| Raportoivan yhteisön nimi tai muu tunniste | |||
| Yhteisön kotipaikka | |||
| Yhteisön oikeudellinen muoto | |||
| Kotivaltio | |||
| Yhteisön rekisteröity osoite | |||
| Pääasiallinen toimipaikka | |||
| Kuvaus yhteisön toiminnan luonteesta ja pääasiallisista toiminnoista | |||
| Emoyrityksen nimi | |||
| Koko konsernin emoyrityksen nimi | |||
| Raportoivan yhteisön nimen tai muun tunnisteen muutoksen kuvaus edellisen raportointikauden päättymisen jälkeen | |||
| Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 | ||||||||
| 1.1.2023-31.12.2023 | ||||||||
| Sisältö | ||||||||
| Konsernitilinpäätös | ||||||||
| Konsernin tuloslaskelma | ||||||||
| Konsernin laaja tuloslaskelma | ||||||||
| Konsernin tase | ||||||||
| Konsernin rahavirtalaskelma | ||||||||
| Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista | ||||||||
| Laskelman konsernin oman pääoman muutoksista, vertailuvuosi | ||||||||
| Perustiedot ja laatimisperiaate | ||||||||
| Konsernitilinpäätöksen laatimisperusta | ||||||||
| Lähipiiritapahtumat | ||||||||
| Konsernitilinpäätöksen laatimisperusta | ||||||||
| Tilikauden aikaiset tapahtumat | ||||||||
| Laskentastandardien muutokset | ||||||||
| Uudet ja uudistetut standardit | ||||||||
| Projektiliiketoiminta | ||||||||
| Liikevaihto | ||||||||
| Ajan kuluessa tuloutettavat asiakassopimukset | ||||||||
| Liikevaihto-Laatimisperiaate | ||||||||
| Ajan kuluessa tuloutettavat asiakassopimukset Laatimisperiaate | ||||||||
| Segmenttitiedot | ||||||||
| Myyntisaamiset Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | ||||||||
| Myyntisaamiset Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät Laatimisperiaate | ||||||||
| Materiaalit ja palvelut Varaukset | ||||||||
| Henkilöstö ja henkilöstökulut | ||||||||
| Henkilöstökulut Laatimisperiaate | ||||||||
| Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät | ||||||||
| Oman pääoman ehtoiset rahoitusinstrumentit | ||||||||
| Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | ||||||||
| Tuloverot | ||||||||
| Laskennalliset verosaamiset ja -velat | ||||||||
| Konsernin liikearvo | ||||||||
| Muut aineettomat hyödykkeet | ||||||||
| Muut aineettomat hyödykkeet Laatimisperiaate | ||||||||
| Tutkimus- ja kehittämismenot | ||||||||
| Aineelliset hyödykkeet | ||||||||
| Aineelliset hyödykkeet Laatimisperiaate | ||||||||
| Käyttöoikeusomaisuuserät | ||||||||
| Poistot | ||||||||
| Vaihto-omaisuus | ||||||||
| Lyhytaikaiset velat | ||||||||
| Valuuttakurssivoitot ja -tappiot | ||||||||
| Johdannaiset | ||||||||
| Rahoitusriskit-Johdon harkinta | ||||||||
| Riskienhallinta Valuuttakurssiriskit | ||||||||
| Oma pääoma | ||||||||
| Muut laajan tuloksen erät | ||||||||
| Osakkeet ja osakepääoma | ||||||||
| Laimentamaton ja laimennettu osakekohtainen tulos | ||||||||
| Rahoitusvelat | ||||||||
| Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma | ||||||||
| Rahoitusvarat | ||||||||
| Rahoitusvarojen arvonalentuminen | ||||||||
| Rahavarat | ||||||||
| Maksuvalmiusriski Kovenantit | ||||||||
| Rahoitustuotot ja -kulut | ||||||||
| Vakuudet ja vastuusitoumukset | ||||||||
| Emoyhtiön tilinpäätös, FAS | ||||||||
| Emoyhtiön tuloslaskelma, FAS | ||||||||
| Emoyhtiön tase, FAS | ||||||||
| Emoyhtiön rahoituslaskelma, FAS | ||||||||
| Emoyhtiön liitetiedot | ||||||||
| Luettelo emoyhtiön kirjanpitokirjoista ja tositteiden lajeista sekä säilytystavoista | ||||||||
| Hallituksen ehdotus ja tilinpäätösmerkintä | ||||||||
| Tilintarkastuskertomus | ||||||||
| Tilintarkastajan ESEF varmennusraportti | ||||||||
| HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | ||||
| Konsernin liikevaihto vuonna 2023 oli 145,4 miljoonaa euroa (158,3 Me) ja laski 8 prosenttia edellisestä vuodesta. Konsernin vuoden 2023 liikevoitto oli 1,9 miljoonaa euroa (-14,6 Me) ja 1,3 prosenttia (-9,2 %) liikevaihdosta. Rahoitustuotot ja -kulut olivat yhteensä -0,1 miljoonaa euroa (0,8 Me). Konsernin tulos ennen veroja oli 1,8 miljoonaa euroa (-13,8 Me). Tilikauden tulos oli 1,4 miljoonaa euroa (-11,5 Me). Laaja tulos oli 0,7 miljoonaa euroa (-11,2 Me). Osakekohtainen tulos oli laimentamattomana 0,22 euroa (-2,56 e) ja laimennusvaikutuksella oikaistuna 0,22 euroa (-2,56 e). Oman pääoman tuottoaste oli 4,4 prosenttia (-40,4 %). | ||||
| Yhtiö julkaisee vaihtoehtoisia tunnuslukuja (alternative performance measures, APM). Näiden tunnuslukujen määritelmät eivät ole IFRS:n mukaisia, mutta ne antavat täydentävää tietoa sijoittajille ja yhtiön johdolle yhtiön taloudellisesta tilanteesta ja kehityksestä. Tässä raportissa esitetään kaksi uutta vaihtoehtoista tunnuslukua: vertailukelpoinen käyttökate ja käyttökate. Uusien vaihtoehtoisten tunnuslukujen määritelmät löytyvät tämän raportin taulukko-osuudessa. | ||||
| Toimintakertomuksessa suluissa esitetyillä luvuilla viitataan vastaaviin lukuihin edellisiltä tilikausilta 2022 ja 2021. | ||||
| LIIKETOIMINTAYMPÄRISTÖ | ||||
| Markkinatilanne jatkui epävarmana vuonna 2023. Inflaatio tasaantui ja hidastui vuoden aikana, mutta korkojen nousu ja yleinen maailmantalouden epävarmuus vaikuttivat markkinanäkymiin, mikä näkyi Rauten asiakkaiden tuotteiden kysynnässä. Raaka-aineen saatavuus, erityisesti venäläisen koivutukin osalta, joka vuoteen 2022 asti oli tärkeä raaka-aineen lähde, alkoi rajoittaa asiakkaidemme tuotantovolyymejä. Rauten ratkaisujen peruskysyntä pysyi kuitenkin yhä kohtalaisella tasolla. | ||||
| Rakennusmarkkinoiden hiljeneminen ja maailmantalouteen liittyvän epävarmuuden kasvaminen heikensivät havuvanerin ja vuoden loppupuoliskolta lähtien myös lehtipuuvanerin kysyntää etenkin Euroopan ja Pohjois-Amerikan markkinoilla. | ||||
| Asiakkaiden aktiivisuus ja kiinnostus Rauten tehdaslaajuisten projektien ja modernisointien teknologiaa sekä after sales -palveluja kohtaan on pysynyt korkealla tasolla. Trendiä tukee se, että asiakkaamme suunnittelevat kapasiteettiaan pitkällä aikavälillä nykyisestä markkinatilanteesta huolimatta. Yksittäisten tuotelinjojen kysyntä kuitenkin hidastui, ja markkinoiden hiljentyminen näkyi myös varaosien kysynnässä. Vuonna 2023 Raute sai neljä merkittävää tehdaslaatuista tilausta, joiden kokonaisarvo on noin 216 miljoonaa euroa. | ||||
| Rauten asiakkaiden aktiivisuus vaihteli maantieteellisen sijainnin mukaan. Muiden kuin tehdaslaajuisten projektien kysyntä oli vaatimatonta Euroopassa (EMEA) ja Latinalaisessa Amerikassa, melko hyvää Pohjois-Amerikassa ja vähäistä AasianTyynenmeren alueella ja Kiinassa, joka kärsi yhä merkittävästi heikommasta investointiaktiivisuudesta. | ||||
| Asiakkaiden pienentyneet tuotantovolyymit ovat vaikuttaneet varaosien kysyntään. Myös yksittäisten koneuusintojen ja -modernisointien kysyntä oli vähäistä. | ||||
| Päivitys Venäjän liiketoiminnan alasajoon | ||||
| Venäjä hyökkäsi Ukrainaan helmikuussa 2022 aiheuttaen suuria vahinkoja maailmantaloudelle. Hyökkäys ja sen seurauksena asetetut pakotteet ovat vaikuttaneet merkittävästi Rauten liiketoimintaan Venäjällä, sillä Rautella oli käynnissä projekteja useille eri asiakkaille Venäjällä. Helmikuun 2022 lopun jälkeen Raute ei ole tehnyt uusia sopimuksia venäläisten toimijoiden kanssa ja on ajanut hallitusti alas jäljellä olevia sopimuksiaan ei-sanktioitujen asiakkaiden ja toimitusten osalta saattamalla toimitukset valmiiksi, muuttamalla niiden laajuutta tai päättämällä sopimuksen. Raute jatkoi vuonna 2023 Venäjän liiketoiminnan alasajoa. Tilikauden aikana kaikki jäljellä olleet toimitukset suoritettiin loppuun, mutta toimituksiin liittyviä asennuksia ei saatu suoritettua täysimääräisesti loppuun. Tilikauden lopussa yhtiö päätti lopettaa kaikki jäljellä olleet Venäjän projektisopimukset. Samalla yhtiö päätti venäläisen tytäryhtiönsä Raute Service LLC:n lopettamisesta tilikauden 2023 lopussa. Tämän seurauksena kirjattiin alas 0,3 miljoonaa euroa yhtiön saatavia. Alaskirjauksen jälkeen Raute Service LLC:n ulkoiset varat on kirjattu olennaisilta osin alas 31.12.2023 tilinpäätöksessä. Yhtiön arvion mukaan venäläisen tytäryhtiön alasajo tulee kestämään vuoden 2024 loppuun asti. | ||||
| UUDET TILAUKSET JA TILAUSKANTA | ||||
| Raute toimii puutuoteteollisuuden kestävän tulevaisuuden partnerina. Teknologiamme kattavat erilaiset tuotantoprosessit sekä niitä tukevat digitaaliset ja analysaattoriratkaisut teollisesti valmistetuille puutuotteille. Lisäksi tarjoamme kokonaisvaltaiset palvelukonseptit varaosista säännölliseen huoltoon sekä tuotannon modernisointeihin. Innovatiiviset teknologiamme, ohjelmistot ja palvelukonseptit suunnitellaan tukemaan tehokasta luonnonvarojen käyttöä asiakkaidemme tuotannossa. Raute on maailman ainoa kokonaistoimittaja, joka tarjoaa koko tehtaan kattavia teknologiaratkaisuja viilun, vanerin ja LVL:n tuotantoon.' | ||||
| Vuonna 2023 saadut tilaukset olivat 315 miljoonaa euroa (138 Me) mukaan lukien neljä tehdaslaajuista tilausta: Luminille, Latvijas Finierisille, Thebaultille ja Metsä Woodille. | ||||
| Uusista tilauksista 65 prosenttia saatiin Euroopasta (47 %), 15 prosenttia Pohjois-Amerikasta (37 %), 2 prosenttia Aasian-Tyynenmeren alueelta (8 %) ja 19 prosenttia Etelä-Amerikasta (6 %). Uusien tilausten osuuksien voimakaskin vaihtelu eri markkina-alueiden välillä on tyypillistä projektiliiketoiminnalle. | ||||
| Wood Processing -liiketoimintayksikön uudet tilaukset kasvoivat vertailukaudesta voimakkaasti tehdaslaajuisten tilausten ansiosta, ja yksikön suhteellinen osuus vuoden 2023 uusista tilauksista on merkittävä. Services- ja Analyzers-yksikköjen uusien tilausten määrä oli katsauskaudella myös hyvällä tasolla. | ||||
| Tilauskanta oli katsauskauden lopussa 266 miljoonaa euroa (84 Me), josta 0 miljoonaa euroa (4 Me) oli Venäjältä saatuja tilauksia. | ||||
| KILPAILUASEMA | ||||
| Rauten kilpailuasema on pysynyt ennallaan ja on vahva. Rauten ratkaisut auttavat asiakkaita varmistamaan toimitus- ja palvelukykyään tuotantoprosessin tai sen osan koko elinkaaren ajan. Rauten ratkaisut tarjoavat myös markkinoiden ympäristöystävällisimmän tuotantoprosessin tehokkaan raaka-aineen ja lisäaineiden käytön sekä vähäisen energiankulutuksen ansiosta. Tällaisissa investoinneissa toimittajan kokonaisosaaminen sekä laaja ja monipuolinen teknologiatarjonta ovat tärkeässä asemassa. Rauten kilpailuedut ovat merkittäviä asiakkaiden yhteistyökumppanivalinnoissa. Myös Rauten pitkäjänteinen sitoutuminen valittujen asiakasteollisuuksien palvelemiseen lisää uskottavuutta ja parantaa kilpailuasemaa pitkäaikaisten investointihankkeiden toteuttajana. | ||||
| LIIKEVAIHTO | ||||
| Konsernin liikevaihto (IFRS) 145,4 miljoonaa euroa (2022: 158,3; 2021: 142,2 Me) laski 8 prosenttia vertailuvuodesta. Muiden kuin Venäjän markkinoiden liikevaihto kasvoi 5 prosenttia vertailuvuodesta. Liikevaihto kasvoi vahvimmin Analyzers -liiketoimintayksikössä. | ||||
| Wood Processing -liiketoimintayksikön liikevaihto oli 92 miljoonaa euroa (108 Me), laskua 14 prosenttia edellisestä vuodesta. Services -liiketoimintayksikön liikevaihto oli 33 miljoonaa euroa (36 Me) ja Analyzers -liiketoimintayksikön 20 miljoonaa euroa (15 Me). | ||||
| Vuoden 2023 liikevaihdosta Euroopan osuus oli 40 prosenttia (43 %), Pohjois-Amerikan 30 prosenttia (24 %), Etelä-Amerikan 15 prosenttia (6 %), Aasian-Tyynenmeren alueen 6 prosenttia (6 %) ja Venäjän 9 prosenttia (21 %). Venäjältä tuleva liikevaihto on muodostunut Venäjän markkinoiden jäljellä olevasta tilauskannasta. Kyseisiä tilauksia on neuvoteltu uudelleen asiakkaiden kanssa pakotteiden sallimissa rajoissa. | ||||
| Emoyhtiö Raute Oyj:n liikevaihto (FAS) vuonna 2023 oli 108,2 miljoonaa euroa (2022: 127,4 Me; 2021:117,9 Me). | ||||
| TULOS JA KANNATTAVUUS | ||||
| Vertailukelpoinen käyttökate oli 9,3 miljoonaa euroa (-2,3 Me) ja 6,4 % (-1,4 %) liikevaihdosta. Tulosta tuki kannattavuuden parannusohjelmamme. Vertailukauden luku sisältää Venäjän toimintojen alasajoon liittyviä varauksia. | ||||
| Vertailukelpoinen käyttökate parani Analyzers ja Wood Processing -liiketoimintayksiköissä mutta laski Services-liiketoimintayksikössä. | ||||
| Käyttökate oli 6,8 miljoonaa euroa (-9,7 Me). Käyttökatteen vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät olivat 2,5 miljoonaa euroa (7,4 Me). Ne koostuivat lähinnä uuden toiminnanohjausjärjestelmän käyttöönottoon ja Venäjän toimintojen hallittuun alasajoon liittyvistä kuluista sekä tehtaan siirtämisestä uuteen toimipaikkaan Kiinassa. Toiminnanohjausjärjestelmän käyttöönottoon liittyvien vertailukelpoisuuteen vaikuttavien erien arvioidaan olevan pienempiä tulevilla vuosineljänneksillä, sillä järjestelmä on nyt käytössä Rauten pääyksikössä Nastolassa, jossa on siirrytty jatkuvan kehittämisen vaiheeseen. | ||||
| Liiketulos oli 1,9 miljoonaa euroa (-14,6 Me). | ||||
| Tulos ennen veroja oli 1,8 miljoonaa euroa (-13,8 Me). Katsauskauden tulos oli 1,4 miljoonaa euroa (-11,5 Me). Tulos osaketta kohti oli 0,22 euroa (-2,56 e). Sijoitetun pääoman tuotto oli 6,6 prosenttia (-29,9 %) ja oman pääoman tuotto oli 4,4 prosenttia (-40,4 %). | ||||
| Emoyhtiö Raute Oyj:n liiketulos (FAS) oli 0,0 miljoonaa euroa (2022: -10,2 Me; 2021: -3,8 Me). Liiketulos oli 0,0 prosenttia liikevaihdosta (2022: -8,4 %; 2021: -3,2 %). Tilikauden tulos (FAS) oli -1,5 miljoonaa euroa (2022: -8,4 Me; 2021: -2,7 Me). | ||||
| RAHAVIRTA JA TASE | ||||
| Konsernin rahoitusasema parani katsauskaudella saatujen tilausten ja uuden pääoman ansiosta. Tuloksena on vahva nettokassatilanne. Katsauskauden lopussa gearing oli -102,7 prosenttia (29,4 %) ja omavaraisuusaste oli 50,2 prosenttia (36,6%). Raute keräsi vuoden 2023 aikana uutta omaa pääomaa nettona 15,5 miljoonaa euroa suunnatulla osakeannilla, merkintäetuoikeusannilla ja vaihto-oikeudellisilla juniorilainoilla. | ||||
| Liiketoiminnan rahavirta tammijoulukuussa 2023 oli 38,6 miljoonaa euroa (-13,4 Me). Liiketoiminnan rahavirtaa paransivat kannattavuuden parantuminen ja ilmoitettuihin tehdaslaajuisiin tilauksiin liittyvät asiakkaiden ennakkomaksut. Investointien rahavirta oli -4,4 miljoonaa euroa (-6,5 Me), ja rahoituksen rahavirta oli 6,4 miljoonaa euroa (2,9 Me). | ||||
| Rahavarat olivat katsauskauden lopussa 48,1 miljoonaa euroa (7,6 Me). | ||||
| Konsernin taseen loppusumma oli vuoden 2023 lopussa 135,4 miljoonaa euroa (2022: 92,1 Me; 2021: 110,7 Me). Taseen käyttöpääomaerien ja niistä laskettavien tunnuslukujen vaihtelu johtuu projektiliiketoiminnalle luonteenomaisesta asiakkaiden maksuerien ja projektitoimitusten kustannuskertymien eriaikaisuudesta. | ||||
| Korolliset nettovelat olivat katsauskauden lopussa -39,4 miljoonaa euroa (6,7 Me). | ||||
| Emoyhtiö Raute Oyj allekirjoitti 6.3.2023 sopimuksen pääpankkiensa kanssa aiempien luottolimiittisopimustensa uusimisesta ja korvaamisesta sekä yhtiön uusien luottolimiittien määrittämisestä. Yhtiöllä on 5 miljoonan euron luottojärjestely, joka ei ollut käytössä katsauskauden lopussa. | ||||
| Emoyhtiö Raute Oyj:n omavaraisuusaste (FAS) oli tilikauden päättyessä 37 prosenttia (2022: 36 %; 2021: 54 %). | ||||
| SUUNNATTU ANTI JA MERKINTÄETUOIKEUSANTI | ||||
| Rauten hallitus päätti 4. huhtikuuta 2023 varsinaisen yhtiökokouksen päätöksen mukaisesti osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poikkeavasta suunnatusta annista, jossa liikkeeseen laskettiin 839 039 uutta yhtiön osaketta. Suunnatun osakeannin yhden osakkeen hinta oli 7,68 euroa. Saadut 6,4 miljoonan euron bruttovarat merkittiin yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Varsinaisen yhtiökokouksen päätöksen mukaisesti Raute toteutti merkintäetuoikeusannin vuoden 2023 toisella neljänneksellä. Yhtiö laski liikkeelle 1 020 446 uutta osaketta. Merkintähinta oli 7,35 euroa osakkeelta. Raute sai onnistuneesta annista 7,5 miljoonan euron bruttovarat. | ||||
| VAIHTO-OIKEUDELLISET JUNIORILAINAT | ||||
| Raute sopi yhteensä kolmen miljoonan euron vaihto-oikeudellisista juniorilainoista LähiTapiolan ja Veritaksen kanssa. Juniorilainat nostettiin 21.6.2023. Lainat ovat eräpäivättömiä. Vaihtuva vuosikorko on ensimmäisen kolmivuotisen korkokauden aikana 7,50 prosenttia lisättynä kuuden (6) kuukauden EURIBOR-korolla. Yhtiöllä on oikeus, mutta ei velvollisuutta, maksaa juniorilainat takaisin ensimmäisen korkokauden päätyttyä vuonna 2026. Lainojen korko nousee ensimmäisen korkokauden jälkeen. Juniorilainoja käsitellään konsernin tilinpäätöksissä omana pääomana. Juniorilainat eivät tuota antajilleen osakkeenomistajan oikeuksia. LähiTapiolalla ja Veritaksella on oikeus vaihtaa juniorilainan jäljellä oleva pääoma kokonaan, mutta ei osittain, Yhtiön uusiksi osakkeiksi yhdessä erässä juniorilainaan liittyvien optio-oikeuksien ehtojen mukaisesti. Optio-oikeuksien merkintähinta on 12,79 euroa merkintäetuoikeusannin toteutumisen jälkeen. Yhtiön uusia osakkeita voidaan merkitä korkeintaan 234 558 juniorilainojen myöntäjille annettujen optio-oikeuksien perusteella. |
||||
| LÄHIPIIRILAINAT JA MUUT VASTUUT | ||||
| Muut vastuut on esitetty tämän raportin numero-osiossa, tilinpäätöksen liitetiedoissa. | ||||
| TUTKIMUS- JA KEHITTÄMISMENOT SEKÄ INVESTOINNIT | ||||
| Raute on vaneri- ja LVL-teollisuuden johtava teknologiatoimittaja ja panostaa voimakkaasti entistä tehokkaamman, tuottavamman, turvallisemman ja ympäristöystävällisemmän valmistusteknologian sekä sitä tukevien mittaus- ja konenäkösovellutusten kehittämiseen. Myös digitalisaation tuomat uudet mahdollisuudet ovat vahvasti mukana tutkimuksessa ja kehityksessä. | ||||
| Vuonna 2023 konsernin tutkimus- ja kehittämismenot olivat yhteensä 5,2 miljoonaa euroa (6,3 Me) ja 3,6 prosenttia liikevaihdosta (4,0 %). | ||||
| Investointien kokonaismäärä oli katsauskaudella 4,5 miljoonaa euroa (6,6 Me) ja 3,1 prosenttia liikevaihdosta (4,2 %). Toiminnanohjausjärjestelmän uudistaminen pysyi katsauskauden pääinvestointina. | ||||
| Emoyhtiö Raute Oyj:n tutkimus- ja kehittämismenot (FAS) olivat tilikauden aikana 4,8 miljoonaa euroa ja 4,5 prosenttia liikevaihdosta (2022: 5,6 Me / 4,0 % liikevaihdosta; 2021: 4,8 Me / 4,1 % liikevaihdosta). Emoyhtiö Raute Oyj:n investoinnit olivat yhteensä 3,9 miljoonaa euroa (2022: 8,0 Me; 2021: 6,9 Me). | ||||
| TOIMINNAN KEHITTÄMINEN | ||||
| Uusi strategia päivitettiin | ||||
| Raute päivitti strategiansa 30.3.2023 ja asetti uudet taloudelliset tavoitteet viisivuotiselle strategiakaudelle tukemaan kestävän kasvun päämääräänsä. Uuden strategian mukaisesti Raute toimii puutuoteteollisuuden kestävän tulevaisuuden partnerina. Ainutlaatuisilla ratkaisuillamme toimimme muutoksentekijänä ja edistämme resurssitehokkuutta yhteiskunnassa. | ||||
| Raute Making Wood Matter | ||||
| Rauten tavoitteena on kasvattaa Services-konseptiaan ja vahvistaa Analyzers- ja Wood Processing -liiketoimintayksiköiden tarjoamaa innovatiivisten tuotantoratkaisujen ja -mallien sekä datan ja digitaalisten työkalujen avulla viilu-, vaneri- ja LVL-tuotantoteknologioiden globaalilla markkinalla. | ||||
| Tavoitteemme on kiihdyttää kasvua laajentamalla Rauten portfoliota uusille tuotesegmenteille, erityisesti digitaalisten ja analyyttisten ratkaisujen avulla sekä uusilla palvelukonsepteilla. | ||||
| Olemme sitoutuneet johtamaan alaa kohti kestävämpää tulevaisuutta teollisesti valmistettujen puutuotteiden osalta. | ||||
| Olemme integroineet vastuullisuuden olennaiseksi osaksi toimintaamme ja otamme talouteen, yhteiskuntaan ja ympäristöön liittyvät näkökulmat huomioon päätöksentekoprosesseissamme. Yrityskulttuurimme pohjautuu turvallisuuden, eettisen toiminnan, monimuotoisuuden ja tasavertaisen kohtelun järkkymättömiin periaatteisiin matkallamme luoda kasvua kaikille sidosryhmillemme korkeiden ESG-standardien mukaisesti ja varmistaa, että vaikutuksemme luontoon ja ympäröivään yhteiskuntaan on positiivinen. | ||||
| Rauten uuden strategian mukaiset taloudelliset tavoitteet vuodelle 2028 ovat: • Liikevaihto 250 MEUR, sisältäen sekä orgaanisen että epäorgaanisen kasvun • Services ja Analyzers -liiketoiminta-alueiden osuus liikevaihdosta 40 % • Vertailukelpoinen käyttökate keskimäärin 12 % yli suhdanteen • Omavaraisuusaste yli 40 % |
||||
| Rauten tavoitteena on vakaa ja kestävä osinko eri markkinatilanteissa. | ||||
| HENKILÖSTÖ JA TYÖTURVALLISUUS | ||||
| Konsernin henkilöstön määrä oli vuoden 2023 lopussa 754 (2022: 778; 2021: 802). Henkilöstöstä Suomen yhtiöiden osuus oli 68 prosenttia (68 %), Pohjois-Amerikan yhtiöiden osuus 19 prosenttia (16 %), Kiinan osuus 8 prosenttia (10 %) ja muiden myynti- ja huoltoyhtiöiden osuus 5 prosenttia (6 %). | ||||
| Henkilöstön määrä kokoaikaisiksi työntekijöiksi muunnettuna (ns. tehollinen henkilöstömäärä) oli tilikaudella keskimäärin 749 (2022: 774; 2021: 780). Konsernin palkat ja palkkiot olivat yhteensä 44,9 miljoonaa euroa (2022: 44,0 Me; 2021: 37,9 Me). Lukuun eivät sisälly osakepalkkiojärjestelmistä kirjatut kulut. | ||||
| Konserni on sitoutunut panostamaan henkilöstönsä osaamisen kehittämiseen sitouttaakseen henkilöstöä vahvemmin yhtiöön. Nykyiset koulutustarpeet keskittyvät uusiin prosesseihin ja järjestelmiin sekä eettiseen liiketoimintaan. | ||||
| Työturvallisuus on edelleen johtamisen keskiössä, ja työturvallisuuteen liittyvät mittarit ovat osoittaneet jo pidemmän ajan alenevaa suuntaa. Vuonna 2023 oli 11 poissaoloon johtanutta työtapaturmaa. LTIF-luku oli 7,9, jossa on hienoista nousua vuoden 2022 tasolta (6,2). Raute lanseerasi vuoden 2023 viimeisellä neljänneksellä uuden globaalin monivuotisen turvallisuusohjelman, jonka tarkoituksena on nostaa yhtiön turvallisuuskulttuuri ja -toiminta seuraavalle tasolle. | ||||
| Emoyhtiö Raute Oyj:n henkilöstön määrä kokoaikaisiksi työntekijöiksi muutettuna vuonna 2023 oli keskimäärin 513 (2022: 551; 2021: 531). Emoyhtiön palkat ja palkkiot olivat yhteensä 31,1 miljoonaa euroa (2022: 30,4 Me; 2021: 28,3 Me). | ||||
| PALKITSEMINEN | ||||
| Yhtiökokous on hyväksynyt hallituksen esittämän toimielinten palkitsemisraportin 30.3.2023. Päätös on neuvoa-antava. | ||||
| Konsernissa ovat käytössä koko henkilöstön kattavat palkitsemisjärjestelmät. | ||||
| JOHDON JA AVAINHENKILÖIDEN VOIMASSA OLEVAT OSAKEPERUSTEISET KANNUSTINJÄRJESTELMÄT VUONNA 2023 | ||||
| Konsernin johto ja avainhenkilöt kuuluvat yhtiön osakeperusteisen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän piiriin. Järjestelmän tarkoituksena on yhdenmukaistaa omistajien ja johdon tavoitteet yhtiön arvon kehittämiseksi sekä sitouttaa yhtiön johtoa ja avainhenkilöitä yhtiöön sekä yhtiön strategisten tavoitteiden saavuttamiseen tarjoamalla heille kilpailukykyinen pitkäaikainen kannustinjärjestelmä. Järjestelmä on kuvattu yksityiskohtaisesti yhtiön verkkosivuilla www.raute.com. | ||||
| Yhtiön suoritusperusteinen, osakkeen arvoon ja kasvuun perustuva pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä sisältää kolme kolmen vuoden pituista ansaintajaksoa, kalenterivuodet 2021- 2023, 2022-2024 ja 2023-2025. | ||||
| Ohjelmiin 2021-2023 ja 2022-2024 sovelletaan suoritusmittareina absoluuttista Rauten osakkeen kokonaistuottoa (Absolute TSR) ja sen painoarvo on 70 prosenttia ja liikevaihtotavoitetta, jonka painoarvo on 30 prosenttia. Ohjelmaan 2023- 2025 sovelletaan suoritusmittareina käyttökatetta (EBITDA) painoarvolla 60 prosenttia ja liikevaihtotavoitetta painoarvolla 40 prosenttia. | ||||
| Yhtiön hallitus päättää erikseen kunkin ohjelman alkamisesta, ansaintajakson pituudesta, suoritustavoitteista, ohjelmaan oikeutetuista henkilöstä ja ansaintamahdollisuudesta. | ||||
| Suoritusperusteisen, osakkeen arvoon ja kasvuun perustuvan kannustinjärjestelmän lisäksi yhtiön hallitus on perustanut ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän täydentäväksi osakepohjaiseksi pitkän aikavälin kannustinjärjestelmäksi. Ohjelma koostuu vuosittain alkavista yksittäisistä ohjelmista ja meneillään oleva ensimmäinen yksittäinen ohjelma kattaa vuodet 2022-2024 ja toinen ohjelma kattaa vuodet 2023-2025. Kunkin yksittäisen ohjelman alkaminen edellyttää yhtiön hallituksen erillistä päätöstä | ||||
| Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän ja ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän perusteella maksettavat palkkiot maksetaan yhtiön päätöksen mukaisesti joko yhtiön listattuina osakkeina tai käteisellä perustuen maksuhetken osakepalkkion arvoon. Palkkion maksamisen ehtona on voimassa oleva työ- tai palvelusuhde Rauteen. | ||||
| Yhtiön noudattaman omistussuosituksen mukaan yhtiön johtoryhmän jäsenten odotetaan kerryttävän ja sen saavuttamisen jälkeen pitävän omistuksessaan yhtiön osakkeita määrän, joka on toimitusjohtajan osalta arvoltaan hänen kiinteää bruttomääräistä vuosipalkkaansa vastaava määrä ja muiden osalta kuuden kuukauden kiinteää bruttomääräistä palkkaa vastaava määrä. Johtoryhmän jäsenen odotetaan käyttävän 50 prosenttia järjestelmän nojalla saamastaan nettopalkkiosta osakeomistuksensa kerryttämiseen, kunnes hänen osakeomistuksensa täyttää yllä suositellun tason. | ||||
| YHTEISKUNTA JA YMPÄRISTÖ | ||||
| Vastuullinen toiminta on yksi Rauten toimintaa ohjaavista neljästä arvosta. Yksi Rauten strategisista ESG-tavoitteista on resurssitehokkuutta edistävien innovatiivisten tuotteiden ja palvelujen kehittäminen ja ilmastotyön tukeminen. Tähän päästään tehostamalla positiivisia ESG-vaikutuksia tutkimus- ja tuotekehitystyöllä ja maksimoimalla kiertotalousvaikutukset sekä vähentämällä aktiivisesti oman toiminnan ympäristövaikutuksia ja -riskejä. YK:n Global Compact aloitteen allekirjoittajana Raute edistää samoja ihmisoikeuksiin ja työntekijöiden oikeuksiin, ympäristönsuojeluun ja korruption torjuntaan liittyviä tavoitteita kuin YK. Rauten toimintaohje, Code of Conduct, ja selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä ohjaavat yhtiön päivittäistä toimintaa kuvaamalla selkeästi sisäiset standardit ja eettiset arvot. |
||||
| Rauten tavoitteena on optimoida puunjalostuksessa toimivien asiakkaiden tuottavuus yhtiön älykkäillä, huipputeknologiaa edustavilla ratkaisuilla ja palveluosaamisella. Mahdollistamme kiertotalouden tarjoamalla asiakkaille tehokkaita, pitkäikäisiä, korjattavia ja modernisoitavia tuotantoratkaisuja ja palveluja, joiden avulla myös maksimoidaan arvosaanto ja minimoidaan tuotannossa syntyvä jäte. Pitkäikäiset puupohjaiset tuotteet, kuten vaneri ja LVL, joiden raaka-aine on hankittu vastuullisesti hoidetuista metsistä, varastoivat hiiltä tehokkaasti ja pienentävät rakennetun ympäristön hiilijalanjälkeä. | ||||
| Yksi Rauten strategisista ESG-tavoitteista on edistää terveyttä ja turvallisuutta ilman kompromisseja. Asetamme kaikkien toiminnassamme mukana olevien omien työntekijöidemme, urakoitsijoiden, toimittajien ja asiakkaiden terveyden, turvallisuuden ja hyvinvoinnin aina etusijalle. Tuotteidemme, ratkaisujemme ja palvelujemme avulla asiakkaat voivat turvallisuuden lisäksi parantaa myös toimintansa tehokkuutta ja tuottavuutta. Vuonna 2023 oli 11 poissaoloon johtanutta työtapaturmaa. LTIF-luku oli 7,9, jossa on hienoista nousua vuoden 2022 tasolta (6,2). Raute lanseerasi vuoden 2023 viimeisellä neljänneksellä uuden globaalin monivuotisen turvallisuusohjelman, jonka tarkoituksena on nostaa yhtiön turvallisuuskulttuuri ja -toiminta seuraavalle tasolle. |
||||
| LIIKETOIMINTARISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT | ||||
| Taloussuhdanteet, lainsäädäntö ja muut määräykset sekä poliittinen ympäristö | ||||
| Maailmantalouden ja rahoitusmarkkinoiden muutoksilla voi olla negatiivisia vaikutuksia Rauten toimintaan, tulokseen, rahoitusasemaan ja pääoman lähteisiin. | ||||
| Rauten toimintaan vaikuttaa myös geopoliittisia ja makrotalouden tekijöitä: korkea korkotaso ja inflaatio saattavat johtaa talouden taantumaan. Taantuma todennäköisesti vaikuttaisi Rauten toimintaan ja vähentäisi peruskysyntää. | ||||
| Lainsäädäntö tai muut määräykset, kuten pakotteet, voivat vaikuttaa Rauten liiketoimintaan ja tuotteisiin joko suoraan tai välillisesti. Raute voi myös joutua riidan osapuoleksi. Rautella on edelleen jonkin verran Venäjään liittyvää riskiä, vaikkakin riskiasema on pienentynyt merkittävästi vuonna 2023 liiketoiminnan hallitun alasajon ansiosta. Jäljellä oleva tilauskanta Venäjälle on nolla. Ulkoiset varat on myös kirjattu alas. Venäläisen tytäryhtiön Raute Service LLC:n purkamisprosessin arvioidaan kuitenkin kestävän vuoden 2024 loppuun asti. Raute on yhä altis muutoksille sääntelyssä, pakotteissa, maksuliikenteessä ja asiakkaan kyvyssä suoriutua sopimuksista. Muuttuva lainsäädäntö saattaa aiheuttaa epävarmuutta Venäjältä poistumiseen ja tytäryhtiön purkamiseen liittyvän prosessin loppuun saattamiseen arvioidun aikajanan mukaisesti. | ||||
| Toiminta, toimitukset ja teknologia | ||||
| Rauten liiketoiminnasta pääosa muodostuu projektitoimituksista, joihin sisältyy riskejä kunkin asiakkaan lopputuotteeseen, tuotantomenetelmiin tai raaka-aineisiin liittyvistä asiakaskohtaisesti räätälöidyistä ratkaisuista. Tarjous- ja neuvotteluvaiheessa joudutaan ottamaan riskejä luvattavien suoritusarvojen osalta sekä tekemään arvioita toteutuksen kustannuksista. Muut Rauten kannalta merkittävät lähiajan riskit liittyvät hintainflaatioon sekä raaka-aineiden, komponenttien ja kuljetuspalvelujen saatavuuteen. | ||||
| Raute panostaa voimakkaasti tuotekehitykseen. Uusien teknologioiden tuotekehitysvaiheeseen liittyy riskiä siitä, että hanke ei johda teknisesti tai kaupallisesti hyväksyttävään ratkaisuun. Kehitystyön tuloksena syntyvien uusien ratkaisujen toimivuus ja kapasiteetti voidaan todentaa täysimittaisesti vasta tuotanto-olosuhteissa ensimmäisten asiakastoimitusten yhteydessä. | ||||
| Rauten tavoitteena on kasvattaa paikallista liiketoimintaansa kehittyvillä markkina-alueilla, joissa toimimiseen liittyy mahdollisuuksien lisäksi myös kehittyville markkinoille tyypillisiä riskejä. | ||||
| Henkilöstö | ||||
| Osaamisen säilyttäminen ja kehittäminen sekä henkilöstöresurssien riittävyyden hyvä hallinta ovat erityisen tärkeitä syklisessä liiketoiminnassa. Jatkuvuutta varmistetaan seuraamalla ikärakenteen kehitystä, systemaattisella henkilöstöjohtamisella ja panostamalla työhyvinvointiin. Henkilöstötyöstä ja -prosesseista huolimatta Raute altistuu riskille avainhenkilöiden menettämisestä ja vaikeuksille uusien osaajien palkkaamisessa uusiin liiketoimintahaasteisiin vastaamiseksi. | ||||
| Rahoitusriskit | ||||
| Konsernin kansainvälisen liiketoiminnan merkittävimmät rahoitusriskit ovat sopimusvastapuoliin liittyvä luottotappioriski ja valuuttakurssiriski. Lisäksi konserni altistuu maksuvalmius- ja uudelleenrahoitusriskeille sekä korko- ja hintariskeille. | ||||
| Asiakkaiden maksukykyyn liittyvää luottotappioriskiä hallitaan maksuehdoilla sekä kattamalla maksamaton kauppahinnan osa pankkitakuulla, remburssilla tai muulla soveltuvalla vakuudella. Konsernin likvidit varat ovat pääosin pankeissa sen suurimmissa toimintamaissa Suomessa ja Kanadassa. Tilikaudelle 2023 kirjattujen luottotappioiden määrä oli 5 tuhatta euroa (2 tuhatta euroa). | ||||
| Konsernin päävaluutta on euro. Merkittävimmät valuuttakurssiriskit aiheutuvat seuraavista valuutoista: Kiinan yuan (CNY), Kanadan dollari (CAD) ja Yhdysvaltain dollari (USD). Valuuttariskien suojauksessa käytetään pääasiassa valuuttatermiinisopimuksia. Tarjousaikaisilta valuuttakurssiriskeiltä suojaudutaan käyttämällä tarjouksissa valuuttaklausuuleja. Esisopimuksiin liittyviä valuuttariskejä suojataan tapauskohtaisesti valuuttaoptiosopimuksilla. | ||||
| Rahoitusriskit sekä rahoitusriskien hallinnan tavoitteet ja menettelytavat on kuvattu tarkemmin tilinpäätöksen liitetiedoissa. | ||||
| Kyber- ja tietoturvallisuus, maksupetokset | ||||
| Rauten toiminta on riippuvainen sen tieto- ja viestintäjärjestelmien ja -ohjelmistojen turvallisuudesta ja vakaasta toiminnasta. Onnistunut kyberhyökkäysriskien hallinta on myös tärkeää. Näitä riskejä hallitaan määritellyllä tietoturvapolitiikalla. | ||||
| Rauteen kohdistuu toistuvasti maksupetosyrityksiä. Yhtiöllä on riski, että petosyritys ohittaa maksutapahtumien kontrollipisteet ja aiheuttaa yhtiölle taloudellista vahinkoa. | ||||
| Vahinkoriskit | ||||
| Muita vahinkoriskejä ovat mm. työturvallisuusriskit, joita hallitaan aktiivisella, riskejä ehkäisevällä toiminnalla, kuten henkilöstön jatkuvalla kouluttamisella ja tutkimalla myös kaikki läheltä piti -tapaukset. Työturvallisuus ja ergonomia ovat jatkuvan kehittämisen kohteita. | ||||
| Rauten merkittävimpiä yksittäisiä omaisuus- ja keskeytysvahinkoriskejä ovat tulipalo, vakava konerikko sekä tietojärjestelmän rikkoontuminen tai häiriö Lahden päätuotantoyksikössä, jonne koko konsernin avainteknologian tuotanto- sekä suunnittelu-, talous- ja toiminnanohjausjärjestelmät on keskitetty. Näihin on varauduttu mm. varajärjestelmillä ja vakuutuksilla, mutta varautumisesta huolimatta tällaisen riskin realisoituminen vakavalla tavalla aiheuttaisi merkittävää haittaa toiminnalle. | ||||
| Raute on toteuttamassa koko yhtiön laajuista toiminnanohjausjärjestelmää, jolla on välitön vaikutus Rauten päivittäiseen toimintaan ja taloudelliseen ohjaukseen. Järjestelmän käyttöönoton viivästyminen tai mahdolliset haasteet datan siirtämisessä uuteen toiminnanohjausjärjestelmään voisivat aiheuttaa merkittäviä kustannusten ylityksiä toiminnanohjausjärjestelmän toteutuksessa sekä häiriöitä asiakastoimituksissa, mikä vaikuttaisi negatiivisesti myös asiakassuhteisiin. | ||||
