksen
osalta päätöksentekoprosessi
ja
rahoituksen järjestely saattavat
kestää pitkän ja vaikeasti
ennakoitavan ajan.
Projektiliiketoiminnalle
on tyypillistä kysynnän merkittävä
vaihtelu. Täyttämisasteen
mukaan
tuloutettava laskentaperiaate
loiventaa liikevaihdon
vaihtelua toimintavuosien
välillä, mutta ei
poista sitä. Keskeneräisen
projektiportfolion sisältö ja
ajoitus vaikuttavat Rauten
käyttöpääomaeriin.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LIITE 1 - LIIKEVAIHTO
1 000 euroa
2025
%
2024
%
LIIKEVAIHTO
Liikevaihdon jakauma markkina-alueittain
EMEA (Eurooppa ja Afrikka, poislukien Suomi)
59 314
34
81 822
40
EMEA (Suomi)
69 917
40
32 176
16
NA (Pohjois-Amerikka)
27 991
16
45 849
22
LAM (Etelä-Amerikka)
11 809
7
37 861
19
APAC (Aasian-Tyynenmeren
alue)
6 508
4
6 462
3
CIS (Venäjä)
-
-
413
0
YHTEENSÄ
175 539
100
204 583
100
Raute palvelee puutuoteteollisuutta
kokonaispalvelukonseptilla,
joka perustuu asiakkaan koko
tuotantoprosessin kattaviin
teknologiaratkaisuihin
ja niiden elinkaaren aikaiseen palveluun.
Liiketoiminta muodostuu projektitoimituksista
ja teknologiapalveluista. Projektitoimituksiin
kuuluvat hankkeet, jotka
muodostuvat yksittäisistä
koneista tai tuotantolinjoista aina
koko
tehtaan tuotantoprosessin
koneet ja laitteet kattaviin
toimituksiin.
Kokonaispalvelukonseptiin
kuuluvat lisäksi kattavat
teknologiapalvelut varaosatoimituksista
säännölliseen kunnossapitoon ja
konekannan modernisointeihin
sekä konsultointi, koulutus,
kunnostetut koneet ja digitaaliset
palvelut. Projektitoimitukset
ja teknologiapalveluihin
kuuluvat
modernisoinnit sisältävät sekä
tuote-
että palvelumyyntiä, joten
konsernin liikevaihdon
jakautumista tuote-
ja palvelumyyntiin ei voida
esittää luotettavasti.
Isot toimitusprojektit voivat
tilapäisesti nostaa eri asiakkaiden
osuuden konsernin liikevaihdosta
yli 10 prosentin. Raportointikauden
lopussa konsernilla oli yksi
asiakas, jonka asiakaskohtainen
osuus konsernin liikevaihdosta
ylitti 10 prosenttia.
Laatimisperiaate
Liikevaihto sisältää
projektitoimitusten ja teknologiapalveluiden
sekä raaka-aineiden ja
tarvikkeiden myynnistä kirjatut tuotot
sen vastikemäärän suuruisena,
johon konserni odottaa
olevansa oikeutettu
asiakkaalle luovutettavia
tavaroita tai palveluja
vastaan. Tuloutetussa
vastikemäärässä on huomioitu
kiinteä transaktiohinta oikaistuna
välillisillä veroilla ja muuttuvat
vastikkeet kuten alennukset
ja toteutuvaksi
arvioidut sakkotyyppiset alennukset
kuten
viivästysmaksut. Kuhunkin
sopimukselliseen kokonaisuuteen
liittyvät osatekijät
on käsitelty
yhtenä kokonaisuutena
ja niihin on sovellettu samaa
tuloutuskäytäntöä.
Myyntituottojen tuloutus tapahtuu
silloin tai sitä mukaa,
kun asiakas saa määräysvallan
luovutettuun tavaraan
tai palveluun. Tuloutusajankohtaa
määritettäessä analysoidaan,
siirtyykö
määräysvalta suoritevelvoitteen
mukaiseen tavaraan tai palveluun
joko ajan kuluessa vai yhtenä
ajankohtana.
Liikevaihdon pääosa muodostuu
projektitoimituksista ja teknologiapalveluihin
kuuluvista
modernisoinneista, jotka on luokiteltu
ajan kuluessa täytettäväksi
suoritevelvoitteeksi.
Ajan
kuluessa tuloutettavien
asiakassopimusten laatimisperiaate
on esitetty sivulla 110.
Projektitoimitukset
ja teknologiapalveluihin
kuuluvat modernisoinnit sisältävät
sekä tuote-
että
palvelumyyntiä, ja konsernin
liikevaihdon jakautumista
tuote-
ja palvelumyyntiin ei ole eritelty.
Tulot huolto-
ja muista asiantuntijapalveluista,
kuten konsultoinnista,
koulutuksesta ja
digitaalisista palveluista, on kirjattu
tuotoksi ajan kuluessa sille kaudelle,
jona palvelu on
suoritettu. Huolto-
ja muiden asiantuntijapalveluiden
suoritevelvoite
täyttyy ajan kuluessa, sillä
asiakas vastaanottaa ja kuluttaa
hyödyn samanaikaisesti sitä mukaa,
kun palvelu suoritetaan.
Tuotot muista palveluista on
kirjattu liikevaihtoon
sille tilikaudelle, jolloin palvelu
on suoritettu.
Yhtenä ajankohtana täytettäviin
suoritevelvoitteisiin
kuuluvat mm. yksittäiset
vakiotuotetoimitukset
sekä varaosat. Tuote-
ja varaosatoimituksiin
liittyvät suoritevelvoitteet
tuloutetaan toimitusehtoihin
perustuen.
Tuotot varaosista ja muiden
tavaroiden myynnistä
sekä vakiotuotetoimituksista
eli pienehköistä ja
lyhytaikaisista hankkeista on kirjattu
tuotoksi kokonaisuudessaan
määräysvallan siirryttyä
asiakkaalle. Määräysvallan
katsotaan siirtyneen, kun konsernilla
ei ole enää tuotteeseen liittyvää
hallintaoikeutta eikä muuta
määräysvaltaa. Varaosien
ja tavaroiden myynnissä
tuloutus tapahtuu
siltä hetkellä, jolloin tavara
on toimitettu asiakkaalle
sovittuihin toimitusehtoihin
perustuen.
Konsernissa käytettävät
toimitusehdot perustuvat
Incoterms 2010 -toimituslausekkeisiin,
jotka on
esitetty Kansainvälisen
kauppakamarin julkaisemassa
toimituslausekekokoelmassa
kauppaehtojen tulkitsemisesta.
Pienehköjen ja lyhytaikaisten
hankkeiden osalta tuloutus
tapahtuu, kun asiakas on hyväksynyt
toimituksen.
Raute myöntää asiakkailleen
takuita, joilla annetaan varmennus
siitä, että tuote tai hanke on
sovittujen vaatimusten
mukainen. Takuuaika
alkaa, kun asiakas on hyväksytysti
vastaanottanut
hankkeen ja Rauten myöntämät
takuut ovat joko 12 kuukauden
tai 24 kuukauden pituisia.
Arvioidut takuuaikaiset kustannukset
on esitetty takuuvarauksissa.
Raute ei oikaise transaktiohintaa
rahan aika-arvon vaikutuksella,
jos maksun saamisen ja
suoritevelvoitteen
täyttämisen välinen aika on enintään
yhden vuoden pituinen. Konsernilla
ei
tilikaudella 2025
ja vertailukaudella ole ollut asiakassopimuksia,
joista olisi oikaistu merkittävän
rahoituskomponentin vaikutus.
KONSERNITILINPÄÄTÖS
doc1p3i0 doc1p3i1
Raute ei kirjaa myyntiprovisioita
tai muita mahdollisia sopimuksen
saamisesta aiheutuvia
lisämenoja taseeseen omaisuuseräksi,
jos omaisuuserä kirjattaisiin
kuluksi enintään yhdessä
vuodessa, vaan ne kirjataan kuluiksi
toteutumishetkellä.
1 000 euroa
2025
2024
Liikevaihdon erittely
Ajan kuluessa täytettävät
suoritevelvoitteet
130 437
155 647
Yhtenä ajankohtana täytettävät
suoritevelvoitteet
45 102
48 936
YHTEENSÄ
175 539
204 583
Ajan kuluessa tuloutettujen asiakassopimusten
tuotoksi kirjaamatta
oleva määrä (tilauskanta)
- josta kestoajaltaan yli vuoden
pituisiin sopimuksiin liittyen
odotetaan tuloutuvan 85,1 Me
vuoden 2026 aikana
- vuoden 2027 osuus on 4,7 Me*
89 794
174 325
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät
15 693
10 966
Asiakassopimuksiin perustuvat velat
17 611
44 007
Taseen lyhytaikaisiin velkoihin
sisältyvät ennakkomaksut
Asiakassopimuksiin perustuvat
velat
17 611
44 007
Muut saadut ennakkomaksut
1 421
2 000
Yhteensä
19 033
46 007
*Raute ei esitä tietoa, kun suoritevelvoite
on osa sopimusta, jonka alkuperäinen
odotettavissa oleva
kestoaika on enintään yksi
vuosi.
LIIKEVAIHDON ERITTELY
SEGMENTEITTÄIN
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
1 000 euroa
Wood
processing
Services
Analyzers
Yhteensä
Wood
processing
Services
Analyzers
Yhteensä
Liikevaihdon erittely
Ajan kuluessa täytettävät
suoritevelvoitteet
122 148
-
8 289
130 437
146 797
-
8 850
155 647
Yhtenä ajankohtana täytettävät
suoritevelvoitteet
2 120
38 294
4 688
45 102
377
42 091
6 467
48 936
YHTEENSÄ
124 268
38 294
12 977
175 539
147 174
42 091
15 317
204 583
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Laatimisperiaate
Ajan kuluessa täytettäviin
suoritevelvoitteisiin
sisältyy Rautella täyttämisasteen
mukaisesti
tuloutetut, asiakkaan tarpeisiin
mitoitetut ja räätälöidyt projektitoimitukset
ja modernisoinnit.
Näille suoritevelvoitteille
ei ole vaihtoehtoista käyttöä
IFRS 15 mukaan, ja konsernilla
on oikeus
saada tuotetuista suoritteista
maksu tarkasteluhetkeen
mennessä. Ostajan tarpeisiin mitoitetut
ja
räätälöidyt projektitoimitukset
ja modernisoinnit muodostavat
pääsääntöisesti yhden
suoritevelvoitteen.
Jos yhteen sopimuskokonaisuuteen
(esimerkiksi tehdaslaajuinen
toimitus) on
liittynyt sellaisia osakokonaisuuksia
(esimerkiksi tuotantolinjat),
joista ostaja voi hyötyä
erillisinä ja
sopimuksen ehtojen mukaan
osakokonaisuus on
erotettavissa muusta sopimuskokonaisuudesta,
on niitä käsitelty erillisinä
hankkeina.
Yhtiö soveltaa ajan kuluessa
täytettäviin suoritevelvoitteisiin
panokseen perustuvaa
täyttämisastetta siten,
että täyttämisaste määritetään
hankkeen toteutuneiden
menojen
suhteena hankkeen arvioituihin
kokonaismenoihin sisältäen
arviot sopimuksiin sisältyvistä
riskeistä oikaistuina tyypillisillä
ennustetarkennuksilla samankaltaisille
sopimuksille.
Arviot perustuvat aiempaan kokemukseen
vastaavista hankkeista
ja lisäksi arvioissa on huomioitu
kunkin hankkeen erityispiirteet.
Jos ajan kuluessa tuloutettavan
asiakassopimuksen lopputulosta
ei ole voitu luotettavasti
arvioida, hankkeesta johtuvat menot
on kirjattu kuluiksi samalle
tilikaudelle, jolla ne ovat syntyneet,
ja hankkeesta saatavia tuottoja
on kirjattu vain siihen määrään
asti, kun toteutuneita menoja
vastaava rahamäärä
on saatavissa. Kun on todennäköistä,
että
hankkeen valmiiksi saamiseen
tarvittavat kokonaismenot
ylittävät hankkeesta
saatavat
kokonaistulot, odotettavissa
oleva tappio on välittömästi
kirjattu kuluksi ja varaukseksi
tappiollisena sopimuksena.
Projektitoimitukset
ovat tyypillisesti kiinteähintaisia
sopimuksia. Kiinteähintaisissa
sopimuksissa
asiakas maksaa kiinteän
summan maksuaikataulun mukaisesti.
Jos ajan kuluessa tuloutettavan
asiakassopimuksen täyttämisasteen
mukaan tuloutettu liikevaihto
on suurempi kuin
sopimuksesta saatu ennakkomaksu,
erotus on esitetty asiakassopimuksiin
perustuvana
omaisuuseränä taseen erässä Myyntisaamiset
ja muut saamiset. Jos täyttämisasteen
mukaan
tuloutettu liikevaihto
on pienempi kuin sopimuksesta
saadut ennakkomaksut, erotus
on esitetty
asiakassopimuksiin perustuvana
velkana erässä Lyhytaikaiset
saadut ennakkomaksut.
Sopimuksen soveltamisalaa
ja hintaa voidaan muuttaa hankkeen
aikana. Rautella
sopimusmuutos johtuu tyypillisesti
siitä, että asiakas lisää sopimuksen
laajuutta lisäsopimuksella.
Jos sopimusta muutetaan eikä lisäys
ole erotettavissa osittain
täytetystä ja jo tuloutetusta
osuudesta hankkeessa, sopimusmuutos
käsitellään osana olemassa olevaa
sopimusta siten, että
muutoksen vaikutus kasvattaa
transaktiohintaa ja kokonaismenoja.
Johdon arvioihin liittyvät keskeiset
epävarmuustekijät
Täyttämisasteen mukainen
tuloutus perustuu arvioihin hankkeen
odotettavissa olevista kuluista.
Raute päivittää keskeneräisten
hankkeiden kustannusennusteet
kuukausittain raportoinnin
yhteydessä. Kustannusennuste
perustuu hankekohtaiseen laskelmaan,
jossa tunnistetaan ja
määritellään erityyppiset kustannukset.
Kustannusennuste laaditaan
jo hankkeen
tarjousvaiheessa ja ennustetta
päivitetään kuukausittain.
Ennustettujen kokonaismenojen
määrittäminen ja päivittäminen
raportointihetkillä edellyttävät
arvioita hankkeen
loppuunsaattamiseksi tarvittavien
kokonaismenojen kehittymisestä.
Nämä arviot perustuvat
Rauten aiempaan kokemukseen
vastaavista hankkeista ja lisäksi
arvioissa huomioidaan kunkin
hankkeen erityispiirteet parhaan
käytettävissä olevan
tiedon perusteella. Toteutuneet
menot
suhteutettuna ennustettuihin
kokonaismenoihin kuvaa
johdon harkinnan mukaan
luotettavimmalla ja parhaiten
varmennettavilla tavalla
sitä, kuinka Raute tuottaa
suoritetta eli
hanketta tai palvelua siirtäessään
sitä asiakkaan määräysvaltaan.
Jos arviot hankkeen
lopputuloksesta ovat muuttuneet,
on hankkeeseen liittyviä
arvioita muutettu sillä kaudella, jolloin
muutos on ollut ensi kertaa tiedossa
tai arvioitavissa.
Johdon harkintaan liittyvät keskeiset
epävarmuustekijät
Myyntituottojen tulouttaminen
edellyttää asiakassopimuksesta
saatavien myyntituottojen
eli
transaktiohinnan määrittämistä.
Transaktiohintaan sisällytetään
muuttuvat vastikkeet
siten, että
on erittäin todennäköistä,
että kirjattuihin myyntituottoihin
ei myöhemmin jouduta tekemään
merkittävää peruutusta,
kun muuttuvaan vastikkeeseen
liittyvä epävarmuus
ratkeaa.
Rautella muuttuvia vastikkeita
ovat tyypillisesti sakkotyyppiset
alennukset ja kannustimet sekä
joissakin hankkeissa maksupostit,
jos niiden maksamisen ehtojen
ei voida arvioida täyttyvän
erittäin todennäköisesti.
Raute käyttää täyttämisasteen
arviontiin cost to cost -menetelmää,
joka johdon harkinnan
mukaan vastaa parhaiten
projektien todellista etenemistä.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
SEGMENTTITIEDOT
1000 euroa
31.12.2025
31.12.2024
SEGMENTTITIEDOT
Wood processing
Liikevaihto
124 268
147 174
Käyttökate (EBITDA)
16 035
10 931
Vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät
2 389
420
Vertailukelpoinen käyttökate
18 424
11 351
Services
Liikevaihto
38 294
42 091
Käyttökate (EBITDA)
6 591
6 767
Vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät
104
138
Vertailukelpoinen käyttökate
6 695
6 905
Analyzers
Liikevaihto
12 977
15 317
Käyttökate (EBITDA)
935
1 425
Vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät
82
104
Vertailukelpoinen käyttökate
1 017
1 529
SEGMENTIT YHTEENSÄ
Liikevaihto
175 539
204 583
Käyttökate (EBITDA)
23 561
19 124
Vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät
2 575
662
Vertailukelpoinen käyttökate
26 136
19 785
Segmenteistä esitettävät tunnusluvut
Hallitus seuraa segmenttien kannattavuutta
käyttökate (EBITDA)
ja vertailukelpoinen käyttökate
(EBITDA) -tunnusluvuilla. Konserni
on määrittänyt käyttökatteen
(EBITDA) seuraavasti: käyttökate
(EBITDA) on nettosumma, joka
muodostuu, kun liikevaihtoon
lisätään liiketoiminnan muut
tuotot, vähennetään ostokulut
valmiiden ja keskeneräisten
tuotteiden varastojen
muutoksella ja
omaan käyttöön valmistuksesta
syntyneillä kuluilla oikaistuina,
vähennetään työsuhde-etuuksista
aiheutuvat kulut sekä vähennetään
liiketoiminnan muut kulut.
Tuloslaskelman liiketulokseen
nähden käyttökate (EBITDA)
ei lue mukaan poistoja ja mahdollisia
arvonalentumistappioita.
Vertailukelpoinen käyttökate
(EBITDA) oikaisee vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät
pois
käyttökatteesta (EBITDA).
Liiketuloksen, käyttökatteen
ja vertailukelpoisen käyttökatteen
välinen
täsmäytyslaskelma on esitetty
sivulla 112. Kaikki muut kuin edellä
mainitut tuloslaskelmaerät
esitetään tuloslaskelmassa liiketuloksen
jälkeen ennen tilikauden
voittoa.
Laatimisperiaate
Raute-konsernin toiminnot
kuuluvat kolmeen segmenttiin:
Wood Processing,
Services ja
Analyzers. Organisaatiorakenteen
ja toimintasegmenttien määrittelyn
perustana on asiakkaille
toimitettavien tuotteiden
ja palveluiden sisältö. Ylin
operatiivinen päätöksentekijä,
joka vastaa
resurssien kohdistamisesta toimintasegmentille
ja sen tuloksen arvioinnista, on Raute
Oyj:n
hallitus. Hallitus seuraa kannattavuutta
Käyttökate (EBITDA)
ja Vertailukelpoinen käyttökate
(EBITDA) -tunnusluvuilla. Raute
Oyj:n hallitus ei seuraa segmenttien
varoja ja velkoja
segmenttikohtaisesti.
Rauten liiketoimintamallin,
toiminnan luonteen ja hallintorakenteen
perusteella kolmen
segmentin yhdistetyt tiedot ovat
yhtenevät koko
konsernin tietojen kanssa
eli tuloslaskelmaerät
liikevaihdosta vertailukelpoiseen
EBITDAan asti on kohdistettu
raportoitaville segmenteille.
Raute
katsoo vertailukelpoisuuteen
vaikuttaviksi eriksi
olennaiset ja tavanomaisesta liiketoiminnasta
poikkeavat erät, jotka liittyvät
uudelleenjärjestelykustannuksiin
ja ERP uudistamiskustannuksiin,
arvonalentumisiin, omaisuuden myyntivoittoihin
ja -tappiohin, liiketoimintojen yhdistämiseen
liittyviin transaktiomenoihin, oikeudenkäynti-
ja välimieskuluihin. Raute
Oyj:n hallitus ei seuraa
segmenttien varoja ja velkoja
segmenttikohtaisesti, joten
investoinnit, varat
ja velat esitetään vain
konsernitasolla. Segmenttiraportoinnissa
noudatetaan konsernitilinpäätöksen
laatimisperiaatteita. Raute
konsernin segmenteillä ei
ole segmenttien välistä myyntiä.
Wood Processing
-liiketoimintayksikkö
kattaa Rauten ydinteknologiatarjonnan
viilun, vanerin ja
LVL:n tuotantoon. Toimituskokonaisuuteen
kuuluvat erilliset tuotantokoneet
ja -laitteet,
modernisaatiot sekä kokonaiset
tehdaslaajuiset projektit, joiden
osalta Raute on globaali
markkinajohtaja sekä vaneri-
että LVL-teollisuudessa.
Analyzers -liiketoimintayksikkö
palvelee asiakkaita Rauten
viimeisimmällä viilun, vanerin
ja LVL:n
lajittelun mittausteknologialla
sekä sahatavaran erikoismittauslaitteilla.
doc1p3i0
KONSERNITILINPÄÄTÖS
doc1p3i1
Services -liiketoimintayksikkö
keskittyy Rauten täyden
palvelun konseptiin varaosatoimituksista
säännölliseen kunnossapitoon,
digitaalisiin palveluihin sekä
koneiden ja laitteiden parannuksiin.
Toimintasegmenttijako
perustuu konsernin sisäiseen päätöksentekojärjestykseen
ja on
yhdenmukainen ylimmälle operatiiviselle
päätöksentekijälle
toimitettavan taloudellisen
tiedon
kanssa. Segmenttiraportoinnissa
noudatetaan konsernitilinpäätöksen
laatimisperiaatteita.
Yhteisten kustannusten
allokointiin raportoitavien segmenttien
välillä käytetään
allokaatioavaimia, jotka pääsääntöisesti
perustuvat vuositason budjetoituihin
liikevaihtoihin tai
kuluihin. Raute konsernin
segmenteillä ei ole segmenttien
välistä myyntiä, vaan liikevaihto
on
täysimääräisesti ulkoisilta
asiakkailta saatua.
Myyntituottoja koskevat
tiedot on esitetty liitetiedossa
nro 1 Liikevaihto.
Projektitoimitukset
ja
teknologiapalveluihin kuuluvat
modernisoinnit sisältävät sekä
tuote-
että palvelumyyntiä, joten
konsernin liikevaihdon
jakautumista tuote-
ja palvelumyyntiin ei voida
esittää luotettavasti.
Tilikauden 2025
lopussa konsernilla oli yksi
asiakas, jonka asiakaskohtainen
osuus konsernin
liikevaihdosta ylitti 10
prosenttia. Kolme asiakasta
ylitti 10 % liikevaihtorajaa
tilikaudella 2024.
Vertailukelpoinen EBITDA
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
1 000 euroa
Wood
processing
Services
Analyzers
Yhteensä
Wood
processing
Services
Analyzers
Yhteensä
EBITDA
16 035
6 591
935
23 561
10 931
6 767
1 425
19 124
Vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät
2 389
104
82
2 575
420
138
104
662
Vertailukelpoinen EBITDA
18 424
6 695
1 017
26 136
11 351
6 905
1 529
19 785
Vertailukelpoinen EBITDA
Me
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Vertailukelpoinen EBITDA
26,1
19,8
Vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät:
Uudelleenjärjestelykustannukset
-2,1
-0,1
ERP uudistamiskustannukset
-0,5
-0,6
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat
erät yhteensä:
-2,6
-0,7
EBITDA
23,6
19,1
Poistot
-5,3
-5,4
Arvonalentumiset
-1,0
-
Liiketulos
17,3
13,7
Rahoituskulut, netto
0,3
1,4
Tulos ennen veroja
17,6
15,1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
doc1p3i0 doc1p3i1
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
1 000 euroa
Wood
Processing
Services
Analyzers
Yhteensä
Wood
Processing
Services
Analyzers
Yhteensä
Liikevaihdon jakauma markkina-alueittain
EMEA (Eurooppa ja Afrikka poislukien Suomi)
42 503
11 949
4 862
59 314
66 110
11 868
3 844
81 822
EMEA (Suomi)
61 799
5 048
3 070
69 917
22 820
5 202
4 154
32 176
NA (Pohjois-Amerikka)
12 965
12 502
2 524
27 991
26 475
15 806
3 567
45 849
LAM (Etelä-Amerikka)
4 657
6 113
1 039
11 809
29 752
5 876
2 234
37 861
APAC (Aasian-Tyynenmeren
alue)
2 344
2 682
1 482
6 508
1 741
3 144
1 577
6 462
CIS (Venäjä)
-
-
-
-
276
196
-58
413
Yhteensä
124 268
38 294
12 977
175 539
147 174
42 091
15 317
204 583
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LIITE 2 - MYYNTISAAMISET – ASIAKASSOPIMUKSIIN
PERUSTUVAT
OMAISUUSERÄT
1 000 euroa
2025
2024
MYYNTISAAMISET JA MUUT SAAMISET
Myyntisaamiset
6 533
8 272
Asiakassopimuksiin perustuvat
omaisuuserät
15 693
10 966
Siirtosaamiset
3 889
3 482
Johdannaissopimuksiin perustuvat
saamiset
632
64
Arvonlisäverosaamiset
353
620
Muut saamiset
369
1 500
YHTEENSÄ
27 470
24 905
Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät
Henkilöstökulujaksotukset
-
-
Tuloverosaaminen
20
42
Jaksotetut ostolaskut
2 633
2 170
Muut siirtosaamiset
1 235
1 269
YHTEENSÄ
3 889
3 482
Laatimisperiaate
Konsernin myyntisaamiset
ja muut saamiset koostuvat
myyntisaamisista, asiakassopimuksiin
perustuvista omaisuuseristä, siirtosaamisista,
johdannaissopimuksiin perustuvista
saamisista ja
muista saamisista.
Johdannaissopimusten arvostusperiaatteet
on esitetty liitetiedossa
numero 18 Johdannaiset.
Saamisten käyvät arvot
on esitetty liitetiedossa
numero 24 Rahoitusvarat.
Johdon harkintaa edellyttäviin arvioihin liittyvät
keskeiset epävarmuustekijät
Johto on arvioinut asiakkaiden ja
muiden vastapuolien kykyä
suoriutua toisilleen olevista
kaupallisista saatavista ja velkoihin
liittyvistä maksuvelvoitteista.
Johdon harkinnan mukaan
joidenkin projektien saamisiin
liittyy riskitekijöitä. Näistä
riskitekijöistä johtuen tilinpäätökseen
on
tehty saamisten alaskirjauksia
2,3 miljoonaa euroa kohdistuen yhteen
projektiin. Lisäksi on tehty
yksittäisiä pienempiä johdon harkintaan
perustuvia luottotappiovarauksia.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Laatimisperiaate
Myyntisaamiset ovat saamisia,
jotka johtuvat asiakkaille tavanomaisessa
liiketoiminnassa
myydyistä tuotteista tai
palveluista. Saaminen on esitetty
myyntisaamisissa, kun vain
ajan
kulumista edellytetään maksun
erääntymiseksi. Myyntituotot
on kirjattu myyntisaamisiin
alkuperäisen saatavan suuruisina.
Lyhytaikaiset myyntisaamiset
on arvostettu alkuperäisen
saatavan suuruisena ja niiden kirjanpitoarvo
on sama kuin niiden käypä
arvo. Asiakassopimusten
maksuehdot perustuvat pääasiassa
asiakassopimuksessa määritettyihin
projektien
valmistusasteeseen, suoritettuun
palveluasteeseen, maksuaikatauluun
tai sopimuksessa
sovittuun tavoitteeseen.
Maksuaika on keskimäärin
30 päivää.
Asiakassopimuksiin perustuvina
omaisuuserinä esitetään se määrä,
jolla yksittäisen, ajan kuluessa
tuloutettavan asiakassopimuksen
valmistusasteen mukaan tuloutettu
liikevaihto ylittää
saadun
ennakkomaksun määrän,
mutta josta ei ole kuitenkaan
vielä myyntilaskua. Myyntisaamisten
ja
asiakassopimuksiin perustuvien
omaisuuserien tasearvot on esitetty
liitetiedossa Rahoitusvarat.
Myyntisaamisiin liittyvä
odotettu luottotappio on
arvioitu IFRS 9 -standardin mukaisesti
tilinpäätöshetkellä myyntisaamisten
koko voimassaoloajan
arvioinnin perusteella. Raute-
konsernissa on käytetty
yksinkertaistettua
mallia myyntisaamisten odotetun
luottotappion
kirjaamiseksi, koska myyntisaamiset
eivät sisällä merkittäviä rahoituskomponentteja.
