IFRS Konsernitilinätös 2023
KH Group Oyj
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Hallituksen toimintakertomus
2
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 3
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) 36
Konsernin tuloslaskelma,
IFRS 36
Konsernin laaja
tuloslaskelma, IFRS 36
Konsernin tase, IFRS 37
Konsernin
rahavirtalaskelma, IFRS 38
Laskelma konsernin oman
pääoman muutoksista,
IFRS 39
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN
LIITETIEDOT 40
1. YLEISET LAATIMISPERIAATTEET JA
KONSERNIRAKENNE 40
1.1 Konsernirakenne 43
1.2 Liiketoimintojen
yhdistäminen 44
1.3 Lopetetut toiminnot ja
liiketoimintojen myynnit 46
2. PÄÄOMARAKENNE 47
2.1 Rahoitusvarat ja -velat 48
2.2 Rahavarat 52
2.3 Rahoitusvelat 52
2.4 Rahoitusvelkojen
maturiteettijakauma 53
2.5 Vuokrasopimukset 54
2.6 Oma pääoma 57
2.7 Osakekohtainen tulos
ja osingonjako 59
3. LIIKETOIMINTOJEN
TULOKSELLISUUS 60
3.1 Liikevaihto 61
3.2 Liiketoiminnan muut
tuotot 64
3.3 Materiaalit ja palvelut 64
3.4 Liiketoiminnan muut
kulut 65
3.5 Henkilöstökulut ja -
määrät 66
3.6 Poistot ja
arvonalentumistappiot 67
3.7 Rahoitustuotot ja -
kulut 67
3.8 Tuloverot 68
4. SIJOITETTU PÄÄOMA 69
4.1 Aineelliset hyödykkeet 69
4.2 Aineettomat
hyödykkeet 71
4.3 Liikearvon ja
rajoittamattoman
vaikutusajan
hyödykkeiden
arvonalentumistestaus 73
4.4 Vaihto-omaisuus 74
4.5 Myyntisaamiset ja
sopimukseen perustuvat
omaisuuserät 75
4.6 Ostovelat ja muut velat 76
4.7 Varaukset 76
4.8 Laskennalliset verot 77
5. MUUT LIITETIEDOT 79
5.1 Rahoitusriskit ja
rahoitusriskien hallinta 79
5.2 Lähipiiri ja johdon
palkkiot 82
5.3 Osakeperusteiset
kannustinjärjestelmät 83
5.4 Pitkäaikaiset eläkevelat 83
5.5 Ehdolliset velat, varat
ja muut sitoumukset 84
5.6 Tilikauden
päättymisen jälkeiset
tapahtumat 85
5.7 Muutokset IFRS-
standardeissa 85
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) 87
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖKSEN
LIITETIEDOT 90
ALLEKIRJOITUKSET 96
TILINTARKASTUSKERTOMUS 97
Toimintakertomus 2023
3
Hallituksen toimintakertomus
Perustuen 15.12.2022 tiedotettuun strategiauudistukseen, Sievi Capital Oyj muutti varsinaisen yhtiökokouksen
päätöksellä toimintansa pääomasijoitusyhtiöstä monialakonserniksi 4. toukokuuta 2023. Samalla yhtiön nimeksi
vaihdettiin KH Group Oyj. Osakkeen kaupankäyntitunnus SIEVI muuttui toiminimen muutoksen seurauksena
KHG:ksi 10.5.2023.
KH Groupin strategiaan ei enää jatkossa kuulu pääomasijoitusten tekeminen uusille toimialoille. Keskipitkän
aikavälin tavoitteena on muuttua KH-Koneiden liiketoiminnan ympärille rakentuvaksi teolliseksi konserniksi.
Muita liiketoiminta-alueita kehitetään entiseen tapaan, ja niistä on tarkoitus irtautua aiemman sijoitusstrategian
mukaisesti.
Aikaisemmin KH Group ei yhdistellyt tytäryhtiöitään konsernilaskelmiin rivikohtaisesti, vaan sijoitukset yhtiöihin
arvostettiin käypään arvoon tulosvaikutteisesti. 1.5.2023 alkaen konserni on yhdistellyt tytäryhtiöt rivikohtaisesti
tuloslaskelmaan ja taseeseen. Lisätietoja laadintaperiaatteen muutoksesta ja sen merkittävistä vaikutuksista
raportoituihin lukuihin on kerrottu tilinpäätöksen laadintaperiaatteissa.
Jäljempänä toimintakertomuksessa esitetyt pro forma -taloudelliset tiedot on laadittu ainoastaan
havainnollistamistarkoituksessa. Pro forma -tiedoilla pyritään havainnollistamaan, mikä segmenttien ja konsernin
vertailukelpoinen tulos olisi ollut, jos sijoitusyhteisöstatuksen muutos olisi tapahtunut 1.1.2022 ja
konsernirakenteessa 31.12.2023 olevat yhtiöt olisi yhdistelty rivikohtaisesti konsernin tuloslaskelmaan kausilla
1.1. 31.12.2022 ja 1.1.2023 31.12.2023.
Tilinpäätös on laadittu IFRS standardien mukaisesti eikä se sisällä pro forma- informaatiota.
Pro forma -tiedot perustuvat tytäryhtiöiden tilintarkastettuihin tilinpäätöksiin tilikausien 2022 ja 2023 osalta.
Segmenttien ja konsernin tuloslaskelmakommentit toimintakertomuksessa on laadittu pro forma -lukujen
perusteella, jollei erikseen muuta ole mainittu. Osiossa ”Pro forma -taloudelliset tiedot” on esitetty tarkemmat
laadintaperiaatteet setäsmäytyslaskelmat raportoitujen ja pro forma lukujen välillä. KH Group ei ole laatinut
pro forma -lukuja tase- ja rahavirtaerille.
Konsernin tunnusluvut IFRS
milj. Euroa
2023
2022
Liikevaihto, IFRS
270,6
-
Käyttökate (EBITDA), IFRS
10,2
-10,0
Käyttökate (EBITDA) %
3,8 %
-
Liikevoitto (EBIT), IFRS
-14,4
-10,1
Liikevoitto (EBIT) %
-5,3 %
-
Oman pääoman tuotto, %, liukuva 12-kk
-17,5 %
-9,2 %
Sijoitetun pääoman tuotto, %, liukuva 12-kk
-7,8 %
-10,4 %
Toimintakertomus 2023
4
Nettovelkaantumisaste, %
195,4 %
9,2 %
Nettovelkaantumisaste ilman vuokrasopimusvelkoja, %
116,7 %
9,0 %
Omavaraisuusaste, %
23,2 %
77,9 %
Henkilöstö keskimäärin
1237
5
Henkilöstö keskimäärin, vertailukelpoinen
(1)
1237
1 265
Tulos / osake, euroa, laimentamaton
-0,18
-0,14
Tulos / osake, euroa, laimennettu
-0,18
-0,14
Oma pääoma / osake, euroa
1,36
1,47
Osakkeen alin kurssi, euroa
0,73
1,00
Osakkeen ylin kurssi, euroa
1,21
1,99
Osakekurssi kauden lopussa, euroa
0,81
1,18
Osakekannan markkina-arvo kauden lopussa, milj. Euroa
47,3
68,4
Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa, 1 000 kpl
58 079
58 079
Osakkeiden lukumäärä keskimäärin, laimentamaton, 1 000 kpl
58 079
58 079
Osakkeiden lukumäärä keskimäärin, laimennettu, 1 000 kpl
58 079
58 124
(1) Vertailukelpoisessa henkilöstömäärässä huomioitu sijoitusyhteisöstatuksen muutos takautuvasti
Tuloskehitys
KH Group konserni
Pro forma -avainluvut
Pro forma -lukujen laadintaperiaatteet ja täsmäytyslaskelmat raportoituihin lukuihin on esitetty myöhemmin
osiossa ”Pro forma -taloudelliset tiedot”.
milj. euroa
Q4/23
Q3/23
Q2/23
Q1/23
1-12/23
Q4/22
Q3/22
Q2/22
Q1/22
1-12/22
Liikevaihto
105,3
97,6
100,2
100,2
403,3
114,3
104,8
113,1
96,8
428,9
EBITDA
13,4
13,6
9,1
9,1
45,3
11,3
13,9
10,7
6,4
42,4
Käyttökate (EBITDA) %
12,8%
13,9%
9,1%
9,1%
11,2%
9,9%
13,3%
9,5%
6,6%
9,9%
EBIT
4,7
5,1
0,9
1,0
11,7
3,6
6,0
2,7
-0,5
11,9
Liikevoitto (EBIT) %
4,4%
5,2%
0,9%
1,0%
2,9%
3,1%
5,8%
2,4%
-0,5%
2,8%
KH Groupin liikevaihto laski 6 % ja oli 403,3 (428,9) milj. euroa. Liikevaihto laski KH Koneissa sekä Indoor Groupissa,
ja nousi sekä HTJ:ssä että Nordic Rescue Groupissa. Liikevoitto oli positiivinen kaikissa segmentissä.
Toimintakertomus 2023
5
Liiketoiminnoista Nordic Rescue Group onnistui parantamaan liikevoittoaan vertailukaudesta ja sen kannattavuus
kääntyi selkeästi voitolliseksi. Emoyhtiön osuus tilikauden liikevoitosta oli -2,9 (-2,2) milj. euroa. Emoyhtiön
liiketoiminnan kulujen nousuun ovat vaikuttaneet strategiamuutokseen liittyvät projektikulut, joita oli tilikaudella
-0,8 milj. euroa.
Segmentit
KH-Koneet
Pro forma -avainluvut
Pro forma -lukujen laadintaperiaatteet ja täsmäytyslaskelmat raportoituihin lukuihin on esitetty myöhemmin
osiossa ”Pro forma -taloudelliset tiedot”.
milj. euroa
Q4/23
Q3/23
Q2/23
Q1/23
1-12/23
Q4/22
Q3/22
Q2/22
Q1/22
1-12/22
Liikevaihto
39,1
32,3
40,4
40,5
152,3
48,0
42,9
51,7
39,5
182,1
EBITDA
6,1
5,0
4,8
4,5
20,5
5,4
5,2
6,5
3,4
20,5
Käyttökate (EBITDA) %
15,6%
15,5%
12,0%
11,2%
13,4%
11,3%
12,1%
12,6%
8,6%
11,3%
EBIT
3,2
2,0
2,0
1,8
9,0
2,8
2,6
3,6
1,5
10,5
Liikevoitto (EBIT) %
8,1%
6,3%
5,0%
4,5%
5,9%
5,9%
6,0%
7,0%
3,8%
5,8%
KH-Koneet on Pohjoismaiden johtavia rakennus- ja maansiirtokoneiden toimittajia. Yhtiö myy ja vuokraa kalustoa,
laitteita, varusteita ja palveluita sekä tarjoaa palveluita niin maanrakennuksen, kiinteistöhuollon kuin
materiaalinkäsittelyn tarpeisiin. Sen edustamia merkkejä ovat muun muassa Kobelco, Kramer, Wacker Neuson
sekä Yanmar.
Rakennus- ja maansiirtokoneita toimittavalle ja vuokraavalla KH-Koneille vuosi 2023 oli monen tekijän summa.
Asiakassegmenteistä talonrakentamisen suhdanne heikkeni voimakkaasti Suomessa ja Ruotsissa, kun taas
infrarakentaminen ja kiinteistönhuolto pitivät kysyntää yllä. Rahoituksen kallistuminen laski asiakkaiden kykyä
tehdä kalustoinvestointeja samaan aikaan kun valmistajat nostivat monien koneiden hintoja edellisvuoden
hetkellisen markkinan ylikuumentumisen vuoksi. Lisäksi Ruotsissa kruunun historiallisen heikko kurssi nosti
kaluston hintoja. Vaikeuksia oli myös muutamilla valmistajilla, mikä ilmeni viiveinä raskaiden kaivinkoneiden
toimituksissa.
KH-Koneet reagoi nopeasti markkinamuutoksiin ja onnistui selättämään monet haasteet kilpailijoitaan paremmin.
Liikevaihtoa kertyi 152,3 (182,1) miljoonaa euroa, jossa on laskua 16 prosenttia vertailuvuodesta. Suomessa
liikevaihdon lasku oli 10 prosenttia, ja Ruotsin myynti supistui euromääräisesti laskettuna 21 prosenttia (SEK-
valuuttamääräinen muutos -15 %). Kannattavuus pysyi lähes vertailukauden tasolla; käyttökate pysyi ennallaan
20,5 milj. eurossa ja liikevoittoa kertyi 9,0 (10,5) miljoonaa euroa. Suhteellinen käyttökate nousi 13,4 (11,3)
prosenttiin liikevaihdosta pääosin vuokrausliiketoiminnan kasvun ja suhteellisen osuuden nousun ansiosta.
Markkina-aseman kasvattaminen ja kannattavuuden säilyttäminen haastavassa markkinatilanteessa onnistuivat
monien toimien ansiosta. KH-Koneet oli ennakoinut koneiden hintojen nousun, joten se oli kasvattanut
varastonsa normaalia suuremmaksi ennen vuoden 2023 alkua. Siten varasto antoi pelivaraa koneiden
hinnoittelussa. Toinen merkittävä kilpailutekijä oli monipuolinen tarjonta, sillä kysyntä painottui raskaiden
koneiden sijaan pienempiin koneisiin ja laitteisiin. Myös palvelujen kysyntä jatkui hyvänä ja vuokrauksen suosio
Toimintakertomus 2023
6
kasvoi. KH-Koneiden kyky palvella asiakkaita kehittyi vuokraamiseen erikoistuneen Törnells Maskinuthyrningin
liityttyä sen palveluverkostoon yritysoston kautta vuonna 2022.
KH-Koneiden tärkeimpiä kilpailutekijöitä ovat monipuolinen ja uskollinen asiakaskunta, vahvat brändit ja
ammattitaitoinen henkilöstö. Yritys haluaa olla markkinoiden vastuullisin konekauppa myös tulevaisuudessa ja
siksi se panostaa sekä tarjontansa kehittämiseen että henkilöstönsä osaamiseen ja hyvinvointiin. Asiakkaiden
tarpeita muokkaa ilmastonmuutoksen torjuntaa edistävä sääntely, joka edellyttää entistä vähäpäästöisempiä tai
kokonaan päästöttömiä koneita. Sähköllä toimivia pienkoneita on jo tarjolla ja valmistajat kehittävät uusia
konemalleja aktiivisesti. KH-Koneet tukee tätä kehitystä tekemällä yhteistyötä asiakkaidensa ja valmistajien
kanssa.
Vuoden 2024 markkinat näyttävät hieman valoisimmilta ja erityisesti toiveita on rakentamisen suhdannekuopan
väistymisestä alkaneen vuoden aikana sekä Suomessa että Ruotsissa. Toimitusaikojen merkittävä lyheneminen
helpottaa toimitusketjun hallintaa molemmissa toimintamaissa ja mahdollistaa varastotasojen alentamisen. KH-
Koneet näkee merkittävää potentiaalia erityisesti Ruotsissa, jossa sen markkinaosuus on pienempi ja toiminta-
alue suhteellisesti suppeampi kuin Suomessa. Toimitusaikojen reipas lyheneminen tulee osaltaan helpottamaan
toimituksia molemmissa toimintamaissa.KH-Koneet tulee panostamaan myös yhtenäisen yrityskulttuurin
vahvistamiseen, tiedon parempaan jakamiseen ja omien prosessiensa suoraviivaistamiseen, kuten ostotoiminnan
keskittämiseen.
KH-Koneet on KH Groupin joulukuussa 2022 julkaistun strategiamuutoksen keskiössä ja sen ympärille on tarkoitus
rakentaa keskipitkällä aikavälillä teollinen konserni. KH-Koneet Groupilla keskeisinä tekijöinä vuoden 2023 aikana
olivat nykyisen liiketoiminnan kehittämisen ohella strategisten tavoitteiden asettaminen tuleville vuosille sekä
valmiuksien rakentaminen muun muassa hallinnon ja raportointijärjestelmien osa-alueilla. KH-Koneet uusi
rahoitussopimuksensa tilikauden päättymisen jälkeen.
Indoor Group
Pro forma -avainluvut
Pro forma -lukujen laadintaperiaatteet ja täsmäytyslaskelmat raportoituihin lukuihin on esitetty myöhemmin
osiossa ”Pro forma -taloudelliset tiedot”. Indoor Group raportoi lukunsa IFRS-muotoisena ja alle esitetyt pro forma
-luvut vastaavat yhtiön raportoimia lukuja.
milj. euroa
Q4/23
Q3/23
Q2/23
Q1/23
1-12/23
Q4/22
Q3/22
Q2/22
Q1/22
1-12/22
Liikevaihto
48,1
50,6
44,0
43,6
186,3
47,1
52,3
47,2
45,6
192,2
EBITDA
6,0
7,8
3,5
4,4
21,8
4,8
8,7
3,6
3,2
20,3
Käyttökate (EBITDA) %
12,6%
15,4%
8,0%
10,1%
11,7%
10,1%
16,7%
7,6%
7,0%
10,6%
EBIT
0,6
2,6
-1,5
-0,6
1,0
-0,1
3,8
-1,2
-1,5
1,0
Liikevoitto (EBIT) %
1,2%
5,1%
-3,5%
-1,4%
0,6%
-0,2%
7,2%
-2,5%
-3,3%
0,5%
Indoor Groupin Asko ja Sotka -ketjut ovat Suomen tunnetuimpia kodin huonekalujen ja sisustustuotteiden
vähittäiskauppoja. Konserniin kuuluu vähittäiskauppaketjujen lisäksi huonekalutehdas Insofa. Askolla ja
Sotkalla on noin 80 myymälää ja verkkokaupat Suomessa. Viron toiminnot päätettiin lopettaa 2023 lopussa.
Toimintakertomus 2023
7
Indoor Groupin toimintaympäristö oli haastava läpi vuoden. Etenkin vuoden alkupuoliskolla nousseet tuotteiden
rahti ja hankintahinnat loivat painetta kannattavuuteen. Lisäksi kotoilutrendin laantuminen, Ukrainan sodan
kiihdyttämä inflaatio sekä kuluttajien heikentynyt luottamus omaan talouteensa vaikuttivat kysyntätilanteeseen
negatiivisesti. Yhtiöllä oli haastava vuosi molemmissa toimintamaissaan. Heikentyneen markkinatilanteen vuoksi
Indoor Group teki vuoden mittaan useita toimenpiteitä toiminnan tehostamiseksi, kustannusten karsimiseksi ja
katetason parantamiseksi. Yhtiössä käytiin syksyllä myös henkilöstön sopeutustoimenpiteistä
muutosneuvottelut, jotka saatiin päätökseen viimeisellä neljänneksellä. Muutosneuvotteluilla tavoiteltiin
kustannussäästöjen lisäksi toiminnan joustavuuden lisäämistä. Eri sopeutustoimenpiteillä arvioidaan olevan noin
1 milj. euron kustannussäästövaikutus vuositasolla.
Vuonna 2023 yhtiön liikevaihto laski 3 % edellisvuodesta 186,3 (192,2) milj. euroon ja liikevoitto pysyi ennallaan
1,0 milj. eurossa. Kysyntätilanteen haasteet heijastuivat asiakasvirtoihin ja myyntiin, mikä vaikutti negatiivisesti
liikevaihdon kehitykseen. Yhtiö on optimoinut tuotteiden hinnoittelua, minkä myötä bruttokate-% on myös
kehittynyt parempaan suuntaan verrattuna edelliseen vuoteen. Indoor Groupin käyttöpääoman johtamista
tehostettiin vuonna 2023. Yhtiön kassavirta vahvistui selvästi parantuneen kannattavuuden ja käyttöpääoman
johtamisen ansiosta. Yhtiö täytti rahoitussopimuksensa taloudellisten tunnuslukujen kovenanttiehdot
31.12.2023. Indoor Group uusi rahoitussopimuksensa tilikauden päättymisen jälkeen helmikuussa 2024.
Yhtiö on vuonna 2023 toteuttanut kehitystoimenpiteitä muun muassa myymäläverkostossaan. Suomessa kaksi
myymälää muutti uusiin tiloihin ja viisi suljettiin. Virossa suljettiin kaikki Sotka-myymälät ja yksi Asko-myymälä.
Loput kolme Asko-myymälää suljetaan Virossa vuonna 2024. Indoor Group teki lisäinvestointeja omaan
huonekalutuotantoon uudistamalla omistamansa huonekalutehdas Insofan tuotantolinjastoa.
Indoor Groupissa aloitettiin vuoden 2023 aikana uuden toiminnanohjausjärjestelmän käyttöönotto, joka saadaan
päätökseen vuoden 2024 ensimmäisen vuosipuoliskon aikana. Hanke on ollut yhtiölle kokoluokaltaan mittava ja
vaatinut resursseja sekä ulkoisesti että sisäisesti. Toiminnanohjausjärjestelmän käyttöönottomenoja kirjattiin
kuluksi tilikaudella 2,4 milj. euroa.
Nordic Rescue Group
Pro forma -avainluvut
Pro forma -lukujen laadintaperiaatteet ja täsmäytyslaskelmat raportoituihin lukuihin on esitetty myöhemmin
osiossa ”Pro forma -taloudelliset tiedot”.
milj. euroa
Q4/23
Q3/23
Q2/23
Q1/23
1-12/23
Q4/22
Q3/22
Q2/22
Q1/22
1-12/22
Liikevaihto
11,4
8,2
8,8
9,9
38,3
12,5
3,8
8,4
6,9
31,5
EBITDA
1,1
0,4
0,7
0,3
2,5
0,8
-0,6
0,4
-0,3
0,3
Käyttökate
(EBITDA) %
9,5%
5,4%
8,3%
2,8%
6,6%
6,1%
-14,4%
4,5%
-4,6%
0,8%
EBIT
0,9
0,3
0,6
0,1
1,9
0,6
-0,7
0,3
-0,4
-0,2
Liikevoitto (EBIT)
%
8,1%
3,6%
6,5%
1,2%
5,0%
5,0%
-17,5%
3,1%
-6,2%
-0,7%
Toimintakertomus 2023
8
Nordic Rescue Group on pelastusajoneuvoihin erikoistunut konserni, johon kuuluvat Suomessa toimiva Saurus
Oy ja Ruotsissa toimiva Sala Brand AB. Nordic Rescue Group on Pohjoismaiden johtava alan yritys.
Nordic Rescue Groupin liiketoimintaa vuonna 2023 leimasivat merkittävä kysynnän ja kannattavuuden kasvu.
Vuoden aikana komponenttien ja kuorma-auton alustojen saatavuus paranivat ja materiaalien hinnat
normalisoituivat. Kotimarkkinoilla Suomessa ja Ruotsissa julkisen sektorin tekemät pelastusajoneuvojen
hankinnat ovat jatkuneet aktiivisena ja lisäksi huoltosopimukset ovat tuoneet vakaata liikevaihtoa.
Hyvinvointialueiden uudistuksen vaikutukset pelastuskaluston hankintoihin Suomessa ovat edelleen osin
epäselviä, joskin vuoden 2023 aikana tilanne on osin selkeytynyt ja suonut mahdollisuuden uusille tilauksille.
Yhtiön liikevaihto laski edellisvuodesta 8 % ja oli 38,3 (41,8) milj. euroa. Vertailukauden luku sisältää lopetetun
Vema Liftin liikevaihtoa 10,2 milj. euroa. Sauruksen ja Sala Brandin yhteenlaskettu vertailukelpoinen liikevaihto
kasvoi 21 % verrattuna vertailuvuoteen. Vuoden 2023 käyttökate nousi 2,5 (0,3) milj. euroon, ja myös liikevoitto
kääntyi 5,0 % voitolliseksi 1,9 (-0,2) milj. euroon. Vuonna 2023 Nordic Rescue Group -emoyhtiön käyttökatteeseen
kirjautuvat kulut olivat -0,2 (-1,5) milj. euroa, joissa vertailuluku sisältää kertaluonteisten ja Vema Liftiin liittyvien
kulujen osuutta -0,9 milj. euroa. Emoyhtiön organisaatiota ja funktioita uudelleenarvioitiin Vema Liftin konsernista
poistumisen jälkeen ja sen ansiosta emoyhtiön kulut olivat selvästi alhaisemmat kuin vuonna 2022.
Yhtiö luopui pelastusnosturien valmistuksesta joulukuussa 2022, kun Vema Lift jätti konkurssihakemuksen.
Emoyhtiö Nordic Rescue Group on Vema Liftin konkurssipesän suurin velkoja. Nordic Rescue Groupille
konkurssipesästä arvioidusta 1,5 milj. euron jako-osuudesta saatiin 0,5 milj. euroa vuoden 2023 aikana. Tilikauden
päätöshetkellä arvioitu 1,0 milj. euron loppusaaminen odottaa selvitysprosessin seuraavia vaiheita.
Yhtiö uusi rahoitussopimuksensa keväällä 2023, ja täytti niiden sisältämät taloudellisten tunnuslukujen
kovenanttiehdot 31.12.2023. NRG:n taseasema vahvistui joulukuussa 0,5 milj. euron pääomituksella, johon KH
Group ja muut omistajat sitoutuivat rahoitussopimuksen päivityksen yhteydestoukokuussa 2023. Sen lisäksi
KH Group Oyj ja muut omistajat ovat sitoutuneet tekemään yhteensä 1,0 milj. euron lisäsijoitukset viimeistään
kesäkuussa 2024.
Saurus ja Sala Brand lähtevät vuoteen 2024 hyvistä lähtökohdista, sillä vuoden 2024 tuotantokapasiteetti on lähes
loppuunmyyty. Se luo vakaan pohjan tehdä kannattavaa liiketoimintaa ja keskittyä tuotannon tehokkuuden
parantamiseen.
HTJ
Pro forma -avainluvut
Pro forma -lukujen laadintaperiaatteet ja täsmäytyslaskelmat raportoituihin lukuihin on esitetty myöhemmin
osiossa ”Pro forma -taloudelliset tiedot”.
milj. euroa
Q4/23
Q3/23
Q2/23
Q1/23
1-12/23
Q4/22
Q3/22
Q2/22
Q1/22
1-12/22
Liikevaihto
6,6
6,5
7,0
6,1
26,3
6,7
5,8
5,8
4,8
23,1
EBITDA
0,8
1,1
0,8
0,5
3,3
1,2
0,8
0,7
0,7
3,4
Käyttökate
(EBITDA) %
11,9%
17,4%
11,7%
8,5%
12,4%
17,7%
14,3%
12,3%
14,9%
14,9%
Toimintakertomus 2023
9
EBIT
0,6
1,0
0,6
0,3
2,6
1,0
0,7
0,6
0,6
2,8
Liikevoitto
(EBIT) %
9,4%
14,7%
9,2%
5,6%
9,8%
15,3%
11,6%
9,7%
11,8%
12,2%
HTJ on yksi Suomen johtavista rakennuttajakonsulttiyrityksistä ja tarjoaa asiakkailleen rakennuttamisen,
työmaavalvonnan, energia- ja ympäristökonsultoinnin sekä projektinjohdon monipuolisia asiantuntijapalveluita.
Yhtiö työllistää noin 200 asiantuntijaa ja palvelee asiakkaitaan ympäri Suomen.
Rakentamisen suhdanne Suomessa on heikentynyt ja toimintaympäristön haasteet heijastuvat myös HTJ:lle.
Yhtiön tärkeimmät asiakassegmentit ovat infrarakentaminen ja julkisen sektorin toimitilat, jotka muodostavat yli
60 % liikevaihdosta, ovat kehittyneet vakaasti suhteessa muuhun rakentamiseen. Alhaisempi rakentamisen
volyymi näkyy kiristyneenä kilpailuna toimeksiannoista, ja markkinan epävarmuus on siirtänyt joidenkin
hankkeiden aloitusta. Kysyntä HTJ:n palveluille on pysynyt kohtuullisena ja tarjoustoiminta oli kaikilla yhtiön
toimialoilla vilkasta vuonna 2023. Kysyntää on tukenut HTJ:n laaja asiakaskunta sekä yhtiön kattava
palvelutarjonta. HTJ:n tilauskanta oli vuoden 2023 lopulla 26,9 milj. euroa, joka on noin 2,0 milj. euroa enemmän
kuin vuotta aiemmin.
Vuonna 2023 HTJ:n liikevaihto kasvoi 14 % edellisvuoden pro forma -tasosta 26,3 (23,1) milj. euroon. Liikevaihto
kasvoi sekä orgaanisesti että yritys- ja liiketoimintakauppojen tukemana. Orgaanisen kasvun painopiste oli infra-
ja teollisuuspalveluissa. Yhtiön käyttökate oli 3,3 milj. euroa, ja oli 0,1 milj. euroa edellisvuotta pienempi.
Käyttökatetta rasittivat tavanomaista matalampi laskutusaste sekä kasvaneet henkilöstökulut. Liikevoittoa HTJ
raportoi 2,6 (2,8) milj. euroa, joka on 9,8 (12,2,) % liikevaihdosta. Tulos ei sisällä merkittäviä kertaluonteisia eriä.
Vuoden viimeisellä neljänneksellä liikevaihto laski ja käyttökate heikkeni vertailukaudesta.
HTJ on vahvistanut palvelutarjontaansa usealla rintamalla KH Groupin omistusaikana. Huhtikuussa 2023
toteutunut FinestConin liiketoimintakauppa vahvisti HTJ:n palvelukykyä erityisesti Jyväskylän ja Kuopion seudulla
ja tuulivoimarakentamisessa, joka on yhtiölle uusi osaamisalue. Toukokuussa 2022 yhtiö toteutti Infrap-
yritysoston ja vahvisti sen myötä infra- ja teollisuuspalveluitaan. Kaupan myötä HTJ:n toiminta-alue kasvoi
merkittävästi ja yhtiö pystyy palvelemaan asiakkaitaan läpi Suomen. Yhtiö sai tilikaudella uusia hankkeita, joiden
tarjouskilpailuissa yritysoston tuomaa laajempaa osaamis- ja palvelukokonaisuutta pystyttiin hyödyntämään.
Toinen merkittävä kehitysaskel yhtiölle oli Ympäristö- ja Energiapalvelut -toimialaryhmän perustaminen vuonna
2022. HTJ tarjoaa asiakkaiden ympäristötavoitteiden ohjaukseen ja seurantaan hankekohtaisia palveluita sekä
sopivia kestävän rakennuttamisen toimintamalleja ja ratkaisuja. Kysyntä yhtiön tarjoamille ympäristö- ja
energiapalveluille on ollut hyvällä tasolla ja sen odotetaan kasvavan edelleen tulevaisuudessa. HTJ laajentaa uusia
palvelualueitaan muun muassa rekrytoimalla lisää alan asiantuntijoita sekä kasvattamalla osaamispääomaa
sisäisin koulutuksin.
Henkilöstö- ja asiakastyytyväisyys ovat tärkeässä asemassa HTJ:n strategiassa ja tästä syystä näitä mitataan myös
säännöllisesti. Yhtiö toteutti vuoden 2023 jälkimmäisellä puoliskolla henkilöstö- ja asiakastyytyväisyyteen liittyvät
kyselyt, joiden tulokset olivat hyvin positiivisia. Osaava ja hyvinvoiva henkilöstö on HTJ:lle keskeinen
menestystekijä, joka vaikuttaa positiivisesti myös työhön sitoutumiseen ja sen myötä asiakastyytyväisyyteen.
Logistikas
Osana strategista muutosmatkaansa KH Group myi, yhdessä muiden Logistikaksen osakkeenomistajien kanssa,
Logistikaksen osakkeet ruotsalaiselle logistiikkayhtiölle Logentille kesäkuussa 2023. Logistikaksen luvut ja
Toimintakertomus 2023
10
emoyhtiölle kaupasta kirjautunut myyntivoitto eivät sisälly tilikauden pro forma -lukuihin. Liitetiedoissa kerrotaan
tarkemmin myynnin vaikutuksista konsernin tulokseen ja rahavirtaan.
Pääomasijoitustoiminnan tulos
Konsernin tulokseen 2023 sisältyy kausi sijoitusyhteisönä 1.1.2023 30.4.2023 jolloin tytäryhtiöitä ei konsolidoitu
rivi riviltä vaan niiden arvonmuutokset kirjattiin tuloslaskelmaan yhdelle riville.
Kaudella 1.1.2023 30.4.2023 ei myyty pääomasijoituksia eikä siten syntynyt realisoituneita voittoja tai tappioita.
Logistikasin myyntivoitto 30.6.2023 toteutetusta kaupasta oli 4 717 tuhatta euroa ja se sisältyy lopetettujen
toimintojen tulokseen.
Kauden 1.1.2023 30.4.2023 realisoitumattomat arvonmuutokset koostuivat Indoor Groupin -6,8 milj. euron, KH-
Koneiden 3,2 milj. euron, HTJ:n 0,8 milj euron, Logistikasin 1,0 milj euron sekä Nordic Rescue Groupin -0,4 milj.
euron arvonmuutoksista. Arvonmuutokset olivat yhteensä -2,2 milj. euroa.
Kaudella 1.1.2023 30.4.2023 KH Groupilla ei ollut korko- ja osinkotuottoja sijoituksista.
Rahoitusasema ja rahavirta
KH Groupin taseen loppusumma 31.12.2023 oli 347,7 (109,3) milj. euroa. Omavaraisuusaste oli 23,2 (77,9) % ja
nettovelkaantumisaste 195,4 (9,2) %. Heinäkuussa 2023 yhtiö maksoi kokonaan pois yhteensä 10,0 milj. euron
lainat, jotka olisivat erääntyneet joulukuussa 2024. Joulukuussa 2023 yhtiö solmi 2,45 milj. euron
luottolimiittisopimuksen, joka käytettiin Indoor Groupin 2,1 milj. euron ja Nordic Rescue Groupin 0,25 milj. euron
lisäsijoituksiin.
Liiketoiminnan nettorahavirta oli 22,7 (-3,9) milj. euroa, investointien nettorahavirta 26,9 (0,0) ja rahoituksen
nettorahavirta -40,7 (4,3) milj. euroa. KH Group ei saanut tilikaudella osinkoja, eikä niitä myöskään maksanut.
Rahoituksen nettorahavirtaan liittyen tilikaudella nostettiin ja maksettiin takaisin lainoja, joiden nettomääräinen
vaikutus rahoituksen rahavirtaan oli -28,8 (4,4) milj. euroa.
Tilikauden jälkeen Indoor Group, KH-Koneet ja HTJ sopivat rahoittajan kanssa muutoksista rahoitussopimuksiin.
Tilinpäätöshetkellä lyhytaikaisena esitetyistä rahoituslaitoslainoista 11,4 m€ suuruinen osuus siirtyi
lyhennettäväksi vuoden 2024 jälkeen.
Henkilöstö
Henkilöstö keskimäärin
31.12.2023
31.12.2022
KH-Koneet
201
198
Indoor Group
(1)
702
744
HTJ
217
200
Nordic Rescue Group
(2)
111
117
Emoyhtiö
6
6
Konserni yhteensä
1 237
1 265
(1) Indoor Groupin osalta käytetty FTE-lukua johtuen osa-aikaisten työntekijöiden suuresta määrästä.
(2) Ei sisällä tilikaudella 2022 konkurssiin asetetun Vema Lift Oy:n henkilöstöä.