| Rauten tuotannollisella toiminnalla ei ole merkittäviä suoria ympäristövaikutuksia. Lahden päätuotantoyksikkö sijaitsee pohjavesialueella. Kemikaali- tai polttoainevuoto pohjavesialueella voi aiheuttaa ympäristöhaittaa, taloudellisia kustannuksia ja häiriötä yhtiön tuotannolliseen toimintaan. Lahden pääyksiköillä on ISO-sertifioitu ympäristöjärjestelmä, ja kemikaaliturvallisuuteen on kiinnitetty erityistä huomiota. Ympäristöjärjestelmän periaatteita noudatetaan soveltuvin osin myös muissa toimipisteissä. | ||||
| Yhtiön maine | ||||
| Rautella on riski tietämättään olla mukana liiketoimintaketjussa, johon liittyy korruptiota, lahjontaa tai rahanpesua, vaikka liiketoimintakumppaneita säännöllisesti tarkastetaan esimerkiksi kansainvälisiin sanktiolistoihin ja viennin rajoituksiin liittyen. Näiden riskien toteutumisesta voi aiheutua oikeudellisia seurauksia, ja yhtiön maine ja taloudellinen asema saattavat kärsiä. | ||||
| Kansainvälisiin toimitusketjuihin voi liittyä toimijoita, jotka eivät kunnioita Rauten periaatteita ihmisoikeuksien tai työntekijöiden perusoikeuksien suhteen. Tällaiset tapaukset voivat johtaa mainehaittaan ja toimitusketjun keskeytykseen, mikäli rikkomus on niin merkittävä, että yhteistyö joudutaan lopettamaan. | ||||
| OSAKKEENOMISTAJAT | ||||
| Raute Oyj:n A-sarjan osakkeet noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:ssä kaupankäyntitunnuksella RAUTE. Kaikki osakkeet tuottavat yhden äänen ja samat äänioikeudet yhtiökokouksessa. | ||||
| Rauten osakepääoma 31.12.2023 oli 8,3 miljoonaa euroa ja osakkeiden kokonaismäärä oli 6 122 679 (4 263 194 vuoden alussa). Osakkeiden määrä kasvoi vuoden 2023 toisella neljänneksellä toteutetun suunnatun osakeannin seurauksena 839 039 osakkeella ja merkintäetuoikeusannin seurauksena 1 020 446 osakkeella. | ||||
| Euroclear Finland Oy:n mukaan osakkeenomistajien määrä oli katsauskauden lopussa 6 275 (5 785). Raute ei omistanut omia osakkeitaan 31.12.2023. Hallituksen, toimitusjohtajan ja johtoryhmän osakeomistus 31.12.2023 oli yhteensä 231 189 kappaletta (133 541) yhtiön osakkeita vastaten 3,8 prosenttia (3,1 %) yhtiön osakkeiden kokonaismäärästä ja 3,8 prosenttia (8,9 %) äänimäärästä. | ||||
| Osakelajien yhdistäminen | ||||
| Varsinainen yhtiökokous päätti 30.3.2023 yhtiön osakelajien yhdistämisestä. Yhdistäminen rekisteröitiin Patentti- ja rekisterihallituksen ylläpitämään kaupparekisteriin 3.4.2023. Osakelajien yhdistämisessä osakkeiden kokonaismäärä ei muuttunut, koska aiemmat kantaosakkeet, jotka eivät ole olleet kaupankäynnin kohteena Nasdaq Helsinki Oy:ssä, muunnettiin suhteessa 1:1. | ||||
| Yhtiö on saanut seuraavat liputusilmoitukset osakesarjojen yhdistämisen yhteydessä: • Göran Wilhelm Sundholmin osuus Raute Oyj:n osakkeidentuottamista äänistä nousi yli 10 %:n rajan. Göran Sundholmin osakkeiden tuottama äänimäärä RauteOyj:ssä on 500 000, mikä nousi vastaamaan 11,73 % Raute Oyj:n kaikkien osakkeiden tuottamasta äänimäärästä. • Kaisa Marketta Kirmon osuus Raute Oyj:n osakkeiden tuottamista äänistä laski alle 5 %:n rajan. Kaisa Kirmon osakkeiden tuottama äänimäärä Raute Oyj:ssä laski 104 021 ääneen, mikä vastaa 2,44 % Raute Oyj:n kaikkien osakkeiden tuottamasta äänimäärästä. • Kari Pauli Mustakallion osuus Raute Oyj:n osakkeiden tuottamista äänistä laski alle 5 %:n rajan. Kari Mustakallion osakkeiden tuottama äänimäärä Raute Oyj:ssä laski 60 480 ääneen, mikä vastaa 1,42 % Raute Oyj:n kaikkien osakkeiden tuottamasta äänimäärästä. • Mika Tapani Mustakallion osuus Raute Oyj:n osakkeiden tuottamista äänistä laski alle 5 %:n rajan. Mika Mustakallion osakkeiden tuottama äänimäärä Raute Oyj:ssä laski 83 270 ääneen, mikä vastaa 1,95 % Raute Oyj:n kaikkien osakkeiden tuottamasta äänimäärästä. • Anna Riitta Särkijärven osuus Raute Oyj:n osakkeiden tuottamista äänistä laski alle 5 %:n rajan. Riitta Särkijärven osakkeiden tuottama äänimäärä Raute Oyj:ssä laski 82 489 ääneen, mikä vastaa 1,93 % Raute Oyj:n kaikkien osakkeiden tuottamasta äänimäärästä. |
||||
| Yhtiö vastaanotti 26.6.2023 Pekka Matias Suomiselta liputusilmoituksen, jonka mukaisesti Pekka Suomisen osuus Raute Oyj:n osakkeiden tuottamista äänistä nousi yli 25 %:n rajan. Liputusvelvollinen käyttää äänioikeutta valtakirjojen perusteella, ja äänioikeutta käytetään liputusvelvollisen oman harkinnan mukaan. Pekka Matias Suomisen osakkeiden tuottama äänimäärä Raute Oyj:ssä, suoraan ja välillisesti valtakirjojen perusteella, on 1 688 422, mikä nousi vastaamaan 27,58 % Raute Oyj:n kaikkien osakkeiden tuottamasta äänimäärästä. |
||||
| Kaupankäynti osakkeilla | ||||
| Kaupankäynnin volyymi tammijoulukuussa 2023 oli 993 127 osaketta, mikä vastaa 9,4 miljoonan euron kokonaisvaihtoa. Ylin kaupantekokurssi oli 11,30 euroa ja alin 8,02 euroa. Katsauskauden lopussa päätöskurssi oli 9,84 euroa ja päätöskurssin mukainen markkina-arvo oli noin 60,2 miljoonaa euroa. | ||||
| Omistuksen jakautuminen sektoreittain ja suuruusluokittain sekä suurimmat osakkeenomistajat on esitetty tilinpäätöksen kohdassa Osakkeet ja osakkeenomistajat. | ||||
| TILINTARKASTAJAT | ||||
| Raute Oyj:n varsinaisessa yhtiökokouksessa 30.3.2023 valittiin tilintarkastajaksi tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy, päävastuullisena tilintarkastajana KHT-tilintarkastaja Mikko Nieminen. | ||||
| HALLINNOINTI | ||||
| Raute Oyj noudattaa Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n 19.9.2019 antamaa Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia (Corporate Governance) 2020. | ||||
| SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ (CORPORATE GOVERNANCE STATEMENT) | ||||
| Raute Oyj:n hallitus on käsitellyt Suomen arvopaperimarkkinalain 7 luvun 7 pykälän ja Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n 19.9.2019 antaman Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin 2020 mukaisen selvityksen Raute Oyj:n hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 2023 (Corporate Governance Statement) toimintakertomuksesta erillisenä kertomuksena. | ||||
| SELVITYS MUISTA KUIN TALOUDELLISISTA TIEDOISTA | ||||
| Raute Oyj:n hallitus on käsitellyt Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2014/95/EU mukaisen selvityksen Raute Oyj:n muista kuin taloudellisista tiedoista vuodelta 2023 toimintakertomuksesta erillisenä kertomuksena. | ||||
| TOIMIELINTEN PALKITSEMISRAPORTTI | ||||
| Raute Oyj:n hallitus on käsitellyt Suomen arvopaperimarkkinalain 7 luvun 7 pykälän ja Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n 19.9.2019 antaman Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin 2020 mukaisen Raute Oyj:n toimielinten palkitsemisraportin 2023, joka julkaistaan tilinpäätöksen yhteydessä. | ||||
| HALLITUS JA TOIMITUSJOHTAJA | ||||
| Varsinainen yhtiökokous valitsee hallituksen puheenjohtajan, varapuheenjohtajan ja 3-5 hallituksen jäsentä. | ||||
| Raute Oyj:n hallituksen puheenjohtajaksi valittiin 30.3.2023 pidetyssä varsinaisessa yhtiökokouksessa TkL Laura Raitio, varapuheenjohtajaksi KTM Mika Mustakallio ja hallituksen jäseniksi DI Joni Bask, insinööri Ari Harmaala, DI Petri Perttula, KTK Ari Piik ja DI Patrick von Essen. | ||||
| Hallitus valitsee toimitusjohtajan ja vahvistaa hänen toimisuhteensa ehdot palkkaetuineen. | ||||
| Raute Oyj:n toimitusjohtajaksi nimitettiin 1.10.2022 alkaen tekniikan tohtori Mika Saariaho . Toimisopimuksessa sovittu irtisanomisaika on kuusi kuukautta ja erokorvauksena maksetaan kahdentoista kuukauden palkkaa vastaava summa. | ||||
| Yhtiöjärjestyksessä ei ole annettu hallitukselle tai toimitusjohtajalle tavanomaisesta poikkeavia toimivaltuuksia. | ||||
| Yhtiöjärjestyksen muuttamista ja osakepääoman korottamista koskevat päätökset tehdään voimassa olevan osakeyhtiölain säännösten mukaisesti. | ||||
| JOHTORYHMÄ | ||||
| Raute-konsernin johtoryhmä ja sen jäsenten vastuualueet ovat 31.12.2023 alkaen: | ||||
| Mika Saariaho, President and CEO | ||||
| Petri Strengell, Executive Vice President, Wood Processing Wood Processing -liiketoimintayksikkö, | ||||
| Jani Roivainen, Executive Vice President, Analyzers Analyzers -liiketoimintayksikkö, | ||||
| Kurt Bossuyt, Executive Vice President, Services Services -liiketoimintayksikkö, | ||||
| Jari Myyryläinen, Chief Commercial Officer (CCO) myynti ja markkinointi, commercial excellence -toiminnot, | ||||
| Tarja Moilanen, Chief People Officer (CPO) HR, henkilöstön kehittäminen, työterveys ja työturvallisuus 1.6.2023 alkaen | ||||
| Mia Könnilä toimi tässä tehtävässä 31.5.2023 asti | ||||
| Ville Halttunen, Chief Financial Officer (CFO) talous ja rahoitus, tietohallinto, sijoittajasuhteet, vastuullisuus sekä muu liiketoiminnan tuki 1.5.2023 alkaen. | ||||
| Minna Yrjönmäki toimi tässä tehtävässä 30.4.2023 asti. | ||||
| Rauten 20.12.2023 julkaiseman ilmoituksen mukaisesti johtoryhmän kokoonpano muuttui 1.1.2024 seuraavasti: Petri Strengell, Executive Vice President, Wood Processing, erosi johtoryhmästä ja siirtyi uuteen rooliin Rauten Wood Processing-liiketoimintayksikössä. Hänen tehtävänään on johtaa projektitoimitustyötä ja erityisesti varmistaa vuonna 2023 saatujen suurimpien tehdaskokoisten tilausten onnistunut toimitus. | ||||
| Jani Roivainen, Executive Vice President, Analyzers, nimitettiin Wood Processing -liiketoimintayksikön johtajaksi. Roivainen jatkoi myös Analyzers-liiketoimintayksikön johtajana, kunnes hänen seuraajansa Markus Sirviö nimitettiin 26.1.2024. | ||||
| Raute-konsernin johtoryhmä ja sen jäsenten vastuualueet 26.1.2024 alkaen ovat: Mika Saariaho, President and CEO Jani Roivainen, Executive Vice President, Wood Processing Wood Processing -liiketoimintayksikkö Markus Sirviö, Executive Vice President, Analyzers Analyzers -liiketoimintayksikkö Kurt Bossuyt, Executive Vice President, Services Services -liiketoimintayksikkö Jari Myyryläinen, Chief Commercial Officer (CCO) myynti ja markkinointi, commercial excellence -toiminnot Tarja Moilanen, Chief People Officer (CPO) HR, henkilöstön kehittäminen, työterveys ja työturvallisuus Ville Halttunen, Chief Financial Officer (CFO) talous ja rahoitus,tietohallinto, sijoittajasuhteet, vastuullisuus sekä muuliiketoiminnan tuki. |
||||
| VARSINAINEN YHTIÖKOKOUS 2023 | ||||
| Raute Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 30.3.2023, Yhtiökokous vahvisti vuoden 2022 tilinpäätöksen, hyväksyi toimielinten palkitsemisraportin ja myönsi hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle vastuuvapauden. Yhtiökokous päätti hallituksen esityksen mukaisesti, että tilikaudelta 2022 ei jaeta osinkoa. Yhtiökokous valitsi hallitukseen edelleen TkL Laura Raitio (puheenjohtaja), KTM Mika Mustakallio, DI Joni Bask, insinööri Ari Harmaala, DI Petri Perttula, KTK Ari Piik ja DI Patrick von Essen. Laura Raitio valittiin edelleen hallituksen puheenjohtajaksi ja Mika Mustakallio valittiin edelleen hallituksen varapuheenjohtajaksi. Tilintarkastajaksi valittiin edelleen tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy, päävastuullisena tilintarkastajana KHT-tilintarkastaja Mikko Nieminen. | ||||
| Yhtiön kasvutavoitteiden edistämiseen ja pääomarakenteen vahvistamiseen liittyvät toimenpiteet | ||||
| Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotukset koskien yhtiön 9.3.2023 julkistamassa pörssitiedotteessa kuvattuja yhtiön strategian mukaisten kasvutavoitteiden edistämiseen sekä pääomarakenteen vahvistamiseen tähtääviä toimenpiteitä. Yhtiökokous hyväksyi ehdotukset koskien yhtiön osakelajien yhdistämistä, suunnattua osakeantia, hallituksen valtuuttamista päättämään merkintäetuoikeusannista ja osakkeenomistajien nimitystoimikunnan perustamista. |
||||
| Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään enintään 500.000 Raute Oyj:n A-sarjan osakkeen hankkimisesta yhtiön vapaaseen omaan pääomaan kuuluvilla varoilla, jolloin hankinnat vähentävät yhtiön voitonjakoon käytettävissä olevia varoja. | ||||
| Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään Raute Oyj:n osakkeita koskevasta osakeannista sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:n tarkoittamien osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta yhdessä tai useammassa erässä. Hallitus valtuutettiin päättämään osakeannin ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen kaikista ehdoista, mukaan lukien saajat ja mahdollisesti maksettavan vastikkeen määrä. Annettavien osakkeiden yhteenlaskettu lukumäärä voi olla enintään 1.000.000 osaketta. Osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien nojalla mahdollisesti annettavat osakkeet sisältyvät edellä mainittuun osakkeiden kokonaismäärään. |
||||
| Lisätietoja yhtiökokouksesta: http://ww.raute.fi/hallinnointi/yhtiokokous/yhtiokokous 2023 | ||||
| VOITONJAKO TILIKAUDELTA 2022 | ||||
| Varsinainen yhtiökokous 30.3.2023 päätti, että tilikaudelta 2022 ei jaeta osinkoa ja tilikauden tappio siirretään kertyneisiin voittovaroihin. | ||||
| VARSINAINEN YHTIÖKOKOUS 2024 | ||||
| Raute Oyj:n vuoden 2024 varsinainen yhtiökokous pidetään torstaina 4.4.2024 Lahdessa Sibeliustalolla alkaen kello 18.00. | ||||
| HALLITUKSEN EHDOTUS TULOKSEN KÄSITTELYSTÄ JA OSINGONMAKSUSTA | ||||
| Emoyhtiö Raute Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2023 ovat 31 806 tuhatta euroa, josta tilikauden 1.1.-31.12.2023 tappio on 1 485 tuhatta euroa. | ||||
| Hallitus esittää 4.4.2024 pidettävälle Raute Oyj:n varsinaiselle yhtiökokoukselle, että osinkoa maksetaan 0,10 euroa osaketta kohden. | ||||
| Katsauskauden jälkeiset tapahtumat | ||||
| Osakkeenomastajien nimitustoimikunnan ehdotukset | ||||
| Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdotti 12.1.2024 varsinaiselle yhtiökokoukselle 2024, että Rauten hallituksessa olisi seitsemän jäsentä. | ||||
| Nimitystoimikunta ehdotti, että hallituksen puheenjohtajaksi valittaisiin uudelleen Laura Rautio ja että varapuheenjohtajaksi valittaisiin Joni Bask. Ehdotetaan, että Ari Harmaala ja Ari Piik valitaan uudelleen hallituksen jäseniksi. | ||||
| Lisäksi nimitystoimikunta ehdottaa, että Mikko Kettunen, Julius Manni ja Jenni Virnes valitaan hallituksen uusiksi jäseniksi. | ||||
| Nykyiset hallituksen jäsenet Mika Mustakallio, Patrick von Essen ja Petri Perttula eroavat hallituksesta vuoden 2024 varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. | ||||
| Raute allekirjoitti kattavan palvelusopimuksen Paged Eestin kanssa | ||||
| Raute Oyj tiedotti 2.2.2024 allekirjoittaneensa palvelusopimuksen Paged-konserniin kuuluvan Paged Eesti OU:n kanssa. | ||||
| Sopimus kattaa tuotantokoneiden täyden kunnossapidon, mukaan lukien kulutusosat, varaosat ja pienet päivitykset. Paged Eestin huoltotiimi, 19 henkilöä, siirtyy Rauten palvelutiimiin. Yli 90 vuotta sitten perustettu Paged on yksi viidestä suurimmasta vanerin valmistajasta ja merkittävä puutuolien valmistaja Euroopan unionissa | ||||
| Rautelle 20 miljoonan euron tilaus Latviaan | ||||
| Yhtiö tiedotti 20.2.2024 allekirjoittaneensa AmberBirch, SIA (Latvia) kanssa 20 miljoonan euron sopimuksen koivuviilutehtaan laajennuksen teknologiatoimituksesta. | ||||
| TULOSOHJEISTUS VUODELLE 2024 | ||||
| Rauten vuoden 2024 liikevaihdon arvioidaan olevan 170195 miljoonaa euroa ja vertailukelpoisen käyttökatteen olevan 1014 miljoonaa euroa. | ||||
| KONSERNIN TULOSLASKELMA | |||||||||
| 1 000 euroa | Liite | 1.1.2023-31.12.2023 | 1.1.2022-31.12.2022 | ||||||
| LIIKEVAIHTO | 1 | ||||||||
| Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos | - |
- |
|||||||
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 | ||||||||
| Materiaalit ja palvelut | 3 | - |
- |
||||||
| Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut | 5 | - |
- |
||||||
| Poistot | 15 | - |
- |
||||||
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 | - |
- |
||||||
| Liiketoiminnan kulut yhteensä | - |
- |
|||||||
| LIIKETULOS | - |
||||||||
| Rahoitustuotot | 18,27 | ||||||||
| Rahoituskulut | 18,27 | - |
- |
||||||
| Rahoituskulut, netto | - |
||||||||
| TULOS ENNEN VEROJA | - |
||||||||
| Tuloverot | 8 | - |
|||||||
| TILIKAUDEN TULOS | - |
||||||||
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||||||||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille | - |
||||||||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluvasta tuloksesta laskettu osakekohtainen tulos, euroa | |||||||||
| Laimentamaton osakekohtainen tulos | 23 | - |
|||||||
| Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos | 23 | - |
|||||||
| Osakkeet, 1 000 kpl | |||||||||
| Oikaistu keskimääräinen kappalemäärä | 23 | ||||||||
| Oikaistu keskimääräinen kappalemäärä, laimennettuna | 23 | ||||||||
| KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA | ||||||||
| 1 000 euroa | Liite | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | |||||
| TILIKAUDEN TULOS | - |
|||||||
| Muut laajan tuloksen erät | ||||||||
| Erät, joita ei siirretä tuloslaskelmaan | ||||||||
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavien rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset | 21 | - |
- |
|||||
| Erät, jotka saatetaan tulevaisuudessa siirtää tulosvaikutteisiksi | ||||||||
| Rahavirran suojaukset | 21 | |||||||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | 21 | - |
||||||
| Eriin liittyvät laskennalliset verot | 21 | |||||||
| Laajan tuloksen erät verojen jälkeen yhteensä | - |
|||||||
| TILIKAUDEN LAAJA TULOS | - |
|||||||
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | ||||||||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille | - |
| KONSERNIN TASE | |||||||||
| 1 000 euroa | Liite | 31.12.2023 | 31.12.2022 | ||||||
| VARAT | |||||||||
| Pitkäaikaiset varat | |||||||||
| Liikearvo | 10 | ||||||||
| Muut aineettomat hyödykkeet | 11 | ||||||||
| Aineelliset hyödykkeet | 13 | ||||||||
| Käyttöoikeusomaisuuserät | 13,14 | ||||||||
| Muut rahoitusvarat | |||||||||
| Laskennalliset verosaamiset | 9 | ||||||||
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | |||||||||
| Lyhytaikaiset varat | |||||||||
| Vaihto-omaisuus | 16 | ||||||||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 2 | ||||||||
| Tuloverosaaminen | 2 | ||||||||
| Rahavarat | 25,26 | ||||||||
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | |||||||||
| VARAT YHTEENSÄ | |||||||||
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||||||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | |||||||||
| Osakepääoma | 20,22 | ||||||||
| Omat osakkeet | 20 | - |
- | ||||||
| Käyvän arvon rahasto ja muut rahastot | 20 | ||||||||
| Muuntoerot | 20 | ||||||||
| Kertyneet voittovarat | 20 | ||||||||
| Tilikauden tulos | 20 | - |
|||||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | |||||||||
| Vaihto-oikeudellinen juniorilaina | - | ||||||||
| Oma pääoma yhteensä | |||||||||
| Pitkäaikaiset velat | |||||||||
| Laskennalliset verovelat | 9 | ||||||||
| Vuokrasopimusvelat | 14 | ||||||||
| Varaukset | 4 | ||||||||
| Pitkäaikaiset velat yhteensä | |||||||||
| Lyhytaikaiset velat | |||||||||
| Varaukset | 4 | ||||||||
| Lyhytaikaiset korolliset velat | 24 | ||||||||
| Vuokrasopimusvelat | 14 | ||||||||
| Lyhytaikaiset saadut ennakkomaksut | 17 | ||||||||
| Tuloverovelka | 17 | ||||||||
| Ostovelat ja muut velat | 17 | ||||||||
| Lyhytaikaiset velat yhteensä | |||||||||
| Velat yhteensä | |||||||||
| OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ |
| KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA | |||||||||
| 1 000 euroa | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | |||||||
| LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA | |||||||||
| Asiakkailta saadut maksut | |||||||||
| Maksut tavaroiden ja palvelujen toimittajille sekä henkilöstölle | - |
- |
|||||||
| Rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | - |
||||||||
| Maksetut korot liiketoiminnasta | - |
- |
|||||||
| Saadut osingot liiketoiminnasta | |||||||||
| Saadut korot liiketoiminnasta | |||||||||
| Muut rahoituserät liiketoiminnasta | - |
||||||||
| Maksetut verot liiketoiminnasta | - |
||||||||
| Liiketoiminnan rahavirta (A) | - |
||||||||
| INVESTOINTIEN RAHAVIRTA | |||||||||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | - |
- |
|||||||
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot | |||||||||
| Investointien rahavirta (B) | - |
- |
|||||||
| RAHOITUKSEN RAHAVIRTA | |||||||||
| Suunnattu anti ja uusmerkintä | |||||||||
| Vaihto-oikeudellinen juniorilaina | |||||||||
| Kulut osakeanneista ja juniorilainasta | - |
||||||||
| Omien osakkeiden hankinta | - |
||||||||
| Lyhytaikasten lainojen nostot | |||||||||
| Lyhytaikaisten lainojen takaisimaksut | - |
- |
|||||||
| Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | - |
- |
|||||||
| Maksetut osingot | - | ||||||||
| Rahoituksen rahavirta (C) | |||||||||
| Rahavarojen muutos (A+B+C) | - |
||||||||
| lisäys (+)/vähennys (-) | |||||||||
| Rahavarat tilikauden alussa | |||||||||
| Rahavarojen muutos | - |
||||||||
| Valuuttakurssien muutosten vaikutus | - |
||||||||
| Rahavarat tilikauden lopussa | |||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Rahavirtalaskelma on muodostettu käyttäen suoraa menetelmää. Liiketoiminnan rahavirta sisältää asiakkailta saadut maksut, liiketoiminnan muut tuotot sekä maksut hankituista tavaroista ja palveluista. Liiketoiminnan rahavirta sisältää lisäksi maksut henkilöstölle sekä maksetut korot ja kassanhallintaa varten pidetyistä rahoitusvaroista saadut korot. Liiketoiminnan rahavirta ei sisällä investointeihin liittyviä ostovelkoja. | ||||||||||
| Investointien rahavirta sisältää aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden hankinnasta aiheutuneet menot ja muiden aktivoitavien hyödykkeiden hankinnasta aiheutuneet menot. Erä sisältää myös näiden hyödykkeiden luovutuksesta saadut myyntivoitot. | ||||||||||
| Rahoituksen rahavirta sisältää oman pääoman rahamääräiset muutokset, kaudella osakkeenomistajille maksetut osingot sekä rahoitukseen liittyvien lainojen nostot ja takaisinmaksut. | ||||||||||
| Rahavaroissa on esitetty rahat ja pankkisaamiset, jotka erääntyvät alle kolmen kuukauden sisällä. | ||||||||||
| Ulkomaisten konserniyhtiöiden rahavirtalaskelmat on muunnettu euromääräisiksi tilikauden keskikurssin mukaisesti. | ||||||||||
| Vuokrasopimuksiin liittyvät vuokrasopimusvelan takaisinmaksut sisältyvät rahoituksen rahavirtaan. Vuokrasopimuksiin liittyvän korko-osuuden maksu sisältyy liiketoiminnan rahavirtaan. Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin ja arvoltaan vähäisiin vuokrasopimuksiin liittyvät maksut ja vuokrat sisältyvät liiketoiminnan rahavirtaan. Näitä sopimuksia ei oteta huomioon vuokrasopimusvelkoja määritettäessä. | ||||||||||
| LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | Osake-pääoma | SVOP-rahasto | Omat osakkeet | Muut rahastot | Muunto-erot | Kertyneet voitto-varat | Emoyhtiön osakkeen- omistajille kuuluva osuus | Oman pääoman ehtoinen laina | OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | ||||||
| OMA PÄÄOMA 1.1.2023 | |||||||||||||||
| Tilikauden laaja tulos | |||||||||||||||
| Tilikauden tulos | - | - | - | - | |||||||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | |||||||||||||||
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavien rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset | - | - | - |
- | - | - |
- |
||||||||
| Suojausinstrumenttien rahasto | - | - | - | - | |||||||||||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | - | - | - | - |
- | - |
- |
||||||||
| Eriin liittyvät tuloverot | - | - | - | - | - | ||||||||||
| Laajan tuloksen erät verojen jälkeen yhteensä | 0 | 0 | - |
- |
- |
- |
|||||||||
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | 0 | 0 | - |
- |
|||||||||||
| Vaihto-oikeudellinen juniorilaina | - |
- |
|||||||||||||
| Liiketoimet osakkeenomistajien kanssa | |||||||||||||||
| Nettotuotot suunnatusta annista ja merkintäoikeusannista | |||||||||||||||
| Osakepalkkiot | - | - | - | ||||||||||||
| Omien osakkeiden hankinta | - |
- |
- |
||||||||||||
| Maksetut osingot | - | - | - | - | - | - | - | ||||||||
| Liiketoimet osakkeenomistajien kanssa yhteensä | - | - |
- |
||||||||||||
| OMA PÄÄOMA 31.12.2023 | - |
||||||||||||||
| VERTAILUVUOSI | |||||||||||||||
| LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | Osake-pääoma | SVOP-rahasto | Muut rahastot | Muunto-erot | Kertyneet voitto-varat | Emoyhtiön osakkeen- omistajille kuuluva osuus | OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | ||||||||
| OMA PÄÄOMA 1.1.2022 | |||||||||||||||
| Tilikauden laaja tulos | |||||||||||||||
| Tilikauden tulos | - | - | - | - | - |
- |
- |
||||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | |||||||||||||||
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavien rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset | - | - | - |
- | - | - |
- |
||||||||
| Suojausinstrumenttien rahasto | - | - | - | - | |||||||||||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | - | - | - | - | |||||||||||
| Eriin liittyvät tuloverot | - | - | - | - | |||||||||||
| Laajan tuloksen erät verojen jälkeen yhteensä | - | - | - |
- | |||||||||||
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | - | - | - |
- |
- |
- |
|||||||||
| Liiketoimet osakkeenomistajien kanssa | |||||||||||||||
| Omana pääomana suoritettavat osakeperusteiset liiketoimet | - | - | - | - | |||||||||||
| Osingonjako | |||||||||||||||
| Liiketoimet osakkeenomistajien kanssa yhteensä | 0 | ||||||||||||||
| OMA PÄÄOMA 31.12.2022 |
| PERUSTIEDOT | ||||||||
| Perustiedot | ||||||||
| Konsernitilinpäätöksen hyväksyminen | ||||||||
| Raute Oyj:n hallitus on 22.2.2024 hyväksynyt tämän konsernitilinpäätöksen ajalta 1.1.31.12.2023 julkistettavaksi. Suomen osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidettävässä yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksella on myös mahdollisuus muuttaa tilinpäätöstä. | ||||||||
| Liiketoiminta ja toimintasegmentit | ||||||||
| Raute-konserni (konserni) on puutuotetoimialaa maailmanlaajuisesti palveleva teknologia- ja palveluyritys, jonka ydinosaamista ovat valittujen puutuotteiden valmistusprosessit. Asiakkaat ovat puutuoteteollisuudessa toimivia yrityksiä, joiden valmistamia puutuotteita ovat viilu, vaneri, LVL ja sahatavara. | ||||||||
| Rauten kokonaispalvelukonsepti lähtee tuotteen elinkaaren hallinnasta ja muodostuu projektitoimituksista ja teknologiapalveluista. Teknologiatarjonta kattaa asiakkaan koko tuotantoprosessin koneet ja laitteet. Rauten ratkaisuihin kuuluvat kattavan laitetarjonnan lisäksi teknologiapalvelut varaosatoimituksista säännölliseen kunnossapitoon ja konekannan modernisointeihin sekä konsultointi, koulutus, kunnostetut koneet ja digitaaliset palvelut. | ||||||||
| Raute-konsernin toiminnot ovat kuuluneet uuden organisaatiorakenteen mukaisiin segmentteihin 1.1.2023 alken: Wood Processing, Analyzers ja Services. Ylin operatiivinen päätöksentekijä on Raute Oyj:n hallitus. Hallitus vastaa resurssien kohdistamisesta toimintasegmenteille ja tuloksen arvioinnista. Hallitus seuraa kannattavuutta Käyttökate (EBITDA) ja Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) -tunnusluvuilla. Raute Oyj:n hallitus ei seuraa segmenttien varoja ja velkoja segmenttikohtaisesti. | ||||||||
| Rauten päätoimipaikka sijaitsee Lahdessa (aiemmin Nastolan kunta). Muut omat tuotantoyksiköt sijaitsevat Kajaanissa, Vancouverin alueella Kanadassa, Changzhoun alueilla Kiinassa sekä Pullmanissa, Washingtonin osavaltiossa Yhdysvalloissa. Myyntiverkosto on maailmanlaajuinen. | ||||||||
| Emoyhtiö | ||||||||
| Raute-konsernin emoyhtiö on suomalainen, Suomen lakien mukaan perustettu julkinen osakeyhtiö Raute Oyj (Y-tunnus FI01490726), jonka yhdistetyn osakesarjan osakkeet noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:ssä, ryhmässä Teollisuustuotteet ja -palvelut. Raute Oyj:n kotipaikka on Lahti. Rekisteröity käyntiosoite on Rautetie 2, 15550 Nastola ja postiosoite on PL 69, 15551 Nastola. | ||||||||
| Muutokset tilinpäätöksen laatimisperiaatteissa ja esitettävissä tiedoissa | ||||||||
| Konsernitilinpäätös on laadittu noudattaen samoja laatimisperiaatteita kuin vuonna 2022 lukuun ottamatta uusia ja uudistettuja standardeja. Tiedot laskentastandardien muutoksista on esitetty kohdassa Uudet ja uudistetut standardit. Mitään uusia olennaisia standardeja tai tulkintoja ei ole otettu käyttöön. | ||||||||
| Konsernitilinpäätöksen laatiminen | ||||||||
| Raute Oyj:n konsernitilinpäätös 1.1.31.12.2023 on laadittu Euroopan unionissa sovellettavaksi hyväksyttyjen IASB:n laatimien kansainvälisten tilinpäätösstandardien IFRS-tilinpäätösstandardit) ja niistä annettujen tulkintojen mukaisesti. Konsernitilinpäätöstä laadittaessa on noudatettu 31.12.2023 voimassaolevia IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös suomalaisen kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön vaatimusten mukaiset. | ||||||||
| Luvut on esitetty tuhansina euroina, ellei toisin ole todettu. Pyöristyksistä johtuen taulukoissa esitettyjen yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa taulukossa esitetystä summaluvusta. Suluissa esitetyillä luvuilla on viitattu vastaaviin lukuihin vertailukaudelta. | ||||||||
| Raute Oyj:n konsernitilinpäätöksen tiedot ovat saatavissa internet-osoitteesta www.raute.com ja konsernin emoyhtiön päätoimipaikasta, osoitteesta Rautetie 2, 15550 Nastola. | ||||||||
| Konsernitilinpäätöksen lukuihin on yhdistetty emoyhtiö Raute Oyj:n ja niiden tytäryhtiöiden tilinpäätösluvut, joissa konsernilla on määräysvalta. Konsernilla on määräysvalta yhtiössä, jos se olemalla osallisena yhtiössä altistuu sen muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja jos konserni pystyy vaikuttamaan yhtiön muuttuvaan tuottoon käyttämällä yhtiötä koskevaa valtaa. Arvioitaessa, onko konsernilla toisessa yhtiössä määräysvalta, on lisäksi otettu huomioon sellaisen potentiaalisen äänivallan olemassaolo ja vaikutus, joka on tarkasteluhetkellä toteutettavissa käyttämällä osakeoikeus tai suorittamalla osakevaihto. Raute-konsernin määräysvalta tytäryhtiöihinsä perustuu pääosin osakeomistukseen, joka tuottaa yli 50 prosenttia äänivallasta. Tytäryhtiöt on yhdistelty konsernitilinpäätökseen kokonaisuudessaan siitä päivästä lukien, jona konserni on saanut niihin määräysvallan ja lopetettu, kun määräysvalta lakkaa. | ||||||||
| KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERUSTA | |||||||||||||||
| Konserniyhtiöt |
| 2023 Konsernin | 2022 Konsernin | 2023 Emoyhtiön | 2022 Emoyhtiön | ||||||||||||
| omistusosuus | omistusosuus | omistusosuus | omistusosuus | ||||||||||||
| Konserniyhtiöt | ja äänivalta, % | ja äänivalta, % | ja äänivalta, % | ja äänivalta, % | |||||||||||
| Raute Oyj, Lahti (emoyhtiö) | |||||||||||||||
| EAI Raute Holding Oy* | |||||||||||||||
| Raute Canada Ltd., Delta, B.C., Kanada | 100 | 100 | 100 | 100 | |||||||||||
| Raute Inc., Delaware, USA | 100 | 100 | 100 | 100 | |||||||||||
| Raute US, Inc., Monroe, Louisiana, USA | 100 | 100 | - | - | |||||||||||
| RWS-Engineering Oy, Lahti | 100 | 100 | 100 | 100 | |||||||||||
| Raute Group Asia Pte Ltd., Singapore | 100 | 100 | 100 | 100 | |||||||||||
| Raute WPM Oy, Lahti | 100 | 100 | 100 | 100 | |||||||||||
| Raute Chile Ltda., Concepcion, Chile | 100 | 100 | 50 | 50 | |||||||||||
| Raute Service LLC, Pietari, Venäjä | 100 | 100 | - | - | |||||||||||
| Raute (Shanghai) Machinery Co., Ltd, Shanghai, Kiina | 100 | 100 | 100 | 100 | |||||||||||
| Metriguard Technologies, Inc., Pullman, Washington, USA | 100 | 100 | - | - | |||||||||||
| Hiottu Oy, Oulu | 100 | 100 | 100 | 80 | |||||||||||
| Raute (Changzhou) Machinery Co., Ltd, Changzhou, Kiina | 100 | 100 | 100 | 100 | |||||||||||
| Raute Service Indonesia, Indonesia | 100 | 100 | 99 | 99 | |||||||||||
| *EAI Raute Holding Oy:n juridinen omistus ja äänivalta on Evli Alexander Incentivesilla, mutta sopimuksen perusteella Raute tosiasiallisesti käyttää määräysvaltaa järjestelyssä ja toimii päämiehenä, kun taas EAI toimi agentin roolissa holdingyhtiön kautta. Tämän sopimuksellisista piirteistä syntyvän määräysvallan perusteella holdingyhtiö yhdistellään IFRS-konsernitilinpäätökseen strukturoituna yhteisönä. | |||||||||||||||
| Liiketoimintojen yhdistämiset on käsitelty hankintamenetelmällä. Tytäryhtiön hankinnasta maksettava vastike on määritetty luovutettujen varojen, vastattaviksi otettujen velkojen ja konsernin liikkeeseen laskemien oman pääoman ehtoisten osuuksien käypänä arvona. Luovutettu vastike sisältää ehdollisesta vastikejärjestelystä johtuvan omaisuuserän tai velan käyvän arvon. Hankintaan liittyvät menot on kirjattu kuluiksi toteutuessaan. Yksilöitävissä olevat liiketoimintojen yhdistämisessä hankitut varat, vastattaviksi otetut velat ja ehdolliset velat on arvostettu hankinta-ajankohdan käypiin arvoihin. Liiketoimintojen yhdistämisiin ei ole liittynyt osuuksia määräysvallattomille omistajille. | |||||||||||||||
| Konserniyhtiöiden väliset liiketapahtumat, saamiset ja velat sekä realisoitumattomat voitot on eliminoitu. Myös realisoitumattomat tappiot on eliminoitu. Tytäryhtiöiden noudattamat tilinpäätöksen laatimisperiaatteet on tarvittaessa muutettu vastaamaan konsernin noudattamia laatimisperiaatteita. | |||||||||||||||
| Konsernin tilikauden voiton tai tappion jakautuminen emoyhtiön omistajille on esitetty laajan tuloslaskelman yhteydessä. | |||||||||||||||
| Konsernitilinpäätös on esitetty euroina, joka on konsernin emoyhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta. Konsernitilinpäätökseen yhdistettyjen yhtiöiden tulosta ja taloudellista asemaa koskevat luvut on merkitty kirjanpitoon sen maan valuutassa, jossa kyseinen yhtiö toimii (toimintavaluutta). | |||||||||||||||
| Ulkomaanrahan määräiset tilinpäätökset | |||||||||||||||
| Ulkomaisten tytäryhtiöiden tuloslaskelmat on muutettu euromääräisiksi tilikauden keskikurssin mukaisesti ja taseet tilinpäätöspäivän keskikurssiin. Tilikauden tuloksen ja laajan tuloksen muuntaminen eri kursseilla tuloslaskelmassa sekä taseessa aiheuttaa taseessa omaan pääomaan kirjattavan muuntoeron, jonka muutos on kirjattu muihin laajan tuloksen eriin. Ulkomaisten tytäryhtiöiden hankintamenon eliminoinnista sekä hankinnan jälkeen kertyneiden oman pääoman erien muuntamisesta syntyneet muuntoerot on kirjattu muihin laajan tuloksen eriin. Jos tytäryhtiö myydään kokonaan tai osittain, kertyneet muuntoerot siirretään tulosvaikutteisiksi osana myyntivoittoa tai -tappiota. | |||||||||||||||
| Tytäryhtiöiden yhdistelyssä käytetyt valuuttakurssit on esitetty taulukossa Yhdistelyssä käytetyt valuuttakurssit. | |||||||||||||||
| YHDISTELYSSÄ KÄYTETYT VALUUTTAKURSSIT | |||||||||||||||
| Tuloslaskelma 1.1.-31.12.2023 | |||||||||||||||
| euroa | 2023 | 2022 | |||||||||||||
| CNY | 7,6591 | 7,0802 | |||||||||||||
| RUB | 92,8571 | 71,1407 | |||||||||||||
| CAD | 1,4596 | 1,3704 | |||||||||||||
| USD | 1,0816 | 1,0539 | |||||||||||||
| SGD | 1,4523 | 1,452 | |||||||||||||
| CLP | 907,9625 | 917,9417 | |||||||||||||
| IDR | 17079,71 | 16519,82 | |||||||||||||
| Tase 31.12. | |||||||||||||||
| euroa | 2023 | 2022 | |||||||||||||
| CNY | 7,8509 | 7,3582 | |||||||||||||
| RUB | 98,596 | 78,43 | |||||||||||||
| CAD | 1,4642 | 1,4444 | |||||||||||||
| USD | 1,105 | 1,0666 | |||||||||||||
| SGD | 1,4591 | 1,43 | |||||||||||||
| CLP | 979,4 | 916,91 | |||||||||||||
| IDR | 17079,71 | 16519,82 | |||||||||||||
| TILIKAUDEN AIKAISET TAPAHTUMAT | |||||||||||||||
| Yhtiö ilmoitti 10.1.2023 Ville Halttusen nimittämisestä uudeksi CFO:ksi. Ville Halttunen aloitti tehtävässään 1.5.2023 ja liittyi Rauten johtoryhmään. | |||||||||||||||
| Yhtiö päätti muuttaa raportoimansa segmenttitiedon uuden organisaatiorakenteen mukaiseksi. Uusi organisaatiorakenne on ollut voimassa 1.1.2023 alkaen. Uudet raportoitavat segmentit ovat: Wood Processing, Analyzers ja Services. | |||||||||||||||
| Yhtiö ilmoitti 1.3.2023 yhteistoimintalain mukaisten muutosneuvotteluiden aloittamisesta lomautuksista Suomen tuotannon resursoinnin mukauttamiseksi työmäärän vaihteluihin. Yhtiössä on ollut käynnissä kehitysohjelma, jonka avulla tähdätään kilpailukyvyn ja kannattavuuden parantamiseen. Ohjelman kokonaistavoitteena on ollut vähentää vuosittaisia kustannuksia noin 4-5 miljoonalla eurolla sekä parantaa katteita. Muutosneuvottelut lomautuksista olivat osa tätä kilpailukyvyn ja kannattavuuden parantamisen kokonaisuutta. Ohjelmasta tiedotettiin ensimmäisen kerran kesäkuussa 2022. Lomautukset päättyivät 7.7.2023. | |||||||||||||||
| Raute Oyj:n hallitus päätti 9.3.2023 käynnistää yhtiön strategian mukaisten kasvutavoitteiden edistämiseen sekä pääomarakenteen vahvistamiseen tähtääviä toimenpiteitä. Toimenpiteisiin kuuluivat suunnattu osakeanti ja merkintäetuoikeusanti sekä osakeanteja täydentävä juniorilaina. Suunniteltujen osakeantien läpiviemiseksi yhtiön hallitus päätti myös ehdottaa yhtiön 30.3.2023 pidetylle varsinaiselle yhtiökokoukselle yhtiön osakelajien yhdistämistä. | |||||||||||||||
| Konserni sopi tilikauden aikana kahden pohjoismaisen pankin kanssa uudesta rahoitussopimuksesta, joka korvasi aiemmin voimassa olleet luottolimiittisopimukset. Katso tarkemmin liitteestä rahoitusvelat 24 ja rahoitusriskien hallinta 26. | |||||||||||||||
| Yhtiö ilmoitti 16.3.2023 Tarja Moilasen nimittämisestä uudeksi henkilöstöjohtajaksi. Tarja Moilanen aloitti tehtävässään 1.6.2023 ja liittyi Rauten johtoryhmään. | |||||||||||||||
| Raute Oyj:n hallitus tiedotti 22.3.2023 päätöksestään osakepohjaisen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän jatkamisesta konsernin ylimmälle johdolle ja valituille avainhenkilöille. Järjestelmä koostuu suoriteperusteisesta osakepalkkiojärjestelmästä (PSP) päärakenteena sekä ehdollisesta osakepalkkiojärjestelmästä (RSP) täydentävänä osakepalkkiojärjestelmänä. PSP 2023-2025 alkaa vuoden 2023 alusta ja se koostuu kolmen vuoden pituisesta ansaintajaksosta, johon sovelletaan kahta suoritusmittaria. Ehdollinen palkkiojärjestelmä koostuu vuosittain alkavista yksittäisistä ehdollisista osakepalkkio-ohjelmista, joista kukin voi kokonaisuudessaan sisältää kolmen vuoden pituisen sitouttamisjakson. Yhtiö voi ohjelman aikana luvata kiinteämääräisiä osakepalkkiota erikseen valituille avainhenkilöille, mukaan lukien Raute-konsernin johtoryhmän jäsenet, soveltaen enimmillään kolmen vuoden pituista sitouttamisjaksoa. | |||||||||||||||
| Konserni tiedotti 30.3.2023 päivittävänsä strategiansa ja asettavansa uudet taloudelliset tavoitteet viisivuotiselle strategiakaudelle tukemaan kestävän kasvun päämäärää. Uuden strategian mukaisesti Raute toimii puutuoteteollisuuden kestävän tulevaisuuden partnerina. Vuoden 2028 taloudelliset tavoitteet ovat 1) liikevaihto 250 MEUR sisältäen sekä orgaanisen että epäorgaanisen kasvun; 2) Services- ja Analyzers-liiketoiminta-alueiden osuus liikevaihdosta 40 %; 3) Vertailukelpoinen käyttökate keskimäärin 12 % yli suhdanteen; ja 4) Omavaraisuusaste yli 40 %. Rauten tavoitteena on vakaa ja kestävä osinko eri markkinatilanteissa | |||||||||||||||
| Raute Oyj:n 30.3.2023 kokoontunut varsinainen yhtiökokous valitsi yhtiön hallituksen vuoden 2024 varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka kestäväksi toimikaudeksi. Hallituksen puheenjohtajaksi valittiin edelleen TkL Laura Raitio, varapuheenjohtajaksi KTM Mika Mustakallio ja hallituksen jäseniksi DI Joni Bask, insinööri Ari Harmaala, DI Petri Perttula, KTK Ari Piik ja DI Patrick von Essen. Yhtiökokous päätti hyväksyä hallituksen ehdotukset koskien yhtiön 9.3.2023 julkistamassa pörssitiedotteessa kuvattuja yhtiön strategian mukaisten kasvutavoitteiden edistämiseen sekä pääomarakenteen vahvistamiseen tähtääviä toimenpiteitä. Yhtiökokous päätti täten yhtiön osakelajien yhdistämisestä siten, että yhdistämisen jälkeen yhtiön kaikki osakkeet ovat samanlajisia ja tuottavat yhtiössä yhtäläiset oikeudet, mukaan lukien oikeuden yhtiökokouksessa äänestää yhdellä (1) äänellä. Lisäksi yhtiökokous päätti täten myös suunnatusta osakeannista, jossa enintään 900.000 yhtiön uutta silloista A-sarjan osaketta merkittäisiin vastaten noin 21,1 prosenttia yhtiön osakkeiden kokonaismäärästä, sekä hallituksen valtuuttamisesta päättämään merkintäetuoikeusannista, jossa tarjotaan merkittäväksi enintään 1.750.000 yhtiön uutta silloista A-sarjan osaketta niiden vastatessa noin 33,9 prosenttia yhtiön osakkeiden kokonaismäärästä suunnatun annin jälkeen. Osakelajien yhdistäminen merkittiin kaupparekisteriin 3.4.2023, jonka jälkeen Rautella on ollut yksi yhdistetty osakelaji (A-osakkeet). Yhtiöjärjestyksen muutoksen rekisteröinnin jälkeen yhtiön Aosakkeiden kokonaismäärä oli 4 263 194, ja yhtiön osakekannan tuottama äänimäärä oli 4 263 194 ääntä. |
|||||||||||||||
| Raute Oyj:n hallitus tiedotti 4.4.2023 varsinaisen yhtiökokouksen päätöksen mukaisesti 839 039 uuden osakkeen liikkeeseenlaskusta suunnatussa osakeannissa merkintähinnan ollessa 7,68 euroa osakkeelta. Yhtiö keräsi suunnatulla osakeannilla noin 6,44 miljoonan euron bruttovarat, ja suunnatussa osakeannissa merkittyjen osakkeiden määrä vastasi noin 16,44 prosenttia kaikista osakkeista annin jälkeen. Osakkeet merkittiin kaupparekisteriin 5.4.2023, ja osakkeiden kokonaismäärä uusien osakkeiden rekisteröinnin jälkeen oli 5 102 233 osaketta. Osakkeiden merkintähinnat kirjattiin yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. | |||||||||||||||
| Raute antoi positiivisen tulosvaroituksen 25.4.2023 nostaen vuoden 2023 liikevaihtoa koskevaa ohjeistustaan. Annettu uusi ohjeistus oli, että Rauten vuoden 2023 liikevaihdon arvioidaan olevan yli 150 Me ja vertailukelpoisen käyttökatteen olevan yli 4 %. Raute tiedotti tilikauden aikana myös useista suurista tilauksista. | |||||||||||||||
| Yhtiö tiedotti 22.5.2023 sopineensa Lähitapiola Yritysrahoitus I Ky:n ja Eläkevakuutusosakeyhtiö Veritaksen kanssa vaihtooikeudellisista eräpäivättömistä juniorilainoista. Katso tarkemmin liitetiedosta Oman pääoman ehtoiset lainat. | |||||||||||||||
| Yhtiö tiedotti 22.5.2023 myös hallituksen päätöksestä varsinaisen yhtiökokouksen 30.3.2023 antaman valtuutuksen nojalla merkintäetuoikeusannista, jossa yhtiö tarjoaa merkittäväksi enintään 1 020 446 yhtiön uutta osaketta. Yhtiö tiedotti 16.6.2023 osakeannin olleen ylimerkitty ja hankkineensa sillä noin 7,5 miljoonan euron bruttovarat, merkintähinnan ollessa 7,35 euroa tarjottavalta osakkeelta. Uudet osakkeet vastaavat noin 17 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista osakeannin toteuttamisen jälkeen. Osakeanninmyötä yhtiön osakkeiden määrä kasvoi 5 102 233 osakkeesta 6 122 679 osakkeeseen. | |||||||||||||||
| Yhtiö tiedotti 1.8.2023 ensimmäisen osakkeenomistajien nimitys toimikunnan kokoonpanon. Osakkeenomistajien nimitys toimikuntaan nimettiin: Pekka Suominen (suoraan ja välillisesti valtakirjojen perusteella), Göran Sundholm ja Kustaa Poutiainen (Stephen Industries Inc.:n nimeämänä). | |||||||||||||||
| Sopeuttamistoimet Kiinassa. Yhtiön Shanghain toimipisteen sulkeminen on saatu päätökseen Q2 aikana. | |||||||||||||||
| Venäjän liiketoiminnan alasajo. Venäjä hyökkäsi Ukrainaan helmikuussa 2022 aiheuttaen suuria vahinkoja maailmantaloudelle. Hyökkäys ja sen seurauksena asetetut pakotteet ovat vaikuttaneet merkittävästi Rauten liiketoimintaan Venäjällä, sillä Rautella oli käynnissä projekteja useille eri asiakkaille Venäjällä. Helmikuun 2022 lopun jälkeen Raute ei ole tehnyt uusia sopimuksia venäläisten toimijoiden kanssa ja on ajanut hallitusti alas jäljellä olevia sopimuksiaan ei-sanktioitujen asiakkaiden ja toimitusten osalta saattamalla toimitukset valmiiksi, muuttamalla niiden laajuutta tai päättämällä sopimuksen. Raute jatkoi 31.12.2023 päättyneellä tilikaudella Venäjälle kohdistuneiden asiakassopimusten loppuun saattamista. Kaikki jäljellä olleet toimitukset Venäjälle on suoritettu loppuun. Tilikauden aikana kaikki jäljellä olleet toimitukset suoritettiin loppuun, mutta toimituksiin liittyviä asennuksia ei saatu suoritettua täysimääräisesti loppuun. Tilikauden lopussa yhtiö päätti lopettaa kaikki jäljellä olleet Venäjän projektisopimukset. Samalla yhtiö päätti venäläisen tytäryhtiönsä Raute Service LLC:n lopettamisesta tilikauden 2023 lopussa. Tämän seurauksena kirjattiin alas 0,3 miljoonaa euroa yhtiön saatavia. Alaskirjauksen jälkeen Raute Service LLC:n ulkoiset varat on kirjattu olennaisilta osin alas 31.12.2023 tilinpäätöksessä. Yhtiön arvion mukaan venäläisen tytäryhtiön alasajo tulee kestämään vuoden 2024 loppuun asti. | |||||||||||||||
| Raute päivitti 19.10.2023 ohjeistustaan liikevaihdon ja kannattavuuden osalta. Uusi ohjeistus vuodelle 2023 oli, että Raute odottaa liikevaihdon olevan 140150 miljoonan euron välillä ja vertailukelpoisen käyttökatemarginaalin olevan yli 6 %. | |||||||||||||||
| Yhtiö tiedotti 10.11.2023 allekirjoittaneensa Metsä Groupiin kuuluvan Metsä Woodin kanssa 93 miljoonan euron arvoisen sopimuksen uuden Kerto® LVL-tehtaan (Laminated Veneer Lumber, viilupalkki) teknologiatoimituksesta Äänekoskelle. | |||||||||||||||
| Raute ilmoitti 20.12.2023 nimittäneensä Jani Roivaisen Executive Vice President, Wood Processing tehtävään 1.1.2024 alkaen. Hän jatkaa myös Analyzers-liiketoimintayksikön johtajana, kunnes hänen seuraajansa on nimitetty. | |||||||||||||||
| TILIKAUDEN PÄÄTTYMISEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT | |||||||||||||||
| Yhtiö tiedotti 26.1.2024 nimittäneensä Markus Sirviön Raute Oyj:n Analyzers-liiketoimintayksikön johtajaksi (Executive Vice President, Analyzers) ja Raute-konsernin johtoryhmän jäseneksi 26.1.2024 alkaen. | |||||||||||||||
| Yhtiö tiedotti 2.2.2024 allekirjoittaneensa Paged-konserniin kuuluvan Paged Eesti OÜ:n kanssa palvelusopimuksen. Sopimus kattaa tuotantokoneiden täyden kunnossapidon, mukaan lukien kulutusosat, varaosat ja päivitykset. Paged Eestin huoltotiimi, 19 henkilöä, siirtyy Rauten palvelutiimiin. | |||||||||||||||
| Yhtiö tiedotti 20.2.2024 allekirjoittaneensa AmberBirch, SIA (Latvia) kanssa 20 miljoonan euron sopimuksen koivuviilutehtaan laajennuksen teknologiatoimituksesta. | |||||||||||||||
| Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet ja arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät | |||||||||||||||
| Laadittaessa konsernitilinpäätöstä kansainvälisen tilinpäätöskäytännön mukaisesti yhtiön johto on tehnyt arvioita ja olettamuksia. Lisäksi johto on käyttänyt harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden valinnassa ja soveltamisessa. Nämä arviot ja olettamukset ovat vaikuttaneet konsernin taseen omaisuus- ja velkamääriin, vastuusitoumusten ja mahdollisten varojen esittämiseen konsernitilinpäätöksessä sekä tilikauden tuottoihin ja kuluihin. | |||||||||||||||
| Johdon arviot ovat perustuneet parhaaseen näkemykseen tilinpäätöshetkellä ja ne sisältävät riskejä ja epävarmuustekijöitä, joten toteumat voivat poiketa näistä arvioista. Mahdolliset arvioiden ja oletusten muutokset on merkitty kirjanpitoon sillä tilikaudella, jonka aikana arviota tai oletusta korjataan. Johdon tulee erottaa muutokset laatimisperiaatteissa muutoksista kirjanpidollisissa arvioissa. Näiden erottaminen on tärkeää, koska kirjanpidollisten arvioiden muutoksia sovelletaan ei-takautuvasti tuleviin transaktioihin ja muihin tuleviin tapahtumiin, kun taas laatimisperiaatteiden muutoksia sovelletaan yleensä takautuvasti aikaisempiin transaktioihin ja muihin aikaisempiin tapahtumiin sekä tilikauden tapahtumiin. |
|||||||||||||||
| Rauten johdon tietoon ei ole tullut tilinpäätöksen julkistamishetkeen mennessä tietoa tilinpäätöksen päättymisajankohdan arvioita koskevista keskeisistä epävarmuustekijöistä tai keskeisistä tulevaisuutta koskevista oletuksista, joiden perusteella olisi olemassa merkittävä riski varojen ja velkojen tasearvojen olennaisesta muuttumisesta seuraavan tilikauden aikana. | |||||||||||||||
| Tietoa harkinnasta, jota johto on käyttänyt konsernin noudattamia tilinpäätöksen laatimisperiaatteita soveltaessaan ja jolla on eniten vaikutusta tilinpäätöksessä esitettäviin lukuihin, on esitetty kyseisen liitetiedon yhteydessä. Johdon arvioita on esitetty tarkemmin seuraavissa liitetiedoissa: | |||||||||||||||
| Liitetiedot tilinpäätöseristä , joilla on tyypillisesti eniten vaikutusta tilinpäätöksessä esitettäviin lukuihin | |||||||||||||||
| - Varaukset, Liite 4 | |||||||||||||||
| - Työsuhde-etuudet, Liite 5 | |||||||||||||||
| - Konsernin liikearvo, Liite 10 | |||||||||||||||
| - Muut aineettomat hyödykkeet, Liite 11 | |||||||||||||||
| Liitetiedot tilinpäätöseristä, jotka tyypillisesti sisältävät merkittävän riskin varojen ja velkojen kirjanpitoarvojen muuttumisesta olennaisesti seuraavan tilikauden aikana | |||||||||||||||
| - Ajan kuluessa tuloutettavat asiakassopimukset, Liite 1 | |||||||||||||||
| - Myyntisaamiset-Asiakasopimuksiin perustuvat | |||||||||||||||
| omaisuuserät, Liite 2 | |||||||||||||||
| - Tuloverot, Liite 8 | |||||||||||||||
| - Tutkimus- ja kehittämismenot, Liite 12 | |||||||||||||||
| - Rahoitusvarat, Liite 25, 26 | |||||||||||||||
| IFRS-TILINPÄÄTÖSSTANDARDIEN MUUTOKSET (UUDET JA UUDISTETUT STANDARDIT) | |||
| Päättyneellä tilikaudella sovelletut uudet ja muutetut standardit ja tulkinnat | |||
| Konserni on soveltanut uusia ja muuttuneita standardeja, jotka ovat tulleet voimaan 1.1.2023 alkaneella tilikaudella. Olemassa oleviin standardeihin tehdyillä parannuksilla ja muutoksilla ei ole ollut merkittävää vaikutusta konsernin tilinpäätökseen. Konsernitilinpäätöksessä ei ole sovellettu vapaaehtoisesti tilinpäätösstandardeja ennen niiden voimaantuloa. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot sisältävät myös suomalaisen kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön mukaisia vaatimuksia | |||
| International Accounting Standard Board (IASB) on julkaissut uusia standardeja tai uudistettuja standardeja ja tulkintoja, joita konserni on soveltanut kunkin standardin ja tulkinnan voimaantulopäivästä lähtien. Mikäli voimaantulopäivä on muu kuin tilikauden ensimmäinen päivä, konserni on soveltanut standardia voimaantulopäivää seuraavan tilikauden alusta lukien. |
|||
| IFRS 17 Vakuutussopimukset ja muutokset IFRS 17:ään vakuutus-sopimukset: IFRS 17:ään ja IFRS 9:ään soveltamisenaloittaminen Vertailutiedot | |||
| IFRS 17 julkaistiin toukokuussa 2017, ja se korvasi IFRS 4 Vakuutussopimukset. Standardi vaatii ajantasaista arvostusmallia, jossa arviot määritetään uudelleen jokaisella raportointikaudella. Sopimusten arvostaminen perustuu seuraaviin osiin: • diskontatut todennäköisyyksillä painotetut rahavirrat • eksplisiittinen riskioikaisu ja • sopimukseen sisältyvä palvelumarginaali, joka edustaa kertymätöntä voittoa sopimuksesta ja tuloutetaan vakuutuskauden aikana. | |||
| Standardin mukaan diskonttauskorkojen muutokset saadaankirjata joko tulosvaikutteisesti tai muihin laajan tuloksen eriin. | |||
| Lyhytkestoisista sopimuksista aiheutuvaan jäljellä olevan vakuutuskauden velkaan saadaan soveltaa vaihtoehtoista yksinkertaistettua vakuutusmaksujen kohdistamiseen perustuvaa lähestymistapaa. Tällaisia sopimuksia on usein muita kuin henkivakuutuksia tarjoavilla vakuutuksenantajilla. | |||
| Yleiseen arvostusmalliin on olemassa mukautus, josta käytetään nimitystä muuttuviin palkkioihin perustuva lähestymistapa. Mukautus koskee tiettyjä vakuutustenantajien tekemiä sopimuksia, joiden mukaan vakuutuksenottajat osallistuvat perustana olevien erien tuottoon. Muuttuviin palkkioihin perustuvaa lähestymistapaa sovellettaessa yrityksen osuus perustana olevien erien käypien arvojen muutoksista sisällytetään sopimukseen sisältyvään palvelumarginaaliin. Tätä mallia soveltavien vakuutuksenantajien tulos vaihtelee todennäköisesti vähemmän kuin yleistä mallia sovellettaessa. |
|||
| Uudet säännöt vaikuttavat tilinpäätökseen ja keskeisiin tunnuslukuihin yrityksillä, jotka tekevät vakuutussopimuksia vakuutuksenantajana tai tekevät sijoitussopimuksia, joihin sisältyy harkinnanvaraisia oikeuksia osuuteen ylijäämästä. | |||
| Heinäkuussa 2020 standardiin tehtyjen kohdennettujen muutosten tavoite on helpottaa standardin käyttöönottoa ja vähentää käyttöönotosta aiheutuvia kustannuksia sekä tehdä käyttöönottajille helpommaksi standardin käyttöönoton vaikutusten selostaminen sijoittajille ja muille tilinpäätöksen käyttäjille. Muutokset myös siirsivät standardin voimaantulopäivän 1.1.2023 tai sen jälkeen alkaville tilikausille. | |||
| IASB edelleen muutti standardia joulukuussa 2021. Monet vakuutusten antajat soveltavat sekä IFRS 17 että IFRS 9 -standardia ensimmäisen kerran tilikausilla jotka alkavat 1.1.2023 tai sen jälkeen. Standardien vertailutiedoissa on kertaluonteisia luokittelueroja, koska standardien siirtymävaatimukset soveltuvat eri päiville. Joulukuussa 2021 annetun muutoksen perusteella yhtiöiden, jotka soveltavat IFRS 17 -standardia ensimmäisen kerran, on sallittua soveltaa tiettyä helpotusta rahoitusvaran luokitteluun, jonka vertailutietoa yhtiö ei muuta IFRS 9 -standardin mukaiseksi. | |||
| Siirtymävaihtoehto (nk. overlay-menettely) on käytettävissä: • yhteisöille, jotka soveltavat sekä IFRS 17:ää että IFRS 9:ää samanaikaisesti ensimmäistä kertaa ja jotka päättävät oikaista vertailutiedot IFRS 9:n mukaiseksi. Nämä yhteisöt voivat soveltaa overlay-menettelyä rahoitusvaroihin, jotka on kirjattu pois taseesta vertailukaudella (eli ne rahoitusvarat, joihin IFRS 9 -standardia ei sovelleta). • yhteisöille, jotka soveltavat ensimmäisen kerran IFRS 17:ää ja IFRS 9:ää samanaikaisesti ja jotka eivät oikaise IFRS 9:n mukaisia vertailutietoja. Nämä yhtiöt voivat soveltaa overlay-menettelyä mihin tahansa rahoitusvaroihin vertailukaudella. • yhteisöille, jotka ovat soveltaneet IFRS 9:ää ennen IFRS 17:n soveltamista. Näiden yhteisöjen osalta overaly-menettely liittyy vain IFRS 17:n kappaleen C29 soveltamiseen ja sitä voidaan soveltaa vain vertailukaudella taseesta pois kirjattuihin rahoitusvaroihin. | |||
| Standardin muutoksella ei ollut merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen. | |||
| Muutokset IAS 12:een Tuloverot: Yksittäisestä liiketoimesta johtuviin varoihin ja velkoihin liittyvä laskennallinen vero | |||
| IAS 12 määrittelee kuinka yhteisö käsittelee kirjanpidossaan tuloveroja, mukaan lukien laskennallisia veroja, jotka kuvaavat yhteisön tulevaisuudessa maksettavaksi tulevia tai sen hyväksi luettavia veroja. | |||
| Tietyissä olosuhteissa yhteisöt eivät kirjaa laskennallista veroa, kun ne kirjaavat omaisuuserän tai velan ensimmäistä kertaa taseeseen. Aikaisemmin oli ollut epävarmuutta siitä, sovelletaanko poikkeusta mm. seuraaviin liiketoimiin: vuokrasopimuksiin ja käytöstä poistamisesta johtuviin velvoitteisiin - liiketoimiin, joista yhteisöt kirjaavat sekä omaisuuserän että velan. | |||
| Muutokset selvensivät, että poikkeusta ei sovelleta ja yhteisöjen on kirjattava laskennalliset verot tällaisiin liiketoimiin liittyen. Muutosten tavoitteena oli vähentää vuokrasopimuksiin ja käytöstä poistamisesta johtuviin velvoitteisiin liittyviä raportointieroja. Standardin muutoksella ei ollut merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen. | |||
| Muutokset IAS 1:een Tilinpäätöksen esittäminen, IFRS Practice Statement 2:een, IAS 8:aan Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, kirjanpidollisten arvioiden muutokset ja virheet: Laatimisperiaatteiden esittäminen ja kirjanpidollisten arvioiden määritelmä | |||
| IASB:n tekemä muutos IAS 1 standardiin edellytti yhtiöitä esittämään niiden olennaiset laatimisperiaatteet merkittävien laatimisperiaatteiden sijaan (muutos sisältää määritelmät ja esimerkkejä). Lisäksi, muutos selventää, että epäolennaisia laatimisperiaatteita ei tarvitse esittää. Kuitenkin, jos tällaisia esitetään, ne eivät saa hämärtää olennaisia laatimisperiaatteita. • IAS 8 standardiin tehty muutos selvensi kuinka yhtiöiden tulee erottaa muutokset laatimisperiaatteissa muutoksista kirjanpidollisissa arvioissa. Näiden erottaminen on tärkeää, koska kirjanpidollisten arvioiden muutoksia sovelletaan ei-takautuvasti tuleviin transaktioihin ja muihin tuleviin tapahtumiin, kun taas laatimisperiaatteiden muutoksia sovelletaan yleensä takautuvasti aikaisempiin transaktioihin ja muihin aikaisempiin tapahtumiin sekä tilikauden tapahtumiin. Standardin muutoksella ei ollut merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen. |
|||
| IFRS-tilinpäätösstandardit, jotka on julkaistu ja ovat voimassa tulevina tilikausina | |||
| 1.1.2024 tai sen jälkeen voimaan astuvilla vuosittaisilla parannuksilla tai muutoksilla ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta konsernitilinpäätökseen. | |||
| IFRS-standardit, jotka on julkaistu ja jotka ovat voimassa tulevilla tilikausilla | |||
| International Accounting Standard Board (IASB) on julkaissut uusia standardeja tai uudistettuja standardeja ja tulkintoja, joita konserni soveltaa kunkin standardin ja tulkinnan voimaantulopäivästä lähtien. Mikäli voimaantulopäivä on muu kuin tilikauden ensimmäinen päivä, konserni soveltaa standardia voimaantulopäivää seuraavan tilikauden alusta lukien. | |||
| Velkojen luokittelu lyhyt- tai pitkäaikaisiin eriin Muutokset IAS 1:een Pitkäaikaiset velat joihin sisältyy kovenantteja muutokset IAS 1:een. | |||
| Tammikuussa 2020 IASB julkaisi muutoksia IAS 1:een Velkojen luokittelu lyhyt- tai pitkäaikaisiin eriin (2020 muutokset). Lisäksi IASB julkaisi lokakuussa 2022 muutokset IAS 1:een Pitkäaikaiset velat jotka sisältävät kovenantteja (2022 muutokset). | |||
| IAS 1 mukaan, jotta yhteisö voi luokitella velan pitkäaikaiseksi, yhteisöllä on oltava oikeus lykätä velan suorittamista vähintäänkahdentoista kuukauden päähän raportointikauden päättymisestä. Muutokset selvensivät, että: • odotukset siitä, käyttääkö yhteisö oikeuttaan lykätä velan suorittamista, eivät vaikuta rahoitusvelkojen luokitteluun lyhyt- tai pitkäaikaisiksi. Muutos voi vaikuttaa sellaisen konsernin velkojen luokitteluun, jotka ovat aiemmin käyttäneet johdon aikomusta luokittelun perusteena, ja • suoritus tarkoittaa sellaista siirtoa vastapuolelle, joka johtaa velan kuolettamiseen. Siirto voi olla käteisvaroja, muita vastikkeita tai yhteisön omia oman pääoman ehtoisia instrumentteja, ellei tätä toteuttamisvaihtoehtoa ole luokiteltu omaksi pääomaksi. Muutos voi vaikuttaa yhtiöiden vaihtovelkakirjalainojen esittämiseen. |
|||
| Lainajärjestelyt sisältävät usein kovenantteja, joiden rikkoutuessa velkojalla on oikeus vaatia velan välitöntä takaisinmaksuja. Vuoden 2022 muutokset selvensivät, että lainajärjestelyjen kovenantit, joiden noudattamista vaaditaan ja arvioidaan vasta raportointipäivän jälkeen, eivät vaikuta velan luokitteluun raportointipäivänä lyhyt-tai pitkäaikaiseksi. Kuitenkin ne kovenantit, jotka yhteisön on täytettävä tilinpäätöspäivänä tai sitä ennen, tulee huomioida velan luokittelussa lyhyt- tai pitkäaikaisiksi, vaikka kovenantin täyttymistä arvioitaisiin vasta raportointipäivän jälkeen. | |||
| Vuoden 2022 muutokset toivat myös lisää liitetietovaatimuksia lainoista, jotka sisältävät kovenanttiehtoja. | |||
| Muutoksia sovelletaan takautuvasti IAS 8:n Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, kirjanpidollisten arvioiden muutokset ja virheet normaalien vaatimusten mukaisesti sen voimaantullessa arviolta 1.1.2024. Standardin muutoksella ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen. | |||
| Muutokset IFRS 16:sta Vuokrasopimukset: Vuokrasopimusvelka myynti- ja takaisinvuokrauksessa | |||
| IASB on julkaissut pieniä muutoksia IFRS 16 -standardin myynti- ja takaisinvuokrausta koskeviin vaatimuksiin. Muutoksessa selostetaan, kuinka yhteisö käsittelee myynnin ja takaisinvuokrauksen toteutumispäivän jälkeen. Todennäköisimmin tämä vaikuttaa myynti- ja takaisinvuokraustapahtumiin, joissa osa tai kaikki vuokranmaksut ovat muuttuvia vuokranmaksuja, jotka eivät riipu indeksistä tai korosta. Standardin muutoksella eiollut merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen |
|||
| Muutokset IFRS 7:ään ja IAS7:ään: Toimittajarahoitusjärjestelyt | |||
| IASB on on julkaissut uusia muutoksia, eli esittämisvaatimuksia koskien toimittajarahoitusjärjestelyitä. Nämä muutokset tuovat IFRS 7:ään ja IAS 7:ään kaksi uutta esittämistavoitetta: nämä koskevat informaation esittämistä toimittajarahoitusjärjestelyistä siten, että tilinpäätöksen käyttäjien on mahdollista arvioida näiden järjestelyiden vaikutuksia entiteetin velkoihin ja rahavirtoihin, ja toisaalta altistumista likviditeettiriskille.Muutoksia sovelletaan niiden voimaantullessa arviolta 1.1.2024. Standardin muutoksella ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen. |
|||
| Muutokset IAS 21:een: Vaihdettavuuden puute | |||
| IASB on julkaissut IAS 21:een uusia muutoksia koskien niitä tilanteita, joissa entiteetti käyttää valuutanvaihtokurssia (spot rate) kääntäessään transaktioita ulkomaisissa valuutoissa. Muutoksen mukaan lähtökohtaisesti entiteetillä on saatavilla markkinainformaationa käytettävä kurssi, mutta niissä tilanteissa, joissa vaihdettavuutta ei ole, entiteetin tulee arvioida oikea käytettävä valuutanvaihtokurssi (spot rate) perustuen markkinaolosuhteisiin ja markkinaosapuoliin, jotka vallitsevat kyseisellä hetkellä. Muutoksia sovelletaan niiden voimaantullessaarviolta 1.1.2025. Standardin muutoksella ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen. | |||
| IFRS S1 Yleiset vaatimukset kestävyysliitännäisen taloudellisen informaation esittämiseksi ja IFRS S2 Ilmastoliitännäisten tietojen esittäminen | |||
| ISSB (International Sustainability Standards Board) on julkaissut kaksi ensimmäistä kestävän kehityksen standardia (IFRS Sustainability Disclosure Standards). Kestävän kehityksen standardien tarkoituksena on tuoda selkeä kehys siitä, mitä yhtiöiden tulee raportoida aiheesta vastaavalla tavalla kuin taloudellisesta informaatiosta. Kestävän kehityksen standardit tuovat viitekehyksen kaikkien relevanttien kestävyysliitännäisten aihealueiden ympärille: hallinnointi, strategia, riskienhallinta, metriikat ja tavoitteet. Ilmastoliitännäinen standardi tuo yksityiskohtaiset ilmastoliitännäiset riskien ja mahdollisuuksien raportointiohjeistukset. Standardeja sovelletaan niiden voimaantullessa arviolta 1.1.2024. Standardien implementoinnilla tulee olemaan merkittäviä esittämisvaatimuksia Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen, ja yhtiö arvioi niitä aktiivisesti. | |||
| Muut tilikaudella voimaan tulleet standardit ja tulkinnat | |||
| Muilla julkaistuilla standardeilla tai tulkinnoilla ei ollut merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen. | |||
| KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT | |||||||||||||||
| Projektiliiketoiminta | |||||||||||||||
| Merkittävä osuus konsernin liiketoiminnasta on projektityyppistä liiketoimintaa, jossa toimituskokonaisuuteen sisältyvät tuotteet ja palvelut sekä suoritteiden hinta, maksuehdot, toimitusajat ja -ehdot määräytyvät sopimusneuvottelujen ja kilpailutilanteen pohjalta. Projektit ovat asiakkaan näkökulmasta investointeja. Investointipäätöksen osalta päätöksentekoprosessi ja rahoituksen järjestely saattavat kestää pitkän ja vaikeasti ennakoitavan ajan. Projektiliiketoiminnalle on tyypillistä kysynnän merkittävä vaihtelu. Täyttämisasteen mukaan tuloutettava laskentaperiaate loiventaa liikevaihdon vaihtelua toimintavuosien välillä, mutta ei poista sitä. Keskeneräisen projektiportfolion sisältö ja ajoitus vaikuttavat Rauten käyttöpääomaeriin. | |||||||||||||||
| LIIKEVAIHTO | |||||||||||||||
| Liite 1 | |||||||||||||||
| 2023 | % | 2022 | % | ||||||||||||
| Liikevaihdon jakauma markkina-alueittain | |||||||||||||||
| EMEA (Eurooppa ja Afrikka, poislukien Suomi) | 44 649 | 31 | 52 050 | 33 | |||||||||||
| EMEA (Suomi) | 13 123 | 9 | 16 494 | 10 | |||||||||||
| CIS (Venäjä) | 13 430 | 9 | 32 601 | 21 | |||||||||||
| NAM (Pohjois-Amerikka) | 43 980 | 30 | 38 353 | 24 | |||||||||||
| LAM (Etelä-Amerikka) | 21 218 | 15 | 9 598 | 6 | |||||||||||
| APAC (Aasian-Tyynenmeren alue) | 9 015 | 6 | 9 229 | 6 | |||||||||||
| YHTEENSÄ | 145 416 | 100 | 158 324 | 100 | |||||||||||
| Raute palvelee puutuoteteollisuutta kokonaispalvelukonseptilla, joka perustuu asiakkaan koko tuotantoprosessin kattaviin teknologiaratkaisuihin ja niiden elinkaaren aikaiseen palveluun. Liiketoiminta muodostuu projektitoimituksista ja teknologiapalveluista. Projektitoimituksiin kuuluvat hankkeet, jotka muodostuvat yksittäisistä koneista tai tuotantolinjoista aina koko tehtaan tuotantoprosessin koneet ja laitteet kattaviin toimituksiin. Kokonaispalvelukonseptiin kuuluvat lisäksi kattavat teknologiapalvelut varaosatoimituksista säännölliseen kunnossapitoon ja konekannan modernisointeihin sekä konsultointi, koulutus, kunnostetut koneet ja digitaaliset palvelut. Projektitoimitukset ja teknologiapalveluihin kuuluvat modernisoinnit sisältävät sekä tuote- että palvelumyyntiä, joten konsernin liikevaihdon jakautumista tuote- ja palvelumyyntiin ei voida esittää luotettavasti. Isot toimitusprojektit voivat tilapäisesti nostaa eri asiakkaiden osuuden konsernin liikevaihdosta yli 10 prosentin. Raportointikauden lopussa konsernilla ei ollut asiakkaita, joiden asiakaskohtainen osuus konsernin liikevaihdosta ylitti 10 prosenttia. | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | |||||||||||||
| Liikevaihdon erittely | |||||||||||||||
| Ajan kuluessa täytettävät suoritevelvoitteet | 103 791 | 116 720 | |||||||||||||
| Yhtenä ajankohtana täytettävät suoritevelvoitteet | 41 626 | 41 605 | |||||||||||||
| YHTEENSÄ | 145 416 | 158 324 | |||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Liikevaihto sisältää projektitoimitusten ja teknologiapalveluiden sekä raaka-aineiden ja tarvikkeiden myynnistä kirjatut tuotot sen vastikemäärän suuruisena, johon konserni odottaa olevansa oikeutettu asiakkaalle luovutettavia tavaroita tai palveluja vastaan. Tuloutetussa vastikemäärässä on huomioitu kiinteän transaktiohinnan oikaistuna välillisillä veroilla ja muuttuvat vastikkeet kuten alennukset ja toteutuvaksi arvioidut sakkotyyppiset alennukset kuten viivästysmaksut. Kuhunkin sopimukselliseen kokonaisuuteen liittyvät osatekijät on käsitelty yhtenä kokonaisuutena ja niihin on sovellettu samaa tuloutuskäytäntöä. | |||||||||||||||
| Myyntituottojen tuloutus tapahtuu silloin tai sitä mukaa kun asiakas saa määräysvallan luovutettuun tavaraan tai palveluun. Tuloutusajankohtaa määritettäessä analysoidaan, siirtyykö määräysvalta suoritevelvoitteen mukaiseen tavaraan tai palveluun joko ajan kuluessa vai yhtenä ajankohtana. | |||||||||||||||
| Liikevaihdon pääosa muodostuu projektitoimituksista ja teknologiapalveluihin kuuluvista modernisoinneista, jotka on luokiteltu ajan kuluessa täytettäviksi suoritevelvoitteiksi. Ajan kuluessa tuloutettavien asiakassopimusten laatimisperiaate on esitetty jäljempänä. | |||||||||||||||
