2 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
3 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
4 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
5 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
1 447,6 liikevaihto 2025 (miljoonaa euroa) | 196,4 oikaistu käyttökate 2025 (miljoonaa euroa) | ||
69,3 oikaistu liiketulos 2025 (miljoonaa euroa) | 71,5 miljoonaa toimitettua pakettia Suomessa ja Baltiassa 2025 | ||
620 000 m2 varastotilaa | ~13 800 työntekijää vuoden 2025 lopussa | ||
~100 kansalaisuutta | -25 % omien päästöjen lasku 2025 |
6 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Liikevaihto (miljoonaa euroa) 2025 | Oikaistu liiketulos (miljoonaa euroa) 2025 | |
Liikevaihto (miljoonaa euroa) 2025 | Oikaistu liiketulos (miljoonaa euroa) 2025 | |
Liikevaihto (miljoonaa euroa) 2025 | Oikaistu liiketulos (miljoonaa euroa) 2025 | |
7 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
8 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
9 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
10 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
11 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
12 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
13 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
14 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
15 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
16 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
17 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
18 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
8.4. | ilmoittautuminen päättyy |
10.4. | ilmoittautuminen päättyy (hallintarekisteröidyt) |
15.4. | yhtiökokous |
17.4. 19.10 | ehdotus osingon täsmäytyspäivistä |
24.4. 26.10. | ehdotus osingonmaksupäivistä |
ke 29.4. | osavuosikatsaus tammi – maaliskuu 2026 |
pe 14.8. | puolivuosikatsaus tammi– kesäkuu 2026 |
to 29.10. | osavuosikatsaus tammi – syyskuu 2026 |
19 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
20 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
21 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
22 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
1–12 2025 | 1–12 2024 | 1–12 2023 | |
Taloudellinen kehitys ja kannattavuus | |||
Liikevaihto, milj. euroa | 1 447,6 | 1 521,4 | 1 586,1 |
Liikevaihdon muutos, % | -4,8% | -4,1 % | -4,0 % |
Oikaistu käyttökate, milj. euroa | 196,4 | 207,6 | 197,7 |
Oikaistu käyttökate, % | 13,6 % | 13,6 % | 12,5 % |
Käyttökate, milj. euroa | 180,4 | 196,6 | 188,6 |
Käyttökate, % | 12,5 % | 12,9 % | 11,9 % |
Oikaistu liiketulos, milj. euroa | 69,3 | 80,1 | 66,4 |
Oikaistu liiketulos, % | 4,8 % | 5,3 % | 4,2 % |
Liiketulos, milj. euroa | 52,3 | 68,0 | -7,0 |
Liiketulos, % | 3,6 % | 4,5 % | -0,4 % |
Kauden tulos, milj. euroa | 23,5 | 43,8 | -25,2 |
Rahoitusasema | |||
Omavaraisuusaste, % | 24,6 % | 25,2 % | 37,9 % |
Sidotun pääoman tuotto (12 kk), % | 7,8 % | 11,2 % | -1,0 % |
Nettovelka, milj. euroa | 517,0 | 257,5 | 240,0 |
Nettovelka / oikaistu käyttökate | 2,6x | 1,2x | 1,2x |
Rahoituksen nettovelka / oikaistu käyttökate | 1,1x | -0,1x | -0,3x |
Muut tunnusluvut | |||
Operatiivinen vapaa kassavirta, milj. euroa | -37,0 | -2,9 | 28,6 |
Investoinnit, milj. euroa | 175,1 | 183,5 | 167,4 |
Henkilöstö kauden lopussa | 13 751 | 14 764 | 17 024 |
Henkilöstö keskimäärin, FTE | 11 845 | 13 095 | 14 272 |
Osakekohtainen tulos, laimentamaton ja laimennettu, euroa | 0,59 | 1,10 | -0,63 |
Osakekohtainen osinko, euroa | 0,84* | 0,83 | 4,55 |
Osingot, milj. euroa | 34,0* | 33,0 | 181,8** |
23 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
24 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Henkilöstön uudelleenjärjestelykulut | 5,0 | 11,0 |
Uudelleenjärjestelykulut (muut kuin henkilöstöön liittyvät kulut) | 1,0 | - |
Yritysjärjestelyihin liittyvät erät | - | -0,5 |
Muut erityiserät | 2,2 | 0,4 |
Listautumiskulut | 5,9 | - |
Listautumispalkkio | 2,0 | - |
Arvonalentumiset | 0,9 | 1,2 |
Yhteensä | 17,0 | 12,2 |
25 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
1–12 2025 | 1–12 2024 | |
Liikevaihto, milj. euroa | 640,9 | 640,9 |
Liikevaihdon muutos-% | - | -1,7% |
Oikaistu käyttökate, milj. euroa | 70,4 | 77,0 |
Oikaistu käyttökate, % | 11,0 % | 12,0 % |
Käyttökate, milj. euroa | 70,5 | 71,2 |
Käyttökate, % | 11,0 % | 11,1 % |
Oikaistu liiketulos, milj. euroa | 22,0 | 30,9 |
Oikaistu liiketulos, % | 3,4 % | 4,8 % |
Liiketulos, milj. euroa | 22,1 | 25,1 |
Liiketulos, % | 3,4 % | 3,9 % |
26 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
1–12 2025 | 1–12 2024 | |
Liikevaihto, milj. euroa | 301,7 | 303,0 |
Suomi | 194,1 | 201,3 |
Ruotsi | 107,7 | 101,8 |
Liikevaihdon muutos-%* | -0,4 % | -7,7 % |
Oikaistu käyttökate, milj. euroa | 35,2 | 38,3 |
Oikaistu käyttökate, % | 11,7 % | 12,6 % |
Käyttökate, milj. euroa | 31,7 | 37,8 |
Käyttökate, % | 10,5 % | 12,5 % |
Oikaistu liiketulos, milj. euroa | -5,4 | -4,0 |
Oikaistu liiketulos, % | -1,8 % | -1,3 % |
Liiketulos, milj. euroa | -9,8 | -5,6 |
Liiketulos, % | -3,2 % | -1,8 % |
27 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
1–12 2025 | 1–12 2024 | |
Liikevaihto, milj. euroa | 529,6 | 602,9 |
Liikevaihdon muutos-% | -12,1 % | -4,5 % |
Oikaistu käyttökate, milj. euroa | 100,2 | 104,8 |
Oikaistu käyttökate, % | 18,9 % | 17,4 % |
Käyttökate, milj. euroa | 96,2 | 99,8 |
Käyttökate, % | 18,2 % | 16,5 % |
Oikaistu liiketulos, milj. euroa | 65,8 | 69,2 |
Oikaistu liiketulos, % | 12,4 % | 11,5 % |
Liiketulos, milj. euroa | 61,7 | 64,1 |
Liiketulos, % | 11,7 % | 10,6 % |
28 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
29 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
1–12 2025 | 1–12 2024 | |
Henkilöstö kauden lopussa | 13 751 | 14 764 |
Suomi | 11 841 | 12 925 |
Muut toimintamaat | 1 910 | 1 839 |
Henkilöstö keskimäärin, FTE* | 11 845 | 13 095 |
30 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
31 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
2025 | 2024 | 2023 | |
Osakepääoma, 31.12., miljoonaa euroa | 70 000 000 | 70 000 000 | 70 000 000 |
Osakkeiden määrä, 31.12. | 40 500 000 | 40 000 000 | 40 000 000 |
Osakkeiden laimennusvaikutuksella oikaistu lukumäärä keskimäärin | 40 113 699 | 40 000 000 | 40 000 000 |
Osakkeenomistajien määrä 31.12. | 16 099 | 1 | 1 |
Osakekohtainen tieto | |||
Tulos/osake (laimennettu ja laimentamaton), euroa per osake | 0,59 | 1,10 | -0,63 |
Oma pääoma / osake, euroa | 6,84 | 7,05 | 10,51 |
Osingot, miljoonaa euroa | 34,0* | 33,0 | 181,8 |
Osakekohtainen osinko, euroa | 0,84* | 0,83 | 4,55 |
Osinko / osakekohtainen tulos, % | 144,72 % | 75,26 % | -720,16 % |
Efektiivinen osinkotuotto, % | 9,82 % | - | - |
Hinta/voittosuhde (P/E-luku) | 14,73 | - | - |
Osakkeen kurssikehitys | |||
Listautumishinta, euroa | 7,50 | - | - |
Viimeisin hinta, 31.12., euroa | 8,55 | - | - |
Kaupankäyntivolyymilla painotettu keskihinta, euroa | 7,66 | - | - |
Alin hinta, euroa | 7,85 | - | - |
Ylin hinta, euroa | 8,66 | - | - |
Muut tiedot | |||
Osakekannan markkina-arvo kauden lopussa, miljoonaa euroa | 346,3 | - | - |
Osakkeiden vaihto, miljoonaa euroa | 154,3 | - | - |
Osakkeiden vaihto, miljoonaa osaketta | 20,1 | - | - |
Osakkeiden vaihto, % osakekannasta | 49,69 % | - | - |
32 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Osakkeiden määrä, 31.12.2025 | Osakkeenomistajat | % omistajista | Osakkeet | % osakkeista |
1 - 100 | 6 528 | 40,55 % | 363 007 | 0,90 % |
101 - 1 000 | 8 976 | 55,76 % | 2 500 783 | 6,17 % |
1 001 - 10 000 | 551 | 3,42 % | 1 267 204 | 3,13 % |
10 001 - 100 000 | 31 | 0,19 % | 1 038 494 | 2,56 % |
100 001 - 1 000 000 | 10 | 0,06 % | 3 128 732 | 7,73 % |
> 1 000 000 | 3 | 0,02 % | 32 201 780 | 79,51 % |
Yhteensä | 16 099 | 100,00 % | 40 500 000 | 100,00 % |
Hallintarekisteröityä | 8 | 0,05 % | 4 439 699 | 10,96 % |
Liikkeeseenlaskettu määrä | 40 500 000 | 100,00 % |
Osakkeenomistajat, 31.12.2025 | Osakkeet | % osakkeista | |
1 | Valtioneuvoston Kanslia | 26 660 000 | 65,83 % |
2 | Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 1 400 000 | 3,46 % |
3 | Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma | 775 000 | 1,91 % |
4 | Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo | 565 000 | 1,40 % |
5 | Eläkevakuutusosakeyhtiö Veritas | 385 000 | 0,95 % |
6 | Valtion Eläkerahasto | 350 000 | 0,86 % |
7 | Sr Aktia Capital | 228 722 | 0,56 % |
8 | OP Vakuutus Oy | 200 000 | 0,49 % |
9 | Danske Invest Suomi Osake | 155 000 | 0,38 % |
10 | OP-Henkivakuutus Oy | 150 200 | 0,37 % |
11 | Säästöpankki Korko Plus sr | 150 000 | 0,37 % |
12 | Sr Säästöpankki Pienyhtiöt | 100 000 | 0,25 % |
13 | Sr UB HR Suomi | 100 000 | 0,25 % |
14 | Proprius Partners Arvo Suomi (non-Ucits) | 97 333 | 0,24 % |
15 | Sr Aktia Secura | 80 000 | 0,20 % |
16 | Jääskeläinen Antti Erkki | 71 202 | 0,18 % |
17 | Proprius Partners Micro Finland (non-Ucits) | 48 667 | 0,12 % |
18 | Sr Taaleritehdas Mikro Markka | 43 660 | 0,11 % |
19 | Posti Group Oyj:n Henkilöstörahasto Hr | 32 634 | 0,08 % |
20 | Aktia Livförsäkring Ab | 32 012 | 0,08 % |
20 suurinta omistajaa yhteensä | 31 624 430 | 78,09 % | |
Muut | 8 875 570 | 21,91 % | |
Yhteensä | 40 500 000 | 100,00 % | |
Hallintarekisteröityjä | 4 439 699 | 10,96 % | |
33 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
34 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
35 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
36 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
37 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
38 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
39 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
40 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
41 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
42 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Asiaan liittyvä osa-aihe tai osaosa-aihe | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien kuvaus | Vaikutus, riski tai mahdollisuus | Sijainti arvoketjussa | Aikaväli |
Yksityisyys | Kyberhäiriöt voivat aiheuttaa yksityisyyden suojaa loukkaavia tietovuotoja ja vaikuttaa kielteisesti Postin asiakkaisiin. | Mahdollinen kielteinen vaikutus | Loppupää | Lyhyt (vaikutus) |
Tietosuoja- ja kyberturvallisuuslainsäädännön, kuten yleisen tietosuoja-asetuksen ja tarkistetun kyberturvallisuusdirektiivin, rikkomukset voivat johtaa huomattaviin sakkoihin, kustannusten kasvuun, maineen vahingoittumiseen ja mahdollisiin tulonmenetyksiin. | Taloudellinen riski | Oma ja arvoketju | Keskipitkä ja pitkä (riski) | |
Tuotteiden ja palvelujen saatavuus | Postin kuluttajat hyötyvät luotettavista, turvallisista ja helposti saatavilla olevista fyysisistä ja digitaalisista palveluista, kuten postin ja pakettien jakelusta Postin toimintamaissa. | Tosiasiallinen myönteinen vaikutus | Loppupää | Lyhyt, keskipitkä ja pitkä (vaikutus) |
Postilaki velvoittaa Postia jakamaan postia kaikkialle Manner-Suomeen. Mahdolliset häiriöt Postin palveluissa voivat vaikuttaa kielteisesti Postin kuluttajiin. | Mahdollinen kielteinen vaikutus | Loppupää | Lyhyt (vaikutus) |
43 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Yksityisyys | |
Posti varmistaa ja valvoo tietosuojan toteutumista toiminnassaan sekä tekee jatkuvia auditointeja tietosuojan varmistamiseksi. Näiden auditointien avulla Posti on pystynyt parantamaan palveluidensa turvallisuutta erityisesti kaikissa internetiin yhteydessä olevissa palveluissa. Järjestelmällinen työ on johtanut heikkouksien vähenemiseen Q3-Q4 2025 aikana. Posti toteuttaa ennalta ehkäiseviä turvatoimia ja seuraa mahdollisia uhkia osana jatkuvia toimia, joilla pyritään lieventämään tietoturvaloukkausten mahdollisia kielteisiä vaikutuksia ja riskejä. | |
Pakolliset tietosuoja- ja kyberturvallisuuskoulutukset, joiden avulla voidaan ehkäistä tietosuojaan ja tietoturvaan liittyviä riskejä, myös tietosuojarikkomuksia. Asiantuntijatyötä tekeville henkilöstöryhmille järjestetään tietosuojasta syventävää koulutusta. | |
Tuotteiden ja palvelujen saatavuus | |
Posti on vuoden 2025 aikana kehittänyt digitaalista ja fyysistä esteettömyyttä koskevia prosessejaan ja selkeyttänyt esteettömyyden määritelmää. Näin voidaan parantaa esteettömyyttä kaikkien Postin asiakkaiden kannalta ja olemme esimerkiksi parantaneet palvelupisteidemme esteettömyystietoja verkkosivuillamme. | |
Kuluttajapalvelujen digitaalisen esteettömyyden auditoinnit tehtiin syksyllä 2024 ja 2025, ja niiden välissä tehtiin parannuksia auditoinnin havaintojen perusteella. | |
44 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
45 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
46 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
47 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Suunnitelma | Vastuullisuutta koskevat tulosmittarit % |
LTI 2023–2025 | Kasvihuonekaasupäästöt 20 % |
Tulosjakso 2023–2025 | Työntekijöiden sitouttaminen 15 % |
LTI 2024–2026 | Kasvihuonekaasupäästöt 15 % |
Tulosjakso 2024–2026 | Työntekijöiden sitouttaminen 15 % |
LTI 2025–2027 | Kasvihuonekaasupäästöt 15 % |
Tulosjakso 2025–2027 | Työntekijöiden sitouttaminen 15 % |
48 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Due diligence -prosessin keskeiset osatekijät | Kohta kestävyysraportissa |
a) due diligence -prosessin sisällyttäminen hallintoon, strategiaan ja liiketoimintamalliin | • Toimintaperiaatteet (kaikki aihekohtaiset standardit) |
b) vuorovaikutus vaikutusten kohteena olevien sidosryhmien kanssa kaikissa due diligence - prosessin keskeisissä vaiheissa | • Toimintaperiaatteet (kaikki aihekohtaiset standardit) |
c) haitallisten vaikutusten tunnistaminen ja arviointi | |
d) toimien toteuttaminen kyseisten haitallisten vaikutusten torjumiseksi | • Omaan työvoimaan, arvoketjun työntekijöihin ja liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät toimet (aihekohtaiset toimet) • Korjausprosessi ja kanavat huolenaiheiden esittämistä varten |
e) tehtyjen toimien tuloksellisuuden seuranta | • Kaikkiin olennaisiin aihekohtaisiin standardeihin liittyvät mittarit • Kaikkiin olennaisiin aihekohtaisiin standardeihin liittyvät tavoitteet |
49 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
50 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
51 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
52 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Sidosryhmä | Miten vuorovaikutus toteutetaan? | Mikä on vuorovaikutuksen tarkoitus? | Miten tulokset otetaan huomioon? |
Oma työvoima | Henkilöstökyselyt, vuoropuhelu työntekijöiden edustajien kanssa, suorituskyky- ja kehityskeskustelut, muut kyselytutkimukset. | Selvitetään työntekijöiden näkemyksiä muun muassa työntekijöiden osallistumisesta, työterveydestä ja - turvallisuudesta, koulutuksesta ja urakehityksestä, DEI- toiminnasta ja hyvinvoinnista. | Työntekijöihin liittyvien toimintaperiaatteiden ja käytäntöjen kehittämisessä. |
Yritysasiakkaat | Jatkuva vuoropuhelu kokousten, kyselyjen ja palautekanavien avulla. Palvelujen luominen yhdessä yritysasiakkaiden kanssa. | Luotettavaa ja laadukasta palvelua kohtuulliseen hintaan. Vastataan asiakkaiden odotuksiin joustavuudesta, digitaalisista ratkaisuista, kestävyydestä ja eettisistä periaatteista. | Uusien palvelujen ja nykyisten palvelujen uusien ominaisuuksien kehittämisessä. |
Kuluttajat ja loppukäyttäjät | Asiakaspalvelu, pulssikyselyt, palautekyselyt, markkinointi ja viestintä. | Kuluttajia ja loppukäyttäjiä palvellaan entistä paremmin. | Prosessien ja toimintojen sekä uusien palvelujen kehittämisessä. |
Arvoketjun toimittajat, alihankkijat ja työntekijät | Strategiset ja operatiiviset kokoukset, auditoinnit, itsearviointikyselyt ja tapahtumat. | Keskustellaan Postin ilmastotavoitteista, ympäristönäkökohdista ja ihmisoikeuksista arvoketjussa, rakennetaan kumppanuuksia. | Kumppaniyhteistyöstä huolehtiminen Postin fossiilittomia tiekuljetuksia koskevan tavoitteen toteuttamisessa. Riskien vähentäminen ympäristöön ja ihmisoikeuksiin kohdistuvien kielteisten vaikutusten välttämiseksi, myös arvoketjun työntekijöiden terveys ja turvallisuus. |
53 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Sidosryhmä | Miten vuorovaikutus toteutetaan? | Mikä on vuorovaikutuksen tarkoitus? | Miten tulokset otetaan huomioon? |
Sijoittajat | Vuosikatsaus, puolivuosikatsaus ja osavuosikatsaukset, pörssitiedotteet, lehdistötiedotteet, sijoittaja- ja analyytikkotapaamiset sekä varsinainen yhtiökokous | Tarjota ajantasaista tietoa Postin strategiasta, taloudesta, näkymistä ja edistymisestä vastuullisuudessa. Sidosryhminä toimivien osakkeenomistajien ja sijoittajien kanssa vuorovaikuttaminen, palautteen mahdollistaminen ja uusien sijoittajien hankkiminen. | Osakkeenomistajilta ja sijoittajilta saadun palautteen huomioon ottaminen päätöksenteossa. Liiketoiminnan ja osinkojen kestävä kasvu. |
Julkisen sektorin sidosryhmät ja poliittiset päättäjät | Vuoropuhelu ja yhteistyö. Politiikkaa, lakeja ja asetuksia koskevien näkemysten esiintuominen ja jakaminen. Poliittisten päättäjien tukeminen toimialan näkemysten avulla. | Varmistetaan ennustettava toimintaympäristö, joka tarjoaa Postille oikeudenmukaiset ja kilpailukykyiset kasvumahdollisuudet. | Prosessien ja toimintojen kehittäminen asiaankuuluvien lakien ja asetusten noudattamisen varmistamiseksi. Sellaisen sääntelyn ja lainsäädännön kehityksen seuraaminen, joka voi vaikuttaa esimerkiksi Postin toimintaan ja/tai Postin strategisiin tavoitteisiin. |
Toimialan ja kaupan järjestöt | Aktiivinen jäsenyys toimialajärjestöissä. | Tasapuolisten toimintaedellytysten luominen Postin toimintasektorilla. | Työehtosopimukset. Toimialan parhaat käytännöt, kuten kestävyysraportointidirektiivin ja EU-taksonomian täytäntöönpano ja tulkinta. Lainsäädäntöä ja politiikkaa koskeva edunvalvonta. |
Koulutus- ja tutkimuslaitokset | Tutkimusyhteistyöhankkeet ja vuoropuhelu. | Innovaatiomahdollisuudet Postin strategian ja kestävyystavoitteiden tukemiseksi. Uutta tutkimusta vastuullisuuskysymyksistä, kuten kiertotaloudesta. | Postista tulee innovatiivisten, kestävien tuotteiden (esim. muunnettujen kuorma- autojen) käyttäjä ja/tai se ottaa tutkimushankkeiden tulokset huomioon palveluissaan. |
Sidosryhmä | Miten vuorovaikutus toteutetaan? | Mikä on vuorovaikutuksen tarkoitus? | Miten tulokset otetaan huomioon? |
Kansalaisjärjestöt | Vuoropuhelu ja tapaamiset hyväntekeväisyyslahjoituksista, hankkeista ja sponsoroinnista, jotka ovat linjassa Postin vastuullisuustavoitteiden kanssa. | Positiivisen vaikutuksen luominen yhteiskuntaan. Lasten ja nuorten tukeminen yhtäläisten mahdollisuuksien edistämiseksi. Rasisminvastaisen kulttuurin edistäminen. | Posti vaikuttaa ja käyttää ääntään yhteiskunnan hyväksi. |
Media | Aktiivinen viestintä kaikista Postin tärkeistä tapahtumista. Mediaa palvellaan myös Postin mediayksikön kautta. | Jaetaan ajoissa tietoa asiaankuuluvista aiheista. | Kehitetään Postin toimintaa, sidosryhmien luottamusta ja Postin brändin mainetta jakamalla medialle tietoa hallitusti ja aktiivisesti. |
54 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Standardi | Osa-aihe | Osaosa-aihe | Tosiasiallinen tai mahdollinen kielteinen vaikutus | Tosiasiallinen tai mahdollinen myönteinen vaikutus | Riski | Mahdollisuus |
E1 Ilmastonmuutos | Ilmastonmuutoksen hillintä | ● K | ● K | ● K | ||
Energia | ● K | ● K | ||||
S1 Oma työvoima | Työolot | Työllisyysturva | ● O | ● O | ||
Terveys ja turvallisuus | ● O | ● O | ||||
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille | Koulutus ja taitojen kehittäminen | ● O | ||||
Toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi | ● O | |||||
Moninaisuus | ● O | |||||
Muut työhön liittyvät oikeudet | Yksityisyys | ● O | ||||
S2 Arvoketjun työntekijät | Työolot | Terveys ja turvallisuus | ● A, L | |||
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille | Toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi | ● A, L |
Standardi | Osa-aihe | Osaosa-aihe | Tosiasiallinen tai mahdollinen kielteinen vaikutus | Tosiasiallinen tai mahdollinen myönteinen vaikutus | Riski | Mahdollisuus |
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät | Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset | Yksityisyys | ● L | ● K | ||
Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien sosiaalinen inkluusio | Tuotteiden ja palvelujen saatavuus | ● L | ● L | |||
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | Yrityskulttuuri | ● K | ||||
Väärinkäytösten ilmoittajien suojelu | ● K | |||||
Korruptio ja lahjonta | ● K | |||||
Poliittinen vuorovaikutus ja lobbaustoiminta | ● O | |||||
Toimittajasuhteiden hallinta | ● O, A | |||||
Maksukäytännöt | ● A |
55 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
56 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
57 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
58 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
59 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Aihe | Syy epäolennaisuuteen |
E2 Pilaantuminen | Vaikka kuljetukset ovat keskeinen osa Postin toimintaa ja vaikka ajoneuvojen käyttö aiheuttaa ilman pilaantumista ja niiden renkaista vapautuu mikromuovia, Postin suurin ympäristövaikutus aiheutuu kasvihuonekaasupäästöistä. Ilman pilaantumista ja mikromuoveja ei ole pidetty olennaisina aiheina, koska pisteytys ei ylittänyt määriteltyä kaksinkertaisen olennaisuuden arvioinnin kynnysarvoa. Posti on sitoutunut minimoimaan pilaantumisvaikutuksensa vähentämällä päästöjä muun muassa kuljetusreittien optimoinnilla ja taloudellisella ajotavalla. Postin ilmastonmuutoksen hillitsemistoimista ja edistymisestä konsernin pääkonttoria (marraskuuhun 2025 saakka) ympäröivä maa-alue, Eteläinen Postipuisto ja siihen liittyvä maa-alueen puhdistus ja sen mahdolliset taloudelliset riskit arvioitiin osana kaksinkertaisen olennaisuuden arviointia. Vaikutus ei kuitenkaan ylittänyt olennaisuuden kynnysarvoa. Maa-alueen puhdistustöihin liittyvä varaus esitetään |
E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat | Vaikka ajoneuvojen, pakkausmateriaalien ja muiden Postin toiminnassa käytettävien tuotteiden valmistuksessa käytetäänkin vettä, nämä toiminnot tapahtuvat Postin suoran toiminnan ulkopuolella. Postin toimitilojen vedenkulutus on lisäksi vähäistä, joten Postin kokonaisvaikutus vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin on vähäinen eikä sitä pidetä olennaisena aiheena. Postin vaikutuksia vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin ei siksi ole erityisesti arvioitu. |
60 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Aihe | Syy epäolennaisuuteen |
E4 Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | Resurssi-intensiivisiin aloihin, kuten metsätalouteen, maatalouteen, kaivostoimintaan sekä öljy- ja kaasuteollisuuteen verrattuna logistiikka-alalla on pienempi suora vaikutus biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin. Merkittävin Postin toimintaan liittyvä ympäristövaikutus aiheutuu kasvihuonekaasupäästöistä, jotka johtuvat pääasiassa kuljetustoiminnasta ja energiankulutuksesta sekä Postin toimitiloissa että koko arvoketjussa. Ympäristövaikutukset, myös mahdolliset vaikutukset biologiseen monimuotoisuuteen, arvioidaan merkittävien uusien rakennushankkeiden osana. Näin ollen kaksinkertaisen olennaisuuden arviointiprosessissa ei tehty erillistä analyysia. Yhteenvetona voidaan todeta, että biologista monimuotoisuutta ei pidetä Postin kannalta olennaisena aiheena, koska vaikutukset eivät ylittäneet asetettua kynnysarvoa. Posti on sitoutunut minimoimaan vaikutuksensa biologiseen monimuotoisuuteen vähentämällä päästöjä. Ilmastonmuutoksen hillitsemistoimista ja edistymisestä kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisessä on lisätietoja |
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous | Posti ei kuljetuspalvelujen tarjoajana harjoita merkittävissä määrin valmistustoimintaa. Näin ollen Postin suora resurssien käyttö on vähäistä. Suurin osa Postin toiminnassa syntyvästä jätteestä on peräisin logistiikkakeskuksista ja varastoista. Tähän sisältyvät paperin, pahvin, puujätteen, energiajätteen sekä sähkö- ja elektroniikkalaitteiden jätteiden kaltaiset materiaalit. Vaikka resurssien käyttöä ja kiertotaloutta ei pidetä olennaisena aiheena, Posti on sitoutunut minimoimaan jätteen määrän päivittäisessä toiminnassaan. Se tehdään kestävien pakkausten, materiaalinkäytön vähentämisen, korkean kierrätysasteen ja jätehuoltoratkaisujen avulla. Eteläiseen Postipuistoon liittyvät rakennustyöt ja niiden mahdolliset vaikutukset jätteen syntymiseen sekä niihin liittyvät taloudelliset riskit arvioitiin osana kaksinkertaisen olennaisuuden arviointia. Vaikutus ei kuitenkaan ylittänyt olennaisuuden kynnysarvoa. |
ESRS | Sivu | |
Yleiset tiedot | ||
ESRS 2 | BP-1 Kestävyysselvitysten yleiset laatimisperusteet | |
ESRS 2 | BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot | |
ESRS 2 | GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | |
ESRS 2 | GOV-2 Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat | |
ESRS 2 | GOV-3 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | |
ESRS 2 | GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista | |
ESRS 2 | GOV-5 Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta | |
ESRS 2 | SBM-1 Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju | |
ESRS 2 | SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset | |
ESRS 2 | SBM 3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | |
ESRS 2 | IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | |
ESRS 2 | IRO-2 Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien tiedonantovaatimukset | |
Ympäristötiedot | ||
EU-taksonomia | EU-taksonomia | |
E1 Ilmastonmuutos | ESRS 2 GOV-3 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | |
E1 Ilmastonmuutos | E1-1 Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma | |
E1 Ilmastonmuutos | ESRS 2 SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | |
E1 Ilmastonmuutos | ESRS 2 IRO-1 Kuvaus ilmastoon liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista |
61 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
ESRS | Sivu | |
E1 Ilmastonmuutos | E1-2 Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet | |
E1 Ilmastonmuutos | E1-3 Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit | |
E1 Ilmastonmuutos | E1-4 Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet | |
E1 Ilmastonmuutos | E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä | |
E1 Ilmastonmuutos | E1-6 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt | |
Yhteiskunnalliset tiedot | ||
S1 Oma työvoima | ESRS 2 SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset | |
S1 Oma työvoima | ESRS 2 SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | |
S1 Oma työvoima | S1-1 Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet | |
S1 Oma työvoima | S1-2 Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa | |
S1 Oma työvoima | S1-3 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | |
S1 Oma työvoima | S1-4 Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien olennaisten riskien vähentämiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien vaikuttavuus | |
S1 Oma työvoima | S1-5 Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan | |
S1 Oma työvoima | S1-6 Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | |
S1 Oma työvoima | S1-7 Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | |
S1 Oma työvoima | S1-9 Monimuotoisuuden mittarit | |
S1 Oma työvoima | S1-13 Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit | |
S1 Oma työvoima | S1-14 Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit | |
S1 Oma työvoima | S1-17 Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset | |
S2 Arvoketjun työntekijät | ESRS 2 SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset | |
S2 Arvoketjun työntekijät | ESRS 2 SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | |
S2 Arvoketjun työntekijät | S2-1 Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet | |
S2 Arvoketjun työntekijät | S2-2 Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden kanssa |
ESRS | Sivu | |
S2 Arvoketjun työntekijät | S2-3 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | |
S2 Arvoketjun työntekijät | S2-4 Arvoketjun työntekijöihin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat arvoketjun työntekijöihin kohdistuvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus | |
S2 Arvoketjun työntekijät | S2-5 Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät tavoitteet | |
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät | ESRS 2 BP-2 17. Siirtymäsäännösten käyttö ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti | |
Hallintoa koskevat tiedot | ||
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | ESRS 2 GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | |
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | ESRS 2 IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | |
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | G1-1 Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri | |
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | G1-2 Suhteet toimittajiin | |
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | G1-3 Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen | |
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | G1-4 Vahvistetut korruptio- tai lahjontatapaukset | |
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | G1-5 Poliittinen vaikuttaminen ja lobbaustoiminta | |
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | G1-6 Maksukäytännöt |
62 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Tiedonantovaatimus | Tietopiste | Viittaus tiedonantovelvoite- asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sijainti kestävyysraportissa |
ESRS 2 GOV-1 Hallituksen sukupuolijakauma | alakohta 21 (d) | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 13 | Komission delegoitu asetus (EU) 2020/181627, liite II | |||
ESRS 2 GOV-1 Riippumattomien hallituksen jäsenten prosenttiosuus | alakohta 21 (e) | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | ||||
ESRS 2 GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista | kohta 30 | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 10 | ||||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin liittyvään toimintaan | alakohta 40 (d) i | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 4 | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/245328 taulukko 1: Ympäristöön liittyvää riskiä koskevat laadulliset tiedot ja taulukko 2: Yhteiskuntaan liittyvää riskiä koskevat laadulliset tiedot | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | Ei olennainen aihe Postille | |
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kemikaalien tuotantoon liittyvään toimintaan | alakohta 40 (d) ii | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 9 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | Ei olennainen aihe Postille | ||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin liittyvään toimintaan | alakohta 40 (d) iii | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 14 | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/181829 12 artiklan 1 kohta, delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II | Ei olennainen aihe Postille | ||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen tupakan viljelyyn ja tuotantoon liittyvään toimintaan | alakohta 40 (d) iv | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta, delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS E1-1 Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden saavuttamiseksi vuoteen 2050 mennessä | kohta 14 | Asetuksen (EU) 2021/1119 2 artiklan 1 kohta | ||||
ESRS E1-1 Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle suljetut yritykset | alakohta 16 (g) | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/2453 lomake 1: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Vastuiden luottoluokka toimialan, päästöjen ja jäljellä olevan maturiteetin mukaan | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohdan d–g alakohta ja 12 artiklan 2 kohta | |||
ESRS E1-4 Kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet | kohta 34 | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 4 | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/2453 lomake 3: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Mukauttamismittarit | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 6 artikla |
63 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Tiedonantovaatimus | Tietopiste | Viittaus tiedonantovelvoite- asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sijainti kestävyysraportissa |
ESRS E1-5 Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian kulutus eriteltynä lähteiden mukaan (vain ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat) | kohta 38 | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 5 ja taulukon 2 indikaattori 5 | ||||
ESRS E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä | kohta 37 | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 5 | ||||
ESRS E1-5 Energiaintensiteetti, joka liittyy toimintaan ilmastovaikutuksiltaan merkittävillä aloilla | kohdat 40-43 | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 6 | ||||
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt | kohta 44 | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattorit 1 ja 2 | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/2453 lomake 1: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Vastuiden luottoluokka toimialan, päästöjen ja jäljellä olevan maturiteetin mukaan | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 5 artiklan 1 kohta, 6 artikla ja 8 artiklan 1 kohta | ||
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteetti | kohdat 53-55 | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 3 | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/2453 lomake 3: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Mukauttamismittarit | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 8 artiklan 1 kohta | ||
ESRS E1-7 Kasvihuonekaasujen poistot ja päästöhyvitykset | kohta 56 | Asetuksen (EU) 2021/1119 2 artiklan 1 kohta | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS E1-9 Vertailuarvosalkun alttius ilmastoon liittyville fyysisille riskeille | kohta 66 | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 liite II; delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II | Siirtymäsäännös, ei raportoida tilikaudelta 2025 | |||
ESRS E1-9 Rahallisten määrien erittely akuutin ja kroonisen fyysisen riskin mukaan ESRS E1-9 Sellaisten merkittävien omaisuuserien sijaintipaikka, joihin kohdistuu olennainen fyysinen riski | alakohta 66 (a) alakohta 66 (c) | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetus (EU) 2022/2453, 46 ja 47 kohta; Lomake 5: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä fyysinen riski: Vastuut, joihin kohdistuu fyysinen riski | Siirtymäsäännös, ei raportoida tilikaudelta 2025 | |||
ESRS E1-9 Yrityksen kiinteistöomaisuuden kirjanpitoarvo eriteltynä energiatehokkuusluokittain | alakohta 67 (c) | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetus (EU) 2022/2453, 34 kohta; Lomake 2: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Kiinteistövakuudelliset lainat – Vakuuden energiatehokkuus | Siirtymäsäännös, ei raportoida tilikaudelta 2025 |
64 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Tiedonantovaatimus | Tietopiste | Viittaus tiedonantovelvoite- asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sijainti kestävyysraportissa |
ESRS E1-9 Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien huomioiminen salkussa | kohta 69 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1818, liite II | Siirtymäsäännös, ei raportoida tilikaudelta 2025 | |||
ESRS E2-4 Kunkin sellaisen ilmaan, veteen ja maaperään päätyvän epäpuhtauden määrä, joka mainitaan E-PRTR-asetuksen (epäpuhtauksien päästöjä ja siirtoja koskeva eurooppalainen rekisteri) liitteen II luettelossa | kohta 28 | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 8, taulukon 2 indikaattorit 1, 2 ja 3 | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS E3-1 Vesivarat ja merten luonnonvarat | kohta 9 | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 7 | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS E3-1 Kohdennetut toimintaperiaatteet | kohta 13 | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 8 | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS E3-1 Merien ja valtamerten kestävyys | kohta 14 | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 12 | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS E3-4 Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden kokonaismäärä | alakohta 28 (c) | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 6.2 | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS E3-4 Kokonaisvedenkulutus kuutiometreinä oman toiminnan liikevaihtoa kohti laskettuna | kohta 29 | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 6.1 | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS 2 SBM-3 - E4 | alakohta 16 (a) i | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 7 | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS 2 SBM-3 - E4 | alakohta 16 (b) | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 10 | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS 2 SBM-3 - E4 | alakohta 16 (c) | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 14 | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS E4-2 Kestävät maata tai maataloutta koskevat käytännöt tai toimintaperiaatteet | alakohta 24 (b) | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 11 | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS E4-2 Kestävät meriin liittyvät käytännöt tai toimintaperiaatteet | alakohta 24 (c) | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 12 | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS E4-2 Metsäkatoon puuttumista koskevat toimintaperiaatteet | alakohta 24 (d) | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 15 | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS E5-5 Kierrättämätön jäte | alakohta 37 (d) | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 13 | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS E5-5 Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen jäte | kohta 39 | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 9 | Ei olennainen aihe Postille |
65 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Tiedonantovaatimus | Tietopiste | Viittaus tiedonantovelvoite- asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sijainti kestävyysraportissa |
ESRS 2 SBM3 - S1 Pakkotyötapausten riski | alakohta 14 (f) | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 13 | ||||
ESRS 2 SBM3 - S1 Lapsityövoimatapausten riski | alakohta 14 (g) | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 12 | ||||
ESRS S1-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset | kohta 20 | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 9 ja taulukon 1 indikaattori 11 | ||||
ESRS S1-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt | kohta 21 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | ||||
ESRS S1-1 Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat prosessit ja toimenpiteet | kohta 22 | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 11 | ||||
ESRS S1-1 Työtapaturmien ehkäisemistä koskevat toimintaperiaatteet tai hallintajärjestelmä | kohta 23 | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 1 | ||||
ESRS S1-3 Epäkohtien tai valitusten käsittelyjärjestelmät | alakohta 32 (c) | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 5 | ||||
ESRS S1-14 Kuolemantapausten lukumäärä ja työtapaturmien lukumäärä ja osuus | alakohdat 88 (b) ja (c) | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 2 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | |||
ESRS S1-14 Loukkaantumisten, onnettomuuksien, kuolemantapausten tai sairauksien vuoksi menetettyjen päivien määrä | alakohta 88 (e) | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 3 | ||||
ESRS S1-16 Sukupuolten välinen tasoittamaton palkkaero | alakohta 97 (a) | Liitteen I taulukon 1 indikaattori 12 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | Ei olennainen aihe Postille | ||
ESRS S1-16 Toimitusjohtajan suhteettoman suuri palkka | alakohta 97 (b) | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 8 | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS S1-17 Syrjintätapaukset | alakohta 103 (a) | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 7 | ||||
ESRS S1-17 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n periaatteiden noudattamatta jättäminen | alakohta 104 (a) | Liitteen I taulukon 1 indikaattori 10 ja taulukon 3 indikaattori 14 | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II; delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta | |||
ESRS 2 SBM-3 - S2 Huomattava lapsityövoiman tai pakkotyön käytön riski arvoketjussa | alakohta 11 (b) | Liitteen I taulukon 3 indikaattorit 12 ja 13 |
66 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Tiedonantovaatimus | Tietopiste | Viittaus tiedonantovelvoite- asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sijainti kestävyysraportissa |
ESRS S2-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset | kohta 17 | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 9 ja taulukon 1 indikaattori 11 | ||||
ESRS S2-1 Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet | kohta 18 | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattorit 11 ja 4 | ||||
ESRS S2-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen | kohta 19 | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 10 | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II; delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta | |||
ESRS S2-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt | kohta 19 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | ||||
ESRS S2-4 Arvoketjun alku- ja loppupäähän liittyvät ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset | kohta 36 | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 14 | ||||
ESRS S3-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset | kohta 16 | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 9 ja taulukon 1 indikaattori 11 | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS S3-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden, ILO:n periaatteiden tai OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen | kohta 17 | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 10 | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II; delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta | Ei olennainen aihe Postille | ||
ESRS S3-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset | kohta 36 | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 14 | Ei olennainen aihe Postille | |||
ESRS S4-1 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet | kohta 16 | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 9 ja taulukon 1 indikaattori 11 | ||||
ESRS S4-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen | kohta 17 | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 10 | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II; delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta | |||
ESRS S4-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset | kohta 35 | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 14 | ||||
ESRS G1-1 Korruption vastainen Yhdistyneiden kansakuntien yleissopimus | alakohta 10 (b) | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 15 |
67 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Tiedonantovaatimus | Tietopiste | Viittaus tiedonantovelvoite- asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sijainti kestävyysraportissa |
ESRS G1-1 Väärinkäytösten paljastajien suojelu | alakohta 10 (d) | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 6 | ||||
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta määrätyt sakot | alakohta 24 (a) | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 17 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | |||
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat normit | alakohta 24 (b) | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 16 |
68 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
69 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Ympäristötavoitteet |
1 Ilmastonmuutoksen hillitseminen |
2 Ilmastonmuutokseen sopeutuminen |
3 Vesivarojen ja merten tarjoamien luonnonvarojen kestävä käyttö ja suojelu |
4 Siirtyminen kiertotalouteen |
5 Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen |
6 Biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu ja ennallistaminen |
70 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Toiminta | Liikevaihdon kelpoisuus | Mukaisuutta koskeva menetelmä |
6.4 Henkilökohtaisten kulkuvälineiden käyttö, polkupyörälogistiikka | Liikevaihto, joka on tehty kävellen tai ajoneuvoilla ja laitteilla, joita ei tarvitse rekisteröidä (polkupyörät, sähköpyörät, sähkökärryt) | Kaikkia luokkaan 6.4 kuuluvia tuloja voidaan pitää EU-taksonomian mukaisina. |
6.5 Moottoripyörillä, henkilöautoilla ja kevyillä hyötyajoneuvoilla tapahtuva liikenne | Liikevaihto, joka on tehty skoottereilla, maastoajoneuvoilla ja henkilöautoilla (viitemassa < 2 610 kg) | EU-taksonomian mukaiset tulot sisältävät liikevaihdon, joka on tehty sähköajoneuvoilla. Talvirengaskaudella Posti ei pysty osoittamaan taksonomian mukaisuutta nastarenkaiden vuoksi, jotka eivät ole mukana EU:n EPREL-tietokannan (Energiamerkintöjen eurooppalainen tuotetietokanta) -tulkinnoissa. Muilla kuin päästöttömillä moottoreilla varustetuilla henkilöautoilla saadut tulot katsotaan EU-taksonomiakelpoisiksi, ei EU- taksonomian mukaisiksi. |
6.6 Tieliikenteen tavaraliikennepalvelut | Liikevaihto, joka on tehty henkilö-, paketti- ja kuorma-autoilla. (viitemassa > 2 610 kg) | Kaikki sähköajoneuvoilla tehdyt tulot katsotaan EU-taksonomian mukaisiksi. Talvirengaskaudella Posti ei pysty osoittamaan taksonomian mukaisuutta kaikilla ajoilla nastarenkaiden vuoksi, jotka eivät ole mukana EPREL-tulkinnoissa. Muilla kuin päästöttömillä moottoreilla varustetuilla ajoneuvoilla saadut tulot katsotaan EU-taksonomiakelpoisiksi, ei EU- taksonomian mukaisiksi. |
6.15 Vähähiilisen tieliikenteen ja julkisen liikenteen mahdollistava infrastruktuuri | Liikevaihto, joka on saatu liikenneverkkoa tukevasta infrastruktuurista, kuten postikeskukset, terminaalit, logistiikkakeskukset, latausasemat, pakettiautomaatit, koneet näissä paikoissa sekä ensimmäisen ja viimeisen toimitusvaiheen infrastruktuuri. | Tämä infrastruktuuri on olennainen kirjeiden ja pakettien tehokkaan kuljetuksen mahdollistamiseksi ja siksi välttämätön tarvittavien kuljetusten minimoimiseksi. Tämä vähentää ajettuja kilometrejä ja siten alentaa Postin kasvihuonekaasupäästöjä. Posti pystyy osoittamaan Suomen toimintojen taksonomian mukaisuuden. |
71 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
72 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Toiminta | Omaisuuserien mukaisuus | Mukaisuutta koskeva menetelmä |
6.5 Moottoripyörillä, henkilöautoilla ja kevyillä hyötyajoneuvoilla tapahtuva liikenne | Skootterit, maastoajoneuvot ja henkilöautot (viitemassa < 2 610 kg) | Sähköajoneuvot toimivat päästöttömästi, joten ne täyttävät merkittävää edistämistä koskevan vaatimuksen. Hankittujen henkilöautojen renkaat ovat EPREL- tietokannan kriteerien mukaiset. Skootterin renkaille ei ole olemassa EPREL-luokitusta, joten tätä kriteeriä ei katsota sovellettavaksi. |
6.6 Tieliikenteen tavaraliikennepalvelut | Pakettiautot ja kuorma-autot (viitemassa > 2 610 kg) | Ajoneuvot, jotka toimivat päästöttömästi ja joiden massa ylittää 7 500 kg. Hankittujen ajoneuvojen renkaat noudattavat EPREL-kriteerejä, myös kuorma-autoissa käytettävät pinnoitetut renkaat. |
6.15 Vähähiilisen tieliikenteen ja julkisen liikenteen mahdollistava infrastruktuuri | Kuljetukseen tarvittava infrastruktuuri, kuten postikeskukset, terminaalit, logistiikkakeskukset, latausasemat, pakettiautomaatit, koneet näissä paikoissa sekä ensimmäisen ja viimeisen toimitusvaiheen infrastruktuuri. | Pääomamenot, jotka mahdollistavat tavaroiden siirron tieliikenteessä. Infrastruktuurin rakentaminen ja ylläpitäminen vähentää kuljetustoimintojen kasvihuonepäästöjä. Posti Group pystyy todentamaan taksonomian mukaisuuden Suomen pääomamenoista. |
7.1 Uusien rakennusten rakentaminen | Varastot | Posti pystyy osoittamaan, että uudet rakennukset ovat EU-taksonomian mukaisia, koska EU-taksonomian ehdot otetaan huomioon koko rakennusprosessin ajan. |
7.2 Olemassa olevien rakennusten korjaus | Varastot, toimisto- ja hallintorakennukset | Ainoastaan suuret korjaukset ovat EU- taksonomiakelpoisia. Suuri osa rakennuksiin tehtävistä investoinneista kohdistuu liikenneinfrastruktuuriin (toiminta 6.15). EU- taksonomian mukaisuutta tarkastellaan hankekohtaisesti. |
7.7 Rakennusten hankinta ja omistus | Varastot, toimisto- ja hallintorakennukset | Posti ei pysty osoittamaan, että vastikään vuokratut toimisto- ja varastorakennukset ovat EU-taksonomian mukaisia, koska näyttöä ei ole. |
73 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
2025 | |||||||||||||||
Keskeinen tulos- indikaattori | Yhteensä | Taksonomia- kelpoisten toimintojen osuus | Taksonomian mukaiset toiminnat | Taksonomian mukaisten toimintojen osuus | Erittely taksonomian mukaisten toimintojen ympäristötavoitteen mukaan | Mahdollistavien toimintojen osuus | Siirtymä- toimintojen osuus | Arvioimatta jäävät toiminnat, joita pidetään ei- olennaisina | Taksonomian mukaiset toiminnat edeltävällä tilikaudella (2024) | Taksonomian mukaisten toimintojen osuus edeltävällä tilikaudella (2024) | |||||
Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Vesi | Kiertotalous | Ympäristön pilaantu- minen | Biologinen monimuo- toisuus | ||||||||||
miljoonaa euroa | % | miljoonaa euroa | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | miljoonaa euroa | % | |
Liikevaihto | 1 447,6 | 77 % | 516,3 | 36 % | 36 % | - % | - % | - % | - % | - % | 26 % | - % | - % | N/A | N/A |
Pääomamenot | 175,1 | 54 % | 52,7 | 30 % | 30 % | - % | - % | - % | - % | - % | 17 % | - % | - % | N/A | N/A |
Toimintamenot | 67,5 | - % | - | - % | - % | - % | - % | - % | - % | - % | - % | - % | 100 % | N/A | N/A |
74 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Liikevaihto 2025 | |||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Taksonomia- kelpoinen keskeinen tulos- indikaattori (taksonomia- kelpoisen liikevaihdon osuus) | Taksonomian mukainen keskeinen tulos- indikaattori (liikevaihdon rahallinen arvo) | Taksonomian mukainen keskeinen tulos- indikaattori (taksonomian mukaisen liikevaihdon osuus) | Taksonomian mukaisten toimintojen ympäristötavoite | Mahdollistava toiminta | Siirtymä- toiminta | Taksonomian mukainen osuus taksonomia- kelpoisesta toiminnasta | |||||
Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Vesi | Kiertotalous | Ympäristön pilaantuminen | Biologinen moni- muotoisuus | ||||||||
% | miljoonaa euroa | % | % | % | % | % | % | % | M | T | % | ||
Henkilökohtaisten kulkuvälineiden käyttö, polkupyörälogistiikka | CCM 6.4 | 4 % | 63,4 | 4 % | 4 % | - | - | - | - | - | 100 % | ||
Moottoripyörä-, henkilöauto- ja hyötyajoneuvoliikenne | CCM 6.5 | 8 % | 61,1 | 4 % | 4 % | - | - | - | - | - | 56 % | ||
Tieliikenteen tavaraliikennepalvelut | CCM 6.6 | 39 % | 19,2 | 1 % | 1 % | - | - | - | - | - | 3 % | ||
Tieliikenteen ja julkisen liikenteen mahdollistava infrastruktuuri | CCM 6.15 | 27 % | 372,6 | 26 % | 26 % | - | - | - | - | - | M | 97 % | |
Luokitusjärjestelmän mukaisuuden summa tavoitteen mukaan | 36 % | - | - | - | - | - | |||||||
Yhteenlaskettu liikevaihto | 77 % | 516,3 | 36 % | 36 % | - | - | - | - | - | 26 % | - % | 46 % | |
75 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Pääomamenot 2025 | |||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Taksonomia- kelpoinen keskeinen tulos- indikaattori (taksonomia- kelpoisten pääoma- menojen osuus) | Taksonomian mukainen keskeinen tulos- indikaattori (pääoma- menojen rahallinen arvo) | Taksonomian mukainen keskeinen tulos- indikaattori (taksonomian mukaisten pääoma- menojen osuus) | Taksonomian mukaisten toimintojen ympäristötavoite | Mahdollistava toiminta | Siirtymä- toiminta | Taksonomian mukainen osuus taksonomia- kelpoisesta toiminnasta | |||||
Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Vesi | Kiertotalous | Ympäristön pilaantuminen | Biologinen moni- muotoisuus | ||||||||
% | miljoonaa euroa | % | % | % | % | % | % | % | M | T | % | ||
Moottoripyörä-, henkilöauto- ja hyötyajoneuvoliikenne | CCM 6.5 | 1 % | 1,1 | 1 % | 1 % | - | - | - | - | - | 100 % | ||
Tieliikenteen tavaraliikennepalvelut | CCM 6.6 | 13 % | 13,2 | 8 % | 8 % | - | - | - | - | - | 56 % | ||
Tieliikenteen ja julkisen liikenteen mahdollistava infrastruktuuri | CCM 6.15 | 21 % | 29,4 | 17 % | 17 % | - | - | - | - | - | M | 81 % | |
Uusien rakennusten rakentaminen | CCM 7.1 | 10 % | 8,9 | 5 % | 5 % | - | - | - | - | - | 49 % | ||
Olemassa olevien rakennusten korjaus | CCM 7.2 | 1 % | 0,0 | 0 % | 0 % | - | - | - | - | - | T | 0 % | |
Rakennusten hankinta ja omistaminen | CCM 7.7 | 8 % | 0,0 | 0 % | 0 % | - | - | - | - | - | 0 % | ||
Luokitusjärjestelmän mukaisuuden summa tavoitteen mukaan | 30 % | - | - | - | - | - | |||||||
Yhteenlasketut pääomamenot | 54 % | 52,7 | 30 % | 30 % | - | - | - | - | - | 17 % | - % | 56 % | |
76 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Asiaan liittyvä osa- aihe tai osaosa-aihe | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien kuvaus | Vaikutus, riski tai mahdollisuus | Sijainti arvoketjussa | Aikaväli |
Ilmastonmuutoksen hillintä | Postin omasta toiminnasta ja arvoketjun toiminnoista aiheutuvat kasvihuonekaasu päästöt. Rahti-, paketti- ja postikuljetukset (omat ja kuljetuskumppaneiden kuljetukset) aiheuttavat suurimman osan Postin päästöistä myötävaikuttaen ilmaston lämpenemiseen. | Tosiasiallinen kielteinen vaikutus | Oma ja arvoketju | Lyhyen, keskipitkän ja pitkän aikavälin vaikutukset |
Kilpailuetu ja parantunut maine ilmastonmuutoksen hillinnän avulla. | Taloudellinen mahdollisuus | Oma ja arvoketju | Lyhyt ja keskipitkä | |
Ilmastotavoitteita ei saavuteta, koska kuljetuskalustossa ja kiinteistöissä ei ole saatavilla vähähiilisiä ratkaisuja. | Taloudellinen riski | Oma ja arvoketju | Keskipitkä ja pitkä | |
• Vähähiilisten ajoneuvojen saatavuus | ||||
• Vähähiilisten raskaiden ajoneuvojen teknologian maturiteetti | ||||
• Lataus- ja tankkausinfrastruktuurin riittämätön kapasiteetti ja saatavuus | ||||
• Sähkökäyttöisten ajoneuvojen rajallinen kantama ja kuormauskapasiteetti | ||||
• Fossiilittoman energian saatavuus kaikissa toimintamaissa | ||||
Ilmastolainsäädännön kasvamisesta, esim. hiiliverosta, johtuvien tiukempien vaatimusten noudattamisesta aiheutuvat kustannukset. | Taloudellinen riski | Oma ja arvoketju | Keskipitkä ja pitkä | |
Energia | Postin oman toiminnan ja arvoketjun toimintojen (mukaan lukien kuljetuskalusto ja kiinteistöt) aiheuttama energiankulutus. | Tosiasiallinen kielteinen vaikutus | Oma ja arvoketju | Lyhyen ja keskipitkän aikavälin vaikutukset |
Polttoaineiden ja energian hintojen vaihtelun riski. | Taloudellinen riski | Oma ja arvoketju | Lyhyt, keski pitkä ja pitkä |
77 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
78 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
79 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Keino | Aiemmat ja käynnissä olevat toimet | Tulevat toimet | ||
Fossiilisista polttoaineista luopuminen omissa kuljetuksissa | •Investoidaan soveltuvin osin sähkö- ja kaasukalustoon •Käytetään fossiilittomia polttoaineita ja biokaasua •Käytetään kevytkulkuneuvoja (pyöriä, skoottereita, sähkökärryjä) •Investoidaan latausinfrastruktuuriin omissa kiinteistöissä •Varmistetaan riittävä latausinfrastruktuuri energiantoimittajien kanssa •Pilottihankkeet, joissa muunnetaan dieselkuormuri sähköiseksi | •Pilotoidaan vetyajoneuvo •Investoidaan uusiin ratkaisuihin ajoneuvojen hiilestä irtautumiseksi •Jatketaan konversiokuorma-autojen edistämistä •Tutkitaan akkuenergian varastointijärjestelmiä | ||
Optimointi ja digitaaliset ratkaisut | •Reitin optimointi •Täyttöasteen optimointi •Taloudellinen ajotapa •Digitaalinen postilaatikko •Uudet digitaaliset ratkaisut | •Kehitetään edelleen Postin digitaalista postilaatikkoa | ||
Fossiilittomat energiatehokkaat kiinteistöt | •Fossiiliton energia •Energiatehokkuus •Ilmaston huomioiminen rakennushankkeissa | •Selvitetään uusiutuvan energian pitkäaikaisten sähköhankinta-sopimusten (PPA) hankintaa ja lisätään omaa energiantuotantoa •Selvitetään kaukolämpöä koskevia sopimusvälineitä •Yhteistyö rakennusten omistajien kanssa energiatehokkuuden parantamiseksi ja fossiilittomiin energiasopimuksiin siirtymiseksi | ||
Hiilestä irtautuminen ostetun tiekuljetuksen kumppaneiden kanssa | •Käydään vuoropuhelua kumppaneiden hiilestä irtautumista koskevien tavoitteiden kanssa ja tuetaan niitä •Kannustetaan strategisten kumppaneiden puhtaiden ajoneuvojen käyttöä | •Osallistutaan uusien fossiilittomien ratkaisujen kehittämiseen yhdessä valmistajien kanssa •Innovatiiviset ratkaisut | ||
Hiilestä irtautuminen arvoketjussa (lukuun ottamatta kuljetuksia ja kiinteistöjä) | •Parannetaan päästölaskentaa siirtymällä kustannusperusteisesta datasta enemmän toimittajakohtaisiin tietoihin •Edistetään kiertotaloutta Postin palveluiden avulla | •Edistetään hiilestä irtautumista epäsuorissa hankinnoissa kestävän hankinnan toimintaperiaatteilla (esim. IT-laitteet ja palvelut) •Puhtaammat liike- ja työmatkat •Uusien teknologisten edistysaskeleiden hyödyntäminen •Lisätään energiatehokkuutta energian arvoketjun alkupään päästöjen vähentämiseksi | ||
Vaikuttaminen ja sidosryhmäyhteistyö | • Osallistutaan ilmasto- ja liikennepolitiikkaa koskevan sääntelyn kehittämiseen kansallisella ja EU:n tasolla • Edistetään kiertotaloutta, secondhand-verkkokauppaa ja kestävää kulutusta | • Jatketaan politiikkaa koskevaa edunvalvontaa • Innovoidaan kiertotalouden liiketoimintamalleja ja edistetään secondhand- verkkokauppaa ja kestävää kulutusta |
80 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
81 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
82 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
83 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
84 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Toimintaperiaate (MDR-P) | Asiaan liittyvä osa-aihe tai osaosa-aihe | Soveltamisala | Hyväksynnän taso (hallintoelimet) |
Ympäristöpolitiikka | Ilmastonmuutoksen hillintä | Posti-konsernin ja arvoketjun toiminnot | Posti-konsernin toimitusjohtaja |
Energia | Posti-konsernin ja arvoketjun toiminnot |
Olennainen aihe | Tavoitteeseen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Tavoite* | Tulos 2025 | Perusvuosi 2020 |
Ilmastonmuutoksen hillintä | Tosiasiallinen kielteinen vaikutus | SBTi:n hyväksymä nettonollatavoite: Posti on sitoutunut saavuttamaan nettonollan kaikkien omien ja arvoketjun päästöjen osalta vuoteen 2040 mennessä. | Scope 1-2: 21 601 tCO₂e -59 % perusvuoteen verrattuna Scope 3: 175 562 tCO₂e -11% perusvuoteen verrattuna | Scope 1-2: 52 365 tCO₂e Scope 3: 198 301 tCO₂e |
Ilmastonmuutoksen hillintä | Tosiasiallinen kielteinen vaikutus | SBTi lyhyen aikavälin tavoite: 50 % absoluuttinen päästövähennys scope 1 ja 2 - päästöjen osalta vuoteen 2030 mennessä verrattuna perusvuoteen 2020, ja 50 % absoluuttinen päästövähennys scope 3:n** osalta vuoteen 2030 mennessä verrattuna perusvuoteen 2020. | ||
Ilmastonmuutoksen hillintä | Tosiasiallinen kielteinen vaikutus | SBTi pitkän aikavälin tavoite: 90 % päästövähennys scope 1, 2 ja 3 -päästöjen osalta vuoteen 2040 mennessä verrattuna perusvuoteen 2020. | ||
Postilla on tavoitteena myös täysin fossiilittomat tiekuljetukset niin omien ajoneuvojen kuin ostettujen kuljetusten osalta sekä fossiiliton energia kaikissa kiinteistöissä vuoteen 2030 mennessä. | ||||
85 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä | 2025 | 2024 |
1) Hiilestä ja hiilituotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) | 0 | 0 |
2) Raakaöljystä ja öljytuotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) | 81 557 | 109 016 |
3) Maakaasusta peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) | 1 014 | 2 093 |
4) Muista fossiilisista lähteistä peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) | 0 | 0 |
5) Ostetun tai hankitun fossiilisista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn tai jäähdytyksen kulutus (MWh) | 27 052 | 31 355 |
6) Fossiilisen energian kokonaiskulutus (MWh) (laskettuna rivien 1–5 summana) | 109 624 | 142 464 |
Fossiilisten energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) | 40 % | 47 % |
7) Ydinvoimaan perustuvista lähteistä peräisin olevan energian kulutus (MWh) | 2 153 | 35 188 |
Ydinvoimaan perustuvien lähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) | 1 % | 12 % |
8) Uusiutuvista lähteistä, mukaan lukien biomassa (sekä biologista alkuperää oleva teollisuus- ja yhdyskuntajäte, biokaasu, uusiutuva vety jne.), peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) | 60 434 | 51 151 |
9) Ostetun tai hankitun uusiutuvista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen kulutus (MWh) | 100 189 | 70 168 |
10) Itse tuotetun, muusta kuin polttoaineesta peräisin olevan uusiutuvan energian kulutus (MWh) | 1 378 | 1 234 |
11) Uusiutuvan energian kokonaiskulutus (MWh) (laskettuna rivien 8–10 summana) | 162 002 | 122 554 |
Uusiutuvien energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) | 59 % | 41 % |
Energian kokonaiskulutus (MWh) (laskettuna rivien 6, 7 ja 11 summana) | 273 778 | 300 206 |
86 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Energiaintensiteetti suhteessa liikevaihtoon | 2025 | 2024 |
Energiaintensiteetti Postin omassa toiminnassa (oman toiminnan kokonaisenergiankulutus suhteessa liikevaihtoon, MWh/milj. euroa) | 189 | 197 |
Energian kokonaiskulutus Postin omassa toiminnassa | 273 778 | 300 206 |
87 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Takautuva | |||||||
2020 | 2024 | 2025 | Muutos % (2024– 2025) | 2030 (SBTi*) | 2040 (SBTi) | Vuotuinen %-tavoite 2030 / perusvuosi | |
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt | |||||||
Kasvihuonekaasujen scope 1 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 43 738 | 24 595 | 18 394 | -25 % | 21 869 | 4 374 | -5 % |
Säänneltyjen päästökauppajärjestelmien piiriin kuuluvien scope 1 - kasvihuonekaasupäästöjen prosenttiosuus (%) | 0 % | 0 % | 0 % | ||||
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt | |||||||
Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset scope 2 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 15 212 | 10 935 | 8 631 | -21 % | |||
Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset scope 2 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 8 627 | 4 214 | 3 207 | -24 % | 4 314 | 863 | -5 % |
Merkittävät scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt | |||||||
Kasvihuonekaasujen epäsuorat (scope 3) kokonaisbruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 198 301 | 195 631 | 175 562 | -10 % | 99 151 | 19 830 | -5 % |
1 Ostetut tavarat ja palvelut | 60 853 | 57 679 | 43 321 | -25 % | |||
2 Tuotantohyödykkeet | 16 208 | 26 446 | 19 643 | -26 % | |||
3 Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnat (jotka eivät sisälly scope 1- tai scope 2 -päästöihin) | 12 227 | 11 299 | 13 658 | 21 % | |||
4 Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu | 92 176 | 85 408 | 86 187 | 1 % | |||
6 Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen | 474 | 1 454 | 1 688 | 16 % | |||
7 Työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenne | 16 363 | 13 345 | 11 065 | -17 % | |||
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt | |||||||
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) (tCO2-ekv.) | 257 251 | 231 162 | 202 587 | -12 % | |||
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) (tCO2-ekv.) | 250 667 | 224 441 | 197 163 | -12 % | 25 067 | ||
88 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
89 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Kasvihuonekaasuintensiteetti suhteessa liikevaihtoon | 2025 | 2024 | Muutos (y/y) |
Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteiset) kokonaispäästöt suhteessa liikevaihtoon (tCO2-ekv./milj. euroa) | 140 | 152 | -8 % |
Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteiset) kokonaispäästöt suhteessa liikevaihtoon (tCO2-ekv./milj. euroa) | 136 | 148 | -8 % |
90 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
91 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
92 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
93 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Asiaan liittyvä osa-aihe tai osaosa-aihe | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien kuvaus | Vaikutus, riski tai mahdollisuus | Sijainti arvoketjussa | Aikaväli |
Työllisyysturva | Jakelualalla tapahtuva muutos aiheuttaa epävarmuutta. Se vaikuttaa vuorotyöhön, yötyöhön ja siihen, että kaikille ei voida tarjota kokopäivätyötä. | Tosiasiallinen kielteinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyt ja keskipitkä |
Työllisyysturva tuo taloudellista vakautta. Posti on suuri työnantaja, joka tarjoaa työtä monille eri elämänvaiheissa oleville. Se tarjoaa työmahdollisuuksia esimerkiksi opiskelijoille ja osa-aikatyötä haluaville, ja se on myös monien nuorten ja maahanmuuttajien ensimmäinen työnantaja. | Tosiasiallinen myönteinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyt ja keskipitkä | |
Työterveys ja turvallisuus | Jos logistiikka-alalla ei huolehdita turvallisesta työympäristöstä, se voi johtaa vammoihin, sairauksiin ja pahimmassa tapauksessa kuolemaan. | Tosiasiallinen kielteinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyt, keskipitkä ja pitkä |
Vammoilla ja terveysongelmilla on lyhytaikainen vaikutus terveydenhuoltokustannuksiin ja sairauspoissaoloihin, mutta ne voivat myös kumuloitua pitkäaikaisiksi vaikutuksiksi työkyvyttömyyseläkkeisiin. | Taloudellinen riski | Oma toiminta | Lyhyt, keskipitkä ja pitkä | |
Asiaan liittyvä osa-aihe tai osaosa-aihe | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien kuvaus | Vaikutus, riski tai mahdollisuus | Sijainti arvoketjussa | Aikaväli |
Koulutus ja taitojen kehittäminen | Laajan koulutuksen ja henkilökohtaisten kehitysmahdollisuuksien tarjoaminen tukee työntekijöiden kasvua, mikä auttaa heidän urakehitystään. | Tosiasiallinen myönteinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyt ja keskipitkä |
Toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi | Postin työntekijät kohtaavat häirintää, väkivallan uhkaa ja väkivaltaa työskennellessään julkisilla paikoilla, erityisesti yöaikaan. | Tosiasiallinen kielteinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyt ja keskipitkä |
Moninaisuus | Postille ja sen työntekijöille on tärkeää rakentaa monimuotoista, tasa-arvoista ja mukaan ottavaa työyhteisöä, jossa on hyvä olla, ja se lisää hyvinvointia, tyytyväisyyttä ja motivaatiota. | Tosiasiallinen myönteinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyt ja keskipitkä |
Yksityisyys | Kyberhäiriöt voivat aiheuttaa tietovuotoja ja vaikuttaa kielteisesti Postin työntekijöihin. | Mahdollinen kielteinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyen aikavälin vaikutus |
94 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
95 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Toimintaperiaatteet | Asiaan liittyvä osa-aihe tai osaosa- aihe | Soveltamisala | Hyväksynnän taso (hallintoelimet) |
Työntekijän toimintaohje (Code of Conduct) | Terveys ja turvallisuus, toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi, monimuotoisuus, yksityisyys | Kaikki työsuhteiset työntekijät ja muut kuin työsuhteiset työntekijät kaikissa toimintamaissa | Hallitus |
Henkilöstöpolitiikka | Työllisyysturva, terveys ja turvallisuus, koulutus ja taitojen kehittäminen, toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi, monimuotoisuus | Kaikki työsuhteiset työntekijät kaikissa toimintamaissa, soveltuvin osin myös muut kuin työsuhteiset työntekijät | Hallitus |
Vastuullisuusohjelma | Terveys ja turvallisuus, koulutus ja taitojen kehittäminen, monimuotoisuus | Kaikki työsuhteiset työntekijät kaikissa toimintamaissa | Posti-konsernin johtoryhmä |
Ihmisoikeusperiaatteet | Terveys ja turvallisuus, toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi, monimuotoisuus | Kaikki työsuhteiset työntekijät ja muut kuin työsuhteiset työntekijät kaikissa toimintamaissa | Posti-konsernin johtoryhmä |
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusohjelma | Toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi, monimuotoisuus | Kaikki työsuhteiset työntekijät kaikissa toimintamaissa | Posti-konsernin johtoryhmä |
Työturvallisuuden hallintajärjestelmä | Terveys ja turvallisuus | Kaikki työsuhteiset työntekijät kaikissa toimintamaissa, soveltuvin osin myös muut kuin työsuhteiset työntekijät | Posti-konsernin johtoryhmä |
Toimittajien menettelyohje | Terveys ja turvallisuus, toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi | Muut kuin työsuhteiset työntekijät | Posti-konsernin toimitusjohtaja |
Tietosuojapolitiikka | Yksityisyys | Kaikki työsuhteiset työntekijät kaikissa toimintamaissa | Hallitus |
Tietoturvapolitiikka | Yksityisyys | Kaikki työsuhteiset työntekijät kaikissa toimintamaissa | Hallitus |
96 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
97 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
98 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Työllisyysturva | |
Muutosneuvotteluprosessia on tarkistettu siten, että vaikutustenarvioinnit ovat etusijalla ennen muutosten toteuttamista. Hankeryhmissä on nyt alusta alkaen mukana työntekijöiden edustajia, millä varmistetaan, että heille tiedotetaan ja heidät otetaan mukaan varhaisessa vaiheessa. Tämä ennakoiva toimintamalli on vähentänyt epävarmuutta ja parantanut luottamusta. Uudessa mallissa käydään ennen neuvotteluja valtakunnallisia keskusteluja henkilöstön edustajien kanssa, jotta kaikilla organisaatiotasoilla ymmärretään tulevat muutokset ja niiden vaikutukset. Vaikka toiminnan määrä vähenee, mikä vaikuttaa henkilöstöön, kunnioittava muutosjohtaminen on parantanut työntekijöiden mielialaa, mikä näkyy parempina henkilöstökyselyn tuloksina. | |
Vuonna 2025 pilotoidun Silta-hankkeen tavoitteena on vahvistaa sisäistä liikkuvuutta tarjoamalla työntekijöille vaihtoehtoisia tehtäviä organisaatiomuutoksissa. Toimitusmallia koskevien neuvottelujen yhteydessä käytiin osastojen välisiä keskusteluja, ja irtisanomisuhan alla oleville työntekijöille tarjottiin ennakoivasti avoimia työpaikkoja ja heitä ohjattiin hakuprosessin läpi. Aloite toteutettiin yhteistyössä työntekijöiden edustajien kanssa. | |
Posti on toteuttanut kesä- ja kausityöntekijöille räätälöityjä perehdytysprosesseja, jotka sisältävät käytännön ohjeita työpaikalla käyttäytymisestä ja odotuksista. Nämä ohjelmat on suunniteltu tarjoamaan lisätukea ja -ohjausta erityisesti niille, jotka ovat vasta tulleet työelämään. Perehdytys on saatavilla myös englanniksi, jotta myös muut kuin suomenkieliset pääsevät mukaan. Näin tuetaan mukaan ottamista ja sujuvampaa integroitumista työpaikalle. | |
Terveys ja turvallisuus | |
Posti tarjoaa laajan valikoiman terveys- ja hyvinvointipalveluja, jotka on suunnattu työntekijöille kaikilla organisaatiotasoilla. Erityisesti painotetaan tuki- ja liikuntaelimistöön liittyviä ennalta ehkäiseviä toimenpiteitä. Tämän lisäksi Postin uusi tärkeä fokusalue on henkinen hyvinvointi. | |
Ulkopuolisten kumppaneiden avulla Postin työntekijöitä tuetaan laajasti jo mahdollisten työkykyongelmien alkuvaiheessa. Niitä ovat esimerkiksi kuntoutus, uravalmennus ja uudelleenkoulutuksen tukeminen. | |
Työntekijöiden työturvallisuuden varmistaminen on Postissa ensisijaista. Posti on sitoutunut parantamaan työturvallisuutta järjestelmällisesti jatkuvan koulutuksen ja ennakoivan riskienhallinnan avulla. Henkilöstö saa säännöllisesti koulutusta työturvallisuuden johtamisesta ja turvallisista työmenetelmistä. | |
Työtehtävien riskejä ja vaaroja arvioidaan jatkuvasti ja ennalta ehkäisevää turvallisuuskulttuuria edistetään aktiivisesti kannustamalla työntekijöitä tunnistamaan mahdolliset riskit etukäteen. Tähän liittyen koko yhtiössä on otettu käyttöön One Posti Safety -koulutusohjelma kaikille työsuhteisille työntekijöille. | |
Koulutus ja taitojen kehittäminen | |
Jokaisen Postin työntekijän pakollisiin koulutuksiin kuuluvat esimerkiksi turvallisuus-, Työntekijän toimintaohje- ja DEI-koulutukset sekä tehtäväkohtainen perehdytys. Koulutustarjontaa tarkistetaan säännöllisesti uusien tarpeiden mukaan. | |
Erityisesti esihenkilötaitoja on tuettu laajasti. Vuosina 2023–2025 Välittävä johtaja -koulutuksen on käynyt kaikki yli 800 esihenkilöä. | |
Suoritusarviointien ja kehityskeskustelujen kohderyhmää laajennettiin vuonna 2024. Pilottiryhmään kuului lähes 500 tuotannon työntekijää. Vuonna 2025 kohderyhmää laajennettiin kattamaan noin 2 000 työntekijää tuotannossa. Kohderyhmää on tarkoitus laajentaa koskemaan koko henkilöstöä vuonna 2026. | |
99 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi | |
Postilla on ohjeet ja prosessit sellaisia tapauksia varten, joissa sen työntekijät kohtaavat häirintää, väkivallan uhkaa ja väkivaltaa työskennellessään julkisilla paikoilla. Ohjeet ja prosessit päivitettiin vuonna 2025. | |
Posti sisällyttää terveys- ja turvallisuuskoulutukseensa koulutusta uhkien, väkivallan ja häirinnän tunnistamisesta, ehkäisemisestä ja niihin vastaamisesta. Työntekijöille annetaan ohjeita siitä, miten uhkaavissa tilanteissa toimitaan ja miten tällaisten tapahtumien jälkiseurauksia voidaan hallita. | |
Moninaisuus | |
Posti käynnisti tammikuussa 2024 johtajilleen suunnatun pakollisen Yhdenvertainen ja mukaan ottava Posti -verkkokoulutuksen ja toukokuussa 2024 koko henkilöstölle suunnatun vapaaehtoisen verkkokoulutuksen. Vuonna 2025 Posti julkaisi päivitetyn, kaikille työsuhteisille työntekijöille suunnatun Työntekijän toimintaohjeen koulutuksen, johon sisällytettiin monimuotoisuutta, yhdenvertaisuutta ja mukaan ottamista koskevia aiheita. Näiden verkkokoulutusten lisäksi DEI-asiat ovat olleet mukana monissa muissa koulutuksissa, kuten Välittävä johtaja -koulutusohjelmassa, Käytännön johtaja -koulutusohjelmassa ja sisäisessä Posti Talk -webinaarisarjassa. | |
Posti on tehnyt kaksi DEI-tutkimusta: ensimmäisen rajoitetun pilottitutkimuksen vuonna 2022 ja toisen tutkimuksen Suomessa vuonna 2024. Tuloksia käytettiin nykytilan analysoinnissa ja Postin jatkotoimien suunnittelussa. | |
Kansalaisjärjestöjen kanssa tehdään yhteistyötä. Posti on esimerkiksi Helsinki Priden pitkäaikainen yhteistyökumppani. Tämän kumppanuuden avulla Posti osoittaa tukensa Pride- liikkeen tekemälle työlle seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kuuluvien henkilöiden oikeuksien, osallisuuden ja hyvinvoinnin puolesta. Posti käyttää Pride-kuukautta myös sisäisesti kaikissa toimintamaissaan lisätäkseen tietoisuutta ja luodakseen mahdollisuuksia ja tilaa avoimelle ja mukaan ottavalle keskustelulle. | |
Yksityisyys | |
Pakolliset tietosuoja- ja kyberturvallisuuskoulutukset, joiden avulla voidaan ehkäistä tietosuojaan ja tietoturvaan liittyviä riskejä, myös tietosuojarikkomuksia. Asiantuntijatyötä tekeville henkilöstöryhmille järjestetään tietosuojasta syventävää koulutusta. | |
Posti varmistaa ja valvoo tietosuojan toteutumista toiminnassaan sekä tekee jatkuvia auditointeja tietosuojan varmistamiseksi. Näiden auditointien avulla Posti on pystynyt parantamaan palveluidensa turvallisuutta erityisesti kaikissa internetiin yhteydessä olevissa palveluissa. Järjestelmällinen työ on johtanut heikkouksien vähenemiseen Q3-Q4 2025 aikana. Posti toteuttaa ennalta ehkäiseviä turvatoimia ja seuraa mahdollisia uhkia osana jatkuvia toimia, joilla pyritään lieventämään tietoturvaloukkausten mahdollisia kielteisiä vaikutuksia ja riskejä. | |
100 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Olennainen aihe | Tavoitteeseen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Tavoite* | Tulos 2025 | Perusarvo 2023 |
Työllisyysturva | Tosiasiallinen myönteinen ja kielteinen vaikutus | Saavutetaan tulos 7,5 sitoutumisindeksissä vuoden 2026 loppuun mennessä.** | 7,2 | 6,9 |
Terveys ja turvallisuus | Tosiasiallinen kielteinen vaikutus ja riski | Tapaturmataajuus (LTA0) 31 vuonna 2025 ja 27 vuoden 2026 loppuun mennessä. | 32 | 39 |
Moninaisuus | Tosiasiallinen myönteinen vaikutus | Vähintään 40 prosenttia naisia ja 40 prosenttia miehiä ylimmässä johdossa (konsernin, konsernitoimintojen ja liiketoimintaryhmien johtoryhmät) vuoden 2026 loppuun mennessä. | 38 % | 38 % |
Saavutetaan Peakonin oikeudenmukaista ja yhdenvertaista kohtelua koskevassa kysymyksessä tulos 8,0 vuoden 2026 loppuun mennessä.** | 7,7 | 7,4 | ||
Yhdenvertainen ja mukaan ottava Posti -verkkokoulutus johtajille, tavoite 100 prosenttia kaikista esihenkilöistä vuoden 2026 loppuun mennessä. *** | 78 % | - | ||
Yhdenvertainen ja mukaan ottava Posti -koulutus työntekijöille osana Työntekijän toimintaohjeen koulutusta, tavoite 90 prosenttia vuoden 2025 loppuun mennessä.*** | 74 % | - | ||
Yksityisyys | Mahdollinen kielteinen vaikutus | Kaikki Postin työsuhteiset työntekijät suorittavat kerran kahdessa vuodessa verkkokurssin tietosuojan perusteista, tavoite 100 prosenttia vuoden 2025 loppuun mennessä. | 80 % | 71 % |
Sukupuoli | 2025 | 2024 |
Mies | 9 779 | 10 381 |
Nainen | 3 972 | 4 383 |
Työsuhteisten työntekijöiden kokonaismäärä | 13 751 | 14 764 |
Maa | 2025 | 2024 |
Suomi | 11 841 | 12 925 |
Ruotsi | 1 200 | 1 140 |
Viro | 360 | 380 |
Liettua | 203 | 173 |
Latvia | 124 | 128 |
Norja | 23 | 18 |
101 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
2025 | 2024 | |||||
Työsuhteessa olevat työntekijät sopimustyypeittäin sukupuolen mukaan eriteltynä | Nainen | Mies | Yhteensä | Nainen | Mies | Yhteensä |
Työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 3 972 | 9 779 | 13 751 | 4 383 | 10 381 | 14 764 |
Vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 3 222 | 7 789 | 11 011 | 3 397 | 7 690 | 11 087 |
Määräaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 310 | 530 | 840 | 328 | 631 | 959 |
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 440 | 1 460 | 1 900 | 639 | 2 079 | 2 718 |
Kokoaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 2 677 | 6 477 | 9 154 | 2 807 | 6 624 | 9 431 |
Osa-aikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 855 | 1 842 | 2 697 | 937 | 1 678 | 2 615 |
2025 | ||||||
Työsuhteessa olevat omat työntekijät sopimustyypeittäin eriteltynä maittain | Suomi | Ruotsi | Viro | Liettua | Latvia | Norja |
Työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 11 841 | 1 200 | 360 | 203 | 124 | 23 |
Vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 9 761 | 567 | 357 | 190 | 123 | 13 |
Määräaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 598 | 224 | 3 | 13 | 1 | 1 |
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 1 482 | 409 | 0 | 0 | 0 | 9 |
Kokoaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 7 744 | 758 | 337 | 178 | 123 | 14 |
Osa-aikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 2 615 | 33 | 23 | 25 | 1 | 0 |
2024 | ||||||
Työsuhteessa olevat omat työntekijät sopimustyypeittäin eriteltynä maittain | Suomi | Ruotsi | Viro | Liettua | Latvia | Norja |
Työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 12 925 | 1 140 | 380 | 173 | 128 | 18 |
Vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 9 841 | 575 | 376 | 164 | 116 | 15 |
Määräaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 703 | 230 | 4 | 9 | 12 | 1 |
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 2 381 | 335 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Kokoaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 8 048 | 735 | 354 | 157 | 125 | 12 |
Osa-aikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | 2 496 | 70 | 26 | 16 | 3 | 4 |
Työsuhteisten työntekijöiden vaihtuvuus* | 2025 | 2024 |
Yrityksestä lähteneiden työsuhteisten työntekijöiden kokonaismäärä (henkilömääränä ilmaistuna) | 2 120 | 3 094 |
Työsuhteisten työntekijöiden vaihtuvuus (%) | 16,3 % | 21,6 % |
102 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | 2025 | 2024 |
Työntekijät, jotka eivät ole työsuhteisia työntekijöitä (henkilömääränä ilmaistuna) | 2 112 | 2 192 |
2025 | |||||
Ylimmän johdon sukupuolijakauma | Naiset | Naiset (%) | Miehet | Miehet (%) | Yhteensä |
Konsernin johtoryhmä | 2 | 22 % | 7 | 78 % | 9 |
Konsernin, konsernitoimintojen ja liiketoimintaryhmien johtoryhmät (CEO, CEO-1, CEO-2) | 23 | 38 % | 37 | 62 % | 60 |
2024 | |||||
Ylimmän johdon sukupuolijakauma | Naiset | Naiset (%) | Miehet | Miehet (%) | Yhteensä |
Konsernin johtoryhmä | 2 | 22 | 7 | 78 | 9 |
Konsernin, konsernitoimintojen ja liiketoimintaryhmien johtoryhmät (CEO, CEO-1, CEO-2) | 25 | 38 % | 40 | 62 % | 65 |
Ikä | 2025 | 2024 |
Alle 30-vuotiaat | 3 063 | 3 322 |
30–50-vuotiaat | 6 276 | 6 645 |
Yli 50-vuotiaat | 4 412 | 4 797 |
Työsuhteiset työntekijät, jotka kuuluvat säännöllisten suorituskyky- ja urakehitysarviointien piiriin 31.12.2025 (%), konserni | 2025 |
Kaikki työsuhteiset työntekijät | 28 % |
Nainen | 33 % |
Mies | 25 % |
Työsuhteisten työntekijöiden koulutustuntien keskimääräinen lukumäärä työsuhteista työntekijää kohti ja sukupuolen mukaan eriteltynä | 2025 |
Kaikki työsuhteiset työntekijät | 4,3 |
Nainen | 4,9 |
Mies | 4,1 |
Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit | 2025 | 2024 |
Työterveyden ja -turvallisuuden hallintajärjestelmän kattavuus (ISO 45001) 31.12.2025, työsuhteiset työntekijät | 95 % | 95 % |
Omaan työvoimaan kuuluvien työsuhteisten työntekijöiden työperäisistä vammoista ja työperäisistä terveysongelmista johtuvien kuolemantapausten lukumäärä | 0 | 0 |
Työperäisistä vammoista ja työperäisistä terveysongelmista johtuvien kuolemantapausten lukumäärä, muiden kuin työsuhteessa olevien työntekijöiden osalta (kuten arvoketjun työntekijöistä) | 0 | 0 |
Työtapaturmien määrä, työsuhteiset työntekijät 1.1.–31.12. | 671 | 831 |
Tapaturmataajuus, työsuhteiset työntekijät 1.1.–31.12. | 32 | 37 |
103 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset | 2025 |
Syrjintätapausten, mukaan lukien häirintä, lukumäärä | 1 |
Niiden valitusten lukumäärä, jotka on tehty yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien henkilöiden käytössä olevien kanavien kautta | 4 |
OECD:n monikansallisille yrityksille tarkoitetuille kansallisille yhteyspisteille tehtyjen valitusten lukumäärä | 0 |
Edellä ilmoitettujen tapausten ja valitusten perusteella maksettujen sakkojen, seuraamusten ja vahingonkorvausten kokonaismäärä; ja tällaisten rahamäärien täsmäytys tilinpäätöksessä ilmoitettuun merkityksellisimpään määrään | 0 € |
Vakavat ihmisoikeustapaukset (lapsi- ja pakkotyö, ihmiskauppa) | 0 |
Vakavista ihmisoikeustapauksista johtuvien sakkojen, seuraamusten ja vahingonkorvausten kokonaismäärä; ja tällaisten rahamäärien täsmäytys tilinpäätöksessä ilmoitettuun merkittävimpään määrään | 0 € |
104 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
105 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Asiaan liittyvä osa- aihe tai osaosa-aihe | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien kuvaus | Vaikutus, riski tai mahdollisuus | Sijainti arvoketjussa | Aikaväli |
Terveys ja turvallisuus | Kuljetus- ja jakelualan alihankkijoiden työntekijöiden puutteellinen työturvallisuusjohtaminen voi aiheuttaa turvallisuusriskejä työntekijöille. | Tosiasiallinen kielteinen vaikutus | Arvoketjun alku- ja loppupään toiminnot | Lyhyt, keskipitkä ja pitkä |
Toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi | Kuljetus- ja jakelualan alihankkijoiden työntekijät voivat kohdata häirintää, väkivallan uhkaa ja väkivaltaa työskennellessään julkisilla paikoilla. | Mahdollinen kielteinen vaikutus | Arvoketjun alku- ja loppupään toiminnot | Lyhyt ja keskipitkä |
106 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Toimintaperiaatteet | Asiaan liittyvä osa-aihe tai osaosa-aihe | Soveltamisala | Hyväksynnän taso (hallintoelimet) |
Työntekijän toimintaohje | Terveys ja turvallisuus, toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi | Kaikki toimittajat ja niiden työntekijät | Hallitus |
Toimittajien menettelyohje | Terveys ja turvallisuus, toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi | Kaikki toimittajat ja niiden työntekijät | Posti Groupin toimitusjohtaja |
Hankintaa koskevat toimintaperiaatteet | Terveys ja turvallisuus, toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi | Kaikki toimittajat | Posti Groupin toimitusjohtaja |
Ihmisoikeusperiaatteet | Terveys ja turvallisuus, toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi | Kaikki toimittajat ja niiden työntekijät | Posti Groupin johtoryhmä |
Henkilöstöpolitiikka | Terveys ja turvallisuus, toimenpiteet työpaikkaväkivallan ja häirinnän torjumiseksi | Kaikki työntekijät kaikissa toimintamaissa, soveltuvin osin ulkopuolinen työvoima | Hallitus |
Työturvallisuuden hallintajärjestelmä | Terveys ja turvallisuus | Kaikki työntekijät kaikissa toimintamaissa, soveltuvin osin ulkopuolinen työvoima | Posti Groupin toimitusjohtaja |
107 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Terveys ja turvallisuus | |
Postin jakelun ja kuljetuksen arvoketjun työntekijöiden turvallisuus on Postille yhtä tärkeää kuin omien työsuhteisten työntekijöiden turvallisuus. Posti kouluttaa aktiivisesti yhteistyökumppaneitaan ja alihankkijoitaan turvallisista käytännöistä, jotta työturvallisuuden taso säilyisi yhtenäisenä kaikissa sen toiminnoissa. | |
Posti tarjosi vuonna 2025 työturvallisuuskorttikoulutusta kuljetuskumppaniensa kuljettajille osana sitoumustaan parantaa ulkoistettujen logistiikkapalvelujen turvallisuutta. | |
Toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi | |
Koulutus ja ohjeistus uhkien, väkivallan ja häirinnän tunnistamisesta, ehkäisemisestä ja niihin reagoimisesta sisällytetään Postin tarjoamaan työturvallisuuskoulutukseen, jota annetaan sen kuljetus- ja jakelukumppaneiden työntekijöille. | |
108 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
109 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
110 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Asiaan liittyvä osa- aihe tai osaosa-aihe | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien kuvaus | Vaikutus, riski tai mahdollisuus | Sijainti arvoketjussa | Aikaväli |
Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri | Eettinen ja vastuullinen yrityskulttuuri ohjaa Postin työntekijöiden työtä ja parantaa brändin mainetta ja Postia kohtaan tunnettua luottamusta. Tällä voi olla myönteinen vaikutus liikekumppaneihin ja asiakkaisiin, kun he valitsevat Postin kumppaniksi. | Mahdollinen myönteinen vaikutus | Oma toiminta ja arvoketju | Lyhyen, keskipitkän ja pitkän aikavälin vaikutukset |
Väärinkäytösten ilmoittajien suojelu | Postin luottamuksellinen prosessi suojaa väärinkäytösten paljastajia ja antaa sekä henkilöstölle että arvoketjun työntekijöille mahdollisuuden ilmoittaa epäillyistä väärinkäytöksistä tai Postin Työntekijän toimintaohjeen rikkomisesta. Tämä edistää avoimuutta ja vastuullisuutta ja ehkäisee väärinkäytöksiä. | Tosiasiallinen myönteinen vaikutus | Oma toiminta ja arvoketju | Lyhyen aikavälin vaikutus |
Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen | Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen on ratkaisevan tärkeää Postin toiminnan rehellisyyden ylläpitämiseksi sekä oikeudenmukaisen ja avoimen liiketoimintaympäristön varmistamiseksi. Korruptiolla ja lahjonnalla voi olla merkittäviä kielteisiä vaikutuksia sekä yrityksen toimintaan ja maineeseen että ympäröivään yhteiskuntaan ja sidosryhmiin. | Mahdollinen kielteinen vaikutus | Oma toiminta ja arvoketju | Lyhyen, keskipitkän ja pitkän aikavälin vaikutukset |
Korruptio- ja lahjontatapaukset | Mahdollinen kielteinen vaikutus | Oma toiminta ja arvoketju | Lyhyen, keskipitkän ja pitkän aikavälin vaikutukset | |
Poliittinen vuorovaikutus | Postilla on poliittisen vuorovaikutuksen avulla mahdollisuus vaikuttaa tuleviin tai nykyisiin säädöksiin tai aloitteisiin, jotka vaikuttavat posti- ja logistiikka-alaan ja Postin liiketoimintamahdollisuuksiin. | Taloudellinen mahdollisuus | Oma toiminta | Keskipitkän ja pitkän aikavälin mahdollisuus |
Asiaan liittyvä osa- aihe tai osaosa-aihe | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien kuvaus | Vaikutus, riski tai mahdollisuus | Sijainti arvoketjussa | Aikaväli |
Maksukäytännöt | Monet Postin toimittajat ovat pk- yrityksiä, joten oikeudenmukaisten ja oikea-aikaisten maksukäytäntöjen laiminlyönti voi vaikuttaa niihin kielteisesti. Postin vastuu oikeudenmukaisten maksukäytäntöjen noudattamisesta korostuu. | Tosiasiallinen kielteinen vaikutus | Arvoketjun alkupää | Lyhyen aikavälin vaikutus |
Toimittajasuhteiden hallinta | Riski siitä, että toimittajat eivät noudata Postin toimintaperiaatteita, voi johtaa kestävyyteen liittyviin tapauksiin, jotka aiheuttavat maineeseen liittyviä ja taloudellisia riskejä. Postin on myös huolehdittava tulevien säädösten, kuten yritysvastuudirektiivin, noudattamisesta. | Taloudellinen riski | Oma toiminta ja arvoketjun alkupää | Lyhyen ja keskipitkän aikavälin riski |
111 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Toimintaperiaate | Asiaan liittyvä osa-aihe tai osaosa-aihe | Soveltamisala | Hallintoelimet |
Työntekijän toimintaohje | Yrityskulttuuri, korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen, väärinkäytösten ilmoittajien suojelu | Posti Groupin ja arvoketjun toiminnot | Hallitus |
Rahanpesun estämisen politiikka | Yrityskulttuuri, korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen | Posti Group | Hallitus |
Posti Groupin hyväksynnän politiikka | Yrityskulttuuri, korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen | Posti Group | Hallitus |
Lahjoja ja vieraanvaraisuutta koskevat ohjeet | Yrityskulttuuri, korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen | Posti Group | Vaatimusten noudattamisesta vastaava johtaja |
Toimittajien menettelyohje | Toimittajasuhteiden hallinta | Posti Groupin ja arvoketjun toiminnot | Posti Groupin toimitusjohtaja |
Hankintapolitiikka | Toimittajasuhteiden hallinta, maksukäytännöt | Posti Groupin ja arvoketjun toiminnot | Posti Groupin toimitusjohtaja |
112 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Korruption ja lahjonnan ehkäisemistä ja havaitsemista koskevat toimet | |
Posti on sitoutunut kehittämään entisestään koulutusohjelmaa, jossa käsitellään korruptiota ja lahjontaa, jotta siitä tulisi järjestelmällisempi ja se kohdennettaisiin korkean riskin toimintoihin. Nykyisten korruptiota ja lahjontaa koskevien koulutusten lisäksi riskiryhmiin kuuluville toiminnoille järjestetään vuodesta 2025 lähtien perusteellisempaa järjestelmällistä koulutusta. Vuonna 2025 koulutusohjelmien kattavuus riskitoimintojen osalta oli 100 %. | |
Korruptio- ja lahjontatapaukset | 2025 |
Tuomiot korruption ja lahjonnan vastaisten lakien rikkomisesta | 0 |
Edellisen raportointivuoden tapauksista raportointivuonna maksettujen sakkojen määrä | 0 € |
113 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Toimittajasuhteiden ja maksukäytäntöjen hallintaa koskevat toimet | |
Vuonna 2025 Posti toteutti 15 täysimittaista toimittaja-auditointia. Auditoinnit kohdistettiin keskeisiin yhteistyökumppaneihin sekä toimittajiin, joiden osalta oli havaittu erillinen auditointitarve. | |
Toimittajien itsearviointikysely lähetettiin 123 toimittajalle. Itsearviointeja laajennetaan ja jatketaan vuonna 2026. | |
Posti tukee kuljetuksen toimittajakumppaneitaan jatkuvasti kestävyyden kehittämisessä esimerkiksi toimitusketjurahoituksella ja mahdollisuudella ostaa sähköautoja Postin ostohintaan. Vuonna 2023 Posti aloitti kumppanuusverkostossaan keskeisten kuljetuskumppaneidensa kanssa vuoteen 2030 ulottuvan fossiilitonta kuljetusta koskevan tiekartan laatimisen fossiilitonta kuljetusta koskevan tavoitteensa mukaisesti. Tiekartan puitteissa Posti tarjoaa toimittajille mahdollisuuden testata reittejään fossiilittomilla ajoneuvoilla, jolloin toimittajat voivat tutustua uusiin, kestäviin teknologioihin. Toimittajilla on myös mahdollisuus ostaa fossiilittomia polttoaineita Postin hinnoilla, ja niillä on etuoikeus ostaa Postin fossiilittomia leasing-ajoneuvoja, kun ajoneuvot on palautettu leasing-jakson jälkeen. | |
Posti kouluttaa toimittajakumppaneita jatkuvasti yhteiskunta- ja ympäristövastuuasioissa. Posti esimerkiksi tarjoaa työntekijöilleen suunnattuja verkkokursseja myös vuokratyöntekijöille sekä kuljetus- ja jakelualan alihankkijoiden työntekijöille. Näitä ovat esimerkiksi Työntekijän toimintaohjetta koskeva koulutus ja tietosuojakoulutus. | |
Toimittajasuhteiden hallintaa varten on otettu käyttöön uusi konsernitason hankintatyökalu 2024–2025 alkaen. | |
114 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Postin maksukäytännöt | 2025 |
Keskimääräinen laskun maksuaika (päivää) | 32 |
Maksujen viivästymisten vuoksi vireillä olevien oikeudenkäyntien määrä | 0 |
Olennainen aihe | Tavoitteeseen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Tavoite* | Tulos 2025 | Perusarvo |
Yrityskulttuuri | Mahdollinen myönteinen vaikutus | Työntekijän toimintaohje- koulutuksen suorittamis- aste 100 %** | 81 % | 66 % |
Korruption ja lahjonnan sekä niihin liittyvien tapausten ehkäiseminen ja havaitseminen | Tosiasiallinen kielteinen vaikutus |
115 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
116 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
117 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | Liite | 2025 | 2024 |
Liikevaihto | 1, 3 | ||
Liiketoiminnan muut tuotot | 4 | ||
Materiaalit ja palvelut | 5 | - | - |
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 6 | - | - |
Liiketoiminnan muut kulut | 7 | - | - |
Poistot | 8 | - | - |
Arvonalentumiset | 8 | - | - |
Liiketulos | |||
Rahoitustuotot | 9 | ||
Rahoituskulut | 9 | - | - |
Tulos ennen veroja | |||
Tuloverot | 10 | - | - |
Tilikauden tulos | |||
Osakekohtainen tulos (euroa per osake)* |
miljoonaa euroa | Liite | 2025 | 2024 |
Tilikauden tulos | |||
Muut laajan tuloksen erät | |||
Erät, jotka siirretään tai saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi: | |||
Rahavirran suojauksen arvonmuutos | - | ||
Muuntoero | |||
Näihin eriin liittyvät tuloverot | |||
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi: | |||
Etuuspohjaisten eläkevelvoitteiden uudelleen määrittäminen | |||
Näihin eriin liittyvät tuloverot | - | - | |
Muut laajan tuloksen erät veroilla vähennettynä | - | ||
Tilikauden laaja tulos |
118 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Varat | |||
Pitkäaikaiset varat | |||
Liikearvo | 11 | ||
Muut aineettomat hyödykkeet | 11 | ||
Aineelliset hyödykkeet | 12 | ||
Käyttöoikeusomaisuuserät | 13 | ||
Sijoituskiinteistöt | 14 | ||
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | 21 | ||
Pitkäaikaiset saamiset | 21 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 15 | ||
Pitkäaikaiset varat yhteensä | |||
Lyhytaikaiset varat | |||
Vaihto-omaisuus | |||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 16 | ||
Tuloverosaamiset | |||
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | 21 | ||
Rahavarat | 21 | ||
Lyhytaikaiset varat yhteensä | |||
Varat yhteensä | |||
miljoonaa euroa | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Oma pääoma ja velat | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | |||
Osakepääoma | 17 | ||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 17 | ||
Muut rahastot | 17 | ||
Muuntoerot | 17 | - | - |
Kertyneet voittovarat | 17 | ||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | |||
Oma pääoma yhteensä | |||
Pitkäaikaiset velat | |||
Pitkäaikaiset korolliset lainat | 21 | ||
Pitkäaikaiset korolliset vuokrasopimusvelat | 22 | ||
Muut pitkäaikaiset velat | 20 | ||
Laskennalliset verovelat | 15 | ||
Pitkäaikaiset varaukset | 19 | ||
Eläkevelvoitteet | 18 | ||
Pitkäaikaiset velat yhteensä | |||
Lyhytaikaiset velat | |||
Lyhytaikaiset korolliset lainat | 21 | ||
Lyhytaikaiset korolliset vuokrasopimusvelat | 22 | ||
Ostovelat ja muut velat | 20 | ||
Saadut ennakot | 20 | ||
Tuloverovelat | |||
Lyhytaikaiset varaukset | 19 | ||
Lyhytaikaiset velat yhteensä | |||
Velat yhteensä | |||
Oma pääoma ja velat yhteensä |
119 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | Liite | 2025 | 2024 |
Tilikauden tulos | |||
Oikaisut: | |||
Poistot ja arvonalentumiset | |||
Rahoitustuotot ja -kulut | |||
Tuloverot | |||
Muut tuotot ja kulut, joihin ei liity maksua | - | - | |
Oikaisut yhteensä | |||
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta | |||
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos | |||
Vaihto-omaisuuden muutos | - | ||
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos | - | - | |
Käyttöpääoman muutos | - | - | |
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | |||
Maksetut korot | - | - | |
Saadut korot | |||
Muut rahoituserät | - | - | |
Maksetut verot | - | - | |
Rahoituserien ja verojen rahavirta | - | - | |
Liiketoiminnan rahavirta | |||
miljoonaa euroa | Liite | 2025 | 2024 |
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin | 7 | - | - |
Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin | 6 | - | - |
Investoinnit sijoituskiinteistöihin | 8 | - | - |
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot | 6, 7 | ||
Hankitut tytäryritykset ja liiketoiminnot vähennettynä hankituilla rahavaroilla | 5 | - | |
Tytäryritysten ja liiketoimintojen myynti vähennettynä myyntihetken rahavaroilla | |||
Rahoitusvarojen rahavirta | |||
Muu investointien rahavirta | - | ||
Investointien rahavirta | - | - | |
Osakeanti | |||
Osakeannin transaktiokulut | - | ||
Pitkäaikaisten lainojen nostot | 10, 11 | ||
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | 10, 11 | - | |
Lyhytaikaisten yritystodistusten rahavirta | 11 | ||
Vuokrasopimusvelkojen maksut | 11 | - | - |
Maksetut osingot | - | - | |
Rahoituksen rahavirta | - | - | |
Rahavarojen muutos | - | - | |
Rahavarat tilikauden alussa | |||
Valuuttakurssien muutosten vaikutus | - | ||
Rahavarat tilikauden lopussa |
120 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | Liite | Osakepääoma | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Muut rahastot | Muuntoerot | Kertyneet voittovarat | Oma pääoma yhteensä |
1.1.2025 | - | ||||||
Laaja tulos | |||||||
Tilikauden tulos | |||||||
Muut laajan tuloksen erät: | |||||||
Muuntoeron muutos | |||||||
Etuuspohjaisten velvoitteiden uudelleenmäärittäminen veroilla vähennettynä | |||||||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | |||||||
Liiketoimet omistajien kanssa | |||||||
Osingonjako | - | - | |||||
Osakeanti, transaktiokuluilla ja veroilla vähennettynä | 6, 17 | ||||||
Osakeanti, osakeperusteiset maksut | 6, 17 | ||||||
31.12.2025 | - |
miljoonaa euroa | Liite | Osakepääoma | Muut rahastot | Käyvän arvon rahasto | Muuntoerot | Kertyneet voittovarat | Oma pääoma yhteensä |
1.1.2024 | - | ||||||
Laaja tulos | |||||||
Tilikauden tulos | |||||||
Muut laajan tuloksen erät: | |||||||
Rahavirran suojauksen arvonmuutos veroilla vähennettynä | - | - | |||||
Muuntoeron muutos | |||||||
Etuuspohjaisten velvoitteiden uudelleenmäärittäminen veroilla vähennettynä | |||||||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | - | ||||||
Liiketoimet omistajien kanssa | |||||||
Osingonjako* | - | - | |||||
31.12.2024 | - |
121 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
122 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
123 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
124 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
125 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Ohjelmistoratkaisut ja -lisenssit | 3–15 vuotta |
Asiakaskannat | 5–10 vuotta |
Tavaramerkit | 3–5 vuotta |
Hankittu teknologia | 5 vuotta |
126 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Tuotannolliset rakennukset | 15–50 vuotta |
Toimistorakennukset | 25–40 vuotta |
Kevyet rakennelmat | 5–15 vuotta |
Rakennusten koneet ja laitteet | 3–20 vuotta |
Tuotannon koneet ja laitteet | 3–13 vuotta |
Ajoneuvot | 3–5 vuotta |
Varastohyllyt ja -laitteet | 5–13 vuotta |
Pakettiautomaatit | 3–7 vuotta |
Muut aineelliset hyödykkeet | 3–10 vuotta |
Rakennukset | 25–40 vuotta |
Rakennusten koneet ja laitteet | 3–8 vuotta |
127 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
128 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
129 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
130 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
131 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
132 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
133 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Raportoitava segmentti | Toimintasegmentti |
Verkkokauppa- ja jakelupalvelut | Verkkokauppa- ja jakelupalvelut |
Varastointi- ja logistiikkapalvelut | Varastointi- ja logistiikkapalvelut Suomi |
Varastointi- ja logistiikkapalvelut | Varastointi- ja logistiikkapalvelut Ruotsi |
Postipalvelut | Postipalvelut |
134 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
135 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | Verkkokauppa- ja jakelupalvelut | Varastointi- ja logistiikka- palvelut | Postipalvelut | Muu toiminta ja kohdista- mattomat | Eliminoinnit | Konserni yhteensä |
Liikevaihto, ulkoinen | 638,5 | 284,2 | 524,9 | - | - | 1 447,6 |
Liikevaihto, sisäinen | 2,3 | 17,6 | 4,7 | 0,1 | -24,7 | - |
Liikevaihto | 640,9 | 301,7 | 529,6 | 0,1 | -24,7 | 1 447,6 |
Liiketoiminnan muut tuotot | 0,6 | 1,2 | 7,1 | 100,7 | -98,1 | 11,5 |
Palvelutuotannon kulut | -438,8 | -204,0 | -334,8 | -4,8 | -9,0 | -991,4 |
Muut kulut | -132,2 | -67,2 | -105,7 | -113,9 | 131,8 | -287,2 |
Käyttökate | 70,5 | 31,7 | 96,2 | -18,0 | - | 180,4 |
Käyttökatteeseen sisältyvät erityiserät | - | 3,5 | 4,0 | 8,6 | - | 16,0 |
Oikaistu käyttökate | 70,4 | 35,2 | 100,2 | -9,4 | - | 196,4 |
Käyttökate | 70,5 | 31,7 | 96,2 | -18,0 | - | 180,4 |
Poistot | -48,3 | -40,5 | -34,5 | -3,7 | - | -126,9 |
Arvonalentumiset | -0,1 | -1,0 | - | - | - | -1,2 |
Liiketulos | 22,1 | -9,8 | 61,7 | -21,7 | - | 52,3 |
Liiketulokseen sisältyvät erityiserät | - | 4,4 | 4,0 | 8,6 | - | 17,0 |
Oikaistu liiketulos | 22,0 | -5,4 | 65,8 | -13,1 | - | 69,3 |
Liiketulos | 52,3 | |||||
Rahoitustuotot ja -kulut | -16,6 | |||||
Tuloverot | -12,2 | |||||
Tilikauden tulos | 23,5 | |||||
Investoinnit | 32,0 | 17,7 | 22,3 | 103,1 | - | 175,1 |
Henkilöstö kauden lopussa | 3 254 | 3 565 | 6 253 | 679 | - | 13 751 |
Sidottu pääoma | 259,2 | 296,9 | 158,5 | 82,6 | - | 797,3 |
miljoonaa euroa | Verkkokauppa - ja jakelupalvelut | Varastointi- ja logistiikka- palvelut | Postipalvelut | Muu toiminta ja kohdista- mattomat | Eliminoinnit | Konserni yhteensä |
Liikevaihto, ulkoinen | 638,1 | 285,2 | 598,1 | - | - | 1 521,4 |
Liikevaihto, sisäinen | 2,8 | 17,8 | 4,8 | 0,1 | -25,5 | - |
Liikevaihto | 640,9 | 303,0 | 602,9 | 0,1 | -25,5 | 1 521,4 |
Liiketoiminnan muut tuotot | 0,4 | 3,0 | 8,9 | 98,0 | -94,5 | 15,7 |
Palvelutuotannon kulut | -433,0 | -202,0 | -397,2 | -4,9 | -4,1 | -1 041,2 |
Muut kulut | -137,2 | -66,2 | -114,7 | -105,3 | 124,1 | -299,3 |
Käyttökate | 71,2 | 37,8 | 99,8 | -12,1 | - | 196,6 |
Käyttökatteeseen sisältyvät erityiserät | 5,8 | 0,4 | 5,1 | -0,3 | - | 11,0 |
Oikaistu käyttökate | 77,0 | 38,3 | 104,8 | -12,5 | - | 207,6 |
Käyttökate | 71,2 | 37,8 | 99,8 | -12,1 | - | 196,6 |
Poistot | -45,8 | -42,2 | -35,6 | -3,2 | - | -126,7 |
Arvonalentumiset | -0,3 | -1,2 | -0,1 | -0,3 | - | -1,9 |
Liiketulos | 25,1 | -5,6 | 64,1 | -15,6 | - | 68,0 |
Liiketulokseen sisältyvät erityiserät | 5,8 | 1,6 | 5,1 | -0,3 | - | 12,2 |
Oikaistu liiketulos | 30,9 | -4,0 | 69,2 | -16,0 | - | 80,1 |
Liiketulos | 68,0 | |||||
Rahoitustuotot ja -kulut | -9,0 | |||||
Tuloverot | -15,1 | |||||
Tilikauden tulos | 43,8 | |||||
Investoinnit* | 40,0 | 22,7 | 21,4 | 99,5 | - | 183,5 |
Henkilöstö kauden lopussa | 3 333 | 3 750 | 6 999 | 682 | - | 14 764 |
Sidottu pääoma** | 236,6 | 253,3 | 109,1 | -52,5 | - | 546,6 |
136 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | Postipalvelut | Muu toiminta ja kohdistamattomat | Konserni yhteensä | ||
Henkilöstön uudelleenjärjestelykulut | - | 2,2 | 2,1 | 0,7 | 5,0 |
Uudelleenjärjestelykulut (muut kuin henkilöstöön liittyvät kulut) | - | 1,0 | - | - | 1,0 |
Muut erityiserät | - | 0,3 | 2,0 | - | 2,2 |
Listautumiskulut | - | - | - | 5,9 | 5,9 |
Listautumispalkkio | - | - | - | 2,0 | 2,0 |
Käyttökatteeseen sisältyvät erityiserät | - | 3,5 | 4,0 | 8,6 | 16,0 |
Arvonalentumiset | - | 0,9 | - | - | 0,9 |
Liiketulokseen sisältyvät erityiserät | - | 4,4 | 4,0 | 8,6 | 17,0 |
miljoonaa euroa | Postipalvelut | Muu toiminta ja kohdistamattomat | Konserni yhteensä | ||
Henkilöstön uudelleenjärjestelykulut | 5,8 | - | 5,1 | 0,2 | 11,0 |
Yritysjärjestelyihin liittyvät erät | - | - | - | -0,5 | -0,5 |
Muut erityiserät | - | 0,4 | - | - | 0,4 |
Käyttökatteeseen sisältyvät erityiserät | 5,8 | 0,4 | 5,1 | -0,3 | 11,0 |
Arvonalentumiset | - | 1,2 | - | - | 1,2 |
Liiketulokseen sisältyvät erityiserät | 5,8 | 1,6 | 5,1 | -0,3 | 12,2 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Varastointi- ja logistiikkapalvelut Suomi | 194,1 | 201,3 |
Varastointi- ja logistiikkapalvelut Ruotsi | 107,7 | 101,8 |
Varastointi- ja logistiikkapalvelut, sisäinen | -0,1 | - |
Yhteensä | 301,7 | 303,0 |
miljoonaa euroa | Suomi | Ruotsi | Baltia | Muut maat | Yhteensä |
Liikevaihto | 1 160,3 | 138,5 | 58,1 | 90,6 | 1 447,6 |
Pitkäaikaiset varat | 552,3 | 92,6 | 30,4 | 2,7 | 678,1 |
miljoonaa euroa | Suomi | Ruotsi | Baltia | Muut maat | Yhteensä |
Liikevaihto | 1 253,3 | 132,8 | 41,8 | 93,4 | 1 521,4 |
Pitkäaikaiset varat | 495,5 | 99,7 | 31,3 | 0,5 | 627,1 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Palvelujen myynti | 1 433,4 | 1 506,8 |
Tavaroiden myynti | 14,2 | 14,6 |
Yhteensä | 1 447,6 | 1 521,4 |
137 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Asiakassopimuksiin perustuvat päätemaksusaamiset | 3,5 | 5,2 |
Muut asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 10,2 | 8,4 |
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät yhteensä | 13,7 | 13,6 |
Asiakassopimuksiin perustuvat velat ennakkoon maksetuista palveluista | 6,3 | 7,6 |
Muut asiakassopimuksiin perustuvat velat | 5,9 | 5,1 |
Asiakassopimuksiin perustuvat velat yhteensä | 12,2 | 12,7 |
138 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Päätemaksusaamiset | 2025 | 2024 |
Päätemaksusaamiset, brutto | 38,5 | 40,7 |
Netotettu taseessa | -29,0 | -30,7 |
Taseen nettomäärä | 9,6 | 10,0 |
Päätemaksuvelat | 2025 | 2024 |
Päätemaksuvelat, brutto | 34,2 | 38,7 |
Netotettu taseessa | -29,0 | -30,7 |
Taseen nettomäärä | 5,3 | 8,0 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Postimerkit ja muut ennakkoon maksetut palvelut | 7,6 | 7,9 |
Muut asiakassopimuksiin perustuvat velat | 5,1 | 2,7 |
Yhteensä | 12,7 | 10,6 |
139 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Käyttöomaisuuden myyntivoitot | 1,2 | 0,6 |
Vuokratuotot | 1,5 | 3,7 |
Sijoituskiinteistöistä saatavat vuokratuotot | 0,5 | 1,1 |
Jakelutuki Postipalvelut | 7,0 | 8,0 |
Muut julkiset avustukset | 0,3 | 0,1 |
Muut erät | 1,0 | 2,2 |
Yhteensä | 11,5 | 15,7 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Tuotantomateriaalit | 24,8 | 26,8 |
Alihankinta ja ulkopuoliset palvelut | 102,5 | 108,2 |
Kuljetus- ja jakelupalvelut | 223,2 | 229,9 |
Rahti ja kuljetus | 48,7 | 47,2 |
Yhteensä | 399,2 | 412,2 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Palkat | 502,6 | 528,8 |
Osakeperusteiset maksut | 1,1 | - |
Eläkekulut, maksupohjaiset järjestelyt | 80,1 | 84,5 |
Muut henkilösivukulut | 31,8 | 31,3 |
Yhteensä | 615,6 | 644,6 |
1–12 2025 | 1–12 2024 | |
Henkilöstö kauden lopussa | 13 751 | 14 764 |
Suomi | 11 841 | 12 925 |
Muut toimintamaat | 1 910 | 1 839 |
Henkilöstö keskimäärin, FTE* | 11 845 | 13 095 |
140 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Toimitusjohtaja | 1,0 | 1,0 |
Johtoryhmä (ilman toimitusjohtajaa) | 3,5 | 2,9 |
Hallituksen jäsenet | 0,4 | 0,4 |
Hallintoneuvoston jäsenet | 0,0 | 0,0 |
Yhteensä | 5,0 | 4,3 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Kokonaispalkka** | 0,5 | 0,8 |
Lyhyen aikavälin bonus | 0,0 | 0,2 |
Pitkän aikavälin kannustimet | 0,0 | 0,1 |
Listautumispalkkio, osakeperusteiset maksut*** | 0,2 | - |
Listautumispalkkio, käteismaksu*** | 0,3 | - |
Yhteensä | 1,0 | 1,0 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Kokonaispalkka* | 2,0 | 1,9 |
Lyhyen aikavälin bonus | 0,0 | 0,6 |
Pitkän aikavälin kannustimet | 0,2 | 0,4 |
Listautumispalkkio, osakeperusteiset maksut** | 0,7 | - |
Listautumispalkkio, käteismaksu** | 0,6 | - |
Yhteensä | 3,5 | 2,9 |
tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Sanna Suvanto-Harsaae (puheenjohtaja) | 77,7 | 63,6 |
Jukka Leinonen (varapuheenjohtaja) | 51,1 | 42,0 |
Mervi Airaksinen* | 30,6 | - |
Raija-Leena Hankonen-Nybom | 49,3 | 41,4 |
Kari-Pekka Laaksonen** | 8,2 | 42,6 |
Frank Marthaler | 41,8 | 42,0 |
Tuomas Mäkipeska* | 30,6 | - |
Minna Pajumaa | 46,0 | 37,8 |
Anni Ronkainen** | 8,8 | 39,0 |
Stefan Svensson | 41,8 | 38,4 |
Hanna Vuorela** | 8,2 | 37,8 |
Satu Ollikainen (henkilöstön edustaja)*** | 8,4 | 7,2 |
Yhteensä | 402,5 | 391,8 |
141 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
142 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Muut palvelutuotannon kulut | 80,3 | 89,6 |
ICT-kulut | 62,8 | 65,7 |
Kiinteistöjen, koneiden ja kaluston vuokrakulut lyhytaikaisista ja vähäarvoisista vuokrasopimuksista | 28,3 | 31,3 |
Kiinteistöjen ylläpito | 34,4 | 35,6 |
Hallinnointi-, markkinointi- ja matkustuskulut | 34,0 | 35,0 |
Vapaaehtoiset henkilöstökulut | 18,0 | 21,0 |
Käyttöomaisuuden ja liiketoimintojen myyntitappiot | 0,7 | - |
Muut erät | 5,4 | 5,5 |
Yhteensä | 263,9 | 283,7 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
PricewaterhouseCoopers Oy | ||
Tilintarkastus* | 1,0 | 1,0 |
Muut palvelut** | 1,6 | 0,1 |
Yhteensä | 2,6 | 1,1 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Poistot aineettomista hyödykkeistä | ||
Kehittämismenot | 10,4 | 12,3 |
Aineettomat oikeudet | 7,2 | 8,1 |
Yhteensä | 17,6 | 20,4 |
Arvonalentumiset aineettomista hyödykkeistä | ||
Arvonalentumiset aineettomista oikeuksista | 0,0 | 0,5 |
Yhteensä | 0,0 | 0,5 |
Poistot aineellisista hyödykkeistä | ||
Rakennukset ja rakennelmat | 8,0 | 7,6 |
Sijoituskiinteistöt | 0,1 | - |
Koneet ja kalusto | 26,4 | 24,4 |
Muut aineelliset hyödykkeet | 0,5 | 0,3 |
Yhteensä | 34,9 | 32,3 |
Arvonalentumiset aineellisista hyödykkeistä | ||
Arvonalentumiset koneista ja kalustoista | 0,2 | 0,3 |
Arvonalentumiset rakennuksista | 0,0 | 0,0 |
Yhteensä | 0,3 | 0,3 |
Poistot käyttöoikeusomaisuuseristä | ||
Rakennukset ja rakennelmat | 47,5 | 48,2 |
Ajoneuvot | 21,7 | 21,1 |
Koneet ja kalusto | 5,2 | 4,7 |
Yhteensä | 74,4 | 74,0 |
Arvonalentumiset käyttöoikeusomaisuuseristä | ||
Rakennukset ja rakennelmat | 0,9 | 1,1 |
Yhteensä | 0,9 | 1,1 |
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä | 128,1 | 128,7 |
143 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2 024 |
Korkotuotot | ||
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat | 2,2 | 4,1 |
Valuuttakurssivoitot | ||
Korolliset saamiset ja lainat | 1,5 | 0,7 |
Valuuttajohdannaiset, ei suojauslaskennassa | 0,4 | 1,6 |
Muut rahoitustuotot | 0,2 | - |
Yhteensä | 4,3 | 6,5 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Korkokulut | ||
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat vuokrasopimusvelat | 10,5 | 10,0 |
Muut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat | 8,2 | 2,6 |
Valuuttakurssitappiot | ||
Korolliset saamiset ja lainat | 0,1 | 1,5 |
Valuuttajohdannaiset, ei suojauslaskennassa | 1,8 | 0,8 |
Muut rahoituskulut | 0,4 | 0,5 |
Yhteensä | 21,0 | 15,5 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Tilikauden verot | 8,0 | 14,7 |
Edellisten tilikausien verot | 0,3 | 0,2 |
Laskennalliset verot | 3,8 | 0,2 |
Yhteensä | 12,2 | 15,1 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Tulos ennen veroja | 35,7 | 58,9 |
Verot emoyhtiön 20 % verokannalla laskettuna | 7,1 | 11,8 |
Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien verokantojen vaikutus | 0,5 | -0,3 |
Vähennyskelvottomat menot ja muut erot | 0,6 | 0,2 |
Tuloslaskelman ulkopuolinen muu vähennyskelpoinen meno | -0,1 | -0,1 |
Verovapaat tulot | 0,0 | -0,2 |
Oikaisut edellisten tilikausien veroihin | 0,3 | 0,2 |
Tilikauden tappioista kirjaamaton laskennallinen verosaaminen | 3,7 | 3,5 |
Tuloverot | 12,2 | 15,1 |
Efektiivinen veroaste | 34,1 % | 25,6 % |
144 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | Liikearvo | Aineettomat oikeudet | Kehittämis- menot | Ennakko- maksut ja keskeneräiset hankinnat | Muut aineettomat hyödykkeet yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 287,4 | 271,7 | 96,2 | 14,1 | 382,0 |
Kurssierot ja muut oikaisut | 0,1 | 1,3 | 0,3 | 0,1 | 1,7 |
Lisäykset | - | 10,3 | 10,6 | -5,9 | 15,0 |
Vähennykset | - | -2,9 | -9,6 | - | -12,6 |
Muut siirrot erien välillä | - | 0,6 | - | - | 0,6 |
Hankintameno 31.12. | 287,5 | 281,0 | 97,4 | 8,3 | 386,8 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -117,3 | -240,4 | -75,0 | -3,4 | -318,7 |
Kurssierot ja muut oikaisut | - | -1,1 | -0,2 | - | -1,3 |
Tilikauden poisto | - | -7,2 | -10,4 | - | -17,6 |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | - | 2,5 | 9,7 | - | 12,2 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -117,3 | -246,1 | -76,0 | -3,4 | -325,4 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 170,1 | 31,3 | 21,2 | 10,8 | 63,3 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 170,2 | 34,9 | 21,5 | 4,9 | 61,3 |
miljoonaa euroa | Liikearvo | Aineettomat oikeudet | Kehittämis- menot | Ennakko- maksut ja keskeneräiset hankinnat | Muut aineettomat hyödykkeet yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 286,4 | 257,9 | 100,4 | 21,7 | 380,1 |
Kurssierot ja muut oikaisut | - | 0,3 | -0,2 | - | 0,2 |
Hankitut liiketoiminnat | 1,0 | 0,7 | - | - | 0,7 |
Lisäykset | - | 12,4 | 8,2 | -7,5 | 13,0 |
Vähennykset | - | -5,0 | -7,0 | - | -12,0 |
Muut siirrot erien välillä | - | 5,3 | -5,2 | -0,1 | - |
Hankintameno 31.12. | 287,4 | 271,7 | 96,2 | 14,1 | 382,0 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -117,3 | -237,7 | -69,4 | -3,4 | -310,4 |
Kurssierot ja muut oikaisut | - | 0,6 | 0,1 | - | 0,7 |
Tilikauden poisto | - | -8,1 | -12,3 | - | -20,4 |
Arvonalentumiset | - | -0,2 | -0,3 | - | -0,5 |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | - | 5,0 | 6,9 | - | 11,9 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -117,3 | -240,4 | -75,0 | -3,4 | -318,7 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 169,1 | 20,3 | 31,1 | 18,4 | 69,7 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 170,1 | 31,3 | 21,2 | 10,8 | 63,3 |
145 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | |||
Rahavirtaa tuottava yksikkö | Raportoitava segmentti | 2025 | 2024 |
Verkkokauppa- ja jakelupalvelut | Verkkokauppa- ja jakelupalvelut | 74,5 | 74,5 |
Varastointi- ja logistiikkapalvelut Suomi | Varastointi- ja logistiikkapalvelut | 59,2 | 59,2 |
Varastointi- ja logistiikkapalvelut Ruotsi | Varastointi- ja logistiikkapalvelut | 1,0 | 1,0 |
Postipalvelut | Postipalvelut | 35,5 | 35,5 |
Yhteensä | 170,2 | 170,1 |
Rahavirtaa tuottava yksikkö | Käyttöarvo ylittää kirjanpito- arvon, miljoonaa euroa | Liikevoitto- marginaali keskimäärin | Terminaali- kasvu | Diskontto- korko, ennen veroja | Terminaali- vuoden liikevoitto- marginaali |
Verkkokauppa- ja jakelupalvelut | 222,0 | 4,3 % | 1,5 % | 8,1 % | 6,0 % |
Varastointi- ja logistiikkapalvelut Suomi | 25,0 | 4,8 % | 1,5 % | 7,3 % | 6,7 % |
Varastointi- ja logistiikkapalvelut Ruotsi | 6,9 | -0,8 % | 1,5 % | 6,8 % | 3,6 % |
Postipalvelut | 54,3 | 8,3 % | -14,9 % | 7,0 % | 4,4 % |
Rahavirtaa tuottava yksikkö | Diskonttokorko, ennen veroja | Terminaalivuoden liikevoittomarginaali |
Varastointi- ja logistiikkapalvelut Suomi | 8,0 % | 5,6 % |
Varastointi- ja logistiikkapalvelut Ruotsi | 7,2 % | 3,2 % |
146 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Rahavirtaa tuottava yksikkö | Käyttöarvo ylittää kirjanpito- arvon, miljoonaa euroa | Liikevoitto- marginaali keskimäärin | Terminaali- kasvu | Diskontto- korko, ennen veroja | Terminaali- vuoden liikevoitto- marginaali |
Verkkokauppa- ja jakelupalvelut | 370,1 | 5,9 % | 1,5 % | 8,0 % | 6,5 % |
Varastointi- ja logistiikkapalvelut Suomi | 60,0 | 4,6 % | 1,5 % | 7,1 % | 6,2 % |
Varastointi- ja logistiikkapalvelut Ruotsi | 6,0 | 0,8 % | 1,5 % | 6,5 % | 4,1 % |
Postipalvelut | 78,2 | 8,2 % | -13,4 % | 7,3 % | 3,7 % |
Rahavirtaa tuottava yksikkö | Diskonttokorko, ennen veroja | Terminaalivuoden liikevoittomarginaali |
Varastointi- ja logistiikkapalvelut Suomi | 8,8 % | 4,6 % |
Varastointi- ja logistiikkapalvelut Ruotsi | 6,9 % | 3,6 % |
147 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja raken- nelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Ennakko- maksut ja kesken- eräiset hankinnat | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 40,6 | 325,0 | 390,4 | 12,2 | 49,5 | 817,8 |
Kurssierot ja muut oikaisut | - | 0,2 | 1,5 | - | - | 1,8 |
Lisäykset | 0,8 | 45,5 | 44,8 | 2,0 | -40,3 | 52,8 |
Vähennykset | - | -0,7 | -10,4 | - | - | -11,1 |
Siirrot sijoituskiinteistöihin | -1,4 | -43,6 | - | - | - | -45,0 |
Muut siirrot erien välillä | - | -0,6 | - | - | - | -0,6 |
Hankintameno 31.12. | 40,1 | 325,8 | 426,3 | 14,2 | 9,3 | 815,7 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -0,6 | -240,5 | -304,8 | -9,7 | - | -555,6 |
Kurssierot ja muut oikaisut | - | -0,2 | -0,9 | - | - | -1,1 |
Tilikauden poisto | - | -8,0 | -26,5 | -0,5 | - | -34,9 |
Arvonalentumiset | - | - | -0,2 | - | - | -0,3 |
Kertyneet poistot siirroista sijoituskiinteistöihin | - | 31,8 | - | - | - | 31,8 |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | - | 1,0 | 10,8 | - | - | 11,8 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -0,6 | -215,9 | -321,6 | -10,2 | - | -548,3 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 40,1 | 84,5 | 85,6 | 2,5 | 49,5 | 262,2 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 39,5 | 109,9 | 104,7 | 4,0 | 9,3 | 267,4 |
miljoonaa euroa | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja raken- nelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Ennakko- maksut ja kesken- eräiset hankinnat | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 40,9 | 322,3 | 371,4 | 12,0 | 14,2 | 760,8 |
Kurssierot ja muut oikaisut | - | -0,6 | -1,3 | -0,2 | - | -2,1 |
Lisäykset | - | 4,2 | 30,4 | 0,3 | 35,4 | 70,2 |
Vähennykset | -0,1 | -10,9 | -0,1 | -11,1 | ||
Siirrot sijoituskiinteistöihin | -0,3 | -0,3 | ||||
Muut siirrot erien välillä | - | -0,8 | 0,8 | 0,2 | - | 0,3 |
Hankintameno 31.12. | 40,6 | 325,0 | 390,4 | 12,2 | 49,5 | 817,8 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -0,6 | -233,3 | -290,8 | -9,5 | -534,2 | |
Kurssierot ja muut oikaisut | 0,2 | 0,5 | - | 0,7 | ||
Tilikauden poisto | -7,6 | -24,4 | -0,3 | -32,3 | ||
Arvonalentumiset | - | -0,3 | -0,3 | |||
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0,2 | 10,3 | 0,1 | 10,5 | ||
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -0,6 | -240,5 | -304,8 | -9,7 | -555,6 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 40,3 | 89,0 | 80,5 | 2,5 | 14,2 | 226,5 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 40,1 | 84,5 | 85,6 | 2,5 | 49,5 | 262,2 |
148 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | Rakennukset | Koneet ja muut | Ajoneuvot | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 371,5 | 20,4 | 111,2 | 503,1 |
Kurssierot ja muut oikaisut | 7,4 | 0,4 | 0,1 | 7,9 |
Lisäykset | 72,4 | 5,6 | 19,9 | 98,0 |
Vähennykset | -38,0 | -4,7 | -17,5 | -60,2 |
Hankintameno 31.12. | 413,4 | 21,8 | 113,7 | 548,8 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -183,6 | -8,2 | -52,5 | -244,3 |
Kurssierot ja muut oikaisut | -3,1 | -0,2 | - | -3,3 |
Tilikauden poisto | -47,5 | -5,2 | -21,7 | -74,4 |
Arvonalentumiset | -0,9 | - | - | -0,9 |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 37,6 | 3,9 | 16,4 | 58,0 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -197,5 | -9,6 | -57,8 | -264,9 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 187,9 | 12,2 | 58,7 | 258,8 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 215,9 | 12,2 | 55,8 | 283,9 |
miljoonaa euroa | Rakennukset | Koneet ja muut | Ajoneuvot | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 363,6 | 15,0 | 106,9 | 485,5 |
Kurssierot ja muut oikaisut | -4,7 | 0,1 | - | -4,7 |
Hankitut liiketoiminnat | 0,5 | - | - | 0,5 |
Lisäykset | 41,2 | 10,0 | 20,2 | 71,4 |
Vähennykset | -30,0 | -4,5 | -15,8 | -50,3 |
Siirrot erien välillä | 0,8 | -0,2 | - | 0,6 |
Hankintameno 31.12. | 371,5 | 20,4 | 111,2 | 503,1 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -152,3 | -7,3 | -45,2 | -204,8 |
Kurssierot ja muut oikaisut | 1,5 | 0,1 | - | 1,6 |
Tilikauden poisto | -48,2 | -4,7 | -21,1 | -73,9 |
Arvonalentumiset | -1,1 | - | - | -1,1 |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 16,4 | 3,8 | 13,8 | 34,0 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -183,6 | -8,2 | -52,5 | -244,3 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 211,3 | 7,6 | 61,7 | 280,6 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 187,9 | 12,2 | 58,7 | 258,8 |
149 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
2024 | ||
miljoonaa euroa | 2025 | oikaistu* |
Hankintameno 1.1. | 43,6 | 26,3 |
Lisäykset | 9,4 | 26,8 |
Vähennykset | - | -9,7 |
Siirrot erien välillä | 45,0 | 0,3 |
Hankintameno 31.12. | 97,9 | 43,6 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -1,6 | -1,6 |
Tilikauden poisto | -0,1 | - |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | -31,8 | - |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -33,5 | -1,6 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 41,9 | 24,6 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 64,4 | 41,9 |
miljoonaa euroa | 1.1. | Muuntoero ja muut muutokset | Kirjattu tulos- vaikutteisesti | Kirjattu muihin laajan tuloksen eriin | 31.12. |
Eläkevelvoitteet | 1,1 | - | -0,1 | -0,1 | 1,0 |
Vuokrasopimukset | 1,0 | - | 0,1 | - | 1,1 |
Kiinteistöyhtiöosakkeiden arvonalennus | 0,7 | - | - | - | 0,7 |
Varaukset | 2,1 | - | -1,0 | - | 1,0 |
Käyttämättömät tappiot | - | - | 0,1 | - | 0,1 |
Muut väliaikaiset erot | 0,5 | - | -0,2 | - | 0,4 |
Yhteensä | 5,5 | - | -1,1 | - | 4,3 |
150 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 1.1. | Muuntoero ja muut muutokset | Kirjattu tulos- vaikutteisesti | Kirjattu muihin laajan tuloksen eriin | 31.12. |
Eläkevelvoitteet | 1,9 | - | -0,7 | -0,1 | 1,1 |
Vuokrasopimukset | 0,9 | - | 0,1 | - | 1,0 |
Kiinteistöyhtiöosakkeiden arvonalennus | 0,7 | - | - | - | 0,7 |
Varaukset | 0,6 | - | 1,5 | - | 2,1 |
Käyttämättömät tappiot | 0,1 | - | - | - | - |
Muut väliaikaiset erot | 1,0 | - | -0,5 | - | 0,5 |
Yhteensä | 5,2 | - | 0,4 | -0,1 | 5,5 |
miljoonaa euroa | 1.1. | Muuntoero ja muut muutokset | Kirjattu tulos- vaikutteisesti | 31.12. |
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet | 6,6 | - | 1,0 | 7,6 |
Kertyneet poistoerot | 2,1 | - | 1,8 | 3,9 |
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden arvostaminen käypään arvoon hankinnassa | 1,0 | - | -0,2 | 0,8 |
Yhteensä | 9,6 | 0,1 | 2,6 | 12,4 |
miljoonaa euroa | 1.1. | Muuntoero ja muut muutokset | Ostetut tai myydyt liiketoiminnot | Kirjattu tulos- vaikutteisesti | Kirjattu muihin laajan tuloksen eriin | 31.12. |
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet | 6,0 | 0,1 | - | 0,5 | - | 6,6 |
Kertyneet poistoerot | 1,8 | - | - | 0,4 | - | 2,1 |
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden arvostaminen käypään arvoon hankinnassa | 1,2 | -0,1 | 0,1 | -0,2 | - | 1,0 |
Muut väliaikaiset erot | 0,2 | - | - | - | -0,2 | - |
Yhteensä | 9,1 | - | 0,1 | 0,6 | -0,2 | 9,6 |
151 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 1.1. | Muuntoero ja muut muutokset | Kirjattu tulos- vaikutteisesti | 31.12. |
Vuokrasopimusvelat, laskennallinen verosaaminen | 53,3 | - | 5,1 | 58,4 |
Käyttöoikeusomaisuuserät, laskennallinen verovelka | 52,3 | - | 5,0 | 57,3 |
Laskennalliset verot, netto | 1,0 | - | 0,1 | 1,1 |
Ennallistamisvaraukset, laskennallinen verosaaminen | 2,2 | - | -1,2 | 1,0 |
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet, laskennallinen verovelka | 1,6 | - | -0,1 | 1,6 |
Laskennalliset verot, netto | 0,6 | - | -1,2 | -0,6 |
miljoonaa euroa | 1.1. | Muuntoero ja muut muutokset | Kirjattu tulos- vaikutteisesti | 31.12. |
Vuokrasopimusvelat, laskennallinen verosaaminen* | 57,7 | - | -4,4 | 53,3 |
Käyttöoikeusomaisuuserät, laskennallinen verovelka* | 56,7 | - | -4,5 | 52,3 |
Laskennalliset verot, netto* | 0,9 | - | 0,1 | 1,0 |
Ennallistamisvaraukset, laskennallinen verosaaminen | - | - | 2,2 | 2,2 |
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet, laskennallinen verovelka | - | - | 1,6 | 1,6 |
Laskennalliset verot, netto | - | - | 0,6 | 0,6 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Myyntisaamiset | 176,3 | 173,6 |
Sopimukseen perustuvat varat | 13,7 | 13,6 |
Siirtosaamiset | 31,4 | 29,2 |
Muut saamiset | 5,6 | 9,1 |
Yhteensä | 226,9 | 225,4 |
152 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Osakepääoma ja rahastot, miljoonaa euroa | ||||||||
miljoonaa euroa / kpl | Osakkeiden lukumäärä (kpl) | Osakepääoma | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Muut rahastot | Muuntoerot | Kertyneet voittovarat | Oma pääoma yhteensä | |
1.1.2025 | 40 000 000 | 70,0 | - | 142,7 | -7,2 | 76,6 | 282,1 | |
Osingonjako | -33,0 | -33,0 | ||||||
Osakeanti, henkilöstöanti | 385 459 | 2,6 | 0,3 | 2,9 | ||||
Osakeanti, osakeperusteiset maksut | 114 541 | 0,8 | 0,1 | 0,9 | ||||
Osakeanti | 500 000 | 3,4 | 0,4 | 3,8 | ||||
Osakeannista välittömästi aiheutuneet menot (verovaikutuksella oikaistuna) | -0,1 | -0,1 | ||||||
Muut muutokset | - | - | - | 0,3 | 23,8 | 24,1 | ||
31.12.2025 | 40 500 000 | 70,0 | 3,3 | 142,7 | -6,9 | 67,8 | 276,9 | |
Osakepääoma ja rahastot, miljoonaa euroa | ||||||||
miljoonaa euroa | Osakkeiden lukumäärä (kpl) | Osakepääoma | Muut rahastot | Käyvän arvon rahasto | Muuntoerot | Kertyneet voittovarat | Oma pääoma yhteensä | |
1.1.2024 | 40 000 000 | 70,0 | 142,7 | 0,8 | -7,2 | 214,3 | 420,5 | |
Osingonjako | -181,8 | -181,8 | ||||||
Muut muutokset | - | - | -0,8 | 0,1 | 44,1 | 43,4 | ||
31.12.2024 | 40 000 000 | 70,0 | 142,7 | - | -7,2 | 76,6 | 282,1 | |
153 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 3,4 | - |
Muut rahastot | 142,7 | 142,7 |
Voitto edellisiltä tilikausilta | 89,9 | 80,3 |
Tilikauden voitto/tappio | 21,7 | 42,6 |
Yhteensä | 257,6 | 265,6 |
154 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Rahastoitujen velvoitteiden nykyarvo | 38,6 | 43,4 |
Varojen käypä arvo | -33,7 | -37,7 |
Alijäämä | 4,9 | 5,7 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Korkomenot | 0,1 | 0,2 |
Yhteensä | 0,1 | 0,2 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Uudelleenjärjestelyerät voitot (-) ja tappiot (+) | -0,4 | -0,3 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Velvoite tilikauden alussa | 43,4 | 46,0 |
Korkomenot | 1,1 | 1,5 |
Maksetut eläkkeet | -4,7 | -4,9 |
Vakuutusmatemaattiset voitot (-) ja tappiot (+) taloudellisten oletusten muutoksista johtuen | -0,8 | 1,1 |
Kokemusperäiset muutokset voitot (-) ja tappiot (+) | -0,4 | -0,4 |
Velvoite tilikauden lopussa | 38,6 | 43,4 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Järjestelyyn kuuluvien varojen käypä arvo kauden alussa | 37,7 | 37,4 |
Korkotuotot | 1,0 | 1,3 |
Maksetut eläkkeet | -4,7 | -4,9 |
Työnantajan suorittamat maksut | 0,5 | 2,9 |
Järjestelyn varojen todellisen tuoton ja korkotuoton ero | -0,8 | 1,0 |
Järjestelyyn kuuluvien varojen käypä arvo kauden lopussa | 33,7 | 37,7 |
155 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
2025 | 2024 | |
Diskonttokorko (%) | 3,0–3,7 | 2,7–3,1 |
Tulevaisuuden eläkkeiden korotusolettama (%) | 2,1–2,2 | 2,0–2,1 |
Nettovelvoitteen muutos | |||||
miljoonaa euroa | Olettaman muutos | Olettaman kasvu | Olettaman pienentyminen | ||
Diskonttokorko | 0,25 % | -0,1 | -2,8 % | 0,1 | 3,0 % |
Eläkkeen kasvuolettama | 0,25 % | 0,6 | 11,8 % | -0,6 | -11,5 % |
miljoonaa euroa | Olettaman kasvu yhdellä vuodella | Olettaman pienentyminen yhdellä vuodella | |||
Elinikä | 0,5 | 9,8 % | -0,3 | -6,0 % | |
Nettovelvoitteen muutos | |||||
miljoonaa euroa | Olettaman muutos | Olettaman kasvu | Olettaman pienentyminen | ||
Diskonttokorko | 0,25 % | -0,2 | -2,9 % | 0,2 | 3,1 % |
Eläkkeen kasvuolettama | 0,25 % | 0,7 | 12,1 % | -0,7 | -11,7 % |
miljoonaa euroa | Olettaman kasvu yhdellä vuodella | Olettaman pienentyminen yhdellä vuodella | |||
Elinikä | 0,5 | 9,6 % | -0,5 | -8,9 % | |
miljoonaa euroa | Uudelleen- järjestelyvaraus | Maankäyttökorvaus ja Ympäristövelvoite | Muut | Yhteensä |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 5,6 | 11,0 | 2,5 | 19,1 |
Varausten lisäykset | 1,8 | 0,9 | 0,3 | 3,0 |
Käytetyt varaukset | -1,1 | -5,8 | -1,4 | -8,3 |
Käyttämättömien varausten peruuttaminen | -2,0 | -1,2 | -0,9 | -4,0 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 4,4 | 4,9 | 0,6 | 9,9 |
miljoonaa euroa | Uudelleen- järjestelyvaraus | Maankäyttökorvaus ja Ympäristövelvoite | Muut | Yhteensä |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 3,0 | 7,3 | 3,1 | 13,4 |
Varausten lisäykset | 7,7 | 8,7 | 1,3 | 17,8 |
Käytetyt varaukset | -2,7 | -3,4 | -1,0 | -7,1 |
Käyttämättömien varausten peruuttaminen | -2,4 | -1,6 | -0,9 | -4,9 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 5,6 | 11,0 | 2,5 | 19,1 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Pitkäaikaiset varaukset | 5,1 | 8,6 |
Lyhytaikaiset varaukset | 4,8 | 10,5 |
Yhteensä | 9,9 | 19,1 |
156 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Muut korolliset velat | 6,0 | 7,2 |
Muut korottomat velat | 0,6 | 0,5 |
Muut siirtovelat | 3,2 | 9,7 |
Yhteensä | 9,8 | 17,3 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Johdannaissopimukset | 0,3 | 0,1 |
Ostovelat | 56,6 | 72,2 |
Sopimukseen perustuvat velat | 12,2 | 12,7 |
Saadut ennakot ja tulouttamaton liikevaihto | 9,5 | 10,1 |
Jaksotetut henkilöstökulut | 110,4 | 118,6 |
Osingonjakovelka | - | 150,0 |
Muut korolliset velat | 1,2 | - |
Muut siirtovelat | 27,7 | 31,5 |
Muut velat | 41,4 | 44,9 |
Lyhytaikaiset korottomat velat yhteensä | 259,2 | 440,1 |
157 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | Käypään arvoon tulosvaikut- teisesti kirjattavat | Jaksotettuun hankinta- menoon arvostettavat | Kirjanpito- arvo | Käypä arvo | Taso |
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | |||||
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | 1,0 | 1,0 | 1,0 | 3 | |
Pitkäaikaiset saamiset | 1,8 | 1,8 | 1,8 | 2 | |
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | 1,0 | 1,8 | 2,9 | 2,9 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | |||||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 204,9 | 204,9 | 204,9 | ||
Noteeratut joukkovelkakirjat | 6,2 | 6,2 | 6,3 | 1 | |
Noteeraamattomat joukkovelkakirjat | 1,8 | 1,8 | 1,8 | 2 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | - | 212,8 | 212,8 | 213,0 | |
Rahat ja pankkisaamiset | 41,4 | 41,4 | 41,4 | ||
Rahavarat | - | 41,4 | 41,4 | 41,4 | |
Rahoitusvarat yhteensä | 1,0 | 256,1 | 257,1 | 257,2 | |
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | |||||
Lainat rahoituslaitoksilta | 179,8 | 179,8 | 180,1 | 2 | |
Vuokrasopimusvelat | 229,4 | 229,4 | 229,4 | ||
Muut pitkäaikaiset velat* | - | 6,3 | 6,3 | 6,3 | |
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | - | 415,6 | 415,6 | 415,8 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | |||||
Yritystodistukset | 89,6 | 89,6 | 89,7 | 2 | |
Vuokrasopimusvelat | 67,5 | 67,5 | 67,5 | ||
Valuuttajohdannaiset | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 2 | |
Ostovelat ja muut velat* | - | 89,8 | 89,8 | 89,8 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | 0,3 | 246,9 | 247,3 | 247,3 | |
Rahoitusvelat yhteensä | 0,3 | 662,5 | 662,8 | 663,1 |
miljoonaa euroa | Käypään arvoon tulosvaikut- teisesti kirjattavat | Jaksotettuun hankinta- menoon arvostettavat | Kirjanpito- arvo | Käypä arvo | Taso |
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | |||||
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | 0,8 | 0,8 | 0,8 | 3 | |
Pitkäaikaiset saamiset | 2,7 | 2,7 | 2,7 | 2 | |
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | 0,8 | 2,7 | 3,5 | 3,5 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | |||||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 204,9 | 204,9 | 204,9 | ||
Valuuttajohdannaiset | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 2 | |
Rahamarkkinasijoitukset | 31,9 | 31,9 | 31,9 | 2 | |
Noteeratut joukkovelkakirjat | 8,0 | 8,0 | 8,1 | 1 | |
Noteeraamattomat joukkovelkakirjat | 1,8 | 1,8 | 1,8 | 2 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | 0,1 | 246,5 | 246,6 | 246,8 | |
Rahamarkkinasijoitukset | 5,5 | 5,5 | 5,5 | 2 | |
Rahat ja pankkisaamiset | 56,4 | 56,4 | 56,4 | ||
Rahavarat | 61,9 | 61,9 | 61,9 | ||
Rahoitusvarat yhteensä | 0,9 | 311,1 | 312,0 | 312,2 | |
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | |||||
Lainat rahoituslaitoksilta | 89,8 | 89,8 | 90,0 | 2 | |
Vuokrasopimusvelat | 202,6 | 202,6 | 202,6 | ||
Muut pitkäaikaiset velat* | 11,0 | 11,0 | 11,0 | ||
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | - | 303,5 | 303,5 | 303,7 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | |||||
Vuokrasopimusvelat | 68,6 | 68,6 | 68,6 | ||
Valuuttajohdannaiset | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 2 | |
Ostovelat ja muut velat* | 258,1 | 258,1 | 258,1 | ||
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | 0,1 | 326,7 | 326,8 | 326,8 | |
Rahoitusvelat yhteensä | 0,1 | 630,1 | 630,3 | 630,5 |
158 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 0,8 | 0,8 |
Voitot ja tappiot tuloslaskelmassa | 0,2 | - |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 1,0 | 0,8 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Rahoitustuotoissa ja -kuluissa | 0,2 | - |
159 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Keskikurssi | 2025 | 2024 |
SEK | 11,064 | 11,427 |
NOK | 11,719 | 11,621 |
SDR | 0,837 | 0,816 |
Päätöskurssi | 2025 | 2024 |
SEK | 10,822 | 11,459 |
NOK | 11,843 | 11,795 |
SDR | 0,858 | 0,797 |
160 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
2025, EUR-yhtiöt | |||
miljoonaa euroa | SEK | USD | SDR |
Käyttöpääoma* | -0,3 | -0,1 | 0,9 |
Lainat ja pankkitilit** | 28,7 | - | |
Johdannaiset | -28,6 | ||
Avoin positio | -0,2 | -0,1 | 0,9 |
2024, EUR-yhtiöt | |||
miljoonaa euroa | SEK | USD | SDR |
Käyttöpääoma* | -0,4 | - | 0,3 |
Lainat ja pankkitilit** | 23,4 | - | |
Johdannaiset | -23,1 | ||
Avoin positio | -0,1 | - | 0,3 |
Nettosijoitukset | |||
miljoonaa euroa | SEK | NOK | PLN |
2025 | 0,5 | 0,7 | - |
2024 | 6,0 | 0,9 | 1,2 |
miljoonaa euroa | Vaihtuvakorkoiset | Kiinteäkorkoiset | Yhteensä |
Likvidit varat | -43,2 | -6,2 | -49,4 |
Yritystodistukset | 89,6 | 89,6 | |
Lainat rahoituslaitoksilta | 179,8 | 179,8 | |
Yhteensä | 136,6 | 83,5 | 220,1 |
161 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | Vaihtuvakorkoiset | Kiinteäkorkoiset | Yhteensä |
Likvidit varat | -58,2 | -45,3 | -103,5 |
Lainat rahoituslaitoksilta | 89,8 | 89,8 | |
Yhteensä | 31,6 | -45,3 | -13,7 |
miljoonaa euroa | Nimellisarvo | Netto käypä arvo | Positiivinen käypä arvo | Negatiivinen käypä arvo |
Valuuttatermiinit, ei suojauslaskennassa | 28,3 | -0,3 | -0,3 |
miljoonaa euroa | Nimellisarvo | Netto käypä arvo | Positiivinen käypä arvo | Negatiivinen käypä arvo |
Valuuttatermiinit, ei suojauslaskennassa | 28,3 | - | 0,1 | -0,1 |
Johdannaisvarat | 2025 | 2 024 |
Bruttomäärinä taseessa esitetyt johdannaisvarat | - | 0,1 |
Netotusjärjestelyn alaisiin varoihin liittyvät johdannaisvelat | - | 0,1 |
Nettomäärä | - | - |
Johdannaisvelat | 2025 | 2 024 |
Bruttomäärinä taseessa esitetyt johdannaisvelat | 0,3 | 0,1 |
Netotusjärjestelyn alaisiin velkoihin liittyvät johdannaisvarat | - | 0,1 |
Nettomäärä | 0,3 | - |
162 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Rahavarat | 41,4 | 61,9 |
Rahamarkkinasijoitukset ja sijoitukset joukkovelkakirjalainoihin | 8,0 | 41,6 |
Likvidit varat | 49,4 | 103,5 |
163 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030- | Yhteensä |
Lainat rahoituslaitoksilta | 5,4 | 93,9 | 91,3 | 190,6 | ||
Yritystodistukset | 90,5 | 90,5 | ||||
Vuokrasopimusvelat | 77,9 | 65,5 | 45,2 | 35,4 | 112,6 | 336,7 |
Muut pitkäaikaiset velat* | 1,1 | 1,1 | 1,1 | 3,5 | 6,7 | |
Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat* | 89,8 | 89,8 | ||||
Johdannaiset: | ||||||
Valuuttajohdannaiset, suoritettavat | 28,6 | 28,6 | ||||
Valuuttajohdannaiset, saatavat | -28,3 | -28,3 | ||||
Yhteensä | 264,0 | 160,5 | 137,6 | 36,6 | 116,1 | 714,7 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029- | Yhteensä |
Lainat rahoituslaitoksilta | 3,1 | 3,1 | 91,5 | 97,8 | ||
Vuokrasopimusvelat* | 78,4 | 61,5 | 48,8 | 30,4 | 93,4 | 312,6 |
Muut pitkäaikaiset velat* | 3,2 | 1,1 | 3,0 | 3,7 | 11,0 | |
Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat* | 258,1 | 258,1 | ||||
Johdannaiset: | ||||||
Valuuttajohdannaiset, suoritettavat | 28,4 | 28,4 | ||||
Valuuttajohdannaiset, saatavat | -28,3 | -28,3 | ||||
Yhteensä | 339,6 | 67,8 | 141,4 | 33,4 | 97,2 | 679,4 |
164 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Erääntymättömät myyntisaamiset | 154,7 | 151,6 |
1–30 päivää erääntyneet myyntisaamiset | 15,0 | 15,5 |
31–60 päivää erääntyneet myyntisaamiset | 1,9 | 2,0 |
61–90 päivää erääntyneet myyntisaamiset | 0,6 | 1,4 |
91–180 päivää erääntyneet myyntisaamiset | 0,7 | 3,2 |
yli 181 päivää erääntyneet myyntisaamiset | 4,5 | 2,3 |
Myyntisaamiset, brutto | 177,5 | 176,1 |
Odotettavissa olevat luottotappiot | -1,2 | -2,6 |
Myyntisaamiset, netto | 176,3 | 173,6 |
2025 | 2024 | |
Nettovelka / Oikaistu käyttökate | 2,6x | 1,2x |
Rahoituksen nettovelka / Oikaistu käyttökate | 1,1x | -0,1x |
Omavaraisuusaste | 24,6 % | 25,2 % |
miljoonaa euroa | Korolliset lainat | Korolliset vuokra- sopimus- velat | Korolliset lainat yhteensä | Likvidit varat | Nettovelka yhteensä | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 89,8 | 271,2 | 361,1 | 103,5 | 257,5 | |
Rahavirta | 179,6 | -75,3 | 104,3 | -54,6 | 158,9 | |
Valuuttakurssien muutosten vaikutus | - | 5,0 | 5,0 | 0,4 | 4,6 | |
Muut ei-kassaperusteiset muutokset | - | 96,0 | 96,1 | - | 96,1 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 269,5 | 296,9 | 566,4 | 49,4 | 517,0 | |
Käyvät arvot 31.12. | 269,7 | 296,9 | 566,7 |
miljoonaa euroa | Korolliset lainat | Korolliset vuokra- sopimus- velat | Korolliset lainat yhteensä | Likvidit varat | Nettovelka yhteensä | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 60,0 | 290,7 | 350,8 | 110,8 | 240,0 | |
Rahavirta | 29,8 | -72,1 | -42,4 | -7,8 | -34,6 | |
Hankitut liiketoiminnat | - | 0,5 | 0,5 | 0,7 | -0,2 | |
Valuuttakurssien muutosten vaikutus | - | -3,4 | -3,4 | -0,2 | -3,2 | |
Muut ei-kassaperusteiset muutokset | 0,1 | 55,4 | 55,5 | 55,5 | ||
Kirjanpitoarvo 31.12. | 89,8 | 271,2 | 361,1 | 103,5 | 257,5 | |
Käyvät arvot 31.12. | 90,0 | 271,2 | 361,3 |
165 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Rakennukset | 215,9 | 187,9 |
Ajoneuvot | 55,8 | 58,7 |
Koneet ja muut | 12,2 | 12,2 |
Yhteensä | 283,9 | 258,8 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 229,4 | 202,6 |
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 67,5 | 68,6 |
Yhteensä | 296,9 | 271,2 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
1 vuoden kuluessa | 77,9 | 78,4 |
1–5 vuoden kuluessa | 172,7 | 161,9 |
Yli 5 vuoden kuluttua | 86,0 | 72,2 |
Vähimmäisvuokrat yhteensä | 336,7 | 312,6 |
Tulevat korkokulut | -39,7 | -41,4 |
Yhteensä | 296,9 | 271,2 |
Korkokulut, vuokrasopimukset | 10,5 | 10,0 |
Tuotot käyttöoikeusomaisuuserien edelleenvuokraamisesta | 0,4 | 2,6 |
166 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Vuokrakulut tuloslaskelmalla, lyhytaikaiset vuokrasopimukset | 27,9 | 30,7 |
Vuokrakulut tuloslaskelmalla, vähäarvoiset vuokratut omaisuuserät | 0,4 | 0,5 |
Yhteensä | 28,3 | 31,3 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
1 vuoden kuluessa | 8,9 | 10,1 |
1–5 vuoden kuluessa | 1,7 | 17,3 |
Yli 5 vuoden kuluttua | - | 13,4 |
Yhteensä | 10,6 | 40,8 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
1 vuoden kuluessa | 1,5 | 1,2 |
1–5 vuoden kuluessa | 1,0 | 1,1 |
Yli 5 vuoden kuluttua | 1,6 | 1,6 |
Yhteensä | 4,1 | 3,9 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Takaukset | 8,9 | 8,8 |
Yhteensä | 8,9 | 8,8 |
167 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
168 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
169 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Konsernin tytäryhtiöt 31.12.2025*** | Pääasiallinen raportointi- segmentti | Kotimaa | Konsernin omistusosuus |
Posti Group Suomi Oy | Konserni-toiminnot | Suomi | 100 % |
Posti Jakelu Oy | PS | Suomi | 100 % |
Posti Palvelut Oy | PS | Suomi | 100 % |
Posti Messaging Oy | PS | Suomi | 100 % |
Posti Messaging OÜ | PS | Viro | 100 % |
Posti Messaging SIA | PS | Latvia | 100 % |
Posti Messaging GmbH | PS | Saksa | 100 % |
SmartPosti UAB* | eCD | Liettua | 100 % |
SmartPosti SIA* | eCD | Latvia | 100 % |
Posti Oy | eCD | Suomi | 100 % |
Posti Kuljetus Oy | eCD | Suomi | 100 % |
SmartPosti OÜ* | eCD | Viro | 100 % |
Posti 3PL Contract Logistics Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti 4PL Contract Logistics Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Verkkologistiikka Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Satamalogistiikka Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistics Management Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Teollisuusratkaisut Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti 3PL Etelä-Suomi Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti 3PL Pääkaupunkiseutu Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikka ja Varastointi Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistics Handling Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistics Warehousing Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Rakennuslogistiikka Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistics Solutions Supply Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistics Services Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistics Terminal Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Warehousing Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistics Wholesale Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistics Solutions AB* | FLS | Ruotsi | 100 % |
Posti Logistics Solutions AS* | FLS | Norja | 100 % |
Posti Logistics Staffing AB* | FLS | Ruotsi | 100 % |
Konsernin tytäryhtiöt 31.12.2025*** | Pääasiallinen raportointi- segmentti | Kotimaa | Konsernin omistusosuus |
Posti Logistics Inhouse AB** | FLS | Ruotsi | 100 % |
Posti Henkilöstöratkaisut Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Etelä-Suomi Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Länsi-Suomi Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Itä-Suomi Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Keski-Suomi Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Fast Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Move Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Flex Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Action Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Support Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Motion Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Extra Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Flow Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Uusimaa Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Espoo Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Helsinki Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Tuusula Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Vantaa Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Craft Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Works Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Chain Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Kilo Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Vaasa Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Työmaapalvelut Oy | FLS | Suomi | 100 % |
Posti Logistiikkaratkaisut Sigma Oy | FLS | Suomi | 100 % |
170 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
171 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
euroa | Liite | 2025 | 2024 |
Liikevaihto | 1 | 11,4 | 11,8 |
Liiketoiminnan muut tuotot | 2 | 0,1 | 0,1 |
Henkilöstökulut | 3 | -4,7 | -7,0 |
Poistot ja arvonalentumiset | 4 | -0,2 | -0,2 |
Liiketoiminnan muut kulut | 5, 6 | -18,7 | -15,2 |
Liikevoitto/-tappio | -12,2 | -10,5 | |
Rahoitustuotot ja -kulut | 7 | -9,8 | -5,6 |
Voitto/tappio ennen tilinpäätössiirtoja | -22,0 | -16,1 | |
Konserniavustukset | 8 | 51,0 | 71,0 |
Voitto/tappio ennen veroja | 29,0 | 54,9 | |
Tuloverot | 9 | -7,4 | -12,4 |
Tilikauden voitto/tappio | 21,7 | 42,6 |
172 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Vastaavaa | |||
Pysyvät vastaavat | |||
Aineettomat hyödykkeet | 10 | 1,9 | 2,0 |
Aineelliset hyödykkeet | 11 | 1,5 | 1,5 |
Sijoitukset | 12 | 514,3 | 490,9 |
Pysyvät vastaavat yhteensä | 517,6 | 494,4 | |
Vaihtuvat vastaavat | |||
Pitkäaikaiset saamiset | 13 | 109,8 | 86,6 |
Lyhytaikaiset saamiset | 14 | 90,2 | 93,4 |
Rahoitusarvopaperit | 15 | 8,0 | 41,6 |
Rahavarat | 16 | 30,8 | 51,0 |
Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 238,8 | 272,7 | |
Vastaavaa yhteensä | 756,4 | 767,1 | |
miljoonaa euroa | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Vastattavaa | |||
Oma pääoma | 17 | ||
Osakepääoma | 70,0 | 70,0 | |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 3,4 | - | |
Muut rahastot | 142,7 | 142,7 | |
Edellisten tilikausien voitto | 89,9 | 80,3 | |
Tilikauden voitto/tappio | 21,7 | 42,6 | |
Oma pääoma yhteensä | 327,6 | 335,6 | |
Pakolliset varaukset | 18 | 0,3 | 1,0 |
Vieras pääoma | |||
Pitkäaikainen vieras pääoma | 20 | 180,1 | 90,7 |
Lyhytaikainen vieras pääoma | 21 | 248,5 | 339,8 |
Vieras pääoma yhteensä | 428,5 | 430,4 | |
Vastattavaa yhteensä | 756,4 | 767,1 |
173 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Liiketoiminnan rahavirta | ||
Tulos ennen tilinpäätössiirtoja | -22,0 | -16,1 |
Oikaisut: | ||
Poistot ja arvonalentumiset | 0,2 | 0,2 |
Rahoitustuotot (-) ja -kulut (+) | 3,3 | -1,0 |
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 6,5 | 6,6 |
Muut oikaisut | -0,2 | - |
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta | -12,2 | -10,3 |
Korottomien liikesaamisten lisäys (-)/vähennys (+) | 0,1 | 5,1 |
Korottomien velkojen lisäys (+)/vähennys (-) | 0,8 | -6,1 |
Pitkäaikaisten korottomien velkojen lisäys (+)/vähennys (-) | -0,6 | -0,2 |
Käyttöpääoman muutos | 0,3 | -1,1 |
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | -11,9 | -11,5 |
Maksetut korot | -9,6 | -8,0 |
Saadut korot | 7,3 | 8,4 |
Muut rahoituserät | -1,1 | - |
Maksetut verot | -13,3 | -14,9 |
Rahoituserien ja verojen rahavirta | -16,8 | -14,5 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Liiketoiminnan rahavirta | -28,7 | -25,9 |
Sijoitukset konserniyrityksiin | -18,5 | -6,6 |
Myönnetyt lainat | -37,5 | -74,2 |
Lainasaamisten takaisinmaksut | 4,3 | 37,4 |
Rahoitusarvopaperien myynti | 33,7 | 5,1 |
Investointien rahavirta | -18,0 | -38,4 |
Osakeanti | 2,9 | - |
Osakeannin transaktiokulut | -0,1 | - |
Lyhytaikaisten lainojen nostot | 308,2 | - |
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | -218,6 | -60,0 |
Pitkäaikaisten lainojen nostot | 90,0 | 89,8 |
Maksetut osingot | -183,0 | -31,8 |
Konsernitilien saldon muutos | -43,9 | -4,6 |
Saadut ja maksetut konserniavustukset | 71,0 | 66,3 |
Rahoituksen rahavirta | 26,5 | 59,7 |
Rahavarojen muutos | -20,2 | -4,6 |
Rahavarat tilikauden alussa | 51,0 | 55,7 |
Rahavarat tilikauden lopussa | 30,8 | 51,0 |
174 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Aineettomat oikeudet ja muut pitkävaikutteiset menot | 3–15 vuotta |
Koneet ja kalusto | 3–5 vuotta |
Maa- ja vesialueet | Ei poistoja |
175 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
176 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
177 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Suomi | 11,4 | 11,8 |
Yhteensä | 11,4 | 11,8 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Vuokratuotot | 0,1 | 0,1 |
Yhteensä | 0,1 | 0,1 |
2025 | 2024 | |
Palkat ja palkkiot | 4,6 | 6,8 |
Eläkekulut | - | 0,2 |
Muut henkilösivukulut | 0,1 | 0,1 |
Yhteensä | 4,7 | 7,0 |
Johdon palkat ja palkkiot | ||
Toimitusjohtaja | 1,0 | 1,0 |
Johtoryhmä (pl. toimitusjohtaja) | 1,4 | 1,1 |
Hallituksen jäsenet | 0,4 | 0,4 |
Hallintoneuvoston jäsenet | 0,0 | 0,0 |
Yhteensä | 2,9 | 2,5 |
Henkilöstön lukumäärä keskimäärin tilikauden aikana | ||
Toimihenkilöt | 26 | 32 |
Yhteensä | 26 | 32 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Aineettomista oikeuksista | 0,2 | 0,2 |
Yhteensä | 0,2 | 0,2 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Vuokrat | 0,3 | 0,2 |
Leasingvuokrat | 0,1 | 0,1 |
Henkilöstökulut | 1,5 | 0,2 |
Matkakulut | 0,1 | 0,2 |
Markkinointikulut | 1,5 | 0,4 |
Edustuskulut | 0,1 | - |
Toimisto- ja hallintokulut | 6,6 | 3,5 |
IT-kulut | 8,4 | 10,4 |
Materiaalit ja palvelut | 0,2 | 0,1 |
Yhteensä | 18,7 | 15,2 |
178 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Tilintarkastus | 0,3 | 0,3 |
Muut tilintarkastuslain mukaiset toimeksiannot | 0,1 | 0,0 |
Muut palvelut | 1,6 | 0,1 |
Yhteensä | 2,0 | 0,3 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Rahoitustuotot | ||
Korkotuotot saman konsernin yrityksiltä | 4,9 | 5,2 |
Korkotuotot muilta | 1,6 | 3,4 |
Saamiset ja lainat | 1,4 | 0,6 |
Valuuttajohdannaiset, ei suojauslaskennassa | 0,4 | 1,6 |
Muut rahoitustuotot saman konsernin yrityksiltä | 0,8 | 0,9 |
Yhteensä | 9,2 | 11,8 |
Rahoituskulut | ||
Korkokulut saman konsernin yrityksille | 2,6 | 5,9 |
Korkokulut muille | 7,7 | 2,2 |
Saamiset ja lainat | - | 1,4 |
Valuuttajohdannaiset, ei suojauslaskennassa | 1,8 | 0,8 |
Arvonalennukset omistuksissa saman konsernin yrityksissä | 6,5 | 6,6 |
Muut rahoituskulut muilta | 0,4 | 0,5 |
Yhteensä | 19,0 | 17,4 |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | -9,8 | -5,6 |
179 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Saadut konserniavustukset | 67,3 | 84,0 |
Annetut konserniavustukset | -16,3 | -13,0 |
Yhteensä | 51,0 | 71,0 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Tuloverot konserniavustuksista | 10,2 | 14,2 |
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta | -2,9 | -1,9 |
Laskennallisen verosaatavan muutos | - | 0,1 |
Yhteensä | 7,4 | 12,4 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Kehitysmenot | ||
Hankintameno 1.1. | - | 0,9 |
Siirrot erien välillä | - | -0,9 |
Hankintameno 31.12. | - | - |
Kertyneet poistot 1.1. | - | 0,1 |
Siirrot erien välillä | - | -0,1 |
Kertyneet poistot 31.12. | - | - |
Kirjanpitoarvo 31.12. | - | - |
Aineettomat oikeudet | ||
Hankintameno 1.1. | 5,8 | 4,9 |
Siirrot erien välillä | 0,6 | 1,5 |
Vähennykset | - | -0,5 |
Hankintameno 31.12. | 6,5 | 5,8 |
Kertyneet poistot 1.1. | 4,4 | 4,7 |
Siirrot erien välillä | 0,2 | 0,1 |
Vähennysten kertyneet poistot | - | -0,5 |
Tilikauden poisto | - | 0,2 |
Kertyneet poistot 31.12. | 4,6 | 4,4 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 1,9 | 1,4 |
Ennakkomaksut | ||
Hankintameno 1.1. | 0,6 | 1,3 |
Siirrot erien välillä | -0,6 | -0,6 |
Hankintameno 31.12. | - | 0,6 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | - | 0,6 |
Aineettomat hyödykkeet yhteensä | 1,9 | 2,0 |
180 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Maa- ja vesialueet | ||
Hankintameno 1.1. | 0,9 | 0,9 |
Hankintameno 31.12. | 0,9 | 0,9 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 0,9 | 0,9 |
Koneet ja kalusto | ||
Hankintameno 1.1. | 0,1 | 0,1 |
Hankintameno 31.12. | 0,1 | 0,1 |
Kertyneet poistot 1.1. | 0,1 | 0,1 |
Kertyneet poistot 31.12. | 0,1 | 0,1 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | - | - |
Muut aineelliset hyödykkeet | ||
Hankintameno 1.1. | 0,6 | 0,6 |
Hankintameno 31.12. | 0,6 | 0,6 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 0,6 | 0,6 |
Aineelliset hyödykkeet yhteensä | 1,5 | 1,5 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Konserniyritykset | ||
Hankintameno 1.1. | 814,5 | 793,9 |
Lisäykset | 29,9 | 20,6 |
Hankintameno 31.12. | 844,4 | 814,5 |
Kertyneet arvonalentumiset 1.1. | 324,1 | 317,5 |
Arvonalentumiset | 6,5 | 6,6 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 513,8 | 490,4 |
Muut osakkeet | ||
Hankintameno 1.1. | 0,9 | 0,9 |
Hankintameno 31.12. | 0,9 | 0,9 |
Kertyneet arvonalentumiset 1.1. | 0,4 | 0,4 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 0,5 | 0,5 |
Sijoitukset yhteensä | 514,3 | 490,9 |
181 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | ||
Lainasaamiset | 109,6 | 86,4 |
Yhteensä | 109,6 | 86,4 |
Saamiset muilta | ||
Laskennallinen verosaaminen | 0,2 | 0,2 |
Yhteensä | 0,2 | 0,2 |
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä | 109,8 | 86,6 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | ||
Myyntisaamiset | 0,1 | 0,3 |
Korkosaamiset | 0,7 | 1,0 |
Muut saamiset, korolliset | 13,7 | 4,6 |
Konserniavustussaamiset | 67,3 | 84,0 |
Yhteensä | 81,8 | 90,0 |
Saamiset muilta | ||
Siirtosaamiset | 8,4 | 3,5 |
Yhteensä | 8,4 | 3,5 |
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä | 90,2 | 93,4 |
Siirtosaamisten olennaiset erät | ||
Korkosaamiset | 0,2 | 0,6 |
Verosaamiset | 5,0 | - |
Muut siirtosaamiset | 3,3 | 2,9 |
Yhteensä | 8,4 | 3,5 |
182 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Miljoonaa euroa | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo | Taso |
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | 0,5 | 0,5 | 3 |
Miljoonaa euroa | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo | Taso |
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | 0,5 | 0,5 | 3 |
Miljoonaa euroa | Nimellisarvo | Positiiviset käyvät arvot | Negatiiviset käyvät arvot | Käyvät arvot, netto | Taso |
Valuuttatermiinit | 28,3 | - | -0,3 | -0,3 | 2 |
Miljoonaa euroa | Nimellisarvo | Positiiviset käyvät arvot | Negatiiviset käyvät arvot | Käyvät arvot, netto | Taso |
Valuuttatermiinit | 28,3 | 0,1 | -0,1 | - | 2 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Rahoitusarvopaperit | - | 5,5 |
Rahat ja pankkisaamiset | 30,8 | 45,6 |
Yhteensä | 30,8 | 51,0 |
183 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Sidottu oma pääoma | ||
Osakepääoma 1.1. | 70,0 | 70,0 |
Osakepääoma 31.12. | 70,0 | 70,0 |
Sidottu oma pääoma yhteensä | 70,0 | 70,0 |
Vapaa oma pääoma | ||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. | - | - |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto, lisäykset | 3,4 | - |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. | 3,4 | - |
Muut rahastot 1.1. | 142,7 | 142,7 |
Muut rahastot 31.12. | 142,7 | 142,7 |
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1. | 122,9 | 262,1 |
Osingonjako | -33,0 | -181,8 |
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. | 89,9 | 80,3 |
Tilikauden voitto/tappio 31.12. | 21,7 | 42,6 |
Vapaa oma pääoma yhteensä | 257,6 | 265,6 |
Oma pääoma yhteensä | 327,6 | 335,6 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 3,4 | - |
Muut rahastot | 142,7 | 142,7 |
Voitto edellisiltä tilikausilta | 89,9 | 80,3 |
Tilikauden voitto/tappio | 21,7 | 42,6 |
Yhteensä | 257,6 | 265,6 |
184 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Eläkevaraukset | 0,3 | 0,3 |
Oikeudenkäyntivaraus | - | 0,8 |
Yhteensä | 0,3 | 1,0 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Laskennalliset verosaamiset | ||
Pakollisista varauksista | 0,1 | 0,1 |
Arvonalentumisista | 0,1 | 0,1 |
Yhteensä | 0,2 | 0,2 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Lainat rahoituslaitoksilta | 179,8 | 89,8 |
Muut pitkäaikaiset velat | 0,2 | 0,9 |
Yhteensä | 180,1 | 90,7 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Velat saman konsernin yrityksille | ||
Ostovelat | 0,2 | - |
Konserniavustusvelka | 16,3 | 13,0 |
Muut velat, korolliset | 138,2 | 173,0 |
Yhteensä | 154,7 | 186,0 |
Velat muille | ||
Ostovelat | 0,8 | 0,4 |
Yritystodistukset | 89,6 | - |
Muut velat | 0,9 | 150,4 |
Siirtovelat | 2,4 | 2,9 |
Yhteensä | 93,7 | 153,7 |
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä | 248,5 | 339,8 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Muiden velkojen olennaiset erät | ||
Palkat sosiaalikuluineen | 0,1 | 0,1 |
Alv-velka | 0,5 | 0,1 |
Osinkovelka | - | 150,0 |
Muut velat | 0,3 | 0,1 |
Yhteensä | 0,9 | 150,4 |
Siirtovelkojen olennaiset erät | ||
Palkat sosiaalikuluineen | 1,0 | 1,6 |
Korkovelat | 0,7 | 0,2 |
Tuloverovelka | - | 1,0 |
Muut siirtovelat | 0,7 | 0,2 |
Yhteensä | 2,4 | 2,9 |
185 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Korollinen vieras pääoma | ||
Pitkäaikainen | 179,8 | 89,8 |
Lyhytaikainen | 90,6 | 1,0 |
Yhteensä | 270,5 | 90,8 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Samaan konserniin kuuluvien yritysten puolesta annetut vakuudet | ||
Takaukset | 136,5 | 102,8 |
Yhteensä | 136,5 | 102,8 |
Leasingvastuista maksamatta olevat määrät | ||
Erääntyy seuraavana vuonna | 0,1 | 0,1 |
Myöhemmin maksettavat | - | 0,1 |
Yhteensä | 0,1 | 0,1 |
Nimi ja kotipaikka | Osakkeiden lukumäärä | Omistusosuus % | Kirjanpito-arvo, miljoonaa euroa |
Konserniyritykset | |||
SmartPosti SIA, Riika | 20 | 100 % | 0,4 |
SmartPosti UAB, Vilna | 1 000 | 100 % | 1,0 |
Posti Group Suomi Oy, Helsinki | 105 000 | 100 % | 202,0 |
Posti Palvelut Oy, Helsinki | 500 | 50 % | 0,1 |
Posti Jakelu Oy, Helsinki | 2 538 295 | 100 % | 71,5 |
Posti Messaging Oy, Helsinki | 1 000 | 100 % | 48,0 |
Posti Oy, Helsinki | 300 000 | 100 % | 121,6 |
Posti Henkilöstöratkaisut Oy, Helsinki | 10 | 100 % | 4,6 |
Posti Logistics Solution AB, Tukholma | 1 910 200 | 100 % | 64,6 |
Yhteensä | 513,8 | ||
Muut yhtiöt | |||
As. Oy Raision Keskuslähiö, Raisio | 6 350 | 9,77 % | - |
Huhtakeskus Oy, Jyväskylä | 328 | 3,28 % | - |
Cooperative Vereiniging IPC, Amsterdam | 5 | 0,05 % | - |
Helsinki Venue Oy, Helsinki | 19 | 0,03 % | 0,2 |
Kiinteistö Oy Turun Monitoimihalli, Turku | 2 | 0,04 % | 0,1 |
Vierumäki Golf Oy, Helsinki | 7 | 0,06 % | 0,1 |
Golfsarfvik Oy, Kirkkonummi | 1 | - | |
Yhteensä | 0,5 |
186 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
187 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
188 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
189 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
190 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
• Konsernitilinpäätökselle määritetty olennaisuus: 14 000 000 € | ||
• Tarkastuksen laajuus: Tarkastuksen kohteena on ollut emoyhtiö ja tytäryhtiöitä Suomessa ja Ruotsissa | ||
• Liikearvon arvostus • Myynnin tuloutus |
Konsernitilinpäätökselle määritelty olennaisuus | 14 000 000€ (edellinen vuosi 15 200 000€) | |
Olennaisuuden määrittämisessä käytetty vertailukohde | Konsernitilinpäätökselle määritetty olennaisuus on laskettu prosenttiosuutena konsernin tilikauden 2025 liikevaihdosta. | |
Perustelut vertailukohteen valinnalle | Valitsimme olennaisuuden määrittämisen vertailukohteeksi liikevaihdon, koska käsityksemme mukaan se tarjoaa tarkoituksenmukaisen vertailukohdan, jota tilinpäätöksen lukijat yleisesti käyttävät arvioidessaan konsernin suoriutumista. |
191 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka | Miten seikkaa on käsitelty tilintarkastuksessa |
Liikearvon arvostus Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet sekä konsernin liitetieto 11. Konsernin taseessa oli 31.12.2025 liikearvoa 170 miljoonaa euroa, joka on kohdistettu konsernin neljälle rahavirtaa tuottavalle yksikölle. Yhtiö testaa liikearvon arvonalentumisen varalta vuosittain tai tätä useammin, jos arvonalentumisesta on viitteitä. Arvonalentumistestauksessa rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat rahamäärät on määritetty perustuen käyttöarvolaskelmiin. Nämä laskelmat sisältävät merkittäviä johdon arvioita, joista olennaisimmat koskevat liikevaihdon kasvua, liikevoiton kehittymistä, diskonttokoron (WACC) määrittämistä sekä ennustejakson jälkeiseen aikaan sovellettavaa pitkän aikavälin kasvuvauhtia. Arvonalentumistestaukseen liittyvästä johdon harkinnasta ja tasearvon olennaisuudesta johtuen liikearvon arvostus on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka. | Tarkastustoimenpiteisiimme kuului muun muassa seuraavia toimenpiteitä: • Tarkastimme yhtiön käyttämän käyttöarvon laskentamallin oikeellisuuden vertaamalla mallia IAS 36 Omaisuuserin arvonalentuminen -standardin vaatimuksiin sekä tarkastamalla laskelmien matemaattisen oikeellisuuden. • Arvioimme käyttöarvolaskelmissa käytettyjen rahavirtaennusteiden määrittämiseen liittyvää prosessia ja vertasimme ennusteita hallituksen hyväksymiin strategisiin suunnitelmiin. • Tarkastimme johdon harkintaa vaativia oletuksia, ml. arvioita liikevaihdon ja kannattavuuden kehityksestä, käytettyjä diskonttokorkoja sekä ennustejakson jälkeisten rahavirtojen arvioinnissa käytettyä pitkän aikavälin kasvuvauhtia. • Arvioimme tilinpäätöksessä annettujen tietojen riittävyyttä |
Konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka | Miten seikkaa on käsitelty tilintarkastuksessa |
Myynnin tuloutus Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet ja konsernitilinpäätöksen liitetiedot 1 ja 3 Suurin osa konsernin tuotoista syntyy lyhytaikaisista posti-, varastointi- ja logistiikkapalveluista. Tuotot suoritevelvoitteista kirjataan joko ajan kuluessa tai tietyllä ajanhetkellä, riippuen määräysvallan siirtymisestä Postin täyttäessä suoritevelvoitteensa. Myynnin toteutumista on käsitelty konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksen kannalta keskeisenä seikkana, koska liikevaihto on olennainen erä tilinpäätöksessä. | Tarkastustoimenpiteisiimme kuului muun muassa seuraavia toimenpiteitä: • Muodostimme ymmärryksen eri tulovirtojen luonteesta sekä käytetyistä sopimusehdoista. • Vertasimme otospohjaisesti valittujen myyntitapahtumien kirjanpidollista käsittelyä taustalla olevien myyntisopimusten ehtoihin. • Arvioimme konsernin laadintaperiaatteita liikevaihdon tuloutukseen liittyen. • Valitsimme otoksen kirjatuista myyntilaskuista ja vertasimme saatuja maksuja kirjattuihin myyntitapahtumiin. • Testasimme otoksen hyvityslaskuista taustamateriaalia vasten. • Tarkastimme joulukuussa 2025 ja tammikuussa 2026 kirjattuja myyntilaskuja otospohjaisesti ja testasimme, onko myyntituotot kirjattu oikealle tilikaudelle. • Valittujen myyntisaamisten saldojen osalta pyysimme vahvistukset asiakkailta. |
Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole sellaisia tilintarkastuksen kannalta keskeisiä seikkoja, joista olisi viestittävä kertomuksessamme. | |
Konsernitilinpäätöksen tai emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettuja merkittäviä olennaisen virheellisyyden riskejä. | |
192 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
193 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
194 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
195 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
196 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
197 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
198 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
199 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
200 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Tunnusluku | Määritelmä | Käyttötarkoitus |
Liiketulos | Konsernin tuloslaskelmassa esitetty liiketulos. | Liiketulos kuvaa konsernin liiketoiminnan tuottaman tuloksen ilman rahoituseriä ja veroja. |
Liiketulos, % | Liiketulos prosentteina liikevaihdosta. | |
Käyttökate | Liiketulos ilman poistoja ja arvonalentumisia. | Johto käyttää käyttökatetta seuratakseen konsernin ydinliiketoiminnan kannattavuutta ilman ei-rahavirtavaikutteisia pääomamenoja. |
Käyttökate, % | Käyttökate prosentteina liikevaihdosta. | |
Erityiserät | Olennaiset tuotto- ja kuluerät, jotka eivät ole osa konsernin tavanomaista liiketoimintaa, on määritelty erityiseriksi. Erityiseriin sisältyvät muun muassa liiketoimintojen uudelleenjärjestelyistä aiheutuneet kulut, kuten henkilöstö-, toimitila-, sopimusten irtisanomis- ja asiantuntijapalvelukulut, omaisuuserien arvonalentumistappiot, liikearvon arvonalentumiset ja osakkeiden, kiinteistöjen ja liiketoimintojen myynneistä syntyneet myyntivoitot tai -tappiot sekä yritysjärjestelyihin liittyvät transaktiokulut, ja yrityshankintojen ehdollisten kauppahintaerien muutoksista aiheutuvat tuotot ja kulut, sekä Postin listautumisesta aiheutuvat kulut. | Erityiserät, jotka eivät liity suoraan konsernin tavanomaiseen liiketoimintaan, on esitetty erikseen, jotta ydinliiketoiminnan tulosta ja vertailukelpoisuutta eri raportointikausien välillä voidaan arvioida. |
Tunnusluku | Määritelmä | Käyttötarkoitus |
Oikaistu liiketulos | Liiketulos oikaistuna erityiserillä. | Oikaistu liiketulos, oikaistun liiketuloksen kasvu, oikaistu käyttökate ja niihin liittyvät marginaalit esitetään liiketuloksen ja käyttökatteen lisäksi kuvaamaan liiketoiminnan taustalla olevaa suorituskykyä ja parantamaan vertailukelpoisuutta eri ajanjaksojen välillä. Postin näkemyksen mukaan nämä oikaistut tunnusluvut tarjoavat merkityksellistä lisätietoa, koska niistä on jätetty ulkopuolelle tavanomaisen liiketoiminnan ulkopuolisia eriä, jotka heikentävät ajanjaksojen välistä vertailukelpoisuutta. Oikaistun liiketuloksen kasvu prosentteina on yksi Postin keskipitkän aikavälin taloudellisia tavoitteista. |
Oikaistun liiketuloksen kasvu, % | Oikaistun liiketuloksen kasvu verrattuna edelliseen kauteen. | |
Oikaistu liiketulos, % | Oikaistu liiketulos prosentteina liikevaihdosta. | |
Oikaistu käyttökate | Käyttökate oikaistuna erityiserillä. | |
Oikaistu käyttökate, % | Oikaistu käyttökate prosentteina liikevaihdosta. | |
Sidottu pääoma | Pitkäaikaiset varat lukuun ottamatta laskennallisia verosaamisia sekä vaihto- omaisuus ja myyntisaamiset ja muut saamiset. Taseen varoista vähennetään muut pitkäaikaiset velat, saadut ennakot, varaukset, eläkevelvoitteet, ostovelat ja muut velat. | Sidottu pääoma kuvaa konsernin liiketoimintaan sitoutuneen pääoman määrää ja sitä käytetään sidotun oman pääoman tuoton laskemiseen. |
Sidotun pääoman tuotto, % | Liiketulos (12 kk liukuva) | Sidotun pääoman tuotto on kannattavuusmittari, jota konserni käyttää arvioidakseen, kuinka tehokkaasti se käyttää sijoittamaansa pääomaa voiton tuottamiseen. |
Sidottu pääoma (edellisen 12 kk alkusaldon ja loppusaldon keskiarvo) | ||
Omavaraisuusaste, % | Oma pääoma yhteensä | Omavaraisuusaste osoittaa konsernin varojen rahoittamiseen käytetyn oman pääoman suhteellisen osuuden, mikä auttaa seuraamaan konsernin velkaantuneisuutta. |
Taseen loppusumma - saadut ennakot | ||
201 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Tunnusluku | Määritelmä | Käyttötarkoitus |
Korolliset lainat | Pitkäaikaiset ja lyhytaikaiset korolliset lainat (sisältäen lainat rahoituslaitoksilta ja yritystodistukset) ja vuokrasopimusvelat. | Nettovelkamittarin osatekijä. |
Likvidit varat | Rahavarat, rahamarkkinasijoitukset ja sijoitukset joukkovelkakirjalainoihin. | Nettovelkamittarin osatekijä. |
Nettovelka | Korolliset lainat - likvidit varat. | Nettovelka on likviditeetin mittari, jota johto käyttää seuratakseen konsernin velkojen maksukykyä lyhyellä aikavälillä. |
Nettovelka / oikaistu käyttökate (12 kk liukuva) | Nettovelka | Tämä mittari kuvaa konsernin velkaantuneisuutta suhteessa sen operatiiviseen taloudelliseen tulokseen. Tämä mittari on myös yksi Postin keskipitkän aikavälin taloudellisista tavoitteista. |
Oikaistu käyttökate (12 kk liukuva) | ||
Rahoituksen nettovelka / oikaistu käyttökate (12 kk liukuva) | Nettovelka - vuokrasopimusvelat | Tämä mittari kuvaa konsernin velkaantuneisuutta pois lukien vuokrasopimusvelat suhteessa sen operatiiviseen taloudelliseen tulokseen. |
Oikaistu käyttökate (12 kk liukuva) | ||
Osinko / osakekohtainen tulos, % | (Osinko/osake) x 100 | Tämä mittari kuvaa osingon suhdetta tulokseen eli kuinka suuri osuus tuloksesta jaetaan omistajille. |
Osakekohtainen tulos | ||
Efektiivinen osinkotuotto, % | (Osinko/osake) x 100 | Tämä mittari kuvaa osakekohtaisen osingon ja osakkeen kurssin välistä suhdetta. |
Tilikauden viimeisin kaupantekohinta | ||
Hinta/voitto-suhde (P/E-luku) | Tilikauden viimeisin kaupantekohinta | Tämä mittari kuvaa osakkeen kurssin ja osakekohtaisen tuloksen välistä suhdetta eli mikä on osakkeen takaisinmaksuaika päätöskurssilla ja nykyisellä tuloksella. |
Osakekohtainen tulos | ||
Operatiivinen vapaa kassavirta | Konsernin rahavirtalaskelman mukainen liiketoiminnan rahavirta vähennettynä konsernin rahavirtalaskelman mukaisilla investoinneilla aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin sekä vähennettynä vuokrasopimusvelkojen maksuilla. | Operatiivinen vapaa kassavirta tarjoaa tietoa konsernin kyvystä kerryttää liiketoiminnoillaan rahavirtaa investointien jälkeen velkojen takaisinmaksuun tai osingonmaksuun. |
Tunnusluku | Määritelmä | Käyttötarkoitus |
Investoinnit | Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden lisäykset sisältäen lisäykset käyttöoikeusomaisuuseriin, liiketoimintahankinnat, jotka koostuvat kauppahinnan kokonaismäärästä, sekä sijoituskiinteistöjen lisäykset. | Investoinnit osoittavat, kuinka paljon investoidaan operatiivisiin, vuokraus- ja strategisiin hankkeisiin, joilla ylläpidetään palvelutuotantokapasiteettia sekä tuetaan liiketoiminnan kasvua. |
Henkilöstö keskimäärin, FTE | Kokoaikaiseksi muutettu henkilöstömäärä keskimäärin raportointikaudella. | Henkilöstö keskimäärin antaa tietoa konsernin koko henkilöstömäärästä ja kokoaikaiseksi muutettuna kuvastaa kaikkien työntekijöiden kokonaistyöaikaa. Konserni uskoo, että tästä tiedosta voi olla hyötyä analysoitaessa työvoimakustannuksia, tuottavuutta tai henkilöstötarpeita. |
202 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Liiketulos | 52,3 | 68,0 |
Poistot | 126,9 | 126,7 |
Arvonalentumiset | 1,2 | 1,9 |
Käyttökate | 180,4 | 196,6 |
Henkilöstön uudelleenjärjestelykulut | 5,0 | 11,0 |
Uudelleenjärjestelykulut (muut kuin henkilöstön uudelleenjärjestelykulut) | 1,0 | - |
Yritysjärjestelyihin liittyvät erät | - | -0,5 |
Muut erityiserät | 2,2 | 0,4 |
Listautumiseen liittyvät kulut | 5,9 | - |
Listautumispalkkio | 2,0 | - |
Käyttökatteeseen sisältyvät erityiserät | 16,0 | 11,0 |
Oikaistu käyttökate | 196,4 | 207,6 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Liiketulos | 52,3 | 68,0 |
Henkilöstön uudelleenjärjestelykulut | 5,0 | 11,0 |
Uudelleenjärjestelykulut (muut kuin henkilöstön uudelleenjärjestelykulut) | 1,0 | - |
Yritysjärjestelyihin liittyvät erät | - | -0,5 |
Muut erityiserät | 2,2 | 0,4 |
Listautumiseen liittyvät kulut | 5,9 | - |
Listautumispalkkio | 2,0 | - |
Arvonalentumiset | 0,9 | 1,2 |
Liiketulokseen sisältyvät erityiserät | 17,0 | 12,2 |
Oikaistu liiketulos | 69,3 | 80,1 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Liiketulos (12 kk liukuva) | 52,3 | 68,0 |
Sidottu pääoma, kauden alussa | 546,6 | 668,1 |
Sidottu pääoma, kauden lopussa | 797,3 | 546,6 |
Sidotun pääoman tuotto, % | 7,8 % | 11,2 % |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Oma pääoma yhteensä | 276,9 | 282,1 |
Taseen loppusumma | 1 140,0 | 1 138,1 |
Saadut ennakot | 15,8 | 17,7 |
Omavaraisuusaste, % | 24,6 % | 25,2 % |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Korolliset lainat | 566,4 | 361,1 |
Likvidit varat ja saamistodistukset | -49,4 | -103,5 |
Nettovelka | 517,0 | 257,5 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Nettovelka | 517,0 | 257,5 |
Oikaistu käyttökate (12 kk liukuva) | 196,4 | 207,6 |
Nettovelka/oikaistu käyttökate | 2,6x | 1,2x |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Nettovelka | 517,0 | 257,5 |
Vuokrasopimusvelat | -296,9 | -271,2 |
Oikaistu käyttökate (12 kk liukuva) | 196,4 | 207,6 |
Rahoituksen nettovelka/oikaistu käyttökate | 1,1x | -0,1x |
203 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Liiketoiminnan rahavirta | 111,2 | 148,6 |
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin | -15,0 | -13,0 |
Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin | -57,8 | -66,4 |
Vuokrasopimusvelkojen maksut | -75,3 | -72,1 |
Operatiivinen vapaa kassavirta | -37,0 | -2,9 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Lisäykset aineettomiin hyödykkeisiin | 15,0 | 13,0 |
Lisäykset aineellisiin hyödykkeisiin | 52,8 | 70,2 |
Lisäykset käyttöoikeusomaisuuseriin | 98,0 | 71,4 |
Lisäykset sijoituskiinteistöihin | 9,4 | 26,8 |
Liiketoimintahankinnat | 0,0 | 2,1 |
Investoinnit | 175,1 | 183,5 |
204 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
205 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
206 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
207 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
208 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
209 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
210 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
211 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
212 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
213 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Jäsen | Osallistuminen hallituksen kokouksiin | % |
Sanna Suvanto-Harsaae, pj. | 14/14 | 100 |
Jukka Leinonen, vpj. | 14/14 | 100 |
Mervi Airaksinen* | 12/12 | 100 |
Raija-Leena Hankonen-Nybom | 14/14 | 100 |
Kari-Pekka Laaksonen** | 1/2 | 50 |
Frank Marthaler | 14/14 | 100 |
Tuomas Mäkipeska* | 12/12 | 100 |
Satu Ollikainen*** | 13/14 | 93 |
Minna Pajumaa | 13/14 | 93 |
Anni Ronkainen** | 2/2 | 100 |
Stefan Svensson | 14/14 | 100 |
Hanna Vuorela** | 2/2 | 100 |
214 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Jäsen | Osallistuminen kokouksiin | % |
Raija-Leena Hankonen-Nybom | 6/6 | 100 |
Mervi Airaksinen* | 5/5 | 100 |
Kari-Pekka Laaksonen** | 1/1 | 100 |
Frank Marthaler | 6/6 | 100 |
Tuomas Mäkipeska* | 5/5 | 100 |
Hanna Vuorela** | 1/1 | 100 |
215 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Jäsen | Osallistuminen kokouksiin | % |
Sanna Suvanto-Harsaae, pj. | 9/9 | 100 |
Jukka Leinonen, vpj. | 9/9 | 100 |
Minna Pajumaa | 9/9 | 100 |
Anni Ronkainen** | 2/2 | 100 |
Stefan Svensson* | 7/7 | 100 |
Jäsen | Osallistuminen kokouksiin | % |
Sanna Suvanto-Harsaae, Chair | 10/10 | 100 |
Raija-Leena Hankonen-Nybom | 10/10 | 100 |
Jukka Leinonen | 10/10 | 100 |
Minna Pajumaa | 10/10 | 100 |
216 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Osallistuminen sidosryhmien neuvottelukunnan kokoukseen 2025 | ||||
Jäsen | Syntymä- vuosi | Koulutus | Ammatti | Osallistuminen kokouksiin* |
Mia Laiho, pj. | 1976 | Lääketieteen tohtori, erikoislääkäri | Kansanedustaja | 1/1 |
Paula Werning, vpj. | 1976 | Sairaanhoitaja | Kansanedustaja | 1/1 |
Tiina Elo | 1971 | Maatalous- ja metsätieteiden maisteri | Kansanedustaja | 1/1 |
Timo Furuholm | 1987 | Sosiaalitieteiden opiskelija | Kansanedustaja | 0/1 |
Tomi Immonen | 1966 | Upseerin virkatutkinto | Kansanedustaja | 1/1 |
Aleksi Jäntti | 1974 | Upseerin virkatutkinto | Kansanedustaja | 1/1 |
Milla Lahdenperä | 1974 | Filosofian tohtori | Kansanedustaja | 1/1 |
Anders Norrbäck | 1963 | Maatalous- ja metsätieteiden maisteri | Kansanedustaja | 0/1 |
Jorma Piisinen | 1960 | Oppikoulu | Kansanedustaja | 0/1 |
Mika Riipi | 1975 | Hallintotieteiden maisteri | Kansanedustaja | 1/1 |
Päivi Räsänen | 1959 | Lääketieteen lisensiaatti | Kansanedustaja | 1/1 |
Timo Suhonen | 1974 | Ammattikoulu | Kansanedustaja | 1/1 |
217 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
218 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
219 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
220 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
221 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
222 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
223 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
miljoonaa euroa | 2025 | 2024 |
Tilintarkastus* | 1,0 | 1,0 |
Muut palvelut** | 1,6 | 0,1 |
224 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
225 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
Hallituksen puheenjohtaja, euroa | 79 800 | 75 000 | 67 200 | 63 600 | 77 700 |
Hallituksen varapuheenjohtaja, euroa1 | 52 200 | 48 600 | 56 318 | 42 000 | 51 100 |
Hallituksen muut jäsenet, keskimäärin euroa | 34 918 | 33 327 | 31 159 | 35 775 | 27 370 |
Hallituksen jäsenet, yhteensä euroa | 411 340 | 382 500 | 403 948 | 391 800 | 402 500 |
Toimitusjohtaja, euroa2 | 910 993 | 990 271 | 903 473 | 1 003 321 | 1 214 322 |
Toimitusjohtajan sijainen, euroa3 | - | - | - | 620 605 | 884 383 |
Postin työntekijän palkka, keskimäärin euroa4 | 36 981 | 38 091 | 39 126 | 40 385 | 42 525 |
Liikevaihto, miljoonaa euroa | 1 595,0 | 1 651,6 | 1 586,1 | 1 521,4 | 1 447,6 |
Oikaistu liiketulos, miljoonaa euroa | 59,8 | 58,9 | 66,4 | 80,1 | 69,3 |
Oikaistu käyttökate, miljoonaa euroa | 181,6 | 183,8 | 197,7 | 207,6 | 196,4 |
226 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Euroa | Palkkio/kk | Palkkio/kokous* |
Hallituksen puheenjohtaja | 4 400 | 600 |
Hallituksen varapuheenjohtaja | 2 600 | 600 |
Hallituksen jäsen | 2 200 | 600 |
Valiokunnan jäsen | - | 600 |
Hallituksen valiokunnan puheenjohtaja, joka ei ole hallituksen puheenjohtaja tai varapuheenjohtaja | 2 600 | 600 |
Euroa | Kuukausiansio, yhteensä | Kokouspalkkio: hallitus | Kokouspalkkio: valiokunta | Yhteensä |
Sanna Suvanto-Harsaae (Puheenjohtaja) | 51 300 | 13 200 | 13 200 | 77 700 |
Strategiavaliokunta (pj) Henkilöstövaliokunta (pj) | ||||
Jukka Leinonen (Varapuheenjohtaja) | 30 700 | 9 000 | 11 400 | 51 100 |
Strategiavaliokunta Henkilöstövaliokunta | ||||
Mervi Airaksinen (24.3.2025 alkaen) | 19 800 | 7 800 | 3 000 | 30 600 |
Tarkastus-, riski- ja vastuullisuusvaliokunta (24.3.2025 alkaen) | ||||
Raija-Leena Hankonen-Nybom | 30 700 | 9 000 | 9 600 | 49 300 |
Tarkastus-, riski- ja vastuullisuusvaliokunta (pj) Strategiavaliokunta | ||||
Kari-Pekka Laaksonen (24.3.2025 asti) | 6 400 | 1 200 | 600 | 8 200 |
Tarkastus-, riski- ja vastuullisuusvaliokunta (24.3.2025 asti) | ||||
Frank Marthaler | 26 200 | 12 000 | 3 600 | 41 800 |
Tarkastus-, riski- ja vastuullisuusvaliokunta | ||||
Tuomas Mäkipeska (24.3.2025 alkaen) | 19 800 | 7 800 | 3 000 | 30 600 |
Tarkastus-, riski- ja vastuullisuusvaliokunta (24.3.2025 alkaen) | ||||
Minna Pajumaa | 26 200 | 8 400 | 11 400 | 46 000 |
Henkilöstövaliokunta Strategiavaliokunta | ||||
Anni Ronkainen (24.3.2025 asti) | 6 400 | 1 200 | 1 200 | 8 800 |
Henkilöstövaliokunta (24.3.2025 asti) | ||||
Stefan Svensson | 26 200 | 11 400 | 4 200 | 41 800 |
Henkilöstövaliokunta | ||||
Hanna Vuorela (24.3.2025 asti) | 6 400 | 1 200 | 600 | 8 200 |
Tarkastus-, riski- ja vastuullisuusvaliokunta (24.3.2025 asti) | ||||
Satu Ollikainen (25.9.2025 asti) | 8 400 | 8 400 | ||
Henkilöstön edustaja |
227 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Euroa | Palkkio/kokous |
Hallintoneuvoston puheenjohtaja | 800 |
Hallintoneuvoston varapuheenjohtaja | 600 |
Hallintoneuvoston jäsen | 500 |
Euroa | Kokouspalkkiot yhteensä |
Aleksi Jäntti | 500 |
Anders Norrback | 500 |
Jorma Piisinen | 500 |
Mia Laiho, pj. | 800 |
Milla Lahdenperä | 500 |
Mika Riipi | 500 |
Paula Werning, varapj. | 600 |
Sari Tanus | 500 |
Tiina Elo | 500 |
Timo Furuholm | 500 |
Timo Suhonen | 500 |
Tomi Immonen | 500 |
228 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
229 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Euroa | Kiinteä palkka sisältäen luontoisedut, lomarahan ja vakuutusturvaedun* | Lyhyen aikavälin bonus liittyen vuoden 2024 suoritukseen | Listautumispalkkio ** | Pitkän aikavälin kannustimet liittyen vuosien 2022–2024 suoritukseen | Yhteensä |
Antti Jääskeläinen | 493 282 | 162 531 | 510 300 | 48 209 | 1 214 322 |
Timo Karppinen | 314 983 | 146 411 | 327 600 | 95 389 | 884 383 |
Suoritusmittarit | Painoarvo | Tulos (% maksimista) | |
Taloudelliset mittarit | Konsernin oikaistu käyttökate | 70 % | 79,8 % |
Konsernin liikevaihto | 20 % | 0,0 % | |
Vastuullisuusmittarit | Konsernin tapaturmataajuus (LTA0) | 10 % | 0,0 % |
Yhteensä | 100 % | 55,8 %* |
Suoritusmittarit | Painoarvo | Saavutettu / Ei saavutettu |
Palkkion kertakertymisen ehto: Listautumisen toteutuminen | 100 % | Saavutettu |
Suoritusmittarit | Painoarvo | Tulos (% maksimista) | |
Taloudelliset mittarit | Kannattavuus (EPS) | 50 % | 42,5 % |
Vastuullisuusmittarit | Kasvihuonekaasupäästöt* | 20 % | 100,0 % |
Henkilöstön sitoutuneisuus | 15 % | 33,3 % | |
Asiakkaisiin liittyvät mittarit | Asiakastyytyväisyys | 15 % | 6,7 % |
Yhteensä | 100 % | 47,2 %** |
230 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Suoritusmittarit | Painoarvo | Tulos (% maksimista) | |
Taloudelliset mittarit | Konsernin oikaistu käyttökate | 70 % | 0,0 % |
Konsernin liikevaihto | 20 % | 0,0 % | |
Vastuullisuusmittarit | Konsernin tapaturmataajuus (LTA0) | 10 % | 37,5 % |
Yhteensä | 100 % | 3,8 % |
Suoritusmittarit | Painoarvo | Tulos (% maksimista) | |
Taloudelliset mittarit | Kannattavuus (EPS) | 50 % | 22,9 % |
Vastuullisuusmittarit | Kasvihuonekaasupäästöt* | 20 % | 100,0 % |
Henkilöstön sitoutuneisuus | 15 % | 33,3 % | |
Asiakkaisiin liittyvät mittarit | Asiakastyytyväisyys | 15 % | 5,6 % |
Yhteensä | 100 % | 37,3 %** |
231 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Ohjelma | Mittarit | Painoarvo, Toimitusjohtaja4 | Painoarvo, Toimitusjohtajan sijainen4 | Ansaintamahdollisuus | Maksuvuosi | Maksutapa |
LTI 2024–2026 Ansaintajakso 2024–2026 | Kannattavuus (EPS) Kasvihuonekaasupäästöt1 Asiakastyytyväisyys Henkilöstön sitoutuneisuus Osakkeen absoluuttinen kokonaistuotto (aTSR) | 41% 11% 11% 11% 25% | 45% 12% 12% 12% 18% | Antti Jääskeläinen: 48 600 osaketta2 (brutto)3 Timo Karppinen: 27 500 osaketta2 (brutto)3 | 2027 | Osakkeet |
LTI 2025–2027 Ansaintajakso 2025–2027 | Kannattavuus (EPS) Kasvihuonekaasupäästöt1 Asiakastyytyväisyys Henkilöstön sitoutuneisuus Osakkeen absoluuttinen kokonaistuotto (aTSR) | 33% 9% 9% 9% 40% | 38% 10% 10% 10% 31% | Antti Jääskeläinen: 60 700 osaketta2 (brutto)3 Timo Karppinen: 32 500 osaketta2 (brutto)3 | 2028 | Osakkeet |
PSP 2026–2028 Ansaintajakso 2026–2028 | Osakkeen absoluuttinen kokonaistuotto (aTRS) Kumulatiivinen kannattavuus (EPS) Kasvihuonekaasupäästöt1 Henkilöstön sitoutuneisuus | 40% 40% 10% 10% | 40% 40% 10% 10% | Antti Jääskeläinen: 73 000 osaketta2 (brutto)3 Timo Karppinen: 39 000 osaketta2 (brutto)3 | 2029 | Osakkeet |
232 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Asiakkailta Liikevaihto 1 447,6 (2024: 1 521,4 milj. euroa) (2023: 1 586,1 milj. euroa) | Henkilöstölle | Palkat ja palkkiot 502,6 ( 2024: 528,8) (2023: 558,4) | Eläkekulut 80,1 (2024: 84,5) (2023: 92,0) | Henkilösivukulut 31,8 (2024: 31,3) (2023: 34,7) | ||||
Alihankkijoille | Materiaalit ja palvelut 399,2 (2024: 412,2) (2023: 433,4) | Liiketoiminnan muut kulut 263,9 (2024: 283,7) (2023: 288,4) | ||||||
Julkiselle sektorille | Tuloverot tilikaudelta 15,6 (2024: 15,7) (2023: 11,1) | |||||||
Rahoitus- sektorille | Rahoitustuotot ja -kulut 16,6 (2024: 9,0) (2023: 7,1) | |||||||
Omistajille | Osingot tilikauden tuloksesta 34,0* (2024: 33,0) (2023: 181,8**) | |||||||
233 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
234 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
2025, miljoonaa euroa | Suomi | Ruotsi | Viro | Liettua | Latvia | Norja | Puola |
Liikevaihto, liiketoiminnan muut tuotot ja rahoitustuotot ulkoisilta tahoilta | 1 320,2 | 105,0 | 20,3 | 9,8 | 4,8 | 3,3 | - |
Liikevaihto, liiketoiminnan muut tuotot ja rahoitustuotot konserniyhtiöiltä | 849,9 | 12,0 | 15,1 | 9,6 | 6,6 | - | - |
Liikevaihto, liiketoiminnan muut tuotot ja rahoitustuotot yhteensä | 2 170,1 | 117,0 | 35,5 | 19,3 | 11,4 | 3,3 | - |
Tulos ennen veroja | 35,1 | -16,0 | -0,7 | -2,5 | -1,9 | -0,1 | - |
Tilikauden suoriteperusteiset tuloverot | 8,0 | - | - | - | - | - | - |
Maksettavat tuloverot | 15,6 | - | - | - | - | - | - |
Saadut julkiset tuet | 7,1 | 0,2 | - | - | - | - | - |
Aineelliset omaisuuserät ilman rahavaroja | 501,2 | 88,5 | 20,5 | 4,1 | 2,7 | 2,8 | - |
Osakepääoma ja rahastot tilikauden lopussa | 526,2 | - | 0,2 | 7,5 | 8,8 | - | - |
Kertyneet voittovarat tilikauden lopussa | 161,2 | -5,3 | 23,5 | -3,8 | -5,2 | 0,7 | - |
Henkilöstömäärä tilikauden lopussa (kokoaikaiset henkilötyövuodet) | 10 008 | 854 | 353 | 191 | 111 | 18 | - |
2024, miljoonaa euroa | Suomi | Ruotsi | Viro | Liettua | Latvia | Norja | Puola |
Liikevaihto, liiketoiminnan muut tuotot ja rahoitustuotot ulkoisilta tahoilta | 1 402,4 | 101,4 | 21,8 | 8,9 | 5,7 | 3,2 | - |
Liikevaihto, liiketoiminnan muut tuotot ja rahoitustuotot konserniyhtiöiltä | 875,9 | 8,9 | 14,5 | 8,8 | 6,2 | 0,1 | 0,6 |
Liikevaihto, liiketoiminnan muut tuotot ja rahoitustuotot yhteensä | 2 278,2 | 110,3 | 36,3 | 17,7 | 12,0 | 3,3 | 0,7 |
Tulos ennen veroja | 63,6 | -14,3 | 1,2 | -2,6 | -1,0 | -0,2 | - |
Tilikauden suoriteperusteiset tuloverot | 14,7 | - | - | - | - | - | - |
Maksettavat tuloverot | 15,7 | - | - | - | - | - | - |
Saadut julkiset tuet | 8,1 | 0,1 | - | - | - | - | - |
Aineelliset omaisuuserät ilman rahavaroja | 444,5 | 94,8 | 20,0 | 4,4 | 2,4 | 0,6 | - |
Osakepääoma ja rahastot tilikauden lopussa | 499,0 | - | 0,2 | 7,5 | 5,8 | - | 13,7 |
Kertyneet voittovarat tilikauden lopussa | 175,1 | -0,2 | 24,2 | -4,8 | -3,4 | 0,9 | -12,5 |
Henkilöstömäärä tilikauden lopussa (kokoaikaiset henkilötyövuodet) | 11 085 | 877 | 374 | 166 | 127 | 16 | - |
235 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
2025, miljoonaa euroa | Suomi | Ruotsi | Viro | Liettua | Latvia | Norja | Puola | Yhteensä |
Tuloverot | 15,6 | - | - | - | - | - | - | 15,6 |
Työnantajamaksut | 8,3 | 12,4 | 2,4 | 0,1 | 0,8 | 0,1 | - | 24,1 |
Ympäristöverot | 9,0 | 0,4 | - | 0,1 | - | - | - | 9,5 |
Kiinteistöverot | 3,8 | - | - | - | - | - | - | 3,9 |
Muut verot | 1,7 | - | - | - | - | - | - | 1,7 |
Yhteensä | 38,4 | 12,8 | 2,5 | 0,2 | 0,8 | 0,1 | - | 54,8 |
2024, miljoonaa euroa | Suomi | Ruotsi | Viro | Liettua | Latvia | Norja | Puola | Yhteensä |
Tuloverot | 15,7 | - | - | - | - | - | - | 15,7 |
Työnantajamaksut | 5,7 | 11,3 | 2,1 | 0,1 | 0,8 | 0,1 | - | 20,0 |
Ympäristöverot | 9,6 | 0,5 | - | 0,1 | - | - | - | 10,2 |
Kiinteistöverot | 3,8 | - | - | - | - | - | - | 3,8 |
Muut verot | 1,6 | - | - | - | - | - | - | 1,6 |
Yhteensä | 36,3 | 11,8 | 2,1 | 0,2 | 0,8 | 0,1 | - | 51,4 |
2025, miljoonaa euroa | Suomi | Ruotsi | Viro | Liettua | Latvia | Norja | Puola | Yhteensä |
Arvonlisäverot, netto | 126,6 | 9,8 | 0,5 | -0,7 | -0,5 | 0,4 | - | 136,0 |
Palkkaverot | 83,8 | 9,3 | 3,4 | 0,8 | 0,3 | 0,2 | - | 97,9 |
Muut verot | 0,1 | - | 0,1 | 0,9 | 0,4 | - | - | 1,5 |
Yhteensä | 210,5 | 19,1 | 4,1 | 1,0 | 0,1 | 0,5 | - | 235,4 |
2024, miljoonaa euroa | Suomi | Ruotsi | Viro | Liettua | Latvia | Norja | Puola | Yhteensä |
Arvonlisäverot, netto | 140,2 | 9,1 | -0,4 | -1,0 | -0,9 | 1,2 | - | 148,2 |
Palkkaverot | 85,3 | 8,5 | 3,3 | 0,9 | 0,6 | 0,2 | - | 98,8 |
Muut verot | 0,1 | - | 0,1 | 1,0 | 0,4 | - | - | 1,6 |
Yhteensä | 225,6 | 17,6 | 3,0 | 0,9 | 0,1 | 1,4 | - | 248,6 |