Toimintakertomus 2023
11
Lauri Veijalainen aloitti KH Groupin ja Indoor Groupin toimitusjohtajana 1.8.2023. Ville Nikulainen aloitti KH
Groupin talousjohtajana 1.9.2023. Sitä ennen hän toimi Sievi Capitalin ja nimenvaihdon jälkeen KH Groupin
toimitusjohtajana 22.3.-31.7.2023.
Jussi Majamaa toimi Sievi Capitalin toimitusjohtajana 21.3.2023 saakka. Tuomas Joensuu puolestaan toimi yhtiön
talousjohtajana 31.8.2023 asti. Yhtiö tiedotti toukokuussa hänen jättävän tehtävänsä ja siirtyvän toisen
työnantajan palvelukseen.
Osakkeet, osakkeenomistajat ja kurssikehitys
KH Groupin osakepääoma oli tilikauden lopussa 15 178 567,50 euroa ja osakkeiden lukumäärä 58 078 895. Yhtiöllä
on yksi osakesarja ja kaikilla osakkeilla on yksi ääni ja yhtäläinen oikeus osinkoon. Yhtiön omistuksessa ei ollut
omia osakkeita tilikauden aikana.
KH Group Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä kaupankäyntitunnuksella KHG. Osakkeet kuuluvat
Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään arvo-osuusjärjestelmään. Osakkeet ovat olleet kaupankäynnin kohteena
24.5.2000 alkaen.
KH Groupin osakkeen päätöskurssi vuoden 2022 lopussa oli 1,18 euroa. Vuoden 2023 aikana osakkeen ylin kurssi
oli 1,21 euroa, alin kurssi 0,73 euroa ja vaihdolla painotettu keskikurssi 0,94 euroa. Vuoden 2023 lopussa osakkeen
päätöskurssi oli 0,81 euroa ja osakekannan markkina-arvo 47,3 (68,4) milj. euroa. Osakkeita vaihdettiin vuonna
2023 Nasdaq Helsingissä 58,08 (27,1) milj. kappaletta, joka vastaa 24,7 (46,7) % osakekannasta.
KH Groupilla oli 31.12.2023 yhteensä 11 857 (13 097) osakkeenomistajaa. Kymmenen suurinta rekisteröityä
osakkeenomistajaa omistivat yhteensä 42,96 (42,1) % osakkeista. Hallintarekisteröityjen osuus oli yhteensä 3,7
(5,2) %. Tilikauden 2023 aikana yhtiö ei vastaanottanut liputusilmoituksia omistusosuuden muutoksista
KH Groupissa.
10 SUURINTA REKISTERÖITYÄ OSAKKEENOMISTAJAA 31.12.2023
Osakkeita kpl
Osuus osakkeista ja äänimääristä, %
Preato Capital Ab
13 490 000
23,23
Laakkonen Mikko Kalervo
4 363 086
7,51
Ml Stable Oy
2 837 268
4,89
Takanen Martti Tapio
1 954 218
3,36
Amlax Oy
436 220
0,75
Takanen Sanna Johanna
428 891
0,74
Takanen Juha Petteri
421 191
0,73
Kuusisto Teppo
408 204
0,70
Nieminen Jorma Juhani
330 581
0,57
Kaski Marko Petteri
280 000
0,48
Yhteensä, 10 suurinta rekisteröityä
osakkeenomistajaa
24 949 659
42,96
Toimintakertomus 2023
12
OMISTUSMÄÄRÄJAKAUMA 31.12.2023
Osakemäärä
Omistajia kpl
Omistajia %
Arvo-osuus-
määrä kpl
Arvo-osuus-
määrä %
1-100
2 193
18,50
101 986
0,18
101-1 000
5 125
43,22
2 612 668
4,50
1 001-10 000
4 021
33,91
12 884 190
22,18
10 001-100 000
482
4,07
12 006 252
20,67
100 001-1 000 000
31
0,26
6 765 989
11,65
1 000 001-
5
0,04
23 707 810
40,82
Yhteensä
11 857
100,00
58 078 895
100,00
josta hallintarekisteröityjä
8
0,07
2 121 126
3,65
Liikkeeseenlaskettu määrä
58 078 895
100
OSAKKEENOMISTUKSEN JAKAUTUMINEN SEKTOREITTAIN 31.12.2023
Sektorin nimi
Omistajia kpl
Omistajia %
Arvo-osuus-
määrä kpl
Arvo-osuus-
määrä %
Yritykset
415
3,50
5 770 534
10,31
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset
11
0,09
475 253
0,85
Kotitaloudet
11 380
95,98
33 193 131
59,32
Voittoa tavoittelemattomat
yhteisöt
40
0,34
13 628 243
24,35
Ulkomaat
11
0,09
2 890 608
5,17
Yhteensä
11 857
100,00
55 957 769
100,00
Hallintarekisteröityjä
8
2 121 126
Liikkeeseenlaskettu määrä
11857
58 078 895
Osakkeen kurssi ja vaihto 2023
0
500 000
1 000 000
1 500 000
2 000 000
2 500 000
0,00
0,20
0,40
0,60
0,80
1,00
1,20
1,40
1/2023 2/2023 3/2023 4/2023 5/2023 6/2023 7/2023 8/2023 9/2023 10/2023 11/2023 12/2023
Vaihto/kk, kpl
Osakekurssi,
Toimintakertomus 2023
13
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät
Hallitus päätti 22.12.2022 lakkauttaa yhtiön maaliskuussa 2020 perustaman suoriteperusteisen avainhenkilöiden
osakepalkkiojärjestelmän. Hallitus päätti osakepalkkiojärjestelmän lakkauttamisen yhteydessä maksaa sen
perusteella käynnistettyihin LTI 20202022 ja LTI 20212023-kannustinohjelmiin osallistuneille avainhenkilöille
käteispalkkion osakepalkkiojärjestelmän lakkauttamiseen päättyneiltä ansaintajaksoilta. Ohjelman
lakkauttamisen perusteella maksettavien käteispalkkioiden kokonaismäärä oli 0,1 milj. euroa. Käteispalkkiot
kirjattiin kokonaisuudessaan kuluksi tilikaudelle 2022 ja ne maksettiin yhtiön tilikauden 2022 tilinpäätöksen
vahvistamisen jälkeen keväällä 2023. Osakepalkkiojärjestelmän lakkauttamisen jälkeen laimennettu
osakekohtainen tulos vastaa laimentamatonta osakekohtaista tulosta.
Yhtiökokous ja hallituksen valtuudet
KH Groupin varsinainen yhtiökokous pidettiin 4.5.2023 Hotelli Kämpin Symposion -kokoustilassa osoitteessa
Kluuvikatu 2, 00100 Helsinki. Yhtiökokous kannatti kaikkia yhtiökokouskutsuun sisältyneitä ehdotuksia.
Yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen tilikaudelta 2022, myönsi hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle
vastuuvapauden tilikaudelta 2022, vahvisti neuvoa-antavalla päätöksellä yhtiön toimielinten palkitsemisraportin
vuodelta 2022 ja päätti toimielinten palkitsemispolitiikan muuttamisesta osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
perustamisen seurauksena. Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, ettei 31.12.2022 päättyneeltä
tilikaudelta jaeta osinkoa.
Yhtiökokous päätti, ethallituksen palkkiot säilyvät ennallaan siten, että puheenjohtajalle maksetaan palkkiona
3 550 euroa kuukaudessa ja kullekin hallituksen jäsenelle 2 300 euroa kuukaudessa. Hallituksen jäsenten
matkakustannukset korvataan yhtiön matkustuspolitiikan mukaisesti. Maksetuista palkkioista maksetaan TyEL-
eläkevakuutusmaksut vapaaehtoisesti.
Hallituksen jäseniksi valittiin vuoden 2024 varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka uudelleen Juha
Karttunen, Kati Kivimäki, Taru Narvanmaa, Timo Mänty ja Harri Sivula. Yhtiökokouksen jälkeen pitämässään
järjestäytymiskokouksessa hallitus valitsi keskuudestaan puheenjohtajaksi Juha Karttusen. Hallitus arvioi, että
kaikki hallituksen jäsenet ovat riippumattomia yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista.
Yhtiökokous valitsi yhtiön tilintarkastajaksi tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab:n, jonka ilmoittamana
päävastuullisena tilintarkastajana toimii KHT Esa Kailiala. Yhtiökokous päätti, että tilintarkastajalle maksetaan
palkkio tilintarkastajan kohtuullisen, yhtiön hyväksymän laskun mukaan.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti yhtiön yhtiöjärjestyksen 1§ (Yhtiön toiminimi ja kotipaikka)
ja (Yhtiön toimiala) muuttamisesta siten, että ne huomioivat yhtiön 15.12.2022 julkistaman
strategiamuutoksen, jonka myötä yhtiö muuttaa toimintansa pääomasijoitusyhtiöstä monialakonserniksi ja jonka
yhteydessä yhtiö muuttaa toiminimensä ja toimialaansa. Lisäksi yhtiökokous päätti muuttaa yhtiöjärjestyksen
kohtia (Yhtiökokouskutsu ja osallistuminen yhtiökokoukseen) sekä (Varsinainen yhtkokous).
Yhtiöjärjestyksen muutoksista kerrotaan tarkemmin 4.5.2023 julkaistussa pörssitiedotteessa yhtiökokouksen
päätöksistä.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään yhdessä tai useammassa erässä osakeannista ja/tai osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla
yhteensä enintään 11 400 000 osaketta. Lisäksi yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään enintään 5 700 000
yhtiön oman osakkeen hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä. Valtuutukset ovat voimassa 30.6.2024
saakka, ja ne kumoavat varsinaisen yhtiökokouksen 11.5.2022 hallitukselle antamat vastaavat valtuutukset.
Toimintakertomus 2023
14
Uusien valtuutusten sisältöä on kuvattu tarkemmin 4.5.2023 julkaistussa pörssitiedotteessa yhtiökokouksen
päätöksistä. Yhtiökokouksen pöytäkirja on saatavilla yhtiön verkkosivuilla.
Liiketoiminnan merkittävimmät lähiajan riskit ja riskienhallinta
KH Groupin riskienhallinnan tavoitteena on riskien kokonaisvaltainen ja ennakoiva hallinta. Yhtiö pyrkii
havaitsemaan ja tunnistamaan tekijöitä, jotka voivat vaikuttaa haitallisesti yhtiön tavoitteiden saavuttamiseen
pitkällä tai lyhyellä aikavälillä, ja käynnistää tarvittavat toimet tällaisten tekijöiden hallitsemiseksi.
Riskienhallinnassa olennaisessa roolissa on konsernin liiketoimintatason riskienhallinta, joka pääosin järjestetään
osana niiden liiketoimintaa. KH Groupin johto edistää ja valvoo liiketoimintojen riskienhallintaa aktiivisella
konsernitason ohjauksella sekä osallistumalla konserniyhtiöiden hallitustyöskentelyyn.
Yhtiön hallitus vahvistaa yhtiön strategian setoimintasuunnitelman, jossa määritellään muun muassa tavoitteet
liiketoiminta-alueiden kehittymiselle ja irtautumisille. Hallitus tekee päätökset liiketoiminta-alueiden
irtautumisista ja valvoo toiminnan toteutusta. Yhtiön toiminnan ja strategiamuutoksen luonteen takia KH Groupin
olennaisimmista riskeistä merkittävä osa liittyy yhtiön liiketoiminta-alueisiin, niiden toimintaan sekä irtautumisiin
liittyviin riskeihin.
Liiketoiminta-alueiden yritysriski koostuu muun muassa markkina- ja kilpailutilanteisiin liittyvistä riskeistä,
strategisista riskeistä, operatiivisista riskeistä sekä rahoitusriskeistä, joista olennaisia ovat muun muassa
maksuvalmius- ja korkoriski. KH Groupilla oli tilikauden lopussa neljä liiketoiminta-aluetta, jotka kaikki ovat
kooltaan merkittäviä. Ei ole takeita siitä, että liiketoiminta-alueet tai toimialat, jotka KH Groupin rakenteeseen
kuuluvat, kehittyisivät tulevaisuudessa odotetulla tavalla. Liiketoiminta-alueiden taloudelliset tulokset vaikuttavat
suoraan KH Groupin tulokseen. Yksittäisen liiketoiminta-alueen toiminnan muutoksilla voi olla olennainen
haitallinen vaikutus KH Groupin liiketoimintaan, taloudelliseen asemaan, liiketoiminnan tulokseen tai
tulevaisuuden näkymiin. Myös pandemioilla ja viime aikana voimistuneella inflaatiolla voi olla merkittävsuoria
ja epäsuoria vaikutuksia liiketoiminta-alueiden kehitykseen ja sen seurauksena KH Groupiin.
KH Groupin merkittävimmät strategiset riskit liittyvät liiketoiminta-alueista irtautumiseen ja niiden ajoittamiseen,
millä voi olla olennaista vaikutusta käynnissä olevan strategiamuutoksen läpivientiin. Yhtiön rakenne mahdollistaa
joustavat irtautumisajat, mutta pääoman tuoton optimoimiseksi yhtiö pyrkii ajoittamaan irtautumiset tilanteisiin,
joissa liiketoiminta-alueelle ennalta suunniteltu arvonluonti on KH Groupin näkemyksen mukaan toteutunut ja
markkinatilanne on irtautumiselle suosiollinen. Koska liiketoiminta-alueiden ja yrityskauppamarkkinoiden
toimintaympäristöt vaihtelevat, ei ole takeita siitä, että irtautumisen kannalta otolliset tilanteet vallitsevat
samanaikaisesti yrityskauppamarkkinoiden suosiollisen tilanteen kanssa. Yhtiö pyrkii hallitsemaan tätä riskiä
aktiivisella ja erilaisia vaihtoehtoja mallintavalla irtautumissuunnittelulla.
KH Groupin operatiivisiin riskeihin liittyy muun muassa riippuvuus emoyhtiön ja liiketoiminta-alueiden
avainhenkilöiden osaamisesta ja työpanoksesta. Yhtiön avainhenkilöillä on keskeinen merkitys yhtiön strategian
muodostamisessa, toteuttamisessa ja hallinnossa. Avainhenkilöriskiltä on pyritty suojautumaan muun muassa
kannustinjärjestelmien avulla.
KH Groupiin kohdistuvista rahoituksellisista riskeistä keskeisin on maksuvalmiusriski. Maksuvalmiusriskin
hallinnalla varmistetaan, että yhtiöllä on riittävästi varoja erääntyvien maksujen suorittamiseksi ja mahdollisten
lisäpääomitusten tekemiseksi liiketoiminta-alueisiin yhtiön arvonluontistrategian mukaisesti.
Ukrainan sodalla ja sen seurauksena asetetuilla pakotteilla ei arvioida olevan nykyisellään merkittäviä suoria
vaikutuksia KH Groupiin. Sodan pitkittymisellä tai sen laajentumisella voi kuitenkin olla mahdollisesti merkittäviä
Toimintakertomus 2023
15
epäsuoria negatiivisia vaikutuksia KH Groupiin muun muassa rahoitus- ja pääomamarkkinoiden epäsuotuisan
kehityksen, yleisten talousnäkymien heikkenemisen tai KH Groupin liiketoiminta-alueiden toimintaedellytysten
vaikeutumisen kautta. KH Groupilla ei ole liiketoimintaa Ukrainassa, Venäjällä eikä Valko-Venäjällä.
Taloudelliset tavoitteet ja tulevaisuuden näkymät
KH Groupin tavoitteena on muuttua KH-Koneet liiketoiminnan ympärille rakentuvaksi teolliseksi konserniksi ja
luopua aiemman sijoitusstrategian mukaisesti muista liiketoiminta-alueista. Muiden liiketoiminta-alueiden osalta
jatketaan samanaikaisesti aktiivista kehittämistä. Myös irtautumissuunnittelua ja irtautumismahdollisuuksien
arviointia muiden liiketoiminta-alueiden osalta jatketaan.
Lähivuosien tavoitteena on investoida ydinliiketoiminnan kasvuun se maksaa osinkoa merkittävien
irtautumisten jälkeen taserakenteen ja rahoitussopimusten sallimissa puitteissa.
KH Group arvioi nykyisellä konsernirakenteella vuoden 2024 liikevaihdoksi 400420 milj. euroa ja liikevoitoksi 14
16 milj. euroa.
Hallituksen ehdotus voitonjaosta ja varsinainen yhtiökokous 2024
KH Groupin hallitus päätti olla käyttämättä 4.5.2023 pidetyn varsinaisen yhtiökokouksen myöntämää
osinkovaltuutusta johtuen strategiamuutoksen vaatimista panostuksista. Vuonna 2023 ei siten maksettu osinkoa.
Emoyhtiön jakokelpoiset varat 31.12.2023 olivat 36 935 092,23 euroa. Hallitus ehdottaa varsinaiselle
yhtiökokoukselle, että päättyneeltä tilikaudelta ei jaeta osinkoa. Hallituksen voitonjakoehdotuksessa on
huomioitu yhtiön voitonjakoehdotuksen tekohetken maksuvalmiustilanne, odotetut kassavirrat kuluvan vuoden
aikana sekä strategiamuutoksen vaatimat panostukset.
KH Group Oyj:n varsinainen yhtiökokous on suunniteltu pidettäväksi torstaina 7.5.2024. Yhtiökokouskutsu
julkaistaan myöhemmin erillisenä tiedotteena.
Tilikauden jälkeiset tapahtumat
Tilikauden jälkeen Indoor Group, KH-Koneet ja HTJ sopivat rahoittajan kanssa muutoksista rahoitussopimuksiin.
Tilinpäätöshetkellä lyhytaikaisena esitetyis rahoituslaitoslainoista 11,4 m€ suuruinen osuus siirtyi
lyhennettäväksi vuoden 2024 jälkeen ja kovenanttiehtoja päivitettiin huomioiden nykyinen taloudellinen tilanne
ja tulevaisuuden näkymät.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
KH Groupin selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä julkaistaan hallituksen toimintakertomuksesta erillisenä
raporttina viikolla 13 ja se on julkaisunsa jälkeen saatavilla myös yhtiön verkkosivuilla osoitteessa
www.khgroup.com viimeistään 31.3.2024.
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista
Tämä on KH Group Oyj:n selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista. Selvityksessä kerromme, kuinka KH Group
huolehtii konsernina ympäristöasioista, sosiaalisista asioista ja henkilöstöstä, ihmisoikeuksien kunnioittamisesta
sekä korruption ja lahjonnan vastaisesta toiminnasta.
Toimintakertomus 2023
16
Emoyhtiö KH Group Oyj antaa vuosittain koko konsernin laajuisen selvityksen, jonka hallitus hyväksyy. Tilikauden
2023 selvitys kattaa emoyritys KH Group Oyj:n sekä konserniin tilikauden aikana kuuluneet tytäryritykset
alakonserneineen.
Perustuen EU:n direktiiviin (2014/95/EU) kirjanpitolaki edellyttää pörssiyhtiöitä raportoimaan edellä mainituista
asioista. Kustakin asiasta yhtiön tulee kertoa mm. seuraavista asioista:
• Toimintaperiaatteet (politiikat) sekä sovelletut riittävän huolellisuuden turvaavat menetelmät (DD)
• Riskit ja riskienhallinta
• Tulokset
• Tärkeimmät liiketoiminnalle merkitykselliset muut kuin taloudelliset KPI-tunnusluvut (1)
(1) KPI eli Key Performance Indicator tarkoittaa tässä selvityksessä KH Groupin
määrittämää tunnuslukua muista kuin taloudellisista tiedoista.
KPI-tunnusluvut aihealueittain
Ympäristö
Sähkönkulutus, MWh
Sosiaaliset asiat ja työntekijät
Sairauspoissaoloaste, %
Henkilöstön lähtövaihtuvuus, %
Ihmisoikeuksien kunnioittaminen
Ilmiantokanavan kautta tehdyt ilmoitukset
Korruption ja lahjonnan torjunta
Ilmiantokanavan kautta tehdyt ilmoitukset
KH Group Oyj:n tärkeimmät liiketoiminnalle merkitykselliset muut kuin taloudelliset KPI-tunnusluvut kuvaavat
sekä emoyhtiötä että konserniyhtiöitä yhdistäviä keskeismittareita, joilla on selkeä vaikutus sekä liiketoiminnan
tuloksellisuuteen että vahvaan eettiseen ja sosiaaliseen vastuuseen. Keskeisten mittarien valinnassa on
painottunut mittareiden yhteismitallisuus huomioiden emoyhtiön ja eri konserniyhtiöiden liiketoimintojen
erilaisuuden. Merkittäviin muutoksiin ja trendikehittymiin reagoidaan tarpeen mukaan ja ilmiantokanavan kautta
tehtyihin ilmoituksiin välittömästi. KH Group noudattaa eettistä ohjeistusta (code of conduct), joka velvoittaa koko
konsernia. Eettinen ohjeistus sisältää ohjeita velvollisuuksistamme liiketoimintaympäristöämme,
työntekijöitämme, liikekumppaneitamme ja yhteiskuntaa kohtaan. Eettisen ohjeistuksen periaatteet muodostavat
säännöstön, joka ohjaa toimintaamme lainsäädäntöä syvemmälle: Tavoitteena on kehittää liiketoimintaa
vahvoihin eettisiin periaatteisiin nojautuen kaikessa tekemisessä.
KH Group on sitoutunut toimimaan vastuullisesti. Vastuullisuuden periaatteet ovat olleet osa KH Groupin
sijoitusten päätöksentekoprosessia ja konsernikäytäntöjä. KH Group näkee tärkeänä ymmärtää
konserniyhtiöiden ympäristöön, sosiaalisiin asioihin ja hyvään hallintotapaan liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia
niin lyhyellä kuin pitkällä aikavälillä. KH Groupin hallitus seuraa säännöllisesti vastuullisen liiketoiminnan
käytännön toteutumista ja kehittymistä konserniyhtiöissä. KH Group panostaa jatkuvaan vastuullisuustyön
kehittämiseen. Vuoden 2022 aikana koostettiin näkymä konserniyhtiöiden vastuullisuustyön nykytilasta ja
tulevaisuuden suunnitelmista, perehdyttiin KH Groupin konserniyhtiöiden toimialoihin vaikuttaviin
vastuullisuustrendeihin sekä toimialan ja arvoketjujen muutoksiin vastuullisuuden näkökulmasta.
Vastuullisuustyössä keskitytään myös määrittelemään KH Groupin keskeiset sisäiset ja ulkoiset sidosryhmät sekä
keräämään näkemyksiä KH Groupin oleellisiin vastuullisuustekijöihin sekä sisäisiltä että ulkoisilta sidosryhmiltä.
Toimintakertomus 2023
17
Vuoden 2024 aikana tavoitteena on arvioida laaja-alaisesti KH Groupin toimintaan vaikuttavia ympäristö,
sosiaalisen vastuun ja hyvän hallintotavan tekijöitä, sekä tunnistaa KH Groupille olennaisimmat vastuutekijät
huomioiden toiminnan vaikutukset ympäristöön ja yhteiskuntaan sekä taloudelliset vaikutukset konsernin
toimintaan. Tässä yhteydes tiivistyvä sidosryhmäyhteistyö ja -dialogi tulee olemaan yksi keskeisis
toimenpiteistä. Olennaisille vastuullisuustekijöille tullaan määrittämään tavoitteet ja mittarit, jotka rakentavat
pohjan KH Groupin vastuullisuusraportoinnille tulevien vuosien aikana. KH Group tunnistaa vastuullisuuden
kehittämisen olevan jatkuva prosessi. Tämän tueksi tarvitaan määritetyt toimintatavat, prosessit ja
johtamisjärjestelmä, joiden kehittämistä edistetään KH Groupissa. Samassa yhteydessä arvioidaan myös ESG-
liitännäisen palkitsemisen kehittämistä vauhdittamaan vastuullisuustyötä.
Liiketoimintamalli
KH Group Oyj on pörssilistattu monialakonserni. Sen nykyinen konsernirakenne muodostui aiemman
pääomasijoittajamallin pohjalta, jossa liiketoiminnan tarkoituksena oli sijoittaa kannattaviin ja positiivista
kassavirtaa tuottaviin pieniin ja keskisuuriin yrityksiin. Nyt kun pääomasijoittaminen on päättynyt ja tilalle on tullut
monialakonsernin malli, sisältää myös uusi liiketoimintamallimme samoja perusajatuksia. Jatkossakin toimimme
aktiivisena pääomistajana, joka tukee konserniyhtiöidemme kasvua, tuloksellisuutta ja arvon rakentamista.
Liiketoiminta-alueiden johdon ja kanssaomistajien kumppanina rohkaisemme harkittuun riskinottoon ja
yritysjärjestelyihin, sekä liiketoiminnan kasvuharppauksiin ja uusiin avauksiin. Kehitämme konserniyhtiöidemme
organisaatioita ja prosesseja, sekä optimoimme niiden rahoitusratkaisuja. Tavoittelemme aina konserniyhtiöiden
merkittävää kasvua ja arvonluontia, joka strategiamuutoksemme mukaisesti realisoituu irtautumishetkellä.
Kasvu ja arvonluonti tulee saavuttaa vastuullisin ja eettisin keinoin. Yhteiskuntavastuullisuus on tärkeä osa
prosessiamme ja vaadimme konserniyhtiöiltämme sitoutumista vastuullisen liiketoiminnan kehittämiseen.
Uskomme vastuullisen liiketoiminnan rakentavan aitoa arvoa ja kilpailuetua pitkällä aikavälillä. KH Group on
integroinut vastuullisuuden kaikkiin sijoitusprosessin vaiheisiin. Jo konserniyhtiöitä ostaessaan KH Group
hyödyntää ESG-kartoitusta osana due diligence -tarkastusvaihetta, ja sen tarkoituksena on tunnistaa ja arvioida
mahdollisia riskejä liittyen ostettavan yrityksen ympäristövastuuseen, sosiaaliseen vastuuseen ja hyvään
hallintotapaan. ESG-kartoitus toimii myös pohjana vastuullisuuden kehittämiselle osana konsernin toimintoja.
Vastuullisuuden toteutumisesta ja jatkuvasta kehityksestä vastaa pääsääntöisesti konserniyhtiöiden
toimitusjohtaja ja johtoryhmä. Osassa konserniyhtiöitä on erikseen nimetty vastuuhenkilö vastuullisuudelle.
Vastuullisuustyön kehittymistä seurataan jatkuvasti konserniyhtiöiden hallituksissa, jotka hyväksyvät sekä
strategian että vastuullisuusohjelman tavoitteet. Myös emoyhtiö KH Groupin hallitus seuraa säännöllisesti
vastuullisen sijoittamisen käytännön toteutumista ja kehittymistä sekä keskeisiä KPI-mittareita ja vastuullisuuden
kehittymistä eri konserniyhtiöissä. Vastuullisuustyöstä, sen edistymisestä ja tuloksista konserniyhtiöt raportoivat
KH Groupille osana taloudellista raportointiaan. Emoyhtiön vastuullisuuteen liittyvien KPI-mittareiden
kehityksestä on vastuussa KH Groupin toimitusjohtaja.
Aktiivista omistajaohjausta harjoittamalla ja konserniyhtiöiden hallitustyöskentelyyn osallistumalla KH Group
pyrkii edistämään kokonaisvaltaista riskienhallintaa kaikissa liiketoiminnoissaan. KH Group arvioi myös
olennaisimpia riskejä liiketoiminta-aluekohtaisesti ja pyrkii edistämään riskienhallinnan toteuttamista normaalien
liiketoimintariskien lisäksi myös ympäristövastuun, sosiaalisen vastuun ja hyvän hallintotavan osa-alueilla.
Toimintakertomus 2023
18
Ympäristöasiat
KH Group -konserni tuntee vastuunsa ympäristöasioissa ja pyrkii vähentämään ympäristön kuormitusta,
nostamaan kierrätysastetta sekä vaalimaan kestävän kehityksen periaatteita. Noudatamme
ympäristölainsäädäntöä ja käytäntöjä, jotka suojelevat ja ylläpitävät ympäristöä. Edellytämme myös kaikilta
sidosryhmiltämme ympäristölakien ja -määräysten noudattamista, ja arvioimme säännöllisesti
omassa toiminnassamme mahdollisia ympäristöriskejä ja niiden vaikutuksia.
KH Groupin liiketoiminta-alueiden erilaisuuksien takia ympäristöriskit kartoitetaan konserniyhtiökohtaisesti.
Ympäristöriskien kartoitusta ja riskienhallintaa johtavat konserniyhtiöiden toimitusjohtajat ja johtoryhmät.
Pyrkimyksenämme on ympäristöystävällisten ratkaisujen käyttäminen ja kehittäminen. Pyrimme parantamaan
toimintojemme energiatehokkuutta, vähentämään jätteen määrää ja suojelemaan ympäristöä.
KH Group on tunnistanut konsernin keskeiseksi ympäristöön liittyväksi KPI-tunnusluvuksi sähkönkulutuksen.
Konsernin yhtiöt toimivat erilaisilla toimialoilla ja sähkönkulutuksen osalta energian käyttö vaihtelee yhtiöiden
välillä. KH Groupin konserniyhtiöt eivät toimi energiaintensiivisessä teollisuudessa, joten johto arvioi
konsernin ympäristöriskin alhaiseksi.
Konsernin yhtiöt raportoivat sähkönkulutuksensa kaikista toiminnassa mukana olevista kiinteistöistä.
Kulutustiedot kerätään energiayhtiöiden raporteista ja yhtiöiden luvut lasketaan yhteen.
Mittari
2023
2022
Sähkönkulutus, MWh
10 679
13 586
Siirtyminen kohti energiatehokkaampia valintoja korostuu eri tavoin eri konserniyhtiöissä. Muun muassa KH-
Koneet Groupissa painopisteenä on siirtymä kohti sähkökäyttöisiä, vähäpäästöisiä ja energiatehokkaita koneita
sekä ratkaisuja.
KH Group pyrkii edistämään kaikkien konserniyhtiöidensä ympäristövastuuseen liittyvää kehitystyötä. Osa
konserniyhtiöistä on määrittänyt omat ympäristövastuun tavoitteet ja mittarit. KH Group tukee ja edellyttää
konserniyhtiöiltä panostusta keskeisten ympäristövastuuteemojen tunnistamiseen se tavoiteasetantaan.
Osassa KH Groupin konserniyhtiöitä ympäristövastuun tukena on ympäristöasioiden hallintajärjestelmän malli tai
yritykset hyödyntävät toimialakohtaisia standardeja ja sertifiointeja. Muun muassa HTJ:lla käytössä ovat RALA:n
(Rakentamisen Laatu) relevantit standardit ja sertifikaatit.
Ympäristövastuun osalta KH Groupin kehitystyössä yhtenä painopisteenä on ilmastonmuutos. Pyrkimyksenä on
edistää hiilijalan- ja kädenjäljen mittausta sekä edesauttaa konserniyhtiöitä sitoutumaan tieteeseen perustuviin
ilmastotavoitteisiin, kuten Science Based Targets initiative (SBTi).
KH Groupin tavoitteena on varmistaa ja edistää kestävää liiketoimintaa sekä lyhyellä että pitkällä tähtäimellä.
Tavoittelemme vastuullisuuden integrointia liiketoimintaan tunnistamalla ja edistämällä muun muassa
kiertotalouteen ja hiilineutraaliuuteen liittyviä uusia liiketoimintamahdollisuuksia konserniyhtiöissä.
Toimintakertomus 2023
19
Sosiaaliset asiat ja henkilöstö
Työntekijöiden hyvinvointi ja työtyytyväisyys ovat ensiarvoisen tärkeitä KH Groupin ja sen kohdeyhtiöiden
menestykselle. Toiminta pohjautuu emoyhtiön määrittämiin eettiseen ohjeistukseen (Code of Conduct).
Ohjeistuksen tarkoituksena on luoda perussäännöt, jotka ohjaavat sekä KH Groupin, että sen tytäryhtiöiden
työntekijöiden päätöksentekoa ja toimintaa liiketoimintaympäristössä. KH Group edellyttää kaikkien konsernin
työntekijöiden noudattavan eettistä ohjeistusta. Ohjeistuksen tulee olla kaikkien työntekijöiden saatavilla ja
ohjeistuksen sisältämien periaatteiden implementointi yhtiön jokapäiväisessä toiminnassa on jokaisen
työntekijän vastuulla. Esimiesten vastuulla on läpikäydä ohjeet uusien ja vanhojen työntekijöiden kanssa. Jokaisen
esimiehen tulee oman käytöksensä ja toimintansa kautta osoittaa ohjeistuksen noudattamisen tärkeys sekä
neuvoa työntekijöitä heidän kysymyksissään periaatteiden noudattamisesta. KH Groupin eettinen ohjeistus tukee
pyrkimystämme luoda kaikille työntekijöillemme tavoitellun työpaikan, jossa heitä kohdellaan yhtäläisellä
kunnioituksella ja arvokkuudella. Lisäksi edistämme yhtäläisten mahdollisuuksien ja monimuotoisuuden
kulttuuria. Minkäänlaista häirintää, syrjintää tai ahdistelua ei hyväksytä.
Konserniyhtiöiden edustajilta ja kumppaneilta odotetaan tasa- arvoista kohtelua ja kunnioitusta kaikkia ihmis
kohtaan sukupuolesta, kansallisuudesta, uskonnosta, rodusta, iästä, vammaisuudesta, seksuaalisesta
suuntauksesta, poliittisista mielipiteistä, ammattiliiton jäsenyydestä taikka yhteiskunnallisesta tai etnisestä
alkuperästä riippumatta.
Tarjoamme turvallisen ja terveellisen työympäristön sovellettavien lakien ja säännösten mukaisesti.
Tavoitteemme on estää työaikana tapahtuvat onnettomuudet ja vähentää terveyteen ja
turvallisuuteen liittyviä riskejä työpaikalla. KH Groupin konserniyhtiöissä työturvallisuuden kehittäminen on
jatkuvaa työtä. Kaikki kohdeyhtiöt kouluttavat työntekijöitään työturvallisuuteen liittyen. Konserniyritykset
hyödyntävät erityyppisiä mekanismeja ennakoivaan työturvallisuuden kehittämiseen. Muun muassa ennakoivien
havaintojen kirjaaminen tai läheltä piti -tilanteiden kattava arviointi ovat esimerkkejä eri kohdeyhtiöissä käytössä
olevista menetelmistä. Kaikki konserniyhtiöt seuraavat säännöllisesti työturvallisuutta. Tavoitteena on
työtapaturmien ja työajan menetyksiin johtavien tapaturmien minimointi. Työturvallisuus on korkealla myös
konserniyhtiöiden asiakkaiden toiminnassa sekä kumppanivalinoissa.
Eettisestä ohjeistuksesta ja konserniyhtiöiden vastuullisuuteen liittyvästä perehdytyksestä huolimatta aina on
olemassa riski, että konsernin omassa toiminnassa ja konsernin toimitusketjussa tapahtuu yksittäisten
henkilöiden terveyttä ja työturvallisuutta heikentäviä toimia. Tällaiset toimet voivat vahingoittaa myös KH Groupin
mainetta. Konsernin sosiaalisiin asioihin ja henkilöstöön liittyviä riskejä pyritään hallitsemaan jatkuvalla
seurannalla ja mahdollisiin ongelmiin aikaisessa vaiheessa ripeästi puuttumalla.
