KH Group Oyj
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2024
Toimintakertomus 2024
2
KH Group Oyj
Toimintakertomus
ja tilinpäätös 2024 ............ 1
1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 1
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) 122
Konsernin
tuloslaskelma, IFRS ........... 122
Konsernin laaja
tuloslaskelma, IFRS ........... 123
Konsernin tase, IFRS ........ 124
Laskelma konsernin
oman pääoman
muutoksista, IFRS ............. 128
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN
LIITETIEDOT 129
1. YLEISET LAATIMISPERIAATTEET JA
KONSERNIRAKENNE 129
1.2 Liiketoimintojen
yhdistäminen ..................... 132
1.3 Lopetetut
toiminnot ja
liiketoimintojen
myynnit ............................... 134
2. PÄÄOMARAKENNE 137
2.1 Rahoitusvarat ja -
velat ..................................... 138
2.2 Rahavarat ..................... 141
2.3 Rahoitusvelat .............. 142
2.4 Maksuvalmius,
lainakovenantit ja
rahoitusvelkojen
maturiteetti ........................ 143
2.5 Vuokrasopimukset ..... 145
2.6 Oma pääoma ............... 149
2.7 Osakekohtainen
tulos ja osingonjako.......... 151
3. LIIKETOIMINTOJEN
TULOKSELLISUUS 152
3.1 Liikevaihto .................... 153
3.2 Liiketoiminnan
muut tuotot ........................ 156
3.3 Materiaalit ja
palvelut ................................ 157
3.4 Liiketoiminnan
muut kulut .......................... 157
3.5 Henkilöstökulut ja
-määrät ................................ 158
3.6 Poistot ja
arvonalentumistappio
t ............................................. 159
3.7 Rahoitustuotot ja -
kulut ..................................... 160
3.8 Tuloverot ...................... 161
4.1 Aineelliset
hyödykkeet ......................... 162
4.2 Aineettomat
hyödykkeet ......................... 164
4.3
Arvonalentumistestau
s ............................................. 166
4.4 Vaihto-omaisuus ........ 168
4.5 Myyntisaamiset ja
sopimukseen
perustuvat
omaisuuserät ..................... 169
4.6 Ostovelat ja muut
velat ..................................... 170
4.7 Varaukset ..................... 171
4.8 Laskennalliset
verot .................................... 171
5.1 Rahoitusriskit ja
rahoitusriskien
hallinta ................................ 173
5.2 Lähipiiri ja johdon
palkkiot ............................... 176
5.3 Osakeperusteiset
kannustinjärjestelmät ...... 178
5.4 Pitkäaikaiset
eläkevelat ........................... 178
5.5 Ehdolliset velat,
varat ja muut
sitoumukset ....................... 179
5.6 Tilikauden
päättymisen jälkeiset
tapahtumat ........................ 180
5.7 Muutokset IFRS-
standardeissa .................... 180
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) 182
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖKSEN
LIITETIEDOT 185
ALLEKIRJOITUKSET 191
Toimintakertomus 2024
1
Hallituksen toimintakertomus
KH Group Oyj on pohjoismainen monialakonserni, jonka liiketoiminta-alueita ovat KH-
Koneet, Indoor Group ja Nordic Rescue Group. Olemme johtava rakennus- ja
maansiirtokoneiden toimittaja, huonekalujen ja sisustustuotteiden vähittäiskauppias
sekä pelastusajoneuvojen valmistaja. Strategiamme tavoitteena on luoda KH-Koneiden
liiketoimintaan keskittyvä teollinen konserni. Muita liiketoiminta-alueita kehitetään
edelleen ja niistä tullaan irtautumaan konsernin sijoitusstrategian mukaisesti.
Aikaisemmin KH Group (aiemmin pääomasijoitusyhtiö Sievi Capital Oyj) ei yhdistellyt
tytäryhtiöitään konsernilaskelmiin rivikohtaisesti, vaan sijoitukset yhtiöihin arvostettiin
käypään arvoon tulosvaikutteisesti. 1.5.2023 alkaen konserni on yhdistellyt tytäryhtiöt
rivikohtaisesti tuloslaskelmaan ja taseeseen. Tilikauden 2024 osalta
yhdistelymuutoksella on vaikutusta ainoastaan vertailulukuihin. Lisätietoja
laadintaperiaatteen muutoksesta ja sen merkittävistä vaikutuksista vertailukauden
raportoituihin lukuihin on kerrottu taulukko-osiossa.
Jäljempänä toimintakertomuksessa esitetyt pro forma -taloudelliset tiedot on laadittu
ainoastaan havainnollistamistarkoituksessa. Pro forma -tiedoilla pyritään
havainnollistamaan, mikä segmenttien ja konsernin vertailukelpoinen tulos olisi ollut,
jos sijoitusyhteisöstatuksen muutos olisi tapahtunut 1.1.2023 ja konsernirakenteessa
31.12.2024 olevat jatkuviin toimintoihin kuuluvat yhtiöt olisi yhdistelty rivikohtaisesti
konsernin tuloslaskelmaan kaudella 1.1. 31.12.2023. Tilintarkastamattomat pro forma
-tiedot perustuvat tytäryhtiöiden tilintarkastettuihin tilinpäätöksiin tilikausien 2023 ja
2024 osalta.
Segmenttien ja konsernin tuloslaskelmakommentit toimintakertomuksessa on laadittu
pro forma -lukujen perusteella, jollei erikseen muuta ole mainittu. Osiossa ”Pro forma -
taloudelliset tiedot” on esitetty lukujen tarkemmat laadintaperiaatteet. KH Group ei ole
laatinut pro forma -lukuja tase- ja rahavirtaerille.
Tilinpäätös on laadittu IFRS standardien mukaisesti eikä se sisällä pro forma-
informaatiota.
KH Group tiedotti 13.3.2025 aloittaneensa myyntiprosessin koskien Indoor Group -
omistustaan. Indoor Group on tässä tilinpäätöstiedotteessa raportoitu ”IFRS 5
myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot” -standardin
mukaisesti. Ellei toisin ilmoiteta, kaikki tässä raportissa esitetyt tuloslaskelmaan liittyvät
vuosineljännestä ja koko vuotta koskevat luvut, mukaan lukien vertailuluvut vuodelta
2023, sisältävät vain jatkuvat toiminnot. Taseeseen ja rahavirtaan liittyvät luvut
Toimintakertomus 2024
2
sisältävät sekä jatkuvat että myytävissä olevat ja lopetetut toiminnot. Jatkuviin
toimintoihin kuuluvat liiketoiminta-alueet KH-Koneet ja Nordic Rescue Group.
Toimintakertomus 2024
3
Konsernin tunnusluvut IFRS
milj. Euroa
2024
2023
Liikevaihto, jatkuvat toiminnot
194,0
124,0
Käyttökate (EBITDA), jatkuvat toiminnot
20,3
2,6
Käyttökate (EBITDA) %, jatkuvat toiminnot
10,5 %
2,1 %
Liikevoitto (EBIT), jatkuvat toiminnot
5,8
-6,7
Liikevoitto (EBIT) %, jatkuvat toiminnot
3,0%
-5,4%
Oman pääoman tuotto, %, liukuva 12-kk
-46,6 %
-17,5 %
Sijoitetun pääoman tuotto, %, liukuva 12-kk
-11,2 %
-7,8 %
Nettovelkaantumisaste, %
283,4 %
195,4 %
Nettovelkaantumisaste ilman vuokrasopimusvelkoja, %
177,3 %
116,7 %
Omavaraisuusaste, %
18,7 %
23,2 %
Henkilöstö keskimäärin jatkuvat toiminnot
325
318
Henkilöstö keskimäärin lopetetut toiminnot
544
919
Tulos / osake, euroa, laimentamaton, jatkuvat toiminnot
0,02
-0,18
Tulos / osake, euroa, laimennettu, jatkuvat toiminnot
0,02
-0,18
Tulos / osake, euroa, laimentamaton, lopetetut toiminnot
-0,44
0,0
Tulos / osake, euroa, laimennettu, lopetetut toiminnot
-0,44
0,0
Tulos / osake, euroa, laimentamaton, yhteensä
-0,42
-0,18
Tulos / osake, euroa, laimennettu, yhteensä
-0,42
-0,18
Oma pääoma / osake, euroa
0,84
1,36
Osakkeen alin kurssi, euroa
0,52
0,73
Osakkeen ylin kurssi, euroa
0,89
1,21
Osakekurssi kauden lopussa, euroa
0,54
0,81
Osakekannan markkina-arvo kauden lopussa, milj. Euroa
31,2
47,3
Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa, 1 000 kpl
58 079
58 079
Osakkeiden lukumäärä keskimäärin, laimentamaton, 1 000 kpl
58 079
58 079
Osakkeiden lukumäärä keskimäärin, laimennettu, 1 000 kpl
58 079
58 079
Toimintakertomus 2024
4
Tuloskehitys
KH Group konserni
Pro forma -avainluvut
Pro forma -lukujen laadintaperiaatteet ja täsmäytyslaskelmat raportoituihin lukuihin on
esitetty myöhemmin osiossa ”Pro forma -taloudelliset tiedot”.
milj. Euroa
Q3/24
Q2/24
1-12/24
Q4/23
Q3/23
Q2/23
Q1/23
1-12/23
Liikevaihto
39,7
52,2
194,0
50,5
40,5
49,2
50,4
190,6
EBITDA
4,7
5,6
20,3
6,6
4,7
4,8
4,2
20,3
Käyttökate (EBITDA)
%
11,9 %
10,8 %
10,5%
13,1 %
11,5 %
9,7 %
8,4 %
10,7%
EBIT
1,4
2,4
7,2
3,5
1,5
1,8
1,3
8,1
Liikevoitto (EBIT) %
3,6 %
4,6 %
3,7%
6,9 %
3,7 %
3,6 %
2,6 %
4,2%
KH Groupin liikevaihto kasvoi 2 % ja oli 194,0 (190,6) milj. euroa. Liikevaihto nousi
Nordic Rescue Groupissa, mutta laski hieman KH-Koneissa. Liikevoitto laski
merkittävästi KH-Koneissa, kun taas Nordic Rescue Group onnistui nostamaan
kannattavuuttaan sekä euromääräisesti että suhteellisesti tarkasteltuna. Emoyhtiön
osuus katsauskauden liikevoitosta oli -1,9 (-2,9) milj. euroa. Emoyhtiön liiketoiminnan
kulujen laskuun vaikuttivat vertailukauden korkeat strategiamuutoksen projektikulut
sekä säästöt muissa kiinteissä kuluissa.
Segmentit
KH-Koneet
Pro forma -avainluvut
Pro forma -lukujen laadintaperiaatteet ja täsmäytyslaskelmat raportoituihin lukuihin on
esitetty myöhemmin osiossa ”Pro forma -taloudelliset tiedot”.
milj. Euroa
Q4/24
Q3/24
Q2/24
Q1/24
1-12/24
Q4/23
Q3/23
Q2/23
Q1/23
1-12/23
Liikevaihto
45,8
33,6
41,1
29,2
149,8
39,1
32,3
40,4
40,5
152,3
EBITDA
5,9
5,0
5,1
2,7
18,8
6,1
5,0
4,8
4,5
20,5
Käyttökate (EBITDA)
%
12,9 %
15,0 %
12,3 %
9,2 %
12,5 %
15,6%
15,5 %
12,0 %
11,2 %
13,4 %
EBIT
2,8
1,9
2,0
-0,4
6,3
3,2
2,0
2,0
1,8
9,0
Toimintakertomus 2024
5
Liikevoitto (EBIT) %
6,0 %
5,7 %
4,8 %
-1,4 %
4,2 %
8,1 %
6,3 %
5,0 %
4,5 %
5,9 %
KH-Koneet on Pohjoismaiden johtavia rakennus- ja maansiirtokoneiden toimittajia.
Yhtiö myy ja vuokraa kalustoa, laitteita, varusteita ja palveluita sekä tarjoaa palveluita
maanrakennuksen, kiinteistöhuollon ja materiaalinkäsittelyn tarpeisiin. Sen edustamia
merkkejä ovat muun muassa Kobelco, Kramer, Wacker Neuson, Yanmar, Ljungby
Maskin ja Pronar.
Vuonna 2023 alkanut maanrakennus- ja kiinteistönhuoltokonemarkkinan
heikkeneminen jatkui vuonna 2024 Suomessa ja Ruotsissa. Suomessa konsernin
avaintuoteryhmien myyntimarkkina laski noin 15 % ja Ruotsissa noin 10 %. Laskevassa
markkinassa KH-Koneiden liikevaihto laski noin 2 %. Heikosta markkinatilanteesta
huolimatta KH-Koneet suoriutui vuodesta 2024 vahvasti ja kasvatti
markkinaosuuksiaan. Erityisiä onnistumisia vuoden 2024 aikana olivat vuokraamo- ja
jälkimarkkinapalveluiden liikevaihdon kasvu sekä pyöräalustaisten kaivukoneiden ja
pyöräkuormaajien positiivinen kehitys. KH-Koneiden myyntikatteet vuonna 2024 olivat
vuoden 2023 tasolla.
Tilikauden 2024 aikana KH-Koneiden kiinteät kulut kasvoivat merkittävästi. Kasvun
taustalla ovat etenkin panostukset markkinointiin ja asiakastapahtumiin myynnin
tukemiseksi vaikeassa markkinatilanteessa. Henkilöstökulut kasvoivat rekrytointien
myötä sekä Suomessa että Ruotsissa, ja vuoden loppuun mennessä KH-Koneiden
henkilöstömäärä kasvoi 218 (201) henkilöön. Vuoden 2024 aikana KH-Koneiden
varastoista vapautui pääomaa yhteensä 13,9 milj. euroa ja vastaavalla ajanjaksolla
ostovelat laskivat 11,4 milj. eurolla. Varastot vuoden lopussa olivat yhteensä 55,8 (69,7)
milj. euroa.
KH-Koneet teki vuoden 2024 aikana merkittäviä strategian mukaisia kasvupanostuksia.
Suomen vuokraamotoiminta laajentui vuoden alussa Turkuun ja Seinäjoelle, minkä
lisäksi Jyväskylän toiminnot muuttivat uusiin, moderneihin tiloihin elokuussa 2024.
Ruotsissa KH-Koneet avasi uuden toimipisteen Pohjois-Ruotsin Luulajaan
marraskuussa 2024, minkä lisäksi erityisesti Pronar-kierrätyskaluston lanseeraukseen
käytettiin merkittävästi resursseja. Vuoden 2024 aikana kierrätyskaluston
maahantuonti aloitettiin myös Suomessa.
Nordic Rescue Group
Pro forma -avainluvut
Toimintakertomus 2024
6
Pro forma -lukujen laadintaperiaatteet ja täsmäytyslaskelmat raportoituihin lukuihin on
esitetty myöhemmin osiossa ”Pro forma -taloudelliset tiedot”.
milj. Euroa
Q4/24
Q3/24
Q2/24
Q1/24
1-12/24
Q4/23
Q3/23
Q2/23
Q1/23
1-12/23
Liikevaihto
15,9
6,1
11,1
11,1
44,2
11,4
8,2
8,8
9,9
38,3
EBITDA
1,3
0,1
1,1
0,9
3,4
1,1
0,4
0,7
0,3
2,5
Käyttökate (EBITDA)
%
8,4 %
0,9 %
10,3%
7,8 %
7,7 %
9,5 %
5,4 %
8,3 %
2,8 %
6,6 %
EBIT
1,2
-0,1
1,0
0,7
2,8
0,9
0,3
0,6
0,1
1,9
Liikevoitto (EBIT) %
7,4 %
-1,6 %
8,9 %
6,3 %
6,2 %
8,1 %
3,6 %
6,5 %
1,2 %
5,0 %
Nordic Rescue Group on Pohjoismaiden johtava pelastusajoneuvojen toimittaja. Yhtiö
toimii Suomessa nimellä Saurus ja Ruotsissa nimellä Sala Brand.
Pelastusajoneuvojen liiketoiminta kehittyi pääosin positiivisesti vuoden 2024 aikana.
Vuoden 2024 tuotantokapasiteetti myytiin täyteen jo alkuvuodesta ja ajoneuvojen
toimitukset lähtivät asiakkaille suunnitelman mukaisesti. Alustojen ja komponenttien
saatavuus on ollut hyvä, joka on mahdollistanut tehokkaan tuotannon. Suomessa
pelastusajoneuvojen kysyntä heikkeni loppuvuodesta hyvinvointialueiden
ostopäätösten viivästymisen takia. Siten tilauskannan tuoma näkyvyys oli vuoden
lopussa aiempaa lyhyempi. Ruotsissa kysyntä jatkui tasaisena läpi vuoden.
Kokonaisuutena tilauskanta oli vuoden lopussa edellisvuotta alhaisemmalla tasolla.
Yhtiön liikevaihto kasvoi edellisvuodesta 16 % ja oli 44,2 (38,3) milj. euroa. Liikevaihto
kasvoi sekä Suomessa että Ruotsissa. Kasvun taustalla on edellisvuotta korkeampi
toimitettujen ajoneuvo ärä ja myös huoltopalveluiden liikevaihto kasvoi. Vuoden
2024 liikevoitto nousi 2,8 (1,9) milj. euroon ja suhteellinen kannattavuus parani. Vuonna
2024 Nordic Rescue Group -emoyhtiön liikevoittoon kirjautuvat kulut olivat
-0,2 (-0,2) milj. euroa. Vuoden 2024 aikana NRG:n hallintoa tehostettiin ja Sauruksen
toimitusjohtaja otti vastuulleen myös NRG:n toimitusjohtajan tehtävät ja vastaavasti
taloushallinnon roolia vahvistettiin.
Vuoden kolmannella neljänneksellä KH Group ja muut NRG:n osakkeenomistajat
tekivät yhteensä 1,0 miljoonan euron lisäsijoituksen yhtiöön keväällä 2023 sovitun
rahoitussopimuksen mukaisesti. KH Groupin osuus lisäsijoituksesta oli 0,5 miljoonaa
euroa. Joulukuussa NRG vastaanotti Vema Liftin konkurssipesästä jako-osuutta 0,8 milj.
euroa, ja arviolta 0,2 milj. euroa loppuosan odotetaan tulevan vuoden 2025
ensimmäisellä vuosipuoliskolla.
Toimintakertomus 2024
7
Lopetetut toiminnot
Indoor Group
Pro forma -avainluvut
Pro forma -lukujen laadintaperiaatteet ja täsmäytyslaskelmat raportoituihin lukuihin on
esitetty myöhemmin osiossa ”Pro forma -taloudelliset tiedot”.
milj. euroa
Q4/24
Q3/24
Q2/24
Q1/24
1-12/24
Q4/23
Q3/23
Q2/23
Q1/23
1-12/23
Liikevaihto
40,7
46,0
37,1
37,8
161,6
48,1
50,6
44,0
43,6
186,3
EBITDA
4,5
6,6
2,1
5,0
18,2
6,0
7,8
3,5
4,4
21,8
Käyttökate (EBITDA)
%
11,0 %
14,4%
5,6 %
13,4 %
11,3 %
12,5 %
15,4 %
8,0 %
10,1 %
11,7 %
EBIT
-0,4
1,8
-2,6
-0,3
-1,6
0,6
2,6
-1,5
-0,6
1,0
Liikevoitto (EBIT) %
-1,0%
3,8 %
-7,1 %
-0,9 %
-1,0 %
1,2 %
5,1 %
-3,5 %
-1,4 %
0,6 %
Indoor Groupin Asko ja Sotka -ketjut ovat Suomen tunnetuimpia kodin huonekalujen ja
sisustustuotteiden vähittäiskauppoja. Konserniin kuuluu vähittäiskauppaketjujen
lisäksi huonekalutehdas Insofa. Askolla ja Sotkalla on noin 80 myymälää ja
verkkokaupat Suomessa. Viron toiminnot lopetettiin vuoden 2024 alussa.
Huonekalujen vähittäiskaupan heikko kysyntä ja kova hintakilpailu jatkuivat vuoden
2024 aikana. Noussut korkotaso, inflaatio sekä kulutuskäyttäytymisen muutos entistä
varovaisempaan suuntaan heijastuivat Indoor Groupin kysyntään negatiivisesti.
Heikentyneen markkinatilanteen vuoksi Indoor Group teki vuoden mittaan useita
toimenpiteitä toiminnan tehostamiseksi, kustannusten karsimiseksi ja katetason
parantamiseksi.
Vuonna 2024 yhtiön liikevaihto laski 13 % edellisvuodesta 161,6 (186,3) milj. euroon.
Kysyntätilanteen haasteet heijastuivat asiakasvirtoihin ja myyntiin sekä Asko- että
Sotka-ketjuissa. Verkkokaupan myynti kasvoi vuonna 2024. Liikevaihdon laskun myötä
yhtiön liikevoitto laski selvästi ja oli -1,6 (1,0) milj. euroa. Ensimmäisen
vuosineljänneksen aikana yhtiö sulki Viron toiminnot ja myi Tallinnan kiinteistönsä,
josta syntyi myyntivoittoa 3,7 milj. euroa. Viron liiketoiminnot olivat tappiolliset ilman
kiinteistön myyntivoittoa. ERP-järjestelmän tuotantokäyttö aloitettiin Suomessa Sotka-
ketjussa maaliskuussa 2024 ja Asko-ketjussa toukokuussa 2024.
Toimintakertomus 2024
8
Toiminnanohjausjärjestelmän käyttöönottomenoja kirjattiin kuluksi tilikaudella 1,5 (2,4)
milj. euroa.
KH Group tiedotti 15.8.2024 konserniyhtiö Indoor Groupin kannattavuuden
parantamiseen tähtäävän laajamittaisen toimintamallin uudistuksen käynnistämisestä.
Toimintamallin tehostamiseen tähtäävien suunniteltujen muutosten läpiviemiseksi
Indoor Group käynnisti yhteistoimintalain mukaiset muutosneuvottelut 21.10.2024,
joiden piirissä oli 635 työntekijää. Muutosneuvottelut saatiin päätökseen joulukuussa
ja muutosneuvotteluiden tuloksena Indoor Groupissa päättyy 162 työsuhdetta.
Syksyllä käynnistetty toimintamallin uudistus laajeni valtakunnalliseksi vuoden
viimeisen neljänneksen aikana. Muutoksen keskiössä on vierekkäin sijaitsevien Askon
ja Sotkan myymälöiden toimintojen yhtenäistäminen. Kahden vahvan kotimaisen
brändin, yhteisten liiketilojen, tehokkaan myyntiorganisaation ja uuden ERP-
järjestelmän kokonaisvaltainen hyödyntäminen mahdollistaa paremman
asiakaskokemuksen sekä laajemman valikoiman ja parantaa yhtiön kilpailukykyä
erittäin haastavassa markkinatilanteessa. Uudistuksen arvioidaan tuovan Indoor
Groupille vähintään 10 miljoonan euron vuotuisen liikevoiton parannuksen vuoden
2026 loppuun mennessä.
KH Group tiedotti 13.3.2025 aloittaneensa myyntiprosessin koskien Indoor Group -
omistustaan. Indoor Group on tässä tilinpäätöstiedotteessa raportoitu ”IFRS 5
myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot” -standardin
mukaisesti.
HTJ
KH Group Oyj sopi kesäkuussa 2024 yhdessä muiden rakennuttajakonsulttiyhtiö HTJ
Holding Oy:n (HTJ) osakkeenomistajien kanssa yhtiön osakkeiden myynnistä XPartners-
konserniin kuuluvalle XPartners Finland Holding Oy:lle. Kauppa toteutui heinäkuussa
2024. Lisätietoja kerrotaan liitetiedossa lopetetut toiminnot.
Rahoitusasema ja rahavirta
KH Groupin taseen loppusumma 31.12.2024 oli 271,7 (347,7) milj. euroa.
Omavaraisuusaste oli 18,7 % (23,2 %) ja nettovelkaantumisaste 283,4 % (195,4 %).
Nettovelkaantumisaste ilman vuokrasopimusvelkoja oli 177,3 % (116,7 %). Myytävänä
olevaksi luokitellun Indoor Groupin varat 110,0 milj. euroa ja velat 110,0 milj. euroa
sisältyvät konsernin taseen tunnuslukuihin.
Toimintakertomus 2024
9
Emoyhtiöllä oli katsauskauden lopussa käytettävissään 2,45 milj. euron nostamaton
luottolimiittilaina eikä sillä ole vieraan pääoman ehtoista lainaa rahoituslaitoksilta.
Konsernin rahavarat olivat katsauskauden lopussa 9,8 milj. euroa.
KH-Koneet ja NRG täyttivät rahoitussopimuksiensa taloudellisten tunnuslukujen
kovenanttiehdot joulukuun 2024 tilanteessa.
Indoor Groupin rahoitusasemaan liittyy epävarmuutta, sillä yhtiö ei täyttänyt
kovenanttiehtoja 30.9.2024 tilanteessa ja kaikki lainat rahoituslaitoksilta, yhteensä 27,5
miljoonaa euroa, on luokiteltu lyhytaikaisiksi. Indoor Groupin rahoittajan kanssa on
tehty sopimus, jonka mukaisesti tiettyjen ehtojen täyttyessä, rahoittaja ei tule
eräännyttämään lainoja. Kyseinen sopimus on voimassa 31.5.2025 asti. Sopimuksen
mukaisesti KH Group myönsi Indoor Groupille 1,0 milj. euron osakaslainan
tammikuussa 2025. Rahoittajalla on oikeus eräännyttää lainat sopimuksen
katkohetkellä ja tällä saattaa olla vaikutusta Indoor Groupin toiminnan jatkuvuuden
edellytyksiin. Osapuolet ovat neuvotelleet Indoor Groupin rahoituksen voimassaolon
ehdoista myyntiprosessin ajaksi. Indoor Groupin rahoitustilanteella ei ole välitöntä
vaikutusta konsernin jatkuviin liiketoimintoihin, koska konserniyhtiöt ovat
erillisrahoitettuja.
Tilikaudella 2024 jatkuvien toimintojen liiketoiminnan nettorahavirta oli 4,2 (1,1) milj.
euroa, investointien nettorahavirta -3,5 (3,4) ja rahoituksen nettorahavirta jatkuvista
-6,1 (-17,8) milj. euroa. Raportointirakenteen muutoksen vuoksi luvut eivät ole
vertailukelpoisia. Rahavirrat lopetetuista toiminnoista olivat yhteensä 4,1 (22,2) milj.
euroa. Tilikaudella konserni tuotti -1,3 milj. euron nettorahavirran.
Henkilöstö
Henkilöstö keskimäärin
31.12.2024
31.12.2023
KH-Koneet
206
201
Nordic Rescue Group
115
111
Emoyhtiö
4
6
Jatkuvat toiminnot yhteensä
325
318
Lopetetut toiminnot Indoor
(1)
544
702
Toimintakertomus 2024
10
Lopetetetut toiminnot HTJ
-
217
Konserni yhteensä
869
1 237
(1) Indoor Groupin osalta käytetty FTE-lukua johtuen osa-aikaisten työntekijöiden suuresta määrästä.
Osakkeet, osakkeenomistajat ja kurssikehitys
KH Groupin osakepääoma oli tilikauden lopussa 15 178 567,50 euroa ja osakkeiden
lukumäärä 58 078 895. Yhtiöllä on yksi osakesarja ja kaikilla osakkeilla on yksi ääni ja
yhtäläinen oikeus osinkoon. Yhtiön omistuksessa ei ollut omia osakkeita tilikauden
aikana.
KH Group Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä kaupankäyntitunnuksella
KHG. Osakkeet kuuluvat Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään arvo-osuusjärjestelmään.
Osakkeet ovat olleet kaupankäynnin kohteena 24.5.2000 alkaen.
KH Groupin osakkeen päätöskurssi vuoden 2023 lopussa oli 0,81 euroa. Vuoden 2024
aikana osakkeen ylin kurssi oli 0,89 euroa, alin kurssi 0,52 euroa ja kauppapainotettu
keskikurssi 0,63 euroa. Vuoden 2024 lopussa osakkeen päätöskurssi oli 0,54 euroa ja
osakekannan markkina-arvo 31,2 (47,3) milj. euroa. Osakkeita vaihdettiin vuonna 2024
Nasdaq Helsingissä 17,3 (14,3) milj. kappaletta, joka vastaa 29,9 (24,7) prosenttia
osakekannasta.
KH Groupilla oli 31.12.2024 yhteensä 9 657 (11 857) osakkeenomistajaa. Kymmenen
suurinta rekisteröityä osakkeenomistajaa omistivat yhteensä 47,0 (43,0) % osakkeista.
Hallintarekisteröityjen osuus oli yhteensä 2,7 (3,6) %. Katsauskauden aikana KH Group
vastaanotti yhden liputusilmoituksen. Mikko Laakkonen ilmoitti 21.8.2024 suoran
omistusosuutensa ylittäneen kymmenen prosentin rajan sekä suoran ja välillisen
omistuksen olevan yhteensä 15,0 %.
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät
KH Group Oyj:n hallitus päätti 31.5.2024 perustaa suoriteperusteisen
lisäosakejärjestelmän KH Group Oyj:n ja KH-Koneet Group -konsernin avainhenkilöille.
Uuden järjestelmän tarkoituksena on yhdistää omistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet
yhtiön arvon nostamiseksi pitkällä aikavälillä. Järjestelmän tarkoituksena on kannustaa
avainhenkilöitä sijoittamaan henkilökohtaisesti yhtiön osakkeisiin, ohjata heitä yhtiön
strategisten tavoitteiden saavuttamiseen, sitouttaa heitä yhtiöön ja tarjota heille
kilpailukykyinen KH Groupin osakkeiden hankkimiseen, ansaintaan ja kertymiseen
perustuva kannustinjärjestelmä.
Toimintakertomus 2024
11
Suoriteperusteisessa lisäosakejärjestelmässä 20242028 on kolme (3) ansaintajaksoa,
jotka kattavat tilikaudet 20242026, 20252027 ja 20262028. Hallitus päättää
vuosittain ansaintajakson alkamisesta ja yksityiskohdista. Vuoden 2024 aikana
kannustinjärjestelmää ei otettu käyttöön, ja sen seurauksena tilikausien 20242026
ansaintajakso ei ole voimassa.
Järjestelmässä on mahdollista ansaita lisäosakepalkkio ja suoriteperusteinen
lisäosakepalkkio. Lisäosakepalkkio määräytyy osakeomistusvelvoitteen täyttymisen ja
voimassa olevan työ- tai johtajasopimuksen perusteella. Suoriteperusteinen
lisäosakepalkkio määräytyy lisäksi ansaintajaksolle asetettujen tavoitteiden
saavuttamisen perusteella. Järjestelmän mahdolliset palkkiot maksetaan kunkin
ansaintajakson päättymisen jälkeen.
KH-Koneet Oy:n avainhenkilöiden ansaintakriteerit ansaintajaksolle 20242026 ovat
KH-Koneet Groupin EBIT - liikevoitto (painoarvo 70 %) vuonna 2026 ja KH-Koneet
Groupin sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) (painoarvo 30 %) vuonna 2026. KH Group
Oyj:n avainhenkilöiden ansaintakriteeri perustuu KH Groupin omistaja-arvon
kehitykseen (TSR) vuoden 2026 loppuun asti. Ansaintakriteereille asetettujen
tavoitteiden saavuttaminen määrittelee osallistujille maksettavan suoriteperusteisen
palkkion lopullisen osuuden enimmäispalkkiosta. Järjestelmään osallistumisen ja
palkkion saamisen edellytyksenä on, että osallistuja on hankkinut KH Groupin osakkeita
hallituksen ilmoittaman määrän. Lisäksi palkkion maksaminen perustuu osallistujan
voimassa olevaan työ- tai toimisuhteeseen palkkion maksuhetkellä.
Järjestelmän kohderyhmään kuuluu noin 20 henkilöä, mukaan lukien toimitusjohtaja ja
muut KH Groupin ja KH-Koneet Group -konsernin johtoryhmien jäsenet. Järjestelmän
perusteella maksettavat palkkiot vastaavat arviolta yhteensä enintään 2 046 000 KH
Groupin osakkeen arvoa sisältäen myös rahana maksettavan osuuden. Osakkeiden
lopullinen ärä riippuu osallistujien hankkimien osakkeiden määrästä ja
ansaintakriteereille asetettujen tavoitteiden saavuttamisesta.
Palkkiot maksetaan osittain yhtiön osakkeina ja osittain rahana toukokuun 2027
loppuun mennessä. Rahaosuudella on tarkoitus kattaa palkkiosta osallistujalle
aiheutuvia veroja ja sosiaaliturvamaksuja. Jos osallistujan työ- tai toimisuhde päättyy
ennen palkkion maksamista, palkkiota ei pääsääntöisesti makseta.
KH Groupin ja KH-Koneet Group -konsernin johtoryhmien jäsenten on omistettava 50
prosenttia suoriteperusteisesta lisäosakejärjestelmästä nettopalkkiona saamistaan
osakkeista, kunnes johtoryhmän jäsenen osakeomistuksen arvo KH Groupissa vastaa
yhteensä 50 prosenttia hänen edellisen vuoden vuosittaisesta peruspalkastaan.
Vastaavasti toimitusjohtaja on velvollinen omistamaan 50 prosenttia
suoriteperusteisesta lisäosakejärjestelmästä nettopalkkiona saamistaan osakkeista,
Toimintakertomus 2024
12
kunnes toimitusjohtajan osakeomistus KH Groupissa vastaa 100 prosenttia hänen
edellisen vuoden vuosittaisesta peruspalkastaan. Tämä KH Groupin osakkeiden määrä
on omistettava niin kauan kuin johtoryhmän jäsenyys tai asema toimitusjohtajana
jatkuu.
Yhtiökokous ja hallituksen valtuudet
KH Group Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 7.5.2024 KH Groupin pääkonttorissa
osoitteessa Kuninkaalantie 19, 01300 Vantaa. Yhtiökokous kannatti kaikkia
yhtiökokouskutsuun sisältyneitä ehdotuksia. Yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen
tilikaudelta 2023, myönsi hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajana toimineille henkilöille
vastuuvapauden tilikaudelta 2023 ja vahvisti neuvoa-antavalla päätöksellä yhtiön
toimielinten palkitsemisraportin vuodelta 2023. Yhtiökokous päätti hallituksen
ehdotuksen mukaisesti, ettei 31.12.2023 päättyneeltä tilikaudelta jaeta osinkoa.
Yhtiökokous päätti, että hallituksen palkkiot säilyvät ennallaan siten, että
puheenjohtajalle maksetaan palkkiona 3 550 euroa kuukaudessa ja kullekin hallituksen
jäsenelle 2 300 euroa kuukaudessa. Hallituksen jäsenten matkakustannukset korvataan
yhtiön matkustuspolitiikan mukaisesti. Maksetuista palkkioista maksetaan TyEL-
eläkevakuutusmaksut vapaaehtoisesti.
Yhtiökokous vahvisti hallituksen jäsenmääräksi viisi (5). Hallituksen jäseniksi valittiin
vuoden 2025 varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka Juha Karttunen, Kati
Kivimäki, Timo Mänty, Taru Narvanmaa ja Jon Unnérus. Yhtiökokouksen jälkeen
pitämässään järjestäytymiskokouksessa hallitus valitsi keskuudestaan
puheenjohtajaksi Juha Karttusen. Hallitus arvioi, että kaikki hallituksen jäsenet ovat
riippumattomia yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista.
Yhtiökokous valitsi yhtiön tilintarkastajaksi tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy:n,
jonka ilmoittamana yhtiön päävastuullisena tilintarkastajana toimii KHT Timo Eerola.
Yhtiökokous päätti, että yhtiön tilintarkastaja vahvistetaan myös yhtiön
kestävyysraportoinnin varmentajaksi varmentamaan tilikauden 2024 kestävyysraportti.
Yhtiökokous päätti, että tilintarkastajalle maksetaan palkkio tilintarkastajan
kohtuullisen, yhtiön hyväksymän laskun mukaan ja että sama koskee tilintarkastajan
palkkiota, joka liittyy yhtiön kestävyysraportin varmentamiseen.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hallituksen päättämään
yhdessä tai useammassa erässä osakeannista ja/tai osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä
tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutuksen
nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä enintään 11.400.000
osaketta, ja valtuutus koskee sekä uusien osakkeiden antamista että yhtiön hallussa
Toimintakertomus 2024
13
olevien omien osakkeiden luovuttamista. Valtuutusta voidaan käyttää mahdollisten
yrityskauppojen tai muiden yhtiön liiketoimintaan kuuluvien järjestelyjen tai
investointien rahoittamiseen tai toteuttamiseen, yhtiön kannustinjärjestelmän
toteuttamiseen tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin. Hallitus päättää kaikista
osakeannin sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen erityisten oikeuksien
antamisen ehdoista, ja valtuutus sisältää siten hallituksen oikeuden poiketa
osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta (suunnattu anti), oikeuden antaa osakkeita
maksua vastaan tai maksutta sekä oikeuden päättää maksuttomasta osakeannista
yhtiölle itselleen. Valtuutus on voimassa 30.6.2025 saakka, ja se kumoaa varsinaisen
yhtiökokouksen 4.5.2023 hallitukselle antaman vastaavan valtuutuksen.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hallituksen päättämään
enintään 5.700.000 yhtiön oman osakkeen hankkimisesta yhdessä tai useammassa
erässä yhtiön vapaaseen pääomaan kuuluvilla varoilla ottaen kuitenkin huomioon
osakeyhtiölain äräykset yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden
enimmäismäärästä. Yhtiön omia osakkeita voidaan hankkia käytettäväksi vastikkeena
mahdollisissa yrityskaupoissa tai muissa yhtiön liiketoimintaan kuuluvissa
järjestelyissä, investointien rahoittamiseksi, osana yhtiön kannustinjärjestelmää, yhtiön
pääomarakenteen kehittämiseksi sekä muutoin edelleen luovutettavaksi, yhtiöllä
pidettäväksi tai mitätöitäväksi. Valtuutus käsittää myös oikeuden ottaa pantiksi yhtiön
omia osakkeita. Omia osakkeita voidaan hankkia muutoin kuin osakkeenomistajien
omistusten mukaisessa suhteessa Nasdaq Helsinki Oy:n järjestämässä julkisessa
kaupankäynnissä hankintahetken markkinahintaan. Osakkeet hankitaan ja maksetaan
Nasdaq Helsinki Oy:n ja Euroclear Finland Oy:n sääntöjen mukaisesti. Hallitus päättää
omien osakkeiden hankkimisesta kaikilta muilta osin. Valtuutus on voimassa 30.6.2025
saakka, ja se kumoaa varsinaisen yhtiökokouksen 4.5.2023 hallitukselle antaman
vastaavan valtuutuksen. Yhtiökokouksen pöytäkirja on saatavilla yhtiön verkkosivuilla.
Liiketoiminnan merkittävimmät lähiajan riskit ja riskienhallinta
KH Groupin riskienhallinnan tavoitteena on riskien kokonaisvaltainen ja ennakoiva
hallinta. Yhtiö pyrkii havaitsemaan ja tunnistamaan tekijöitä, jotka voivat vaikuttaa
haitallisesti yhtiön tavoitteiden saavuttamiseen pitkällä tai lyhyellä aikavälillä, ja
käynnistää tarvittavat toimet tällaisten tekijöiden hallitsemiseksi. Riskienhallinnassa
olennaisessa roolissa on konsernin liiketoimintatason riskienhallinta, joka pääosin
järjestetään osana niiden liiketoimintaa. KH Groupin johto edistää ja valvoo
liiketoimintojen riskienhallintaa aktiivisella konsernitason ohjauksella sekä
osallistumalla konserniyhtiöiden hallitustyöskentelyyn.
Toimintakertomus 2024
14
Yhtiön hallitus vahvistaa yhtiön strategian sekä toimintasuunnitelman, jossa
määritellään muun muassa tavoitteet liiketoiminta-alueiden kehittymiselle ja
irtautumisille. Hallitus tekee päätökset liiketoiminta-alueiden irtautumisista ja valvoo
toiminnan toteutusta. Yhtiön toiminnan ja strategiamuutoksen luonteen takia KH
Groupin olennaisimmista riskeistä merkittävä osa liittyy yhtiön liiketoiminta-alueisiin,
niiden toimintaan sekä irtautumisiin liittyviin riskeihin.
Liiketoiminta-alueiden yritysriski koostuu muun muassa markkina- ja kilpailutilanteisiin
liittyvistä riskeistä, strategisista riskeistä, operatiivisista riskeistä sekä rahoitusriskeistä,
joista olennaisia ovat muun muassa maksuvalmius- ja korkoriski. KH Groupilla oli
tilikauden lopussa kolme liiketoiminta-aluetta, jotka kaikki ovat kooltaan merkittäviä. Ei
ole takeita siitä, että liiketoiminta-alueet tai toimialat, jotka KH Groupin rakenteeseen
kuuluvat, kehittyisivät tulevaisuudessa odotetulla tavalla. Liiketoiminta-alueiden
taloudelliset tulokset vaikuttavat suoraan KH Groupin tulokseen. Yksittäisen
liiketoiminta-alueen toiminnan muutoksilla voi olla olennainen haitallinen vaikutus KH
Groupin liiketoimintaan, taloudelliseen asemaan, liiketoiminnan tulokseen tai
tulevaisuuden näkymiin. Myös pandemioilla ja viime aikana voimistuneella inflaatiolla
voi olla merkittäviä suoria ja epäsuoria vaikutuksia liiketoiminta-alueiden kehitykseen
ja sen seurauksena KH Groupiin.
KH Groupin merkittävimmät strategiset riskit liittyvät liiketoiminta-alueista
irtautumiseen ja niiden ajoittamiseen, millä voi olla olennaista vaikutusta käynnissä
olevan strategiamuutoksen läpivientiin. Yhtiön rakenne mahdollistaa joustavat
irtautumisajat, mutta pääoman tuoton optimoimiseksi yhtiö pyrkii ajoittamaan
irtautumiset tilanteisiin, joissa liiketoiminta-alueelle ennalta suunniteltu arvonluonti on
KH Groupin näkemyksen mukaan toteutunut ja markkinatilanne on irtautumiselle
suosiollinen. Koska liiketoiminta-alueiden ja yrityskauppamarkkinoiden
toimintaympäristöt vaihtelevat, ei ole takeita siitä, että irtautumisen kannalta otolliset
tilanteet vallitsevat samanaikaisesti yrityskauppamarkkinoiden suosiollisen tilanteen
kanssa. Yhtiö pyrkii hallitsemaan tätä risk aktiivisella ja erilaisia vaihtoehtoja
mallintavalla irtautumissuunnittelulla.
KH Groupin operatiivisiin riskeihin liittyy muun muassa riippuvuus emoyhtiön ja
liiketoiminta-alueiden avainhenkilöiden osaamisesta ja työpanoksesta. Yhtiön
avainhenkilöillä on keskeinen merkitys yhtiön strategian muodostamisessa,
toteuttamisessa ja hallinnossa. Avainhenkilöriskiltä on pyritty suojautumaan muun
muassa kannustinjärjestelmien avulla.
Toimintakertomus 2024
15
KH Groupiin kohdistuvista rahoituksellisista riskeistä keskeisin on maksuvalmiusriski.
Maksuvalmiusriskin hallinnalla varmistetaan, että yhtiöllä on riittävästi varoja
erääntyvien maksujen suorittamiseksi ja mahdollisten lisäpääomitusten tekemiseksi
liiketoiminta-alueisiin yhtiön arvonluontistrategian mukaisesti.
Ukrainan sodalla ja sen seurauksena asetetuilla pakotteilla ei arvioida olevan
nykyisellään merkittäviä suoria vaikutuksia KH Groupiin. Sodan pitkittymisellä tai sen
laajentumisella voi kuitenkin olla mahdollisesti merkittäviä epäsuoria negatiivisia
vaikutuksia KH Groupiin muun muassa rahoitus- ja pääomamarkkinoiden
epäsuotuisan kehityksen, yleisten talousnäkymien heikkenemisen tai KH Groupin
liiketoiminta-alueiden toimintaedellytysten vaikeutumisen kautta. KH Groupilla ei ole
liiketoimintaa Ukrainassa, Venäjällä eikä Valko-Venäjällä.
Taloudelliset tavoitteet ja tulevaisuuden näkymät
KH Groupin tavoitteena on muuttua KH-Koneet liiketoiminnan ympärille rakentuvaksi
teolliseksi konserniksi ja luopua strategian mukaisesti muista liiketoiminta-alueista.
Muiden liiketoiminta-alueiden osalta jatketaan samanaikaisesti aktiivista kehittämistä.
Myös irtautumissuunnittelua ja irtautumismahdollisuuksien arviointia muiden
liiketoiminta-alueiden osalta jatketaan.
Lähivuosien tavoitteena on investoida ydinliiketoiminnan kasvuun sekä maksaa
osinkoa merkittävien irtautumisten jälkeen taserakenteen ja rahoitussopimusten
sallimissa puitteissa.
Ohjeistus nykyisellä jatkuvien toimintojen konsernirakenteella vuodelle 2025 on
seuraava: yhtiö arvioi, että edellisvuoteen verrattuna sekä jatkuvien toimintojen
liikevaihto (194,0 milj. euroa) että vertailukelpoinen liikevoitto (7,2 milj. euroa) pysyvät
suunnilleen samalla tasolla.
Hallituksen ehdotus voitonjaosta ja varsinainen yhtiökokous 2024
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, ettei 31.12.2023 päättyneeltä
tilikaudelta jaeta osinkoa.
Emoyhtiön jakokelpoiset varat 31.12.2024 olivat 20 815 580,54 euroa. Hallitus ehdottaa
varsinaiselle yhtiökokoukselle, että päättyneeltä tilikaudelta ei jaeta osinkoa.
Hallituksen voitonjakoehdotuksessa on huomioitu yhtiön voitonjakoehdotuksen
tekohetken maksuvalmiustilanne, odotetut kassavirrat kuluvan vuoden aikana sekä
strategiamuutoksen vaatimat panostukset.
Toimintakertomus 2024
16
KH Group Oyj:n varsinainen yhtiökokous on suunniteltu pidettäväksi 6.5.2025.
Yhtiökokouskutsu julkaistaan myöhemmin erillisenä tiedotteena.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Maaliskuussa 2025 KH Group toteutti osakassopimuksen mukaisesti KH-Koneet Group
Oy:n vähemmistöosakkaiden lunastukset, joiden jälkeen KH Groupin omistusosuus KH-
Koneet Group Oy:ssä on 100 %. Osakkeiden kauppahinta oli 2,0 milj. euroa.
Indoor Group ei täyttänyt rahoitussopimuksensa kovenanttiehtoja 30.9.2024
tilanteessa, jonka jälkeen yhtiö on neuvotellut rahoittajan kanssa rahoitussopimuksen
päivittämisestä. Joulukuussa 2024 Indoor Group allekirjoitti rahoittajan kanssa
sopimuksen, jonka mukaisesti rahoittaja ei tule eräännyttämään lainoja tiettyjen
ehtojen täyttyessä. Sopimuksen mukaisesti KH Group myönsi Indoor Groupille 1,0
miljoonan euron osakaslainan tammikuussa. Tilikauden päättymisen jälkeen
sopimusta päärahoittajan kanssa on vaiheittain jatkettu 31.5.2025 asti ja osapuolet ovat
neuvotelleet rahoituksen voimassaolon ehdoista myyntiprosessin ajaksi.
KH Group tiedotti 13.3.2025 aloittaneensa myyntiprosessin koskien omistustaan Indoor
Group Holding Oy:ssä. KH Group on antanut taloudelliselle neuvonantajalle
toimeksiannon selvittää erilaisia vaihtoehtoja Indoor Group -omistukselleen. Lopullista
päätöstä Indoor Group -omistuksen myynnistä ei ole tehty, eikä tällaisen mahdollisen
järjestelyn aikataulusta, ehdoista tai toteutumisesta ole varmuutta. KH Groupin
tavoitteena on saattaa prosessi päätökseen vuoden 2025 aikana. Yhtiö tiedottaa asiasta
soveltuvien sääntöjen mukaisesti sen mahdollisen etenemisen perusteella.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
KH Groupin selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä julkaistaan hallituksen
toimintakertomuksesta erillisenä raporttina viikolla 13 ja se on julkaisunsa jälkeen
saatavilla myös yhtiön verkkosivuilla osoitteessa www.khgroup.com viimeistään
28.3.2025.
Toimintakertomus 2024
17
Vaihtoehtoiset tunnusluvut
KH Group noudattaa Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen (European Securities
and Markets Authority, ESMA) vaihtoehtoisista tunnusluvuista (Alternative Performance
Measure, APM) antamaa ohjeistusta raportoidessaan IFRS-tunnuslukujen ohella tiettyjä
yleisesti käytettyjä muita tunnuslukuja. Näiden vaihtoehtoisten tunnuslukujen
laadintaperiaatteita ei ole äritelty IFRS:ssä. Täs syystä ne eivät välttämättä ole
täysin vertailukelpoisia muiden yhtiöiden esittämien vaihtoehtoisten tunnuslukujen
kanssa.
KH Group katsoo, että vaihtoehtoisten tunnuslukujen esittäminen antaa tilinpäätöksen
käyttäjille paremman näkymän konsernin taloudelliseen kehitykseen, kannattavuuteen
ja taloudelliseen asemaan. Oikaistua käyttökatetta (EBITDA) ja oikaistua liikevoittoa
(EBIT) käytetään varsinaisen liiketoiminnan kannattavuuden seurantaan tarkoituksena
parantaa kausien välistä vertailukelpoisuutta. Lisäksi yhtiön käyttämiä muita
vaihtoehtoisia tunnuslukuja ovat oman pääoman tuotto-%, sijoitetun pääoman tuotto-
%, nettovelkaantumisaste (%) (vuokrasopimusveloilla ja ilman vuokrasopimusvelkoja)
ja omavaraisuusaste (%) ja oma pääoma / osake. Kaikki vaihtoehtoiset tunnusluvut
vertailulukuineen lasketaan yhdenmukaisesti eri vuosina, jollei toisin ole mainittu.
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
Konserni esittää tilinpäätöksessään eriä, jotka vaikuttavat käyttökatteen (EBITDA) ja
liikevoiton (EBIT) vertailukelpoisuuteen eri raportointikausilla. Vertailukelpoisuuteen
vaikuttavien erien tulee olla konsernin näkökulmasta poikkeuksellisia ja tavanomaiseen
liiketoimintaan kuulumattomia. Sijoitusyhteisöstatuksen muutoksesta seurannut
tytäryhtiöiden yhdisteleminen vaikutti hankintamenetelmän käyttöönoton kautta
konsernin tilikauden tulokseen seuraavalla vertailukelpoisuutta heikentävällä tavalla:
- Hankintamenetelmän käytön aloittamisen yhteydessä konsernin vaihto-omaisuus arvostettiin
käypään arvoon eikä hankintamenoon, minkä seurauksena vaihto-omaisuuden euromääräinen
tasearvo on korkeampi kuin tavanomaisesti. Kyseinen käyvän arvon oikaisu johtaa siihen, että
konsernin materiaali- ja palvelukulut eivät vastaa tavanomaista tasoa tilikauden 2023 osalta.
- Hankintamenetelmän käytön aloittamisen yhteydessä konsernin taseeseen kirjattiin tavaramerkkejä
ja asiakassuhteita. Näiden omaisuuserien poistot johtavat siihen, etkonsernin poistojen taso ei ole
tavanomainen niiden poistokausien ajan.
KH Group katsoo, että näiden tulosvaikutteisten erien oikaiseminen antaa
tilinpäätöksen käyttäjille paremman kuvan konsernin kannattavuudesta ja
taloudellisesta kehityksestä.
Toimintakertomus 2024
18
Tunnuslukujen täsmäytys
milj. Euroa
1-12/2024
1-12/2023
(Oikaistu)
Liikevoitto
5,8
-6,7
Poistot ja arvonalentumiset
-14,5
-9,3
Käyttökate (EBITDA)
20,3
2,6
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät (käyttökate)
Vaihto-omaisuuden käyvän arvon oikaisu
-
-9,0
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA)
20,3
11,6
Poistot ja arvonalentumiset
-14,5
-9,3
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät (liikevoitto)
Yrityskaupoista syntyneiden aineettomien hyödykkeiden poistot
-1,4
-0,9
Vertailukelpoinen liikevoitto (EBIT)
7,2
3,2
Tulos ennen veroja, liukuva 12kk
-33,6
-23,4
Rahoituskulut, liukuva 12kk
-8,8
-10,2
Oma pääoma kauden alussa
79,3
85,1
Korolliset velat sisältäen IFRS16 vuokrasopimusvelat kauden alussa
166,0
10,0
Oma pääoma kauden lopussa
49,1
79,3
Korolliset velat sisältäen IFRS16 vuokrasopimusvelat kauden lopussa
148,8
166,0
Sijoitetun pääoman tuotto (ROCE), %
-11,2 %
-7,8 %
Tilikauden tulos, liukuva 12kk
-29,9
-14,4
Oma pääoma kauden alussa
79,3
85,1
Oma pääoma kauden lopussa
49,1
79,3
Oman pääoman tuotto (ROE), %
-46,6 %
-17,5 %
Oma pääoma yhteensä
49,1
79,3
Taseen loppusumma
271,7
347,7
Saadut ennakot
-9,1
-5,8
Omavaraisuusaste, %
18,7 %
23,2 %
Korolliset velat sisältäen vuokrasopimusvelat
148,8
166,0
Rahavarat
-9,8
-11,1
Korolliset nettovelat
139,1
154,9
IFRS16 Vuokrasopimusvelat
-52,1
-62,4
Korolliset nettovelat ilman IFRS16 vuokrasopimusvelkoja
87,0
92,5
Oma pääoma yhteensä
49,1
79,3
Nettovelkaantumisaste (Gearing), %
283,4 %
195,4 %
Toimintakertomus 2024
19
Nettovelkaantumisaste (Gearing) ilman IFRS16 vuokrasopimusvelkoja,
%
177,3 %
116,7 %
Toimintakertomus 2024
20
Tunnuslukujen laskentakaavat
Vaihtoehtoinen
tunnusluku
Laskentakaava
Käyttötarkoitus
Vertailukelpoinen
käyttökate (EBITDA)
Vertailukelpoinen
liikevoitto (EBIT) + Poistot
ja arvonalentumiset
Vertailukelpoisen käyttökatteen
(EBITDA) katsotaan antavan
vertailukelpoisen kuvan
liiketoiminnan tuloksesta
verrattuna aikaisempiin kausiin.
Käyttökate (EBITDA)
Liikevoitto (EBIT) + Poistot
ja arvonalentumiset
Käyttökate (EBITDA) antaa
kuvan liiketoiminnan
operatiivisesta tuloksesta.
Vertailukelpoinen
liikevoitto (EBIT)
Liikevoitto -
Vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät
Vertailukelpoisen liikevoiton
(EBIT) katsotaan antavan
vertailukelpoisen kuvan
liiketoiminnan tuloksesta
verrattuna aikaisempiin kausiin
Omavaraisuusaste, %
Oma pääoma yhteensä /
(Taseen loppusumma -
saadut ennakot) x 100
Omavaraisuusaste antaa tietoa
konsernin käyttämästä
velkarahoituksesta
omaisuutensa rahoittamiseksi.
Korolliset velat
Lainat rahoituslaitoksilta
+ Vuokrasopimusvelat +
Muut korolliset
rahoitusvelat
Osatekijää käytetään
nettovelkaantumisasteen
laskennassa
Korolliset nettovelat
Korolliset velat -
Rahavarat
Korollinen nettovelka antaa
kuvan konsernin ulkoisen
velkarahoituksen
kokonaismäärästä
Nettovelkaantumisaste
(Gearing), %
Korollinen nettovelka /
Oma pääoma yhteensä x
100
Nettovelkaantumisaste kertoo,
mikä on korollisten
nettovelkojen ja oman pääoman
suhde. Se antaa kuvaa yhtiön
pääomarakenteesta.
Toimintakertomus 2024
21
Pro forma -taloudelliset tiedot
Jäljempänä esitetyt tilintarkastamattomat pro forma -taloudelliset tiedot on laadittu
ainoastaan havainnollistamistarkoituksessa. Pro forma -tiedoilla pyritään
havainnollistamaan, mikä segmenttien ja konsernin vertailukelpoinen tulos olisi ollut,
jos sijoitusyhteisöstatuksen muutos olisi tapahtunut 1.1.2023 ja konsernirakenteessa
31.12.2024 olevat jatkuviin toimintoihin kuuluvat yhtiöt olisi yhdistelty rivikohtaisesti
konsernin tuloslaskelmaan kaudella 1.1. 31.12.2023. Tilintarkastamattomat pro forma
-tiedot perustuvat tytäryhtiöiden tilintarkastettuihin tilinpäätöksiin tilikausien 2023 ja
2024 osalta.
Pro forma -tietoina esitetään liikevaihto, käyttökate, liikevoitto ja tulos ennen veroja
vertailukelpoisina sekä konsernin että segmenttien osalta. Konsernin lukuihin sisältyy
tytäryhtiöiden tapahtumat, niin kuin konserniyhdistely olisi aloitettu jo 1.1.2023.
Yhtiöiden väliset keskinäiset tapahtumat on eliminoitu luvuista pois. Pro forma -
tiedoissa esitetään jatkuvat toiminnot, joihin kuuluvat liiketoiminta-alueet KH-Koneet,
Nordic Rescue Group ja emoyhtiön kohdistamattomat erät. Pro forma -tiedot eivät
sisällä lopetetuksi toiminnoksi luokiteltua Indoor Groupia, vuonna 2024 myytyä HTJ:n
liiketoimintaa eikä vuonna 2023 myytyä Logistikas -liiketoimintaa.
KH Group Oyj:n historialliset taloudelliset tiedot on laadittu aiemmin IFRS-standardien
mukaisesti. KH-Koneiden ja Nordic Rescue Groupin historialliset taloudelliset tiedot on
laadittu suomalaisen tilinpäätöskäytännön (”FAS”) mukaisesti. Pro forma -tiedoissa
tytäryhtiöiden FAS-kirjanpidon luvut on oikaistu vastaamaan konsernin IFRS-
Oman pääoman tuotto-
%
Tilikauden tulos (liukuva
12kk) / Oma pääoma
yhteensä (keskiarvo) x
100
Oman pääoman tuottosuhde
kertoo, kuinka paljon tuottoa
yhtiö kykenee tuottamaan
omistajien siihen sijoittamille
varoille.