| Projektitoimitukset ja teknologiapalveluihin kuuluvat modernisoinnit sisältävät sekä tuote- että palvelumyyntiä, joten konsernin liikevaihdon jakautumista tuote- ja palvelumyyntiin ei ole eritelty. | |||||||||||||||
| Tulot huolto- ja muista asiantuntijapalveluista, kuten konsultoinnista, koulutuksesta ja digitaalisista palveluista, on kirjattu ajan kuluessa tuotoksi sille kaudelle, jona palvelu on suoritettu. Huolto- ja muiden asiantuntijapalveluiden suoritevelvoite täyttyy ajan kuluessa, sillä asiakas vastaanottaa ja kuluttaa hyödyn samanaikaisesti sitä mukaa, kun palvelu suoritetaan. Tuotot muista palveluista on kirjattu liikevaihtoon sille tilikaudelle, jolloin palvelu on suoritettu. | |||||||||||||||
| Yhtenä ajankohtana täytettäviin suoritevelvoitteisiin kuuluvat mm. yksittäiset vakiotuotetoimitukset sekä varaosat. Tuote- ja varaosatoimituksiin liittyvät suoritevelvoitteet tuloutetaan toimitusehtoihin perustuen. | |||||||||||||||
| Tuotot varaosista ja muiden tavaroiden myynnistä sekä vakiotuotetoimituksista eli pienehköistä ja lyhytaikaisista hankkeista on kirjattu tuotoksi kokonaisuudessaan määräysvallan siirryttyä asiakkaalle. Määräysvallan katsotaan siirtyneen, kun konsernilla ei ole enää tuotteeseen liittyvää hallintaoikeutta eikä muuta määräysvaltaa. Varaosien ja tavaroiden myynnissä tuloutus tapahtuu silltä hetkellä, jolloin tavara on toimitettu asiakkaalle sovittuihin toimitusehtoihin perustuen. | |||||||||||||||
| Konsernissa käytettävät toimitusehdot perustuvat Incoterms 2010-toimituslausekkeisiin, jotka on esitetty Kansainvälisen kauppakamarin julkaisemassa toimituslausekekokoelmassa kauppaehtojen tulkitsemisesta. | |||||||||||||||
| Pienehköjen ja lyhytaikaisten hankkeiden osalta tuloutus tapahtuu, kun asiakas on hyväksynyt toimituksen. | |||||||||||||||
| Raute myöntää asiakkailleen takuita, joilla annetaan varmennus siitä, että tuote tai hanke on sovittujen vaatimusten mukainen. Takuuaika alkaa, kun asiakas on hyväksytysti vastaanottanut hankkeen ja Rauten myöntämät takuut ovat joko 12 kuukauden tai 24 kuukauden pituisia. Arvioidut takuuaikaiset kustannukset on esitetty takuuvarauksissa. | |||||||||||||||
| Raute ei oikaise transaktiohintaa rahan aika-arvon vaikutuksella, jos maksun saamisen ja suoritevelvoitteen täyttämisen välinen aika on enintään yhden vuoden pituinen. Konsernilla ei tilikaudella 2023 ja vertailukaudella ole ollut asiakassopimuksia, joista olisi oikaistu merkittävän rahoituskomponentin vaikutus. | |||||||||||||||
| Raute ei kirjaa myyntiprovisioita tai muita mahdollisia sopimuksen saamisesta aiheutuvia lisämenoja taseeseen omaisuuseräksi, jos omaisuuserä kirjattaisiin kuluksi enintään yhdessä vuodessa, vaan ne kirjataan kuluiksi toteutumishetkellä. | |||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Ajan kuluessa täytettäviin suoritevelvoitteisiin sisältyy Rautella täyttämisasteen mukaisesti tuloutetut, asiakkaan tarpeisiin mitoitetut ja räätälöidyt projektitoimitukset ja modernisoinnit. Näille suoritevelvoitteille ei ole vaihtoehtoista käyttöä IFRS 15 mukaan, ja konsernilla on oikeus saada tuotetuista suoritteista maksu tarkasteluhetkeen mennessä. Ostajan tarpeisiin mitoitetut ja räätälöidyt projektitoimitukset ja modernisoinnit muodostavat pääsääntöisesti yhden suoritevelvoitteen kuitenkin niin, että toimitukseen sisältyvät analysaattoriliiketoiminnan toimitukset muodostavat oman eriävän suoritevelvoitteensa. Jos yhteen sopimuskokonaisuuteen (esimerkiksi tehdaslaajuinen toimitus) on liittynyt sellaisia osakokonaisuuksia (esimerkiksi tuotantolinjat), joista ostaja voi hyötyä erillisinä ja sopimuksen ehtojen mukaan osakokonaisuus on erotettavissa muusta sopimuskokonaisuudesta, on niitä käsitelty erillisinä hankkeina. |
|||||||||||||||
| Yhtiö soveltaa ajan kuluessa täytettäviin suoritevelvoitteisiin panokseen perustuvaa täyttämisastetta siten, että täyttämisaste määritetään hankkeen toteutuneiden menojen suhteena hankkeen arvioituihin kokonaismenoihin sisältäen arviot sopimuksiin sisältyvistä riskeistä oikaistuina tyypillisillä ennustetarkennuksilla samankaltaisille sopimuksille. | |||||||||||||||
| Arviot perustuvat aiempaan kokemukseen vastaavista hankkeista ja lisäksi arvioissa on huomioitu kunkin hankkeen erityispiirteet. Jos ajan kuluessa tuloutettavan asiakassopimuksen lopputulosta ei ole voitu luotettavasti arvioida, hankkeesta johtuvat menot on kirjattu kuluiksi samalle tilikaudelle, jolla ne ovat syntyneet, ja hankkeesta saatavia tuottoja on kirjattu vain siihen määrään asti, kun toteutuneita menoja vastaava rahamäärä on saatavissa. | |||||||||||||||
| Kun on todennäköistä, että hankkeen valmiiksi saamiseen tarvittavat kokonaismenot ylittävät hankkeesta saatavat kokonaistulot, odotettavissa oleva tappio on välittömästi kirjattu kuluksi ja varaukseksi tappiollisena sopimuksena. | |||||||||||||||
| Jos ajan kuluessa tuloutettavan asiakassopimuksen täyttämisasteen mukaan tuloutettu liikevaihto on suurempi kuin sopimuksesta saatu ennakkomaksu, erotus on esitetty asiakassopimuksiin perustuvana omaisuuseränä taseen erässä Myyntisaamiset ja muut saamiset. Jos täyttämisasteen mukaan tuloutettu liikevaihto on pienempi kuin sopimuksesta saadut ennakkomaksut, erotus on esitetty asiakassopimuksiin perustuvana velkana erässä Lyhytaikaiset saadut ennakkomaksut. Maksamatta oleva kauppahinnan osuus on esitetty myyntisaamisissa, kun vain ajan kulumista edellytetään maksun erääntymiseksi. | |||||||||||||||
| Sopimuksen soveltamisalaa ja hintaa voidaan muuttaa hankkeen aikana. Rautella sopimusmuutos johtuu tyypillisesti siitä, että asiakas lisää sopimuksen laajuutta lisäsopimuksella. Jos sopimusta muutetaan eikä lisäys ole erotettavissa osittain täytetystä ja jo tuloutetusta osuudesta hankkeessa, sopimusmuutos käsitellään osana olemassaolevaa sopimusta siten, että muutoksen vaikutus kasvattaa transaktiohintaa ja kokonaismenoja. | |||||||||||||||
| Johdon harkinta ja arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät | |||||||||||||||
| Täyttämisasteen mukainen tuloutus perustuu arvioihin hankkeen odotettavissa olevista kuluista. Raute päivittää keskeneräisten hankkeiden kustannusennusteet kuukausittain raportoinnin yhteydessä. Kustannusennuste perustuu hankekohtaiseen laskelmaan, jossa tunnistetaan ja määritellään erityyppiset kustannukset. Kustannusennuste laaditaan jo hankkeen tarjousvaiheessa ja ennustetta päivitetään kuukausittain. Ennustettujen kokonaismenojen määrittäminen ja päivittäminen raportointihetkillä edellyttävät arvioita hankkeen loppuunsaattamiseksi tarvittavien kokonaismenojen kehittymisestä. Nämä arviot perustuvat Rauten aiempaan kokemukseen vastaavista hankkeista ja lisäksi arvioissa huomioidaan kunkin hankkeen erityispiirteet parhaan käytettävissä olevan tiedon perusteella. Toteutuneet menot suhteutettuna ennustettuihin kokonaismenoihin kuvaa johdon harkinnan mukaan luotettavimmalla ja parhaiten varmennettavilla tavalla sitä, kuinka Raute tuottaa suoritetta eli hanketta tai palvelua siirtäessään sitä asiakkaan määräysvaltaan. Jos arviot hankkeen lopputuloksesta ovat muuttuneet, on hankkeeseen liittyviä arvioita muutettu sillä kaudella, jolloin muutos on ollut ensi kertaa tiedossa tai arvioitavissa. | |||||||||||||||
| Myyntituottojen tulouttaminen edellyttää asiakassopimuksesta saatavien myyntituottojen eli transaktiohinnan määrittämistä. Transaktiohintaan sisällytetään muuttuvat vastikkeet siten, että on erittäin todennäköistä, että kirjattuihin myyntituottoihin ei myöhemmin jouduta tekemään merkittävää peruutusta, kun muuttuvaan vastikkeeseen liittyvä epävarmuus ratkeaa. | |||||||||||||||
| Rautella muuttuvia vastikkeita ovat tyypillisesti sakkotyyppiset alennukset ja kannustimet sekä joissakin hankkeissa maksupostit, jos niiden maksamisen ehtojen ei voida arvioida täyttyvän erittäin todennäköisesti. | |||||||||||||||
| SEGMENTTITIEDOT | |||||||||||||||
| 2023 | 2022 | ||||||||||||||
| Wood Processing | |||||||||||||||
| Liikevaihto | 92 386 | 108 024 | |||||||||||||
| Käyttökate (EBITDA) | -2 289 | -16 065 | |||||||||||||
| Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) | -450 | -10 258 | |||||||||||||
| Services | |||||||||||||||
| Liikevaihto | 33 024 | 35 767 | |||||||||||||
| Käyttökate (EBITDA) | 4 440 | 4 323 | |||||||||||||
| Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) | 4 863 | 5 572 | |||||||||||||
| Analyzers | |||||||||||||||
| Liikevaihto | 20 006 | 14 532 | |||||||||||||
| Käyttökate (EBITDA) | 4 629 | 2 053 | |||||||||||||
| Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) | 4 859 | 2 428 | |||||||||||||
| SEGMENTIT YHTEENSÄ | |||||||||||||||
| Liikevaihto | 145 416 | 158 323 | |||||||||||||
| Käyttökate (EBITDA) | 6 781 | -9 689 | |||||||||||||
| Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) | 9 273 | -2 258 | |||||||||||||
| Segmenteistä esitettävät tunnusluvut | |||||||||||||||
| Hallitus seuraa segmenttien kannattavuutta käyttökate (EBITDA) ja vertailukelpoinen Käyttökate (EBITDA) -tunnusluvuilla. Konserni on määrittänyt käyttökatteen (EBITDA) seuraavasti: käyttökate (EBITDA) on nettosumma, joka muodostuu, kun liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan muut tuotot, vähennetään ostokulut valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutoksella ja omaan käyttöön valmistuksesta syntyneillä kuluilla oikaistuina, vähennetään työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut sekä vähennetään liiketoiminnan muut kulut. Tuloslaskelman liiketulokseen nähden käyttökate (EBITDA) ei lue mukaan poistoja ja mahdollisia arvonalentumistappioita. Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) oikaisee vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät pois käyttökatteesta (EBITDA). Liiketuloksen, käyttökatteen ja vertailukelpoisen käyttökatteen välinen täsmäytyslaskelma on esitetty alla olevassa laskelmassa. Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelmaerät esitetään tuloslaskelmassa liiketuloksen jälkeen ennen tilikauden voittoa. | |||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Vuoden 2023 alusta alkaen Raute-konserni raportoi uuden segmenttijaon mukaisesti. Raute-konsernin toiminnot kuuluvat kolmeen segmenttiin: Wood Processing, Services ja Analyzers. Uuden organisaatiorakenteen ja toimintasegmenttien määrittelyn perustana on ollut asiakkaille toimitettavien tuotteiden ja palveluiden sisältö. Ylin operatiivinen päätöksentekijä, joka vastaa resurssien kohdistamisesta toimintasegmentille ja sen tuloksen arvioinnista, on Raute Oyj:n hallitus. Hallitus seuraa kannattavuutta Käyttökate (EBITDA) ja Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) -tunnusluvuilla. Raute Oyj:n hallitus ei seuraa segmenttien varoja ja velkoja segmenttikohtaisesti. | |||||||||||||||
| Rauten liiketoimintamallin, toiminnan luonteen ja hallintorakenteen perusteella kolmen segmentin yhdistetyt tiedot ovat yhtenevät koko konsernin tietojen kanssa eli tuloslaskelmaerät liikevaihdosta vertailukelpoiseen EBITDAan asti on kohdistettu raportoitaville segmenteille. Raute katsoo vertailukelpoisuuteen vaikuttaviksi eriksi olennaiset ja tavanomaisesta liiketoiminnasta poikkeavat erät, jotka liittyvät uudelleenjärjestelykustannuksiin ja ERP uudistamiskustannuksiin, Venäjän toimintojen hallittuun alasajoon liittyvät kustannukset, arvonalentumiset, omaisuuden myyntivoitot ja -tappiot, liiketoimintojen yhdistämiseen liittyvät transaktiomenot, oikeudenkäynti- ja välimieskulut. Raute Oyj:n hallitus ei seuraa segmenttien varoja ja velkoja segmenttikohtaisesti, joten investoinnit,varat ja velat esitetään vain konsernitasolla. Segmenttiraportoinnissa noudatetaan konsernitilinpäätöksenlaatimisperiaatteita. Raute konsernin segmenteillä ei ole segmenttien välistä myyntiä. |
|||||||||||||||
| Wood Processing -liiketoimintayksikkö kattaa Rauten ydinteknologiatarjonnan viilun, vanerin ja LVL:n tuotantoon. Toimituskokonaisuuteen kuuluvat erilliset tuotantokoneet ja -laitteet, modernisaatiot sekä kokonaiset tehdaslaajuiset projektit, joiden osalta Raute on globaali markkinajohtaja sekä vaneri- että LVL-teollisuudessa. | |||||||||||||||
| Analyzers -liiketoimintayksikkö palvelee asiakkaita Rauten viimeisimmällä viilun, vanerin ja LVL:n lajittelun mittausteknologialla sekä sahatavaran erikoismittauslaitteilla. | |||||||||||||||
| Services -liiketoimintayksikkö keskittyy Rauten täyden palvelun konseptiin varaosatoimituksista säännölliseen kunnossapitoon, digitaalisiin palveluihin sekä koneiden ja laitteiden parannuksiin. | |||||||||||||||
| Toimintasegmenttijako perustuu konsernin sisäiseen päätöksentekojärjestykseen ja on yhdenmukainen ylimmälle operatiiviselle päätöksentekijälle toimitettavan taloudellisen tiedon kanssa. Segmenttiraportoinnissa noudatetaan konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteita. Yhteisten kustannusten allokointiin raportoitavien segmenttien välillä käytetään allokaatioavaimia, jotka pääsääntöisesti perustuvat vuositason budjetoituihin liikevaihtoihin tai kuluihin. Raute konsernin segmenteillä ei ole segmenttien välistä myyntiä, vaan liikevaihto on täysimääräisesti ulkoisilta asiakkailta saatua. | |||||||||||||||
| Myyntituottoja koskevat tiedot on esitetty liitetiedossa nro 1 Liikevaihto. Projektitoimitukset ja teknologiapalveluihin kuuluvat modernisoinnit sisältävät sekä tuote- että palvelumyyntiä, joten konsernin liikevaihdon jakautumista tuote- ja palvelumyyntiin ei voida esittää luotettavasti. | |||||||||||||||
| Tilikauden 2023 lopussa konsernilla ei ollut yhtään asiakasta, jonka asiakaskohtainen osuus konsernin liikevaihdosta ylitti 10 prosenttia. (Tilikaudella 2022 yksikään asiakas ei ylittänyt 10 % liikevaihtorajaa.) | |||||||||||||||
| Vertailukelpoinen EBITDA | ||||||||||||||||
| 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | Wood processing | Services | Analyzers | Yhteensä | Wood processing | Services | Analyzers | Yhteensä | ||||||||
| EBITDA | -2 289 | 4 440 | 4 629 | 6 781 | -16 065 | 4 323 | 2 053 | -9 689 | ||||||||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | 1 839 | 423 | 230 | 2 492 | 5 807 | 1 249 | 375 | 7 431 | ||||||||
| Vertailukelpoinen EBITDA | -450 | 4 863 | 4 859 | 9 273 | -10 258 | 5 572 | 2 428 | -2 258 | ||||||||
| Vertailukelpoinen EBITDA | ||||||||||||||||
| 1.1.-31.12. | 1.1.-31.12. | |||||||||||||||
| M€ | 2023 | 2022 | ||||||||||||||
| Vertailukelpoinen EBITDA | 9,3 | -2,3 | ||||||||||||||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät: | ||||||||||||||||
| Kontrolloituun lähtöön Venäjältä liittyvät kulut | -0,4 | -3,5 | ||||||||||||||
| Uudelleenjärjestelykustannukset | -0,7 | -2,0 | ||||||||||||||
| ERP uudistamiskustannukset | -1,4 | -1,9 | ||||||||||||||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät yhteensä: | -2,5 | -7,4 | ||||||||||||||
| EBITDA | 6,8 | -9,7 | ||||||||||||||
| Poistot | -4,9 | -4,9 | ||||||||||||||
| Liiketulos | 1,9 | -14,6 | ||||||||||||||
| Rahoituskulut, netto | -0,1 | 0,8 | ||||||||||||||
| Tulos ennen veroja | 1,8 | -13,8 | ||||||||||||||
| 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | Wood Processing | Services | Analyzers | Yhteensä | Wood Processing | Services | Analyzers | Yhteensä | ||||||||
| Liikevaihdon jakauma markkina-alueittain | ||||||||||||||||
| EMEA (Eurooppa ja Afrikka poislukien Suomi) | 31 834 | 8 622 | 4 193 | 44 649 | 40 322 | 9 178 | 2 549 | 52 050 | ||||||||
| NAM (Pohjois-Amerikka) | 25 175 | 12 801 | 6 004 | 43 980 | 26 395 | 9 351 | 2 605 | 38 353 | ||||||||
| CIS (Venäjä) | 10 837 | 815 | 1 778 | 13 430 | 26 383 | 3 836 | 2 382 | 32 601 | ||||||||
| EMEA (Suomi) | 5 508 | 4 201 | 3 414 | 13 123 | 7 996 | 4 675 | 3 823 | 16 494 | ||||||||
| APAC (Aasian-Tyynenmeren alue) | 4 708 | 2 267 | 2 040 | 9 015 | 5 193 | 2 948 | 1 087 | 9 229 | ||||||||
| LAM (Etelä-Amerikka) | 14 324 | 4 319 | 2 576 | 21 218 | 1 734 | 5 778 | 2 086 | 9 598 | ||||||||
| Yhteensä | 92 386 | 33 024 | 20 006 | 145 416 | 108 024 | 35 767 | 14 532 | 158 324 | ||||||||
| MYYNTISAAMISET - ASIAKASSOPIMUKSIIN PERUSTUVAT OMAISUUSERÄT |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Myyntisaamiset ovat saamisia, jotka johtuvat asiakkaille tavanomaisessa liiketoiminnassa myydyistä tuotteista tai palveluista. Saaminen on esitetty myyntisaamisissa, kun vain ajan kulumista edellytetään maksun erääntymiseksi. Myyntituotot on kirjattu myyntisaamisiin alkuperäisen saatavan suuruisina. Lyhytaikaiset myyntisaamiset on arvostettu alkuperäisen saatavan suuruisena ja niiden kirjanpitoarvo on sama kuin niiden käypä arvo. Asiakassopimusten maksuehdot perustuvat pääasiassa asiakassopimuksessa määritettyihin projektien valmistusasteeseen, suoritettuun palveluasteeseen, maksuaikatauluun tai sopimuksessa sovittuun tavoitteeseen. Maksuaika on keskimäärin 30 päivää. | |||||||||||||||
| Asiakassopimuksiin perustuvina omaisuuserinä esitetään se määrä, jolla yksittäisen, ajan kuluessa tuloutettavan asiakassopimuksen valmistusasteen mukaan tuloutettu liikevaihto ylittää saadun ennakkomaksun määrän, mutta josta ei ole kuitenkaan vielä myyntilaskua. Myyntisaamisten ja asiakassopimuksiin perustuvien omaisuuserien tasearvot on esitetty liitetiedossa Rahoitusvarat. | |||||||||||||||
| Myyntisaamisiin liittyvä odotettu luottotappio on arvioitu IFRS 9 -standardin mukaisesti tilinpäätöshetkellä myyntisaamisten koko voimassaoloajan arvioinnin perusteella. Raute-konsernissa on käytetty yksinkertaistettua mallia myyntisaamisten odotetun luottotappion kirjaamiseksi, koska myyntisaamiset eivät sisällä merkittäviä rahoituskomponentteja. Myyntisaamiset on ryhmitelty määritystä varten ikäjakauman ja luottoriskiominaisuuksien perusteella. Odotettavissa oleva luottotappio perustuu historiallisiin luottotappiomääriin huomioiden saamiskohtaiset yksilölliset arviot. Ennakoidut arvonalentumistappiot on kirjattu tulosvaikutteisesti. Tilikauden aikana taseen myyntisaamisten arvoa on alennettu 200 tuhatta euroa perustuen odotettavissa olevaan luottotappioon. | |||||||||||||||
| Jos arvonalentumistappion määrä pienenee jollakin myöhemmällä tilikaudella ja vähennyksen voidaan katsoa liittyvän arvonalentumisen kirjaamisen jälkeiseen tapahtumaan, kirjattu tappio peruutetaan tulosvaikutteisesti. Myyntisaamisten odotettujen luottotappioiden arvonalentumisen vaikutus konsernin tuloslaskelmaan oli 61 tuhatta euroa positiivinen (176 tuhatta euroa negatiivinen) johtuen aiemmin kirjattujen arvonalentumistappion määrän laskemisesta. Arvonalentumiset on kirjattu tuloslaskelman erään Liiketoiminnan muut kulut. Tiedot myyntisaamisten arvonalentumisista on esitetty liitetiedossa Rahoitusvarojen arvonalentuminen. | |||||||||||||||
| Riskienhallinta | |||||||||||||||
| Myyntisaamisten ja asiakassopimuksiin perustuvien omaisuuserien kokonaisarvo taseessa vastaa sitä rahamäärää, joka tilinpäätöshetkellä on luottoriskin enimmäismäärä vakuuksien käypää arvoa sekä myöhemmin syntyviä sopimusvelvoitteita huomioon ottamatta siinä tapauksessa, että sopimusvastapuolet eivät pysty täyttämään kauppasopimuksen mukaisia maksuvelvoitteitaan. | |||||||||||||||
| Konsernin luotto- tai vastapuoliriski realisoituu silloin, kun asiakas tai muu vastapuoli ei pysty täyttämään sitoumuksiaan konsernille. Myyntisaamisiin ja asiakassopimuksiin liittyvät saamiset kirjataan pois taseesta lopullisina luottotappioina, kun sopimukseen perustuva maksu viivästyy merkittävästi mm. vastapuolen merkittävien taloudellisten vaikeuksin vuoksi. | |||||||||||||||
| Luotonhallinnan periaatteiden mukaan arvioidaan saamisten laatu asiakaskohtaisen analyysin perusteella. Projektitoimitusten sopimusvastapuoliin liittyviä luottoriskejä hallitaan vakiintuneiden toimijoiden ja asiakkuuksien osalta etupainotteisilla maksuehdoilla ja/tai edellyttämällä maksamattomalle kauppahinnalle pankkitakuita tai vahvistettuja rembursseja. Teknologiapalveluihin liittyviä luottoriskejä hallitaan seuraamalla asiakaskohtaisten saatavien määriä ja asiakkaiden maksukäyttäytymistä säännöllisesti. | |||||||||||||||
| Asiakkaiden maksukykyyn liittyvä luottoriski on enintään se määrä sitoviin sopimuksiin liittyviä avoimia maksuja, joita ei ole katettu pankkitakuilla, rembursseilla tai muilla vakuuksilla. Saadut pankkitakuut ja remburssit kattoivat tilikauden lopussa 19,4 % (6,3 %) taseen myyntisaamisista ja asiakassopimuksiin perustuvista omaisuuseristä ja 11,8 % (1,3 %) tilauskannasta. Saatavista suuri osa liittyi vakiintuneisiin toimijoihin ja asiakkaisiin. Tilikaudella on kirjattu kuluksi luottotappioita 5 tuhatta euroa (2 tuhatta euroa). Myyntisaamisiin ei tilinpäätöshetkellä sisältynyt merkittäviä luottoriskikeskittymiä. | |||||||||||||||
| Liite 2 |
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| MYYNTISAAMISET JA MUUT SAAMISET | ||||||||||||||
| Myyntisaamiset | 6 780 | 6 579 | ||||||||||||
| Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 12 016 | 16 948 | ||||||||||||
| Siirtosaamiset | 3 281 | 3 121 | ||||||||||||
| Johdannaissopimuksiin perustuvat saamiset | 253 | 196 | ||||||||||||
| Arvonlisäverosaamiset | 785 | 3 483 | ||||||||||||
| Muut saamiset | 2 664 | 1 655 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 25 779 | 31 982 | ||||||||||||
| Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät | ||||||||||||||
| Henkilöstökulujaksotukset | - | 14 | ||||||||||||
| Tuloverosaaminen | 1 | 23 | ||||||||||||
| Jaksotetut ostolaskut | 2 319 | 2 007 | ||||||||||||
| Muut siirtosaamiset | 961 | 1 077 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 3 281 | 3 121 |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Konsernin myyntisaamiset ja muut saamiset koostuvat myyntisaamisista, asiakassopimuksiin perustuvista omaisuuseristä, siirtosaamisista, johdannaissopimuksiin perustuvista saamisista ja muista saamisista. | |||||||||||||||
| Johdannaissopimusten arvostusperiaatteet on esitetty liitetiedossa numero 19 Johdannaiset. Saamisten käyvät arvot on esitetty liitetiedossa numero 25 Rahoitusvarat. | |||||||||||||||
| Johdon harkintaa edellyttäviin arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät | |||||||||||||||
| Johto on arvioinut asiakkaiden ja muiden vastapuolien kykyä suoriutua toisilleen olevista kaupallisista saatavista ja velkoihin liittyvistä maksuvelvoitteista. Johdon harkinnan mukaan saamisiin ei sisälly merkittäviä riskikeskittymiä muuttuneesta markkinatilanteesta huolimatta. | |||||||||||||||
| Liite 3 |
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| MATERIAALIT JA PALVELUT | ||||||||||||||
| Ostot tilikauden aikana | -63 092 | -79 498 | ||||||||||||
| Varaston muutos, aineet ja tarvikkeet | 8 588 | 2 390 | ||||||||||||
| Ulkopuolisilta ostetut palvelut | -8 526 | -13 975 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | -63 029 | -91 084 | ||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Ostot sisältävät materiaalit ja raaka-aineet sekä tuotteiden hankinnasta ja valmistuksesta aiheutuvat muuttuvat menot. Ulkopuoliset palvelut sisältävät tuotannon muuttuvat alihankintakulut ja palvelumaksut toimittajille. | |||||||||||||||
| Varaston muutos sisältää materiaali- ja raaka-ainevaraston sekä valmiiden tuotteiden varaston muutoksen. | |||||||||||||||
| Riskienhallinta | |||||||||||||||
| Konsernin käyttämät raaka-aineet ovat teräksen jatkojalosteita, muita raaka-aineita, komponentteja ja hyödykkeitä. Näiden raaka-aineiden markkinahintariskiltä ei voida aktiivisesti suojautua johdannaisilla. Teräksen hintariskiä hallitaan säännöllisellä hinnanvaihtelun analyysillä ja seurannalla. Komponenttien hintariskiä vähennetään tekemällä puitesopimuksia toimittajien kanssa. Konsernin tuotantoprosessien käyttämän sähköenergian hintariskiä seurataan ja hallitaan kiinteähintaisilla energiantoimitussopimuksilla. | |||||||||||||||
| Liite 4 |
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| VARAUKSET | ||||||||||||||
| Takuuvaraukset | ||||||||||||||
| Kirjanpitoarvo 1.1. | 1 771 | 1 499 | ||||||||||||
| Lisäykset | 3 232 | 1 686 | ||||||||||||
| Vähennykset | -2 840 | -1 414 | ||||||||||||
| Kurssierot | 84 | - | ||||||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 2 247 | 1 771 | ||||||||||||
| Muut varaukset | ||||||||||||||
| Kirjanpitoarvo 1.1. | 382 | 1 340 | ||||||||||||
| Lisäykset | 627 | 526 | ||||||||||||
| Vähennykset | -434 | -1 484 | ||||||||||||
| Kurssierot | -477 | |||||||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 98 | 382 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 2 345 | 2 153 | ||||||||||||
| joista | ||||||||||||||
| - pitkäaikaisia | 563 | 119 | ||||||||||||
| - lyhytaikaisia | 1 783 | 2 034 |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Varaus on kirjattu, kun konsernilla on ollut tilinpäätöshetkeä aikaisempaan tapahtumaan perustuva oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite ja on ollut todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää myöhemmin maksusuoritusta, ja kun tämän velvoitteen määrä on voitu luotettavasti arvioida. | |||||||||||||||
| Takuuvelvoitteisiin liittyvä varaus on kirjattu tulosvaikutteisesti, kun takuuehdon sisältävä hanke, palvelu tai varaosa on tuloutettu. Takuuvarauksen suuruus arvioidaan projektin alussa, ja se perustuu kokemusperäiseen tietoon takuumenojen toteutumisesta. Varauksen käyttämättä jäänyt osuus on tuloutettu takuuajan ja takuuvelvoitteiden päättyessä. Ajan kuluessa tuloutettavien asiakassopimusten takuuvaraukset sisältyvät hankkeen ennakoituihin kokonaiskustannuksiin. Tappiollisesta sopimuksesta on kirjattu varaus, kun velvoitteen täyttämiseksi vaadittavat välittömät menot ovat ylittäneet sopimuksesta saatavat hyödyt. | |||||||||||||||
| Muut varaukset koostuvat projektien tiedossa olevista kustannusylityksistä sekä jälkityövarauksista. | |||||||||||||||
| Projektiliiketoiminnalle tyypillisesti varausten määrät vaihtelevat vuosittain. | |||||||||||||||
| Johdon harkinta ja arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät | |||||||||||||||
| Takuuvarausten ja muiden varausten määrää arvioitaessa on käytetty johdon kokemusperäisiä arvioita tuotteiden aiheuttamista takuuaikaisista kustannuksista tuotteen ja sopimuskokonaisuuden erityisriskit huomioiden. | |||||||||||||||
| Liite 5 |
| 2023 | 2022 | |||||||||||||
| HENKILÖSTÖN MÄÄRÄ | ||||||||||||||
| Kirjoilla 31.12., henkilöä | ||||||||||||||
| Työntekijät | 249 | 240 | ||||||||||||
| Toimihenkilöt | 505 | 538 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 754 | 778 | ||||||||||||
| Ulkomailla työskentelevien osuus | 247 | 246 | ||||||||||||
| Tehollinen keskimäärin, henkilöä | ||||||||||||||
| Työntekijät | 244 | 212 | ||||||||||||
| Toimihenkilöt | 505 | 562 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 749 | 774 | ||||||||||||
| Ulkomailla työskentelevien osuus, tehollinen keskimäärin | 240 | 223 | ||||||||||||
| Keskimäärin, henkilöä | ||||||||||||||
| Työntekijät | 246 | 234 | ||||||||||||
| Toimihenkilöt | 509 | 595 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 754 | 829 | ||||||||||||
| Ulkomailla työskentelevien osuus, keskimäärin | 240 | 270 |
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| TYÖSUHDE-ETUUKSISTA AIHEUTUNEET KULUT | ||||||||||||||
| Palkat ja palkkiot | -44 903 | -43 993 | ||||||||||||
| Osakeperusteiset etuudet | -526 | -41 | ||||||||||||
| Eläkekulut | -5 428 | -5 691 | ||||||||||||
| Muut henkilösivukulut | -1 388 | -1 433 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | -52 246 | -51 157 |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Palkat ja palkkiot sisältävät tilikauden aikana suoriteperusteisesti kirjatut peruspalkat luontoisetuineen, tulokseen ja toimintaan liittyvän palkitsemisen (tulospalkkiot) sekä pitkäaikaiset kannustusjärjestelmät. Tiedot osakeperusteisista maksuista on esitetty liitetiedossa Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät. | |||||||||||||||
| Vuositavoitteisiin perustuva tulospalkkiojärjestelmä | |||||||||||||||
| Tulospalkkiojärjestelmään kuuluvat tulospalkkiojärjestelmät toimitusjohtajalle ja konsernin johtoryhmälle, avainhenkilöille sekä muulle henkilöstölle. Henkilö voi saada palkkiota näistä yhdestä tulospalkkiojärjestelmästä kerrallaan. Hallitus vahvistaa vuosittain palkitsemisjärjestelmien periaatteet, enimmäismäärät sekä laskentatavan. Tulospalkkiojärjestelmä on voimassa vuoden kerrallaan. Maksamisen edellytyksenä on positiivinen konsernin vuositulos. Tulospalkkiot maksetaan kerran vuodessa sen jälkeen, kun yhtiökokous on vahvistanut tilinpäätöksen. | |||||||||||||||
| Toimitusjohtajan, muun konsernin johtoryhmän sekä avainhenkilöiden tulospalkkiojärjestelmissä palkkion suorittamisen perusteena ovat tulos ja tehtävään liittyvät henkilökohtaiset koko vuodelle asetetut tavoitteet. Toimitusjohtajan enimmäispalkkio tulospalkkiojärjestelmästä on 60 % vuosipalkasta ja konsernin muun johtoryhmän 40 % vuosipalkasta. | |||||||||||||||
| Muun henkilöstön tulospalkkiojärjestelmässä palkkion suorittamisen perusteena ovat konsernin tulos sekä oman yksikön tulokseen, laatuun ja toimintaan liittyvät tavoitteet. | |||||||||||||||
| Vuositavoitteisiin perustuvasta tulopalkkiojärjestelmästä on kirjattu velka, kun konsernilla on sopimukseen perustuva velvoite tai kun aiemman käytännön perusteella on syntynyt tosiasiallinen maksuvelvoite. | |||||||||||||||
| Johdon harkinta ja arvioita edellyttävät laatimisperiaatteet | |||||||||||||||
| Vuositavoitteisiin perustuvista tulospalkkiojärjestelmistä kirjattava kulu ja velka perustuvat laskelmiin palkkioista, jotka perustuvat voimassa oleviin sopimuksiin. Johto on käyttänyt tulospalkkioiden määrän arvioinnissa arvioita henkilöiden ja eri henkilöryhmien tulokseen, laatuun ja toimintaan liittyvien tavoitteiden toteutumisasteista. | |||||||||||||||
| Eläkevelvoitteet | |||||||||||||||
| Eläkevelvoitteet on luokiteltu maksupohjaisiksi ja etuuspohjaisiksi järjestelyiksi. Maksupohjaisissa järjestelyissä konserni suorittaa kiinteitä maksuja erilliselle vakuutusyhtiölle, minkä jälkeen konsernilla ei ole muita maksuvelvoitteita. Konsernilla ei myöskään ole oikeudellista eikä tosiasiallista velvoitetta lisämaksujen suorittamiseen, mikäli maksujen saajataho ei pysty suoriutumaan kyseisten eläke-etuuksien maksamisesta. Maksupohjaisiin eläkejärjestelyihin tehdyt suoritukset on kirjattu tuloslaskelmaan kuluksi sille kaudelle, jota veloitus on koskenut. Maksupohjaisiksi järjestelyiksi konsernissa on luokiteltu konsernin suomalaisen henkilöstön lakisääteinen työeläketurva ja ulkomaisten tytäryhtiöiden eläkejärjestelyt. | |||||||||||||||
| Ylimmän johdon osakeperusteiset kannustinjärjestelmät | |||||||||||||||
| Konsernin johto ja avainhenkilöt kuuluvat yhtiön osakeperusteisen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän piiriin. Järjestelmä koostuu suoritusperusteisesta osakepalkkiojärjestelmästä (Performance Share Plan PSP) päärakenteena sekä ehdollisesta osakepalkkiojärjestelmästä (Resctricted Share Program RSP) täydentävänä osakepalkkiojärjestelmänä. Järjestelmän tarkoituksena on yhdenmukaistaa omistajien ja johdon tavoitteet yhtiön arvon kehittämiseksi sekä sitouttaa yhtiön johtoa ja avainhenkilöitä yhtiöön sekä yhtiön strategisten tavoitteiden saavuttamiseen tarjoamalla heille kilpailukykyinen pitkäaikainen kannustinjärjestelmä. Järjestelmä on kuvattu yksityiskohtaisesti yhtiön verkkosivuilla www. raute.com | |||||||||||||||
| Yhtiön hallitus päättää erikseen kunkin ohjelman alkamisesta, ansaintajakson pituudesta, suoritustavoitteista, ohjelmaan oikeutetuista henkilöistä ja ansaintamahdollisuudesta. | |||||||||||||||
| Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän (PSP) ja ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän (RSP) perusteella maksettavat palkkiot maksetaan yhtiön päätöksen mukaisesti joko yhtiön listattuina osakkeina tai käteisellä perustuen maksuhetken osakepalkkion arvoon. Palkkio voidaan maksaa esimerkiksi osittain osakkeina ja loput rahaosuutena osakepalkkiosta henkilöille aiheutuvien veroseuraamusten suorittamiseksi. Osakeosuudet maksetaan lähtökohtaisesti yhtiön omilla osakkeilla, mikäli yhtiöllä sellaisia on, joilta osin kannustinjärjestelmillä ei olisi osakkeenomistajien omistusta laimentavaa vaikutusta. Yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta ja hallinnoimisesta vastaa Evli Alexander Incentives Oy (EAI) kannustimiin liittyvän omien osakkeiden hankinnan rahoitusta koskevan osakeyhtiölain kohdan säännösten mukaisesti. EAI Raute Holding Oy hankkii Rauten rahoittamana sopimuksen mukaisesti osakkeita, joita käytetään yksinomaan osana Rauten osakepohjaista kannustinjärjestelmää (PSP) ja ehdollista osakepalkkiojärjestelmää (RSP) niiden ehtojen mukaisesti. Tilikauden lopussa Rauten määräysvallassa olevan EAI Raute Holding Oy:n hallussa oli 96 638 kappaletta Rauten osakkeita. | |||||||||||||||
| Hallitus on oikeutettu rajoittamaan pitkän aikavälin kannustinjärjestelmistä suoritettavia palkkioita, mikäli palkkio ylittäisi ko.avainhenkilön kiinteään bruttomääräiseen vuosipalkkaan suhteutetun raja-arvon. Jos osallistujan työ- tai toimisuhde päättyy ennen palkkion maksamista, palkkiota ei pääsääntöisesti makseta. | |||||||||||||||
| Yhtiön noudattaman omistussuosituksen mukaan yhtiön johtoryhmän jäsenten odotetaan kerryttävän ja sen saavuttamisen jälkeen pitävän omistuksessaan yhtiön osakkeita määrän, joka on toimitusjohtajan osalta arvoltaan hänen kiinteää bruttomääräistä vuosipalkkaansa vastaava määrä ja muiden osalta kuuden kuukauden kiinteää bruttomääräistä palkkaa vastaava määrä. Johtoryhmän jäsenen odotetaan käyttävän 50 prosenttia järjestelmän nojalla saamastaan nettopalkkiosta osakeomistuksensa kerryttämiseen, kunnes hänen osakeomistuksensa täyttää yllä suositellun tason. | |||||||||||||||
| Osakepohjaisten kannustinjärjestelmien vaikutus tilikauden tulokseen oli 526 tuhatta euroa (41 tuhatta euroa). Tilikauden aikana arvio ansaittavista osakkeista ei ole muuttunut. Tilikauden lopussa voimassa olevista osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä kohdistui oman pääoman erään Muut rahastot 526 tuhatta euroa (41 tuhatta euroa). | |||||||||||||||
| Vuonna 2023 käynnissä olleet suoritusperusteiset osakepalkkiojärjestelmät (Performance Share Plan "PSP) | |||||||||||||||
| PSP plan 2021-2023 | |||||||||||||||
| PSP 2021-2023 alkoi vuoden 2021 alusta ja se koostuu kolmen vuoden pituisesta ansaintajaksosta, johon sovelletaan kahta suoritusmittaria. Toinen suoritusmittareista on absoluuttinen Rauten osakkeen kokonaistuotto (Absolute TSR) ja sen painoarvo on 70 prosenttia. Toinen suoritusmittareista on määritellyt nettomyyntitavoitteet ja sen painoarvo on 30 prosenttia. Molempien suoritusmittareiden perusteella mahdollisesti suoritettavat palkkiot maksetaan kolmivuotisen ohjelman päätyttyä ja tilinpäätöksen valmistuttua keväällä 2024 edellyttäen, että hallituksen asettamat suoritustavoitteet saavutetaan. | |||||||||||||||
| PSP Plan 2022-2024 | |||||||||||||||
| PSP 2022-2024 alkoi vuoden 2022 alusta ja se koostuu kolmen vuoden pituisesta ansaintajaksosta, johon sovelletaan kahta suoritusmittaria. Toinen suoritusmittareista on absoluuttinen Rauten osakkeen kokonaistuotto (Absolute TSR) ja sen painoarvo on 70 prosenttia. Toinen suoritusmittareista on määritellyt nettomyyntitavoitteet ja sen painoarvo on 30 prosenttia. Molempien suoritusmittareiden perusteella mahdollisesti suoritettavat palkkiot maksetaan kolmivuotisen ohjelman päätyttyä ja tilinpäätöksen valmistuttua keväällä 2025 edellyttäen, että hallituksen asettamat suoritustavoitteet saavutetaan. | |||||||||||||||
| PSP Plan 2023-2025 | |||||||||||||||
| PSP 2023-2025 alkoi vuoden 2023 alusta ja se koostuu kolmen vuoden pituisesta ansaintajaksosta, johon sovelletaan kahta suoritusmittaria. Toinen suoritusmittareista on määritellyt käyttökatetavoitteet (EBITDA) ja sen painoarvo on 60 prosenttia. Toinen suoritusmittareista on määritellyt liikevaihtotavoitteet ja sen painoarvo on 40 prosenttia. Molempien suoritusmittareiden perusteella mahdollisesti suoritettavat palkkiot maksetaan kolmivuotisen ohjelman päätyttyä ja tilinpäätöksen valmistuttua keväällä 2026 edellyttäen, että hallituksen asettamat suoritustavoitteet saavutetaan. | |||||||||||||||
| Ehdolliset osakepalkkiojärjestelmät (Restricted Share Plan RSP) | |||||||||||||||
| RSP 2022-2024 ja RSP 2023-2025 | |||||||||||||||
| Ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän tarkoituksena on sitouttaa, kannustaa ja palkita erikseen valittuja Rauten avainhenkilöitä sekä yhdenmukaistaa heidän intressinsä yhtiön osakkeenomistajien intressien kanssa synnyttämällä heille pitkän aikavälin osakeintressi ja siten edistää Rauten omistaja-arvon kasvattamista pitkällä aikavälillä. Ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän piiriin voivat kuulua myös Raute-konsernin johtoryhmän jäsenet. Ohjelman pituus on kokonaisuudessaan kolme vuotta, minkä puitteissa yhtiö voi luvata kiinteämääräisiä osakepalkkioita erikseen valituille avainhenkilöille soveltaen enimmillään kolmen vuoden pituista sitouttamisjaksoa. Osakepalkkio maksetaan kyseiseen yksittäiseen osakepalkkiolupaukseen sovellettavan sitouttamisjakson jälkeen. Yhtiö voi valintansa mukaan maksaa luvattuja osakepalkkioita joko kertasuorituksena tai useammassa erässä ohjelman kolmivuotisen kokonaiskeston puitteissa. Palkkion maksaminen edellyttää, että palkkionsaajan työ- tai toimisuhde Rauten kanssa edelleen jatkuu palkkion maksuhetkellä. RSP:n nojalla osallistujille suoritettavan palkkion määrää on rajoitettu enimmäisarvolla,joka on kytketty Rauten osakekurssin kehitykseen yhtiön asettaman kertoimen perusteella. Hallituson päättänyt kahdesta voimassa olevasta RSP-ohjelmasta: RSP 2022-2024 ja RSP 2023-2025.RSP 2022-2024 alkoi vuonna 2022 ja kattaa vuodet 2022-2024. RSP 2023-2025 alkoi vuonna 2023ja kattaa vuodet 2023-2025. | |||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät on kirjattu kuluksi oikeuden ansaintajakson aikana tuloslaskelman erään henkilöstökulut. Etuuden käypä arvo on osakkeen arvo etuuden myöntämishetkellä. Kuluksi kirjattava määrä perustuu arvioon niiden osakkeiden määrästä, joihin ansaintajakson aikana odotetaan syntyvän oikeus. Arvio ansaittavista osakkeista arvioidaan jokaisena tilinpäätöspäivänä. Mikäli arvio muuttuu myöhempinä kausina, oikaistaan muutos tuloslaskelmaan sille kaudelle, jolloin muutos on havaittu. Osakepohjaisista palkitsemisjärjestelmistä osakkeina suoritettavan osuuden vastatili on omassa pääomassa Muut rahastot. | |||||||||||||||
| Myönnetyt suoriteperusteiset osakepalkkiot | |||||||||||||||
| PSP Plan 20232025 | PSP Plan 20222024 | PSP Plan 20212023 | |||||||||||||
| Myöntämispäivä | 17.4.2023 | 10.2.2022 | 11.2.2021 | ||||||||||||
| Palkkio-osakkeita enintään, kpl* | 64 000 | 41 000 | 36 000 | ||||||||||||
| Mittausjakso alkaa | 1.1.2023 | 1.1.2022 | 1.1.2021 | ||||||||||||
| Mittausjakso päättyy | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | ||||||||||||
| Oikeuden syntymisjakso päättyy | 46 112 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | ||||||||||||
| Osakkeen myöntämispäivän käypä arvo, euroa* | 8,16 | 16,65 | 20,04 | ||||||||||||
| Myönnetyt palkkio-osakkeet 31.12.2023, kpl* | 63 816 | 23 331 | 17 164 | ||||||||||||
| Myönnetyt ehdolliset osakepalkkiot | |||||||||||||||
| RSP 2023-2025 | RSP 2022-2024 | ||||||||||||||
| Myöntämispäivä | 17.4.2023 | 24.102022 | |||||||||||||
| Palkkio-osakkeita enintään, kpl* | 72 000 | 76 000 | |||||||||||||
| Ansaintajakso alkaa | 1.1.2023 | 1.1.2022 | |||||||||||||
| Ansaintajakso päättyy | 15.3.2026 | 15.3.2025 | |||||||||||||
| Osakkeen myöntämispäivän käypä arvo, euroa* | 8,42 | 8,86 | |||||||||||||
| Myönnetyt palkkio-osakkeet 31.12.2023, kpl* | 68 690 | 41 910 | |||||||||||||
| *) hallituksen päätöksellä osakeallokaatioita on kasvatettu 5,63 prosenttia, jolla huomioidaan, että osakeallokaatioiden rahallinen arvo säilyy ennallaan tilikaudella 2023 suoritetun uusmerkintäannin jälkeen. Osakekohtaiseen käypään arvoon on tehty vastaava oikaisu | |||||||||||||||
| Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet | |||||||||||||||
| Johto on arvioinut palkkioiden perusteena olevan suoritustason sekä sitouttamisjakson päättyessä palkkioihin oikeutettujen henkilöiden määrän PSP- ja RSP ohjelmissa. Tilinpäätöspäivänä johto on arvioinut osakeperusteisen kannustinjärjestelmän ansaittavien osakkeiden määrän. | |||||||||||||||
| Lähipiiritapahtumat | |||||||||||||||||||
| Raute-konsernin lähipiiriin kuuluvat Yhtiön tytäryhtiöt, konsernin emoyhtiön hallituksen jäsenet, Yhtiön toimitusjohtaja ja konsernin johtoryhmän jäsenet. Yhtiön lähipiiriin kuuluvat lisäksi näiden henkilöiden läheiset perheenjäsenet ja yhteisöt, jotka ovat heidän määräysvallassaan tai yhteisessä määräysvallassa. | |||||||||||||||||||
| Lähipiirille suoritetut korvaukset esitetty seuraavassa taulukossa: | |||||||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | |||||||||||||||||
| Emoyhtiön toimitusjohtajan palkat ja palkkiot | |||||||||||||||||||
| Toimitusjohtaja Mika Saariaho, 01.10.2022 alkaen | |||||||||||||||||||
| Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 282 | 70 | |||||||||||||||||
| Muut pitkäaikaiset etuudet | 24 | 8 | |||||||||||||||||
| Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 56 | - | |||||||||||||||||
| Osakeperusteiset etuudet | 148 | - | |||||||||||||||||
| YHTEENSÄ | 510 | 78 | |||||||||||||||||
| Toimitusjohtaja Petri Strengell, ajalla 01.05.- 30.09.2022 | |||||||||||||||||||
| Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | - | 132 | |||||||||||||||||
| Muut pitkäaikaiset etuudet | - | 6 | |||||||||||||||||
| Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet | - | - | |||||||||||||||||
| Osakeperusteiset etuudet | - | - | |||||||||||||||||
| YHTEENSÄ | 0 | 138 | |||||||||||||||||
| Toimitusjohtaja Tapani Kiiski, 30.04.2022 saakka | |||||||||||||||||||
| Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | - | 263 | |||||||||||||||||
| Muut pitkäaikaiset etuudet | - | 16 | |||||||||||||||||
| Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet | - | 289 | |||||||||||||||||
| Osakeperusteiset etuudet | - | - | |||||||||||||||||
| YHTEENSÄ | 0 | 568 | |||||||||||||||||
| Emoyhtiön hallituksen jäsenten palkkiot | |||||||||||||||||||
| Hallituksen jäsenet | |||||||||||||||||||
| Raitio Laura, hallituksen puheenjohtaja | 48 | 48 | |||||||||||||||||
| Mustakallio Mika, hallituksen varapuheenjohtaja | 24 | 24 | |||||||||||||||||
| Bask Joni, hallituksen jäsen | 24 | 24 | |||||||||||||||||
| von Essen Patrick, hallituksen jäsen | 24 | 24 | |||||||||||||||||
| Harmaala Ari, hallituksen jäsen | 24 | 24 | |||||||||||||||||
| Perttula Petri, hallituksen jäsen 31.3.2022 alkaen | 24 | 16 | |||||||||||||||||
| Piik Ari, hallituksen jäsen 31.3.2022 alkaen | 24 | 16 | |||||||||||||||||
| Suominen Pekka, hallituksen jäsen 31.3.2022 saakka | - | 8 | |||||||||||||||||
| YHTEENSÄ | 192 | 184 | |||||||||||||||||
| Toimitusjohtajalla on mahdollisuus tulospalkkioon, joka riippuu vuosittain määrättävien tavoitteiden saavuttamisesta ja on enintään 60 % perusvuosipalkasta. Toimitusjohtajan irtisanomisaika on kuusi kuukautta ja erokorvauksena maksetaan kahdentoista kuukauden palkkaa vastaava summa. | |||||||||||||||||||
| Tiedot ylimmälle johdolle suunnatusta pitkän aikavälin osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä on esitetty liitetiedossa Työsuhde-etuudet. | |||||||||||||||||||
| Tilikauden aikana johdolle ja hallitukselle ei ole myönnetty osakeoptioita. | |||||||||||||||||||
| Hallituksen jäsenten ja toimitusjohtajan eläkesitoumukset määräytyvät työntekijöitä koskevan eläkelain mukaisesti. Muita erityisiä ehtoja eläkkeen suuruudesta ja eläkkeelle siirtymisestä ei ole sovittu. Lakisääteinen eläkemeno tilikaudella 2023 oli 251 tuhatta euroa (86 tuhatta euroa). Hallitukselle tilikaudella 2023 maksettuihin palkkioihin ei liity lakisääteistä eläkevelvoitetta. | |||||||||||||||||||
| Yhtiön palkitsemisraportti sisältää hallituksen ja johdon palkitsemista koskevat tiedot. Ajantasaiset tiedot ovat nähtävissä yhtiön internetsivuilla osoitteessa www.raute.com. | |||||||||||||||||||
| Yhtiön hallituksen, toimitusjohtajan ja konsernin johtoryhmän osakeomistus oli 31.12.2023 yhteensä 231 189 kappaletta Rauten osakkeita, joka vastasi 3,8 % yhtiön osakkeista ja osakkeiden tuottamasta kokonaisäänimäärästä. Omistukset sisälsivät omat, läheisten perheenjäsenten ja määräysvaltayhteisöjen omistukset. | |||||||||||||||||||
| Tilikauden aikana johdolle ei ole annettu lainoja. Johdon ja osakkaiden puolesta ei ole annettu pantteja tai muita vastuusitoumuksia. | |||||||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | |||||||||||||||||
| Konsernin muun johtoryhmän työsuhde-etuudet | |||||||||||||||||||
| Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 1072 | 1 350 | |||||||||||||||||
| Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 195 | 45 | |||||||||||||||||
| Osakeperusteiset etuudet | 240 | - | |||||||||||||||||
| YHTEENSÄ | 1507 | 1 395 | |||||||||||||||||
| Raute toteutti tilikauden 2023 aikana merkintäetuoikeusannin. Alla esitetyssä tauukossa on merkitty johtohenkilöiden liiketoimi-ilmoitukset merkintäetuoikeusannin yhteydessä. | |||||||||||||||||||
| Ensisijainen merkintä | Toissijainen merkintä | ||||||||||||||||||
| Osakkeita, kpl | Liiketoimi-ilmoituksen päivämäärä | Osakkeita, kpl | Liiketoimi-ilmoituksen päivämäärä | ||||||||||||||||
| Hallituksen jäsenet | |||||||||||||||||||
| Raitio Laura | 1 316 | 31.5.2023 | - | ||||||||||||||||
| Mustakallio Mika | 16 654 | 31.5.2023 | 3 754 | 16.6.2023 | |||||||||||||||
| Bask Joni | 4 340 | 31.5.2023 | 22 817 | 16.6.2023 | |||||||||||||||
| Bask Mikael (Joni Baskin lähipiiri) | 54 | 31.5.2023 | - | ||||||||||||||||
| Bask Oliver (Joni Baskin lähipiiri) | 54 | 31.5.2023 | - | ||||||||||||||||
| Harmaala Ari | - | 1 360 | 16.6.2023 | ||||||||||||||||
| Perttula Petri | - | 680 | 16.6.2023 | ||||||||||||||||
| Piik Ari | 4 254 | 31.5.2023 | 6 638 | 16.6.2023 | |||||||||||||||
| von Essen Patrick | 20 | 1.6.2023 | 1 341 | 16.6.2023 | |||||||||||||||
| Konsernin johtoryhmä | |||||||||||||||||||
| Saariaho Mika | 894 | 30.5.2023 | 4 548 | 16.6.2023 | |||||||||||||||
| Bossuyt Kurt | 240 | 31.5.2023 | 440 | 16.6.2023 | |||||||||||||||
| Halttunen Ville | 700 | 31.5.2023 | 3 396 | 16.6.2023 | |||||||||||||||
| Myyryläinen Jari | 105 | 30.5.2023 | 2 616 | 16.6.2023 | |||||||||||||||
| Roivainen Jani | 176 | 31.5.2023 | 2 500 | 16.6.2023 | |||||||||||||||
| Strengell Petri | 955 | 30.5.2023 | 2 466 | 16.6.2023 | |||||||||||||||
| OMAN PÄÄOMAN EHTOISET RAHOITUSINSTRUMENTIT | |||||||||||||||
| Vaihto-oikeudelliset eräpäivättömät lainat käsitellään IFRS laskennassa omana pääomana koska korko- ja takaisinmaksut ovat yhtiön päätettävissä, eivätkä haltijat voi vaatia takaisinmaksua. Lainoihin liittyvät kulut on vähennetty omasta pääomasta. Lainat esitetään omana eränään omassa pääomassa. Juniorilainat eivät anna lainaajille osakkeenomistajien oikeuksia. | |||||||||||||||
| Raute sopi LähiTapiolan ja Veritaksen kanssa 3 miljoonan euron vaihto-oikeudellisista juniorilainoista. Yhtiön hallitus päätti nostosta 16.6 2023. Lainat ovat eräpäivättömiä. Vaihtuva vuosikorko on ensimmäisen korkokauden aikana 7,50 prosenttia lisättynä kuuden (6) kuukauden EURIBOR- korolla. Yhtiöllä on oikeus, mutta ei velvollisuutta, maksaa Juniorilainoja takaisin ensimmäisen 3vuotiskauden jälkeen 2026. Ensimmäisen 3vuotiskauden jälkeen lainojen korot nousevat 12,50 prosenttiin lisättynä kuuden (6) kuukauden EURIBOR-korolla. | |||||||||||||||
| Lainaajilla on oikeus vaihtaa Juniorilainan jäljellä oleva pääoma kokonaan, mutta ei osittain, Yhtiön uusiksi osakkeiksi yhdessä erässä Juniorilainaan liittyvien optio-oikeuksien ehtojen mukaisesti. Vaihto-oikeus ei ehtojen mukaan kata mahdollisia maksamattomia korkoja. Yhden osakkeen merkintähinta on 12,79 euroa merkintäoikeusannin jälkeen. Nostettu lainamäärä antaa lainaajille oikeuden merkitä maksimissaan 234 558 yhtiön uutta osaketta. | |||||||||||||||
| Liite 6 |
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT | ||||||||||||||
| Käyttöomaisuuden myyntivoitot | 60 | 57 | ||||||||||||
| Muut | 581 | 150 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 641 | 207 |
| Liite 7 |
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT | ||||||||||||||
| Tuotannon välilliset kulut | -3 982 | -3 634 | ||||||||||||
| Vuokrakulut | -941 | -697 | ||||||||||||
| Myynti- ja markkinointikulut | -1 711 | -1 660 | ||||||||||||
| Luottotappiot ja luottotappiovarauksen muutos | 55 | -454 | ||||||||||||
| Hallintokulut | -7 502 | -6 857 | ||||||||||||
| Käyttöomaisuuden luovutustappiot | -14 | -282 | ||||||||||||
| Vapaaehtoiset henkilösivukulut | -1 001 | -1 294 | ||||||||||||
| Toimitila- ja kiinteistökulut | -1 169 | -1 351 | ||||||||||||
| Matkakulut | -1 475 | -1 606 | ||||||||||||
| Ulkoistetut palvelut | -4 340 | -2 989 | ||||||||||||
| Autokulut | -72 | -149 | ||||||||||||
| Muut kulut | -707 | -507 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | -22 860 | -21 478 |
| Tilintarkastajien palkkiot | ||||||||||||||
| Tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy (Suomi) | ||||||||||||||
| Tilintarkastus, varsinainen tilintarkastus | -164 | -157 | ||||||||||||
| Tilintarkastus, muut tilintarkastuslaissa tarkoitetut toimeksiannot | -3 | - | ||||||||||||
| Tilintarkastus, muut asiantuntijapalvelut | -302 | -29 | ||||||||||||
| Tilintarkastus, veroneuvonta | - | - | ||||||||||||
| Yhteensä | -470 | -186 | ||||||||||||
| Tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers (Global) | ||||||||||||||
| Tilintarkastus, varsinainen tilintarkastus | -20 | -14 | ||||||||||||
| Tilintarkastus, muut tilintarkastuslaissa tarkoitetut toimeksiannot | - | - | ||||||||||||
| Tilintarkastus, muut asiantuntijapalvelut | - | - | ||||||||||||
| Tilintarkastus, veroneuvonta | - | - | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | -20 | -14 |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Liiketoiminnan muihin tuottoihin on kirjattu varsinaiseen liikevaihtoon kuulumattomat tuotot kuten vuokratuotot, vakuutuskorvaukset ja käyttöomaisuuden myyntivoitot. Vuokratuotot tuloutetaan tasaerinä vuokrakaudelle. | |||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Liiketoiminnan muihin kuluihin on kirjattu liiketoimintaan kuuluvat tulosvaikutteiset erät kululajeittain. Muut yksittäiset tuloslaskelmaan sisältyvät erät kuten välittömät ostot, varastojen muutokset ja henkilöstökulut on esitetty vastaavaa tuloslaskelman erää koskevan tiedon yhteydessä. | |||||||||||||||
| Vuokrasopimukset, jotka sisältävät oikeuden käyttää vuokrattua hyödykettä, on kirjattu taseen erään Käyttöoikeusomaisuus. Tiedot Vuokrasopimuksista on esitetty liitetiedossa numero 13 käyttöomaisuuserät. Lisäksi lyhytaikaisten vuokrasopimusten ja vähäarvoisten kohdeomaisuuserien vuokramaksut on kirjattu liiketoiminnan muihin kuluihin. | |||||||||||||||
| Emoyhtiön tilintarkastajana on tilikaudella toiminut tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy. Varsinaisen tilintarkastuksen palkkio sisältää kuluvan tilikauden tarkastamiseen liittyvät tarkastuspalkkiot. Muut asiantuntijapalvelut ja veroneuvonta sisältävät tilikaudelle suoriteperusteisesti kirjatut palkkiot tilintarkastusyhteisön suorittamista muista palveluista. Palkkiot eivät sisällä tarkastukseen ja muihin toimeksiantoihin liittyviä matka- ja viranomaismaksuja. | |||||||||||||||
| Liite 8 |
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| TULOVEROT | ||||||||||||||
| Konsernin tuloslaskelma | ||||||||||||||
| Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero | -1 148 | -758 | ||||||||||||
| Edellisten tilikausien verot | -23 | -57 | ||||||||||||
| Laskennalliset verot | 726 | 3 116 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | -445 | 2 301 | ||||||||||||
| Tuloslaskelman verokulun ja konsernin kotimaan 20,0 prosentin verokannalla laskettujen verojen välinen täsmäytyslaskelma | ||||||||||||||
| Tulos ennen veroja | 1 795 | -13 814 | ||||||||||||
| Seuraavien erien verovaikutukset: | ||||||||||||||
| Verot laskettuna Suomen verokannalla, 20,0 % | -359 | 2 763 | ||||||||||||
| Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien verokantojen vaikutus | -92 | -325 | ||||||||||||
| Verovapaat tuotot | 83 | 135 | ||||||||||||
| Verotuksessa vähennyskelvottomat kulut | -29 | -112 | ||||||||||||
| Verot aikaisemmilta tilikausilta | -23 | -57 | ||||||||||||
| Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden käyttö | 0 | |||||||||||||
| Kirjaamattomat verosaatavat ulkomaisten tytäryhtiöiden tappioista | -51 | -665 | ||||||||||||
| Muut erät | 26 | 562 | ||||||||||||
| Konsernin verot tuloslaskelmassa | -445 | 2 301 | ||||||||||||
| Efektiivinen verokanta, % | 24,8 | 16,7 |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Veroina on tuloslaskelmassa esitetty konserniyhtiöiden verotettavaan tuloon perustuvat verot ja aikaisempien tilikausien verojen oikaisut sekä laskennallisten verojen muutos. Verotettavaan tuloon perustuva vero on laskettu verotettavasta tulosta kunkin maan voimassaolevan verokannan mukaan. Verot on merkitty tuloslaskelmaan, paitsi jos ne liittyvät muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan kirjattuihin eriin. Tällöin myös vero on kirjattu vastaavasti muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan. | |||||||||||||||
| Konserniyhtiöt voivat saada erityisiä verovähennyksiä, jotka koskevat tiettyjen omaisuuserien uusia investointeja tai tiettyjen ehtojen mukaisia menoja. Nämä verohyvitykset käsitellään verojen vähennyksenä sillä hetkellä, kun on erittäin todennäköistä, että verovähennys tullaan saamaan. Verohyvitys pienentää kauden verotettavaan tuloon perustuvaa verovelkaa ja verokulua. | |||||||||||||||
| Laskennalliset verot on kirjattu väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon ja verotuksellisen arvon välillä. Laskennallisten verojen määrityksessä on käytetty niitä verokantoja, jotka on tilinpäätöspäivään mennessä säädetty tai käytännössä hyväksytty ja joita on arvioitu sovellettavan sillä hetkellä, kun kyseinen laskennallinen verosaaminen realisoituu tai laskennallinen verovelka suoritetaan. Merkittävimmät väliaikaiset erot ovat syntyneet aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden poistoista, myytävissä olevien rahoitusvarojen arvostamisesta käypään arvoon, johdannaissopimusten arvostamisesta käypään arvoon ja käyttämättömistä verotuksellisista tappioista. | |||||||||||||||
| Ulkomaisten tytäryhtiöiden jakamattomista voittovaroista ei ole kirjattu laskennallista verovelkaa. Varat on sijoitettu kyseisiin maihin pysyvästi. Ulkomaisten tytäryhtiöiden yhdistelystä syntyvästä muuntoerosta ei ole kirjattu laskennallista verovelkaa. | |||||||||||||||
| Laskennallinen verosaaminen on kirjattu siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa on käytettävissä verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikaiset erot voidaan hyödyntää. Laskennallisen verosaamisen kirjaamisedellytykset on arvioitu jokaisen raportointikauden päättymispäivänä. Laskennalliset verosaamiset ja -velat on vähennetty toisistaan siltä osin, kun on olemassa oikeus kuitata tilikauden verotettavaan tuloon perustuvia verovelkoja tilikauden verotettavaan tuloon perustuvia verosaamisia vastaan ja mikäli laskennalliset verosaamiset ja -velat liittyvät samaan veronsaajaan. | |||||||||||||||
| Johdon harkintaan edellyttäviin arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät | |||||||||||||||
| Konserni on tuloverovelvollinen Suomessa ja useissa muissa valtioissa. Johdon harkintaa on edellytetty määritettäessä tilikauden verotettavaan tulokseen perustuvan veron, epävarmojen veronäkemysten sekä laskennallisen verosaatavan ja velan määrää. Tilinpäätöshetkellä on arvioitu laskennallisten verosaamisten kirjaus- ja arvostusperusteet ja sitä, missä määrin laskennallista verosaatavaa voidaan aktivoida taseeseen. Johto arvioi, kuinka todennäköisesti konserniyhtiöillä on tulevaisuudessa kerrytettävissä verotettavaa tuloa, jota vastaan käyttämättömät verotukselliset tappiot voidaan hyödyntää. Tilinpäätöshetken arvioissa käytetyt laatimisarviot voivat poiketa toteutuneista, jolloin verosaamisten muutoksista aiheutuu tuloslaskelmaan kulukirjauksia. | |||||||||||||||
| Liite 9 |
| LASKENNALLISET VEROSAAMISET | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 1.1.2023 | Tulosvaikutteisesti kirjatut | Muihin laajan tuloksen eriin kirjatut | Omaan pääomaan kirjatut | 31.12.2023 | ||||||||||
| Vaihto-omaisuuden sisäinen kate | 12 | 24 | - | - | 36 | ||||||||||
| Varaukset | 305 | -52 | - | - | 253 | ||||||||||
| Työsuhde-etuudet | 0 | 0 | - | - | - | ||||||||||
| Käyttämättömät verotukselliset tappiot ja hyvitykset | 3 685 | 403 | - | - | 4 089 | ||||||||||
| Muut väliaikaiset erot | 1 037 | 347 | - | 1 384 | |||||||||||
| Laskennallinen verosaatava yhteensä | 5 038 | 722 | - | - | 5 761 | ||||||||||
| Netotettu laskennallinen verovelka | -196 | - | - | -196 | |||||||||||
| Laskennallinen verosaatava, netto | 4 843 | 5 566 | |||||||||||||
| VERTAILUVUOSI | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 1.1.2022 | Tulosvaikutteisesti kirjatut | Muihin laajan tuloksen eriin kirjatut | Omaan pääomaan kirjatut | 31.12.2022 | ||||||||||
| Vaihto-omaisuuden sisäinen kate | 34 | -22 | - | - | 12 | ||||||||||
| Varaukset | 160 | 145 | - | - | 305 | ||||||||||
| Työsuhde-etuudet | - | - | - | - | - | ||||||||||
| Käyttämättömät verotukselliset tappiot ja hyvitykset | 1 567 | 2118 | - | - | 3 685 | ||||||||||
| Muut väliaikaiset erot | 288 | 749 | - | 1 037 | |||||||||||
| Laskennallinen verosaatava yhteensä | 2 048 | 2 990 | - | - | 5 038 | ||||||||||
| Netotettu laskennallinen verovelka | -196 | - | - | -196 | |||||||||||
| Laskennallinen verosaatava, netto | 1 853 | 4 843 | |||||||||||||
| Raute-konsernin taseeseen kirjattujen laskennallisten verosaamisten määrä 31.12.2023 oli 5,6 (4,8) Me. Valtaosa summasta muodostuu emoyhtiö Raute Oyj:n vahvistetuista tappioista vuosilta 2020-2022 sekä vuoden 2023 laskennallisesta verosaatavasta. Laskennallinen verosaatava on kirjattu siihen määrään asti kuin tulevaisuuden tuotto-odotusten arvioidaan synnyttävän verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää. Yllä mainittujen vuosien tappiot ovat syntyneet monista syistä mm. alaskirjauksista liittyen Venäjän liiketoiminnan alasajoon, toimintojen uudelleenjärjestelyistä Suomessa ja Kiinassa, Covid-19 -pandemian aiheuttamista kysyntämuutoksista ja myöhemmin korkean kustannusinflaation vaikutuksista hankintahintoihin ja sekä ERP-järjestelmähankkeen kuluista. Kannattavuuden parantamiseksi käynnistettiin aiemmin toimenpideohjelma. Arviot, joihin tuleva verotettavan tulon määrä perustuu, sisältävät johdon näkemyksiä tulevasta kassavirrasta, mukaan lukien liikevaihdon määrästä, liiketoiminnan kuluista sekä rahoituskustannuksista. Raute-konsernin kyky tuottaa veronalaista tuloa riippuu myös yleiseen maailmantalouden tilaan sekä rahoitukseen, kilpailukykyyn ja sääntelyyn riippuvista tekijöistä, jotka ovat Raute konsernin kontrollin ulkopuolella. | |||||||||||||||
| Ulkomaisten tytäryhtiöiden tilikauden 2023 tappioista -256 tuhatta euroa ei ole kirjattu laskennallasta verosaatavaa konsernin taseeseen. | |||||||||||||||
| LASKENNALLISET VEROVELAT | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 1.1.2023 | Tulosvaikutteisesti kirjatut | Muihin laajan tuloksen eriin kirjatut | Omaan pääomaan kirjatut | 31.12.2023 | ||||||||||
| Käyvän arvon arvostus | -112 | -112 | |||||||||||||
| Konserniyhdistelyn vaikutukset | 317 | -15 | 302 | ||||||||||||
| Muut väliaikaiset erot | 43 | -3 | 40 | ||||||||||||
| Laskennallinen verovelka yhteensä | 247 | -18 | - | - | 229 | ||||||||||
| Netotettu laskennalliseen verosaatavaan | -196 | -196 | |||||||||||||
| Laskennallinen verovelka, netto | 51 | 33 | |||||||||||||
| VERTAILUVUOSI | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 1.1.2022 | Tulosvaikutteisesti kirjatut | Muihin laajan tuloksen eriin kirjatut | Omaan pääomaan kirjatut | 31.12.2022 | ||||||||||
| Käyvän arvon arvostus | -41 | - | - | -71 | -112 | ||||||||||
| Konserniyhdistelyn vaikutukset | 274 | 43 | - | - | 317 | ||||||||||
| Muut väliaikaiset erot | 192 | -149 | - | - | 43 | ||||||||||
| Laskennallinen verovelka yhteensä | 424 | -106 | - | -71 | 247 | ||||||||||
| Netotettu laskennalliseen verosaatavaan | -196 | -196 | |||||||||||||
| Laskennallinen verovelka, netto | 228 | 51 | |||||||||||||
| Liite 10 |
| LIIKEARVO | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | |||||||||||||
| LIIKEARVO | |||||||||||||||
| Liikearvo kauden alussa | 1 714 | 1 714 | |||||||||||||
| Lisäykset | - | - | |||||||||||||
| YHTEENSÄ | 1 714 | 1 714 | |||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Liikearvo on se määrä, jolla hankintameno on ylittänyt konsernin osuuden hankitun yhtiön yksilöitävissä olevien varojen ja velkojen käyvästä arvosta hankintahetkellä. Liiketoiminnan hankinnan yhteydessä hankitut yksilöitävissä olevat omaisuuserät, on esitetty taseen erässä Aineelliset hyödykkeet. Nämä erät poistetaan taloudellisena pitoaikanaan. | |||||||||||||||
| Konsernin liikearvo arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla. Konsernin liikearvosta ei kirjata säännönmukaisia poistoja. Konsernin liikearvo testataan vuosittain ja aina kun on viitteitä mahdollisesta arvonalentumisesta. | |||||||||||||||
| Arvonalentumistestaus | |||||||||||||||
| Arvonalentumistestausta varten liikearvot on kohdistettu konsernin uuden segmenttirakenteen mukaisesti rahavirtaa tuottaviin yksiköihin, jossa liiketoiminta sijaitsee. Liikearvo on kohdistettu kassavirtaa tuottaville yksiköille (CGU) sen mukaan, missä liiketoimintayksikössä liikearvoa seurataan. Konsernin toimintasegmentit ovat samat kuin konsernin rahavirtaa tuottavat yksiköt (CGU:t). Konsernin liikearvo aiheutuu kokonaisuudessaan Analyzers CGU:sta (toimintasegmentistä). | |||||||||||||||
| Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä on laskettu käyttöarvolaskelmien avulla, jotka edellyttävät oletusten käyttöä. Laskelmissa ennustetut kassavirrat perustuvat johdon arvioihin ja johdon hyväksymiin budjetteihin. Laskelmien diskonttauskorko perustuu pääoman keskimääräiseen kustannukseen (WACC) liiketoiminta-alueella. | |||||||||||||||
| Mahdollinen liikearvon arvonalentumistappio kirjataan välittömästi tuloslaskelmaan. Aiemmin kirjattua liikearvon arvonalentumistappiota ei palauteta. | |||||||||||||||
| Johto on arvioinut tilinpäätöshetkellä arvonalentumistestauksen keskeiset oletukset. Ennustettavissa olevaa rahamäärää ja diskonttokorkoa arvioitaessa johto on arvioinut maailmantilanteen vaikutuksia toimintaympäristöön. Näiden arvioiden perusteella ei konsernissa ole tehty merkittäviä muutoksia maailmantilanteesta johtuen. Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä perustuu johdon hyväksymään yksikön budjettiin ja ennusteisiin neljältä vuodelta. Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä perustuu johdon hyväksymään yksikön budjettiin ja ennusteisiin neljältä vuodelta. Kassavirrat ennustejakson jälkeen ennen terminaalivuotta on määritetty projektoituihin arvioihin perustuen, ja ennustejakson jälkeiset kassavirrat on määritetty perustuen terminaaliarvomenetelmään Laskelmissa käytetty diskonttokorko on 13,0 % ennen veroja (14,4% ennen veroja) joka koostuu riskittömästä korosta, markkinariskipreemiosta, yhtiökohtaisesta riskipreemiosta, velan kustannuksesta ja velan ja oman pääoman suhteesta. Diskonttokorossa on heijastettu kunkin hetken markkinaolosuhteita. Terminaalikasvuoletus on 2,0 % (2,0 %), kun keskimääräinen liikevaihdon kasvu ennustejaksolla on 10 % (2 %). Rahavirta-arvioissa käytetyt oletukset tulevan toiminnan kehityksestä perustuvat johdon arvioihin tilinpäätöshetkellä. Tilikauden aikana tai vertailukaudella tuloslaskelmaan ei ole kirjattu arvonalentumistappioita. |
|||||||||||||||
| Liite 11 |
| MUUT AINEETTOMAT HYÖDYKKEET | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | Kehittämismenot | Keskeneräiset kehittämismenot | Muut aineettomat hyödykkeet | Keskeneräiset muut aineettomat hyödykkeet | Yhteensä | |||||||||
| Hankintameno 1.1.2023 | 1 619 | 1412 | 13 078 | 3978 | 20 087 | |||||||||
| Muuntoerot | -156 | 17 | -139 | |||||||||||
| Vähennykset | -36 | -36 | ||||||||||||
| Lisäykset | 1 953 | 1 312 | 3 265 | |||||||||||
| Siirrot erien välillä | -751 | -1 412 | 5 915 | -3 752 | 0 | |||||||||
| Hankintameno 31.12.2023 | 868 | - | 20 755 | 1 555 | 23 178 | |||||||||
| Kertyneet poistot 1.1.2023 | -408 | - | -10 291 | - | -10 699 | |||||||||
| Muuntoerot | 139 | 139 | ||||||||||||
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | - | |||||||||||||
| Tilikauden poisto | -289 | -1 294 | -1 583 | |||||||||||
| Arvonalentumiset | 0 | |||||||||||||
| Siirrot erien välillä | 118 | -118 | 0 | |||||||||||
| Kertyneet poistot 31.12.2023 | -579 | - | -11 564 | - | -12143 | |||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 289 | - | 9191 | 1555 | 11035 | |||||||||
| VERTAILUVUOSI | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | Kehittämismenot | Keskeneräiset kehittämismenot | Muut aineettomat hyödykkeet | Keskeneräiset muut aineettomat hyödykkeet | Yhteensä | |||||||||
| Hankintameno 1.1.2022 | 2688 | 11 776 | 1678 | 16 142 | ||||||||||
| Muuntoerot | - | 4 | 4 | |||||||||||
| Lisäykset | 17 | 326 | 268 | 3 330 | 3 942 | |||||||||
| Siirrot erien välillä | 1 602 | -1 602 | 1 030 | -1 030 | - | |||||||||
| Hankintameno 31.12.2022 | 1 620 | 1 412 | 13 078 | 3 978 | 20 087 | |||||||||
| Kertyneet poistot 1.1.2022 | - | -9 743 | - | -9 743 | ||||||||||
| Muuntoerot | - | 4 | 4 | |||||||||||
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 77 | 77 | ||||||||||||
| Tilikauden poisto | -408 | -500 | -908 | |||||||||||
| Arvonalentumiset | - | -128 | -128 | |||||||||||
| Siirrot erien välillä | 0 | |||||||||||||
| Kertyneet poistot 31.12.2022 | -408 | - | -10 291 | - | -10 699 | |||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 1211 | 1412 | 2787 | 3978 | 9388 |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Muut aineettomat hyödykkeet sisältävät ohjelmistojen lisenssit, patentit ja muut aineettomat oikeudet. Muut aineettomat hyödykkeet on aktivoitu taseeseen silloin, kun on ollut todennäköistä, että hyödykkeestä johtuva odotettavissa oleva taloudellinen hyöty koituu yhtiön hyväksi usean vuoden aikana (poistoaika) ja hyödykkeen hankintameno on määriteltävissä luotettavasti. Aineettoman hyödykkeen hankintamenoon sisältyy ostohinta, käteis- ja muut alennukset sekä tuontitullit ja niistä maksetut pysyvät verot sekä muut menot, jotka välittömästi johtuvat omaisuuserän saattamisesta valmiiksi sille aiottuun käyttötarkoitukseen. Liiketoimintojen yhdistämisessä hankitut aineettomat hyödykkeet on kirjattu hankinta-ajankohdan käypään arvoon. Muulloin muista aineettomista hyödykkeistä syntyvät menot on kirjattu kuluksi niiden syntymishetkellä. | |||||||||||||||
| Muut aineettomat hyödykkeet on aktivoitu taseeseen ja kirjattu suunnitelman mukaisina tasapoistoina kuluksi tuloslaskelmaan niiden taloudellisen vaikutusajan kuluessa seuraavasti: | |||||||||||||||
| Patentit | 10 vuotta | ||||||||||||||
| Tietokoneohjelmat | 35 vuotta | ||||||||||||||
| Muut aineettomat oikeudet | 310 vuotta | ||||||||||||||
| Aktivoidut kehittämismenot | 310 vuotta. | ||||||||||||||
| Kehittämismenot, jotka ovat aiheutuneet uusien tai kehittyneempien tuotteiden suunnittelusta ja niiden testaustarkoitukseen valmistetuista koelaitteistoista, on aktivoitu ja esitetty taseessa aineettomina hyödykkeinä siitä alkaen, kun tuote on teknisesti toteutettavissa,konsernilla on aikomus sen valmiiksi saattamiseen ja sillä on siihen tarvittavat voimavarat, se voidaan hyödyntää kaupallisesti, konserni pystyy määrittämään luotettavasti menot kehittämisvaiheen aikana ja siitä odotetaan saatavan vastaista taloudellista hyötyä. Aktivoidut kehittämismenot sisältävät ne materiaali-, työ- ja testausmenot, jotka johtuvat välittömästi tuotteen saattamisesta sille aiottuun käyttötarkoitukseen. Aktivoidut kehittämismenot on arvostettu taseessa alkuperäisen kirjaamisen jälkeen hankintamenoon kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla vähennettynä. Edellisiltä tilikausilta kuluksi kirjattuja kehittämismenoja ei aktivoida enää myöhemmin. | |||||||||||||||
| Aineettomien hyödykkeiden arvonalentuminen | |||||||||||||||
| Poistojen kohteena olevia omaisuuseriä on tarkasteltu arvonalentumisen varalta aina silloin, kun tapahtumat tai olosuhteiden muutokset ovat antaneet viitteitä siitä, ettei omaisuuserien kirjanpitoarvoa vastaavaa rahamäärää mahdollisesti saada kerrytetyksi. Jokaisen raportointikauden lopussa arvioidaan, onko viitteitä jonkin omaisuuserän arvonalentumisesta. Keskeneräiset aineettomat hyödykkeet testataan vuosittain. Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo vähennettynä luovutuksesta aiheutuvilla menoilla tai sitä korkeampi käyttöarvo. Käyttöarvo on omaisuuserästä saatavien rahavirtojen nykyarvo, joka omaisuuserän oletetaan kerryttävän. Omaisuuserät on ryhmitelty arvonalentumisen arviointia varten alimmille tasoille, joilla rahavirrat ovat erikseen yksilöitävissä. | |||||||||||||||
| Määrä, jolla omaisuuserän kirjanpitoarvo on ylittänyt siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän, on kirjattu tuloslaskelmaan arvonalentumistappiona. Muista aineettomien hyödykkeiden omaisuuseristä kuin liikearvosta aikaisemmilla kausilla kirjattu arvonalentumistappio on arvioitu uudelleen jokaisena tilinpäätöspäivänä. Arvonalentumistappion kirjaus on peruutettu siinä tapauksessa, että on tapahtunut muutos olosuhteissa tai niissä arvioissa, joita on käytetty määritettäessä omaisuuserästä kerrytettävissä olevaa rahamäärää. Arvonalentumistappiota ei kuitenkaan ole peruutettu enempää kuin mikä hyödykkeen kirjanpitoarvo olisi ilman arvonalentumistappion kirjaamista. | |||||||||||||||
| Johdon harkintaa ja arvioita edellyttävät laatimisperiaatteet | |||||||||||||||
| Taseessa aineettomissa hyödykkeissä esitettävien erien taloudelliset vaikutusajat on tarkistettu jokaisena tilinpäätöspäivänä. Jos ne poikkeavat merkittävästi aikaisemmista arvioista, poistosuunnitelmaa on päivitetty uusien vaikutusaikojen mukaiseksi. | |||||||||||||||
| Kunkin omaisuuserän osalta on arvioitu, onko viitteitä arvonalentumisesta. Mikäli omaisuuserän kirjanpitoarvo on ylittänyt arvioidun omaisuuden kerrytettävissä käyvän arvon, arvonalentuminen on kirjattu tuloslaskelmaan. Aiemmin tehty arvonalennus voidaan peruuttaa, mikäli voidaan osoittaa, että olosuhteet ovat merkittävästi parantuneet. | |||||||||||||||
| Arvonmääritykset ovat herkkiä tulevaisuuden odotettujen tuottojen ja diskonttauskorkoja koskeville oletuksille. Raute on arvioinut tulevaisuudessa odotettuja tuottoja perustuen johdon laatimiin ja hallituksen hyväksymiin ennusteisiin ja kyseisiin näkymiin. Diskonttauskorko kuvastaa arvioitua markkinoilla odotettavaa korkoa ottaen huomioon rahan aika-arvon ja kyseistä omaisuuserää koskevat erityisriskit, joita koskevia oikaisuja ei ole tehty arvioituihin rahavirtoihin. Diskonttauskorko on määritetty keskimääräisen painotetun pääomakustannuksen avulla, joka kuvaa oman ja vieraan pääoman kokonaiskustannusta ottaen huomioon omaisuuseriin liittyvät erityiset riskit. Laskelmissa käytetty diskonttauskorko on 13,0 % ennen veroja (14,4 % ennen veroja). |
|||||||||||||||
| Liite 12 |
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| TUTKIMUS- JA KEHITTÄMISMENOT | ||||||||||||||
| Tilikauden tutkimus- ja kehittämismenot* | -4 567 | -5 647 | ||||||||||||
| Aikaisemmin aktivoitujen tutkimus- ja kehittämismenojen poistot** | -648 | -649 | ||||||||||||
| Kehittämismenoja aktivoitu taseeseen | - | - | ||||||||||||
| Tilikaudella kuluksi kirjatut tutkimus- ja kehittämismenot ennen arvonalentumisia | -5 215 | -6 295 | ||||||||||||
| Arvonalentumiset aktivoiduista kehittämismenoista | ||||||||||||||
| Tilikaudella kuluksi kirjatut tutkimus- ja kehittämismenot | -5 215 | -6 295 | ||||||||||||
| *Tutkimus- ja kehitysmenot koostuvat lukuisten tuotekehityshankkeiden menoista, jotka eivät täytä aktivoinnin kriteereitä. |
| ** Poistot jakaantuvat Muissa aineettomissa hyödykkeissä kahteen ryhmään, Kehittämismenoihin ja Muihin aineettomiin hyödykkeisiin. | |||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Tutkimusmenot ja ne kehittämismenot, jotka eivät täytä aktivointikriteerejä, on kirjattu liiketoiminnan kuluihin ennen liiketulosta. | |||||||||||||||
| Poistojen tekeminen on aloitettu, kun omaisuuserä on valmis käytettäväksi, eli kun se on sellaisessa sijaintipaikassa ja kunnossa, että se pystyy toimimaan johdon tarkoittamalla tavalla. Kehittämismenojen vaikutusaika on tuotteen arvioidusta eliniästä riippuen 310 vuotta, jona aikana aktivoidut kehittämismenot kirjataan tasapoistoina kuluksi. | |||||||||||||||
| Aktivoidut kehittämismenot ovat tilinpäätöseriä, jotka tyypillisesti voivat sisältää merkittävän riskin varojen kirjanpitoarvojen muuttumisesta olennaisesti seuraavan tilikauden aikana johtuen kyseisen erän luonteesta sekä johdon arvioimista tulevaisuudennäkymistä. | |||||||||||||||
| Liite 13 |
| AINEELLISET HYÖDYKKEET | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Rakennukset ja rakennelmat, käyttöoikeus | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | Yhteensä | |||||||
| Hankintameno 1.1.2023 | 386 | 12 674 | 13 814 | 38 636 | 1 053 | 793 | 67 357 | |||||||
| Muuntoerot | 11 | -236 | -221 | -4 | -450 | |||||||||
| Lisäykset | 24 | 560 | 493 | 18 | 125 | 1 221 | ||||||||
| Vähennykset/arvonalennukset | -47 | -347 | -394 | |||||||||||
| Siirrot erien välillä | 20 | -20 | 0 | |||||||||||
| Hankintameno 31.12.2023 | 386 | 12 708 | 14 091 | 38 582 | 1 068 | 899 | 67 733 | |||||||
| Kertyneet poistot 1.1.2023 | - | -9 737 | -6 358 | -31 855 | -710 | - | -48 660 | |||||||
| Muuntoerot | -11 | 2 | 132 | 3 | 127 | |||||||||
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | |||||||||||||
| Tilikauden poisto | -263 | -1 253 | -1 552 | -51 | -3 119 | |||||||||
| Kertyneet poistot 31.12.2023 | - | -10 010 | -7 609 | -33 274 | -758 | - | -51 652 | |||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 386 | 2 697 | 6 482 | 5 308 | 310 | 900 | 16 083 | |||||||
| VERTAILUVUOSI | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Rakennukset ja rakennelmat, käyttöoikeus | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Keskeneräiset hankinnat | Yhteensä | |||||||
| Hankintameno 1.1.2022 | 386 | 12 642 | 13 471 | 36 995 | 974 | 889 | 65 357 | |||||||
| Muuntoerot | - | 36 | 68 | -67 | 5 | 43 | ||||||||
| Lisäykset | - | 6 | 948 | 2 174 | 44 | 406 | 3 578 | |||||||
| Vähennykset/arvonalennukset | - | -11 | -672 | -494 | - | -444 | -1 621 | |||||||
| Siirrot erien välillä | - | 28 | 34 | -63 | 0 | |||||||||
| Hankintameno 31.12.2022 | 386 | 12 674 | 13 814 | 38 636 | 1 053 | 793 | 67 357 | |||||||
| Kertyneet poistot 1.1.2022 | - | -9 379 | -4 500 | -30 357 | -663 | - | -44 899 | |||||||
| Muuntoerot | - | -6 | 21 | - | 16 | |||||||||
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | - | 149 | - | - | 149 | |||||||||
| Tilikauden poisto | - | -358 | -1 852 | -1 668 | -47 | - | -3 925 | |||||||
| Kertyneet poistot 31.12.2022 | - | -9 737 | -6 358 | -31 855 | -710 | - | -48 660 | |||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 386 | 2 937 | 7 456 | 6 783 | 343 | 794 | 18 698 |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet on arvostettu kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla vähennettyyn hankintamenoon. Hankintamenoon sisältyy ostohinta, käteis- ja muut alennukset sekä tuontitullit ja niistä maksetut pysyvät verot. Kun aineellinen käyttöomaisuushyödyke on valmistettu itse, siihen on sisällytetty edellä mainittujen erien lisäksi osuus konsernin kiinteistä kustannuksista. Tavanomaiset käyttöomaisuushyödykkeiden korjaus- ja kunnossapitomenot on kirjattu tulosvaikutteisesti toteutumishetkellä. Mahdolliset alkuperäiseen tilaan palauttamisesta aiheutuvat menot on huomioitu IFRS-laskennassa osana hankintamenoa ja vastaavasti varauksena. | |||||||||||||||
| Aineellisista hyödykkeistä on tehty tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa seuraavasti: | |||||||||||||||
| Rakennukset | 2540 vuotta | ||||||||||||||
| Koneet ja kalusto | 412 vuotta | ||||||||||||||
| Muu käyttöomaisuus | 310 vuotta | ||||||||||||||
| Maa-alueet | ei tehdä poistoja | ||||||||||||||
| Käyttöoikeusomaisuus poistetaan vuokrasopimuksen voimassaoloajanjakson aikana. | |||||||||||||||
| Omaisuuserien jäännösarvot ja taloudelliset vaikutusajat tarkistetaan jokaisena raportointikauden päättymispäivänä ja niitä muutetaan tarvittaessa. Jos omaisuuserän kirjanpitoarvo on suurempi kuin siitä kerrytettävissä oleva arvioitu rahamäärä, kirjanpitoarvoa alennetaan kerrytettävissä olevaa rahamäärää vastaavaksi välittömästi. Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden käytöstä poistamisesta ja luovutuksista syntyvät myyntivoitot ja -tappiot on kirjattu tulosvaikutteisesti. | |||||||||||||||
| Liite 14 |
| VUOKRASOPIMUKSET | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | |||||||||||||
| Käyttöoikeusomaisuuserien muutokset | |||||||||||||||
| Kirjanpitoarvo kauden alussa | 7 456 | 8 970 | |||||||||||||
| Muuntoerot | -234 | 72 | |||||||||||||
| Lisäykset | 560 | 948 | |||||||||||||
| Vähennykset | -47 | -672 | |||||||||||||
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 253 | -1 862 | |||||||||||||
| Kirjanpitoarvo kauden lopussa | 6 482 | 7 456 | |||||||||||||
| Velat | |||||||||||||||
| Vuokrasopimusvelka, pitkäaikainen | 5 334 | 6 288 | |||||||||||||
| Vuokrasopimusvelka, lyhytaikainen | 1 289 | 1 293 | |||||||||||||
| Vuokrasopimusvelka, yhteensä | 6 624 | 7 581 | |||||||||||||
| Tuloslaskelmaan kirjatut erät | |||||||||||||||
| Käyttöomaisuuserien poistot, rakennukset | -1 253 | -1 862 | |||||||||||||
| Rahoituseriin sisältyvät korkokulut | -83 | -85 | |||||||||||||
| Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin ja arvoltaan vähäisiin omaisuuseriin liittyvät kulut | -941 | -697 | |||||||||||||
| Tilikaudella vuokrasopimuksista johtuva rahavirta oli 1 284 tuhatta euroa. | |||||||||||||||
| Tiedot taseen ulkopuolisista muista vastuista on esitetty liitetiedossa Vakuudet ja vastuusitoumukset | |||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Raute-konserni on ottanut vuokralle varasto- ja tuotantotiloja liiketoimintansa käyttöön. Raute-konsernin vuokraamien toimitilojen ja tuotantotilojen vuokrasopimukset on kirjattu taseeseen. | |||||||||||||||
| Vuokrasopimukset, jotka sisältävät oikeuden käyttää vuokralle otettua hyödykettä, on kirjattu taseen erään Käyttöoikeusomaisuus. Erään on kirjattu omaisuuserä perustuen omaisuuseräkäyttöoikeuteen ja vuokrasopimusvelka perustuen vuokramaksujen suoritusvelvollisuuteen. Vuokrasopimuksiin liittyvät käyttöomaisuuserät poistetaan vuokrasopimuksen voimassaoloajanjakson aikana. Mikäli vuokrasopimus on voimassa toistaiseksi, laskelmilla on käytetty 5 vuoden sopimusaikaa. | |||||||||||||||
| Konsernitaseen velkoihin on kirjattu vuokrasopimusvelka perustuen vuokramaksujen suoritusvelvollisuuteen. Ne jatko-optioihin perustuvat vuokrat, joiden käyttäminen on Raute-konsernissa suhteellisen varmaa, on sisällytetty vuokravelkaan. Vuokrasopimusvelasta aiheutuva korko on kirjattu tuloslaskelman erään Rahoituskulut. | |||||||||||||||
| Mikäli olemassa oleva vuokrasopimus muuttuu tai vuokravelan ja käyttöomaisuusoikeuden laskennassa käytettävät arviot muuttuvat, uudelleenarvostetaan käyttöomaisuuserä ja vuokrasopimusvelka laskentahetken mukaisella diskonttokorolla. Mikäli sopimuksen mukainen vuokra on sidottu indeksiin, arvostetaan vuokrasopimusvelka ja käyttöomaisuuserä uudelleen vuokranmuutoshetkellä. | |||||||||||||||
| Lyhytaikaiset vuokrasopimukset, joiden odotettavissa oleva vuokra-aika ei ylitä 12 kuukautta, on käsitelty taseen ulkopuolisina vuokravastuina ja näihin vuokrasopimuksiin liittyvät vuokranmaksut on kirjattu kuluiksi tuloslaskelmaan vuokra-ajan mukaisesti. | |||||||||||||||
| Arvoltaan vähäisten omaisuuserien vuokrasopimuksiin liittyvät vuokrasopimukset on käsitelty taseen ulkopuolisina vuokravastuina riippumatta siitä, onko sopimus pitkäaikainen vai lyhytaikainen. Näihin vuokrasopimuksiin perustuvat käyttövuokrat on kirjattu kuluksi tuloslaskelmaan sopimuksen vuokra-ajan mukaisesti. Lyhytaikaisten vuokrasopimusten ja arvoltaan vähäisten omaisuuserien vuokrasopimukset on esitetty taseen ulkopuolisena eränä vuokravastuissa liitetiedossa Vakuudet ja vastuusitoumukset. | |||||||||||||||
| Lyhytaikaisten ja arvoltaan vähäisten omaisuuserien vuokrat vuonna 2023 olivat 941 tuhatta euroa (697 tuhatta euroa), joka muodostui kokonaisuudessaan arvoltaan vähäisistä omaisuuseristä. | |||||||||||||||
| Liite 15 |
| POISTOT | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| POISTOT | ||||||||||||||
| Poistot hyödykeryhmittäin | ||||||||||||||
| Aineettomista hyödykkeistä | ||||||||||||||
| - Aktivoidut kehittämismenot | -289 | -408 | ||||||||||||
| - Muut aineettomat hyödykkeet | -1 472 | -620 | ||||||||||||
| Aineellisista käyttöomaisuushyödykkeistä | ||||||||||||||
| - Rakennukset ja rakennelmat | -263 | -369 | ||||||||||||
| - Rakennukset, käyttöoikeusomaisuuserät | -1 298 | -1 862 | ||||||||||||
| - Koneet ja laitteet | -1 544 | -1 647 | ||||||||||||
| - Muu aineellinen käyttöomaisuus | -51 | -47 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | -4 917 | -4 953 |
| Liite 16 |
| VAIHTO-OMAISUUS |
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | |||||||||||||
| VAIHTO-OMAISUUS | |||||||||||||||
| Aineet ja tarvikkeet | 17 199 | 11 183 | |||||||||||||
| Keskeneräiset tuotteet | 3 570 | 3 198 | |||||||||||||
| Muu vaihto-omaisuus | 2 131 | 310 | |||||||||||||
| Maksetut ennakkomaksut | 3 469 | 2 049 | |||||||||||||
| YHTEENSÄ | 26 369 | 16 739 | |||||||||||||
| Tilikauden aikana vaihto-omaisuuden kirjanpitoarvoa on alennettu vastaamaan luovutushintaa kirjaamalla arvonalentumisena 38 tuhatta euroa (1 430 tuhatta euroa). | |||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Vaihto-omaisuus on arvostettu hankintamenoon tai sitä alhaisempaan nettorealisointiarvoon. Materiaali- ja raaka-ainevaraston arvostus on tehty painotetun keskihinnan menetelmällä. Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden hankintamenoon on kohdistettu tuotteiden hankinnasta ja valmistuksesta aiheutuvat muuttuvat menot kuten työsuhde-etuudet sekä tuotteisiin kohdistuva osuus tuotannon välillisistä kuluista ja poistoista normaalilla toiminta-asteella ilman rahoituskuluja. Muuttuvat menot voivat sisältää ostohinnan ohella esimerkiksi tuontitulleja, kuljetuskustannuksia ja muita välittömästi hankkimisesta johtuvia menoja vähennettynä alennuksilla. Nettorealisointiarvo on tavanomaisessa liiketoiminnassa saatava arvioitu myyntihinta vähennettynä arvioiduilla tuotteen valmiiksi saattamisen kustannuksilla ja myyntikustannuksilla. Vaihto-omaisuuden arvossa on huomioitu epäkuranttiudesta johtuva arvonalentuminen. | |||||||||||||||
| Riskienhallinta | |||||||||||||||
| Tilinpäätöshetkellä toimittajille ja alihankkijoille maksettuihin ennakkomaksuihin liittyy riski, että vastapuoli ei pysty täyttämään sopimusvelvoitteitaan ja palauttamaan ennakkomaksua. Riskiä hallitaan tarkastamalla alihankkijoiden riskiposition suuruutta ja suoritteen fyysistä edistymistä sekä vaatimalla tietyiltä toimittajilta ennakkomaksun vakuuksia. Tilinpäätöshetkellä vakuudettomia maksettuja ennakkomaksuja oli 3,5 miljoonaa euroa (2,0 Me). | |||||||||||||||
| Liite 17 |
| LYHYTAIKAISET VELAT | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | |||||||||||||
| OSTOVELAT JA MUUT VELAT | |||||||||||||||
| Lyhytaikaiset korottomat velat taseessa | |||||||||||||||
| Saadut ennakot | 58 860 | 29 551 | |||||||||||||
| Ostovelat | 13 797 | 12 591 | |||||||||||||
| Siirtovelat | 9 949 | 7 811 | |||||||||||||
| Johdannaiset | 102 | 80 | |||||||||||||
| Tuloverovelka | 1 974 | 986 | |||||||||||||
| Muut velat | 3 320 | 1 594 | |||||||||||||
| YHTEENSÄ | 88 001 | 52 612 | |||||||||||||
| Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät | |||||||||||||||
| Asiakassopimuksiin liittyvät projektikulujaksotukset | 1 151 | 697 | |||||||||||||
| Henkilöstökulujaksotukset | 8 407 | 7 381 | |||||||||||||
| Rahoituskulut | 86 | ||||||||||||||
| Liiketoimintakaupan maksamaton lisäkauppahinta | 0 | 231 | |||||||||||||
| Muut siirtovelat | 305 | -499 | |||||||||||||
| YHTEENSÄ | 9 949 | 7 811 | |||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Konsernin ostovelkoihin, johdannaisvelkoihin ja tuloverovelkoihin ja muihin velkoihin kuuluvat velat, jotka ovat syntyneet ennen tilikauden päättymistä toimitetuista tavaroista ja palveluista. Velat ovat vakuudettomia ja erääntyvät maksettavaksi 12 kuukauden kuluessa raportointikauden päättymisestä. Erien kirjanpitoarvo vastaa niiden käypää arvoa tilinpäätöshetkellä. | |||||||||||||||
| liite 18 |
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| VALUUTTAKURSSIVOITOT (NETTO) | ||||||||||||||
| Myynnin kurssierot | 271 | 269 | ||||||||||||
| Rahoitustuottoihin ja -kuluihin sisältyvät | -422 | 426 | ||||||||||||
| Muihin laajan tuloksen eriin sisältyvät | -398 | 391 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | -549 | 1 086 |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat on erillistilinpäätöksissä muutettu toimintavaluutan määräisiksi liiketapahtumien toteutumispäivien kursseihin. Käytännössä on käytetty kurssia, joka vastaa likimain tapahtumahetken kurssia. Ulkomaanrahan määräiset monetaariset erät on muutettu toimintavaluutan määräisiksi tilikauden päättymispäivän kursseja käyttäen. Ulkomaanrahan määräiset ei-monetaariset erät, jotka on arvostettu käypiin arvoihin, on muutettu toimintavaluutan määräisiksi käyttäen käyvän arvon määrittämispäivän valuuttakursseja. Muutoin ei-monetaariset erät on arvostettu tapahtumapäivän kurssiin. | |||||||||||||||
| Ulkomaanrahan määräisistä liiketoiminnoista ja monetaaristen erien muuttamisesta syntyneet voitot ja tappiot on merkitty tuloslaskelmaan. Liiketoimien kurssivoitot ja -tappiot on esitetty nettomääräisenä niitä vastaavissa erissä liiketuloksen yläpuolella. Rahavaroihin, lainoihin sekä muihin rahoitusvaroihin ja -velkoihin liittyvät kurssivoitot ja -tappiot on esitetty tuloslaskelman rahoitustuotoissa ja -kuluissa. | |||||||||||||||
| Laajan tuloslaskelman eriin sisältyvät niiden valuuttajohdannaisten käyvän arvon muutokset, jotka täyttävät rahavirran suojaukselle määritetyt ehdot. Lisäksi erä sisältää ulkomaiseen tytäryhtiöön liittyvästä nettosijoituksesta syntyvän muuntoeron. | |||||||||||||||
| Liite 19 |
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| JOHDANNAISET | ||||||||||||||
| Valuuttatermiinien nimellisarvot | ||||||||||||||
| Suojauslaskenta | ||||||||||||||
| - Liikevaihdon suojaukseen liittyvät | 18 993 | 11 926 | ||||||||||||
| Johdannaiset, jotka eivät täytä suojauslaskennan ehtoja | ||||||||||||||
| - Rahoitukseen liittyvät* | -2715 | - | ||||||||||||
| Valuuttatermiinien käyvät arvot | ||||||||||||||
| Suojauslaskenta | ||||||||||||||
| - Liikevaihdon suojaukseen liittyvät | 95 | 117 | ||||||||||||
| Johdannaiset, jotka eivät täytä suojauslaskennan ehtoja | ||||||||||||||
| - Rahoitukseen liittyvät | -24 | - | ||||||||||||
| * yhtiö on suojannut konsernin sisäiseen rahoitukseen liittyviä eriä | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 Nimellisarvo | 2022 Nimellisarvo | ||||||||||||
| Suojauslaskennan alaisten johdannaisten maturiteettijakauma | ||||||||||||||
| Liikevaihdon suojaukseen liittyvät | ||||||||||||||
| Alle 1 vuosi | 18 993 | 10 881 | ||||||||||||
| Yhteensä | 18 993 | 10 881 | ||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| Suojausinstrumenttien rahaston muutokset | ||||||||||||||
| Suojausinstrumenttien rahasto 1.1. | 134 | -62 | ||||||||||||
| Suojauslaskentaan lisätty (laajan tuloksen kautta) | 20 | 196 | ||||||||||||
| Siirretty tulosvaikutteisesti (laajan tuloksen eristä) | ||||||||||||||
| Suojauslaskennasta siirretty taloudelliseen | ||||||||||||||
| Laskennallinen vero eristä konserniverokannalla 20% | ||||||||||||||
| Suojausinstrumenttien rahasto 31.12. | 154 | 134 |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Konserni on käyttänyt rahoituspolitiikkansa mukaisesti valuuttajohdannaissopimuksia suojautuakseen valuuttakurssiriskeiltä, jotka liittyvät kaupallisten liiketoimien ja rahoituksen erien tuleviin maksutapahtumiin. Kunkin johdannaissopimuksen osalta on sen tekemisen hetkellä määritelty, mihin taseeseen merkittyyn omaisuuserään tai velkaan tai erittäin todennäköiseen ennakoituun liiketoimeen (rahavirran suojaus) liittyvää riskiä se suojaa. | |||||||||||||||
| Suojauslaskentaa on sovellettu, kun johdannainen täyttää suojauslaskennalle asetetut ehdot. Päätös suojauslaskennan soveltamisesta tehdään kunkin sopimuksen osalta erikseen sopimushetkellä. Jokainen suojausjohdannainen suojaa tiettyjä varoja ja velkoja, sitovia sopimuksia tai tulevia sitovia liiketapahtumia. Suojausinstrumentin ja suojauskohteen välinen suojaussuhde sekä riskienhallintatavoitteet ja strategia suojaustapahtumille on dokumentoitu suojaussuhteen syntyessä. Suojauslaskennan ehdot täyttävien johdannaisten käypien arvojen muutosten tehokas osuus on kirjattu muun laajan tuloksen kautta omaan pääomaan. Tehottomaan osuuteen liittyvä voitto tai tappio kirjataan tuloslaskelmaan välittömästi, kun suojauksen tehottomuus on todettu. Kun johdannainen ei täytä enää suojauslaskennan ehtoja, omaan pääomaan kertyneet voitot tai tappiot on kirjattu tulosvaikutteisesti. | |||||||||||||||
| Rahoitusriskien hallinta | |||||||||||||||
| Konsernin rahoitusriskien hallinnan tavoitteena on minimoida rahoitusmarkkinoiden muutosten haitalliset vaikutukset konsernin taloudelliseen tulokseen ja varmistaa riittävä maksuvalmius kaikissa markkinaolosuhteissa. Konsernilla on emoyhtiön hallituksen hyväksymä rahoituspolitiikka, jossa on määritelty toimintaa ohjaavat raja-arvot, käytettävät rahoitus- ja suojausinstrumentit sekä hyväksyttävät vastapuolet. Konsernin rahoitusriskien hallinnasta vastaa emoyhtiön rahoitustoiminto, jonka tehtävänä on tunnistaa, arvioida ja suojata rahoitusriskit yhteistyössä operatiivisten yksiköiden kanssa. Rahoitustoiminnosta vastaa konsernin talousjohtaja. Hallitus valvoo rahoitusriskien suuruutta säännöllisesti mm. nettovaluuttaposition, saatavien ikäjakauman ja suojausasteen sekä kassavirtaennusteiden avulla. | |||||||||||||||
| Konserni altistuu toiminnassaan rahoitusriskeille, jotka on luokiteltu markkina-, vastapuoli- ja maksuvalmiusriskeihin. Markkinariskeihin kuuluvat valuuttakurssi-, korko- ja hintariskit. Valuuttakurssiriski jaetaan edelleen transaktio- ja translaatioriskeihin. Konsernin merkittävimmät vastapuoliriskit ovat projektiliiketoiminnan sopimusvastapuoliin liittyvä asiakasluottoriski ja konsernin sijoitustoimintaan liittyvät vastapuoliriskit. Konsernin kansainvälisen liiketoiminnan merkittävimmiksi riskialueiksi on tunnistettu vastapuoliriskeistä luottotappioriski ja markkinariskeistä valuuttakurssiriski. Konserni altistuu lisäksi maksuvalmius- ja uudelleenrahoitusriskeihin. | |||||||||||||||
| Rahoitusriskeihin liittyvät liitetiedot on esitetty seuraavissa liitetiedon erissä: - Asiakasluottoriskit, liitetieto Myyntisaamiset Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät - Vastapuoliriskit, liitetieto Myyntisaamiset Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät - Hintariskit, liitetieto Materiaalit ja palvelut - Valuuttakurssiriskit, liitetieto Riskienhallinta Valuuttakurssiriskit - Korkoriskit, liitetieto Rahoitusvelat-Maksuvalmiusriskit, liitetieto Maksuvalmiusriski - Kovenantit | |||||||||||||||
| Konserni on sopinut tilikauden aikana kahden pohjoismaisen pankin kanssa uudesta rahoitussopimuksesta, joka korvaa aiemmin voimassa olleet luottolimiittisopimukset. Uuden sopimuksen mukaan konsernin käytössä on komittoitu 5,0 Me valmiusluottolimiitti ja yhteensä 40 Me komittoimaton takauslimiitti. | |||||||||||||||
| Komittoitu 5 Me valmiusluottolimiitti on voimassa 31.1.2025 saakka huomioiden, että yhtiö järjesti ja keräsi osakeannilla 12 Me omaa pääomaa 30.6.2023 mennessä. Komittoidussa luottolimiitissä oli limiitin määrään liittyviä ehtoja mm. osakeannissa saatujen varojen ja merkittävien saatujen ennakoiden osalta niin, että valmiusluottolimiitin maksimimäärä pienentyisi 7,0 Me arvosta , minkä jälkeen komittoidun valmiusluottolimiitin käytettävissä oleva määrä oli 5,0 Me. Tilinpäätöshetken käytettävissä oleva määrä on 5,0 Me. | |||||||||||||||
| Komittoimaton takauslimiitti koostuu kahdesta 20 Me takauslimiitistä, joista yksi on käytettävissä kotimaisiin ja toinen ulkomaisiin hankkeisiin. | |||||||||||||||
| Valmiusluottolimiitin hinnoittelu perustuu EURIBOR-korkoon lisättynä marginaalilla, joka muuttuu osakeannissa saatavan oman pääoman määrän perusteella. Marginaalin vaihteluväli on 3,5 % - 10,0 %, josta toteutui järjestelyn seurauksena 3,5 %. Luottolimiittien käytössä oleva osuus uudistetaan korkoperiodien umpeutuessa tai maksetaan takaisin. | |||||||||||||||
| Uuden rahoitussopimuksen kovenantit | |||||||||||||||
| Uuden rahoitussopimuksen taloudellisiin tunnuslukuihin liittyvät erityisehdot eli kovenantit ovat vähimmäiskäyttökate (minimum EBITDA), vähimmäislikviditeetti sekä omavaraisuusaste. | |||||||||||||||
| Kovenantit raportoidaan lainanantajalle kvarttaaleittain. Jos kovenanttiehdot eivät täyty, velkoja voi vaatia käytössä olevien limiittien nopeutettua takaisinmaksua, ja purkaa rahoitussopimuksen. Konserni on onnistuneesti saavuttanut kovenanttirajat tilikauden aikana. | |||||||||||||||
| Riskienhallinta | |||||||||||||||
| Konsernin toiminta kansainvälisillä markkinoilla altistaa konsernin valuuttakurssimuutoksista aiheutuville valuuttakurssiriskeille. Konsernin valuuttakurssiriskit muodostuvat ulkomaan valuuttamääräisistä myynneistä ja ostoista, taseeseen merkityistä varoista ja veloista (transaktioriski) sekä sijoituksista ulkomaisiin tytäryhtiöihin (translaatioriski). | ||||||||||||||||
| Konsernin päävaluutta on euro. Merkittävimmät valuuttakurssiriskit aiheutuvat seuraavista valuutoista: | ||||||||||||||||
| -Kanadan dollari (CAD) | ||||||||||||||||
| -Yhdysvaltain dollari (USD) | ||||||||||||||||
| -Kiinan juan (CNY) | ||||||||||||||||
| -Venäjän rupla (RUB). | ||||||||||||||||
| Konsernin myynnin jakauma vaihtelee vuosittain markkina-alueittain. Vuonna 2023 konsernin liikevaihdosta 67 prosenttia (59 %) tuli euroalueen ulkopuolelta. Konserni käyttää ensisijaisena kaupankäyntivaluuttana kunkin konserniyhtiön toimintavaluuttaa, joista merkittävin on euro. Muussa kuin konserniyhtiöiden kotivaluutassa myydyn liikevaihdon osuus konsernin liikevaihdosta vuonna 2023 oli 10,6 prosenttia (12 %). | ||||||||||||||||
| Konsernin operatiiviset yksiköt suojaavat pääsääntöisesti yli 100 tuhannen euron sitoviin myyntisopimuksiin perustuvat valuuttamääräiset maksut siitä hetkestä alkaen, kun sopimus astuu sitovasti voimaan. Myynnin maksujen operatiivisessa suojauksessa käytetään valuuttatermiinisopimuksia. | ||||||||||||||||
| Konserni suojaa pääsääntöisesti yli 100 tuhannen euron sisäisen kaupankäynnin valuuttatermiineillä. Merkittävin yksittäinen hankintoihin liittyvä valuuttakurssiriski syntyy emoyhtiön sisäisistä ostoista Kiinassa toimivalta tytäryhtiöltä. Kaupankäyntivaluutta näissä hankintasopimuksissa on euro, mutta konsernin kustannukset määräytyvät Kiinan juaneina. Sitoviin hankintasopimuksiin liittyvien valuuttariskien suojauksessa käytetään ensisijaisesti samassa valuutassa olevista suojaamattomista myynnin maksuista kertyviä rahavirtoja. | ||||||||||||||||
| Tulevia rahavirtoja, jotka eivät perustu molempia osapuolia sitoviin sopimuksiin, ei pääsääntöisesti suojata. Tarjousaikaisilta valuuttakurssiriskeiltä suojaudutaan käyttämällä valuuttaklausuuleja. Esisopimuksiin liittyviä valuuttariskejä suojataan tapauskohtaisesti valuuttaoptiosopimuksilla. Liiketoimia suojaavien termiinisopimusten nimellisarvo tilinpäätöshetkellä oli 19,0 miljoonaa euroa (11,9 Me) ja käypä arvo 95 tuhatta euroa positiivinen (117 tuhatta euroa positiivinen). | ||||||||||||||||
| Konsernin yhtiöiden ottamat sisäiset lainat ja talletukset ovat pääosin kyseisen yhtiön toimintavaluutassa. Konsernin sisäisten lainojen valuuttakurssiriski suojataan valuuttatermiineillä lukuun ottamatta oman pääoman ehtoisia lainoja tai sellaiseksi tosiasiallisesti tulkittavia. | ||||||||||||||||
| Tilikauden 2023 lopussa konsernilla oli yksi rahoituksen erien suojaukseen liittynyt termiinisopimus. | ||||||||||||||||
| Konsernilla oli tilinpäätöshetkellä yksi termiinisopimus, joka ei täytä suojauslaskennan edellytyksiä. | ||||||||||||||||
| Konserni soveltaa valuuttajohdannaissopimuksiin suojauslaskentaa silloin, kun sopimuksen käyvän arvon muutoksesta voi syntyä valuuttakurssien muutoksesta johtuvaa merkittävää tilapäistä vaikutusta konsernin liiketulokseen. Konsernin emoyhtiö tekee ulkoisen vastapuolen kanssa johdannaissopimuksen, joka määritetään suojauslaskennassa suojaavaksi instrumentiksi. Tytäryhtiöt käyttävät sisäisiä johdannaisia suojauskohteeksi määritetyn liiketoimen suojaamiseen. Johdannaisinstrumenttien arvonmuutosten kokonaismäärät on esitetty liitetiedossa Johdannaiset. | ||||||||||||||||
| Transaktioriskiä seurataan konsernissa säännöllisesti päävaluuttapareittain. Nettovaluuttapositioissa huomioidaan tiedossa olevat tulevat, sitoviin sopimuksiin liittyvät valuuttavirrat tilinpäätöshetkestä eteenpäin sekä niiden suojaukseen tarkoitetut johdannaissopimukset, huolimatta siitä minkä tilikauden tulokseen valuuttariski kohdistuu. Valuuttariskien hallinnan tavoitteena on, että konsernin valuuttaparikohtaiset avoimet nettovaluuttapositiot ovat alle 500 tuhatta euroa kunkin valuuttaparin osalta muiden valuuttaparien kuin Venäjän ruplan osalta, jossa tavoitteena on pitää nettovaluuttapositio alle miljoona euroa. Konsernin nettovaluuttapositio ja siitä tilinpäätöshetken taseeseen sisältyvä osuus (Taseen nettoriski) on esitetty valuuttapareittain seuraavassa taulukossa: | ||||||||||||||||
| Nettovaluuttapositio | Taseen nettoriski | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| CNY/EUR | -1 476 | 969 | -497 | 379 | ||||||||||||
| RUB/EUR | 107 | 600 | 107 | 600 | ||||||||||||
| CAD/EUR | 850 | 1 574 | 4 065 | 2 460 | ||||||||||||
| USD/EUR | 8 678 | 4 868 | 7 270 | 5 313 | ||||||||||||
| Valuuttapositioon sisältyvistä sitoviin sopimuksiin liittyvistä rahavirroista on CAD/EUR -valuuttaparista suojattu 4413 tuhatta euroa (1 110 tuhatta euroa) ja USD/EUR valuuttaparista 8 810 tuhatta euroa (5 641 tuhatta euroa). Valuuttapositioon sisältyy merkittävästi vuodenvaihteessa tehtyä hallinnollista suojaamatonta konsernilaskutusta ja muita suojaamattomia laskuja. | ||||||||||||||||
| Konserniin kuuluu ulkomaisia tytäryhtiöitä, joiden oma pääoma on muussa kuin emoyhtiön toimintavaluutassa. Nämä sijoitukset ulkomaisiin tytäryhtiöihin altistavat konsernin translaatioriskille. Valuuttakurssiriskiä, joka liittyy ulkomaisten tytäryhtiöiden nettoinvestointien konvertointiin konsernin kotivaluuttaan euroksi, ei ole suojattu. Konsernin tytäryhtiöiden muiden kuin euromääräisten omien pääomien yhteismäärä 31.12.2023 oli 13 318 tuhatta euroa (12 899 tuhatta euroa). Muut kuin euromääräiset omat pääomat on eritelty valuutoittain seuraavassa taulukossa: | ||||||||||||||||
| Tytäryhtiöiden oma pääoma, muut kuin euromääräiset | ||||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||||
| CNY | 1 680 | -74 | ||||||||||||||
| RUB | -342 | 779 | ||||||||||||||
| CAD | 4 371 | 3 868 | ||||||||||||||
| USD | 6 525 | 7 043 | ||||||||||||||
| Muut | 1 085 | 1 283 | ||||||||||||||
| Yhteensä | 13 318 | 12 899 | ||||||||||||||
| Herkkyysanalyysi valuuttakurssien transaktioriskistä, eli kohtuullisen ja mahdollisen valuuttakurssimuutoksen vaikutuksesta konsernin tulokseen verojen jälkeen 31.12.2023 on esitetty seuraavassa taulukossa: | ||||||||||||||||
| Vaikutus tulokseen verojen jälkeen | ||||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||||
| CNY +/- 30% | +/- | 273 | 15 | |||||||||||||
| RUB +/- 30% | +/- | - | 2 | |||||||||||||
| CAD +/- 30% | +/- | 195 | 280 | |||||||||||||
| USD +/- 30% | +/- | 1604 | - | |||||||||||||
| Herkkyysanalyysissä on huomioitu tilinpäätöshetken taseeseen sisältyvät kaikki valuuttamääräiset saatavat ja velat sekä valuuttajohdannaissopimukset. Analyysissä on oletettu valuuttakurssimuutoksen olevan +/- 30 prosenttia tilinpäätöshetkestä perustuen vallitsevaan epävarmuuteen rahamarkkinoiden kehityksestä. Muiden tekijöiden on oletettu pysyvän muuttumattomina. | ||||||||||||||||
| Liite 20 |
| OMA PÄÄOMA | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| OSAKEPÄÄOMA | ||||||||||||||
| Osakepääoma 1.1. | 8 256 | 8 256 | ||||||||||||
| Osakepääoma 31.12. | 8 256 | 8 256 | ||||||||||||
| KÄYVÄN ARVON RAHASTO JA MUUT RAHASTOT | ||||||||||||||
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. | 5 711 | 5 711 | ||||||||||||
| Suunnattu osakeanti ja merkintäoikeusanti, nettotuotot | 12 494 | - | ||||||||||||
| Omien osakkeiden hankinta | ||||||||||||||
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. | 18 205 | 5 711 | ||||||||||||
| Omat osakkeet 1.1. | - | - | ||||||||||||
| Omien osakkeiden hankinta | -950 | |||||||||||||
| Omat osakkeet 31.12. | -950 | 0 |
| Muut rahastot 1.1. | 1 034 | 1 080 | ||||||||||||
| Käyvän arvon rahasto | -313 | |||||||||||||
| Rahavirran suojaukset, suojauslaskenta | 19 | 196 | ||||||||||||
| Omana pääomana suoritettavat osakeperusteiset palkkiot | 527 | - | ||||||||||||
| Eriin liittyvät laskennalliset verot | - | 72 | ||||||||||||
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavien oman pääoman ehtoisten sijoitusten luovutusvoittojen siirto kertyneisiin voittovaroihin | -260 | |||||||||||||
| Muut rahastot 31.12. | 1 321 | 1 034 | ||||||||||||
| MUUNTOEROT | ||||||||||||||
| Muuntoerot 1.1. | 939 | 548 | ||||||||||||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | -398 | 391 | ||||||||||||
| Muuntoerot 31.12. | 541 | 939 | ||||||||||||
| KERTYNEET VOITTOVARAT | ||||||||||||||
| Kertyneet voittovarat 1.1. | 6 956 | 18 469 | ||||||||||||
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavien oman pääoman ehtoisten sijoitusten luovutusvoittojen siirto kertyneisiin voittovaroihin | ||||||||||||||
| Vaihto-oikeudellinen juniorilaina | -278 | |||||||||||||
| Osingonjako | ||||||||||||||
| Tilikauden tulos | 1 350 | -11 513 | ||||||||||||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | ||||||||||||||
| Kertyneet voittovarat 31.12. | 8 028 | 6 956 | ||||||||||||
| OMAN PÄÄOMAN EHTOINEN LAINA | ||||||||||||||
| Oman pääoman ehtoinen laina 1.1. | - | - | ||||||||||||
| Vaihto-oikeudellinen juniorilaina | 3 000 | |||||||||||||
| Oman pääoman ehtoinen laina 31.12. | 3 000 | 0 | ||||||||||||
| OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | 38 401 | 22 897 |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Osakepääomassa on esitetty konsernin ulkopuolisten tahojen omistamat osakkeet. Raute on tilikauden aikana yhdistänyt osakesarjansa A-osakkeet ja K-osakkeet yhdeksi A-osakesarjaksi. Menot, jotka välittömästi liittyvät omien, oman pääoman ehtoisten instrumenttien liikkeeseen laskuun tai hankintaan, on esitetty oman pääoman vähennyseränä. | |||||||||||||||
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto (SVOP) sisältää muut oman pääoman luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan siltä osin kuin sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä osakepääomaan, sekä omien osakkeiden hankinnat. | |||||||||||||||
| Muut rahastot sisältävät käyvän arvon arvostuksesta syntyneen arvonkorotusrahaston, myönnettyinä osakkeina toteutettavat osakeperusteiset palkkiot ja suojausinstrumenttien rahaston. | |||||||||||||||
| Muuntoerot sisältävät ulkomaisten yhtiöiden tilinpäätösten muuntamisesta syntyneet muuntoerot. | |||||||||||||||
| Oman pääoman ehtoiset lainat sisältävät vaihto-oikeudelliset juniorilainat sekä muut sellaiset lainat, jotka luokitellaan IFRS:n mukaan omaksi pääomaksi. | |||||||||||||||
| Konsernin tilinpäätöksessä hallituksen yhtiökokoukselle ehdottama osinko on kirjattu velaksi ja vähennykseksi jakokelpoisesta omasta pääomasta sille kaudelle, jonka aikana osakkeenomistajat ovat hyväksyneet osingon jaettavaksi. | |||||||||||||||
| Varsinainen yhtiökokous 30.3.2023 päätti hallituksen esityksen mukaisesti, että tilikaudelta 2022 vahvistetun taseen perusteella ei jaeta osinkoa varsinaisen yhtiökokouksen päätöksellä, vaan jakokelpoiset varat jätetään omaan pääomaan. | |||||||||||||||
| Liite 21 | ||||||||||||||
| MUUT LAAJAN TULOKSEN ERÄT | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| Muut laajan tuloksen erät | ||||||||||||||
| Erät, joita ei siirretä tuloslaskelmaan | ||||||||||||||
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavien rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset | -260 | -354 | ||||||||||||
| Erät, jotka saatetaan tulevaisuudessa siirtää tulosvaikutteisiksi | ||||||||||||||
| Rahavirran suojaukset | 19 | 196 | ||||||||||||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | -398 | 391 | ||||||||||||
| Eriin liittyvät laskennalliset verot | 72 | |||||||||||||
| Yhteensä | -379 | 659 | ||||||||||||
| MUUT LAAJAN TULOKSEN ERÄT YHTEENSÄ | -639 | 305 |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Muut laajan tulokset erät sisältää tuotto- ja kulueriä, jotka IFRS-standardien mukaan sisällytetään muihin laajan tuloksen eriin ja joita ei kirjata tulosvaikutteisesti. Tilinpäätöshetkellä Raute-konsernin muut laajan tuloksen erät sisälsivät ulkomaisen yksikön tilinpäätöksen muuntamisesta johtuvat valuuttakurssivoitot ja -tappiot, suojausinstrumenteista johtuvien voittojen ja tappioiden osuuden rahavirran suojauksissa, käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavien tai luokiteltujen rahoitusvarojen arvostamisesta kirjatut voitot ja tappiot sekä näihin eriin liittyvät kauden verotettavaan tuloon perustuvat ja laskennalliset verovaikutukset. | |||||||||||||||
| OSAKKEET JA OSAKEPÄÄOMA | |||||||||||||||
| Liite 22 | 2023 | 2022 | |||||||||||||
| Osakkeet, 1 000 kpl | |||||||||||||||
| K-sarjan osakkeet (kantaosakkeet) | 20 ääntä/osake | 991 | |||||||||||||
| A-sarjan osakkeet | 1 ääni/osake | 3 272 | |||||||||||||
| Yhdistetty osakesarja | 1 ääni/osake | 6 123 | |||||||||||||
| Yhteensä 31.12. | 6 123 | 4 263 | |||||||||||||
| Omat osakkeet 1.1. | - | - | |||||||||||||
| Omien osakkeiden hankinta | 97 | ||||||||||||||
| Omat osakkeet 31.12. | 97 | - | |||||||||||||
| Osakkeiden lukumäärän muutokset, 1 000 kpl | |||||||||||||||
| Osakkeiden lukumäärä 1.1. | 4 263 | 4 263 | |||||||||||||
| Suunnattu anti | 839 | ||||||||||||||
| Merkintäetuoikeusanti | 1 020 | ||||||||||||||
| Osakkeiden lukumäärä 31.12. | 6 123 | 4 263 | |||||||||||||
| Erittely osakepääoman muutoksista | Osakepääoma, euroa | K-sarjan osakkeet, kpl | A-sarjan osakkeet, kpl | Yhdistetyn osakesarjan osakkeet, kpl | |||||||||||
| 1.1.202331.12.2023 | |||||||||||||||
| Osakepääoma 1.1.2023 | 8 256 316 | 991 161 | 3 272 033 | - | |||||||||||
| Osakepääoma 31.12.2023 | 8 256 316 | - | - | 6 122 679 | |||||||||||
| Raute Oyj:llä oli tilikauden alkaessa kaksi osakesarjaa, K-sarja ja A-sarja. Tilikauden aikana Raute yhdisti nämä osakesarjat. Raute Oyj:n osakkeiden määrä oli 31.12.2023 6 122 679 osaketta. Osakkeista 96 638 osaketta on Raute Oyj:n määräysvallassa olevan EAI Raute Holding Oy:n hallussa. | |||||||||||||||
| Osakekohtaiset tunnusluvut on esitetty tilinpäätöksen kohdassa osakekohtainen tulos. | |||||||||||||||
| Pääomarakenteen hallinta | |||||||||||||||
| Konsernin pääomarakenteen hallinnan tavoitteena on tehokas pääomarakenne, jonka avulla varmistetaan konsernin toimintaedellytykset pääomamarkkinoilla. Vuoden 2023 aikana Raute sopi uudesta rahoitusjärjestelystä ja keräsi nettona uutta omaa pääomaa 15,5 miljoonaa euroa. Pääomaa kerättiin suunnatulla osakeannilla, merkintäetuoikeusannilla sekä juniorilainoin. Näillä toimenpiteillä vahvistettiin tasetta, joka heikkeni vertailuvuoden 2022 aikana johtuen mm. Venäjän projektien alasajon aiheuttamista alaskirjauksista. Konsernin pääomarakennetta seurataan Omavaraisuusaste -tunnusluvulla, jolle on asetettu strateginen tavoitetaso. Tilikauden 2023 aikana asetettiin uudet taloudelliset tavoitteet, joihin sisältyi omavaraisuusasteen pitäminen yli 40 prosentissa. Omavaraisuusaste oli tilikauden lopussa 50,2 prosenttia (36,6 %). |
|||||||||||||||
| Osakekohtainen tulos | |||||||||||||||
| Liite 23 | 2023 | 2022 | |||||||||||||
| Laimentamaton osakekohtainen tulos | |||||||||||||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva osuus tilikauden tuloksesta, 1 000 euroa | 1 350 | -11 513 | |||||||||||||
| Osakkeiden painotettu keskimääräinen lukumäärä, 1 000 kpl | 5 550 | 4 498 | |||||||||||||
| Osakekohtainen tulos, euroa | 0,22 | -2,56 | |||||||||||||
| Laimennettu osakekohtainen tulos | |||||||||||||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva osuus tilikauden tuloksesta, 1 000 euroa | 1 350 | -11 513 | |||||||||||||
| Laimennettu osakkeiden painotettu keskimääräinen lukumäärä, 1 000 kpl | 5 597 | 4 498 | |||||||||||||
| Laimennettu osakekohtainen tulos, euroa | 0,22 | -2,56 | |||||||||||||
| Laimennettua osakekohtaista tulosta laskettaessa jakajana käytetty osakemäärän painotettu keskiarvo | |||||||||||||||
| Laimentamatonta osakekohtaista tulosta laskettaessa käytetty osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo, 1 000 kpl | 5 550 | 4 263 | |||||||||||||
| Osakeperusteiset etuudet, 1 000 kpl | 47 | - | |||||||||||||
| Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta laskettaessa käytetty osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo, 1 000 kpl | 5 597 | 4 263 | |||||||||||||
| Juniorilainaan liittyvät osakeoptiot 234 558 kpl eivät ole mukana laimennetun osakekohtaisen tuloksen laskennassa koska ne eivät ole laimentavia 31.12.2023 päättyneellä tilikaudella. Näillä optioilla voi olla laimennusvaikutusta tulevina vuosina. | |||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Laimentamaton osakekohtainen tulos on laskettu jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. | |||||||||||||||
| Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos on laskettu jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos tilikauden osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla, jota on oikaistu osakeperusteisten maksujen laimennusvaikutuksella. Osakeperusteisilla maksuilla on laimentava vaikutus, kun osake-etuuksien merkintähinta on alempi kuin osakkeen käypä arvo. | |||||||||||||||
| Instrumentit joilla saattaa olla laimentava vaikutus osakekohtaiseen tulokseen (esim. juniorilaina) on huomioitu niiden tilikausien aikana jolloin niillä on laimentava vaikutus. | |||||||||||||||
| Laimennetun osakekohtaisen tuloksen laskentaa varten on osakeperusteisten maksujen osalta selvitetty osakemäärä, joka ulkona oleviin osake-etuuksiin liittyvien merkintäoikeuksien raha-arvon perusteella olisi voitu hankkia käypään arvoon (yhtiön osakkeen tilikauden keskimääräinen markkinahinta). Tätä osakemäärää verrataan osakemäärään, joka olisi laskettu liikkeeseen jos osake-etuudet olisi toteutettu. | |||||||||||||||
| RAHOITUSVELAT |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Raute on sopinut tilikauden aikana kahden pohjoismaisen pankin kanssa uudesta rahoitussopimuksesta, joka korvasi aiemmin voimassa olleet luottolimiittisopimukset. Uuden sopimuksen mukaan konsernin käytössä on komittoitu 5,0 miljoonan euron valmiusluottolimiitti, ja yhteensä 40 miljoonan euron komittoimaton takauslimiitti. | |||||||||||||||
| Valmiusluottolimiitti on voimassa 31.1.2025 saakka. Valmiusluottolimiittiä ei nostettu 31.12.2023 päättyneellä kaudella. | |||||||||||||||
| Komittoimaton takauslimiitti koostuu kahdesta 20 Me takauslimiitistä, joista yksi on käytettävissä kotimaisiin ja toinen ulkomaisiin hankkeisiin. Tämän lisäksi konserni sopi tilikauden aikana uudesta 28 miljoonan euron takauslimiitistä, jota käytetään Metsä Woodin LVL-tehdas hankkeessa. | |||||||||||||||
| Järjestelyn vakuutena on Raute Oyj:n yrityskiinnityksiä yhteensä 104,1 miljoonan euron arvosta ja kiinteistökiinnityksiä 74,1 miljoonan euron määrästä. Rahoitusjärjestelyn vakuudeksi Raute Oyj panttasi tilikauden aikana kanadalaisen tytäryhtiönsä Raute Canada Ltd.:n osakkeet. | |||||||||||||||
| Kovenantit | |||||||||||||||
| Rahoitussopimuksen taloudellisiin tunnuslukuihin liittyvät erityisehdot eli kovenantit ovat vähimmäiskäyttökate (minimum EBITDA), vähimmäislikviditeetti sekä omavaraisuusaste. Kovenantit raportoidaan lainanantajalle kvartaaleittain. Jos kovenanttiehdot eivät täyty, velkoja voi vaatia käytössä olevien limiittien nopeutettua takaisinmaksua, ja purkaa rahoitussopimuksen. | |||||||||||||||
| Liite 24 | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | |||||||||||||
| LYHYTAIKAISET KOROLLISET VELAT | |||||||||||||||
| Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvelat | |||||||||||||||
| Rahoituslainojen lyhennykset | - | ||||||||||||||
| Tililimiitin käytössä oleva osa | - | 6 729 | |||||||||||||
| YHTEENSÄ | - | 6 729 | |||||||||||||
| Konsernin lyhytaikaisten lainojen jakauma valuutoittain | |||||||||||||||
| - Euro | 100 % | ||||||||||||||
| Korollisten lyhytaikaisten velkojen efektiivisten korkokantojen painotetut keskiarvot | |||||||||||||||
| Rahoituslainojen lyhennykset | - | 3,77 % | |||||||||||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviksi rahoitusvaroiksi ja -veloiksi on luokiteltu johdannaiset. Näiden johdannaisten käypä arvo perustuu markkinoilta saataviin tietoihin, mutta niillä ei käydä kauppaa toimivilla markkinoilla. Tilikauden lopussa rahoitusvelkoihin sisältyvien johdannaisten käypä arvo oli -24 tuhatta euroa (80 tuhatta euroa). | |||||||||||||||
| Seuraavassa taulukossa on esitetty konsernin rahoituserien tasearvot, jotka vastaavat konsernitaseen kirjanpitoarvoja. Konsernin käyttämät käyvän arvon määrittämisen periaatteet rahoitus-instrumenteista on kuvattu kohdassa Laatimisperiaate. | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | Tasearvo 31.12.2023 | Tasearvo 31.12.2022 | |||||||||||||
| Rahoitusvelkojen tasearvot | |||||||||||||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat | |||||||||||||||
| - Johdannaissopimukset | -24 | 80 | |||||||||||||
| Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvelat | |||||||||||||||
| - Rahoituslainat | - | - | |||||||||||||
| - Tililimiitti | - | 6 729 | |||||||||||||
| - Ostovelat ja muut velat | 11 734 | 12 591 | |||||||||||||
| - Siirtovelat | - | 231 | |||||||||||||
| Yhteensä | 11 710 | 19 632 | |||||||||||||
| Käypään arvoon arvostettujen rahoitusinstrumenttien jaottelu perustuu standardin mukaiseen jaotteluun. Tason 1 instrumentit ovat markkinoilla aktiivisen kaupankäynnin kohteina. Käyvät arvot perustuvat näiden instrumenttien kohdalla toimivilta markkinoilta saatuun tilinpäätöspäivän noteerattuun markkinahintaan. Tason 2 instrumenttien käypä arvo perustuu markkinoilta saataviin tietoihin, mutta niillä ei käydä kauppaa toimivilla markkinoilla. Tason 3 instrumenttien käypä arvo ei perustu todettavissa olevaan markkinatietoon vaan johdonharkintaa edellyttäviin arvostustekijöihin. | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | |||||||||||
| Hierarkiatasot | |||||||||||||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat | |||||||||||||||
| - Johdannaissopimukset | -24 | -24 | |||||||||||||
| Yhteensä | - | -24 | - | -24 | |||||||||||
| Käyvän arvon hierarkiatason 2 instrumenttien käypä arvo perustuu markkinoilta saataviin tietoihin, mutta niillä ei käydä kauppaa toimivilla markkinoilla. | |||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Rahoitusvelat on IFRS 9 -standardin mukaisesti luokiteltu jaksotettuun hankintamenoon arvostetuiksi ja käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostetuiksi rahoitusveloiksi. Rahoitusvelat on merkitty alun perin kirjanpitoon käypään arvoon. Transaktiomenot on sisällytetty jaksotettuun hankintamenoon arvostettavien rahoitusvelkojen alkuperäiseen kirjanpitoarvoon. Myöhemmin rahoitusvelat, lukuun ottamatta johdannaisvelkoja, on arvostettu efektiivisen koron menetelmällä jaksotettuun hankintamenoon. Lyhytaikaiset rahoitusvelat ovat velkoja, joissa konsernilla ei ole ehdotonta oikeutta siirtää velan maksua vähintään 12 kuukauden päähän tilinpäätöshetkestä. | |||||||||||||||
| Rahoituslainan seuraavan tilikauden aikana erääntyvät lyhennykset on esitetty lyhytaikaisissa veloissa. | |||||||||||||||
| Konsernin lainojen vakuudet ja vastuut on esitetty liitetiedossa Vakuudet ja vastuusitoumukset. | |||||||||||||||
| Konsernitaseeseen on kirjattu vuokrasopimusvelka perustuen vuokramaksujen suoritusvelvollisuuteen. Vuokrasopimusvelka on arvostettu niiden vuokrien nykyarvoon, jotka arvostuspäivänä ovat sopimuksen mukaisesti tulevaisuudessa maksettavia ja joita ei ole arvostushetkellä maksettu. Vuokrasopimusvelasta Konsernitaseeseen on kirjattu vuokrasopimusvelka perustuen vuokramaksujen suoritusvelvollisuuteen. Vuokrasopimusvelka on arvostettu niiden vuokrien nykyarvoon, jotka arvostuspäivänä ovat sopimuksen mukaisesti tulevaisuudessa maksettavia ja joita ei ole arvostushetkellä maksettu. Vuokrasopimusvelasta aiheutuva korko on kirjattu tuloslaskelman erään Rahoituskulut. Vuokrasopimusvelka on luonteeltaan korollinen, mutta esitetty konsernitaseessa erikseen. Tilinpäätöshetkellä 31.12.2023 konsernilla oli vuokrasopimusvelkaa 6 623 tuhatta euroa (7 581 tuhatta), josta lyhytaikaista vuokrasopimusvelkaa 1 289 tuhatta euroa (1 293 tuhatta) ja pitkäaikaista 5 334 tuhatta euroa (6 288 tuhatta). | |||||||||||||||
| Riskienhallinta | |||||||||||||||
| Konsernin korkoriski aiheutuu rahoituslainoista. Konserni voi suojautua vieraan pääoman korkoriskiltä korkojohdannaisinstrumenteilla, kiinteäkorkoisilla lainoilla ja riittävällä likvidien varojen määrällä. Tilinpäätöshetkellä konsernilla ei ole rahoituslainoja. Konsernin käytössä oleva luottolimiitti on vaihtuvakorkoinen, joka käytätettäessä altistaa konsernin rahavirran korkoriskille. | |||||||||||||||
| RAHOITUSVELKOJEN MATURITEETTIJAKAUMA | ||||||||||||||
| Rahoitusvelkojen maturiteetit | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030- | Sopimuksiin perustuvat rahavirrat yhteensä | Kirjanpitoarvo | |||||
| Johdannaisvelkoihin kuulumattomat | ||||||||||||||
| Pankkilainat | ||||||||||||||
| Vuokrasopimusvelat | 1 503 | 1 531 | 1 445 | 1 131 | 1 024 | 757 | 1 276 | 8 667 | 6 624 | |||||
| Ostovelat ja muut velat | 11 734 | 11 734 | 11 734 | |||||||||||
| Yhteensä | 13 237 | 1 531 | 1 445 | 1 131 | 1 024 | 757 | 1 276 | 20 401 | 18 357 | |||||
| Rahoitusvelkojen maturiteetit vertailukausi | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029- | Sopimuksiin perustuvat rahavirrat yhteensä | Kirjanpitoarvo | |||||
| Johdannaisvelkoihin kuulumattomat | ||||||||||||||
| Pankkilainat | 6 842 | 6 729 | ||||||||||||
| Vuokrasopimusvelat | 1 507 | 1 395 | 1 424 | 1 420 | 1 165 | 1 055 | 1 340 | 9 306 | 7 581 | |||||
| Ostovelat ja muut velat | 12 591 | 12 591 | ||||||||||||
| Yhteensä | 20 940 | 1 395 | 1 424 | 1 420 | 1 165 | 1 055 | 1 340 | 9 306 | 26 901 |
| RAHOITUSLAINAT JA VUOKRASOPIMUSVELKA | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | Lainat | Tililimiitin käyttö | Vuokrasopimukset | |||||||||||
| 1.1.2022 | 2 071 | - | 8 970 | |||||||||||
| Rahoituksen rahavirrat | - | |||||||||||||
| Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | -1 785 | |||||||||||||
| Tililimiitin käyttö | 6 729 | |||||||||||||
| Lainojen takaisinmaksut | -2 071 | |||||||||||||
| Ei kassavirtavaikutteiset muutokset | 396 | |||||||||||||
| 31.12.2022 | - | 6 729 | 7 581 | |||||||||||
| 1.1.2023 | - | 6 729 | 7 581 | |||||||||||
| Rahoituksen rahavirrat | ||||||||||||||
| Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | -1284 | |||||||||||||
| Tililimiitin käyttö | -6 729 | |||||||||||||
| Lainojen takaisinmaksut | ||||||||||||||
| Ei kassavirtavaikutteiset muutokset | 327 | |||||||||||||
| 31.12.2023 | - | - | 6 623 | |||||||||||
| Nettovelka | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| Rahoituslainat alle vuoden kuluessa maksettavat | - | 6 729 | ||||||||||||
| Vuokrasopimusvelka tilikauden lopussa | 6 623 | 7 581 | ||||||||||||
| Vähennetään: Rahavarat tilikauden lopussa | -48 105 | -7 618 | ||||||||||||
| Nettovelat | -41 482 | 6 692 |
| RAHOITUSVARAT | |||||||||||||||
| Liite 25 | |||||||||||||||
| Rahavarat | 2023 | 2022 | |||||||||||||
| Rahavarat tilikauden alussa | 7 618 | 24 357 | |||||||||||||
| Rahavarojen muutos | 40 552 | -17 009 | |||||||||||||
| Valuuttakurssien muutosten vaikutus | -65 | 270 | |||||||||||||
| Rahavarat tilikauden lopussa | 48 105 | 7 618 | |||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | |||||||||||||
| Muut rahoitusvarat | |||||||||||||||
| Noteeraamattomat osakesijoitukset | 365 | 616 | |||||||||||||
| Yhteensä | 365 | 616 | |||||||||||||
| Kauden lopussa 31.12.2023 käyvän arvon hierarkiatasolle 3 luokiteltujen rahoitusvarojen käypä arvo oli 365 tuhatta euroa (616 tuhatta euroa). Erä sisältää noteeraamattomat osakkeet, jotka on luokiteltu käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettaviksi rahoitusvaroiksi. Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviksi rahoitusvaroiksi on luokiteltu johdannaiset. Näiden johdannaisten käypä arvo perustuu markkinoilta saataviin tietoihin, mutta niillä ei käydä kauppaa toimivilla markkinoilla. Kauden lopussa rahoitusvaroihin ei sisältynyt johdannaisia. | |||||||||||||||
| Rahoitusvarojen luokitteluun, kirjaamiseen ja arvostukseen liittyy johdon harkintaa, ja ne tyypillisesti sisältävät merkittävän riskin kirjanpitoarvojen muuttumisesta olennaisesti seuraavan tilikauden aikana. | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | Tasearvo 31.12.2023 | Tasearvo 31.12.2022 | |||||||||||||
| Rahoitusvarojen taservot | |||||||||||||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | |||||||||||||||
| - Johdannaissopimukset | - | - | |||||||||||||
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavat rahoitusvarat | |||||||||||||||
| - Noteeraamattomat osakesijoitukset | 365 | 616 | |||||||||||||
| Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvarat | |||||||||||||||
| - Myyntisaamiset ja muut saamiset | 7 033 | 6 775 | |||||||||||||
| - Rahavarat | 48 105 | 7 618 | |||||||||||||
| Yhteensä | 55 503 | 15 008 | |||||||||||||
| 1 000 euroa | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | |||||||||||
| Hierarkiatasot | |||||||||||||||
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavat rahoitusvarat | |||||||||||||||
| - Noteeraamattomat osakesijoitukset | - | - | 365 | 365 | |||||||||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | |||||||||||||||
| - Johdannaissopimukset | - | - | - | - | |||||||||||
| Yhteensä | - | - | 365 | 365 | |||||||||||
| Käypään arvoon arvostettujen rahoitusinstrumenttien jaottelu perustuu standardin mukaiseen jaotteluun. Tason 1 instrumentit ovat markkinoilla aktiivisen kaupankäynnin kohteina. Käyvät arvot perustuvat näiden instrumenttien kohdalla toimivilta markkinoilta saatuun tilinpäätöspäivän noteerattuun markkinahintaan. Tason 2 instrumenttien käypä arvo perustuu markkinoilta saataviin tietoihin, mutta niillä ei käydä kauppaa toimivilla markkinoilla. Tason 3 instrumenttien käypä arvo ei perustu todettavissa olevaan markkinatietoon vaan johdon harkintaa edellyttäviin arvostustekijöihin. | |||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Rahoitusvarat on luokiteltu IFRS 9 Rahoitusinstrumentit -standardin mukaisesti käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin, käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettaviin rahoitusvaroihin ja jaksotettuun hankintamenoon arvostettaviin rahoitusvaroihin. Luokittelu on tehty hankinnan tarkoituksen ja rahavirtaominaisuuksien perusteella alkuperäisen hankinnan yhteydessä. Rahoitusvarat on kirjattu pois taseesta silloin, kun konserni on menettänyt sopimusperusteisen oikeuden rahavirtoihin tai kun rahoitusvaran riskit ja tuotot on siirretty merkittäviltä osin konsernin ulkopuolelle. Rahoitusvarat, jotka erääntyvät 12 kuukauden sisällä, sisältyvät lyhytaikaisiin varoihin. | |||||||||||||||
| Johdannaissopimusten, jotka eivät täytä suojauslaskennan ehtoja, käyvät arvot on määritetty käyttämällä tilinpäätöspäivän markkinahintoja vastaavan pituisille sopimuksille. Käyvän arvon muutoksista johtuvat voitot ja tappiot on kirjattu tuloslaskelmaan sillä tilikaudella, jonka aikana ne ovat syntyneet. Avointen valuuttatermiinisopimusten nimellisarvot on esitetty liitetiedossa Johdannaiset. | |||||||||||||||
| Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvarat sisältävät myyntisaamiset, asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät sekä muut saamiset. Saamisten lyhytaikaisesta luonteesta johtuen niiden alkuperäinen kirjanpitoarvo vastaa saamisen käypää arvoa. Diskonttauksen vaikutus ei ole olennainen saamisten maturiteetti huomioon ottaen. Tilinpäätöshetkellä taseen myyntisaamisiin ei sisälly merkittäviä riskikeskittymiä. | |||||||||||||||
| RAHOITUSVAROJEN ARVONALENTUMINEN |
| Odotettavissa oleva luottotappioriski | ||||||||||||||
| 31.12.2023 | Ei erääntynyt | 130 päivää | 3160 päivää | 6190 päivää | 91180 päivää | 181360 päivää | >360 päivää | Yhteensä | ||||||
| Odotettavissa olevat luottotappioasteet, % | 0,00 % | 0,00 % | 0,01 % | 1,00 % | 1,00 % | 25,00 % | 100,00 % | |||||||
| Myyntisaamisten kirjanpitoarvo, 1 000 euroa | 4 479 | 1 385 | 242 | 507 | 375 | 710 | 12 | |||||||
| Sopimukseen perustuvat omaisuuserät, 1 000 euroa | 12 646 | |||||||||||||
| Luottotappioriskiä koskeva vähennysero, 1 000 euroa | 0 | 0 | 0 | 5 | 4 | 178 | 12 | 200 | ||||||
| 31.12.2022 | Ei erääntynyt | 130 päivää | 3160 päivää | 6190 päivää | 91180 päivää | 181360 päivää | >360 päivää | Yhteensä | ||||||
| Odotettavissa olevat luottotappioasteet, % | 0 % | 0 | 0 % | 1 % | 1 % | 25 % | 100 % | |||||||
| Myyntisaamisten kirjanpitoarvo, 1 000 euroa | 5 307 | 1 252 | 526 | 113 | 220 | 190 | 210 | |||||||
| Sopimukseen perustuvat omaisuuserät, 1 000 euroa | 16 948 | |||||||||||||
| Luottotappioriskiä koskeva vähennysero, 1 000 euroa | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 47 | 210 | 261 | ||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | 2021 | |||||||||||
| Myyntisaamisiin liittyvä odotettavissa olevan luottotappion muutos | ||||||||||||||
| Kertyneiden voittovarojen alkusaldon kautta tehdyt oikaisut | ||||||||||||||
| Odotettavissa olevaan luottotappioon liittyvän vähennyserän alkusaldo | 261 | 85 | 66 | |||||||||||
| Tilikauden aikana kirjattu odotettavissa oleva luottotappion muutos | -61 | 176 | 19 | |||||||||||
| Odotettavissa olevaan tappioon liittyvän vähennyserän saldo tilikauden lopussa | 200 | 261 | 85 |
| Rahoitusvarojen arvonalentuminen | |||||||||||||||
| Myyntisaamisiin liittyvä luottotappioriski on arvioitu IFRS 9 -standardin mukaisesti tilinpäätöshetkellä myyntisaamisten koko voimassaoloajalta syntyvien luottotappioiden arvioinnin perusteella. Raute-konsernissa on käytetty yksinkertaistettua mallia myyntisaamisten luottoriskin kirjaamiseksi, koska myyntisaamiset eivät sisällä merkittäviä rahoituskomponentteja. Yksinkertaistetun menettelyn mukaan myyntisaamisista kirjataan odotettavissa oleva luottotappio myyntisaamisten koko voimassaoloajalta. Sopimusten alkuajan luottotappioriskiä pienennetään ennakkomaksuilla. | |||||||||||||||
| Myyntisaamiset on ryhmitelty määritystä varten ikäjakauman perusteella. Odotettavissa oleva luottotappio perustuu historiallisiin luottotappiomääriin huomioiden mahdolliset asiakaskohtaiset yksilölliset arviot sekä huomioiden tulevaisuuteen katsovat odotetut luottotappiot käytetyn mallin mukaan. Odotettavissa olevan luottotappioriskin tiedot on esitetty taulukossa Odotettavissa oleva luottotappioriski. Ennakoidut arvonalentumistappiot on kirjattu tulosvaikutteisesti. | |||||||||||||||
| Tilikauden aikana taseen myyntisaamisten arvoa on alennettu odotettujen luottotappioiden verran, 200 tuhatta euroa (261 tuhatta euroa). Jos arvonalentumistappion määrä pienenee jollakin myöhemmällä tilikaudella ja vähennyksen voidaan katsoa liittyvän arvonalentumisen kirjaamisen jälkeiseen tapahtumaan, kirjattu tappio peruutetaan tulosvaikutteisesti. | |||||||||||||||
| Arvonalentumismallilla ei ole vaikutusta muihin rahoitusvaroihin eikä IFRS 9 -standardin mukaisesti käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin, koska käyvän arvon määrityshetkellä odotetut luottotappiot on jo otettu huomioon. | |||||||||||||||
| RAHAVARAT | ||||||||||||||
| Liite 26 | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| RAHAVARAT | ||||||||||||||
| Käteinen raha ja pankkitilit | 48 105 | 7 618 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 48 105 | 7 618 |
| Rahavirtalaskelman rahavarat | ||||||||||||||
| Rahavarat | 48 105 | 7 618 | ||||||||||||
| Yhteensä | 48 105 | 7 618 | ||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Rahavaroihin sisältyvät käteisvarat, lyhytaikaiset pankkitalletukset sekä muut lyhytaikaiset likvidit sijoitukset, joiden erääntymisaika on enintään kolme kuukautta. Pankeilta saadut tililuotot sisältyvät lyhytaikaisiin korollisiin velkoihin. Konsernitileihin liittyvät luottotilit sisältyvät lyhytaikaisiin korollisiin velkoihin ja ne on esitetty netotettuina silloin, kun konsernilla on sopimukseen perustuva laillinen kuittausoikeus suorittaa tai muutoin eliminoida velkojalle suoritettava määrä kokonaan tai osaksi. | |||||||||||||||
| Riskienhallinta | |||||||||||||||
| Sijoitustoiminnan vastapuoliriski | |||||||||||||||
| Konsernin pankkien ja rahoituslaitosten kanssa tekemiin rahoitusinstrumenttisopimuksiin sisältyy riski siitä, että vastapuoli ei pysty täyttämään sopimuksen mukaisia velvoitteitaan. Sijoitustoiminnassa ja johdannaissopimuksia tehtäessä vastapuoliksi hyväksytään tahot, joiden luottokelpoisuusluokitus on hyvä ja jotka täyttävät rahoituspolitiikassa määritellyt muut ehdot. Sijoituksia, johdannaissopimuksia ja lainasopimuksia tehtäessä konserni soveltaa vastapuolikohtaisia enimmäismääriä riskikeskittymien välttämiseksi. Tilinpäätöshetkellä konsernin kassanhallintaan liittyvät varat olivat pankkitileillä. Likvidit varat euroalueen ulkopuolella olevissa rahoituslaitoksissa olivat tilinpäätöshetkellä 9,9 miljoonaa euroa (7,2 miljoonaa euroa). | |||||||||||||||
| MAKSUVALMIUSRISKI | |||||||||||||||
| Riskienhallinta | |||||||||||||||
| Konsernin projektiliiketoiminnan luonteesta johtuen rahoitustarve ja likvidien varojen määrä vaihtelevat myös lyhyellä aikavälillä. Käyttöpääomatarpeiden ennustamisen tekevät erityisen haasteelliseksi uudet tilaukset, joiden maksuehdot ovat yksilöllisiä ja joiden maksujen ajalliseen toteutumiseen liittyy epävarmuutta. | |||||||||||||||
| Maksuvalmiuden turvaamiseksi on konsernin rahoituspolitiikassa määritelty rahavarojen, lyhytaikaisten sijoitusten ja nostettavissa olevien luottositoumusten vähimmäismäärä. Hyvä maksuvalmius pyritään ensisijaisesti säilyttämään tehokkaalla käyttöpääoma- ja kassanhallinnalla. Pitkällä aikavälillä rahoituksen saatavuuteen ja hintaan liittyvää riskiä hallitaan hyödyntämällä erilaisia rahoituslähteitä. Sijoitukset tehdään pääsääntöisesti lyhytaikaisiin talletuksiin tai jälkimarkkinakelpoisiin, hyvän luottokelpoisuuden omaaviin euromääräisiin sijoituksiin. Sijoituksilta edellytetään riittävää likviditeettiä. Konsernilla ei tilinpäätöksessä 31.12.2023 ollut korollista nettovelkaa (6,7 Me). | |||||||||||||||
| Konsernin rahavarojen määrä tilikauden lopussa oli 48,1 miljoonaa euroa (7,6 Me). Konserni on varautunut vaihteleviin käyttöpääomatarpeisiin ja mahdollisiin rahan saatavuuden häiriötilanteisiin yhteensä 5,0 miljoonan euron komittoiduilla valmiusluottolimiittisopimuksilla sekä yhteensä 40 miljoonan euron komittoimattomalla takauslimiitillä kahden pohjoismaisen pankin kanssa. Limiiteistä oli tilikauden päättyessä käyttämättä 30,0 miljoonaa euroa (11,5 Me). Lisäksi konsernilla on pankkitililimiitti 5,0 miljoonaa euroa, jota ei ollut käytössä tilikauden päättyessä. | |||||||||||||||
| Uuden rahoitussopimuksen kovenantit | |||||||||||||||
| Uuden rahoitussopimuksen taloudellisiin tunnuslukuihin liittyvät erityisehdot eli kovenantit ovat vähimmäiskäyttökate (minimum EBITDA), vähimmäislikviditeetti sekä omavaraisuusaste. | |||||||||||||||
| Uuden rahoitussopimuksen mukaiset kovenantit raportoidaan vähimmäislikviditeetin osalta lainanantajalle kuukausittain ja vähimmäiskäyttökatteen ja omavaraisuusasteen osalta kvartaaleittain. Vähimmäislikviditeetin ja omavaraisuusasteen osalta ensimmäinen testauspäivä oli 30.4.2023 ja vähimmäiskäyttökatteen ja omavaraisuusasteen osalta 30.6.2023. Jos kovenanttiehdot eivät täyty, velkoja voi vaatia käytössä olevien limiittien nopeutettua takaisinmaksua, ja purkaa rahoitussopimuksen. Konserni on onnistuneesti saavuttanut kovenanttirajat tilikauden aikana. | |||||||||||||||
| Konsernin rahoitusvelkoihin sisältyvät ostovelat, johdannaisvelat ja korolliset velat. Ostovelat erääntyvät keskimäärin alle kuukauden kuluessa. Konsernin lainasopimuksiin perustuvien korollisten rahoitusvelkojen lyhennykset ja niihin liittyvien rahoituskulujen kassavirrat ja muut rahoitusvelkojen kassavirrat on esitetty liitetiedossa Rahoitusvelat. | |||||||||||||||
| Raute Oyj:llä oli aiemmin 10 miljoonan euron kotimainen yritystodistusohjelma, jonka puitteissa yhtiö saattoi laskea liikkeelle alle vuoden mittaisia yritystodistuksia. Tällaista ohjelmaa ei yhtiöllä enää ole. | |||||||||||||||
| RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT | ||||||||||||||
| Liite 27 | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| RAHOITUSKULUT, NETTO | ||||||||||||||
| Rahoitustuotot | ||||||||||||||
| Korkotuotot | 823 | 88 | ||||||||||||
| Osinkotuotot | 416 | 676 | ||||||||||||
| Sijoitusten luovutusvoitot | - | - | ||||||||||||
| Valuuttakurssivoitot rahoituseristä | -299 | 1 398 | ||||||||||||
| Muut rahoitustuotot | 0 | 1 | ||||||||||||
| Rahoitustuotot yhteensä | 940 | 2 163 | ||||||||||||
| Rahoituskulut | ||||||||||||||
| Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon kirjatuista rahoituslainoista | -75 | -58 | ||||||||||||
| Valuuttakurssitappiot rahoituseristä | -124 | -972 | ||||||||||||
| Muut rahoituskulut | -809 | -304 | ||||||||||||
| Rahoituskulut yhteensä | -1 008 | -1 335 | ||||||||||||
| Rahoituskulut, netto | -67 | 828 | ||||||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||||||
| Korkotuotot on kirjattu tuotoksi sille tilikaudelle, jonka aikana ne ovat syntyneet, efektiivisen koron menetelmän mukaisesti. Osinkotuotot on kirjattu tuotoksi sille tilikaudelle, jonka aikana osingon maksun saamiseen on syntynyt oikeus. | ||||||||||||||
| Valuuttakurssivoitot aiheutuvat konsernilla olevien valuuttamääräisten rahavarojen ja rahoitusvelkojen arvostamisesta. | ||||||||||||||
| Korkokulut rahoituslainoista on kirjattu kuluksi sille tilikaudelle, jolle ne rahoituslainasopimuksessa määritettyjen korkovelvoitteiden perusteella kohdistuvat. Muut korkokulut on kirjattu sille tilikaudelle, jonka aikana ne ovat syntyneet. | ||||||||||||||
| Valuuttakurssitappiot aiheutuvat konsernilla olevien valuuttamääräisten rahavarojen ja rahoitusvelkojen arvostamisesta. |
| VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET | ||||||||||||||
| Liite 27 | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||||||
| Annetut vakuudet | ||||||||||||||
| Luotto- ja takauslimiittien vakuudeksi annetut yritys- ja kiinteistökiinnitykset* | 178 200 | |||||||||||||
| Luottojärjestelyjen vakuudet yhteensä | 178 200 | |||||||||||||
| Konserniyhtiöiden puolesta annetut vakuudet | ||||||||||||||
| Rahoituslainat | ||||||||||||||
| Muut vastuut | - | |||||||||||||
| Muut luottojärjestelyt yhteensä | - | 6 729 | ||||||||||||
| Kaupalliset pankkitakaukset omasta ja konserniyhtiöiden puolesta | 12 047 | 7 781 | ||||||||||||
| Taseen ulkopuoliset vuokravastuut | ||||||||||||||
| Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät vuokravastuut | 274 | 220 | ||||||||||||
| 1-5 vuoden sisällä erääntyvät vuokravastuut | 307 | 261 | ||||||||||||
| Yhteensä | 581 | 481 | ||||||||||||
| *Liittyy liitetiedossa 22 kerrottuun rahoitusjärjestelyyn | ||||||||||||||
| Asiakkaan niin vaatiessa kaupallisia pankkitakauksia annetaan asiakkaan ennakkosuorituksia vastaan. |
| Emoyhtiön tilinpäätös, FAS | ||||||||||
| RAUTE OYJ | ||||||||||
| Tilinpäätös 1.1.-31.12.2023 | ||||||||||
| Emoyhtiön tilinpäätöksen laatimisperiaatteissa on kuvattu emoyhtiön tilinpäätöksen laatimisperiaatteet siltä osin, kuin ne poikkeavat konsernitilinpäätöksessä esitetyistä IFRS-laatimisperiaatteista. | ||||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Laatimisperiaate Raute Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomessa voimassaolevien kirjanpito- ja osakeyhtiölakien (FAS) mukaisesti. | ||||||||||
| Muut kuin euromääräiset liiketapahtumat on kirjattu kirjanpitoon tapahtumapäivän kurssiin. Tilinpäätöksessä muut kuin euromääräiset saamiset ja velat on muunnettu euroiksi tilinpäätöspäivän keskikurssiin lukuun ottamatta liiketoimia, joihin liittyvä valuuttariski on suojattu valuuttajohdannaissopimuksilla. Nämä erät on arvostettu johdannaissopimuksella suojattuun kurssiin. Maksetut ja saadut ennakot on kirjattu taseeseen maksupäivän kurssiin. Valuuttakurssien muutoksiin liittyvät kurssivoitot ja -tappiot on käsitelty tulosvaikutteisesti. | ||||||||||
| EMOYHTIÖN TULOSLASKELMA, FAS | ||||||||||
| euroa | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | ||||||||
| LIIKEVAIHTO | 108 180 | 127 392 | ||||||||
| Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos | 1 148 | -2 303 | ||||||||
| Liiketoiminnan muut tuotot | 546 | 339 | ||||||||
| Materiaalit ja palvelut | -52 174 | -81 723 | ||||||||
| Henkilöstökulut | -36 746 | -33 500 | ||||||||
| Poistot | -3 252 | -2 522 | ||||||||
| Liiketoiminnan muut kulut | -17 738 | -17 842 | ||||||||
| Liiketoiminnan kulut yhteensä | -109 910 | -135 586 | ||||||||
| LIIKETULOS | -36 | -10 157 | ||||||||
| Rahoitustuotot ja -kulut | -1 878 | -188 | ||||||||
| TULOS ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA | -1 914 | -10 345 | ||||||||
| Tilinpäätössiirrot | 59 | -208 | ||||||||
| Tuloverot | 386 | 2 140 | ||||||||
| TILIKAUDEN TULOS | -1 485 | -8 414 | ||||||||
| Vuoden 2022 vertailutietoja on muutettu PHP Holding Oy:n osakkeiden alaskirjauksen suhteen joka oli 561 tuhatta euroa. Alaskirjaus on siirretty liiketoiminnan muista kuluista Rahoituskuluihin. Tällöin vuoden 2022 alaskirjaus on vertailukelpoinen vuoden 2023 alaskirjauksen kanssa. | ||||||||||
| EMOYHTIÖN TASE, FAS | ||||||||||
| 1 000 euroa | 31.12.2023 | 31.12.2022 | ||||||||
| VASTAAVAA | ||||||||||
| Pysyvät vastaavat | ||||||||||
| Aineettomat hyödykkeet | 15 718 | 14 328 | ||||||||
| Aineelliset hyödykkeet | 7 777 | 8 769 | ||||||||
| Sijoitukset | 15 223 | 14 122 | ||||||||
| Pysyvät vastaavat yhteensä | 38 718 | 37 219 | ||||||||
| Vaihtuvat vastaavat | ||||||||||
| Vaihto-omaisuus | 22 176 | 14 784 | ||||||||
| Laskennalliset verosaamiset | 4 089 | 3 686 | ||||||||
| Lyhytaikaiset saamiset | 23 792 | 27 027 | ||||||||
| Rahoitusarvopaperit | 15 168 | - | ||||||||
| Rahat ja pankkisaamiset | 29 999 | 5 239 | ||||||||
| Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 95 225 | 50 737 | ||||||||
| VASTAAVAA YHTEENSÄ | 133 942 | 87 956 | ||||||||
| VASTATTAVAA | ||||||||||
| Oma pääoma | ||||||||||
| Osakepääoma | 8 256 | 8 256 | ||||||||
| Käyvän arvon rahastot ja muut rahastot | 19 655 | 5 711 | ||||||||
| Edellisten tilikausien voitto | 13 636 | 22 031 | ||||||||
| Tilikauden tulos | -1 485 | -8 414 | ||||||||
| Oma pääoma yhteensä | 40 063 | 27 584 | ||||||||
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 1 571 | 1 631 | ||||||||
| Pakolliset varaukset | 1 227 | 1 029 | ||||||||
| Vieras pääoma | ||||||||||
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 3 000 | 0 | ||||||||
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 88 081 | 57 712 | ||||||||
| Vieras pääoma yhteensä | 91 081 | 57 712 | ||||||||
| VASTATTAVAA YHTEENSÄ | 133 942 | 87 956 | ||||||||
| EMOYHTIÖN RAHOITUSLASKELMA, FAS | ||||||||||
| 1000 euroa | 1.1.31.12.2023 | 1.1.31.12.2022 | ||||||||
| Liiketoiminnan rahavirta | ||||||||||
| Myynnistä saadut maksut | 139 285 | 111 392 | ||||||||
| Liiketoiminnan muista tuotoista saadut maksut | 489 | 339 | ||||||||
| Maksut liiketoiminnan kuluista | -102 833 | -123 811 | ||||||||
| Rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | 36 941 | -12 079 | ||||||||
| Maksetut korot liiketoiminnasta | -173 | -25 | ||||||||
| Saadut osingot liiketoiminnasta | 416 | 676 | ||||||||
| Saadut korot liiketoiminnasta | 654 | 13 | ||||||||
| Muut rahoituserät liiketoiminnasta | -698 | -100 | ||||||||
| Välittömät verot | 369 | 147 | ||||||||
| Liiketoiminnan rahavirta (A) | 37 509 | -11 368 | ||||||||
| Investointien rahavirta | ||||||||||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -3 911 | -7 951 | ||||||||
| Liiketoimintakauppa | - | |||||||||
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot | 57 | |||||||||
| Ostetut tytäryhtiöosakkeet | -1 361 | -1 110 | ||||||||
| Investoinnit muihin sijoituksiin | - | |||||||||
| Luovutustulot muista sijoituksista | - | |||||||||
| Myönnetyt lainat konserniyhtiöille | - | |||||||||
| Lainasaamisten takaisinmaksut konserniyhtiöiltä | - | |||||||||
| Investointien rahavirta (B) | -5 215 | -9 061 | ||||||||
| Rahoituksen rahavirta | ||||||||||
| Suunnattu anti ja uusmerkintä | 13 944 | - | ||||||||
| Vaihto-oikeudellinen juniorilaina | 3 000 | |||||||||
| Kulut osakeanneista ja juniorilainasta | -1 631 | |||||||||
| Omien osakkeiden ostot* | -950 | |||||||||
| Lyhytaikaisten lainojen nostot | 6 729 | |||||||||
| Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | -6 729 | |||||||||
| Maksetut osingot | - | - | ||||||||
| Rahoituksen rahavirta (C) | 7 634 | 6 729 | ||||||||
| Rahavarojen muutos (A+B+C) | 39 928 | -13 701 | ||||||||
| lisäys (+) / vähennys (-) | ||||||||||
| Rahavarat tilikauden alussa | 5 239 | 18 941 | ||||||||
| Rahavarojen muutos | 39 928 | -13 701 | ||||||||
| Valuuttakurssien muutosten vaikutus | - | - | ||||||||
| Rahavarat tilikauden lopussa | 45 167 | 5 239 | ||||||||
| *EAI Raute Holding Oy:n kautta ostetut omat osakkeet esitetty tässä | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | % | 2022 | % | ||||||
| LIIKEVAIHTO | ||||||||||
| Liikevaihdon jakauma markkina-alueittain | ||||||||||
| CIS (Venäjä) | 14 154 | 13 | 30 523 | 24 | ||||||
| EMEA (Eurooppa ja Afrikka) | 55 854 | 51 | 67 254 | 53 | ||||||
| LAM (Etelä-Amerikka) | 20 234 | 19 | 7 937 | 6 | ||||||
| APAC (Aasian-Tyynenmeren alue) | 2 963 | 3 | 5 970 | 5 | ||||||
| NAM (Pohjois-Amerikka) | 14 975 | 14 | 15 708 | 12 | ||||||
| YHTEENSÄ | 108 180 | 100 | 127 392 | 100 | ||||||
| Suomen osuus liikevaihdosta oli 11 prosenttia (12 %). | ||||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Liikevaihdon tuloutusperiaatteet vastaavat konsernin laatimisperiaatteita. | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2 023 | 2022 | ||||||||
| Liikevaihdon erittely | ||||||||||
| Täyttämisasteen mukaan tuotoksi kirjattu liikevaihto | 86 446 | 99 397 | ||||||||
| Muu liikevaihto | 21 734 | 27 995 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 108 180 | 127 392 | ||||||||
| Pitkäaikaishankkeiden tuotoksi kirjaamatta oleva määrä (tilauskanta) | 232 603 | 56 067 | ||||||||
| Luovuttamatta olevien projektien tase-erät | ||||||||||
| Projektit, joiden täyttämisasteen mukainen arvo ylittää laskutetut ennakot | ||||||||||
| - toteutuneet menot ja kirjatut voitot tappioilla vähennettynä | 77 150 | 58 374 | ||||||||
| - saadut ennakkomaksut | 66 896 | 43 173 | ||||||||
| Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 10 255 | 15 201 | ||||||||
| Projektit, joissa laskutetut ennakot ylittävät täyttämisasteen mukaisen arvon | ||||||||||
| - toteutuneet menot ja kirjatut voitot tappioilla vähennettynä | 54 363 | 149 208 | ||||||||
| - saadut ennakkomaksut | 79 842 | 158 612 | ||||||||
| Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 25 479 | 9 404 | ||||||||
| Taseen lyhytaikaisiin velkoihin sisältyvät ennakkomaksut | ||||||||||
| Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 25 479 | 9 404 | ||||||||
| Muut saadut ennakkomaksut | 270 | 15 710 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 25 749 | 25 114 | ||||||||
| LYHYTAIKAISET SAAMISET | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||
| Lyhytaikaiset saamiset konserniyhtiöiltä | ||||||||||
| Lainasaamiset | 950 | 0 | ||||||||
| Myyntisaamiset | 4 294 | 2 418 | ||||||||
| Siirtosaamiset | 381 | 0 | ||||||||
| Yhteensä konserniyhtiöiltä | 5 625 | 2 418 | ||||||||
| Lyhytaikaiset saamiset muilta | ||||||||||
| Myyntisaamiset | 4 036 | 3 716 | ||||||||
| Siirtosaamiset | 12 618 | 17 433 | ||||||||
| Muut saamiset | 1 513 | 3 461 | ||||||||
| Yhteensä muilta | 18 168 | 24 610 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 23 792 | 27 027 | ||||||||
| Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät | ||||||||||
| Täyttämisasteen mukaisesti kirjatut asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 10 255 | 15 219 | ||||||||
| Tuloverosaamiset | 0 | 0 | ||||||||
| Muut siirtosaamiset | 2 363 | 2 214 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 12 618 | 17 433 | ||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Saamisiin kuuluvat taseen myynti- ja muut saamiset. Saamiset on arvostettu jaksotettuun hankintamenoon tai sitä alempaan todennäköiseen luovutushintaan. Saamisiin ei tilinpäätöshetkellä sisältynyt merkittäviä luottoriskikeskittymiä. | ||||||||||
| MATERIAALIT JA PALVELUT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||
| Ostot tilikauden aikana | -49 168 | -67 265 | ||||||||
| Varaston muutos, aineet ja tarvikkeet | 6 436 | 1 081 | ||||||||
| Ulkopuoliset palvelut | -9 442 | -15 539 | ||||||||
| YHTEENSÄ | -52 174 | -81 723 | ||||||||
| VAIHTO-OMAISUUS | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||
| Aineet ja tarvikkeet | 11 399 | 6 296 | ||||||||
| Keskeneräiset tuotteet | 3 148 | 1 995 | ||||||||
| Valmiit tuotteet | 2 751 | 1 144 | ||||||||
| Ennakkomaksut pitkäaikaishankkeista | 4 878 | 5 349 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 22 176 | 14 784 | ||||||||
| Tilikauden aikana vaihto-omaisuuden kirjanpitoarvo on alennettu vastaamaan luovutushintaa kirjaamalla arvonalentumisena 133 tuhatta euroa (293 tuhatta euroa). | ||||||||||
| Vuoden 2022 vertailukua on korjattu liittyen Keskeneräisten tuotteiden ja Valmiiden tuotteiden väliseen luokittelukorjaukseen. Keskeneräisistä tuotteista on siirretty 391 tuhatta euroa Valmiisiin tuotteisiin | ||||||||||
| PAKOLLISET VARAUKSET | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||
| Takuuvaraukset | ||||||||||
| Kirjanpitoarvo 1.1. | 834 | 1435 | ||||||||
| Lisäykset | 1654 | 865 | ||||||||
| Vähennykset | -1271 | -1466 | ||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 1217 | 834 | ||||||||
| Muut pakolliset varaukset | ||||||||||
| Kirjanpitoarvo 1.1. | 195 | 1137 | ||||||||
| Lisäykset | 9 | 258 | ||||||||
| Vähennykset | -195 | -1200 | ||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 9 | 195 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 1 227 | 1 029 | ||||||||
| HENKILÖSTÖKULUT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||
| Palkat ja palkkiot | -31 078 | -30 389 | ||||||||
| Eläkekulut | -4 644 | -4 866 | ||||||||
| Kiinteät oman pääoman ehtoiset työsuhde-etuudet | - | - | ||||||||
| Muut henkilösivukulut | -1 024 | -1 094 | ||||||||
| Aktivoidut palkat | - | 2 849 | ||||||||
| YHTEENSÄ | -36 746 | -33 500 | ||||||||
| HENKILÖSTÖN MÄÄRÄ | ||||||||||
| Kirjoilla 31.12., henkilöä | ||||||||||
| Työntekijät | 139 | 146 | ||||||||
| Toimihenkilöt | 392 | 386 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 531 | 532 | ||||||||
| Ulkomailla työskentelevien osuus 31.12. | 4 | 4 | ||||||||
| Tehollinen keskimäärin, henkilöä | ||||||||||
| Työntekijät | 138 | 149 | ||||||||
| Toimihenkilöt | 374 | 402 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 513 | 551 | ||||||||
| Ulkomailla työskentelevien osuus, tehollinen keskimäärin | 3 | 4 | ||||||||
| Keskimäärin, henkilöä | ||||||||||
| Työntekijät | 139 | 150 | ||||||||
| Toimihenkilöt | 378 | 408 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 518 | 558 | ||||||||
| Ulkomailla työskentelevien osuus, keskimäärin | 3 | 4 | ||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Raute Oyj:n henkilöstön eläketurva on hoidettu ulkopuolisessa eläkevakuutusyhtiössä. Eläkemenot on kirjattu kuluksi ajallisen kertymisen mukaan. | ||||||||||
| LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||
| Saadut avustukset | - | |||||||||
| Liiketoiminnan muut tuotot konserniyhtiöiltä | 452 | 259 | ||||||||
| Myyntivoitot pysyvistä vastaavista | 57 | 56 | ||||||||
| Liiketoiminnan muut tuotot | 37 | 36 | ||||||||
| Saadut vakuutuskorvaukset | - | -12 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 546 | 339 | ||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Liiketoiminnan muihin tuottoihin on kirjattu varsinaiseen liikevaihtoon kuulumattomat tuotot. Liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyvät vuokratuotot on tuloutettu tasaerinä vuokrakaudelle. | ||||||||||
| LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||
| Tuotannon välilliset kulut | -2 026 | -1 827 | ||||||||
| Myynti- ja markkinointikulut | -2 492 | -2 534 | ||||||||
| Hallintokulut | -7 025 | -5 688 | ||||||||
| Muut kulut | -6 195 | -7 792 | ||||||||
| YHTEENSÄ | -17 738 | -17 842 | ||||||||
| Vuoden 2022 vertailutietoa on muutettu ryhmässä Myynti-ja markkinointikulut sekä Muut kulut. Liiketoiminnan muita asiantuntijapalveluita on siirretty Myynti- ja markkinointiryhmästä Muihin kuluihin 1.397 tuhatta euroa. Muista kuluista on siirretty Rahoituskuluihin 561 tuhatta euroa liittyen PHP Holding Oy:n osakkeiden alaskirjaukseen. Muutosten jälkeen vuosi 2023 on vertailukelpoinen vuoteen 2022 nähden. | ||||||||||
| LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||
| Tilintarkastajien palkkiot | ||||||||||
| Tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy (Suomi) | ||||||||||
| Tilintarkastusmenot, varsinainen tilintarkastus | -164 | -157 | ||||||||
| Tilintarkastusmenot, muut tilintarkastuslaissa tarkoitetut toimeksiannot | -3 | - | ||||||||
| Tilintarkastusmenot, muut asiantuntijapalvelut | -302 | -29 | ||||||||
| Tilintarkastusmenot, veroneuvonta | - | - | ||||||||
| Yhteensä | -470 | -186 | ||||||||
| Emoyhtiön tilintarkastajana on tilikaudella toiminut tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy. Varsinaisen tilintarkastuksen palkkio sisältää kuluvan tilikauden tarkastamiseen liittyvät tarkastuspalkkiot. Muut asiantuntijapalvelut ja veroneuvonta sisältävät tilikaudelle suoriteperusteisesti kirjatut palkkiot tilintarkastusyhteisön suorittamista muista palveluista. Palkkiot eivät sisällä tarkastukseen ja muihin toimeksiantoihin liittyviä matka- ja viranomaismaksuja. |
||||||||||
| MUUT VUOKRASOPIMUKSET | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||
| Raute Oyj vuokralleottajana | ||||||||||
| Ei-purettavissa olevien muiden vuokrasopimusten perusteella maksettavat vähimmäisvuokrat: | ||||||||||
| Yhden vuoden kuluessa | 597 | 558 | ||||||||
| Vuotta pitemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 733 | 686 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 1 330 | 1 245 | ||||||||
| TULOVEROT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||
| Tuloverot varsinaisesta toiminnasta | - | - | ||||||||
| Edellisten tilikausien verot | -17 | 8 | ||||||||
| Laskennalliset verot | 386 | 2 132 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 369 | 2 140 | ||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Tuloslaskelmassa on esitetty tuloveroina tilikauden verot ja aikaisempien tilikausien verojen oikaisut. Tiikauden verotettavaan tuloon perustuva vero on laskettu verotettavasta tulosta voimassaolevan verokannan perusteella. | ||||||||||
| Laskennalliset verot on kirjattu väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon ja verotuksellisen arvon välillä. Yhtiön taseeseen sisältyy verotuksellisista tappioista kirjattua laskennallista verosaamista yhteensä 4089 tuhatta euroa (3685 tuhatta euroa). Laskennallinen verosaaminen on kirjattu taseeseen arvioidun todennäköisen saamisen suuruisena. | ||||||||||
| AINEETTOMAT HYÖDYKKEET | ||||||||||
| 1 000 euroa | Kehittämismenot | Keskeneräiset kehittämismenot | Aineettomat oikeudet | Liikearvo | Muut aineettomat hyödykkeet | Ennakkomaksut | Yhteensä | |||
| Hankintameno 1.1.2023 | 484 | 1399 | 4 138 | 662 | 8 963 | 9407 | 25 052 | |||
| Lisäykset | 112 | 1841 | 1312 | 3 265 | ||||||
| Vähennykset | -36 | -36 | ||||||||
| Siirrot erien välillä | -484 | -1399 | 46 | 11001 | -9164 | 0 | ||||
| Hankintameno 31.12.2023 | 0 | 0 | 4 296 | 662 | 21 770 | 1 555 | 28 282 | |||
| Kertyneet poistot 1.1.2023 | -77 | 0 | -3 157 | -377 | -7 113 | - | -10 724 | |||
| Alaskirjaus | 0 | |||||||||
| Tilikauden poisto | -218 | -66 | -1556 | -1840 | ||||||
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | |||||||||
| Siirrot erien välillä | 77 | -77 | 0 | |||||||
| Kertyneet poistot 31.12.2023 | 0 | 0 | -3 375 | -443 | -8 746 | 0 | -12 564 | |||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 0 | 0 | 920 | 218 | 13 024 | 1 555 | 15 718 | |||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 407 | 1399 | 981 | 284 | 1850 | 9407 | 14 328 | |||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Tutkimus- ja kehittämismenot | ||||||||||
| Tutkimusmenot kirjataan kuluiksi suoriteperusteisesti eli syntymisajankohtana. | ||||||||||
| Yhtiön kehittämismenoja on aktivoitu KPL 5:8 mukaisesti. Yhtiö aktivoi kehittämismenoja taseeseen aineettomiin hyödykkeisiin, jos niiden odotetaan tuottavan tuloa useampana tilikautena. Yhtiö on aktivoinut kehittämismenot jotka ovat aiheutuneet välittömästi hyödykkeen saattamisesta siihen tarkoitettuun käyttötarkoitukseen. Yhtiö aktivoi aineettoman hyödykkeen kehittämismenoksi kun hyödykkeen valmiiksisaattaminen on teknisesti toteutettavissa siten, että hyödyke on käytettävissä tai myytävissä, yhtiöllä on kyky, aikomus ja resurssit saattaa hyödyke valmiiksi ja käyttää sitä tai myydä se, yhtiön arvion mukaan hyödykkeellä olevan todennäköinen vastainen taloudellinen hyöty, joka voidaan osoittaa, ja yhtiö kykenee määrittämään luotettavasti menot, jotka johtuvat aineettomasta hyödykkeestä sen kehittämisvaiheen aikana. | ||||||||||
| Taseeseen aktivoituihin kehittämismenoihin liittyviin arvoihin liittyy epävarmuustekijöitä ja on mahdollista, että olosuhteiden muuttuessa kehittämisprojekteista odotettavissa oleva tuotto muuttuu. Taseeseen aktivoitujen kehittämismenojen arvo saattaa alentua, jos odotettavissa oleva taloudellinen hyöty muuttuu. Mikäli taseeseen kirjatun hyödykkeen odotettavissa oleva tuotto alittaa tasearvon, eli aktivoitujen poistamattomien kehittämismenojen summan, kehittämismenojen tasearvo oikaistaan arvonalentumiskirjauksella vastaamaan odotettavissa olevaa tuottoa. | ||||||||||
| AINEELLISET HYÖDYKKEET | ||||||||||
| 1 000 euroa | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | Yhteensä | ||||
| Hankintameno 1.1.2023 | 218 | 11 533 | 34 307 | 842 | 794 | 47 694 | ||||
| Lisäykset | 24 | 479 | 18 | 125 | 646 | |||||
| Vähennykset | -347 | -347 | ||||||||
| Siirrot erien välillä | 20 | -20 | 0 | |||||||
| Hankintameno 31.12.2023 | 218 | 11 557 | 34 458 | 860 | 900 | 47 993 | ||||
| Kertyneet poistot 1.1.2023 | - | -8 993 | -29 428 | -503 | - | -38 924 | ||||
| Tilikauden poisto | -261 | -981 | -49 | -1 291 | ||||||
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | |||||||||
| Siirrot erien välillä | 0 | |||||||||
| Kertyneet poistot 31.12.2023 | - | -9 254 | -30 409 | -552 | - | -40 215 | ||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 218 | 2 302 | 4 050 | 308 | 900 | 7 777 | ||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 218 | 2 540 | 4 879 | 338 | 794 | 8 769 | ||||
| POISTOT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||
| Poistot aineettomista hyödykkeistä | -1866 | -882 | ||||||||
| Poistot aineellisista hyödykkeistä | -1386 | -1640 | ||||||||
| YHTEENSÄ | -3252 | -2522 | ||||||||
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden suunnitelman mukaiset poistot on laskettu tasapoistoina taloudellisen pitoajan perusteella seuraavasti: | ||||||||||
| Aineettomat oikeudet | 10 vuotta | |||||||||
| Liikearvo | 10 vuotta | |||||||||
| Muut aineettomat hyödykkeet | 310 vuotta | |||||||||
| Rakennukset ja rakennelmat | 2540 vuotta | |||||||||
| Koneet ja kalusto | 412 vuotta | |||||||||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 310 vuotta. | |||||||||
| Poistot on kirjattu hyödykkeen käyttöönottokuukaudesta alkaen. Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden käytöstä poistamisen yhteydessä syntyvä menojäännös on esitetty tuloslaskelman erässä Poistot. Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden luovutuksesta syntyneet myyntivoitot ja -tappiot on esitetty liiketoiminnan muissa tuotoissa tai kuluissa. | ||||||||||
| PYSYVIEN VASTAAVIEN SIJOITUKSET | ||||||||||
| 1 000 euroa | Osakkeet, konserniyhtiöt | Osakkeet, muut | Yhteensä | |||||||
| Hankintameno 1.1.2023 | 18 793 | 1489 | 20 283 | |||||||
| Lisäykset | 1362 | 1 362 | ||||||||
| Vähennykset | 0 | |||||||||
| Hankintameno 31.12.2023 | 20 155 | 1 489 | 21 644 | |||||||
| Kertyneet arvonalentumiset 1.1.2023 | -5 297 | -864 | -6 161 | |||||||
| Arvonalentumiset | -261 | -261 | ||||||||
| Kertyneet arvonalentumiset 31.12.2023 | -5 297 | -1125 | -6 422 | |||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 14 858 | 365 | 15 223 | |||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 13 496 | 626 | 14 122 | |||||||
| YHTIÖN OMISTAMAT OSAKKEET JA OSUUDET | ||||||||||
| Omistusosuus ja äänivalta, % | Kirjanpitoarvo, 1 000 euroa | |||||||||
| Tytäryhtiöt | ||||||||||
| Raute Canada Ltd., Delta, B.C., Kanada | 100 | 5 751 | ||||||||
| Raute Inc., Delaware, USA | 100 | 2 899 | ||||||||
| RWS-Engineering Oy, Lahti | 100 | 203 | ||||||||
| Raute WPM Oy, Lahti | 100 | 9 | ||||||||
| Raute Group Asia Pte Ltd., Singapore | 100 | 0 | ||||||||
| Raute (Shanghai) Machinery Co., Ltd, Shanghai, Kiina | 100 | 0 | ||||||||
| Hiottu Oy, Oulu | 100 | 928 | ||||||||
| Raute (Changzhou) Machinery Co.. Ltd, Changzhou, Kiina | 100 | 4 390 | ||||||||
| Raute Chile Ltda., Concepcion, Chile | 50 | 15 | ||||||||
| Raute Service Indonesia | 100 | 664 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 14 858 | |||||||||
| Muut osakkeet | Osakemäärä, kpl | Kirjanpitoarvo, 1 000 euroa | ||||||||
| PHP Holding Oy | 521 | 219 | ||||||||
| Esys Oy | 600 | 42 | ||||||||
| DIMECC OY | 50 | 50 | ||||||||
| Muut | 54 | |||||||||
| YHTEENSÄ | 365 | |||||||||
| OMA PÄÄOMA | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||
| Osakepääoma 1.1 | 8 256 | 8 256 | ||||||||
| Osakepääoma 31.12. | 8 256 | 8 256 | ||||||||
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. | 5 711 | 5 711 | ||||||||
| Suunnattu osakeanti ja merkintäoikeusanti* | 13 944 | 0 | ||||||||
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. | 19 655 | 5 711 | ||||||||
| Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1. | 22 031 | 24 547 | ||||||||
| Muutokset tilikauden aikana | ||||||||||
| - Edellisen tilikauden voitto | -8 414 | -2 713 | ||||||||
| - Osingonjako | 0 | 0 | ||||||||
| - Omaan pääomaan tilikauden aikana kirjatut johdannaiset | 19 | 196 | ||||||||
| Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. | 13 636 | 22 031 | ||||||||
| Tilikauden tulos | -1 485 | -8 414 | ||||||||
| OMA PÄÄOMA 31.12. | 40 062 | 27 584 | ||||||||
| Jakokelpoiset varat | ||||||||||
| Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. | 13 636 | 22 031 | ||||||||
| Tilikauden tulos | -1 485 | -8 414 | ||||||||
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 19 655 | 5 711 | ||||||||
| Voitonjakokelpoisista varoista vähennettävät erät | ||||||||||
| Kehittämismenot | - | -1 806 | ||||||||
| Jakokelpoinen oma pääoma 31.12. | 31 806 | 17 522 | ||||||||
| Yhtiön osakkeet | ||||||||||
| K-sarjan osakkeet (20 ääntä/osake), 1 000 kpl | - | 991 | ||||||||
| A-sarjan osakkeet (1 ääni/osake), 1 000 kpl | - | 3 272 | ||||||||
| Yhdistetyn osakesarjan osakkeet (1 ääni/osake), 1000 kpl | 6 123 | - | ||||||||
| Osakkeet yhteensä, 1 000 kpl | 6 123 | 4 263 | ||||||||
| Osakkeen kirjanpidollinen vasta-arvo, euroa | 1,35 | 1,94 | ||||||||
| Kirjanpidollinen vasta-arvo yhteensä, 1 000 kpl | 8 256 | 8 256 | ||||||||
| * Suunnatusta osakeannista ja merkintäoikeusannista kerättiin tilikauden aikana oman pääoman rahastoon 13 944 tuhatta euroa | ||||||||||
| VIERAS PÄÄOMA | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||
| Pitkäaikainen vieras pääoma | ||||||||||
| Vaihto-oikeudellinen juniorilaina* | 3 000 | |||||||||
| Lyhytaikainen vieras pääoma | ||||||||||
| Velat samaan konserniin kuuluville yhtiöille | ||||||||||
| - saadut ennakkomaksut | 28 040 | 13 011 | ||||||||
| - Ostovelat | 2 175 | 3 602 | ||||||||
| - Siirtovelat | - | - | ||||||||
| - Muut velat | 10 868 | 5 404 | ||||||||
| Yhteensä konserniyhtiöille | 41 082 | 22 017 | ||||||||
| Lyhytaikaiset velat muille | ||||||||||
| - saadut ennakkomaksut | 25 749 | 12 103 | ||||||||
| - Ostovelat | 11 988 | 8 038 | ||||||||
| - Siirtovelat | 7 792 | 7 014 | ||||||||
| - Muut velat | 1 471 | 1 811 | ||||||||
| Yhteensä muille | 46 999 | 28 966 | ||||||||
| Yhteensä | 88 081 | 50 983 | ||||||||
| Korolliset velat | ||||||||||
| - Lyhytaikaiset Muut velat | 6 729 | |||||||||
| Yhteensä | - | 6 729 | ||||||||
| Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät | ||||||||||
| - Jaksotetut henkilöstökulut | 7 229 | 6 498 | ||||||||
| - Projektikulujaksotukset | - | |||||||||
| - Tuloverovelka | - | |||||||||
| - Rahoitusjaksotukset | 188 | 80 | ||||||||
| - Muut Siirtovelat | 375 | 436 | ||||||||
| Yhteensä | 7 792 | 7 014 | ||||||||
| * Vaihto-oikeudellinen juniorilaina on luokiteltu emoyhtiössä (FAS) pitkäaikaiseksi vieraaksi pääomaksi, ja konsernissa (IFRS) omaksi pääomaksi. Suomen kirjanpitosäännökset eivät sisällä vastaavia omaksi pääomaksi luokittelun kriteereitä kuin IFRS. | ||||||||||
| RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||
| Osinkotuotot | ||||||||||
| Muilta | 416 | 676 | ||||||||
| Yhteensä | 416 | 676 | ||||||||
| Muut korko- ja rahoitustuotot | ||||||||||
| Saman konsernin yhtiöiltä | - | 0 | ||||||||
| Muilta | 706 | 153 | ||||||||
| Yhteensä | 706 | 153 | ||||||||
| Rahoitustuotot yhteensä | 1 122 | 829 | ||||||||
| Korko- ja muut rahoituskulut | ||||||||||
| Saman konsernin yhtiöille | -174 | 0 | ||||||||
| Muille | -2 826 | -1 017 | ||||||||
| Yhteensä | -3 000 | -1 017 | ||||||||
| Rahoituskulut yhteensä | -3 000 | -1 017 | ||||||||
| Rahoitustuotot ja -kulut, netto | -1 878 | -188 | ||||||||
| Rahoitustuottoihin ja -kuluihin sisältyy kurssitappioita | -24 | -83 | ||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||
| JOHDANNAISET | ||||||||||
| Valuuttatermiinien nimellisarvot | ||||||||||
| Suojauslaskenta | ||||||||||
| - Liikevaihdon suojaukseen liittyvät | 18 993 | 11 926 | ||||||||
| Taloudellinen suojaus | ||||||||||
| - Rahoitukseen liittyvät | -2 715 | - | ||||||||
| - Liikevaihdon suojaukseen liittyvät | - | |||||||||
| Valuuttatermiinien käyvät arvot | ||||||||||
| Suojauslaskenta | ||||||||||
| - Liikevaihdon suojaukseen liittyvät | 95 | 117 | ||||||||
| Taloudellinen suojaus | ||||||||||
| - Rahoitukseen liittyvät | -24 | - | ||||||||
| - Liikevaihdon suojaukseen liittyvät | - | |||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Yhtiön johdannaiset sisältävät valuuttajohdannaissopimuksia. Valuuttajohdannaisilla suojaudutaan valuuttamääräisten rahavirtojen muutokselta. | ||||||||||
| VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2023 | 2022 | ||||||||
| Omasta puolesta annetut vakuudet | ||||||||||
| Vakuudeksi annetut yrityskiinnitykset | 178200 | - | ||||||||
| Konserniyhtiöiden puolesta annetut vakuudet | ||||||||||
| Rahoituslainat | - | - | ||||||||
| Muut vastuut | - | - | ||||||||
| Muut luottovakuusjärjestelyt | - | 6 729 | ||||||||
| Kaupalliset pankkitakaukset omasta ja konserniyhtiöiden puolesta | 12 047 | 7 781 | ||||||||
| Eräiden tytäryhtiöiden puolesta on annettu "Letter of Guarantee" -sitoumuksia. Johdon ja osakkaiden puolesta ei ole annettu pantteja tai muita vastuusoumuksia. | ||||||||||
| LUETTELO EMOYHTIÖN KIRJANPITOKIRJOISTA JA TOSITTEIDEN LAJEISTA SEKÄ SÄILYTYSTAVOISTA | ||||||||||
| TILINPÄÄTÖS 31.12.2023 | ||||||||||
| Käytössä olleet kirjanpitokirjat | Kirjanpitokirjojen säilytystapa | |||||||||
| Tilinpäätös | erikseen sidottuna paperimuodossa | |||||||||
| Päivä- ja pääkirja | koneellisella tietovälineellä | |||||||||
| Reskontraerittelyt | koneellisella tietovälineellä | |||||||||
| Tosilajin kuvaus | Tosilaji | Tositteiden säilytystapa | ||||||||
| Pankkitositteet | 10 | koneellisella tietovälineellä | ||||||||
| Ostolaskut | 81 | koneellisella tietovälineellä | ||||||||
| Myyntilaskut | 30, 31, 34,35 ja 36 | koneellisella tietovälineellä | ||||||||
| Osto- ja myyntilaskujen suoritukset | 12 ja 80 | koneellisella tietovälineellä | ||||||||
| Käyttöomaisuuskirjanpito | koneellisella tietovälineellä | |||||||||
| Palkkakirjanpidon tositteet | 55, 56, 64, 65, 66, 67 ja 68 | koneellisella tietovälineellä | ||||||||
| Muistiotositteet | 11, 15, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ja 54 | koneellisella tietovälineellä | ||||||||
| HALLITUKSEN EHDOTUS JA TILINPÄÄTÖSMERKINTÄ | ||||||||||
| . | ||||||||||
| Hallituksen ehdotus ja tilinpäätösmerkintä | ||||||
| . | ||||||
| . | ||||||
| . | ||||||
| . |