Konsernissa seurataan säännöllisesti työntekijöiden sairauspoissaoloja sekä henkilöstön lähtövaihtuvuutta.
Tietoja kerätään sekä henkilöstöhallinnon, palkanlaskennan että työterveyden tilastoista.
Näistä tiedoista johdetaan konsernin seuraavat ei-taloudelliset tunnusluvut:
Mittari
2023
2022
Sairauspoissaoloaste, %
(1)
4,5
4,7
Henkilöstön lähtövaihtuvuus, %
(2)
23,3
19,9
Toimintakertomus 2023
20
(1) Sairauspoissaolopäivien määrä tilikaudella 1.1.31.12. / teoreettinen säännöllinen työaika päivinä tilikaudella
* 100. Poissaoloaikaan lasketaan tilikauden sairasajan- ja tapaturma-ajan sekä lapsen sairauteen liittyvät
poissaolot.
(2) Palveluksesta irtisanoutuneiden henkilöiden määrä 1.1.31.12. / henkilöstön
keskimääräinen määrä tilikaudella * 100
Työntekijöiden hyvinvointi ja työtyytyväisyys on kaikille konserniyhtiöille keskeinen teema. Ne toteuttavat
säännöllisiä henkilöstö- ja työtyytyväisyyskyselyjä, joiden tuloksia seurataan sekä kohdeyritysten johtoryhmä- että
hallitustasolla. Henkilöstö- ja työtyytyväisyys kyselyt keskittyvät henkilöstölle tärkeisiin teemoihin sekä mittaavat
työntekijöiden suositteluhalukkuutta, muun muassa hyödyntämäl kansainvälisesti vertailukelpoista
suositteluindeksiä (Employee Net Promoter score, eNPS).
Eräänä tunnustuksena KH Groupin konserniyhtiöiden henkilöstön hyvinvointia ja työtyytyväisyyttä kuvaavasta
työstä on HTJ:lle myönnetty Future Workplaces 2023 -sertifikaatti toisena vuonna peräkkäin. Futures Workplaces
-sertifiointi myönnetään yrityksille, joiden yrityskulttuuria johdetaan poikkeuksellisen hyvällä
työntekijäymmärryksellä.
HTJ:n osalta työntekijöille merkityksellisimmät tekijät olivat mielekkäät työtehtävät, vapaus tehdä töitä ajasta ja
paikasta riippumatta, työn ja vapaa-ajan tasapaino, oikeudenmukainen palkka ja luontaisedut sekä
vaikutusmahdollisuudet omaan työhön ja työympäristöön.
KH Groupissa säännöllisesti suoritettavien kyselyjen tulokset muodostavat pohjan jatkuvalle henkilöstön ja
osaamisen kehittämiselle. Konserniyhtiöissä henkilöstön osaamisen laaja-alainen kehittäminen on tunnistettu
yhdeksi tärkeimmistä menestyksen taustatekijöistä. Tätä tukevat muun muassa säännölliset kehityskeskustelut.
Liiketoiminta-alueet ovat tunnistaneet myös monimuotoisuuden kehittämisen tärkeäksi teemaksi. Osassa niistä
on käytössä säännöllinen diversity-raportointi se yhdenvertaisuussuunnittelu; osa konserniyrityksis on
kehittämässä monimuotoisuuteen liittyvää raportointia, seurantaa ja toimenpidesuunnittelua hyödyntäen
henkilöstöön liittyviä keskeisiä monimuotoisuutta kuvaavia tunnuslukuja. Emoyhtiön näkökulmasta yksi keskeisiä
monimuotoisuuden kehityskohteita tulevien vuosien aikana on myös konserniyhtiöiden johdon ja hallitusten
monimuotoisuuden jatkuva kehittäminen.
Ihmisoikeuksien kunnioittaminen
KH Group -konsernissa kunnioitetaan ja noudatetaan Yhdistyneiden Kansakuntien ihmisoikeuksien
yleismaailmallisessa julistuksessa määriteltyjä periaatteita. Eettinen ohjeistus kattaa teemat kuten ihmisten tasa-
arvoisuus, syrjinnän kielto sekä mielipiteen- ja uskonnonvapaus. Lisäksi konsernissa noudatetaan
työlainsäädäntöä ja työehtosopimuksia. KH Group pyrkii rakentamaan toimintatapansa ja käytäntönsä siten, että
ihmisoikeuksien kunnioittaminen tulee huomioiduksi kaikessa yhtiön toiminnassa. Koko konsernia koskevassa
eettisessä ohjeistuksessaan KH Group kieltää kaiken ihmisoikeuksia loukkaavan toiminnan sekä ohjeistaa
henkilöstölle kanavan mahdollisista rikkomuksista ilmoittamiselle.
KH Group arvioi konsernin ihmisoikeuksien kunnioittamiseen liittyvän riskin alhaiseksi, mutta siitä huolimatta on
olemassa riski, että konsernin omassa toiminnassa ja konsernin toimitusketjussa loukataan ihmisoikeuksia. Nämä
loukkaukset voivat vaikuttaa kielteisesti yksittäisiin henkilöihin ja vahingoittaa myös KH Group Oyj:n mainetta.
KH Groupin konserniyrityksissä on otettu käyttöön ilmiantokanavat, jotka toimivat omalla tavallaan kunkin
organisaation rakenteesta ja koosta riippuen. Ilmiantokanavan rakenteesta riippumatta periaatteena on tarjota
työntekijöille mahdollisuus kertoa luottamuksellisesti mahdollisista konsernin eettiseen ohjeistukseen
Toimintakertomus 2023
21
liittyvistä huolenaiheista.
Rohkaisemme konsernin työntekijöitä raportoimaan mahdollisista lainsäädännön ja eettisen ohjeistuksen
rikkomuksista tai huolenaiheista sekä konsernin omassa että kumppaneidemme toiminnassa. Kaikki saapuneet
ilmoitukset käsitellään luottamuksellisesti ja tutkitaan huolellisesti. Hyvässä tarkoituksessa tällaisista
rikkomuksista ilmoittaville henkilöille ei koidu mitään haitallisia työhön liittyviä seuraamuksia. Eettisen
ohjeistuksen rikkominen voi johtaa asianmukaisiin kurinpitotoimiin sisältäen työ- tai vastaavan
sopimuksen irtisanomisen.
Vuonna 2023 ilmiantokanavan kautta ei tullut tietoon ihmisoikeuksien kunnioittamiseen liittyviä rikkomuksia.
Korruption ja lahjonnan torjunta
KH Group -konserni noudattaa voimassa olevia lakeja ja asetuksia sekä edistää reilua ja rehellistä kilpailua, muun
muassa säännöllisesti ja läpinäkyvästi kilpailuttamalla suoraa ja epäsuoraa hankintaa. Konserniyhtiöt ovat myös
aktiivisia toimijoita omien toimialojensa eri liitoissa ja järjestöissä edistäen toimialan kehitystä, avoimuutta ja
vastuullisuutta. Noudatamme sovellettavaa kilpailulainsäädäntöä ja pidättäydymme osallistumasta laittomiin
toimiin tai toteuttamasta sellaisia. Konsernin yhtiöt eivät osallistu kartelleihin eivätkä keskustele kilpailijoiden
kanssa sopimusehdoista, hinnoista tai muista kilpailuun liittyvistä asioista.
Kiellämme korruption ja lahjonnan kaikessa toiminnassamme. Emme maksa lahjuksia tai muita laittomia maksuja
emmekä valtuuta tällaisia maksuja saavuttaaksemme tai ylläpitääksemme liiketoimin-
taa. Tiedostamme, etkohtuullinen huomaavaisuus on tavanomaista liiketoimintasuhteissa, mutta kiellämme
kaiken lahjonnan ja lahjojen vastaanottamisen, jota ei voida pitää tavanmukaisena,
kohtuullisena ja lakien mukaisena, tai joka voidaan tulkita yritykseksi vaikuttaa liiketoimintaan. Aihealue sisältyy
KH Group -konsernin eettiseen ohjeistukseen.
Emme hyväksy, edis emmekä tue rahanpesua. Harjoitamme liiketoimintaa vain hyvämaineisten osapuolten
kanssa, jotka harjoittavat laillista liiketoimintaa ja joiden varat ovat peräisin laillisista
lähteistä.
KH Group arvioi konsernin korruption ja lahjonnan torjuntaan liittyvän riskin alhaiseksi, mutta siitä huolimatta on
olemassa riski, että konsernin omassa toiminnassa ja konsernin toimitusketjussa esiintyy korruptiota ja lahjontaa.
Vaikka konsernin omiin toimintoihin ei arvioiden perusteella liitetä suurta korruption tai lahjonnan riskiä, KH
Group pyrkii sisällyttämään vastuulliset liiketoimintakäytännöt kaikkiin toimintansa osa-alueisiin sekä
ylläpitämään keskustelua riskien olemassaolosta konserniyhtiöissä.
Vuonna 2023 ilmiantokanavan kautta ei tullut tietoon korruptioon tai lahjontaan liittyviä rikkomuksia.
EU:n taksonomia-asetuksen mukaiset tiedot
KH Group julkaisee tässä osiossa tiedot seuraavan sääntelyn mukaisesti: Euroopan Parlamentin ja Neuvoston
asetus (EU) 2020/852, annettu 18. päivänä kesäkuuta 2020, kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja
asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta (taksonomia-asetus). Taksonomia-asetuksen mukaan yhtiöiden, joiden
tulee raportoida ei-taloudellisen tiedon raportointia koskevan direktiivin (2014/95/EU) mukaisesti, tulee
noudattaa taksonomia-asetuksen raportointivaatimuksia. KH Group Oyj on tämän vaatimuksen piirissä. EU-
Toimintakertomus 2023
22
taksonomia on kehitetty edistämään kestävää investointia ja ohjaamaan pääomaa ympäristön kannalta kestäviin
toimintoihin.
Taksonomiassa asetetaan tekniset arviointikriteerit taloudelliselle toiminnalle, joka kattaa kuusi
ympäristötavoitetta. Taksonomiaraportoinnin osalta erotellaan taksonomiakelpoiset ja taksonomianmukaiset
taloudelliset toiminnot. Taksonomiakelpoisilla toiminnoilla tarkoitetaan kaikkia niitä taloudellisia toimintoja, jotka
voivat teoriassa, täyttäessään tekniset kriteeristöt ja muut vaatimukset, olla myös taksonomianmukaisia
toimintoja. Kelpoisuuteen ei kuitenkaan tarvitse arvioida näiden kriteeristöjen mahdollista täyttymistä. Sen sijaan
riittää, että taloudellinen toimi on sisällytetty EU-taksonomiaan sen nykyisessä muodossaan, eli toisin sanoen
arvioinnin kohteena on taloudellisten toimien taksonomiakelpoisuus. Taksonomianmukaisuus taas tarkoittaa,
että taksonomiakelpoinen toiminto on arvioitu taksonomia-asetuksen ja sen nojalla annettujen asetusten
perusteella täyttämään kaikki vaatimukset, joita kyseiselle toiminnolle on asetettu.
Raportointivelvoitteet tulevat voimaan vaiheittain taksonomia- asetuksen määräaikojen perusteella. Tilikauden
2023 osalta edellytetään raportoitavan taksonomiakelpoisuus ja taksonomian mukaisuus kahden ensimmäisen
ympäristötavoitteen (Ilmastonmuutoksen hillitseminen, Ilmastonmuutokseen sopeutuminen) osalta. Tämän
lisäksi uutena velvoitteena vuonna 2023 raportoidaan ympäristötavoitteiden 36 ovat osalta
taksonomiakelpoisuus. Uudet ympäristötavoitteet ovat 3 Vesivarojen ja merten luonnonvarojen kestävä käyttö ja
suojelu, 4 Siirtyminen kiertotalouteen, 5 Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen sekä 6
Biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu ja ennallistaminen. Taksonomiatarkastelun tavoitteena
on tunnistaa, mitkä yritysten taloudelliset toiminnot (liikevaihto, pääomamenot, toimintamenot) edistävät vesi- ja
meriresurssien kestävää käyttöä, tukevat kiertotaloutta ja jätteen minimointia, vähentävät ympäristön
pilaantumista ja suojelevat tai ennallistavat luonnon monimuotoisuutta ja ekosysteemejä. Tämä tarkastelu
tehdään peilaamalla yrityksen liiketoimintaa EU-taksonomian teknisiin arviointikriteereihin.
EU-taksonomia käyttää NACE-toimialaluokitusta, joka määrittää ohjeellisesti, millaiset toimialat kuuluvat
taksonomiakelpoisen toiminnan piiriin. NACE (Nomenclature statistique des Activités économiques dans la
Communauté Européenne) on Euroopan yhteisön taloudellisten toimintojen tilastollinen luokitusjärjestelmä, jota
on käytetty ärittämään toimialoja taksonomiakelpoisuuden ja -mukaisuuden arvioinnin pohjaksi. KH Group on
arvioinnissaan käyttänyt tätä lähestymistapaa. Koska EU-taksonomiassa viittaukset NACE-koodeihin ovat
ohjeellisia, olisi taksonomiakelpoisuutta ja -mukaisuutta mahdollista arvioida myös lähestymistavalla, jossa NACE-
koodeja ei painoteta yhtä paljon ja jossa arvioidaan ainoastaan taksonomiakelpoisen toiminnan kuvauksen
yhteensopivuutta KH Groupin toimintoihin ohjeellisesta toimialaluokituksesta välittämättä. Mikäli arvioinnissa
olisi käytetty tätä lähestymistapaa voisi tämän seurauksena yhtiön arvio taksonomia-asetuksen olennaisista
aktiviteeteista olla toisenlainen.
Ensimmäisen ja toisen tavoitteen yhteydessä taksonomiakelpoisten toimintojen osalta on arvioitu edelleen
taksonomian mukaisuutta. Tässä arvioidaan, täyttääkö taksonomiakelpoinen toiminta sille asetetut tekniset
arviointikriteerit, ei aiheuta haittaa muille ympäristötavoitteille ja täyttää sosiaaliset vähimmäissuojatoimet.
Ensimmäisen ja toisen tavoitteen tarkastelun pohjalta arvioidaan, että vuonna 2023
Liikevaihdon ei katsottu täyttävän riittävän todennettavasti taksonomian mukaisuuden kriteereitä.
Taksonomiakelpoinen osuus liikevaihdosta oli 0 %. Taksonomiakelpoinen osuus koostui KH Groupin
tytäryhtiö HTJ:n rakennusten energiatehokkuuteen liittyvistä asiantuntijapalveluista (koodi 9.3.).
Toimintakertomus 2023
23
Pääomamenojen osalta ei katsottu sisältävän taksonomian mukaista toimintaa vuonna 2023.
Taksonomiakelpoinen osuus pääomamenoista oli 0 %.
Toimintamenojen ei katsottu sisältävän taksonomian mukaista toimintaa vuonna 2023.
Taksonomiakelpoinen osuus toimintamenoista oli 0 %. Arvion perusteella taksonomiakelpoinen osuus
koostui HTJ:n samoihin aktiviteetteihin liittyvistä toiminnoista kuin niiden taksonomiakelpoinen
liikevaihto.
Tavoitteiden 3-6 taksonomiakelpoisuutta tarkastellessa tunnistettiin muutamia aktiviteetteja, jotka voisivat olla
taksonomiakelpoisia KH Groupin osalta. Nämä mahdolliset aktiviteetit on tunnistettu liittyvän
ympäristötavoitteeseen 4 Siirtyminen kiertotalouteen. Aktiviteetin kriteeristössä listatut NACE-
toimialaluokituksen mukaiset alat eivät kuitenkaan sisällä KH Groupin yhtiöiden toimialaluokituksia. Tästä syystä
KH Group on tulkinnut, että heillä ei ole taksonomiakelpoisiksi tulkittuja aktiviteetteja heille olennaisten NACE-
koodien puuttuessa taksonomia-asetuksen aktiviteeteista. Vaikka taksonomiakelpoisia aktiviteetteja ei ole tämän
takia raportoitu, selvennämme ohessa, mitä aktiviteetteja taksonomian ympäristötavoitteiden 36 alla tutkittiin
lähemmin.
KH-Koneiden ja Nordic Rescue Groupin osalta taksonomiakelpoisia aktiviteetteja voisi löytyä tavoitteesta 4
Siirtyminen kiertotalouteen. KH-Koneille kyseisen tavoitteen alta löytyviä mahdollisia aktiviteetteja olisivat
5.1 Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus
5.2. Varaosien myynti
5.4. Käytettyjen tavaroiden myynti
KH-Koneet korjaa ja kunnostaa laitteistoja, sekä myy käytettyä kalustoa. KH-Koneiden toimialaluokitusta (C28.9.2
- Kaivos-, louhinta- ja rakennuskoneiden valmistus) ei kuitenkaan ole sisällytetty aktiviteettien toimialojen
joukkoon, jolloin näistä aktiviteeteista ei raportoida taksonomiakelpoisia taloudellisia lukuja vuodelta 2023.
Nordic Rescue Groupin osalta taksonomiakelpoisia aktiviteetteja voisivat olla
5.1 Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus
5.2. Varaosien myynti.
Koska Nordic Rescue Groupin toimialaluokitusta (C29.1.0 Moottoriajoneuvojen valmistus) ei ole myöskään
sisällytetty aktiviteeteissa lueteltujen NACE-toimialojen joukkoon, ei taksonomiakelpoisuutta raportoida yhtiön
osalta.
HTJ:n ja Indoor Groupin liiketoimintaan puolestaan ei kuulu aktiviteetteja, jotka liittyisivät taksonomian uusiin
ympäristötavoitteisiin 36.
NACE-toimialaluokituksesta johtuen yksikään taksonomian uusien ympäristötavoitteiden 36
taksonomiakelpoisiksi määritellyis aktiviteeteista ei kosketa KH Groupin yhtiöiden toimintaa, eikä KH Group
siten raportoi taksonomiakelpoista liikevaihtoa, toimintamenoja tai pääomamenoja liittyen kyseisiin tavoitteisiin.
Yhteenvetona voidaan todeta, että KH Group on sitoutunut seuraamaan EU-taksonomian kehitystä ja
päivittämään raportointikäytäntöjään vastaavasti. Mikäli aktiviteetteihin lisätään uusia NACE-toimialaluokituksia,
tarjoaisi se konsernille mahdollisuuden raportoida taksonomiakelpoisia aktiviteetteja. Vaikka nykyiset NACE-
Toimintakertomus 2023
24
luokitukset eivät suoraan tue konsernin taksonomiakelpoisuuden raportointia, konserni arvioi jatkuvasti
toimintojensa ympäristövaikutuksia ja pyrkii aktiivisesti tunnistamaan mahdollisuuksia kestävyyden
edistämiseksi.
Taksonomiaraportoinnin taloudellisten tunnuslukujen laadintaperiaatteet
Taksonomiaraportoinnissa analysoidaan mikä osuus KH Groupin ja sen tytäryritysten liikevaihdosta,
pääomamenoista ja toimintamenoista on taksonomiakelpoisia ja kahden ensimmäisen tavoitteen osalta lisäksi
mikä osuus kelpoisista toiminnoista on taksonomian mukaista.
Taksonomiakelpoisen liikevaihdon määrittämisesosoittajassa huomioidaan KH Groupin ja sen tytäryritysten
taksonomian piiriin kuuluvien taloudellisiin toimintoihin liittyvistä tuotteista tai palveluista saatu liikevaihto.
Nimittäjässä huomioidaan KH Groupin ja sen tytäryritysten liikevaihto.
Taksonomiakelpoisten pääomamenojen määrittämisessä osoittajassa huomioidaan KH Groupin ja sen
tytäryritysten pääomamenot, jotka liittyvät taksonomian mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin
omaisuuseriin tai prosesseihin, tai ovat osa investointisuunnitelmaa, jolla on tarkoitus laajentaa taksonomia-
kelpoisia taloudellisia toimintoja taksonomian mukaisiksi, tai liittyvät tuotoksen ostamiseen taksonomian
mukaisista taloudellisista toiminnoista sekä yksittäisiin toimenpiteisiin, joiden avulla kohteena olevista
toiminnoista voidaan tehdä vähähiilisiä tai vähentää kasvihuonepäästökaasuja. Nimittäjässä huomioidaan KH
Groupin ja sen tytäryritysten lisäykset aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin.
Taksonomiakelpoisten toimintamenojen määrittämisessä osoittajassa huomioidaan KH Groupin ja sen
tytäryritysten toimintamenot, jotka liittyvät taksonomian mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin
omaisuuseriin, prosesseihin taikka tutkimuksesta ja kehittämisestä aiheutuviin suoriin pääomittamattomiin
kustannuksiin, tai ovat osa investointisuunnitelmaa, jolla on tarkoitus laajentaa taksonomian mukaisia
taloudellisia toimintoja tai muuttaa taksonomiakelpoisia taloudellisia toimintoja taksonomian mukaisiksi, tai
liittyvät tuotoksen ostamiseen taksonomian mukaisista taloudellisista toiminnoista sekä yksittäisiin
toimenpiteisiin, joiden avulla kohteena olevista toiminnoista voidaan tehdä vähähiilisiä tai vähentää
kasvihuonepäästöjä sekä yksittäisiin rakennusten perusparannustoimiin. Nimittäjässä huomioidaan KH Groupin
ja sen tytäryritysten pääomittamattomat kustannukset, jotka liittyvät tutkimukseen ja kehittämiseen, rakennusten
perusparantamiseen, lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin, kunnossapitoon ja korjauksiin, sekä aineellisten ja
aineettomien hyödykkeiden muut suorat kulut.
Seuraavissa taulukoissa on esitetty yhteenveto KH Groupin liikevaihdon, pääomamenojen ja toimintamenojen
taksonomiajaottelusta toiminnoittain vuonna 2023.
Toimintakertomus 2023
25
LIIKEVAIHTO
Tilikausi 2023
Taloudelliset toiminnot (1)
Koodi (2)
Liikevaihto (3)
Osuus liikevaihdosta
Vuosi 2023 (4)
Ilmastonmuutoksen hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen monimuotoisuus
(10)
Ilmastonmuutoksen hillin
(11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen
(14)
Kiertotalous (15)
Biologinen monimuotoisuus
(16)
himmäistason suojatoimet
(17)
Taksonomian mukaisten tai
taksonomiakelpoisten osuus
liikevaihdosta 2022 (18)
Luokka mahdollistava toiminta
(19)
Luokka siirtymätoiminta (20)
1000 EUR % K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
0 % 0 % 0 %
KEL; E/KEL KEL; E/KEL KEL; E/KEL KEL; E/KEL KEL; E/KEL KEL; E/KEL
Rakennusten
energiatehokkuuteen
liittyvät asiantuntijapalvelut
9.3 59 0 % KEL E E E E E 0 %
59 0 % 0 %
59 0 % 0 %
270 516 100 %
270 575 100 %
K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S – Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta kyseisen tavoitteen osalta
Vuosi
"Ei merkittää haittaa" -kriteerit (DNSH: Does Not Significantly Harm)
Ei-taksonomiakelpoisista toiminnoista
saatu liikevaihto (B)
Yhteensä (A+B)
Ympärisn kannalta kestävistä toiminnoista saatu
liikevaihto (A.1.)
A.2. Taksonomiakelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin taksonomian mukaiset) toiminnat
Kelpoisista mutta ei ympäristön
kannalta kestävistä toiminnoista
saatu liikevaihto (A.2.)
Yhteensä (A.1. + A.2.)
B. Ei-luokitusjärjestelmäkelpoiset toiminnat
Merkittän edistämisen kriteerit
A. Luokitusjärjestelmäkelpoiset toiminnat
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (taksonomian mukaiset) toiminnat
Toimintakertomus 2023
26
PÄÄOMAMENOT
Tilikausi 2023
Taloudelliset toiminnot (1)
Koodi (2)
Liikevaihto (3)
Osuus pääomamenoista
Vuosi 2023 (4)
Ilmastonmuutoksen hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen monimuotoisuus
(10)
Ilmastonmuutoksen hillin
(11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen
(14)
Kiertotalous (15)
Biologinen monimuotoisuus
(16)
himmäistason suojatoimet
(17)
Taksonomian mukaisten tai
taksonomiakelpoisten osuus
pääomamenoista 2022 (18)
Luokka mahdollistava toiminta
(19)
Luokka siirtymätoiminta (20)
1000 EUR % K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
0 0 % 0 %
KEL; E/KEL KEL; E/KEL KEL; E/KEL KEL; E/KEL KEL; E/KEL KEL; E/KEL
Energiatehokkuuslaitteiden
asennus,
huolto ja korjaus
7.3 0 0 % KEL E E E E E 0 %
0 0 % 0 %
0 0 % 0 %
2 002 100 %
2 002 100 %
K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S – Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta kyseisen tavoitteen osalta
Ei-taksonomiakelpoisista toiminnoista
saadut pääomamenot (B)
Yhteensä (A+B)
Kelpoisista mutta ei ympäristön
kannalta kestävien toimintojen
pääomamenot (A.2.)
Yhteensä (A.1. + A.2.)
B. Ei-luokitusjärjestelmäkelpoiset toiminnat
Ympärisn kannalta kestävien
toimintojen pääomamenot (A.1.)
A.2. Taksonomiakelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin taksonomian mukaiset) toiminnat
Merkittän edistämisen kriteerit
"Ei merkittää haittaa" -kriteerit (DNSH: Does Not Significantly Harm)
A. Luokitusjärjestelmäkelpoiset toiminnat
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (taksonomian mukaiset) toiminnat
Vuosi
Toimintakertomus 2023
27
TOIMINTAMENOT
Tilikausi 2023
Taloudelliset toiminnot (1)
Koodi (2)
Liikevaihto (3)
Osuus toimintamenoista
Vuosi 2023 (4)
Ilmastonmuutoksen hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen monimuotoisuus
(10)
Ilmastonmuutoksen hillintä
(11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen
(14)
Kiertotalous (15)
Biologinen monimuotoisuus
(16)
Vähimmäistason suojatoimet
(17)
Taksonomian mukaisten tai
taksonomiakelpoisten osuus
toimintamenoista (18)
Luokka mahdollistava toiminta
(19)
Luokka siirtymätoiminta (20)
1000 EUR % K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
0 0 % 0 %
KEL; E/KEL KEL; E/KEL KEL; E/KEL KEL; E/KEL KEL; E/KEL KEL; E/KEL
Rakennusten
energiatehokkuuteen
liittyvät asiantuntijapalvelut
9.3 2
0 %
KEL E E E E E 0 %
2 0 % 0 %
2 0 % 0 %
260 757 100 %
260 759 100 %
K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S – Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta kyseisen tavoitteen osalta
Merkittän edistämisen kriteerit
"Ei merkittää haittaa" -kriteerit (DNSH: Does Not Significantly Harm)
A. Luokitusjärjestelmäkelpoiset toiminnat
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (taksonomian mukaiset) toiminnat
Vuosi
Ei-taksonomiakelpoisista toiminnoista saadut
toimintamenot (B)
Yhteensä (A+B)
Ympäristön kannalta kestävien toimintojen
toimintamenot (A.1.)
A.2. Taksonomiakelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin taksonomian mukaiset) toiminnat
Kelpoisista mutta ei ympäristön kannalta
kestävien toimintojen toimintamenot (A.2.)
Yhteensä (A.1. + A.2.)
B. Ei-luokitusjärjestelmäkelpoiset toiminnat
Toimintakertomus 2023
28
Vaihtoehtoiset tunnusluvut
KH Group noudattaa Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen (European Securities and Markets Authority,
ESMA) vaihtoehtoisista tunnusluvuista (Alternative Performance Measure, APM) antamaa ohjeistusta
raportoidessaan IFRS-tunnuslukujen ohella tiettyjä yleisesti käytettyjä muita tunnuslukuja. Näiden
vaihtoehtoisten tunnuslukujen laadintaperiaatteita ei ole määritelty IFRS:ssä. Tästä syystä ne eivät välttämättä ole
täysin vertailukelpoisia muiden yhtiöiden esittämien vaihtoehtoisten tunnuslukujen kanssa.
KH Group katsoo, että vaihtoehtoisten tunnuslukujen esittäminen antaa tilinpäätöksen käyttäjille paremman
näkymän konsernin taloudelliseen kehitykseen, kannattavuuteen ja taloudelliseen asemaan. Oikaistua
käyttökatetta (EBITDA) ja oikaistua liikevoittoa (EBIT) käytetään varsinaisen liiketoiminnan kannattavuuden
seurantaan tarkoituksena parantaa kausien välistä vertailukelpoisuutta. Lisäksi yhtiön käyttämiä muita
vaihtoehtoisia tunnuslukuja ovat oman pääoman tuotto-%, sijoitetun pääoman tuotto-%, nettovelkaantumisaste
(%) (vuokrasopimusveloilla ja ilman vuokrasopimusvelkoja) ja omavaraisuusaste (%) ja oma pääoma / osake.
Kaikki vaihtoehtoiset tunnusluvut vertailulukuineen lasketaan yhdenmukaisesti eri vuosina, jollei toisin ole
mainittu.
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
Konserni esittää tilinpäätöksessään eriä, jotka vaikuttavat käyttökatteen (EBITDA) ja liikevoiton (EBIT)
vertailukelpoisuuteen eri raportointikausilla. Vertailukelpoisuuteen vaikuttavien erien tulee olla konsernin
näkökulmasta poikkeuksellisia ja tavanomaiseen liiketoimintaan kuulumattomia. Sijoitusyhteisöstatuksen
muutoksesta seurannut tytäryhtiöiden yhdisteleminen vaikutti hankintamenetelmän käyttöönoton kautta
konsernin tilikauden tulokseen seuraavalla vertailukelpoisuutta heikentävällä tavalla:
- Hankintamenetelmän ytön aloittamisen yhteydessä konsernin vaihto-omaisuus arvostettiin käypään
arvoon eikä hankintamenoon, minkä seurauksena vaihto-omaisuuden euromääräinen tasearvo on
korkeampi kuin tavanomaisesti. Kyseinen käyvän arvon oikaisu johtaa siihen, että konsernin materiaali- ja
palvelukulut eivät vastaa tavanomaista tasoa tilikauden 2023 osalta.
- Hankintamenetelmän käytön aloittamisen yhteydessä konsernin taseeseen kirjattiin tavaramerkke ja
asiakassuhteita. Näiden omaisuuserien poistot johtavat siihen, että konsernin poistojen taso ei ole
tavanomainen niiden poistokausien ajan.
KH Group katsoo, että näiden tulosvaikutteisten erien oikaiseminen antaa tilinpäätöksen käyttäjille paremman
kuvan konsernin kannattavuudesta ja taloudellisesta kehityksestä.
Toimintakertomus 2023
29
Tunnuslukujen täsmäytys
milj. Euroa
1-12/2023
1-12/2022
Liikevoitto
-14,4
-10,1
Poistot ja arvonalentumiset
24,6
0,1
Käyttökate (EBITDA)
10,2
-10,0
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät (käyttökate)
Vaihto-omaisuuden käyvän arvon oikaisu
20,6
0,0
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA)
30,7
-10,0
Poistot ja arvonalentumiset
-24,6
-0,1
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät (liikevoitto)
Yrityskaupoista syntyneiden aineettomien hyödykkeiden poistot
1,2
0,0
Vertailukelpoinen liikevoitto (EBIT)
7,3
-10,1
Tulos ennen veroja, liukuva 12kk
-23,4
-10,3
Rahoituskulut, liukuva 12kk
-10,2
-0,2
Oma pääoma kauden alussa
85,1
93,5
Korolliset velat sisältäen IFRS16 vuokrasopimusvelat kauden alussa
10,0
5,6
Oma pääoma kauden lopussa
79,3
85,1
Korolliset velat sisältäen IFRS16 vuokrasopimusvelat kauden lopussa
166,0
9,9
Sijoitetun pääoman tuotto (ROCE), %
-7,8 %
-10,4 %
Tilikauden tulos, liukuva 12kk
-14,4
-8,2
Oma pääoma kauden alussa
85,1
93,5
Oma pääoma kauden lopussa
79,3
85,1
Oman pääoman tuotto (ROE), %
-17,5 %
-9,2 %
Oma pääoma yhteensä
79,3
85,1
Taseen loppusumma
347,7
109,3
Saadut ennakot
-5,8
0,0
Omavaraisuusaste, %
23,2
77,9 %
Korolliset velat sisältäen IFRS16 vuokrasopimusvelat
166,0
10,0
Rahavarat
-11,1
-2,2
Korolliset nettovelat
154,9
7,8
IFRS16 Vuokrasopimusvelat
-62,4
-0,1
Korolliset nettovelat ilman IFRS16 vuokrasopimusvelkoja
92,5
7,7
Oma pääoma yhteensä
79,3
85,1
Nettovelkaantumisaste (Gearing), %
195,4 %
9,2 %
Nettovelkaantumisaste (Gearing) ilman IFRS16 vuokrasopimusvelkoja, %
116,7 %
9,0 %
Toimintakertomus 2023
30
Tunnuslukujen laskentakaavat
Vaihtoehtoinen tunnusluku
Laskentakaava
Käyttötarkoitus
Vertailukelpoinen
käyttökate (EBITDA)
Vertailukelpoinen liikevoitto (EBIT)
+ Poistot ja arvonalentumiset
Vertailukelpoisen käyttökatteen (EBITDA)
katsotaan antavan vertailukelpoisen kuvan
liiketoiminnan tuloksesta verrattuna
aikaisempiin kausiin.
Käyttökate (EBITDA)
Liikevoitto (EBIT) + Poistot ja
arvonalentumiset
Käyttökate (EBITDA) antaa kuvan
liiketoiminnan operatiivisesta tuloksesta.
Vertailukelpoinen
liikevoitto (EBIT)
Liikevoitto - Vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät
Vertailukelpoisen liikevoiton (EBIT)
katsotaan antavan vertailukelpoisen kuvan
liiketoiminnan tuloksesta verrattuna
aikaisempiin kausiin
Omavaraisuusaste, %
Oma pääoma yhteensä / (Taseen
loppusumma - saadut ennakot) x
100
Omavaraisuusaste antaa tietoa konsernin
käyttämästä velkarahoituksesta
omaisuutensa rahoittamiseksi.
Korolliset velat
Lainat rahoituslaitoksilta +
Vuokrasopimusvelat + Muut
korolliset rahoitusvelat
Osatekijää käytetään
nettovelkaantumisasteen laskennassa
Korolliset nettovelat
Korolliset velat - Rahavarat
Korollinen nettovelka antaa kuvan
konsernin ulkoisen velkarahoituksen
kokonaismäärästä
Nettovelkaantumisaste
(Gearing), %
Korollinen nettovelka / Oma
pääoma yhteensä x 100
Nettovelkaantumisaste kertoo, mikä on
korollisten nettovelkojen ja oman pääoman
suhde. Se antaa kuvaa yhtiön
pääomarakenteesta.
Oman pääoman tuotto-%
Tilikauden tulos (liukuva 12kk) /
Oma pääoma yhteensä (keskiarvo)
x 100
Oman pääoman tuottosuhde kertoo, kuinka
paljon tuottoa yhtiö kykenee tuottamaan
omistajien siihen sijoittamille varoille.
Sijoitetun pääoman tuotto-
%
(Tulos ennen veroja +
rahoituskulut) (liukuva 12kk) /
(Taseen loppusumma - korottomat
velat) (keskiarvo) x 100
Sijoitetun pääoman tuottosuhde kertoo,
kuinka paljon tuottoa yhtiö kykenee
tuottamaan ennen veroja oman pääoman
ja rahoitusvelkojen summalle.