Myyntisaamiset on ryhmitelty määritystä
varten ikäjakauman ja luottoriskiominaisuuksien
perusteella. Odotettavissa
oleva luottotappio
perustuu historiallisiin luottotappiomääriin
huomioiden saamiskohtaiset yksilölliset
arviot.
Ennakoidut arvonalentumistappiot
on kirjattu
tulosvaikutteisesti.
Taseen myyntisaamisten
arvoa on alennettu odotettujen
luottotappioiden verran,
297 tuhatta
euroa (805 tuhatta euroa).
Osatuloutussaamisten arvon määrää
on tilikaudella alennettu
odotettavissa olevien tappioiden
verran, 2 338 tuhatta euroa
(931
tuhatta euroa).
Jos
arvonalentumistappion määrä pienenee
jollakin myöhemmällä tilikaudella
ja vähennyksen
voidaan katsoa liittyvän
arvonalentumisen kirjaamisen
jälkeiseen tapahtumaan, kirjattu
tappio
peruutetaan tulosvaikutteisesti.
Myyntisaamisten odotettujen
luottotappioiden arvonalentumisen
vaikutus konsernin
tuloslaskelmaan oli 881 tuhatta
euroa negatiivinen (1 574
tuhatta euroa negatiivinen)
johtuen
aiemmin kirjattujen arvonalentumistappion
määrän kasvamisesta. Arvonalentumiset
on kirjattu
tuloslaskelman erään Liiketoiminnan
muut kulut. Tiedot myyntisaamisten
arvonalentumisista on
esitetty liitetiedossa Rahoitusvarojen
arvonalentuminen.
Riskienhallinta
Myyntisaamisten ja asiakassopimuksiin
perustuvien omaisuuserien kokonaisarvo
taseessa vastaa
sitä rahamäärää, joka tilinpäätöshetkellä
on luottoriskin enimmäismäärä
vakuuksien käypää
arvoa sekä myöhemmin syntyviä
sopimusvelvoitteita
huomioon ottamatta siinä tapauksessa,
että
sopimusvastapuolet eivät
pysty täyttämään kauppasopimuksen
mukaisia maksuvelvoitteitaan.
Konsernin luotto-
tai vastapuoliriski realisoituu
silloin, kun asiakas tai muu vastapuoli
ei pysty
täyttämään sitoumuksiaan konsernille.
Myyntisaamisiin ja asiakassopimuksiin
liittyvät saamiset
kirjataan pois taseesta lopullisina luottotappioina,
kun sopimukseen perustuva
maksu viivästyy
merkittävästi mm. vastapuolen
merkittävien taloudellisten
vaikeuksin vuoksi.
Luotonhallinnan periaatteiden
mukaan arvioidaan saamisten laatu
asiakaskohtaisen analyysin
perusteella. Projektitoimitusten
sopimusvastapuoliin liittyviä
luottoriskejä hallitaan
vakiintuneiden toimijoiden
ja asiakkuuksien osalta etupainotteisilla
maksuehdoilla ja/tai
edellyttämällä maksamattomalle
kauppahinnalle pankkitakuita
tai vahvistettuja rembursseja.
Teknologiapalveluihin
liittyviä luottoriskejä
hallitaan seuraamalla asiakaskohtaisten
saatavien
määriä ja asiakkaiden maksukäyttäytymistä
säännöllisesti.
Asiakkaiden maksukykyyn
liittyvä luottoriski
on enintään se määrä sitoviin
sopimuksiin liittyviä
avoimia maksuja, joita ei ole katettu
pankkitakuilla, rembursseilla
tai muilla vakuuksilla. Saadut
pankkitakuut ja remburssit kattoivat
tilikauden lopussa 39,8 % (23,3 %) taseen
myyntisaamisista ja
asiakassopimuksiin perustuvista
omaisuuseristä ja 37,9
% (16,4 %) tilauskannasta. Saatavista
suuri
osa liittyi vakiintuneisiin
toimijoihin ja asiakkaisiin. Tilikaudella
on kirjattu kuluksi luottotappioita
272 tuhatta euroa (44 tuhatta
euroa). Myyntisaamisiin ei tilinpäätöshetkellä
sisältynyt merkittäviä
luottoriskikeskittymiä.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LIITE 3 - MATERIAALIT JA PALVELUT
1 000 euroa
2025
2024
MATERIAALIT JA PALVELUT
Ostot tilikauden aikana
-60 493
-90 953
Varaston muutos,
aineet ja tarvikkeet
-4 459
-800
Ulkopuolisilta ostetut palvelut
-13 182
-9 377
YHTEENSÄ
-78 133
-101 131
Laatimisperiaate
Ostot sisältävät materiaalit
ja raaka-aineet sekä tuotteiden
hankinnasta ja valmistuksesta
aiheutuvat muuttuvat menot. Ulkopuoliset
palvelut sisältävät tuotannon
muuttuvat
alihankintakulut ja palvelumaksut
toimittajille.
Riskienhallinta
Konsernin käyttämät raaka-aineet
ovat teräksen jatkojalosteita,
muita raaka-aineita,
komponentteja ja hyödykkeitä.
Näiden raaka-aineiden markkinahintariskiä
ei voida aktiivisesti
suojata johdannaisilla. Teräksen
hintariskiä hallitaan säännöllisellä hinnanvaihtelun
analyysillä ja
seurannalla. Komponenttien
hintariskiä vähennetään tekemällä
puitesopimuksia toimittajien
kanssa. Konsernin tuotantoprosessien
käyttämän sähköenergian
hintariskiä seurataan ja
hallitaan kiinteähintaisilla
energiantoimitussopimuksilla.
Konsernin taseessa ei tilinpäätöshetkellä
ollut hintariskiä suojaavia johdannaisia,
joiden
hintariskillä olisi ollut vaikutusta
tulokseen.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LIITE 4 – VARAUKSET
1 000 euroa
2025
2024
VARAUKSET
Takuuvaraukset
Kirjanpitoarvo 1.1.
2 292
2 247
Lisäykset
2 706
2 180
Vähennykset
-1 810
-2 148
Takuuaika päättynyt
-893
-1 616
Toteutuneet takuukustannukset
-917
-532
Kurssierot
-25
14
Kirjanpitoarvo 31.12.
3 163
2 292
Muut varaukset
Kirjanpitoarvo 1.1.
357
98
Lisäykset
24
330
Vähennykset
-331
-72
Kurssierot
-25
1
Kirjanpitoarvo 31.12.
26
357
YHTEENSÄ
3 190
2 649
joista
- pitkäaikaisia
1 171
454
- lyhytaikaisia
2 019
2 195
Laatimisperiaate
Varaus
on kirjattu, kun konsernilla
on ollut tilinpäätöshetkeä
aikaisempaan tapahtumaan
perustuva oikeudellinen tai tosiasiallinen
velvoite ja on ollut todennäköistä,
että velvoitteen
täyttäminen edellyttää myöhemmin
maksusuoritusta, ja kun tämän
velvoitteen määrä on voitu
luotettavasti arvioida.
Takuuvelvoitteisiin
liittyvä varaus on kirjattu
tulosvaikutteisesti,
kun takuuehdon sisältävä
hanke,
palvelu tai varaosa on tuloutettu.
Takuuvarauksen
suuruus arvioidaan projektin alussa, ja se
perustuu kokemusperäiseen
tietoon takuumenojen toteutumisesta.
Varauksen käyttämättä
jäänyt osuus on tuloutettu takuuajan
ja takuuvelvoitteiden
päättyessä. Ajan kuluessa
tuloutettavien asiakassopimusten
takuuvaraukset sisältyvät
hankkeen ennakoituihin
kokonaiskustannuksiin.
Muut varaukset koostuvat
projektien tiedossa olevista
kustannusylityksistä. Tappiollisesta
sopimuksesta on kirjattu varaus,
kun velvoitteen
täyttämiseksi
vaadittavat välittömät
menot ovat ylittäneet sopimuksesta
saatavat hyödyt.
Projektiliiketoiminnalle
tyypillisesti varausten määrät
vaihtelevat vuosittain.
Raute myöntää asiakkailleen
takuita, joilla annetaan varmennus
siitä, että tuote tai hanke on
sovittujen vaatimusten
mukainen. Takuuaika
alkaa, kun asiakas on hyväksytysti
vastaanottanut
hankkeen ja Rauten myöntämät
takuut ovat joko 12 kuukauden
tai 24 kuukauden pituisia.
Nämä
velvoitteet kirjataan lyhyt-
ja pitkäaikaisiin varauksiin.
Pitkäaikaiset varaukset
käsittävät
tilinpäätöshetkestä eteenpäin
yli 12 kuukautta kestävät
erät. Alle 12 kuukautta kestävät
erät on
kirjattu lyhytaikaisiin varauksiin.
Muut varaukset ovat luonteeltaan
alle 12 kuukautta kestäviä
ja sisältyvät erään lyhytaikaiset
varaukset.
KONSERNITILINPÄÄTÖS
doc1p3i0 doc1p3i1
Johdon arvioihin liittyvät keskeiset
epävarmuustekijät
Takuuvarausten
ja muiden varausten määrää
arvioitaessa on käytetty johdon
kokemusperäisiä
arvioita tuotteiden aiheuttamista
takuuaikaisista kustannuksista
tuotteen ja
sopimuskokonaisuuden
erityisriskit huomioiden.
Johdon harkintaan liittyvät keskeiset
epävarmuustekijät
Johdon harkintaa käytetään
normaaleista varauksista
poikkeaviin mahdollisiin
kustannuksiin.
Tällaista harkintaa voidaan
käyttää esimerkiksi
oikeudenkäynteihin
liittyvien varausten
arvioinnissa. Oikeudenkäyntiin
liittyvä varaus kirjataan,
mikäli on todennäköistä,
että yhtiö joutuu
suorittamaan vastapuolelle
korvausta ja velvoitteen
määrä on arvioitavissa luotettavasti.
Ehdolliset velat
Vuoden 2025 ensimmäisellä neljänneksellä
Raute sai tiedon, että
Chongzuo Guanglin Difen New
Materials Technology
Co., Ltd. on jättänyt välimiesmenettelyä
koskevan hakemuksen
Raute
(Changzhou) Machinery Co.,
Ltd:tä, Raute Oyj:n tytäryhtiötä
vastaan. Rauten mukaan
Chongzuo
Guanglin Difen New Materials
Technology Co.,
Ltd:n esittämät väitteet
ovat perusteettomia
eivätkä pohjaudu tosiseikkoihin.
Sopimusehdot eivät myöskään
tue asiakkaan vaatimuksia
ja
Raute on täyttänyt kaikki sopimusvelvoitteet.
Johdon harkinnan mukaan tästä
ei ole kirjattu
kuluvarausta tilikaudelle 2025.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LIITE 5 - HENKILÖSTÖ JA HENKILÖSTÖKULUT
2025
2024
HENKILÖSTÖN MÄÄRÄ
Kirjoilla 31.12., henkilöä
Työntekijät
215
251
Toimihenkilöt
483
532
YHTEENSÄ
698
783
Ulkomailla työskentelevien
osuus
160
231
Tehollinen keskimäärin,
henkilöä
Työntekijät
217
233
Toimihenkilöt
493
507
YHTEENSÄ
710
740
Ulkomailla työskentelevien
osuus, tehollinen keskimäärin
191
196
1 000 euroa
2025
2024
TYÖSUHDE-ETUUKSISTA
AIHEUTUNEET KULUT
Palkat ja palkkiot
-41 967
-52 107
Osakeperusteiset maksut
-408
-611
Eläkekulut
-6 284
-6 030
Muut henkilösivukulut
-2 097
-766
YHTEENSÄ
-50 757
-59 514
Laatimisperiaate
Palkat ja palkkiot
sisältävät tilikauden aikana
suoriteperusteisesti kirjatut
peruspalkat
luontoisetuineen, tulokseen ja
toimintaan liittyvän
palkitsemisen (tulospalkkiot) sekä
pitkäaikaiset
kannustusjärjestelmät. Tiedot
osakeperusteisista maksuista
on esitetty sivulla 120, Osakepohjaiset
kannustinjärjestelmät.
Vuositavoitteisiin perustuva
tulospalkkiojärjestelmä
Tulospalkkiojärjestelmään kuuluvat
tulospalkkiojärjestelmät toimitusjohtajalle
ja konsernin
johtoryhmälle, avainhenkilöille
sekä muulle henkilöstölle. Henkilö
voi saada palkkiota näistä
yhdestä tulospalkkiojärjestelmästä
kerrallaan. Hallitus vahvistaa
vuosittain
palkitsemisjärjestelmien periaatteet,
enimmäismäärät sekä laskentatavan.
Tulospalkkiojärjestelmä
on voimassa vuoden kerrallaan.
Maksamisen edellytyksenä on
positiivinen konsernin vuositulos.
Toimitusjohtajan, muun
konsernin johtoryhmän sekä
avainhenkilöiden tulospalkkiojärjestelmissä
palkkion suorittamisen perusteena
ovat konsernin ja oman yksikön
taloudelliset mittarit
(liikevaihto ja tulos) ja
tehtävään liittyvät
yksikkö tai henkilökohtaiset
vuodelle asetetut tavoitteet.
Koko henkilöstön tulospalkkiojärjestelmässä
palkkion suorittamisen
perusteena ovat konsernin
liiketulos.
Vuositavoitteisiin
perustuvasta tulospalkkiojärjestelmästä
on kirjattu velka, kun
konsernilla on
sopimukseen perustuva velvoite
tai kun aiemman käytännön perusteella
on syntynyt
tosiasiallinen maksuvelvoite.
Johdon harkintaa ja arvioita edellyttävät laatimisperiaatteet
Vuositavoitteisiin
perustuvista tulospalkkiojärjestelmistä
kirjattava kulu ja velka
perustuvat
laskelmiin palkkioista, jotka
perustuvat voimassa oleviin
sopimuksiin. Johto on käyttänyt
tulospalkkioiden määrän arvioinnissa
arvioita henkilöiden ja eri henkilöryhmien
tulokseen,
laatuun ja toimintaan liittyvien
tavoitteiden toteutumisasteista.
Eläkevelvoitteet
Eläkevelvoitteet
on luokiteltu maksupohjaisiksi
ja etuuspohjaisiksi järjestelyiksi.
Maksupohjaisissa
järjestelyissä konserni suorittaa
kiinteitä maksuja erilliselle
vakuutusyhtiölle, minkä
jälkeen
konsernilla ei ole muita maksuvelvoitteita.
Konsernilla ei myöskään
ole oikeudellista eikä
tosiasiallista velvoitetta
lisämaksujen suorittamiseen,
mikäli maksujen saajataho ei pysty
suoriutumaan kyseisten
eläke-etuuksien maksamisesta. Maksupohjaisiin
eläkejärjestelyihin
tehdyt suoritukset on kirjattu
tuloslaskelmaan kuluksi sille
kaudelle, jota veloitus on koskenut.
Maksupohjaisiksi järjestelyiksi
konsernissa on luokiteltu
konsernin suomalaisen henkilöstön
lakisääteinen työeläketurva
ja ulkomaisten tytäryhtiöiden
eläkejärjestelyt. Yhtiöllä ei ole
etuuspohjaisia eläkejärjestelyitä.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Ylimmän johdon osakeperusteiset
kannustinjärjestelmät
Konsernin johto ja avainhenkilöt
kuuluvat yhtiön osakeperusteisen
pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmän piiriin.
Järjestelmä koostuu suoritusperusteisesta
osakepalkkiojärjestelmästä
(Performance Share
Plan ”PSP”) päärakenteena
sekä ehdollisesta
osakepalkkiojärjestelmästä (Resctricted
Share Program
”RSP”) täydentävänä
osakepalkkiojärjestelmänä.
Järjestelmän tarkoituksena
on yhdenmukaistaa omistajien ja johdon
tavoitteet yhtiön arvon kehittämiseksi
sekä sitouttaa yhtiön johtoa
ja avainhenkilöitä yhtiöön sekä
yhtiön strategisten tavoitteiden
saavuttamiseen tarjoamalla
heille kilpailukykyinen
pitkäaikainen
kannustinjärjestelmä. Järjestelmä
on kuvattu yksityiskohtaisesti
yhtiön verkkosivuilla
www.raute.com.
Yhtiön hallitus päättää erikseen
kunkin ohjelman alkamisesta,
ansaintajakson pituudesta,
suoritustavoitteista, ohjelmaan
oikeutetuista henkilöistä
ja ansaintamahdollisuudesta.
Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän
(”PSP”) ja ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän
(”RSP”)
perusteella maksettavat
palkkiot maksetaan yhtiön päätöksen
mukaisesti joko yhtiön listattuina
osakkeina tai käteisellä perustuen
maksuhetken osakepalkkion
arvoon. Palkkio voidaan maksaa
esimerkiksi osittain osakkeina
ja loput rahaosuutena osakepalkkiosta
henkilöille aiheutuvien
veroseuraamusten suorittamiseksi.
Osakeosuudet maksetaan lähtökohtaisesti
yhtiön omilla
osakkeilla, mikäli yhtiöllä sellaisia
on, joilta osin kannustinjärjestelmillä
ei olisi osakkeenomistajien
omistusta laimentavaa vaikutusta.
Yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta
ja hallinnoimisesta
vastaa Evli Alexander Incentives
Oy (EAI) kannustimiin liittyvän
omien osakkeiden hankinnan
rahoitusta koskevan
osakeyhtiölain kohdan
säännösten mukaisesti. EAI Raute
Holding Oy hankkii
Rauten rahoittamana sopimuksen
mukaisesti osakkeita, joita käytetään
yksinomaan osana
Rauten osakepohjaista kannustinjärjestelmää
(”PSP”) ja ehdollista osakepalkkiojärjestelmää
(”RSP”) niiden ehtojen mukaisesti.
Tilikauden lopussa Rauten
määräysvallassa olevan
EAI Raute
Holding Oy:n hallussa oli 70 504 kappaletta
Rauten osakkeita.
Hallitus on oikeutettu rajoittamaan
pitkän aikavälin kannustinjärjestelmistä
suoritettavia
palkkioita, mikäli palkkio ylittäisi
ko. avainhenkilön kiinteään
bruttomääräiseen vuosipalkkaan
suhteutetun raja-arvon. Jos
osallistujan työ-
tai toimisuhde päättyy
ennen palkkion maksamista,
palkkiota ei pääsääntöisesti makseta.
Yhtiön noudattaman omistussuosituksen
mukaan yhtiön johtoryhmän jäsenten
odotetaan
kerryttävän ja sen saavuttamisen
jälkeen pitävän omistuksessaan
yhtiön osakkeita määrän, joka
on toimitusjohtajan osalta arvoltaan
hänen kiinteää bruttomääräistä
vuosipalkkaansa vastaava
määrä ja muiden osalta kuuden
kuukauden kiinteää
bruttomääräistä palkkaa
vastaava määrä.
Johtoryhmän jäsenen odotetaan
käyttävän 50 prosenttia
järjestelmän nojalla saamastaan
nettopalkkiosta osakeomistuksensa
kerryttämiseen, kunnes hänen
osakeomistuksensa täyttää
yllä suositellun tason.
Osakepohjaisten kannustinjärjestelmien
vaikutus tilikauden tulokseen
oli 408 tuhatta euroa (611
tuhatta euroa). Tilikauden
aikana arvio ansaittavista osakkeista
on päivitetty viimeisimmän
ennusteen mukaisesti. Tilikauden
lopussa voimassa olevista osakepohjaisista
kannustinjärjestelmistä kohdistui
oman pääoman erään Muut rahastot
1 022 tuhatta euroa (991
tuhatta euroa).
Vuonna 2025 käynnissä olleet suoritusperusteiset
osakepalkkiojärjestelmät (Performance
Share
Plan ”PSP”)
PSP Plan 2023-2025
PSP 2023-2025 alkoi vuoden 2023
alusta ja se koostuu kolmen vuoden
pituisesta
ansaintajaksosta, johon sovelletaan
kahta suoritusmittaria. Toinen
suoritusmittareista on
määritellyt käyttökatetavoitteet
(EBITDA) ja sen painoarvo on 60
prosenttia. Toinen
suoritusmittareista on määritellyt
liikevaihtotavoitteet
ja sen painoarvo on 40 prosenttia.
Molempien suoritusmittareiden
perusteella mahdollisesti suoritettavat
palkkiot maksetaan
kolmivuotisen ohjelman päätyttyä
ja tilinpäätöksen valmistuttua
keväällä 2026 edellyttäen,
että
hallituksen asettamat suoritustavoitteet
saavutetaan.
PSP Plan 2024-2026
PSP 2024-2026 alkoi
vuoden 2024 alusta ja se koostuu
kolmen vuoden pituisesta
ansaintajaksosta, johon sovelletaan
kahta suoritusmittaria. Toinen
suoritusmittareista on
määritellyt käyttökatetavoitteet
(EBITDA) ja sen painoarvo on 60
prosenttia. Toinen
suoritusmittareista on määritellyt
liikevaihtotavoitteet
ja sen painoarvo on 40 prosenttia.
Molempien suoritusmittareiden
perusteella mahdollisesti suoritettavat
palkkiot maksetaan
kolmivuotisen ohjelman päätyttyä
ja tilinpäätöksen valmistuttua
keväällä 2027 edellyttäen,
että
hallituksen asettamat suoritustavoitteet
saavutetaan.
PSP Plan 2025-2027
PSP 2025-2027 alkoi vuoden
2025 alusta ja se koostuu kolmen
vuoden pituisesta
ansaintajaksosta, johon sovelletaan
kahta suoritusmittaria. Toinen
suoritusmittareista on
määritellyt käyttökatetavoitteet
(EBITDA) ja sen painoarvo on 70
prosenttia. Toinen
suoritusmittareista on määritellyt
liikevaihtotavoitteet
ja sen painoarvo on 30 prosenttia.
Molempien suoritusmittareiden
perusteella mahdollisesti suoritettavat
palkkiot maksetaan
kolmivuotisen ohjelman päätyttyä
ja tilinpäätöksen valmistuttua
keväällä 2028 edellyttäen,
että
hallituksen asettamat suoritustavoitteet
saavutetaan.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Ehdolliset osakepalkkiojärjestelmät
(Restricted Share Plan ”RSP”)
RSP
2023-2025,
2024-2026 ja 2025-2027
Ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän
tarkoituksena on sitouttaa,
kannustaa ja palkita erikseen
valittuja Rauten avainhenkilöitä
sekä yhdenmukaistaa heidän intressinsä
yhtiön
osakkeenomistajien intressien kanssa
synnyttämällä heille pitkän
aikavälin osakeintressi
ja siten
edistää Rauten omistaja-arvon kasvattamista
pitkällä aikavälillä. Ehdollisen
osakepalkkiojärjestelmän
piiriin voivat kuulua myös
Raute-konsernin
johtoryhmän jäsenet.
Ohjelman pituus on kokonaisuudessaan
kolme vuotta, minkä puitteissa
yhtiö voi luvata
kiinteämääräisiä osakepalkkioita
erikseen valituille avainhenkilöille
soveltaen enimmillään
kolmen
vuoden pituista sitouttamisjaksoa.
Osakepalkkio maksetaan kyseiseen
yksittäiseen
osakepalkkiolupaukseen
sovellettavan sitouttamisjakson
jälkeen. Yhtiö voi valintansa
mukaan
maksaa luvattuja osakepalkkioita
joko kertasuorituksena tai
useammassa erässä ohjelman
kolmivuotisen kokonaiskeston
puitteissa. Palkkion maksaminen
edellyttää, että palkkionsaajan
työ-
tai toimisuhde Rauten kanssa
edelleen jatkuu palkkion maksuhetkellä.
RSP:n nojalla
osallistujille suoritettavan
palkkion määrää on rajoitettu
enimmäisarvolla, joka on kytketty
Rauten
osakekurssin kehitykseen
yhtiön asettaman kertoimen
perusteella. Hallitus on päättänyt
kolmesta voimassa olevasta
RSP-ohjelmasta: RSP 2023-2025, RSP
2024-2026 ja RSP 2025-2027.
RSP 2023-2025 alkoi vuonna 2023
ja kattaa vuodet 2023-2025. RSP
2024-2026 alkoi vuonna
2024
ja kattaa vuodet 2024-2026.
RSP 2025-2027 alkoi vuonna
2025 ja kattaa vuodet 2025-2027.
Laatimisperiaate
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät
on kirjattu kuluksi oikeuden
ansaintajakson aikana
tuloslaskelman erään henkilöstökulut.
Etuuden käypä arvo on osakkeen
arvo etuuden
myöntämishetkellä. Kuluksi
kirjattava määrä
perustuu arvioon niiden osakkeiden määrästä,
joihin
ansaintajakson aikana odotetaan
syntyvän oikeus. Arvio ansaittavista
osakkeista arvioidaan
jokaisena tilinpäätöspäivänä.
Mikäli arvio muuttuu myöhempinä
kausina, oikaistaan muutos
tuloslaskelmaan sille kaudelle, jolloin
muutos on havaittu. Osakepohjaisista
palkitsemisjärjestelmistä osakkeina
suoritettavan osuuden
vastatili on omassa pääomassa Muut
rahastot.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
MYÖNNETYT SUORITEPERUSTEISET
OSAKEPALKKIOT
PSP Plan
PSP Plan
PSP Plan
PSP Plan
2025-2027
2024-2026
2023-2025
2022-2024
Myöntämispäivä
17.4.2025
6.5.2024
17.4.2023
10.2.2022
Palkkio-osakkeita enintään, kpl
90 000
53 350
64 000
41 000
Mittausjakso alkaa
1.1.2025
1.1.2024
1.1.2023
1.1.2022
Mittausjakso päättyy
31.12.2027
31.12.2026
31.12.2025
31.3.2025
Oikeuden syntymisjakso päättyy
31.3.2028
31.3.2027
31.3.2026
31.3.2025
Osakkeen myöntämispäivän
käypä arvo, euroa
15,05
11,25
8,16
16,65
Myönnetyt palkkio-osakkeet 1.1.2025, kpl
0
53 350
63 816
19 423
Kaudella myönnetyt palkkio-osakkeet
85 180
0
2 969
0
Kaudella menetetyt palkkio-osakkeet
4 600
5 760
7 372
389
Kaudella toteutuneet palkkio-osakkeet
0
0
0
19 034
Myönnetyt palkkio-osakkeet 31.12.2025, kpl
80 580
47 590
59 413
0
MYÖNNETYT EHDOLLISET OSAKEPALKKIOT
RSP
RSP
RSP
RSP
2025-2027
2024-2026
2023-2025
2022-2024
Myöntämispäivä
Ei myönnettyjä
osakkeita
Ei myönnettyjä
osakkeita
17.4.2023
24.10.2022
Palkkio-osakkeita enintään, kpl
68 000
68 000
72 000
76 000
Ansaintajakso alkaa
1.1.2025
1.1.2024
1.1.2023
1.1.2022
Ansaintajakso päättyy
15.3.2028
15.3.2027
15.3.2026
15.3.2025
Osakkeen myöntämispäivän
käypä arvo, euroa
Ei myönnettyjä
osakkeita
Ei myönnettyjä
osakkeita
8,42
8,86
Myönnetyt palkkio-osakkeet 1.1.2025, kpl
0
0
67 084
25 611
Kaudella myönnetyt palkkio-osakkeet
0
0
1 851
0
Kaudella menetetyt palkkio-osakkeet
0
0
2 304
0
Kaudella toteutuneet palkkio-osakkeet
0
0
33 851
25 611
Myönnetyt palkkio-osakkeet 31.12.2025, kpl
0
0
32 780
0
Johdon harkintaa ja arviota edellyttävät laatimisperiaatteet
Johdon harkinta
Johto on arvioinut palkkioiden perusteena
olevan suoritustason sekä sitouttamisjakson
päättyessä palkkioihin
oikeutettujen henkilöiden
määrän PSP-
ja RSP-ohjelmissa.
Johdon arvio
Tilinpäätöspäivänä johto
on arvioinut osakeperusteisten
kannustinjärjestelmien mukaisesti
ansaittavien osakkeiden määrän.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Lähipiiritapahtumat
Raute-konsernin lähipiiriin
kuuluvat Yhtiön tytäryhtiöt, konsernin
emoyhtiön hallituksen jäsenet,
Yhtiön toimitusjohtaja ja konsernin
johtoryhmän jäsenet. Yhtiön lähipiiriin
kuuluvat lisäksi näiden
henkilöiden läheiset perheenjäsenet
ja yhteisöt, jotka ovat heidän
määräysvallassaan tai
yhteisessä määräysvallassa.
