| Raportoivan yhteisön nimi tai muu tunniste | |||
| Yhteisön kotipaikka | |||
| Yhteisön oikeudellinen muoto | |||
| Kotivaltio | |||
| Yhteisön rekisteröity osoite | |||
| Pääasiallinen toimipaikka | |||
| Kuvaus yhteisön toiminnan luonteesta ja pääasiallisista toiminnoista | |||
| Emoyrityksen nimi | |||
| Koko konsernin emoyrityksen nimi | |||
| Raportoivan yhteisön nimen tai muun tunnisteen muutoksen kuvaus edellisen raportointikauden päättymisen jälkeen | |||
| Toimintakertomus ja tilinpäätös 2022 | ||||||||
| 1.1.2022-31.12.2022 | ||||||||
| Sisältö | ||||||||
| Konsernitilinpäätös | ||||||||
| Konsernin tuloslaskelma | ||||||||
| Konsernin laaja tuloslaskelma | ||||||||
| Konsernin tase | ||||||||
| Konsernin rahavirtalaskelma | ||||||||
| Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista | ||||||||
| Laskelman konsernin oman pääoman muutoksista, vertailuvuosi | ||||||||
| Perustiedot ja laatimisperiaate | ||||||||
| Konsernitilinpäätöksen laatimisperusta | ||||||||
| Lähipiiritapahtumat | ||||||||
| Konsernitilinpäätöksen laatimisperusta | ||||||||
| Laskentastandardien muutokset | ||||||||
| Uudet ja uudistetut standardit | ||||||||
| Liikevaihto | ||||||||
| Ajan kuluessa tuloutettavat asiakassopimukset | ||||||||
| Liikevaihto-Laatimisperiaate | ||||||||
| Ajan kuluessa tuloutettavat asiakassopimukset Laatimisperiaate | ||||||||
| Myyntisaamiset Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | ||||||||
| Myyntisaamiset Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät Laatimisperiaate | ||||||||
| Materiaalit ja palvelut Varaukset | ||||||||
| Henkilöstö ja henkilöstökulut | ||||||||
| Henkilöstökulut Laatimisperiaate | ||||||||
| Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät | ||||||||
| Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | ||||||||
| Tuloverot | ||||||||
| Laskennalliset verosaamiset ja -velat | ||||||||
| Konsernin liikearvo | ||||||||
| Muut aineettomat hyödykkeet | ||||||||
| Muut aineettomat hyödykkeet Laatimisperiaate | ||||||||
| Tutkimus- ja kehittämismenot | ||||||||
| Aineelliset hyödykkeet | ||||||||
| Muut aineelliset hyödykkeet Laatimisperiaate | ||||||||
| Käyttöoikeusomaisuuserät | ||||||||
| Poistot | ||||||||
| Vaihto-omaisuus | ||||||||
| Lyhytaikaiset velat | ||||||||
| Valuuttakurssivoitot ja -tappiot | ||||||||
| Johdannaiset | ||||||||
| Riskienhallinta Valuuttakurssiriskit | ||||||||
| Oma pääoma | ||||||||
| Muut laajan tuloksen erät | ||||||||
| Osakkeet ja osakepääoma | ||||||||
| Laimentamaton osakekohtainen tulos | ||||||||
| Rahoitusvelat | ||||||||
| Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma | ||||||||
| Rahoitusvarat | ||||||||
| Rahoitusvarojen arvonalentuminen | ||||||||
| Rahavarat | ||||||||
| Maksuvalmiusriski Kovenantit | ||||||||
| Rahoitustuotot ja -kulut | ||||||||
| Vakuudet ja vastuusitoumukset | ||||||||
| Segmenttitiedot | ||||||||
| Emoyhtiön tilinpäätös, FAS | ||||||||
| Emoyhtiön tuloslaskelma, FAS | ||||||||
| Emoyhtiön tase, FAS | ||||||||
| Emoyhtiön rahoituslaskelma, FAS | ||||||||
| Emoyhtiön liitetiedot | ||||||||
| Luettelo emoyhtiön kirjanpitokirjoista ja tositteiden lajeista sekä säilytystavoista | ||||||||
| Hallituksen ehdotus ja tilinpäätösmerkintä | ||||||||
| Tilintarkastuskertomus | ||||||||
| Tilintarkastajan ESEF varmennusraportti | ||||||||
| HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | ||||
| Konsernin liikevaihto vuonna 2022 oli 158,3 miljoonaa euroa (142,2 Me) ja nousi 11 prosenttia edellisestä vuodesta. Konsernin vuoden 2022 liiketappio oli 14,6 miljoonaa euroa (-2,2 Me) ja -9,2 prosenttia (-1,6 %) liikevaihdosta. Rahoitustuotot ja -kulut olivat yhteensä 0,8 miljoonaa euroa (0,5 Me). Konsernin tulos ennen veroja oli -13,8 miljoonaa euroa (-1,8 Me). Tilikauden tulos oli -11,5 miljoonaa euroa (-1,8 Me). Laaja tulos oli -11,2 miljoonaa euroa (-2,1 Me). Osakekohtainen tulos oli laimentamattomana -2,70 euroa (-0,42 e). Oman pääoman tuottoaste oli -40,4 prosenttia (-4,8 %). | ||||
| Yhtiö julkaisee vaihtoehtoisia tunnuslukuja (alternative performance measures, APM). Näiden tunnuslukujen määritelmät eivät ole IFRS:n mukaisia, mutta ne antavat täydentävää tietoa sijoittajille ja yhtiön johdolle yhtiön taloudellisesta tilanteesta ja kehityksestä. Tässä raportissa esitetään kaksi uutta vaihtoehtoista tunnuslukua: vertailukelpoinen käyttökate ja käyttökate. Uusien vaihtoehtoisten tunnuslukujen määritelmät löytyvät tämän raportin taulukko-osuudessa. | ||||
| Yhtiö on päättänyt muuttaa raportoitavia segmenttejään uuden, 1.1.2023 alkaen voimassa olleen operatiivisen organisaatiorakenteen mukaiseksi. Uudet raportoitavat segmentit ovat: Wood Processing, Analyzers ja Services. Uuden jaottelun mukaiset segmenttitiedot on esitetty tässä raportissa lisätietona katsauskaudelta sekä vertailukaudelta vuosineljänneksittäin ja tiedot ovat vertailukelpoisia. | ||||
| Toimintakertomuksessa suluissa esitetyillä luvuilla viitataan vastaaviin lukuihin edellisiltä tilikausilta 2021 ja 2020. | ||||
| LIIKETOIMINTAYMPÄRISTÖ | ||||
| Rauten asiakkaita ovat viilun, vanerin ja LVL:n (Laminated Veneer Lumber, viilupalkki) valmistajat. Asiakkaiden tuotteiden tyypillisiä käyttökohteita ovat rakentaminen, asuminen, kansainvälinen kauppa ja kuljetusala. Näiden tuotteiden tulevaan kysyntään vaikuttavat merkittävästi globaalit megatrendit, kuten vastuullisten puupohjaisten rakennusmateriaalin lisääntyvä käyttö myös korkeissa rakennuksissa, viilupohjaisten pakkausmateriaalien kysyntä ja muovimateriaalien käytön vähentämistä koskevat tavoitteet. Kaikki nämä megatrendit ennakoivat puupohjaisten materiaalien kysynnän kasvua tulevaisuudessa. Tätä trendiä tukee myös kehittyvä sääntely. | ||||
| Maailmantalouden ja rahoitusmarkkinoiden tilanne ja näkymät muuttuivat viime vuonna epävarmoiksi. Tilanteeseen vaikuttavat Venäjän sotatoimet ja niiden johdosta asetetut pakotteet. Raaka-aine-, energia- ja kuljetuskustannusten nousun kiihdyttämä inflaatio sekä tiettyjen materiaalien ja komponenttien heikko saatavuus lisäävät epävarmuutta ja heikentävät näkymiä. Nämä vaikutukset ovat alkaneet näkyä myös Rauten asiakkaiden tuotteiden kysynnässä. Koronarajoitukset on pääosin purettu eri puolilla maailmaa, mutta koronan vaikutukset näkyvät yhä etenkin Aasian markkinoilla. Raaka-aineen saatavuus, erityisesti venäläisen koivutukin hankintojen estyminen, on alkanut rajoittaa asiakkaidemme tuotantovolyymejä. Rakennusalan hiljeneminen ja asuntorakentamisen väheneminen on heikentänyt havuvanerin kysyntää. | ||||
| Rauten teknologian ja palveluiden kysyntä on ollut vahvaa Euroopan ja Pohjois-Amerikan kehittyneillä markkinoilla. Talouden taantuma vaikuttaa kuitenkin todennäköiseltä molemmilla markkina-alueilla. Venäläisen koivuvanerin ja koivutukin häviäminen Euroopan markkinoilta on aiheuttanut markkinoilla jonkin verran myllerrystä, mutta samalla se on synnyttänyt yhä enemmän kysyntää Rauten tarjoamille tuotantokapasiteetin kasvattamiseen tähtääville ratkaisuille eurooppalaisten koivuvanerin tuottajien keskuudessa. Latinalaisessa Amerikassa kysyntä on suhteellisen hyvällä tasolla, myös siksi, että raaka-ainetta on tällä markkina-alueella hyvin saatavilla. Aasiassa kysyntä oli heikompaa kuin kehittyneillä markkinoilla. Tunnelmat markkinoilla ovat edelleen epävarmat alueen toipuessa hitaasti koronarajoituksista ja teollisuuden niukentuneista rahoitusmahdollisuuksista. | ||||
| Rauten asiakkaiden investointiaktiivisuus säilyi melko hyvällä tasolla. Katsauskauden uusien tilausten määrä oli edelleen hyvällä tasolla, mutta kaudelle ei osunut isoja uuden kapasiteetin tilauksia. Kunnossapito- ja varaosapalveluiden kysyntä oli erittäin hyvä, mikä kertoo Rauten asiakkaiden tuotantolaitosten toimineen yleisesti ottaen hyvällä käyttöasteella katsauskauden aikana. | ||||
| Päivitys Venäjän sotatoimien vaikutuksesta Rauten liiketoimintaan Venäjällä | ||||
| Raute tuomitsee Venäjän Ukrainaan kohdistaman hyökkäyksen. Hyökkäys ja sen seurauksena asetetut pakotteet ovat vaikuttaneet merkittävästi Rauten liiketoimintaan Venäjällä, sillä Rautella oli käynnissä projekteja useille eri asiakkaille Venäjällä. Ilmoitimme 4.3.2022 lopettaneemme uusien sopimusten solmimisen venäläisten toimijoiden kanssa. Asetetut pakotteet kieltävät monet toimitukset Venäjälle. Raute on ajamassa hallitusti alas olemassa olevia sopimuksiaan ei-sanktioitujen asiakkaiden ja toimitusten osalta saattamalla toimitukset valmiiksi, muuttamalla niiden laajuutta tai päättämällä sopimuksen. Toiminnan alasajo supisti Rauten tilauskantaa venäläisten asiakkaiden osalta merkittävästi vuoden 2022 aikana. Venäjän toiminnan tilauskanta oli vuoden lopussa 4 miljoonaa euroa riskivarausten jälkeen. Jäljelle jäävä tilauskanta sisältää edelleen riskejä, jotka voivat toteutua, mikäli sopimusten hallittu alasajo osoittautuu mahdottomaksi. Rauten ruplamääräiset varat Venäjällä olivat alle miljoona euroa 31.12.2022 ja liittyivät pääasiassa huoltoliiketoimintaan Venäjällä. Rautella ei ole käytössä ruplaan liittyviä valuuttasuojauksia. | ||||
| UUDET TILAUKSET JA TILAUSKANTA | ||||
| Raute palvelee puutuoteteollisuutta kokonaispalvelukonseptilla, joka perustuu asiakkaan koko tuotantoprosessin kattaviin teknologiaratkaisuihin ja niiden koko elinkaaren aikaiseen palveluun. Liiketoiminta muodostuu toimitusprojekteista ja teknologiapalveluista. Projektitoimitukset vaihtelevat yksittäisten koneiden tai tuotantolinjojen toimituksista aina koko tehtaan tuotantoprosessin koneet ja laitteet kattaviin toimituksiin. Kokonaispalvelukonseptiin kuuluvat lisäksi kattavat teknologiapalvelut varaosatoimituksista säännölliseen kunnossapitoon ja konekannan modernisointeihin, analysaattorijärjestelmät sekä konsultointi, koulutus, kunnostetut koneet ja digitaaliset palvelut. | ||||
| Markkinatilanne säilyi suhteellisen hyvällä tasolla. Katsauskauden aikana saatujen uusien tilausten määrä oli 138 miljoonaa euroa (203 Me). Uudet tilaukset koostuivat yksittäisten linjojen laajuisista projektitoimituksista, modernisoinneista sekä teknologiapalveluista. | ||||
| Vuoden 2022 uusista tilauksista 47 prosenttia saatiin Euroopasta (34 %), 37 prosenttia Pohjois-Amerikasta (18 %), 8 prosenttia Aasian-Tyynenmeren alueelta (5 %), 6 prosenttia Etelä-Amerikasta (4 %) ja 2 prosenttia Venäjältä (39 %). Uusien tilausten osuuksien voimakaskin vaihtelu eri markkina-alueiden välillä on tyypillistä projektiliiketoiminnalle. Wood Processing -liiketoimintayksikön uusien tilausten määrä laski eniten edellisvuoteen verrattuna ja sen osuus oli myös suhteellisesti pienempi uusien tilausten kokonaismäärästä. Services on kasvattanut suhteellista osuuttaan uusien tilausten määrästä, kun taas Analyzers-liiketoimintayksikön osuus on säilynyt tasaisena. | ||||
| Tilauskanta oli katsauskauden lopussa 84 miljoonaa euroa (158 Me), josta 4 miljoonaa euroa oli Venäjältä saatuja tilauksia. | ||||
| KILPAILUASEMA | ||||
| Rauten kilpailuasema on pysynyt ennallaan ja on vahva. Rauten ratkaisut auttavat asiakkaita varmistamaan toimitus- ja palvelukykyään tuotantoprosessin tai sen osan koko elinkaaren ajan. Rauten ratkaisut tarjoavat myös markkinoiden ympäristöystävällisimmän tuotantoprosessin tehokkaan raaka-aineen ja lisäaineiden käytön sekä vähäisen energiankulutuksen ansiosta. Tällaisissa investoinneissa toimittajan kokonaisosaaminen sekä laaja ja monipuolinen teknologiatarjonta ovat tärkeässä asemassa. Rauten kilpailuedut ovat merkittäviä asiakkaiden yhteistyökumppanivalinnoissa. Myös Rauten pitkäjänteinen sitoutuminen valittujen asiakasteollisuuksien palvelemiseen lisää uskottavuutta ja parantaa kilpailuasemaa pitkäaikaisten investointihankkeiden toteuttajana. | ||||
| LIIKEVAIHTO | ||||
| Konsernin liikevaihto (IFRS) 158,3 miljoonaa euroa (2021: 142,2 Me; 2020: 115,0 Me) kasvoi 11 prosenttia vertailuvuodesta. Venäjän osuus liikevaihdosta oli 32,6 miljoonaa euroa. Muiden markkinoiden liikevaihto kasvoi edelleen ja on 74 prosenttia yli vertailukauden. Liikevaihto kasvoi vahvimmin Services -liiketoimintayksikössä. | ||||
| Wood Processing -liiketoimintayksikön liikevaihto oli 108 miljoonaa euroa (97 Me), kasvua 11 % edellisestä vuodesta. Services -liiketoimintayksikön liikevaihto oli 36 miljoonaa euroa (30 Me) ja Analyzers -liiketoimintayksikön 15 miljoonaa euroa (15 Me). Vaneriteollisuuden osuus projektitoimitusten liikevaihdosta oli 73 prosenttia (88 %) ja LVL-teollisuuden osuus oli 27 prosenttia (12 %). | ||||
| Vuoden 2022 liikevaihdosta Euroopan osuus oli 43 prosenttia (25 %), Pohjois-Amerikan 24 prosenttia (14 %), Etelä-Amerikan 6 prosenttia (5 %), Aasian-Tyynenmeren alueen 6 prosenttia (7 %) ja Venäjän 21 prosenttia (49 %). Venäjältä tuleva liikevaihto on muodostunut Venäjän markkinoiden jäljellä olevasta tilauskannasta. Kyseisiä tilauksia on neuvoteltu uudelleen asiakkaiden kanssa pakotteiden sallimissa. | ||||
| Emoyhtiö Raute Oyj:n liikevaihto (FAS) vuonna 2022 oli 127,4 miljoonaa euroa (2021:117,9 Me; 2020: 96,3 Me). | ||||
| TULOS JA KANNATTAVUUS | ||||
| Konsernin vertailukelpoinen käyttökate oli -2,3 miljoonaa euroa (3,5 Me). Tappiollista vertailukelpoista käyttökatetta rasittivat korkean inflaation nostamat materiaalien ja rahtien hinnat, ylimääräiset kustannukset Kiinassa Covid-19 sulkutilaan liittyen sekä Venäjän markkinoille jäljellä olevien projektien alaskirjauksiin liittyvät varaukset, joiden arvo oli yhteensä noin 6,3 miljoonaa euroa. Konsernin vuoden 2022 liiketappio oli -14,6 miljoonaa euroa (-2,2 Me) ja -9,2 prosenttia (-1,6 %) liikevaihdosta. Liiketappioon vaikutti lisäksi Venäjän markkinoille suuntautuneiden päättyneiden projektien alaskirjaukset sekä muut Venäjältä poistumiseen liittyvät kustannukset, yhteensä noin 3,6 miljoonaan euroa, uudelleenjärjestelykustannukset 2,0 miljoonaa euroa sisältäen Kiinassa tuotannon siirrosta ja irtisanomisista aiheutuneita kustannuksia sekä Suomessa käytyjen muutosneuvottelujen jälkeen henkilöstön vähentämiseen sekä konsernijohdossa tapahtuneisiin muutoksiin liittyviä kustannuksia sekä pilvipohjaisen toiminnanohjausjärjestelmänuudistamisprojektista aiheutuneet 1,9 miljoonan euron kustannukset. | ||||
| Konsernin rahoitustuotot ja kulut olivat yhteensä 0,8 miljoonaa euroa (0,5 Me) valuuttakurssivoittojen ansiosta. Konsernin tulos ennen veroja oli -13,8 miljoonaa euroa (-1,8 Me). Katsauskauden verot olivat 2,3 miljoonaa euroa sisältäen positiivisen vaikutuksen laskennallisten verosaamisten kirjaamisesta verotappioista. Tilikauden tulos oli -11,5 miljoonaa euroa (-1,8 Me). Konsernin laaja tulos oli -11,2 miljoonaa euroa (-2,1 Me). | ||||
| Tulos osaketta kohti oli -2,70 euroa (-0,42 e). Sijoitetun pääoman tuotto oli -29,9 prosenttia (-2,7) ja oman pääoman tuotto oli -40,4 prosenttia (-4,8 %). | ||||
| Emoyhtiö Raute Oyj:n liiketulos (FAS) oli -10,7 miljoonaa euroa (2021: -3,8 Me; 2020: -3,5 Me). Liiketulos oli -8,4 prosenttia liikevaihdosta (2021: -3,2 %; 2020: -3,6 %). Tilikauden tulos (FAS) oli -8,4 miljoonaa euroa (2021: -2,7 Me; 2020: -2,7 Me). | ||||
| RAHAVIRTA JA TASE | ||||
| Konsernin rahoitusasema on heikentynyt vuoden aikana johtuen siitä, että suuri osa jatkuvasta tilauskannasta keskeytyi, minkä seurauksena kannattavuus oli heikko. Myös käyttöpääoman rahoitustarve on kasvanut liiketoiminnan muutoksen edetessä. Gearing oli katsauskauden päättyessä 29,4 prosenttia (-35,9) ja omavaraisuusaste 36,6 prosenttia (44,3). | ||||
| Konsernin rahavarat olivat katsauskauden lopussa 7,6 miljoonaa euroa (24,4). Liiketoiminnan rahavirta oli -13,4 miljoonaa euroa (24,0). Investointien rahavirta oli -6,5 miljoonaa euroa (-6,3). Rahoituksen rahavirta oli 2,9 miljoonaa euroa (-5,2 Me). | ||||
| Konsernin taseen loppusumma oli vuoden 2022 lopussa 92,1 miljoonaa euroa (2021: 110,7 Me; 2020: 85,4 Me). Taseen käyttöpääomaerien ja niistä laskettavien tunnuslukujen vaihtelu johtuu projektiliiketoiminnalle luonteenomaisesta asiakkaiden maksuerien ja projektitoimitusten kustannuskertymien eriaikaisuudesta. | ||||
| Korollinen vieras pääoma oli katsauskauden lopussa 14,3 miljoonaa euroa (12,2). Tämä summa koostui käyttöoikeusomaisuuserien vastuista ja käytössä olevista tililuotoista. | ||||
| Tilinpäätöshetkellä emoyhtiö Raute Oyj:llä oli kahden pohjoismaisen pankin kanssa yhteensä 20,5 miljoonan euron pitkäaikaiset luottolimiittisopimukset, joita ei katsauskauden aikana käytetty. Luottolimiittien tärkeimmät taloudelliset kovenantit ovat olleet omavaraisuusaste ja gearing. Rauten pankkien myöntämät käytettävissä olevat konsernitilijärjestelmän luottolimiitit olivat 13 miljoonaa euroa, josta 6,7 miljoonaa euroa oli käytössä katsauskauden päättyessä. Emoyhtiö on allekirjoittanut 6.3.2023 pääpankkiensa kanssa sopimuksen nykyisten luottolimiittisopimustensa uusimisesta ja korvaamisesta sekä yhtiön uusien luottolimiittien määrittämisestä. | ||||
| Emoyhtiö Raute Oyj:n omavaraisuusaste (FAS) oli tilikauden päättyessä 36 prosenttia (2021: 54 %; 2020: 67 %). | ||||
| LÄHIPIIRILAINAT JA MUUT VASTUUT | ||||
| Vastuut on esitetty tilinpäätöksen liitetiedoissa. | ||||
| TUTKIMUS- JA KEHITTÄMISMENOT SEKÄ INVESTOINNIT | ||||
| Raute on vaneri- ja LVL-teollisuuden johtava teknologiatoimittaja ja panostaa voimakkaasti entistä | ||||
| tehokkaamman, tuottavamman, turvallisemman ja ympäristöystävällisemmän valmistusteknologian sekä sitä tukevien mittaus- ja konenäkösovellutusten kehittämiseen. Myös digitalisaation tuomat uudet mahdollisuudet ovat vahvasti mukana tutkimuksessa ja kehityksessä. | ||||
| Tutkimus- ja kehittämismenot olivat vuonna 2022 yhteensä 6,3 miljoonaa euroa (4,9 Me) ja 4,0 prosenttia liikevaihdosta (3,5 %). Vuonna 2022 konsernin investointien kokonaismäärä oli 6,6 miljoonaa euroa (6,3 Me) ja 4,2 prosenttia liikevaihdosta (4,4 %). Kauden tärkeimmät investoinnit olivat IT- ja | ||||
| toiminnanohjausjärjestelmien kattava uusiminen sekä uuden tuotantolaitoksen käynnistäminen Changzhoussa Kiinassa. | ||||
| Emoyhtiö Raute Oyj:n tutkimus- ja kehittämismenot (FAS) olivat tilikauden aikana 5,6 miljoonaa euroa ja 4,0 prosenttia liikevaihdosta (2021: 4,8 Me / 4,1 % liikevaihdosta; 2020: 4,8 Me / 5,0 % liikevaihdosta). Emoyhtiö Raute Oyj:n investoinnit olivat yhteensä 8,0 miljoonaa euroa (2021: 6,9 Me; 2020: 4,0 Me): | ||||
| TOIMINNAN KEHITTÄMINEN | ||||
| Vuonna 2022 painopisteenämme oli asiakkaiden toiminnan tehostaminen ja tuotannon pullonkaulojen avaaminen. Asiakkaamme investoivat yhä enemmän data-alustoihin ja automaatioon. Alustamme MillSIGHTS on alan johtava ja tarjoaa konkreettisessa optimointityössä tarvittavan informaation. Vahvistaaksemme paikallista palveluamme lähempänä asiakkaita meillä on pysyvää palveluliiketoimintaa nyt myös Italiassa ja olemme avaamassa uutta palvelukeskusta Kaakkois-Aasiaan. | ||||
| Marraskuussa ilmoitimme muutoksesta organisaatiorakenteeseemme. Rautella on 1.1.2023 alkaen kolme liiketoimintayksikköä: Wood Processing, Analyzers ja Services. Muutos vaikuttaa myös konsernin johtoryhmän kokoonpanoon ja vastuualueisiin. Uusi organisaatiorakenne tehostaa sisäisiä toimintojamme, asettaa asiakkaan kaiken toimintamme keskiöön ja vahvistaa kykyämme palvella asiakkaitamme suoremmin. | ||||
| Raute on aloittanut kilpailukyvyn ja kannattavuuden parantamiseen tähtäävän kehitysohjelman, jonka kokonaistavoitteena on vähentää vuosittaisia kustannuksiamme noin 45 miljoonalla eurolla sekä parantaa katteitamme. | ||||
| Lisäksi Rautessa on käynnissä strateginen kehitysprojekti, jonka tavoitteena on kiteyttää Rauten tulevaisuuden kasvustrategia ja kehityspolku. Samanaikaisesti kehitämme vastuullisuustyötämme (ESG, ympäristövastuu, sosiaalinen vastuu ja hyvä hallintotapa). Uskomme, että vastuullisuus on erottamaton osa Rauten kaltaisen yrityksen ydinstrategiaa, ja että se on otettava huomioon kaikessa toiminnassa. Tiedämme myös, että vastuullisuuden ja vastuullisen valmistuksen merkitys asiakkaillemme lisääntyy. Meillä on hyvät edellytykset auttaa asiakkaita toteuttamaan vastuullisuusohjelmansa ja saavuttamaan vastuullisuustavoitteensa. | ||||
| HENKILÖSTÖ JA TYÖTURVALLISUUS | ||||
| Konsernin henkilöstön määrä oli vuoden 2022 lopussa 778 (2021: 802; 2020: 751). Henkilöstöstä Suomen yhtiöiden osuus oli 68 prosenttia (66 %), Pohjois-Amerikan yhtiöiden osuus 16 prosenttia (12 %), Kiinan osuus 10 prosenttia (13 %) ja muiden myynti- ja huoltoyhtiöiden osuus 6 prosenttia (9 %). | ||||
| Henkilöstön määrä kokoaikaisiksi työntekijöiksi muunnettuna (ns. tehollinen henkilöstömäärä) oli tilikaudella keskimäärin 774 (780). Konsernin palkat ja palkkiot olivat yhteensä 44,0 miljoonaa euroa (2021: 37,9 Me; 2020: 34,2 Me). Lukuun eivät sisälly osakepalkkiojärjestelmistä kirjatut kulut. | ||||
| Konserni on sitoutunut panostamaan henkilöstönsä osaamisen kehittämiseen sitouttaakseen henkilöstöä vahvemmin yhtiöön. Henkilöstön koulutukseen investoitiin yhteensä noin 1 prosenttia palkkasummasta (1). Nykyiset koulutustarpeet painottuvat uuden tietojärjestelmän vaatimaan koulutukseen. | ||||
| Työturvallisuus on parantunut vuoden 2021 tasosta, ja aleneva kehitys on jatkunut jo pidemmän ajan. Poissaoloon johtaneita työtapaturmia oli katsauskaudella seitsemän kappaletta. LTIF-luku oli 6,2 (9,0). | ||||
| Emoyhtiö Raute Oyj:n henkilöstön määrä kokoaikaisiksi työntekijöiksi muutettuna vuonna 2022 oli keskimäärin 551 (2021: 531; 2020: 501). Emoyhtiön palkat ja palkkiot olivat yhteensä 28,5 miljoonaa euroa (2021: 26,9 Me; 2020: 24,9 Me). | ||||
| PALKITSEMINEN | ||||
| Yhtiökokous on hyväksynyt hallituksen esittämän toimielinten palkitsemisraportin 31.3.2022. Päätös on neuvoa-antava. | ||||
| Konsernissa ovat käytössä koko henkilöstön kattavat palkitsemisjärjestelmät. | ||||
| JOHDON JA AVAINHENKILÖIDEN VOIMASSA OLEVAT OSAKEPERUSTEISET KANNUSTINJÄRJESTELMÄT VUONNA 2022 | ||||
| Konsernin johto ja avainhenkilöt kuuluvat yhtiön osakeperusteisen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän piiriin. Järjestelmän tarkoituksena on yhdenmukaistaa omistajien ja johdon tavoitteet yhtiön arvon kehittämiseksi sekä sitouttaa yhtiön johtoa ja avainhenkilöitä yhtiöön sekä yhtiön strategisten tavoitteiden saavuttamiseen tarjoamalla heille kilpailukykyinen pitkäaikainen kannustinjärjestelmä. Järjestelmä on kuvattu yksityiskohtaisesti yhtiön verkkosivuilla www.raute.com. | ||||
| Yhtiön suoritusperusteinen, osakkeen arvoon ja kasvuun perustuva pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä sisältää kolme kolmen vuoden pituista ansaintajaksoa, kalenterivuodet 2020-2022, 2021-2023 ja 2022-2024. Ohjelmaan 2020-2022 sovelletaan suoritusmittareina Rauten A-sarjan osakkeen kokonaistuoton suhteellinen kehitys painoarvoltaan 50 prosenttia ja osakekohtainen tulos painoarvoltaan niin ikään 50 prosenttia. Ohjelmiin 2021-2023 ja 2022-2024 sovelletaan suoritusmittareina absoluuttista Rauten A-sarjan osakkeen kokonaistuottoa (Absolute TSR) ja sen painoarvo on 70 prosenttia ja liikevaihtotavoitetta, jonka painoarvo on 30 prosenttia. | ||||
| Yhtiön hallitus päättää erikseen kunkin ohjelman alkamisesta, ansaintajakson pituudesta, suoritustavoitteista, ohjelmaan oikeutetuista henkilöstä ja ansaintamahdollisuudesta. | ||||
| Suoritusperusteisen, osakkeen arvoon ja kasvuun perustuvan kannustinjärjestelmän lisäksi yhtiön hallitus on perustanut ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän täydentäväksi osakepohjaiseksi pitkän aikavälin kannustinjärjestelmäksi. Ohjelma koostuu vuosittain alkavista yksittäisistä ohjelmista ja meneillään oleva ensimmäinen yksittäinen ohjelma kattaa vuodet 2022-2024. Kunkin yksittäisen ohjelman alkaminen edellyttää yhtiön hallituksen erillistä päätöstä. | ||||
| Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän ja ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän perusteella maksettavat palkkiot maksetaan yhtiön päätöksen mukaisesti joko yhtiön listattuina A-sarjan osakkeina tai käteisellä perustuen maksuhetken osakepalkkion arvoon. Palkkion maksamisen ehtona on voimassa oleva työ- tai palvelusuhde Rauteen. | ||||
| Yhtiön noudattaman omistussuosituksen mukaan yhtiön johtoryhmän jäsenten odotetaan kerryttävän ja sen saavuttamisen jälkeen pitävän omistuksessaan yhtiön osakkeita määrän, joka on toimitusjohtajan osalta arvoltaan hänen kiinteää bruttomääräistä vuosipalkkaansa vastaava määrä ja muiden osalta kuuden kuukauden kiinteää bruttomääräistä palkkaa vastaava määrä. Johtoryhmän jäsenen odotetaan käyttävän 50 prosenttia järjestelmän nojalla saamastaan nettopalkkiosta osakeomistuksensa kerryttämiseen, kunnes hänen osakeomistuksensa täyttää yllä suositellun tason. | ||||
| YHTEISKUNTA JA YMPÄRISTÖ | ||||
| Vastuullisuus on yksi Rauten toimintaa ohjaavista arvoista. Raute pyrkii systemaattisesti kehittämään tuotteitaan ja palveluitaan ympäristöä mahdollisimman vähän kuormittavaksi sekä vähentämään oman toimintansa ympäristövaikutuksia. Konserni noudattaa hyvän yrityskansalaisuuden periaatetta ottaen huomioon luonnon ja sen suojelemisen sekä ympäröivän yhteiskunnan toimintatavat kunnioittaen paikallisia kulttuureja ja arvostaen monimuotoisuutta. Rauten hallitus on antanut yhtiölle toimintaohjeen, Code of Conduct, jolla ohjeistetaan henkilöstöä toimimaan vastuullisesti Rauten arvojen mukaan. | ||||
| Haluamme auttaa asiakkaitamme luomaan lisäarvoa metsävaroilleen resurssitehokkaalla teknologiallamme ja tukipalveluillamme. Suurin osa koneillamme valmistetuista puutuotteista on kierrätettäviä, ja niihin varastoituvalla hiilellä on myönteiset ilmastovaikutukset. Kestävästi tuotetun puun käytön lisääminen esimerkiksi rakentamisessa on yksi tärkeimpiä keinoja kansainvälisten ilmastotavoitteiden saavuttamisessa. | ||||
| Työturvallisuuden jatkuva parantaminen on yksi yritysvastuumme avainkohtia. Vuonna 2022 Rauten LTIFluku (Lost Time Injury Frequency, eli vähintään yhden päivän poissaoloon johtaneet tapaturmat miljoonaa työntuntia kohden) parani selvästi vuodesta 2021 ja saavutimme lukeman 6,2 (9,0). | ||||
| LIIKETOIMINTARISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT | ||||
| Taloussuhdanteet, lainsäädäntö ja muut määräykset sekä poliittinen ympäristö | ||||
| Maailmantalouden ja rahoitusmarkkinoiden muutoksilla voi olla negatiivisia vaikutuksia Rauten toimintaan, tulokseen, rahoitusasemaan ja pääoman lähteisiin. | ||||
| Rauten toimintaan vaikuttaa myös geopoliittisia ja makrotalouden tekijöitä: tämänhetkinen korkea inflaatio ja korkojen nousu saattavat johtaa talouden taantumaan. Taantuma todennäköisesti vaikuttaisi Rauten toimintaan ja vähentäisi peruskysyntää. | ||||
| Lainsäädäntö tai muut määräykset, kuten pakotteet, voivat vaikuttaa Rauten liiketoimintaan ja tuotteisiin joko suoraan tai välillisesti. Raute voi myös joutua riidan osapuoleksi. Rauten suurimmat lyhyen aikavälin riskit aiheutuvat edelleen jäljellä olevasta Venäjä-altistuksesta. Venäjän toiminnan hallittua alasajoa on jatkettu, ja riskiasema pienentyi edelleen viimeisen vuosineljänneksen aikana. Jäljellä oleva tilauskanta on yhä altis muutoksille sääntelyssä, pakotteissa, maksuliikenteessä ja asiakkaan kyvyssä suoriutua sopimuksista. Muuttuva pakotetilanne aiheuttaa epävarmuutta mahdollisuuksiimme toimia sopimustemme mukaisesti ja tulouttaa keskeneräinen tilauskantamme. Olennainen osa Rauten teknologiasta ja palveluista on pakotteiden piirissä. | ||||
| Toiminta, toimitukset ja teknologia | ||||
| Rauten liiketoiminnasta pääosa muodostuu projektitoimituksista, joihin sisältyy riskejä kunkin asiakkaan lopputuotteeseen, tuotantomenetelmiin tai raaka-aineisiin liittyvistä asiakaskohtaisesti räätälöidyistä ratkaisuista. Tarjous- ja neuvotteluvaiheessa joudutaan ottamaan riskejä luvattavien suoritusarvojen osalta sekä tekemään arvioita toteutuksen kustannuksista. Muut Rauten kannalta merkittävät lähiajan riskit liittyvät hintainflaatioon sekä raaka-aineiden, komponenttien ja kuljetuspalvelujen saatavuuteen. | ||||
| Raute panostaa voimakkaasti tuotekehitykseen. Uusien teknologioiden tuotekehitysvaiheeseen liittyy riskiä siitä, että hanke ei johda teknisesti tai kaupallisesti hyväksyttävään ratkaisuun. Kehitystyön tuloksena syntyvien uusien ratkaisujen toimivuus ja kapasiteetti voidaan todentaa täysimittaisesti vasta tuotanto-olosuhteissa ensimmäisten asiakastoimitusten yhteydessä. | ||||
| Raute on aloittanut toiminnan kokonaiskilpailukyvyn ja kannattavuuden parantamiseen tähtäävän kehitysohjelman, jonka tavoitteena on saavuttaa noin 45 miljoonan euron vuotuiset säästöt vuoden 2023 loppuun mennessä. Yhtiö on alttiina riskille, että säästöjä ei saavuteta suunnitellussa ajassa. | ||||
| Koronapandemian aiheuttamat rajoitukset saattavat vaikuttaa Rauten näkymiin heikentävästi jatkossakin, mutta vähäisemmässä määrin kuin kolmena edellisvuonna. | ||||
| Rauten tavoitteena on kasvattaa paikallista liiketoimintaansa kehittyvillä markkina-alueilla, joissa toimimiseen liittyy mahdollisuuksien lisäksi myös kehittyville markkinoille tyypillisiä riskejä. | ||||
| Henkilöstö | ||||
| Osaamisen säilyttäminen ja kehittäminen sekä henkilöstöresurssien riittävyyden hyvä hallinta ovat erityisen tärkeitä syklisessä liiketoiminnassa. Jatkuvuutta varmistetaan seuraamalla ikärakenteen kehitystä, systemaattisella henkilöstöjohtamisella ja panostamalla työhyvinvointiin. Henkilöstötyöstä ja -prosesseista huolimatta Raute altistuu riskille avainhenkilöiden menettämisestä ja vaikeuksille uusien osaajien palkkaamisessa uusiin liiketoimintahaasteisiin vastaamiseksi. | ||||
| Rahoitusriskit | ||||
| Konsernin kansainvälisen liiketoiminnan merkittävimmät rahoitusriskit ovat sopimusvastapuoliin liittyvä luottotappioriski ja valuuttakurssiriski. Lisäksi konserni altistuu maksuvalmius- ja uudelleenrahoitusriskeille sekä korko- ja hintariskeille. Monien venäläisasiakkaiden sopimusten irtisanominen on kohdistanut painetta yhtiön lyhytaikaisen käyttöpääoman rahoitukseen. | ||||
| Asiakkaiden maksukykyyn liittyvää luottotappioriskiä hallitaan maksuehdoilla sekä kattamalla maksamaton kauppahinnan osa pankkitakuulla, remburssilla tai muulla soveltuvalla vakuudella. Konsernin likvidit varat ovat pääosin pankeissa sen suurimmissa toimintamaissa Suomessa ja Kanadassa. Tilikaudelle 2022 kirjattujen luottotappioiden määrä oli 2 tuhatta euroa (0 tuhatta euroa). | ||||
| Konsernin päävaluutta on euro. Merkittävimmät valuuttakurssiriskit aiheutuvat seuraavista valuutoista: Kiinan yuan (CNY), Kanadan dollari (CAD) ja Yhdysvaltain dollari (USD). Valuuttariskien suojauksessa käytetään pääasiassa valuuttatermiinisopimuksia. Tarjousaikaisilta valuuttakurssiriskeiltä suojaudutaan käyttämällä tarjouksissa valuuttaklausuuleja. Esisopimuksiin liittyviä valuuttariskejä suojataan tapauskohtaisesti valuuttaoptiosopimuksilla. | ||||
| Konserni on varautunut vaihteleviin käyttöpääomatarpeisiin ja mahdollisiin likvidien varojen saatavuuden häiriötilanteisiin luottolimiittisopimuksilla kahden pohjoismaisen pankin kanssa. Emoyhtiö on allekirjoittanut 6.3.2023 pääpankkiensa kanssa sopimuksen nykyisten luottolimiittisopimustensa uusimisesta ja korvaamisesta sekä yhtiön uusien luottolimiittien määrittämisestä. | ||||
| Rahoitusriskit sekä rahoitusriskien hallinnan tavoitteet ja menettelytavat on kuvattu tarkemmin tilinpäätöksen liitetiedoissa sivulla xx. | ||||
| Kyber- ja tietoturvallisuus, maksupetokset | ||||
| Rauten toiminta on riippuvainen sen tieto- ja viestintäjärjestelmien ja -ohjelmistojen turvallisuudesta ja vakaasta toiminnasta. Onnistunut kyberhyökkäysriskien hallinta on myös tärkeää. Näitä riskejä hallitaan määritellyllä tietoturvapolitiikalla. | ||||
| Rauteen kohdistuu toistuvasti maksupetosyrityksiä. Yhtiöllä on riski, että petosyritys ohittaa maksutapahtumien kontrollipisteet ja aiheuttaa yhtiölle taloudellista vahinkoa. | ||||
| Vahinkoriskit | ||||
| Muita vahinkoriskejä ovat mm. työturvallisuusriskit, joita hallitaan aktiivisella, riskejä ehkäisevällä toiminnalla, kuten henkilöstön jatkuvalla kouluttamisella ja tutkimalla myös kaikki läheltä piti -tapaukset. Työturvallisuus ja ergonomia ovat jatkuvan kehittämisen kohteita. | ||||
| Rauten merkittävimpiä yksittäisiä omaisuus- ja keskeytysvahinkoriskejä ovat tulipalo, vakava konerikko sekä tietojärjestelmän rikkoontuminen tai häiriö Lahden päätuotantoyksikössä, jonne koko konsernin avainteknologian tuotanto- sekä suunnittelu-, talous- ja toiminnanohjausjärjestelmät on keskitetty. Näihin on varauduttu mm. varajärjestelmillä ja vakuutuksilla, mutta varautumisesta huolimatta tällaisen riskin realisoituminen vakavalla tavalla aiheuttaisi merkittävää haittaa toiminnalle. | ||||
| Uuteen koko yhtiön laajuiseen toiminnanohjausjärjestelmään liittyy lyhyen aikavälin riski, jolla on välitön vaikutus Rauten päivittäiseen toimintaan ja taloudelliseen ohjaukseen. Järjestelmän toteuttamisen ja käyttöönoton viivästyminen tai mahdolliset haasteet datan siirtämisessä uuteen toiminnanohjausjärjestelmään voisivat aiheuttaa merkittäviä kustannusten ylityksiä toiminnanohjausjärjestelmän toteutuksessa sekä häiriöitä asiakastoimituksissa, mikä vaikuttaisi negatiivisesti myös asiakassuhteisiin. | ||||
| Rauten tuotannollisella toiminnalla ei ole merkittäviä suoria ympäristövaikutuksia. Lahden päätuotantoyksikkö sijaitsee pohjavesialueella. Kemikaali- tai polttoainevuoto pohjavesialueella voi aiheuttaa ympäristöhaittaa, taloudellisia kustannuksia ja häiriötä yhtiön tuotannolliseen toimintaan. Lahden pääyksiköillä on ISO-sertifioitu ympäristöjärjestelmä, ja kemikaaliturvallisuuteen on kiinnitetty erityistä huomiota. | ||||
| Ympäristöjärjestelmän periaatteita noudatetaan soveltuvin osin myös muissa toimipisteissä. | ||||
| Yhtiön maine | ||||
| Rautella on riski tietämättään olla mukana liiketoimintaketjussa, johon liittyy korruptiota, lahjontaa tai rahanpesua, vaikka liiketoimintakumppaneita säännöllisesti tarkastetaan esimerkiksi kansainvälisiin sanktiolistoihin ja viennin rajoituksiin liittyen. Näiden riskien toteutumisesta voi aiheutua oikeudellisia seurauksia, ja yhtiön maine ja taloudellinen asema saattavat kärsiä. | ||||
| Kansainvälisiin toimitusketjuihin voi liittyä toimijoita, jotka eivät kunnioita Rauten periaatteita ihmisoikeuksien tai työntekijöiden perusoikeuksien suhteen. Tällaiset tapaukset voivat johtaa mainehaittaan ja toimitusketjun keskeytykseen, mikäli rikkomus on niin merkittävä, että yhteistyö joudutaan lopettamaan. | ||||
| OSAKKEENOMISTAJAT | ||||
| Osakkeenomistajien määrä oli vuoden alussa 6.009 ja tilikauden lopussa 5.785. K-sarjan osakkeita omisti tilikauden lopussa 55 yksityishenkilöä (55). Hallintarekisteröityjen osakkeiden osuus oli 2,0 prosenttia (2,3 %). Yhtiö ei saanut vuoden 2022 aikana liputusilmoituksia. | ||||
| Hallituksen, toimitusjohtajan ja johtoryhmän osakeomistus 31.12.2022 oli yhteensä 140.277 kappaletta yhtiön osakkeita vastaten 3,1 prosenttia (6,0 %) yhtiön osakkeiden kokonaismäärästä ja 8,9 prosenttia (11,6 %) äänimäärästä. | ||||
| Omistuksen jakautuminen sektoreittain ja suuruusluokittain sekä suurimmat osakkeenomistajat on esitetty tilinpäätöksen kohdassa Osakkeet ja osakkeenomistajat. | ||||
| TILINTARKASTAJAT | ||||
| Raute Oyj:n varsinaisessa yhtiökokouksessa 31.3.2022 valittiin tilintarkastajaksi tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy, päävastuullisena tilintarkastajana KHT-tilintarkastaja Markku Launis. | ||||
| HALLINNOINTI | ||||
| Raute Oyj noudattaa Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n 19.9.2019 antamaa Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia (Corporate Governance) 2020 poikkeuksena kuitenkin hallinnointikoodin suositus 15 nimitysvaliokunnan kokoonpanon osalta. | ||||
| SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ (CORPORATE GOVERNANCE STATEMENT) | ||||
| Raute Oyj:n hallitus on käsitellyt Suomen arvopaperimarkkinalain 7 luvun 7 pykälän ja Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n 19.9.2019 antaman Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin 2020 mukaisen selvityksen Raute Oyj:n hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 2022 (Corporate Governance Statement) toimintakertomuksesta erillisenä kertomuksena. | ||||
| SELVITYS MUISTA KUIN TALOUDELLISISTA TIEDOISTA | ||||
| Raute Oyj:n hallitus on käsitellyt Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2014/95/EU mukaisen selvityksen Raute Oyj:n muista kuin taloudellisista tiedoista vuodelta 2022 toimintakertomuksesta erillisenä kertomuksena. | ||||
| TOIMIELINTEN PALKITSEMISRAPORTTI | ||||
| Raute Oyj:n hallitus on käsitellyt Suomen arvopaperimarkkinalain 7 luvun 7 pykälän ja Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n 19.9.2019 antaman Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin 2020 mukaisen Raute Oyj:n toimielinten palkitsemisraportin, joka julkaistaan tilinpäätöksen yhteydessä. | ||||
| HALLITUS JA TOIMITUSJOHTAJA | ||||
| Varsinainen yhtiökokous valitsee hallituksen puheenjohtajan, varapuheenjohtajan ja 3-5 hallituksen jäsentä. | ||||
| Raute Oyj:n hallituksen puheenjohtajaksi valittiin 31.3.2022 pidetyssä varsinaisessa yhtiökokouksessa TkL Laura Raitio, varapuheenjohtajaksi KTM Mika Mustakallio ja hallituksen jäseniksi DI Joni Bask, insinööri Ari Harmaala, DI Petri Perttula, KTK Ari Piik ja DI Patrick von Essen. | ||||
| Hallitus valitsee toimitusjohtajan ja vahvistaa hänen toimisuhteensa ehdot palkkaetuineen. | ||||
| Raute Oyj:n toimitusjohtajana jatkoi tekniikan lisensiaatti Tapani Kiiski 30.4.2022 asti. Hänet nimitettiin Raute Oyj:n toimitusjohtajaksi 16.3.2004. Toimisopimuksessa sovittu irtisanomisaika oli kuusi kuukautta ja erokorvauksena maksettiin kahdentoista kuukauden palkkaa vastaava summa. | ||||
| Raute Oyj:n väliaikaiseksi toimitusjohtajaksi nimitettiin 1.5.2022 alkaen DI Petri Strengell, joka toimi tehtävässä 30.9.2022 asti. | ||||
| Raute Oyj:n toimitusjohtajaksi nimitettiin 1.10.2022 alkaen tekniikan tohtori Mika Saariaho. Toimisopimuksessa sovittu irtisanomisaika on kuusi kuukautta ja erokorvauksena maksetaan kahdentoista kuukauden palkkaa vastaava summa. | ||||
| Yhtiöjärjestyksessä ei ole annettu hallitukselle tai toimitusjohtajalle tavanomaisesta poikkeavia toimivaltuuksia. | ||||
| Yhtiöjärjestyksen muuttamista ja osakepääoman korottamista koskevat päätökset tehdään voimassa olevan osakeyhtiölain säännösten mukaisesti. | ||||
| JOHTORYHMÄ | ||||
| Raute-konsernin johtoryhmä ja sen jäsenten vastuualueet ovat 1.1.2023 alkaen: | ||||
| Mika Saariaho, President and CEO | ||||
| Petri Strengell, Executive Vice President, Wood Processing Wood Processing -liiketoimintayksikkö, | ||||
| Jani Roivainen, Executive Vice President, Analyzers Analyzers -liiketoimintayksikkö, | ||||
| Kurt Bossuyt, Executive Vice President, Services Services -liiketoimintayksikkö, | ||||
| Jari Myyryläinen, Chief Commercial Officer (CCO) myynti & markkinointi, commercial excellence -toiminnot, | ||||
| Mia Könnilä, Chief People Officer (CPO) HR, henkilöstön kehittäminen, työterveys ja työturvallisuus, | ||||
| Minna Yrjönmäki, Chief Financial Officer (CFO) talous ja rahoitus, tietohallinto, sijoittajasuhteet, vastuullisuus sekä muu liiketoiminnan tuki. | ||||
| Vuoden 2022 aikana seuraavat henkilöt ovat jättäneet johtoryhmän toimittuaan johtoryhmän jäseninä seuraavasti: Tapani Kiiski (16.3.200430.4.2022), Tarja Järvinen (1.2.20195.5.2022), Marko Hjelt (1.10.201319.12.2022), Mika Hyysti (1.10.201328.11.2022), Timo Kangas (1.10.200428.11.2022) sekä Jukka Siiriäinen (1.9.201928.11.2022). | ||||
| OSAKKEET | ||||
| Raute Oyj:n osakkeiden kokonaismäärä vuoden 2022 lopussa oli 4.263.194 kappaletta (4.263.194 kpl), joista K-sarjan osakkeita (kantaosake, 20 ääntä/osake) oli 991.161 kappaletta (991.161 kpl) ja A-sarjan osakkeita (1 ääni/osake) oli 3.272.033 kappaletta (3.272.033 kpl). K-sarjan ja A-sarjan osakkeilla on yhtäläinen oikeus osinkoihin ja yhtiön varoihin. | ||||
| K-sarjan osake voidaan muuntaa A-sarjan osakkeeksi yhtiöjärjestyksen 3. pykälässä esitetyin ehdoin. Jos kantaosake siirtyy sellaiselle taholle, joka ennestään ei omista K-sarjan osakkeita, on siirronsaajan viipymättä ilmoitettava siitä hallitukselle kirjallisesti. Muilla K-sarjan osakkeiden omistajilla on oikeus tällaisessa tilanteessa lunastaa K-sarjan osake yhtiöjärjestyksen 4. pykälässä mainituin ehdoin. | ||||
| Raute Oyj:n A-sarjan osakkeet noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:ssä. Kaupankäyntitunnus on RAUTE. Vuoden 2022 aikana osakevaihto oli 613.077 kappaletta (591.208 kpl) ja yhteensä 7,5 miljoonaa euroa (13,2 Me). Vaihdettu määrä vastasi 19 prosenttia (18 %) pörssinoteerattujen A-sarjan osakkeiden määrästä. A-sarjan osakkeen keskikurssi oli 12,29 euroa (22,28 e). Vuoden ylin kaupantekokurssi oli 20,40 euroa ja alin 8,12 euroa. | ||||
| Yhtiön koko osakekannan markkina-arvo oli vuoden 2022 lopussa 35,2 miljoonaa euroa (84,4 Me), jossa K-sarjan osakkeet on arvostettu A-sarjan osakkeen 31.12.2022 päätöskurssin 8,26 euroa (19,80 e) mukaisesti. | ||||
| VOITONJAKO TILIKAUDELTA 2021 | ||||
| Varsinainen yhtiökokous 31.3.2022 päätti, että tilikaudelta 2021 vahvistetun taseen perusteella ei jaeta osinkoa varsinaisen yhtiökokouksen päätöksellä, vaan jakokelpoiset varat jätetään omaan pääomaan. Yhtiökokous päätti kuitenkin valtuuttaa hallituksen päättämään harkintansa mukaan yhteensä | ||||
| enintään 0,80 euron osakekohtaisen osingon jakamisesta A- ja K-sarjan osakkeille. Valtuutus on voimassa yhtiön seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen alkuun saakka. Ellei hallitus perustellusta syystä toisin päätä, valtuutuksen perusteella mahdollisesti jaettava osinko maksetaan yhdessä erässä | ||||
| valtuutuksen voimassaoloaikana. Hallitus tekee erillisen päätöksen osingonjaosta. Yhtiö julkistaa tällaisen päätöksen erikseen ja vahvistaa samassa yhteydessä osingonmaksun täsmäytys- ja maksupäivät. Hallituksen päätöksen perusteella maksettava osinko maksetaan osakkeenomistajille, jotka ovat kyseisen osingonmaksun täsmäytyspäivänä merkittynä osakkeenomistajiksi Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Hallitus ei ole käyttänyt valtuutusta vuoden 2022 aikana. | ||||
| OMIEN OSAKKEIDEN OSTO- JA LUOVUTUSVALTUUTUS | ||||
| Varsinainen yhtiökokous 31.3.2022 valtuutti hallituksen päättämään omien A-sarjan osakkeiden hankkimisesta yhtiön vapaaseen omaan pääomaan kuuluvilla varoilla sekä niitä koskevasta suunnatusta osakeannista 400.000 kappaleen enimmäismäärään saakka. Hallitus ei ole käyttänyt valtuutusta vuoden 2022 aikana. | ||||
| Tilikauden päättyessä yhtiöllä ei ollut hallussaan tai panttina yhtiön omia osakkeita. | ||||
| VARSINAINEN YHTIÖKOKOUS 2023 | ||||
| Raute Oyj:n vuoden 2023 varsinainen yhtiökokous pidetään torstaina 30.3.2023 Lahdessa Sibeliustalolla alkaen kello 18.00. | ||||
| HALLITUKSEN EHDOTUS TULOKSEN KÄSITTELYSTÄ JA OSINGONMAKSUSTA | ||||
| Emoyhtiö Raute Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2022 ovat 17.522 tuhatta euroa, josta tilikauden 1.1.-31.12.2022 tappio on 8.414 tuhatta euroa. | ||||
| Hallitus esittää 30.3.2023 pidettävälle Raute Oyj:n varsinaiselle yhtiökokoukselle, että osinkoa ei makseta. | ||||
| TULOSOHJEISTUS VUODELLE 2023 | ||||
| Rauten vuoden 2023 liikevaihdon arvioidaan olevan yli 130 Me ja vertailukelpoisen käyttökatteen olevan yli 4 %. | ||||
| KONSERNIN TULOSLASKELMA | |||||||||
| 1 000 euroa | Liite | 1.1.2022-31.12.2022 | 1.1.2021-31.12.2021 | ||||||
| LIIKEVAIHTO | 1,28 | ||||||||
| Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos | - |
- |
|||||||
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 | ||||||||
| Materiaalit ja palvelut | 3 | - |
- |
||||||
| Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut | 5 | - |
- |
||||||
| Poistot | 14 | - |
- |
||||||
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 | - |
- |
||||||
| Liiketoiminnan kulut yhteensä | - |
- |
|||||||
| LIIKETULOS | - |
- |
|||||||
| Rahoitustuotot | 17,26 | ||||||||
| Rahoituskulut | 17,26 | - |
- |
||||||
| Rahoituskulut, netto | |||||||||
| TULOS ENNEN VEROJA | - |
- |
|||||||
| Tuloverot | 7 | - |
|||||||
| TILIKAUDEN TULOS | - |
- |
|||||||
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||||||||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille | - |
- |
|||||||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluvasta tuloksesta laskettu osakekohtainen tulos, euroa | |||||||||
| Laimentamaton osakekohtainen tulos | - |
- |
|||||||
| Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos | - |
- |
|||||||
| KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA | ||||||||
| 1 000 euroa | Liite | 1.1.-31.12.2022 | 1.1.-31.12.2021 | |||||
| TILIKAUDEN TULOS | - |
- |
||||||
| Muut laajan tuloksen erät | ||||||||
| Erät, joita ei siirretä tuloslaskelmaan | ||||||||
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavien rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset | 20 | - |
- |
|||||
| Erät, jotka saatetaan tulevaisuudessa siirtää tulosvaikutteisiksi | ||||||||
| Rahavirran suojaukset | 20 | - |
||||||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | 20 | |||||||
| Eriin liittyvät laskennalliset verot | 20 | |||||||
| Laajan tuloksen erät verojen jälkeen yhteensä | - |
|||||||
| TILIKAUDEN LAAJA TULOS | - |
- |
||||||
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | ||||||||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille | - |
- |
| KONSERNIN TASE | |||||||||
| 1 000 euroa | Liite | 31.12.2022 | 31.12.2021 | ||||||
| VARAT | |||||||||
| Pitkäaikaiset varat | |||||||||
| Liikearvo | 9 | ||||||||
| Muut aineettomat hyödykkeet | 10 | ||||||||
| Aineelliset hyödykkeet | 12 | ||||||||
| Käyttöoikeusomaisuuserät | 12,13 | ||||||||
| Muut rahoitusvarat | |||||||||
| Laskennalliset verosaamiset | 8 | ||||||||
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | |||||||||
| Lyhytaikaiset varat | |||||||||
| Vaihto-omaisuus | 15 | ||||||||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 2 | ||||||||
| Tuloverosaaminen | 2 | ||||||||
| Rahavarat | 21,25 | ||||||||
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | |||||||||
| VARAT YHTEENSÄ | |||||||||
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||||||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | |||||||||
| Osakepääoma | 19,21 | ||||||||
| Käyvän arvon rahasto ja muut rahastot | 19 | ||||||||
| Muuntoerot | 19 | ||||||||
| Kertyneet voittovarat | 19 | ||||||||
| Tilikauden tulos | 19 | - |
- |
||||||
| Oma pääoma yhteensä | |||||||||
| Pitkäaikaiset velat | |||||||||
| Laskennalliset verovelat | 8 | ||||||||
| Vuokrasopimusvelat | 13 | ||||||||
| Varaukset | 4 | ||||||||
| Pitkäaikaiset velat yhteensä | |||||||||
| Lyhytaikaiset velat | |||||||||
| Varaukset | 4 | ||||||||
| Lyhytaikaiset korolliset velat | 23 | ||||||||
| Vuokrasopimusvelat | 13 | ||||||||
| Lyhytaikaiset saadut ennakkomaksut | 16 | ||||||||
| Tuloverovelka | 16 | ||||||||
| Ostovelat ja muut velat | 16 | ||||||||
| Lyhytaikaiset velat yhteensä | |||||||||
| Velat yhteensä | |||||||||
| OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ |
| KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA | |||||||||
| 1 000 euroa | 1.1.-31.12.2022 | 1.1.-31.12.2021 | |||||||
| LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA | |||||||||
| Asiakkailta saadut maksut | |||||||||
| Maksut tavaroiden/palvelujen toimittajille sekä henkilöstölle | - |
- |
|||||||
| Rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | - |
||||||||
| Maksetut korot liiketoiminnasta | - |
- |
|||||||
| Saadut osingot liiketoiminnasta | |||||||||
| Saadut korot liiketoiminnasta | |||||||||
| Muut rahoituserät liiketoiminnasta | - |
||||||||
| Maksetut verot liiketoiminnasta | - |
- |
|||||||
| Liiketoiminnan rahavirta (A) | - |
||||||||
| INVESTOINTIEN RAHAVIRTA | |||||||||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | - |
- |
|||||||
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot | |||||||||
| Tytäryrityksen hankinta vähennettynä hankituilla rahavaroilla | |||||||||
| Investointien rahavirta (B) | - |
- |
|||||||
| RAHOITUKSEN RAHAVIRTA | |||||||||
| Lyhytaikaisten lainojen nostot | |||||||||
| Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | - |
||||||||
| Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | - |
- |
|||||||
| Maksetut osingot | - |
||||||||
| Rahoituksen rahavirta (C) | - |
||||||||
| Rahavarojen muutos (A+B+C) | - |
||||||||
| lisäys (+)/vähennys (-) | |||||||||
| Rahavarat tilikauden alussa | |||||||||
| Rahavarojen muutos | - |
||||||||
| Valuuttakurssien muutosten vaikutus | |||||||||
| Rahavarat tilikauden lopussa | |||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Rahavirtalaskelma on muodostettu käyttäen suoraa menetelmää. Liiketoiminnan rahavirta sisältää asiakkailta saadut maksut, liiketoiminnan muut tuotot sekä maksut hankituista tavaroista ja palveluista. Liiketoiminnan rahavirta sisältää lisäksi maksut henkilöstölle sekä maksetut korot ja kassanhallintaa varten pidetyistä rahoitusvaroista saadut korot. Liiketoiminnan rahavirta ei sisällä investointeihin liittyviä ostovelkoja. | ||||||||||
| Investointien rahavirta sisältää aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden hankinnasta aiheutuneet menot ja muiden aktivoitavien hyödykkeiden hankinnasta aiheutuneet menot. Erä sisältää myös näiden hyödykkeiden luovutuksesta saadut myyntivoitot. | ||||||||||
| Rahoituksen rahavirta sisältää osakepääoman rahamääräiset muutokset, kaudella osakkeenomistajille maksetut osingot sekä rahoitukseen liittyvien lainojen nostot ja takaisinmaksut. | ||||||||||
| Rahavaroissa on esitetty rahat ja pankkisaamiset, jotka erääntyvät alle kolmen kuukauden sisällä. | ||||||||||
| Ulkomaisten konserniyhtiöiden rahavirtalaskelmat on muunnettu euromääräisiksi tilikauden keskikurssin mukaisesti. | ||||||||||
| Vuokrasopimuksiin liittyvät vuokrasopimusvelan takaisinmaksut sisältyvät rahoituksen rahavirtaan. Vuokrasopimuksiin liittyvän korko-osuuden maksu sisältyy liiketoiminnan rahavirtaan. Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin ja arvoltaan vähäisiin vuokrasopimuksiin liittyvät maksut ja vuokrat sisältyvät liiketoiminnan rahavirtaan. Näitä sopimuksia ei oteta huomioon vuokrasopimusvelkoja määritettäessä. | ||||||||||
| LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA | |||||||||||||
| 1 000 euroa | Liite | Osake-pääoma | SVOP-rahasto | Muut rahastot | Muunto-erot | Kertyneet voitto-varat | Emoyhtiön osakkeen- omistajille kuuluva osuus | OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | |||||
| OMA PÄÄOMA 1.1.2022 | |||||||||||||
| Tilikauden laaja tulos | |||||||||||||
| Tilikauden tulos | - | - | - | - | - |
- |
- |
||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | |||||||||||||
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavien rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset | - | - | - |
- | - | - |
- |
||||||
| Suojausinstrumenttien rahasto | - | - | - | - | |||||||||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | - | - | - | ||||||||||
| Eriin liittyvät tuloverot | - | - | - | - | |||||||||
| Laajan tuloksen erät verojen jälkeen yhteensä | - | - | - |
||||||||||
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | - | - | - |
- |
- |
- |
|||||||
| Liiketoimet osakkeenomistajien kanssa | |||||||||||||
| Omana pääomana suoritettavat osakeperusteiset liiketoimet | - | - | - | - | |||||||||
| Maksetut osingot | - | - | - | - | |||||||||
| Liiketoimet osakkeenomistajien kanssa yhteensä | - | - | |||||||||||
| OMA PÄÄOMA 31.12.2022 | |||||||||||||
| VERTAILUVUOSI | |||||||||||||
| LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA | |||||||||||||
| 1 000 euroa | Liite | Osake-pääoma | SVOP-rahasto | Muut rahastot | Muunto-erot | Kertyneet voitto-varat | Emoyhtiön osakkeen- omistajille kuuluva osuus | OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | |||||
| OMA PÄÄOMA 1.1.2021 | |||||||||||||
| Tilikauden laaja tulos | |||||||||||||
| Tilikauden tulos | - | - | - | - | - |
- |
- |
||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | |||||||||||||
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavien rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset | - | - | - |
- | - | - |
- |
||||||
| Suojausinstrumenttien rahasto | - | - | - |
- | - | - |
- |
||||||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | - | - | - | -139 | |||||||||
| Eriin liittyvät tuloverot | - | - | - | - | |||||||||
| Laajan tuloksen erät verojen jälkeen yhteensä | - | - | - |
-139 | - |
- |
|||||||
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | - | - | - |
- |
- |
- |
|||||||
| Liiketoimet osakkeenomistajien kanssa | |||||||||||||
| Omana pääomana suoritettavat osakeperusteiset liiketoimet | - | - | - | - | |||||||||
| Maksetut osingot | - | - | - | - | - |
- |
- |
||||||
| Liiketoimet osakkeenomistajien kanssa yhteensä | - | - | - |
- |
- |
||||||||
| OMA PÄÄOMA 31.12.2021 |
| PERUSTIEDOT | ||||||||||
| Perustiedot | ||||||||||
| Konsernitilinpäätöksen hyväksyminen | ||||||||||
| Raute Oyj:n hallitus on 9.3.2023 hyväksynyt tämän konsernitilinpäätöksen ajalta 1.1.31.12.2022 julkistettavaksi. Suomen osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidettävässä yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksella on myös mahdollisuus muuttaa tilinpäätöstä. | ||||||||||
| Liiketoiminta ja toimintasegmentit | ||||||||||
| Raute-konserni (konserni) on puutuotetoimialaa maailmanlaajuisesti palveleva teknologia- ja palveluyritys, jonka ydinosaamista ovat valittujen puutuotteiden valmistusprosessit. Asiakkaat ovat puutuoteteollisuudessa toimivia yrityksiä, joiden valmistamia puutuotteita ovat viilu, vaneri, LVL ja sahatavara. | ||||||||||
| Rauten kokonaispalvelukonsepti lähtee tuotteen elinkaaren hallinnasta ja muodostuu projektitoimituksista ja teknologiapalveluista. Teknologiatarjonta kattaa asiakkaan koko tuotantoprosessin koneet ja laitteet. Rauten ratkaisuihin kuuluvat kattavan laitetarjonnan lisäksi teknologiapalvelut varaosatoimituksista säännölliseen kunnossapitoon ja konekannan modernisointeihin sekä konsultointi, koulutus, kunnostetut koneet ja digitaaliset palvelut. | ||||||||||
| Raute-konsernin toiminnot kuuluvat kokonaisuudessaan puutuoteteknologiasegmenttiin. Ylin operatiivinen päätöksentekijä on Raute Oyj:n hallitus. Hallitus vastaa resurssien kohdistamisesta toimintasegmentille ja tuloksen arvioinnista. Hallitus seuraa kannattavuutta Liiketulos -tunnusluvulla. | ||||||||||
| Rauten päätoimipaikka sijaitsee Lahdessa (aiemmin Nastolan kunta). Muut omat tuotantoyksiköt sijaitsevat Kajaanissa, Vancouverin alueella Kanadassa, Changzhoun alueilla Kiinassa sekä Pullmanissa, Washingtonin osavaltiossa Yhdysvalloissa. Myyntiverkosto on maailmanlaajuinen. | ||||||||||
| Emoyhtiö | ||||||||||
| Raute-konsernin emoyhtiö on suomalainen, Suomen lakien mukaan perustettu julkinen osakeyhtiö Raute Oyj (Y-tunnus FI01490726), jonka Asarjan osakkeet noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:ssä, ryhmässä Teollisuustuotteet ja -palvelut. Raute Oyj:n kotipaikka on Lahti. Rekisteröity käyntiosoite on Rautetie 2, 15550 Nastola ja postiosoite on PL 69, 15551 Nastola. | ||||||||||
| Tuloslaskelman laatimisperiaate | ||||||||||
| Hallitus seuraa kannattavuutta Liiketulos-tunnusluvulla. Konserni on määrittänyt liiketuloksen seuraavasti: Liiketulos on nettosumma, joka muodostuu, kun liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan muut tuotot, vähennetään ostokulut valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutoksella ja omaan käyttöön valmistuksesta syntyneillä kuluilla oikaistuina, vähennetään työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut sekä vähennetään poistot, mahdolliset arvonalentumistappiot ja liiketoiminnan muut kulut. Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelmaerät esitetään tuloslaskelmassa liiketuloksen jälkeen ennen tilikauden voittoa | ||||||||||
| Muutokset tilinpäätöksen laatimisperiaatteissa ja esitettävissä tiedoissa | ||||||||||
| Konsernitilinpäätös on laadittu noudattaen samoja laatimisperiaatteita kuin vuonna 2021 lukuun ottamatta uusia ja uudistettuja standardeja. Tiedot laskentastandardien muutoksista on esitetty sivulla xx. | ||||||||||
| Konsernitilinpäätöksen laatiminen | ||||||||
| Raute Oyj:n konsernitilinpäätös 1.1.31.12.2022 on laadittu Euroopan unionissa sovellettavaksi hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards, IFRS) ja niistä annettujen tulkintojen mukaisesti. Konsernitilinpäätöstä laadittaessa on noudatettu 31.12.2022 voimassaolevia IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös suomalaisen kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön vaatimusten mukaiset. | ||||||||
| Luvut on esitetty tuhansina euroina, ellei toisin ole todettu. Pyöristyksistä johtuen taulukoissa esitettyjen yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa taulukossa esitetystä summaluvusta. Suluissa esitetyillä luvuilla on viitattu vastaaviin lukuihin vertailukaudelta. | ||||||||
| Raute Oyj:n konsernitilinpäätöksen tiedot ovat saatavissa internet-osoitteesta www.raute.com ja konsernin emoyhtiön päätoimipaikasta, osoitteesta Rautetie 2, 15550 Nastola. | ||||||||
| Konsernitilinpäätöksen lukuihin on yhdistetty emoyhtiö Raute Oyj:n ja niiden tytäryhtiöiden tilinpäätösluvut, joissa tytäryhtiöissä konsernilla on määräysvalta. Konsernilla on määräysvalta yhtiössä, jos se olemalla osallisena yhtiössä altistuu sen muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja jos konserni pystyy vaikuttamaan yhtiön muuttuvaan tuottoon käyttämällä yhtiötä koskevaa valtaa. Arvioitaessa, onko konsernilla toisessa yhtiössä määräysvalta, on lisäksi otettu huomioon sellaisen potentiaalisen äänivallan olemassaolo ja vaikutus, joka on tarkasteluhetkellä toteutettavissa käyttämällä osakeoikeus tai suorittamalla osakevaihto. Raute-konsernin määräysvalta tytäryhtiöihinsä perustuu pääosin osakeomistukseen, joka tuottaa yli 50 prosenttia äänivallasta. Tytäryhtiöt on yhdistelty konsernitilinpäätökseen kokonaisuudessaan siitä päivästä lukien, jona konserni on saanut niihin määräysvallan ja lopetettu, kun määräysvalta lakkaa. | ||||||||
| KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERUSTA | |||||||||||||||
| Konserniyhtiöt | ||||||||||||||
| 2022 Konsernin | 2021 Konsernin | 2022 Emoyhtiön | 2021 Emoyhtiön | |||||||||||
| omistusosuus | omistusosuus | omistusosuus | omistusosuus | |||||||||||
| Konserniyhtiöt | ja äänivalta, % | ja äänivalta, % | ja äänivalta, % | ja äänivalta, % | ||||||||||
| Raute Oyj, Lahti (emoyhtiö) | ||||||||||||||
| Raute Canada Ltd., Delta, B.C., Kanada | 100 | 100 | 100 | 100 | ||||||||||
| Raute Inc., Delaware, USA | 100 | 100 | 100 | 100 | ||||||||||
| Raute US, Inc., Monroe, Louisiana, USA | 100 | 100 | - | - | ||||||||||
| RWS-Engineering Oy, Lahti | 100 | 100 | 100 | 100 | ||||||||||
| Raute Group Asia Pte Ltd., Singapore | 100 | 100 | 100 | 100 | ||||||||||
| Raute WPM Oy, Lahti | 100 | 100 | 100 | 100 | ||||||||||
| Raute Chile Ltda., Santiago, Chile | 100 | 100 | 50 | 50 | ||||||||||
| Raute Service LLC, Pietari, Venäjä | 100 | 100 | - | - | ||||||||||
| Raute (Shanghai) Machinery Co., Ltd, Shanghai, Kiina | 100 | 100 | 100 | 100 | ||||||||||
| Metriguard Technologies, Inc., Pullman, Washington, USA | 100 | 100 | - | - | ||||||||||
| Hiottu Oy, Oulu | 100 | 100 | 80 | 80 | ||||||||||
| Raute (Changzhou) Machinery Co., Ltd, Changzhou, Kiina | 100 | 100 | 100 | 100 | ||||||||||
| Raute Service Indonesia, Indonesia | 100 | - | 99 | - | ||||||||||
| Liiketoimintojen yhdistämiset on käsitelty hankintamenetelmällä. Tytäryhtiön hankinnasta maksettava vastike on määritetty luovutettujen varojen, vastattaviksi otettujen velkojen ja konsernin liikkeeseen laskemien oman pääoman ehtoisten osuuksien käypänä arvona. Luovutettu vastike sisältää ehdollisesta vastikejärjestelystä johtuvan omaisuuserän tai velan käyvän arvon. Hankintaan liittyvät menot on kirjattu kuluiksi toteutuessaan. Yksilöitävissä olevat liiketoimintojen yhdistämisessä hankitut varat, vastattaviksi otetut velat ja ehdolliset velat on arvostettu hankinta-ajankohdan käypiin arvoihin. Liiketoimintojen yhdistämisiin ei ole liittynyt osuuksia määräysvallattomille omistajille. | |||||||||||||||
| Konserniyhtiöiden väliset liiketapahtumat, saamiset ja velat sekä realisoitumattomat voitot on eliminoitu. Myös realisoitumattomat tappiot on eliminoitu. Tytäryhtiöiden noudattamat tilinpäätöksen laatimisperiaatteet on tarvittaessa muutettu vastaamaan konsernin noudattamia laatimisperiaatteita. | |||||||||||||||
| Konsernin tilikauden voiton tai tappion jakautuminen emoyhtiön omistajille on esitetty laajan tuloslaskelman yhteydessä. | |||||||||||||||
| Konsernitilinpäätös on esitetty euroina, joka on konsernin emoyhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta. Konsernitilinpäätökseen yhdistettyjen yhtiöiden tulosta ja taloudellista asemaa koskevat luvut on mitattu sen maan valuutassa, jossa kyseinen yhtiö toimii (toimintavaluutta). | |||||||||||||||
| Ulkomaanrahan määräiset tilinpäätökset | |||||||||||||||
| Ulkomaisten tytäryhtiöiden tuloslaskelmat on muutettu euromääräisiksi tilikauden painotetun keskikurssin mukaisesti ja taseet tilinpäätöspäivän keskikurssiin. Tilikauden tuloksen ja laajan tuloksen muuntaminen eri kursseilla tuloslaskelmassa sekä taseessa aiheuttaa taseessa omaan pääomaan kirjattavan muuntoeron, jonka muutos on kirjattu muihin laajan tuloksen eriin. Ulkomaisten tytäryhtiöiden hankintamenon eliminoinnista sekä hankinnan jälkeen kertyneiden oman pääoman erien muuntamisesta syntyneet muuntoerot on kirjattu muihin laajan tuloksen eriin. Jos tytäryhtiö myydään kokonaan tai osittain, kertyneet muuntoerot siirretään tulosvaikutteisiksi osana myyntivoittoa tai -tappiota. | |||||||||||||||
| Tytäryhtiöiden yhdistelyssä käytetyt valuuttakurssit on esitetty taulukossa Yhdistelyssä käytetyt valuuttakurssit. | |||||||||||||||
| YHDISTELYSSÄ KÄYTETYT VALUUTTAKURSSIT | |||||||||||||||
| Tuloslaskelma | |||||||||||||||
| euroa | 2022 | 2021 | |||||||||||||
| CNY | 7,0802 | 7,6347 | |||||||||||||
| RUB | 71,1407 | 87,2392 | |||||||||||||
| CAD | 1,3704 | 1,4836 | |||||||||||||
| USD | 1,0539 | 1,1835 | |||||||||||||
| SGD | 1,452 | 1,589692 | |||||||||||||
| CLP | 917,9417 | 897,3633 | |||||||||||||
| IDR | 16519,82 | ||||||||||||||
| Tase 31.12. | |||||||||||||||
| euroa | 2022 | 2021 | |||||||||||||
| CNY | 7,3582 | 7,1947 | |||||||||||||
| RUB | 78,43 | 85,3004 | |||||||||||||
| CAD | 1,4444 | 1,4393 | |||||||||||||
| USD | 1,0666 | 1,1326 | |||||||||||||
| SGD | 1,43 | 1,5279 | |||||||||||||
| CLP | 916,91 | 964,4400 | |||||||||||||
| IDR | 16519,82 | ||||||||||||||
| Lähipiiritapahtumat | |||||||||||||||||||
| Raute-konsernin lähipiiriin kuuluu konsernin johto. Raute-konsernin johtoon kuuluvat hallitus, toimitusjohtaja ja konsernin johtoryhmä. | |||||||||||||||||||
| Lähipiirille suoritetut korvaukset esitetty seuraavassa taulukossa: | |||||||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | |||||||||||||||||
| Emoyhtiön toimitusjohtajan palkat ja palkkiot | |||||||||||||||||||
| Toimitusjohtaja Mika Saariaho, 01.10.2022 alkaen | |||||||||||||||||||
| Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 70 | - | |||||||||||||||||
| Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 8 | - | |||||||||||||||||
| Osakeperusteiset maksut | - | - | |||||||||||||||||
| YHTEENSÄ | 78 | - | |||||||||||||||||
| Toimitusjohtaja Petri Strengell, ajalla 01.05.- 30.09.2022 | |||||||||||||||||||
| Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 132 | - | |||||||||||||||||
| Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 6 | - | |||||||||||||||||
| Osakeperusteiset maksut | - | - | |||||||||||||||||
| YHTEENSÄ | 138 | - | |||||||||||||||||
| Toimitusjohtaja Tapani Kiiski, 30.04.2022 saakka | |||||||||||||||||||
| Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 263 | 330 | |||||||||||||||||
| Muut pitkäaikaiset etuudet | 16 | ||||||||||||||||||
| Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 289 | - | |||||||||||||||||
| Osakeperusteiset maksut | - | 25 | |||||||||||||||||
| YHTEENSÄ | 568 | 355 | |||||||||||||||||
| Emoyhtiön hallituksen palkkiot | |||||||||||||||||||
| Hallituksen jäsenet | |||||||||||||||||||
| Raitio Laura, hallituksen puheenjohtaja 2.4.2019 alkaen | 48 | 48 | |||||||||||||||||
| Mustakallio Mika, hallituksen varapuheenjohtaja | 24 | 24 | |||||||||||||||||
| Bask Joni, hallituksen jäsen | 24 | 24 | |||||||||||||||||
| von Essen Patrick, hallituksen jäsen | 24 | 24 | |||||||||||||||||
| Harmaala Ari, hallituksen jäsen 2.4.2019 alkaen | 24 | 24 | |||||||||||||||||
| Perttula Petri, hallituksen jäsen 31.3.2022 alkaen | 16 | - | |||||||||||||||||
| Piik Ari, hallituksen jäsen 31.3.2022 alkaen | 16 | - | |||||||||||||||||
| Suominen Pekka, hallituksen jäsen 31.3.2022 saakka | 8 | 24 | |||||||||||||||||
| YHTEENSÄ | 184 | 168 | |||||||||||||||||
| Toimitusjohtajalla on mahdollisuus tulospalkkioon, joka riippuu vuosittain määrättävien tavoitteiden saavuttamisesta ja on enintään 60 % perusvuosipalkasta. Toimitusjohtajan irtisanomisaika on kuusi kuukautta ja erokorvauksena maksetaan kahdentoista kuukauden palkkaa vastaava summa. | |||||||||||||||||||
| Tiedot ylimmälle johdolle suunnatusta pitkän aikavälin osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä on esitetty liitetiedossa Työsuhde-etuudet. | |||||||||||||||||||
| Tilikauden aikana johdolle ja hallitukselle ei ole myönnetty osakeoptioita. | |||||||||||||||||||
| Hallituksen jäsenten ja toimitusjohtajan eläkesitoumukset määräytyvät työntekijöitä koskevan eläkelain mukaisesti. Muita erityisiä ehtoja eläkkeen suuruudesta ja eläkkeelle siirtymisestä ei ole sovittu. Lakisääteinen eläkemeno tilikaudella 2022 oli 86 tuhatta euroa (58 tuhatta euroa). Hallitukselle tilikaudella 2022 maksettuihin palkkioihin ei liity lakisääteistä eläkevelvoitetta. | |||||||||||||||||||
| Yhtiön palkitsemisraportti sisältää hallituksen ja johdon palkitsemista koskevat tiedot. Ajantasaiset tiedot ovat nähtävissä yhtiön internetsivuilla osoitteessa www.raute.com. | |||||||||||||||||||
| Yhtiön hallituksen, toimitusjohtajan ja konsernin johtoryhmän osakeomistus oli 31.12.2022 yhteensä 32 796 kappaletta A-sarjan osakkeita ja 100 745 kappaletta K-sarjan osakkeita. Johdon omistus vastasi 3,1 % yhtiön osakkeista ja 8,9 % osakkeiden tuottamasta kokonaisäänimäärästä. Omistukset sisälsivät omat, alaikäisten lasten ja määräysvaltayhteisöjen omistukset. | |||||||||||||||||||
| Tilikauden aikana johdolle ei ole annettu lainoja. Johdon ja osakkaiden puolesta ei ole annettu pantteja tai muita vastuusitoumuksia. | |||||||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | |||||||||||||||||
| Konsernin muun johtoryhmän työsuhde-etuudet | |||||||||||||||||||
| Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 1350 | 1 295 | |||||||||||||||||
| Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 45 | 0 | |||||||||||||||||
| Osakeperusteiset maksut | - | 30 | |||||||||||||||||
| YHTEENSÄ | 1395 | 1 325 | |||||||||||||||||
| TILIKAUDEN AIKAISET TAPAHTUMAT | |||||||||||||||
| Raute antoi tulosvaroituksen 25.1.2022. Alustavien tilintarkastamattomien tilinpäätöstietojen mukaan Rauten liiketulos jäi aikaisemmin ennakoidusta IFRIC:n antaman uuden pilvipalveluja koskevan agendapäätöksen vuoksi | |||||||||||||||
| Rauten hallitus päätti 11.2.2022 uuden suoriteperusteisen, osakkeen arvoon ja kasvuun perustuvan pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän aloittamisesta (LTI 2022-2024) konsernin ylimmälle johdolle ja valituille avainhenkilöille | |||||||||||||||
| Rauten hallitus päätti 2.3.2022 peruuttaa 11.2.2022 julkaistun taloudellisen ohjeistuksensa vuodelle 2022. Epävarman tilanteen vuoksi hallitus ei antanut uutta ohjeistusta vuodelle 2022. Venäjän sotatoimista Ukrainassa seuranneet pakotteet ja mm. maksuliikenteen rajoitukset aiheuttavat merkittävää epävarmuutta Rauten liiketoimintaan Venäjällä | |||||||||||||||
| Raute ilmoitti 4.3.2022, että yhtiö analysoi projekteittain toteutuksen edellytykset ja velvoitteet sekä sopeuttaa toimintaansa tilanteen mukaan. Johtuen epävarmuudesta yhtiö päätti toistaiseksi olla solmimatta uusia sopimuksia venäläisten toimijoiden kanssa | |||||||||||||||
| Lisätietoja Venäjän toimintojen alasajosta on esitetty liitetiedossa Ajan kuluessa tuloutettavat asiakassopimukset. | |||||||||||||||
| Raute Oyj:n toimitusjohtaja Tapani Kiiski jätti tehtävänsä yhteisen sopimuksen perusteella 30.4.2022 lukien. Rauten hallitus nimitti Petri Strengellin yhtiön väliaikaiseksi toimitusjohtajaksi 1.5.2022 alkaen. Petri Strengell toimi väliaikaisena toimitusjohtajana 30.9.2022 asti | |||||||||||||||
| Talousjohtaja ja johtoryhmän jäsen Tarja Järvinen jätti yhtiön 5.5.2022. KTM Minna Yrjönmäki nimitettiin Raute-konsernin väliaikaiseksi talousjohtajaksi ja konsernin johtoryhmän jäseneksi 9.5.2022 alkaen | |||||||||||||||
| Raute hallitus nimitti 24.5.2022 tekniikan tohtori Mika Saariahon yhtiön uudeksi toimitusjohtajaksi. Saariaho aloitti toimitusjohtajana 1.10.2022. Hän siirtyi Rauten toimitusjohtajaksi Metso Outotec Oyj:n palveluksesta, jossa hän toimi Senior Vice President -tehtävässä vastaten murskainten kulutusosien liiketoiminnasta | |||||||||||||||
| Raute ilmoitti 22.6.2022 kirjaavansa varauksia Venäjän liiketoimintaan liittyen ja vahvistavansa kehitysohjelmaansa, joka parantaa yhtiön toiminnan kilpailukykyä ja kannattavuutta. Rauten hallitus julkisti myös tarkistetun tulosohjeistuksen vuodelle 2022. Hallitus odottaa nyt Rauten vuoden 2022 liiketuloksen pysyvän merkittävästi negatiivisena ja alle edellisen vuoden tason. Rauten vuoden 2021 liiketulos oli -2,2 miljoonaa euroa | |||||||||||||||
| Rauten hallitus päätti 27.7.2022 ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän (myös RSP) perustamisesta täydentäväksi osakepohjaiseksi pitkän aikavälin kannustinjärjestelmäksi yhtiölle. RSP-ohjelma on tarkoitettu yksittäisille erikseen valittaville Raute Oyj:n ja sen konsernin avainhenkilöille. | |||||||||||||||
| Raute aloitti 23.8.2022 yhteistoimintalain mukaiset muutosneuvottelut henkilöstösopeutuksista Suomen yksiköidensä toimihenkilöiden ja ylempien toimihenkilöiden kanssa. Neuvottelujen perusteella Suomen henkilöstön määrä väheni yli 40 henkilöllä vuoden loppuun mennessä muutosneuvotteluiden, liikkeenluovutuksen, eläköitymisten ja muiden toimenpiteiden seurauksena. | |||||||||||||||
| Raute ilmoitti 28.11.2022 siirtyvänsä uuteen vaiheeseen strategisella matkallaan lisäarvon luomisessa metsävaroille ja muuttavansa organisaatiorakennettaan 1.1.2023 alkaen vastatakseen paremmin nykyisiin operatiivisiin ja strategisiin kehityssuunnitelmiin. Uusi organisaatiorakenne vahvistaa Rauten kykyä palvella asiakkaitaan ja tehostaa sisäisiä toimintoja. Muutos vaikuttaa myös konsernin johtoryhmän kokoonpanoon ja vastuualueisiin | |||||||||||||||
| Tilikauden aikana konsernin johtoryhmän kokoonpanossa tapahtui toimitusjohtajan ja talousjohtajan vaihtumisen lisäksi myös muita muutoksia. Mika Hyysti, Timo Kangas ja Jukka Siiriäinen jättivät johtoryhmän 28.11.2022 ja Marko Hjelt 19.12.2022. Uudeksi johtoryhmän jäseneksi nimitettiin Mia Könnila, Chief People Officer, 19.12.2022 alkaen, ja Jari Myyryläinen, Chief Commercial Officer, 1.1.2023 alkaen. | |||||||||||||||
| TILIKAUDEN PÄÄTTYMISEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT | |||||||||||||||
| Yhtiö ilmoitti 10.1.2023 Ville Halttusen nimittämisestä uudeksi CFO:ksi. | |||||||||||||||
| Yhtiö on päättänyt muuttaa raportoimansa segmenttitiedon uuden organisaatiorakenteen mukaiseksi. Uusi organisaatiorakenne on ollut voimassa 1.1.2023 alkaen. Uudet raportoitavat segmentit ovat: Wood Processing, Analyzers ja Services. | |||||||||||||||
| Tilikauden päättymisen jälkeen konserni on sopinut kahden pohjoismaisen pankin kanssa uudesta rahoitussopimuksesta, joka korvaa aiemmin voimassa olleet luottolimiittisopimukset. Uuden sopimuksen mukaan konsernin käytössä on komittoitu 12,0 Me valmiusluottolimiitti ja yhteensä 40 Me komittoimaton takauslimiitti. | |||||||||||||||
| Komittoitu 12 Me valmiusluottolimiitti on voimassa 31.1.2025 saakka olettaen, että yhtiö järjestää ja kerää osakeannilla 12 Me omaa pääomaa 30.6.2023 mennessä, muuten limiitti on voimassa 31.3.2024 asti. Komittoidussa luottolimiitissä on limiitin määrään liittyviä ehtoja mm. osakeannissa saatujen varojen ja merkittävien saatujen ennakoiden osalta niin, että valmiusluottolimiitin maksimimäärä voi pienentyä 7,0 Me arvosta , minkä jälkeen komittoidun valmiusluottolimiitin käytettävissä oleva määrä on 5,0 Me. | |||||||||||||||
| Komittoimaton takauslimiitti koostuu kahdesta 20 Me takauslimiitistä, joista yksi on käytettävissä kotimaisiin ja toinen ulkomaisiin hankkeisiin. | |||||||||||||||
| Valmiusluottolimiitin hinnoittelu perustuu EURIBOR-korkoon lisättynä marginaalilla, joka muuttuu osakeannissa saatavan oman pääoman määrän perusteella. Marginaalin vaihteluväli on 3,5 % - 10,0 %. Luottolimiittien käytössä oleva osuus uusitaan korkoperiodien umpeutuessa tai maksetaan takaisin. | |||||||||||||||
| Uuden rahoitussopimuksen kovenantit | |||||||||||||||
| Uuden rahoitussopimuksen taloudellisiin tunnuslukuihin liittyvät erityisehdot eli kovenantit ovat vähimmäiskäyttökate (minimum EBITDA), vähimmäislikviditeetti sekä omavaraisuusaste. | |||||||||||||||
| Uuden rahoitussopimuksen mukaiset kovenantit raportoidaan vähimmäislikviditeetin osalta lainanantajalle kuukausittain ja vähimmäiskäyttökatteen ja omavaraisuusasteen osalta kvartaaleittain. Vähimmäislikviditeetin ja omavaraisuusasteen osalta ensimmäinen testauspäivä on 30.4.2023 ja vähimmäiskäyttökatteen osalta 30.6.2023. Jos kovenanttiehdot eivät täyty, velkoja voi vaatia käytössä olevien limiittien nopeutettua takaisinmaksua, ja purkaa rahoitussopimuksen. | |||||||||||||||
| Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet ja arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät | |||||||||||||||
| Laadittaessa konsernitilinpäätöstä kansainvälisen tilinpäätöskäytännön mukaisesti yhtiön johto on tehnyt arvioita ja olettamuksia. Lisäksi johto on käyttänyt harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden valinnassa ja soveltamisessa. Nämä arviot ja olettamukset ovat vaikuttaneet konsernin taseen omaisuus- ja velkamääriin, vastuusitoumusten ja mahdollisten varojen esittämiseen konsernitilinpäätöksessä sekä tilikauden tuottoihin ja kuluihin. | |||||||||||||||
| Johdon arviot ovat perustuneet parhaaseen näkemykseen tilinpäätöshetkellä ja ne sisältävät riskejä ja epävarmuustekijöitä, joten toteumat voivat poiketa näistä arvioista. Mahdolliset arvioiden ja oletusten muutokset on merkitty kirjanpitoon sillä tilikaudella, jonka aikana arviota tai oletusta korjataan. | |||||||||||||||
| Rauten johdon harkinnan mukaan toiminnan jatkuvuuteen ei liity olennaista epävarmuutta, joten tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Konsernin toiminnan tulevaisuuden kehitykseen vaikuttavat mm. tulos ja kannattavuus sekä rahoituksen saatavuus. Konsernin johto on tehnyt arvioita tulevista liikevaihdoista, tuloksista ja kannattavuuksista, investoinneista, rahoitustilanteesta sekä käyttöpääomatarpeista huomioiden vuonna 2022 suoritetut toimenpiteet sisältäen Venäjän toimintojen alasajon ja muutosneuvottelut sekä katsauskauden jälkeen sovitut luottolimiittisopimukset. | |||||||||||||||
| Tietoa harkinnasta, jota johto on käyttänyt konsernin noudattamia tilinpäätöksen laatimisperiaatteita soveltaessaan ja jolla on eniten vaikutusta tilinpäätöksessä esitettäviin lukuihin, on esitetty kyseisen liitetiedon yhteydessä. Johdon arvioita on esitetty tarkemmin seuraavissa liitetiedoissa: | |||||||||||||||
| Liitetiedot, joilla on eniten vaikutusta tilinpäätöksessä esitettäviin lukuihin | |||||||||||||||
| - Liitetieto Myyntisaamiset ja muut saamiset | |||||||||||||||
| - Liitetieto Varaukset | |||||||||||||||
| - Liitetieto Työsuhde-etuudet | |||||||||||||||
| - Liitetieto Konsernin liikearvo | |||||||||||||||
| - Liitetieto Muut aineettomat hyödykkeet | |||||||||||||||
| Liitetiedot, jotka sisältävät merkittävän riskin varojen ja velkojen kirjanpitoarvojen muuttumisesta olennaisesti seuraavan tilikauden aikana | |||||||||||||||
| - Liitetieto Ajan kuluessa tuloutettavat asiakassopimukset | |||||||||||||||
| - Liitetieto Myyntisaamiset Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | |||||||||||||||
| - Liitetieto Tuloverot | |||||||||||||||
| - Liitetieto Tutkimus- ja kehittämismenot | |||||||||||||||
| - Liitetieto Rahoitusvarat | |||||||||||||||
| UUDET JA UUDISTETUT STANDARDIT | |||
| IFRS-standardit, jotka on julkaistu ja jotka ovat voimassa tulevilla tilikausilla | |||
| International Accounting Standard Board (IASB) on julkaissut uusia standardeja tai uudistettuja standardeja ja tulkintoja, joita konserni soveltaa kunkin standardin ja tulkinnan voimaantulopäivästä lähtien. Mikäli voimaantulopäivä on muu kuin tilikauden ensimmäinen päivä, konserni soveltaa standardia voimaantulopäivää seuraavan tilikauden alusta lukien. | |||
| IFRS 17 Vakuutussopimukset ja muutokset IFRS 17:ään vakuutus- sopimukset: IFRS 17:ään ja IFRS 9:ään soveltamisen aloittaminen Vertailutiedot | |||
| IFRS 17 julkaistiin toukokuussa 2017, ja se korvaa IFRS 4 Vakuutussopimukset. Standardi vaatii ajantasaista arvostusmallia, jossa arviot määritetään uudelleen jokaisella raportointikaudella. Sopimusten arvostaminen perustuu seuraaviin osiin: • diskontatut todennäköisyyksillä painotetut rahavirrat • eksplisiittinen riskioikaisu ja • sopimukseen sisältyvä palvelumarginaali, joka edustaa kertymätöntä voittoa sopimuksesta ja tuloutetaan vakuutuskauden aikana. Standardin mukaan diskonttauskorkojen muutokset saadaan kirjata joko tulosvaikutteisesti tai muihin laajan tuloksen eriin. Lyhytkestoisista sopimuksista aiheutuvaan jäljellä olevan vakuutuskauden velkaan saadaan soveltaa vaihtoehtoista yksinkertaistettua vakuutusmaksujen kohdistamiseen perustuvaa lähestymistapaa. Tällaisia sopimuksia on usein muita kuin henkivakuutuksia tarjoavilla vakuutuksenantajilla. Yleiseen arvostusmalliin on olemassa mukautus, josta käytetään nimitystä muuttuviin palkkioihin perustuva lähestymistapa. Mukautus koskee tiettyjä vakuutustenantajien tekemiä sopimuksia, joiden mukaan vakuutuksenottajat osallistuvat perustana olevien erien tuottoon. Muuttuviin palkkioihin perustuvaa lähestymistapaa sovellettaessa yrityksen osuus perustana olevien erien käypien arvojen muutoksista sisällytetään sopimukseen sisältyvään palvelumarginaaliin. Tätä mallia soveltavien vakuutuksenantajien tulos vaihtelee todennäköisesti vähemmän kuin yleistä mallia sovellettaessa. Uudet säännöt vaikuttavat tilinpäätökseen ja keskeisiin tunnuslukuihin yrityksillä, jotka tekevät vakuutussopimuksia vakuutuksenantajana tai tekevät sijoitussopimuksia, joihin sisältyy harkinnanvaraisia oikeuksia osuuteen ylijäämästä. Heinäkuussa 2020 standardiin tehtyjen kohdennettujen muutosten tavoite on helpottaa standardin käyttöönottoa ja vähentää käyttöönotosta aiheutuvia kustannuksia sekä tehdä käyttöönottajille helpommaksi standardin käyttöönoton vaikutusten selostaminen sijoittajille ja muille tilinpäätöksen käyttäjille. Muutokset myös siirsivät standardin voimaantulopäivän 1.1.2023 tai sen jälkeen alkaville tilikausille. IASB edelleen muutti standardia joulukuussa 2021. Monet vakuutusten antajat soveltavat sekä IFRS 17 että IFRS 9 -standardia ensimmäisen kerran tilikausilla jotka alkavat 1.1.2023 tai sen jälkeen. Standardien vertailutiedoissa on kertaluonteisia luokittelueroja, koska standardien siirtymävaatimukset soveltuvat eri päiville. Joulukuussa 2021 annetun muutoksen perusteella yhtiöiden, jotka soveltavat IFRS 17 -standardia ensimmäisen kerran, on sallittua soveltaa tiettyä helpotusta rahoitusvaran luokitteluun, jonka vertailutietoa yhtiö ei muuta IFRS 9 -standardin mukaiseksi. Siirtymävaihtoehto (nk. overlay-menettely) on käytettävissä: • yhteisöille, jotka soveltavat sekä IFRS 17:ää että IFRS 9:ää samanaikaisesti ensimmäistä kertaa ja jotka päättävät oikaista vertailutiedot IFRS 9:n mukaiseksi. Nämä yhteisöt voivat soveltaa overlay-menettelyä rahoitusvaroihin, jotka on kirjattu pois taseesta vertailukaudella (eli ne rahoitusvarat, joihin IFRS 9 -standardia ei sovelleta). • ·yhteisöille, jotka soveltavat ensimmäisen kerran IFRS 17:ää ja IFRS 9:ää samanaikaisesti ja jotka eivät oikaise IFRS 9:n mukaisia vertailutietoja. Nämä yhtiöt voivat soveltaa overlay-menettelyä mihin tahansa rahoitusvaroihin vertailukaudella. • yhteisöille, jotka ovat soveltaneet IFRS 9:ää ennen IFRS 17:n soveltamista. Näiden yhteisöjen osalta overaly-menettely liittyy vain IFRS 17:n kappaleen C29 soveltamiseen ja sitä voidaan soveltaa vain vertailukaudella taseesta pois kirjattuihin rahoitusvaroihin. Standardin muutoksella ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen. | |||
| Muutokset IAS 12:een Tuloverot: Yksittäisestä liiketoimesta johtuviin varoihin ja velkoihin liittyvä laskennallinen vero | |||
| IAS 12 määrittelee kuinka yhteisö käsittelee kirjanpidossaan tuloveroja, mukaan lukien laskennallisia veroja, jotka kuvaavat yhteisön tulevaisuudessa maksettavaksi tulevia tai sen hyväksi luettavia veroja. Tietyissä olosuhteissa yhteisöt eivät kirjaa laskennallista veroa, kun ne kirjaavat omaisuuserän tai velan ensimmäistä kertaa taseeseen. Aikaisemmin oli ollut epävarmuutta siitä, sovelletaanko poikkeusta mm. seuraaviin liiketoimiin: vuokrasopimuksiin ja käytöstä poistamisesta johtuviin velvoitteisiin - liiketoimiin, joista yhteisöt kirjaavat sekä omaisuuserän että velan. Muutokset selventävät, että poikkeusta ei sovelleta ja yhteisöjen on kirjattava laskennalliset verot tällaisiin liiketoimiin liittyen. Muutosten tavoitteena on vähentää vuokrasopimuksiin ja käytöstä poistamisesta johtuviin velvoitteisiin liittyviä raportointieroja. Standardin muutoksella ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen | |||
| Muutokset IAS 1:een Tilinpäätöksen esittäminen, IFRS Practice Statement 2:een, IAS 8:aan Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, kirjanpidollisten arvioiden muutokset ja virheet: Laatimisperiaatteiden esittäminen ja kirjanpidollisten arvioiden määritelmä | |||
| • IASB:n tekemä muutos IAS 1 standardiin edellyttää yhtiöitä esittämään niiden olennaiset laatimisperiaatteet merkittävien laatimisperiaatteiden sijaan (muutos sisältää määritelmät ja esimerkkejä). Lisäksi, muutos selventää, että epäolennaisia laatimisperiaatteita ei tarvitse esittää. Kuitenkin, jos tällaisia esitetään, ne eivät saa hämärtää olennaisia laatimisperiaatteita. • IAS 8 standardiin tehty muutos selventää kuinka yhtiöiden tulee erottaa muutokset laatimisperiaatteissa muutoksista kirjanpidollisissa arvioissa. Näiden erottaminen on tärkeää, koska kirjanpidollisten arvioiden muutoksia sovelletaan ei-takautuvasti tuleviin transaktioihin ja muihin tuleviin tapahtumiin, kun taas laatimisperiaatteiden muutoksia sovelletaan yleensä takautuvasti aikaisempiin transaktioihin ja muihin aikaisempiin tapahtumiin sekä tilikauden tapahtumiin. Standardin muutoksella ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen. | |||
| Velkojen luokittelu lyhyt- tai pitkäaikaisiin eriin Muutokset IAS 1:een Pitkäaikaiset velat joihin sisältyy kovenantteja muutokset IAS 1:een | |||
| Tammikuussa 2020 IASB julkaisi muutoksia IAS 1:een Velkojen luokittelu lyhyt- tai pitkäaikaisiin eriin (2020 muutokset). Lisäksi IASB julkaisi lokakuussa 2022 muutokset IAS 1:een Pitkäaikaiset velat jotka sisältävät kovenantteja (2022 muutokset). IAS 1 mukaan, jotta yhteisö voi luokitella velan pitkäaikaiseksi, yhteisöllä on oltava oikeus lykätä velan suorittamista vähintään kahdentoista kuukauden päähän raportointikauden päättymisestä. Muutokset selventävät, että: • odotukset siitä, käyttääkö yhteisö oikeuttaan lykätä velan suorittamista, eivät vaikuta rahoitusvelkojen luokitteluun lyhyt- tai pitkäaikaisiksi. Muutos voi vaikuttaa sellaisen konsernin velkojen luokitteluun, jotka ovat aiemmin käyttäneet johdon aikomusta luokittelun perusteena, ja • suoritus tarkoittaa sellaista siirtoa vastapuolelle, joka johtaa velan kuolettamiseen. Siirto voi olla käteisvaroja, muita vastikkeita tai yhteisön omia oman pääoman ehtoisia instrumentteja, ellei tätä toteuttamisvaihtoehtoa ole luokiteltu omaksi pääomaksi. Muutos voi vaikuttaa yhtiöiden vaihtovelkakirjalainojen esittämiseen. Lainajärjestelyt sisältävät usein kovenantteja, joiden rikkoutuessa velkojalla on oikeus vaatia velan välitöntä takaisinmaksuja. Vuoden 2022 muutokset selventävät, että lainajärjestelyjen kovenantit, joiden noudattamista vaaditaan ja arvioidaan vasta raportointipäivän jälkeen, eivät vaikuta velan luokitteluun raportointipäivänä lyhyt-tai pitkäaikaiseksi. Kuitenkin ne kovenantit, jotka yhteisön on täytettävä tilinpäätöspäivänä tai sitä ennen, tulee huomioida velan luokittelussa lyhyt- tai pitkäaikaisiksi, vaikka kovenantin täyttymistä arvioitaisiin vasta raportointipäivän jälkeen. Vuoden 2022 muutokset tuovat myös lisää liitetietovaatimuksia lainoista, jotka sisältävät kovenanttiehtoja. Muutoksia tulee soveltaa takautuvasti IAS 8:n Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, kirjanpidollisten arvioiden muutokset ja virheet normaalien vaatimusten mukaisesti. Standardin muutoksella ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen. | |||
| Muutokset IFRS 16:sta Vuokrasopimukset: Vuokrasopimusvelka myynti- ja takaisinvuokrauksessa | |||
| IASB on julkaissut pieniä muutoksia IFRS 16 -standardin myynti- ja takaisinvuokrausta koskeviin vaatimuksiin. Muutoksessa selostetaan, kuinka yhteisö käsittelee myynnin ja takaisinvuokrauksen toteutumispäivän jälkeen. Todennäköisimmin tämä vaikuttaa myynti- ja takaisinvuokraustapahtumiin, joissa osa tai kaikki vuokranmaksut ovat muuttuvia vuokranmaksuja, jotka eivät riipu indeksistä tai korosta. Standardin muutoksella ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen. | |||
| Muut 1.1.2023 tai myöhemmin voimaantulevat standardit ja tulkinnat | |||
| Muilla julkaistuilla ja tulevia tilikausia koskevilla standardeilla ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta Raute Oyj:n konsernitilinpäätökseen. | |||
| KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT | |||||||||||||||
| Projektiliiketoiminta | |||||||||||||||
| Merkittävä osuus konsernin liiketoiminnasta on projektityyppistä liiketoimintaa, jossa toimituskokonaisuuteen sisältyvät tuotteet ja palvelut sekä suoritteiden hinta, maksuehdot, toimitusajat ja -ehdot määräytyvät sopimusneuvottelujen ja kilpailutilanteen pohjalta. Projektit ovat asiakkaan näkökulmasta investointeja. Investointipäätöksen osalta päätöksentekoprosessi ja rahoituksen järjestely saattavat kestää pitkän ja vaikeasti ennakoitavan ajan. Projektiliiketoiminnalle on tyypillistä kysynnän merkittävä vaihtelu. Valmistusasteen mukaan tuloutettava laskentaperiaate loiventaa liikevaihdon vaihtelua toimintavuosien välillä, mutta ei poista sitä. Keskeneräisen projektiportfolion sisältö ja ajoitus vaikuttavat Rauten käyttöpääomaeriin. | |||||||||||||||
| LIIKEVAIHTO | |||||||||||||||
| Liite 1 | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | % | 2021 | % | |||||||||||
| Liikevaihdon jakauma markkina-alueittain | |||||||||||||||
| EMEA (Eurooppa ja Afrikka poislukien Suomi) | 52 050 | 33 | 23 474 | 17 | |||||||||||
| EMEA (Suomi ) | 16 494 | 10 | 11 377 | 8 | |||||||||||
| NAM (Pohjois-Amerikka) | 38 353 | 24 | 20 063 | 14 | |||||||||||
| CIS (Venäjä) | 32 601 | 21 | 69 779 | 49 | |||||||||||
| LAM (Etelä-Amerikka) | 9 598 | 6 | 7 816 | 5 | |||||||||||
| APAC (Aasian-Tyynenmeren alue) | 9 229 | 6 | 9 703 | 7 | |||||||||||
| YHTEENSÄ | 158 324 | 100 | 142 212 | 100 | |||||||||||
| Raute palvelee puutuoteteollisuutta kokonaispalvelukonseptilla, joka perustuu asiakkaan koko tuotantoprosessin kattaviin teknologiaratkaisuihin ja niiden elinkaaren aikaiseen palveluun. Liiketoiminta muodostuu projektitoimituksista ja teknologiapalveluista. Projektitoimituksiin kuuluvat hankkeet, jotka muodostuvat yksittäisistä koneista tai tuotantolinjoista aina koko tehtaan tuotantoprosessin koneet ja laitteet kattaviin toimituksiin. Kokonaispalvelukonseptiin kuuluvat lisäksi kattavat teknologiapalvelut varaosatoimituksista säännölliseen kunnossapitoon ja konekannan modernisointeihin sekä konsultointi, koulutus, kunnostetut koneet ja digitaaliset palvelut. | |||||||||||||||
| AJAN KULUESSA TULOUTETTAVAT ASIAKASSOPIMUKSET | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | |||||||||||||
| Liikevaihdon erittely | |||||||||||||||
| Ajan kuluessa täytettävät suoritevelvoitteet | 116 720 | 102 981 | |||||||||||||
| Yhtenä ajankohtana täytettävät suoritevelvoitteet | 41 605 | 39 231 | |||||||||||||
| YHTEENSÄ | 158 324 | 142 212 | |||||||||||||
| Ajan kuluessa tuloutettujen asiakassopimusten tuotoksi kirjaamatta oleva määrä (tilauskanta) | 76 296 | 150 786 | |||||||||||||
| -josta kestoajaltaan yli vuoden pituisiin sopimuksiin liittyen odotetaan tuloutuvan 73,3 Me vuoden 2023 aikana | |||||||||||||||
| -vuoden 2024 osuus on 3 Me* | |||||||||||||||
| Luovuttamatta olevien projektien tase-erät | |||||||||||||||
| Projektit, joiden täyttämisasteen mukainen arvo ylittää laskutetut ennakot | |||||||||||||||
| - tuloutetut menot ja kirjatut voitot tappioilla vähennettynä | 65 504 | 62 861 | |||||||||||||
| - saadut ennakkomaksut | 48 556 | 47 787 | |||||||||||||
| Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 16 948 | 15 074 | |||||||||||||
| Projektit, joissa laskutetut ennakot ylittävät täyttämisasteen mukaisen arvon | |||||||||||||||
| - toteutuneet menot ja kirjatut voitot tappioilla vähennettynä | 163 196 | 77 096 | |||||||||||||
| - saadut ennakkomaksut | 186 965 | 106 910 | |||||||||||||
| Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 23 769 | 29 814 | |||||||||||||
| Taseen lyhytaikaisiin velkoihin sisältyvät ennakkomaksut | |||||||||||||||
| Asiakassopimuksiin perustuvat velat** | 23 769 | 29 814 | |||||||||||||
| Muut saadut ennakkomaksut | 5 782 | 3 950 | |||||||||||||
| Yhteensä | 29 551 | 33 764 | |||||||||||||
| *Raute ei esitä tietoa, kun suoritevelvoite on osa sopimusta, jonka alkuperäinen odotettavissa oleva kestoaika on enintään yksi vuosi. | |||||||||||||||
| **Tilikauden alussa asiakassopimuksiin perustuvaan velkaan sisältyvistä eristä on tilikauden aikana kirjattu myyntituotoiksi 6 574 tuhatta euroa (13 787 tuhatta). Venäjän toimintojen alasajon ja käynnistymättömien projektien peruutuksien vuoksi Raute palautti asiakkaille tilikauden 2022 aikana 31.12.2021 mennessä saaduista ennakkomaksuista 5 153 tuhatta euroa. | |||||||||||||||
| Venäjän liiketoiminnan alasajo | |||||||||||||||
| Venäjä hyökkäsi Ukrainaan helmikuussa 2022 aiheuttaen suuria vahinkoja maailmantaloudelle. Hyökkäys ja sen seurauksena asetetut pakotteet ovat vaikuttaneet merkittävästi Rauten liiketoimintaan Venäjällä, sillä Rautella oli käynnissä projekteja useille eri asiakkaille Venäjällä. Helmikuussa sodan alkaessa yli puolet Rauten vuoden 2022 tilauskannasta koostui Venäjällä toteutettavista projekteista. Venäjän osuus tilikauden 2022 liikevaihdosta oli 32,6 miljoonaa euroa. Helmikuun lopun jälkeen Raute ei ole tehnyt uusia sopimuksia venäläisten toimijoiden kanssa ja on ajanut Venäjän liiketoimintaa asteittain alas. Toiminnan alasajo supisti merkittävästi Rauten tilauskantaa vuoden 2022 aikana. Venäjän osuus Rauten tilauskannasta oli vuoden lopussa 4 miljoonaa euroa, joka perustuu arvioituun toimituskykyyn. Jäljelle jäävä tilauskanta sisältää edelleen riskejä. Hyökkäyksen ja pakotteiden asettamisen jälkeen Raute on hallinnut projekteihin liittyviä riskejä asiakkaiden pääosin emoyhtiölle maksamien euromääräisten ennakkomaksujen avulla siten, että projekteihin liittyviä töitä on suoritettu ennakkomaksujen kattamilta osuuksilta. Rautella ei ole näihin tuloutettuihin projekteihin liittyviä saamisia 31.12.2022. | |||||||||||||||
| Hyökkäyksen ja pakotteiden asettamisen seurauksena Rauten venäläisten asiakkaiden käynnissä olevien projekteihin sopimuslaajuuksia on muutettu, projekteja on keskeytetty ja käynnistymättömiä projekteja on peruutettu. Projektien laajuuden muutosten ja keskeytysten johdosta ajan kuluessa tilikaudella 2021 tuloutettua liikevaihtoa peruttiin 0,6 miljoonaa euroa ja käynnistymättömien projektien peruutuksien johdosta Raute palautti asiakkaille ennakkomaksuja 5,2 miljoonaa euroa. Projektien laajuuden ennakoitujen muutosten johdosta osatuloutettua liikevaihtoa alennettiin 6,3 miljoonaa euroa. Asiakkaiden kanssa tehdyistä sopimusmuutoksista ja sopimusten keskeytyksistä johtuen tilauskanta aleni 37,7 miljoonaa euroa. Projektien keskeyttämisestä on vuonna 2022 aiheutunut 2,9 miljoonan euron kustannukset, joita vastaavia tuottoja ei saatu, ja huollon varaosavaraston alaskirjaamisesta Venäjällä sekä huolto- ja analysaattoritilausten peruutuksesta aiheutui 0,7 miljoonan euron kuluvaikutus. | |||||||||||||||
| Rauten Venäjällä olevat varat 31.12.2022 liittyvät pääasiassa huoltoliiketoimintaan Venäjällä. Rautella on tytäryhtiö Venäjällä, johon liittyen ei ole tehty luopumispäätöstä, ja tytäryhtiöllä on noin 23 työntekijää. Rauten ruplamääräiset varat Venäjällä olivat alle miljoona euroa 31.12.2022 sisältäen rahavaroja 0,2 miljoonaa euroa, vuokratun toimitilan ja aineellisia hyödykkeitä kuten työkaluja ja tietokoneita. | |||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Liikevaihto sisältää projektitoimitusten ja teknologiapalveluiden sekä raaka-aineiden ja tarvikkeiden myynnistä kirjatut tuotot sen vastikemäärän suuruisena, johon konserni odottaa olevansa oikeutettu asiakkaalle luovutettavia tavaroita tai palveluja vastaan. Tuloutetussa vastikemäärässä on huomioitu kiinteän transaktiohinnan oikaistuna välillisillä veroilla ja muuttuvat vastikkeet kuten alennukset ja toteutuvaksi arvioidut sakkotyyppiset alennukset kuten viivästysmaksut. Kuhunkin sopimukselliseen kokonaisuuteen liittyvät osatekijät on käsitelty yhtenä kokonaisuutena ja niihin on sovellettu samaa tuloutuskäytäntöä. | |||||||||||||||
| Myyntituottojen tuloutus tapahtuu silloin tai sitä mukaa kun asiakas saa määräysvallan luovutettuun tavaraan tai palveluun. Tuloutusajankohtaa määritettäessä analysoidaan, siirtyykö määräysvalta suoritevelvoitteen mukaiseen tavaraan tai palveluun joko ajan kuluessa vai yhtenä ajankohtana. | |||||||||||||||
| Liikevaihdon pääosa muodostuu projektitoimituksista ja teknologiapalveluihin kuuluvista modernisoinneista, jotka on pääosin luokiteltu ajan kuluessa täytettäviksi suoritevelvoitteiksi. Ajan kuluessa tuloutettavien asiakassopimusten laatimisperiaate on esitetty jäljempänä. | |||||||||||||||
| Projektitoimitukset ja teknologiapalveluihin kuuluvat modernisoinnit sisältävät sekä tuote- että palvelumyyntiä, joten konsernin liikevaihdon jakautumista tuote- ja palvelumyyntiin ei voida esittää luotettavasti. | |||||||||||||||
| Tulot huolto- ja muista asiantuntijapalveluista, kuten konsultoinnista, koulutuksesta ja digitaalisista palveluista, on kirjattu tuotoksi sille kaudelle, jona palvelu on suoritettu. Huolto- ja muiden asiantuntijapalveluiden suoritevelvoite täyttyy ajan kuluessa, sillä asiakas vastaanottaa ja kuluttaa hyödyn samanaikaisesti sitä mukaa, kun palvelu suoritetaan. Tuotot muista palveluista on kirjattu liikevaihtoon sille tilikaudelle, jolloin palvelu on suoritettu. | |||||||||||||||
| Yhtenä ajankohtana täytettäviin suoritevelvoitteisiin kuuluvat mm. yksittäiset vakiotuotetoimitukset sekä varaosat. Tuotteisiin liittyvät suoritevelvoitteet tuloutetaan toimitusehtoihin perustuen. | |||||||||||||||
| Tuotot varaosista ja muiden tavaroiden myynnistä sekä vakiotuotetoimituksista eli pienehköistä ja lyhytaikaisista hankkeista on kirjattu tuotoksi kokonaisuudessaan määräysvallan siirryttyä asiakkaalle. Määräysvallan katsotaan siirtyneen, kun konsernilla ei ole enää tuotteeseen liittyvää hallintaoikeutta eikä muuta määräysvaltaa. Varaosien ja tavaroiden myynnissä tuloutus tapahtuu silltä hetkellä, jolloin tavara on toimitettu asiakkaalle sovittuihin toimitusehtoihin perustuen. | |||||||||||||||
| Konsernissa käytettävät toimitusehdot perustuvat Incoterms 2010 -toimituslausekkeisiin, jotka on esitetty Kansainvälisen kauppakamarin julkaisemassa toimituslausekekokoelmassa kauppaehtojen tulkitsemisesta. | |||||||||||||||
| Pienehköjen ja lyhytaikaisten hankkeiden osalta tuloutus tapahtuu, kun asiakas on hyväksynyt toimituksen. | |||||||||||||||
| Raute myöntää asiakkailleen takuita, joilla annetaan varmennus siitä, että tuote tai hanke on sovittujen vaatimusten mukainen. Takuuaika alkaa, kun asiakas on hyväksytysti vastaanottanut hankkeen ja Rauten myöntämät takuut ovat joko 12 kuukauden tai 24 kuukauden pituisia. Arvioidut takuuaikaiset kustannukset esitetty takuuvarauksissa. | |||||||||||||||
| Raute ei oikaise transaktiohintaa rahan aika-arvon vaikutuksella, jos maksun saamisen ja suoritevelvoitteen täyttämisen välinen aika on enintään yhden vuoden pituinen. Konsernilla ei tilikaudella 2022 ja vertailukaudella ole ollut asiakassopimuksia, joista olisi oikaistu merkittävän rahoituskomponentin vaikutus. | |||||||||||||||
| Raute ei kirjaa myyntiprovisioita tai muita mahdollisia sopimuksen saamisesta aiheutuvia lisämenoja taseeseen omaisuuseräksi, jos omaisuuserä kirjattaisiin kuluksi enintään yhdessä vuodessa, vaan ne kirjataan kuluiksi toteutumishetkellä. | |||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Ajan kuluessa täytettäviin suoritevelvoitteisiin sisältyy Rautella täyttämisasteen mukaisesti tuloutetut, asiakkaan tarpeisiin mitoitetut ja räätälöidyt projektitoimitukset ja modernisoinnit. Näille suoritevelvoitteille ei ole vaihtoehtoista käyttöä, ja konsernilla on oikeus saada tuotetuista suoritteista maksu tarkasteluhetkeen mennessä. Ostajan tarpeisiin mitoitetut ja räätälöidyt projektitoimitukset ja modernisoinnit muodostavat pääsääntöisesti yhden suoritevelvoitteen. Jos yhteen sopimuskokonaisuuteen (esimerkiksi tehdaslaajuinen toimitus) on liittynyt sellaisia osakokonaisuuksia (esimerkiksi tuotantolinjat), joista ostaja voi hyötyä erillisinä ja sopimuksen ehtojen mukaan osakokonaisuus on erotettavissa muusta sopimuskokonaisuudesta, on niitä käsitelty erillisinä hankkeina. | |||||||||||||||
| Yhtiö soveltaa ajan kuluessa täytettäviin suoritevelvoitteisiin panokseen perustuvaa täyttämisastetta siten, että täyttämisaste määritetään hankkeen toteutuneiden menojen suhteena hankkeen arvioituihin kokonaismenoihin sisältäen arviot sopimuksiin sisältyvistä riskeistä oikaistuina tyypillisillä ennustetarkennuksilla samankaltaisille sopimuksille. | |||||||||||||||
| Arviot perustuvat aiempaan kokemukseen vastaavista hankkeista ja lisäksi arvioissa on huomioitu kunkin hankkeen erityispiirteet. Jos ajan kuluessa tuloutettavan asiakassopimuksen lopputulosta ei ole voitu luotettavasti arvioida, hankkeesta johtuvat menot on kirjattu kuluiksi samalle tilikaudelle, jolla ne ovat syntyneet, ja hankkeesta saatavia tuottoja on kirjattu vain siihen määrään asti, kun toteutuneita menoja vastaava rahamäärä on saatavissa. | |||||||||||||||
| Kun on todennäköistä, että hankkeen valmiiksi saamiseen tarvittavat kokonaismenot ylittävät hankkeesta saatavat kokonaistulot, odotettavissa oleva tappio on välittömästi kirjattu kuluksi ja varaukseksi tappiollisena sopimuksena. | |||||||||||||||
| Jos ajan kuluessa tuloutettavan asiakassopimuksen täyttämisasteen mukaan tuloutettu liikevaihto on suurempi kuin sopimuksesta saatu ennakkomaksu, erotus on esitetty asiakassopimuksiin perustuvana omaisuuseränä taseen erässä Myyntisaamiset ja muut saamiset. Jos täyttämisasteen mukaan tuloutettu liikevaihto on pienempi kuin sopimuksesta saadut ennakkomaksut, erotus on esitetty asiakassopimuksiin perustuvana velkana erässä Lyhytaikaiset saadut ennakkomaksut. Maksamatta oleva kauppahinnan osuus on esitetty myyntisaamisissa, kun vain ajan kulumista edellytetään maksun erääntymiseksi. | |||||||||||||||
| Sopimuksen soveltamisalaa ja hintaa voidaan muuttaa hankkeen aikana. Rautella sopimusmuutos johtuu tyypillisesti siitä, että asiakas lisää sopimuksen laajuutta lisäsopimuksella. Jos sopimusta muutetaan eikä lisäys ole erotettavissa osittain täytetystä ja jo tuloutetusta osuudesta hankkeessa, sopimusmuutos käsitellään osana olemassaolevaa sopimusta siten, että muutoksen vaikutus kasvattaa transaktiohintaa ja kokonaismenoja. | |||||||||||||||
| Johdon harkintaa edellyttäviin arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät | |||||||||||||||
| Täyttämisasteen mukainen tuloutus perustuu arvioihin hankkeen odotettavissa olevista kuluista. Raute päivittää keskeneräisten hankkeiden kustannusennusteet kuukausittain raportoinnin yhteydessä. Kustannusennuste perustuu hankekohtaiseen laskelmaan, jossa tunnistetaan ja määritellään erityyppiset kustannukset. Kustannusennuste laaditaan jo hankkeen tarjousvaiheessa ja ennustetta päivitetään kuukausittain. Ennustettujen kokonaismenojen määrittäminen ja päivittäminen raportointihetkillä edellyttävät arvioita hankkeen loppuunsaattamiseksi tarvittavien kokonaismenojen kehittymisestä. Nämä arviot perustuvat Rauten aiempaan kokemukseen vastaavista hankkeista ja lisäksi arvioissa huomioidaan kunkin hankkeen erityispiirteet parhaan käytettävissä olevan tiedon perusteella. Toteutuneet menot suhteutettuna ennustettuihin kokonaismenoihin kuvaa johdon harkinnan mukaan luotettavimmalla ja parhaiten varmennettavilla tavalla sitä, kuinka Raute tuottaa suoritetta eli hanketta tai palvelua siirtäessään sitä asiakkaan määräysvaltaan. Jos arviot hankkeen lopputuloksesta ovat muuttuneet, on hankkeeseen liittyviä arvioita muutettu sillä kaudella, jolloin muutos on ollut ensi kertaa tiedossa tai arvioitavissa. | |||||||||||||||
| Myyntituottojen tulouttaminen edellyttää asiakassopimuksesta saatavien myyntituottojen eli transaktiohinnan määrittämistä. Transaktiohintaan sisällytetään muuttuvat vastikkeet siten, että on erittäin todennäköistä, että kirjattuihin myyntituottoihin ei myöhemmin jouduta tekemään merkittävää peruutusta, kun muuttuvaan vastikkeeseen liittyvä epävarmuus ratkeaa. | |||||||||||||||
| Rautella muuttuvia vastikkeita ovat tyypillisesti sakkotyyppiset alennukset ja kannustimet sekä joissakin hankkeissa maksupostit, jos niiden maksamisen ehtojen ei voida arvioida täyttyvän erittäin todennäköisesti. Lisäksi Raute on joissakin venäläisten asiakkaiden hankkeissa pienentänyt transaktiohintaa niillä maksuerillä, joiden maksamisen ehtojen ei arvioida täyttyvän pakotteisiin liittyvien vientirajoitusten vuoksi. | |||||||||||||||
| MYYNTISAAMISET - ASIAKASSOPIMUKSIIN PERUSTUVAT OMAISUUSERÄT |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Myyntisaamiset ovat saamisia, jotka johtuvat asiakkaille tavanomaisessa liiketoiminnassa myydyistä tuotteista tai palveluista. Saaminen on esitetty myyntisaamisissa, kun vain ajan kulumista edellytetään maksun erääntymiseksi. Myyntituotot on kirjattu myyntisaamisiin alkuperäisen saatavan suuruisina. Lyhytaikaiset myyntisaamiset on arvostettu alkuperäisen saatavan suuruisena ja niiden kirjanpitoarvo on sama kuin niiden käypä arvo. Asiakassopimusten maksuehdot perustuvat pääasiassa asiakassopimuksessa määritettyihin projektien valmistusasteeseen, suoritettuun palveluasteeseen, maksuaikatauluun tai sopimuksessa sovittuun tavoitteeseen. Maksuaika on keskimäärin 30 päivää. | |||||||||||||||
| Asiakassopimuksiin perustuvina omaisuuserinä esitetään se määrä, jolla yksittäisen, ajan kuluessa tuloutettavan asiakassopimuk sen valmistusasteen mukaan tuloutettu liikevaihto ylittää saadun ennakkomaksun määrän, mutta josta ei ole kuitenkaan vielä myyntilaskua. Myyntisaamisten ja asiakassopimuksiin perustuvien omaisuuserien tasearvot on esitetty liitetiedossa Rahoitusvarat. | |||||||||||||||
| Myyntisaamisiin liittyvä odotettu luottotappio on arvioitu IFRS 9 -standardin mukaisesti tilinpäätöshetkellä myyntisaamisten koko voimassaoloajan arvioinnin perusteella. Raute-konsernissa on käytetty yksinkertaistettua mallia myyntisaamisten odotetun luottotappion kirjaamiseksi, koska myyntisaamiset eivät sisällä merkittäviä rahoituskomponentteja. Myyntisaamiset on ryhmitelty määritystä varten ikäjakauman ja luottoriskiominaisuuksien perusteella. Odotettavissa oleva luottotappio perustuu historiallisiin luottotappiomääriin huomioiden saamiskohtaiset yksilölliset arviot. Ennakoidut arvonalentumistappiot on kirjattu tulosvaikutteisesti. Tilikauden aikana taseen myyntisaamisten arvoa on alennettu 261 tuhatta euroa perustuen odotettavissa olevaan luottotappioon. |
|||||||||||||||
| Jos arvonalentumistappion määrä pienenee jollakin myöhemmällä tilikaudella ja vähennyksen voidaan katsoa liittyvän arvonalentumisen kirjaamisen jälkeiseen tapahtumaan, kirjattu tappio peruutetaan tulosvaikutteisesti. Myyntisaamisten odotettujen luottotappioiden arvonalentumisen vaikutus konsernin tuloslaskelmaan oli 176 tuhatta euroa (19 tuhatta euroa) negatiivinen johtuen aiemmin kirjattujen arvonalentumistappion määrän kasvamisesta. Arvonalentumiset on kirjattu tuloslaskelman erään Liiketoiminnan muut kulut. Tiedot myyntisaamisten arvonalentumisista on esitetty liitetiedossa Rahoitusvarojen arvonalentuminen. | |||||||||||||||
| Riskienhallinta | |||||||||||||||
| Myyntisaamisten ja asiakassopimuksiin perustuvien omaisuuserien kokonaisarvo taseessa vastaa sitä rahamäärää, joka tilinpäätöshetkellä on luottoriskin enimmäismäärä vakuuksien käypää arvoa sekä myöhemmin syntyviä sopimusvelvoitteita huomioon ottamatta siinä tapauksessa, että sopimusvastapuolet eivät pysty täyttämään kauppasopimuksen mukaisia maksuvelvoitteitaan. | |||||||||||||||
| Konsernin luotto- tai vastapuoliriski realisoituu silloin, kun asiakas tai muu vastapuoli ei pysty täyttämään sitoumuksiaan konsernille. Myyntisaamisiin ja asiakassopimuksiin liittyvät saamiset kirjataan pois taseesta lopullisina luottotappioina, kun sopimukseen perustuva maksu viivästyy merkittävästi mm. vastapuolen merkittävien taloudellisten vaikeuksin vuoksi. | |||||||||||||||
| Luotonhallinnan periaatteiden mukaan arvioidaan saamisten laatu asiakaskohtaisen analyysin perusteella. Projektitoimitusten sopimusvastapuoliin liittyviä luottoriskejä hallitaan vakiintuneiden toimijoiden ja asiakkuuksien osalta etupainotteisilla maksuehdoilla ja/tai edellyttämällä maksamattomalle kauppahinnalle pankkitakuita tai vahvistettuja rembursseja. Teknologiapalveluihin liittyviä luottoriskejä hallitaan seuraamalla asiakaskohtaisten saatavien määriä ja asiakkaiden maksukäyttäytymistä säännöllisesti. | |||||||||||||||
| Asiakkaiden maksukykyyn liittyvä luottoriski on enintään se määrä sitoviin sopimuksiin liittyviä avoimia maksuja, joita ei ole katettu pankkitakuilla, rembursseilla tai muilla vakuuksilla. Saadut pankkitakuut ja remburssit kattoivat tilikauden lopussa 6,3 % (36 %) taseen myyntisaamisista ja asiakassopimuksiin perustuvista omaisuuseristä ja 1,3 % (24 %) tilauskannasta. Saatavista suuri osa liittyi vakiintuneisiin toimijoihin ja asiakkaisiin. Tilikaudella on kirjattu kuluksi luottotappioita 2 tuhatta euroa (0 tuhatta euroa). Myyntisaamisiin ei tilinpäätöshetkellä sisältynyt merkittäviä luottoriskikeskittymiä. | |||||||||||||||
| Liite 2 |
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| MYYNTISAAMISET JA ASIAKASSOPIMUKSIIN PERUSTUVAT OMAISUUSERÄT | ||||||||||||||
| Myyntisaamiset | 6 579 | 9 101 | ||||||||||||
| Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 16 948 | 15 074 | ||||||||||||
| Siirtosaamiset | 3 121 | 2 688 | ||||||||||||
| Johdannaissopimuksiin perustuvat saamiset | 196 | -129 | ||||||||||||
| Arvonlisäverosaamiset | 3 483 | 3 356 | ||||||||||||
| Muut saamiset | 1 655 | 1 683 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 31 982 | 31 772 | ||||||||||||
| Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät | ||||||||||||||
| Henkilöstökulujaksotukset | 14 | 14 | ||||||||||||
| Tuloverosaaminen | 23 | 143 | ||||||||||||
| Jaksotetut ostolaskut | 2 007 | 1 889 | ||||||||||||
| Muut siirtosaamiset | 1 077 | 643 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 3 121 | 2 688 |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Konsernin saamiset koostuvat myyntisaamisista, asiakassopimuksiin perustuvista omaisuuseristä, siirtosaamisista, johdannaissopimuksiin perustuvista saamisista ja muista saamisista. | |||||||||||||||
| Tiedot myyntisaamisiin ja asiakassopimuksiin perustuviin omaisuuseriin liittyvistä arvonalentumisista ja altistumisesta luotto- ja vastapuoliriskille on esitetty liitetiedossa Myyntisaamiset Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät. Johdannaissopimusten arvostusperiaatteet on esitetty liitetiedossa Johdannaiset. Saamisten käyvät arvot on esitetty liitetiedossa Rahoitusvarat. | |||||||||||||||
| Johdon harkintaa edellyttäviin arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät | |||||||||||||||
| Johto on arvioinut asiakkaiden ja muiden vastapuolien kykyä suoriutua toisilleen olevista kaupallisista saatavista ja velkoihin liittyvistä maksuvelvoitteista. Venäjän hyökkäyssodan aiheuttamasta muuttuneesta markkinatilanteesta huolimatta johdon arvion mukaan saamisiin ei sisälly merkittäviä riskikeskittymiä tilinpäätöshetkellä. | |||||||||||||||
| Liite 3 |
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| MATERIAALIT JA PALVELUT | ||||||||||||||
| Ostot tilikauden aikana | -79 498 | -62 438 | ||||||||||||
| Varaston muutos, aineet ja tarvikkeet | 2 390 | 1564 | ||||||||||||
| Ulkopuolisilta ostetut palvelut | -13 975 | -13 450 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | -91 084 | -74 324 | ||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Ostot sisältävät materiaalit ja raaka-aineet sekä tuotteiden hankinnasta ja valmistuksesta aiheutuvat muuttuvat menot. Ulkopuoliset palvelut sisältävät tuotannon muuttuvat alihankintakulut ja palvelumaksut toimittajille. | |||||||||||||||
| Varaston muutos sisältää materiaali- ja raaka-ainevaraston muutoksen. | |||||||||||||||
| Riskienhallinta | |||||||||||||||
| Konsernin käyttämät raaka-aineet ovat teräksen jatkojalosteita, muita raaka-aineita, komponentteja ja hyödykkeitä. Näiden raaka-aineiden markkinahintariskiltä ei voida aktiivisesti suojautua johdannaisilla. Teräksen hintariskiä hallitaan säännöllisellä hinnanvaihtelun analyysillä ja seurannalla. Komponenttien hintariskiä vähennetään tekemällä puitesopimuksia toimittajien kanssa. Konsernin tuotantoprosessien käyttämän sähköenergian hintariskiä seurataan ja hallitaan kiinteähintaisilla energiantoimitussopimuksilla. | |||||||||||||||
| Konsernin taseessa ei tilinpäätöshetkellä ollut hintariskiä suojaavia johdannaisia, joiden hintariskillä olisi ollut vaikutusta tulokseen. | |||||||||||||||
| Liite 4 | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| VARAUKSET | ||||||||||||||
| Takuuvaraukset | ||||||||||||||
| Kirjanpitoarvo 1.1. | 1 499 | 2 216 | ||||||||||||
| Lisäykset | 1 686 | 1 514 | ||||||||||||
| Vähennykset | -1 414 | -2 145 | ||||||||||||
| Kurssierot | -87 | |||||||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 1 771 | 1 499 | ||||||||||||
| Muut pakolliset varaukset | ||||||||||||||
| Kirjanpitoarvo 1.1. | 1 340 | 1 390 | ||||||||||||
| Lisäykset | 526 | 800 | ||||||||||||
| Vähennykset | -1 484 | -849 | ||||||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 382 | 1 340 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 2 153 | 2 839 | ||||||||||||
| joista | ||||||||||||||
| - pitkäaikaisia | 119 | 207 | ||||||||||||
| - lyhytaikaisia | 2 034 | 2 632 | ||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Varaus on kirjattu, kun konsernilla on ollut tilinpäätöshetkeä aikaisempaan tapahtumaan perustuva oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite ja on ollut todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää myöhemmin maksusuoritusta, ja kun tämän velvoitteen määrä on voitu luotettavasti arvioida. | |||||||||||||||
| Takuuvelvoitteisiin liittyvä varaus on kirjattu tulosvaikutteisesti, kun takuuehdon sisältävä hanke, palvelu tai varaosa on tuloutettu. Takuuvarauksen suuruus arvioidaan projektin alussa, ja se perustuu kokemusperäiseen tietoon takuumenojen toteutumisesta. Varauksen käyttämättä jäänyt osuus on tuloutettu takuuajan ja takuuvelvoitteiden päättyessä. Ajan kuluessa tuloutettavien asiakassopimusten takuuvaraukset sisältyvät hankkeen ennakoituihin kokonaiskustannuksiin. Tappiollisesta sopimuksesta on kirjattu varaus, kun velvoitteen täyttämiseksi vaadittavat välittömät menot ja arvioidut sopimukseen kohdistuvat tuotannon välilliset kulut sekä poistot ovat ylittäneet sopimuksesta saatavat hyödyt. | |||||||||||||||
| Muut pakolliset varaukset koostuvat projektien tiedossa olevista kustannusylityksistä sekä jälkityövarauksista. | |||||||||||||||
| Projektiliiketoiminnalle tyypillisesti varausten määrät vaihtelevat vuosittain. | |||||||||||||||
| Johdon harkintaa edellyttäviin arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät | |||||||||||||||
| Takuuvarausten ja muiden varausten määrää arvioitaessa on käytetty johdon kokemusperäisiä arvioita tuotteiden aiheuttamista takuuaikaisista kustannuksista tuotteen ja sopimuskokonaisuuden erityisriskit huomioiden. | |||||||||||||||
| Liite 5 | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| HENKILÖSTÖN MÄÄRÄ | ||||||||||||||
| Kirjoilla 31.12., henkilöä | ||||||||||||||
| Työntekijät | 240 | 204 | ||||||||||||
| Toimihenkilöt | 538 | 598 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 778 | 802 | ||||||||||||
| Ulkomailla työskentelevien osuus | 246 | 255 | ||||||||||||
| Tehollinen keskimäärin, henkilöä | ||||||||||||||
| Työntekijät | 212 | 202 | ||||||||||||
| Toimihenkilöt | 562 | 578 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 774 | 780 | ||||||||||||
| Ulkomailla työskentelevien osuus, tehollinen keskimäärin | 223 | 249 | ||||||||||||
| Keskimäärin, henkilöä | ||||||||||||||
| Työntekijät | 234 | 203 | ||||||||||||
| Toimihenkilöt | 595 | 585 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 829 | 788 | ||||||||||||
| Ulkomailla työskentelevien osuus, keskimäärin | 270 | 252 |
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| TYÖSUHDE-ETUUKSISTA AIHEUTUNEET KULUT | ||||||||||||||
| Palkat ja palkkiot | -44 034 | -37 917 | ||||||||||||
| Osakeperusteiset maksut | 0 | -61 | ||||||||||||
| Eläkekulut | -5 691 | -5 502 | ||||||||||||
| Muut henkilösivukulut | -1 433 | -1 037 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | -51 157 | -44 517 | ||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Palkat ja palkkiot sisältävät tilikauden aikana suoriteperusteisesti kirjatut peruspalkat luontoisetuineen, tulokseen ja toimintaan liittyvän palkitsemisen (tulospalkkiot) sekä pitkäaikaiset kannustusjärjestelmät. Tiedot osakeperusteisista maksuista on esitetty liitetiedossa Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät. | |||||||||||||||
| Vuositavoitteisiin perustuva tulospalkkiojärjestelmä | |||||||||||||||
| Tulospalkkiojärjestelmään kuuluvat tulospalkkiojärjestelmät toimitusjohtajalle ja konsernin johtoryhmälle, avainhenkilöille sekä muulle henkilöstölle. Henkilö voi saada palkkiota näistä yhdestä tulospalkkiojärjestelmästä kerrallaan. Hallitus vahvistaa vuosittain palkitsemisjärjestelmien periaatteet, enimmäismäärät sekä laskentatavan. Tulospalkkiojärjestelmä on voimassa vuoden kerrallaan. Maksamisen edellytyksenä on positiivinen konsernin vuositulos. Tulospalkkiot maksetaan kerran vuodessa sen jälkeen, kun yhtiökokous on vahvistanut tilinpäätöksen. | |||||||||||||||
| Toimitusjohtajan, muun konsernin johtoryhmän sekä avainhenkilöiden tulospalkkiojärjestelmissä palkkion suorittamisen perusteena ovat tulos ja tehtävään liittyvät henkilökohtaiset koko vuodelle asetetut tavoitteet. Toimitusjohtajan enimmäispalkkio tulospalkkiojärjestelmästä on 60 % vuosipalkasta ja konsernin muun johtoryhmän 40 % vuosipalkasta. | |||||||||||||||
| Muun henkilöstön tulospalkkiojärjestelmässä palkkion suorittamisen perusteena ovat konsernin tulos sekä oman yksikön tulokseen, laatuun ja toimintaan liittyvät tavoitteet. Koko henkilöstön tulospalkkiojärjestelmässä osa tulospalkkioista määräytyy ja maksetaan vuosineljänneksittäin. | |||||||||||||||
| Vuositavoitteisiin perustuvasta tulopalkkiojärjestelmästä on kirjattu varaus, kun konsernilla on sopimukseen perustuva velvoite tai kun aiemman käytännön perusteella on syntynyt tosiasiallinen maksuvelvoite. | |||||||||||||||
| Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet | |||||||||||||||
| Vuositavoitteisiin perustuvista tulospalkkiojärjestelmistä kirjattava kulu ja velka perustuvat laskelmiin palkkioista, jotka perustuvat voimassa oleviin sopimuksiin. Johto on käyttänyt tulospalkkioiden määrän arvioinnissa arvioita henkilöiden ja eri henkilöryhmien tulokseen, laatuun ja toimintaan liittyvien tavoitteiden toteutumisasteista. | |||||||||||||||
| Eläkevelvoitteet | |||||||||||||||
| Eläkevelvoitteet on luokiteltu maksupohjaisiksi ja etuuspohjaisiksi järjestelyiksi. Maksupohjaisissa järjestelyissä konserni suorittaa kiinteitä maksuja erilliselle vakuutusyhtiölle, minkä jälkeen konsernilla ei ole muita maksuvelvoitteita. Konsernilla ei myöskään ole oikeudellista eikä tosiasiallista velvoitetta lisämaksujen suorittamiseen, mikäli maksujen saajataho ei pysty suoriutumaan kyseisten eläke-etuuksien maksamisesta. Maksupohjaisiin eläkejärjestelyihin tehdyt suoritukset on kirjattu tuloslaskelmaan kuluksi sille kaudelle, jota veloitus on koskenut. Maksupohjaisiksi järjestelyiksi konsernissa on luokiteltu konsernin suomalaisen henkilöstön lakisääteinen työeläketurva ja ulkomaisten tytäryhtiöiden eläkejärjestelyt. | |||||||||||||||
| Ylimmän johdon osakeperusteiset kannustinjärjestelmät | |||||||||||||||
| Konsernin johto ja avainhenkilöt kuuluvat yhtiön osakeperusteisen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän piiriin. Järjestelmä koostuu suoritusperusteisesta osakepalkkiojärjestelmästä (Performance Share Plan PSP) päärakenteena sekä ehdollisesta osakepalkkiojärjestelmästä (Resctricted Share Program RSP) täydentävänä osakepalkkiojärjestelmänä. Järjestelmän tarkoituksena on yhdenmukaistaa omistajien ja johdon tavoitteet yhtiön arvon kehittämiseksi sekä sitouttaa yhtiön johtoa ja avainhenkilöitä yhtiöön sekä yhtiön strategisten tavoitteiden saavuttamiseen tarjoamalla heille kilpailukykyinen pitkäaikainen kannustinjärjestelmä. Järjestelmä on kuvattu yksityiskohtaisesti yhtiön verkkosivuilla www. raute.com | |||||||||||||||
| Osakepohjaisten kannustinjärjestelmien vaikutus tilikauden tulokseen oli 41 tuhatta euroa (0 tuhatta euroa). Tilikauden aikana arvio ansaittavista osakkeista on muuttunut ja käynnissä olevien suoritusperusteisten osakeohjelman ehdot eivät ole täyttyneet. Tilikauden lopussa voimassa olevista osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä kohdistui oman pääoman erään Muut rahastot 41 tuhatta euroa (0 tuhatta euroa). | |||||||||||||||
| Vuonna 2022 käynnissä olleet osakepohjaiset kannustinjärjestelmät | |||||||||||||||
| (PSP Plan 20202022, PSP Plan 2021-2023, PSP Plan 2022-2024 sekä RSP 2022-2024) | |||||||||||||||
| Yhtiön suoritusperusteinen, osakkeen arvoon ja kasvuun perustuva pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä sisältää kolme kolmen vuoden pituista ansaintajaksoa, kalenterivuodet 2020- 2022, 2021-2023 ja 2022-2024. Ohjelmaan 2020-2022 sovelletaan suoritusmittareina Rauten A-sarjan osakkeen kokonaistuoton suhteellinen kehitys painoarvoltaan 50 prosenttia ja osakekohtainen tulos painoarvoltaan niin ikään 50 prosenttia. Ohjelmiin 2021-2023 ja 2022-2024 sovelletaan suoritusmittareina absoluuttista Rauten A-sarjan osakkeen kokonaistuottoa (Absolute TSR) ja sen painoarvo on 70 prosenttia ja liikevaihtotavoitetta, jonka painoarvo on 30 prosenttia. | |||||||||||||||
| Yhtiön hallitus päättää erikseen kunkin ohjelman alkamisesta, ansaintajakson pituudesta, suoritustavoitteista, ohjelmaan oikeutetuista henkilöistä ja ansaintamahdollisuudesta. Suoritusperusteisen, osakkeen arvoon ja kasvuun perustuvan kannustinjärjestelmän lisäksi yhtiön hallitus on päättänyt 21.7.2022 ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän perustamisesta täydentäväksi osakepohjaiseksi pitkän aikavälin kannustinjärjestelmäksi. Ohjelma koostuu vuosittain alkavista yksittäisistä ohjelmista ja meneillään oleva ensimmäinen yksittäinen ohjelma RSP 2022-2024 kattaa vuodet 2022-2024. Kunkin yksittäisen ohjelman alkaminen edellyttää yhtiön hallituksen erillistä päätöstä. | |||||||||||||||
| Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän ja ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän perusteella maksettavat palkkiot maksetaan yhtiön päätöksen mukaisesti joko yhtiön listattuina A-sarjan osakkeina tai käteisellä perustuen maksuhetken osakepalkkion arvoon. Palkkion maksamisen ehtona on voimassa oleva työ- tai palvelusuhde Rauteen. | |||||||||||||||
| Yhtiön noudattaman omistussuosituksen mukaan yhtiön johtoryhmän jäsenten odotetaan kerryttävän ja sen saavuttamisen jälkeen pitävän omistuksessaan yhtiön osakkeita määrän, joka on toimitusjohtajan osalta arvoltaan hänen kiinteää bruttomääräistä vuosipalkkaansa vastaava määrä ja muiden osalta kuuden kuukauden kiinteää bruttomääräistä palkkaa vastaava määrä. Johtoryhmän jäsenen odotetaan käyttävän 50 prosenttia järjestelmän nojalla saamastaan nettopalkkiosta osakeomistuksensa kerryttämiseen, kunnes hänen osakeomistuksensa täyttää yllä suositellun tason. | |||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät on kirjattu kuluksi oikeuden ansaintajakson aikana tuloslaskelman erään henkilöstökulut. Etuuden käypä arvo on osakkeen arvo etuuden myöntämishetkellä. Kuluksi kirjattava määrä perustuu arvioon niiden osakkeiden määrästä, joihin ansaintajakson aikana odotetaan syntyvän oikeus. Arvio ansaittavista osakkeista arvioidaan jokaisena tilinpäätöspäivänä. Mikäli arvio muuttuu myöhempinä kausina, oikaistaan muutos tuloslaskelmaan sille kaudelle, jolloin muutos on havaittu. Osakepohjaisista palkitsemisjärjestelmistä osakkeina suoritettavan osuuden vastatili on sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto. | |||||||||||||||
| Myönnetyt osakepalkkiot | |||||||||||||||
| PSP Plan 20222024 | PSP Plan 20212023 | ||||||||||||||
| Myöntämispäivä | 10/02/2022 | 11/02/2021 | |||||||||||||
| Myöntämispäivän käypä arvo, euroa | 19,45 | 22,6 | |||||||||||||
| Myönnetyt osakkeet, kpl | 38 860 | 33 160 | |||||||||||||
| Myönnetyt osakepalkkiot | |||||||||||||||
| RSP 2022-2024 | |||||||||||||||
| Myöntämispäivä | 21/07/2022 | ||||||||||||||
| Myöntämispäivän käypä arvo, euroa | 12,34 | ||||||||||||||
| Myönnetyt osakkeet, kpl | 72 000 | ||||||||||||||
| Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet | |||||||||||||||
| Johto on arvioinut palkkioiden perusteena olevan suoritustason sekä sitouttamisjakson päättyessä palkkioihin oikeutettujen henkilöiden määrän. Tilinpäätöspäivänä johto on arvioinut osakeperusteisen kannustinjärjestelmän ansaittavien osakkeiden määrän. | |||||||||||||||
| Liite 6 |
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT | ||||||||||||||
| Käyttöomaisuuden myyntivoitot | 57 | 37 | ||||||||||||
| Muut | 150 | 401 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 207 | 437 |
| LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT | ||||||||||||||
| Tuotannon välilliset kulut | -3 634 | -3 886 | ||||||||||||
| Vuokrakulut | -697 | -458 | ||||||||||||
| Myynti- ja markkinointikulut | -1 660 | -1 841 | ||||||||||||
| Luottotappiot ja luottotappiovarauksen muutos | -454 | -50 | ||||||||||||
| Hallintokulut | -6 857 | -6 723 | ||||||||||||
| Valuuttatermiinien käypien arvojen muutokset | 0 | 0 | ||||||||||||
| Käyttöomaisuuden luovutustappiot | -282 | |||||||||||||
| Vapaaehtoiset henkilösivukulut | -1 294 | -1 309 | ||||||||||||
| Toimitila- ja kiinteistökulut | -1 351 | -1 116 | ||||||||||||
| Matkakulut | -1 606 | -862 |
| Ulkoistetut palvelut | -2 989 | -2 594 | ||||||||||||
| Autokulut | -149 | -117 |
| Muut kulut | -507 | -548 |
| YHTEENSÄ | -21 478 | -19 504 | ||||||||||||
| Tilintarkastajien palkkiot | ||||||||||||||
| Tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy (Suomi) | ||||||||||||||
| Tilintarkastus, varsinainen tilintarkastus | -157 | -119 | ||||||||||||
| Tilintarkastus, muut tilintarkastuslaissa tarkoitetut toimeksiannot | - | - | ||||||||||||
| Tilintarkastus, muut asiantuntijapalvelut | -29 | -8 | ||||||||||||
| Tilintarkastus, veroneuvonta | - | - | ||||||||||||
| Yhteensä | -186 | -127 | ||||||||||||
| Tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers (Global) | ||||||||||||||
| Tilintarkastus, varsinainen tilintarkastus | -14 | -12 | ||||||||||||
| Tilintarkastus, muut tilintarkastuslaissa tarkoitetut toimeksiannot | ||||||||||||||
| Tilintarkastus, muut asiantuntijapalvelut | ||||||||||||||
| Tilintarkastus, veroneuvonta | ||||||||||||||
| YHTEENSÄ | -14 | -12 |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Liiketoiminnan muihin tuottoihin on kirjattu varsinaiseen liikevaihtoon kuulumattomat tuotot kuten vuokratuotot, vakuutuskorvaukset ja käyttöomaisuuden myyntivoitot. Vuokratuotot tuloutetaan tasaerinä vuokrakaudelle. | |||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Liiketoiminnan muihin kuluihin on kirjattu liiketoimintaan kuuluvat tulosvaikutteiset erät kululajeittain. Muut yksittäiset tuloslaskelmaan sisältyvät erät kuten välittömät ostot, varastojen muutokset ja henkilöstökulut on esitetty vastaavaa tuloslaskelman erää koskevan tiedon yhteydessä. | |||||||||||||||
| Vuokrasopimukset, jotka sisältävät oikeuden käyttää vuokrattua hyödykettä, on kirjattu taseen erään Käyttöoikeusomaisuus. Tiedot Vuokrasopimuksista on esitetty liitetiedossa Vuokrasopimukset. | |||||||||||||||
| Emoyhtiön tilintarkastajana on tilikaudella toiminut tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy. Varsinaisen tilintarkastuksen palkkio sisältää kuluvan tilikauden tarkastamiseen liittyvät tarkastuspalkkiot. Muut asiantuntijapalvelut ja veroneuvonta sisältävät tilikaudelle suoriteperusteisesti kirjatut palkkiot tilintarkastusyhteisön suorittamista muista palveluista. Palkkiot eivät sisällä tarkastukseen ja muihin toimeksiantoihin liittyviä matka- ja viranomaismaksuja. | |||||||||||||||
| Liite 7 | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| TULOVEROT | ||||||||||||||
| Konsernin tuloslaskelma | ||||||||||||||
| Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero | -758 | -549 | ||||||||||||
| Edellisten tilikausien verot | -57 | 75 | ||||||||||||
| Laskennalliset verot | 3 116 | 471 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 2 301 | -3 | ||||||||||||
| Tuloslaskelman verokulun ja konsernin kotimaan 20,0 prosentin verokannalla laskettujen verojen välinen täsmäytyslaskelma | ||||||||||||||
| Tulos ennen veroja | -13 814 | -1 772 | ||||||||||||
| Seuraavien erien verovaikutukset: | ||||||||||||||
| Verot laskettuna Suomen verokannalla, 20,0 % | 2 763 | 354 | ||||||||||||
| Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien verokantojen vaikutus | -325 | -125 | ||||||||||||
| Verovapaat tuotot | 135 | 104 | ||||||||||||
| Verotuksessa vähennyskelvottomat kulut | -112 | -9 | ||||||||||||
| Verot aikaisemmilta tilikausilta | -57 | 75 | ||||||||||||
| Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden käyttö | 0 | 0 | ||||||||||||
| Kirjaamattomat verosaatavat ulkomaisten tytäryhtiöiden tappioista | -665 | 0 | ||||||||||||
| Muut erät | 562 | -402 | ||||||||||||
| Konsernin verot tuloslaskelmassa | 2 301 | -3 | ||||||||||||
| Efektiivinen verokanta, % | 16,7 % | -0,1 % | ||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Veroina on tuloslaskelmassa esitetty konserniyhtiöiden verotettavaan tuloon perustuvat verot ja aikaisempien tilikausien verojen oikaisut sekä laskennallisten verojen muutos. Verotettavaan tuloon perustuva vero on laskettu verotettavasta tulosta kunkin maan voimassaolevan verokannan mukaan. Verot on merkitty tuloslaskelmaan, paitsi jos ne liittyvät muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan kirjattuihin eriin. Tällöin myös vero on kirjattu vastaavasti muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan. | |||||||||||||||
| Konserniyhtiöt voivat saada erityisiä verovähennyksiä, jotka koskevat tiettyjen omaisuuserien uusia investointeja tai tiettyjen ehtojen mukaisia menoja. Nämä verohyvitykset käsitellään verojen vähennyksenä sillä hetkellä, kun on erittäin todennäköistä, että verovähennys tullaan saamaan. Verohyvitys pienentää kauden verotettavaan tuloon perustuvaa verovelkaa ja verokulua. | |||||||||||||||
| Laskennalliset verot on kirjattu väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon ja verotuksellisen arvon välillä. Laskennallisten verojen määrityksessä on käytetty niitä verokantoja, jotka on tilinpäätöspäivään mennessä säädetty tai käytännössä hyväksytty ja joita on arvioitu sovellettavan sillä hetkellä, kun kyseinen laskennallinen verosaaminen realisoituu tai laskennallinen verovelka suoritetaan. Merkittävimmät väliaikaiset erot ovat syntyneet aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden poistoista, myytävissä olevien rahoitusvarojen arvostamisesta käypään arvoon, johdannaissopimusten arvostamisesta käypään arvoon ja käyttämättömistä verotuksellisista tappioista. | |||||||||||||||
| Ulkomaisten tytäryhtiöiden jakamattomista voittovaroista ei ole kirjattu laskennallista verovelkaa. Varat on sijoitettu kyseisiin maihin pysyvästi. Ulkomaisten tytäryhtiöiden yhdistelystä syntyvästä muuntoerosta ei ole kirjattu laskennallista verovelkaa. | |||||||||||||||
| Laskennallinen verosaaminen on kirjattu siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa on käytettävissä verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikaiset erot voidaan hyödyntää. Laskennallisen verosaamisen kirjaamisedellytykset on arvioitu jokaisen raportointikauden päättymispäivänä. Laskennalliset verosaamiset ja -velat on vähennetty toisistaan siltä osin, kun on olemassa oikeus kuitata tilikauden verotettavaan tuloon perustuvia verovelkoja tilikauden verotettavaan tuloon perustuvia verosaamisia vastaan ja mikäli laskennalliset verosaamiset ja -velat liittyvät samaan veronsaajaan. | |||||||||||||||
| Johdon harkintaa edellyttäviin arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät | |||||||||||||||
| Konserni on tuloverovelvollinen Suomessa ja useissa muissa valtioissa. Johdon harkintaa on edellytetty määritettäessä tilikauden verotettavaan tulokseen perustuvan veron, epävarmojen veronäkemysten sekä laskennallisen verosaatavan ja velan määrää. Tilinpäätöshetkellä on arvioitu laskennallisten verosaamisten kirjaus- ja arvostusperusteet ja sitä, missä määrin laskennallista verosaatavaa voidaan aktivoida taseeseen. Johto arvioi, kuinka todennäköisesti konserniyhtiöillä on tulevaisuudessa kerrytettävissä verotettavaa tuloa, jota vastaan käyttämättömät verotukselliset tappiot voidaan hyödyntää. Tilinpäätöshetken arvioissa käytetyt laatimisarviot voivat poiketa toteutuneista, jolloin verosaamisten muutoksista aiheutuu tuloslaskelmaan kulukirjauksia | |||||||||||||||
| Liite 8 |
| LASKENNALLISET VEROSAAMISET | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 01/01/2022 | Tulosvaikutteisesti kirjatut | Muihin laajan tuloksen eriin kirjatut | Omaan pääomaan kirjatut | 31/12/2022 | ||||||||||
| Vaihto-omaisuuden sisäinen kate | 34 | -22 | - | - | 12 | ||||||||||
| Varaukset | 160 | 145 | - | - | 305 | ||||||||||
| Työsuhde-etuudet | 0 | 0 | - | - | 0 | ||||||||||
| Käyttämättömät verotukselliset tappiot ja hyvitykset | 1 567 | 2118 | - | - | 3 685 | ||||||||||
| Muut väliaikaiset erot | 288 | 749 | 0 | 1 037 | |||||||||||
| Laskennallinen verosaatava yhteensä | 2 048 | 2 990 | 0 | - | 5 038 | ||||||||||
| Netotettu laskennallinen verovelka | -196 | - | - | -196 | |||||||||||
| Laskennallinen verosaatava, netto | 1 853 | 4 843 | |||||||||||||
| VERTAILUVUOSI | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 01/01/2021 | Tulosvaikutteisesti kirjatut | Muihin laajan tuloksen eriin kirjatut | Omaan pääomaan kirjatut | 31/12/2021 | ||||||||||
| Vaihto-omaisuuden sisäinen kate | 55 | -21 | - | - | 34 | ||||||||||
| Varaukset | 150 | 10 | - | - | 160 | ||||||||||
| Työsuhde-etuudet | 0 | 0 | - | - | 0 | ||||||||||
| Käyttämättömät verotukselliset tappiot ja hyvitykset | 939,5 | 627 | - | - | 1 567 | ||||||||||
| Muut väliaikaiset erot | 293,5 | -5 | 0 | 288 | |||||||||||
| Laskennallinen verosaatava yhteensä | 1438 | 610 | 0 | - | 2 048 | ||||||||||
| Netotettu laskennallinen verovelka | -196 | - | - | -196 | |||||||||||
| Laskennallinen verosaatava, netto | 1242 | 1 853 | |||||||||||||
| Raute-konsernin taseeseen kirjattujen laskennallisten verosaamisten määrä 31.12.2022 oli 4,8 Me. Valtaosa summasta muodostuu emoyhtiö Raute Oyj:n vahvistetuista tappioista vuosilta 2020 ja 2021 sekä vuoden 2022 laskennallisesta verosaatavasta. Laskennallinen verosaatava on kirjattu siihen määrään asti kuin tulevaisuuden tuotto-odotusten arvioidaan synnyttävän verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää. Yllä mainittujen vuosien tappiot ovat syntyneet monista syistä mm. alaskirjauksista liittyen Venäjän liiketoiminnan alasajoon, toimintojen uudelleenjärjestelyistä Suomessa ja Kiinassa, Covid-19 -pandemian aiheuttamista kysyntämuutoksista ja myöhemmin korkean kustannusinflaation vaikutuksista hankintahintoihin ja sekä ERP-järjestelmähankkeen kuluista. Kannattavuuden parantamiseksi on käynnistetty toimenpideohjelma. Arviot, joihin tuleva verotettavan tulon määrä perustuu, sisältävät johdon näkemyksiä tulevasta kassavirrasta, mukaan lukien liikevaihdon määrästä, liiketoiminnan kuluista sekä rahoituskustannuksista. Raute-konsernin kyky tuottaa veronalaista tuloa riippuu myös yleiseen maailmantalouden tilaan sekä rahoitukseen, kilpailukykyyn ja sääntelyyn riippuvista tekijöistä, jotka ovat Raute konsernin kontrollin ulkopuolella. | |||||||||||||||
| Ulkomaisten tytäryhtiöiden tilikauden 2022 tappioista on kirjaamatta verosaatavaa 665 tuhatta euroa. | |||||||||||||||
| LASKENNALLISET VEROVELAT | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 01/01/2022 | Tulosvaikutteisesti kirjatut | Muihin laajan tuloksen eriin kirjatut | Omaan pääomaan kirjatut | 31/12/2022 | ||||||||||
| Käyvän arvon arvostus | -41 | 0 | 0 | -71 | -112 | ||||||||||
| Konserniyhdistelyn vaikutukset | 274 | 43 | - | - | 317 | ||||||||||
| Muut väliaikaiset erot | 192 | -149 | 0 | - | 43 | ||||||||||
| Laskennallinen verovelka yhteensä | 424 | -106 | 0 | -71 | 247 | ||||||||||
| Netotettu laskennalliseen verosaatavaan | -196 | -196 | |||||||||||||
| Laskennallinen verovelka, netto | 228 | 51 | |||||||||||||
| VERTAILUVUOSI | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 01/01/2021 | Tulosvaikutteisesti kirjatut | Muihin laajan tuloksen eriin kirjatut | Omaan pääomaan kirjatut | 31/12/2021 | ||||||||||
| Käyvän arvon arvostus | 42 | 0 | 0 | -83 | -41 | ||||||||||
| Konserniyhdistelyn vaikutukset | 106 | 168 | - | - | 274 | ||||||||||
| Muut väliaikaiset erot | 50 | 0 | 0 | 142 | 192 | ||||||||||
| Laskennallinen verovelka yhteensä | 196 | 168 | 0 | 59 | 424 | ||||||||||
| Netotettu laskennalliseen verosaatavaan | -196 | -196 | |||||||||||||
| Laskennallinen verovelka, netto | 0 | 228 | |||||||||||||
| Liite 9 |
| LIIKEARVO | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | |||||||||||||
| LIIKEARVO | |||||||||||||||
| Liikearvo kauden alussa | 1 714 | 1 714 | |||||||||||||
| Lisäykset | 0 | 0 | |||||||||||||
| YHTEENSÄ | 1 714 | 1 714 | |||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Liikearvo on se määrä, jolla hankintameno on ylittänyt konsernin osuuden hankitun yhtiön yksilöitävissä olevien varojen ja velkojen käyvästä arvosta hankintahetkellä. Liiketoiminnan hankinnan yhteydessä hankitut yksilöitävissä olevat omaisuuserät, on esitetty taseen erässä Aineelliset hyödykkeet. Nämä erät poistetaan taloudellisena pitoaikanaan. | |||||||||||||||
| Konsernin liikearvo arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla. Konsernin liikearvosta ei kirjata säännönmukaisia poistoja. Konsernin liikearvo testataan vuosittain ja aina kun on viitteitä mahdollisesta arvonalentumisesta. | |||||||||||||||
| Arvonalentumistestaus | |||||||||||||||
| Arvonalentumistestausta varten liikearvot on kohdistettu konsernin rakenteen mukaisesti rahavirtaa tuottavaan yksikköön, jossa liiketoiminta sijaitsee. Liikearvo on kohdistettu kassavirtaa tuottaville yksiköille (CGU) sen mukaan, missä liiketoimintayksikössä liikearvoa seurataan. | |||||||||||||||
| Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä on laskettu käyttöarvolaskelmien avulla, jotka edellyttävät oletusten käyttöä. Laskelmissa ennustetut kassavirrat perustuvat johdon arvioihin ja johdon hyväksymiin budjetteihin. Laskelmien diskonttauskorko perustuu pääoman keskimääräiseen kustannukseen (WACC) liiketoiminta-alueella. | |||||||||||||||
| Mahdollinen liikearvon arvonalentumistappio kirjataan välittömästi tuloslaskelmaan. Aiemmin kirjattua liikearvon arvonalentumistappiota ei palauteta. | |||||||||||||||
| Johto on arvioinut tilinpäätöshetkellä arvonalentumistestauksen keskeiset oletukset. Ennustettavissa olevaa rahamäärää ja diskonttokorkoa arvioitaessa johto on arvioinut koronapandemian vaikutuksia toimintaympäristöön. Näiden arvioiden perusteella ei konsernissa ole tehty merkittäviä muutoksia koronapandemiasta johtuen. Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä perustuu johdon hyväksymään yksikön budjettiin ja ennusteisiin kolmelta vuodelta. Laskelmissa käytetty diskonttokorko on 14,4 % (ennen veroja). Rahavirta-arvioissa käytetyt oletukset tulevan toiminnan kehityksestä perustuvat johdon arvioihin tilinpäätöshetkellä. Tilikauden aikana tuloslaskelmaan ei ole kirjattu arvonalentumistappioita. | |||||||||||||||
| Liite 10 |
| MUUT AINEETTOMAT HYÖDYKKEET | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | Kehittämismenot | Keskeneräiset kehittämismenot | Muut aineettomat hyödykkeet | Keskeneräiset muut aineettomat hyödykkeet | Yhteensä | |||||||||
| Hankintameno 1.1.2022 | 2688 | 11 776 | 1678 | 16 142 | ||||||||||
| Muuntoerot | - | 4 | 4 | |||||||||||
| Lisäykset | 17 | 326 | 268 | 3 330 | 3 942 | |||||||||
| Siirrot erien välillä | 1 602 | -1 602 | 1 030 | -1 030 | 0 | |||||||||
| Hankintameno 31.12.2022 | 1 620 | 1 412 | 13 078 | 3 978 | 20 088 | |||||||||
| Kertyneet poistot 1.1.2022 | 0 | -9 743 | 0 | -9 743 | ||||||||||
| Muuntoerot | - | 4 | 4 | |||||||||||
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 77 | 77 | ||||||||||||
| Tilikauden poisto | -408 | -500 | -908 | |||||||||||
| Arvonalentumiset | - | -128 | -128 | |||||||||||
| Siirrot erien välillä | 0 | |||||||||||||
| Kertyneet poistot 31.12.2022 | -408 | 0 | -10 291 | 0 | -10 699 | |||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 1211 | 1412 | 2787 | 3978 | 9388 | |||||||||
| VERTAILUVUOSI | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | Kehittämismenot | Keskeneräiset kehittämismenot | Muut aineettomat hyödykkeet | Keskeneräiset muut aineettomat hyödykkeet | Yhteensä | |||||||||
| Hankintameno 1.1.2021 | 0 | 1 133 | 11 277 | 81 | 12 492 | |||||||||
| Muuntoerot | - | 14 | 14 | |||||||||||
| Lisäykset | - | 1 555 | 322 | 1 597 | 3 474 | |||||||||
| Siirrot erien välillä | 163 | 163 | ||||||||||||
| Hankintameno 31.12.2021 | 0 | 2 688 | 11 776 | 1 678 | 16 144 | |||||||||
| Kertyneet poistot 1.1.2021 | 0 | 0 | -9 197 | 0 | -9 197 | |||||||||
| Muuntoerot | - | -26 | -26 | |||||||||||
| Tilikauden poisto | - | -520 | -520 | |||||||||||
| Siirrot erien välillä | 0 | |||||||||||||
| Kertyneet poistot 31.12.2021 | 0 | 0 | -9 743 | 0 | -9 743 | |||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2021 | 0 | 2 688 | 2 033 | 1 678 | 6 400 |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Muut aineettomat hyödykkeet sisältävät ohjelmistojen lisenssit, patentit, aktivoidut kehittämismenot ja muut aineettomat oikeudet. Muut aineettomat hyödykkeet on aktivoitu taseeseen silloin, kun on ollut todennäköistä, että hyödykkeestä johtuva odotettavissa oleva taloudellinen hyöty koituu yhtiön hyväksi usean vuoden aikana (poistoaika) ja hyödykkeen hankintameno on määriteltävissä luotettavasti. Liiketoimintojen yhdistämisessä hankitut aineettomat hyödykkeet on kirjattu hankinta-ajankohdan käypään arvoon. Muulloin muista aineettomista hyödykkeistä syntyvät menot on kirjattu kuluksi niiden syntymishetkellä. | |||||||||||||||
| Muut aineettomat hyödykkeet on aktivoitu taseeseen ja kirjattu suunnitelman mukaisina tasapoistoina kuluksi tuloslaskelmaan niiden taloudellisen vaikutusajan kuluessa seuraavasti: | |||||||||||||||
| Patentit | 10 vuotta | ||||||||||||||
| Tietokoneohjelmat | 35 vuotta | ||||||||||||||
| Muut aineettomat oikeudet | 310 vuotta | ||||||||||||||
| Aktivoidut kehittämismenot | 310 vuotta. | ||||||||||||||
| Kehittämismenot, jotka ovat aiheutuneet uusien tai kehittyneempien tuotteiden suunnittelusta ja niiden testaustarkoitukseen valmistetuista koelaitteistoista, on aktivoitu ja esitetty taseessa aineettomina hyödykkeinä siitä alkaen, kun tuote on teknisesti toteutettavissa, se voidaan hyödyntää kaupallisesti ja siitä odotetaan saatavan vastaista taloudellista hyötyä. Aktivoidut kehittämismenot sisältävät ne materiaali-, työ- ja testausmenot, jotka johtuvat välittömästi tuotteen saattamisesta sille aiottuun käyttötarkoitukseen. Aktivoidut kehittämismenot on arvostettu taseessa alkuperäisen kirjaamisen jälkeen hankintamenoon kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla vähennettynä. Edellisiltä tilikausilta kuluksi kirjattuja kehittämismenoja ei aktivoida enää myöhemmin. | |||||||||||||||
| Muu aineeton hyödyke on aktivoitu taseeseen alkuperäiseen hankintamenoon silloin, kun on ollut todennäköistä, että hyödykkeestä johtuva odotettavissa oleva taloudellinen hyöty koituu yhtiön hyväksi usean vuoden aikana (poistoaika) ja hyödykkeen hankintameno on määriteltävissä luotettavasti. | |||||||||||||||
| Aineettomien hyödykkeiden arvonalentuminen | |||||||||||||||
| Poistojen kohteena olevia omaisuuseriä on tarkasteltu arvonalentumisen varalta aina silloin, kun tapahtumat tai olosuhteiden muutokset ovat antaneet viitteitä siitä, ettei omaisuuserien kirjanpitoarvoa vastaavaa rahamäärää mahdollisesti saada kerrytetyksi. Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo vähennettynä luovutuksesta aiheutuvilla menoilla tai sitä korkeampi käyttöarvo. Käyttöarvo on omaisuuserästä saatavien rahavirtojen nykyarvo, joka omaisuuserän oletetaan kerryttävän. Omaisuuserät on ryhmitelty arvonalentumisen arviointia varten alimmille tasoille, joilla rahavirrat ovat erikseen yksilöitävissä. | |||||||||||||||
| Määrä, jolla omaisuuserän kirjanpitoarvo on ylittänyt siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän, on kirjattu tuloslaskelmaan arvonalentumistappiona. Muista aineettomien hyödykkeiden omaisuuseristä kuin liikearvosta aikaisemmilla kausilla kirjattu arvonalentumistappio on arvioitu uudelleen jokaisena tilinpäätöspäivänä. Arvonalentumistappion kirjaus on peruutettu siinä tapauksessa, että on tapahtunut muutos olosuhteissa tai niissä arvioissa, joita on käytetty määritettäessä omaisuuserästä kerrytettävissä olevaa rahamäärää. Arvonalentumistappiota ei kuitenkaan ole peruutettu enempää kuin mikä hyödykkeen kirjanpitoarvo olisi ilman arvonalentumistappion kirjaamista. | |||||||||||||||
| Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet | |||||||||||||||
| Taseessa aineettomissa hyödykkeissä esitettävien erien taloudelliset vaikutusajat on tarkistettu jokaisena tilinpäätöspäivänä. Jos ne poikkeavat merkittävästi aikaisemmista arvioista, poistosuunnitelmaa on päivitetty uusien vaikutusaikojen mukaiseksi. | |||||||||||||||
| Kunkin omaisuuserän osalta on arvioitu, onko viitteitä arvonalentumisesta laatimisperiaatteissa esitetyn mukaisesti. Mikäli omaisuuserän kirjanpitoarvo on ylittänyt arvioidun omaisuuden kerrytettävissä käyvän arvon, arvonalentuminen on kirjattu tuloslaskelmaan. Aiemmin tehty arvonalennus voidaan peruuttaa, mikäli voidaan osoittaa, että olosuhteet ovat merkittävästi parantuneet. | |||||||||||||||
| Arvonmääritykset ovat herkkiä tulevaisuuden odotettujen tuottojen ja diskonttauskorkoja koskeville oletuksille. Diskonttauskorko kuvastaa arvioitua markkinoilla odotettavaa korkoa ottaen huomioon rahan aika-arvon ja kyseistä omaisuuserää koskevat erityisriskit, joita koskevia oikaisuja ei ole tehty arvioituihin rahavirtoihin. Diskonttauskorko on määritetty keskimääräisen painotetun pääomakustannuksen avulla, joka kuvaa oman ja vieraan pääoman kokonaiskustannusta ottaen huomioon omaisuuseriin liittyvät erityiset riskit. Laskelmissa käytetty diskonttauskorko on 14,4 % ennen veroja. | |||||||||||||||
| Liite 11 | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| TUTKIMUS- JA KEHITTÄMISMENOT | ||||||||||||||
| Tilikauden tutkimus- ja kehittämismenot* | -5 647 | -5 257 | ||||||||||||
| Aikaisemmin aktivoitujen tutkimus- ja kehittämismenojen poistot | -649 | - | ||||||||||||
| Kehittämismenoja aktivoitu taseeseen | - | 338 | ||||||||||||
| Tilikaudella kuluksi kirjatut tutkimus- ja kehittämismenot ennen arvonalentumisia | -6 295 | -4 919 | ||||||||||||
| Arvonalentumiset aktivoiduista kehittämismenoista | - | |||||||||||||
| Tilikaudella kuluksi kirjatut tutkimus- ja kehittämismenot | -6 295 | -4 919 | ||||||||||||
| *Tutkimus- ja kehitysmenot koostuvat lukuisten R&D hankkeiden menoista, jotka eivät täytä aktivoinnin kriteereitä. | ||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Tutkimusmenot ja ne kehittämismenot, jotka eivät täytä aktivointikriteerejä, on kirjattu liiketoiminnan kuluihin ennen liiketulosta. | |||||||||||||||
| Poistojen tekeminen on aloitettu, kun omaisuuserä on valmis käytettäväksi, eli kun se on sellaisessa sijaintipaikassa ja kunnossa, että se pystyy toimimaan johdon tarkoittamalla tavalla. Kehittämismenojen vaikutusaika on tuotteen arvioidusta eliniästä riippuen 310 vuotta, jona aikana aktivoidut kehittämismenot kirjataan tasapoistoina kuluksi. | |||||||||||||||
| Liite 12 |
| AINEELLISET HYÖDYKKEET | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Rakennukset ja rakennelmat, käyttöoikeus | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Keskeneräiset hankinnat | Yhteensä | |||||||
| Hankintameno 1.1.2022 | 386 | 12 642 | 13 471 | 36 995 | 974 | 889 | 65 357 | |||||||
| Muuntoerot | - | 36 | 68 | -67 | 5 | 43 | ||||||||
| Lisäykset | - | 6 | 948 | 2 174 | 44 | 406 | 3 578 | |||||||
| Vähennykset/arvonalennukset | - | -11 | -672 | -494 | - | -444 | -1 621 | |||||||
| Siirrot erien välillä | - | 28 | 34 | -63 | 0 | |||||||||
| Hankintameno 31.12.2022 | 386 | 12 674 | 13 814 | 38 636 | 1 053 | 793 | 67 357 | |||||||
| Kertyneet poistot 1.1.2022 | - | -9 379 | -4 500 | -30 357 | -663 | - | -44 899 | |||||||
| Muuntoerot | - | -6 | 21 | - | 16 | |||||||||
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | - | 149 | - | - | 149 | |||||||||
| Tilikauden poisto | - | -358 | -1 852 | -1 668 | -47 | - | -3 925 | |||||||
| Kertyneet poistot 31.12.2022 | - | -9 737 | -6 358 | -31 855 | -710 | - | -48 660 | |||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 386 | 2 937 | 7 456 | 6 783 | 343 | 794 | 18 698 | |||||||
| VERTAILUVUOSI | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Rakennukset ja rakennelmat, käyttöoikeus | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Keskeneräiset hankinnat | Yhteensä | |||||||
| Hankintameno 1.1.2021 | 386 | 12 475 | 8 645 | 40 354 | 955 | 820 | 63 635 | |||||||
| Muuntoerot | - | 156 | 249 | 16 | 45 | 466 | ||||||||
| Lisäykset | - | 178 | 5 770 | 1 806 | 3 | 837 | 8 593 | |||||||
| Vähennykset | - | -32 | 0 | -88 | - | - | -120 | |||||||
| Siirrot erien välillä | - | 21 | 0 | -5 326 | -812 | -6 118 | ||||||||
| Hankintameno 31.12.2021 | 386 | 12 642 | 14 570 | 36 995 | 974 | 889 | 66 456 | |||||||
| Kertyneet poistot 1.1.2021 | - | -8 950 | -2 728 | -34 536 | -601 | - | -46 815 | |||||||
| Muuntoerot | - | -3 | -159 | -16 | - | -178 | ||||||||
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | - | -32 | 5 927 | - | - | 5 895 | ||||||||
| Tilikauden poisto | - | -397 | -1 775 | -1 589 | -46 | - | -3 808 | |||||||
| Kertyneet poistot 31.12.2021 | - | -9 379 | -4 506 | -30 357 | -663 | - | -44 905 | |||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2021 | 386 | 3 262 | 10 063 | 6 638 | 311 | 889 | 21 552 | |||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet on arvostettu kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla vähennettyyn hankintamenoon. Hankintamenoon sisältyy ostohinta, käteis- ja muut alennukset sekä tuontitullit ja niistä maksetut pysyvät verot. Kun aineellinen käyttöomaisuushyödyke on valmistettu itse, siihen on sisällytetty edellä mainittujen erien lisäksi osuus konsernin kiinteistä kustannuksista. Tavanomaiset käyttöomaisuushyödykkeiden korjaus- ja kunnossapitomenot on kirjattu tulosvaikutteisesti toteutumishetkellä. Mahdolliset alkuperäiseen tilaan palauttamisesta aiheutuvat menot on huomioitu IFRS-laskennassa osana hankintamenoa. | |||||||||||||||
| Aineellisista hyödykkeistä on tehty tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa seuraavasti: | |||||||||||||||
| Rakennukset | 2540 vuotta | ||||||||||||||
| Koneet ja kalusto | 412 vuotta | ||||||||||||||
| Muu käyttöomaisuus | 310 vuotta | ||||||||||||||
| Maa-alueet | ei tehdä poistoja | ||||||||||||||
| Käyttöoikeusomaisuus poistetaan vuokrasopimuksen voimassaoloajanjakson aikana. | |||||||||||||||
| Omaisuuserien jäännösarvot ja taloudelliset vaikutusajat tarkistetaan jokaisena raportointikauden päättymispäivänä ja niitä muutetaan tarvittaessa. Jos omaisuuserän kirjanpitoarvo on suurempi kuin siitä kerrytettävissä oleva arvioitu rahamäärä, kirjanpitoarvoa alennetaan kerrytettävissä olevaa rahamäärää vastaavaksi välittömästi. Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden käytöstä poistamisesta ja luovutuksista syntyvät myyntivoitot ja -tappiot on kirjattu tulosvaikutteisesti. | |||||||||||||||
| Liite 13 |
| VUOKRASOPIMUKSET | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| Käyttöoikeusomaisuuserien muutokset | ||||||||||||||
| Kirjanpitoarvo kauden alussa | 8 970 | 5 917 | ||||||||||||
| Muuntoerot | 72 | 153 | ||||||||||||
| Lisäykset | 948 | 5 770 | ||||||||||||
| Vähennykset | -672 | - | ||||||||||||
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 862 | -1 775 | ||||||||||||
| Kirjanpitoarvo kauden lopussa | 7 456 | 10 063 | ||||||||||||
| Velat | ||||||||||||||
| Vuokrasopimusvelka, pitkäaikainen | 6 288 | 8 493 | ||||||||||||
| Vuokrasopimusvelka, lyhytaikainen | 1 293 | 1 549 | ||||||||||||
| Vuokrasopimusvelka, yhteensä | 7 581 | 10 042 | ||||||||||||
| Tuloslaskelmaan kirjatut erät | ||||||||||||||
| Käyttöomaisuuserien poistot, rakennukset | -1 862 | -1 775 | ||||||||||||
| Rahoituseriin sisältyvät korkokulut | -85 | -48 | ||||||||||||
| Tiedot taseen ulkopuolisista muista vastuista on esitetty liitetiedossa Vakuudet ja vastuusitoumukset | ||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Raute-konserni on ottanut vuokralle varasto- ja tuotantotiloja liiketoimintansa käyttöön. Raute-konsernin vuokraamien toimitilojen ja tuotantotilojen vuokrasopimukset on kirjattu taseeseen. | |||||||||||||||
| Vuokrasopimukset, jotka sisältävät oikeuden käyttää vuokralle otettua hyödykettä, on kirjattu taseen erään Käyttöoikeusomaisuus. Erään on kirjattu omaisuuserä perustuen omaisuuseräkäyttöoikeuteen ja vuokrasopimusvelka perustuen vuokramaksujen suoritusvelvollisuuteen. Vuokrasopimuksiin liittyvät käyttöomaisuuserät poistetaan vuokrasopimuksen voimassaoloajanjakson aikana. Mikäli vuokrasopimus on voimassa toistaiseksi, laskelmilla on käytetty 5 vuoden sopimusaikaa. | |||||||||||||||
| Konsernitaseen velkoihin on kirjattu vuokrasopimusvelka perustuen vuokramaksujen suoritusvelvollisuuteen. Ne jatko-optioihin perustuvat vuokrat, joiden käyttäminen on Raute-konsernissa suhteellisen varmaa, on sisällytetty vuokravelkaan. Vuokrasopimusvelasta aiheutuva korko on kirjattu tuloslaskelman erään Rahoituskulut. | |||||||||||||||
| Mikäli olemassa oleva vuokrasopimus muuttuu tai vuokravelan ja käyttöomaisuusoikeuden laskennassa käytettävät arviot muuttuvat, uudelleenarvostetaan käyttöomaisuuserä ja vuokrasopimusvelka laskentahetken mukaisella diskonttokorolla. Mikäli sopimuksen mukainen vuokra on sidottu indeksiin, arvostetaan vuokrasopimusvelka ja käyttöomaisuuserä uudelleen vuokranmuutoshetkellä. | |||||||||||||||
| Lyhytaikaiset vuokrasopimukset, joiden odotettavissa oleva vuokraoikeus ei ylitä 12 kuukautta, on käsitelty taseen ulkopuolisina vuokravastuina ja näihin vuokrasopimuksiin liittyvät vuokranmaksut on kirjattu kuluiksi tuloslaskelmaan vuokra-ajan mukaisesti. | |||||||||||||||
| Arvoltaan vähäisten omaisuuserien vuokrasopimuksiin liittyvät vuokrasopimukset on käsitelty taseen ulkopuolisina vuokravastuina riippumatta siitä, onko sopimus pitkäaikainen vai lyhytaikainen. Näihin vuokrasopimuksiin perustuvat käyttövuokrat on kirjattu kuluksi tuloslaskelmaan sopimuksen vuokra-ajan mukaisesti. Lyhytaikaisten vuokrasopimusten ja arvoltaan vähäisten omaisuuserien vuokrasopimukset on esitetty taseen ulkopuolisena eränä vuokravastuissa liitetiedossa Vakuudet ja vastuusitoumukset. | |||||||||||||||
| Lyhytaikaisten ja arvoltaan vähäisten omaisuuserien vuokrat vuonna 2022 olivat 697 tuhatta euroa (455 tuhatta euroa), joka muodostui kokonaisuudessaan arvoltaan vähäisistä omaisuuseristä. | ||||||||||||||
| Liite 14 |
| POISTOT | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| POISTOT | ||||||||||||||
| Poistot hyödykeryhmittäin | ||||||||||||||
| Aineettomista hyödykkeistä | ||||||||||||||
| - Aktivoidut kehittämismenot | -408 | - | ||||||||||||
| - Muut aineettomat hyödykkeet | -620 | -528 | ||||||||||||
| Aineellisista käyttöomaisuushyödykkeistä | ||||||||||||||
| - Rakennukset ja rakennelmat | -369 | -397 | ||||||||||||
| - Rakennukset, käyttöoikeusomaisuuserät | -1 862 | -1 704 | ||||||||||||
| - Koneet ja laitteet | -1 647 | -1 640 | ||||||||||||
| - Muu aineellinen käyttöomaisuus | -47 | -46 |
| YHTEENSÄ | -4 953 | -4 315 | ||||||||||||
| Liite 15 |
| VAIHTO-OMAISUUS |
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| VAIHTO-OMAISUUS | ||||||||||||||
| Aineet ja tarvikkeet | 11 183 | 8 828 | ||||||||||||
| Keskeneräiset tuotteet | 3 198 | 5 011 | ||||||||||||
| Muu vaihto-omaisuus | 310 | 1 593 | ||||||||||||
| Maksetut ennakkomaksut | 2 049 | 6 578 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 16 739 | 22 010 | ||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Vaihto-omaisuus on arvostettu hankintamenoon tai sitä alhaisempaan nettorealisointiarvoon. Materiaali- ja raaka-ainevaraston arvostus on tehty painotetun keskihinnan menetelmällä. Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden hankintamenoon on kohdistettu tuotteiden hankinnasta ja valmistuksesta aiheutuvat muuttuvat menot sekä tuotteisiin kohdistuva osuus tuotannon välillisistä kuluista ja poistoista normaalilla toiminta-asteella ilman rahoituskuluja. Nettorealisointiarvo on tavanomaisessa liiketoiminnassa saatava arvioitu myyntihinta vähennettynä arvioiduilla tuotteen valmiiksi saattamisen kustannuksilla ja myyntikustannuksilla. Vaihto-omaisuuden arvossa on huomioitu epäkuranttiudesta johtuva arvonalentuminen. | |||||||||||||||
| Riskienhallinta | |||||||||||||||
| Tilinpäätöshetkellä toimittajille ja alihankkijoille maksettuihin ennakkomaksuihin liittyy riski, että vastapuoli ei pysty täyttämään sopimusvelvoitteitaan ja palauttamaan ennakkomaksua. Riskiä hallitaan tarkastamalla alihankkijoiden riskiposition suuruutta ja suoritteen fyysistä edistymistä sekä vaatimalla tietyiltä toimittajilta ennakkomaksun vakuuksia. Tilinpäätöshetkellä vakuudettomia maksettuja ennakkomaksuja oli 2,0 miljoonaa euroa (6,6 Me). | |||||||||||||||
| Liite 16 |
| LYHYTAIKAISET VELAT | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | |||||||||||||
| LYHYTAIKAISET VELAT | |||||||||||||||
| Lyhytaikaiset korottomat velat taseessa | |||||||||||||||
| Saadut ennakot | 29 551 | 33 764 | |||||||||||||
| Ostovelat | 12 591 | 14 541 | |||||||||||||
| Siirtovelat | 7 811 | 10 146 | |||||||||||||
| Johdannaiset | 80 | 16 | |||||||||||||
| Tuloverovelka | 986 | 624 | |||||||||||||
| Muut velat | 1 594 | 2 341 | |||||||||||||
| YHTEENSÄ | 52 612 | 61 432 | |||||||||||||
| Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät | |||||||||||||||
| Asiakassopimuksiin liittyvät projektikulujaksotukset | 697 | 743 | |||||||||||||
| Henkilöstökulujaksotukset | 7 381 | 6 866 | |||||||||||||
| Rahoituskulut | |||||||||||||||
| Liiketoimintakaupan maksamaton lisäkauppahinta | 231 | 231 | |||||||||||||
| Muut siirtovelat | -499 | 2 306 | |||||||||||||
| YHTEENSÄ | 7 811 | 10 146 | |||||||||||||
| Saadut ennakkomaksut, 29 551 tuhatta euroa (33 764 tuhatta euroa), sisältävät ajan kuluessa tuloutettavista asiakassopimuksista saatuja ennakkomaksuja 23 769 tuhatta euroa (29 814 tuhatta euroa). | |||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Konsernin ostovelkoihin ja muihin velkoihin kuuluvat velat, jotka ovat syntyneet ennen tilikauden päättymistä toimitetuista tavaroista ja palveluista. Velat ovat vakuudettomia ja erääntyvät maksettavaksi 12 kuukauden kuluessa raportointikauden päättymisestä. Erien kirjanpitoarvo vastaa niiden käypää arvoa tilinpäätöshetkellä. | |||||||||||||||
| liite 17 |
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | |||||||||||||
| VALUUTTAKURSSIVOITOT (NETTO) | |||||||||||||||
| Myynnin kurssierot | 269 | 21 | |||||||||||||
| Rahoitustuottoihin ja -kuluihin sisältyvät | 426 | 78 | |||||||||||||
| Muihin laajan tuloksen eriin sisältyvät | 391 | 56 | |||||||||||||
| YHTEENSÄ | 1 086 | 155 | |||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat on erillistilinpäätöksissä muutettu toimintavaluutan määräisiksi liiketapahtumien toteutumispäivien kursseihin. Käytännössä on käytetty kurssia, joka vastaa likimain tapahtumahetken kurssia. Ulkomaanrahan määräiset monetaariset erät on muutettu toimintavaluutan määräisiksi tilikauden päättymispäivän kursseja käyttäen. Ulkomaanrahan määräiset ei-monetaariset erät, jotka on arvostettu käypiin arvoihin, on muutettu toimintavaluutan määräisiksi käyttäen käyvän arvon määrittämispäivän valuuttakursseja. Muutoin ei-monetaariset erät on arvostettu tapahtumapäivän kurssiin. | |||||||||||||||
| Ulkomaanrahan määräisistä liiketoiminnoista ja monetaaristen erien muuttamisesta syntyneet voitot ja tappiot on merkitty tuloslaskelmaan. Liiketoimien kurssivoitot ja -tappiot on esitetty nettomääräisenä niitä vastaavissa erissä liiketuloksen yläpuolella. Rahavaroihin, lainoihin sekä muihin rahoitusvaroihin ja -velkoihin liittyvät kurssivoitot ja -tappiot on esitetty tuloslaskelman rahoitustuotoissa ja -kuluissa. | |||||||||||||||
| Laajan tuloslaskelman eriin sisältyvät niiden valuuttajohdannaisten käyvän arvon muutokset, jotka täyttävät rahavirran suojaukselle määritetyt ehdot. Lisäksi erä sisältää ulkomaiseen tytäryhtiöön liittyvästä nettosijoituksesta syntyvän muuntoeron. | |||||||||||||||
| Liite 18 | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| JOHDANNAISET | ||||||||||||||
| Valuuttatermiinien nimellisarvot | ||||||||||||||
| Suojauslaskenta | ||||||||||||||
| - Liikevaihdon suojaukseen liittyvät | 11 926 | 1 212 | ||||||||||||
| Johdannaiset jotka eivät täytä suojauslaskennan ehtoja | ||||||||||||||
| - Rahoitukseen liittyvät | - | |||||||||||||
| - Liikevaihdon suojaukseen liittyvät | - | 8 052 | ||||||||||||
| Valuuttatermiinien käyvät arvot | ||||||||||||||
| Suojauslaskenta | ||||||||||||||
| - Liikevaihdon suojaukseen liittyvät | 117 | -41 | ||||||||||||
| Johdannaiset jotka eivät täytä suojauslaskennan ehtoja | ||||||||||||||
| - Rahoitukseen liittyvät | - | |||||||||||||
| - Liikevaihdon suojaukseen liittyvät | - | -128 | ||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 Nimellisarvo | 2021 Nimellisarvo | ||||||||||||
| Suojauslaskennan alaisten johdannaisten maturiteettijakauma | ||||||||||||||
| Liikevaihdon suojaukseen liittyvät | ||||||||||||||
| Alle 1 vuosi | 10 881 | 1 212 | ||||||||||||
| Yhteensä | 10 881 | 1 212 | ||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| Suojausinstrumenttien rahaston muutokset | ||||||||||||||
| Suojausinstrumenttien rahasto 1.1. | -62 | - | ||||||||||||
| Suojauslaskentaan lisätty (laajan tuloksen kautta) | 196 | -62 | ||||||||||||
| Siirretty tulosvaikutteisesti (laajan tuloksen eristä) | - | |||||||||||||
| Suojauslaskennasta siirretty taloudelliseen | - | |||||||||||||
| Laskennallinen vero eristä konserniverokannalla 20% | 83 | |||||||||||||
| Suojausinstrumenttien rahasto 31.12. | 134 | 21 | ||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Konserni on käyttänyt rahoituspolitiikkansa mukaisesti valuuttajohdannaissopimuksia suojautuakseen valuuttakurssiriskeiltä, jotka liittyvät kaupallisten liiketoimien ja rahoituksen erien tuleviin maksutapahtumiin. Kunkin johdannaissopimuksen osalta on sen tekemisen hetkellä määritelty, mihin taseeseen merkittyyn omaisuuserään tai velkaan tai erittäin todennäköiseen ennakoituun liiketoimeen (rahavirran suojaus) liittyvää riskiä se suojaa. | |||||||||||||||
| Suojauslaskentaa on sovellettu, kun johdannainen täyttää suojauslaskennalle asetetut ehdot. Päätös suojauslaskennan soveltamisesta tehdään kunkin sopimuksen osalta erikseen sopimushetkellä. Jokainen suojausjohdannainen suojaa tiettyjä varoja ja velkoja, sitovia sopimuksia tai tulevia sitovia liiketapahtumia. Suojausinstrumentin ja suojauskohteen välinen suojaussuhde sekä riskienhallintatavoitteet ja strategia suojaustapahtumille on dokumentoitu suojaussuhteen syntyessä. Suojauslaskennan ehdot täyttävien johdannaisten käypien arvojen muutosten tehokas osuus on kirjattu omaan pääomaan. Tehottomaan osuuteen liittyvä voitto tai tappio kirjataan tuloslaskelmaan välittömästi, kun suojauksen tehottomuus on todettu. Kun johdannainen ei täytä enää suojauslaskennan ehtoja, omaan pääomaan kertyneet voitot tai tappiot on kirjattu tulosvaikutteisesti. | |||||||||||||||
| Rahoitusriskien hallinta | |||||||||||||||
| Konsernin rahoitusriskien hallinnan tavoitteena on minimoida rahoitusmarkkinoiden muutosten haitalliset vaikutukset konsernin taloudelliseen tulokseen ja varmistaa riittävä maksuvalmius kaikissa markkinaolosuhteissa. Konsernilla on emoyhtiön hallituksen hyväksymä rahoituspolitiikka, jossa on määritelty toimintaa ohjaavat raja-arvot, käytettävät rahoitus- ja suojausinstrumentit sekä hyväksyttävät vastapuolet. Konsernin rahoitusriskien hallinnasta vastaa emoyhtiön rahoitustoiminto, jonka tehtävänä on tunnistaa, arvioida ja suojata rahoitusriskit yhteistyössä operatiivisten yksiköiden kanssa. Rahoitustoiminnosta vastaa konsernin talousjohtaja. Hallitus valvoo rahoitusriskien suuruutta säännöllisesti mm. nettovaluuttaposition, saatavien ikäjakauman ja suojausasteen sekä kassavirtaennusteiden avulla. | |||||||||||||||
| Konserni altistuu toiminnassaan rahoitusriskeille, jotka on luokiteltu markkina-, vastapuoli- ja maksuvalmiusriskeihin. Markkinariskeihin kuuluvat valuuttakurssi-, korko- ja hintariskit. Valuuttakurssiriski jaetaan edelleen transaktio- ja translaatioriskeihin. Konsernin merkittävimmät vastapuoliriskit ovat projektiliiketoiminnan sopimusvastapuoliin liittyvä asiakasluottoriski ja konsernin sijoitustoimintaan liittyvät vastapuoliriskit. Konsernin kansainvälisen liiketoiminnan merkittävimmiksi riskialueiksi on tunnistettu vastapuoliriskeistä luottotappioriski ja markkinariskeistä valuuttakurssiriski. Konserni altistuu lisäksi maksuvalmius- ja uudelleenrahoitusriskeihin. | |||||||||||||||
| Rahoitusriskeihin liittyvät liitetiedot on esitetty seuraavissa liitetiedon erissä: - Asiakasluottoriskit, liitetieto Myyntisaamiset Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät - Vastapuoliriskit, liitetieto Myyntisaamiset Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät - Hintariskit, liitetieto Materiaalit ja palvelut - Valuuttakurssiriskit, liitetieto Riskienhallinta Valuuttakurssiriskit - Korkoriskit, liitetieto Rahoitusvelat | |||||||||||||||
| Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat | |||||||||||||||
| Tilikauden päättymisen jälkeen konserni on sopinut kahden pohjoismaisen pankin kanssa uudesta rahoitussopimuksesta, joka korvaa aiemmin voimassa olleet luottolimiittisopimukset. Uuden sopimuksen mukaan konsernin käytössä on komittoitu 12,0 Me valmiusluottolimiitti ja yhteensä 40 Me komittoimaton takauslimiitti. | |||||||||||||||
| Komittoitu 12 Me valmiusluottolimiitti on voimassa 31.1.2025 saakka olettaen, että yhtiö järjestää ja kerää osakeannilla 12 Me omaa pääomaa 30.6.2023 mennessä, muuten limiitti on voimassa 31.3.2024 asti. Komittoidussa luottolimiitissä on limiitin määrään liittyviä ehtoja mm. osakeannissa saatujen varojen ja merkittävien saatujen ennakoiden osalta niin, että valmiusluottolimiitin maksimimäärä voi pienentyä 7,0 Me arvosta , minkä jälkeen komittoidun valmiusluottolimiitin käytettävissä oleva määrä on 5,0 Me. | |||||||||||||||
| Komittoimaton takauslimiitti koostuu kahdesta 20 Me takauslimiitistä, joista yksi on käytettävissä kotimaisiin ja toinen ulkomaisiin hankkeisiin. | |||||||||||||||
| Valmiusluottolimiitin hinnoittelu perustuu EURIBOR-korkoon lisättynä marginaalilla, joka muuttuu osakeannissa saatavan oman pääoman määrän perusteella. Marginaalin vaihteluväli on 3,5 % - 10,0 %. Luottolimiittien käytössä oleva osuus uudistetaan korkoperiodien umpeutuessa tai maksetaan takaisin. | |||||||||||||||
| Uuden rahoitussopimuksen kovenantit | |||||||||||||||
| Uuden rahoitussopimuksen taloudellisiin tunnuslukuihin liittyvät erityisehdot eli kovenantit ovat vähimmäiskäyttökate (minimum EBITDA), vähimmäislikviditeetti sekä omavaraisuusaste. | |||||||||||||||
| Uuden rahoitussopimuksen mukaiset kovenantit raportoidaan vähimmäislikviditeetin osalta lainanantajalle kuukausittain ja vähimmäiskäyttökatteen ja omavaraisuusasteen osalta kvartaaleittain. Vähimmäislikviditeetin ja omavaraisuusasteen osalta ensimmäinen testauspäivä on 30.4.2023 ja vähimmäiskäyttökatteen osalta 30.6.2023. Jos kovenanttiehdot eivät täyty, velkoja voi vaatia käytössä olevien limiittien nopeutettua takaisinmaksua, ja purkaa rahoitussopimuksen. | |||||||||||||||
| Riskienhallinta | |||||||||||||||
| Konsernin toiminta kansainvälisillä markkinoilla altistaa konsernin valuuttakurssimuutoksista aiheutuville valuuttakurssiriskeille. Konsernin valuuttakurssiriskit muodostuvat ulkomaan valuuttamääräisistä myynneistä ja ostoista, taseeseen merkityistä varoista ja veloista (transaktioriski) sekä sijoituksista ulkomaisiin tytäryhtiöihin (translaatioriski). | ||||||||||||||||
| Konsernin päävaluutta on euro. Merkittävimmät valuuttakurssiriskit aiheutuvat seuraavista valuutoista: | ||||||||||||||||
| -Kanadan dollari (CAD) | ||||||||||||||||
| -Yhdysvaltain dollari (USD) | ||||||||||||||||
| -Kiinan juan (CNY) | ||||||||||||||||
| -Venäjän rupla (RUB). | ||||||||||||||||
| Konsernin myynnin jakauma vaihtelee vuosittain markkina-alueittain. Vuonna 2022 konsernin liikevaihdosta 59 prosenttia (76 %) tuli euroalueen ulkopuolelta. Konserni käyttää ensisijaisena kaupankäyntivaluuttana kunkin konserniyhtiön toimintavaluuttaa, joista merkittävin on euro. Muussa kuin konserniyhtiöiden kotivaluutassa myydyn liikevaihdon osuus konsernin liikevaihdosta vuonna 2022 oli 12 prosenttia (6 %). | ||||||||||||||||
| Konsernin operatiiviset yksiköt suojaavat pääsääntöisesti yli 100 tuhannen euron sitoviin myyntisopimuksiin perustuvat valuuttamääräiset maksut siitä hetkestä alkaen, kun sopimus astuu sitovasti voimaan. Myynnin maksujen operatiivisessa suojauksessa käytetään valuuttatermiinisopimuksia. | ||||||||||||||||
| Konserni suojaa pääsääntöisesti yli 100 tuhannen euron sisäisen kaupankäynnin valuuttatermiineillä. Merkittävin yksittäinen hankintoihin liittyvä valuuttakurssiriski syntyy emoyhtiön sisäisistä ostoista Kiinassa toimivalta tytäryhtiöltä. Kaupankäyntivaluutta näissä hankintasopimuksissa on euro, mutta konsernin kustannukset määräytyvät Kiinan juaneina. Sitoviin hankintasopimuksiin liittyvien valuuttariskien suojauksessa käytetään ensisijaisesti samassa valuutassa olevista suojaamattomista myynnin maksuista kertyviä rahavirtoja. | ||||||||||||||||
| Tulevia rahavirtoja, jotka eivät perustu molempia osapuolia sitoviin sopimuksiin, ei pääsääntöisesti suojata. Tarjousaikaisilta valuuttakurssiriskeiltä suojaudutaan käyttämällä valuuttaklausuuleja. Esisopimuksiin liittyviä valuuttariskejä suojataan tapauskohtaisesti valuuttaoptiosopimuksilla. Liiketoimia suojaavien termiinisopimusten nimellisarvo tilinpäätöshetkellä oli 11,9 miljoonaa euroa (9 Me) ja käypä arvo 117 tuhatta euroa positiivinen (127 tuhatta euroa negatiivinen). | ||||||||||||||||
| Konsernin yhtiöiden ottamat sisäiset lainat ja talletukset ovat pääosin kyseisen yhtiön toimintavaluutassa. Konsernin sisäisten lainojen valuuttakurssiriski suojataan valuuttatermiineillä lukuun ottamatta oman pääoman ehtoisia lainoja tai sellaiseksi tosiasiallisesti tulkittavia. | ||||||||||||||||
| Tilikauden 2022 lopussa konsernin rahoituksen erien suojaukseen ei liittynyt termiinisopimuksia. | ||||||||||||||||
| Konsernilla ei tilinpäätöshetkellä ollut termiinisaamisia tai -velkoja, jotka eivät täytä suojauslaskennan edellytyksiä. | ||||||||||||||||
| Konserni soveltaa valuuttajohdannaissopimuksiin suojauslaskentaa silloin, kun sopimuksen käyvän arvon muutoksesta voi syntyä valuuttakurssien muutoksesta johtuvaa merkittävää tilapäistä vaikutusta konsernin liiketulokseen. Konsernin emoyhtiö tekee ulkoisen vastapuolen kanssa johdannaissopimuksen, joka määritetään suojauslaskennassa suojaavaksi instrumentiksi. Tytäryhtiöt käyttävät sisäisiä johdannaisia suojauskohteeksi määritetyn liiketoimen suojaamiseen. Johdannaisinstrumenttien arvonmuutosten kokonaismäärät on esitetty liitetiedossa Johdannaiset. | ||||||||||||||||
| Transaktioriskiä seurataan konsernissa säännöllisesti päävaluuttapareittain. Nettovaluuttapositioissa huomioidaan tiedossa olevat tulevat, sitoviin sopimuksiin liittyvät valuuttavirrat tilinpäätöshetkestä eteenpäin sekä niiden suojaukseen tarkoitetut johdannaissopimukset, huolimatta siitä minkä tilikauden tulokseen valuuttariski kohdistuu. Valuuttariskien hallinnan tavoitteena on, että konsernin valuuttaparikohtaiset avoimet nettovaluuttapositiot ovat alle 500 tuhatta euroa kunkin valuuttaparin osalta muiden valuuttaparien kuin Venäjän ruplan osalta, jossa tavoitteena on pitää nettovaluuttapositio alle miljoona euroa. Konsernin nettovaluuttapositio ja siitä tilinpäätöshetken taseeseen sisältyvä osuus (Taseen nettoriski) on esitetty valuuttapareittain seuraavassa taulukossa: | ||||||||||||||||
| Nettovaluuttapositio | Taseen nettoriski | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| CNY/EUR | 969 | 13 | 379 | 2 921 | ||||||||||||
| RUB/EUR | 600 | 497 | 600 | 497 | ||||||||||||
| CAD/EUR | 1 574 | 490 | 2 460 | 4 257 | ||||||||||||
| USD/EUR | 4 868 | 982 | 5 313 | 1 594 | ||||||||||||
| Valuuttapositioon sisältyvistä sitoviin sopimuksiin liittyvistä rahavirroista on CAD/EUR -valuuttaparista suojattu 1 110 tuhatta euroa ja USD/EUR valuuttaparista 5 641 tuhatta euroa. | ||||||||||||||||
| Konserniin kuuluu ulkomaisia tytäryhtiöitä, joiden oma pääoma on muussa kuin emoyhtiön toimintavaluutassa. Nämä sijoitukset ulkomaisiin tytäryhtiöihin altistavat konsernin translaatioriskille. Valuuttakurssiriskiä, joka liittyy ulkomaisten tytäryhtiöiden nettoinvestointien konvertointiin konsernin kotivaluuttaan euroksi, ei ole suojattu. Konsernin tytäryhtiöiden muiden kuin euromääräisten omien pääomien yhteismäärä 31.12.2022 oli 12 899 tuhatta euroa (13 845 tuhatta euroa). Muut kuin euromääräiset omat pääomat on eritelty valuutoittain seuraavassa taulukossa: | ||||||||||||||||
| Tytäryhtiöiden oma pääoma, muut kuin euromääräiset | ||||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||||
| CNY | -74 | 2 393 | ||||||||||||||
| RUB | 779 | 1 103 | ||||||||||||||
| CAD | 3 868 | 3 334 | ||||||||||||||
| USD | 7 043 | 6 381 | ||||||||||||||
| Muut | 1 283 | 633 | ||||||||||||||
| Yhteensä | 12 899 | 13 845 | ||||||||||||||
| Herkkyysanalyysi valuuttakurssien transaktioriskistä, eli kohtuullisen ja mahdollisen valuuttakurssimuutoksen vaikutuksesta konsernin tulokseen verojen jälkeen 31.12.2022 on esitetty seuraavassa taulukossa: | ||||||||||||||||
| Vaikutus tulokseen verojen jälkeen | ||||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||||
| CNY +/- 30% | +/- | 15 | 59 | |||||||||||||
| RUB +/- 30% | +/- | 2 | 161 | |||||||||||||
| CAD +/- 30% | +/- | 280 | 78 | |||||||||||||
| USD +/- 30% | +/- | - | 305 | |||||||||||||
| Herkkyysanalyysissä on huomioitu tilinpäätöshetken taseeseen sisältyvät kaikki valuuttamääräiset saatavat ja velat sekä valuuttajohdannaissopimukset. Analyysissä on oletettu valuuttakurssimuutoksen olevan +/- 30 prosenttia tilinpäätöshetkestä perustuen vallitsevaan epävarmuuteen rahamarkkinoiden kehityksestä. Muiden tekijöiden on oletettu pysyvän muuttumattomina. | ||||||||||||||||
| Liite 19 |
| OMA PÄÄOMA | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| OSAKEPÄÄOMA | ||||||||||||||
| Osakepääoma 1.1. | 8 256 | 8 256 | ||||||||||||
| Osakepääoma 31.12. | 8 256 | 8 256 | ||||||||||||
| KÄYVÄN ARVON RAHASTO JA MUUT RAHASTOT | ||||||||||||||
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. | 5 711 | 5 711 | ||||||||||||
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. | 5 711 | 5711 | ||||||||||||
| Muut rahastot 1.1. | 1 080 | 1 477 | ||||||||||||
| Käyvän arvon rahasto | -313 | -416 | ||||||||||||
| Rahavirran suojaukset, suojauslaskenta | 196 | -62 | ||||||||||||
| Eriin liittyvät laskennalliset verot | 72 | 83 |
| Muut rahastot 31.12. | 1 034 | 1080 | |||||||||||||
| MUUNTOEROT | |||||||||||||||
| Muuntoerot 1.1. | 548 | 353 | |||||||||||||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | 391 | 195 | |||||||||||||
| Muuntoerot 31.12. | 939 | 548 | |||||||||||||
| KERTYNEET VOITTOVARAT | |||||||||||||||
| Kertyneet voittovarat 1.1. | 18 469 | 23 794 | |||||||||||||
| Osingonjako | - | -3 411 | |||||||||||||
| Tilikauden tulos | -11 513 | -1 775 | |||||||||||||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | - | -139 | |||||||||||||
| Kertyneet voittovarat 31.12. | 6 956 | 18 469 | |||||||||||||
| OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | 22 897 | 34 064 | |||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Osakepääomassa on esitetty konsernin ulkopuolisten tahojen omistamat Ksarjan ja Asarjan osakkeet. Menot, jotka liittyvät omien, oman pääoman ehtoisten instrumenttien liikkeeseen laskuun tai hankintaan, on esitetty oman pääoman vähennyseränä. | |||||||||||||||
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto (SVOP) sisältää muut oman pääoman luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan siltä osin kuin sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä osakepääomaan. | |||||||||||||||
| Muut rahastot sisältävät käyvän arvon arvostuksesta syntyneen arvonkorotusrahaston, myönnettyinä osakkeina toteutettavat osakeperusteiset palkkiot ja suojausinstrumenttien rahaston. | |||||||||||||||
| Muuntoerot sisältävät ulkomaisten yhtiöiden tilinpäätösten muuntamisesta syntyneet muuntoerot. | |||||||||||||||
| Konsernin tilinpäätöksessä hallituksen yhtiökokoukselle ehdottama osinko on kirjattu velaksi ja vähennykseksi jakokelpoisesta omasta pääomasta sille kaudelle, jonka aikana osakkeenomistajat ovat hyväksyneet osingon jaettavaksi. | |||||||||||||||
| Varsinainen yhtiökokous 31.3.2022 päätti hallituksen esityksen mukaisesti, että tilikaudelta 2021 vahvistetun taseen perusteella ei jaeta osinkoa varsinaisen yhtiökokouksen päätöksellä, vaan jakokelpoiset varat jätetään omaan pääomaan. Yhtiökokous päätti kuitenkin valtuuttaa hallituksen päättämään harkintansa mukaan yhteensä enintään 0,80 euron osakekohtaisen osingon jakamisesta A- ja K-sarjan osakkeille. Valtuutus on voimassa yhtiön seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen alkuun saakka. Valtuutusta ei käytetty tilikauden 2022 aikana. | |||||||||||||||
| . |
| . | ||||||||||||||
| . |
| . |
| Liite 20 | |||||||||||||||
| MUUT LAAJAN TULOKSEN ERÄT | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | |||||||||||||
| Muut laajan tuloksen erät | |||||||||||||||
| Erät, joita ei siirretä tuloslaskelmaan | |||||||||||||||
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavien rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset | -354 | -416 | |||||||||||||
| Erät, jotka saatetaan tulevaisuudessa siirtää tulosvaikutteisiksi | |||||||||||||||
| Rahavirran suojaukset | 196 | -62 | |||||||||||||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | 391 | 56 | |||||||||||||
| Eriin liittyvät laskennalliset verot | 72 | 83 | |||||||||||||
| Yhteensä | 659 | 77 | |||||||||||||
| MUUT LAAJAN TULOKSEN ERÄT YHTEENSÄ | 305 | -339 | |||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Muut laajan tulokset erät sisältää tuotto- ja kulueriä, jotka IFRS-standardien mukaan sisällytetään muihin laajan tuloksen eriin ja joita ei kirjata tulosvaikutteisesti. Tilinpäätöshetkellä Raute-konsernin muut laajan tuloksen erät sisälsivät ulkomaisen yksikön tilinpäätöksen muuntamisesta johtuvat valuuttakurssivoitot ja -tappiot, suojausinstrumenteista johtuvien voittojen ja tappioiden osuuden rahavirran suojauksissa, käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavien tai luokiteltujen rahoitusvarojen arvostamisesta kirjatut voitot ja tappiot sekä näihin eriin liittyvät kauden verotettavaan tuloon perustuvat ja laskennalliset verovaikutukset. | |||||||||||||||
| OSAKKEET JA OSAKEPÄÄOMA | |||||||||||||||
| liite 21 | 2022 | 2021 | |||||||||||||
| Osakkeet, 1 000 kpl | |||||||||||||||
| K-sarjan osakkeet (kantaosakkeet) | 20 ääntä/osake | 991 | 991 | ||||||||||||
| A-sarjan osakkeet | 1 ääni/osake | 3 272 | 3 272 | ||||||||||||
| Yhteensä 31.12. | 4 263 | 4 263 | |||||||||||||
| Omat osakkeet 1.1. | 0 | 0 | |||||||||||||
| Omat osakkeet 31.12. | 0 | 0 | |||||||||||||
| Osakkeiden lukumäärän muutokset, 1 000 kpl | |||||||||||||||
| Osakkeiden lukumäärä 1.1. | 4 263 | 4 263 | |||||||||||||
| Osakkeiden lukumäärä 31.12. | 4 263 | 4 263 | |||||||||||||
| Erittely osakepääoman muutoksista | Osakepääoma, euroa | K-sarjan osakkeet, kpl | A-sarjan osakkeet, kpl | ||||||||||||
| 1.1.202131.12.2022 | |||||||||||||||
| Osakepääoma 1.1.2021 | 8 256 316 | 991 161 | 3 272 033 | ||||||||||||
| Osakepääoma 31.12.2022 | 8 256 316 | 991 161 | 3 272 033 | ||||||||||||
| Raute Oyj:llä on kaksi osakesarjaa, K-sarja ja A-sarja. | |||||||||||||||
| Osakekohtaiset tunnusluvut on esitetty tilinpäätöksen kohdassa osakekohtainen tulos. | |||||||||||||||
| Pääomarakenteen hallinta | |||||||||||||||
| Konsernin pääomarakenteen hallinnan tavoitteena on tehokas pääomarakenne, jonka avulla varmistetaan konsernin toimintaedellytykset pääomamarkkinoilla. Konsernin emoyhtiön luottoluokitus heikkeni vuoden 2022 aikana johtuen mm. Venäjän projektien alasajon aiheuttamista alaskirjauksista. Vertailuvuonna 2021 luottoluokitus oli hyvä. Konsernin pääomarakennetta seurataan Omavaraisuusaste -tunnusluvulla, jolle on asetettu strateginen tavoitetaso. Tilikauden 2022 aikana konsernin tavoitteena oli säilyttää omavaraisuusaste yli 40 prosentin tasolla, mutta tulosvaikutteisten alaskirjausten johdosta siihen ei päästy. Omavaraisuusaste oli tilikauden lopussa 35 prosenttia (44 %). | |||||||||||||||
| Osakekohtainen tulos | ||||||||||||||
| Liite 22 | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| Laimentamaton osakekohtainen tulos | ||||||||||||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva osuus tilikauden tuloksesta, 1 000 euroa | -11 513 | -1 775 | ||||||||||||
| Osakkeiden painotettu keskimääräinen lukumäärä, 1 000 kpl | 4 263 | 4 263 | ||||||||||||
| Osakekohtainen tulos, euroa | -2,70 | -0,42 | ||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Laimentamaton osakekohtainen tulos on laskettu jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. | |||||||||||||||
| RAHOITUSVELAT | ||||||||||||||
| Liite 23 | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| LYHYTAIKAISET KOROLLISET VELAT | ||||||||||||||
| Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvelat | ||||||||||||||
| Rahoituslainojen lyhennykset | - | 2 071 | ||||||||||||
| Tililimiitin käytössä oleva osa | 6 729 | |||||||||||||
| YHTEENSÄ | 6 729 | 2 071 | ||||||||||||
| Konsernin lyhytaikaisten lainojen jakauma valuutoittain | ||||||||||||||
| - Euro (EUR) | 100 % | |||||||||||||
| - Kiinan juan (CNY) | 100 % | |||||||||||||
| Korollisten lyhytaikaisten velkojen efektiivisten korkokantojen painotetut keskiarvot | 3,77 % | 4,63 % |
| Seuraavassa taulukossa on esitetty konsernin rahoituserien tasearvot, jotka vastaavat konsernitaseen kirjanpitoarvoja. Konsernin käyttämät käyvän arvon määrittämisen periaatteet rahoitusinstrumenteista on kuvattu kohdassa Laatimisperiaate. | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | Tasearvo 31.12.2022 | Tasearvo 31.12.2021 | |||||||||||||
| Rahoitusvelkojen tasearvot | |||||||||||||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat | |||||||||||||||
| - Johdannaissopimukset | 80 | 16 | |||||||||||||
| Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvelat | |||||||||||||||
| - Rahoituslainat | - | 2 071 | |||||||||||||
| - Tililimiitti | 6 729 | - | |||||||||||||
| - Ostovelat | 12 591 | 14 541 | |||||||||||||
| - Siirtovelat | 231 | 231 | |||||||||||||
| Yhteensä | 19 632 | 16 859 | |||||||||||||
| 1 000 euroa | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | |||||||||||
| Hierarkiatasot | |||||||||||||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat | |||||||||||||||
| - Johdannaissopimukset | - | 80 | - | 80 | |||||||||||
| Yhteensä | - | 80 | - | 80 | |||||||||||
| Käyvän arvon hierarkiatason 2 instrumenttien käypä arvo perustuu markkinoilta saataviin tietoihin, mutta niillä ei käydä kauppaa toimivilla markkinoilla. | |||||||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Rahoitusvelat on IFRS 9 -standardin mukaisesti luokiteltu jaksotettuun hankintamenoon arvostetuiksi ja käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostetuiksi rahoitusveloiksi. Rahoitusvelat on merkitty alun perin kirjanpitoon käypään arvoon. Transaktiomenot on sisällytetty jaksotettuun hankintamenoon arvostettavien rahoitusvelkojen alkuperäiseen kirjanpitoarvoon. Myöhemmin rahoitusvelat, lukuun ottamatta johdannaisvelkoja, on arvostettu efektiivisen koron menetelmällä jaksotettuun hankintamenoon. Lyhytaikaiset rahoitusvelat ovat velkoja, joissa konsernilla ei ole ehdotonta oikeutta siirtää velan maksua vähintään 12 kuukauden päähän tilinpäätöshetkestä. | |||||||||||||||
| Rahoituslainan seuraavan tilikauden aikana erääntyvät lyhennykset on esitetty lyhytaikaisissa veloissa. | |||||||||||||||
| Konsernin lainojen vakuudet ja vastuut on esitetty liitetiedossa Vakuudet ja vastuusitoumukset. | |||||||||||||||
| Konsernitaseeseen on kirjattu vuokrasopimusvelka perustuen vuokramaksujen suoritusvelvollisuuteen. Vuokrasopimusvelka on arvostettu niiden vuokrien nykyarvoon, jotka arvostuspäivänä ovat sopimuksen mukaisesti tulevaisuudessa maksettavia ja joita ei ole arvostushetkellä maksettu. Arvostuslaskelmilla käytetty diskonttokorko on 1,0 %. Vuokrasopimusvelasta aiheutuva korko on kirjattu tuloslaskelman erään Rahoituskulut. Vuokrasopimusvelka sisältyy konsernitaseen erään Korolliset velat. Tilinpäätöshetkellä 31.12.2022 konsernilla oli vuokrasopimusvelkaa 7 581 tuhatta euroa (10 042 tuhatta), josta lyhytaikaista vuokrasopimusvelkaa 1 293 tuhatta euroa (1 549 tuhatta) ja pitkäaikaista 6 288 tuhatta euroa (8 493 tuhatta). | |||||||||||||||
| Riskienhallinta | |||||||||||||||
| Konsernin korkoriski aiheutuu rahoituslainoista. Konsernin tavoitteena on suojautua vieraan pääoman korkoriskiltä kiinteäkorkoisilla lainoilla, korkojohdannaisinstrumenteilla ja riittävällä likvidien varojen määrällä. Konserni ottaa lainaa joko kiinteäkorkoisena tai vaihtuvakorkoisena. Vaihtuvakorkoiset lainat altistavat konsernin rahavirran korkoriskille. | |||||||||||||||
| RAHOITUSVELKOJEN MATURITEETTIJAKAUMA | ||||||||||||||
| Rahoitusvelkojen maturiteetit | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029- | Sopimuksiin perustuvat rahavirrat yhteensä | Kirjanpitoarvo | |||||
| Johdannaisvelkoihin kuulumattomat | ||||||||||||||
| Pankkilainat | 6 842 | 6 729 | ||||||||||||
| Vuokrasopimusvelat | 1 507 | 1 395 | 1 424 | 1 420 | 1 165 | 1 055 | 1 340 | 9 306 | 7 581 | |||||
| Ostovelat ja muut velat | 12 591 | 12 591 | ||||||||||||
| Yhteensä | 20 940 | 1 395 | 1 424 | 1 420 | 1 165 | 1 055 | 1 340 | 9 306 | 26 901 | |||||
| Rahoitusvelkojen maturiteetit | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028- | Sopimuksiin perustuvat rahavirrat yhteensä | Kirjanpitoarvo | |||||
| Johdannaisvelkoihin kuulumattomat | ||||||||||||||
| Pankkilainat | 2 102 | 2 071 | ||||||||||||
| Vuokrasopimusvelat | 2 023 | 1 489 | 1 384 | 1 414 | 1 411 | 1 168 | 2 418 | 11 308 | 10 042 | |||||
| Ostovelat ja muut velat | 14 541 | 14 541 | ||||||||||||
| Yhteensä | 18 666 | 1 489 | 1 384 | 1 414 | 1 411 | 1 168 | 2 418 | 11 308 | 26 654 |
| RAHOITUSLAINAT JA VUOKRASOPIMUSVELKA | ||||||||||||||
| 1000 Eur | Lainat | Tililimiitin käyttö | Vuokrasopimukset | |||||||||||
| 01/01/2021 | 1857 | - | 5917 | |||||||||||
| Rahoituksen rahavirrat | ||||||||||||||
| Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | -1752 | |||||||||||||
| Ei kassavirtavaikutteiset muutokset | 214 | 5898 | ||||||||||||
| 31/12/2021 | 2071 | - | 10063 | |||||||||||
| 01/01/2022 | 2071 | - | 8970 | |||||||||||
| Rahoituksen rahavirrat | ||||||||||||||
| Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | -1785 | |||||||||||||
| Tililimiitin käyttä | 6729 | |||||||||||||
| Lainojen takaisinmaksut | -2071 | |||||||||||||
| Ei kassavirtavaikutteiset muutokset | 396 | |||||||||||||
| - | 6729 | 7581 | ||||||||||||
| Nettovelka | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| Rahoituslainat alle vuoden kuluessa maksettavat | 6 729 | 2 071 | ||||||||||||
| Vuokrasopimusvelka tilikauden lopussa | 7 581 | 10 063 | ||||||||||||
| Vähennetään: Rahavarat tilikauden lopussa | -7 618 | -24 357 |
| Nettovelat | 6 692 | -12 223 | ||||||||||||
| RAHOITUSVARAT | ||||||||||||||
| Liite 24 | ||||||||||||||
| Rahavarat | 2022 | 2021 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 24 357 | 11 601 |
| Rahavarojen muutos | -17 009 | 12 543 | ||||||||||||
| Rahavarojen valuuttakurssierot | 270 | 213 | ||||||||||||
| Rahavarat tilikauden lopussa | 7 618 | 24 357 | ||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| Muut rahoitusvarat | ||||||||||||||
| Noteeraamattomat osakesijoitukset | 616 | 970 | ||||||||||||
| Yhteensä | 616 | 970 | ||||||||||||
| 1 000 euroa | Tasearvo 31.12.2022 | Tasearvo 31.12.2021 | ||||||||||||
| Rahoitusvarojen taservot | ||||||||||||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | ||||||||||||||
| - Johdannaissopimukset | - | -168 | ||||||||||||
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavat rahoitusvarat | ||||||||||||||
| - Noteeraamattomat osakesijoitukset | 616 | 970 | ||||||||||||
| Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvarat | ||||||||||||||
| - Myyntisaamiset ja muut saamiset | 6 775 | 8 972 | ||||||||||||
| - Rahavarat | 7 618 | 24 357 | ||||||||||||
| Yhteensä | 15 008 | 34 131 | ||||||||||||
| 1 000 euroa | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | ||||||||||
| Hierarkiatasot | ||||||||||||||
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavat rahoitusvarat | ||||||||||||||
| - Noteeraamattomat osakesijoitukset | - | - | 616 | 616 | ||||||||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | ||||||||||||||
| - Johdannaissopimukset | - | - | - | - | ||||||||||
| Yhteensä | - | - | 616 | 616 | ||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Rahoitusvarat on luokiteltu IFRS 9 Rahoitusinstrumentit -standardin mukaisesti käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin, käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettaviin rahoitusvaroihin ja jaksotettuun hankintamenoon arvostettaviin rahoitusvaroihin. Luokittelu on tehty hankinnan tarkoituksen ja rahavirtaominaisuuksien perusteella alkuperäisen hankinnan yhteydessä. Rahoitusvarat on kirjattu pois taseesta silloin, kun konserni on menettänyt sopimusperusteisen oikeuden rahavirtoihin tai kun rahoitusvaran riskit ja tuotot on siirretty merkittäviltä osin konsernin ulkopuolelle. Rahoitusvarat, jotka erääntyvät 12 kuukauden sisällä, sisältyvät lyhytaikaisiin varoihin. | |||||||||||||||
| Käypään arvoon arvostettujen rahoitusinstrumenttien jaottelu perustuu standardin mukaiseen jaotteluun. Tason 1 instrumentit ovat markkinoilla aktiivisen kaupankäynnin kohteina. Käyvät arvot perustuvat näiden instrumenttien kohdalla toimivilta markkinoilta saatuun tilinpäätöspäivän noteerattuun markkinahintaan. Tason 2 instrumenttien käypä arvo perustuu markkinoilta saataviin tietoihin, mutta niillä ei käydä kauppaa toimivilla markkinoilla. Tason 3 instrumenttien käypä arvo ei perustu todettavissa olevaan markkinatietoon vaan johdon harkintaa edellyttäviin arvostustekijöihin. |
|||||||||||||||
| Johdannaissopimusten, jotka eivät täytä suojauslaskennan ehtoja, käyvät arvot on määritetty käyttämällä tilinpäätöspäivän markkinahintoja vastaavan pituisille sopimuksille. Käyvän arvon muutoksista johtuvat voitot ja tappiot on kirjattu tuloslaskelmaan sillä tilikaudella, jonka aikana ne ovat syntyneet. Avointen valuuttatermiinisopimusten nimellisarvot on esitetty liitetiedossa Johdannaiset. | |||||||||||||||
| Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvarat sisältävät myyntisaamiset, siirtosaamiset, asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät sekä muut saamiset. Saamisten lyhytaikaisesta luonteesta johtuen niiden alkuperäinen kirjanpitoarvo vastaa saamisen käypää arvoa. Diskonttauksen vaikutus ei ole olennainen saamisten maturiteetti huomioon ottaen. Tilinpäätöshetkellä taseen myyntisaamisiin ei sisälly merkittäviä riskikeskittymiä. | |||||||||||||||
| RAHOITUSVAROJEN ARVONALENTUMINEN |
| Odotettavissa oleva luottotappioriski | |||||||||||||||
| 31/12/2022 | Ei erääntynyt | 130 päivää | 3160 päivää | 6190 päivää | 91180 päivää | 181360 päivää | >360 päivää | Yhteensä | |||||||
| Odotettavissa olevat luottotappioasteet, % | 0 % | 0 | 0 % | 1 % | 1 % | 25 % | 100 % | ||||||||
| Myyntisaamisten kirjanpitoarvo, 1 000 euroa | 5 307 | 1 252 | 526 | 113 | 220 | 190 | 210 | ||||||||
| Sopimukseen perustuvat omaisuuserät | 16 948 | ||||||||||||||
| Luottotappioriskiä koskeva vähennysero, 1 000 euroa | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 47 | 210 | 261 | |||||||
| 31/12/2021 | Ei erääntynyt | 130 päivää | 3160 päivää | 6190 päivää | 91180 päivää | 181360 päivää | >360 päivää | Yhteensä | |||||||
| Odotettavissa olevat luottotappioasteet, % | 0 % | 0 % | 0 % | 1 % | 1 % | 25 % | 100 % | ||||||||
| Myyntisaamisten kirjanpitoarvo, 1 000 euroa | 4 276 | 765 | 111 | 454 | 192 | 149 | 41 | ||||||||
| Sopimukseen perustuvat omaisuuserät | 15 074 | ||||||||||||||
| Luottotappioriskiä koskeva vähennysero, 1 000 euroa | 0 | 0 | 0 | 5 | 2 | 37 | 41 | 85 | |||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | |||||||||||||
| Myyntisaamisiin liittyvä odotettavissa olevan luottotappion muutos | |||||||||||||||
| Kertyneiden voittovarojen alkusaldon kautta tehdyt oikaisut | |||||||||||||||
| Odotettavissa olevaan luottotappioon liittyvän vähennyserän alkusaldo | 85 | 0 | |||||||||||||
| Tilikauden aikana kirjattu odotettavissa oleva luottotappion muutos | 176 | 19 | |||||||||||||
| Odotettavissa olevaan tappioon liittyvän vähennyserän saldo tilikauden lopussa | 261 | 19 | |||||||||||||
| Tilikauden aikana kirjatut luottotappiot | 2 | - | |||||||||||||
| Rahoitusvarojen arvonalentuminen | |||||||||||||||
| Myyntisaamisiin liittyvä luottotappioriski on arvioitu IFRS 9 -standardin mukaisesti tilinpäätöshetkellä myyntisaamisten koko voimassaoloajan arvioinnin perusteella. Raute-konsernissa on käytetty yksinkertaistettua mallia myyntisaamisten luottoriskin kirjaamiseksi, koska myyntisaamiset eivät sisällä merkittäviä rahoituskomponentteja. Yksinkertaistetun menettelyn mukaan myyntisaamisista kirjataan odotettavissa oleva luottotappio myyntisaamisten koko voimassaoloajalta. Sopimusten alkuajan luottotappioriskiä pienennetään ennakkomaksuilla. | |||||||||||||||
| Myyntisaamiset on ryhmitelty määritystä varten ikäjakauman ja luottoriskiominaisuuksien perusteella. Odotettavissa oleva luottotappio perustuu historiallisiin luottotappiomääriin huomioiden mahdolliset asiakaskohtaiset yksilölliset arviot. Odotettavissa olevan luottotappioriskin tiedot on esitetty taulukossa Odotettavissa oleva luottotappioriski. Ennakoidut arvonalentumistappiot on kirjattu tulosvaikutteisesti. Jos arvonalentumistappion määrä pienenee jollakin myöhemmällä tilikaudella ja vähennyksen voidaan katsoa liittyvän arvonalentumisen kirjaamisen jälkeiseen tapahtumaan, kirjattu tappio peruutetaan tulosvaikutteisesti. | |||||||||||||||
| Tilikauden aikana taseen myyntisaamisten arvoa on alennettu 261 tuhatta euroa. Jos arvonalentumistappion määrä pienenee jollakin myöhemmällä tilikaudella ja vähennyksen voidaan katsoa liittyvän arvonalentumisen kirjaamisen jälkeiseen tapahtumaan, kirjattu tappio peruutetaan tulosvaikutteisesti. | |||||||||||||||
| Arvonalentumismallilla ei ole vaikutusta muihin rahoitusvaroihin eikä IFRS 9 -standardin mukaisesti käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin, koska käyvän arvon määrityshetkellä odotetut luottotappiot on jo otettu huomioon. | |||||||||||||||
| RAHAVARAT | ||||||||||||||
| Liite 25 | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| RAHAVARAT | ||||||||||||||
| Käteinen raha ja pankkitilit | 7 618 | 24 357 | ||||||||||||
| YHTEENSÄ | 7 618 | 24 357 |
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Rahavaroihin sisältyvät käteisvarat, lyhytaikaiset pankkitalletukset sekä muut lyhytaikaiset likvidit sijoitukset, joiden erääntymisaika on enintään kolme kuukautta. Pankeilta saadut tililuotot sisältyvät lyhytaikaisiin korollisiin velkoihin. Konsernitileihin liittyvät luottotilit sisältyvät lyhytaikaisiin korollisiin velkoihin ja ne on esitetty netotettuina silloin, kun konsernilla on sopimukseen perustuva laillinen kuittausoikeus suorittaa tai muutoin eliminoida velkojalle suoritettava määrä kokonaan tai osaksi. Rahoitusvarat on kirjattu pois taseesta silloin, kun konserni on menettänyt sopimusperusteisen oikeuden rahavirtoihin tai kun se on siirtänyt merkittäviltä osin riskit ja tuotot konsernin ulkopuolelle. | |||||||||||||||
| Riskienhallinta | |||||||||||||||
| Sijoitustoiminnan vastapuoliriski | |||||||||||||||
| Konsernin pankkien ja rahoituslaitosten kanssa tekemiin rahoitusinstrumenttisopimuksiin sisältyy riski siitä, että vastapuoli ei pysty täyttämään sopimuksen mukaisia velvoitteitaan. Sijoitustoiminnassa ja johdannaissopimuksia tehtäessä vastapuoliksi hyväksytään tahot, joiden luottokelpoisuusluokitus on hyvä ja jotka täyttävät rahoituspolitiikassa määritellyt muut ehdot. Sijoituksia, johdannaissopimuksia ja lainasopimuksia tehtäessä konserni soveltaa vastapuolikohtaisia enimmäismääriä riskikeskittymien välttämiseksi. Tilinpäätöshetkellä konsernin kassanhallintaan liittyvät varat olivat pankkitileillä. Likvidit varat euroalueen ulkopuolella olevissa rahoituslaitoksissa olivat tilinpäätöshetkellä 7,2 miljoonaa euroa (9,4 miljoonaa euroa). | |||||||||||||||
| MAKSUVALMIUSRISKI KOVENANTIT | |||||||||||||||
| Riskienhallinta | |||||||||||||||
| Konsernin projektiliiketoiminnan luonteesta johtuen rahoitustarve ja likvidien varojen määrä vaihtelevat myös lyhyellä aikavälillä. Käyttöpääomatarpeiden ennustamisen tekevät erityisen haasteelliseksi uudet tilaukset, joiden maksuehdot ovat yksilöllisiä ja joiden maksujen ajalliseen toteutumiseen liittyy epävarmuutta. | |||||||||||||||
| Maksuvalmiuden turvaamiseksi on konsernin rahoituspolitiikassa määritelty rahavarojen, lyhytaikaisten sijoitusten ja nostettavissa olevien luottositoumusten vähimmäismäärä. Hyvä maksuvalmius pyritään ensisijaisesti säilyttämään tehokkaalla käyttöpääoma- ja kassanhallinnalla. Pitkällä aikavälillä rahoituksen saatavuuteen ja hintaan liittyvää riskiä hallitaan hyödyntämällä erilaisia rahoituslähteitä. Sijoitukset tehdään pääsääntöisesti lyhytaikaisiin talletuksiin tai jälkimarkkinakelpoisiin, hyvän luottokelpoisuuden omaaviin euromääräisiin sijoituksiin. Sijoituksilta edellytetään riittävää likviditeettiä. Konsernilla oli tilinpäätöksessä 31.12.2022 korollista nettovelkaa 6,7 miljoonaa euroa (2.1 Me). | |||||||||||||||
| Konsernin rahavarojen määrä tilikauden lopussa oli 7,6 miljoonaa euroa (24,4 Me). Konserni on varautunut vaihteleviin käyttöpääomatarpeisiin ja mahdollisiin rahan saatavuuden häiriötilanteisiin yhteensä 11,5 miljoonan euron pitkäaikaisilla luottolimiittisopimuksilla kahden pohjoismaisen pankin kanssa. Limiiteistä oli tilikauden päättyessä käyttämättä 11,5 miljoonaa euroa (20,5 Me). Lisäksi konsernilla on pankkitililimiitti 15 miljoonaa euroa, josta on tilikauden päättyessä käytössä 6,7 miljoonaa euroa. | |||||||||||||||
| Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat | |||||||||||||||
| Tilikauden päättymisen jälkeen konserni on sopinut kahden pohjoismaisen pankin kanssa uudesta rahoitussopimuksesta, joka korvaa aiemmin voimassa olleet luottolimiittisopimukset. Uuden sopimuksen mukaan konsernin käytössä on komittoitu 12,0 Me valmiusluottolimiitti ja yhteensä 40 Me komittoimaton takauslimiitti. | |||||||||||||||
| Komittoitu 12 Me valmiusluottolimiitti on voimassa 31.1.2025 saakka olettaen, että yhtiö järjestää ja kerää osakeannilla 12 Me omaa pääomaa 30.6.2023 mennessä, muuten limiitti on voimassa 31.3.2024 asti. Komittoidussa luottolimiitissä on limiitin määrään liittyviä ehtoja mm. osakeannissa saatujen varojen ja merkittävien saatujen ennakoiden osalta niin, että valmiusluottolimiitin maksimimäärä voi pienentyä 7,0 Me arvosta , minkä jälkeen komittoidun valmiusluottolimiitin käytettävissä oleva määrä on 5,0 Me. | |||||||||||||||
| Komittoimaton takauslimiitti koostuu kahdesta 20 Me takauslimiitistä, joista yksi on käytettävissä kotimaisiin ja toinen ulkomaisiin hankkeisiin. | |||||||||||||||
| Valmiusluottolimiitin hinnoittelu perustuu EURIBOR-korkoon lisättynä marginaalilla, joka muuttuu osakeannissa saatavan oman pääoman määrän perusteella. Marginaalin vaihteluväli on 3,5 % - 10,0 %. Luottolimiittien käytössä oleva osuus uusitaan korkoperiodien umpeutuessa tai maksetaan takaisin. | |||||||||||||||
| Uuden rahoitussopimuksen kovenantit | |||||||||||||||
| Uuden rahoitussopimuksen taloudellisiin tunnuslukuihin liittyvät erityisehdot eli kovenantit ovat vähimmäiskäyttökate (minimum EBITDA), vähimmäislikviditeetti sekä omavaraisuusaste. | |||||||||||||||
| Uuden rahoitussopimuksen mukaiset kovenantit raportoidaan vähimmäislikviditeetin osalta lainanantajalle kuukausittain ja vähimmäiskäyttökatteen ja omavaraisuusasteen osalta kvartaaleittain. Vähimmäislikviditeetin ja omavaraisuusasteen osalta ensimmäinen testauspäivä on 30.4.2023 ja vähimmäiskäyttökatteen osalta 30.6.2023. Jos kovenanttiehdot eivät täyty, velkoja voi vaatia käytössä olevien limiittien nopeutettua takaisinmaksua, ja purkaa rahoitussopimuksen. | |||||||||||||||
| Konsernin rahoitusvelkoihin sisältyvät ostovelat, johdannaisvelat ja korolliset velat. Ostovelat erääntyvät keskimäärin alle kuukauden kuluessa. Konsernin lainasopimuksiin perustuvien korollisten rahoitusvelkojen lyhennykset ja niihin liittyvien rahoituskulujen kassavirrat ja muut rahoitusvelkojen kassavirrat on esitetty liitetiedossa Rahoitusvelat. | |||||||||||||||
| Konsernin likviditeettiä turvaa lisäksi Raute Oyj:n 10 miljoonan euron (10 Me) kotimainen yritystodistusohjelma, jonka puitteissa yhtiö voi laskea liikkeelle alle vuoden mittaisia yritystodistuksia. | |||||||||||||||
| RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT | ||||||||||||||
| Liite 26 | ||||||||||||||
| 1000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| RAHOITUSKULUT, NETTO | ||||||||||||||
| Rahoitustuotot | ||||||||||||||
| Korkotuotot saamisista | 88 | 33 | ||||||||||||
| Osinkotuotot | 676 | 746 | ||||||||||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavien varojen käyvän arvon muutos | ||||||||||||||
| Sijoitusten luovutusvoitot | - | - | ||||||||||||
| Valuuttakurssivoitot muista rahoituseristä | 1 398 | 219 | ||||||||||||
| Muut rahoitustuotot | 1 | 0 | ||||||||||||
| Rahoitustuotot yhteensä | 2 163 | 998 | ||||||||||||
| Rahoituskulut | ||||||||||||||
| Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon kirjatuista rahoituslainoista | -58 | -196 | ||||||||||||
| Valuuttakurssitappiot muista rahoituseristä | -972 | -141 | ||||||||||||
| Muut rahoituskulut | -304 | -189 | ||||||||||||
| Rahoituskulut yhteensä | -1 335 | -525 | ||||||||||||
| Rahoituskulut, netto | 828 | 472 | ||||||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||||||
| Korkotuotot on kirjattu tuotoksi sille tilikaudelle, jonka aikana ne ovat syntyneet. Osinkotuotot on kirjattu tuotoksi sille tilikaudelle, jonka aikana osingon maksun saamiseen on syntynyt oikeus. | ||||||||||||||
| Valuuttakurssivoitot aiheutuvat konsernilla olevien valuuttamääräisten rahavarojen ja rahoitusvelkojen arvostamisesta. | ||||||||||||||
| Korkokulut rahoituslainoista on kirjattu kuluksi sille tilikaudelle, jolle ne rahoituslainasopimuksessa määritettyjen korkovelvoitteiden perusteella kohdistuvat. Muut korkokulut on kirjattu sille tilikaudelle, jonka aikana ne ovat syntyneet. | ||||||||||||||
| Valuuttakurssitappiot aiheutuvat konsernilla olevien valuuttamääräisten rahavarojen ja rahoitusvelkojen arvostamisesta. |
| VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET | ||||||||||||||
| Liite 27 | ||||||||||||||
| 1000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||||||
| Konserniyhtiöiden puolesta annetut vakuudet | ||||||||||||||
| Rahoituslainat | - | 2 071 | ||||||||||||
| Luottojärjestelyt yhteensä | - | 2 071 | ||||||||||||
| Kaupalliset pankkitakaukset | 7 781 | 15 344 | ||||||||||||
| Muut omat vastuut | ||||||||||||||
| Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät vuokravastuut | 220 | 87 |
| 1-5 vuoden sisällä erääntyvät vuokravastuut | 261 | 88 | ||||||||||||
| Yhteensä | 481 | 175 |
| Asiakkaan niin vaatiessa kaupallisia pankkitakauksia annetaan asiakkaan ennakkosuorituksia vastaan. | |||||||||||||||
| SEGMENTTITIEDOT | ||||||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | % | 2021 | % | ||||||||||
| SEGMENTTITIEDOT | ||||||||||||||
| Puutuoteteknologia | ||||||||||||||
| Liikevaihto | 158 324 | 142 212 | ||||||||||||
| Liiketulos | -14 642 | -2 244 | ||||||||||||
| Varat | 92 053 | 110 676 | ||||||||||||
| Velat | 69 156 | 76 612 | ||||||||||||
| Investoinnit | 7 520 | 6 297 | ||||||||||||
| Puutuoteteknologiasegmentin varat maantieteellisesti | ||||||||||||||
| Suomi | 71 508 | 77 | 82 413 | 74 | ||||||||||
| Pohjois-Amerikka | 12 339 | 13 | 15 903 | 14 | ||||||||||
| Kiina | 6 606 | 7 | 9 772 | 9 | ||||||||||
| Venäjä | 428 | 0 | 1 916 | 2 | ||||||||||
| Etelä-Amerikka | 382 | 0 | 297 | 0 | ||||||||||
| Muut | 790 | 1 | 374 | 0 | ||||||||||
| Yhteensä | 92 053 | 100 | 110 676 | 100 | ||||||||||
| Puutuoteteknologiasegmentin investoinnit maantieteellisesti | ||||||||||||||
| Suomi | 6 189 | 82 | 5 308 | 84 | ||||||||||
| Pohjois-Amerikka | 158 | 2 | 215 | 3 | ||||||||||
| Kiina | 1 135 | 15 | 756 | 12 | ||||||||||
| Venäjä | 0 | 0 | 11 | 0 | ||||||||||
| Etelä-Amerikka | 23 | 0 | 5 | 0 | ||||||||||
| Muut | 14 | 0 | 2 | 0 | ||||||||||
| Yhteensä | 7 520 | 100 | 6 297 | 100 | ||||||||||
| Laatimisperiaate | |||||||||||||||
| Raute-konsernin toiminnot kuuluvat kokonaisuudessaan puutuoteteknologiasegmenttiin. Ylin operatiivinen päätöksentekijä, joka vastaa resurssien kohdistamisesta toimintasegmentille ja sen tuloksen arvioinnista, on Raute Oyj:n hallitus. Hallitus seuraa kannattavuutta Liiketulos-tunnusluvulla. | |||||||||||||||
| Rauten liiketoimintamallin, toiminnan luonteen ja hallintorakenteen perusteella puutuoteteknologiasegmenttinä raportoitava toimintasegmentti muodostuu koko konsernista ja segmentin tiedot ovat yhtenevät koko konsernin tietojen kanssa. | |||||||||||||||
| Toimintasegmenttijako perustuu konsernin sisäiseen päätöksentekojärjestykseen ja on yhdenmukainen ylimmälle operatiiviselle päätöksentekijälle toimitettavan taloudellisen tiedon kanssa. Segmenttiraportoinnissa noudatetaan konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteita. | |||||||||||||||
| Myyntituottoja koskevat tiedot on esitetty liitetiedossa Liikevaihto. Projektitoimitukset ja teknologiapalveluihin kuuluvat modernisoinnit sisältävät sekä tuote- että palvelumyyntiä, joten konsernin liikevaihdon jakautumista tuote- ja palvelumyyntiin ei voida esittää luotettavasti. | ||||||||||||||
| . |
| TILINPÄÄTÖSHETKEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT UUDEN SEGMENTTIJAON MUKAISET TIEDOT | |||||||||||||||
| 2023 vuoden alusta alkaen Raute-konserni tulee raportoimaan uuden segmenttijaon mukaisesti. Raute-konsernin toiminnot kuuluvat kolmeen segmenttiin: Wood Processing, Services ja Analyzers. Ylin operatiivinen päätöksentekijä, joka vastaa resurssien kohdistamisesta toimintasegmentille ja sen tuloksen arvioinnista, on Raute Oyj:n hallitus. | |||||||||||||||
| Rauten liiketoimintamallin, toiminnan luonteen ja hallintorakenteen perusteella kolmen segmentin yhdistetyt tiedot ovat yhtenevät koko konsernin tietojen kanssa. Raute Oyj:n hallitus ei seuraa segmenttien varoja ja velkoja segmenttikohtaisesti, joten investoinnit, varat ja velat esitetään vain konsernitasolla. Segmenttiraportoinnissa noudatetaan konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteita. Raute konsernin segmenteillä ei ole segmenttien välistä myyntiä. | |||||||||||||||
| Lisätietoja uudesta segmenttijaosta löytyy sivulta 93. | |||||||||||||||
| 1 000 euroa | 31/12/2022 | 31/12/2021 | |||||||||||||
| SEGMENTTITIEDOT | |||||||||||||||
| Wood Processing | |||||||||||||||
| Liikevaihto | 108 024 | 97 357 | |||||||||||||
| Käyttökate (EBITDA) | -16 065 | -5 834 | |||||||||||||
| Vertailukelpoinen Käyttökate (EBITDA) | -10 258 | -4 861 | |||||||||||||
| Services | |||||||||||||||
| Liikevaihto | 35 767 | 30 108 | |||||||||||||
| Käyttökate (EBITDA) | 4 323 | 4 461 | |||||||||||||
| Vertailukelpoinen Käyttökate (EBITDA) | 5 572 | 4 771 | |||||||||||||
| Analyzers | |||||||||||||||
| Liikevaihto | 14 532 | 14 747 | |||||||||||||
| Käyttökate (EBITDA) | 2 053 | 3 444 | |||||||||||||
| Vertailukelpoinen Käyttökate (EBITDA) | 2 428 | 3 569 | |||||||||||||
| SEGMENTIT YHTEENSÄ | |||||||||||||||
| Liikevaihto | 158 323 | 142 212 | |||||||||||||
| Käyttökate (EBITDA) | -9 689 | 2 071 | |||||||||||||
| Vertailukelpoinen Käyttökate (EBITDA) | -2 258 | 3 479 | |||||||||||||
| Emoyhtiön tilinpäätös, FAS | ||||||||||
| RAUTE OYJ | ||||||||||
| Tilinpäätös 1.1.-31.12.2022 | ||||||||||
| Emoyhtiön tilinpäätöksen laatimisperiaatteissa on kuvattu emoyhtiön tilinpäätöksen laatimisperiaatteet siltä osin, kuin ne poikkeavat konsernitilinpäätöksessä esitetyistä IFRS-laatimisperiaatteista. | ||||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Laatimisperiaate Raute Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomessa voimassaolevien kirjanpito- ja osakeyhtiölakien (FAS) mukaisesti. | ||||||||||
| Muut kuin euromääräiset liiketapahtumat on kirjattu kirjanpitoon tapahtumapäivän kurssiin. Tilinpäätöksessä muut kuin euromääräiset saamiset ja velat on muunnettu euroiksi tilinpäätöspäivän keskikurssiin lukuun ottamatta liiketoimia, joihin liittyvä valuuttariski on suojattu valuuttajohdannaissopimuksilla. Nämä erät on arvostettu johdannaissopimuksella suojattuun kurssiin. Maksetut ja saadut ennakot on kirjattu taseeseen maksupäivän kurssiin. Valuuttakurssien muutoksiin liittyvät kurssivoitot ja -tappiot on käsitelty tulosvaikutteisesti. | ||||||||||
| EMOYHTIÖN TULOSLASKELMA, FAS | ||||||||||
| 1 000 euroa | 1.1.-31.12.2022 | 1.1.-31.12.2021 | ||||||||
| LIIKEVAIHTO | 127 392 | 117 878 | ||||||||
| Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos | -2 303 | -140 | ||||||||
| Liiketoiminnan muut tuotot | 339 | 767 | ||||||||
| Materiaalit ja palvelut | -81 723 | -71 529 | ||||||||
| Henkilöstökulut | -33 500 | -32 013 | ||||||||
| Poistot | -2 522 | -2 258 | ||||||||
| Liiketoiminnan muut kulut | -18 403 | -16 489 | ||||||||
| Liiketoiminnan kulut yhteensä | -136 147 | -122 288 | ||||||||
| LIIKETULOS | -10 718 | -3 784 | ||||||||
| Rahoitustuotot ja -kulut | 373 | 709 | ||||||||
| TULOS ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA | -10 345 | -3 075 | ||||||||
| Tilinpäätössiirrot | -208 | -370 | ||||||||
| Tuloverot | 2 140 | 732 | ||||||||
| TILIKAUDEN TULOS | -8 414 | -2 713 | ||||||||
| EMOYHTIÖN TASE, FAS | ||||||||||
| 1 000 euroa | 31/12/2022 | 31/12/2021 | ||||||||
| VASTAAVAA | ||||||||||
| Pysyvät vastaavat | ||||||||||
| Aineettomat hyödykkeet | 14 328 | 8 843 | ||||||||
| Aineelliset hyödykkeet | 8 769 | 9 110 | ||||||||
| Sijoitukset | 14 122 | 13 563 | ||||||||
| Pysyvät vastaavat yhteensä | 37 219 | 31 515 | ||||||||
| Vaihtuvat vastaavat | ||||||||||
| Vaihto-omaisuus | 14 784 | 19 785 | ||||||||
| Laskennalliset verosaamiset | 3 686 | 1 554 | ||||||||
| Lyhytaikaiset saamiset | 27 027 | 21 778 | ||||||||
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 239 | 18 941 | ||||||||
| Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 50 737 | 62 057 | ||||||||
| VASTAAVAA YHTEENSÄ | 87 956 | 93 572 | ||||||||
| VASTATTAVAA | ||||||||||
| Oma pääoma | ||||||||||
| Osakepääoma | 8 256 | 8 256 | ||||||||
| Käyvän arvon rahastot ja muut rahastot | 5 711 | 5 711 | ||||||||
| Edellisten tilikausien voitto | 22 031 | 24 547 | ||||||||
| Tilikauden tulos | -8 414 | -2 713 | ||||||||
| Oma pääoma yhteensä | 27 584 | 35 802 | ||||||||
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 1 631 | 1 422 | ||||||||
| Pakolliset varaukset | 1 029 | 2 572 | ||||||||
| Vieras pääoma | ||||||||||
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 57 712 | 53 776 | ||||||||
| Vieras pääoma yhteensä | 57 712 | 53 776 | ||||||||
| VASTATTAVAA YHTEENSÄ | 87 956 | 93 572 | ||||||||
| EMOYHTIÖN RAHOITUSLASKELMA, FAS | ||||||||||
| 1 000 euroa | 1.1.31.12.2022 | 1.1.31.12.2021 | ||||||||
| Liiketoiminnan rahavirta | ||||||||||
| Myynnistä saadut maksut | 111 392 | 134 961 | ||||||||
| Liiketoiminnan muista tuotoista saadut maksut | 339 | 767 | ||||||||
| Maksut liiketoiminnan kuluista | -123 811 | -114 942 | ||||||||
| Rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | -12 079 | 20 786 | ||||||||
| Maksetut korot liiketoiminnasta | -25 | 10 | ||||||||
| Saadut osingot liiketoiminnasta | 676 | 746 | ||||||||
| Saadut korot liiketoiminnasta | 13 | 52 | ||||||||
| Muut rahoituserät liiketoiminnasta | -100 | -191 | ||||||||
| Välittömät verot | 147 | -179 | ||||||||
| Liiketoiminnan rahavirta (A) | -11 368 | 21 225 | ||||||||
| Investointien rahavirta | ||||||||||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -7 951 | -6 945 | ||||||||
| Liiketoimintakauppa | - | - | ||||||||
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot | ||||||||||
| Ostetut tytäryhtiöosakkeet | -1 110 | -2 813 | ||||||||
| Investoinnit muihin sijoituksiin | - | - | ||||||||
| Luovutustulot muista sijoituksista | - | - | ||||||||
| Myönnetyt lainat konserniyhtiöille | - | - | ||||||||
| Lainasaamisten takaisinmaksut konserniyhtiöiltä | - | 761 | ||||||||
| Investointien rahavirta (B) | -9 061 | -8 998 | ||||||||
| Rahoituksen rahavirta | ||||||||||
| Maksullinen osakeanti | - | - | ||||||||
| Lyhytaikaisten lainojen nostot | 6 729 | |||||||||
| Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | ||||||||||
| Maksetut osingot | - | -3 411 | ||||||||
| Rahoituksen rahavirta (C) | 6 729 | -3 411 | ||||||||
| Rahavarojen muutos (A+B+C) | -13 701 | 8 816 | ||||||||
| lisäys (+) / vähennys (-) | ||||||||||
| Rahavarat tilikauden alussa | 18 941 | 10 125 | ||||||||
| Rahavarojen muutos | -13 701 | 8 816 | ||||||||
| Valuuttakurssien muutosten vaikutus | 0 | 0 | ||||||||
| Rahavarat tilikauden lopussa | 5 239 | 18 941 | ||||||||
| EMOYHTIÖN LIITETIEDOT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | % | 2021 | % | ||||||
| LIIKEVAIHTO | ||||||||||
| Liikevaihdon jakauma markkina-alueittain | ||||||||||
| CIS (Venäjä) | 30 523 | 24 | 66 672 | 57 | ||||||
| EMEA (Eurooppa ja Afrikka) | 67 254 | 53 | 33 744 | 29 | ||||||
| LAM (Etelä-Amerikka) | 7 937 | 6 | 7 641 | 6 | ||||||
| APAC (Aasian-Tyynenmeren alue) | 5 970 | 5 | 4 912 | 4 | ||||||
| NAM (Pohjois-Amerikka) | 15 708 | 12 | 4 908 | 4 | ||||||
| YHTEENSÄ | 127 392 | 100 | 117 878 | 100 | ||||||
| Suomen osuus liikevaihdosta oli 12 prosenttia (9 %). | ||||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Liikevaihdon tuloutusperiaatteet vastaavat konsernin laatimisperiaatteita. | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||
| Liikevaihdon erittely | ||||||||||
| Täyttämisasteen mukaan tuotoksi kirjattu liikevaihto | 99 397 | 92 677 | ||||||||
| Muu liikevaihto | 27 995 | 25 201 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 127 392 | 117 878 | ||||||||
| Pitkäaikaishankkeiden tuotoksi kirjaamatta oleva määrä (tilauskanta) | 56 067 | 134 253 | ||||||||
| Luovuttamatta olevien projektien tase-erät | ||||||||||
| Projektit, joiden täyttämisasteen mukainen arvo ylittää laskutetut ennakot | ||||||||||
| - toteutuneet menot ja kirjatut voitot tappioilla vähennettynä | 58 374 | 54 997 | ||||||||
| - saadut ennakkomaksut | 43 173 | 41 631 | ||||||||
| Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 15 201 | 13 366 | ||||||||
| Projektit, joissa laskutetut ennakot ylittävät täyttämisasteen mukaisen arvon | ||||||||||
| - toteutuneet menot ja kirjatut voitot tappioilla vähennettynä | 149 208 | 72 301 | ||||||||
| - saadut ennakkomaksut | 158 612 | 98 446 | ||||||||
| Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 9 404 | 26 145 | ||||||||
| Taseen lyhytaikaisiin velkoihin sisältyvät ennakkomaksut | ||||||||||
| Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 9 404 | 26 145 | ||||||||
| Muut saadut ennakkomaksut, ei valmistusasteen mukaisesti tuloutettavat | 15 710 | 1 083 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 25 114 | 27 227 | ||||||||
| LYHYTAIKAISET SAAMISET | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||
| Lyhytaikaiset saamiset konserniyhtiöiltä | ||||||||||
| Lainasaamiset | 0 | 0 | ||||||||
| Myyntisaamiset | 2 418 | 1 389 | ||||||||
| Siirtosaamiset | 0 | 0 | ||||||||
| Yhteensä konserniyhtiöiltä | 2 418 | 1 389 | ||||||||
| Lyhytaikaiset saamiset muilta | ||||||||||
| Myyntisaamiset | 3 716 | 2 052 | ||||||||
| Siirtosaamiset | 17433 | 14 927 | ||||||||
| Muut saamiset | 3 461 | 3 409 | ||||||||
| Yhteensä muilta | 24610 | 20 389 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 27027 | 21 778 | ||||||||
| Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät | ||||||||||
| Täyttämisasteen mukaisesti kirjatut asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 15219 | 13 362 | ||||||||
| Tuloverosaamiset | 0 | 140 | ||||||||
| Muut siirtosaamiset | 2 214 | 1 426 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 17433 | 14 927 | ||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Saamisiin kuuluvat taseen myynti- ja muut saamiset. Saamiset on arvostettu jaksotettuun hankintamenoon tai sitä alempaan todennäköiseen luovutushintaan. Saamisiin ei tilinpäätöshetkellä sisältynyt merkittäviä luottoriskikeskittymiä. | ||||||||||
| MATERIAALIT JA PALVELUT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||
| Ostot tilikauden aikana | -67265 | -56 837 | ||||||||
| Varaston muutos, aineet ja tarvikkeet | 1 081 | 1 105 | ||||||||
| Ulkopuoliset palvelut | -15 539 | -15 797 | ||||||||
| YHTEENSÄ | -81723 | -71 529 | ||||||||
| VAIHTO-OMAISUUS | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||
| Aineet ja tarvikkeet | 6 296 | 5 348 | ||||||||
| Keskeneräiset tuotteet | 2 386 | 3 856 | ||||||||
| Valmiit tuotteet | 753 | 1 408 | ||||||||
| Ennakkomaksut pitkäaikaishankkeista | 5 349 | 9 173 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 14 784 | 19 785 | ||||||||
| Tilikauden aikana vaihto-omaisuuden kirjanpitoarvo on alennettu vastaamaan luovutushintaa kirjaamalla arvonalentumisena 293 tuhatta euroa (106 tuhatta euroa). | ||||||||||
| PAKOLLISET VARAUKSET | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||
| Takuuvaraukset | ||||||||||
| Kirjanpitoarvo 1.1. | 1435 | 1847 | ||||||||
| Lisäykset | 865 | 1447 | ||||||||
| Vähennykset | -1466 | -1859 | ||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 834 | 1435 | ||||||||
| Muut pakolliset varaukset | ||||||||||
| Kirjanpitoarvo 1.1. | 1137 | 1195 | ||||||||
| Lisäykset | 258 | 762 | ||||||||
| Vähennykset | -1200 | -820 | ||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 195 | 1137 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 1029 | 2572 | ||||||||
| HENKILÖSTÖKULUT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||
| Palkat ja palkkiot | -30 389 | -28 325 | ||||||||
| Eläkekulut | -4 866 | -4 784 | ||||||||
| Kiinteät oman pääoman ehtoiset työsuhde-etuudet | 0 | -61 | ||||||||
| Muut henkilösivukulut | -1 094 | -939 | ||||||||
| Aktivoidut henkilöstökulut | 2 849 | 2 096 | ||||||||
| YHTEENSÄ | -33 500 | -32 013 | ||||||||
| HENKILÖSTÖN MÄÄRÄ | ||||||||||
| Kirjoilla 31.12., henkilöä | ||||||||||
| Työntekijät | 146 | 152 | ||||||||
| Toimihenkilöt | 386 | 395 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 532 | 547 | ||||||||
| Ulkomailla työskentelevien osuus 31.12. | 4 | 3 | ||||||||
| Tehollinen keskimäärin, henkilöä | ||||||||||
| Työntekijät | 149 | 150 | ||||||||
| Toimihenkilöt | 402 | 381 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 551 | 531 | ||||||||
| Ulkomailla työskentelevien osuus, tehollinen keskimäärin | 4 | 3 | ||||||||
| Keskimäärin, henkilöä | ||||||||||
| Työntekijät | 150 | 150 | ||||||||
| Toimihenkilöt | 408 | 385 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 558 | 535 | ||||||||
| Ulkomailla työskentelevien osuus, keskimäärin | 4 | 3 | ||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Raute Oyj:n henkilöstön eläketurva on hoidettu ulkopuolisessa eläkevakuutusyhtiössä. Eläkemenot on kirjattu kuluksi ajallisen kertymisen mukaan. | ||||||||||
| LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||
| Saadut avustukset | - | - | ||||||||
| Liiketoiminnan muut tuotot konserniyhtiöiltä | 259 | 479 | ||||||||
| Myyntivoitot pysyvistä vastaavista | 56 | 37 | ||||||||
| Liiketoiminnan muut tuotot | 36 | 164 | ||||||||
| Saadut vakuutuskorvaukset | -12 | 88 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 339 | 767 | ||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Liiketoiminnan muihin tuottoihin on kirjattu varsinaiseen liikevaihtoon kuulumattomat tuotot. Liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyvät vuokratuotot on tuloutettu tasaerinä vuokrakaudelle. | ||||||||||
| LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||
| Tuotannon välilliset kulut | -1 827 | -2 442 | ||||||||
| Myynti- ja markkinointikulut | -3 931 | -3 725 | ||||||||
| Hallintokulut | -5 688 | -5 517 | ||||||||
| Muut kulut | -6 957 | -4 804 | ||||||||
| YHTEENSÄ | -18 403 | -16 489 | ||||||||
| LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2021 | 2020 | ||||||||
| Tilintarkastajien palkkiot | ||||||||||
| Tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy (Suomi) | ||||||||||
| Tilintarkastusmenot, varsinainen tilintarkastus | -157 | -88 | ||||||||
| Tilintarkastusmenot, muut tilintarkastuslaissa tarkoitetut toimeksiannot | - | - | ||||||||
| Tilintarkastusmenot, muut asiantuntijapalvelut | -29 | - | ||||||||
| Tilintarkastusmenot, veroneuvonta | - | - | ||||||||
| Yhteensä | -186 | -88 | ||||||||
| Emoyhtiön tilintarkastajana on tilikaudella toiminut tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy. Varsinaisen tilintarkastuksen palkkio sisältää kuluvan tilikauden tarkastamiseen liittyvät tarkastuspalkkiot. Muut asiantuntijapalvelut ja veroneuvonta sisältävät tilikaudelle suoriteperusteisesti kirjatut palkkiot tilintarkastusyhteisön suorittamista muista palveluista. Palkkiot eivät sisällä tarkastukseen ja muihin toimeksiantoihin liittyviä matka- ja viranomaismaksuja. | ||||||||||
| MUUT VUOKRASOPIMUKSET | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||
| Raute Oyj vuokralleottajana | ||||||||||
| Ei-purettavissa olevien muiden vuokrasopimusten perusteella maksettavat vähimmäisvuokrat: | ||||||||||
| Yhden vuoden kuluessa | 558 | 513 | ||||||||
| Vuotta pitemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 686 | 352 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 1 245 | 865 | ||||||||
| TULOVEROT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||
| Tuloverot varsinaisesta toiminnasta | - | - | ||||||||
| Edellisten tilikausien verot | 8 | 72 | ||||||||
| Laskennalliset verot | 2132 | 660 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 2140 | 732 | ||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Laskennalliset verot on kirjattu väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon ja verotuksellisen arvon välillä. Yhtiön taseeseen sisältyy verotuksellisista tappioista kirjattua laskennallista verosaamista yhteensä 3 685 tuhatta euroa (1 554 tuhatta euroa). Laskennallinen verosaaminen on kirjattu taseeseen arvioidun todennäköisen saamisen suuruisena. | ||||||||||
| AINEETTOMAT HYÖDYKKEET | ||||||||||
| 1 000 euroa | Kehittämismenot | Keskeneräiset kehittämismenot | Aineettomat oikeudet | Liikearvo | Muut aineettomat hyödykkeet | Ennakkomaksut | Yhteensä | |||
| Hankintameno 1.1.2022 | 0 | 4 044 | 662 | 7 629 | 6428 | 18 762 | ||||
| Lisäykset | 41 | 664 | 98 | - | 130 | 5485 | 6 418 | |||
| Vähennykset | -4 | -124 | -128 | |||||||
| Siirrot erien välillä | 443 | 735 | - | 1328 | -2506 | 0 | ||||
| Hankintameno 31.12.2022 | 484 | 1399 | 4 138 | 662 | 8 963 | 9 407 | 25 052 | |||
| Kertyneet poistot 1.1.2022 | 0 | 0 | -2 948 | -311 | -6 661 | - | -9 920 | |||
| Alaskirjaus | 1 | 1 | ||||||||
| Tilikauden poisto | -77 | -210 | -66 | -529 | - | -882 | ||||
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 77 | 77 | ||||||||
| Siirrot erien välillä | - | - | 0 | |||||||
| Kertyneet poistot 31.12.2022 | -77 | 0 | -3 157 | -377 | -7 113 | - | -10 724 | |||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 407 | 1399 | 981 | 284 | 1 850 | 9 407 | 14 328 | |||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2021 | 0 | 0 | 1 097 | 351 | 967 | 6428 | 8 842 | |||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Tutkimus- ja kehittämismenot | ||||||||||
| Tutkimusmenot kirjataan kuluiksi suoriteperusteisesti eli syntymisajankohtana. | ||||||||||
| Yhtiön kehittämismenoja on aktivoitu KPL 5:8 mukaisesti. Yhtiö aktivoi kehittämismenoja taseeseen aineettomiin hyödykkeisiin, jos niiden odotetaan tuottavan tuloa useampana tilikautena. Yhtiö on aktivoinut kehittämismenot jotka ovat aiheutuneet välittömästi hyödykkeen saattamisesta siihen tarkoitettuun käyttötarkoitukseen. Yhtiö aktivoi aineettoman hyödykkeen kehittämismenoksi kun hyödykkeen valmiiksisaattaminen on teknisesti toteutettavissa siten, että hyödyke on käytettävissä tai myytävissä, yhtiöllä on kyky, aikomus ja resurssit saattaa hyödyke valmiiksi ja käyttää sitä tai myydä se, yhtiön arvion mukaan hyödykkeellä olevan todennäköinen vastainen taloudellinen hyöty, joka voidaan osoittaa, ja yhtiö kykenee määrittämään luotettavasti menot, jotka johtuvat aineettomasta hyödykkeestä sen kehittämisvaiheen aikana. | ||||||||||
| Taseeseen aktivoituihin kehittämismenoihin liittyviin arvoihin liittyy epävarmuustekijöitä ja on mahdollista, että olosuhteiden muuttuessa kehittämisprojekteista odotettavissa oleva tuotto muuttuu. Taseeseen aktivoitujen kehittämismenojen arvo saattaa alentua, jos odotettavissa oleva taloudellinen hyöty muuttuu. Mikäli taseeseen kirjatun hyödykkeen odotettavissa oleva tuotto alittaa tasearvon, eli aktivoitujen poistamattomien kehittämismenojen summan, kehittämismenojen tasearvo oikaistaan arvonalentumiskirjauksella vastaamaan odotettavissa olevaa tuottoa. | ||||||||||
| AINEELLISET HYÖDYKKEET | ||||||||||
| 1 000 euroa | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | Yhteensä | ||||
| Hankintameno 1.1.2022 | 218 | 11 544 | 33 909 | 765 | 108 | 46 543 | ||||
| Lisäykset | - | 741 | 42 | 749 | 1 533 | |||||
| Vähennykset | - | -11 | -371 | - | - | -382 | ||||
| Siirrot erien välillä | - | 28 | 34 | -63 | 0 | |||||
| Hankintameno 31.12.2022 | 218 | 11 533 | 34 307 | 842 | 794 | 47 694 | ||||
| Kertyneet poistot 1.1.2022 | - | -8 636 | -28 338 | -459 | - | -37 433 | ||||
| Tilikauden poisto | - | -357 | -1 239 | -44 | - | -1 640 | ||||
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 149 | 149 | ||||||||
| Siirrot erien välillä | 0 | |||||||||
| Kertyneet poistot 31.12.2022 | - | -8 993 | -29 428 | -503 | - | -38 924 | ||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 218 | 2 540 | 4 879 | 338 | 794 | 8 769 | ||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2021 | 218 | 2 908 | 5 571 | 347 | 820 | 9 110 | ||||
| POISTOT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||
| Poistot aineettomista hyödykkeistä | -882 | -584 | ||||||||
| Poistot aineellisista hyödykkeistä | -1640 | -1674 | ||||||||
| YHTEENSÄ | -2522 | -2258 | ||||||||
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden suunnitelman mukaiset poistot on laskettu tasapoistoina taloudellisen pitoajan perusteella seuraavasti: | ||||||||||
| Aineettomat oikeudet | 10 vuotta | |||||||||
| Liikearvo | 10 vuotta | |||||||||
| Muut aineettomat hyödykkeet | 310 vuotta | |||||||||
| Rakennukset ja rakennelmat | 2540 vuotta | |||||||||
| Koneet ja kalusto | 412 vuotta | |||||||||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 310 vuotta. | |||||||||
| Poistot on kirjattu hyödykkeen käyttöönottokuukaudesta alkaen. Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden käytöstä poistamisen yhteydessä syntyvä menojäännös on esitetty tuloslaskelman erässä Poistot. Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden luovutuksesta syntyneet myyntivoitot ja -tappiot on esitetty liiketoiminnan muissa tuotoissa tai kuluissa. | ||||||||||
| PYSYVIEN VASTAAVIEN SIJOITUKSET | ||||||||||
| 1 000 euroa | Osakkeet, konserniyhtiöt | Osakkeet, muut | Yhteensä | |||||||
| Hankintameno 1.1.2022 | 17 683 | 1479 | 19 162 | |||||||
| Lisäykset | 1110 | 10 | 1 120 | |||||||
| Vähennykset | - | - | 0 | |||||||
| Hankintameno 31.12.2022 | 18 793 | 1 489 | 20 283 | |||||||
| Kertyneet arvonalentumiset 1.1.2022 | -5 297 | -303 | -5 600 | |||||||
| Arvonalentumiset | - | -561 | -561 | |||||||
| Kertyneet arvonalentumiset 31.12.2022 | -5 297 | -864 | -6 161 | |||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 13 496 | 626 | 14 122 | |||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2021 | 12 386 | 1 176 | 13 563 | |||||||
| YHTIÖN OMISTAMAT OSAKKEET JA OSUUDET | ||||||||||
| Omistusosuus ja äänivalta, % | Kirjanpitoarvo, 1 000 euroa | |||||||||
| Tytäryhtiöt | ||||||||||
| Raute Canada Ltd., Delta, B.C., Kanada | 100 | 5 751 | ||||||||
| Raute Inc., Delaware, USA | 100 | 2 899 | ||||||||
| RWS-Engineering Oy, Lahti | 100 | 203 | ||||||||
| Raute WPM Oy, Lahti | 100 | 9 | ||||||||
| Raute Group Asia Pte Ltd., Singapore | 100 | 0 | ||||||||
| Raute (Shanghai) Machinery Co., Ltd, Shanghai, Kiina | 100 | 0 | ||||||||
| Hiottu Oy, Oulu | 80 | 696 | ||||||||
| Raute (Changzhou) Machinery Co.. Ltd, Changzhou, Kiina | 100 | 3 260 | ||||||||
| Raute Chile Ltda., Santiago, Chile | 50 | 15 | ||||||||
| Raute Service Indonesia | 99 | 664 | ||||||||
| YHTEENSÄ | 13 496 | |||||||||
| Muut osakkeet | Osakemäärä, kpl | Kirjanpitoarvo, 1 000 euroa | ||||||||
| PHP Holding Oy | 521 | 479 | ||||||||
| Esys Oy | 600 | 42 | ||||||||
| DIMECC OY | 50 | 50 | ||||||||
| Muut | 54 | |||||||||
| YHTEENSÄ | 626 | |||||||||
| OMA PÄÄOMA | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||
| Osakepääoma 1.1 | 8 256 | 8 256 | ||||||||
| Osakepääoma 31.12. | 8 256 | 8 256 | ||||||||
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. | 5 711 | 5 711 | ||||||||
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. | 5 711 | 5 711 | ||||||||
| Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1. | 24 547 | 30 632 | ||||||||
| Muutokset tilikauden aikana | ||||||||||
| - Edellisen tilikauden voitto | -2 713 | -2 674 | ||||||||
| - Osingonjako | 0 | -3 411 | ||||||||
| - Omaan pääomaan tilikauden aikana kirjatut johdannaiset | 196 | |||||||||
| Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. | 22 031 | 24 547 | ||||||||
| Tilikauden tulos | -8 414 | -2 713 | ||||||||
| OMA PÄÄOMA 31.12. | 27 584 | 35 801 | ||||||||
| Jakokelpoiset varat | ||||||||||
| Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. | 22 031 | 24 547 | ||||||||
| Tilikauden tulos | -8 414 | -2 713 | ||||||||
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 5 711 | 5 711 | ||||||||
| Voitonjakokelpoisista varoista vähennettävät erät | ||||||||||
| Kehittämismenot | -1 806 | |||||||||
| Jakokelpoinen oma pääoma 31.12. | 17 522 | 27 546 | ||||||||
| Yhtiön osakkeet | ||||||||||
| K-sarjan osakkeet (20 ääntä/osake), 1 000 kpl | 991 | 991 | ||||||||
| A-sarjan osakkeet (1 ääni/osake), 1 000 kpl | 3 272 | 3 272 | ||||||||
| Osakkeet yhteensä, 1 000 kpl | 4 263 | 4 263 | ||||||||
| Osakkeen kirjanpidollinen vasta-arvo, euroa | 1,94 | 1,94 | ||||||||
| Kirjanpidollinen vasta-arvo yhteensä, 1 000 kpl | 8 256 | 8 256 | ||||||||
| VIERAS PÄÄOMA | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||
| Lyhytaikainen vieras pääoma | ||||||||||
| Velat samaan konserniin kuuluville yhtiöille | ||||||||||
| - saadut ennakkomaksut | 13 011 | 7178 | ||||||||
| - Ostovelat | 3 602 | 3297 | ||||||||
| - Siirtovelat | - | - | ||||||||
| - Muut velat | 5 404 | 4365 | ||||||||
| Yhteensä konserniyhtiöille | 22 017 | 14840 | ||||||||
| Lyhytaikaiset velat muille | ||||||||||
| - saadut ennakkomaksut | 12 103 | 20 050 | ||||||||
| - Ostovelat | 8 038 | 11 213 | ||||||||
| - Siirtovelat | 7 014 | 5 952 | ||||||||
| - Muut velat | 1 811 | 1 721 | ||||||||
| Yhteensä muille | 28 966 | 38 935 | ||||||||
| Yhteensä | 50 983 | 53 776 | ||||||||
| Korolliset velat | ||||||||||
| - Lyhytaikaiset Muut velat | 6 729 | 4365 | ||||||||
| Yhteensä | 6 729 | 4365 | ||||||||
| Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät | ||||||||||
| - Jaksotetut henkilöstökulut | 6498 | 5906 | ||||||||
| - Projektikulujaksotukset | - | - | ||||||||
| - Tuloverovelka | - | - | ||||||||
| - Rahoitusjaksotukset | 80 | 16 | ||||||||
| - Muut Siirtovelat | 436 | 30 | ||||||||
| Yhteensä | 7014 | 5952 | ||||||||
| RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||
| Osinkotuotot | ||||||||||
| Muilta | 676 | 746 | ||||||||
| Yhteensä | 676 | 746 | ||||||||
| Muut korko- ja rahoitustuotot | ||||||||||
| Saman konsernin yhtiöiltä | 0 | 27 | ||||||||
| Muilta | 153 | 132 | ||||||||
| Yhteensä | 153 | 159 | ||||||||
| Rahoitustuotot yhteensä | 829 | 904 | ||||||||
| Korko- ja muut rahoituskulut | ||||||||||
| Saman konsernin yhtiöille | 0 | 0 | ||||||||
| Muille | -456 | -195 | ||||||||
| Yhteensä | -456 | -195 | ||||||||
| Rahoituskulut yhteensä | -456 | -195 | ||||||||
| Rahoitustuotot ja -kulut, netto | 373 | 709 | ||||||||
| Rahoitustuottoihin ja -kuluihin sisältyy kurssitappioita | -83 | 157 | ||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||
| JOHDANNAISET | ||||||||||
| Valuuttatermiinien nimellisarvot | ||||||||||
| Suojauslaskenta | ||||||||||
| - Liikevaihdon suojaukseen liittyvät | 11 926 | 1 212 | ||||||||
| Johdannaiset, jotka eivät täytä suojauslaskennan ehtoja | ||||||||||
| - Rahoitukseen liittyvät | - | - | ||||||||
| - Liikevaihdon suojaukseen liittyvät | - | 6 783 | ||||||||
| Valuuttatermiinien käyvät arvot | ||||||||||
| Suojauslaskenta | ||||||||||
| - Liikevaihdon suojaukseen liittyvät | 117 | -41 | ||||||||
| Johdannaiset, jotka eivät täytä suojauslaskennan ehtoja | ||||||||||
| - Rahoitukseen liittyvät | - | - | ||||||||
| - Liikevaihdon suojaukseen liittyvät | - | -182 | ||||||||
| Laatimisperiaate | ||||||||||
| Yhtiön johdannaiset sisältävät valuuttajohdannaissopimuksia. Valuuttajohdannaisilla suojaudutaan valuuttamääräisten rahavirtojen muutokselta. | ||||||||||
| VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET | ||||||||||
| 1 000 euroa | 2022 | 2021 | ||||||||
| Konserniyhtiöiden puolesta annetut vakuudet | ||||||||||
| Rahoituslainat | - | 2 071 | ||||||||
| Muut vastuut | - | - | ||||||||
| Muut luottovakuusjärjestelyt | - | 2 071 | ||||||||
| Kaupalliset pankkitakaukset omasta ja konserniyhtiöiden puolesta | 7 781 | 15 344 | ||||||||
| Eräiden tytäryhtiöiden puolesta on annettu "Letter of Guarantee" -sitoumuksia. Johdon ja osakkaiden puolesta ei ole annettu pantteja tai muita vastuusoumuksia. Johdolle ja osakkaille ei ole annettu rahalainoja. | ||||||||||
| LUETTELO EMOYHTIÖN KIRJANPITOKIRJOISTA JA TOSITTEIDEN LAJEISTA SEKÄ SÄILYTYSTAVOISTA | ||||||||||
| TILINPÄÄTÖS 31.12.2022 | ||||||||||
| Käytössä olleet kirjanpitokirjat | Kirjanpitokirjojen säilytystapa | |||||||||
| Tilinpäätös | erikseen sidottuna paperimuodossa | |||||||||
| Päivä- ja pääkirja | koneellisella tietovälineellä | |||||||||
| Reskontraerittelyt | koneellisella tietovälineellä | |||||||||
| Tosilajin kuvaus | Tosilaji | Tositteiden säilytystapa | ||||||||
| Pankkitositteet | 10 | koneellisella tietovälineellä | ||||||||
| Ostolaskut | 81 | koneellisella tietovälineellä | ||||||||
| Myyntilaskut | 30, 31, 34,35 ja 36 | koneellisella tietovälineellä | ||||||||
| Osto- ja myyntilaskujen suoritukset | 12 ja 80 | koneellisella tietovälineellä | ||||||||
| Käyttöomaisuuskirjanpito | koneellisella tietovälineellä | |||||||||
| Palkkakirjanpidon tositteet | 55, 56, 64, 65, 66, 67 ja 68 | koneellisella tietovälineellä | ||||||||
| Muistiotositteet | 11, 15, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ja 54 | koneellisella tietovälineellä | ||||||||
| HALLITUKSEN EHDOTUS JA TILINPÄÄTÖSMERKINTÄ | ||||||||||
| . | ||||||||||