Oma pääoma / osake
Oma pääoma yhteensä /
Osakkeiden lukumäärä kauden
lopussa
Oma pääoma / osake kertoo, mikä on
osakkeille kohdistuvan oman pääoman
määrä.
Toimintakertomus 2023
31
Pro forma -taloudelliset tiedot
Jäljempänä esitetyt tilintarkastamattomat pro forma -taloudelliset tiedot on laadittu ainoastaan
havainnollistamistarkoituksessa. Pro forma -tiedoilla pyritään havainnollistamaan, mikä segmenttien ja konsernin
vertailukelpoinen tulos olisi ollut, jos sijoitusyhteisöstatuksen muutos olisi tapahtunut 1.1.2022 ja
konsernirakenteessa 31.12.2023 olevat yhtiöt olisi yhdistelty rivikohtaisesti konsernin tuloslaskelmaan kausilla
1.1. 31.12.2022 ja 1.1.2023 31.12.2023.
Tilintarkastamattomat pro forma -tiedot perustuvat tytäryhtiöiden tilintarkastettuihin tilinpäätöksiin tilikausien
2022 ja 2023 osalta.
Pro forma -tietoina esitetään liikevaihto, käyttökate, liikevoitto ja tulos ennen veroja vertailukelpoisina sekä
konsernin että segmenttien osalta. Konsernin lukuihin sisältyy tytäryhtiöiden tapahtumat, niin kuin
konserniyhdistely olisi aloitettu jo 1.1.2022. Yhtiöiden väliset keskinäiset tapahtumat on eliminoitu luvuista pois.
Pro forma -tiedoissa ei esitetä vuonna 2023 myytyä Logistikas -liiketoimintaa eikä vuonna 2022 konkurssiin
asetettua Nordic Rescue Groupin tytäryhtiö Vema Lift Oy:tä. Indoor Groupin ja KH Group Oyj:n historialliset
taloudelliset tiedot on laadittu aiemmin IFRS-standardien mukaisesti. KH-Koneiden, Nordic Rescue Groupin ja
HTJ:n historialliset taloudelliset tiedot on laadittu suomalaisen tilinpäätöskäytännön (”FAS”) mukaisesti. Pro forma
-tiedoissa tytäryhtiöiden FAS-kirjanpidon luvut on oikaistu vastaamaan konsernin IFRS-periaatteita, emoyhtiön
käyvän arvon kirjaukset on peruttu ja lopetettujen toimintojen vaikutus on oikaistu pois seuraavilla tavoilla:
Liikevaihdosta on oikaistu pois vuonna 2023 myyty Logistikas-liiketoiminta, Nordic Rescue Groupin
vuonna 2022 konkurssiin asetettu tytäryhtiö Vema Lift Oy ja KH-Koneiden myynti ja takaisinvuokrauksen
vaikutus.
Käyttökatteesta on oikaistu pois edellä mainitut lopetetut toiminnot, emoyhtiön tytäryhtiösijoitusten
käyvän arvon muutoksien kirjaukset, KH-Koneiden myynti ja takaisinvuokrauksen vaikutus sekä FAS-
kirjanpitoon kirjatut vuokrakulut, joita ei kirjata käyttökatteeseen IFRS 16 -laskennassa.
Liikevoitosta on oikaistu pois lopetetut toiminnot, emoyhtiön käyvän arvon kirjaukset ja FAS-vuokrakulut.
Liikevoittoon on lisätty IFRS 16 -laskennan mukaiset vuokrasopimusten poistot.
Tuloksesta ennen veroja on oikaistu pois lopetetut toiminnot, emoyhtiön käyvän arvon kirjaukset ja FAS-
vuokrakulut. Tulokseen ennen veroja on lisätty IFRS 16 -poistot ja IFRS 16 -laskennan mukaiset korkokulut.
Pro forma -tuloslaskelmat
milj. euroa
Pro forma
1-12/2023
Pro forma
1-12/2022
Liikevaihto
KH-Koneet
152,3
182,5
Indoor Group
186,3
192,2
Nordic Rescue Group
38,3
31,5
HTJ
26,3
23,1
Kohdistamattomat
-
-
Konserni
403,3
428,9
Toimintakertomus 2023
32
milj. euroa
Pro forma
1-12/2023
Pro forma
1-12/2022
Käyttökate (EBITDA)
KH-Koneet
20,5
20,5
Indoor Group
21,8
20,3
Nordic Rescue Group
2,5
0,3
HTJ
3,3
3,4
Kohdistamattomat
-2,7
-2,1
Konserni
45,3
42,4
Käyttökate (EBITDA) %
KH-Koneet
13,4 %
11,3 %
Indoor Group
11,7 %
10,6 %
Nordic Rescue Group
6,6 %
0,8 %
HTJ
12,4 %
14,9 %
Kohdistamattomat
-
-
Konserni
11,2 %
9,9 %
Poistot
KH-Koneet
-11,5
-10,0
Indoor Group
-20,7
-19,3
Nordic Rescue Group
-0,6
-0,5
HTJ
-0,7
-0,6
Kohdistamattomat
-0,1
-0,1
Konserni
-33,6
-30,5
Liikevoitto (EBIT)
KH-Koneet
9,0
10,5
Indoor Group
1,0
1,0
Nordic Rescue Group
1,9
-0,2
HTJ
2,6
2,8
Kohdistamattomat
-2,9
-2,2
Konserni
11,7
11,9
Liikevoitto (EBIT) %
KH-Koneet
5,9 %
5,8 %
Indoor Group
0,6 %
0,5 %
Nordic Rescue Group
5,0 %
-0,7 %
HTJ
9,8 %
12,2 %
Kohdistamattomat
-
-
Konserni
2,9 %
2,8 %
Toimintakertomus 2023
33
Pro forma -täsmäytyslaskelmat
KH Group konserni
milj. euroa
1-12/2023
1-12/2022
Raportoitu FAS-käyttökate
(1) (3)
15,2
13,5
Raportoitu IFRS-käyttökate
(2) (3)
21,5
10,3
Myynti ja takaisinvuokraus oikaisu
-0,9
-0,7
FAS-vuokrakulujen peruminen
12,0
9,6
Vema Lift Oy:n käyttökatteen
(3)
peruminen
0,0
1,7
Emoyhtiön käyvän arvon kirjausten peruminen
2,3
7,9
Logistikas myyntivoiton peruminen
-4,8
0,0
Pro Forma -käyttökate (EBITDA)
(3)
45,3
42,4
Raportoidut FAS/IFRS-poistot
-28,6
-32,5
FAS-liikearvopoistojen peruminen
4,9
10,0
FAS-yhtiöiden IFRS 16 -poistot
-9,9
-8,3
Vema Lift Oy:n poistojen peruminen
0,0
0,4
Pro Forma -liikevoitto (EBIT)
11,7
11,9
Raportoidut FAS/IFRS-nettorahoituskulut
-10,6
-9,6
FAS-yhtiöiden IFRS16 -korot
-1,9
-1,2
Vema Lift Oy:n rahoituserien peruminen
0,0
3,1
Pro Forma tulos ennen veroja
-0,8
4,3
(1) KH-Koneet, NRG ja HTJ raportoitu FAS-käyttökate
(2) Indoor Groupin ja emoyhtiön raportoitu IFRS-käyttökate
milj. euroa
Pro forma
1-12 / 2023
Pro forma
1-12 / 2022
Rahoituserät nettona
KH-Koneet
-3,7
-3,2
Indoor Group
-4,4
-3,1
Nordic Rescue Group
-1,3
-0,8
HTJ
-0,7
-0,4
Kohdistamattomat
-2,4
-0,2
Konserni
-12,5
-7.6
Tulos ennen veroja
KH-Koneet
5,3
7,3
Indoor Group
-3,4
-2,1
Nordic Rescue Group
0,6
-1,0
HTJ
1,9
2,4
Kohdistamattomat
-5,3
-2,4
Konserni
-0,8
4,3
Toimintakertomus 2023
34
(3) EBITDA = Käyttökate eli liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset
KH-Koneet
milj. euroa
1-12/2023
1-12/2022
Raportoitu FAS-käyttökate (EBITDA)
(1)
10,7
12,6
Myynti ja takaisinvuokraus oikaisu
-0,9
-0,7
FAS vuokrakulujen peruminen
10,7
8,6
Pro forma käyttökate (EBITDA)
(1)
20,5
20,5
FAS-poistot
-4,6
-4,4
FAS-liikearvopoistojen peruminen
1,9
1,8
IFRS 16 -poistot
-8,8
-7.3
Pro forma liikevoitto (EBIT)
9,0
10,5
(1) EBITDA = Käyttökate eli liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset
Indoor Group
Indoor Group raportoi lukunsa IFRS-muotoisena ja esitetyt pro forma -luvut vastaavat yhtiön raportoimia lukuja.
HTJ
milj. euroa
1-12/2023
1-12/2022
Raportoitu FAS-käyttökate (EBITDA)
(1)
2,5
2,9
FAS-vuokrakulujen peruminen
0,8
0,6
Pro Forma -käyttökate (EBITDA)
(1)
3,3
3,4
FAS-poistot
-2,1
-1,9
FAS-liikearvopoistojen peruminen
2,0
1,8
IFRS 16 -poistot
-0,6
-0,5
Pro forma (EBIT)
2,6
2,8
(1) EBITDA = Käyttökate eli liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset
Toimintakertomus 2023
35
Nordic Rescue Group
Pro forma luvut eivät sisällä joulukuussa 2022 konkurssiin hakeutuneen Vema Lift Oy:n lukuja.
milj. euroa
1-12/2023
1-12/2022
Raportoitu FAS-käyttökate (EBITDA)
(1)
2,0
-2,0
FAS-vuokrakulujen peruminen
0,5
0,5
Vema Lift Oy:n käyttökatteen
(1)
peruminen
0,0
1,7
Pro forma -käyttökate (EBITDA)
(1)
2,5
0,3
FAS-poistot
-1,1
-6,7
FAS-liikearvopoistojen peruminen
1,0
6,4
IFRS 16 -poistot
-0,5
-0,5
Vema Lift Oy:n poistojen peruminen
0,0
0,4
Pro forma -liikevoitto (EBIT)
1,9
-0,2
(1) EBITDA = Käyttökate eli liikevoitto + poistot ja arvonalentumis
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
Sähköisen tilinpäätöksen ESEF-merkintöjä ei ole varmennettu
36
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS)
Konsernin tuloslaskelma, IFRS
Tuhatta Euroa
Liitetieto
2023
2022
Liikevaihto
3.1
270 575
-
Liiketoiminnan muut tuotot
3.2
2 598
-
Materiaalit ja palvelut
3.3
-185 219
-
Henkilöstökulut
3.5
-48 501
-1 198
Liiketoiminnan muut kulut
3.4
-27 038
-940
Sijoitusten realisoitumattomat arvonmuutokset
2.1
-2 228
-7 883
Poistot ja arvonalentumiset
3.6
-24 576
-111
Liikevoitto/-tappio
-14 387
-10 132
Rahoitustuotot
3.7
1 188
7
Rahoituskulut
3.7
-10 168
-186
Tulos ennen veroja
-23 367
-10 311
Tuloverot
3.8
4 287
2 079
Tulos jatkuvista toiminnoista
-19 080
-8 232
Tulos lopetetuista toiminnoista
1.3
4 717
-
Tilikauden tulos
-14 363
-8 232
Tilikauden tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille
-10 429
-8 232
Määräysvallattomille omistajille
-3 934
-
Osakekohtainen tulos
2.7
Jatkuvista toiminnoista €
Laimentamaton
-0,26
-0,14
Laimennettu
-0,26
-0,14
Lopetetuista toiminnoista
Laimentamaton
0,08
-
Laimennettu
0,08
-
Jatkuvista ja lopetetuista toiminnoista €
Laimentamaton
-0,18
-0,14
Laimennettu
-0,18
-0,14
Konsernin laaja tuloslaskelma, IFRS
Tuhatta Euroa
Liitetieto
2023
2022
Tilikauden tulos
-14 363
-8 232
Laajan tuloslaskelman erät, jotka saatetaan myöhemmin
siirtää tulosvaikutteiseksi
Muuntoerot
-29
-
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi:
Etuuspohjaiset eläkkeet
-117
Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen
-146
Tilikauden laaja tulos yhteensä
-14 509
-8 232
Jakautuminen
Emoyhtiön omistajille
-10 540
-8 232
Määräysvallattomille omistajille
-3 969
-
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
37
Konsernin tase, IFRS
Tuhatta Euroa
Liitetieto
2023
2022
Varat
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo
4.2 ja 4.3
39 874
-
Aineettomat hyödykkeet
4.2
63 766
-
Aineelliset hyödykkeet
4.1
41 386
30
Käyttöoikeusomaisuuserät
2.5
61 792
137
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset
2.1
-
102 385
Pitkäaikaiset saamiset ja muut rahoitusvarat
2.1
736
25
Laskennalliset verosaamiset
4.8
5 316
4 451
Pitkäaikaiset varat yhteensä
212 869
107 029
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
4.4
100 022
-
Myyntisaamiset
4.5
19 304
-
Siirtosaamiset ja muut saamiset
4.5
4 414
57
Rahavarat
2.2
11 089
2 216
Lyhytaikaiset varat yhteensä
134 828
2 273
Varat yhteensä
347 698
109 302
Oma pääoma ja velat
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma
2.6
15 179
15 179
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
2.6
12 886
12 886
Muuntoerot
-42
-
Kertyneet voittovarat
46 575
57 076
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä
74 597
85 140
Määräysvallattomien omistajien osuus
4 669
-
Oma pääoma yhteen
2.6
79 266
85 140
Pitkäaikaiset velat
Korolliset rahoitusvelat
2.3
40 485
9 900
Vuokrakaluston rahoitusvelat
2.3
24 424
-
Vuokrasopimusvelat
2.5
40 686
28
Muut pitkäaikaiset velat
2.1
3 372
4 822
Varaukset
4.7
83
-
Eläkevelvoitteet
5.4
155
-
Laskennalliset verovelat
4.8
12 666
8 544
Pitkäaikaiset velat yhteensä
121 870
23 294
Lyhytaikaiset velat
Korolliset rahoitusvelat
2.3
29 601
-
Vuokrakaluston rahoitusvelat
2.3
9 052
-
Vuokrasopimusvelat
2.5
21 712
111
Saadut ennakot
3.1
5 842
-
Ostovelat ja muut velat
4.6
80 355
757
Lyhytaikaiset velat yhteensä
146 562
868
Velat yhteensä
268 432
24 162
Oma pääoma ja velat yhteensä
347 698
109 302
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
38
Konsernin rahavirtalaskelma, IFRS
Tuhatta Euroa
Liitetieto
2023
2022
Liiketoiminnan rahavirrat
Tilikauden tulos
-14 363
-8 232
Oikaisut tilikauden tulokseen
Poistot ja arvonalentumiset
3.6
24 576
111
Rahoitustuotot ja -kulut
3.7
8 980
179
Tuloverot
3.8
-4 287
-2 079
Muut oikaisut
8 143
7 797
Oikaisut yhteensä
37 412
6 008
Käyttöpääoman muutokset
7 655
-197
Sijoitusten hankinnat
-
-1 305
Saadut korot
71
7
Maksetut rahoituskulut
-7 078
-196
Maksetut tuloverot
-996
-
Liiketoiminnan nettorahavirta
22 700
-3 915
Investointien rahavirrat
Tytäryhtiöiden rahavarat 1.5.2023
16 309
-
Tytäryritysten myynti
1.3
11 813
-
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
4.1 ja 4.2
-2 002
-
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynnit
744
-
Investointien nettorahavirta
26 864
-
Rahoituksen rahavirrat
Lainojen nostot
2.3
966
14 400
Lainojen takaisinmaksut
2.3
-29 766
-10 000
Vuokrakaluston rahoitusvelkojen nostot
2.3
11 068
-
Vuokrakaluston rahoitusvelkojen takaisinmaksut
2.3
-7 806
-
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut
2.5
-15 152
-101
Maksetut osingot
-
-
Rahoituksen nettorahavirta
-40 690
4,299
Rahavarojen muutos
8 873
384
Rahavarat kauden alussa
2 216
1 832
Rahavarat kauden lopussa
2.2
11 089
2 216
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
39
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista, IFRS
2023
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Tuhatta Euroa
Osake-
pääoma
Sijoitetun
vapaan
pääoman
rahasto
Muunto-
erot
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Määräys-
vallattomien
omistajien
osuus
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023
15 179
12 886
-
57 076
85 140
-
85 140
Tilikauden tulos
-
-
-
-10 429
-10 429
-3 934
-14 363
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot
-
-
-42
-
-42
14
-29
Etuuspohjaiset eläkkeet
-
-
-
-68
-68
-49
-117
Tilikauden laaja tulos
-
-
-42
-10 498
-10 540
-3 969
-14 509
Konsolidointiperiaatteen
muutos
1)
-
-
-
-
-
7 938
7 938
Oma pääoman ehtoinen
laina ja korot
2)
-
-
-
-3
-3
700
697
Oma pääoma 31.12.2023
15 179
12 886
-42
46 575
74 597
4 669
79 266
1) Ks. liitetieto liiketoimintojen yhdistämisestä
2) Muiden omistajien lisäsijoitus Indoor Groupiin
2022
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Tuhatta Euroa
Osake-
pääoma
Sijoitetun
vapaan
pääoman
rahasto
Muunto
-erot
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Määräys-
vallattomie
n
omistajien
osuus
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2022
15 179
12 886
-
65 393
93 457
-
93 457
Tilikauden tulos
-
-
-
-8 232
-8 232
-
-8 232
Muut laajan tuloksen erät
-
-
-
-
-
-
-
Tilikauden laaja tulos
-
-
-
-8 232
-8 232
-
-8 232
Osakepohjaiset
kannustinjärjestelmät
-
-
-
-86
-86
-
-86
Oma pääoma 31.12.2022
15 179
12 886
-
57 076
85 140
-
85 140
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
40
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1. Yleiset laatimisperiaatteet ja konsernirakenne
Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet esitetään osana sitä liitetietoa, johon ne liittyvät. Laatimisperiaatteet on
korostettu sinisellä pohjavärillä kunkin liitetiedon yhteydessä.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Arviot ja johdon tekemä harkinta esitetään osana sitä liitetietoa, jossa kyseistä arvionvaraista tilinpäätöserää
käsitellään. Kirjanpidolliset arviot ja johdon harkinta tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltamisessa on
korostettu oranssilla pohjavärillä kunkin liitetiedon yhteydessä.
Tietoja yhtiöstä ja tilinpäätöksestä
KH Group Oyj (9.5.2023 saakka Sievi Capital Oyj) on pörssilistattu (Nasdaq Helsinki) monialakonserni.
Perustuen 15.12.2022 tiedotettuun strategiauudistukseen, Sievi Capital Oyj muutti varsinaisen yhtiökokouksen
päätöksellä toimintansa pääomasijoitusyhtiöstä monialakonserniksi 4. toukokuuta 2023. Samalla yhtiön nimeksi
vaihdettiin KH Group Oyj. Osakkeen kaupankäyntitunnus SIEVI muuttui toiminimen muutoksen seurauksena
KHG:ksi 10.5.2023. KH Groupin strategiaan ei enää jatkossa kuulu pääomasijoitusten tekeminen uusille toimialoille.
Keskipitkän aikavälin tavoitteena on muuttua KH-Koneiden liiketoiminnan ympärille rakentuvaksi teolliseksi
konserniksi. Muita liiketoiminta-alueita kehitetään entiseen tapaan, ja niistä on tarkoitus irtautua aiemman
sijoitusstrategian mukaisesti.
Aikaisemmin KH Group ei yhdistellyt tytäryhtiöitään konsernilaskelmiin rivikohtaisesti, vaan sijoitukset yhtiöihin
arvostettiin käypään arvoon tulosvaikutteisesti. 1.5.2023 alkaen konserni on yhdistellyt tytäryhtiöt rivikohtaisesti
tuloslaskelmaan ja taseeseen. Tämän takia KH Group raportoi yhdistellyt konsernitilinpäätöstiedot
monialakonsernina ensi kerran puolivuosikatsauksen 2023 yhteydessä.
Konsernin emoyhtiö KH Group Oyj on suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka kotipaikka on Sievi ja rekisteröity
osoite Kuninkaalantie 19, 01300 Vantaa, josta myös jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa. Yhtiön osake
on noteerattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä.
KH Group Oyj:n hallitus on kokouksessaan 20.03.2024 hyväksynyt tämän tilinpäätöksen. Suomen osakeyhtiölain
mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidettävässä
yhtiökokouksessa.
Tilinpäätöksen laatimisperusta
KH Groupin tilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting
Standards, IFRS) mukaisesti ja sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2023 voimassa olleita IAS- ja IFRS-standardeja
sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
41
nojalla annetuissa ännöksissä kansainvälisten tilinpäätösstandardien soveltamisesta annetussa Euroopan
parlamentin ja neuvoston asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti yhteisös
sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä annettuja tulkintoja. Tilinpäätöksen liitetiedot ovat myös
suomalaisen, IFRS-säännöksiä täydentävien kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön mukaiset.
Tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina euroina. KH Groupin tytäryhtiösijoitukset arvostettiin käypään arvoon
30.4.2023 saakka ja 1.5.2023 alkaen tytäryhtiöt on yhdistelty rivikohtaisesti tuloslaskelmaan ja taseeseen. Muiden
tilinpäätöserien arvostaminen perustuu alkuperäisiin hankintamenoihin, ellei laatimisperiaatteissa ole muuta
kerrottu. Kaikki esitetyt luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa
esitetystä summaluvusta. Suluissa olevat luvut viittaavat vuoden 2022 vastaavaa ajanjaksoon. Tilinpäätös laaditaan
kalenterivuodelta, joka on KH Groupin raportointikausi.
Muutokset tilinpäätöksen laadintaperiaatteissa 2023
Sijoitusyhteisöstatuksen muutos ja tytäryhtiöiden yhdistelemisen aloittaminen
KH Group on laatinut aikaisemmat tilinpäätökset ja osavuosikatsaukset IFRS 10 -mukaisena sijoitusyhteisönä, jonka
omistamat tytäryhtiösijoitukset on käsitelty rahoitusinstrumentteina ja arvostettu käypään arvoon
tulosvaikutteisesti. KH Group Oyj:n yhtiökokous päätti 4.5.2023 hallituksen ehdotuksen mukaisesti toiminimen,
toimialan ja yhtiöjärjestyksen muuttamisesta siten että yhtiön toiminta muutetaan äomasijoitusyhtiöstä
monialakonserniksi 15.12.2022 julkistetun strategiamuutoksen mukaisesti.
KH Group katsoo lakanneensa olemasta sijoitusyhteisö 1.5.2023 ja on tästä hetkestä alkaen yhdistellyt tytäryhtiöt
konsernitilinpäätökseen soveltaen IFRS 3:n mukaista hankintamenetelmää. Sijoitusyhteisöstatuksen
muuttumispäivää 1.5.2023 on pidetty IFRS 3:n mukaisena hankinta-ajankohtana. Tytäryhtiön hankinta-ajankohdan
käyvän arvon on katsottu edustavan oletettua luovutettua vastiketta, kun hankinnasta syntyvää liikearvoa on
määritetty. 1.2 Hankitut liiketoiminnot -liitetiedossa on kuvattu tarkemmin käytettyjä laadintaperiaatteita.
Sijoitusyhteisöstatuksen muutoksen olennaisimpia vaikutuksia konsernin tulokseen, taseeseen ja rahavirtaan on
kuvattu alla.
Konsernin tuloslaskelma
Konsernin tuloslaskelma tilikaudelta 2023 sisältää se jakson 14/2023 jolloin emoyhtiö on sijoitusyhteisönä
kirjannut sijoitukset käypään arvoon tulosvaikutteisesti, että jakson 512/2023 jolloin tytäryhtiöt on yhdistelty
konserniin rivikohtaisesti hankintamenetelmän mukaisesti. Tytäryhtiöiden tuloslaskelmia 14/2023 ei siten ole
yhdistelty rivikohtaisesti konsernitulokseen.
Sijoitusten arvonmuutos kaudella 14/2023 on ollut Q1 2023 liiketoimintakatsauksessa raportoitu -2,2 milj. euroa,
huhtikuussa 2023 arvonmuutoksia ei tapahtunut.
Logistikas-liiketoiminta-alue on esitetty tuloslaskelmalla lopetettuna toimintona yhdellä rivillä, lisätietoja on esitetty
1.3 Lopetetut toiminnot ja liiketoimintojen myynnit -liitetiedossa.
Konsernin tase
Sijoitusyhteisöstatuksen muuttumispäivän jälkeen tytäryhtiöt on yhdistelty konsernitaseeseen rivikohtaisesti
hankintamenetelmän mukaisesti ja aikaisemmin emoyhtiön käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostetut
sijoitukset on eliminoitu tytäryhtiöosakkeina. Tytäryhtiöiden varat ja velat konserniyhdistelyn aloittamishetkellä on
kuvattu tarkemmin 1.2 Hankitut liiketoiminnot -liitetiedossa. Konsernin omaan pääomaan on myös syntynyt
määräysvallattomien omistajien osuus sijoitusyhtiöstatuksen muutoksen yhteydessä.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
42
Konsernin rahavirtalaskelma
Konsernin rahavirtalaskelma tilikaudelta 2023 sisältää sekä jakson 14/2023, jolloin rahavirtalaskelma on koostunut
emoyhtiön rahavirrasta sekä jakson 512/2023, jolloin tytäryhtiöt on yhdistelty konserniin rivikohtaisesti.
Tytäryhtiöiden rahavarat 1.5.2023 sisältyvät investointien rahavirtaan, sillä yhdistelyperiaatteen muutos käsitellään
IFRS 3:n mukaisena hankintana ilman rahamääräistä siirtynyttä vastiketta.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Johto käyttää harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteita sovellettaessa. Johdon tekemät harkintaan perustuvat
ratkaisut vaikuttavat laatimisperiaatteiden valintaan ja niiden soveltamiseen. Tämä koskee erityisesti niitä
tapauksia, joissa voimassa olevassa IFRS-normistossa on vaihtoehtoisia kirjaamis-, arvostamis- tai esittämistapoja.
Lisäksi tilinpäätöstä laadittaessa käytetään tarvittaessa kirjanpidollisia arvioita. Arvioiden perustana olevien
tekijöiden muuttuessa on mahdollista, että toteumat poikkeavat merkittävästikin tilinpäätöksessä käytetyistä
arvioista. Arviot ja niihin liittyvät oletukset perustuvat KH Groupin aikaisempiin kokemuksiin ja muihin tekijöihin,
kuten viimeisimpään käytettävissä olevaan tietoon, tulevaisuuden tapahtumia koskeviin olosuhteisiin ja näkymiin
tilinpäätöksen laadinta-ajankohtana. Näiden katsotaan edustavan johdon parasta näkemystä tarkasteluhetkellä ja
olevan kohtuullisia olosuhteet huomioon ottaen.
Alla annetaan yleiskuva alueista, joihin on liittynyt merkittävissä määrin harkintaa tai jotka ovat monimutkaisia, sekä
eristä, joihin saattaa todennäköisimmin tulla olennaisia oikaisuja, mikäli arviot ja oletukset osoittautuvat vääriksi.
Yksityiskohtaisia tietoja näistä arvioista ja harkintaan perustuvista ratkaisuista on annettu kunkin tilinpäätöserän
liitetiedoissa, joissa on myös annettu tietoja tilinpäätöserän laskentaperusteista.
Erä Arvio Harkintaan Liitetieto perustuvia ratkaisuja Konsolidointiperiaatteet Sijoitusyhteisöstatuksen muutos Kyllä 1.1 ja 1.2 Vuokrasopimusvelat Vuokra-ajan määrittäminen ja Kyllä 2.5 vuokrasopimuskomponenttien määrittäminen Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet Käyttöarvolaskelmien oletukset ja käypä Kyllä 4.1 ja 4.2 arvo yrityskaupoissa Vaihto-omaisuus Varaston arvostus Ei 4.4 Myyntisaamiset Myyntisaamisten arvostus Kyllä 4.5 Laskennalliset verosaamiset Verosaamisten kirjaaminen ja kirjattujen Kyllä 4.8 verosaamisten kuranttius
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
43
1.1 Konsernirakenne
Yhtiön perustiedot
KH Groupin liiketoiminnat KH-Koneet, Indoor Group, Nordic Rescue Group ja HTJ vastaavat omasta toiminnastaan,
asiakassuhteistaan ja niiden kehittämisestä. Logistikas-liiketoimintasegmentti raportoidaan lopetettuna toimintona
IFRS 5-standardin mukaan. KH Group tiedotti 30.6.2023 allekirjoittaneensa sopimuksen Logistikas-liiketoimintansa
myynnistä ruotsalaiselle logistiikkayhtiölle Logent AB:lle. Kauppa allekirjoitettiin ja toteutettiin samanaikaisesti.
Konsernin päämarkkina-alueet ovat Suomi ja Ruotsi. Konsernilla ei ole ollut tilikausilla 2023 ja 2022
osakkuusyrityksiä.
Konserniyhtiöt % omistusosuus Tytäryhtiöt Maa 2023 2022 Indoor Group Holding Oy Suomi 58,3% 58,3% Indoor Group Oy Suomi 100% 100% Insofa Oy Suomi 100% 100% Indoor Group AS Viro 100% 100% KH-Koneet Group Oy* Suomi 90,7% 90,7% KH-Koneet Oy Suomi 100% 100% KH Tekninen Kauppa Oy Suomi 100% 100% Edeco-Tools Oy Suomi 100% 100% Crent Oy Suomi 100% 100% KH-Maskin AB Ruotsi 100% 100% S-Rental AB Ruotsi 100% 100% Nordic Rescue Group Oy Suomi 68,1% 68,1% Saurus Oy Suomi 100% 100% Sala Brand AB Ruotsi 100% 100% HTJ Holding Oy* Suomi 91,7% 91,7% Rakennuttajatoimisto HTJ Oy Suomi 100% 100% Logistikas Oy Suomi 0.0% 65,9%
KH Group Oyj on sopinut KH-Koneiden ja HTJ:n vähemmistöosakkeenomistajien kanssa, tiettyjen ehtojen
täyttyessä, molemminpuolisesta oikeudesta toteuttaa kaupat vähemmistöosakkeenomistajien omistamista
tytäryhtiöosakkeista. män vuoksi kyseiset alakonsernit yhdistellään kuin niistä omistettaisiin 100 % ja
vähemmistöosuuden lunastamiseen liittyvä vastuu esitetään tulosvaikutteisesti kirjattavana velkana.
Konsolidointiperiaatteet
KH Group on laatinut aiemmat tilinpäätökset IFRS 10 -mukaisena sijoitusyhteisönä, jonka omistamat
tytäryhtiösijoitukset on käsitelty rahoitusinstrumentteina ja arvostettu käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Tytäryhtiöt on 1.5.2023 alkaen yhdistelty konsernitilinpäätökseen kokonaisuudessaan, sillä siitä alkaen KH Group
katsoo lakanneensa olemasta sijoitusyhteisö. Sijoitusyhteisöstatuksen muuttumispäivää on pidetty IFRS 3:n
mukaisena hankinta-ajankohtana. Tytäryhtiön hankinta-ajankohdan käyvän arvon on katsottu edustavat oletettua
luovutettua vastiketta, kun hankinnasta syntyvää liikearvoa on määritetty.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
44
Konserni sisältää emoyhtiön lisäksi kaikki ne yhtiöt, joissa KH Groupilla on määräysvalta. äräysvalta katsotaan
olevan silloin kun KH Group altistuu sijoituskohteen muuttuvalle tuotolle tai se on oikeutettu sijoituskohteen
muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä sijoituskohdetta koskevaa valtaansa.
Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saatavat ja velat, sekä voitot ja tappiot liiketoimista tytäryhtiöiden välillä,
eliminoidaan osana yhdistelyprosessia. Määräysvallattomien omistajien osuus tytäryhtiöistä esitetään konsernin
taseessa osana omaa äomaa, erillään osakkeenomistajille kuuluvasta pääomasta. Määräysvallattomien
omistajien osuus tilikauden tuloksesta ilmoitetaan konsernin tuloslaskelmassa erikseen. Ulkomaisten yksiköiden
hankinnasta syntynyt liikearvo ja kyseisten ulkomaisten yksikköjen hankinnan yhteydessä tehtyjen varojen ja
velkojen käyvän arvon oikaisut käsitellään kyseisten ulkomaisten yksiköiden varoina ja velkoina ja muunnetaan
euroiksi tilinpäätöspäivän kurssiin.
Konsernin sisäiset osakeomistukset eliminoidaan hankintamenomenetelmällä. Hankintamenoon sisältyy,
luovutettujen varojen lisäksi, liikkeelle laskettujen osakkeiden käypä arvo ja hankintahetkellä mahdollisesti
vastattavaksi otetut velat. Jokaisen hankinnan osalta määräysvallattomien omistajien osuus voidaan kirjata joko
käypään arvoon tai suhteellisena osuutena hankitun kohteen nettovarallisuudesta. Hankitun kohteen
nettovarallisuuden käyvän arvon ylittävä hankintameno kirjataan liikearvoksi. Jos hankintameno alittaa konsernin
hankkiman nettovarallisuuden käyvän arvon, näiden erotus kirjataan suoraan konsernin tulokseen.
Merkittävissä liiketoimintojen yhdistämisissä konserni käyttää ulkopuolista neuvonantajaa määritettäessä
hankittujen varojen ja vastattavaksi otettujen velkojen käypiä arvoja. Hankittujen varojen ja velkojen käyvät arvot
määritetään mahdollisuuksien mukaan saatavilla olevien markkina-arvojen mukaisesti. Jos markkina-arvoja ei ole
saatavilla, arvostus perustuu omaisuuserän arvioituun tulontuottamiskykyyn ja sen tulevaan käyttötarkoitukseen
KH Groupin liiketoiminnassa. Erityisesti aineettomien hyödykkeiden arvostaminen perustuu tulevien rahavirtojen
nykyarvoihin ja edellyttää johdon arvioita tulevista kassavirroista, diskonttokoroista sekä omaisuuserien käytöstä.
Ulkomaiset konserniyhtiöt
Konserniyhtiöiden tulosta ja taloudellista asemaa koskevat luvut määritetään siinä valuutassa, joka on kunkin
yksikön pääasiallisen toimintaympäristön valuutta (”toimintavaluutta”). Konsernitilinpäätös on esitetty euroina, joka
on konsernin emoyhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta.
Konsernitilinpäätöksessä ulkomaisten konserniyhtiöiden tuloslaskelmat muunnetaan euroiksi tilikauden
keskikurssiin. Tase-erät muunnetaan euroiksi tilinpäätöspäivän valuuttakurssiin. Muuntoerot esitetään omassa
pääomassa erillisenä eränä. Kun tytäryritys myydään kokonaan tai osittain siten, ettei konsernilla ole enää
määräysvaltaa, kertyneet muuntoerot siirretään omasta pääomasta tuloslaskelmaan osaksi myyntivoittoa tai -
tappiota.