Sijoitetun pääoman
tuotto-%
(Tulos ennen veroja +
rahoituskulut) (liukuva
12kk) / (Taseen
loppusumma -
korottomat velat)
(keskiarvo) x 100
Sijoitetun pääoman tuottosuhde
kertoo, kuinka paljon tuottoa
yhtiö kykenee tuottamaan
ennen veroja oman pääoman ja
rahoitusvelkojen summalle.
Oma pääoma / osake
Oma pääoma yhteensä /
Osakkeiden lukumäärä
kauden lopussa
Oma pääoma / osake kertoo,
mikä on osakkeille kohdistuvan
oman pääoman määrä.
Toimintakertomus 2024
22
periaatteita, emoyhtiön käyvän arvon kirjaukset on peruttu ja lopetettujen toimintojen
vaikutus on oikaistu pois seuraavilla tavoilla:
Liikevaihdosta on oikaistu pois lopetetuksi toiminnoksi luokiteltu Indoor Group, vuonna 2024
myyty HTJ-liiketoiminta ja vuonna 2023 myyty Logistikas-liiketoiminta.
Käyttökatteesta on oikaistu pois edellä mainitut lopetetut toiminnot, emoyhtiön
tytäryhtiösijoitusten käyvän arvon muutoksien kirjaukset sekä FAS-kirjanpitoon kirjatut
vuokrakulut, joita ei kirjata käyttökatteeseen IFRS 16 -laskennassa.
Liikevoitosta on oikaistu pois lopetetut toiminnot, emoyhtiön käyvän arvon kirjaukset ja FAS-
vuokrakulut. Liikevoittoon on lisätty IFRS 16 -laskennan mukaiset vuokrasopimusten poistot.
Tuloksesta ennen veroja on oikaistu pois lopetetut toiminnot, emoyhtiön käyvän arvon kirjaukset
ja FAS- vuokrakulut. Tulokseen ennen veroja on lisätty IFRS 16 -poistot ja IFRS 16 -laskennan
mukaiset korkokulut.
Pro forma -tuloslaskelmat
milj. euroa
Pro forma
1-12/2024
Pro forma
1-12/2023
Liikevaihto
KH-Koneet
149,8
152,3
Nordic Rescue Group
44,2
38,3
Kohdistamattomat
-
-
Konserni
194,0
190,6
Toimintakertomus 2024
23
milj. euroa
Pro forma
1-12/2024
Pro forma
1-12/2023
Käyttökate (EBITDA)
KH-Koneet
18,8
20,5
Nordic Rescue Group
3,4
2,5
Kohdistamattomat
-1,9
-2,7
Konserni
20,3
20,3
Käyttökate (EBITDA) %
KH-Koneet
12,5 %
13,4 %
Nordic Rescue Group
7,7 %
6,6 %
Kohdistamattomat
-
-
Konserni
10,5 %
10,7 %
Poistot
KH-Koneet
-12,4
-11,5
Nordic Rescue Group
-0,6
-0,6
Kohdistamattomat
0,0
-0,1
Konserni
-13,1
-12,2
Liikevoitto (EBIT)
KH-Koneet
6,3
9,0
Nordic Rescue Group
2,8
1,9
Kohdistamattomat
-1,9
-2,9
Konserni
7,2
8,1
Liikevoitto (EBIT) %
KH-Koneet
4,2 %
5,9 %
Nordic Rescue Group
6,2 %
5,0 %
Kohdistamattomat
-
-
Konserni
3,7 %
4,2 %
Toimintakertomus 2024
24
milj. euroa
Pro forma
112/2024
Pro forma
112/2023
Rahoituserät nettona
KH-Koneet
-4,4
-3,7
Nordic Rescue Group
-1,2
-1,3
Kohdistamattomat
1,5
-2,4
Konserni
-4,1
-7,4
Tulos ennen veroja
KH-Koneet
1,9
5,3
Nordic Rescue Group
1,6
0,6
Kohdistamattomat
-0,4
-5,3
Konserni
3,1
0,6
Toimintakertomus 2024
25
Kestävyysraportti
1. Yleiset tiedot
1.1. Kestävyysraportin muodostaminen (BP-1)
KH Group Oyj on laatinut kestävyysraportin konsernitasolla. Kestävyysraportti
sisältää kaikki raportointivuoden 2024 lopussa konsernin kuuluneet
konserniyhtiöt, joihin kuuluvat KH-Koneet Group Oy (”KH-Koneet”), Indoor Group
Holding Oy (”Indoor”) ja Nordic Rescue Group Oy (”NRG”) tytäryhtiöineen.
Konsernin tytäryhtiöistä yksikään ei laadi konsernitilinpäätöstä tai omaa
kestävyysraporttia. Tilikauden 2024 alussa KH Group -konserniin kuului myös HTJ
Holding Oy (”HTJ”), joka tytäryhtiönsä Rakennuttajatoimisto HTJ Oy:n kautta
tarjoaa rakennuttamisen, valvonnan ja kiinteistökehityksen
asiantuntijapalveluita. HTJ:n osakekanta myytiin 11.7.2024, jonka myötä
kyseiseen liiketoimintaan liittyvät riskit poistuivat KH Group konsernista.
Toteutetun myynnin takia HTJ:stä ei arvioida aihetuvan olennaisia vaikutuksia,
riskejä tai mahdollisuuksia KH Group -konsernille ja sitä ei ole sisällytetty
kestävyysraporttiin.
Kestävyysraportin laatimisessa on arvioitu konsernin arvoketjua
kaksoisolennaisuusanalyysin kautta. Raportti sisältää
kaksoisolennaisuusanalyysissä tunnistetut oleelliset vaikutukset, riskit, ja
mahdollisuudet arvoketjun läpi. Lisäksi raportoinnissa on huomioitu yksittäiset
ESRS-vaatimukset arvoketjua koskevaan raportointiin liittyen. Arvoketjua
koskevat tiedot on raportoitu siltä osin, kun ne on todettu olennaisiksi.
Raportointi kattaa KH Group -konsernin lisäksi konsernin suorat
liiketoimintakumppanit (suorat asiakkaat ja toimittajat).
Konserni ei ole käyttänyt vaihtoehtoa jättää raportoimatta informaatiota
aineettomiin omaisuuseriin tai luottamukselliseen informaatioon perustuen.
Konserni ei ole jättänyt osioita raportoimatta perustuen keskeneräisiin
neuvotteluihin, meneillään oleviin tilanteisiin tai muihin poikkeustapauksiin.
1.2. Raportin erityispiirteet (BP-2)
KH Group käyttää kestävyysraportoinnissaan ESRS 1 6.4 mukaista
aikahorisonttia.
Toimintakertomus 2024
26
Osassa kestävyysraportoinnin yhteydessä raportoitavista mittareista KH Group
hyödyntää epäsuoria datalähteitä, erityisesti arvoketjua koskevan raportoinnin
yhteydessä. Nämä mittarit, perustelut datalähteiden käytölle, mittareiden
arvioitu tarkkuus ja mahdolliset toimenpiteet mittaustarkkuuden parantamiseksi
tulevaisuudessa on kuvattu kunkin mittarin osalta asianmukaisen kappaleen
lopussa.
Osa kestävyysraportoinnin mittareista sisältää huomattavaa
mittausepävarmuutta. Mittarit, joita epävarmuus koskee, epävarmuuden lähteet
ja mittauksessa tehdyt oletukset sekä arviot on kuvattu kunkin mittarin osalta
asianmukaisen kappaleen lopussa.
Tämä kestävyysraportti on ensimmäinen KH Group -konsernissa. Esitystavassa
ei siten ole tapahtunut muutoksia edellisestä kestävyysraportista.
Kestävyysraportin ollessa ensimmäinen laatuaan, oleellisia virheitä edellisiltä
raportointikausilta ei ole. kestävyysraportti ei sisällä muita kuin ESRS mukaisia
raportointivelvoitteen piirissä olevia tietoja. KH Group julkaisee
taksonomianmukaisuustietonsa osana kestävyysraporttia.
KH Group raportoi kaikki kaksoisolennaisuusanalyysilla tunnistetut olennaiset
kestävyysseikat ja teemat. Olennaisten teemojen sisällä on yksittäisiä
raportointivaatimuksia, jotka ovat konsernin arvion mukaan olennaisia, mutta
joihin sovelletaan standardien vaiheittaisen käyttöönoton (phase-in)
mahdollisuutta. Vaiheittaisen käyttöönoton mahdollisuutta hyödynnetään
seuraaviin tiedonantovaatimuksiin.
ESRS E1-9 Olennaisten fyysisten ja siirtymäriskien ja ilmastoon liittyvien
mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset
ESRS E5-6 Resurssien käyttöön ja kierotalouteen liittyvien olennaisten
riskien ja mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset
ESRS S1-7 Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien muiden kuin
työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet
ESRS S1-13 Koulutusten ja taitojen kehittäminen
1.3. Kestävyysteemojen hallinnointi (GOV-1)
KH Group -konsernissa käsitellään kestävyysasioita kaikilla tasoilla. Keskeisiä
teemoja ovat kestävyyden hallintoelimet, kestävyysriskinhallintaprosessi ja
hallintoelinten kestävyysosaaminen.
Toimintakertomus 2024
27
1.3.1. Hallintojärjestelmän kuvaus
KH Group Oyj on julkisesti noteerattu osakeyhtiö, jonka hallinnoinnissa
noudatetaan yhtiön yhtiöjärjestystä, Suomen osakeyhtiölakia ja muuta yhtiötä
koskevaa lainsäädäntöä. Lisäksi yhtiö noudattaa toiminnassaan 1.1.2020
voimaan tullutta Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia.
KH Groupin ylintä päätösvaltaa käyttävä toimielin on yhtiökokous. Yhtiökokous
päättää sille osakeyhtiölain ja yhtiöjärjestyksen mukaisesti kuuluvista asioista.
Keskeisimmät yhtiökokouksen päätettävät asiat ovat tilinpäätöksen
vahvistaminen, vastuuvapauden myöntäminen, voitonjaosta päättäminen ja
hallituksen jäsenten ja tilintarkastajien valinta sekä heidän palkkioistaan
päättäminen.
Yhtiön varsinainen yhtiökokous pidetään vuosittain kesäkuun loppuun
mennessä. Ylimääräinen yhtiökokous voidaan pitää erityisten asioiden käsittel
varten silloin, kun hallitus pitää sitä tarpeellisena tai kun tilintarkastaja tai
osakkeenomistajat, joilla on vähintään 1/10 osakkeista, sitä kirjallisesti vaativat.
Kutsu yhtiökokoukseen on toimitettava aikaisintaan kolme (3) kuukautta ja
viimeistään kolme (3) viikkoa ennen yhtiökokousta, mutta kuitenkin vähintään
yhdeksän (9) päivää ennen yhtiökokouksen täsmäytyspäivää julkaisemalla kutsu
yhtiön kotisivuilla tai hallituksen päättämässä sanomalehdessä tai lähettämällä
kutsu osakkeenomistajille heidän osakasluetteloonsa merkittyihin osoitteisiinsa
postitetuilla kirjeillä.
Nimitystoimikunta
Varsinainen yhtiökokous perusti 11.5.2022 osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan, jonka tehtävänä on valmistella vuosittain, ja tarpeen
mukaan myös muutoin, ehdotuksia yhtiön hallituksen kokoonpanoon, valintaan
ja palkitsemiseen liittyen.
Nimitystoimikunta koostuu neljästä jäsenestä, joista yhtiön kolme suurinta
osakkeenomistajaa ovat kukin oikeutettuja nimeämään yhden jäsenen ja yksi
jäsen on yhtiön hallituksen puheenjohtaja tai muu jäsen, jonka hallitus valitsee
keskuudestaan. Jäsenten nimittämiseen oikeutetut suurimmat
osakkeenomistajat äräytyvät vuosittain yhtiön osakasluetteloon elokuun
viimeisenä arkipäivänä rekisteröityjen omistustietojen perusteella.
Toimintakertomus 2024
28
KH Group Oyj:n nykyinen nimitystoimikunta koostuu kolmesta suurimpien
osakkeenomistajien edustajasta omistustilanteen 31.8.2024 perusteella
määriteltynä sekä KH Groupin hallituksen puheenjohtajasta.
Nimitystoimikunnan päätehtävänä on valmistella ja esitellä varsinaiselle
yhtiökokoukselle ehdotukset hallituksen kokoonpanoa ja palkitsemista koskien.
Nimitystoimikunta toimittaa varsinaiselle yhtiökokoukselle tehtävät
ehdotuksensa KH Groupin hallitukselle viimeistään varsinaista yhtiökokousta
edeltävän tammikuun viimeisenä päivänä.
Hallitus
Hallitus huolehtii osakeyhtiölain mukaisesti yhtiön hallinnosta ja toiminnan
asianmukaisesta järjestämisestä. KH Groupin hallitukseen kuuluu
yhtiöjärjestyksen mukaan vähintään kolme ja enintään seitsemän varsinaista
jäsentä.
Hallitus on vahvistanut itselleen kirjallisen työjärjestyksen, jossa määritellään
hallituksen keskeiset tehtävät, toimintaperiaatteet ja kokouskäytännöt sekä
hallituksen toiminnan vuosittainen itsearviointi.
Työjärjestyksen mukaan hallituksen keskeisiin tehtäviin kuuluu:
- vahvistaa yhtiön liiketoimintastrategia ja valvoa sen toteutumista;
- vahvistaa yhtiön arvot ja toimintaperiaatteet;
- vahvistaa vuosittain liiketoiminnan keskeiset tavoitteet ja seurata konsernin
tuloskehitystä;
- päättää sijoitushankkeista ja divestoinneista;
- käsitellä ja hyväksyä tilinpäätökset ja muut taloudelliset raportit;
- nimittää ja vapauttaa tehtävästään toimitusjohtajan;
- päättää johdon ja henkilöstön kannustinjärjestelmistä;
- seurata yhtiön toiminnan keskeisiä riskejä ja niiden hallintaa, vastata yhtiön
sisäisestä valvontajärjestelmästä sekä vahvistaa näihin liittyvät politiikat ja
ohjeistukset;
- hoitaa tarkastusvaliokunnalle kuuluvia pakollisia tehtäviä; ja
- tehdä esityksiä kohdeyhtiöiden omistajille kohdeyhtiöiden hallitukseen
valittavista jäsenistä.
Toimintakertomus 2024
29
Hallituksen taloudelliseen raportointiin, sisäiseen valvontaan ja riskienhallintaan
liittyvinä tehtävinä on muun muassa:
- seurata yhtiön taloudellista tilannetta, rahoitustilannetta ja
tilinpäätösraportoinnin prosessia;
- valvoa taloudellista raportointiprosessia;
- seurata ja valvoa merkittäviä strategisia ja operatiivisia riskejä ja yhtiön
johdon toimenpiteitä riskien seuraamiseksi, hallitsemiseksi ja
raportoimiseksi;
- seurata yhtiön johdon ja heidän lähipiirinsä liiketoimia ja niihin mahdollisesti
liittyviä eturistiriitoja;
- käsitellä yhtiön hallinto- ja ohjausjärjestelmästä tehty selvitys; ja
- valmistella tilintarkastajan valintaa koskeva päätösehdotus yhtiökokoukselle
ja arvioida tilintarkastajan riippumattomuutta.
Hallitus vastaa myös muun muassa seuraavista listayhtiöiden hallinnointikoodin
mukaan
palkitsemisvaliokunnalle kuuluvista tehtävistä:
- toimitusjohtajan ja muun johdon palkitsemisesta ja muista eduista
päättäminen;
- toimitusjohtajan ja muun johdon seuraajaprosessin laatiminen ja toteutus; ja
- palkitsemisjärjestelmien kehittäminen ja arviointi sekä huolehtiminen
palkitsemisjärjestelmien tarkoituksenmukaisuudesta.
Hallituksen kokoonpano, riippumattomuusarviointi ja monimuotoisuus
Yhtiö pitää tärkeänä, että sen hallituksen jäsenistö on taustaltaan monimuotoista
ottaen kuitenkin huomioon yhtiön liiketoiminnan kannalta olennaiset
pätevyydet. Hallituksen kokoonpanossa pyritään jäsenten monipuoliseen ja
toisiaan täydentävään taustaan, kokemukseen sekä osaamiseen ja molempien
sukupuolten edustukseen siten, et hallituksen monimuotoisuus tukee KH
Groupin liiketoimintaa ja sen tulevaisuutta parhaalla mahdollisella tavalla.
Hallituksen monimuotoisuudella halutaan varmistaa muun muassa näkemysten
laajuus, avoin keskustelu sekä yhtiön toimivan johdon tukeminen ja
haastaminen.
Hallituksen suorittaman Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin mukaisen
riippumattomuusarvioinnin mukaan nykyinen hallitus arvioi, että kaikki
Toimintakertomus 2024
30
hallituksen jäsenet ovat riippumattomia yhtiöstä ja sen merkittävistä
osakkeenomistajista. Hallitus kokoontui vuoden 2024 aikana yhteensä 19 kertaa
ja teki 7 yksimielistä päätöstä kokoontumatta. Hallituksen jäsenten
keskimääräinen osallistumisaste kokouksissa tilikaudella 2024 oli 98 %.
Konsernin hallituksessa on 40 % naisia ja 60 % miehiä.
KH Groupissa ei ole perustettu hallituksen valiokuntia. Hallitus vastaa
tarkastusvaliokunnalle kuuluvien pakollisten tehtävien hoitamisesta. Hallituksen
näkemyksen mukaan hallituksen toiminta ilman valiokuntia vastaa parhaiten
yhtiön liiketoiminnan nykyisiä tarpeita ja edesauttaa parhaalla mahdollisella
tavalla yhtiön hallituksen lain ja Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin
mukaisten velvollisuuksien toteuttamista.
Toimitusjohtaja ja muu johto
Yhtiön hallitus nimittää toimitusjohtajan ja päättää hänen toimisuhteensa
ehdoista sekä palkitsemisesta. Toimitusjohtaja johtaa ja valvoo yhtiön
liiketoimintaa osakeyhtiölain ja hallituksen antamien ohjeiden ja valtuuksien
mukaisesti. KH Groupin toimitusjohtajana on 1.6.2024 alkaen toiminut Ville
Nikulainen. 1.1.2024 31.5.2024 toimitusjohtajana toimi Lauri Veijalainen.
Yhtiön muuhun johtoon kuuluu talousjohtaja. Talousjohtaja vastaa talouden
raportointiprosessista sekä tukee toimitusjohtajaa yhtiön liiketoiminnan
hoitamisessa. KH Groupin talousjohtajana on 1.6.2024 alkaen toiminut Tommi
Rötkin. Ville Nikulainen toimi talousjohtajan tehtävässä 31.5.2024 saakka.
1.3.2. Kestävyysriskinhallinta
KH Group -konsernin kestävyysriskit huomioidaan osana konsernin normaalia
riskienhallintaprosessia. Riskienhallintaprosessin järjestämisestä,
riskienhallinnan tavoitteiden asettamisesta ja tavoitteiden edistymisen
seurannasta vastaa KH Group Oyj:n hallitus, ja riskienhallinnan
implementoinnista sekä tulosten raportoimisesta vastaa konsernin
talousjohtaja. Prosessiin osallistuvat konsernin johtoryhmä, liiketoimintojen
johtoryhmät sekä muu konsernin henkilöstö riskienhallintaprosessin mukaisesti.
Konsernin johtoryhmässä talousjohtaja vastaa kestävyysriskejä koskevasta
raportoinnista ja kestävyysriskien hallinnan koordinoimisesta.
Riskienhallintaprosessin tuloksia käsitellään vähintään vuosittain
Toimintakertomus 2024
31
liiketoimintojen johtoryhmissä ja konsernin johtoryhmässä. Hallitus
vastaanottaa vähintään kerran vuodessa riskikatsauksen konsernin
talousjohtajalta.
Kestävyysriskien hallinta kattaa vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamisen, arvioinnin, priorisoimisen ja korjaavien, ehkäisevien sekä
hyödyntävien toimenpiteiden suunnittelun ja toteutuksen.
Kestävyysriskienhallinnan prosessia ja riskienhallintapolitiikkoja on kuvattu
laajemmin kappaleessa 1.7. Riskienhallinta ja sisäiset kontrollit
kestävyysraportoinnissa.
1.3.3. Hallintoelinten kestävyysosaaminen
KH Group -konsernin johto- ja hallintoelimissä tarvittavaa kestävyysliitännäistä
osaamista arvioidaan osana konsernin koulutussuunnittelua, ja konserni
järjestää tarvittaville henkilöille koulutusta toimenkuvan ja odotusten
mukaisesti. Koulutussuunnittelussa hyödynnetään erityisesti kestävyysteemojen
osalta konsernin riskienhallintaprosessin tuottamaa tietoa kestävyysaiheisista
vaikutuksista, riskeistä ja mahdollisuuksista. Konsernin johto- ja hallintoelimillä
on halutessaan pääsy tarvittaviin lisäkoulutuksiin ja mahdollisuus hyödyntää
ulkopuolisia asiantuntijoita.
1.4. Hallintoelimissä käsitellyt kestävyysasiat (GOV-2)
KH Group -konsernissa käsitellään kestävyysasioita laaja-alaisesti. Keskeisimpinä
teemoina
Konsernin johtoryhmässä, liiketoimintojen johtoryhmissä ja hallituksessa
käsitellään liiketoiminnan riskikatsauksia vuosittain jatkuvaan
riskienhallintaprosessiin perustuen.
Konsernin hallituksessa käsitellään strategian tilannetta vuosittain.
Kestävyysteemoista erityisesti merkittävät, pitkän aikavälin kestävyysriskit
ja mahdollisuudet ovat osa strategiatarkastelua.
Konsernin henkilöstöasioita käsitellään vähintään kahdesti vuodessa ja
aina tarvittaessa konsernin hallituksessa, johtoryhmässä ja
liiketoimintojen johtoryhmissä.
Muita oleellisia kestävyysteemoja käsitellään aina tarpeen vaatiessa, ja
erikseen vahvistettavien suunnitelmien mukaisesti.
Vuoden 2024 aikana konsernin eri hallintoelimissä käsiteltiin:
Toimintakertomus 2024
32
Vastuullisuusraportoinnin prosessi ja olennaisuusanalyysin tulokset
Ajankohtaiset CSRD-tilannepäivitykset jokaisessa konsernin hallituksen
kokouksessa
Omaan henkilöstöön ja ympäristövaikutusten hallintaan liittyvät
säännölliset raportit ja tilastoinnit hallituksen vuosikellon mukaisesti
1.5. Kestävyysasiat palkitsemisessa (GOV-3)
KH Group -konsernin kestävyystavoitteita ei ole linkitetty
palkitsemisjärjestelmään. KH Group-konsernissa käytettävästä
palkitsemispolitiikasta päättää KH Group Oyj:n yhtiökokous.
1.6. Due diligence -prosessin kuvaus (GOV-4)
Oheisessa taulukossa annetaan katsaus siitä, minkä kestävyysraportin
kappaleisiin on käytetty due diligence -prosessia.
Kestävyyttä koskevan due
diligence -prosessin keskeiset
vaiheet
Kestävyysraportin kappaleet
a) Due diligence -prosessin
sisällyttäminen hallintoon,
strategiaan ja
liiketoimintamalliin
GOV-2, GOV-3, SBM-3
b) Yhteydenpito vaikutusten
kohteena olevien
sidosryhmien kanssa
GOV-2, SBM-3, IRO-1, 4. Ilmastonmuutos,
5. Kiertotalous, 6. Oma työvoima, 7.
Liiketoiminnan harjoittaminen
c) Ihmisiin ja ympäristöön
kohdistuvien kielteisten
vaikutusten tunnistaminen
ja arviointi
IRO-1, SBM-3, 4. Ilmastonmuutos, 5.
Kiertotalous, 6. Oma työvoima, 7.
Liiketoiminnan harjoittaminen
d) Toimien toteuttaminen
ihmisiin ja ympäristöön
kohdistuviin kielteisiin
vaikutuksiin puuttumiseksi
4. Ilmastonmuutos, 5. Kiertotalous, 6.
Oma työvoima, 7. Liiketoiminnan
harjoittaminen
e) Toimien tuloksellisuuden
seuranta
4. Ilmastonmuutos, 5. Kiertotalous, 6.
Oma työvoima, 7. Liiketoiminnan
harjoittaminen
Toimintakertomus 2024
33
1.7. Riskienhallinta ja sisäiset kontrollit kestävyysraportoinnissa (GOV-5)
KH Groupin riskienhallinnan tavoitteena on riskien kokonaisvaltainen ja
ennakoiva hallinta. Yhtiö pyrkii havaitsemaan ja tunnistamaan tekijöitä, jotka
voivat vaikuttaa haitallisesti yhtiön tavoitteiden saavuttamiseen pitkällä tai
lyhyellä aikavälillä, ja käynnistää tarvittavat toimet tällaisten tekijöiden
hallitsemiseksi. Riskienhallinnassa olennaisessa roolissa on konsernin
liiketoimintatason riskienhallinta, joka pääosin järjestetään osana niiden
liiketoimintaa. KH Groupin johto edistää ja valvoo liiketoimintojen
riskienhallintaa aktiivisella konsernitason ohjauksella sekä osallistumalla
konserniyhtiöiden hallitustyöskentelyyn.
KH Group on monialakonserni, jonka keskipitkän aikavälin tavoitteena on
muuttua KH-Koneet Groupin liiketoiminnan ympärille rakentuvaksi teolliseksi
konserniksi. Yhtiön hallitus vahvistaa yhtiön strategian sekä
toimintasuunnitelman, jossa määritellään muun muassa tavoitteet liiketoiminta-
alueiden kehittymiselle ja irtautumisille. Hallitus tekee päätökset liiketoiminta-
alueiden irtautumisista ja valvoo toiminnan toteutusta. Yhtiön toiminnan ja
strategiamuutoksen luonteen takia KH Groupin olennaisimmista riskeistä
merkittävä osa liittyy yhtiön liiketoiminta-alueisiin, niiden toimintaan sekä
irtautumisiin liittyviin riskeihin.
Kestävyysraportoinnissa noudatetaan konsernin lakisääteisen raportoinnin,
riskienhallinnan ja sisäisen valvonnan periaatteita ja prosesseja.
Kestävyysraportointia koskeva sisäinen valvonta on järjestetty konsernin sisäisen
valvonnan hallintamallin mukaisesti, jota käsitellään tarkemmin kappaleessa
1.7.1. Sisäinen valvonta ja tarkastus.
Kestävyysraportointia koskevien riskien arviointi on keskittynyt erityisesti
Kaksoisolennaisuusanalyysin mukaisesti korkeimman olennaisuuden
vaikutuksia, uhkia, ja mahdollisuuksia koskevan raportoinnin riskeihin
Mittareihin, joihin liittyvä laskentatekninen epävarmuus on suurin.
Riskiarvioinnin yhteydessä suoritetaan priorisointia ensisijaisesti raportoitavan
kestävyysteeman olennaisuuden ja toissijaisesti laskentateknisen
epävarmuuden perusteella.
Toimintakertomus 2024
34
Kestävyysraportoinnin keskeisin riski on raportoitavan tiedon oikeellisuus.
Kestävyysraportointivaateisiin sisältyy huomattava määrä ei-vakiintuneita
datapisteitä ja informaatiota, jota muodostetaan eri lähteistä johtamalla ja joka
on toistaiseksi vaikeasti täsmäytettävissä fyysiseen maailmaan tai varmuudella
havainnoitaviin kohteisiin. Varmistaakseen raportoitavan tiedon oikeellisuuden
KH Group -konserni on ottanut käyttöön mallin, jossa käytetään parhaita sisäisiä
arvioita kestävyystietojen oikeellisuudesta. Erityisesti raportin sisältämiin
arvoketjua koskeviin tietoihin liittyy oletuksia ja arvioita. Nämä oletukset, arviot,
ja taustat on dokumentoitu kunkin osion lopussa relevanttien datapisteiden
osalta.
Merkittävimmät ylätason vaikuttimet oletuksien käytölle ovat
1) Informaation saatavuus. Konsernin pienemmät liikekumppanit ovat kokonsa
puolesta kestävyysraportointistandardien ulkopuolella, eikä niillä tyypillisesti ole
hallinnollisia resursseja yksityiskohtaisen kestävyysinformaation tuottamiseen.
Konsernin suuremmat liikekumppanit (muun muassa konetoimittajat) taas ovat
saman raportoinnin piirissä, mutta mahdollisuus päästä käsiksi
yksityiskohtaiseen arvoketjua koskevaan informaatioon on rajallinen.
2) Resurssien saatavuus. Konsernilla on rajalliset resurssit käytettävissään
kestävyysraportointiin. Konsernin oman henkilöstön lisäksi hyödynnetään
ulkopuolisia asiantuntijoita kestävyysraportoinnin vaatimusten täyttämiseksi.
Kestävyysraportoinnin oikeellisuutta varmistetaan keskittämällä kestävyyttä
koskeva raportointi ja sen sisäinen valvonta. Kestävyysraportoinnissa
hyödynnettäviä prosesseja kehitetään jatkuvasti.
Kestävyysraportoinnin sisäisestä valvonnasta raportoidaan konsernin
hallitukselle pyydettäessä osana muuta sisäisen valvonnan raportointia. Sisäisen
valvonnan tuloksia seurataan ja valvontaa ohjataan konsernin hallituksessa ja
johtoryhmässä.
1.7.1. Sisäinen valvonta ja tarkastus
KH Groupin sisäinen valvonta on jatkuvaa toimintaa liiketoiminnan
tuloksellisuuden varmistamiseksi ja sen jatkuvuuden turvaamiseksi. Valvonnan
tarkoitus on minimoida riskejä varmistamalla, että raportointi on luotettavaa ja
että lakeja sekä säännöksiä noudatetaan.
Toimintakertomus 2024
35
Yhtiön liiketoiminnan rakenne ja laajuus huomioon ottaen erillisen sisäisen
tarkastuksen organisaation järjestämistä ei ole toistaiseksi pidetty
tarkoituksenmukaisena. Vastuu sisäisestä valvontajärjestelmästä on yhtiön
johdolla. Sisäinen valvonta on aktiivinen osa yhtiön johtamista ja hallintoa.
Taloudellisen valvonnan peruslähtökohta on toimintaprosesseihin sisällytetyt
kontrollit, jotka mahdollistavat poikkeamien nopean havaitsemisen ja niihin
reagoimisen. Oleellinen osa taloudellista valvontaa on johdon
kuukausiraportointi. Kuukausiraportoinnissa seurattavat asiat on asetettu siten,
että ne tukevat yhtiön tavoitteiden saavuttamista sekä nostavat esiin
ohjaustoimenpiteitä edellyttävät asiat. Tilinpäätösstandardien tulkinta ja
soveltaminen on keskitetty konsernin taloushallintoon.
Sisäpiirihallinto
KH Group noudattaa 3.7.2016 voimaan tulleen EU:n markkinoiden
väärinkäyttöasetuksen sisäpiirisäännöksiä ja Nasdaq Helsingin sisäpiiriohjetta.
Lisäksi yhtiöllä on oma sisäpiiriohje, joka täydentää Nasdaq Helsingin
sisäpiiriohjetta.
KH Group ei ylläpidä luetteloa pysyvistä sisäpiiriläisistä. Sisäpiirisäännösten
tarkoittamista sisäpiirihankkeista pidetään hankekohtaisia sisäpiiriluetteloita
Nasdaq Helsingin sisäpiiriohjeen ja yhtiön sisäisten ohjeiden mukaisesti.
KH Group ylläpitää luetteloa johtohenkilöistään ja näiden lähipiiristä. Lista ei ole
julkinen. KH Group on määritellyt markkinoiden väärinkäyttöasetuksen
mukaisiksi johtohenkilöiksi yhtiön hallituksen, toimitusjohtajan ja talousjohtajan.
KH Groupin johtohenkilöillä ja heidän hipiiriinsä kuuluvilla on velvollisuus
ilmoittaa KH Groupille ja Finanssivalvonnalle KH Groupin rahoitusvälineillä
tekemänsä liiketoimet, jotka KH Group julkaisee erillisellä pörssitiedotteella.
Johtohenkilöiden kokonaisomistus julkaistaan Suomen listayhtiöiden
hallinnointikoodin mukaisesti osana selvitystä hallinnointi- ja
ohjausjärjestelmästä vuosittain.
KH Groupin yllä mainitut johtohenkilöt, henkilöstö ja mahdolliset muut yhtiön
taloudellisten raporttien valmisteluun, laatimiseen ja julkistamiseen osallistuvat
henkilöt eivät saa toteuttaa KH Groupin rahoitusvälineisiin liittyviä liiketoimia 30
kalenteripäivän aikana ennen yhtiön tulosjulkistuksia.
Toimintakertomus 2024
36
KH Group arvioi ja seuraa lähipiirinsä kanssa tehtäviä liiketoimia sekä ylläpitää
luetteloa sen lähipiiriin kuuluvista osapuolista. Yhtiö ei säännönmukaisesti tee
sellaisia liiketoimia lähipiiriinsä kuuluvien tahojen kanssa, jotka olisivat yhtiön
kannalta olennaisia ja tavanomaisesta liiketoiminnasta poikkeavia tai tehty
muutoin kuin tavanomaisin kaupallisin ehdoin. Tällaisia liiketoimia ei tehty
myöskään vuonna 2024. Yhtiön hallitus päättää mahdollisista tavanomaisesta
liiketoiminnasta sekä tavanomaisista kaupallisista ehdoista poikkeavista
lähipiiritoimista.
Tilintarkastus
Yhtiöjärjestyksen mukaan KH Group Oyj:llä on yksi varsinainen tilintarkastaja,
jonka tulee olla tilintarkastusyhteisö päävastuullisena tilintarkastajanaan KHT-
tilintarkastaja. Tilintarkastajan toimikausi päättyy seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättyessä. Yhtiön tilintarkastajana tilikaudella 2024 toimi
tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy päävastuullisena tilintarkastajanaan KHT
Timo Eerola.
Toimintakertomus 2024
37
2. Strategia ja liiketoimintamalli (SBM-1)
2.1. Liiketoiminnan yleiskuvaus
KH Group Oyj konserniyhtiöihin kuuluvat KH-Koneet Group Oy, Indoor Group
Holding Oy ja Nordic Rescue Group Oy tytäryhtiöineen. Konserniyhtiöiden
alaisista tytäryhtiöistä on kerrottu tarkemmin alla konserniyhtiöiden esittelyissä.
Konserniin myös kuuluneen HTJ Holding Oy:n osakekanta myytiin 11.7.2024,
jonka myötä kyseiseen liiketoimintaan liittyvät riskit poistuivat KH Group
konsernista. Toteutetun myynnin takia HTJ:stä ei arvioida aihetuvan olennaisia
vaikutuksia, riskejä tai mahdollisuuksia KH Group -konsernille ja sitä ei ole
sisällytetty kestävyysraporttiin.
Konsernin liikevaihdon ja henkilöstön jakautuminen konserniyhtiöittäin 31.
joulukuuta 2024 on esitetty oheisessa taulukossa.
Konsernin liikevaihdon ja
henkilöstön
jakautuminen vuonna
2024
KH-
Koneet
Indoor
NRG
Yhteensä
Liikevaihto (MEUR)
149,8
161,6
44,2
355,6
Henkilöstö (kpl)
221
696
108
1025
KH-Koneet Group Oy (”KH-Koneet”) tytäryhtiöineen muodostaa konsernin,
joka toimii Suomessa ja Ruotsissa kuuden operatiivisen tytäryhtiöön KH-Koneet
Oy, KH Tekninen Kauppa Oy, Edeco-Tools Oy, Crent Oy, KH-Maskin AB ja S-Rental
AB kautta. Konsernin liiketoimintaa on erityisesti maanrakennus- ja
kiinteistönhuollon kaluston sekä niiden lisälaitteiden osto-, myynti-, vuokraamo-
, ja jälkimarkkinapalveluiden liiketoiminta.
Indoor Group Oy (”Indoor”) tytäryhtiöineen muodostaa konsernin, joka toimii
Suomessa Asko- ja Sotka-ketjujen sekä huonekalutehdas Insofa Oy:n kautta.
Askolla ja Sotkalla on noin 80 myymälää sekä molempien ketjujen verkkokaupat
Suomessa. Indoor Group As Viron liiketoiminta on lopetettu vuoden 2024
ensimmäisen vuosineljänneksen aikana ja siksi Viron liiketoimintaa ei ole otettu
huomioon tässä raportissa. Konsernin liiketoimintaa on erityisesti huonekalujen,
sisustustuotteiden ja kodin käyttötavaroiden hittäismyynti. Konserniin kuuluva
huonekalutehdas Insofa Oy täydentää liiketoimintaa huonekalujen
Toimintakertomus 2024
38
tuotantotoiminnalla. Tehtaalla valmistetaan asiakkaiden toiveen mukaan
räätälöityjä sohvia, nojatuoleja, sänkyjä ja patjoja.
Nordic Rescue Group Oy (”NRG”) tytäryhtiöineen muodostaa konsernin, joka
toimii kahden operatiivisen tytäryhtiön, Saurus Oy ja Sala Brand AB, kautta.
NRG:n liiketoimintaa on pelastusajoneuvojen valmistus ja huolto sekä
pelastuskaluston ja varusteiden myynti. NRG:n liiketoiminta kattaa Suomen ja
Ruotsin ja lisäksi yhtiö harjoittaa pelastusajoneuvojen vientiä.
KH Group-konserni ei ole aktiivinen fossiilisten polttoaineiden, maakaasun,
kemikaalituotannon, kiistanalaisten aseiden tai tupakkateollisuuden sektoreilla,
eikä konsernin tuotteiden myyntiä ole kielletty markkinoilla.
2.2. Kestävyystavoitteet liiketoimintamallissa
KH Groupin strategian ytimessä on rakentaa KH-Koneet Groupin liiketoiminnan
ympärille teollinen konserni, jonka tavoitteena on olla johtava kone- ja
vuokraamoliike pohjoismaissa vuonna 2028. Keskipitkän aikavälin tavoitteena on
luopua aiemman sijoitusstrategian mukaisesti muista liiketoiminta-alueista.
Teollisen konsernin liiketoiminta-alueiden aktiivista kehittämistä jatketaan ja
niistä on tarkoitus irtautua arvonluonnin kannalta optimaalisessa vaiheessa.
Tavoite olla johtava pohjoismainen konetalo pyritään saavuttamaan erityisesti
panostamalla uusille maantieteellisille alueille ja uusiin tuoteryhmiin.
Kestävyysnäkökulmasta erityisen merkittäviä ovat strategiakauden panostukset
henkilöstön kehittämiseen ja hyvinvointiin, 0-päästöisten koneiden myynnin
kasvattaminen, kierrätyskaluston kehittäminen kokonaan uutena tuotelinjana, ja
panostukset jälkimarkkinapalveluihin, jotka pidentävät kentällä olevan kaluston
käyttöikää.
Konsernin toimintaympäristössä tapahtuvista muutoksista merkittävin on 0-
päästöisen maanrakennus- ja kiinteistönhuoltokaluston kysynnän lisääntyminen
asiakasmyynnissä ja vastaavasti 0-päästökonetarjooman voimakas yleistyminen
eri valmistajilla. Konsernin strategia pyrkii hyödyntämään toimintaympäristön
muutoksia edukseen sekä liiketoiminnallisesta näkökulmasta (kasvu ja
kannattavuus) että kestävyysnäkökulmasta.
Konserni ei erittele toisistaan liiketoiminta- ja kestävyysstrategiaa, vaan KH
Groupin strategia-ajattelun keskiössä on ajatus siitä, että ainoastaan kestävästi
Toimintakertomus 2024
39
ja vastuullisesti toimimalla voidaan rakentaa pitkäjänteistä liiketoimintaa. KH
Group -konserni ei ole asettanut erillisiä kestävyystavoitteita liiketoiminnoille. KH
Group Oyj:n hallitus arvioi tarvetta erityisten kestävyysliitännäisten tavoitteiden
asettamiselle vähintään vuosittain strategiakatsauksen yhteydessä.
2.3. Liiketoimintamalli
KH Group Oyj on pohjoismainen monialakonserni, jonka liiketoiminta-alueita
ovat KH-Koneet Oy, Indoor Group Oy ja Nordic Rescue Group Oy.
KH-Koneet Group
KH-Koneet Group -konserni on osto-, myynti-, ja vuokraamoliike. Konserni ostaa
koneita sekä niiden lisälaitteita maanrakennukseen, kiinteistönhuoltoon ja
kierrätykseen, varustelee ne asiakastarpeita vastaaviksi ja toimittaa
loppuasiakkaille. Konserni toimittaa kalustoa loppuasiakkaille sekä myymällä
että vuokraamalla. Vuokrausliiketoiminnassa kalusto myydään ensin
rahoitusyhtiölle, josta KH-Koneet Group -konsernin vuokraamoyhtiöt vuokraavat
laitteet takaisin (myynti- ja takaisinvuokraus), ja edelleenvuokraavat ne
loppuasiakkaille vaihteleville vuokrakausille. Konserni hankkii myös käytettyä
kalustoa sekä suorahankintana että vaihdossa myytyihin laitteisiin, ja myy
käytettyä kalustoa edelleen uusille loppukäyttäjille.
Myynti- ja vuokraamotoiminnan lisäksi konserni tuottaa loppukäyttäjille
jälkimarkkinointipalveluita. Nämä pitävät sisällään kaluston takuuhuollot, -
korjaukset ja -käsittelyn, kaluston huolto- ja korjaustoiminnan sekä varaosa- ja
tarvikepalvelut. Jälkimarkkinapalveluissa konserni ostaa varaosia pääasiassa
samoilta toimittajilta, joilta kalustoa, ja myy niitä edelleen loppukäyttäjille.
Konserni hankkii kalustonsa tunnetuilta, laadukkailta ja vastuullisilta
konevalmistajilta, kuten Kobelco, Wacker Neuson ja Yanmar. Konserni toimii
sellaisten valmistajien kanssa, joita sitovat samat EU-tasoiset kestävän
liiketoiminnan velvoitteet kuin KH-Koneet Groupia. Keskeinen komponentti
yhteistyövalmistajien valinnassa on molemminpuolinen luottamus.
KH-Koneet Group panostaa korkealaatuisten rakennuskoneiden ja -laitteiden
hankintaan sekä niiden jakeluun asiakkailleen. Yhtiö varmistaa syötteiden
luotettavuuden ja laadun tekemällä tiivistä yhteistyötä toimittajiensa kanssa.
Tämä sisältää toimittajien ympäristö- ja sosiaalisten vaikutusten arvioinnin sekä
Toimintakertomus 2024
40
pitkäaikaisten kumppanuuksien luomisen laadun takaamiseksi oman eettisen
ohjeistuksensa (”Code of Conduct”) pohjalta. Toimittajien arviointia on kuvattu
laajemmin kappaleessa 8.2. Toimittajia koskevat toimintaperiaatteet. Yhtiö
kiinnittää erityistä huomiota ympäristöystävällisyyteen ja vähähiilisyyteen
hankinnassaan.
KH-Koneet Groupin tuotantoprosessit keskittyvät tehokkaaseen ja
ympäristövaikutukset huomioivaan koneiden ja laitteiden varusteluun sekä
huoltoon. Tuotevalikoimamme vähäpäästöiset työkoneet ovat esimerkiksi
varusteltu Stage V -luokituksen saaneilla moottoreilla hentäen asiakkaidemme
hiilijalanjälkeä. Tarjoamamme työkoneet ovat luotettavia ja pitkäikäisiä laitteita
asiakkaidemme rakennus-, maanrakennus-, kiinteistönhuolto- ja
kierrätystarpeisiin parantaen asiakkaiden projektien tehokkuutta. Sidosryhmät
hyötyvät yhtiön sitoutumisesta avoimeen viestintään, kun taas sijoittajat voivat
luottaa yhtiön vakaaseen taloudelliseen suorituskykyyn ja pitkäjänteiseen
kasvuun kestävän kehityksen mukaisesti.
Konsernin konevalmistajat ja sitä kautta KH-Koneet Group ovat osa
kansainvälisiä ajoneuvoteollisuuden arvoketjuja, jotka ulottuvat raaka-aineiden
(metallit, kemikaalit, akkumateriaalit) alkutuotannosta eri puolilla maailmaa
sijaitseville kokoonpanolinjastolle. Konserni tiedostaa, että ajoneuvoteollisuuden
hankintaketjut ovat suurelta ärin läpinäkymättömiä, ja että niihin sisältyy
merkittäviäkin kestävyyskysymyksiä ulottuen akkumateriaalituotannon
ympäristö- ja ihmisoikeusvaikutuksista mikrosiruvalmistajien vedenkäyttöön
alhaisten vesivarojen alueilla. Samanaikaisesti konserni tiedostaa, että KH-
Koneet Groupin toiminnalla ei noin tuhannen toimitetun uuden koneyksikön
myötä ole merkittävää vaikutusta koko arvoketjun toimintaan. Rajatummassakin
tarkastelussa globaalilla 158 miljardin dollarin maanrakennuskonemarkkinalla
KH-Koneet Group -konsernin painoarvo on suhteellisesti pieni.
Suhteet konevalmistajiin ovat konsernin liiketoimintasuhteista merkittävimpiä.
KH-Koneet Group pyrkii maksimoimaan oman merkittävyytensä suhteessa
valmistajiin, mutta globaalissa mittakaavassa on kuitenkin pienikokoinen toimija.
Suhteessa asiakkaisiinsa taas KH-Koneet Group on tyypillisesti kooltaan
suurempi toimija, mutta konsernin asiakkailla on suhteessa paljon
neuvotteluvoimaa kilpaillulla konemyyntimarkkinalla. Erityisesti Ruotsin
toiminnoissa KH-Koneet Group toimittaa merkittävästi kalustoa loppukäyttäjille
jälleenmyyjien kautta. Jälleenmyyjät ovat tyypillisesti selvästi KH-Koneet Group -
konsernia pienempiä ja jossain määrin riippuvaisia konsernin konehankinnasta.
Toimintakertomus 2024
41
KH-Koneet Group toimittaa kalustoa (sekä myymällä että vuokraamalla) ja
kaluston huolto-, korjaus- ja varaosapalveluita erityisesti maanrakennuksen ja
kiinteistönhuollon asiakkaille, jotka taas käyttävät konsernin toimittamaa
kalustoa moninaisissa kohteissa rakennuspaikan valmistelutöistä
lumenauraukseen. Konsernin toimittavan kaluston luonteeseen kuuluu myös se,
että kyse on liikkuvasta kalustosta, joka siirtyy työmaalta toiselle ja urakasta
toiseen kysynnän ja tarjonnan ohjaamana.
Indoor Holding Group
Indoor Group Oy on suomalainen vähittäiskauppakonserni, johon kuuluvat Asko-
ja Sotka -huonekaluketjut sekä huonekalutehdas Insofa Oy.
Indoor Group Oy:n liiketoimintamalli perustuu huonekalujen ja
sisustustuotteiden hankintaan, myyntiin, suunnitteluun ja valmistukseen. Indoor
Group Oy palvelee laajaa asiakaskuntaa Suomessa sekä kivijalkamyymälöiden
että molempien huonekalubrändien verkkokauppojen kautta. Myyntiprosessia
tukevat alihankkijoiden tuottamat palvelut, kuten kotiinkuljetus, asennus sekä
vanhojen huonekalujen kierrätys.
Konserniin kuuluva huonekalutehdas Insofa on sekoitus yli 100-vuotisia
käsityöperinteitä, uusinta teknologiaa sekä antaumuksellista intohimoa laatuun.
Tehtaalla valmistetaan kotimaisia huonekaluja, kuten, sohvia, nojatuoleja ja Asko
Bonnell® -patjoja. Kaikki tehtaan valmistamat tuotteet ovat suunniteltu
kiertotalouden periaatteiden mukaisesti. Kierrätettävyyteen kiinnitetään
huomiota niin raaka-aineiden ostossa, hävikin minimoimisessa kuin lopullisen
tuotteen kestävyydessä.
Indoor Group ostaa huonekaluja ja sisustustuotteita tarkoin valituilta
toimittajilta, jotka noudattavat tiukkoja laatustandardeja ja vastuullisen
tuotannon periaatteita. Yhtiö panostaa pitkäaikaisiin toimittajasuhteisiin
varmistaakseen laadun, kilpailukykyiset hinnat ja kestävän kehityksen mukaiset
toimintatavat. Konserni tekee tiivistä yhteistyötä toimittajien kanssa
varmistaakseen materiaalien eettisen ja ympäristöystävällisen alkuperän.
Hankintaketjujen vastuullisuus varmistetaan riskienhallinta menettelyllä,
säännöllisillä tarkastuksilla ja sertifioiduilla standardeilla. Yhteistyökumppanit
toimivat Euroopassa EU-sääntelyn piirissä.
Toimintakertomus 2024
42
Konserni pyrkii aktiivisesti parantamaan toimittajiensa ja tuotantoprosessiensa
läpinäkyvyyttä ja vähentämään toiminnan ympäristövaikutuksia kestävien
materiaalien ja tehokkaiden logistiikkaratkaisujen avulla.
Indoor Groupin vahvuutena on laaja ja monipuolinen tuotevalikoima sekä
monikanavainen myyntimalli. Konsernin liiketoimintaa ohjaavat laatu,
asiakastyytyväisyys ja kestävä kehitys. Sidosryhmät hyötyvät konsernin
avoimesta viestinnästä, pitkäaikaisista kumppanuuksista ja vakaasta
taloudellisesta suorituskyvystä. Indoor Group tiedostaa toimialansa laajat
arvoketjut ja niihin liittyvät vastuullisuuskysymykset.
Nordic Rescue Group
Nordic Rescue Group yritykset Saurus Oy ja Sala Brand Ab valmistavat
asiakasvaatimusten mukaisia palo- ja pelastusajoneuvoja Suomen ja Ruotsin
palo- ja pelastusviranomaisille, lentokentille ja puolustusvoimille. Saurus Oy:n
toiminta kattaa myös viennin. Huollon merkitys toiminnassa on korostunut
tuotteiden operatiivinen kriittisyys ja kansallinen huoltovarmuus huomioiden.
Saurus- ja Sala-ajoneuvojen päällisrakenteet valmistetaan valituille kuorma-
auton alustoille ja varustellaan asiakasvaatimusten mukaisesti eri operatiivisilla
laitteilla sekä kalustolla. Toiminta on hyvin asiakaskeskeistä ja verkostomaista.
2.4. Sidosryhmät (SBM-2)
KH Group on vuorovaikutuksessa keskeisten sidosryhmiensä kanssa ja kehittää
toimintaansa sidosryhmäpalautteen perusteella. Konsernin
sidosryhmäyhteistyö perustuu ennen kaikkea luottamuksellisiin kahdenvälisiin
keskusteluihin sidosryhmien edustajien kanssa. Sidosryhmäosallistamista
hallinnoidaan sekä konsernin että konserniyhtiöiden johtoryhmien tasolla ja eri
sidosryhmiltä saatu palaute käsitellään palautteen luonteen ja relevanssin
mukaan eri organisaation tasoilla konsernin hallituksesta yksittäiseen
korjaamopalaveriin asti osana konsernin normaalia johtamisjärjestelmää.
Oma henkilöstö
KH Groupin konserniyhtiöt käyvät jatkuvaa vuoropuhelua oman henkilöstönsä
kanssa. Keskeisiä kanavia ovat esimerkiksi henkilöstön ja johdon
keskustelutilaisuudet, joita järjestetään yhdestä kahteen kertaa vuodessa,
henkilöstökyselyt, joita järjestetään kahdesti vuodessa, henkilöstökirjeet ja -
tiedotteet, sekä eettinen ilmoituskanava.
Toimintakertomus 2024
43
Konserniyhtiöiden johtoryhmät koordinoivat vuoropuhelua henkilöstönsä
kanssa, ja vuoropuhelun tuloksia sitellään konserniyhtiöiden hallituksissa,
johtoryhmissä, toimintamaiden johtoryhmissä ja tuloksia käydään läpi
keskustelutilaisuuksissa henkilöstön kanssa. Vuoropuhelun tavoitteena on saada
henkilöstöltä palautetta erityisesti työyhteisön kehittämiseksi, ja vuoropuhelun
tulokset huomioidaan päätöksenteossa kaikilla tasoilla.
Asiakkaat ja loppukäyttäjät
Asiakkaiden kanssa KH Group käy vuoropuhelua erityisesti luottamuksellisissa
kahdenvälisissä tapaamisissa asiakkaan ja konsernin edustajien välillä. Tämän
lisäksi konserni saa suoraa asiakaspalautetta eri kanavista ja erikseen kerää
asiakaspalautetta kyselytutkimusten avulla. Vuoropuhelua asiakkaiden kanssa
koordinoidaan konserniyhtiöiden johtoryhmissä, ja tuloksia käsitellään
tarvittaessa konsernin johtoryhmässä ja KH Group Oyj:n hallituksessa.
Asiakkaiden kanssa tapahtuvassa vuoropuhelussa tavoitteena on erityisesti
palautteen kerääminen konsernin sekä konserniyhtiöiden kilpailukyvyn ja
markkina-aseman parantamiseksi, minkä lisäksi saatua palautetta käytetään
hyväksi strategisessa suunnittelussa ja markkinakehityksen ennakoinnissa.
Asiakaspalautteen perusteella konsernissa tehdään sekä taktisia että strategisia
toimenpiteitä, käytännössä niin, että asiakaspalautetta keräävät osapuolet
toteuttavat tarvittavat taktiset toimenpiteet littömästi oman toimivaltansa
puitteissa konserniyhtiöissä, kun taas asiakaskentästä saatava strateginen
palaute käsitellään osana strategiaprosessia.
Toimittajat
KH Group -konserniyhtiöiden toimittajien kanssa käymä vuoropuhelu perustuu
ensisijaisesti luottamuksellisiin kahdenvälisiin tapaamisiin kunkin valmistajan
edustajien sekä konserniyhtiöiden johdon ja / tai valmistajan tuotealueesta
vastaavien henkilöiden kanssa. Vuoropuhelua toimittajien kanssa koordinoidaan
konserniyhtiöiden johtoryhmissä.
Toimittajien kanssa käytävän vuoropuhelun ensisijaisena tavoitteena on
parantaa konsernin kilpailukykyä loppuasiakasmarkkinalla. Vuoropuhelussa KH
Group pyrkii vaikuttamaan hankkimiensa laitteiden hinnoitteluun ja
ominaisuuksiin sekä valmistajien muuhun toimintaan. Yhteisenä tavoitteena
sekä KH Group -konsernilla että sen päätoimittajilla on markkinaosuuksien
kasvattaminen. Valmistajien muuhun toimintaan vaikuttaminen sisältää
Toimintakertomus 2024
44
kestävyystavoitteiden edistämisen. Valmistajien kanssa käytävän
vuorovaikutuksen tuloksia käsitellään konsernin johtoryhmässä ja tarvittaessa
KH Group Oyj:n hallituksessa, ja keskeiset toimenpiteet liittyvät ennen kaikkea
konsernin hankinnoissa tehtäviin painotuksiin ja ajoittumiseen.
Rahoittajat
KH Group -konsernin rahoittajien kanssa käytävä vuoropuhelu perustuu
luottamuksellisiin kahdenvälisiin tapaamisiin rahoittajien edustajien ja KH Group
-konsernin kesken. Vuoropuhelua koordinoidaan konsernin toimivassa johdossa
ja sen tuloksista raportoidaan tarvittaessa KH Group Oyj:n hallitukselle.
Vuoropuhelun ensisijaisena tavoitteena on mahdollistaa konsernille edullinen
rahoitusympäristö. Vuoropuhelussa nouseviin asioihin reagoidaan KH Group
Oyj:n hallituksen tai konsernin toimivan johdon toimesta.
Konserniyhtiöillä on samanlaiset käytännöt heidän omien rahoittajien kanssa
käytäviin vuoropuheluihin.
Omistusrakenne
KH Group Oyj:n osake on listattu Helsingin pörssiin kaupankäyntitunnuksella
KHG. Osakkeet kuuluvat Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään arvo-
osuusjärjestelmään. Osakkeet ovat olleet kaupankäynnin kohteena 24.5.2000
alkaen. Suhteessa omistajiin vuoropuhelua käydään ensisijaisesti
yhtiökokouksen ja sen nimittämän hallituksen kautta.
KH Group Oyj omistaa [95 %] KH-Koneet Group Oy:n osakkeista ja
vähemmistöomistajina on konsernin avainhenkilöitä.
Indoor Holding Group Oy:n osakekannasta KH Group Oyj omistaa [58 %]. Muut
osakkeenomistajat ovat Keskinäinen Vakuutusyhtiö Ilmarinen [19 %] ja
henkilöomistajia.
Nordic Rescue Group Oy:n osakekannasta KH Group Oyj omistaa [68 %]. Muut
osakkeenomistajat ovat Suomen Teollisuussijoitus [26 %] ja henkilöomistajia.
Avainsidosryhmien tavoitteet ja vaikutus
KH Group -konsernin eri sidosryhmil on eri prioriteetteja. Konsernin omalle
henkilöstölle tärkeää on työolojen lisäksi liiketoiminnan kannattavuus, mikä
varmistaa toiminnan jatkuvuuden, ja työn merkityksellisyys.
Toimintakertomus 2024
45
Konserniyhtiöiden asiakkaille ja loppukäyttäjille tärkeää on hinta-
laatusuhteeltaan korkeatasoisen kaluston ja tuotteiden saatavuus. KH-Koneiden
ja NRG:n sidosryhmille on erityisen tärkeää varmistaa kaluston pitkäikäinen
toimintakyky (jälkimarkkinapalvelut). Indoorin sidosryhmät arvostavat erityisesti
tuotteiden kotimaisuutta. Edelleen asiakkaille ja loppukäyttäjille on tärkeää, että
KH-Koneiden ja NRG:n toimittama kalusto täyttää vaatimukset ja standardit
kuten työkoneiden pakokaasupäästöjen korkeimman Stage V-luokituksen sekä
soveltuu loppuasiakkaiden erinäisten urakoiden ja projektien toteuttamiseen.
Konsernin toimittajille ja erityisesti konevalmistajille tärkeää on konsernin
markkina-asema ja sen kehittyminen. Konsernin valmistajille merkitystä on myös
sillä, että KH Group noudattaa liiketoiminnassaan yhteisesti sovittuja
pelisääntöjä esimerkiksi myyntialueisiin ja eettiseen liiketoimintaan liittyen.