Raute-konsernin emoyhtiön
johtoon kuuluvat hallitus,
toimitusjohtaja
ja konsernin johtoryhmä.
Lähipiirille suoritetut korvaukset
on esitetty seuraavassa
taulukossa:
1 000 euroa
2025
2024
Emoyhtiön toimitusjohtajan palkat
ja palkkiot
Toimitusjohtaja Mika Saariaho
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet
525
486
Työsuhteen päättymisen
jälkeiset etuudet
94
87
Osakeperusteiset etuudet
239
120
YHTEENSÄ
859
694
Emoyhtiön hallituksen jäsenten
palkkiot
Hallituksen jäsenet
Raitio Laura, hallituksen puheenjohtaja
55
49
Mustakallio Mika, hallituksen
varapuheenjohtaja 4.4.2024 saakka
-
8
Bask Joni, hallituksen jäsen (varapuheenjohtaja
4.4.2024 alkaen)
29
26
von Essen Patrick, hallituksen
jäsen 4.4.2024 saakka
-
8
Harmaala Ari, hallituksen jäsen
28
25
Perttula Petri, hallituksen
jäsen 4.4.2024 saakka
-
8
Piik Ari, hallituksen jäsen
28
25
Kettunen Mikko, hallituksen
jäsen 4.4.2024 alkaen
32
20
Manni Julius, hallituksen jäsen 4.4.2024
alkaen
29
18
Virnes Jenni, hallituksen jäsen
4.4.2024 alkaen
29
18
YHTEENSÄ
230
205
Konsernin muun johtoryhmän työsuhde-etuudet
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet
1 368
1 241
Työsuhteen päättymisen
jälkeiset etuudet
246
223
Osakeperusteiset etuudet
346
14
YHTEENSÄ
1 960
1 478
Toimitusjohtajalla
on mahdollisuus tulospalkkioon,
joka riippuu vuosittain määrättävien
tavoitteiden saavuttamisesta
ja on enintään 60 % perusvuosipalkasta.
Toimitusjohtajan
irtisanomisaika on kuusi kuukautta
ja erokorvauksena maksetaan
kahdentoista kuukauden
palkkaa vastaava
summa.
Tiedot ylimmälle johdolle suunnatusta
pitkän aikavälin osakepohjaisesta
kannustinjärjestelmästä
on esitetty liitetiedossa
Työsuhde-etuudet, sivuilla 120-122.
Hallituksen jäsenten ja toimitusjohtajan
eläkesitoumukset
määräytyvät työntekijöitä
koskevan
eläkelain mukaisesti. Muita erityisiä
ehtoja eläkkeen suuruudesta
ja eläkkeelle siirtymisestä ei ole
sovittu. Lakisääteinen eläkemeno
tilikaudella 2025
oli 375 tuhatta euroa
(302 tuhatta euroa).
Hallitukselle tilikaudella 2025
maksettuihin palkkioihin
ei liity lakisääteistä eläkevelvoitetta.
Yhtiön
palkitsemisraportti
sisältää hallituksen ja johdon
palkitsemista koskevat
tiedot.
Ajantasaiset tiedot ovat nähtävissä
yhtiön internetsivuilla osoitteessa
www.raute.com
.
Yhtiön hallituksen, toimitusjohtajan ja konsernin
johtoryhmän osakeomistus
oli 31.12.2025
yhteensä 141 547
kappaletta Rauten osakkeita,
joka vastasi 2,3 % yhtiön osakkeista
ja osakkeiden
tuottamasta kokonaisäänimäärästä.
Omistukset sisälsivät omat, läheisten
perheenjäsenten sekä
määräysvaltayhteisöjen
omistukset.
Tilikauden aikana johdolle ei ole
annettu lainoja. Johdon ja osakkaiden
puolesta ei ole annettu
pantteja tai muita vastuusitoumuksia.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Oman pääoman ehtoiset lainat
Vaihto-oikeudelliset
eräpäivättömät lainat käsitellään
IFRS laskennassa omana pääomana
koska
korko-
ja takaisinmaksut ovat
yhtiön päätettävissä,
eivätkä haltijat voi vaatia
takaisinmaksua.
Lainoihin liittyvät kulut
on vähennetty omasta pääomasta.
Lainat esitetään omana eränään
omassa pääomassa. Juniorilainat eivät
anna lainaajille osakkeenomistajien
oikeuksia.
Raute sopi LähiTapiolan
ja Veritaksen kanssa
3 miljoonan euron vaihto-oikeudellisista
Juniorilainoista vuonna 2023. Yhtiön
hallitus päätti nostosta 16.6.2023.
Lainat ovat eräpäivättömiä.
Vaihtuva vuosikorko
on ensimmäisen korkokauden
aikana 7,50 prosenttia
lisättynä kuuden (6)
kuukauden EURIBOR-korolla.
Yhtiöllä on oikeus, mutta
ei velvollisuutta, maksaa Juniorilainoja
takaisin ensimmäisen 3–vuotiskauden
jälkeen 2026. Ensimmäisen 3–vuotiskauden
jälkeen
lainojen korot nousevat
12,50 prosenttiin lisättynä
kuuden (6) kuukauden EURIBOR-korolla.
Lainaajilla on oikeus vaihtaa juniorilainan
jäljellä oleva pääoma kokonaan,
mutta ei osittain,
Rauten uusiksi osakkeiksi
yhdessä erässä Juniorilainaan liittyvien
optio-oikeuksien ehtojen
mukaisesti. Tilikauden päättyessä
osakkeen merkintähinta on 12,14
euroa. Lainamäärä antaa
lainaajille oikeuden merkitä maksimissaan
247 117 yhtiön uutta
osaketta.
LIITE 6 – LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT
1 000 euroa
2025
2024
LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT
Käyttöomaisuuden myyntivoitot
17
43
Muut
141
81
YHTEENSÄ
159
123
Laatimisperiaate
Liiketoiminnan muihin tuottoihin
on kirjattu varsinaiseen liikevaihtoon
kuulumattomat tuotot
kuten vuokratuotot, vakuutuskorvaukset
ja käyttöomaisuuden myyntivoitot.
Vuokratuotot
tuloutetaan tasaerinä vuokrakaudelle.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LIITE 7 - LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
1 000 euroa
2025
2024
LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
Tuotannon välilliset kulut
-3 390
-5 138
Vuokrakulut
-1 107
-888
Myynti-
ja markkinointikulut
-1 733
-1 572
Odotetut ja toteutuneet luottotappiot
-1 171
-1 574
Hallintokulut
-6 567
-6 495
Käyttöomaisuuden luovutustappiot
-
-48
Vapaaehtoiset henkilösivukulut
-1 041
-1 084
Toimitila-
ja kiinteistökulut
-1 375
-1 592
Matkakulut
-1 404
-1 383
Ulkoistetut palvelut
-4 914
-3 258
Autokulut
-38
-70
Muut kulut
-40
-357
YHTEENSÄ
-22 779
-23 460
Tilintarkastajien palkkiot
Tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers
Oy
Tilintarkastus, varsinainen tilintarkastus
-158
-172*
Tilintarkastus, muut tilintarkastuslaissa
tarkoitetut toimeksiannot
-
-3*
Tilintarkastus, muut asiantuntijapalvelut
-90
-87*
Tilintarkastus, veroneuvonta
-
-
Yhteensä
-248
-262*
*Vuoden 2024 luvut ovat
muuttuneet
(-191)
Laatimisperiaate
Liiketoiminnan muihin kuluihin
on kirjattu liiketoimintaan
kuuluvat tulosvaikutteiset
erät
kululajeittain. Muut yksittäiset
tuloslaskelmaan sisältyvät
erät, kuten välittömät
ostot, varastojen
muutokset ja henkilöstökulut
on esitetty vastaavaa
tuloslaskelman erää koskevan
tiedon
yhteydessä.
Vuokrasopimukset, jotka
sisältävät oikeuden käyttää
vuokrattua hyödykettä,
on kirjattu taseen
erään Käyttöoikeusomaisuus.
Tiedot Vuokrasopimuksista
on esitetty liitetiedossa
numero 13
Käyttöomaisuuserät. Lisäksi
lyhytaikaisten vuokrasopimusten
ja vähäarvoisten
kohdeomaisuuserien vuokramaksut
on kirjattu Liiketoiminnan
muihin kuluihin.
Emoyhtiön
tilintarkastajana
on tilikaudella toiminut tilintarkastusyhteisö
PricewaterhouseCoopers
Oy. Varsinaisen
tilintarkastuksen palkkio
sisältää kuluvan tilikauden
tarkastamiseen liittyvät
tarkastuspalkkiot. Muut asiantuntijapalvelut
ja veroneuvonta sisältävät
tilikaudelle suoriteperusteisesti
kirjatut palkkiot tilintarkastusyhteisön
suorittamista muista
palveluista. Palkkiot eivät sisällä
tarkastukseen ja muihin
toimeksiantoihin liittyviä
matka-
ja
viranomaismaksuja.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LIITE 8 - TULOVEROT
1 000 euroa
2025
2024
TULOVEROT
Konsernin tuloslaskelma
Tilikauden verotettavaan
tuloon perustuva vero
-1 756
-1 051
Edellisten tilikausien verot
126
374
Laskennallisten verojen
muutos
-3 027
-2 347
YHTEENSÄ
-4 657
-3 024
Tuloslaskelman verokulun
ja konsernin kotimaan 20,0
prosentin
verokannalla laskettujen verojen
välinen täsmäytyslaskelma
Tulos ennen veroja
17 603
15 134
Seuraavien erien verovaikutukset:
Verot laskettuna
Suomen verokannalla, 20,0
%
-3 521
-3 027
Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien
verokantojen vaikutus
-145
-211
Verovapaat tuotot
463
360
Verotuksessa vähennyskelvottomat
kulut
-23
-12
Verot aikaisemmilta
tilikausilta
126
374
Aiemmin kirjaamattomien
verotuksellisten tappioiden
käyttö
-
-
Kirjaamattomat verosaatavat
ulkomaisten tytäryhtiöiden
tappioista
-796
-
Muut erät
-762
-508
Konsernin verot tuloslaskelmassa
-4 657
-3 024
Efektiivinen verokanta, %
26,5
20,0
Laatimisperiaate
Veroina on tuloslaskelmassa
esitetty konserniyhtiöiden
verotettavaan
tuloon perustuvat verot
ja
aikaisempien tilikausien verojen
oikaisut sekä laskennallisten
verojen muutos. Verotettavaan
tuloon perustuva vero on laskettu
verotettavasta tulosta
kunkin maan voimassa olevan
verokannan mukaan. Verot
on merkitty tuloslaskelmaan,
paitsi jos ne liittyvät muihin
laajan
tuloksen eriin tai suoraan omaan
pääomaan kirjattuihin eriin. Tällöin
myös vero on kirjattu
vastaavasti muihin laajan tuloksen
eriin tai suoraan omaan pääomaan.
Konserniyhtiöt voivat saada
verovähennyksiä,
jotka koskevat tiettyjä
uusia investointeja
tai
tiettyjen ehtojen mukaisia
menoja. Nämä verohyvitykset
käsitellään verojen vähennyksenä
sillä
hetkellä, kun on erittäin todennäköistä,
että verovähennys
tullaan saamaan. Verohyvitys
pienentää kauden verotettavaan
tuloon perustuvaa verovelkaa
ja verokulua.
Laskennalliset verot
on kirjattu väliaikaisista
eroista kirjanpitoarvon
ja verotuksellisen arvon välillä.
Laskennallisten verojen
määrityksessä on käytetty
niitä verokantoja, jotka
on tilinpäätöspäivään
mennessä säädetty tai käytännössä
hyväksytty ja joita on
arvioitu sovellettavan
sillä hetkellä, kun
kyseinen laskennallinen verosaaminen
realisoituu tai laskennallinen
verovelka suoritetaan.
Merkittävimmät väliaikaiset
erot ovat syntyneet aineellisten
käyttöomaisuushyödykkeiden
poistoista, myytävissä olevien rahoitusvarojen
arvostamisesta käypään arvoon,
johdannaissopimusten arvostamisesta
käypään arvoon ja käyttämättömistä
verotuksellisista
tappioista.
Ulkomaisten tytäryhtiöiden jakamattomista
voittovaroista
ei ole
kirjattu
laskennallista verovelkaa.
Varat on sijoitettu
kyseisiin maihin pysyvästi.
Ulkomaisten tytäryhtiöiden yhdistelystä
syntyvästä
muuntoerosta ei ole kirjattu
laskennallista verovelkaa.
Laskennallinen verosaaminen
on kirjattu siihen määrään asti
kuin on todennäköistä,
että
tulevaisuudessa on käytettävissä
verotettavaa tuloa,
jota vastaan väliaikaiset
erot voidaan
hyödyntää. Laskennallisen
verosaamisen kirjaamisedellytykset
on arvioitu jokaisen
raportointikauden päättymispäivänä.
Laskennalliset verosaamiset
ja -velat on vähennetty
toisistaan siltä osin, kun on olemassa
oikeus kuitata tilikauden verotettavaan
tuloon perustuvia
verovelkoja tilikauden
verotettavaan
tuloon perustuvia verosaamisia
vastaan ja mikäli
laskennalliset verosaamiset
ja -velat liittyvät
samaan veronsaajaan.
Johdon harkintaan ja arvioihin liittyvät
keskeiset epävarmuustekijät
Johdon harkinta
Konserni on tuloverovelvollinen
Suomessa ja useissa muissa valtioissa.
Tilinpäätöshetkellä johdon
harkintaa on käytetty määritettäessä
tilikauden verotettavaan
tulokseen perustuvan veron,
epävarmojen veronäkemysten
sekä laskennallisen verosaatavan
ja –velan määrää.
Johdon arviot
Johto arvioi, kuinka todennäköisesti
konserniyhtiöillä on tulevaisuudessa
kerrytettävissä
verotettavaa tuloa,
jota vastaan käyttämättömät
verotukselliset tappiot voidaan
hyödyntää.
Tilinpäätöshetken arvioissa
käytetyt laatimisarviot voivat
poiketa toteutuneista,
jolloin
verosaamisten muutoksista
aiheutuu tuloslaskelmaan kulukirjauksia.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LIITE 9 -LASKENNALLISET VEROSAAMISET JA -VELAT
LASKENNALLISET VEROSAAMISET
1 000 euroa
1.1.2025
Tulos-
vaikut-
teisesti
kirjatut
Muihin
laajan tu-
loksen eriin
kirjatut
Omaan
pää-
omaan
kirjatut
31.12.2025
Vaihto-omaisuuden sisäinen
kate
20
-16
-
-
4
Varaukset
247
-247
-
-
0
Työsuhde-etuudet
0
-
-
0
Käyttämättömät verotukselliset
tappiot ja hyvitykset
1 766
-1 766
-
-
0
Muut väliaikaiset erot
1 379
-663
0
716
Laskennallinen verosaatava
yhteensä
3 413
-2 692
0
-
721
Netotettu laskennallinen
verovelka
-196
196
-
-
0
Laskennallinen verosaatava,
netto
3 217
721
VERTAILUVUOSI
1 000 euroa
1.1.2024
Tulos-
vaikut-
teisesti
kirjatut
Muihin
laajan tu-
loksen eriin
kirjatut
Omaan
pää-
omaan
kirjatut
31.12.2024
Vaihto-omaisuuden sisäinen
kate
36
-16
-
-
20
Varaukset
253
-6
-
-
247
Työsuhde-etuudet
0
-
-
0
Käyttämättömät verotukselliset
tappiot ja hyvitykset
4 088
-2 322
-
-
1 766
Muut väliaikaiset erot
1 384
-5
0
0
1 379
Laskennallinen verosaatava
yhteensä
5 761
-2 348
0
-
3 413
Netotettu laskennallinen
verovelka
-196
-
-
-196
Laskennallinen verosaatava,
netto
5 566
3 217
LASKENNALLISET VEROVELAT
1 000 euroa
1.1.2025
Tulos-
vaikut-
teisesti
kirjatut
Muihin
laajan tu-
loksen
eriin
kirjatut
Omaan
pää-
omaan
kirjatut
31.12.2025
Käyvän arvon arvostus
-112
112
0
Konserniyhdistelyn vaikutukset
327
210
537
Muut väliaikaiset erot
27
13
39
Laskennallinen verovelka
yhteensä
242
335
0
0
577
Netotettu laskennalliseen
verosaatavaan
-196
196
0
Laskennallinen verovelka,
netto
46
577
VERTAILUVUOSI
1 000 euroa
1.1.2024
Tulos-
vaikut-
teisesti
kirjatut
Muihin
laajan tu-
loksen
eriin
kirjatut
Omaan
pää-
omaan
kirjatut
31.12.2024
Käyvän arvon arvostus
-112
-112
Konserniyhdistelyn vaikutukset
302
26
327
Muut väliaikaiset erot
40
-13
27
Laskennallinen verovelka
yhteensä
229
13
0
0
242
Netotettu laskennalliseen
verosaatavaan
-196
-196
Laskennallinen verovelka,
netto
33
46
Raute-konsernin taseeseen
kirjattujen laskennallisten verosaamisten
määrä 31.12.2025
oli 0,7 Me
(3,2 Me). Laskennallinen verosaatava
on kirjattu siihen määrään asti
kuin tulevaisuuden tuotto-
odotusten arvioidaan synnyttävän
verotettavaa tuloa,
jota vastaan väliaikainen
ero voidaan
hyödyntää.
Ulkomaisten tytäryhtiöiden tilikauden 2025
tappioista
ei ole kirjaamatta verosaatavaa
(2024: ei
kirjattua verosaatavaa).
Raute konsernin taseeseen kirjattujen
laskennallisten verovelkojen
määrä 31.12.2025
oli 0,6 Me (0,0
Me).
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LIITE 10 - KONSERNIN LIIKEARVO
1 000 euroa
2025
2024
LIIKEARVO
Liikearvo kauden alussa
1 714
1 714
Lisäykset
-
-
YHTEENSÄ
1 714
1 714
Laatimisperiaate
Liikearvo
on se määrä, jolla hankintameno on ylittänyt
konsernin osuuden hankitun
yhtiön
yksilöitävissä olevien varojen
ja velkojen käyvästä
arvosta hankintahetkellä. Liiketoiminnan
hankinnan yhteydessä hankitut
yksilöitävissä olevat omaisuuserät,
on esitetty taseen erässä
Aineelliset hyödykkeet. Nämä
erät poistetaan taloudellisena
pitoaikanaan.
Konsernin liikearvo
arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon
vähennettynä
arvonalentumisilla. Konsernin
liikearvosta ei kirjata säännönmukaisia
poistoja. Konsernin liikearvo
testataan vuosittain ja aina kun
on viitteitä mahdollisesta
arvonalentumisesta.
Arvonalentumistestaus
Arvonalentumistestausta varten
liikearvot on kohdistettu
konsernin uuden segmenttirakenteen
mukaisesti rahavirtaa tuottaviin
yksiköihin, joissa liiketoiminta
sijaitsee. Liikearvo on
kohdistettu
kassavirtaa tuottaville yksiköille
(CGU) sen mukaan, missä liiketoimintayksikössä
liikearvoa
seurataan. Konsernin toimintasegmentit
ovat samat kuin konsernin
rahavirtaa tuottavat yksiköt
(CGU:t). Konsernin liikearvo
aiheutuu kokonaisuudessaan
Analyzers CGU:sta
(toimintasegmentistä).
Rahavirtaa tuottavan yksikön
kerrytettävissä oleva
rahamäärä on laskettu
käyttöarvolaskelmien
avulla, jotka edellyttävät oletusten
käyttöä. Laskelmissa ennustetut
kassavirrat perustuvat
johdon
arvioihin ja johdon hyväksymiin
budjetteihin. Laskelmien
diskonttauskorko
perustuu pääoman
keskimääräiseen kustannukseen
(WACC) liiketoiminta-alueella.
Mahdollinen liikearvon arvonalentumistappio
kirjataan välittömästi
tuloslaskelmaan. Aiemmin
kirjattua liikearvon arvonalentumistappiota
ei palauteta.
Johto on arvioinut tilinpäätöshetkellä
arvonalentumistestauksen
keskeiset oletukset.
Ennustettavissa olevaa rahamäärää
ja diskonttokorkoa
arvioitaessa johto on arvioinut
epävarmuuden vaikutuksia
toimintaympäristöön.
Rahavirtaa tuottavan yksikön
kerrytettävissä
oleva rahamäärä perustuu
johdon hyväksymään yksikön
budjettiin ja ennusteisiin
neljältä
vuodelta. Kassavirrat ennustejakson
jälkeen ennen terminaalivuotta
on määritetty projektoituihin
arvioihin perustuen, ja ennustejakson
jälkeiset kassavirrat on
määritetty perustuen
terminaaliarvomenetelmään.
Laskelmissa käytetty
diskonttokorko
ennen veroja on 10,4 % (12,9 %),
joka koostuu riskittömästä
korosta, markkinariskipreemiosta,
yhtiökohtaisesta riskipreemiosta,
velan kustannuksesta ja velan
ja oman pääoman suhteesta.
Diskonttokorossa
on heijastettu
kunkin hetken markkinaolosuhteita.
Terminaalikasvuoletus
on 2,0 % (2,0 %), kun keskimääräinen
liikevaihdon kasvu ennustejaksolla
on 15,2 % (3,7 %*).
Rahavirta-arvioissa käytetyt oletukset
tulevan toiminnan kehityksestä
perustuvat johdon arvioihin tilinpäätöshetkellä.
*Vertailuluku
muutettu viime tilinpäätöksessä
esitetystä (5%) ja vastaa
nyt vuonna 2025 raportoitua lukua.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LIITE 11 - MUUT AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
MUUT AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
1 000 euroa
Kehittämismenot
Keskeneräiset
kehittämismenot
Muut aineettomat
hyödykkeet
Keskeneräiset muut
aineettomat hyödykkeet
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2025
868
405
22 904
138
24 314
Muuntoerot
-15
-15
Lisäykset
29
525
948
94
1 596
Vähennykset
0
Siirrot erien välillä
263
-263
138
-138
0
Hankintameno 31.12.2025
1 160
667
23 975
93
25 895
Kertyneet poistot 1.1.2025
-868
0
-13 527
0
-14 395
Muuntoerot
12
12
Vähennysten ja siirtojen
kertyneet poistot
0
Tilikauden poisto
-5
-2 354
-2 359
Arvonalentumiset
0
Siirrot erien välillä
0
Kertyneet poistot 31.12.2025
-873
0
-15 868
0
-16 742
Kirjanpitoarvo 31.12.2025
287
667
8 107
93
9 154
VERTAILUVUOSI 2024
1 000 euroa
Kehittämismenot
Keskeneräiset
kehittämismenot
Muut aineettomat
hyödykkeet
Ennakkomaksut muut
aineettomat hyödykkeet
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024
868
149
20 755
1 406
23 179
Muuntoerot
5
5
Lisäykset
255
745
138
1 139
Vähennykset
-8
-8
Siirrot erien välillä
1 406
-1 406
0
Hankintameno 31.12.2024
868
405
22 904
138
24 314
Kertyneet poistot 1.1.2024
-579
0
-11 564
0
-12 143
Muuntoerot
-5
-5
Vähennysten ja siirtojen
kertyneet poistot
0
Tilikauden poisto
-289
-1 957
-2 247
Arvonalentumiset
0
Siirrot erien välillä
0
Kertyneet poistot 31.12.2024
-868
0
-13 527
0
-14 395
Kirjanpitoarvo 31.12.2024
0
405
9 377
138
9 919
KONSERNITILINPÄÄTÖS
doc1p3i0 doc1p3i1
Laatimisperiaate
Muut aineettomat hyödykkeet
sisältävät ohjelmistojen
lisenssit, patentit, aktivoidut
kehittämismenot ja muut
aineettomat oikeudet. Muut
aineettomat hyödykkeet
on aktivoitu
taseeseen silloin, kun on ollut todennäköistä,
että hyödykkeestä
johtuva odotettavissa oleva
taloudellinen hyöty koituu yhtiön
hyväksi usean vuoden aikana
(poistoaika) ja hyödykkeen
hankintameno on määriteltävissä
luotettavasti. Aineettoman
hyödykkeen hankintamenoon
sisältyy ostohinta, käteis-
ja muut alennukset sekä tuontitullit
ja niistä maksetut pysyvät
verot
sekä muut menot, jotka välittömästi
johtuvat omaisuuserän saattamisesta
valmiiksi sille aiottuun
käyttötarkoitukseen.
Liiketoimintojen yhdistämisessä
hankitut aineettomat
hyödykkeet on
kirjattu hankinta-ajankohdan
käypään arvoon. Muulloin muista
aineettomista hyödykkeistä
syntyvät menot on kirjattu
kuluksi niiden syntymishetkellä.
Muut aineettomat hyödykkeet
on aktivoitu taseeseen ja kirjattu
suunnitelman mukaisina
tasapoistoina kuluksi tuloslaskelmaan
niiden taloudellisen vaikutusajan
kuluessa seuraavasti:
Patentit
10 vuotta
Tietokoneohjelmat
3–5 vuotta
Muut aineettomat oikeudet
3–10 vuotta
Aktivoidut kehittämismenot
3–10 vuotta.
Kehittämismenot
, jotka ovat aiheutuneet
uusien tai kehittyneempien
tuotteiden suunnittelusta
ja niiden testaustarkoitukseen
valmistetuista koelaitteistoista,
on aktivoitu ja esitetty
taseessa
aineettomina hyödykkeinä
siitä alkaen, kun tuote on
teknisesti toteutettavissa,
konsernilla on
aikomus sen valmiiksi saattamiseen
ja sillä on siihen tarvittavat voimavarat,
se voidaan hyödyntää
kaupallisesti, konserni pystyy
määrittämään luotettavasti
menot kehittämisvaiheen
aikana ja siitä
odotetaan saatavan vastaista
taloudellista hyötyä. Aktivoidut
kehittämismenot sisältävät
ne
materiaali-, työ-
ja testausmenot, jotka johtuvat
välittömästi tuotteen
saattamisesta sille aiottuun
käyttötarkoitukseen.
Aktivoidut kehittämismenot
on arvostettu taseessa alkuperäisen
kirjaamisen
jälkeen hankintamenoon kertyneillä
poistoilla ja arvonalentumisilla
vähennettynä. Edellisiltä
tilikausilta kuluksi kirjattuja
kehittämismenoja ei aktivoida
enää myöhemmin.
Muu aineeton hyödyke
on aktivoitu taseeseen alkuperäiseen
hankintamenoon silloin, kun on
ollut todennäköistä, että
hyödykkeestä johtuva odotettavissa
oleva taloudellinen hyöty
koituu
yhtiön hyväksi usean vuoden
aikana (poistoaika) ja hyödykkeen
hankintameno on määriteltävissä
luotettavasti.
Aineettomien hyödykkeiden
arvonalentuminen
Poistojen kohteena
olevia omaisuuseriä on tarkasteltu
arvonalentumisen varalta aina
silloin, kun
tapahtumat tai olosuhteiden muutokset
ovat antaneet viitteitä
siitä, ettei omaisuuserien
kirjanpitoarvoa vastaavaa
rahamäärää mahdollisesti saada
kerrytetyksi. Jokaisen
raportointikauden lopussa arvioidaan,
onko viitteitä jonkin
omaisuuserän arvonalentumisesta.
Keskeneräiset aineettomat
hyödykkeet testataan
vuosittain. Kerrytettävissä
oleva rahamäärä on
omaisuuserän käypä arvo vähennettynä
luovutuksesta aiheutuvilla
menoilla tai sitä korkeampi
käyttöarvo. Käyttöarvo
on omaisuuserästä saatavien rahavirtojen
nykyarvo, joka omaisuuserän
oletetaan kerryttävän. Omaisuuserät
on ryhmitelty arvonalentumisen
arviointia varten alimmille
tasoille, joilla rahavirrat ovat
erikseen yksilöitävissä.
Määrä, jolla omaisuuserän kirjanpitoarvo
on ylittänyt siitä kerrytettävissä
olevan rahamäärän, on
kirjattu tuloslaskelmaan
arvonalentumistappiona. Muista aineettomien
hyödykkeiden
omaisuuseristä kuin liikearvosta
aikaisemmilla kausilla kirjattu
arvonalentumistappio on arvioitu
uudelleen jokaisena tilinpäätöspäivänä.
Arvonalentumistappion kirjaus on
peruutettu siinä
tapauksessa, että on tapahtunut
muutos olosuhteissa tai niissä
arvioissa, joita on käytetty
määritettäessä omaisuuserästä
kerrytettävissä olevaa rahamäärää.