1.2 Liiketoimintojen yhdistäminen
KH Group Oyj:n sijoitusyhteisöstatuksen lakattua 1.5.2023 KH Group -konserniin yhdisteltiin seuraavat tytäryhtiöt
sekä kaikki kyseisten yhtiöiden tytäryhtiöt:
- Indoor Group Holding Oy
- KH-Koneet Group Oy
- Nordic Rescue Group Oy
- HTJ Holding Oy
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
45
Luovutetun vastikkeen komponenttien, hankittujen varojen ja vastattavaksi otettujen velkojen sekä liikearvon
hankinta-ajankohdan käyvät arvot on esitetty seuraavassa taulukossa:
Nordic Indoor KH-Rescue HTJ Yhteensä Group Koneet milj. euroa Group Hankittu omistusosuus 58,3% 100,0% 68,1% 100,0% Varat Tavaramerkit 45,0 - 3,9 - 48,9 Asiakassuhteet 0,0 7,9 0,0 6,2 14,1 Muut aineettomat hyödykkeet 0,7 0,1 0,8 - 1,6 Aineelliset hyödykkeet 4,9 35,0 0,3 0,3 40,6 Käyttöoikeusomaisuuserät 53,0 9,1 1,5 1,8 65,4 Muut rahoitusvarat 0,1 0,2 - 0,5 0,8 Laskennalliset verosaamiset 2,1 0,3 - - 2,3 (1)Vaihto-omaisuus 36,2 81,9 5,4 - 123,6 Myyntisaamiset ja muut saamiset 2,2 16,2 6,5 3,6 28,4 Rahavarat 11,1 2,6 1,6 1,1 16,3 Varat yhteensä 155,3 153,3 19,9 13,6 342,1
Velat Lainat rahoituslaitoksilta ja muut rahoitusvelat 36,8 61,1 13,1 8,9 120,0 Vuokrasopimusvelat 53,0 9,1 1,5 1,8 65,4 Varaukset 0,1 - - - 0,1 Laskennalliset verovelat 12,1 3,6 1,0 1,2 17,9 Ostovelat ja muut velat 31,8 39,6 7,8 5,8 84,9 Velat yhteensä 133,6 113,5 23,4 17,8 288,2 Yksilöitävissä oleva nettovarallisuus yhteensä 21,7 39,8 -3,4 -4,2 53,9
Luovutettu vastike Sijoituksen käypä arvo vähennettynä 30,0 37,7 3,1 9,7 80,6 realisoitumattomalla laskennallisella verolla Velka määräysvallattomien omistajien osuudesta 0,0 4,3 - 0,9 5,2 Luovutettu vastike yhteensä 30,0 42.0 3,1 10,6 85,8 Määräysvallattomien omistajien osuudet 9,0 - -1,1 - 7,9 Hankinnoista syntynyt liikearvo 17,4 2,2 5,5 14,8 39,9 Rahavirtavaikutus Hankitut rahavarat 11,1 2,6 1,6 1,1 16,3 Rahavirtavaikutus yhteensä 11,1 2,6 1,6 1,1 16,3
(1) Vaihto-omaisuuden arvo sisältää KH-Koneiden ja Indoor Groupin osalta yhteensä 20,6 milj. euron oletettuun katteeseen perustuvan käyvän arvon
kohdistuksen, joka kirjataan kuluksi 2023 aikana.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
46
Liiketoimintojen yhdistelemisestä syntynyt liikearvo oli 39,9 milj. euroa ja se edustaa työvoimaa sekä muita sellaisia
aineettomia omaisuuseriä, joiden osalta kirjaamisedellytykset eivät täyttyneet. Liikearvo ei ole verotuksessa
vähennyskelpoinen. Indoor Groupin tavaramerkeillä katsotaan olevan rajoittamaton taloudellinen vaikutusaika ja
niille tehdään vuosittainen arvonalentumistestaus.
Yrityshankinnat
Yrityshankinnat käsitellään hankintamenetelmällä. Luovutettu vastike ja hankitun yhtiön varta ja velat arvostetaan
käypiin arvoihin hankintahetkellä. Hankintaan liittyvät menot kirjataan kuluksi. Mahdollinen ehdollinen
lisäkauppahinta arvostetaan käypään arvoon hankintahetkellä ja se luokitellaan joko velaksi tai omaksi pääomaksi.
Velaksi luokiteltu lisäkauppahinta arvostetaan käypään arvoon jokaisen raportointikauden päättymispäivänä ja
tästä syntyvä voitto tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Omaksi pääomaksi luokiteltua lisäkauppahintaa ei
arvosteta uudelleen. Liikearvon hankintameno on määrä, jolla tytäryhtiön hankintameno ylittää hankittujen
yksilöitävissä olevien varojen, velkojen ja ehdollisten velkojen käyvän nettoarvon.
1.3 Lopetetut toiminnot ja liiketoimintojen myynnit
Lopetetut toiminnot
KH Group tiedotti 30.6.2023 allekirjoittaneensa sopimuksen Logistikas-liiketoimintansa myynnis ruotsalaiselle
logistiikkayhtiölle Logent AB:lle. Kauppa allekirjoitettiin ja toteutettiin samanaikaisesti.
KH Groupin omistusosuus Logistikaksen osakkeista oli 66,5 % ja osuus kauppahinnasta nettovelan ja myyntiin
liittyvien kulujen vähentämisen jälkeen on noin 11,8 milj. euroa sisältäen kauppahinnan osakkeista ja saamisista
Logistikas Oy:ltä liittyen kaupan yhteydessä päätettyyn osingonjakoon ja pääomanpalautukseen. Lopullinen
kauppahinta määräytyi Logistikas Oy:n 30.6.2023 taseen perusteella, ja kauppahinnan oikaisuerä maksettiin
kolmannen vuosineljänneksen aikana.
Logistikaksen katsottiin täyttäneen IFRS 5:n myytävänä olevaksi luokittelemisen kriteerit 1.5.2023
sijoitusyhteisöstatuksen muutoshetkellä, joka oli yhtiön IFRS 3:n mukainen hankintahetki. Tämän seurauksena
Logistikas-liiketoiminta luokiteltiin tilikaudella lopetetuksi toiminnoksi, koska kyseessä on IFRS 5:n mukainen
tytäryhtiö, joka hankittiin yksinomaan tarkoituksena myydä se edelleen.
Konsernin tuloslaskelmassa jatkuvat ja lopetetut toiminnot esitetään erikseen. Vertailutietoja ei ole oikaistu
vastaavasti, koska Logistikas Oy:n tulosta ei ole yhdistelty konserniin ennen sijoitusyhteisöstatuksen muutosta
1.5.2023. Lopetetun toiminnon tulos 1.1.31.12.2023 sisältää järjestelystä syntyneen myyntivoiton 4,4 milj. euroa
sekä lopetetun toiminnon tuloksen 0,3 milj. euroa tilikaudelta.
milj. euroa 2023 Myynnin vaikutus konsernin kassavirtaan 11,8 Rahana saatu vastike (netto)
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
47
milj. euroa 2023 Myynnin vaikutus konsernin tulokseen Saatu vastike netto 11,8 Nettovarallisuus luovutushetkellä 7,4 Myyntivoitto 4,4 Lopetettujen toimintojen tulos tilikaudella 0,3 Tulos lopetetuista toiminnoista yhteensä 4,7
Lopetetut toiminnot ja myytävänä olevat luovutettavien erien ryhmät
Pitkäaikaiset omaisuuserät tai luovutettavien erien ryhmät luokitellaan myytävänä oleviksi, jos niiden
kirjanpitoarvoa vastaava määrä tulee kertymään pääasiassa niiden myynnistä ja myynnin katsotaan olevan erittäin
todennäköinen. Ne arvostetaan kirjanpitoarvoon tai käypään arvoon vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla
sen mukaan, kumpi näistä on pienempi.
Myytävänä olevaksi luokiteltuun luovutettavien erien ryhmään kuuluvat omaisuuserät esitetään taseessa erillään
muista varoista. Myytävänä olevaksi luokiteltuun luovutettavien erien ryhmään kuuluvat velat esitetään taseessa
erillään muista veloista. Omaisuuseristä ei tehdä poistoja luokittelun jälkeen. Luovutettavien erien ryhmään
kuuluvista veloista johtuvien korkojen ja muiden kulujen kirjaamista jatketaan.
Lopetettu toiminto on yrityksen osa, joka on luovutettu tai luokiteltu myytävänä olevaksi ja joka edustaa erillistä
liiketoiminta-aluetta tai maantieteellistä toiminta-aluetta ja on osa yhtä koordinoitua suunnitelmaa, joka koskee
luopumista tällaisesta liiketoiminta-alueesta. Lopetettujen toimintojen tulokset esitetään tuloslaskelmassa
erikseen. Vertailukauden tuloslaskelma oikaistaan vastaamaan raportointikauden esittämistapaa.
2. Pääomarakenne
Konsernin tavoitteena on pääomarakenne, jolla se varmistaa sekä lyhyen että pitkän aikavälin toimintaedellytykset
liiketoiminnalleen riittävän pääoman tuoton lisäksi. Merkittävimmät äomarakenteeseen vaikuttavat tekijät ovat
mahdolliset strategian mukaiset rakennejärjestelyt, KH Group Oyj:n osinkopolitiikka sekä tytäryhtiöiden
liiketoiminnan kannattavuus.
Pääoman hallinta
KH Groupin pääoman hallinta perustuu velkaantuneisuuden ja vakavaraisuuden tunnuslukujen (omavaraisuusaste
ja nettovelkaantumisaste) seurantaan. Konserni on asettanut tunnusluvuille tavoitetasoja, jonka lisäksi joihinkin
velkaeriin liittyy ulkopuolisen rahoittajatahon vaatimuksia pääomatasoille. Näitä tasoja seurataan ja raportoidaan
sekä KH Groupin johdolle, että rahoittajataholle. Tytäryhtiöiden vakavaraisuutta seurataan sääntelyn puitteissa ja
pääomaeriä voidaan siirtää konserniyhtiöiden välillä.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
48
KH Groupin pääoma Tuhatta euroa 2023 2022 Oma pääoma yhteen79 266 85 140 Korolliset rahoitusvelat 70 085 9 900 Vuokrasopimusvelat 62 398 139 Vuokrakaluston rahoitusvelka 33 475 - Korolliset velat yhteen165 959 10 040 Korolliset nettovelat ilman vuokrasopimusvelkoja 92 472 7 684 Oma pääoma ja korolliset velat yhteensä 245 225 95 179 Rahavarat 11 089 2 216 Nettovelka 154 870 7 824 Nettovelkaantumisaste, % 195,4 % 9,2 % Nettovelkaantumisaste ilman vuokrasopimusvelkoja (gearing), % 116,7 % 9,0 % Oma pääoma yhteensä 79 266 85 140 Oma pääoma ja velat yhteensä 347 698 109 302 Saadut ennakot -5 842 - Omavaraisuusaste, % 23,2 % 77,9 %
2.1 Rahoitusvarat ja -velat
Alla olevassa taulukossa on esitetty konsernin rahoitusvarojen ja -velkojen kirjanpitoarvot, arvostusryhmät ja
käyvän arvon hierarkia. Niiden varojen ja velkojen, joita ei kirjata käypään arvoon tulosvaikutteisesti, tasearvo
vastaa olennaisesti käypää arvoa.
Käyvän Tuhatta euroa arvon hierarkia 2023 2022 Pitkäaikaiset rahoitusvarat Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat Noteeraamattomat osakkeet (tytäryhtiöosakkeet) 3 - 102 385 Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat 2 736 - Pitkäaikaiset rahoitusvarat yhteensä 736 102 385 Lyhytaikaiset rahoitusvarat
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
49
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat Myyntisaamiset 2 19 304 - Rahavarat 2 11 089 2 216 Lyhytaikaiset rahoitusvarat yhteensä 30 393 2 216 Rahoitusvarat yhteen31 129 104 627 Pitkäaikaiset rahoitusvelat Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat Velka määräysvallattomille omistajille 3 3 372 4 800 Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat Lainat rahoituslaitoksilta 2 39 637 9 900 Vuokrasopimusvelat 2 40 686 - Vuokrakaluston rahoitusvelka 2 24 424 - Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat 2 847 - Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä 108 966 14 700 Lyhytaikaiset rahoitusvelat Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat Velka määräysvallattomille omistajille 3 3 849 - Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat Lainat rahoituslaitoksilta 2 29 601 - Vuokrasopimusvelat 2 21 712 111 Vuokrakaluston rahoitusvelka 2 9 052 - Ostovelat 2 41 246 300 Lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä 105 460 411 Rahoitusvelat yhteensä 214 426 15 111
Rahoitusvarat ja -velat
Konsernin altistumista rahoitusinstrumentteihin liittyville riskeille käsitellään liitetiedossa 5.1 Rahoitusriskit ja
rahoitusriskien hallinta. Luottoriskille alttiina oleva enimmäismäärä tilikauden lopussa on kunkin rahoitusvarojen
luokan kirjanpitoarvo.
Rahoitusvarat
KH Group on luokitellut liiketoimintamallinsa pohjalta rahoitusvaransa kahteen luokkaan: 1) jaksotettavaan
hankintamenoon kirjattavat erät ja 2) käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat erät.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat ovat julkisesti noteeraamattomia muita kuin
johdannaissopimuksia, joilla on kiinteä tai äriteltävissä oleva maksupäivä, eikä KH Group pidä niitä
kaupankäyntitarkoituksessa. Tähän erään kuuluvat myyntisaamiset ja muut saamiset. Jaksotettuun
hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat arvostetaan efektiivisen koron menetelmällä jaksotettuun
hankintamenoon. Ne kirjataan pitkäaikaisiin varoihin, jos niiden eräpäivä on enemmän kuin 12 kuukautta
raportointipäivän jälkeen. Saamiset arvostetaan hankintamenoon vähennettynä odotettavissa olevilla
luottotappioilla. Epävarmojen saamisten määrä arvioidaan tapauskohtaisesti ja luottotappiot kirjataan kuluksi
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
50
tuloslaskelmaan. Lainat tytär- ja osakkuusyrityksille käsitellään rahoitusinstrumentteina käypään arvoon
tulosvaikutteisesti samalla tavalla kuin osakesijoitukset kyseisiin yhtiöihin.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin sijoituksiin kuuluvat sijoitukset tytär- ja osakkuusyrityksiin 30.4.2023
saakka. Sijoitukset arvostetaan käypiin arvoihin jokaisena raportointipäivänä ja käyvän arvon muutokset kirjataan
tilikauden tulokseen sillä tilikaudella, jonka aikana ne ovat syntyneet. Sijoitusten käypien arvojen muutokset
kirjataan tulosvaikutteisesti ja ne esitetään tuloslaskelman erissä sijoitusten realisoituneet voitot/tappiot & kulut tai
sijoitusten realisoitumattomat arvonmuutokset riippuen arvonmuutosten luonteesta.
Rahavarat koostuvat käteisvaroista, pankkitileil olevista varoista ja lyhytaikaisista pankkitalletuksista.
Rahavaroihin luokitelluilla erillä on enintään kolmen kuukauden maturiteetti hankinta-ajankohdasta lukien. Ne ovat
helposti vaihdettavissa etukäteen tiedossa olevaan määrään käteisvaroja ja niiden arvonmuutosten riski on
vähäinen.
Rahoitusvarojen taseesta pois kirjaaminen tapahtuu silloin, kun konserni on menettänyt sopimusperusteisen
oikeuden rahavirtoihin tai kun se on siirtänyt merkittäviltä osin riskit ja tuotot konsernin ulkopuolelle.
Rahoitusvelat
KH Group on luokitellut rahoitusvelat kahteen luokkaan: 1) käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettaviin
rahoitusvelkoihin ja 2) jaksotettuun arvostettaviin rahoitusvelkoihin. Lisäksi rahoitusvelkoihin kuuluu
vuokrasopimusvelat, joihin liittyvät arvostusperiaatteet on kuvattu liitetiedossa 2.5 Vuokrasopimukset.
Rahoitusvelka merkitään kirjanpitoon alun perin käypään arvoon ja se arvostetaan myöhemmin edellä mainitun
luokittelun perusteella joko jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron menetelmällä tai käypään arvoon.
KH Groupin käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvelat olivat tilinpäätöshetkellä taseen muihin
velkoihin sisältyviä vähemmistöosuuden lunastamiseen liittyviä vastuita, jotka liittyvät velvoitteisiin tiettyjen ehtojen
täyttyessä ostaa hemmistöosakkeenomistajien omistamat osakkeet KH Groupin tietyissä tytäryhtiöissä.
Vähemmistöosuuden lunastamiseen liittyvien vastuiden käypien arvojen muutokset kirjataan
tulosvaikutteisesti ja niiden realisoitumattomat arvonmuutokset esitetään tuloslaskelman erässä sijoitusten
realisoitumattomat arvonmuutokset.
Rahoitusvelka luokitellaan lyhytaikaiseksi, ellei KH Groupilla ole ehdotonta oikeutta siirtää velan maksua vähintään
12 kuukauden päähän raportointikauden päättymispäivästä. Vieraan pääoman menot kirjataan rahoituskuluiksi
sillä tilikaudella, jonka aikana ne ovat syntyneet.
Käypien arvojen määrittäminen
Käypä arvo on rahamäärä, joka saataisiin omaisuuserän myynnistä tai maksettaisiin velan siirtämises
markkinaosapuolten välillä toimivilla markkinoilla toteutuvassa tavanomaisessa liiketoimessa arvostuspäivänä.
IFRS-standardit edellyttävät käypien arvojen määrittämistä sekä tase-erien arvostamista että liitetiedoissa
esitettäviä lisätietoja varten. Käypien arvojen määrittämisessä käytettävät syöttötiedot luokitellaan kolmelle eri
käypien arvojen hierarkiatasolle. Hierarkiatasot perustuvat syöttötietojen lähteeseen.
- Taso 1: käyvät arvot perustuvat täysin samanlaisten omaisuuserien noteerattuihin hintoihin toimivilla markkinoilla
arvostuspäivänä.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
51
- Taso 2: instrumenttien käyvät arvot perustuvat merkittäviltä osin muihin syöttötietoihin kuin tasoon 1 sisältyviin
noteerattuihin hintoihin, mutta kuitenkin tietoihin, jotka kyseiselle omaisuuserälle ovat todennettavissa joko
suoraan tai epäsuorasti.
- Taso 3: instrumenttien käyvät arvot perustuvat omaisuuserää koskeviin syöttötietoihin, jotka eivät perustu
todettavissa olevaan markkinatietoon vaan merkittäviltä osin johdon arvioihin ja niiden käyttöön yleisesti
hyväksytyissä kassavirtapohjaisissa arvostusmalleissa.
Se käypien arvojen hierarkian taso, jolle tietty käypään arvoon arvostettu erä on kokonaisuudessaan luokiteltu, on
määritetty koko kyseisen käypään arvoon arvostetun erän kannalta merkittävän alimmalla tasolla olevan
syöttötiedon perusteella. Syöttötiedon merkittävyys on arvioitu kyseisen käypään arvoon arvostetun erän suhteen
kokonaisuudessaan. Tilikauden aikana ei tapahtunut siirtoja käypien arvojen hierarkian tasojen 1, 2 tai 3 välillä.
Sijoitusten käyvät arvot
KH Group katsoo lakanneensa olemasta sijoitusyhteisö 1.5.2023 ja on siitä lähtien yhdistellyt tytäryhtiöt
konsernitilinpäätökseen soveltaen IFRS 3:n mukaista hankintamenetelmää. Aiemmin tytäryhtiöt on arvostettu
käypään arvoon tulosvaikutteisesti IFRS 10:n mukaisesti.
108 328
102 385
Tuhatta euroa 2023 2022 Tytäryhtiöosakkeet kauden alussa 102 385 Lisäykset - 1 305 Vähennykset (Logistikas) -7 470 0 Käyvän arvon muutokset -2 228 -7 247 Konsolidointiperiaatteen muutos -92 688 Tytäryhtiöosakkeet kauden lopussa - Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset yhteensä -
102 385
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Hierarkiatason 3 käyvät arvot perustuvat omaisuuserää koskeviin syöttötietoihin, jotka eivät perustu todettavissa
olevaan markkinatietoon vaan merkittäviltä osin johdon arvioihin ja niiden käyttöön yleisesti hyväksytyissä
arvostusmalleissa. Arvostusmalleina on käytetty pääosin kassavirtapohjaisia yleisesti hyväksyttyjä malleja. Johdon
arvioihin liittyvää epävarmuutta pääomasijoitusten käypien arvojen määrityksessä on lisännyt
koronaviruspandemia, Venäjän aloittama sota Ukrainassa ja sen mahdolliset epäsuorat vaikutukset,
rahoitusmarkkinaympäristön muutokset sekä inflaatio. Ukrainan sodan vaikutuksia on käsitelty tarkemmin tämän
katsauksen osiossa Liiketoiminnan merkittävimmät lähiajan riskit ja riskienhallinta.
Yhtiön omistamat listaamattomat pääomasijoitukset ja kohdeyhtiöiden vähemmistöosuuksien lunastamiseen
liittyvät velat on luokiteltu hierarkiatasolle 3, koska niillä ei ole olemassa noteerattuja markkinahintoja eikä
arvostusmalleissa käytettyjä syöttötietoja voida todentaa markkinatietojen perusteella.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
52
2.2 Rahavarat
Rahavarat ja käyttämättömät luottolimiitit Tuhatta euroa 2023 2022 Rahavarat 11 089 2 216 Käyttämättömät luottolimiitit 14 654 - Yhteensä 25 743 2 216
Rahavarat sisältävät käteisvaroja, pankkitalletuksia ja muita korkeintaan kolmen kuukauden pituisia erittäin
likvidejä sijoituksia. Konsernin rahavarat olivat tilikauden päättyessä 11,1 miljoonaa euroa (2,2). Käyttämättömät
luottolimiitit olivat 14,7 miljoonaa euroa. Rahavaroihin kohdistuu merkityksetön arvonmuutokseen liittyvä riski.
2.3 Rahoitusvelat
Korolliset velat ja nettovelka
Nettovelka Tuhatta euroa 2023 2022 Pitkäaikaiset korolliset velat 40 485 9 900 Pitkäaikaiset vuokrakaluston rahoitusvelat 24 424 - Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 40 686 28 Lyhytaikaiset korolliset velat 29 601 - Lyhytaikaiset vuokrakaluston rahoitusvelat 9 052 Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 21 712 111 Likvidit varat -11 089 -2 216 Korollinen nettovelka yhteensä 154 870 7 824
Vuokrakaluston rahoitusvelat liittyvät KH-Koneiden koneenvuokrausliiketoiminnassa käyttämään
ajoneuvokalustoon, joka on luovutettu rahoitusyhtiölle ja vuokrattu siltä takaisin. Luovutusta rahoitusyhtiölle ei
käsitellä myyntinä vaan kalusto pidetään konsernin taseessa ja kirjataan luovutushintaa vastaava rahoitusvelka.
Muutokset korollisissa veloissa
2023 Avaavan LiiketoiminKassavirrat Muut ei Raportointi-taseen arvot tojen raha-päivän arvot 1.1. yhdistäminmääräiset 31.12. Tuhatta euroa en muutoserät Korolliset velat 9 900 90 035 -29 849 - 70 085 Vuokrakaluston rahoitusvelka - 29 929 3 262 284 33 475 Vuokrasopimusvelat 139 65 355 -15 152 12 056 62 398 Muutokset korollisissa veloissa yhteensä 10 040 185 318 -41 740 12 340 165 959
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
53
2022 Avaavan LiiketoiminKassavirrat Muut ei Raportointi-taseen arvot tojen raha-päivän arvot 1.1. yhdistäminmääräiset 31.12. Tuhatta euroa en muutoserät Korolliset velat 5 500 - 4 400 - 9 900 Vuokrasopimusvelat 230 - -101 11 139 Muutokset korollisissa veloissa yhteensä 5 730 - 4 299 11 10 040
2.4 Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma
Maksuvalmius- ja jälleenrahoitusriski
KH Group -konsernin tavoitteena on varmistaa kaikissa tilanteissa ja markkinaolosuhteissa toiminnan riittävä
rahoitus. Rahoituspolitiikan mukaisesti rahoituslähteet hajautetaan riittävän usean vastapuolen kesken ja useisiin
eri lainainstrumentteihin. Sitovien rahoitussopimusten riittävä määrä ja riittävän pitkät maturiteetit varmistavat KH
Group -konsernin nykyiset ja lähitulevaisuuden rahoitustarpeet sekä hallitsevat rahoitussopimuksiin liittyviä
jälleenrahoitusriskejä.
Konsernin liiketoimintojen pääasiallinen rahoituslähde on niiden liiketoiminnan rahavirta. Investointien yhteydessä
saatetaan tarvita lisäksi vierasta pääomaa. Maksuvalmius varmistetaan rahavaroilla sekä sitovilla tililimiiteillä.
Lainojen maturiteettirakennetta tasapainotettiin ja konserni jälleenrahoitusriskiä vähennettiin tilikauden aikana
uudelleenneuvottelemalla Nordic Rescue Groupin rahoitussopimus toukokuussa 2023. Lisäksi tilinpäätöksen 2023
jälkeisinä tapahtumina uudistettiin KH-Koneiden, Indoor Groupin ja HTJ:n rahoitussopimukset.
Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma sisältää konsernin rahoitusvelkoihin liittyvät ulospäin suuntautuvat
kassavirrat. Taulukossa eritellään likviditeettivaatimukset tulevaisuudessa vuositasolla tapahtuvien
ulospäinsuuntautuvien kassavirtojen osalta. Maturiteettianalyysi sisältää korolliset velat ja IFRS 16
vuokrasopimusvelat konsernin rahoitusvelkoihin liittyvien tosiasiallisien ulospäinsuuntautuvien kassavirtojen
esittämiseksi.
Maturiteettijakauman tilanteen perusteella konsernin johto ylläpitää luottotilannetta ja likviditeettivaatimusta ja
muokkaa yhtiön luottoriskin ohjeistusta.
2023
Alle 12 kk 1 -2 v. 2 5 v. Yli 5 v. Tasearvo Tuhatta euroa kuluessa kuluessa kuluessa kuluessa Rahavirrat yht Rahoituslaitoslainat 67 129 32 404 11 795 33 272 - 77 471 Muut korolliset lainat 2 956 976 1 036 1 096 - 3 108 Vuokrasopimusvelat 62 398 23 804 18 366 22 750 2 298 67 219 Vuokrakaluston 33 475 11 878 9 017 16 702 110 37 706 rahoitusvelka KH Koneet Ostovelat 41 246 41 246 - - - 41 246
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
54
Vähemmistöosuuksien 7 221 3 849 3 372 - - 7 221 lunastusvelat Ehdolliset vastikkeet 750 750 - - - 750 Yhteensä 215 176 114 907 43 586 73 820 2 408 234 721 2022
Alle 12 kk 1 -2 v. 2 5 v. Yli 5 v. Tasearvo Tuhatta euroa kuluessa kuluessa kuluessa kuluessa Rahavirrat yht Rahoituslaitoslainat 9 900 596 10 599 - - 11 195 Vuokrasopimusvelat 139 113 28 - - 141 Ostovelat 757 757 - - - 757 Vähemmistöosuuksien 4 822 - - 4 822 - 4 822 lunastusvelat Yhteensä 15 618 1 466 10 627 4 822 - 16 915
Taseella 31.12.2023 raportoiduista alle 12 kk kuluessa erääntyvistä rahoituslaitoslainoista neuvoteltiin uudelleen
yhteensä 11,4 milj. euron suuruinen osuus tilikauden päättymisen jälkeen. Kyseis lainaerää käytetään KH-
Koneiden ja Indoor Groupin liiketoimintojen rahoittamiseen.
2.5 Vuokrasopimukset
Konsernin vuokrasopimukset koostuvat pääasiassa toimisto-, myymälä- ja varastotiloista sekä ajoneuvoista ja
muusta kalustosta. Konserni arvioi sopimuksen tekohetkellä, onko sopimus vuokrasopimus tai sisältääkö se
vuokrasopimuksen. Vuokrasopimusten ehdot neuvotellaan tapauskohtaisesti ja niihin voi sisältyä erilaisia ehtoja.
Vuokrasopimukset ovat tyypillisesti alle viiden vuoden mittaisia.
Käyttöoikeusomaisuuserät
Seuraavassa taulukossa esitetään käyttöoikeusomaisuuserien kirjanpitoarvot ja kauden aikana tapahtuneet
muutokset. Rakennukset ja Koneet ja Tuhatta euroa maa-alueet kalusto Yhteensä Hankintameno 1.1.2022 228 - 228 Liiketoimintojen yhdistämiset - - - Lisäykset 11 - 11 Vähennykset - - - 31.12.2022 239 - 239 Liiketoimintojen yhdistämiset 62 034 3 320 65 355 Lisäykset 11 937 1 229 13 165 Vähennykset -864 -373 -1 237 31.12.2023 73 346 4 176 77 522 Poistot 1.1.2022 - - - Tilikauden poisto -101 - -101
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
55
Vähennykset - - - 31.12.2022 -101 - -101 Tilikauden poisto -14 767 -862 -15 628 Vähennykset - - - 31.12.2023 -14 868 -862 -15 730 Tasearvo 31.12.2023 58 477 3 315 61 792 31.12.2022 137 - 137
Vuokrasopimusvelat
Alla on esitetty vuokrasopimusvelkojen kirjanpitoarvot ja kauden muutokset.
Tuhatta euroa 2023 2022 Kirjanpitoarvo kauden alussa 139 230 Liiketoimintojen yhdistämiset 65 355 - Uudet sopimukset / 13 304 11 sopimusmuutokset Päättyneet sopimukset / -1 248 - vähennykset Maksut -15 152 -102 Kirjanpitoarvo kauden lopussa 62 398 139 Tuhatta euroa 2023 2022 Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 40 686 28 Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 21 712 111 Yhteensä 62 398 139
Liitetiedossa 2.4 Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma on esitetty vuokrasopimusvelkojen maturiteettianalyysi.
Vuokrasopimusten vaikutus tuloslaskelmaan Tulokseen kirjatut määrät ovat seuraavat: Tuhatta euroa 31.12.2023 31.12.2022 -1 759 - Lyhytaikaiset, vähäarvoiset ja ei-indeksiin sidotut muuttuvat vuokrat Käyttöoikeusomaisuuserien poistot -15 628 -101 Vuokrasopimusvelkojen korkokulut -1 697 - Yhteensä -19 085 -101
Vuokrattujen hyödykkeiden poistot on eritelty liitetiedossa 3.6 Poistot ja arvonalentumiset.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
56
Konserni vuokralle antajana
KH-Koneiden vuokrausliiketoiminnassaan solmimat vuokrasopimukset luokitellaan operatiivisiksi, koska ne ovat
lyhytaikaisia eivätkä omaisuuserän omistamiselle ominaiset riskit ja edut siirry vuokralle ottajalle. Vuokratuotot
esitetään liikevaihdossa ja niistä on kerrottu tarkemmin liitetiedossa 3.1.
Vuokrasopimukset
Konserni vuokralle ottajana
Vuokrasopimuksista kirjataan vuokrattu hyödyke ja vastaava velka, kun vuokralle otettu omaisuuserä on konsernin
käytettävissä. Sopimuksiin voi sisältyä myös muita komponentteja, kuten huolto tai palvelu. Tällöin KH Group
erottaa ne vuokrasopimuksissa mainittuihin erillishintoihin tai arvioon perustuen.
Vuokra-aika määritetään sopimuksella mainittuun periodiin huomioiden jatkamis- ja päättämisoptiot. Toistaiseksi
voimassa olevien sopimusten osalta KH Group arvioi todennäköisen vuokrakauden parhaaseen tietämykseen
perustuen pohjautuen liiketoimintasuunnitelmiin sekä huomioiden sopimuksen päättämisestä aiheutuvat
kustannukset.
Vuokrasopimuksista aiheutuvat varat ja velat arvostetaan aluksi nykyarvoon perustuen. Vuokrasopimusvelat
sisältävät seuraavien vuokrien nettomääräisen käyvä arvon: kiinteät maksut, indeksiperusteiset muuttuvat vuokrat,
jäännösarvotakuina maksettavat määrät, kohtuullisen varmasti käytettävän osto-option toteutushinta ja korvaus
vuokrasopimuksen päättämisestä, jos vuokra-ajassa on huomioitu konsernin käyttävän tämän option. Velkaan
sisällytetään myös sellaisiin jatko-optioihin perustuvat vuokrat, joiden käyttäminen on suhteellisen varmaa.
Vuokrat diskontataan käyttäen vuokrasopimuksen sisäistä korkoa. Mikäli tämä korko ei ole helposti määritettävissä,
käytetään vuokralle ottajan lisäluoton korkoa. Diskonttokoron määrittämisessä vuokrasopimuksittain on käytetty
kriteereinä kohdeomaisuuserän luokkaa, maantieteellistä sijaintia, valuuttaa, riskittömän koron maturiteettia sekä
vuokralle ottajan luottoriskipreemiota.
Käyttöoikeusomaisuuserät, eli vuokratut hyödykkeet arvostetaan hankintamenoon sisältäen vuokrasopimusvelan
alkuperäisen määrän, ennen sopimuksen alkamista maksetut vuokrat vähennettynä mahdollisilla saaduilla
kannustimilla, alkuvaiheen välittömät menot ja menot alkuperäiseen tilaan palauttamisesta.
Konserni on altistunut indeksiin tai hintaan perustuvien muuttuvien vuokrien mahdollisille korotuksille, joita ei oteta
huomioon vuokrasopimusvelassa ennen kuin ne toteutuvat. Kun tällainen muutos toteutuu, vuokrasopimusvelka
arvioidaan uudelleen ja sitä oikaistaan vuokrattua hyödykettä vastaan.
Vuokrat kirjataan tuloslaskelmaan vuokrasopimuksen rahoitusmenona ja poistona. Vuokratuista hyödykkeistä
tehdään poistot yleensä tasaerin omaisuuserän taloudellisena vaikutusaikana tai sitä lyhyempänä vuokra-aikana.
Jos on kohtuullisen varmaa, että konserni käyttää osto-option, vuokratun hyödykkeen poistoaika käytetään
omaisuuserän vaikutusaikaa. Rahoitusmeno kirjataan tulosvaikutteisesti vuokra-aikana siten, että jäljellä olevan
velan korkoprosentti on jokaisella kaudella sama.
Lyhytaikaisten vuokrasopimusten ja vähäarvoisten omaisuuserien vuokrasopimuksien kirjanpitokäsittelyn osalta
sovelletaan kirjaamista koskevia helpotuksia, jolloin vuokrasopimusten perusteella suoritettavat vuokrat kirjataan
kuluksi tulosvaikutteisista tasaerinä vuokra-ajan kuluessa.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
57
Konserni vuokralle antajana
Konserni vuokralle antajana luokittelee kaikki vuokrasopimuksensa joko operatiivisiksi vuokrasopimuksiksi tai
rahoitusleasingsopimuksiksi. Luokittelu tehdään sopimusten syntymisajankohtana. Vuokrasopimus luokitellaan
rahoitusleasingsopimukseksi, jos se siirtää omaisuuserän omistamiselle ominaiset riskit ja edut olennaisilta osin.
Mikäli vuokrasopimus ei täytä rahoitusleasingsopimuksen tunnusmerkkejä, kyseessä on operatiivinen
vuokrasopimus. llöin vuokralle ottajalla on oikeus käyttää omaisuuserää rajoitetun ajan, eivätkä omaisuuserän
omistamiselle ominaiset riskit ja edut siirry vuokralle ottajalle. Konsernin vuokrasopimukset ovat operatiivisia
vuokrasopimuksia.
Konserni vuokralle antajana esittää operatiivisen vuokrasopimuksen kohteena olevat omaisuuserät taseessaan
omaisuuserän luonteen mukaisesti. Konserni tulouttaa operatiivisista vuokrasopimuksista saatavat vuokrat joko
tasaerinä tai muulla systemaattisella perusteella, jos kyseinen peruste kuvaa paremmin kohdeomaisuuserän
käytöstä saatavan hyödyn kertymistä. Konserni kirjaa vuokratuoton ansaitsemisesta syntyneet menot, poistot
mukaan lukien, kuluiksi.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Vuokrasopimusten kirjanpitokäsittelyyn liittyy merkittäviä johdon arvioita koskien vuokra-ajan ja
vuokrasopimuskomponenttien määrittämistä.
Vuokrakauden määrittäminen on arvionvaraista etenkin toistaiseksi voimassa olevien sopimusten osalta. Arvio
vuokrakauden pituudesta tehdään sopimuskohtaisesti. Toistaiseksi voimassa oleville vuokrasopimuksille
arvioidaan todennäköinen vuokrakausi perustuen liiketoimintasuunnitelmiin huomioiden sopimuksen
päättämisestä aiheutuvat kustannukset.
Vuokra-ajan jatkamis- ja päättämisoptiot huomioidaan vuokra-ajan pituutta määritettäessä. Jatkamisoption
kattama jakso sisällytetään vuokra-aikaan, jos johdon harkinnan mukaan on kohtuullisen varmaa, että
jatkamisoptio käytetään. Vastaavasti, mikäli päättämisoption käyttämättä jättäminen on kohtuullisen varmaa,
vuokrakausi sisältää koko sopimuksen ajanjakson. Optioiden käyttöä arvioidaan tapauskohtaisesti perustuen
järjestelyn kannattavuuteen ja liiketoiminnan tarpeisiin.
2.6 Oma pääoma
KH Groupin oma pääoma koostuu osakepääomasta, sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta, muuntoeroista
sekä kertyneistä voittovaroista. Osingonjaosta kerrotaan seuraavassa kappaleessa 2.7 Osakekohtainen tulos ja
osingonjako. Osakeperusteisista palkkioista kerrotaan liitetiedossa 5.3 Osakeperusteiset kannustinjärjestelmät.
Muuntoerot Kertyneet Emoyhtiön voittovarat omistajille Osakkeiden Sijoitetun kuuluva vapaan oman oma Tuhatta lukumäärä pääoman pääoma euroa kpl Osakepääoma rahasto yhteensä 2022 58 079 15 179 12 886 - 57 076 85 140 2023 58 079 15 179 12 886 -42 46 575 74 597
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
58
Osakkeet
KH Groupin osakepääoma oli tilikauden lopussa 15 178 567,50 euroa ja osakkeiden lukumäärä 58 078 895. Yhtiöllä
on yksi osakesarja ja kaikilla osakkeilla on yksi ääni ja yhtäläinen oikeus osinkoon. Yhtiön omistuksessa ei ollut omia
osakkeita tilikauden aikana.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman (SVOP) rahasto sisältää muut oman pääoman luonteiset sijoitukset.
Ulkomaan liiketoiminnoista johtuvat valuuttakurssierot
Valuuttakurssierot, jotka liittyvät konsernin ulkomaisten toimintojen tuloksen ja nettovarallisuuden muuntamiseen
niiden toimintavaluutoista konsernin esittämisvaluuttaan (eli euroihin), kirjataan muihin laajan tuloksen eriin
omaan pääomaan.
Valtuutukset
KH Groupin 4.5.2023 kokoontunut yhtiökokous teki seuraavat hallituksen valtuutukset:
Yhtiökokous valtuutti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hallituksen päättämään yhdessä tai useammassa erässä
osakeannista ja/tai osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta. Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä enintään 11.400.000
osaketta, ja valtuutus koskee sekä uusien osakkeiden antamista etyhtiön hallussa olevien omien osakkeiden
luovuttamista. Valtuutusta voidaan käyttää mahdollisten yrityskauppojen tai muiden yhtiön liiketoimintaan
kuuluvien järjestelyjen tai investointien rahoittamiseen tai toteuttamiseen, yhtiön kannustinjärjestelmän
toteuttamiseen tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hallituksen päättämään enintään 5.700.000 yhtiön oman
osakkeen hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön vapaaseen pääomaan kuuluvilla varoilla ottaen
kuitenkin huomioon osakeyhtiölain äräykset yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden enimmäismäärästä.
Yhtiön omia osakkeita voidaan hankkia käytettäväksi vastikkeena mahdollisissa yrityskaupoissa tai muissa yhtiön
liiketoimintaan kuuluvissa järjestelyissä, investointien rahoittamiseksi, osana yhtiön kannustinjärjestelmää, yhtiön
pääomarakenteen kehittämiseksi sekä muutoin edelleen luovutettavaksi, yhtiöllä pidettäväksi tai mitätöitäväksi.
Valtuutukset ovat voimassa 30.6.2024 saakka ja niiden sisältöä on kuvattu tarkemmin 4.5.2023 julkaistussa
pörssitiedotteessa yhtiökokouksen päätöksistä.
Oma pääoma
Uusien osakkeiden liikkeeseenlaskusta saadut maksut kirjataan omaan pääomaan, vähennettyinä
liikkeeseenlaskusta välittömästi johtuvilla transaktiomenoilla sekä verojen osuudella. Mikäli emoyritys ostaa omia
osakkeitaan, maksettu vastike ja hankinnasta välittömästi aiheutuvat transaktiomenot, verovaikutuksilla oikaistuna,
vähennetään emoyrityksen omistajille kuuluvasta omasta pääomasta, kunnes osakkeet mitätöidään tai ne
lasketaan uudelleen liikkeeseen. Jos kyseiset omat osakkeet myöhemmin myydään edelleen tai ne lasketaan
uudelleen liikkeeseen, saadut vastikkeet merkitään suoraan emoyrityksen omistajille kuuluvaan omaan pääomaan,
vähennettynä liikkeeseenlaskusta välittömästi johtuvilla transaktiomenoilla sekä verojen osuudella. Hallituksen
yhtiökokoukselle ehdottamaa osinkoa ei vähennetä emoyrityksen omasta pääomasta ennen kuin yhtiökokous on
päättänyt osingon maksamisesta.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
59
2.7 Osakekohtainen tulos ja osingonjako
Osakekohtainen tulos on laskettu jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos tilikauden
aikana ulkona olleiden osakkeiden painotetulla keskimäärällä. KH Groupin hallitus päätti 22.12.2022 lakkauttaa
yhtiön maaliskuussa 2020 perustaman suoriteperusteisen avainhenkilöiden osakepalkkiojärjestelmän.
Osakepalkkiojärjestelmän lakkauttamisen jälkeen KH Groupin laimennettu osakekohtainen tulos vastaa
laimentamatonta osakekohtaista tulosta.
Osakekohtainen tulos, laimentamaton Tuhatta euroa 2023 2022 Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, Jatkuvat toiminnot -15 146 -8 232 Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, Myydyt toiminnot 4 717 - Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo 58 079 58 079 Osakekohtainen tulos, laimentamaton -0,18 -0,14 Tilikauden ulkona oleva keskimäär. osakemäärä, 1000 kpl Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa, 1 000 kpl 58 079 58 079 Osakkeiden lukumäärä keskimäärin, laimentamaton, 1000 kpl 58 079 58 079 Osakkeiden lukumäärä keskimäärin, laimennettu, 1000 kpl 58 079 58 124
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos
Tulos/osake jatkuvista liiketoiminnoista € 2023 2022 Laimentamaton -0,26 -0,14 Laimennettu -0,26 -0,14 Tulos/osake myydyistä ja lopetetusta liiketoiminnoista € 2023 2022 Laimentamaton 0,08 - Laimennettu 0,08 - Tulos/osake jatkuvista ja myydyistä liiketoiminnoista € 2023 2022 Laimentamaton -0,18 -0,14 Laimennettu -0,18 -0,14
Voitonjako
Emoyhtiön jakokelpoiset varat 31.12.2023 olivat 36 935 092,23 euroa. Hallitus ehdottaa varsinaiselle
yhtiökokoukselle, että päättyneeltä tilikaudelta ei jaeta osinkoa. Hallituksen voitonjakoehdotuksessa on huomioitu
yhtiön voitonjakoehdotuksen tekohetken maksuvalmiustilanne, odotetut kassavirrat kuluvan vuoden aikana sekä
strategiamuutoksen vaatimat panostukset.
KH Group Oyj ei maksanut osinkoa tilikauden 2023 aikana.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
60
3. Liiketoimintojen tuloksellisuus
Liiketoimintasegmentit
KH Groupilla on aikaisemmin ollut vain yksi toimintasegmentti, sijoitustoiminta. Yhtiön strategiamuutoksen ja
sijoitusyhteisöstatuksen lakkaamisen seurauksena segmentit on määritelty uudestaan 1.5.2023 alkaen.
KH Groupin jatkuvien toimintojen liiketoimintasegmentit ja raportoitavat segmentit ovat KH-Koneet, Indoor Group,
Nordic Rescue Group ja HTJ. Toimitusjohtaja, joka on KH Group -konsernin ylin operatiivinen päätöksentekijä, vastaa
resurssien kohdistamisesta liiketoiminnoille ja niiden tulosten arvioinnista. Toimintasegmentit on tunnistettu
pohjautuen KH Group -konsernin organisaatiorakenteeseen, jossa enemmistöomistuksessa olevia yhtiöi
johdetaan erillisinä, koska ne tuottavat keskenään erilaisia tuotteita ja palveluja.
- KH-Koneet myy ja vuokraa laitteita, varusteita ja palveluita niin maanrakennuksen, kiinteistöhuollon kuin
materiaalinkäsittelyn tarpeisiin.
- Indoor Group käsittää Asko ja Sotka -ketjujen huonekalu- ja sisustustuotteiden vähittäiskaupat sekä
huonekalutehdas Insofan.
- Nordic Rescue Group valmistaa ja toimittaa pelastusajoneuvoja Pohjoismaissa. Segmentin myyntituotot koostuvat
pelastusajoneuvojen myynnistä sekä niihin liittyvästä huolto- ja korjauspalvelumyynnistä.
- HTJ tarjoaa asiakkailleen rakennuttamisen, työmaavalvonnan, energia- ja ympäristökonsultoinnin sekä
projektinjohdon monipuolisia asiantuntijapalveluita.
Konsernissa segmenttien tuloksellisuuden arviointi perustuu segmenttien liikevoittoon, käyttökatteeseen ja
liikevaihtoon konsernin ulkopuolelta. Segmenttien raportoinnissa käytetään yhteneviä kirjaus- ja
arvostusperiaatteet kuin konsernitilinpäätöksessä. Segmenttien väliset transaktiot tapahtuvat käypään
markkinahintaan. Segmenttien välillä ei ole ollut merkittäviä transaktioita.
1) Lisätietoja vertailukelpoisista tunnusluvuista on esitetty kohdassa ”Vaihtoehtoiset tunnusluvut”.
Jatkuvat toiminnot 2023 KH-Indoor Nordic HTJ KohdistSisäiset Konserni Koneet Group Rescue amattoerät yhteensä milj. euroa Group mat Liikevaihto 97,2 128,5 26,8 18,1 - - 270,6 Liikevaihdon % jakauma 35,9% 47,5% 9,9% 6,7% - - 100,0% Käyttökate (EBITDA) 5,2 4,9 2,4 2,6 -5,0 - 10,2 Varaston PPA oikaisu 9,0 11,6 - - - - 20,6 Vertailukelpoinen käyttökate 14,2 16,5 2,4 2,6 -5,0 - 30,7 (EBITDA) Poistot -8,4 -14,6 -0,8 -0,7 -0,1 - -24,6 Liikevoitto (EBIT) -3,1 -9,7 1,6 1,9 -5,1 - -14,4 Varaston PPA oikaisu 9,0 11,6 - - - - 20,6 PPA aineettomien poistot 0,5 - 0,4 0,2 - - 1,2 Vertailukelpoinen liikevoitto 6,4 1,9 2,0 2,1 -5,1 - 7,3 (EBIT) Rahoituserät nettona -2,4 -2,9 -0,8 -0,5 -2,4 - -9,0 Tulos ennen veroja -5,6 -12,6 0,8 1,5 -7,5 - -23,4 Varat 31.12. 136,6 153,1 22,5 28,2 11,2 -3,9 347,7 Korolliset nettovelat 31.12. 67,8 70,2 11,0 7,9 2,0 - 154,9
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
61
Segmenteille kohdistamattomat erät koostuvat muun toiminnan tuloksesta, eli pääosin hallinnollisista kuluista.
Segmenttien varat ja velat ovat sellaisia liiketoiminnan eriä, joita segmentti käyttää liiketoiminnassaan tai jotka ovat
sille kohdistettavissa. Segmenteille kohdistamattomat erät koostuvat emoyhtiön eristä ja tuloverotukseen sekä
keskitettyyn rahoitukseen liittyvistä eristä.
Liikevoitto
IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardi ei määrittele liikevoiton käsitettä. Konsernissa liikevoitto on määritetty
siten, että se on nettosumma, joka muodostuu, kun liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan muut tuotot, vähennetään
materiaali- ja palveluhankintojen kulut valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varaston muutoksella oikaistuna,
vähennetään työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, poistot, arvonalentumistappiot ja liiketoiminnan muut kulut.
Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelmaerät esitetään liikevoiton alapuolella. Kurssierot kirjataan
liikevoittoon, mikäli ne syntyvät liiketoimintaan liittyvistä eristä; muuten ne on kirjattu rahoituseriin.
3.1 Liikevaihto
KH Groupin jatkuvien toimintojen liikevaihto koostuu pääosin seuraavista tulovirroista:
- KH-Koneet myy ja vuokraa laitteita, varusteita ja palveluita niin maanrakennuksen, kiinteistöhuollon kuin
materiaalinkäsittelyn tarpeisiin. Segmentin myyntituotot koostuvat laite- ja varaosatavaramyynnistä, huoltoja
korjauspalvelumyynnistä sekä laitevuokrauksesta.
- Indoor Group käsittää Asko ja Sotka -ketjujen huonekalu- ja sisustustuotteiden vähittäiskaupat sekä
huonekalutehdas Insofan. Segmentin myyntituotot koostuvat myymälöiden sekä verkkokauppojen tavara- ja
palvelumyynnistä.
- Nordic Rescue Group valmistaa ja toimittaa pelastusajoneuvoja Pohjoismaissa. Segmentin myyntituotot koostuvat
pelastusajoneuvojen myynnistä sekä niihin liittyvästä huolto- ja korjauspalvelumyynnistä.
- HTJ tarjoaa asiakkailleen rakennuttamisen, työmaavalvonnan, energia- ja ympäristökonsultoinnin sekä
projektinjohdon monipuolisia asiantuntijapalveluita.
Konsernilla ei ollut sijoitusyhteisönä raportoidessa tilikaudella 2022 liikevaihtoa. Tilikauden 2023 liikevaihtona
esitetään segmenttikohtainen liikevaihto 1.5.-31.12.2023 perustuen sijoitusyhteisöstatuksen lakkaamiseen.
Liikevaihdon jakauma
Liikevaihto tuote- ja palvelutyypeittäin Nordic Rescue Indoor Tuhatta/milj. euroa HTJ Group Group KH-Koneet Yhteensä - Koneiden myynti ja huolto - - - 85 302 85 302 - Koneiden vuokraus - - - 11 927 11 927 - Tavarat - 26 752 124 634 - 151 386 - Palvelut 18 097 - 3 864 - 21 961 Myyntituotot asiakassopimuksista yhteensä 18 097 26 752 128 499 97 228 270 575
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
62
Liikevaihdon maantieteellinen jakauma
Nordic Rescue Indoor Tuhatta/milj. euroa HTJ Group Group KH-Koneet Yhteensä - Suomi 18 057 13 427 125 228 59 939 216 651 - Ruotsi - 13 040 - 37 289 50 329 - Viro - - 3 271 - 3 271 - Muut 40 285 - - 325 Myyntituotot asiakassopimuksista yhteensä 18 097 26 752 128 499 97 228 270 575
Liikevaihto tuloutusajankohdan mukaan
Nordic Rescue Indoor Tuhatta/milj. euroa HTJ Group Group KH-Koneet Yhteensä - Tuloutus yhtenä ajankohtana - 26 752 128 499 85 302 240 552 - Tuloutus ajan kuluessa 18 097 - - 11 927 30 023 Yhteensä 270 575 18 097 26 752 128 499 97 228
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät ja velat 2023
Nordic Rescue Indoor Tuhatta/milj. euroa HTJ Group Group KH-Koneet Yhteensä Myyntisaamiset (liitetieto 4.5) 3 018 6 080 537 9 774 19 409 Saadut ennakot - 472 5 328 42 5 842
Myyntisaamiset ovat korottomia saamisia ja yleisesti niiden maksuehto vaihtelee 0 ja 30 päivän välillä. 31.12.2023
KH-Koneet on kirjannut myyntisaamisista ja sopimuksiin perustuvista omaisuuseris odotettavissa olevia
luottotappioita ja luottotappiovarausten muutoksia 131,0 (131,7) tuhatta euroa. Lisätietoja odotettavissa olevien
luottotappioiden määrittämisestä on esitettynä liitetiedossa 4.5 Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat
omaisuuserät.
Myyntituottojen tulouttaminen
KH-Koneiden tavaramyynnin tuloutus tapahtuu yhtenä ajankohtana toimitushetkellä, jolloin tuotteen määräysvalta
siirtyy asiakkaalle. Palvelumyynti tuloutetaan yhtenä ajankohtana silloin kuin palvelu on suoritettu ja määräysvalta
siirtynyt asiakkaalle. Laitevuokrauksessa on kyse IFRS 16:n mukaisesta operatiivisesta vuokrasta ja sen osalta tuotot
tuloutetaan ajan kuluessa siten, että sopimuksen vastike on sidottu vuokra-aikaan ja se tuloutetaan kullekin
kaudelle asiakkaan vuokraaman ajan suhteessa.
Indoor Groupin tavaramyynnin tuloutus tapahtuu yhtenä ajankohtana toimitushetkellä, jolloin tuotteen
määräysvalta siirtyy asiakkaalle. Palvelumyynti koostuu tuotteiden kuljetuksesta, kokoamisesta, asennuksesta sekä
vanhojen tuotteiden poisviennistä. Palvelumyynti tuloutetaan yhtenä ajankohtana silloin kun palvelu on suoritettu
ja määräysvalta siirtynyt asiakkaalle.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
63
Nordic Rescue Groupin ajoneuvojen tuloutus tapahtuu yhtenä ajankohtana toimitushetkellä, jolloin tuotteen
määräysvalta siirtyy asiakkaalle. Palvelumyynti tuloutetaan yhtenä ajankohtana silloin kun palvelu on suoritettu ja
määräysvalta siirtynyt asiakkaalle.
HTJ-segmentin tuottamat palvelut ovat asiakkaille räätälöityjä ja HTJ:llä on pääsääntöisesti sopimukseen perustuva
oikeus saada maksu tarkasteluhetkeen mennestuotetusta räätälöidystä suoritteesta. Myynti tuloutetaan ajan
kuluessa tehtyyn työhön käytetyn ajan perusteella (ns. input method), koska määräysvallan katsotaan siirtyvän
asiakkaalle sitä mukaa kun palvelua suoritetaan asiakkaalle.
Myyntihintoihin ei sisälly merkittävää rahoituskomponenttia, sillä pääsääntöisesti myyntisaamiset erääntynyt 0-60
päivän kuluessa laskutuspäivästä. Asiakkaiden maksamat ennakkomaksut ovat asiakassopimuksiin perustuvia
velkoja, jotka kirjataan saatuihin ennakoihin.
Konsernin myymiin tavaroihin liittyy takuuvastuita mahdollisten viallisten tuotteiden vaihtamiseksi tai korjaamiseksi
takuun voimassaoloaikana. Takuuvelvoitteet eivät poikkea normaaleista lakisääteisistä tai alalla yleisesti käytetyistä
velvoitteista. Tällaisten velvoitteiden todennäköisiä rahamääriä arvioidaan säännöllisesti historiaan perustuvaan
kokemukseen pohjalta. Kulut jaksotetaan liiketoiminnan kuluihin.
Konsernilla ei ole ollut sellaisia olennaisia asiakassopimuksien saamisesta aiheutuvia lisämenoja, jotka pitäisi
aktivoida taseeseen. Mahdolliset lisämenot kirjataan viimeistään yhden vuoden kuluessa niiden syntymisestä
kuluksi.
Sopimuksiin perustuvat erät
Myyntisaamiset
Saaminen on KH Groupin ehdoton oikeus vastikkeeseen, eli vain ajan kuluminen on edellytyksenä ennen vastikkeen
erääntymistä maksettavaksi. Myyntisaamisia koskevat tilinpäätöksen laatimisperiaatteet on esitetty liitetiedossa 4.5
Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät.
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
Sopimuksiin perustuvilla omaisuuserillä tarkoitetaan oikeutta vastikkeeseen asiakkaalle luovutetuista tavaroista ja
palveluista. Jos KH Group toimittaa tuotteita tai palveluita ennen kuin asiakas maksaa toimitukseen kohdistuvan
vastikkeen tai ennen kuin maksua koskeva lasku on syntynyt, KH Group kirjaa sopimukseen perustuvan
omaisuuserän.
Sopimuksiin perustuvat velat
Sopimukseen perustuvalla velalla tarkoitetaan velvoitetta luovuttaa asiakkaalle tavaroita tai palveluita, joihin KH
Group on saanut maksun (tai maksu on erääntynyt) asiakkaalta. Mikäli asiakas maksaa vastikkeen ennen kuin KH
Group on luovuttanut tuotteet tai palvelut asiakkaalle, sopimukseen perustuva velka kirjataan, kun maksu
suoritetaan, tai kun maksu erääntyy (sen mukaan kumpi näistä on aikaisempi). Sopimukseen perustuva velka
kirjataan myyntituotoksi, kun KH Group suoriutuu sopimuksen mukaisesti.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
64
3.2 Liiketoiminnan muut tuotot
Liiketoiminnan muut tuotot
Liiketoiminnan muina tuottoina esitetään muut kuin varsinaiseen myyntiin liittyvät tuotot. Konsernin liiketoiminnan
muihin tuottoihin sisältyvät pääasiassa käyttöomaisuuden luovutusvoitot ja Indoor Groupin asiakasrahoitustuotot.
Konsernilla ei ollut sijoitusyhteisönä raportoidessa tilikaudella 2022 liiketoiminnan muita tuottoja. Tilikauden 2023
liiketoiminnan muina tuottoina esitetään monialakonsernin liiketoiminnan muut tuotot ajanjaksolla 1.5.-31.12.2023
perustuen sijoitusyhteisöstatuksen lakkaamiseen.
Tuhatta euroa 2023 2022 Käyttöomaisuuden luovutusvoitot 140 - Vuokratuotot 59 - Julkiset avustukset 56 - Asiakasrahoitustuotot 1 839 - Muut tuotot 505 - Liiketoiminnan muut tuotot 2 598 -
3.3 Materiaalit ja palvelut
Materiaalit ja palvelut sisältyvät materiaalien, tarvikkeiden ja tavaroiden ostot, vaihto-omaisuuden muutoksen ja
ulkoiset palvelut tilikaudella. KH-Koneiden vaihto-omaisuuden muutokseen sisältyy 8 979 tuhatta euroa ja Indoor
Groupin 11 572 tuhatta euroa hankintamenolaskelmalla tunnistetun käyvän arvon oikaisun kulukirjauksia.
Tilikauden 2023 materiaali- ja palvelukuluina muiden kuin emoyhtiön osalta esitetään monialakonsernin ostot
ajanjaksolla 1.5.-31.12.2023 perustuen sijoitusyhteisöstatuksen lakkaamiseen.
Materiaalit ja palvelut Tuhatta euroa 2023 2022 Ostot tilikauden aikana KH-Koneet -62 480 - Indoor Group -67 716 - Nordic Rescue Group -17 639 - HTJ -26 - Emoyhtiö - - Yhteensä -147 861 - Vaihto-omaisuuden muutos KH-Koneet -11 968 - Indoor Group -11 056 - Nordic Rescue Group -545 - HTJ - - Emoyhtiö - - Yhteensä -23 569 - Ulkopuolisilta ostetut palvelut
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
65
KH-Koneet -3 436 - Indoor Group -7 062 - Nordic Rescue Group -1 852 - HTJ -1 439 - Emoyhtiö - - Yhteensä -13 788 - Materiaalit ja palvelut yhteensä -185 219 -
3.4 Liiketoiminnan muut kulut
Liiketoiminnan muissa kuluissa esitetään muut kuin myytyjen tuotteiden hankintamenoihin liittyvät kulut.
Konsernin liiketoiminnan muut kulut koostuvat pääosin myynnin ja markkinoinnin kuluista, IT-kuluista,
toimitilavuokrista sekä ulkopuolisista palveluista.
Tilikauden 2023 liiketoiminnan muina kuluina muiden kuin emoyhtiön osalta esitetään monialakonsernin kulut
ajanjaksolla 1.5.-31.12.2023 perustuen sijoitusyhteisöstatuksen lakkaamiseen.
Tuhatta euroa 2023 2022 Muut henkilöstökulut -1 562 - Lyhytaikaiset, vähäarvoiset ja ei-indeksiin sidotut muuttuvat vuokrat -1 759 - Myynti- ja markkinointikulut -7 018 - Toimitila- ja kiinteistökulut -2 785 -9 Hallintokulut -2 297 - Matkakulut -1 169 - IT kulut -5 104 - Koneet ja kalusto -1 427 - Ulkopuoliset palvelut -2 756 -674 Muut kulut -1 161 -257 Liiketoiminnan muut kulut yhteensä -27 038 -940
Tilintarkastajien palkkiot Tuhatta euroa 2023 2022 358 75 Tilintarkastuspalkkiot 4 6 Muut tilintarkastukseen liittyvät toimeksiannot 9 - Veroneuvontapalvelut 89 13 Muut palkkiot 460 94 Yhteensä
KH Group -konsernin tilintarkastajana on tilintarkastusyhteisö KPMG Oy. KPMG:ltä ostetut muut palvelut sisälsivät
pääosin IFRS-neuvonantoon ja vastuullisuusraportointiin liittyviä palveluita.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
66
3.5 Henkilöstökulut ja -määrät
Henkilöstökulut Tuhatta euroa 2023 2022 Palkat ja palkkiot -39 235 -1 004 Eläkekulut maksupohjaiset järjestelyt -6 010 -140 Eläkekulut etuuspohjaiset järjestelyt 219 - Muut henkilösivukulut -3 476 -16 Osakeperusteiset maksut - -38 Henkilöstökulut yhteen-48 501 -1 198
Tilikauden 2023 henkilöstökuluina muiden kuin emoyhtiön osalta esitetään monialakonsernin kulut ajanjaksolla
1.5.-31.12.2023 perustuen sijoitusyhteisöstatuksen lakkaamiseen.
Konsernin lakisääteinen eläketurva Suomessa on järjestetty eläkevakuutusyhtiöiltä otetuilla vakuutuksilla.
Ulkomaisissa yksiköissä eläketurva on järjestetty paikallisen lainsäädännön ja sosiaaliturvasäännösten mukaisesti.
Tiedot ylimmän johdon työsuhde-etuuksista esitetään liitetiedossa 5.2 Lähipiiri. Etuuspohjaisten eläkejärjestelyihin
liittyvät velat esitetään liitetiedossa 5.4 Pitkäaikaiset eläkevelat.
Henkilöstömäärät Henkilöstö keskimäärin 2023 2022 KH-Koneet 201 198 (1)Indoor Group 702 714 HTJ 217 200 (2)Nordic Rescue Group 111 117 Emoyhtiö 6 6 Konserni yhteensä 1 237 1 235
(1) Indoor Groupin osalta käytetty FTE-lukua johtuen osa-aikaisten työntekijöiden suuresta määrästä.
(2) Ei sisällä tilikaudella 2022 konkurssiin asetetun Vema Lift Oy:n henkilöstöä.
Henkilöstö tilikauden lopussa 2023 2022 KH-Koneet 201 209 (1)Indoor Group 685 744 HTJ 214 208 (2)Nordic Rescue Group 110 117 Emoyhtiö 6 6 Konserni yhteensä 1 216 1 284
(1) Indoor Groupin osalta käytetty FTE-lukua johtuen osa-aikaisten työntekijöiden suuresta määrästä.
(2) Ei sisällä tilikaudella 2022 konkurssiin asetetun Vema Lift Oy:n henkilöstöä.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
67
Henkilöstö maantieteellisesti tilikauden lopussa 2023 2022 Suomi 1 046 1 095 Ruotsi 134 143 Viro 36 46 Konserni yhteensä 1 216 1 284
3.6 Poistot ja arvonalentumistappiot
Tilikauden 2023 poistoina ja arvonalentumistappioina muiden kuin emoyhtiön osalta esitetään monialakonsernin
poistot ja arvonalentumiset ajanjaksolla 1.5.-31.12.2023 perustuen sijoitusyhteisöstatuksen lakkaamiseen.
Poistot ja arvonalentumistappiot aineellisista ja aineettomista Tuhatta euroa 2023 2022 Aineettomat hyödykkeet Poistot -1 337 - Arvonalentumiset - - Aineelliset hyödykkeet Poistot -7 610 -10 Arvonalentumiset - - Käyttöoikeusomaisuus Poistot -15 628 -101 Arvonalentumiset Poistot ja arvonalentumistappiot yhteensä -24 576 -111
Poistoihin liittyvät laadintaperiaatteet on selostettu liitetiedossa 4.1 Aineelliset hyödykkeet ja 4.2. Aineettomat
hyödykkeet. Vuokrasopimuksiin liittyvät laadintaperiaatteet on kuvattu liitetiedossa 2.5 Vuokrasopimukset.
3.7 Rahoitustuotot ja -kulut
Tilikauden 2023 rahoitustuottoina ja -kuluina muiden kuin emoyhtiön osalta esitetään monialakonsernin
rahoitustuotot ja -kulut ajanjaksolla 1.5.-31.12.2023 perustuen sijoitusyhteisöstatuksen lakkaamiseen.
Rahoitustuotot Tuhatta euroa 2023 2022 154 - Korkotuotot
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
68
1 012 - Valuuttakurssivoitot 22 7 Muut rahoitustuotot 1 188 7 Rahoitustuotot yhteensä
Rahoituskulut
Tuhatta euroa 2023 2022 Korkokulut lainoista ja muista veloista -4 486 -145 Korkokulut vuokrakaluston rahoitusveloista -1 031 - Korkokulut vuokrasopimusveloista -1 697 -3 Valuuttakurssitappiot -668 - Tappiot käypään arvoon kirjattavista rahoitusveloista -1 990 - Muut rahoituskulut -296 -38 Rahoituskulut yhteensä -10 168 -186
Tappio käypään arvoon kirjattavista rahoitusveloista koostuu KH-Koneiden ja HTJ:n vähemmistöosakkaiden
lunastukseen liittyvien velkojen käyvän arvon muutoksesta.
Rahoitustuotot ja kulut
Rahoitustuotot koostuvat pääasiassa korkotuotoista ja valuuttakurssivoitoista. Rahoituskulut liittyvät pääosin
lainoihin rahoituslaitoksilta, käypään arvoon kirjattaviin rahoitusvelkoihin (vähemmistöosakkuuksien lunastusvelan
käyvän arvon muutoksiin) ja valuuttakurssitappioihin. Rahoitustuotot ja -kulut kirjataan kaudelle, jonka aikana ne
ovat syntyneet. Korkotuotot ja -kulut kirjataan efektiivisen koron menetelmää käyttäen.
3.8 Tuloverot
Tuloslaskelmat tuloverot
Tuhatta euroa 2023 2022 -1 508 - Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verot 5 795 2 079 Laskennalliset verot 4 287 2 079 Tuloverot yhteensä
Tuloslaskelman verokulun ja emoyhtiön verokannalla laskettujen verojen välinen täsmäytyslaskelma
Tuhatta euroa 2023 2022 Tulos ennen veroja -23 367 -10 311 Verot laskettuna emoyhtiön 20,0 % verokannalla 4 673 2 062
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
69
Ulkomaisten tytäryhtiöiden eriävien verokantojen vaikutus -323 - Verovapaat tulot 84 - Vähennyskelvottomat kulut -534 - Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset verotuksellisista tappioista -52 - Aiemmin kirjaamattomien laskennallisten verosaamisten käyt360 - Verot aikaisemmilta tilikausilta 22 17 Muut erät 57 - Verot tuloslaskelmassa 4 287 2 079 Efektiivinen veroaste 18,3% 20,2%
Tuloverot
Konsernin tuloveroihin on kirjattu konserniyhtiöiden kauden verotettavaan tulokseen perustuvat verot,
aikaisempien kausien verojen oikaisut sekä laskennalliset verot. Konserniyhtiöiden verot on laskettu perustuen
kunkin yhtiön paikallisen verolainsäädännön mukaan määräytyvään verotettavaan tuloon käyttäen niitä
verokantoja ja verolakeja, joista on säädetty tai jotka on käytännössä hyväksytty raportointikauden
päättymispäivään mennessä. Mikäli verot liittyvät muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan
kirjattuihin liiketoimiin, tuloverot kirjataan kyseisiin eriin.
4. Sijoitettu pääoma
4.1 Aineelliset hyödykkeet
Aineelliset hyödykkeet
Rakennukset ja Vuokrattu perusparannajoneuvokaluKoneet ja Tuhatta euroa ukset sto kalusto Yhteensä Hankintameno 1.1.2022 - - 40 40 Liiketoimintojen yhdistämiset - - - - Lisäykset - - - - Vähennykset - - - - 31.12.2022 - - 40 40
Tuloverosaamiset ja -velat Tuhatta euroa 2023 2022 463 - Tuloverosaamiset 708 - Tuloverovelat
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
70
Liiketoimintojen yhdistämiset 1 224 28 509 10 848 40 581 Lisäykset 254 10 624 1 586 12 465 Vähennykset -16 -3 244 -836 -4 097 31.12.2023 1 462 35 889 11 638 48 989
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
Rakennukset ja perusparannVuokrattu ukset ajoneuvokaluKoneet ja Tuhatta euroa sto kalusto Yhteensä 1.1.2022 - - - - Tilikauden poistot ja arvonalentumiset - - -10 -10 Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot - - - - 31.12.2022 - - -10 -10 Tilikauden poistot ja arvonalentumiset -398 -4 295 -2 918 -7 610 Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot - - 17 17 31.12.2023 -398 -4 295 -2 911 -7 603 Tasearvo 31.12.2022 - - 30 30 31.12.2023 1 065 31 594 8 727 41 386
Vuokrattu ajoneuvokalusto koostuu KH-Koneiden koneenvuokrausliiketoiminnassa käyttämästä
ajoneuvokalustosta, joka on luovutettu rahoitusyhtiölle ja vuokrattu siltä takaisin. Luovutusta rahoitusyhtiölle ei
käsitellä myyntinä vaan kalusto pidetään konsernin taseessa ja kirjataan luovutushintaa vastaava rahoitusvelka.
Kun kone luovutetaan rahoitusyhtiölle, se siirretään varastosta aineellisiin hyödykkeisiin.
Aineelliset hyödykkeet
Aineelliset hyödykkeet on arvostettu hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja mahdollisilla
arvonalentumisilla. Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa.
Arvioitu taloudellinen vaikutusaika koneiden ja kaluston osalta on 4-15 vuotta, rakennusten ja
perusparannusmenojen osalta 10-30 vuotta ja vuokratun ajoneuvokaluston osalta 3-5 vuotta.
Hyödykkeiden jäännösarvot ja taloudelliset vaikutusajat tarkistetaan vähintään jokaisen tilikauden lopussa ja niitä
muutetaan tarvittaessa. Kirjanpitoarvoa alennetaan omaisuuseräskerrytettävissä olevaa rahamäärää vastaavasti
välittömästi, jos arvonalentuminen havaitaan ja arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti sekä poistojen
kohteena olevan omaisuuserän taloudellinen vaikutusaika arvioidaan uudelleen. Aikaisemmin kirjattu
arvonalentuminen peruutetaan, jos kerrytettävissä olevan tulon määrittämisessä käytetyt arviot muuttuvat
olennaisesti. Peruuttamisen jälkeinen kirjanpitoarvo ei saa ylittää sitä kirjanpitoarvoa, joka omaisuuserällä olisi
määritetty, jos siitä ei olisi kirjattu arvonalentumistappiota.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
71
Aineellisten hyödykkeiden käytöstä poistamisista ja luovutuksista syntyneet voitot ja tappiot sisältyvät
liiketoiminnan muihin tuottoihin tai kuluihin.
4.2 Aineettomat hyödykkeet
Konsernin aineettomat hyödykkeet koostuvat pääosin liikearvosta, tavaramerkeistä ja asiakkuuksista. Muihin
aineettomiin hyödykkeisiin on kirjattu mm. ohjelmistoja ja niiden lisenssejä.
Aineettomat hyödykkeet
Muut aineettomat hyödykkeet ja Tuhatta euroa Liikearvo Tavaramerkit Asiakkuudet ennakkomaksut Yhteensä Hankintameno 1.1.2022 - - - - - Liiketoimintojen yhdistämiset - - - - - Lisäykset - - - - - Vähennykset - - - - - 31.12.2022 - - - - - Liiketoimintojen yhdistämiset 39 874 48 932 14 128 1 649 104 583 Lisäykset - - - 409 409 Vähennykset - - - -68 -68 31.12.2023 39 874 48 932 14 128 1 991 104 924
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
Muut aineettomat hyödykkeet ja Tuhatta euroa Liikearvo Tavaramerkit Asiakkuudet ennakkomaksut Yhteensä 1.1.2022 - - - - - Tilikauden poistot ja arvonalentumiset - - - - - Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot - - - - - 31.12.2022 - - - - - Tilikauden poistot ja arvonalentumiset - -173 -734 -431 -1 337 Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot - - - 53 53 31.12.2023 - -173 -734 -378 -1 285 Kirjanpitoarvo 31.12.2022 - - - - - 31.12.2023 39 874 48 759 13 394 1 613 103 640
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
72
Aineettomat hyödykkeet
Liikearvo ja tavaramerkit
Liikearvo syntyy liiketoimintojen yhdistämisestä, ja se vastaa määrää, jonka verran luovutettu hankintahinta ylittää
yksilöitävissä olevien netto-omaisuuserien hankinta-ajankohdan käyvän arvon. Liiketoimintojen yhdistämisistä
syntyvä liikearvo kohdistetaan arvonalentumistestausta varten rahavirtaa tuottavalle yksikölle, jonka odotetaan
hyötyvän liiketoimintojen yhdistämisen synnyttämistä synergioista. Liikearvo liittyy kaikkiin KH Group -konsernin
rahavirtaa tuottavaan yksikköihin.
Liiketoimintojen yhdistämisestä syntynyttä liikearvoa ja tavaramerkkejä, joiden taloudellinen vaikutusaika on
rajoittamaton, ei poisteta vaan tasearvoa testataan vähintään vuosittain käyttöarvoon perustuvalla
arvonalentumistestauksella. Kassavirtaperusteinen käyttöarvo määritetään laskemalla diskontattu kassavirtojen
nykyarvo. Mikäli esiintyy viitteitä mahdollisesta arvonalentumisesta, arvonalentumistestaus tehdään
lyhyemmälläkin aikavälillä.
Arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti, jos omaisuuserän kirjanpitoarvo on suurempi kuin
kerrytettävissä oleva rahamäärä. Muusta omaisuuserästä kuin liikearvosta aikaisemmin kirjattu arvonalentuminen
peruutetaan, jos kerrytettävissä olevan tulon määrittämisessä käytetyt arviot muuttuvat olennaisesti.
Peruuttamisen jälkeinen kirjanpitoarvo ei saa ylittää sitä kirjanpitoarvoa, joka omaisuuserällä olisi määritetty, jos
siitä ei olisi kirjattu arvonalentumistappiota. Liikearvosta kirjattua arvonalentumistappiota ei peruta missään
tilanteessa.
Johto tarkastelee liikearvon ja tavaramerkkien arvostusta vuosittain segmenttikohtaisen käyttöarvolaskelman
avulla. Liitetiedossa 4.3. Liikearvo ja arvonalentumistestaus on kerrottu lisätietoja.
Muut aineettomat hyödykkeet
Aineettomat hyödykkeet on arvostettu hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja mahdollisilla
arvonalentumisilla. Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Asiakkuudet
10-20 vuotta, IT-ohjelmistot ja lisenssit 3-5 vuotta. Arvonalentumisen osalta laadintaperiaatteet on kuvattu
aineellisten hyödykkeiden liitetiedossa.
Aineeton hyödyke kirjataan pois taseelta, kun se luovutetaan (eli sinä päivänä, jona vastaanottaja saa
määräysvallan) tai kun sen käytöstä tai luovutuksesta ei odoteta koituvan tulevaisuudessa taloudellista hyötyä.
Omaisuuserän poiskirjauksesta johtuva voitto tai tappio (laskettuna nettomääräisen luovutustulon ja
omaisuuserän kirjanpitoarvon erotuksena) kirjataan tuloslaskelmaan.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Arviot koskien taloudellista vaikutusaikaa ja jäännösarvoa sekä poistomenetelmien valintaa edellyttävät johdolta
merkittävää harkintaa. Tehtyjä valintoja arvioidaan jatkuvasti. Arvioita tehdään myös yrityshankintojen yhteydessä,
kun määritellään hankittujen aineellisten hyödykkeiden käypiä arvoja ja jäljellä olevaa taloudellista vaikutusaikaa.
Hankintahetkellä tehtävä arvonmääritys perustuu diskontattuihin kassavirtoihin.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
73
4.3 Liikearvon ja rajoittamattoman vaikutusajan hyödykkeiden arvonalentumistestaus
Liikearvo ja rajoittamattoman vaikutusajan hyödykkeet
Liikearvon ja rajoittamattoman vaikutusajan hyödykkeiden arvonalentumistestausta varten testattavat erät on
kohdistettu rahavirtaa tuottaville yksiköille (CGU). Rahavirtaa tuottavat yksiköt on määritelty raportoitavien
segmenttien tasolle. Alla olevassa taulukossa on eritelty, miten konsernin liikearvo ja ne tavaramerkit, joiden
vaikutusaika on rajoittamaton, kohdistuvat konsernin rahavirtaa tuottaville yksiköille:
Tavaramerkit, rajoittamaton Tuhatta euroa Liikearvo vaikutusaika KH-Koneet 2 200 0 Indoor Group 17 394 45 045 Nordic Rescue Group 5 459 0 HTJ 14 820 0 Yhteensä 39 874 45 045
Arvonalentumistestauksessa rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä oleva rahamäärä arvioidaan
käyttöarvolaskelmien avulla. Kassavirtaperusteinen käyttöarvo määritellään laskemalla ennustettujen
kassavirtojen diskontattu nykyarvo. Kassavirrat sisältävät muun muassa arvion tulevaisuuden myynneistä,
kannattavuudesta, ylläpitoinvestoinneista ja käyttöpääoman muutoksesta. Kassavirtaennusteet perustuvat
hallituksen hyväksymiin vuoden 2024 budjetteihin sekä vuosien 20252028 taloudellisiin suunnitelmiin eli
testauksessa käytetyt rahavirtaennusteet laaditaan viiden vuoden ajanjaksolle.
Ajalta, jota viiden vuoden ajanjakso ei kata, rahavirrat lasketaan terminaaliarvomenetelmällä. Terminaalinen
kasvuvauhti 2 prosenttia perustuu johdon arvioon varovaisesta pitkän aikavälin kasvusta. Ennusteet on laadittu
siten, että ne kuvastavat aiemmin toteutunutta tulosta ja tulevaisuutta koskevia odotuksia ottaen huomioon
konsernin markkina-aseman ja yleisen taloudellisen ympäristön.
Diskonttauskorkona on käytetty painotettua pääoman kustannusta (WACC). WACC ottaa huomioon sekä vieraan
että oman pääoman tuotto-odotuksen, joka on laskettu hyödyntäen verrokkiyhtiöiden beta-lukuja,
pääomarakennetta ja veroasteita. WACC:n osatekijöitä ovat riskitön korko, markkinariskipreemio, yhtiökohtainen
tekijä ja toimialakohtainen beta-arvo, velkakustannukset sekä velan ja oman pääoman suhde.
Laskelmissa käytetty WACC ennen veroja sekä oletus terminaalikasvusta on esitetty segmenttikohtaisesti alla
olevassa taulukossa.
WACC ennen veroja Terminaalijakson kasvu KH-Koneet 16,8 % 2,0 % Indoor Group 12,9 % 2,0 % Nordic Rescue Group 17,1 % 2,0 % HTJ 18,7 % 2,0 %
Vuosittainen arvonalentumistesti suorittiin 30.9.2023 tilanteesta ja sen tuloksena rahavirtaa tuottavalle yksikölle ei
kirjattu arvonalentumistappiota 31.12.2023 eikä 31.12.2022.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
74
Herkkyysanalyysi
KH Group Oyj on arvioinut arvonalentumistestauksessa käytettyjä olennaisimpien oletusten herkkyyttä. Johto on
arvioinut, että mikään kohtuullisen mahdollinen muutos keskeisis oletuksissa ei johtaisi tilanteeseen, jossa
rahavirtayksiköiden kerrytettävissä oleva rahamäärä alittaisi niiden kirjanpitoarvon pois lukien Indoor Group
segmentissä, jossa puolen prosenttiyksikön lasku ennustetussa käyttökatteessa aiheuttaisi arvonalentumisen
kirjaustarpeen. Arvonalentumistestin mukaan Indoor Group segmentin käyttöarvo ylitti sen kirjanpitoarvon 5,9
miljoonalla eurolla.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Johto tekee merkittäviä arviointeja ja käyttää harkintaa määrittäessään, onko liikearvon alentumisesta viitteitä.
Rahavirtaa tuottavien yksiköiden määrän määrittämisessä on myös käytetty johdon harkintaa.
Kassavirtaennusteet perustuvat johdon hyväksymiin budjetteihin ja arvioihin, jotka kattavat viiden vuoden
ajanjakson. Kassavirtaennusteet perustuvat konsernin olemassa olevaan liiketoimintarakenteeseen, todellisiin
tuloksiin ja johdon parhaisiin arvioihin tulevasta myynnistä, kustannuskehityksestä, yleisistä markkinaolosuhteista
ja sovellettavista verokannoista. Kasvuluvut perustuvat johdon arvioihin liiketoiminnan tulevasta kehityksestä.
Johto testaa ennusteisiin liittyvissä merkittävissä arvioissa tapahtuvien muutosten vaikutuksia herkkyysanalyyseillä
edellä kuvatulla tavalla.
4.4 Vaihto-omaisuus
2023
Nordic Rescue Indoor KH-Tuhatta euroa HTJ Group Group Koneet Yhteensä Aineet ja tarvikkeet - 2 085 1 393 - 3 477 Keskeneräiset tuotteet - 2 830 98 - 2 928 Valmiit tuotteet ja tavarat - - 25 641 70 214 95 855 Varaston ennakkomaksut - - 344 - 344 Varaston epäkuranttiusvaraus - - -2 082 -502 -2 583 Vaihto-omaisuus yhteensä - 4 914 25 395 69 712 100 022
Konsernilla ei ollut sijoitusyhteisönä raportoidessa 31.12.2022 vaihto-omaisuutta.
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus on arvostettu hankintamenoon tai sitä alempaan nettorealisointiarvoon. Nettorealisointiarvo on
tavanomaisessa liiketoiminnassa toteutuva myyntihinta tuotteen valmiiksi saattamisen ja myynnin kustannuksilla.
Valmiina hankittujen tuotteiden hankintamenoon luetaan kaikki ostomenot hankintarahteineen. Itse valmistettujen
tuotteiden hankintamenoon luetaan kaikki valmistusmenot sisältäen välittömät menot ja osuudet valmistuksen
muuttuvista ja kiinteistä yleismenoista. Hankintameno ei sisällä vieraan pääoman menoja.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
75
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Konserni tarkastelee säännöllisesti vaihto-omaisuuden epäkuranttiutta ja kiertonopeutta sekä
nettorealisointiarvon mahdollista pienentymistä alle hankintamenon ja kirjaa tarvittaessa arvonalentumisen. Nämä
tarkastelut edellyttävät arvioita tuotteiden tulevasta kysynnästä. Mahdolliset muutokset näissä arvioissa voivat
aiheuttaa muutoksia vaihto-omaisuuden arvostukseen tulevina kausina.
4.5 Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät
Konsernilla ei ollut sijoitusyhteisönä raportoidessa 31.12.2022 myyntisaamisia.
Myyntisaamisten ikäjakauma
Odotettavissa olevat luottotappiot 2023
Odotettavissa oleva Tuhatta euroa Bruttoarvo luottotappio Nettoarvo Erääntymättömät 15 857 -29 15 828 1-30 päivää 2 932 -44 2 889 31-180 päivää 528 -73 456 181-360 päivää 276 -145 131 Yli 360 päivää - - - Yhteensä 19 594 -290 19 304
Myyntisaamiset
Myyntisaamiset ja muut saamiset arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon. Myyntisaamisten arvostamisessa
sovelletaan IFRS 9-standardin sallimaa yksinkertaistettua mallia segmenttikohtaisesti odotettavissa olevien
luottotappioiden määrittämisessä. Konserni arvioi odotettavissa olevia luottotappiota käyttämällä
kokemusperäistä matriisia, jossa huomioidaan saatavien ikärakenne, segmenttikohtainen luottotappiohistoria,
markkina-alue sekä asiakaskunta.
Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät kirjataan pois taseesta lopullisina luottotappioina silloin,
kun niistä ei voida kohtuudella odottaa saatavan maksua esimerkiksi konkurssitilanteessa. Arvonalentumistappiot
esitetään liikevoittoon sisältyvinä nettomääräisinä arvonalentumistappioina. Mikäli lopullisiksi luottotappioiksi
kirjatuista eristä saadaan myöhemmin maksu, kirjataan se saman erän hyvitykseksi.
Muut saamiset
Muut korottomat saamiset kirjataan taseeseen alkuperäiseen käypään arvoonsa, jota voidaan myöhemmin oikaista
mahdollisella arvonalentumiskirjauksella.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
76
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Myyntisaamisten kuranttiuuteen liittyy olennaisesti riski siitä, että vastapuoli menettää maksukykynsä eikä siten
pysty maksamaan velkojaan. Lisätietoja luotto- ja vastapuoliriskistä on esitetty liitetiedossa 5.1 Rahoitusriskit ja
rahoitusriskien hallinta.
Liiketoiminnoissa tehdään arviointia perustuen myynnin luonteeseen ja asiakkaan luottotietoihin sekä
asiointihistoriaan sen ärittämiseksi, millaisilla maksuehdoilla myynti toteutetaan. Tarvittaessa maksuehtona
käytetään ennakkomaksua. Luottotappiovarausta kirjataan ennakoivasti perustuen kunkin segmentin
luottotappiohistoriaan.
4.6 Ostovelat ja muut velat
Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat
Tuhatta euroa 2023 2022 Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat Ostovelat 41 246 336 Työsuhde-etuuksista aiheutuvat siirtovelat 13 273 332 ALV ja ennakonpidätysvelat 8 844 - Korkovelat 1 501 2 Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva verovelka 708 86 Vähemmistön lunastusvelka 3 849 - Ehdollinen vastike 750 - Muut lyhytaikaiset velat 10 184 - Ostovelat ja muut velat yhteensä 80 355 757
Ostovelat ovat velvoitteita maksaa tavaroista ja palveluista, jotka on hankittu tuottajilta osana tavanomaista
liiketoimintaa. Ostovelat luokitellaan lyhytaikaisiksi veloiksi, jos ne erääntyvät maksettavaksi 12 kuukauden sisällä.
Jos ne eivät eräänny 12 kuukauden sisällä, ne luokitellaan pitkäaikaisiksi veloiksi.
4.7 Varaukset
Varaukset Tuhatta euroa Takuuvaraukset 1.1.2023 - Liiketoimintojen yhdistämiset 82 Kirjattu tuloslaskelmaan 1 Peruutukset - 31.12.2023 83 Pitkäaikaiset 83 Lyhytaikaiset -
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
77
Konsernilla ei ollut sijoitusyhteisönä raportoidessa 31.12.2022 varauksia.
Takuusitoumuksiin perustuvat varaukset sisältävät arvion toimitettujen tuotteiden tulevaisuudessa realisoituvista
takuukuluista. Tulevaisuuden takuukulujen ärä perustuu kertyneeseen historialliseen kokemukseen.
Takuukulujen määrä on ollut historiallisesti hyvin alhainen ja tulevaisuuden takuukulujen määrä perustuu tähän
kokemukseen. Tyypillisesti tavallinen takuuaika on vuosi tuotteen toimituksesta.
Varaukset
Varaus kirjataan taseeseen, kun KH Groupille on syntynyt aikaisemman tapahtuman seurauksena olemassa oleva
velvoite, jonka toteutuminen on todennäköistä, ja velvoitteen määrä on luotettavasti arvioitavissa. Varaukseen
kirjattava määrä on niiden menojen nykyarvo, joita olemassa olevan velvoitteen täyttäminen edellyttää
raportointikauden päättymispäivänä.
4.8 Laskennalliset verot
Laskennalliset verosaamiset ja -velat
2023 KonsolidoiLiiketoimintojntiperiaaten Kirjattu tulos-teen Tuhatta euroa 1.1. yhdistäminen laskelmaan muutos 31.12. Laskennalliset verosaamiset Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset ja velat 1 845 - 452 -2 298 - 1Vuokrasopimukset ja käyttöomaisuus- 293 202 - 495 Muut väliaikaiset erot - 1 473 227 - 1 700 Käyttämättömät tappiot verotuksessa 2 606 - 516 - 3 122 Yhteensä 4 451 1 766 1 397 -2 298 5 316 Laskennalliset verovelat Käyvän arvon kohdistukset - -16 869 4 340 - -12 528 Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset ja velat -8 524 - - 8 524 - Muut väliaikaiset erät -20 -176 58 - -138 Yhteensä -8 544 -17 045 4 399 8 524 -12 666
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
78
2022 KonsolidointiperiaatLiiketoimintojen Kirjattu tulos-teen Tuhatta euroa 1.1. yhdistäminen laskelmaan muutos 31.12. Laskennalliset verosaamiset Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset ja velat 866 - 979 - 1 845 Käyttämättömät tappiot verotuksessa 2 101 - 504 - 2 606 Yhteensä 2 967 - 1 484 - 4 451 Laskennalliset verovelat Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset ja velat -9 139 - 616 - -8 524 Muut väliaikaiset erät - - -20 - -20 Yhteensä -9 139 - 596 - -8 544
Laskennalliset verot
Laskennalliset verot kirjataan kirjanpidon ja verotuksen välisistä väliaikaisista eroista tilinpäätöshetkellä
vahvistettua tulevien vuosien verokantaa käyttäen. Suurimmat väliaikaiset erot syntyvät käyvän arvon
kohdistuksista, käyttöoikeusomaisuudesta, vuokrasopimusveloista sekä verotappioista. Laskennalliset
verosaamiset ja -velat vähennetään toisistaan (netotetaan), kun ne liittyvät saman veronsaajan perimiin veroihin ja
ne voidaan laillisesti toimeenpantavissa olevan oikeuden nojalla kuitata keskenään.
Arvionvaraiset erät ja johdon harkinta
Laskennallisen verosaamisen kirjaaminen perustuu johdon ennusteisiin ja arvioihin siitä, tuleeko yhtiölle
tulevaisuudessa riittävästi verotettavaa tuloa. Laskennassa käytetyt arviot perustuvat viimeisimpään johdon
ennusteeseen raportointipäivänä ja oletuksiin, jotka ovat yhdenmukaisia muualla tilinpäätöksessä käytettyjen
oletusten kanssa. Laskennallinen verosaaminen on kirjattu siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että niitä
voidaan käyttää tulevia verotettavia tuloja vastaan
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
79
5. Muut liitetiedot
5.1 Rahoitusriskit ja rahoitusriskien hallinta
Rahoitusriskienhallinnan tavoitteet ja toimintaperiaatteet
KH Groupin toimintaan sisältyy monenlaisia rahoitusriskejä. Pääosin rahoitusriskit aiheutuvat muutoksista
markkinaolosuhteissa ja asiakkaiden käyttäytymisessä. KH Groupin rahoitusvaroihin vaikuttavat riskit liittyvät
pääasiassa vastapuolen maksukäyttäytymisessä tapahtuviin muutoksiin, luottoriskiin ja valuuttariskiin.
Korkotason muutokset vaikuttavat konsernin rahoitusvelkoihin, jotka sisältävät vaihtuvakorkoisia lainoja, joten ne
ovat alttiita korkoriskille.
KH Group arvioi riskiympäristöä tasaisin väliajoin ja johto valvoo näiden riskien hallintaa konsernin rahoitusriskien
hallintapolitiikan mukaisesti. KH Groupilla on asianmukaiset toimintaperiaatteet ja menettelyt, ja taloudelliset riskit
tunnistetaan, äritetään ja hallitaan konsernin toimintaperiaatteiden sekä riskitavoitteiden mukaisesti. Hallitus
tarkastaa ja hyväksyy riskienhallintaa koskevat toimintaperiaatteet, jotka esitetään tiivistetysti alla.
KH Group voi käyttää johdannaisinstrumentteja suojautuakseen valuuttariskeiltä ja korkoriskeiltä. KH Groupilla ei
tällä hetkellä ole hallussaan johdannaisinstrumentteja.
Herkkyysanalyysi
KH Group arvioi riskienhallintapolitiikassa altistumista olennaisille markkinariskeille tekemällä herkkyysanalyysin
määräajoin kunakin raportointipäivänä. Herkkyysanalyysit on laadittu sillä perusteella, että muuttujat kuten
esimerkiksi nettovelan määrä, kiinteän ja vaihtuvan koron suhde ja rahoitusvälineiden osuus ulkomaan valuutoista
ovat kaikki vakioita.
Seuraavissa osioissa esitetyt herkkyysanalyysit liittyvät 31.12.2023 vallinneisiin tilanteisiin. Tietyn tuloslaskelman
erän herkkyys on kyseisten markkinariskien oletettujen muutosten vaikutus erään. Tämä perustuu 31.12.2023
hallussa olleisiin rahoitusvaroihin ja -velkoihin.
Markkinariski
Markkinariski on riski siitä, että rahoitusvälineistä johtuva käypä arvo tai syntyvät rahavirrat vaihtelevat
markkinahintojen tai markkinaolosuhteiden muutosten takia. Markkinariski käsittää kolmenlaisia riskejä, joita ovat
korkoriski, valuuttariski ja muu hintariski, kuten oman pääoman hintariski ja hyödykeriski. Markkinariskien
vaikutuksen piiriin kuuluvat rahoituslainat ja talletukset.
Korkoriski
Korkoriski on riski siitä, että rahoitusinstrumentin käypä arvo tai tulevat rahavirrat vaihtelevat markkinakorkojen
muutosten vuoksi. Konsernin altistuminen korkovaihteluille liittyy pääasiassa niihin KH Groupin velkavelvoitteisiin,
joissa on vaihtuva korko. Konsernin pitkäaikaiset pankkilainat, joilla on vaihtuvat korot, ovat sidoksissa Euribor-
korkoihin. Markkinakorkojen muutoksilla on suora vaikutus konsernin tuleviin korkomaksuihin.
Konsernin periaate korkoriskin vaikutusten vähentämiseksi on säilyttää ennalta määritelty tasapaino hankittujen
lainajärjestelyiden kokonaismäärän ja likviditeettiposition välillä. Johto arvioi korkoriskiä jokaisena
raportointipäivänä määrittääkseen toimet, joita tarvitaan vakaan korkoympäristön ylläpitämiseksi. Konsernilla on
mahdollisuus neuvotella rahoitusvälineiden ehdoista uudelleen markkinaympäristön ja korkoympäristön
muuttuessa.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
80
KH Group voi käyttää johdannaisia suojautuakseen korkoriskiä vastaan. KH Groupilla ei tällä hetkellä ole hallussaan
johdannaisinstrumentteja.
Korkoherkkyys
Seuraavassa taulukossa esitetään herkkyys kohtuullisen mahdolliselle korkotasojen muutokselle niiden lainojen
osalta, joihin se vaikuttaa. Herkkyysanalyysi on tehty olettaen, että viitekorko ja lainamäärä ovat positiivisia
raportointikauden lopussa, pois lukien mahdolliset tulevaisuuden lyhennykset. Korkotason muutokset heijastuvat
herkkyysanalyysissä täysimääräisesti huomioimatta velkojen mahdollisia sopimusperusteisia korkolattioiden
vaikutuksia. Kun kaikki muut muuttujat pidetään vakioina ja korkoa muutetaan 1 %-yksikköä, korollisten
nettovelkojen ilman vuokrasopimusvelkoja 31.12.2023 tilinpäätöshetken arvon 92,5 milj. euroa perusteella kyseiset
koronmuutokset vaikuttaisivat konsernin tulokseen ennen veroja ja omaan pääomaan seuraavasti:
Nousu/lasku Vaikutus tulos Vaikutus omaan Tuhatta euroa prosentteina ennen veroja pääomaan ennen veroja 2023 +1% -855 -855 Euribor 12 kk -1% +855 +855 Euribor 12 kk
Valuuttariski
KH Group -konserni on alttiina valuuttariskille, joka aiheutuu tytäryhtiöihin tehtyjen ei-euromääräisten sijoitusten
muuntamisesta syntyvistä valuuttakurssieroista.
Transaktioriski
KH Groupin rahoituspolitiikan mukaisesti konsernien emoyhtiön ja ulkomaisten tytäryhtiöiden transaktiot tehdään
pääosin paikallisessa valuutassa ja siten transaktioriski on pieni. Poikkeuksena ovat tytäryhtiöt, joilla on muita kuin
paikallisessa valuutassa tapahtuvia transaktioita ja saldoja liiketoiminnan luonteeseen liittyen. Suurin osa konsernin
myynneistä on EUR- tai SEK-määräisiä asiakkaiden preferenssien ja liiketoiminnan luonteeseen perustuen.
Emoyhtiön ja tytäryhtiöiden kaikkiin transaktioihin liittyvä altistuminen ulkomaan valuutoille liittyy taseella oleviin
ulkomaanvaluuttamääräisiin saamisiin ja velkoihin, se ulkomaanvaluuttamääräisiin sitoviin osto- ja
myyntisopimuksiin. KH Group voi käyttää valuuttajohdannaisia, kuten valuuttatermiinejä, suojautuakseen
merkittäviin valuuttapositioihin liittyviltä riskeiltä.
Translaatioriski
Tilinpäätöksessä ulkomaan toiminnot tytäryhtiöiden taseet on käännetty euroiksi käyttäen Euroopan Keskuspankin
päätöskursseja ja tuloslaskelmat käyttäen vuoden keskikurssia. Valuuttojen kurssivaihteluiden vaikutukset liittyen
tytäryhtiöiden tuloslaskelmien ja taseiden käännöksiin kirjataan valuuttakurssieroissa laajassa tuloslaskelmassa ja
omassa äomassa muuntoerot-erässä. Valuuttakurssien kurssivaihtelusta johtuva vaikutus KH Groupin laajaan
tulokseen oli -29 tuhatta euroa.
Luottoriski
Luottoriski muodostuu asiakkaista, jotka eivät ole kykeneväisiä suoriutumaan rahoitusinstrumenttien tai
asiakassopimuksien mukaisista velvoitteistaan, joka johtaa rahalliseen tappioon KH Groupin näkökulmasta.
Normaaleihin kaupallisiin toimintoihin liittyvän luottoriskinhallinnan vastuu on konserniyhtiöillä. KH Groupin
operatiivinen luottoriski syntyy avoimista saamisista sekä pitkäaikaisista sopimuksista asiakkaiden kanssa.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
81
Asiakaskunta ja liiketoimintasopimuksien luonteet vaihtelevat konserniyhtiöittäin, ja ne ovat vastuussa
asiakaskohtaisen luottoriskin jatkuvasta seurannasta.
Konserni hallitsee operatiivisiin eriin liittyvää luottoriskiä esimerkiksi etukäteismaksuilla, maksuvakuuksilla ja
asiakkaan tarkalla luottokelpoisuuden arvioinnilla. Suurin osa KH Group -konsernin operatiivisesta toiminnasta
perustuu vakiintuneisiin, luotettaviin asiakassuhteisiin sekä yleisesti hyväksyttyihin sopimusehtoihin. Maksuehdot
laskulla ovat 14 ja 90 päivän välillä. Uusien asiakkaiden kohdalla luottoluokitus ja tausta arvioidaan
kokonaisvaltaisesti, ja kun tarpeellista, vakuudet vaaditaan asiakkailta ja asiakkaiden maksukäyttäytymistä
seurataan aktiivisesti.
Lisäksi konserni altistuu vastapuoliriskille, jota hallitaan luottoriskin hallinnan yhteydessä tunnistamalla asiakkaat
ennen kaupankäyntiä tai veloittamalla asiakasta etukäteen suoritettavista palveluista. Konserni käy kauppaa
ainoastaan tunnistettujen ja luotettavien osapuolien kanssa. Saamisten arvoja seurataan ja kerätään jatkuvalla
järjestelyllä. Maksimaalinen altistuminen luottoriskille raportointipäivänä muodostuu kaikista rahoitusvaroista.
KH Groupilla ei ole merkittäviä luottoriskikeskittymää, koska asiakaskunta on laaja ja levittynyt eri liiketoiminta-
alueille.
Odotettavissa olevat luottotappiot
Konserni arvioi myyntisaamisten määrää vuosineljänneksittäin raportoinnin yhteydessä. Konserni soveltaa
odotettavissa olevien luottotappioiden laskentaan yksinkertaistettua menetelmää myyntisaamisten
arvonalentumisten arvioimiseen. Lisätietoja odotettavissa olevista luottotappioista on esitetty liitetietojen kohdassa
4.5 Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät.
Likviditeettiriski
KH Group tarkastelee sen saatavilla olevia rahavaroja ja maturiteettianalyysiä määrittääkseen käteisvarojen
tarpeen. Johto arvioi liiketoimintaennusteita ja niihin liittyviä kassavirtoja likviditeettitarpeen ylläpitämiseksi.
KH Groupin tavoite on ylläpitää rahoituksen jatkuvuutta ja joustavuutta käyttämällä pankkilimiittejä, ja jos tarpeen,
pankkilainoja. Konserni on arvioinut uudelleenrahoitukseen liittyvän riskikeskittymän tasoa ja arvioi riskin olevan
matala. KH Groupilla on saatavilla riittävä määrä eri rahoituslähteitä ja 12 kuukauden aikana erääntyvät velat
pystytään siirtämään eteenpäin nykyisien tai uusien lainoittajien kanssa.
Lainoihin liittyvät kovenantit raportoidaan rahoittajille neljännes- tai puolivuosittain. Kovenanttiehdot liittyvät
omavaraisuuteen, korollisten velkojen suuruuteen suhteessa käyttökatteeseen ja käyttökatteen suuruuteen
suhteessa rahoituskuluihin. Johto tarkkailee lainakovenanttiehtojen täyttymistä säännöllisesti. Likviditeettiriskiä
seurataan jatkuvasti ja maksuvalmiusennusteet tehdään säännöllisesti.
Rahoitusvelkojen erääntymisanalyysi on esitetty erääntymistaulukkona liitetiedossa 2.4 rahoitusvelkojen
maturiteettijakauma, joka esittää lähitulevaisuudessa tapahtuvat relevantit ulospäin lähtevät kassavirrat.
Lisätietoja likvideihin varoihin liittyen on esitetty liitetiedossa 2.2 Rahavarat. KH Groupilla oli nostettavissa 14,7
milj. euroa käyttämättömiä luottolimiittejä 31.12.2023.
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
82
5.2 Lähipiiri ja johdon palkkiot
Osapuolten katsotaan kuuluvan toistensa lähipiiriin, jos toinen osapuoli pystyy käyttämään toiseen nähden
määräysvaltaa tai yhteistä määräysvaltaa tai huomattavaa vaikutusvaltaa sen taloutta ja liiketoimintaa koskevassa
päätöksenteossa.
Konsernin lähipiiriin kuuluvat tytäryhtiöt ja johtoon kuuluvat avainhenkilöt. Johtoon kuuluviin avainhenkilöihin
luetaan hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja konsernin muu johtoryhmä sekä heidän läheiset perheenjäsenensä.
Lisäksi lähipiiriin kuuluvat mahdolliset KH Groupissa määräysvaltaa tai huomattavaa vaikutusvaltaa käyttävät
omistajat ja yritykset, joissa näillä on määräysvalta.
Lähipiirin kanssa tilikauden aikana toteutuneet liiketoimet
Nordic Rescue Group Oy:n omistajat tekivät yhtiöön joulukuussa 2023 lisäsijoituksen, josta konsernin emoyhtiön
osuus oli 250 tuhatta euroa. Indoor Group Holding Oy sai joulukuussa 2023 suurimmilta omistajilta yhteensä 2,8
milj. euron lisäsijoitukseen taseaseman vahvistamiseksi. KH Groupin osuus lisäsijoituksesta oli 2,1 milj. euroa.
Johdon työsuhde-etuudet ja hallituksen palkkiot
2023 2022 Tuhatta euroa Toimitusjohtajan palkat ja palkkiot Lauri Veijalainen (toimitusjohtaja 1.8.2023 alkaen) Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet sisältäen myös Indoor 136 - Groupin toimitusjohtajan palkan Ville Nikulainen (toimitusjohtaja 22.3.-31.7.2023) 43 - Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet Jussi Majamaa (toimitusjohtaja 1.9.2021.-22.3.2023) 347 262 Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet Päivi Marttila (toimitusjohtaja 1.9.2021 saakka) - 28 Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet Toimitusjohtajan roolissa toimineiden palkat ja palkkiot sekä 526 289 lakisääteiset eläkemaksut yhteensä Muu johto 140 232 Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 140 232 Muuhun johtoon kuuluneiden palkat ja palkkiot yhteensä Hallituksen palkkiot Juha Karttunen, hallituksen jäsen 11.5.2022 saakka, hallituksen 43 36 puheenjohtaja 11.5.2022 alkaen 27 28 Kati Kivimäki, hallituksen jäsen 27 15 Timo Mänty, hallituksen jäsen 11.5.2022 alkaen
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
83
27 28 Taru Narvanmaa, hallituksen jäsen 27 15 Harri Sivula, hallituksen jäsen 11.5.2022 alkaen - 19 Lennart Simonsen, hallituksen puheenjohtaja 11.5.2022 saakka Hallituksen palkkiot yhteensä 151 141 Taulukon tiedon on esitetty maksuperusteisesti.
Muut etuudet
KH Groupin toimitusjohtajalla on oikeus lakisääteiseen eläkkeeseen ja eläkeikä määräytyy lakisääteisen
työeläkejärjestelmän mukaisesti. Toimitusjohtajan palvelusuhteessa noudatettava irtisanomisaika on kuusi
kuukautta. Yhtiön irtisanoessa palvelusuhteen, irtisanomisajan palkan lisäksi maksetaan erokorvaus, joka vastaa
kuuden kuukauden palkkaa.
5.3 Osakeperusteiset kannustinjärjestelmät
KH Groupin emoyhtiön hallitus päätti 22.12.2022 lakkauttaa yhtiön maaliskuussa 2020 perustaman
suoriteperusteisen avainhenkilöiden osakepalkkiojärjestelmän. Hallitus on osakepalkkiojärjestelmän
lakkauttamisen yhteydessä päättänyt maksaa sen perusteella käynnistettyihin LTI 20202022 ja LTI 20212023-
kannustinohjelmiin osallistuneille avainhenkilöille käteispalkkion osakepalkkiojärjestelmän lakkauttamiseen
päättyneiltä ansaintajaksoilta. Ohjelman lakkauttamisen perusteella maksettujen käteispalkkioiden kokonaismäärä
oli 0,1 milj. euroa. Käteispalkkiot maksettiin 2023.
Osakepalkkiojärjestelmän lakkauttaminen liittyi KH Groupin 15.12.2022 tiedottamaan strategiamuutokseen, jonka
seurauksena yhtiön hallitus katsoi, ettei maaliskuussa 2020 perustetun osakepalkkiojärjestelmän jatkaminen ole
enää perusteltua.
Omana pääomana maksettavat osakeperusteiset työsuhde-etuudet
Omana pääomana maksettavat osakeperusteiset työsuhde-etuudet arvostetaan käypään arvoon niiden
myöntämishetkellä. Kuluksi kirjattava määrä jaksotetaan henkilöstökuluihin ja oman pääoman lisäykseksi oikeuden
syntymisajanjakson kuluessa. Toteutettavien osakkeiden arvioitua lukumäärää arvioidaan ja tarvittaessa
tarkastetaan vähintään puolivuosittain. Alkuperäisiin arvioihin tehtävien tarkistusten mahdolliset vaikutukset
kirjataan henkilöstökuluna tuloslaskelmaan, ja vastaava oikaisu tehdään omaan pääomaan.
5.4 Pitkäaikaiset eläkevelat
Konsernissa on sekä maksuperusteisia että etuuspohjaisia eläkejärjestelyitä. Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt
muodostuvat Indoorin vanhoista, lakkautetuista ja suljetuista henkilöstön lisäeläkejärjestelyistä. Konsernilla ei ollut
sijoitusyhteisönä raportoidessa tilikaudella 2022 etuuspohjaisia eläkejärjestelyitä.
Velvoitteiden nykyarvo ja varojen käypä arvo Tuhatta euroa 2023 2022 Velvoitteen nykyarvo 657 - Järjestelyyn kuuluvien varojen käypä arvo -502 - Etuuspohjainen velka taseessa 155 -
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
84
Etuuspohjaiset eläkevelvoitteet
Etuuspohjaisiksi järjestelyiksi luokitellaan kaikki ne järjestelyt, jotka eivät täytä maksupohjaisten järjestelyjen
määritelmää. Etuuspohjaisissa eläkejärjestelyis määritellään eläke-etuus, jonka työntekijä saa eläkkeelle
jäädessään. Työsuoritukseen perustuvana menona henkilöstökuluihin kirjataan tilikauden työsuorituksella
ansaitun etuuspohjaisen eläkejärjestelyn nykyarvo. Etuuspohjaisista eläkejärjestelyismerkitään taseeseen velaksi
velvoitteen raportointikauden päättymispäivän nykyarvo vähennettynä järjestelyyn kuuluvien varojen käyvällä
arvolla. Etuuspohjaisista järjestelyistä johtuvan velvoitteen määrä perustuu riippumattomien
vakuutusmatemaatikkojen vuosittaisiin laskelmiin, joissa käytetään ennakoituun etuoikeusyksiköön perustuvaa
menetelmää (project unit credit method).
5.5 Ehdolliset velat, varat ja muut sitoumukset
Vastuusitoumukset
KH Group ja sen tytäryhtiöt voivat tehdä tavanomaiseen liiketoimintaansa liittyen erilaisia sopimuksia, joiden
perusteella tarjotaan takauksia kolmansille osapuolille. Näitä sopimuksia tehdään ensisijaisesti konsernin
yhtiöiden luottokelpoisuuden parantamiseksi ja rahoitusaseman saatavuuden helpottamiseksi.
Taseen ulkopuoliset vastuut ja lainakovenantit Yrityskiinnitykset tuhatta euroa 2023 2022 KH-Koneet 47 370 47 200 Indoor Group 65 455 65 445 HTJ 10 010 10 010 Nordic Rescue Group 19 051 14 702 Logistikas (myyty 30.6.2023) - 12 993 Emoyhtiö - - Konserni yhteensä 141 886 150 350
KH-Koneet Group Oy on antanut S-Rental AB:n leasingrahoituslimiitin vakuudeksi yleistakauksen (generellt
borgensåtagande) suuruudeltaan 132 000 000 SEK.
Indoor Groupin kaupalliseen takauslimiittiin sisältyvät vuokratakaukset olivat 2 768 (2 293) tuhatta euroa ja
tullitakaus oli 60 (60) tuhatta euroa.
NRG on antanut takuuaikaisen takauksen 973 (201) tuhatta euroa ja sillä on käytössä laskuluotto 1041 (1386)
tuhatta euroa, jonka vakuutena on järjestelyn piirissä olevat myyntisaatavat.
Kaikkien konserniyhtiöiden kovenanttiehdot ovat täyttyneet 31.12.2023.
Riita-asiat ja oikeudenkäynnit
Yhtiö luopui pelastusnosturien valmistuksesta joulukuussa 2022, kun Vema Lift jätti konkurssihakemuksen.
Emoyhtiö Nordic Rescue Group on Vema Liftin konkurssipesän suurin velkoja. Nordic Rescue Groupille
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
85
konkurssipesästä arvioidusta 1,5 milj. euron jako-osuudesta saatiin 0,5 milj. euroa vuoden 2023 aikana. Tilikauden
päätöshetkellä arvioitu 1,0 milj. euron loppusaaminen odottaa selvitysprosessin seuraavia vaiheita.
Ehdolliset velat
Ehdollinen velka on aikaisempien tapahtumien seurauksena syntynyt mahdollinen velvoite, jonka olemassaolo
varmistuu vasta konsernin määräysvallan ulkopuolella olevan epävarman tapahtuman realisoituessa. Ehdolliseksi
velaksi katsotaan myös sellainen olemassa oleva velvoite, joka ei todennäköisesti edellytä maksuvelvoitteen
täyttämistä, tai jonka suuruutta ei voida määrittää luotettavasti. Ehdollinen velka esitetään liitetietona.
5.6 Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat
Tilikauden jälkeen Indoor Group, KH-Koneet ja HTJ sopivat rahoittajan kanssa muutoksista rahoitussopimuksiin.
Tilinpäätöshetkellä lyhytaikaisena esitetyistä rahoituslaitoslainoista 11,4 m€ suuruinen osuus siirtyi lyhennettäväksi
vuoden 2024 jälkeen ja kovenanttiehtoja päivitettiin huomioiden nykyinen taloudellinen tilanne ja tulevaisuuden
näkymät.
5.7 Muutokset IFRS-standardeissa
Tilikaudella käyttöön otetut uudet ja muuttuneet standardit
Konserni on noudattanut vuoden 2023 alusta alkaen seuraavia voimaan tulleita uusia ja muutettuja standardeja
(sovellettava 1.1.2023 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla):
- Muutokset IAS 1:een Tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden esittäminen: Muutokset selventävät
olennaisuuden periaatteen soveltamista tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskevaan informaatioon.
- Muutokset IAS 8:aan Kirjanpidollisen arvion määritelmä: Muutokset selventävät, kuinka yhtiöiden tulisi
erottaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden muutokset kirjanpidollisten arvioiden muutoksista, ja
keskittyvät kirjanpidollisen arvion määritelmään ja sen selvennyksiin.
- Muutokset IAS 12:een Yhdestä liiketoimesta aiheutuviin varoihin ja velkoihin liittyvä laskennallinen vero:
Muutokset kaventavat alkuperäistä kirjaamista koskevan poikkeuksen soveltamisalaa ja selventävät, ettei
poikkeus sovellu sellaisiin liiketoimiin, kuten vuokrasopimukset ja käytöstä poistamisesta johtuvat
velvoitteet, joista syntyy yhtä suuret ja vastakkaiset väliaikaiset erot.
- Muutokset IAS 12:een Kansainvälinen verouudistus Pilari 2:n mallisäännöt: Muutoksilla annetaan
helpotus OECD:n kansainvälisestä verouudistuksesta johtuvien laskennallisten verojen
kirjanpitokäsittelyyn ja edellytetään uusien liitetietojen esittämistä, joilla pyritään korvaamaan
helpotuksesta mahdollisesti aiheutuva informaation menetys.
Yllä mainituilla standardimuutoksilla ei ole ollut merkittävää vaikutusta KH Groupin konsernitilinpäätökseen.
Muutokset IFRS-standardeissa ja IFRIC-tulkinnoissa, jotka tulevat voimaan aikaisintaan seuraavalla
tilikaudella
IFRS Konsernitilinpäätös 2023
86
Tilinpäätöshetkellä tiedossa olevat julkaistut standardit, jotka ovat voimassa 1.1.2024 tai sen jälkeen, sisältävät
pääosin muutoksia tai parannuksia nykyisiin standardeihin, joilla ei odoteta olevan olennaista vaikutusta KH
Groupin konsernitilinpäätökseen.
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2023
87
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS)
Emoyhtiön tuloslaskelma
EUR
Liitetieto
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Henkilöstökulut
1
-1 067 241,38
-1 283 753,30
Poistot
2
-6 765,32
-9 961,32
Liiketoiminnan muut kulut
3
-1 788 362,05
-1 043 942,27
Liikevoitto
-2 862 368,75
-2 337 656,89
Rahoitustuotot
4
6 374 739,85
97 595,68
Rahoituskulut
4
-363 057,71
-282 203,67
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista
4
0,00
-2 448 046,35
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja
3 149 313,39
-4 970 311,23
Tuloverot
5
0,00
0,00
Tilikauden voitto
3 149 313,39
-4 970 311,23
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2023
88
Emoyhtiön tase
EUR
Liitetieto
31.12.2023
31.12.2022
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto
6
20 296,16
29 884,06
20 296,16
29 884,06
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä
7
50 397 561,34
55 997 561,34
Muut saamiset
8
3 882 414,40
1 395 813,19
54 279 975,74
57 393 374,53
Pysyvät vastaavat yhteensä
54 300 271,90
57 423 258,59
Vaihtuvat vastaavat
Pitkäaikaiset saamiset
Muut saamiset
8
0,00
25 245,00
0,00
25 245,00
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset
9
3 500,00
0,00
Muut saamiset
36 911,10
0,00
Siirtosaamiset
9
14 028,99
56 729,93
54 440,09
56 729,93
Rahat ja pankkisaamiset
287 367,69
2 215 929,95
Vaihtuvat vastaavat yhteensä
341 807,78
2 297 904,88
Vastaavaa yhteen
54 642 079,68
59 721 163,47
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma
15 178 567,50
15 178 567,50
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
12 885 510,35
12 885 510,35
Edellisten tilikausien voitto
20 900 268,49
25 870 579,72
Tilikauden tulos
3 149 313,39
-4 970 311,23
Oma pääoma yhteen
10
52 113 659,73
48 964 346,34
Vieras pääoma
Pitkäaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta
11
0,0
10 000 000,00
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2023
89
Lyhytaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta
2 137 914,98
Ostovelat
11
167 245,22
316 848,95
Muut velat
11
58 815,31
86 378,27
Siirtovelat
11
164 444,44
353 589,91
2 528 419,95
756 817,13
Vieras pääoma yhteensä
2 528 419,95
10 756 817,13
Vastattavaa yhteen
54 642 079,68
59 721 163,47
Emoyhtiön rahoituslaskelma
EUR
Liitetieto
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden tulos
3 149 313,39
-4 970 311,23
Oikaisut tilikauden tulokseen
12
-6 004 916,82
2 642 615,66
Käyttöpääoman muutos
12
1 800 769,88
-197 469,22
Sijoitusten hankinnat
-59 776,24
-
Sijoitusten luovutustuotot ja luovutuksiin liittyvät
kulut
11 395 852,21
-
Sijoitustoiminnan myönnetyt lainasaamiset
-2 328 160,00
-1 304 999,52
Lainasaamisten takaisinmaksu
-
-
Saadut korot
19 020,15
6 782,01
Maksetut rahoituskulut
-364 689,93
-292 518,66
Saadut osingot
461 202,52
-
Maksetut verot
-
-
Liiketoiminnan rahavirta
8 068 615,16
-4 115 900,96
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin
2 822,58
-
Investointien rahavirta
2 822,58
-
Rahoituksen rahavirta
Sijoitukset muihin rahoitusvaroihin
-
-
Luovutukset muista rahoitusvaroista
-
-
Pitkäaikaisten lainojen nostot
-
14 500 000,00
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
-10 000 000,00
-10 000 000,00
Maksetut osingot
-
-
Rahoituksen rahavirta
-10 000 000,00
4 500 000,00
Rahavarojen muutos
-1 928 562,26
384 099,04
Rahavarat 1.1.
2 215 929,95
1 831 830,91
Rahavarat 31.12.
287 367,69
2 215 929,95
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2023
90
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
Emoyhtiön tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
KH Group Oyj (aikaisempi nimi Sievi Capital Oyj 9.5.2023 asti) on suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka
kotipaikka on Sievi. KH Group Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain ja muiden Suomessa
voimassa olevien säännösten mukaisesti (FAS). Konsernitilinpäätös on laadittu noudattaen IFRS-standardeja.
Taseeseen merkittyjen aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden hankintamenosta on vähennetty
suunnitelman mukaiset poistot. Koneista ja kalustosta tehdään 25 % menojäännöspoistot.
Sijoitukset on arvostettu hankintamenoon. Niis tehdään arvonalennus, jos arvopapereiden
todennäköisesti tulevaisuudessa kerryttämän tulon arvioidaan olevan pysyvästi poistamatonta
hankintamenoa pienempi.
1. Henkilöstökulut
EUR
2023
2022
Palkat ja palkkiot
954 843,39
1 127 394,53
Eläkekulut
95 931,57
140 106,89
Muut henkilösivukulut
16 466,42
16 251,88
Yhteensä
1 067 241,38
1 283 753,30
Eläkekulut ovat maksupohjaisia.
Henkilökunta keskimäärin tilikaudella
Toimihenkilöt
6
5
Yhteensä
6
5
Tiedot johdon palkoista ja palkkioista ja lähipiiritapahtumat esitetään IFRS-tilinpäätöksen liitetiedossa 5.2.
2. Poistot ja arvonalennukset
EUR
2023
2022
Poistot hyödykeryhmittäin
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto
6 765,32
9 961,32
Yhteensä
6 765,32
9 961,32
Poistot yhteensä
6 765,32
9 961,32
3. Liiketoiminnan muut kulut
EUR
2023
2022
Toimitila- ja kiinteistökulut
129 761,57
112 768,58
Asiantuntijapalvelut
1 224 056,30
673 702,44
Muut liiketoiminnan kulut
434 544,18
257 471,25
Yhteensä
1 788 362,05
1 043 942,27
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2023
91
Tilintarkastajan palkkiot
Tilintarkastus
88 500,00
75 000,00
Tilintarkastajan todistukset ja lausunnot
4 260,99
5 723,01
Veropalvelut
11 900,00
-
Muut palvelut
68 365,42
13 000,00
Yhteensä
173 026,41
93 723,01
4. Rahoitustuotot ja -kulut
EUR
2023
2022
Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksistä
Osinkotuotot
461 202,52
-
Yhteensä
461 202,52
-
Muut korko- ja rahoitustuotot
Luovutusvoitot konserniyhtiöiden osakkeiden
myynnistä
5 736 075,97
-
Korkotuotot konserniyhtiöiltä
158 441,21
90 813,67
Muilta
19 020,15
6 782,01
Yhteensä
5 913 537,33
97 595,68
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Muut rahoituskulut
-363 057,71
-282 203,67
Yhteensä
-363 057,71
-282 203,67
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista
Arvonalentumiset osuuksista saman konsernin
yrityksissä
-
-2 448 046,35
Yhteensä
-
-2 448 046,35
Rahoitustuotot ja kulut yhteensä
6 011
682,14
-2 632 654,34
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2023
92
5. Tuloverot
EUR
2023
2022
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero
-
-
Yhteensä
-
-
6. Aineelliset hyödykkeet
2023
EUR
Koneet ja kalusto
Aineelliset
hyödykkeet
yhteensä
Hankintameno 1.1.2023
65 158,18
65 158,18
Lisäykset ja vähennykset
-2 822,58
-2 822,58
Hankintameno 31.12.2023
62 335,60
62 335,60
Kertyneet poistot 1.1.2023
-35 274,12
-35 274,12
Poistot
-6 765,32
-6 765,32
Kertyneet poistot 31.12.2023
-42 039,44
-42 039,44
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
29 884,06
29 884,06
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
20 296,16
20 296,16
2022
EUR
Koneet ja kalusto
Aineelliset
hyödykkeet
yhteensä
Hankintameno 1.1.2022
65 158,18
65 158,18
Lisäykset ja vähennykset
-
-
Hankintameno 31.12.2022
65 158,18
65 158,18
Kertyneet poistot 1.1.2022
-25 312,80
-25 312,80
Poistot
-9 961,32
-9 961,32
Kertyneet poistot 31.12.2022
-35 274,12
-35 274,12
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
39 845,38
39 845,38
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
29 884,06
29 884,06
7. Osuudet saman konsernin yrityksissä
EUR
2023
2022
Hankintameno 1.1.
62 776 761,32
62 776 761,32
Vähennys, Logistikas Oy:n osakkeet
-5 600 000,00
-
Hankintameno 31.12.
57 176 761,32
62 776 761,32
Arvonalentumiset
-6 779 199,98
-6 779 199,98
Kirjanpitoarvo 31.12.
50 397 561,34
55 997 561,34
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2023
93
Konserniyhtiöt
Kotimaa
Emoyhtiön
omistusosuus
(%)
Indoor Group Holding Oy
Suomi
58,3 %
(1)
KH-Koneet Group Oy
Suomi
90,7 %
(1)
Nordic Rescue Group Oy
Suomi
68,1 %
(1)
HTJ Holding Oy
Suomi
91,7 %
'(1) Ulkona olevista osakkeista
8. Pitkäaikaiset saamiset
EUR
2023
2022
Lainasaamiset saman konsernin yrityksiltä
3 882 414,40
1 395 813,19
Muut saamiset
-
25 245,00
Kirjanpitoarvo 31.12.
3 882 414,40
1 421 058,19
9. Lyhytaikaiset saamiset
EUR
2023
2022
Myyntisaamiset
3 500,00
-
Muut saamiset
36 911,10
1,47
Siirtosaamiset
14 028,99
56 728,46
Yhteensä
54 440,09
56 729,93
10. Oma pääoma
EUR
2023
2022
Osakepääoma
Osakepääoma 1.1.
15 178 567,50
15 178 567,50
Osakepääoma 31.12.
15 178 567,50
15 178 567,50
Sidottu oma pääoma yhteensä 31.12.
15 178 567,50
15 178 567,50
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1
12 885 510,35
12 885 510,35
Osakeanti
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12
12 885 510,35
12 885 510,35
Voitto edellisiltä tilikausilta
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1.
20 900 268,49
25 870 579,72
Voitonjako
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12.
20 900 268,49
25 870 579,72
Tilikauden voitto/tappio
3 149
313,39
-4 970 311,23
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2023
94
Vapaa oma pääoma yhteensä
36 935 092,23
33 785 778,84
Oma pääoma yhteen
52 113 659,73
48 964 346,34
Laskelma jakokelpoisesta omasta pääomasta kauden
lopussa
SVOP-rahasto
12 885 510,35
12 885 510,35
Voitto edellisiltä tilikausilta
20 900 268,49
25 870 579,72
Tilikauden voitto
3 149 313,39
-4 970 311,23
Yhteensä
36 935 092,23
33 785 778,84
11. Vieras pääoma
EUR
2023
2022
Vieras pääoma, pitkäaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta
-
10 000 000,00
Yhteensä
-
10 000 000,00
Muut velat, olennaisimmat erät
Lainat rahoituslaitoksilta
2 137 914,98
-
Ostovelat
167 245,22
336 174,35
Ennakonpidätys- ja sairausvakuutusmaksuvelka
58 137,89
86 378,27
Yhteensä
2 363 298,09
422 552,62
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaisimmat erät
Henkilöstökulut, lyhytaikainen
155 906,74
331 965,63
Yhteensä
155 906,74
331 965,63
12. Liiketoiminnan rahavirtojen oikaisut
EUR
2023
2022
Oikaisut tilikauden voittoon
Suunnitelman mukaiset poistot
6 765,32
9 961,32
Rahoitustuotot ja -kulut
-6 011 682,14
2 632 654,34
Yhteensä
-6 004 916,82
2 642 615,66
Käyttöpääoman muutokset
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten
lisäys (-) / vähennys (+)
27 534,84
-24 429,31
Lyhytaikaisten korottomien velkojen
lisäys (+) /vähennys (-)
1 773 235,04
-173 039,91
Käyttöpääoman muutos yhteensä
1 800 769,88
-197 469,22
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2023
95
13. Vastuusitoumukset
EUR
2023
2022
Vuokravastuut
Yhden vuoden kuluessa maksettavat
4 947,60
112 818,00
Yli vuoden mutta enintään viiden vuoden
kuluessa maksettavat
-
28 204,50
KH Group on sopinut KH-Koneet Groupin ja HTJ Holdingin vähemmistöosakkeenomistajien kanssa tiettyjen
ehtojen täyttyessä molemminpuolisesta oikeudesta toteuttaa kaupat vähemmistöosakkeenomistajien
omistamista yhtiön osakkeista. KH Groupin ehdollisen lunastusvelvoitteen käyväksi arvoksi on
tilinpäätöshetkellä arvioitu 7,2 milj. euroa. Todellisen lunastusvelvoitteen suuruus voi poiketa tästä
huomattavasti riippuen muun muassa kyseisten yhtiöiden taloudellisesta kehitykses sekä siitä, milloin
lunastusoikeutta käytetään. KH Groupin velvoite lunastaa osakkeet voi toteutua sopimusehtojen mukaan
aikaisintaan vuosien 20242025 aikana.
Emoyhtiön FAS tilinpäätös 2023
96
ALLEKIRJOITUKSET
Hallituksen toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitukset
Vantaalla 20.3.2024
Juha Karttunen Kati Kivimäki
hallituksen puheenjohtaja hallituksen jäsen
Timo Mänty Taru Narvanmaa
hallituksen jäsen hallituksen jäsen
Harri Sivula Lauri Veijalainen
hallituksen jäsen toimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsingissä 20.3.2024
KPMG Oy Ab
Tilintarkastusyhteisö
Esa Kailiala
KHT
Tilintarkastuskertomus
97
Tilintarkastuskertomus
KH Group Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet KH Group Oyj:n (y-tunnus 0190457-0) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.31.12.2023.
Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman
muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita
koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen
toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-
tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta
asemasta Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti
ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti.
Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan
velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten
vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden
vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme
ja käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia,
emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja.
Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 3.4.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme olennaisuus. Olennaisuus on määritetty
perustuen ammatilliseen harkintaamme ja se ohjaa tarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja
laajuuden määrittämisessä, sekä todettujen virheellisyyksien vaikutusten arvioimisessa suhteessa
tilinpäätökseen kokonaisuutena. Olennaisuuden taso perustuu arvioomme sellaisten virheellisyyksien
suuruudesta, joilla yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa olevan vaikutusta tilinpäätöksen käyttäjien
Tilintarkastuskertomus
98
tekemiin taloudellisiin päätöksiin. Olemme ottaneet huomioon myös sellaiset virheellisyydet, jotka
laadullisten seikkojen vuoksi ovat mielestämme olennaisia tilinpäätöksen käyttäjille.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat
olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu
huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä
annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa. EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan
2 kohdan c alakohdan mukaiset merkittävät olennaisen virheellisyyden riskit sisältyvät alla kuvattuihin
tilintarkastuksen kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on
sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu
väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET
SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Muutos tilinpäätöksen laatimisperiaatteissa (konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet)
KH Group Oyj katsoo lakanneensa olemasta
sijoitusyhteisö 1.5.2023 ja on tästä hetkestä
alkaen yhdistellyt tytäryhtiöt
konsernitilinpäätökseen soveltaen IFRS 3:n
mukaista hankintamenetelmää.
Johto on käyttänyt harkintaa tilinpäätöksen
laatimisperiaatteita sovellettaessa. Tämä
koskee erityisesti niitä tapauksia, joissa
voimassa olevassa IFRS-normistossa on
vaihtoehtoisia kirjaamis-, arvostamis- tai
esittämistapoja.
Toteutetulla laatimisperiaatteen muutoksella
on ollut merkittävä vaikutus tilinpäätöksen
raportoituihin lukuihin ja
liitetietoinformaatioon ja on siten ollut
tilintarkastuksen kannalta merkittävä seikka.
Olemme arvioineet tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
asianmukaisuutta ja liitetietojen riittävyyttä. Arviomme
kohdistuu erityisesti yhteisön tekemiin
laatimisperiaatteiden muutoksiin ja niiden vaikutuksiin.
Olemme myös arvioineet yhteisön käyttämien IFRS-
tilinpäätösstandardien soveltamista, varmistaaksemme
soveltamisen oikeellisuuden ja liitetietojen riittävyyden.
Arviointi perustuu yhteisön laatiman dokumentaation
läpikäyntiin sekä yhtiön kanssa käytyihin keskusteluihin.
Lisäksi KPMG:n erityisasiantuntijat ovat osallistuneet
tarkastukseen IFRS-kysymyksissä.
Tilintarkastuskertomus
99
Liikearvon ja yrityshankintoihin liittyvien aineettomien hyödykkeiden arvostaminen (liitetieto
4.2. ja 4.3)
Liikearvo ja yrityshankintoihin liittyvät
aineettomat hyödykkeet muodostavat
merkittävän osan (noin 30 %)
konsernitaseen loppusummasta.
Arvonalentumistestauksessa KH Group Oyj
määrittää kerrytettävissä olevan
rahamäärän käyttöarvoon perustuen.
Arvonalentumistestausten taustalla olevien
rahavirtaennusteiden laatiminen edellyttää
johdon harkintaa liittyen kannattavuuteen,
pitkän aikavälin kasvutekijään ja
diskonttauskorkoon.
Tasearvon merkittävyydestä ja ennusteisiin
liittyvästä merkittävästä johdon harkinnasta
johtuen liikearvon ja yrityshankintoihin
liittyvien aineettomien hyödykkeiden
arvostaminen ovat tilintarkastuksen
kannalta keskeinen seikka.
Muodostimme käsityksen johdon prosessista
liikearvon arvonalentumisen arvioinnin osalta ja
arvioimme yhtiön laatimien liikearvon
testauslaskelmien asianmukaisuutta.
Tarkastukseen on osallistunut KPMG:n
arvonmäärityksen asiantuntijoita, jotka ovat arvioineet
laskelmissa käytetyn mallin asianmukaisuutta ja
testanneet laskelmien teknistä oikeellisuutta. Olemme
haastaneet testauslaskelmissa käytettyjä keskeisiä
oletuksia ennustetun liikevaihdon kasvun,
kannattavuuden ja käytetyn diskonttokoron osalta
sekä verranneet niitä markkina- ja toimialakohtaisiin
tietoihin.
Olemme myös verranneet testauslaskelmissa
käytettyjä rahavirtoja ja niiden taustalla olevia oletuksia
emoyhtiön hallituksen hyväksymiin budjetteihin.
Lisäksi olemme arvioineet liikearvon ja
yrityshankintoihin liittyvien aineettomien hyödykkeiden
esittämiseen liittyvien liitetietojen asianmukaisuutta.
Myyntituottojen tulouttaminen (liitetieto 3.1 Liikevaihto)
KH Group-konserni myy tavaroita ja
palveluja sekä näihin liittyviä huolto- ja
korjauspalveluita.
Tavara- ja palvelumyynnin tuloutus tapahtuu
yhtenä ajankohtana, kun määräysvalta on
siirtynyt asiakkaalle. Laitevuokrauksessa
tuotot tuloutetaan ajan kuluessa.
Myyntitapahtumien suuren lukumäärän,
hintamuutosten sekä useiden eri
laskutusjärjestelmien johdosta
myyntituottojen tulouttaminen on
tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka.
Tarkastustoimenpiteisiimme on sisältynyt
perehtyminen konsernin soveltamiin
tuloutusperiaatteisiin ja niiden asianmukaisuuden
arviointi verrattuna IFRS-tilinpäätösstandardeihin.
Olemme tunnistaneet ja arvioineet laskutukseen
liittyviä sisäisiä kontrolleja sekä testanneet niiden
tehokkuutta. Lisäksi olemme suorittaneet
aineistotarkastusta ja analyyttisiä
tarkastustoimenpiteitä arvioidaksemme tuloutusten
oikeellisuutta sekä myyntituottojen ja niitä vastaavien
kulujen kirjaamista oikealle kaudelle.
Lisäksi olemme arvioineet liikevaihtoa koskevien
liitetietojen asianmukaisuutta.
Tilintarkastuskertomus
100
Vaihto-omaisuuden oikeellisuus ja arvostaminen (liitetieto 4.4 Vaihto-omaisuus)
Konsernin vaihto-omaisuus muodostaa
merkittävän osan (noin 29 %) konsernitaseen
loppusummasta.
Vaihto-omaisuuteen sisältyvien yksittäisten
tuotteiden hinnoittelu perustuu tietojärjestelmien
toimivuuteen ja kirjattujen ostohintojen
oikeellisuuteen.
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon
tai sitä alempaan nettorealisointiarvoon.
Johdon harkintaa liittyy vaihto-omaisuuden
arvonalentumiskirjauksen määrittämiseen sekä
hitaasti kiertävien tuotteiden arviointiin.
Tasearvon merkittävyydestä ja arvostukseen
liittyvästä johdon harkinnasta johtuen vaihto-
omaisuus on tilintarkastuksen kannalta keskeinen
seikka.
Tarkastustoimenpiteisiimme on sisältynyt
perehtyminen konsernin soveltamiin vaihto-
omaisuuden arvostusperiaatteisiin ja niiden
asianmukaisuuden arviointi verrattuna IFRS-
tilinpäätösstandardeihin.
Olemme arvioineet konserniyhtiöiden vaihto-
omaisuuden kannalta relevantteja
tietojärjestelmiä, sisäistä valvontaa ja näihin
liittyvien kontrollien toimivuutta.
Olemme osallistuneet inventaareihin valituissa
toimipisteissä ja arvioineet inventointiprosessien
asianmukaisuutta.
Olemme suorittaneet aineistotarkastusta vaihto-
omaisuuden hinnoittelun oikeellisuuden
testaamiseksi. Olemme myös arvioineet vaihto-
omaisuuden arvonalentumiskirjausten
riittävyyttä.
Lisäksi olemme arvioineet tilinpäätöksen
liitetietojen asianmukaisuutta.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean
ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja
siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista
koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat
myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen,
jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä
jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja
siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan
jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole
muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena
väärinkäytöksestai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka
sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että
olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa
tilintarkastuksessa. Virheellisyyksvoi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan
Tilintarkastuskertomus
101
olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita
käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja
säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen
virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä
ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä
tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan
tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien
kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös
perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin
perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista
epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää
tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin
tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme.
Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun
tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö
tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksesesitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa,
rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten,
että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia
yhteisöjä tai liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta informaatiosta pystyäksemme antamaan lausunnon
konsernitilinpäätöksestä. Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja
suorittamisesta. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja
ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan
merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta
koskevia relevantteja eettisvaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista
seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa
niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana
olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme
kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan
Tilintarkastuskertomus
102
julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä
tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa
olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana vuodesta 1999 alkaen yhtäjaksoisesti 25
vuotta. KH Group Oyj:stä tuli yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö 25.4.2000 lähtien. Olemme toimineet
yhtiön tilintarkastajana koko sen ajan, kun se on ollut yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen
ja vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa
tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän
tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme
kyseisen päivän jälkeen. Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja
tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai
tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan
olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko
toimintakertomus laadittu sen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että
toimintakertomus on laadittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme saamaamme muuhun
informaatioon kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa informaatiossa on
olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meil ei ole tämän asian suhteen
raportoitavaa.
Helsingissä 20. maaliskuuta 2024
KPMG OY AB
Esa Kailiala
KHT
743700F6CLX8JMYDEP212023-01-012023-12-31743700F6CLX8JMYDEP212022-01-012022-12-31743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31743700F6CLX8JMYDEP212022-12-31743700F6CLX8JMYDEP212021-12-31743700F6CLX8JMYDEP212022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700F6CLX8JMYDEP212023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700F6CLX8JMYDEP212022-12-31KHG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700F6CLX8JMYDEP212023-01-012023-12-31KHG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31KHG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700F6CLX8JMYDEP212022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700F6CLX8JMYDEP212023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700F6CLX8JMYDEP212022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700F6CLX8JMYDEP212023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700F6CLX8JMYDEP212022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700F6CLX8JMYDEP212023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700F6CLX8JMYDEP212022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700F6CLX8JMYDEP212023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700F6CLX8JMYDEP212023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700F6CLX8JMYDEP212021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700F6CLX8JMYDEP212022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700F6CLX8JMYDEP212021-12-31KHG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700F6CLX8JMYDEP212022-01-012022-12-31KHG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700F6CLX8JMYDEP212021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700F6CLX8JMYDEP212022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700F6CLX8JMYDEP212021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700F6CLX8JMYDEP212022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700F6CLX8JMYDEP212021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700F6CLX8JMYDEP212022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700F6CLX8JMYDEP212021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700F6CLX8JMYDEP212022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares