743700G00629V99PE4352024-01-012024-12-31iso4217:EUR743700G00629V99PE4352023-01-012023-12-31iso4217:EURxbrli:sharesxbrli:shares743700G00629V99PE4352024-12-31743700G00629V99PE4352023-12-31743700G00629V99PE4352022-12-31743700G00629V99PE4352023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700G00629V99PE4352023-12-31rauteoyj:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700G00629V99PE4352023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700G00629V99PE4352023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember743700G00629V99PE4352023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700G00629V99PE4352023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700G00629V99PE4352023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700G00629V99PE4352023-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember743700G00629V99PE4352024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700G00629V99PE4352024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700G00629V99PE4352024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember743700G00629V99PE4352024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700G00629V99PE4352024-01-012024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700G00629V99PE4352024-01-012024-12-31rauteoyj:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700G00629V99PE4352024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700G00629V99PE4352024-12-31rauteoyj:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700G00629V99PE4352024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700G00629V99PE4352024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember743700G00629V99PE4352024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700G00629V99PE4352024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700G00629V99PE4352024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700G00629V99PE4352024-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember743700G00629V99PE4352022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700G00629V99PE4352022-12-31rauteoyj:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700G00629V99PE4352022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember743700G00629V99PE4352022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700G00629V99PE4352022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700G00629V99PE4352022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700G00629V99PE4352023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700G00629V99PE4352023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700G00629V99PE4352023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember743700G00629V99PE4352023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700G00629V99PE4352023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember743700G00629V99PE4352023-01-012023-12-31rauteoyj:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700G00629V99PE4352023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember
TILINPÄÄTÖS 2024
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 3
Kestävyysselvitys� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �9
Yleiset tiedot � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �9
Ympäristö � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 40
Sosiaalinen vastuu � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 52
Hyvä hallintotapa ja yrityskulttuuri � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 57
Kestävyysraportin varmennuskertomus � � � � � � � � � � � � � � � � � � �145
TILINPÄÄTÖS
Konsernitilinpäätös 2024� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 62
Konsernin tuloslaskelma � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 63
Konsernin laaja tuloslaskelma � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 63
Konsernin tase � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 64
Konsernin rahavirtalaskelma � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 65
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista� � � � � � � � � � 66
Laskelman konsernin oman pääoman muutoksista,
vertailuvuosi � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 67
Perustiedot ja laatimisperiaate � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 68
Konsernitilinpäätöksen laatimisperusta� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 69
Tilikauden aikaiset tapahtumat � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 71
Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet � � � � � � � � � � 73
Laskentastandardien muutokset (uudet ja uudistetut
standardit� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 74
Projektiliiketoiminta� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 76
Liikevaihto� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 77
Liikevaihto – Laatimisperiaate � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 78
Ajan kuluessa tuloutettavat asiakassopimukset� � � � � � � � � � � � � 79
Ajan kuluessa tuloutettavat asiakassopimukset –
Laatimisperiaate � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 80
Segmenttitiedot � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 81
Myyntisaamiset – Asiakassopimuksiin perustuvat
omaisuuserät � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 84
Myyntisaamiset – Asiakassopimuksiin perustuvat
omaisuuserät – Laatimisperiaate � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 85
Materiaalit ja palvelut – Varaukset � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 86
Henkilöstö ja henkilöstökulut � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �87
Henkilöstökulut – Laatimisperiaate � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �88
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �89
Lähipiiritapahtumat � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �91
Oman pääoman ehtoiset lainat � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �92
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �93
Tuloverot � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �94
Laskennalliset verosaamiset ja -velat� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �95
Konsernin liikearvo � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �96
Muut aineettomat hyödykkeet � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �97
Muut aineettomat hyödykkeet – Laatimisperiaate � � � � � � � � � �98
Tutkimus- ja kehittämismenot � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �99
Aineelliset hyödykkeet � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 100
Aineelliset hyödykkeet – Laatimisperiaate � � � � � � � � � � � � � � � � 101
Käyttöoikeusomaisuuserät � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 102
Poistot� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 103
Vaihto-omaisuus � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 104
Lyhytaikaiset velat� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 105
Valuuttakurssivoitot (Netto) � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 106
Johdannaiset� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 107
Rahoitusriskit – Johdon harkinta � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 108
Riskienhallinta – Valuuttakurssiriskit � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 109
Oma pääoma� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 111
Muut laajan tuloksen erät � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 112
Osakkeet ja osakepääoma � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 113
Laimentamaton ja laimennettu osakekohtainen tulos� � � � 114
Rahoitusvelat� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 115
Rahoitusvelat – Laatimisperiaate � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 116
Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 117
Rahoitusvarat � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 119
Rahoitusvarat – Laatimisperiaate� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 120
Rahoitusvarojen arvonalentuminen� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 121
Rahavarat � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 122
Maksuvalmiusriski� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 123
Rahoitustuotot ja -kulut � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 124
Vakuudet ja vastuusitoumukset� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 125
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �126
Emoyhtiön tuloslaskelma, FAS � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �127
Emoyhtiön tase, FAS � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �128
Emoyhtiön rahoituslaskelma, FAS� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 129
Emoyhtiön liitetiedot� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 130
Luettelo emoyhtiön kirjanpitokirjoista ja tositteiden
lajeista sekä säilytystavoista� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �139
Hallituksen voitonjakoehdotus ja tilinpäätösmerkintä � � � � � 140
Tilintarkastuskertomus� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 141
Kestävyysraportin varmennuskertomus � � � � � � � � � � � � � � � � � � �145
Tilintarkastajan ESEF varmennusraportti � � � � � � � � � � � � � � � � � � 147
KONSERNIN TULOSKEHITYS JA TUNNUSLUVUT� � � � � � � � � �148
Konsernin tuloskehitys vuosineljänneksittäin � � � � � � � � � � � � � �149
Taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut � � � � � � � � � � � � � �150
Taloudellista kehitystä kuvaavien tunnuslukujen
laskentakaavat � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 151
Osakekohtaiset tunnusluvut � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 152
Osakekohtaisten tunnuslukujen laskentakaavat � � � � � � � � � � � 153
Graafit � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �154
OSAKKEET JA OSAKKEENOMISTAJAT � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 155
Osakkeen markkina-arvo ja osakkeenomistajat� � � � � � � � � � � � 156
Osakekannan jakautuminen � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �157
Suurimmat osakkeenomistajat � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �158
SISÄLLYSLUETTELO
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 2
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Konsernin liikevaihto vuonna 2024 oli 204,6 miljoonaa
euroa (145,4 Me) ja kasvoi 40,7 prosenttia edellisestä vuo-
desta. Konsernin vuoden 2024 liikevoitto oli 13,7 miljoonaa
euroa (1,9 Me) ja 6,7 prosenttia (1,3 %) liikevaihdosta. Rahoi-
tustuotot ja -kulut olivat yhteensä 1,4 miljoonaa euroa (-0,1
Me). Konsernin tulos ennen veroja oli 15,1 miljoonaa euroa
(1,8 Me). Tilikauden tulos oli 12,1 miljoonaa euroa (1,4 Me).
Laaja tulos oli 11,6 miljoonaa euroa (0,7 Me). Osakekohtai-
nen tulos oli laimentamattomana 1,96 euroa (0,22 e) ja lai-
mennusvaikutuksella oikaistuna 1,91 euroa (0,22 e). Oman
pääoman tuotto oli 27,5 prosenttia (4,4 %).
Yhtiö julkaisee vaihtoehtoisia tunnuslukuja (alternative perfor-
mance measures, APM). Näiden tunnuslukujen määritelmät
eivät ole IFRS:n mukaisia, mutta ne antavat täydentävää
tietoa sijoittajille ja yhtiön johdolle yhtiön taloudellisesta
tilanteesta ja kehityksestä. Tässä raportissa esitetään kaksi
vaihtoehtoista tunnuslukua: vertailukelpoinen käyttökate ja
käyttökate. Vaihtoehtoisten tunnuslukujen määritelmät löyty-
vät tämän raportin taulukko-osuudessa.
Toimintakertomuksessa suluissa esitetyillä luvuilla viitataan
vastaaviin lukuihin edellisiltä tilikausilta 2023 ja 2022.
Liiketoimintaympäristö
Rauten asiakkaiden loppukäyttötuotteiden maailman-
laajuinen kysyntä oli alhaista rakennusteollisuuden taan-
tuman vuoksi vuonna 2024. Tämä vaikutti etenkin havu-
vanerin kysyntään. Korkojen laskulla ei ollut myönteistä
vaikutusta asuntomarkkinoihin.
Lehtipuuvanerin ja LVL:n kysyntä pysyi vakaampana, ja koivu-
vanerin kysyntää vahvisti kysyntä pienillä erikoismarkkinoilla,
kuten LNG-aluksissa. Koivuvanerin kysyntää tukivat Euroo-
pan markkinoilla myös EU:n asettamat pakotteet Venäjältä
tuotavalle koivuvanerille.
Vuoden lopulla järjestetyt Yhdysvaltojen presidentinvaalit
lykkäsivät osaa Rauten asiakkaiden investointipäätöksistä Poh-
jois-Amerikassa, ja vaikutus näkyy edelleen. Julkiset lausunnot
Yhdysvaltojen hallinnon suunnittelemista uusista tullimak-
suista ovat lisänneet epävakautta markkinoilla. Ukrainan
sota vaikuttaa edelleen markkinatunnelmaan Euroopassa, ja
lisääntyvät geopoliittiset jännitteet aiheuttavat levottomuutta
Aasian-Tyynenmeren alueella ja Kiinassa.
Yleisesti ottaen viimeaikainen kehitys on vaikuttanut negatii-
visesti Rauten asiakkaiden investointiaktiviteettiin kaikkialla
maailmassa. Monet asiakkaamme ovat yhä odottavalla kannal-
la sitovien investointipäätösten tekemisessä. Rauten markki-
noiden laajempi elpyminen näyttää tällä hetkellä lykkääntyvän
pitkälle vuoteen 2025.
Päivitys Venäjän liiketoiminnan alasajoon
Raute ajoi Venäjän liiketoimintansa alas vuosien 2022 ja 2023
aikana. Vuoden 2023 lopussa Raute päätti venäläisen tytä-
ryhtiönsä Raute Service LLC:n lopettamisesta. Vuoden 2024
alun jälkeen Rautella ei ole enää ollut työntekijöitä Venäjällä.
Vuoden 2024 lopussa yhtiön alasajo on kuitenkin edelleen
käynnissä. Purkautumisen odotetaan tulevan päätökseen vuo-
den 2025 aikana. Raute Service LLC:n ulkoiset varat on kirjattu
olennaisilta osin alas 31.12.2024 tilinpäätöksessä.
Uudet tilaukset ja tilauskanta
Raute toimii puutuoteteollisuuden kestävän tulevaisuuden
partnerina. Teknologiamme kattavat erilaiset tuotantoprosessit
sekä niitä tukevat digitaaliset ja analysaattoriratkaisut teollises-
ti valmistetuille puutuotteille. Lisäksi tarjoamme kokonaisval-
taiset palvelukonseptit varaosista säännölliseen huoltoon sekä
tuotannon modernisointeihin. Innovatiiviset teknologiamme,
ohjelmistot ja palvelukonseptit suunnitellaan tukemaan teho-
kasta luonnonvarojen käyttöä asiakkaidemme tuotannossa.
Raute on maailman ainoa kokonaistoimittaja, joka tarjoaa koko
tehtaan kattavia teknologiaratkaisuja viilun, vanerin ja LVL:n
tuotantoon.
Vuonna 2024 saadut tilaukset olivat 121 miljoonaa euroa
(315 Me) ja sisälsivät 20 miljoonan euron tilauksen koi-
vuviilutehtaan laajennuksen teknologiatoimituksesta
latvialaiselta AmberBirchiltä.
Uusista tilauksista 67 prosenttia saatiin Euroopasta (65 %), 19
prosenttia Pohjois-Amerikasta (15 %), 5 prosenttia Aasian-Tyy-
nenmeren alueelta (2 %) ja 9 prosenttia Etelä-Amerikasta (19 %).
Uusien tilausten osuuksien voimakaskin vaihtelu eri markki-
na-alueiden välillä on tyypillistä projektiliiketoiminnalle.
Wood Processing -liiketoimintayksikön uudet tilaukset laskivat
vertailukauden ennätystasolta. Services- liiketoimintayksikön
uudet tilaukset kasvoivat edellisvuodesta. Analyzers-liiketoi-
mintayksikön uudet tilaukset laskivat edellisvuodesta. Haasta-
va markkinaympäristö vaikutti tilauskertymään.
Tilauskanta oli katsauskauden lopussa 184 miljoonaa euroa
(266 Me).
Kilpailuasema
Rauten kilpailuasema on pysynyt ennallaan ja on vahva. Rau-
ten ratkaisut auttavat asiakkaita varmistamaan toimitus- ja
palvelukykyään tuotantoprosessin tai sen osan koko elinkaaren
ajan. Rauten ratkaisut tarjoavat myös markkinoiden ympäris-
ystävällisimmän tuotantoprosessin tehokkaan raaka-aineen
ja lisäaineiden käytön sekä vähäisen energiankulutuksen
ansiosta. Rauten vahva kokonaisosaaminen sekä laaja ja
monipuolinen teknologiatarjonta ovat tärkeässä asemassa
asiakkaiden yhteistyökumppanivalinnoissa.Myös Rauten
pitkäjänteinen sitoutuminen valittujen asiakasteollisuuksien
palvelemiseen lisää uskottavuutta ja parantaa kilpailuasemaa
pitkäaikaisten investointihankkeiden toteuttajana.
Liikevaihto
Konsernin liikevaihto (IFRS) 204,6 miljoonaa euroa (2023: 145,4
Me; 2022: 158,3 Me) nousi 40,7 prosenttia vertailuvuodesta.
Taustalla olivat Wood Processing -liiketoiminnan projektitoimi-
tusten vahva kehitys ja Services -liiketoiminnan korkea kysyntä.
Wood Processing -liiketoimintayksikön liikevaihto oli 147,2
miljoonaa euroa (92,4 Me), kasvua 59,3 prosenttia edellisestä
vuodesta. Services -liiketoimintayksikön liikevaihto oli 42,1 mil-
joonaa euroa (33,0 Me) ja Analyzers -liiketoimintayksikön 15,3
miljoonaa euroa (20 Me).
Vuoden 2024 liikevaihdosta Euroopan osuus oli 56 prosenttia
(40 %), Pohjois-Amerikan 22 prosenttia (30 %), Etelä-Amerikan
19 prosenttia (15 %), Aasian-Tyynenmeren alueen 3 prosenttia
(6 %) ja Venäjän 0 prosenttia (9 %). Vertailukauden aikainen
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 3
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Venäjältä tullut liikevaihto perustui tilauksiin, jotka päätettiin
pakotteiden sallimissa rajoissa.
Emoyhtiö Raute Oyj:n liikevaihto (FAS) vuonna 2024 oli 170,6
miljoonaa euroa (2023: 108,2 Me; 2022: 127,4 Me).
Tulos ja kannattavuus
Vertailukelpoinen käyttökate oli 19,8 miljoonaa euroa (9,3
Me) ja 9,7 % (6,4 %) liikevaihdosta. Kasvua tukivat toiminnan
tehostuminen isompien volyymien ansiosta sekä kiinteiden
kustannusten hallinta.
Vertailukelpoinen käyttökate parani Wood Processing- ja
Services-liiketoimintayksiköissä mutta laski Analyzers-yksikös-
sä. Käyttökate oli 19,1 miljoonaa euroa (6,8 Me). Käyttökatteen
vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät olivat 0,7 miljoonaa
euroa (2,5 Me). Ne koostuivat lähinnä uuden toiminnanohjaus-
järjestelmän käyttöönottoon ja Venäjän toimintojen hallittuun
alasajoon liittyvistä kuluista sekä vertailukaudella tehtaan
siirtämisestä uuteen toimipaikkaan Kiinassa.
Liiketulos oli 13,7 miljoonaa euroa (1,9 Me).
Tulos ennen veroja oli 15,1 miljoonaa euroa (1,8 Me). Katsaus-
kauden tulos oli 12,1 miljoonaa euroa (1,4 Me). Tulos osaketta
kohti oli 1,96 euroa (0,22 e). Sijoitetun pääoman tuotto oli 31,0
prosenttia (6,6 %) ja oman pääoman tuotto oli 27,5 prosenttia
(4,4 %).
Emoyhtiö Raute Oyj:n liiketulos (FAS) oli 12,1 miljoonaa euroa
(2023: 0,0 Me; 2022: -10,2 Me). Liiketulos oli 7,1 prosenttia liike-
vaihdosta (2023: 0,0 %; 2022: -8,4 %). Tilikauden tulos (FAS) oli
10,5 miljoonaa euroa (2023: -1,5 Me; 2022: -8,4 Me).
Rahavirta ja tase
Konsernin rahoitusasema vahvistui entisestään katsauskau-
della parantuneen kannattavuuden sekä hyvän rahavirran
ansiosta. Katsauskauden lopussa gearing oli -104,4 prosenttia
(-102,7 %) ja omavaraisuusaste oli 55,2 prosenttia (50,2 %).
Liiketoiminnan rahavirta tammi–joulukuussa 2024 oli 14,1 mil-
joonaa euroa (38,6 Me). Liiketoiminnan rahavirtaa paransivat
kannattavuuden parantuminen. Vertailukauden rahavirta oli
erityisen vahva johtuen kaudella saatujen tehdaslaajuisten tila-
usten ennakkomaksuista. Investointien rahavirta oli -2,4 miljoo-
naa euroa (-4,4 Me), ja rahoituksen rahavirta oli -2,3 miljoonaa
euroa (6,4 Me).
Rahavarat olivat katsauskauden lopussa 57,5 miljoonaa euroa
(48,1 Me).
Konsernin taseen loppusumma oli vuoden 2024 lopus-
sa 136,0 miljoonaa euroa (2023: 135,4 Me; 2022 92,1 Me).
Taseen käyttöpääomaerien ja niistä laskettavien tunnus-
lukujen vaihtelu johtuu projektiliiketoiminnalle luonteen-
omaisesta asiakkaiden maksuerien ja projektitoimitusten
kustannuskertymien eriaikaisuudesta.
Korolliset nettovelat olivat katsauskauden lopussa -51,9 miljoo-
naa euroa (-39,4 Me).
Yhtiöllä on 5 miljoonan euron luottojärjestely, joka ei ollut käy-
tössä katsauskauden lopussa.
Emoyhtiö Raute Oyj:n omavaraisuusaste (FAS) oli tilikauden
päättyessä 54 prosenttia (2023: 50 %; 2022: 44 %).
Vaihto-oikeudelliset juniorilainat
Raute sopi yhteensä kolmen miljoonan euron vaihto-oikeu-
dellisista juniorilainoista LähiTapiolan ja Veritaksen kanssa.
Juniorilainat nostettiin 21.6.2023. Lainat ovat eräpäivättömiä.
Vaihtuva vuosikorko on ensimmäisen kolmivuotisen korko-
kauden aikana 7,50 prosenttia lisättynä kuuden (6) kuukauden
EURIBOR-korolla. Yhtiöllä on oikeus, mutta ei velvollisuutta,
maksaa juniorilainat takaisin ensimmäisen korkokauden pää-
tyttyä 21.6.2026. Lainojen korko nousee ensimmäisen korko-
kauden jälkeen. Juniorilainoja käsitellään konsernin tilinpää-
töksissä omana pääomana. Juniorilainat eivät tuota antajilleen
osakkeenomistajan oikeuksia. LähiTapiolalla ja Veritaksella on
oikeus vaihtaa juniorilainan jäljellä oleva pääoma kokonaan,
mutta ei osittain, Yhtiön uusiksi osakkeiksi yhdessä erässä
juniorilainaan liittyvien optio-oikeuksien ehtojen mukaisesti.
Optio-oikeuksien merkintähinta on 12,69 euroa tilikauden 2024
lopussa. Yhtiön uusia osakkeita voidaan merkitä korkeintaan
236 407 juniorilainojen myöntäjille annettujen optio-oikeuk-
sien perusteella. Yhtiön laina-aikana maksamat osingot laske-
vat optio-oikeuksien merkintähintaa maksetun osingon verran.
Lähipiirilainat ja muut vastuut
Yhtiöllä ei ole lähipiirilainoja. Muut vastuut on esitetty tämän
raportin tilinpäätöksen liitetiedoissa.
Tutkimus- ja kehittämismenot sekä investoinnit
Raute on vaneri- ja LVL-teollisuuden johtava teknologiatoi-
mittaja ja panostaa voimakkaasti entistä tehokkaamman,
tuottavamman, turvallisemman ja ympäristöystävällisemmän
valmistusteknologian sekä sitä tukevien mittaus- ja konenä-
kösovellutusten kehittämiseen. Myös digitalisaation tuomat
uudet mahdollisuudet ovat vahvasti mukana tutkimuksessa
ja kehityksessä.
Vuonna 2024 konsernin tutkimus- ja kehittämismenot olivat
yhteensä 5,3 miljoonaa euroa (5,2 Me) eli 2,6 prosenttia liike-
vaihdosta (3,6 %).
Investointien kokonaismäärä oli katsauskaudella 2,8 mil-
joonaa euroa (4,5 Me) ja 1,4 prosenttia liikevaihdosta (3,1
%). Toiminnanohjausjärjestelmän uudistaminen pysyi
katsauskauden pääinvestointina.
Emoyhtiö Raute Oyj:n tutkimus- ja kehittämismenot (FAS)
olivat tilikauden aikana 5,0 miljoonaa euroa eli 2,9 prosenttia
liikevaihdosta (2023: 4,8 Me / 4,5 % liikevaihdosta; 2022: 5,6 Me
/ 4,0 % liikevaihdosta). Emoyhtiö Raute Oyj:n investoinnit olivat
yhteensä 2,3 miljoonaa euroa (2023: 3,9 Me; 2022: 8,0 Me).
Strategia ja taloudelliset tavoitteet
Raute – Making Wood Matter
Rauten tavoitteena on kasvattaa Services-konseptiaan ja vah-
vistaa Analyzers- ja Wood Processing -liiketoimintayksiköiden
tarjoamaa innovatiivisten tuotantoratkaisujen ja -mallien sekä
datan ja digitaalisten työkalujen avulla viilu-, vaneri- ja LVL-tuo-
tantoteknologioiden globaalilla markkinalla.
Tavoitteemme on kiihdyttää kasvua laajentamalla Rauten
portfoliota uusille tuotesegmenteille, erityisesti digitaalisten ja
analyyttisten ratkaisujen avulla sekä uusilla palvelukonsepteilla.
Olemme sitoutuneet johtamaan alaa kohti kestävämpää tule-
vaisuutta teollisesti valmistettujen puutuotteiden osalta.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 4
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Olemme integroineet vastuullisuuden olennaiseksi osak-
si toimintaamme ja otamme talouteen, yhteiskuntaan ja
ympäristöön liittyvät näkökulmat huomioon päätöksenteko-
prosesseissamme. Yrityskulttuurimme pohjautuu turvallisuu-
den, eettisen toiminnan, monimuotoisuuden ja tasavertaisen
kohtelun järkkymättömiin periaatteisiin matkallamme luoda
kasvua kaikille sidosryhmillemme korkeiden ESG-standardi-
en mukaisesti ja varmistaa, että vaikutuksemme luontoon ja
ympäröivään yhteiskuntaan on positiivinen.
Rauten strategian mukaiset taloudelliset tavoitteet vuodelle
2028 ovat:
Liikevaihto 250 MEUR, sisältäen sekä orgaanisen että epäor-
gaanisen kasvun
Services ja Analyzers -liiketoiminta-alueiden osuus liikevaih-
dosta 40 prosenttia
Vertailukelpoinen käyttökate keskimäärin 12 prosenttia yli
suhdanteen
Omavaraisuusaste yli 40 prosenttia
Rauten tavoitteena on vakaa ja kestävä osinko eri markkinati-
lanteissa.
Henkilöstö ja työturvallisuus
Konsernin henkilöstön määrä oli vuoden 2024 lopussa 783
(2023: 754; 2022: 778). Henkilöstöstä Suomen yhtiöiden osuus
oli 71 prosenttia (68 %), Pohjois-Amerikan yhtiöiden osuus 18
prosenttia (19 %), Kiinan osuus 6 prosenttia (8 %) ja muiden
myynti- ja huoltoyhtiöiden osuus 5 prosenttia (5 %).
Henkilöstön määrä kokoaikaisiksi työntekijöiksi muunnettuna
(ns. tehollinen henkilöstömäärä) oli tilikaudella keskimäärin
740 (2023; 749; 2022: 774). Konsernin palkat ja palkkiot olivat
yhteensä 52,1 miljoonaa euroa (2023: 44,9 Me; 2022: 44,0 Me).
Lukuun eivät sisälly osakepalkkiojärjestelmistä kirjatut kulut.
Konserni on sitoutunut panostamaan henkilöstönsä osaami-
sen kehittämiseen sitouttaakseen henkilöstöä vahvemmin
yhtiöön. Nykyiset koulutustarpeet keskittyvät uusiin prosessei-
hin ja järjestelmiin sekä eettiseen liiketoimintaan.
Työturvallisuus on edelleen johtamisen keskiössä, ja työturval-
lisuuteen liittyvät mittarit ovat osoittaneet jo pidemmän ajan
alenevaa suuntaa. Vuoden 2024 aikana sattui 9 (11) poissaoloon
johtanutta työtapaturmaa. LTIF-luku liukuvalla 12 kuukauden
jaksolla oli 6,0, mikä osoittaa laskua vuoden 2023 tasolta 7,9.
Rautella on käynnissä globaali monivuotinen turvallisuusohjel-
ma, jonka tarkoituksena on nostaa yhtiön turvallisuuskulttuuri
ja -toiminta seuraavalle tasolle.
Emoyhtiö Raute Oyj:n henkilöstön määrä kokoaikaisiksi työn-
tekijöiksi muutettuna vuonna 2024 oli keskimäärin 567 (2023:
513; 2022: 551). Emoyhtiön palkat ja palkkiot olivat yhteensä
36,9 miljoonaa euroa (2023: 31,1 Me; 2022: 30,4 Me).
Palkitseminen
Yhtiökokous on hyväksynyt hallituksen esittämän toimielinten
palkitsemisraportin 4.4.2024. Päätös on neuvoa-antava.
Konsernissa ovat käytössä koko henkilöstön kattavat palkitse-
misjärjestelmät.
Liiketoimintariskit ja epävarmuustekijät
Taloussuhdanteet, lainsäädäntö ja muut määräykset sekä
poliittinen ympäristö
Maailmantalouden ja rahoitusmarkkinoiden muutoksilla voi
olla negatiivisia vaikutuksia Rauten toimintaan, tulokseen,
rahoitusasemaan ja pääoman lähteisiin.
Rauten toimintaan vaikuttaa myös geopoliittisia ja makrota-
louden tekijöitä: korkea inflaatio ja korkojen nousu saattavat
johtaa talouden taantumaan. Taantuma todennäköisesti vai-
kuttaisi Rauten toimintaan ja vähentäisi peruskysyntää.
Lainsäädäntö tai muut määräykset, kuten pakotteet, voivat
vaikuttaa Rauten liiketoimintaan ja tuotteisiin joko suoraan tai
välillisesti. Raute voi myös joutua riidan osapuoleksi. Vuoden
2023 lopussa Raute irtisanoi kaikki jäljellä olevat Venäjän pro-
jekteja koskevat sopimukset. Tällä hetkellä Raute on sulkemas-
sa tytäryhtiötään Raute Service LLC:tä. Raute on kuitenkin yhä
altis sääntelyn, pakotteiden ja maksuliikenteen muutoksille,
jotka voivat pitkittää sulkemisprosessia.
Toiminta, toimitukset ja teknologia
Rauten liiketoiminnasta pääosa muodostuu projektitoimituk-
sista, joihin sisältyy riskejä kunkin asiakkaan lopputuotteeseen,
tuotantomenetelmiin tai raaka-aineisiin liittyvistä asiakaskoh-
taisesti räätälöidyistä ratkaisuista. Tarjous- ja neuvotteluvai-
heessa joudutaan ottamaan riskejä luvattavien suoritusarvojen
osalta sekä tekemään arvioita toteutuksen kustannuksista.
Muut Rauteen kohdistuvat riskit liittyvät hintainflaatioon sekä
raaka-aineiden, komponenttien ja kuljetuspalvelujen saata-
vuuteen. Myös ammattiliittojen lakot ovat Rautelle lyhyen
aikavälin riski.
Raute panostaa voimakkaasti tuotekehitykseen. Uusien tekno-
logioiden tuotekehitysvaiheeseen liittyy riskiä siitä, että hanke
ei johda teknisesti tai kaupallisesti hyväksyttävään ratkaisuun.
Kehitystyön tuloksena syntyvien uusien ratkaisujen toimivuus
ja kapasiteetti voidaan todentaa täysimittaisesti vasta tuotan-
to-olosuhteissa ensimmäisten asiakastoimitusten yhteydessä.
Rauten tavoitteena on kasvattaa paikallista liiketoimintaan-
sa kehittyvillä markkina-alueilla, joissa toimimiseen liittyy
mahdollisuuksien lisäksi myös kehittyville markkinoille
tyypillisiä riskejä.
Henkilöstö
Osaamisen säilyttäminen ja kehittäminen sekä henkilöstöre-
surssien riittävyyden hyvä hallinta ovat erityisen tärkeitä sykli-
sessä liiketoiminnassa. Jatkuvuutta varmistetaan seuraamalla
ikärakenteen kehitystä, systemaattisella henkilöstöjohtamisella
ja panostamalla työhyvinvointiin. Henkilöstötyöstä ja -pro-
sesseista huolimatta Raute altistuu riskille avainhenkilöiden
menettämisestä ja vaikeuksille uusien osaajien palkkaamisessa
uusiin liiketoimintahaasteisiin vastaamiseksi.
Rahoitusriskit
Konsernin kansainvälisen liiketoiminnan merkittävimmät
rahoitusriskit ovat sopimusvastapuoliin liittyvä luottotappioriski
ja valuuttakurssiriski. Lisäksi konserni altistuu maksuvalmius- ja
uudelleenrahoitusriskeille sekä korko- ja hintariskeille.
Asiakkaiden maksukykyyn liittyvää luottotappioriskiä hallitaan
maksuehdoilla sekä kattamalla maksamaton kauppahin-
nan osa pankkitakuulla, remburssilla tai muulla soveltuvalla
vakuudella. Konsernin likvidit varat ovat pääosin pankeissa sen
suurimmissa toimintamaissa Suomessa ja Kanadassa.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 5
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Konsernin päävaluutta on euro. Merkittävimmät valuut-
takurssiriskit aiheutuvat seuraavista valuutoista: Kanadan
dollari (CAD), Yhdysvaltain dollari (USD) ja Kiinan yuan
(CNY). Valuuttariskien suojauksessa käytetään pääasiassa
valuuttatermiinisopimuksia. Tarjousaikaisilta valuuttakurssi-
riskeiltä suojaudutaan käyttämällä tarjouksissa valuuttaklau-
suuleja. Esisopimuksiin liittyviä valuuttariskejä suojataan
tapauskohtaisesti valuuttaoptiosopimuksilla.
Rahoitusriskit sekä rahoitusriskien hallinnan tavoitteet ja me-
nettelytavat on kuvattu tarkemmin tilinpäätöksen liitetiedoissa
sivulla 108.
Kyber- ja tietoturvallisuus, maksupetokset
Rauten toiminta on riippuvainen sen tieto- ja viestintäjärjestel-
mien ja -ohjelmistojen turvallisuudesta ja vakaasta toiminnas-
ta. Onnistunut kyberhyökkäysriskien hallinta on myös tärkeää.
Näitä riskejä hallitaan tietoturvapolitiikan mukaisesti.
Rauteen kohdistuu toistuvasti maksupetosyrityksiä. Yhtiöllä on
riski, että petosyritys ohittaa maksutapahtumien kontrollipis-
teet ja aiheuttaa yhtiölle taloudellista vahinkoa.
Vahinkoriskit
Muita vahinkoriskejä ovat mm. työturvallisuusriskit, joita
hallitaan aktiivisella, riskejä ehkäisevällä toiminnalla, kuten
henkilöstön jatkuvalla kouluttamisella ja tutkimalla myös kaikki
läheltä piti -tapaukset. Työturvallisuus ja ergonomia ovat jatku-
van kehittämisen kohteita.
Rauten merkittävimpiä yksittäisiä omaisuus- ja keskeytysvahin-
koriskejä ovat tulipalo, vakava konerikko sekä tietojärjestelmän
rikkoontuminen tai häiriö Lahden päätuotantoyksikössä, jonne
koko konsernin avainteknologian tuotanto- sekä suunnittelu-,
talous- ja toiminnanohjausjärjestelmät on keskitetty. Näihin
on varauduttu mm. varajärjestelmillä ja vakuutuksilla, mutta
varautumisesta huolimatta tällaisen riskin realisoituminen va-
kavalla tavalla voisi aiheuttaa merkittävää haittaa toiminnalle.
Raute on toteuttamassa koko yhtiön laajuista toiminnanoh-
jausjärjestelmäuudistusta, jolla on välitön vaikutus Rauten
päivittäiseen toimintaan ja taloudelliseen ohjaukseen. Toimin-
nanohjausjärjestelmä on otettu käyttöön Suomessa. Globaalin
käyttöönoton suunnitellaan jatkuvan vuoden 2025 aikana. Jär-
jestelmän käyttöönoton viivästyminen tai mahdolliset haasteet
datan siirtämisessä uuteen toiminnanohjausjärjestelmään voi-
sivat aiheuttaa merkittäviä kustannusten ylityksiä toiminnan-
ohjausjärjestelmän toteutuksessa sekä häiriöitä asiakastoimi-
tuksissa, mikä vaikuttaisi negatiivisesti myös asiakassuhteisiin.
Rauten tuotannollisella toiminnalla ei ole merkittäviä suoria
ympäristövaikutuksia. Lahden päätuotantoyksikkö sijaitsee
pohjavesialueella. Kemikaali- tai polttoainevuoto pohjavesi-
alueella voi aiheuttaa ympäristöhaittaa, taloudellisia kustan-
nuksia ja häiriötä yhtiön tuotannolliseen toimintaan. Lahden
pääyksiköillä on ISO-sertifioitu ympäristöjärjestelmä, ja kemi-
kaaliturvallisuuteen on kiinnitetty erityistä huomiota. Ympäris-
töjärjestelmän periaatteita noudatetaan soveltuvin osin myös
muissa toimipisteissä.
Yhtiön maine
Rautella on riski tietämättään olla mukana liiketoimintaketjus-
sa, johon liittyy korruptiota, lahjontaa tai rahanpesua, vaikka
liiketoimintakumppaneita säännöllisesti tarkastetaan esi-
merkiksi kansainvälisiin sanktiolistoihin ja viennin rajoituksiin
liittyen. Näiden riskien toteutumisesta voi aiheutua oikeu-
dellisia seurauksia, ja yhtiön maine ja taloudellinen asema
saattavat kärsiä.
Kansainvälisiin toimitusketjuihin voi liittyä toimijoita, jotka eivät
kunnioita Rauten periaatteita ihmisoikeuksien tai työntekijöi-
den perusoikeuksien suhteen. Tällaiset tapaukset voivat johtaa
mainehaittaan ja toimitusketjun keskeytykseen, mikäli rikko-
mus on niin merkittävä, että yhteistyö joudutaan lopettamaan.
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Raute Oyj:n osakkeet noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:ssä kau-
pankäyntitunnuksella RAUTE. Kaikki osakkeet tuottavat yhden
äänen ja samat äänioikeudet yhtiökokouksessa.
Rauten osakepääoma 31.12.2024 oli 8,3 miljoonaa euroa ja
osakkeiden kokonaismäärä oli 6 122 679 (31.12.2023: 6 122 679).
Euroclear Finland Oy:n mukaan osakkeenomistajien määrä oli
katsauskauden lopussa 6 533 (6 276).
Raute ja sen tytäryhtiöt omistivat 31.12.2024 palkitsemistarkoi-
tuksia varten 96 011 (96 638) omaa osaketta, mikä vastaa 1,6
prosenttia (1,6) kaikista ulkona olevista osakkeista.
Hallituksen, toimitusjohtajan ja johtoryhmän osakeomistus
31.12.2024 oli yhteensä 125 185 kappaletta (231 189) yhtiön
osakkeita vastaten 2,0 prosenttia (3,8 %) yhtiön osakkeiden
kokonaismäärästä ja äänimäärästä.
Kaupankäynti osakkeilla
Kaupankäynnin volyymi tammi–joulukuussa 2024 oli 1 151
403 (993 127) osaketta, mikä vastaa 13,9 (9,4) miljoonan euron
kokonaisvaihtoa. Ylin kaupantekokurssi oli 14,00 euroa ja alin
9,88 euroa. Katsauskauden keskikurssi oli 12,11 euroa. Katsaus-
kauden lopussa päätöskurssi oli 13,10 euroa ja päätöskurssin
mukainen markkina-arvo oli noin 80,2 miljoonaa euroa.
Omistuksen jakautuminen sektoreittain ja suuruusluokittain
sekä suurimmat osakkeenomistajat on esitetty tilinpäätöksen
kohdassa Osakkeet ja osakkeenomistajat.
Tilintarkastus ja kestävyysraportoinnin varmennus
Raute Oyj:n varsinaisessa yhtiökokouksessa 4.4.2024 valittiin
tilintarkastajaksi tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers
Oy, päävastuullisena tilintarkastajana KHT-tilintarkastaja
Mikko Nieminen.
Raute Oyj:n varsinaisessa yhtiökokouksessa 4.4.2024 valittiin
kestävyysraportoinnin varmentajaksi kestävyystarkastusyhteisö
PricewaterhouseCoopers Oy, päävastuullisena kestävyysrapor-
tointitarkastajana KRT Mikko Nieminen.
Hallinnointi
Raute Oyj noudattaa Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n an-
tamaa Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia (Corporate
Governance) 2025.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 6
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä (Corporate
Governance Statement)
Raute Oyj:n hallitus on käsitellyt Suomen arvopaperimarkkina-
lain 7 luvun 7 pykälän ja Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n anta-
man Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin 2025 mukaisen
selvityksen Raute Oyj:n hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 2024
(Corporate Governance Statement) toimintakertomuksesta
erillisenä kertomuksena.
Toimielinten palkitsemisraportti
Raute Oyj:n hallitus on käsitellyt Suomen arvopaperimarkki-
nalain 7 luvun 7 pykälän ja Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n
antaman Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin 2025 mu-
kaisen Raute Oyj:n toimielinten palkitsemisraportin 2024, joka
julkaistaan tilinpäätöksen yhteydessä.
Hallitus ja toimitusjohtaja
Varsinainen yhtiökokous valitsee hallituksen puheenjohtajan,
varapuheenjohtajan ja 3–5 hallituksen jäsentä.
Hallitukseen valittiin Raute Oyj:n varsinaisessa yhtiökokoukses-
sa 4.4.2024 seitsemän jäsentä. Puheenjohtajaksi valittiin teknii-
kan lisensiaatti Laura Raitio, varapuheenjohtajaksi DI Joni Bask
ja hallituksen jäseniksi insinööri Ari Harmaala, KTK Ari Piik, KTM
Mikko Kettunen, KTM Julius Manni ja DI Jenni Virnes.Hallitus
valitsee toimitusjohtajan ja vahvistaa hänen toimisuhteensa
ehdot palkkaetuineen.
Raute Oyj:n toimitusjohtajaksi nimitettiin 1.10.2022 alkaen
tekniikan tohtori Mika Saariaho. Toimitusjohtajasopimuksessa
sovittu irtisanomisaika on kuusi kuukautta ja erokorvauksena
maksetaan kahdentoista kuukauden palkkaa vastaava summa.
Yhtiöjärjestyksessä ei ole annettu hallitukselle tai toimitusjoh-
tajalle tavanomaisesta poikkeavia toimivaltuuksia.
Yhtiöjärjestyksen muuttamista ja osakepääoman korottamista
koskevat päätökset tehdään voimassa olevan osakeyhtiölain
säännösten mukaisesti.
Johtoryhmä
Markus Sirviö nimitettiin Analyzers-liiketoimintayksikön joh-
tajaksi 26.1.2024. Aiemmin tehtävässä toiminut Jani Roivainen
nimitettiin Wood Processing -liiketoimintayksikön johtajaksi
1.1.2024 alkaen.
Raute-konsernin johtoryhmä ja sen jäsenten vastuualueet
31.12.2024 ovat:
Mika Saariaho, President and CEO;
Jani Roivainen, Executive Vice President, Wood Processing –
Wood Processing -liiketoimintayksikkö;
Markus Sirviö, Executive Vice President, Analyzers –
Analyzers -liiketoimintayksikkö;
Kurt Bossuyt, Executive Vice President, Services –
Services -liiketoimintayksikkö;
Jari Myyryläinen, Chief Commercial Officer (CCO) – myynti &
markkinointi, commercial excellence -toiminnot;
Tarja Moilanen, Chief People Officer (CPO) – HR, henkilöstön
kehittäminen, työterveys ja työturvallisuus;
Ville Halttunen, Chief Financial Officer (CFO) – talous ja ra-
hoitus, tietohallinto, sijoittajasuhteet, vastuullisuus sekä muu
liiketoiminnan tuki.
Varsinainen yhtiökokous 2024
Raute Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 4.4.2024, Yhtiö-
kokous vahvisti vuoden 2023 tilinpäätöksen, hyväksyi toimielin-
ten palkitsemisraportin ja myönsi hallituksen jäsenille ja toimi-
tusjohtajalle vastuuvapauden. Yhtiökokous päätti hallituksen
esityksen mukaisesti, että tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 maksetaan
osinkoa 0,10 euroa osaketta kohti.
Yhtiökokous valitsi hallitukseen TkL Laura Raitio, DI Joni Bask,
insinööri Ari Harmaala, KTK Ari Piik, KTM Mikko Kettunen, KTM
Julius Manni ja DI Jenni Virnes. Laura Raitio valittiin edelleen
hallituksen puheenjohtajaksi ja Joni Bask valittiin varapu-
heenjohtajaksi. Tilintarkastajaksi valittiin edelleen tilintar-
kastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy, päävastuullisena
tilintarkastajana KHT-tilintarkastaja Mikko Nieminen. Kestä-
vyysraportoinnin varmentajaksi valittiin kestävyystarkastusyh-
teisö PricewaterhouseCoopers Oy, päävastuullisena kestävyys-
raportointitarkastajana KRT Mikko Nieminen.
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään enin-
tään 600.000 Raute Oyj:n osakkeen hankkimisesta yhtiön va-
paaseen omaan pääomaan kuuluvilla varoilla, jolloin hankinnat
vähentävät yhtiön voitonjakoon käytettävissä olevia varoja.
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään Raute
Oyj:n osakkeita koskevasta osakeannista sekä osakeyhtiölain 10
luvun 1 §:n tarkoittamien osakkeisiin oikeuttavien erityisten oi-
keuksien antamisesta yhdessä tai useammassa erässä. Hallitus
on valtuutettu päättämään osakeannin ja osakkeisiin oikeutta-
vien erityisten oikeuksien antamisen kaikista ehdoista, mukaan
lukien saajat ja mahdollisesti maksettavan vastikkeen määrä.
Hallitus voi valtuutuksen nojalla päättää antaa joko uusia
osakkeita tai yhtiön hallussa olevia omia osakkeita. Annetta-
vien osakkeiden yhteenlaskettu lukumäärä voi olla enintään
600.000 osaketta. Osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuk-
sien nojalla mahdollisesti annettavat osakkeet sisältyvät edellä
mainittuun osakkeiden kokonaismäärään.
Lisätietoja yhtiökokouksesta: https://www.raute.fi/sijoittajat/hal-
linnointi/yhtiokokous/yhtiokokous-2024/
Voitonjako tilikaudelta 2023
Varsinainen yhtiökokous 4.4.2024 päätti hallituksen esityksen
mukaisesti, että tilikaudelta 2023 vahvistetun taseen perus-
teella jaetaan osinkoa 0,10 euroa osaketta kohti varsinaisen yh-
tiökokouksen päätöksellä, ja loput jakokelpoiset varat jätetään
omaan pääomaan.
Varsinainen yhtiökokous 2025
Raute Oyj:n vuoden 2025 varsinainen yhtiökokous pidetään
tiistaina 15.4.2025 Lahdessa Sibeliustalolla alkaen kello 10.00.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 7
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Hallituksen ehdotus tuloksen käsittelystä ja osingon-
maksusta
Emoyhtiö Raute Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2024 olivat 40,8
miljoonaa euroa.
Hallitus esittää 15.4.2025 pidettävälle varsinaiselle yhtiökokouk-
selle, että tilikaudelta 1.1.–31.12.2024 maksetaan osinkoa 0,55
euroa osaketta kohden.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Hiottu Oy:n sulautuminen Raute Oyj:hin
Raute tiedotti 8.1.2025 Hiottu Oy:n sulautumisesta Raute
Oyj:hin 31.12.2024 suunnitellun mukaisesti. Sulautumisesta
tiedotettiin 16.8.2024.
Hallituksen jäsentä kohtaan nostettu syyte peruutettu
Raute tiedotti 10.1.2025, että Rauten hallituksen jäsentä koh-
taan nostettu syyte Ramirent Oyj:tä koskevassa asiassa on
peruutettu. Virallinen syyttäjä on peruuttanut entistä Ramirent
Oyj:n hallituksen jäsentä Laura Raitiota kohtaan nostamansa
syytteen epäillystä arvopaperimarkkinoita koskevasta tiedotta-
misrikosasiasta. Raute Oyj ei ole ollut osapuolena asiassa, eikä
asialla ole ollut vaikutusta hallitustyöskentelyyn.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotukset
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdotti 23.1.2025 var-
sinaiselle yhtiökokoukselle 2025, että Rauten hallituksessa olisi
seitsemän jäsentä.
Nimitystoimikunta ehdotti, että hallituksen puheenjohtajaksi
valittaisiin edelleen tekniikan lisensiaatti Laura Raitio ja varapu-
heenjohtajaksi valittaisiin edelleen diplomi-insinööri Joni Bask.
Hallituksen jäseniksi ehdotetaan valittavan uudelleen insinööri
Ari Harmaala, kauppatieteiden maisteri Mikko Kettunen, kaup-
patieteiden maisteri Julius Manni, kauppatieteen kandidaatti
Ari Piik sekä diplomi-insinööri Jenni Virnes.
Omien osakkaiden takaisinosto-ohjelma
Raute tiedotti 13.2.2025 käynnistävänsä omien osakkeiden
takaisinosto-ohjelman. Yhtiön hallitus päätti käynnistää omien
osakkeiden takaisinosto-ohjelman varsinaiselta yhtiökokouk-
selta 4.4.2024 saadun valtuutuksen perusteella.
Omien osakkeiden takaisinosto-ohjelman tarkoituksena on
optimoida Rauten pääomarakennetta alentamalla omaa pää-
omaa. Omien osakkeiden hankinta tulee alentamaan Rauten
vapaata omaa pääomaa. Takaisinostetut osakkeet mitätöidään.
Hankittavien osakkeiden enimmäismäärä on 100 000 osaketta,
mikä vastaa noin 1,6 % osakkeiden kokonaismäärästä. Osakkei-
den hankintaan käytetään enintään 1 350 000 euroa. Omien
osakkeiden hankinta alkaa aikaisintaan 17.2.2025 ja päättyy
viimeistään 17.8.2025.
Osakepohjainen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä
ylimmälle johdolle ja valituille avainhenkilöille
Raute tiedotti 19.2.2025 ylimmälle johdolle ja valituille avain-
henkilöille suunnatusta osakepohjaisesta pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmästä. Yhtiön hallitus päätti osakepohjaisen
pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän jatkamisesta konsernin
ylimmälle johdolle ja valituille avainhenkilöille. Järjestelmä
koostuu suoriteperusteisesta osakepalkkiojärjestelmästä
(”PSP”) päärakenteena sekä ehdollisesta osakepalkkiojärjestel-
mästä (”RSP”) täydentävänä osakepalkkiojärjestelmänä. Järjes-
telmän tarkoituksena on yhdenmukaistaa omistajien ja johdon
tavoitteet yhtiön arvon kehittämiseksi pitkällä aikavälillä sekä
sitouttaa yhtiön johtoa ja avainhenkilöitä yhtiöön sekä yhtiön
strategisten tavoitteiden saavuttamiseen.
Tulosohjeistus vuodelle 2025
Rauten vuoden 2025 liikevaihdon arvioidaan olevan 190–220
miljoonaa euroa ja vertailukelpoisen käyttökatteen olevan
17–24 miljoonaa euroa.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 8
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
KESTÄVYYSSELVITYS
ESRS 2 Yleiset tiedot
Laatimisperusteet
BP-1 Kestävyysselvityksen yleiset laatimisperusteet
Rauten kestävyysraportti on laadittu noudattaen Suomen
kirjanpitolain 7. luvussa säädettyjä vaatimuksia kestävyysrapor-
tille. Raute käyttää kestävyysraportista termiä kestävyysselvi-
tys. Kestävyysselvityksessä raportoidaan Rauten ympäristöön,
yhteiskuntaan ja hallintotapaan (ESG) liittyvistä vaikutuksista,
riskeistä ja mahdollisuuksista eurooppalaisten kestävyys-
raportointistandardien (European Sustainability Reporting
Standards, ESRS) mukaisesti. Kestävyysselvityksen laajuus on
sama kuin Rauten konsernitilinpäätös. Kestävyysselvitys kattaa
Rauten oman toiminnan vaikutukset. Arvoketju ja sen alku- ja
loppupään toimijat on huomioitu olennaisuusarvioinnissa, ja
siihen liittyvää tietoa tullaan tulevina vuosina keräämään sovel-
taen siihen liittyviä siirtymäsäännöksiä. Raute ei ole käyttänyt
mahdollisuutta jättää pois tietoja, jotka liittyvät aineettomaan
omaisuuteen, tietotaitoon tai innovoinnin tuloksiin. Yritys ei
ole käyttänyt mahdollisuutta jättää pois tietoja sellaisteen
EU:n jäsenvaltioon sijoittautuneiden yritysten osalta, joka sallii
käynnissä olevaa kehitystä tai neuvoteltavana olevia asioita
koskevien tietojen jättämisen pois poikkeustapauksissa.
Raute on hyödyntänyt vaiheittain käyttöön otettavista tie-
donantovaatimuksista seuraavia kohtia (Luettelo vaiheittain
käyttöön otettavista tiedonantovaatimuksista (EU) 2023/2772,
Lisäys C):
ESRS 2 SBM-3, 48e: Yritys jättää pois ESRS 2:n tiedonanto-
vaatimuksen SBM-3 48 kohdan e alakohdassa (ennakoidut
taloudelliset vaikutukset) vaaditut tiedot kestävyysselvityk-
sensä ensimmäiseltä laatimisvuodelta.
ESRS1 E1-9: Yritys jättää pois ESRS E1-9:ssä ennakoidut talou-
delliset vaikutukset olennaisista fyysisistä ja siirtymäriskeistä
ja mahdollisista ilmastoon liittyvistä mahdollisuuksista kestä-
vyysselvityksensä ensimmäiseltä laatimisvuodelta.
ESRS E5-6: Yritys jättää pois resurssien käyttöön ja kiertota-
louteen liittyvien vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
ennakoidut taloudelliset vaikutukset kestävyysselvityksensä
ensimmäiseltä laatimisvuodelta.
ESRS S1-13: Yritys jättää pois määritetyt tiedot koulutuksesta
ja taitojen kehittämisestä kestävyysselvityksensä ensimmäi-
seltä laatimisvuodelta.
ESRS S1-14: Yritys jättää raportoimatta muista kuin työsuh-
teisista työntekijöistä kestävyysselvityksensä ensimmäisel
laatimisvuodelta.
Arvoketjujen tietojen osalta Raute on soveltanut siirtymäsään-
nöksiä, mikä antaa aikaa tietojen keräämiseen sekä parantaa
niiden kattavuutta ja luotettavuutta. Myös olennaisiin arvo-
ketjusta kerättäviin kestävyystietoihin on sovellettu siirty-
mäsäännöksiä erityisesti liittyen muiden kuin työsuhteisten
työntekijöiden työturvallisuustietoihin. Tiedonkeruuta työtur-
vallisuusasioiden osalta käydään keskustellen läpi alihank-
kijoiden kanssa, mutta datan omistaa aina työnjohdollista
toimintaa harjoittava taho. Raute tulee raportoimaan kyseiset
tiedot saatavuuden mukaan siirtymäsäännöksen mukaisesti
vuoden 2025 kestävyysselvityksessä.
BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot
Raute noudattaa kestävyysselvityksen laatimisessa ESRS 1
standardin jaksossa 6.4 “Lyhyen, keskipitkän ja pitkän aikavälin
määritelmä” esitettyjä aikavälien määritelmiä. Rauten omien
toimintojen sekä arvoketjun alku- ja loppupään osalta osa
olennaisista tiedonantovaatimuksista vaatii vielä paljon lisä-
työtä, ennen kuin tiedot ovat raportoitavissa ja analysoitavissa.
Rauten haasteet liittyvät tietojen saatavuuteen. Monet tiedo-
nantovaatimukset edellyttävät tietoja, joita ei ollut ensimmäi-
senä raportointivuonna saatavilla. Raute raportoi mahdolliset
puutteet läpinäkyvästi osana kestävyysselvitystään. Tilintarkas-
taja on varmentanut Rauten kestävyysselvityksen rajoitetun
varmennuksen tasolla. Datapistetason mittareita ei validoinut
muu erillinen varmentaja.
Mittarit, joihin liittyy kohtalainen mittausepävarmuus
E5: Kiertotalous
Materiaalien määrä ja jätetiedot
Kunkin yksilöidyn määrällisen mittarin osalta:
Tiedot mittausepävarmuuden lähteistä ja
oletuksista, jotka yhteisö on tehnyt mittauksissa,
katso osiot E5-4, E5-5.
E5-4:
31a
31b
31c
E5-5:
37b
37c
E1: Ilmastonmuutos
Scope 3 -päästölaskenta
Kunkin yksilöidyn määrällisen mittarin osalta: Tiedot
mittausepävarmuuden lähteistä ja oletuksista, jotka
yhteisö on tehnyt mittauksissa, katso E1-6.
Lue lisää Scope 3 -laskennan tietolähteet, oletukset
ja laatu osuudesta E1-6.
37b
51
52
Tarkemmat selvitykset arvioinnin perusteista, lähteistä ja
mittauksissa käytetyistä epäsuorista lähteistä on avattu
aihekohtaisten kestävyysteemojen alla. Kestävyystietojen
laatimisessa ja esittämisessä ei ole tapahtunut muutoksia
edellisiin raportointikausiin verrattuna. Raute ei käytä kestä-
vyysselvityksessään muita yleisesti hyväksyttyjä kestävyysra-
portointistandardeja tai -kehyksiä. Rauten kestävyysrapor-
tointi kattaa kaikki olennaiset aihealueet ja soveltaa osaan
lisäyksen C siirtymäsäännöksiä. Vaiheittain käyttöön otettavat
tiedonantovaatimukset on lueteltu tämän standardin osana
tiedonantovaatimusta BP-1.
Hallinto
GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
Eettinen ohjeisto ohjaa Rauten toimintaa ja toimintatapoja.
Rauten vastuullisuustyötä johdetaan sisäisten hallintomallien
mukaisesti. Tällä varmistetaan, että kestävyys huomioidaan
päätöksenteon kaikilla tasoilla. Rauten keskeisiä kestävyyden
hallintoelimiä ovat hallitus ja johtoryhmä. Talousjohtaja rapor-
toi kestävyysseikoista kaikkiin valvonta ja johtoelimiin. Rauten
tarkastusvaliokunta valvoo kestävyyteen liittyvien vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien hallintaa, toimien asiassa hallituk-
sen tukena.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 9
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Rauten hallitus hallinnoi kestävyysraportointia ja valvoo, että se
on kattavaa ja läpinäkyvää. Rauten johtoryhmä (Raute Executi-
ve Board, RxB) seuraa sekä kestävyysraportoinnin että vastuul-
lisuuden tiekartan edistymistä säännöllisesti ja toimeenpanee
siihen liittyviä käytäntöjä. Talousjohtaja päivittää johtoryhmää,
hallitusta ja tarkastusvaliokuntaa ajankohtaisista vastuullisuus-
aiheista ja niiden etenemisestä.
toteutuksen. Vuonna 2024 hallitus hyväksyi Raute-konsernille
uudet arvot yhtiön strategian jalkauttamiseksi konsernin yritys-
kulttuuriin.
Hallitus vastaa liiketoimintariskien hallinnasta, johon sisältyy
myös kestävyysvaikutusten, -riskien ja -mahdollisuuksien
hallinta. Riskien arvioinnista vastaa johtoryhmä. Hallituksen
tarkastusvaliokunta valvoo riskien arvioinnin toteutumista.
Hallituksen tehtävänä on myös hyväksyä pitkän aikavälin
kestävyysstrategia ja pitkän aikavälin tavoitteet sekä valvoa
vastuullisuusasioiden toimeenpanoa. Kestävyysaiheista rapor-
toidaan hallitukselle ja tarkastusvaliokunnalle säännöllisesti.
Hallituksella on riittävä asiantuntemus ja kollektiivina riittävä
osaaminen ja kokemus Rauten toimialasta sekä liiketoimin-
taan ja kestävyysseikkoihin liittyvistä aiheista. Varmistaakseen
riittävän asiantuntemuksen hallituksessa Rauten nimitystoimi-
kunta ottaa huomioon soveltuvan lainsäädännön, muun sovel-
tuvan sääntelyn ja soveltuvin osin myös Suomen listayhtiöiden
hallinnointikoodissa esitetyt periaatteet. Raute Oyj:n hallitus
tekee vuosittain arvioinnin suorituskyvystään ja työskentelyme-
netelmistään toimintansa kehittämiseksi. Raute Oyj:n hallitus
arvioi vuosittain toimitusjohtajan toimintaa. Rauten hallitus,
toimitusjohtaja ja muu johtoryhmä ovat saaneet raportointi-
kaudella 2024 koulutusta yhtiön kestävyysasioista.
Valiokunnat
Hallituksen työskentelyä avustaa tarkastusvaliokunta, joka val-
voo kestävyysselvityksen edistymistä ja siihen liittyviä prosesse-
ja. Tarkastusvaliokuntaan vastuullisuusasioista raportoi talous-
johtaja. Tarkastusvaliokunta koostuu neljästä jäsenestä, joista
yksi on nainen ja loput kolme miehiä. Tarkastusvaliokunnan
jäseniä ovat puheenjohtaja Mikko Kettusen lisäksi Jenni Virnes,
Joni Bask ja Julius Manni. Hallitus on huomioinut tehtävän
edellyttämän asiantuntemuksen ja kokemuksen nimetessään
tarkastusvaliokunnan jäseniä, sen lisäksi että jäsenillä on vahva
ja monipuolinen osaaminen pörssiyhtiön hallinnosta ja johta-
misesta. Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallintaan ei
käytetty erityisiä valvontatoimia ja menettelyjä vuonna 2024.
Tarkastusvaliokunta on valvonut erityisesti kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin edistymistä ja kestävyysraportin valmis-
tumista. Tarkastusvaliokunta valvoo ja käsittelee kaksinkertai-
sen olennaisuusanalyysiin liittyvät päivitykset. Tarkastusvalio-
kunta aloitti toimintansa ensimmäistä kertaa kesäkuussa 2024.
Hallituksen työskentelyä avustaa myös henkilöstövaliokunta,
joka keskittyy toimitusjohtajan ja ylimmän johdon nimeämi-
seen, palkitsemiseen, sekä seuraajasuunnitteluun. Henkilös-
valiokunnan perustaminen pohjautuu liiketoiminnallisista
tarpeisiin ja tavoitteeseen kehittää yrityksen kilpailukykyä.
Henkilöstövaliokunta koostuu kolmesta jäsenestä, joista yksi on
nainen ja kaksi ovat miehiä. Puheenjohtajana toimii Laura Rai-
tio ja jäseninä Ari Harmaala sekä Ari Piik. Hallitus on huomioi-
nut tehtävän edellyttämän asiantuntemuksen ja kokemuksen
nimetessään henkilöstövaliokunnan sekä tarkastusvaliokun-
nan jäseniä, sen lisäksi että jäsenillä on vahva ja monipuolinen
osaaminen pörssiyhtiön hallinnosta ja henkilöstöjohtamisesta.
Toimitusjohtajan ja johtoryhmän rooli
Toimitusjohtajan tehtävänä on johtaa konsernin liiketoimintaa
ja hallintoa yhtiöjärjestyksen, Suomen kulloinkin voimassa
olevan osakeyhtiölain ja yhtiön hallituksen ohjeiden mukai-
sesti. Hän vastaa hallitukselle sen asettamien tavoitteiden,
suunnitelmien, menettelytapojen ja päämäärien toteuttami-
sesta. Toimitusjohtaja toimii johtoryhmän puheenjohtajana.
Konsernin johtoryhmä (Raute Executive Board, RXB) avustaa
toimitusjohtajaa konsernin johtamisessa, liiketoimintasuunni-
telmien, strategian, politiikkojen ja muiden tärkeiden asioiden
valmistelemisessa sekä strategisten ja operatiivisten tavoittei-
den toteuttamisessa. Rauten johtoryhmä koostuu seitsemästä
jäsenestä, joista yksi on nainen ja loput kuusi miehiä. Toimi-
tusjohtajana toimii Mika Saariaho. Rauten vastuullisuusasiois-
ta vastaa talousjohtaja Ville Halttunen. Muut johtoryhmän
jäsenet ovat Kurt Bossuyt, Jari Myyryläinen, Markus Sirviö, Tarja
Moilanen sekä Jani Roivainen. Kaikki johtoryhmän jäsenet osal-
listuvat liikkeenjohtoon.
Rauten johtoryhmä sekä seuraa vastuullisuustoimien edisty-
mistä ja -toimintaa säännöllisesti, että on aktiivinen vastuulli-
suustoimia toteuttava taho. Johtoryhmä hyväksyy vuosittaiset
suunnitelmat, välitavoitteet, toimenpiteet ja budjetin. Vas-
tuullisuusteemat ja mittarit ovat säännöllisesti johtoryhmän
asialistalla. Rauten funktiot ylläpitävät oman vastuualueensa
globaaleja toimintaperiaatteita, jotka johtoryhmä tarkistaa ja
hyväksyy. Jokaisella Rauten kuudella strategisella vastuulli-
suuden painopistealueella on johtoryhmätason aihevastaava.
Liiketoimintayksiköiden johtoryhmät hyväksyvät ja tarkistavat
liiketoimintayksikkötason toimintasuunnitelmat, jotka liittyvät
tavoitteisiin sekä resurssointi- ja toteutussuunnitelmiin. Eri
Jäsenten
määrä
Riippumaton
yhtiöstä
Sukupuoli-
jakauma*
Hallitus 7 85,7% 40,0%
Tarkastusvaliokunta 4 75% 33,3%
Henkilöstövaliokunta 3 100% 50%
Johtoryhmä 7 100% 16,7%
ESG ohjausryhmä 16 100% 45,5%
*naisten osuus laskettu miesten osuudesta
Hallituksen rooli
Raute Oyj:n hallitus huolehtii Raute-konsernin hallinnosta
ja sen toiminnan asianmukaisesta järjestämisestä. Rauten
hallitus koostuu seitsemästä jäsenestä, joista kaksi on naisia ja
viisi miehiä. Hallituksen puheenjohtaja Laura Raitio ja hallituk-
sen jäsenet Ari Harmaala, Ari Piik, Jenni Virnes, Julius Manni
ja Mikko Kettunen ovat riippumattomia yhtiöstä. Hallituksen
jäsen Joni Bask on riippuvainen yhtiöstä hänen toimittuaan
yhtiön hallituksessa yli 10 vuotta. Neljällä hallituksen jäsenellä
on osakeomistuksia Rautessa (Raitio, Bask, Piik, Harmaala).
Muilla ei ole osakeomistuksia yhtiössä. Hallituksen tehtäviin
kuuluu muun muassa Rauten strategian hyväksyntä ja sen
toimeenpanon valvonta sekä vuosisuunnitelman että yhtiön
taloudellisten raporttien hyväksyntä. Hallituksen vastuulle
kuuluvien asioiden valmistelun ja hoitamisen tehostamisek-
si hallituksella on kaksi valiokuntaa: tarkastusvaliokunta ja
henkilöstövaliokunta. Tarkastusvaliokunta seuraa ja arvioi mm.
yhtiön riskienhallinnan käytänteiden ja prosessien tehokkuut-
ta, raportointiprosesseja sekä kestävyysvarmennusta. Koko
hallituksella on saatavilla tarkastusvaliokunnan materiaalit.
Henkilöstövaliokunta valmistelee mm. Rauten johtoryhmän
palkitsemista- ja kannustinjärjestelmiä koskevat periaatteet ja
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 10
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
funktiot ylläpitävät oman vastuualueensa globaaleja toimin-
taperiaatteita, jotka johtoryhmä tarkistaa ja hyväksyy. Joh-
toryhmä seuraa ja arvioi liiketoimintariskejä säännöllisesti ja
vastuullisuuteen liittyviä riskejä osana kaksinkertaista olennai-
suusanalyysiä.
Johtoryhmässä on vahva osaaminen teknologia-alalta ja pitkä
kokemus Rauten tuotteista ja palveluista. Lisäksi heillä on
paljon kokemusta kansainvälisestä liiketoiminnasta, sillä Raute
on pitkään toiminut kansainvälisesti sekä valmistustoiminnan
osalta että asiakastoimituksissa. Johtoryhmän jäsenet edusta-
vat kahta eri kansallisuutta, ja pääkielenä on englanti. Rauten
johtoryhmän jäsenillä on laajaa osaamista kestävyysteemojen
eri osa-alueista. Talousjohtaja Ville Halttusen osaaminen keskit-
tyy erityisesti E1 ja G1 standardeihin liittyviin kestävyysteemoi-
hin ja henkilöstöjohtaja Tarja Moilasen osaaminen puolestaan
S1 standardin kestävyysteemoihin. Kurt Bossuytilla on syvällistä
osaamista hankintaketjuista ja erityisesti G1 standardiin liitty-
vistä kestävyysteemoista. Mika Saariaho, Jari Myyryläinen, Jani
Roivainen, Kurt Bossuyt, Markus Sirviö omaavat erityisosaamis-
ta asiakastarpeista, hankintaketjuista, liiketoimintamalleista,
uusista sovelluksista ja teknologioista, tutkimus- ja kehitystoi-
minnasta sekä työturvallisuudesta.
Vuonna 2024 Rauten hallituksen ja johdon osaamista on
kehitetty vastuullisuuskoulutusten kautta. Koulutus on pai-
nottunut kestävyysselvitykseen ja sen rooleihin. Myös Rauten
henkilökunta on saanut vastuullisuuteen liittyvän peruskou-
lutuksen. Lisäksi henkilökuntaa on koulutettu työturvallisuu-
desta, eettisistä ohjeista ja tietoturvasta. Vuoden 2024 aikana
Raute on ollut mukana UNGC:n Climate Ambition Accelerator
-ohjelmassa, jonka tavoitteena on varustaa yritykset tiedolla ja
taidoilla, joita ne tarvitsevat 1.5 °C tieteeseen perustuvien ilmas-
totavoitteiden asettamiseen. Organisaatiossa on lisäksi muita
asiantuntijoita, joilla on osaamista kestävyyteen liittyvissä
asioissa. Osaamista kehitetään sisäisten ja ulkoisten koulutus-
ten avulla.
Toimikunnat
Operatiivisia vastuullisuustoimia, kuten projekteja, ohjelmia
ja prosesseja, johtaa ja toteuttaa ESG-ohjausryhmä. Jokainen
Rauten liiketoimintayksikkö on edustettuna ESG-ohjausryh-
mässä. Jokaisen toimipaikan tai funktion ESG-yhteyshenkilö
vastaa tietojen keruusta, tavoitteiden paikallisesta toteutukses-
ta, viestinnästä sekä budjetoinnin ja resursoinnin tukemisesta.
Ohjausryhmään kuuluu viisi naista ja yksitoista miestä. Näistä
henkilöistä kahdellatoista on rooli myös liikkeenjohdossa, ja
neljällä ei. He edustavat eri kansallisuuksia. Ohjausryhmän
jäsenillä on pitkä kokemus Rauten toiminnasta sekä osaamista
ESG:n eri osa-alueista. Raute on pitkään toiminut kansainväli-
sesti sekä oman toiminnan osalta että asiakastoimituksissa.
Talousjohtaja on ESG-ohjausryhmän puheenjohtaja. Vastuulli-
suuteen liittyviä toimia, hankkeita ja raportointia hallinnoi yri-
tysvastuupäällikkö yhdessä talousjohtajan kanssa. ESG-ohjaus-
ryhmässä käsitellään ajankohtaisia vastuullisuuteen liittyviä
aiheita ja valmistellaan päätöksentekomateriaalia johtoryhmän
käsittelyyn. Ohjausryhmä pyrkii kokoontumaan neljä kertaa
vuodessa. Vuonna 2024 ESG-ohjausryhmän jäsenet saivat
koulutusta yhtiön kestävyysasioista.
Eettisen periaatteiden valvontaa toteuttaa Ethics tiimi, johon
kuuluu henkilöstöjohtaja, talousjohtaja sekä vastuullisuuspääl-
likkö. Kaksi jäsentä kolmesta kuuluu Rauten johtoryhmään.
Tiimi varmistaa ja valvoo ilmoituskanavan kautta tulevien mah-
dollisten ilmoitusten käsittelyä ja tutkimuksia. Ilmoituskanaviin
liittyvistä prosesseista vastaa henkilöstöjohtaja yhteistyössä
Ethics- tiimin kanssa.
GOV-2 Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimi-
tettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat
Talousjohtaja päivittää Rauten sekä johtoryhmää, hallitus-
ta että tarkastusvaliokuntaa vastuullisuusaiheista ja niihin
liittyvien toimenpiteiden etenemisestä. Tarkastusvaliokunnalle
raportoitiin kestävyysseikoista 5 kertaa vuoden 2024 aikana,
sekä säännöllisesti johtoryhmän kokouksissa. Tarkastusvalio-
kunnan materiaalit olivat koko hallituksen saatavilla. Vuonna
2024 ESG-ohjausryhmä kokoontui kolme kertaa. Kokouksissa
käsiteltiin toimintasuunnitelman elementtejä, kestävyysra-
portoinnin tiedonantovaatimuksia, päästölaskentaan liittyviä
tietoja sekä uusien toimintaperiaatteiden sisältöjä.
Rauten hallinto-, johto- ja valvontaelimet ovat käsitelleet rapor-
tointikauden aikana kahdensuuntaisessa olennaisuusarvioin-
nissa tunnistettuja olennaisia vaikutuksia, riskejä ja mahdol-
lisuuksia. Vuoden 2023 kaksinkertaista olennaisuusanalyysiä
päivitettiin vuoden 2024 aikana olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien osalta. Päivitystyössä hyödynnettiin
keskusteluja sisäisten sidosryhmien kanssa. Työn edistymisestä
raportoitiin tarkastusvaliokunnalle ja johtoryhmälle. Tarkastus-
valiokunnan rooli oli avustaa hallitusta valvoen kestävyysselvi-
tyksen edistymistä ja siihen ja kestävyysraportin valmistumista.
Prosessia jatketaan kuvatussa muodossa myös tulevalla rapor-
tointikaudella osana yrityksen yleistä johtamisprosessia.
Due Diligence -prosessi ja kaksinkertainen olennaisuusanalyysi
(DMA) ovat keskeisiä elementtejä Rauten kestävän kehityksen
ja ESG-strategian toteuttamisessa. Due Diligence -prosessia
sekä kaksoisolennaisuusanalyysia ollaan vasta implementoi-
massa osaksi yrityksen johtamis- ja raportointikäytäntöjä. Vuo-
den 2024 aikana keskityttiin erityisesti riskien tunnistamiseen
ja erilaisten rakenteiden vahvistamiseen (kanavat, toimintape-
riaatteet). Toiminnan vastuullisuuden parantamiseksi tehtiin
useita toimia, mutta toimien vaikuttavuutta päästään arvio-
maan vasta vuonna 2025 toimintaperiaatteita jalkauttaessa.
Hallitus hyväksyi olennaisuusanalyysin tulokset. Hallitus
valvoi kestävyysraportointiprosessin etenemistä tarkastusva-
liokunnan kautta. Hallitus hyväksyi pitkän aikavälin vastuulli-
suustavoitteet helmikuussa 2025.
Rauten johtoryhmä hyväksyi kaksinkertaisen olennaisuusa-
nalyysin tulokset, jotka huomioitiin liiketoimintariskien
priorisoinnissa ja ne vaikuttivat täysimääräisesti johtoryh-
mätyöhön. Osana kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
tuloksien tarkastelua johtoryhmä päätti tarvittavista tulevista
toimista ja resursseista. Johtoryhmä myös hyväksyi neljä
uutta toimintaperiaatetta sekä vastuullisuustavoitteille
numeeriset mittarit. Tavoitteiden laatimisessa hyödynnettiin
kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin tuloksia sekä sisäisten
sidosryhmien näkemyksiä ja odotuksia. Vastuullisuustavoit-
teiden edistymistä kuvaavat numeeriset mittarit hyväksyttiin
johtoryhmässä loppuvuodesta 2024 ja hallituksessa helmi-
kuussa 2025.
Rauten johtoryhmä on ESG Ohjausryhmän lisäksi on
käsitellyt päästölaskentaa, siirtymäsuunnitelman tärkeyt-
tä, ilmastotavoitteita, toimitusketjujen vastuullisuutta ja
niihin liittyviä tietotarpeita, elinkaarilaskennan tärkeyttä,
positiivisten ESG vaikutusten painotusta R&D investointien
edistämisessä, koulutuksia, sääntelyyn liittyviä riskejä sekä
kestävyysselvitykseen liittyviä erilaisia toimia kuten uuden-
tyyppisten toimintaperiaatteiden implementointia. Lisäksi
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 11
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
on käsitelty toimittajien vastuullisuuden varmistamiseen
liittyviä projekteja.
Sosiaalisen vastuun teemoista turvallisuus on saanut
paljon huomiota sekä resursseja. Henkilöstöasioiden osalta
tunnistetuista riskeistä ja mahdollisuuksista on käsitelty
erityisesti työturvallisuusasioita. Johtoryhmä on paikallisten
työturvallisuusryhmien lisäksi käsitellyt poikkeamia, työta-
paturmia, tutkimuslöydöksiä sekä työturvallisuuskulttuurin
parantamiseen ja kehittämiseen liittyviä toimia. Rauten
henkilöstöpuolen asioiden osalta on käyty läpi mm. uudet
vastuullisuustavoitteet, henkilöstötutkimukset, yhtiötasoiset
henkilöstökäytännöt ja toimintaperiaatteet kuten tavoite- ja
kehityskeskustelut ja Kunnioitus työpaikalla - käytäntö sekä
uudet modernit työtavat. Johtoryhmä myös hyväksyi uuden
vastuullisuusvaikutuskriteeristön T&K-investointien paino-
tuksessa.
Hyvää hallintotapaan liittyvistä tunnistetuista riskeistä ja
mahdollisuuksista erityisesti korruptioon ja lahjontaan
liittyviä toimintaperiaatteita sekä ilmoituskanavaan liit-
tyviä käytäntöjä on käsitelty johtoryhmän kokouksissa.
Ilmoituskanavaan liittyvät tapaukset raportoidaan toimi-
tusjohtajalle saman tien sekä tarkastusvaliokunnalle kaksi
kertaa vuodessa.
GOV-3 – Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttämi-
nen kannustinjärjestelmiin
Palkitseminen jakaantuu Rautella peruspalkkaan luontoise-
tuineen, tulokseen ja toimintaan liittyvään palkitsemiseen
(tulospalkkiot) sekä pitkäaikaisiin kannustinjärjestelmiin.
Raute-konsernin kannustinjärjestelmät koskevat toimitusjoh-
tajaa, johtoryhmää, avainhenkilöitä ja koko henkilöstöä. Lyhyen
tähtäimen kannustimien palkkiot perustuvat tulokseen ja/
tai henkilökohtaisiin tavoitteisiin, ja vuositasoisina ne makse-
taan kerran vuodessa tilinpäätöksen vahvistamisen jälkeen.
Rauten palkitsemisperiaatteet perustuvat yhtiön arvon kasvun
tukemiseen, huippuluokan suorituskyvyn varmistamiseen
sekä vastuullisuuteen, johdonmukaisuuteen ja kilpailuky-
vykkyyteen. Yhtiön suoritusperusteinen, osakkeen arvoon
ja kasvuun perustuva pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä
sisältää kolme kolmen vuoden pituista ajanjaksoa, kalenteri-
vuodet 2022–2024, 2023–2025 ja 2024–2026. Vuoden 2021–2023
ohjelma päättyi ja sen tulos maksettiin vuonna 2024. Vuosien
2021–2023 sekä 2022–2024 ohjelmat perustuvat osakkeen
arvoon ja myynnin kasvuun, ja 2023–2025 sekä 2024–2026 kan-
nattavuuteen ja kasvuun. Tämän lisäksi hallitus on päättänyt
vuosina 2022, 2023 sekä 2024 pitkän aikavälin kannustinjärjes-
telmää täydentävästä ehdollisesta osakepalkkiojärjestelmästä
vuosille 2022–2024, 2023–2025, ja 2024–2026. Raute Oyj:n
hallitus vahvisti toimielinten palkitsemispolitiikan 14.02.2024, ja
yhtiökokous hyväksyi sen 4.4.2024. Samassa yhtiökokouksessa
hyväksyttiin myös vuoden 2023 palkitsemisraportti. Molemmat
päätökset ovat neuvoa-antavia.
Kestävyysseikoista Raute on huomioinut turvallisuuden yhtenä
palkitsemismittarina. Johtoryhmällä on turvallisuuteen liittyvä
vastuullisuustavoite poissaoloon johtaneiden tapaturmien
taajuus LTIF). Ilmastoon liittyviä kasvihuonekaasupäästöjen
vähennystavoitteita ei toistaiseksi huomioida johdon palkit-
semisessa. Poissaoloon johtaneiden tapaturmien taajuus on
painoarvoltaan 10% johdon lyhyen tähtäimen kannustinjärjes-
telmän mittareista.
GOV-4 – Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence
-prosessista
Rauten huolellisuusvelvoite (due diligence) käsittää riskien
tunnistamisen, arvioinnin ja hallinnan sekä sidosryhmien kuu-
lemisen ja raportoinnin avoimuuden. Vuonna 2024 keskityttiin
sisällyttämään huolellisuusvelvoite yhtiön keskeisiin vastuulli-
suusriskienhallinnan prosesseihin. Kestävyyteen liittyviä riskejä
käsiteltiin johtoryhmä-, tarkastusvaliokunta- ja ESG-ohjaus-
ryhmätasolla keskittyen erityisesti riskien tunnistamiseen ja
erilaisten rakenteiden vahvistamiseen (kanavat, toimintaperi-
aatteet). Vuonna 2024 keskityttiin erityisesti riskien tunnistami-
seen ja erilaisten organisaatiorakenteiden vahvistamiseen sekä
sisällyttämään huolellisuusvelvoite yhtiön keskeisiin vastuul-
lisuusriskienhallinnan prosesseihin. Raute tulee valvonta ja
hallintorakennetta hyödyntäen selkeyttämään prosesseja, joilla
vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia hallitaan ja viestitään.
Kaksoisolennaisuusanalyysi tullaan integroimaan Rauten ylei-
seen riskienarviointiprosessiin.
Politiikat ja menettelytavat:
Rauten toimintaa ja toimintatapoja ohjaavat eettiset toimin-
taperiaatteet, turvallisuustoimintaperiaatteet, ympäristötoi-
mintaperiaatteet, Kunnioitus työpaikalla-toimintaperiaatteet
sekä korruption torjunnan toimintaperiaatteet.
Eettisten periaatteiden koulutus toistuu vuosittain eri tee-
moja painottaen. Vuonna 2024 teemana oli tietoturva.
Vuoden 2024 aikana toteutettiin pakollinen vastuullisuuteen
liittyvä koulutus koko henkilöstölle.
Erikseen nimetty Rauten Ethics-tiimi ohjaa väärinkäytöse-
päilyihin liittyvää tutkintaa.
Hallinta:
Kestävän liiketoiminnan ja eettisten periaatteiden koulutus-
ten kattavuustavoite on 100 %. Koulutus käsittää vuosittain
vaihtuvia teemoja.
Ilmoituskanavaan liittyvät tapaukset raportoidaan toimi-
tusjohtajalle saman tien sekä tarkastusvaliokunnalle kaksi
kertaa vuodessa.
Epäillyt väärinkäytökset voi raportoida ilmoistuskanavaa tai
muita kanavia käyttäen, anonyymisti tai nimellä. Sähköistä
ilmoituskanavaa voivat käyttää myös Rauten ulkoiset sidos-
ryhmät.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 12
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Due diligence prosessin keskeiset osatekijät
DUE DILIGENCE PROSESSIN
KESKEISET OSATEKIJÄT
Kestävyysselvityksessä olevat kappaleet, joista tiedot löytyvät
a) Due diligence -prosessin sisällyttämi-
nen hallintoon, strategiaan ja liiketoi-
mintamalliin
GOV-1 Hallinto-, valvonta- ja johtamistoimielinten rooli
GOV-2 Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsit-
telemät kestävyysseikat
GOV-3 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
SBM-1 Strategia, liiketoimintamallit, arvoketju
SBM 3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus
strategian ja liiketoimintamallin kanssa
G1-1 Liiketoiminnan eettiset ohjeet ja yrityskulttuuri
G1-3 Korruption ja lahjonnan ehkäisy ja havaitseminen
b) Sidosryhmien osallistaminen kaikissa
due diligence -prosessin keskeisissä
vaiheissa
SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset
GOV-2 Yrityksen hallinto-, johto-, ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden
käsittelemät kestävyysseikat
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista
S1-2 Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista oman tvoiman ja työnte-
kijöiden edustajien kanssa
c) Haitallisten vaikutusten tunnistami-
nen ja arviointi
SBM 3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus
strategian ja liiketoimintamallin kanssa
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista .
d) Toimien toteuttaminen kyseisten
haitallisten vaikutusten torjumiseksi
E1-3 Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit
E5-2 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit
S1-4 Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaiku-
tusten suhteen sekä toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien olennaisten riskien
hallitsemiseksi, olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä arvio kyseisten
toimien vaikuttavuudesta
G1–3 Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen
e) Kyseisten toimien tuloksellisuuden
seuranta ja viestintä
ESRS:n mukaisten tavoitteiden seuranta.
Rauten johtoryhmä sekä ESG- ohjausryhmä seuraavat tavoitteiden ja projektien
edistymistä. Käytössä on myös muita tapoja seurantaan, mm. ilmoituskanava sekä
turvallisuushavainnot.
GOV-5 – Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysra-
portoinnin osalta
Rauten vastuullisuuspäällikkö vastaa kestävyysraportointiin liit-
tyvistä prosesseista yhdessä talousjohtajan kanssa. Talousjoh-
taja raportoi kestävyysraportoinnin toteutumisesta hallituksen
tarkastusvaliokunnalle. Raute tunnisti kestävyysraportoinnin
laadintaan liittyviä riskejä kuten raportoinnin aikataulun,
sisäisten ja ulkoisten resurssien riittävyyden sekä tietojen
saatavuuden, laajuuden ja oikeellisuuden rajoitteet. Rautella
ei ole ollut käytössä riskienhallintamallia kestävyysraportin laa-
dintaan liittyvien riskien priorisoimiseksi. Kestävyysselvityksen
laadintaprosessiin osallistettiin laajasti henkilöitä Rauten sisältä
sekä hyödynnettiin ulkoisia asiantuntijaresursseja resurssien
riittävyyteen liittyvän riskin lieventämiseksi.
Raute tulee kehittämään kestävyysraportointiin liittyvien
riskien ja toimien valvontaa ja niihin liittyvien kontrollien
määrittelyä. Valvontatoimissa tullaan keskittymään tasapainon
löytämiseen säännöllisten auditointien, henkilöstön koulutuk-
sen ja mittaritiedon keruun välille. Myös datan validointiin ja
dokumentointiin tullaan muodostamaan selkeät prosessit ja
ohjeet.
Strategia
SBM-1 – Strategia, liiketoimintamalli ja arvo-ketju
Rauten haluaa toimia suunnannäyttäjänä innovaatioillaan
insinööripuutuoteteollisuuden kestävän tulevaisuuden partne-
rina. Insinööripuutuotteet ovat rakennuskomponentteja, jotka
valmistetaan yhdistämällä valmiiksi jalostettua puutavaraa,
pääosin liiman avulla. Näitä tuotteita käytetään laajasti raken-
tamisessa niiden kestävyyden ja monipuolisuuden vuoksi.
Rauten liiketoimintamalli keskittyy resurssitehokkaan tuotan-
non edistämiseen insinööripuutuoteteollisuudessa tarjoamalla
kokonaisia tehtaita, tuotantolinjoja ja laitteita sekä erilaisia
palveluratkaisuja asiakkaiden tueksi. Rauten tuotteiden avulla
Rauten asiakkaat tuottavat lopputuotteina viilua, vaneria,
LVL:ää (laminated veneer lumber) tai muita insinööripuutuot-
teita. Liikevaihto koostuu koneiden, laitteiden ja analytiikkapal-
veluiden myynnistä sekä huolto- ja varaosapalveluista. Rauten
globaali myynti- ja huoltoverkosto varmistaa tuotteiden ja
palveluiden saatavuuden asiakkaille. Yhtiön tekemän kilpaili-
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 13
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
ja-analyysin mukaan Raute on markkinajohtaja ja maailman
ainoa kokonaistoimittaja, joka tarjoaa koko tehtaan kattavia
teknologiaratkaisuja viilun, vanerin ja LVL:n tuotantoon.
Rauten teknologiat ja palvelut on suunniteltu parantamaan
asiakkaan koko tuotantoprosessin resurssitehokkuutta ja
lopputuotteen laatua. Wood Processing -liiketoimintayksikkö
tarjoaa kattavia suunnittelu- ja koneratkaisuja viilun, vanerin
ja LVL:n resursseja säästävään tuotantoon. Analyzers -liiketoi-
mintayksikkö tarjoaa laajan kirjon kamerateknologiaa sekä
data-analytiikkaa tuotannon optimointiin. Services -liiketoi-
mintayksikkö tukee kahta edellistä liiketoimintayksikköä tar-
joamalla palvelu- ja huoltoratkaisuja tuotannon optimointiin,
energiatehokkuuteen ja laitteiden elinkaarien pidentämiseen
ja suorituskyvyn ylläpitoon. Asiakastarpeiden ymmärtäminen
on Rauten toiminnan keskiössä.
Rauten strategia keskittyy kestävään kasvuun ja resurssitehok-
kuuteen. Raute haluaa toimia puutuoteteollisuuden kestävän
tulevaisuuden partnerina. Strategian keskeiset tavoitteet ovat
vastuullisuuden edistäminen, liikevaihdon kasvattaminen,
ja liiketoimintaprofiilin laajentaminen uusille markkinoille,
kannattavuuden parantaminen ja volatiliteetin vähentäminen.
Tärkeimmät kriittiset ratkaisut tulevat jatkossakin liittymään
tuotannon optimointiin ja resurssisäästöihin. Vastuullisuus on
osa Rauten strategiaa ja se näkyy keskittymällä kestävään ta-
loudelliseen kasvuun, edistämällä ilmasto ja kiertotaloustoimia
panostamalla resurssitehokuutteen, kehittämällä turvallisuus-
kulttuuria, parantamalla vastuullisuutta koko arvoketjussa
työyhteisön eettisen arvojen kautta sekä tukemalla osaamisen
kehittämistä innovatiivisuuden varmistamiseksi sekä houkut-
telemalla ja sitouttamalla monimuotoisia osaajia.
Markkinat
Raute toimii globaalisti, ja sen merkittävimmät markkinat
ovat Euroopassa, Pohjois-Amerikassa ja Aasiassa. Rauten
tuotantokoneita, teknologioita ja palveluita myydään kaikille
markkinoille. Rauten asiakkaita ovat puutuoteteollisuuden
yritykset, jotka valmistavat viilua, vaneria ja LVL:ää. Näihin
kuuluvat suuret teollisuusyritykset, jotka arvostavat Rauten
tarjoamia kestäviä ja tehokkaita tuotantoratkaisuja ja tuottei-
den pitkiä elinkaaria ja päivitettävyyttä. Rauten tuotetarjooma
tukee asiakkaiden omia vastuullisuustavoitteita. Liikevaihdon
maantieteellinen jakauma raportoidaan osana tilinpäätöstä
(tilinpäätös, liite 1, sivu 77). Rauten 100 % omistama tytäryhtiö
Hiottu Oy sulautui Raute Oyj:hin 31.12.2024. Hiotun toiminta on
huomioitu raportoinnissa, mutta toiminnalla ei ole merkittäviä
vaikutuksia Rauten olennaisiin kestävyysaiheisiin. Työsuhteis-
ten työntekijöiden määrä maantieteellisten alueiden mukaan
raportoidaan osana tiedonantovaatimusta S1-6.
Vuonna 2024 Raute on jatkanut innovaatioiden tuomista
markkinoille, erityisesti keskittyen digitaalisiin analytiikkaratkai-
suihin, jotka tukevat viilun, vanerin ja LVL:n tuotantoprosesseja.
Raute on esitellyt uusia ratkaisuja, jotka hyödyntävät tekoälyä
ja data-analytiikkaa uudella tavalla tuotannon optimointiin ja
laadunvalvontaan. Lisäksi Raute on laajentanut palvelukonsep-
tiaan varaosien, säännöllisen huollon ja modernisointien lisäksi
asiakkaan päivittäisen tuotannon ylläpitoratkaisuihin. Raute
ei käytä kohdan SBM-1 (41) vapautusta direktiivin 2013/34/EU
(22) 18 artiklan 1 kohdan a alakohdassa tarkoitettujen tietojen
esittämisestä, merkittävien ESRS-alojen mukaan.
Raute arvoketjun osana
Raute on sitoutunut parantamaan vastuullisuutta koko
arvoketjussaan. Rauten arvoketjun loppupäähän kuuluvat
puutuotteiden valmistajat, jakelukanavat ja loppukäyttäjät.
Yhtiön arvoketjun alkupäähän puolestaan kuuluvat toimitta-
jat, jotka tarjoavat raaka-aineita, koneenosia, elektroniikkaa ja
komponentteja sekä palveluita, joita tarvitaan asennusprojek-
teihin ja IT-palveluihin. Rauten asema arvoketjussa on toimia
kumppanina, joka varmistaa insinööripuutuoteteollisuuden
tulevaisuuden, edistäen resurssitehokasta tuotantoa älykkäi-
den ratkaisujen avulla.
Arvoketjun alkupäässä Rauten toiminta kattaa projektien ja
osakokoonpanojen suunnittelun, raaka-aineiden ja kompo-
nenttien hankinnasta sekä näiden materiaalien kuljetuksen
kokoonpanosta vastaaville Rauten omille tehtaille. Tuotan-
toprosessi käsittää tuotteiden kokoonpanon, koneistuksen,
hitsauksen ja maalauksen, minkä jälkeen tuotteet toimitetaan
asiakkaille asennettaviksi. Lisäksi Raute tarjoaa varaosia, huol-
toa, korjauksia ja modernisointeja sekä analytiikkaosaamista ja
tuotannon optimointia laadun parantamiseen.
Raute tekee tiivistä yhteistyötä avaintoimittajiensa, asiakkai-
densa ja jakelukanaviensa kanssa varmistaakseen sujuvat
toiminnot ja oikea-aikaiset toimitukset. Ilmastomuutokseen
liittyvät vaikutukset syntyvät arvoketjun loppupäässä, tuotteen
elinkaaren aikaisen energian kulutuksessa. Kiertotalouden
osalta myönteiset vaikutukset syntyvät arvoketjun loppupääs-
sä, kun asiakkaat hyötyvät pitkäikäisistä ja resurssitehokkaista
tuotteista. Sosiaalisen vastuun osalta vaikutukset keskittyvät
Rauten omaan henkilöstöön. Liiketoiminnan harjoittamiseen
liittyvät vaikutukset ulottuvat koko arvoketjuun.
Arvoketjulle lisäarvoa
Raute tuottaa lisäarvoa tarjoomansa kautta, jotka tukevat tuo-
tannon optimointia ja resurssitehokkuutta. Rauten asiakkaille
tämä heijastuu materiaali- ja energiasäästönä, kun tarvittavat
resurssit hyödynnetään mahdollisimman tehokkaasti. Raute
mahdollistaa kiertotaloutta optimoimalla valmistusprosesseja
sekä tarvittavia resursseja (energia, vesi, liima), suunnittelemal-
la kestäviä tuotteita, jolla on pitkä elinkaari sekä ylläpitämällä
käyttöomaisuutta elinkaaripalveluillaan. Yrityksen pyrkimykset
säästää resursseja vanerin ja LVL:n tuotannossa parantavat
operatiivista tehokkuutta ja vähentävät valmistuksen ympä-
ristövaikutuksia. Raute priorisoi työterveyttä ja -turvallisuutta
kaikessa tekemisessään. Rauten tuotteet suunnitellaan siten,
että ne tukevat turvallista työskentelyä ja koko elinkaarenaikai-
sen turvallisuuden kehittämistä. Vahvan turvallisuuskulttuurin
kautta pyritään sekä estämään tapaturmia että varmistamaan
turvallinen tuotanto asiakkaille.
Toimitusketju
Raute käyttää valmistustoiminnassaan metallituotteita.
Rauten käyttämät raaka-aineet ovat teräksen jatkojalosteita,
muita raaka-aineita, komponentteja ja hyödykkeitä. Tuotteesta
noin 95 % on metallia. Metalleja käytetään noin 3000–4000
tonnia vuodessa, riippuen myydyistä tuotteista. Suunnittelijat
vastaavat koneen tai laitteen suunnittelusta, jonka yhteydessä
muodostuneet piirustukset tai komponenttitilaukset välitty-
vät hankintaketjulle. Rauten eri toimipisteet voivat valmistaa
tuotteita suoraan asiakkaille tai toimia toisilleen alihankkijoina,
mikä mahdollistaa erikoistumisen ja tehokkuuden paranta-
misen. Laadukkaiden komponenttien saatavuus on kriittistä
lopputuotteiden laadun varmistamiseksi.
Rauten hankintastrategian tavoitteena on minimoida saata-
vuusriskejä, priorisoida arvonluonti, lisätä joustavuutta skaala-
uksella sekä varmistaa kustannustehokas ja laadukas toiminta.
Vuonna 2024 Raute ei kohdannut haasteita tarvitsemiensa
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 14
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
materiaalien saatavuudessa. Geopoliittiset haasteet vaikut-
tivat toimitusketjuun ja riskiä hallittiin siirtämällä tuotannon
painopistettä Euroopan alueella tapahtuvaan valmistukseen.
Inflaation vaikutusta ja saatavuusriskejä tarkastellaan katego-
rioittain, seuraamalla mm. indeksejä, kuten teräksen hintake-
hitys, logistiikkakustannukset ja inflaatiot. Näiden mittareiden
avulla arvioidaan eri kategorioiden riskejä ja tehdään tarvit-
taessa hankinnan painopistemuutoksia.
Toimitusketjulla on tärkeä osa sekä liiketoiminnan sujuvuuden
kannalta, että arvoketjun läpileikkaavan vastuullisuuden var-
mistamisessa. Rauten tavoitteena on edistää vastuullista han-
kintaa ja eettisiä liiketoimintakäytäntöjä sekä asettaa toimitta-
jille vähimmäisvaatimukset vastuullisuudelle. Tunnistamalla ja
hallitsemalla mahdollisia vastuullisuuteen liittyviä riskejä Raute
pystyy yhdessä toimittajiensa kanssa parantamaan toimitus-
ketjun resilienssiä ja vastuullisuutta.
Yhteiskunta
Puunkäyttö rakentamisessa luo arvoa yhteiskunnalle ja tukee
siirtymistä kohti kestävää vähähiilistä tulevaisuutta. Erilaisten
uudentyyppisten puurakenteiden käyttö on yleistymässä
rakentamisessa. Rakennusalan vastuullisuustavoitteet liittyvät
hyvin vahvasti hiilineutraaliin rakentamiseen ja vähähiilisiin
rakennusratkaisuihin. Esimerkiksi LVL on erittäin luja ja mo-
nipuolinen materiaali, joka soveltuu hyvin erilaisiin kantaviin
rakenteisiin vetolujuutensa ja jäykkyytensä kautta, jolloin
tekevät siitä erinomaisen vaihtoehdon korvaamaan teräs-
palkkeja ja betonielementtejä rakentamisessa. Puutuotteiden
käyttö rakentamisessa ei ainoastaan tue päästöjen vähen-
tämistä, vaan edistää myös taloudellista ja sosiaalista hyvin-
vointia tarjoamalla uusiutuvan, hiiltä sitovan ja monipuolisen
rakennusmateriaalin, joka vastaa nykyaikaisen rakentamisen
tarpeisiin. Puutuoteteollisuuden laajetessa ja siten kestävien
rakennusmateriaalien kysynnän lisääntyessä Raute haluaa olla
muutoksen eturintamassa tarjoamalla innovaatioita puutuote-
teollisuudelle ja edistämällä resurssitehokasta yhteiskuntaa.
SBM-2 – Sidosryhmien edut ja näkemykset
Raute toteutti laajan vuoropuhelun sidosryhmien kanssa
tunnistaakseen olennaisimmat vastuullisuusaiheensa osana
strategiatyötään. Vuonna 2024 päivitetyssä olennaisuusanalyy-
sissä hyödynnettiin kaksinkertaisen olennaisuuden periaatetta,
joka huomioi olennaisuuden sekä vaikutusten, että talouden
näkökulmasta. Oma henkilöstö oli yksi merkittävistä sidosryh-
mistä strategiatyön yhteydessä toteutetussa vuoropuhelussa.
Heidän lisäksensä avainsidosryhmiä olivat asiakkaat, toimit-
tajat ja kumppanit. Sidosryhmien näkemyksiä ja odotuksia
olennaisista vaikutuksista, riskeistä ja mahdollisuuksista kerät-
tiin haastattelemalla työntekijöitä, asiakkaita, johtoryhmän ja
hallituksen jäseniä sekä rahoittajia. Sidosryhmien näkemyksiä,
etuja ja tarpeita kerättiin haastattelemalla ja sisäisillä työpajoil-
la. Prosessissa hyödynnettiin myös Rauten sisäistä ymmärrystä
asiakkaiden tarpeista.
Kaksinkertaisessa olennaisuusanalyysissä tarkasteltiin koko
arvoketjua ja arvioitiin, missä arvoketjun kohdassa tunnistetut
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet erityisesti toteutuvat. Si-
dosryhmien näkemyksistä ja eduista käydään tarvittaessa kes-
kustelua hallinto, johto ja valvontaelimissä (hallitus, johtoryh-
mä, valiokunnat, ESG ohjausryhmä) sekä olennaisuusanalyysin
päivitysten yhteydessä. Näitä näkemyksiä kirjattiin kaksinker-
taisen olennaisuusarvioinnin aikana erilliseen arviointitauluk-
koon ja ne huomioitiin arvioidessa positiivisia vaikutuksia sekä
liiketoimintamahdollisuuksia. Arviointitaulukko tiedotettiin
ja hyväksytettiin johtoryhmässä sekä tarkastusvaliokunnalla.
Sidosryhmien näkemykset on koostettu tiiviisti osaksi IRO
taulukkoa, lisätietoja kohdassa ESRS2 SBM-3.
Liiketoimintamallien muutostarpeiden osalta Raute seuraa
markkinapaineita eli kysynnän muutoksia, lainsäädäntöä, kus-
tannuksia, kilpailukyvyn säilyttämisen edellytyksiä sekä uusia
liiketoimintamahdollisuuksia, jotka toimivat valitun liiketoimin-
tamallin taustalla sidosryhmien näkemysten lisäksi. Erityisen
tarkasti seuraamme asiakkaiden odotuksia, joissa vastuullisuus
tuotteissa sekä palvelussa korostuvat läpi linjan. Kaksinkertai-
sen olennaisuusarvioinnin lopputulokset eivät vaadi muutoksia
Rauten nykyiseen strategiaan ja liiketoimintamalliin.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 15
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Sidosryhmä Keskustelun aiheet, painopisteet Yhteydenpito ja osallistaminen Vaikutus toimintaan
Henkilöstö Työturvallisuus
Eettinen toiminta
Yhdenvertaiset mahdollisuudet
Koulutus, tavoitteet
Oman toiminnan vastuullisuusvaikutukset ja tavoit-
teet
Päivittäinen kommunikointi
Vastuullisuuskoulutukset
Tavoite- ja kehityskeskustelut
Henkilöstökyselyt
Ohjausryhmätyö
Whistleblowing- ilmoituskanava
Sisäinen viestintä
Sisäiset auditoinnit
E-oppimisalustat
Sisäiset tiimipalaverit
Rauten oma henkilöstö on keskeinen kestävyysvaiku-
tusten kohteena oleva ryhmä. Raute huomioi työnteki-
jöidensä edut, näkemykset ja oikeudet osana strate-
giaansa ja liiketoimintamalliaan. Oman henkilöstön
näkemyksiä kerätään osana säännöllistä yhteydenpitoa
ja osallistamista.
Työntekijäpalautteella on välitön vaikutus toimintaan.
Vastuullisuustietoa ja toimintatapoja koulutetaan työn-
tekijöille, jonka yhteydessä asiasta keskustellaan.
Asiakkaat
Käyttöomaisuuden pitkä elinkaari ja ylläpitopalvelut
Materiaalisäästöt
Energiatehokkaat tuotteet
Vastuullinen liiketoiminta
Ihmisoikeuksien kunnioittaminen
Tuotteiden ja työntekijöiden turvallisuus
Tuotteiden hiilijalanjälki
Asiakkaat ovat pääasiassa yhteydessä myyntiosas-
ton, avainasiakaspäälliköiden ja huoltoteknikoiden
sekä asentajien kanssa
Palveluliiketoiminnan kautta käydään vuosittain läpi
asiakastyytyväisyyttä
Rauten RX Event -tapahtumassa pyrittiin lisäämään
sidosryhmien tietoisuutta vastuullisuudesta tuomal-
la yhteen monet sidosryhmät ja keskustelemalla
haasteista yhdessä. (21.11.2024)
Asiakkaiden vuosittaiset toimittaja-arvioinnit
Sidosryhmien tietopyynnöt
Asiakkaiden kanssa käydään paljon keskusteluja ja
on järjestetty erillisiä keskusteluja vastuullisuudesta ja
asiakkaiden tulevista tarpeista. Keskusteluiden pohjalta
on käynnistetty kehitysprojekteja.
Raute järjesti myös erillisen vastuullisuustapahtuman.
Liikekumppanit,
toimittajat
Vastuullisuusriskit
Eettiset käytänteet, vastuullisuusvaatimukset
Toimitusketjun vastuullisuus ja mahdollisuus toimit-
taa ESG dataa
Työntekijöiden ja tuotteiden turvallisuus
Toimittajien kanssa käydään vuoropuhelua hankin-
tojen, toimittaja-arviointien ja neuvottelujen sekä
sopimusten hallinnan kautta.
Osallistuminen pääasiassa tarpeen mukaan sähköpos-
titse ja tietojen antaminen kyselylomakkeilla.
Toteutettu toimittajakysely vastuullisuusriskeistä sekä
käynnistetty erilaisia tiedonkeruuprosesseja materiaa-
leihin liittyen.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 16
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
SBM-3 – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin
kanssa
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet jotka on
tunnistettu Rauten kaksoisolennaisuuden arvioinnissa liittyvät
ilmastonmuutokseen (E1), luonnonvarojen käyttöön ja kierto-
talouteen (E5), omaan työvoimaan (S1) ja liiketoimintaan (G1).
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet ilmastonmuu-
tokseen liittyvät fyysisiin ilmastoriskeihin, siirtymäriskeihin,
ilmastonmuutoksen hillintään sekä oman toiminnan että ala-
virran energiankulutukseen tuotteiden käytön osalta. Rauten
olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet ja niiden sijainti
arvoketjussa on kuvattu SBM-3 IRO taulukossa.
Ilmastonmuutoksen ja kiertotalouden osalta olennaiset
vaikutukset liittyvät keskittyvät energian käyttöön (tuotteissa
ja omassa toiminnassa), uusiutumattomien energialähteiden
käyttöön, ilmastonmuutoksen hillintään (tuotteiden energia-
tehokkuuden parantaminen), mahdollisiin sään ääri-ilmiöihin
ja niiden kerrannaisvaikutuksiin, uusiutumattomien resurssien
käyttöön sekä terästuotteiden ympäristövaikutukseen. Ilmas-
tonmuutokseen liittyvät vaikutukset korostuvat koko arvoket-
jussa, mutta eteenkin arvoketjun lopussa, tuotteen elinkaaren
aikaisen energian kulutuksessa. Kiertotalouden osalta vaiku-
tukset ovat arvoketjun alkupäässä sekä omassa toiminnassa.
Olennaiset riskit keskittyvät vastaavasti ilmastonmuutoksen ja
kiertotalouden osalta sään ääri-ilmiöihin ja niiden kerrannais-
vaikutuksiin (toimitusketjun häiriöt), materiaalien saatavuu-
teen ja hintavaihteluihin, lisääntyvän sääntelyn vaikutuksiin
raaka-aineiden suoriin ja välillisiin kustannuksiin, epävarmuu-
teen päästötavoitteiden saavuttamisessa, investointeihin
energiatehokkuuden parantamiseksi tuotannossa, uusiutuvan
energian lisäkustannuksiin, hiilivapaan teräksen kustannuksiin,
sääntelyn noudattamiskustannuksiin sekä yrityksen kykyyn
sopeutua sääntely-ympäristön muutoksiin sekä asiakasmielty-
mysten tai markkinoiden odotusten muutoksiin.
Olennaiset mahdollisuudet liittyvät ympäristön osalta ilmas-
tonmuutokseen ja kiertotalouteen mm. arvoketjun loppupään
kehitykseen, joka tukee siirtymistä uusiutumattomista raken-
nusmateriaaleista (betoni, sementti) uusiutuviin rakennusma-
teriaaleihin on etu Rautelle alavirran kautta. Rauten tarjooman
kautta saavutettava materiaalitehokkuus, energiatehokkuus,
pitkät elinkaaret, huollettavuus ja korjattavuus ovat liiketoimin-
taetuja kaikilla markkinoilla. Pitkä elinkaari vähentää päästöjä
ja alentaa omistamisen kokonaiskustannuksia. Näemme, et
energiatehokkuuden parannukset sekä uusiutuvan energian
käyttö omissa toiminnoissa tukevat kestävää kasvua.
Oman työvoiman osalta vaikutukset pitävät sisällään työturval-
lisuuteen ja työterveyteen liittyvät kielteiset vaikutukset sekä
osaamisen kehittämiseen, taustojen ja osaamisen monimuo-
toisuuteen liittyvät myönteiset vaikutukset. Olennaiset riskit
keskittyvät vastaavasti osaajapulaan. Jos Raute ei pysty hou-
kuttelemaan monimuotoista osaajajoukkoa ja sitouttamaan
parhaita teknologia-asiantuntijoita kasvustrategiansa tueksi,
voi tilanne johtaa innovaatioiden ja osaavan tvoiman puut-
teeseen. Olennaiset mahdollisuudet oman työvoiman osalta
liittyvät siihen, kuinka työturvallisuus on yritykselle kilpailuetu
ja tarjoaa taloudellisia mahdollisuuksia, sillä Raute edistää
terveyttä ja turvallisuutta omissa tiloissaan, tuotteissaan ja
palveluissaan sekä toimiessaan asiakaskohteissa.
Liiketoiminnan osalta keskeiset riskit liittyvät mahdollisiin
korruptio- ja lahjontatapauksiin, joka voivat johtaa merkittäviin
taloudellisiin menetyksiin ja vakaviin vahinkoihin yrityksen
maineelle sekä taloudellisiin seuraamuksiin mitä voi aiheutua
heikon yrityskulttuurin kautta. Olennaiset mahdollisuudet
liiketoiminnan osalta liittyvät korruption ja lahjonnan ennalta-
ehkäisyyn ja havaitsemiseen, jota tuetaan koulutuksen kautta.
Vahvat eettiset käytännöt ja kulttuuri ovat myös myynnin tuke-
na. Mahdollisuutena tunnistettiin myös hyvän yrityskulttuurin
ja eettisten periaatteiden yhteys jotka voivat yhdessä luoda
liiketaloudellista arvoa ja johtaa korkeampaan sitoutumiseen ja
pysyvyyteen. Eettinen kulttuuri edistää yhteistyötä, mikä lisää
tuottavuutta ja liiketoiminnan kokonaisvaltaista suorituskykyä.
Olennaiset vaikutukset liittyvät Rauten strategiaan ja liiketoi-
mintamalliin, sillä Rauten nykyinen strategia keskittyy hyvin
vahvasti vastuullisuuteen. Vastuullisuus näkyy sitoutumalla
kestävään taloudelliseen kasvuun, edistämällä ilmasto ja kier-
totaloustoimia panostamalla resurssitehokuutteen, kehittä-
mällä turvallisuuskulttuuria, parantamalla vastuullisuutta koko
arvoketjussa työyhteisön eettisen arvojen kautta sekä tukemal-
la osaamisen kehittämistä innovatiivisuuden varmistamiseksi
sekä houkuttelemalla ja sitouttamalla monimuotoisia osaajia.
Sidosryhmien näkemyksillä on kaksinkertaisen olennaisarvi-
oinnin kautta iso painoarvo myös strategian ja liiketoiminta-
mallin päivitystarpeita silmällä pitäen. Liiketoimintamallien
muutostarpeiden osalta Raute seuraa myös lainsäädäntöä,
kustannuksia ja muita kilpailukyvyn säilyttämisen edellytyksiä.
Erityisen tarkasti seuraamme asiakkaiden odotuksia, joissa
vastuullisuus tuotteissa sekä palvelussa korostuvat läpi linjan.
Vuoden 2024 kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin lopputu-
lokset eivät vaadi muutoksia Rauten nykyiseen strategiaan ja
liiketoimintamalliin. Kaksinkertaisessa olennaisuusanalyysissä
tunnistetut olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on
huomioitu Rauten vastuullisuusohjelmassa. Riskien ja mah-
dollisuuksien raportointikauden taloudelliset vaikutukset sen
taloudelliseen asemaan, taloudelliseen tulokseen ja kassavir-
toihin ei ole saatavilla. Rauten johdon arvion mukaan riskeillä
ja mahdollisuuksilla ei ole olennaisia taloudellisia vaikutuksia,
joista tulisi raportoida.
Olemme perustaneet arviot ja oletukset parhaaseen saatavilla
olevaan tietoon ja näissä arvioinneissa meitä on tukenut ulkoi-
nen asiantuntija. Olennaisuusanalyysissä käytetyt arviot ovat
perustuneet erilaisiin taustamateriaaleihin, kuten toimialatut-
kimuksiin, Rauten sisäisiin asiakirjoihin ja käytäntöihin sekä
sidosryhmähaastatteluihin. Arviointeja on käytetty esimerkiksi
arvoketjuun kohdistuvien vaikutusten arvioinnissa (esimerkiksi
fyysiset ilmastoriskit, ilmastonmuutokseen sopeutuminen
arvoketjun osalta).
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 17
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
SBM-3 IRO Taulukko: Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Osa-aihe tai osa-osa aihe Kuvaus Vaikutus/riski/
mahdollisuus
Sijainti arvoketjussa Aikahorisontti
E1: Ilmastonmuutos
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
(fyysiset riskit)
Olennaisia fyysisiä ilmastovaikutuksia voivat aiheuttaa sään ääri-ilmiöt (myrskyt, hurrikaanit), helleaal-
lot, mahdolliset tulvat, metsäpalot ja näistä seuraavat sähkökatkot.
Tosiasiallinen kielteinen
vaikutus
Ylävirta, Oma toiminta,
Alavirta
Lyhyen ja keskipitkän
aikavälin vaikutus
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
(fyysiset riskit)
Rauten toiminnan sekä arvoketjun alkupään osalta olennaisia fyysisiä ilmastoriskejä ovat sään ääri-il-
miöt (myrskyt, hurrikaanit), helleaallot, mahdolliset tulvat, metsäpalot ja näistä seuraavat sähkökat-
kot. Fyysiset ilmastoriskit voivat vaikuttaa toimipaikkojemme toimintaan sekä johtaa globaaleihin
toimitusketjun häiriöihin, mikä voi johtaa viivästymisiin sekä nostaa raaka-aineiden hintoja. Nousevat
lämpötilat voivat myös aiheuttaa tiettyjen metsäalueiden ja puulajien häviämistä, mikä vaikuttaa
raaka-aineiden saatavuuteen Rauten arvoketjussa.
Riski Ylävirta, Oma toiminta,
Alavirta
Pitkän aikavälin riski
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
(siirtymäriskit)
Keskeisiä siirtymäriskejä ovat yrityksen kyky sopeutua sääntely-ympäristön muutoksiin sekä asiakas-
mieltymysten tai markkinoiden odotusten muutoksiin, mikä voi vaatia merkittäviä investointeja ja
muutoksia liiketoimintamalleihin. Lisäksi CO2-päästöihin liittyvät lisämaksut voivat aiheuttaa taloudel-
lisia riskejä. Siirtymäriskit johtuvat epävarmuudesta sekä välillisistä ja suorista kustannuksista.
Riski Ylävirta, Oma toiminta,
Alavirta
Lyhyen, keskipitkän ja
pitkän aikavälin riski
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
(siirtymäriskit)
Siirtyminen uusiutumattomista rakennusmateriaaleista (betoni, sementti) uusiutuviin materiaaleihin
on etu Rautelle alavirran kautta. Materiaalitehokkuus, energiatehokkuus, kiertotalous ja korjattavuus
ovat liiketoimintaetuja kaikilla markkinoilla.
Mahdollisuus Alavirta Pitkän aikavälin mahdol-
lisuus
Ilmastonmuutoksen hillitseminen Myötävaikuttaminen ilmastonmuutokseen omien toimintojen (energia, materiaalit) ja arvoketjun
(tuotteiden energiankäyttö) kasvihuonekaasupäästöjen kautta.
Tosiasiallinen kielteinen
vaikutus
Alavirta, Oma toiminta Lyhyen ja keskipitkän
aikavälin vaikutus
Ilmastonmuutoksen hillitseminen Rauten teknologiaratkaisut voivat vähentää asiakkaiden scope 2 -päästöjä kun prosessin käyttämän
energian määrää voidaan optimoida.
Tosiasiallinen positiivi-
nen vaikutus
Alavirta Lyhyen ja pitkän aikavälin
mahdollisuus
Ilmastonmuutoksen hillitseminen
(siirtymäriskit)
Epävarmuus Scope 1 ja 2 päästötavoitteen saavuttamisessa vuoteen 2040 mennessä ilman riittäviä
investointeja ja uutta teknologiaa. Arvoketjun päästöjen suoran hallinnan puuttuminen voi aiheuttaa
vaikeuksia Scope 3 päästöjen vähentämisessä.
Riski Oma toiminta Pitkän aikavälin riski
Ilmastonmuutoksen hillitseminen Energiatehokkaat valmistusratkaisut ovat liiketoimintamahdollisuus kun asiakkaat hakevat säästöjä
sekä kustannuksissa että päästöissä.
Mahdollisuus Alavirta Lyhyen ja pitkän aikavälin
mahdollisuus
Energia Ympäristövaikutukset, jotka aiheutuvat uusiutumattomien energialähteiden käytöstä omassa toimin-
nassa. Kasvihuonekaasupäästöjen kumulatiivinen vaikutus energian käytöstä kiihdyttää ilmaston-
muutosta.
Tosiasiallinen kielteinen
vaikutus
Oma toiminta Lyhyen, keskipitkän ja pit-
kän aikavälin vaikutus
Energia Energiatehokkuuden parannukset sekä uusiutuvan energian käyttö omissa toiminnoissa tukevat
kestävää kasvua.
Mahdollisuus Oma toiminta Keskipitkän aikavälin
mahdollisuus
Energia (siirtymäriskit) Investoinnit energiatehokkuuden parantamiseksi tuotannossa, energiatehokkaiden koneiden ja hiili-
vapaan/vihreän teräksen korkeampi hankintahinta, uusiutuvan energian lisäkustannus / investointi.
Riski Oma toiminta Keskipitkän aikavälin riski
Energia Ympäristövaikutukset, jotka aiheutuvat myytyjen tuotteiden aiheuttamasta energiankäytöstä. Tosiasiallinen kielteinen
vaikutus
Alavirta Lyhyen, keskipitkän ja pit-
kän aikavälin vaikutus
Energia Raute tarjoaa paljon erilaisia energiaa säästäviä ratkaisuja asiakkaille. Mahdollisuus Alavirta Lyhyen, keskipitkän ja
pitkän aikavälin mahdol-
lisuus
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 18
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Osa-aihe tai osa-osa aihe Kuvaus Vaikutus/riski/
mahdollisuus
Sijainti arvoketjussa Aikahorisontti
E5: Kiertotalous
Resurssien sisään virtaus Raute käyttää tuotteissaan paljon metallimateriaaleja eli on riippuvainen uusiutumattomista luon-
nonvaroista. Resurssien sisään virtaus sisältää materiaalien aiheuttamat kielteiset ympäristö- ja sosiaa-
liset vaikutukset, jotka liittyvät materiaalien louhintaan, jalostukseen ja kuljetukseen. Terästuotteiden
valmistus arvoketjun alkupäässä aiheuttaa suuria hiilidioksidipäästöjä, kuluttaa paljon luonnonvaroja
ja tuottaa jätettä sekä päästöjä.
Tosiasiallinen kielteinen
vaikutus
Oma toiminta, ylävirta Lyhyen, keskipitkän ja pit-
kän aikavälin vaikutus
Resurssien sisään virtaus Riippuvuus hankintaketjusta. Muita riskejä ovat materiaalien saatavuus ja hintavaihtelut, toimitusket-
jun häiriöt, lisääntyvän sääntelyn vaikutus raaka-aineiden kustannuksiin.
Riski Oma toiminta, ylävirta Lyhyen ja keskipitkän
aikavälin riski
Resurssien ulosvirtaus
Raute käyttää paljon terästä tuotteissaan. Kierrätetyn teräksen käyttömahdollisuus koneissa on rajalli-
nen kierrätetyn teräksen saatavuuden vuoksi. Teräksellä ja muilla metalleilla on merkittävä hiilijalan-
jälki.
Tosiasiallinen kielteinen
vaikutus
Oma toiminta, ylävirta
Lyhyen, keskipitkän ja pit-
kän aikavälin vaikutus
Resurssien ulosvirtaus, tuotteisiin ja
palveluihin liittyvät ulosvirtaukset
Metallimateriaalit voivat aiheuttaa taloudellisia riskejä sääntelykustannusten (CBAM) kautta tai vaih-
toehtoisesti hiilineutraalin teräksen hankintakustannusten kautta. Muita riskejä ovat hintavaihtelut
toimitusketjun häiriöiden vuoksi sekä sääntelyn noudattamiskustannukset tiukempien EU-säädösten
vaatiessa päästövähennyksiä.
Riski Oma toiminta, ylävirta Keskipitkän aikavälin riski
Resurssien ulosvirtaus, tuotteisiin ja
palveluihin liittyvät ulosvirtaukset
Resurssitehokkuus materiaali- ja energiansäästöteknologioilla. Pitkä elinkaari vähentää päästöjä ja
alentaa omistamisen kokonaiskustannuksia. Koneet on rakennettu kestämään, jolloin materiaali on
käytössä pitkään. Käyttöikänsä lopussa tuotteet ovat kierrätettäviä. Tuotteiden elinkaaren pidentämi-
nen modernisointien avulla.
Mahdollisuus Alavirta Lyhyen, keskipitkän ja
pitkän aikavälin mahdol-
lisuus
S1: Oma työvoima
Työterveys ja turvallisuus Olennaiset vaikutukset liittyvät työtapaturmiin ja työterveyteen. Rauten oman toiminnan osalta
suurimmat riskit liittyvät tehdastyöhön sekä laitteiden huoltoihin ja asennuksiin asiakkaiden tehtaissa.
Vakavimmillaan työtapaturmat voivat johtaa kuolemantapauksiin. Työterveyteen liittyviä riskejä ovat
tuki- ja liikuntaelinsairaudet fyysisen työn vuoksi.
Tosiasiallinen kielteinen
vaikutus
Oma toiminta Lyhyen ja keskipitkän
aikavälin vaikutus
Työterveys ja turvallisuus Työturvallisuus on yritykselle kilpailuetu ja tarjoaa taloudellisia mahdollisuuksia. Raute edistää terveyt-
tä ja turvallisuutta omissa tiloissaan, tuotteissaan ja palveluissaan sekä toimiessaan asiakaskohteissa.
Turvallisuuteen ja koulutukseen investoiminen ehkäisee onnettomuuksia ja lisää tuottavuutta. Vahva
työturvallisuuskulttuuri ja turvalliset toimintatavat vaikuttavat työntekijöiden hyvinvointiin ja vähentää
poissaoloja.
Mahdollisuus Oma toiminta Pitkän aikavälin mahdol-
lisuus
Koulutus ja taitojen kehittäminen Panostukset työntekijöiden koulutukseen ja taitojen kehittämiseen edistävät tuottavuutta ja innova-
tiivisuutta, parantavat tuotteiden ja palveluiden laatua, auttavat pitämään arvokkaat osaajat talossa,
lisäävät asiakastyytyväisyyttä sekä varmistavat pitkäaikaisen menestyksen. Uusimpien teknologioiden
hallinta parantaa kilpailukykyä ja kasvattaa markkinaosuutta.
Tosiasiallinen positiivi-
nen vaikutus
Oma toiminta Lyhyen aikavälin vaikutus
Moninaisuus Monimuotoisuus on merkittävä tekijä innovaatioissa ja korkeasti koulutettujen monimuotoisten
teknologia-asiantuntijoiden houkuttelemisessa. Näemme, että monimuotoisuus voi merkittävästi
parantaa innovaatio- ja ongelmanratkaisukykyjä. Lisäksi laajentamalla osaajapoolia monimuotoisiin
ehdokkaisiin voimme paremmin vastata osaamisvajeisiin ja työvoimapulaan. Moninaisuus erityisesti
eri kansallisuuksissa näkyy positiivisena vaikutuksena palvella laajasti globaalia asiakaskuntaa.
Tosiasiallinen positiivi-
nen vaikutus
Oma toiminta Lyhyen, keskipitkän ja pit-
kän aikavälin vaikutus
Moninaisuus Jos Raute ei pysty houkuttelemaan monimuotoista osaajajoukkoa ja sitouttamaan parhaita teknolo-
gia-asiantuntijoita kasvustrategiansa tueksi, voi tilanne johtaa innovaatioiden ja osaavan työvoiman
puutteeseen.
Riski Oma toiminta Lyhyen, keskipitkän ja
pitkän aikavälin riski
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 19
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Osa-aihe tai osa-osa aihe Kuvaus Vaikutus/riski/
mahdollisuus
Sijainti arvoketjussa Aikahorisontti
G1: Liiketoiminnan harjoittaminen
Korruption ja lahjonnan ennalta-
ehkäisy ja havaitseminen, mukaan
lukien koulutus
Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen koulutuksen avulla parantaa päätöksentekoa, vahvistaa mai-
netta ja kohottaa työntekijöiden moraalia luomalla oikeudenmukaisen työympäristön. Se voi myös
tuoda taloudellisia säästöjä välttämällä petosmenetyksiä ja varmistaa säädösten noudattamisen, luo-
den eettisemmän ja vakaamman organisaation. Vahvat eettiset käytännöt ja kulttuuri ovat myynnin
tukena.
Mahdollisuus Oma toiminta Lyhyen, keskipitkän ja
pitkän aikavälin mahdol-
lisuus
Korruptio- ja lahjontatapaukset Korruptio ja lahjonta voivat johtaa merkittäviin taloudellisiin menetyksiin, oikeudellisiin seurauksiin ja
vakaviin vahinkoihin yrityksen maineelle. Vahvat eettiset käytännöt ja kulttuuri tukevat työntekijöitä ja
vaikuttavat myös arvoketjuun positiivisesti.
Riski Alavirta, Oma toiminta,
Ylävirta
Lyhyen, keskipitkän ja
pitkän aikavälin riski
Yrityskulttuuri
Heikko yrityskulttuuri voi johtaa alhaiseen työntekijöiden sitoutumiseen ja kilpailukykyyn sekä mah-
dollisiin lakkoihin ja mainehaittoihin. Se voi tukahduttaa innovaatiot ja yhteistyön, mikä lopulta vahin-
goittaa yrityksen kokonaisvaltaista suorituskykyä ja kilpailukykyä. Lisäksi se voi vahingoittaa yrityksen
mainetta, mikä vaikeuttaa huippuosaajien houkuttelemista ja säilyttämistä.
Riski Oma toiminta
Keskipitkän aikavälin riski
Yrityskulttuuri Hyvä yrityskulttuuri ja eettiset periaatteet ovat tiiviisti yhteydessä toisiinsa ja voivat yhdessä luo-
da liiketaloudellista arvoa. Eettiset käytännöt parantavat merkittävästi yrityksen mainetta, luoden
luottamusta sidosryhmien keskuudessa sekä ylläpitävät korkeaa moraalia. Eettinen kulttuuri edistää
yhteistyötä ja innovaatioita, mikä lisää tuottavuutta ja liiketoiminnan kokonaisvaltaista suorituskykyä.
Hyvä yrityskulttuuri johtaa korkeampaan sitoutumiseen ja pysyvyyteen.
Mahdollisuus Oma toiminta Keskipitkän ja pitkän aika-
välin mahdollisuus
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 20
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
E1 SBM-3 (18-19) Ilmastonmuutos
Tarkempaa ilmastonmuutokseen liittyvää resilienssianalyysiä,
ilmastoskenaarioanalyysiä tai ilmastonmuutoksen hillintään
liittyvää siirtymäsuunnitelmaa Raute ei ole vielä laatinut. Siir-
tymäsuunnitelma tullaan laatimaan ja hyväksymään vuonna
2025 ja resilienssianalyysi strategian ilmastomuutoksen kestä-
vyydestä sekä ilmastoskenaarioanalyysi toteutetaan viimeis-
tään vuoden 2026 aikana.
Raute on tunnistanut ja arvioinut kaksinkertaisessa olennai-
suusanalyysissään keskeisiä ilmastonmuutokseen liittyviä vai-
kutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia kestävyysraportointistan-
dardin osa-aiheita ja osa-osa-aiheita vasten. Rauten olennaiset
ilmastonmuutokseen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdolli-
suudet on kuvattu osana tiedonantovaatimusta IRO-1.
Ilmastonmuutokseen liittyvät olennaiset riskit keskittyvät sään
ääri-ilmiöihin ja niiden kerrannaisvaikutuksiin (toimitusketjun
häiriöt, materiaalien hintavaihtelut), epävarmuuteen päästö-
tavoitteiden saavuttamisessa, investointeihin energiatehok-
kuuden parantamiseksi tuotannossa, uusiutuvan energian
lisäkustannuksiin. Lisäksi riskeiksi nähtiin sääntelyn vaiku-
tukset raaka-aineiden suoriin ja välillisiin kustannuksiin sekä
yrityksen kyky sopeutua sääntely-ympäristön muutoksiin sekä
asiakasmieltymysten tai markkinoiden odotusten muutoksiin.
Ilmastonmuutokseen liittyvät olennaiset riskit on IRO taulukos-
sa jaettu fyysisiin riskeihin ja siirtymäriskeihin.
Raute tekee vuosittain kaksoisolennaisuusanalyysin, jolloin ris-
kit ja mahdollisuudet tulee huomioitua aina osana toimintaa ja
erityisesti osana uuden strategian valmistelua. Kaksinkertaises-
sa olennaisuusanalyysissä tunnistetut olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet on huomioitu Rauten vastuullisuusoh-
jelmassa. Tämän takia vuoden 2024 kaksinkertaisen olennai-
suusarvioinnin lopputulokset eivät vaadi muutoksia Rauten
nykyiseen strategiaan ja liiketoimintamalliin.
SBM-3 S1: Oma työvoima
Raute on tunnistanut ja arvioinut kaksinkertaisessa olennai-
suusanalyysissään keskeisiä omaan työvoimaan liittyviä vaiku-
tuksia, riskejä ja mahdollisuuksia kestävyysraportointistandar-
din osa-aiheita ja osa-osa-aiheita vasten. Rauten olennaisiksi
omaan työvoimaan liittyviksi kestävyysaiheiksi tunnistettiin
terveys ja turvallisuus, koulutus ja taitojen kehittäminen sekä
moninaisuus. Rauten kaikki olennaiset kielteiset ja myönteiset
vaikutukset ihmisiin on kuvattu IRO taulukossa tiedonanto-
vaatimuksen ESRS2 SBM-3 kohdalla. Kaksinkertaisen olen-
naisuusanalyysin perusteella tunnistetut olennaiset kielteiset
vaikutukset liittyvät yksittäisiin tapauksiin.
Oman työvoiman osalta vaikutukset pitävät sisällään työturval-
lisuuteen ja työterveyteen liittyvät kielteiset vaikutukset sekä
osaamisen kehittämiseen, taustojen ja osaamisen monimuo-
toisuuteen liittyvät myönteiset vaikutukset. Työturvallisuuteen
liittyvät kielteiset vaikutukset johtuvat liiketoiminnan luontees-
ta, joten Raute keskittyy tunnistamaan ja arvioimaan työtur-
vallisuuteen liittyvät riskit ja vaikutukset. Tämän tiedon avulla
Raute voi mukauttaa strategiaansa ja liiketoimintamalliaan si-
ten, että työturvallisuus paranee ja riskit vähenevät. Koulutus ja
osaamisen kehittämisen myönteiset vaikutukset ovat suoraan
yhteydessä yrityksen strategiaan. Koulutuksen ja osaamisen
kehittämisen sekä työturvallisuuden osalta nähdään myös
paljon liiketoimintamahdollisuuksia, jolloin oman työvoiman
osalta vaikutukset huomioidaan yrityksen strategiassa ja
vastuullisuustavoitteissa. Teemme vuosittain olennaisuusana-
lyysin, jolloin nämä riskit, vaikutukset ja mahdollisuudet tulee
huomioitua aina osana toimintaa ja erityisesti osana uuden
strategian valmistelua. Olennaisuusanalyysissa esille tulleet
riskit, vaikutukset ja mahdollisuudet ovat jo suurelta osin huo-
mioitu osana Rauten vastuullisuustiekarttaa.
Olennaiset riskit keskittyvät vastaavasti osaajapulaan. Jos
Raute ei pysty houkuttelemaan monimuotoista osaaja-
joukkoaja sitouttamaan parhaita teknologia-asiantuntijoita
kasvustrategiansa tueksi, voi tilanne johtaa innovaatioiden ja
osaavan työvoiman puutteeseen. Olennaiset mahdollisuudet
oman työvoiman osalta liittyvät siihen, kuinka työturvallisuu-
den huomiointi tuotteissa, palveluissa sekä asiakaskohteissa
toimiessa on yritykselle kilpailuetu ja tarjoaa taloudellisia mah-
dollisuuksia. Työturvallisuus ja innovatiivinen työvoima ovat
edellytyksiä, jotta voimme parhaimmalla mahdollisella tavalla
tukea asiakkaitamme.
Rauten suunnitelmat ja toimet kiertotalouden edistämiseksi,
hiilipäästöjen vähentämiseksi ja mahdolliset investoinnit ener-
giatehokkaampiin ratkaisuihin voivat muuttaa työntekijöiden
toimenkuvia, sekä aiheuttaa muutoksia käytössä oleviin työ-
tiloihin ja -välineisiin. Rautella ei ole vielä ilmastonmuutoksen
hillintää koskevaa siirtymäsuunnitelmaa, joten siirtymäsuunni-
telman vaikutuksia työvoimaan ei voida vielä arvioida.
Raute ei ole tunnistanut, että sen liiketoimintaan, työtehtä-
viin tai toimialaan liittyisi toimintaa, johon liittyisi merkittävä
pakkotyön tai lapsityövoiman käyttöä koskeva riski. Rauten
liiketoiminnan osalta Kiina sekä Indonesia nousee esille
maantieteellisenä alueena, joissa pakkotyön tai lapsityövoiman
käyttö on julkisten lähteiden mukaan määritelty riskiksi. Riskin
merkittävyyttä ei ole tarkemmin toistaiseksi arvioitu. Konsernin
toimintamaissa paikallinen lainsäädäntö sekä Rauten eettiset
toimintaperiaatteet kieltävät pakkotyön ja lapsityövoiman käy-
tön. Vaikka toimialalla ei ole tunnistettu merkittäviä pakkotyö-
hön liittyviä riskejä, Raute näkee tarpeelliseksi kehittää Due Di-
ligence-prosessejaan ja arvioinnin tarkkuutta tulevina vuosina.
Kuvaus oman työvoiman määritelmästä
Kaikkia Rauten omaan työvoimaan kuuluvia henkilöitä on
arvioitu yhtenä ryhmänä osana kaksinkertaista olennaisuusa-
nalyysiä ja he sisältyvät raportoitujen tietojen piiriin. Rauten
liiketoiminnasta kohdistuu olennaisia vaikutuksia sekä työsuh-
teisiin työntekijätyyppeihin, kuten vakituisiin työntekijöihin,
osa-aikaisiin työntekijöihin, määräaikaisiin työntekijöihin ja
tarvittaessa töihin kutsuttaviin työntekijöihin, että muihin kuin
työsuhteisiin työntekijöihin, kuten alihankkijoihin tai vuokra-
työntekijöihin. Vuokratyöntekijät ovat ulkopuolisen yrityksen
palkkalistoilla olevia työsuhteisia työntekijöitä työskennellen
Rautelle. Alihankkijalla tarkoitetaan tässä yhteydessä Rauten
tiloissa toimivia itsenäisiä ammatinharjoittajia tai alihankki-
jan työntekijöitä (pakkaustoiminta, logistiikka). Myös Rauten
tiloissa toimivat alihankkijat kuuluvat raportoinnin piiriin, kun
kyse on työturvallisuudesta. Arvoketjun osalta sovelletaan
siirtymäsäädöstä. Työtapaturmariskit korostuvat erityisesti
laitteiden ja koneiden asennus- ja käyttöönottovaiheessa
sekä huollon aikana, mutta ne eivät liity erityisiin ryhmiin tai
maantieteellisin sijanteihin.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 21
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
IRO-1 – Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdolli-
suuksien tunnistamis- ja arviointiprosessista
Menetelmät ja oletukset
Raute toteutti laajan kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
vuonna 2023, jota täsmennettiin vuonna 2024 olennaisuu-
den raja-arvojen sekä vaikutusten, riskien ja mahdollisuuk-
sien kuvausten osalta. Arviointi suoritettiin CSRD-direktiivin,
ESRS-standardien ja EFRAG:n antamien ohjeiden mukaisesti.
Taloudellisten riskien ja mahdollisuuksien tunnistamisessa
hyödynnettiin saatavilla olevaa aineistoa, haastatteluja ja
työpajoja eri sidosryhmien kanssa. Olemme perustaneet arviot
ja oletukset parhaaseen saatavilla olevaan tietoon ja näissä
arvioinneissa meitä on tukenut ulkoinen asiantuntija. Olennai-
suusanalyysissä käytetyt arviot ovat perustuneet erilaisiin taus-
tamateriaaleihin, kuten toimialatutkimuksiin, Rauten sisäisiin
asiakirjoihin ja käytäntöihin sekä sidosryhmähaastatteluihin.
Eri sidosryhmiltä kuten asiakkailta, rahoittajilta, analyytikoilta,
työntekijöiltä, hallituksen jäseniltä ja johtoryhmän jäseniltä
kerättiin näkemyksiä olennaisista vaikutuksista, riskeistä ja
mahdollisuuksista. Kaksinkertaisessa olennaisuusanalyysissä
huomioitiin Rauten omien toimintojen ja arvoketjun kielteiset
ja myönteiset vaikutukset eri kestävyyden aiheisiin, osa-aihei-
siin ja osa-osa-aiheisiin sekä näihin liittyvät taloudelliset riskit ja
mahdollisuudet. Prosessissa tarkasteltiin Rauten eri toimintoja,
liiketoimintasuhteita sekä maantieteellisiä alueita, jotka liitty-
vät Rauten liiketoiminnan harjoittamiseen.
Rauten vaikutukset yhteiskuntaan ja ympäristöön jaettiin
todellisiin ja mahdollisiin myönteisiin ja kielteisiin vaikutuksiin
(vaikutusten olennaisuus), ja ne pisteytettiin mittakaavan, laa-
ja-alaisuuden, korjaamattoman luonteen ja todennäköisyyden
osalta. Vaikutusten arvioinnissa tarkasteltiin myös yrityksen
arvoketjun alku- ja loppupään merkitystä sekä vaikutusten
aikajännettä. Myös vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien vä-
lisiä yhteyksiä tarkasteltiin osana kaksinkertaista olennaisuusa-
nalyysiprosessia. Tunnistettujen taloudellisten riskien ja mah-
dollisuuksien todennäköisyyttä sekä taloudellisten vaikutusten
suuruutta arvioitiin käyttämällä ESRS 1 osan 3,5 taloudellisen
olennaisuuden määräämiä kvantitatiivisia kynnysarvoja ja
kriteerejä. Kielteisten vaikutusten priorisointi perustui niiden
vakavuuteen ja todennäköisyyteen ja myönteisten vaikutusten
osalta niiden laajuuteen ja todennäköisyyteen. Kielteisiä vaiku-
tuksia ei ole asetettu erilliseen tärkeysjärjestykseen.
Rauten riskit ja mahdollisuudet (taloudellinen olennaisuus)
pisteytettiin mahdollisen vaikutuksen suuruuden ja toden-
näköisyyden mukaan. Pisteytysjärjestelmä kehitettiin si-
dosryhmähaastattelujen ja sisäisten työpajojen perusteella
hyödyntäen ulkopuolista kumppania. Taloudellisten vaikutus-
ten pisteytys ja kynnysarvot laskettiin kertomalla keskenään
suuruus (arvioitu asteikolla 1–5) ja esiintymistodennäköisyys
(arvioitu asteikolla 1–5, jossa kerroin 5 on 90%, 4 on 75%, 3 on
60%, 2 on 40%, 1 on 25% ja 0 on 10%). Taloudelliset vaikutukset
katsottiin olennaisiksi, jos ne ylittivät kynnysarvon 1,8. Lisäksi
taloudelliset vaikutukset olivat aina olennaisia, jos sekä suu-
ruus että todennäköisyys olivat 3 tai korkeammat. Todellisten
vaikutusten osalta vaikutuksen vakavuus määritti vaikutuksen
olennaisuustason. Todelliset myönteiset vaikutukset muo-
dostettiin mittakaavan ja laajuuden keskiarvona. Todelliset
kielteiset vaikutukset muodostettiin mittakaavan, laajuuden ja
korjaamattomuuden keskiarvona (jokainen arvioitu asteikolla
1–5). Vaikutukset olivat olennaisia, jos olennaisuustaso ylitti
3,5. Lisäksi, jos jokin taloudellisen vaikutuksen tekijöistä, kuten
mittakaava, laajuus tai korjaamattomuus, katsottiin vakavaksi
ja sille annettiin arvosana 5, vaikutus oli automaattisesti olen-
nainen.
Mahdollisten vaikutusten osalta vaikutuksen vakavuus ja
todennäköisyys määritti vaikutuksen olennaisuustason.
Mahdolliset myönteiset vaikutukset laskettiin mittakaavan ja
laajuuden keskiarvon (arvioitu asteikolla 1–5) ja esiintymisto-
dennäköisyyden (arvioitu asteikolla 1–5, jossa kerroin 5 on 90%,
4 on 75%, 3 on 60%, 2 on 40%, 1 on 25% ja 0 on 10%) tulona.
Mahdolliset kielteiset vaikutukset pisteytettiin kertomalla mit-
takaavan, laajuuden ja korjaamattomuuden keskiarvo esiinty-
mistodennäköisyydellä, käyttäen samaa pisteytysmekanismia
kuin edellä. vaikutukset olivat olennaisia, jos olennaisuustaso
täyttyi. Lisäksi, jos jokin vaikutustekijöistä; mittakaava, laajuus
tai korjaamattomuus, katsottiin vakavaksi ja sille annettiin
arvosana 5, vaikutus katsottiin automaattisesti olennaiseksi,
kuten EFRAG:n ohjeissa määritellään.
Vuoden 2023 kaksinkertaista olennaisuusanalyysiä päivitettiin
vuoden 2024 aikana olennaisten vaikutusten, riskien ja mah-
dollisuuksien osalta. Päivitystyössä hyödynnettiin keskusteluja
sisäisten sidosryhmien kanssa. Hallituksen työskentelyä avusti
tarkastusvaliokunta, joka valvoi kestävyysselvityksen edistymis-
tä ja siihen liittyviä prosesseja. Työn edistymisestä raportoitiin
tarkastusvaliokunnalle ja johtoryhmälle. Talousjohtaja päivittää
Rauten sekä johtoryhmää, hallitusta että tarkastusvaliokuntaa
vastuullisuusaiheista ja niihin liittyvien toimenpiteiden etene-
misestä. Tarkastusvaliokunnalle raportoitiin kestävyysseikoista
5 kertaa vuoden 2024 aikana, sekä säännöllisesti johtoryhmän
kokouksissa. Tarkastusvaliokunnan materiaalit olivat koko halli-
tuksen saatavilla. Prosessin päätteeksi sekä Rauten johtoryhmä
että tarkastusvaliokunta hyväksyi olennaisuusanalyysin tulok-
set. Kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin prosessia jatketaan
kuvatussa muodossa myös tulevalla raportointikaudella osana
yrityksen yleistä johtamisprosessia.
Due diligence -prosessi ja kaksinkertainen olennaisuusanalyysi
(DMA) ovat keskeisiä elementtejä Rauten kestävän kehityksen
ja ESG-strategian toteuttamisessa. Due diligence -prosessin
toteuttamisella varmistetaan, että riskien tunnistamisessa,
arvioinnissa ja hallinnassa sekä sidosryhmien kuulemisessa ja
noudatetaan huolellisuuteen perustuvaa periaatetta. Due dili-
gence -prosessia sekä kaksoisolennaisuusanalyysia ollaan vasta
implementoimassa osaksi yrityksen johtamis- ja raportointi-
käytäntöjä. Due diligence on rakennettu kattamaan sellaisten
vaikutusten huomioon ottaminen, joihin yritys osallistuu oman
toimintansa tai liikesuhteidensa kautta. Rauten due diligence
-prosessin periaatteet jalkautettiin vuoden 2024 aikana. Vuo-
den 2024 aikana keskityttiin erityisesti riskien tunnistamiseen
ja erilaisten rakenteiden vahvistamiseen (kanavat, toimintape-
riaatteet). Toiminnan vastuullisuuden parantamiseksi tehtiin
useita toimia, mutta toimien vaikuttavuutta päästään arvio-
maan vasta vuonna 2025 toimintaperiaatteiden jalkautuessa
organisaatioon ja tavoitteiden saavuttamiseen vaadittavien
toimenpiteiden edistyessä.
Talousjohtaja päivittää Rauten johtoa, hallitusta ja tarkastus-
valiokuntaa vastuullisuusaiheista ja niihin liittyvien toimenpi-
teiden etenemisestä. Päivityksissä käsitellään myös säännöl-
lisesti riskienarviointia. Talousjohtaja johtaa päätöksentekoa
ja johtoryhmätasoista keskustelua vaativissa riskienhallinnan
hankkeissa. Talousjohtaja valmistelee yhdessä vastuullisuus-
päällikön kanssa riskienhallintaan ja toimenpiteisiin liittyvät
päätettävät asiat johtoryhmän käsittelyyn. Hallitus hyväksyy
pitkän aikavälin vastuullisuusstrategian ja siihen liittyvät pitkän
aikavälin tavoitteet. Vuonna 2024 liiketoimintaan liittyvät riskit
ja kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin tulokset käsiteltiin
erikseen. Kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin tulokset
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 22
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
huomioitiin riskien priorisoinnissa ja ne vaikuttivat täysimääräi-
sesti johtoryhmätyöhön ja -toimiin. Rauten hallinto-, johto- ja
valvontaelimet käsittelevät raportointikauden aikana kaksin-
kertaisessa olennaisuusanalyysissä tunnistettuja olennaisia
vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia. Olennaisanalyysi päivi-
tetään vuosittain.
IRO-1 Prosessien kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistamiseksi ja arvioimiseksi
G1 (6) Liiketoiminnan harjoittaminen
Rauten kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin prosessi ja sen
yhteydessä käytetyt kriteerit kuvataan standardissa ESRS 2
osana tietovaatimusta IRO-1. Liiketoiminnan harjoittamiseen
liittyvien vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arvioinnissa
huomioitiin yrityksen sijainti, toiminta ja toimiala. Raute Oyj on
suomalainen yritys, jonka pääkonttori sijaitsee Lahdessa. Muita
toimipisteitä on Kajaanissa, Changzhoussa (Kiina), Deltassa
(Kanada) sekä Pullmannissa (Yhdysvallat). Yritys toimii puunja-
lostusteollisuudessa ja on erikoistunut viilun, vanerin ja LVL:n
valmistukseen tarvittavien koneiden ja laitteiden toimittami-
seen. Rauten asiakkaita ovat viilun, vanerin ja LVL:n valmistajat,
joiden tuotteita käytetään muun muassa rakentamisessa,
asumisessa, kansainvälisessä kaupassa ja kuljetusalalla.
E1 (20-21) Ilmastonmuutos
Raute ei vielä vuonna 2024 ollut tehnyt päästövähennysten
tueksi siirtymäsuunnitelmaa eikä skenaarioanalyysiä, jonka
kautta Rauten on mahdollista arvioida siirtymäriskejä sekä mi-
ten herkkä liiketoiminta on häiriintymään ilmastoon liittyville
fyysisille riskeille. Ilmastomuutoksen hillintään liittyvää siirty-
mäsuunnitelma ja resilienssianalyysi tullaan tekemään tulevina
vuosina. Arvioimme ilmastonmuutokseen liittyvät taloudelliset
siirtymäriskit parhaan tietomme perusteella tilikauden 2024
aikana.
Raute on arvioinut ilmastonmuutokseen kohdistuvia vaiku-
tukset, riskit ja mahdollisuudet osana kaksoisolennaisuus-
arviointiaan, jonka prosessi on kuvattu kestävyysselvityksen
ESRS2 IRO-1 osuudessa. Raute myötävaikuttaa ilmastonmuu-
tokseen omien toimintojen (energia, materiaalit) ja arvoket-
jun (tuotteiden energiankäyttö) kasvihuonekaasupäästöjen
kautta. Kartoitimme oman toimintamme ilmastovaikutuksia
kasvihuonekaasupäästöjen laskennan kautta vuoden 2024
aikana. Päästölaskenta auttoi oman toiminnan ilmastoriskien
arvioinnissa.
Rauten toiminnan sekä arvoketjun alkupään osalta olennaisia
fyysisiä ilmastoriskejä ovat sään ääri-ilmiöt (myrskyt, hurrikaa-
nit), helleaallot, mahdolliset tulvat, metsäpalot ja näistä seuraa-
vat sähkökatkot. Fyysiset ilmastoriskit voivat johtaa globaa-
leihin toimitusketjun häiriöihin, mikä voi johtaa viivästymisiin
sekä nostaa raaka-aineiden hintoja. Tähän välillisesti liittyvät
myös kuumuuteen liittyvät terveysriskit, jotka vaikeuttavat
fyysisen työn tekemistä (asennukset, huollot). Tulevaisuudessa
raaka-aineiden ja resurssien saatavuudessa saattaa olla yleisiä
haasteita, sillä ilmastoriskit lisäävät resurssien niukkuutta.
Arvoketjun loppupään osalta olennaisia fyysisiä ilmastoriskejä
ovat sään ääri-ilmiöt, metsäpalot sekä ilmaston lämpenemisen
kautta tapahtuvat merkittävät muutokset metsäekosystee-
meihin. Puutuoteteollisuuteen vaikuttavat fyysiset ilmasto-
riskit sisältävät metsäpalot, myrskyt, tuholaiset ja taudit sekä
sademäärien muutokset. Nämä riskit voivat heikentää raa-
ka-aineiden saatavuutta ja laatua, mikä puolestaan voi nostaa
tuotantokustannuksia ja vaikeuttaa tuotantoprosesseja.
E2 (11) Pilaantuminen
Raute on arvioinut pilaantumisen vaikutukset, riskit ja mahdol-
lisuudet osana kaksinkertaista olennaisuusanalyysiä. Pilaantu-
misriskit on arvioitu sekä vaikutusolennaisuuden että taloudel-
lisen olennaisuuden näkökulmasta. Pilaantumisvaikutusten
arvioinnissa käsiteltiin arvoketjun alku- ja loppupään merki-
tystä, aikajännettä, vaikutusten olennaisuutta ja taloudellista
olennaisuutta kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin pistey-
tysmekanismin avulla. Arvioinnissa ei tunnistettu olennaisia
pilaantumiseen liittyviä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia.
Raute ei ole käyttänyt erityisiä seulontamenetelmiä tunnis-
taakseen tosiasiallisia tai mahdollisia pilaantumiseen liittyviä
vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia omissa toiminnoissaan
ja arvoketjunsa alku- ja loppupäässä. Yritys ei ole järjestänyt
asiasta kuulemisia yhteisöjen kanssa, sillä vaikutukset eivät
ole olennaisia.
E3 (8) Vesi ja merelliset resurssit
Raute on arvioinut vedenkäytön vaikutukset, riskit ja mahdol-
lisuudet osana kaksinkertaista olennaisuusanalyysiä. Veden
käytön riskit on arvioitu sekä vaikutusolennaisuuden et
taloudellisen olennaisuuden näkökulmasta. Veden käytön
vaikutusten arvioinnissa käsiteltiin arvoketjun alku- ja lop-
pupään merkitystä, aikajännettä, vaikutusten olennaisuutta
ja taloudellista olennaisuutta pisteytysmekanismin avulla.
Arvioinnissa ei tunnistettu olennaisia veden käyttöön liittyviä
vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia. Raute ei ole arvioinut
omistuksiaan tunnistaakseen vesivaroihin ja merten luonnon-
varoihin liittyviä tosiasiallisia tai mahdollisia vaikutuksia, riskejä
ja mahdollisuuksia omassa toiminnassaan sekä arvoketjunsa
alku- ja loppupäässä. Yritys ei ole järjestänyt asiasta kuulemisia
yhteisöjen kanssa, sillä vaikutukset eivät ole olennaisia.
E4 (17-19) Biodiversiteetti
Raute on arvioinut biodiversiteettiin kohdistuvia vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia osana kaksinkertaista olennaisuusa-
nalyysiä. Biodiversiteettivaikutusten arvioinnissa käsiteltiin
arvoketjun alku- ja loppupään merkitystä, aikajännettä, vaiku-
tusten olennaisuutta ja taloudellista olennaisuutta pisteytys-
mekanismin avulla. Kaksinkertaisessa olennaisuusanalyysissä
ei tunnistettu olennaisia biodiversiteettiin liittyviä vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia, jotta aihe olisi olennainen raportoi-
da.
Raute ei ole tehnyt syvällisempää tutkimusta tai arvioinut
riippuvuuksia biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosystee-
meihin kohdistuvista vaikutuksista omien toimipaikkojensa si-
jaintipaikoissa ja arvoketjunsa eri vaiheissa. Raute ei myöskään
ole vielä tunnistanut tai arvioinut biologiseen monimuotoi-
suuteen ja ekosysteemeihin liittyviä siirtymä- ja fyysisiä riskejä
sekä mahdollisuuksia eikä tarkastellut järjestelmäriskejä. Yritys
ei ole järjestänyt asiasta kuulemisia yhteisöjen kanssa. Rauten
toimipisteet sijaitsevat teollisuuskäyttöön kaavoitetuilla alueilla.
Vuonna 2024 ei tarkemmin arvioitu sijaitsevatko toimipisteet
biologisen monimuotoisuuden kannalta herkillä alueilla tai
niiden läheisyydessä.
Kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin perusteella todettiin,
että ei ole tarpeen toteuttaa biologiseen monimuotoisuuteen
liittyviä lieventäviä toimenpiteitä, joita on yksilöity esimerkik-
si seuraavissa: luonnonvaraisten lintujen suojelusta annettu
Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2009/147/EY;
luontotyyppien sekä luonnonvaraisen eläimistön ja kasviston
suojelusta annettu neuvoston direktiivi 92/43/ETY; tiettyjen jul-
kisten ja yksityisten hankkeiden ympäristövaikutusten arvioin-
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 23
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
nista annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin
2011/92/EU (76) 1 artiklan 2 kohdan g alakohdassa määritelty
ympäristövaikutusten arviointi (YVA); sekä kolmansissa maissa
tapahtuvien toimintojen osalta kansalliset säännökset tai
kansainväliset standardit, kuten Kansainvälisen rahoitusyhtiön
(IFC) ympäristö- ja yhteiskuntavastuun standardi 6: Luonnon
monimuotoisuuden suojelu ja luonnonvarojen kestävä hyö-
dyntäminen.
E5 (11) Kiertotalous
Raute on arvioinut kiertotalouteen kohdistuvat vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet osana kaksoisolennaisuusarviointiaan,
jonka prosessi on kuvattu kestävyysselvityksen ESRS2 IRO-1
osuudessa. Raute on arvioinut kiertotalouteen kohdistuvia
vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia osana kaksinkertaista
olennaisuusanalyysiä. Kiertotalouteen liittyvät riskit on arvioitu
sekä vaikutusolennaisuuden että taloudellisen olennaisuuden
näkökulmasta. Kiertotalouden osalta vaikutukset ovat arvoket-
jun alkupäässä sekä omassa toiminnassa.
Kiertotalouteen liittyvät olennaiset vaikutukset keskittyvät
uusiutumattomien resurssien käyttöön sekä terästuotteiden
arvoketjun alkupäässä tapahtuvaan ympäristövaikutukseen.
Raute käyttää tuotteissaan paljon metallimateriaaleja eli on
riippuvainen uusiutumattomista luonnonvaroista. Resurssi-
en sisään virtaus sisältää materiaalien aiheuttamat kielteiset
ympäristö- ja sosiaaliset vaikutukset, jotka liittyvät materiaali-
en louhintaan, jalostukseen ja kuljetukseen. Terästuotteiden
valmistus arvoketjun alkupäässä aiheuttaa suuria hiilidioksidi-
päästöjä, kuluttaa paljon luonnonvaroja ja tuottaa jätettä sekä
päästöjä. Kierrätetyn teräksen käyttömahdollisuus tuotteissa
on rajallinen kierrätetyn teräksen saatavuuden vuoksi. Rauten
omien toimintojen jäte ei noussut olennaiseksi vaikutukseksi.
Kiertotalouteen liittyvät olennaiset riskit liittyvät riippuvuuteen
hankintaketjusta eli materiaalien saatavuuteen ja hintavaih-
teluihin sekä sääntelyn kautta tulevien kustannusvaikutus-
ten vyöryttäminen raaka-aineiden kustannuksiin. Erityisesti
teräsmateriaaleihin liittyy taloudellisia riskejä ja lisäkustannuk-
sia esimerkiksi hiilirajamekanismin kautta tai vaihtoehtoisesti
hiilivapaan teräksen hankinnan kautta.
Olennaiset mahdollisuudet liittyvät kiertotalouden osalta
tuotteiden elinkaaren pidentämiseen. Koneet on rakennettu
kestämään, jolloin materiaali on käytössä pitkään. Käyttöikän-
sä lopussa tuotteet ovat kierrätettäviä. Pitkä elinkaari alentaa
omistamisen kokonaiskustannuksia. Rauten tarjooman kautta
saavutettava materiaalitehokkuus, energiatehokkuus, pitkät
elinkaaret, huollettavuus ja korjattavuus ovat liiketoimintaetuja
kaikilla markkinoilla.
Raute on arvioinut käyttöomaisuutensa ja toimintansa tunnis-
taakseen niiden todelliset ja mahdolliset vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet arvoketjun alku- ja loppupäässä sekä omassa
toiminnassa. Raute ei ole perustanut arviota oletuksiin vaan on
hyödyntänyt arviossaan päästölaskentaa, laitteiden energian-
kulutustietoja sekä teknologisia mahdollisuuksia. Ulkoisista
lähteistä hyödynnettiin Sitran Kiertotalouden käsikirjaa sekä
Teknologiateollisuuden kiertotaloustiekarttaa. Kiertotalou-
teen liittyvät vaikutukset koskettavat erityisesti Rauten omaa
toimintaa, joten laajempia kuulemisia sidosryhmien kanssa ei
ole järjestetty.
IRO-2 – Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut
ESRS-standardien tiedonantovaatimukset
Rauten kestävyysselvityksessä on huomioitu ESRS1 yleiset
vaatimukset ja se sisältää ESRS2 Yleiset tiedot vaatimat tiedo-
nantovaatimukset sekä soveltuvin osin tiedonantovaatimuk-
set liittyen standardeihin: ESRS E1 Ilmastonmuutos, ESRS E5
Kiertotalous, ESRS S1 Oma työvoima ja ESRS G1 Liiketoiminnan
harjoittaminen. ESRS E1 Ilmastonmuutos on kuvattu laajasti.
ESRS E1 tiedonantovaatimuksista epäolennaisina on jätetty
pois E1-7 ja E1-8, sillä Raute ei hyödynnä päästöyksiköitä tai
sisäistä hiilen hintaa ilmastonmuutoksen hillinnän keinona.
Standardien ESRS E2 Pilaantuminen, ESRS E3 Vesivarat ja
merten luonnonvarat ja ESRS E4 Biologinen monimuotoisuus
ja ekosysteemit osalta ei kaksinkertaisessa olennaisuusanalyy-
sissä todettu olennaisia riskejä, mahdollisuuksia tai vaikutuksia.
ESRS E5 Kiertotalous -standardi on raportoitu kokonaisuu-
dessaan. ESRS S1 Oma työvoima -standardista on kuvattu
noin puolet tiedonantovaatimuksista, mutta kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin perusteella pois jäivät tiedonantovaati-
mukset S-7, S1-8, S1-10, S1-11, S1-12, S1-15, S1-16 ja S1-17. ESRS G1
Liiketoiminnan harjoittaminen -standardin ala-aiheista on
jätetty pois kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin perusteella
tiedonantovaatimukset G1-2 ja G1-4.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 24
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
ESRS-sisällysluettelo
Alla on esitetty kestävyysselvityksen tiedonantopisteet
Osio ESRS Tiedonantovaatimus
Yleiset tiedot ESRS2 Yleiset tiedot Sivu
BP-1 – Kestävyysselvityksen laatimisperusteet 9
BP-2 – Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot 9
GOV-1 – Hallinto, johto ja valvontaelinten rooli 9
GOV-2 – Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat 11
GOV-3 – Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin 12
GOV-4 – Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista 12
GOV-5 – Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta 13
SBM-1 – Strategia, liiketoimintamallit, arvoketju 13
SBM-2 – Sidosryhmien edut ja näkemykset 15
SBM-3 – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa 17
IRO-1 – Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosessista 22
IRO-2 –Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien tiedonantovaatimukset 24
Ympäristö ESRS E1 Ilmastonmuutos Sivu
E1-1 – Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma 40
E1-2 – Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet 40
E1-3 – Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit 41
E1-4 – Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet 42
E1-5 – Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä 43
E1-6 – Bruttomääräiset scope 1, 2 ja 3 sekä kokonaiskasvihuonekaasupäästöt 44
Ympäristö ESRS E5 Resurssien käyttö
ja kiertotalous
Sivu
E5-1 – Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet 48
E5-2 – Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit 48
E5-3 – Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet 49
E5-4 – Resurssien sisään virtaukset 49
E5-5 – Resurssien ulosvirtaukset 50
Sosiaalinen vastuu ESRS S1 Oma työvoima Sivu
S1-1 – Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet 52
S1-2 – Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista oman työvoiman ja työntekijöiden edustajien kanssa 53
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 25
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Osio ESRS Tiedonantovaatimus
S1-3 – Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat yrityksen omalle työvoimalle huolenaiheiden esiin tuomiseksi 53
S1-4 – Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan työ-
voimaan liittyvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien
vaikuttavuus
53
S1-5 – Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olen-
naisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan
55
S1-6 – Yrityksen työntekijöiden ominaisuudet 56
S1-9 – Moninaisuus mittarit 56
S1-14 – Terveys ja turvallisuusmittarit 56
Hyvä hallintotapa ja
yrityskulttuuri
ESRS G1 Liiketoimintakäy-
tännöt
Sivu
G1-1 – Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri 57
G1-3 – Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen 60
G1-4 – Korruptio- tai lahjontatapaukset 61
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 26
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Luettelo EU:n lainsäädännöstä johdetuista monialaisten ja aihekohtaisten standardien tietopisteistä
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen
/ ei olennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3 Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS 2 GOV-1
Hallituksen sukupuolijakauma 21 kohdan d
alakohta
Olennainen
s. 9
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 13
Komission delegoitu
asetus (EU) 2020/1816 (27),
liite II
ESRS 2 GOV-1
Riippumattomien hallituksen jäsenten prosent-
tiosuus 21 kohdan e alakohta
Olennainen
s. 10
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
ESRS 2 GOV-4
Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence
-prosessista 30 kohta
Olennainen
s. 12
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 10
ESRS 2 SBM-1
Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin liittyvään
toimintaan 40 kohdan d alakohdan i alakohta
Olennainen, ei
relevantti
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 4
Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla;
komission täytäntöönpanoasetuksen (EU)
2022/2453 (28) taulukko 1: Ympäristöön liitty-
vää riskiä koskevat laadulliset tiedot ja tauluk-
ko 2: Yhteiskuntaan liittyvää riskiä koskevat
laadulliset tiedot
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
ESRS 2 SBM-1
Osallistuminen kemikaalien tuotantoon liittyvään
toimintaan 40 kohdan d alakohdan ii alakohta
Olennainen, ei
relevantti
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 9
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
ESRS 2 SBM-1
Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin liittyvään
toimintaan 40 kohdan d alakohdan iii alakohta
Olennainen, ei
relevantti
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 14
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 (29) 12 ar-
tiklan 1 kohta, delegoidun
asetuksen (EU) 2020/1816
liite II
ESRS 2 SBM-1
Osallistuminen tupakan viljelyyn ja tuotantoon
liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan iv
alakohta
Olennainen, ei
relevantti
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12 artik-
lan 1 kohta, delegoidun
asetuksen (EU) 2020/1816
liite II
ESRS E1-1
Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden saa-
vuttamiseksi vuoteen 2050 mennessä 14 kohta
Olennainen
Siirtymäsuunnitelma
valmistuu v. 2025
Asetuksen (EU)
2021/1119 2 artiklan
1 kohta
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 27
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen
/ ei olennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3 Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS E1-1
Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvo-
jen ulkopuolelle suljetut yritykset 16 kohdan g
alakohta
Olennainen, ei
relevantti
Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla;
komission täytäntöönpanoasetuksen (EU)
2022/2453 lomake 1: Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen
liittyvä siirtymäriski: Vastuiden luottoluokka
toimialan, päästöjen ja jäljellä olevan maturi-
teetin mukaan
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12 artiklan
1 kohdan d–g alakohta
ja 12 artiklan 2 kohta
ESRS E1-4
Kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet
34 kohta
Olennainen
s. 42
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 4
Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla;
komission täytäntöönpanoasetuksen (EU)
2022/2453 lomake 3: Kaupankäyntivaraston ul-
kopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä
siirtymäriski: Mukauttamismittarit
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 6 artikla
ESRS E1-5
Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian
kulutus eriteltynä lähteiden mukaan (vain ilmas-
tovaikutuksiltaan merkittävät alat) 38 kohta
Olennainen
s. 43
Liitteen 1 taulukon 1 in-
dikaattori 5 ja taulukon
2 indikaattori 5
ESRS E1-5
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
37 kohta
Olennainen
s. 43
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 5
ESRS E1-5
Energiaintensiteetti, joka liittyy toimintaan ilmas-
tovaikutuksiltaan merkittävillä aloilla 40–43 kohta
Olennainen
s. 43
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 6
ESRS E1-6
Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3
-bruttopäästöt ja kokonaispäästöt 44 kohta
Olennainen
s. 47
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattorit 1 ja 2
Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla;
komission täytäntöönpanoasetuksen (EU)
2022/2453 lomake 1: Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen
liittyvä siirtymäriski: Vastuiden luottoluokka
toimialan, päästöjen ja jäljellä olevan maturi-
teetin mukaan
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 5 artiklan
1 kohta, 6 artikla ja 8 artik-
lan 1 kohta
ESRS E1-6
Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteet-
ti 53–55 kohta
Olennainen
s. 47
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 3
Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla;
komission täytäntöönpanoasetuksen (EU)
2022/2453 lomake 3: Kaupankäyntivaraston ul-
kopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä
siirtymäriski: Mukauttamismittarit
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 8 artiklan
1 kohta
ESRS E1-7
Kasvihuonekaasujen poistot ja päästöhyvitykset
56 kohta
Epäolennainen Asetuksen (EU)
2021/1119 2 artiklan
1 kohta
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 28
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen
/ ei olennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3 Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS E1-9
Vertailuarvosalkun alttius ilmastoon liittyville
fyysisille riskeille 66 kohta
Olennainen
Siirtymäsäädös
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 liite II; de-
legoidun asetuksen (EU)
2020/1816 liite II
ESRS E1-9
Rahallisten määrien erittely akuutin ja kroonisen
fyysisen riskin mukaan 66 kohdan a alakohta
ESRS E1-9
Sellaisten merkittävien omaisuuserien sijainti-
paikka, joihin kohdistuu olennainen fyysinen riski
66 kohdan c alakohta
Olennainen
Siirtymäsäädös
Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla;
komission täytäntöönpanoasetus (EU)
2022/2453, 46 ja 47 kohta; Lomake 5: Kaupan-
käyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmaston-
muutokseen liittyvä fyysinen riski: Vastuut,
joihin kohdistuu fyysinen riski
ESRS E1-9
Yrityksen kiinteistöomaisuuden kirjanpitoarvo
eriteltynä energiatehokkuusluokittain 67 kohdan
c alakohta
Olennainen
Siirtymäsäädös
Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla;
komission täytäntöönpanoasetus (EU)
2022/2453, 34 kohta; Lomake 2: Kaupankäynti-
varaston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutok-
seen liittyvä siirtymäriski: Kiinteistövakuudelli-
set lainat – Vakuuden energiatehokkuus
ESRS E1-9
Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien huomioi-
minen salkussa 69 kohta
Olennainen
Siirtymäsäädös
Delegoitu asetus (EU)
2020/1818, liite II
ESRS E2-4
Kunkin sellaisen ilmaan, veteen ja maaperään
päätyvän epäpuhtauden määrä, joka mainitaan
E-PRTR-asetuksen (epäpuhtauksien päästöjä ja
siirtoja koskeva eurooppalainen rekisteri) liitteen
II luettelossa 28 kohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 1 in-
dikaattori 8, taulukon 2
indikaattorit 1, 2 ja 3
ESRS E3-1
Vesivarat ja merten luonnonvarat 9 kohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 7
ESRS E3-1
Kohdennetut toimintaperiaatteet 13 kohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 8
ESRS E3-1
Merien ja valtamerten kestävyys 14 kohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 12
ESRS E3-4
Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden koko-
naismäärä 28 kohdan c alakohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 6.2
ESRS E3-4
Kokonaisvedenkulutus kuutiometreinä oman
toiminnan liikevoittoa kohti laskettuna 29 kohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 6.1
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 29
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen
/ ei olennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3 Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS 2 – IRO-1 – E4 16 kohdan a alakohdan i
alakohta
Olennainen, ei
relevantti
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 7
ESRS 2 – IRO-1 – E4 16 kohdan b alakohta
Olennainen, ei
relevantti
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 10
ESRS 2 – IRO-1 – E4 16 kohdan c alakohta Olennainen, ei
relevantti
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 14
ESRS E4-2
Kestävät maata tai maataloutta koskevat käytän-
nöt tai toimintaperiaatteet 24 kohdan b alakohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 11
ESRS E4-2
Kestävät meriin liittyvät käytännöt tai toiminta-
periaatteet 24 kohdan c alakohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 12
ESRS E4-2
Metsäkatoon puuttumista koskevat toimintaperi-
aatteet 24 kohdan d alakohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 15
ESRS E5-5
Kierrättämätön jäte 37 kohdan d alakohta
Epäolennainen,
mutta sisällytetty
vapaaehtoisesti ra-
portointiin, s. 51
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 13
ESRS E5-5
Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen jäte kohta 39
Epäolennainen,
mutta sisällytetty
vapaaehtoisesti ra-
portointiin, s. 51
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 9
ESRS 2 – SBM-3 – S1
Pakkotyötapausten riski 14 kohdan f alakohta
Olennainen
s. 52
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 13
ESRS 2 – SBM-3 – S1
Lapsityövoimatapausten riski 14 kohdan g ala-
kohta
Olennainen
s. 52
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 12
ESRS S1-1
Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 20 kohta
Olennainen
s. 52
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 9 ja taulu-
kon 1 indikaattori 11
ESRS S1-1
Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perus-
yleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat
due diligence -käytännöt 21 kohta
Olennainen
s. 52
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
ESRS S1-1
Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat prosessit ja
toimenpiteet 22 kohta
Olennainen
s. 52
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 11
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 30
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen
/ ei olennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3 Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS S1-1
Työtapaturmien ehkäisemistä koskevat toiminta-
periaatteet tai hallintajärjestelmä 23 kohta
Olennainen
s. 52-53
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 1
ESRS S1-3
Epäkohtien tai valitusten käsittelyjärjestelmät 32
kohdan c alakohta
Olennainen
S1-3, s. 53
G1-1, s. 57
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 5
ESRS S1-14
Kuolemantapausten lukumäärä ja työtapa-
turmien lukumäärä ja osuus 88 kohdan b ja c
alakohta
Olennainen
s. 56
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 2
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
ESRS S1-14
Loukkaantumisten, onnettomuuksien, kuole-
mantapausten tai sairauksien vuoksi menetetty-
jen päivien määrä 88 kohdan e alakohta
Olennainen
s. 56
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 3
ESRS S1-16
Sukupuolten välinen tasoittamaton palkkaero 97
kohdan a alakohta
Epäolennainen Liitteen I taulukon 1
indikaattori 12
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
ESRS S1-16
Toimitusjohtajan suhteettoman suuri palkka 97
kohdan b alakohta
Epäolennainen Liitteen I taulukon 3
indikaattori 8
ESRS S1-17
Syrjintätapaukset 103 kohdan a alakohta
Epäolennainen Liitteen I taulukon 3
indikaattori 7
ESRS S1-17
Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n
ohjaavien periaatteiden ja OECD:n periaattei-
den noudattamatta jättäminen 104 kohdan a
alakohta
Epäolennainen Liitteen I taulukon 1
indikaattori 10 ja taulu-
kon 3 indikaattori 14
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816 liite II;
delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12 artiklan
1 kohta
ESRS 2 – SBM-3 – S2
Huomattava lapsityövoiman tai pakkotyön käy-
tön riski arvoketjussa 11 kohdan b alakohta
Olennainen, ei
relevantti
Liitteen I taulukon 3
indikaattorit 12 ja 13
ESRS S2-1
Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 17 kohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 9 ja taulu-
kon 1 indikaattori 11
ESRS S2-1
Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperi-
aatteet 18 kohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 3
indikaattorit 11 ja 4
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 31
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen
/ ei olennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3 Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS S2-1
Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n
ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjei-
den noudattamatta jättäminen 19 kohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 10
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816 liite II;
delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12 artiklan
1 kohta
ESRS S2-1
Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusy-
leissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due
diligence -käytännöt 19 kohta
Epäolennainen Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
ESRS S2-4
Arvoketjun alku- ja loppupäähän liittyvät ihmis-
oikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset
36 kohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 14
ESRS S3-1
Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 16 kohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 9 ja taulu-
kon 1 indikaattori 11
ESRS S3-1
Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n
ohjaavien periaatteiden, ILO:n periaatteiden tai
OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättä-
minen 17 kohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 10
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816 liite II;
delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12 artiklan
1 kohta
ESRS S3-4
Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukka-
ukset 36 kohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 14
ESRS S4-1
Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintape-
riaatteet kohta 16
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 9 ja taulu-
kon 1 indikaattori 11
ESRS S4-1
Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n
ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjei-
den noudattamatta jättäminen 17 kohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 10
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816 liite II;
delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12 artiklan
1 kohta
ESRS S4-4
Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukka-
ukset 35 kohta
Epäolennainen Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 14
ESRS G1-1
Korruption vastainen Yhdistyneiden kansakun-
tien yleissopimus 10 kohdan b alakohta
Olennainen,
s. 58
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 15
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 32
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Tiedonantovaatimus
ja siihen liittyvä tietopiste
Rautelle olennainen
/ ei olennainen
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus pilariin 3 Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
ESRS G1-1
Väärinkäytösten paljastajien suojelu 10 kohdan d
alakohta
Olennainen
s. 60
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 6
ESRS G1-4
Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien
lakien rikkomisesta määrätyt sakot 24 kohdan a
alakohta
Olennainen
s. 61
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 17
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa
koskevat normit 24 kohdan b alakohta
Olennainen
s. 57, 59
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 16
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 33
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
EU-taksonomia
EU:n taksonomia-asetuksen mukaiset tiedot
EU-taksonomia on luokitusjärjestelmä ympäristön kannalta
kestäville toiminnoille, joka perustettiin EU:n vihreän kehi-
tyksen ohjelman ja EU:n vuoden 2030 ilmasto- ja energiata-
voitteiden saavuttamiseksi. Vuoden 2024 raportointia varten
Raute on arvioinut toimintansa taksonomiakelpoisuuden ja
-mukaisuuden ympäristötavoitteiden luokitusjärjestelmän ja
teknisten arviointikriteerien perusteella.
Ympäristötavoitteet ovat ilmastonmuutoksen hillintä, il-
mastonmuutokseen sopeutuminen, vesivarojen ja merten
luonnonvarojen kestävä käyttö ja suojelu, siirtyminen kiertota-
louteen, ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentä-
minen sekä biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien
suojelu ja ennallistaminen. Raute on tunnistanut taksonomi-
akelpoisia taloudellisia toimintoja siirtyminen kiertotalouteen
-tavoitteeseen liittyen. Toistaiseksi nämä taloudelliset toimin-
not eivät kuitenkaan täytä kaikkia teknisiä arviointikriteerejä.
Taksonomiakelpoisuuteen ja -mukaisuuden arviointi
Ympäristötavoitteet 1 ja 2: Ilmastonmuutoksen hillitsemi-
nen ja siihen sopeutuminen
Taloudelliset toiminnot, joilla on suurin potentiaali ilmas-
tonmuutoksen hillitsemiseen ja siihen sopeutumiseen, on
sisällytetty ilmastonmuutosta koskeviin arviointikriteereihin.
Puunjalostuslaitteiden toimittaminen ei kuulu EU:n taksono-
mian liitteen I tarkoittamiin ilmastonmuutoksen hillitsemis- ja
sopeutumistoimiin, joten Rauten tuotteet eivät kuulu ym-
päristötavoitteiden 1 ja 2 määritelmän piiriin. Rauten tarjoo-
man energiatehokkuuden parantamiseen liittyvät ratkaisut
eivät myöskään kuulu toiminnan 3.6 "Muiden vähähiilisten
teknologioiden valmistus" määritelmän piiriin, koska yhtiö ei
pysty todistamaan taksonomiakelpoisuutta ja -mukaisuutta
teknisten arviointikriteerien osalta (kasvihuonekaasupääs-
tösäästöt verrattuna markkinoiden parhaiten suoriutuvaan
vaihtoehtoiseen ratkaisuun).
Rautella oli ilmastonmuutoksen hillintää koskevia pääomame-
noja vuonna 2024, jotka voidaan raportoida yksilöllisesti, kun
ne kohdistuvat taksonomiakelpoisiin investointeihin. Raute
on investoinut uusiutuvaan energiaan (aurinkopaneelit) sekä
sähkökäyttöiseen trukkiin korvaten fossiilisilla polttoaineilla
toimineen trukin.
Ympäristötavoite 4: Siirtyminen kiertotalouteen
Raute on sitoutunut tarjoamaan pitkäikäisiä, korjattavia ja
päivitettäviä tuotantoratkaisuja, jotka maksimoivat lopputuo-
tesaannon sekä minimoivat hukan määrän ja sivuvirrat. Raute
pystyy pidentämään tuotteidensa elinkaarta tuotesuunnitte-
lun, huoltopalvelukonseptien ja digitaalisten ratkaisujen avulla.
Nämä ovat keskeisessä roolissa resurssien optimoinnissa.
Yhtiö pystyy tarjoamaan myös uudelleenvalmistusta maksi-
moidakseen resurssitehokkuuden ja pidentääkseen olemassa
olevien tuotantolinjojen käyttöikää korjaamalla tai vaihtamalla
kuluneita tai vanhentuneita komponentteja ja moduuleja.
Ratkaisuillaan Raute voi edistää siirtymistä kiertotalouteen tak-
sonomiakelpoisten taloudellisten toimintojen avulla asetuksen
(EU) 2020/852 [13 artiklan] 2 kohdan mukaisesti.
Taksonomiakelpoisiin toimintoihin kuuluu tuotantolinjojen
elinkaaren pidentäminen Rauten huoltopalvelukonseptien
(modernisoinnit ja päivitykset) ja digitaalisten ratkaisujen
avulla. Elinkaaren pidentämisen ohella nämä palvelukonsep-
tit optimoivat energiankulutusta ja hukan minimointia sekä
varmistavat laitteiden keskeytyksettömän toiminnan. Rauten
tuotantolinjat voidaan kierrättää elinkaarensa lopussa.
Ulkoisille asiakkaille suunnatun liikevaihdon taksonomiakelpoi-
suus arvioitiin asetuksen (EU) 2020/852 liitteen II sekä delegoi-
dun asetuksen (EU) 2023/2486 teknisten seulontakriteerien
mukaisesti alla oleville tuotteille ja palveluille. Taksonomia-
kelpoisten taloudellisten toimintojen liikevaihdon prosent-
tiosuuden laskenta kaikesta liikevaihdosta perustuu tuottei-
den elinkaaren pidentämiseen huoltopalvelukonseptien ja
digitaalisten ratkaisujen avulla, jotka ovat keskeisessä roolissa
resurssien optimoinnissa.
Taksonomiakelpoiset palvelut edustavat 32,3 prosenttia (2023:
39,6 prosenttia) Rauten liikevaihdosta. Kaksoislaskennan
välttämiseksi Raute on allokoinut kaikki analysaattorituotteet
luokkaan CE 4.1. IT/OT-tietopohjaisten ratkaisujen tarjoaminen.
Tämä vähentää luokan CE 5.1. Korjaus, kunnostus ja uudelleen-
valmistus määrää (% ja €), koska osa analysaattoriprojekteista
on suuria modernisointeja, jotka pidentävät tuotteen elinkaar-
ta. Rauten toiminta ei täytä kaikkia taksonomiamukaisuuden
teknisiä arviointikriteerejä, ja siksi taksonomiamukaisuus
raportoidaan nollaksi.
CE 4.1. IT/OT-tietopohjaisten ratkaisujen tarjoaminen
Tähän taloudelliseen toimintaan yhtiö sisällyttää Rauten
Analyzers-liiketoiminnan sekä Rauten MillSIGHTS-ohjelmiston,
joka toimii Analyzers-teknologian tukena keräten ja analysoi-
den tuotantolinjan dataa lopputuotteen laadusta ja prosessin
energiatehokkuudesta. Rauten Analyzers-kamerateknologia
mahdollistaa lopputuotteen laadun maksimoimisen, ener-
giankulutuksen optimoinnin ja jätteen minimoinnin, mikä
täyttää tekniset arviointikriteerit taksonomiakelpoisuudelle.
MillSIGHTS-ohjelmisto on tärkeässä roolissa resurssitehokkuu-
dessa sekä tuotantolinjojen suorituskyvyn analysoinnissa ja
laadunvalvonnassa, ja sitä voidaan käyttää myös etävalvontaan,
mikä täyttää tekniset arviointikriteerit taksonomiakelpoisuu-
delle. Taloudellinen toiminta 4.1a:n osalta sisältää tuotantolin-
jan analysointi- ja käsittelylaitteiden valmistuksesta saadun
liikevaihdon ja taloudellinen toiminta 4.1f:n osalta sisältää Mill-
SIGHTS- ohjelmistosta saadun liikevaihdon. Rauten toiminta ei
täytä kaikkia taksonomiamukaisuuden teknisiä arviointikritee-
rejä, ja siksi taksonomiamukaisuus raportoidaan nollaksi.
CE 5.1. Korjaus, kunnostus ja uudelleenvalmistus
Tämä taloudellinen toiminta sisältää suunnitellut korjaukset
ja konsultointipalvelut, modernisoinnit ja päivitykset olemassa
oleville laitteille. Raute tarjoaa modernisointeja (suurempia päi-
vityksiä, jotka pidentävät koko linjan/koneen osan käyttöikää)
omille tuotteilleen ja myös muiden merkkien tuotteille, mikä
täyttää tekniset arviointikriteerit taksonomiakelpoisuudelle.
Toiminta 5.1 sisältää huoltopalveluista, uudelleenvalmistuksesta
sekä modernisoinneista saadun liikevaihdon. Kaikkia taksono-
miamukaisuuden kriteerejä ei täytetä, joten taksonomiamu-
kaisuus raportoidaan nollaksi.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 34
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
CE 5.2. Varaosien myynti
Vaikka puunjalostuslaitteiden toimittaminen ei kuulu tämän
alakohdan alle listattuihin NACE-koodeihin, Raute näkee, että
varaosien toimittaminen auttaa pidentämään koneiden ja
tuotantolinjojen elinkaarta, kokonaistehokkuutta sekä sääs-
tämään raaka-aineita, mikä täyttää tekniset arviointikriteerit
taksonomiakelpoisuudelle. Toiminta 5.2 sisältää arviointikritee-
rien mukaisesta varaosamyynnistä saadun liikevaihdon. Tak-
sonomiamukaisuus raportoidaan nollaksi, koska pakkaukseen
liittyviä kriteerejä ei voida täyttää.
Toiminta- ja pääomamenot
Toiminta- ja pääomamenot voidaan raportoida yksilöllisesti,
kun ne kohdistuvat taksonomiakelpoisiin investointeihin.
Raute on investoinut uusiutuvaan energiaan (aurinkopaneelit)
sekä fossiilisilla polttoaineilla toimineen trukin tilalle sähkökäyt-
töisen trukin, tukien ilmastonmuutoksen hillintää (3.6), mikä
täyttää taksonomiakelpoisuuden kriteerit.
Rauten kokonaistoimintamenot sisältävät tutkimus- ja tuo-
tekehityskustannukset, toimitilojen rakennusten huoltoon
ja korjaukseen liittyvät kulut sekä lyhytaikaiset leasingkulut.
Näihin toimintoihin kuuluvat esimerkiksi rakennusten perus-
korjaus - ja kehityshankkeet. Rautella ei ollut taksonomian
mukaisia toimintamenoja.
Rauten pääomamenot koostuvat investoinneista esimer-
kiksi uusiin laitteisiin, teknologiaan tai infrastruktuuriin sekä
tutkimus- ja kehittämismenoista. Rautella oli taksonomian
mukaisten kategorioiden A ja B mukaisia pääomamenoja 6%
vuonna 2024.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 35
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Liikevaihto luokitusjärjestelmäkelpoisiin ja luokitusjärjestelmän mukaisiin tuotteisiin tai palveluihin liittyvistä taloudellisista toiminnoista
Tilikausi 2024 2024 Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit (DNSH)
Taloudelliset toiminnat
Koodi(t)
Absoluuttinen liikevaihto
Osuus liikevaihdosta, vusoi 2024
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biodiversiteetti ja ekosysteemit
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Kiertotalous
Ympäristön pilaantuminen
Biodiversiteetti ja ekosysteemit
Vähimmäistason suojaustoimet
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1)
tai luokitusjärjestelmäkelpoisten (A.2)
osuus liikevaihdosta vuosi 2023
Luokka mahdollistava toiminta
Luokka (siirtymätoiminta)
Me % % % % % % % K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A. 1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset)
toiminnat
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän
mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.1)
Josta mahdollistavat toiminnat
Josta siirtymätoiminnat
A. 2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta
kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL;E/
KEL
KEL;E/
KEL
KEL;E/
KEL
KEL;E/
KEL
KEL;E/
KEL
KEL;E/
KEL
Datavetoisten IT/OT -ratkaisujen tarjoaminen CE 4.1 14.90 7,3% E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL KEL E/KEL 12,8%
Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus CE 5.1 24.72 12,1% E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL KEL E/KEL 11,2%
Varaosien myynti CE 5.2 26.43 12,9% E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL KEL E/KEL 15,6%
Luokitusjärjestelmäkelpoisista mutta ei ympäristön kannalta
kestävistä (muista kuin luokitusjärjestelmän mukaisista)
toiminnoista saatu liikevaihto (A.2) 66.04 32,3% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 32,3% 0,0% 39,6%
Yhteensä (A.1 + A.2) 66.04 32,3% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 32,3% 0,0%
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto 138.54 67,7%
Yhteensä (A + B) 204.58 100%
E/S = Ei sovelleta; KEL = Kelpoinen, E/KEL = Ei-Kelpoinen
Kokonaisliikevaihto Raute-konsernin raportoitujen lukujen mukaan. Rauten laadintaperiaatteet liikevaihdon ja invenstointien määritelmille löytyvät tilinpäätöksen osioista 77-80 ja 96-102.
EU-taksonomia
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 36
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Pääomameno luokitusjärjestelmäkelpoisiin ja luokitusjärjestelmän mukaisiin tuotteisiin tai palveluihin liittyvistä taloudellisista toiminnoista
Tilikausi 2024 2024 Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
Taloudelliset toiminnat
Koodi(t)
Pääomamenot
Osuus pääomamenoista, vuosi 2024
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Kiertotalous
Ympäristön pilaantuminen
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason suojaustoimet
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1)
tai luokitusjärjestelmäkelpoisten (A.2)
osuusliikevaihdosta vuosi N-1
Luokka mahdollistava toiminta
Luokka (siirtymätoiminta)
Me % % % % % % % K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A. 1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset)
toiminnat
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän
mukaisista) toimintojen pääomameno (A.1)
Josta mahdollistavat toiminnat
Josta siirtymätoiminnat
A. 2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta
kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL;E/
KEL
KEL;E/
KEL
KEL;E/
KEL
KEL;E/
KEL
KEL;E/
KEL
KEL;E/
KEL
Uusiutuviin energialähteisiin liittyvän teknologian asennus, huolto
ja korjaus CCM 7.6 0.13 4,6%
Vähähiilisten teknologioiden valmistus CCM 3.6 0.04 1,4%
Luokitusjärjestelmäkelpoisista mutta ei ympäristön kannalta
kestävistä (muista kuin luokitusjärjestelmän mukaisista)
toimintojen pääomameno (A.2) 0,17 6,0%
Yhteensä (A.1 + A.2) 0.17 6,0%
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot 2,63 94,0%
Yhteensä (A + B) 2,80 100%
E/S = Ei sovelleta; KEL = Kelpoinen, E/KEL = Ei-kelpoinen
Kokonaisliikevaihto Raute-konsernin raportoitujen lukujen mukaan. Rauten laadintaperiaatteet liikevaihdon ja invenstointien määritelmille löytyvät tilinpäätöksen osioista 77-80 ja 96-102.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 37
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Toimintamenot luokitusjärjestelmäkelpoisiin ja luokitusjärjestelmän mukaisiin tuotteisiin tai palveluihin liittyvistä taloudellisista toiminnoista
Tilikausi 2024 2024 Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
Taloudelliset toiminnat
Koodi(t)
Toimintamenot
Osuus toimintamenoista, vuosi 2024
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Kiertotalous
Ympäristön pilaantuminen
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason suojaustoimet
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1)
tai luokitusjärjestelmäkelpoisten (A.2)
osuusliikevaihdosta vuosi N-1
Luokka mahdollistava toiminta
Luokka (siirtymätoiminta)
Me % % % % % % % K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A. 1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset)
toiminnat
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän
mukaisista) toimintojen toimintamenot (A.1)
Josta mahdollistavat toiminnat
Josta siirtymätoiminnat
A. 2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta
kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL;E/
KEL
KEL;E/
KEL
KEL;E/
KEL
KEL;E/
KEL
KEL;E/
KEL
KEL;E/
KEL
Luokitusjärjestelmäkelpoisista mutta ei ympäristön kannalta
kestävistä (muista kuin luokitusjärjestelmän mukaisista)
toimintojen toimintamenot (A.2) n/a 0,0%
Yhteensä (A.1 + A.2) 0 0,0%
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot 6.01 100%
Yhteensä (A + B) 6.01 100%
E/S = Ei sovelleta; KEL = Kelpoinen, E/KEL = Ei-kelpoinen
Kokonaisliikevaihto Raute-konsernin raportoitujen lukujen mukaan. Rauten laadintaperiaatteet liikevaihdon ja invenstointien määritelmille löytyvät tilinpäätöksen osioista 77-80 ja 96-102.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 38
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Ydinvoimaan ja fossiilisiin kaasuihin liittyvät toiminnot
Rivi Ydinenergiaan liittyvät toiminnot
1 Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuotta-
vat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
2 Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukoläm-
pöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä
on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
3 Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia proses-
seja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
4 Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimin-
taan liittyviä vastuita.
EI
5 Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista,
kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
6 Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyt-
töä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 39
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
YMPÄRISTÖ
E1 Ilmastonmuutos
Strategia
E1-1 – Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuun-
nitelma
Tarkempaa ilmastonmuutokseen liittyvää resilienssiana-
lyysiä, ilmastoskenaarioanalyysiä tai ilmastonmuutoksen
hillintään liittyvää siirtymäsuunnitelmaa Raute ei ole vielä
laatinut. Siirtymäsuunnitelma tullaan laatimaan ja hyväk-
symään vuonna 2025 ja resilienssianalyysi strategian ilmas-
tomuutoksen kestävyydestä sekä ilmastoskenaarioanalyysi
toteutetaan viimeistään vuoden 2026 aikana. Rautea tai sen
toimialaa ei ole suljettu EU:n Pariisin sopimuksen mukaisten
vertailuarvojen ulkopuolelle.
Rauten liiketoimintaan liittyvät olennaiset vaikutukset liittyvät
fyysisiin ilmastoriskeihin, siirtymäriskeihin, ilmastonmuutoksen
hillintään sekä energian kulutukseen arvoketjun loppupääs-
sä. Ilmastovaikutukset liittyvät erityisesti teräksen käyttöön,
sekä Rauten valmistamien laitteiden elinkaaren aikaiseen
energian kulutukseen. Rauten omasta toiminnasta ja arvo-
ketjun alku- ja loppupäästä syntyvät kasvihuonekaasupäästöt
vaikuttavat kielteisesti ilmastonmuutokseen. Rauten panos-
tukset tuotekehitys- ja huoltopalveluosaamiseen ja tuotanto-
prosessien energiatehokkuuteen arvoketjun loppupäässä ovat
esimerkkejä Rauten ilmastonmuutoksen hillintään liittyvistä
toimista. Rauten laitteiden elinkaaren pidentämiseen liittyvät
palveluratkaisut, kuten huoltotoiminta, laitteiden päivitykset ja
modernisoinnit, pienentävät tuotteiden elinkaarenaikaista hii-
lijalanjälkeä. Nämä palveluratkaisut vähentävät tarvetta uusien
laitteiden valmistukselle ja siten vähentävät kasvihuonekaasu-
päästöjä, mikä tukee globaaleja kestävän kehityksen tavoittei-
ta. Myös Rauten digitaaliset ratkaisut auttavat optimoimaan
tuotantoprosesseja ja keräämään tietoa energiankulutuksesta
ja huoltotarpeesta.
Rauten liiketoimintamalli keskittyy resurssitehokkaan tuotan-
non edistämiseen insinööripuutuoteteollisuudessa tarjoamalla
kokonaisia tehtaita, linjoja ja laitteita sekä erilaisia palvelurat-
kaisuja asiakkaiden tueksi. Vastuullisuus on Rauten strategian
keskiössä. Strategian päämäärinä on kestävän taloudellisen
kasvun lisäksi vastuullisuuden edistäminen koko arvoketjussa,
ilmastotoimien vauhdittaminen, edistyneiden tuotteiden ja
palveluiden innovointi resurssitehokkuuden parantamiseksi,
monimuotoisen osaamisen houkutteleminen ja kehittämi-
nen sekä terveyden ja turvallisuuden edistäminen. Rauten
ratkaisut tulevat jatkossakin liittymään tuotannon optimoin-
tiin, resurssisäästöihin, energiatehokkuuteen ja laitteiden
elinkaarien pidentämiseen.
Rauten oman toiminnan päästövähennystoimet ovat erityisesti
keskittyneet scope 1- ja 2-päästöjen vähentämiseen. Päästö-
vähennystoimet kuvataan tarkemmin tiedonantovaatimuk-
sessa E1-3 ja toimiin liittyvät tavoitteet kuvataan tarkemmin
tiedonantovaatimuksessa E1-4.
Rauten toimintaan liittyy oletettavasti kasvihuonekaasupäästö-
jen lukkiutumista, pääasiassa Rauten nykyisen infrastruktuurin
ja toimintojen kautta. Laadullista arviointia keskeisten omai-
suuserien ja tuotteiden mahdollisista kasvihuonekaasupääs-
töjen lukkiutumista ei ole toteutettu. Tämä tarkastelu tehdään
ilmastonmuutoksen hillintää liittyvän siirtymäsuunnitelman
laatimisen yhteydessä.
Rauten ilmastonmuutoksen hillintään liittyvä siirtymäsuunni-
telma laaditaan vuonna 2025. Siirtymäsuunnitelmassa tarkas-
tellaan riskien lisäksi pitkän aikavälin tavoitteita, keinoja hillitä
ilmastonmuutosta ja vähentää omia ilmastovaikutuksia sekä
arvioidaan siirtymäsuunnitelmaa strategisella tasolla liiketoi-
mintasuunnitelmia vasten. Rauten hallitus hyväksyy siirtymä-
suunnitelman viimeistään vuoden 2026 aikana.
E1-2 – Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumi-
seen liittyvät toimintaperiaatteet
Rauten ympäristötoimintaperiaatteet kuvaavat ympäristö-
teemoihin liittyviä käytäntöjä, jotka edistävät liiketoiminnan
ympäristövastuullisuutta. Periaatteet käsittelevät esimerkiksi
päästövähennyksiin, resurssitehokkuuteen ja kiertotalouteen
liittyviä teemoja. Raute on sitoutunut tarjoamaan resurssite-
hokkaita tuotanto- ja palveluratkaisuja, edistämään kestäviä
innovaatioita ja vähentämään kielteisiä ympäristövaikutuksia.
Toimintaperiaatteilla hallitaan omaan toimintaan liittyviä
ympäristöriskejä ja huomioidaan liiketoimintamahdollisuudet.
Raute pyrkii minimoimaan haitallisia ympäristövaikutuksiaan
kaikilla toimipaikoillaan, tuotteissaan ja palveluissaan sekä
toimitusketjussaan. Kaikki Rauten toimintaperiaatteet ovat
globaaleja, ja kattavat kaikki maantieteelliset sijaintimme. Toi-
mintaperiaatteet on kohdennettu Rauten omaan toimintaan
ja osittain myös arvoketjulle alkupäähän. Näiden toimintape-
riaatteiden ja -ohjeiden lisäksi Raute valmistelee toimittajille
tarkoitettuja eettisiä periaatteita, jotka täydentävät Rauten
yleisiä eettisiä periaatteita.
Rauten ympäristötoimintaperiaatteet noudattavat YK:n Global
Compact -aloitteen kymmentä periaatetta, joissa korostetaan
varovaisuusperiaatetta ympäristöhaasteisiin vastaamisessa,
ympäristövastuullisuuden edistämistä sekä kannustetaan
innovoimaan ja ottamaan käyttöön teknologioita, jotka vä-
hentävät ympäristövaikutuksia. Raute on tunnistanut mer-
kittävimmät kestävän kehityksen tavoitteet (SDG 8, 11, 12 ja
13), joita edistetään Rauten vastuullisuustavoitteiden kautta.
Ympäristötoimintaperiaatteiden kehittämisessä hyödynnet-
tiin sisäisiltä sidosryhmiltä saatuja näkemyksiä, asiakasvaati-
muksia ja toimittajakyselyn vastauksia. Ympäristötoiminta-
periaatteiden toteutumisesta vastaa Rauten talousjohtaja.
Toimintaperiaatteet eivät ole julkisesti saatavilla, mutta ne ovat
tarpeen mukaan arvoketjun osapuolten nähtävillä. Arvoketjun
osapuolet, esim. asiakkaat pyytävät eettisiä periaatteita osana
taustaselvitystä, johon jatkossa liitämme pyydettäessä mukaan
myös Ympäristötoimintaperiaatteet.
Ympäristötoimintaperiaatteet kattavat Rauten olennaiset
ilmastovaikutukset, riskit ja mahdollisuudet. Ilmastonmuutok-
sen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvissä toimintaperi-
aatteissa Raute on sitoutunut:
1. Minimoimaan haitalliset ympäristövaikutukset ja suojele-
maan ympäristöä minimoimalla haitalliset päästöt ilmaan,
veteen ja maaperään.
2. Parantamaan ympäristönhallinnan suorituskykyä energia- ja
materiaalitehokkuudella, vähentämällä jätettä ja edistämällä
uusiutuvien resurssien käyttöä, kun se on mahdollista.
3. Kehittämään strategioita ilmastonmuutokseen liittyvien
vaikutusten lieventämiseksi ja ilmastokestävyyden paranta-
miseksi omissa toiminnoissaan sekä ratkaisuissaan.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 40
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
4. Edistämään kiertotaloutta suunnittelemalla tuotteita ja
prosesseja, jotka ovat pitkäikäisiä, korjattavia, päivitettäviä ja
energiatehokkaita.
5. Tukemaan asiakkaitaan ratkaisuilla, jotka optimoivat resurs-
sien käytön.
Ympäristötoimintaperiaatteiden ilmastonmuutosta käsitte-
levässä kappaleessa Raute sitoutuu minimoimaan koneiden
ja tuotantoratkaisuiden hiilijalanjäljen sekä Rauten oman
toiminnan hiilijalanjäljen. Tuotesuunnittelussa Raute keskittyy
materiaaleihin, korjattavuuteen, kestävyyteen ja energiatehok-
kuuteen, jolla myötävaikutetaan ilmastonmuutoksen hillintään
sekä arvoketjun alku- että loppupäässä kaikilla Rauten liiketoi-
mintaan liittyvillä maantieteellisillä alueilla. Omissa toiminnois-
sa Raute panostaa erityisesti fossiilisten polttoaineiden käytön
vähentämiseen, energiatehokkuuden parantamiseen ja uu-
siutuvan energian käyttöön kaikissa valmistusta harjoittavissa
toimintamaissa. Rauten merkittävin vaikutus ilmastonmuutok-
seen syntyy epäsuorien päästöjen kautta (scope 3) arvoketjun
alku- ja loppupäässä. Epäsuorien päästöjen vähentäminen
vaatii merkittäviä strategisia toimia ja investointeja, joita tullaan
käsittelemään osana ilmastonmuutoksen hillintään liittyvän
siirtymäsuunnitelman laadintaa. Raute on sitoutunut asetta-
maan kunnianhimoisia ilmastotavoitteita kasvihuonepäästöjen
vähentämiseen. Näiden toimintaperiaatteiden kautta Raute
sitoutuu myötävaikuttamaan tunnistettujen ilmastonmuutok-
seen liittyvien vaikutusten, kuten materiaali- ja energiankulu-
tuksen ja kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseen omassa
toiminnassaan sekä arvoketjussaan. Toimintaperiaatteet
tukevat myös tunnistettujen taloudellisten riskien lieven-
tämistä huomioimalla yrityksen strategioiden kehittämistä
ilmastonmuutokseen liittyvien vaikutusten lieventämiseksi ja
ilmastokestävyyden parantamiseksi omissa toiminnoissaan
sekä ratkaisuissaan. Samalla Raute sitoutuu toimintaperiaat-
teidensa kautta edistämään tunnistettuja mahdollisuuksia
liittyen muun muassa energia ja materiaalitehokkaisiin rat-
kaisuihin asiakkaille sekä energiatehokkuuden edistämiseen
omassa toiminnassa.
Rauten johtoryhmä hyväksyi ympäristötoimintaperiaatteet
vuoden 2024 lopulla. Ympäristötoimien tehokkuutta, edisty-
mistä ja vaikuttavuutta seurataan säännöllisillä katsauksilla.
Työntekijöille tullaan järjestämään koulutuksia ympäristötoi-
mintaperiaatteista ja niiden käytännön toteutumisesta vuonna
2025.
E1-3 – Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin
liittyvät toimet ja resurssit
Raute on keskittänyt resurssejaan vuoden 2024 aikana mm.
kasvihuonekaasupäästöjen raportointiin ja sisäiseen datan
keruuseen, ympäristötoimintaperiaatteiden laadintaan ja YK:n
Global Compact Climate Ambition Accelerator -koulutusko-
konaisuuteen. Näiden Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen
sopeutumiseen liittyvien toimintaperiaatteiden päämääriä tu-
kevien toimien lisäksi Raute on asettanut numeeriset päästö-
vähennystavoitteet scope 1- ja 2-päästöille vuoden 2024 aikana
sekä arvioinut ilmastoon liittyviä fyysisiä ja siirtymäriskejä.
Raute on toteuttanut alla listattuja toimenpiteitä hiilestä
irtautumiseksi ja ilmastoon liittyvien tavoitteiden saavutta-
miseksi vuonna 2024. Ilmastonmuutoksen hillintään liittyvät
toimet kohdistuivat Rauten omaan toimintaan. Ilmastonmuu-
tokseen sopeutumiseen liittyviä toimia raportointikaudella
olivat ympäristötoimintaperiaatteiden laatiminen, tavoitteiden
tarkemmat määrittelyt sekä tarkennettu päästölaskenta. Raute
on keskittänyt resurssejaan ja priorisoinut edellä mainittuja
toimenpiteitä raportointivuoden 2024 aikana parantaakseen
valmiuksia hyväksyttyjen toimintaperiaatteiden päämäärien ja
tavoitteiden edistämisessä sekä ehkäistäkseen, lieventääkseen
ja korjatakseen tunnistettuja tosiasiallisia ja mahdollisia vai-
kutuksia ja hallitakseen tunnistettuja riskejä ja mahdollisuuk-
sia. Tästä syystä tulevaisuudessa suunniteltuja toimia, niiden
odotettuja tuloksia eikä toimenpiteiden aikahorisonttia ole
määritetty ensimmäisenä raportointivuonna. Ilmastonmuu-
tokseen hillintään ja sopeutumiseen liittyvät lisätoimet ja nii-
den taloudelliset vaikutukset määritetään viimeistään vuoden
2026 aikana. Ilmastotoimiin liittyvät toiminta- ja pääomamenot
vuonna 2024 kuvataan tarkemmin EU taksonomiaraportoinnin
yhteydessä. Raute rahoittaa toimintansa pääsääntöisesti tulo-
rahoituksella. Rautella ei ole käytössä vastuullisuustavoitteiden
toteutumiseen sitoutuneita rahoitusvälineitä.
Ilmastotiekartta vaatii paljon resursseja ja paljon tietoa,
siitä syystä Raute on lähtenyt liikkeelle scope 3-päästöjen
laskennasta. Raute päätti jo alkuvuodesta 2024, että siirty-
mäsuunnitelma tehdään vuonna 2025, jolloin keinojen sekä
toimintasuunnitelman toteuttamisen edellyttämät toimin-
tamenot (OpEx) ja/tai pääomamenot (CapEx) ovat saatavilla.
Vuodelta 2024 Rautella ei ole pidemmän aikavälin suunnitel-
maa investoinneista ja rahoituksesta, koska yrityksellä ei ole
vielä siirtymäsuunnitelmaa.
Keskeisiä toteutettuja toimia liittyen oman toiminnan scope
1- ja 2 -päästövähennyksiin olivat investointi uusiutuvaan
energiaan (mm. investoinnit aurinkopaneeleihin), energiate-
hokkuus omassa toiminnassa, ajoneuvojen sähköistäminen
sekä uusiutuvan energian osuuden kasvattaminen sähkön-
hankinnassa. Näitä keinoja hyödynnetään myös jatkossa.
Scope 3-päästövähennystoimien määrittelytyö on vielä kesken.
Määrittelyyn tarvitaan lisätietoja mahdollisimman vaikuttavista
päästövähennystoimista ja niiden toteuttamiseen tarvittavista
investoinneista esimerkiksi tuotevalikoimaan liittyen. Scope
3-päästövähennykset tulevat todennäköisesti kohdistumaan
laitteiden energiatehokkuuden parantamiseen.
Toimet energiatehokkuuden parantamiseksi sekä scope 1- ja
2-kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi alavirran osalta:
Positiivisten ESG vaikutusten painotus uusien hankkeiden
investointipäätöksissä päivitetty osaksi investointiprosessia
Toimet uusiutuvan energian käytön lisäämiseksi ja oman
toiminnan scope 1- ja 2-kasvihuonekaasupäästöjen vähentä-
miseksi:
Aurinkopaneeleiden laajennus, Suomi. Uusiutuvan energian
käytön lisääminen. 128 400€
Investointi uusiutuvaan sähköön, Suomi. Uusiutuvan energi-
an käytön lisääminen. 213 870€
Investointi uusiutuvan energian käyttöön lämmityksessä,
Suomi. Uusiutuvan energian käytön lisääminen. 96 770€
Toimet kestävän liikenteen edistämiseksi sekä oman toimin-
nan scope 1- ja 2-kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi:
Dieselmoottorilla toimivan trukin korvaaminen sähköllä
toimivalla, Suomi. Scope 1-tavoitteen edistäminen, päästöjen
vähentäminen. 39 800€
Scope 1 ja 2 osalta voidaan tehdä alustavaa vertailua päästövä-
hennystoimenpiteiden vaikutuksista, mutta kasvihuonekaasu-
päästölaskennan ja laskennan rajauksen tarkentumisen takia
käytämme virallisena vertailuvuotena vuoden 2024 pääs-
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 41
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
tölukuja. Rauten siirtymäsuunnitelma ilmastonmuutoksen
hillintää koskeviksi toimiksi ja keinoiksi hiilestä irtautumiseen
laaditaan vuonna 2025. Tulemme tässä yhteydessä huomioi-
maan saavutetut ja ennakoidut kasvihuonekaasupäästöjen vä-
hennykset kuvatessamme ilmastonmuutoksen hillintätoimien
tuloksia. Scope 1- ja 2-päästövähennysten osalta toimenpiteet
koskevat jo tunnistettujen toimenpiteiden toteuttamista.
Scope 3-päästövähennysten osalta tullaan tekemään tarkem-
paa selvitystä vuonna 2025.
Rauten keskittyy jatkossakin omassa liiketoiminnassa ilmas-
tonmuutoksen hillintään liittyviin toimiin kuten panostamaan
tuotekehitys- ja huoltopalveluosaamiseen ja tuotantoproses-
sien energiatehokkuuteen arvoketjun loppupäässä. Rauten
ratkaisut tulevat jatkossakin liittymään tuotannon optimoin-
tiin, resurssisäästöihin, energiatehokkuuteen ja laitteiden
elinkaarien pidentämiseen. Rauten Lahden toimipiste käyttää
pelkästään uusiutuvaa energiaa tuotannossaan.Rauten
toimipisteiden osalta uusiutuvan energian käyttöön siirrytään
vuoteen 2028 mennessä.
E1-4 – Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumi-
seen liittyvät tavoitteet
Raute päivitti ilmastonmuutokseen liittyvien toimintaperiaat-
teidensa päämääriä edistävät tavoitteet sekä niihin liittyvät
mittarit vuodesta 2025 eteenpäin. Vertailuvuodeksi päästö-
vähennystavoitteille on asetettu vuosi 2024. Rauten ilmas-
tonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät
tavoitteet eivät kuitenkaan kaikilta osin noudata tavoitteiden
vähimmäistiedonantovaatimuksia, koska ilmastonmuutok-
sen hillintään liittyvää siirtymäsuunnitelmaa ei ole tehty ja
sopeutumiseen liittyvien tunnistettujen fyysisten riskien sekä
siirtymäriskien ja -mahdollisuuksien osalta ei ollut käytettävissä
riittävästi tietoa tulossuuntautuneiden tavoitteiden asettami-
seksi. Tavoitteiden päivitykseen osallistettiin Rauten sisäisiä
sidosryhmiä työpajatyöskentelyn muodossa. Ulkoiset sidosryh-
mät eivät ole suoraan osallistuneet tavoitteiden asettamiseen.
Rauten oman toiminnan päästövähennystoimet ovat erityisesti
keskittyneet scope 1- ja 2-päästöjen vähentämiseen. Raute
päivitti päästövähennystavoitteitaan vuoden 2024 aikana ja
siihen tarvittavia toimia uuden kestävyysraportointistandardin
asettamien rajoitusten perusteella, jonka mukaan ilmaston
lämpenemisen rajoittaminen 1,5 celsiusasteeseen edellyttää,
että päästöjen vähennystavoitteiden saavuttamiseen ei saa
käyttää kasvihuonekaasujen poistoja, päästöhyvityksiä tai
vältettyjä päästöjä. Rauten oman toiminnan scope 1- ja 2-pääs-
tötavoitteet ovat Pariisin sopimuksen mukaisia, mutta scope
3-päästövähennystoimet vaativat ymmärrystä kokonaiskuvas-
ta, jota on mahdollista saada siirtymäsuunnitelman kautta.
Vuonna 2024 scope 3-päästölaskenta toteutettiin ensimmäi-
sen kerran, jotta myös näiden päästöjen vaikutus saatiin selville
ja päästövähennyksille on mahdollista luoda vertailuarvo.
Siirtymäsuunnitelman laatimisen yhteydessä tulemme huo-
mioimaan liiketoiminnan- ja toimintaympäristön kehityksen
ja niiden mahdolliset vaikutukset kasvihuonekaasupäästöihin
ja päästövähennyksiin.
Vähentääkseen tosiasiallisia negatiivisia ilmastovaikutuksia
Raute on sitoutunut vähentämään omasta toiminnasta ai-
heutuvia scope 1-päästöjä 50 prosenttia ja scope 2-päästöjä 80
prosenttia vuoden 2024 lähtötasosta vuoteen 2030 mennessä.
Päästövähennystavoitteet on määritetty hiilidioksidiekvivalent-
titonneina ja koskee kaikkia Rauten toimintoja sekä toimin-
tamaita. Asetettu tavoite tarkoittaa yhteensä 725 tCO2-ekv.
päästövähennyksiä vuoteen 2030 mennessä vuoden 2024
lähtötasosta 944 tCO2-ekv. Päästövähennyksistä scope 1-pääs-
töt laskisivat 50 tCO2-ekv. ja scope 2-päästöt 675 tCO2-ekv.
Scope 2 -päästövähennystavoitteiden osalta Raute hyödyntää
päästölaskennassa markkinaperusteista menetelmää. Pääs-
vähennystavoite on yhteensopiva ilmaston lämpenemisen
rajoittamisen 1,5 celsiusasteeseen Pariisin sopimuksen mu-
kaisesti. Tavoitteen asetannassa on hyödynnetty mm. Science
Based Targets -aloitteen (SBTi) tavoiteasetantatyökalua, jonka
avulla on mahdollista laskea yrityksen antamien päästötietojen
perusteella 1,5-celsiusasteen mukainen minimivähennystavoite
vuoteen 2030 mennessä prosentteina. Rauten edustamalla toi-
mialalla ei ole alakohtaista hiilestä irtautumisen kehityspolkua.
Vähentääkseen tosiasiallisia negatiivisia ilmastovaikutuksia
Rauten arvoketjussa, Scope 3-päästövähennykset ja erityisesti
1,5-asteen vähennystavoite vaativat tarkempaa riskitarkastelua,
skenaarioiden rakentamista, tuotteiden energiankulutuksen
tarkempaa laskentaa, että strategisia keskusteluja tuoteportfo-
liosta. Tätä työtä on tarkoitus edistää vuonna 2025 toteuttamal-
la yksityiskohtainen siirtymäsuunnitelma päästövähennystyön
tueksi, mutta erityisesti scope 3-päästövähennystavoitteen
asettamiseksi. Raute tutkii tällä hetkellä ilmastonmuutoksen
hillintää koskevia toimia sekä keinoja hiilestä irtautumiseen
huomioiden myös energiatehokkuuden parantamisen ja uu-
siutuvan energian käytön lisäämisen.
Rauten tavoitteena on kasvattaa uusiutuvan sähkön käytön
osuutta 100 prosenttiin vuoteen 2028 mennessä. Tavoite
koskee kaikkia Rauten toimintoja joihin sillä on operatiivinen
toimivalta eli Lahtea, Kajaania, Deltaa, Changzhouta sekä Pull-
mannia. Huollon päästöihin ei ole samanlaista vaikutusmah-
dollisuutta ja niiden osuus päästöistä on vähäinen. Tavoitteiden
osalta on tehty laajaa pohjatyötä vuonna 2024, mutta tavoit-
teita mitataan ja arvioidaan ensimmäisen kerran vasta vuoden
2025 lopulla. Osassa toimipisteissä siirtyminen uusiutuvan
sähkön käyttöön vaatii nykyisen sähkösopimuksen vaihtamista,
mutta joillakin Rauten markkina-alueilla, esimerkiksi Kiinassa,
on uusiutuvan sähkön saatavuusongelmia. Rauten Poh-
jois-Amerikan toimipisteillä lämpöenergiaa tuotetaan fossiili-
silla polttoaineilla kiinteistökohtaisten lämmitysjärjestelmien
kautta. Raute toimii kiinteistöissä vuokralla, joten vaikutusmah-
dollisuudet lämmitysmuodon muuttamiseen ovat rajalliset tai
muutos vaatisi merkittäviä investointeja kiinteistötekniikkaan.
Raute on seurannut ilmastotoimiensa vaikuttavuutta vuodelta
2024 ja tulee seuraamaan päästövähennystoimien vaikutta-
vuutta jatkossakin päästölaskennan kautta. Scope 1 ja 2 osalta
voidaan tehdä alustavaa vertailua päästövähennystoimenpi-
teiden vaikutuksista, mutta kasvihuonekaasupäästölasken-
nan ja laskennan rajauksen tarkentumisen takia käytämme
virallisena vertailuvuotena vuoden 2024 lukuja. Raute tulee
tarkentamaan riskienhallintatoimiaan sekä seuraamaan
niiden vaikuttavuutta tunnistettuihin vaikutuksiin, riskeihin ja
mahdollisuuksiin sisäisten hallintatoimien ja kaksinkertaisen
olennaisuusanalyysin päivityksen kautta.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 42
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä Vertailukelpoinen Vuosi 2024
1) Hiilestä ja hiilituotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) 0
2) Raakaöljystä ja öljytuotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) 390,4
3) Maakaasusta peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) 0
4) Muista fossiilisista lähteistä peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) 0
5) Ostetun tai hankitun fossiilisista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja
jäähdytyksen kulutus (MWh) 3360,2
6) Fossiilisen energian kokonaiskulutus (MWh) (laskettuna rivien 1–5 summana) 3750,6
Fossiilisten energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) 40,8%
7) Ydinvoimaan perustuvista lähteistä peräisin olevan energian kulutus (MWh) 0
Ydinvoimaan perustuvien lähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) 0%
8) Uusiutuvista lähteistä, mukaan lukien biomassa (sekä biologista alkuperää oleva teollisuus- ja
yhdyskuntajäte, biokaasu, uusiutuva vety jne.), peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh)
0
9) Ostetun tai hankitun uusiutuvista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja
jäähdytyksen kulutus (MWh) 5285,2
10) Itse tuotetun, muusta kuin polttoaineesta peräisin olevan uusiutuvan energian kulutus (MWh) 161
11) Uusiutuvan energian kokonaiskulutus (MWh) (laskettuna rivien 8–10 summana) 5446,2
Uusiutuvien energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) 59,2%
Energian kokonaiskulutus (MWh) (laskettuna rivien 6 ja 11 summana) 9196,8
Energiaintensiteetti suhteessa liikevaihtoon Vertailukelpoinen 2024 % N / N-1
Ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen toiminnan
kokonaisenergiankulutus suhteessa ilmastovaikutuksiltaan
merkittävien alojen toiminnasta peräisin olevaan liikevaihtoon
(MWh/rahayksikkö)
44,95 MwH/MEUR
E1-5 – Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
Energiankulutusta kuvaavat luvut sisältävät kaikki Rauten toi-
minnot kaikissa toimintamaissa. Tiedot energiankulutuksesta
ja energialähteistä ovat peräisin Rauten omista mittauksista,
energiayhtiöiltä sekä isännöitsijöiltä.
Rauten Lahden ja Kajaanin toimipaikoilla on uusiutuvan
sähkön sopimukset sekä Lahden toimipaikalla käytetään myös
energiayhtiön tuottamaa uusiutuvaa lämpöä. Näiden toimi-
paikkojen osalta uusiutuvalle sähkölle ja lämmölle on alkupe-
rätodistukset. Rauten tavoitteena on kasvattaa uusiutuvan säh-
kön käytön osuutta 100% vuoteen 2028. Toimenpiteet liittyvät
olennaisiin energian käyttöön liittyviin vaikutuksiin, riskeihin ja
mahdollisuuksiin Rauten omassa toiminnassa.
Rauten liiketoiminta kuuluu kokonaisuudessaan ilmas-
tovaikutuksiltaan merkittäviin aloihin NACE 28.99 Mui-
den erikoiskoneiden valmistus. Näin ollen Rauten tilin-
päätöksessä raportoitua kokonaisliikevaihtoa käytetään
energiaintensiteetin määrittämiseen.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 43
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
E1-6 – Bruttomääräiset scope 1, 2 ja 3 sekä kokonaiskasvi-
huonekaasupäästöt
Rauten Scope 1-, 2- ja 3-kasvihuonepäästöt on laskettu GHG
Protokollan mukaisesti hyödyntäen ulkopuolista laskennan
ammattilaista ja laskentatyökalua. Päästölaskenta kattaa
Rauten liiketoiminnot samoilta osin kuin tilinpäätösraportointi
ja kestävyysselvitys. Suorat (Scope 1) kasvihuonekaasupäästöt
aiheutuvat Rauten omistamista tai hallitsemista lähteistä.
Näitä ovat sähkön tuotanto omaan käyttöön, leasingautot sekä
muut ajoneuvot, jotka käyttävät fossiilisia polttoaineita kuten
logistiikkaan käytetyt trukit. Epäsuorat (Scope 2) kasvihuone-
kaasupäästöt aiheutuvat Rauten kiinteistöjen ja valmistustoi-
minnan sähkön ja lämmön tuotannosta sekä sähköautojen
kuluttamasta sähköstä. Lahden ja Kajaanin toimipaikoilla on
uusiutuvan sähkön sopimukset sekä Lahden toimipaikalla käy-
tetään myös uusiutuvaa lämpöä. Näiden toimipaikkojen osalta
uusiutuvalle sähkölle ja lämmölle on alkuperätodistukset.
Muut epäsuorat (Scope 3) kasvihuonekaasupäästöt ovat seura-
usta organisaation toiminnasta, mutta ne aiheutuvat lähteistä,
joita organisaatio ei omista tai hallitse. Muut epäsuorat kasvi-
huonekaasupäästöt sisältävät arvoketjun ylävirran ja alavirran
kasvuhuonepäästöt. Scope 3-päästölaskentaan on sisällytetty
myytyjen tuotteiden käytön aikainen energiankulutus, tuotteet
ja palvelut, liikematkustus, kuljetukset ja jakelu, investoinnit,
energiasiirtohäviöt, jätteet, sekä myytyjen tuotteiden loppukä-
sittelystä aiheutuvat päästöt.
Scope 1- ja 2-päästölaskenta perustui täsmälliseen mittaritie-
toon sähkön ja lämmön käytöstä, energiantuotannosta sekä
autojen ja tuotantoajoneuvojen käytöstä. Päästölaskennan
tiedot perustuvat laskuihin ja mittareihin, suunnittelijoilta ja
asiantuntijoilta saatuihin lausuntoihin, sisäisiin raportteihin
sekä ulkoisiin tietokantoihin (mm. päästötietokannat päästö-
laskennoissa). Scope 2-päästölaskennassa hyödynnettiin sekä
sijaintiperusteista että markkinaperusteista menetelmää.
Scope 3-päästölaskennassa on hyödynnetty toissijaisia päästö-
tietoja arvoketjun osalta. Arvoketjun osalta on huomioitu kaikki
olennaiset Scope 3-päästökategoriat.
Päästölaskennan päästökertoimet ovat peräisin laadukkaista
lähteistä:
DEFRA:n (2024)
Carbon footprint (2023)
Päästökertoimet energiatoimittajilta
SYKE, Y-hiilari, Finnairin päästölaskuri
Materiaaleille Base-Empreinte.2024.
Yhdysvaltain ympäristönsuojeluviraston kasvihuonekaasujen
päästökertoimet (2024)
Scope 3-päästölaskentaan liittyy mittausepävarmuutta. Raute
on kuitenkin sisällyttänyt siihen kaikki olennaiset lähteet ja
käyttänyt ensisijaisia tietoja, esimerkiksi kustannustietoja.
Päästöjen prosenttiosuus, joiden laskennassa on käytetty
toimittajilta tai muilta arvoketjuun kuuluvilta kumppaneilta
saatuja ensisijaisia tietoja ei ole arvioitu. Eri lähteistä kerätty-
jen tietojen yhdistämiseen liittyy haasteita erityisesti tietojen
formaatteihin ja manuaalisiin kirjauksiin liittyen. Scope 3-las-
kenta antaa kattavan kuvan Rauten toiminnasta, tuotteista ja
arvoketjusta. Rautella ei ole toistaiseksi suunnitelmia laajentaa
scope 3-päästölaskentaansa muihin kategorioihin. Resurssit
käytetään nykyisen päästölaskennan laadun kehittämiseen.
Lisäksi päästölaskennan haasteena oli tietojen saatavuus. Moni
tiedonantovaatimus edellytti syvällistä tietoa omassa toimin-
nassa tai alihankkijoiden toiminnassa käytetyistä lähteistä,
mitä ei ollut saatavilla. Painotietoja kaiken sisään ostetun
materiaalin osalta ei ole mahdollista kerätä, jolloin käytämme
kustannusdataa laskennassa. Emme näe, että raportissa olisi
merkittäviä epävarmuustekijöitä.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 44
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Scope 3 -laskennan tietolähteet ja oletukset sekä päästötietojen laatuarviointi on esitetty alla olevassa taulukossa:
Scope 3 -päästökategoria Tietolähteet ja oletukset Päästötiedot (Toissijainen,
Ensisijainen)
Raportoinnin rajaus (sisällytetyt
liiketoimintayksiköt)
Kategoria 1: Ostetut tavarat ja palvelut Ensisijaiset tiedot palveluista (€), toissijaiset tiedot materiaaleista (arvioitu
lopputuotteen massan ja koostumuksen perusteella)
Toissijainen tieto Raute Finland
Raute China
Raute Canada
Raute USA (Pullman)
Huoltotoiminnat
Kategoria 2: Tuotantohyödykkeet
Ensisijaiset tiedot investoinneista (€) Toissijainen tieto Raute Finland
Raute China
Raute Canada
Raute USA
Kategoria 3: Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät
toiminnat
Ensisijaiset tiedot polttoaineiden ja energian kulutuksesta (kWh/litrat) Toissijainen tieto Raute Finland
Raute China
Raute Canada
Raute USA
Huoltotoiminnat
Kategoria 4: Tuotantoketjun alkupään kuljetukset
ja jakelu
Toissijaiset tiedot (kuljetukset arvioitu yleisellä tasolla toimitusmaan ja
valmistuspaikan perusteella)
Toissijainen tieto Raute Finland (Lahti, Kajaani)
Raute China
Raute Canada
Raute USA (Pullman)
Kategoria 5: Toiminnassa muodostuva jäte Ensisijaiset tiedot jäte määristä (tonnia). Toissijaiset tiedot jätteen käsittelyme-
netelmästä.
Toissijainen tieto Raute Finland (Lahti, Kajaani)
Raute China
Raute Canada
Raute USA (Pullman)
Kategoria 6: Liiketoimintaan liittyvä matkustami-
nen
Ensisijaiset tiedot (matkakilometrit, majoitus-yöt tai €) Ensisijaiset tiedot Raute Fin-
landille (lento, autonvuokraus),
Raute Canadalle (lento, ma-
joitus, autonvuokraus), loput
toissijaiset tiedot
Raute Finland
Raute China
Raute Canada
Raute USA
Huoltotoiminnat
Kategoria 7: Työsuhteisten työntekijöiden työmat-
kaliikenne
Ei laskettu, vähäinen vaikutus
Kategoria 8: Tuotantoketjun alkupään vuokratut
omaisuuserät
Ei sovellettavissa, ei päästölähteitä tässä kategoriassa
Kategoria 9: Kuljetukset tuotantoketjun loppu-
päässä
Ei laskettu, suurin osa kuljetuksista järjestetty Rauten toimesta.
Asiakkaan järjestämien kuljetusten vaikutus on vähäinen.
Kategoria 10: Myytyjen tuotteiden jalostus Ei sovellettavissa, tuotteet ovat lopputuotteita, eikä jatkokäsittelyä tarvita.
Kategoria 11: Myytyjen tuotteiden käyttö Toissijaiset tiedot (arvioitu odotettu käyttöikä sekä sähkön ja lämmönkulutus
käyttöiän aikana)
Toissijainen tieto Raute Finland (Lahti, Kajaani)
Raute China
Raute Canada
Raute USA (Pullman)
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 45
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Scope 3 -päästökategoria Tietolähteet ja oletukset Päästötiedot (Toissijainen,
Ensisijainen)
Raportoinnin rajaus (sisällytetyt
liiketoimintayksiköt)
Kategoria 12: Myytyjen tuotteiden käsittely käyt-
töiän lopussa
Toissijaiset tiedot (arvioitu kokonaismassa ja päämateriaalien koostumus Rau-
ten asiantuntijoiden mukaan)
Toissijainen tieto Raute Finland (Lahti, Kajaani)
Raute China
Raute Canada
Raute USA (Pullman)
Kategoria 13: Tuotantoketjun loppupään vuokra-
tut omaisuuserät
Ei sovellettavissa, ei päästölähteitä tässä kategoriassa.
Kategoria 14: Franchise-toiminta Ei sovellettavissa, ei päästölähteitä tässä kategoriassa.
Kategoria 15: Investoinnit Ei sovellettavissa, ei päästölähteitä tässä kategoriassa.
Päästölaskennan tarkkuustasoa pyritään parantamaan jatkos-
sa useilla eri tavoilla:
Käyttämällä luotettavampia ja tarkempia tietolähteitä sekä
primääridataa
Automatisoimalla tietojen keräämistä, mikä vähentää inhi-
millisten virheiden mahdollisuutta
Käyttämällä standardoituja menetelmiä datankeruussa
Rakentamalla datalle validointikontrolleja
Parantamalla arviointimenetelmiä tiedon lisääntyessä
Määrittelemällä selkeästi, mitkä tiedot on rajattu ulkopuolel-
le ja miksi.
Konsultoimalla ulkopuolisia asiantuntijoita tarkempien
arvioiden saamiseksi
Rauten toiminnoista ei synny suoria biogeenisiä scope 1-hii-
lidioksidipäästöjä. Biogeenisiä scope 2-hiilidioksidipäästöjä
syntyy biomassan poltosta lämmön tuotantoon Lahden ja
Kajaanin toimipaikoilla Suomessa sekä kaukolämmön tuo-
tannossa, jota hyödynnetään Oulun ja Espoon toimipaikoilla.
Biogeenisten scope 2-hiilidioksidipäästöjen kokonaismäärä oli
1152 tCO2 vuonna 2024. Biogeenisiä scope 3-hiilidioksidipäästö-
jä syntyy vuonna 2024 myydyiltä tuotelinjoilta, joiden tiedetään
käyttävän biomassoja lämmöntuotantoon. Biogeenisten scope
3 -hiilidioksidipäästöjen kokonaismäärä oli 1 681 820 tCO2.
Kasvihuonekaasupäästöt on laskettu hiilidioksidiekvivalenttei-
na (CO2-ekv.) ja ilmoitetaan hiilidioksidiekvivalenttitonneina
(tCO2-ekv.). Rauten tilinpäätöksessä raportoitua kokonaisliike-
vaihtoa käytetään kasvihuonekaasuintensiteetin määrittämi-
seen.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 46
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Päästötaulukko Scope 1, 2 ja 3 Takautuva Välitavoitteet ja tavoitevuodet
Perusvuosi
Vertailu-
kelpoinen 2024 % N / N-1 2025 2030 (2050)
Vuotuinen %-tavoite
/ perusvuosi
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen scope 1 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) 100 100 50
Säänneltyjen päästökauppajärjestelmien piiriin kuuluvien scope 1
-kasvihuonekaasupäästöjen prosenttiosuus (%) 0 0
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset scope 2-bruttopäästöt (tCO2-
ekv.) 1483
1483
Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset scope 2-bruttopäästöt
(tCO2-ekv.) 844 844 169
Merkittävät scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen epäsuorat (scope 3 -)kokonaisbruttopäästöt
(tCO2-ekv.) 877300 877300
1. Ostetut tavarat ja palvelut 15592 15592
2. Tuotantohyödykkeet 88 88
3. Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnat
(jotka ei vät sisälly scope 1- tai scope 2-päästöihin) 322 322
4. Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu 948 948
5. Toiminnassa muodostuva jäte 177 177
6. Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen 1761 1761
11. Myytyjen tuotteiden käyttö 858187 858187
12. Myytyjen tuotteiden käsittely käyttöiän lopussa 224 224
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) (tCO2-ekv.) 878883
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) (tCO2-ekv.) 878244
Kasvihuonekaasuintensiteetti suhteessa liikevaihtoon Vertailukelpoinen 2024* % N / N-1
Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteiset) kokonaispäästöt suhteessa liikevaihtoon (tCO2-ekv./rahayksikkö) 4295.6 tCO2-ekv./MEUR
Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteiset) kokonaispäästöt suhteessa liikevaihtoon (tCO2-ekv./rahayksikkö) 4292.5 tCO2-ekv./MEUR
*Viittaus tilinpäätökseen, tilinpäätöksen liikevaihtoon, liite 1, sivu 77
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 47
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous
E5-1 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimin-
taperiaatteet
Rauten ympäristötoimintaperiaatteet kuvaavat ympäristötee-
moihin liittyviä käytäntöjä, jotka edistävät ympäristövastuulli-
suutta. Periaatteet käsittelevät esimerkiksi päästövähennyksiin,
resurssitehokkuuteen ja kiertotalouteen liittyviä teemoja. Rau-
te on ympäristötoimintaperiaatteissaan sitoutunut edistämään
uusiutuvien resurssien käyttöä, kun se on mahdollista sekä
uusiutuvien luonnonvarojen kestävää hankintaa. Toimintaperi-
aatteissa ei ole linjattu tavoitetta sekundaariresurssien (kierrä-
tettyjen resurssien) käytön lisäämiseksi tai primaariresurssien
käytön vähentämiseksi. Toimintaperiaatteilla hallitaan omaan
toimintaan liittyviä ympäristöriskejä ja huomioidaan liiketoi-
mintamahdollisuudet.
Ympäristötoimintaperiaatteiden mukaisesti Raute on sitoutu-
nut:
Varmistamaan, että kaikki toiminnot täyttävät tai ylittävät
paikalliset, kansalliset ja kansainväliset ympäristölait ja -sää-
dökset.
Minimoimaan haitalliset ympäristövaikutukset ja suoje-
lemaan ympäristöä estämällä haitalliset päästöt ilmaan,
veteen ja maaperään.
Parantamaan ympäristönhallinnan suorituskykyä energia- ja
materiaalitehokkuudella, vähentämällä jätettä ja edistämällä
uusiutuvien resurssien käyttöä, kun se on mahdollista.
Asettamaan kunnianhimoisia ympäristöön liittyviä tavoittei-
ta ja raportoimaan säännöllisesti ympäristönsuojelun suori-
tuskyvystä ja edistymisestä tavoitteiden saavuttamisessa.
Kehittämään strategioita ilmastonmuutokseen liittyvien
vaikutusten lieventämiseksi ja ilmastokestävyyden paranta-
miseksi omissa toiminnoissaan sekä ratkaisuissaan.
Tekemään yhteistyötä toimittajien ja muiden sidosryhmien-
sä kanssa ympäristötietoisuuden edistämiseksi ja yhteisten
ponnistelujen tukemiseksi ympäristön kestävyyden saavut-
tamiseksi.
Edistämään kiertotaloutta suunnittelemalla tuotteita ja
prosesseja, jotka ovat pitkäikäisiä, korjattavia, päivitettäviä ja
energiatehokkaita.
Tukemaan asiakkaitaan ratkaisuilla, jotka optimoivat re-
surssien käytön. Tuotantolinjan elinkaaren pidentäminen
korjauksilla, päivityksillä ja modernisoinneilla säästää luon-
nonvaroja ja vähentää kasvihuonekaasupäästöjä.
Ympäristötoimintaperiaatteissa Raute sitoutuu parantamaan
energia- ja materiaalitehokkuutta, vähentämään jätettä ja
edistämään uusiutuvien resurssien käyttöä, kun se on mah-
dollista. Toimintaperiaatteet kattavat ympäristövaikutuksiin
liittyvät riskit, vaikutukset ja mahdollisuudet ja linjaa yleisesti
periaatteista, jolla ympäristövastuullisuutta edistetään. Rauten
ympäristötoimintaperiaatteet käsittelevät riskejä, vaikutuksia ja
mahdollisuuksia sekä sen omassa toiminnassa että arvoketjus-
sa. Raute pyrkii luomaan ja ylläpitämään toimittajaverkostoa,
joka haluaa aktiivisesti edistää eettisiä liiketoimintaperiaatteita
ja -käytäntöjä.
Rauten ympäristötoimintaperiaatteet noudattavat YK:n Global
Compact -aloitteen kymmentä periaatetta, jossa korostetaan
varovaisuusperiaatetta ympäristöhaasteisiin vastaamisessa,
ympäristövastuullisuuden edistämistä sekä innovoimaan ja
ottamaan käyttöön teknologioita, jotka vähentävät ympäristö-
vaikutuksia. Raute on tunnistanut merkittävimmät kestävän
kehityksen tavoitteet (SDG), joita se pystyy tukemaan tavoittei-
densa kautta edistämään (8, 11, 12, 13). Ympäristötoimintaperi-
aatteiden kehittämisessä hyödynnettiin sisäisiltä sidosryhmiltä
saatuja näkemyksiä, asiakasvaatimuksia ja toimittajakyselyn
vastauksia. Ympäristötoimintaperiaatteet ovat globaaleja ja
kattavat kaikki yhtiön maantieteelliset sijainnit. Toimintaperi-
aatteet on kohdennettu Rauten omaan toimintaan ja osittain
myös arvoketjun alkupäähän. Ympäristötoimintaperiaattei-
den toteutumisesta vastaa talousjohtaja. Toimintaperiaatteet
eivät ole julkisesti saatavilla mutta ne ovat tarpeen mukaan
arvoketjun osapuolten nähtävillä. Toimintaperiaatteita käsitel-
lään arvoketjun osapuolten kanssa normaalien liikesuhteiden
ylläpitämisen yhteydessä.
Rauten johtoryhmä hyväksyi ympäristötoimintaperiaatteet
vuoden 2024 lopulla. Yrityksen ympäristötoimien tehokkuuden
varmistamiseksi, kunhan toimintaperiaatteet saadaan ensi
kunnolla jalkautettua, tullaan laatimaan säännöllisiä katsa-
uksia, joissa arvioidaan edistymistä ja vaikutuksia. Lisäksi on
tärkeää varmistaa, että kaikki työntekijät ovat tietoisia ympäris-
tötoimintaperiaatteista ja heidän roolistaan niiden toteuttami-
sessa, joka pyritään varmistamaan koulutuksilla.
E5-2 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet
ja resurssit
Rauten resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet
vuonna 2024 ovat pääasiassa keskittyneet Rauten ydinliike-
toimintaan ja tunnistettuihin taloudellisiin mahdollisuuksiin
arvoketjun alavirran resurssitehokkuuden parantamisen sekä
tuotteiden elinkaaren pidentämisen osalta. Raute tarjoaa asi-
akkailleen erityisesti puunkäytön resurssitehokkuuteen liittyviä
ratkaisuja. Rauten koko tuotantolinja on suunniteltu minimoi-
maan puuraaka-aineen päätyminen jätteeksi tai sivuvirraksi,
jotta lopputuotteeseen käytetty puuraaka-aine hyödynnetään
mahdollisimman tehokkaasti. Puuraaka-aineen laatua ja
käsittelyä valvotaan ja ohjataan tehokkaasti, jotta esimerkik-
si oksanreiät voidaan paikata ja kuivausprosessi optimoida.
Puuraaka-aineen resurssitehokkuus vaihtelee puulaadun ja
automaatioasteen mukaan. Rauten tuotteiden suunnittelus-
sa kiertotalous on huomioitu keskittymällä pitkän elinkaaren
mahdollistamiseen, korjattavuuteen, modulaarisuuteen ja
päivitettävyyteen sekä energiatehokkuuteen. Raute suorittaa
myös uudelleenvalmistusta (räätälöityjä päivityksiä ja moder-
nisointeja) maksimoidakseen resurssitehokkuutta ja piden-
tääkseen olemassa olevien koneiden käyttöikää korjaamalla
tai vaihtamalla kuluneita tai vanhentuneita komponentteja ja
moduuleja. Tämä on Rauten ammattilaisten erityisosaamista,
jossa näkyy yli sadan vuoden kokemus insinööripuutuotteista
ja valmistusprosessista.
Raute on toteuttanut 45 räätälöityä päivitys ja modernisointi-
projektia vuoden 2024 aikana, jotka ovat tukeneet olemassa
olevien tuotteiden elinkaaren pidentämistä. Vuonna 2024
Raute on toteuttanut myös omaan toimintaan keskittyneitä
kehitystoimia kiertotalouden edistämiseen liittyen, jotka ovat
luoneet edellytyksiä toimenpiteille tunnistettujen vaikutusten
ja riskien osalta, jotka on kuvattu ESRS 2 osiossa esitetyssä
IRO-taulukossa. Näitä toimia ovat olleet esimerkiksi panos-
tukset resurssitehokkuuteen tuotekehityksessä sekä laitteiden
että datan analysoinnin osalta. Lisäksi yhtiö laati kattavat, myös
resurssien käytön ja kiertotalouden huomioivat, ympäristö-
toimintaperiaatteet, jotka hyväksyttiin vuoden 2024 lopulla.
Vuonna 2024 Raute otti käyttöön myönteisiä vaikutuksia
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 48
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
korostavat vastuullisuuteen liittyvät arviointikriteerit tukemaan
tuotekehitykseen liittyviä investointipäätöksiä.
Rautella ei ole resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyviä
uusia suunniteltuja toimia. Kiertotalouteen liittyvien toimien
kokonaisuutta kehitetään vuoden 2025 aikana, kun ilmas-
toon liittyvät tarkastelut, kuten ilmastomuutoksen hillintään
liittyvä siirtymäsuunnitelma on saatu päätökseen. Raute
näkee, että ilmastonmuutos ja kiertotalous ovat vahvasti
yhteydessä toisiinsa.
Mittarit ja tavoitteet
E5-3 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoit-
teet
Raute ei ole asettanut resurssien käyttöön ja kiertotalouteen
liittyviä mitattavissa olevia, tulossuuntautuneita ja aikasidon-
naisia tavoitteita. Vuonna 2024 Raute kohdisti resurssinsa
ESRS-raportoinnin mahdollistamiseen, prosessien rakentami-
seen, riskien tunnistamiseen sekä erilaisten toimintaperiaattei-
den linjaamiseen. Raute pyrkii asettamaan resurssien käyttöön
ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet, vuoden 2025 aikana, kun
ympäristötoimintaperiaatteiden jalkautus on aloitettu, Kierto-
talouteen liittyvä tavoiteasetanta vaatii laajaa sisäistä tutkimus-
ta ja tarkempia tietoja muun muassa tuotteissa käytettävistä
materiaaleista. Raute ei seurannut vuonna 2024 toimintaperi-
aatteidensa ja toimiensa vaikuttavuutta suhteessa olennaisiin
kestävyyteen liittyviin vaikutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuk-
siin. Tavoitteiden asettamisen jälkeen. Raute tulee seuraamaan
toimien vaikuttavuutta suhteessa olennaisiin kestävyyteen
liittyviin vaikutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin.
Sisäiset kehitystoimet
Vuonna 2024 Raute on toteuttanut sisäisiä kehitystoimia
kiertotalouden edistämiseen liittyen. Näitä toimia ovat olleet
esimerkiksi kasvihuonekaasupäästöjen raportointi, uusiutu-
van energian käyttö ja resurssitehokkuuden kehitys Rauteen
tuoteratkaisuissa sekä datan keruuseen, prosessien luomiseen
sekä toimintaperiaatteiden laatimiseen liittyvät toimet. Lisäksi
yhtiö laati kattavat ympäristötoimintaperiaatteet, jotka saatiin
hyväksyttyä vuoden 2024 lopulla. Vuonna 2024 Raute otti
käyttöön erityiset vastuullisuuteen liittyvät kriteerit tukemaan
tuotekehitykseen liittyviä investointipäätöksiä.
E5-4 Resurssien sisään virtaukset
Raute käyttää valmistustoiminnassaan metallituotteita. Rau-
ten käyttämät raaka-aineet ovat teräksen jatkojalosteita, muita
raaka-aineita, komponentteja ja hyödykkeitä. Tuotteesta noin
95 % on metallia. Resurssien sisään virtauksen vaikutus syntyy
materiaalien käytöstä. Erityisesti metallimateriaalit voivat ai-
heuttaa taloudellisia riskejä sääntelyn aiheuttamien lisäkustan-
nusten kautta. Muita riskejä ovat materiaalien saatavuus ja hin-
tavaihtelut, sääntelyn noudattaminen, toimitusketjun häiriöt ja
materiaalien aiheuttamat haitalliset ympäristövaikutukset.
Rauten arvoketjun alkupää sisältää tarvittavien raaka-aineiden,
kuten teräksen, alumiinin ja muiden elektroniikkakomponent-
tien hankinnan luotettavilta toimittajilta. Laadukkaiden raa-
ka-aineiden saatavuus on kriittistä lopputuotteiden laadun var-
mistamiseksi. Rauten hankintaosasto vastaa resurssien sisään
virtauksesta ja saatavuudesta. Hankinta on monivaiheinen
prosessi, jolla varmistetaan, että tarvittavat materiaalit ja kom-
ponentit ovat saatavilla tuotantoon oikeaan aikaan ja oikeassa
paikassa. Prosessin ensimmäisessä vaiheessa määritetään,
mitä materiaaleja ja komponentteja tarvitaan tuotantoon.
Suunnittelijat vastaavat koneen tai laitteen suunnittelusta,
jonka yhteydessä muodostuneet piirustukset tai komponentti-
tilaukset välittyvät valmistussuunnittelun kautta hankintaket-
julle. Tämä sisältää raaka-aineet, kuten teräksen, sekä erilaiset
komponentit ja osat, joita tarvitaan lopputuotteen valmistami-
sessa. Raaka-aineet tai puolivalmisteet kuljetetaan tehtaalle, ja
ne varastoidaan käsittelyyn asti. Metalliosat tulevat puolivalmis-
teina tai osina tai ne jatkojalostetaan esimerkiksi koneistamal-
la. Materiaalien ja komponenttien saavuttua ne tarkastetaan ja
varastoidaan asianmukaisesti varmistaen, että kaikki tarvittavat
osat ovat saatavilla tuotantoon. Usein tuotteet on valmiiksi
pintakäsitelty eli maalattu tai pinnoitettu.
Lopuksi materiaalit ja komponentit käytetään tuotannossa
lopputuotteiden valmistamiseen tai kokoonpanoon. Tämä
vaihe sisältää tyypillisesti useita tuotantoprosesseja, kuten ko-
neistusta, hitsausta ja kokoonpanoa. Raute käyttää vettä vain
koneistus- ja testausprosesseissa, eli kokonaisuudessaan veden
kulutus on vähäistä. Vastaavasti, Rauten toimitusketju sisältää
valmistuksen alihankkijoita ja kumppaneita, jotka osallistuvat
tuotantoprosessiin. Rauten eri toimipisteet voivat valmistaa
suoraan asiakkaille tuotteita tai toimia toisilleen alihankkijoina,
jolloin yksi tehdas valmistaa osavalmisteita, jotka toimitetaan
toiselle tehtaalle jatkokäsittelyyn, ja lopulta kolmas tehdas
kokoaa valmiin tuotteen. Tämä toimintamalli mahdollistaa
erikoistumisen, tehokkuuden parantamisen sekä kapasiteetin
tehokkaan käytön. Lopputuotteet, eli laitteet asetetaan isoille
puulavoille, pakataan ruosteenestomuoviin ja tuetaan sekä
metalli- että puuosilla kuljetusta varten. Ne voidaan myös
pakata suoraan kontteihin.
Raute hyödyntää aineellisia käyttöomaisuushyödykkeitä mo-
nin tavoin. Tuotantolaitteet, koneet ja nosturit ovat tärkeässä
roolissa valmistuksessa. Tuotantolaitteita käytetään mm.
koneistuksiin, hitsauksiin ja nostoihin. Yritys käyttää trukkeja
ja muita raskaampia ajoneuvoja metalliosien kuljettamiseen
tehdasalueella. Raute toimii vuokratiloissa kaikkialla lukuun
ottamatta Lahden toimipistettä. Toimistotiloissa työskentelee
merkittävä osa Rauten henkilöstöä, suunnittelijoista konserni-
funktioihin kuuluviin työntekijöihin.
Raute on arvioinut, että raportointikauden aikana tuotteisiin
käytettyjen materiaalien kokonaispaino oli noin 3905 ton-
nia. Käytetyistä materiaaleista 3579 tonnia (91,7%) oli terästä.
Ostetuissa teräsmateriaaleissa on toimittajien mukaan noin
27% kierrätettyä terästä, jolloin kierrätysterästä käytettiin noin
969 tonnia. Tuotteisiin teräksen lisäksi käytetyt materiaalit
ovat pääosin teknisiä matereriaaleja, kuten rautaa, alumiinia,
sähkö- ja elektroniikkakomponentteja sekä muovia ja kumia.
Biopohjaisten materiaalien, kuten puupakkausten, määrää ei
ole saatavilla, jolloin myöskään kestävästi hankitun puumateri-
aalin osuutta ei ole saatavilla.
Raute pystyisi hyödyntämään kierrätettyä terästä tuotteissaan,
mutta kierrätysmateriaalin määrä tuotteissa on rajallinen
kierrätetyn teräksen heikon saatavuuden vuoksi. Kierrätetyn
teräksen saatavuus on rajallinen useista syistä. Ensinnäkin
teräksen kysyntä on kasvanut merkittävästi, mikä lisää painetta
kierrätetyn teräksen saatavuudelle. Lisäksi terästuotteet, kuten
rakennusmateriaalit ja infrastruktuurikomponentit, ovat
pitkäikäisiä, joten kierrätettävää terästä vapautuu markki-
noille hitaasti. Kierrätysteräksen käyttö teräksen tuotannossa
säästää luonnonvaroja ja vähentää hiilidioksidipäästöjä, mutta
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 49
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
malmipohjaista terästä tarvitaan edelleen, koska kierrätys-
terästä ei ole riittävästi saatavilla. Tietoa Rauten käyttämien
harvinaisten maametallien ja Euroopan Unionin määritte-
lemien kriittisten raaka-aineiden määristä ei ole saatavilla.
Rauten käyttämissä järjestelmissä ei ole mahdollista erotella
näitä ainesosia omaksi ryhmäkseen kaikkien satojen tuhansien
nimikkeiden painotiedoista.
Pakkaamisessa käytetään erityisesti puuta ja muovia, ja välillä
tarvittaessa metallia. Raute käyttää erilaisia pakkausmateriaa-
leja sekä tuotteiden suuren koon vuoksi että varmistaakseen
tuotteiden riittävän ruostesuojauksen eri kuljetuksissa ja
sääolosuhteissa. Rauten puupakkaukset päätyvät kansainväli-
sille markkinoille, ja ne voidaan uudelleen käyttää sellaisenaan.
Rautella ei ole kuitenkaan tietoa, kuinka arvoketjun loppupää
kaskadiperiaatetta soveltaa. Asiakkaiden paikallisten kierrä-
tysmahdollisuuksien mukaan myös tuotteiden kuljetuksen
aikaiseen sääsuojaukseen käytettävä ruosteenestomuovipak-
kaus voidaan kierrättää.
Sisään virtaavien resurssien mittareiden osalta (31a, 31b, 31c) on
puutteita, koska kaikkea tietoa ei ole saatavilla. Pakkausmateri-
aalien määriä ei ole saatavilla, jolloin myöskään tietoa uusioma-
teriaalin määrästä tai painosta ei ole saatavilla. Kestävästi han-
kitun pakkausmateriaalin osuutta ei ole saatavilla. Tuotteisiin
käytettyjen materiaalien tiedot ovat peräisin Rauten omista
suunnittelujärjestelmistä, toimittajilta sekä omista laskelmista,
mutta osa painotiedosta perustuu keskiarvioihin. Tuotteisiin
käytettyjen materiaalien kokonaismäärät ja eri materiaalien
sekä komponenttien osuudet on kerätty toimitusprojektikoh-
taisesti. Tiedot sisään virtaavista materiaaleista eivät ole ESRS:n
pyytämällä tarkkuudella, eikä sille tasolle ole mahdollista
päästä lähivuosien aikana, sillä nimiketason hallinnan muut-
taminen vaatii merkittävästi resursseja eikä ole kohtuullisella
vaivalla toteutettavissa. Nykyisiin tietojärjestelmiin pitäisi tehdä
suuria muutoksia, jotta voitaisiin selkeästi eritellä nimikkeen
sisältävien materiaalien ja painojen osuus. Tuotteiden räätä-
löinti asiakkaan toiveiden mukaisesti vaatii usein kertaluon-
teisia kaupallisia nimikkeitä. Eri materiaalien painojen erittely
kaupallisista nimikkeistä on vaikeaa tai mahdotonta ilman
toimittajan tai valmistajan apua, mikä johtaa lisäkustannuksiin.
E5-5 Resurssien ulosvirtaukset
Rauten tuoteportfolio koostuu tehtaiden ja tuotelinjojen sekä
yksittäisten koneiden ja niihin liittyvien osien toimituksista
asiakkaille. Rauten tuotteiden suunnittelussa panostetaan
kestävyyteen, korjattavuuteen, modulaarisuuteen ja päivi-
tettävyyteen sekä energiatehokkuuteen. Rauten ratkaisut
resurssien käytön optimointiin sisältävät tuotteiden elinkaarien
pidentämisen tuotesuunnittelun kautta, mahdollistamalla
laitteen korjattavuuden, päivitettävyyden sekä modernisoinnit
huoltopalveluiden kautta sekä prosessin resurssitehokkuuden
optimoimisen digitaalisilla ratkaisuilla. Rauten huoltopalve-
lumallit käsittävät varaosamyynnin, suorituskyvyn parannus-
projektit sekä tuotteiden modernisoinnit ja päivitykset, jotka
maksimoivat resurssitehokkuutta ja pidentävät olemassa ole-
vien koneiden käyttöikää. Jopa kokonaisia koneita voidaan uu-
delleen valmistaa tarvittaessa. Suurin ja pitkäkestoisin vaikutus
tulee Rauten valmistamien koneiden toteuttaman tuotanto-
prosessin optimoinnin kautta, jolla pyritään saamaan mahdol-
lisimman hyvin hyödynnettyä koko pölkyn puuraaka-aine sekä
oheismateriaalit (liima, vesi, energia, sivuvirrat), mitä vanerin-
valmistuksessa tarvitaan. Rauten tuotteiden jopa vuosikymme-
nien mittainen käyttöikä tukee resurssitehokkuutta, säästää
luonnonvaroja ja vähentää kasvihuonekaasupäästöjä.
Tuotteisiin liittyvien resurssien ulosvirtauksen vaikutus liittyy te-
räksen käyttöön. Tuotteissa tarvittavat metallimateriaalit voivat
aiheuttaa taloudellisia riskejä sääntelykustannusten (CBAM)
kautta tai vaihtoehtoisesti hiilivapaan teräksen hankinnan kus-
tannusvaikutuksen kautta. Muita riskejä ovat materiaalien saa-
tavuus ja hintavaihtelut, sääntelyn noudattamisesta koituvan
kustannukset, toimitusketjun häiriöt ja materiaalien aiheut-
tamat ympäristövaikutukset. Jätteet eivät täytä määritelmää
olennaisesta aiheesta Rautelle, mutta jätetietoja raportoidaan
osittain vapaaehtoisesti.
Resurssien käyttöön liittyy myös liiketoimintamahdollisuus.
Rauten tuotteiden elinkaarta voidaan pidentää tuotesuun-
nittelun avulla, joka mahdollistaa esimerkiksi korjattavuuden,
päivitykset ja modernisoinnit, sekä optimoi prosessin re-
surssitehokkuutta digitaalisilla ratkaisuilla. Kun pitkäikäinen
investointi, kuten suuri kone, vaatii vähemmän ylläpitoa ja kor-
jauksia, sen elinkaaren aikaiset kustannukset voivat olla alhai-
semmat. Tämä johtuu siitä, että pitkäikäiset laitteet vähentävät
tarvetta usein toistuviin hankintoihin ja käyttökatkoksiin, mikä
parantaa kustannustehokkuutta pitkällä aikavälillä. Lisätietoja
ESRS 2 -standardissa osana tietovaatimusta IRO-1.
Rauten kaikki tuotantoprosessit ja tuotteet on suunniteltu
kiertotalouden periaatteiden mukaisesti, mikä tarkoittaa
kestävyyttä, korjattavuutta, päivitettävyyttä ja kierrätettävyyt-
tä. Raute pystyy myös toteuttamaan uudelleenvalmistusta
asiakastarpeiden mukaan. Kiertotalouden strategioista Raute
soveltaa ensisijaisesti ympäristömyötäistä tuotesuunnittelua,
energiatehokkuutta sekä erilaisten teknologisten ratkaisujen
kehittämistä, joilla asiakas voi parantaa puuraaka-aineen hyö-
dyntämistä ja lopputuotteiden saantoa sekä minimoida näin
hukan ja sivuvirtojen syntymistä.
Rauten omissa liiketoimintamalleissa sovelletaan tuotteiden
arvon säilyttämistä. Tuotesuunnittelussa korostuu tuotteen
kestävyys eli pitkä elinkaari, jota edelleen pidennetään huomi-
oimalla korjattavuus, huollot, varaosat ja päivitettävyys. Rauten
valmistamien tuotteiden elinkaari on vuosikymmeniä (tyypil-
lisesti 15-40 vuotta) ja elinkaaren pidentämiseksi tuotteet ovat
korjattavissa, modernisoitavissa sekä päivitettävissä. Korjattavat
ja päivitettävät ratkaisut tarjoavat asiakkaille mahdollisuuksia
resurssien säästöön koko niiden elinkaaren ajan. Käytetyillä
koneilla on myös jälkimarkkinat. Raute perustaa kuvauksensa
kiertotalouden määritelmistä (esim. R10-strategioista) Sitran
Kiertotalouden käsikirjaan. Käsikirja tarjoaa kattavia ohjeita ja
strategioita kiertotalousliiketoiminnan kehittämiseen, ja se on
suunniteltu erityisesti suomalaisyrityksille. Tiedot strategioista
perustuvat käsikirjan määritelmiin.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 50
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Raute markkinoille saattamien tuotteiden odotettu kestävyys
suhteessa alan keskiarvoon kussakin tuoteryhmässä. Alan
keskiarvoelinkaaret ovat Rauten ammattilaisten arvioita, koska
tällaista tietoa ei ole julkisesti saatavilla ja monissa laitteissa
Rautella ei ole kilpailijoita.
Kuivaajat: Keskiarvo elinkaari 30v/ Raute 30v
Saumaajat: Keskiarvo elinkaari 25v/ Raute 35v.
Scarf: Keskiarvo elinkaari: 25v/ Raute 30v
Sorvi: Keskiarvo elinkaari 30v/ Raute 30v
Paikkaus: Ei ole keskiarvoa elinkaarelle, koska ei ole vastaa-
vaa tuotetta markkinoilla/ Raute 30v
Ladonta ja puristus: Keskiarvo elinkaari 30v/ Raute 30v
Ympäristötoimintaperiaatteet huomioivat myös jätehuollon te-
hostamisen ja jätehierarkian käytön. Raute pyrkii vähentämään
jätteen määrää ja käyttämään resursseja tehokkaasti. Jätelaa-
dut lajitellaan ja käsitellään kierrätyksen ja uudelleenkäytön
maksimoimiseksi jätehierarkian, EU:n jätteen sääntelyperiaat-
teiden ja sovellettavien määräysten mukaisesti.
Materiaalien ulos virtauksia tai jätteiden osuutta ei ole laskettu
tuotekohtaisesti. Kierrätettävän materiaalin määrää ei voi
eritellä tuotekohtaisesti. Kiertotalouden mittareiden osalta on
puutteita, koska kaikkea tietoa ei ole saatavilla. Kiertotalouden
mittareihin liittyy mittausepävarmuutta, koska jätetiedot ovat
vajavaiset ja perustuvat Rauten Lahden, Kajaanin, Pullmanin
ja Changzhoun toimipisteiden sopimussuhteisten jätehuolto-
yhtiöiden jäteraportointiin ja -laskuihin. Deltan toimipisteestä
jätteistä ei ole saatavilla tietoa. Yhtiö tulee parantamaan tiedon
keruuta ja tarkkuutta tulevien vuosien aikana jätteenkäsitteli-
jöiltä saatavan tiedon perusteella.
Rauten omasta toiminnasta syntyneistä jätteistä merkitykselli-
simmät jätevirrat ovat Lahden toimipisteeltä syntyvät metal-
li- ja puujäte, jotka ohjataan kierrätykseen. Rauten jätteisiin
sisältyviä materiaaleja ovat myös biojäte, paperi, pahvi ja muovi
sekä sähkö- ja elektroniikkajäte ja vaaralliset jätteet.
Kuvaus Raute jätetonnit
Syntyneen jätteen kokonaismäärä, tonnia 910
Loppukäsittelystä muualle ohjatun jätteen kokonaismäärä, tonnia 825
Tavanomainen jäte yhteensä 825
Tavanomainen jäte, valmistelu uudelleenkäyttöä varten 0
Tavanomainen jäte, kierrätys 791
Tavanomainen jäte, muu hyödyntäminen 34
Vaarallinen jäte yhteensä (sis. radioaktiivinen jäte) 0
Vaarallinen jäte, valmistelu uudelleenkäyttöä varten 0
Vaarallinen jäte, kierrätys 0
Vaarallinen jäte muu hyödyntäminen 0
Loppukäsittelyyn ohjatun jätteen kokonaismäärä, tonnia 85
Tavanomainen jäte yhteensä 36
Tavanomainen jäte, poltto 0
Tavanomainen jäte, sijoittaminen kaatopaikalle 36
Tavanomainen jäte, muu loppukäsittely 0
Vaarallinen jäte yhteensä (sis. radioaktiivinen jäte) 49
Vaarallinen jäte, poltto 49
Vaarallinen jäte, sijoittaminen kaatopaikalle 0
Vaarallinen jäte, muu loppukäsittely 0
Kierrättämättömän jätteen kokonaismäärä, tonnia 119
Kierrättämättömän jätteen osuus, prosenttia 13%
Vaarallisen jätteen kokonaismäärä, tonnia 49
Radioaktiivisen jätteen kokonaismäärä, tonnia 0
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 51
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
SOSIAALINEN VASTUU
ESRS S1 Oma työvoima
S1-1 – Omaan tvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet
Rauten omaan työvoimaan liittyvät globaalit toimintape-
riaatteet täydentävät eettisiä periaatteita. Rauten omaan
työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien hallintaa ohjataan eettisillä periaatteilla,
työturvallisuuspolitiikalla sekä Kunnioitus työpaikalla -käy-
tännöllä. Kyseiset toimintaperiaatteet kattavat koko Rauten
oman työvoiman. Rauten eettiset periaatteet tarjoavat selkeät
vastuullisen ja eettisen toimintatavan ohjeet Rauten henkilös-
tölle, yhteistyökumppaneille ja sidosryhmille. Eettiset peri-
aatteet ovat Raute-konsernin ylimmän päätöksentekoelimen
eli hallituksen hyväksymät ja ne koskevat kaikkia Rautella
johdosta työntekijöihin riippumatta siitä, onko heidät palkattu
pysyvästi vai määräaikaisesti. Rauten eettiset periaatteet kerra-
taan vuosittain osana koko henkilöstölle pakollista koulutusta.
Eettiset periaatteet -koulutus kuuluu myös uusien työnte-
kijöiden perehdytysohjelmaan. Kaikki Rauten yllä kuvatut
toimintaperiaatteet ovat globaaleja, ja kattavat kaikki Rauten
maantieteelliset sijainnit ja koskevat kaikkia Rauten omia toi-
mintoja. Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet kuten
Kunnioitus työpaikalla -käytäntö ja turvallisuuspolitiikka eivät
ole julkisesti saatavilla. Rauten tiloissa toimivilta alihankkijoilta
tullaan edellyttämään eettisten periaatteiden ja jatkossa myös
turvallisuuspolitiikan sekä Kunnioitus työpaikalla -käytännön
noudattamista. Eettiset periaatteet löytyvät yhtiön verkkosi-
vuilta. Raute Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön
eettisten toimintaperiaatteiden toteuttamisesta yhdessä
talousjohtajan ja henkilöstöjohtajan kanssa.
Raute on eettisten periaatteidensa mukaisesti sitoutunut
ihmisoikeuksien kunnioittamiseen. Raute tiedostaa vastuunsa
haitallisten ihmisoikeusvaikutusten hallinnasta toimintansa ja
tuotteidensa kautta sekä haitallisten ihmisoikeusvaikutusten
hallinnasta toimitusketjussaan liiketoimintasuhteidensa kaut-
ta. Raute noudattaa Yhdistyneiden kansakuntien ihmisoikeuk-
sien yleismaailmallisen julistuksen periaatteita (UDHR) ja tukee
Kansainvälisen työjärjestön (ILO) määrittelemiä työelämän
perusoikeuksia, kuten yhdistymisvapautta, oikeutta työehto-
sopimusneuvotteluihin, pakkotyön poistamista sekä työnte-
kijöiden yhdenvertaisia mahdollisuuksia ja kohtelua. Raute
on lisäksi sitoutunut edistämään YK:n kestävän kehityksen
tavoitteita (SDG) 8, 11, 12 ja 13. Raute on sitoutunut pakkotyön
poistamiseen ja kieltää lapsityövoiman käytön sekä edellyttää
näitä periaatteita myös toimittajiltaan. Eettisissä periaatteissa
(uudistettu vuonna 2023) ei ole erillistä mainintaa ihmiskaupan
osalta, mutta tämä lisäys toteutetaan vuonna 2025. Raute nou-
dattaa monilta osin OECD:n toimintaohjetta monikansallisille
yrityksille, eli monet kontrollit, eettiset ohjeet ja siihen liittyvät
prosessit ovat linjassa tämän toimintaohjeen kanssa. Raute on
sitoutunut parantamaan jatkuvasti prosessejaan ja käytäntö-
jään, jotta se voi tunnistaa, ehkäistä ja lieventää ihmisoikeusvai-
kutuksia, joita se saattaa aiheuttaa, joihin se voi myötävaikuttaa
tai joihin se voi olla suoraan yhteydessä niin omissa toiminnois-
saan kuin arvoketjussaan. Raute on myös sitoutunut edistä-
mään yhdenvertaisia mahdollisuuksia, oikeudenmukaisuutta
ja monimuotoisuutta ja inklusiivisuutta työpaikalla. Rauten
Kunnioitus työpaikalla – käytäntö määrittelee, kuinka työpai-
kalla käyttäydytään kunnioittavasti. Tämä politiikka linjaa, mikä
on tulkittavissa häirinnäksi ja syrjinnäksi, ja asettaa nollatole-
ranssin kaikelle kiusaamiselle. Raute edistää yhdenvertaisia
mahdollisuuksia ja arvostaa työntekijöidensä taustojen, osaa-
misen, koulutuksen ja kokemuksen monimuotoisuutta. Yritys
ei suvaitse syrjintää missään muodossa. Koulutus ja taitojen
kehitys ovat liiketoimintaedellytyksiä, joille ei ole tarve laatia
erillisiä toimintaperiaatteitta, sillä osaamisen ja osallistavan
työpaikkakulttuurin edistäminen ovat osa Rauten arvoja.
Turvallisuus liittyy läheisesti ihmisoikeuksiin. Jokaisella on
oikeus työskennellä turvallisessa ympäristössä ilman pelkoa
onnettomuuksista tai vaaratilanteista. Raute on sitoutunut
työturvallisuuspolitiikassaan kehittämään työympäristöstään
mahdollisimman turvallisen, terveellisen ja vaarattoman sekä
panostanut turvallisuuden ja hyvinvoinnin edistämiseen vä-
hentämällä riskejä työpaikalla. Työtapaturmia pyritään ehkäise-
mään tarjoamalla muun muassa koulutusta, kannustamalla
tekemään turvallisuushavaintoja sekä ilmoittamaan läheltä
piti tilanteista ja muista turvallisuusriskeistä. Lisäksi käytössä
on riskienarviointimenettelyjä, joilla riskejä voidaan tunnistaa
ennen töiden aloittamista. Rautella ei ole käytössä sertifioi-
tua turvallisuuden johtamisjärjestelmää, mutta turvallisuutta
johdetaan systemaattisesti kaikissa toimipaikoissa. Kokoonpa-
notoiminnan sekä huolto- ja palveluliiketoiminnan erityispiir-
teet on huomioitu turvallisuuden hallinnassa. Raute noudattaa
turvallisuuteen liittyvää lainsäädäntöä ja koneturvallisuuteen
liittyviä direktiivejä sekä standardeja kaikissa toimintamaissaan
ja yksiköissään turvallisuusriskien minimoimiseen.
Toimintaperiaatteiden hallinta
Raute varmistaa toimintaperiaatteidensa toteutumista sisäisil-
lä koulutuksilla ja viestinnällä. Eettisten periaatteiden koulutus
toistuu vuosittain eri teemoja painottaen. Kestävän liiketoi-
minnan ja eettisten periaatteiden koulutusten kattavuusta-
voite on 100 %. Turvallisuustoimintaperiaatteet ja Kunnioitus
työpaikalla- käytäntö hyväksyttiin loppuvuodesta 2024. Näihin
toimintaperiaatteisiin liittyvä koulutus toteutetaan vuonna
2025.
Syrjinnän perusteet on huomioitu eettisissä periaatteissa sekä
Kunnioitus työpaikalla -käytännössä. Rauten eettisten periaat-
teiden mukaan rotuun tai etniseen alkuperään, kastiin, kansal-
lisuuteen, uskontoon tai vakaumukseen, toimintarajoitteeseen,
sukupuoleen, seksuaaliseen suuntautumiseen tai muuhun
vastaavaan syyhyn perustuvaa syrjintää ei hyväksytä. Rekry-
tointipäätöksiä tehtäessä kiinnitetään huomiota hakijoiden
koulutukseen, aikaisempaan työkokemukseen sekä tietoihin
ja taitoihin, jotka ovat oleellisia tehtävän hoitamisessa. Rauten
rekrytointikäytännöissä, toimenkuvissa ja tehtävien hakukri-
teereissä tavoitellaan syrjimättömyyttä. Näin varmistetaan se,
ettei ketään syrjitä sukupuolen, syntyperän tai muun henki-
lökohtaisen syyn perusteella. Raute on Kunnioitus työpaikalla
-käytännön mukaisesti sitoutunut edistämään inkluusiota ja
avointa kommunikaatiota kaikissa henkilöstöryhmissä. Rauten
henkilöstössä ei ole erityisiä haavoittuvia ryhmiä tai ryhmiä,
joilla on erityistarpeita, joita on tarve suojella erityisillä toimin-
taohjeilla. Asianmukaisia tapoja ilmoittaa toimintaperiaatteita
rikkovista huolenaiheista ovat keskustelu esihenkilön, johdon
tai henkilöstöhallinnon kanssa tai raportointi asiasta sähköisen
ilmoituskanavan kautta. Tämä voidaan tehdä myös nimettö-
mänä. Raute kannustaa ilmoittamaan mahdollisista väärinkäy-
töksistä mahdollisimman aikaisessa vaiheessa, jotta tilantee-
seen voidaan puuttua. Raute ei hyväksy kostotoimia henkilöitä
kohtaan, jotka ilmaisevat huolensa vilpittömässä mielessä, ja
siksi jokainen voi tehdä sen luottavaisin mielin. Ilmoituskanava
varmistaa, että ilmoitukset käsitellään nopeasti ja vakavasti, ja
että niihin puututaan heti, kun ne havaitaan. Sähköistä ilmoi-
tuskanavaa voivat käyttää myös Rauten kanssa toimivat ulkoi-
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 52
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
set sidosryhmät. Väärinkäytösepäilyilmoitukset tutkii erikseen
nimetty Rauten Ethics-tiimi. Väärinkäytösepäilyilmoitukset
raportoidaan säännöllisesti hallituksen tarkastusvaliokunnalle.
Tiedot ovat myös hallituksen saatavilla. Oman toiminnan osalta
ensimmäinen askel vuonna 2024 oli toimintaperiaatteiden laa-
dinta ilmoituskäytäntöihin liittyen ja vuonna 2025 keskitytään
niiden kouluttamiseen ja toimintaperiaatteiden jalkauttami-
seen eri prosesseihin. Rauten ilmoitusprosessi noudattaa sille
asetettuja lakisääteisiä velvoitteita.
S1-2 – Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksis-
ta oman työvoiman ja työntekijöiden edustajien kanssa
Rauten työntekijöille järjestetään vastuullisuuteen ja vastuul-
lisiin toimintatapoihin liittyviä koulutuksia, joiden yhteydessä
vuoropuhelu työntekijöiden kanssa toteutuu. Raute huomioi
oman työvoimansa näkökannat työvoimaan liittyvissä päätök-
sissä sekä tosiasiallisista ja mahdollisista olennaisista vaiku-
tuksista. Tämä toteutetaan käymällä vuoropuhelua suoraan
Rauten oman työvoiman tai työntekijöiden edustajien kanssa.
Jokaisella toimipaikalla on omat vakiintuneet palaverikäy-
täntönsä. Sen lisäksi johto järjestää säännöllisesti tulosjulkis-
tukseen ja strategian etenemiseen liittyviä katsauksia. Katso
taulukko standardin ESRS 2 tietovaatimusta SBM-2, Taulukko
2. Sidosryhmien osallistaminen.
Raute kannustaa henkilöstöään osallistavaan ja avoimeen vuo-
rovaikutukseen Työntekijöiden ääni - konseptin ja siihen liittyvi-
en toimintatapojen avulla. Jokaisella työntekijällä on mahdol-
lisuus tuoda näkemyksiään esiin ja saada äänensä kuuluviin.
Oman henkilöstön ja henkilöstön edustajien osalta pääasiallisia
suoria vuorovaikutustapoja ovat esimerkiksi yhtiön henkilös-
töinfot, strategiapäivät ja muut tilaisuudet, esihenkilöviestin-
tä, tavoite- ja kehityskeskustelut, koulutukset sekä erilaiset
henkilöstökyselyt sekä intranet ja muut modernit työvälineet
ja sisäiset uutiskirjeet. Henkilöstötutkimus on yksi olennainen
osa Työntekijöiden ääni -konseptia. Jokaisen laajan henkilöstö-
tutkimuksen jälkeen toteutetaan suppeampia pulssikyselyitä.
Vuoden 2024 lopussa toteutettiin laaja henkilöstötutkimus,
jossa sivuttiin myös monimuotoisuuteen ja inklusiivisuuteen
liittyviä teemoja. Tulosten perusteella työyhteisöissä määri-
tetään kehitystoimenpiteet, joiden toteutumista seurataan
yksiköissä ja yhtiön johdossa. Henkilöstötutkimuksen tulokset
ovat yksi keino mittaroida vastuullisuustavoitteita.
Raute noudattaa kaikissa toimintamaissaan paikallista työlain-
säädäntöä ja soveltuvia työehtosopimuksia, ja toteuttaa vuoro-
puhelua sekä yhteistoimintaa vähintään näiden edellyttämissä
raameissa. Suomen osalta teknologiateollisuuden työehtoso-
pimukset ja muut työehtosopimukset sekä luottamusmies-
toimi ovat yksi väylä kerätä henkilökunnan näkemyksiä. Raute
käy tavoite- ja kehityskeskusteluita henkilöstön kanssa, kerää
palautetta henkilöstökyselyiden kautta sekä tarjoaa anonyy-
min kanavan palauutteen keräämistä varten. Yhteistoimin-
nan tavoitteena on kehittää yhtiön toimintaa ja henkilöstön
mahdollisuuksia vaikuttaa yhtiön päätöksentekoon koskien
heidän työtään, työoloja ja asemaa yrityksessä. Emme koe, et
henkilöstössämme on erityisiä haavoittuvia ryhmiä tai ryhmiä,
joilla on erityistarpeita, joille on tarvetta kohdentaa lisäkyselyitä.
Talousjohtaja päivittää johtoa, hallitusta ja tarkastusvaliokun-
taa vastuullisuusaiheista ja niiden etenemisestä. Sosiaalisten
teemojen osalta aihevastaavana toimii henkilöstöjohtaja, jota
turvallisuuspäällikkö verkostoineen tukee. Johtoryhmä hyväk-
syy vuosittaiset suunnitelmat ja virstanpylväät, toimenpiteet ja
budjetin. Kestävän kehityksen teemat ja mittarit ovat sään-
nöllisesti johtoryhmän asialistalla. Rauten funktiot ylläpitävät
omien vastuualueidensa globaaleja toimintaperiaatteita, jotka
johtoryhmä tarkistaa ja hyväksyy. Jokaisella Rauten kuudella
strategisella vastuullisuuden painopistealueella on johto-
ryhmätason aihevastaava. Rauten liiketoimintajohto (Wood
Processing, Service, Analyzers) ja funktioiden johto varmistaa,
että operatiivisen toiminnan osalta henkilöstön näkemykset
ja edut tulevat huomioiduksi. Yhteydenpidosta henkilöstön
ja henkilöstön edustajien kanssa vastaa niin liiketoiminta-
johto, operatiivinen johto kuin henkilöstöjohto kukin oman
vastuualueensa puitteissa. Lisää tietoa standardissa ESRS2
tietovaatimuksessa GOV-1.
S1-3 – Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja
kanavat yrityksen omalle tvoimalle huolenaiheiden esiin
tuomiseksi
Raute edistää avointa ja läpinäkyvää kulttuuria ja noudattaa
toiminnassaan korkeita eettisiä periaatteita. Niitä ylläpide-
tään koulutuksilla sekä tarjoamalla mahdollisuutta ilmoittaa
mahdollisista toimintaperiaatteiden rikkomuksista. Rautella
on käytössä eettiset periaatteet, ilmoituskanavat, määritellyt
seuraamustoimet vastatoimien varalta, koulutukset ja seuranta
ilmoittajien suojelemiseksi. Raute rohkaisee henkilöstöä ilmoit-
tamaan mahdollisista väärinkäytöksistä aikaisessa vaiheessa,
vaikka esihenkilön tai henkilöstöosaston kautta. Jos tämä ei ole
mahdollista, epäillyistä väärinkäytöksistä tai lainrikkomuksista
voi ilmoittaa sähköisen ilmoituskanavan kautta, jonka tarjoaa
kolmas osapuoli. Ilmoituksen voi tehdä myös nimettömästi, ja
järjestelmä mahdollistaa viestinnän nimettömän ilmoittajan
kanssa. Ilmoituskanava on käytettävissä Rauten omalle hen-
kilöstölle intranetissä ja yhtiön julkisilla verkkosivuilla. Raute ha-
luaa varmistaa, että ongelmat tuodaan esiin ja niihin voidaan
puuttua tarjoamalla mahdollisimman monta kanavaa asioiden
esille tuomiseksi.
Rauten linjaorganisaatio ja henkilöstöhallinto ovat vastuussa
avoimen vuoropuhelun edistämisestä ja huolenaiheiden asia-
mukaisesta käsittelemisestä. Rauten henkilöstöä koulutetaan
ilmoituskanavan käyttöön osana eettiset periaatteet -koulutus-
ta. Lisätietoja ilmoituskanavasta ja siihen liittyvistä rakenteista
ja prosesseista on annettu osana G1-1-tietovaatimusta.
S1-4 – Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdis-
tuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat
omaan työvoimaan liittyvien olennaisten riskien hallitse-
miseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi
sekä kyseisten toimien vaikuttavuus
Rauten olennaisiksi omaan työvoimaan liittyviksi kestävyysai-
heiksi tunnistettiin terveys ja turvallisuus, koulutus ja taitojen
kehittäminen sekä moninaisuus. Rauten kaikki olennaiset
kielteiset ja myönteiset vaikutukset ihmisiin on kuvattu IRO
taulukossa tiedonantovaatimuksen ESRS2 SBM-3 kohdalla.
Oman työvoiman osalta vaikutukset pitävät sisällään työturval-
lisuuteen ja työterveyteen liittyvät kielteiset vaikutukset sekä
osaamisen kehittämiseen, taustojen ja osaamisen monimuo-
toisuuteen liittyvät myönteiset vaikutukset. Olennaiset riskit
keskittyvät vastaavasti osaajapulaan. Jos Raute ei pysty hou-
kuttelemaan monimuotoista osaajajoukkoaja sitouttamaan
parhaita teknologia-asiantuntijoita kasvustrategiansa tueksi,
voi tilanne johtaa innovaatioiden ja osaavan tvoiman puut-
teeseen. Olennaiset mahdollisuudet oman työvoiman osalta
liittyvät siihen kuinka työturvallisuus on yritykselle kilpailuetu
ja tarjoaa taloudellisia mahdollisuuksia, sillä Raute edistää
terveyttä ja turvallisuutta omissa tiloissaan, tuotteissaan ja
palveluissaan sekä toimiessaan asiakaskohteissa.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 53
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Olennaiset riskit keskittyvät vastaavasti osaajapulaan. Jos Rau-
te ei pysty houkuttelemaan monimuotoista osaajajoukkoaja
sitouttamaan parhaita teknologia-asiantuntijoita kasvustra-
tegiansa tueksi, voi tilanne johtaa innovaatioiden ja osaavan
työvoiman puutteeseen. Olennaiset mahdollisuudet oman
työvoiman osalta liittyvät siihen, kuinka työturvallisuuden huo-
miointi tuotteissa, palveluissa sekä asiakaskohteissa toimiessa
on yritykselle kilpailuetu ja tarjoaa taloudellisia mahdollisuuk-
sia. Työturvallisuus ja innovatiivinen työvoima ovat edellytyk-
siä, jotta voimme parhaimmalla mahdollisella tavalla tukea
asiakkaitamme.
Terveyteen ja turvallisuuteen liittyvät toimet
Vuonna 2024 Raute edisti vuonna 2023 aloittamaansa moni-
vuotista turvallisuuskulttuuriohjelmaa työturvallisuuden pa-
rantamiseksi. Ohjelman tavoitteena on kehittää osallistavam-
paa turvallisuuskulttuuria, yhtenäistää työtapoja sekä ehkäistä
riskejä. Raute pyrkii tunnistamaan haastekohdat nykyisessä
turvallisuuskulttuurissaan ja luomaan toimintasuunnitelman
niiden ratkaisemiseen. Ohjelma sisältää henkilöstökyselyitä ja
turvallisuusarvioita sekä parhaiden käytäntöjen ja ohjelmien
kokoamista niin Rauten omilta kuin asiakkaiden toimipisteiltä.
Ohjelman alussa tunnistettujen turvallisuuden painopistea-
lueiden pohjalta laadittiin kehityssuunnitelma vuoteen 2028
asti. Raute palkkasi myös konsernitason työturvallisuuspääl-
likön kehittämään toimintaa. Turvallisuusraportointia saatiin
kehitettyä ja muun muassa turvallisuushavaintojen raportointi
parani. Näitä toimia sovellettiin Rauten omiin toimintoihin
kansainvälisesti sekä osittain myös arvoketjun loppupäähän.
LTIF (poissaoloon johtaneiden tapaturmien taajuus) parani
edellisestä vuodesta.
Rauten konsernitason turvallisuuspäällikkö ja paikalliset
turvallisuusvastaavat hallinnoivat työturvallisuuden olennaisia
teemoja ja tavoitteita. Turvallisuuteen liittyviä toimintatapoja ja
mittareita sekä turvallisuustapahtumia ja -havaintoja seura-
taan säännöllisesti vuoden aikana. Toimipisteiden turvallisuus-
työryhmät tai -vastaavat analysoivat säännöllisesti nykytilaa ja
määrittävät myös paikallisesti turvallisuuteen liittyviä kehitys-
toimenpiteitä ja tavoitteita. Työntekijöille järjestetään säännölli-
sesti turvallisuuskoulutusta.
Rauten tavoitteena on estää kaikki työtapaturmat päivittäisillä
turvallisuuskäytännöillä (suojaimet, havainnointi, tarkistukset)
sekä vaikuttamalla käyttäytymismalleihin vähentäen näin
työympäristöön liittyviä riskejä. Nolla tapaturmaa -tavoite
on mahdollista saavuttaa arvioimalla työhön liittyvät riskit,
omaksumalla käytösmalleja, jossa turvallisuutta havainnoi-
daan jatkuvasti, puuttumalla puutteisiin oma-aloitteisesti
sekä kirjaamalla aktiivisesti turvallisuushavaintoja ja lähel
piti -tilanteita. Toimintaa vahvistetaan koulutuksilla, mutta
ensisijaisesti turvallisuutta johdetaan esimerkkiä näyttämällä,
toimintaperiaatteita noudattamalla ja käymällä läpi sattuneita
onnettomuuksia sekä läheltä piti -tilanteita oppimistarkoi-
tuksessa. Osana työturvallisuuteen liittyvää riskienhallintaa
ja työtehtävien perehdytystä jokainen Rauten työntekijä
saa paikallisen turvallisuusperehdytyksen työympäristön
vaaratekijöihin liittyen.
Rauten globaali sähköinen järjestelmä turvallisuushavaintojen,
tapaturmien, läheltä piti -tilanteiden, turvallisuuskeskustelujen
ja turvallisuuskierrosten kirjaamiseen ja seurantaan tukee työ-
turvallisuuden riskien arviointia ja hallintaa. Kirjauksia voi tehdä
sekä Rauten oma työvoima sisäisen intran kautta, että Rauten
ulkopuoliset sidosryhmät erillistä linkkiä hyödyntäen. Jokainen
tapaturma, raportoitu vaaratilanne ja läheltä piti -tilanne analy-
soidaan ja sen tulosten perusteella tehdään korjaavia toimen-
piteitä. Kaikki kirjatut havainnot käsitellään vastuuhenkilöiden
toimesta ja havaintojen käsittelyä seurataan aktiivisesti.
Rautella on mekanismit työturvallisuusilmoitusten nopeaan
käsittelemiseen ja korjaamiseen. Tapaturmien raportoin-
tiin ja sisäiseen viestintään on laadittu sisäinen ohje, jonka
mukaan toimitaan. Tutkinnalla luodaan edellytykset vastaa-
vien tapausten välttämiseen sekä tunnistetaan mahdolliset
puutteet turvallisuuden johtamisessa. Tutkintojen kautta esiin
tulleet kehityskohteet jaetaan yhtiön sisällä erilaisia viestin-
nän kanavia hyödyntäen. Työturvallisuushavainnot käsitellään
omissa ryhmissään, jotta riskit voidaan poistaa tai minimoida.
Raute arvioi ennaltaehkäisevien ja lieventävien toimenpiteiden
tehokkuutta eri foorumeissa.
Rautella ei ole käytössä sertifioitua turvallisuuden johtamis-
järjestelmää, mutta turvallisuutta johdetaan systemaattisesti
kaikissa toimipaikoissa. Kokoonpanotoiminnan sekä huolto- ja
palveluliiketoiminnan erityispiirteet on huomioitu turvallisuu-
den hallinnassa. Systemaattisuus mahdollistaa turvallisen työ-
ympäristön ylläpidon. Tämä sisältää työntekijöiden antaman
turvallisuuspalautteen keräämisen, säännöllisten 5S auditoin-
tien toteuttamisen sekä tarvittavien muutosten viemisen käy-
täntöihin ja toimintatapoihin. Lisäksi tuotantovalvojat ja projek-
tipäälliköt käyvät läpi työturvallisuusaiheita viikkopalaverissa
sekä järjestävät useita turvallisuuskeskusteluja vuosittain. Li-
säksi Rautella kehitetään edelleen sisäisiä turvallisuusstandar-
deja, jotka tullaan huomioimaan tulevaisuuden koulutuksissa.
Koulutukseen ja taitojen kehittämiseen liittyvät toimet
Koulutus ja taitojen kehittäminen ovat keskeisiä elementtejä
Rauten strategiassa. Nykyisiä osaajia sitoutetaan tarjoamalla
uramahdollisuuksia ja oman osaamisen kehittämistä sekä
toimivat työskentelyedellytykset. Vuonna 2024 Raute lan-
seerasi Performance Development Framework -ohjelman
suorituskyvyn ja palautekulttuurin kehittämiseen. Ohjelman
tavoitteena on vahvistaa oman henkilöstön työtyytyväisyyttä ja
ammatillista kasvua sekä yhteensovittaa yksilölliset tavoitteet
Rauten strategisten tavoitteiden kanssa. Toistaiseksi ohjelman
piiriin kuuluvat toimihenkilöt Rauten toimipisteissä, ja muiden
työntekijöiden osalta noudatetaan vastaavia paikallisia käytän-
töjä. Ohjelman mukaiseen prosessiin kuuluu erilliset tavoite-
keskustelut ja sitä seuraavat kehityskeskustelut. Tavoitekes-
kustelu pitää sisällään aiempien suoritusten arvioinnin, uusien
Raute 2028 -strategian ja liiketoimintayksiköiden mukaisten
tavoitteiden asettamisen kuluvalle vuodelle, sekä keskustelun
Rauten arvoista ja eettisistä periaatteista. Kehityskeskustelussa
keskitytään oppimiseen ja kehittymiseen, laaditaan oma kehit-
tymissuunnitelma, palataan aiemmin asetettuihin tavoitteisiin,
tunnistetaan kehittämisalueet ja tarjotaan kohdennettua tu-
kea oppimiseen ja kehittymiseen. Henkilökohtaisten arviointi-
en avulla voidaan ohjata yksilö-, ryhmä- ja organisaatiotasoista
osaamisen kehittämistä ja kehitysohjelmien sisältöjä. Kehitys-
keskustelujen avulla työntekijät ja esihenkilöt voivat yhdessä
tunnistaa kehitysalueita, asettaa selkeitä tavoitteita ja seurata
edistymistä. Tällainen vuorovaikutus luo ympäristön, jossa
jatkuva parantaminen on mahdollista ja jossa jokainen voi
kehittyä. Tavoite- ja kehityskeskustelujen toteutumisprosenttia
seurataan säännöllisesti järjestelmän kautta. Raute kannustaa
osaamisen kehittämiseen 70-20-10 -mallin mukaisesti, jossa
70 % oppimisesta tapahtuu työssä, 20 % vuorovaikutuksessa
muiden kanssa ja 10 % muodollisen koulutuksen kautta. Raute
ilmoittaa avoimista työtehtävistä henkilöstölle, ja kannustaa
laajentamaan osaamista työkierron kautta.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 54
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Hyvinvointia ja jatkuvan kehityksen kulttuuria edistetään
myös tarjoamalla joustavia työskentelytapoja, muun muassa
liukuvaa työaikaa sekä hybridityötä niissä rooleissa, joihin tämä
työskentelytapa soveltuu. Hybridityö mahdollistaa joustavuutta
työntekemisen paikoissa ja tavoissa sekä työajan sijoittelussa.
Etätyö tarjoaa työntekijöille joustavuutta, mikä lisää työtyytyväi-
syyttä ja hyvinvointia, mikä puolestaan parantaa motivaatiota
ja sitoutumista. Etätyö edistää itsenäistä työskentelyä, mikä
kehittää työntekijöiden ongelmanratkaisutaitoja ja itseohjau-
tuvuutta sekä mahdollistaa tuottavuuden tehostamista.
Osaavan ja monimuotoisen henkilöstön saatavuutta ja pysy-
vyyttä pyritään varmistamaan erilaisten koulutusten, kehitys-
ohjelmien ja seuraajasuunnitelmien avulla. Rauten vuoden
2024 osaamisen kehittämisen teemat liittyivät lisäarvoa tuotta-
vaan myyntiin, työturvallisuuden johtamiseen, uusiin toiminta-
tapoihin toimintahallintajärjestelmän uudistuksen yhteydessä
sekä muutosjohtamiseen. Raute kehitti myös seuraajasuunnit-
teluprosessiaan johdon osalta.
Uusien osaajien houkuttelemiseksi Raute osallistuu erilaisiin
rekrytointitapahtumiin, esimerkiksi Lahden seudulla Tulevai-
suuden osaajat-ohjelmaan, jonka tavoitteena on auttaa valmis-
tuneita opiskelijoita työllistymään Lahden alueelle.
Moninaisuuden kehittämiseen liittyvät toimet
Koulutukseen, rekrytointiin, osallistamiseen ja uusiin, moder-
neihin työskentelytapoihin liittyvät prosessit ja käytänteet on
vastuutettu Rauten henkilöstöhallinnolle, ja näitä toteuttavat
ja soveltavat linjaesihenkilöt yhdessä tiimiläistensä kanssa.
Keskeisenä vuoden 2024 toimenpiteenä monimuotoisuuden
ja osallistavan työkulttuurin kehittämisen osalta oli toiminta-
periaatteiden (Kunnioitus työpaikalla -käytäntö) laadinta ja
julkaisu. Vuonna 2025 keskitytään niiden täytäntöönpanoon
ja kouluttamiseen. Monimuotoisen tiimin hyödyntäminen
edellyttää, että henkilöstöllä on halu ja kyky arvostaa erilai-
sia näkökulmia ja käsitellä kulttuurisia eroja oikein. Vuoden
2024 henkilöstötutkimuksen mukaan moninaisuus nähdään
Rauten vahvuutena. Tämän perusteella Raute tulee tukemaan
esihenkilötyötä ja henkilöstöä tietoisuuden lisäämisessä.
Osallistavan rekrytoinnin käytännöt ja työnantajamielikuvan
kehittäminen luovat edellytykset onnistuneelle rekrytoinnille.
Näitä käytänteitä Raute tulee kehittämään eteenpäin tulevien
vuosien aikana.
Mittarit ja tavoitteet
S1-5 – Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten
vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämi-
seen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallin-
taan
Rauten omaan työvoimaan liittyvät tavoitteet eivät vuoden
2024 osalta kaikilta osin noudata ESRS 2 -standardin mukaisia
tavoitteiden vähimmäistiedonantovaatimuksia (MDR-T). Raute
on kuitenkin määritellyt omaan työvoimaan liittyvät vähim-
mäistiedonantovaatimusten (MDR-T) mukaiset tavoitteet ja
niihin liittyvät mittarit vuodesta 2025 eteenpäin. Vuonna 2024
Raute päivitti omaan työvoimaan liittyviä tavoitteitaan vastaa-
maan vähimmäistiedonantovaatimuksia (MDR-T). Raute on
määritellyt sosiaalisen vastuun osalta vastuullisuustavoitteiksi
henkilöstön osaamisen kehittämisen ja hyvinvoinnin tuke-
misen, osallistavan ja sitouttavan työkulttuurin, pyrkimyksen
nollaan tapaturmaan, turvallisuuden hallinnan vahvistamisen
turvallisuusstandardeilla ja johtamiskäytännöillä sekä ratkai-
suiden elinkaarenaikaisen turvallisuuden kehittämisen. Näiden
tavoitteiden osalta on tehty laajaa pohjatyötä vuonna 2024,
mutta tavoitteita mitataan ja arvioidaan ensimmäisen kerran
vasta vuoden 2025 lopulla. Tavoitevuodeksi on määritelty
vuosi 2028.
Osana johdon palkitsemista seurataan poissaoloon johtanei-
den tapaturmien taajuutta, LTIF:ää. LTIF kuvaa poissaoloon
johtaneiden työtapaturmien määrää suhteessa tehtyihin
työtunteihin. Laskennassa huomioidaan kaikki työntekijöille
raportoidut tapaturmat, jotka aiheuttavat vähintään yhden
poissaolopäivän. LTIF ilmoitetaan tapaturmien määränä per
miljoona työtuntia. Rauten vuoden 2024 LTIF oli 6.0.
Sisäiset kehitystoimet
Vuoden 2024 aikana Raute on toteuttanut sisäisiä toimia ke-
hittääkseen omaan työvoimaan liittyviä tavoitteitaan vastaa-
maan vähimmäistiedonantovaatimuksia (MDR-T). Kunnioitus
työpaikalla -toimintaperiaatteen ja työturvallisuuspolitiikan
mukaan Raute on sitoutunut edistämään ihmisoikeuksia ja nii-
hin liittyvät tavoitteet hyväksyttiin vuoden 2024 lopulla. Nämä
toimintaperiaatteet tullaan kouluttamaan Rauten omalle hen-
kilökunnalle sekä implementoimaan eri prosesseihin vuoden
2025 aikana. Raute ei ole tästä syystä arvioinut toimintaperi-
aatteidensa ja toimiensa vaikuttavuutta vuodelta 2024. Raute
seuraa sisäisten kehitystoimien vaikuttavuutta olennaisiin
kestävyyteen liittyviin vaikutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin
nähden. Esimerkkejä näistä seurantaprosesseista ovat kehit-
yskeskustelujen kattavuuden seuranta sekä työturvallisuustoi-
mien eri mittarit.
Raute on tehnyt vuonna 2024 sisäisiä kehitystoimia työturval-
lisuuden edistämiseksi. Raute on keskittänyt toimia vuonna
2024 vuonna 2023 aloittamaansa monivuotiseen turvalli-
suuskulttuuriohjelmaansa työturvallisuuden parantamiseksi.
Ohjelman tavoitteena on kehittää osallistavampaa turvallisuus-
kulttuuria, yhtenäistää työtapoja sekä ehkäistä riskejä. Työtur-
vallisuusasioille laadittiin omat toimintaperiaatteet ja tavoitteet
ja rekrytoitiin globaali työturvallisuuspäällikkö.
Osaamisen kehittämistä edistettiin luomalla kehityskeskus-
teluille oma prosessi käynnistämällä vuonna 2024 Perfor-
mance Development Framework -ohjelman suorituskyvyn
ja palautekulttuurin kehittämiseksi. Ohjelman mukai-
seen prosessiin kuuluu erilliset tavoitekeskustelut ja sitä
seuraavat kehityskeskustelut.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 55
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Työntekijöiden vaihtuvuus 2024
Raportointijakson aikana yrityksestä
lähteneiden työntekijöiden kokonaismäärä 122
Työntekijöiden vaihtuvuusprosentti 15,6%
*Sisältää kaikki päättyneet työsuhteet (riippumatta päättymisen syystä)
*Henkilöstön vaihtuvuusaste ottaa huomioon kaikki päättyneet työsuhteet suhteessa
henkilöstön kokonaismäärään 31. joulukuuta 2024.
S1-9 – MONINAISUUS MITTARIT
Työntekijöiden jakautuminen
ikäryhmittäin*
Henkilöstön lukumäärä 783
Alle 30 vuotta 97
30-50 vuotta 441
Yli 50 vuotta 245
*Sisältää kaikki työntekijät, myös johtoryhmän.
Sukupuolijakauma*,
johto Naiset Miehet Yhteensä
Sukupuolijakauma
(lukumäärä) ylin johto 13 74 87
Sukupuolijakauma
% ylimmän johdon
työntekijöistä 14,9% 85,1% 100%
*Rauten määritelmä ylimmälle johdolle käsittää Line Managerit. Ei sisällä Rauten
johtoryhmän jäseniä.
*Luokkaa ”muut” ei sovelleta.
Työntekijät sopimustyypin mukaan,
jaoteltuna sukupuolen perusteella* Naiset Miehet
Henkilöstön lukumäärä 103 680
Vakinaisten työntekijöiden määrä 83 629
Määräaikaisten työntekijöiden määrä 20 43
Työntekijät, joilla ei ole taattua
vähimmäistyöaikaa 0 8
*Luokkaa ”muut” ei sovelleta.
*Työsuhdetyyppi 'ei-taattua vähimmäistyöaikaa' tarkoittaa työntekijöitä, jotka kutsu-
taan töihin tarvittaessa. Käytössä vain Suomessa.
Työntekijöiden luku-
määrä maittain*
Henkilöstön
lukumäärä Naiset Miehet
Kanada 115 15 100
Kiina 47 14 33
Suomi 552 63 489
USA 27 8 19
Muut työntekijät
(APAC/ EMEA / AME) 42 3 39
Henkilöstön
kokonaislukumäärä 783 103 680
*Luokkaa ”muut” ei sovelleta.
S1-6 – YRITYKSEN TYÖNTEKIJÖIDEN OMINAISUUDET
Kaikki tiedot on kerätty Mepcosta tammikuussa 2025. Nume-
rot on raportoitu henkilölukumäärinä. Numerot edustavat
raportointijakson loppua, 31. joulukuuta 2024. Lähes koko
henkilöstö on vakituista ja kokopäiväistä.
Sukupuoli*
Työsuhteisten
työntekijöiden määrä
(henkilömäärä)
Miehet 680
Naiset 103
Työsuhteiset työntekijät yhteensä 783
*Luokkaa ”muut” ei sovelleta.
*Viittaus tilinpäätökseen, tilinpäätöksen henkilöstölukuihin, s. 87
S1-14 – TERVEYS JA TURVALLISUUSMITTARIT
Työturvallisuusmittarit
Prosenttiosuus henkilöistä, jotka kuuluvat terveys-
ja turvallisuusjohtamisjärjestelmän piiriin* 100%
Työtapaturmista ja työperäisistä sairauksista
johtuvien kuolemantapausten määrä 0
Kirjattujen tapaturmien määrä 16
Kirjattujen tapaturmien taajuus** 10,7
Kirjattujen työperäisten sairauksien määrä 0
Työtapaturmista ja työperäisistä sairauksista
johtuvien menetettyjen työpäivien määrä 153
Yritys jättää raportoimatta muista kuin työsuhteisista työntekijöistä kestävyysselvityk-
sensä ensimmäiseltä laatimisvuodelta.
*Rautella on käytössä ESRS:n mukainen systemaattinen lähestymistapa tur-
vallisuuden hallintaan, joka sisältää tarvittavat organisaatiorakenteet,
vastuut, käytännöt ja menettelytavat. Rautella ei ole käytössä sertifioitua
turvallisuuden johtamisjärjestelmää.
**Tämä luku on laskettu jakamalla kirjatut työtapaturmat miljoonalla työtunnilla.
Työtunnit on arvioitu Singaporen sekä Suomen osalta. Muissa toimipaikoissa
on käytetty todellisia tehtyjä työtunteja. Työtunnit on arvioitu edellisvuosien
toteutumien pohjalta. Nykyinen järjestelmä ei mahdollista todellisten tuntien
luotettavaa seurantaa.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 56
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
HYVÄ HALLINTOTAPA JA YRITYSKULTTUURI
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
G1-1 – Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperi-
aatteet ja yrityskulttuuri
Raute toteutti laajan kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
CSRD-direktiivin, ESRS-standardien ja EFRAG:n antamien oh-
jeiden mukaisesti. Prosessissa huomioitiin erityisesti ne liiketoi-
minnot, liiketoimintasuhteet ja maantieteelliset alueet, joihin
voi liittyä haittavaikutusten lisääntymisen riski. Prosessi käsitti
myös geopoliittisten riskien arvioinnin. Lisäksi sidosryhmien
palautetta hyödynnettiin vaikutusten, riskien ja mahdollisuuk-
sien tunnistamisessa. Kaksinkertaisessa olennaisuusanalyysissä
tarkasteltiin Rauten omiin toimintoihin liittyviä ja liiketoimin-
tasuhteista johtuvia vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia,
kattaen koko arvoketjun. Kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
lopputulokseen vaikutti myös yrityksen sijainti, liiketoiminta ja
toimiala. Raute on suomalainen yritys, jonka pääkonttori sijait-
see Lahdessa. Muita toimipisteitä on Kajaanissa, Changzhoussa
(Kiina), Deltassa (Kanada) sekä Pullmannissa (Yhdysvallat). Yri-
tys toimii puunjalostusalalla ja on erikoistunut viilun, vanerin ja
LVL:n (Laminated Veneer Lumber) valmistukseen tarvittavien
koneiden ja laitteiden toimittamiseen. Rauten asiakkaita ovat
viilun, vanerin ja LVL:n valmistajat, joiden tuotteita käytetään
muun muassa rakentamisessa, asumisessa, kansainvälisessä
kaupassa ja kuljetusalalla.
G1-teemoista olennaisiksi aiheiksi tunnistettiin yrityskulttuuri
sekä korruptio ja lahjonta. Liiketoiminnan osalta keskeiset riskit
liittyvät korruption ja lahjonnan torjuntaan, joka voivat johtaa
merkittäviin taloudellisiin menetyksiin ja vakaviin vahinkoihin
yrityksen maineelle sekä taloudellisiin seuraamuksiin mitä voi
aiheutua heikon yrityskulttuurin kautta. Olennaiset mahdolli-
suudet liiketoiminnan osalta liittyvät korruption ja lahjonnan
ennaltaehkäisyyn ja havaitsemiseen jota tuetaan koulutuksen
kautta. Mahdollisuutena tunnistettiin myös kannustava yritys-
kulttuuri johtaa korkeampaan sitoutumiseen ja pysyvyyteen.
Eettinen kulttuuri edistää yhteistyötä, mikä lisää tuottavuutta
ja liiketoiminnan kokonaisvaltaista suorituskykyä. Kannustava
yrityskulttuuri lisää sitoutumista ja sitä kautta yhteistyötä ja
innovaatioita, mikä parantaa tuottavuutta ja liiketoiminnan
suorituskykyä.. Raute noudattaa selkeitä toimintaperiaatteita
ja menettelytapoja korruption torjumiseksi. Näistä esimerkkejä
ovat ilmoituskanavat korruptio- ja lahjontatapausten rapor-
tointiin sekä ilmoittajien suojelu. Rauten kaksinkertaisen olen-
naisuusarvioinnin prosessi ja sen yhteydessä käytetyt kriteerit
kuvataan standardissa ESRS 2 osana tietovaatimusta IRO-1.
Rauten toimintaa ja toimintatapoja ohjaavat eettiset toiminta-
periaatteet. Näitä toimintaperiaatteita tukevat loppuvuodesta
2024 hyväksytyt Kunnioitus työpaikalla-käytäntö sekä korrup-
tion torjunnan toimintaperiaatteet. Kaikki Rauten alla kuvatut
toimintaperiaatteet ovat globaaleja, ja kattavat kaikki yhtiön
maantieteelliset sijainnit. Toimintaperiaatteet on kohden-
nettu Rauten omaan toimintaan ja osittain myös arvoketjun
alkupäähän. Toimintaperiaatteet, eettisiä periaatteita lukuun
ottamatta, eivät ole julkisesti saatavilla. Eettiset periaatteet
löytyvät yhtiön verkkosivuilta. Kunnioitus työpaikalla-käytäntö
ja korruption torjunnan toimintaperiaatteet ovat henkilöstön
saatavilla. Näiden toimintaperiaatteiden ja -ohjeiden lisäksi
Raute pyrkii yhtenäistämään toimittajilleen tarkoitetut minimi-
vaatimukset yhdeksi globaaliksi toimintaperiaatteeksi vuoden
2025 aikana. Näihin tuleviin toimintaperiaatteisiin Rauten
toimittajien ja yhteistyökumppaneiden on sitouduttava.
Kehitystoimet yrityskulttuurin edistämiseksi
Rauten keskeiset toimet yrityskulttuurin edistämiseksi vuonna
2024 olivat esimerkiksi jatkuva koulutus, ilmoituskanavasta
viestiminen ja ilmoitusten käsittelyt, sidosryhmien (erityisesti
toimittajat) kanssa käydyt keskustelut eettisistä periaatteista
sekä uusien toimintaperiaatteiden laadinta ja koulutusten
suunnittelu. Raute seuraa toimintaperiaatteiden ja toimien
vaikuttavuutta suhteessa olennaisiin kestävyyteen liittyviin
vaikutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin.
Eettiset periaatteet käsittelevät eri vastuullisuusteemoja
painottaen sitä, kuinka Raute haluaa hoitaa asioita päivittäi-
sessä liiketoiminnassa. Raute viestii eettisistä periaatteista ja
ilmoituskanavasta säännöllisesti. Tehdyt toimet on kohdistettu
omaan toimintaan sekä arvoketjun osalta toimitusketjuun.
Yrityskulttuurin ja vastuullisen liiketoiminnan kehittämiseksi
ja varmistamiseksi koulutus on keskeisessä roolissa. Rauten
eettiset periaatteet -koulutus toteutetaan vuosittain koko hen-
kilökunnalle. Perussisällön lisäksi koulutuksessa painotetaan
vuosittain erikseen valittuja teemoja. Vuonna 2024 eettiset
periaatteet -koulutuksen lisäksi henkilökunta suoritti koulutuk-
sia tietosuojasta ja tietosuojariskeistä, työturvallisuudesta sekä
kestävästä liiketoiminnasta.
Hyvän hallinnon toteutumista mitataan eettisiin toiminta-
tapoihin liittyvän koulutuksen suorittaneiden työntekijöiden
osuudella. Koulutusten suoritustiedot tallennetaan Rauten
e-Learning -palveluun ja koulutuksen suorittaneiden työnte-
kijöiden osuus lasketaan suhteessa tilinpäätöksessä esitettyyn
Rauten henkilöstön keskimäärään. Tavoitteena on, että 100
% henkilöstöstä suorittaa koulutuksen. Vuonna 2024 koulu-
tuksen suoritti 97,6 % työntekijöistä. Tämän lisäksi tarjotaan
muuta koulutusta tapauskohtaisesti ja liiketoimintatarpeitten
mukaan. Vuonna 2024 työntekijöistä 54 % suoritti koulutuksen
kestävään liiketoimintaan liittyen. Vuonna 2024 Raute on tar-
kentanut eettisiä periaatteita yksityiskohtaisemmilla ohjeistuk-
silla mm. ympäristöasioiden, työturvallisuuden, tietoturvan ja
kunnioittavan käytöksen sekä lahjonnan ja korruption osalta.
Ilmoituskanavien kautta tulleiden ilmoitusten määrää seura-
taan säännöllisesti. Raute kehittää ja arvioi yrityskulttuuriaan
vaalimalla avointa keskusteluyhteyttä tärkeimpien sidosryh-
miensä kanssa. Vuonna 2024 Raute toteutti kyselytutkimuksen
avaintoimittajilleen vastuullisuusriskeistä. Kyselytutkimukseen
vastasi monipuolinen joukko toimittajia, ja sen perusteella Rau-
te kehittää myös omaa vastuullisuustyötään. Kyselytutkimuk-
sen tuloksia hyödynnetään erityisesti toimittajille suunnattujen
minimivaatimusten kehittämisessä. Raute toteutti vuonna
2024 henkilöstötyytyväisyyskyselyn, josta on kerrottu kestävyys-
selvityksen S1 Oma työvoima -osiossa. Raute tulee kehittämään
tapoja evaluoida yrityskulttuuriaan tulevina vuosina.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 57
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Toimintaperiaatteet Kuvaus toimintaperiaatteesta Soveltamisala Hyväksyvä taho +
toimeenpanosta
vastaava henkilö
Eettiset periaatteet
(Code of Conduct)
Otettu käyttöön 2018,
päivitetty 2023
Rauten eettiset periaatteet käsittelevät lakien ja määräysten noudattamista, ihmisoikeuksien kunnioittamista, moni-
muotoisuutta ja syrjimättömyyttä sekä korruption torjuntaa. Lisäksi Raute pyrkii tarjoamaan turvallisen ja terveellisen
työympäristön ja edistämään ympäristövastuullisuutta. Raute edistää yhtäläisiä mahdollisuuksia sekä arvostaa työnte-
kijöiden monimuotoisuutta, eikä hyväksy syrjintää missään muodossa. Raute on sitoutunut torjumaan korruptiota ja
lahjontaa ja edellyttää samaa myös toimittajiltaan. Toimintaperiaatteeseen liittyvät vaikutukset, riskit, mahdollisuudet
on kuvattu ESRS2 IRO-taulukossa.
Henkilöstö Hallitus + talousjohtaja,
henkilöstöjohtaja
Kunnioitus työpaikalla
-käytäntö
Otettu käyttöön 2024
Rauten "Kunnioitus työpaikalla" -käytäntö käsittelee sitoutumista monimuotoisuuden, oikeudenmukaisuuden ja osal-
listamisen (DEI) edistämiseen. Tämä käytäntö asettaa standardin käyttäytymiselle ja odotuksille kaikille työntekijöille
maailmanlaajuisesti. Käytäntö sisältää nollatoleranssin kaikkea kiusaamista, häirintää ja syrjintää kohtaan. Se pyrkii
luomaan ympäristön, jossa kaikilla työntekijöillä on yhtäläiset mahdollisuudet ja jossa rekrytointi-, ylennys- ja arviointi-
prosessit suoritetaan oikeudenmukaisesti ja ilman ennakkoluuloja. Lisäksi käytäntö kannustaa avoimeen viestintään ja
varmistaa, että työntekijöillä on käytössään tehokkaat kanavat huolenaiheiden ja ongelmien ilmoittamiseen. Toiminta-
periaatteeseen liittyvät vaikutukset, riskit, mahdollisuudet on kuvattu ESRS2 IRO-taulukossa.
Henkilöstö Johtoryhmä + Henkilös-
töjohtaja
Whistleblowing
-prosessikuvaus ja
ohjeistus
Otettu käyttöön 2023
Rauten whistleblowing-prosessi perustuu EU:n Ilmoittajansuojeludirektiiviin ja Ilmoittajansuojelulakiin. Yritys kannus-
taa ilmoittamaan mahdollisista väärinkäytöksistä mahdollisimman aikaisessa vaiheessa. Ilmoituskanava varmistaa, että
ilmoitukset käsitellään nopeasti ja vakavasti, ja että niihin puututaan heti, kun ne havaitaan. Yhtiö ei hyväksy vastatoi-
mia henkilöitä kohtaan, jotka ilmaisevat huolensa vilpittömässä mielessä ja pyrkii edistämään yrityskulttuuria, jossa
työntekijät tuntevat olonsa turvalliseksi raportoida huolenaiheista ilman pelkoa vastatoimista. Toimintaperiaatteeseen
liittyvät vaikutukset, riskit, mahdollisuudet on kuvattu ESRS2 IRO-taulukossa.
Kaikki sidosryhmät Hallitus + talousjohtaja,
henkilöstöjohtaja
Korruption vastaiset
ohjeet
Otettu käyttöön 2024
Ohjeet tarkentavat Rauten korruption vastaisia toimia eettisten periaatteiden sisältämien linjausten lisäksi. Rautella
on nollatoleranssi korruptiota ja lahjontaa kohtaan. Ohjeetne sisältävät konkreettisia ohjeita ja toimintatapoja, jotka
auttavat henkilöstöä tunnistamaan ja ehkäisemään korruptiota. Ne ovat linjassa Yhdistyneiden Kansakuntien korrup-
tion vastaisen yleissopimuksen (UNCAC) mukaisten toimintaperiaatteiden kanssa. Toimintaperiaatteeseen liittyvät
vaikutukset, riskit, mahdollisuudet on kuvattu ESRS2 IRO-taulukossa.
Henkilöstö Johtoryhmä + talous-
johtaja
Ympäristötoimintape-
riaatteet
Otettu käyttöön 2024
Rauten ympäristötoimintaperiaatteet keskittyvät päästövähennyksiin, resurssitehokkuuteen ja kiertotalouteen. Ne
edistävät ympäristövastuullisuutta tarjoamalla kestäviä tuotanto- ja palveluratkaisuja sekä vähentämällä ympäristövai-
kutuksia. Periaatteet kattavat kaikki Rauten toimipaikat ja osittain myös arvoketjun alkupään. Raute noudattaa YK:n
Global Compact -aloitteen periaatteita ja tukee kestävän kehityksen tavoitteita (SDG 8, 11, 12 ja 13). Toimintaperiaatteet
eivät ole julkisesti saatavilla mutta ne ovat tarpeen mukaan arvoketjun osapuolten nähtävillä. Toimintaperiaatteita
käsitellään arvoketjun osapuolten kanssa normaalien liikesuhteiden ylläpitämisen yhteydessä. Toimintaperiaatteeseen
liittyvät vaikutukset, riskit, mahdollisuudet on kuvattu ESRS2 IRO-taulukossa.
Henkilöstö Johtoryhmä + talous-
johtaja
Eettiset ohjeet toimit-
tajille
Julkaistaan vuonna
2025
Osa toimittajista on jo sitoutunut noudattamaan Rauten eettisiä periaatteita. Raute haluaa edistää läpinäkyviä ja
vastuullisia käytäntöjä koko arvoketjussa sekä parantamaan riskienhallintaa. Tästä syytä Raute pyrkii yhtenäistämään
toimittajille tarkoitetut minimivaatimukset yhdeksi globaaliksi toimintaperiaatteeksi vuoden 2025 aikana. Näihin tule-
viin toimintaperiaatteisiin Rauten toimittajien ja yhteistyökumppaneiden on sitouduttava.
Toimittajat ja yhteistyö-
kumppanit
Johtoryhmä + talous-
johtaja
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 58
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Eettiset periaatteet
Rauten eettiset periaatteet (Code of Conduct) eli toiminta-
periaatteet tarjoavat selkeät ohjeet henkilöstölle ja asettavat
yleiset puitteet asianmukaiselle toiminnalle ja käyttäytymiselle.
Raute laati ja otti käyttöön eettiset ohjeensa vuonna 2018 ja
uudisti niiden sisällön vuonna 2023. Rauten eettiset periaatteet
koskevat kaikkia Rautelle työskenteleviä henkilöitä. Näiden
periaatteiden noudattaminen auttaa Rautea varmistamaan
vastuullisen liiketoiminnan harjoittamisen sekä edistämään
läpinäkyviä ja vastuullisia käytäntöjä koko arvoketjussa. Eetti-
sen ohjeiston päivitykset hyväksyy Rauten hallitus. Raute Oyj:n
hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön eettisten toimin-
taperiaatteiden toteuttamisesta yhdessä talousjohtajan ja
henkilöstöjohtajan kanssa.
Eettisissä periaatteissa korostuu Rauten sitoutuminen ih-
misoikeuksien kunnioittamiseen. Raute tiedostaa vastuunsa
haitallisten ihmisoikeusvaikutusten hallinnasta toimintansa
ja tuotteidensa sekä toimitusketjussaan. Raute noudattaa
Yhdistyneiden kansakuntien ihmisoikeuksien yleismaailmal-
lisen julistuksen periaatteita (UDHR) ja tukee Kansainvälisen
työjärjestön (ILO) määrittelemiä työelämän perusoikeuksia,
kuten yhdistymisvapautta, oikeutta työehtosopimusneuvot-
teluihin, pakkotyön poistamista sekä työntekijöiden yhden-
vertaisia mahdollisuuksia ja kohtelua. Raute on sitoutunut
pakkotyön poistamiseen ja kieltää lapsityövoiman käytön sekä
edellyttää näitä periaatteita myös toimittajiltaan. Eettisissä
periaatteissa (uudistettu vuonna 2023) ei ole erillistä mainin-
taa ihmiskaupasta, mutta tämä lisäys toteutetaan vuonna
2025. Raute noudattaa monilta osin OECD:n toimintaohjetta
monikansallisille yrityksille, eli monet kontrollit, eettiset ohjeet
ja siihen liittyvät prosessit ovat linjassa tämän ohjeen kanssa.
Raute on sitoutunut parantamaan jatkuvasti prosessejaan
ja käytäntöjään, jotta se voi tunnistaa, ehkäistä ja lieventää
ihmisoikeusvaikutuksia, joita se saattaa aiheuttaa tai joihin
se voi myötävaikuttaa tai olla suoraan yhteydessä niin omissa
toiminnoissaan kuin arvoketjussaan. Raute on myös sitoutunut
edistämään tasa-arvoa, monimuotoisuutta yhteenkuuluvuutta
ja inklusiivisuutta työpaikalla. Raute edistää yhdenvertaisia
mahdollisuuksia ja arvostaa työntekijöidensä taustojen, osaa-
misen, koulutuksen ja kokemuksen monimuotoisuutta. Yhtiö
ei suvaitse syrjintää missään muodossa. Lisäksi yhtiö tukee
YK:n Global Compact -aloitetta ja sen kymmentä periaatetta,
jotka koskevat ihmisoikeuksia, työelämän oikeuksia, ympäris-
tönsuojelua ja korruption vastaisuutta. Yhtiö on tunnistanut
merkittävimmät kestävän kehityksen tavoitteensa (SDG), jotka
liittyvät sen omiin vastuullisuustavoitteisiin (8, 11, 12, 13).
Ilmoituskanava
Raute edistää avointa ja läpinäkyvää kulttuuria ja noudattaa
toiminnassaan korkeita eettisiä periaatteita. Niitä ylläpide-
tään koulutuksilla sekä tarjoamalla mahdollisuutta ilmoittaa
mahdollisista toimintaperiaatteiden rikkomuksista. Rautella
on käytössä eettiset periaatteet, ilmoituskanavat, määritellyt
seuraamustoimet vastatoimien varalta, koulutukset ja seuranta
ilmoittajien suojelemiseksi. Ilmoituskanava (Whistleblowing)
auttaa ylläpitämään eettisiä periaatteita ja mahdollistaa
toimintaan puuttumisen ja epäkohtien korjaamisen. Väärin-
käytöksistä raportointi on tärkeää, koska se auttaa torjumaan
petoksia, välttämään mainehaittoja ja estämään ongelmien
eskaloitumisen. Raute rohkaisee henkilöstöä ilmoittamaan
mahdollista väärinkäytöksistä aikaisessa vaiheessa, vaikka
esihenkilön tai henkilöstöosaston kautta. Jos tämä ei ole mah-
dollista, epäillyistä väärinkäytöksistä tai lainrikkomuksista voi
ilmoittaa kolmannen osapuolen tarjoaman sähköisen ilmoitus-
kanavan kautta. Ilmoituksen voi tehdä myös nimettömästi, ja
järjestelmä mahdollistaa kaksisuuntaisen viestinnän nimettö-
män ilmoittajan kanssa. Ilmoituskanava on avoin sekä Rauten
omalle henkilöstölle, että ulkoisille sidosryhmille. Ilmoituskana-
va on käytettävissä omalle henkilöstölle intranetissä ja yhtiön
julkisilla verkkosivuilla. Raute haluaa tukea yrityskulttuuria,
jossa työntekijät tuntevat olonsa turvalliseksi ja voivat ilmoittaa
huolenaiheista ilman pelkoa vastatoimista. Yhtiö noudattaa
ilmoitusten käsittelyssä soveltuvaa ilmoittajansuojalainsää-
däntöä ja takaa tarvittavat suoja- ja kontrollikeinot ilmoittajan
henkilötietojen suojelemiseksi sekä sen varmistamiseksi, ettei
ilmoittajaan kohdistu ilmoituksen perusteella vastatoimia.
Rauten ilmoitusprosessi on sille asetettujen lakisääteisten
velvoitteiden mukainen.
Ilmoitusprosessi etenee seuraavasti:
1. Ilmoituksen voi tehdä esihenkilön, henkilöstöhallinnon
tai sähköisen ilmoituskanavan kautta. Raute suosittelee
ilmoittamaan nimellä, jotta tutkimus on vaikuttavampi.
Ilmoituksen voi kuitenkin tehdä myös nimettömästi.
2. Ilmoitustapaus dokumentoidaan kolmannen osapuolen
järjestelmään tai erilliselle dokumentille, mikäli ilmoitus
tulee muuta kanavaa pitkin.
3. Sähköistä ilmoituskanavaa käyttäessään ilmoittaja saa
henkilökohtaisen koodin, jolla voi seurata ilmoituksen
tilaa. Järjestelmä mahdollistaa myös viestinnän nimettö-
män ilmoittajan kanssa
4. Ethics-tiimi arvioi, onko ilmoituksessa tarpeeksi tietoa ja
vaatiiko ilmoitus tarkempaa tutkintaa.
5. Jos tutkimus on tarpeen, nimetään puolueeton tutkija/
tutkintaryhmä.
6. Tutkija kerää tiedot ja suorittaa tutkimuksen esimerkiksi
haastattelemalla ja keräämällä taustatietoa.
7. Tutkimuksen tulokset ja toimenpiteet dokumentoidaan ja
käydään läpi ilmoittajan kanssa.
8. Ethics -tiimi analysoi, vaatiiko tapaus ohjeiden päivitystä/
yleistä viestintää – arvioidaan myös toimien tehokkuus
9. Ethics-tiimi varmistaa, että korjaavat toimenpiteet toteu-
tetaan yhdessä asianomaisen organisaation kanssa. Min-
käänlaisia vastatoimia ilmoittajaa kohtaan ei hyväksytä.
10. Kaikki tapaukset dokumentoidaan ja arkistoidaan.
Rauten Ethics-tiimi käsittelee ilmoituskanavan kautta tulleet
ilmoitukset luottamuksellisesti ja määrittelee tarvittavat
korjaavat toimenpiteet asian käsittelemiseksi. Ethics- tiimiin
kuuluvat konsernin talousjohtaja, henkilöstöjohtaja ja yritys-
vastuupäällikkö. Ilmoituksen tekijälle raportoidaan tapauksen
tutkinnasta ja mahdollisista jatkotoimenpiteistä. Raportoituja
tapauksia seurataan anonyymisti erillisen tapausten hallinta-
raportin kautta ja niistä raportoidaan yhtiön tarkastusvaliokun-
nalle. Ethics-tiimi käsittelee kaikki ilmoitukset ja kysymykset
kokouksissaan. Heti kun ilmoitus on tullut, asia käsitellään
Ethics- tiimin kesken ja jaetaan vastuut käsittelyn osalta. Asia
on otettava käsittelyyn neljän työpäivän sisällä ja ilmoittajalle
on vastattava viimeistään kolmen kuukauden kuluessa, mutta
pyrkimys on sulkea tapaukset mahdollisimman nopeasti.
Ilmoituskanavista viestitään säännöllisesti. Kanava on tarjolla
kolmella kielellä eli suomeksi, englanniksi ja kiinaksi.
Kaikki ilmoituskanavaan tulleet ilmoitukset, myös korruptio- ja
lahjontaepäilyihin liittyvät, käsittelee ensin Rauten Ethics- tii-
mi. Mikäli jollakulla Ethics- tiimin jäsenistä on intressiristiriita
ilmoitetussa tapauksessa, jäsen jäävää itsensä tapauksen
tutkinnasta heti alkuvaiheessa. Häneltä voidaan tarvittaessa
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 59
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
myös evätä pääsy tapausta koskeviin tietoihin. Tutkintaryhmän
kokoonpano päätetään tapauskohtaisesti. Tapauskohtaisesti
tutkimuksissa käytetään myös juridista neuvonantajaa.
Rauten Ethics- tiimi ylläpitää tiedostoa, johon kaikki tehdyt
ilmoitukset, tutkintojen lopputulokset ja johtopäätökset sekä
toimenpidesuositukset kirjataan. Ilmoituskanavaan liittyvät
tapaukset raportoidaan toimitusjohtajalle viiveettä sekä tarkas-
tusvaliokunnalle kaksi kertaa vuodessa.
Rauten henkilöstö on koulutettu ilmoituskanavan käyttöön
vuonna 2023, kun nykyinen ilmoituskanava otettiin käyttöön.
Lisäksi sen käytöstä on viestitty henkilöstölle useamman ker-
ran vuoden 2024 aikana. Rauten henkilöstöä koulutetaan vuo-
sittain ilmoituskanavan käyttöön myös osana eettiset periaat-
teet -koulutusta. Myös ilmoituksia vastaanottava Ethics- tiimi
on saanut koulutusta ilmoituskanavan lakisääteisistä asioista
ja luottamuksellisuudesta. Ethics-tiimi päivittää osaamistaan
säännöllisesti.
Ilmoittajien suojelu
Raute haluaa edistää organisaatiokulttuuria, jossa työntekijät
tuntevat olonsa turvalliseksi raportoida huolenaiheista ilman
pelkoa vastatoimista. Raute on toteuttanut useita keskeisiä toi-
menpiteitä suojellakseen ilmoittajia. Eettisten periaatteidensa
mukaan Raute varmistaa, että väärinkäytösten raportointi ta-
pahtuu turvallisesti ja luottamuksellisesti. Raute on kehittänyt
kattavia ja läpinäkyviä ilmoituskäytäntöjä, jotka määrittelevät
väärinkäytösten raportointiprosessin ja ilmoittajille tarjottavat
suojatoimet. Turvallisten raportointikanavien toteuttaminen
on olennainen osa Rauten ilmoittajien suojelua. Ulkoinen
ilmoituskanava tarjoaa myös mahdollisuuden raportoida ano-
nyymisti. Anonyymien ilmoitusten kohdalla henkilöllisyys pysyy
salattuna koko käsittelyn ajan. Raute suojelee aina ilmoittajien
henkilöllisyyttä tarkasti ja käsittelee huolenaiheet huomaamat-
tomasti ja ammattimaisesti.
Työntekijöiden ja esihenkilöiden säännöllinen kouluttaminen
on myös keskeinen osa Rauten ilmoittajien suojelua. Koulu-
tuksissa painotetaan huolenaiheiden ilmoittamisen tärkeyt-
tä, raportointiprosessia ja käytössä olevia suojatoimia. Näin
varmistetaan, että kaikki työntekijät ja esihenkilöt ovat tietoisia
raportoinnin merkityksestä ja osaavat toimia oikein mahdol-
lisissa väärinkäytöstilanteissa. Raute myös seuraa aktiivisesti
merkkejä vastatoimista ja niitä havaitessaan panee täytäntöön
tiukat vastatoimien vastaiset käytännöt ilmoittajien suojele-
miseksi. Tämä kokonaisvaltainen lähestymistapa varmistaa,
että ilmoittajat voivat raportoida huolenaiheistaan turvallisesti
ja luottamuksellisesti, ja että heidän oikeuksiaan suojellaan
kaikissa tilanteissa. Raute noudattaa Suomen kansallista
lainsäädäntöä, jolla direktiivi (EU) 2019/1937 on saatettu osaksi
kansallista lainsäädäntöä, jolloin Rauteen voidaan soveltaa
direktiivin oikeudellisia vaatimuksia.
Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät tavoitteet
Raute ei ollut asettanut liiketoiminnan harjoittamiseen liittyviä
mitattavissa olevia, tulossuuntautuneita ja aikasidonnaisia
tavoitteita vuodelle 2024. Vuoden 2024 aikana Raute on panos-
tanut kestävyysraportointistandardien mukaiseen raportointi-
kyvykkyyteen ja laatinut liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät
tavoitteet ja niihin liittyvät mittarit.
Raute on määritellyt itselleen numeeriset tavoitteet vuodesta
2025 eteenpäin Liiketoiminnan harjoittamiselle. Tavoitevuo-
deksi on määritelty vuosi 2028. Tavoitteissa painotetaan eet-
tisten liiketoimintakäytäntöjen varmistamista koko arvoket-
jussa, toimittajilta edellytettyjen minimivastuullisuuskriteerien
noudattamista, toimittaja-auditointeja, toimittajien vastuulli-
suusraportointikyvykkyyden ja -toimintatapojen kehittämistä,
100 %:n kattavuuden ylläpitämistä eettisen koulutuksen osalta,
riskienhallinnan tehokasta johtamista sekä kiertotalouteen
liittyvien T&K-innovaatioiden edistämistä. Näiden tavoitteiden
osalta on tehty laajaa pohjatyötä vuonna 2024 mutta tavoittei-
ta mitataan ja arvioidaan ensimmäisen kerran vasta vuoden
2025 lopulla. Rauten liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät
tavoitteet tukevat eettisten toimintaperiaatteiden toteutu-
mista. Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvien tavoitteiden
toteutumista seurataan vuoden 2025 alusta alkaen.
G1-3 – Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitse-
minen
Rautella on nollatoleranssi korruptiota ja lahjontaa kohtaan.
Tämä on linjattu Rauten eettisissä periaatteissa. Rauten hen-
kilöstöltä edellytetään korruption vastaista toimintaa kaikissa
tilanteissa. Koko henkilöstö osallistuu vuosittain eettisten
periaatteiden kaikkia osa-alueita koskevaan koulutukseen, ja
siinä käsitellään muun muassa korruption tunnistamista ja
ehkäisyä. Koulutuksessa hyödynnetään e-learning-alustaa.
Vuonna 2024 Raute koulutti koko henkilöstönsä korruption ja
lahjonnan liittyviin teemoihin osana Rauten eettiset periaat-
teet -koulutusta. Erillistä korruption ja lahjonnan torjunnan
koulutusta ei ole toteutettu. Eettiset periaatteet -koulutus
tarjoaa perusteet korruptioon ja lahjontaan liittyen, mutta
ei sisällä erityisen kattavaa ja perusteellista tietoa aiheesta.
Hallitukselle ei ole järjestetty erillistä korruption ja lahjonnan
torjuntaan liittyvää koulutusta, mutta Eettiset periaatteet-kou-
lutus kattaa kaikki muut johdon ja valvontaelinten jäsenet.
Raute ei ole toteuttanut erillistä yrityskohtaista selvitystä eri lii-
ketoimintojen alttiudesta korruptiolle, mutta sellainen tehdään
vuoden 2025 aikana. Raute arvioi, että korruptiolle erityisen
alttiita toimintoja ovat hankinta, myynti, projektinhallinta,
kirjanpito ja talousosasto. Näiden alueiden osalta toteutetaan
tarvittaessa sisäisiä valvontamekanismeja. Tunnistettujen
riskitoimintojen koulutukseen panostetaan vuonna 2025 ja
tästä syystä riskitoimintojen koulutusohjelmat kattavat 0 %
riskitoiminnoista. Rauten työntekijöistä vuonna 2024 Eettisten
periaatteiden -koulutuksen suoritti 97,6 % työntekijöistä. Koulu-
tussuoritukset rekisteröityvät e-learning alustalle. Johtoryhmä
on hyväksynyt uudet korruption ja lahjonnan torjunnan peri-
aatteet loppuvuodesta 2024. Erillisessä korruption ja lahjonnan
torjunnan ohjeistuksessa, joka perustuu eettisiin periaatteisiin,
kuvataan erilaisia konkreettisia tilanteita, joissa korruptiota
voisi esiintyä. Tämä auttaa henkilöstöä tunnistamaan ennalta
mahdolliset korruptiotilanteet.
Korruption havaitseminen yrityksessä edellyttää sekä ennakoi-
via että reaktiivisia toimenpiteitä. Rauten korruption vastainen
lähestymistapa perustuu nollatoleranssiin. Selkeät käytännöt
ja koulutus korruption vastaisuuteen ovat keskeisiä tekijöitä.
Sisäisten valvontatoimien toteuttaminen vähentää vilpillisten
toimien riskiä. Raute suorittaa sisäisiä ja ulkoisia tarkastuk-
sia tarvittaessa taloudellisiin tietoihin ja tapahtumiin liittyen
sekä seuraa toteutuneita maksutapahtumia epätavallisten
toimien varalta. Rauten käytäntönä on myös toteuttaa ennalta
ilmoittamattomia tarkastuksia erityisesti korruptiolle alttiissa
liiketoiminnoissa. Näiden toimien lisäksi olennaiset liiketoimin-
tariskit kartoitetaan osana yhtiön riskienhallintaprosessia ja
kaksinkertaista olennaisuusanalyysiä.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 60
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
Rauten ilmoituskanava on keskeinen työkalu mahdollisten kor-
ruptiotapausten havaitsemiseen ja käsittelyyn yhtiön sisäisten
kontrollien lisäksi. Rauten ilmoituskanavan kautta tulleiden
ilmoitusten käsittelyyn tarkoitettu prosessi sisältää kaikki
vaiheet ilmoituksen vastaanottamisesta tulosten raportoin-
tiin. Ilmoittajamekanismit tarjoavat turvallisen ja anonyymin
kanavan epäilyttävistä toimista ilmoittamiseen ilman pelkoa
vastatoimista. Raute suorittaa perusteellisen sisäisen tutkin-
nan, jos ilmoittajan raportti tai tarkastus paljastaa mahdollisen
korruption. Raute sitoutuu yhteistyöhön viranomaisten kanssa.
Yhteistyöhön kuuluu hyödyllisten tietojen toimittaminen tut-
kinta- ja todistustarkoituksiin sekä avun antaminen toimival-
taisille viranomaisille rikoksen tuottojen riistämiseksi rikoksen-
tekijöiltä ja näiden tuottojen takaisin saamiseksi. Lisätietoja
kappaleessa Ilmoituskanava.
Mittarit ja tavoitteet
G1-4 – Korruptio- tai lahjontatapaukset
Raute tai kukaan sen henkilöstöön tai valvontaelimiin kuuluva
henkilö ei ole saanut tuomioita tai sakkoja korruption ja
lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta tilikaudella
2024, eli tuomioiden lukumäärä on 0 ja sakkojen suuruus
on 0. Tilanteen ylläpitämiseksi ja henkilöstön tueksi Rauten
johtoryhmä päätti tarkentaa korruptioon ja lahjontaan
liittyviä ohjeita ja periaatteita ja tarjota jatkossa kohdennettua
koulutusta tunnistetuille riskitoiminnoille.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 61
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS – KESTÄVYYSSELVITYS
RAUTE OYJ
Konsernitilinpäätös 1.1.–31.12.2024
Raute Oyj:n konsernitilinpäätös 1.1.–31.12.2024 on laadittu Euroopan unionissa sovellettavaksi
hyväksyttyjen IASB:n laatimien kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS-tilinpäätös-
standardit) ja niistä annettujen tulkintojen mukaisesti. Konsernitilinpäätöstä laadittaessa on
noudatettu 31.12.2024 voimassa olevia IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja.
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös suomalaisen kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön
vaatimusten mukaiset.
KONSERNITILINPÄÄTÖS 2024
KONSERNIN TULOSLASKELMA
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA
1.1.–31.12.1.1.–31.12.
1 000 euroa
Liite
20242023
Tilikauden tulos
12 111
1 350
Muut laajan tuloksen erät
Erät, joita ei myöhemmin siirretä tuloslaskelmaan
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta
arvostettavien rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset
24
-219
-260
Erät, jotka saatetaan tulevaisuudessa siirtää
tulosvaikutteisiksi
Rahavirran suojaukset
20
-376
19
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot
20, 21
72
-450
Eriin liittyvät laskennalliset verot
21
44
52
Laajan tuloksen erät verojen jälkeen yhteensä
-47 9
-639
Tilikauden laaja tulos
11 632
711
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön osakkeenomistajille
11 632
711
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 63
KONSERNIN TULOSLASKELMA
KONSERNIN TASE
1 000 euroa
Liite
31.12.2024
31.12.2023
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma
20, 22
8 256
8 256
Omat osakkeet
20
-950
-950
Käyvän arvon rahasto ja muut rahastot
20
19 421
19 526
Muuntoerot
20
613
541
Kertyneet voittovarat
20
7 240
6 678
Tilikauden tulos
20
12 111
1 350
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
yhteensä
46 692
35 401
Vaihto-oikeudellinen juniorilaina
20
3 000
3 000
Oma pääoma yhteensä
49 692
38 401
Pitkäaikaiset velat
Laskennallinen verovelka
9
46
33
Vuokrasopimusvelat
14, 24
4 267
5 334
Varaukset
4
424
563
Pitkäaikaiset velat yhteensä
4 738
5 930
Lyhytaikaiset velat
Varaukset
4
2 195
1 783
Lyhytaikaiset korolliset velat
24
-
-
Vuokrasopimusvelat
14, 24
1 349
1 289
Lyhytaikaiset saadut ennakkomaksut
17
46 007
58 860
Tuloverovelka
17
1 687
1 974
Ostovelat ja muut velat
17
30 331
27 168
Lyhytaikaiset velat yhteensä
81 571
9 1 074
Velat yhteensä
86 309
97 004
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ
136 001
135 405
KONSERNIN TASE
1 000 euroa
Liite
31.12.2024
31.12.2023
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo
10
1 714
1 714
Muut aineettomat hyödykkeet
11
9 919
11 035
Aineelliset hyödykkeet
13
9 325
9 600
Käyttöoikeusomaisuuserät
14
5 800
6 869
Muut rahoitusvarat
25
113
366
Laskennalliset verosaamiset
9
3 217
5 566
Pitkäaikaiset varat yhteensä
30 088
35 151
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
16
23 505
26 369
Myyntisaamiset ja muut saamiset
2
24 863
25 779
Tuloverosaaminen
2
42
1
Rahavarat
25
57 503
48 105
Lyhytaikaiset varat yhteensä
105 913
100 254
VARAT YHTEENSÄ
136 001
135 405
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 64
KONSERNIN TASE
Laatimisperiaate
Rahavirtalaskelma on muodostettu käyttäen suoraa menetelmää. Liiketoiminnan rahavirta
sisältää asiakkailta saadut maksut, liiketoiminnan muut tuotot sekä maksut hankituista tavaroista
ja palveluista. Liiketoiminnan rahavirta sisältää lisäksi maksut henkilöstölle sekä maksetut korot ja
kassanhallintaa varten pidetyistä rahoitusvaroista saadut korot. Liiketoiminnan rahavirta ei sisällä
investointeihin liittyviä ostovelkoja.
Investointien rahavirta sisältää aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden hankinnasta aiheutu-
neet menot ja muiden aktivoitavien hyödykkeiden hankinnasta aiheutuneet menot. Erä sisältää
myös näiden hyödykkeiden luovutuksesta saadut myyntivoitot.
Rahoituksen rahavirta sisältää oman pääoman rahamääräiset muutokset, kaudella osakkeen-
omistajille maksetut osingot sekä rahoitukseen liittyvien lainojen nostot ja takaisinmaksut.
Rahavaroissa on esitetty rahat ja pankkisaamiset, jotka erääntyvät alle kolmen kuukauden sisällä.
Ulkomaisten konserniyhtiöiden rahavirtalaskelmat on muunnettu euromääräisiksi tilikauden
keskikurssin mukaisesti.
Vuokrasopimuksiin liittyvät vuokrasopimusvelan takaisinmaksut sisältyvät rahoituksen ra-
havirtaan. Vuokrasopimuksiin liittyvän korko-osuuden maksu sisältyy liiketoiminnan raha-
virtaan. Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin ja arvoltaan vähäisiin vuokrasopimuksiin liittyvät
maksut ja vuokrat sisältyvät liiketoiminnan rahavirtaan. Näitä sopimuksia ei oteta huomioon
vuokrasopimusvelkoja määritettäessä.
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA
1 000 euroa
1.1.–31.12.2024
1.1.–31.12.2023
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA
Asiakkailta saadut maksut
189 845
179 455
Liiketoiminnan muut tuotot
123
-
Maksut tavaroiden ja palvelujen toimittajille sekä
henkilöstölle
-175 841
-141 980
Rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
14 128
37 475
Maksetut korot liiketoiminnasta
50
-75
Saadut osingot liiketoiminnasta
360
41 6
Saadut korot liiketoiminnasta
1 602
823
Muut rahoituserät liiketoiminnasta
-1 109
-554
Maksetut verot liiketoiminnasta
-961
543
Liiketoiminnan rahavirta (A)
14 071
38 628
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
-2 799
-4 486
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot
386
60
Investointien rahavirta (B)
-2 413
-4 426
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA
Suunnattu anti ja uusmerkintä
-
13 944
Vaihto-oikeudellinen juniorilaina
-
3 000
Kulut osakeanneista ja juniorilainasta
-350
-1 631
Omien osakkeiden hankinta
-43
-950
Lyhytaikaisten lainojen nostot
-
-
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut
-
-6 729
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut
-1 289
-1 284
Maksetut osingot
-6 03
-
Rahoituksen rahavirta (C)
-2 285
6 350
RAHAVAROJEN MUUTOS (A+B+C)
9 373
40 552
lisäys (+)/vähennys (-)
RAHAVARAT TILIKAUDEN ALUSSA
48 105
7 618
Rahavarojen muutos
9 373
40 552
Valuuttakurssien muutosten vaikutus
26
-65
RAHAVARAT TILIKAUDEN LOPUSSA
57 503
48 105
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 65
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
Emoyhtiön
osakkeen-
omistajille Oman pää-OMA
Osake-SVOP-Omat MuutMuunto-Kertyneetkuuluva oman ehtoi-PÄÄOMA
1 000 euroapääomarahastoosakkeetrahastoterotvoittovaratosuusnen lainaYHTEENSÄ
OMA PÄÄOMA 1.1.2024
8 256
18 205
-950
1 321
541
8 028
35 401
3 000
38 401
Tilikauden laaja tulos
Tilikauden tulos
-
-
-
-
12 111
12 111
12 111
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta
arvostettavien rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset
-219
-219
-219
Suojausinstrumenttien rahasto
-376
-376
-376
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot
-165
72
166
72
72
Eriin liittyvät tuloverot
44
44
44
Tilikauden laaja tulos yhteensä
0
0
-716
72
12 276
11 632
11 632
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erin kautta
arvostettavien oman pääoman ehtoisten sijoitusten
luovutusvoittojen siirto kertyneisiin voittovaroihin
-
-
Vaihto-oikeudellinen juniorilaina
-350
-350
-3 50
Liiketoimet osakkeenomistajien kanssa
Omana pääomana suoritettava osakeperusteiset
liiketoimet
53
611
664
664
Omien osakkeiden hankinta
-53
-53
-53
Osingonjako
-603
-603
-603
Liiketoimet osakkeenomistajien kanssa yhteensä
0
0
611
0
-953
-342
-3 42
OMA PÄÄOMA 31.12.2024
8 256
18 205
-950
1 216
613
19 351
46 692
3 000
49 692
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 66
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
VERTAILUVUOSI
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
Emoyhtiön
osakkeen-
omistajille Oman pää-OMA
Osake-SVOP-Omat MuutMuunto-Kertyneetkuuluva oman ehtoi-PÄÄOMA
1 000 euroapääomarahastoosakkeetrahastoterotvoittovaratosuusnen lainaYHTEENSÄ
OMA PÄÄOMA 1.1.2023
8 256
5 711
0
1 034
939
6 956
22 897
22 897
Tilikauden laaja tulos
Tilikauden tulos
1 350
1 350
1 350
Muut laajan tuloksen erät:
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta
arvostettavien rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset
-260
-260
-260
Suojausinstrumenttien rahasto
19
19
19
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot
-52
-398
-450
-450
Eriin liittyvät tuloverot
52
52
52
Laajan tuloksen erät verojen jälkeen yhteensä
0
0
-241
-398
0
-639
-639
Tilikauden laaja tulos yhteensä
0
0
-241
-398
1 350
711
711
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erin kautta
arvostettavien oman pääoman ehtoisten sijoitusten
luovutusvoittojen siirto kertyneisiin voittovaroihin
Vaihto-oikeudellinen juniorilaina
-278
-278
3 000
2 722
Liiketoimet osakkeenomistajien kanssa
Nettotuotot suunnatusta annista sekä
merkintäoikeusannista
12 494
12 494
12 494
Osakepalkkiot
527
527
527
Omien osakkeiden hankinta
-950
-950
-950
Osingonjako
0
0
Liiketoimet osakkeenomistajien kanssa yhteensä
0
12 494
-950
527
0
-278
11 793
3 000
14 793
OMA PÄÄOMA 31.12.2023
8 256
18 205
-950
1 321
541
8 028
35 401
3 000
38 401
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 67
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA, VERTAILUVUOSI
Konsernitilinpäätöksen laatiminen
Raute Oyj:n konsernitilinpäätös 1.1.–31.12.2024 on laadittu
Euroopan unionissa sovellettavaksi hyväksyttyjen
IASB:n laatimien kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(IFRS-tilinpäätösstandardit) ja niistä annettujen tulkin-
tojen mukaisesti. Konsernitilinpäätöstä laadittaessa on
noudatettu 31.12.2024 voimassa olevia IAS- ja IFRS-stan-
dardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Konsernitilinpää-
töksen liitetiedot ovat myös suomalaisen kirjanpito- ja
yhteisölainsäädännön vaatimusten mukaiset.
Luvut on esitetty tuhansina euroina, ellei toisin ole
todettu. Pyöristyksistä johtuen taulukoissa esitettyjen yk-
sittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa
taulukossa esitetystä summaluvusta. Suluissa esitetyillä
luvuilla on viitattu vastaaviin lukuihin vertailukaudelta.
Raute Oyj:n konsernitilinpäätöksen tiedot ovat saata-
vissa internet-osoitteesta www.raute.com ja konsernin
emoyhtiön päätoimipaikasta, osoitteesta Rautetie 2,
15550 Nastola.
Perustiedot
Konsernitilinpäätöksen hyväksyminen
Raute Oyj:n hallitus on 17.3.2025 hyväksynyt tämän konser-
nitilinpäätök sen ajalta 1.1.–31.12.2024 julkistettavaksi. Suomen
osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus
hyväksyä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidet-
tävässä yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksella on myös mahdolli-
suus muuttaa tilinpäätöstä
Liiketoiminta ja toimintasegmentit
Raute-konserni (”konserni”) on puutuotetoimialaa maailman-
laajuisesti palveleva teknologia- ja palveluyritys, jonka ydi-
nosaamista ovat valittujen puutuotteiden valmistusprosessit.
Asiakkaat ovat puutuoteteollisuudessa toimivia yrityksiä, joiden
valmistamia puutuotteita ovat viilu, vaneri, LVL ja sahatavara.
Rauten kokonaispalvelukonsepti lähtee tuotteen elinkaaren
hallinnasta ja muodostuu projektitoimituksista ja teknologia-
palveluista. Teknologiatarjonta kattaa asiakkaan koko tuotan-
toprosessin koneet ja laitteet. Rauten ratkaisuihin kuuluvat
kattavan laitetarjonnan lisäksi teknologiapalvelut varaosatoimi-
tuksista säännölliseen kunnossapitoon ja konekannan moder-
nisointeihin sekä konsultointi, koulutus, kunnostetut koneet ja
digitaaliset palvelut.
Raute-konsernin toiminnot kuuluvat kolmeen segmenttiin:
Wood Processing, Analyzers ja Services. Ylin operatiivinen
päätöksentekijä, joka vastaa resurssien kohdistamisesta toi-
mintasegmentille ja sen tuloksen arvioinnista, on Raute Oyj:n
hallitus.
Wood Processing -liiketoimintayksikkö kattaa Rauten ydintek-
nologiatarjonnan viilun, vanerin ja LVL:n tuotantoon. Toimitus-
kokonaisuuteen kuuluvat erilliset tuotantokoneet ja -laitteet,
modernisaatiot sekä kokonaiset tehdaslaajuiset projektit,
joiden osalta Raute on globaali markkinajohtaja sekä vaneri
että LVL-teollisuudessa.
Analyzers -liiketoimintayksikkö palvelee asiakkaita Rauten
viimeisimmällä viilun, vanerin ja LVL:n lajittelun mittaustekno-
logialla sekä sahatavaran erikoismittauslaitteilla.
Services -liiketoimintayksikkö keskittyy Rauten täyden palvelun
konseptiin varaosatoimituksista säännölliseen kunnossapitoon,
digitaalisiin palveluihin sekä koneiden ja laitteiden parannuk-
siin.
Rauten liiketoimintamallin, toiminnan luonteen ja hallintora-
kenteen perusteella kolmen segmentin yhdistetyt tiedot ovat
yhtenevät koko konsernin tietojen kanssa eli tuloslaskelmaerät
liikevaihdosta vertailukelpoiseen EBITDAan asti on kohdis-
tettu raportoitaville segmenteille. Raute katsoo vertailukel-
poisuuteen vaikuttaviksi eriksi olennaiset ja tavanomaisesta
liiketoiminnasta poikkeavat erät, jotka liittyvät uudelleenjärjes-
telykustannuksiin ja ERP uudistamiskustannuksiin, Venäjän
toimintojen hallittuun alasajoon liittyvät kustannukset, arvon-
alentumiset, omaisuuden myyntivoitot ja -tappiot, liiketoimin-
tojen yhdistämiseen liittyvät transaktiomenot, oikeudenkäynti-
ja välimieskulut.
Raute Oyj:n hallitus ei seuraa segmenttien varoja ja velkoja
segmenttikohtaisesti, joten investoinnit, varat ja velat esitetään
vain konsernitasolla. Segmenttiraportoinnissa noudatetaan
konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteita.
Yhteisten kustannusten allokointiin raportoitavien segment-
tien välillä käytetään allokaatioavaimia, jotka pääsääntöi-
sesti perustuvat vuositason budjetoituihin liikevaihtoihin tai
kuluihin. Raute konsernin segmenteillä ei ole segmenttien
välistä myyntiä, vaan liikevaihto on täysimääräisesti ulkoisilta
asiakkailta saatua.
Rauten päätoimipaikka sijaitsee Lahdessa (aiemmin Nasto-
lan kunta). Muut omat tuotantoyksiköt sijaitsevat Kajaanissa,
Vancouverin alueella Kanadassa, Changzhoun alueella Kiinassa
sekä Pullmanissa, Washingtonin osavaltiossa Yhdysvalloissa.
Myyntiverkosto on maailmanlaajuinen .
Emoyhtiö
Raute-konsernin emoyhtiö on suomalainen, Suomen lakien
mukaan perustettu julkinen osakeyhtiö Raute Oyj (Y-tunnus
FI01490726), jonka yhdistetyn osakesarjan osakkeet noteera-
taan Nasdaq Helsinki Oy:ssä, ryhmässä Teollisuustuotteet ja
-palvelut. Raute Oyj:n kotipaikka on Lahti. Rekisteröity
käyntiosoite on Rautetie 2, 15550 Nastola ja postiosoite on PL
69, 15551 Nastola.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 68
PERUSTIEDOT JA LAATIMISPERIAATE
Konserniyhtiöt
2024 Konsernin omistus-
osuus ja äänivalta, %
2023 Konsernin omistus-
osuus ja äänivalta, %
2024 Emoyhtiön omistus-
osuus ja äänivalta, %
2023 Emoyhtiön omistus-
osuus ja äänivalta, %
Raute Oyj, Lahti (emoyhtiö)
EAI Raute Holding Oy*
Raute Canada Ltd., Delta, B.C., Kanada 100 100 100 100
Raute Inc., Delaware, USA 100 100 100 100
Raute US, Inc., Monroe, Louisiana, USA 100 100 - -
RWS-Engineering Oy, Lahti 100 100 100 100
Raute Group Asia Pte Ltd., Singapore 100 100 100 100
Raute WPM Oy, Lahti 100 100 100 100
Raute Chile Ltda., Concepción, Chile 100 100 50 50
Raute Service LLC, Pietari, Venäjä 100 100 - -
Metriguard Technologies, Inc., Pullman, Washington, USA 100 100 - -
Hiottu Oy, Oulu** - 100 - 100
Raute (Changzhou) Machinery Co., Ltd, Changzhou, Kiina 100 100 100 100
Raute Service Indonesia, Indonesia 100 100 99 99
*EAI Raute Holding Oy:n juridinen omistus ja äänivalta on Evli Alexander Incentivesillä, mutta sopimuksen perusteella Raute tosiasiallisesti käyttää määräysvaltaa järjestelyssä ja toimii päämiehenä, kun taas EAI toimi agentin roolissa holdingyhtiön
kautta. Tämän sopimuksellisista piirteistä syntyvän määräysvallan perusteella holdingyhtiö yhdistellään IFRS-konsernitilinpäätökseen strukturoituna yhteisönä.
**Hiottu Oy fuusioitui Raute Oyj:hin 31.12.2024 .
Muutokset tilinpäätöksen laatimisperiaatteissa
ja esitettävissä tiedoissa
Konsernitilinpäätös on laadittu noudattaen samoja laatimispe-
riaatteita kuin vuonna 2023 lukuun ottamatta uusia ja uudis-
tettuja standardeja. Tiedot laskentastandardien muutoksista
on esitetty sivuilla 74-75. Mitään uusia olennaisia standardeja
tai tulkintoja ei ole otettu käyttöön.
Konsernitilinpäätöksen laatiminen
Konsernitilinpäätöksen lukuihin on yhdistetty tilinpäätösluvut
emoyhtiö Raute Oyj:stä ja niistä tytäryhtiöistä, joissa konsernilla
on määräysvalta. Konsernilla on määräysvalta yhtiössä, jos se
olemalla osallisena yhtiössä altistuu sen muuttuvalle tuotolle
tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja jos konserni
pystyy vaikuttamaan yhtiön muuttuvaan tuottoon käyttämällä
yhtiötä koskevaa valtaa. Arvioitaessa, onko konsernilla toisessa
yhtiössä määräysvalta, on lisäksi otettu huomioon sellaisen
potentiaalisen äänivallan olemassaolo ja vaikutus, joka on
tarkasteluhetkellä toteutettavissa käyttämällä osakeoikeus
tai suorittamalla osakevaihto. Raute-konsernin määräysvalta
tytäryhtiöihinsä perustuu pääsäännön mukaisesti osakeomis-
tukseen, joka tuottaa yli 50 prosenttia äänivallasta. Tytäryhtiöt
on yhdistelty konsernitilinpäätökseen kokonaisuudessaan siitä
päivästä lukien, jona konserni on saanut niihin määräysvallan
ja lopetettu, kun määräysvalta lakkaa.
Liiketoimintojen yhdistämiset on käsitelty hankintame-
netelmällä. Tytäryhtiön hankinnasta maksettava vastike
on määritetty luovutettujen varojen, vastattaviksi otettujen
velkojen ja konsernin liikkeeseen laskemien oman pääoman
ehtoisten osuuksien käypänä arvona. Luovutettu vastike sisäl-
tää ehdollisesta vastikejärjestelystä johtuvan omaisuuserän
tai velan käyvän arvon. Hankintaan liittyvät menot on kirjattu
kuluiksi toteutuessaan. Yksilöitävissä olevat liiketoimintojen
yhdistämisessä hankitut varat, vastattaviksi otetut velat ja
ehdolliset velat on arvostettu hankinta-ajankohdan käypiin
arvoihin. Liiketoimintojen yhdistämisiin ei ole liittynyt osuuksia
määräysvallattomille omistajille.
Konserniyhtiöiden väliset liiketapahtumat, saamiset ja velat
sekä realisoitumattomat voitot on eliminoitu. Myös realisoitu-
mattomat tappiot on eliminoitu. Tytäryhtiöiden noudattamat
tilinpäätöksen laatimisperiaatteet on tarvittaessa muutettu
vastaamaan konsernin noudattamia laatimisperiaatteita.
Konsernin tilikauden voiton tai tappion jakautuminen emoyh-
tiön omistajille on esitetty laajan tuloslaskelman yhteydessä.
Konsernitilinpäätös on esitetty euroina, joka on konsernin
emoyhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta. Konsernitilinpäätök-
seen yhdistettyjen yhtiöiden tulosta ja taloudellista asemaa
koskevat luvut on merkitty kirjanpitoon sen maan valuutassa,
jossa kyseinen yhtiö toimii (toimintavaluutta) .
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 69
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERUSTA
YHDISTELYSSÄ KÄYTETYT VALUUTTAKURSSIT
Tuloslaskelma 1.1.–31.12.
euroa 2024 2023
CNY 7,7861 7,6591
RUB 101,1328 92,8571
CAD 1,4816 1,4596
USD 1,082 1,0816
SGD 1,4457 1,4523
CLP 1020,8358
907,9625
IDR 17145,523 17079,71
Tase 31.12.
euroa 2024 2023
CNY 7,5833 7,8509
RUB 113,008 98,596
CAD 1,4948 1,4642
USD 1,0389 1,105
SGD 1,4164 1,4591
CLP 1033,57 979,4
IDR 16820,88 17079,71
Ulkomaanrahan määräiset tilinpäätökset
Ulkomaisten tytäryhtiöiden tuloslaskelmat on muutettu
euromääräisiksi tilikauden keskikurssin mukaisesti ja taseet
tilinpäätöspäivän keskikurssiin. Tilikauden tuloksen ja laajan
tuloksen muuntaminen eri kursseilla tuloslaskelmassa sekä
taseessa aiheuttaa taseessa omaan pääomaan kirjattavan
muuntoeron, jonka muutos on kirjattu muihin laajan tuloksen
eriin. Ulkomaisten tytäryhtiöiden hankintamenon eliminoin-
nista sekä hankinnan jälkeen kertyneiden oman pääoman
erien muuntamisesta syntyneet muuntoerot on kirjattu
muihin laajan tuloksen eriin. Jos tytäryhtiö myydään kokonaan
tai osittain, kertyneet muuntoerot siirretään tulosvaikutteisiksi
osana myyntivoittoa tai -tappiota.
Tytäryhtiöiden yhdistelyssä käytetyt valuuttakurssit on esitetty
taulukossa Yhdistelyssä käytetyt valuuttakurssit.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 70
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERUSTA
TILIKAUDEN AIKAISET TAPAHTUMAT
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdotti 12.1.2024
varsinaiselle yhtiökokoukselle 2024, että Rauten hallituksessa
olisi seitsemän jäsentä. Nimitystoimikunta ehdotti, et
hallituksen puheenjohtajaksi valittaisiin uudelleen Laura Raitio,
ja että varapuheenjohtajaksi valittaisiin Joni Bask. Hallituksen
jäseniksi ehdotettiin valittavan uudelleen Ari Harmaala ja Ari
Piik. Lisäksi nimitystoimikunta ehdotti, että Mikko Kettunen,
Julius Manni ja Jenni Virnes valittaisiin hallituksen uusiksi
jäseniksi.
26.1.2024 yhtiö ilmoitti Markus Sirviön nimittämisestä
tehtävään Executive Vice President, Analyzers ja Raute-
konsernin johtoryhmän jäseneksi.
Raute Oyj tiedotti 2.2.2024 allekirjoittaneensa
palvelusopimuksen Paged-konserniin kuuluvan Paged Eesti
OÜ:n kanssa. Sopimus kattaa tuotantokoneiden täyden
kunnossapidon, mukaan lukien kulutusosat, varaosat ja pienet
päivitykset. Paged Eestin huoltotiimi, 19 henkilöä, siirtyy Rauten
palvelutiimiin.
Yhtiö ilmoitti 15.2.2024, että Raute Oyj:n hallitus on päättänyt
osakepohjaisen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän
jatkamisesta konsernin ylimmälle johdolle ja valituille
avainhenkilöille.
Yhtiö tiedotti 20.2.2024 allekirjoittaneensa latvialaisen
AmberBirch, SIA kanssa 20 miljoonan euron sopimuksen
koivuviilutehtaan laajennuksen teknologiatoimituksesta,
mikä kasvattaa asiakkaan tuotantokapasiteettia 60 000
m3:lla. Rauten teknologiatoimitus sisältää kaikki tärkeimmät
viilunvalmistuksen tuotantoprosessit: tukkien käsittelylinjan,
viilunsorvauslinjan, viilunkuivaus- ja lajittelulinjan, visuaaliset
ja kosteusanalysaattorit sekä laajan palvelukokonaisuuden ja
MillSIGHTS MIS-ohjelmiston. Tuotantolinjat sisältävät uusinta
automatisoitua R7-Series teknologiaa.
Raute tiedotti 3.4.2024, että virallinen syyttäjä on päättänyt
nostaa Raute Oyj:n hallituksen jäsentä Laura Raitiota vastaan
syytteen epäillyistä arvopaperimarkkinoita koskevista
rikoksista. Syytteen on saanut useita henkilöitä. Laura
Raitio toimi Ramirent Oyj:n hallituksen jäsenenä väitettynä
tekoaikana vuonna 2019. Yhtiön saaman tiedon mukaan
Laura Raitio kiistää syyllistyneensä rikokseen. Raute Oyj ei
ole osapuolena asiassa, eikä syytteellä ole vaikutusta Rauten
hallitustyöskentelyyn. Yhtiö seuraa oikeusprosessia ja arvioi
asiaa viimeistään, kun sen lopputulos on tiedossa.
Raute Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 4.4.2024.
Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset on esitetty muualla
tässä raportissa. Yhtiökokouksen päätökset ja muut
tarkemmat tiedot ovat luettavissa tiedotteesta Raute Oyj:n
varsinaisen yhtiökokouksen 2024 päätökset.
Raute Oyj:n hallitus tiedotti 3.5.2024 päättäneensä
perustaa tarkastusvaliokunnan sekä henkilöstövaliokunnan
yhtiön hallituksen työtä tukemaan. Valiokuntien
jäsenten nimittämisessä hallitus huomioi tehtävän
edellyttämän asiantuntemuksen ja kokemuksen.
Järjestäytymiskokouksessaan hallitus valitsi
tarkastusvaliokunnan puheenjohtajaksi Mikko Kettusen ja
valiokunnan jäseniksi valittiin Jenni Virnes, Joni Bask ja Julius
Manni. Henkilöstövaliokunnan puheenjohtajaksi valittiin Laura
Raitio ja jäseniksi Ari Harmaala sekä Ari Piik.
Raute tiedotti 19.6.2024 antaneensa positiivisen
tulosvaroituksen ja nosti ohjeistustaan vuoden 2024
liikevaihdon ja tuloksen osalta. Uusi ohjeistus on: Rauten
vuoden 2024 liikevaihdon arvioidaan olevan 185–210 miljoonaa
euroa ja vertailukelpoisen käyttökatteen olevan 13–17 miljoonaa
euroa.
Raute tiedotti 16.8.2024 hallituksen hyväksyneet
sulautumissuunnitelman, jonka mukaan yhtiön kokonaan
omistama tytäryhtiö Hiottu Oy yhdistetään Raute Oyj:hin.
Yhdistymisen arvioidaan toteutuvan 31.12.2024.
Raute tiedotti 3.9.2024 aloittavansa muutosneuvottelut
mahdollisista enintään 90 päivän lomautuksista Analyzers ja
Wood Processing -liiketoimintayksiköissä Suomessa.
Raute tiedotti 3.9.2024 osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan kokoonpanon. Osakkeenomistajien
nimitystoimikuntaan nimettiin: Pekka Suominen (suoraan ja
välillisesti valtakirjojen perusteella), Göran Sundholm ja Kustaa
Poutiainen (Stephen Industries Inc.:n nimeämänä). Laura
Raitio, Rauten hallituksen puheenjohtaja, toimii asiantuntijana
nimitystoimikunnassa olematta kuitenkaan toimikunnan
jäsen.
Raute tiedotti 22.10.2024 antaneensa positiivisen
tulosvaroituksen ja nosti ohjeistustaan vuoden 2024
liikevaihdon ja tuloksen osalta. Uusi ohjeistus on: Rauten
vuoden 2024 liikevaihdon arvioidaan olevan 190–210 miljoonaa
euroa ja vertailukelpoisen käyttökatteen olevan 17–21 miljoonaa
euroa.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 71
TILIKAUDEN AIKAISET TAPAHTUMATTILIKAUDEN AIKAISET TAPAHTUMAT
TILIKAUDEN PÄÄTTYMISEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Raute tiedotti 8.1.2025 Hiottu Oy:n sulautumisesta Raute
Oyj:hin 31.12.2024 suunnitellun mukaisesti. Sulautumisesta
tiedotettiin 16.8.2024.
Raute tiedotti 10.1.2025, että Rauten hallituksen jäsentä
kohtaan nostettu syyte Ramirent Oyj:tä koskevassa asiassa on
peruutettu. Virallinen syyttäjä on peruuttanut entistä Ramirent
Oyj:n hallituksen jäsentä Laura Raitiota kohtaan nostamansa
syytteen epäillystä arvopaperimarkkinoita koskevasta
tiedottamisrikosasiasta. Raute Oyj ei ole ollut osapuolena
asiassa, eikä asialla ole ollut vaikutusta hallitustyöskentelyyn.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdotti 23.1.2025
varsinaiselle yhtiökokoukselle 2025, että Rauten hallituksessa
olisi seitsemän jäsentä. Nimitystoimikunta ehdotti, et
hallituksen puheenjohtajaksi valittaisiin edelleen tekniikan
lisensiaatti Laura Raitio ja varapuheenjohtajaksi valittaisiin
edelleen diplomi-insinööri Joni Bask. Hallituksen jäseniksi
ehdotetaan valittavan uudelleen insinööri Ari Harmaala,
kauppatieteiden maisteri Mikko Kettunen, kauppatieteiden
maisteri Julius Manni, kauppatieteen kandidaatti Ari Piik sekä
diplomi-insinööri Jenni Virnes.
Raute tiedotti 13.2.2025 käynnistävänsä omien osakkeiden
takaisinosto-ohjelman. Yhtiön hallitus päätti käynnistää
omien osakkeiden takaisinosto-ohjelman varsinaiselta
yhtiökokoukselta 4.4.2024 saadun valtuutuksen perusteella.
Omien osakkeiden takaisinosto-ohjelman tarkoituksena on
optimoida Rauten pääomarakennetta alentamalla omaa
pääomaa. Omien osakkeiden hankinta tulee alentamaan
Rauten vapaata omaa pääomaa. Takaisinostetut osakkeet
mitätöidään. Hankittavien osakkeiden enimmäismäärä
on 100 000 osaketta, mikä vastaa noin 1,6 % osakkeiden
kokonaismäärästä. Osakkeiden hankintaan käytetään
enintään 1 350 000 euroa. Omien osakkeiden hankinta alkaa
aikaisintaan 17.2.2025 ja päättyy viimeistään 17.8.2025.
Raute tiedotti 19.2.2025 ylimmälle johdolle ja valituille
avainhenkilöille osakepohjainen pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmästä. Yhtiön hallitus päätti
osakepohjaisen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän
jatkamisesta konsernin ylimmälle johdolle ja valituille
avainhenkilöille. Järjestelmä koostuu suoriteperusteisesta
osakepalkkiojärjestelmästä (”PSP”) päärakenteena sekä
ehdollisesta osakepalkkiojärjestelmästä (”RSP”) täydentävänä
osakepalkkiojärjestelmänä. Järjestelmän tarkoituksena on
yhdenmukaistaa omistajien ja johdon tavoitteet yhtiön arvon
kehittämiseksi pitkällä aikavälillä sekä sitouttaa yhtiön johtoa
ja avainhenkilöitä yhtiöön sekä yhtiön strategisten tavoitteiden
saavuttamiseen.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 72
TILIKAUDEN PÄÄTTYMISEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet ja
arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät
Laadittaessa konsernitilinpäätöstä kansainvälisen tilinpää-
töskäytännön mukaisesti yhtiön johto on tehnyt arvioita ja
olettamuksia. Lisäksi johto on käyttänyt harkintaa tilinpäätök-
sen laatimisperiaatteiden valinnassa ja soveltamisessa. Nämä
arviot ja olettamukset ovat vaikuttaneet konsernin taseen
omaisuus- ja velkamääriin, vastuusitoumusten ja mahdollisten
varojen esittämiseen konsernitilinpäätöksessä sekä tilikauden
tuottoihin ja kuluihin.
Johdon arviot ovat perustuneet parhaaseen näkemykseen
tilinpäätöshetkellä ja ne sisältävät riskejä ja epävarmuustekijöi-
tä, joten toteumat voivat poiketa näistä arvioista. Mahdolliset
arvioiden ja oletusten muutokset on merkitty kirjanpitoon sillä
tilikaudella, jonka aikana arviota tai oletusta korjataan. Johdon
tulee erottaa muutokset laatimisperiaatteissa muutoksista kir-
janpidollisissa arvioissa. Näiden erottaminen on tärkeää, koska
kirjanpidollisten arvioiden muutoksia sovelletaan ei-takau-
tuvasti tuleviin transaktioihin ja muihin tuleviin tapahtumiin,
kun taas laatimisperiaatteiden muutoksia sovelletaan yleensä
takautuvasti aikaisempiin transaktioihin ja muihin aikaisem-
piin tapahtumiin sekä tilikauden tapahtumiin.
Rauten johdon tietoon ei ole tullut tilinpäätöksen julkistamis-
hetkeen mennessä tietoa tilinpäätöksen päättymisajankohdan
arvioita koskevista keskeisistä epävarmuustekijöistä tai kes-
keisistä tulevaisuutta koskevista oletuksista, joiden perusteella
olisi olemassa merkittävä riski varojen ja velkojen tasearvojen
olennaisesta muuttumisesta seuraavan tilikauden aikana.
Tietoa harkinnasta, jota johto on käyttänyt konsernin
noudattamia tilinpäätöksen laatimisperiaatteita soveltaessaan
ja jolla on eniten vaikutusta tilinpäätöksessä esitettäviin
lukuihin, on esitetty kyseisen liitetiedon yhteydessä. Johdon
arvioita on esitetty tarkemmin seuraavissa liitetiedoissa:
Tilinpäätöserät, joissa johdon harkintaa on käytetty ja joilla
on tyypillisesti eniten vaikutusta tilinpäätöksessä esitettäviin
lukuihin
Varaukset, sivu 86, Liite 4
Työsuhde-etuudet, sivu 87
Konsernin liikearvo, sivu 96, Liite 10
Muut aineettomat hyödykkeet, sivu 97, Liite 11
Myyntisaamiset – Asiakassopimuksiin perustuvat
omaisuuserät, sivu 84, Liite 2
Tilinpäätöserät, jotka tyypillisesti sisältävät merkittävän
riskin varojen ja velkojen kirjanpitoarvojen muuttumisesta
olennaisesti seuraavan tilikauden aikana
Ajan kuluessa tuloutettavat asiakassopimukset, sivu 79,
Liite 1
Myyntisaamiset – Asiakassopimuksiin perustuvat
omaisuuserät, sivu 84, Liite 2
Tuloverot, sivu 94, Liite 8
Tutkimus- ja kehittämismenot, sivu 99, Liite 12
Rahoitusvarat, sivu 119, Liite 25
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 73
JOHDON HARKINTAA EDELLYTTÄT LAATIMISPERIAATTEET
Päättyneellä tilikaudella sovelletut uudet ja muute-
tut standardit ja tulkinnat
International Accounting Standard Board (IASB) ja ISSB
(International Sustainability Standards Board) ovat julkaisseet
uusia IFRS-tilinpäätösstandardeja tai uudistettuja standardeja
ja tulkintoja, joita konserni on soveltanut kunkin standardin ja
tulkinnan voimaantulopäivästä lähtien. Mikäli voimaantulo-
päivä on muu kuin tilikauden ensimmäinen päivä, konserni on
soveltanut standardia voimaantulopäivää seuraavan tilikauden
alusta lukien.
IFRS
Velkojen luokittelu lyhyt- tai pitkäaikaisiin eriin
– Muutokset IAS 1:een Pitkäaikaiset velat, joihin
sisältyy kovenantteja – muutokset IAS 1:een
Tammikuussa 2020 IASB julkaisi muutoksia IAS 1:een ”Velkojen
luokittelu lyhyt- tai pitkäaikaisiin eriin” (2020 muutokset). Lisäk-
si IASB julkaisi lokakuussa 2022 muutokset IAS 1:een ”Pitkäai-
kaiset velat jotka sisältävät kovenantteja” (2022 muutokset).
IAS 1 mukaan, jotta yhteisö voi luokitella velan pitkäaikaiseksi,
yhteisöllä on oltava oikeus lykätä velan suorittamista vähintään
kahdentoista kuukauden päähän raportointikauden päättymi-
sestä. Muutokset selvensivät, että:
odotukset siitä, käyttääkö yhteisö oikeuttaan lykätä velan
suorittamista, eivät vaikuta rahoitusvelkojen luokitteluun
lyhyt- tai pitkäaikaisiksi. Muutos voi vaikuttaa sellaisen kon-
sernin velkojen luokitteluun, jotka ovat aiemmin käyttäneet
johdon aikomusta luokittelun perusteena, ja
suoritus tarkoittaa sellaista siirtoa vastapuolelle, joka johtaa
velan kuolettamiseen. Siirto voi olla käteisvaroja, muita
vastikkeita tai yhteisön omia oman pääoman ehtoisia
instrumentteja, ellei tätä toteuttamisvaihtoehtoa ole luo-
kiteltu omaksi pääomaksi. Muutos voi vaikuttaa yhtiöiden
vaihtovelkakirjalainojen esittämiseen.
Lainajärjestelyt sisältävät usein kovenantteja, joiden rikkou-
tuessa velkojalla on oikeus vaatia velan välitöntä takaisinmak-
suja. Vuoden 2022 muutokset selvensivät, että lainajärjestely-
jen kovenantit, joiden noudattamista vaaditaan ja arvioidaan
vasta raportointipäivän jälkeen, eivät vaikuta velan luokitteluun
raportointipäivänä lyhyt-tai pitkäaikaiseksi. Kuitenkin ne
kovenantit, jotka yhteisön on täytettävä tilinpäätöspäivänä
tai sitä ennen, tulee huomioida velan luokittelussa lyhyt- tai
pitkäaikaisiksi, vaikka kovenantin täyttymistä arvioitaisiin vasta
raportointipäivän jälkeen.
Vuoden 2022 muutokset toivat myös lisää liitetietovaatimuksia
lainoista, jotka sisältävät kovenanttiehtoja.
Muutoksia sovellettiin takautuvasti IAS 8:n Tilinpäätöksen laati-
misperiaatteet, kirjanpidollisten arvioiden muutokset ja virheet
normaalien vaatimusten mukaisesti sen voimaantullessa
1.1.2024. Standardin muutoksella ei ollut merkittävää vaikutusta
Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen.
Muutokset IFRS 16:sta Vuokrasopimukset:
Vuokrasopimusvelka myynti- ja takaisinvuokrauk-
sessa
IASB julkaisi pieniä muutoksia IFRS 16 -tilinpäätösstandardin
myynti- ja takaisinvuokrausta koskeviin vaatimuksiin. Muutok-
sessa selostetaan, kuinka yhteisö käsittelee myynnin ja takai-
sinvuokrauksen toteutumispäivän jälkeen. Todennäköisimmin
tämä vaikuttaa myynti- ja takaisinvuokraustapahtumiin, joissa
osa tai kaikki vuokranmaksut ovat muuttuvia vuokranmaksuja,
jotka eivät riipu indeksistä tai korosta. Standardin muutoksella
ei ollut merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätök-
seen.
Muutokset IFRS 7:ään ja IAS 7:ään:
Toimittajarahoitusjärjestelyt
IASB julkaisi uusia muutoksia, eli esittämisvaatimuksia kos-
kien toimittajarahoitusjärjestelyitä. Nämä muutokset toivat
IFRS 7:ään ja IAS 7:ään kaksi uutta esittämistavoitetta: nämä
koskevat informaation esittämistä toimittajarahoitusjärjes-
telyistä siten, että tilinpäätöksen käyttäjien on mahdollista
arvioida näiden järjestelyiden vaikutuksia entiteetin velkoi-
hin ja rahavirtoihin, ja toisaalta altistumista likviditeettiris-
kille. Muutoksia sovellettiin niiden voimaantullessa 1.1.2024.
Standardin muutoksella ei ollut merkittävää vaikutusta Raute
Oyj:n konsernitilinpäätökseen.
Muut tilikaudella voimaantulleet standardit
ja tulkinnat
Muilla julkaistuilla IFRS-tilinpäätösstandardeilla tai tulkinnoilla
ei ollut merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätök-
seen.
IFRS-tilinpäätösstandardit, jotka on julkaistu ja
jotka ovat voimassa tulevilla tilikausilla
International Accounting Standard Board (IASB) on julkaissut
uusia standardeja tai uudistettuja standardeja ja tulkintoja, joi-
ta konserni soveltaa kunkin standardin ja tulkinnan voimaan-
tulopäivästä lähtien. Mikäli voimaantulopäivä on muu kuin
tilikauden ensimmäinen päivä, konserni soveltaa standardia
voimaantulopäivää seuraavan tilikauden alusta lukien.
Muutokset IAS 21:een: Vaihdettavuuden puute
IASB on julkaissut IAS 21:een uusia muutoksia koskien niitä
tilanteita, joissa entiteetti käyttää valuutanvaihtokurssia (spot
rate) kääntäessään transaktioita ulkomaisissa valuutoissa.
Muutoksen mukaan lähtökohtaisesti entiteetillä on saatavilla
markkinainformaationa käytettävä kurssi, mutta niissä tilan-
teissa, joissa vaihdettavuutta ei ole, entiteetin tulee arvioida
oikea käytettävä valuutanvaihtokurssi (spot rate) perustuen
markkinaolosuhteisiin ja markkinaosapuoliin, jotka vallitsevat
kyseisellä hetkellä. Muutoksia sovelletaan niiden voimaantul-
lessa arviolta 1.1.2025. Standardin muutoksella ei arvioida olevan
merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen.
Muutokset IFRS 9:ään ja IFRS 7:ään: Rahoitusinstru-
menttien luokittelu ja arvostus
IASB on julkaissut IFRS 9:ään ja IFRS 7:ään muutoksia kos-
kien käyttöönoton jälkeistä tarkastelua IFRS 9:n mukaisissa
luokittelu- ja arvostusvaatimuksissa. Muutoksia sovelletaan
niiden voimaantullessa arviolta 1.1.2026. Standardin muu-
toksella ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta Raute
Oyj:n konsernitilinpäätökseen.
IFRS 19 Tytäryhtiöt ilman julkista vastuunalaisuutta:
tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
IFRS 19 julkaistiin toukokuussa 2024. Standardi koskee tie-
tynlaisten tytäryritysten tilinpäätöksessä esitettäviä tietoja.
Standardilla mahdollistetaan se, että nämä tytäryritykset
voivat soveltaa IFRS-tilinpäätösstandardeja siten, että niiden
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 74
LASKENTASTANDARDIEN MUUTOKSET (UUDET JA UUDISTETUT STANDARDIT)
tilinpäätöksessä esitettävät tiedot ovat suppeampia. IFRS 19
-tilinpäätösstandardi yksinkertaistaa tytäryritysten taloudel-
lista raportointia kuitenkin säilyttäen tilinpäätöksen talou-
dellisen informaation hyödyllisenä tilinpäätöksen käyttäjille.
IFRS 19 -tilinpäätösstandardin soveltaminen on vapaaeh-
toista. Standardia voidaan soveltaa 1.1.2027 tai sen jälkeen
alkavilla tilikausilla. Myös aiempi soveltaminen on sallittua.
Standardin muutoksella ei arvioida olevan vaikutusta Raute
Oyj:n konsernitilinpäätökseen.
IFRS 18 Tilinpäätöksen esittäminen ja tilinpäätök-
sessä esitettävät tiedot
IFRS 18 julkaistiin huhtikuussa 2024. Standardissa käsitel-
lään tilinpäätöksen esittämistapaa ja tilinpäätöksessä esi-
tettäviä tietoja, erityisesti tilinpäätöksen päälaskelmien ja
liitetietojen esittämistä.
Standardi sisältää muun muassa
uusia vaatimuksia määrättyjen välisummien esittämisestä
voittoa tai tappiota osoittavassa laskelmassa,
uusia vaatimuksia johdon määrittelemiä, tuloksellisuutta
kuvaavia lukuja koskevien tietojen antamisesta ja
uusia esitettävien tietojen yhdistämisen ja
erittelemisen periaatteita.
Standardi korvaa nykyisen IAS 1 -standardin Tilinpäätöksen
esittäminen ja sillä muutetaan useita muita IFRS-tilinpää-
tösstandardeja, kuten IAS 7:ää Rahavirtalaskelmat ja IAS 8:aa
Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, kirjanpidollisten arvioiden
muutokset ja virheet.
Standardia voidaan soveltaa 1.1.2027 tai sen jälkeen alkavilla
tilikausilla. Myös aiempi soveltaminen on sallittua. Standardin
muutoksella arvioidaan olevan merkittävä vaikutus Raute Oyj:n
konsernitilinpäätöksen esittämistapaan ja tilinpäätöksessä
esitettäviin tietoihin.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 75
LASKENTASTANDARDIEN MUUTOKSET (UUDET JA UUDISTETUT STANDARDIT)
Projektiliiketoiminta
Merkittävä osuus konsernin liiketoiminnasta on projektityyppistä liiketoimintaa, jossa toimitusko-
konaisuuteen sisältyvät tuotteet ja palvelut sekä suoritteiden hinta, maksuehdot, toimitusajat ja
-ehdot määräytyvät sopimusneuvottelujen ja kilpailutilanteen pohjalta. Projektit ovat asiakkaan
näkökulmasta investointeja. Investointipäätöksen osalta päätöksentekoprosessi ja rahoituksen jär-
jestely saattavat kestää pitkän ja vaikeasti ennakoitavan ajan. Projektiliiketoiminnalle on tyypillistä
kysynnän merkittävä vaihtelu. Täyttämisasteen mukaan tuloutettava laskentaperiaate loiventaa
liikevaihdon vaihtelua toimintavuosien välillä, mutta ei poista sitä. Keskeneräisen projektiportfo-
lion sisältö ja ajoitus vaikuttavat Rauten käyttöpääomaeriin.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 76
Raute palvelee puutuoteteollisuutta kokonaispalvelukonseptilla, joka perustuu asiakkaan
koko tuotantoprosessin kattaviin teknologiaratkaisuihin ja niiden elinkaaren aikaiseen
palveluun. Liiketoiminta muodostuu projektitoimituksista sekä kokonaispalvelukonseptiin.
Projektitoimituksiin kuuluvat hankkeet, jotka muodostuvat yksittäisistä koneista, mit-
tauslaitteista tai tuotantolinjoista aina koko tehtaan tuotantoprosessin koneet ja laitteet
kattaviin toimituksiin.
Kokonaispalvelukonseptiin kuuluvat lisäksi kattavat teknologiapalvelut varaosatoimituksista
säännölliseen kunnossapitoon ja konekannan modernisointeihin sekä konsultointi, koulu-
tus, kunnostetut koneet ja digitaaliset palvelut. Projektitoimitukset sisältävät sekä tuote-
että palvelumyyntiä, joten konsernin liikevaihdon jakautumista tuote- ja palvelumyyntiin ei
voida esittää luotettavasti.
Isot toimitusprojektit voivat tilapäisesti nostaa eri asiakkaiden osuuden konsernin liikevaih-
dosta yli 10 prosentin. Raportointikauden lopussa konsernilla oli 3 asiakasta, joiden asiakas-
kohtainen osuus konsernin liikevaihdosta ylitti 10 prosenttia .
Liite 1
1 000 euroa 2024 % 2023 %
LIIKEVAIHTO
Liikevaihdon jakauma markkina-alueittain
EMEA (Eurooppa ja Afrikka poislukien Suomi) 81 822 40 44 649 31
EMEA (Suomi) 32 176 16 13 123 9
NA (Pohjois-Amerikka) 45 849 22 43 980 30
LAM (Etelä-Amerikka)
37 861 19
21 218 15
APAC (Aasian-Tyynenmeren alue) 6 462 3 9 015 6
CIS (Venäjä) 413 0 13 430 9
YHTEENSÄ
204 583 100 145 416 100
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 77
LIIKEVAIHTO
Laatimisperiaate
Liikevaihto sisältää projektitoimitusten ja teknologiapalveluiden sekä raaka-aineiden ja tarvikkei-
den myynnistä kirjatut tuotot sen vastikemäärän suuruisena, johon konserni odottaa olevansa oi-
keutettu asiakkaalle luovutettavia tavaroita tai palveluja vastaan. Tuloutetussa vastikemäärässä on
huomioitu kiinteän transaktiohinnan oikaistuna välillisillä veroilla ja muuttuvat vastikkeet kuten
alennukset ja toteutuvaksi arvioidut sakkotyyppiset alennukset kuten viivästysmaksut. Kuhunkin
sopimukselliseen kokonaisuuteen liittyvät osatekijät on käsitelty yhtenä kokonaisuutena ja niihin
on sovellettu samaa tuloutuskäytäntöä.
Myyntituottojen tuloutus tapahtuu silloin tai sitä mukaa kun asiakas saa määräysvallan luovutet-
tuun tavaraan tai palveluun.
Tuloutusajankohtaa määritettäessä analysoidaan, siirtyykö määräysvalta suoritevelvoitteen mu-
kaiseen tavaraan tai palveluun joko ajan kuluessa vai yhtenä ajankohtana.
Liikevaihdon pääosa muodostuu projektitoimituksista ja teknologiapalveluihin kuuluvista mo-
dernisoinneista, jotka on luokiteltu ajan kuluessa täytettäväksi suoritevelvoitteeksi. Ajan kuluessa
tuloutettavien asiakassopimusten laatimisperiaate on esitetty sivulla 80.
Projektitoimitukset ja teknologiapalveluihin kuuluvat modernisoinnit sisältävät sekä tuote- et
palvelumyyntiä, ja konsernin liikevaihdon jakautumista tuote- ja palvelumyyntiin ei ole eritelty.
Tulot huolto- ja muista asiantuntijapalveluista, kuten konsultoinnista, koulutuksesta ja digitaalisis-
ta palveluista, on kirjattu tuotoksi ajan kuluessa sille kaudelle, jona palvelu on suoritettu. Huolto- ja
muiden asiantuntijapalveluiden suoritevelvoite täyttyy ajan kuluessa, sillä asiakas vastaanottaa ja
kuluttaa hyödyn samanaikaisesti sitä mukaa, kun palvelu suoritetaan. Tuotot muista palveluista
on kirjattu liikevaihtoon sille tilikaudelle, jolloin palvelu on suoritettu.
Yhtenä ajankohtana täytettäviin suoritevelvoitteisiin kuuluvat mm. yksittäiset vakiotuotetoi-
mitukset sekä varaosat. Tuote- ja varaosatoimituksiin liittyvät suoritevelvoitteet tuloutetaan
toimitusehtoihin perustuen.
Tuotot varaosista ja muiden tavaroiden myynnistä sekä vakiotuotetoimituksista eli pienehköis-
tä ja lyhytaikaisista hankkeista on kirjattu tuotoksi kokonaisuudessaan määräysvallan siirryttyä
asiakkaalle. Määräysvallan katsotaan siirtyneen, kun konsernilla ei ole enää tuotteeseen liittyvää
hallintaoikeutta eikä muuta määräysvaltaa. Varaosien ja tavaroiden myynnissä tuloutus tapahtuu
silltä hetkellä, jolloin tavara on toimitettu asiakkaalle sovittuihin toimitusehtoihin perustuen.
Konsernissa käytettävät toimitusehdot perustuvat Incoterms 2010 -toimituslausekkeisiin,
jotka on esitetty Kansainvälisen kauppakamarin julkaisemassa toimituslausekekokoelmassa
kauppaehtojen tulkitsemisesta .
Pienehköjen ja lyhytaikaisten hankkeiden osalta tuloutus tapahtuu, kun asiakas on
hyväksynyt toimituksen.
Raute myöntää asiakkailleen takuita, joilla annetaan varmennus siitä, että tuote tai hanke on
sovittujen vaatimusten mukainen. Takuuaika alkaa, kun asiakas on hyväksytysti vastaanottanut
hankkeen ja Rauten myöntämät takuut ovat joko 12 kuukauden tai 24 kuukauden pituisia. Arvioi-
dut takuuaikaiset kustannukset esitetty takuuvarauksissa.
Raute ei oikaise transaktiohintaa rahan aika-arvon vaikutuksella, jos maksun saamisen ja
suoritevelvoitteen täyttämisen välinen aika on enintään yhden vuoden pituinen. Konsernilla ei
tilikaudella 2024 ja vertailukaudella ole ollut asiakassopimuksia, joista olisi oikaistu merkittävän
rahoituskomponentin vaikutus.
Raute ei kirjaa myyntiprovisioita tai muita mahdollisia sopimuksen saamisesta aiheutuvia lisäme-
noja taseeseen omaisuuseräksi, jos omaisuuserä kirjattaisiin kuluksi enintään yhdessä vuodessa,
vaan ne kirjataan kuluiksi toteutumishetkellä .
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 78
LIIKEVAIHTO
1 000 euroa 2024 2023
Liikevaihdon erittely
Ajan kuluessa täytettävät suoritevelvoitteet 155 647 103 791
Yhtenä ajankohtana täytettävät suoritevelvoitteet 48 936 41 626
YHTEENSÄ 204 583 145 416
Ajan kuluessa tuloutettujen asiakassopimusten tuotoksi kirjaamatta oleva määrä (tilauskanta)
174 325 253 987
- josta kestoajaltaan yli vuoden pituisiin sopimuksiin liittyen odotetaan tuloutuvan 150,6 Me vuoden 2025 aikana
- vuoden 2026 osuus on 23,7 Me*
Luovuttamatta olevien projektien tase-erät
Projektit, joiden täyttämisasteen mukainen arvo ylittää laskutetut ennakot
- tuloutetut menot ja kirjatut voitot tappioilla vähennettynä 115 494 85 968
- saadut ennakkomaksut -103 597 -73 952
-luottotappiovaraus -931
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät 10 966 12 010
Projektit, joissa laskutetut ennakot ylittävät täyttämisasteen mukaisen arvon
- toteutuneet menot ja kirjatut voitot tappioilla vähennettynä -93 131 -63 495
- saadut ennakkomaksut 137 138 120 402
Asiakassopimuksiin perustuvat velat 44 007 56 907
Taseen lyhytaikaisiin velkoihin sisältyvät ennakkomaksut
Asiakassopimuksiin perustuvat velat 44 007 56 907
Muut saadut ennakkomaksut 2 000 1 953
Yhteensä 46 007 58 860
Taseen vaihto-omaisuuteen sisältyvät ennakkomaksut asiakassopimuksista
Maksetut ennakkomaksut 2 908 3 505
Yhteensä 2 908 3 505
* Raute ei esitä tietoa, kun suoritevelvoite on osa sopimusta, jonka alkuperäinen odotettavissa oleva kestoaika on enintään yksi vuosi.
Vuoden 2023 vertailutiedot on lisätty 2024 tilinpäätökseen .
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 79
AJAN KULUESSA TULOUTETTAVAT ASIAKASSOPIMUKSET
Laatimisperiaate
Ajan kuluessa täytettäviin suoritevelvoitteisiin sisältyy Rautella täyttämisasteen mukaisesti
tuloutetut, asiakkaan tarpeisiin mitoitetut ja räätälöidyt projektitoimitukset ja moderni-
soinnit. Näille suoritevelvoitteille ei ole vaihtoehtoista käyttöä IFRS 15 mukaan, ja konser-
nilla on oikeus saada tuotetuista suoritteista maksu tarkasteluhetkeen mennessä. Ostajan
tarpeisiin mitoitetut ja räätälöidyt projektitoimitukset ja modernisoinnit muodostavat
pääsääntöisesti yhden suoritevelvoitteen. Jos yhteen sopimuskokonaisuuteen (esimerkiksi
tehdaslaajuinen toimitus) on liittynyt sellaisia osakokonaisuuksia (esimerkiksi tuotantolin-
jat), joista ostaja voi hyötyä erillisinä ja sopimuksen ehtojen mukaan osakokonaisuus on
erotettavissa muusta sopimuskokonaisuudesta, on niitä käsitelty erillisinä hankkeina.
Yhtiö soveltaa ajan kuluessa täytettäviin suoritevelvoitteisiin panokseen perustuvaa täyttämisas-
tetta siten, että täyttämisaste määritetään hankkeen toteutuneiden menojen suhteena hank-
keen arvioituihin kokonaismenoihin sisältäen arviot sopimuksiin sisältyvistä riskeistä oikaistuina
tyypillisillä ennustetarkennuksilla samankaltaisille sopimuksille.
Arviot perustuvat aiempaan kokemukseen vastaavista hankkeista ja lisäksi arvioissa on huomioitu
kunkin hankkeen erityispiirteet. Jos ajan kuluessa tuloutettavan asiakassopimuksen lopputulosta
ei ole voitu luotettavasti arvioida, hankkeesta johtuvat menot on kirjattu kuluiksi samalle tilikau-
delle, jolla ne ovat syntyneet, ja hankkeesta saatavia tuottoja on kirjattu vain siihen määrään asti,
kun toteutuneita menoja vastaava rahamäärä on saatavissa.
Kun on todennäköistä, että hankkeen valmiiksi saamiseen tarvittavat kokonaismenot ylittävät
hankkeesta saatavat kokonaistulot, odotettavissa oleva tappio on välittömästi kirjattu kuluksi ja
varaukseksi tappiollisena sopimuksena.
Jos ajan kuluessa tuloutettavan asiakassopimuksen täyttämisasteen mukaan tuloutettu liikevaih-
to on suurempi kuin sopimuksesta saatu ennakkomaksu, erotus on esitetty asiakassopimuksiin
perustuvana omaisuuseränä taseen erässä Myyntisaamiset ja muut saamiset. Jos täyttämisas-
teen mukaan tuloutettu liikevaihto on pienempi kuin sopimuksesta saadut ennakkomaksut,
erotus on esitetty asiakassopimuksiin perustuvana velkana erässä Lyhytaikaiset saadut ennak-
komaksut. Maksamatta oleva kauppahinnan osuus on esitetty myyntisaamisissa, kun vain ajan
kulumista edellytetään maksun erääntymiseksi.
Sopimuksen soveltamisalaa ja hintaa voidaan muuttaa hankkeen aikana. Rautella sopimus-
muutos johtuu tyypillisesti siitä, että asiakas lisää sopimuksen laajuutta lisäsopimuksella. Jos
sopimusta muutetaan eikä lisäys ole erotettavissa osittain täytetystä ja jo tuloutetusta osuudesta
hankkeessa, sopimusmuutos käsitellään osana olemassa olevaa sopimusta siten, että muutoksen
vaikutus kasvattaa transaktiohintaa ja kokonaismenoja .
Johdon harkinta ja arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät
yttämisasteen mukainen tuloutus perustuu arvioihin hankkeen odotettavissa olevista
kuluista. Raute päivittää keskeneräisten hankkeiden kustannusennusteet kuukausittain
raportoinnin yhteydessä. Kustannusennuste perustuu hankekohtaiseen laskelmaan, jossa
tunnistetaan ja määritellään erityyppiset kustannukset. Kustannusennuste laaditaan
jo hankkeen tarjousvaiheessa ja ennustetta päivitetään kuukausittain. Ennustettujen
kokonaismenojen määrittäminen ja päivittäminen raportointihetkillä edellyttävät arvioita
hankkeen loppuunsaattamiseksi tarvittavien kokonaismenojen kehittymisestä. Nämä ar-
viot perustuvat Rauten aiempaan kokemukseen vastaavista hankkeista ja lisäksi arvioissa
huomioidaan kunkin hankkeen erityispiirteet parhaan käytettävissä olevan tiedon perus-
teella. Toteutuneet menot suhteutettuna ennustettuihin kokonaismenoihin kuvaa johdon
harkinnan mukaan luotettavimmalla ja parhaiten varmennettavilla tavalla sitä, kuinka
Raute tuottaa suoritetta eli hanketta tai palvelua siirtäessään sitä asiakkaan määräysval-
taan. Jos arviot hankkeen lopputuloksesta ovat muuttuneet, on hankkeeseen liittyviä arvi-
oita muutettu sillä kaudella, jolloin muutos on ollut ensi kertaa tiedossa tai arvioitavissa.
Myyntituottojen tulouttaminen edellyttää asiakassopimuksesta saatavien myyntituottojen eli
transaktiohinnan määrittämistä. Transaktiohintaan sisällytetään muuttuvat vastikkeet siten, että
on erittäin todennäköistä, että kirjattuihin myyntituottoihin ei myöhemmin jouduta tekemään
merkittävää peruutusta, kun muuttuvaan vastikkeeseen liittyvä epävarmuus ratkeaa.
Rautella muuttuvia vastikkeita ovat tyypillisesti sakkotyyppiset alennukset ja kannustimet sekä
joissakin hankkeissa maksupostit, jos niiden maksamisen ehtojen ei voida arvioida täyttyvän
erittäin todennäköisesti. Lisäksi Raute on vertailukaudella joissakin venäläisten asiakkaiden hank-
keissa pienentänyt transaktiohintaa niillä maksuerillä, joiden maksamisen ehtojen ei arvioida
täyttyvän pakotteisiin liittyvien vientirajoitusten vuoksi .
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 80
AJAN KULUESSA TULOUTETTAVAT ASIAKASSOPIMUKSET
Laatimisperiaate
Raute-konsernin toiminnot kuuluvat kolmeen segmenttiin: Wood Processing, Services ja Analyzers.
Organisaatiorakenteen ja toimintasegmenttien määrittelyn perustana on asiakkaille toimitettavien tuot-
teiden ja palveluiden sisältö. Ylin operatiivinen päätöksentekijä, joka vastaa resurssien kohdistamisesta
toimintasegmentille ja sen tuloksen arvioinnista, on Raute Oyj:n hallitus. Hallitus seuraa kannattavuutta
Käyttökate (EBITDA) ja Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) -tunnusluvuilla. Raute Oyj:n hallitus ei
seuraa segmenttien varoja ja velkoja segmenttikohtaisesti.
Rauten liiketoimintamallin, toiminnan luonteen ja hallintorakenteen perusteella kolmen segmentin
yhdistetyt tiedot ovat yhtenevät koko konsernin tietojen kanssa eli tuloslaskelmaerät liikevaihdosta ver-
tailukelpoiseen EBITDAan asti on kohdistettu raportoitaville segmenteille. Raute katsoo vertailukelpoi-
suuteen vaikuttaviksi eriksi olennaiset ja tavanomaisesta liiketoiminnasta poikkeavat erät, jotka liittyvät
uudelleenjärjestelykustannuksiin ja ERP uudistamiskustannuksiin, Venäjän toimintojen hallittuun
alasajoon liittyvät kustannukset, arvonalentumiset, omaisuuden myyntivoitot ja -tappiot, liiketoimintojen
yhdistämiseen liittyvät transaktiomenot, oikeudenkäynti- ja välimieskulut. Raute Oyj:n hallitus ei seuraa
segmenttien varoja ja velkoja segmenttikohtaisesti, joten investoinnit, varat ja velat esitetään vain kon-
sernitasolla. Segmenttiraportoinnissa noudatetaan konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteita. Raute
konsernin segmenteillä ei ole segmenttien välistä myyntiä.
Wood Processing -liiketoimintayksikkö kattaa Rauten ydinteknologiatarjonnan viilun, vanerin ja LVL:n
tuotantoon. Toimituskokonaisuuteen kuuluvat erilliset tuotantokoneet ja -laitteet, modernisaatiot sekä
kokonaiset tehdaslaajuiset projektit, joiden osalta Raute on globaali markkinajohtaja sekä vaneri- et
LVL-teollisuudessa.
Analyzers -liiketoimintayksikkö palvelee asiakkaita Rauten viimeisimmällä viilun, vanerin ja LVL:n lajitte-
lun mittausteknologialla sekä sahatavaran erikoismittauslaitteilla.
Services -liiketoimintayksikkö keskittyy Rauten täyden palvelun konseptiin varaosatoimituksista säännöl-
liseen kunnossapitoon, digitaalisiin palveluihin sekä koneiden ja laitteiden parannuksiin.
Toimintasegmenttijako perustuu konsernin sisäiseen päätöksentekojärjestykseen ja on yhdenmukainen
ylimmälle operatiiviselle päätöksentekijälle toimitettavan taloudellisen tiedon kanssa. Segmenttirapor-
toinnissa noudatetaan konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteita. Yhteisten kustannusten allokointiin
raportoitavien segmenttien välillä käytetään allokaatioavaimia, jotka pääsääntöisesti perustuvat vuosi-
tason budjetoituihin liikevaihtoihin tai kuluihin. Raute konsernin segmenteillä ei ole segmenttien välistä
myyntiä, vaan liikevaihto on täysimääräisesti ulkoisilta asiakkailta saatua.
Myyntituottoja koskevat tiedot on esitetty liitetiedossa nro 1 Liikevaihto. Projektitoimitukset ja teknologia-
palveluihin kuuluvat modernisoinnit sisältävät sekä tuote- että palvelumyyntiä, joten konsernin liikevaih-
don jakautumista tuote- ja palvelumyyntiin ei voida esittää luotettavasti.
Tilikauden 2024 lopussa konsernilla oli 3 asiakasta, joiden asiakaskohtainen osuus konsernin liikevaihdos-
ta ylitti 10 prosenttia. Yksikään asiakas ei ylittänyt 10 % liikevaihtorajaa tilikaudella 2023 .
1 000 euroa 31.12.2024 31.12.2023
SEGMENTTITIEDOT
Wood Processing
Liikevaihto 147 174 92 386
Käyttökate (EBITDA) 10 931 -2 289
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) 11 351 -450
Services
Liikevaihto 42 091 33 024
Käyttökate (EBITDA) 6 767 4 440
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) 6 905 4 863
Analyzers
Liikevaihto 15 317 20 006
Käyttökate (EBITDA) 1 425 4 629
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) 1 529 4 859
SEGMENTIT YHTEENSÄ
Liikevaihto 204 583 145 416
Käyttökate (EBITDA) 19 123 6 781
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) 19 785 9 273
Segmenteistä esitettävät tunnusluvut
Hallitus seuraa segmenttien kannattavuutta käyttökate (EBITDA) ja vertailukelpoinen käyttökate (EBIT-
DA) -tunnusluvuilla. Konserni on määrittänyt käyttökatteen (EBITDA) seuraavasti: käyttökate (EBITDA) on
nettosumma, joka muodostuu, kun liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan muut tuotot, vähennetään osto-
kulut valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutoksella ja omaan käyttöön valmistuksesta
syntyneillä kuluilla oikaistuina, vähennetään työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut sekä vähennetään
liiketoiminnan muut kulut. Tuloslaskelman liiketulokseen nähden käyttökate (EBITDA) ei lue mukaan
poistoja ja mahdollisia arvonalentumistappioita. Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) oikaisee vertailu-
kelpoisuuteen vaikuttavat erät pois käyttökatteesta (EBITDA). Liiketuloksen, käyttökatteen ja vertailukel-
poisen käyttökatteen välinen täsmäytyslaskelma on esitetty sivulla 82. Kaikki muut kuin edellä mainitut
tuloslaskelmaerät esitetään tuloslaskelmassa liiketuloksen jälkeen ennen tilikauden voittoa.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 81
SEGMENTTITIEDOT
VERTAILUKELPOINEN EBITDA
1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
1 000 euroa
Wood
Processing Services Analyzers Group total
Wood
Processing Services Analyzers Group total
EBITDA 10 931 6 767 1 425 19 123 -2 289 4 440 4 629 6 781
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät 420 138 104 662 1 839 423 230 2 492
Vertailukelpoinen EBITDA 11 351 6 905 1 529 19 785 -450 4 863 4 859 9 273
VERTAILUKELPOINEN EBITDA
Me 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Vertailukelpoinen EBITDA 19,8 9,3
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät:
Kontrolloituun lähtöön Venäjältä liittyvät kulut 0,1 -0,4
Uudelleenjärjestelykustannukset 0,0 -0,7
ERP uudistamiskustannukset 0,6 -1,4
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät yhteensä 0,7 -2,5
EBITDA 19,1 6,8
Poistot -5,4 -4,9
Liiketulos 13,7 1,9
Rahoituskulut, netto 1,4 -0,1
Tulos ennen veroja 15,1 1,8
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 82
SEGMENTTITIEDOT
1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
1 000 euroa
Wood
Processing Services Analyzers Yhteensä
Wood
Processing Services Analyzers Yhteensä
Liikevaihdon jakauma markkina-alueittain
EMEA (Eurooppa ja Afrikka poislukien Suomi) 66 110 11 868 3 844 81 822 31 834 8 622 4 193 44 649
EMEA (Suomi) 22 820 5 202 4 154 32 176 5 508 4 201 3 414 13 123
NA (Pohjois-Amerikka) 26 475 15 806 3 567 45 849 25 175 12 801 6 004 43 980
LAM (Etelä-Amerikka) 29 752 5 876 2 234 37 861 14 324 4 319 2 576 21 218
APAC (Aasian-Tyynenmeren alue) 1 741 3 144 1 577 6 462 4 708 2 267 2 040 9 015
CIS (Venäjä)
276
196 -58
413 10 837
815
1 778 13 430
Yhteensä 147 174 42 091 15 317 204 583 92 386 33 024 20 006 145 416
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 83
SEGMENTTITIEDOT
Laatimisperiaate
Konsernin myyntisaamiset ja muut saamiset koostuvat myyntisaamisista, asiakassopi-
muksiin perustuvista omaisuuseristä, siirtosaamisista, johdannaissopimuksiin perustuvis-
ta saamisista ja muista saamisista.
Johdannaissopimusten arvostusperiaatteet on esitetty liitetiedossa numero 18 Johdannaiset.
Saamisten käyvät arvot on esitetty liitetiedossa numero 24 Rahoitusvarat .
Johdon harkintaa edellyttäviin arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät
Johto on arvioinut asiakkaiden ja muiden vastapuolien kykyä suoriutua toisilleen olevista kaupal-
lisista saatavista ja velkoihin liittyvistä maksuvelvoitteista. Johdon harkinnan mukaan joidenkin
projektien saamisiin liittyy riskitekijöitä. Näistä riskitekijöistä johtuen tilinpäätökseen on tehty saa-
misten alaskirjauksia 1,2 miljoonaa euroa kohdistuen yhteen projektiin. Lisäksi on tehty yksittäisiä
pienempiä johdon harkintaan perustuvia luottotappiovarauksia .
Liite 2
1 000 euroa 2024 2023
MYYNTISAAMISET JA MUUT SAAMISET
Myyntisaamiset 8 272 6 780
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät 10 966 12 016
Siirtosaamiset 3 482 3 281
Johdannaissopimuksiin perustuvat saamiset 64 253
Arvonlisäverosaamiset 620
785
Muut saamiset 1 500 2 664
YHTEENSÄ 24 905 25 779
Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät
Henkilöstökulujaksotukset - -
Tuloverosaaminen 42 1
Jaksotetut ostolaskut 2 170 2 319
Muut siirtosaamiset 1 269 961
YHTEENSÄ 3 482 3 281
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 84
MYYNTISAAMISET – ASIAKASSOPIMUKSIIN PERUSTUVAT OMAISUUSERÄT
Laatimisperiaate
Myyntisaamiset ovat saamisia, jotka johtuvat asiakkaille tavanomaisessa liiketoiminnas-
sa myydyistä tuotteista tai palveluista. Saaminen on esitetty myyntisaamisissa, kun vain
ajan kulumista edellytetään maksun erääntymiseksi. Myyntituotot on kirjattu myynti-
saamisiin alkuperäisen saatavan suuruisina. Lyhytaikaiset myyntisaamiset on arvostettu
alkuperäisen saatavan suuruisena ja niiden kirjanpitoarvo on sama kuin niiden käypä arvo.
Asiakassopimusten maksuehdot perustuvat pääasiassa asiakassopimuksessa määritettyi-
hin projektien valmistusasteeseen, suoritettuun palveluasteeseen, maksuaikatauluun tai
sopimuksessa sovittuun tavoitteeseen. Maksuaika on keskimäärin 30 päivää.
Asiakassopimuksiin perustuvina omaisuuserinä esitetään se määrä, jolla yksittäisen, ajan kuluessa
tuloutettavan asiakassopimuksen valmistusasteen mukaan tuloutettu liikevaihto ylittää saadun
ennakkomaksun määrän, mutta josta ei ole kuitenkaan vielä myyntilaskua. Myyntisaamisten ja
asiakassopimuksiin perustuvien omaisuuserien tasearvot on esitetty liitetiedossa Rahoitusvarat.
Myyntisaamisiin liittyvä odotettu luottotappio on arvioitu IFRS 9 -standardin mukaisesti tilinpää-
töshetkellä myyntisaamisten koko voimassaoloajan arvioinnin perusteella. Raute-konsernissa on
käytetty yksinkertaistettua mallia myyntisaamisten odotetun luottotappion kirjaamiseksi, koska
myyntisaamiset eivät sisällä merkittäviä rahoituskomponentteja. Myyntisaamiset on ryhmitelty
määritystä varten ikäjakauman ja luottoriskiominaisuuksien perusteella. Odotettavissa oleva
luottotappio perustuu historiallisiin luottotappiomääriin huomioiden saamiskohtaiset yksilölliset
arviot. Ennakoidut arvonalentumistappiot on kirjattu tulosvaikutteisesti.
Taseen myyntisaamisten arvoa on alennettu odotettujen luottotappioiden verran, 805 tuhatta
euroa (206 tuhatta euroa). Osatuloutussaamisten arvon määrää on tilikaudella alennettu odotet-
tavissa olevien tappioiden verran, 931 tuhatta euroa (0 tuhatta euroa). Jos arvonalentumistappion
määrä pienenee jollakin myöhemmällä tilikaudella ja vähennyksen voidaan katsoa liittyvän arvon-
alentumisen kirjaamisen jälkeiseen tapahtumaan, kirjattu tappio peruutetaan tulosvaikutteisesti.
Myyntisaamisten odotettujen luottotappioiden arvonalentumisen vaikutus konsernin tuloslas-
kelmaan oli 1 574 tuhatta euroa negatiivinen (55 tuhatta euroa positiivinen) johtuen aiemmin
kirjattujen arvonalentumistappion määrän kasvamisesta. Arvonalentumiset on kirjattu tuloslas-
kelman erään Liiketoiminnan muut kulut. Tiedot myyntisaamisten arvonalentumisista on esitetty
liitetiedossa Rahoitusvarojen arvonalentuminen .
Riskienhallinta
Myyntisaamisten ja asiakassopimuksiin perustuvien omaisuuserien kokonaisarvo taseessa
vastaa sitä rahamäärää, joka tilinpäätöshetkellä on luottoriskin enimmäismäärä vakuuk-
sien käypää arvoa sekä myöhemmin syntyviä sopimusvelvoitteita huomioon ottamatta
siinä tapauksessa, että sopimusvastapuolet eivät pysty täyttämään kauppasopimuksen
mukaisia maksuvelvoitteitaan.
Konsernin luotto- tai vastapuoliriski realisoituu silloin, kun asiakas tai muu vastapuoli ei pysty
täyttämään sitoumuksiaan konsernille. Myyntisaamisiin ja asiakassopimuksiin liittyvät saamiset
kirjataan pois taseesta lopullisina luottotappioina, kun sopimukseen perustuva maksu viivästyy
merkittävästi mm. vastapuolen merkittävien taloudellisten vaikeuksin vuoksi.
Luotonhallinnan periaatteiden mukaan arvioidaan saamisten laatu asiakaskohtaisen analyysin
perusteella. Projektitoimitusten sopimusvastapuoliin liittyviä luottoriskejä hallitaan vakiintunei-
den toimijoiden ja asiakkuuksien osalta etupainotteisilla maksuehdoilla ja/tai edellyttämällä mak-
samattomalle kauppahinnalle pankkitakuita tai vahvistettuja rembursseja. Teknologiapalveluihin
liittyviä luottoriskejä hallitaan seuraamalla asiakaskohtaisten saatavien määriä ja asiakkaiden
maksukäyttäytymistä säännöllisesti.
Asiakkaiden maksukykyyn liittyvä luottoriski on enintään se määrä sitoviin sopimuksiin liittyviä
avoimia maksuja, joita ei ole katettu pankkitakuilla, rembursseilla tai muilla vakuuksilla. Saadut
pankkitakuut ja remburssit kattoivat tilikauden lopussa 23,3 % (19,4%) taseen myyntisaamisista
ja asiakassopimuksiin perustuvista omaisuuseristä ja 16,4 % (11,8 %) tilauskannasta. Saatavista
suuri osa liittyi vakiintuneisiin toimijoihin ja asiakkaisiin. Tilikaudella on kirjattu kuluksi luotto-
tappioita 44 tuhatta euroa (5 tuhatta euroa). Myyntisaamisiin ei tilinpäätöshetkellä sisältynyt
merkittäviä luottoriskikeskittymiä.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 85
MYYNTISAAMISET – ASIAKASSOPIMUKSIIN PERUSTUVAT OMAISUUSERÄT – LAATIMISPERIAATE
Liite 3
1 000 euroa 2024 2023
MATERIAALIT JA PALVELUT
Ostot tilikauden aikana -90 953 -63 092
Varaston muutos, aineet ja tarvikkeet -800 7 923
Ulkopuolisilta ostetut palvelut -9 377 -8 526
YHTEENSÄ -101 131 -63 695
Laatimisperiaate
Ostot sisältävät materiaalit ja raaka-aineet sekä tuotteiden hankinnasta ja valmistukses-
ta aiheutuvat muuttuvat menot. Ulkopuoliset palvelut sisältävät tuotannon muuttuvat
alihankintakulut ja palvelumaksut toimittajille.
Varaston muutos sisältää materiaali- ja raaka-ainevaraston sekä valmiiden tuotteiden varaston
muutoksen. 2024 tilinpäätökseen on oikaistu vuodeln 2023 vertailutieto ao taulukon mukaisesti.
Katso myös liite 16 vaihto-omaisuus.
1 000 euroa
Vahvistettu
tilinpäätös
31.12.2023
Tehty
oikaisu
Oikaistu
vertailutieto
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden
varastojen muutos -1 143 665 -478
Materiaalit ja palvelut -63 029 -665 -63 694
Riskienhallinta
Konsernin käyttämät raaka-aineet ovat teräksen jatkojalosteita, muita raaka-aineita,
komponentteja ja hyödykkeitä. Näiden raaka-aineiden markkinahintariskiä ei voida aktii-
visesti suojata johdannaisilla. Teräksen hintariskiä hallitaan säännöllisellä hinnanvaihtelun
analyysillä ja seurannalla. Komponenttien hintariskiä vähennetään tekemällä puiteso-
pimuksia toimittajien kanssa. Konsernin tuotantoprosessien käyttämän sähköenergian
hintariskiä seurataan ja hallitaan kiinteähintaisilla energiantoimitussopimuksilla.
Konsernin taseessa ei tilinpäätöshetkellä ollut hintariskiä suojaavia johdannaisia, joiden hintaris-
killä olisi ollut vaikutusta tulokseen .
Liite 4
1 000 euroa 2024 2023
VARAUKSET
Takuuvaraukset
Kirjanpitoarvo 1.1.
2 247 1 771
Lisäykset 2 180 3 232
Vähennykset -2 148 -2 840
Kurssierot 14
84
Kirjanpitoarvo 31.12. 2 292 2 247
Muut varaukset
Kirjanpitoarvo 1.1. 98 382
Lisäykset 330 627
Vähennykset -72 -434
Kurssierot 1 -477
Kirjanpitoarvo 31.12. 357 98
YHTEENSÄ 2 649 2 345
joista
ِ pitkäaikaisia 454 563
ِ lyhytaikaisia 2 195 1 783
Laatimisperiaate
Varaus on kirjattu, kun konsernilla on ollut tilinpäätöshetkeä aikaisempaan tapahtumaan perus-
tuva oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite ja on ollut todennäköistä, että velvoitteen täyttämi-
nen edellyttää myöhemmin maksusuoritusta, ja kun tämän velvoitteen määrä on voitu luotet-
tavasti arvioida. Takuuvelvoitteisiin liittyvä varaus on kirjattu tulosvaikutteisesti, kun takuuehdon
sisältävä hanke, palvelu tai varaosa on tuloutettu. Takuuvarauksen suuruus arvioidaan projektin
alussa, ja se perustuu kokemusperäiseen tietoon takuumenojen toteutumisesta. Varauksen
käyttämättä jäänyt osuus on tuloutettu takuuajan ja takuuvelvoitteiden päättyessä. Ajan kuluessa
tuloutettavien asiakassopimusten takuuvaraukset sisältyvät hankkeen ennakoituihin kokonais-
kustannuksiin. Muut varaukset koostuvat projektien tiedossa olevista kustannusylityksistä sekä
jälkityövarauksista. Tappiollisesta sopimuksesta on kirjattu varaus muihin varauksiin, kun velvoit-
teen täyttämiseksi vaadittavat välittömät menot ovat ylittäneet sopimuksesta saatavat hyödyt.
Projektiliiketoiminnalle tyypillisesti varausten määrät vaihtelevat vuosittain .
Johdon harkintaan ja arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät
Takuuvarausten ja muiden varausten määrää arvioitaessa on käytetty johdon kokemus-
peräisiä arvioita tuotteiden aiheuttamista takuuaikaisista kustannuksista ja jälkitöiden
kustannuksista tuotteen ja sopimuskokonaisuuden erityisriskit huomioiden .
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 86
MATERIAALIT JA PALVELUT – VARAUKSET
Liite 5
2024 2023
HENKILÖSTÖN MÄÄRÄ
Kirjoilla 31.12., henkilöä
Työntekijät 251 249
Toimihenkilöt 532 505
YHTEENSÄ 783 754
Ulkomailla työskentelevien osuus
231 247
Tehollinen keskimäärin, henkilöä
Työntekijät 233 244
Toimihenkilöt 507 505
YHTEENSÄ 740 749
Ulkomailla työskentelevien osuus, tehollinen keskimäärin 196 240
Keskimäärin, henkilöä
Työntekijät 235 246
Toimihenkilöt 547 509
YHTEENSÄ 782 754
Ulkomailla työskentelevien osuus, keskimäärin 234 240
1 000 euroa 2024 2023
TYÖSUHDE-ETUUKSISTA AIHEUTUNEET KULUT
Palkat ja palkkiot -52 107 -44 903
Osakeperusteiset etuudet -611 -526
Eläkekulut -6 030 -5 428
Muut henkilösivukulut -766 -1 388
YHTEENSÄ -59 514 -52 246
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 87
HENKILÖSTÖ JA HENKILÖSTÖKULUT
Laatimisperiaate
Palkat ja palkkiot sisältävät tilikauden aikana suoriteperusteisesti kirjatut peruspalkat luon-
toisetuineen, tulokseen ja toimintaan liittyvän palkitsemisen (tulospalkkiot) sekä pitkäaikaiset
kannustusjärjestelmät. Tiedot osakeperusteisista maksuista on esitetty sivulla 89, Osakepohjaiset
kannustinjärjestelmät.
Vuositavoitteisiin perustuva tulospalkkiojärjestelmä
Tulospalkkiojärjestelmään kuuluvat tulospalkkiojärjestelmät toimitusjohtajalle ja konsernin
johtoryhmälle, avainhenkilöille sekä muulle henkilöstölle. Henkilö voi saada palkkiota näistä yh-
destä tulospalkkiojärjestelmästä kerrallaan. Hallitus vahvistaa vuosittain palkitsemisjärjestelmien
periaatteet, enimmäismäärät sekä laskentatavan. Tulospalkkiojärjestelmä on voimassa vuoden
kerrallaan. Maksamisen edellytyksenä on positiivinen konsernin vuositulos.
Toimitusjohtajan, muun konsernin johtoryhmän sekä avainhenkilöiden tulospalkkiojärjestelmissä
palkkion suorittamisen perusteena ovat tulos ja tehtävään liittyvät henkilökohtaiset koko vuodelle
asetetut tavoitteet. Toimitusjohtajan enimmäispalkkio tulospalkkiojärjestelmästä on 60 % vuosi-
palkasta ja konsernin muun johtoryhmän 40 % vuosipalkasta.
Muun henkilöstön tulospalkkiojärjestelmässä palkkion suorittamisen perusteena ovat konsernin
tulos sekä oman yksikön tulokseen, laatuun ja toimintaan liittyvät tavoitteet. Koko henkilöstön
tulospalkkiojärjestelmässä osa tulospalkkioista määräytyy ja maksetaan vuosineljänneksittäin.
Vuositavoitteisiin perustuvasta tulospalkkiojärjestelmästä on kirjattu velka, kun konsernil-
la on sopimukseen perustuva velvoite tai kun aiemman käytännön perusteella on syntynyt
tosiasiallinen maksuvelvoite.
Johdon harkintaa ja arvioita edellyttävät laatimisperiaatteet
Vuositavoitteisiin perustuvista tulospalkkiojärjestelmistä kirjattava kulu ja velka perustuvat
laskelmiin palkkioista, jotka perustuvat voimassa oleviin sopimuksiin. Johto on käyttänyt tulos-
palkkioiden määrän arvioinnissa arvioita henkilöiden ja eri henkilöryhmien tulokseen, laatuun ja
toimintaan liittyvien tavoitteiden toteutumisasteista.
Eläkevelvoitteet
Eläkevelvoitteet on luokiteltu maksupohjaisiksi ja etuuspohjaisiksi järjestelyiksi. Maksupohjai-
sissa järjestelyissä konserni suorittaa kiinteitä maksuja erilliselle vakuutusyhtiölle, minkä jälkeen
konsernilla ei ole muita maksuvelvoitteita. Konsernilla ei myöskään ole oikeudellista eikä tosiasi-
allista velvoitetta lisämaksujen suorittamiseen, mikäli maksujen saajataho ei pysty suoriutumaan
kyseisten eläke-etuuksien maksamisesta. Maksupohjaisiin eläkejärjestelyihin tehdyt suoritukset
on kirjattu tuloslaskelmaan kuluksi sille kaudelle, jota veloitus on koskenut. Maksupohjaisiksi
järjestelyiksi konsernissa on luokiteltu konsernin suomalaisen henkilöstön lakisääteinen työeläke-
turva ja ulkomaisten tytäryhtiöiden eläkejärjestelyt.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 88
HENKILÖSTÖKULUT – LAATIMISPERIAATE
Ylimmän johdon osakeperusteiset kannustinjärjestelmät
Konsernin johto ja avainhenkilöt kuuluvat yhtiön osakeperusteisen pitkän aikavälin kannustinjär-
jestelmän piiriin. Järjestelmä koostuu suoritusperusteisesta osakepalkkiojärjestelmästä (Perfor-
mance Share Plan ”PSP”) päärakenteena sekä ehdollisesta osakepalkkiojärjestelmästä (Resctrict-
ed Share Program ”RSP”) täydentävänä osakepalkkiojärjestelmänä. Järjestelmän tarkoituksena
on yhdenmukaistaa omistajien ja johdon tavoitteet yhtiön arvon kehittämiseksi sekä sitouttaa
yhtiön johtoa ja avainhenkilöitä yhtiöön sekä yhtiön strategisten tavoitteiden saavuttamiseen
tarjoamalla heille kilpailukykyinen pitkäaikainen kannustinjärjestelmä. Järjestelmä on kuvattu
yksityiskohtaisesti yhtiön verkkosivuilla www.raute.com.
Yhtiön hallitus päättää erikseen kunkin ohjelman alkamisesta, ansaintajakson pituudesta, suori-
tustavoitteista, ohjelmaan oikeutetuista henkilöistä ja ansaintamahdollisuudesta.
Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän (”PSP”) ja ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän (”RSP”)
perusteella maksettavat palkkiot maksetaan yhtiön päätöksen mukaisesti joko yhtiön listattuina
osakkeina tai käteisellä perustuen maksuhetken osakepalkkion arvoon. Palkkio voidaan maksaa
esimerkiksi osittain osakkeina ja loput rahaosuutena osakepalkkiosta henkilöille aiheutuvien
veroseuraamusten suorittamiseksi. Osakeosuudet maksetaan lähtökohtaisesti yhtiön omilla
osakkeilla, mikäli yhtiöllä sellaisia on, joilta osin kannustinjärjestelmillä ei olisi osakkeenomistajien
omistusta laimentavaa vaikutusta. Yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta ja hallinnoimisesta
vastaa Evli Alexander Incentives Oy (EAI) kannustimiin liittyvän omien osakkeiden hankinnan
rahoitusta koskevan osakeyhtiölain kohdan säännösten mukaisesti. EAI Raute Holding Oy hankkii
Rauten rahoittamana sopimuksen mukaisesti osakkeita, joita käytetään yksinomaan osana Rau-
ten osakepohjaista kannustinjärjestelmää (”PSP”) ja ehdollista osakepalkkiojärjestelmää (”RSP”)
niiden ehtojen mukaisesti. Tilikauden lopussa Rauten määräysvallassa olevan EAI Raute Holding
Oy:n hallussa oli 96 011 kappaletta Rauten osakkeita.
Hallitus on oikeutettu rajoittamaan pitkän aikavälin kannustinjärjestelmistä suoritettavia palkkioi-
ta, mikäli palkkio ylittäisi ko. avainhenkilön kiinteään bruttomääräiseen vuosipalkkaan suhteute-
tun raja-arvon. Jos osallistujan työ- tai toimisuhde päättyy ennen palkkion maksamista, palkkiota
ei pääsääntöisesti makseta.
Yhtiön noudattaman omistussuosituksen mukaan yhtiön johtoryhmän jäsenten odotetaan
kerryttävän ja sen saavuttamisen jälkeen pitävän omistuksessaan yhtiön osakkeita määrän, joka
on toimitusjohtajan osalta arvoltaan hänen kiinteää bruttomääräistä vuosipalkkaansa vastaava
määrä ja muiden osalta kuuden kuukauden kiinteää bruttomääräistä palkkaa vastaava määrä.
Johtoryhmän jäsenen odotetaan käyttävän 50 prosenttia järjestelmän nojalla saamastaan net-
topalkkiosta osakeomistuksensa kerryttämiseen, kunnes hänen osakeomistuksensa täyttää yllä
suositellun tason.
Osakepohjaisten kannustinjärjestelmien vaikutus tilikauden tulokseen oli 611 tuhatta euroa (526
tuhatta euroa). Tilikauden aikana arvio ansaittavista osakkeista on päivitetty viimeisimmän ennus-
teen mukaisesti. Tilikauden lopussa voimassa olevista osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä
kohdistui oman pääoman erään Muut rahastot 991 tuhatta euroa (526 tuhatta euroa).
Vuonna 2024 käynnissä olleet suoritusperusteiset osakepalkkiojärjestelmät (Performance
Share Plan ”PSP”)
PSP Plan 2021-2024 alkoi vuoden 2021 alusta ja se koostuu kolmen vuoden pituisesta ansainta-
jaksosta, johon sovelletaan kahta suoritusmittaria� Toinen suoritusmittareista oli absoluuttinen
Rauten osakkeen kokonaistuotto (Absolute TSR) ja sen painoarvo on 70 prosenttia� Toinen suo-
ritusmittareista oli määritellyt nettomyyntitavoitteet ja sen painoarvo on 30 prosenttia� Ohjelma
päättyi 2024 aikana, jonka seurauksena osakkeet maksettiin ohjelman ansaintaedellytyksien
toteuman mukaisesti�
PSP Plan 2022-2024 alkoi vuoden 2022 alusta ja se koostuu kolmen vuoden pituisesta ansain-
tajaksosta, johon sovelletaan kahta suoritusmittaria. Toinen suoritusmittareista on absoluuttinen
Rauten osakkeen kokonaistuotto (Absolute TSR) ja sen painoarvo on 70 prosenttia. Toinen suori-
tusmittareista on määritellyt nettomyyntitavoitteet ja sen painoarvo on 30 prosenttia. Molempien
suoritusmittareiden perusteella mahdollisesti suoritettavat palkkiot maksetaan kolmivuotisen
ohjelman päätyttyä ja tilinpäätöksen valmistuttua keväällä 2025 edellyttäen, että hallituksen aset-
tamat suoritustavoitteet saavutetaan.
PSP Plan 2023-2025 alkoi vuoden 2023 alusta ja se koostuu kolmen vuoden pituisesta ansain-
tajaksosta, johon sovelletaan kahta suoritusmittaria. Toinen suoritusmittareista on määritellyt
käyttökatetavoitteet (EBITDA) ja sen painoarvo on 60 prosenttia. Toinen suoritusmittareista on
määritellyt liikevaihtotavoitteet ja sen painoarvo on 40 prosenttia. Molempien suoritusmittarei-
den perusteella mahdollisesti suoritettavat palkkiot maksetaan kolmivuotisen ohjelman päätyttyä
ja tilinpäätöksen valmistuttua keväällä 2026 edellyttäen, että hallituksen asettamat suoritustavoit-
teet saavutetaan.
PSP Plan 2024-2026 alkoi vuoden 2024 alusta ja se koostuu kolmen vuoden pituisesta ansain-
tajaksosta, johon sovelletaan kahta suoritusmittaria. Toinen suoritusmittareista on määritellyt
käyttökatetavoitteet (EBITDA) ja sen painoarvo on 60 prosenttia. Toinen suoritusmittareista on
määritellyt liikevaihtotavoitteet ja sen painoarvo on 40 prosenttia. Molempien suoritusmittarei-
den perusteella mahdollisesti suoritettavat palkkiot maksetaan kolmivuotisen ohjelman päätyttyä
ja tilinpäätöksen valmistuttua keväällä 2027 edellyttäen, että hallituksen asettamat suoritustavoit-
teet saavutetaan.
Ehdolliset osakepalkkiojärjestelmät (Restricted Share Plan ”RSP”)
RSP 2022-2024, 2023-2025 ja 2024-2026
Ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän tarkoituksena on sitouttaa, kannustaa ja palkita erikseen
valittuja Rauten avainhenkilöitä sekä yhdenmukaistaa heidän intressinsä yhtiön osakkeenomis-
tajien intressien kanssa synnyttämällä heille pitkän aikavälin osakeintressi ja siten edistää Rauten
omistaja-arvon kasvattamista pitkällä aikavälillä. Ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän piiriin voivat
kuulua myös Raute-konsernin johtoryhmän jäsenet. Ohjelman pituus on kokonaisuudessaan
kolme vuotta, minkä puitteissa yhtiö voi luvata kiinteämääräisiä osakepalkkioita erikseen valituille
avainhenkilöille soveltaen enimmillään kolmen vuoden pituista sitouttamisjaksoa. Osakepalk-
kio maksetaan kyseiseen yksittäiseen osakepalkkiolupaukseen sovellettavan sitouttamisjakson
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 89
OSAKEPOHJAISET KANNUSTINJÄRJESTELMÄT
MYÖNNETYT SUORITEPERUSTEISET OSAKEPALKKIOT
PSP Plan
2024-2026
PSP Plan 2023–
2025
PSP Plan 2022–
2024
PSP Plan 2021–
2023
Myöntämispäivä 6.5.2024 17.4.2023 10.2.2022 11.2.2021
Palkkio-osakkeita enintään, kpl* 53 350 64 000 41 000 36 000
Mittausjakso alkaa 1.1.2024 1.1.2023 1.1.2022 1.1.2021
Mittausjakso päättyy 31.12.2026 31.12.2025 31.3.2025 31.3.2024
Oikeuden syntymisjakso päättyy 31.3.2027 31.3.2026 31.3.2025 31.3.2024
Osakkeen myöntämispäivän käypä arvo, euroa* 11,25 8,16 16,65 20,04
Myönnetyt palkkio-osakkeet 1.1.2024, kpl* 0 63 816 23 331 17 164
Kaudella myönnetyt palkkio-osakkeet 53 350 0 0 0
Kaudella menetetyt palkkio-osakkeet 0 0 3 908
Kaudella toteutuneet palkkio-osakkeet 0 0 0 17 164
Myönnetyt palkkio-osakkeet 31.12.2024, kpl* 53 350 63 816 19 423 0
MYÖNNETYT EHDOLLISET OSAKEPALKKIOT
RSP
2024-2026
RSP
2023-2025
RSP
2022–2024
Myöntämispäivä Ei myönnettyjä osakkeita 17.4.2023 24.10.2022
Palkkio-osakkeita enintään, kpl* 68 000 72 000 76 000
Ansaintajakso alkaa 1.1.2024 1.1.2023 1.1.2022
Ansaintajakso päättyy 15.3.2027 15.3.2026 15.3.2025
Osakkeen myöntämispäivän käypä arvo, euroa* Ei myönnettyjä osakkeita 8,42 8,86
Myönnetyt palkkio-osakkeet 1.1.2024, kpl* 0 68 690 41 910
Kaudella myönnetyt palkkio-osakkeet 0 0 0
Kaudella menetetyt palkkio-osakkeet 0 1 606 5 285
Kaudella toteutuneet palkkio-osakkeet 0 0 10 964
Myönnetyt palkkio-osakkeet 31.12.2024, kpl* 0 67 084 25 661
jälkeen. Yhtiö voi valintansa mukaan maksaa luvattuja osakepalkkioita joko kertasuorituksena
tai useammassa erässä ohjelman kolmivuotisen kokonaiskeston puitteissa. Palkkion maksami-
nen edellyttää, että palkkionsaajan työ- tai toimisuhde Rauten kanssa edelleen jatkuu palkkion
maksuhetkellä. RSP:n nojalla osallistujille suoritettavan palkkion määrää on rajoitettu enimmäis-
arvolla, joka on kytketty Rauten osakekurssin kehitykseen yhtiön asettaman kertoimen perus-
teella. Hallitus on päättänyt kolmesta voimassa olevasta RSP-ohjelmasta: RSP 2022-2024, RSP
2023-2025 ja RSP 2024-2026. RSP 2022-2024 alkoi vuonna 2022 ja kattaa vuodet 2022-2024. RSP
2023-2025 alkoi vuonna 2023 ja kattaa vuodet 2023-2025. RSP 2024-2026 alkoi vuonna 2024 ja
kattaa vuodet 2024-2026.
Laatimisperiaate
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät on kirjattu kuluksi oikeuden ansaintajakson aikana tu-
loslaskelman erään henkilöstökulut. Etuuden käypä arvo on osakkeen arvo etuuden myöntämis-
hetkellä. Kuluksi kirjattava määrä perustuu arvioon niiden osakkeiden määrästä, joihin ansain-
tajakson aikana odotetaan syntyvän oikeus. Arvio ansaittavista osakkeista arvioidaan jokaisena
tilinpäätöspäivänä. Mikäli arvio muuttuu myöhempinä kausina, oikaistaan muutos tuloslaskel-
maan sille kaudelle, jolloin muutos on havaittu. Osakepohjaisista palkitsemisjärjestelmistä osak-
keina suoritettavan osuuden vastatili on omassa pääomassa Muut rahastot .
*) Hallituksen päätöksellä osakeallokaatioita on kasvatettu
5,63 prosenttia, jolla huomioidaan, että osakeallokaatioiden
rahallinen arvo säilyy ennallaan tilikaudella 2023 suoritetun
uusmerkintäannin jälkeen. Osakekohtaiseen käypään arvoon on
tehty vastaava oikaisu
Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet
Johto on arvioinut palkkioiden perusteena olevan suori-
tustason sekä sitouttamisjakson päättyessä palkkioihin
oikeutettujen henkilöiden määrän PSP- ja RSP-ohjel-
missa. Tilinpäätöspäivänä johto on arvioinut osakeperus-
teisten kannustinjärjestelmien mukaisesti ansaittavien
osakkeiden määrän .
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 90
OSAKEPOHJAISET KANNUSTINJÄRJESTELMÄT
Lähipiiritapahtumat
Raute-konsernin lähipiiriin kuuluvat Yhtiön tytäryhtiöt, konsernin emoyhtiön hallituksen jäsenet,
Yhtiön toimitusjohtaja ja konsernin johtoryhmän jäsenet. Yhtiön lähipiiriin kuuluvat lisäksi näiden
henkilöiden läheiset perheenjäsenet ja yhteisöt, jotka ovat heidän määräysvallassaan tai yhteises-
sä määräysvallassa. Raute-konsernin emoyhtiön johtoon kuuluvat hallitus, toimitusjohtaja ja kon-
sernin johtoryhmä. Vuoden 2023 vertailutietoa on korjattu osakeperusteisten etuuksien osalta.
Lähipiirille suoritetut korvaukset on esitetty seuraavassa taulukossa:
1 000 euroa 2024 2023
Emoyhtiön toimitusjohtajan palkat ja palkkiot
Toimitusjohtaja Mika Saariaho, 1.10.2022 alkaen
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 486 306
Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet 87 56
Osakeperusteiset etuudet 120 -
YHTEENSÄ 694 362
Emoyhtiön hallituksen jäsenten palkkiot
Hallituksen jäsenet
Raitio Laura, hallituksen puheenjohtaja 49 48
Mustakallio Mika, hallituksen varapuheenjohtaja 4.4.2024 saakka 8 24
Bask Joni, hallituksen jäsen (varapuheenjohtaja 4.4.2024 alkaen) 26 24
von Essen Patrick, hallituksen jäsen 4.4.2024 saakka 8 24
Harmaala Ari, hallituksen jäsen 25 24
Perttula Petri, hallituksen jäsen 4.4.2024 saakka 8 24
Piik Ari, hallituksen jäsen 25 24
Kettunen Mikko, hallituksen jäsen 4.4.2024 alkaen 20 -
Manni Julius, hallituksen jäsen 4.4.2024 alkaen 18 -
Virnes Jenni, hallituksen jäsen 4.4.2024 alkaen 18 -
YHTEENSÄ 205 192
Konsernin muun johtoryhmän työsuhde-etuudet
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 1 241 1 072
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet 223 195
Osakeperusteiset etuudet 14 -
YHTEENSÄ 1 478 1 267
Toimitusjohtajalla on mahdollisuus tulospalkkioon, joka riippuu vuosittain määrättävien tavoit-
teiden saavuttamisesta ja on enintään 60 % perusvuosipalkasta. Toimitusjohtajan irtisanomisaika
on kuusi kuukautta ja erokorvauksena maksetaan kahdentoista kuukauden palkkaa vastaava
summa.
Tiedot ylimmälle johdolle suunnatusta pitkän aikavälin osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä
on esitetty liitetiedossa Työsuhde-etuudet, sivuilla 89-90.
Tilikauden aikana johdolle ja hallitukselle ei ole myönnetty osakeoptioita.
Hallituksen jäsenten ja toimitusjohtajan eläkesitoumukset määräytyvät työntekijöitä koske-
van eläkelain mukaisesti. Muita erityisiä ehtoja eläkkeen suuruudesta ja eläkkeelle siirtymisestä
ei ole sovittu. Lakisääteinen eläkemeno tilikaudella 2024 oli 302 tuhatta euroa (251 tuhatta euroa).
Hallitukselle tilikaudella 2024 maksettuihin palkkioihin ei liity lakisääteistä eläkevelvoitetta .
Yhtiön palkitsemisraportti sisältää hallituksen ja johdon palkitsemista koskevat tiedot. Ajantasai-
set tiedot ovat nähtävissä yhtiön internetsivuilla osoitteessa www.raute.com.
Yhtiön hallituksen, toimitusjohtajan ja konsernin johtoryhmän osakeomistus oli 31.12.2024
yhteensä 125 185 kappaletta Rauten osakkeita, joka vastasi 2,0 % yhtiön osakkeista ja osakkeiden
tuottamasta kokonaisäänimäärästä. Omistukset sisälsivät omat, läheisten perheenjäsenten sekä
määräysvaltayhteisöjen omistukset.
Tilikauden aikana johdolle ei ole annettu lainoja. Johdon ja osakkaiden puolesta ei ole annettu
pantteja tai muita vastuusitoumuksia.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 91
LÄHIPIIRITAPAHTUMAT
Oman pääoman ehtoiset lainat
Vaihto-oikeudelliset eräpäivättömät lainat käsitellään IFRS laskennassa omana pääomana koska
korko- ja takaisinmaksut ovat yhtiön päätettävissä, eivätkä haltijat voi vaatia takaisinmaksua. Lai-
noihin liittyvät kulut on vähennetty omasta pääomasta. Lainat esitetään omana eränään omassa
pääomassa. Juniorilainat eivät anna lainaajille osakkeenomistajien oikeuksia.
Raute sopi LähiTapiolan ja Veritaksen kanssa 3 miljoonan euron vaihto-oikeudellisista juniorilai-
noista vertailukaudella 2023. Yhtiön hallitus päätti nostosta 16.6.2023. Lainat ovat eräpäivättömiä.
Vaihtuva vuosikorko on ensimmäisen korkokauden aikana 7,50 prosenttia lisättynä kuuden (6)
kuukauden EURIBOR-korolla. Yhtiöllä on oikeus, mutta ei velvollisuutta, maksaa Juniorilainoja ta-
kaisin ensimmäisen 3–vuotiskauden jälkeen 2026. Ensimmäisen 3–vuotiskauden jälkeen lainojen
korot nousevat 12,50 prosenttiin lisättynä kuuden (6) kuukauden EURIBOR-korolla.
Lainaajilla on oikeus vaihtaa Juniorilainan jäljellä oleva pääoma kokonaan, mutta ei osittain, Yhti-
ön uusiksi osakkeiksi yhdessä erässä Juniorilainaan liittyvien optio-oikeuksien ehtojen mukaisesti.
Vaihto-oikeus ei ehtojen mukaan kata mahdollisia maksamattomia korkoja. Yhden osakkeen
merkintähinta on tilinpäätöshetkellä 12,69 euroa. Nostettu lainamäärä antaa lainaajille oikeuden
merkitä 236 407 yhtiön uutta osaketta. Laina-aikana maksetut osingot alentavat merkintähintaa
ja kasvattavat mahdollisten uusien osakkeiden määrää.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 92
OMAN PÄÄOMAN EHTOISET LAINAT
Liite 6
1 000 euroa 2024 2023
LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT
Käyttöomaisuuden myyntivoitot 43 60
Muut 81 581
YHTEENSÄ 123 641
Laatimisperiaate
Liiketoiminnan muihin tuottoihin on kirjattu varsinaiseen liikevaihtoon kuulumattomat tuotot
kuten vuokratuotot, vakuutuskorvaukset ja käyttöomaisuuden myyntivoitot. Vuokratuotot tulou-
tetaan tasaerinä vuokrakaudelle.
Laatimisperiaate
Liiketoiminnan muihin kuluihin on kirjattu liiketoimintaan kuuluvat tulosvaikutteiset erät kulu-
lajeittain. Muut yksittäiset tuloslaskelmaan sisältyvät erät, kuten välittömät ostot, varastojen muu-
tokset ja henkilöstökulut on esitetty vastaavaa tuloslaskelman erää koskevan tiedon yhteydessä.
Vuokrasopimukset, jotka sisältävät oikeuden käyttää vuokrattua hyödykettä, on kirjattu taseen
erään Käyttöoikeusomaisuus. Tiedot Vuokrasopimuksista on esitetty liitetiedossa numero 13 Käyt-
töomaisuuserät. Lisäksi lyhytaikaisten vuokrasopimusten ja vähäarvoisten kohdeomaisuuserien
vuokramaksut on kirjattu Liiketoiminnan muihin kuluihin.
Emoyhtiön tilintarkastajana on tilikaudella toiminut tilintarkastusyhteisö Pricewaterhouse-
Coopers Oy. Varsinaisen tilintarkastuksen palkkio sisältää kuluvan tilikauden tarkastamiseen liitty-
vät tarkastuspalkkiot. Muut asiantuntijapalvelut sisältävät tilikaudelle suoriteperusteisesti kirjatut
palkkiot tilintarkastusyhteisön suorittamista muista palveluista, pitäen sisällään mm. kestävyys-
raportoinnin tarkastuksen. Palkkiot eivät sisällä tarkastukseen ja muihin toimeksiantoihin liittyviä
matka- ja viranomaismaksuja.
Liite 7
1 000 euroa 2024 2023
LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
Tuotannon välilliset kulut -5 138 -3 982
Vuokrakulut -888 -941
Myynti- ja markkinointikulut -1 572 -1 711
Odotetut ja toteutuneet luottotappiot -1 574 55
Hallintokulut -6 495 -7 502
Käyttöomaisuuden luovutustappiot -48 -14
Vapaaehtoiset henkilösivukulut -1 084 -1 001
Toimitila- ja kiinteistökulut -1 592 -1 169
Matkakulut -1 383 -1 475
Ulkoistetut palvelut -3 258 -4 340
Autokulut -70 -72
Muut kulut -357 -707
YHTEENSÄ -23 460 -22 860
Tilintarkastajien palkkiot
Tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastus, varsinainen tilintarkastus -137 -227
Tilintarkastus, muut tilintarkastuslaissa tarkoitetut toimeksiannot -3
Tilintarkastus, muut asiantuntijapalvelut -53 -324
Tilintarkastus, veroneuvonta -
Yhteensä -191 -555
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 93
LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT JA KULUT
Liite 8
1 000 euroa 2024 2023
TULOVEROT
Konsernin tuloslaskelma
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero -1 051 -1 148
Edellisten tilikausien verot 374 -23
Laskennalliset verot -2 347 726
YHTEENSÄ
-3 024
-445
Tuloslaskelman verokulun ja konsernin kotimaan
20,0 prosentin verokannalla laskettujen verojen
välinen täsmäytyslaskelma
Tulos ennen veroja
15 134 1 795
Seuraavien erien verovaikutukset:
Verot laskettuna Suomen verokannalla, 20,0 % -3 027 -359
Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien verokantojen vaikutus -211 -92
Verovapaat tuotot 360 83
Verotuksessa vähennyskelvottomat kulut -12 -29
Verot aikaisemmilta tilikausilta 374 -23
Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden käyttö 0
Kirjaamattomat verosaatavat ulkomaisten
tytäryhtiöiden tappioista 0 -51
Muut erät -508 26
Konsernin verot tuloslaskelmassa -3 024 -445
Efektiivinen verokanta, % 20,0 24,8
Laatimisperiaate
Veroina on tuloslaskelmassa esitetty konserniyhtiöiden verotettavaan tuloon perustuvat verot
ja aikaisempien tilikausien verojen oikaisut sekä laskennallisten verojen muutos. Verotettavaan
tuloon perustuva vero on laskettu verotettavasta tulosta kunkin maan voimassa olevan verokan-
nan mukaan. Verot on merkitty tuloslaskelmaan, paitsi jos ne liittyvät muihin laajan tuloksen eriin
tai suoraan omaan pääomaan kirjattuihin eriin. Tällöin myös vero on kirjattu vastaavasti muihin
laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan.
Konserniyhtiöt voivat saada erityisiä verovähennyksiä, jotka koskevat tiettyjen omaisuuserien
uusia investointeja tai tiettyjen ehtojen mukaisia menoja. Nämä verohyvitykset käsitellään verojen
vähennyksenä sillä hetkellä, kun on erittäin todennäköistä, että verovähennys tullaan saamaan.
Verohyvitys pienentää kauden verotettavaan tuloon perustuvaa verovelkaa ja verokulua.
Laskennalliset verot on kirjattu väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon ja verotuksellisen arvon
välillä. Laskennallisten verojen määrityksessä on käytetty niitä verokantoja, jotka on tilinpäätöspäi-
vään mennessä säädetty tai käytännössä hyväksytty ja joita on arvioitu sovellettavan sillä hetkellä,
kun kyseinen laskennallinen verosaaminen realisoituu tai laskennallinen verovelka suoritetaan.
Merkittävimmät väliaikaiset erot ovat syntyneet aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden pois-
toista, myytävissä olevien rahoitusvarojen arvostamisesta käypään arvoon, johdannaissopimusten
arvostamisesta käypään arvoon ja käyttämättömistä verotuksellisista tappioista.
Ulkomaisten tytäryhtiöiden jakamattomista voittovaroista ei ole kirjattu laskennallista verovel-
kaa. Varat on sijoitettu kyseisiin maihin pysyvästi. Ulkomaisten tytäryhtiöiden yhdistelystä synty-
västä muuntoerosta ei ole kirjattu laskennallista verovelkaa.
Laskennallinen verosaaminen on kirjattu siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tu-
levaisuudessa on käytettävissä verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikaiset erot voidaan hyödyn-
tää. Laskennallisen verosaamisen kirjaamisedellytykset on arvioitu jokaisen raportointikauden
päättymispäivänä. Laskennalliset verosaamiset ja -velat on vähennetty toisistaan siltä osin, kun
on olemassa oikeus kuitata tilikauden verotettavaan tuloon perustuvia verovelkoja tilikauden ve-
rotettavaan tuloon perustuvia verosaamisia vastaan ja mikäli laskennalliset verosaamiset ja -velat
liittyvät samaan veronsaajaan.
Johdon harkintaan ja arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät
Konserni on tuloverovelvollinen Suomessa ja useissa muissa valtioissa. Johdon arviota on edelly-
tetty määritettäessä tilikauden verotettavaan tulokseen perustuvan veron, epävarmojen veronä-
kemysten sekä laskennallisen verosaatavan ja –velan määrää. Tilinpäätöshetkellä on arvioitu
laskennallisten verosaamisten kirjaus- ja arvostusperusteet ja sitä, missä määrin laskennallista
verosaatavaa voidaan aktivoida taseeseen. Johto arvioi, kuinka todennäköisesti konserniyhtiöillä
on tulevaisuudessa kerrytettävissä verotettavaa tuloa, jota vastaan käyttämättömät verotukselli-
set tappiot voidaan hyödyntää. Tilinpäätöshetken arvioissa käytetyt laatimisarviot voivat poiketa
toteutuneista, jolloin verosaamisten muutoksista aiheutuu tuloslaskelmaan kulukirjauksia.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 94
TULOVEROT
LASKENNALLISET VEROVELAT
1 000 euroa
1.1.2024
Tulos-
vaikut-
teisesti
kirjatut
Muihin
laajan tu-
loksen eriin
kirjatut
Omaan
pää-
omaan
kirjatut 31.12.2024
Käyvän arvon arvostus -112 -112
Konserniyhdistelyn vaikutukset 302 26 327
Muut väliaikaiset erot 40 -13 27
Laskennallinen verovelka yhteensä 229 13 0 0 242
Netotettu laskennalliseen
verosaatavaan -196 -196
Laskennallinen verovelka, netto 33 46
VERTAILUVUOSI
1 000 euroa 1.1.2023
Tulos-
vaikut-
teisesti
kirjatut
Muihin
laajan tu-
loksen eriin
kirjatut
Omaan
pää-
omaan
kirjatut 31.12.2023
Käyvän arvon arvostus -112 -112
Konserniyhdistelyn vaikutukset 317 -15 302
Muut väliaikaiset erot 43 -3 40
Laskennallinen verovelka yhteensä 247 -18 - - 229
Netotettu laskennalliseen
verosaatavaan -196 -196
Laskennallinen verovelka, netto 51 33
Raute-konsernin taseeseen kirjattujen laskennallisten verosaamisten määrä 31.12.2024 oli
3,2 Me (5,6 Me). Valtaosa summasta muodostuu emoyhtiö Raute Oyj:n vahvistetuista tappioista
vuosilta 2020-2023 sekä vuoden 2024 laskennallisesta verosaatavasta. Laskennallinen verosaata-
va on kirjattu siihen määrään asti kuin tulevaisuuden tuotto-odotusten arvioidaan synnyttävän
verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää. Yllä mainittujen vuosien tap-
piot ovat syntyneet monista syistä mm. alaskirjauksista liittyen Venäjän liiketoiminnan alasajoon,
toimintojen uudelleenjärjestelyistä Suomessa ja Kiinassa, Covid-19 -pandemian aiheuttamista
kysyntämuutoksista ja myöhemmin korkean kustannusinflaation vaikutuksista hankintahintoi-
hin ja sekä ERP-järjestelmähankkeen kuluista. Kannattavuuden parantamiseksi käynnistettiin
Liite 9
LASKENNALLISET VEROSAAMISET
1 000 euroa
1.1.2024
Tulos-
vaikut-
teisesti
kirjatut
Muihin
laajan tu-
loksen eriin
kirjatut
Omaan
pää-
omaan
kirjatut 31.12.2024
Vaihto-omaisuuden sisäinen kate 36 -16 - - 20
Varaukset 253 -6 - - 247
Työsuhde-etuudet 0 - - 0
Käyttämättömät verotukselliset
tappiot ja hyvitykset 4 088 -2322 - - 1 766
Muut väliaikaiset erot 1 384 -5 0 1 379
Laskennallinen verosaatava yhteensä 5 761 -2 348 0 - 3 413
Netotettu laskennallinen verovelka -196 - - -196
Laskennallinen verosaatava, netto 5 566 3 217
VERTAILUVUOSI
1 000 euroa 1.1.2023
Tulos-
vaikut-
teisesti
kirjatut
Muihin
laajan tu-
loksen eriin
kirjatut
Omaan
pää-
omaan
kirjatut 31.12.2023
Vaihto-omaisuuden sisäinen kate 12 24 - - 36
Varaukset 305 -52 - - 253
Työsuhde-etuudet 0 0 - - 0
Käyttämättömät verotukselliset
tappiot ja hyvitykset 3 685 403 - - 4 089
Muut väliaikaiset erot 1 037 347 0 1 384
Laskennallinen verosaatava yhteensä 5 038 722 0 - 5 761
Netotettu laskennallinen verovelka -196 - - -196
Laskennallinen verosaatava, netto 4 843 5 566
aiemmin toimenpideohjelma. Arviot, joihin tuleva verotettavan tulon määrä perustuu, sisältävät
johdon näkemyksiä tulevasta kassavirrasta, mukaan lukien liikevaihdon määrästä, liiketoiminnan
kuluista sekä rahoituskustannuksista. Raute-konsernin kyky tuottaa veronalaista tuloa riippuu
myös yleiseen maailmantalouden tilaan sekä rahoitukseen, kilpailukykyyn ja sääntelyyn riippuvis-
ta tekijöistä, jotka ovat Raute konsernin kontrollin ulkopuolella.
Ulkomaisten tytäryhtiöiden tilikauden 2024 tappioista ei ole kirjaamatta verosaatavaa (2023:
256 tuhatta euroa) .
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 95
LASKENNALLISET VEROSAAMISET JA -VELAT
Laatimisperiaate
Liikearvo on se määrä, jolla hankintameno on ylittänyt konsernin osuuden hankitun yhtiön yk-
silöitävissä olevien varojen ja velkojen käyvästä arvosta hankintahetkellä. Liiketoiminnan hankin-
nan yhteydessä hankitut yksilöitävissä olevat omaisuuserät, on esitetty taseen erässä Aineelliset
hyödykkeet. Nämä erät poistetaan taloudellisena pitoaikanaan.
Konsernin liikearvo arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä arvonalentumi-
silla. Konsernin liikearvosta ei kirjata säännönmukaisia poistoja. Konsernin liikearvo testataan
vuosittain ja aina kun on viitteitä mahdollisesta arvonalentumisesta.
Arvonalentumistestaus
Arvonalentumistestausta varten liikearvot on kohdistettu konsernin uuden segmenttira-
kenteen mukaisesti rahavirtaa tuottaviin yksiköihin, joissa liiketoiminta sijaitsee. Liikearvo
on kohdistettu kassavirtaa tuottaville yksiköille (CGU) sen mukaan, missä liiketoimintayksi-
kössä liikearvoa seurataan. Konsernin toimintasegmentit ovat samat kuin konsernin raha-
virtaa tuottavat yksiköt (CGU:t). Konsernin liikearvo aiheutuu kokonaisuudessaan Analyzers
CGU:sta (toimintasegmentistä).
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä on laskettu käyttöarvolaskelmien
avulla, jotka edellyttävät oletusten käyttöä. Laskelmissa ennustetut kassavirrat perustuvat johdon
arvioihin ja johdon hyväksymiin budjetteihin. Laskelmien diskonttauskorko perustuu pääoman
keskimääräiseen kustannukseen (WACC) liiketoiminta-alueella.
Mahdollinen liikearvon arvonalentumistappio kirjataan välittömästi tuloslaskelmaan. Aiemmin
kirjattua liikearvon arvonalentumistappiota ei palauteta.
Johto on arvioinut tilinpäätöshetkellä arvonalentumistestauksen keskeiset oletukset. Ennus-
tettavissa olevaa rahamäärää ja diskonttokorkoa arvioitaessa johto on arvioinut epävarmuuden
vaikutuksia toimintaympäristöön. Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä
perustuu johdon hyväksymään yksikön budjettiin ja ennusteisiin neljältä vuodelta. Kassavirrat
ennustejakson jälkeen ennen terminaalivuotta on määritetty projektoituihin arvioihin perustuen,
ja ennustejakson jälkeiset kassavirrat on määritetty perustuen terminaaliarvomenetelmään.
Laskelmissa käytetty diskonttokorko on 12,9 % ennen veroja (13,0 % ennen veroja), joka koostuu
riskittömästä korosta, markkinariskipreemiosta, yhtiökohtaisesta riskipreemiosta, velan kustan-
nuksesta ja velan ja oman pääoman suhteesta. Diskonttokorossa on heijastettu kunkin hetken
markkinaolosuhteita. Terminaalikasvuoletus on 2,0 % (2,0 %), kun keskimääräinen liikevaihdon
kasvu ennustejaksolla on 5 % (10 %). Rahavirta-arvioissa käytetyt oletukset tulevan toiminnan
kehityksestä perustuvat johdon arvioihin tilinpäätöshetkellä. Tilikauden aikana tai vertailukaudella
tuloslaskelmaan ei ole kirjattu arvonalentumistappioita .
Liite 10
1 000 euroa 2024 2023
LIIKEARVO
Liikearvo kauden alussa 1 714 1 714
Lisäykset 0 0
Yhteensä 1 714 1 714
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 96
KONSERNIN LIIKEARVO
Liite 11
MUUT AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
1 000 euroa
Kehittämismenot
Keskeneräiset
kehittämismenot
Muut aineettomat
hyödykkeet
Keskeneräiset muut
aineettomat hyödykkeet Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 868 149 20 755 1 406 23 179
Muuntoerot 5 5
Lisäykset 255 745 138 1 139
Vähennykset -8 -8
Siirrot erien välillä 1 406 -1 406 0
Hankintameno 31.12.2024 868 405 22 904 138 24 314
Kertyneet poistot 1.1.2024 -579 0 -11 564 0 -12 143
Muuntoerot -5 -5
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0
Tilikauden poisto -289 -1 957 -2 247
Arvonalentumiset 0
Siirrot erien välillä 0
Kertyneet poistot 31.12.2024 -868 0 -13 527 0 -14 395
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 0 405 9 377 138 9 919
VERTAILUVUOSI 2023
1 000 euroa Kehittämismenot
Keskeneräiset
kehittämismenot
Muut aineettomat
hyödykkeet
Keskeneräiset muut
aineettomat hyödykkeet Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023 1 619 1 412 13 078 3 978 20 087
Muuntoerot -156 17 -139
Lisäykset 149 1 953 1 163 3 265
Vähennykset -36 -36
Siirrot erien välillä -751 -1 412 5 915 -3 752 0
Hankintameno 31.12.2023 868 149 20 755 1 406 23 178
Kertyneet poistot 1.1.2023 -408 0 -10 291 0 -10 699
Muuntoerot 139 139
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0
Tilikauden poisto -289 -1 294 -1 583
Arvonalentumiset 0
Siirrot erien välillä 118 -118 0
Kertyneet poistot 31.12.2023 -579 0 -11 564 0 -12 143
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 289 149 9 191 1 406 11 035
Vertailuvuoden lukuja on muutettu siirtämällä keskeneräinen kehittämismeno omaan ryhmäänsä muista ennakkomaksuista.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 97
MUUT AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
Laatimisperiaate
Muut aineettomat hyödykkeet sisältävät ohjelmistojen lisenssit, patentit, aktivoidut kehittä-
mismenot ja muut aineettomat oikeudet. Muut aineettomat hyödykkeet on aktivoitu taseeseen
silloin, kun on ollut todennäköistä, että hyödykkeestä johtuva odotettavissa oleva taloudellinen
hyöty koituu yhtiön hyväksi usean vuoden aikana (poistoaika) ja hyödykkeen hankintameno on
määriteltävissä luotettavasti. Aineettoman hyödykkeen hankintamenoon sisältyy ostohinta, kä-
teis- ja muut alennukset sekä tuontitullit ja niistä maksetut pysyvät verot sekä muut menot, jotka
välittömästi johtuvat omaisuuserän saattamisesta valmiiksi sille aiottuun käyttötarkoitukseen. Lii-
ketoimintojen yhdistämisessä hankitut aineettomat hyödykkeet on kirjattu hankinta-ajankohdan
käypään arvoon. Muulloin muista aineettomista hyödykkeistä syntyvät menot on kirjattu kuluksi
niiden syntymishetkellä.
Muut aineettomat hyödykkeet on aktivoitu taseeseen ja kirjattu suunnitelman mukaisina tasa-
poistoina kuluksi tuloslaskelmaan niiden taloudellisen vaikutusajan kuluessa seuraavasti:
Patentit 10 vuotta
Tietokoneohjelmat 3–5 vuotta
Muut aineettomat oikeudet 3–10 vuotta
Aktivoidut kehittämismenot 3–10 vuotta
Kehittämismenot, jotka ovat aiheutuneet uusien tai kehittyneempien tuotteiden suunnittelusta
ja niiden testaustarkoitukseen valmistetuista koelaitteistoista, on aktivoitu ja esitetty taseessa
aineettomina hyödykkeinä siitä alkaen, kun tuote on teknisesti toteutettavissa, konsernilla on
aikomus sen valmiiksi saattamiseen ja sillä on siihen tarvittavat voimavarat, se voidaan hyödyn-
tää kaupallisesti, konserni pystyy määrittämään luotettavasti menot kehittämisvaiheen aikana ja
siitä odotetaan saatavan vastaista taloudellista hyötyä. Aktivoidut kehittämismenot sisältävät ne
materiaali-, työ- ja testausmenot, jotka johtuvat välittömästi tuotteen saattamisesta sille aiottuun
käyttötarkoitukseen. Aktivoidut kehittämismenot on arvostettu taseessa alkuperäisen kirjaami-
sen jälkeen hankintamenoon kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla vähennettynä. Edellisiltä
tilikausilta kuluksi kirjattuja kehittämismenoja ei aktivoida enää myöhemmin.
Muu aineeton hyödyke on aktivoitu taseeseen alkuperäiseen hankintamenoon silloin, kun
on ollut todennäköistä, että hyödykkeestä johtuva odotettavissa oleva taloudellinen hyö-
ty koituu yhtiön hyväksi usean vuoden aikana (poistoaika) ja hyödykkeen hankintameno on
määriteltävissä luotettavasti .
Aineettomien hyödykkeiden arvonalentuminen
Poistojen kohteena olevia omaisuuseriä on tarkasteltu arvonalentumisen varalta aina silloin, kun
tapahtumat tai olosuhteiden muutokset ovat antaneet viitteitä siitä, ettei omaisuuserien kirjan-
pitoarvoa vastaavaa rahamäärää mahdollisesti saada kerrytetyksi. Jokaisen raportointikauden
lopussa arvioidaan, onko viitteitä jonkin omaisuuserän arvonalentumisesta. Keskeneräiset aineet-
tomat hyödykkeet testataan vuosittain. Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä
arvo vähennettynä luovutuksesta aiheutuvilla menoilla tai sitä korkeampi käyttöarvo. Käyttöarvo
on omaisuuserästä saatavien rahavirtojen nykyarvo, joka omaisuuserän oletetaan kerryttävän.
Omaisuuserät on ryhmitelty arvonalentumisen arviointia varten alimmille tasoille, joilla rahavirrat
ovat erikseen yksilöitävissä.
Määrä, jolla omaisuuserän kirjanpitoarvo on ylittänyt siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän, on
kirjattu tuloslaskelmaan arvonalentumistappiona. Muista aineettomien hyödykkeiden omaisuu-
seristä kuin liikearvosta aikaisemmilla kausilla kirjattu arvonalentumistappio on arvioitu uudelleen
jokaisena tilinpäätöspäivänä. Arvonalentumistappion kirjaus on peruutettu siinä tapauksessa, että
on tapahtunut muutos olosuhteissa tai niissä arvioissa, joita on käytetty määritettäessä omaisuu-
serästä kerrytettävissä olevaa rahamäärää. Arvonalentumistappiota ei kuitenkaan ole peruutettu
enempää kuin mikä hyödykkeen kirjanpitoarvo olisi ilman arvonalentumistappion kirjaamista.
Johdon harkintaa ja arvioita edellyttävät laatimisperiaatteet
Taseessa aineettomissa hyödykkeissä esitettävien erien taloudelliset vaikutusajat on tarkistettu
jokaisena tilinpäätöspäivänä. Jos ne poikkeavat merkittävästi aikaisemmista arvioista, poistosuun-
nitelmaa on päivitetty uusien vaikutusaikojen mukaiseksi.
Kunkin omaisuuserän osalta on arvioitu, onko viitteitä arvonalentumisesta. Mikäli omaisuuserän
kirjanpitoarvo on ylittänyt arvioidun omaisuuden kerrytettävissä käyvän arvon, arvonalentumi-
nen on kirjattu tuloslaskelmaan. Aiemmin tehty arvonalennus voidaan peruuttaa, mikäli voidaan
osoittaa, että olosuhteet ovat merkittävästi parantuneet.
Arvonmääritykset ovat herkkiä tulevaisuuden odotettujen tuottojen ja diskonttauskorkoja
koskeville oletuksille. Raute on arvioinut tulevaisuudessa odotettuja tuottoja perustuen johdon
laatimiin ja hallituksen hyväksymiin ennusteisiin ja kyseisiin näkymiin. Diskonttauskorko ku-
vastaa arvioitua markkinoilla odotettavaa korkoa ottaen huomioon rahan aika-arvon ja kyseistä
omaisuuserää koskevat erityisriskit, joita koskevia oikaisuja ei ole tehty arvioituihin rahavirtoihin.
Diskonttauskorko on määritetty keskimääräisen painotetun pääomakustannuksen avulla, joka
kuvaa oman ja vieraan pääoman kokonaiskustannusta ottaen huomioon omaisuuseriin liittyvät
erityiset riskit. Laskelmissa käytetty diskonttauskorko on 12,9 % ennen veroja (13,0 % ennen veroja).
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 98
MUUT AINEETTOMAT HYÖDYKKEET – LAATIMISPERIAATE
Liite 12
1 000 euroa 2024 2023
TUTKIMUS- JA KEHITTÄMISMENOT
Tilikauden tutkimus- ja kehittämismenot* -4 930 -4 716
Aikaisemmin aktivoitujen tutkimus- ja kehittämismenojen
poistot** -666 -648
Kehittämismenoja aktivoitu taseeseen 255 149
Tilikaudella kuluksi kirjatut tutkimus- ja kehittämismenot
ennen arvonalentumisia -5 341 -5 215
Arvonalentumiset aktivoiduista kehittämismenoista
Tilikaudella kuluksi kirjatut tutkimus- ja kehittämismenot -5 341 -5 215
* Tutkimus- ja kehitysmenot koostuvat lukuisten R&D hankkeiden menoista, jotka eivät täytä
aktivoinnin kriteereitä.
** Poistot jakaantuvat Muissa aineettomissa hyödykkeissä kahteen ryhmään, Kehittämismenoihin ja
Muihin aineettomiin hyödykkeisiin.
Vertailuvuoden lukuja on muutettu Tilikauden tutkimus- ja kehittämismenojen ja Aktivoitujen
kehittämismenojen välillä .
Laatimisperiaate
Tutkimusmenot ja ne kehittämismenot, jotka eivät täytä aktivointikriteerejä, on kirjattu liiketoi-
minnan kuluihin ennen liiketulosta.
Poistojen tekeminen on aloitettu, kun omaisuuserä on valmis käytettäväksi, eli kun se on sellaises-
sa sijaintipaikassa ja kunnossa, että se pystyy toimimaan johdon tarkoittamalla tavalla. Kehit-
tämismenojen vaikutusaika on tuotteen arvioidusta eliniästä riippuen 3–10 vuotta, jona aikana
aktivoidut kehittämismenot kirjataan tasapoistoina kuluksi.
Aktivoidut kehittämismenot ovat tilinpäätöseriä, jotka tyypillisesti voivat sisältää merkittävän
riskin varojen kirjanpitoarvojen muuttumisesta olennaisesti seuraavan tilikauden aikana johtuen
kyseisen erän luonteesta sekä johdon arvioimista tulevaisuudennäkymistä .
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 99
TUTKIMUS- JA KEHITTÄMISMENOT
Liite 13
AINEELLISET HYÖDYKKEET
1 000 euroa
Maa- ja
vesialueet
Rakennukset
ja rakennelmat
Rakennukset ja raken-
nelmat, käyttöoikeus
Koneet ja
kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut ja
keskeneräiset
hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 386 12 708 14 479 38 582 1 068 899 68 121
Muuntoerot 1 105 74 -4 0 175
Lisäykset 212 283 879 287 1 661
Vähennykset/arvonalentumiset -18 -81 -77 -15 -45 -236
Siirrot erien välillä 855 -855 0
Hankintameno 31.12.2024 386 12 903 14 785 40 312 1 049 285 69 720
Kertyneet poistot 1.1.2024 0 -10 010 -7 609 -33 274 -758 0 -51 652
Muuntoerot 0 -3 -44 4 -43
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 8 8
Tilikauden poisto -239 -1 373 -1 248 -50 -2 910
Kertyneet poistot 31.12.2024 - -10 242 -8 985 -34 566 -804 - -54 597
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 386 2 660 5 800 5 747 245 286 15 125
VERTAILUVUOSI 2023
1 000 euroa
Maa- ja
vesialueet
Rakennukset
ja rakennelmat
Rakennukset ja raken-
nelmat, käyttöoikeus
Koneet ja
kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut ja
keskeneräiset
hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023 386 12 674 13 814 38 636 1 053 793 67 357
Muuntoerot 11 -236 -221 -4 -450
Lisäykset 24 560 493 18 125 1 221
Vähennykset/arvonalentumiset -47 -347 -394
Siirrot erien välillä 387 20 -20 387
Hankintameno 31.12.2023 386 12 708 14 479 38 582 1 068 899 68 121
Kertyneet poistot 1.1.2023 0 -9 737 -6 358 -31 855 -710 0 -48 660
Muuntoerot -11 2 132 3 127
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0
Tilikauden poisto -263 -1 253 -1 552 -51 -3 119
Kertyneet poistot 31.12.2023 0 -10 010 -7 609 -33 274 -758 0 -51 652
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 386 2 697 6 869 5 308 310 900 16 469
Vertailuvuoden lukuja on muutettu Rakennukset ja rakennelmat, käyttöoikeuden kohdalta liittyen Raute Changzhou Machinery
yhtiön toimistorakennukseen.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 100
AINEELLISET HYÖDYKKEET
Laatimisperiaate
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet on arvostettu kertyneillä poistoilla ja arvonalentu-
misilla vähennettyyn hankintamenoon. Hankintamenoon sisältyy ostohinta, käteis- ja muut
alennukset sekä tuontitullit ja niistä maksetut pysyvät verot. Kun aineellinen käyttöomaisuus-
hyödyke on valmistettu itse, siihen on sisällytetty edellä mainittujen erien lisäksi osuus konsernin
kiinteistä kustannuksista. Tavanomaiset käyttöomaisuushyödykkeiden korjaus- ja kunnossa-
pitomenot on kirjattu tulosvaikutteisesti toteutumishetkellä. Mahdolliset alkuperäiseen tilaan
palauttamisesta aiheutuvat menot on huomioitu IFRS-laskennassa osana hankintamenoa ja
vastaavasti varauksena .
Aineellisista hyödykkeistä on tehty tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutusajan
kuluessa seuraavasti:
Rakennukset 25–40 vuotta
Koneet ja kalusto 4–12 vuotta
Muu käyttöomaisuus 3–10 vuotta
Maa-alueet ei tehdä poistoja
Käyttöoikeusomaisuus poistetaan vuokrasopimuksen voimassaoloajanjakson aikana.
Omaisuuserien jäännösarvot ja taloudelliset vaikutusajat tarkistetaan jokaisena raportointikauden
päättymispäivänä ja niitä muutetaan tarvittaessa. Jos omaisuuserän kirjanpitoarvo on suurem-
pi kuin siitä kerrytettävissä oleva arvioitu rahamäärä, kirjanpitoarvoa alennetaan kerrytettävissä
olevaa rahamäärää vastaavaksi välittömästi. Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden käytöstä
poistamisesta ja luovutuksista syntyvät myyntivoitot ja -tappiot on kirjattu tulosvaikutteisesti.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 101
AINEELLISET HYÖDYKKEET - LAATIMISPERIAATE
Liite 14
1 000 euroa 2024 2023
VUOKRASOPIMUKSET
Käyttöoikeusomaisuuserien muutokset
Kirjanpitoarvo tilikauden alussa 6 869 7 456
Muuntoerot 102 -234
Lisäykset 283 560
Vähennykset -81
-47
Poistot ja arvonalentumiset -1 373 -1 253
Siirrot erien välillä 0 387
Kirjanpitoarvo tilikauden lopussa 5 800 6 869
Velat
Vuokrasopimusvelka, pitkäaikainen 4 267 5 334
Vuokrasopimusvelka, lyhytaikainen 1 349 1 289
Vuokrasopimusvelka, yhteensä 5 617 6 624
Tuloslaskelmaan kirjatut erät
Käyttöomaisuuserien poistot, rakennukset -1 327 -1 253
Rahoituseriin sisältyvät korkokulut -80 -83
Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin ja arvoltaan vähäisiin
omaisuuseriin liittyvät kulut -888 -941
Laatimisperiaate
Raute-konserni on ottanut vuokralle varasto- ja tuotantotiloja liiketoimintansa käyttöön. Rau-
te-konsernin vuokraamien toimitilojen ja tuotantotilojen vuokrasopimukset on kirjattu taseeseen.
Vuokrasopimukset, jotka sisältävät oikeuden käyttää vuokralle otettua hyödykettä, on kirjattu
taseen erään Käyttöoikeusomaisuus. Erään on kirjattu omaisuuserä perustuen omaisuuse-
räkäyttöoikeuteen ja vuokrasopimusvelka perustuen vuokramaksujen suoritusvelvollisuuteen.
Vuokrasopimuksiin liittyvät käyttöomaisuuserät poistetaan vuokrasopimuksen voimassaoloajan-
jakson aikana. Mikäli vuokrasopimus on voimassa toistaiseksi, laskelmilla on käytetty 5 vuoden
sopimusaikaa.
Konsernitaseen velkoihin on kirjattu vuokrasopimusvelka perustuen vuokramaksujen suoritusvel-
vollisuuteen. Ne jatko-optioihin perustuvat vuokrat, joiden käyttäminen on Raute-konsernissa
suhteellisen varmaa, on sisällytetty vuokravelkaan. Vuokrasopimusvelasta aiheutuva korko on
kirjattu tuloslaskelman erään Rahoituskulut.
Mikäli olemassa oleva vuokrasopimus muuttuu tai vuokravelan ja käyttöomaisuusoikeu-
den laskennassa käytettävät arviot muuttuvat, uudelleenarvostetaan käyttöomaisuuserä ja
vuokrasopimusvelka laskentahetken mukaisella diskonttokorolla. Mikäli sopimuksen mu-
kainen vuokra on sidottu indeksiin, arvostetaan vuokrasopimusvelka ja käyttöomaisuuserä
uudelleen vuokranmuutoshetkellä.
Lyhytaikaiset vuokrasopimukset, joiden odotettavissa oleva vuokra-aika ei ylitä 12 kuukautta, on
käsitelty taseen ulkopuolisina vuokravastuina ja näihin vuokrasopimuksiin liittyvät vuokranmaksut
on kirjattu kuluiksi tuloslaskelmaan vuokra-ajan mukaisesti.
Arvoltaan vähäisten omaisuuserien vuokrasopimuksiin liittyvät vuokrasopimukset on käsitelty
taseen ulkopuolisina vuokravastuina riippumatta siitä, onko sopimus pitkäaikainen vai lyhytai-
kainen. Näihin vuokrasopimuksiin perustuvat käyttövuokrat on kirjattu kuluksi tuloslaskelmaan
sopimuksen vuokra-ajan mukaisesti.
Lyhytaikaisten vuokrasopimusten ja arvoltaan vähäisten omaisuuserien vuokrasopimuk-
set on esitetty taseen ulkopuolisena eränä vuokravastuissa liitetiedossa nro 27 Vakuudet
ja vastuusitoumukset.
Lyhytaikaisten ja arvoltaan vähäisten omaisuuserien vuokrat vuonna 2024 olivat 888 tuhatta eu-
roa (941 tuhatta euroa), joka muodostui kokonaisuudessaan arvoltaan vähäisistä omaisuuseristä.
Tiedot taseen ulkopuolisista muista vastuista on esitetty liitetiedossa numero 27 Vakuudet
ja vastuusitoumukset.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 102
YTTÖOIKEUSOMAISUUSERÄT
Liite 15
1 000 euroa 2024 2023
POISTOT
Poistot hyödykeryhmittäin
Aineettomista hyödykkeistä
ِ Aktivoidut kehittämismenot -289 -289
ِ Muut aineettomat hyödykkeet -1 957 -1 472
Aineellisista käyttöomaisuushyödykkeistä
ِ Rakennukset ja rakennelmat -239 -263
ِ Rakennukset, käyttöoikeusomaisuuserät -1 621 -1 298
ِ Koneet ja laitteet -1 248 -1 544
ِ Muu aineellinen käyttöomaisuus -50 -51
YHTEENSÄ -5 404 -4 917
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 103
POISTOT
Liite 16
1 000 euroa 2024 2023
VAIHTO-OMAISUUS
Aineet ja tarvikkeet 18 247 18 933
Keskeneräiset tuotteet 2 092 3 570
Valmiit tuotteet 282 397
Maksetut ennakkomaksut 2 883 3 469
YHTEENSÄ 23 505
26 369
Laatimisperiaate
Vaihto-omaisuus on arvostettu hankintamenoon tai sitä alhaisempaan nettorealisointiarvoon.
Materiaali- ja raaka-ainevaraston arvostus on tehty painotetun keskihinnan menetelmällä. Val-
miiden ja keskeneräisten tuotteiden hankintamenoon on kohdistettu tuotteiden hankinnasta ja
valmistuksesta aiheutuvat muuttuvat menot kuten työsuhde-etuudet sekä tuotteisiin kohdistuva
osuus tuotannon välillisistä kuluista ja poistoista normaalilla toiminta-asteella ilman rahoitusku-
luja. Muuttuvat menot voivat sisältää ostohinnan ohella esimerkiksi tuontitulleja, kuljetuskustan-
nuksia ja muita välittömästi hankkimisesta johtuvia menoja vähennettynä alennuksilla. Netto-
realisointiarvo on tavanomaisessa liiketoiminnassa saatava arvioitu myyntihinta vähennettynä
arvioiduilla tuotteen valmiiksi saattamisen kustannuksilla ja myyntikustannuksilla. Vaihto-omai-
suuden arvossa on huomioitu epäkuranttiudesta johtuva arvonalentuminen. Vuoden 2023 vertai-
lutietoja on oikaistu vaihto-omaisuuden luokittelun tarkentamisen myötä .
Riskienhallinta
Tilinpäätöshetkellä toimittajille ja alihankkijoille maksettuihin ennakkomaksuihin liittyy riski, et
vastapuoli ei pysty täyttämään sopimusvelvoitteitaan ja palauttamaan ennakkomaksua. Riskiä
hallitaan tarkastamalla alihankkijoiden riskiposition suuruutta ja suoritteen fyysistä edistymistä
sekä vaatimalla tietyiltä toimittajilta ennakkomaksun vakuuksia. Tilinpäätöshetkellä vakuudetto-
mia maksettuja ennakkomaksuja oli 2,9 miljoonaa euroa (3,5 Me).
Tilikauden aikana vaihto-omaisuuden kirjanpitoarvo on alennettu vastaamaan luovutushintaa
kirjaamalla arvonalentumisena 808 tuhatta euroa (38 tuhatta euroa).
Vaihto-omaisuuden liitetietoa on oikaistu vertailukauden osalta vastaamaan sitä esittämistapaa, jota sovelletaan vaih-
to-omaisuuden osalta 31.12.2024. Liitetiedon esittämistavassa tapahtuneet muutokset on esitetty alla olevassa taulukossa.
1 000 euroa
Aineet ja
tarvikkeet
Keskeneräiset
tuotteet
Valmiit
tuotteet
Ennakkomaksut
pitkäaikais-
hankkeista Yhteensä
Vahvistettu tilinpäätös 31.12.2023 17 199 3 570 2 131 3 469 26 369
Oikaisu 1 734 0 -1 734 0 0
Oikaistut luvut 31.12.2023 18 933 3 570 397 3 469 26 369
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 104
VAIHTO-OMAISUUS
Liite 17
1 000 euroa 2024 2023
OSTOVELAT JA MUUT VELAT
Lyhytaikaiset korottomat velat taseessa
Saadut ennakot 46 007 58 860
Ostovelat 13 138 13 797
Siirtovelat 13 650 9 949
Johdannaiset 29
102
Tuloverovelka 1 687 1 974
Muut velat 3 514 3 320
YHTEENSÄ 78 025 88 001
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät
Asiakassopimuksiin liittyvät projektikulujaksotukset 1 088 1 151
Henkilöstökulujaksotukset 11 792 8 407
Rahoituskulut 87 86
Muut siirtovelat 683 305
YHTEENSÄ 13 650 9 949
Laatimisperiaate
Konsernin ostovelkoihin, johdannaisvelkoihin ja tuloverovelkoihin ja muihin velkoihin kuulu-
vat velat, jotka ovat syntyneet ennen tilikauden päättymistä toimitetuista tavaroista ja palveluista.
Velat ovat vakuudettomia ja erääntyvät maksettavaksi 12 kuukauden kuluessa raportointikauden
päättymisestä. Erien kirjanpitoarvo vastaa niiden käypää arvoa tilinpäätöshetkellä .
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 105
LYHYTAIKAISET VELAT
Liite 18
1 000 euroa 2024 2023
VALUUTTAKURSSIVOITOT (NETTO)
Myynnin kurssierot 57 271
Rahoitustuottoihin ja -kuluihin sisältyvät 27 -422
Muihin laajan tuloksen eriin sisältyvät 72 -450
Yhteensä 156 -601
Laatimisperiaate
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat on erillistilinpäätöksissä muutettu toimintavaluu-
tan määräisiksi liiketapahtumien toteutumispäivien kursseihin. Käytännössä on käytetty kurssia,
joka vastaa likimain tapahtumahetken kurssia. Ulkomaanrahan määräiset monetaariset erät on
muutettu toimintavaluutan määräisiksi tilikauden päättymispäivän kursseja käyttäen. Ulkomaan-
rahan määräiset ei-monetaariset erät, jotka on arvostettu käypiin arvoihin, on muutettu toimin-
tavaluutan määräisiksi käyttäen käyvän arvon määrittämispäivän valuuttakursseja. Muutoin
ei-monetaariset erät on arvostettu tapahtumapäivän kurssiin.
Ulkomaanrahan määräisistä liiketoiminnoista ja monetaaristen erien muuttamisesta syntyneet
voitot ja tappiot on merkitty tuloslaskelmaan. Liiketoimien kurssivoitot ja -tappiot on esitetty net-
tomääräisenä niitä vastaavissa erissä liiketuloksen yläpuolella. Rahavaroihin, lainoihin sekä muihin
rahoitusvaroihin ja -velkoihin liittyvät kurssivoitot ja -tappiot on esitetty tuloslaskelman rahoitus-
tuotoissa ja -kuluissa.
Laajan tuloslaskelman eriin sisältyvät niiden valuuttajohdannaisten käyvän arvon muutokset,
jotka täyttävät rahavirran suojaukselle määritetyt ehdot. Lisäksi erä sisältää ulkomaiseen tytäryh-
tiöön liittyvästä nettosijoituksesta syntyvän muuntoeron.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 106
VALUUTTAKURSSIVOITOT (NETTO)
Liite 19
1 000 euroa 2024 2023
JOHDANNAISET
Valuuttatermiinien nimellisarvot
Suojauslaskenta
ِ Liikevaihdon suojaukseen liittyvät 8 130 18 993
Johdannaiset, jotka eivät täytä suojauslaskennan ehtoja
ِ Rahoitukseen liittyvät
- -2 715
Valuuttatermiinien käyvät arvot
Suojauslaskenta
ِ Liikevaihdon suojaukseen liittyvät -279 95
Johdannaiset, jotka eivät täytä suojauslaskennan ehtoja
ِ Rahoitukseen liittyvät -24
Yhtiö on suojannut konsernin sisäiseen rahoitukseen
liittyviä eriä.
Laatimisperiaate
Konserni on käyttänyt rahoituspolitiikkansa mukaisesti valuuttajohdannaissopimuksia suo-
jautuakseen valuuttakurssiriskeiltä, jotka liittyvät kaupallisten liiketoimien ja rahoituksen erien
tuleviin maksutapahtumiin. Kunkin johdannaissopimuksen osalta on sen tekemisen hetkellä
määritelty, mihin taseeseen merkittyyn omaisuuserään tai velkaan tai erittäin todennäköiseen
ennakoituun liiketoimeen (rahavirran suojaus) liittyvää riskiä se suojaa.
Suojauslaskentaa on sovellettu, kun johdannainen täyttää suojauslaskennalle asetetut ehdot.
Päätös suojauslaskennan soveltamisesta tehdään kunkin sopimuksen osalta erikseen sopimus-
hetkellä. Jokainen suojausjohdannainen suojaa tiettyjä varoja ja velkoja, sitovia sopimuksia tai
tulevia sitovia liiketapahtumia. Suojausinstrumentin ja suojauskohteen välinen suojaussuhde
sekä riskienhallintatavoitteet ja strategia suojaustapahtumille on dokumentoitu suojaussuhteen
syntyessä.
Suojauslaskennan ehdot täyttävien johdannaisten käypien arvojen muutosten tehokas osuus on
kirjattu muun laajan tuloksen kautta omaan pääomaan. Tehottomaan osuuteen liittyvä voitto tai
tappio kirjataan tuloslaskelmaan välittömästi, kun suojauksen tehottomuus on todettu. Kun joh-
dannainen ei täytä enää suojauslaskennan ehtoja, omaan pääomaan kertyneet voitot tai tappiot
on kirjattu tulosvaikutteisesti .
1 000 euroa
2024
Nimellisarvo
2023
Nimellisarvo
Suojauslaskennan alaisten johdannaisten
maturiteettijakauma
Liikevaihdon suojaukseen liittyvät
Alle 1 vuosi 8 130 18 993
YHTEENSÄ 8 130 18 993
1 000 euroa 2024 2023
Suojausinstrumenttien rahaston muutokset
Suojausinstrumenttien rahasto 1.1. 154 134
Suojauslaskentaan lisätty (laajan tuloksen kautta) -279 20
Siirretty tulosvaikutteisesti (laajan tuloksen eristä) -
Suojauslaskennasta siirretty taloudelliseen -
Laskennallinen vero eristä konserniverokannalla 20% -
Suojausinstrumenttien rahasto 31.12. -125 154
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 107
JOHDANNAISET
Rahoitusriskien hallinta
Konsernin rahoitusriskien hallinnan tavoitteena on minimoida rahoitusmarkkinoiden
muutosten haitalliset vaikutukset konsernin taloudelliseen tulokseen ja varmistaa riittä
maksuvalmius kaikissa markkinaolosuhteissa. Konsernilla on emoyhtiön hallituksen
hyväksymä rahoituspolitiikka, jossa on määritelty toimintaa ohjaavat raja-arvot, käytet-
tävät rahoitus- ja suojausinstrumentit sekä hyväksyttävät vastapuolet. Konsernin rahoi-
tusriskien hallinnasta vastaa emoyhtiön rahoitustoiminto, jonka tehtävänä on tunnistaa,
arvioida ja suojata rahoitusriskit yhteistyössä operatiivisten yksiköiden kanssa. Rahoi-
tustoiminnosta vastaa konsernin talousjohtaja. Hallitus valvoo rahoitusriskien suuruutta
säännöllisesti mm. nettovaluuttaposition, saatavien ikäjakauman ja suojausasteen sekä
kassavirtaennusteiden avulla.
Konserni altistuu toiminnassaan rahoitusriskeille, jotka on luokiteltu markkina-, vastapuoli- ja
maksuvalmiusriskeihin. Markkinariskeihin kuuluvat valuuttakurssi-, korko- ja hintariskit. Valuutta-
kurssiriski jaetaan edelleen transaktio- ja translaatioriskeihin. Konsernin merkittävimmät vasta-
puoliriskit ovat projektiliiketoiminnan sopimusvastapuoliin liittyvä asiakasluottoriski ja konsernin
sijoitustoimintaan liittyvät vastapuoliriskit. Konsernin kansainvälisen liiketoiminnan merkittävim-
miksi riskialueiksi on tunnistettu vastapuoliriskeistä luottotappioriski ja markkinariskeistä valuut-
takurssiriski. Konserni altistuu lisäksi maksuvalmius- ja uudelleenrahoitusriskeihin.
Rahoitusriskeihin liittyvät liitetiedot on esitetty seuraavissa liitetiedon erissä:
Asiakasluottoriskit, Myyntisaamiset – Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät, sivu 85
Vastapuoliriskit, Myyntisaamiset – Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät, sivu 85
Hintariskit, Materiaalit ja palvelut, sivu 86
Valuuttakurssiriskit, Riskienhallinta – Valuuttakurssiriskit, sivu 109
Korkoriskit, Rahoitusvelat, sivu 116
Maksuvalmiusriskit, Maksuvalmiusriski – Kovenantit, sivu 123
Konsernilla on kahden pohjoismaisen pankin kanssa rahoitussopimus, jonka mukaan konsernin
käytössä on komittoitu 5,0 Me valmiusluottolimiitti ja yhteensä 68,7 Me komittoimaton takausli-
miitti. Vuoden 2024 aikana Raute jatkoi pankkitakaus- ja luottolimiittisopimustaan. Muutoksen
jälkeen järjestely on voimassa vuoteen 2026 asti, ja sitä on mahdollista jatkaa yhdellä vuodella.
Komittoimaton takauslimiitti koostuu kahdesta 20 Me takauslimiitistä, joista yksi on käytet-
tävissä kotimaisiin ja toinen ulkomaisiin hankkeisiin. Tämän lisäksi konserni sopi vertailu-
kauden aikana uudesta 28 miljoonan euron takauslimiitistä, jota käytetään Metsä Woodin
LVL-tehdas hankkeessa.
Järjestelyn vakuutena on Raute Oyj:n yrityskiinnityksiä yhteensä 74,1 miljoonan euron arvosta ja
kiinteistökiinnityksiä 74,1 miljoonan euron määrästä. Rahoitusjärjestelyn vakuudeksi Raute Oyj
panttasi vertailukauden aikana kanadalaisen tytäryhtiönsä Raute Canada Ltd.:n osakkeet.
Voimassaolevan rahoitussopimuksen kovenantit
Voimassaolevan rahoitussopimuksen taloudellisiin tunnuslukuihin liittyvät erityisehdot eli
kovenantit ovat vähimmäiskäyttökate (minimum EBITDA) sekä omavaraisuusaste. Kove-
nantit raportoidaan lainanantajalle kvartaaleittain. Jos kovenanttiehdot eivät täyty, velkoja
voi vaatia käytössä olevien limiittien nopeutettua takaisinmaksua, ja purkaa rahoitussopi-
muksen. Konserni on onnistuneesti saavuttanut kovenanttirajat tilikauden aikana .
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 108
RAHOITUSRISKIT – JOHDON HARKINTA
Tytäryhtiöiden oma pääoma, muut kuin euromääräiset
1 000 euroa 2024 2023
CNY 723 1 680
RUB 642 -342
CAD 6 090 4 371
USD 7 466 6 525
Muut 1 072 1 085
Yhteensä 15 993 13 318
Riskienhallinta
Konsernin toiminta kansainvälisillä markkinoilla altistaa kon-
sernin valuuttakurssimuutoksista aiheutuville valuuttakurssi-
riskeille. Konsernin valuuttakurssiriskit muodostuvat ulko-
maan valuuttamääräisistä myynneistä ja ostoista, taseeseen
merkityistä varoista ja veloista (transaktioriski) sekä sijoituksista
ulkomaisiin tytäryhtiöihin (translaatioriski).
Konsernin päävaluutta on euro. Merkittävimmät valuuttakurs-
siriskit aiheutuvat seuraavista valuutoista:
Kanadan dollari (CAD)
Yhdysvaltain dollari (USD)
Kiinan juan (CNY).
Konsernin myynnin jakauma vaihtelee vuosittain markki-
na-alueittain. Vuonna 2024 konsernin liikevaihdosta 45,1
prosenttia (67 %) tuli euroalueen ulkopuolelta. Konserni käyttää
ensisijaisena kaupankäyntivaluuttana kunkin konserniyhtiön
toimintavaluuttaa, joista merkittävin on euro. Muussa kuin
konserniyhtiöiden kotivaluutassa myydyn liikevaihdon osuus
konsernin liikevaihdosta vuonna 2024 oli 11,1 prosenttia (10,6 %).
Konsernin operatiiviset yksiköt suojaavat pääsääntöisesti yli 100
tuhannen euron sitoviin myyntisopimuksiin perustuvat valuut-
tamääräiset maksut siitä hetkestä alkaen, kun sopimus astuu
sitovasti voimaan. Myynnin maksujen operatiivisessa suojauk-
sessa käytetään valuuttatermiinisopimuksia.
Konserni suojaa pääsääntöisesti yli 100 tuhannen euron sisäi-
sen kaupankäynnin valuuttatermiineillä. Merkittävin yksittäi-
nen hankintoihin liittyvä valuuttakurssiriski syntyy emoyhtiön
sisäisistä ostoista Kiinassa toimivalta tytäryhtiöltä. Kaupan-
käyntivaluutta näissä hankintasopimuksissa on euro, mutta
konsernin kustannukset määräytyvät Kiinan juaneina. Sitoviin
hankintasopimuksiin liittyvien valuuttariskien suojauksessa
käytetään ensisijaisesti samassa valuutassa olevista suojaamat-
tomista myynnin maksuista kertyviä rahavirtoja.
Tulevia rahavirtoja, jotka eivät perustu molempia osapuolia
sitoviin sopimuksiin, ei pääsääntöisesti suojata. Tarjousaikai-
silta valuuttakurssiriskeiltä suojaudutaan käyttämällä valuut-
taklausuuleja. Esisopimuksiin liittyviä valuuttariskejä suojataan
tapauskohtaisesti valuuttaoptiosopimuksilla. Liiketoimia
suojaavien termiinisopimusten nimellisarvo tilinpäätöshetkellä
oli 8,1 miljoonaa euroa (19,0 Me) ja käypä arvo 279 tuhatta euroa
negatiivinen (95 tuhatta euroa positiivinen).
Konsernin yhtiöiden ottamat sisäiset lainat ja talletukset ovat
pääosin kyseisen yhtiön toimintavaluutassa. Konsernin sisäis-
ten lainojen valuuttakurssiriski suojataan valuuttatermiineillä
lukuun ottamatta oman pääoman ehtoisia lainoja tai sellaisek-
si tosiasiallisesti tulkittavia.
Tilikauden 2024 lopussa konsernilla ei ollut rahoituksen erien
suojaukseen liittyviä termiinisopimuksia. Vertailukauden 2023
lopussa konsernilla oli yksi rahoituksen erien suojaukseen
liittynyt termiinisopimus.
Konsernilla ei tilinpäätöshetkellä ollut termiinisaamisia tai -vel-
koja, jotka eivät täytä suojauslaskennan edellytyksiä.
Konserni soveltaa valuuttajohdannaissopimuksiin suojaus-
laskentaa silloin, kun sopimuksen käyvän arvon muutoksesta
voi syntyä valuuttakurssien muutoksesta johtuvaa merkittä-
vää tilapäistä vaikutusta konsernin liiketulokseen. Konsernin
emoyhtiö tekee ulkoisen vastapuolen kanssa johdannaisso-
pimuksen, joka määritetään suojauslaskennassa suojaavaksi
instrumentiksi. Tytäryhtiöt käyttävät sisäisiä johdannaisia
suojauskohteeksi määritetyn liiketoimen suojaamiseen. Joh-
dannaisinstrumenttien arvonmuutosten kokonaismäärät on
esitetty liitetiedossa numero 19 Johdannaiset.
Transaktioriskiä seurataan konsernissa säännöllisesti pää-
valuuttapareittain. Nettovaluuttapositioissa huomioidaan
tiedossa olevat tulevat, sitoviin sopimuksiin liittyvät valuutta-
virrat tilinpäätöshetkestä eteenpäin sekä niiden suojaukseen
tarkoitetut johdannaissopimukset, huolimatta siitä minkä
tilikauden tulokseen valuuttariski kohdistuu. Valuuttariskien
hallinnan tavoitteena on, että konsernin valuuttaparikohtaiset
avoimet nettovaluuttapositiot ovat alle 500 tuhatta euroa kun-
kin valuuttaparin osalta. Konsernin nettovaluuttapositio ja siitä
tilinpäätöshetken taseeseen sisältyvä osuus (Taseen nettoriski)
on esitetty valuuttapareittain seuraavassa taulukossa:
Valuuttapositioon sisältyvistä sitoviin sopimuksiin liittyvistä ra-
havirroista on CAD/EUR -valuuttaparista suojattu 1 228 tuhatta
euroa (4 413 tuhatta euroa) ja USD/EUR -valuuttaparista 3 045
tuhatta euroa (8 810 tuhatta euroa).
Konserniin kuuluu ulkomaisia tytäryhtiöitä, joiden oma pää-
oma on muussa kuin emoyhtiön toimintavaluutassa. Nämä
sijoitukset ulkomaisiin tytäryhtiöihin altistavat konsernin
translaatioriskille. Valuuttakurssiriskiä, joka liittyy ulkomaisten
tytäryhtiöiden nettoinvestointien konvertointiin konsernin
kotivaluuttaan euroksi, ei ole suojattu. Konsernin tytäryhtiöiden
muiden kuin euromääräisten omien pääomien yhteismäärä
31.12.2024 oli 15 993 tuhatta euroa (13 318 tuhatta euroa). Muut
kuin euromääräiset omat pääomat on eritelty valuutoittain
seuraavassa taulukossa:
Nettovaluutta-
positio
Taseen
nettoriski
1 000 euroa 2024 2023 2024 2023
CNY/EUR
781 -1 476 330 -497
CAD/EUR 150
850
1 058 4 065
USD/EUR 1 773
8 678
3 544 7 270
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 109
RISKIENHALLINTA – VALUUTTAKURSSIRISKIT
Herkkyysanalyysi valuuttakurssien transaktioriskistä, eli koh-
tuullisen ja mahdollisen valuuttakurssimuutoksen vaikutuk-
sesta konsernin tulokseen verojen jälkeen 31.12.2024 on esitetty
seuraavassa taulukossa:
Vaikutus tulokseen verojen jälkeen
1 000 euroa 2024 2023
CNY +/- 30% +/- 145 273
CAD +/-30% +/- 34 195
USD +/- 30% +/- 330 1 604
Herkkyysanalyysissä on huomioitu tilinpäätöshetken
taseeseen sisältyvät kaikki valuuttamääräiset saatavat ja
velat sekä valuuttajohdannaissopimukset. Analyysissä on
oletettu valuuttakurssimuutoksen olevan +/- 30 prosenttia
tilinpäätöshetkestä perustuen vallitsevaan epävarmuuteen
rahamarkkinoiden kehityksestä. Muiden tekijöiden on oletettu
pysyvän muuttumattomina.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 110
RISKIENHALLINTA – VALUUTTAKURSSIRISKIT
Laatimisperiaate
Osakepääomassa on esitetty konsernin ulkopuolisten tahojen omistamat osakkeet. Raute on
vertailukauden aikana yhdistänyt osakesarjansa A-osakkeet ja K-osakkeet yhdeksi osakesarjaksi.
Menot, jotka välittömästi liittyvät omien, oman pääoman ehtoisten instrumenttien liikkeeseen
laskuun tai hankintaan, on esitetty oman pääoman vähennyseränä.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto (SVOP) sisältää muut oman pääoman luonteiset
sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan siltä osin kuin sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan
merkitä osakepääomaan, sekä omien osakkeiden hankinnat.
Muut rahastot sisältävät käyvän arvon arvostuksesta syntyneen arvonkorotusrahaston, myönnet-
tyinä osakkeina toteutettavat osakeperusteiset palkkiot ja suojausinstrumenttien rahaston.
Muuntoerot sisältävät ulkomaisten yhtiöiden tilinpäätösten muuntamisesta
syntyneet muuntoerot.
Oman pääoman ehtoiset lainat sisältävät vaihto-oikeudelliset juniorilainat sekä muut sellaiset
lainat, jotka luokitellaan IFRS:n mukaan omaksi pääomaksi.
Konsernin tilinpäätöksessä hallituksen yhtiökokoukselle ehdottama osinko on kirjattu velaksi ja
vähennykseksi jakokelpoisesta omasta pääomasta sille kaudelle, jonka aikana osakkeenomistajat
ovat hyväksyneet osingon jaettavaksi.
Varsinainen yhtiökokous 4.4.2024 päätti hallituksen esityksen mukaisesti, että tilikaudelta 2023
vahvistetun taseen perusteella jaetaan osinkoa 0,10 euroa osaketta kohti varsinaisen yhtiökokouk-
sen päätöksellä, ja loput jakokelpoiset varat jätetään omaan pääomaan.
Liite 20
1 000 euroa 2024 2023
OSAKEPÄÄOMA
Osakepääoma 1.1. 8 256 8 256
Osakepääoma 31.12. 8 256 8 256
YVÄN ARVON RAHASTO JA MUUT RAHASTOT
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. 18 205 5 711
Suunnattu osakeanti ja merkintäoikeusanti, nettotuotot 12 494
Omien osakkeiden hankinta
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. 18 205 18 205
Omat osakkeet 1.1. -950 0
Omien osakkeiden hankinta -53 -950
Omien osakkeiden luovutus 53 -
Omat osakkeet 31.12. -950 -950
Muut rahastot 1.1. 1 321 1 034
Käyvän arvon rahasto
Rahavirran suojaukset, suojauslaskenta -376 19
Omana pääomana suoritettavat osakeperusteiset palkkiot 611 527
Eriin liittyvät laskennalliset verot -
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavien
oman pääoman ehtoisten sijoitusten luovutusvoittojen siirto kertyneisiin
voittovaroihin -219 -260
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot -121
Muut rahastot 31.12. 1 216 1 321
MUUNTOEROT
Muuntoerot 1.1. 541 939
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot 72 -398
Muuntoerot 31.12. 613 541
KERTYNEET VOITTOVARAT
Kertyneet voittovarat 1.1. 8 028 6 956
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavien
oman pääoman ehtoisten sijoitusten luovutusvoittojen siirto kertyneisiin
voittovaroihin -
Vaihto-oikeudellinen juniorilaina -350 -278
Osingonjako -603
Tilikauden tulos 12 111 1 350
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot 166
Kertyneet voittovarat 31.12. 19 352 8 028
OMAN PÄÄOMAN EHTOINEN LAINA
Oman pääoman ehtoinen laina 1.1. 3 000 -
Vaihto-oikeudellinen juniorilaina 0 3 000
Oman pääoman ehtoinen laina 31.12. 3 000 3 000
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 49 692 38 401
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 111
OMA PÄÄOMA
Laatimisperiaate
Muut laajan tulokset erät sisältää tuotto- ja kulueriä, jotka IFRS-standardien mukaan sisällytetään
muihin laajan tuloksen eriin ja joita ei kirjata tulosvaikutteisesti. Tilinpäätöshetkellä Raute-kon-
sernin muut laajan tuloksen erät sisälsivät ulkomaisen yksikön tilinpäätöksen muuntamisesta
johtuvat valuuttakurssivoitot ja -tappiot, suojausinstrumenteista johtuvien voittojen ja tappioiden
osuuden rahavirran suojauksissa, käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostet-
tavien tai luokiteltujen rahoitusvarojen arvostamisesta kirjatut voitot ja tappiot sekä näihin eriin
liittyvät kauden verotettavaan tuloon perustuvat ja laskennalliset verovaikutukset. Vuoden 2023
vertailutietoa on oikaistu verovaikutusten osalta .
.
Liite 21
1 000 euroa 2024 2023
MUUT LAAJAN TULOKSEN ERÄT
Erät, joita ei myöhemmin siirretä tuloslaskelmaan
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta
arvostettavien rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset -219 -260
Erät, jotka saatetaan tulevaisuudessa siirtää
tulosvaikutteisiksi
Rahavirran suojaukset -376
19
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot 72 -450
Eriin liittyvät laskennalliset verot 44 52
Yhteensä -479 -639
MUUT LAAJAN TULOKSEN ERÄT YHTEENSÄ -479 -639
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 112
MUUT LAAJAN TULOKSEN ERÄT
Raute Oyj:llä oli vertailukauden 2023 alkaessa kaksi osakesarjaa, K-sarja ja A-sarja. Vertailukauden
aikana Raute yhdisti nämä osakesarjat. Raute Oyj:n osakkeiden määrä 31.12.2024 oli 6 122 679
osaketta. Osakkeista 96 011 osaketta on Raute Oyj:n määräysvallassa olevan EAI Raute Holding
Oy:n hallussa.
Osakekohtaiset tunnusluvut on esitetty tilinpäätöksen sivulla 150.
Pääomarakenteen hallinta
Konsernin pääomarakenteen hallinnan tavoitteena on tehokas pääomarakenne, jonka avulla
varmistetaan konsernin toimintaedellytykset pääomamarkkinoilla. Vertailukauden 2023 aikana
Raute sopi uudesta rahoitusjärjestelystä ja keräsi nettona uutta omaa pääomaa 15,5 miljoonaa
euroa. Pääomaa kerättiin suunnatulla osakeannilla, merkintäetuoikeusannilla sekä juniorilainoin.
Näillä toimenpiteillä vahvistettiin tasetta, joka heikkeni vuoden 2022 aikana johtuen mm. Venäjän
projektien alasajon aiheuttamista alaskirjauksista. Konsernin pääomarakennetta seurataan
Omavaraisuusaste -tunnusluvulla, jolle on asetettu strateginen tavoitetaso. Vertailukauden 2023
aikana asetettiin uudet taloudelliset tavoitteet, joihin sisältyi omavaraisuusasteen pitäminen yli 40
prosentissa. Omavaraisuusaste oli tilikauden lopussa 55,2 prosenttia (50,2 %).
Erittely osakepääoman
muutoksista
Osake-
pääoma, euroa
Yhdistetyn osakesarjan
osakkeet, kpl
Osakepääoma 1.1.2024 8 256 316 6 122 679
Osakepääoma 31.12.2024 8 256 316 6 122 679
Liite 22
Osakkeet, 1 000 kpl 2024 2023
Yhdistetty osakesarja 1 ääni/osake 6 123 6 123
Yhteensä 31.12. 6 123 6 123
Omat osakkeet 1.1., 1 000 kpl 97 -
Omien osakkeiden hankinta 5 97
Omien osakkeiden luovutus -5 -
Omat osakkeet 31.12. 96
97
Osakkeiden lukumäärän muutokset, 1 000 kpl
Osakkeiden lukumäärä 1.1. 6 123 4 263
Suunnattu anti - 839
Merkintäetuoikeusanti - 1 020
Osakkeiden lukumäärä 31.12. 6 123 6 123
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 113
OSAKKEET JA OSAKEPÄÄOMA
Laatimisperiaate
Laimentamaton osakekohtainen tulos on laskettu jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille
kuuluva tilikauden tulos tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla
keskiarvolla.
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos on laskettu jakamalla emoyhtiön
osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos tilikauden osakkeiden lukumäärän painotetulla kes-
kiarvolla, jota on oikaistu osakeperusteisten maksujen laimennusvaikutuksella. Osakeperusteisilla
maksuilla on laimentava vaikutus, kun osake-etuuksien merkintähinta on alempi kuin osakkeen
käypä arvo.
Instrumentit, joilla saattaa olla laimentava vaikutus osakekohtaiseen tulokseen (esim. juniorilaina)
on huomioitu niiden tilikausien aikana jolloin niillä on laimentava vaikutus.
Laimennetun osakekohtaisen tuloksen laskentaa varten on osakeperusteisten maksujen osalta
selvitetty osakemäärä, joka ulkona oleviin osake-etuuksiin liittyvien merkintäoikeuksien raha-ar-
von perusteella olisi voitu hankkia käypään arvoon (yhtiön osakkeen tilikauden keskimääräinen
markkinahinta). Tätä osakemäärää verrataan osakemäärään, joka olisi laskettu liikkeeseen, jos
osake-etuudet olisi toteutettu.
Liite 23
2024 2023
Laimentamaton osakekohtainen tulos
Emoyhtiön omistajille kuuluva osuus tilikauden tuloksesta, 1 000
euroa 12 111 1 350
Osakkeiden painotettu keskimääräinen lukumäärä, 1 000 kpl 6 123 5 550
Osakekohtainen tulos, euroa 1,96 0,22
Laimennettu osakekohtainen tulos
Emoyhtiön omistajille kuuluva osuus tilikauden tuloksesta, 1 000
euroa 12 111 1 350
Laimennettu osakkeiden painotettu keskimääräinen lukumäärä,
1 000 kpl 6 350 5 597
Laimennettu osakekohtainen tulos, euroa 1,91 0,22
Laimennettua osakekohtaista tulosta laskettaessa jakajana
käytetty osakemäärän painotettu keskiarvo
Laimentamatonta osakekohtaista tulosta laskettaessa käytetty
osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo, 1 000 kpl 6 123 5 550
Optiot, omat osakkeet ja osakeperusteiset etuudet, 1 000 kpl 227 47
Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta
laskettaessa käytetty osakkeiden lukumäärän painotettu
keskiarvo, 1 000 kpl 6 350 5 597
Juniorilainaan liittyvät osakeoptiot 236 407 kpl on huomioitu laimennetun osakekohtaisen
tuloksen laskennassa tilikaudella 2024. Vertailukaudella osakeoptioilla ei ole ollut osakekohtaista
tulosta laimentavaa vaikutusta eikä niitä ole huomioitu laskennassa.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 114
LAIMENTAMATON JA LAIMENNETTU OSAKEKOHTAINEN TULOS
Liite 24
1 000 euroa 2024 2023
LYHYTAIKAISET KOROLLISET VELAT
Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvelat
Rahoituslainojen lyhennykset - -
Tililimiitin käytössä oleva osa - -
YHTEENSÄ 0 0
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviksi rahoitusvaroiksi ja -veloiksi on luokiteltu
johdannaiset. Näiden johdannaisten käypä arvo perustuu markkinoilta saataviin tietoihin, mutta
niillä ei käydä kauppaa toimivilla markkinoilla. Tilikauden lopussa rahoitusvelkoihin sisältyviä
johdannaisia ei ollut käytössä (vertailukauden 2023 rahoitusvelkoihin sisältyvien johdannaisten
arvo -24 tuhatta euroa).
Seuraavassa taulukossa on esitetty konsernin rahoituserien tasearvot, jotka vastaavat konserni-
taseen kirjanpitoarvoja. Konsernin käyttämät käyvän arvon määrittämisen periaatteet rahoitus-
instrumenteista on kuvattu kohdassa Laatimisperiaate.
1 000 euroa Taso 1 Taso 2 Taso 3 Yhteensä
Hierarkiatasot
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
ِ Johdannaissopimukset - - - -
Yhteensä - - - -
1 000 euroa
Tasearvo
31.12.2024
Tasearvo
31.12.2023
Rahoitusvelkojen tasearvot
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
ِ Johdannaissopimukset - -24
Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvelat
ِ Rahoituslainat - -
ِ Tililimiitti - -
ِ Ostovelat ja muut velat 13 138 11 734
ِ Siirtovelat - -
Yhteensä 13 138 11 710
Käyvän arvon hierarkiatason 2 instrumenttien käypä arvo perustuu markkinoilta saataviin tietoi-
hin, mutta niillä ei käydä kauppaa toimivilla markkinoilla.
Käypään arvoon arvostettujen rahoitusinstrumenttien jaottelu perustuu standardin mukaiseen
jaotteluun. Tason 1 instrumentit ovat markkinoilla aktiivisen kaupankäynnin kohteina.
Käyvät arvot perustuvat näiden instrumenttien kohdalla toimivilta markkinoilta saatuun
tilinpäätöspäivän noteerattuun markkinahintaan. Tason 2 instrumenttien käypä arvo perustuu
markkinoilta saataviin tietoihin, mutta niillä ei käydä kauppaa toimivilla markkinoilla. Tason
3 instrumenttien käypä arvo ei perustu todettavissa olevaan markkinatietoon vaan johdon
harkintaa edellyttäviin arvostustekijöihin .
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 115
RAHOITUSVELAT
Rahoitusvelat on IFRS 9 -standardin mukaisesti luokiteltu jaksotettuun hankintamenoon ar-
vostetuiksi ja käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostetuiksi rahoitusveloiksi. Rahoitusvelat on
merkitty alun perin kirjanpitoon käypään arvoon. Transaktiomenot on sisällytetty jaksotettuun
hankintamenoon arvostettavien rahoitusvelkojen alkuperäiseen kirjanpitoarvoon. Myöhemmin
rahoitusvelat, lukuun ottamatta johdannaisvelkoja, on arvostettu efektiivisen koron menetelmällä
jaksotettuun hankintamenoon. Lyhytaikaiset rahoitusvelat ovat velkoja, joissa konsernilla ei ole
ehdotonta oikeutta siirtää velan maksua vähintään 12 kuukauden päähän tilinpäätöshetkestä.
Rahoituslainan seuraavan tilikauden aikana erääntyvät lyhennykset on esitetty lyhytaikaisissa
veloissa.
Konsernin lainojen vakuudet ja vastuut on esitetty liitetiedossa numero 27 Vakuudet
ja vastuusitoumukset.
Konsernitaseeseen on kirjattu vuokrasopimusvelka perustuen vuokramaksujen suoritusvelvolli-
suuteen. Vuokrasopimusvelka on arvostettu niiden vuokrien nykyarvoon, jotka arvostuspäivänä
ovat sopimuksen mukaisesti tulevaisuudessa maksettavia ja joita ei ole arvostushetkellä mak-
settu. Vuokrasopimusvelasta aiheutuva korko on kirjattu tuloslaskelman erään Rahoituskulut.
Vuokrasopimusvelka on luonteeltaan korollinen, mutta esitetty konsernitaseessa erikseen. Tilin-
päätöshetkellä 31.12.2024 konsernilla oli vuokrasopimusvelkaa 5 617 tuhatta euroa (6 624 tuhatta),
josta lyhytaikaista vuokrasopimusvelkaa 1 349 tuhatta euroa (1 289 tuhatta) ja pitkäaikaista 4 267
tuhatta euroa (5 334 tuhatta).
Riskienhallinta
Konsernin korkoriski aiheutuu rahoituslainoista. Konserni voi suojautua vieraan pääoman kor-
koriskiltä korkojohdannaisinstrumenteilla, kiinteäkorkoisilla lainoilla ja riittävällä likvidien varojen
määrällä. Tilinpäätöshetkellä konsernilla ei ole rahoituslainoja. Konsernin käytössä oleva luottoli-
miitti on vaihtuvakorkoinen, joka käytätettäessä altistaa konsernin rahavirran korkoriskille.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 116
RAHOITUSVELAT - LAATIMISPERIAATE
RAHOITUSVELKOJEN MATURITEETIT
1 000 euroa 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031–
Sopimuksiin perustuvat
rahavirrat yhteensä Kirjanpitoarvo
Johdannaisvelkoihin kuulumattomat
Pankkilainat
Vuokrasopimusvelat 1 555 1 486 1 177 1 066 773 432 101 6 590 5 617
Ostovelat ja muut velat 13 138 13 138 13 138
Yhteensä 14 692 1 486 1 177 1 066 773 432 101 19 727 18 754
RAHOITUSVELKOJEN MATURITEETIT, VERTAILUKAUSI
1 000 euroa 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030–
Sopimuksiin perustuvat
rahavirrat yhteensä Kirjanpitoarvo
Johdannaisvelkoihin kuulumattomat
Pankkilainat
Vuokrasopimusvelat
1 503 1 531 1 445 1 131 1 024 757 1 276 8 667 6 624
Ostovelat ja muut velat 11 734 11 734 11 734
Yhteensä 13 237 1 531 1 445 1 131 1 024 757 1 276 20 401 18 357
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 117
RAHOITUSVELKOJEN MATURITEETTIJAKAUMA
RAHOITUSLAINAT JA VUOKRASOPIMUSVELKA
1 000 euroa Lainat
Tililimiitin
käyttö
Vuokra-
sopimukset
1.1.2023 0 6 729 7 581
Rahoituksen rahavirrat - - -
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut - - -1 284
Tililimiitin käyttö - -6 729 -
Lainojen takaisinmaksut - - -
Ei kassavirtavaikutteiset muutokset - - 327
31.12.2023 0
0 6 623
1.1.2024 0 0 6 623
Rahoituksen rahavirrat
- - -
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut - - -1 279
Tililimiitin käyttö - - -
Lainojen takaisinmaksut - - -
Ei kassavirtavaikutteiset muutokset - - 273
31.12.2024 0 0 5 617
1 000 euroa 2024 2023
NETTOVELKA
Rahoituslainat alle vuoden kuluessa maksettavat
Vuokrasopimusvelka tilikauden lopussa 5 617 6 623
Vähennetään: Rahavarat tilikauden lopussa -57 503 -48 105
Nettovelat -51 887 -41 482
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 118 118
RAHOITUSVELKOJEN MATURITEETTIJAKAUMA
1 000 euroa
Tasearvo
31.12.2024
Tasearvo
31.12.2023
Rahoitusvarojen taservot
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvarat
ِ Johdannaissopimukset - -
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta
arvostettavat rahoitusvarat - -
ِ Noteeraamattomat osakesijoitukset 113 365
Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvarat
ِ Myyntisaamiset ja muut saamiset 8 337 7 033
ِ Rahavarat 57 503 48 105
Yhteensä 65 863 55 632
Liite 25
1 000 euroa 2024 2023
RAHAVARAT
Rahavarat tilikauden alussa 48 105 7 618
Rahavarojen muutos 9 373 40 552
Valuuttakurssien muutosten vaikutus 26 -65
Rahavarat tilikauden lopussa 57 503 48 105
1 000 euroa 2024 2023
MUUT RAHOITUSVARAT
Noteeraamattomat osakesijoitukset 113 365
Yhteensä 113 365
Laatimisperiaate
Kauden lopussa 31.12.2024 käyvän arvon hierarkiatasolle 3 luokiteltujen rahoitusvarojen
käypä arvo oli 113 tuhatta euroa (365 tuhatta euroa). Erä sisältää noteeraamattomat osak-
keet, jotka on luokiteltu käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostetta-
viksi rahoitusvaroiksi. Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviksi rahoitusvaroiksi on
luokiteltu johdannaiset. Näiden johdannaisten käypä arvo perustuu markkinoilta saataviin
tietoihin, mutta niillä ei käydä kauppaa toimivilla markkinoilla. Kauden lopussa rahoitusva-
roihin ei sisältynyt johdannaisia.
Rahoitusvarojen luokitteluun, kirjaamiseen ja arvostukseen liittyy johdon harkintaa, ja ne
tyypillisesti sisältävät merkittävän riskin kirjanpitoarvojen muuttumisesta olennaisesti
seuraavan tilikauden aikana .
1 000 euroa Taso 1 Taso 2 Taso 3 Yhteensä
Hierarkiatasot
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien
kautta arvostettavat rahoitusvarat
ِ Noteeraamattomat osakesijoitukset - - 113 113
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvarat
ِ Johdannaissopimukset - - - -
Yhteensä - - 113 113
Käypään arvoon arvostettujen rahoitusinstrumenttien jaottelu perustuu standardin mukaiseen
jaotteluun. Tason 1 instrumentit ovat markkinoilla aktiivisen kaupankäynnin kohteina.
Käyvät arvot perustuvat näiden instrumenttien kohdalla toimivilta markkinoilta saatuun
tilinpäätöspäivän noteerattuun markkinahintaan. Tason 2 instrumenttien käypä arvo perustuu
markkinoilta saataviin tietoihin, mutta niillä ei käydä kauppaa toimivilla markkinoilla. Tason
3 instrumenttien käypä arvo ei perustu todettavissa olevaan markkinatietoon vaan johdon
harkintaa edellyttäviin arvostustekijöihin .
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 119
RAHOITUSVARAT
Rahoitusvarat on luokiteltu IFRS 9 Rahoitusinstrumentit -standardin mukaisesti käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin, käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien
kautta arvostettaviin rahoitusvaroihin ja jaksotettuun hankintamenoon arvostettaviin rahoitus-
varoihin. Luokittelu on tehty hankinnan tarkoituksen ja rahavirtaominaisuuksien perusteella al-
kuperäisen hankinnan yhteydessä. Rahoitusvarat on kirjattu pois taseesta silloin, kun konserni on
menettänyt sopimusperusteisen oikeuden rahavirtoihin tai kun rahoitusvaran riskit ja tuotot on
siirretty merkittäviltä osin konsernin ulkopuolelle. Rahoitusvarat, jotka erääntyvät 12 kuukauden
sisällä, sisältyvät lyhytaikaisiin varoihin.
Johdannaissopimusten, jotka eivät täytä suojauslaskennan ehtoja, käyvät arvot on määritetty
käyttämällä tilinpäätöspäivän markkinahintoja vastaavan pituisille sopimuksille. Käyvän arvon
muutoksista johtuvat voitot ja tappiot on kirjattu tuloslaskelmaan sillä tilikaudella, jonka aikana
ne ovat syntyneet. Avointen valuuttatermiinisopimusten nimellisarvot on esitetty liitetiedossa
numero 18 Johdannaiset.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvarat sisältävät myyntisaamiset, asiakas-
sopimuksiin perustuvat omaisuuserät sekä muut saamiset. Saamisten lyhytaikaisesta luontees-
ta johtuen niiden alkuperäinen kirjanpitoarvo vastaa saamisen käypää arvoa. Diskonttauksen
vaikutus ei ole olennainen saamisten maturiteetti huomioon ottaen. Tilinpäätöshetkellä taseen
myyntisaamisiin ei sisälly merkittäviä riskikeskittymiä .
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 120
RAHOITUSVARAT
Odotettavissa oleva luottotappioriski, 1000 euroa
31.12.2024 Ei erään tynyt 1–30 päivää 31–60 päivää 61–90 päivää 91–180 päivää 181–360 päivää >360 päivää Yhteensä
Myyntisaamisten kirjanpitoarvo ennen luottotappiokirjauksia 6 201 1 384 556 96 269 187 374 9 068
Odotettavissa olevat luottotappioasteet ECL, % 0.00% 0.00% 4.00% 20.00% 30.00% 50.00% 100.00%
Luottotappioriskiä ECL koskeva vähennysero
0 22
19 81
94
98 314
Johdon harkintaan perustuvat odotettavissa olevat
luottotappiot myyntisaamisista 215 276 491
Odotettavissa olevat luottotappiot myyntisaamisista 215 0 22 19 81 94 374 805
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät 11 897 11 897
Johdon harkintaan perustuvat odotettavissa olevat
luottotappiot sopimukseen perustuvista eristä 931 931
Odotettavissa olevat luottotappiot sopimukseen
perustuvista eristä 931 0 0 0 0 0 0 931
Odotettavissa olevat luottotappiot yhteensä 1 399 0 22 19 81 117 98 1 736
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät Myyntisaamiset
1 000 euroa 2024 2023 2024 2023
Odotettavissa olevaan luottotappioon liittyvän vähennyserän alkusaldo 0 0 206 261
Tilikauden aikana kirjattu odotettavissa oleva luottotappiovarauksen muutos 931 605 -55
Käyttämättömän varauksen purku -6
Odotettavissa olevaan tappioon liittyvän vähennyserän saldo tilikauden lopussa 931 0 805 206
Luottotappiovarausten muutos yhteensä 1 530
Saamisten luottotappiokirjaukset tilikauden aikana 44
Luottotappiovarauksen muutos ja tilikauden aikaiset luottotappiot yhteensä 1 574
Odotettavissa oleva luottotappioriski, 1000 euroa
31.12.2023 Ei erään tynyt 1–30 päivää 31–60 päivää 61–90 päivää 91–180 päivää 181–360 päivää >360 päivää Yhteensä
Myyntisaamisten kirjanpitoarvo ennen luottotappiokirjauksia 4 473 1 385 242 507 375 710 18 7 710
Odotettavissa olevat luottotappioasteet ECL, % 0.00% 0.00% 0.01% 1.00% 1.00% 25.00% 100.00%
Luottotappioriskiä ECL koskeva vähennysero 0 0 0 5 4 178 12 200
Johdon harkintaan perustuvat odotettavissa olevat
luottotappiot myyntisaamisista 6 6
Odotettavissa olevat luottotappiot myyntisaamisista 0 0 0 5 4 178 18 206
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät 12 646 12 646
Johdon harkintaan perustuvat odotettavissa olevat
luottotappiot sopimukseen perustuvista eristä 0
Odotettavissa olevat luottotappiot sopimukseen
perustuvista eristä 0 0 0 0 0 0 0 0
Odotettavissa olevat luottotappiot yhteensä 0 0 0 5 4 178 18 206
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 121
RAHOITUSVAROJEN ARVONALENTUMINEN
Laatimisperiaate
Rahavaroihin sisältyvät käteisvarat, lyhytaikaiset pankkitalletukset sekä muut lyhytaikaiset lik-
vidit sijoitukset, joiden erääntymisaika on enintään kolme kuukautta. Pankeilta saadut tililuotot
sisältyvät lyhytaikaisiin korollisiin velkoihin. Konsernitileihin liittyvät luottotilit sisältyvät lyhytai-
kaisiin korollisiin velkoihin ja ne on esitetty netotettuina silloin, kun konsernilla on sopimukseen
perustuva laillinen kuittausoikeus suorittaa tai muutoin eliminoida velkojalle suoritettava määrä
kokonaan tai osaksi.
Riskienhallinta
Sijoitustoiminnan vastapuoliriski
Konsernin pankkien ja rahoituslaitosten kanssa tekemiin rahoitusinstrumenttisopimuksiin sisäl-
tyy riski siitä, että vastapuoli ei pysty täyttämään sopimuksen mukaisia velvoitteitaan. Sijoitustoi-
minnassa ja johdannaissopimuksia tehtäessä vastapuoliksi hyväksytään tahot, joiden luottokel-
poisuusluokitus on hyvä ja jotka täyttävät rahoituspolitiikassa määritellyt muut ehdot. Sijoituksia,
johdannaissopimuksia ja lainasopimuksia tehtäessä konserni soveltaa vastapuolikohtaisia
enimmäismääriä riskikeskittymien välttämiseksi. Tilinpäätöshetkellä konsernin kassanhallintaan
liittyvät varat olivat pankkitileillä. Likvidit varat euroalueen ulkopuolella olevissa rahoituslaitoksissa
olivat tilinpäätöshetkellä 9,3 miljoonaa euroa (9,9 miljoonaa euroa).
Liite 26
1 000 euroa 2024 2023
RAHAVARAT
Käteinen raha ja pankkitilit 57 503 48 105
YHTEENSÄ 57 503 48 105
Rahavirtalaskelman rahavarat
Rahavarat
57 503 48 105
YHTEENSÄ 57 503 48 105
Rahoitusvarojen arvonalentuminen
Myyntisaamisiin liittyvä luottotappioriski on arvioitu IFRS 9 -standardin mukaisesti tilinpäätöshet-
kellä myyntisaamisten koko voimassaoloajalta syntyvien luottotappioiden arvioinnin perusteella.
Raute-konsernissa on käytetty yksinkertaistettua mallia myyntisaamisten luottoriskin kirjaamisek-
si, koska myyntisaamiset eivät sisällä merkittäviä rahoituskomponentteja. Yksinkertaistetun me-
nettelyn mukaan myyntisaamisista kirjataan odotettavissa oleva luottotappio myyntisaamisten
koko voimassaoloajalta. Sopimusten alkuajan luottotappioriskiä pienennetään ennakkomaksuilla.
Myyntisaamiset on ryhmitelty määritystä varten ikäjakauman perusteella. Odotettavissa oleva
luottotappio perustuu historiallisiin luottotappiomääriin huomioiden mahdolliset asiakaskohtai-
set yksilölliset arviot sekä huomioiden tulevaisuuteen katsovat odotetut luottotappiot käytetyn
mallin mukaan. Odotettavissa olevan luottotappioriskin tiedot on esitetty taulukossa Odotetta-
vissa oleva luottotappioriski. Ennakoidut arvonalentumistappiot on kirjattu tulosvaikutteisesti.
Jos arvonalentumistappion määrä pienenee jollakin myöhemmällä tilikaudella ja vähennyksen
voidaan katsoa liittyvän arvonalentumisen kirjaamisen jälkeiseen tapahtumaan, kirjattu tappio
peruutetaan tulosvaikutteisesti.
Tilikauden aikana taseen myyntisaamisten arvoa on alennettu odotettujen luottotappioiden ver-
ran, 805 tuhatta euroa (206 tuhatta euroa). Jos arvonalentumistappion määrä pienenee jollakin
myöhemmällä tilikaudella ja vähennyksen voidaan katsoa liittyvän arvonalentumisen kirjaamisen
jälkeiseen tapahtumaan, kirjattu tappio peruutetaan tulosvaikutteisesti.
Arvonalentumismallilla ei ole vaikutusta muihin rahoitusvaroihin eikä IFRS 9 -standardin mukai-
sesti käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin, koska käyvän arvon määritys-
hetkellä odotetut luottotappiot on jo otettu huomioon .
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 122
RAHOITUSVAROJEN ARVONALENTUMINEN JA RAHAVARAT
Riskienhallinta
Konsernin projektiliiketoiminnan luonteesta johtuen rahoitustarve ja likvidien varojen määrä
vaihtelevat myös lyhyellä aikavälillä. Käyttöpääomatarpeiden ennustamisen tekevät erityisen
haasteelliseksi uudet tilaukset, joiden maksuehdot ovat yksilöllisiä ja joiden maksujen ajalliseen
toteutumiseen liittyy epävarmuutta.
Maksuvalmiuden turvaamiseksi on konsernin rahoituspolitiikassa määritelty rahavarojen, lyhytai-
kaisten sijoitusten ja nostettavissa olevien luottositoumusten vähimmäismäärä. Hyvä maksuval-
mius pyritään ensisijaisesti säilyttämään tehokkaalla käyttöpääoma- ja kassanhallinnalla. Pitkällä
aikavälillä rahoituksen saatavuuteen ja hintaan liittyvää riskiä hallitaan hyödyntämällä erilaisia
rahoituslähteitä. Sijoitukset tehdään pääsääntöisesti lyhytaikaisiin talletuksiin tai jälkimarkkinakel-
poisiin, hyvän luottokelpoisuuden omaaviin euromääräisiin sijoituksiin. Sijoituksilta edellytetään
riittävää likviditeettiä. Konsernilla oli tilinpäätöksessä 31.12.2024 korollista nettovelkaa 0,0 miljoonaa
euroa (0,0 Me).
Konsernin rahavarojen määrä tilikauden lopussa oli 57,5 miljoonaa euroa (48,1 Me). Konserni on
varautunut vaihteleviin käyttöpääomatarpeisiin ja mahdollisiin rahan saatavuuden häiriötilantei-
siin yhteensä 5,0 miljoonan euron komittoidulla valmiusluottolimiittisopimuksilla sekä yhteensä
68,7 miljoonan euron komittoimattomalla takauslimiitillä kahden pohjoismaisen pankin kanssa.
Komittoitua valmiusluottoliittisopimusta ei ollut käytössä tilikauden päättyessä. Komittoimatto-
mista limiiteistä oli tilikauden päättyessä käyttämättä 36,6 miljoonaa euroa (30,0 Me).
Voimassa olevan rahoitussopimuksen kovenantit
Voimassa olevan rahoitussopimuksen taloudellisiin tunnuslukuihin liittyvät erityiseh-
dot eli kovenantit ovat vähimmäiskäyttökate (minimum EBITDA), vähimmäislikviditeetti
sekä omavaraisuusaste.
Voimassa olevan rahoitussopimuksen mukaiset kovenantit raportoidaan vähimmäislikviditeetin
osalta lainanantajalle kuukausittain ja vähimmäiskäyttökatteen ja omavaraisuusasteen osalta
kvartaaleittain. Jos kovenanttiehdot eivät täyty, velkoja voi vaatia käytössä olevien limiittien no-
peutettua takaisinmaksua, ja purkaa rahoitussopimuksen. Konserni on onnistuneesti saavuttanut
kovenanttirajat tilikauden aikana.
Konsernin rahoitusvelkoihin sisältyvät ostovelat, johdannaisvelat ja korolliset velat. Ostovelat
erääntyvät keskimäärin alle kuukauden kuluessa. Konsernin lainasopimuksiin perustuvien
korollisten rahoitusvelkojen lyhennykset ja niihin liittyvien rahoituskulujen kassavirrat ja muut
rahoitusvelkojen kassavirrat on esitetty liitetiedossa numero 23 Rahoitusvelat.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 123
MAKSUVALMIUSRISKI
Liite 27
1 000 euroa 2024 2023
RAHOITUSKULUT, NETTO
Rahoitustuotot
Korkotuotot saamisista 1 602 823
Osinkotuotot 360 416
Sijoitusten luovutusvoitot -
-
Valuuttakurssivoitot rahoituseristä 133 -299
Muut rahoitustuotot 7 0
Rahoitustuotot yhteensä 2 102 940
Rahoituskulut
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon kirjatuista
rahoituslainoista -37 -75
Valuuttakurssitappiot muista rahoituseristä -106 -124
Muut rahoituskulut -545 -809
Rahoituskulut yhteensä -688 -1 008
Rahoituskulut, netto 1 415 -67
Laatimisperiaate
Korkotuotot on kirjattu tuotoksi sille tilikaudelle, jonka aikana ne ovat syntyneet, efektiivisen
koron menetelmän mukaisesti. Osinkotuotot on kirjattu tuotoksi sille tilikaudelle, jonka aikana
osingon maksun saamiseen on syntynyt oikeus.
Valuuttakurssivoitot aiheutuvat konsernilla olevien valuuttamääräisten rahavarojen ja rahoitus-
velkojen arvostamisesta.
Korkokulut rahoituslainoista on kirjattu kuluksi sille tilikaudelle, jolle ne rahoituslainasopimuk-
sessa määritettyjen korkovelvoitteiden perusteella kohdistuvat. Muut korkokulut on kirjattu sille
tilikaudelle, jonka aikana ne ovat syntyneet.
Valuuttakurssitappiot aiheutuvat konsernilla olevien valuuttamääräisten rahavarojen ja
rahoitusvelkojen arvostamisesta .
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 124
RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT
Liite 28
1 000 euroa 2024 2023
Annetut vakuudet
Luotto- ja takauslimiittien vakuudeksi annetut yritys- ja
kiinteistökiinnitykset*
178 200 178 200
Luottojärjestelyjen vakuudet yhteensä 178 200 178 200
Konserniyhtiöiden puolesta annetut vakuudet
Rahoituslainat - -
Muut vastuut - -
Muut luottojärjestelyt yhteensä - -
Kaupalliset pankkitakaukset omasta ja
konserniyhtiöiden puolesta 32 112 12 047
Taseen ulkopuoliset vuokravastuut
Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät vuokravastuut 323 274
1–5 vuoden sisällä erääntyvät vuokravastuut 308 307
Yhteensä 631 581
*Liittyy liitetiedossa 22 kerrottuun rahoitusjärjestelyyn.
Asiakkaan niin vaatiessa kaupallisia pankkitakauksia annetaan asiakkaan ennakkosuorituksia
vastaan.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 125
VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET
RAUTE OYJ
Tilinpäätös 1.1.–31.12.2024
Emoyhtiön tilinpäätöksen laatimisperiaatteissa on kuvattu emoyhtiön tilinpäätöksen
laatimisperiaatteet siltä osin, kuin ne poikkeavat konsernitilinpäätöksessä esitetyistä
IFRS-laatimisperiaatteista.
Laatimisperiaate
Raute Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomessa voimassa olevien kirjanpito- ja osakeyhtiölakien
(FAS) mukaisesti.
Muut kuin euromääräiset liiketapahtumat on kirjattu kirjanpitoon tapahtumapäivän
kurssiin. Tilinpäätöksessä muut kuin euromääräiset saamiset ja velat on muunnettu euroiksi
tilinpäätöspäivän keskikurssiin lukuun ottamatta liiketoimia, joihin liittyvä valuuttariski on
suojattu valuuttajohdannaissopimuksilla. Nämä erät on arvostettu johdannaissopimuksella
suojattuun kurssiin. Maksetut ja saadut ennakot on kirjattu taseeseen maksupäivän kurssiin.
Valuuttakurssien muutoksiin liittyvät kurssivoitot ja -tappiot on käsitelty tulosvaikutteisesti.
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS,
FAS
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMA
1 000 euroa 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
LIIKEVAIHTO 170 611 108 180
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden
varastojen muutos -1 384 1 813
Liiketoiminnan muut tuotot 405 546
Materiaalit ja palvelut -93 539 -52 839
Henkilöstökulut -43 075 -36 746
Poistot -3 996 -3 252
Liiketoiminnan muut kulut -16 945 -17 738
Liiketoiminnan kulut yhteensä -157 556 -110 575
LIIKETULOS 12 076 -36
Rahoitustuotot ja -kulut 962 -1 878
TULOS ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA 13 038 -1 914
Tilinpäätössiirrot -171 59
Tuloverot -2 387 369
TILIKAUDEN TULOS 10 480 -1 485
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | EMOYHTIÖ 127127
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMA, FAS
EMOYHTIÖN TASE
1 000 euroa 31.12.2024 31.12.2023
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet 14 170 15 718
Aineelliset hyödykkeet 7 607 7 777
Sijoitukset
14 043 15 223
Pysyvät vastaavat yhteensä 35 821 38 718
Vaihtuvat vastaavat
Vaihto-omaisuus 20 886 22 176
Laskennalliset verosaamiset 1 733 4 089
Lyhytaikaiset saamiset 22 932 23 792
Rahoitusarvopaperit 15 752 15 168
Rahat ja pankkisaamiset 39 464 29 999
Vaihtuvat vastaavat yhteensä 100 766 95 225
VASTAAVAA YHTEENSÄ 136 586 133 942
EMOYHTIÖN TASE
1 000 euroa 31.12.2024 31.12.2023
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma 8 256 8 256
Käyvän arvon rahastot ja muut rahastot 19 655 19 655
Edellisten tilikausien voitto
11 081 13 636
Tilikauden tulos 10 480 -1 485
Oma pääoma yhteensä 49 473 40 063
Tilinpäätössiirtojen kertymä 1 743 1 571
Pakolliset varaukset 1 892 1 227
Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma 3 000 3 000
Lyhytaikainen vieras pääoma 80 479 88 081
Vieras pääoma yhteensä 83 479 91 081
VASTATTAVAA YHTEENSÄ 136 586 133 942
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | EMOYHTIÖ 128
EMOYHTIÖN TASE, FAS
EMOYHTIÖN RAHOITUSLASKELMA
1 000 euroa 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA
Myynnistä saadut maksut 166 683 139 285
Liiketoiminnan muista tuotoista saadut maksut
405
489
Maksut liiketoiminnan kuluista -154 575 -102 833
Rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja 12 512 36 941
Maksetut korot liiketoiminnasta -295 -173
Saadut osingot liiketoiminnasta 860 416
Saadut korot liiketoiminnasta 1 295 654
Muut rahoituserät liiketoiminnasta -922 -698
Välittömät verot -52 369
Liiketoiminnan rahavirta (A) 13 399 37 509
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -2 347 -3 911
Liiketoimintakauppa - -
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeien luovutustulot 313 57
Ostetut tytäryhtiöosakkeet - -1 361
Investoinnit muihin sijoituksiin - -
Luovutustulos muista sijoituksista - -
Myönnetyt lainat konserniyhtiöille -364 -
Lainasaamisten takaisinmaksut konserniyhtiöiltä - -
Investointien rahavirta (B) -2 398 -5 215
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA
Suunnattu anti ja uusmerkintä - 13 944
Vaihto-oikeudellinen juniorilaina - 3 000
Kulut osakeanneista ja juniorilainasta -350 -1 631
Omien osakkeiden ostot* - -950
Lyhytaikaisten lainojen nostot - -
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut - -6 729
Maksetut osingot -603 -
Rahoituksen rahavirta (C) -953 7 634
Rahavarojen muutos (A+B+C) 10 048 39 928
lisäys (+) / vähennys (–)
Rahavarat tilikauden alussa 45 167 5 239
Rahavarojen muutos 9 775 39 928
Fuusiossa saadut rahavarat 273 0
Valuuttakurssien muutosten vaikutus 0 -
Rahavarat tilikauden lopussa 55 215 45 167
*EAI Raute Holding Oy:n kautta ostetut omat osakkeet esitetty tässä
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | EMOYHTIÖ 129
EMOYHTIÖN RAHOITUSLASKELMA, FAS
1 000 euroa 2024 2023
Liikevaihdon erittely
yttämisasteen mukaan tuotoksi kirjattu liikevaihto 140 473 86 446
Muu liikevaihto 30 138 21 734
YHTEENSÄ 170 611 108 180
Valmistusasteen mukaan tuloutettujen, mutta asiakkaille
luovuttamatta olevien pitkäaikaishankkeiden osalta tuotoiksi
tilikaudella ja aikaisempina tilikausina kirjattu määrä 167 838 107 861
Pitkäaikaishankkeiden tuotoksi kirjaamatta oleva määrä
(tilauskanta) 166 615 232 603
Luovuttamatta olevien projektien tase-erät
Projektit, joiden täyttämissasteen mukainen arvo ylittää
laskutetut ennakot
ِ toteutuneet menot ja kirjatut voitot tappioilla vähennettynä 111 329 77 150
ِ saadut ennakkomaksut -101 061 -66 896
ِ luottotappiovaraus -931
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät 9 337 10 255
Projektit, joissa laskutetut ennakot ylittävät täyttämisasteen
mukaisen arvon
ِ toteutuneet menot ja kirjatut voitot tappioilla vähennettynä -81 708 -54 363
ِ saadut ennakkomaksut 125 780 79 842
Asiakassopimuksiin perustuvat velat 44 072 25 479
Taseen lyhytaikaisiin velkoihin sisältyvät
ennakkomaksut
Asiakassopimuksiin perustuvat velat 44 072 25 479
Muut saadut ennakkomaksut 1 188 270
YHTEENSÄ 45 260 25 749
EMOYHTIÖN LIITETIEDOT
Liite 1
1 000 euroa
2024 % 2023 %
LIIKEVAIHTO
Liikevaihdon jakauma
markkina-alueittain
EMEA (Eurooppa ja Afrikka) 113 695 67 55 854 51
LAM (Etelä-Amerikka) 36 688 22 20 234 19
NA (Pohjois-Amerikka) 16 171
9
14 975 14
APAC (Aasian-Tyynenmeren alue) 3 831 2 2 963 3
CIS (Venäjä) 228 0 14 154 13
YHTEENSÄ 170 611 100 108 180 100
Suomen osuus liikevaihdosta oli 16 prosenttia (11 %).
Laatimisperiaate
Liikevaihdon tuloutusperiaatteet vastaavat konsernin laatimisperiaatteita.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | EMOYHTIÖ 130
EMOYHTIÖN LIITETIEDOT
Liite 2
LYHYTAIKAISET SAAMISET
1 000 euroa 2024 2023
Lyhytaikaiset saamiset konserniyhtiöiltä
Lainasaamiset 1 307 950
Myyntisaamiset 1 300 4 294
Muut saamiset 8 0
Siirtosaamiset 2 332
381
Yhteensä konserniyhtiöiltä 4 946 5 625
Myyntisaamisten ja siirtosaamisten vertailuvuoden luokittelu on
muutettu vastaamaan vuoden 2024 luokittelua.
Lyhytaikaiset saamiset muilta
Myyntisaamiset 5 559 4 036
Siirtosaamiset 11 522 12 618
Muut saamiset 905 1 513
Yhteensä muilta 17 986 18 168
YHTEENSÄ 22 932 23 792
Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät
yttämissasteen mukaisesti kirjatut asiakassopimuksiin
perustuvat omaisuuserät 9 337 10 255
Tuloverosaamiset 41 0
Muut siirtosaamiset 2 144 2 363
YHTEENSÄ 11 522 12 618
Liite 3
MATERIAALIT JA PALVELUT
1 000 euroa 2024 2023
Ostot tilikauden aikana -83 061 -49 833
Varaston muutos, aineet ja tarvikkeet -726 6 436
Ulkopuoliset palvelut -9 752 -9 442
YHTEENSÄ -93 539 -52 839
Liite 5
PAKOLLISET VARAUKSET
1 000 euroa 2024 2023
Takuuvaraukset
Kirjanpitoarvo 1.1. 1 217 834
Lisäykset 1 827 1 654
Vähennykset -1 162 -1 271
Kirjanpitoarvo 31.12. 1 882 1 217
Muut pakolliset varaukset
Kirjanpitoarvo 1.1. 9 195
Lisäykset 7 9
Vähennykset -6 -195
Kirjanpitoarvo 31.12. 10 9
YHTEENSÄ 1 892 1 227
Liite 4
VAIHTO-OMAISUUS
1 000 euroa 2024 2023
Aineet ja tarvikkeet 13 533 14 150
Keskeneräiset tuotteet 1 764 3 148
Valmiit tuotteet 0 0
Ennakkomaksut pitkäaikaishankkeista 5 589 4 878
YHTEENSÄ 20 886
22 176
Tilikauden aikana vaihto-omaisuuden kirjanpitoarvo on alennettu vastaamaan luovutushintaa
kirjaamalla arvonalentumisena 526 tuhatta euroa (133 tuhatta euroa).
Laatimisperiaate
Saamisiin kuuluvat taseen myynti- ja muut saamiset. Saamiset on arvostettu jaksotet-
tuun hankintamenoon tai sitä alempaan todennäköiseen luovutushintaan. Saamisiin ei
tilinpäätöshetkellä sisältynyt merkittäviä luottoriskikeskittymiä.
Vaihto-omaisuuden liitetietoa on oikaistu vertailukauden osalta vastaamaan sitä esittämistapaa, jota sovelletaan vaih-
to-omaisuuden osalta 31.12.2024. Liitetiedon esittämistavassa tapahtuneet muutokset on esitetty alla olevassa taulukossa.
1 000 euroa
Aineet ja
tarvikkeet
Keskeneräiset
tuotteet
Valmiit
tuotteet
Ennakkomaksut
pitkäaikais-
hankkeista Yhteensä
Vahvistettu tilinpäätös 31.12.2023 11 399 3 148 2 751 4 878 22 176
Oikaisu 2 751 0 -2 751 0 0
Oikaistut luvut 31.12.2023 14 150 3 148 0 4 878 22 176
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | EMOYHTIÖ 131
EMOYHTIÖN LIITETIEDOT
Liite 7
LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT
1 000 euroa
2024 2023
Saadut avustukset
Liiketoiminnan muut tuotot konserniyhtiöiltä 323 452
Myyntivoitot pysyvistä vastaavista 43 57
Liiketoiminnan muut tuotot 39 37
Saadut vakuutuskorvaukset -
-
YHTEENSÄ 405 546
Laatimisperiaate
Liiketoiminnan muihin tuottoihin on kirjattu varsinaiseen liikevaihtoon kuulumattomat tuotot.
Liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyvät vuokratuotot on tuloutettu tasaerinä vuokrakaudelle.
Liite 6
HENKILÖSTÖKULUT
1 000 euroa
2024 2023
Palkat ja palkkiot -36 947 -31 078
Eläkekulut -5 175 -4 644
Kiinteät oman pääoman ehtoiset työsuhde-etuudet - -
Muut henkilösivukulut -953 -1 024
YHTEENSÄ -43 075
-36 746
HENKILÖSTÖN MÄÄRÄ
Kirjoilla 31.12., henkilöä
Työntekijät 168 139
Toimihenkilöt 408 392
YHTEENSÄ 576 531
Ulkomailla työskentelevien osuus 31.12. 24 4
Tehollinen keskimäärin, henkilöä
Työntekijät 164 138
Toimihenkilöt 403 374
YHTEENSÄ 567 513
Ulkomailla työskentelevien osuus, tehollinen keskimäärin 22 3
Keskimäärin, henkilöä
Työntekijät 165 139
Toimihenkilöt 405 378
YHTEENSÄ 570 518
Ulkomailla työskentelevien osuus, keskimäärin 22 3
Laatimisperiaate
Raute Oyj:n henkilöstön eläketurva on hoidettu ulkopuolisessa eläkevakuutusyhtiössä. Eläkeme-
not on kirjattu kuluksi ajallisen kertymisen mukaan.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | EMOYHTIÖ 132
EMOYHTIÖN LIITETIEDOT
Liite 8
LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
1 000 euroa
2024 2023
Tuotannon välilliset kulut -3 066 -2 026
Myynti- ja markkinointikulut -2 363 -2 492
Hallintokulut -7 057 -7 025
Muut kulut -4 459 -6 195
YHTEENSÄ -16 945
-17 738
Laatimisperiaate
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot on kirjattu tuloslaskelmaan kuluiksi niiden syntymisvuonna.
Tilikauden aikana tutkimus- ja tuotekehitysmenoja on kirjattu tuloslaskelmaan 4 984 tuhatta
euroa (4 824 tuhatta euroa).
MUUT VUOKRASOPIMUKSET
1 000 euroa 2024 2023
Raute Oyj vuokralleottajana
Ei-purettavissa olevien muiden vuokrasopimusten
perusteella maksettavat vähimmäisvuokrat:
Yhden vuoden kuluessa 700 597
Vuotta pitemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua 966 733
YHTEENSÄ 1 666 1 330
Liite 9
TULOVEROT
1 000 euroa 2024 2023
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta -22 -
Edellisten tilikausien verot -9 -17
Laskennalliset verot -2 356 386
YHTEENSÄ -2 387 369
Laatimisperiaate
Laskennalliset verot on kirjattu väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon ja verotuksellisen arvon
välillä. Yhtiön taseeseen sisältyy verotuksellisista tappioista kirjattua laskennallista verosaamista
yhteensä 1 733 tuhatta euroa (4 089 tuhatta euroa). Laskennallinen verosaaminen on kirjattu
taseeseen arvioidun todennäköisen saamisen suuruisena.
LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
1 000 euroa 2024 2023
Tilintarkastajien palkkiot
Tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusmenot, varsinainen tilintarkastus -137 -227
Tilintarkastusmenot, muut tilintarkastuslaissa tarkoitetut
toimeksiannot 0 -3
Tilintarkastusmenot, muut asiantuntijapalvelut -53 -324
Tilintarkastusmenot, veroneuvonta
Yhteensä -191 -555
Emoyhtiön tilintarkastajana on tilikaudella toiminut tilintarkastusyhteisö Pricewaterhouse-
Coopers Oy. Varsinaisen tilintarkastuksen palkkio sisältää kuluvan tilikauden tarkastamiseen liitty-
vät tarkastuspalkkiot. Muut asiantuntijapalvelut ja veroneuvonta sisältävät tilikaudelle suoritepe-
rusteisesti kirjatut palkkiot tilintarkastusyhteisön suorittamista muista palveluista. Palkkiot eivät
sisällä tilintarkastukseen ja muihin toimeksiantoihin liittyviä matka- ja viranomaismaksuja.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | EMOYHTIÖ 133
EMOYHTIÖN LIITETIEDOT
Liite 10
AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
1 000 euroa
Kehittämis menot
Keskeneräiset
kehittämis menot
Aineettomat
oikeudet Liikearvo
Muut aineettomat
hyödykkeet
Ennakko-
maksut Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 0 149 4 296 662 21 770 1 406 28 282
Lisäykset 255 94 651 138 1 139
Vähennykset -8 -8
Siirrot erien välillä 1 406 -1 406 0
Hankintameno 31.12.2024 0
405
4 390 662
23 819 138
29 413
Kertyneet poistot 1.1.2024 0 0 -3 375 -443 -8 746 0 -12 564
Alaskirjaus 0
Tilikauden poisto -232 -66 -2 387 -2 685
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 7 7
Siirrot erien välillä 0
Kertyneet poistot 31.12.2024 0 0 -3 607 -509 -11 126 0 -15 242
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 0 405 783 151 12 694 138 14 171
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 0 149 921 218 13 024 1 406 15 718
Laatimisperiaate
Tutkimus- ja kehittämismenot
Tutkimusmenot kirjataan kuluiksi suoriteperusteisesti eli
kulujen syntymisajankohtana.
Yhtiön kehittämismenoja on aktivoitu KPL 5:8 §:n mukaisesti.
Yhtiö aktivoi kehittämismenoja taseeseen aineettomiin hyö-
dykkeisiin, jos niiden odotetaan tuottavan tuloa useampana
tilikautena. Yhtiö on aktivoinut kehittämismenot, jotka ovat
aiheutuneet välittömästi hyödykkeen saattamisesta valmiiksi
siihen aiottuun käyttötarkoitukseen. Yhtiö aktivoi aineettoman
hyödykkeen kehittämismenoksi, kun hyödykkeen valmiiksi
saattaminen on teknisesti toteutettavissa siten, että hyödyke
on käytettävissä tai myytävissä, yhtiöllä on kyky, aikomus ja
resurssit saattaa hyödyke valmiiksi ja käyttää sitä tai myy
se, yhtiön arvion mukaan hyödykkeellä olevan todennäköinen
vastainen taloudellinen hyöty, joka voidaan osoittaa, ja yhtiö
kykenee määrittämään luotettavasti menot, jotka johtuvat
aineettomasta hyödykkeestä sen kehittämisvaiheen aikana.
Taseeseen aktivoituihin kehittämismenoihin liittyviin arvoihin
liittyy epävarmuustekijöitä ja on mahdollista, että olosuhteiden
muuttuessa kehittämisprojekteista odotettavissa oleva tuotto
muuttuu. Taseeseen aktivoitujen kehittämismenojen arvo
saattaa alentua, jos odotettavissa oleva taloudellinen hyöty
muuttuu. Mikäli taseeseen kirjatun hyödykkeen odotettavissa
oleva tuotto alittaa tasearvon, eli aktivoitujen poistamattomien
kehittämismenojen summan, kehittämismenon tasearvo oi-
kaistaan arvonalentumiskirjauksella vastaamaan odotettavissa
olevaa tuottoa.
Vertailuvuoden lukuja on muutettu siirtämällä kes-
keneräinen kehittämismeno omaan ryhmäänsä
muista ennakkomaksuista.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | EMOYHTIÖ 134
EMOYHTIÖN LIITETIEDOT
Liite 11
AINEELLISET HYÖDYKKEET
1 000 euroa
Maa- ja vesialueet
Rakennukset ja
raken nelmat Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut ja
keskeneräiset hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 218 11 557 34 458 860 900 47 993
Lisäykset 199 726 284 1 209
Vähennykset -18 -63 -14 -45 -140
Siirrot erien välillä 946 -855 92
Hankintameno 31.12.2024 218
11 738
36 068 846
284 49 153
Kertyneet poistot 1.1.2024 - -9 254 -30 409 -552 - -40 215
Tilikauden poisto
-238 -974 -49 -1 261
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 8 -76 -69
Siirrot erien välillä 0
Kertyneet poistot 31.12.2024 0 -9 485 -31 459 -601 0 -41 545
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 218 2 253 4 608 245 284 7 607
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 218 2 302 4 050 308 900 7 777
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden suunnitelman mu-
kaiset poistot on laskettu tasapoistoina taloudellisen pitoajan
perusteella seuraavasti:
Aineettomat oikeudet 10 vuotta
Liikearvo 10 vuotta
Muut aineettomat hyödykkeet 3–10 vuotta
Rakennukset ja rakennelmat 25–40 vuotta
Koneet ja kalusto 4–12 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet 3–10 vuotta
Kehittämismenot 3-10 vuotta.
Liite 12
POISTOT
1 000 euroa 2024 2023
Poistot aineettomista hyödykkeistä -2 685 -1 866
Poistot aineellisista hyödykkeistä -1 311 -1 386
YHTEENSÄ -3 996 -3 252
Poistot on kirjattu hyödykkeen käyttöönottokuukaudesta
alkaen. Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden käytöstä
poistamisen yhteydessä syntyvä menojäännös on esitetty
tuloslaskelman erässä Poistot. Aineellisten käyttöomaisuus-
hyödykkeiden luovutuksesta syntyneet myyntivoitot
ja -tappiot on esitetty liiketoiminnan muissa tuotoissa
tai kuluissa.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | EMOYHTIÖ 135
EMOYHTIÖN LIITETIEDOT
Liite 13
PYSYVIEN VASTAAVIEN SIJOITUKSET
1 000 euroa
Osakkeet,
konserniyhtiöt
Osakkeet,
muut Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 20 155 1489 21 644
Lisäykset 0
Vähennykset -928 -252 -1 180
Hankintameno 31.12.2024 19 227 1 237 20 464
Kertyneet arvonalentumiset 1.1.2024 -5 297 -1 125 -6 422
Arvonalentumiset 0
Kertyneet arvonalentumiset 31.12.2024 -5 297 -1 125 -6 422
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 13 930 112 14 043
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 14 858 365 15 223
YHTIÖN OMISTAMAT OSAKKEET JA OSUUDET
Omistusosuus
ja äänivalta, %
Kirjanpitoarvo,
1 000 euroa
Tytäryhtiöt
Raute Canada Ltd., Delta, B.C., Kanada 100 5 751
Raute Inc., Delaware, USA 100 2 899
RWS-Engineering Oy, Lahti 100 203
Raute WPM Oy, Lahti 100 9
Raute Group Asia Pte Ltd., Singapore
100 0
Raute (Changzhou) Machinery Co.. Ltd, Changzhou, Kiina 100 4 390
Raute Chile Ltda., Santiago, Chile 50 15
Raute Service Indonesia 100 664
YHTEENSÄ 13 930
Muut osakkeet
Osakemäärä,
kpl
Kirjanpitoarvo,
1 000 euroa
Esys Oy 600 42
DIMECC OY 50 50
Muut 20
YHTEENSÄ 112
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | EMOYHTIÖ 136
EMOYHTIÖN LIITETIEDOT
Liite 14
OMA PÄÄOMA
1 000 euroa
2024 2023
Osakepääoma 1.1 8 256 8 256
Osakepääoma 31.12. 8 256 8 256
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. 19 655 5 711
Suunnattu osakeanti ja merkintäoikeusanti 0 13 944
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. 19 655 19 655
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1. 13 636 22 031
Muutokset tilikauden aikana
ِ Edellisen tilikauden voitto -1 485 -8 414
ِ Osingonjako -603 -
ِ Omaan pääomaan tilikauden aikana
kirjatut johdannaiset -467 19
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. 11 081 13 636
Tilikauden tulos 10 480 -1 485
OMA PÄÄOMA 31.12. 49 472 40 062
Jakokelpoiset varat
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. 11 081 13 636
Tilikauden tulos 10 480 -1 485
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 19 655 19 655
Voitonjakokelpoisista varoista vähennettävät erät
Kehittämismenot -405 -149
Jakokelpoinen oma pääoma 31.12.* 40 811 31 657
Yhtiön osakkeet
Yhdistetyn osakesarjan osakkeet (1 ääni/osake), 1 000 kpl 6 123 6 123
Osakkeet yhteensä, 1 000 kpl 6 123 6 123
Osakkeen kirjanpidollinen vasta-arvo, euroa 1,35 1,35
Kirjanpidollinen vasta-arvo yhteensä, 1 000 kpl 8 256 8 256
* Jakokelpoinen oma pääoma on päivitetty vertailuvuoden osalta korjaamalla
Kehittämismenojen määrää.
Liite 15
VIERAS PÄÄOMA
1 000 euroa
2024 2023
Pitkäaikainen vieras pääoma
Vaihto-oikeudellinen juniorilaina* 3 000 3 000
Lyhytaikainen vieras pääoma
Velat samaan konserniin kuuluville yhtiöille
ِ Saadut ennakkomaksut 22 618 28 040
ِ Ostovelat 1 144 2 292
ِ Siirtovelat 1 325 -117
ِ Muut velat 6 909 10 868
Yhteensä konserniyhtiöille 31 996 41 082
Ostovelkojen ja siirtovelkojen vertailuvuoden luokittelu on
muutettu vastaamaan vuoden 2024 luokittelua.
Lyhytaikaiset velat muille
ِ Saadut ennakkomaksut 22 642 25 749
ِ Ostovelat 11 413 11 988
ِ Siirtovelat 11 371 7 792
ِ Muut velat 3 057 1 471
Yhteensä muille 48 483 46 999
YHTEENSÄ 80 479 88 081
Korolliset velat
ِ Lyhytaikaiset Muut velat - -
YHTEENSÄ - -
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät
ِ Jaksotetut henkilöstökulut 9 675 7 229
ِ Tuloverovelka -
ِ Rahoitusjaksotukset 115 188
ِ Muut siirtovelat 1 581 375
YHTEENSÄ 11 371 7 792
* Vaihto-oikeudellinen juniorilaina on luokiteltu emoyhtiössä (FAS) pitkäaikaiseksi vieraaksi
pääomaksi, ja konsernissa (IFRS) omaksi pääomaksi. Suomen kirjanpitosäännökset eivät sisällä
vastaavia omaksi pääomaksi luokittelun kriteereitä kuin IFRS.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | EMOYHTIÖ 137
EMOYHTIÖN LIITETIEDOT
Liite 16
RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT
1 000 euroa 2024 2023
Osinkotuotot
Muilta 860 416
Yhteensä 860 416
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yhtiöil 8 -
Muilta 1 336 706
Yhteensä
1 344 706
Rahoitustuotot yhteensä 2 204 1 122
Korko- ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yhtiöille -6 -174
Muille -1 236 -2 826
Yhteensä -1 242 -3 000
Rahoituskulut yhteensä -1 242 -3 000
Rahoitustuotot ja -kulut, netto 962 -1 878
Rahoitustuottoihin ja -kuluihin sisältyy kurssitappioita -147 -24
Liite 17
JOHDANNAISET
1 000 euroa 2024 2023
Valuuttatermiinien nimellisarvot
Suojauslaskenta
ِ Liikevaihdon suojaukseen liittyvät 8 130 18 993
Taloudellinen suojaus
ِ Rahoitukseen liittyvät - -2 715
ِ Liikevaihdon suojaukseen liittyvät - -
Valuuttatermiinien käyvät arvot
Suojauslaskenta
ِ Liikevaihdon suojaukseen liittyvät -279 95
Taloudellinen suojaus
ِ Rahoitukseen liittyvät - -24
ِ Liikevaihdon suojaukseen liittyvät - -
Laatimisperiaate
Yhtiön johdannaiset sisältävät valuuttajohdannaissopimuksia. Valuuttajohdannaisilla suojaudu-
taan valuuttamääräisten rahavirtojen muutokselta.
Liite 18
VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET
1 000 euroa 2024 2023
Omasta puolesta annetut vakuudet
Vakuudeksi annetut yrityskiinnitykset 178 200 178 200
Konserniyhtiöiden puolesta annetut vakuudet
Rahoituslainat - -
Muut vastuut - -
Muut luottovakuusjärjestelyt - -
Kaupalliset pankkitakaukset omasta
ja konserniyhtiöiden puolesta 32 112 12 047
Eräiden tytäryhtiöiden puolesta on annettu ”Letter of Guarantee” -sitoumuksia.
Johdon ja osakkaiden puolesta ei ole annettu pantteja tai muita vastuusoumuksia.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | EMOYHTIÖ 138
EMOYHTIÖN LIITETIEDOT
TILINPÄÄTÖS 31.12.2024
Käytössä olleet kirjanpitokirjat Kirjanpitokirjojen säilytystapa
Tilinpäätös erikseen sidottuna paperimuodossa
Päivä- ja pääkirja koneellisella tietovälineellä
Reskontraerittelyt koneellisella tietovälineellä
Tositelajin kuvaus Tositelaji Tositteiden säilytystapa
Pankkitositteet 10 koneellisella tietovälineellä
Ostolaskut
81 koneellisella tietovälineellä
Myyntilaskut 30, 31, 34, 35 ja 36 koneellisella tietovälineellä
Osto- ja myyntilaskujen suoritukset 12 ja 80 koneellisella tietovälineellä
Käyttöomaisuuskirjanpito koneellisella tietovälineellä
Palkkakirjanpidon tositteet 55, 56, 64, 65, 66, 67 ja 68 koneellisella tietovälineellä
Muistiotositteet 11, 15, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 25,
48, 49, 50, 51, 52, 53 ja 54
koneellisella tietovälineellä
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | EMOYHTIÖ 139
LUETTELO EMOYHTIÖN KIRJANPITOKIRJOISTA JA TOSITTEIDEN LAJEISTA SEKÄ SÄILYTYSTAVOISTA
HALLITUKSEN VOITONJAKOEHDOTUS
Emoyhtiö Raute Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2024 ovat 40,8 milj. euroa (2023: 31,7).
Hallitus ehdottaa 15.4.2025 pidettävälle varsinaiselle yhtiökokoukselle, että voitonjakokelpoisista varoista jaetaan osinkoa 0,55 euroa
kutakin ulkona olevaa osaketta kohden, joiden määrä tilinpäätöstiedotteen julkaisupäivänä on 6 026 668 kappaletta:
Esityksen mukaan osinkoa jaettaisiin siis 3,3 milj. euroa (2023: 0,6). Tämän jälkeen jakokelpoisiksi varoiksi emoyhtiöön jäisi 37,5 milj. euroa (2023: 31,1).
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden päättymisen jälkeen ole tapahtunut olennaisia muutoksia. Yhtiön maksuvalmius on hyvä, eikä ehdotettu voitonjako vaaranna yhtiön maksukykyä.
Sovellettavia tilinpäätössäännöksiä noudattaen laadittu tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan sekä Raute Oyj:n että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten
kokonaisuuden varoista, vastuista, taloudellisesta asemasta sekä voitosta tai tappiosta.
Toimintakertomuksessa on todenmukaisen kuvan antava selostus yhtäältä Raute Oyj:n ja toisaalta sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden liiketoiminnan
kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä ja muusta yrityksen tilasta. Toimintakertomukseen sisältyvä kestävyysraportti on laadittu
noudattaen kirjanpitolain 7 luvussa tarkoitettuja raportointistandardeja sekä taksonomia-asetuksen 8 artiklaa.
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset
Lahdessa 17. päivänä maaliskuuta 2025
Laura Raitio
hallituksen puheenjohtaja
Joni Bask Ari Harmaala Mikko Kettunen Julius Manni Ari Piik Jenni Virnes
Mika Saariaho
toimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsingissä 17. päivänä maaliskuuta 2025
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Mikko Nieminen
KHT
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 140
HALLITUKSEN VOITONJAKOEHDOTUS JA ALLEKIRJOITUKSET
Tarkastuksen yleinen lähestymistapa
Yhteenveto
Konsernitilinpäätökselle määritetty olennaisuus: 2,0 miljoonaa euroa, joka on
1 % liikevaihdosta
Tarkastuksen kohteena on ollut emoyhtiö sekä sen tytäryhtiöt Kanadassa ja
USA:ssa. Näiden lisäksi suoritamme analyyttisia tarkastustoimenpiteitä kon-
sernin tasolla Kiinan tytäryhtiön osalta
Liikevaihdon tulouttaminen projektitoimituksista ja modernisoinneista
Osana tilintarkastuksen suunnittelua olemme määrittäneet olennaisuuden ja arvioineet riskiä
siitä, että tilinpäätöksessä on olennainen virheellisyys. Erityisesti olemme arvioineet alueita,
joiden osalta johto on tehnyt subjektiivisia arvioita. Tällaisia ovat esimerkiksi merkittävät kirjanpi-
dolliset arviot, joihin liittyy oletuksia ja tulevien tapahtumien arviointia.
Olennaisuus
Tarkastuksemme suunnitteluun ja suorittamiseen on vaikuttanut soveltamamme olennaisuus.
Tilintarkastuksen tavoitteena on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä koko-
naisuutena olennaista virheellisyyttä. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä.
Niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin kohtuudella odottaa
vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Perustuen ammatilliseen harkintaamme määritimme olennaisuuteen liittyen tiettyjä kvan-
titatiivisia raja-arvoja, kuten alla olevassa taulukossa kuvatun konsernitilinpäätökselle mää-
ritetyn olennaisuuden. Nämä raja-arvot yhdessä kvalitatiivisten tekijöiden kanssa auttoivat
meitä määrittämään tarkastuksen kokonaislaajuuden ja yksit-täisten tilintarkastustoimen-
piteiden luonteen, ajoituksen ja laajuuden sekä arvioimaan virheellisyyksien vaikutusta
tilinpäätökseen kokonaisuutena.
Raute Oyj:n yhtiökokoukselle
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUS
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä
sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilin-
päätösstandardien (IFRS-tilinpäätösstandardit) mukaisesti
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta
asemasta Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukai-
sesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Tilintarkastuksen kohde
Olemme tilintarkastaneet Raute Oyj:n (y-tunnus 0149072-6) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–
31.12.2024. Tilinpäätös sisältää:
konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutok-
sista, rahavirta-laskelman ja liitetiedot, jotka sisältävät olennaisen tilinpäätöksen laatimisperi-
aatteita koskevan informaation ja muuta selittävää informaatiota
emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mu-
kaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Riippumattomuus
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme
täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan
tietomme ja käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien
säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan 1-kohdassa
tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa Liiketoiminnan muut kulut.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 141
TILINTARKASTUSKERTOMUS
Konsernitilinpäätöksen ja emoyhtiön
tilinpäätöksen tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka
Miten seikkaa on käsitelty
tilintarkastuksessa
Liikevaihdon tulouttaminen projekti-
toimituksista ja modernisoinneista
Katso tilinpäätöksen laadintaperiaatteet sekä
liitetieto Liikevaihto että liitetieto Ajan kulues-
sa tuloutettavat asiakassopimukset
Konsernin liikevaihdon pääosa muodostuu
projektitoimituksista ja teknologiapalveluihin
kuuluvista modernisoinneista, jotka on pääosin
luokiteltu ajan kuluessa täytettäviksi suorite-
velvoitteiksi. Konserni soveltaa ajan kuluessa
täytettäviin suoritevelvoitteisiin valmiusasteen
mukaista tuloutusperiaatetta. Valmistusaste
on laskettu kustannusperusteisesti hankkeen
toteutuneiden menojen suhteena hankkeen
arvioituihin kokonaismenoihin.
Keskeneräisten projektitoimitusten ja mo-
dernisointien tuloutukseen liittyy merkittäviä
johdon arvioita, jotka vaikuttavat tilikaudelle
kohdistuvaan liikevaihtoon ja katteeseen.
Näitä olettamia ovat mm. arvio odotettavissa
olevista tuotoista sekä materiaali-, alihankinta-
ja työvoimakustannuksista.
Tilintarkastustoimenpiteemme keskittyi-
vät projektitoimitusten ja modernisointien
tuloutukseen, koska ne sisältävät johdon
harkintaan perustuvia arvioita, jotka vaikut-
tavat tuloutettavan myynnin määrään ja
projektien kannattavuuteen.
Tämä seikka on EU-asetuksen 537/2014 10.
artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu merkittä
olennaisen virheellisyyden riski.
Projektitoimitusten ja modernisointien tulout-
tamisen tarkastus sisälsi sekä yhtiön kontrollien
testausta että merkittävimpiin tilikauden liike-
vaihtoon vaikuttaneisiin projektitoimituksiin ja
modernisointeihin kohdistettuja aineistotarkas-
tustoimenpiteitä. Aineistotarkastustoi-menpi-
teisiimme kuului, muttei kuitenkaan rajoittunut
pelkästään seuraaviin:
Testasimme valitun otoksen osalta, et
tilikaudella aloitetut hankkeet on tuloutettu
asianmukaista periaatetta noudattaen.
Testasimme valitun otoksen osalta, että pro-
jektin ennustetut tuotot perustuvat allekirjoi-
tettuihin sopimuksiin ja projektisopimukset
on hyväksytty Rauten hyväksymispolitiikan
mukaisesti.
Arvioimme kustannusennusteiden luotet-
tavuutta vertaamalla edellisen tilikauden
tilinpäätöksessä keskeneräisten projektien
ennustettuja kustannuksia niiden lopullisiin
toteumiin, haastattelemalla yhtiön henki-
lökuntaa kustannusennusteisiin liittyvistä
epävarmuustekijöistä sekä lukemalla kuu-
kausittain pidettävien projektikatselmusten
pöytäkirjoja, mihin dokumentoidaan kustan-
nusennusteiden muutokset projekteittain.
Testasimme valmiusasteen mukaisessa
tuloutuksessa käytettävien taulukoiden ma-
temaattista oikeellisuutta, joilla on määritelty
projektien valmistusasteet sekä valmistus-
asteen perusteella tilikaudelle tuloutettavan
liikevaihdon määrä.
Arvioimme myös konsernitilinpäätöksen
liitetiedoissa esitettyjen tietojen riittävyyttä
ja asianmukaisuutta.
Konsernitilinpäätökselle
määritetty olennaisuus
2,0 miljoonaa euroa (edellinen vuosi 1,5
miljoonaa euroa)
Olennaisuuden määrittämisessä
käytetty vertailukohde
Noin 1 % liikevaihdosta
Perustelut vertailukohteen valinnalle Valitsimme olennaisuuden määrittämisen
vertailukohteeksi liikevaihdon, koska käsityk-
semme mukaan tilinpäätöksen lukijat käyttä-
vät yleisimmin näitä kriteereitä arvioidessaan
konsernin suoriutumista. Liikevaihto antaa
harkintamme mukaan vakaamman perustan
olennaisuuden määrittelyyn. Lisäksi liikevaihto
on yleisesti hyväksyttyjä vertailukohteita.
Konsernitilinpäätöksen tarkastuksen laajuuden määrittäminen
Tilintarkastuksemme laajuutta määrittäessämme olemme ottaneet huomioon Raute-konsernin
rakenteen sekä yksittäisten konserniyhtiöiden koon, toiminnan luonteen ja riskit.
Valitsimme tilintarkastuksen kohteeksi konserniyhtiöitä edellä mainittujen kriteerien perusteella
siten, että suorittamillamme tilintarkastustoimenpiteillä saatiin riittävä kattavuus lausunnon
esittämiseksi konsernitilinpäätöksestä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme
mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa.
Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkas-
tuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista
erillistä lausuntoa.
Otamme kaikissa tilintarkastuksissamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja.
Tähän sisältyy arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumises-
ta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 142
TILINTARKASTUSKERTOMUS
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös
antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstan-
dardien (IFRS-tilinpäätösstandardit) mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja
täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä
valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidak-seen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärin-
käytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja kon-
sernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toi-
minnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen.
Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan
purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastusker-
tomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei
ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti
suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja
niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikut-
tavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista
harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen
virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkas-
tustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä,
tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen
valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta
pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpi-
teet mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon
tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia
tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintar-
kastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuh-
teisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön
tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävar-
muutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota
epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat
tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkas-
tuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset
tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty
jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esit-
tämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia
ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen hankkiaksemme konserniti-
linpäätöstä koskevan tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimin-
tayksikköjä koskevasta taloudellisesta informaatiosta. Vastaamme konsernin tilintarkastusta
varten suoritettavan tilintarkastustyön ohjauksesta, valvonnasta ja läpikäynnistä. Vastaamme
tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuu-
desta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset
sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumatto-
muutta koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista
suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme,
ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä
tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta
keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys
estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme,
ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullis-
ten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva
yleinen etu.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 143
TILINTARKASTUSKERTOMUS
MUUT RAPORTOINTIVELVOITTEET
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 31.3.2010 alkaen yhtäjaksoisesti
15 vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toiminta-
kertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä
sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttööm-
me ennen tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää ja odotamme saavamme vuosiker-
tomuksen käyttöömme kyseisen päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen
yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilin-
päätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako
se muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on
lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä lu-
kuun ottamatta niitä kestävyysraporttia koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa
ja kestävyysraportointistandardeissa.
Lausuntonamme esitämme, että
toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia
ja että, toimintakertomus on laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä.
Lausuntomme eivät kata niitä kestävyysraporttia koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain
7 luvussa ja kestävyysraportointistandardeissa.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme saamaamme muu-
hun informaatioon kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa
informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole
tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 17.3.2025
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Mikko Nieminen
KHT
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 144
TILINTARKASTUSKERTOMUS
KESTÄVYYSRAPORTIN VARMENNUSKERTOMUS
Raute Oyj:n yhtiökokoukselle
Olemme suorittaneet rajoitetun varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on Raute
Oyj:n (y-tunnus 0149072-6) toimintakertomukseen sisältyvä kirjanpitolain 7 luvun mukainen
konsernikestävyysraportti raportointi-kaudelta 1.1.–31.12.2024.
Lausunto
Suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme evidenssin perusteella tietoomme ei ole
tullut seikkaa, joka antaisi meille syyn uskoa, että konsernikestävyysraportissa ei ole kaikilta olen-
naisilta osiltaan noudatettu
1. kirjanpitolain 7 luvussa säädettyjä vaatimuksia ja kestävyysraportointistandardeja (ESRS);
2. kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta
annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8 säädet-
tyjä vaatimuksia (EU-taksonomia).
Edellä kohta 1 käsittää myös prosessin, jolla Raute Oyj on yksilöinyt tiedot kestävyysraportointis-
tandardien mukaista raportoimista varten (kaksinkertainen olennaisuusanalyysi).
Lausuntomme ei kata tietojen merkitsemistä kirjanpitolain 7 luvun 22 §:ssä tarkoitetulla tavalla,
koska kestävyysraportointiyritysten ei ole ollut mahdollista noudattaa kyseistä vaatimusta
ESEF-asetuksen tai muun Euroopan unionin lainsäädännön puuttumisen vuoksi.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet konsernikestävyysraportin varmentamisen rajoitetun varmuuden antava-
na toimeksiantona noudattaen Suomessa noudatettavaa hyvää varmennustapaa ja kansainvä-
listä varmennustoimeksiantostandardia ISAE 3000 (uudistettu) ”Muut varmennustoimeksiannot
kuin mennyttä aikaa koskevaan taloudelliseen informaati-oon kohdistuva tilintarkastus tai
yleisluontoinen tarkastus”.
Tämän standardin mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa
Konsernikestävyystarkastajan velvollisuudet.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa evidenssiä.
Konsernikestävyystarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa, ja olemme
täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Konsernikestävyystarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka
mukaan kestävyystarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnas-
sa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien
sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Raute Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat:
konsernikestävyysraportista sekä sen laatimisesta ja esittämisestä kirjanpitolain 7 luvussa sää-
detyn mukaisesti, mukaan lukien kestävyysraportointistandardeissa määritelty prosessi, jolla
on yksilöity tiedot kestävyysraportointistandardien mukaista raportointia varten
siitä, että konsernikestävyysraportissa on noudatettu kestävää sijoittamista helpottavasta
kehyksestä ja asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun Euroopan parlamentin ja
neuvoston asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8 säädettyjä vaatimuksia
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia konserni-
kestävyysraportin, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyt-
tä.
Luontaiset rajoitteet kestävyysraportin laatimisessa
Raportoitaessa tulevaisuuteen suuntautuvia tietoja ESRS:n mukaisesti, yhtiön johto on velvolli-
nen laatimaan tulevaisuuteen suuntautuvat tiedot raportissa kuvattujen oletusten perusteella
tapahtumista, jotka saattavat tapahtua tulevaisuudessa, sekä mahdollisista konsernin tulevista
toimista. Todelliset lopputulokset todennäköisesti poik-keavat ennakoiduista, koska odotetut
tapahtumat eivät usein toteudu suunnitellusti.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 145
KESTÄVYYSRAPORTIN VARMENNUSKERTOMUS
Kuvaus suoritetuista toimenpiteistä
Rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa suoritettavat toimenpiteet poikkeavat luon-
teeltaan ja ajoitukseltaan kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon toimenpiteistä, ja
ovat niitä suppeampia. Valittavien varmennustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus perus-
tuvat ammatilliseen harkintaan sisältäen arvioinnin väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvasta
olennaisen virheellisyyden riskistä. Tämän vuoksi rajoitetun varmuuden antavassa toimeksian-
nossa saatava varmuuden taso on huomattavasti alempi kuin varmuus, joka saataisiin suoritta-
malla kohtuullisen varmuuden antava toimeksianto.
Toimenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa:
Haastattelimme yhtiön johtoa ja konsernikestävyysraportin sisältämien tietojen keräämisestä
ja raportoinnista vastaavia henkilöitä organisaation eri tasoilla hankkiaksemme käsityksen kes-
tävyysraportointiprosessista ja siihen liittyvistä sisäisistä kontrolleista sekä tietojärjestelmistä.
Perehdyimme yhtiön laatimaan taustadokumentaatioon ja asiakirjoihin soveltuvin osin, ja
arvioimme, tukevatko ne konsernikestävyysraportin sisältämiä tietoja.
Arvioimme yhtiön toteuttamaa kaksinkertaisen olennaisuuden arviointiprosessia suh-
teessa ESRS-standardien vaatimuksiin sekä sitä, ovatko arviointiprosessista annetut tiedot
ESRS-standardien mukaisia.
Arvioimme, ovatko konsernikestävyysraportin sisältämät kestävyystiedot
ESRS-standardien mukaisia.
EU-taksonomiatietojen osalta hankimme käsityksen prosessista, jolla yhtiö on määritellyt kon-
sernin taksonomiakelpoiset ja taksonomian mukaiset taloudelliset toiminnot, sekä arvioimme
näistä annettujen tietojen säännöstenmukaisuutta.
Helsingissä 17.3.2025
PricewaterhouseCoopers Oy
Kestävyystarkastusyhteisö
Mikko Nieminen
KRT
Konsernikestävyystarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutemme on suorittaa varmennustoimeksianto saadaksemme rajoitetun varmuuden
siitä, onko konsernikestävyysraportissa väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä, sekä antaa rajoitetun varmuuden antava varmennuskertomus, joka sisältää
lausuntomme. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan
olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan päätöksiin,
joita käyttäjät tekevät konsernikestävyysraportin perusteella.
Kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 (uudistettu) noudattamiseen
kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko
toimeksiannon ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat konsernikestävyysrapor-
tin olennaisen virheellisyyden riskit, ja muodostamme käsityksen toimeksiannon kannalta
relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden
asianmukaiset varmennustoimenpiteet, mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme
antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia varmennustoimenpiteitä hank-
kiaksemme lausun-tomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa evidens-
siä. Riski siitä, että väärinkäytök-sestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on
suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta,
sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä
jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 146
KESTÄVYYSRAPORTIN VARMENNUSKERTOMUS
RAUTE OYJ:N ESEF-TILINPÄÄTÖSTÄ KOSKEVA KOHTUULLISEN VARMUUDEN
ANTAVA RIIPPUMATTOMAN TILINTARKASTAJAN VARMENNUSRAPORTTI
Raute Oyj:n johdolle
Olemme Raute Oyj:n (y-tunnus 0149072-6) (jäljempänä myös ”yhtiö”) johdon pyynnöstä
suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on ollut yh-
tiön IFRS-konsernitilinpäätös tilikaudelta 1.1.–31.12.2024 European Single Electronic Format
-muodossa (”ESEF-tilinpäätös”).
Johdon vastuu ESEF-tilinpäätöksestä
Raute Oyj:n johto vastaa ESEF-tilinpäätöksen laatimisesta siten, että se täyttää 17.12.2018 anne-
tun komission delegoidun asetuksen (EU) 2019/815 vaatimukset (”ESEF-vaatimukset). Tähän
vastuuseen kuuluu, että suunnitellaan, otetaan käyttöön ja ylläpidetään sisäistä valvontaa, joka
on relevanttia sellaisen ESEF-tilinpäätöksen laatimisen kannalta, jossa ei ole väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvaa olennaista ESEF-vaatimusten noudattamatta jättämistä.
Meidän riippumattomuutemme ja laadunhallintamme
Olemme noudattaneet IESBAn (International Ethics Standards Board for Accountants) Kansain-
välisten eettisten sääntöjen tilintarkastusammattilaisille (sisältäen Kansainväliset riippumatto-
muusstandardit) (IESBAn eettiset säännöt) mukaisia riippumattomuusvaatimuksia ja muita
eettisiä vaatimuksia. Sääntöjen pohjana olevat perusperiaatteet ovat rehellisyys, objektiivisuus,
ammatillinen pätevyys ja huolellisuus, salassapitovelvollisuus ja ammatillinen käyttäytyminen.
Yhtiömme soveltaa kansainvälistä laadunvalvontastandardia ISQM 1, jonka mukaan tilintar-
kastusyhtiesön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajär-
jestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten ammatillisten standardien sekä sovellettavien
säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet
ja menettelytavat.
Meidän velvollisuutemme
Meidän velvollisuutenamme on esittää suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme
evidenssin perusteella lausunto ESEF-tilinpäätöksestä.
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiantomme kansainvälisen var-
mennustoimeksiantostandardin (ISAE) 3000 (uudistettu) Muut varmennustoimeksiannot kuin
menneitä kausia koskevaan taloudelliseen informaatioon kohdistuva tilintarkastus tai yleisluon-
teinen tarkastus mukaisesti. Kyseinen standardi edellyttää, että suunnittelemme ja suoritamme
toimeksiannon hankkiaksemme kohtuullisen varmuuden siitä, onko ESEF-tilinpäätöksessä
olennaista ESEF-vaatimusten noudattamatta jättämistä.
ISAE 3000 (uudistettu) mukaiseen kohtuullisen varmuuden antavaan toimeksiantoon kuuluu
toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä, onko ESEF-tilinpäätös ESEF-vaatimusten mukai-
nen. Valittavat toimenpiteet perustuvat tilintarkastajan harkintaan, johon kuuluu väärinkäytök-
sestä tai virheestä johtuvan olennaisen ESEF-vaatimusten noudattamatta jättämisen riskien
arvioiminen. Näitä riskejä arvioidessamme olemme tarkastelleet sisäistä valvontaa, joka on
yhtiössä relevanttia ESEF-tilinpäätöksen laatimisen kannalta.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa evidenssiä.
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että Raute Oyj:n ESEF-tilinpäätös 31.12.2024 päättyneeltä tilikau-
delta noudattaa olennaisilta osin ESEF-vaatimuksissa asetettuja vähimmäisvaatimuksia.
Tämä kohtuullisen varmuuden antava varmennusraporttimme on laadittu toimeksiantomme
ehtojen mukaisesti. Vastaamme työstämme, tästä raportista ja esittämästämme lausunnosta
vain Raute Oyj:lle, emme kolmansille osapuolille.
Helsinki 17.3.2025
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Mikko Nieminen
KHT
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 147
TILINTARKASTAJAN ESEF VARMENNUSRAPORTTI
KONSERNIN TULOSKEHITYS
JA TUNNUSLUVUT
Esitetyt osavuosikatsausluvut ovat tilintarkastamattomia.
1 000 euroa Q4 2024 Q3 2024 Q2 2024 Q1 2024 Q4 2023 Q3 2023 Q2 2023 Q1 2023
LIIKEVAIHTO 56 476 46 373 57 051 44 684 45 223 34 041 29 338 36 815
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos -2 053 -1 173 1 270 478 1 830 -1 631 307 -984
Liiketoiminnan muut tuotot 67 36 10 11 363 46 3 229
Materiaalit ja palvelut
-25 689 -19 592
-32 887 -22 963
-22 288
-13 888 -12 148
-15 371
Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut -16 617 -13 768 -15 008 -14 122 -15 861 -10 829 -12 047 -13 509
Poistot -1 332 -1 370 -1 302 -1 401 -1 329 -1 334 -1 114 -1 140
Liiketoiminnan muut kulut
-7 360 -5 694 -5 184 -5 221 -7 282 -5 015 -5 363 -5 200
Liiketoiminnan kulut yhteensä -50 997 -40 424 -54 381 -43 707 -46 759 -31 066 -30 672 -35 220
LIIKETULOS 3 493 4 812 3 949 1 466 656 1 390 -1 024 839
% liikevaihdosta 6,2 10,4 6,9 3,3 1,5 4,1 -3,5 2,3
Rahoitustuotot 436 461 768 437 -108 668 36 344
Rahoituskulut -168 -90 -143 -287 -18 -382 -197 -411
Rahoituskulut, netto 268 371 625 151 -125 286 -161 -67
TULOS ENNEN VEROJA 3 761 5 183 4 574 1 617 531 1 676 -1 185 773
% liikevaihdosta 6,7 11,2 8,0 3,6 1,2 4,9 -4,0 2,1
Tuloverot -809 -718 -1147 -351 133 -639 387 -326
KAUDEN TULOS 2 952 4 465 3 427 1 266 666 1 037 -799 446
% liikevaihdosta 5,2 9,6 6,0 2,8 1,5 3,0 -2,7 1,2
Jakautuminen
Emoyhtiön omistajille kuuluva osuus tuloksesta 2 952 4 465 3 427 1 266 666 1 037 -799 446
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, euroa 0,48 0,73 0,56 0,20 0,09 0,16 -0,15 0,10
Osakekohtainen tulos, laimennettu, euroa 0,46 0,71 0,54 0,20 0,09 0,16 -0,15 0,10
Osakkeiden oikaistu keskimääräinen kappalemäärä, 1 000 kpl 6 123 6 123 6 123 6 123 6 123 6 123 5 375 4 498
Osakkeiden oikaistu keskimääräinen kappalemäärä laimennettuna, 1 000 kpl 6 350 6 331 6 325 6 204 6 172 6 123 5 375 4 498
TUNNUSLUKUJA VUOSINELJÄNNEKSITTÄIN Q4 2024 Q3 2024 Q2 2024 Q1 2024 Q4 2023 Q3 2023 Q2 2023 Q1 2023
Saadut tilaukset vuosineljänneksittäin, Me 50 15 20 36 118 19 112 67
Tilauskanta vuosineljänneksen lopussa, Me 184 188* 223 259 266 192 202 121
*Q3/2024 tilauskanta oikaistu +2 milj. euroa aiemmin raportoidusta
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 149
KONSERNIN TULOSKEHITYS VUOSINELJÄNNEKSITTÄIN
1 000 euroa 2024 2023 2022 2021 2020
Liikevaihto 204 583 145 416 158 324 142 212 114 994
Liikevaihdon muutos, % 40,7 -8,2 11,3 23,7 -24,0
Viennin osuus 172 407 132 293 141 830 130 548 108 267
% liikevaihdosta 84,3 91,0 89,6 91,8 94,2
Käyttökate (EBITDA)** 19 124 6 781 -9 689 2 071 n/a
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA)** 19 785 9 273 -2 258 3 479 n/a
% liikevaihdosta**
9,7 6,4
-1,4
2,4 n/a
Liiketulos 13 720 1 863 -14 642 -2 244 -2 770
% liikevaihdosta 6,7 1,3 -9,2 -1,6 -2,4
Tulos ennen veroja 15 134 1 795 -13 814 -1 772 -2 455
% liikevaihdosta 7,4 1,2 -8,7 -1,2 -2,1
Tilikauden tulos 12 111 1 350 -11 513 -1 775 -1 819
% liikevaihdosta 5,9 0,9 -7,3 -1,2 -1,6
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % 30,9 6,6 -29,9 -2,7 -2,7
Oman pääoman tuotto (ROE), % 27,5 4,4 -40,4 -4,8 -4,1
Taseen loppusumma 136 001 135 405 92 053 110 676 85 428
Korolliset nettovelat -51 887 -39 419 6 721 -12 244 -3 863
% liikevaihdosta -25,4 -27,1 4,2 -8,6 -3,4
Korottomat velat 78 025 88 001 56 735 64 065 37 740
Omavaraisuusaste, % 55,2 50,2 36,6 44,3 58,8
Gearing, % -104,4 -102,7 29,4 -35,9 -9,8
Bruttoinvestoinnit 2 799 4 486 6 572 6 297 4 258
% liikevaihdosta 1,4 3,1 4,2 4,4 3,7
Tutkimus- ja kehittämismenot 5 341 5 215 6 295 4 919 4 260
% liikevaihdosta 2,6 3,6 4,0 3,5 3,7
Tilauskanta, Me 184 266 84 158 94
Uudet tilaukset, Me 121 315 138 203 119
Henkilöstö 31.12. 783 754 778 802 751
Henkilöstö, tehollinen keskimäärin 740 749 774 780 743
Henkilöstö, keskimäärin 782 754 829 788 760
Osingonjako 3 315* 612 - - 3 411
* 2024: Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle 2025 vuoden 2024 voitonjaosta.
** Tunnusluvut on laskettu vain vuodesta 2021 alkaen.
Raute-konserni käyttää säännönmukaisessa raportoinnissaan vaihtoehtoisia tunnuslukuja (al-
ternative performance measures, APMs), kuvaamaan konsernin tuottoja, toiminnan taloudellista
tulosta, pääomarakennetta, pääoman tuottoa, taloudellista asemaa ja rahavirtoja. Raute-konser-
ni on vuodesta 2023 alkaen raportoinut kahta uutta vaihtoehtoista tunnuslukua: käyttökatetta
(EBITDA) ja vertailukelpoista käyttökatetta (EBITDA).
Tunnuslukujen tarkoituksena on antaa tilinpäätöksen lukijoille kuva konsernin taloudellisesta
asemasta sekä auttaa tilinpäätöksen analysoinnissa ja toiminnan kehityksen arvioinnissa.
Tunnusluvut on johdettu tilinpäätöksestä tai perustuvat sellaisiin tilinpäätöksessä esitettyihin
eriin, jotka on laadittu laatimisperiaatteissa kuvatun tilinpäätösnormiston mukaisesti. Mikäli kon-
sernin laadintaperiaatteissa tapahtuu muutos tietyllä tilikaudella, oikaistaan vertailuvuosien luvut
vastaamaan kuluvan vuoden voimassa olevia laadintaperiaatteita.
Tilinpäätöksessä esitettyjen tunnuslukujen ja vaihtoehtoisten tunnuslukujen laskentakaavat on
esitetty sivuIla 151 ja osakekohtaisten tunnuslukujen laskentakaavat tunnuslukujen yhteydessä
sivulla 153.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 150
TALOUDELLISTA KEHITYSTÄ KUVAAVAT TUNNUSLUVUT
Liikevaihdon muutos, %
Kuluvan tilikauden liikevaihto ./. edellisen tilikauden liikevaihto
x 100
Liikevaihto
Viennin osuus Suomesta ulkomaille myytyjen tavaroiden ja palveluiden osuus
Viennin osuus, %
liikevaihdosta
Viennin osuus
x 100
Tilikauden liikevaihto
Käyttökate (EBITDA)
Käyttökate (EBITDA) on nettosumma, joka muodostuu,
kun liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan muut tuotot,
vähennetään ostokulut valmiiden ja keskeneräisten
tuotteiden varastojen muutoksella ja omaan käyttöön
valmistuksesta syntyneillä kuluilla oikaistuina, vähennetään
työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut sekä vähennetään
liiketominnan muut kulut.
Vertailukelpoinen
käyttökate (EBITDA)
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) on käyttökate
(EBITDA), jota on oikaistu kertaluontoisten erien vaikutuksella.
Vertailukelpoinen
käyttökate (EBITDA),
% liikevaihdosta
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA)
x 100
Liikevaihto
Liiketulos Liiketulos on nettosumma, joka muodostuu, kun liikevaihtoon
lisätään liiketoiminnan muut tuotot, vähennetään ostokulut
valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutoksella
ja omaan käyttöön valmistuksesta syntyneillä kuluilla oikaistuina,
vähennetään työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut sekä
vähennetään poistot, mahdolliset arvonalentumistappiot ja
liiketoiminnan muut kulut.
Liiketulos, %
liikevaihdosta
Liiketulos
x 100
Tilikauden liikevaihto
Tulos ennen veroja,
% liikevaihdosta
Tulos ennen veroja
x 100
Tilikauden liikevaihto
Tilikauden tulos,
% liikevaihdosta
Tilikauden tulos
x 100
Tilikauden liikevaihto
Sijoitetun pääoman
tuotto (ROI), %
Tulos ennen veroja + rahoituskulut
x 100
Oma pääoma + korolliset rahoitusvelat (tilikauden keskiarvo)
Oman pääoman
tuotto (ROE), %
Voitto/tappio
x 100
Oma pääoma (tilikauden keskiarvo)
Korolliset
nettovelat
Korolliset velat ./. (rahavarat + käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat)
Korolliset nettovelat,
% liikevaihdosta
Korolliset velat ./. (rahavarat + käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat)
x 100
Liikevaihto
Korottomat velat
Varaukset + Lyhytaikaiset saadut ennakkomaskut + Tuloverovelka +
Ostovelat ja muut velat
Omavaraisuusaste, %
Oma pääoma
x 100
Taseen loppusumma ./. saadut ennakkomaksut
Gearing, %
Korolliset nettorahoitusvelat
x 100
Oma pääoma
Bruttoinvestoinnit
Bruttoinvestoinnit sisältävät aineettoman ja aineellisen
käyttöomaisuuden lisäykset
Bruttoinvestoinnit,
% liikevaihdosta
Bruttoinvestoinnit
x 100
Tilikauden liikevaihto
Tutkimus- ja
kehittämismenot
Tutkimus- ja kehittämismenot sisältävät T&K-hankkeissa tarvittavat
aineet, tarvikkeet, työtunnit ja muut toimintaan liittyvät kulut
Tutkimus- ja kehittämis-
menot, % liikevaihdosta
Tutkimus- kehittämismenot
x 100
Tilikauden liikevaihto
Tilauskanta,
Me
Tilikauden päättymisajankohtaan mennessä sitovasti saadut,
mutta toimittamattomat tilaukset niiltä osin kun tilauksia
ei ole kirjattu liikevaihtoon.
Uudet tilaukset,
Me
Tilikauden aikana sitovasti voimaan astuneet myyntitilaukset
arvostettuna viimeisimmän liikevaihtoennusteen mukaisesti.
Henkilöstö 31.12.
Tilikauden lopussa työsuhteessa olleiden henkilöiden
lukumäärä.
Henkilöstö,
keskimäärin
Keskiarvo tilikauden kalenterikuukausien lopussa työsuhteessa
olleiden henkilöiden määrästä.
Henkilöstö, tehollinen
Tilikauden lopussa työsuhteessa olleiden henkilöiden lukumäärä
kokoaikaisiksi muutettuina
Henkilöstö,
tehollinen keskimäärin
Keskiarvo tilikauden kalenterikuukausien lopussa työsuhteessa
olleiden henkilöiden tehollisesta määrästä.
Osingonjako Tilikaudelta jaettavaksi vahvistettu tai ehdotettu voitonjako.
Pääoman palautus
Tilikaudelta jaettavaksi vahvistettu tai ehdotettu palautus
sijoitetun pääoman rahastosta.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 151
TALOUDELLISTA KEHITYSTÄ KUVAAVIEN TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT
2024 2023 2022 2021 2020
Tulos/osake (EPS), laimentamaton, euroa 1,96 0,22 -2,56 -0,39 -0,20
Tulos/osake (EPS), laimennusvaikutuksella oikaistu, euroa 1,91 0,22 -2,56 -0,39 -0,20
Oma pääoma/osake, euroa 8,12 6,92 5,09 7,69 9,01
Osinko/yhdistetyn sarjan (A-sarjan) osake, euroa 0,55*
0,10
- -
0,76
Osinko/K-sarjan osake, euroa - - - - 0,76
Osinko/tulos, % 28,1 45,45 - - -176,3
Efektiivinen osinkotuotto, % 4,2 1,02 - - -3,3
Hinta/voitto-suhde (P/E)
6,68 44,73 -3,06 -47,55 -107,40
Kurssikehitys (yhdistetty osakesarja, A-sarjan osakkeet
3.4.2023 saakka)
Tilikauden alin kurssi, euroa 9,88 8,02 7,69 18,48 16,49
Tilikauden ylin kurssi, euroa 14,00 11,30 19,33 23,60 25,97
Tilikauden keskikurssi, euroa 12,11 9,30 11,64 21,12 19,50
Kurssi tilikauden lopussa, euroa 13,10 9,84 7,83 18,77 21,51
Osakekannan markkina-arvo 31.12.
K-sarjan osakkeet, ennen osakesarjojen yhdistämistä, Me** - 8,2 19,6 22,5
A-sarjan osakkeet, ennen osakesarjojen yhdistämistä, Me** - 27,0 64,8 74,3
Osakkeet osakesarjojen yhdistämisen sekä suunnatun
annin ja merkintäetuoikeusannin jälkeen 80,2 60,2
Yhteensä, Me 80,2 60,2 35,2 84,4 96,8
Osakkeiden vaihdon kehitys (yhdistetty osakesarja,
A-sarjan osakkeet 3.4.2023 asti)
Osakkeiden vaihto tilikauden aikana, kpl 1 151 403 993 127 613 077 591 208 680 073
Osakkeiden vaihto, Me 13,9 9,4 7,5 13,2 14,0
Osakkeiden kokonaismäärä
K-sarja, kantaosakkeet (20 ääntä/osake), oikaistu kappale-
määrä*** - 1 045 727 1 045 272 1 045 727
A-sarjan osakkeet (1 ääni/osake), oikaistu kappalemäärä *** - 3 452 168 3 452 168 3 452 168
Osakkeet osakesarjojen yhdistämisen sekä suunnatun
annin ja merkintäetuoikeusannin jälkeen (1 ääni/osake) 6 122 679 6 122 679
Yhteensä 6 122 679 6 122 679 4 497 895 4 497 895 4 497 895
Oikaistu keksimääräinen kappalemäärä, 1 000 kpl 6 123 5 550 4 498 4 498 4 498
Okaistu keskimääräinen kappalemäärä, laimennettuna,
1 000 kpl 6 350 5 597 4 498 4 498 4 502
* Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle 2025.
** Osakesarjojen yhdistäminen rekisteröity kaupparekisteriin 3.4.2023. K-sarjan osakkeet on arvostettu A-sarjan osakkeen kauden lopun kurssilla.
*** Osakesarjojen yhdistäminen rekisteröity kaupparekisteriin 3.4.2023.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 152
OSAKEKOHTAISET TUNNUSLUVUT
Tulos/osake (EPS), laimentamaton, euroa = Tilikauden tulos
Osakkeiden lukumäärän keskiarvo tilikauden aikana
Tulos/osake (EPS), laimennus-vaikutuksel la oikaistu, euroa = Laimennusvaikutuksella oikaistu tilikauden tulos
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakkeiden lukumäärän keskiarvo
tilikauden aikana
Oma pääoma/osake, euroa = Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma
Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa
Osinko/osake, euroa = Tilikauden osingonjako
Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa
Osinko/tulos, % = Osinko/osake
x 100
Tulos/osake
Efektiivinen osinkotuotto, % =
Osinko/osake
x 100
Tilikauden päätöskurssi
Hinta/voitto-suhde (P/E-luku) = Tilikauden päätöskurssi
Tulos/osake
Tilikauden keskikurssi, euroa = A-sarjan osakkeen euromääräinen kokonaisvaihto
Vaihdettujen A-sarjan osakkeiden lukumäärän keskiarvo tilikauden
aikana
Osakekannan markkina-arvo 31.12., 1 000 euroa** = Osakkeiden (yhdistetty osakesarja / A- ja K-sarjan osakkeet)
lukumäärä tilikauden lopussa x yhdistetyn osakesarjan (A-sarjan)
osakkeen kaupantekokurssi tilikaudenlopussa
Yhdistetyn osakesarjan (A-sarjan) osakkeiden vaihto
tilikauden aikana, % =
Tilikauden aikana vaihdettujen yhdistetyn osakesarjan (A-sarjan)
osakkeiden lukumäärä
x 100
Yhdistetyn osakesarjan (A-sarjan) osakkeiden lukumäärä keskimäärin
tilikauden aikana
Osakkeiden lukumäärä, keskiarvo = Keskiarvo tilikauden kalenterikuukausien lopun osakkeiden
lukumäärästä
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakkeiden lukumäärä,
keskiarvo
Keskiarvo tilikauden kalenterikuukausien lopun (optioiden)
laimennusvaikutuksella oikaistusta osakkeiden lukumäärästä
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 153
OSAKEKOHTAISTEN TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT
Liikevaihdon kehitys Liikevaihto markkina-alueittain Liiketuloksen kehitys
Sijoitetun pääoman tuotto Oman pääoman tuotto Omavaraisuusaste
Gearing Panostukset tulevaisuuteen Henkilöstö, tehollinen keskimäärin
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2023 | KONSERNI 154154
GRAAFIT
OSAKKEET JA
OSAKKEENOMISTAJAT
Raute Oyj
Raute on vakavarainen Small Cap -yhtiö, jolla on vahva perhe-
tausta.
Raute toimii maailmanlaajuisesti ja sillä on johtava asema
alallaan.
Markkina-arvo ja kaupankäynti
Raute Oyj:n osakkeet noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:ssä
ryhmässä Teollisuustuotteet ja -palvelut. Kaupankäyntitunnus
on RAUTE.
Raute Oyj:n yhdistetyn osakesarjan (aiemmin A-sarjan) osak-
keita vaihdettiin vuoden 2024 aikana 1 151 403 kappaletta (993
127 kpl). Vaihdon arvo oli yhteensä 13,9 miljoonaa euroa (9,4
Me). Osakkeen vuoden ylin kaupantekokurssi oli 14,00 euroa
(11,30 euroa) ja alin 9,88 euroa (8,02 euroa). Osakkeen kurssi
vuoden 2024 päättyessä oli 13,10 euroa (9,84 euroa). Keski-
kurssi oli 12,11 euroa (9,30 euroa). Koko osakekannan markki-
na-arvo vuoden lopussa oli 80,2 miljoonaa euroa (60,2 Me)
per 31.12.2024.
Hallituksen valtuutukset
Varsinainen yhtiökokous 4.4.2024 valtuutti hallituksen päät-
tämään enintään 600.000 Raute Oyj:n osakkeen hankkimi-
sesta yhtiön vapaaseen omaan pääomaan kuuluvilla varoilla,
jolloin hankinnat vähentävät yhtiön voitonjakoon käytettävissä
olevia varoja.
Hallitus voi valtuutuksen nojalla hankkia yhtiön omia osakkeita
käytettäväksi yhtiön pääomarakenteen kehittämiseen, vastik-
keena mahdollisten yrityskauppojen tai muiden järjestelyjen
rahoittamiseen tai toteuttamiseen taikka muutoin edelleen
luovutettavaksi tai mitätöitäväksi. Valtuutuksen nojalla han-
kittavista osakkeista maksettavan vastikkeen tulee perustua
yhtiön osakkeen hintaan julkisessa kaupankäynnissä siten, että
hankittavien osakkeiden vähimmäishinta on osakkeen alin jul-
kisessa kaupankäynnissä noteerattu markkinahinta valtuutuk-
sen voimassaoloaikana ja enimmäishinta vastaavasti osakkeen
korkein julkisessa kaupankäynnissä noteerattu markkinahinta
valtuutuksen voimassaoloaikana.
Valtuutus sisältää oikeuden hankkia osakkeita suunnatusti
eli muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden
suhteessa. Omien osakkeiden suunnattu hankkiminen voi
tapahtua esimerkiksi hankkimalla osakkeita julkisessa kaupan-
käynnissä niillä markkinapaikoilla, joiden sääntöjen mukaan
yhtiö saa käydä kauppaa omilla osakkeillaan. Osakkeiden
hankkiminen julkisessa kaupankäynnissä edellä määritellyllä
tavalla tai muutoin suunnatusti edellyttää, että siihen on yhti-
ön kannalta painava taloudellinen syy.
Hallitus päättää omien osakkeiden hankkimiseen liittyvistä
muista ehdoista.
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen
päättymiseen, kuitenkin enintään 18 kuukautta yhtiökokous-
päätöksestä lukien.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 156
OSAKKEEN MARKKINA-ARVO JA OSAKKEENOMISTAJAT
Osakkeenomistajien määrä 31.12. Omistus 31.12.2024
YHDISTETYN OSAKESARJAN OSAKKEET
Yhdistetyn osakesarjan osakkeet
osakkeenomistajaryhmittäin 31.12.2024
Osakkeenomistajia,
kpl %
Osak keita ja ääniä,
kpl %
Kotitaloudet 6 224 95,3 4 632 887 75,7
Yritykset 238 3,6 831 309 13,6
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 21 0,3 292 000 4,8
Ulkomaiset osakkaat 24 0,4 15 808 0,3
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 16 0,2 38 174 0,6
Julkisyhteisöt 1 0,0 74 608 1,2
Hallintarekisteröidyt 9 0,1 237 893 3,9
Yhteensä 6 533
100,0
6 122 679 100,0
Yhdistetyn osakesarjan osakkeet osakemäärittäin
31.12.2024
Osakkeenomistajia,
kpl %
Osakkeita ja ääniä,
kpl %
1-100 3196 48,9 129 688 2,1
101–500 2419 37,0 589 135 9,6
501–1 000 462 7,1 3 398 86 5,6
1 001–5 000 338 5,2 660 263 10,8
5 001–10 000 48 0,7 326 185 5,3
10 001–50 000 45 0,7 1 063 602 17,4
50 001–100 000 15 0,2 1 098 828 17,9
100 001–500 000 9 0,1 1 158 842 18,9
500 001– 1 0,0 756 250 12,4
Yhteensä 6 533 100,0 6 122 679 100,0
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 157
OSAKEKANNAN JAKAUTUMINEN
20 SUURINTA OSAKKEENOMISTAJAA 31.12.2024 OSAKKEIDEN LUKUMÄÄRÄN MUKAAN
Osakkeet,
kpl
Osuus
osakkeista ja
äänistä, %
1. Sundholm Göran Wilhelm 756 250 12,3
2. Laakkonen Mikko Kalervo 227 225 3,7
3. Sijoitusrahasto eQ Suomi 134 368 2,2
4. Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö 132 574 2,2
5. Stephen Industries Inc Oy 129 687 2,1
6. Suominen Pekka Matias 117 329 1,9
7. Siivonen Osku Pekka 106 901 1,7
8.
Kirmo Kaisa Marketta 105 421
1,7
9. Mustakallio Mika Tapani 103 678 1,7
10. Keskiaho Kaija Leena 101 659 1,7
11. Särkijärvi Anna Riitta 98 986 1,6
12. Suominen Tiina Sini-Maria 97 344 1,6
13. Eai Raute Holding Oy 96 011 1,6
14. Sr eQ Pohjoismaat Pienyhtiö 90 000 1,5
15. Suominen Jussi Matias 74 626 1,2
16. Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma 74 608 1,2
17. Relander Pär-Gustaf 72 700 1,2
18. Mustakallio Marja Helena 71 144 1,2
19. Särkijärvi Timo Juha 66 307 1,1
20. Mustakallio Kari Pauli 57 000 0,9
Yhteensä 2 713 818 44,3
JOHDON OMISTUS 31.12.2024
Yhtiön hallitus, toimitusjohtaja ja konsernin johtoryhmä omistivat 31.12.2024 yhteensä 125 185
kappaletta osakkeita.
Johdon omistus vastaa 2,0 prosenttia yhtiön osakkeista ja osakkeiden tuottamasta koko-
nais- äänimäärästä. Omistukset sisältävät omat, alaikäisten lasten ja määräysvaltayhteisöjen
omistukset.
HALLINTAREKISTERÖIDYT OSAKKEET 31.12.2024
Hallintarekisteröityjen osakkeiden osuus oli 3,9 prosenttia (2,7 %) osakkeiden kokonaismäärästä.
OSAKKEENOMISTAJIEN MÄÄRÄ 31.12.2024
Osakkeenomistajien määrä oli vuoden 2024 lopussa 6 533 (6 275).
Tilikaudella 2023 toteutetusta osakesarjojen yhdistämisestä johtuen jokaisella osakkeella on
yhtäläiset äänioikeudet, joten osakkeita ja ääniä on yhtä paljon, ja täten suurimpien omistajien
osuudet osakkeista ja äänistä ovat yhtäläiset.
*EAI Raute Holding Oy:n juridinen omistus ja äänivalta on Evli Alexander Incentivesillä,
mutta sopimuksen perusteella Raute tosiasiallisesti käyttää määräysvaltaa järjestelyssä
ja toimii päämiehenä, kun taas EAI toimi agentin roolissa holdingyhtiön kautta. Tämän
sopimuksellisista piirteistä syntyvän määräysvallan perusteella holdingyhtiö yhdistellään IFRS-
konsernitilinpäätökseen strukturoituna yhteisönä.
RAUTE TILINPÄÄTÖS 2024 | KONSERNI 158
SUURIMMAT OSAKKEENOMISTAJAT
RAUTE OYJ
Rautetie 2
PL 69
15551 Nastola
Puh. 03 829 11
etunimi.sukunimi@raute.com
info@raute.com
www.raute.com