Arvonalentumistappiota ei
kuitenkaan ole peruutettu
enempää kuin mikä hyödykkeen
kirjanpitoarvo olisi ilman
arvonalentumistappion kirjaamista.
Johdon harkintaa ja arvioita edellyttävät laatimisperiaatteet
Taseessa aineettomissa
hyödykkeissä esitettävien
erien taloudelliset vaikutusajat on tarkistettu
jokaisena tilinpäätöspäivänä.
Jos ne poikkeavat merkittävästi
aikaisemmista arvioista,
poistosuunnitelmaa on päivitetty
uusien vaikutusaikojen mukaiseksi.
Kunkin omaisuuserän osalta on
arvioitu, onko viitteitä arvonalentumisesta.
Mikäli omaisuuserän
kirjanpitoarvo on ylittänyt arvioidun
omaisuuden kerrytettävissä käyvän
arvon, arvonalentuminen
on kirjattu tuloslaskelmaan. Aiemmin
tehty arvonalennus voidaan
peruuttaa, mikäli voidaan
osoittaa, että olosuhteet
ovat merkittävästi
parantuneet.
Arvonmääritykset ovat herkkiä
tulevaisuuden odotettujen
tuottojen ja diskonttauskorkoja
koskeville oletuksille. Raute
on arvioinut tulevaisuudessa odotettuja
tuottoja perustuen johdon
laatimiin ja hallituksen hyväksymiin
ennusteisiin ja kyseisiin näkymiin.
Diskonttauskorko
kuvastaa
arvioitua markkinoilla odotettavaa
korkoa ottaen huomioon
rahan aika-arvon ja kyseistä
omaisuuserää koskevat
erityisriskit, joita koskevia
oikaisuja ei ole tehty arvioituihin
rahavirtoihin
.
Diskonttauskorko
on määritetty keskimääräisen
painotetun pääomakustannuksen
avulla, joka
kuvaa oman ja vieraan pääoman
kokonaiskustannusta ottaen
huomioon omaisuuseriin liittyvät
erityiset riskit. Laskelmissa käytetty
diskonttauskorko
ennen veroja on 10,4 % (12,9 % ).
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LIITE 12 - TUTKIMUS-
JA KEHITTÄMISMENOT
1 000 euroa
2025
2024
TUTKIMUS-
JA KEHITTÄMISMENOT
Tilikauden tutkimus-
ja kehittämismenot*
-5 044
-4 930
Aikaisemmin aktivoitujen tutkimus-
ja kehittämismenojen
poistot**
-348
-666
Kehittämismenoja aktivoitu
taseeseen
555
255
Tilikaudella kuluksi kirjatut
tutkimus-
ja kehittämismenot ennen
arvonalentumisia
-4 837
-5 341
Arvonalentumiset aktivoiduista kehittämismenoista
Tilikaudella kuluksi kirjatut
tutkimus-
ja kehittämismenot
-4 837
-5 341
*Tutkimus-
ja kehitysmenot koostuvat
lukuisten R&D hankkeiden
menoista, jotka eivät täytä
aktivoinnin kriteereitä.
** Poistot jakaantuvat Muissa
aineettomissa hyödykkeissä
kahteen ryhmään,
Kehittämismenoihin ja
Muihin aineettomiin hyödykkeisiin
Laatimisperiaate
Tutkimusmenot ja ne kehittämismenot,
jotka eivät täytä aktivointikriteerejä,
on kirjattu
liiketoiminnan kuluihin
ennen liiketulosta.
Poistojen tekeminen
on aloitettu, kun omaisuuserä
on valmis käytettäväksi,
eli kun se on
sellaisessa sijaintipaikassa ja kunnossa,
että se pystyy toimimaan
johdon tarkoittamalla tavalla.
Kehittämismenojen vaikutusaika
on tuotteen arvioidun eliniän mukaan
3–10 vuotta, jona aikana
aktivoidut kehittämismenot
kirjataan tasapoistoina kuluksi.
Aktivoidut kehittämismenot
ovat tilinpäätöseriä,
jotka tyypillisesti voivat
sisältää merkittävän
riskin varojen kirjanpitoarvojen
muuttumisesta olennaisesti seuraavan
tilikauden aikana johtuen
kyseisen erän luonteesta
sekä johdon arvioimista tulevaisuudennäkymistä.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LIITE 13 - AINEELLISET HYÖDYKKEET
AINEELLISET HYÖDYKKEET
1 000 euroa
Maa- ja
vesialueet
Rakennukset
ja rakennelmat
Rakennukset ja raken-
nelmat, käyttöoikeus
Koneet ja
kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut ja
keskeneräiset
hankinnat
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2025
386
12 903
14 785
40 312
1 049
286
69 720
Muuntoerot
-2
-318
-331
-14
0
-666
Lisäykset
94
380
2 050
348
2 872
Vähennykset/arvonalennukset
-2 100
-24
-3
-2 126
Siirrot erien välillä
284
-284
0
Hankintameno 31.12.2025
386
12 994
12 747
42 292
1 035
348
69 801
Kertyneet poistot 1.1.2025
0
-10 242
-8 985
-34 566
-804
0
-54 597
Muuntoerot
1
5
238
14
258
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
0
Arvonalentumiset
-196
-761
-957
Tilikauden poistot
-250
-1 347
-1 293
-50
-2 939
Kertyneet poistot 31.12.2025
-
-10 491
-10 522
-36 381
-840
-
-58 235
Kirjanpitoarvo 31.12.2025
386
2 502
2 224
5 911
195
348
11 568
VERTAILUVUOSI 2024
1 000 euroa
Maa- ja
vesialueet
Rakennukset
ja rakennelmat
Rakennukset ja raken-
nelmat, käyttöoikeus
Koneet ja
kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut ja
keskeneräiset
hankinnat
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024
386
12 708
14 479
38 582
1 068
899
68 121
Muuntoerot
1
105
74
-4
0
175
Lisäykset
212
283
879
287
1 661
Vähennykset/arvonalentumiset
-18
-81
-77
-15
-45
-236
Siirrot erien välillä
855
-855
0
Hankintameno 31.12.2024
386
12 903
14 785
40 312
1 049
285
69 720
Kertyneet poistot 1.1.2024
0
-10 010
-7 609
-33 274
-758
0
-51 652
Muuntoerot
0
-3
-44
4
-43
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
8
8
Arvonalentumiset
0
Tilikauden poistot
-239
-1 373
-1 248
-50
-2 910
Kertyneet poistot 31.12.2024
0
-10 242
-8 985
-34 566
-804
0
-54 597
Kirjanpitoarvo 31.12.2024
386
2 660
5 800
5 747
245
286
15 125
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Laatimisperiaate
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
on arvostettu kertyneillä
poistoilla ja arvonalentumisilla
vähennettyyn hankintamenoon.
Hankintamenoon sisältyy ostohinta,
käteis-
ja muut alennukset
sekä tuontitullit ja niistä maksetut
pysyvät verot. Kun
aineellinen käyttöomaisuushyödyke
on
valmistettu itse, siihen on sisällytetty
edellä mainittujen erien lisäksi
osuus konsernin kiinteistä
kustannuksista. Tavanomaiset
käyttöomaisuushyödykkeiden
korjaus-
ja kunnossapitomenot on
kirjattu tulosvaikutteisesti
toteutumishetkellä.
Mahdolliset alkuperäiseen tilaan palauttamisesta
aiheutuvat menot on huomioitu IFRS-laskennassa
osana hankintamenoa ja vastaavasti
varauksena.
Aineellisista hyödykkeistä on tehty
tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutusajan
kuluessa
seuraavasti:
Rakennukset
25–40 vuotta
Koneet ja kalusto
4–12 vuotta
Muu käyttöomaisuus
3–10 vuotta
Maa-alueet
ei tehdä poistoja
Käyttöoikeusomaisuus
poistetaan vuokrasopimuksen
voimassaoloajanjakson
aikana.
Omaisuuserien jäännösarvot ja taloudelliset
vaikutusajat tarkistetaan
jokaisena
raportointikauden päättymispäivänä
ja niitä muutetaan tarvittaessa. Jos
omaisuuserän
kirjanpitoarvo on suurempi
kuin siitä kerrytettävissä
oleva arvioitu rahamäärä, kirjanpitoarvoa
alennetaan kerrytettävissä olevaa
rahamäärää vastaavaksi
välittömästi. Aineellisten
käyttöomaisuushyödykkeiden
käytöstä poistamisesta ja luovutuksista
syntyvät myyntivoitot
ja -
tappiot on kirjattu tulosvaikutteisesti.
LIITE 14 - KÄYTTÖOIKEUSOMAISUUSERÄT
1 000 euroa
2025
2024
VUOKRASOPIMUKSET
Käyttöoikeusomaisuuserien
muutokset
Kirjanpitoarvo tilikauden alussa
5 800
6 869
Muuntoerot
-314
102
Lisäykset
380
283
Vähennykset
-2 100
-81
Poistot
-1 347
-1 373
Arvonalentumiset
-196
-
Siirrot erien välillä
0
0
Kirjanpitoarvo tilikauden lopussa
2 224
5 800
Velat
Vuokrasopimusvelka,
pitkäaikainen
1 436
4 267
Vuokrasopimusvelka,
lyhytaikainen
863
1 349
Vuokrasopimusvelka, yhteensä
2 299
5 617
Tuloslaskelmaan kirjatut erät
Käyttöomaisuuserien
poistot, rakennukset
-1 543
-1 327
Rahoituseriin sisältyvät
korkokulut
-52
-80
Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin
ja arvoltaan vähäisiin
omaisuuseriin liittyvät kulut
-1 107
-888
Laatimisperiaate
Raute-konserni on ottanut vuokralle
varasto-
ja tuotantotiloja liiketoimintansa
käyttöön. Raute-
konsernin vuokraamien toimitilojen
ja tuotantotilojen vuokrasopimukset
on kirjattu taseeseen.
Vuokrasopimukset, jotka
sisältävät oikeuden käyttää
vuokralle otettua hyödykettä,
on kirjattu
taseen erään
Käyttöoikeusomaisuus.
Erään on kirjattu omaisuuserä
perustuen
omaisuuseräkäyttöoikeuteen
ja vuokrasopimusvelka
perustuen vuokramaksujen
suoritusvelvollisuuteen.
Vuokrasopimuksiin
liittyvät käyttöomaisuuserät
poistetaan
vuokrasopimuksen voimassaoloajanjakson
aikana. Mikäli vuokrasopimus on
voimassa toistaiseksi,
laskelmilla on käytetty
5 vuoden sopimusaikaa.
Käyttöoikeusomaisuuden
arvoon liittyy
laskennallista verovelkaa
0,5 miljoonaa euroa. Laskennallinen
verovelka on netotettu
tilinpäätöksessä.
KONSERNITILINPÄÄTÖS
doc1p3i0 doc1p3i1
Konsernitaseen velkoihin
on kirjattu
vuokrasopimusvelka
perustuen vuokramaksujen
suoritusvelvollisuuteen.
Ne jatko-optioihin perustuvat vuokrat,
joiden käyttäminen on Raute-
konsernissa suhteellisen varmaa,
on sisällytetty vuokravelkaan.
Vuokrasopimusvelasta
aiheutuva
korko on kirjattu tuloslaskelman
erään Rahoituskulut.
Vuokravelkaan liittyy
laskennallista
verosaamista 0,5 miljoonaa
euroa. Laskennallinen verosaaminen
on netotettu tilinpäätöksessä.
Mikäli olemassa oleva vuokrasopimus
muuttuu tai vuokravelan
ja käyttöomaisuusoikeuden
laskennassa käytettävät
arviot muuttuvat, uudelleenarvostetaan
käyttöomaisuuserä ja
vuokrasopimusvelka laskentahetken
mukaisella diskonttokorolla.
Mikäli sopimuksen mukainen
vuokra on sidottu indeksiin,
arvostetaan vuokrasopimusvelka
ja käyttöomaisuuserä
uudelleen
vuokranmuutoshetkellä.
Lyhytaikaiset vuokrasopimukset
, joiden odotettavissa
oleva vuokra-aika ei ylitä 12 kuukautta,
on
käsitelty taseen ulkopuolisina
vuokravastuina ja näihin
vuokrasopimuksiin liittyvät
vuokranmaksut on kirjattu
kuluiksi tuloslaskelmaan vuokra-ajan
mukaisesti.
Arvoltaan vähäisten omaisuuserien
vuokrasopimuksiin
liittyvät vuokrasopimukset
on käsitelty
taseen ulkopuolisina vuokravastuina
riippumatta siitä, onko sopimus
pitkäaikainen vai
lyhytaikainen. Näihin vuokrasopimuksiin
perustuvat käyttövuokrat
on kirjattu kuluksi
tuloslaskelmaan sopimuksen
vuokra-ajan mukaisesti.
Lyhytaikaisten vuokrasopimusten
ja arvoltaan vähäisten omaisuuserien
vuokrasopimukset on
esitetty taseen ulkopuolisena
eränä vuokravastuissa liitetiedossa
nro 27 Vakuudet
ja
vastuusitoumukset.
Lyhytaikaisten ja arvoltaan
vähäisten omaisuuserien
vuokrat vuonna 2025
olivat 1 107 tuhatta
euroa (888 tuhatta euroa),
joka muodostui kokonaisuudessaan
arvoltaan vähäisistä
omaisuuseristä.
LIITE 15 - POISTOT
1 000 euroa
2025
2024
POISTOT JA ARVONALENTUMISET
Poistot hyödykeryhmittäin
Aineettomista hyödykkeistä
- Aktivoidut kehittämismenot
-5
-289
- Muut aineettomat hyödykkeet
-2 354
-1 957
Aineellisista käyttöomaisuushyödykkeistä
- Rakennukset ja rakennelmat
-250
-239
- Rakennukset, käyttöoikeusomaisuuserät
-1 347
-1 621
- Koneet ja laitteet
-1 343
-1 248
- Muu aineellinen käyttöomaisuus
-50
-50
Arvonalentumiset
Aineellisten hyödykkeiden
arvonalentuminen
- Rakennukset, käyttöoikeusomaisuuserät
-196
-
- Koneet ja laitteet
-761
-
YHTEENSÄ
-6 306
-5 404
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LIITE 16 - VAIHTO-OMAISUUS
1 000 euroa
2025
2024
VAIHTO-OMAISUUS
Aineet ja tarvikkeet
13 565
18 247
Keskeneräiset tuotteet
1 608
2 092
Valmiit tuotteet
-
282
Maksetut ennakkomaksut
266
2 883
YHTEENSÄ
15 439
23 505
Tilikauden aikana vaihto-omaisuuden
kirjanpitoarvo on alennettu
vastaamaan luovutushintaa
kirjaamalla arvonalentumisena 977 tuhatta
euroa (808 tuhatta euroa).
Laatimisperiaate
Vaihto-omaisuus
on arvostettu hankintamenoon
tai sitä alhaisempaan nettorealisointiarvoon.
Materiaali-
ja raaka-ainevaraston
arvostus on tehty painotetun
keskihinnan menetelmällä.
Valmiiden ja keskeneräisten
tuotteiden hankintamenoon
on kohdistettu tuotteiden
hankinnasta
ja valmistuksesta aiheutuvat
muuttuvat menot kuten työsuhde-etuudet
sekä tuotteisiin
kohdistuva osuus tuotannon välillisistä
kuluista ja poistoista normaalilla
toiminta-asteella ilman
rahoituskuluja. Muuttuvat
menot voivat sisältää ostohinnan
ohella esimerkiksi tuontitulleja,
kuljetuskustannuksia ja muita
välittömästi hankkimisesta
johtuvia menoja vähennettynä
alennuksilla. Nettorealisointiarvo
on tavanomaisessa liiketoiminnassa
saatava arvioitu
myyntihinta vähennettynä
arvioiduilla tuotteen valmiiksi
saattamisen kustannuksilla
ja
myyntikustannuksilla. Vaihto-omaisuuden
arvossa on huomioitu epäkuranttiudesta
johtuva
arvonalentuminen.
Riskienhallinta
Tilinpäätöshetkellä toimittajille
ja alihankkijoille maksettuihin
ennakkomaksuihin liittyy
riski, että
vastapuoli ei pysty täyttämään
sopimusvelvoitteitaan
ja palauttamaan ennakkomaksua.
Riskiä
hallitaan tarkastamalla alihankkijoiden
riskiposition suuruutta ja suoritteen
fyysistä edistymistä
sekä vaatimalla tietyiltä toimittajilta
ennakkomaksun vakuuksia.
Tilinpäätöshetkellä
vakuudettomia maksettuja
ennakkomaksuja oli 266 tuhatta
euroa (2,9 Me).
LIITE 17 - LYHYTAIKAISET
VELAT
1 000 euroa
2025
2024
OSTOVELAT JA
MUUT VELAT
Lyhytaikaiset korottomat
velat taseessa
Saadut ennakot
19 033
46 007
Ostovelat
6 501
13 138
Siirtovelat
12 596
13 650
Johdannaiset
-24
29
Tuloverovelka
2 375
1 687
Muut velat
2 822
3 514
YHTEENSÄ
43 304
78 025
Siirtovelkoihin sisältyvät
olennaiset erät
Asiakassopimuksiin liittyvät
projektikulujaksotukset
2 484
1 088
Henkilöstökulujaksotukset
9 313
11 792
Rahoituskulut
74
87
Muut siirtovelat
726
683
YHTEENSÄ
12 596
13 650
Laatimisperiaate
Konsernin
ostovelkoihin, johdannaisvelkoihin
ja tuloverovelkoihin
ja muihin velkoihin
kuuluvat
velat, jotka ovat syntyneet
ennen tilikauden päättymistä
toimitetuista tavaroista
ja palveluista.
Velat ovat vakuudettomia
ja erääntyvät maksettavaksi
12 kuukauden kuluessa raportointikauden
päättymisestä. Erien kirjanpitoarvo
vastaa niiden käypää arvoa tilinpäätöshetkellä.
Vertailuvuoden 2024 saaduista
ennakoista on tuloutettu
tilikaudella 2025 liikevaihtoa
45,7
miljoonaa euroa (57,7
miljoonaa euroa).
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LIITE 18 - VALUUTTAKURSSIVOITOT
(NETTO)
1 000 euroa
2025
2024
VALUUTTAKURSSIVOITOT
(NETTO)
Myynnin kurssierot
-91
57
Rahoitustuottoihin ja -kuluihin
sisältyvät
-668
27
Muihin laajan tuloksen eriin sisältyvät
-565
72
YHTEENSÄ
-1 323
156
Laatimisperiaate
Ulkomaanrahan
määräiset liiketapahtumat
on erillistilinpäätöksissä
muutettu toimintavaluutan
määräisiksi liiketapahtumien
toteutumispäivien kursseihin.
Käytännössä on käytetty
kurssia, joka
vastaa likimain tapahtumahetken
kurssia. Ulkomaanrahan määräiset
monetaariset erät on
muutettu toimintavaluutan
määräisiksi tilikauden päättymispäivän
kursseja käyttäen.
Ulkomaanrahan määräiset
ei-monetaariset erät, jotka on arvostettu
käypiin arvoihin, on
muutettu toimintavaluutan
määräisiksi käyttäen käyvän
arvon määrittämispäivän
valuuttakursseja. Muutoin
ei-monetaariset erät on arvostettu
tapahtumapäivän kurssiin.
Ulkomaanrahan määräisistä
liiketoiminnoista ja monetaaristen
erien muuttamisesta syntyneet
voitot ja tappiot on merkitty
tuloslaskelmaan. Liiketoimien
kurssivoitot ja -tappiot on esitetty
nettomääräisenä niitä vastaavissa
erissä liiketuloksen yläpuolella.
Rahavaroihin, lainoihin sekä
muihin rahoitusvaroihin ja -velkoihin
liittyvät kurssivoitot
ja -tappiot on esitetty tuloslaskelman
rahoitustuotoissa ja -kuluissa.
Laajan tuloslaskelman
eriin
sisältyvät niiden valuuttajohdannaisten
käyvän arvon muutokset,
jotka täyttävät rahavirran
suojaukselle määritetyt
ehdot. Lisäksi erä sisältää ulkomaiseen
tytäryhtiöön liittyvästä nettosijoituksesta
syntyvän muuntoeron.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LIITE 19 – JOHDANNAISET
1 000 euroa
2025
2024
JOHDANNAISET
Valuuttatermiinien
nimellisarvot
Suojauslaskenta
- Liikevaihdon suojaukseen
liittyvät
4 719
8 130
Johdannaiset, jotka eivät täytä suojauslaskennan
ehtoja
- Rahoitukseen liittyvät
-
-
Valuuttatermiinien
käyvät arvot
Suojauslaskenta
- Liikevaihdon suojaukseen
liittyvät
76
-279
Johdannaiset, jotka eivät täytä suojauslaskennan
ehtoja
- Rahoitukseen liittyvät
-
-
1 000 euroa
2025
Nimellisarvo
2024
Nimellisarvo
Suojauslaskennan alaisten johdannaisten
maturiteettijakauma
Liikevaihdon suojaukseen liittyvät
Alle 1 vuosi
4 719
8 130
Yhteensä
4 719
8 130
1 000 euroa
2025
2024
Suojausinstrumenttien rahaston
muutokset
Suojausinstrumenttien rahasto 1.1.
-212
154
Suojauslaskentaan lisätty (laajan
tuloksen kautta)
303
-366*
Siirretty tulosvaikutteisesti
(laajan tuloksen eristä)
Suojauslaskennasta siirretty
taloudelliseen
Laskennallinen vero eristä
konserniverokannalla
20%
Suojausinstrumenttien rahasto 31.12.
91
-212
* Vuoden 2024 vertailuluku
on oikaistu, koska kyseisessä
taulukossa oli aiemmin esitetty
virheellinen luku (-279).
Laatimisperiaate
Konserni on käyttänyt rahoituspolitiikkansa
mukaisesti valuuttajohdannaissopimuksia
suojautuakseen valuuttakurssiriskeiltä,
jotka liittyvät kaupallisten
liiketoimien ja rahoituksen
erien
tuleviin maksutapahtumiin. Kunkin
johdannaissopimuksen osalta on sen
tekemisen hetkellä
määritelty, mihin
taseeseen merkittyyn
omaisuuserään tai velkaan tai erittäin
todennäköiseen
ennakoituun liiketoimeen
(rahavirran suojaus) liittyvää
riskiä se suojaa.
Suojauslaskentaa
on sovellettu, kun
johdannainen täyttää suojauslaskennalle
asetetut ehdot.
Päätös suojauslaskennan
soveltamisesta tehdään
kunkin sopimuksen osalta erikseen
sopimushetkellä. Jokainen suojausjohdannainen
suojaa tiettyjä varoja
ja velkoja, sitovia
sopimuksia tai tulevia sitovia
liiketapahtumia. Suojausinstrumentin
ja suojauskohteen välinen
suojaussuhde sekä riskienhallintatavoitteet
ja strategia suojaustapahtumille
on dokumentoitu
suojaussuhteen syntyessä.
Suojauslaskennan ehdot täyttävien
johdannaisten käypien arvojen
muutosten tehokas osuus
on
kirjattu muun laajan tuloksen
kautta omaan pääomaan. Tehottomaan
osuuteen liittyvä voitto
tai
tappio kirjataan tuloslaskelmaan
välittömästi, kun suojauksen
tehottomuus on todettu.
Kun
johdannainen ei täytä enää suojauslaskennan
ehtoja, omaan pääomaan kertyneet
voitot tai
tappiot on kirjattu tulosvaikutteisesti.
Rahoitusriskien hallinta
Konsernin rahoitusriskien
hallinnan tavoitteena
on minimoida rahoitusmarkkinoiden
muutosten
haitalliset vaikutukset konsernin
taloudelliseen tulokseen ja varmistaa
riittävä maksuvalmius
kaikissa markkinaolosuhteissa.
Konsernilla on emoyhtiön
hallituksen hyväksymä
rahoituspolitiikka, jossa on määritelty
toimintaa ohjaavat raja-arvot,
käytettävät rahoitus-
ja
suojausinstrumentit sekä hyväksyttävät
vastapuolet. Konsernin rahoitusriskien
hallinnasta vastaa
emoyhtiön rahoitustoiminto,
jonka tehtävänä on tunnistaa,
arvioida ja suojata rahoitusriskit
yhteistyössä operatiivisten
yksiköiden kanssa.
Rahoitustoiminnosta vastaa
konsernin
talousjohtaja. Hallitus valvoo rahoitusriskien
suuruutta säännöllisesti mm. nettovaluuttaposition,
saatavien ikäjakauman ja suojausasteen
sekä kassavirtaennusteiden
avulla.
Konserni altistuu toiminnassaan
rahoitusriskeille, jotka on luokiteltu
markkina-, vastapuoli-
ja
maksuvalmiusriskeihin.
Markkinariskeihin kuuluvat
valuuttakurssi-, korko-
ja hintariskit.
Valuuttakurssiriski
jaetaan edelleen transaktio-
ja translaatioriskeihin. Konsernin
merkittävimmät
vastapuoliriskit ovat
projektiliiketoiminnan sopimusvastapuoliin
liittyvä asiakasluottoriski
ja
konsernin sijoitustoimintaan
liittyvät vastapuoliriskit.
Konsernin kansainvälisen
liiketoiminnan
merkittävimmiksi riskialueiksi
on tunnistettu vastapuoliriskeistä
luottotappioriski ja
markkinariskeistä valuuttakurssiriski.
Konserni altistuu lisäksi maksuvalmius-
ja
uudelleenrahoitusriskeihin.
doc1p3i0
KONSERNITILINPÄÄTÖS
doc1p3i1
Rahoitusriskeihin liittyvät
liitetiedot on esitetty seuraavissa
liitetiedon erissä:
Asiakasluottoriskit, Myyntisaamiset
– Asiakassopimuksiin perustuvat
omaisuuserät, sivu
115.
Vastapuoliriskit, Myyntisaamiset
– Asiakassopimuksiin perustuvat
omaisuuserät, sivu 115.
Hintariskit, Materiaalit ja palvelut,
sivu 116.
Valuuttakurssiriskit,
Riskienhallinta – Valuuttakurssiriskit,
sivu 139.
Korkoriskit, Rahoitusvelat,
sivu 144.
Maksuvalmiusriskit, Maksuvalmiusriski
– Kovenantit, sivu 155.
Raute-konsernin käytössä
oli tilikauden lopussa komittoitu
5,0 miljoonan euron
valmiusluottolimiitti, ja
yhteensä 53,5 miljoonan euron
komittoimaton pankkitakauslimiitti.
Vuoden 2025 toisella neljänneksellä
Raute jatkoi pankkitakaus-
ja luottolimiittisopimustaan.
Muutoksen jälkeen järjestely
on voimassa vuoteen 2027
asti.
Valmiusluottolimiittiä
ei ollut nostettu 31.12.2025 päättyneellä
kaudella.
Komittoimaton takauslimiitti
koostuu kahdesta 20 Me takauslimiitistä,
joista yksi on käytettävissä
kotimaisiin ja toinen ulkomaisiin
hankkeisiin, sekä 13,6 Me projektikohtaisesta
takauslimiitistä.
Järjestelyn vakuutena on
Raute Oyj:n yrityskiinnityksiä
yhteensä 104,1 miljoonan euron
arvosta ja
kiinteistökiinnityksiä
74,1 miljoonan euron määrästä.
Rahoitusjärjestelyn vakuudeksi
Raute Oyj on
pantannut kanadalaisen tytäryhtiönsä Raute
Canada Ltd.:n osakkeet.
Voimassa olevan rahoitussopimuksen
kovenantit
Voimassa olevan rahoitussopimuksen
taloudellisiin tunnuslukuihin liittyvät
erityisehdot eli
kovenantit ovat vähimmäiskäyttökate
(minimum EBITDA) sekä omavaraisuusaste.
Kovenantit
raportoidaan lainanantajalle kvartaaleittain.
Jos kovenanttiehdot
eivät täyty, velkoja
voi vaatia
käytössä olevien limiittien
nopeutettua takaisinmaksua,
ja purkaa rahoitussopimuksen.
Konserni
on onnistuneesti saavuttanut kovenanttirajat
tilikauden aikana.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Riskienhallinta
Konsernin toiminta kansainvälisillä
markkinoilla altistaa
konsernin valuuttakurssimuutoksista
aiheutuville
valuuttakurssiriskeille.
Konsernin valuuttakurssiriskit
muodostuvat ulkomaan valuuttamääräisistä
myynneistä ja
ostoista, taseeseen merkityistä
varoista ja veloista
(transaktioriski) sekä sijoituksista
ulkomaisiin tytäryhtiöihin
(translaatioriski).
Konsernin päävaluutta
on euro. Merkittävimmät
valuuttakurssiriskit aiheutuvat
seuraavista valuutoista:
Kanadan dollari (CAD)
Yhdysvaltain dollari (USD)
Konsernin myynnin jakauma
vaihtelee vuosittain
markkina-
alueittain. Vuonna 2025
konsernin liikevaihdosta
27,2
prosenttia (45,1 %) tuli
euroalueen ulkopuolelta.
Konserni
käyttää ensisijaisena kaupankäyntivaluuttana
kunkin
konserniyhtiön toimintavaluuttaa,
joista merkittävin on euro.
Muussa kuin konserniyhtiöiden
kotivaluutassa myydyn
liikevaihdon osuus konsernin
liikevaihdosta vuonna 2025
oli
10,4 prosenttia (11,1 %).
Konsernin operatiiviset yksiköt
suojaavat pääsääntöisesti
yli 100
tuhannen euron sitoviin
myyntisopimuksiin perustuvat
valuuttamääräiset maksut
siitä hetkestä alkaen, kun
sopimus
astuu sitovasti voimaan.
Myynnin maksujen operatiivisessa
suojauksessa käytetään valuuttatermiinisopimuksia.
Konserni suojaa pääsääntöisesti
yli 100 tuhannen euron
sisäisen kaupankäynnin valuuttatermiineillä.
Merkittävin
yksittäinen hankintoihin
liittyvä valuuttakurssiriski
syntyy
emoyhtiön sisäisistä ostoista Kanadassa
ja Yhdysvalloissa
toimivilta tytäryhtiöiltä. Kaupankäyntivaluutta
näissä
hankintasopimuksissa on Kanadan
dollari (CAD) tai
Yhdysvaltain dollari (USD). Sitoviin
hankintasopimuksiin
liittyvien valuuttariskien
suojauksessa käytetään ensisijaisesti
samassa valuutassa olevista suojaamattomista
myynnin
maksuista kertyviä rahavirtoja.
Tulevia rahavirtoja, jotka
eivät perustu molempia osapuolia
sitoviin sopimuksiin, ei pääsääntöisesti
suojata. Tarjousaikaisilta
valuuttakurssiriskeiltä
suojaudutaan käyttämällä
valuuttaklausuuleja. Esisopimuksiin
liittyviä valuuttariskejä
suojataan tapauskohtaisesti valuuttaoptiosopimuksilla.
Liiketoimia suojaavien termiinisopimusten
nimellisarvo
tilinpäätöshetkellä oli 4,7 miljoonaa
euroa (8,1 Me) ja käypä arvo
76 tuhatta euroa postiivinen
(279 tuhatta euroa negatiivinen).
Konsernin yhtiöiden ottamat
sisäiset lainat ja talletukset ovat
pääosin kyseisen yhtiön toimintavaluutassa.
Konsernin
sisäisten lainojen valuuttakurssiriski
suojataan
valuuttatermiineillä lukuun
ottamatta oman pääoman ehtoisia
lainoja tai sellaiseksi tosiasiallisesti
tulkittavia.
Tilikauden 2025
lopussa konsernilla ei ollut rahoituksen
erien
suojaukseen liittyviä termiinisopimuksia.
Vertailukauden 2024
lopussa konsernilla ei ollut rahoituksen
erien suojaukseen
liittyviä termiinisopimuksia.
Konsernilla ei tilinpäätöshetkellä
ollut termiinisaamisia tai -
velkoja, jotka eivät täytä suojauslaskennan
edellytyksiä.
Konserni soveltaa valuuttajohdannaissopimuksiin
suojauslaskentaa silloin, kun
sopimuksen käyvän arvon
muutoksesta voi syntyä
valuuttakurssien muutoksesta
johtuvaa merkittävää
tilapäistä vaikutusta konsernin
liiketulokseen. Konsernin
emoyhtiö tekee ulkoisen
vastapuolen
kanssa johdannaissopimuksen,
joka määritetään
suojauslaskennassa suojaavaksi
instrumentiksi. Tytäryhtiöt
käyttävät sisäisiä johdannaisia
suojauskohteeksi määritetyn
liiketoimen suojaamiseen. Johdannaisinstrumenttien
arvonmuutosten kokonaismäärät
on esitetty liitetiedossa
numero 19 Johdannaiset.
Transaktioriskiä
seurataan konsernissa säännöllisesti
päävaluuttapareittain.
Nettovaluuttapositioissa
huomioidaan
tiedossa olevat tulevat, sitoviin
sopimuksiin liittyvät
valuuttavirrat tilinpäätöshetkestä
eteenpäin sekä niiden
suojaukseen tarkoitetut
johdannaissopimukset, huolimatta
siitä minkä tilikauden tulokseen
valuuttariski kohdistuu.
Valuuttariskien
hallinnan tavoitteena
on, että konsernin
valuuttaparikohtaiset
avoimet nettovaluuttapositiot
ovat alle
500 tuhatta euroa kunkin valuuttaparin
osalta. Konsernin
nettovaluuttapositio
ja siitä tilinpäätöshetken taseeseen
sisältyvä osuus (Taseen
nettoriski) on esitetty
valuuttapareittain
seuraavassa taulukossa:
Nettovaluutta-
positio
Taseen
nettoriski
1 000 euroa
2025
2024
2025
2024
CNY/EUR
-
781
-
330
CAD/EUR
953
150
3 118
1 058
USD/EUR
1 691
1 773
2 155
3 544
Valuuttapositioon sisältyvistä
sitoviin sopimuksiin liittyvistä
rahavirroista on CAD/EUR-valuuttaparista
suojattu 1 875
tuhatta euroa (821 tuhatta
euroa) ja USD/EUR –valuuttaparista
1 404 tuhatta euroa (2 796 tuhatta
euroa). Vertailuvuoden
2024
lukuja on korjattu vuoden 2025
tilinpäätökseen.
Konserniin kuuluu ulkomaisia
tytäryhtiöitä, joiden oma
pääoma on muussa kuin emoyhtiön
toimintavaluutassa.
Nämä sijoitukset ulkomaisiin
tytäryhtiöihin altistavat konsernin
translaatioriskille. Valuuttakurssiriskiä,
joka liittyy ulkomaisten
tytäryhtiöiden nettoinvestointien
konvertointiin konsernin
kotivaluuttaan euroksi,
ei ole suojattu. Konsernin
tytäryhtiöiden muiden kuin euromääräisten
omien pääomien
yhteismäärä 31.12.2025
oli 15 779 tuhatta euroa (15 993 tuhatta
euroa). Muut kuin euromääräiset
omat pääomat on eritelty
valuutoittain seuraavassa
taulukossa:
doc1p3i0
KONSERNITILINPÄÄTÖS
doc1p3i1
Tytäryhtiöiden oma pääoma, muut kuin euromääräiset
1 000 euroa
2025
2024
CNY
-130
723
RUB
1 098
642
CAD
6 820
6 090
USD
6 924
7 466
Muut
1 066
1 072
Yhteensä
15 779
15 993
Herkkyysanalyysi
valuuttakurssien transaktioriskistä,
eli
kohtuullisen ja mahdollisen valuuttakurssimuutoksen
vaikutuksesta konsernin
tulokseen verojen jälkeen
31.12.2025
on esitetty seuraavassa
taulukossa:
Vaikutus tulokseen verojen
jälkeen
1000 euroa
2025
2024
CNY +/- 30%
+/-
-
145
CAD +/- 30%
+/-
217
34
USD +/- 30%
+/-
315
330
Herkkyysanalyysissä
on huomioitu tilinpäätöshetken
taseeseen sisältyvät kaikki
valuuttamääräiset saatavat
ja velat
sekä valuuttajohdannaissopimukset.
Analyysissä on oletettu
valuuttakurssimuutoksen
olevan +/- 30 prosenttia
tilinpäätöshetkestä perustuen
vallitsevaan epävarmuuteen
rahamarkkinoiden kehityksestä.
Muiden tekijöiden on oletettu
pysyvän muuttumattomina.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
LIITE 20 - OMA PÄÄOMA
1 000 euroa
2025
2024
OSAKEPÄÄOMA
Osakepääoma 1.1.
8 256
8 256
Osakepääoma 31.12.
8 256
8 256
KÄYVÄN ARVON RAHASTO JA MUUT RAHASTOT
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1.
18 205
18 205
Suunnattu osakeanti ja merkintäoikeusanti, nettotuotot
Omien osakkeiden hankinta
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12.
18 205
18 205
Omat osakkeet 1.1.
-950
-950
Omien osakkeiden hankinta
-1 374
-53
Omien osakkeiden mitätöinti
1 374
Omien osakkeiden luovutus
249
53
Omat osakkeet 31.12.
-701
-950
Muut rahastot 1.1.
1 216
1 321
Käyvän arvon rahasto
Rahavirran suojaukset, suojauslaskenta
303
-376
Omana pääomana suoritettavat osakeperusteiset palkkiot
-157
611
Eriin liittyvät laskennalliset verot
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavien
oman pääoman ehtoisten sijoitusten luovutusvoittojen siirto
kertyneisiin voittovaroihin
767
-219
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot
19
-121
Muut rahastot 31.12.
2 148
1 216
MUUNTOEROT
Muuntoerot
1.1.
613
541
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot
-1 804
72
Muuntoerot 31.12.
-1 190
613
KERTYNEET VOITTOVARAT
Kertyneet voittovarat 1.1.
19 351
8 028
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavien
oman pääoman ehtoisten sijoitusten luovutusvoittojen siirto
kertyneisiin voittovaroihin
Vaihto-oikeudellinen juniorilaina
-298
-350
Osingonjako
-3 320
-603
Tilikauden tulos
12 946
12 111
Omat osakkeet
-1 623
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot
1 219
166
Kertyneet voittovarat
31.12.
28 275
19 351
OMAN PÄÄOMAN EHTOINEN LAINA
Oman pääoman ehtoinen laina 1.1.
3 000
3 000
Vaihto-oikeudellinen juniorilaina
0
0
Oman pääoman ehtoinen laina 31.12.
3 000
3 000
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ
57 933
49 692
Laatimisperiaate
Osakepääomassa on esitetty
konsernin ulkopuolisten
tahojen omistamat osakkeet.
Menot, jotka
välittömästi liittyvät
omien, oman pääoman ehtoisten
instrumenttien liikkeeseen laskuun
tai
hankintaan, on esitetty oman
pääoman vähennyseränä.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
(SVOP) sisältää muut oman
pääoman luonteiset
sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan
siltä osin kuin sitä ei nimenomaisen
päätöksen mukaan
merkitä osakepääomaan, sekä
omien osakkeiden hankinnat.
Muut rahastot
sisältävät käyvän
arvon arvostuksesta syntyneen
arvonkorotusrahaston,
myönnettyinä osakkeina
toteutettavat
osakeperusteiset palkkiot
ja suojausinstrumenttien
rahaston.
Muuntoerot
sisältävät ulkomaisten
yhtiöiden tilinpäätösten
muuntamisesta syntyneet
muuntoerot.
Oman pääoman ehtoiset lainat
sisältävät vaihto-oikeudelliset
juniorilainat sekä muut sellaiset
lainat, jotka luokitellaan IFRS:n
mukaan omaksi pääomaksi.
Konsernin tilinpäätöksessä
hallituksen yhtiökokoukselle
ehdottama
osinko
on kirjattu velaksi ja
vähennykseksi jakokelpoisesta
omasta pääomasta sille kaudelle,
jonka aikana osakkeenomistajat
ovat hyväksyneet
osingon jaettavaksi.
Varsinainen yhtiökokous
15.4.2025 päätti hallituksen esityksen
mukaisesti, että tilikaudelta
2024
vahvistetun taseen perusteella
jaetaan osinkoa 0,55 euroa
osaketta kohti varsinaisen
yhtiökokouksen päätöksellä,
ja loput jakokelpoiset varat
jätetään omaan pääomaan.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Liite 21 - MUUT LAAJAN TULOKSEN
ERÄT
1 000 euroa
2025
2024
MUUT LAAJAN TULOKSEN ERÄT
Erät, joita ei myöhemmin siirretä tuloslaskelmaan
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen
erien kautta
arvostettavien rahoitusvarojen
käyvän arvon muutokset
767
-219
Erät, jotka saatetaan tulevaisuudessa
siirtää tulosvaikutteisiksi
Rahavirran suojaukset
303
-376
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät
muuntoerot
-565
72
Eriin liittyvät laskennalliset
verot
44
Yhteensä
505
-479
MUUT LAAJAN TULOKSEN ERÄT
YHTEENSÄ
505
-479
Laatimisperiaate
Muut laajan tulokset erät sisältävät
tuotto-
ja kulueriä, jotka IFRS-standardien
mukaan
sisällytetään muihin laajan tuloksen
eriin ja joita ei kirjata tulosvaikutteisesti.
Tilinpäätöshetkellä
Raute-konsernin muut laajan tuloksen
erät sisälsivät ulkomaisen
yksikön tilinpäätöksen
muuntamisesta johtuvat valuuttakurssivoitot
ja -tappiot, suojausinstrumenteista
johtuvien
voittojen ja tappioiden osuuden
rahavirran suojauksissa,
käypään arvoon muiden laajan
tuloksen
erien kautta arvostettavien
tai luokiteltujen rahoitusvarojen
arvostamisesta kirjatut voitot
ja
tappiot sekä näihin eriin liittyvät
kauden verotettavaan
tuloon perustuvat ja laskennalliset
verovaikutukset.
Liite 22 - OSAKKEET JA OSAKEPÄÄOMA
Osakkeet, 1 000 kpl
2025
2024
Yhdistetty osakesarja
1 ääni/osake
6 038
6 123
Yhteensä 31.12.
6 038
6 123
Omat osakkeet 1.1., 1000 kpl
96
97
Omien osakkeiden hankinta
84
5
Omien osakkeiden mitätöinti
-84
Omien osakkeiden luovutus
-25
-5
Omat osakkeet 31.12.
71
96
Osakkeiden lukumäärän muutokset,
1 000 kpl
Osakkeiden lukumäärä
1.1.
6 123
6 123
Suunnattu anti
-
-
Merkintäetuoikeusanti
-
-
Omien osakkeiden mitätöinti
-84
Osakkeiden lukumäärä 31.12.
6 038
6 123
Erittely osakepääoman
muutoksista
Osake-
pääoma, euroa
Yhdistetyn osakesarjan
osakkeet, kpl
Osakepääoma 1.1.2025
8 256 316
6 122 679
Osakepääoma 31.12.2025
8 256 316
6 038 229
Raute Oyj:n osakkeiden
määrä oli 31.12.2025
6 038 229 osaketta. Osakkeista
70 504 osaketta on
Raute Oyj:n määräysvallassa
olevan EAI Raute Holding
Oy:n hallussa.
Osakekohtaiset tunnusluvut on
esitetty hallituksen toimintakertomuksen
sivulla 9.
Pääomarakenteen hallinta
Konsernin pääomarakenteen
hallinnan tavoitteena
on tehokas pääomarakenne,
jonka avulla
varmistetaan konsernin
toimintaedellytykset pääomamarkkinoilla.
Konsernin pääomarakennetta
seurataan Omavaraisuusaste-tunnusluvulla,
jolle on asetettu strateginen
tavoitetaso. Tilikauden
2023
aikana asetettiin uudet taloudelliset
tavoitteet, joihin sisältyi
omavaraisuusasteen pitäminen
yli 40 prosentissa. Omavaraisuusaste
oli tilikauden lopussa 65,7 prosenttia
(55,2 %).
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Liite 23 - LAIMENTAMATON
JA LAIMENNETTU OSAKEKOHTAINEN
TULOS
2025
2024
Laimentamaton osakekohtainen
tulos
Emoyhtiön omistajille kuuluva
osuus tilikauden tuloksesta, 1 000
euroa
12 946
12 111
Osakkeiden painotettu
keskimääräinen lukumäärä,
1 000 kpl
5 988
6 123
Osakekohtainen tulos, euroa
2,12
1,96
Laimennettu osakekohtainen tulos
Emoyhtiön omistajille kuuluva
osuus tilikauden tuloksesta, 1 000
euroa
12 946
12 111
Laimennettu osakkeiden painotettu
keskimääräinen lukumäärä,
1 000 kpl
6 279
6 350
Laimennettu osakekohtainen tulos,
euroa
2,06
1,91
Laimennettua osakekohtaista tulosta
laskettaessa jakajana
käytetty osakemäärän
painotettu keskiarvo
Laimentamatonta osakekohtaista
tulosta laskettaessa käytetty
osakkeiden lukumäärän painotettu
keskiarvo, 1 000 kpl
5 988
6 123
Optiot, omat osakkeet ja osakeperusteiset
etuudet, 1 000 kpl
291
227
Laimennusvaikutuksella oikaistua
osakekohtaista tulosta
laskettaessa käytetty
osakkeiden lukumäärän painotettu
keskiarvo, 1 000 kpl
6 279
6 350
Juniorilainaan liittyvät osakeoptiot
247 117 kpl on huomioitu
laimennetun osakekohtaisen
tuloksen laskennassa tilikaudella
2025. Vertailukaudella juniorilainaan
liittyvät osakeoptiot
olivat
236 407 kpl ja ne on otettu huomioon
laimennetun osakekohtaisen
tuloksen laskennassa.
Laatimisperiaate
Laimentamaton osakekohtainen
tulos
on laskettu jakamalla
emoyhtiön osakkeenomistajille
kuuluva tilikauden tulos tilikauden
aikana ulkona olevien osakkeiden
lukumäärän painotetulla
keskiarvolla.
Laimennusvaikutuksella oikaistu
osakekohtainen tulos
on laskettu jakamalla emoyhtiön
osakkeenomistajille kuuluva
tilikauden tulos tilikauden osakkeiden
lukumäärän painotetulla
keskiarvolla, jota on oikaistu osakeperusteisten
maksujen laimennusvaikutuksella.
Osakeperusteisilla maksuilla
on laimentava vaikutus, kun
osake-etuuksien merkintähinta
on
alempi kuin osakkeen käypä
arvo.
Instrumentit, joilla saattaa olla laimentava
vaikutus osakekohtaiseen
tulokseen (esim. juniorilaina)
on huomioitu niiden tilikausien aikana,
jolloin niillä on laimentava
vaikutus.
Laimennetun osakekohtaisen
tuloksen laskentaa varten
on osakeperusteisten
maksujen osalta
selvitetty osakemäärä,
joka ulkona oleviin osake-etuuksiin
liittyvien merkintäoikeuksien
raha-
arvon perusteella olisi voitu hankkia
käypään arvoon (yhtiön osakkeen
tilikauden keskimääräinen
markkinahinta). Tätä osakemäärää
verrataan osakemäärään,
joka olisi laskettu liikkeeseen,
jos
osake-etuudet olisi toteutettu.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Liite 24 – RAHOITUSVELAT
1 000 euroa
2025
2024
LYHYTAIKAISET
KOROLLISET VELAT
Jaksotettuun hankintamenoon
arvostetut rahoitusvelat
Rahoituslainojen lyhennykset
-
-
Tililimiitin käytössä oleva
osa
-
-
YHTEENSÄ
0
0
Laatimisperiaate
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattaviksi rahoitusvaroiksi
ja -veloiksi on luokiteltu
johdannaiset. Näiden johdannaisten käypä
arvo perustuu markkinoilta saataviin
tietoihin, mutta
niillä ei käydä kauppaa toimivilla
markkinoilla. Tilikauden lopussa rahoitusvelkoihin
sisältyviä
johdannaisia ei ollut käytössä. Rahoitusvelkoihin
sisältyviä johdannaisia ei ollut käytössä
myöskään vertailukaudella 2024.
1 000 euroa
Tasearvo
31.12.2025
Tasearvo
31.12.2024
Rahoitusvelkojen tasearvot
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat rahoitusvelat
- Johdannaissopimukset
-24
-
Jaksotettuun hankintamenoon
arvostetut rahoitusvelat
- Rahoituslainat
-
-
- Tililimiitti
-
-
- Ostovelat ja muut velat
6 501
13 138
- Siirtovelat
-
-
Yhteensä
6 477
13 138
Käypään arvoon arvostettujen
rahoitusinstrumenttien jaottelu
perustuu standardin mukaiseen
jaotteluun. Tason 1 instrumentit
ovat markkinoilla aktiivisen kaupankäynnin
kohteina. Käyvät
arvot perustuvat näiden instrumenttien
kohdalla toimivilta markkinoilta
saatuun
tilinpäätöspäivän noteerattuun
markkinahintaan. Tason 2
instrumenttien käypä arvo
perustuu
markkinoilta saataviin tietoihin,
mutta niillä ei käydä kauppaa
toimivilla markkinoilla. Tason
3
instrumenttien käypä arvo ei
perustu todettavissa olevaan
markkinatietoon vaan johdon
harkintaa edellyttäviin arvostustekijöihin.
KONSERNITILINPÄÄTÖS
doc1p3i0 doc1p3i1
1 000 euroa
Taso 1
(2025)
Taso 1
(2024)
Taso 2
(2025)
Taso 2
(2024)
Taso 3
(2025)
Taso 3
(2024)
Yhteensä
(2025)
Yhteensä
(2024)
Hierarkiatasot
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat
rahoitusvelat
- Johdannaissopimukset
-
-
-24
-
-
-
-24
-
Yhteensä
-
-
-24
-
-
-
-24
-
Rahoitusvelat
on IFRS 9 -standardin mukaisesti
luokiteltu jaksotettuun
hankintamenoon
arvostetuiksi ja käypään
arvoon tulosvaikutteisesti
arvostetuiksi rahoitusveloiksi.
Rahoitusvelat on merkitty
alun perin kirjanpitoon käypään
arvoon. Transaktiomenot on
sisällytetty jaksotettuun
hankintamenoon arvostettavien
rahoitusvelkojen
alkuperäiseen
kirjanpitoarvoon. Myöhemmin
rahoitusvelat, lukuun ottamatta
johdannaisvelkoja, on arvostettu
efektiivisen koron menetelmällä
jaksotettuun hankintamenoon.
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
ovat
velkoja, joissa konsernilla
ei ole ehdotonta oikeutta
siirtää velan maksua vähintään
12 kuukauden
päähän tilinpäätöshetkestä.
Rahoituslainan seuraavan tilikauden
aikana erääntyvät lyhennykset
on esitetty lyhytaikaisissa
veloissa.
Konsernin lainojen vakuudet
ja vastuut on esitetty liitetiedossa
numero 27 Vakuudet
ja
vastuusitoumukset.
Konsernitaseeseen on kirjattu
vuokrasopimusvelka
perustuen vuokramaksujen
suoritusvelvollisuuteen.
Vuokrasopimusvelka
on arvostettu niiden vuokrien
nykyarvoon, jotka
arvostuspäivänä ovat sopimuksen
mukaisesti tulevaisuudessa maksettavia
ja joita ei ole
arvostushetkellä maksettu. Vuokrasopimusvelasta
aiheutuva korko
on kirjattu tuloslaskelman
erään Rahoituskulut. Vuokrasopimusvelka
on luonteeltaan korollinen,
mutta esitetty
konsernitaseessa erikseen.
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2025
konsernilla oli vuokrasopimusvelkaa
2
299 tuhatta euroa (5 617 tuhatta),
josta lyhytaikaista vuokrasopimusvelkaa
863 tuhatta euroa
(1 349 tuhatta) ja pitkäaikaista 1 436
tuhatta euroa (4 267 tuhatta).
KONSERNITILINPÄÄTÖS
doc1p3i0 doc1p3i1
Riskienhallinta
Konsernin
korkoriski
aiheutuu rahoituslainoista. Konserni
voi suojautua vieraan pääoman
korkoriskiltä korkojohdannaisinstrumenteilla,
kiinteäkorkoisilla
lainoilla ja riittävällä likvidien
varojen määrällä. Tilinpäätöshetkellä
konsernilla ei ole rahoituslainoja.
Konsernin käytössä oleva
luottolimiitti on vaihtuvakorkoinen,
joka käytätettäessä altistaa
konsernin rahavirran
korkoriskille.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
RAHOITUSVELKOJEN MATURITEETIT
1 000 euroa
2026
2027
2028
2029
2030
2031
2032-
Sopimuksiin perustuvat
rahavirrat yhteensä
Kirjanpitoarvo
Johdannaisvelkoihin kuulumattomat
Pankkilainat
Vuokrasopimusvelat
1 021
739
636
345
28
0
0
2 768
2 299
Ostovelat ja muut velat
6 501
6 501
6 501
Yhteensä
7 522
739
636
345
28
0
0
9 269
8 800
RAHOITUSVELKOJEN MATURITEETIT,
VERTAILUKAUSI
1 000 euroa
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031-
Sopimuksiin perustuvat
rahavirrat yhteensä
Kirjanpitoarvo
Johdannaisvelkoihin kuulumattomat
Pankkilainat
Vuokrasopimusvelat
1 555
1 486
1 177
1 066
773
432
101
6 590
5 617
Ostovelat ja muut velat
13 138
13 138
13 138
Yhteensä
14 692
1 486
1 177
1 066
773
432
101
19 727
18 754
KONSERNITILINPÄÄTÖS
doc1p3i0 doc1p3i1
RAHOITUSLAINAT JA VUOKRASOPIMUSVELKA
1 000 euroa
Lainat
Tililimiitin
käyttö
Vuokra-
sopimukset
1.1.2024
-
-
6 623
Rahoituksen rahavirrat
-
-
-
Vuokrasopimusvelkojen
takaisinmaksut
-
-
-1 279
Tililimiitin käyttö
-
-
-
Lainojen takaisinmaksut
-
-
-
Ei kassavirtavaikutteiset
muutokset
-
-
273
31.12.2024
-
-
5 617
1.1.2025
-
-
5 617
Rahoituksen rahavirrat
-
-
-
Vuokrasopimusvelkojen
takaisinmaksut
-
-
-3 308
Tililimiitin käyttö
-
-
-
Lainojen takaisinmaksut
-
-
-
Ei kassavirtavaikutteiset
muutokset
-
-
-10
31.12.2025
-
-
2 299
1 000 euroa
2025
2024
NETTOVELKA
Rahoituslainat alle vuoden kuluessa
maksettavat
Vuokrasopimusvelka
tilikauden lopussa
2 299
5 617
Vähennetään: Rahavarat
tilikauden lopussa
-40 272
-57 503
Nettovelat
-37 973
-51 877
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Liite 25 - RAHOITUSVARAT
1 000 euroa
2025
2024
RAHAVARAT
Rahavarat tilikauden alussa
57 503
48 105
Rahavarojen muutos
-17 052
9 373
Valuuttakurssien muutosten
vaikutus
-179
26
Rahavarat tilikauden lopussa
40 272
57 503
1 000 euroa
2025
2024
Muut rahoitusvarat
Noteeraamattomat osakesijoitukset
997
113
Yhteensä
997
113
Laatimisperiaate
Kauden lopussa 31.12.2025
käyvän arvon hierarkiatasolle
3 luokiteltujen rahoitusvarojen
käypä arvo
oli 997 tuhatta euroa (113 tuhatta
euroa). Erä sisältää noteeraamattomat
osakkeet, jotka on
luokiteltu käypään arvoon
muiden laajan tuloksen erien kautta
arvostettaviksi rahoitusvaroiksi.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattaviksi rahoitusvaroiksi
on luokiteltu johdannaiset. Näiden
johdannaisten käypä arvo perustuu
markkinoilta saataviin tietoihin,
mutta niillä ei käydä kauppaa
toimivilla markkinoilla. Kauden
lopussa rahoitusvaroihin
ei sisältynyt johdannaisia.
Rahoitusvarojen luokitteluun,
kirjaamiseen ja arvostukseen liittyy
johdon harkintaa, ja ne
tyypillisesti sisältävät merkittävän
riskin kirjanpitoarvojen
muuttumisesta olennaisesti seuraavan
tilikauden aikana.
1 000 euroa
Tasearvo
31.12.2025
Tasearvo
31.12.2024
Rahoitusvarojen taservot
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat rahoitusvarat
- Johdannaissopimukset
-
-
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen
erien kautta
arvostettavat rahoitusvarat
-
-*
- Noteeraamattomat osakesijoitukset
997
113
Jaksotettuun hankintamenoon
arvostetut rahoitusvarat
- Myyntisaamiset ja muut saamiset
7 166
8 337
- Rahavarat
40 272
57 503
Yhteensä
48 435
65 953*
*
Vuoden 2024 virheellisiä
vertailulukuja on oikaistu.
Käypään arvoon arvostettujen
rahoitusinstrumenttien jaottelu
perustuu standardin mukaiseen
jaotteluun. Tason 1 instrumentit
ovat markkinoilla aktiivisen kaupankäynnin
kohteina. Käyvät
arvot perustuvat näiden instrumenttien
kohdalla toimivilta markkinoilta
saatuun
tilinpäätöspäivän noteerattuun
markkinahintaan. Tason 2
instrumenttien käypä arvo
perustuu
markkinoilta saataviin tietoihin,
mutta niillä ei käydä kauppaa
toimivilla markkinoilla. Tason
3
instrumenttien käypä arvo ei
perustu todettavissa olevaan
markkinatietoon vaan johdon
harkintaa edellyttäviin arvostustekijöihin.
Rahoitusvarat
on luokiteltu IFRS 9 Rahoitusinstrumentit
-standardin mukaisesti käypään
arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattaviin
rahoitusvaroihin, käypään
arvoon muiden laajan tuloksen
erien
kautta arvostettaviin
rahoitusvaroihin ja jaksotettuun
hankintamenoon arvostettaviin
rahoitusvaroihin. Luokittelu
on tehty hankinnan tarkoituksen
ja rahavirtaominaisuuksien
perusteella alkuperäisen hankinnan
yhteydessä. Rahoitusvarat
on kirjattu pois taseesta silloin,
kun konserni on menettänyt
sopimusperusteisen oikeuden
rahavirtoihin tai kun rahoitusvaran
riskit ja tuotot on siirretty
merkittäviltä osin konsernin
ulkopuolelle. Rahoitusvarat,
jotka
erääntyvät 12 kuukauden sisällä,
sisältyvät lyhytaikaisiin varoihin.
Johdannaissopimusten, jotka eivät
täytä suojauslaskennan ehtoja,
käyvät arvot on määritetty
käyttämällä tilinpäätöspäivän
markkinahintoja vastaavan
pituisille sopimuksille. Käyvän
arvon
muutoksista johtuvat voitot
ja tappiot on kirjattu tuloslaskelmaan
sillä tilikaudella, jonka aikana
ne ovat syntyneet. Avointen
valuuttatermiinisopimusten
nimellisarvot on esitetty
liitetiedossa
numero 18 Johdannaiset.
KONSERNITILINPÄÄTÖS
doc1p3i0 doc1p3i1
Jaksotettuun hankintamenoon
arvostetut rahoitusvarat
sisältävät myyntisaamiset,
asiakassopimuksiin perustuvat
omaisuuserät sekä muut saamiset.
Saamisten lyhytaikaisesta
luonteesta johtuen niiden alkuperäinen
kirjanpitoarvo vastaa saamisen
käypää arvoa.
Diskonttauksen vaikutus
ei ole olennainen saamisten maturiteetti
huomioon ottaen.
Tilinpäätöshetkellä taseen myyntisaamisiin
ei sisälly merkittäviä riskikeskittymiä.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
1 000 euroa
Taso 1
(2025)
Taso 1
(2024)
Taso 2
(2025)
Taso 2
(2024)
Taso 3
(2025)
Taso 3
(2024)
Yhteensä
(2025)
Yhteensä
(2024)
Hierarkiatasot
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen
erien
kautta arvostettavat
rahoitusvarat
- Noteeraamattomat osakesijoitukset
-
-
-
-
997
113
997
113
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat
rahoitusvarat
- Johdannaissopimukset
-
-
-
-
-
-
-
-
Yhteensä
-
-
-
-
997
113
997
113
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Odotettavissa oleva luottotappioriski,
1000 euroa
31.12.2025
Ei erääntynyt
1–30 päivää
31–60 päivää
61–90 päivää
91–180 päivää
181–360 päivää
>360 päivää
Yhteensä
Myyntisaamisten kirjanpitoarvo
ennen luottotappiokirjauksia
4 939
801
417
164
198
200
87
6 807
Odotettavissa olevat luottotappioasteet
ECL, %
0 %
0 %
4 %
20 %
30 %
50 %
100 %
Luottotappioriskiä ECL
koskeva vähennysero
0
0
17
33
59
100
47
257
Johdon harkintaan perustuvat
odotettavissa olevat
luottotappiot
myyntisaamisista
40
40
Odotettavissa olevat luottotappiot
myyntisaamisista
0
0
17
33
59
100
87
297
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät
18 031
16 624
Johdon harkintaan perustuvat
odotettavissa olevat
luottotappiot sopimukseen
perustuvista eristä
2 338
2 338
Odotettavissa olevat luottotappiot
sopimukseen perustuvista
eristä
2 338
0
0
0
0
0
0
2 338
Odotettavissa olevat luottotappiot
yhteensä
2 339
0
17
33
59
100
87
2 635
Odotettavissa oleva luottotappioriski,
1000 euroa
31.12.2024
Ei erääntynyt
1–30 päivää
31–60 päivää
61–90 päivää
91–180 päivää
181–360 päivää
>360 päivää
Yhteensä
Myyntisaamisten kirjanpitoarvo
ennen luottotappiokirjauksia
6 201
1 384
556
96
269
187
374
9 068
Odotettavissa olevat luottotappioasteet
ECL, %
0%
0%
4%
20%
30%
50%
100%
Luottotappioriskiä ECL
koskeva vähennysero
0
0
22
19
81
94
98
314
Johdon harkintaan perustuvat
odotettavissa olevat
luottotappiot
myyntisaamisista
215
276
491
Odotettavissa olevat luottotappiot
myyntisaamisista
215
0
22
19
81
94
374
805
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät
11 897
11 897
Johdon harkintaan perustuvat
odotettavissa olevat
luottotappiot sopimukseen
perustuvista eristä
931
931
Odotettavissa olevat luottotappiot
sopimukseen perustuvista
eristä
931
0
0
0
0
0
0
931
Odotettavissa olevat luottotappiot
yhteensä
1 399
0
22
19
81
94
374
1 736
doc1p3i0
KONSERNITILINPÄÄTÖS
doc1p3i1
Sopimuksiin perustuvat
omaisuuserät
Myyntisaamiset
1 000 euroa
2025
2024
2025
2024
Odotettavissa olevaan
luottotappioon liittyvän
vähennyserän alkusaldo
931
0
805
206
Tilikauden aikana kirjattu
odotettavissa oleva luottotappiovarauksen
muutos
1 407
931
-57
605
Saamisten luottotappiokirjaukset
tilikauden aikana
272
44
Käyttämättömän varauksen
purku
-723
-50
Odotettavissa olevaan tappioon
liittyvän vähennyserän
saldo tilikauden lopussa
2 338
931
297
805
Luottotappiovarausten
muutos
899
1 530
Luottotappiovarauksen
muutos ja tilikauden aikaiset luottotappiot
yhteensä
1 171
1 574
Rahoitusvarojen arvonalentuminen
Myyntisaamisiin liittyvä
luottotappioriski on arvioitu IFRS
9 -standardin mukaisesti
tilinpäätöshetkellä myyntisaamisten
koko voimassaoloajalta
syntyvien luottotappioiden
arvioinnin perusteella. Raute-konsernissa
on käytetty yksinkertaistettua
mallia myyntisaamisten
luottoriskin kirjaamiseksi,
koska myyntisaamiset
eivät sisällä merkittäviä
rahoituskomponentteja.
Yksinkertaistetun menettelyn
mukaan myyntisaamisista kirjataan
odotettavissa oleva luottotappio
myyntisaamisten koko
voimassaoloajalta. Sopimusten
alkuajan
luottotappioriskiä pienennetään
ennakkomaksuilla.
Myyntisaamiset on ryhmitelty määritystä
varten ikäjakauman perusteella.
Odotettavissa oleva
luottotappio perustuu historiallisiin
luottotappiomääriin huomioiden
mahdolliset
asiakaskohtaiset yksilölliset
arviot sekä huomioiden tulevaisuuteen
katsovat odotetut
luottotappiot käytetyn
mallin mukaan. Odotettavissa
olevan luottotappioriskin
tiedot on esitetty
taulukossa Odotettavissa
oleva luottotappioriski.
Ennakoidut arvonalentumistappiot
on kirjattu
tulosvaikutteisesti. Jos
arvonalentumistappion määrä
pienenee jollakin myöhemmällä
tilikaudella ja vähennyksen
voidaan katsoa liittyvän
arvonalentumisen kirjaamisen jälkeiseen
tapahtumaan, kirjattu tappio peruutetaan
tulosvaikutteisesti.
Taseen myyntisaamisten
arvoa on alennettu odotettujen
luottotappioiden verran,
297 tuhatta
euroa (805 tuhatta euroa). Jos
arvonalentumistappion määrä
pienenee jollakin myöhemmällä
tilikaudella ja vähennyksen
voidaan katsoa liittyvän
arvonalentumisen kirjaamisen jälkeiseen
tapahtumaan, kirjattu tappio peruutetaan
tulosvaikutteisesti.
Arvonalentumismallilla ei ole vaikutusta
muihin rahoitusvaroihin
eikä IFRS 9 -standardin
mukaisesti käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattaviin rahoitusvaroihin,
koska käyvän arvon
määrityshetkellä odotetut
luottotappiot on jo otettu
huomioon.
Liite 26- RAHAVARAT
1 000 euroa
2025
2024
RAHAVARAT
Käteinen raha ja pankkitilit
40 272
57 503
YHTEENSÄ
40 272
57 503
Rahavirtalaskelman rahavarat
Rahavarat
40 272
57 503
YHTEENSÄ
40 272
57 503
Laatimisperiaate
Rahavaroihin
sisältyvät käteisvarat,
lyhytaikaiset pankkitalletukset
sekä muut lyhytaikaiset
likvidit sijoitukset, joiden erääntymisaika
on enintään kolme kuukautta.
Pankeilta saadut
tililuotot sisältyvät lyhytaikaisiin
korollisiin velkoihin.
Konsernitileihin liittyvät
luottotilit sisältyvät
lyhytaikaisiin korollisiin velkoihin
ja ne on esitetty netotettuina
silloin, kun konsernilla on
sopimukseen perustuva laillinen
kuittausoikeus suorittaa
tai muutoin eliminoida velkojalle
suoritettava määrä
kokonaan tai osaksi.
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Riskienhallinta
Sijoitustoiminnan vastapuoliriski
Konsernin pankkien ja rahoituslaitosten
kanssa tekemiin rahoitusinstrumenttisopimuksiin
sisältyy riski siitä, että vastapuoli
ei pysty täyttämään sopimuksen
mukaisia velvoitteitaan.
Sijoitustoiminnassa ja johdannaissopimuksia
tehtäessä vastapuoliksi
hyväksytään tahot, joiden
luottokelpoisuusluokitus
on hyvä ja jotka täyttävät
rahoituspolitiikassa määritellyt
muut ehdot.
Sijoituksia, johdannaissopimuksia
ja lainasopimuksia tehtäessä
konserni soveltaa
vastapuolikohtaisia enimmäismääriä
riskikeskittymien välttämiseksi.
Tilinpäätöshetkellä
konsernin kassanhallintaan liittyvät
varat olivat pankkitileillä.
Likvidit varat euroalueen
ulkopuolella olevissa rahoituslaitoksissa
olivat tilinpäätöshetkellä
11,8 miljoonaa euroa (9,3
miljoonaa euroa).
Riskienhallinta
Konsernin projektiliiketoiminnan
luonteesta johtuen rahoitustarve
ja likvidien varojen määrä
vaihtelevat myös lyhyellä
aikavälillä. Käyttöpääomatarpeiden
ennustamisen tekevät
erityisen
haasteelliseksi uudet tilaukset,
joiden maksuehdot ovat
yksilöllisiä ja joiden maksujen
ajalliseen
toteutumiseen liittyy
epävarmuutta.
Maksuvalmiuden turvaamiseksi
on konsernin rahoituspolitiikassa
määritelty rahavarojen,
lyhytaikaisten sijoitusten
ja nostettavissa olevien luottositoumusten
vähimmäismäärä. Hyvä
maksuvalmius pyritään
ensisijaisesti säilyttämään tehokkaalla
käyttöpääoma-
ja
kassanhallinnalla. Pitkällä aikavälillä
rahoituksen saatavuuteen
ja hintaan liittyvää riskiä
hallitaan
hyödyntämällä erilaisia rahoituslähteitä.
Sijoitukset tehdään pääsääntöisesti
lyhytaikaisiin
talletuksiin tai jälkimarkkinakelpoisiin,
hyvän luottokelpoisuuden
omaaviin euromääräisiin
sijoituksiin. Sijoituksilta edellytetään
riittävää likviditeettiä.
Konsernilla oli tilinpäätöksessä
31.12.2025
korollista nettovelkaa
0,0 miljoonaa euroa (0,0 Me).
Konsernin rahavarojen
määrä tilikauden lopussa oli 40,3
miljoonaa euroa (57,5
Me). Konserni on
varautunut vaihteleviin
käyttöpääomatarpeisiin
ja mahdollisiin rahan saatavuuden
häiriötilanteisiin yhteensä 5,0
miljoonan euron komittoidulla
valmiusluottolimiittisopimuksella
sekä yhteensä 53,5 miljoonan euron
komittoimattomalla
takauslimiitillä kahden pohjoismaisen
pankin kanssa. Komittoitua
valmiusluottoliittisopimusta
ei ollut käytössä tilikauden päättyessä.
Komittoimattomista
limiiteistä oli tilikauden päättyessä
käyttämättä 32,8 miljoonaa
euroa (36,6
Me).
Voimassaolevan rahoitussopimuksen
kovenantit
Voimassaolevan rahoitussopimuksen
taloudellisiin tunnuslukuihin liittyvät
erityisehdot eli
kovenantit ovat vähimmäiskäyttökate
(minimum EBITDA), vähimmäislikviditeetti
sekä
omavaraisuusaste.
Voimassaolevan rahoitussopimuksen
mukaiset kovenantit
raportoidaan vähimmäislikviditeetin
osalta lainanantajalle kuukausittain
ja vähimmäiskäyttökatteen
ja omavaraisuusasteen
osalta
kvartaaleittain. Jos kovenanttiehdot
eivät täyty, velkoja
voi vaatia käytössä olevien
limiittien
nopeutettua takaisinmaksua,
ja purkaa rahoitussopimuksen.
Konserni on onnistuneesti
saavuttanut kovenanttirajat
tilikauden aikana.
Konsernin rahoitusvelkoihin
sisältyvät ostovelat,
johdannaisvelat ja korolliset
velat. Ostovelat
erääntyvät keskimäärin
alle kuukauden kuluessa. Konsernin
lainasopimuksiin perustuvien
korollisten rahoitusvelkojen
lyhennykset ja niihin liittyvien
rahoituskulujen kassavirrat ja muut
rahoitusvelkojen kassavirrat
on esitetty liitetiedossa
numero 23 Rahoitusvelat.
Liite 27 - RAHOITUSTUOTOT
JA -KULUT
1 000 euroa
2025
2024
RAHOITUSKULUT, NETTO
Rahoitustuotot
Korkotuotot saamisista
1 068
1 602
Osinkotuotot
417
360
Sijoitusten luovutusvoitot
-
-
Valuuttakurssivoitot
rahoituseristä
43
133
Muut rahoitustuotot
-
7
Rahoitustuotot yhteensä
1 529
2 102
Rahoituskulut
Korkokulut jaksotettuun
hankintamenoon kirjatuista
rahoituslainoista
-231
-37
Valuuttakurssitappiot
muista rahoituseristä
-711
-106
Muut rahoituskulut
-239
-545
Rahoituskulut yhteensä
-1 181
-688
Rahoituskulut, netto
348
1 415
Laatimisperiaate
Korkotuotot
on kirjattu tuotoksi
sille tilikaudelle, jonka aikana ne ovat
syntyneet, efektiivisen
koron desdemenetelmän
mukaisesti.
Osinkotuotot
on kirjattu tuotoksi sille
tilikaudelle, jonka
aikana osingon maksun saamiseen
on syntynyt oikeus.
Valuuttakurssivoitot
aiheutuvat konsernilla olevien
valuuttamääräisten rahavarojen
ja
rahoitusvelkojen arvostamisesta.
KONSERNITILINPÄÄTÖS
doc1p3i0 doc1p3i1
Korkokulut
rahoituslainoista on kirjattu kuluksi
sille tilikaudelle, jolle ne
rahoituslainasopimuksessa määritettyjen
korkovelvoitteiden
perusteella kohdistuvat.
Muut
korkokulut
on kirjattu sille tilikaudelle, jonka
aikana ne ovat syntyneet.
Valuuttakurssitappiot
aiheutuvat konsernilla olevien
valuuttamääräisten rahavarojen
ja
rahoitusvelkojen arvostamisesta.
Liite 28 - VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET
1 000 euroa
2025
2024
Annetut vakuudet
Luotto-
ja takauslimiittien vakuudeksi
annetut yritys-
ja
kiinteistökiinnitykset*
178 200
178 200
Luottojärjestelyjen vakuudet
yhteensä
178 200
178 200
Konserniyhtiöiden puolesta annetut vakuudet
Rahoituslainat
-
-
Muut vastuut
-
-
Muut luottojärjestelyt yhteensä
-
-
Kaupalliset pankkitakaukset omasta ja konserniyhtiöiden
puolesta
20 798
32 112
Taseen ulkopuoliset vuokravastuut
Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät vuokravastuut
270
323
1-5 vuoden sisällä erääntyvät vuokravastuut
217
308
Yhteensä
486
631
*Liittyy liitetiedossa 19 kerrottuun
rahoitusjärjestelyyn
Asiakkaille voidaan antaa
kaupallisia pankkitakauksia
asiakkaan ennakkosuorituksia
vastaan.
doc1p3i0 doc1p3i1 doc1p1i0
KONSERNITILINPÄÄTÖS
EMOYHTIÖN
TILINPÄÄTÖS,
FAS
RAUTE OYJ
Tilinpäätös 1.1.–31.12.2025
Emoyhtiön tilinpäätöksen laatimisperiaatteissa
on kuvattu emoyhtiön tilinpäätöksen
laatimisperiaatteet siltä osin, kuin ne poikkeavat
konsernitilinpäätöksessä esitetyistä
IFRS-laatimisperiaatteista.
Laatimisperiaate
Raute Oyj:n tilinpäätös on laadittu
Suomessa voimassa olevien kirjanpito-
ja osakeyhtiölakien
(FAS) mukaisesti.
Muut kuin euromääräiset liiketapahtumat
on kirjattu kirjanpitoon tapahtumapäivän
kurssiin. Tilinpäätöksessä muut
kuin euromääräiset saamiset ja velat
on muunnettu euroiksi
tilinpäätöspäivän keskikurssiin
lukuun ottamatta liiketoimia,
joihin liittyvä valuuttariski
on
suojattu valuuttajohdannaissopimuksilla.
Nämä erät on arvostettu johdannaissopimuksella
suojattuun kurssiin. Maksetut ja saadut
ennakot on kirjattu taseeseen maksupäivän
kurssiin.
Valuuttakurssien muutoksiin
liittyvät kurssivoitot
ja -tappiot on käsitelty tulosvaikutteisesti.
doc1p3i0 doc1p3i1
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMA
1 000 euroa
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
LIIKEVAIHTO
154 479
170 611
Valmiiden ja keskeneräisten
tuotteiden varastojen
muutos
-133
-1 384
Liiketoiminnan muut tuotot
292
405
Materiaalit ja palvelut
-75 751
-93 539
Henkilöstökulut
-38 823
-43 075
Poistot
-4 492
-3 996
Liiketoiminnan muut kulut
-19 645
-16 945
Liiketoiminnan kulut yhteensä
-138 711
-157 556
LIIKETULOS
15 926
12 076
Rahoitustuotot ja -kulut
-5 532
962
TULOS ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA
JA VEROJA
10 395
13 038
Tilinpäätössiirrot
-186
-171
Tuloverot
-2 839
-2 387
TILIKAUDEN TULOS
7 370
10 480
doc1p3i0 doc1p3i1
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
EMOYHTIÖN TASE
1 000 euroa
31.12.2025
31.12.2024
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
12 611
14 170
Aineelliset hyödykkeet
7 972
7 607
Sijoitukset
9 830
14 043
Pysyvät vastaavat yhteensä
30 413
35 821
Vaihtuvat vastaavat
Vaihto-omaisuus
10 651
20 886
Laskennalliset verosaamiset
0
1 733
Lyhytaikaiset saamiset
25 898
22 932
Rahoitusarvopaperit
11 118
15 752
Rahat ja pankkisaamiset
27 915
39 464
Vaihtuvat vastaavat
yhteensä
75 583
100 766
VASTAAVAA
YHTEENSÄ
105 996
136 586
EMOYHTIÖN TASE
1 000 euroa
31.12.2025
31.12.2024
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma
8 256
8 256
Käyvän arvon rahastot
ja muut rahastot
19 655
19 655
Edellisten tilikausien voitto
16 921
11 081
Tilikauden tulos
7 370
10 480
Oma pääoma yhteensä
52 202
49 473
Tilinpäätössiirtojen kertymä
1 929
1 743
Pakolliset varaukset
2 887
1 892
Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma
3 000
3 000
Lyhytaikainen vieras pääoma
45 978
80 479
Vieras pääoma yhteensä
48 978
83 479
VASTATTAVAA
YHTEENSÄ
105 996
136 586
doc1p3i0 doc1p3i1
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
EMOYHTIÖN RAHOITUSLASKELMA
1 000 euroa
1.1.–31.12.2025
1.1.–31.12.2024
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA
Myynnistä saadut maksut
132 976
166 683
Liiketoiminnan muista tuotoista
saadut maksut
292
405
Maksut liiketoiminnan kuluista
-141 183
-154 575
Rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
-7 914
12 512
Maksetut korot liiketoiminnasta
-240
-295
Saadut osingot liiketoiminnasta
417
860
Saadut korot liiketoiminnasta
973
1 295
Muut rahoituserät liiketoiminnasta
-2 034
-922
Välittömät verot
1 118
-52
Liiketoiminnan rahavirta (A)
-7 679
13 399
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA
Investoinnit aineellisiin
ja aineettomiin hyödykkeisiin
-3 480
-2 347
Liiketoimintakauppa
-
-
Aineellisten ja aineettomien
hyödykkeiden
luovutustulot
98
313
Ostetut tytäryhtiöosakkeet
-59
-
Investoinnit muihin sijoituksiin
-118
-
Luovutustulot muista sijoituksista
-
-
Myönnetyt lainat konserniyhtiöille
-
-364
Lainasaamisten takaisinmaksut
konserniyhtiöiltä
-
-
Investointien rahavirta (B)
-3 559
-2 398
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA
Suunnattu anti ja uusmerkintä
-
-
Vaihto-oikeudellinen
juniorilaina
-
-
Kulut osakeanneista ja juniorilainasta
-273
-350
Omien osakkeiden ostot*
-1 350
-
Lyhytaikaisten lainojen nostot
-
-
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut
-
-
Maksetut osingot
-3 320
-603
Rahoituksen rahavirta (C)
-4 943
-953
Rahavarojen muutos (A+B+C)
-16 182
10 048
lisäys (+) / vähennys (-)
Rahavarat tilikauden alussa
55 215
45 167
Rahavarojen muutos
-16 182
9 776
Fuusiossa saadut rahavarat
-
273
Valuuttakurssien muutosten
vaikutus
0
-
Rahavarat tilikauden lopussa
39 033
55 215
*EAI Raute Holding Oy:n kautta
ostetut omat osakkeet
esitetty tässä
doc1p3i0 doc1p3i1
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
Liite 1 - LIIKEVAIHTO
1 000 euroa
2025
%
2024
%
LIIKEVAIHTO
Liikevaihdon jakauma markkina-alueittain
EMEA (Eurooppa ja Afrikka)
130 721
85
113 695
67
LAM (Etelä-Amerikka)
11 258
7
36 688
22
NA (Pohjois-Amerikka)
8 236
5
16 171
9
APAC (Aasian-Tyynenmeren
alue)
4 264
3
3 831
2
CIS (Venäjä)
-
-
228
0
YHTEENSÄ
154 479
100
170 611
100
Suomen osuus liikevaihdosta
oli 46 prosenttia
(16 %).
Laatimisperiaate
Liikevaihdon tuloutusperiaatteet
vastaavat konsernin
laatimisperiaatteita.
1 000 euroa
2025
2024
Liikevaihdon erittely
Täyttämisasteen mukaan
tuotoksi kirjattu liikevaihto
124 339
140 473
Muu liikevaihto
30 139
30 138
YHTEENSÄ
154 479
170 611
Valmistusasteen mukaan
tuloutettujen, mutta
asiakkaille
luovuttamatta olevien
pitkäaikaishankkeiden osalta
tuotoiksi
tilikaudella ja aikaisempina tilikausina
kirjattu määrä.
226 197
167 838
Pitkäaikaishankkeiden
tuotoksi kirjaamatta oleva
määrä
(tilauskanta)
81 413
166 615
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät
14 850
9 337
Asiakassopimuksiin perustuvat velat
14 328
44 072
Taseen lyhytaikaisiin velkoihin
sisältyvät ennakkomaksut
Asiakassopimuksiin perustuvat
velat
14 328
44 072
Muut saadut ennakkomaksut
1 413
1 188
YHTEENSÄ
15 741
45 260
doc1p3i0 doc1p3i1
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
LIITE 2 – LYHYTAIKAISET
SAAMISET
1 000 euroa
2025
2024
Lyhytaikaiset saamiset konserniyhtiöiltä
Lainasaamiset
977
1 307
Myyntisaamiset
868
1 300
Muut saamiset
6
8
Siirtosaamiset
1 342
2 332
Yhteensä konserniyhtiöiltä
3 193
4 946
Lyhytaikaiset saamiset muilta
Myyntisaamiset
4 481
5 559
Siirtosaamiset
17 940
11 522
Muut saamiset
285
905
Yhteensä muilta
22 706
17 986
YHTEENSÄ
25 898
22 932
Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset
erät
Täyttämisasteen mukaisesti
kirjatut asiakassopimuksiin
perustuvat omaisuuserät
14 850
9 337
Tuloverosaamiset
-
41
Muut siirtosaamiset
3 090
2 144
YHTEENSÄ
17 940
11 522
Laatimisperiaate
Saamisiin
kuuluvat taseen myynti-
ja muut saamiset. Saamiset on arvostettu
jaksotettuun
hankintamenoon tai sitä alempaan
todennäköiseen luovutushintaan.
Saamisiin ei
tilinpäätöshetkellä sisältynyt
merkittäviä luottoriskikeskittymiä
.
LIITE 3 – MATERIAALIT JA PALVELUT
1 000 euroa
2025
2024
Ostot tilikauden aikana
-57 813
-83 061
Varaston muutos,
aineet ja tarvikkeet
-4 536
-726
Ulkopuoliset palvelut
-13 402
-9 752
YHTEENSÄ
-75 751
-93 539
LIITE 4 – VAIHTO-OMAISUUS
1 000 euroa
2025
2024
Aineet ja tarvikkeet
9 122
13 533
Keskeneräiset tuotteet
1 505
1 764
Valmiit tuotteet
0
0
Ennakkomaksut pitkäaikaishankkeista
24
5 589
YHTEENSÄ
10 651
20 886
Tilikauden aikana vaihto-omaisuuden
kirjanpitoarvo on alennettu
vastaamaan luovutushintaa
kirjaamalla arvonalentumisena 977 tuhatta
euroa (526 tuhatta euroa).
LIITE 5 – PAKOLLISET VARAUKSET
1 000 euroa
2025
2024
Takuuvaraukset
Kirjanpitoarvo 1.1.
1 882
1 217
Lisäykset
2 474
1 827
Vähennykset
-1 470
-1 162
Takuuaika päättynyt
-1 068
-341
Toteutuneet takuukustannukset
-402
-821
Kirjanpitoarvo 31.12.
2 887
1 882
Muut pakolliset varaukset
Kirjanpitoarvo 1.1.
10
9
Lisäykset
0
7
Vähennykset
-10
-6
Kirjanpitoarvo 31.12.
0
10
YHTEENSÄ
2 887
1 892
doc1p3i0 doc1p3i1
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
LIITE 6 – HENKILÖSTÖKULUT
1 000 euroa
2025
2024
Palkat ja palkkiot
-31 424
-36 947
Eläkekulut
-5 730
-5 175
Muut henkilösivukulut
-1 669
-953
YHTEENSÄ
-38 823
-43 075
HENKILÖSTÖN MÄÄRÄ
Kirjoilla 31.12., henkilöä
Työntekijät
172
168
Toimihenkilöt
386
408
YHTEENSÄ
558
576
Ulkomailla työskentelevien
osuus 31.12.
20
24
Tehollinen keskimäärin,
henkilöä
Työntekijät
159
164
Toimihenkilöt
385
403
YHTEENSÄ
544
567
Ulkomailla työskentelevien
osuus, tehollinen keskimäärin
22
22
Keskimäärin, henkilöä
Työntekijät
168
165
Toimihenkilöt
399
405
YHTEENSÄ
567
570
Ulkomailla työskentelevien
osuus, keskimäärin
22
22
Laatimisperiaate
Raute Oyj:n henkilöstön
eläketurva
on hoidettu ulkopuolisessa
eläkevakuutusyhtiössä.
Eläkemenot on kirjattu kuluksi
ajallisen kertymisen mukaan.
LIITE 7 - LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT
1 000 euroa
2025
2024
Liiketoiminnan muut tuotot
konserniyhtiöiltä
194
323
Myyntivoitot pysyvistä
vastaavista
17
43
Liiketoiminnan muut tuotot
81
39
YHTEENSÄ
292
405
Laatimisperiaate
Liiketoiminnan muihin tuottoihin
on kirjattu varsinaiseen liikevaihtoon
kuulumattomat tuotot.
Liiketoiminnan muihin tuottoihin
sisältyvät vuokratuotot
on tuloutettu tasaerinä vuokrakaudelle.
doc1p3i0 doc1p3i1
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
Liite 8 -
LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
1 000 euroa
2025
2024
Tuotannon välilliset kulut
-2 159
-3 066
Myynti-
ja markkinointikulut
-2 754
-2 363
Hallintokulut
-7 735
-7 057
Muut kulut
-6 996
-4 459
YHTEENSÄ
-19 645
-16 945
Laatimisperiaate
Tutkimus-
ja tuotekehitysmenot
on kirjattu tuloslaskelmaan kuluiksi
niiden syntymisvuonna.
Tilikauden aikana tutkimus-
ja tuotekehitysmenoja
on kirjattu tuloslaskelmaan
4 440 tuhatta
euroa (4 984 tuhatta euroa)
LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
1 000 euroa
2025
2024
Tilintarkastajien palkkiot
Tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers
Oy
Tilintarkastusmenot, varsinainen
tilintarkastus
-158
-172*
Tilintarkastusmenot, muut tilintarkastuslaissa
tarkoitetut
toimeksiannot
-
-3*
Tilintarkastusmenot, muut asiantuntijapalvelut
-90
-87*
Tilintarkastusmenot, veroneuvonta
-
-
Yhteensä
-248
-262*
*Vuoden 2024 luvut ovat
muuttuneet
Emoyhtiön
tilintarkastajana
on tilikaudella toiminut tilintarkastusyhteisö
PricewaterhouseCoopers
Oy. Varsinaisen
tilintarkastuksen palkkio
sisältää kuluvan tilikauden
tarkastamiseen liittyvät
tarkastuspalkkiot. Muut asiantuntijapalvelut
ja veroneuvonta sisältävät
tilikaudelle suoriteperusteisesti
kirjatut palkkiot tilintarkastusyhteisön
suorittamista muista
palveluista. Palkkiot eivät sisällä
tilintarkastukseen ja muihin
toimeksiantoihin liittyviä
matka-
ja
viranomaismaksuja.
MUUT VUOKRASOPIMUKSET
1 000 euroa
2025
2024
Raute Oyj vuokralleottajana
Ei-purettavissa olevien muiden
vuokrasopimusten perusteella
maksettavat vähimmäisvuokrat:
- Yhden vuoden kuluessa
634
700
- Vuotta pitemmän
ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua
871
966
YHTEENSÄ
1 505
1 666
doc1p3i0 doc1p3i1
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
Liite 9 – TULOVEROT
1 000 euroa
2025
2024
Tuloverot varsinaisesta
toiminnasta
-1 232
-22
Edellisten tilikausien verot
126
-9
Laskennallisten verojen
muutos
-1 733
-2 356
YHTEENSÄ
-2 839
-2 387
Laatimisperiaate
Tuloslaskelman verokulu
sisältää tilikauden verotettavasta
tuloksesta säännösten mukaan
maksettavaksi tulevat
verot sekä aikaisempien
tilikausien verojen oikaisut. Yhtiön
taseeseen
sisältyy kirjattua verovelkaa
yhteensä 1 004 tuhatta euroa
(verosaamista 1 733 tuhatta
euroa).
doc1p3i0 doc1p3i1
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
Liite 10 - AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
1 000 euroa
Kehittämismenot
Keskeneräiset
kehittämismenot
Aineettomat
oikeudet
Liikearvo
Muut aineettomat
hyödykkeet
Ennakko-
maksut
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2025
0
405
4 390
662
23 819
138
29 414
Lisäykset
29
525
509
382
94
1 540
Vähennykset
0
Siirrot erien välillä
263
-263
138
-138
0
Hankintameno 31.12.2025
292
667
4 899
662
24 339
93
30 953
Kertyneet poistot 1.1.2025
0
0
-3 607
-509
-11 126
0
-15 242
Alaskirjaus
0
Tilikauden poisto
-5
-508
-66
-2 520
-3 099
Vähennysten ja siirtojen
kertyneet poistot
0
Siirrot erien välillä
0
Kertyneet poistot 31.12.2025
-5
0
-4 115
-575
-13 646
0
-18 341
Kirjanpitoarvo 31.12.2025
287
667
784
85
10 695
93
12 611
Kirjanpitoarvo 31.12.2024
0
405
783
151
12 694
138
14 171
Laatimisperiaate
Tutkimus-
ja kehittämismenot
Tutkimusmenot kirjataan kuluiksi
suoriteperusteisesti eli kulujen
syntymisajankohtana.
Yhtiön kehittämismenoja on aktivoitu
KPL 5:8 §:n mukaisesti. Yhtiö aktivoi
kehittämismenoja
taseeseen aineettomiin hyödykkeisiin,
jos niiden odotetaan tuottavan
tuloa useampana
tilikautena. Yhtiö on aktivoinut
kehittämismenot, jotka ovat
aiheutuneet välittömästi
hyödykkeen
saattamisesta valmiiksi siihen
aiottuun käyttötarkoitukseen.
Yhtiö aktivoi aineettoman
hyödykkeen kehittämismenoksi,
kun hyödykkeen valmiiksi
saattaminen on teknisesti
toteutettavissa siten,
että hyödyke on käytettävissä
tai myytävissä, yhtiöllä on kyky,
aikomus ja
resurssit saattaa hyödyke
valmiiksi ja käyttää sitä tai
myydä se, yhtiön arvion mukaan
hyödykkeellä olevan
todennäköinen vastainen
taloudellinen hyöty,
joka voidaan osoittaa, ja yhtiö
kykenee määrittämään
luotettavasti menot, jotka
johtuvat aineettomasta
hyödykkeestä sen
kehittämisvaiheen aikana.
Taseeseen aktivoituihin
kehittämismenoihin liittyviin
arvoihin liittyy epävarmuustekijöitä
ja on
mahdollista, että olosuhteiden
muuttuessa kehittämisprojekteista
odotettavissa oleva tuotto
muuttuu. Taseeseen aktivoitujen
kehittämismenojen arvo saattaa
alentua, jos odotettavissa oleva
taloudellinen hyöty muuttuu.
Mikäli taseeseen kirjatun hyödykkeen
odotettavissa oleva tuotto
alittaa tasearvon, eli aktivoitujen
poistamattomien kehittämismenojen
summan,
kehittämismenon tasearvo
oikaistaan arvonalentumiskirjauksella
vastaamaan odotettavissa
olevaa tuottoa.
doc1p3i0 doc1p3i1
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
Liite 11 -
AINEELLISET HYÖDYKKEET
1 000 euroa
Maa- ja vesialueet
Rakennukset ja
rakennelmat
Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut ja
keskeneräiset hankinnat
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2025
218
11 738
36 068
846
284
49 154
Lisäykset
94
1 340
348
1 782
Vähennykset
-24
-24
Siirrot erien välillä
284
-284
0
Hankintameno 31.12.2025
218
11 832
37 668
846
348
50 912
Kertyneet poistot 1.1.2025
-
-9 485
-31 459
-601
-
-41 545
Tilikauden poisto
-244
-1 100
-49
-1 393
Vähennysten ja siirtojen
kertyneet poistot
0
Siirrot erien välillä
0
Kertyneet poistot 31.12.2025
0
-9 729
-32 559
-650
0
-42 938
Kirjanpitoarvo 31.12.2025
218
2 103
5 108
196
348
7 972
Kirjanpitoarvo 31.12.2024
218
2 253
4 608
245
284
7 607
doc1p3i0 doc1p3i1
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
Liite 12 – POISTOT
1 000 euroa
2025
2024
Poistot aineettomista hyödykkeistä
-3 099
-2 685
Poistot aineellisista hyödykkeistä
-1 393
-1 311
YHTEENSÄ
-4 492
-3 996
Aineellisten ja aineettomien
hyödykkeiden suunnitelman
mukaiset poistot on laskettu
tasapoistoina
taloudellisen pitoajan perusteella
seuraavasti:
Aineettomat oikeudet
10 vuotta
Liikearvo
10 vuotta
Muut aineettomat hyödykkeet
3-10 vuotta
Rakennukset ja rakennelmat
25–40 vuotta
Koneet ja kalusto
4–12 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet
3–10 vuotta
Kehittämismenot
3–10 vuotta.
Poistot
on kirjattu hyödykkeen
käyttöönottokuukaudesta
alkaen. Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden
käytöstä
poistamisen yhteydessä syntyvä
menojäännös on esitetty
tuloslaskelman erässä Poistot.
Aineellisten
käyttöomaisuushyödykkeiden
luovutuksesta syntyneet
myyntivoitot ja -tappiot
on esitetty liiketoiminnan
muissa
tuotoissa tai kuluissa.
doc1p3i0 doc1p3i1
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
LIITE 13 – PYSYVIEN VASTAAVIEN
SIJOITUKSET
1 000 euroa
Osakkeet,
konserniyhtiöt
Osakkeet,
muut
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2025
19 227
1 237
20 464
Lisäykset
59
118
177
Vähennykset
-4 390
-4 390
Hankintameno 31.12.2025
14 896
1 355
16 251
Kertyneet arvonalentumiset 1.1.2025
-5 297
-1 125
-6 422
Arvonalentumiset
Kertyneet arvonalentumiset 31.12.2025
-5 297
-1 125
-6 422
Kirjanpitoarvo 31.12.2025
9 599
230
9 830
Kirjanpitoarvo 31.12.2024
13 930
112
14 043
YHTIÖN OMISTAMAT
OSAKKEET JA OSUUDET
Omistusosuus ja
äänivalta, %
Kirjanpitoarvo, 1,000
euroa
Tytäryhtiöt
Raute Canada Ltd., Delta,
B.C., Kanada
100
5 751
Raute Inc., Delaware, USA
100
2 899
RWS-Engineering Oy,
Lahti
100
203
Raute WPM Oy, Lahti
100
9
Raute Group Asia Pte Ltd.,
Singapore
100
0
Raute (Changzhou) Machinery
Co.. Ltd, Changzhou,
Kiina
100
0
Raute Chile Ltda., Concepcion,
Chile
50
15
Raute Service Indonesia
100
664
Raute Japan Co., Ltd
100
59
YHTEENSÄ
9 599
Muut osakkeet
Osakemäärä, kpl
Kirjanpitoarvo, 1,000
euroa
Esys Oy
580
160
DIMECC OY
50
50
Muut
20
YHTEENSÄ
230
doc1p3i0 doc1p3i1
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
LIITE 14 – OMA PÄÄOMA
1 000 euroa
2025
2024
Osakepääoma 1.1
8 256
8 256
Osakepääoma 31.12.
8 256
8 256
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
1.1.
19 655
19 655
Suunnattu osakeanti ja
merkintäoikeusanti
-
-
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
31.12.
19 655
19 655
Voitto edellisiltä tilikausilta
1.1.
11 081
13 636
Muutokset tilikauden aikana
- Edellisen tilikauden voitto
10 480
-1 485
- Osingonjako
-3 320
-603
- Omaan pääomaan tilikauden aikana
kirjatut johdannaiset
54
-467
- Omien osakkeiden hankinta
-1 374
-
Voitto edellisiltä tilikausilta
31.12.
16 920
11 081
Tilikauden tulos
7 370
10 480
OMA PÄÄOMA 31.12.
52 202
49 472
Jakokelpoiset varat
Voitto edellisiltä
tilikausilta 31.12.
16 920
11 081
Tilikauden tulos
7 370
10 480
Sijoitetun vapaan oman pääoman
rahasto
19 655
19 655
Voitonjakokelpoisista
varoista vähennettävät
erät
Kehittämismenot
-954
-405
Jakokelpoinen oma pääoma 31.12.
42 991
40 811
Yhtiön osakkeet
Yhdistetyn osakesarjan osakkeet
(1 ääni/osake), 1000
kpl
6 038
6 123
Osakkeet yhteensä, 1 000 kpl
6 038
6 123
Osakkeen kirjanpidollinen vasta-arvo,
euroa
1,37
1,35
Kirjanpidollinen vasta-arvo yhteensä,
1 000 kpl
8 256
8 256
doc1p3i0 doc1p3i1
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
LIITE 15 – VIERAS PÄÄOMA
1 000 euroa
2025
2024
Pitkäaikainen vieras pääoma
Vaihto-oikeudellinen
juniorilaina*
3 000
3 000
Lyhytaikainen vieras pääoma
Velat samaan konserniin
kuuluville yhtiöille
- Saadut ennakkomaksut
9 508
22 618
- Ostovelat
977
1 144
- Siirtovelat
578
1 325
- Muut velat
10 005
6 909
Yhteensä konserniyhtiöille
21 068
31 996
Lyhytaikaiset velat muille
- Saadut ennakkomaksut
6 233
22 642
- Ostovelat
5 714
11 413
- Siirtovelat
10 867
11 371
- Muut velat
2 096
3 057
Yhteensä muille
24 910
48 483
YHTEENSÄ
45 978
80 479
Korolliset velat
- Lyhytaikaiset Muut velat
-
-
YHTEENSÄ
-
-
Siirtovelkoihin sisältyvät
olennaiset erät
- Jaksotetut henkilöstökulut
8 392
9 675
- Tuloverovelka
1 004
-
- Rahoitusjaksotukset
50
115
- Muut Siirtovelat
1 421
1 581
Yhteensä
10 867
11 371
* Vaihto-oikeudellinen
juniorilaina on luokiteltu emoyhtiössä
(FAS) pitkäaikaiseksi
vieraaksi
pääomaksi, ja konsernissa
(IFRS) omaksi pääomaksi. Suomen
kirjanpitosäännökset eivät
sisällä vastaavia omaksi pääomaksi
luokittelun kriteereitä
kuin IFRS.
doc1p3i0 doc1p3i1
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
LIITE 16 – RAHOITUSTUOTOT JA
-KULUT
1 000 euroa
2025
2024
Osinkotuotot
Muilta
417
860
Yhteensä
417
860
Muut korko-
ja rahoitustuotot
Saman konsernin yhtiöiltä
58
8
Muilta
1 083
1 336
Yhteensä
1 141
1 344
Rahoitustuotot yhteensä
1 558
2 204
Korko-
ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yhtiöille
-1 504*
-6
Muille
-5 585**
-1 236
Yhteensä
-7 089
-1 242
Rahoituskulut yhteensä
-7 089
-1 242
Rahoitustuotot ja -kulut, netto
-5 532
962
Rahoitustuottoihin ja -kuluihin
sisältyy kurssitappioita
-302
-147
* Summa koostuu tytäryhtiö Raute
Changzhou Machinery Co.,
Ltd:n
sisäisen lainan alaskirjauksesta.
** Summa sisältää 4 390 tuhatta euroa
tytäryhtiö Raute Changzhou
Machinery Co., Ltd osakkeiden
alaskirjausta.
LIITE 17 – JOHDANNAISET
1 000 euroa
2025
2024
Valuuttatermiinien
nimellisarvot
Suojauslaskenta
- Liikevaihdon suojaukseen
liittyvät
4 719
8 130
Taloudellinen suojaus
- Rahoitukseen liittyvät
-
-
- Liikevaihdon suojaukseen
liittyvät
-
-
Valuuttatermiinien
käyvät arvot
Suojauslaskenta
- Liikevaihdon suojaukseen
liittyvät
76
-279
Taloudellinen suojaus
- Rahoitukseen liittyvät
-
-
- Liikevaihdon suojaukseen
liittyvät
-
-
Laatimisperiaate
Yhtiön
johdannaiset
sisältävät valuuttajohdannaissopimuksia.
Valuuttajohdannaisilla
suojaudutaan valuuttamääräisten
rahavirtojen muutokselta.
LIITE 18 – VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET
1 000 euroa
2025
2024
Omasta puolesta annetut vakuudet
Vakuudeksi annetut
yrityskiinnitykset
178 200
178 200
Konserniyhtiöiden puolesta annetut vakuudet
Rahoituslainat
-
-
Muut vastuut
-
-
Muut luottovakuusjärjestelyt
-
-
Kaupalliset pankkitakaukset omasta
ja konserniyhtiöiden puolesta
20 798
32 112
doc1p3i0 doc1p3i1
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
TILINPÄÄTÖS 31.12.2025
Käytössä olleet kirjanpitokirjat
Kirjanpitokirjojen säilytystapa
Tilinpäätös
erikseen sidottuna paperimuodossa
Päivä-
ja pääkirja
koneellisella tietovälineellä
Reskontraerittelyt
koneellisella tietovälineellä
Tositelajin kuvaus
Tositelaji
Tositteiden säilytystapa
Pankkitositteet
10, 12 ja 16
koneellisella tietovälineellä
Ostolaskut
19 ja 81
koneellisella tietovälineellä
Myyntilaskut
30, 31, 34, 35 ja 36
koneellisella tietovälineellä
Käyttöomaisuuskirjanpito
FaCur ja FaDepr
koneellisella tietovälineellä
Palkkakirjanpidon tositteet
55, 56, 64, 65, 66, 67 ja 68
koneellisella tietovälineellä
Muistiotositteet
11, 15, 20, 21, 22, 23, 24, 25,
48, 49, 50, 51, 52, 53 ja 54
koneellisella tietovälineellä
doc1p3i0 doc1p3i1
HALLITUKSEN VOITONJAKOEHDOTUS
JA ALLEKIRJOITUKSET
Emoyhtiö Raute Oyj:n jakokelpoiset
varat 31.12.2025
ovat 43,0 miljoonaa.
euroa (2024: 40,8).
Hallitus ehdottaa 14.4.2026 pidettävälle
varsinaiselle yhtiökokoukselle,
että voitonjakokelpoisista
varoista jaetaan osinkoa
0,65 euroa
kutakin ulkona olevaa osaketta
kohden,joiden määrä tilinpäätöksen
julkaisupäivänä on 6 038 229
kappaletta:
Esityksen mukaan osinkoa
jaettaisiin siis 3,9 miljoonaa euroa (2024:
3,3). Tämän jälkeen jakokelpoisiksi
varoiksi emoyhtiöön jäisi
39,1 miljoonaa euroa (2024: 37,5).
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden
päättymisen jälkeen
ole tapahtunut olennaisia muutoksia.
Yhtiön maksuvalmius
on hyvä, eikä ehdotettu
voitonjako vaaranna
yhtiön maksukykyä.
Sovellettavia tilinpäätössäännöksiä
noudattaen laadittu tilinpäätös
antaa oikean ja riittävän
kuvan sekä Raute
Oyj:n että sen konsernitilinpäätökseen
sisältyvien yritysten kokonaisuuden
varoista, vastuista, taloudellisesta
asemasta sekä voitosta tai
tappiosta.
Toimintakertomuksessa
on todenmukaisen kuvan
antava selostus yhtäältä Raute
Oyj:n ja toisaalta sen konsernitilinpäätökseen
sisältyvien yritysten
kokonaisuuden liiketoiminnan
kehittymisestä ja tuloksesta
sekä kuvaus merkittävimmistä
riskeistä ja epävarmuustekijöistä
ja muusta yrityksen tilasta. Toimintakertomukseen
sisältyvä kestävyysraportti
on laadittu noudattaen kirjanpitolain
7 luvussa tarkoitettuja raportointistandardeja
sekä taksonomia-asetuksen
8 artiklaa.
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Lahdessa 11. päivänä maaliskuuta
2026
Laura Raitio
hallituksen puheenjohtaja
Joni Bask
Ari Harmaala
Mikko Kettunen
Julius Manni
Ari Piik
Jenni Virnes
Mika Saariaho
Toimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta
on tänään annettu kertomus.
Helsingissä 11. päivänä maaliskuuta
2026
PricewaterhouseCoopers
Oy
Tilintarkastusyhteisö
Mikko Nieminen
KHT
doc1p176i1 doc1p176i2 doc1p176i0
TILINTARKASTUSKERTOMUKSET
Raute Oyj:n yhtiökokoukselle
TILINPÄÄTÖKSEN
TILINTARKASTUS
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa
oikean ja riittävän
kuvan konsernin taloudellisesta
asemasta sekä
sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista
EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten
tilinpäätösstandardien (IFRS-tilinpäätösstandardit)
mukaisesti
tilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan
emoyhtiön toiminnan tuloksesta
ja
taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa
olevien tilinpäätöksen laatimista
koskevien
säännösten mukaisesti ja täyttää
lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton
tarkastusvaliokunnalle
annetun lisäraportin kanssa.
Tilintarkastuksen kohde
Olemme tilintarkastaneet Raute
Oyj:n (y-tunnus 0149072-6) tilinpäätöksen
tilikaudelta
1.1.–
31.12.2025. Tilinpäätös sisältää:
konsernin taseen, tuloslaskelman,
laajan tuloslaskelman, laskelman
oman pääoman
muutoksista, rahavirtalaskelman
ja liitetiedot, jotka sisältävät
olennaisen tilinpäätöksen
laatimisperiaatteita koskevan
informaation ja muuta selittävää
informaatiota
emoyhtiön taseen, tuloslaskelman,
rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen
Suomessa noudatettavan
hyvän tilintarkastustavan
mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan
mukaisia velvollisuuksiamme
kuvataan tarkemmin
kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Käsityksemme mukaan olemme
hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä.
Riippumattomuus
Olemme riippumattomia
emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä
niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat
suorittamaamme tilintarkastusta
ja olemme
täyttäneet muut näiden vaatimusten
mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille
suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut
ovat
parhaan tietomme ja käsityksemme
mukaan olleet Suomessa noudatettavien,
näitä palveluja
koskevien säännösten
mukaisia, emmekä ole suorittaneet
EU-asetuksen 537/2014
5. artiklan 1-
kohdassa tarkoitettuja
kiellettyjä palveluja.
Suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut on
esitetty konsernitilinpäätöksen
liitetiedossa Liiketoiminnan
muut kulut.
Tarkastuksen
yleinen
lähestymistapa
Yhteenveto
Konsernitilinpäätökselle
määritetty olennaisuus:
1,76 miljoonaa
euroa, joka on noin 1 % liikevaihdosta
Tilintarkastustoimenpiteemme
kattoivat kaikki
konsernin
kannalta merkittävät
maat ja yksiköt. Tarkastuksen
painopiste
on ollut merkittävimmissä yksiköissä:
Suomessa ja Kanadassa.
Liikevaihdon tulouttaminen
projektitoimituksista ja
modernisoinneista
Osana tilintarkastuksen suunnittelua
olemme määrittäneet olennaisuuden
ja arvioineet riskiä
siitä, että tilinpäätöksessä
on olennainen virheellisyys. Erityisesti
olemme arvioineet alueita,
joiden osalta johto on tehnyt subjektiivisia
arvioita. Tällaisia ovat esimerkiksi
merkittävät
kirjanpidolliset arviot, joihin liittyy
oletuksia ja tulevien tapahtumien
arviointia.
Olennaisuus
Tarkastuksemme suunnitteluun
ja suorittamiseen on vaikuttanut
soveltamamme olennaisuus.
Tilintarkastuksen tavoitteena
on hankkia kohtuullinen varmuus
siitä, onko tilinpäätöksessä
kokonaisuutena olennaista
virheellisyyttä. Virheellisyyksiä
voi aiheutua väärinkäytöksestä
tai
virheestä. Niiden katsotaan olevan
olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin
kohtuudella
odottaa vaikuttavan
taloudellisiin päätöksiin, joita
käyttäjät tekevät
tilinpäätöksen perusteella.
Perustuen ammatilliseen harkintaamme
määritimme olennaisuuteen
liittyen tiettyjä
kvantitatiivisia raja-arvoja,
kuten alla olevassa taulukossa
kuvatun konsernitilinpäätökselle
määritetyn olennaisuuden. Nämä
raja-arvot yhdessä kvalitatiivisten
tekijöiden kanssa auttoivat
meitä määrittämään tarkastuksen
kokonaislaajuuden ja yksittäisten
tilintarkastustoimen-
piteiden luonteen, ajoituksen
ja laajuuden sekä arvioimaan virheellisyyksien
vaikutusta
tilinpäätökseen kokonaisuutena.
doc1p176i1 doc1p176i2
TILINTARKASTUSKERTOMUKSET
Konsernitilinpäätökselle määritetty
olennaisuus
1,76 miljoonaa euroa € (edellinen vuosi
2,0
miljoonaa euroa)
Olennaisuuden määrittämisessä
käytetty vertailukohde
Noin 1 % liikevaihdosta
Perustelut vertailukohteen valinnalle
Valitsimme olennaisuuden määrittämisen
vertailukohteeksi liikevaihdon, koska
käsityksemme mukaan tilinpäätöksen
lukijat
käyttävät yleisimmin näitä kriteereitä
arvioidessaan konsernin suoriutumista.
Liikevaihto antaa harkintamme mukaan
vakaamman perustan olennaisuuden
määrittelyyn. Lisäksi liikevaihto on yleisesti
hyväksyttyjä vertailukohteita.
Konsernitilinpäätöksen tarkastuksen
laajuuden määrittäminen
Tilintarkastuksemme laajuutta
määrittäessämme olemme ottaneet
huomioon Raute-
konsernin rakenteen,
toimialan sekä taloudelliseen
raportointiin liittyvät
prosessit ja kontrollit.
Valitsimme tilintarkastuksen
kohteeksi konserniyhtiöitä
edellä mainittujen kriteerien
perusteella siten, että suorittamillamme
tilintarkastustoimenpiteillä
saatiin riittävä kattavuus
lausunnon esittämiseksi konsernitilinpäätöksestä.
Tilintarkastuksen kannalta
keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta
keskeiset seikat ovat
seikkoja, jotka ammatillisen
harkintamme
mukaan ovat olleet merkittävimpiä
tarkastuksen kohteena
olevan tilikauden tilintarkastuksessa.
Nämä seikat on otettu huomioon
tilinpäätökseen kokonaisuutena
kohdistuneessa
tilintarkastuksessamme sekä
laatiessamme siitä annettavaa
lausuntoa, emmekä anna näistä
seikoista erillistä lausuntoa.
Otamme kaikissa tilintarkastuksissamme
huomioon riskin siitä, että
johto sivuuttaa kontrolleja.
Tähän sisältyy arviointi siitä, onko
viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta
suhtautumi-
sesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä
johtuvan olennaisen virheellisyyden
riski.
Konsernitilinpäätöksen ja emoyhtiön
tilinpäätöksen tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka
Miten seikkaa on käsitelty tilintarkastuksessa
Liikevaihdon tulouttaminen projekti
-
toimituksista ja modernisoinneista
Katso tilinpäätöksen laadintaperiaatteet sekä
liitetieto Liikevaihto
Konsernin liikevaihdon pääosa muodostuu
projektitoimituksista ja teknologiapalveluihin
kuuluvista modernisoinneista, jotka on pääosin
luokiteltu ajan kuluessa täytettäviksi
suoritevelvoitteiksi.
Konserni soveltaa ajan kuluessa täytettäviin
suoritevelvoitteisiin valmiusasteen mukaista
tuloutusperiaatetta. Valmiusaste on laskettu
kustannusperusteisesti hankkeen
toteutuneiden menojen suhteena hankkeen
arvioituihin kokonaismenoihin.
Keskeneräisten projektitoimitusten ja
modernisointien tuloutukseen liittyy merkittäviä
johdon arvioita, jotka vaikuttavat tilikaudelle
kohdistuvaan liikevaihtoon ja katteeseen. Näitä
olettamia ovat mm. arvio odotettavissa olevista
tuotoista sekä materiaali-, alihankinta-
ja
työvoimakustannuksista.
Tilintarkastustoimenpiteemme keskittyivät
projektitoimitusten ja modernisointien
tuloutukseen, koska ne sisältävät johdon
harkintaan perustuvia arvioita, jotka vaikuttavat
tuloutettavan myynnin määrään ja projektien
kannattavuuteen. Tämä seikka on EU-asetuksen
537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu
merkittävä olen-naisen virheellisyyden riski.
Projektitoimitusten ja modernisointien
tulouttamisen tarkastus sisälsi sekä yhtiön
kontrollien testausta että merkittävimpiin
tilikauden liikevaihtoon vaikuttaneisiin
projektitoimituksiin ja modernisointeihin
kohdistettuja aineistotarkastustoimen-piteitä.
Aineistotarkastustoimenpiteisiimme kuului,
muttei kuitenkaan rajoittunut pelkästään
seuraaviin:
Testasimme valitun otoksen osalta, että
tilikaudella aloitetut hankkeet on
tuloutettu asianmukaista periaatetta
noudattaen.
Testasimme valitun otoksen osalta, että
projektin ennustetut tuotot perustuvat
allekirjoitettuihin sopimuksiin ja
projektisopimukset on hyväksytty Rauten
hyväksymispolitiikan mukaisesti.
Arvioimme kustannusennusteiden
luotettavuutta vertaamalla edellisen
tilikauden tilinpäätöksessä kesken-
eräisten projektien ennustettuja
kustannuksia niiden lopullisiin toteumiin,
haastattelemalla yhtiön henkilökuntaa
kustannusennusteisiin liittyvistä
epävarmuustekijöistä sekä lukemalla
kuukausittain pidettävien
projektikatselmusten pöytäkirjoja, mihin
dokumentoidaan kustannusennusteiden
muutokset projekteittain.
Testasimme valmiusasteen mukaisessa
tuloutuksessa käytettävien taulukoiden
ma-temaattista oikeellisuutta, joilla on
määritelty projektien valmistusasteet
sekä valmistusasteen perusteella
tilikaudelle tuloutettavan liikevaihdon
määrä.
Arvioimme myös konsernitilinpäätöksen
liitetiedoissa esitettyjen tietojen
riittävyyttä ja asianmukaisuutta.
doc1p176i1 doc1p176i2
TILINTARKASTUSKERTOMUKSET
Tilinpäätöstä koskevat
hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat
tilinpäätöksen laatimisesta
siten, että konsernitilinpäätös
antaa oikean ja riittävän
kuvan EU:ssa käyttöön
hyväksyttyjen kansainvälisten
tilinpäätös-
standardien (IFRS-tilinpäätösstandardit)
mukaisesti ja siten, että
tilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan Suomessa
voimassa olevien tilinpäätöksen
laatimista koskevien
säännösten
mukaisesti ja täyttää lakisääteiset
vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja
vastaavat myös
sellaisesta sisäisestä valvonnasta,
jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia
tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat
tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia
arvioimaan emoyhtiön ja
konsernin kykyä
jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa
tapauksissa esittämään seikat,
jotka liittyvät
toiminnan jatkuvuuteen ja
siihen, että tilinpäätös on laadittu
toiminnan jatkuvuuteen
perustuen. Tilinpäätös laaditaan
toiminnan jatkuvuuteen
perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai
konserni aiotaan purkaa tai toiminta
lakkauttaa tai ei ole muuta realistista
vaihtoehtoa kuin
tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme
on hankkia kohtuullinen varmuus
siitä, onko tilinpäätöksessä
kokonaisuutena
väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastus-
kertomus, joka sisältää lausuntomme.
Kohtuullinen varmuus on
korkea varmuustaso,
mutta se
ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys
aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan
mukaisesti
suoritettavassa tilintarkastuksessa.
Virheellisyyksiä voi
aiheutua väärinkäytöksestä
tai virheestä,
ja niiden katsotaan olevan olennaisia,
jos niiden yksin tai yhdessä voisi
kohtuudella odottaa
vaikuttavan taloudellisiin
päätöksiin, joita käyttäjät
tekevät tilinpäätöksen
perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan
mukaiseen tilintarkastukseen
kuuluu, että käytämme ammatillista
harkintaa ja säilytämme ammatillisen
skeptisyyden koko
tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen
olennaisen virheellisyyden riskit,
suunnittelemme ja suoritamme
näihin riskeihin vastaavia
tilintarkastustoimenpiteitä
ja hankimme lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä. Riski
siitä, että väärinkäytöksestä
johtuva
olennainen virheellisyys jää havaitsematta,
on suurempi kuin riski
siitä, että virheestä
johtuva olennainen virheellisyys
jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen
voi liittyä
yhteistoimintaa, väärentämistä,
tietojen tahallista esittämättä
jättämistä tai virheellisten
tietojen esittämistä taikka sisäisen
valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen
kannalta relevantista
sisäisestä valvonnasta
pystyäksemme suunnittelemaan
olosuhteisiin nähden asianmukaiset
tilintarkastus-
toimenpiteet mutta emme
siinä tarkoituksessa, että
pystyisimme antamaan lausunnon
emoyhtiön tai konsernin sisäisen
valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen
laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta
sekä
johdon tekemien kirjanpidollisten
arvioiden ja niistä esitettävien tietojen
kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen
siitä, onko hallituksen ja
toimitusjohtajan ollut asianmukaista
laatia tilinpäätös perustuen oletukseen
toiminnan jatkuvuudesta,
ja teemme
hankkimamme tilintarkastusevidenssin
perusteella johtopäätöksen
siitä, esiintyykö
sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin
liittyvää olennaista epävarmuutta,
joka voi antaa
merkittävää aihetta
epäillä emoyhtiön tai konsernin
kykyä jatkaa toimintaansa.
Jos
johtopäätöksemme on,
että olennaista epävarmuutta
esiintyy, meidän täytyy
kiinnittää
tilintarkastuskertomuksessamme
lukijan huomiota epävarmuutta
koskeviin
tilinpäätöksessä esitettäviin
tietoihin tai, jos epävarmuutta
koskevat tiedot
eivät ole riittäviä,
mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme
perustuvat tilintarkastuskertomuksen
antamispäivään mennessä hankittuun
tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset
tapahtumat tai
olosuhteet voivat kuitenkin
johtaa siihen, ettei emoyhtiö
tai konserni pysty jatkamaan
toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki
tilinpäätöksessä esitettävät
tiedot mukaan lukien, yleistä
esittämistapaa, rakennetta
ja sisältöä ja sitä, kuvastaako
tilinpäätös sen perustana olevia
liiketoimia ja tapahtumia siten,
että se antaa oikean ja riittävän
kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme
konsernin tilintarkastuksen
hankkiaksemme
konsernitilinpäätöstä koskevan
tilintarkastuslausunnon laatimisen
perustaksi tarpeellisen
määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konserniin
kuuluvia yhteisöjä tai
liiketoimintayksikköjä
koskevasta taloudellisesta
informaatiosta. Vastaamme
konsernin
tilintarkastusta varten suoritettavan
tilintarkastustyön ohjauksesta,
valvonnasta ja
läpikäynnistä. Vastaamme
tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten
kanssa muun muassa tilintarkastuksen
suunnitellusta
laajuudesta ja ajoituksesta sekä
merkittävistä tilintarkastushavainnoista,
mukaan lukien
mahdolliset sisäisen valvonnan
merkittävät puutteellisuudet,
jotka tunnistamme
tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille
vahvistuksen siitä, että olemme
noudattaneet
riippumattomuutta koskevia
relevantteja eettisiä
vaatimuksia, ja kommunikoimme
niiden
kanssa kaikista suhteista
ja muista seikoista, joiden voi
kohtuudella ajatella vaikuttavan
riippumattomuuteemme,
ja soveltuvissa tapauksissa
niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten
kanssa kommunikoiduista
seikoista olivat merkittävimpiä
tarkasteltavana olevan
tilikauden tilintarkastuksessa
ja näin ollen ovat tilintarkastuksen
kannalta
keskeisiä. Kuvaamme
kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa,
paitsi jos säädös tai määräys
estää kyseisen seikan julkistamisen
tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa
toteamme,
ettei kyseisestä seikasta
viestitä tilintarkastuskertomuksessa,
koska siitä aiheutuvien
epäedullisten vaikutusten
voisi kohtuudella odottaa
olevan suuremmat kuin
tällaisesta
viestinnästä koituva yleinen
etu.
MUUT RAPORTOINTIVELVOITTEET
Tilintarkastustoimeksiantoa
koskevat tiedot
doc1p176i1 doc1p176i2
TILINTARKASTUSKERTOMUKSET
Olemme toimineet yhtiökokouksen
valitsemana tilintarkastajana
31.3.2010 alkaen
yhtäjaksoisesti 16 vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat
muusta informaatiosta. Muu informaatio
käsittää
toimintakertomuksen ja
vuosikertomukseen sisältyvän
informaation, mutta se ei sisällä
tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa
tilintarkastuskertomustamme.
Olemme saaneet toiminta-
kertomuksen käyttöömme
ennen tämän tilintarkastuskertomuksen
antamispäivää ja
odotamme saavamme vuosikertomuksen
käyttöömme kyseisen
päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva
lausuntomme ei kata muuta
informaatiota.
Velvollisuutenamme
on lukea edellä yksilöity
muu informaatio tilinpäätöksen
tilintarkastuksen
yhteydessä ja tätä tehdessämme
arvioida, onko muu informaatio
olennaisesti ristiriidassa
tilinpäätöksen tai tilintarkastusta
suoritettaessa hankkimamme
tietämyksen kanssa tai
vaikuttaako se muutoin
olevan olennaisesti virheellistä.
Toimintakertomuksen
osalta
velvollisuutenamme on lisäksi
arvioida, onko toimintakertomus
laadittu noudattaen siihen
sovellettavia säännöksiä
lukuun ottamatta niitä kestävyysraporttia
koskevia tietoja, joista
säädetään kirjanpitolain 7 luvussa
ja kestävyysraportointistandardeissa.
Lausuntonamme esitämme, että
toimintakertomuksen ja
tilinpäätöksen tiedot ovat
yhdenmukaisia ja että toimintakertomus
on laadittu noudattaen siihen
sovellettavia
säännöksiä. Lausuntomme
eivät kata niitä kestävyysraporttia
koskevia tietoja, joista
säädetään
kirjanpitolain 7 luvussa ja kestävyysraportointistandardeissa.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen
antamispäivää käyttöömme
saamaamme
muuhun informaatioon kohdistamamme
työn perusteella johtopäätöksen,
että kyseisessä
muussa informaatiossa on olennainen
virheellisyys, meidän on raportoitava
tästä seikasta.
Meillä ei ole tämän asian suhteen
raportoitavaa.
Helsingissä 11.3.2026
PricewaterhouseCoopers
Oy
Tilintarkastusyhteisö
Mikko Nieminen
KHT
doc1p176i1 doc1p176i2
TILINTARKASTUSKERTOMUKSET
KESTÄVYYSSELVITYKSEN
VARMENNUSKERTOMUS
Raute Oyj:n yhtiökokoukselle
Olemme suorittaneet rajoitetun
varmuuden antavan toimeksiannon,
jonka kohteena on Raute
Oyj:n (y-tunnus 0149072-6) toimintakertomukseen
sisältyvä kirjanpitolain
7 luvun mukainen
konsernikestävyysraportti
raportointikaudelta 1.1.–31.12.2025.
Lausunto
Suorittamiemme toimenpiteiden
ja hankkimamme evidenssin perusteella
tietoomme ei ole
tullut seikkaa, joka antaisi meille
syyn uskoa, että konsernikestävyysraportissa
ei ole kaikilta
olennaisilta osiltaan noudatettu
kirjanpitolain 7 luvussa säädettyjä
vaatimuksia ja kestävyysraportointistandardeja
(ESRS), sekä
kestävää sijoittamista
helpottavasta kehyksestä
ja asetuksen (EU) 2019/2088
muuttamisesta
annetun Euroopan parlamentin
ja neuvoston asetuksen
(EU) 2020/852 artiklassa
8 säädettyjä
vaatimuksia (EU-taksonomia).
Edellä kohta 1 käsittää myös
prosessin, jolla Raute Oyj
on yksilöinyt tiedot kestävyysraportointi-
standardien mukaista raportoimista
varten (kaksinkertainen
olennaisuusanalyysi).
Lausuntomme ei kata kirjanpitolain
7 luvun 22 §:n 1 momentin 2 kohdan
mukaista
konsernikestävyysraportin
merkitsemistä digitaalisilla XBRL-kestävyystunnisteilla,
koska
kestävyysraportointiyritysten
ei ole ollut mahdollista noudattaa kyseistä
vaatimusta ESEF-
asetuksen tai muun Euroopan
unionin lainsäädännön kestävyystietojen
merkitsemistä
koskevien vaatimusten
puuttumisen vuoksi.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet konsernikestävyysraportin
varmentamisen rajoitetun
varmuuden
antavana toimeksiantona
noudattaen Suomessa noudatettavaa
hyvää varmennustapaa
ja
kansainvälistä varmennustoimeksiantostandardia
ISAE 3000 (uudistettu) ”Muut
varmennustoimeksiannot
kuin mennyttä aikaa koskevaan
taloudelliseen informaatioon
kohdistuva tilintarkastus
tai yleisluontoinen tarkastus”.
Tämän standardin mukaisia
velvollisuuksiamme kuvataan
tarkemmin kohdassa
Konsernikestävyystarkastajan
velvollisuudet.
Käsityksemme mukaan olemme
hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa
evidenssiä.
Konsernikestävyystarkastajan
riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia
emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä
niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat
suorittamaamme toimeksiantoa,
ja olemme
täyttäneet muut näiden vaatimusten
mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Konsernikestävyystarkastaja
soveltaa kansainvälistä
laadunhallintastandardia ISQM
1, jonka
mukaan kestävyystarkastusyhteisön
on suunniteltava, otettava
käyttöön ja pidettävä
toiminnassa laadunhallintajärjestelmä,
mukaan lukien eettisten vaatimusten,
ammatillisten
standardien sekä sovellettavien
säädöksiin ja määräyksiin
perustuvien vaatimusten
noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet
tai menettelytavat.
Hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Raute Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja
vastaavat:
konsernikestävyysraportista
sekä sen laatimisesta ja esittämisestä
kirjanpitolain 7 luvussa
säädetyn mukaisesti, mukaan lukien
kestävyysraportointistandardeissa
määritelty prosessi,
jolla on yksilöity tiedot kestävyysraportointistandardien
mukaista raportointia varten,
siitä, että konsernikestävyysraportissa
on noudatettu kestävää
sijoittamista helpottavasta
kehyksestä ja asetuksen
(EU) 2019/2088 muuttamisesta
annetun Euroopan parlamentin
ja
neuvoston asetuksen (EU)
2020/852 artiklassa 8 säädettyjä
vaatimuksia, sekä
sellaisesta sisäisestä valvonnasta,
jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia
konsernikestävyysraportin,
jossa ei ole väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä.
Luontaiset rajoitteet kestävyysraportin
laatimisessa
Raportoitaessa tulevaisuuteen
suuntautuvia tietoja ESRS:n
mukaisesti, yhtiön johto on
velvollinen laatimaan tule- vaisuuteen
suuntautuvat tiedot raportissa kuvattujen
oletusten
perusteella tapahtumista, jotka
saattavat tapahtua tulevaisuudessa,
sekä mahdollisista
konsernin tulevista toimista.
Todelliset lopputulokset
todennäköisesti poikkeavat
ennakoiduista,
koska odotetut tapahtumat
eivät usein toteudu suunnitellusti.
Konsernikestävyystarkastajan
velvollisuudet
doc1p176i1 doc1p176i2
TILINTARKASTUSKERTOMUKSET
Velvollisuutemme
on suorittaa varmennustoimeksianto
saadaksemme rajoitetun
varmuuden
siitä, onko konsernikestävyysraportissa
väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä, sekä antaa rajoitetun
varmuuden antava varmennuskertomus,
joka sisältää
lausuntomme. Virheellisyyksiä
voi aiheutua väärinkäytöksestä
tai virheestä, ja niiden katsotaan
olevan olennaisia, jos niiden yksin
tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa
vaikuttavan päätöksiin,
joita käyttäjät tekevät
konsernikestävyysraportin
perusteella.
Kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin
ISAE 3000 (uudistettu) noudattamiseen
kuuluu, että käytämme ammatillista
harkintaa ja säilytämme ammatillisen
skeptisyyden koko
toimeksiannon ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvat konsernikestävyys-
raportin olennaisen virheellisyyden
riskit, ja muodostamme käsityksen
toimeksiannon
kannalta relevantista sisäisestä
valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin
nähden asianmukaiset varmennustoimenpiteet,
mutta emme siinä tarkoituksessa,
että
pystyisimme antamaan lausunnon
emoyhtiön tai konsernin sisäisen
valvonnan
tehokkuudesta.
Suunnittelemme ja suoritamme
näihin riskeihin vastaavia
varmennustoimenpiteitä
hankkiaksemme lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa
evidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä
johtuva olennainen virheellisyys
jää
havaitsematta, on suurempi
kuin riski siitä, että virheestä
johtuva olennainen virheellisyys
jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen
voi liittyä yhteistoimintaa,
väärentämistä, tietojen
tahallista esittämättä jättämistä
tai virheellisten tietojen
esittämistä taikka sisäisen
valvonnan sivuuttamista.
Kuvaus suoritetuista toimenpiteistä
Rajoitetun varmuuden
antavassa toimeksiannossa
suoritettavat toimenpiteet
poikkeavat
luonteeltaan ja ajoitukseltaan
kohtuullisen varmuuden antavan
toimeksiannon toimenpiteistä,
ja ovat niitä suppeampia. Valittavien
varmennustoimenpiteiden
luonne, ajoitus ja laajuus
perustuvat ammatilliseen harkintaan
sisältäen arvioinnin väärinkäytöksestä
tai virheestä
johtuvasta olennaisen virheellisyyden
riskistä. Tämän vuoksi
rajoitetun varmuuden antavassa
toimeksiannossa saatava
varmuuden taso on huomattavasti
alempi kuin varmuus, joka
saataisiin suorittamalla kohtuullisen
varmuuden antava toimeksianto.
Toimenpiteemme sisälsivät
mm. seuraavaa:
Haastattelimme yhtiön johtoa
ja konsernikestävyysraportin
sisältämien tietojen
keräämisestä ja raportoinnista
vastaavia henkilöitä organisaation
eri tasoilla
hankkiaksemme käsityksen
kestävyysraportointiprosessista
ja siihen liittyvistä sisäisistä
kontrolleista sekä tietojärjestelmistä.
Perehdyimme yhtiön laatimaan
taustadokumentaatioon ja asiakirjoihin
soveltuvin osin, ja
arvioimme, tukevatko ne konsernikestävyysraportin
sisältämiä tietoja.
Arvioimme yhtiön toteuttamaa kaksinkertaisen
olennaisuuden arviointiprosessia
suhteessa ESRS-standardien vaatimuksiin
sekä sitä, ovatko arviointiprosessista
annetut
tiedot ESRS-standardien mukaisia.
Arvioimme, ovatko konsernikestävyysraportin
sisältämät kestävyystiedot
ESRS-standardien
mukaisia.
EU-taksonomiatietojen osalta hankimme
käsityksen prosessista,
jolla yhtiö on määritellyt
konsernin taksonomiakelpoiset
ja taksonomian mukaiset taloudelliset
toiminnot, sekä
arvioimme näistä annettujen tietojen
säännöstenmukaisuutta.
Helsingissä 11.3.2026
PricewaterhouseCoopers
Oy
Kestävyystarkastusyhteisö
Mikko Nieminen
KRT
doc1p176i1 doc1p176i2
TILINTARKASTUSKERTOMUKSET
RIIPPUMATTOMAN TILINTARKASTAJAN
RAPORTTI RAUTE OYJ:N
ESEF-TILINPÄÄTÖKSESTÄ
Raute Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen
varmuuden antavan toimeksiannon,
jonka kohteena on
Raute Oyj:n (Y-tunnus 0149072-6)
komission teknisen sääntelystandardin
mukaisesti laadittu
tilinpäätös 743700G00629V99PE435-2025-12-31-1-fi.zip tilikaudelta
1.1.2025
–31.12.2025.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat
yhtiön toimintakertomuksen
ja tilinpäätöksen (ESEF-
tilinpäätös) laatimisesta siten,
että ne täyttävät komission
teknisen sääntelystandardin
vaatimukset. Tähän vastuuseen
kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa
komission teknisen sääntelystandardin
artiklan 3
mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän
konsernitilinpäätöksen
päälaskelmat, liitetiedot ja
yhtiön tunnistetiedot iXBRL-merkein
komission teknisen sääntelystandardin
artiklan 4
mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen
ja tilintarkastetun tilinpäätöksen
keskinäinen
yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat
myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta,
jonka ne katsovat
tarpeelliseksi voidakseen
laatia ESEF-tilinpäätöksen komission
teknisen sääntelystandardin
vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus
ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä
niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat
suorittamaamme toimeksiantoa
ja olemme täyttäneet muut näiden
vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa
kansainvälistä laadunhallintastandardia
ISQM 1, jonka mukaan
tilintarkastusyhteisön on suunniteltava,
otettava käyttöön
ja pidettävä toiminnassa
laadunhallintajärjestelmä, mukaan
lukien eettisten vaatimusten,
ammatillisten standardien
sekä sovellettavien säädöksiin
ja määräyksiin perustuvien vaatimusten
noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet tai
menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme
on arvopaperimarkkinalain 7:8
§ mukaisesti varmentaa
komission teknisen
sääntelystandardin mukaisesti
laadittu tilinpäätös. Annamme
lausunnon siitä, onko ESEF-
tilinpäätökseen sisältyvä
konsernitilinpäätös merkitty
olennaisilta osin komission teknisen
sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten
mukaisesti.
Velvollisuutenamme
on ilmoittaa lausunnossamme,
missä laajuudessa varmennus on
suoritettu. Olemme suorittaneet
kohtuullisen varmuuden antavan
toimeksiannon
kansainvälisen varmennus-toimeksiantostandardin
ISAE 3000 (uudistettu) mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu
toimenpiteitä evidenssin
hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen
sisältyvät konsernitilinpäätöksen
päälaskelmat olennaisilta osin
merkitty iXBRL-merkein
komission teknisen sääntelystandardin
4. artiklan vaatimusten
mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen
sisältyvät konsernitilinpäätöksen
liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot olennaisilta osin
merkitty iXBRL-merkein
komission teknisen
sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten
mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös
ja tilintarkastettu tilinpäätös
keskenään yhdenmukaisia
Valittujen tarkastustoimenpiteiden
luonne, ajoitus ja laajuus riippuvat
tilintarkastajan
harkinnasta. Tähän sisältyy
sen riskin arvioiminen, onko virheestä
tai väärinkäytöksestä
johtuvaa
olennaista poikkeamaa komission
teknisen sääntelystandardin
vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme
hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa
tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun
8 §:n mukaisena lausuntona esitämme,
että Raute Oyj:n ESEF-
tilinpäätökseen 743700G00629V99PE435-2025-12-31-1-fi.zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen
päälaskelmat sekä liitetiedot
ja yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta
1.1.2025–31.12.2025 on
olennaisilta osin merkitty
komission teknisen sääntelystandardin
vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Raute Oyj:n
konsernitilinpäätöksen
tilintarkastuksesta tilikaudelta
1.1.2025–
31.12.2025 on annettu tilintarkastuskertomuksellamme
päivätty 11.3.2026. Tällä raportilla
emme
anna konsernitilinpäätöksen
tilintarkastuksesta lausuntoa
tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä sähköisen allekirjoituksen
päivämääränä
PricewaterhouseCoopers
Oy
Tilintarkastusyhteisö
Mikko Nieminen
KHT
doc1p3i0 doc1p3i1 doc1p1i0
KONSERNIN TULOSKEHITYS
KONSERNIN
TULOSKEHITYS
doc1p3i0 doc1p3i1
KONSERNIN TULOSKEHITYS
Tuloskehitys vuosineljänneksittäin
1 000 euroa
Q4 2025
Q3 2025
Q2 2025
Q1 2025
Q4 2024
Q3 2024
Q2 2024
Q1 2024
LIIKEVAIHTO
36 200
43 665
43 780
51 894
56 476
46 373
57 051
44 684
Valmiiden ja keskeneräisten
tuotteiden varastojen
muutos
2 978
293
-3 476
-263
-2 053
-1 173
1 270
478
Liiketoiminnan muut tuotot
21
10
53
75
67
36
10
11
Materiaalit ja palvelut
-14 948
-20 614
-17 631
-24 940
-25 689
-19 592
-32 887
-22 963
Työsuhde-etuuksista aiheutuneet
kulut
-11 928
-12 349
-12 032
-14 448
-16 617
-13 768
-15 008
-14 122
Poistot ja arvonalentumiset
-1 173
-1 194
-2 534
-1 406
-1 332
-1 370
-1 302
-1 401
Liiketoiminnan muut kulut
-6 787
-4 715
-6 235
-5 042
-7 360
-5 694
-5 184
-5 221
Liiketoiminnan kulut yhteensä
-34 836
-38 872
-38 432
-45 836
-50 997
-40 424
-54 381
-43 707
LIIKETULOS
4 363
5 097
1 926
5 870
3 492
4 812
3 949
1 466
% liikevaihdosta
12,1
11,7
4,4
11,3
6,2
10,4
6,9
3,3
Rahoitustuotot
170
322
653
385
436
461
768
437
Rahoituskulut
-100
-332
-285
-464
-168
-90
-143
-287
Rahoituskulut, netto
69
-10
368
-79
268
371
625
151
TULOS ENNEN VEROJA
4 432
5 087
2 294
5 790
3 761
5 183
4 574
1 617
% liikevaihdosta
12,2
11,6
5,2
11,2
6,7
11,2
8,0
3,6
Tuloverot
-845
-1 163
-1 100
-1 549
-809
-718
-1 147
-351
KAUDEN TULOS
3 587
3 924
1 194
4 241
2 952
4 465
3 427
1 266
% liikevaihdosta
9,9
9,0
2,7
8,2
5,2
9,6
6,0
2,8
Jakautuminen
Emoyhtiön omistajille kuuluva
osuus tuloksesta
3 587
3 924
1 194
4 241
2 952
4 465
3 427
1 266
Osakekohtainen tulos, laimentamaton,
euroa
0,59
0,65
0,19
0,69
0,48
0,73
0,56
0,20
Osakekohtainen tulos, laimennettu,
euroa
0,57
0,62
0,19
0,66
0,46
0,71
0,54
0,20
Osakkeiden oikaistu keskimääräinen
kappalemäärä, 1 000 kpl
5 968
5 968
5 995
6 023
6 123
6 123
6 123
6 123
Osakkeiden oikaistu keskimääräinen
kappalemäärä laimennettuna,
1 000 kpl
6 216
6 244
6 023
6 345
6 350
6 331
6 325
6 204
TUNNUSLUKUJA VUOSINELJÄNNEKSITTÄIN
Q4 2025
Q3 2025
Q2 2025
Q1 2025
Q4 2024
Q3 2024
Q2 2024
Q1 2024
Saadut tilaukset vuosineljänneksittäin,
Me
25
38
12
15
50
15
20
36
Tilauskanta vuosineljänneksen
lopussa, Me
98
108
115
146
184
188*
223
259
*Q3/2024 tilauskanta oikaistu
+2 milj. euroa aiemmin raportoidusta
doc1p3i0 doc1p3i1
doc1p185i2
KONSERNIN TULOSKEHITYS
0
50
100
150
200
250
2021
2022
2023
2024
2025
Liikevaihdon kehitys, Me
Liikevaihto markkina-alueittain
EMEA 74%
NA 16%
LAM 7%
APAC 4%
-20
-10
0
10
20
2021
2022
2023
2024
2025
Liiketuloksen kehitys, Me
-40%
-20%
0%
20%
40%
2021
2022
2023
2024
2025
Sijoitetun pääoman tuotto
-60%
-40%
-20%
0%
20%
40%
2021
2022
2023
2024
2025
Oman pääoman tuotto
0%
20%
40%
60%
80%
2021
2022
2023
2024
2025
Omavaraisuusaste
-150%
-100%
-50%
0%
50%
2021
2022
2023
2024
2025
Gearing
-20
-10
0
10
20
30
40
2021
2022
2023
2024
2025
Liiketoiminnan rahavirta,
Me
0
200
400
600
800
2021
2022
2023
2024
2025
Henkilöstö, tehollinen, keskimäärin
doc1p186i0 doc1p186i1
RAUTE OYJ
Rautetie 2
PL 69
15551 Nastola
Puh. 03 829 11
etunimi.sukunimi@raute.com
info@raute.com
www.raute.com