Lisäksi konsernin toimittajien strategisten intressien yhdenmukaisuus KH Group
-konsernin strategisten tavoitteiden kanssa on merkittävä tekijä toimittajille ja
valmistajille.
Rahoittajien ja omistajien osalta keskeisimmät kiinnostuksen kohteet liittyvät
ennen kaikkea konsernin taloudelliseen suorituskykyyn ja sen
ennakoitavuuteen. Lisäksi hyvällä hallintotavalla on merkitystä edellisille.
Esimerkkeinä eri avainsidosryhmien tavoitteiden huomioinnista KH Group -
konsernin strategian ja liiketoimintamallin kehityksessä voidaan todeta vuoden
2023 aikana päivitetystä liiketoimintastrategiasta keskeiset teemat
Panostukset henkilöstön koulutukseen ja osaamiseen (oma henkilöstö)
0-päästökoneiden painottaminen kasvulinjana (asiakkaat, toimittajat)
Pyöräalustaisten kaivukoneiden painottaminen strategiassa (asiakkaat,
toimittajat)
Kierrätyskoneiden tuonti osaksi konsernin tuotevalikoimaa (toimittajat)
Konsernilla ei ole nykyisellään suunnitelmia strategian päivittämiseksi eri
sidosryhmiltä saadun palautteen perusteella. Konserni kerää
sidosryhmäpalautetta jatkuvasti ja huomioi saadun palautteen
strategiaprosessissaan edellä kuvatusti.
Konserni ei odota, että sen käynnissä olevilla strategisilla toimenpiteillä olisi
vaikutusta sille keskeisiin sidosryhmäsuhteisiin tai näiden näkemyksiin.
Toimintakertomus 2024
46
Sidosryhmiltä saatu kestävyyspalaute huomioidaan hallinto- ja johtoelimissä
osana muuta sidosryhmäpalautetta edellä kuvattuun tapaan.
3. Kestävyysriskit ja olennaisuusanalyysi (SBM-3)
Konsernin olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet määriteltiin
konserniyhtiöiden kaksoisolennaisuusanalyysien tulokset yhdistävällä
analyysilla. KH-Koneiden ja Indoorin omat olennaisuusanalyysit toteutettiin
helmi-huhtikuussa 2024, min jälkeen loka-marraskuussa 2024 toteutettiin
NRG:n olennaisuusanalyysi ja kaikkien konserniyhtiöiden olennaiset
kestävyysseikat yhdistävä konsernin olennaisuusanalyysi.
Konserniyhtiöiden olennaisuusanalyyseissä kartoitettiin ulkoisen kumppanin
avulla neljässä vaiheessa kestävyysraportoinnin kannalta olennaisia seikkoja.
Ensimmäisessä vaiheessa analysoitiin konserniyhtiön arvoketjua ja vaikutuksia
tukeutuen ensisijaisesti ulkoisiin arvioihin ja sisäisiin materiaaleihin, kuten
aikaisempiin riskiarvioihin, taloudelliseen informaatioon ja konserniyhtiön
tuottamaan julkiseen materiaaliin. Toisessa vaiheessa ulkoinen kumppani
toteutti teemakohtaisia asiantuntijahaastatteluja, minkä jälkeen olennaiset
vaikutukset validoitiin. Olennaisten vaikutusten tunnistamisen jälkeen
analyysissä arvioitiin konserniyhtiöille olennaisia taloudellisia riskejä ja
mahdollisuuksia. Viimeisessä vaiheessa kaksoisolennaisuusanalyysin tulokset
visualisoitiin ja vahvistettiin.
KH Group -konsernin olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet valittiin
työkokouksessa, johon osallistuivat konserniyhtiöiden olennaisuusanalyysejä
toteuttaneet edustajat ja ulkoiset kumppanin asiantuntijat. Konserniyhtiöiden
omista olennaisuusanalyyseistä valittiin yhtenäiset konsernin olennaiset
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet painottamalla arvioitujen kestävyysaiheiden
merkityksen suuruusluokkaa ja esiintyvyyttä läpi konserniyhtiöiden.
Työkokouksessa tehdyn analyysin tulokset käsiteltiin ja hyväksyttiin KH Group
Oyj:n hallituksessa.
KH Group konsernin kestävyysseikkojenanalyysi painotti riskilähtöisyyttä,
keskittyen konsernille
Merkittävimpiin materiaali- ja rahavirtoihin
Merkittävimpiin yhteistyötahoihin (rahallisesti ja operatiivisesti)
Aktiviteetteihin, joissa negatiivisten vaikutusten riski on suurin
Alueisiin, joilla negatiivisten vaikutusten riski on suurin
Toimintakertomus 2024
47
Konsernin olennaisuusanalyysi on tehty ensimmäistä kertaa 2024
kestävyysraportoinnin yhteydessä. Muutoksia edellisiin vuosiin ei täten ole.
3.1. Olennaiset vaikutukset
Konserniyhtiöiden olennaisuusanalyysissä tunnistettiin vaikutuksia kaikista
aiheista ja suurimmasta osasta osa-aiheita. Oheisessa taulukossa on kuvattu
koko konsernille havaittuja olennaisia positiivisia ja negatiivisia vaikutuksia osa-
aiheittain. Osa-aiheet, joista on tunnistettu KH Groupille olennaisia vaikutuksia,
on merkitty x-merkillä ja vaaleanharmaalla taustavärillä positiivisten vaikutusten
osalta (+) -merkittyyn sarakkeeseen ja negatiivisten vaikutusten osalta (-) -
merkittyyn sarakkeeseen.
Olennaisia vaikutuksia tunnistettiin aiheista
E1 Ilmastonmuutos
o Ilmastonmuutoksen hillintä
o Energia
E5 Kiertotalous
o Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö
o Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien ulosvirtaukset
o te
S1 Oma työvoima
o Työolot
o Yhdenvertainen kohtelu ja yhtenäiset mahdollisuudet kaikille
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
o Yrityskulttuuri
o Väärinkäytösten paljastajien suojelu
o Suhteet tavaran- ja palveluntoimittajiin, mukaan lukien
maksukäytännöt.
Aihe
Osa-aihe
Olen.vaikutukset
E YMPÄRISTÖ
+
-
E1 Ilmastonmuutos
E1.2 Ilmastonmuutoksen
x
Toimintakertomus 2024
48
KH Group -konserni tunnisti olennaisuusanalyysissään yhteensä 15 olennaista
vaikutusta ympäristöön, yhteiskuntaan ja sidosryhmiin liittyen. Oheisessa
taulukossa on esitetty tunnistetut olennaiset vaikutukset ja niihin liittyvät
aiheet, osa-aiheet sekä tieto, onko vaikutus arvoketjusta peräisin.
Olennaisuusarvon määrittely ja sen mekanismi sen käsitellään kappaleessa
3.4.1. Vaikutusten olennaisuusanalyysi. Analyysissä olennaisuuden
kynnysarvona käytettiin 3,00, mikä tarkoittaa, että vaikutukset, joiden
olennaisuus oli suurempi tai yhtä suuri kuin 3,00, katsottiin olennaisiksi, ja alle
3,00 arvoiset vaikutukset ei-olennaisiksi. Tulokset on esitetty aiheittain edellisen
taulukon ja olennaisuuden mukaisessa järjestyksessä. Taulukossa positiiviset
vaikutukset on esitetty oranssilla taustavärillä ja (+) -merkillä ja negatiiviset
valkoisella taustavärillä ja (-) -merkillä.
hillintä
E1.3 Energia
x
E5 Resurssien käyttö ja
kiertotalous
E5.1 Resurssien
sisäänvirtaukset, mukaan
lukien resurssien käyttö
x
E5.2 Tuotteisiin ja
palveluihin liittyvät
resurssien ulosvirtaukset
x
E5.3 Jäte ja sivuvirrat
x
S SOSIAALINEN VASTUU
+
-
S1 Oma työvoima
S1.1 Työolot
x
x
S1.2 Yhdenvertainen
kohtelu ja yhtenäiset
mahdollisuudet kaikille
x
G LIIKETOIMINNAN HARJOITTAMINEN
+
-
G1 Liiketoiminnan
harjoittaminen
G1.1 Yrityskulttuuri
x
G1.2 Väärinkäytösten
paljastajien suojelu
x
G1.5 Suhteet tavaran- ja
palveluntoimittajiin,
mukaan lukien
maksukäytännöt
x
Toimintakertomus 2024
49
Aihe
Osa-
aihe
Vaikutus
Positiivinen
(+) vai
negatiivinen
(-) vaikutus
Arvoketju
n
vaikutus
E1
E1.2
Myytävien tuotteiden ja laitteiden
valmistuksen ilmastovaikutukset
(ml. raaka-aineiden tuotanto,
tuotteiden valmistus ja logistiikka)
-
x
E1.2,
E1.3
Myytävät laitteet toimivat pääosin
fossiilisilla polttoaineilla
-
x
E5
E5.1,
E5.2
Käytettyjen laitteiden pitkäikäisyys
ja jälleenmyynti edistävät
kiertotaloustavoitteita
+
E5.1,
E5.2
Jälkimarkkinapalvelut, jotka
pidentävät kaluston käyttöikää
+
E5.1,
E5.2
Vuokrauspalvelut nostavat kaluston
käyttöastetta
+
E5.3
Yritysten tuottaman jätteen
kierrätys ja uudelleenkäyttö
+
S1
S1.1,
S1.2
Aktiivinen vuoropuhelu henkilöstön
kanssa ja yhtäläiset mahdollisuudet
kaikille
+
S1.1
Työtapaturmia voi sattua
satunnaisesti
-
S1.2
Konserniyhtiöiden kannustavat
palkitsemismallit ja sukupuolten
tasa-arvo palkitsemisessa
+
S1.1,
S1.2
Investoinnit henkilöstön
koulutukseen, osaamiseen ja
työterveyteen
+
S1.1
Yritykset noudattavat laajasti
työehtosopimuksia
+
G1
G1.1
Konserniyhtiöt panostavat hyvään
yrityskulttuuriin
+
G1.2
Konserniyhtiöiden whistleblowing-
kanavat
+
G1.5
Vahvat ja luottamukselliset
+
Toimintakertomus 2024
50
toimittajasuhteet
G1.5
Oikeudenmukaiset maksuehdot ja
ajallaan tapahtuva maksu
+
Ilmastonmuutokseen liittyen KH Group -konserni tunnistaa, että sen myymän
sekä vuokraaman kaluston ja muiden tuotteiden valmistuksen
ympäristövaikutukset ovat merkittävät, ja valmistaminen kuluttaa paljon
luonnonvaroja. Lisäksi konsernin valikoimaan kuuluvia konetuotteita operoidaan
edelleen pääsääntöisesti fossiilisilla polttoaineilla. Positiivisina, olennaisuusrajan
alapuolelle jääneinä vaikutuksina samaan aiheeseen liittyen tunnistettiin, että
konsernin myymä ja vuokraama kalusto korvaa käytössä olevaa,
korkeapäästöisempää kalustoa, ja konsernin hkökonevalikoima tukee
maanrakennus- ja kiinteistönhuoltokaluston sähköistymistä.
Kiertotalouden osalta olennaiseksi vaikutukseksi todettiin konserniyhtiöistä KH-
Koneiden harjoittama käytettyjen laitteiden jälleenmyynti, joka on
tyyppiesimerkki kiertotaloudesta. Konserniyhtiöt ottavat myynnissään vastaan
käytettyjä vaihtolaitteita ja palauttavat ne omalla myyntityöllään kiertoon,
vähentäen tarvetta uusien laitteiden energia- ja resurssi-intensiiviselle
valmistukselle. Edelleen konserniyhtiöt tuottavat jälkimarkkinointipalveluita,
kuten huolto- ja korjaamopalveluita ja toimittaa varaosia sekä työlaitteita
loppukäyttäjille. Seurauksena töissä olevan kaluston käyttöikä pitenee ja
käyttökohteet moninaistuvat, ja niiden ansiosta tarve korvaavien laitteiden
valmistamiseen (ja vastaavaan resurssien kulutukseen) vähenee. Vastaava
positiivinen vaikutus on konserniyhtiöiden vuokrauspalveluilla, jotka parantavat
kaluston käyttöastetta ja siten pienentävät absoluuttisesti tarvittavan kaluston
määrää, johtaen matalampiin valmistuksen ympäristövaikutuksiin saman
loppukäyttäjätyön saavuttamiseksi. Jätteiden osalta positiivisena vaikutuksena
tunnistettiin, että konserniyhtiöissä toimitetaan aktiivisesti toiminnasta syntyvää
tekstiilijätteitä uusiokäyttöön. Negatiivisena vaikutuksena tunnistettiin, että
raskaan kaluston valmistusprosessit vaativat huomattavasti resursseja.
Negatiivinen vaikutus jäi kuitenkin olennaisuusrajan alapuolelle konsernin
arvioitua vahingon korjattavaksi jälkimarkkinointi- ja elinkaaripalveluiden
saatavuuden kasvattaessa laitteiden käyttöikää ja vähentäen pitkässä juoksussa
absoluuttista resurssikäyttöä.
Oman työvoiman kannalta konserni tunnisti olennaisia positiivisia vaikutuksia
aktiiviseen, oman henkilöstön kanssa käytävään vuorovaikutukseen perustuen,
Toimintakertomus 2024
51
millä todettiin olevan positiivinen vaikutus työoloihin, työhyvinvointiin ja työn
koettuun mielekkyyteen. Lisäksi konserni tunnisti olennaisia positiivisia
vaikutuksia investoinneissa henkilöstön koulutuksiin ja osaamiseen, johtaen
positiivisiin vaikutuksiin sekä henkilöstön suorituskyvyn että urakehityksen
suhteessa, luoden mahdollisuuksia omalle henkilöstölle. Potentiaalisena
negatiivisena olennaisena vaikutuksena tunnistettiin mahdolliset työtapaturmat
konserniyhtiössä. Edelleen oman työvoiman osalta merkittävä määrä sekä
negatiivisia että positiivisia vaikutuksia jäi juuri olennaisuusrajan alle.
Liiketoiminnan harjoittamisen suhteen konserni totesi positiivisia olennaisia
vaikutuksia suhteissa tavaran- ja palveluntoimittajiin, mukaan lukien
maksukäytännöt. Konserni tunnisti, että sillä on vahvat ja luottamukselliset
toimittajasuhteet etenkin päätoimittajien kanssa, mikä luo toimittajille
varmuutta oman toimintansa suunnitteluun. Toimittajat saavat konsernilta
aktiivista palautetta niiden valmistamien tuotteiden toiminnasta ja hyötyvät
konsernin kerryttämästä asiantuntemuksesta ja osaamisesta sekä konsernin
reilun pelin toimintatavoista. Toisena havaintona konsernilla on positiivisia
vaikutuksia erityisesti pienyrityskenttään, sen käyttäessä reiluja maksuehtoja
erityisesti itseään pienempien toimittajien kanssa ja maksaessaan toimittajille
ajallaan, mahdollistaen ja tukien pienten ja keskisuurten yritysten
elinkelpoisuutta ja elinvoimaa. Lisäksi konserniyhtiöissä panostetaan hyvään
yrityskulttuuriin ja käytössä on ilmiantokanavat väärinkäytösten paljastajille.
Yleisellä tasolla konsernin olennaiset vaikutukset ovat suoraan johdannaisia
konsernin valitsemasta strategiasta ja liiketoimintamallista. Erityisesti
fossiilisilla polttoaineilla operoitavan maanrakennus- ja
kiinteistönhuoltokaluston myynti johtaa suoraan konsernin olennaisiin
negatiivisiin vaikutuksiin, kun taas konsernin strateginen valinta panostaa
vuokraus- ja jälkimarkkinointipalveluihin johtaa suoraan konsernin positiivisiin
vaikutuksiin kiertotaloudelle. Samoin konsernin liiketoimintamalliin sisälty
käytetyn kaluston hankinta (suorahankintana, vaihdossa myytyyn kalustoon ja
omasta vuokrakalustosta) johtaa positiivisiin kiertotalousvaikutuksiin edellä
todetusti.
Konsernin valitsema tapa kilpailla johtaa suoraan tunnistettuihin positiivisiin
vaikutuksiin oman työvoiman ja hyvän hallintotavan sekä yrityskulttuurin osalta.
Konserni on strategiassaan halunnut panostaa osaavaan, ammattitaitoiseen ja
hyvinvoivaan työvoimaan, mikä näkyy positiivisina vaikutuksina omassa
työvoimassa. Samoin konserni on strategisella tasolla linjannut haluamastaan
Toimintakertomus 2024
52
yhteistyön tavasta toimittajien kanssa, ja konsernin valitsema lähestymistapa
pitää sisällään sekä luottamukselliset suhteet että sitoutumisen
maksusuorituksiin ajallaan, erityisesti pienten ja keskisuurten yritysten osalta.
Arvioitaessa olennaisten vaikutusten aikahorisonttia havaitaan, että konsernin
olennaiset positiiviset ja negatiiviset vaikutukset ovat luonteeltaan ennen kaikkea
jatkuvia, ja niiden voidaan pääsääntöisesti odottaa jatkuvan samansuuntaisina
konsernin 2028 loppuun saakka ulottuvan strategiakauden ajan.
Strategiakauden aikana odotetaan sähkökoneiden yleistyvän, johtaen kaluston
käytön hiilidioksidipäästöjen vähenemiseen, mutta samanaikaisesti myydyn
kaluston ympäristövaikutusten kasvavan akkumateriaalituotannon ongelmien
myötä.
3.2. Olennaiset riskit ja mahdollisuudet
Olennaisuusanalyysissä tunnistettiin riskejä ja mahdollisuuksia kaikista
yläteemoista ja suurimmasta osasta alateemoja. Oheisessa taulukossa on
kuvattu olennaisia positiivisia, negatiivisia riskejä ja mahdollisuuksia
alateemoittain. Osa-aiheet, joista on tunnistettu olennaisia mahdollisuuksia, on
merkitty vaaleanharmaalla taustavärillä sarakkeessa (+). Osa-aiheet, joista on
tunnistettu olennaisia riskejä, on merkitty vaaleanharmaalla taustavärillä
sarakkeessa (-).
Aihe
Osa-aihe
Mahd./ riski
E YMPÄRISTÖ
+
-
E1 Ilmastonmuutos
E1.2 Ilmastonmuutoksen
hillintä
+
-
E5 Resurssien käyttö ja
kiertotalous
E5.1 Resurssien
sisäänvirtaukset, mukaan
lukien resurssien käyttö
+
-
E5.2 Tuotteisiin ja palveluihin
liittyvät resurssien
ulosvirtaukset
+
S SOSIAALINEN VASTUU
+
-
S1 Oma työvoima
S1.1 Työolot
+
-
S1.2 Yhdenvertainen kohtelu
ja yhtenäiset mahdollisuudet
kaikille
-
Toimintakertomus 2024
53
KH Group-konserni tunnisti olennaisuusanalyysissään yhteensä 12 olennaista
taloudellista riskiä ja mahdollisuutta. Oheisessa taulukossa on esitetty
tunnistetut olennaiset riskit ja mahdollisuudet ja niihin liittyvät teemat,
alateemat. Olennaisuusarvon asteikko on 05, ja mekanismia sen määrittelyyn
käsitellään kappaleessa 3.4.2. Riskien ja mahdollisuuksien olennaisuusanalyysi
Analyysissä olennaisuuden kynnysarvona käytettiin 3,00, ts. riskit ja
mahdollisuudet, joiden olennaisuus oli suurempi tai yhtä suuri kuin 3,00,
katsottiin olennaisiksi, ja alle 3,00 ei-olennaisiksi. Nordic Rescue Groupin
tapauksessa riskejä arvioitiin asteikolla 13, koska se vastaa yrityksen sisäistä
riskinarviointiasteikkoa. Tällä asteikolla olennaisuuden raja-arvoksi äriteltiin
2.
Konsernin olennaiset riskit ja mahdollisuudet määriteltiin, kun jokainen
konserniyhtiö oli toteuttanut oman olennaisuusanalyysinsa. Konsernin kannalta
olennaiset riskit ja mahdollisuudet on kerrottu alla olevassa taulukossa.
Aihe
Ala-
aihe
Vaikutus
Riski/mahd.
E1
E1.2
Kysyntä siirtyy kestäviin tuotteisiin, mikä
johtaa kasvuun ja parempaan rahoituksen
saatavuuteen
+
E1.2
Raskaan kaluston kysyntä hidastuu
vastuullisuussyistä
-
E1.2
Ilmastonmuutos voi nostaa raaka-
ainekustannuksia, myös kestävämpien
materiaalien yttäminen voi lisätä
kustannuksia
-
E5
E5.1
Kierrätysmateriaalien yttöä koskevat
viranomaisvaatimukset nostavat laitteiden
hankintakustannuksia
-
G LIIKETOIMINNAN HARJOITTAMINEN
+
-
G1 Liiketoiminnan
harjoittaminen
G1.1 Yrityskulttuuri
-
G1.5 Suhteet tavaran- ja
palveluntoimittajiin, mukaan
lukien maksukäytännöt
+
-
Toimintakertomus 2024
54
E5.1,
E5.2
Kiertotalouden vaatimusten yleistyessä
vuokrakoneiden kysyntä kasvaa
+
E5.1,
E5.2
Kiertotalouden vaatimusten yleistyessä
jälkimarkkinapalveluiden kysyntä kasvaa
+
S1
S1.2
Epätasainen ikäjakauma voi aiheuttaa
taloudellisia riskejä, kun osaaminen keskittyy
eläköitymiseen
-
S1.1
Korkea työmotivaatio ja hyvinvointi lisäävät
työn tuottavuutta ja tehokkuutta
+
S1.1
Mahdollinen alhainen työmotivaatio tai
hyvinvointi heikentää tuottavuutta ja
tehokkuutta
-
G1
G1.1
Kiristyvä sääntely lisää kustannuksia ja
vaihtoehtoiskustannuksia
-
G1.1,
G1.5
Vastuullisen toimijan maine houkuttelee
asiakkaita, työntekijöitä ja sijoittajia.
+
Ilmastonmuutokseen liittyen konserni tunnisti oleellisena mahdollisuutena
lisäkasvun tekemisen kysynnän siirtyessä kestävämmin valmistettuihin ja
vähänpäästöisempiin laitteisiin. Erityisesti konsernin sähkökonevalikoimalla
nähtiin potentiaalia muutoksessa. Toisaalta ilmastonmuutosperäisenä
taloudellisena riskinä tunnistettiin raskaan kaluston kysynnän hiipuminen niiden
valmistuksen ilmastovaikutuksista ja investointien (käyttökohteiden)
ympäristövaikutusarvioista johtuen. Olennaisena riskinä tunnistettiin myös
mahdolliset raaka-ainekustannusten nousut ilmastonmuutoksen vaikutusten
myötä, sekä kustannukset siirryttäessä ilmaston kannalta kestävämpien
materiaalien käyttöön.
Kiertotalouden osalta konserni tunnisti oleellisena riskinä kaluston
hankintakustannusten kasvun kierrätysmateriaalien käyttövaatimusten
kasvaessa regulaation myötä. Samasta teemasta tunnistettiin oleellisia
mahdollisuuksia sekä vuokrakaluston että jälkimarkkinapalveluiden
kysyntäkehityksen osalta, sillä konserni odottaa eri toimijoiden kiertotaloudelle
asettamien vaatimusten kasvavan, ja tämän näkyvän positiivisesti kaikissa
kaluston käyttöikää ja -astetta kasvattavissa mekanismeissa.
Suhteessa omaan työvoimaan konserni tunnisti oleellisena mahdollisuutena
etenkin korkean työmotivaation ja -hyvinvoinnin positiiviset vaikutukset
henkilöstön työtuottavuuteen ja tehokkuuteen. Mahdollisuuden kääntöpuolena
Toimintakertomus 2024
55
konserni tunnisti oleellisen riskin vastakkaisesta negatiivisesta vaikutuksesta, ts.
työmotivaation tai -hyvinvoinnin heikkenemisen tuottavuutta ja tehokkuutta
heikentävästä vaikutuksesta. Lisäksi osassa yhtiöistä työvoiman ikäjakauma
painottuu lähelle eläkeikää, mikä aiheuttaa riskiä työvoiman osaamisen
poistumiselle konsernista lähivuosina.
Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyen konserni tunnisti oleellisena riskinä
kiristyvän regulaation ja raportointivaatimusten kustannuksia ja
vaihtoehtoiskustannuksia kasvattavan vaikutuksen. Osassa konserniyhtiöitä
toimittajat ovat pitkälle erikoistuneita, mikä voi lisätä toimittajiin liittyvää riskiä.
Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvänä yleisenä mahdollisuutena tunnistettiin
konsernin maine vastuullisena toimijana, mikä lisää konsernin houkuttavuutta
asiakkaiden, sijoittajien ja työntekijöiden näkökulmasta.
Yleisenä havaintona oleellisista riskeistä ja mahdollisuuksista voidaan todeta,
että valtaosa riskeistä ja mahdollisuuksista on vastinpareja keskenään, ts.
samaan ilmiöön liittyy sekä negatiivisen kehityksen riski että positiivisen
kehityksen mahdollisuus. Toisena havaintona kaikkien olennaiseksi todettuihin
riskeihin liittyi vähintään miljoonan euron arvioitu vaikutus.
3.3. Vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Huolimatta muodollisen olennaisuusanalyysin toteuttamisesta vasta 2024
aikana, olennaisuusanalyysissä tunnistetut vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
ovat olleet konsernin tiedossa ja pidemmän aikaa, ja niitä on käsitelty konsernin
johto- ja hallintoelimissä sekä osana konsernin riskienhallintaprosessia ja
strategiaprosessia. Tuoreimpana konsernin 2023 päivitetyssä strategiassa
huomioidaan havaitut negatiiviset vaikutukset ja riskit sekä niiden taustalla
vaikuttavat trendit. Lisäksi strategiassa tavoitellaan aktiivisesti olennaisten
mahdollisuuksien hyödyntämistä. Konserni tarkkailee toimintaympäristöä
jatkuvasti, ja sillä on tarvittaessa joustavuutta strategian tai liiketoimintamallin
muuttamiseen eri skenaarioissa.
Esimerkkeinä olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien vaikutuksista
konsernin strategiaan ja liiketoimintamalliin voidaan esittää seuraavat
keskeisistä strategisista alueista:
Panostukset strategiakaudella sähkökaluston myyntiin ja vuokraukseen
Panostukset jälkimarkkinapalveluihin ja vuokraukseen
Panostukset henkilöstön hyvinvointiin ja osaamiseen.
Toimintakertomus 2024
56
Pääosa KH Group -konsernin olennaisuusanalyysissä tunnistetuista riskeistä ja
negatiivisista vaikutuksista kohdistuu ennen kaikkea arvoketjun alkupäähän,
raaka-ainetuotantoon. Konsernin oman toiminnan vaikutukset todettiin
pääosaltaan positiivisiksi.
KH Group ei odota riskeillä ja mahdollisuuksilla olevan vaikutuksia konsernin
taseeseen, tulokseen tai kassavirtaan lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä
muutoin, kun konsernin taloudellisissa tavoitteissa on arvioitu. Toisin
muotoiltuna konsernin odotusarvo riskien ja mahdollisuuksien taloudellisten
vaikutusten osalta sisältyy konsernin kommunikoimiin taloudellisiin tavoitteisiin
sekä lyhyellä, keskipitkällä että pitkällä aikavälillä. Lisähavaintona konserni ei
odota, että seuraavan raportointijakson aikana riskeillä tai mahdollisuuksilla olisi
merkittävää vaikutusta konsernin tase-eriin.
Oheisessa taulukossa on listattu KH Group -konsernin tunnistamat vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet edellä kuvatusti. Lisäksi jokaisen vaikutuksen, riskin tai
mahdollisuuden kohdalla on kuvattu mittari, jolla KH Group -konserni seuraa
vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden tilaa. Osa raportoitavista kohteista on
katettu ESRS-mittareilla, osa konsernin omilla mittareilla. Konsernin omien
mittareiden laskentaperiaatteet on kuvattu kunkin mittarin osalta numeerisen
datan yhteydessä.
Vaikutus / mahdollisuus / riski
Raportin luku / mittari
VAIKUTUKSET
Myydyn kaluston valmistuksen
ympäristövaikutukset
5.3. Kasvihuonekaasut / scope 3 ja
kategorian 1 GHG-päästöt
Kaluston käyttövoimana fossiiliset
polttoaineet
5.3. Kasvihuonekaasut / scope 3 ja
kategorioiden 11 ja 13 GHG-
päästöt
Käytetyn kaluston jälleenmyynti edistää
kiertotaloutta
6.2. Resurssien käyttö /
kierrätettyjen tai käytettyjen
komponenttien osuus
liikevaihdosta
Kaluston käyttöikää pidentävät
jälkimarkkinapalvelut
6. Kiertotalous /
jälkimarkkinapalveluiden osuus
liikevaihdosta
Vuokrauspalvelut lisäävät kaluston
käyttöastetta
6. Kiertotalous /
vuokrauspalveluiden osuus
Toimintakertomus 2024
57
liikevaihdosta
Aktiivinen vuoropuhelu henkilöstön
kanssa
7. Oma työvoima / suositteluaste
(eNPS)
Investoinnit henkilöstön koulutuksiin ja
osaamiseen
7. Oma työvoima / suositteluaste
(eNPS)
Vahvat ja luottamukselliset
toimittajasuhteet
8. Liiketoiminnan harjoittaminen /
toimittajasuhteet
Reilut maksuehdot ja ajallaan
maksaminen
8.2.1. Maksukäytännöt /
maksukäytännöt
RISKIT JA MAHDOLLISUUDET
Kysyntä siirtyy kestäviin tuotteisiin,
johtaen kasvuun
5.3. Kasvihuonekaasut / scope 3 ja
kategorioiden 11 ja 13 GHG-
päästöt
Raskaan kaluston kysyntä hiipuu
kestävyyssyistä
5.3. Kasvihuonekaasut / scope 3 ja
kategorian 1 GHG-päästöt
Regulaatiovaatimukset
kierrätysmateriaalien käytölle nostavat
kaluston hankintakustannuksia
6.1. Toimintaperiaatteet,
suunnitelmat ja tavoitteet
Kiertotalousvaatimuksien yleistyessä
vuokrakaluston kysyntä kasvaa
6. Kiertotalous /
vuokrauspalveluiden osuus
liikevaihdosta
Kiertotalousvaatimuksien yleistyessä
jälkimarkkinapalveluiden kysyntä kasvaa
6. Kiertotalous /
jälkimarkkinapalveluiden osuus
liikevaihdosta
Korkea työmotivaatio ja -hyvinvointi lisää
työtuottavuutta ja tehokkuutta
7. Oma työvoima / suositteluaste
(eNPS)
Työmotivaation tai -hyvinvoinnin
heikkeneminen vähentää tuottavuutta ja
tehokkuutta
7. Oma työvoima / suositteluaste
(eNPS)
Kiristyvä regulaatio kasvattaa
kustannuksia ja
vaihtoehtoiskustannuksia
8. Liiketoiminnan harjoittaminen /
vaatimustenmukaisuuskulut
3.4. Kaksoisolennaisuusanalyysin suorittaminen
3.4.1. Vaikutusten olennaisuusanalyysi
Toimintakertomus 2024
58
Vaikutusten olennaisuutta arvioitiin tarkastelemalla vaikutusten vakavuutta,
laajuutta, korjattavuutta ja todennäköisyyttä. Arviointiasteikko on esitetty
oheisessa taulukossa eri muuttujien osalta. Vaikutusten olennaisuutta arvioitiin
oheisen laskukaavan pohjalta.
Vakavuus
1
2
3
4
5
Vaikutuksen vakavuus tai
seuraukset ovat pieniä.
Vaikutuksen vakavuus tai
seuraukset ovat
merkittäviä
Laajuus
1
2
3
4
5
Vaikutukset ovat
rajattuja tai hyvin
paikallisia
Vaikutukset ovat
globaaleja tai koskevat
koko arvoketjua
Korjattavuus
1
2
3
4
5
Korjattavissa lyhyellä
aikavälillä
Peruuttamaton
Todennäköisyys
25 %
50 %
75 %
100 %
Todennäköisyys millä todennäköisyydellä
tapahtuu ainakin kerran seuraavien 5 vuoden
aikana?
𝑉𝑎𝑘𝑎𝑣𝑢𝑢𝑠 + 𝐿𝑎𝑎𝑗𝑢𝑢𝑠 + 𝐾𝑜𝑟𝑗𝑎𝑡𝑡𝑎𝑣𝑢𝑢𝑠
3
𝑇𝑜𝑑𝑒𝑛𝑛ä𝑘ö𝑖𝑠𝑦𝑦𝑠 100
Vaikutusten tunnistaminen osana olennaisuusanalyysiprosessia perustui
ensisijaisesti konserniyhtiöiden omiin riskianalyysiprosesseihin, joissa
huomioitiin konserniin kohdistuvien riskien lisäksi konsernin ympäristölle ja
ympäröivälle yhteiskunnalle omalla toiminnallaan aiheuttamia riskejä. Arvoketju
ja arvoketjun vaikutusarviointi huomioitiin erityisesti liiketoiminnassa
sidosryhmäkeskusteluista saadun palautteen perusteella.
Vaikutusarviointi perustui erityisesti konsernin omiin toimintoihin ja suoriin
yhteistyökumppaneihin, ts. tahoihin, joihin konserni voi omalla toiminnallaan
vaikuttaa. Analyysissä huomioitiin erityisesti erityisen riskin aktiviteetit ja
liikesuhteet (esimerkiksi myynti- ja hankintatoimintoihin liittyvä kohonnut
korruptioriski) sekä maantieteelliset alueet (esimerkiksi Lähi-Idän ja Saharan
eteläpuolisen Afrikan kohonnut riski ihmisoikeusloukkauksille).
Toimintakertomus 2024
59
Olennaisen vaikutuksen rajana on pidetty lukuarvoa 3,00. Todennäköisyyttä,
vakavuutta, laajuutta ja korjattavuutta on arvioitu tapauskohtaisesti peilaten
asiantuntijoiden näkemyksiin, ennakkotapauksiin ja tilastotietoon.
3.4.2. Riskien ja mahdollisuuksien olennaisuusanalyysi
Konsernille oleellisia taloudellisia riskejä tarkasteltiin arvioimalla riskien
todennäköisyyttä ja näiden realisoitumisen taloudellisia vaikutuksia.
Arviointiasteikko on esitetty oheisessa taulukossa eri muuttujien osalta. Riskien
ja mahdollisuuksien olennaisuutta arvioitiin oheisen laskukaavan pohjalta.
Vaikutus (1 000 EUR)
1
2
3
4
5
< 100
< 500
< 1 000
< 5 000
> 5 000
Todennäköisyys
25 %
50 %
75 %
100 %
Todennäköisyys millä todennäköisyydellä
tapahtuu ainakin kerran seuraavien 5 vuoden
aikana?
𝑉𝑎𝑖𝑘𝑢𝑡𝑢𝑠 𝑇𝑜𝑑𝑒𝑛𝑛ä𝑘ö𝑖𝑠𝑦𝑦𝑠
Olennaisen riskin tai mahdollisuuden rajana on pidetty 3,00. Poikkeuksena tästä
NRG:n tapauksessa riskejä arvioitiin asteikolla 13, sillä se vastaa yrityksen
sisäistä riskinarviointiasteikkoa. Tällä asteikolla olennaisuuden raja-arvoksi
määriteltiin 2. Todennäköisyyttä ja vaikutuksia on arvioitu tapauskohtaisesti
peilaten sekä asiantuntijoiden näkemyksiin että ennakkotapauksiin ja
tilastotietoon.
KH Group tunnistaa, että erityisesti ympäristön osalta sen suorat vaikutukset
ovat huomattavan erillisiä konsernin riskeistä ja mahdollisuuksista; riskien ja
mahdollisuuksien noustessa enemmänkin markkinareaktioista ja markkinan
käyttäytymisestä kuin konsernin omasta toiminnasta.
3.4.3. Sidosryhmien kuuleminen osana olennaisuusanalyysiprosessia
KH Group konserniyhtiöiden olennaisuusanalyysien aikana kuultiin sidosryhmiä
teemakohtaisilla haastatteluilla, jotka järjesti ulkoinen asiantuntija. Lisäksi
hyödynnettiin muita materiaaleja sidosryhmien kuulemiseksi, kuten
henkilöstökyselyitä.
Toimintakertomus 2024
60
3.4.4. Riskienhallinta ja sisäinen valvonta olennaisuusanalyysissä
KH Group -konsernin kestävyysriskien olennaisuusanalyysin sisäinen valvonta on
järjestetty konsernin sisäisen valvonnan hallintomallin mukaisesti.
Kestävyysriskien ja -mahdollisuuksien tunnistus, arviointi ja hallinta puolestaan
on integroitu osaksi konsernin riskienhallintaprosessia. Kumpaakin on kuvattu
kappaleessa 1.7 Riskienhallinta ja sisäiset kontrollit kestävyysraportoinnissa.
3.4.5. Olennaisuusanalyysin taustatiedot
KH Group -konserni toteutti ensimmäistä kertaa ESRS-standardien mukaisen
olennaisuusanalyysin vuoden 2024 aikana, jolloin konsernilla ei ole raportoitavia
prosessimuutoksia edelliseltä raportointikaudelta. Olennaisuusanalyysissä
hyödynnettiin sekä yhtiön olemassa olevaa dataa (esimerkiksi raportit,
tietojärjestelmiin kertynyt data, sisäisten asiantuntijoiden haastattelut), ulkoisia
datalähteitä (esimerkiksi standardit, artikkelit ja muu kolmansien osapuolien
tuottama kirjallinen aineisto), että ulkoisia asiantuntijoita (esimerkiksi
asiantuntijapalveluita tuottavat organisaatiot ja sidosryhmien palveluksessa
olevat asiantuntijat).
3.5. Erityiset aihekohtaiset olennaisuusanalyysit (IRO-1)
ESRS velvoittaa erikseen kuvaamaan olennaisuusanalyysin tuloksia yksittäisten
kestävyysaiheiden osalta. Ohessa on kuvattu edellisen olennaisuusanalyysin
tuloksia kyseisten aiheiden osalta.
3.5.1. Ilmastoriskit
KH Group -konserni tunnistaa ilmastoriskejä osana normaalia liiketoiminnan
riskitarkastelua. Konserni kiinnittää toiminnassaan erityistä huomiota sen
omasta toiminnasta aiheutuviin ilmastoriskeihin. Konsernilla ei ole olemassa
erillistä prosessia sen ilmastovaikutusten absoluuttiseen arviointiin. Konserni
suorittaa ilmastovaikutusten laadullista arviointia osana riskiarviointejaan ja
kestävyysraportointiaan.
Ilmastoperäisten fyysisten riskien arviointia suoritetaan muiden fyysisten riskien
yhteydessä osana normaaleita liiketoiminnan riskitarkasteluja.
Riskitarkasteluissa huomioidaan ainoastaan lyhyen aikahorisontin skenaariot,
Toimintakertomus 2024
61
koska konsernilla ei ole kiinteää omaisuutta, joka olisi altis pitkän aikavälin
negatiiviselle kehitykselle.
Konserni arvioi ilmastoperäisiä siirtymäriskejä osana strategista, vähintään
kerran vuodessa tehtävää riskitarkastelua. Konserni ei ole tunnistanut
skenaarioita, joissa sen ilmastoperäiset siirtymäriskit riippuisivat ensisijaisesti
ilmasto-oletuksista; sen sijaan konsernin arvion mukaan sen ilmastoperäiset
siirtymäriskit ovat ensisijaisesti i) regulatorisia ii) poliittisia tai iii)
asiakaskäyttäytymisen muutoksesta peräisin olevia.
Lyhyen aikavälin riskitarkastelussa konsernilla ei ole aktiviteetteja tai
omaisuuseriä, jotka olisivat alttiina ilmastoriskeille. Keskipitkällä ja pitkällä
aikavälillä osa konsernin omaisuuseristä (esimerkiksi varastossa oleva,
polttomoottorikäyttöinen kalusto) on alttiina siirtymätapahtumista peräisin
oleville riskeille, mutta konsernin omaisuuserien luonteen takia (kaikki
omaisuuserät 5 vuoden aikaikkunassa myytävissä) niihin ei vakavissakaan
skenaarioissa odoteta kohdistuvan merkittävää siirtymäriskiä. Edelleen
konsernin arvion mukaan sen aktiviteettien luonne tarkoittaa sitä, että tarve
kyseisille aktiviteeteille ei poistu eri ilmastonmuutosskenaarioissa, ja osa
voimakkaista ilmastonmuutosskenaarioista saattaa jopa johtaa konsernille
positiivisiin vaikutuksiin eri sopeutumistoimenpiteiden vaatiessa raskasta
kalustoa ja sen kunnossapitoa.
3.5.2. Pilaantumisriskit
KH Group -konserni tunnistaa pilaantumisriskejä osana normaalia liiketoiminnan
riskitarkastelua. Konserni kiinnittää toiminnassaan erityistä huomiota sen
omasta toiminnasta aiheutuviin pilaantumisriskeihin.
Omassa toiminnassaan pilaantumisriskien arviointi kuuluu ennen kaikkea
liiketoimintojen vastuulle, jotka tarkastelevat pilaantumisriskejä muiden
fyysisten riskien yhteydessä osana normaaleita riskitarkasteluja.
Sidosryhmätoiminnan osalta pilaantumisriskejä käsitellään ennen kaikkea
kahdenvälisissä keskusteluissa yhteistyökumppaneiden kanssa. Kaikista
kanavista saadut tiedot pilaantumisriskeistä käsitellään konsernin
riskienhallintaprosessin mukaisesti. Pilaantumisriskien analysoinnissa
hyödynnetään ennen kaikkea keskusteluja asiakkaiden, toimittajien ja oman
henkilökunnan kanssa.
Toimintakertomus 2024
62
Konserni tunnistaa, että sen tietoisuus etenkin arvoketjun alkupään
pilaantumisriskeistä on epävarmalla pohjalla, johtuen puutteellisesta
läpinäkyvyydestä arvoketjuun valmistajien ”ohi”. Tästä syystä konserni painottaa
omassa pilaantumisriskiarviossaan voimakkaasti sen suoria
yhteistyökumppaneita. Olennaisuusanalyysissä tunnistettiin pilaantumiseen
liittyviä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia, mutta niitä ei arvioitu olennaisiksi.
Olennaisuusanalyysissä Indoorin osalta tunnistettuja pilaantumiseen liittyviä
negatiivisia ja positiivisia vaikutuksia ei arvioitu konsernitasolla olennaiseksi.
Pilaantumiseen liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia Indoorin osalta ei tunnistettu.
3.5.3. Vesiriskit
KH Group -konserni tunnistaa vesiriskejä osana normaalia liiketoiminnan
riskitarkastelua. Konserni kiinnittää toiminnassaan erityistä huomiota sen
omasta toiminnasta aiheutuviin vesiriskeihin.
Omassa toiminnassaan vesiriskien arviointi kuuluu ennen kaikkea
liiketoimintojen vastuulle, jotka tarkastelevat vesiriskejä muiden fyysisten riskien
yhteydessä osana normaaleita riskitarkasteluja. Sidosryhmätoiminnan osalta
vesiriskejä käsitellään ennen kaikkea kahdenvälisissä keskusteluissa
yhteistyökumppaneiden kanssa. Kaikista kanavista saadut tiedot vesiriskeistä
käsitellään konsernin riskienhallintaprosessin mukaisesti. Vesiriskien
analysoinnissa hyödynnetään ennen kaikkea keskusteluja asiakkaiden,
toimittajien ja oman henkilökunnan kanssa.
Konserni tunnistaa, että sen tietoisuus etenkin arvoketjun alkupään vesiriskeistä
on epävarmalla pohjalla. Se johtuu puutteellisesta arvoketjun läpinäkyvyydestä,
pois lukien valmistajat. Tästä syystä konserni painottaa omassa
vesiriskiarvioissaan voimakkaasti sen suoria yhteistyökumppaneita.
Olennaisuusanalyysissä tunnistettiin veteen liittyviä vaikutuksia, riskejä ja
mahdollisuuksia, mutta niitä ei arvioitu olennaisiksi.
3.5.4. Biodiversiteetti- ja ekosysteemiriskit
KH Group -konserni tunnistaa biodiversiteetti- ja ekosysteemiriskejä osana
normaalia liiketoiminnan riskitarkastelua. Konserni kiinnittää toiminnassaan
Toimintakertomus 2024
63
erityistä huomiota sen omasta toiminnasta aiheutuviin biodiversiteetti- ja
ekosysteemiriskeihin.
Omassa toiminnassaan biodiversiteetti- ja ekosysteemiriskien arviointi kuuluu
ennen kaikkea liiketoimintojen vastuulle, jotka tarkastelevat biodiversiteetti- ja
ekosysteemiriskejä muiden fyysisten riskien yhteydessä osana normaaleita
riskitarkasteluja. Sidosryhmätoiminnan osalta biodiversiteetti- ja
ekosysteemiriskejä käsitellään ennen kaikkea kahdenvälisissä keskusteluissa
yhteistyökumppaneiden kanssa. Kaikista kanavista saadut tiedot biodiversiteetti-
ja ekosysteemiriskeistä sitellään konsernin riskienhallintaprosessin
mukaisesti. Biodiversiteetti- ja ekosysteemiriskien analysoinnissa hyödynnetään
ennen kaikkea keskusteluja asiakkaiden, toimittajien ja oman henkilökunnan
kanssa.
Konserni ei ole havainnut olennaisia biodiversiteetti- tai ekosysteemiriskejä tai
riippuvuuksia biodiversiteetistä tai ekosysteemeistä omilla pisteillään tai
arvoketjussa. Konserni ei myöskään ole tunnistanut siirtymä- ja fyysisiä riskejä
tai mahdollisuuksia biodiversiteettiin tai ekosysteemeihin liittyen. Systeemitason
riskejä arvioidaan erikseen konsernin strategisen riskitarkastelun yhteydessä
vuosittain. Olennaisuusanalyysissä tunnistettiin biodiversiteettiin tai
ekosysteemeihin liittyviä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia, mutta niitä ei
arvioitu olennaisiksi.
KH Group -konsernin toimipisteiden ei arvioida sijoittuvan biodiversiteetin
kannalta herkille alueille. Konserni on todennut, että sillä ei ole tarvetta erillisen
toimintasuunnitelman laatimiseen biodiversiteetin kannalta herkkien alueiden
suojaamiseksi tai palauttamiseksi.
3.5.5. Kiertotalousriskit
KH Group -konserni on arvoketjun kiertotalouden kannalta avainasemassa.
Konserni ostaa, myy, vuokraa, huoltaa ja korjaa maanrakennuksen ja
kiinteistöhuollon kalustoa, jolloin konsernilla on keskeinen näkymä sekä sen
toimittajiin etasiakkaisiin arvoketjussa. Vertailun vuoksi teollisuudessa yritys
toimittaa tuotteen asiakkaalle, joka hävittää tuotteen sen elinkaaren päässä; KH
Group -konserni on asiakkaalle sekä hankinta- että käytöstä poistokanava.
Sidosryhmätoiminnassaan KH Group -konserni käsittelee kiertotalousriskejä
ennen kaikkea kahdenvälisissä keskusteluissa yhteistyökumppaneiden kanssa.
Toimintakertomus 2024
64
Kaikista kanavista saadut tiedot käsitellään konsernin riskienhallintaprosessin
mukaisesti. Kiertotalouteen liittyvien ilmiöiden analysoinnissa hyödynnetään
ennen kaikkea keskusteluja asiakkaiden, toimittajien ja oman henkilökunnan
kanssa.
Olennaisuusanalyysissä tunnistettiin resurssien käyttöön ja kiertotalouteen
liittyviä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia, joista osa arvioitiin olennaisiksi.
3.5.6. Liiketoiminnan harjoittaminen
KH Group -konsernin merkittävimmät liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät
vaikutukset liittyvät sen toimittajiin. Konsernilla on vahvat ja luottamukselliset
suhteet sen päävalmistajiin, mikä on osaltaan seurausta pitkästä yhteisestä
historiasta ja molemminpuolisesta arvostuksesta.
Toinen KH Group -konsernin vaikutus liittyy sen maksukäytäntöihin. Konsernin
maksukäytäntöjä toimittajaryhmittäin on kuvattu alaluvussa 7.2.1
Maksukäytännöt.
Merkittävin liiketoiminnan harjoittamiseen kohdistuva riski liittyy kiristyvään
regulaatioon ja sen tuottamiin lisäkustannuksiin sekä vaihtoehtoiskustannuksiin.
Tämän riskin realisoitumista arvioidaan seuraamalla erikseen konsernin
vaatimuksenmukaisuustoiminnan tuottamia kuluja, ja risk pyritään
vähentämään riskienhallinnan keinoin.
3.6. Raportoidut tiedot
KH Group -konsernin kestävyysraportointi kattaa seuraavat tiedot:
ESRS 2: Yleiset tiedot
Standardi-
osio
Tiedonantovaatimus
Raportin
osio
BP-1
Kestävyysselvitysten yleiset laatimisperusteet
1.1.
BP-2
Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot
1.2.
GOV-1
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
1.3.
GOV-2
Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille
toimitettavat tiedot ja niiden sittelemän
kestävyysaiheet
1.4.
Toimintakertomus 2024
65
GOV-3
Kestävyyteen liittyvät suorituskyvyn
sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
1.5.
GOV-4
Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -
prosessista
1.6.
GOV-5
Riskienhallinta ja sisäinen valvonta
kestävyysraportoinnin osalta
1.7.
SBM-1
Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju
2.1.2.3.
SBM-2
Sidosryhmien edut ja näkemykset
2.4.
SBM-3
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
sekä niiden vuorovaikutus strategian ja
liiketoimintamallin kanssa
3.1.3.3.
IRO-1
Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosessissa
3.4.3.5.
IRO-2
Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut
ESRS-standardien tiedonantovaatimukset
3.6.
E1 Ilmastonmuutos
E1-1
Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva
siirtymäsuunnitelma
5.1.
E1-2
Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen
sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet
5.1.
E1-3
Ilmastonmuutosta koskeviin
toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit
5.1.
E1-4
Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen
sopeutumiseen liittyvät tavoitteet
5.1.
E1-5
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
5.2.
E1-6
Kasvihuonekaasujen Scope 1-, Scope 2- ja Scope 3-
bruttopäästöt ja kokonaispäästöt
5.3.
E1-7
Päästöhyvityksillä rahoitettavat
kasvihuonekaasujen poistot ja
kasvihuonekaasupäästöjen hillintähankkeet
5.3.
E1-8
Sisäinen hiilen hinnoittelu
5.3.
E1-9
Olennaisten fyysisten ja siirtymäriskien ja
ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien ennakoidut
taloudelliset vaikutukset
Käytetty
siirtymäaikaa
GOV-3
Kestävyyteen liittyvät suorituskyvyn
sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
1.5.
IRO-1
Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistamis- ja
3.4.3.5.
Toimintakertomus 2024
66
arviointiprosessissa
SBM-3
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
sekä niiden vuorovaikutus strategian ja
liiketoimintamallin kanssa
3.1.3.3.
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous
E5-1
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät
toimintaperiaatteet
6.1.
E5-2
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät
toimet ja resurssit
6.1.
E5-3
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät
tavoitteet
6.1.
E5-4
Resurssien sisäänvirtaukset
6.2.
E5-5
Resurssien ulosvirtaukset
6.3.6.4.
E5-6
Resurssien käyttöön ja kierotalouteen liittyvien
olennaisten riskien ja mahdollisuuksien
ennakoidut taloudelliset vaikutukset
Käytetty
siirtymäaikaa
IRO-1
Kuvaus resurssien yttöön ja kiertotalouteen
liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista
3.4.3.5.
S1 Oma työvoima
S1-1
Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet
7.1.
S1-2
Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa
vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän
edustajiensa kanssa
7.1.
S1-3
Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja
kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin
tuomiseksi
7.1.
S1-4
Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan
kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja
toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien
olennaisten riskien vähentämiseksi ja olennaisten
mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten
toimien vaikuttavuus
7.2.
S1-5
Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten
vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten
edistämiseen sekä olennaisten riskien ja
mahdollisuuksien hallintaan
7.2.1.
S1-6
Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden
7.3.
Toimintakertomus 2024
67
ominaisuudet
S1-7
Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien muiden
kuin työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet
Käytetty
siirtymäaikaa
S1-8
Työehtosopimusneuvotteluiden kattavuus ja
työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu
7.3.
S1-9
Monimuotoisuuden mittarit
7.3.
S1-11
Sosiaalinen suojelu
7.3.
S1-13
Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat
mittarit
Käytetty
siirtymäaikaa
S1-14
Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit
7.3.
S1-15
Työ- ja yksityiselämän tasapainoa koskevat
mittarit
7.3.
S1-16
Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja
kokonaisansiot)
7.3.
S1-17
Tapaukset, valitukset ja vakavat
ihmisoikeusvalitukset
7.3.
SBM-2
Sidosryhmien edut ja näkemykset
2.4.
SBM-3
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
sekä niiden vuorovaikutus strategian ja
liiketoimintamallin kanssa
3.1.3.3.
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
G1-1
Yrityskulttuuri ja liiketoiminnan harjoittamista
koskevat toimintaperiaatteet
8.1.
G1-2
Suhteet toimittajiin
8.2.
G1-6
Maksukäytännöt
8.2.1.
GOV-1
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
1.3. ja 8.1.1.
IRO-1
Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosessissa
3.4.3.5.
3.7. Muut kuin olennaiset aiheet kestävyysraportoinnissa (IRO-1)
3.7.1. ESRS E2 Pilaantuminen
KH Group -konserni arvioi standardin ESRS E2 pilaantuminen ei-olennaiseksi
kahdesta pääsyystä. Ensimmäisenä tekijänä konsernin oman toiminnan
muodostama riski ympäristön pilaantumiseen arvioitiin kautta linjan vähäiseksi,
paikallisesti rajatuksi ja kohtalaisella vaivalla korjattavaksi. Toisaalta
Toimintakertomus 2024
68
arvoketjunäkökulmaa tarkasteltaessa KH Group -konserni arvioi, että sen
hankkimien tuotteiden ja palveluiden tuottamisesta aiheutuva pilaantuminen on
vähäistä.
3.7.2. ESRS E3 Vesi ja merten luonnonvarat
Standardi ESRS E3 arvioitiin konsernille ei-olennaiseksi johtuen siitä, että KH
Group-konsernin omat operaatiot eivät ole vesi-intensiivisiä tai sijoitu korkean
vesiriskin alueelle. Globaalisti ajoneuvoteollisuuden ja huonekaluteollisuuden
toimitusketjut ovat osittain vesi-intensiivis ja osin korkean vesiriskin alueilla,
mutta KH Group -konserniin kohdistettavissa olevat vaikutukset ovat
käytännössä olemattomat. Keskeisenä havaintona konsernin suorat, 1. portaan
toimittajat eivät niin ikään ole merkittävän vesiriskin piirissä.
3.7.3. ESRS E4 Biodiversiteetti ja ekosysteemit
Koskien biodiversiteettiä KH Group -konserni arvioi, että sen konserniyhtiöiden
operaatioilla ei ole olennaista vaikutusta biodiversiteettiin tai ekosysteemeihin.
Konserniyhtiöiden toimitilalaajennuksista ja vastaavista operaatioista voi
aiheutua lokalisoituja ja vähäisiä vaikutuksia, joita hallitaan seuraamalla
paikallisten viranomaisten ja ympäristölupien määräyksiä. Globaaleissa
arvoketjuissa on tunnistettu raaka-aineiden alkutuotannon (rauta, seosmetallit,
akkumetallit, puu) aiheuttavan luontokadon risk ja potentiaalista vahinkoa
ekosysteemeille, mutta konserniyhtiöt pyrkivät valitsemaan vain sellaisia suoria
toimittajia, joiden globaaliin kaivos- ja puuteollisuuteen ulottuvat toiminnot ovat
kestäviä.
3.7.4. ESRS S2 Työntekijät arvoketjussa
KH Group ei arvioi toiminnallaan olevan merkittävää vaikutusta arvoketjussa
oleviin työntekijöihin sen oman henkilökunnan ulkopuolella. Konsernin arvion
mukaan erityisesti sitä lähellä olevilla arvoketjun portailla työolot ovat järjestetty
asianmukaisesti, työntekijöitä kohdellaan yhdenvertaisesti ja muut työhön
liittyvät oikeudet toteutuvat Euroopan Unionin lainsäädännön ja kansainvälisten
standardien mukaisesti. Tämän rajoittamatta konserni noudattaa
asiaankuuluvaa huolellisuutta ja ryhtyy tarvittaessa tilanteen vaatimiin
toimenpiteisiin.
3.7.5. ESRS S3 Vaikutusten alaiset yhteisöt
Toimintakertomus 2024
69
Konsernin arvion mukaan sen toiminnalla ei ole oleellisia vaikutuksia eri
yhteisöihin. Konsernilla ei ole tavoitteita, jotka olisivat ristiriidassa minkään
tunnistetun yhteisön tai alkuperäiskansan kanssa. Tämän rajoittamatta konserni
noudattaa asiaankuuluvaa huolellisuutta ja ryhtyy tilanteen vaatimiin
toimenpiteisiin, jos toimenpiteitä vaativia havaintoja tehdään.
3.7.6. ESRS S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät
Koskien kuluttajia ja loppukäyttäjiä KH Group -konserni arvioi, että sen
toiminnalla ei ole havaittavissa olevaa vaikutusta loppukäyttäjien tai kuluttajien
turvallisuuteen, sosiaaliseen inkluusioon tai tiedollisiin oikeuksiin. KH-Koneiden
ja NRG:n toimittamaan raskaaseen kalustoon liittyy aina tapaturmariskejä, mutta
konserni arvioi nämä vähäisiksi johtuen siitä, että konserni toimittaa kalustoa
koulutetuille ammattilaisille, joille annetaan tarvittava perehdytys kaluston
turvalliseen operoimiseen. Edelleen konserni noudattaa asianmukaisia
suojatoimia henkilötietojen käsittelyssä ja näin ollen vähentää kuluttajille
konsernin toiminnasta mahdollisesti muutoin aiheutuvia tiedollisia riskejä.
Yhteenvetona konserni arvioi sen suojatoimien olevan riittäviä kuluttajien ja
loppukäyttäjien oikeuksien turvaamiseksi, konserni tarkkailee tilannetta
jatkuvasti ja ryhtyy tarvittaessa tilanteen edellyttämiin toimiin.
3.8. Luettelo EU:n lainsäädännöstä johdetuista monialaisten ja
aihekohtaisten standardien datapisteistä
Alla oleva taulukko sisältää kaikki datapisteet, jotka on johdettu muusta kuin
ESRS 2:n liitteen B mukaisesta EU:n lainsäädännöstä. Taulukko esittää myös,
mistä datapiste löytyy (ja mitä datapisteitä ei ole sisällytetty, koska niitä ei ole
määritelty olennaiseksi).
SFDR
Sustainable Finance Disclosure Regulation /
Tiedonantovelvoiteasetus
P3
EBA Pillar 3 disclosure requirements
BRR
Climate Benchmark Standards Regulation /
Vertailuarvoasetus
EUCL
EU Climate Law / EU:n ilmastolaki
Toimintakertomus 2024
70
Tiedonantovaatimus
Datapiste
Lainsäädäntö
Osio
ESRS 2 GOV-1
21(d)
Hallituksen
sukupuolijakauma
SFDR, BRR
1.03.01
21(e)
Riippumattomien
hallituksen jäsenten
prosenttiosuus
BRR
1.03.01
ESRS 2 GOV-4
30;32
Selvitys kestävyyttä
koskevasta due diligence -
prosessista
SFDR
1.06
ESRS 2 SBM-1
40(d) i
Osallistuminen fossiilisiin
polttoaineisiin liittyvään
toimintaan
SFDR/P3/BRR
Ei
olennainen
40(d)
ii
Osallistuminen
kemikaalien tuotantoon
liittyvään toimintaan
SFDR/BRR
Ei
olennainen
40(d)
iii
Osallistuminen
kiistanalaisiin aseisiin
liittyvään toimintaan
SFDR
Ei
olennainen
40(d)
iv
Osallistuminen tupakan
viljelyyn ja tuotantoon
liittyvään toimintaan
BRR
Ei
olennainen
ESRS E1-1
14
Siirtymäsuunnitelma
ilmastoneutraaliuden
saavuttamiseksi vuoteen
2050 mennessä
EUCL
5.01
16(g)
Pariisin sopimuksen
mukaisten vertailuarvojen
ulkopuolelle suljetut
yritykset
P3/BRR
Ei
olennainen
ESRS E1-4
34
Kasvihuonekaasupäästöjen
vähennystavoitteet
SFDR/P3/BRR
5.01
ESRS E1-5
37
Energian kulutus ja
energialähteiden
yhdistelmä
SFDR
5.02
38
Fossiilisista lähteistä
peräisin olevan energian
kulutus eriteltynä lähteiden
SFDR
5.02
Toimintakertomus 2024
71
mukaan (vain
ilmastovaikutuksiltaan
merkittävät alat)
4043
Energiaintensiteetti, joka
liittyy toimintaan
ilmastovaikutuksiltaan
merkittävillä aloilla
SFDR
5.02
ESRS E1-6
44
Kasvihuonekaasujen Scope
1-, Scope 2- ja Scope 3 -
bruttopäästöt ja
kokonaispäästöt
SFDR/P3/BRR
5.03
5355
Kasvihuonekaasujen
bruttopäästöjen
intensiteetti
SFDR/P3/BRR
5.03
ESRS E1-7
56
Kasvihuonekaasujen
poistot ja päästöhyvitykset
EUCL
5.03
ESRS E1-9
66
Vertailuarvosalkun alttius
ilmastoon liittyville
fyysisille riskeille
BRR
Käytetty
siirtymäaikaa
66a,
Rahallisten määrien erittely
akuutin ja kroonisen
fyysisen riskin mukaan ja
sellaisten merkittävien
omaisuuserien
sijaintipaikka, joihin
kohdistuu olennainen
fyysinen riski
P3
Käytetty
siirtymäaikaa
66c
67c
Yrityksen
kiinteistöomaisuuden
P3
Käytetty
siirtymäaikaa
Toimintakertomus 2024
72
kirjanpitoarvo eriteltynä
energiatehokkuusluokittain
69
Ilmastoon liittyvien
mahdollisuuksien
huomioiminen salkussa
BRR
Käytetty
siirtymäaikaa
ESRS E2-4
28a
Kunkin sellaisen ilmaan,
veteen ja maaperään
päätyvän epäpuhtauden
määrä, joka mainitaan E-
PRTR-asetuksen
(epäpuhtauksien päästöjä
ja siirtoja koskeva
eurooppalainen rekisteri)
SFDR
Ei
olennainen
ESRS E3-1
9
Vesivarat ja merten
luonnonvarat
SFDR
Ei
olennainen
13
Kohdennetut
toimintaperiaatteet
SFDR
Ei
olennainen
14
Merien ja valtamerten
kestävyys
SFDR
Ei
olennainen
ESRS E3-4
28c
Kierrätetyn ja
uudelleenkäytetyn veden
kokonaismäärä
SFDR
Ei
olennainen
29
Kokonaisvedenkulutus
kuutiometreinä oman
toiminnan liikevoittoa kohti
laskettuna
SFDR
Ei
olennainen
ESRS E4, SBM-3 (ESRS 2)
16(a) i
Toiminnot, jotka
vaikuttavat kielteisesti
biologisen
monimuotoisuuden
kannalta herkkiin alueisiin
SFDR
Ei
olennainen
16b
Olennaiset kielteiset
vaikutukset, jotka liittyvät
maaympäristön tilan
heikkenemiseen,
aavikoitumiseen tai
maaperän sulkemiseen
SFDR
Ei
olennainen
16c
Toiminta, joka vaikuttaa
uhanalaisiin lajeihin
SFDR
Ei
olennainen
Toimintakertomus 2024
73
ESRS E4-2
24b
Kestävät maata tai
maataloutta koskevat
käytännöt tai
toimintaperiaatteet
SFDR
Ei
olennainen
24c
Kestävät meriin liittyvät
käytännöt tai
toimintaperiaatteet
SFDR
Ei
olennainen
24d
Metsäkatoon puuttumista
koskevat
toimintaperiaatteet
SFDR
Ei
olennainen
ESRS E5-5
37d
Kierrättämätön jäte
SFDR
6.04
39
Vaarallinen jäte ja
radioaktiivinen jäte
SFDR
6.04
ESRS S1, SBM-3 (ESRS 2)
14f
Pakkotyötapausten riski
SFDR
7. (sivu 54)
14g
Lapsityövoimatapausten
riski
SFDR
7. (sivu 54)
ESRS S1-1
20
Ihmisoikeuspoliittiset
sitoumukset
SFDR
7.01
21
YK:n ohjaavat periaatteet
yritysten
ihmisoikeusvastuusta
BRR
7.01
22
Ihmiskaupan ehkäisemistä
koskevat prosessit ja
toimenpiteet
SFDR
7.01
23
Työtapaturmien
ehkäisemistä koskevat
toimintaperiaatteet tai
hallintajärjestelmä
SFDR
7.01
ESRS S1-3
32c
Epäkohtien tai valitusten
käsittelyjärjestelmät
SFDR
7.1. ja 8.1.5.
ESRS S1-14
88b
Kuolemantapausten
lukumäärä ja
työtapaturmien lukumäärä
ja osuus
SFDR
7.03
88e
Loukkaantumisten,
onnettomuuksien,
kuolemantapausten tai
sairauksien vuoksi
SFDR
7.03
Toimintakertomus 2024
74
menetettyjen päivien
määrä
ESRS S1-16
97(a)
Sukupuolten välinen
tasoittamaton palkkaero
SFDR/BRR
7.03
97(b)
Korkeinta ansiota saavan
henkilön suhdeluku
muiden työsuhteisten
työntekijöiden vuotuiseen
kokonaisansioon
SFDR
7.03
ESRS S1-17
103(a)
Syrjintätapaukset
SFDR
7.03
104(a)
Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia koskevien
YK:n ohjaavien
periaatteiden ja OECD:n
periaatteiden
noudattamatta jättäminen
SFDR/BRR
7.03
ESRS S2, SBM-3 (ESRS 2)
11(b)
Huomattava
lapsityövoiman tai
pakkotyön käytön riski
arvoketjussa
SFDR
Ei
olennainen
ESRS S2-1
17
Ihmisoikeuspoliittiset
sitoumukset
SFDR
Ei
olennainen
18
Arvoketjun työntekijöihin
liittyvät toimintaperiaatteet
SFDR
Ei
olennainen
19
Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia koskevien
YK:n ohjaavien
periaatteiden ja OECD:n
toimintaohjeiden
noudattamatta jättäminen
SFDR/BRR
Ei
olennainen
19
Kansainvälisen työjärjestön
kahdeksan
perusyleissopimuksen
käsittelemiä aiheita
koskevat due diligence -
käytännöt
SFDR/BRR
Ei
olennainen
ESRS S2-4
36
Arvoketjun alku- ja
loppupäähän liittyvät
ihmisoikeusongelmat ja
SFDR
Ei
olennainen
Toimintakertomus 2024
75
ihmisoikeuksien
loukkaukset
ESRS S3-1
16
Ihmisoikeuspoliittiset
sitoumukset
SFDR
Ei
olennainen
17
Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia koskevien
YK:n ohjaavien
periaatteiden, ILO:n
periaatteiden tai OECD:n
toimintaohjeiden
noudattamatta jättäminen
SFDR/BRR
Ei
olennainen
ESRS S3-4
36
Ihmisoikeusongelmat ja
ihmisoikeuksien
loukkaukset
SFDR
Ei
olennainen
ESRS S4-1
16
Kuluttajiin ja
loppukäyttäjiin liittyvät
toimintaperiaatteet
SFDR
Ei
olennainen
17
Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia koskevien
YK:n ohjaavien
periaatteiden ja OECD:n
toimintaohjeiden
noudattamatta jättäminen
SFDR/BRR
Ei
olennainen
ESRS S4-4
35
Ihmisoikeusongelmat ja
ihmisoikeuksien
loukkaukset
SFDR
Ei
olennainen
ESRS G1-1
10(b)
Korruption vastainen
Yhdistyneiden
kansakuntien yleissopimus
SFDR
8.01.04
10(d)
Väärinkäytösten
paljastajien suojelu
SFDR
8.01.05
ESRS G1-4
24(a)
Korruption ja lahjonnan
torjuntaa koskevien lakien
rikkomisesta määrätyt
sakot
SFDR/BRR
Ei
olennainen
24(b)
Korruption ja lahjonnan
torjuntaa koskevat normit
SFDR
Ei
olennainen
Toimintakertomus 2024
76
Ympäristötiedot
4. EU Taksonomia
KH Group julkaisee tässä osiossa tiedot seuraavan sääntelyn mukaisesti:
Euroopan Parlamentin ja Neuvoston asetus (EU) 2020/852, annettu 18. päivänä
kesäkuuta 2020, kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja asetuksen
(EU) 2019/2088 muuttamisesta (taksonomia-asetus). Taksonomia-asetuksen
mukaan yhtiöiden, joiden tulee raportoida ei-taloudellisen tiedon raportointia
koskevan direktiivin (2014/95/EU) mukaisesti, tulee noudattaa taksonomia-
asetuksen raportointivaatimuksia. KH Group Oyj on tämän vaatimuksen piirissä.
EU-taksonomia on kehitetty edistämään kestävää investointia ja ohjaamaan
pääomaa ympäristön kannalta kestäviin toimintoihin.
Taksonomiassa asetetaan tekniset arviointikriteerit taloudelliselle toiminnalle,
joka kattaa kuusi ympäristötavoitetta. Taksonomiaraportoinnin osalta erotellaan
taksonomiakelpoiset ja taksonomianmukaiset taloudelliset toiminnot.
Taksonomiakelpoisilla toiminnoilla tarkoitetaan kaikkia niitä taloudellisia
toimintoja, jotka voivat teoriassa, täyttäessään tekniset kriteeristöt ja muut
vaatimukset, olla myös taksonomianmukaisia toimintoja. Kelpoisuuteen ei
kuitenkaan tarvitse arvioida näiden kriteeristöjen mahdollista täyttymistä. Sen
sijaan riittää, että taloudellinen toimi on sisällytetty EU-taksonomiaan sen
nykyisessä muodossaan, eli toisin sanoen arvioinnin kohteena on taloudellisten
toimien taksonomiakelpoisuus. Taksonomianmukaisuus taas tarkoittaa, että
taksonomiakelpoinen toiminto on arvioitu taksonomia-asetuksen ja sen nojalla
annettujen asetusten perusteella täyttämään kaikki vaatimukset, joita kyseiselle
toiminnolle on asetettu.
Taksonomiatarkastelun tavoitteena on tunnistaa, mitkä yritysten taloudelliset
toiminnot (liikevaihto, pääomamenot, toimintamenot) edistävät vesi- ja
meriresurssien kestävää käyttöä, tukevat kiertotaloutta ja jätteen minimointia,
vähentävät ympäristön pilaantumista ja suojelevat tai ennallistavat luonnon
monimuotoisuutta ja ekosysteemejä. Tämä tarkastelu tehdään peilaamalla
yrityksen liiketoimintaa EU-taksonomian teknisiin arviointikriteereihin.
EU-taksonomia käyttää NACE-toimialaluokitusta, joka määrittää ohjeellisesti,
millaiset toimialat kuuluvat taksonomiakelpoisen toiminnan piiriin. NACE
Toimintakertomus 2024
77
(Nomenclature statistique des Activités économiques dans la Communauté
Européenne) on Euroopan yhteisön taloudellisten toimintojen tilastollinen
luokitusjärjestelmä, jota on käytetty määrittämään toimialoja
taksonomiakelpoisuuden ja -mukaisuuden arvioinnin pohjaksi. KH Group on
arvioinnissaan käyttänyt tätä lähestymistapaa. Koska EU-taksonomiassa
viittaukset NACE-koodeihin ovat ohjeellisia, olisi taksonomiakelpoisuutta ja -
mukaisuutta mahdollista arvioida myös lähestymistavalla, jossa NACE-koodeja ei
painoteta yhtä paljon ja jossa arvioidaan ainoastaan taksonomiakelpoisen
toiminnan kuvauksen yhteensopivuutta KH Groupin toimintoihin ohjeellisesta
toimialaluokituksesta välittämättä. Mikäli arvioinnissa olisi ytetty tätä
lähestymistapaa voisi tämän seurauksena yhtiön arvio taksonomia-asetuksen
olennaisista aktiviteeteista olla toisenlainen.
Taksonomiakelpoisuuden ja -mukaisuuden osalta arvioidaan, että vuonna 2024
KH Groupin jatkuvien toimintojen liikevaihdon ei katsottu täyttävän riittävän
todennettavasti taksonomian mukaisuuden kriteereitä. Myöskään mikään
osa KH Groupin jatkuvien toimintojen liikevaihdosta ei täyttänyt
taksonomiakelpoisuutta.
Pääomamenojen osalta jatkuvien toimintojen ei katsottu sisältävän
taksonomian mukaista tai kelpoista toimintaa.
Toimintamenojen osalta jatkuvien toimintojen ei katsottu sisältävän
taksonomian mukaista tai kelpoista toimintaa.
4.1. Taksonomiaraportoinnin taloudellisten tunnuslukujen
laadintaperiaatteet
Taksonomiaraportoinnissa analysoidaan mikä osuus KH Groupin ja sen
tytäryritysten liikevaihdosta, pääomamenoista ja toimintamenoista on
taksonomiakelpoisia ja kahden ensimmäisen tavoitteen osalta lisäksi mikä osuus
kelpoisista toiminnoista on taksonomian mukaista.
Taksonomiakelpoisen liikevaihdon määrittämisessä osoittajassa huomioidaan
KH Groupin ja sen tytäryritysten taksonomian piiriin kuuluvien taloudellisiin
toimintoihin liittyvistä tuotteista tai palveluista saatu jatkuvien toimintojen
liikevaihto. Nimittäjässä huomioidaan KH Groupin ja sen tytäryritysten jatkuvien
Toimintakertomus 2024
78
toimintojen liikevaihto.
Taksonomiakelpoisten pääomamenojen määrittämisessä osoittajassa
huomioidaan KH Groupin ja sen tytäryritysten pääomamenot, jotka liittyvät
taksonomian mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin omaisuuseriin tai
prosesseihin, tai ovat osa investointisuunnitelmaa, jolla on tarkoitus laajentaa
taksonomia-kelpoisia taloudellisia toimintoja taksonomian mukaisiksi, tai liittyvät
tuotoksen ostamiseen taksonomian mukaisista taloudellisista toiminnoista sekä
yksittäisiin toimenpiteisiin, joiden avulla kohteena olevista toiminnoista voidaan
tehdä vähähiilisiä tai vähentää kasvihuonepäästökaasuja. Nimittäjässä
huomioidaan KH Groupin ja sen tytäryritysten jatkuvien toimintojen lisäykset
aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin sekä pitkäaikaiset vuokrasopimuskulut.
Taksonomiakelpoisten toimintamenojen määrittämisessä osoittajassa
huomioidaan KH Groupin ja sen tytäryritysten jatkuvien toimintojen
toimintamenot, jotka liittyvät taksonomian mukaisiin taloudellisiin toimintoihin
liittyviin omaisuuseriin, prosesseihin taikka tutkimuksesta ja kehittämisestä
aiheutuviin suoriin pääomittamattomiin kustannuksiin, tai ovat osa
investointisuunnitelmaa, jolla on tarkoitus laajentaa taksonomian mukaisia
taloudellisia toimintoja tai muuttaa taksonomiakelpoisia taloudellisia toimintoja
taksonomian mukaisiksi, tai liittyvät tuotoksen ostamiseen taksonomian
mukaisista taloudellisista toiminnoista sekä yksittäisiin toimenpiteisiin, joiden
avulla kohteena olevista toiminnoista voidaan tehdä vähähiilisiä tai vähentää
kasvihuonepäästöjä sekä yksittäisiin rakennusten perusparannustoimiin.
Nimittäjässä huomioidaan KH Groupin ja sen tytäryritysten jatkuvien toimintojen
pääomittamattomat kustannukset, jotka liittyvät tutkimukseen ja kehittämiseen,
rakennusten perusparantamiseen, lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin,
kunnossapitoon ja korjauksiin, sekä aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden
muut suorat kulut.
Seuraavissa taulukoissa on esitetty yhteenveto KH Groupin liikevaihdon,
pääomamenojen ja toimintamenojen taksonomiajaottelusta toiminnoittain
vuonna 2024.
Rivi
Ydinenergiaan liittyvät toiminnot
1
Ei
Toimintakertomus 2024
79
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin
sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä,
demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa
ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu
mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan
liittyviä vastuita.
2
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön
tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja
turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten
vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista,
käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on
tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
3
Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai
prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös
kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa
ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai
sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
4
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita
käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai
sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
5
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita
käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien
laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on
tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
6
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita
käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista,
kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä
vastuita.
Ei
Toimintakertomus 2024
80
Toimintakertomus 2024
81
Toimintakertomus 2024
82
Toimintakertomus 2024
83
5. Ilmastonmuutos
KH Group -konsernin kannalta olennaiset, ilmastonmuutokseen liittyvät
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on esitetty oheisessa taulukossa siten, että
negatiiviset vaikutukset ja riskit on esitetty harmaalla taustalla ja positiiviset
vaikutukset sekä mahdollisuudet valkoisella taustalla. KH Group -konserni ei
riskianalyysissään tunnistanut olennaisia suoria ilmastoriskejä. Sen sijaan konserni
tunnisti olennaisia siirtymäperäisiä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia.
Konserniin myös kuuluneen HTJ Holding Oy:n osakekanta myytiin 11.7.2024, jonka
myötä kyseiseen liiketoimintaan liittyvät riskit poistuivat KH Group konsernista.
HTJ:stä ei arvioida aihetuvan KH Group -konsernille raportointivuodelle 2024
olennaisia vaikutuksia, riskejä tai mahdollisuuksia ja siksi sitä ole huomioitu
ilmastonmuutoksiin liittyvissä kestävyyssekoissa.
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
VAIKUTUKSET
Vaikutuksen tyyppi
Luonne
Myydyn kaluston
valmistuksen
ympäristövaikutukset
/ Myytävien
tuotteiden ja kaluston
valmistuksen
ilmastovaikutukset
Negatiivinen
Siirtymäriski
Kaluston
käyttövoimana
fossiiliset polttoaineet
/ Myytävän kaluston
käyttövoimana
pääasiallisesti
fossiiliset polttoaineet
Negatiivinen
Siirtymäriski
RISKIT JA
MAHDOLLISUUDET
Riski tai mahdollisuus
Luonne
Kysyntä siirtyy
kestäviin tuotteisiin,
johtaen kasvuun
Mahdollisuus
Siirtymäriski
Raskaan kaluston
kysyntä hiipuu
kestävyyssyistä
Riski
Siirtymäriski
Ilmastonmuutos voi
Riski
Siirtymäriski
Toimintakertomus 2024
84
aiheuttaa raaka-
aineiden
kustannusten nousua,
samalla vaatimukset
kestävämmistä
materiaaleista
Konsernin resilienssianalyysi ilmastoriskeihin liittyen kattaa koko konsernin
arvoketjun, vaikka sen tulokset painottuvatkin konsernin suoriin
yhteistyökumppaneihin. Resilienssianalyysi toteutettiin olennaisuusanalyysin
yhteydessä ilman erillistä dokumentointia ja olennaisuusanalyysin havaintojen
perusteella. Analyysissä tehtiin ensin suppea arviointi potentiaalisen riskin ilmiöistä,
ja tunnistettuihin ilmiöihin syvennyttiin lähemmin. Resilienssianalyysin
aikahorisontti ulottuu konsernin nykyisen strategian päättymisvuoteen 2028 asti.
Arvioinnin perusteella konserni totesi, että sillä ei ole tarvetta syvempään
skenaarioanalyysiin ilmastonmuutosriskien osalta.
KH Group -konserni arvioi, että sen strategia ja liiketoimintamalli ovat
vastustuskykyisiä ilmastonmuutosriskien osalta. Konserni ei tunnistanut suoria
ilmastoperäisiä riskejä, ja sen transitioriskit ovat luonteeltaan ennen kaikkea
kaupallisia ja kysyntään kytköksissä olevia, jolloin konsernilla säilyy joustavuus
oman strategiansa mukauttamiseen tilanteiden kehittyessä ennen kaikkea ostoja
uudelleenkohdistamalla. Esimerkkinä konserni kykenee sopeutumaan lisääntyvään
kestävien tuotteiden (kuten hkökaluston) kysyntään hyvin nopeasti
uudelleenpainottamalla hankintaansa. Konsernin liiketoimintamalli on pitkälti
agnostinen myytävän kaluston luonteeseen nähden, mikä suojaa konsernin
liiketoimintamallia nopeissakin muutosskenaarioissa.
5.1. Toimintaperiaatteet, -suunnitelmat ja tavoitteet
KH Group -konsernilla ei ole ilmastonmuutoksen siirtymäsuunnitelmaa. KH Group
Oyj:n hallitus arvioi suunnitelman laatimistarvetta vuosittain osana liiketoiminnan
riskikatsausta ja käynnistää suunnitelman laatimisen tarvittaessa.
KH Group ei ole laatinut erillisiä toimintaperiaatteita ilmastonmuutoksen
hillitsemiseen ja ilmastonmuutokseen sopeutumiseen liittyen. KH Group Oyj:n
hallitus arvioi tarvetta erillisten toimintaperiaatteiden laatimiselle vuosittain osana
hallintokatsausta, ja käynnistää toimintaperiaatteiden laatimisen tarvittaessa.
KH Group ei ole laatinut erillisiä toimintasuunnitelmia ilmastonmuutoksen
hillitsemiseen ja ilmastonmuutokseen sopeutumiseen liittyen. KH Group Oyj:n
hallitus arvioi tarvetta erillisten toimintasuunnitelmien laatimiselle vuosittain osana
strategiakatsausta, ja käynnistää suunnitelmien laatimisen tarvittaessa.
Toimintakertomus 2024
85
KH Group ei ole asettanut erillisiä tavoitteita ilmastonmuutoksen hillitsemiseen ja
ilmastonmuutokseen sopeutumiseen liittyen. KH Group Oyj:n hallitus arvioi tarvetta
erillisten tavoitteiden asettamiselle vuosittain osana budjetointia ja
tavoitteenasetantaa sekä strategiakatsausta, ja asettaa tavoitteet tarvittaessa.
5.2. Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
Oheisessa taulukossa on esitetty konsernin energiankulutus energialähteittäin. KH
Group-konsernilla ei ole omaa uusiutuvan eikä ei-uusiutuvan energian tuotantoa.
Energiankulutustiedot on kerätty konsernin energiatoimittajien
kulutusperusteiseen laskutukseen perustuen, ja energiamuotojen osuus konsernin
hankkimasta energiasta on arvioitu käyttämällä hankittuja alkuperäsertifikaatteja
siltä osin, kun näillä on katettu omaa energiankulutusta, ja muilta osin käyttämällä
toimintamaakohtaista energiantuotannon jäännösjakaumaa raportointivuotta
edeltävältä vuodelta.
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
2024
Energiankulutus, hiili (MWh)
0,00
Energiankulutus, öljy (MWh)
5710,1
Energiankulutus, maakaasu (MWh)
0,00
Energiankulutus, muut fossiiliset polttoaineet (MWh)
0,00
Fossiilisista lähteistä peräisin olevan ostetun tai
hankitun sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen
energiankulutus (MWh)
3034,0
Energiankulutus, fossiiliset polttoaineet yhteensä
(MWh)
8744,2
Fossiiliset polttoaineet, osuus koko energiankulutuksesta
(%)
51 %
Energiankulutus, ydinvoima (MWh)
2818,2
Ydinvoima, osuus koko energiankulutuksesta (%)
16,5 %
Energiankulutus, uusiutuvat polttoaineet (MWh)
6,0
Energiankulutus, hankittu uusiutuva energia (MWh)
5510,0
Energiankulutus, oma uusiutuvan energian tuotanto
(MWh)
0,0
Energiankulutus, uusiutuvat energialähteet
yhteensä (MWh)
5516,0
Uusiutuvat energialähteet, osuus koko
energiankulutuksesta (%)
32,3 %
Energiankulutus yhteensä (MWh)
17078,4
Toimintakertomus 2024
86
Oheisessa taulukossa on esitetty KH Group -konsernin energiaintensiteetti.
Konsernin operaatioista 100 % on korkean ilmastovaikutuksen sektoreilla, jolloin
energiaintensiteetti lasketaan jakamalla konsernin kokonaisenergiankulutus sen
kokonaisliikevaihdolla. Laskelmassa käytetty kokonaisliikevaihto on 355,6 milj.
euroa, joka vastaa tuloslaskelman riviä ”Liikevaihto tilikaudelta 2024” (194,0 milj.
euroa) lisättynä tuloslaskelmalta Lopetettujen toimintojen -osuuden rivi ”Liikevaihto
Indoor tilikaudelta 2024” (161,6 milj. euroa).
Energiaintensiteetti
2024
%
muutos
Energiankulutus / liikevaihto (MWh / MEUR)
48,0
N/A
5.3. Kasvihuonekaasupäästöt
Oheisessa taulukossa on esitetty konsernin kokonaispäästöt vuonna 2024 eriteltynä
scope 1- ja scope 2 päästöihin sekä merkittäviin scope 3-päästöihin. Laskenta
perustuu Greenhouse Gas Protokollan standardeihin ja ohjeistukseen
(www.ghgprotocol.org). Laskennassa käytetyt menetelmät sekä merkittävät
oletukset kuvataan taulukoissa sivulta 43 alkaen. Kyseessä on ensimmäinen vuosi,
kun konsernissa lasketaan kasvihuonekaasupäästöjä, joten vertailuvuotta ei ole
asetettu.
Kasvihuonekaasupäästöt
2024
Δ %
Scope 1 bruttopäästöt (tCO2eq)
1 465
N/A
Säänneltyjen päästökauppajärjestelmien piiriin
kuuluvien scope 1 - kasvihuonekaasupäästöjen
prosenttiosuus (%)
0,00
N/A
Scope 2 bruttopäästöt, sijaintiperusteinen
(tCO2eq)
635
N/A
Scope 2 bruttopäästöt, markkinaperusteinen
(tCO2eq)
1 570
N/A
Kasvihuonekaasujen epäsuorat (scope 3)
kokonaisbruttopäästöt (tCO2-ekv.)
148 641
N/A
1) Ostetut tavarat ja palvelut (tCO2eq)
33 778
N/A
2) Käyttöomaisuus (tCO2eq)
396
N/A
3) Polttoaine- ja energia-aktiviteetit (tCO2eq)
811
N/A
4) Ylävirran kuljetus ja jakelu (tCO2eq)
3 407
N/A
5) Toiminnasta peräisin oleva jäte (tCO2eq)
288
N/A
6) Liikematkustus (tCO2eq)
635
N/A
7) Työmatkat (tCO2eq)
1 176
N/A
8) Yritykselle vuokrattu omaisuus (tCO2eq)
1 060
N/A
9) Alavirran kuljetus ja jakelu (tCO2eq)
445
N/A
10) Myytyjen tuotteiden käsittely (tCO2eq)
-
N/A
Toimintakertomus 2024
87
11) Myytyjen tuotteiden käyttö (tCO2eq)
95 502
N/A
12) Myytyjen tuotteiden loppukäsittely (tCO2eq)
3 929
N/A
13) Asiakkaille vuokrattu omaisuus (tCO2eq)
7 214
N/A
14) Franchise-liiketoiminta (tCO2eq)
-
-
15) Sijoitustoiminta (tCO2eq)
-
-
Yhteensä, sijaintiperusteinen (tCO2eq)
150 742
N/A
Yhteensä, markkinaperusteinen (tCO2eq)
151 676
N/A
Konsernin biogeeniset päästöt on esitetty alla olevassa taulukossa.
Biogeeniset päästöt
Raportointivuosi (N)
% N / N-1
Scope 1 biogeeniset päästöt
(tCO2-ekv.)
73
N/A
Scope 2 biogeeniset päästöt
(tCO2-ekv.)
1 197
N/A
Scope 3 biogeeniset päästöt
(tCO2-ekv.)
3 468
N/A
Kasvihuonekaasupäästöjen intensiteetti ilmoitetaan sekä sijainti- että
markkinaperusteisesti. Kasvihuonekaasujen kokonaispäästöt on suhteutettu
nettotulokseen. Laskelmassa käytetty kokonaisliikevaihto on 355,6 milj. euroa, joka
vastaa tuloslaskelman riviä ”Liikevaihto tilikaudelta 2024” (194,0 milj. euroa) lisättynä
tuloslaskelmalta Lopetettujen toimintojen -osuuden rivi ”Liikevaihto Indoor
tilikaudelta 2024” (161,6 milj. euroa).
Kasvihuonekaasuintensiteetti
2023
2024
%
muutos
Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteiset)
kokonaispäästöt suhteessa liikevaihtoon
(tCO2eq/MEUR)
N/A
424
N/A
Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteiset)
kokonaispäästöt suhteessa liikevaihtoon
(tCO2eq/MEUR)
N/A
427
N/A
Tämä kestävyysraportti on ensimmäinen laatuaan, jolloin konsernilla ei ole
raportoitavia muutoksia päästöjen laskentatapaan edellisestä raportoinnista.
Laskennassa käytetyt menetelmät ja merkittävät oletukset
Kasvihuonekaasujen scope 1-
bruttopäästöt (tCO2-ekv.)
Laskenta perustuu Greenhouse Gas
Protokollan standardeihin ja ohjeistukseen
(www.ghgprotocol.org). Laskenta sisältää
Toimintakertomus 2024
88
kaikki KH Groupin omistamat ja leasaamat
ajoneuvot sekä polttoainekulutuksen
kiinteissä laitoksissa ja koeajoissa. Laskenta
perustuu polttoaineiden kulutukseen.
Kasvihuonekaasujen
sijaintiperusteiset scope 2 -
bruttopäästöt (tCO2-ekv.)
Laskenta perustuu Greenhouse Gas
Protokollan standardeihin ja ohjeistukseen
(www.ghgprotocol.org). Scope 2 -päästöt
kattavat konsernin ostaman energian
muodosta riippumatta, sisältäen sähkön ja
lämmitysenergian. Tulokset on laskettu sekä
markkinaperusteisesti, että
sijaintiperusteisesti.
Hankittu sähkö: Laskentaa varten on
selvitetty energian kokonaiskulutus sekä
Suomen sähköntuotannon päästökerroin.
Hankittu kaukolämpö: Laskentaa varten on
selvitetty energian kokonaiskulutus sekä
Suomen kaukolämmön tuotannon
päästökerroin.
Kasvihuonekaasujen
markkinaperusteiset scope 2-
bruttopäästöt (tCO2-ekv.)
Laskenta perustuu Greenhouse Gas
Protokollan standardeihin ja ohjeistukseen
(www.ghgprotocol.org). Scope 2 -päästöt
kattavat konsernin ostaman energian
muodosta riippumatta, sisältäen sähkön ja
lämmitysenergian. Tulokset on laskettu sekä
markkinaperusteisesti, että
sijaintiperusteisesti. Markkinaperusteisesti
laskettuihin päästöihin on huomioitu
konsernin ostamat alkuperätakuut.
Hankittu sähkö: Laskentaa varten on
selvitetty energian kokonaiskulutus ja
hankitun energiatuotteen
ominaispäästökerroin, mikäli se on saatavilla.
Mikäli energiatuotteen ominaispäästökerroin
ei ole tiedossa, ollaan laskentaan käytetty
Suomen sähkön jäännösjakaumaa.
Hankittu kaukolämpö: Laskentaa varten on
selvitetty energian kokonaiskulutus ja
hankitun energiatuotteen
ominaispäästökerroin, mikäli se on saatavilla.
Mikäli energiatuotteen ominaispäästökerroin
ei ole tiedossa, ollaan laskentaan käytetty
Toimintakertomus 2024
89
sijaintiperusteisia kaukolämmön
ominaiskertoimia.
Kasvihuonekaasujen epäsuorat
(scope 3) kokonaisbruttopäästöt
(tCO2-ekv.)
Laskenta perustuu Greenhouse Gas
Protokollan standardeihin ja ohjeistukseen
(www.ghgprotocol.org).
1
Ostetut tavarat ja palvelut
Käyttöveden kulutus yrityksen tiloissa:
Laskettu kulutustietojen perusteella niiden
yritysten osalta, joista tieto on ollut saatavilla.
Muut hankinnat: Indoor Groupin ja NRG:n
materiaalihankinnoista osa on laskettu
massaperusteisesti. Muiden konsernin
hankintojen osalta laskenta pohjautuu
konsernin tilikarttaan, josta on tunnistettu
laskennan kannalta oleelliset tilit. Päästöt on
laskettu kuluperusteisesti tileittäin.
Majoituspalvelut on laskettu kategorian 1
alle.
KH-Koneiden laskentaperiaatteet eroavat
Indoor Groupin ja NRG:n
laskentaperiaatteista.
2
Tuotantohyödykkeet
Investoinnit kattavat mm. infrahankkeita,
koneita ja laitteita, suunnittelua sekä IT-
investointeja. Data kategorian laskentaan on
haettu yhtiöiden tilikartoista.
KH-Koneiden laskentaperiaatteet eroavat
Indoor Groupin ja NRG:n
laskentaperiaatteista.
3
Polttoaineeseen ja
energiaan liittyvät
toiminnat (jotka eivät sisälly
scope 1- tai scope 2 -
päästöihin)
Polttoaineiden WTT: Laskenta perustuu
Scope 1:n polttoainekulutustietoihin.
Sähkön WTT & TD: Scope 2:ssa raportoidulle
ostosähkölle on laskettu tuotannon
upstream-päästöt, sekä verkossa tapahtuvien
siirtohäviöiden vuoksi tuotetun
"ylimääräisen" sähkön tuotannon päästöt.
Kaukolämmön WTT & TD: Scope 2:ssa
raportoidulle kaukolämmölle on laskettu
tuotannon upstream-päästöt, sekä verkossa
tapahtuvien siirtohäviöiden vuoksi tuotetun
"ylimääräisen" kaukolämmön tuotannon
päästöt.
Hybridi- ja sähköajoneuvojen lataaminen
WTT & TD: Laskenta perustuu yrityksen
omistamien tai leasaamien ajoneuvojen
Toimintakertomus 2024
90
sähkönkulutustietoihin.
4
Tuotantoketjun alkupään
kuljetukset ja jakelu
Laskenta perustuu yhtiöiden tilikartasta
poimittuihin euromääräisiin tai suoraan
kuljetusfirmoilta saatuihin päästötietoihin.
Päästötietoihin on laskettu mukaan WTW tai
TTW-kertoimet.
Mikäli kuljetukseen käytetty kulkuväline ei ole
tiedossa, on se oletettu maantieliikenteeksi.
KH-Koneiden laskentaperiaatteet eroavat
Indoor Groupin ja NRG:n
laskentaperiaatteista.
5
Toiminnassa muodostuva
jäte
Laskenta perustuu yhtiöiden toimittamiin
massatietoihin eri jätejakeista, jotka on
haettu yhtiöiden jäteraporteista- tai
kirjanpidosta.
KH-Koneiden laskentaperiaatteet eroavat
Indoor Groupin ja NRG:n
laskentaperiaatteista.
6
Liiketoimintaan liittyvä
matkustaminen
Liikematkustamisen laskenta perustuu
yhtiöiden toimittamiin euromääriin tai
kilometrimääriin, jotka on haettu
matkalaskujärjestelmistä. Sauruksen osalta
tiedot on haettu tilikartasta.
KH-Koneiden laskentaperiaatteet eroavat
Indoor Groupin ja NRG:n
laskentaperiaatteista.
7
Työsuhteisten
työntekijöiden
työmatkaliikenne
Laskenta perustuu yhtiöiden ilmoittamiin
henkilöstömäärätietoihin,
keskiarvomatkoihin sekä arvioon
keskimääräisestä työmatkustuksen
kulkuneuvojen jakaumasta Suomessa.
KH-Koneiden laskentaperiaatteet eroavat
Indoor Groupin ja NRG:n
laskentaperiaatteista.
8
Tuotantoketjun alkupään
vuokratut omaisuuserät
Laskenta perustuu yhtiöiden ilmoittamiin
sähkönkulutuslukuihin vuokratuissa
toimitiloissa. Lämmitystiedot on saatu
kahdelta toimipisteeltä Indoorin ja NRG Salan
osalta. Vuokrattujen ajoneuvojen
polttoainekulutus on saatu NRG Salan osalta.
9
Kuljetukset tuotantoketjun
loppupäässä
Kategoria oli olennainen vain Indoor
Groupille, jonka tiedot on ekstrapoloitu kat 4
itse maksetuista outbound-kuljetuksista
Toimintakertomus 2024
91
arvioimalla niiden osuuden kaikista
outbound-kuljetuksista.
10
Myytyjen tuotteiden
jalostus
Ei olennainen kategoria
11
Myytyjen tuotteiden käyttö
Laskenta perustuu yhtiöiden ilmoittamiin
myytyihin kappalemääriin sekä arvioihin
tuotteidensa elinkaaren pituudesta sekä
energian- ja polttoaineidenkulutuksesta.
KH-Koneiden laskentaperiaatteet eroavat
Indoor Groupin ja NRG:n
laskentaperiaatteista
12
Myytyjen tuotteiden
käsittely käyttöiän lopussa
Laskenta perustuu yhtiöiden omiin arvioihin
tuotteidensa painomääräisistä jätejakeista
käyttöiän lopussa.
13
Tuotantoketjun loppupään
vuokratut omaisuuserät
KH-Koneet on itse laskenut tuotantoketjun
loppupäässä vuokrattujen omaisuuserien
päästöt.
14
Franchising
Ei olennainen kategoria.
15
Sijoitustoiminta
Ei olennainen kategoria.
Biogeenisten päästöjen laskennassa käytetyt menetelmät ja merkittävät
oletukset
Kasvihuonekaasujen
scope 1-bruttopäästöt
(tCO2-ekv.)
Polttoaineen kulutustiedot: Tiedot biogeenisten
polttoaineiden, kuten biokaasun, biomassan tai
puupohjaisten polttoaineiden käytöstä.
Polttoaineiden biogeeninen osuus: Jos tarkkoja
tietoja bio-osuudesta ei ole saatavilla, voidaan
käyttää kansallisia tai alueellisia keskiarvoja.
Esimerkiksi Suomessa voidaan soveltaa biokaasun
tai biomassan keskimääräistä bio-osuutta bio-
ohjeistusten perusteella.
Kasvihuonekaasujen
sijaintiperusteiset scope 2
- bruttopäästöt (tCO2-
ekv.)
Biogeenisen sisällön oletus: Perustuu Suomen
keskimääräiseen tuotantomixiin, erityisesti
biomassan osuuteen kaukolämmön ja sähkön
tuotannossa.
Kasvihuonekaasujen
markkinaperusteiset
scope 2-bruttopäästöt
(tCO2-ekv.)
Kasvihuonekaasujen
epäsuorat (scope 3)
Laskenta perustuu Greenhouse Gas Protokollan
standardeihin ja ohjeistukseen
Toimintakertomus 2024
92
kokonaisbruttopäästöt
(tCO2-ekv.)
(www.ghgprotocol.org)
Luokat 3 ja 13: Käytetään samaa menetelmää ja
datatyyppiä kuin Scope 2 -päästöissä.
Kuljetuskategoriat (4, 6, 7, 9): Käytetään eri
kuljetusmuotojen keskimääräistä bio-
polttoaineosuutta laskennassa.
Luokka 11: Käytetään samaa menetelmää ja
datatyyppiä kuin Scope 1 ja 2-päästöissä.
Kasvihuonekaasupäästöjen laskennassa käytettyjen päästökertoimien lähteet on
kuvattu alla olevassa taulukossa.
Päästökertoimien lähteet
Kasvihuo
nekaasuje
n scope 1-
bruttopää
stöt
(tCO2-
ekv.)
Fossiiliset:
Defra 2024:
https://www.gov.uk/government/publications/greenhouse-gas-
reporting-conversion-factors-2024
Biogeeniset:
Defra 2024:
https://www.gov.uk/government/publications/greenhouse-gas-
reporting-conversion-factors-2024
Kasvihuo
nekaasuje
n
sijaintiper
usteiset
scope 2 -
bruttopää
stöt
(tCO2-
ekv.)
Fossiiliset:
Defra 2024:
https://www.gov.uk/government/publications/greenhouse-gas-
reporting-conversion-factors-2024
Energiavirasto: https://energiavirasto.fi/-/vuoden-2023-
jaannosjakauma-julkaistu-varmentamaton-sahko-entista-
harmaampaa
Tilastokeskus:
https://pxhopea2.stat.fi/sahkoiset_julkaisut/energia2023/html/su
om0011.htm
Motiva:
https://www.motiva.fi/ratkaisut/energiakatselmustoiminta/tuetut
_energiakatselmukset/tilastotietoa_katselmuksista/ominaiskulutu
kset_palvelusektorilla
Fingrid: https://www.fingrid.fi/sahkomarkkinainformaatio/co2/
Biogeeniset:
Defra 2024:
https://www.gov.uk/government/publications/greenhouse-gas-
reporting-conversion-factors-2024
Toimintakertomus 2024
93
Kasvihuo
nekaasuje
n
markkina
perusteis
et scope
2-
bruttopää
stöt
(tCO2-
ekv.)
Fossiiliset:
Defra 2024.
https://www.gov.uk/government/publications/greenhouse-gas-
reporting-conversion-factors-2024
Biogeeniset:
Defra 2024.
https://www.gov.uk/government/publications/greenhouse-gas-
reporting-conversion-factors-2024
Kasvihuo
nekaasuje
n
epäsuorat
(scope 3)
kokonaisb
ruttopääs
töt (tCO2-
ekv.)
1
Ostetut tavarat
ja palvelut
EXIOBASE
Defra 2024:
https://www.gov.uk/government/publications/greenh
ouse-gas-reporting-conversion-factors-2024
HSY:
https://www.hsy.fi/ymparistotieto/avoindata/avoin-
data---sivut/helsingin-seudun-ymparistopalvelujen-
hsy-energia-ja-materiaalitaseet-seka-
kasvihuonekaasupaastot/
2
Tuotantohyödy
kkeet
EXIOBASE
3
Polttoaineesee
n ja energiaan
liittyvät
toiminnat (jotka
eivät sisälly
scope 1- tai
scope 2 -
päästöihin)
Defra 2024:
https://www.gov.uk/government/publications/greenh
ouse-gas-reporting-conversion-factors-2024
IEA: WTT emission factors
Tilastokeskus.
https://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_energia.html
Energiateollisuus.
https://energia.fi/tilastot/kaukolampotilasto/
4
Tuotantoketjun
alkupään
kuljetukset ja
jakelu
Defra 2024:
https://www.gov.uk/government/publications/greenh
ouse-gas-reporting-conversion-factors-2024
EXIOBASE
Toimintakertomus 2024
94
Biogeeniset: Defra 2024:
https://www.gov.uk/government/publications/greenh
ouse-gas-reporting-conversion-factors-2024
5
Toiminnassa
muodostuva
jäte
HSY.
https://www.hsy.fi/ymparistotieto/avoindata/avoin-
data---sivut/helsingin-seudun-ymparistopalvelujen-
hsy-energia-ja-materiaalitaseet-seka-
kasvihuonekaasupaastot/
Defra 2024:
https://www.gov.uk/government/publications/greenh
ouse-gas-reporting-conversion-factors-2024
6
Liiketoimintaan
liittyvä
matkustaminen
Defra 2024:
https://www.gov.uk/government/publications/greenh
ouse-gas-reporting-conversion-factors-2024
(myös biogeeniset)
VR. https://www.vr.fi/vinkkeja-junamatkailuun/uusilla-
raiteilla/ymparisto#co2-laskuri
HSL. https://www.hsl.fi/hsl/sahkobussit/ymparisto-
lukuina
LUT.
https://lutpub.lut.fi/bitstream/handle/10024/161679/
Kandidaatintyo_Maiste_Kerli.pdf?sequence=1&isAllow
ed=y
Traficom 2023: Henkilöliikennetutkimus syksy 2023,
https://www.traficom.fi/sites/default/files/media/publ
ication/HLT_syksy2023_raportti.pdf
7
Työsuhteisten
työntekijöiden
työmatkaliiken
ne
Defra 2024:
https://www.gov.uk/government/publications/greenh
ouse-gas-reporting-conversion-factors-2024
8
Tuotantoketjun
alkupään
vuokratut
omaisuuserät
Ks. Scope 2
9
Kuljetukset
tuotantoketjun
loppupäässä
Ks. Scope 3 kategoria 4
10
Myytyjen
tuotteiden
jalostus
Ei olennainen kategoria.
11
Myytyjen
tuotteiden
käyttö
Ks. Scope 1 ja Scope 2
Toimintakertomus 2024
95
12
Myytyjen
tuotteiden
käsittely
käyttöiän
lopussa
Ks. Scope 3 kategoria 5
13
Tuotantoketjun
loppupään
vuokratut
omaisuuserät
Ks. Scope 3 kategoria 8
14
Franchising
Ei olennainen kategoria.
15
Sijoitustoiminta
Ei olennainen kategoria.
KH Groupin toiminnalla ei ole kasvihuonekaasuja poistavaa vaikutusta, konserni ei
osallistu hiilidioksidin varastointihankkeisiin, eikä rahoita hiilidioksidin varastointiin
tähtääviä hankkeita.
KH Group -konserni ei sovella sisäisiä hiilen hinnoittelujärjestelmiä.
Toimintakertomus 2024
96
6. Kiertotalous
Oheisessa taulukossa on kuvattu KH Group -konsernin olennaisuusanalyysissään
tunnistamat kiertotalouden kannalta olennaiset vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet. Negatiiviset vaikutukset ja riskit on kuvattu harmaalla taustavärillä,
positiiviset vaikutukset ja mahdollisuudet valkoisella taustavärillä.
Konserniin myös kuuluneen HTJ Holding Oy:n osakekanta myytiin 11.7.2024, jonka
myötä kyseiseen liiketoimintaan liittyvät riskit poistuivat KH Group konsernista.
HTJ:stä ei arvioida aihetuvan KH Group -konsernille raportointivuodelle 2024
olennaisia vaikutuksia, riskejä tai mahdollisuuksia ja siksi sitä ole huomioitu
kiertotalouteen liittyvissä kestävyyssekoissa.
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
VAIKUTUKSET
Vaikutuksen tyyppi
Mittari
Käytetyn kaluston
pitkäikäisyys ja
jälleenmyynti edistävät
kiertotaloutta
Positiivinen
Käytetyn kaluston osuus
kaikista hankinnoista
(massa)
Kaluston käyttöikää
pidentävät
jälkimarkkinapalvelut
Positiivinen
Jälkimarkkinapalveluiden
osuus liikevaihdosta
Vuokrauspalvelut
lisäävät kaluston
käyttöastetta
Positiivinen
Vuokrauspalveluiden osuus
liikevaihdosta
Yhtiöissä syntyvien
jätteiden kierrätys ja
uusiokäyttö
Positiivinen
Jätteet
RISKIT JA
MAHDOLLISUUDET
Riski tai mahdollisuus
Luonne
Regulaatiovaatimukset
kierrätysmateriaalien
käytölle nostavat
kaluston
hankintakustannuksia
Riski
Kierrätysmateriaalien
käyttöä säätelevä regulaatio
(narratiivinen)
Kiertotalousvaatimuksien
yleistyessä
vuokrakaluston kysyntä
kasvaa
Mahdollisuus
Vuokrauspalveluiden osuus
liikevaihdosta
Kiertotalousvaatimuksien
yleistyessä
jälkimarkkinapalveluiden
kysyntä kasvaa
Mahdollisuus
Jälkimarkkinapalveluiden
osuus liikevaihdosta
Toimintakertomus 2024
97
KH Group -konsernin olennaiset vaikutukset, mahdollisuudet ja riskit
kiertotalouteen ja resurssien käyttöön liittyen painottuvat konekalustoon liittyvään
liiketoimintaan. Ennen kaikkea konsernin vaikutukset kaluston käyttöiän
pitenemiseen ja käyttöasteen paranemiseen, ja niiden kautta alentuneeseen
tarpeeseen uusvalmistuksen resursseille, ovat voimakkaasti sidoksissa konsernin
mahdollisuuksiin kiertotalousaiheissa.
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien kannalta keskeiset mittarit on esitetty
oheisessa taulukossa. Jälkimarkkina- ja vuokrauspalveluiden osuus liikevaihdosta
viittaa jälkimarkkinointi- ja vuokrauspalveluista saadun liikevaihdon osuuteen
konsernin kokonaisliikevaihdosta (sisältää liikevaihdon oman vuokrakaluston
myynnistä rahoitusyhtiölle). Indoorille näitä mittareita ei ole määritelty ja NRG:lle ei
ole määritelty mittaria vuokrauspalveluiden liikevaihtoon liittyen.
Erillisiä mittareita ei ole asetettu jätteisiin liittyen.
Vaikutusten, riskien,
mahdollisuuksien keskeisiä
mittareita
KH-
Koneet
NRG
Indoor
Konserni
Jälkimarkkinapalveluiden osuus
liikevaihdosta 2024 (%)
20,9 %
10,1
%
-
10,1 %
Vuokrauspalveluiden osuus
liikevaihdosta 2024 (%)
11,6 %
-
-
4,9 %
Uudesta regulaatiosta, joka pakottavasti lisäisi valmistajien velvoitetta
kierrätysmateriaalien yttöön samalla hankintakustannuksia nostaen, ei ole
raportin laatimishetkellä tietoa. Tällainen regulaatio raportoitaisiin erillisenä
kokonaisuutena osana kiertotalouteen liittyviä mittareita.
6.1. Toimintaperiaatteet, -suunnitelmat ja tavoitteet
KH Group -konserni ei ole määritellyt erillisiä toimintaperiaatteita kiertotalouteen
liittyen. Erikseen voidaan todeta, että konsernilla ei ole toimintaperiaatteita
neitseellisten resurssien käyttöön liittyen. Konsernin toimintaperiaatteita kestävään
hankintaan liittyen käsitellään myöhemmin kappaleessa 8.2. Toimittajia koskevat
toimintaperiaatteet.
KH Group -konserni pyrkii kasvattamaan myymänsä kaluston määrää sekä
myymiensä jälkimarkkina- ja vuokrauspalveluiden määrää, vaikkei toimenpiteiden
taustalla ole erillisiä toimintaperiaatteita kiertotalousliitännäisten vaikutusten,
riskien tai mahdollisuuksien hallinnoimiseksi. Konserni suhtautuu kokonaisuutena
kiertotalousteemoihin osana normaalia liiketoimintaansa, eikä ole nähnyt
Toimintakertomus 2024
98
tarpeelliseksi erillisten kiertotalousperiaatteiden laatimista. KH Group ei ota kantaa
kierrätettyjen tai uusiutuvien resurssien osuuteen sen hankinnoissa johtuen siitä,
että KH Group on kyseisissä teemoissa täysin riippuvainen sen asiakkaiden ja
toimittajien omissa hankinta- ja valmistusprosesseissaan tekemistään valinnoista.
Tällaisia valintoja voivat olla esimerkiksi, tuleeko asiakkaalta kauppatapahtuman
yhteydessä käytetty kone vaihdossa ja paljonko valmistaja hyödyntää
kierrätysmateriaalia osana omaa tuotantoprosessiaan.
KH Group -konserni ei ole laatinut erillisiä toimintasuunnitelmia
kiertotalousteemoihin liittyen. Osana konsernin normaalia liiketoimintaa se pyrkii
edistämään omaa vuokrauspalveluiden ja jälkimarkkinointipalveluiden
liiketoimintaansa, mutta näihin toimenpiteisiin ei liity kiertotaloustavoitteita tai
muita kiertotalousperäisiä kannustimia.
KH Group -konserni ei ole asettanut erillisiä tavoitteita kiertotalouteen liittyen,
kattaen kaikki alateemat. Konserni harkitsee tulevaisuudessa erikseen
kiertotalouteen liittyvien toimintaperiaatteiden, -suunnitelmien ja tavoitteiden
laatimista.
KH Group -konserni ei odota kiertotaloussiirtymään liittyvien olennaisten
vaikutusten, riskien tai mahdollisuuksien vaikuttavan olennaisesti konsernin
kassavirtoihin, taloudelliseen suoriutumiseen tai taloudelliseen asemaan muilta
osin kuin kommunikoitu konsernin taloudellisten ja strategisten tavoitteiden
yhteydessä (konsernin odottamat kiertotaloussiirtymään liittyvät taloudelliset
vaikutukset sisältyvät konsernin taloudelliseen ohjeistukseen).
6.2. Resurssien käyttö
KH Group -konsernille olennaiset sisään tulevat materiaalivirrat koostuvat ennen
kaikkea konsernin myymistä tuotteista sekä niiden lisälaitteista ja varaosista.
Oheisessa taulukossa on kuvattu konsernin sisään tulevien materiaalivirtojen
massaa. Konsernin hankinnoissa vain Indoorilla on biologisten materiaalien
hankintoja.
Sisään tulevat materiaalivirrat 2024
KH-
Koneet
NRG
Indoor
Konserni
Tuotteiden ja materiaalien
kokonaismassa (tn)
14
826,26
523,05
13
278,56
28 627,87
Kestävästi hankittujen biologisten
materiaalien osuus (%)
-
-
17,3 %
8,0 %
Kestävästi hankittujen biologisten
materiaalien kokonaismassa (tn)
-
-
2
297,19
2297,19
Kierrätettyjen tai uudelleenkäytettyjen
41,1 %
0,0 %
0,0 %
21,3 %
Toimintakertomus 2024
99
komponenttien ja välituotteiden sekä
uusiomateriaalien osuus (%)
Kierrätettyjen tai uudelleenkäytettyjen
komponenttien ja välituotteiden sekä
uusiomateriaalien kokonaismassa (tn)
6
093,59
0
0
6 093,59
KH-Koneilla sisään tulevien materiaalivirtojen määrittely perustuu konsernin
arvioon siitä, että materiaalikäyttö lukkiutuu tavaran hankintahetkellä, toisin sanoen
taulukon luvut eivät edusta myytyjen tuotteiden kokonaismassaa vaan konsernin
raportointikaudella hankkimien tuotteiden kokonaismassaa. Tällöin EU- ja
ulkomaantuonnin kautta hankittu massa saadaan suoraan konserniyhtiöiden
Intrastat-ilmoituksilta. Kotimaan hankintojen massa on konehankintojen osalta
laskettu konetasolla perustuen arvioon hankittujen koneiden sisääntulomassasta
(varusteltu maanrakennuskalusto).
Indoorilla sisään tulevien materiaalivirtojen tiedot pohjautuvat lopullisten
tuotteiden sekä niissä käytettyjen materiaalien suunnittelijoiden arvioihin
kymmenien vuosien kokemuksella.
Konserniyhtiöiden tuotteiden valmistusprosesseissa ei tunnistettu päällekkäisyyttä
uudelleenkäytettyjen tai kierrätettyjen komponenttien ja lituotteiden
hyödyntämisessä ja siten raportoiduissa sisään tulevien materiaalivirtauksien
osuuksissa ja kokonaismassassa ei arvioida olevan kahteen kertaan laskemisen
vaaraa.
6.3. Resurssien ulosvirtaus
KH Group -konsernin tuotteista käytännössä kaikki on suunniteltu
kiertotalousperiaatteiden mukaan niin, että lähes kaikki tuotteet ovat korjattavissa
tai kierrätettävissä. KH-Koneet ja NRG toimittavat maanrakennukseen ja
kiinteistönhuoltoon kalustoa ja lisälaitteita, jotka ovat lähtökohtaisesti suunniteltu
jopa vuosikymmenien käyttöikää silmällä pitäen, ja elinkaaren aikana huollettaviksi,
korjattaviksi, uudelleen myytäviksi ja kierrätettäviksi. Lisäksi konserniyhtiöt
tarjoavat jälkimarkkinointipalveluita, joiden tarkoituksena on entisestään pidentää
toimitetun kaluston käyttöikää.
Indoorin tuotteissa kierrätettävyyteen kiinnitetään huomiota niin raaka-aineiden
ostossa, tuotannon hävikin minimoimisessa kuin lopullisen tuotteen kestävyydessä.
Tehtaan tuotantoprosessissa syntyy olo- ja makuuhuoneisiin verhoiltuja
kotitaloushuonekaluja, joissa käytetään puu- ja/tai metallirunkoja, vanua ja
vaahtomuovia, metallijousia sekä erilaisia kangasmateriaaleja. Tuotteet
suunnitellaan alun perin kestävistä ja laadukkaista materiaaleista ja ne ovat
korjattavissa se kunnostettavissa uudelleen verhoilua myöten. Tuotteiden osat
Toimintakertomus 2024
100
ovat myös kierrätettävissä ja purettavissa ilman erikoistyökaluja. Näil toimilla
maksimoidaan tuotteen käyttöikä.
Oheisessa taulukossa on kuvattu konsernin avaintuoteryhmien arvioitua elinikää
toimialan keskiarvoihin nähden verrattuna. Taulukot ovat muodostettu
konserniyhtiöiden toimiala-asiantuntijoiden arvioihin perustuen.
KH-Koneiden tuoteryhmät
Arvioitu käyttöikä
Markkinan keskiarvo
Kevyet pyöräkuormaajat
30
25
Raskaat pyöräkuormaajat
35
30
Kevyet tela-alustaiset
kaivukoneet
30
25
Raskaat tela-alustaiset
kaivukoneet
30
25
Kevyet pyöräalustaiset
kaivukoneet
30
25
Asfaltti- ja maapohjajyrät
30
25
Kevytkalusto
10
7
NRG tuoteryhmät
Arvioitu käyttöikä
Markkinan keskiarvo
Sammutusautot
25
2025
Säiliö- ja
säiliösammutusautot
25
2025
Raivausautot
25
2025
Kevyt yksiköt
25
2025
Pelastusautot
25
2025
Indoor tuoteryhmät
Arvioitu
käyttöikä
Markkinan
keskiarvo
Sohvat ja nojatuolit
12
6
Nukkuminen
10
5
Matot
7
5
Kovat
9
7
Kodin tekstiilit
5
3
Kodin sisustus
7
5
Piha ja puutarha
7
5
Indoorin tytäryhtiön Insofan tuotteiden kestävyyden on arvioitu olevan
kaksinkertainen alan keskiarvoon. Tehtaan tuotteille myönnetään 20 vuoden
runkotakuu, joka on yli tuplaten sen mitä Suomen viranomaiset vastaavilta tuotteilta
vaativat. Osassa tuotteista on myös 10 vuoden painumattomuustakuu vakiona, tai
se on mahdollista ostaa tuotteisiin lisäpalveluna. Tuotteet ovat korjattavissa ja
Toimintakertomus 2024
101
kunnostettavissa sekä uudelleen verhoiltavissa ilman erikoistyökaluja.
Mahdollisessa reklamaatiotapauksessa tuotteet voidaan palauttaa tehtaalle
korjattavaksi, muussa tapauksessa tuotteet ovat kaikki huonekalualan
ammattilaisten korjattavissa. Insofan tuotteista noin puolet on kierrätettävää
metallia ja puuta ja loput poltettavaa jätettä. Kaikki Insofan pakkaukset ovat 100 %
kierrätettävää muovia ja pahvia.
6.4. Jätteet
KH Group -konsernin jätteitä koskevia tilastoja on esitetty oheisessa taulukossa
toimintamaittain ryhmiteltynä.
Jätteet
KH-
Koneet
Indoor
Group
NRG
KH
Group
yhteensä
Jätteiden kokonaismassa
2024 (tn)
336,08
843,28
79,06
1258,64
Ei-hävitetty jäte 2024 (tn)
143,37
186,82
26,62
357,01
- Vaaralliset jätteet (tn)
69,70
N/A
1,15
N/A
- Ei-vaaralliset jätteet (tn)
73,68
N/A
25,47
N/A
- Uudelleenkäytetty (tn)
N/A
N/A
N/A
N/A
- Kierrätetty (tn)
N/A
N/A
20,82
N/A
- Muut
kierrätysoperaatiot (tn)
N/A
N/A
N/A
N/A
Hävitetty jäte 2024 (tn)
192,71
656,46
52,44
901,61
- Vaaralliset jätteet (tn)
89,81
N/A
N/A
N/A
- Ei-vaaralliset jätteet (tn)
102,90
N/A
N/A
N/A
- Hävitetty polttamalla
(tn)
172,97
656,46
N/A
N/A
- Hävitetty kaatopaikalle
(tn)
19,72
N/A
N/A
N/A
- Hävitetty muuten (tn)
0,03
N/A
N/A
N/A
Kierrättämätön jäte 2024
(tn)
216,57
661,09
37,54
915,20
- Osuus kokonaisjätteestä
(%)
64,4 %
78,4 %
47,4 %
72,7 %
Vaaralliset jätteet yhteensä
2024 (tn)
159,51
1,11
10,15
170,77
- Radioaktiiviset jätteet
(tn)
0,00
0,00
0,00
0,00
Toimintakertomus 2024
102
Jätteitä koskeva informaatio on koottu konserniyhtiöiden jätteenkäsittelystä
vastaavien toimittajien raporteilta.
KH Group konsernissa KH-Koneille ja NRG:lle merkittävimmät jätevirrat koostuvat
metalliromusta ja pakkausjätteestä, joka syntyy koneiden varustelusta ja huollosta.
Indoorissa huonekalujen ja sisustustuotteiden valmistuksessa merkittävimmät
jätevirrat käsittävät puujätteen puumateriaalien käsittelystä, muovi- ja
tekstiilijätteen verhoilusta ja pintakäsittelyprosessin liuottimien ja maalien
ylijäämät. Konsernin jätevirroissa biomassan, ei-metallisten mineraalien, kriittisten
raaka-aineiden tai harvinaisten maametallien osuuden ovat vähäisiä tai
olemattomia.
7. Oma työvoima
Oheisessa taulukossa on kuvattu KH Group -konsernin olennaisuusanalyysissään
tunnistamat oman työvoiman kannalta olennaiset vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet. Negatiiviset vaikutukset ja riskit on kuvattu harmaalla taustavärillä,
positiiviset vaikutukset ja mahdollisuudet valkoisella taustavärillä.
Konserniin myös kuuluneen HTJ Holding Oy:n osakekanta myytiin 11.7.2024, jonka
myötä kyseiseen liiketoimintaan liittyvät riskit poistuivat KH Group konsernista.
HTJ:stä ei arvioida aihetuvan KH Group -konsernille raportointivuodelle 2024
olennaisia vaikutuksia, riskejä tai mahdollisuuksia ja siksi sitä ole huomioitu omaan
työvoimaan liittyvissä kestävyyssekoissa.
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
VAIKUTUKSET
Vaikutuksen tyyppi
Mittari
Aktiivinen
vuoropuhelu
henkilöstön kanssa
Positiivinen
Suositteluaste
Investoinnit
henkilöstön
koulutuksiin ja
osaamiseen
Positiivinen
Suositteluaste
Konserniyhtiöiden
kannustavat
palkitsemismallit ja
sukupuolten tasa-arvo
palkitsemisessa
Positiivinen
Palkitsemistilastot
Yhtiössä noudatetaan
laajalti
Positiivinen
Työehtosopimusten
kattavuus (%)
Toimintakertomus 2024
103
työehtosopimuksia
Työtapaturmia voi
tapahtua
satunnaisesti
Negatiivinen
Tapaturmataajuus
RISKIT JA
MAHDOLLISUUDET
Riski tai mahdollisuus
Mittari
Korkea työmotivaatio
ja hyvinvointi lisää
työtuottavuutta ja
tehokuutta
Mahdollisuus
Suositteluaste
Epätasainen
ikäjakauma voi
aiheuttaa taloudellisia
riskejä
Riski
Henkilöstön ikäjakauma
Työmotivaation tai
hyvinvoinnin
heikkeneminen
vähentää tuottavuutta
ja tehokkuutta
Riski
Suositteluaste
KH Group -konsernin oma työvoima sisältyy kokonaisuudessaan edellä kuvatun
olennaisuusanalyysin piiriin. KH Group -konsernin omaan työvoimaan sisällytetään
Konserniyhtiöiden palveluksessa oleva henkilöstö (palkkalistoilla olevat ja
vuokratyövoima)
Henkilöt, jotka toimivat osakeyhtiölain tarkoittamissa toimielimissä
konserniyhtiöissä
Konserniyhtiöille oman yrityksen kautta työskentelevät henkilöt (itsenäiset
alihankkijat), kun
o Yrityksen työsuhteessa on korkeintaan 13 henkilöä, ja
o Yrityksen tulot koostuvat pääosin tai kokonaan KH Group -konsernille
toimitetuista palveluista.
KH Group -konserni odottaa, että konserniyhtiöillä on positiivisia vaikutuksia omaan
työvoimaan erityisesti työolojen ja oppimis- sekä etenemismahdollisuuksien kautta.
Konserniyhtiöt harjoittavat aktiivista vuoropuhelua henkilöstönsä kanssa, ja osalla
yhtiöistä on suunnitelmana investoida merkittävästi henkilöstön kouluttamiseen ja
osaamiseen. Monet konsernin työntekijät työskentelevät teollisten työkoneiden
kanssa, min vuoksi olemme tunnistaneet olennaisena potentiaalisena
negatiivisena vaikutuksena satunnaiset työtapaturmat. Keskeisenä olennaisena
riskinä ja mahdollisuutena tunnistettiin korkea työmotivaatio ja -hyvinvointi;
käytännössä konserni arvioi, että hyvinvoiva ja motivoitunut henkilöstö johtaa
Toimintakertomus 2024
104
konsernille merkittäviin taloudellisiin hyötyihin, kun taas pahoinvoiva ja ei-
motivoitunut henkilöstö todennäköisesti johtaisi merkittäviinkin taloudellisiin
menetyksiin. Monilla työntekijöillämme on ainutlaatuista asiantuntijaosaamista
omiin työtehtäviinsä liittyen ja siksi tunnistamme potentiaalisena taloudellisena
riskinä tietopääoman poistumisen eläköitymisten myötä.
KH Group ei arvioi, että ilmastonmuutokseen sopeutumisella olisi
siirtymävaikutuksia henkilöstöön konserni arvioi, ettei maanrakennus- ja
kiinteistönhuoltokaluston, pelastuskaluston tai huonekalujen tarve tule poistumaan
ilmastonmuutoksen myötä, jolloin konserni odottaa, että jatkossakin konsernilla on
kasvava tarve osaajille.
KH Groupin arvion mukaan sen yhtiöiden toiminnoissa ei ole tunnistettu pakkotyön
tai lapsityövoiman ytön riskiä. Sama koskee konsernin arvion mukaan sen
asiakastoimialoja. Konserniyhtiöiden toiminnot ja asiakkaat toimivat
pääsääntöisesti Suomessa ja Ruotsissa, joissa lapsi- tai pakkotyövoiman käyttö on
yhteiskunnallisella tasolla harvinaista, minkä lisäksi paikallinen viranomaisvalvonta
on tehokasta ja luotettavaa.
Konsernin toimittajia tarkastellessa KH Group arvioi, että sen konserniyhtiöiden
ensimmäisen portaan toimittajien osalta pakko- tai lapsityövoiman riski on
vähäinen, näiden toimiessa pääosaltaan vastaavan sääntelyn ja valvonnan piirissä
kuin KH Group -konsernin omat toiminnat, minkä lisäksi konserniyhtiöt pystyvät
suorittamaan omakätistä valvontaa esimerkiksi tehdasvierailujen yhteydessä. On
kuitenkin huomattava, että ajoneuvoteollisuuden maailmanlaajuisissa
alihankintaketjuissa pakkotyötä voi esiintyä.
7.1. Toimintaperiaatteet omaan työvoimaan liittyen
KH Group pitää omaa työvoimaansa merkittävänä tekijänä konsernin toiminnassa.
Konserni tunnistaa, että sen menestyminen tai hiipuminen johtuu lopulta sen
yhtiöiden työntekijöiden kollektiivisista toimista ja toteaa, että motivoituneet,
itsenäiset ja yritteliäät työntekijät todennäköisemmin saavuttavat ja ylittävät
tavoitteensa, ja siten myös koko konsernin ja sen yhtiöiden tavoitteet. Konserni
tunnistaa myös, että huolimattomasti tai ilman huomiota työoloihin, tasapuoliseen
kohteluun, kehittymismahdollisuuksiin tai edes perusoikeuksiin suhtautuvat
työntekijät eivät todennäköisesti ole motivoituneita, itsenäisiä tai yritteliäitä. Näin
ollen KH Groupin perusperiaate omaa työvoimaansa kohtaan voidaan tiivistää
seuraavasti:
KH Group huolehtii työntekijöistään. Vastineeksi, KH Groupin työntekijät pitävät
huolta konsernista.
Toimintakertomus 2024
105
Soveltuvan lainsäädännön ja yllä kuvatun perusperiaatteen lisäksi konsernin
vastuullisuutta omaa työvoimaa koskevissa kysymyksissä ohjaavat eettiset
toimintaperiaatteet (Code of Conduct). Erityisesti omaa työvoimaa koskien konsernin
eettisessä ohjeistuksessa todetaan, että tehdäksemme niin kuin on oikein,
kohtelemme toisiamme ja liikekumppaneitamme kunnioituksella ja arvokkaasti.
Edistämme ja työskentelemme aktiivisesti turvallisen ja terveellisen työympäristön
luomiseksi kaikille. Tuemme ihmisoikeuksia, vaadimme samaa
liikekumppaneiltamme ja tuomitsemme kaikki pakko- ja lapsityön muodot.
Harjoitamme vain oikeudenmukaisia työ- ja työllistämiskäytäntöjä.
Konsernin päivitetty eettinen ohjeistus lanseerattiin vuoden 2023 aikana, ja se
koskee kaikkia konsernin työntekijöitä, johtajia, sidosryhmiä ja liikekumppaneita.
Eettisen ohjeistuksen laatimisesta ja päivittämisestä vastaa viime kädessä konsernin
hallitus, ja sen implementoimisesta toimitusjohtaja. Ohjeistuksen päivittämisessä
huomioidaan sidosryhmiltä saatu palaute ja sidosryhmien keskeiset näkemykset, ja
siitä tiedotetaan tarvittavassa määrin tarpeellisille tahoille.
Eettinen ohjeistus koulutetaan kaikille konsernin työntekijöille osana perehdytystä,
ja kaikki konsernin työntekijät osallistuvat täydentävään koulutukseen vähintään
kerran 3 vuodessa. Mahdollisissa havaituissa eettisen ohjeistuksen laiminlyönneissä
konserni ryhtyy littömiin korjaaviin toimenpiteisiin tilanteen vaatimalla tavalla.
Eettisen ohjeistuksen toteutumista seurataan henkilöstökyselyistä saadun
palautteen ja konsernin ilmoituskanavaan tulleiden ilmoitusten perusteella.
KH Group on sitoutunut varmistamaan työntekijöidensä hyvinvoinnin. Näihin
kuuluvat politiikat, jotka liittyvät riskien tunnistamiseen, hallintaan ja
lieventämiseen, eettiseen käyttäytymiseen, monimuotoisuuteen, tasa-arvoon ja
palkkaukseen. Politiikoilla pyritään estämään, lieventämään tai korjaamaan
mahdolliset negatiiviset vaikutukset konsernin työntekijöihin. Lähtökohtaisesti
kaikki konserniyhtiöiden työntekijät kuuluvat näiden politiikkojen piiriin.
KH Group on sitoutunut ihmisoikeuksiin kansainvälisesti tunnustettujen
asiakirjojen, kuten ILO:n julistuksen työelämän perusperiaatteista ja -oikeuksista,
mukaisesti. KH Group kunnioittaa syvästi ihmisoikeuksia, mukaan lukien
työoikeuksia, sitoutuu vuorovaikutukseen työntekijöidenkanssa ja lupaa tarjota
tehokkaita ja riittäviä korjaavia toimenpiteitämahdollisten ihmisoikeusloukkauksien
sattuessa. KH Group kieltäytyy ehdottomasti osallistumasta ihmiskauppaan,
pakkotyöhön ja lapsityövoiman käyttöön tai hyötymästä niistä.
KH Groupin yhtiöillä on hallintajärjestelmiä työpaikalla tapahtuvien
onnettomuuksien ehkäisemiseksi ja työolojen sekä työturvallisuuden
parantamiseksi. Konsernin eettiseen ohjeistukseen sisältyy sitoumus syrjinnän ja
häirinnän ehkäisemiseksi sekä yhdenvertaisten mahdollisuuksien edistämiseksi.
Toimintakertomus 2024
106
Konserni kiinnittää erityistä huomiota kansallisessa lainsäädännössä suojeltujen
ryhmien suojelemiseen Suomessa ja Ruotsissa. Konsernilla ei ole positiivisen
syrjinnän politiikkaa.
KH Groupin yhtiöt ovat vuorovaikutuksessa oman henkilöstönsä kanssa useissa eri
foorumeissa. Konserniyhtiöt suorittavat anonyymejä työntekijäkyselyitä aiheista
kuten työhyvinvointi, johtamistaidot ja johtamisen tehokkuus, viestintä sekä
konsernin tarjoamat koulutus- ja kehittymismahdollisuudet. Näiden kyselyiden
tulokset kerätään ja analysoidaan kunkin konserniyhtiön johdon ja hallituksen
toimesta. Saatua palautetta käytetään toiminnan kehittämiseen ja työyhteisön
kehittämissuunnitelmien laatimisen tukena.
KH-Koneissa järjestettäviin keskustelutilaisuuksiin kuuluvat tapahtumat, joissa
työntekijät ja kyseisen konserniyhtiön johdon edustajat kohtaavat fyysisesti
keskustellakseen yhtiön tilanteesta, tulevaisuuden suunnitelmista sekä
työntekijöiden huolenaiheista, ideoista ja ehdotuksista. Näitä tilaisuuksia
järjestetään vähintään kahdesti vuodessa jokaisessa yhtiön toimipisteessä, ja kaikki
työntekijät kutsutaan mukaan. Keskustelujen tulokset kerätään ja analysoidaan KH-
Koneiden kunkin toimintamaan johdon toimesta. Indoorissa järjestetään
kuukausittain henkilöstöinfotilaisuuksia, joissa työntekijöillä on mahdollisuus
keskustellen nostaa tärkeitä aiheita esiin. Myös NRG:llä järjestetään kuukausittaiset
henkilöstöinfotilaisuudet, mikä lisäksi tytäryhtiö Sauruksella henkilöstöä edustavat
luottamushenkilöt tapaavat johdon kanssa vähintään 3 kertaa vuodessa.
Työsuojelutoimikunnat ovat tarvittaessa kokoontuvia foorumeita, joita valvoo
konserniyhtiöiden kunkin toimintamaan työturvallisuuspäällikkö paitsi Indoorilla
valvojana toimii henkilöstöjohtaja. Toimikuntiin kuuluu työntekijöiden valitsemia
edustajia. Toimikuntien tavoitteena on parantaa työntekijöiden turvallisuutta,
ergonomiaa ja hyvinvointia, ja niillä on suora pääsy ylimpään johtoon sekä
mahdollisuus ehdottaa rajoituksetta investointeja hyvinvoinnin ja työturvallisuuden
parantamiseksi. Työsuojelutoimikunnat ovat lakisääteisiä.
KH Groupin työntekijöillä on oikeus järjestäytyä ja valita luottamusmiehiä
voimassa olevien lakien mukaisesti. Konserniyhtiöissä on vaihtelevasti hyödynnetty
tätä oikeutta ja valittu luottamusmiehiä. NRG:n tytäryhtiö Sauruksessa on valittu
luottamusmiehet erikseen toimihenkilöille ja työntekijöille. Sauruksen
työntekijöiden luottamusmies on myös henkilöstön pääluottamusmies.
Konserniyhtiöt arvioivat yhtiön ja henkilöstön välistä vuoropuhelua ensisijaisesti
henkilöstökyselyistä saatavan palautteen perusteella. Haavoittuvassa asemassa tai
marginaalissa olevien ihmisten etujen turvaamiseksi ja näkemysten huomioimiseksi
konserniyhtiöt mahdollistavat anonyymin palautteenannon sekä
henkilöstökyselyissä, että ilmiantokanavansa kautta.
Toimintakertomus 2024
107
Negatiivisten vaikutusten tunnistamiseksi ja korjaamiseksi edellä kuvatut kanavat
ovat käytettävissä kaikenlaisten huolten esittämiseen. Lisäksi kaikilla työntekijöillä
on suora yhteys aina konsernin toimitusjohtajaan asti asioissa, joita he katsovat
operatiivisen organisaation käsittelevän riittämättömästi. Konserniyhtiöillä on myös
lainsäädännön mukaiset ilmiantokanavat (Suomi: 1171/2022; Ruotsi 2021:890), joita
työntekijät voivat käyttää huolien esittämiseen. KH Groupin konserniyhtiöillä on
politiikkoja, jotka suojelevat ilmiantajia ja valituksia esittäviä henkilöitä
kostotoimilta.
Ilmiantokanavan kautta tulevien ilmoitusten käsittelyyn konserniyhtiöillä on erillisiä
menettelyjä, joita kuvataan tarkemmin alaluvussa 8.1.5 Ilmiantajansuoja. Muissa
kanavissa esitetyt huolet dokumentoidaan operatiivisten maiden johtoryhmien
kokouspöytäkirjoihin, ja niiden käsittelyn edistymistä seurataan jokaisessa
johtoryhmän kokouksessa. Konserniyritykset muistuttavat työntekijöitään
säännöllisesti ilmiantokanavan käytännöistä osana viestintäprosesseja.
7.2. Toimintasuunnitelmat ja toimenpiteet omaan työvoimaan liittyen
KH Group -konsernin toimintasuunnitelma oman työvoiman osalta koostuu
seuraavista keskeisistä komponenteista:
1) Kommunikaation parantaminen
2) Päivittäisjohtamisen kehittäminen
3) Osaamisen vahvistaminen ja koulutusten lisääminen.
Kommunikaation parantamisella KH Group -konserni tähtää ennen kaikkea
työvoiman kanssa käytävän vuorovaikutuksen lisäämiseen ja parantamiseen,
vaikutusten toteutuessa työmotivaation ja työhyvinvoinnin kautta. Konserniyhtiöt
pyrkivät parantamaan kommunikaatiota viestimällä aktiivisesti eri reittejä, pitäen
sisällään edellä kuvattujen toimintaperiaatteiden mukaiset keskustelutilaisuudet,
työsuojelutoimikunnat ja henkilöstökyselyt, mutta myös henkilöstökirjeet ja -infot
ajankohtaisista asioista normaalin päivittäisjohtamisen lisäksi. Konserni näkee
kommunikaation ja sen parantamisen ennen kaikkea jatkuvana parantamisena, eikä
siihen ole määritetty erillistä aikahorisonttia. Kommunikaation parantamiseen ei ole
allokoitu erillisiä resursseja pois lukien kommunikaation edistämiseen käytettävä
työaika.
Päivittäisjohtamisen kehittäminen tarkoittaa KH Group -konsernille ennen kaikkea
panostuksia esimiestyöhön ja palautteenantamiseen konserniyhtiöissä. Tämä
tarkoittaa ytännön tasolla esimieskoulutuksia, palautteenantorutiineja, kuten
kehityskeskusteluja ja jatkuvaan palautteenantoon kannustamista kaikilla
organisaation tasoilla. Toimenpiteitä on aloitettu ennen kaikkea 20232024 aikana,
ja konserni ei näe niiden päättämiselle välitöntä tarvetta. KH Group -konsernin
tavoitteena on eri päivittäisjohtamisrutiinien soveltaminen koko organisaation
Toimintakertomus 2024
108
laajuudella. Päivittäisjohtamisen kehittämiseen ei ole allokoitu merkittäviä
resursseja pois lukien kehittämistyöhön käytettävä työaika.
Oman työvoiman osaamisen vahvistaminen on tunnistettu KH Group -konsernin
strategiatyössä prioriteetiksi. Osaamisen vahvistaminen kattaa konsernin
ajattelussa kokonaisvaltaisesti eri toimenkuvissa tarvittavat taidot
työturvallisuusosaamisesta ja kielitaidosta sekä eri ATK-työkalujen käytöstä spesifiin
osaamiseen ja kaupalliseen osaamiseen, kuten myyntitaitoihin. Osaamisen
kehittämisellä pyritään turvallisen työskentelytavan edistämiseen, tuottavuuden
parantamiseen ja luomaan konsernille strategista joustavuutta muuttuvassa
markkinaympäristössä. Konsernin henkilöstön koulutussuunnitelma ulottuu
nykyisen strategiakauden loppuun vuoteen 2028, ja se kattaa kaikki konsernin
palveluksessa olevat henkilöstöryhmät. Koulutussuunnitelmien edistämiseen on
varattu sekä strategiasuunnittelun että vuosibudjetoinnin yhteydessä resursseja
niin suorien kustannusten kuin koulutuksille varattavan työajan muodossa.
Konserni arvioi toimenpiteiden tehokkuutta ja toimintasuunnitelmien etenemistä
ennen kaikkea henkilöstökyselyiden kautta. Konserniyhtiöt järjestävät vähintään
kerran vuodessa samansisältöisen henkilöstökyselyn. Kyselyistä toisen teemoina
ovat työssä viihtyminen ja koulutus- ja etenemismahdollisuudet, toisen teemoina
johtaminen ja kommunikaatio. Kyselyt koostuvat sekä numeerisesta että
sanallisesta palautteesta, minkä lisäksi kummankin kyselyn perusteella lasketaan
suositteluaste. Saatua palautetta käsitellään KH Group Oyj:n hallituksessa,
konsernin johdossa, liiketoiminta-alueilla ja keskustelutilaisuuksissa koko
henkilöstön kanssa. Saadun palautteen perusteella pyritään tunnistamaan uusia
kehitystoimenpiteitä sekä varmistumaan jo tehtyjen toimenpiteiden
vaikuttavuudesta ja siitä, ettei tehdyistä toimenpiteistä ole seurannut negatiivisia
vaikutuksia omalle työvoimalle.
7.2.1. Omaan työvoimaan liittyvät tavoitteet
Konsernin keskeiset omaa työvoimaa koskevat tavoitteet mittareineen on kuvattu
oheisessa taulukossa. 2023 on konsernin lähtötaso, 2024 viimeksi päättyneen
tilikauden toteuma ja 2028 konsernin tavoitetaso kuluvan strategiakauden loppuun
mennessä. Konserniyhtiöiden tavoitetasot vuodelle 2028 on asetettu yksilöllisesti
huomioiden niiden lähtötilanne raportointivuonna 2024.
Omaa työvoimaa koskevat tavoitteet
2024
2028
Työtapaturmat (kpl)
KH-Koneet
6
0
Indoor
14
6
NRG
12
0
Suositteluaste (eNPS)
Toimintakertomus 2024
109
KH-Koneet
50,4
80
Indoor
-
80
NRG
-
-
Taulukossa kuvatuista mittareista työtapaturmiin huomioidaan työpaikalla
tapahtuneet tapaturmat, jotka ovat johtaneet vähintään yhden vuorokauden
mittaiseen sairaspoissaoloon. Työmatkalla tapahtuneita tapaturmia ei huomioida.
Suositteluaste määritellään vastauksena kysymykseen ”Suosittelisitko työnantajaasi
muille” asteikolla 1-10. Vastaukset pisteytetään siten, että 9 ja 10 tulkitaan +1, 16
tulkitaan -1 ja 7 ja 8 tulkitaan 0, minkä jälkeen pistemäärä lasketaan yhteen, jaetaan
vastausten lukumäärällä ja kerrotaan sadalla. Osuus henkilöstöstä
kehityskeskustelujen piirissä lasketaan tilikauden lopun henkilömäärästä siten, että
tilikauden päättyessä vakituisessa työsuhteessa olevista henkilöistä määrä, joka on
osallistunut kauden aikana kehityskeskusteluihin, jaetaan koko vakituisessa
työsuhteessa olevan henkilöstön määrällä.
KH Group -konsernin tavoitteenasetanta perustuu ensisijaisesti konserniyhtiöiden
toimintasuunnitelmiin ja niiden tavoitteisiin, ja toissijaisesti toimintaperiaatteisiin.
Mittareista kolme liittyy suoraan tunnistettuihin oleellisiin vaikutuksiin, riskeihin ja
mahdollisuuksiin. Konserniyhtiöiden henkilökunta on osallistunut tavoitteiden
asettamiseen välillisesti esimerkiksi keskustelutilaisuuksien ja henkilöstökyselyissä
saadun palautteen kautta, ja tuloksia sekä edistymistä suhteessa tavoitteisiin
käydään läpi koko henkilöstön kanssa erityisesti keskustelutilaisuuksissa ja
liiketoimintojen omissa läpikäynneissä.
7.3. Henkilöstötilastoja
Tässä kappaleessa esitetään eri henkilöstötilastoja KH Group -konserniin
työntekijöistä.
Henkilöstön sukupuolijakauma
Seuraavassa taulukossa kuvataan henkilöstön sukupuolijakaumaa perustuen
tilinpäätöshetken henkilöstövahvuuteen.
Sukupuoli
Henkilöstön lukumäärä
Miehiä
640
Naisia
385
Muita
0
Ei raportoitu
0
Yhteensä
1025
Seuraavassa taulukossa kuvataan henkilöstömäärän jakaumaa toimintamaittain
perustuen tilinpäätöshetken henkilöstövahvuuteen.
Toimintakertomus 2024
110
Toimintamaa
Henkilöstön lukumäärä
Suomi
881
Ruotsi
144
Yhteensä
1025
Konsernin henkilöstön lukumäärä raportointivuonna 2024 on laskettu
konserniyhtiöiden palkkalistoille raportointivuoden lopussa olleiden henkilöiden
mukaan.
Työsopimukset
Seuraavassa taulukossa kuvataan henkilöstömäärän jakaumaa
työsopimustyypeittäin ja sukupuolijakauman suhteessa perustuen
tilinpäätöshetken henkilöstövahvuuteen.
Henkilöstöjakauma
työsopimustyypeittäin
2024
Naisia
Miehiä
Muita
Ei raportoitu
Yhteensä
Henkilöstömäärä (kpl)
385
640
0
0
1025
Vakituisessa
työsuhteessa (kpl)
355
602
0
0
957
Määräaikaisessa
työsuhteessa (kpl)
27
35
0
0
62
0-tuntisopimuksella (kpl)
3
3
0
0
6
Henkilöstön vaihtuvuus
Vuoden 2024 aikana konsernin vahvuudesta on poistunut yhteensä 306 henkilöä
oheisen taulukon mukaisesti. Henkilöstön vaihtuvuusluku oli 16 %. Syitä henkilöstön
vaihtuvuudelle on kuvattu oheisessa taulukossa. Valtaosa henkilöstön
vaihtuvuudesta tulee määräaikaiseen työsuhteeseen palkatuista henkilöistä
(esimerkiksi kesätyöntekijät ja opinnäytetyötä tekevät opiskelijat) ja heitä ei ole
huomioitu vaihtuvuusluvussa. Irtisanotut -rivillä on raportoitu äasiassa koeajalla
päätettyjä työsopimuksia.
Henkilöstön lähtövaihtuvuus
2024
Suomi
Ruotsi
Yhteensä
Lähteneet yhteensä (kpl)
276
30
306
Eläköityneet (kpl)
16
0
16
Irtisanoutuneet (kpl)
115
22
137
Irtisanotut (kpl)
19
8
27
Päättyneet määräaikaisuudet
(kpl)
126
0
126
Toimintakertomus 2024
111
Työehtosopimusten kattavuus
Kaikki konserniyritysten työntekijät ylintä johtoa lukuun ottamatta ovat
työehtosopimuksien piirissä, ja johtoon sovelletaan pääosiltaan työehtosopimusten
mukaisia yleisiä ehtoja.
Työehtosopimusten kattavuus
2024
Suomi
Ruotsi
Yhteensä
Työntekijät (kpl)
640
88
728
Työntekijät TES piirissä (%)
100 %
100 %
100 %
Toimihenkilöt (kpl)
219
50
269
Toimihenkilöt TES piirissä (%)
100 %
100 %
100 %
Johto (kpl)
22
6
28
Johto TES piirissä (%)
64 %
100 %
71 %
Yhteensä (kpl)
881
144
1025
Yhteensä TES piirissä (%)
99 %
100 %
99 %
Suomessa KH-Koneiden kannalta keskeisin työehtosopimus on Autoalan kaupan ja
korjaamotoiminnan työehtosopimus. Indoorin keskeisimmät työehtosopimukset
ovat Kaupan alan TES ja Insofalla sovelletaan Puusepänteollisuuden TES:sta. Näiden
lisäksi Indoorilla on käytössä hittäiskaupan esihenkilö TES ja
Puusepänteollisuuden toimihenkilö TES. Sauruksella Teknologiateollisuuden
toimihenkilöiden, työtekijöiden ja ylempien toimihenkilöiden työehtosopimukset ja
Sala Brandilla IF Metall sekä Unionen.
KH-Koneiden henkilöstö ei ole valinnut luottamusmiehiä missään konsernin
toimintamaassa. Indoorilla on valittu sekä luottamusmiehet että
työsuojeluvaltuutetut ja edustus löytyy erikseen työntekijöille ja ylemmille
toimihenkilöille.
KH Group ei ole osapuoli EWC- tai vastaavissa sopimuksissa. Yhteenveto konsernin
työehtosopimusten kattavuudesta ja työntekijöiden edustustoiminnasta työpaikalla
on esitetty seuraavassa taulukossa.
Työehtosopimuksien kattavuus
Dialogi
Kattavuus
Työntekijät -EEA
Työntekijät ei
EEA
Edustus
työpaikoilla
019 %
2039 %
4059 %
6079 %
Toimintakertomus 2024
112
80100 %
Suomi
Ruotsi
Konserniyhtiöistä
vain Indoor
Ylimmän johdon diversiteetti
KH Group määrittelee ylimpään johtoon kuuluviksi konsernin toimitusjohtajan ja
talousjohtajan. Toimitusjohtaja on yli 50-vuotias suomalainen mies, ja talousjohtaja
3050-vuotias suomalainen mies.
Oheisessa taulukossa on esitetty konsernin ylimmän johdon sukupuolijakauma. KH-
Koneet määrittelee ylimpään johtoon kuuluviksi konserniyhtiön johtoryhmän
laajennettuna Ruotsin maajohtajalla ja Suomen liiketoimintajohtajilla. Indoorilla ja
NRG:llä ylimpään johtoon lasketaan johtoryhmä ja hallitus.
Johdon
sukupuolijakauma
Miehi
ä
Naisia
Muit
a
Ei
raportoitu
Yhteens
ä
Ylin johto (kpl)
23
5
0
0
28
Ylin johto (%)
82 %
18 %
0
0
100 %
Henkilöstön ikäjakauma
Oheisessa taulukossa on esitetty konsernin henkilöstön ikäjakauma
tilinpäätöspäivän 2024 vahvuuslaskennan mukaan, toimintamaittain eriteltynä.
Henkilöstön ikäjakauma
Suomi
Ruotsi
Yhteensä
Alle 30-vuotiaat
145
31
176
3050-vuotiaat
445
82
527
Yli 50-vuotiaat
291
31
322
Sosiaaliturva
Kaikille KH Group -konsernin omaan työvoimaan kuuluville henkilöille maksetaan
vähintään lakisääteinen palkka. Lisäksi kaikilla konsernin omaan työvoimaan
kuuluvilla henkilöillä on vähintään lakisääteinen sosiaaliturva sairastapauksien,
työttömyyden, työtapaturmien ja vammautumisen, vanhempainvapaan ja eläkkeen
osalta.
Työterveys ja -turvallisuus
KH Group -konsernin terveys- ja turvallisuusjohtamisjärjestelmä kattaa lakien ja
työehtosopimusten mukaisesti kaikki konsernin työntekijät. Työperäisistä
sairauksista tai työtapaturmista ei aiheutunut yhtäkään kuolemantapausta KH
Group -konsernille tai sen tiloissa työskenteleville arvoketjuun kuuluville henkilöille.
Oheisessa taulukossa on esitetty tilastoja työterveyteen ja -turvallisuuteen liittyen
toimintamaittain eriteltynä. Taulukossa työtapaturmina huomioidaan työpaikalla
Toimintakertomus 2024
113
tapahtuneet tapaturmat, jotka ovat johtaneet vähintään yhden vuorokauden
mittaiseen sairaspoissaoloon. Konsernin ESRS S1-standardin mukaista kirjattujen
työtapaturmien määrää ei ole konsolidoidusti saatavilla, koska osassa
konserniyhtiöistä työtapaturmien määrää on seurattu vain vähintään yhden
vuorokauden mittaisiin sairaspoissaoloihin johtaneiden työtapaturmien osalta.
Työterveys ja -turvallisuus
2024
Kuolemantapaukset (kpl)
0
Työtapaturmat (kpl)
32
Todetut työperäiset sairaudet (%)
0
Menetetyt työpäivät em. syistä (vrk)
850
Tapaturmataajuus (kpl/miljoona työtuntia)
2024
KH-Koneet
15,4
Indoor
11,9
NRG
58,8
Perhevapaat
Kaikilla KH Group -konsernin työntekijöillä on oikeus perhevapaaseen lakien ja
työehtosopimusten mukaisesti. Oheisessa taulukossa on kuvattu konsernin
perhevapaiden käyttöä sukupuolittain ja toimintamaittain.
Perhevapaat
Suomi
Ruotsi
Konser
ni
Työntekijät, jotka käyttivät perhevapaita 2024 (%)
4,8 %
16,7 %
6,4 %
- Naiset (%)
2,5 %
0,7 %
2,2 %
- Miehet (%)
2,3 %
16,0 %
4,2 %
Palkkatilastot
Oheisessa taulukossa on esitetty sukupuolten välinen palkkaero toimintamaittain ja
kokonaiskompensaatiosuhde oheisten laskukaavojen mukaisesti. Sukupuolten
välinen palkkaero on laskettu erikseen sukupuolien keskituntiansion erotus
jaettuna miesten keskituntiansiolla. Kokonaiskompensaatiosuhde on määritetty
laskemalla kaikkien työntekijöiden kokonaisansio, sisältäen peruspalkan, lisät ja
bonukset, työsuhde-edut ja muu palkitseminen, ja jakamalla suurimman
kompensaation saaneen henkilön kokonaisansio mediaanikokonaisansiolla
otannasta, josta on poistettu suurimman kompensaation saanut henkilö.
Kummassakin laskelmassa kruunut on muunnettu euroiksi käyttäen tilikauden
keskikurssia.
𝑀𝑖𝑒𝑠𝑡𝑒𝑛 𝑘𝑒𝑠𝑘𝑖𝑡𝑢𝑛𝑡𝑖𝑎𝑛𝑠𝑖𝑜 𝑁𝑎𝑖𝑠𝑡𝑒𝑛 𝑘𝑒𝑠𝑘𝑖𝑡𝑢𝑛𝑡𝑖𝑎𝑛𝑠𝑖𝑜
𝑀𝑖𝑒𝑠𝑡𝑒𝑛 𝑘𝑒𝑠𝑘𝑖𝑡𝑢𝑛𝑡𝑖𝑎𝑛𝑠𝑖𝑜
100
Toimintakertomus 2024
114
𝐾𝑜𝑘𝑜𝑛𝑎𝑖𝑠𝑎𝑛𝑠𝑖𝑜 (𝑒𝑛𝑖𝑡𝑒𝑛 𝑎𝑛𝑠𝑎𝑖𝑛𝑛𝑢𝑡 𝑦𝑘𝑠𝑖𝑙ö)
𝐾𝑜𝑘𝑜𝑛𝑎𝑖𝑠𝑎𝑛𝑠𝑖𝑜 (𝑚𝑒𝑑𝑖𝑎𝑎𝑛𝑖 𝑒𝑖 𝑠𝑖𝑠. 𝑒𝑛𝑖𝑡𝑒𝑛 𝑎𝑛𝑠𝑎𝑖𝑛𝑛𝑢𝑡 ℎ𝑙ö)
100
Palkkatilastot, KH-Koneet
Suomi
Ruotsi
Konserni
Sukupuolten välinen palkkaero 2024 (%)
14,5 %
6,5 %
11,4 %
Kokonaiskompensaatiosuhde 2024 (%)
5,3 %
3,4 %
5,7 %
Palkkatilastot, Indoor
Konserni
Sukupuolten välinen palkkaero 2024 (%)
9,3 %
Kokonaiskompensaatiosuhde 2024 (%)
10, 3 %
Syrjintä- tai häirintätapaukset
Raportointikaudella KH Group-konsernissa ei ole havaittu syrjintä- tai
häirintätapauksia.
Syrjintä- tai häirintätapaukset
2024
Syrjintä- tai häirintätapaukset (kpl)
0
Syrjintä- tai häirintätapauksista tehdyt ilmoitukset (kpl)
0
Seuraukset syrjintä- tai häirintätapauksista (EUR)
0
Ihmisoikeusloukkaukset
KH Group -konsernin omaan työvoimaan liittyviä ihmisoikeusloukkauksia ei ole
havaittu raportointikautena konserniyhtiöiden ilmiantokanavien tai muun sisäisen
valvonnan kautta.
Palkkatilastot, NRG
Suomi
Ruotsi
Konserni
Sukupuolten välinen palkkaero 2024 (%)
-3,1 %
9,1 %
2,6 %
Kokonaiskompensaatiosuhde 2024 (%)
4,8 %
2,4 %
5,2 %
Toimintakertomus 2024
115
8. Liiketoiminnan harjoittaminen
Oheisessa taulukossa on esitetty konsernin olennaisuusanalyysissä tunnistamat,
liiketoiminnan harjoittamisen kannalta olennaiset vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet. Negatiiviset vaikutukset ja riskit on kuvattu harmaalla taustavärillä,
positiiviset vaikutukset ja mahdollisuudet valkoisella taustavärillä.
Konserniin myös kuuluneen HTJ Holding Oy:n osakekanta myytiin 11.7.2024, jonka
myötä kyseiseen liiketoimintaan liittyvät riskit poistuivat KH Group konsernista.
HTJ:stä ei arvioida aihetuvan KH Group -konsernille raportointivuodelle 2024
olennaisia vaikutuksia, riskejä tai mahdollisuuksia ja siksi sitä ole huomioitu
liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvissä kestävyyssekoissa.
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
VAIKUTUKSET
Vaikutuksen tyyppi
Mittari
Vahvat ja
luottamukselliset
toimittajasuhteet
Positiivinen
Toimittajasuhteet
Reilut maksuehdot ja
ajallaan maksaminen
Positiivinen
Maksukäytännöt
Konserniyhtiöiden
väärinkäytösten
ilmiantokanavat
Positiivinen
Yhtiöissä panostetaan
hyvään yrityskulttuuriin
Positiivinen
Yrityskulttuuri
RISKIT JA
MAHDOLLISUUDET
Riski tai
mahdollisuus
Mittari
Kiristyvä regulaatio
kasvattaa kustannuksia
ja
vaihtoehtoiskustannuksia
Riski
Vaatimustenmukaisuuskulut
Maine vastuullisena
toimijana houkuttelee
asiakkaita, työntekijöitä
ja sijoittajia
Mahdollisuus
8.1. Toimintaperiaatteet liiketoiminnan harjoittamisen kehittämiseen
KH Group -konsernin toimintaa ohjaa voimassa olevan lainsäädännön lisäksi ennen
kaikkea konsernin eettinen ohjeistus (Code of Conduct), joka kiteyttää konsernin
toimintaperiaatteet.
Toimintakertomus 2024
116
8.1.1. Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
KH Group -konsernin yrityskulttuurista, eettisyydestä ja vaatimustenmukaisuudesta
vastaa viime kädessä konsernin hallitus, joka käsittelee yrityskulttuuri-, eettisyys- ja
vaatimustenmukaisuusasioita osana normaalia toimintaansa. Hallitus vastaa
erityisesti valvonnasta ja tavoitteenasetannasta. Konsernin toimitusjohtaja ja
talousjohtaja osallistuvat hallituksen kokouksiin toimivan johdon edustajina, ja
vastaavat hallituksen ohjeiden implementoinnista organisaation läpi.
Yrityskulttuuri-, eettisyys- ja vaatimustenmukaisuusasioita käsitellään paikallisissa
johtoryhmissä konsernin toimitus- ja talousjohtajan ohjaamina. Eri toimielinten
roolia eettisten epäkohtien tutkinnassa on avattu osioissa 8.1.3. Väärinkäytösten
tunnistaminen, 8.1.4. Korruption vastaiset toimintaperiaatteet ja korkeat funktiot,
8.1.5. Ilmiantajansuoja ja 8.1.6. Tutkintaperiaatteet.
Konsernin hallituksella ja toimivalla johdolla on kokemusta ja osaamista koskien
hyvää hallintotapaa ja hyvää kauppatapaa liiketoiminnan harjoittamisessa. Sekä
hallituksella että toimivalla johdolla on tarvittaessa pääsy ulkoisiin asiantuntijoihin,
joiden osaamista voidaan hyödyntää eri liiketoimintatilanteissa.
8.1.2. Eettinen ohjeistus ja yrityskulttuurin kehittäminen
Konsernin eettinen ohjeistus pitää sisällään sitoumukset vastuulliseen
päätöksentekoon, turvalliseen ja oikeudenmukaiseen työympäristöön ja
työskentelyyn, lakien ja asetusten noudattamiseen, reiluun kilpailuun ja
vastuullisuuteen yhteistyökumppaneiden valinnassa; ympäristön suojeluun ja
tarkkaan sekä täsmälliseen raportointiin. Eettinen ohjeistus kattaa kaikki konsernin
työntekijät, johtajat, sidosryhmät ja liikekumppanit, ja sen päivityksestä vastaa KH
Group Oyj:n hallitus ja sen implementoinnista konsernin toimiva johto.
Konserniyhtiöt arvioivat yrityskulttuurin kehittymistä jatkuvasti perustuen
henkilöstökyselyihin, kehityskeskusteluihin ja henkilöstön kanssa käytäviin
keskustelutilaisuuksiin. Henkilöstökyselyiden tulokset käsitellään konsernin
yritysten hallituksissa, minkä lisäksi kehityskeskusteluiden ja yleisten
keskustelutilaisuuksien aikana saatua palautetta käsitellään konsernin
johtoryhmissä ja tarvittaessa hallituksessa.
8.1.3. Väärinkäytösten tunnistaminen
Konsernin henkilöstöä rohkaistaan ilmoittamaan havaitsemistaan konsernin
toimintaan liittyvistä lainsäädännön rikkomuksista sekä eettisistä epäkohdista.
Havainnoista voi ilmoittaa omalle esihenkilölle, paikallisjohdolle, konsernijohdolle,
hallituksen jäsenille tai konserniyhtiöiden ilmoituskanaviin. Linkki olennaiseen
Toimintakertomus 2024
117
ilmoituskanavaan on kaikkien konserniyhtiöiden työntekijöiden käytettävissä,
ilmoituksen voi tehdä anonyymisti ja ilmoituskanavan olemassaolosta muistutetaan
henkilökuntaa säännöllisesti. Ilmoituksen tekotavasta riippumatta kaikki ilmoitukset
epäkohdista tutkitaan ja korjaavat toimenpiteet toteutetaan.
Ilmoituskanavaan tulevista ilmoituksista tulee suora ilmoitus KH-Koneet-konsernin
hallituksen puheenjohtajalle, toimitusjohtajalle ja talousjohtajalle ja puolestaan
Indoorilla ja NRG:n tytäryhtiöllä Sauruksella henkilöstöjohtajalle. Muilla tahoilla ei
ole pääsyä näihin kanaviin. Kanavaan tulevat ilmoitukset käsitellään konsernin
eettisen ohjeistuksen määrittelemän ilmiantajansuojan mukaisesti. Kaikki
ilmoitukset tutkitaan viipymättä, ehdottoman luottamuksellisesti ja tutkinnan
kohteesta riippumattomien henkilöiden toimesta konserniyhtiön hallituksen
puheenjohtajan ohjaamana, ja tutkinnassa voidaan käyttää kolmansia osapuolia
tilanteen vaatiessa. Konsernin hallituksen puheenjohtaja valvoo ilmiantojen
tutkintaprosessia, ja prosessin tulokset raportoidaan suoraan konsernin
hallitukselle. Konsernin johto vastaa korjaavien toimenpiteiden implementoinnista
organisaation läpi. Konserni on eettisessä ohjeistuksessaan yksikäsitteisesti
sitoutunut suojelemaan vilpittömässä mielessä ilmoituksen tehneiden henkilöiden
oikeuksia ja yksityisyyttä.
8.1.4. Korruptionvastaiset toimintaperiaatteet ja korkean riskin funktiot
KH Group -konsernin eettiseen ohjeistukseen sisältyy yksiselitteisesti korruption ja
lahjonnan kielto, ja konserni on sitoutunut korruption ja lahjonnan vastaiseen
toimintaan omassa toiminnassaan ja toiminnassa yhteistyökumppaneiden kanssa.
Konsernin toimintaperiaatteet ovat linjassa YK:n korruptionvastaisen
yleissopimuksen kanssa. Toimintaperiaatteet kattavat koko KH Group -konsernin
henkilöstön ja sidosryhmät, ja niiden päivittämisestä vastaa KH Group Oyj:n hallitus,
ja implementoinnista konsernin toimiva johto.
Vaikka korruptiota ei tunnistettu konsernin olennaisuusanalyysissa olennaiseksi
kestävyysseikaksi, on KH Group arvioinut, ettei korruptioriski ei ole sama kaikissa
sen toiminnoissa. Riskipitoisimpia toimintoja ovat myynti- ja hankintaorganisaatiot,
taloushallinto sekä toimiva johto. Vastaavasti koulutuksia ja valvontaa painotetaan
korkean riskin toimintoihin.
8.1.5. Ilmiantajansuoja
KH Group -konsernin eettinen ohjeistus kattaa ilmiantajansuojan, joka koskee koko
konsernin henkilöstöä ja sidosryhmiä. Eettisen ohjeistuksen tavoitteena on auttaa
konsernia tunnistamaan ja ehkäisemään mahdollisia ärinkäytöksiä, kuten
häirintää, petoksia tai korruptiota; vahvistaa hyvää hallintotapaa; suojella ilmiantajia
ja mahdollistaa tehokkaat tutkivat ja korjaavat toimenpiteet. Eettinen ohjeistus
Toimintakertomus 2024
118
kannustaa raportoimaan mahdollisista lainsäädännön ja tämän ohjeistuksen
rikkomuksista tai huolenaiheista sekä konsernin omassa että kumppaneidemme
toiminnassa lähimmälle esimiehelle, johdolle tai henkilöstöhallinnon edustajalle tai
erikseen nimetylle ulkopuoliselle taholle, joka saattaa asian tietoon oikealle
organisaatiotasolle.
Ilmiantajansuojan ylläpidosta vastaa KH Group Oyj:n hallitus ja implementoinnista
konsernin toimiva johto.
8.1.6. Tutkintaperiaatteet
Kaikki ilmoituskanavien ilmoitukset tutkitaan viipymättä, ehdottoman
luottamuksellisesti ja tutkinnan kohteesta riippumattomien henkilöiden toimesta
konserniyhtiön hallituksen puheenjohtajan ohjaamana. Tutkinnassa voidaan
käyttää kolmansia osapuolia tilanteen vaatiessa. Konsernin hallituksen
puheenjohtaja valvoo ilmiantojen tutkintaprosessia, ja prosessin tulokset
raportoidaan suoraan konsernin hallitukselle. Konsernin johto vastaa korjaavien
toimenpiteiden implementoinnista organisaation läpi. Konserni on eettisessä
ohjeistuksessaan yksikäsitteisesti sitoutunut suojelemaan vilpittömässä mielessä
ilmoituksen tehneiden henkilöiden oikeuksia ja yksityisyyttä.
8.1.7. Koulutukset
Jokainen konsernin työntekijä perehdytetään konsernin eettiseen ohjeistukseen ja
oman toimenkuvan kannalta relevantteihin politiikkoihin heti työsuhteen alussa,
minkä lisäksi ohjeistusta kerrataan säännöllisesti esimiehille ja henkilöstölle
järjestettävissä keskustelutilaisuuksista, erityisessä riskissä olevia toimenkuvia
painottaen.
KH Group -konsernin korruption ja lahjonnan vastaiset politiikat (eettinen ohjeistus)
kommunikoidaan kaikille konsernin työntekijöille osana perehdytystä. Kaikille
konsernin työntekijöille on valmisteilla mekanismi, jossa tarjotaan mahdollisuus
osallistua erilliseen korruptiota ja lahjontaa käsittelevään koulutukseen.
Riskifunktioissa työskenteleville koulutuksiin osallistuminen olisi pakollista.
Koulutukset toteutettaisiin lyhyinä, käytännönläheisinä verkkokursseina, joissa
keskityttäisiin käytännön tilanteisiin, joissa korruptioriski on kohonnut, ja niissä
käsiteltäisiin sekä korruption tunnistamiseen että ehkäisemiseen liittyviä
kysymyksiä.
8.2. Toimittajia koskevat toimintaperiaatteet
KH Group-konserni jaottelee toimittajat kuuteen pääryhmään:
”Julkishallinto”, kuten paikalliset veroviranomaiset, eläkerahastot,
Toimintakertomus 2024
119
lakisääteisten vakuutuspalveluiden tuottajat ja muut toimittajat, jotka
auttavat lakisääteisen velvoitteen täyttämisessä.
"Rahoitusyhtiöt”, jotka tuottavat rahoituspalveluita sekä KH Group -
konsernille, että sen asiakkaille (pankit ja muut rahoituslaitokset).
”Valmistajat”, joka kattaa konsernin ätoimittajat (konevalmistajat ja
huonekalutuotteiden tavarantoimittajat). Kategorisointi tehdään KH Group -
konsernin lähtökohdista, toisin sanoen tosiasiallisesti monikansallinen
suuryritys ei välttämättä ole KH Group -konsernin kategorisoinnissa
”Monikansallinen”, jos KH Group -konsernin hankintavolyymi kyseiseltä
yritykseltä on vähäinen tai merkityksetön.
”Suuret yritykset”, joka pitää sisällään muut suuret yritykset kuin ne, jotka
konserni erikseen kategorisoi edellisiin kolmeen kategoriaan. Konserni pitää
suuryrityksen rajana yrityksiä, joiden vuotuinen liikevaihto on 10 MEUR, 100
MSEK tai enemmän.
”Pk-yritykset” pitää sisällään ne yritykset, joiden liikevaihto on alle 10 MEUR
tai 100 MSEK vuodessa, ja joita ei kategorioida mihinkään edellisistä
kategorioista tai itsenäisiin alihankkijoihin.
”Itsenäiset alihankkijat” ovat toimittajia, jotka tekevät lähinalihankintatyötä
konsernille, jotka työllistävät yhden tai korkeintaan muutamia henkilöitä, ja
joiden toimeentulo on tyypillisesti ainakin osittain riippuvainen KH Groupin
suorituksista.
KH Group -konsernille keskeinen toimintaperiaate on, että vastuullisen ja kestävän
liiketoiminnan tulee olla kaikille osapuolille oikeudenmukaista ja reilua, ja konserni
odottaa samaa kaikilta yhteistyökumppaneiltaan. Konserni operoi pääsääntöisesti
sellaisten toimittajien kanssa, joilla on vahvoja näyttöjä vastuullisesta ja
luotettavasta toiminnasta sekä KH Group -konsernia että omia sidosryhmiään
kohtaan. Vastuullisen toiminnan määritelmä sisältää tässä kontekstissa kysymykset
niin ympäristöön, ihmisten terveyteen ja turvallisuuteen, korruptioon,
lapsityövoiman käyttöön kuin ihmisoikeusloukkauksiinkin liittyen. Toimijoiden
vastuullisuutta arvioidaan kokonaisharkintaan perustuen ja osallistaen koko
konsernin henkilöstö toimijoiden seuraamiseen konsernin eettisen ohjeistuksen
avulla.
Oman toimittajaluokittelunsa pohjalta konserni tunnistaa, että suurimmat riskit
liittyvät monikansallisiin yrityksiin, joissa alihankintaketjut ovat monesti globaaleita
ja ulospäin läpinäkymättömiä, kun taas riski paikallisten, saman lainsäädännön alla
toimivien yritysten kanssa on vähäisempi. KH Group -konsernille toimittajien
vastuullinen toiminta on toimittajasuhteen jatkuvuuden ehto. Samanaikaisesti KH
Group -konserni tunnistaa, että sen mahdollisuudet kontrolloida monikansallisten
yritysten koko toimintaketjua ovat vähäiset, jolloin konsernin fokus on ensimmäisen
portaan toimittajien valinnassa ja yhteistyössä näiden kanssa.
Toimintakertomus 2024
120
Toimittajia koskevien toimintaperiaatteiden päivittämisestä vastaa KH Group Oyj:n
hallitus ja implementoinnista konsernin toimiva johto.
8.2.1. Maksukäytännöt
KH Group -konsernin lähtökohta liiketoiminnalle on, että liiketoiminnasta
toimittajille kertyvät kiistattomat maksut suoritetaan ajallaan. Konserni varaa
oikeuden maksusuorituksen pidättämiseen riitaisen asian selvittämiseen asti, mutta
samalla sitoutuu käsittelemään edellä mainittujen asioiden maksusuoritukset
viipymättä sovinnon saamisen jälkeen, sovinnon mukaisesti.
KH Group -konserni tiedostaa vastuunsa erityisesti pk-yritysten ja itsenäisten
alihankkijoiden osalta, ja järjestelmällisesti priorisoi näiden laskunkäsittelynopeutta
ja maksatusta. Edelleen KH Group -konserni erikseen pidättäytyy oman
neuvotteluvoimansa käyttämisestä kohtuuttomien maksuehtojen kiristämiseen pk-
yrityksiltä ja itsenäisiltä alihankkijoilta. Pk-yritysten ja itsenäisten alihankkijoiden
osalta konserni priorisoi laatua, luotettavuutta ja kilpailukykyistä hinnoittelua
maksuehdoilla kiristämisen sijaan.
Konsernissa käytössä olevat tyypilliset maksuehdot Pk-yrityksille ja itsenäisille
alihankkijoille ovat 14 ja 30 päivää netto laskun päiväyksestä. Monikansallisten
toimijoiden ja paikallisten suuryritysten osalta konserni tavoittelee pidempiä
maksuehtoja (tyypillisesti 60120 päivää netto) johtuen sekä tavallisesti pidemmästä
viiveestä laskupäivän ja tavaran saapumisen välillä (kuljetusviive), konsernin
läpimenoajoista ja kysynnän sesonkiluonteen vuoksi, jotka yhdessä voivat aiheuttaa
merkittävääkin lyhyen aikavälin kassavirtavaihtelua.
Oheisessa taulukossa on kuvattu maksuehtojen jakautuminen toimittajaryhmittäin.
”14 pv” pitää sisällään 14 päivää netto ja sitä lyhyemmät maksuehdot.
”30 pv” pitää sisällään maksuehdot välillä 15 päivää netto 30 päivää netto.
”60 pv” pitää sisällään maksuehdot välillä 31 päivää netto 60 päivää netto.
”90 pv” pitää sisällään maksuehdot välillä 61 päivää netto 90 päivää netto.
”> 90 pv” pitää sisällään 91 päivää netto ja sitä pidemmät maksuehdot.
KH-Koneet
Toimittajaryhmä
14 pv
30 pv
60 pv
90 pv
> 90 pv
Yhteensä
Julkishallinto
26 067
6 600
365
0
18
33 051
Rahoitusyhtiöt
19 338
12 747
289
0
0
32 374
Valmistajat
970
5 596
11 003
7 201
47 579
72 349
Suuret yritykset
6 302
12 259
3 814
115
766
23 257
Pk-yritykset
8 978
12 048
623
0
0
21 650
Toimintakertomus 2024
121
KH-Koneiden osalta tiedot on laskettu laskumäärän perusteella toimittajaryhmittäin ja
maksuehdoittain. Noin 91 % kaikista KH-Koneiden laskuista maksettiin raportointivuonna 2024
ajallaan toimittajille.
Indoor Group
Maksuehdot
14 pv
30 pv
60 pv
90 pv
> 90 pv
Julkishallinto
6
10
-
-
-
Rahoitusyhtiöt
6
3
-
-
-
Valmistajat
19
72
47
12
-
Suuret yritykset
134
58
9
-
-
Pk-yritykset
165
36
2
-
-
Itsenäiset alihankkijat
29
4
-
-
-
Indoorin tiedot on laskettu toimittajaryhmiin kuuluvien toimittajien lukumäärän mukaan.
Laskuajot suoritetaan joka työviikon lopussa, mutta tarkkaa prosenttiosuutta ajoissa maksetuista
tiedoista ei maksujärjestelmästä saada laskettua raportointivuodelle 2024. Indoor on suorittanut
kaikki toimittajien maksut pääasiassa ajallaan raportointivuoden aikana.
NRG:ssä tytäryhtiö Sala tarjoaa pääasiassa 30 päivän maksuehtoja kaikille toimittajilleen ja on
raportointivuoden aikana suorittanut kaikki maksut toimittajille maksuehtojen puitteissa. NRG:n
tytäryhtiö Sauruksen maksujärjestelmistä ei voitu tarkastella maksuehtojen jakautumista
toimittajaryhmittäin, mutta kaikki maksut on suoritettu pääasiassa ajallaan raportointivuoden
aikana.
Normaaleista maksuehdoista poiketen konserni saattaa kaupallisista tai operatiivisista syistä
neuvotella pidennettyjä maksuehtoja tai maksusuunnitelmia yksittäisille tuote-erille. Konserni
varaa nämä neuvottelut toimintaan monikansallisten yhtiöiden ja paikallisten suuryritysten
kanssa.
Konsernissa ei raportointivuonna 2024 ollut vireillä maksuviivästyksistä johtuvia
oikeudenkäyntejä.
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
122
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS)
Konsernin tuloslaskelma, IFRS
Konsernin tuloslaskelma vertailukaudelta 112/2023 sisältää sekä jakson 14/2023, jolloin
emoyhtiö on sijoitusyhteisönä kirjannut sijoitukset käypään arvoon tulosvaikutteisesti, että
jakson 512/2023, jolloin tytäryhtiöt on yhdistelty konserniin rivikohtaisesti
hankintamenetelmän mukaisesti. Tuloslaskelman 2023 vertailutiedot on päivitetty johtuen
HTJ:n ja Indoor:n luokittelusta lopetettuihin toimintoihin.
1000 EUR
Liitetieto
2024
2023
(Oikaistu)
Liikevaihto
3.1
193 979
123 980
Liiketoiminnan muut tuotot
3.2
581
728
Materiaalit ja palvelut
3.3
-141 086
-97 921
Henkilöstökulut
3.5
-22 701
-14 463
Liiketoiminnan muut kulut
3.4
-10 490
-7 473
Sijoitusten realisoitumattomat arvonmuutokset
-
-2 228
Poistot ja arvonalentumiset
3.6
-14 511
-9 304
Liikevoitto/-tappio
5 771
-6 681
Rahoitustuotot
3.7
2 165
1 114
Rahoituskulut
3.7
- 6 282
-6 743
Tulos ennen veroja
1 653
-12 310
Tuloverot
3.8
-205
1 905
Tilikauden tulos jatkuvista toiminnoista
1 448
-10 405
Tilikauden tulos lopetetuista toiminnoista
1.3
-31 374
-3 958
Tilikauden tulos
-29 925
-14 363
Tilikauden tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille
-24 601
-10 429
Määräysvallattomille omistajille
-5 324
-3 934
Osakekohtainen tulos
2.7
Jatkuvista toiminnoista €
Laimentamaton
0,02
-0,18
Laimennettu
0,02
-0,18
Lopetetuista toiminnoista
Laimentamaton
-0,44
0,00
Laimennettu
-0,44
0,00
Jatkuvista ja lopetetuista toiminnoista €
Laimentamaton
-0,42
-0,18
Laimennettu
-0,42
-0,18
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
123
Konsernin laaja tuloslaskelma, IFRS
1000 EUR
Liitetieto
2024
2023
Tilikauden tulos
-29 925
-14 363
Laajan tuloslaskelman erät, jotka saatetaan
myöhemmin siirtää tulosvaikutteiseksi
Muuntoerot
-255
-29
Laajan tuloslaskelma erät, joita ei siirretä
tulosvaikutteisiksi:
Etuuspohjaiset eläkkeet
5.4
-10
-117
Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen
jälkeen
-265
-146
Tilikauden laaja tulos yhteensä
-30 190
-14 509
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille
-24 852
-10 540
Määräysvallattomille omistajille
-5 337
-3 969
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
124
Konsernin tase, IFRS
1000 EUR
Liitetieto
2024
2023
Varat
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo
4.2 ja 4.3
7 659
39 874
Aineettomat hyödykkeet
4.2
10 331
63 766
Aineelliset hyödykkeet
4.1
41 756
41 386
Käyttöoikeusomaisuuserät
2.5
9 645
61 792
Pitkäaikaiset saamiset ja muut rahoitusvarat
2.1
428
736
Laskennalliset verosaamiset
4.8
4 099
5 316
Pitkäaikaiset varat yhteensä
73 919
212 869
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
4.4
60 242
100 022
Myyntisaamiset
4.5
15 808
19 304
Siirtosaamiset ja muut saamiset
4.5
2 718
4 414
Rahavarat
2.2
9 015
11 089
Lyhytaikaiset varat yhteensä
87 784
134 828
Myytävänä oleviksi luokitellut omaisuuserät
1.3
109 957
-
Varat yhteensä
271 659
347 698
Oma pääoma ja velat
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma
2.6
15 179
15 179
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
2.6
12 886
12 886
Muuntoerot
-288
-42
Kertyneet voittovarat
21 915
46 575
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
yhteensä
2.6
49 691
74 597
Määräysvallattomien omistajien osuus
-615
4 669
Oma pääoma yhteensä
49 076
79 266
Pitkäaikaiset velat
Korolliset velat
2.3
19 663
40 485
Vuokrakaluston rahoituslainat
2.3
29 966
24 424
Vuokrasopimusvelat
2.5
6 204
40 686
Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat
2.1
-
3 372
Varaukset
4.7
26
83
Eläkevelvoitteet
5.4
-
155
Laskennalliset verovelat
4.8
2 097
12 666
Pitkäaikaiset velat yhteensä
57 956
121 870
Lyhytaikaiset velat
Korolliset velat
2.3
8 760
29 601
Vuokrakaluston rahoituslainat
2.3
10 836
9 052
Vuokrasopimusvelat
2.5
3 729
21 712
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
125
Saadut ennakot
3.1
1 106
5 842
Ostovelat ja muut velat
4.6
30 239
80 355
Lyhytaikaiset velat yhteensä
54 670
146 562
Myytävänä oleviksi luokiteltuihin
omaisuuseriin liittyvät velat
109 957
-
Velat yhteensä
222 583
268 432
Oma pääoma ja velat yhteensä
271 659
347 698
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
126
Konsernin rahavirtalaskelma, IFRS
Konsernin rahavirtalaskelma vertailukaudelta 112/2023 sisältää vertailukauden jakson 1
4/2023, jolloin rahavirtalaskelma on koostunut emoyhtiön rahavirrasta sekä vertailukauden
jakson 512/2023, jolloin tytäryhtiöt on yhdistelty konserniin rivikohtaisesti. Tytäryhtiöiden
rahavarat 1.5.2023 sisältyivät investointien rahavirtaan, sillä yhdistelyperiaatteen muutos
käsitellään IFRS 3:n mukaisena hankintana ilman rahamääräistä siirtynyttä vastiketta. Alla
esitetty rahavirtalaskelma pitää sisällään sekä jatkuvat, että lopetetut liiketoiminnat.
1000 EUR
Liitetieto
2024
2023
Liiketoiminnan rahavirrat
Tilikauden tulos
-29 925
-14 363
Oikaisut tilikauden tulokseen
Poistot ja arvonalentumiset
3.6
64 558
24 576
Rahoitustuotot ja -kulut
3.7
8 755
8 980
Tuloverot
3.8
-1 065
-4 287
Muut oikaisut
1)
-20 365
8 143
Oikaisut yhteensä
51 883
37 412
Käyttöpääoman muutokset
Myyntisaamisten ja muiden saamisten lisäys (-) / vähennys (+)
-63
5 067
Vaihto-omaisuuden lisäys (-) / vähennys (+)
7 974
5 824
Ostovelkojen ja muiden velkojen lisäys (+) / vähennys (-)
-7 541
-3 237
Saadut korot
148
71
Maksetut korot ja muut rahoituskulut
-11 262
-7 078
Maksetut tuloverot
-1 806
-996
Liiketoiminnan nettorahavirta yhteensä
9 407
22 700
Investointien rahavirrat
Tytäryhtiöiden rahavarat 1.5.2023
1.2
-
16 309
Tytäryritysten hankinnat (vähemmistöosuuksien hankinta)
1.2
-2 927
-
Tytäryritysten myynnit vähennettynä myyntihetken rahavaroilla
12 045
11 813
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
4.1 ja 4.2
-1 812
-2 002
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynnit
4.1 ja 4.2
5 037
744
Investointien nettorahavirta yhteensä
12 343
26 864
Rahoituksen rahavirrat
Lainojen nostot
2.3
7 433
966
Lainojen takaisinmaksut
2.3
-16 381
-29 766
Vuokrakaluston rahoituslainojen nostot
2.3
21 576
11 068
Vuokrakaluston rahoituslainojen takaisinmaksut
2.3
-13 822
-7 806
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut
2.5
-21 891
-15 152
Maksetut osingot
-
-
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
127
Rahoituksen nettorahavirta yhteensä
-23 085
-40 690
Rahavarojen muutos
-1 335
8 873
Rahavarat kauden alussa
11 089
2 216
Rahavarat kauden lopussa
2.2
9 754
11 089
1) Muut oikaisut sisältävät pääasiassa käyvän arvon kohdistusten muutoskirjauksia ja KH-Koneiden myynti ja takaisinvuokraus -käsittelyyn
liittyvän oikaisun.
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
128
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista, IFRS
2024
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1000 EUR
Osake-
pääoma
Sijoitetun
vapaan
pääoman
rahasto
Muunto-
erot
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Määräys-
vallattomien
omistajien
osuus
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2024
15 179
12 886
-42
46 575
74 597
4 669
79 266
Tilikauden tulos
-
-
-
-24 601
-24 601
-5 324
-29 925
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot
-
-
-246
-
-246
-9
-255
Etuuspohjaiset eläkkeet
-
-
-
-6
-6
-4
-10
Tilikauden laaja tulos
yhteensä
-
-
-246
-24 607
-24 852
-5 337
-30 190
Oma pääoman ehtoisen
lainan korot
1)
-
-
-
-53
-53
53
-
Oma pääoma 31.12.2024
15 179
12 886
-288
21 915
49 691
-615
49 076
1) Muiden omistajien lisäsijoitus Indoor Groupiin
2023
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1000 EUR
Osake-
pääoma
Sijoitetun
vapaan
pääoman
rahasto
Muunto
-erot
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Määräys-
vallattomien
omistajien
osuus
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023
15 179
12 886
-
57 076
85 140
-
85 140
Tilikauden tulos
-
-
-
-10 429
-10 429
-3 934
-14 363
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot
-
-
-42
-
-42
14
-29
Etuuspohjaiset eläkkeet
-
-
-
-68
-68
-49
-117
Tilikauden laaja tulos
yhteensä
-
-
-42
-10 498
-10 540
-3 969
-14 509
Konsolidointiperiaatteen
muutos
1)
-
-
-
-
-
7 938
7 938
Oma pääoman ehtoinen
laina ja korot
2)
-
-
-
-3
-3
700
697
Oma pääoma 31.12.2023
15 179
12 886
-42
46 575
74 597
4 669
79 266
1) Ks. liitetieto liiketoimintojen yhdistämisestä
2) Muiden omistajien lisäsijoitus Indoor Groupiin
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
129
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1. Yleiset laatimisperiaatteet ja konsernirakenne
Tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Yleinen laatimisperusta on kerrottu osana tätä tilinpäätöksen laadintaperiaatteita koskevaa
liitetietoa, kun taas sellaiset laadintaperiaatteet, jotka liittyvät läheisesti johonkin tiettyyn
liitetietoon, on esitetty osana kyseistä liitetietoa.
Tietoja yhtiöstä ja tilinpäätöksestä
KH Group-konserni on pohjoismaissa toimiva monialakonserni. Konsernin emoyhtiö KH
Group Oyj on suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka kotipaikka on Sievi ja rekisteröity osoite
Eteläranta 14, 00130 Helsinki, josta myös ljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa.
Yhtiön osake on noteerattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä.
KH Group Oyj:n hallitus on kokouksessaan 20.3.2025 hyväksynyt tämän tilinpäätöksen.
Suomen osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai hylätä
tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidettävässä yhtiökokouksessa.
Tilinpäätöksen laatimisperusta
KH Group Oyj:n konsernitilinpäätös 2024 on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(International Financial Reporting Standards, IFRS) mukaisesti ja sitä laadittaessa on
noudatettu 31.12.2024 voimassa olleita IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja.
Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla
annetuissa säännöksissä kansainvälisten tilinpäätösstandardien soveltamisesta annetussa
Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn
mukaisesti yhteisössä sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä annettuja tulkintoja.
Tilinpäätöksen liitetiedot ovat myös suomalaisen, IFRS-säännöksiä täydentävien kirjanpito- ja
yhteisölainsäädännön mukaiset.
Tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina euroina. Tilinpäätöserien arvostaminen perustuu
alkuperäisiin hankintamenoihin, ellei laatimisperiaatteissa ole muuta kerrottu. Kaikki esitetyt
luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa
esitetystä summaluvusta. Suluissa olevat luvut viittaavat vuoden 2023 vastaavaa ajanjaksoon.
Tilinpäätös laaditaan kalenterivuodelta, joka on KH Groupin raportointikausi.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Johto käyttää harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteita sovellettaessa. Johdon tekemät
harkintaan perustuvat ratkaisut vaikuttavat laatimisperiaatteiden valintaan ja niiden
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
130
soveltamiseen. Tämä koskee erityisesti niitä tapauksia, joissa voimassa olevassa IFRS-
normistossa on vaihtoehtoisia kirjaamis-, arvostamis- tai esittämistapoja.
Lisäksi tilinpäätöstä laadittaessa käytetään tarvittaessa kirjanpidollisia arvioita. Arvioiden
perustana olevien tekijöiden muuttuessa on mahdollista, että toteumat poikkeavat
merkittävästikin tilinpäätöksessä käytetyistä arvioista. Arviot ja niihin liittyvät oletukset
perustuvat KH Groupin aikaisempiin kokemuksiin ja muihin tekijöihin, kuten viimeisimpään
käytettävissä olevaan tietoon, tulevaisuuden tapahtumia koskeviin olosuhteisiin ja näkymiin
tilinpäätöksen laadinta-ajankohtana. Näiden katsotaan edustavan johdon parasta näkemystä
tarkasteluhetkellä ja olevan kohtuullisia olosuhteet huomioon ottaen.
Alla annetaan yleiskuva alueista, joihin on liittynyt merkittävissä määrin harkintaa tai jotka
ovat monimutkaisia, sekä eristä, joihin saattaa todennäköisimmin tulla olennaisia oikaisuja,
mikäli arviot ja oletukset osoittautuvat vääriksi. Yksityiskohtaisia tietoja näistä arvioista ja
harkintaan perustuvista ratkaisuista on annettu kunkin tilinpäätöserän liitetiedoissa, joissa on
myös annettu tietoja tilinpäätöserän laskentaperusteista.
Erä Arvio Harkintaan Liitetieto perustuvia ratkaisuja Myytävänä olevat Myytävänä oleviksi luokiteltujen 1.3 Kyllä luovutettavien erien ryhmät liiketoimien arvostus Vuokra-ajan määrittäminen ja 2.5 Vuokrasopimusvelat Kyllä lisäluoton korko Liikearvo ja tavaramerkit Käyttöarvolaskelmien oletukset Ei 4.3 Vaihto-omaisuus Varaston arvostus Ei 4.4 Myyntisaamiset Myyntisaamisten arvostus Ei 4.5 Laskennalliset verosaamiset Verosaamisten arvostus Kyllä 4.8
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
131
1.1 Konsernirakenne
Yhtiön perustiedot
KH Groupin liiketoiminnat KH-Koneet, Nordic Rescue Group ja Indoor vastaavat omasta
toiminnastaan, asiakassuhteistaan ja niiden kehittämisestä. Konsernin päämarkkina-alueet
ovat Suomi ja Ruotsi. Konsernilla ei ole ollut tilikausilla 2023 ja 2024 osakkuusyrityksiä.
Konserniyhtiöt % omistusosuus Tytäryhtiöt Maa 2024 2023 KH-Koneet Group Oy Suomi 95,4 % 90,7 % KH-Koneet Oy Suomi 100% 100% KH Tekninen kauppa Oy Suomi 100% 100% Edeco Tools Oy Suomi 100% 100% Crent Oy Suomi 100% 100% KH-Maskin AB Ruotsi 100% 100% S-Rental AB Ruotsi 100% 100% Nordic Rescue Group Oy Suomi 68,1% 68,1% Saurus Oy Suomi 100% 100% Sala Brand AB Ruotsi 100% 100% Indoor Group Holding Oy Suomi 58,3% 58,3% Indoor Group Oy Suomi 100% 100% Insofa Oy Suomi 100% 100% Indoor Group AS Viro 100% 100% HTJ Holding Oy Suomi 0% 91,7% Rakennuttajatoimisto HTJ Oy Suomi 0% 100%
KH Group Oyj on sopinut KH-Koneiden vähemmistöosakkeenomistajien kanssa, tiettyjen
ehtojen täyttyessä, molemminpuolisesta oikeudesta toteuttaa kaupat
vähemmistöosakkeenomistajien omistamista tytäryhtiöosakkeista. Tämän vuoksi KH-Koneet
alakonserni yhdistellään kuin niistä omistettaisiin 100 % ja vähemmistöosuuden
lunastamiseen liittyvä vastuu esitetään tulosvaikutteisesti kirjattavana velkana.
Konsolidointiperiaatteet
Konserni sisältää emoyhtiön lisäksi kaikki ne yhtiöt, joissa KH Groupilla on määräysvalta.
Määräysvalta katsotaan olevan silloin kun KH Group altistuu sijoituskohteen muuttuvalle
tuotolle tai se on oikeutettu sijoituskohteen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan
tähän tuottoon käyttämällä sijoituskohdetta koskevaa valtaansa.
Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saatavat ja velat, sekä voitot ja tappiot liiketoimista
tytäryhtiöiden välillä, eliminoidaan osana yhdistelyprosessia. Määräysvallattomien omistajien
osuus tytäryhtiöistä esitetään konsernin taseessa osana omaa äomaa, erillään
osakkeenomistajille kuuluvasta pääomasta. Määräysvallattomien omistajien osuus tilikauden
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
132
tuloksesta ilmoitetaan konsernin tuloslaskelmassa erikseen. Ulkomaisten yksiköiden
hankinnasta syntynyt liikearvo ja kyseisten ulkomaisten yksikköjen hankinnan yhteydessä
tehtyjen varojen ja velkojen käyvän arvon oikaisut käsitellään kyseisten ulkomaisten
yksiköiden varoina ja velkoina ja muunnetaan euroiksi tilinpäätöspäivän kurssiin.
Konsernin sisäiset osakeomistukset eliminoidaan hankintamenetelmällä. Hankintamenoon
sisältyy, luovutettujen varojen lisäksi, liikkeelle laskettujen osakkeiden käypä arvo ja
hankintahetkellä mahdollisesti vastattavaksi otetut velat. Jokaisen hankinnan osalta
määräysvallattomien omistajien osuus voidaan kirjata joko käypään arvoon tai suhteellisena
osuutena hankitun kohteen nettovarallisuudesta. Hankitun kohteen nettovarallisuuden
käyvän arvon ylittävä hankintameno kirjataan liikearvoksi. Jos hankintameno alittaa konsernin
hankkiman nettovarallisuuden käyvän arvon, näiden erotus kirjataan suoraan konsernin
tulokseen.
Merkittävissä liiketoimintojen yhdistämisissä konserni käyttää ulkopuolista neuvonantajaa
määritettäessä hankittujen varojen ja vastattavaksi otettujen velkojen käypiä arvoja.
Hankittujen varojen ja velkojen käyvät arvot määritetään mahdollisuuksien mukaan saatavilla
olevien markkina-arvojen mukaisesti. Erityisesti aineettomien hyödykkeiden arvostaminen
perustuu tulevien rahavirtojen nykyarvoihin ja edellyttää johdon arvioita tulevista
kassavirroista, diskonttokoroista sekä omaisuuserien käytöstä.
Ulkomaiset konserniyhtiöt
Konserniyhtiöiden tulosta ja taloudellista asemaa koskevat luvut määritetään siinä
valuutassa, joka on kunkin yksikön pääasiallisen toimintaympäristön valuutta
(”toimintavaluutta”). Konsernitilinpäätös on esitetty euroina, joka on konsernin emoyhtiön
toiminta- ja esittämisvaluutta.
Konsernitilinpäätöksessä ulkomaisten konserniyhtiöiden tuloslaskelmat muunnetaan
euroiksi tilikauden keskikurssiin. Tase-erät muunnetaan euroiksi tilinpäätöspäivän
valuuttakurssiin. Muuntoerot esitetään omassa pääomassa erillisenä eränä. Kun tytäryritys
myydään kokonaan tai osittain siten, ettei konsernilla ole enää määräysvaltaa, kertyneet
muuntoerot siirretään omasta pääomasta tuloslaskelmaan osaksi myyntivoittoa tai -tappiota.
1.2 Liiketoimintojen yhdistäminen
Tilikausi 2024
Tilikaudella ei ole ollut liiketoimintojen yhdistämisiä. Emoyhtiö KH Group Oyj on hankkinut
KH-Koneet Group Oy:n osakkeita vähemmistöomistajilta tilikauden aikana, ja omistusosuus
tilinpäätöshetkellä on 95,4 %.
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
133
Tilikausi 2023
KH Group Oyj:n sijoitusyhteisöstatuksen lakattua 1.5.2023 KH Group -konserniin yhdisteltiin
seuraavat tytäryhtiöt sekä kaikki kyseisten yhtiöiden tytäryhtiöt:
- Indoor Group Holding Oy
- KH-Koneet Group Oy
- Nordic Rescue Group Oy
- HTJ Holding Oy
Luovutetun vastikkeen komponenttien, hankittujen varojen ja vastattavaksi otettujen
velkojen sekä liikearvon hankinta-ajankohdan yvät arvot on esitetty seuraavassa
taulukossa:
Nordic Indoor KH-Rescue HTJ Yhteensä Group Koneet milj. euroa Group Hankittu omistusosuus 58,3 % 100,0 % 68,1 % 100,0 % Varat Tavaramerkit 45,0 - 3,9 - 48,9 Asiakassuhteet - 7,9 - 6,2 14,1 Muut aineettomat hyödykkeet 0,7 0,1 0,8 - 1,6 Aineelliset hyödykkeet 4,9 35,0 0,3 0,3 40,6 Käyttöoikeusomaisuuserät 53,0 9,1 1,5 1,8 65,4 Muut rahoitusvarat 0,1 0,2 - 0,5 0,8 Laskennalliset verosaamiset 2,1 0,3 - - 2,3 (1)Vaihto-omaisuus 36,2 81,9 5,4 - 123,6 Myyntisaamiset ja muut saamiset 2,2 16,2 6,5 3,6 28,4 Rahavarat 11,1 2,6 1,6 1,1 16,3 Varat yhteensä 155,3 153,3 19,9 13,6 342,1 Velat Korolliset velat 36,8 61,1 13,1 8,9 120,0 Vuokrasopimusvelat 53,0 9,1 1,5 1,8 65,4 Varaukset 0,1 - - - 0,1 Laskennalliset verovelat 12,1 3,6 1,0 1,2 17,9 Ostovelat ja muut velat 31,8 39,6 7,8 5,8 84,9 Velat yhteensä 133,6 113,5 23,4 17,8 288,2 Yksilöitävissä oleva nettovarallisuus yhteensä 21,7 39,8 -3,4 -4,2 53,9 Luovutettu vastike
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
134
Sijoituksen käypä arvo vähennettynä realisoitumattomalla laskennallisella verolla 30,0 37,7 3,1 9,7 80,6 Velka määräysvallattomien omistajien osuudesta - 4,3 - 0,9 5,2 Luovutettu vastike yhteensä 30,0 42,0 3,1 10,6 85,8 Määräysvallattomien omistajien osuudet 9,0 - -1,1 - 7,9 Hankinnoista syntynyt liikearvo 17,4 2,2 5,5 14,8 39,9 Rahavirtavaikutus Hankitut rahavarat 11,1 2,6 1,6 1,1 16,3 Rahavirtavaikutus yhteensä 11,1 2,6 1,6 1,1 16,3
(1) Vaihto-omaisuuden arvo sisältää KH-Koneiden ja Indoor Groupin osalta yhteensä 20,6 milj. euron oletettuun katteeseen perustuvan käyvän
arvon kohdistuksen, joka kirjataan kuluksi 2023 aikana.
Liiketoimintojen yhdistelemisestä syntynyt liikearvo oli 39,9 milj. euroa ja se edustaa
työvoimaa sekä muita sellaisia aineettomia omaisuuseriä, joiden osalta kirjaamisedellytykset
eivät täyttyneet. Liikearvo ei ole verotuksessa vähennyskelpoinen. Indoor Groupin
tavaramerkeillä katsotaan olevan rajoittamaton taloudellinen vaikutusaika ja niille tehdään
vuosittainen arvonalentumistestaus.
Yrityshankinnat
Yrityshankinnat käsitellään hankintamenetelmällä. Luovutettu vastike ja hankitun yhtiön
varat ja velat arvostetaan käypiin arvoihin hankintahetkellä. Hankintaan liittyvät menot
kirjataan kuluksi. Mahdollinen ehdollinen lisäkauppahinta arvostetaan käypään arvoon
hankintahetkellä ja se luokitellaan joko velaksi tai omaksi pääomaksi.
Velaksi luokiteltu lisäkauppahinta arvostetaan käypään arvoon jokaisen raportointikauden
päättymispäivänä ja täs syntyvä voitto tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Omaksi
pääomaksi luokiteltua lisäkauppahintaa ei arvosteta uudelleen. Liikearvon hankintameno on
määrä, jolla tytäryhtiön hankintameno ylittää hankittujen yksilöitävissä olevien varojen,
velkojen ja ehdollisten velkojen käyvän nettoarvon.
1.3 Lopetetut toiminnot ja liiketoimintojen myynnit
Indoor
KH Group tiedotti 13.3.2025 aloittaneensa myyntiprosessin koskien Indoor Group -
omistustaan. Indoor Group on tästilinpäätöksessä raportoitu ”IFRS 5 myytävänä olevat
pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot” -standardin mukaisesti, koska KH Group
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
Oyj:n hallitus aloitti ostajan löytämiseen tähtäävän toimenpideohjelman joulukuussa 2024.
Indoor on esitetty katsauskaudella lopetettuna toimintona ja 2023 vertailukautta on
tuloslaskelman osalta muutettu vastaavasti. Lopullista päätöstä Indoor Group -omistuksen
myynnistä ei ole tehty, eikä tällaisen mahdollisen järjestelyn aikataulusta, ehdoista tai
toteutumisesta ole varmuutta.
Indoor Groupin myyntiprosessiin liittyvän raportointimuutoksen yhteydessä KH Group on
arvioinut Indoor Group -omistuksen käyvän arvon ja teki sen seurauksena tilikaudelle 2024
yhteensä 28,9 milj. euron alaskirjauksen, joka kohdistuu liikearvoon ja muihin pitkäaikaisiin
omaisuuseriin. Arvioitu käypä arvo perustuu taloudellisen neuvonantajan tekemiin
markkinatunnusteluihin. Alaskirjauksen jälkeen Indoor Groupin varojen arvo vastaa sen
velkojen arvoa KH Groupin konsernitaseella.
HTJ
KH Group Oyj sopi kesäkuussa 2024 yhdessä muiden rakennuttajakonsulttiyhtiö HTJ Holding
Oy:n (HTJ) osakkeenomistajien kanssa yhtiön osakkeiden myynnistä XPartners-konserniin
kuuluvalle XPartners Finland Holding Oy:lle. Kauppa toteutui heinäkuussa 2024. Yrityskaupan
velaton kauppahinta oli 23,0 miljoonaa euroa, josta KH Groupin lopulliseksi kauppahinnan
osuudeksi muodostui 13,1 miljoonaa euroa. Kaupasta kirjautuva myyntivoitto oli 2,6
miljoonaa euroa.
Logistikas
KH Group myi Logistikas-liiketoimintansa ruotsalaiselle logistiikkayhtiölle Logent AB:lle
30.6.2023. KH Groupin omistusosuus Logistikaksen osakkeista oli 66,5 % ja osuus
kauppahinnasta nettovelan ja myyntiin liittyvien kulujen vähentämisen jälkeen oli 11,8 milj.
euroa sisältäen kauppahinnan osakkeista ja saamisista Logistikas Oy:ltä liittyen kaupan
yhteydessä päätettyyn osingonjakoon ja pääomanpalautukseen. 1.1.31.12.2023 sisältää
järjestelystä syntyneen myyntivoiton 4,4 milj. euroa sekä lopetetun toiminnon tuloksen 0,3
milj. euroa tilikaudelta.
Konsernin tuloslaskelmassa jatkuvat ja lopetetut toiminnot esitetään erikseen. Vertailutiedot
on oikaistu tuloslaskelman osalta vastaavasti.
Lopetettujen toimintojen tuloslaskelma
Oikaistu 2024 1000 EUR Indoor HTJ Indoor HTJ Logistikas 2023 Yhteensä Yhteensä Liikevaihto 161 579 12 877 174 455 128 499 18 097 6 099 152 694 Liiketoiminnan muut tuotot 6 106 5 6 111 1 859 12 - 1 871 Materiaalit ja palvelut -94 825 -908 -95 733 -85 834 -1 465 -1 334 -88 633 Henkilöstökulut -31 479 -9 039 -40 518 -22 376 -11 662 -2 012 -36 050 Liiketoiminnan muut kulut -23 210 -1 682 -24 892 -17 189 -2 375 -2 234 -21 798 1)Poistot ja arvonalentumiset-49 539 -508 -50 047 -14 607 -664 -88 -15 359 135
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
136
Liikevoitto -31 369 745 -30 624 -9 648 1 942 431 -7 276 Rahoitustuotot ja kulut -4 282 -355 -4 638 -2 888 -463 -34 -3 385 Tulos ennen veroja -35 652 390 -35 262 -12 536 1 479 397 -10 661 Tuloverot 1 455 -185 1 269 2 631 -249 -97 2 286 Tilikauden tulos lopetetuista -34 197 204 -33 993 -9 905 1 230 300 -8 375 toiminnoista Myyntivoitto lopetetuista toiminnoista - 2 619 2 619 - - 4 417 4 417 Lopetettujen toimintojen tulos yhteensä -34 197 2 823 -31 374 -9 905 1 230 4 717 -3 958
Myytävänä oleviksi luokitellut omaisuuserät
1000 EUR 2024 Liikearvo - Aineettomat hyödykkeet 42 784 Aineelliset hyödykkeet 1 524 Käyttöoikeusomaisuuserät 37 523 Pitkäaikaiset saamiset ja sijoitukset 4 Laskennalliset verosaamiset 3 796 Vaihto-omaisuus 21 093 Myyntisaamiset 309 Muut lyhytaikaiset saamiset 2 186 Rahavarat 739 Yhteensä 109 957
1) Myytävänä oleviin omaisuuseriin tehty 28,9 milj. euron alaskirjaus on kohdistettu tässä taulukossa täysimääräisesti liikearvoon ja muihin
tase-eriin niiden tasearvon suhteessa.
Myytävänä oleviksi luokiteltuihin omaisuuseriin liittyvät velat
1000 EUR 2024 Laskennalliset verovelat 9 115 Pitkäaikaiset korolliset velat - Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 24 375 Eläkevelvoitteet 147 Varaukset 56 2)Lyhytaikaiset korolliset velat27 539 Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 17 773 Saadut ennakot 8 009 Lyhytaikaset ostovelat ja muut velat 22 943 Yhteensä 109 957
2) Lainat rahoituslaitoksilta esitetty lyhytaikaisina kovenanttien rikkoutumisen vuoksi, lisätietoja Indoorin rahoitustilanteesta esitetty
liitetiedossa 2.4.
Lopetettujen toimintojen rahavirrat
HTJ:n ja Logistikasin myynneistä saadut vastikkeet esitetty investointien rahavirrassa. 2023
investointien rahavirtaan sisältyvät yhtiöiden konsolidoinnin aloittamishetken rahavarat
1.5.2023.
2024 2023 1000 EUR Indoor HTJ Indoor HTJ Logistikas Yhteensä Yhteensä Liiketoiminnan rahavirta 4 157 1 039 5 196 19 689 1 949 - 21 639 Investointien rahavirta 3 718 12 125 15 843 10 503 1 128 11 813 23 444
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
137
Rahoituksen rahavirta -15 726 -1 213 -16 939 -21 602 -1 251 - -22 853 Rahavirrat yhteensä -7 852 11 951 4 099 8 590 1 826 11 813 22 229
Lopetetut toiminnot ja myytävänä olevat luovutettavien erien ryhmät
Pitkäaikaiset omaisuuserät tai luovutettavien erien ryhmät luokitellaan myytävänä oleviksi,
jos niiden kirjanpitoarvoa vastaava määrä tulee kertymään pääasiassa niiden myynnistä ja
myynnin katsotaan olevan erittäin todennäköinen. Ne arvostetaan kirjanpitoarvoon tai
käypään arvoon vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla sen mukaan, kumpi näistä on
pienempi.
Myytävänä olevaksi luokiteltuun luovutettavien erien ryhmään kuuluvat omaisuuserät
esitetään taseessa erillään muista varoista. Myytävänä olevaksi luokiteltuun luovutettavien
erien ryhmään kuuluvat velat esitetään taseessa erillään muista veloista. Omaisuuseristä ei
tehdä poistoja luokittelun jälkeen. Luovutettavien erien ryhmään kuuluvista veloista johtuvien
korkojen ja muiden kulujen kirjaamista jatketaan.
Lopetettu toiminto on yrityksen osa, joka on luovutettu tai luokiteltu myytävänä olevaksi ja
joka edustaa erillistä liiketoiminta-aluetta tai maantieteellistä toiminta-aluetta ja on osa yhtä
koordinoitua suunnitelmaa, joka koskee luopumista tällaisesta liiketoiminta-alueesta.
Lopetettujen toimintojen tulokset esitetään tuloslaskelmassa erikseen. Vertailukauden
tuloslaskelma oikaistaan vastaamaan raportointikauden esittämistapaa.
2. Pääomarakenne
Konsernin tavoitteena on pääomarakenne, jolla se varmistaa sekä lyhyen että pitkän aikavälin
toimintaedellytykset liiketoiminnalleen riittävän pääoman tuoton lisäksi. Merkittävimmät
pääomarakenteeseen vaikuttavat tekijät ovat mahdolliset strategian mukaiset
rakennejärjestelyt, KH Group Oyj:n osinkopolitiikka sekä tytäryhtiöiden liiketoiminnan
kannattavuus.
Pääoman hallinta
KH Groupin pääoman hallinta perustuu velkaantuneisuuden ja vakavaraisuuden
tunnuslukujen (omavaraisuusaste ja nettovelkaantumisaste) seurantaan. Konserni on
asettanut tunnusluvuille tavoitetasoja, jonka lisäksi joihinkin velkaeriin liittyy ulkopuolisen
rahoittajatahon vaatimuksia pääomatasoille. Näitä tasoja seurataan ja raportoidaan sekä KH
Groupin johdolle, että rahoittajataholle. Tytäryhtiöiden vakavaraisuutta seurataan sääntelyn
puitteissa.
KH Groupin pääoma 1000 EUR 2024 2023 Oma pääoma yhteensä 49 076 79 266
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
138
Korolliset rahoitusvelat 55 962 70 085 Vuokrasopimusvelat 52 082 62 398 Vuokrakaluston rahoituslainat 40 802 33 475 Korolliset velat yhteensä 148 846 165 959 Korolliset nettovelat ilman vuokrasopimusvelkoja 87 010 92 472 Oma pääoma ja korolliset velat yhteensä 197 922 245 225 Rahavarat 9 754 11 089 Nettovelka 139 092 154 870 Nettovelkaantumisaste (gearing), % 283,4% 195,4 % Nettovelkaantumisaste ilman vuokrasopimusvelkoja (gearing), % 177,3% 116,7 % Oma pääoma yhteensä 49 076 79 266 Oma pääoma ja velat yhteensä 271 659 347 698 Saadut ennakot -9 115 -5 842 Omavaraisuusaste, % 18,7% 23,2 %
Luvut sisältävät myös myytävänä olevaksi luokitellun Indoorin varat ja velat.
2.1 Rahoitusvarat ja -velat
Alla olevassa taulukossa on esitetty konsernin rahoitusvarojen ja -velkojen kirjanpitoarvot,
arvostusryhmät ja käyvän arvon hierarkia. Niiden varojen ja velkojen, joita ei kirjata käypään
arvoon tulosvaikutteisesti, tasearvo vastaa olennaisesti käypää arvoa. Alla oleva taulukko
sisältää jatkuvien liiketoimintojen rahoitusvarat ja -velat.
Käyvän 1000 EUR arvon hierarkia 2024 2023 Pitkäaikaiset rahoitusvarat Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat 2 428 736 Pitkäaikaiset rahoitusvarat yhteensä 428 736 Lyhytaikaiset rahoitusvarat Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat Myyntisaamiset 2 15 808 19 304 Rahavarat 2 9 015 11 089 Lyhytaikaiset rahoitusvarat yhteensä 24 824 30 393 Rahoitusvarat yhteensä 25 252 31 129 Pitkäaikaiset rahoitusvelat
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
139
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat Velka määräysvallattomille omistajille 3 - 3 372 Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat Lainat rahoituslaitoksilta 3 17 040 39 637 Vuokrasopimusvelat 2 6 204 40 686 Vuokrakaluston rahoituslainat 3 29 966 24 424 Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat 2 2 623 847 Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä 55 833 108 966 Lyhytaikaiset rahoitusvelat Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat Velka määräysvallattomille omistajille 3 2 003 3 849 Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat Lainat rahoituslaitoksilta 3 7 973 29 601 Vuokrasopimusvelat 2 3 729 21 712 Vuokrakaluston rahoituslainat 3 10 836 9 052 Ostovelat 2 14 602 41 246 Lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä 39 144 105 460 Rahoitusvelat yhteensä 94 977 214 426
Rahoitusvarat ja -velat
Konsernin altistumista rahoitusinstrumentteihin liittyville riskeille käsitellään liitetiedossa 5.1
Rahoitusriskit ja rahoitusriskien hallinta. Luottoriskille alttiina oleva enimmäismäärä
tilikauden lopussa on kunkin rahoitusvarojen luokan kirjanpitoarvo.
Rahoitusvarat
KH Group on luokitellut liiketoimintamallinsa pohjalta rahoitusvaransa kahteen luokkaan: 1)
jaksotettavaan hankintamenoon kirjattavat erät ja 2) käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat erät.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat ovat julkisesti noteeraamattomia
muita kuin johdannaissopimuksia, joilla on kiinteä tai määriteltävissä oleva maksupäivä, eikä
KH Group pi nii kaupankäyntitarkoituksessa. Tähän erään kuuluvat myyntisaamiset ja
muut saamiset. Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat arvostetaan
efektiivisen koron menetelmällä jaksotettuun hankintamenoon. Ne kirjataan pitkäaikaisiin
varoihin, jos niiden eräpäivä on enemmän kuin 12 kuukautta raportointipäivän jälkeen.
Saamiset arvostetaan hankintamenoon hennettynä odotettavissa olevilla luottotappioilla.
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
140
Epävarmojen saamisten määrä arvioidaan tapauskohtaisesti ja luottotappiot kirjataan kuluksi
tuloslaskelmaan. Lainat tytär- ja osakkuusyrityksille käsitellään rahoitusinstrumentteina
käypään arvoon tulosvaikutteisesti samalla tavalla kuin osakesijoitukset kyseisiin yhtiöihin.
Rahavarat koostuvat käteisvaroista, pankkitileillä olevista varoista ja lyhytaikaisista
pankkitalletuksista. Rahavaroihin luokitelluilla erillä on enintään kolmen kuukauden
maturiteetti hankinta-ajankohdasta lukien. Ne ovat helposti vaihdettavissa etukäteen
tiedossa olevaan määrään käteisvaroja ja niiden arvonmuutosten riski on vähäinen.
Rahoitusvarojen taseesta pois kirjaaminen tapahtuu silloin, kun konserni on menettänyt
sopimusperusteisen oikeuden rahavirtoihin tai kun se on siirtänyt merkittäviltä osin riskit ja
tuotot konsernin ulkopuolelle.
Rahoitusvelat
KH Group on luokitellut rahoitusvelat kahteen luokkaan: 1) käypään arvoon tulosvaikutteisesti
arvostettaviin rahoitusvelkoihin ja 2) jaksotettavaan hankintamenoon kirjattavat erät. Lisäksi
rahoitusvelkoihin kuuluu vuokrasopimusvelat, joihin liittyvät arvostusperiaatteet on kuvattu
liitetiedossa 2.5 Vuokrasopimukset.
Rahoitusvelka merkitään kirjanpitoon alun perin käypään arvoon ja se arvostetaan
myöhemmin edellä mainitun luokittelun perusteella joko jaksotettuun hankintamenoon
efektiivisen koron menetelmällä tai käypään arvoon.
KH Groupin käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvelat olivat
tilinpäätöshetkellä taseen muihin velkoihin sisältyviä vähemmistöosuuden lunastamiseen
liittyviä vastuita, jotka liittyvät velvoitteisiin tiettyjen ehtojen täyttyessä ostaa
hemmistöosakkeenomistajien omistamat osakkeet KH Groupin tietyissä tytäryhtiöissä.
Vähemmistöosuuden lunastamiseen liittyvien vastuiden ypien arvojen muutokset kirjataan
tulosvaikutteisesti ja niiden realisoitumattomat arvonmuutokset esitetään tuloslaskelman
erässä sijoitusten realisoitumattomat arvonmuutokset.
Rahoitusvelka luokitellaan lyhytaikaiseksi, ellei KH Groupilla ole ehdotonta oikeutta siirtää
velan maksua vähintään 12 kuukauden päähän raportointikauden päättymispäivästä. Vieraan
pääoman menot kirjataan rahoituskuluiksi sillä tilikaudella, jonka aikana ne ovat syntyneet.
Käypien arvojen määrittäminen
Käypä arvo on rahamäärä, joka saataisiin omaisuuserän myynnistä tai maksettaisiin velan
siirtämisestä markkinaosapuolten välillä toimivilla markkinoilla toteutuvassa tavanomaisessa
liiketoimessa arvostuspäivänä.
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
141
IFRS-standardit edellyttävät käypien arvojen määrittämistä sekä tase-erien arvostamista että
liitetiedoissa esitettäviä lisätietoja varten. Käypien arvojen määrittämisessä käytettävät
syöttötiedot luokitellaan kolmelle eri käypien arvojen hierarkiatasolle. Hierarkiatasot
perustuvat syöttötietojen lähteeseen.
- Taso 1: käyvät arvot perustuvat täysin samanlaisten omaisuuserien noteerattuihin hintoihin
toimivilla markkinoilla arvostuspäivänä.
- Taso 2: instrumenttien käyvät arvot perustuvat merkittäviltä osin muihin syöttötietoihin kuin
tasoon 1 sisältyviin noteerattuihin hintoihin, mutta kuitenkin tietoihin, jotka kyseiselle
omaisuuserälle ovat todennettavissa joko suoraan tai epäsuorasti.
- Taso 3: instrumenttien käyvät arvot perustuvat omaisuuserää koskeviin syöttötietoihin, jotka
eivät perustu todettavissa olevaan markkinatietoon vaan merkittäviltä osin johdon arvioihin
ja niiden käyttöön yleisesti hyväksytyissä kassavirtapohjaisissa arvostusmalleissa.
Se käypien arvojen hierarkian taso, jolle tietty käypään arvoon arvostettu erä on
kokonaisuudessaan luokiteltu, on määritetty koko kyseisen käypään arvoon arvostetun erän
kannalta merkittävän alimmalla tasolla olevan syöttötiedon perusteella. Syöttötiedon
merkittävyys on arvioitu kyseisen ypään arvoon arvostetun erän suhteen
kokonaisuudessaan. Tilikauden aikana ei tapahtunut siirtoja käypien arvojen hierarkian
tasojen 1, 2 tai 3 välillä.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Hierarkiatason 3 käyvät arvot perustuvat omaisuuserää koskeviin syöttötietoihin, jotka eivät
perustu todettavissa olevaan markkinatietoon vaan merkittäviltä osin johdon arvioihin ja
niiden käyttöön yleisesti hyväksytyissä arvostusmalleissa. Arvostusmalleina on käytetty
pääosin kassavirtapohjaisia yleisesti hyväksytty malleja. Kohdeyhtiöiden
vähemmistöosuuksien lunastamiseen liittyvät velat on luokiteltu hierarkiatasolle 3, koska
niillä ei ole olemassa noteerattuja markkinahintoja eikä arvostusmalleissa käytettyjä
syöttötietoja voida todentaa markkinatietojen perusteella.
2.2 Rahavarat
1000 EUR 2024 2023 Rahavarat 9 015 11 089 Konsernitaseen rahavarat yhteensä 9 015 11 089 Myytävänä oleviksi luokitellut rahavarat 739 - Rahavirtalaskelman mukaiset rahavarat 9 754 11 089 Käyttämättömät valmiusluottolimiitit 8 857 14 654
Rahavarat sisältävät käteisvaroja, pankkitalletuksia ja muita korkeintaan kolmen kuukauden
pituisia erittäin likvidejä sijoituksia. Rahavarojen arvonmuutokseen liittyvä riski on
minimaalinen.
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
142
2.3 Rahoitusvelat
Korolliset velat ja nettovelka
Taulukko sisältää myös myytäväksi olevana luokitellut velat ja varat.
Nettovelka 1000 EUR 2024 2023 Pitkäaikaiset korolliset velat 19 663 40 485 Pitkäaikaiset vuokrakaluston rahoituslainat 29 966 24 424 Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 30 579 40 686 Lyhytaikaiset korolliset velat 36 299 29 601 Lyhytaikaiset vuokrakaluston rahoituslainat 10 836 9 052 Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 21 503 21 712 Likvidit varat -9 754 -11 089 Nettovelka yhteensä 139 092 154 870
Vuokrakaluston rahoituslainat liittyvät KH-Koneiden koneenvuokrausliiketoiminnassa
käyttämään ajoneuvokalustoon, joka on luovutettu rahoitusyhtiölle ja vuokrattu siltä takaisin.
Luovutusta rahoitusyhtiölle ei käsitellä myyntivaan kalusto pidetään konsernin taseessa ja
kirjataan luovutushintaa vastaava rahoitusvelka.
Muutokset korollisissa veloissa
2024 Muutokset korollisissa Korolliset Vuokrakaluston Vuokrasopiveloissa 1000 EUR velat rahoituslainat musvelat yhteensä Avaavan taseen arvot 1.1. 70 085 33 475 62 398 165 959 Liiketoimintojen myynnit -8 136 - -1 561 -9 697 Siirto lopetettuihin toimintoihin -25 019 - -51 724 -76 743 Kassavirrat -10 684 7 754 -3 282 -6 211 Muut muutokset 2 176 -428 4 103 5 851 Raportointipäivän arvot 31.12. 28 423 40 802 9 934 79 159 2023 1000 EUR
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
143
Muutokset korollisissa Korolliset Vuokrakaluston Vuokrasopiveloissa velat rahoituslainat musvelat yhteensä Avaavan taseen arvot 1.1. 9 900 - 139 10 040 Liiketoimintojen yhdistäminen 90 035 29 929 65 355 185 318 Kassavirrat -29 849 3 262 -15 152 -41 740 Muut muutokset - 284 12 056 12 340 Raportointipäivän arvot 31.12. 70 085 33 475 62 398 165 959
2.4 Maksuvalmius, lainakovenantit ja rahoitusvelkojen maturiteetti
Maksuvalmius- ja jälleenrahoitusriski
KH Group -konsernin tavoitteena on varmistaa kaikissa tilanteissa ja markkinaolosuhteissa
toiminnan riittävä rahoitus. Rahoituspolitiikan mukaisesti rahoituslähteet hajautetaan
riittävän usean vastapuolen kesken ja useisiin eri lainainstrumentteihin.
Konsernin liiketoimintojen pääasiallinen rahoituslähde on niiden liiketoiminnan rahavirta.
Investointien yhteydessä saatetaan tarvita lisäksi vierasta pääomaa. Maksuvalmius
varmistetaan rahavaroilla sekä sitovilla tililimiiteillä.
Tilipäätös tilikaudelle 2024 on laadittu perustuen toiminnan jatkuvuuteen, jolloin oletetaan,
että KH Group pystyy ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa realisoimaan varansa ja
suorittamaan velkansa osana tavanomaista liiketoimintaa. KH Groupin johto on toiminnan
jatkuvuuden periaatetta arvioidessaan huomioinut liiketoimintaympäristöön liittyvät
epävarmuustekijät ja riskit, yhtiön käytettävissä olevat rahoituslähteet sekä eri
konserniyhtiöiden liiketoiminnan kassavirtaennusteet seuraavan 12 kuukauden aikana.
KH-Koneet ja NRG täyttivät rahoitussopimuksiensa taloudellisten tunnuslukujen
kovenanttiehdot joulukuun 2024 tilanteessa. KH-Koneiden rahoitussopimus sisältää
kovenanttiehtoja liittyen taloudellisiin tunnuslukuihin kuten omavaraisuusaste, korolliset
velat suhteessa käyttökatteeseen ja korkokate. Tilikauden päättymishetkellä KH-Koneiden
rahoitussopimus käsitti yhteensä 20,0 milj. euron rahoituslainat ja käytetyn tililimiitin. NRG:n
rahoitussopimus sisältää taloudelliset tunnusluvut omavaraisuusaste ja korolliset velat
suhteessa käyttökatteeseen. NRG:n rahoitussopimukseen liittyi yhteensä 4,3 milj. euron
rahoituslainat 31.12.2024 tilanteessa. Lainoihin liittyvät kovenantit raportoidaan rahoittajille
neljännes- tai puolivuosittain. Johto arvioi lainakovenanttiehtojen täyttymistä säännöllisesti ja
tilinpäätöshetkellä kaikkiin KH-Koneiden ja NRG:n kovenantteihin sisältyi riittävä määrä
puskuria.
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
144
Lisätietoja likvideihin varoihin liittyen on esitetty liitetiedossa 2.2 Rahavarat. Emoyhtiöllä, KH-
Koneilla ja NRG:llä oli nostettavissa yhteensä 8,9 milj. euroa käyttämättömiä luottolimiittejä
31.12.2024.
Indoor Groupin rahoitusasemaan liittyy epävarmuutta, sillä yhtiö ei täyttänyt
kovenanttiehtoja 30.9.2024 tilanteessa ja kaikki lainat rahoituslaitoksilta, yhteensä 27,5
miljoonaa euroa, on luokiteltu lyhytaikaisiksi. Indoor Groupin rahoittajan kanssa on tehty
sopimus, jonka mukaisesti tiettyjen ehtojen täyttyessä, rahoittaja ei tule eräännyttämään
lainoja. Kyseinen sopimus on voimassa 31.5.2025 asti. Sopimuksen mukaisesti KH Group
myönsi Indoor Groupille 1,0 milj. euron osakaslainan tammikuussa 2025. Rahoittajalla on
oikeus eräännyttää lainat sopimuksen katkohetkellä ja tällä saattaa olla vaikutusta Indoor
Groupin toiminnan jatkuvuuden edellytyksiin. Osapuolet ovat neuvotelleet Indoor Groupin
rahoituksen voimassaolon ehdoista myyntiprosessin ajaksi. Indoor Groupin
rahoitustilanteella ei ole välitön vaikutusta konsernin jatkuviin toimintoihin, koska
konserniyhtiöt ovat erillisrahoitettuja.
Rahoituslainojen maturiteetti
Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma sisältää konsernin rahoitusvelkoihin liittyvät ulospäin
suuntautuvat kassavirrat. Taulukossa eritellään likviditeettivaatimukset tulevaisuudessa
vuositasolla tapahtuvien ulospäinsuuntautuvien kassavirtojen osalta. Maturiteettianalyysi
sisältää korolliset velat ja IFRS 16 vuokrasopimusvelat konsernin rahoitusvelkoihin liittyvien
tosiasiallisien ulospäinsuuntautuvien kassavirtojen esittämiseksi.
KH Group tarkastelee sen saatavilla olevia rahavaroja ja maturiteettianalyysiä ärittääkseen
käteisvarojen tarpeen. Johto arvioi liiketoimintaennusteita ja niihin liittyviä kassavirtoja
likviditeettitarpeen ylläpitämiseksi. Myyvänä olevaksi luokitellun Indoorin velat eivät ole
mukana taulukossa, lisätietoja kerrottu yllä ja liitetiedossa 1.3.
2024 Alle 12 kk 1 -2 v. 2 5 v. Yli 5 v. Rahavirrat 1000 EUR Tasearvo kuluessa kuluessa kuluessa kuluessa yht Rahoituslaitoslainat 20 754 5 345 5 233 13 045 - 23 623 Tililimitit 3 483 3 483 - - - 3 483 Muut korolliset lainat 4 186 1 252 1 071 1 918 - 4 240 Vuokrasopimusvelat 9 934 4 182 3 261 3 448 167 11 057 Vuokrakaluston 40 802 12 334 10 746 21 871 161 45 113 rahoituslainat Ostovelat 14 602 14 602 - - - 14 602 Vähemmistöosuuksien 2 003 2 003 - - - 2 003 lunastusvelat
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
145
Yhteensä 95 764 43 202 20 311 40 281 328 104 121 2023 Alle 12 kk 1 -2 v. 2 5 v. Yli 5 v. Rahavirrat 1000 EUR Tasearvo kuluessa kuluessa kuluessa kuluessa yht Rahoituslaitoslainat 67 129 32 404 11 795 33 272 - 77 471 Muut korolliset lainat 2 956 976 1 036 1 096 - 3 108 Vuokrasopimusvelat 62 398 23 804 18 366 22 750 2 298 67 219 Vuokrakaluston 33 475 11 878 9 017 16 702 110 37 706 rahoituslainat Ostovelat 41 246 41 246 - - - 41 246 Vähemmistöosuuksien 7 221 3 849 3 372 - - 7 221 lunastusvelat Ehdolliset vastikkeet 750 750 - - - 750 Yhteensä 215 176 114 907 43 586 73 820 2 408 234 721
2.5 Vuokrasopimukset
Konsernin vuokrasopimukset koostuvat pääasiassa toimisto-, myymälä- ja varastotiloista sekä
ajoneuvoista ja muusta kalustosta. Konserni arvioi sopimuksen tekohetkellä, onko sopimus
vuokrasopimus tai sisältääkö se vuokrasopimuksen. Vuokrasopimusten ehdot neuvotellaan
tapauskohtaisesti ja niihin voi sisältyä erilaisia ehtoja. Vuokrasopimukset ovat tyypillisesti alle
viiden vuoden mittaisia.
Käyttöoikeusomaisuuserät
Seuraavassa taulukossa esitetään käyttöoikeusomaisuuserien kirjanpitoarvot ja kauden
aikana tapahtuneet muutokset.
Rakennukset Koneet ja 1000 EUR ja maa-alueet kalusto Yhteensä Hankintameno 1.1.2023 239 - 239 Liiketoimintojen yhdistämiset 62 034 3 320 65 355 Lisäykset 11 937 1 229 13 165 Vähennykset -864 -373 -1 237 31.12.2023 73 346 4 176 77 522 Liiketoimintojen myynnit -2 012 -221 -2 234 Siirrot lopetettuihin toimintoihin -68 512 -1 261 -69 772 Muuntoerot -33 -27 -60 Lisäykset 13 359 1 531 14 890
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
146
Vähennykset -4 462 -599 -5 060 31.12.2024 11 686 3 600 15 285 Poistot 1.1.2023 -101 - -101 Tilikauden poisto -14 767 -862 -15 628 Vähennykset - - - 31.12.2023 -14 868 -862 -15 730 Liiketoimintojen myynnit 686 47 733 Siirrot lopetettuihin toimintoihin 27 807 510 28 317 Muuntoerot -54 1 -53 Tilikauden poisto -20 818 -1 167 -21 985 Vähennykset 2 754 324 3 077 31.12.2024 -4 493 -1 148 -5 640 Tasearvo 31.12.2024 7 193 2 452 9 645 31.12.2023 58 477 3 315 61 792
Vuokrasopimusvelat
Alla on esitetty vuokrasopimusvelkojen kirjanpitoarvot ja kauden muutokset.
1000 EUR 2024 2023 Kirjanpitoarvo kauden alussa 62 398 139 Liiketoimintojen yhdistämiset - 65 355 Liiketoimintojen myynnit -1 561 - Siirrot lopetettuihin toimintoihin -51 724 - Uudet sopimukset / sopimusmuutokset 4 504 13 304 Päättyneet sopimukset / vähennykset - 248 -1 248 Maksut - 3 282 -15 152 Muuntoerot -153 - Kirjanpitoarvo kauden lopussa 9 934 62 398 1000 EUR 2024 2023 Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 6 204 40 686 Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 3 729 21 712 Yhteensä 9 934 62 398
Liitetiedossa 2.4 Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma on esitetty vuokrasopimusvelkojen
maturiteettianalyysi.
Vuokrasopimusten vaikutus tuloslaskelmaan
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
147
Tulokseen kirjatut määrät ovat seuraavat: 2023 1000 EUR 2024 (oikaistu) IFRS16 laskennan ulkopuoliset vuokrakulut -322 -170 Käyttöoikeusomaisuuserien poistot -3 440 -2 280 Vuokrasopimusvelkojen korkokulut -560 -355 Yhteensä -4 322 -2 804
Vuokrattujen hyödykkeiden poistot on eritelty liitetiedossa 3.6 Poistot ja arvonalentumiset.
Konserni vuokralle antajana
KH-Koneiden vuokrausliiketoiminnassaan solmimat vuokrasopimukset luokitellaan
operatiivisiksi, koska ne ovat lyhytaikaisia eivätkä omaisuuserän omistamiselle ominaiset
riskit ja edut siirry vuokralle ottajalle. Vuokratuotot esitetään liikevaihdossa ja niistä on
kerrottu tarkemmin liitetiedossa 3.1.
Vuokrasopimukset
Konserni vuokralle ottajana
Vuokrasopimuksista kirjataan vuokrattu hyödyke ja vastaava velka, kun vuokralle otettu
omaisuuserä on konsernin käytettävissä. Sopimuksiin voi sisältyä myös muita
komponentteja, kuten huolto tai palvelu. Tällöin KH Group erottaa ne vuokrasopimuksissa
mainittuihin erillishintoihin tai arvioon perustuen.
Vuokra-aika määritetään sopimuksella mainittuun periodiin huomioiden jatkamis- ja
päättämisoptiot. Toistaiseksi voimassa olevien sopimusten osalta KH Group arvioi
todennäköisen vuokrakauden parhaaseen tietämykseen perustuen pohjautuen
liiketoimintasuunnitelmiin sekä huomioiden sopimuksen päättämisestä aiheutuvat
kustannukset.
Vuokrasopimuksista aiheutuvat varat ja velat arvostetaan aluksi nykyarvoon perustuen.
Vuokrasopimusvelat sisältävät seuraavien vuokrien nettomääräisen käyvä arvon: kiinteät
maksut, indeksiperusteiset muuttuvat vuokrat, jäännösarvotakuina maksettavat määrät,
kohtuullisen varmasti käytettävän osto-option toteutushinta ja korvaus vuokrasopimuksen
päättämisestä, jos vuokra-ajassa on huomioitu konsernin käyttävän tämän option. Velkaan
sisällytetään myös sellaisiin jatko-optioihin perustuvat vuokrat, joiden käyttäminen on
suhteellisen varmaa.
Vuokrat diskontataan käyttäen vuokrasopimuksen sisäistä korkoa. Mikäli tämä korko ei ole
helposti määritettävissä, käytetään vuokralle ottajan lisäluoton korkoa. Diskonttokoron
määrittämisessä vuokrasopimuksittain on käytetty kriteereinä kohdeomaisuuserän luokkaa,
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
148
maantieteellistä sijaintia, valuuttaa, riskittömän koron maturiteettia sekä vuokralle ottajan
luottoriskipreemiota.
Käyttöoikeusomaisuuserät, eli vuokratut hyödykkeet arvostetaan hankintamenoon sisältäen
vuokrasopimusvelan alkuperäisen ärän, ennen sopimuksen alkamista maksetut vuokrat
vähennettynä mahdollisilla saaduilla kannustimilla, alkuvaiheen välittömät menot ja menot
alkuperäiseen tilaan palauttamisesta.
Konserni on altistunut indeksiin tai hintaan perustuvien muuttuvien vuokrien mahdollisille
korotuksille, joita ei oteta huomioon vuokrasopimusvelassa ennen kuin ne toteutuvat. Kun
tällainen muutos toteutuu, vuokrasopimusvelka arvioidaan uudelleen ja sitä oikaistaan
vuokrattua hyödykettä vastaan.
Vuokrat kirjataan tuloslaskelmaan vuokrasopimuksen rahoitusmenona ja poistona.
Vuokratuista hyödykkeistä tehdään poistot yleensä tasaerin omaisuuserän taloudellisena
vaikutusaikana tai sitä lyhyempänä vuokra-aikana. Jos on kohtuullisen varmaa, että konserni
käyttää osto-option, vuokratun hyödykkeen poistoaika käytetään omaisuuserän
vaikutusaikaa. Rahoitusmeno kirjataan tulosvaikutteisesti vuokra-aikana siten, että jäljellä
olevan velan korkoprosentti on jokaisella kaudella sama.
Lyhytaikaisten vuokrasopimusten ja vähäarvoisten omaisuuserien vuokrasopimuksien
kirjanpitokäsittelyn osalta sovelletaan kirjaamista koskevia helpotuksia, jolloin
vuokrasopimusten perusteella suoritettavat vuokrat kirjataan kuluksi tulosvaikutteisista
tasaerinä vuokra-ajan kuluessa.
Konserni vuokralle antajana
Konserni vuokralle antajana luokittelee kaikki vuokrasopimuksensa joko operatiivisiksi
vuokrasopimuksiksi tai rahoitusleasingsopimuksiksi. Luokittelu tehdään sopimusten
syntymisajankohtana. Vuokrasopimus luokitellaan rahoitusleasingsopimukseksi, jos se siirtää
omaisuuserän omistamiselle ominaiset riskit ja edut olennaisilta osin. Mikäli vuokrasopimus
ei täytä rahoitusleasingsopimuksen tunnusmerkkejä, kyseessä on operatiivinen
vuokrasopimus. Tällöin vuokralle ottajalla on oikeus käyttää omaisuuserää rajoitetun ajan,
eivätkä omaisuuserän omistamiselle ominaiset riskit ja edut siirry vuokralle ottajalle.
Konsernin vuokrasopimukset ovat operatiivisia vuokrasopimuksia.
Konserni vuokralle antajana esittää operatiivisen vuokrasopimuksen kohteena olevat
omaisuuserät taseessaan omaisuuserän luonteen mukaisesti. Konserni tulouttaa
operatiivisista vuokrasopimuksista saatavat vuokrat joko tasaerinä tai muulla systemaattisella
perusteella, jos kyseinen peruste kuvaa paremmin kohdeomaisuuserän käytöstä saatavan
hyödyn kertymistä. Konserni kirjaa vuokratuoton ansaitsemisesta syntyneet menot, poistot
mukaan lukien, kuluiksi.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
149
Vuokrasopimusten kirjanpitokäsittelyyn liittyy merkittäviä johdon arvioita koskien vuokra-
ajan ja vuokrasopimuskomponenttien määrittämistä.
Vuokrakauden määrittäminen on arvionvaraista etenkin toistaiseksi voimassa olevien
sopimusten osalta. Arvio vuokrakauden pituudesta tehdään sopimuskohtaisesti. Toistaiseksi
voimassa oleville vuokrasopimuksille arvioidaan todennäköinen vuokrakausi perustuen
liiketoimintasuunnitelmiin huomioiden sopimuksen päättämisestä aiheutuvat kustannukset.
Vuokra-ajan jatkamis- ja päättämisoptiot huomioidaan vuokra-ajan pituutta äritettäessä.
Jatkamisoption kattama jakso sisällytetään vuokra-aikaan, jos johdon harkinnan mukaan on
kohtuullisen varmaa, että jatkamisoptio käytetään. Vastaavasti, mikäli päättämisoption
käyttämättä jättäminen on kohtuullisen varmaa, vuokrakausi sisältää koko sopimuksen
ajanjakson. Optioiden käyttöä arvioidaan tapauskohtaisesti perustuen järjestelyn
kannattavuuteen ja liiketoiminnan tarpeisiin.
2.6 Oma pääoma
KH Groupin oma pääoma koostuu osakepääomasta, sijoitetun vapaan oman pääoman
rahastosta, muuntoeroista sekä kertyneistä voittovaroista. Osingonjaosta kerrotaan
seuraavassa kappaleessa 2.7 Osakekohtainen tulos ja osingonjako. Osakeperusteisista
palkkioista kerrotaan liitetiedossa 5.3 Osakeperusteiset kannustinjärjestelmät.
Emoyhtiön Sijoitetun omistajille vapaan kuuluva Osakkeiden oman oma lukumäärä pääoman Kertyneet pääoma 1000 EUR kpl Osakepääoma rahasto Muuntoerot voittovarat yhteensä 31.12.2023 58 079 15 179 12 886 -42 46 575 74 597 31.12.2024 58 079 15 179 12 886 -288 21 915 49 691 Osakkeet
KH Groupin osakepääoma oli tilikauden lopussa 15 178 567,50 euroa ja osakkeiden
lukumäärä 58 078 895. Yhtiöllä on yksi osakesarja ja kaikilla osakkeilla on yksi ääni ja
yhtäläinen oikeus osinkoon. Yhtiön omistuksessa ei ollut omia osakkeita tilikauden aikana.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman (SVOP) rahasto sisältää muut oman pääoman luonteiset
sijoitukset.
Ulkomaan liiketoiminnoista johtuvat valuuttakurssierot
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
150
Valuuttakurssierot, jotka liittyvät konsernin ulkomaisten toimintojen tuloksen ja
nettovarallisuuden muuntamiseen niiden toimintavaluutoista konsernin esittämisvaluuttaan
(eli euroihin), kirjataan muihin laajan tuloksen eriin omaan pääomaan.
Valtuutukset
KH Groupin 7.5.2024 kokoontunut yhtiökokous päätti myöntää hallitukselle seuraavat
valtuutukset:
Yhtiökokous valtuutti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hallituksen päättämään yhdessä tai
useammassa erässä osakeannista ja/tai osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen
osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutuksen nojalla annettavien
osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä enintään 11.400.000 osaketta, ja valtuutus koskee
sekä uusien osakkeiden antamista että yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden
luovuttamista. Valtuutusta voidaan käyttää mahdollisten yrityskauppojen tai muiden yhtiön
liiketoimintaan kuuluvien järjestelyjen tai investointien rahoittamiseen tai toteuttamiseen,
yhtiön kannustinjärjestelmän toteuttamiseen tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
Hallitus päättää kaikista osakeannin sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen
erityisten oikeuksien antamisen ehdoista, ja valtuutus sisältää siten hallituksen oikeuden
poiketa osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta (suunnattu anti), oikeuden antaa
osakkeita maksua vastaan tai maksutta sekä oikeuden päättää maksuttomasta osakeannista
yhtiölle itselleen. Valtuutus on voimassa 30.6.2025 saakka, ja se kumoaa varsinaisen
yhtiökokouksen 4.5.2023 hallitukselle antaman vastaavan valtuutuksen.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hallituksen päättämään enintään
5.700.000 yhtiön oman osakkeen hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön
vapaaseen pääomaan kuuluvilla varoilla ottaen kuitenkin huomioon osakeyhtiölain
määräykset yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden enimmäismäärästä. Yhtiön omia
osakkeita voidaan hankkia käytettäväksi vastikkeena mahdollisissa yrityskaupoissa tai muissa
yhtiön liiketoimintaan kuuluvissa järjestelyissä, investointien rahoittamiseksi, osana yhtiön
kannustinjärjestelmää, yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi sekä muutoin edelleen
luovutettavaksi, yhtiöllä pidettäväksi tai mitätöitäväksi. Valtuutus käsittää myös oikeuden
ottaa pantiksi yhtiön omia osakkeita. Omia osakkeita voidaan hankkia muutoin kuin
osakkeenomistajien omistusten mukaisessa suhteessa Nasdaq Helsinki Oy:n järjestämässä
julkisessa kaupankäynnissä hankintahetken markkinahintaan. Osakkeet hankitaan ja
maksetaan Nasdaq Helsinki Oy:n ja Euroclear Finland Oy:n sääntöjen mukaisesti. Hallitus
päättää omien osakkeiden hankkimisesta kaikilta muilta osin. Valtuutus on voimassa
30.6.2025 saakka, ja se kumoaa varsinaisen yhtiökokouksen 4.5.2023 hallitukselle antaman
vastaavan valtuutuksen.
Oma pääoma
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
151
Uusien osakkeiden liikkeeseenlaskusta saadut maksut kirjataan omaan pääomaan,
vähennettyinä liikkeeseenlaskusta littömästi johtuvilla transaktiomenoilla sekä verojen
osuudella. Mikäli emoyritys ostaa omia osakkeitaan, maksettu vastike ja hankinnasta
välittömästi aiheutuvat transaktiomenot, verovaikutuksilla oikaistuna, vähennetään
emoyrityksen omistajille kuuluvasta omasta pääomasta, kunnes osakkeet mitätöidään tai ne
lasketaan uudelleen liikkeeseen. Jos kyseiset omat osakkeet myöhemmin myydään edelleen
tai ne lasketaan uudelleen liikkeeseen, saadut vastikkeet merkitään suoraan emoyrityksen
omistajille kuuluvaan omaan pääomaan, vähennettynä liikkeeseenlaskusta välittömästi
johtuvilla transaktiomenoilla sekä verojen osuudella. Hallituksen yhtiökokoukselle
ehdottamaa osinkoa ei vähennetä emoyrityksen omasta pääomasta ennen kuin yhtiökokous
on päättänyt osingon maksamisesta.
2.7 Osakekohtainen tulos ja osingonjako
Osakekohtainen tulos on laskettu jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva
tilikauden tulos tilikauden aikana ulkona olleiden osakkeiden painotetulla keskimäärällä.
Osakekohtainen tulos, laimentamaton 2023 1000 EUR 2024 (Oikaistu) Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, Jatkuvat 1 178 -10 609 toiminnot Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, lopetetut -25 779 180 toiminnot Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo 58 079 58 079 Osakekohtainen tulos, laimentamaton -0,42 -0,18 Tilikauden ulkona oleva keskimääräinen osakemäärä, 1000 58 079 kpl 58 079 Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa, 1 000 kpl 58 079 58 079 Osakkeiden lukumäärä keskimäärin, laimentamaton, 1000 kpl 58 079 58 079 Osakkeiden lukumäärä keskimäärin, laimennettu, 1000 kpl 58 079 58 079 Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos Tulos/osake jatkuvista liiketoiminnoista € 2024 2023 Laimentamaton 0,02 -0,18 Laimennettu 0,02 -0,18 Tulos/osake myydyistä ja lopetetusta liiketoiminnoista € 2024 2023 Laimentamaton -0,44 0,00 Laimennettu -0,44 0,00
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
152
Tulos/osake jatkuvista ja myydyistä liiketoiminnoista € 2024 2023 Laimentamaton -0,42 -0,18 Laimennettu -0,42 -0,18
Voitonjako
Emoyhtiön jakokelpoiset varat 31.12.2024 olivat 20 815 580,54 euroa. Hallitus ehdottaa
varsinaiselle yhtiökokoukselle, että päättyneeltä tilikaudelta ei jaeta osinkoa. Hallituksen
voitonjakoehdotuksessa on huomioitu yhtiön voitonjakoehdotuksen tekohetken
maksuvalmiustilanne, odotetut kassavirrat kuluvan vuoden aikana sekä strategiamuutoksen
vaatimat panostukset.
KH Group Oyj ei maksanut osinkoa tilikauden 2024 aikana.
3. Liiketoimintojen tuloksellisuus
Liiketoimintasegmentit
KH Groupin jatkuvien toimintojen liiketoimintasegmentit ja raportoitavat segmentit ovat KH-
Koneet ja Nordic Rescue Group. Toimitusjohtaja, joka on KH Group -konsernin ylin
operatiivinen päätöksentekijä, vastaa resurssien kohdistamisesta liiketoiminnoille ja niiden
tulosten arvioinnista. Toimintasegmentit on tunnistettu pohjautuen KH Group -konsernin
organisaatiorakenteeseen, jossa enemmistöomistuksessa olevia yhtiöitä johdetaan erillisinä,
koska ne tuottavat keskenään erilaisia tuotteita ja palveluja.
- KH-Koneet myy ja vuokraa laitteita, varusteita ja palveluita niin maanrakennuksen,
kiinteistöhuollon kuin materiaalinkäsittelyn tarpeisiin.
- Nordic Rescue Group valmistaa ja toimittaa pelastusajoneuvoja Pohjoismaissa.
Segmentin myyntituotot koostuvat pelastusajoneuvojen myynnistä sekä niihin
liittyvästä huolto- ja korjauspalvelumyynnistä.
Konsernissa segmenttien tuloksellisuuden arviointi perustuu segmenttien liikevoittoon,
käyttökatteeseen ja liikevaihtoon konsernin ulkopuolelta. Segmenttien raportoinnissa
käytetään yhteneviä kirjaus- ja arvostusperiaatteet konsernitilinpäätöksen kanssa.
Segmenttien väliset transaktiot tapahtuvat käypään markkinahintaan. Segmenttien välillä ei
ole ollut merkittäviä transaktioita.
Jatkuvat toiminnot 2024 Nordic KH-Sisäiset Konserni Rescue Kohdistam1000 EUR Koneet erät yhteensä Group attomat Liikevaihto 149 781 44 197 - - 193 979 Liikevaihdon % jakauma 77,2 % 22,8 % - - 100,0 % Liiketoiminnan muut tuotot 521 59 - - 581 Materiaalit ja palvelut -107 579 -33 506 - - -141 086
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
153
Henkilöstökulut -15 895 -5 978 -828 - -22 701 Liiketoiminnan muut kulut -8 077 -1 372 -1 042 - -10 490 Käyttökate (EBITDA) 18 751 3 400 -1 870 - 20 282 Poistot -13 238 -1 264 -10 - -14 511 Liikevoitto (EBIT) 5 514 2 136 -1 879 - 5 771 PPA aineettomien poistot 790 626 - - 1 416 Vertailukelpoinen liikevoitto 6 303 2 762 -1 879 - 7 186 EBIT Rahoituserät nettona -4 377 -1 211 1 470 - -4 118 Tulos ennen veroja 1 137 925 -409 - 1 653 Varat 31.12. 129 021 22 749 12 417 -2 484 161 703 Korolliset nettovelat 31.12. 69 801 9 175 -8 832 - 70 143
1) Lisätietoja vertailukelpoisista tunnusluvuista on esitetty kohdassa ”Vaihtoehtoiset tunnusluvut”.
Segmenteille kohdistamattomat erät koostuvat muun toiminnan tuloksesta, eli pääosin
hallinnollisista kuluista.
Segmenttien varat ja velat ovat sellaisia liiketoiminnan eriä, joita segmentti käyttää
liiketoiminnassaan tai jotka ovat sille kohdistettavissa. Segmenteille kohdistamattomat erät
koostuvat emoyhtiön eristä ja tuloverotukseen sekä keskitettyyn rahoitukseen liittyvistä
eristä.
Liikevoitto
IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardi ei määrittele liikevoiton käsitettä. Konsernissa
liikevoitto on määritetty siten, että se on nettosumma, joka muodostuu, kun liikevaihtoon
lisätään liiketoiminnan muut tuotot, vähennetään materiaali- ja palveluhankintojen kulut
valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varaston muutoksella oikaistuna, vähennetään
työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, poistot, arvonalentumistappiot ja liiketoiminnan muut
kulut. Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelmaerät esitetään liikevoiton alapuolella.
Kurssierot kirjataan liikevoittoon, mikäli ne syntyvät liiketoimintaan liittyvistä eristä; muuten
ne on kirjattu rahoituseriin.
3.1 Liikevaihto
KH Groupin jatkuvien toimintojen liikevaihto koostuu pääosin seuraavista tulovirroista:
- KH-Koneet myy ja vuokraa laitteita, varusteita ja palveluita niin maanrakennuksen,
kiinteistöhuollon kuin materiaalinkäsittelyn tarpeisiin. Segmentin myyntituotot
koostuvat laite- ja varaosatavaramyynnistä, huolto- ja korjauspalvelumyynnistä sekä
laitevuokrauksesta.
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
154
- Nordic Rescue Group valmistaa ja toimittaa pelastusajoneuvoja Pohjoismaissa.
Segmentin myyntituotot koostuvat pelastusajoneuvojen myynnistä sekä niihin
liittyvästä huolto- ja korjauspalvelumyynnistä.
Liikevaihdon jakauma
Liikevaihto vertailukaudelta 2023 sisältää 1.5.2023 -31.12.2023 kertyneen liikevaihdon.
Liikevaihto tuote- ja palvelutyypeittäin
Nordic Nordic KH-2024 KH-2023 1000 EUR Rescue Rescue Koneet Yhteensä Koneet Yhteensä Group Group - Koneiden myynti 39 729 100 997 140 725 24 024 64 526 88 550 - Koneiden 4 469 31 370 35 839 2 728 20 776 23 504 jälkimarkkinapalvelut - Koneiden vuokraus - 17 414 17 414 - 11 927 11 927 Liikevaihto yhteensä 44 197 149 781 193 979 26 752 97 228 123 980
Liikevaihdon maantieteellinen jakauma
Nordic Nordic KH-2024 KH-2023 1000 EUR Rescue Rescue Koneet Yhteensä Koneet Yhteensä Group Group - Suomi 19 234 90 869 110 103 13 427 59 939 73 366 - Ruotsi 24 034 58 912 82 946 13 040 37 289 50 329 - Muut 929 - 929 285 - 285 Liikevaihto yhteensä 44 197 149 781 193 979 26 752 97 228 123 980
Liikevaihto tuloutusajankohdan mukaan
Nordic Nordic KH-2024 KH-2023 1000 EUR Rescue Rescue Koneet Yhteensä Koneet Yhteensä Group Group - Tuloutus yhtenä 44 197 132 367 176 564 26 752 85 302 112 054 ajankohtana - Tuloutus ajan kuluessa - 17 414 17 414 - 11 927 11 927
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
155
Liikevaihto yhteensä 44 197 149 781 193 979 26 752 97 228 123 980 Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät ja velat Nordic Nordic KH-2024 KH-2023 1000 EUR Rescue Rescue Koneet Yhteensä Koneet Yhteensä Group Group Myyntisaamiset (liitetieto 4.5) 5 026 10 783 15 808 6 080 9 774 15 854 Sopimuksiin perustuvat velat 944 162 1 106 472 42 513 (liitetieto 4.5)
Myyntisaamiset ovat korottomia saamisia ja yleisesti niiden maksuehto vaihtelee 0 ja 30
päivän välillä. 31.12.2024 konserni on kirjannut taseelle myyntisaamisista ja sopimuksiin
perustuvista omaisuuseristä luottotappiovarauksia 418,4 (172,2) tuhatta euroa. Lisätietoja
odotettavissa olevien luottotappioiden määrittämisestä on esitettynä liitetiedossa 4.5
Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät.
Myyntituottojen tulouttaminen
KH-Koneiden tavaramyynnin tuloutus tapahtuu yhtenä ajankohtana toimitushetkellä, jolloin
tuotteen määräysvalta siirtyy asiakkaalle. Palvelumyynti tuloutetaan yhtenä ajankohtana
silloin kuin palvelu on suoritettu ja määräysvalta siirtynyt asiakkaalle. Laitevuokrauksessa on
kyse IFRS 16:n mukaisesta operatiivisesta vuokrasta ja sen osalta tuotot tuloutetaan ajan
kuluessa siten, että sopimuksen vastike on sidottu vuokra-aikaan ja se tuloutetaan kullekin
kaudelle asiakkaan vuokraaman ajan suhteessa.
Nordic Rescue Groupin ajoneuvojen tuloutus tapahtuu yhtenä ajankohtana toimitushetkellä,
jolloin tuotteen määräysvalta siirtyy asiakkaalle. Palvelumyynti tuloutetaan yhtenä
ajankohtana silloin kun palvelu on suoritettu ja määräysvalta siirtynyt asiakkaalle.
Myyntihintoihin ei sisälly merkittävää rahoituskomponenttia, sillä pääsääntöisesti
myyntisaamiset erääntynyt 030 päivän kuluessa laskutuspäivästä. Asiakkaiden maksamat
ennakkomaksut ovat asiakassopimuksiin perustuvia velkoja, jotka kirjataan saatuihin
ennakoihin.
Konsernin myymiin tavaroihin liittyy takuuvastuita mahdollisten viallisten tuotteiden
vaihtamiseksi tai korjaamiseksi takuun voimassaoloaikana. Takuuvelvoitteet eivät poikkea
normaaleista lakisääteisistä tai alalla yleisesti käytetyistä velvoitteista. Tällaisten velvoitteiden
todennäköisiä rahamääriä arvioidaan ännöllisesti historiaan perustuvaan kokemukseen
pohjalta. Kulut jaksotetaan liiketoiminnan kuluihin.
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
156
Konsernilla ei ole ollut sellaisia olennaisia asiakassopimuksien saamisesta aiheutuvia
lisämenoja, jotka pitäisi aktivoida taseeseen. Mahdolliset lisämenot kirjataan viimeistään
yhden vuoden kuluessa niiden syntymisestä kuluksi.
Sopimuksiin perustuvat erät
Myyntisaamiset
Saaminen on KH Groupin ehdoton oikeus vastikkeeseen, eli vain ajan kuluminen on
edellytyksenä ennen vastikkeen erääntymistä maksettavaksi. Myyntisaamisia koskevat
tilinpäätöksen laatimisperiaatteet on esitetty liitetiedossa 4.5 Myyntisaamiset ja sopimukseen
perustuvat omaisuuserät.
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
Sopimuksiin perustuvilla omaisuuserillä tarkoitetaan oikeutta vastikkeeseen asiakkaalle
luovutetuista tavaroista ja palveluista. Jos KH Group toimittaa tuotteita tai palveluita ennen
kuin asiakas maksaa toimitukseen kohdistuvan vastikkeen tai ennen kuin maksua koskeva
lasku on syntynyt, KH Group kirjaa sopimukseen perustuvan omaisuuserän.
Sopimuksiin perustuvat velat
Sopimukseen perustuvalla velalla tarkoitetaan velvoitetta luovuttaa asiakkaalle tavaroita tai
palveluita, joihin KH Group on saanut maksun (tai maksu on erääntynyt) asiakkaalta. Mikäli
asiakas maksaa vastikkeen ennen kuin KH Group on luovuttanut tuotteet tai palvelut
asiakkaalle, sopimukseen perustuva velka kirjataan, kun maksu suoritetaan, tai kun maksu
erääntyy (sen mukaan kumpi näistä on aikaisempi). Sopimukseen perustuva velka kirjataan
myyntituotoksi, kun KH Group suoriutuu sopimuksen mukaisesti.
3.2 Liiketoiminnan muut tuotot
Liiketoiminnan muut tuotot
Liiketoiminnan muina tuottoina esitetään muut kuin varsinaiseen myyntiin liittyvät tuotot.
Konsernin liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyvät pääasiassa käyttöomaisuuden
luovutusvoitot ja asiakasrahoitustuotot.
2023 1000 EUR 2024 (Oikaistu) Käyttöomaisuuden luovutusvoitot 104 116 Vuokratuotot 39 14 Julkiset avustukset 3 14 Asiakasrahoitustuotot 262 203 Muut tuotot 172 381 Liiketoiminnan muut tuotot 581 728
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
157
3.3 Materiaalit ja palvelut
Materiaalit ja palvelut sisältyvät materiaalien, tarvikkeiden ja tavaroiden ostot, vaihto-
omaisuuden muutoksen ja ulkoiset palvelut tilikaudella.
Materiaalit ja palvelut
2023 1000 EUR 2024 (Oikaistu) Ostot tilikauden aikana KH-Koneet -89 887 -62 480 Nordic Rescue Group -30 186 -17 639 Emoyhtiö - - Yhteensä -120 073 -80 120 Vaihto-omaisuuden muutos KH-Koneet -12 987 -11 968 Nordic Rescue Group -427 -545 Emoyhtiö - - Yhteensä -13 414 -12 513 Ulkopuolisilta ostetut palvelut KH-Koneet -4 706 -3 436 Nordic Rescue Group -2 894 -1 852 Emoyhtiö - - Yhteensä -7 599 -5 288 Materiaalit ja palvelut yhteensä -141 086 -97 921
3.4 Liiketoiminnan muut kulut
Liiketoiminnan muissa kuluissa esitetään muut kuin myytyjen tuotteiden hankintamenoihin
liittyvät kulut. Konsernin liiketoiminnan muut kulut koostuvat pääosin myynnin ja
markkinoinnin kuluista, IT-kuluista, toimitilakuluista sekä ulkopuolisista palveluista.
2023 1000 EUR 2024 (Oikaistu) Muut henkilöstökulut -782 -410 IFRS16 laskennan ulkopuoliset vuokrakulut -322 -170 Myynti- ja markkinointikulut -1 304 -646 Toimitila- ja kiinteistökulut -1 047 -533 Hallintokulut -1 268 -1 074 Matkakulut -870 -315 IT kulut -1 238 -679 Koneet ja kalusto -1 653 -1 097
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
158
Ulkopuoliset palvelut -1 274 -1 569 Muut kulut -732 -979 Liiketoiminnan muut kulut yhteensä -10 490 -7 473
Tilintarkastajien palkkiot
1000 EUR EY 2024 2023 Palkkiot lakisääteisestä tilintarkastuksesta 280 - Palkkiot kestävyysraportoinnin varmennuksesta 59 - Palkkiot veroneuvonnasta 10 - Palkkiot muista palveluista - - Palkkiot yhteensä 349 - 1000 EUR KPMG 2024 2023 Palkkiot lakisääteisestä tilintarkastuksesta - 358 Palkkiot muista tarkastustoimeksiannoista - 4 Palkkiot veroneuvonnasta - 9 Palkkiot muista palveluista - 89 Palkkiot yhteensä - 460
KH Group -konsernin tilintarkastajana on toiminut tilintarkastusyhteisö EY tilikaudella 2024.
Tilikaudella 2023 tilintarkastaja oli KPMG.
3.5 Henkilöstökulut ja -määrät
Henkilöstökulut 2023 1000 EUR 2024 (Oikaistu) Palkat ja palkkiot -17 722 -11 136 Eläkekulut maksupohjaiset järjestelyt -2 620 -1 390 Eläkekulut etuuspohjaiset järjestelyt - - Muut henkilösivukulut -2 359 -1 937 Osakeperusteiset maksut - - Henkilöstökulut yhteensä -22 701 -14 463
Konsernin lakisääteinen eläketurva Suomessa on järjestetty eläkevakuutusyhtiöiltä otetuilla
vakuutuksilla. Ulkomaisissa yksiköissä eläketurva on järjestetty paikallisen lainsäädännön ja
sosiaaliturvasäännösten mukaisesti.
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
159
Tiedot ylimmän johdon työsuhde-etuuksista esitetään liitetiedossa 5.2 Lähipiiri.
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyihin liittyvät velat esitetään liitetiedossa 5.4 Pitkäaikaiset
eläkevelat.
Henkilöstömäärät Henkilöstö keskimäärin 2024 2023 KH-Koneet 206 201 Nordic Rescue Group 115 111 Emoyhtiö 4 6 Jatkuvat toiminnot yhteensä 325 318 (1)Lopetetut toiminnot Indoor544 702 Lopetetetut toiminnot HTJ - 217 Konserni yhteensä 869 1 237 (1) Indoor Groupin osalta käytetty FTE-lukua johtuen osa-aikaisten työntekijöiden suuresta määrästä. Henkilöstö tilikauden lopussa 2024 2023 KH-Koneet 218 201 Nordic Rescue Group 112 110 Emoyhtiö 3 6 Jatkuvat toiminnot yhteensä 333 317 Lopetetut toiminnot Indoor 507 685 Lopetetut toiminnot HTJ - 214 Konserni yhteensä 840 1 216 (1) Indoor Groupin osalta käytetty FTE-lukua johtuen osa-aikaisten työntekijöiden suuresta määrästä. Henkilöstö maantieteellisesti tilikauden lopussa 2024 2023 Suomi 188 219 Ruotsi 145 134 Jatkuvat toiminnot yhteensä 333 353 Lopetetut toiminnot Suomi 507 863 Lopetetut toiminnot Viro - 36 Konserni yhteensä 840 1 216
3.6 Poistot ja arvonalentumistappiot
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
160
2023 1000 EUR 2024 (Oikaistu) Poistot aineettomista ja aineellisista hyödykkeistä Aineettomat hyödykkeet -1 496 -1 026 Aineelliset hyödykkeet -9 575 -5 999 Yhteensä -11 071 -7 025 Poistot vuokratuista hyödykkeistä Rakennukset -2 746 -1 824 Koneet ja kalusto -694 -455 Yhteensä -3 440 -2 280 Arvonalentumiset - - Poistot ja arvonalentumiset yhteensä -14 511 -9 304
Poistoihin liittyvät laadintaperiaatteet on selostettu liitetiedossa 4.1 Aineelliset hyödykkeet ja
4.2. Aineettomat hyödykkeet. Vuokrasopimuksiin liittyvät laadintaperiaatteet on kuvattu
liitetiedossa 2.5 Vuokrasopimukset.
3.7 Rahoitustuotot ja -kulut
Rahoitustuotot 2023 1000 EUR 2024 (Oikaistu) Korkotuotot 159 87 Valuuttakurssivoitot 638 1 006 Voitot käypään arvoon kirjattavista rahoitusveloista 1 367 - Muut rahoitustuotot - 21Rahoitustuotot yhteensä 2 165 1 114
Rahoituskulut
2023 1000 EUR 2024 (Oikaistu) Korkokulut lainoista ja muista veloista -2 865 -2 490 Korkokulut vuokrakaluston rahoitusveloista -1 930 -1 031 Korkokulut vuokrasopimusveloista -560 -355 Valuuttakurssitappiot -739 -636 Tappiot käypään arvoon kirjattavista rahoitusveloista - -1 990 Muut rahoituskulut -187 -242 Rahoituskulut yhteensä -6 282 -6 743
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
161
Voitto ja tappio käypään arvoon kirjattavista rahoitusveloista koostuu KH-Koneiden
vähemmistöosakkaiden lunastukseen liittyvien velkojen käyvän arvon muutoksesta.
Rahoitustuotot ja kulut
Rahoitustuotot koostuvat pääasiassa korkotuotoista ja valuuttakurssivoitoista. Rahoituskulut
liittyvät pääosin lainoihin rahoituslaitoksilta, käypään arvoon kirjattaviin rahoitusvelkoihin
(vähemmistöosakkuuksien lunastusvelan käyvän arvon muutoksiin) ja
valuuttakurssitappioihin. Rahoitustuotot ja -kulut kirjataan kaudelle, jonka aikana ne ovat
syntyneet. Korkotuotot ja -kulut kirjataan efektiivisen koron menetelmää käyttäen.
3.8 Tuloverot
Tuloslaskelmat tuloverot 2023 1000 EUR 2024 (Oikaistu) Tuloverot liiketoiminnasta -1 014 -1 219 Verot edelliseltä tilikaudelta - - Laskennalliset verot 810 3 124 -205 1 905 Tuloverot yhteensä
Tuloslaskelman verokulun ja emoyhtiön verokannalla laskettujen verojen välinen
täsmäytyslaskelma
2023 1000 EUR 2024 (Oikaistu) Tulos ennen veroja 1 653 -12 310 Verot laskettuna emoyhtiön 20,0 % verokannalla -331 2 462 Ulkomaisten tytäryhtiöiden eriävien verokantojen vaikutus - -103 Verovapaat tulot 273 36 Vähennyskelvottomat kulut -206 -491 Aiemmin kirjaamattomien laskennallisten verosaamisten käyttö 107 - Muut erät -48 - Verot tuloslaskelmassa -205 1 905 Efektiivinen verokanta 12,4 % 15,5 %
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
162
Tuloverot
Konsernin tuloveroihin on kirjattu konserniyhtiöiden kauden verotettavaan tulokseen
perustuvat verot, aikaisempien kausien verojen oikaisut sekä laskennalliset verot.
Konserniyhtiöiden verot on laskettu perustuen kunkin yhtiön paikallisen verolainsäädännön
mukaan määräytyvään verotettavaan tuloon käyttäen niitä verokantoja ja verolakeja, joista
on säädetty tai jotka on käytännössä hyväksytty raportointikauden päättymispäivään
mennessä. Mikäli verot liittyvät muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan
kirjattuihin liiketoimiin, tuloverot kirjataan kyseisiin eriin.
4. Sijoitettu pääoma
4.1 Aineelliset hyödykkeet
Aineelliset hyödykkeet Rakennukset ja Vuokrattu perusparaajoneuvokaKoneet ja 1000 EUR nnukset lusto kalusto Yhteensä Hankintameno 1.1.2023 - - 40 40 Liiketoimintojen yhdistämiset 1 224 28 509 10 848 40 581 Lisäykset 254 10 624 1 586 12 465 Vähennykset -16 -3 244 -836 -4 097 31.12.2023 1 462 35 889 11 638 48 989 Liiketoimintojen myynnit -5 - -244 -249 Siirrot lopetettuihin toimintoihin -1 196 - -3 989 -5 185 Lisäykset 21 19 793 1 560 21 375 Vähennykset - -5 931 -1 051 -6 983 Muuntoerot -7 -391 -117 -515 31.12.2024 276 49 359 7 797 57 432
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
Tuloverosaamiset ja -velat 2023 1000 EUR 2024 (Oikaistu) Tuloverosaamiset 244 463 Tuloverovelat 446 708
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
163
Vuokrattu ajoneuvokKoneet ja Rakennukset 1000 EUR alusto kalusto Yhteensä 1.1.2023 - - -10 -10 Tilikauden poistot ja arvonalentumiset -398 -4 295 -2 918 -7 610 Vähennysten ja siirtojen kertyneet - - 17 17 poistot 31.12.2023 -398 -4 295 -2 911 -7 603 Liiketoimintojen myynnit 2 - 69 71 Siirrot lopetettuihin toimintoihin 355 - 2 277 2 632 Tilikauden poistot ja -63 -7 254 -3 410 -10 727 arvonalentumiset Vähennysten kertyneet poistot - - 3 3 Muuntoerot - -47 -4 -51 31.12.2024 -104 -11 595 -3 976 -15 675 Tasearvo 31.12.2023 1 065 31 594 8 727 41 386 31.12.2024 172 37 764 3 821 41 756
Vuokrattu ajoneuvokalusto koostuu KH-Koneiden koneenvuokrausliiketoiminnassa
käyttämästä ajoneuvokalustosta, joka on luovutettu rahoitusyhtiölle ja vuokrattu siltä
takaisin. Luovutusta rahoitusyhtiölle ei käsitellä myyntinä vaan kalusto pidetään konsernin
taseessa ja kirjataan luovutushintaa vastaava rahoitusvelka. Kun kone luovutetaan
rahoitusyhtiölle, se siirretään varastosta aineellisiin hyödykkeisiin.
Aineelliset hyödykkeet
Aineelliset hyödykkeet on arvostettu hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja
mahdollisilla arvonalentumisilla. Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen
vaikutusajan kuluessa.
Arvioitu taloudellinen vaikutusaika koneiden ja kaluston osalta on 415 vuotta, rakennusten
ja perusparannusmenojen osalta 1030 vuotta ja vuokratun ajoneuvokaluston osalta 35
vuotta.
Hyödykkeiden jäännösarvot ja taloudelliset vaikutusajat tarkistetaan vähintään jokaisen
tilikauden lopussa ja niitä muutetaan tarvittaessa. Kirjanpitoarvoa alennetaan
omaisuuserästä kerrytettävissä olevaa rahamäärää vastaavasti välittömästi, jos
arvonalentuminen havaitaan ja arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti sekä
poistojen kohteena olevan omaisuuserän taloudellinen vaikutusaika arvioidaan uudelleen.
Aikaisemmin kirjattu arvonalentuminen peruutetaan, jos kerrytettävissä olevan tulon
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
164
määrittämisessä käytetyt arviot muuttuvat olennaisesti. Peruuttamisen jälkeinen
kirjanpitoarvo ei saa ylittää sitä kirjanpitoarvoa, joka omaisuuserällä olisi määritetty, jos siitä
ei olisi kirjattu arvonalentumistappiota.
Aineellisten hyödykkeiden käytöstä poistamisista ja luovutuksista syntyneet voitot ja tappiot
sisältyvät liiketoiminnan muihin tuottoihin tai kuluihin.
4.2 Aineettomat hyödykkeet
Konsernin aineettomat hyödykkeet koostuvat pääosin liikearvosta, tavaramerkeistä ja
asiakkuuksista. Muihin aineettomiin hyödykkeisiin on kirjattu mm. ohjelmistoja ja niiden
lisenssejä.
Aineettomat hyödykkeet
Muut aineettomat TavaramAsiakkuhyödykkeet ja 1000 EUR Liikearvo erkit udet ennakkomaksut Yhteensä Hankintameno 1.1.2023 - - - - - Liiketoimintojen 39 874 48 932 14 128 1 649 104 583 yhdistämiset Lisäykset - - - 409 409 Vähennykset - - - -68 -68 31.12.2023 39 874 48 932 14 128 1 991 104 924 Liiketoimintojen myynnit -14 820 - -6 232 -12 -21 064 Siirrot lopetettuihin -17 394 -45 045 - -944 -63 383 toimintoihin Lisäykset - - - 36 36 Vähennykset - - - -34 -34 31.12.2024 7 659 3 887 7 896 1 036 20 478
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
Muut aineettomat hyödykkeet ja 1000 EUR Liikearvo Tavaramerkit Asiakkuudet ennakkomaksut Yhteensä 1.1.2023 - - - - - Tilikauden poistot ja arvonalentumiset - -173 -734 -431 -1 337 Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot - - - 53 53 31.12.2023 - -173 -734 -378 -1 285
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
165
Liiketoimintojen - - 208 3 210 myynnit Siirrot lopetettuihin - - - 49 49 toimintoihin Tilikauden poistot ja - -259 -790 -415 -1 464 arvonalentumiset Vähennysten ja siirtojen - - - 2 2 kertyneet poistot 31.12.2024 - -432 -1 316 -740 -2 488
Tasearvo 31.12.2023 39 874 48 759 13 394 1 613 103 640 31.12.2024 7 659 3 455 6 580 297 17 991
Aineettomat hyödykkeet
Liikearvo ja tavaramerkit
Liikearvo syntyy liiketoimintojen yhdistämisestä, ja se vastaa ärää, jonka verran luovutettu
hankintahinta ylittää yksilöitävissä olevien netto-omaisuuserien hankinta-ajankohdan käyvän
arvon. Liiketoimintojen yhdistämisistä syntyvä liikearvo kohdistetaan
arvonalentumistestausta varten rahavirtaa tuottavalle yksikölle, jonka odotetaan hyötyvän
liiketoimintojen yhdistämisen synnyttämistä synergioista.
Liiketoimintojen yhdistämisestä syntynyttä liikearvoa ja tavaramerkkejä, joiden taloudellinen
vaikutusaika on rajoittamaton, ei poisteta vaan tasearvoa testataan vähintään vuosittain
käyttöarvoon perustuvalla arvonalentumistestauksella. Kassavirtaperusteinen yttöarvo
määritetään laskemalla diskontattu kassavirtojen nykyarvo. Mikäli esiintyy viitteitä
mahdollisesta arvonalentumisesta, arvonalentumistestaus tehdään lyhyemmälläkin
aikavälillä.
Arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti, jos omaisuuserän kirjanpitoarvo on
suurempi kuin kerrytettävissä oleva rahamäärä. Muusta omaisuuserästä kuin liikearvosta
aikaisemmin kirjattu arvonalentuminen peruutetaan, jos kerrytettävissä olevan tulon
määrittämisessä käytetyt arviot muuttuvat olennaisesti. Peruuttamisen jälkeinen
kirjanpitoarvo ei saa ylittää sitä kirjanpitoarvoa, joka omaisuuserällä olisi määritetty, jos siitä
ei olisi kirjattu arvonalentumistappiota. Liikearvosta kirjattua arvonalentumistappiota ei
peruta missään tilanteessa.
Johto tarkastelee liikearvon ja tavaramerkkien arvostusta vuosittain segmenttikohtaisen
käyttöarvolaskelman avulla. Liitetiedossa 4.3. Liikearvo ja arvonalentumistestaus on kerrottu
lisätietoja.
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
166
Muut aineettomat hyödykkeet
Aineettomat hyödykkeet on arvostettu hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla
ja mahdollisilla arvonalentumisilla. Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen
vaikutusajan kuluessa. Asiakkuudet 1020 vuotta, IT-ohjelmistot ja lisenssit 35 vuotta.
Arvonalentumisen osalta laadintaperiaatteet on kuvattu aineellisten hyödykkeiden
liitetiedossa.
Aineeton hyödyke kirjataan pois taseelta, kun se luovutetaan (eli sinä päivänä, jona
vastaanottaja saa määräysvallan) tai kun sen ytöstä tai luovutuksesta ei odoteta koituvan
tulevaisuudessa taloudellista hyötyä. Omaisuuserän poiskirjauksesta johtuva voitto tai tappio
(laskettuna nettomääräisen luovutustulon ja omaisuuserän kirjanpitoarvon erotuksena)
kirjataan tuloslaskelmaan.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Arviot koskien taloudellista vaikutusaikaa ja jäännösarvoa sekä poistomenetelmien valintaa
edellyttävät johdolta merkittävää harkintaa. Tehtyjä valintoja arvioidaan jatkuvasti. Arvioita
tehdään myös yrityshankintojen yhteydessä, kun määritellään hankittujen aineellisten
hyödykkeiden käypiä arvoja ja jäljellä olevaa taloudellista vaikutusaikaa. Hankintahetkellä
tehtävä arvonmääritys perustuu diskontattuihin kassavirtoihin.
4.3 Arvonalentumistestaus
Liikearvo ja rajoittamattoman vaikutusajan hyödykkeet
Liikearvon ja rajoittamattoman vaikutusajan hyödykkeiden arvonalentumistestausta varten
testattavat erät on kohdistettu rahavirtaa tuottaville yksiköille (CGU). Rahavirtaa tuottavat
yksiköt on määritelty jatkuvien toimintojen raportoitavien segmenttien tasolle. Lisätietoja
myytävissä olevien ja lopetettujen toimintojen aineettomista hyödykkeistä on esitetty
lopetettujen toimintojen liitetiedossa. Alla olevassa taulukossa on eritelty, miten konsernin
liikearvo kohdistuu konsernin rahavirtaa tuottaville jatkuvien toimintojen yksiköille.
1000 EUR Liikearvo KH-Koneet 2 200 Nordic Rescue Group 5 459 Yhteensä 7 659
Arvonalentumistestauksessa rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä oleva
rahamäärä arvioidaan käyttöarvolaskelmien avulla. Kassavirtaperusteinen käyttöarvo
määritellään laskemalla ennustettujen kassavirtojen diskontattu nykyarvo. Kassavirrat
sisältävät muun muassa arvion tulevaisuuden myynneistä, kannattavuudesta,
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
167
ylläpitoinvestoinneista ja käyttöpääoman muutoksesta. Kassavirtaennusteet perustuvat
hallituksen hyväksymiin vuoden 2025 budjetteihin sekä vuosien 20252029 taloudellisiin
suunnitelmiin eli testauksessa käytetyt rahavirtaennusteet laaditaan viiden vuoden
ajanjaksolle.
Ajalta, jota viiden vuoden ajanjakso ei kata, rahavirrat lasketaan terminaaliarvomenetelmällä.
Terminaalinen kasvuvauhti 2 prosenttia perustuu johdon arvioon varovaisesta pitkän
aikavälin kasvusta. Ennusteet on laadittu siten, että ne kuvastavat aiemmin toteutunutta
tulosta ja tulevaisuutta koskevia odotuksia ottaen huomioon konsernin markkina-aseman ja
yleisen taloudellisen ympäristön.
Diskonttauskorkona on käytetty painotettua pääoman kustannusta (WACC). WACC ottaa
huomioon sekä vieraan että oman pääoman tuotto-odotuksen, joka on laskettu hyödyntäen
verrokkiyhtiöiden beta-lukuja, pääomarakennetta ja veroasteita. WACC:n osatekijöitä ovat
riskitön korko, markkinariskipreemio, yhtiökohtainen tekijä ja toimialakohtainen beta-arvo,
velkakustannukset sekä velan ja oman pääoman suhde.
Laskelmissa käytetty WACC ennen veroja sekä oletus terminaalikasvusta on esitetty
segmenttikohtaisesti jatkuvien toimintojen osalta alla olevassa taulukossa.
WACC ennen Terminaalijakson veroja kasvu KH-Koneet 15,6 % 2,0 % Nordic Rescue Group 17,6 % 2,0 %
Vuosittainen arvonalentumistesti suorittiin 30.9.2024 tilanteesta ja sen tuloksena jatkuvien
toimintojen rahavirtaa tuottavalle yksiköille ei kirjattu arvonalentumistappiota 31.12.2024
eikä 31.12.2023.
Herkkyysanalyysi
KH Group Oyj on arvioinut arvonalentumistestauksessa käytettyjä olennaisimpien oletusten
herkkyyttä. KH-koneet segmentin kerrytettävissä oleva rahamäärä ylitti sen kirjanpitoarvon
10,6 milj. eurolla ja NRG segmentin kerrytettävissä oleva rahamäärä ylitti sen kirjanpitoarvon
2,2 milj. eurolla. Johto on arvioinut, että KH-Koneet segmentissä, prosenttiyksikön nousu
WACC:issa tai prosenttiyksikön lasku ennustetussa käyttökatteessa johtaisi siihen, että
kirjanpitoarvo vastaisi kerrytettävissä olevaa rahamäärää (käyttökatteelle käytetty arvo
testauksessa oli keskimäärin 15% ennusteperiodilla). NRG segmentissa prosenttiyksikön
lasku ennustetussa käyttökatteessa johtaisi siihen, että kirjanpitoarvo vastaisi kerrytettävissä
olevaa rahamäärää (käyttökatteelle käytetty arvo testauksessa oli keskimäärin 8%
ennusteperiodilla). Lopetettuna toimintona ja myytävissä olevana pitkäaikaisena
omaisuuseränä esitetyssä Indoor Group segmentissä kirjatusta arvonalentumisesta on
kerrottu lisätietoja liitetiedossa 1.3 Lopetetut toiminnot ja liiketoimintojen myynnit.
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
168
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Johto tekee merkittäviä arviointeja ja käyttää harkintaa määrittäessään, onko liikearvon
alentumisesta viitteitä. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden määrän ärittämisessä on myös
käytetty johdon harkintaa.
Kassavirtaennusteet perustuvat johdon hyväksymiin budjetteihin ja arvioihin, jotka kattavat
viiden vuoden ajanjakson. Kassavirtaennusteet perustuvat konsernin olemassa olevaan
liiketoimintarakenteeseen, todellisiin tuloksiin ja johdon parhaisiin arvioihin tulevasta
myynnistä, kustannuskehityksestä, yleisistä markkinaolosuhteista ja sovellettavista
verokannoista. Kasvuluvut perustuvat johdon arvioihin liiketoiminnan tulevasta kehityksestä.
Johto testaa ennusteisiin liittyvissä merkittävissä arvioissa tapahtuvien muutosten vaikutuksia
herkkyysanalyyseillä edellä kuvatulla tavalla.
4.4 Vaihto-omaisuus
2024
Nordic Rescue KH-1000 EUR Group Koneet Yhteensä Aineet ja tarvikkeet 2 076 - 2 076 Keskeneräiset tuotteet 2 346 - 2 346 Valmiit tuotteet ja tavarat - 56 342 56 342 Varaston ennakkomaksut 17 - 17 Varaston epäkuranttiusvaraus - -539 -539 Vaihto-omaisuus yhteensä 4 439 55 803 60 242
2023 Nordic Rescue Indoor KH-1000 EUR Group Group Koneet Yhteensä Aineet ja tarvikkeet 2 085 1 393 - 3 477 Keskeneräiset tuotteet 2 830 98 - 2 928 Valmiit tuotteet ja tavarat - 25 641 70 214 95 855 Varaston ennakkomaksut - 344 - 344 Varaston epäkuranttiusvaraus - -2 082 -502 -2 583 Vaihto-omaisuus yhteensä 4 914 25 395 69 712 100 022
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
169
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus on arvostettu hankintamenoon tai sitä alempaan nettorealisointiarvoon.
Nettorealisointiarvo on tavanomaisessa liiketoiminnassa toteutuva myyntihinta
vähennettynä tuotteen valmiiksi saattamisen ja myynnin kustannuksilla. Valmiina hankittujen
tuotteiden hankintamenoon luetaan kaikki ostomenot hankintarahteineen. Itse
valmistettujen tuotteiden hankintamenoon luetaan kaikki valmistusmenot sisältäen
välittömät menot ja osuudet valmistuksen muuttuvista ja kiinteistä yleismenoista.
Hankintameno ei sisällä vieraan pääoman menoja.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Konserni tarkastelee säännöllisesti vaihto-omaisuuden epäkuranttiutta ja kiertonopeutta
sekä nettorealisointiarvon mahdollista pienentymistä alle hankintamenon ja kirjaa
tarvittaessa arvonalentumisen. Nämä tarkastelut edellyttävät arvioita tuotteiden tulevasta
kysynnästä. Mahdolliset muutokset näissä arvioissa voivat aiheuttaa muutoksia vaihto-
omaisuuden arvostukseen tulevina kausina.
4.5 Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät
Myyntisaamisten ikäjakauma
Odotettavissa olevat luottotappiot 2024
Odotettavissa oleva 1000 EUR Bruttoarvo luottotappio Nettoarvo Erääntymättömät 15 079 -4215 037 1-30 päivää606 -63543 31-180 päivää203 -10598 181-360 päivää339 -209130 Yli 360 päivää- - - Yhteensä 16 227 -41815 808
Odotettavissa olevat luottotappiot 2023 Odotettavissa oleva 1000 EUR Bruttoarvo luottotappio Nettoarvo Erääntymättömät 15 857 -2915 828 1-30 päivää2 932 -442 889 31-180 päivää528 -73456 181-360 päivää276 -145131 Yli 360 päivää- - -
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
170
Yhteensä 19 594 -290 19 304
Myyntisaamiset
Myyntisaamiset ja muut saamiset arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon.
Myyntisaamisten arvostamisessa sovelletaan IFRS 9-standardin sallimaa yksinkertaistettua
mallia segmenttikohtaisesti odotettavissa olevien luottotappioiden määrittämisessä.
Konserni arvioi odotettavissa olevia luottotappiota käyttämällä kokemusperäistä matriisia,
jossa huomioidaan saatavien ikärakenne, segmenttikohtainen luottotappiohistoria,
markkina-alue sekä asiakaskunta.
Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät kirjataan pois taseesta lopullisina
luottotappioina silloin, kun niistä ei voida kohtuudella odottaa saatavan maksua esimerkiksi
konkurssitilanteessa. Arvonalentumistappiot esitetään liikevoittoon sisältyvinä
nettomääräisinä arvonalentumistappioina. Mikäli lopullisiksi luottotappioiksi kirjatuista eristä
saadaan myöhemmin maksu, kirjataan se saman erän hyvitykseksi.
Muut saamiset
Muut korottomat saamiset kirjataan taseeseen alkuperäiseen käypään arvoonsa, jota voidaan
myöhemmin oikaista mahdollisella arvonalentumiskirjauksella.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Myyntisaamisten kuranttiuuteen liittyy olennaisesti riski siitä, että vastapuoli menettää
maksukykynsä eikä siten pysty maksamaan velkojaan. Lisätietoja luotto- ja vastapuoliriskistä
on esitetty liitetiedossa 5.1 Rahoitusriskit ja rahoitusriskien hallinta.
Liiketoiminnoissa tehdään arviointia perustuen myynnin luonteeseen ja asiakkaan
luottotietoihin sekä asiointihistoriaan sen ärittämiseksi, millaisilla maksuehdoilla myynti
toteutetaan. Tarvittaessa maksuehtona käytetään ennakkomaksua. Luottotappiovarausta
kirjataan ennakoivasti perustuen kunkin segmentin luottotappiohistoriaan.
4.6 Ostovelat ja muut velat
Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat
1000 EUR 2024 2023 Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat Ostovelat 14 602 41 246 Työsuhde-etuuksista aiheutuvat siirtovelat 2 874 13 273
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
171
ALV ja ennakonpidätysvelat 4 063 8 844 Korkovelat 85 1 501 Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva verovelka 446 708 Vähemmistön lunastusvelka 2 003 3 849 Ehdollinen vastike - 750 Muut lyhytaikaiset velat 6 165 10 184 Ostovelat ja muut velat yhteensä 30 239 80 355
Ostovelat ovat velvoitteita maksaa tavaroista ja palveluista, jotka on hankittu tuottajilta osana
tavanomaista liiketoimintaa. Ostovelat luokitellaan lyhytaikaisiksi veloiksi, jos ne erääntyvät
maksettavaksi 12 kuukauden sisällä. Jos ne eivät eräänny 12 kuukauden sisällä, ne luokitellaan
pitkäaikaisiksi veloiksi.
4.7 Varaukset
Varaukset 1000 EUR 2024 2023 1.1. 83 - Liiketoimintojen yhdistämiset - 82 Siirto lopetettuihin toimintoihin -61 - Kirjattu tuloslaskelmaan 4 1 31.12. 26 83 Pitkäaikaiset 26 83 Lyhytaikaiset - -
Takuusitoumuksiin perustuvat varaukset sisältävät arvion toimitettujen tuotteiden
tulevaisuudessa realisoituvista takuukuluista. Tulevaisuuden takuukulujen määrä perustuu
kertyneeseen historialliseen kokemukseen. Takuukulujen määon ollut historiallisesti hyvin
alhainen ja tulevaisuuden takuukulujen määrä perustuu tähän kokemukseen. Tyypillisesti
tavallinen takuuaika on vuosi tuotteen toimituksesta.
Varaukset
Varaus kirjataan taseeseen, kun KH Groupille on syntynyt aikaisemman tapahtuman
seurauksena olemassa oleva velvoite, jonka toteutuminen on todennäköistä, ja velvoitteen
määrä on luotettavasti arvioitavissa. Varaukseen kirjattava määrä on niiden menojen
nykyarvo, joita olemassa olevan velvoitteen täyttäminen edellyttää raportointikauden
päättymispäivänä.
4.8 Laskennalliset verot
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
172
Laskennalliset verosaamiset ja -velat
2024 LiiketoiSiirto Kirjattu mintojelopetettuihin tulos-n 1.1.2024 toimintoihin laskelmaan 31.12.2024 1000 EUR myynti Laskennalliset verosaamiset Vuokrasopimukset 495 -6 -85 263 665 Muut väliaikaiset erot 1 700 - -1 680 -20 - Käyttämättömät tappiot verotuksessa 3 122 - - 311 3 433 Yhteensä 5 316 -6 -1 765 554 4 099 Laskennalliset verovelat Käyvän arvon kohdistukset -12 528 1 205 9 009 283 -2 031 Muut väliaikaiset erot -138 - 100 -27 -65 Yhteensä -12 666 1 205 9 109 256 -2 097
2023 Kirjattu Konsolidoitulos-ntiperiaattLiiketoimintojelaskelmeen 1000 EUR 1.1.2023 n yhdistäminen aan muutos 31.12.2023 Laskennalliset verosaamiset Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset ja velat 1 845 - 452 -2 298 - Vuokrasopimukset - 293 202 - 495 Muut väliaikaiset erot - 1 473 227 - 1 700 Käyttämättömät tappiot verotuksessa 2 606 - 516 - 3 122 Yhteensä 4 451 1 766 1 397 -2 298 5 316 Laskennalliset verovelat Käyvän arvon kohdistukset - -16 869 4 340 - -12 528 Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset ja velat -8 524 - - 8 524 - Muut väliaikaiset erot -20 -176 58 - -138 Yhteensä -8 544 -17 045 4 399 8 524 -12 666
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
173
Laskennalliset verot
Laskennalliset verot kirjataan kirjanpidon ja verotuksen välisistä väliaikaisista eroista
tilinpäätöshetkellä vahvistettua tulevien vuosien verokantaa käyttäen. Suurimmat väliaikaiset
erot syntyvät käyvän arvon kohdistuksista, käyttöoikeusomaisuudesta,
vuokrasopimusveloista sekä verotappioista. Laskennalliset verosaamiset ja -velat
vähennetään toisistaan (netotetaan), kun ne liittyvät saman veronsaajan perimiin veroihin ja
ne voidaan laillisesti toimeenpantavissa olevan oikeuden nojalla kuitata keskenään.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Laskennallisen verosaamisen kirjaaminen perustuu johdon ennusteisiin ja arvioihin siitä,
tuleeko yhtiölle tulevaisuudessa riittävästi verotettavaa tuloa. Laskennassa käytetyt arviot
perustuvat viimeisimpään johdon ennusteeseen raportointipäivänä ja oletuksiin, jotka ovat
yhdenmukaisia muualla tilinpäätöksessä käytettyjen oletusten kanssa. Laskennallinen
verosaaminen on kirjattu siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että niitä voidaan
käyttää tulevia verotettavia tuloja vastaan.
Konsernin laskennalliset verosaamiset verotuksessa käyttämättömistä tappioista 31.12.2024
koostuvat emoyhtiö KH Group Oyj:n verotappioista vuosilta 2020-2024. Tappiot vanhenevat
vuosina 2030-2034 ja johto arvioi että ne päästään hyödyntämään täysimääräisesti.
5. Muut liitetiedot
5.1 Rahoitusriskit ja rahoitusriskien hallinta
Rahoitusriskienhallinnan tavoitteet ja toimintaperiaatteet
KH Groupin toimintaan sisältyy monenlaisia rahoitusriskejä. Pääosin rahoitusriskit aiheutuvat
muutoksista markkinaolosuhteissa ja asiakkaiden käyttäytymisessä. KH Groupin
rahoitusvaroihin vaikuttavat riskit liittyvät pääasiassa vastapuolen maksukäyttäytymisessä
tapahtuviin muutoksiin, luottoriskiin ja valuuttariskiin.
Korkotason muutokset vaikuttavat konsernin rahoitusvelkoihin, jotka sisältävät
vaihtuvakorkoisia lainoja, joten ne ovat alttiita korkoriskille.
KH Group arvioi riskiympäristöä tasaisin väliajoin ja johto valvoo näiden riskien hallintaa
konsernin rahoitusriskien hallintapolitiikan mukaisesti. KH Groupilla on asianmukaiset
toimintaperiaatteet ja menettelyt, ja taloudelliset riskit tunnistetaan, määritetään ja hallitaan
konsernin toimintaperiaatteiden sekä riskitavoitteiden mukaisesti. Hallitus tarkastaa ja
hyväksyy riskienhallintaa koskevat toimintaperiaatteet, jotka esitetään tiivistetysti alla.
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
174
KH Group voi käyttää johdannaisinstrumentteja suojautuakseen valuuttariskeiltä ja
korkoriskeiltä. KH Groupilla ei tällä hetkellä ole hallussaan johdannaisinstrumentteja.
Herkkyysanalyysi
KH Group arvioi riskienhallintapolitiikassa altistumista olennaisille markkinariskeille
tekemällä herkkyysanalyysin määräajoin kunakin raportointipäivänä. Herkkyysanalyysit on
laadittu sillä perusteella, että muuttujat kuten esimerkiksi nettovelan määrä, kiinteän ja
vaihtuvan koron suhde ja rahoitusvälineiden osuus ulkomaan valuutoista ovat kaikki vakioita.
Seuraavissa osioissa esitetyt herkkyysanalyysit liittyvät 31.12.2024 vallinneisiin tilanteisiin.
Tietyn tuloslaskelman erän herkkyys on kyseisten markkinariskien oletettujen muutosten
vaikutus erään. Tämä perustuu 31.12.2024 hallussa olleisiin rahoitusvaroihin ja -velkoihin.
Markkinariski
Markkinariski on riski siitä, että rahoitusvälineistä johtuva käypä arvo tai syntyvät rahavirrat
vaihtelevat markkinahintojen tai markkinaolosuhteiden muutosten takia. Markkinariski
käsittää kolmenlaisia riskejä, joita ovat korkoriski, valuuttariski ja muu hintariski, kuten oman
pääoman hintariski ja hyödykeriski. Markkinariskien vaikutuksen piiriin kuuluvat
rahoituslainat ja talletukset.
Korkoriski
Korkoriski on riski siitä, että rahoitusinstrumentin käypä arvo tai tulevat rahavirrat vaihtelevat
markkinakorkojen muutosten vuoksi. Konsernin altistuminen korkovaihteluille liittyy
pääasiassa niihin KH Groupin velkavelvoitteisiin, joissa on vaihtuva korko. Konsernin
pitkäaikaiset pankkilainat, joilla on vaihtuvat korot, ovat sidoksissa Euribor-korkoihin.
Markkinakorkojen muutoksilla on suora vaikutus konsernin tuleviin korkomaksuihin.
Konsernin periaate korkoriskin vaikutusten vähentämiseksi on säilyttää ennalta määritelty
tasapaino hankittujen lainajärjestelyiden kokonaismäärän ja likviditeettiposition välillä. Johto
arvioi korkoriskiä jokaisena raportointipäivänä määrittääkseen toimet, joita tarvitaan vakaan
korkoympäristön ylläpitämiseksi. Konsernilla on mahdollisuus neuvotella rahoitusvälineiden
ehdoista uudelleen markkinaympäristön ja korkoympäristön muuttuessa.
KH Group voi yttää johdannaisia suojautuakseen korkoriskiä vastaan. KH Groupilla ei tällä
hetkellä ole hallussaan johdannaisinstrumentteja.
Korkoherkkyys
Seuraavassa taulukossa esitetään herkkyys kohtuullisen mahdolliselle korkotasojen
muutokselle niiden lainojen osalta, joihin se vaikuttaa. Herkkyysanalyysi on tehty olettaen,
että viitekorko ja lainamäärä ovat positiivisia raportointikauden lopussa, pois lukien
mahdolliset tulevaisuuden lyhennykset. Korkotason muutokset heijastuvat
herkkyysanalyysissä täysimääräisesti huomioimatta velkojen mahdollisia sopimusperusteisia
korkolattioiden vaikutuksia. Kun kaikki muut muuttujat pidetään vakioina ja korkoa
muutetaan 1,0 %-yksikköä, korollisten nettovelkojen ilman vuokrasopimusvelkoja 31.12.2024
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
175
tilinpäätöshetken arvon 87,0 milj. euroa perusteella kyseiset koronmuutokset vaikuttaisivat
konsernin tulokseen ennen veroja ja omaan pääomaan seuraavasti:
Nousu/lasku Vaikutus 1000 EUR prosentteina tulokseen ennen veroja 2024 Euribor 12 kk 1 % -870 Euribor 12 kk -1 % 870
Valuuttariski
KH Group -konserni on alttiina valuuttariskille, joka aiheutuu tytäryhtiöihin tehtyjen ei-
euromääräisten sijoitusten muuntamisesta syntyvistä valuuttakurssieroista.
Transaktioriski
KH Groupin rahoituspolitiikan mukaisesti konsernien emoyhtiön ja ulkomaisten
tytäryhtiöiden transaktiot tehdään pääosin paikallisessa valuutassa ja siten transaktioriski on
pieni. Poikkeuksena ovat tytäryhtiöt, joilla on muita kuin paikallisessa valuutassa tapahtuvia
transaktioita ja saldoja liiketoiminnan luonteeseen liittyen. Suurin osa konsernin myynneistä
on EUR- tai SEK-määräisiä asiakkaiden preferenssien ja liiketoiminnan luonteeseen
perustuen. Emoyhtiön ja tytäryhtiöiden kaikkiin transaktioihin liittyvä altistuminen ulkomaan
valuutoille liittyy taseella oleviin ulkomaanvaluuttamääräisiin saamisiin ja velkoihin, sekä
ulkomaanvaluuttamääräisiin sitoviin osto- ja myyntisopimuksiin. KH Group voi käyttää
valuuttajohdannaisia, kuten valuuttatermiinejä, suojautuakseen merkittäviin
valuuttapositioihin liittyviltä riskeiltä.
Translaatioriski
Tilinpäätöksessä ulkomaan toiminnot tytäryhtiöiden taseet on käännetty euroiksi käyttäen
Euroopan Keskuspankin päätöskursseja ja tuloslaskelmat käyttäen vuoden keskikurssia.
Valuuttojen kurssivaihteluiden vaikutukset liittyen tytäryhtiöiden tuloslaskelmien ja taseiden
käännöksiin kirjataan valuuttakurssieroissa laajassa tuloslaskelmassa ja omassa pääomassa
muuntoerot-erässä. Valuuttakurssien kurssivaihtelusta johtuva vaikutus KH Groupin laajaan
tulokseen oli -255 (-29) tuhatta euroa.
Luottoriski
Luottoriski muodostuu asiakkaista, jotka eivät ole kykeneväisiä suoriutumaan
rahoitusinstrumenttien tai asiakassopimuksien mukaisista velvoitteistaan, joka johtaa
rahalliseen tappioon KH Groupin näkökulmasta. Normaaleihin kaupallisiin toimintoihin
liittyvän luottoriskinhallinnan vastuu on konserniyhtiöillä. KH Groupin operatiivinen
luottoriski syntyy avoimista saamisista sekä pitkäaikaisista sopimuksista asiakkaiden kanssa.
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
176
Asiakaskunta ja liiketoimintasopimuksien luonteet vaihtelevat konserniyhtiöittäin, ja ne ovat
vastuussa asiakaskohtaisen luottoriskin jatkuvasta seurannasta.
Konserni hallitsee operatiivisiin eriin liittyvää luottoriskiä esimerkiksi etukäteismaksuilla,
maksuvakuuksilla ja asiakkaan tarkalla luottokelpoisuuden arvioinnilla. Suurin osa KH Group
-konsernin operatiivisesta toiminnasta perustuu vakiintuneisiin, luotettaviin asiakassuhteisiin
sekä yleisesti hyväksyttyihin sopimusehtoihin. Maksuehdot laskulla ovat 14 ja 90 päivän
välillä. Uusien asiakkaiden kohdalla luottoluokitus ja tausta arvioidaan kokonaisvaltaisesti, ja
kun tarpeellista, vakuudet vaaditaan asiakkailta ja asiakkaiden maksukäyttäytymistä
seurataan aktiivisesti.
Lisäksi konserni altistuu vastapuoliriskille, jota hallitaan luottoriskin hallinnan yhteydessä
tunnistamalla asiakkaat ennen kaupankäyntiä tai veloittamalla asiakasta etukäteen
suoritettavista palveluista. Konserni käy kauppaa ainoastaan tunnistettujen ja luotettavien
osapuolien kanssa. Saamisten arvoja seurataan ja kerätään jatkuvalla järjestelyllä.
Maksimaalinen altistuminen luottoriskille raportointipäivänä muodostuu kaikista
rahoitusvaroista.
KH Groupilla ei ole merkittäviä luottoriskikeskittymää, koska asiakaskunta on laaja ja levittynyt
eri liiketoiminta-alueille.
Odotettavissa olevat luottotappiot
Konserni arvioi myyntisaamisten määrää vuosineljänneksittäin raportoinnin yhteydessä.
Konserni soveltaa odotettavissa olevien luottotappioiden laskentaan yksinkertaistettua
menetelmää myyntisaamisten arvonalentumisten arvioimiseen. Lisätietoja odotettavissa
olevista luottotappioista on esitetty liitetietojen kohdassa 4.5 Myyntisaamiset ja sopimukseen
perustuvat omaisuuserät.
Likviditeettiriski
Lisätietoja konsernin likviditeettiriskistä ja rahoitusvelkojen maturiteettijakauma on esitetty
liitetiedossa 2.4.
5.2 Lähipiiri ja johdon palkkiot
Osapuolten katsotaan kuuluvan toistensa lähipiiriin, jos toinen osapuoli pystyy käyttämään
toiseen nähden määräysvaltaa tai yhteistä määräysvaltaa tai huomattavaa vaikutusvaltaa sen
taloutta ja liiketoimintaa koskevassa päätöksenteossa.
Konsernin lähipiiriin kuuluvat tytäryhtiöt ja johtoon kuuluvat avainhenkilöt. Johtoon kuuluviin
avainhenkilöihin luetaan hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja konsernin muu johtoryhmä
sekä heidän läheiset perheenjäsenensä. Lisäksi lähipiiriin kuuluvat mahdolliset KH Groupissa
määräysvaltaa tai huomattavaa vaikutusvaltaa käyttävät omistajat ja yritykset, joissa näillä on
määräysvalta.
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
177
Lähipiirin kanssa tilikauden aikana toteutuneet liiketoimet
Nordic Rescue Group Oy:n omistajat tekivät yhtiöön elokuussa 2024 yhteensä 1,0 milj. euron
lisäsijoituksen, josta konsernin emoyhtiön osuus oli 0,5 milj. euroa.
Johdon työsuhde-etuudet ja hallituksen palkkiot
1000 EUR 2024 2023 Toimitusjohtajan palkat ja palkkiot Lauri Veijalainen (toimitusjohtaja 1.8.2023-31.5.2024) Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet sisältäen 128 136 myös Indoor Groupin toimitusjohtajan palkan Ville Nikulainen (toimitusjohtaja 22.3.-31.7.2023 ja 1.6.2024 alkaen) Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 120 43 Jussi Majamaa (toimitusjohtaja 1.9.2021-22.3.2023) Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet - 347 Toimitusjohtajan roolissa toimineiden palkat ja 247 526 palkkiot sekä lakisääteiset eläkemaksut yhteensä Muu johto Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 267 140 Muuhun johtoon kuuluneiden palkat ja palkkiot 267 140 yhteensä Hallituksen palkkiot Juha Karttunen, hallituksen puheenjohtaja 46 43 Kati Kivimäki, hallituksen jäsen 30 27 Timo Mänty, hallituksen jäsen 30 27 Taru Narvanmaa, hallituksen jäsen 30 27 Harri Sivula, hallituksen jäsen 7.5.2024 saakka 12 27 Jon Unnerus, hallituksen jäsen 7.5.2024 alkaen 18 - Hallituksen palkkiot yhteensä 166 151
Taulukon tiedon on esitetty maksuperusteisesti.
Muut etuudet
KH Groupin toimitusjohtajalla on oikeus lakisääteiseen eläkkeeseen ja eläkeikä määräytyy
lakisääteisen työeläkejärjestelmän mukaisesti. Toimitusjohtajan palvelusuhteessa
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
178
noudatettava irtisanomisaika on kuusi kuukautta. Yhtiön irtisanoessa palvelusuhteen,
irtisanomisajan palkan lisäksi maksetaan erokorvaus, joka vastaa kuuden kuukauden palkkaa.
5.3 Osakeperusteiset kannustinjärjestelmät
KH Group Oyj:n hallitus päätti 31.5.2024 perustaa suoriteperusteisen lisäosakejärjestelmän
KH Group Oyj:n ja KH-Koneet Group -konsernin avainhenkilöille. Uuden järjestelmän
tarkoituksena on yhdistää omistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön arvon
nostamiseksi pitkällä aikavälillä. Järjestelmän tarkoituksena on kannustaa avainhenkilöitä
sijoittamaan henkilökohtaisesti yhtiön osakkeisiin, ohjata heitä yhtiön strategisten
tavoitteiden saavuttamiseen, sitouttaa heitä yhtiöön ja tarjota heille kilpailukykyinen KH
Groupin osakkeiden hankkimiseen, ansaintaan ja kertymiseen perustuva
kannustinjärjestelmä.
Suoriteperusteisessa lisäosakejärjestelmässä 20242028 on kolme (3) ansaintajaksoa, jotka
kattavat tilikaudet 20242026, 20252027 ja 20262028. Hallitus päättää vuosittain
ansaintajakson alkamisesta ja yksityiskohdista. Vuoden 2024 aikana kannustinjärjestelmää
ei otettu käyttöön, ja sen seurauksena tilikausien 20242026 ansaintajakso ei ole voimassa.
Omana pääomana maksettavat osakeperusteiset työsuhde-etuudet
Omana pääomana maksettavat osakeperusteiset työsuhde-etuudet arvostetaan käypään
arvoon niiden myöntämishetkellä. Kuluksi kirjattava määrä jaksotetaan henkilöstökuluihin ja
oman pääoman lisäykseksi oikeuden syntymisajanjakson kuluessa. Toteutettavien
osakkeiden arvioitua lukumäärää arvioidaan ja tarvittaessa tarkastetaan vähintään
puolivuosittain. Alkuperäisiin arvioihin tehtävien tarkistusten mahdolliset vaikutukset
kirjataan henkilöstökuluna tuloslaskelmaan, ja vastaava oikaisu tehdään omaan pääomaan.
5.4 Pitkäaikaiset eläkevelat
Konsernissa on sekä maksuperusteisia että etuuspohjaisia eläkejärjestelyitä. Etuuspohjaiset
eläkejärjestelyt muodostuvat Indoorin vanhoista, lakkautetuista ja suljetuista henkilöstön
lisäeläkejärjestelyistä.
Velvoitteiden nykyarvo ja varojen käypä arvo 1000 EUR 2024 2023 Velvoitteen nykyarvo 612 657 Järjestelyyn kuuluvien varojen käypä arvo -465 -502 Etuuspohjainen velka taseessa* 147 155 Velka on esitetty lopetettujen toimintojen rivillä konsernitaseessa 31.12.2024
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
179
Etuuspohjaiset eläkevelvoitteet
Etuuspohjaisiksi järjestelyiksi luokitellaan kaikki ne järjestelyt, jotka eivät täytä
maksupohjaisten järjestelyjen määritelmää. Etuuspohjaisissa eläkejärjestelyissä määritellään
eläke-etuus, jonka työntekijä saa eläkkeelle jäädessään. Työsuoritukseen perustuvana
menona henkilöstökuluihin kirjataan tilikauden työsuorituksella ansaitun etuuspohjaisen
eläkejärjestelyn nykyarvo. Etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä merkitään taseeseen velaksi
velvoitteen raportointikauden päättymispäivän nykyarvo vähennettynä järjestelyyn kuuluvien
varojen käyvällä arvolla. Etuuspohjaisista järjestelyistä johtuvan velvoitteen määrä perustuu
riippumattomien vakuutusmatemaatikkojen vuosittaisiin laskelmiin, joissa käytetään
ennakoituun etuoikeusyksiköön perustuvaa menetelmää (project unit credit method).
5.5 Ehdolliset velat, varat ja muut sitoumukset
Vastuusitoumukset
KH Group ja sen tytäryhtiöt voivat tehdä tavanomaiseen liiketoimintaansa liittyen erilaisia
sopimuksia, joiden perusteella tarjotaan takauksia kolmansille osapuolille. Näitä sopimuksia
tehdään ensisijaisesti konsernin yhtiöiden luottokelpoisuuden parantamiseksi ja
rahoitusaseman saatavuuden helpottamiseksi.
Taseen ulkopuoliset vastuut
Yrityskiinnitykset 1000 EUR 2024 2023 KH-Koneet 47 043 47 370 Indoor Group 65 455 65 455 Nordic Rescue Group 18 951 19 051 HTJ - 10 010 Emoyhtiö - - Konserni yhteensä 131 450 141 886
KH-Koneet Group Oy on antanut S-Rental AB:n leasingrahoituslimiitin vakuudeksi
yleistakauksen (generellt borgensåtagande) suuruudeltaan 200 000 000 SEK ja KH-Maskin
AB:n lainojen vakuudeksi erillistakauksen (separat borgensåtagande) suurudeltaan 6 500 000
EUR.
Indoor Groupin kaupalliseen takauslimiittiin sisältyvät vuokratakaukset olivat 2 836 (2 768)
tuhatta euroa ja tullitakaus oli 60 (60) tuhatta euroa.
NRG on antanut takuuaikaisen takauksen 950 (973) tuhatta euroa ja sillä on laskuluotto, jonka
vakuutena on järjestelyn piirissä olevat myyntisaatavat. Luottoa ei ollut tilinpäätöshetkellä
käytössä.
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
180
Lainakovenanteista on kerrottu liitetiedossa 2.4.
Riita-asiat ja oikeudenkäynnit
Yhtiö luopui pelastusnosturien valmistuksesta joulukuussa 2022, kun Vema Lift jätti
konkurssihakemuksen. Emoyhtiö Nordic Rescue Group on Vema Liftin konkurssipesän suurin
velkoja. Nordic Rescue Groupille konkurssipesästä arvioidusta 1,5 milj. euron jako-osuudesta
saatiin 0,5 milj. euroa vuoden 2023 aikana ja 0,8 milj euroa vuoden 2024 aikana. Tilikauden
2024 päätöshetkellä arvioitu 0,2 milj. euron loppusaaminen odottaa selvitysprosessin
seuraavia vaiheita.
Ehdolliset velat
Ehdollinen velka on aikaisempien tapahtumien seurauksena syntynyt mahdollinen velvoite,
jonka olemassaolo varmistuu vasta konsernin määräysvallan ulkopuolella olevan epävarman
tapahtuman realisoituessa. Ehdolliseksi velaksi katsotaan myös sellainen olemassa oleva
velvoite, joka ei todennäköisesti edellytä maksuvelvoitteen täyttämistä, tai jonka suuruutta ei
voida määrittää luotettavasti. Ehdollinen velka esitetään liitetietona.
5.6 Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat
Maaliskuussa 2025 KH Group toteutti osakassopimuksen mukaisesti KH-Koneet Group Oy:n
vähemmistöosakkaiden lunastukset, joiden jälkeen KH Groupin omistusosuus KH-Koneet
Group Oy:ssä on 100 %. Osakkeiden kauppahinta oli 2,0 milj. euroa.
Indoor Group ei täyttänyt rahoitussopimuksensa kovenanttiehtoja 30.9.2024 tilanteessa,
jonka jälkeen yhtiö on neuvotellut rahoittajan kanssa rahoitussopimuksen päivittämisestä.
Joulukuussa 2024 Indoor Group allekirjoitti rahoittajan kanssa sopimuksen, jonka mukaisesti
rahoittaja ei tule eräännyttämään lainoja tiettyjen ehtojen täyttyessä. Sopimuksen mukaisesti
KH Group myönsi Indoor Groupille 1,0 miljoonan euron osakaslainan tammikuussa.
Tilikauden päättymisen jälkeen sopimusta päärahoittajan kanssa on vaiheittain jatkettu
31.5.2025 asti ja osapuolet ovat neuvotelleet rahoituksen voimassaolon ehdoista
myyntiprosessin ajaksi.
KH Group tiedotti 13.3.2025 aloittaneensa myyntiprosessin koskien omistustaan Indoor
Group Holding Oy:ssä. KH Group on antanut taloudelliselle neuvonantajalle toimeksiannon
selvittää erilaisia vaihtoehtoja Indoor Group -omistukselleen. Lopullista päätöstä Indoor
Group -omistuksen myynnistä ei ole tehty, eikä tällaisen mahdollisen järjestelyn aikataulusta,
ehdoista tai toteutumisesta ole varmuutta. KH Groupin tavoitteena on saattaa prosessi
päätökseen vuoden 2025 aikana. Yhtiö tiedottaa asiasta soveltuvien sääntöjen mukaisesti sen
mahdollisen etenemisen perusteella.
5.7 Muutokset IFRS-standardeissa
Tilikaudella käyttöön otetut uudet ja muuttuneet standardit
IFRS Konsernitilinpäätös 2024
181
Tilikaudella 2024 voimaan tulleet muutokset IFRS-standardeissa ja IFRIC-tulkinnoissa ovat
käsittäneet lähinnä muutoksia tai tarkennuksia voimassaoleviin standardeihin, eikä niillä ole
ollut olennaista vaikutusta KH Groupin konsernitilinpäätökseen.
Muutokset IFRS-standardeissa ja IFRIC-tulkinnoissa, jotka tulevat voimaan
aikaisintaan seuraavalla tilikaudella
IFRS 18 -standardin ‘Tilinpäätöksen esittämistapa ja tilinpäätöksessä esitettävät tiedot’
soveltaminen alkaa ensimmäisissä IFRS-tilinpäätöksissä tilikausilta, jotka alkavat 1.
tammikuuta 2027 tai sen jälkeen mutta sen aikaisempi soveltaminen on sallittua. Konserni
alkaa arvioida standardin vaikutusta tilinpäätökseensä vuoden 2025 aikana.
Tilinpäätöshetkellä tiedossa olevat muut julkaistut standardit, jotka ovat voimassa 1.1.2025
tai sen jälkeen, sisältävät pääosin muutoksia tai parannuksia nykyisiin standardeihin, joilla ei
odoteta olevan olennaista vaikutusta KH Groupin konsernitilinpäätökseen.
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2024
182
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS)
Emoyhtiön tuloslaskelma
EUR
Liitetieto
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Liiketoiminnan muut tuotot
161,29
-
Henkilöstökulut
1
-828 426,30
-1 067 241,38
Poistot
2
-6 915,30
-6 765,32
Liiketoiminnan muut kulut
3
-1 131 093,42
-1 788 362,05
Liikevoitto
-1 966 273,73
-2 862 368,75
Rahoitustuotot
4
6 569 027,02
6 374 739,85
Rahoituskulut
4
-152 750,86
-363 057,71
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien
sijoituksista
-20 569 514,12
-
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja
-16 119 511,69
3 149 313,39
Tuloverot
-
-
Tilikauden voitto
-16 119 511,69
3 149 313,39
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2024
183
Emoyhtiön tase
EUR
Liitetieto
31.12.2024
31.12.2023
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto
5
20 746,04
20 296,16
20 746,04
20 296,16
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä
6
27 399 943,65
50 397 561,34
Muut saamiset
7
2 483 883,00
3 882 414,40
29 883 826,65
54 279 975,74
Pysyvät vastaavat yhteensä
29 904 572,69
54 300 271,90
Vaihtuvat vastaavat
Pitkäaikaiset saamiset
Muut saamiset
7
10 109,03
-
10 109,03
-
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset
8
-
3 500,00
Muut saamiset
1,70
36 911,10
Siirtosaamiset
8
57 446,08
14 028,99
57 447,08
54 440,09
Rahat ja pankkisaamiset
6 379 913,23
287 367,69
Vaihtuvat vastaavat yhteensä
6 447 470,04
341 807,78
Vastaavaa yhteensä
36 352 042,73
54 642 079,68
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma
15 178 567,70
15 178 567,50
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
12 885 510,35
12 885 510,35
Edellisten tilikausien voitto
24 049 581,88
20 900 268,49
Tilikauden tulos
-16 119 511,69
3 149 313,39
Oma pääoma yhteensä
9
35 994 148,04
52 113 659,73
Lyhytaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta
-
2 137 914,98
Ostovelat
10
169 092,43
167 245,22
Muut velat
10
20 063,02
58 815,31
Siirtovelat
10
168 739,24
164 444,44
357 894,69
2 528 419,95
Vieras pääoma yhteensä
357 894,69
2 528 419,95
Vastattavaa yhteensä
36 352 042,73
54 642 079,68
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2024
184
Emoyhtiön rahoituslaskelma
EUR
Liitetieto
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden tulos
-16 119 511,69
3 149 313,39
Oikaisut tilikauden tulokseen
12
14 160 153,26
-6 004 916,82
Käyttöpääoman muutos
12
-2 183 641,98
1 800 769,88
Sijoitusten hankinnat
-2 974 253,31
-59 776,24
Sijoitusten luovutustuotot
13 087 118,62
11 395 852,21
Sijoitustoiminnan myönnetyt lainat
-500 000,00
-2 328 160,00
Saadut korot
92 796,68
19 020,15
Maksetut rahoituskulut
-152 750,86
-364 689,93
Saadut osingot
690 000,00
461 202,52
Maksetut verot
-
-
Liiketoiminnan rahavirta
6 099 910,72
8 068 615,16
Investointien rahavirta
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin
hyödykkeisiin
-10 276,49
-
Aineellisten ja aineettomien
hyödykkeiden luovutustulot
2 911,31
2 822,58
Investointien rahavirta
-7 365,18
2 822,58
Rahoituksen rahavirta
Pitkäaikaisten lainojen nostot
4 400 000,00
-
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
-4 400 000,00
-10,000,000,00
Maksetut osingot
-
-
Rahoituksen rahavirta
-
-10 000 000,00
Rahavarojen muutos
6 092 545,54
-1 928 562,26
Rahavarat 1.1.
287 367,69
2 215 929,95
Rahavarat 31.12.
6 379 913,23
287 367,69
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2024
185
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
Emoyhtiön tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
KH Group Oyj on suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka kotipaikka on Sievi. KH Group
Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain ja muiden Suomessa voimassa olevien
säännösten mukaisesti (FAS). Konsernitilinpäätös on laadittu noudattaen IFRS-
standardeja.
Taseeseen merkittyjen aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden hankintamenosta on
vähennetty suunnitelman mukaiset poistot. Koneista ja kalustosta tehdään 25 %
menojäännöspoistot.
Sijoitukset on arvostettu hankintamenoon. Niistä tehdään arvonalennus, jos
arvopapereiden todennäköisesti tulevaisuudessa kerryttämän tulon arvioidaan olevan
pysyvästi poistamatonta hankintamenoa pienempi.
1. Henkilöstökulut
EUR
2024
2023
Palkat ja palkkiot
751 015,92
954 843,39
Eläkekulut
58 735,49
95 931,57
Muut henkilösivukulut
18 674,89
16 466,42
Yhteensä
828 426,30
1 067 241,38
Eläkekulut ovat maksupohjaisia.
Henkilökunta keskimäärin tilikaudella
Toimihenkilöt
4
6
Yhteensä
4
6
Tiedot johdon palkoista ja palkkioista ja lähipiiritapahtumat esitetään IFRS-tilinpäätöksen
liitetiedossa 5.2.
2. Poistot ja arvonalennukset
EUR
2024
2023
Poistot hyödykeryhmittäin
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto
6 915,30
6 765,32
Yhteensä
6 915,30
6 765,32
Poistot yhteensä
6 915,30
6 765,32
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2024
186
3. Liiketoiminnan muut kulut
EUR
2024
2023
Toimitila- ja kiinteistökulut
43 134,12
129 761,57
Asiantuntijapalvelut
788 633,09
1 224 056,30
Muut liiketoiminnan kulut
299 326,21
434 544,18
Yhteensä
1 131 093,42
1 788 362,05
Tilintarkastajan palkkiot
Tilintarkastus
77 259,09
88 500,00
Tilintarkastajan todistukset ja lausunnot
-
4 260,99
Veropalvelut
9 857,50
11 900,00
Muut palvelut
19 566,25
68 365,42
Yhteensä
106 682,84
173 026,41
4. Rahoitustuotot ja -kulut
EUR
2024
2023
Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksistä
Osinkotuotot
690 000,00
461 202,52
Yhteensä
690 000,00
461 202,52
Muut korko- ja rahoitustuotot
Luovutusvoitot konserniyhtiöiden
osakkeiden myynnistä
5 316 367,62
5 736 075,97
Korkotuotot konserniyhtiöiltä
469 862,72
158 441,21
Muilta
92 796,68
19 020,15
Yhteensä
5 879 027,02
5 913 537,33
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Muut rahoituskulut
-152 750,86
-363 057,71
Yhteensä
-152 750,86
-363 057,71
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien
sijoituksista
Arvonalentumiset osuuksista saman konsernin
yrityksissä
-20 569 514,12
-
Yhteensä
-20 569 514,12
-363 057,71
Rahoitustuotot ja kulut yhteensä
-14 153 237,96
6 011 682,14
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2024
187
5. Aineelliset hyödykkeet
2024
EUR
Koneet ja
kalusto
Aineelliset
hyödykkeet
yhteensä
Hankintameno 1.1.2024
62 335,60
62 335,60
Lisäykset
10 276,49
10 276,49
Vähennykset
-2 911,31
-2 911,31
Hankintameno 31.12.2024
69 700,78
69 700,78
Kertyneet poistot 1.1.2024
-42 039,44
-42 039,44
Poistot
-6 915,30
-6 915,30
Kertyneet poistot 31.12.2024
-48 954,74
-48 954,74
Kirjanpitoarvo 1.1.2024
20 296,16
20 296,16
Kirjanpitoarvo 31.12.2024
20 746,04
20 746,04
2023
EUR
Koneet ja
kalusto
Aineelliset
hyödykkeet
yhteensä
Hankintameno 1.1.2023
65 158,18
65 158,18
Lisäykset ja vähennykset
-2 822,58
-2 822,58
Hankintameno 31.12.2023
62 335,60
62 335,60
Kertyneet poistot 1.1.2023
-35 274,12
-35 274,12
Poistot
-6 765,32
-6 765,32
Kertyneet poistot 31.12.2023
-42 039,44
-42 039,44
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
29 884,06
29 884,06
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
20 296,16
20 296,16
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2024
188
6. Osuudet saman konsernin yrityksissä
EUR
2024
2023
Hankintameno 1.1.
57 176 761,32
62 776 761,32
Lisäys, KH-Koneet Group Oy:n osakkeet
2 973 502,31
-
Vähennys, HTJ Oy:n osakkeet
-7 770 000,00
-
Vähennys,Logistikas Oy:n osakkeet
-
-5 600 000,00
Hankintameno 31.12.
52 380 263,63
57 176 761,32
Arvonalentumiset
-24 980 319,98
-6 779 199,98
Kirjanpitoarvo 31.12.
27 399 943,65
50 397 561,34
Konserniyhtiöt
Kotimaa
Emoyhtiön
omistusosuus
(%)
Emoyhtiön
kirjanpitoarvo (1000
EUR)
Indoor Group Holding Oy
Suomi
58,3 %
(1)
-
KH-Koneet Group Oy
Suomi
95,4 %
(1)
23 322
Nordic Rescue Group Oy
Suomi
68,1 %
(1)
4 078
'(1) Ulkona olevista osakkeista
7. Pitkäaikaiset saamiset
EUR
2024
2023
Lainasaamiset saman konsernin yrityksiltä
2 483 883,00
3 882 414,40
Vuokravakuudet
10 109,03
-
Kirjanpitoarvo 31.12.
2 493 992,03
3 882 414,40
8. Lyhytaikaiset saamiset
EUR
2024
2023
Myyntisaamiset
-
3 500,00
Muut saamiset
1,70
36 911,10
Siirtosaamiset
57 446,08
14 028,99
Yhteensä
57 447,78
54 440,09
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2024
189
9. Oma pääoma
EUR
2024
2023
Osakepääoma
Osakepääoma 1.1.
15 178 567,50
15 178 567,50
Osakepääoma 31.12.
15 178 567,50
15 178 567,50
Sidottu oma pääoma yhteensä 31.12.
15 178 567,50
15 178 567,50
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1
12 885 510,35
12 885 510,35
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12
12 885 510,35
12 885 510,35
Voitto edellisiltä tilikausilta
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1.
24 049 581,88
20 900 268,49
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12.
24 049 581,88
20 900 268,49
Tilikauden voitto/tappio
-16 119 511,69
3 149 313,39
Vapaa oma pääoma yhteensä
20 815 580,54
36 935 092,23
Oma pääoma yhteensä
35 994 148,04
52 113 659,73
Laskelma jakokelpoisesta omasta pääomasta
kauden lopussa
SVOP-rahasto
12 885 510,35
12 885 510,35
Voitto edellisiltä tilikausilta
24 049 581,88
20 900 268,49
Tilikauden voitto
-16 119 511,69
3 149 313,39
Yhteensä
20 815 580,54
36 935 092,23
10. Vieras pääoma
EUR
2024
2023
Muut velat, olennaisimmat erät
Lainat rahoituslaitoksilta
-
2 137 914,98
Ostovelat
169 092,43
167 245,22
Ennakonpidätys- ja sairausvakuutusmaksuvelka
19 759,70
58 137,89
Yhteensä
188 852,13
2 363 298,09
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaisimmat erät
Henkilöstökulut, lyhytaikainen
168 739,24
155 906,74
Yhteensä
168 739,24
155 906,74
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2024
190
11. Liiketoiminnan rahavirtojen oikaisut
EUR
2024
2023
Oikaisut tilikauden voittoon
Suunnitelman mukaiset poistot
6 915,30
6 765,32
Rahoitustuotot ja -kulut
14 153 237,96
-6 011
682,14
Yhteensä
14 160 153,26
-6 004 916,82
Käyttöpääoman muutokset
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys (-) /
vähennys (+)
-13 116, 72
27 534,84
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+)
/vähennys (-)
-2 170 525,26
1 773 235,04
Käyttöpääoman muutos yhteensä
-2 183 641,98
1 800 769,88
12. Vastuusitoumukset
EUR
2024
2023
Vuokravastuut
Yhden vuoden kuluessa maksettavat
40 938,51
4 947,60
Maaliskuussa 2025 KH Group toteutti osakassopimuksen mukaisesti KH-Koneet Group
Oy:n vähemmistöosakkaiden lunastukset, joiden jälkeen KH Groupin omistusosuus KH-
Koneet Group Oy:ssä on 100 %. Osakkeiden kauppahinta oli 2,0 milj. euroa.
191
ALLEKIRJOITUKSET
Hallituksen toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitukset
Esitämme kirjanpitolain edellyttäminä lausumina seuraavaa:
Sovellettavia tilinpäätössäännöksiä noudattaen laadittu tilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan sekä yrityksen että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten
kokonaisuuden varoista, vastuista, taloudellisesta asemasta sekä voitosta tai tappiosta.
Toimintakertomuksessa on todenmukaisen kuvan antava selostus yhtäältä yrityksen ja
toisaalta sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden liiketoiminnan
kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus merkittävimmistä riskeistä ja
epävarmuustekijöistä ja muusta yrityksen tilasta.
Toimintakertomukseen sisältyvä kestävyysraportti on laadittu noudattaen 7 luvussa
tarkoitettuja raportointistandardeja sekä taksonomia-asetuksen 8 artiklaa.
Helsingissä 20.3.2025
Juha Karttunen Kati Kivimäki
hallituksen puheenjohtaja hallituksen jäsen
Timo Mänty Taru Narvanmaa
hallituksen jäsen hallituksen jäsen
Jon Unnérus Ville Nikulainen
hallituksen jäsen toimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsingissä 20.3.2025
Ernst & Young Oy
Tilintarkastusyhteisö
Timo Eerola
KHT
A member firm of Ernst & Young Global Limited
192 (204)
Ernst & Young Oy
Korkeavuorenkatu 32-
34
00130 Helsinki
Finland
Puhelin: 020 728 0190
www.ey.com/fi
Y-tunnus 2204039-6,
kotipaikka Helsinki
TILINTARKASTUSKERTOMUS
KH Group Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet KH Group Oyj:n (y-tunnus 0190457-0) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.31.12.2024.
Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman
muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita
koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen
toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-
tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta
Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää
lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän
tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten
vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden
vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja
käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia,
emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja.
Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 3.4.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet
merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon
tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa
lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme täyttäneet kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa kuvatut
velvollisuutemme tilinpäätöksen tilintarkastuksessa mukaan lukien näihin seikkoihin liittyvät velvoitteemme.
Tämän mukaisesti suoritimme suunnittelemamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat arviomme
mukaisesti riskeihin, jotka voivat johtaa tilinpäätöksen olennaiseen virheellisyyteen. Suorittamamme
A member firm of Ernst & Young Global Limited
193 (204)
tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat myös alla mainittuihin seikkoihin, ovat olleet perustana oheista
tilinpäätöstä koskevalle lausunnollemme.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on
sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu
väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen
seikka
Miten seikkaa käsiteltiin
tilintarkastuksessa
Liikearvon arvostus
Viittaamme liitetietoon 4.3
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 liikearvon määrä oli
7,7 miljoonaa euroa, joka on 2,8 % kokonaisvaroista
ja 15,6 % omasta pääomasta (2023: 39,9 miljoonaa
euroa, 11,5 % kokonaisvaroista ja 50,3 % omasta
pääomasta). Vuosittain suoritettava
arvonalennustestaus oli tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka, koska
arviointiprosessi on monimutkainen ja sisältää
arvionmääräisiä eriä
arvonalentumistestaus perustuu markkinoita ja
taloutta koskeville oletuksille; ja
liikearvo on olennainen tilinpäätöksen kannalta.
Konsernin jatkuvien toimintojen rahavirtaa tuottavien
yksiköiden kerrytettävissä oleva rahamäärä on
määritetty perustuen käyttöarvolaskelmiin, joiden
tulos voi vaihdella merkittävästi laskelmiin
sisältyvien oletusten muuttuessa. Käyttöarvon
määritykseen vaikuttaa useat oletukset, kuten
esimerkiksi liikevaihdon kasvu, käyttökate ja
rahavirtojen diskonttauksessa käytetty
diskonttokorko. Muutokset näissä oletuksissa voivat
johtaa liikearvon arvon alentumiseen.
Tämä seikka on EU-asetuksen 537/2014 10.
artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu merkittävä
olennaisen virheellisyyden riski.
Tilintarkastustoimenpiteemme, joissa on huomioitu
riski olennaisesta virheellisyydestä liikearvon
arvostuksessa, sisälsivät muun muassa:
Rahavirtaa tuottavien yksikköjen
määrittämisen ja niille kohdistetun
liikearvon arvioiminen
Arvonmääritysasiantuntijoidemme
hyödyntäminen mm. konsernin tekemien
oletusten ja menetelmien arvioinnissa
erityisesti liittyen seuraaviin oletuksiin:
ennustettu liikevaihdon kasvu,
käyttökateprosentti ja rahavirtojen
diskonttaamisessa käytetty pääoman
keskimääräinen kustannus.
Arvioimme herkkyysanalyysien
asianmukaisuutta sekä sitä, voiko jokin
jokseenkin mahdollinen muutos
keskeisessä oletuksessa johtaa siihen, että
yksikön kirjanpitoarvo ylittää sen
kerrytettävissä olevan rahamäärän.
Arvonalentumistestauksessa esitettyjen
liitetietojen arvioiminen
Myynnin tuloutus
Viittaamme konsernitilinpäätöksen
laatimisperiaatteisiin ja liitetietoon 3.1
Tavaroiden myynti tuloutetaan sillä hetkellä, kun
omistukseen liittyvä määräysvalta on siirtynyt
ostajalle.
Liikevaihto on konsernissa käytetty keskeinen
suorituskyvyn mittari, mikä saattaa luoda
Tilintarkastustoimenpiteemme, joissa on huomioitu
riski olennaisesta virheellisyydestä myynnin
tuloutuksessa, sisälsivät muun muassa:
konsernin laskentaperiaatteiden
asianmukaisuuden arvioinnin myyntituottojen
A member firm of Ernst & Young Global Limited
194 (204)
kannustimen myynnin ennenaikaiselle
tulouttamiselle. Myynnin tuloutus on
tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka sekä EU
asetuksen 537/2014 10. artiklan 2c kohdassa
tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden
riski johtuen tuottojen oikea-aikaiseen kirjaamiseen
liittyvästä riskistä.
kirjaamisen osalta ja vertailun sovellettaviin
laskentastandardeihin;
myyntituottojen luonteen, automatisoinnin
asteen ja poikkeavien sopimusehtojen
selvittämisen;
myynnin tuloutuksen testaamisen.
Testauksemme sisälsi ulkopuolisten
vahvistusten hankkimisen, myyntituottojen
määrien täsmäytykset asiakassopimuksiin ja
mahdollisuuksien mukaan toimitusten
vastaanottohyväksyntien todentamisen;
myyntituottoihin liittyvät analyyttiset
aineistotarkastustoimenpiteet; ja
liitetietojen arvioinnin myyntituottojen osalta.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja siten,
että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien
säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta
sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että
tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen,
paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin
tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme.
Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina
havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua
väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin
kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja
säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen
virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia
tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys
jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
A member firm of Ernst & Young Global Limited
195 (204)
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta
pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta
emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen
valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien
kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös
perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin
perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista
epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy
kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä
esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme.
Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun
tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei
emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä
esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja
tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen hankkiaksemme konsernitilinpäätöstä
koskevan tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintayksikköjä koskevasta
taloudellisesta informaatiosta. Vastaamme konsernin tilintarkastusta varten suoritettavan
tilintarkastustyön ohjauksesta, valvonnasta ja läpikäynnistä. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta
yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta
sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät
puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia
relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden
voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä
varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan
tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat
tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun
äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa,
koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voitaisiin kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta
viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 7.5.2024 alkaen.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja
vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa
tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän
A member firm of Ernst & Young Global Limited
196 (204)
tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen
päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä
tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta
suorittaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu noudattaen
siihen sovellettavia säännöksiä lukuun ottamatta niitä kestävyysraporttia koskevia tietoja, joista säädetään
kirjanpitolain 7 luvussa ja kestävyysraportointistandardeissa.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että
toimintakertomus on laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä. Lausuntomme eivät kata niitä
kestävyysraporttia koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa ja kestävyysraportointistandardeissa.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon
kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa informaatiossa on olennainen
virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 20.3.2025
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Timo Eerola
KHT
A member firm of Ernst & Young Global Limited
197 (204)
Ernst & Young Oy
Korkeavuorenkatu 32-
34
00130 Helsinki
Finland
Puhelin: 020 728 0190
www.ey.com/fi
Y-tunnus 2204039-6,
kotipaikka Helsinki
KESTÄVYYSRAPORTIN VARMENNUSKERTOMUS
KH Group Oyj:n yhtiökokoukselle
Olemme suorittaneet rajoitetun varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on KH Group Oyj:n
(0190457-0) toimintakertomukseen sisältyvä kirjanpitolain 7 luvun mukainen konsernikestävyysraportti
tilikaudelta 1.1.31.12.2024.
Lausunto
Suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme evidenssin perusteella tietoomme ei ole tullut seikkaa,
joka antaisi meille syyn uskoa, että konsernikestävyysraportissa ei ole kaikilta olennaisilta osiltaan
noudatettu
1) kirjanpitolain 7 luvussa säädettyjä vaatimuksia ja kestävyysraportointistandardeja (ESRS);
2) kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta
annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8 säädettyjä
vaatimuksia (EU-taksonomia).
Edellä kohta 1 käsittää myös prosessin, jolla KH Group Oyj on yksilöinyt tiedot
kestävyysraportointistandardien mukaista raportoimista varten (kaksinkertainen olennaisuusanalyysi),
sekä tietojen merkitsemisen kirjanpitolain 7 luvun 22 §:ssä tarkoitetulla tavalla.
Lausuntomme ei kata kirjanpitolain 7 luvun 22 § 1 mom. 2 kohdan mukaista konsernikestävyysraportin
merkitsemistä digitaalisilla XBRL-kestävyystunnisteilla, koska kestävyysraportointiyritysten ei ole ollut
mahdollista noudattaa kyseistä säännöstä ESEF-asetuksen tai muun Euroopan unionin lainsäädännön
puuttumisen vuoksi.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet konsernikestävyysraportin varmentamisen rajoitetun varmuuden antavana
toimeksiantona noudattaen Suomessa noudatettavaa hyvää varmennustapaa ja kansainvälistä
varmennustoimeksiantostandardia ISAE 3000 (uudistettu) ”Muut varmennustoimeksiannot kuin mennyttä
aikaa koskevaan taloudelliseen informaatioon kohdistuva tilintarkastus tai yleisluontoinen tarkastus”.
Tämän standardin mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa
Konsernikestävyystarkastajan velvollisuudet.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa evidenssiä.
Muu seikka
Haluamme kiinnittää huomiota siihen, että KH Group Oyj:n kirjanpitolain 7 luvun mukainen
konsernikestävyysraportti on laadittu ja varmennettu ensimmäistä kertaa tilikaudelta 1.1.31.12.2024.
Lausuntomme ei kata konsernikestävyysraportissa esitettyjä vertailutietoja. Lausuntoamme ei ole
mukautettu tämän seikan osalta.
A member firm of Ernst & Young Global Limited
198 (204)
Konsernikestävyystarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten
vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden
vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Konsernikestävyystarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan
kestävyystarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa
laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä
sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
KH Group Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat:
konsernikestävyysraportista sekä sen laatimisesta ja esittämisestä kirjanpitolain 7 luvussa
säädetyn mukaisesti, mukaan lukien kestävyysraportointistandardeissa määritelty prosessi, jolla
on yksilöity tiedot kestävyysraportointistandardien mukaista raportointia varten ja tietojen
merkitseminen kirjanpitolain 7 luvun 22 §:ssä tarkoitetulla tavalla, sekä
siitä, että konsernikestävyysraportissa on noudatettu kestävää sijoittamista helpottavasta
kehyksestä ja asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun Euroopan parlamentin ja
neuvoston asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8 säädettyjä vaatimuksia;
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
konsernikestävyysraportin, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virhees johtuvaa olennaista
virheellisyyttä.
Luontaiset rajoitukset kestävyysraportin laatimisessa
Konsernikestävyysraportin laatiminen edellyttää yhtiöltä olennaisuusarviointia relevanttien raportoitavien
seikkojen tunnistamiseksi. Tähän sisältyy merkittävästi johdon harkintaa ja valintoja.
Konsernikestävyysraportoinnille on myös luonteenomaista, että tämäntyyppisten tietojen raportointiin
liittyy estimaatteja ja olettamuksia, sekä mittaus- ja arviointiepävarmuutta.
Kasvihuonekaasujen määrittämiseen liittyy luontaista epävarmuutta, koska päästökertoimien ja eri
kaasujen päästöjen yhdistämiseen tarvittavien lukuarvojen määrittämisessä käytettävä tieteellinen
tieto on epätäydellistä.
Lisäksi raportoidessaan tulevaisuuteen suuntautuvia tietoja yhtiön on esitettävä mahdollisia
tulevaisuuden tapahtumia koskevat oletukset, ja kerrottava yhtiön mahdollisista tulevista toimista näihin
tapahtumiin liittyen. Todellinen lopputulos saattaa olla erilainen, koska ennustetut tapahtumat eivät aina
toteudu odotetulla tavalla.
A member firm of Ernst & Young Global Limited
199 (204)
Konsernikestävyystarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutemme on suorittaa varmennustoimeksianto saadaksemme rajoitetun varmuuden siitä, onko
konsernikestävyysraportissa väärinkäytökses tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä
antaa rajoitetun varmuuden antava varmennuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Virheellisyyksiä voi
aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai
yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan päätöksiin, joita käyttäjät tekevät konsernikestävyysraportin
perusteella.
Kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 (uudistettu) noudattamiseen kuuluu, että
käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko toimeksiannon ajan.
Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat konsernikestävyysraportin
olennaisen virheellisyyden riskit, ja muodostamme käsityksen toimeksiannon kannalta
relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden
asianmukaiset varmennustoimenpiteet, mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme
antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia varmennustoimenpiteitä
hankkiaksemme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
evidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta,
on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä
väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä
jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Kuvaus suoritetuista toimenpiteistä
Rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa suoritettavat toimenpiteet poikkeavat luonteeltaan ja
ajoitukseltaan kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon toimenpiteistä, ja ovat niitä suppeampia.
Valittavien varmennustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus perustuvat ammatilliseen harkintaan
sisältäen arvioinnin väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvasta olennaisen virheellisyyden riskistä. Tämän
vuoksi rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa saatava varmuuden taso on huomattavasti
alempi kuin varmuus, joka saataisiin suorittamalla kohtuullisen varmuuden antava toimeksianto.
Toimenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa:
Olemme haastatelleet konsernikestävyysraportin sisältämien tietojen keräämisestä ja
raportoinnista vastaavia avainhenkilöitä.
Hankimme haastatteluilla ymmärryksen konsernin kontrolliympäristöstä
konsernikestävyysraportointiprosessiin liittyen.
Arvioimme yrityksen kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin prosessin toteuttamista suhteessa
ESRS-standardien vaatimuksiin, sekä sitä, että kaksoisolennaisuusarvioinnista annetut tiedot
ovat ESRS-standardien mukaisia.
Arvioimme, täyttääkö konsernikestävyysraportti olennaisia kestävyysteemoja koskevat ESRS-
standardien vaatimukset olennaisilta osin:
A member firm of Ernst & Young Global Limited
200 (204)
- Olemme testanneet konsernikestävyysraportissa esitetyn informaation oikeellisuutta
vertaamalla informaatiota otosperusteisesti tätä tukevaan yrityksen dokumentaatioon.
- Olemme otosperusteisesti suorittaneet analyyttisiä tarkastustoimenpiteitä ja niihin
liittyviä kyselyitä, uudelleenlaskentaa ja aineistotarkastusta, sekä testanneet tietojen
yhdistelyä arvioidaksemme konsernikestävyysraportin oikeellisuutta.
Hankimme ymmärryksen prosessista, joilla yritys on määritellyt taksonomiakelpoiset ja
taksonomian mukaiset taloudelliset toiminnot, sekä arvioimme näistä annettujen tietojen
säännöstenmukaisuutta.
Helsingissä 20.3.2025
Ernst & Young Oy
kestävyystarkastusyhteisö
Timo Eerola
KRT
A member firm of Ernst & Young
Global Limited
201(204)
Ernst & Young
Oy
Korkeavuorenkatu 32-34
00130 Helsinki
Finland
Puhelin: 020 728 0190
www.ey.com/fi
Y-tunnus 2204039-6,
kotipaikka Helsinki
Riippumattoman tilintarkastajan raportti KH Group Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
KH Group Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on KH Group
Oyj:n (y-tunnus: 0190457-0) komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös
743700F6CLX8JMYDEP21-2024-12-31-fi.zip tilikaudelta 1.1.-31.12.2024.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös)
laatimisesta siten, että ne täyttävät komission teknisen sääntelystandardin vaatimukset. Tähän
vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa komission teknisen sääntelystandardin artiklan 3
mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot iXBRL-merkein komission sääntelystandardin artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat
tarpeelliseksi voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten
mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti,
jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset
eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastusyhteisömme soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan
tilintarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa
laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä
sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme on arvopaperimarkkinalain 7:8 § mukaisesti varmentaa komission teknisen
sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös. Annamme lausunnon siitä, onko ESEF-
tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin komission teknisen
sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnossamme, missä laajuudessa varmennus on suoritettu.
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon kansainvälisen
varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
A member firm of Ernst & Young
Global Limited
202(204)
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta osin
merkitty iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten
mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin 4. artiklan
vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuvat tilintarkastajan harkinnasta. Tähän
sisältyy sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa
komission teknisen sääntelystandardin vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n mukaisena lausuntona esitämme, että KH Group Oyj:n ESEF-
tilinpäätökseen 743700F6CLX8JMYDEP21-2024-12-31-fi.zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen
päälaskelmat sekä liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.-31.12.2024 on olennaisilta osin
merkitty komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme KH Group Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.-31.12.2024 on
annettu 20.3.2025 päivätyllä tilintarkastuskertomuksellamme. Tällä raportilla emme anna
konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 26.3.2025
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Timo Eerola
KHT
743700F6CLX8JMYDEP212024-01-012024-12-31743700F6CLX8JMYDEP212023-01-012023-12-31743700F6CLX8JMYDEP212024-12-31743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31743700F6CLX8JMYDEP212022-12-31743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700F6CLX8JMYDEP212024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700F6CLX8JMYDEP212024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31KHG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700F6CLX8JMYDEP212024-01-012024-12-31KHG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700F6CLX8JMYDEP212024-12-31KHG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700F6CLX8JMYDEP212024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700F6CLX8JMYDEP212024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700F6CLX8JMYDEP212024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700F6CLX8JMYDEP212024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700F6CLX8JMYDEP212024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700F6CLX8JMYDEP212024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700F6CLX8JMYDEP212024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700F6CLX8JMYDEP212024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700F6CLX8JMYDEP212022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700F6CLX8JMYDEP212023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700F6CLX8JMYDEP212022-12-31KHG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700F6CLX8JMYDEP212023-01-012023-12-31KHG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700F6CLX8JMYDEP212022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700F6CLX8JMYDEP212023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700F6CLX8JMYDEP212022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700F6CLX8JMYDEP212023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700F6CLX8JMYDEP212022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700F6CLX8JMYDEP212023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700F6CLX8JMYDEP212022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700F6CLX8JMYDEP212023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares