KH Group Oyj
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2025
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2025
2
HALLITUKSEN
TOIMINTAKERTOMUS 3
Kestävyysraportti 16
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) 81
Konsernin tuloslaskelma,
IFRS 81
Konsernin laaja
tuloslaskelma, IFRS 81
Konsernin tase, IFRS 82
Konsernin
rahavirtalaskelma, IFRS 83
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN
LIITETIEDOT 85
1. YLEISET LAATIMISPERIAATTEET
JA KONSERNIRAKENNE 85
1.2 Liiketoimintojen
yhdistäminen 88
1.3 Lopetetut toiminnot ja
liiketoimintojen myynnit 89
2. PÄÄOMARAKENNE 91
2.1 Rahoitusvarat ja -velat 92
2.2 Rahavarat 95
2.3 Rahoitusvelat 96
2.4 Rahoitusvelkojen
maturiteetti 97
2.5 Vuokrasopimukset 98
2.6 Oma pääoma 102
2.7 Osakekohtainen tulos
ja osingonjako 104
3. LIIKETOIMINTOJEN
TULOKSELLISUUS 105
3.1 Liikevaihto 107
3.2 Liiketoiminnan muut
tuotot 109
3.3 Materiaalit ja palvelut 110
3.4 Liiketoiminnan muut
kulut 110
3.5 Henkilöstökulut ja -
määrät 111
3.6 Poistot ja
arvonalentumistappiot 113
3.7 Rahoitustuotot ja -
kulut 113
3.8 Tuloverot 114
4.1 Aineelliset hyödykkeet 115
4.2 Aineettomat
hyödykkeet 117
4.3 Arvonalentumistestaus 119
4.4 Vaihto-omaisuus 121
4.5 Myyntisaamiset ja
sopimukseen perustuvat
omaisuuserät 122
4.6 Ostovelat ja muut velat 124
4.7 Varaukset 124
4.8 Laskennalliset verot 125
5.1 Rahoitusriskit ja
rahoitusriskien hallinta 126
5.2 Lähipiiri ja johdon
palkkiot 130
5.3 Osakeperusteiset
kannustinjärjestelmät 131
5.4 Pitkäaikaiset eläkevelat 132
5.5 Ehdolliset velat, varat
ja muut sitoumukset 132
5.6 Tilikauden
päättymisen jälkeiset
tapahtumat 133
5.7 Muutokset IFRS-
standardeissa 134
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS)
135
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖKSEN
LIITETIEDOT 138
ALLEKIRJOITUKSET 144
Toimintakertomus 2025
3
Hallituksen toimintakertomus
KH Group Oyj on Pohjoismaissa toimiva konserni, joka tukee vastuullista rakentamista ja
ylläpitää yhteiskunnan kriittisiä toimintoja. Konsernin kaksi liiketoiminta-aluetta ovat
rakennus- ja maansiirtokonekauppaan keskittyvä KH-Koneet ja pelastusajoneuvoja
valmistava Nordic Rescue Group.
Tilinpäätös on laadittu IFRS standardien mukaisesti.
KH Group irtautui omistuksestaan Indoor Groupissa myymällä kaikki omistamansa osakkeet
20.11.2025. Ellei toisin ilmoiteta, kaikki tässä raportissa esitetyt tuloslaskelmaan liittyvät
luvut, mukaan lukien vertailuluvut vuodelta 2024, sisältävät vain jatkuvat toiminnot.
Taseeseen ja rahavirtaan liittyvät luvut vertailukaudelta 2024 sisältävät sekä jatkuvat että
myytävissä olevat ja lopetetut toiminnot.
Toimintakertomus 2025
4
Konsernin tunnusluvut IFRS
milj. Euroa
2025
2024
Liikevaihto
1)
204,5
194,0
Käyttökate (EBITDA)
1)
19,9
20,3
Käyttökate (EBITDA) %
1)
9,7 %
10,5 %
Liikevoitto (EBIT)
1)
5,2
5,8
Liikevoitto (EBIT) %
1)
2,5 %
3,0 %
Oman pääoman tuotto, %, liukuva 12-kk
2)
0,1 %
-46,6 %
Sijoitetun pääoman tuotto, %, liukuva 12-kk
2)
2,5 %
-11,2 %
Nettovelkaantumisaste, %
2)
137,3 %
283,4 %
Nettovelkaantumisaste ilman vuokrasopimusvelkoja, %
2)
117,8 %
177,3 %
Omavaraisuusaste, %
2)
31,8 %
18,7 %
Henkilöstö keskimäärin jatkuvat toiminnot
324
325
Henkilöstö keskimäärin lopetetut toiminnot
404
544
Tulos / osake, euroa, laimentamaton, jatkuvat toiminnot
0,01
0,02
Tulos / osake, euroa, laimennettu, jatkuvat toiminnot
0,01
0,02
Tulos / osake, euroa, laimentamaton, lopetetut toiminnot
-0,02
-0,44
Tulos / osake, euroa, laimennettu, lopetetut toiminnot
-0,02
-0,44
Tulos / osake, euroa, laimentamaton, yhteensä
-0,01
-0,42
Tulos / osake, euroa, laimennettu, yhteensä
-0,01
-0,42
Oma pääoma / osake, euroa
0,86
0,84
Osakkeen alin kurssi, euroa
0,39
0,52
Osakkeen ylin kurssi, euroa
0,59
0,89
Osakekurssi kauden lopussa, euroa
0,46
0,54
Osakekannan markkina-arvo kauden lopussa, milj. Euroa
26,9
31,2
Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa, 1 000 kpl
58 079
58 079
Osakkeiden lukumäärä keskimäärin, laimentamaton, 1 000 kpl
58 079
58 079
Osakkeiden lukumäärä keskimäärin, laimennettu, 1 000 kpl
58 079
58 079
1) Sisältää vain jatkuvat toiminnot
2) Sisältää sekä jatkuvat että lopetetut toiminnot
Toimintakertomus 2025
5
Tuloskehitys
KH Group konserni
milj. Euroa
2025
2024
Liikevaihto
204,5
194,0
Käyttökate (EBITDA)
19,9
20,3
Käyttökate (EBITDA) %
9,7 %
10,5 %
Vertailukelpoinen liikevoitto (EBIT)
6,4
7,2
Vertailukelpoinen liikevoitto (EBIT) %
3,1 %
3,7 %
Tulos ennen veroja
1,3
1,7
Lisätietoja vertailukelpoisista tunnusluvuista on esitetty jäljempänä kohdissa ”Vaihtoehtoiset tunnusluvut” ja ”Tunnuslukujen täsmäytys”.
KH Groupin liikevaihto kasvoi 5 % ja oli 204,5 (194,0) milj. euroa. KH-Koneiden liikevaihto
kasvoi 9 % vertailuvuodesta, mutta Nordic Rescue Groupin liikevaihto laski 5 %. Konsernin
vertailukelpoinen liikevoitto oli 6,4 (7,2) milj. euroa. Liikevoitto jäi KH-Koneissa alle
vertailukauden tason, kun taas Nordic Rescue Groupin liikevoitto kasvoi. Emoyhtiön osuus
katsauskauden liikevoitosta oli -2,4 (-1,9) milj. euroa. Emoyhtiön kulut kasvoivat
vertailukaudesta pääosin konsernin rakennemuutoksiin ja toimitusjohtajavaihdokseen
liittyvillä kertaluonteisilla kuluilla. Vertailukelpoinen liikevoitto ei sisällä yrityskaupoista
syntyneiden aineettomien hyödykkeiden poistoja.
Segmentit
KH-Koneet
milj. Euroa
2025
2024
Liikevaihto
162,8
149,8
Käyttökate (EBITDA)
18,2
18,8
Käyttökate (EBITDA) %
11,2 %
12,5 %
Vertailukelpoinen liikevoitto (EBIT)
5,5
6,3
Vertailukelpoinen liikevoitto (EBIT) %
3,4 %
4,2 %
KH-Koneet on Pohjoismaiden johtavia rakennus- ja maansiirtokoneiden toimittajia. Yhtiö myy ja
vuokraa kokonaisvaltaisesti laitteita, varusteita ja palveluita maanrakennuksen, kiinteistöhuollon
ja materiaalinkäsittelyn tarpeisiin. KH-Koneiden edustamia merkkejä ovat muun muassa Kobelco,
Kramer, Wacker Neuson, Yanmar, Ljungby Maskin ja Pronar.
KH-Koneiden liikevaihto kasvoi 9 % ja oli 162,8 (149,8) milj. euroa vuonna 2025. Suomessa
liikevaihdon kasvu painottui raskaaseen tela-alustaiseen ja käytettyyn kalustoon, joka laski
suhteellista kannattavuutta. Ruotsin toiminnoissa liikevaihto kasvoi 3 % konemyynnin
vetämänä. Sekä Suomessa että Ruotsissa vuokraustoiminnan liikevaihto oli lähes
Toimintakertomus 2025
6
vertailukauden tasolla. Vuonna 2025 maanrakennus- ja kiinteistöhuoltokoneiden markkinat
kasvoivat sekä Suomessa että Ruotsissa vuodesta 2024, mutta kasvusta huolimatta volyymit
jäivät edelleen alle vuoden 2023 tason. Kohdemarkkinoiden kasvu kappalemääräisesti
mitattuna oli Suomessa noin 9 % ja Ruotsissa noin 5 % vuonna 2025.
KH-Koneet jatkoi kasvupanostuksia tilikauden aikana ja kasvaneet kiinteät kulut painoivat
kannattavuutta. Henkilöstön määrä oli tilikaudella keskimäärin 215 (206) ja kasvun taustalla
erityisesti vuoden 2024 lopussa avattu Luulajan toimipiste. Kiinteiden kulujen kasvu ja
myynnin painottuminen alhaisemman katteen tuoteryhmiin johti vertailukautta
alhaisempaan liikevoittoon. Liikevoitto jäi alle vertailukauden tason molemmissa maissa.
Nordic Rescue Group
milj. Euroa
2025
2024
Liikevaihto
41,8
44,2
Käyttökate (EBITDA)
4,0
3,4
Käyttökate (EBITDA) %
9,6%
7,7 %
Vertailukelpoinen liikevoitto (EBIT)
3,3
2,8
Vertailukelpoinen liikevoitto (EBIT) %
7,8 %
6,2 %
Nordic Rescue Group on Pohjoismaiden johtava pelastusajoneuvojen toimittaja. Yhtiö toimii
Suomessa nimellä Saurus ja Ruotsissa nimellä Sala Brand.
Vuoden 2025 aikana pelastusajoneuvojen kysyntä kehittyi positiivisesti. Alkuvuonna
Suomessa näkynyt epävarmuus hyvinvointialueiden tilauksista poistui ja loppuvuonna
tilauskanta vahvistui merkittävästi. Suomessa hyvinvointialueiden lisäksi Puolustusvoimat
hankki yhteensä 15 ajoneuvoa, joihin Saurus toimittaa varusteita ja varustelua noin 10 milj.
euron arvosta. Myös Ruotsissa kysyntä on vahvistunut entisestään vuoden aikana. Ruotsissa
Sala Brand valittiin yhdeksi kolmesta pelastusajoneuvojen toimittajasta kuntien
yhteishankinnan (Adda) raamisopimukseen kaudelle 2025-2029. Jälkimarkkinan liikevaihto
vuonna 2025 jäi hieman alle vertailukauden tason.
Tilikauden aikana keskityttiin myös tuotannon tehokkuuden lisäämiseen. Modulaarisuutta ja
osakokoonpanoa on tehostettu yhdessä alihankkijoiden kanssa. Suomessa vuoden
ensimmäisellä vuosineljänneksellä sopeutettiin toimintaa sen hetken heikkoon tilauskantaan
ja näkymään. Muutosneuvotteluissa Saurus päätti 8 henkilön työsuhteen ja toteutti
henkilöstön lomautuksia. Tilikauden päätymisen jälkeen NRG:lle maksettiin Vema Liftin
konkurssipesän lopputilityksen jako-osuutena 0,3 milj. euroa, joka on tilinpäätöksessä
31.12.2025 saamisena.
Vahva tilauskanta antaa hyvät lähtökohdat liiketoiminnan pitkäjänteiseen kehittämiseen.
Nykyinen tilauskanta tuo näkyvyyttä tuotantoon jo vuodelle 2027 asti. Suomen ja Ruotsin
markkinoiden lisäksi yhtiö jatkaa panostuksia valituille vientimarkkinoille.
Toimintakertomus 2025
7
Lopetetut toiminnot
Indoor Group
KH Group irtautui omistuksestaan Indoor Groupissa myymällä kaikki omistamansa osakkeet
20.11.2025. Lisätietoja liitetiedossa 1.3 Lopetetut toiminnot ja liiketoimintojen myynnit”.
Rahoitusasema ja rahavirta
KH Groupin taseen loppusumma 31.12.2025 oli 156,7 (271,7) milj. euroa. Omavaraisuusaste
oli 31,8 % (18,7 %) ja nettovelkaantumisaste 137,5 % (283,4 %). Nettovelkaantumisaste ilman
vuokrasopimusvelkoja oli 117,8 % (177,3 %).
Konsernin rahavarat olivat katsauskauden lopussa 3,6 milj. euroa. Lisäksi katsauskauden
lopussa konserniyhtiöistä KH-Koneet Group Oy:llä oli käytössään 8,5 milj. euron
luottolimiittilaina ja Nordic Rescue Group Oy:llä 3,0 milj. euron luottolimiittilaina. Emoyhtiöllä
ei ole katsauskauden lopussa vieraan pääoman ehtoista lainaa rahoituslaitoksilta.
KH-Koneet ja NRG täyttivät rahoitussopimuksiensa taloudellisten tunnuslukujen
kovenanttiehdot joulukuun 2025 tilanteessa. Tilikauden aikana KH-Koneiden
rahoitussopimusta päivitettiin muun muassa kovenanttiehtojen osalta. Tilikauden lkeen
NRG:n rahoitussopimusta päivitettiin ja samassa yhteydessä emoyhtiö antoi NRG:n
päärahoittajalle takauksen.
Tilikaudella 2025 jatkuvien toimintojen liiketoiminnan nettorahavirta oli 12,8 (4,2) milj. euroa,
investointien nettorahavirta -3,1 (-3,5) ja rahoituksen nettorahavirta jatkuvista
-12,0 (-6,1) milj. euroa. Raportointirakenteen muutoksen vuoksi luvut eivät ole
vertailukelpoisia. Rahavirrat lopetetuista toiminnoista olivat yhteensä -3,9 (4,1) milj. euroa.
Tilikaudella konserni tuotti -6,2 milj. euron nettorahavirran.
Johto ja henkilös
31.12.2025
31.12.2024
215
206
106
115
3
4
324
325
404
544
728
869
Toimintakertomus 2025
8
Henkilöstö tilikauden lopussa yhteensä
31.12.2025
31.12.2024
KH-Koneet
210
218
Nordic Rescue Group
106
112
Emoyhtiö
4
3
Jatkuvat toiminnot yhteensä
320
333
Lopetetut toiminnot Indoor
(1)
-
507
Konserni yhteensä
320
840
(1) Indoor Groupin osalta käytetty FTE-lukua johtuen osa-aikaisten työntekijöiden suuresta määrästä.
KH Groupin johto koostuu toimitusjohtajasta ja talousjohtajasta. Carl Haglund nimitettiin KH
Groupin toimitusjohtajaksi 19.9.2025. Edeltäjä Ville Nikulainen siirtyi hoitamaan strategiseen
muutosprosessiin liittyviä tehtäviä vuoden 2025 loppuun asti. KH Groupin talousjohtajana on
vuonna 2025 toiminut Tommi Rötkin.
Osakkeet, osakkeenomistajat ja kurssikehitys
KH Groupin osakepääoma oli tilikauden lopussa 15 178 567,50 euroa ja osakkeiden
lukumäärä 58 078 895. Yhtiöllä on yksi osakesarja ja kaikilla osakkeilla on yksi ääni ja
yhtäläinen oikeus osinkoon. Yhtiön omistuksessa ei ollut omia osakkeita tilikauden aikana.
KH Group Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä kaupankäyntitunnuksella KHG.
Osakkeet kuuluvat Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään arvo-osuusjärjestelmään. Osakkeet
ovat olleet kaupankäynnin kohteena 24.5.2000 alkaen.
KH Groupin osakkeen päätöskurssi vuoden 2024 lopussa oli 0,54 euroa. Vuoden 2025 aikana
osakkeen ylin kurssi oli 0,59 euroa, alin kurssi 0,39 euroa ja kauppapainotettu keskikurssi 0,48
euroa. Vuoden 2025 lopussa osakkeen päätöskurssi oli 0,46 euroa ja osakekannan markkina-
arvo 26,9 (31,2) milj. euroa. Osakkeita vaihdettiin vuonna 2025 Nasdaq Helsingissä 12,3 (17,3)
milj. kappaletta, joka vastaa 21,2 (29,9) prosenttia osakekannasta.
KH Groupilla oli 31.12.2025 yhteensä 8 465 (9 657) osakkeenomistajaa. Kymmenen suurinta
rekisteröityä osakkeenomistajaa omistivat yhteensä 48,9 (47,0) % osakkeista.
Hallintarekisteröityjen osuus oli yhteensä 2,8 (2,7) %. Katsauskauden aikana yhtiö ei ole
saanut liputusilmoituksia omistusosuuden muutoksista KH Groupissa.
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät
KH Group Oyj:n hallitus päätti 5.5.2025 perustaa suoriteperusteisen osakepalkkiojärjestelmän
KH-Koneiden avainhenkilöille. Järjestelmä korvaa 31.5.2024 tiedotetun suoriteperusteisen
lisäosakejärjestelmän. Uuden järjestelmän tarkoituksena on yhdistää omistajien ja
avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön arvon nostamiseksi pitkällä aikavälillä, ohjata heitä yhtiön
strategisten tavoitteiden saavuttamiseen, sitouttaa heitä yhtiöön ja tarjota heille
Toimintakertomus 2025
9
kilpailukykyinen KH Groupin osakkeiden ansaintaan ja kertymiseen perustuva
kannustinjärjestelmä.
Suoriteperusteisessa osakepalkkiojärjestelmässä on yksi (1) kahden (2) vuoden mittainen
ansaintajakso, joka kattaa tilikaudet 20252026. Järjestelmässä avainhenkilöiden on
mahdollista ansaita KH Groupin osakkeita suorituksen perusteella.
Järjestelmästä mahdollisesti maksettavat palkkiot maksetaan viiden kuukauden kuluessa
ansaintajakson päättymisestä. Palkkiot maksetaan osittain KH Groupin osakkeina ja osittain
rahana. Rahaosuudella on tarkoitus kattaa palkkiosta osallistujalle aiheutuvia veroja ja
sosiaaliturvamaksuja. Jos osallistujan työ- tai toimisuhde päättyy ennen palkkion maksamista,
palkkiota ei pääsääntöisesti makseta.
KH-Koneiden avainhenkilöiden ansaintakriteerit perustuvat KH-Koneiden liiketulokseen
vuonna 2026 ja sijoitetun pääoman tuottoon vuonna 2026.
Järjestelmän kohderyhmään kuuluu noin 20 henkilöä, mukaan lukien KH-Koneiden
johtoryhmän jäsenet. Järjestelmän perusteella maksettavat palkkiot vastaavat arviolta
yhteensä enintään 1 094 000 KH Groupin osakkeen arvoa sisältäen myös rahana maksettavan
osuuden.
KH-Koneiden johtoryhmän jäsenten on omistettava 50 prosenttia saamistaan palkkio-
osakkeista, kunnes johtoryhmän jäsenen osakeomistuksen arvo KH Groupissa vastaa
yhteensä 50 prosenttia hänen edellisen vuotensa vuosittaisesta peruspalkastaan. Vastaavasti
KH-Koneiden toimitusjohtaja on velvollinen omistamaan 50 prosenttia saamistaan palkkio-
osakkeista, kunnes hänen osakeomistuksensa KH Groupissa vastaa hänen edellisen vuotensa
vuosittaista peruspalkkaansa. Tämä lukumäärä KH Groupin osakkeita on omistettava niin
kauan kuin johtoryhmän jäsenyys tai asema toimitusjohtajana jatkuu.
Yhtiökokous ja hallituksen valtuudet
KH Group Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 6.5.2025 Sanomatalossa (Flik
tapahtumastudio Eliel) osoitteessa Töölönlahdenkatu 2, 00100 Helsinki. Yhtiökokous kannatti
kaikkia yhtiökokouskutsuun sisältyneitä ehdotuksia. Yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen
tilikaudelta 2024, myönsi hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajana toimineille henkilöille
vastuuvapauden tilikaudelta 2024 ja vahvisti neuvoa-antavalla pääksellä yhtiön toimielinten
palkitsemisraportin vuodelta 2024. Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti,
ettei 31.12.2024 päättyneeltä tilikaudelta jaeta osinkoa.
Yhtiökokous päätti, että hallituksen palkkiot säilyvät ennallaan siten, että puheenjohtajalle
maksetaan palkkiona 3 550 euroa kuukaudessa ja kullekin hallituksen jäsenelle 2 300 euroa
kuukaudessa. Hallituksen jäsenten matkakustannukset korvataan yhtiön matkustuspolitiikan
mukaisesti. Maksetuista palkkioista maksetaan TyEL-eläkevakuutusmaksut vapaaehtoisesti.
Yhtiökokous vahvisti hallituksen jäsenmääräksi kuusi (6). Hallituksen jäseniksi valittiin vuoden
2026 varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka Juha Karttunen, Taru Narvanmaa, Jon
Unnérus, Christoffer Landtman, Jari Rautjärvi ja Carl Haglund. Yhtiökokouksen jälkeen
pitämässään järjestäytymiskokouksessa hallitus valitsi keskuudestaan puheenjohtajaksi Juha
Toimintakertomus 2025
10
Karttusen. Lisäksi hallitus päätti perustaa tarkastusvaliokunnan, jonka puheenjohtajaksi
hallitus valitsi keskuudestaan Taru Narvanmaan ja jäseniksi Juha Karttusen ja Jari Rautjärven.
Hallitus arvioi, että kaikki hallituksen jäsenet ovat riippumattomia yhtiöstä ja sen merkittävistä
osakkeenomistajista.
Yhtiökokous valitsi yhtiön tilintarkastajaksi tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy:n, jonka
ilmoittamana yhtiön päävastuullisena tilintarkastajana toimii KHT Timo Eerola. Yhtiökokous
valitsi yhtiön kestävyysraportoinnin varmentajaksi kestävyystarkastusyhteisö Ernst & Young
Oy:n, jonka ilmoittamana yhtiön päävastuullisena kestävyysraportointitarkastajana toimii KRT
Timo Eerola.
Yhtiökokous päätti, että tilintarkastajalle maksetaan palkkio tilintarkastajan kohtuullisen,
yhtiön hyväksymän laskun mukaan ja että kestävyysraportoinnin varmentajalle maksetaan
palkkio kestävyysraportoinnin varmentajan kohtuullisen, yhtiön hyväksymän laskun mukaan.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hallituksen päättämään yhdessä tai
useammassa erässä osakeannista ja/tai osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen
osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutuksen nojalla annettavien
osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä enintään 11 400 000 osaketta, ja valtuutus koskee
sekä uusien osakkeiden antamista että yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden
luovuttamista. Valtuutusta voidaan käyttää mahdollisten yrityskauppojen tai muiden yhtiön
liiketoimintaan kuuluvien järjestelyjen tai investointien rahoittamiseen tai toteuttamiseen,
yhtiön kannustinjärjestelmän toteuttamiseen tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
Hallitus päättää kaikista osakeannin sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen
erityisten oikeuksien antamisen ehdoista, ja valtuutus sisältää siten hallituksen oikeuden
poiketa osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta (suunnattu anti), oikeuden antaa
osakkeita maksua vastaan tai maksutta sekä oikeuden päättää maksuttomasta osakeannista
yhtiölle itselleen. Valtuutus on voimassa 30.6.2026 saakka, ja se kumoaa varsinaisen
yhtiökokouksen 7.5.2024 hallitukselle antaman vastaavan valtuutuksen.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hallituksen päättämään enintään 5
700 000 yhtiön oman osakkeen hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön
vapaaseen pääomaan kuuluvilla varoilla ottaen kuitenkin huomioon osakeyhtiölain
määräykset yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden enimmäismäärästä. Yhtiön omia
osakkeita voidaan hankkia käytettäväksi vastikkeena mahdollisissa yrityskaupoissa tai muissa
yhtiön liiketoimintaan kuuluvissa järjestelyissä, investointien rahoittamiseksi, osana yhtiön
kannustinjärjestelmää, yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi sekä muutoin edelleen
luovutettavaksi, yhtiöllä pidettäväksi tai mitätöitäväksi. Valtuutus käsittää myös oikeuden
ottaa pantiksi yhtiön omia osakkeita. Omia osakkeita voidaan hankkia muutoin kuin
osakkeenomistajien omistusten mukaisessa suhteessa Nasdaq Helsinki Oy:n järjestämässä
julkisessa kaupankäynnissä hankintahetken markkinahintaan. Osakkeet hankitaan ja
maksetaan Nasdaq Helsinki Oy:n ja Euroclear Finland Oy:n sääntöjen mukaisesti. Hallitus
päättää omien osakkeiden hankkimisesta kaikilta muilta osin. Valtuutus on voimassa
30.6.2026 saakka, ja se kumoaa varsinaisen yhtiökokouksen 7.5.2024 hallitukselle antaman
vastaavan valtuutuksen. Yhtiökokouksen pöytäkirja on saatavilla yhtiön verkkosivuilla.
Toimintakertomus 2025
11
Liiketoiminnan merkittävimmät lähiajan riskit ja riskienhallinta
KH Groupin riskienhallinnan tavoitteena on riskien kokonaisvaltainen ja ennakoiva hallinta.
Yhtiö pyrkii havaitsemaan ja tunnistamaan tekijöitä, jotka voivat vaikuttaa haitallisesti yhtiön
tavoitteiden saavuttamiseen pitkällä tai lyhyellä aikavälillä, ja käynnistää tarvittavat toimet
tällaisten tekijöiden hallitsemiseksi. Riskienhallinnassa olennaisessa roolissa on konsernin
liiketoimintatason riskienhallinta, joka pääosin järjestetään osana niiden liiketoimintaa. KH
Groupin johto edistää ja valvoo liiketoimintojen riskienhallintaa aktiivisella konsernitason
ohjauksella sekä osallistumalla konserniyhtiöiden hallitustyöskentelyyn.
Yhtiön hallitus vahvistaa yhtiön strategian sekä toimintasuunnitelman, jossa määritellään
muun muassa tavoitteet liiketoiminta-alueiden kehittymiselle. Hallitus valvoo toiminnan
toteutusta. Yhtiön toiminnan luonteen takia KH Groupin olennaisimmista riskeismerkittävä
osa liittyy yhtiön liiketoiminta-alueisiin ja niiden toimintaan.
Liiketoiminta-alueiden yritysriski koostuu muun muassa markkina- ja kilpailutilanteisiin
liittyvistä riskeistä, strategisista riskeistä, operatiivisista riskeistä sekä rahoitusriskeistä, joista
olennaisia ovat muun muassa maksuvalmius- ja korkoriski. KH Groupilla oli katsauskauden
lopussa kaksi liiketoiminta-aluetta, jotka molemmat ovat kooltaan merkittäviä. Ei ole takeita
siitä, että liiketoiminta-alueet tai toimialat, jotka KH Groupin rakenteeseen kuuluvat,
kehittyisivät tulevaisuudessa odotetulla tavalla. Liiketoiminta-alueiden taloudelliset tulokset
vaikuttavat suoraan KH Groupin tulokseen. Yksittäisen liiketoiminta-alueen toiminnan
muutoksilla voi olla olennainen haitallinen vaikutus KH Groupin liiketoimintaan,
taloudelliseen asemaan, liiketoiminnan tulokseen tai tulevaisuuden näkymiin. Myös
pandemioilla ja inflaatiolla voi olla merkittäviä suoria ja epäsuoria vaikutuksia liiketoiminta-
alueiden kehitykseen ja sen seurauksena KH Groupiin.
KH Groupin operatiivisiin riskeihin liittyy muun muassa riippuvuus emoyhtiön ja liiketoiminta-
alueiden avainhenkilöiden osaamisesta ja työpanoksesta. Yhtiön avainhenkilöillä on
keskeinen merkitys yhtiön strategian muodostamisessa, toteuttamisessa ja hallinnossa.
Avainhenkilöriskiltä on pyritty suojautumaan muun muassa kannustinjärjestelmien avulla.
KH Groupiin kohdistuvista rahoituksellisista riskeistä keskeisin on maksuvalmiusriski.
Maksuvalmiusriskin hallinnalla varmistetaan, että yhtiöllä on riittävästi varoja erääntyvien
maksujen suorittamiseksi ja mahdollisten lisäpääomitusten tekemiseksi liiketoiminta-
alueisiin yhtiön arvonluontistrategian mukaisesti.
Taloudelliset tavoitteet ja tulevaisuuden näkymät
KH Group päivitti strategiaansa lokakuussa 2025. Joulukuussa 2022 julkistetun strategian
mukaisesti KH Groupin tavoitteena on muuttua KH-Koneiden liiketoiminnan ympärille
rakentuvaksi teolliseksi konserniksi ja luopua strategian mukaisesti muista liiketoiminta-
alueista.
Toimintakertomus 2025
12
Strategiapäivityksen myötä KH Group ei jatkossa aktiivisesti tavoittele Nordic Rescue Groupin
myyntiä. Sekä KH-Koneiden et NRG:n liiketoimintoja kehitetään osana
maanrakennuskoneisiin ja pelastusajoneuvoihin keskittyvää konsernia.
Lähivuosien tavoitteena on investoida ydinliiketoiminnan kasvuun sekä maksaa osinkoa
taserakenteen ja rahoitussopimusten sallimissa puitteissa.
Ohjeistus vuodelle 2026 on seuraava: yhtiö arvioi, että vuonna 2026 sekä liikevaihto että
vertailukelpoinen liikevoitto kasvavat verrattuna vuoteen 2025.
Hallituksen ehdotus voitonjaosta ja varsinainen yhtiökokous 2025
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, ettei 31.12.2024 päättyneeltä
tilikaudelta jaeta osinkoa.
Emoyhtiön jakokelpoiset varat 31.12.2025 olivat 15 370 903,88 euroa. Hallitus ehdottaa
varsinaiselle yhtiökokoukselle, että päättyneeltä tilikaudelta ei jaeta osinkoa. Hallituksen
voitonjakoehdotuksessa on huomioitu yhtiön voitonjakoehdotuksen tekohetken
maksuvalmiustilanne ja odotetut kassavirrat kuluvan vuoden aikana.
KH Group Oyj:n varsinainen yhtiökokous on suunniteltu pidettäväksi 5.5.2026.
Yhtiökokouskutsu julkaistaan myöhemmin erillisenä tiedotteena.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Helmikuussa 2026 KH Group tiedotti, että Tuomas Myllynen aloittaa KH-Koneiden
toimitusjohtajana viimeistään 1.8.2026. Nimitys ajankohtaistui, kun yhtiön pitkäaikainen
toimitusjohtaja ja toinen perustaja Teppo Sakari ilmoitti jättävänsä tehtävän vuoden 2026
aikana ja jatkavansa tämän jälkeen yhtiön neuvonantajana.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
KH Groupin selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä julkaistaan hallituksen
toimintakertomuksesta erillisenä raporttina viikolla 13 ja se on julkaisunsa jälkeen saatavilla
myös yhtiön verkkosivuilla osoitteessa www.khgroup.com viimeistään 27.3.2026.
Toimintakertomus 2025
13
Vaihtoehtoiset tunnusluvut
KH Group noudattaa Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen (European Securities and
Markets Authority, ESMA) vaihtoehtoisista tunnusluvuista (Alternative Performance Measure,
APM) antamaa ohjeistusta raportoidessaan IFRS-tunnuslukujen ohella tiettyjä yleisesti
käytettyjä muita tunnuslukuja. Näiden vaihtoehtoisten tunnuslukujen laadintaperiaatteita ei
ole määritelty IFRS:ssä. Tästä syystä ne eivät välttämättä ole täysin vertailukelpoisia muiden
yhtiöiden esittämien vaihtoehtoisten tunnuslukujen kanssa.
KH Group katsoo, että vaihtoehtoisten tunnuslukujen esittäminen antaa tilinpäätöksen
käyttäjille paremman näkymän konsernin taloudelliseen kehitykseen, kannattavuuteen ja
taloudelliseen asemaan. Vertailukelpoista käyttökatetta (EBITDA) ja vertailukelpoista
liikevoittoa (EBIT) käytetään varsinaisen liiketoiminnan kannattavuuden seurantaan
tarkoituksena parantaa kausien välistä vertailukelpoisuutta. Lisäksi yhtiön käyttämiä muita
vaihtoehtoisia tunnuslukuja ovat oman pääoman tuotto-%, sijoitetun pääoman tuotto-%,
nettovelkaantumisaste (%) (vuokrasopimusveloilla ja ilman vuokrasopimusvelkoja) ja
omavaraisuusaste (%) ja oma pääoma / osake. Kaikki vaihtoehtoiset tunnusluvut
vertailulukuineen lasketaan yhdenmukaisesti eri vuosina, jollei toisin ole mainittu.
Toimintakertomus 2025
14
Tunnuslukujen täsmäytys
milj. Euroa
1-12/2025
1-12/2024
Käyttökate (EBITDA)
19,9
20,3
Poistot ja arvonalentumiset
-14,7
-14,5
Liikevoitto (EBIT)
5,2
5,8
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät (liikevoitto)
Yrityskaupoista syntyneiden aineettomien hyödykkeiden poistot
1,2
1,4
Vertailukelpoinen liikevoitto (EBIT)
6,4
7,2
Tulos ennen veroja, liukuva 12kk
0,3
-33,6
Rahoituskulut, liukuva 12kk
-3,7
-8,8
Oma pääoma kauden alussa
49,1
79,3
Korolliset velat sisältäen IFRS16 vuokrasopimusvelat kauden alussa
148,8
166,0
Oma pääoma kauden lopussa
49,7
49,1
Korolliset velat sisältäen IFRS16 vuokrasopimusvelat kauden lopussa
71,9
148,8
Sijoitetun pääoman tuotto (ROCE), %
2,5 %
-11,2 %
Tilikauden tulos, liukuva 12kk
0,1
-29,9
Oma pääoma kauden alussa
49,1
79,3
Oma pääoma kauden lopussa
49,7
49,1
Oman pääoman tuotto (ROE), %
0,1 %
-46,6 %
Oma pääoma yhteensä
49,7
49,1
Taseen loppusumma
156,7
271,7
Saadut ennakot
-0,5
-9,1
Omavaraisuusaste, %
31,8 %
18,7 %
Korolliset velat sisältäen vuokrasopimusvelat
71,9
148,8
Rahavarat
-3,6
-9,8
Korolliset nettovelat
68,4
139,1
IFRS16 Vuokrasopimusvelat
-9,8
-52,1
Korolliset nettovelat ilman IFRS16 vuokrasopimusvelkoja
58,6
87,0
Oma pääoma yhteensä
49,7
49,1
Nettovelkaantumisaste (Gearing), %
137,5 %
283,4 %
Nettovelkaantumisaste (Gearing) ilman IFRS16 vuokrasopimusvelkoja, %
117,8 %
177,3 %
Toimintakertomus 2025
15
Tunnuslukujen laskentakaavat
Vaihtoehtoinen
tunnusluku
Laskentakaava
Käyttötarkoitus
Vertailukelpoinen
käyttökate (EBITDA)
Vertailukelpoinen liikevoitto
(EBIT) + Poistot ja
arvonalentumiset
Vertailukelpoisen käyttökatteen
(EBITDA) katsotaan antavan
vertailukelpoisen kuvan liiketoiminnan
tuloksesta verrattuna aikaisempiin
kausiin.
Käyttökate (EBITDA)
Liikevoitto (EBIT) + Poistot ja
arvonalentumiset
Käyttökate (EBITDA) antaa kuvan
liiketoiminnan operatiivisesta
tuloksesta.
Vertailukelpoinen
liikevoitto (EBIT)
Liikevoitto -
Vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät
Vertailukelpoisen liikevoiton (EBIT)
katsotaan antavan vertailukelpoisen
kuvan liiketoiminnan tuloksesta
verrattuna aikaisempiin kausiin
Omavaraisuusaste, %
Oma pääoma yhteensä /
(Taseen loppusumma - saadut
ennakot) x 100
Omavaraisuusaste antaa tietoa
konsernin käyttämästä
velkarahoituksesta omaisuutensa
rahoittamiseksi.
Korolliset velat
Lainat rahoituslaitoksilta +
Vuokrasopimusvelat + Muut
rahoitusvelat
Osatekijää käytetään
nettovelkaantumisasteen laskennassa
Korolliset nettovelat
Korolliset velat - Rahavarat
Korollinen nettovelka antaa kuvan
konsernin ulkoisen velkarahoituksen
kokonaismäärästä
Nettovelkaantumisaste
(Gearing), %
Korollinen nettovelka / Oma
pääoma yhteensä x 100
Nettovelkaantumisaste kertoo, mikä on
korollisten nettovelkojen ja oman
pääoman suhde. Se antaa kuvaa yhtiön
pääomarakenteesta.
Oman pääoman tuotto-%
Tilikauden tulos (liukuva 12kk) /
Oma pääoma yhteensä
(keskiarvo) x 100
Oman pääoman tuottosuhde kertoo,
kuinka paljon tuottoa yhtiö kykenee
tuottamaan omistajien siihen
sijoittamille varoille.
Sijoitetun pääoman
tuotto-%
(Tulos ennen veroja +
rahoituskulut) (liukuva 12kk) /
(Taseen loppusumma -
korottomat velat) (keskiarvo) x
100
Sijoitetun pääoman tuottosuhde kertoo,
kuinka paljon tuottoa yhtiö kykenee
tuottamaan ennen veroja oman
pääoman ja rahoitusvelkojen summalle.
Oma pääoma / osake
Oma pääoma yhteensä /
Osakkeiden lukumäärä kauden
lopussa
Oma pääoma / osake kertoo, mikä on
osakkeille kohdistuvan oman pääoman
määrä.
Toimintakertomus 2025
16
Kestävyysraportti
1. Yleiset tiedot
1.1. Kestävyysraportin muodostaminen (BP-1)
KH Group Oyj on laatinut kestävyysraportin konsernitasolla. Kestävyysraportti sisältää kaikki
raportointivuoden 2025 aikana konserniin kuuluneet konserniyhtiöt, joihin kuuluvat KH-Koneet
Group Oy (”KH-Koneet”), Indoor Group Holding Oy (”Indoor”) ja Nordic Rescue Group Oy
(”NRG”) tytäryhtiöineen. Konsernin tytäryhtiöis KH-Koneet Group ja Nordic Rescue Group
laativat omat FAS konsernitilinpäätökset, mutta eivät omaa kestävyysraporttia. Tilikauden 2025
aikana KH Group Oyj on allekirjoittanut sopimuksen kaikkien osakkeidensa myymisestä Indoor
Group Holding Oy:ssä. Kauppa saatiin päätökseen 20. marraskuuta 2025, ja sen myötä KH Group on
saavuttanut strategisen tavoitteensa irtautua Indoor Group -sijoituksesta vuonna 2025.
Kestävyysraportin laatimisessa on arvioitu konsernin arvoketjua kaksoisolennaisuusanalyysin kautta.
Raportti sisältää kaksoisolennaisuusanalyysissä tunnistetut olennaiset vaikutukset, riskit, ja
mahdollisuudet arvoketjun läpi. Lisäksi raportoinnissa on huomioitu yksittäiset ESRS-vaatimukset
arvoketjua koskevaan raportointiin liittyen. Arvoketjua koskevat tiedot on raportoitu siltä osin, kun
ne on todettu olennaisiksi. Raportointi kattaa KH Group -konsernin lisäksi konsernin suorat
liiketoimintakumppanit (suorat asiakkaat ja toimittajat).
Konserni ei ole käyttänyt vaihtoehtoa jättää raportoimatta informaatiota aineettomiin omaisuuseriin
tai luottamukselliseen informaatioon perustuen. Konserni ei ole jättänyt osioita raportoimatta
perustuen keskeneräisiin neuvotteluihin, meneillään oleviin tilanteisiin tai muihin
poikkeustapauksiin.
1.2. Raportin erityispiirteet (BP-2)
KH Group käyttää kestävyysraportoinnissaan ESRS 1 6.4 mukaista aikahorisonttia.
Osassa kestävyysraportoinnin yhteydessä raportoitavista mittareista KH Group hyödyntää epäsuoria
datalähteitä, erityisesti arvoketjua koskevan raportoinnin yhteydessä. Nämä mittarit, perustelut
datalähteiden käytölle, mittareiden arvioitu tarkkuus ja mahdolliset toimenpiteet mittaustarkkuuden
parantamiseksi tulevaisuudessa on kuvattu kunkin mittarin osalta asianmukaisessa kappaleessa.
Osa kestävyysraportoinnin mittareista sisältää huomattavaa mittausepävarmuutta. Mittarit, joita
epävarmuus koskee, epävarmuuden lähteet ja mittauksessa tehdyt oletukset sekä arviot on kuvattu
kunkin mittarin osalta asianmukaisessa kappaleessa. Ellei toisin ilmoiteta, ulkoinen taho ei ole
validoinut mittareita.
Tämä kestävyysraportti on toinen KH Group -konsernissa. Esitystavassa ei ole tapahtunut suuria
muutoksia edellisestä kestävyysraportista. Raportoitujen lukujen osalta konserniyhtiöiden
esitystavassa on eroja Indoorin myynnin myötä. Indoorin tiedot ovat kerätty ajalta 1. tammikuuta
202531. lokakuuta 2025 ja ekstrapoloidaan myyntipäivään (20. marraskuuta) asti, kun taas muiden
yhtiöiden tiedot kattavat koko tilikauden.
Tiedossa olevia, oleellisia virheitä edellisiltä raportointikausilta ei ole. Kestävyysraportti ei sisällä
muita kuin ESRS mukaisia raportointivelvoitteen piirissä olevia tietoja. KH Group julkaisee
taksonomianmukaisuustietonsa osana kestävyysraporttia.
Toimintakertomus 2025
17
Olennaisten teemojen sisällä on yksittäisiä raportointivaatimuksia, jotka ovat konsernin arvion
mukaan olennaisia, mutta joihin sovelletaan standardien vaiheittaisen käyttöönoton (phase-in)
mahdollisuutta. Näitä tiedonantovaatimuksia ei ole raportoitu aiemmin eikä raportoida myöskään
kuluvana tilikautena. Euroopan komissio hyväksyi heinäkuussa 2025 ESRS-standardien niin sanotun
”quick fix” -delegoidun asetuksen
1
, jonka mukaisesti alle 750 työntekijän yritykset, jotka jo
raportoivat CSRD/ESRS-vaatimusten
2
mukaisesti, voivat jatkaa vaiheittaisen käyttöönoton
poikkeusten soveltamista pidennetyn siirtymäajan ajan. Tämän mukaisesti konserni on jättänyt pois
seuraavat tiedonantovaatimukset:
ESRS E1-9 Olennaisten fyysisten ja siirtymäriskien sekä ilmastoon liittyvien
mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset
ESRS E5-6 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien olennaisten riskien ja
mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset
ESRS S1-7 Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien muiden kuin työsuhteisten
työntekijöiden ominaisuudet
ESRS S1-13 Koulutusten ja taitojen kehittäminen
KH Group -konsernin työntekijöiden lukumäärä on pudonnut vuoden 2025 aikana Indoor Groupin
yrityskaupan myötä niin, että työntekijöitä on ollut tilivuoden aika keskimäärin vähemmän kuin
750. ”Quick fix” -delegoidun asetuksen myötä ESRS E1-6 tiedonantovaatimuksen scope 3 -
päästöjä ja kasvihuonekaasujen kokonaispäästöjä koskevat tietopisteet voidaan jättää pois
kestävyysselvityksensä kolmelta ensimmäiseltä laatimisvuodelta. Nojaten tähän
raportointivaatimusten muutoksen konserni ei raportoi vuodelta 2025 scope 3 -päästöjään, sillä
tämä on konsernin toinen CSRD:n mukaisen kestävyysselvityksen laatimisvuosi.
1.3. Kestävyysteemojen hallinnointi (GOV-1)
KH Group -konsernissa käsitellään kestävyysasioita kaikilla tasoilla. Keskeisiä teemoja ovat
kestävyyden hallintoelimet, kestävyysriskinhallintaprosessi ja hallintoelinten kestävyysosaaminen.
KH Group -konserni ei ole asettanut erillisiä kestävyystavoitteita liiketoiminnoille ja siten johdolla
ei ole vastuuta niiden seurannasta. KH Group Oyj:n hallitus arvioi mahdollista tarvetta tavoitteiden
asettamiselle osana strategiaa.
1.3.1. Hallintojärjestelmän kuvaus
KH Group Oyj on julkisesti noteerattu osakeyhtiö, jonka hallinnoinnissa noudatetaan yhtiön
yhtiöjärjestystä, Suomen osakeyhtiölakia ja muuta yhtiötä koskevaa lainsäädäntöä. Lisäksi yhtiö
noudattaa toiminnassaan 1.1.2020 voimaan tullutta Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia.
KH Groupin ylintä päätösvaltaa käyttävä toimielin on yhtiökokous. Yhtiökokous päättää sille
osakeyhtiölain ja yhtiöjärjestyksen mukaisesti kuuluvista asioista. Keskeisimmät yhtiökokouksen
päätettävät asiat ovat tilinpäätöksen vahvistaminen, vastuuvapauden myöntäminen, voitonjaosta
päättäminen ja hallituksen jäsenten ja tilintarkastajien valinta sekä heidän palkkioistaan päättäminen.
1
Commission Delegated Regulation (EU) 2025/1416 of 11 July 2025 amending Delegated Regulation (EU) 2023/2772 as
regards the postponement of the date of application of the disclosure requirements for certain undertakings.
2
CSRD viittaa Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiiviin (EU) 2022/2464 asetuksen (EU) N:o 537/2014, direktiivin
2004/109/EY, direktiivin 2006/43/EY ja direktiivin 2013/34/EU muuttamisesta yritysten kestävyysraportoinnin osalta. ESRS
viittaa kestävyysraportointistandardeihin, joita yritysten on käytettävä suorittaessaan kestävyysraportointiaan direktiivin
2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan mukaisesti direktiivin (EU) 2022/2464 5 artiklan 2 kohdassa säädettyä aikataulua noudattaen.
Kyseiset kestävyysraportointistandardit säädetään komission delegoidulla asetuksella (EU)2023/2772.
Toimintakertomus 2025
18
Yhtiön varsinainen yhtiökokous pidetään vuosittain kesäkuun loppuun mennessä. Ylimääräinen
yhtiökokous voidaan pitää erityisten asioiden käsittelyä varten silloin, kun hallitus pitää sitä
tarpeellisena tai kun tilintarkastaja tai osakkeenomistajat, joilla on vähintään 1/10 osakkeista, sitä
kirjallisesti vaativat. Kutsu yhtiökokoukseen on toimitettava aikaisintaan kolme (3) kuukautta ja
viimeistään kolme (3) viikkoa ennen yhtiökokousta, mutta kuitenkin vähintään yhdeksän (9) päivää
ennen yhtiökokouksen täsmäytyspäivää julkaisemalla kutsu yhtiön kotisivuilla tai hallituksen
päättämässä sanomalehdessä tai lähettämällä kutsu osakkeenomistajille heidän osakasluetteloonsa
merkittyihin osoitteisiinsa postitetuilla kirjeillä.
Nimitystoimikunta
Varsinainen yhtiökokous perusti 11.5.2022 osakkeenomistajien nimitystoimikunnan, jonka
tehtävänä on valmistella vuosittain, ja tarpeen mukaan myös muutoin, ehdotuksia yhtiön hallituksen
kokoonpanoon, valintaan ja palkitsemiseen liittyen.
Nimitystoimikunta koostuu neljästä jäsenestä, joista yhtiön kolme suurinta osakkeenomistajaa ovat
kukin oikeutettuja nimeämään yhden jäsenen ja yksi jäsen on yhtiön hallituksen puheenjohtaja tai
muu jäsen, jonka hallitus valitsee keskuudestaan. Jäsenten nimittämiseen oikeutetut suurimmat
osakkeenomistajat määräytyvät vuosittain yhtiön osakasluetteloon elokuun viimeisenä arkipäivänä
rekisteröityjen omistustietojen perusteella.
KH Group Oyj:n nykyinen nimitystoimikunta koostuu kolmesta suurimpien osakkeenomistajien
edustajasta omistustilanteen 31.8.2025 perusteella määriteltynä sekä KH Groupin hallituksen
puheenjohtajasta. Nimitystoimikunnan päätehtävänä on valmistella ja esitellä varsinaiselle
yhtiökokoukselle ehdotukset hallituksen kokoonpanoa ja palkitsemista koskien. Nimitystoimikunta
toimittaa varsinaiselle yhtiökokoukselle tehtävät ehdotuksensa KH Groupin hallitukselle viimeistään
varsinaista yhtiökokousta edeltävän tammikuun viimeisenä päivänä.
Tarkastusvaliokunta
KH Group Oyj:n hallitus päätti kokouksessaan 6.5.2025 perustaa tarkastusvaliokunnan seuraamaan
ja arvioimaan konsernin taloudellista raportointia ja valvontaa, kestävyysraportointia koskevia asioita
sekä muita hallinnointikoodin suosittelemia tehtäviä.
Tarkastusvaliokuntaan kuuluu kolme yhtiöstä ja sen suurimmista omistajista riippumatonta
hallituksen jäsentä. Valiokunnan sihteerinä ja esittelijänä toimii yhtiön talousjohtaja ja kokouksiin
kutsutaan tarvittaessa yhtiön toimitusjohtaja ja tilintarkastaja tai muita asiantuntijoita.
Tarkastusvaliokunta kokoontuu vähintään neljä kertaa vuodessa ja lisäksi tarvittaessa puheenjohtajan
kutsusta.
Valiokunnalla ei ole itsenäistä päätösvaltaa, vaan hallitus tekee päätökset kollektiivisesti.
Tarkastusvaliokunta raportoi työstään säännöllisesti hallitukselle ja toimitusjohtajalle.
Hallitus
Hallitus huolehtii osakeyhtiölain mukaisesti yhtiön hallinnosta ja toiminnan asianmukaisesta
järjestämisestä. KH Groupin hallitukseen kuuluu yhtiöjärjestyksen mukaan vähintään kolme ja
enintään seitsemän varsinaista jäsentä.
Toimintakertomus 2025
19
Hallitus on vahvistanut itselleen kirjallisen työjärjestyksen, jossa määritellään hallituksen keskeiset
tehtävät, toimintaperiaatteet ja kokouskäytännöt sekä hallituksen toiminnan vuosittainen
itsearviointi.
Työjärjestyksen mukaan hallituksen keskeisiin tehtäviin kuuluu:
- vahvistaa yhtiön liiketoimintastrategia ja valvoa sen toteutumista;
- vahvistaa yhtiön arvot ja toimintaperiaatteet;
- vahvistaa vuosittain liiketoiminnan keskeiset tavoitteet ja seurata konsernin tuloskehitystä;
- päättää sijoitushankkeista ja divestoinneista;
- käsitellä ja hyväksyä tilinpäätökset ja muut taloudelliset raportit;
- nimittää ja vapauttaa tehtävästään toimitusjohtajan;
- päättää johdon ja henkilöstön kannustinjärjestelmistä;
- seurata yhtiön toiminnan keskeisiä riskejä ja niiden hallintaa, vastata yhtiön sisäisestä
valvontajärjestelmästä sekä vahvistaa näihin liittyvät politiikat ja ohjeistukset;
- hoitaa tarkastusvaliokunnalle kuuluvia pakollisia tehtäviä; ja
- tehdä esityksiä kohdeyhtiöiden omistajille kohdeyhtiöiden hallitukseen valittavista jäsenistä.
Hallituksen taloudelliseen raportointiin, sisäiseen valvontaan ja riskienhallintaan liittyvinä tehtävinä
on muun muassa:
- seurata yhtiön taloudellista tilannetta, rahoitustilannetta ja tilinpäätösraportoinnin prosessia;
- valvoa taloudellista raportointiprosessia;
- seurata ja valvoa merkittäviä strategisia ja operatiivisia riskejä ja yhtiön johdon toimenpiteitä
riskien seuraamiseksi, hallitsemiseksi ja raportoimiseksi;
- seurata yhtiön johdon ja heidän lähipiirinsä liiketoimia ja niihin mahdollisesti liittyviä
eturistiriitoja;
- käsitellä yhtiön hallinto- ja ohjausjärjestelmästä tehty selvitys; ja
- valmistella tilintarkastajan valintaa koskeva päätösehdotus yhtiökokoukselle ja arvioida
tilintarkastajan riippumattomuutta.
Hallitus vastaa myös muun muassa seuraavista listayhtiöiden hallinnointikoodin mukaan
palkitsemisvaliokunnalle kuuluvista tehtävistä:
- toimitusjohtajan ja muun johdon palkitsemisesta ja muista eduista päättäminen;
- toimitusjohtajan ja muun johdon seuraajaprosessin laatiminen ja toteutus; ja
- palkitsemisjärjestelmien kehittäminen ja arviointi sekä huolehtiminen palkitsemisjärjestelmien
tarkoituksenmukaisuudesta.
Hallituksen kokoonpano, riippumattomuusarviointi ja monimuotoisuus
Yhtiö pitää tärkeänä, että sen hallituksen jäsenistö on taustaltaan monimuotoista ottaen kuitenkin
huomioon yhtiön liiketoiminnan kannalta olennaiset pätevyydet. Hallituksen kokoonpanossa
pyritään jäsenten monipuoliseen ja toisiaan täydentävään taustaan, kokemukseen sekä osaamiseen ja
molempien sukupuolten edustukseen siten, että hallituksen monimuotoisuus tukee KH Groupin
liiketoimintaa ja sen tulevaisuutta parhaalla mahdollisella tavalla. Hallituksen monimuotoisuudella
halutaan varmistaa muun muassa näkemysten laajuus, avoin keskustelu sekä yhtiön toimivan johdon
tukeminen ja haastaminen. Hallituksessa ei ole työntekijöiden edustajia.
Toimintakertomus 2025
20
Hallituksen suorittaman Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin mukaisen
riippumattomuusarvioinnin mukaan nykyinen hallitus arvioi, että kaikki hallituksen jäsenet ovat
riippumattomia yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista. Hallitus kokoontui vuoden 2025
aikana yhteensä 20 kertaa ja teki 5 yksimielistä päätöstä kokoontumatta. Hallituksen jäsenten
keskimääräinen osallistumisaste kokouksissa tilikaudella 2025 oli 98 %. Konsernin hallituksessa on
ollut raportointivuonna keskimäärin 25 % naisia ja 75 % miehiä sukupuolijakauman ollen
keskimäärin 1:3. Hallituksen sukupuolijakauma lasketaan naispuolisten ja miespuolisten jäsenten
keskimääräisenä suhteena. Hallituksessa on ajalla 1.1. 5.5.2025 ollut viisi (5) jäsentä, ajalla 5.5.
19.9. kuusi (6) jäsentä ja ajalla 19.9.31.12. viisi (5) jäsentä.
KH Groupissa ei ole perustettu tarkastusvaliokunnan lisäksi muita hallituksen valiokuntia.
Hallituksen näkemyksen mukaan hallituksen toiminta täydennettynä tarkastusvaliokunnalla vastaa
parhaiten yhtiön liiketoiminnan nykyisiä tarpeita ja edesauttaa parhaalla mahdollisella tavalla yhtiön
hallituksen lain ja Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin mukaisten velvollisuuksien
toteuttamista.
Toimitusjohtaja ja muu johto
Yhtiön hallitus nimittää toimitusjohtajan ja päättää hänen toimisuhteensa ehdoista sekä
palkitsemisesta. Toimitusjohtaja johtaa ja valvoo yhtiön liiketoimintaa osakeyhtiölain ja hallituksen
antamien ohjeiden ja valtuuksien mukaisesti. KH Groupin toimitusjohtajana on 19.9.2025 alkaen
toiminut Carl Haglund. 1.1.2025 19.9.2025 toimitusjohtajana toimi Ville Nikulainen.
Yhtiön muuhun johtoon kuuluu talousjohtaja. Talousjohtaja vastaa talouden raportointiprosessista
sekä tukee toimitusjohtajaa yhtiön liiketoiminnan hoitamisessa. KH Groupin talousjohtajana on
toiminut Tommi Rötkin.
Konsernin johto on siis koostunut raportointivuoden aikana kahdesta miehestä ja näin ollen
sukupuolijakauma oli 2:0 ja naisten osuus johdosta 0 %.
1.3.2. Kestävyysriskinhallinta
KH Group -konsernin kestävyysriskit huomioidaan osana konsernin normaalia
riskienhallintaprosessia. Riskienhallintaprosessin järjestämisestä, riskienhallinnan tavoitteiden
asettamisesta ja tavoitteiden edistymisen seurannasta vastaa KH Group Oyj:n hallitus yhdessä
hallituksen tarkastusvaliokunnan kanssa, ja riskienhallinnan implementoinnista sekä tulosten
raportoimisesta vastaa konsernin talousjohtaja. Prosessiin osallistuvat konsernin johtoryhmä,
liiketoimintojen johtoryhmät sekä muu konsernin henkilöstö riskienhallintaprosessin mukaisesti.
Konsernin johtoryhmässä talousjohtaja vastaa kestävyysriskejä koskevasta raportoinnista ja
kestävyysriskien hallinnan koordinoimisesta. Riskienhallintaprosessin tuloksia käsitellään vähintään
vuosittain liiketoimintojen johtoryhmissä ja konsernin johtoryhmässä. Hallitus huomioi riskit ja
mahdollisuudet osana riskienhallintaprosessia ja riskiarviointi päivitetään vuosittain. Hallitus
vastaanottaa vähintään kerran vuodessa riskikatsauksen konsernin talousjohtajalta.
Kestävyysriskien hallinta kattaa vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamisen, arvioinnin,
priorisoimisen ja korjaavien, ehkäisevien sekä hyödyntävien toimenpiteiden suunnittelun ja
toteutuksen. Kestävyysriskienhallinnan prosessia ja riskienhallintapolitiikkoja on kuvattu laajemmin
kappaleessa 1.7. Riskienhallinta ja sisäiset kontrollit kestävyysraportoinnissa.
1.3.3. Hallintoelinten kestävyysosaaminen
Toimintakertomus 2025
21
KH Group -konsernin johto- ja hallintoelimissä tarvittavaa kestävyysliitännäistä osaamista
arvioidaan osana konsernin koulutussuunnittelua, ja konserni järjestää tarvittaville henkilöille
koulutusta toimenkuvan ja odotusten mukaisesti. Koulutussuunnittelussa hyödynnetään erityisesti
kestävyysteemojen osalta konsernin riskienhallintaprosessin tuottamaa tietoa kestävyysaiheisista
vaikutuksista, riskeistä ja mahdollisuuksista. Konsernin johto- ja hallintoelimillä on halutessaan
pääsy tarvittaviin lisäkoulutuksiin ja mahdollisuus hyödyntää ulkopuolisia asiantuntijoita.
1.4. Hallintoelimissä käsitellyt kestävyysasiat (GOV-2)
KH Group -konsernissa käsitellään kestävyysasioita laaja-alaisesti. Keskeisimpinä teemoina
Konsernin johtoryhmässä, liiketoimintojen johtoryhmissä ja hallituksessa käsitellään
liiketoiminnan riskikatsauksia vuosittain jatkuvaan riskienhallintaprosessiin perustuen.
Konsernin hallituksessa käsitellään strategian tilannetta vuosittain. Kestävyysteemoista
erityisesti merkittävät, pitkän aikavälin kestävyysriskit ja mahdollisuudet ovat osa
strategiatarkastelua.
Konsernin henkilöstöasioita käsitellään vähintään kahdesti vuodessa ja aina tarvittaessa
konsernin hallituksessa, johtoryhmässä ja liiketoimintojen johtoryhmissä.
Muita oleellisia kestävyysteemoja käsitellään aina tarpeen vaatiessa, ja erikseen
vahvistettavien suunnitelmien mukaisesti.
Vuoden 2025 aikana konsernin eri hallintoelimissä käsiteltiin:
Vastuullisuusraportoinnin prosessi ja olennaisuusanalyysin tulokset
Ajankohtaiset CSRD-tilannepäivitykset jokaisessa konsernin hallituksen kokouksessa
Omaan henkilöstöön ja ympäristövaikutusten hallintaan liittyvät säännölliset raportit ja
tilastoinnit hallituksen vuosikellon mukaisesti
1.5. Kestävyysasiat palkitsemisessa (GOV-3)
KH Group -konsernin kestävyystavoitteita ei ole linkitetty palkitsemisjärjestelmään. KH Group -
konsernissa käytettävästä palkitsemispolitiikasta päättää KH Group Oyj:n yhtiökokous.
1.6. Due diligence -prosessin kuvaus (GOV-4)
Konserni soveltaa kestävyysasioissa due diligence -prosessia, jonka avulla tunnistetaan, arvioidaan
ja hallitaan olennaisia vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia omassa toiminnassa ja arvoketjussa.
Prosessi kattaa vaikutusten tunnistamisen ja priorisoinnin, ehkäisevien ja lieventävien toimenpiteiden
määrittelyn, toimenpiteiden seurannan sekä tarvittaessa korjaavat toimet. Due diligence -prosessi on
integroitu konsernin olennaisuusarviointiin ja sitä päivitetään säännöllisesti.
Toimintakertomus 2025
22
Kestävyyttä koskevan due diligence -
prosessin keskeiset vaiheet
Kestävyysraportin kappaleet
a) Due diligence -prosessin
sisällyttäminen hallintoon,
strategiaan ja liiketoimintamalliin
GOV-2, GOV-3, SBM-3
b) Yhteydenpito vaikutusten
kohteena olevien sidosryhmien
kanssa
GOV-2, SBM-3, IRO-1, 4. Ilmastonmuutos, 5.
Kiertotalous, 6. Oma työvoima, 7.
Liiketoiminnan harjoittaminen
c) Ihmisiin ja ympäristöön
kohdistuvien kielteisten
vaikutusten tunnistaminen ja
arviointi
IRO-1, SBM-3, 4. Ilmastonmuutos, 5.
Kiertotalous, 6. Oma työvoima, 7.
Liiketoiminnan harjoittaminen
d) Toimien toteuttaminen ihmisiin ja
ympäristöön kohdistuviin
kielteisiin vaikutuksiin
puuttumiseksi
4. Ilmastonmuutos, 5. Kiertotalous, 6. Oma
työvoima, 7. Liiketoiminnan harjoittaminen
e) Toimien tuloksellisuuden seuranta
4. Ilmastonmuutos, 5. Kiertotalous, 6. Oma
työvoima, 7. Liiketoiminnan harjoittaminen
1.7. Riskienhallinta ja sisäiset kontrollit kestävyysraportoinnissa (GOV-5)
KH Groupin riskienhallinnan tavoitteena on riskien kokonaisvaltainen ja ennakoiva hallinta. Yhtiö
pyrkii havaitsemaan ja tunnistamaan tekijöitä, jotka voivat vaikuttaa haitallisesti yhtiön tavoitteiden
saavuttamiseen pitkällä tai lyhyellä aikavälillä, ja käynnistää tarvittavat toimet tällaisten tekijöiden
hallitsemiseksi. Riskienhallinnassa olennaisessa roolissa on konsernin liiketoimintatason
riskienhallinta, joka pääosin järjestetään osana niiden liiketoimintaa. KH Groupin johto edistää ja
valvoo liiketoimintojen riskienhallintaa aktiivisella konsernitason ohjauksella sekä osallistumalla
konserniyhtiöiden hallitustyöskentelyyn.
KH Group Oyj on Pohjoismaissa toimiva konserni, joka tukee vastuullista rakentamista ja ylläpitää
yhteiskunnan kriittisiä toimintoja. Konsernin kaksi liiketoiminta-aluetta ovat rakennus- ja
maansiirtokonekauppaan keskittyvä KH-Koneet ja pelastusajoneuvoja valmistava Nordic Rescue
Group. KH Group irtautui omistuksestaan Indoorissa marraskuussa 2025. Yhtiön hallitus vahvistaa
yhtiön strategian sekä toimintasuunnitelman, jossa määritellään muun muassa tavoitteet
liiketoiminta-alueiden kehittymiselle. Hallitus valvoo toiminnan toteutusta. Yhtiön toiminnan
luonteen takia KH Groupin olennaisimmista riskeistä merkittävä osa liittyy yhtiön liiketoiminta-
alueisiin ja niiden toimintaan.
Kestävyysraportoinnissa noudatetaan konsernin lakisääteisen raportoinnin, riskienhallinnan ja
sisäisen valvonnan periaatteita ja prosesseja. Kestävyysraportointia koskeva sisäinen valvonta on
järjestetty konsernin sisäisen valvonnan hallintamallin mukaisesti, jota käsitellään tarkemmin
kappaleessa 1.7.1. Sisäinen valvonta ja tarkastus.
Kestävyysraportointia koskevien riskien arviointi on keskittynyt erityisesti
Kaksoisolennaisuusanalyysin mukaisesti korkeimman olennaisuuden vaikutuksia, uhkia, ja
mahdollisuuksia koskevan raportoinnin riskeihin
Mittareihin, joihin liittyvä laskentatekninen epävarmuus on suurin.
Riskiarvioinnin yhteydessä suoritetaan priorisointia ensisijaisesti raportoitavan kestävyysteeman
olennaisuuden ja toissijaisesti laskentateknisen epävarmuuden perusteella.
Toimintakertomus 2025
23
Kestävyysraportoinnin keskeisin riski on raportoitavan tiedon oikeellisuus.
Kestävyysraportointivaateisiin sisältyy huomattava määrä ei-vakiintuneita datapisteitä ja
informaatiota, jota muodostetaan eri lähteistä johtamalla ja joka on toistaiseksi vaikeasti
täsmäytettävissä fyysiseen maailmaan tai varmuudella havainnoitaviin kohteisiin. Varmistaakseen
raportoitavan tiedon oikeellisuuden KH Group -konserni on ottanut käyttöön mallin, jossa käytetään
parhaita sisäisiä arvioita kestävyystietojen oikeellisuudesta. Erityisesti raportin sisältämiin
arvoketjua koskeviin tietoihin liittyy oletuksia ja arvioita. Nämä oletukset, arviot, ja taustat on
dokumentoitu kunkin aiheen kappalekohtaisissa tekstiosuuksissa relevanttien datapisteiden osalta.
Merkittävimmät ylätason vaikuttimet oletuksien käytölle ovat
1) Informaation saatavuus. Konsernin pienemmät liikekumppanit ovat kokonsa puolesta
kestävyysraportointistandardien ulkopuolella, eikä niillä tyypillisesti ole hallinnollisia resursseja
yksityiskohtaisen kestävyysinformaation tuottamiseen. Konsernin suuremmat liikekumppanit (muun
muassa konetoimittajat) taas ovat saman raportoinnin piirissä, mutta mahdollisuus päästä käsiksi
yksityiskohtaiseen arvoketjua koskevaan informaatioon on rajallinen.
2) Resurssien saatavuus. Konsernilla on rajalliset resurssit käytettävissään kestävyysraportointiin.
Konsernin oman henkilöstön lisäksi hyödynnetään ulkopuolisia asiantuntijoita kestävyysraportoinnin
vaatimusten täyttämiseksi.
Kestävyysraportoinnin oikeellisuutta varmistetaan keskittämällä kestävyyttä koskeva raportointi ja
sen sisäinen valvonta. Kestävyysraportoinnissa hyödynnettäviä prosesseja kehitetään jatkuvasti.
Kestävyysraportoinnin sisäisestä valvonnasta raportoidaan konsernin hallitukselle pyydettäessä
osana muuta sisäisen valvonnan raportointia. Sisäisen valvonnan tuloksia seurataan ja valvontaa
ohjataan konsernin hallituksessa, tarkastusvaliokunnassa ja johtoryhmässä.
1.7.1. Sisäinen valvonta ja tarkastus
KH Groupin sisäinen valvonta on jatkuvaa toimintaa liiketoiminnan tuloksellisuuden
varmistamiseksi ja sen jatkuvuuden turvaamiseksi. Valvonnan tarkoitus on minimoida riskejä
varmistamalla, että raportointi on luotettavaa ja että lakeja sekä säännöksiä noudatetaan.
Yhtiön liiketoiminnan rakenne ja laajuus huomioon ottaen erillisen sisäisen tarkastuksen
organisaation järjestämistä ei ole toistaiseksi pidetty tarkoituksenmukaisena. Vastuu sisäisestä
valvontajärjestelmästä on yhtiön johdolla. Sisäinen valvonta on aktiivinen osa yhtiön johtamista ja
hallintoa.
Taloudellisen valvonnan peruslähtökohta on toimintaprosesseihin sisällytetyt kontrollit, jotka
mahdollistavat poikkeamien nopean havaitsemisen ja niihin reagoimisen. Oleellinen osa taloudellista
valvontaa on johdon kuukausiraportointi. Kuukausiraportoinnissa seurattavat asiat on asetettu siten,
että ne tukevat yhtiön tavoitteiden saavuttamista sekä nostavat esiin ohjaustoimenpiteitä edellyttävät
asiat. Tilinpäätösstandardien tulkinta ja soveltaminen on keskitetty konsernin taloushallintoon.
Sisäpiirihallinto
KH Group noudattaa 3.7.2016 voimaan tulleen EU:n markkinoiden väärinkäyttöasetuksen
sisäpiirisäännöksiä ja Nasdaq Helsingin sisäpiiriohjetta. Lisäksi yhtiöllä on oma sisäpiiriohje, joka
täydentää Nasdaq Helsingin sisäpiiriohjetta.
Toimintakertomus 2025
24
KH Group ei ylläpidä luetteloa pysyvistä sisäpiiriläisistä. Sisäpiirisäännösten tarkoittamista
sisäpiirihankkeista pidetään hankekohtaisia sisäpiiriluetteloita Nasdaq Helsingin sisäpiiriohjeen ja
yhtiön sisäisten ohjeiden mukaisesti.
KH Group ylläpitää luetteloa johtohenkilöistään ja näiden lähipiiristä. Lista ei ole julkinen. KH
Group on määritellyt markkinoiden väärinkäyttöasetuksen mukaisiksi johtohenkilöiksi yhtiön
hallituksen, toimitusjohtajan ja talousjohtajan. KH Groupin johtohenkilöillä ja heidän lähipiiriinsä
kuuluvilla on velvollisuus ilmoittaa KH Groupille ja Finanssivalvonnalle KH Groupin
rahoitusvälineillä tekemänsä liiketoimet, jotka KH Group julkaisee erillisellä pörssitiedotteella.
Johtohenkilöiden kokonaisomistus julkaistaan Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin mukaisesti
osana selvitystä hallinnointi- ja ohjausjärjestelmästä vuosittain.
KH Groupin yllä mainitut johtohenkilöt, henkilöstö ja mahdolliset muut yhtiön taloudellisten
raporttien valmisteluun, laatimiseen ja julkistamiseen osallistuvat henkilöt eivät saa toteuttaa KH
Groupin rahoitusvälineisiin liittyviä liiketoimia 30 kalenteripäivän aikana ennen yhtiön
tulosjulkistuksia.
KH Group arvioi ja seuraa lähipiirinsä kanssa tehtäviä liiketoimia sekä ylläpitää luetteloa sen
lähipiiriin kuuluvista osapuolista. Yhtiö ei säännönmukaisesti tee sellaisia liiketoimia lähipiiriinsä
kuuluvien tahojen kanssa, jotka olisivat yhtiön kannalta olennaisia ja tavanomaisesta liiketoiminnasta
poikkeavia tai tehty muutoin kuin tavanomaisin kaupallisin ehdoin. Tällaisia liiketoimia ei tehty
myöskään vuonna 2025. Yhtiön hallitus päättää mahdollisista tavanomaisesta liiketoiminnasta sekä
tavanomaisista kaupallisista ehdoista poikkeavista lähipiiritoimista.
Tilintarkastus
Yhtiöjärjestyksen mukaan KH Group Oyj:llä on yksi varsinainen tilintarkastaja, jonka tulee olla
tilintarkastusyhteisö päävastuullisena tilintarkastajanaan KHT-tilintarkastaja. Tilintarkastajan
toimikausi päättyy seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Yhtiön tilintarkastajana
tilikaudella 2025 toimi tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy päävastuullisena tilintarkastajanaan
KHT Timo Eerola.
2. Strategia ja liiketoimintamalli
2.1. Liiketoiminnan yleiskuvaus (SBM-1)
KH Group Oyj konserniyhtiöihin kuuluvat KH-Koneet Group Oy ja Nordic Rescue Group Oy
tytäryhtiöineen sekä 20. marraskuuta 2025 asti Indoor Group Holding Oy. Konserniyhtiöiden
alaisista tytäryhtiöistä on kerrottu tarkemmin alla konserniyhtiöiden esittelyissä.
Konsernin liikevaihdon ja henkilöstön jakautuminen konserniyhtiöittäin 31. joulukuuta 2025 on
esitetty oheisessa taulukossa. Raportoinnissa esitettävät konsolidoidut henkilöstövahvuusluvut
perustuvat tilinpäätöshetken tilanteeseen. Konserni myi Indoorin osakkeet ennen
tilinpäätösajankohtaa, minkä seurauksena yhtiö poistui konsernin omistuksesta. Tämän vuoksi yhtiön
henkilöstöä ei ole sisällytetty raportointipäivän mukaisiin henkilöstövahvuuslukuihin.
Toimintakertomus 2025
25
Konsernin liikevaihdon ja
henkilöstön jakautuminen
vuonna 2025
KH-
Koneet
NRG
Indoor
Yhteensä
Liikevaihto (MEUR)
162,8
42,1
N/A
204,5
Henkilöstö (kpl)
220
105
N/A
315
KH-Koneet Group Oy (”KH-Koneet”) tytäryhtiöineen muodostaa konsernin, joka toimii
Suomessa ja Ruotsissa kuuden operatiivisen tytäryhtiöön KH-Koneet Oy, KH Tekninen Kauppa Oy,
Edeco-Tools Oy, Crent Oy, KH-Maskin AB ja S-Rental AB kautta. Konsernin liiketoimintaa on
erityisesti maanrakennus- ja kiinteistönhuollon kaluston sekä niiden lisälaitteiden osto-, myynti-,
vuokraamo-, ja jälkimarkkinapalveluiden liiketoiminta.
Nordic Rescue Group Oy (”NRG”) tytäryhtiöineen muodostaa konsernin, joka toimii kahden
operatiivisen tytäryhtiön, Saurus Oy ja Sala Brand AB, kautta. NRG:n liiketoimintaa on
pelastusajoneuvojen valmistus ja huolto sekä pelastuskaluston ja varusteiden myynti. NRG:n
liiketoiminta kattaa Suomen ja Ruotsin ja lisäksi yhtiö harjoittaa pelastusajoneuvojen vientiä.
Indoor Group Holding Oy (”Indoor”) oli KH Groupin tytäryhtiö 20. marraskuuta 2025 asti, jolloin
KH Group myi kaikki omistamansa yhtiön osakkeet. Indoorin kautta KH Groupin liiketoimintaan
kuuluivat huonekalujen, sisustustuotteiden ja kodin käyttötavaroiden vähittäismyynti Asko- ja Sotka
ketjujen kautta sekä huonekalutehdas Insofa Oy. Indoorin henkilöstövahvuus 31. lokakuuta 2025 oli
548.
KH Group-konserni ei ole aktiivinen fossiilisten polttoaineiden, maakaasun, kemikaalituotannon,
kiistanalaisten aseiden tai tupakkateollisuuden sektoreilla, eikä konsernin tuotteiden myyntiä ole
kielletty markkinoilla.
2.2. Kestävyystavoitteet liiketoimintamallissa (SBM-1)
KH Groupin strategian ytimessä on kehittää KH-Koneiden ja NRG:n liiketoiminnoista
pohjoismaiden johtava maanrakennuskoneiden ja pelastusajoneuvojen toimittaja. Aiemman
sijoitusstrategian mukaisesti muista liiketoiminta-alueista on irtauduttu. KH Group irtautui
sisälogistiikkayhtiö Logistikaksesta vuonna 2023, rakennuttajatoimisto HTJ:stä vuonna 2024 ja
viimeisenä syksyllä 2025 huonekaluketju Indoorista.
Tavoite olla johtava pohjoismainen konetalo pyritään saavuttamaan erityisesti panostamalla uusille
maantieteellisille alueille ja uusiin tuoteryhmiin. Kestävyysnäkökulmasta erityisen merkittäviä ovat
strategiakauden panostukset henkilöstön kehittämiseen ja hyvinvointiin, 0-päästöisten koneiden
myynnin kasvattaminen, kierrätyskaluston kehittäminen kokonaan uutena tuotelinjana, ja
panostukset jälkimarkkinapalveluihin, jotka pidentävät kentällä olevan kaluston käyttöikää.
Konsernin toimintaympäristössä tapahtuvista muutoksista merkittävin on 0-päästöisen
maanrakennus- ja kiinteistönhuoltokaluston kysynnän lisääntyminen asiakasmyynnissä ja vastaavasti
0-päästökonetarjooman yleistyminen eri valmistajilla. Konsernin strategia pyrkii hyödyntämään
toimintaympäristön muutoksia edukseen sekä liiketoiminnallisesta näkökulmasta (kasvu ja
kannattavuus) että kestävyysnäkökulmasta.
Konserni ei erittele toisistaan liiketoiminta- ja kestävyysstrategiaa, vaan KH Groupin strategia-
ajattelun keskiössä on ajatus siitä, että ainoastaan kestävästi ja vastuullisesti toimimalla voidaan
Toimintakertomus 2025
26
rakentaa pitkäjänteistä liiketoimintaa. KH Group -konserni ei ole asettanut erillisiä
kestävyystavoitteita liiketoiminnoille. KH Group Oyj:n hallitus arvioi tarvetta erityisten
kestävyysliitännäisten tavoitteiden asettamiselle vähintään vuosittain strategiakatsauksen
yhteydessä.
2.3. Liiketoimintamalli (SBM-1)
KH Group Oyj on pohjoismainen monialakonserni, jonka liiketoiminta-alueita ovat KH-Koneet,
NRG ja sekä 20. marraskuuta 2025 asti Indoor.
KH-Koneet
KH-Koneet Group -konserni on osto-, myynti-, ja vuokraamoliike. Konserni ostaa koneita sekä
niiden lisälaitteita maanrakennukseen, kiinteistönhuoltoon ja kierrätykseen, varustelee ne
asiakastarpeita vastaaviksi ja toimittaa loppuasiakkaille. Konserni toimittaa kalustoa loppuasiakkaille
sekä myymällä että vuokraamalla. Vuokrausliiketoiminnassa kalusto myydään ensin
rahoitusyhtiölle, josta KH-Koneet Group -konsernin vuokraamoyhtiöt vuokraavat laitteet takaisin
(myynti- ja takaisinvuokraus), ja edelleenvuokraavat ne loppuasiakkaille vaihteleville
vuokrakausille. Konserni hankkii myös käytettyä kalustoa sekä suorahankintana että vaihdossa
myytyihin laitteisiin, ja myy käytettyä kalustoa edelleen uusille loppukäyttäjille.a
Myynti- ja vuokraamotoiminnan lisäksi konserni tuottaa loppukäyttäjille jälkimarkkinointipalveluita.
Nämä pitävät sisällään kaluston takuuhuollot, -korjaukset ja -käsittelyn, kaluston huolto- ja
korjaustoiminnan sekä varaosa- ja tarvikepalvelut. Jälkimarkkinapalveluissa konserni ostaa varaosia
pääasiassa samoilta toimittajilta, joilta kalustoa, ja myy niitä edelleen loppukäyttäjille.
Konserni hankkii kalustonsa tunnetuilta, laadukkailta ja vastuullisilta konevalmistajilta, kuten
Kobelco, Wacker Neuson ja Yanmar. Konserni toimii sellaisten valmistajien kanssa, joita sitovat
samat EU-tasoiset kestävän liiketoiminnan velvoitteet kuin KH-Koneet Groupia. Keskeinen
komponentti yhteistyövalmistajien valinnassa on molemminpuolinen luottamus.
KH-Koneet Group panostaa korkealaatuisten rakennuskoneiden ja -laitteiden hankintaan sekä niiden
jakeluun asiakkailleen. Yhtiö varmistaa syötteiden luotettavuuden ja laadun tekemällä tiivistä
yhteistyötä toimittajiensa kanssa. Tämä sisältää toimittajien ympäristö- ja sosiaalisten vaikutusten
arvioinnin sekä pitkäaikaisten kumppanuuksien luomisen laadun takaamiseksi oman eettisen
ohjeistuksensa (”Code of Conduct”) pohjalta. Toimittajien arviointia on kuvattu laajemmin
kappaleessa 8.2. Toimittajia koskevat toimintaperiaatteet. Yhtiö kiinnittää erityistä huomiota
ympäristöystävällisyyteen ja vähähiilisyyteen hankinnassaan.
KH-Koneet Groupin tuotantoprosessit keskittyvät tehokkaaseen ja ympäristövaikutukset
huomioivaan koneiden ja laitteiden varusteluun se huoltoon. Tuotevalikoiman vähäpäästöiset
työkoneet ovat esimerkiksi varusteltu Stage V -luokituksen saaneilla moottoreilla vähentäen
asiakkaiden hiilijalanjälkeä. Tarjotut työkoneet ovat luotettavia ja pitkäikäisiä laitteita asiakkaiden
rakennus-, maanrakennus-, kiinteistönhuolto- ja kierrätystarpeisiin parantaen asiakkaiden projektien
tehokkuutta. Sidosryhmät hyötyvät yhtiön sitoutumisesta avoimeen viestintään, kun taas sijoittajat
voivat luottaa yhtiön vakaaseen taloudelliseen suorituskykyyn ja pitkäjänteiseen kasvuun kestävän
kehityksen mukaisesti.
Konsernin konevalmistajat ja sitä kautta KH-Koneet Group ovat osa kansainvälisiä
ajoneuvoteollisuuden arvoketjuja, jotka ulottuvat raaka-aineiden (metallit, kemikaalit,
akkumateriaalit) alkutuotannosta eri puolilla maailmaa sijaitseville kokoonpanolinjastolle. Konserni
tiedostaa, että ajoneuvoteollisuuden hankintaketjut ovat suurelta määrin läpinäkymättömiä, ja että
Toimintakertomus 2025
27
niihin sisältyy merkittäviäkin kestävyyskysymyksiä ulottuen akkumateriaalituotannon ympäristö- ja
ihmisoikeusvaikutuksista mikrosiruvalmistajien vedenkäyttöön alhaisten vesivarojen alueilla.
Samanaikaisesti konserni tiedostaa, että KH-Koneet Groupin toiminnalla ei noin tuhannen toimitetun
uuden koneyksikön myötä ole merkittävää vaikutusta koko arvoketjun toimintaan. Rajatummassakin
tarkastelussa globaalilla 158 miljardin dollarin maanrakennuskonemarkkinalla KH-Koneet Group -
konsernin painoarvo on suhteellisesti pieni.
Suhteet konevalmistajiin ovat konsernin liiketoimintasuhteista merkittävimpiä. KH-Koneet Group
pyrkii maksimoimaan oman merkittävyytensä suhteessa valmistajiin, mutta globaalissa
mittakaavassa on kuitenkin pienikokoinen toimija. Suhteessa asiakkaisiinsa taas KH-Koneet Group
on tyypillisesti kooltaan suurempi toimija, mutta konsernin asiakkailla on suhteessa paljon
neuvotteluvoimaa kilpaillulla konemyyntimarkkinalla. Erityisesti Ruotsin toiminnoissa KH-Koneet
Group toimittaa merkittävästi kalustoa loppukäyttäjille jälleenmyyjien kautta. Jälleenmyyjät ovat
tyypillisesti selvästi KH-Koneet Group -konsernia pienempiä ja jossain määrin riippuvaisia
konsernin konehankinnasta.t
KH-Koneet Group toimittaa kalustoa (sekä myymällä että vuokraamalla) ja kaluston huolto-, korjaus-
ja varaosapalveluita erityisesti maanrakennuksen ja kiinteistönhuollon asiakkaille, jotka taas
käyttävät konsernin toimittamaa kalustoa moninaisissa kohteissa rakennuspaikan valmistelutöistä
lumenauraukseen. Konsernin toimittavan kaluston luonteeseen kuuluu myös se, että kyse on
liikkuvasta kalustosta, joka siirtyy työmaalta toiselle ja urakasta toiseen kysynnän ja tarjonnan
ohjaamana.
Nordic Rescue Group
Nordic Rescue Group yritykset Saurus Oy ja Sala Brand Ab valmistavat asiakasvaatimusten mukaisia
palo- ja pelastusajoneuvoja Suomen ja Ruotsin palo- ja pelastusviranomaisille, lentokentille ja
puolustusvoimille. Saurus Oy:n toiminta kattaa myös viennin. Huollon merkitys yhtiöiden
toiminnassa on korostunut tuotteiden operatiivinen kriittisyys ja kansallinen huoltovarmuus
huomioiden. Saurus- ja Sala-ajoneuvojen päällisrakenteet valmistetaan valituille kuorma-auton
alustoille ja varustellaan asiakasvaatimusten mukaisesti eri operatiivisilla laitteilla sekä kalustolla.
Toiminta perustuu asiakaslähtöiseen toimintamalliin ja tiiviiseen verkostomaiseen yhteistyöhön.
Indoor
Indoor Group Holding Oy oli KH Groupin tytäryhtiö 20. marraskuuta 2025 asti, jolloin KH Group
myi kaikki omistamansa yhtiön osakkeet. Indoorin kautta KH Groupin liiketoimintaan kuuluivat
huonekalujen, sisustustuotteiden ja kodin käyttötavaroiden vähittäismyynti Asko- ja Sotka ketjujen
kautta sekä huonekalutehdas Insofa Oy.
2.4. Sidosryhmät (SBM-2)
KH Group on vuorovaikutuksessa keskeisten sidosryhmiensä kanssa ja kehittää toimintaansa
sidosryhmäpalautteen perusteella. Konsernin sidosryhmäyhteistyö perustuu ennen kaikkea
luottamuksellisiin kahdenvälisiin keskusteluihin sidosryhmien edustajien kanssa.
Sidosryhmäosallistamista hallinnoidaan sekä konsernin että konserniyhtiöiden johtoryhmien tasolla
ja eri sidosryhmiltä saatu palaute käsitellään palautteen luonteen ja relevanssin mukaan eri
organisaation tasoilla konsernin hallituksesta yksittäiseen korjaamopalaveriin asti osana konsernin
normaalia johtamisjärjestelmää.
Toimintakertomus 2025
28
Oma henkilöstö
KH Groupin konserniyhtiöt käyvät jatkuvaa vuoropuhelua oman henkilöstönsä kanssa. Keskeisiä
kanavia ovat esimerkiksi henkilöstön ja johdon keskustelutilaisuudet, joita järjestetään yhdestä
kahteen kertaa vuodessa, henkilöstökyselyt, joita järjestetään kahdesti vuodessa, henkilöstökirjeet ja
-tiedotteet, sekä eettinen ilmoituskanava.
Konserniyhtiöiden johtoryhmät koordinoivat vuoropuhelua henkilöstönsä kanssa, ja vuoropuhelun
tuloksia käsitellään konserniyhtiöiden hallituksissa, johtoryhmissä, toimintamaiden johtoryhmissä ja
tuloksia käydään läpi keskustelutilaisuuksissa henkilöstön kanssa. Vuoropuhelun tavoitteena on
saada henkilöstöltä palautetta erityisesti työyhteisön kehittämiseksi, ja vuoropuhelun tulokset
huomioidaan päätöksenteossa kaikilla tasoilla.
Asiakkaat ja loppukäyttäjät
Asiakkaiden kanssa KH Group käy vuoropuhelua erityisesti luottamuksellisissa kahdenvälisissä
tapaamisissa asiakkaan ja konsernin edustajien välillä. Tämän lisäksi konserni saa suoraa
asiakaspalautetta eri kanavista ja kerää erikseen asiakaspalautetta kyselytutkimusten avulla.
Vuoropuhelua asiakkaiden kanssa koordinoidaan konserniyhtiöiden johtoryhmissä, ja tuloksia
käsitellään tarvittaessa konsernin johtoryhmässä ja KH Group Oyj:n hallituksessa.
Asiakkaiden kanssa tapahtuvassa vuoropuhelussa tavoitteena on erityisesti palautteen kerääminen
konsernin sekä konserniyhtiöiden kilpailukyvyn ja markkina-aseman parantamiseksi, minkä lisäksi
saatua palautetta käytetään hyväksi strategisessa suunnittelussa ja markkinakehityksen
ennakoinnissa. Asiakaspalautteen perusteella konsernissa tehdään sekä taktisia että strategisia
toimenpiteitä, käytännössä niin, että asiakaspalautetta keräävät osapuolet toteuttavat tarvittavat
taktiset toimenpiteet välittömästi oman toimivaltansa puitteissa konserniyhtiöissä, kun taas
asiakaskentästä saatava strateginen palaute käsitellään osana strategiaprosessia.
Toimittajat
KH Group -konserniyhtiöiden toimittajien kanssa käymä vuoropuhelu perustuu ensisijaisesti
luottamuksellisiin kahdenvälisiin tapaamisiin kunkin valmistajan edustajien sekä konserniyhtiöiden
johdon ja / tai valmistajan tuotealueesta vastaavien henkilöiden kanssa. Vuoropuhelua toimittajien
kanssa koordinoidaan konserniyhtiöiden johtoryhmissä.
Toimittajien kanssa käytävän vuoropuhelun ensisijaisena tavoitteena on parantaa konsernin
kilpailukykyä loppuasiakasmarkkinalla. Vuoropuhelussa KH Group pyrkii vaikuttamaan
hankkimiensa laitteiden hinnoitteluun ja ominaisuuksiin sekä valmistajien muuhun toimintaan.
Yhteisenä tavoitteena sekä KH Group -konsernilla että sen päätoimittajilla on markkinaosuuksien
kasvattaminen. Valmistajien muuhun toimintaan vaikuttaminen sisältää kestävyystavoitteiden
edistämisen. Valmistajien kanssa käytävän vuorovaikutuksen tuloksia käsitellään konsernin
johtoryhmässä ja tarvittaessa KH Group Oyj:n hallituksessa, ja keskeiset toimenpiteet liittyvät ennen
kaikkea konsernin hankinnoissa tehtäviin painotuksiin ja ajoittumiseen.
Rahoittajat
KH Group -konsernin rahoittajien kanssa käytävä vuoropuhelu perustuu luottamuksellisiin
kahdenvälisiin tapaamisiin rahoittajien edustajien ja KH Group -konsernin kesken. Vuoropuhelua
koordinoidaan konsernin toimivassa johdossa ja sen tuloksista raportoidaan tarvittaessa KH Group
Oyj:n hallitukselle. Vuoropuhelun ensisijaisena tavoitteena on mahdollistaa konsernille edullinen
rahoitusympäristö. Vuoropuhelussa nouseviin asioihin reagoidaan KH Group Oyj:n hallituksen tai
konsernin toimivan johdon toimesta.
Toimintakertomus 2025
29
Konserniyhtiöillä on samanlaiset käytännöt heidän omien rahoittajien kanssa käytäviin
vuoropuheluihin.
Omistusrakenne
KH Group Oyj:n osake on listattu Helsingin pörssiin kaupankäyntitunnuksella KHG. Osakkeet
kuuluvat Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään arvo-osuusjärjestelmään. Osakkeet ovat olleet
kaupankäynnin kohteena 24.5.2000 alkaen. Suhteessa omistajiin vuoropuhelua käydään ensisijaisesti
yhtiökokouksen ja sen nimittämän hallituksen kautta.
KH Group Oyj omistaa 100 % KH-Koneet Group Oy:n osakkeista.
Nordic Rescue Group Oy:n osakekannasta KH Group Oyj omistaa 68 %. Muut osakkeenomistajat
ovat Suomen Teollisuussijoitus 26 % ja henkilöomistajia.
Indoor Group Holding Oy:n osakekannasta KH Group Oyj:n omistus oli 58 % 20. marraskuuta 2025
asti, jolloin KH Group myi kaikki omistamansa yhtiön osakkeet.
Avainsidosryhmien tavoitteet ja vaikutus
KH Group -konsernin eri sidosryhmillä on eri prioriteetteja. Konsernin omalle henkilöstölle tärkeää
on työolojen lisäksi liiketoiminnan kannattavuus, mikä varmistaa toiminnan jatkuvuuden, ja työn
merkityksellisyys.
Konserniyhtiöiden asiakkaille ja loppukäyttäjille tärkeää on hinta-laatusuhteeltaan korkeatasoisen
kaluston ja tuotteiden saatavuus. KH-Koneiden ja NRG:n sidosryhmille on erityisen tärkeää
varmistaa kaluston pitkäikäinen toimintakyky (jälkimarkkinapalvelut). Edelleen asiakkaille ja
loppukäyttäjille on tärkeää, että KH-Koneiden ja NRG:n toimittama kalusto täyttää vaatimukset ja
standardit kuten esimerkiksi työkoneiden pakokaasupäästöjen korkeimman Stage V-luokituksen
sekä soveltuu loppuasiakkaiden erinäisten urakoiden ja projektien toteuttamiseen.
Konsernin toimittajille ja erityisesti konevalmistajille tärkeää on konsernin markkina-asema ja sen
kehittyminen. Konsernin valmistajille merkitystä on myös sillä, että KH Group noudattaa
liiketoiminnassaan yhteisesti sovittuja pelisääntöjä esimerkiksi myyntialueisiin ja eettiseen
liiketoimintaan liittyen. Lisäksi konsernin toimittajien strategisten intressien yhdenmukaisuus KH
Group -konsernin strategisten tavoitteiden kanssa on merkittävä tekijä toimittajille ja valmistajille.
Rahoittajien ja omistajien osalta keskeisimmät kiinnostuksen kohteet liittyvät ennen kaikkea
konsernin taloudelliseen suorituskykyyn ja sen ennakoitavuuteen. Lisäksi hyvällä hallintotavalla on
merkitystä edellisille.
Esimerkkeinä eri avainsidosryhmien tavoitteiden huomioinnista KH Group -konsernin strategian ja
liiketoimintamallin kehityksessä voidaan todeta vuoden 2023 aikana päivitetystä
liiketoimintastrategiasta keskeiset teemat
Panostukset henkilöstön koulutukseen ja osaamiseen (oma henkilöstö)
0-päästökoneiden painottaminen kasvulinjana (asiakkaat, toimittajat)
Pyöräalustaisten kaivukoneiden painottaminen strategiassa (asiakkaat, toimittajat)
Kierrätyskoneiden tuonti osaksi konsernin tuotevalikoimaa (toimittajat)
Konsernilla ei ole nykyisellään suunnitelmia strategian päivittämiseksi eri sidosryhmiltä saadun
palautteen perusteella. Konserni kerää sidosryhmäpalautetta jatkuvasti ja huomioi saadun palautteen
strategiaprosessissaan edellä kuvatusti.
Toimintakertomus 2025
30
Konserni ei odota, että sen käynnissä olevilla strategisilla toimenpiteillä olisi vaikutusta sille
keskeisiin sidosryhmäsuhteisiin tai näiden näkemyksiin.
Sidosryhmiltä saatu kestävyyspalaute huomioidaan hallinto- ja johtoelimissä osana muuta
sidosryhmäpalautetta edellä kuvattuun tapaan.
3. Kestävyysriskit ja olennaisuusanalyysi (SBM-3)
Konsernin olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet määriteltiin konserniyhtiöiden
kaksoisolennaisuusanalyysien tulokset yhdistävällä analyysilla. Ensimmäinen kaikkien
konserniyhtiöiden olennaiset kestävyysseikat yhdistävä konsernin olennaisuusanalyysi toteutettiin
vuonna 2024. Vuoden 2025 raportointityön alussa konsernin olennaisuusanalyysi käytiin
perusteellisesti läpi ja arvioitiin, onko toiminnan muutosten perusteella tarpeen tehdä päivityksiä tai
tarkistuksia. Arvioinnin perusteella konsernin toiminnassa ei ole tapahtunut tilikauden aikana
sellaisia olennaisia muutoksia, joilla olisi vaikutusta tunnistettuihin olennaisiin vaikutuksiin,
riskeihin ja mahdollisuuksiin. Tämän vuoksi olennaisuusanalyysin sisältö säilyy käytännössä
muuttumattomana edellisvuoteen verrattuna.
Olennaisuusanalyysin läpikäynti toteutettiin ulkopuolisen asiantuntijan tuella. Asiantuntija teki
käytyjen keskustelujen pohjalta mahdolliset muutosehdotukset, jotka hyväksytettiin KH Group Oyj:n
hallituksessa.
Konsernin olennaisuusanalyysi on tehty ensimmäistä kertaa 2024 kestävyysraportoinnin yhteydessä.
Ainoa muutos edelliseen olennaisuusanalyysiin ja kestävyysraporttiin olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien kautta on aiheeseen oma työvoima. Sinne oli edeltävässä
olennaisuusanalyysissä tunnistettu sama asia sekä riskiksi että mahdollisuudeksi, ja
päivityskierroksella todettiin, että toimintaympäristö huomioiden kyseinen asia on pääasiallisesti
mahdollisuus KH Group -konsernille. Sen vuoksi riski, ”mahdollinen alhainen työmotivaatio tai
hyvinvointi heikentää tuottavuutta ja tehokkuutta”, osoittautui epäolennaiseksi.
3.1. Olennaiset vaikutukset
Konserniyhtiöiden olennaisuusanalyysissä tunnistettiin vaikutuksia kaikista aiheista ja suurimmasta
osasta osa-aiheita. Oheisessa taulukossa on kuvattu koko konsernille havaittuja olennaisia positiivisia
ja negatiivisia vaikutuksia osa-aiheittain. Osa-aiheet, joista on tunnistettu KH Groupille olennaisia
vaikutuksia, on merkitty x-merkillä ja vaaleanharmaalla taustavärillä positiivisten vaikutusten osalta
(+) -merkittyyn sarakkeeseen ja negatiivisten vaikutusten osalta (-) -merkittyyn sarakkeeseen.
Toimintakertomus 2025
31
KH Group -konserni tunnisti olennaisuusanalyysissään yhteensä 15 olennaista vaikutusta
ympäristöön, yhteiskuntaan ja sidosryhmiin liittyen. Oheisessa taulukossa on esitetty tunnistetut
olennaiset vaikutukset ja niihin liittyvät aiheet, osa-aiheet sekä tieto, onko vaikutus arvoketjusta
peräisin. Tulokset on esitetty aiheittain edellisen taulukon ja olennaisuuden mukaisessa
järjestyksessä. Taulukossa positiiviset vaikutukset on esitetty oranssilla taustavärillä ja (+) -merkillä
ja negatiiviset valkoisella taustavärillä ja (-) -merkillä.
Aihe
Osa-
aihe
Vaikutus
Positiivinen (+) /
negatiivinen (-)
vaikutus
Arvoketjun
vaikutus
E1
E1.2
Myytävien tuotteiden ja laitteiden
valmistuksen ilmastovaikutukset (ml.
raaka-aineiden tuotanto, tuotteiden
valmistus ja logistiikka)
-
x
E1.2,
E1.3
Myytävät laitteet toimivat pääosin
fossiilisilla polttoaineilla
-
x
E5
E5.1,
E5.2
Käytettyjen laitteiden pitkäikäisyys ja
jälleenmyynti edistävät
kiertotaloustavoitteita
+
E5.1,
E5.2
Jälkimarkkinapalvelut, jotka pidentävät
kaluston käyttöikää
+
E5.1,
E5.2
Vuokrauspalvelut nostavat kaluston
käyttöastetta
+
Aihe
Osa-aihe
Olen.vaikutukset
E YMPÄRISTÖ
+
-
E1 Ilmastonmuutos
E1.2 Ilmastonmuutoksen hillintä
x
E1.3 Energia
x
E5 Resurssien käyttö ja
kiertotalous
E5.1 Resurssien sisäänvirtaukset,
mukaan lukien resurssien käyttö
x
E5.2 Tuotteisiin ja palveluihin
liittyvät resurssien ulosvirtaukset
x
E5.3 Jäte ja sivuvirrat
x
S SOSIAALINEN VASTUU
+
-
S1 Oma työvoima
S1.1 Työolot
x
x
S1.2 Yhdenvertainen kohtelu ja
yhtenäiset mahdollisuudet kaikille
x
G LIIKETOIMINNAN HARJOITTAMINEN
+
-
G1 Liiketoiminnan
harjoittaminen
G1.1 Yrityskulttuuri
x
G1.2 Väärinkäytösten paljastajien
suojelu
x
G1.5 Suhteet tavaran- ja
palveluntoimittajiin, mukaan lukien
maksukäytännöt
x
Toimintakertomus 2025
32
E5.3
Yritysten tuottaman jätteen kierrätys ja
uudelleenkäyttö
+
S1
S1.1,
S1.2
Aktiivinen vuoropuhelu henkilöstön
kanssa ja yhtäläiset mahdollisuudet
kaikille
+
S1.1
Työtapaturmia voi sattua satunnaisesti
-
S1.2
Konserniyhtiöiden kannustavat
palkitsemismallit ja sukupuolten tasa-arvo
palkitsemisessa
+
S1.1,
S1.2
Investoinnit henkilöstön koulutukseen,
osaamiseen ja työterveyteen
+
S1.1
Yritykset noudattavat laajasti
työehtosopimuksia
+
G1
G1.1
Konserniyhtiöt panostavat hyvään
yrityskulttuuriin
+
G1.2
Konserniyhtiöiden whistleblowing-
kanavat
+
G1.5
Vahvat ja luottamukselliset
toimittajasuhteet
+
G1.5
Oikeudenmukaiset maksuehdot ja ajallaan
tapahtuva maksu
+
Toimintakertomus 2025
33
Ilmastonmuutokseen liittyen KH Group -konserni tunnistaa, että sen myymän sekä vuokraaman
kaluston ja muiden tuotteiden valmistuksen ympäristövaikutukset ovat merkittävät, ja valmistaminen
kuluttaa paljon luonnonvaroja. Lisäksi konsernin valikoimaan kuuluvia konetuotteita operoidaan
edelleen äsääntöisesti fossiilisilla polttoaineilla. Positiivisina, olennaisuusrajan alapuolelle
jääneinä vaikutuksina samaan aiheeseen liittyen tunnistettiin, että konsernin myymä ja vuokraama
kalusto korvaa käytössä olevaa, korkeapäästöisempää kalustoa, ja konsernin sähkökonevalikoima
tukee maanrakennus- ja kiinteistönhuoltokaluston sähköistymistä.
Kiertotalouden osalta olennaiseksi vaikutukseksi todettiin konserniyhtiöistä KH-Koneiden
harjoittama käytettyjen laitteiden jälleenmyynti, joka on tyyppiesimerkki kiertotaloudesta.
Konserniyhtiöt ottavat myynnissään vastaan käytettyjä vaihtolaitteita ja palauttavat ne omalla
myyntityöllään kiertoon, vähentäen tarvetta uusien laitteiden energia- ja resurssi-intensiiviselle
valmistukselle. Edelleen konserniyhtiöt tuottavat jälkimarkkinointipalveluita, kuten huolto- ja
korjaamopalveluita ja toimittaa varaosia sekä työlaitteita loppukäyttäjille. Seurauksena töissä olevan
kaluston käyttöikä pitenee ja käyttökohteet moninaistuvat, ja niiden ansiosta tarve korvaavien
laitteiden valmistamiseen (ja vastaavaan resurssien kulutukseen) vähenee. Vastaava positiivinen
vaikutus on konserniyhtiöiden vuokrauspalveluilla, jotka parantavat kaluston käyttöastetta ja siten
pienentävät absoluuttisesti tarvittavan kaluston määrää, johtaen matalampiin valmistuksen
ympäristövaikutuksiin saman loppukäyttäjätyön saavuttamiseksi. Negatiivisena vaikutuksena
tunnistettiin, että raskaan kaluston valmistusprosessit vaativat huomattavasti resursseja. Negatiivinen
vaikutus jäi kuitenkin olennaisuusrajan alapuolelle konsernin arvioitua vahingon korjattavaksi
jälkimarkkinointi- ja elinkaaripalveluiden saatavuuden kasvattaessa laitteiden käyttöikää ja
vähentäen pitkässä juoksussa absoluuttista resurssikäyttöä.
Oman työvoiman kannalta konserni tunnisti olennaisia positiivisia vaikutuksia aktiiviseen, oman
henkilöstön kanssa käytävään vuorovaikutukseen perustuen, millä todettiin olevan positiivinen
vaikutus työoloihin, työhyvinvointiin ja työn koettuun mielekkyyteen. Lisäksi konserni tunnisti
olennaisia positiivisia vaikutuksia investoinneissa henkilöstön koulutuksiin ja osaamiseen, johtaen
positiivisiin vaikutuksiin sekä henkilöstön suorituskyvyn että urakehityksen suhteessa, luoden
mahdollisuuksia omalle henkilöstölle. Potentiaalisena negatiivisena olennaisena vaikutuksena
tunnistettiin mahdolliset työtapaturmat konserniyhtiössä. Edelleen oman työvoiman osalta
merkittävä määrä sekä negatiivisia että positiivisia vaikutuksia jäi juuri olennaisuusrajan alle.
Liiketoiminnan harjoittamisen suhteen konserni totesi positiivisia olennaisia vaikutuksia suhteissa
tavaran- ja palveluntoimittajiin, mukaan lukien maksukäytännöt. Konserni tunnisti, että sillä on
vahvat ja luottamukselliset toimittajasuhteet etenkin päätoimittajien kanssa, mikä luo toimittajille
varmuutta oman toimintansa suunnitteluun. Toimittajat saavat konsernilta aktiivista palautetta niiden
valmistamien tuotteiden toiminnasta ja hyötyvät konsernin kerryttämästä asiantuntemuksesta ja
osaamisesta sekä konsernin reilun pelin toimintatavoista. Toisena havaintona konsernilla on
positiivisia vaikutuksia erityisesti pienyrityskenttään, sen käyttäessä reiluja maksuehtoja erityisesti
itseään pienempien toimittajien kanssa ja maksaessaan toimittajille ajallaan, mahdollistaen ja tukien
pienten ja keskisuurten yritysten elinkelpoisuutta ja elinvoimaa. Lisäksi konserniyhtiöissä
panostetaan hyvään yrityskulttuuriin ja käytössä on ilmiantokanavat väärinkäytösten paljastajille.
Yleisellä tasolla konsernin olennaiset vaikutukset ovat suoraan johdannaisia konsernin valitsemasta
strategiasta ja liiketoimintamallista. Erityisesti fossiilisilla polttoaineilla operoitavan
maanrakennus- ja kiinteistönhuoltokaluston myynti johtaa suoraan konsernin olennaisiin
negatiivisiin vaikutuksiin, kun taas konsernin strateginen valinta panostaa vuokraus- ja
jälkimarkkinointipalveluihin johtaa suoraan konsernin positiivisiin vaikutuksiin kiertotaloudelle.
Samoin konsernin liiketoimintamalliin sisältyvä käytetyn kaluston hankinta (suorahankintana,
Toimintakertomus 2025
34
vaihdossa myytyyn kalustoon ja omasta vuokrakalustosta) johtaa positiivisiin
kiertotalousvaikutuksiin edellä todetusti.
Konsernin valitsema tapa kilpailla johtaa suoraan tunnistettuihin positiivisiin vaikutuksiin oman
työvoiman ja hyvän hallintotavan sekä yrityskulttuurin osalta. Konserni on strategiassaan halunnut
panostaa osaavaan, ammattitaitoiseen ja hyvinvoivaan työvoimaan, mikä näkyy positiivisina
vaikutuksina omassa työvoimassa. Samoin konserni on strategisella tasolla linjannut haluamastaan
yhteistyön tavasta toimittajien kanssa, ja konsernin valitsema lähestymistapa pitää sisällään sekä
luottamukselliset suhteet että sitoutumisen maksusuorituksiin ajallaan, erityisesti pienten ja
keskisuurten yritysten osalta.
Arvioitaessa olennaisten vaikutusten aikahorisonttia havaitaan, että konsernin olennaiset positiiviset
ja negatiiviset vaikutukset ovat luonteeltaan ennen kaikkea jatkuvia, ja niiden voidaan pääsääntöisesti
odottaa jatkuvan samansuuntaisina konsernin 2028 loppuun saakka ulottuvan strategiakauden ajan.
Strategiakauden aikana odotetaan sähkökoneiden yleistyvän, johtaen kaluston käytön
hiilidioksidipäästöjen vähenemiseen, mutta samanaikaisesti myydyn kaluston ympäristövaikutusten
kasvavan akkumateriaalituotannon ongelmien myötä.
3.2. Olennaiset riskit ja mahdollisuudet
Olennaisuusanalyysissä tunnistettiin riskejä ja mahdollisuuksia kaikista aiheista ja suurimmasta
osasta osa-aiheista. Oheisessa taulukossa on kuvattu olennaisia riskejä ja mahdollisuuksia osa-
aiheittain. Osa-aiheet, joista on tunnistettu olennaisia mahdollisuuksia, on merkitty vaaleanharmaalla
taustavärillä sarakkeessa (+). Osa-aiheet, joista on tunnistettu olennaisia riskejä, on merkitty
vaaleanharmaalla taustavärillä sarakkeessa (-).
KH Group-konserni tunnisti olennaisuusanalyysissään yhteensä 11 olennaista taloudellista riskiä ja
mahdollisuutta. Oheisessa taulukossa on esitetty tunnistetut olennaiset riskit ja mahdollisuudet ja
niihin liittyvät aiheet ja osa-aiheet.
Aihe
Osa-aihe
Mahd./ riski
E YMPÄRISTÖ
+
-
E1 Ilmastonmuutos
E1.2 Ilmastonmuutoksen hillintä
+
-
E5 Resurssien käyttö ja
kiertotalous
E5.1 Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan
lukien resurssien käyttö
+
-
E5.2 Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät
resurssien ulosvirtaukset
+
S SOSIAALINEN VASTUU
+
-
S1 Oma työvoima
S1.1 Työolot
+
-
S1.2 Yhdenvertainen kohtelu ja yhtenäiset
mahdollisuudet kaikille
-
G LIIKETOIMINNAN HARJOITTAMINEN
+
-
G1 Liiketoiminnan
harjoittaminen
G1.1 Yrityskulttuuri
-
G1.5 Suhteet tavaran- ja
palveluntoimittajiin, mukaan lukien
maksukäytännöt
+
-
Toimintakertomus 2025
35
Konsernin olennaiset riskit ja mahdollisuudet määriteltiin, kun jokainen konserniyhtiö oli toteuttanut
oman olennaisuusanalyysinsa. Konsernin kannalta olennaiset riskit ja mahdollisuudet on kerrottu alla
olevassa taulukossa.
Aihe
Osa-aihe
Vaikutus
Riski/mahd.
E1
E1.2
Kysyntä siirtyy kestäviin tuotteisiin, mikä johtaa
kasvuun ja parempaan rahoituksen saatavuuteen
+
E1.2
Raskaan kaluston kysyntä hidastuu
vastuullisuussyistä
-
E1.2
Ilmastonmuutos voi nostaa raaka-ainekustannuksia,
myös kestävämpien materiaalien käyttäminen voi
lisätä kustannuksia
-
E5
E5.1
Kierrätysmateriaalien käyttöä koskevat
viranomaisvaatimukset nostavat laitteiden
hankintakustannuksia
-
E5.1, E5.2
Kiertotalouden vaatimusten yleistyessä
vuokrakoneiden kysyntä kasvaa
+
E5.1, E5.2
Kiertotalouden vaatimusten yleistyessä
jälkimarkkinapalveluiden kysyntä kasvaa
+
S1
S1.2
Epätasainen ikäjakauma voi aiheuttaa taloudellisia
riskejä, kun osaaminen keskittyy eläköitymiseen
-
S1.1
Korkea työmotivaatio ja hyvinvointi lisäävät työn
tuottavuutta ja tehokkuutta
+
G1
G1.1
Kiristyvä sääntely lisää kustannuksia ja
vaihtoehtoiskustannuksia
-
G1.1,
G1.5
Vastuullisen toimijan maine houkuttelee asiakkaita,
työntekijöitä ja sijoittajia.
+
Ilmastonmuutokseen liittyen konserni tunnisti oleellisena mahdollisuutena lisäkasvun tekemisen
kysynnän siirtyessä kestävämmin valmistettuihin ja vähänpäästöisempiin laitteisiin. Erityisesti
konsernin sähkökonevalikoimalla nähtiin potentiaalia muutoksessa. Toisaalta
ilmastonmuutosperäisenä taloudellisena riskinä tunnistettiin raskaan kaluston kysynnän hiipuminen
niiden valmistuksen ilmastovaikutuksista ja investointien (käyttökohteiden)
ympäristövaikutusarvioista johtuen. Olennaisena riskinä tunnistettiin myös mahdolliset raaka-
ainekustannusten nousut ilmastonmuutoksen vaikutusten myötä, sekä kustannukset siirryttäessä
ilmaston kannalta kestävämpien materiaalien käyttöön.
Kiertotalouden osalta konserni tunnisti oleellisena riskinä kaluston hankintakustannusten kasvun
kierrätysmateriaalien käyttövaatimusten kasvaessa regulaation myötä. Samasta teemasta tunnistettiin
oleellisia mahdollisuuksia sekä vuokrakaluston että jälkimarkkinapalveluiden kysyntäkehityksen
osalta, sillä konserni odottaa eri toimijoiden kiertotaloudelle asettamien vaatimusten kasvavan, ja
tämän näkyvän positiivisesti kaikissa kaluston käyttöikää ja -astetta kasvattavissa mekanismeissa.
Suhteessa omaan työvoimaan konserni tunnisti oleellisena mahdollisuutena etenkin korkean
työmotivaation ja -hyvinvoinnin positiiviset vaikutukset henkilöstön työtuottavuuteen ja
tehokkuuteen. Lisäksi osassa yhtiöistä työvoiman ikäjakauma painottuu lähelle eläkeikää, mikä
aiheuttaa riskiä työvoiman osaamisen poistumiselle konsernista lähivuosina.
Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyen konserni tunnisti oleellisena riskinä kiristyvän regulaation
ja raportointivaatimusten kustannuksia ja vaihtoehtoiskustannuksia kasvattavan vaikutuksen. Osassa
konserniyhtiöitä toimittajat ovat pitkälle erikoistuneita, mikä voi lisätä toimittajiin liittyvää riskiä.
Toimintakertomus 2025
36
Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvänä yleisenä mahdollisuutena tunnistettiin konsernin maine
vastuullisena toimijana, mi lisää konsernin houkuttavuutta asiakkaiden, sijoittajien ja
työntekijöiden näkökulmasta.
Yleisenä havaintona oleellisista riskeistä ja mahdollisuuksista voidaan todeta, että valtaosa riskeistä
ja mahdollisuuksista on vastinpareja keskenään, ts. samaan ilmiöön liittyy sekä negatiivisen
kehityksen riski että positiivisen kehityksen mahdollisuus. Toisena havaintona kaikkien olennaiseksi
todettuihin riskeihin liittyi vähintään miljoonan euron arvioitu vaikutus.
3.3. Vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Huolimatta muodollisen olennaisuusanalyysin toteuttamisesta vasta 2024 aikana,
olennaisuusanalyysissä tunnistetut vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet ovat olleet konsernin
tiedossa ja pidemmän aikaa, ja niitä on käsitelty konsernin johto- ja hallintoelimissä sekä osana
konsernin riskienhallintaprosessia ja strategiaprosessia. Tuoreimpana konsernin 2023 päivitetyssä
strategiassa huomioidaan havaitut negatiiviset vaikutukset ja riskit sekä niiden taustalla vaikuttavat
trendit. Lisäksi strategiassa tavoitellaan aktiivisesti olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämistä.
Konserni tarkkailee toimintaympäristöä jatkuvasti, ja sillä on tarvittaessa joustavuutta strategian tai
liiketoimintamallin muuttamiseen eri skenaarioissa.
Esimerkkeinä olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien vaikutuksista konsernin
strategiaan ja liiketoimintamalliin voidaan esittää seuraavat keskeisistä strategisista alueista:
Panostukset strategiakaudella sähkökaluston myyntiin ja vuokraukseen
Panostukset jälkimarkkinapalveluihin ja vuokraukseen
Panostukset henkilöstön hyvinvointiin ja osaamiseen.
Pääosa KH Group -konsernin olennaisuusanalyysissä tunnistetuista riskeistä ja negatiivisista
vaikutuksista kohdistuu ennen kaikkea arvoketjun alkupäähän, raaka-ainetuotantoon. Konsernin
oman toiminnan vaikutukset todettiin pääosaltaan positiivisiksi.
KH Group ei odota riskeillä ja mahdollisuuksilla olevan vaikutuksia konsernin taseeseen, tulokseen
tai kassavirtaan lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä muutoin, kun konsernin taloudellisissa
tavoitteissa on arvioitu. Toisin muotoiltuna konsernin odotusarvo riskien ja mahdollisuuksien
taloudellisten vaikutusten osalta sisältyy konsernin kommunikoimiin taloudellisiin tavoitteisiin sekä
lyhyellä, keskipitkällä et pitkällä aikavälillä. Lisähavaintona konserni ei odota, että seuraavan
raportointijakson aikana riskeillä tai mahdollisuuksilla olisi merkittävää vaikutusta konsernin tase-
eriin.
Oheisessa taulukossa on listattu KH Group -konsernin tunnistamat vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet edellä kuvatusti. Lisäksi jokaisen vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden kohdalla on
kuvattu mittari, jolla KH Group -konserni seuraa vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden tilaa. Osa
raportoitavista kohteista on katettu ESRS-mittareilla, osa konsernin omilla mittareilla. Konsernin
omien mittareiden laskentaperiaatteet on kuvattu kunkin mittarin osalta numeerisen datan
yhteydessä.
Toimintakertomus 2025
37
Vaikutus / mahdollisuus / riski
Raportin luku / mittari
VAIKUTUKSET
Myydyn kaluston valmistuksen ympäristövaikutukset
5.3. Kasvihuonekaasut
Kaluston käyttövoimana fossiiliset polttoaineet
5.3. Kasvihuonekaasut
Käytetyn kaluston jälleenmyynti edistää kiertotaloutta
6.2. Resurssien käyttö / kierrätettyjen tai
käytettyjen komponenttien osuus liikevaihdosta
Kaluston käyttöikää pidentävät jälkimarkkinapalvelut
6. Kiertotalous / jälkimarkkinapalveluiden osuus
liikevaihdosta
Vuokrauspalvelut lisäävät kaluston käyttöastetta
6. Kiertotalous / vuokrauspalveluiden osuus
liikevaihdosta
Aktiivinen vuoropuhelu henkilöstön kanssa
7. Oma työvoima / suositteluaste (eNPS)
Investoinnit henkilöstön koulutuksiin ja osaamiseen
7. Oma työvoima / suositteluaste (eNPS)
Vahvat ja luottamukselliset toimittajasuhteet
8. Liiketoiminnan harjoittaminen /
toimittajasuhteet
Reilut maksuehdot ja ajallaan maksaminen
8.2.1. Maksukäytännöt / maksukäytännöt
RISKIT JA MAHDOLLISUUDET
Kysyntä siirtyy kestäviin tuotteisiin, johtaen kasvuun
5.3. Kasvihuonekaasut
Raskaan kaluston kysyntä hiipuu kestävyyssyistä
5.3. Kasvihuonekaasut
Regulaatiovaatimukset kierrätysmateriaalien käytölle
nostavat kaluston hankintakustannuksia
6.1. Toimintaperiaatteet, suunnitelmat ja
tavoitteet
Kiertotalousvaatimuksien yleistyessä vuokrakaluston
kysyntä kasvaa
6. Kiertotalous / vuokrauspalveluiden osuus
liikevaihdosta
Kiertotalousvaatimuksien yleistyessä
jälkimarkkinapalveluiden kysyntä kasvaa
6. Kiertotalous / jälkimarkkinapalveluiden osuus
liikevaihdosta
Korkea työmotivaatio ja -hyvinvointi lisää
työtuottavuutta ja tehokkuutta
7. Oma työvoima / suositteluaste (eNPS)
Kiristyvä regulaatio kasvattaa kustannuksia ja
vaihtoehtoiskustannuksia
8. Liiketoiminnan harjoittaminen /
vaatimustenmukaisuuskulut
3.4. Kaksoisolennaisuusanalyysin suorittaminen
3.4.1. Vaikutusten olennaisuusanalyysi
Vaikutusten olennaisuutta arvioitiin tarkastelemalla vaikutusten vakavuutta, laajuutta, korjattavuutta
ja todennäköisyyttä. Negatiivisia ja positiivisia vaikutuksia on arvioita samoilla vakavuuden,
laajuuden, korjattavuuden ja todennäköisyyden skaaloilla eikä negatiivisia ja positiivisia vaikutuksia
ole painotettu keskenään eri tavalla.
Vaikutusten tunnistaminen osana olennaisuusanalyysiprosessia perustui ensisijaisesti
konserniyhtiöiden omiin riskianalyysiprosesseihin, joissa huomioitiin konserniin kohdistuvien
riskien lisäksi konsernin ympäristölle ja ympäröivälle yhteiskunnalle omalla toiminnallaan
aiheuttamia riskejä. Arvoketju ja arvoketjun vaikutusarviointi huomioitiin erityisesti liiketoiminnassa
sidosryhmäkeskusteluista saadun palautteen perusteella.
Vaikutusarviointi perustui erityisesti konsernin omiin toimintoihin ja suoriin yhteistyökumppaneihin,
ts. tahoihin, joihin konserni voi omalla toiminnallaan vaikuttaa. Analyysishuomioitiin erityisesti
erityisen riskin aktiviteetit ja liikesuhteet (esimerkiksi myynti- ja hankintatoimintoihin liittyvä
kohonnut korruptioriski) sekä maantieteelliset alueet (esimerkiksi Lähi-Idän ja Saharan eteläpuolisen
Afrikan kohonnut riski ihmisoikeusloukkauksille).
Olennaisen vaikutuksen rajana on pidetty lukuarvoa 3,00 (asteikolla 15). Todennäköisyyttä,
vakavuutta, laajuutta ja korjattavuutta on arvioitu tapauskohtaisesti peilaten asiantuntijoiden
näkemyksiin, ennakkotapauksiin ja tilastotietoon.
Toimintakertomus 2025
38
3.4.2. Riskien ja mahdollisuuksien olennaisuusanalyysi
Konsernille oleellisia taloudellisia riskejä tarkasteltiin arvioimalla riskien todennäköisyyttä ja näiden
realisoitumisen taloudellisia vaikutuksia (asteikolla pienempi kuin 100 000 euroa suurempi kuin
5 000 000 euroa).
Olennaisen riskin tai mahdollisuuden rajana on pidetty noin miljoonan euron taloudellista vaikutusta.
Todennäköisyyttä ja vaikutuksia on arvioitu tapauskohtaisesti peilaten sekä asiantuntijoiden
näkemyksiin että ennakkotapauksiin ja tilastotietoon. Tunnistetut riskit huomioidaan osana muuta
riskienhallintaprosessia ja priorisoidaan niiden vaikutusarvioinnin kautta samoin kuin muutkin
liiketoiminnan riskit.
KH Group tunnistaa, että erityisesti ympäristön osalta sen suorat vaikutukset ovat huomattavan
erillisiä konsernin riskeistä ja mahdollisuuksista; riskien ja mahdollisuuksien noustessa enemmänkin
markkinareaktioista ja markkinan käyttäytymisestä kuin konsernin omasta toiminnasta.
3.4.3. Sidosryhmien kuuleminen osana olennaisuusanalyysiprosessia
KH Group konserniyhtiöiden olennaisuusanalyysien aikana kuultiin sidosryhmiä teemakohtaisilla
haastatteluilla, jotka järjesti ulkoinen asiantuntija. Lisäksi hyödynnettiin muita materiaaleja
sidosryhmien kuulemiseksi, kuten henkilöstökyselyitä.
3.4.4. Riskienhallinta ja sisäinen valvonta olennaisuusanalyysissä
KH Group -konsernin kestävyysriskien olennaisuusanalyysin sisäinen valvonta on järjestetty
konsernin sisäisen valvonnan hallintomallin mukaisesti. Kestävyysriskien ja -mahdollisuuksien
tunnistus, arviointi ja hallinta puolestaan on integroitu osaksi konsernin riskienhallintaprosessia.
Kumpaakin on kuvattu kappaleessa 1.7 Riskienhallinta ja sisäiset kontrollit kestävyysraportoinnissa.
3.4.5. Olennaisuusanalyysin taustatiedot
Vuonna 2024 tehdyssä, konsernin ensimmäisessä, olennaisuusanalyysissä hyödynnettiin sekä yhtiön
olemassa olevaa dataa (esimerkiksi raportit, tietojärjestelmiin kertynyt data, sisäisten asiantuntijoiden
haastattelut), ulkoisia datalähteitä (esimerkiksi standardit, artikkelit ja muu kolmansien osapuolien
tuottama kirjallinen aineisto), että ulkoisia asiantuntijoita (esimerkiksi asiantuntijapalveluita
tuottavat organisaatiot ja sidosryhmien palveluksessa olevat asiantuntijat). Olennaisuusanalyysin
päivityksessä samat taustatiedot ovat edelleen tulosten taustalla ja itse prosessissa hyödynnettiin
ulkoisten asiantuntijoiden näkemystä.
Vuonna 2025 päivityksessä hyödynnettiin edellisvuoden kattavaa materiaalia sekä ulkoisten
asiantuntijoiden näkemyksiä.
3.5. Erityiset aihekohtaiset olennaisuusanalyysit (IRO-1)
ESRS velvoittaa erikseen kuvaamaan olennaisuusanalyysin tuloksia yksittäisten kestävyysaiheiden
osalta. Ohessa on kuvattu edellisen olennaisuusanalyysin tuloksia kyseisten aiheiden osalta.
Toimintakertomus 2025
39
3.5.1. Ilmastoriskit
KH Group -konserni tunnistaa ilmastoriskejä osana normaalia liiketoiminnan riskitarkastelua.
Konserni kiinnittää toiminnassaan erityistä huomiota sen omasta toiminnasta aiheutuviin
ilmastovaikutuksiin sekä ilmastonmuutoksen mahdollisesti aiheuttamiin riskeihin.
Ilmastoperäisten fyysisten riskien arviointia suoritetaan muiden fyysisten riskien yhteydessä osana
normaaleita liiketoiminnan riskitarkasteluja. Riskitarkasteluissa huomioidaan ainoastaan lyhyen
aikahorisontin skenaariot, koska konsernilla ei ole kiinteää omaisuutta, joka olisi altis pitkän
aikavälin negatiiviselle kehitykselle.
Konserni arvioi ilmastoperäisiä siirtymäriskejä osana strategista, vähintään kerran vuodessa tehtävää
riskitarkastelua. Konserni ei ole tunnistanut skenaarioita, joissa sen ilmastoperäiset siirtymäriskit
riippuisivat ensisijaisesti ilmasto-oletuksista; sen sijaan konsernin arvion mukaan sen ilmastoperäiset
siirtymäriskit ovat ensisijaisesti i) regulaattorisia ii) poliittisia tai iii) asiakaskäyttäytymisen
muutoksesta peräisin olevia.
Lyhyen aikavälin riskitarkastelussa konsernilla ei ole aktiviteetteja tai omaisuuseriä, jotka olisivat
alttiina ilmastoriskeille. Keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä osa konsernin omaisuuseristä
(esimerkiksi varastossa oleva, polttomoottorikäyttöinen kalusto) on alttiina siirtymätapahtumista
peräisin oleville riskeille, mutta konsernin omaisuuserien luonteen takia (kaikki omaisuuserät 5
vuoden aikaikkunassa myytävissä) niihin ei vakavissakaan skenaarioissa odoteta kohdistuvan
merkittävää siirtymäriskiä. Edelleen konsernin arvion mukaan sen aktiviteettien luonne tarkoittaa
sitä, että tarve kyseisille aktiviteeteille ei poistu eri ilmastonmuutosskenaarioissa, ja osa voimakkaista
ilmastonmuutosskenaarioista saattaa jopa johtaa konsernille positiivisiin vaikutuksiin eri
sopeutumistoimenpiteiden vaatiessa raskasta kalustoa ja sen kunnossapitoa.
3.5.2. Pilaantumisriskit
KH Group -konserni tunnistaa pilaantumisriskejä osana normaalia liiketoiminnan riskitarkastelua.
Konserni kiinnittää toiminnassaan erityistä huomiota sen omasta toiminnasta aiheutuviin
pilaantumisriskeihin.
Omassa toiminnassaan pilaantumisriskien arviointi kuuluu ennen kaikkea liiketoimintojen vastuulle,
jotka tarkastelevat pilaantumisriskejä muiden fyysisten riskien yhteydessä osana normaaleita
riskitarkasteluja. Sidosryhmätoiminnan osalta pilaantumisriskejä käsitellään ennen kaikkea
kahdenvälisissä keskusteluissa yhteistyökumppaneiden kanssa. Kaikista kanavista saadut tiedot
pilaantumisriskeistä käsitellään konsernin riskienhallintaprosessin mukaisesti. Pilaantumisriskien
analysoinnissa hyödynnetään ennen kaikkea keskusteluja asiakkaiden, toimittajien ja oman
henkilökunnan kanssa.
Konserni tunnistaa, että sen tietoisuus etenkin arvoketjun alkupään pilaantumisriskeistä on
epävarmalla pohjalla, johtuen puutteellisesta läpinäkyvyydestä arvoketjuun valmistajien ”ohi”. Tästä
syystä konserni painottaa omassa pilaantumisriskiarviossaan voimakkaasti sen suoria
yhteistyökumppaneita. Olennaisuusanalyysissä tunnistettiin pilaantumiseen liittyviä vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia, mutta niitä ei arvioitu olennaisiksi.
Olennaisuusanalyysissä Indoorin osalta tunnistettuja pilaantumiseen liittyviä negatiivisia ja
positiivisia vaikutuksia ei arvioitu konsernitasolla olennaiseksi. Pilaantumiseen liittyviä riskejä ja
mahdollisuuksia Indoorin osalta ei tunnistettu.
Toimintakertomus 2025
40
3.5.3. Vesiriskit
KH Group -konserni tunnistaa vesiriskejä osana normaalia liiketoiminnan riskitarkastelua. Konserni
kiinnittää toiminnassaan erityistä huomiota sen omasta toiminnasta aiheutuviin vesiliitännäisiin
vaikutuksiin ja riskeihin.
Omassa toiminnassaan vesiriskien arviointi kuuluu ennen kaikkea liiketoimintojen vastuulle, jotka
tarkastelevat vesiriskejä muiden fyysisten riskien yhteydessä osana normaaleita riskitarkasteluja.
Sidosryhmätoiminnan osalta vesiriskejä käsitellään ennen kaikkea kahdenvälisissä keskusteluissa
yhteistyökumppaneiden kanssa. Kaikista kanavista saadut tiedot vesiriskeistä käsitellään konsernin
riskienhallintaprosessin mukaisesti. Vesiriskien analysoinnissa hyödynnetään ennen kaikkea
keskusteluja asiakkaiden, toimittajien ja oman henkilökunnan kanssa.
Konserni tunnistaa, että sen tietoisuus etenkin arvoketjun alkupään vesiriskeistä on epävarmalla
pohjalla. Se johtuu puutteellisesta arvoketjun läpinäkyvyydestä, pois lukien valmistajat. Tästä syystä
konserni painottaa omassa vesiriskiarvioissaan voimakkaasti sen suoria yhteistyökumppaneita.
Olennaisuusanalyysissä tunnistettiin veteen liittyviä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia, mutta
niitä ei arvioitu olennaisiksi.
3.5.4. Biodiversiteetti- ja ekosysteemiriskit
KH Group -konserni tunnistaa biodiversiteetti- ja ekosysteemiriskejä osana normaalia liiketoiminnan
riskitarkastelua. Konserni kiinnittää toiminnassaan erityistä huomiota sen omasta toiminnasta
aiheutuviin biodiversiteetti- ja ekosysteemivaikutuksiin ja mahdollisiin biodiversiteetti- ja
ekosysteemiriskeihin, jotka vaikuttaisivat oleellisesti konsernin toimintaan.
Omassa toiminnassaan biodiversiteetti- ja ekosysteemiriskien arviointi kuuluu ennen kaikkea
liiketoimintojen vastuulle, jotka tarkastelevat biodiversiteetti- ja ekosysteemiriskejä muiden
fyysisten riskien yhteydessä osana normaaleita riskitarkasteluja. Sidosryhmätoiminnan osalta
biodiversiteetti- ja ekosysteemiriskejä käsitellään ennen kaikkea kahdenvälisissä keskusteluissa
yhteistyökumppaneiden kanssa. Kaikista kanavista saadut tiedot biodiversiteetti- ja
ekosysteemiriskeistä käsitellään konsernin riskienhallintaprosessin mukaisesti. Biodiversiteetti- ja
ekosysteemiriskien analysoinnissa hyödynnetään ennen kaikkea keskusteluja asiakkaiden,
toimittajien ja oman henkilökunnan kanssa.
Konserni ei ole havainnut olennaisia biodiversiteetti- tai ekosysteemiriskejä tai riippuvuuksia
biodiversiteetistä tai ekosysteemeistä omilla pisteillään tai arvoketjussa. Konserni ei myöskään ole
tunnistanut siirtymä- ja fyysisiä riskejä tai mahdollisuuksia biodiversiteettiin tai ekosysteemeihin
liittyen. Systeemitason riskejä arvioidaan erikseen konsernin strategisen riskitarkastelun yhteydessä
vuosittain. Olennaisuusanalyysissä tunnistettiin biodiversiteettiin tai ekosysteemeihin liittyviä
vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia, mutta niitä ei arvioitu olennaisiksi.
KH Group -konsernin toimipisteiden ei arvioida sijoittuvan biodiversiteetin kannalta herkille alueille.
Konserni on todennut, että sillä ei ole tarvetta erillisen toimintasuunnitelman laatimiseen
biodiversiteetin kannalta herkkien alueiden suojaamiseksi tai palauttamiseksi.
3.5.5. Kiertotalousriskit
KH Group -konserni on arvoketjun kiertotalouden kannalta avainasemassa. Konserni ostaa, myy,
vuokraa, huoltaa ja korjaa maanrakennuksen ja kiinteistöhuollon kalustoa, jolloin konsernilla on
keskeinen näkymä sekä sen toimittajiin että asiakkaisiin arvoketjussa. Vertailun vuoksi
Toimintakertomus 2025
41
teollisuudessa yritys toimittaa tuotteen asiakkaalle, joka hävittää tuotteen sen elinkaaren päässä; KH
Group -konserni on asiakkaalle sekä hankinta- että käytöstä poistokanava.
Sidosryhmätoiminnassaan KH Group -konserni käsittelee kiertotalousriskejä ennen kaikkea
kahdenvälisissä keskusteluissa yhteistyökumppaneiden kanssa. Kaikista kanavista saadut tiedot
käsitellään konsernin riskienhallintaprosessin mukaisesti. Kiertotalouteen liittyvien ilmiöiden
analysoinnissa hyödynnetään ennen kaikkea keskusteluja asiakkaiden, toimittajien ja oman
henkilökunnan kanssa.
Olennaisuusanalyysissä tunnistettiin resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyviä vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia, joista osa arvioitiin olennaisiksi.
3.5.6. Liiketoiminnan harjoittaminen
KH Group -konsernin merkittävimmät liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät vaikutukset liittyvät
sen toimittajiin. Konsernilla on vahvat ja luottamukselliset suhteet sen päävalmistajiin, mikä on
osaltaan seurausta pitkästä yhteisestä historiasta ja molemminpuolisesta arvostuksesta.
Toinen KH Group -konsernin vaikutus liittyy sen maksukäytäntöihin. Konsernin maksukäytäntöjä
toimittajaryhmittäin on kuvattu alaluvussa 7.2.1 Maksukäytännöt.
Merkittävin liiketoiminnan harjoittamiseen kohdistuva riski liittyy kiristyvään regulaatioon ja sen
tuottamiin lisäkustannuksiin sekä vaihtoehtoiskustannuksiin. Tämän riskin realisoitumista arvioidaan
seuraamalla erikseen konsernin vaatimuksenmukaisuustoiminnan tuottamia kuluja, ja riskiä pyritään
vähentämään riskienhallinnan keinoin.
3.6. Raportoidut tiedot
KH Group -konsernin kestävyysraportointi kattaa seuraavat tiedot:
ESRS 2: Yleiset tiedot
Standardi-
osio
Tiedonantovaatimus
Raportin osio
BP-1
Kestävyysselvitysten yleiset laatimisperusteet
1.1.
BP-2
Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot
1.2.
GOV-1
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
1.3.
GOV-2
Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot
ja niiden käsittelemän kestävyysaiheet
1.4.
GOV-3
Kestävyyteen liittyvät suorituskyvyn sisällyttäminen
kannustinjärjestelmiin
1.5.
GOV-4
Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista
1.6.
GOV-5
Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta
1.7.
SBM-1
Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju
2.1.2.3.
SBM-2
Sidosryhmien edut ja näkemykset
2.4.
SBM-3
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden
vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa
3.1.3.3.
IRO-1
Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamis- ja arviointiprosessissa
3.4.3.5.
IRO-2
Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-
standardien tiedonantovaatimukset
3.6.
E1 Ilmastonmuutos
E1-1
Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma
5.1.
E1-2
Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät
5.1.
Toimintakertomus 2025
42
toimintaperiaatteet
E1-3
Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet
ja resurssit
5.1.
E1-4
Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät
tavoitteet
5.1.
E1-5
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
5.2.
E1-6
Kasvihuonekaasujen Scope 1- ja Scope 2-bruttopäästöt ja
kokonaispäästöt
5.3.
Scope 3 osalta
käytetty siirtymäaikaa
E1-7
Päästöhyvityksillä rahoitettavat kasvihuonekaasujen poistot ja
kasvihuonekaasupäästöjen hillintähankkeet
5.3.
E1-8
Sisäinen hiilen hinnoittelu
5.3.
E1-9
Olennaisten fyysisten ja siirtymäriskien ja ilmastoon liittyvien
mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset
Käytetty
siirtymäaikaa
GOV-3
Kestävyyteen liittyvät suorituskyvyn sisällyttäminen
kannustinjärjestelmiin
1.5.
IRO-1
Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamis- ja arviointiprosessissa
3.4.3.5.
SBM-3
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden
vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa
3.1.3.3.
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous
E5-1
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet
6.1.
E5-2
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit
6.1.
E5-3
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet
6.1.
E5-4
Resurssien sisäänvirtaukset
6.2.
E5-5
Resurssien ulosvirtaukset
6.3.6.4.
E5-6
Resurssien käyttöön ja kierotalouteen liittyvien olennaisten riskien
ja mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset
Käytetty
siirtymäaikaa
IRO-1
Kuvaus resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien
olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis-
ja arviointiprosesseista
3.4.3.5.
S1 Oma työvoima
S1-1
Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet
7.1.
S1-2
Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien
työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa
7.1.
S1-3
Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille
työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi
7.1.
S1-4
Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien
olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan
työvoimaan liittyvien olennaisten riskien vähentämiseksi ja
olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten
toimien vaikuttavuus
7.2.
S1-5
Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten
hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten
riskien ja mahdollisuuksien hallintaan
7.2.1.
S1-6
Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet
7.3.
S1-7
Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien muiden kuin
työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet
Käytetty
siirtymäaikaa
S1-8
Työehtosopimusneuvotteluiden kattavuus ja
työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu
7.3.
S1-9
Monimuotoisuuden mittarit
7.3.
S1-11
Sosiaalinen suojelu
7.3.
S1-13
Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit
Käytetty
siirtymäaikaa
S1-14
Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit
7.3.
S1-15
Työ- ja yksityiselämän tasapainoa koskevat mittarit
7.3.
S1-16
Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot)
7.3.
S1-17
Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvalitukset
7.3.
SBM-2
Sidosryhmien edut ja näkemykset
2.4.
SBM-3
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden
3.1.3.3.
Toimintakertomus 2025
43
vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
G1-1
Yrityskulttuuri ja liiketoiminnan harjoittamista koskevat
toimintaperiaatteet
8.1.
G1-2
Suhteet toimittajiin
8.2.
G1-6
Maksukäytännöt
8.2.1.
GOV-1
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
1.3. ja 8.1.1.
IRO-1
Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamis- ja arviointiprosessissa
3.4.3.5.
3.7. Muut kuin olennaiset aiheet kestävyysraportoinnissa (IRO-1)
3.7.1. ESRS E2 Pilaantuminen
KH Group -konserni arvioi standardin ESRS E2 pilaantuminen ei-olennaiseksi kahdesta pääsyystä.
Ensimmäisenä tekijänä konsernin oman toiminnan muodostama riski ympäristön pilaantumiseen
arvioitiin kautta linjan vähäiseksi, paikallisesti rajatuksi ja kohtalaisella vaivalla korjattavaksi.
Toisaalta arvoketjunäkökulmaa tarkasteltaessa KH Group -konserni arvioi, että sen hankkimien
tuotteiden ja palveluiden tuottamisesta aiheutuva pilaantuminen on vähäistä.
3.7.2. ESRS E3 Vesi ja merten luonnonvarat
Standardi ESRS E3 arvioitiin konsernille ei-olennaiseksi johtuen siitä, että KH Group-konsernin
omat operaatiot eivät ole vesi-intensiivisiä tai sijoitu korkean vesiriskin alueelle. Globaalisti
ajoneuvoteollisuuden ja huonekaluteollisuuden toimitusketjut ovat osittain vesi-intensiivisiä ja osin
korkean vesiriskin alueilla, mutta KH Group -konserniin kohdistettavissa olevat vaikutukset ovat
käytännössä olemattomat. Keskeisenä havaintona konsernin suorat, ensimmäisen portaan toimittajat
eivät niin ikään ole merkittävän vesiriskin piirissä.
3.7.3. ESRS E4 Biodiversiteetti ja ekosysteemit
Koskien biodiversiteettiä KH Group -konserni arvioi, että sen konserniyhtiöiden operaatioilla ei ole
olennaista vaikutusta biodiversiteettiin tai ekosysteemeihin. Konserniyhtiöiden
toimitilalaajennuksista ja vastaavista operaatioista voi aiheutua lokalisoituja ja vähäisiä vaikutuksia,
joita hallitaan seuraamalla paikallisten viranomaisten ja ympäristölupien määräyksiä. Globaaleissa
arvoketjuissa on tunnistettu raaka-aineiden alkutuotannon (rauta, seosmetallit, akkumetallit, puu)
aiheuttavan luontokadon riskiä ja potentiaalista vahinkoa ekosysteemeille, mutta konserniyhtiöt
pyrkivät valitsemaan vain sellaisia suoria toimittajia, joiden globaaliin kaivos- ja puuteollisuuteen
ulottuvat toiminnot ovat kestäviä.
3.7.4. ESRS S2 Työntekijät arvoketjussa
KH Group ei arvioi toiminnallaan olevan merkittävää vaikutusta arvoketjussa oleviin työntekijöihin
sen oman henkilökunnan ulkopuolella. Konsernin arvion mukaan erityisesti sitä lähellä olevilla
arvoketjun portailla työolot ovat järjestetty asianmukaisesti, työntekijöitä kohdellaan
yhdenvertaisesti ja muut työhön liittyvät oikeudet toteutuvat Euroopan Unionin lainsäädännön ja
kansainvälisten standardien mukaisesti. män rajoittamatta konserni noudattaa asiaankuuluvaa
huolellisuutta ja ryhtyy tarvittaessa tilanteen vaatimiin toimenpiteisiin.
3.7.5. ESRS S3 Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt
Konsernin arvion mukaan sen toiminnalla ei ole oleellisia vaikutuksia eri yhteisöihin. Konsernilla ei
ole tavoitteita, jotka olisivat ristiriidassa minkään tunnistetun yhteisön tai alkuperäiskansan kanssa.
Toimintakertomus 2025
44
Tämän rajoittamatta konserni noudattaa asiaankuuluvaa huolellisuutta ja ryhtyy tilanteen vaatimiin
toimenpiteisiin, jos toimenpiteitä vaativia havaintoja tehdään.
3.7.6. ESRS S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät
Koskien kuluttajia ja loppukäyttäjiä KH Group -konserni arvioi, että sen toiminnalla ei ole
havaittavissa olevaa vaikutusta loppukäyttäjien tai kuluttajien turvallisuuteen, sosiaaliseen
inkluusioon tai tiedollisiin oikeuksiin. KH-Koneiden ja NRG:n toimittamaan raskaaseen kalustoon
liittyy aina tapaturmariskejä, mutta konserni arvioi nämä vähäisiksi johtuen siitä, että konserni
toimittaa kalustoa koulutetuille ammattilaisille, joille annetaan tarvittava perehdytys kaluston
turvalliseen operoimiseen. Edelleen konserni noudattaa asianmukaisia suojatoimia henkilötietojen
käsittelyssä ja näin ollen vähentää kuluttajille konsernin toiminnasta mahdollisesti muutoin
aiheutuvia tiedollisia riskejä. Yhteenvetona konserni arvioi sen suojatoimien olevan riittäviä
kuluttajien ja loppukäyttäjien oikeuksien turvaamiseksi, konserni tarkkailee tilannetta jatkuvasti ja
ryhtyy tarvittaessa tilanteen edellyttämiin toimiin.
3.8. Luettelo EU:n lainsäädännöstä johdetuista monialaisten ja aihekohtaisten
standardien datapisteistä
Alla oleva taulukko sisältää kaikki datapisteet, jotka on johdettu muusta kuin ESRS 2:n liitteen B
mukaisesta EU:n lainsäädännöstä. Taulukko esittää myös, mistä datapiste löytyy (ja mitä datapisteitä
ei ole sisällytetty, koska niitä ei ole määritelty olennaiseksi).
SFDR
Sustainable Finance Disclosure Regulation / Tiedonantovelvoiteasetus
P3
EBA Pillar 3 disclosure requirements
BRR
Climate Benchmark Standards Regulation / Vertailuarvoasetus
EUCL
EU Climate Law / EU:n ilmastolaki
Tiedonantovaatimus
Datapiste
Lainsäädäntö
Osio
ESRS 2 GOV-1
21(d)
Hallituksen
sukupuolijakauma
SFDR, BRR
1.3.1.
21(e)
Riippumattomien
hallituksen jäsenten
prosenttiosuus
BRR
1.3.1.
ESRS 2 GOV-4
30;32
Selvitys kestävyyttä
koskevasta due diligence -
prosessista
SFDR
1.6.
ESRS 2 SBM-1
40(d) i
Osallistuminen fossiilisiin
polttoaineisiin liittyvään
toimintaan
SFDR/P3/BRR
Ei olennainen
40(d) ii
Osallistuminen
kemikaalien tuotantoon
liittyvään toimintaan
SFDR/BRR
Ei olennainen
40(d) iii
Osallistuminen
kiistanalaisiin aseisiin
liittyvään toimintaan
SFDR
Ei olennainen
40(d) iv
Osallistuminen tupakan
viljelyyn ja tuotantoon
liittyvään toimintaan
BRR
Ei olennainen
ESRS E1-1
14
Siirtymäsuunnitelma
ilmastoneutraaliuden
saavuttamiseksi vuoteen
2050 mennessä
EUCL
5.1.
16(g)
Pariisin sopimuksen
mukaisten vertailuarvojen
P3/BRR
Ei olennainen
Toimintakertomus 2025
45
ulkopuolelle suljetut
yritykset
ESRS E1-4
34
Kasvihuonekaasupäästöjen
vähennystavoitteet
SFDR/P3/BRR
5.1.
ESRS E1-5
37
Energian kulutus ja
energialähteiden
yhdistelmä
SFDR
5.2.
38
Fossiilisista lähteistä
peräisin olevan energian
kulutus eriteltynä lähteiden
mukaan (vain
ilmastovaikutuksiltaan
merkittävät alat)
SFDR
5.2.
4043
Energiaintensiteetti, joka
liittyy toimintaan
ilmastovaikutuksiltaan
merkittävillä aloilla
SFDR
5.2.
ESRS E1-6
44
Kasvihuonekaasujen
Scope 1-, Scope 2- ja
Scope 3 -bruttopäästöt ja
kokonaispäästöt
SFDR/P3/BRR
5.3.
Scope 3 ei raportoitu
5355
Kasvihuonekaasujen
bruttopäästöjen
intensiteetti
SFDR/P3/BRR
5.3.
ESRS E1-7
56
Kasvihuonekaasujen
poistot ja päästöhyvitykset
EUCL
5.3.
ESRS E1-9
66
Vertailuarvosalkun alttius
ilmastoon liittyville
fyysisille riskeille
BRR
Käytetty siirtymäaikaa
66a,
66c
Rahallisten määrien
erittely akuutin ja
kroonisen fyysisen riskin
mukaan ja sellaisten
merkittävien
omaisuuserien
sijaintipaikka, joihin
kohdistuu olennainen
fyysinen riski
P3
Käytetty siirtymäaikaa
67c
Yrityksen
kiinteistöomaisuuden
kirjanpitoarvo eriteltynä
energiatehokkuusluokittain
P3
Käytetty siirtymäaikaa
69
Ilmastoon liittyvien
mahdollisuuksien
huomioiminen salkussa
BRR
Käytetty siirtymäaikaa
ESRS E2-4
28a
Kunkin sellaisen ilmaan,
veteen ja maaperään
päätyvän epäpuhtauden
määrä, joka mainitaan E-
PRTR-asetuksen
(epäpuhtauksien päästöjä
ja siirtoja koskeva
eurooppalainen rekisteri)
SFDR
Ei olennainen
ESRS E3-1
9
Vesivarat ja merten
luonnonvarat
SFDR
Ei olennainen
13
Kohdennetut
toimintaperiaatteet
SFDR
Ei olennainen
14
Merien ja valtamerten
kestävyys
SFDR
Ei olennainen
ESRS E3-4
28c
Kierrätetyn ja
uudelleenkäytetyn veden
kokonaismäärä
SFDR
Ei olennainen
29
Kokonaisvedenkulutus
kuutiometreinä oman
toiminnan liikevoittoa
kohti laskettuna
SFDR
Ei olennainen
ESRS E4, SBM-3 (ESRS 2)
16(a) i
Toiminnot, jotka
vaikuttavat kielteisesti
SFDR
Ei olennainen
Toimintakertomus 2025
46
biologisen
monimuotoisuuden
kannalta herkkiin alueisiin
16b
Olennaiset kielteiset
vaikutukset, jotka liittyvät
maaympäristön tilan
heikkenemiseen,
aavikoitumiseen tai
maaperän sulkemiseen
SFDR
Ei olennainen
16c
Toiminta, joka vaikuttaa
uhanalaisiin lajeihin
SFDR
Ei olennainen
ESRS E4-2
24b
Kestävät maata tai
maataloutta koskevat
käytännöt tai
toimintaperiaatteet
SFDR
Ei olennainen
24c
Kestävät meriin liittyvät
käytännöt tai
toimintaperiaatteet
SFDR
Ei olennainen
24d
Metsäkatoon puuttumista
koskevat
toimintaperiaatteet
SFDR
Ei olennainen
ESRS E5-5
37d
Kierrättämätön jäte
SFDR
6.4.
39
Vaarallinen jäte ja
radioaktiivinen jäte
SFDR
6.4.
ESRS S1, SBM-3 (ESRS 2)
14f
Pakkotyötapausten riski
SFDR
7. (sivu 51)
14g
Lapsityövoimatapausten
riski
SFDR
7. (sivu 51)
ESRS S1-1
20
Ihmisoikeuspoliittiset
sitoumukset
SFDR
7.1.
21
YK:n ohjaavat periaatteet
yritysten
ihmisoikeusvastuusta
BRR
7.1.
22
Ihmiskaupan ehkäisemistä
koskevat prosessit ja
toimenpiteet
SFDR
7.1.
23
Työtapaturmien
ehkäisemistä koskevat
toimintaperiaatteet tai
hallintajärjestelmä
SFDR
7.1.
ESRS S1-3
32c
Epäkohtien tai valitusten
käsittelyjärjestelmät
SFDR
7.1. ja 8.1.5.
ESRS S1-14
88b
Kuolemantapausten
lukumäärä ja
työtapaturmien lukumäärä
ja osuus
SFDR
7.3.
88e
Loukkaantumisten,
onnettomuuksien,
kuolemantapausten tai
sairauksien vuoksi
menetettyjen päivien
määrä
SFDR
7.3.
ESRS S1-16
97(a)
Sukupuolten välinen
tasoittamaton palkkaero
SFDR/BRR
7.3.
97(b)
Korkeinta ansiota saavan
henkilön suhdeluku
muiden työsuhteisten
työntekijöiden vuotuiseen
kokonaisansioon
SFDR
7.3.
ESRS S1-17
103(a)
Syrjintätapaukset
SFDR
7.3.
104(a)
Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia koskevien
YK:n ohjaavien
periaatteiden ja OECD:n
periaatteiden
noudattamatta jättäminen
SFDR/BRR
7.3.
ESRS S2, SBM-3 (ESRS 2)
11(b)
Huomattava
lapsityövoiman tai
SFDR
Ei olennainen
Toimintakertomus 2025
47
pakkotyön käytön riski
arvoketjussa
ESRS S2-1
17
Ihmisoikeuspoliittiset
sitoumukset
SFDR
Ei olennainen
18
Arvoketjun työntekijöihin
liittyvät toimintaperiaatteet
SFDR
Ei olennainen
19
Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia koskevien
YK:n ohjaavien
periaatteiden ja OECD:n
toimintaohjeiden
noudattamatta jättäminen
SFDR/BRR
Ei olennainen
19
Kansainvälisen
työjärjestön kahdeksan
perusyleissopimuksen
käsittelemiä aiheita
koskevat due diligence -
käytännöt
SFDR/BRR
Ei olennainen
ESRS S2-4
36
Arvoketjun alku- ja
loppupäähän liittyvät
ihmisoikeusongelmat ja
ihmisoikeuksien
loukkaukset
SFDR
Ei olennainen
ESRS S3-1
16
Ihmisoikeuspoliittiset
sitoumukset
SFDR
Ei olennainen
17
Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia koskevien
YK:n ohjaavien
periaatteiden, ILO:n
periaatteiden tai OECD:n
toimintaohjeiden
noudattamatta jättäminen
SFDR/BRR
Ei olennainen
ESRS S3-4
36
Ihmisoikeusongelmat ja
ihmisoikeuksien
loukkaukset
SFDR
Ei olennainen
ESRS S4-1
16
Kuluttajiin ja
loppukäyttäjiin liittyvät
toimintaperiaatteet
SFDR
Ei olennainen
17
Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia koskevien
YK:n ohjaavien
periaatteiden ja OECD:n
toimintaohjeiden
noudattamatta jättäminen
SFDR/BRR
Ei olennainen
ESRS S4-4
35
Ihmisoikeusongelmat ja
ihmisoikeuksien
loukkaukset
SFDR
Ei olennainen
ESRS G1-1
10(b)
Korruption vastainen
Yhdistyneiden
kansakuntien yleissopimus
SFDR
8.1.4.
10(d)
Väärinkäytösten
paljastajien suojelu
SFDR
8.1.5.
ESRS G1-4
24(a)
Korruption ja lahjonnan
torjuntaa koskevien lakien
rikkomisesta määrätyt
sakot
SFDR/BRR
Ei olennainen
24(b)
Korruption ja lahjonnan
torjuntaa koskevat normit
SFDR
Ei olennainen
Toimintakertomus 2025
48
4. EU Taksonomia
Tässä kestävyysraportin osiossa KH Group julkaisee EU:n taksonomia-asetuksen (EU 2020/852) ja
sen delegoiduissa säädöksissä vuosittain vaaditut tiedot. Taksonomiassa asetetaan tekniset
arviointikriteerit taloudelliselle toiminnalle, joka kattaa kuusi ympäristötavoitetta.
Taksonomiaraportoinnin osalta erotellaan taksonomiakelpoiset ja taksonomianmukaiset taloudelliset
toiminnot. Taksonomiakelpoisilla toiminnoilla tarkoitetaan kaikkia nii taloudellisia toimintoja,
jotka voivat teoriassa, täyttäessään tekniset kriteeristöt ja muut vaatimukset, olla myös
taksonomianmukaisia toimintoja. Kelpoisuuteen ei kuitenkaan tarvitse arvioida näiden kriteeristöjen
mahdollista täyttymistä. Sen sijaan riittää, että taloudellinen toimi on sisällytetty EU-taksonomiaan
sen nykyisessä muodossaan, eli toisin sanoen arvioinnin kohteena on taloudellisten toimien
taksonomiakelpoisuus. Taksonomianmukaisuus taas tarkoittaa, että taksonomiakelpoinen toiminto
on arvioitu taksonomia-asetuksen ja sen nojalla annettujen asetusten perusteella täyttämään kaikki
vaatimukset, joita kyseiselle toiminnolle on asetettu.
Taksonomiatarkastelun tavoitteena on tunnistaa, mitkä yritysten taloudelliset toiminnot (liikevaihto,
pääomamenot, toimintamenot) hillitsevät ilmastonmuutosta ja mahdollistavat siihen sopeutumista,
edistävät vesi- ja meriresurssien kestävää käyttöä, tukevat kiertotaloutta ja jätteen minimointia,
vähentävät ympäristön pilaantumista ja suojelevat tai ennallistavat luonnon monimuotoisuutta ja
ekosysteemejä. Tämä tarkastelu tehdään peilaamalla yrityksen liiketoimintaa EU-taksonomian
teknisiin arviointikriteereihin.
EU-taksonomia käyttää NACE-toimialaluokitusta, joka määrittää ohjeellisesti, millaiset toimialat
kuuluvat taksonomiakelpoisen toiminnan piiriin. NACE (Nomenclature statistique des Activités
économiques dans la Communauté Européenne) on Euroopan yhteisön taloudellisten toimintojen
tilastollinen luokitusjärjestelmä, jota on käytetty määrittämään toimialoja taksonomiakelpoisuuden
ja -mukaisuuden arvioinnin pohjaksi. KH Group on arvioinnissaan käyttänyt tätä lähestymistapaa.
Taksonomiakelpoisuuden ja -mukaisuuden osalta arvioidaan, että vuonna 2025
KH Groupin jatkuvien toimintojen liikevaihdon ei katsottu täyttävän riittävän todennettavasti
taksonomian mukaisuuden kriteereitä. Myöskään mikään osa KH Groupin jatkuvien
toimintojen liikevaihdosta ei täyttänyt taksonomiakelpoisuutta.
Pääomamenojen osalta jatkuvien toimintojen ei katsottu sisältävän taksonomian mukaista tai
kelpoista toimintaa vuonna
Toimintamenojen osalta jatkuvien toimintojen ei katsottu sisältävän taksonomian mukaista
tai kelpoista toimintaa vuonna
Taksonomiaraportoinnin taloudellisten tunnuslukujen laadintaperiaatteet
Taksonomiaraportoinnissa analysoidaan mikä osuus KH Groupin ja sen tytäryritysten liikevaihdosta,
pääomamenoista ja toimintamenoista on taksonomiakelpoisia ja mikä osuus kelpoisista toiminnoista
on taksonomian mukaista.
Toimintakertomus 2025
49
Taksonomiakelpoisen liikevaihdon määrittämisessä osoittajassa huomioidaan KH Groupin ja sen
tytäryritysten taksonomian piiriin kuuluvien taloudellisiin toimintoihin liittyvistä tuotteista tai
palveluista saatu jatkuvien toimintojen liikevaihto. Nimittäjässä huomioidaan KH Groupin ja sen
tytäryritysten jatkuvien toimintojen liikevaihto.
Taksonomiakelpoisten pääomamenojen määrittämisessä osoittajassa huomioidaan KH Groupin ja
sen tytäryritysten pääomamenot, jotka liittyvät taksonomian mukaisiin taloudellisiin toimintoihin
liittyviin omaisuuseriin tai prosesseihin, tai ovat osa investointisuunnitelmaa, jolla on tarkoitus
laajentaa taksonomia-kelpoisia taloudellisia toimintoja taksonomian mukaisiksi, tai liittyvät
tuotoksen ostamiseen taksonomian mukaisista taloudellisista toiminnoista sekä yksittäisiin
toimenpiteisiin, joiden avulla kohteena olevista toiminnoista voidaan tehdä vähähiilisiä tai vähentää
kasvihuonepäästökaasuja. Nimittäjässä huomioidaan KH Groupin ja sen tytäryritysten jatkuvien
toimintojen lisäykset aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin sekä pitkäaikaiset
vuokrasopimuskulut.
Taksonomiakelpoisten toimintamenojen määrittämisessä osoittajassa huomioidaan KH Groupin ja
sen tytäryritysten jatkuvien toimintojen toimintamenot, jotka liittyvät taksonomian mukaisiin
taloudellisiin toimintoihin liittyviin omaisuuseriin, prosesseihin taikka tutkimuksesta ja
kehittämisestä aiheutuviin suoriin pääomittamattomiin kustannuksiin, tai ovat osa
investointisuunnitelmaa, jolla on tarkoitus laajentaa taksonomian mukaisia taloudellisia toimintoja
tai muuttaa taksonomiakelpoisia taloudellisia toimintoja taksonomian mukaisiksi, tai liittyvät
tuotoksen ostamiseen taksonomian mukaisista taloudellisista toiminnoista sekä yksittäisiin
toimenpiteisiin, joiden avulla kohteena olevista toiminnoista voidaan tehdä vähähiilisiä tai vähentää
kasvihuonepäästöjä sekä yksittäisiin rakennusten perusparannustoimiin. Nimittäjässä huomioidaan
KH Groupin ja sen tytäryritysten jatkuvien toimintojen pääomittamattomat kustannukset, jotka
liittyvät tutkimukseen ja kehittämiseen, rakennusten perusparantamiseen, lyhytaikaisiin
vuokrasopimuksiin, kunnossapitoon ja korjauksiin, sekä aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden
muut suorat kulut.
Seuraavissa taulukoissa on esitetty yhteenveto KH Groupin liikevaihdon, pääomamenojen ja
toimintamenojen taksonomiajaottelusta toiminnoittain vuonna 2025.
Toimintakertomus 2025
50
Rivi
Ydinenergiaan liittyvät toiminnot
1
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin
liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka
tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu
mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
2
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen
tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös
kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden
turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa,
tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
3
Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä
tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia
prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden
turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
4
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien
sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen
toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
5
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien
yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista,
kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
6
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien
lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja
käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
Toimintakertomus 2025
51
Toimintakertomus 2025
52
Toimintakertomus 2025
53
Toimintakertomus 2025
54
5. Ilmastonmuutos
KH Group -konsernin kannalta olennaiset, ilmastonmuutokseen liittyvät vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet on esitetty oheisessa taulukossa siten, että negatiiviset vaikutukset ja riskit on esitetty
harmaalla taustalla ja positiiviset vaikutukset sekä mahdollisuudet valkoisella taustalla. KH Group -
konserni ei riskianalyysissään tunnistanut olennaisia suoria ilmastoriskejä. Sen sijaan konserni
tunnisti olennaisia siirtymäperäisiä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia.
Raportoitujen lukujen osalta konserniyhtiöiden esitystavassa on eroja Indoorin myynnin myötä.
Indoorin tiedot ovat kerätty ajalta 1. tammikuuta 202531. lokakuuta 2025 ja ekstrapoloidaan
myyntipäivään (20. marraskuuta) asti, kun taas muiden yhtiöiden tiedot kattavat koko tilikauden.
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
VAIKUTUKSET
Vaikutuksen tyyppi
Luonne
Myydyn kaluston
valmistuksen
ympäristövaikutukset /
Myytävien tuotteiden ja
kaluston valmistuksen
ilmastovaikutukset
Negatiivinen
Siirtymäriski
Kaluston käyttövoimana
fossiiliset polttoaineet /
Myytävän kaluston
käyttövoimana pääasiallisesti
fossiiliset polttoaineet
Negatiivinen
Siirtymäriski
RISKIT JA
MAHDOLLISUUDET
Riski tai mahdollisuus
Luonne
Kysyntä siirtyy kestäviin
tuotteisiin, johtaen kasvuun
Mahdollisuus
Siirtymäriski
Raskaan kaluston kysyntä
hiipuu kestävyyssyistä
Riski
Siirtymäriski
Ilmastonmuutos voi aiheuttaa
raaka-aineiden kustannusten
nousua, samalla vaatimukset
kestävämmistä materiaaleista
Riski
Siirtymäriski
Tässä vaiheessa resilienssianalyysiä ei ole toteutettu yksityiskohtaisella tasolla. Arviointi on
perustunut organisaation sisäisten asiantuntijoiden näkemyksiin ja keskusteluihin
olennaisuusanalyysin toteutuksen yhteydessä ja sen pohjalta todettiin, ettei syvemmälle
ilmastoriskien skenaarioanalyysille ole tarvetta toistaiseksi.
Konserni ei tunnistanut suoria ilmastoperäisiä riskejä, ja sen transitioriskit ovat luonteeltaan ennen
kaikkea kaupallisia ja kysyntään kytköksissä olevia, jolloin konsernilla säilyy joustavuus oman
strategiansa mukauttamiseen tilanteiden kehittyessä ennen kaikkea ostoja uudelleenkohdistamalla.
Esimerkkinä konserni kykenee sopeutumaan lisääntyvään kestävien tuotteiden (kuten sähkökaluston)
kysyntään hyvin nopeasti uudelleenpainottamalla hankintaansa. Konsernin liiketoimintamalli on
pitkälti agnostinen myytävän kaluston luonteeseen nähden, mikä suojaa konsernin
liiketoimintamallia nopeissakin muutosskenaarioissa.
Toimintakertomus 2025
55
5.1. Toimintaperiaatteet, -suunnitelmat ja tavoitteet
KH Group -konsernilla ei ole ilmastonmuutoksen siirtymäsuunnitelmaa. KH Group Oyj:n hallitus
arvioi suunnitelman laatimistarvetta vuosittain osana liiketoiminnan riskikatsausta ja käynnistää
suunnitelman laatimisen tarvittaessa.
KH Group ei ole laatinut erillisiä toimintaperiaatteita ilmastonmuutoksen hillitsemiseen ja
ilmastonmuutokseen sopeutumiseen liittyen. KH Group Oyj:n hallitus arvioi tarvetta erillisten
toimintaperiaatteiden laatimiselle vuosittain osana hallintokatsausta, ja käynnistää
toimintaperiaatteiden laatimisen tarvittaessa.
KH Group ei ole laatinut erillisiä toimintasuunnitelmia ilmastonmuutoksen hillitsemiseen ja
ilmastonmuutokseen sopeutumiseen liittyen. KH Group Oyj:n hallitus arvioi tarvetta erillisten
toimintasuunnitelmien laatimiselle vuosittain osana strategiakatsausta, ja käynnistää suunnitelmien
laatimisen tarvittaessa.
KH Group ei ole asettanut erillisiä tavoitteita ilmastonmuutoksen hillitsemiseen ja
ilmastonmuutokseen sopeutumiseen liittyen. KH Group Oyj:n hallitus arvioi tarvetta erillisten
tavoitteiden asettamiselle vuosittain osana budjetointia ja tavoitteenasetantaa sekä strategiakatsausta,
ja asettaa tavoitteet tarvittaessa.
5.2. Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
Oheisessa taulukossa on esitetty konsernin energiankulutus energialähteittäin. KH Group-konsernilla
ei ole omaa uusiutuvan eikä ei-uusiutuvan energian tuotantoa. Energiankulutustiedot on kerätty
konsernin energiatoimittajien kulutusperusteiseen laskutukseen perustuen, ja energiamuotojen osuus
konsernin hankkimasta energiasta on arvioitu käyttämällä hankittuja alkuperäsertifikaatteja siltä osin,
kun näillä on katettu omaa energiankulutusta, ja muilta osin käyttämällä toimintamaakohtaista
energiantuotannon jäännösjakaumaa raportointivuotta edeltävältä vuodelta.
Energiankulutus ja energialähteiden
yhdistelmä
2024
2025
Energiankulutus, hiili (MWh)
0,0
0,0
Energiankulutus, öljy (MWh)
5710,12
5270,17
Energiankulutus, maakaasu (MWh)
0,0
0,0
Energiankulutus, muut fossiiliset polttoaineet
(MWh)
0,0
0,0
Fossiilisista lähteistä peräisin olevan ostetun
tai hankitun sähkön, lämmön, höyryn ja
jäähdytyksen energiankulutus (MWh)
3034,0
4073,91
Energiankulutus, fossiiliset polttoaineet
yhteensä (MWh)
8744,2
9344,08
Fossiiliset polttoaineet, osuus koko
energiankulutuksesta (%)
51 %
66 %
Energiankulutus, ydinvoima (MWh)
2818,2
1756,19
Ydinvoima, osuus koko energiankulutuksesta
(%)
16,5 %
12,3 %
Energiankulutus, uusiutuvat polttoaineet
(MWh)
6,0
21,01
Energiankulutus, hankittu uusiutuva energia
(MWh)
5510,0
3104,42
Energiankulutus, oma uusiutuvan energian
tuotanto (MWh)
0,0
0,0
Energiankulutus, uusiutuvat
5516,0
3125,42
Toimintakertomus 2025
56
energialähteet yhteensä (MWh)
Uusiutuvat energialähteet, osuus koko
energiankulutuksesta (%)
32,3 %
22 %
Energiankulutus yhteensä (MWh)
17078,4
14225,69
Oheisessa taulukossa on esitetty KH Group -konsernin energiaintensiteetti. Konsernin operaatioista
100 % on korkean ilmastovaikutuksen sektoreilla, jolloin energiaintensiteetti lasketaan jakamalla
konsernin kokonaisenergiankulutus sen kokonaisliikevaihdolla.
Energiaintensiteetti
2024
2025
% muutos
Energiankulutus / liikevaihto (MWh / MEUR)
48,0
69,5
45 %
5.3. Kasvihuonekaasupäästöt
Oheisessa taulukossa on esitetty konsernin kokonaispäästöt vuonna 2025 eriteltynä scope 1- ja scope
2 päästöihin. Laskenta perustuu Greenhouse Gas Protokollan standardeihin ja ohjeistukseen
(www.ghgprotocol.org). Laskennassa käytetyt menetelmät sekä merkittävät oletukset kuvataan
taulukoissa sivulta 41 alkaen.
Kasvihuonekaasupäästöt
2024
2025
Δ %
Scope 1 bruttopäästöt (tCO2eq)
1 465
1 365
-7 %
Säänneltyjen päästökauppajärjestelmien piiriin kuuluvien scope
1 - kasvihuonekaasupäästöjen prosenttiosuus (%)
0
0
Scope 2 bruttopäästöt, sijaintiperusteinen (tCO2eq)
635
412
-35 %
Scope 2 bruttopäästöt, markkinaperusteinen (tCO2eq)
1 570
2418
54 %
Kasvihuonekaasujen epäsuorat (scope 3) kokonaisbruttopäästöt
(tCO2-ekv.)
148 641
N/A
1) Ostetut tavarat ja palvelut (tCO2eq)
33 778
N/A
2) Käyttöomaisuus (tCO2eq)
396
N/A
3) Polttoaine- ja energia-aktiviteetit (tCO2eq)
811
N/A
4) Ylävirran kuljetus ja jakelu (tCO2eq)
3 407
N/A
5) Toiminnasta peräisin oleva jäte (tCO2eq)
288
N/A
6) Liikematkustus (tCO2eq)
635
N/A
7) Työmatkat (tCO2eq)
1 176
N/A
8) Yritykselle vuokrattu omaisuus (tCO2eq)
1 060
N/A
9) Alavirran kuljetus ja jakelu (tCO2eq)
445
N/A
10) Myytyjen tuotteiden käsittely (tCO2eq)
11) Myytyjen tuotteiden käyttö (tCO2eq)
95 502
N/A
12) Myytyjen tuotteiden loppukäsittely (tCO2eq)
3 929
N/A
13) Asiakkaille vuokrattu omaisuus (tCO2eq)
7 214
N/A
14) Franchise-liiketoiminta (tCO2eq)
15) Sijoitustoiminta (tCO2eq)
Yhteensä, sijaintiperusteinen (tCO2eq)
150 742
N/A
N/A
Yhteensä, markkinaperusteinen (tCO2eq)
151 676
N/A
N/A
Toimintakertomus 2025
57
Konsernin biogeeniset päästöt on esitetty alla olevassa taulukossa.
Biogeeniset päästöt
2024
2025
% N / N-1
Scope 1 biogeeniset päästöt (tCO2-ekv.)
73
59
-20 %
Scope 2 biogeeniset päästöt (tCO2-ekv.)
1 197
745
-38 %
Scope 3 biogeeniset päästöt (tCO2-ekv.)
3 468
N/A
Kasvihuonekaasupäästöjen intensiteetti ilmoitetaan sekä sijainti- että markkinaperusteisesti.
Kasvihuonekaasujen Scope 1 ja 2 -päästöt on suhteutettu nettotulokseen, joka ei vuoden 2025 osalta
sisällä Indooria.
Kasvihuonekaasuintensiteetti
2024
2025
% muutos
Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteiset) Scope 1 ja 2 -päästöt
suhteessa liikevaihtoon (tCO2eq/MEUR)
6
9
50 %
Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteiset) Scope 1 ja 2 -päästöt
suhteessa liikevaihtoon (tCO2eq/MEUR)
9
19
111 %
Konsernilla ei ole raportoitavia muutoksia päästöjen laskentatapaan edellisestä raportoinnista.
Laskennassa käytetyt menetelmät ja merkittävät oletukset
Kasvihuonekaasujen scope 1-
bruttopäästöt (tCO2-ekv.)
Laskenta perustuu Greenhouse Gas Protokollan standardeihin ja
ohjeistukseen (www.ghgprotocol.org). Laskenta sisältää kaikki KH
Groupin omistamat ja leasaamat ajoneuvot sekä polttoainekulutuksen
kiinteissä laitoksissa ja koeajoissa. Laskenta perustuu polttoaineiden
kulutukseen.
Kasvihuonekaasujen
sijaintiperusteiset scope 2 -
bruttopäästöt (tCO2-ekv.)
Laskenta perustuu Greenhouse Gas Protokollan standardeihin ja
ohjeistukseen (www.ghgprotocol.org). Scope 2 -päästöt kattavat
konsernin ostaman energian muodosta riippumatta, sisältäen sähkön ja
lämmitysenergian. Tulokset on laskettu sekä markkinaperusteisesti,
että sijaintiperusteisesti.
Hankittu sähkö: Laskentaa varten on selvitetty energian
kokonaiskulutus sekä Suomen sähköntuotannon päästökerroin.
Hankittu kaukolämpö: Laskentaa varten on selvitetty energian
kokonaiskulutus sekä Suomen kaukolämmön tuotannon päästökerroin.
Kasvihuonekaasujen
markkinaperusteiset scope 2-
bruttopäästöt (tCO2-ekv.)
Laskenta perustuu Greenhouse Gas Protokollan standardeihin ja
ohjeistukseen (www.ghgprotocol.org). Scope 2 -päästöt kattavat
konsernin ostaman energian muodosta riippumatta, sisältäen sähkön ja
lämmitysenergian. Tulokset on laskettu sekä markkinaperusteisesti,
että sijaintiperusteisesti. Markkinaperusteisesti laskettuihin päästöihin
on huomioitu konsernin ostamat alkuperätakuut.
Hankittu sähkö: Laskentaa varten on selvitetty energian
kokonaiskulutus ja hankitun energiatuotteen ominaispäästökerroin,
mikäli se on saatavilla. Mikäli energiatuotteen ominaispäästökerroin ei
ole tiedossa, ollaan laskentaan käytetty Suomen sähkön
jäännösjakaumaa.
Hankittu kaukolämpö: Laskentaa varten on selvitetty energian
kokonaiskulutus ja hankitun energiatuotteen ominaispäästökerroin,
mikäli se on saatavilla. Mikäli energiatuotteen ominaispäästökerroin ei
ole tiedossa, ollaan laskentaan käytetty sijaintiperusteisia
kaukolämmön ominaiskertoimia.
Toimintakertomus 2025
58
Biogeenisten päästöjen laskennassa käytetyt menetelmät ja merkittävät oletukset
Kasvihuonekaasujen scope 1-
bruttopäästöt (tCO2-ekv.)
Polttoaineen kulutustiedot: Tiedot biogeenisten polttoaineiden, kuten
biokaasun, biomassan tai puupohjaisten polttoaineiden käytöstä.
Polttoaineiden biogeeninen osuus: Jos tarkkoja tietoja bio-osuudesta ei
ole saatavilla, voidaan käyttää kansallisia tai alueellisia keskiarvoja.
Esimerkiksi Suomessa voidaan soveltaa biokaasun tai biomassan
keskimääräistä bio-osuutta bio-ohjeistusten perusteella.
Kasvihuonekaasujen
sijaintiperusteiset scope 2 -
bruttopäästöt (tCO2-ekv.)
Biogeenisen sisällön oletus: Perustuu Suomen keskimääräiseen
tuotantomixiin, erityisesti biomassan osuuteen kaukolämmön ja
sähkön tuotannossa.
Kasvihuonekaasujen
markkinaperusteiset scope 2-
bruttopäästöt (tCO2-ekv.)
Kasvihuonekaasupäästöjen laskennassa käytettyjen päästökertoimien lähteet on kuvattu alla olevassa
taulukossa.
Päästökertoimien lähteet
Kasvihuoneka
asujen scope
1-
bruttopäästöt
(tCO2-ekv.)
Fossiiliset:
Defra 2025: https://www.gov.uk/government/publications/greenhouse-gas-reporting-
conversion-factors-2025
Biogeeniset:
Defra 2025: https://www.gov.uk/government/publications/greenhouse-gas-reporting-
conversion-factors-2025
Kasvihuoneka
asujen
sijaintiperuste
iset scope 2 -
bruttopäästöt
(tCO2-ekv.)
Fossiiliset:
Defra 2025: https://www.gov.uk/government/publications/greenhouse-gas-reporting-
conversion-factors-2025
Energiavirasto: https://energiavirasto.fi/-/vuoden-2024-jaannosjakauma-julkaistu-
fossiilisten-energianlahteiden-osuus-jakaumassa-kaantyi-merkittavaan-laskuun
Tilastokeskus: https://pxhopea2.stat.fi/sahkoiset_julkaisut/energia2025/html/suom0011.htm
Motiva:
https://www.motiva.fi/ratkaisut/energiakatselmustoiminta/tuetut_energiakatselmukset/tilast
otietoa_katselmuksista/ominaiskulutukset_palvelusektorilla
Fingrid: https://www.fingrid.fi/sahkomarkkinainformaatio/co2/
Biogeeniset:
Defra 2025: https://www.gov.uk/government/publications/greenhouse-gas-reporting-
conversion-factors-2025
Kasvihuoneka
asujen
markkinaperu
steiset scope
2-
bruttopäästöt
(tCO2-ekv.)
Fossiiliset:
Defra 2025: https://www.gov.uk/government/publications/greenhouse-gas-reporting-
conversion-factors-2025
Biogeeniset:
Defra 2025: https://www.gov.uk/government/publications/greenhouse-gas-reporting-
conversion-factors-2025
KH Groupin toiminnalla ei ole kasvihuonekaasuja poistavaa vaikutusta, konserni ei osallistu
hiilidioksidin varastointihankkeisiin, eikä rahoita hiilidioksidin varastointiin tähtääviä hankkeita.
KH Group -konserni ei sovella sisäisiä hiilen hinnoittelujärjestelmiä.
Toimintakertomus 2025
59
6. Kiertotalous
Oheisessa taulukossa on kuvattu KH Group -konsernin olennaisuusanalyysissään tunnistamat
kiertotalouden kannalta olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet. Negatiiviset vaikutukset ja
riskit on kuvattu harmaalla taustavärillä, positiiviset vaikutukset ja mahdollisuudet valkoisella
taustavärillä.
Raportoitujen lukujen osalta konserniyhtiöiden esitystavassa on eroja Indoorin myynnin myötä.
Indoorin tiedot ovat kerätty ajalta 1. tammikuuta 202531. lokakuuta 2025 ja ekstrapoloidaan
myyntipäivään (20. marraskuuta) asti, kun taas muiden yhtiöiden tiedot kattavat koko tilikauden.
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
VAIKUTUKSET
Vaikutuksen tyyppi
Mittari
Käytetyn kaluston
pitkäikäisyys ja jälleenmyynti
edistävät kiertotaloutta
Positiivinen
Käytetyn kaluston osuus kaikista
hankinnoista (massa)
Kaluston käyttöikää pidentävät
jälkimarkkinapalvelut
Positiivinen
Jälkimarkkinapalveluiden osuus
liikevaihdosta
Vuokrauspalvelut lisäävät
kaluston käyttöastetta
Positiivinen
Vuokrauspalveluiden osuus
liikevaihdosta
Yhtiöissä syntyvien jätteiden
kierrätys ja uusiokäyttö
Positiivinen
Jätteet
RISKIT JA
MAHDOLLISUUDET
Riski tai mahdollisuus
Luonne
Regulaatiovaatimukset
kierrätysmateriaalien käytölle
nostavat kaluston
hankintakustannuksia
Riski
Kierrätysmateriaalien käyttöä säätelevä
regulaatio (narratiivinen)
Kiertotalousvaatimuksien
yleistyessä vuokrakaluston
kysyntä kasvaa
Mahdollisuus
Vuokrauspalveluiden osuus
liikevaihdosta
Kiertotalousvaatimuksien
yleistyessä
jälkimarkkinapalveluiden
kysyntä kasvaa
Mahdollisuus
Jälkimarkkinapalveluiden osuus
liikevaihdosta
KH Group -konsernin olennaiset vaikutukset, mahdollisuudet ja riskit kiertotalouteen ja resurssien
käyttöön liittyen painottuvat konekalustoon liittyvään liiketoimintaan. Ennen kaikkea konsernin
vaikutukset kaluston käyttöiän pitenemiseen ja käyttöasteen paranemiseen, ja niiden kautta
alentuneeseen tarpeeseen uusvalmistuksen resursseille, ovat voimakkaasti sidoksissa konsernin
mahdollisuuksiin kiertotalousaiheissa.
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien kannalta keskeiset mittarit on esitetty oheisessa taulukossa.
Jälkimarkkina- ja vuokrauspalveluiden osuus liikevaihdosta viittaa jälkimarkkinointi- ja
vuokrauspalveluista saadun liikevaihdon osuuteen konsernin IFRS liikevaihdosta, jossa
rahoitusyhtiölle tehdyt myynnit eliminoituvat. NRG:lle ei ole määritelty mittaria
vuokrauspalveluiden liikevaihtoon liittyen ja Indoorille näitä mittareita ei ole määritelty.
Erillisiä mittareita ei ole asetettu jätteisiin liittyen.
Toimintakertomus 2025
60
Vaikutusten, riskien, mahdollisuuksien keskeis
mittareita
KH-
Koneet
NRG
Indoor
Konserni
Jälkimarkkinapalveluiden osuus liikevaihdosta 2025 (%)
16,3 %
10,4 %
-
15,1 %
Vuokrauspalveluiden osuus liikevaihdosta 2025 (%)
9,9 %
-
-
7,9 %
Jälkimarkkinapalveluiden osuus liikevaihdosta 2024 (%)
20,9 %
10,1 %
-
10,1 %
Vuokrauspalveluiden osuus liikevaihdosta 2024 (%)
11,6 %
-
-
4,9 %
Uudesta regulaatiosta, joka pakottavasti lisäisi valmistajien velvoitetta kierrätysmateriaalien
käyttöön samalla hankintakustannuksia nostaen, ei ole raportin laatimishetkellä tietoa. Tällainen
regulaatio raportoitaisiin erillisenä kokonaisuutena osana kiertotalouteen liittyviä mittareita.
6.1. Toimintaperiaatteet, -suunnitelmat ja tavoitteet
KH Group -konserni ei ole määritellyt erillisiä toimintaperiaatteita kiertotalouteen liittyen. Erikseen
voidaan todeta, että konsernilla ei ole toimintaperiaatteita neitseellisten resurssien käyttöön liittyen.
Konsernin toimintaperiaatteita kestävään hankintaan liittyen käsitellään myöhemmin kappaleessa
8.2. Toimittajia koskevat toimintaperiaatteet.
KH Group -konserni pyrkii nykyisellä strategiakaudellaan kasvattamaan myymänsä kaluston määrää
sekä myymiensä jälkimarkkina- ja vuokrauspalveluiden määrää, vaikkei toimenpiteiden taustalla ole
erillisiä toimintaperiaatteita kiertotalousliitännäisten vaikutusten, riskien tai mahdollisuuksien
hallinnoimiseksi. Konserni suhtautuu kokonaisuutena kiertotalousteemoihin osana normaalia
liiketoimintaansa, eikä ole nähnyt tarpeelliseksi erillisten kiertotalousperiaatteiden laatimista. KH
Group ei ota kantaa kierrätettyjen tai uusiutuvien resurssien osuuteen sen hankinnoissa johtuen siitä,
että KH Group on kyseisissä teemoissa täysin riippuvainen sen asiakkaiden ja toimittajien omissa
hankinta- ja valmistusprosesseissaan tekemistään valinnoista. Tällaisia valintoja voivat olla
esimerkiksi, tuleeko asiakkaalta kauppatapahtuman yhteydessä käytetty kone vaihdossa ja paljonko
valmistaja hyödyntää kierrätysmateriaalia osana omaa tuotantoprosessiaan.
KH Group -konserni ei ole laatinut erillisiä toimintasuunnitelmia kiertotalousteemoihin liittyen.
Osana konsernin normaalia liiketoimintaa se pyrkii edistämään omaa vuokrauspalveluiden ja
jälkimarkkinointipalveluiden liiketoimintaansa, mutta näihin toimenpiteisiin ei liity
kiertotaloustavoitteita tai muita kiertotalousperäisiä kannustimia.
KH Group -konserni ei ole asettanut erillisiä tavoitteita kiertotalouteen liittyen, kattaen kaikki
alateemat, koska konserni ei odota kiertotaloussiirtymään liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien
tai mahdollisuuksien vaikuttavan olennaisesti konsernin kassavirtoihin, taloudelliseen
suoriutumiseen tai taloudelliseen asemaan muilta osin kuin kommunikoitu konsernin taloudellisten
ja strategisten tavoitteiden yhteydessä (konsernin odottamat kiertotaloussiirtymään liittyvät
taloudelliset vaikutukset sisältyvät konsernin taloudelliseen ohjeistukseen). Konserni harkitsee
tulevaisuudessa erikseen kiertotalouteen liittyvien toimintaperiaatteiden ja -suunnitelmien laatimista.
6.2. Resurssien käyttö
KH Group -konsernille olennaiset sisään tulevat materiaalivirrat koostuvat ennen kaikkea konsernin
myymistä tuotteista sekä niiden lisälaitteista ja varaosista. Oheisessa taulukossa on kuvattu konsernin
sisään tulevien materiaalivirtojen massaa. Konsernin hankinnoissa vain Indoorilla on biologisten
materiaalien hankintoja.
Toimintakertomus 2025
61
Sisään tulevat materiaalivirrat 2025
KH-
Koneet
NRG
Indoor
Konserni
Tuotteiden ja materiaalien kokonaismassa (tn)
2025
16 072
701,90
12 699
29 472,54
2024
14
826,26
523,05
13
278,56
28 627,87
Kestävästi hankittujen biologisten materiaalien osuus
(%)
2025
-
0 %
16,51 %
7,12 %
2024
-
0 %
17,3 %
8,0 %
Kestävästi hankittujen biologisten materiaalien
kokonaismassa (tn)
2025
-
0
2 097
2097
2024
-
0
2 297,19
2297,19
Kierrätettyjen tai uudelleenkäytettyjen komponenttien
ja välituotteiden sekä uusiomateriaalien osuus (%)
2025
41,85 %
0 %
0 %
22,82 %
2024
41,1 %
0 %
0 %
21,3 %
Kierrätettyjen tai uudelleenkäytettyjen komponenttien
ja välituotteiden sekä uusiomateriaalien
kokonaismassa (tn)
2025
6726,754
0
0
6726,75
2024
6 093,59
0
0
6 093,59
KH-Koneilla sisään tulevien materiaalivirtojen määrittely perustuu konsernin arvioon siitä, että
materiaalikäyttö lukkiutuu tavaran hankintahetkellä, toisin sanoen taulukon luvut eivät edusta
myytyjen tuotteiden kokonaismassaa vaan konsernin raportointikaudella hankkimien tuotteiden
kokonaismassaa. Tällöin EU- ja ulkomaantuonnin kautta hankittu massa saadaan suoraan
konserniyhtiöiden Intrastat-ilmoituksilta. Kotimaan hankintojen massa on konehankintojen osalta
laskettu konetasolla perustuen arvioon hankittujen koneiden sisääntulomassasta (varusteltu
maanrakennuskalusto).
Indoorilla sisään tulevien materiaalivirtojen tiedot pohjautuvat vastaanotetun tavaran määrään Power
BI -raportilta. Indoor Groupin tuotteiden ja materiaalien kokonaismassa on ekstrapoloitu vuoden
2025 ensimmäisen kymmenen kuukauden datasta välille 31.10.2025-20.11.2025.
Konserniyhtiöiden tuotteiden valmistusprosesseissa ei tunnistettu päällekkäisyyttä
uudelleenkäytettyjen tai kierrätettyjen komponenttien ja välituotteiden hyödyntämisessä ja siten
raportoiduissa sisään tulevien materiaalivirtauksien osuuksissa ja kokonaismassassa ei arvioida
olevan kahteen kertaan laskemisen vaaraa.
6.3. Resurssien ulosvirtaus
KH Group -konsernin tuotteista käytännössä kaikki on suunniteltu kiertotalousperiaatteiden mukaan
niin, että lähes kaikki tuotteet ovat korjattavissa tai kiertettävissä. KH-Koneet toimittaa
maanrakennukseen ja kiinteistönhuoltoon kalustoa ja lisälaitteita, ja NRG palo- ja pelastuskalustoa,
jotka kaikki ovat lähtökohtaisesti suunniteltu jopa vuosikymmenien käyttöikää silmällä pitäen, ja
elinkaaren aikana huollettaviksi, korjattaviksi, uudelleen myytäviksi ja kierrätettäviksi. Lisäksi
konserniyhtiöt tarjoavat jälkimarkkinointipalveluita, joiden tarkoituksena on entisestään pidentää
toimitetun kaluston käyttöikää.
Toimintakertomus 2025
62
Oheisessa taulukossa on kuvattu konsernin avaintuoteryhmien arvioitua elinikää toimialan
keskiarvoihin nähden verrattuna. Taulukot ovat muodostettu konserniyhtiöiden toimiala-
asiantuntijoiden arvioihin perustuen.
KH-Koneiden tuoteryhmät
Arvioitu käyttöikä
Markkinan keskiarvo
Kevyet pyöräkuormaajat
30
25
Raskaat pyöräkuormaajat
35
30
Kevyet tela-alustaiset kaivukoneet
30
25
Raskaat tela-alustaiset kaivukoneet
30
25
Kevyet pyöräalustaiset kaivukoneet
30
25
Asfaltti- ja maapohjajyrät
30
25
Kevytkalusto
10
7
NRG tuoteryhmät
Arvioitu käyttöikä
Markkinan keskiarvo
Sammutusautot
25
2025
Säiliö- ja
säiliösammutusautot
25
2025
Raivausautot
25
2025
Kevytyksiköt
25
2025
Pelastusautot
25
2025
Indoor tuoteryhmät
Arvioitu käyttöikä
Markkinan keskiarvo
Sohvat ja nojatuolit
12
6
Nukkuminen
10
5
Matot
7
5
Kovat
9
7
Kodin tekstiilit
5
3
Kodin sisustus
7
5
Piha ja puutarha
7
5
KH Groupiin 20. marraskuuta 2025 asti kuuluneen Indoorin tytäryhtiön Insofan tuotteiden
kestävyyden on arvioitu olevan kaksinkertainen alan keskiarvoon. Tuotteet ovat korjattavissa ja
kunnostettavissa sekä uudelleen verhoiltavissa ilman erikoistyökaluja ja ovat huonekalualan
ammattilaisten korjattavissa. Insofan tuotteista noin puolet on kierrätettävää metallia ja puuta ja loput
poltettavaa jätettä. Kaikki Insofan pakkaukset ovat 100 % kierrätettävää muovia ja pahvia.
6.4. Jätteet
KH Group -konsernin jätteitä koskevia tilastoja on esitetty oheisessa taulukossa tytäryhtiöittäin
ryhmiteltynä. Indoor Groupin jätevirtojen kokonaismäärät on ekstrapoloitu vuoden 2025
ensimmäisen kymmenen kuukauden datasta välille 31.10.2025-20.11.2025. NRG:n jätedatasta ei ole
nähtävissä tarkkaa vaarallisten ja vaarattomien jätteiden jakautumista eri käsittelyluokkiin
(uudelleenkäyttöön valmistelun kautta; kierrätyksen kautta; muut hyödyntämistoimet; polton kautta;
kaatopaikalle tai muu loppukäsittely) ja siksi jätteiden jakautuminen näihin luokkiin perustuu
asiantuntija-arviona tehtyyn laskentaan.
Toimintakertomus 2025
63
Jätteitä koskeva informaatio on koottu konserniyhtiöiden jätteenkäsittelystä vastaavien toimittajien
raporteilta. KH Group konsernissa KH-Koneille ja NRG:lle merkittävimmät [RK44.1] jätevirrat
koostuvat öljyisestä jätteestä, metalliromusta ja pakkausjätteestä, joka syntyy koneiden varustelusta
ja huollosta. Indoorissa huonekalujen ja sisustustuotteiden valmistuksessa merkittävimmät jätevirrat
käsittävät puujätteen puumateriaalien käsittelystä, muovi- ja tekstiilijätteen verhoilusta ja
pintakäsittelyprosessin liuottimien ja maalien ylijäämät. Konsernin jätevirroissa biomassan, ei-
metallisten mineraalien, kriittisten raaka-aineiden tai harvinaisten maametallien osuuden ovat
vähäisiä tai olemattomia.
7. Oma työvoima
Oheisessa taulukossa on kuvattu KH Group -konsernin olennaisuusanalyysissään tunnistamat oman
työvoiman kannalta olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet. Negatiiviset vaikutukset ja riskit
on kuvattu harmaalla taustavärillä, positiiviset vaikutukset ja mahdollisuudet valkoisella
taustavärillä.
Jätteet
Group
2024
KH-
Koneet
2025
NRG
2025
Indoor
Group 2025
KH
Group
2025
Kokonaisjätemäärä (t)
1258,64
271,69
63,64
671,46
1006,79
Vaarallisen jätteen kokonaismäärä,
joka on ohjattu pois loppusijoituksesta
(t)
N/A
75,89
0,12
0,28
76,29
uudelleenkäyttöön valmistelun
kautta
N/A
0,00
0
0
0,00
kierrätyksen kautta
N/A
69,05
0
0,28
69,34
muut hyödyntämistoimet
N/A
6,84
0,12
0
6,96
Vaarattoman jätteen kokonaismäärä,
joka on ohjattu pois loppusijoituksesta
(t)
N/A
61,86
39,11
201,03
301,99
uudelleenkäyttöön valmistelun
kautta
N/A
0,00
7,82
64,68
72,50
kierrätyksen kautta
N/A
45,68
27,37
136,34
209,40
muut hyödyntämistoimet
N/A
16,18
3,91
0,00
20,09
Vaarallisen jätteen kokonaismäärä,
joka on ohjattu loppusijoitukseen (t)
N/A
6,87
11,47
0,60
18,94
polton kautta
N/A
1,89
0
0,01
1,90
kaatopaikalle
N/A
4,88
9,18
0,00
14,06
muu loppukäsittely
N/A
0,10
2,29
0,59
2,99
Vaarattoman jätteen kokonaismäärä,
joka on ohjattu loppusijoitukseen (t)
N/A
127,06
12,97
462,86
602,90
polton kautta
N/A
122,01
6,48
462,86
591,36
kaatopaikalle
N/A
4,20
6,48
0,00
10,68
muu loppukäsittely
N/A
0,85
0,00
0,00
0,85
Kierrättämättömän jätteen
kokonaismäärä (t)
915,20
133,94
24,44
463,47
621,84
Kierrättämättömän jätteen osuus (%)
73 %
49,30 %
38,40 %
69,02 %
61,76 %
Vaarallisen jätteen kokonaismäärä (t)
170,77
82,76
11,59
0,89
95,24
Toimintakertomus 2025
64
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
VAIKUTUKSET
Vaikutuksen tyyppi
Mittari
Aktiivinen vuoropuhelu
henkilöstön kanssa
Positiivinen
Suositteluaste
Investoinnit henkilöstön
koulutuksiin ja osaamiseen
Positiivinen
Suositteluaste
Konserniyhtiöiden kannustavat
palkitsemismallit ja
sukupuolten tasa-arvo
palkitsemisessa
Positiivinen
Palkitsemistilastot
Yhtiössä noudatetaan laajalti
työehtosopimuksia
Positiivinen
Työehtosopimusten kattavuus (%)
Työtapaturmia voi tapahtua
satunnaisesti
Negatiivinen
Tapaturmataajuus
RISKIT JA
MAHDOLLISUUDET
Riski tai mahdollisuus
Mittari
Korkea työmotivaatio ja
hyvinvointi lisää
työtuottavuutta ja tehokuutta
Mahdollisuus
Suositteluaste
Epätasainen ikäjakauma voi
aiheuttaa taloudellisia riskejä
Riski
Henkilöstön ikäjakauma
KH Group -konsernin oma työvoima sisältyy kokonaisuudessaan edellä kuvatun
olennaisuusanalyysin piiriin. KH Group -konsernin omaan työvoimaan sisällytetään
Konserniyhtiöiden palveluksessa oleva henkilöstö (palkkalistoilla olevat ja vuokratyövoima)
Henkilöt, jotka toimivat osakeyhtiölain tarkoittamissa toimielimissä konserniyhtiöissä
Konserniyhtiöille oman yrityksen kautta työskentelevät henkilöt (itsenäiset alihankkijat), kun
o Yrityksen työsuhteessa on korkeintaan 13 henkilöä, ja
o Yrityksen tulot koostuvat pääosin tai kokonaan KH Group -konsernille toimitetuista
palveluista.
KH Group -konserni odottaa, että konserniyhtiöillä on positiivisia vaikutuksia omaan työvoimaan
erityisesti työolojen ja oppimis- sekä etenemismahdollisuuksien kautta. Konserniyhtiöt harjoittavat
aktiivista vuoropuhelua henkilöstönsä kanssa, ja osalla yhtiöistä on suunnitelmana investoida
merkittävästi henkilöstön kouluttamiseen ja osaamiseen. Monet konsernin työntekijät työskentelevät
teollisten työkoneiden kanssa, minkä vuoksi olemme tunnistaneet olennaisena potentiaalisena
negatiivisena vaikutuksena satunnaiset työtapaturmat. Keskeisenä olennaisena riskinä ja
mahdollisuutena tunnistettiin korkea työmotivaatio ja -hyvinvointi; käytännössä konserni arvioi, että
hyvinvoiva ja motivoitunut henkilöstö johtaa konsernille merkittäviin taloudellisiin hyötyihin.
Monilla työntekijöillämme on ainutlaatuista asiantuntijaosaamista omiin työtehtäviinsä liittyen ja
siksi tunnistamme potentiaalisena taloudellisena riskinä tietopääoman poistumisen eläköitymisten
myötä.
KH Group ei arvioi, että ilmastonmuutokseen sopeutumisella olisi siirtymävaikutuksia henkilöstöön
konserni arvioi, ettei etenkään maanrakennus- ja kiinteistönhuoltokaluston tai pelastuskaluston
tarve tule poistumaan ilmastonmuutoksen myötä, jolloin konserni odottaa, että jatkossakin
konsernilla on kasvava tarve osaajille.
Toimintakertomus 2025
65
KH Groupin arvion mukaan sen yhtiöiden toiminnoissa ei ole tunnistettu pakkotyön tai
lapsityövoiman käytön riskiä. Sama koskee konsernin arvion mukaan sen asiakastoimialoja.
Konserniyhtiöiden toiminnot ja asiakkaat toimivat pääsääntöisesti Suomessa ja Ruotsissa, joissa
lapsi- tai pakkotyövoiman käyttö on yhteiskunnallisella tasolla harvinaista, minkä lisäksi paikallinen
viranomaisvalvonta on tehokasta ja luotettavaa.
Konsernin toimittajia tarkastellessa KH Group arvioi, että sen konserniyhtiöiden ensimmäisen
portaan toimittajien osalta pakko- tai lapsityövoiman riski on vähäinen, näiden toimiessa pääosaltaan
vastaavan sääntelyn ja valvonnan piirissä kuin KH Group -konsernin omat toiminnat, minkä lisäksi
konserniyhtiöt pystyvät suorittamaan omakätistä valvontaa esimerkiksi tehdasvierailujen yhteydessä.
On kuitenkin huomattava, että ajoneuvoteollisuuden maailmanlaajuisissa alihankintaketjuissa
pakkotyötä voi esiintyä.
7.1. Toimintaperiaatteet omaan työvoimaan liittyen
KH Group pitää omaa työvoimaansa merkittävänä tekijänä konsernin toiminnassa. Konserni
tunnistaa, että sen menestyminen tai hiipuminen johtuu lopulta sen yhtiöiden työntekijöiden
kollektiivisista toimista ja toteaa, että motivoituneet, itsenäiset ja yritteliäät työntekijät
todennäköisemmin saavuttavat ja ylittävät tavoitteensa, ja siten myös koko konsernin ja sen yhtiöiden
tavoitteet. Konserni tunnistaa myös, että huolimattomasti tai ilman huomiota työoloihin,
tasapuoliseen kohteluun, kehittymismahdollisuuksiin tai edes perusoikeuksiin suhtautuvat
työntekijät eivät todennäköisesti ole motivoituneita, itsenäisiä tai yritteliäitä. Näin ollen KH Groupin
perusperiaate omaa työvoimaansa kohtaan voidaan tiivistää seuraavasti:
KH Group huolehtii työntekijöistään. Vastineeksi, KH Groupin työntekijät pitävät huolta
konsernista.
Soveltuvan lainsäädännön ja yllä kuvatun perusperiaatteen lisäksi konsernin vastuullisuutta omaa
työvoimaa koskevissa kysymyksissä ohjaavat eettiset toimintaperiaatteet (Code of Conduct).
Erityisesti omaa työvoimaa koskien konsernin eettisessä ohjeistuksessa todetaan, että tehdäksemme
niin kuin on oikein, kohtelemme toisiamme ja liikekumppaneitamme kunnioituksella ja arvokkaasti.
Edistämme ja työskentelemme aktiivisesti turvallisen ja terveellisen työympäristön luomiseksi
kaikille. Tuemme ihmisoikeuksia, vaadimme samaa liikekumppaneiltamme ja tuomitsemme kaikki
pakko- ja lapsityön muodot. Harjoitamme vain oikeudenmukaisia työ- ja työllistämiskäytäntöjä.
Konsernin ivitetty eettinen ohjeistus lanseerattiin vuoden 2023 aikana, ja se koskee kaikkia
konsernin työntekijöitä, johtajia, sidosryhmiä ja liikekumppaneita. Eettisen ohjeistuksen laatimisesta
ja päivittämisestä vastaa viime kädessä konsernin hallitus, ja sen implementoimisesta toimitusjohtaja.
Ohjeistuksen päivittämisessä huomioidaan sidosryhmiltä saatu palaute ja sidosryhmien keskeiset
näkemykset, ja siitä tiedotetaan tarvittavassa määrin tarpeellisille tahoille.
Eettinen ohjeistus koulutetaan kaikille konsernin työntekijöille osana perehdytystä, ja kaikki
konsernin työntekijät osallistuvat täydentävään koulutukseen vähintään kerran 3 vuodessa.
Mahdollisissa havaituissa eettisen ohjeistuksen laiminlyönneissä konserni ryhtyy välittömiin
korjaaviin toimenpiteisiin tilanteen vaatimalla tavalla. Eettisen ohjeistuksen toteutumista seurataan
henkilöstökyselyistä saadun palautteen ja konsernin ilmoituskanavaan tulleiden ilmoitusten
perusteella.
KH Group on sitoutunut varmistamaan työntekijöidensä hyvinvoinnin. Näihin kuuluvat politiikat,
jotka liittyvät riskien tunnistamiseen, hallintaan ja lieventämiseen, eettiseen käyttäytymiseen,
monimuotoisuuteen, tasa-arvoon ja palkkaukseen. Politiikoilla pyritään estämään, lieventämään tai
Toimintakertomus 2025
66
korjaamaan mahdolliset negatiiviset vaikutukset konsernin työntekijöihin. Lähtökohtaisesti kaikki
konserniyhtiöiden työntekijät kuuluvat näiden politiikkojen piiriin.
KH Group on sitoutunut ihmisoikeuksiin kansainvälisesti tunnustettujen asiakirjojen, kuten
kansainvälisen ihmisoikeusasiakirjan sekä ILO:n julistuksen työelämän perusperiaatteista ja -
oikeuksista, mukaisesti ja sen eettinen ohjeistus on linjassa näiden kanssa. KH Group kunnioittaa
syvästi ihmisoikeuksia, mukaan lukien työoikeuksia, sitoutuu vuorovaikutukseen työntekijöidensä
kanssa ja lupaa tarjota tehokkaita ja riittäviä korjaavia toimenpiteitämahdollisten
ihmisoikeusloukkauksien sattuessa. KH Group kieltäytyy ehdottomasti osallistumasta
ihmiskauppaan, pakkotyöhön ja lapsityövoiman käyttöön tai hyötymästä niistä.
KH Groupin yhtiöillä on hallintajärjestelmiä työpaikalla tapahtuvien onnettomuuksien
ehkäisemiseksi ja työolojen sekä työturvallisuuden parantamiseksi. Konsernin eettiseen
ohjeistukseen sisältyy sitoumus syrjinnän ja häirinnän ehkäisemiseksi sekä yhdenvertaisten
mahdollisuuksien edistämiseksi. Konserni kiinnittää erityistä huomiota kansallisessa
lainsäädännössä suojeltujen ryhmien suojelemiseen Suomessa ja Ruotsissa. Konsernilla ei ole
positiivisen syrjinnän politiikkaa.
KH Groupin yhtiöt ovat vuorovaikutuksessa oman henkilöstönsä kanssa useissa eri foorumeissa ja
tästä vastuussa on konserniyhtiöiden johdon edustajat. Konserniyhtiöt suorittavat anonyymejä
työntekijäkyselyitä aiheista kuten työhyvinvointi, johtamistaidot ja johtamisen tehokkuus, viestintä
sekä konsernin tarjoamat koulutus- ja kehittymismahdollisuudet. Näiden kyselyiden tulokset
kerätään ja analysoidaan kunkin konserniyhtiön johdon ja hallituksen toimesta. Saatua palautetta
käytetään toiminnan kehittämiseen ja työyhteisön kehittämissuunnitelmien laatimisen tukena.
Konsernilla ei ole raportointikaudella ollut edellä mainittujen lisäksi erillisiä toimia haavoittuvassa
asemassa olevien tai syrjäytymisvaarassa olevien henkilöstöryhmien näkökantojen selvittämiseksi.
KH-Koneissa järjestettäviin keskustelutilaisuuksiin kuuluvat tapahtumat, joissa työntekijät ja
kyseisen konserniyhtiön johdon edustajat kohtaavat fyysisesti keskustellakseen yhtiön tilanteesta,
tulevaisuuden suunnitelmista sekä työntekijöiden huolenaiheista, ideoista ja ehdotuksista. Näitä
tilaisuuksia järjestetään vähintään kahdesti vuodessa jokaisessa yhtiön toimipisteessä, ja kaikki
työntekijät kutsutaan mukaan. Keskustelujen tulokset kerätään ja analysoidaan KH-Koneiden kunkin
toimintamaan johdon toimesta. Myös NRG:llä järjestetään kuukausittaiset henkilöstöinfotilaisuudet,
minkä lisäksi tytäryhtiö Sauruksella henkilöstöä edustavat luottamushenkilöt tapaavat johdon kanssa
vähintään 3 kertaa vuodessa. Lisäksi kuukausittain on luottamushenkilöiden ja
tuotannonesihenkilöiden sekä HR:n keskustelutilaisuus.
Työsuojelutoimikunnat ovat tarvittaessa kokoontuvia foorumeita, joita valvoo konserniyhtiöiden
kunkin toimintamaan työturvallisuuspäällikkö paitsi Indoorilla valvojana toimii henkilöstöjohtaja.
Toimikuntiin kuuluu työntekijöiden valitsemia edustajia. Toimikuntien tavoitteena on parantaa
työntekijöiden turvallisuutta, ergonomiaa ja hyvinvointia, ja niillä on suora pääsy ylimpään johtoon
sekä mahdollisuus ehdottaa rajoituksetta investointeja hyvinvoinnin ja työturvallisuuden
parantamiseksi. Työsuojelutoimikunnat ovat lakisääteisiä.
KH Groupin työntekijöillä on oikeus järjestäytyä ja valita luottamusmiehiä voimassa olevien
lakien mukaisesti. Konserniyhtiöissä on vaihtelevasti hyödynnetty tätä oikeutta ja valittu
luottamusmiehiä. NRG:n tytäryhtiö Sauruksessa on valittu luottamusmiehet erikseen toimihenkilöille
ja työntekijöille. Sauruksen työntekijöiden luottamusmies on myös koko henkilöstön
pääluottamusmies. Konserniyhtiöt arvioivat yhtiön ja henkilöstön välistä vuoropuhelua ensisijaisesti
henkilöstökyselyistä saatavan palautteen perusteella. Haavoittuvassa asemassa tai marginaalissa
Toimintakertomus 2025
67
olevien ihmisten etujen turvaamiseksi ja näkemysten huomioimiseksi konserniyhtiöt mahdollistavat
anonyymin palautteenannon sekä henkilöstökyselyissä, että ilmiantokanavansa kautta.
Negatiivisten vaikutusten tunnistamiseksi ja korjaamiseksi edellä kuvatut kanavat ovat käytettävissä
kaikenlaisten huolten esittämiseen. Lisäksi kaikilla työntekijöillä on suora yhteys aina konsernin
toimitusjohtajaan asti asioissa, joita he katsovat operatiivisen organisaation käsittelevän
riittämättömästi. Konserniyhtiöillä on myös lainsäädännön mukaiset ilmiantokanavat (Suomi:
1171/2022; Ruotsi 2021:890), joita työntekijät voivat käyttää huolien esittämiseen. KH Groupin
konserniyhtiöillä on politiikkoja, jotka suojelevat ilmiantajia ja valituksia esittäviä henkilöitä
kostotoimilta.
Ilmiantokanavan kautta tulevien ilmoitusten käsittelyyn konserniyhtiöillä on erillisiä menettelyjä,
joita kuvataan tarkemmin alaluvussa 8.1.5 Ilmiantajansuoja. Muissa kanavissa esitetyt huolet
dokumentoidaan operatiivisten maiden johtoryhmien kokouspöytäkirjoihin, ja niiden käsittelyn
edistymistä seurataan jokaisessa johtoryhmän kokouksessa. Konserniyritykset muistuttavat
työntekijöitään säännöllisesti ilmiantokanavan käytännöistä osana viestintäprosesseja.
7.2. Toimintasuunnitelmat ja toimenpiteet omaan työvoimaan liittyen
KH Group -konsernin toimintasuunnitelma oman työvoiman osalta koostuu seuraavista keskeisistä
komponenteista:
1) Kommunikaation parantaminen
2) Päivittäisjohtamisen kehittäminen
3) Osaamisen vahvistaminen ja koulutusten lisääminen.
Kommunikaation parantamisella KH Group -konserni tähtää ennen kaikkea henkilöstön kanssa
käytävän vuorovaikutuksen lisäämiseen ja parantamiseen, vaikutusten toteutuessa työmotivaation ja
työhyvinvoinnin kautta. Konserniyhtiöt pyrkivät parantamaan kommunikaatiota viestimällä
aktiivisesti eri reittejä, pitäen sisällään edellä kuvattujen toimintaperiaatteiden mukaiset
keskustelutilaisuudet, työsuojelutoimikunnat ja henkilöstökyselyt, mutta myös henkilöstökirjeet ja -
infot ajankohtaisista asioista normaalin päivittäisjohtamisen lisäksi. Konserni näkee kommunikaation
ja sen parantamisen ennen kaikkea jatkuvana parantamisena, eikä siihen ole määritetty erillistä
aikahorisonttia. Kommunikaation parantamiseen ei ole allokoitu erillisiä resursseja pois lukien
kommunikaation edistämiseen käytettävä työaika.
Päivittäisjohtamisen kehittäminen tarkoittaa KH Group -konsernille ennen kaikkea panostuksia
esimiestyöhön ja palautteenantamiseen konserniyhtiöissä. Tämä tarkoittaa käytännön tasolla
esimieskoulutuksia, palautteenantorutiineja, kuten kehityskeskusteluja ja jatkuvaan palautteenantoon
kannustamista kaikilla organisaation tasoilla. Toimenpiteitä on aloitettu ennen kaikkea 20232024
aikana, ja konserni ei näe niiden päättämiselle välitöntä tarvetta. KH Group -konsernin tavoitteena
on eri päivittäisjohtamisrutiinien soveltaminen koko organisaation laajuudella. Päivittäisjohtamisen
kehittämiseen ei ole allokoitu merkittäviä resursseja pois lukien kehittämistyöhön käytettävä työaika.
Oman työvoiman osaamisen vahvistaminen on tunnistettu KH Group -konsernin strategiatyössä
prioriteetiksi. Osaamisen vahvistaminen kattaa konsernin ajattelussa kokonaisvaltaisesti eri
toimenkuvissa tarvittavat taidot työturvallisuusosaamisesta ja kielitaidosta sekä eri ATK-työkalujen
käytöstä spesifiin osaamiseen ja kaupalliseen osaamiseen, kuten myyntitaitoihin. Osaamisen
kehittämisellä pyritään turvallisen työskentelytavan edistämiseen, tuottavuuden parantamiseen ja
luomaan konsernille strategista joustavuutta muuttuvassa markkinaympäristössä. Konsernin
henkilöstön koulutussuunnitelma ulottuu nykyisen strategiakauden loppuun vuoteen 2028, ja se
kattaa kaikki konsernin palveluksessa olevat henkilöstöryhmät. Koulutussuunnitelmien edistämiseen
Toimintakertomus 2025
68
on varattu sekä strategiasuunnittelun että vuosibudjetoinnin yhteydessä resursseja niin suorien
kustannusten kuin koulutuksille varattavan työajan muodossa.
Konserni arvioi toimenpiteiden tehokkuutta ja toimintasuunnitelmien etenemistä ennen kaikkea
henkilöstökyselyiden kautta. Konserniyhtiöt järjestävät vähintään kerran vuodessa samansisältöisen
henkilöstökyselyn. Kyselyistä toisen teemoina ovat työssä viihtyminen ja koulutus- ja
etenemismahdollisuudet, toisen teemoina johtaminen ja kommunikaatio. Kyselyt koostuvat sekä
numeerisesta että sanallisesta palautteesta, minkä lisäksi kyselyn perusteella lasketaan suositteluaste.
Saatua palautetta käsitellään KH Group Oyj:n hallituksessa, konsernin johdossa, liiketoiminta-
alueilla ja keskustelutilaisuuksissa koko henkilöstön kanssa. Saadun palautteen perusteella pyritään
tunnistamaan uusia kehitystoimenpiteitä sekä varmistumaan jo tehtyjen toimenpiteiden
vaikuttavuudesta ja siitä, ettei tehdyistä toimenpiteistä ole seurannut negatiivisia vaikutuksia omalle
työvoimalle.
7.2.1. Omaan työvoimaan liittyvät tavoitteet
Konsernin keskeiset omaa työvoimaa koskevat tavoitteet mittareineen on kuvattu oheisessa
taulukossa. 2024 on konsernin lähtötaso, 2025 viimeksi päättyneen tilikauden toteuma ja 2028
konsernin tavoitetaso kuluvan strategiakauden loppuun mennessä. Konserniyhtiöiden tavoitetasot
vuodelle 2028 on asetettu yksilöllisesti huomioiden niiden lähtötilanne raportointivuonna 2024.
Indoorille ei ole määritelty tavoitetasoja.
Omaa työvoimaa koskevat tavoitteet
2024
2025
2028
Työtapaturmat (kpl)
KH-Koneet
6
4
0
NRG
12
11
-
Indoor
14
15
-
Suositteluaste (eNPS)
KH-Koneet
50,4
32,1
80
NRG
-
-
-
Indoor
-
-
-
Taulukossa kuvatuista mittareista työtapaturmiin huomioidaan työpaikalla tapahtuneet tapaturmat,
jotka ovat johtaneet hintään yhden vuorokauden mittaiseen sairaspoissaoloon. Työmatkalla
tapahtuneita tapaturmia ei huomioida. Suositteluaste määritellään vastauksena kysymykseen
”Suosittelisitko työnantajaasi muille” asteikolla 1-10. Vastaukset pisteytetään siten, että 9 ja 10
tulkitaan +1, 16 tulkitaan -1 ja 7 ja 8 tulkitaan 0, minkä jälkeen pistemäärä lasketaan yhteen, jaetaan
vastausten lukumäärällä ja kerrotaan sadalla. Osuus henkilöstöstä kehityskeskustelujen piirissä
lasketaan tilikauden lopun henkilömäärästä siten, että tilikauden päättyessä vakituisessa työsuhteessa
olevista henkilöistä määrä, joka on osallistunut kauden aikana kehityskeskusteluihin, jaetaan koko
vakituisessa työsuhteessa olevan henkilöstön määrällä.
KH Group -konsernin tavoitteenasetanta perustuu ensisijaisesti konserniyhtiöiden
toimintasuunnitelmiin ja niiden tavoitteisiin, ja toissijaisesti toimintaperiaatteisiin. Mittareista kolme
liittyy suoraan tunnistettuihin oleellisiin vaikutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin.
Konserniyhtiöiden henkilökunta on osallistunut tavoitteiden asettamiseen välillisesti esimerkiksi
keskustelutilaisuuksien ja henkilöstökyselyissä saadun palautteen kautta, ja tuloksia seedistymistä
suhteessa tavoitteisiin käydään läpi koko henkilöstön kanssa erityisesti keskustelutilaisuuksissa ja
liiketoimintojen omissa läpikäynneissä.
Toimintakertomus 2025
69
7.3. Henkilöstötilastoja
Tässä kappaleessa esitetään eri henkilöstötilastoja KH Group -konserniin työntekijöistä. Tiedot
omaan työvoimaan liittyen on kerätty suoraan konserniyhtiöiltä, ja ne ilmoitetaan henkilömääränä
raportointikauden lopun tilanteen mukaisesti, ellei osiossa erikseen toisin mainita.
Henkilöstön sukupuolijakauma
Seuraavassa taulukossa kuvataan henkilöstön sukupuolijakaumaa perustuen tilinpäätöshetken
henkilöstövahvuuteen.
Raportoinnissa esitettävät henkilöstövahvuusluvut perustuvat tilinpäätöshetken tilanteeseen.
Konserni myi Indoorin osakkeet ennen tilinpäätösajankohtaa, minkä seurauksena yhtiö poistui
konsernin omistuksesta. Tämän vuoksi yhtiön henkilöstöä ei ole sisällytetty raportointipäivän
mukaisiin henkilöstövahvuuslukuihin vuoden 2025 raportoinnissa.
Sukupuoli
Henkilöstön lukumäärä
(2024)
Henkilöstön lukumäärä
(2025)
Miehiä
640
279
Naisia
385
36
Muita
0
0
Ei raportoitu
0
0
Yhteensä
1025
315
Seuraavassa taulukossa kuvataan henkilöstömäärän jakaumaa toimintamaittain perustuen
tilinpäätöshetken henkilöstövahvuuteen.
Toimintamaa
Henkilöstön lukumäärä
(2024)
Henkilöstön lukumäärä
(2025)
Suomi
881
175
Ruotsi
144
140
Yhteensä
1025
315
Konsernin henkilöstön lukumäärä raportointivuonna 2025 on laskettu konserniyhtiöiden
palkkalistoille raportointivuoden lopussa olleiden henkilöiden mukaan.
Toimintakertomus 2025
70
Työsopimukset
Seuraavassa taulukossa kuvataan henkilöstömäärän jakaumaa työsopimustyypeittäin ja
sukupuolijakauman suhteessa perustuen tilinpäätöshetken henkilöstövahvuuteen.
Henkilöstöjakauma
työsopimustyypeittäin
Naisia
Miehiä
Muita
Ei raportoitu
Yhteensä
Henkilöstömäärä (kpl)
2025
36
279
0
0
315
2024
385
640
0
0
1025
Vakituisessa työsuhteessa (kpl)
2025
35
273
0
0
308
2024
355
602
0
0
957
Määräaikaisessa työsuhteessa (kpl)
2025
0
5
0
0
5
2024
27
35
0
0
62
0-tuntisopimuksella (kpl)
2025
1
1
0
0
2
2024
3
3
0
0
6
Henkilöstön vaihtuvuus
Vuoden 2025 aikana konsernin vahvuudesta on poistunut yhteensä 45 henkilöä oheisen taulukon
mukaisesti. Henkilöstön vaihtuvuusluku oli 14 %. Syitä henkilöstön vaihtuvuudelle on kuvattu
oheisessa taulukossa. Valtaosa henkilöstön vaihtuvuudesta tulee määräaikaiseen työsuhteeseen
palkatuista henkilöistä (esimerkiksi kesätyöntekijät ja opinnäytetyötä tekevät opiskelijat) ja heitä ei
ole huomioitu vaihtuvuusluvussa. Irtisanotut -rivillä on raportoitu pääasiassa koeajalla päätettyjä
työsopimuksia.
Henkilöstön lähtövaihtuvuus
Suomi
Ruotsi
Yhteensä
Lähteneet yhteensä (kpl)
2025
28
17
45
2024
276
30
306
Eläköityneet (kpl)
2025
5
0
5
2024
16
0
16
Irtisanoutuneet (kpl)
2025
7
14
21
2024
115
22
137
Irtisanotut (kpl)
2025
10
2
12
2024
19
8
27
Päättyneet määräaikaisuudet (kpl)
2025
6
1
7
2024
126
0
126
Toimintakertomus 2025
71
Työehtosopimusten kattavuus
Kaikki konserniyritysten työntekijät ylintä johtoa lukuun ottamatta ovat työehtosopimuksien piirissä,
ja johtoon sovelletaan pääosiltaan työehtosopimusten mukaisia yleisiä ehtoja.
Työehtosopimusten kattavuus
Suomi
Ruotsi
Yhteensä
Työntekijät (kpl)
2025
90
84
174
2024
640
88
728
Työntekijät TES piirissä (%)
2025
100 %
96 %
98 %
2024
100 %
100 %
100 %
Toimihenkilöt (kpl)
2025
72
50
122
2024
219
50
269
Toimihenkilöt TES piirissä (%)
2025
100 %
100 %
100 %
2024
100 %
100 %
100 %
Johto (kpl)
2025
13
6
19
2024
22
6
28
Johto TES piirissä (%)
2025
38 %
100 %
58 %
2024
64 %
100 %
71 %
Yhteensä (kpl)
2025
175
140
315
2024
881
144
1025
Yhteensä TES piirissä (%)
2025
95 %
98 %
97 %
2024
99 %
100 %
99 %
Suomessa KH-Koneiden kannalta keskeisin työehtosopimus on Autoalan kaupan ja
korjaamotoiminnan työehtosopimus. Sauruksella keskeisimpänä ovat Teknologiateollisuuden
toimihenkilöiden, työtekijöiden ja ylempien toimihenkilöiden työehtosopimukset ja Sala Brandilla
IF Metall sekä Unionen. Indoorin keskeisimmät työehtosopimukset ovat Kaupan alan TES ja
Insofalla sovelletaan Puusepänteollisuuden TES:sta. Näiden lisäksi Indoorilla on käytössä
Vähittäiskaupan esihenkilö TES ja Puusepänteollisuuden toimihenkilö TES.
KH-Koneiden henkilöstö ei ole valinnut luottamusmiehiä missään konsernin toimintamaassa.
Indoorilla on valittu sekä luottamusmiehet että työsuojeluvaltuutetut ja edustus löytyy erikseen
työntekijöille ja ylemmille toimihenkilöille.
KH Group ei ole osapuoli EWC- tai vastaavissa sopimuksissa. Yhteenveto konsernin
työehtosopimusten kattavuudesta ja työntekijöiden edustustoiminnasta työpaikalla on esitetty
seuraavassa taulukossa.
Toimintakertomus 2025
72
Työehtosopimuksien kattavuus
Dialogi
Kattavuus
Työntekijät -EEA
Työntekijät ei EEA
Edustus työpaikoilla
019 %
2039 %
4059 %
6079 %
80100 %
Suomi
Ruotsi
Konserniyhtiöistä vain
Indoor
Ylimmän johdon diversiteetti
KH Group määrittelee ylimpään johtoon kuuluviksi konsernin toimitusjohtajan ja talousjohtajan.
Toimitusjohtaja on 3050-vuotias suomalainen mies, ja talousjohtaja 3050-vuotias suomalainen
mies.
Oheisessa taulukossa on esitetty konsernin ylimmän johdon sukupuolijakauma. KH-Koneet
määrittelee ylimpään johtoon kuuluviksi konserniyhtiön johtoryhmän laajennettuna Ruotsin
maajohtajalla ja Suomen liiketoimintajohtajilla. NRG:llä ylimpään johtoon lasketaan johtoryhmä ja
hallitus.
Johdon sukupuolijakauma
Miehiä
Naisia
Muita
Ei raportoitu
Yhteensä
Ylin johto (kpl)
17
2
0
0
19
Ylin johto (%)
89 %
11 %
0 %
0 %
100 %
Henkilöstön ikäjakauma
Oheisessa taulukossa on esitetty konsernin henkilöstön ikäjakauma tilinpäätöspäivän 2025
vahvuuslaskennan mukaan, toimintamaittain eriteltynä.
Henkilöstön ikäjakauma
Suomi
Ruotsi
Yhteensä
2025
Alle 30-vuotiaat
26
30
56
3050-vuotiaat
101
78
179
Yli 50-vuotiaat
48
32
80
2024
Alle 30-vuotiaat
145
31
176
3050-vuotiaat
445
82
527
Yli 50-vuotiaat
291
31
322
Sosiaaliturva
Kaikille KH Group -konsernin omaan työvoimaan kuuluville henkilöille maksetaan vähintään
lakisääteinen palkka. Lisäksi kaikilla konsernin omaan työvoimaan kuuluvilla henkilöillä on
vähintään lakisääteinen sosiaaliturva sairastapauksien, työttömyyden, työtapaturmien ja
vammautumisen, vanhempainvapaan ja eläkkeen osalta.
Työterveys ja -turvallisuus
KH Group -konsernin terveys- ja turvallisuusjohtamisjärjestelmä kattaa lakien ja työehtosopimusten
mukaisesti kaikki konsernin työntekijät mukaan lukien sekä työsuhteiset että muut kuin työsuhteiset
työntekijät. Työperäisistä sairauksista tai työtapaturmista ei aiheutunut yhtäkään kuolemantapausta
KH Group -konsernille tai sen tiloissa työskenteleville arvoketjuun kuuluville henkilöille. Oheisessa
Toimintakertomus 2025
73
taulukossa on esitetty tilastoja työterveyteen ja -turvallisuuteen liittyen toimintamaittain eriteltynä.
Esitetyt tapaturmaluvut sekä työperäisten terveysongelmien sekä menetettyjen päivien luvut kattavat
kappaleen 7 alussa määritellysti konsernin oman työvoiman.
Taulukossa työtapaturmina huomioidaan työpaikalla tapahtuneet tapaturmat, jotka ovat johtaneet
vähintään yhden vuorokauden mittaiseen sairaspoissaoloon. Konsernin ESRS S1-standardin
mukaista kirjattujen työtapaturmien määrää ei ole konsolidoidusti saatavilla, koska osassa
konserniyhtiöistä työtapaturmien määrää on seurattu vain vähintään yhden vuorokauden mittaisiin
sairaspoissaoloihin johtaneiden työtapaturmien osalta. Yhtiö arvioi, että konsernin
kokonaistapatumien määrä vastaa vähintään vuorokauden poissaoloon johtaneiden tapaturmien
määrää. Kuolemantapauksia, tapaturmien määrää ja tapaturmataajuutta koskevat luvut on raportoitu
standardin vaatimusten mukaisesti ja kattavat koko oman työvoiman, mukaan lukien sekä
työsuhteiset että muut kuin työsuhteiset työntekijät.
Työterveyttä ja -turvallisuutta sekä perhevapaita ja palkkatilastoja koskevissa tunnusluvuissa Indoor
on huomioitu siltä osin kuin se on ollut osa konsernia raportointikauden aikana. Indooria koskevat
tiedot oman työvoiman osalta kattavat ajanjakson tammikuusta lokakuuhun (1.1.31.10.), ja ne on
päivitetty lokakuun lopun tilanteen mukaisesti alla esitettyihin omaa työvoimaa koskeviin
tunnuslukuihin. Tämä varmistaa, että raportoidut työterveys- ja työturvallisuustiedot antavat oikean
ja riittävän kuvan konsernin toiminnan vaikutuksista ja toteutuneesta kehityksestä
raportointikaudella.
Työterveys ja -turvallisuus
2024
2025
Kuolemantapaukset (kpl)
0
0
Työtapaturmat (kpl)
32
29
Todetut työperäiset sairaudet (kpl)
0
0
Menetetyt työpäivät em. syistä (vrk)
850
157
Tapaturmataajuus (kpl/miljoona työtuntia)
2024
2025
KH Group
N/A
21,1
KH-Koneet
15,4
9,9
NRG
58,8
55,7
Indoor
11,9
18,1
Perhevapaat
Kaikilla KH Group -konsernin työntekijöillä on oikeus perhevapaaseen lakien ja työehtosopimusten
mukaisesti. Oheinen taulukko kuvaa konsernin perhevapaiden käyttöä sukupuolittain ja
toimintamaittain. Suhdeluku on laskettu jakamalla perhevapaita käyttäneiden määrä kaikilla siihen
oikeutetuilla henkilöillä. Suhdeluku on laskettu jakamalla perhevapaita käyttäneiden määrä kaikilla
siihen oikeutetuilla henkilöillä.
Perhevapaat
Suomi
Ruotsi
Konserni
Työntekijät, jotka käyttivät perhevapaita 2025 (%)
18,3 %
34,3 %
20,9 %
Naiset (%)
25,4 %
5,6 %
24,3 %
Miehet (%)
13,3 %
38,5 %
18,9 %
Työntekijät, jotka käyttivät perhevapaita 2024 (%)
4,8 %
16,7 %
6,4 %
Naiset (%)
2,5 %
0,7 %
2,2 %
Miehet (%)
2,3 %
16,0 %
4,2 %
Toimintakertomus 2025
74
Palkkatilastot
Oheisessa taulukossa on esitetty sukupuolten välinen palkkaero toimintamaittain ja
kokonaiskompensaatiosuhde oheisten laskukaavojen mukaisesti. Sukupuolten välinen palkkaero on
laskettu erikseen sukupuolien keskituntiansion erotus jaettuna miesten keskituntiansiolla.
Kokonaiskompensaatiosuhde on määritetty laskemalla kaikkien työntekijöiden kokonaisansio,
sisältäen peruspalkan, lisät ja bonukset, työsuhde-edut ja muu palkitseminen, ja jakamalla suurimman
kompensaation saaneen henkilön kokonaisansio mediaanikokonaisansiolla otannasta, josta on
poistettu suurimman kompensaation saanut henkilö. Kummassakin laskelmassa kruunut on
muunnettu euroiksi käyttäen tilikauden keskikurssia.
𝑀𝑖𝑒𝑠𝑡𝑒𝑛 𝑘𝑒𝑠𝑘𝑖𝑡𝑢𝑛𝑡𝑖𝑎𝑛𝑠𝑖𝑜 𝑁𝑎𝑖𝑠𝑡𝑒𝑛 𝑘𝑒𝑠𝑘𝑖𝑡𝑢𝑛𝑡𝑖𝑎𝑛𝑠𝑖𝑜
𝑀𝑖𝑒𝑠𝑡𝑒𝑛 𝑘𝑒𝑠𝑘𝑖𝑡𝑢𝑛𝑡𝑖𝑎𝑛𝑠𝑖𝑜
100
𝐾𝑜𝑘𝑜𝑛𝑎𝑖𝑠𝑎𝑛𝑠𝑖𝑜 (𝑒𝑛𝑖𝑡𝑒𝑛 𝑎𝑛𝑠𝑎𝑖𝑛𝑛𝑢𝑡 𝑦𝑘𝑠𝑖𝑙ö)
𝐾𝑜𝑘𝑜𝑛𝑎𝑖𝑠𝑎𝑛𝑠𝑖𝑜 (𝑚𝑒𝑑𝑖𝑎𝑎𝑛𝑖 𝑒𝑖 𝑠𝑖𝑠. 𝑒𝑛𝑖𝑡𝑒𝑛 𝑎𝑛𝑠𝑎𝑖𝑛𝑛𝑢𝑡 ℎ𝑙ö)
100
Palkkatilastot, KH-Koneet
Suomi
Ruotsi
Konserni
Sukupuolten välinen palkkaero 2025 (%)
20,8 %
3,5 %
13,2 %
Kokonaiskompensaatiosuhde 2025
5,6
4,4
11,4
Sukupuolten välinen palkkaero 2024 (%)
14,5 %
6,5 %
11,4 %
Kokonaiskompensaatiosuhde 2024
5,3
3,4
5,7
Palkkatilastot, Indoor
Konserni
Sukupuolten välinen palkkaero 2025 (%)
2,3 %
Kokonaiskompensaatiosuhde 2025
6,3
Sukupuolten välinen palkkaero 2024 (%)
9,3 %
Kokonaiskompensaatiosuhde 2024
10,3
Syrjintä- tai häirintätapaukset
Raportointikaudella KH Group-konsernissa ei ole havaittu syrjintä- tai häirintätapauksia.
Syrjintä- tai häirintätapaukset
2024
2025
Syrjintä- tai häirintätapaukset (kpl)
0
0
Syrjintä- tai häirintätapauksista tehdyt ilmoitukset (kpl)
0
0
Seuraukset syrjintä- tai häirintätapauksista (EUR)
0
0
Ihmisoikeusloukkaukset
KH Group -konsernin omaan työvoimaan liittyviä vakavia ihmisoikeusloukkauksia ei ole havaittu
raportointikautena konserniyhtiöiden ilmiantokanavien tai muun sisäisen valvonnan kautta.
8. Liiketoiminnan harjoittaminen
Palkkatilastot, NRG
Suomi
Ruotsi
Konserni
Sukupuolten välinen palkkaero 2025 (%)
-11,9 %
10,1 %
-1,2 %
Kokonaiskompensaatiosuhde 2025
3,9
2,5
4,3
Sukupuolten välinen palkkaero 2024 (%)
-3,1 %
9,1 %
2,6 %
Kokonaiskompensaatiosuhde 2024
4,8
2,4
5,2
Toimintakertomus 2025
75
Oheisessa taulukossa on esitetty konsernin olennaisuusanalyysissä tunnistamat, liiketoiminnan
harjoittamisen kannalta olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet. Negatiiviset vaikutukset ja
riskit on kuvattu harmaalla taustavärillä, positiiviset vaikutukset ja mahdollisuudet valkoisella
taustavärillä.
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
VAIKUTUKSET
Vaikutuksen tyyppi
Mittari
Vahvat ja luottamukselliset
toimittajasuhteet
Positiivinen
Toimittajasuhteet
Reilut maksuehdot ja ajallaan
maksaminen
Positiivinen
Maksukäytännöt
Konserniyhtiöiden
väärinkäytösten
ilmiantokanavat
Positiivinen
Yhtiöissä panostetaan hyvään
yrityskulttuuriin
Positiivinen
Yrityskulttuuri
RISKIT JA
MAHDOLLISUUDET
Riski tai mahdollisuus
Mittari
Kiristyvä regulaatio kasvattaa
kustannuksia ja
vaihtoehtoiskustannuksia
Riski
Vaatimustenmukaisuuskulut
Maine vastuullisena toimijana
houkuttelee asiakkaita,
työntekijöitä ja sijoittajia
Mahdollisuus
8.1. Toimintaperiaatteet liiketoiminnan harjoittamisen kehittämiseen
KH Group -konsernin toimintaa ohjaa voimassa olevan lainsäädännön lisäksi ennen kaikkea
konsernin eettinen ohjeistus (Code of Conduct), joka kiteyttää konsernin toimintaperiaatteet. KH
Groupilla ei ole erillisiä ESRS G1 mukaisia toimia liittyen liiketoiminnan harjoittamiseen, kuin ne
kuvaukset toiminnasta, jotka on esitetty tässä kappaleessa.
8.1.1. Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
KH Group -konsernin yrityskulttuurista, eettisyydestä ja vaatimustenmukaisuudesta vastaa viime
kädessä konsernin hallitus, joka käsittelee yrityskulttuuri-, eettisyys- ja vaatimustenmukaisuusasioita
osana normaalia toimintaansa. Hallitus vastaa erityisesti valvonnasta ja tavoitteenasetannasta.
Konsernin toimitusjohtaja ja talousjohtaja osallistuvat hallituksen kokouksiin toimivan johdon
edustajina, ja vastaavat hallituksen ohjeiden implementoinnista organisaation läpi.
Yrityskulttuuri-, eettisyys- ja vaatimustenmukaisuusasioita käsitellään paikallisissa johtoryhmissä
konsernin toimitus- ja talousjohtajan ohjaamina. Eri toimielinten roolia eettisten epäkohtien
tutkinnassa on avattu osioissa 8.1.3. Väärinkäytösten tunnistaminen, 8.1.4. Korruption vastaiset
toimintaperiaatteet ja korkeat funktiot, 8.1.5. Ilmiantajansuoja ja 8.1.6. Tutkintaperiaatteet.
Konsernin hallituksella ja toimivalla johdolla on kokemusta ja osaamista koskien hyvää hallintotapaa
ja hyvää kauppatapaa liiketoiminnan harjoittamisessa. Sekä hallituksella että toimivalla johdolla on
tarvittaessa pääsy ulkoisiin asiantuntijoihin, joiden osaamista voidaan hyödyntää eri
liiketoimintatilanteissa.
Toimintakertomus 2025
76
8.1.2. Eettinen ohjeistus ja yrityskulttuurin kehittäminen
Konsernin eettinen ohjeistus pitää sisällään sitoumukset vastuulliseen päätöksentekoon, turvalliseen
ja oikeudenmukaiseen työympäristöön ja työskentelyyn, lakien ja asetusten noudattamiseen, reiluun
kilpailuun ja vastuullisuuteen yhteistyökumppaneiden valinnassa; ympäristön suojeluun ja tarkkaan
sekä täsmälliseen raportointiin. Eettinen ohjeistus kattaa kaikki konsernin työntekijät, johtajat,
sidosryhmät ja liikekumppanit, ja sen päivityksestä vastaa KH Group Oyj:n hallitus ja sen
implementoinnista konsernin toimiva johto.
Konserniyhtiöt arvioivat yrityskulttuurin kehittymistä jatkuvasti perustuen henkilöstökyselyihin,
kehityskeskusteluihin ja henkilöstön kanssa käytäviin keskustelutilaisuuksiin. Henkilöstökyselyiden
tulokset käsitellään konsernin yritysten hallituksissa, minkä lisäksi kehityskeskusteluiden ja yleisten
keskustelutilaisuuksien aikana saatua palautetta käsitellään konsernin johtoryhmissä ja tarvittaessa
hallituksessa.
8.1.3. Väärinkäytösten tunnistaminen
Konsernin henkilöstöä rohkaistaan ilmoittamaan havaitsemistaan konsernin toimintaan liittyvistä
lainsäädännön rikkomuksista sekä eettisistä epäkohdista. Havainnoista voi ilmoittaa omalle
esihenkilölle, paikallisjohdolle, konsernijohdolle, hallituksen jäsenille tai konserniyhtiöiden
ilmoituskanaviin. Linkki olennaiseen ilmoituskanavaan on kaikkien konserniyhtiöiden
työntekijöiden käytettävissä, ilmoituksen voi tehdä anonyymisti ja ilmoituskanavan olemassaolosta
muistutetaan henkilökuntaa säännöllisesti. Ilmoituksen tekotavasta riippumatta kaikki ilmoitukset
epäkohdista tutkitaan ja korjaavat toimenpiteet toteutetaan.
Ilmoituskanavaan tulevista ilmoituksista tulee suora ilmoitus KH-Koneet-konsernin hallituksen
puheenjohtajalle ja talousjohtajalle ja puolestaan Indoorilla ja NRG:n tytäryhtiöllä Sauruksella
talous- ja toimitusjohtajille. Muilla tahoilla ei ole pääsyä näihin kanaviin. Kanavaan tulevat
ilmoitukset käsitellään konsernin eettisen ohjeistuksen määrittelemän ilmiantajansuojan mukaisesti.
Kaikki ilmoitukset tutkitaan viipymättä, ehdottoman luottamuksellisesti ja tutkinnan kohteesta
riippumattomien henkilöiden toimesta konserniyhtiön hallituksen puheenjohtajan ohjaamana, ja
tutkinnassa voidaan käyttää kolmansia osapuolia tilanteen vaatiessa. Konsernin hallituksen
puheenjohtaja valvoo ilmiantojen tutkintaprosessia, ja prosessin tulokset raportoidaan suoraan
konsernin hallitukselle. Konsernin johto vastaa korjaavien toimenpiteiden implementoinnista
organisaation läpi. Konserni on eettisessä ohjeistuksessaan yksikäsitteisesti sitoutunut suojelemaan
vilpittömässä mielessä ilmoituksen tehneiden henkilöiden oikeuksia ja yksityisyyttä.
8.1.4. Korruptionvastaiset toimintaperiaatteet ja korkean riskin funktiot
KH Group -konsernin eettiseen ohjeistukseen sisältyy yksiselitteisesti korruption ja lahjonnan kielto,
ja konserni on sitoutunut korruption ja lahjonnan vastaiseen toimintaan omassa toiminnassaan ja
toiminnassa yhteistyökumppaneiden kanssa. Konsernin toimintaperiaatteet ovat linjassa YK:n
korruptionvastaisen yleissopimuksen kanssa. Toimintaperiaatteet kattavat koko KH Group -
konsernin henkilöstön ja sidosryhmät, ja niiden päivittämisestä vastaa KH Group Oyj:n hallitus, ja
implementoinnista konsernin toimiva johto.
Vaikka korruptiota ei tunnistettu konsernin olennaisuusanalyysissa olennaiseksi kestävyysseikaksi,
on KH Group arvioinut, ettei korruptioriski ei ole sama kaikissa sen toiminnoissa. Riskipitoisimpia
toimintoja ovat myynti- ja hankintaorganisaatiot, taloushallinto sekä toimiva johto. Vastaavasti
koulutuksia ja valvontaa painotetaan korkean riskin toimintoihin.
8.1.5. Ilmiantajansuoja
Toimintakertomus 2025
77
KH Group -konsernin eettinen ohjeistus kattaa ilmiantajansuojan, joka koskee koko konsernin
henkilöstöä ja sidosryhmiä. Eettisen ohjeistuksen tavoitteena on auttaa konsernia tunnistamaan ja
ehkäisemään mahdollisia väärinkäytöksiä, kuten häirintää, petoksia tai korruptiota; vahvistaa hyvää
hallintotapaa; suojella ilmiantajia ja mahdollistaa tehokkaat tutkivat ja korjaavat toimenpiteet.
Eettinen ohjeistus kannustaa raportoimaan mahdollisista lainsäädännön ja tämän ohjeistuksen
rikkomuksista tai huolenaiheista sekä konsernin omassa että kumppaneidemme toiminnassa
lähimmälle esimiehelle, johdolle tai henkilöstöhallinnon edustajalle tai erikseen nimetylle
ulkopuoliselle taholle, joka saattaa asian tietoon oikealle organisaatiotasolle.
Ilmiantajansuojan ylläpidosta vastaa KH Group Oyj:n hallitus ja implementoinnista konsernin
toimiva johto.
8.1.6. Tutkintaperiaatteet
Kaikki ilmoituskanavien ilmoitukset tutkitaan viipymättä, ehdottoman luottamuksellisesti ja
tutkinnan kohteesta riippumattomien henkilöiden toimesta konserniyhtiön hallituksen
puheenjohtajan ohjaamana. Tutkinnassa voidaan käyttää kolmansia osapuolia tilanteen vaatiessa.
Konsernin hallituksen puheenjohtaja valvoo ilmiantojen tutkintaprosessia, ja prosessin tulokset
raportoidaan suoraan konsernin hallitukselle. Konsernin johto vastaa korjaavien toimenpiteiden
implementoinnista organisaation läpi. Konserni on eettisessä ohjeistuksessaan yksikäsitteisesti
sitoutunut suojelemaan vilpittömässä mielessä ilmoituksen tehneiden henkilöiden oikeuksia ja
yksityisyyttä.
8.1.7. Koulutukset
Jokainen konsernin työntekijä perehdytetään konsernin eettiseen ohjeistukseen ja oman toimenkuvan
kannalta relevantteihin politiikkoihin heti työsuhteen alussa, minkä lisäksi ohjeistusta kerrataan
säännöllisesti esimiehille ja henkilöstölle järjestettävissä keskustelutilaisuuksista, erityisessä riskissä
olevia toimenkuvia painottaen.
KH Group -konsernin korruption ja lahjonnan vastaiset politiikat (eettinen ohjeistus)
kommunikoidaan kaikille konsernin työntekijöille osana perehdytystä. Kaikille konsernin
työntekijöille on valmisteilla mekanismi, jossa tarjotaan mahdollisuus osallistua erilliseen korruptiota
ja lahjontaa käsittelevään koulutukseen. Riskifunktioissa työskenteleville koulutuksiin
osallistuminen olisi pakollista. Koulutukset toteutettaisiin lyhyinä, käytännönläheisinä
verkkokursseina, joissa keskityttäisiin käytännön tilanteisiin, joissa korruptioriski on kohonnut, ja
niissä käsiteltäisiin sekä korruption tunnistamiseen että ehkäisemiseen liittyviä kysymyksiä.
8.2. Toimittajia koskevat toimintaperiaatteet
KH Group-konserni jaottelee toimittajat kuuteen pääryhmään:
”Julkishallinto”, kuten paikalliset veroviranomaiset, eläkerahastot, lakisääteisten
vakuutuspalveluiden tuottajat ja muut toimittajat, jotka auttavat lakisääteisen velvoitteen
täyttämisessä.
"Rahoitusyhtiöt”, jotka tuottavat rahoituspalveluita sekä KH Group -konsernille, että sen
asiakkaille (pankit ja muut rahoituslaitokset).
”Valmistajat”, joka kattaa konsernin päätoimittajat (konevalmistajat ja huonekalutuotteiden
tavarantoimittajat). Kategorisointi tehdään KH Group -konsernin lähtökohdista, toisin sanoen
tosiasiallisesti monikansallinen suuryritys ei välttämättä ole KH Group -konsernin
kategorisoinnissa ”Monikansallinen”, jos KH Group -konsernin hankintavolyymi kyseiseltä
Toimintakertomus 2025
78
yritykseltä on vähäinen tai merkityksetön.
”Suuret yritykset”, joka pitää sisällään muut suuret yritykset kuin ne, jotka konserni erikseen
kategorisoi edellisiin kolmeen kategoriaan. Konserni pitää suuryrityksen rajana yrityksiä,
joiden vuotuinen liikevaihto on 10 MEUR, 100 MSEK tai enemmän.
”Pk-yritykset” pitää sisällään ne yritykset, joiden liikevaihto on alle 10 MEUR tai 100 MSEK
vuodessa, ja joita ei kategorioida mihinkään edellisistä kategorioista tai itsenäisiin
alihankkijoihin.
”Itsenäiset alihankkijat” ovat toimittajia, jotka tekevät lähinnä alihankintatyötä konsernille,
jotka työllistävät yhden tai korkeintaan muutamia henkilöitä, ja joiden toimeentulo on
tyypillisesti ainakin osittain riippuvainen KH Groupin suorituksista.
KH Group -konsernille keskeinen toimintaperiaate on, että vastuullisen ja kestävän liiketoiminnan
tulee olla kaikille osapuolille oikeudenmukaista ja reilua, ja konserni odottaa samaa kaikilta
yhteistyökumppaneiltaan. Konserni operoi pääsääntöisesti sellaisten toimittajien kanssa, joilla on
vahvoja näyttöjä vastuullisesta ja luotettavasta toiminnasta sekä KH Group -konsernia että omia
sidosryhmiään kohtaan. Vastuullisen toiminnan määritelmä sisältää tässä kontekstissa kysymykset
niin ympäristöön, ihmisten terveyteen ja turvallisuuteen, korruptioon, lapsityövoiman käyttöön kuin
ihmisoikeusloukkauksiinkin liittyen. Toimijoiden vastuullisuutta arvioidaan kokonaisharkintaan
perustuen ja osallistaen koko konsernin henkilöstö toimijoiden seuraamiseen konsernin eettisen
ohjeistuksen avulla.
Oman toimittajaluokittelunsa pohjalta konserni tunnistaa, että suurimmat riskit liittyvät
monikansallisiin yrityksiin, joissa alihankintaketjut ovat monesti globaaleita ja ulospäin
läpinäkymättömiä, kun taas riski paikallisten, saman lainsäädännön alla toimivien yritysten kanssa
on vähäisempi. KH Group -konsernille toimittajien vastuullinen toiminta on toimittajasuhteen
jatkuvuuden ehto. Samanaikaisesti KH Group -konserni tunnistaa, että sen mahdollisuudet
kontrolloida monikansallisten yritysten koko toimintaketjua ovat vähäiset, jolloin konsernin fokus on
ensimmäisen portaan toimittajien valinnassa ja yhteistyössä näiden kanssa.
Toimittajia koskevien toimintaperiaatteiden päivittämisestä vastaa KH Group Oyj:n hallitus ja
implementoinnista konsernin toimiva johto.
8.2.1. Maksukäytännöt
KH Group -konsernin lähtökohta liiketoiminnalle on, että liiketoiminnasta toimittajille kertyvät
kiistattomat maksut suoritetaan ajallaan. Konserni varaa oikeuden maksusuorituksen pidättämiseen
riitaisen asian selvittämiseen asti, mutta samalla sitoutuu sittelemään edellä mainittujen asioiden
maksusuoritukset viipymättä sovinnon saamisen jälkeen, sovinnon mukaisesti.
KH Group -konserni tiedostaa vastuunsa erityisesti pk-yritysten ja itsenäisten alihankkijoiden osalta,
ja järjestelmällisesti priorisoi näiden laskunkäsittelynopeutta ja maksatusta. Edelleen KH Group -
konserni erikseen pidättäytyy oman neuvotteluvoimansa käyttämisestä kohtuuttomien maksuehtojen
kiristämiseen pk-yrityksiltä ja itsenäisiltä alihankkijoilta. Pk-yritysten ja itsenäisten alihankkijoiden
osalta konserni priorisoi laatua, luotettavuutta ja kilpailukykyistä hinnoittelua maksuehdoilla
kiristämisen sijaan.
Konsernissa käytössä olevat tyypilliset maksuehdot Pk-yrityksille ja itsenäisille alihankkijoille ovat
14 ja 30 päivää netto laskun päiväyksestä. Monikansallisten toimijoiden ja paikallisten suuryritysten
osalta konserni tavoittelee pidempiä maksuehtoja (tyypillisesti 60120 päivää netto) johtuen sekä
tavallisesti pidemmästä viiveestä laskupäivän ja tavaran saapumisen välillä (kuljetusviive), konsernin
Toimintakertomus 2025
79
läpimenoajoista ja kysynnän sesonkiluonteen vuoksi, jotka yhdessä voivat aiheuttaa merkittävääkin
lyhyen aikavälin kassavirtavaihtelua.
Oheisissa taulukoissa on kuvattu maksuehtojen jakautuminen toimittajaryhmittäin.
”14 pv” pitää sisällään 14 päivää netto ja sitä lyhyemmät maksuehdot.
”30 pv” pitää sisällään maksuehdot välillä 15 päivää netto – 30 päivää netto.
”60 pv” pitää sisällään maksuehdot välillä 31 päivää netto – 60 päivää netto.
”90 pv” pitää sisällään maksuehdot välillä 61 päivää netto – 90 päivää netto.
”> 90 pv” pitää sisällään 91 päivää netto ja sitä pidemmät maksuehdot.
Normaaleista maksuehdoista poiketen konserni saattaa kaupallisista tai operatiivisista syistä
neuvotella pidennettyjä maksuehtoja tai maksusuunnitelmia yksittäisille tuote-erille. Konserni varaa
nämä neuvottelut toimintaan monikansallisten yhtiöiden ja paikallisten suuryritysten kanssa. Alla on
kerrottu konserniyhtiöittäin tarkemmin, kuinka he ovat suorittaneet maksut toimittajiensa laskuihin.
Konsernissa ei raportointivuonna 2025 ollut vireillä maksuviivästyksistä johtuvia oikeudenkäyntejä.
KH-Koneet
Toimittajaryhmä
14 pv
30 pv
60 pv
90 pv
> 90 pv
Yhteensä
Julkishallinto
31 827
2 593
502
0
32
34 954
Rahoitusyhtiöt
14 016
13 308
219
0
0
27 543
Valmistajat
648
6 457
14 106
4 665
41 555
66 783
Suuret yritykset
8 114
15 065
4 124
56
685
28 044
Pk-yritykset
12 528
10 168
900
88
108
23 793
Itsenäiset alihankkijat
1 022
570
0
0
0
1 591
Maksut yhteensä (t EUR)
67 508
48 162
19 851
4 809
42 380
182 709
KH-Koneiden osalta tiedot on laskettu maksetun euromäärän perusteella toimittajaryhmittäin ja
maksuehdoittain. KH Koneilla ei ole yhtä vakiomaksuehtoa, vaan maksuehdot sovitaan yhdessä
toimittajan kanssa. Ostolaskuja maksetaan päivittäin ja noin 90 % kaikista KH-Koneiden laskuista
maksettiin raportointivuonna 2025 ajallaan toimittajille. Laskujen maksuun kuluvien päivien
keskiarvosta ei maksujärjestelmästä saada laskettua raportointivuodelle 2025
NRG
NRG:ssä molemmat tytäryhtiöt, Sala ja Saurus, tarjoavat pääasiassa 30 päivän maksuehtoja kaikille
toimittajilleen. Salalla ostolaskuja maksetaan päivittäin jaraportointikaudella kaikki maksut ovat
lähteneet ajallaan. Sauruksella maksetaan ostolaskuja kaksi kertaa viikossa, joka tarkoittaa
käytännössä maksun suorittamista joko pari päivää ennakkoon tai pari päivää myöhässä eräpäivästä
riippuen. Saurukselle tarkkaa prosenttiosuutta ajoissa maksetuista laskuista tai laskujen maksuun
kuluvien päivien keskiarvosta ei maksujärjestelmästä saada laskettua raportointivuodelle 2025
Toimintakertomus 2025
80
Indoor Group
Indoorin tiedot on laskettu toimittajaryhmiin kuuluvien toimittajien lukumäärän mukaan. Laskuajot
suoritetaan joka työviikon lopussa, mutta tarkkaa prosenttiosuutta ajoissa maksetuista laskuista tai
laskujen maksuun kuluvien päivien keskiarvosta ei maksujärjestelmästä saada laskettua
raportointivuodelle 2025. Indoorilla ei ole yhtä vakiomaksuehtoa, vaan maksuehdot sovitaan yhdessä
toimittajan kanssa.
Maksuehdot
14 pv
30 pv
60 pv
90 pv
> 90 pv
Julkishallinto
7
7
-
-
-
Rahoitusyhtiöt
5
2
-
-
-
Valmistajat
18
69
49
13
-
Suuret yritykset
162
58
9
-
-
Pk-yritykset
164
48
1
-
-
Itsenäiset alihankkijat
33
6
-
-
-
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
81
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS)
Konsernin tuloslaskelma, IFRS
1000 EUR
Liitetieto
2025
2024
Liikevaihto
3.1
204 546
193 979
Liiketoiminnan muut tuotot
3.2
795
581
Materiaalit ja palvelut
3.3
-150 304
-141 086
Henkilöstökulut
3.5
-24 659
-22 701
Liiketoiminnan muut kulut
3.4
-10 502
-10 490
Poistot ja arvonalentumiset
3.6
-14 669
-14 511
Liikevoitto/-tappio
5 206
5 771
Rahoitustuotot
3.7
783
2 165
Rahoituskulut
3.7
-4 650
- 6 282
Tulos ennen veroja
1 340
1 653
Tuloverot
3.8
-343
-205
Tilikauden tulos jatkuvista toiminnoista
997
1 448
Tilikauden tulos lopetetuista toiminnoista
1.3
-943
-31 374
Tilikauden tulos
55
-29 925
Tilikauden tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille
-563
-24 601
Määräysvallattomille omistajille
617
-5 324
Osakekohtainen tulos
2.7
Jatkuvista toiminnoista €
Laimentamaton
0,01
0,02
Laimennettu
0,01
0,02
Lopetetuista toiminnoista
Laimentamaton
-0,02
-0,44
Laimennettu
-0,02
-0,44
Jatkuvista ja lopetetuista toiminnoista €
Laimentamaton
-0,01
-0,42
Laimennettu
-0,01
-0,42
Konsernin laaja tuloslaskelma, IFRS
1000 EUR
Liitetieto
2025
2024
Tilikauden tulos
55
-29 925
Laajan tuloslaskelman erät, jotka saatetaan myöhemmin
siirtää tulosvaikutteiseksi
Muuntoerot
599
-255
Laajan tuloslaskelma erät, joita ei siirretä
tulosvaikutteisiksi:
Etuuspohjaiset eläkkeet
5.4
-
-10
Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen
599
-265
Tilikauden laaja tulos yhteensä
653
-30 190
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille
1
-24 852
Määräysvallattomille omistajille
652
-5 337
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
82
Konsernin tase, IFRS
1000 EUR
Liitetieto
2025
2024
Varat
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo
4.2 ja 4.3
7 659
7 659
Aineettomat hyödykkeet
4.2
9 158
10 331
Aineelliset hyödykkeet
4.1
41 262
41 756
Käyttöoikeusomaisuuserät
2.5
9 460
9 645
Pitkäaikaiset saamiset ja muut rahoitusvarat
2.1
129
428
Laskennalliset verosaamiset
4.8
4 497
4 099
Pitkäaikaiset varat yhteensä
72 165
73 919
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
4.4
60 243
60 242
Myyntisaamiset
4.5
17 226
15 808
Siirtosaamiset ja muut saamiset
4.5
3 458
2 718
Rahavarat
2.2
3 563
9 015
Lyhytaikaiset varat yhteensä
84 490 87 784
Myytävänä oleviksi luokitellut omaisuuserät
1.3
-
109 957
Varat yhteensä
156 656 271 659
Oma pääoma ja velat
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma
2.6
15 179
15 179
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
2.6
12 886
12 886
Muuntoerot
276
-288
Kertyneet voittovarat
21 353
21 915
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä
49 692
49 691
Määräysvallattomien omistajien osuus
37
-615
Oma pääoma yhteen
2.6
49 730
49 076
Pitkäaikaiset velat
Korolliset velat
2.3
11 208
19 663
Vuokrakaluston rahoituslainat
2.3
28 571
29 966
Vuokrasopimusvelat
2.5
6 267
6 204
Varaukset
4.7
22
26
Laskennalliset verovelat
4.8
1 930
2 097
Pitkäaikaiset velat yhteensä
47 998
57 956
Lyhytaikaiset velat
Korolliset velat
2.3
10 083
8 760
Vuokrakaluston rahoituslainat
2.3
12 264
10 836
Vuokrasopimusvelat
2.5
3 537
3 729
Saadut ennakot
3.1
517
1 106
Ostovelat ja muut velat
4.6
32 526 30 239
Lyhytaikaiset velat yhteensä
58 928
54 670
Myytävänä oleviksi luokiteltuihin omaisuuseriin
liittyvät velat
- 109 957
Velat yhteensä
106 926
222 583
Oma pääoma ja velat yhteensä
156 656
271 659
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
83
Konsernin rahavirtalaskelma, IFRS
1000 EUR
Liitetieto
2025
2024
Liiketoiminnan rahavirrat
Tilikauden tulos
55
-29 925
Oikaisut tilikauden tulokseen
Poistot ja arvonalentumiset
3.6
27 548
64 558
Rahoitustuotot ja -kulut
3.7
3 732
8 755
Tuloverot
3.8
-695
-1 065
Muut oikaisut
339
-6 507
Oikaisut yhteensä
30 924
65 741
Käyttöpääoman muutokset
Myyntisaamisten ja muiden saamisten lisäys (-) / vähennys (+)
-5 809
-63
Vaihto-omaisuuden lisäys (-) / vähennys (+)
5 129
7 974
Vuokrakaluston oikaisu vaihto-omaisuudesta
-6 816
-13 858
Ostovelkojen ja muiden velkojen lisäys (+) / vähennys (-)
13 830
-7 541
Saadut korot
55
148
Maksetut korot ja muut rahoituskulut
-7 531
-11 262
Maksetut tuloverot
-1 602
-1 806
Liiketoiminnan nettorahavirta yhteensä
28 235
9 407
Investointien rahavirrat
Tytäryritysten hankinnat (vähemmistöosuuksien hankinta)
1.2
-2 003
-2 927
Tytäryritysten myynnit vähennettynä myyntihetken rahavaroilla
-2 601
12 045
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
4.1 ja 4.2
-2 095
-1 812
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynnit
4.1 ja 4.2
959
5 037
Investointien nettorahavirta yhteensä
-5 740
12 343
Rahoituksen rahavirrat
Lainojen nostot
2.3
-
7 433
Lainojen takaisinmaksut
2.3
-10 831
-16 381
Vuokrakaluston rahoituslainojen nostot
2.3
13 610
21 576
Vuokrakaluston rahoituslainojen takaisinmaksut
2.3
-14 697
-13 822
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut
2.5
-16 767
-21 891
Maksetut osingot
-
-
Rahoituksen nettorahavirta yhteensä
-28 685
-23 085
Rahavarojen muutos
-6 191
-1 335
Rahavarat kauden alussa
9 754
11 089
Rahavarat kauden lopussa
2.2
3 563
9 754
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
84
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista, IFRS
2025
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1000 EUR
Osake-
pääoma
Sijoitetun
vapaan
pääoman
rahasto
Muunto-
erot
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Määräys-
vallattomien
omistajien
osuus
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2025
15 179
12 886
-288
21 915
49 691
-615
49 076
Tilikauden tulos
-
-
-
-563
-563
617
55
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot
-
-
564
-
564
35
599
Tilikauden laaja tulos
yhteensä
-
-
564
-563
1
652
653
Oma pääoma 31.12.2025
15 179
12 886
276
21 353
49 692
37
49 730
2024
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1000 EUR
Osake-
pääoma
Sijoitetun
vapaan
pääoman
rahasto
Muunto
-erot
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Määräys-
vallattomien
omistajien
osuus
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2024
15 179
12 886
-42
46 575
74 597
4 669
79 266
Tilikauden tulos
-
-
-
-24 601
-24 601
-5 324
-29 925
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot
-
-
-246
-
-246
-9
-255
Etuuspohjaiset eläkkeet
-
-
-
-6
-6
-4
-10
Tilikauden laaja tulos
yhteensä
-
-
-246
-24 607
-24 852
-5 337
-30 190
Oma pääoman ehtoisen
lainan korot
-
-
-
-53
-53
53
-
Oma pääoma 31.12.2024
15 179
12 886
-288
21 915
49 691
-615
49 076
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
85
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1. Yleiset laatimisperiaatteet ja konsernirakenne
Tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Yleinen laatimisperusta on kerrottu osana tätä tilinpäätöksen laadintaperiaatteita koskevaa
liitetietoa, kun taas sellaiset laadintaperiaatteet, jotka liittyvät läheisesti johonkin tiettyyn
liitetietoon, on esitetty osana kyseistä liitetietoa.
Tietoja yhtiöstä ja tilinpäätöksestä
KH Group on Pohjoismaissa toimiva konserni. Konsernin emoyhtiö KH Group Oyj on
suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka kotipaikka on Sievi ja rekisteröity osoite Eteläranta 14,
00130 Helsinki, josta myös jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa. Yhtiön osake on
noteerattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä.
KH Group Oyj:n hallitus on kokouksessaan 19.3.2026 hyväksynyt tämän tilinpäätöksen.
Suomen osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai hylätä
tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidettävässä yhtiökokouksessa.
Tilinpäätöksen laatimisperusta
KH Group Oyj:n konsernitilinpäätös 2025 on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(International Financial Reporting Standards, IFRS) mukaisesti ja sitä laadittaessa on
noudatettu 31.12.2025 voimassa olleita IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja.
Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla
annetuissa säännöksissä kansainvälisten tilinpäätösstandardien soveltamisesta annetussa
Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn
mukaisesti yhteisössä sovellettaviksi hyväksyttystandardeja ja niistä annettuja tulkintoja.
Tilinpäätöksen liitetiedot ovat myös suomalaisen, IFRS-säännöksiä täydentävien kirjanpito- ja
yhteisölainsäädännön mukaiset.
Tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina euroina. Tilinpäätöserien arvostaminen perustuu
alkuperäisiin hankintamenoihin, ellei laatimisperiaatteissa ole muuta kerrottu. Kaikki esitetyt
luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa
esitetystä summaluvusta. Suluissa olevat luvut viittaavat vuoden 2024 vastaavaan
ajanjaksoon. Tilinpäätös laaditaan kalenterivuodelta, joka on KH Groupin raportointikausi.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Johto käyttää harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteita sovellettaessa. Johdon tekemät
harkintaan perustuvat ratkaisut vaikuttavat laatimisperiaatteiden valintaan ja niiden
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
86
soveltamiseen. Tämä koskee erityisesti niitä tapauksia, joissa voimassa olevassa IFRS-
normistossa on vaihtoehtoisia kirjaamis-, arvostamis- tai esittämistapoja.
Lisäksi tilinpäätöstä laadittaessa käytetään tarvittaessa kirjanpidollisia arvioita. Arvioiden
perustana olevien tekijöiden muuttuessa on mahdollista, että toteumat poikkeavat
merkittävästikin tilinpäätökses käytetyistä arvioista. Arviot ja niihin liittyvät oletukset
perustuvat KH Groupin aikaisempiin kokemuksiin ja muihin tekijöihin, kuten viimeisimpään
käytettävissä olevaan tietoon, tulevaisuuden tapahtumia koskeviin olosuhteisiin ja näkymiin
tilinpäätöksen laadinta-ajankohtana. Näiden katsotaan edustavan johdon parasta näkemystä
tarkasteluhetkellä ja olevan kohtuullisia olosuhteet huomioon ottaen.
Alla annetaan yleiskuva alueista, joihin on liittynyt merkittävissä määrin harkintaa tai jotka
ovat monimutkaisia, sekä eristä, joihin saattaa todennäköisimmin tulla olennaisia oikaisuja,
mikäli arviot ja oletukset osoittautuvat vääriksi. Yksityiskohtaisia tietoja näistä arvioista ja
harkintaan perustuvista ratkaisuista on annettu kunkin tilinpäätöserän liitetiedoissa, joissa on
myös annettu tietoja tilinpäätöserän laskentaperusteista.
Erä Arvio Harkintaan Liitetieto perustuvia ratkaisuja Myytävänä olevat Myytävänä oleviksi luokiteltujen 1.3 Kyllä luovutettavien erien ryhmät liiketoimien arvostus Vuokra-ajan määrittäminen ja 2.5 Vuokrasopimusvelat Kyllä lisäluoton korko Liikearvo ja tavaramerkit Käyttöarvolaskelmien oletukset Ei 4.3 Vaihto-omaisuus Varaston arvostus Ei 4.4 Myyntisaamiset Myyntisaamisten arvostus Ei 4.5 Laskennalliset verosaamiset Verosaamisten arvostus Kyllä 4.8
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
87
1.1 Konsernirakenne
Yhtiön perustiedot
KH Groupin liiketoiminnat KH-Koneet ja Nordic Rescue Group vastaavat omasta
toiminnastaan, asiakassuhteistaan ja niiden kehittämisestä. Konsernin päämarkkina-alueet
ovat Suomi ja Ruotsi. Konsernilla ei ole ollut tilikausilla 2025 ja 2024 osakkuusyhtiöitä.
Konserniyhtiöt % omistusosuus Tytäryhtiöt Maa 2025 2024 KH-Koneet Group Oy Suomi 100 % 95,4 % KH-Koneet Oy Suomi 100 % 100 % KH Tekninen kauppa Oy Suomi 100 % 100 % Edeco Tools Oy Suomi 100 % 100 % Crent Oy Suomi 100 % 100 % KH-Maskin AB Ruotsi 100 % 100 % S-Rental AB Ruotsi 100 % 100 % Nordic Rescue Group Oy Suomi 68,1 % 68,1 % Saurus Oy Suomi 100 % 100 % Sala Brand AB Ruotsi 100 % 100 % Indoor Group Holding Oy Suomi - 58,3 % Indoor Group Oy Suomi - 100 % Insofa Oy Suomi - 100 % Indoor Group AS Viro - 100 %
Konsolidointiperiaatteet
Konserni sisältää emoyhtiön lisäksi kaikki ne yhtiöt, joissa KH Groupilla on määräysvalta.
Määräysvalta katsotaan olevan silloin kun KH Group altistuu sijoituskohteen muuttuvalle
tuotolle tai se on oikeutettu sijoituskohteen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan
tähän tuottoon käyttämällä sijoituskohdetta koskevaa valtaansa.
Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saatavat ja velat, sekä voitot ja tappiot liiketoimista
tytäryhtiöiden välillä, eliminoidaan osana yhdistelyprosessia. Määräysvallattomien omistajien
osuus tytäryhtiöistä esitetään konsernin taseessa osana omaa äomaa, erillään
osakkeenomistajille kuuluvasta pääomasta. Määräysvallattomien omistajien osuus tilikauden
tuloksesta ilmoitetaan konsernin tuloslaskelmassa erikseen. Ulkomaisten yksiköiden
hankinnasta syntynyt liikearvo ja kyseisten ulkomaisten yksikköjen hankinnan yhteydessä
tehtyjen varojen ja velkojen käyvän arvon oikaisut käsitellään kyseisten ulkomaisten
yksiköiden varoina ja velkoina ja muunnetaan euroiksi tilinpäätöspäivän kurssiin.
Konsernin sisäiset osakeomistukset eliminoidaan hankintamenetelmällä. Hankintamenoon
sisältyy, luovutettujen varojen lisäksi, liikkeelle laskettujen osakkeiden ypä arvo ja
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
88
hankintahetkellä mahdollisesti vastattavaksi otetut velat. Jokaisen hankinnan osalta
määräysvallattomien omistajien osuus voidaan kirjata joko käypään arvoon tai suhteellisena
osuutena hankitun kohteen nettovarallisuudesta. Hankitun kohteen nettovarallisuuden
käyvän arvon ylittävä hankintameno kirjataan liikearvoksi. Jos hankintameno alittaa konsernin
hankkiman nettovarallisuuden käyvän arvon, näiden erotus kirjataan suoraan konsernin
tulokseen.
Merkittävissä liiketoimintojen yhdistämisissä konserni käyttää ulkopuolista neuvonantajaa
määritettäessä hankittujen varojen ja vastattavaksi otettujen velkojen käypiä arvoja.
Hankittujen varojen ja velkojen käyvät arvot äritetään mahdollisuuksien mukaan saatavilla
olevien markkina-arvojen mukaisesti. Erityisesti aineettomien hyödykkeiden arvostaminen
perustuu tulevien rahavirtojen nykyarvoihin ja edellyttää johdon arvioita tulevista
kassavirroista, diskonttokoroista sekä omaisuuserien käytöstä.
Ulkomaiset konserniyhtiöt
Konserniyhtiöiden tulosta ja taloudellista asemaa koskevat luvut määritetään siinä
valuutassa, joka on kunkin yksikön pääasiallisen toimintaympäristön valuutta
(”toimintavaluutta”). Konsernitilinpäätös on esitetty euroina, joka on konsernin emoyhtiön
toiminta- ja esittämisvaluutta.
Konsernitilinpäätöksessä ulkomaisten konserniyhtiöiden tuloslaskelmat muunnetaan
euroiksi tilikauden keskikurssiin. Tase-erät muunnetaan euroiksi tilinpäätöspäivän
valuuttakurssiin. Muuntoerot esitetään omassa pääomassa erillisenä eränä. Kun tytäryritys
myydään kokonaan tai osittain siten, ettei konsernilla ole enää määräysvaltaa, kertyneet
muuntoerot siirretään omasta pääomasta tuloslaskelmaan osaksi myyntivoittoa tai -tappiota.
1.2 Liiketoimintojen yhdistäminen
Tilikausi 2025
Tilikaudella ei ole ollut liiketoimintojen yhdistämisiä. Emoyhtiö KH Group Oyj hankki KH-
Koneet Group Oy:n loput osakkeet vähemmistöomistajilta tilikauden aikana, ja omistusosuus
tilinpäätöshetkellä on 100 %.
Tilikausi 2024
Tilikaudella ei ole ollut liiketoimintojen yhdistämisiä. Emoyhtiö KH Group Oyj hankki KH-
Koneet Group Oy:n osakkeita vähemmistöomistajilta tilikauden aikana, ja omistusosuus
tilinpäätöshetkellä on 95,4 %.
Yrityshankinnat
Yrityshankinnat käsitellään hankintamenetelmällä. Luovutettu vastike ja hankitun yhtiön
varat ja velat arvostetaan käypiin arvoihin hankintahetkellä. Hankintaan liittyvät menot
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
89
kirjataan kuluksi. Mahdollinen ehdollinen lisäkauppahinta arvostetaan käypään arvoon
hankintahetkellä ja se luokitellaan joko velaksi tai omaksi pääomaksi.
Velaksi luokiteltu lisäkauppahinta arvostetaan käypään arvoon jokaisen raportointikauden
päättymispäivänä ja tästä syntyvä voitto tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Omaksi
pääomaksi luokiteltua lisäkauppahintaa ei arvosteta uudelleen. Liikearvon hankintameno on
määrä, jolla tytäryhtiön hankintameno ylittää hankittujen yksilöitävissä olevien varojen,
velkojen ja ehdollisten velkojen käyvän nettoarvon.
1.3 Lopetetut toiminnot ja liiketoimintojen myynnit
Indoor
KH Group irtautui omistuksestaan Indoor Groupissa myymällä kaikki omistamansa osakkeet
20.11.2025 Indoor Groupin toimitusjohtaja Kati Kivimäen määräysvallassa olevalle yhtiölle.
Kaupan kohteena olevat osakkeet vastasivat 58,3 prosenttia Indoor Groupin kaikista
osakkeista, ja niistä maksettiin KH Groupille nimellinen kauppahinta. Lisäksi kaupan
yhteydessä toteutetussa rahoitusjärjestelyssä KH Group lyhensi Indoor Groupin velkaa
rahoittajapankille 2,0 milj. eurolla ja antoi anteeksi kyseisen lyhennyksen seurauksena
syntyneen vastaavan suuruisen saatavansa Indoor Groupilta sekä yhteensä 3,5 milj. euron
suuruiset muut lainasaatavansa Indoor Groupilta, joista tilikaudella 2024 tehtiin 2,4 milj.
euron alaskirjaus. Järjestelyn seurauksena vuoden 2025 lopetettujen toimintojen tappio oli
0,9 milj. euroa, joka sisältää järjestelyyn liittyvät kulut 3,3 milj. euroa ja 31.12.2024 kirjatun
varauksen purun 2,4 milj. euroa. Indoor on yhdistelty konserniin myyntihetkeen asti.
HTJ
KH Group Oyj sopi kesäkuussa 2024 yhdessä muiden rakennuttajakonsulttiyhtiö HTJ Holding
Oy:n (HTJ) osakkeenomistajien kanssa yhtiön osakkeiden myynnistä XPartners-konserniin
kuuluvalle XPartners Finland Holding Oy:lle. Kauppa toteutui heinäkuussa 2024. Yrityskaupan
velaton kauppahinta oli 23,0 milj. euroa, josta KH Groupin lopulliseksi kauppahinnan
osuudeksi muodostui 13,1 milj. euroa. Kaupasta kirjautuva myyntivoitto oli 2,6 milj. euroa.
Konsernin tuloslaskelmassa jatkuvat ja lopetetut toiminnot esitetään erikseen. Vertailutiedot
on oikaistu tuloslaskelman osalta vastaavasti.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
90
Lopetettujen toimintojen tuloslaskelma
2025 2024 1000 EUR Indoor Indoor HTJ Yhteensä Yhteensä Liikevaihto 118 034 118 034 161 579 12 877 174 455 Liiketoiminnan muut tuotot 1 727 1 727 6 106 5 6 111 Materiaalit ja palvelut -69 269 -69 269 -94 825 -908 -95 733 Henkilöstökulut -23 984 -23 984 -31 479 -9 039 -40 518 Liiketoiminnan muut kulut -14 802 -14 802 -23 210 -1 682 -24 892 Poistot ja arvonalentumiset - - -49 539 -508 -50 047 Liikevoitto/-tappio 11 706 11 706 -31 369 745 -30 624 Rahoitustuotot ja kulut 135 135 -4 282 -355 -4 638 Tulos ennen veroja 11 840 11 840 -35 652 390 -35 262 Tuloverot 1 038 1 038 1 455 -185 1 269 Lopetettujen toimintojen tulos ennen 12 878 12 878 -34 197 204 -33 993 käyvän arvon kirjausta Arvostus käypään arvoon vähennettynä -12 878 -12 878 - - - myynnistä aiheutuvilla menoilla Lopetettujen toimintojen tulos ennen - - -34 197 204 -33 993 myyntivoittoa/-tappiota Myyntivoitto/tappio lopetetuista toiminnoista -943 -943 - 2 619 2 619 Lopetettujen toimintojen tulos yhteensä -943 -943 -34 197 2 823 -31 374
Myytävänä oleviksi luokitellut omaisuuserät
1000 EUR 2025 2024 Liikearvo - - Aineettomat hyödykkeet - 42 784 Aineelliset hyödykkeet - 1 524 Käyttöoikeusomaisuuserät - 37 523 Pitkäaikaiset saamiset ja sijoitukset - 4 Laskennalliset verosaamiset - 3 796 Vaihto-omaisuus - 21 093 Myyntisaamiset - 309 Muut lyhytaikaiset saamiset - 2 186 Rahavarat - 739 Yhteensä - 109 957
Myytävänä oleviksi luokiteltuihin omaisuuseriin liittyvät velat
1000 EUR 2025 2024 Laskennalliset verovelat - 9 115 Pitkäaikaiset korolliset velat - - Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat - 24 375 Eläkevelvoitteet - 147 Varaukset - 56 Lyhytaikaiset korolliset velat - 27 539 Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat - 17 773 Saadut ennakot - 8 009 Lyhytaikaset ostovelat ja muut velat - 22 943 Yhteensä - 109 957
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
91
Lopetettujen toimintojen rahavirrat
Indoorin myynnin kulut vähennettynä myyntihetken rahavaroilla on esitetty investointien
rahavirrassa.
2025 2024 1000 EUR Indoor Indoor HTJ Yhteensä Yhteensä Liiketoiminnan rahavirta 15 429 15 429 4 157 1 039 5 196 Investointien rahavirta -2 601 -2 601 3 718 12 125 15 843 Rahoituksen rahavirta -16 729 -16 729 -15 726 -1 213 -16 939 Rahavirrat yhteensä -3 901 -3 901 -7 852 11 951 4 099
Lopetetut toiminnot ja myytävänä olevat luovutettavien erien ryhmät
Pitkäaikaiset omaisuuserät tai luovutettavien erien ryhmät luokitellaan myytävänä oleviksi,
jos niiden kirjanpitoarvoa vastaava määrä tulee kertymään pääasiassa niiden myynnistä ja
myynnin katsotaan olevan erittäin todennäköinen. Ne arvostetaan kirjanpitoarvoon tai
käypään arvoon vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla sen mukaan, kumpi näistä on
pienempi.
Myytävänä olevaksi luokiteltuun luovutettavien erien ryhmään kuuluvat omaisuuserät
esitetään taseessa erillään muista varoista. Myytävänä olevaksi luokiteltuun luovutettavien
erien ryhmään kuuluvat velat esitetään taseessa erillään muista veloista. Omaisuuseristä ei
tehdä poistoja luokittelun jälkeen. Luovutettavien erien ryhmään kuuluvista veloista johtuvien
korkojen ja muiden kulujen kirjaamista jatketaan.
Lopetettu toiminto on yrityksen osa, joka on luovutettu tai luokiteltu myytävänä olevaksi ja
joka edustaa erillistä liiketoiminta-aluetta tai maantieteellistä toiminta-aluetta ja on osa yh
koordinoitua suunnitelmaa, joka koskee luopumista tällaisesta liiketoiminta-alueesta.
Lopetettujen toimintojen tulokset esitetään tuloslaskelmassa erikseen. Vertailukauden
tuloslaskelma oikaistaan vastaamaan raportointikauden esittämistapaa.
2. Pääomarakenne
Konsernin tavoitteena on pääomarakenne, jolla se varmistaa sekä lyhyen että pitkän aikavälin
toimintaedellytykset liiketoiminnalleen riittävän pääoman tuoton lisäksi. Merkittävimmät
pääomarakenteeseen vaikuttavat tekijät ovat mahdolliset strategian mukaiset
rakennejärjestelyt, KH Group Oyj:n osinkopolitiikka sekä tytäryhtiöiden liiketoiminnan
kannattavuus.
Pääoman hallinta
KH Groupin pääoman hallinta perustuu velkaantuneisuuden ja vakavaraisuuden
tunnuslukujen (omavaraisuusaste ja nettovelkaantumisaste) seurantaan. Konserni on
asettanut tunnusluvuille tavoitetasoja, jonka lisäksi joihinkin velkaeriin liittyy ulkopuolisen
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
92
rahoittajatahon vaatimuksia pääomatasoille. Näitä tasoja seurataan ja raportoidaan sekä KH
Groupin johdolle, että rahoittajataholle. Tytäryhtiöiden vakavaraisuutta seurataan sääntelyn
puitteissa.
KH Groupin pääoma
1000 EUR 2025 2024 Oma pääoma yhteensä 49 730 49 076 Korolliset rahoitusvelat 21 291 55 962 Vuokrasopimusvelat 9 804 52 082 Vuokrakaluston rahoituslainat 40 835 40 802 Korolliset velat yhteensä 71 930 148 846 Korolliset nettovelat ilman vuokrasopimusvelkoja 58 563 87 010 Oma pääoma ja korolliset velat yhteensä 121 660 197 922 Rahavarat 3 563 9 754 Nettovelka 68 367 139 092 Nettovelkaantumisaste (gearing), % 137,5% 283,4% Nettovelkaantumisaste ilman vuokrasopimusvelkoja (gearing), % 117,8% 177,3% Oma pääoma yhteensä 49 730 49 076 Oma pääoma ja velat yhteensä 156 656 271 659 Saadut ennakot -517 -9 115 Omavaraisuusaste, % 31,8% 18,7%2024 Luvut sisältävät myös myytävänä olevaksi luokitellun Indoorin varat ja velat.
2.1 Rahoitusvarat ja -velat
Alla olevassa taulukossa on esitetty konsernin rahoitusvarojen ja -velkojen kirjanpitoarvot,
arvostusryhmät ja käyvän arvon hierarkia. Niiden varojen ja velkojen, joita ei kirjata käypään
arvoon tulosvaikutteisesti, tasearvo vastaa olennaisesti käypää arvoa. Alla oleva taulukko
sisältää jatkuvien liiketoimintojen rahoitusvarat ja -velat.
Käyvän 1000 EUR arvon hierarkia 2025 2024 Pitkäaikaiset rahoitusvarat Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat 2 129 428 Pitkäaikaiset rahoitusvarat yhteensä 129 428
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
93
Lyhytaikaiset rahoitusvarat Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat Myyntisaamiset 2 17 226 15 808 Rahavarat 2 3 563 9 015 Lyhytaikaiset rahoitusvarat yhteensä 20 789 24 824 Rahoitusvarat yhteensä 20 918 25 252 Pitkäaikaiset rahoitusvelat Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat Lainat rahoituslaitoksilta 3 10 800 17 040 Vuokrasopimusvelat 2 6 267 6 204 Vuokrakaluston rahoituslainat 3 28 571 29 966 Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat 2 408 2 623 Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä 46 046 55 833 Lyhytaikaiset rahoitusvelat Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat Velka määräysvallattomille omistajille 3 - 2 003 Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat Lainat rahoituslaitoksilta 3 7 654 7 973 Vuokrasopimusvelat 2 3 537 3 729 Vuokrakaluston rahoituslainat 3 12 264 10 836 Ostovelat 2 20 604 14 602 Lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä 44 060 39 144 Rahoitusvelat yhteensä 90 106 94 977
Rahoitusvarat ja -velat
Konsernin altistumista rahoitusinstrumentteihin liittyville riskeille käsitellään liitetiedossa 5.1
Rahoitusriskit ja rahoitusriskien hallinta. Luottoriskille alttiina oleva enimmäismäärä
tilikauden lopussa on kunkin rahoitusvarojen luokan kirjanpitoarvo.
Rahoitusvarat
KH Group on luokitellut liiketoimintamallinsa pohjalta rahoitusvaransa kahteen luokkaan: 1)
jaksotettavaan hankintamenoon kirjattavat erät ja 2) käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat erät.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat ovat julkisesti noteeraamattomia
muita kuin johdannaissopimuksia, joilla on kiinteä tai määriteltävissä oleva maksupäivä, eikä
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
94
KH Group pidä niitä kaupankäyntitarkoituksessa. Tähän erään kuuluvat myyntisaamiset ja
muut saamiset. Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat arvostetaan
efektiivisen koron menetelmällä jaksotettuun hankintamenoon. Ne kirjataan pitkäaikaisiin
varoihin, jos niiden eräpäivä on enemmän kuin 12 kuukautta raportointipäivän jälkeen.
Saamiset arvostetaan hankintamenoon hennettynä odotettavissa olevilla luottotappioilla.
Epävarmojen saamisten määrä arvioidaan tapauskohtaisesti ja luottotappiot kirjataan kuluksi
tuloslaskelmaan.
Rahavarat koostuvat käteisvaroista, pankkitileillä olevista varoista ja lyhytaikaisista
pankkitalletuksista. Rahavaroihin luokitelluilla erillä on enintään kolmen kuukauden
maturiteetti hankinta-ajankohdasta lukien. Ne ovat helposti vaihdettavissa etukäteen
tiedossa olevaan määrään käteisvaroja ja niiden arvonmuutosten riski on vähäinen.
Rahoitusvarojen taseesta pois kirjaaminen tapahtuu silloin, kun konserni on menettänyt
sopimusperusteisen oikeuden rahavirtoihin tai kun se on siirtänyt merkittäviltä osin riskit ja
tuotot konsernin ulkopuolelle.
Rahoitusvelat
KH Group on luokitellut rahoitusvelat kahteen luokkaan: 1) käypään arvoon tulosvaikutteisesti
arvostettaviin rahoitusvelkoihin ja 2) jaksotettavaan hankintamenoon kirjattavat erät. Lisäksi
rahoitusvelkoihin kuuluu vuokrasopimusvelat, joihin liittyvät arvostusperiaatteet on kuvattu
liitetiedossa 2.5 Vuokrasopimukset.
Rahoitusvelka merkitään kirjanpitoon alun perin käypään arvoon ja se arvostetaan
myöhemmin edellä mainitun luokittelun perusteella joko jaksotettuun hankintamenoon
efektiivisen koron menetelmällä tai käypään arvoon.
KH Groupin ypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvelat olivat
tilinpäätöshetkellä 2024 taseen muihin velkoihin sisältyviä vähemmistöosuuden
lunastamiseen liittyviä vastuita, jotka liittyvät velvoitteisiin tiettyjen ehtojen täyttyessä ostaa
vähemmistöosakkeenomistajien omistamat osakkeet KH Groupin tietyissä tytäryhtiöissä.
Tilinpäätöshetkellä 2025 tällaisia velkoja ei enää ole. hemmistöosuuden lunastamiseen
liittyvien vastuiden käypien arvojen muutokset kirjataan tulosvaikutteisesti ja niiden
realisoitumattomat arvonmuutokset esitetään tuloslaskelman erässä sijoitusten
realisoitumattomat arvonmuutokset.
Rahoitusvelka luokitellaan lyhytaikaiseksi, ellei KH Groupilla ole ehdotonta oikeutta siirtää
velan maksua vähintään 12 kuukauden päähän raportointikauden päättymispäivästä. Vieraan
pääoman menot kirjataan rahoituskuluiksi sillä tilikaudella, jonka aikana ne ovat syntyneet.
Käypien arvojen määrittäminen
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
95
Käypä arvo on rahamäärä, joka saataisiin omaisuuserän myynnistä tai maksettaisiin velan
siirtämisestä markkinaosapuolten välillä toimivilla markkinoilla toteutuvassa tavanomaisessa
liiketoimessa arvostuspäivänä.
IFRS-standardit edellyttävät käypien arvojen määrittämistä sekä tase-erien arvostamista että
liitetiedoissa esitettäviä lisätietoja varten. Käypien arvojen määrittämisessä käytettävät
syöttötiedot luokitellaan kolmelle eri käypien arvojen hierarkiatasolle. Hierarkiatasot
perustuvat syöttötietojen lähteeseen.
- Taso 1: käyvät arvot perustuvat täysin samanlaisten omaisuuserien noteerattuihin hintoihin
toimivilla markkinoilla arvostuspäivänä.
- Taso 2: instrumenttien käyvät arvot perustuvat merkittäviltä osin muihin syöttötietoihin kuin
tasoon 1 sisältyviin noteerattuihin hintoihin, mutta kuitenkin tietoihin, jotka kyseiselle
omaisuuserälle ovat todennettavissa joko suoraan tai epäsuorasti.
- Taso 3: instrumenttien käyvät arvot perustuvat omaisuuserää koskeviin syöttötietoihin, jotka
eivät perustu todettavissa olevaan markkinatietoon vaan merkittäviltä osin johdon arvioihin
ja niiden käyttöön yleisesti hyväksytyissä kassavirtapohjaisissa arvostusmalleissa.
Se käypien arvojen hierarkian taso, jolle tietty käypään arvoon arvostettu erä on
kokonaisuudessaan luokiteltu, on määritetty koko kyseisen käypään arvoon arvostetun erän
kannalta merkittävän alimmalla tasolla olevan syöttötiedon perusteella. Syöttötiedon
merkittävyys on arvioitu kyseisen käypään arvoon arvostetun erän suhteen
kokonaisuudessaan. Tilikauden aikana ei tapahtunut siirtoja käypien arvojen hierarkian
tasojen 1, 2 tai 3 välillä.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Hierarkiatason 3 käyvät arvot perustuvat omaisuuserää koskeviin syöttötietoihin, jotka eivät
perustu todettavissa olevaan markkinatietoon vaan merkittäviltä osin johdon arvioihin ja
niiden käyttöön yleisesti hyväksytyissä arvostusmalleissa. Arvostusmalleina on käytetty
pääosin kassavirtapohjaisia yleisesti hyväksyttyjä malleja. Kohdeyhtiöiden
vähemmistöosuuksien lunastamiseen liittyvät velat on luokiteltu hierarkiatasolle 3, koska
niillä ei ole olemassa noteerattuja markkinahintoja eikä arvostusmalleissa käytettyjä
syöttötietoja voida todentaa markkinatietojen perusteella.
2.2 Rahavarat
1000 EUR 2025 2024 Rahavarat 3 563 9 015 Konsernitaseen rahavarat yhteensä 3 563 9 015 Myytävänä oleviksi luokitellut rahavarat - 739 Rahavirtalaskelman mukaiset rahavarat 3 563 9 754 Käyttämättömät valmiusluottolimiitit 11 500 8 857
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
96
Rahavarat sisältävät käteisvaroja, pankkitalletuksia ja muita korkeintaan kolmen kuukauden
pituisia erittäin likvidejä sijoituksia. Rahavarojen arvonmuutokseen liittyvä riski on
minimaalinen.
2.3 Rahoitusvelat
Korolliset velat ja nettovelka
Taulukko sisältää myös myytäväksi olevana luokitellut velat ja varat vertailukaudella 2024.
Nettovelka 1000 EUR 2025 2024 Pitkäaikaiset korolliset velat 11 208 19 663 Pitkäaikaiset vuokrakaluston rahoituslainat 28 571 29 966 Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 6 267 30 579 Lyhytaikaiset korolliset velat 10 083 36 299 Lyhytaikaiset vuokrakaluston rahoituslainat 12 264 10 836 Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 3 537 21 503 Likvidit varat -3 563 -9 754 Nettovelka yhteensä 68 367 139 092
Vuokrakaluston rahoituslainat liittyvät KH-Koneiden koneenvuokrausliiketoiminnassa
käyttämään ajoneuvokalustoon, joka on luovutettu rahoitusyhtiölle ja vuokrattu siltä takaisin.
Luovutusta rahoitusyhtiölle ei käsitellä myyntinä vaan kalusto pidetään konsernin taseessa ja
kirjataan luovutushintaa vastaava rahoitusvelka.
Muutokset korollisissa veloissa
2025
Muutokset Vuokra-korollisissa Korolliset kaluston Vuokrasopiveloissa 1000 EUR velat rahoituslainat musvelat yhteensä Avaavan taseen arvot 1.1. 28 423 40 802 9 934 79 159 Kassavirrat -7 157 -1 088 -3 712 -11 956 Muut muutokset 25 1 121 3 582 4 728 Raportointipäivän arvot 31.12. 21 291 40 835 9 804 71 930
2024
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
97
Muutokset Vuokra-korollisissa Korolliset kaluston Vuokrasopveloissa 1000 EUR velat rahoituslainat imusvelat yhteensä Avaavan taseen arvot 1.1. 70 085 33 475 62 398 165 959 Liiketoimintojen myynnit -8 136 - -1 561 -9 697 Siirto lopetettuihin - -51 724 -76 743 toimintoihin -25 019 Kassavirrat -10 684 7 754 -3 282 -6 211 Muut muutokset 2 176 -428 4 103 5 851 Raportointipäivän arvot 31.12. 28 423 40 802 9 934 79 159
2.4 Rahoitusvelkojen maturiteetti
Rahoituslainojen maturiteetti
Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma sisältää konsernin rahoitusvelkoihin liittyvät ulospäin
suuntautuvat kassavirrat. Taulukossa eritellään likviditeettivaatimukset tulevaisuudessa
vuositasolla tapahtuvien ulospäinsuuntautuvien kassavirtojen osalta. Maturiteettianalyysi
sisältää korolliset velat ja IFRS 16 vuokrasopimusvelat konsernin rahoitusvelkoihin liittyvien
tosiasiallisien ulospäinsuuntautuvien kassavirtojen esittämiseksi.
KH Group tarkastelee sen saatavilla olevia rahavaroja ja maturiteettianalyysiä määrittääkseen
käteisvarojen tarpeen. Johto arvioi liiketoimintaennusteita ja niihin liittyviä kassavirtoja
likviditeettitarpeen ylläpitämiseksi.
2025
Alle 12 kk 1 -2 v. 2 5 v. Yli 5 v. Rahavirrat 1000 EUR Tasearvo kuluessa kuluessa kuluessa kuluessa yht Rahoituslaitoslainat 18 454 8 996 11 541 - - 20 537 Muut korolliset lainat 2 837 2 429 408 - - 2 837 Vuokrasopimusvelat 9 804 4 139 2 582 4 099 59 10 880 Vuokrakaluston 40 835 13 966 10 843 19 864 - 44 673 rahoituslainat Ostovelat 20 604 20 604 - - - 20 604 Yhteensä 92 535 50 134 25 374 23 963 59 99 530
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
98
2024 Alle 12 kk 1 -2 v. 2 5 v. Yli 5 v. Rahavirrat 1000 EUR Tasearvo kuluessa kuluessa kuluessa kuluessa yht Rahoituslaitoslainat 20 754 5 345 5 233 13 045 - 23 623 Tililimitit 3 483 3 483 - - - 3 483 Muut korolliset lainat 4 186 1 252 1 071 1 918 - 4 240 Vuokrasopimusvelat 9 934 4 182 3 261 3 448 167 11 057 Vuokrakaluston 40 802 12 334 10 746 21 871 161 45 113 rahoituslainat Ostovelat 14 602 14 602 - - - 14 602 Vähemmistöosuuksien 2 003 2 003 - - - 2 003 lunastusvelat Yhteensä 95 764 43 202 20 311 40 281 328 104 121
2.5 Vuokrasopimukset
Konsernin vuokrasopimukset koostuvat pääasiassa toimisto-, myymälä- ja varastotiloista sekä
ajoneuvoista ja muusta kalustosta. Konserni arvioi sopimuksen tekohetkellä, onko sopimus
vuokrasopimus tai sisältääkö se vuokrasopimuksen. Vuokrasopimusten ehdot neuvotellaan
tapauskohtaisesti ja niihin voi sisältyä erilaisia ehtoja. Vuokrasopimukset ovat tyypillisesti alle
viiden vuoden mittaisia.
Käyttöoikeusomaisuuserät
Seuraavassa taulukossa esitetään yttöoikeusomaisuuserien kirjanpitoarvot ja kauden
aikana tapahtuneet muutokset.
Rakennukset Koneet ja 1000 EUR ja maa-alueet kalusto Yhteensä Hankintameno 1.1.2024 73 346 4 176 77 522 Liiketoimintojen myynnit -2 012 -221 -2 234 Siirrot lopetettuihin toimintoihin -68 512 -1 261 -69 772 Muuntoerot -33 -27 -60 Lisäykset 13 359 1 531 14 890 Vähennykset -4 462 -599 -5 060 31.12.2024 11 686 3 600 15 285 Muuntoerot 159 46 205 Lisäykset 2 628 1 278 3 905 Vähennykset - -563 -563 31.12.2025 14 472 4 361 18 833 Poistot
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
99
1.1.2024 -14 868 -862 -15 730 Liiketoimintojen myynnit 686 47 733 Siirrot lopetettuihin toimintoihin 27 807 510 28 317 Tilikauden poisto -20 818 -1 167 -21 985 Vähennykset 2 754 324 3 077 Muuntoerot -54 1 -53 31.12.2024 -4 493 -1 148 -5 640 Muuntoerot 4 -10 -6 Tilikauden poisto -2 997 -729 -3 726 31.12.2025 -7 486 -1 887 -9 373
Tasearvo 31.12.2025 6 986 2 474 9 460 31.12.2024 7 193 2 452 9 645
Vuokrasopimusvelat
Alla on esitetty vuokrasopimusvelkojen kirjanpitoarvot ja kauden muutokset.
1000 EUR 2025 2024 Kirjanpitoarvo kauden alussa 9 934 62 398 Liiketoimintojen myynnit - -1 561 Siirrot lopetettuihin toimintoihin - -51 724 Uudet sopimukset / sopimusmuutokset 3 873 4 504 Päättyneet sopimukset / vähennykset -587 - 248 Maksut -3 712 - 3 282 Muuntoerot 296 -153 Kirjanpitoarvo kauden lopussa 9 804 9 934 1000 EUR 2025 2024 Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 6 267 6 204 Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 3 537 3 729 Yhteensä 9 804 9 934
Liitetiedossa 2.4 Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma on esitetty vuokrasopimusvelkojen
maturiteettianalyysi.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
100
Vuokrasopimusten vaikutus tuloslaskelmaan
Tulokseen kirjatut määrät ovat seuraavat:
1000 EUR 2025 2024 IFRS16 laskennan ulkopuoliset vuokrakulut -875 -322 Käyttöoikeusomaisuuserien poistot -3 726 -3 440 Vuokrasopimusvelkojen korkokulut -502 -560 Yhteensä -5 103 -4 322
Vuokrattujen hyödykkeiden poistot on eritelty liitetiedossa 3.6 Poistot ja arvonalentumiset.
Konserni vuokralle antajana
KH-Koneiden vuokrausliiketoiminnassaan solmimat vuokrasopimukset luokitellaan
operatiivisiksi, koska ne ovat lyhytaikaisia eivätkä omaisuuserän omistamiselle ominaiset
riskit ja edut siirry vuokralle ottajalle. Vuokratuotot esitetään liikevaihdossa ja niistä on
kerrottu tarkemmin liitetiedossa 3.1.
Vuokrasopimukset
Konserni vuokralle ottajana
Vuokrasopimuksista kirjataan vuokrattu hyödyke ja vastaava velka, kun vuokralle otettu
omaisuuserä on konsernin käytettävissä. Sopimuksiin voi sisältyä myös muita
komponentteja, kuten huolto tai palvelu. Tällöin KH Group erottaa ne vuokrasopimuksissa
mainittuihin erillishintoihin tai arvioon perustuen.
Vuokra-aika määritetään sopimuksella mainittuun periodiin huomioiden jatkamis- ja
päättämisoptiot. Toistaiseksi voimassa olevien sopimusten osalta KH Group arvioi
todennäköisen vuokrakauden parhaaseen tietämykseen perustuen pohjautuen
liiketoimintasuunnitelmiin sekä huomioiden sopimuksen päättämisestä aiheutuvat
kustannukset.
Vuokrasopimuksista aiheutuvat varat ja velat arvostetaan aluksi nykyarvoon perustuen.
Vuokrasopimusvelat sisältävät seuraavien vuokrien nettomääräisen käyvä arvon: kiinteät
maksut, indeksiperusteiset muuttuvat vuokrat, jäännösarvotakuina maksettavat määrät,
kohtuullisen varmasti käytettävän osto-option toteutushinta ja korvaus vuokrasopimuksen
päättämisestä, jos vuokra-ajassa on huomioitu konsernin käyttävän tämän option. Velkaan
sisällytetään myös sellaisiin jatko-optioihin perustuvat vuokrat, joiden yttäminen on
suhteellisen varmaa.
Vuokrat diskontataan käyttäen vuokrasopimuksen sisäistä korkoa. Mikäli tämä korko ei ole
helposti äritettävissä, käytetään vuokralle ottajan lisäluoton korkoa. Diskonttokoron
määrittämisessä vuokrasopimuksittain on käytetty kriteereinä kohdeomaisuuserän luokkaa,
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
101
maantieteellistä sijaintia, valuuttaa, riskittömän koron maturiteettia sekä vuokralle ottajan
luottoriskipreemiota.
Käyttöoikeusomaisuuserät, eli vuokratut hyödykkeet arvostetaan hankintamenoon sisältäen
vuokrasopimusvelan alkuperäisen määrän, ennen sopimuksen alkamista maksetut vuokrat
vähennettynä mahdollisilla saaduilla kannustimilla, alkuvaiheen välittömät menot ja menot
alkuperäiseen tilaan palauttamisesta.
Konserni on altistunut indeksiin tai hintaan perustuvien muuttuvien vuokrien mahdollisille
korotuksille, joita ei oteta huomioon vuokrasopimusvelassa ennen kuin ne toteutuvat. Kun
tällainen muutos toteutuu, vuokrasopimusvelka arvioidaan uudelleen ja sitä oikaistaan
vuokrattua hyödykettä vastaan.
Vuokrat kirjataan tuloslaskelmaan vuokrasopimuksen rahoitusmenona ja poistona.
Vuokratuista hyödykkeistä tehdään poistot yleensä tasaerin omaisuuserän taloudellisena
vaikutusaikana tai sitä lyhyempänä vuokra-aikana. Jos on kohtuullisen varmaa, että konserni
käyttää osto-option, vuokratun hyödykkeen poistoaika käytetään omaisuuserän
vaikutusaikaa. Rahoitusmeno kirjataan tulosvaikutteisesti vuokra-aikana siten, että jäljellä
olevan velan korkoprosentti on jokaisella kaudella sama.
Lyhytaikaisten vuokrasopimusten ja vähäarvoisten omaisuuserien vuokrasopimuksien
kirjanpitokäsittelyn osalta sovelletaan kirjaamista koskevia helpotuksia, jolloin
vuokrasopimusten perusteella suoritettavat vuokrat kirjataan kuluksi tulosvaikutteisista
tasaerinä vuokra-ajan kuluessa.
Konserni vuokralle antajana
Konserni vuokralle antajana luokittelee kaikki vuokrasopimuksensa joko operatiivisiksi
vuokrasopimuksiksi tai rahoitusleasingsopimuksiksi. Luokittelu tehdään sopimusten
syntymisajankohtana. Vuokrasopimus luokitellaan rahoitusleasingsopimukseksi, jos se siirtää
omaisuuserän omistamiselle ominaiset riskit ja edut olennaisilta osin. Mikäli vuokrasopimus
ei täytä rahoitusleasingsopimuksen tunnusmerkkejä, kyseessä on operatiivinen
vuokrasopimus. Tällöin vuokralle ottajalla on oikeus käyttää omaisuuserää rajoitetun ajan,
eivätkä omaisuuserän omistamiselle ominaiset riskit ja edut siirry vuokralle ottajalle.
Konsernin vuokrasopimukset ovat operatiivisia vuokrasopimuksia.
Konserni vuokralle antajana esittää operatiivisen vuokrasopimuksen kohteena olevat
omaisuuserät taseessaan omaisuuserän luonteen mukaisesti. Konserni tulouttaa
operatiivisista vuokrasopimuksista saatavat vuokrat joko tasaerinä tai muulla systemaattisella
perusteella, jos kyseinen peruste kuvaa paremmin kohdeomaisuuserän käytöstä saatavan
hyödyn kertymistä. Konserni kirjaa vuokratuoton ansaitsemisesta syntyneet menot, poistot
mukaan lukien, kuluiksi.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
102
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Vuokrasopimusten kirjanpitokäsittelyyn liittyy merkittäviä johdon arvioita koskien vuokra-
ajan ja vuokrasopimuskomponenttien määrittämistä.
Vuokrakauden määrittäminen on arvionvaraista etenkin toistaiseksi voimassa olevien
sopimusten osalta. Arvio vuokrakauden pituudesta tehdään sopimuskohtaisesti. Toistaiseksi
voimassa oleville vuokrasopimuksille arvioidaan todennäköinen vuokrakausi perustuen
liiketoimintasuunnitelmiin huomioiden sopimuksen päättämisestä aiheutuvat kustannukset.
Vuokra-ajan jatkamis- ja päättämisoptiot huomioidaan vuokra-ajan pituutta äritettäessä.
Jatkamisoption kattama jakso sisällytetään vuokra-aikaan, jos johdon harkinnan mukaan on
kohtuullisen varmaa, että jatkamisoptio käytetään. Vastaavasti, mikäli päättämisoption
käyttämättä jättäminen on kohtuullisen varmaa, vuokrakausi sisältää koko sopimuksen
ajanjakson. Optioiden käyttöä arvioidaan tapauskohtaisesti perustuen järjestelyn
kannattavuuteen ja liiketoiminnan tarpeisiin.
2.6 Oma pääoma
KH Groupin oma pääoma koostuu osakepääomasta, sijoitetun vapaan oman pääoman
rahastosta, muuntoeroista sekä kertyneistä voittovaroista. Osingonjaosta kerrotaan
seuraavassa kappaleessa 2.7 Osakekohtainen tulos ja osingonjako. Osakeperusteisista
palkkioista kerrotaan liitetiedossa 5.3 Osakeperusteiset kannustinjärjestelmät.
Emoyhtiön Sijoitetun omistajille vapaan kuuluva Osakkeiden oman oma lukumäärä pääoman Kertyneet pääoma 1000 EUR kpl Osakepääoma rahasto Muuntoerot voittovarat yhteensä 31.12.2024 58 078 895 15 179 12 886 -288 21 915 49 691 31.12.2025 58 078 895 15 179 12 886 276 21 353 49 692
Osakkeet
KH Groupin osakepääoma oli tilikauden lopussa 15 178 567,50 euroa ja osakkeiden
lukumäärä 58 078 895. Yhtiöllä on yksi osakesarja ja kaikilla osakkeilla on yksi ääni ja
yhtäläinen oikeus osinkoon. Yhtiön omistuksessa ei ollut omia osakkeita tilikauden aikana.
Kaikki osakkeet on maksettu eikä niillä ole nimellisarvoa.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman (SVOP) rahasto sisältää muut oman pääoman luonteiset
sijoitukset.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
103
Ulkomaan liiketoiminnoista johtuvat valuuttakurssierot
Valuuttakurssierot, jotka liittyvät konsernin ulkomaisten toimintojen tuloksen ja
nettovarallisuuden muuntamiseen niiden toimintavaluutoista konsernin esittämisvaluuttaan
(eli euroihin), kirjataan muihin laajan tuloksen eriin omaan pääomaan.
Valtuutukset
KH Groupin 6.5.2025 kokoontunut yhtiökokous päätti myöntää hallitukselle seuraavat
valtuutukset:
Yhtiökokous valtuutti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hallituksen päättämään yhdessä tai
useammassa erässä osakeannista ja/tai osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen
osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutuksen nojalla annettavien
osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä enintään 11 400 000 osaketta, ja valtuutus koskee
sekä uusien osakkeiden antamista että yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden
luovuttamista. Valtuutusta voidaan käyttää mahdollisten yrityskauppojen tai muiden yhtiön
liiketoimintaan kuuluvien järjestelyjen tai investointien rahoittamiseen tai toteuttamiseen,
yhtiön kannustinjärjestelmän toteuttamiseen tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
Hallitus päättää kaikista osakeannin sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen
erityisten oikeuksien antamisen ehdoista, ja valtuutus sisältää siten hallituksen oikeuden
poiketa osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta (suunnattu anti), oikeuden antaa
osakkeita maksua vastaan tai maksutta sekä oikeuden päättää maksuttomasta osakeannista
yhtiölle itselleen. Valtuutus on voimassa 30.6.2026 saakka, ja se kumoaa varsinaisen
yhtiökokouksen 7.5.2024 hallitukselle antaman vastaavan valtuutuksen.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hallituksen päättämään enintään 5
700 000 yhtiön oman osakkeen hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön
vapaaseen pääomaan kuuluvilla varoilla ottaen kuitenkin huomioon osakeyhtiölain
määräykset yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden enimmäismäärästä. Yhtiön omia
osakkeita voidaan hankkia käytettäväksi vastikkeena mahdollisissa yrityskaupoissa tai muissa
yhtiön liiketoimintaan kuuluvissa järjestelyissä, investointien rahoittamiseksi, osana yhtiön
kannustinjärjestelmää, yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi sekä muutoin edelleen
luovutettavaksi, yhtiöllä pidettäväksi tai mitätöitäväksi. Valtuutus käsittää myös oikeuden
ottaa pantiksi yhtiön omia osakkeita. Omia osakkeita voidaan hankkia muutoin kuin
osakkeenomistajien omistusten mukaisessa suhteessa Nasdaq Helsinki Oy:n järjestämässä
julkisessa kaupankäynnissä hankintahetken markkinahintaan. Osakkeet hankitaan ja
maksetaan Nasdaq Helsinki Oy:n ja Euroclear Finland Oy:n sääntöjen mukaisesti. Hallitus
päättää omien osakkeiden hankkimisesta kaikilta muilta osin. Valtuutus on voimassa
30.6.2026 saakka, ja se kumoaa varsinaisen yhtiökokouksen 7.5.2024 hallitukselle antaman
vastaavan valtuutuksen. Yhtiökokouksen pöytäkirja on saatavilla yhtiön verkkosivuilla
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
104
Oma pääoma
Uusien osakkeiden liikkeeseenlaskusta saadut maksut kirjataan omaan pääomaan,
vähennettyinä liikkeeseenlaskusta välittömästi johtuvilla transaktiomenoilla sekä verojen
osuudella. Mikäli emoyritys ostaa omia osakkeitaan, maksettu vastike ja hankinnasta
välittömästi aiheutuvat transaktiomenot, verovaikutuksilla oikaistuna, vähennetään
emoyrityksen omistajille kuuluvasta omasta pääomasta, kunnes osakkeet mitätöidään tai ne
lasketaan uudelleen liikkeeseen. Jos kyseiset omat osakkeet myöhemmin myydään edelleen
tai ne lasketaan uudelleen liikkeeseen, saadut vastikkeet merkitään suoraan emoyrityksen
omistajille kuuluvaan omaan pääomaan, vähennettynä liikkeeseenlaskusta välittömästi
johtuvilla transaktiomenoilla sekä verojen osuudella. Hallituksen yhtiökokoukselle
ehdottamaa osinkoa ei vähennetä emoyrityksen omasta pääomasta ennen kuin yhtiökokous
on päättänyt osingon maksamisesta.
2.7 Osakekohtainen tulos ja osingonjako
Osakekohtainen tulos on laskettu jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva
tilikauden tulos tilikauden aikana ulkona olleiden osakkeiden painotetulla keskimääräl.
Osakekohtainen tulos, laimentamaton
1000 EUR 2025 2024 Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, Jatkuvat 380 1 178 toiminnot Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, lopetetut -943 -25 779 toiminnot Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo 58 079 58 079 Osakekohtainen tulos, laimentamaton -0.01 -0,42 Tilikauden ulkona oleva keskimääräinen osakemäärä, 1000 kpl 58 079 58 079 Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa, 1 000 kpl 58 079 58 079 Osakkeiden lukumäärä keskimäärin, laimentamaton, 1000 kpl 58 079 58 079 Osakkeiden lukumäärä keskimäärin, laimennettu, 1000 kpl 58 079 58 079
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
105
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos
Tulos/osake jatkuvista liiketoiminnoista € 2025 2024 Laimentamaton 0,01 0,02 Laimennettu 0,01 0,02
Tulos/osake myydyistä ja lopetetusta liiketoiminnoista € 2025 2024 Laimentamaton -0,02 -0,44 Laimennettu -0,02 -0,44
Tulos/osake jatkuvista ja myydyistä liiketoiminnoista € 2025 2024 Laimentamaton -0,01 -0,42 Laimennettu -0,01 -0,42
Voitonjako
Emoyhtiön jakokelpoiset varat 31.12.2025 olivat 15 370 903,88 euroa. Hallitus ehdottaa
varsinaiselle yhtiökokoukselle, että päättyneeltä tilikaudelta ei jaeta osinkoa. Hallituksen
voitonjakoehdotuksessa on huomioitu yhtiön voitonjakoehdotuksen tekohetken
maksuvalmiustilanne ja odotetut kassavirrat kuluvan vuoden aikana.
KH Group Oyj ei maksanut osinkoa tilikauden 2025 aikana.
3. Liiketoimintojen tuloksellisuus
Liiketoimintasegmentit
KH Groupin jatkuvien toimintojen liiketoimintasegmentit ja raportoitavat segmentit ovat KH-
Koneet ja Nordic Rescue Group. Toimitusjohtaja, joka on KH Group -konsernin ylin
operatiivinen päätöksentekijä, vastaa resurssien kohdistamisesta liiketoiminnoille ja niiden
tulosten arvioinnista. Toimintasegmentit on tunnistettu pohjautuen KH Group -konsernin
organisaatiorakenteeseen, jossa enemmistöomistuksessa olevia yhtiöitä johdetaan erillisinä,
koska ne tuottavat keskenään erilaisia tuotteita ja palveluja.
- KH-Koneet myy ja vuokraa laitteita, varusteita ja palveluita niin maanrakennuksen,
kiinteistöhuollon kuin materiaalinkäsittelyn tarpeisiin.
- Nordic Rescue Group valmistaa ja toimittaa pelastusajoneuvoja Pohjoismaissa.
Konsernissa segmenttien tuloksellisuuden arviointi perustuu segmenttien liikevoittoon,
käyttökatteeseen ja liikevaihtoon konsernin ulkopuolelta. Segmenttien raportoinnissa
käytetään yhteneviä kirjaus- ja arvostusperiaatteet konsernitilinpäätöksen kanssa.
Segmenttien väliset transaktiot tapahtuvat ypään markkinahintaan. Segmenttien välillä ei
ole ollut merkittäviä transaktioita.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
106
Jatkuvat toiminnot 2025 Nordic Kohdista-Rescue Sisäiset Konserni mattomat 1000 EUR KH-Koneet Group erät yhteensä Liikevaihto 162 773 41 772 - - 204 546 Liikevaihdon % jakauma 79,6 % 20,4 % - - 100,0 % Liiketoiminnan muut tuotot 767 26 52 -50 795 Materiaalit ja palvelut -119 892 -30 412 - - -150 304 Henkilöstökulut -17 569 -6 168 -923 - -24 659 Liiketoiminnan muut kulut -7 832 -1 227 -1 494 50 -10 502 Käyttökate (EBITDA) 18 249 3 992 -2 365 - 19 876 Poistot -13 528 -1 105 -37 - -14 669 Vertailukelpoinen liikevoitto 5 511 3 268 -2 401 - 6 377 EBIT PPA aineettomien poistot -790 -381 - - -1 171 Liikevoitto (EBIT) 4 721 2 887 -2 401 - 5 206 Rahoituserät nettona -3 287 -757 178 - -3 866 Tulos ennen veroja 1 434 2 129 -2 224 - 1 340 Varat 31.12. 127 210 26 354 6 787 -3 694 156 656 Korolliset nettovelat 31.12. 62 342 7 940 -1 915 - 68 367 Vuokrasopimusvelat 31.12. 8 447 1 357 - - 9 804 Vuokrakaluston rahoitusvelat 31.12. 40 835 - - - 40 835 Korolliset nettovelat ilman vuokrasopimus- ja vuokrakaluston 13 060 6 584 -1 915 - 17 728 rahoitusvelkoja 31.12.
1) Lisätietoja vertailukelpoisista tunnusluvuista on esitetty kohdassa ”Vaihtoehtoiset tunnusluvut.
Segmenteille kohdistamattomat erät koostuvat muun toiminnan tuloksesta, eli pääosin
hallinnollisista kuluista.
Segmenttien varat ja velat ovat sellaisia liiketoiminnan eriä, joita segmentti käyttää
liiketoiminnassaan tai jotka ovat sille kohdistettavissa. Segmenteille kohdistamattomat erät
koostuvat emoyhtiön eristä ja tuloverotukseen sekä keskitettyyn rahoitukseen liittyvistä
eristä.
Liikevoitto
IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardi ei määrittele liikevoiton käsitettä. Konsernissa
liikevoitto on äritetty siten, että se on nettosumma, joka muodostuu, kun liikevaihtoon
lisätään liiketoiminnan muut tuotot, hennetään materiaali- ja palveluhankintojen kulut
valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varaston muutoksella oikaistuna, vähennetään
työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, poistot, arvonalentumistappiot ja liiketoiminnan muut
kulut. Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelmaerät esitetään liikevoiton alapuolella.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
107
Kurssierot kirjataan liikevoittoon, mikäli ne syntyvät liiketoimintaan liittyvistä eristä; muuten
ne on kirjattu rahoituseriin.
3.1 Liikevaihto
KH Groupin jatkuvien toimintojen liikevaihto koostuu pääosin seuraavista tulovirroista:
- KH-Koneet myy ja vuokraa laitteita, varusteita ja palveluita niin maanrakennuksen,
kiinteistöhuollon kuin materiaalinkäsittelyn tarpeisiin. Segmentin myyntituotot
koostuvat laite- ja varaosatavaramyynnistä, huolto- ja korjauspalvelumyynnistä sekä
laitevuokrauksesta.
- Nordic Rescue Group valmistaa ja toimittaa pelastusajoneuvoja Pohjoismaissa.
Segmentin myyntituotot koostuvat pelastusajoneuvojen myynnistä sekä niihin
liittyvästä huolto- ja korjauspalvelumyynnistä.
Liikevaihdon jakauma
Liikevaihto tuote- ja palvelutyypeittäin
Nordic Nordic KH-2025 KH-2024 1000 EUR Rescue Rescue Koneet Yhteensä Koneet Yhteensä Group Group - Koneiden myynti 37 402 117 352 154 753 39 729 100 997 140 725 - Koneiden 4 370 28 186 32 556 4 469 31 370 35 839 jälkimarkkinapalvelut - Koneiden vuokraus - 17 236 17 236 - 17 414 17 414 Liikevaihto yhteensä 41 772 162 773 204 546 44 197 149 781 193 979
Liikevaihdon maantieteellinen jakauma Nordic Nordic KH-2025 KH-2024 1000 EUR Rescue Rescue Koneet Yhteensä Koneet Yhteensä Group Group - Suomi 17 884 101 127 119 011 19 234 90 869 110 103 - Ruotsi 23 769 61 647 85 415 24 034 58 912 82 946 - Muut 120 - 120 929 - 929 Liikevaihto yhteensä 41 772 162 773 204 546 44 197 149 781 193 979
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
108
Liikevaihto tuloutusajankohdan mukaan
Nordic Nordic KH-2025 KH-2024 1000 EUR Rescue Rescue Koneet Yhteensä Koneet Yhteensä Group Group - Tuloutus yhtenä 41 772 145 538 187 310 44 197 132 367 176 564 ajankohtana - Tuloutus ajan kuluessa - 17 236 17 236 - 17 414 17 414 Liikevaihto yhteensä 41 772 162 773 204 546 44 197 149 781 193 979
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät ja velat
Nordic Nordic KH-2025 KH-2024 1000 EUR Rescue Rescue Koneet Yhteensä Koneet Yhteensä Group Group Myyntisaamiset (liitetieto 4.5) 8 016 9 196 17 212 5 026 10 783 15 808 Sopimuksiin perustuvat velat 509 8 517 944 162 1 106 (liitetieto 4.5)
Myyntisaamiset ovat korottomia saamisia ja yleisesti niiden maksuehto vaihtelee 0 ja 30
päivän välillä. 31.12.2025 konserni on kirjannut taseelle myyntisaamisista ja sopimuksiin
perustuvista omaisuuseristä luottotappiovarauksia 415 (418) tuhatta euroa. Lisätietoja
odotettavissa olevien luottotappioiden määrittämisestä on esitettynä liitetiedossa 4.5
Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät.
Myyntituottojen tulouttaminen
KH-Koneiden tavaramyynnin tuloutus tapahtuu yhteajankohtana toimitushetkellä, jolloin
tuotteen määräysvalta siirtyy asiakkaalle. Palvelumyynti tuloutetaan yhtenä ajankohtana
silloin kuin palvelu on suoritettu ja määräysvalta siirtynyt asiakkaalle. Laitevuokrauksessa on
kyse IFRS 16:n mukaisesta operatiivisesta vuokrasta ja sen osalta tuotot tuloutetaan ajan
kuluessa siten, että sopimuksen vastike on sidottu vuokra-aikaan ja se tuloutetaan kullekin
kaudelle asiakkaan vuokraaman ajan suhteessa.
Nordic Rescue Groupin ajoneuvojen tuloutus tapahtuu yhtenä ajankohtana toimitushetkellä,
jolloin tuotteen määräysvalta siirtyy asiakkaalle. Palvelumyynti tuloutetaan yhtenä
ajankohtana silloin kun palvelu on suoritettu ja määräysvalta siirtynyt asiakkaalle.
Myyntihintoihin ei sisälly merkittävää rahoituskomponenttia, sillä pääsääntöisesti
myyntisaamiset erääntynyt 030 päivän kuluessa laskutuspäivästä. Asiakkaiden maksamat
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
109
ennakkomaksut ovat asiakassopimuksiin perustuvia velkoja, jotka kirjataan saatuihin
ennakoihin.
Konsernin myymiin tavaroihin liittyy takuuvastuita mahdollisten viallisten tuotteiden
vaihtamiseksi tai korjaamiseksi takuun voimassaoloaikana. Takuuvelvoitteet eivät poikkea
normaaleista lakisääteisistä tai alalla yleisesti käytetyistä velvoitteista. Tällaisten velvoitteiden
todennäköisiä rahamääriä arvioidaan ännöllisesti historiaan perustuvaan kokemukseen
pohjalta. Kulut jaksotetaan liiketoiminnan kuluihin.
Konsernilla ei ole ollut sellaisia olennaisia asiakassopimuksien saamisesta aiheutuvia
lisämenoja, jotka pitäisi aktivoida taseeseen. Mahdolliset lisämenot kirjataan viimeistään
yhden vuoden kuluessa niiden syntymisestä kuluksi.
Sopimuksiin perustuvat erät
Myyntisaamiset
Saaminen on KH Groupin ehdoton oikeus vastikkeeseen, eli vain ajan kuluminen on
edellytyksenä ennen vastikkeen erääntymistä maksettavaksi. Myyntisaamisia koskevat
tilinpäätöksen laatimisperiaatteet on esitetty liitetiedossa 4.5 Myyntisaamiset ja sopimukseen
perustuvat omaisuuserät.
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
Sopimuksiin perustuvilla omaisuuserillä tarkoitetaan oikeutta vastikkeeseen asiakkaalle
luovutetuista tavaroista ja palveluista. Jos KH Group toimittaa tuotteita tai palveluita ennen
kuin asiakas maksaa toimitukseen kohdistuvan vastikkeen tai ennen kuin maksua koskeva
lasku on syntynyt, KH Group kirjaa sopimukseen perustuvan omaisuuserän.
Sopimuksiin perustuvat velat
Sopimukseen perustuvalla velalla tarkoitetaan velvoitetta luovuttaa asiakkaalle tavaroita tai
palveluita, joihin KH Group on saanut maksun (tai maksu on erääntynyt) asiakkaalta. Mikäli
asiakas maksaa vastikkeen ennen kuin KH Group on luovuttanut tuotteet tai palvelut
asiakkaalle, sopimukseen perustuva velka kirjataan, kun maksu suoritetaan, tai kun maksu
erääntyy (sen mukaan kumpi näistä on aikaisempi). Sopimukseen perustuva velka kirjataan
myyntituotoksi, kun KH Group suoriutuu sopimuksen mukaisesti.
3.2 Liiketoiminnan muut tuotot
Liiketoiminnan muut tuotot
Liiketoiminnan muina tuottoina esitetään muut kuin varsinaiseen myyntiin liittyvät tuotot.
Konsernin liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyvät pääasiassa käyttöomaisuuden
luovutusvoitot ja asiakasrahoitustuotot.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
110
1000 EUR 2025 2024 Käyttöomaisuuden luovutusvoitot 57 104 Vuokratuotot 31 39 Julkiset avustukset 32 3 Asiakasrahoitustuotot 215 262 Muut tuotot 460 172 Liiketoiminnan muut tuotot 795 581
3.3 Materiaalit ja palvelut
Materiaalit ja palvelut sisältävät materiaalien, tarvikkeiden ja tavaroiden ostot, vaihto-
omaisuuden muutoksen ja ulkoiset palvelut tilikaudella.
Materiaalit ja palvelut
1000 EUR 2025 2024 Ostot tilikauden aikana KH-Koneet -113 077 -89 887 Nordic Rescue Group -27 800 -30 186 Emoyhtiö - - Yhteensä -140 877 -120 073 Vaihto-omaisuuden muutos KH-Koneet -1 584 -12 987 Nordic Rescue Group 147 -427 Emoyhtiö - - Yhteensä -1 437 -13 414 Ulkopuolisilta ostetut palvelut KH-Koneet -5 231 -4 706 Nordic Rescue Group -2 759 -2 894 Emoyhtiö - - Yhteensä -7 989 -7 599 Materiaalit ja palvelut yhteensä -150 304 -141 086
3.4 Liiketoiminnan muut kulut
Liiketoiminnan muissa kuluissa esitetään muut kuin myytyjen tuotteiden hankintamenoihin
liittyvät kulut. Konsernin liiketoiminnan muut kulut koostuvat pääosin myynnin ja
markkinoinnin kuluista, IT-kuluista, toimitilakuluista sekä ulkopuolisista palveluista.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
111
1000 EUR 2025 2024 Muut henkilöstökulut -770 -782 IFRS16 laskennan ulkopuoliset vuokrakulut -875 -322 Myynti- ja markkinointikulut -1 336 -1 304 Toimitila- ja kiinteistökulut -1 082 -1 047 Hallintokulut -1 368 -1 268 Matkakulut -1 012 -870 IT kulut -735 -1 238 Koneet ja kalusto -1 516 -1 653 Ulkopuoliset palvelut -1 630 -1 274 Muut kulut -180 -732 Liiketoiminnan muut kulut yhteensä -10 502 -10 490
Tilintarkastajien palkkiot
1000 EUR EY 2025 2024 Palkkiot lakisääteisestä tilintarkastuksesta 305 280 Palkkiot kestävyysraportoinnin varmennuksesta 63 59 Palkkiot veroneuvonnasta - 10 Palkkiot muista palveluista - - Palkkiot yhteensä 368 349
KH Group -konsernin tilintarkastajana on toiminut tilintarkastusyhteisö EY tilikaudella 2025
ja 2024.
3.5 Henkilöstökulut ja -määrät
Henkilöstökulut
1000 EUR 2025 2024 Palkat ja palkkiot -19 090 -17 722 Eläkekulut maksupohjaiset järjestelyt -2 104 -2 620 Eläkekulut etuuspohjaiset järjestelyt - - Muut henkilösivukulut -3 464 -2 359 Osakeperusteiset maksut - - Henkilöstökulut yhteensä -24 659 -22 701
Konsernin lakisääteinen eläketurva Suomessa on järjestetty eläkevakuutusyhtiöiltä otetuilla
vakuutuksilla. Ulkomaisissa yksiköissä eläketurva on järjestetty paikallisen lainsäädännön ja
sosiaaliturvasäännösten mukaisesti.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
112
Tiedot ylimmän johdon työsuhde-etuuksista esitetään liitetiedossa 5.2 hipiiri.
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyihin liittyvät velat esitetään liitetiedossa 5.4 Pitkäaikaiset
eläkevelat.
Henkilöstömäärät
Henkilöstö keskimäärin 2025 2024 KH-Koneet 215 206 Nordic Rescue Group 106 115 Emoyhtiö 3 4 Jatkuvat toiminnot yhteensä 324 325 (1)Lopetetut toiminnot Indoor404 544 Konserni yhteensä 728 869
Henkilöstö tilikauden lopussa 2025 2024 KH-Koneet 210 218 Nordic Rescue Group 106 112 Emoyhtiö 4 3 Jatkuvat toiminnot yhteensä 320 333 (1)Lopetetut toiminnot Indoor- 507 Konserni yhteensä 320 840
(1) Indoor Groupin osalta käytetty FTE-lukua johtuen osa-aikaisten työntekijöiden suuresta määrästä.
Henkilöstö maantieteellisesti tilikauden lopussa 2025 2024 Suomi 179 188 Ruotsi 141 145 Jatkuvat toiminnot yhteensä 320 333 Lopetetut toiminnot Suomi - 507 Konserni yhteensä 320 840
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
113
3.6 Poistot ja arvonalentumistappiot
1000 EUR 2025 2024 Poistot aineettomista ja aineellisista hyödykkeistä Aineettomat hyödykkeet -1 220 -1 496 Aineelliset hyödykkeet -9 724 -9 575 Yhteensä -10 943 -11 071 Poistot vuokratuista hyödykkeistä Rakennukset -2 997 -2 746 Koneet ja kalusto -729 -694 Yhteensä -3 726 -3 440 Arvonalentumiset - - Poistot ja arvonalentumiset yhteensä -14 669 -14 511
Poistoihin liittyvät laadintaperiaatteet on selostettu liitetiedossa 4.1 Aineelliset hyödykkeet ja
4.2. Aineettomat hyödykkeet. Vuokrasopimuksiin liittyvät laadintaperiaatteet on kuvattu
liitetiedossa 2.5 Vuokrasopimukset.
3.7 Rahoitustuotot ja -kulut
Rahoitustuotot
1000 EUR
2025
2024
Korkotuotot
75
159
Valuuttakurssivoitot
697
638
Voitot käypään arvoon kirjattavista rahoitusveloista
-
1 367
Muut rahoitustuotot
12
-
Rahoitustuotot yhteensä
783
2 165
Rahoituskulut
1000 EUR
2025
2024
Korkokulut lainoista ja muista veloista
-1 623
-2 865
Korkokulut vuokrakaluston rahoitusveloista
-2 148
-1 930
Korkokulut vuokrasopimusveloista
-502
-560
Valuuttakurssitappiot
-
-739
Muut rahoituskulut
-377
-187
Rahoituskulut yhteensä
-4 650
-6 282
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
114
Voitto ja tappio käypään arvoon kirjattavista rahoitusveloista koostuu KH-Koneiden
vähemmistöosakkaiden lunastukseen liittyvien velkojen käyvän arvon muutoksesta.
Rahoitustuotot ja kulut
Rahoitustuotot koostuvat pääasiassa korkotuotoista ja valuuttakurssivoitoista. Rahoituskulut
liittyvät pääosin lainoihin rahoituslaitoksilta, käypään arvoon kirjattaviin rahoitusvelkoihin
(vähemmistöosakkuuksien lunastusvelan käyvän arvon muutoksiin) ja
valuuttakurssitappioihin. Rahoitustuotot ja -kulut kirjataan kaudelle, jonka aikana ne ovat
syntyneet. Korkotuotot ja -kulut kirjataan efektiivisen koron menetelmää käyttäen.
3.8 Tuloverot
Tuloslaskelmat tuloverot
1000 EUR 2025 2024 Tuloverot liiketoiminnasta -908 -1 014 Verot edelliseltä tilikaudelta - - Laskennalliset verot 565 810 -205 Tuloverot yhteensä -343
Tuloslaskelman verokulun ja emoyhtiön verokannalla laskettujen verojen välinen
täsmäytyslaskelma
1000 EUR 2025 2024 Tulos ennen veroja 1 340 1 653 Verot laskettuna emoyhtiön 20,0 % verokannalla -268 -331 Ulkomaisten tytäryhtiöiden eriävien verokantojen vaikutus -6 - Verovapaat tulot - 273 Vähennyskelvottomat kulut -334 -206 Aiemmin kirjaamattomien laskennallisten verosaamisten käyttö 265 107 Muut erät - -48 Verot tuloslaskelmassa -343 -205 Efektiivinen verokanta 25,6% 12,4 %
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
115
Tuloverot
Konsernin tuloveroihin on kirjattu konserniyhtiöiden kauden verotettavaan tulokseen
perustuvat verot, aikaisempien kausien verojen oikaisut sekä laskennalliset verot.
Konserniyhtiöiden verot on laskettu perustuen kunkin yhtiön paikallisen verolainsäädännön
mukaan määräytyvään verotettavaan tuloon käyttäen niitä verokantoja ja verolakeja, joista
on säädetty tai jotka on käytännössä hyväksytty raportointikauden päättymispäivään
mennessä. Mikäli verot liittyvät muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan
kirjattuihin liiketoimiin, tuloverot kirjataan kyseisiin eriin.
4. Sijoitettu pääoma
4.1 Aineelliset hyödykkeet
Aineelliset hyödykkeet Vuokrattu ajoneuvokKoneet ja 1000 EUR Rakennukset alusto kalusto Yhteensä Hankintameno 1.1.2024 1 462 35 889 11 638 48 989 Liiketoimintojen myynnit -5 - -244 -249 Siirrot lopetettuihin toimintoihin -1 196 - -3 989 -5 185 Lisäykset 21 19 793 1 560 21 375 Vähennykset - -5 931 -1 051 -6 983 Muuntoerot -7 -391 -117 -515 31.12.2024 276 49 359 7 797 57 432 Lisäykset 8 12 675 2 033 15 138 Vähennykset -24 -5 673 -786 -6 904 Muuntoerot 9 958 109 1 076 31.12.2025 268 57 320 9 153 66 741
Tuloverosaamiset ja -velat
1000 EUR 2025 2024 Tuloverosaamiset 518 244 Tuloverovelat 35 446
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
116
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
Vuokrattu ajoneuvokKoneet ja Rakennukset 1000 EUR alusto kalusto Yhteensä 1.1.2024 -398 -4 295 -2 911 -7 603 Liiketoimintojen myynnit 2 - 69 71 Siirrot lopetettuihin toimintoihin 355 - 2 277 2 632 Tilikauden poistot ja arvonalentumiset -63 -7 254 -3 410 -10 727 Vähennysten ja siirtojen kertyneet - - 3 3 poistot Muuntoerot - -47 -4 -51 31.12.2024 -104 -11 595 -3 976 -15 675 Tilikauden poistot ja -66 -7 865 -1 792 -9 724 arvonalentumiset Muuntoerot - -80 - -80 31.12.2025 -171 -19 540 -5 768 -25 479
Tasearvo 31.12.2024 172 37 764 3 821 41 756 31.12.2025 97 37 780 3 385 41 262
Vuokrattu ajoneuvokalusto koostuu KH-Koneiden koneenvuokrausliiketoiminnassa
käyttämästä ajoneuvokalustosta, joka on luovutettu rahoitusyhtiölle ja vuokrattu siltä
takaisin. Luovutusta rahoitusyhtiölle ei käsitellä myyntinä vaan kalusto pidetään konsernin
taseessa ja kirjataan luovutushintaa vastaava rahoitusvelka. Kun kone luovutetaan
rahoitusyhtiölle, se siirretään varastosta aineellisiin hyödykkeisiin.
Aineelliset hyödykkeet
Aineelliset hyödykkeet on arvostettu hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja
mahdollisilla arvonalentumisilla. Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen
vaikutusajan kuluessa.
Arvioitu taloudellinen vaikutusaika koneiden ja kaluston osalta on 415 vuotta, rakennusten
ja perusparannusmenojen osalta 1030 vuotta ja vuokratun ajoneuvokaluston osalta 35
vuotta.
Hyödykkeiden jäännösarvot ja taloudelliset vaikutusajat tarkistetaan vähintään jokaisen
tilikauden lopussa ja niitä muutetaan tarvittaessa. Kirjanpitoarvoa alennetaan
omaisuuserästä kerrytettävissä olevaa rahamäärää vastaavasti välittömästi, jos
arvonalentuminen havaitaan ja arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti sekä
poistojen kohteena olevan omaisuuserän taloudellinen vaikutusaika arvioidaan uudelleen.
Aikaisemmin kirjattu arvonalentuminen peruutetaan, jos kerrytettävissä olevan tulon
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
117
määrittämisessä käytetyt arviot muuttuvat olennaisesti. Peruuttamisen jälkeinen
kirjanpitoarvo ei saa ylittää sitä kirjanpitoarvoa, joka omaisuuserällä olisi määritetty, jos siitä
ei olisi kirjattu arvonalentumistappiota.
Aineellisten hyödykkeiden käytöstä poistamisista ja luovutuksista syntyneet voitot ja tappiot
sisältyvät liiketoiminnan muihin tuottoihin tai kuluihin.
4.2 Aineettomat hyödykkeet
Konsernin aineettomat hyödykkeet koostuvat pääosin liikearvosta, tavaramerkeistä ja
asiakkuuksista. Muihin aineettomiin hyödykkeisiin on kirjattu mm. ohjelmistoja ja niiden
lisenssejä.
Aineettomat hyödykkeet
Muut aineettomat TavaramAsiakkuhyödykkeet ja 1000 EUR Liikearvo erkit udet ennakkomaksut Yhteensä Hankintameno 1.1.2024 39 874 48 932 14 128 1 991 104 924 Liiketoimintojen myynnit -14 820 - -6 232 -12 -21 064 Siirrot lopetettuihin -17 394 -45 045 - -944 -63 383 toimintoihin Lisäykset - - - 36 36 Vähennykset - - - -34 -34 31.12.2024 7 659 3 887 7 896 1 036 20 478 Lisäykset - - - 70 70 Vähennykset - - - -61 -61 31.12.2025 7 659 3 887 7 896 1 045 20 487
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
118
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
Muut aineettomat hyödykkeet ja 1000 EUR Liikearvo Tavaramerkit Asiakkuudet ennakkomaksut Yhteensä 1.1.2024 - -173 -734 -378 -1 285 Liiketoimintojen myynnit - - 208 3 210 Siirrot lopetettuihin toimintoihin - - - 49 49 Tilikauden poistot ja arvonalentumiset - -259 -790 -415 -1 464 Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot - - - 2 2 31.12.2024 - -432 -1 316 -740 -2 488 Tilikauden poistot ja - -259 -790 -171 -1 220 arvonalentumiset Vähennysten ja siirtojen - - - 37 37 kertyneet poistot 31.12.2025 - -691 -2 106 -873 -3 670
Tasearvo 31.12.2024 7 659 3 455 6 580 297 17 991 31.12.2025 7 659 3 196 5 790 171 16 817
Aineettomat hyödykkeet
Liikearvo ja tavaramerkit
Liikearvo syntyy liiketoimintojen yhdistämisestä, ja se vastaa määrää, jonka verran luovutettu
hankintahinta ylittää yksilöitävissä olevien netto-omaisuuserien hankinta-ajankohdan käyvän
arvon. Liiketoimintojen yhdistämisistä synty liikearvo kohdistetaan
arvonalentumistestausta varten rahavirtaa tuottavalle yksikölle, jonka odotetaan hyötyvän
liiketoimintojen yhdistämisen synnyttämistä synergioista.
Liiketoimintojen yhdistämisestä syntynyttä liikearvoa ja tavaramerkkejä, joiden taloudellinen
vaikutusaika on rajoittamaton, ei poisteta vaan tasearvoa testataan vähintään vuosittain
käyttöarvoon perustuvalla arvonalentumistestauksella. Kassavirtaperusteinen yttöarvo
määritetään laskemalla diskontattu kassavirtojen nykyarvo. Mikäli esiintyy viitteitä
mahdollisesta arvonalentumisesta, arvonalentumistestaus tehdään lyhyemmälläkin
aikavälillä.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
119
Arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti, jos omaisuuserän kirjanpitoarvo on
suurempi kuin kerrytettävissä oleva rahamäärä. Muusta omaisuuserästä kuin liikearvosta
aikaisemmin kirjattu arvonalentuminen peruutetaan, jos kerrytettävissä olevan tulon
määrittämisessä käytetyt arviot muuttuvat olennaisesti. Peruuttamisen jälkeinen
kirjanpitoarvo ei saa ylittää sitä kirjanpitoarvoa, joka omaisuuserällä olisi määritetty, jos siitä
ei olisi kirjattu arvonalentumistappiota. Liikearvosta kirjattua arvonalentumistappiota ei
peruta missään tilanteessa.
Johto tarkastelee liikearvon ja tavaramerkkien arvostusta vuosittain segmenttikohtaisen
käyttöarvolaskelman avulla. Liitetiedossa 4.3. Liikearvo ja arvonalentumistestaus on kerrottu
lisätietoja.
Muut aineettomat hyödykkeet
Aineettomat hyödykkeet on arvostettu hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla
ja mahdollisilla arvonalentumisilla. Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen
vaikutusajan kuluessa. Asiakkuudet 1020 vuotta, IT-ohjelmistot ja lisenssit 35 vuotta.
Arvonalentumisen osalta laadintaperiaatteet on kuvattu aineellisten hyödykkeiden
liitetiedossa.
Aineeton hyödyke kirjataan pois taseelta, kun se luovutetaan (eli sinä päivänä, jona
vastaanottaja saa määräysvallan) tai kun sen käytöstä tai luovutuksesta ei odoteta koituvan
tulevaisuudessa taloudellista hyötyä. Omaisuuserän poiskirjauksesta johtuva voitto tai tappio
(laskettuna nettomääräisen luovutustulon ja omaisuuserän kirjanpitoarvon erotuksena)
kirjataan tuloslaskelmaan.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Arviot koskien taloudellista vaikutusaikaa ja jäännösarvoa sekä poistomenetelmien valintaa
edellyttävät johdolta merkittävää harkintaa. Tehtyjä valintoja arvioidaan jatkuvasti. Arvioita
tehdään myös yrityshankintojen yhteydessä, kun määritellään hankittujen aineellisten
hyödykkeiden käypiä arvoja ja jäljellä olevaa taloudellista vaikutusaikaa. Hankintahetkellä
tehtävä arvonmääritys perustuu diskontattuihin kassavirtoihin.
4.3 Arvonalentumistestaus
Liikearvo ja rajoittamattoman vaikutusajan hyödykkeet
Liikearvon ja rajoittamattoman vaikutusajan hyödykkeiden arvonalentumistestausta varten
testattavat erät on kohdistettu rahavirtaa tuottaville yksiköille (CGU). Rahavirtaa tuottavat
yksiköt on määritelty jatkuvien toimintojen raportoitavien segmenttien tasolle. Lisätietoja
myytävissä olevien ja lopetettujen toimintojen aineettomista hyödykkeistä on esitetty
lopetettujen toimintojen liitetiedossa. Alla olevassa taulukossa on eritelty, miten konsernin
liikearvo kohdistuu konsernin rahavirtaa tuottaville jatkuvien toimintojen yksiköille.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
120
1000 EUR 2025 2024 KH-Koneet 2 200 2 200 Nordic Rescue Group 5 459 5 459 Liikearvo yhteensä 7 659 7 659
Arvonalentumistestauksessa rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä oleva
rahamäärä arvioidaan käyttöarvolaskelmien avulla. Kassavirtaperusteinen käyttöarvo
määritellään laskemalla ennustettujen kassavirtojen diskontattu nykyarvo. Kassavirrat
sisältävät muun muassa arvion tulevaisuuden myynneistä, kannattavuudesta,
ylläpitoinvestoinneista ja käyttöpääoman muutoksesta. Kassavirtaennusteet perustuvat
hallituksen hyväksymiin vuoden 2026 budjetteihin sekä vuosien 20272030 taloudellisiin
suunnitelmiin eli testauksessa käytetyt rahavirtaennusteet laaditaan viiden vuoden
ajanjaksolle.
Ajalta, jota viiden vuoden ajanjakso ei kata, rahavirrat lasketaan terminaaliarvomenetelmällä.
Terminaalinen kasvuvauhti 2 prosenttia perustuu johdon arvioon varovaisesta pitkän
aikavälin kasvusta. Ennusteet on laadittu siten, että ne kuvastavat aiemmin toteutunutta
tulosta ja tulevaisuutta koskevia odotuksia ottaen huomioon konsernin markkina-aseman ja
yleisen taloudellisen ympäristön.
Diskonttauskorkona on käytetty painotettua pääoman kustannusta (WACC). WACC ottaa
huomioon sekä vieraan että oman pääoman tuotto-odotuksen, joka on laskettu hyödyntäen
verrokkiyhtiöiden beta-lukuja, pääomarakennetta ja veroasteita. WACC:n osatekijöitä ovat
riskitön korko, markkinariskipreemio, yhtiökohtainen tekijä ja toimialakohtainen beta-arvo,
velkakustannukset sekä velan ja oman pääoman suhde.
Laskelmissa käytetty WACC ennen veroja sekä oletus terminaalikasvusta on esitetty
segmenttikohtaisesti jatkuvien toimintojen osalta alla olevassa taulukossa.
WACC ennen Terminaalijakson veroja kasvu KH-Koneet 14,1 % 2,0 % Nordic Rescue Group 17,2 % 2,0 %
Vuosittainen arvonalentumistesti suorittiin 30.9.2025 tilanteesta ja sen tuloksena jatkuvien
toimintojen rahavirtaa tuottavalle yksiköille ei kirjattu arvonalentumistappiota 31.12.2025
eikä 31.12.2024.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
121
Herkkyysanalyysi
KH Group Oyj on arvioinut arvonalentumistestauksessa käytettyjen merkittävimpien
oletusten herkkyyksiä. KH-koneet segmentin kerrytettävissä oleva rahamäärä ylitti sen
kirjanpitoarvon 28 milj. eurolla ja NRG segmentin kerrytettävissä oleva rahamäärä ylitti sen
kirjanpitoarvon 6 milj. eurolla. Johto on arvioinut, että KH-Koneet segmentissä, kahden
prosenttiyksikön lasku ennustetussa käyttökatteessa johtaisi siihen, että kirjanpitoarvo
vastaisi kerrytettävissä olevaa rahamäärää (käyttökatteelle ytetty arvo testauksessa oli
keskimäärin 14% ennusteperiodilla). NRG segmentissä kahden prosenttiyksikön lasku
ennustetussa käyttökatteessa johtaisi siihen, että kirjanpitoarvo vastaisi kerrytettävissä
olevaa rahamäärää (käyttökatteelle ytetty arvo testauksessa oli keskimäärin 8%
ennusteperiodilla).
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Johto tekee merkittäviä arviointeja ja käyttää harkintaa määrittäessään, onko liikearvon
alentumisesta viitteitä. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden määrän määrittämisessä on myös
käytetty johdon harkintaa.
Kassavirtaennusteet perustuvat johdon hyväksymiin budjetteihin ja arvioihin, jotka kattavat
viiden vuoden ajanjakson. Kassavirtaennusteet perustuvat konsernin olemassa olevaan
liiketoimintarakenteeseen, todellisiin tuloksiin ja johdon parhaisiin arvioihin tulevasta
myynnistä, kustannuskehityksestä, yleisistä markkinaolosuhteista ja sovellettavista
verokannoista. Kasvuluvut perustuvat johdon arvioihin liiketoiminnan tulevasta kehityksestä.
Johto testaa ennusteisiin liittyvissä merkittävissä arvioissa tapahtuvien muutosten vaikutuksia
herkkyysanalyyseillä edellä kuvatulla tavalla.
4.4 Vaihto-omaisuus
2025
Nordic Rescue KH-1000 EUR Group Koneet Yhteensä Aineet ja tarvikkeet 2 321 - 2 321 Keskeneräiset tuotteet 2 393 - 2 393 Valmiit tuotteet ja tavarat - 56 144 56 144 Varaston epäkuranttiusvaraus - -616 -616 Vaihto-omaisuus yhteensä 4 715 55 528 60 243
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
122
2024
Nordic Rescue KH-1000 EUR Group Koneet Yhteensä Aineet ja tarvikkeet 2 076 - 2 076 Keskeneräiset tuotteet 2 346 - 2 346 Valmiit tuotteet ja tavarat - 56 342 56 342 Varaston ennakkomaksut 17 - 17 Varaston epäkuranttiusvaraus - -539 -539 Vaihto-omaisuus yhteensä 4 439 55 803 60 242
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus on arvostettu hankintamenoon tai sitä alempaan nettorealisointiarvoon.
Nettorealisointiarvo on tavanomaisessa liiketoiminnassa toteutuva myyntihinta
vähennettynä tuotteen valmiiksi saattamisen ja myynnin kustannuksilla. Valmiina hankittujen
tuotteiden hankintamenoon luetaan kaikki ostomenot hankintarahteineen. Itse
valmistettujen tuotteiden hankintamenoon luetaan kaikki valmistusmenot sisältäen
välittömät menot ja osuudet valmistuksen muuttuvista ja kiinteistä yleismenoista.
Hankintameno ei sisällä vieraan pääoman menoja.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Konserni tarkastelee säännöllisesti vaihto-omaisuuden epäkuranttiutta ja kiertonopeutta
sekä nettorealisointiarvon mahdollista pienentymistä alle hankintamenon ja kirjaa
tarvittaessa arvonalentumisen. Nämä tarkastelut edellyttävät arvioita tuotteiden tulevasta
kysynnästä. Mahdolliset muutokset näissä arvioissa voivat aiheuttaa muutoksia vaihto-
omaisuuden arvostukseen tulevina kausina.
4.5 Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät
Myyntisaamisten ikäjakauma
Odotettavissa olevat luottotappiot 2025
Odotettavissa oleva 1000 EUR Bruttoarvo luottotappio Nettoarvo Erääntymättömät 16 200 -41 16 159 1-30 päivää 745 -62 682 31-180 päivää 202 -104 98 181-360 päivää 494 -207 287 Yli 360 päivää - - - Yhteensä 17 640 -415 17 226
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
123
Odotettavissa olevat luottotappiot 2024
Odotettavissa Myyntisaamiset oleva 1000 EUR Bruttoarvo luottotappio Nettoarvo Erääntymättömät 15 079 -42 15 037 1-30 päivää 606 -63 543 31-180 päivää 203 -105 98 181-360 päivää 339 -209 130 Yli 360 päivää - - - Yhteensä 16 227 -418 15 808
Myyntisaamiset ja muut saamiset arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon.
Myyntisaamisten arvostamisessa sovelletaan IFRS 9-standardin sallimaa yksinkertaistettua
mallia segmenttikohtaisesti odotettavissa olevien luottotappioiden määrittämisessä.
Konserni arvioi odotettavissa olevia luottotappiota käyttämällä kokemusperäistä matriisia,
jossa huomioidaan saatavien ikärakenne, segmenttikohtainen luottotappiohistoria,
markkina-alue sekä asiakaskunta.
Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät kirjataan pois taseesta lopullisina
luottotappioina silloin, kun niistä ei voida kohtuudella odottaa saatavan maksua esimerkiksi
konkurssitilanteessa. Arvonalentumistappiot esitetään liikevoittoon sisältyvinä
nettomääräisinä arvonalentumistappioina. Mikäli lopullisiksi luottotappioiksi kirjatuista eristä
saadaan myöhemmin maksu, kirjataan se saman erän hyvitykseksi.
Muut saamiset
Muut korottomat saamiset kirjataan taseeseen alkuperäiseen käypään arvoonsa, jota voidaan
myöhemmin oikaista mahdollisella arvonalentumiskirjauksella.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Myyntisaamisten kuranttiuuteen liittyy olennaisesti riski siitä, että vastapuoli menettää
maksukykynsä eikä siten pysty maksamaan velkojaan. Lisätietoja luotto- ja vastapuoliriskistä
on esitetty liitetiedossa 5.1 Rahoitusriskit ja rahoitusriskien hallinta.
Liiketoiminnoissa tehdään arviointia perustuen myynnin luonteeseen ja asiakkaan
luottotietoihin sekä asiointihistoriaan sen määrittämiseksi, millaisilla maksuehdoilla myynti
toteutetaan. Tarvittaessa maksuehtona käytetään ennakkomaksua. Luottotappiovarausta
kirjataan ennakoivasti perustuen kunkin segmentin luottotappiohistoriaan.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
124
4.6 Ostovelat ja muut velat
Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat
1000 EUR 2025 2024 Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat Ostovelat 20 604 14 602 Työsuhde-etuuksista aiheutuvat siirtovelat 3 059 2 874 ALV ja ennakonpidätysvelat 3 862 4 063 Korkovelat 97 85 Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva verovelka 35 446 Vähemmistön lunastusvelka - 2 003 Muut lyhytaikaiset velat 4 869 6 165 Ostovelat ja muut velat yhteensä 32 526 30 239
Ostovelat ovat velvoitteita maksaa tavaroista ja palveluista, jotka on hankittu tuottajilta osana
tavanomaista liiketoimintaa. Ostovelat luokitellaan lyhytaikaisiksi veloiksi, jos ne erääntyvät
maksettavaksi 12 kuukauden sisällä. Jos ne eivät eräänny 12 kuukauden sisällä, ne luokitellaan
pitkäaikaisiksi veloiksi.
4.7 Varaukset
Varaukset 1000 EUR 2025 2024 1.1. 26 83 Siirto lopetettuihin toimintoihin - -61 Kirjattu tuloslaskelmaan -4 4 31.12. 22 26 Pitkäaikaiset 22 26 Lyhytaikaiset - -
Takuusitoumuksiin perustuvat varaukset sisältävät arvion toimitettujen tuotteiden
tulevaisuudessa realisoituvista takuukuluista. Tulevaisuuden takuukulujen määrä perustuu
kertyneeseen historialliseen kokemukseen. Takuukulujen määrä on ollut historiallisesti hyvin
alhainen ja tulevaisuuden takuukulujen määrä perustuu tähän kokemukseen. Tyypillisesti
tavallinen takuuaika on vuosi tuotteen toimituksesta.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
125
Varaukset
Varaus kirjataan taseeseen, kun KH Groupille on syntynyt aikaisemman tapahtuman
seurauksena olemassa oleva velvoite, jonka toteutuminen on todennäköistä, ja velvoitteen
määrä on luotettavasti arvioitavissa. Varaukseen kirjattava ärä on niiden menojen
nykyarvo, joita olemassa olevan velvoitteen täyttäminen edellyttää raportointikauden
päättymispäivänä.
4.8 Laskennalliset verot
Laskennalliset verosaamiset ja -velat
2025 Liike-Siirto Kirjattu toimintojen lopetettuihin tulos-1000 EUR 1.1.2025 myynti toimintoihin laskelmaan 31.12.2025 Laskennalliset verosaamiset Vuokrasopimukset 665 - - 14 680 Käyttämättömät tappiot 3 433 - - 384 3 817 verotuksessa Yhteensä 4 099 - - 399 4 497 Laskennalliset verovelat -2 031 - - 234 -1 797 Käyvän arvon kohdistukset -65 - - -68 -133 Muut väliaikaiset erot -2 097 - - 167 -1 930 Yhteensä
2024 Liike-Siirto Kirjattu toimintojen lopetettuihin tulos-1000 EUR 1.1.2024 myynti toimintoihin laskelmaan 31.12.2024 Laskennalliset verosaamiset Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset ja velat Vuokrasopimukset 495 -6 -85 263 665 Muut väliaikaiset erot 1 700 - -1 680 -20 - Käyttämättömät tappiot verotuksessa 3 122 - - 311 3 433 Yhteensä 5 316 -6 -1 765 554 4 099 Laskennalliset verovelat Käyvän arvon kohdistukset -12 528 1 205 9 009 283 -2 031 Muut väliaikaiset erot -138 - 100 -27 -65 Yhteensä -12 666 1 205 9 109 256 -2 097
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
126
Laskennalliset verot
Laskennalliset verot kirjataan kirjanpidon ja verotuksen välisistä väliaikaisista eroista
tilinpäätöshetkellä vahvistettua tulevien vuosien verokantaa käyttäen. Suurimmat väliaikaiset
erot syntyvät käyvän arvon kohdistuksista, käyttöoikeusomaisuudesta,
vuokrasopimusveloista sekä verotappioista. Laskennalliset verosaamiset ja -velat
vähennetään toisistaan (netotetaan), kun ne liittyvät saman veronsaajan perimiin veroihin ja
ne voidaan laillisesti toimeenpantavissa olevan oikeuden nojalla kuitata keskenään.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Laskennallisen verosaamisen kirjaaminen perustuu johdon ennusteisiin ja arvioihin siitä,
tuleeko yhtiölle tulevaisuudessa riittävästi verotettavaa tuloa. Laskennassa käytetyt arviot
perustuvat viimeisimpään johdon ennusteeseen raportointipäivänä ja oletuksiin, jotka ovat
yhdenmukaisia muualla tilinpäätöksessä käytettyjen oletusten kanssa. Laskennallinen
verosaaminen on kirjattu siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että niitä voidaan
käyttää tulevia verotettavia tuloja vastaan.
Konsernin laskennalliset verosaamiset verotuksessa käyttämättömistä tappioista 31.12.2025
koostuvat emoyhtiö KH Group Oyj:n verotappioista vuosilta 20202025. Tappiot vanhenevat
vuosina 20302035 ja johto arvioi, että ne päästään hyödyntämään täysimääräisesti.
5. Muut liitetiedot
5.1 Rahoitusriskit ja rahoitusriskien hallinta
Rahoitusriskienhallinnan tavoitteet ja toimintaperiaatteet
KH Groupin toimintaan sisältyy monenlaisia rahoitusriskejä. Pääosin rahoitusriskit aiheutuvat
muutoksista markkinaolosuhteissa ja asiakkaiden käyttäytymisessä. KH Groupin
rahoitusvaroihin vaikuttavat riskit liittyvät pääasiassa vastapuolen maksukäyttäytymisessä
tapahtuviin muutoksiin, luottoriskiin ja valuuttariskiin.
Korkotason muutokset vaikuttavat konsernin rahoitusvelkoihin, jotka sisältävät
vaihtuvakorkoisia lainoja, joten ne ovat alttiita korkoriskille.
KH Group arvioi riskiympäristöä tasaisin liajoin ja johto valvoo näiden riskien hallintaa
konsernin rahoitusriskien hallintapolitiikan mukaisesti. KH Groupilla on asianmukaiset
toimintaperiaatteet ja menettelyt, ja taloudelliset riskit tunnistetaan, määritetään ja hallitaan
konsernin toimintaperiaatteiden sekä riskitavoitteiden mukaisesti. Hallitus tarkastaa ja
hyväksyy riskienhallintaa koskevat toimintaperiaatteet, jotka esitetään tiivistetysti alla.
KH Group voi käyttää johdannaisinstrumentteja suojautuakseen valuuttariskeiltä ja
korkoriskeiltä. KH Groupilla ei tällä hetkellä ole hallussaan johdannaisinstrumentteja.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
127
Herkkyysanalyysi
KH Group arvioi riskienhallintapolitiikassa altistumista olennaisille markkinariskeille
tekemällä herkkyysanalyysin määräajoin kunakin raportointipäivänä. Seuraavissa osioissa
esitetyt herkkyysanalyysit liittyvät 31.12.2025 vallinneisiin tilanteisiin. Tietyn tuloslaskelman
erän herkkyys on kyseisten markkinariskien oletettujen muutosten vaikutus erään. Tämä
perustuu 31.12.2025 hallussa olleisiin rahoitusvaroihin ja -velkoihin.
Maksuvalmius- ja jälleenrahoitusriski
KH Group -konsernin tavoitteena on varmistaa kaikissa tilanteissa ja markkinaolosuhteissa
toiminnan riittävä rahoitus. Rahoituspolitiikan mukaisesti rahoituslähteet hajautetaan
riittävän usean vastapuolen kesken ja useisiin eri lainainstrumentteihin.
Konsernin liiketoimintojen pääasiallinen rahoituslähde on niiden liiketoiminnan rahavirta.
Investointien yhteydessä saatetaan tarvita lisäksi vierasta pääomaa. Maksuvalmius
varmistetaan rahavaroilla sekä sitovilla tililimiiteillä.
KH-Koneet ja NRG täyttivät rahoitussopimuksiensa taloudellisten tunnuslukujen
kovenanttiehdot joulukuun 2025 tilanteessa. KH-Koneiden rahoitussopimus sisältää
kovenanttiehtoja liittyen taloudellisiin tunnuslukuihin kuten omavaraisuusaste, korolliset
velat suhteessa käyttökatteeseen ja korkokate. Tilikauden päättymishetkellä KH-Koneiden
rahoitussopimus käsitti yhteensä 15,3 milj. euron rahoituslainat ja käytetyn tililimiitin. NRG:n
rahoitussopimus sisältää taloudelliset tunnusluvut omavaraisuusaste ja korolliset velat
suhteessa käyttökatteeseen. NRG:n rahoitussopimukseen liittyi yhteensä 3,2 milj. euron
rahoituslainat 31.12.2025 tilanteessa. Lainoihin liittyvät kovenantit raportoidaan rahoittajille
neljännes- tai puolivuosittain. Johto arvioi lainakovenanttiehtojen täyttymistä säännöllisesti ja
tilinpäätöshetkellä kaikkiin KH-Koneiden ja NRG:n kovenantteihin sisältyi riittävä määrä
puskuria.
Lisätietoja likvideihin varoihin liittyen on esitetty liitetiedossa 2.2. ja rahoitusvelkojen
maturiteettijakauma on esitetty liitetiedossa 2.4. KH-Koneilla ja NRG:llä oli nostettavissa
yhteensä 11,5 milj. euroa käyttämättömiä luottolimiittejä 31.12.2025.
Markkinariski
Markkinariski on riski siitä, että rahoitusvälineistä johtuva käypä arvo tai syntyvät rahavirrat
vaihtelevat markkinahintojen tai markkinaolosuhteiden muutosten takia. Markkinariski
käsittää kolmenlaisia riskejä, joita ovat korkoriski, valuuttariski ja muu hintariski, kuten oman
pääoman hintariski ja hyödykeriski. Markkinariskien vaikutuksen piiriin kuuluvat
rahoituslainat ja talletukset.
Korkoriski
Korkoriski on riski siitä, että rahoitusinstrumentin käypä arvo tai tulevat rahavirrat vaihtelevat
markkinakorkojen muutosten vuoksi. Konsernin altistuminen korkovaihteluille liittyy
pääasiassa niihin KH Groupin velkavelvoitteisiin, joissa on vaihtuva korko. Konsernin
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
128
pitkäaikaiset pankkilainat, joilla on vaihtuvat korot, ovat sidoksissa Euribor-korkoihin.
Markkinakorkojen muutoksilla on suora vaikutus konsernin tuleviin korkomaksuihin.
Konsernin periaate korkoriskin vaikutusten vähentämiseksi on säilyttää ennalta määritelty
tasapaino hankittujen lainajärjestelyiden kokonaismäärän ja likviditeettiposition välillä. Johto
arvioi korkoriskiä jokaisena raportointipäivänä määrittääkseen toimet, joita tarvitaan vakaan
korkoympäristön ylläpitämiseksi. Konsernilla on mahdollisuus neuvotella rahoitusvälineiden
ehdoista uudelleen markkinaympäristön ja korkoympäristön muuttuessa.
KH Group voi käyttää johdannaisia suojautuakseen korkoriskiä vastaan. KH Groupilla ei tällä
hetkellä ole hallussaan johdannaisinstrumentteja.
Korkoherkkyys
Seuraavassa taulukossa esitetään herkkyys kohtuullisen mahdolliselle korkotasojen
muutokselle niiden lainojen osalta, joihin se vaikuttaa. Herkkyysanalyysi on tehty olettaen,
että viitekorko ja lainamäärä ovat positiivisia raportointikauden lopussa, pois lukien
mahdolliset tulevaisuuden lyhennykset. Korkotason muutokset heijastuvat
herkkyysanalyysissä täysimääräisesti huomioimatta velkojen mahdollisia sopimusperusteisia
korkolattioiden vaikutuksia. Kun kaikki muut muuttujat pidetään vakioina ja korkoa
muutetaan 1,0 %-yksikköä, korollisten nettovelkojen ilman vuokrasopimusvelkoja 31.12.2025
tilinpäätöshetken arvon 58,6 milj. euroa perusteella kyseiset koronmuutokset vaikuttaisivat
konsernin tulokseen ennen veroja ja omaan pääomaan seuraavasti:
Nousu/lasku Vaikutus 1000 EUR prosentteina tulokseen ennen veroja 2025 Euribor 12 kk 1 % -586 Euribor 12 kk -1 % 586
Valuuttariski
KH Group -konserni on alttiina valuuttariskille, joka aiheutuu tytäryhtiöihin tehtyjen ei-
euromääräisten sijoitusten muuntamisesta syntyvistä valuuttakurssieroista.
Transaktioriski
KH Groupin rahoituspolitiikan mukaisesti konsernien emoyhtiön ja ulkomaisten
tytäryhtiöiden transaktiot tehdään pääosin paikallisessa valuutassa ja siten transaktioriski on
pieni. Poikkeuksena ovat tytäryhtiöt, joilla on muita kuin paikallisessa valuutassa tapahtuvia
transaktioita ja saldoja liiketoiminnan luonteeseen liittyen. Suurin osa konsernin myynneistä
on EUR- tai SEK-määräisiä asiakkaiden preferenssien ja liiketoiminnan luonteeseen
perustuen. Emoyhtiön ja tytäryhtiöiden kaikkiin transaktioihin liittyvä altistuminen ulkomaan
valuutoille liittyy taseella oleviin ulkomaanvaluuttamääräisiin saamisiin ja velkoihin, sekä
ulkomaanvaluuttamääräisiin sitoviin osto- ja myyntisopimuksiin. KH Group voi käyttää
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
129
valuuttajohdannaisia, kuten valuuttatermiinejä, suojautuakseen merkittäviin
valuuttapositioihin liittyviltä riskeiltä.
Translaatioriski
Tilinpäätöksessä ulkomaan toiminnot tytäryhtiöiden taseet on käännetty euroiksi käyttäen
Euroopan Keskuspankin päätöskursseja ja tuloslaskelmat käyttäen vuoden keskikurssia.
Valuuttojen kurssivaihteluiden vaikutukset liittyen tytäryhtiöiden tuloslaskelmien ja taseiden
käännöksiin kirjataan valuuttakurssieroissa laajassa tuloslaskelmassa ja omassa pääomassa
muuntoerot-erässä. Valuuttakurssien kurssivaihtelusta johtuva vaikutus KH Groupin laajaan
tulokseen oli 599 (-255) tuhatta euroa.
Luottoriski
Luottoriski muodostuu asiakkaista, jotka eivät ole kykeneväisiä suoriutumaan
rahoitusinstrumenttien tai asiakassopimuksien mukaisista velvoitteistaan, joka johtaa
rahalliseen tappioon KH Groupin näkökulmasta. Normaaleihin kaupallisiin toimintoihin
liittyvän luottoriskinhallinnan vastuu on konserniyhtiöillä. KH Groupin operatiivinen
luottoriski syntyy avoimista saamisista sekä pitkäaikaisista sopimuksista asiakkaiden kanssa.
Asiakaskunta ja liiketoimintasopimuksien luonteet vaihtelevat konserniyhtiöittäin, ja ne ovat
vastuussa asiakaskohtaisen luottoriskin jatkuvasta seurannasta.
Konserni hallitsee operatiivisiin eriin liittyvää luottoriskiä esimerkiksi etukäteismaksuilla,
maksuvakuuksilla ja asiakkaan tarkalla luottokelpoisuuden arvioinnilla. Suurin osa KH Group
-konsernin operatiivisesta toiminnasta perustuu vakiintuneisiin, luotettaviin asiakassuhteisiin
sekä yleisesti hyväksyttyihin sopimusehtoihin. Maksuehdot laskulla ovat 14 ja 90 päivän
välillä. Uusien asiakkaiden kohdalla luottoluokitus ja tausta arvioidaan kokonaisvaltaisesti, ja
kun tarpeellista, vakuudet vaaditaan asiakkailta ja asiakkaiden maksukäyttäytymistä
seurataan aktiivisesti.
Lisäksi konserni altistuu vastapuoliriskille, jota hallitaan luottoriskin hallinnan yhteydessä
tunnistamalla asiakkaat ennen kaupankäyntiä tai veloittamalla asiakasta etukäteen
suoritettavista palveluista. Konserni käy kauppaa ainoastaan tunnistettujen ja luotettavien
osapuolien kanssa. Saamisten arvoja seurataan ja kerätään jatkuvalla järjestelyllä.
Maksimaalinen altistuminen luottoriskille raportointipäivänä muodostuu kaikista
rahoitusvaroista.
KH Groupilla ei ole merkittäviä luottoriskikeskittymää, koska asiakaskunta on laaja ja levittynyt
eri liiketoiminta-alueille.
Odotettavissa olevat luottotappiot
Konserni arvioi myyntisaamisten ärää vuosineljänneksittäin raportoinnin yhteydessä.
Konserni soveltaa odotettavissa olevien luottotappioiden laskentaan yksinkertaistettua
menetelmää myyntisaamisten arvonalentumisten arvioimiseen. Lisätietoja odotettavissa
olevista luottotappioista on esitetty liitetietojen kohdassa 4.5 Myyntisaamiset ja sopimukseen
perustuvat omaisuuserät.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
130
5.2 Lähipiiri ja johdon palkkiot
Osapuolten katsotaan kuuluvan toistensa lähipiiriin, jos toinen osapuoli pystyy käyttämään
toiseen nähden määräysvaltaa tai yhteistä määräysvaltaa tai huomattavaa vaikutusvaltaa sen
taloutta ja liiketoimintaa koskevassa päätöksenteossa.
Konsernin lähipiiriin kuuluvat tytäryhtiöt ja johtoon kuuluvat avainhenkilöt. Johtoon kuuluviin
avainhenkilöihin luetaan hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja konsernin muu johtoryhmä
sekä heidän läheiset perheenjäsenensä. Lisäksi lähipiiriin kuuluvat mahdolliset KH Groupissa
määräysvaltaa tai huomattavaa vaikutusvaltaa käyttävät omistajat ja yritykset, joissa näillä on
määräysvalta. Konsernilla ei ollut tilikaudella liiketoimia lähipiirin kanssa.
Johdon työsuhde-etuudet ja hallituksen palkkiot 1000 EUR 2025 2024 Toimitusjohtajan palkat ja palkkiot Carl Haglund (toimitusjohtaja alkaen 19.9.2025) Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 68 - Ville Nikulainen (toimitusjohtaja 1.6.2024 18.9.2025) Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 227 120 Lauri Veijalainen (toimitusjohtaja 1.8.2023 31.5.2024) Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet sisältäen - 128 myös Indoor Groupin toimitusjohtajan palkan Toimitusjohtajan roolissa toimineiden palkat ja 295 247 palkkiot sekä lakisääteiset eläkemaksut yhteensä Muu johto Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 185 267 Muuhun johtoon kuuluneiden palkat ja palkkiot 185 267 yhteensä Hallituksen palkkiot Juha Karttunen, hallituksen puheenjohtaja 46 46 Carl Haglund, hallituksen jäsen 6.5.2025 19.9.2025 12 - Kati Kivimäki, hallituksen jäsen 6.5.2025 saakka 10 30 Christoffer Landtman, hallituksen jäsen 6.5.2025 alkaen 19 - Timo Mänty, hallituksen jäsen 6.5.2025 saakka 10 30 Taru Narvanmaa, hallituksen jäsen 30 30 Jari Rautjärvi, hallituksen jäsen 6.5.2025 alkaen 20 - Jon Unnerus, hallituksen jäsen 7.5.2024 alkaen 30 18 Harri Sivula, hallituksen jäsen 7.5.2024 saakka - 12 Hallituksen palkkiot yhteensä 177 166
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
131
Taulukon tiedon on esitetty maksuperusteisesti. Palkkiot koskevat emoyhtiötä.
Muut etuudet
KH Groupin toimitusjohtajalla on oikeus lakisääteiseen eläkkeeseen ja eläkeikä määräytyy
lakisääteisen työeläkejärjestelmän mukaisesti. Toimitusjohtajan palvelusuhteessa
noudatettava irtisanomisaika on kolme kuukautta. Yhtiön irtisanoessa palvelusuhteen,
irtisanomisajan palkan lisäksi maksetaan erokorvaus, joka vastaa kuuden kuukauden palkkaa.
5.3 Osakeperusteiset kannustinjärjestelmät
KH Group Oyj:n hallitus päätti 5.5.2025 perustaa suoriteperusteisen osakepalkkiojärjestelmän
KH-Koneiden avainhenkilöille. Järjestelmä korvaa 31.5.2024 tiedotetun suoriteperusteisen
lisäosakejärjestelmän. Järjestelmän kohderyhmään kuuluu noin 20 henkilöä, mukaan lukien
KH-Koneiden johtoryhmän jäsenet. Järjestelmän perusteella maksettavat palkkiot vastaavat
arviolta yhteensä enintään 1 094 000 KH Groupin osakkeen arvoa sisältäen myös rahana
maksettavan osuuden. KH-Koneiden johtoryhmän jäsenten on omistettava 50 prosenttia
saamistaan palkkio-osakkeista, kunnes johtoryhmän jäsenen osakeomistuksen arvo KH
Groupissa vastaa yhteensä 50 prosenttia hänen edellisen vuotensa vuosittaisesta
peruspalkastaan. Vastaavasti KH-Koneiden toimitusjohtaja on velvollinen omistamaan 50
prosenttia saamistaan palkkio-osakkeista, kunnes hänen osakeomistuksensa KH Groupissa
vastaa hänen edellisen vuotensa vuosittaista peruspalkkaansa. Tämä lukumäärä KH Groupin
osakkeita on omistettava niin kauan kuin johtoryhmän jäsenyys tai asema toimitusjohtajana
jatkuu.
Suoriteperusteisessa osakepalkkiojärjestelmässä on yksi (1) kahden (2) vuoden mittainen
ansaintajakso, joka kattaa tilikaudet 20252026. Osakepalkkiojärjestelmän kustannukset
kirjataan henkilöstökuluksi ja kertyneiksi voittovaroiksi omaan pääomaan
voimassaolokaudella. Johdon arvion perusteella vuodelle 2025 ei kirjattu kuluja.
Omana pääomana maksettavat osakeperusteiset työsuhde-etuudet
Omana pääomana maksettavat osakeperusteiset työsuhde-etuudet arvostetaan käypään
arvoon niiden myöntämishetkellä. Kuluksi kirjattava määrä jaksotetaan henkilöstökuluihin ja
oman pääoman lisäykseksi oikeuden syntymisajanjakson kuluessa. Toteutettavien
osakkeiden arvioitua lukumäärää arvioidaan ja tarvittaessa tarkastetaan vähintään
puolivuosittain. Alkuperäisiin arvioihin tehtävien tarkistusten mahdolliset vaikutukset
kirjataan henkilöstökuluna tuloslaskelmaan, ja vastaava oikaisu tehdään omaan pääomaan.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
132
5.4 Pitkäaikaiset eläkevelat
Konsernissa on tilinpäätöshetkellä 2025 vain maksuperusteisia eläkejärjestelyitä.
Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt muodostuivat aikaisemmin Indoorin vanhoista, lakkautetuista
ja suljetuista henkilöstön lisäeläkejärjestelyistä.
Velvoitteiden nykyarvo ja varojen käypä arvo 1000 EUR 2025 2024 Velvoitteen nykyarvo - 612 Järjestelyyn kuuluvien varojen käypä arvo - -465 Etuuspohjainen velka taseessa - 147 Velka on esitetty lopetettujen toimintojen rivillä konsernitaseessa 31.12.2024
Etuuspohjaiset eläkevelvoitteet
Etuuspohjaisiksi järjestelyiksi luokitellaan kaikki ne järjestelyt, jotka eivät täytä
maksupohjaisten järjestelyjen määritelmää. Etuuspohjaisissa eläkejärjestelyissä määritellään
eläke-etuus, jonka työntekijä saa eläkkeelle jäädessään. Työsuoritukseen perustuvana
menona henkilöstökuluihin kirjataan tilikauden työsuorituksella ansaitun etuuspohjaisen
eläkejärjestelyn nykyarvo. Etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä merkitään taseeseen velaksi
velvoitteen raportointikauden päättymispäivän nykyarvo vähennettynä järjestelyyn kuuluvien
varojen käyvällä arvolla. Etuuspohjaisista järjestelyistä johtuvan velvoitteen määrä perustuu
riippumattomien vakuutusmatemaatikkojen vuosittaisiin laskelmiin, joissa käytetään
ennakoituun etuoikeusyksiköön perustuvaa menetelmää (project unit credit method).
5.5 Ehdolliset velat, varat ja muut sitoumukset
Vastuusitoumukset
KH Group ja sen tytäryhtiöt voivat tehdä tavanomaiseen liiketoimintaansa liittyen erilaisia
sopimuksia, joiden perusteella tarjotaan takauksia kolmansille osapuolille. Näitä sopimuksia
tehdään ensisijaisesti konsernin yhtiöiden luottokelpoisuuden parantamiseksi ja
rahoitusaseman saatavuuden helpottamiseksi.
Taseen ulkopuoliset vastuut
Yrityskiinnitykset 1000 EUR 2025 2024 KH-Koneet 47 610 47 043 Indoor Group - 65 455 Nordic Rescue Group 19 131 18 951 Emoyhtiö - - Konserni yhteensä 66 741 131 450
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
133
KH-Koneet Group Oy on antanut S-Rental AB:n leasingrahoituslimiitin vakuudeksi
yleistakauksen suuruudeltaan 200 000 000 SEK ja KH-Maskin AB:n lainojen vakuudeksi
erillistakauksen suuruudeltaan 4 800 000 EUR.
Yrityskiinnitysvakuudellisten velkojen lisäksi KH-Koneet Group on antanut omavelkaisia
takauksia konsernin tytäryhtiön Crent Oy:n leasingsopimusten vakuudeksi. Takaukset ovat
osin yhteisvastuullisia tiettyjen KH-Koneet Group -konserniin kuuluvien yhtiöiden kesken.
Takausten yhteissumma on 28 000 000 euroa.
NRG on antanut takuuaikaisen takauksen 412 (950) tuhatta euroa ja sillä on laskuluotto, jonka
vakuutena on järjestelyn piirissä olevat myyntisaatavat. Luottoa ei ollut tilinpäätöshetkellä
käytössä.
Riita-asiat ja oikeudenkäynnit
Yhtiö luopui pelastusnosturien valmistuksesta joulukuussa 2022, kun Vema Lift jätti
konkurssihakemuksen. Emoyhtiö Nordic Rescue Group on Vema Liftin konkurssipesän suurin
velkoja. Nordic Rescue Groupille konkurssipesästä arvioidusta 1,5 milj. euron jako-osuudesta
saatiin 0,5 milj. euroa vuoden 2023 aikana ja 0,8 milj euroa vuoden 2024 aikana. Tilikauden
2025 päätymisen jälkeen NRG:lle maksettiin Vema Liftin konkurssipesän lopputilityksen jako-
osuutena 0,3 milj. euroa, joka on taseella saamisena 31.12.2025.
Ehdolliset velat
Ehdollinen velka on aikaisempien tapahtumien seurauksena syntynyt mahdollinen velvoite,
jonka olemassaolo varmistuu vasta konsernin määräysvallan ulkopuolella olevan epävarman
tapahtuman realisoituessa. Ehdolliseksi velaksi katsotaan myös sellainen olemassa oleva
velvoite, joka ei todennäköisesti edellytä maksuvelvoitteen täyttämistä, tai jonka suuruutta ei
voida määrittää luotettavasti. Ehdollinen velka esitetään liitetietona.
5.6 Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat
Helmikuussa 2026 KH Group tiedotti, että Tuomas Myllynen aloittaa KH-Koneiden
toimitusjohtajana viimeistään 1.8.2026. Nimitys ajankohtaistui, kun yhtiön pitkäaikainen
toimitusjohtaja ja toinen perustaja Teppo Sakari ilmoitti jättävänsä tehtävän vuoden 2026
aikana ja jatkavansa tämän jälkeen yhtiön neuvonantajana.
IFRS Konsernitilinpäätös 2025
134
5.7 Muutokset IFRS-standardeissa
Tilikaudella käyttöön otetut uudet ja muuttuneet standardit
Tilikaudella 2025 voimaan tulleet muutokset IFRS-standardeissa ja IFRIC-tulkinnoissa ovat
käsittäneet lähinnä muutoksia tai tarkennuksia voimassaoleviin standardeihin, eikä niillä ole
ollut olennaista vaikutusta KH Groupin konsernitilinpäätökseen.
Muutokset IFRS-standardeissa ja IFRIC-tulkinnoissa, jotka tulevat voimaan
aikaisintaan seuraavalla tilikaudella
IFRS 18 -standardin ‘Tilinpäätöksen esittämistapa ja tilinpäätöksessä esitettävät tiedot’
soveltaminen alkaa ensimmäisissä IFRS-tilinpäätöksissä tilikausilta, jotka alkavat 1.
tammikuuta 2027 tai sen jälkeen mutta sen aikaisempi soveltaminen on sallittua. Konserni
on alkanut arvioida standardin vaikutusta tilinpäätökseensä. Tilinpäätöshetkellä tiedossa
olevat muut julkaistut standardit, jotka ovat voimassa 1.1.2026 tai sen jälkeen, sisältävät
pääosin muutoksia tai parannuksia nykyisiin standardeihin, joilla ei odoteta olevan
olennaista vaikutusta KH Groupin konsernitilinpäätökseen.
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2025
135
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS)
Emoyhtiön tuloslaskelma
EUR
Liitetieto
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Liikevaihto
50 000,00
-
Liiketoiminnan muut tuotot
1 634,26
161,29
Henkilöstökulut
1
-982 501,08
-828 426,30
Poistot
2
-5 116,02
-6 915,30
Liiketoiminnan muut kulut
3
-1 524 925,82
-1 131 093,42
Liikevoitto
-2 460 908,66
-1 966 273,73
Rahoitustuotot
4
657 049,75
6 569 027,02
Rahoituskulut
4
-3 640 817,75
-152 750,86
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien
sijoituksista
4
-
-20 569 514,12
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja
-5 444 676,66
-16 119 511,69
Tuloverot
-
-
Tilikauden voitto
-5 444 676,66
-16 119 511,69
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2025
136
Emoyhtiön tase
EUR
Liitetieto
31.12.2025
31.12.2024
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto
5
15 347,96
20 746,04
15 347,96
20 746,04
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä
6
29 432 982,25
27 399 943,65
Muut saamiset
7
-
2 483 883,00
29 432 982,25
29 883 826,65
Pysyvät vastaavat yhteensä
29 448 330,21
29 904 572,69
Vaihtuvat vastaavat
Pitkäaikaiset saamiset
Muut saamiset
7
10 109,03
10 109,03
10 109,03
10 109,03
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset
8
63 550,00
-
Muut saamiset
8
2 774 163,07
1,70
Siirtosaamiset
8
61 196,32
57 446,08
2 898 909,39
57 447,08
Rahat ja pankkisaamiset
44 873,90
6 379 913,23
Vaihtuvat vastaavat yhteensä
2 953 892,32
6 447 470,04
Vastaavaa yhteensä
32 402 222,53
36 352 042,73
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma
15 178 567,50
15 178 567,50
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
12 885 510,35
12 885 510,35
Edellisten tilikausien voitto
7 930 070,19
24 049 581,88
Tilikauden tulos
-5 444 676,66
-16 119 511,69
Oma pääoma yhteensä
9
30 549 471,38
35 994 148,04
Vieras pääoma
Pitkäaikainen
Muut velat
10
912 061,54
-
Lyhytaikainen
Ostovelat
10
460 806,13
169 092,43
Muut velat
10
27 349,88
20 063,02
Siirtovelat
10
452 533,60
168 739,24
940 689,61
357 894,69
Vieras pääoma yhteensä
1 852 751,15
357 894,69
Vastattavaa yhteensä
32 402 222,53
36 352 042,73
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2025
137
Emoyhtiön rahoituslaskelma
EUR
Liitetieto
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden tulos
-5 444 676,66
-16 119 511,69
Oikaisut tilikauden tulokseen
11
2 988 884,02
14 160 153,26
Käyttöpääoman muutos
11
473 604,61
-2 183 641,98
Sijoitusten hankinnat
-2 033 038,60
-2 974 253,31
Sijoitusten luovutustuotot
-2 162 089,46
13 087 118,62
Sijoitustoiminnan myönnetyt lainat
-1 000 000,00
-500 000,00
Saadut korot
49 327,86
92 796,68
Maksetut rahoituskulut
-107 333,16
-152 750,86
Saadut osingot
-
690 000,00
Liiketoiminnan rahavirta
-7 235 321,39
6 099 910,72
Investointien rahavirta
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin
hyödykkeisiin
-514,75
-10 276,49
Aineellisten ja aineettomien
hyödykkeiden luovutustulot
796,81
2 911,31
Investointien rahavirta
282,06
-7 365,18
Rahoituksen rahavirta
Pitkäaikaisten lainojen nostot
1 500 000,00
4 400 000,00
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
-600 000,00
-4 400 000,00
Rahoituksen rahavirta
900 000,00
-
Rahavarojen muutos
-6 335 039,33
6 092 545,54
Rahavarat 1.1.
6 379 913,23
287 367,69
Rahavarat 31.12.
44 873,90
6 379 913,23
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2025
138
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
Emoyhtiön tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
KH Group Oyj on suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka kotipaikka on Sievi. KH Group
Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain ja muiden Suomessa voimassa olevien
säännösten mukaisesti (FAS). Konsernitilinpäätös on laadittu noudattaen IFRS-
standardeja.
Taseeseen merkittyjen aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden hankintamenosta on
vähennetty suunnitelman mukaiset poistot. Koneista ja kalustosta tehdään 25 %
menojäännöspoistot.
Sijoitukset on arvostettu hankintamenoon. Niistä tehdään arvonalennus, jos
arvopapereiden todennäköisesti tulevaisuudessa kerryttämän tulon arvioidaan olevan
pysyvästi poistamatonta hankintamenoa pienempi.
1. Henkilöstökulut
EUR
2025
2024
Palkat ja palkkiot
900 614,79
751 015,92
Eläkekulut
63 925,31
58 735,49
Muut henkilösivukulut
17 960,98
18 674,89
Yhteensä
982 501,08
828 426,30
Eläkekulut ovat maksupohjaisia.
Henkilökunta keskimäärin tilikaudella
Toimihenkilöt
3
4
Yhteensä
3
4
Tiedot johdon palkoista ja palkkioista ja lähipiiritapahtumat esitetään IFRS-tilinpäätöksen
liitetiedossa 5.2.
2. Poistot ja arvonalennukset
EUR
2025
2024
Poistot hyödykeryhmittäin
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto
5 116,02
6 915,30
Yhteensä
5 116,02
6 915,30
Poistot yhteensä
5 116,02
6 915,30
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2025
139
3. Liiketoiminnan muut kulut
EUR
2025
2024
Toimitila- ja kiinteistökulut
51 710,63
43 134,12
Asiantuntijapalvelut
1 200 082,47
788 633,09
Muut liiketoiminnan kulut
273 132,72
299 326,21
Yhteensä
1 524 925,82
1 131 093,42
Tilintarkastajan palkkiot
Tilintarkastus
42 400,00
77 259,09
Veropalvelut
-
9 857,50
Muut palvelut
88 335,60
19 566,25
Yhteensä
130 735,60
106 682,84
4. Rahoitustuotot ja -kulut
EUR
2025
2024
Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksistä
Osinkotuotot
-
690 000,00
Yhteensä
-
690 000,00
Muut korko- ja rahoitustuotot
Luovutusvoitot konserniyhtiöiden
osakkeiden myynnistä
-
5 316 367,62
Korkotuotot konserniyhtiöiltä
607 721,89
469 862,72
Muilta
49 327,86
92 796,68
Yhteensä
657 049,75
5 879 027,02
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Luovutustappiot konserniyhtiöiden
osakkeiden myynnistä
-3 521 423,05
-
Muut rahoituskulut
-119 394,70
-152 750,86
Yhteensä
-3 640 817,75
-152 750,86
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien
sijoituksista
Arvonalentumiset osuuksista saman konsernin
yrityksissä
-
-20 569 514,12
Yhteensä
-
-20 569 514,12
Rahoitustuotot ja kulut yhteensä
-2 983 768,00
-14 153 237,96
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2025
140
5. Aineelliset hyödykkeet
2025
EUR
Koneet ja
kalusto
Aineelliset
hyödykkeet
yhteensä
Hankintameno 1.1.2025
69 700,78
69 700,78
Lisäykset
514,75
514,75
Vähennykset
-796,81
-796,81
Hankintameno 31.12.2025
69 418,72
69 418,72
Kertyneet poistot 1.1.2025
-48 954,74
-48 954,74
Poistot
-5 116,02
-5 116,02
Kertyneet poistot 31.12.2025
-54 070,76
-54 070,76
Kirjanpitoarvo 1.1.2025
20 746,04
20 746,04
Kirjanpitoarvo 31.12.2025
15 347,96
15 347,96
2024
EUR
Koneet ja
kalusto
Aineelliset
hyödykkeet
yhteensä
Hankintameno 1.1.2024
62 335,60
62 335,60
Lisäykset
10 276,49
10 276,49
vähennykset
-2 911,31
-2 911,31
Hankintameno 31.12.2024
69 700,78
69 700,78
Kertyneet poistot 1.1.2024
-42 039,44
-42 039,44
Poistot
-6 915,30
-6 915,30
Kertyneet poistot 31.12.2024
-48 954,74
-48 954,74
Kirjanpitoarvo 1.1.2024
20 296,16
20 296,16
Kirjanpitoarvo 31.12.2024
20 746,04
20 746,04
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2025
141
6. Osuudet saman konsernin yrityksissä
EUR
2025
2024
Hankintameno 1.1.
52 380 263,63
57 176 761,32
Lisäys, KH-Koneet Group Oy:n osakkeet
2 033 038,60
2 973 502,31
Vähennys, HTJ Oy:n osakkeet
-
-7 770 000,00
Vähennys, Indoor Group Holding Oy:n
osakkeet
-18 201 120,00
-
Hankintameno 31.12.
36 212 182,23
52 380 263,63
Arvonalentumiset 1.1.
-24 980 319,98
-6 779 199,98
Lisäys
-
-18 201 120,00
Vähennys
18 201 120,00
-
Arvonalentumiset 31.12.
-6 779 199,98
-24 980 319,98
Kirjanpitoarvo 31.12.
29 432 982,25
27 399 943,65
Konserniyhtiöt
Kotimaa
Emoyhtiön
omistusosuus
(%)
Emoyhtiön
kirjanpitoarvo
KH-Koneet Group Oy
Suomi
100,0 %
(1)
25 354 710,23
Nordic Rescue Group Oy
Suomi
68,1 %
(1)
4 078 272,02
'(1) Ulkona olevista osakkeista
7. Pitkäaikaiset saamiset
EUR
2025
2024
Lainasaamiset saman konsernin yrityksiltä
-
2 483 883,00
Vuokravakuudet
10 109,03
10 109,03
Kirjanpitoarvo 31.12.
10 109,03
2 493 992,03
8. Lyhytaikaiset saamiset
EUR
2025
2024
Myyntisaamiset
63 550,00
-
Lainasaamiset saman konsernin yrityksiltä
2 732 271,30
-
Muut saamiset
41 891,77
1,70
Siirtosaamiset
61 196,32
57 446,08
Yhteensä
2 898 909,39
57 447,78
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2025
142
9. Oma pääoma
EUR
2025
2024
Osakepääoma
Osakepääoma 1.1.
15 178 567,50
15 178 567,50
Osakepääoma 31.12.
15 178 567,50
15 178 567,50
Sidottu oma pääoma yhteensä 31.12.
15 178 567,50
15 178 567,50
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1
12 885 510,35
12 885 510,35
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12
12 885 510,35
12 885 510,35
Voitto edellisiltä tilikausilta
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1.
7 930 070,19
24 049 581,88
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12.
7 930 070,19
24 049 581,88
Tilikauden voitto/tappio
-5 444 676,66
-16 119 511,69
Vapaa oma pääoma yhteensä
15 370 903,88
20 815 580,54
Oma pääoma yhteensä
30 549 471,38
35 994 148,04
Laskelma jakokelpoisesta omasta pääomasta
kauden lopussa
SVOP-rahasto
12 885 510,35
12 885 510,35
Voitto edellisiltä tilikausilta
7 930 070,19
24 049 581,88
Tilikauden voitto
-5 444 676,66
-16 119 511,69
Yhteensä
15 370 903,88
20 815 580,54
10. Vieras pääoma
EUR
2025
2024
Muut velat, olennaisimmat erät
Velat saman konsernin yrityksille
912 061,54
-
Ostovelat
460 806,13
169 092,43
Ennakonpidätys- ja sairausvakuutusmaksuvelka
27 349,88
19 759,70
Yhteensä
1 400 217,55
188 852,13
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaisimmat erät
Henkilöstökulut, lyhytaikainen
358 408,60
168 739,24
Kuluvaraukset
94 125,00
-
Yhteensä
452 533,60
168 739,24
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2025
143
11. Liiketoiminnan rahavirtojen oikaisut
EUR
2025
2024
Oikaisut tilikauden voittoon
Suunnitelman mukaiset poistot
5 116,02
6 915,30
Rahoitustuotot ja -kulut
2 983 768,00
14 153 237,96
Yhteensä
2 988 884,02
14 160 153,26
Käyttöpääoman muutokset
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys (-) /
vähennys (+)
-109 190,31
-13 116,72
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+) /vähennys
(-)
582 794,92
-2 170 525,26
Käyttöpääoman muutos yhteensä
473 604,61
-2 183 641,98
12. Vastuusitoumukset
EUR
2025
2024
Vuokravastuut
Yhden vuoden kuluessa maksettavat
10 679,56
40 938,51
Maaliskuussa 2025 KH Group toteutti osakassopimuksen mukaisesti KH-Koneet Group
Oy:n vähemmistöosakkaiden lunastukset, joiden jälkeen KH Groupin omistusosuus KH-
Koneet Group Oy:ssä on 100 %. Osakkeiden kauppahinta oli 2,0 milj. euroa.
13. Lähipiirilainat konsernin tytäryhtiöille
Emoyhtiö on myöntänyt tytäryhtiölleen Nordic Rescue Group Oy:lle lainoja liiketoiminnan
rahoittamiseksi. Tilinpäätöspäivänä 31.12.2025 lainojen yhteismäärä oli 2 732 271,30
euroa (2 483 883,00 euroa 31.12.2024). Lainojen korko on 10 prosenttia ja se
pääomitetaan vuosittain. Lainat ovat vakuudettomia ja niiden ehdot vastaavat
vähemmistöomistajien antamien lainojen ehtoja.
ALLEKIRJOITUKSET
Hallituksen toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitukset
Esitämme kirjanpitolain edellyttäminä lausumina seuraavaa:
Sovellettavia tilinpäätössäännöksiä noudattaen laadittu tilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan sekä yrityksen että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten
kokonaisuuden varoista, vastuista, taloudellisesta asemasta sekä voitosta tai tappiosta.
Toimintakertomuksessa on todenmukaisen kuvan antava selostus yhtäältä yrityksen ja
toisaalta sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden liiketoiminnan
kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus merkittävimmistä riskeistä ja
epävarmuustekijöistä ja muusta yrityksen tilasta.
Toimintakertomukseen sisältyvä kestävyysraportti on laadittu noudattaen 7 luvussa
tarkoitettuja raportointistandardeja sekä taksonomia-asetuksen 8 artiklaa.
Helsingissä 19.3.2026
Juha Karttunen Christoffer Landtman
hallituksen puheenjohtaja hallituksen jäsen
Taru Narvanmaa Jari Rautjärvi
hallituksen jäsen hallituksen jäsen
Jon Unnérus Carl Haglund
hallituksen jäsen toimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on sähköisen allekirjoituksen osoittamana päivänä
annettu kertomus
Ernst & Young Oy
Tilintarkastusyhteisö
Timo Eerola
KHT
A member firm of Ernst & Young Global Limited
1 (3)
Ernst & Young Oy
Korkeavuorenkatu 32-34
00130 Helsinki
Finland
Puhelin: 020 728 0190
www.ey.com/fi
Y-tunnus 2204039-6,
kotipaikka Helsinki
KESTÄVYYSRAPORTIN VARMENNUSKERTOMUS
KH Group Oyj:n yhtiökokoukselle
Olemme suorittaneet rajoitetun varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on KH Group Oyj:n (y-
tunnus 0190457-0) toimintakertomukseen sisältyvä kirjanpitolain 7 luvun mukainen konsernikestävyysraportti
raportointikaudelta 1.1.31.12.2025.
Lausunto
Suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme evidenssin perusteella tietoomme ei ole tullut seikkaa, joka
antaisi meille syyn uskoa, että konsernikestävyysraportissa ei ole kaikilta olennaisilta osiltaan noudatettu
1) kirjanpitolain 7 luvussa säädettyjä vaatimuksia ja kestävyysraportointistandardeja (ESRS), sekä
2) kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta
annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8 säädettyjä
vaatimuksia (EU-taksonomia).
Edellä kohta 1 käsittää myös prosessin, jolla KH Group Oyj on yksilöinyt tiedot
kestävyysraportointistandardien mukaista raportoimista varten (kaksinkertainen olennaisuusanalyysi).
Lausuntomme ei kata kirjanpitolain 7 luvun 22 §:n 1 momentin 2 kohdan mukaista konsernikestävyysraportin
merkitsemistä digitaalisilla XBRL-kestävyystunnisteilla, koska kestävyysraportointiyritysten ei ole ollut
mahdollista noudattaa kyseistä vaatimusta ESEF-asetuksen tai muun Euroopan unionin lainsäädännön
kestävyystietojen merkitsemistä koskevien vaatimusten puuttumisen vuoksi.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet konsernikestävyysraportin varmentamisen rajoitetun varmuuden antavana
toimeksiantona noudattaen Suomessa noudatettavaa hyvää varmennustapaa ja kansainvälistä
varmennustoimeksiantostandardia ISAE 3000 (uudistettu) ”Muut varmennustoimeksiannot kuin mennyttä
aikaa koskevaan taloudelliseen informaatioon kohdistuva tilintarkastus tai yleisluonteinen tarkastus”.
Tämän standardin mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa
Konsernikestävyystarkastajan velvollisuudet.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa evidenssiä.
Konsernikestävyystarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten
vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden
vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Konsernikestävyystarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan
kestävyystarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa
laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä
sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet
tai menettelytavat.
Hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
A member firm of Ernst & Young Global Limited
2 (3)
KH Group Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat:
konsernikestävyysraportista sekä sen laatimisesta ja esittämisestä kirjanpitolain 7 luvussa säädetyn
mukaisesti, mukaan lukien kestävyysraportointistandardeissa määritelty prosessi, jolla on yksilöity
tiedot kestävyysraportointistandardien mukaista raportointia varten,
siitä, että konsernikestävyysraportissa on noudatettu kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä
ja asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen
(EU) 2020/852 artiklassa 8 säädettyjä vaatimuksia, sekä
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
konsernikestävyysraportin, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä.
Luontaiset rajoitteet kestävyysraportin laatimisessa
Konsernikestävyysraportin laatiminen edellyttää yhtiöltä olennaisuusarviointia relevanttien raportoitavien
seikkojen tunnistamiseksi. Tähän sisältyy merkittävästi johdon harkintaa ja valintoja.
Konsernikestävyysraportoinnille on myös luonteenomaista, että tämäntyyppisten tietojen raportointiin liittyy
estimaatteja ja olettamuksia, sekä mittaus- ja arviointiepävarmuutta.
Kasvihuonekaasujen määrittämiseen liittyy luontaista epävarmuutta, koska päästökertoimien ja eri
kaasujen päästöjen yhdistämiseen tarvittavien lukuarvojen määrittämisessä käytettävä tieteellinen
tieto on epätäydellistä.
Raportoidessaan tulevaisuutta koskevia tietoja ESRS-standardien mukaisesti yhtiön johdon on esitettävä
mahdollisia tulevaisuuden tapahtumia koskevat oletukset, ja kerrottava yhtiön mahdollisista tulevista toimista
näihin tapahtumiin liittyen, sekä laadittava tulevaisuutta koskevat tiedot näiden oletusten perusteella.
Todellinen lopputulos on todennäköisesti erilainen, koska ennustetut tapahtumat eivät usein toteudu
odotetulla tavalla.
Konsernikestävyystarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutemme on suorittaa varmennustoimeksianto saadaksemme rajoitetun varmuuden siitä, onko
konsernikestävyysraportissa väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa
rajoitetun varmuuden antava varmennuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Virheellisyyksiä voi aiheutua
väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi
kohtuudella odottaa vaikuttavan päätöksiin, joita käyttäjät tekevät konsernikestävyysraportin perusteella.
Kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 (uudistettu) noudattamiseen kuuluu, että
käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko toimeksiannon ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat konsernikestävyysraportin
olennaisen virheellisyyden riskit, ja muodostamme käsityksen toimeksiannon kannalta relevantista
sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset
varmennustoimenpiteet, mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon
emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia varmennustoimenpiteitä hankkiaksemme
lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa evidenssiä. Riski siitä, että
väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä,
että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä
A member firm of Ernst & Young Global Limited
3 (3)
yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen
esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Kuvaus suoritetuista toimenpiteistä
Rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa suoritettavat toimenpiteet poikkeavat luonteeltaan ja
ajoitukseltaan kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon toimenpiteistä, ja ovat niitä suppeampia.
Valittavien varmennustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus perustuvat ammatilliseen harkintaan sisältäen
arvioinnin väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvasta olennaisen virheellisyyden riskistä. Tämän vuoksi
rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa saatava varmuuden taso on huomattavasti alempi kuin
varmuus, joka saataisiin suorittamalla kohtuullisen varmuuden antava toimeksianto.
Toimenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa:
Olemme haastatelleet konsernin johtoa sekä konsernikestävyysraportin sisältämien tietojen
keräämisestä ja raportoinnista vastaavia avainhenkilöitä.
Olemme päivittäneet käsityksemme konsernin kontrolliympäristöstä
konsernikestävyysraportointiprosessiin liittyen.
Arvioimme yrityksen kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin prosessin toteuttamista suhteessa
ESRS-standardien vaatimuksiin, sekä sitä, että kaksoisolennaisuusarvioinnista annetut tiedot ovat
olennaisilta osin ESRS-standardien mukaisia.
Arvioimme, täyttääkö konsernikestävyysraportti olennaisia kestävyysseikkoja koskevat ESRS-
standardien vaatimukset olennaisilta osin:
- Olemme testanneet konsernikestävyysraportissa esitetyn informaation oikeellisuutta
vertaamalla informaatiota otosperusteisesti yhtiön laatimaan dokumentaatioon ja
asiakirjoihin ja arvioineet, tukevatko ne konsernikestävyysraporttiin sisältyvää informaatiota.
- Olemme otosperusteisesti suorittaneet analyyttisiä tarkastustoimenpiteitä ja niihin liittyviä
kyselyitä, uudelleenlaskentaa ja aineistotarkastusta, sekä testanneet tietojen yhdistelyä
arvioidaksemme konsernikestävyysraportin oikeellisuutta.
EU-taksonomiatietojen osalta hankimme ymmärryksen prosessista, jolla yritys on määritellyt
taksonomiakelpoiset ja taksonomian mukaiset taloudelliset toiminnot, sekä arvioimme näistä
annettujen tietojen säännöstenmukaisuutta.
Helsingissä 19.3.2026
Ernst & Young Oy
kestävyystarkastusyhteisö
Timo Eerola
KRT
A member firm of Ernst & Young Global Limited
1 (5)
Ernst & Young Oy
Korkeavuorenkatu 32-34
00130 Helsinki
Finland
Puhelin: 020 728 0190
www.ey.com/fi
Y-tunnus 2204039-6,
kotipaikka Helsinki
TILINTARKASTUSKERTOMUS
KH Group Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpääksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet KH Group Oyj:n (y-tunnus 0190457-0) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.31.12.2025.
Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman
muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita
koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen
toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-
tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta
Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää
lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän
tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten
vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden
vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja
käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia,
emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja.
Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 3.4.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet
merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon
tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa
lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme täyttäneet kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa kuvatut
velvollisuutemme tilinpäätöksen tilintarkastuksessa mukaan lukien näihin seikkoihin liittyvät velvoitteemme.
Tämän mukaisesti suoritimme suunnittelemamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat arviomme
mukaisesti riskeihin, jotka voivat johtaa tilinpäätöksen olennaiseen virheellisyyteen. Suorittamamme
tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat myös alla mainittuihin seikkoihin, ovat olleet perustana oheista
tilinpäätöstä koskevalle lausunnollemme.
A member firm of Ernst & Young Global Limited
2 (5)
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on
sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu
väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka
Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Liikearvon arvostus
Viittaamme konsernitilinpäätöksen liitetietoon 4.2 ja
4.3
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2025 liikearvon määrä oli
7,7 miljoonaa euroa, joka on 4,9 % kokonaisvaroista
ja 15,4 % omasta pääomasta (2024: 7,7 miljoonaa
euroa, 2,8 % kokonaisvaroista ja 15,6 % omasta
pääomasta). Vuosittain suoritettava
arvonalennustestaus oli tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka, koska
arviointiprosessi on monimutkainen ja sisältää
arvionmääräisiä eriä
arvonalentumistestaus perustuu markkinoita ja
taloutta koskeville oletuksille; ja
liikearvo on olennainen tilinpäätöksen kannalta.
Konsernin jatkuvien toimintojen rahavirtaa tuottavien
yksiköiden kerrytettävissä ole rahamäärä on
määritetty perustuen käyttöarvolaskelmiin, joiden
tulos voi vaihdella merkittävästi laskelmiin
sisältyvien oletusten muuttuessa. Käyttöarvon
määritykseen vaikuttaa useat oletukset, kuten
esimerkiksi liikevaihdon kasvu, käyttökate ja
rahavirtojen diskonttauksessa käytetty
diskonttokorko. Muutokset näissä oletuksissa voivat
johtaa liikearvon arvon alentumiseen.
Tämä seikka on EU-asetuksen 537/2014 10.
artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu merkittävä
olennaisen virheellisyyden riski.
Tilintarkastustoimenpiteemme, joissa on huomioitu
riski olennaisesta virheellisyydestä liikearvon
arvostuksessa, sisälsivät muun muassa:
Rahavirtaa tuottavien yksikköjen
määrittämisen ja niille kohdistetun
liikearvon arvioiminen
Arvonmääritysasiantuntijoidemme
hyödyntäminen mm. konsernin tekemien
oletusten ja menetelmien arvioinnissa
erityisesti liittyen seuraaviin oletuksiin:
ennustettu liikevaihdon kasvu,
käyttökateprosentti ja rahavirtojen
diskonttaamisessa käytetty pääoman
keskimääräinen kustannus.
Arvioimme herkkyysanalyysien
asianmukaisuutta sekä sitä, voiko jokin
jokseenkin mahdollinen muutos
keskeisessä oletuksessa johtaa siihen, että
yksikön kirjanpitoarvo ylittää sen
kerrytettävissä olevan rahamäärän.
Arvonalentumistestauksessa esitettyjen
liitetietojen arvioiminen
Myynnin tuloutus
Viittaamme konsernitilinpäätöksen
laatimisperiaatteisiin ja liitetietoon 3.1
Tavaroiden myynti tuloutetaan sillä hetkellä, kun
omistukseen liittyvä määräysvalta on siirtynyt
ostajalle.
Liikevaihto on konsernissa käytetty keskeinen
suorituskyvyn mittari, mikä saattaa luoda
kannustimen myynnin ennenaikaiselle
tulouttamiselle. Myynnin tuloutus on
Tilintarkastustoimenpiteemme, joissa on huomioitu
riski olennaisesta virheellisyydestä myynnin
tuloutuksessa, sisälsivät muun muassa:
konsernin laskentaperiaatteiden
asianmukaisuuden arvioinnin myyntituottojen
A member firm of Ernst & Young Global Limited
3 (5)
tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka sekä EU
asetuksen 537/2014 10. artiklan 2c kohdassa
tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden
riski johtuen tuottojen oikea-aikaiseen kirjaamiseen
liittyvästä riskistä.
kirjaamisen osalta ja vertailun sovellettaviin
laskentastandardeihin;
myyntituottojen luonteen, automatisoinnin
asteen ja poikkeavien sopimusehtojen
selvittämisen;
myynnin tuloutuksen testaamisen.
Testauksemme sisälsi ulkopuolisten
vahvistusten hankkimisen, myyntituottojen
määrien täsmäytykset asiakassopimuksiin ja
mahdollisuuksien mukaan toimitusten
vastaanottohyväksyntien todentamisen;
myyntituottoihin liittyvät analyyttiset
aineistotarkastustoimenpiteet; ja
liitetietojen arvioinnin myyntituottojen osalta.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja siten,
että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien
säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta
sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöslaatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että
tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen,
paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin
tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme.
Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina
havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua
väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin
kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja
säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen
virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia
tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys
jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
A member firm of Ernst & Young Global Limited
4 (5)
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta
pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta
emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen
valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien
kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös
perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin
perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista
epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy
kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä
esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme.
Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun
tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei
emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä
esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja
tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen hankkiaksemme konsernitilinpäätöstä
koskevan tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintayksikköjä koskevasta
taloudellisesta informaatiosta. Vastaamme konsernin tilintarkastusta varten suoritettavan
tilintarkastustyön ohjauksesta, valvonnasta ja läpikäynnistä. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta
yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta
sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät
puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia
relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden
voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä
varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan
tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat
tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun
äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa,
koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voitaisiin kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta
viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 7.5.2024 alkaen yhtäjaksoisesti 2 vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja
vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa
tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän
tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen
päivän jälkeen.
A member firm of Ernst & Young Global Limited
5 (5)
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä
tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta
suorittaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu noudattaen
siihen sovellettavia säännöksiä lukuun ottamatta niitä kestävyysraporttia koskevia tietoja, joista säädetään
kirjanpitolain 7 luvussa ja kestävyysraportointistandardeissa.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että
toimintakertomus on laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä. Lausuntomme eivät kata niitä
kestävyysraporttia koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa ja kestävyysraportointistandardeissa.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamisivää käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon
kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa informaatiossa on olennainen
virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 19.3.2026
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Timo Eerola
KHT
A member firm of Ernst & Young Global Limited
1(2)
Ernst & Young Oy
Korkeavuorenkatu 32-34
00130 Helsinki
Finland
Puhelin: 020 728 0190
www.ey.com/fi
Y-tunnus 2204039-6,
kotipaikka Helsinki
Riippumattoman tilintarkastajan raportti KH Group Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
KH Group Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on KH Group
Oyj:n (y-tunnus: 0190457-0) komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös
743700F6CLX8JMYDEP21-2025-12-31-1-fi.zip tilikaudelta 1.1.31.12.2025.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös)
laatimisesta siten, että ne täyttävät komission teknisen sääntelystandardin vaatimukset. Tähän
vastuuseen kuuluu:
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa komission teknisen sääntelystandardin artiklan 3
mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot iXBRL-merkein komission sääntelystandardin artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat
tarpeelliseksi voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten
mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti,
jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset
eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastusyhteisömme soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan
tilintarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa
laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä
sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme on arvopaperimarkkinalain 7:8 § mukaisesti varmentaa komission teknisen
sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös. Annamme lausunnon siitä, onko ESEF-
tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin komission teknisen
sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnossamme, missä laajuudessa varmennus on suoritettu.
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon kansainvälisen
varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
A member firm of Ernst & Young Global Limited
2(2)
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta osin
merkitty iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten
mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin 4. artiklan
vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuvat tilintarkastajan harkinnasta. Tähän
sisältyy sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa
komission teknisen sääntelystandardin vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n mukaisena lausuntona esitämme, että KH Group Oyj:n ESEF-
tilinpäätökseen 743700F6CLX8JMYDEP21-2025-12-31-1-fi.zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen
päälaskelmat sekä liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.31.12.2025 on olennaisilta osin
merkitty komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme KH Group Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.31.12.2025 on
annettu 19.3.2026 päivätyllä tilintarkastuskertomuksellamme. Tällä raportilla emme anna
konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 25.3.2026
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Timo Eerola
KHT
743700F6CLX8JMYDEP212025-01-012025-12-31743700F6CLX8JMYDEP212024-01-012024-12-31743700F6CLX8JMYDEP212025-12-31743700F6CLX8JMYDEP212024-12-31743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31743700F6CLX8JMYDEP212024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700F6CLX8JMYDEP212025-01-012025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700F6CLX8JMYDEP212025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700F6CLX8JMYDEP212024-12-31KHG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700F6CLX8JMYDEP212025-01-012025-12-31KHG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700F6CLX8JMYDEP212025-12-31KHG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700F6CLX8JMYDEP212024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700F6CLX8JMYDEP212025-01-012025-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700F6CLX8JMYDEP212025-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700F6CLX8JMYDEP212024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700F6CLX8JMYDEP212025-01-012025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700F6CLX8JMYDEP212025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700F6CLX8JMYDEP212024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700F6CLX8JMYDEP212025-01-012025-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700F6CLX8JMYDEP212025-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700F6CLX8JMYDEP212024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700F6CLX8JMYDEP212025-01-012025-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700F6CLX8JMYDEP212025-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700F6CLX8JMYDEP212024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31KHG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700F6CLX8JMYDEP212024-01-012024-12-31KHG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700F6CLX8JMYDEP212024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700F6CLX8JMYDEP212024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700F6CLX8JMYDEP212024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700F6CLX8JMYDEP212024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares