| 1 000 euroa | Liite | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | Muutos, % |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1 | 4,62 % | ||
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 | 70,16 % | ||
| Materiaalit ja palvelut | 14 | - |
- |
-2,86 % |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 3 | - |
- |
10,82 % |
| Poistot | 4 | - |
- |
-3,90 % |
| Arvonalentumiset | 4 | - |
-100,00 % | |
| Liiketoiminnan muut kulut | 5 | - |
- |
-6,73 % |
| Liikevoitto | - |
n/a | ||
| Rahoitustuotot | 6 | -6,03 % | ||
| Rahoituskulut | 7 | - |
- |
74,93 % |
| Voitto ennen veroja | - |
n/a | ||
| Tuloverot | 8 | - |
-143,19 % | |
| Tilikauden tulos | - |
|||
| Voiton/Tappion jakautuminen | 9 | |||
| Emoyhtiön omistajille | - |
|||
| Määräysvallattomille omistajille | - |
- |
||
| - |
||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen | 9 | |||
| tulos: | ||||
| laimentamaton osakekohtainen tulos (EUR) | - |
|||
| laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (EUR) | - |
|||
| Konsernin laaja tuloslaskelma | ||||
| Kauden tulos | - |
|||
| Muut laajan tuloksen erät | ||||
| Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisesti | ||||
| Muuntoerot ulkomaisista toiminnoista | - |
|||
| Rahavirran suojaukset | - |
|||
| Eriin liittyvät tuloverot | - |
|||
| Tilikauden muut laajan tuloksen erät verovaikutus | ||||
| huomioon otettuna | - |
|||
| Kauden laaja tulos | - |
|||
| Jakautuminen | ||||
| Emoyhtiön omistajille | - |
|||
| Määräysvallattomille omistajille | - |
- |
||
| - |
| 1 000 euroa | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 | Muutos, % |
|---|---|---|---|---|
| Varat | ||||
| Pitkäaikaiset varat | ||||
| Aineettomat hyödykkeet | 10 | 27,54 % | ||
| Liikearvo | 10 | 0,12 % | ||
| Aineelliset hyödykkeet | 11 | -12,06 % | ||
| Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | 12 | 0,00 % | ||
| Muut pitkäaikaiset saamiset | 12 | -91,15 % | ||
| Laskennallinen verosaaminen | 13 | -1,65 % | ||
| 1,72 % | ||||
| Lyhytaikaiset varat | ||||
| Vaihto–omaisuus | 14 | 8,11 % | ||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 15 | -5,61 % | ||
| Tuloverosaaminen | 21 | 15,19 % | ||
| Rahavarat | 16 | 2,90 % | ||
| 0,88 % | ||||
| Varat yhteensä | 1,25 % | |||
| Oma pääoma ja velat | ||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | ||||
| Osakepääoma | 17 | 0,00 % | ||
| Ylikurssirahasto | 17 | 0,00 % | ||
| Muuntoerot | - |
- |
-6,36 % | |
| Käyvän arvon rahasto ja muut rahastot | 2,98 % | |||
| Kertyneet voittovarat | 4,73 % | |||
| Emoyhtiön omistajille yhteensä | 4,38 % | |||
| Määräysvallattomien omistajien osuus | - |
-100,00 % | ||
| Oma pääoma yhteensä | 5,65 % | |||
| Pitkäaikainen vieras pääoma | ||||
| Pitkäaikainen korollinen vieras pääoma | 18 | -15,17 % | ||
| Pitkäaikainen koroton vieras pääoma | 20 | 0,00 % | ||
| Laskennallinen verovelka | 13 | -47,80 % | ||
| Pitkäaikaiset varaukset | 19 | 41,87 % | ||
| -13,95 % | ||||
| Lyhytaikainen vieras pääoma | ||||
| Ostovelat ja muut velat | 20 | 12,40 % | ||
| Tuloverovelka | 21 | -48,59 % | ||
| Lyhytaikaiset varaukset | 19 | 7,10 % | ||
| Lyhytaikainen korollinen vieras pääoma | 18 | -18,79 % | ||
| 4,75 % | ||||
| Velat yhteensä | -2,38 % | |||
| Oma pääoma ja velat yhteensä | 1,25 % |
| 1-12/2025 | 1-12/2024 | Muutos % | |
|---|---|---|---|
| Broadband Networks | |||
| Saadut tilaukset | 82 537 | 74 807 | 10,3 % |
| Liikevaihto | 82 752 | 78 191 | 5,8 % |
| Oikaistu käyttökate | 10 916 | 8 932 | 22,2 % |
| Oikaistu käyttökate % | 13,2 % | 11,4 % | 15,5 % |
| Segmentille allokoidut poistot | 2 593 | 2 668 | -2,8 % |
| Oikaistu liiketulos | 8 323 | 6 264 | 32,9 % |
| Oikaistu liiketulos % | 10,1 % | 8,0 % | 25,5 % |
| Public Security & Mobility | |||
| Saadut tilaukset | 55 632 | 50 054 | 11,1 % |
| Liikevaihto | 55 891 | 54 333 | 2,9 % |
| Oikaistu käyttökate | 5 719 | 4 476 | 27,8 % |
| Oikaistu käyttökate % | 10,2 % | 8,2 % | 24,2 % |
| Segmentille allokoidut poistot | 2 362 | 2 488 | -5,0 % |
| Oikaistu liiketulos | 3 356 | 1 989 | 68,8 % |
| Oikaistu liiketulos % | 6,0 % | 3,7 % | 64,1 % |
| Konsernin täsmäytyslaskelma | |||
| Segmenttien oikaistu liiketulos | 11 679 | 8 253 | 41,5 % |
| Kohdistamattomat erät | -4 579 | -4 069 | n/a |
| Oikaistu liiketulos | 7 100 | 4 184 | 69,7 % |
| Oikaisuerät | -298 | -9 559 | n/a |
| Liiketulos | 6 802 | -5 375 | n/a |
| Rahoituserät | -3 761 | -1 691 | 122,4 % |
| Tulos ennen veroja | 3 042 | -7 066 | n/a |
| Tilikauden 2025 oikaisuerät koostuvat seuraavista eristä: | |
| Strategiset kehitysprojektit | 0 |
| Liiketoimintojen uudelleenjärjestelystä johtuvat kulut | 298 |
| Tuotekehitysmenojen arvonalentuminen | 0 |
| Yhteensä | 298 |
| Tilikauden 2024 oikaisuerät koostuvat seuraavista eristä: | |
| Strategiset kehitysprojektit | 164 |
| Liiketoimintojen uudelleenjärjestelystä johtuvat kulut | 2 742 |
| Tuotekehitysmenojen arvonalentuminen | 6 653 |
| Yhteensä | 9 559 |
| 2025 1 000 euroa | Suomi | Muut Pohjoismaat | Muu Eurooppa | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto sijaintimaan mukaan | 10 884 | 12 879 | 79 915 | 34 965 | 138 643 |
| Varat | 48 996 | 150 | 2 347 | 62 | 51 556 |
| Investoinnit | 5 287 | 89 | 857 | 348 | 6 581 |
| 2024 1 000 euroa | Suomi | Muut Pohjoismaat | Muu Eurooppa | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto sijaintimaan mukaan | 11 535 | 12 162 | 88 689 | 20 138 | 132 524 |
| Varat | 47 447 | 200 | 2 848 | 84 | 50 579 |
| Investoinnit | 5 444 | 109 | 737 | 21 | 6 311 |
| 2025 | 2024 | |
| Asiakassopimuksista kirjatut myyntituotot | 138 643 | 132 524 |
| Kaikki myyntituotot kertyvät asiakassopimuksista | ||
| Saamiset asiakassopimuksista, sisältyvät | 20 942 | 24 367 |
| "Myyntisaamiset | ||
| ja muut lyhytaikaiset saamiset" Liite 15 | ||
| Nettosaamiset asiakassopimuksista (+saamiset-velat) | ||
| Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät (+) | 5 340 | 4 843 |
| Asiaskassopimuksiin perustuvat velat (-) | -2 003 | -1 146 |
| Yhteensä | 3 337 | 3 697 |
| Liikevaihdon tuloutus, ajoitus | ||
| Liikevaihdon tuloutus, yhtenä ajankohtana | 127 082 | 123 120 |
| Liikevaihdon tuloutus, ajan kuluessa | 11 561 | 9 405 |
| Yhteensä | 138 643 | 132 524 |
| Liikevaihto lajeittain | ||
| Tavaroiden myynti | 124 867 | 118 147 |
| Palvelut | 13 776 | 14 377 |
| Yhteensä | 138 643 | 132 524 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Tuotekehitysavustukset | 444 | 369 |
| Myyntivoitot pysyvistä vastaavista | 374 | 0 |
| Muut tuottoerät | 215 | 238 |
| Yhteensä | 1 033 | 607 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
| Palkat | -39 673 | -37 013 |
| Eläkekulut | ||
| Maksupohjaiset järjestelyt | -5 392 | -5 094 |
| Muut henkilöstökulut | -2 161 | -2 189 |
| Aktivoidut tuotekehityksen henkilöstökulut | 2 644 | 3 680 |
| Osakeperusteiset maksut | -834 | -365 |
| Yhteensä | -45 415 | -40 981 |
| Tiedot johdon työsuhde-etuuksista esitetään | ||
| liitetiedoissa Lähipiiritapahtumat. |
| Konsernin henkilöstö keskimäärin tilikauden aikana | 633 | 673 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
| Poistot hyödykeryhmittäin: | ||
| Aineelliset käyttöomaisuus hyödykkeet | ||
| Rakennukset | -377 | -398 |
| Koneet ja kalusto | -525 | -508 |
| Muut aineelliset hyödykkeet | -8 | -4 |
| Yhteensä | -910 | -910 |
| Aineettomat hyödykkeet | ||
| Aktivoidut kehittämismenot | -2 044 | -2 120 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | -57 | -159 |
| Yhteensä | -2 101 | -2 279 |
| Vuokrasopimus (aineettomat ja aineelliset) | ||
| Maa- ja vesialueet, käyttöoikeus | -33 | -33 |
| Rakennukset ja rakennelmat, käyttöoikeus | -1 065 | -1 095 |
| Koneet ja kalusto, käyttöoikeus | -846 | -839 |
| Yhteensä | -1 944 | -1 967 |
| Poistot yhteensä | -4 955 | -5 157 |
| Arvonalentumiset hyödykeryhmittäin | ||
| Aineettomat hyödykkeet | ||
| Aktivoidut kehittämismenot | 0 | -6 653 |
| Arvonalentumiset yhteensä | 0 | -6 653 |
| Tilauskannasta ajoitettu odotettu liikevaihto | 2026 | Myöhemmin | Yhteensä |
|---|---|---|---|
| Tilauskanta 2025 lopussa | 69 833 | 44 680 | 114 513 |
| Tilauskannasta ajoitettu odotettu liikevaihto | 2025 | Myöhemmin | Yhteensä |
|---|---|---|---|
| Tilauskanta 2024 lopussa | 66 958 | 48 025 | 114 983 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
| Korkotuotot | 208 | 204 |
| Muut rahoitustuotot | 33 | 357 |
| Valuuttakurssivoitot | 689 | 430 |
| Tuotot osuuksista | 1 | 1 |
| Yhteensä | 931 | 991 |
| 1000 euroa | 2025 | 2024 |
| Vuokrakulut | -1 671 | -2 219 |
| Ulkopuoliset palvelut | -7 131 | -6 604 |
| Muut muuttuvat kulut | -1 675 | -1 268 |
| Matka- ja tietoliikennekulut | -3 547 | -3 010 |
| Aktivoidut tuotekehitysmenot | 1 891 | 612 |
| Muut tutkimus- ja kehittämismenot | -910 | -1 049 |
| Muut kulut | -5 258 | -6 083 |
| Yhteensä | -18 301 | -19 622 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
| Palkkiot lakisääteisestä tilintarkastuksesta | -222 | -147 |
| Tilintarkastuslain 1 §:n 1 momentin 2 | ||
| kohdassa tarkoitetut toimeksiannot; | ||
| Kestävyysraportoinnin varmentamisesta | -77 | 0 |
| Muista em.lainkohdan tarkoittamista toimeksiannoista | -29 | -18 |
| Palkkiot veroneuvonnasta | 0 | -7 |
| Palkkiot muista palveluista | -0 | -8 |
| Yhteensä | -329 | -180 |
| Teleste Oyj:n tilintarkastajaksi on valittu PricewaterhouseCoopers Oy. | ||
| Kestävyysraportointitarkastajan palkkiot | ||
| Palkkiot kestävyysraportoinnin varmentamisesta | -9 | 0 |
| Yhteensä | -9 | 0 |
| Muut tilintarkastajat | ||
| Tilintarkastuspalkkiot | -48 | -64 |
| Muut palkkiot | -9 | -15 |
| Yhteensä | -58 | -80 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
| Tuloverot tuloslaskelmassa | ||
| Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verot | -252 | -286 |
| Edellisten tilikausien verot | -180 | 99 |
| Laskennallisten verovelkojen ja -saamisten muutos | -6 | 1 200 |
| Yhteensä | -438 | 1 013 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
| Tulos ennen veroja | 3 042 | -7 066 |
| Verot laskettuna emoyhtiön verokannalla 20 % | -608 | 1 413 |
| Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien verokantojen vaikutus | 19 | 37 |
| Verovapaat tuotot | 20 | 34 |
| Verotuksessa vähennyskelvottomat erät | -77 | -174 |
| Tilikauden tappiot joista ei kirjata laskennallista verosaamista | -21 | -396 |
| Aiemmin kirjaamattomat verotukselliset tappiot | 408 | 0 |
| Edellisten tilikausien verot | -180 | 99 |
| Verokulu tuloslaskelmassa | -438 | 1 013 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
| Korkokulut rahoituslainoista | -1 907 | -2 019 |
| Valuuttakurssitappiot | -1 976 | -340 |
| Vuokrasopimusvelkojen korkokulut | -139 | -102 |
| Muut rahoituskulut | -670 | -220 |
| Yhteensä | -4 692 | -2 682 |
| 2025 | |
| Emoyrityksen omistajille kuuluva tilikauden voitto/tappio (1 000 €) | 2 780 |
| Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana | 18 282 |
| (1000 kpl) | |
| Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 0,15 |
| Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana | 18 282 |
| (1000 kpl) | |
| Osakepalkkioiden vaikutus (1000 kpl) | 221 |
| Tilikauden osakkeiden keskiarvo laimennettuna ilman omia osakkeita (1000 kpl) | 18 502 |
| Laimennettu osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 0,15 |
| 2024 | |
| Emoyrityksen omistajille kuuluva tilikauden voitto/tappio (1 000 €) | -5 853 |
| Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1000 kpl) | 18 246 |
| Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa/osake) | -0,32 |
| Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1000 kpl) | 18 246 |
| Osakepalkkioiden vaikutus (1000 kpl) | -35 |
| Tilikauden osakkeiden keskiarvo laimennettuna ilman omia osakkeita (1000 kpl) | 18 210 |
| Laimennettu osakekohtainen tulos (euroa/osake) | -0,32 |
| Muut | |||||
| Kehittämis- | Aineettomat | aineettomat | |||
| 1 000 euroa | menot | oikeudet | hyödykkeet | Konserniliikearvo | Yhteensä |
| Hankintameno 1.1.2025 | 46 071 | 1 655 | 8 288 | 30 082 | 86 095 |
| Muuntoerot | 17 | 30 | -44 | 36 | 39 |
| Lisäykset | 4 535 | 0 | 0 | 0 | 4 535 |
| Yrityshankinnat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | 8 | 0 | 0 | 0 |
| Yritysmyynnit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Siirrot erien välillä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Hankintameno 31.12.2025 | 50 623 | 1 685 | 8 244 | 30 118 | 90 670 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2025 | -37 359 | -1 647 | -8 237 | 0 | -47 243 |
| Muuntoerot | -17 | -30 | 47 | 0 | 0 |
| Yrityshankintojen kertyneet poistot | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Poistot | -2 044 | -7 | -49 | 0 | -2 101 |
| Arvonalentumiset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2025 | -39 419 | -1 685 | -8 239 | 0 | -49 343 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2025 | 8 712 | 8 | 50 | 30 082 | 38 852 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 11 204 | 0 | 5 | 30 118 | 41 327 |
| Aineettomat hyödykkeet koostuvat: | |||||
| - Konsernin omistamista hyödykkeistä | 41 327 | ||||
| - Konsernin vuokratusta käyttöoikeusomaisuudesta | 65 | ||||
| 41 392 |
| Muut | |||||
| Kehittämis- | Aineettomat | aineettomat | |||
| 1 000 euroa | menot | oikeudet | hyödykkeet | Konserniliikearvo | Yhteensä |
| Hankintameno 1.1.2024 | 41 752 | 1 668 | 8 227 | 30 107 | 81 753 |
| Muuntoerot | 19 | -12 | 70 | -25 | 53 |
| Lisäykset | 4 330 | 0 | -2 | 0 | 4 329 |
| Yrityshankinnat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | -1 | -7 | 0 | -8 |
| Yritysmyynnit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Siirrot erien välillä | -30 | 0 | 0 | 0 | -30 |
| Hankintameno 31.12.2024 | 46 071 | 1 655 | 8 288 | 30 082 | 86 096 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2024 | -28 567 | -1 623 | -8 048 | 0 | -38 238 |
| Muuntoerot | -19 | 12 | -73 | 0 | -81 |
| Yrityshankintojen kertyneet poistot | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | 0 | 7 | 0 | 7 |
| Poistot | -2 120 | -35 | -124 | 0 | -2 279 |
| Arvonalentumiset | -6 653 | 0 | 0 | 0 | -6 653 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2024 | -37 359 | -1 647 | -8 237 | 0 | -47 244 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 13 185 | 44 | 179 | 30 107 | 43 515 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 8 712 | 8 | 50 | 30 082 | 38 852 |
| Aineettomat hyödykkeet koostuvat: | |||||
| - Konsernin omistamista hyödykkeistä | 38 852 | ||||
| - Konsernin vuokratusta käyttöoikeusomaisuudesta | 69 | ||||
| 38 921 |
| miljoonaa euroa | |
|---|---|
| Broadband Networks | 16,8 |
| Public Safety and Mobility | 13,3 |
| Meur | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Broadband Networks | 73,9 | 14,3 |
| Public Safety and Mobility | 26,0 | 20,2 |
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Broadband Networks | -10,9 % | -8,6 % |
| Public Safety and Mobility | - 11,3 % | -13,6 % |
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Broadband Networks | -68,7 % | -3,5 % |
| Public Safety and Mobility | -9,1 % | -6,3 % |
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Broadband Networks | 14,5 % | 2,3 % |
| Public Safety and Mobility | 5,7 % | 4,2 % |
| Muut | Ennakkomaksut | |||||
| Maa- ja | Rakennukset | Koneet ja | aineelliset | ja keskeneräiset | ||
| 1 000 euroa | vesialueet | ja rakennelmat | kalusto | hyödykkeet | hankinnat | Yhteensä |
| Hankintameno 1.1.2025 | 56 | 11 442 | 7 197 | 1 221 | 0 | 19 916 |
| Muuntoerot | 0 | -20 | -77 | -1 | 0 | -98 |
| Lisäykset | 0 | 75 | 278 | 13 | 0 | 366 |
| Myynnit | 0 | -684 | 0 | 0 | 0 | -684 |
| Vähennykset | 0 | -15 | -458 | -8 | 0 | -480 |
| Siirrot erien välillä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Hankintameno 31.12.2025 | 56 | 10 798 | 6 940 | 1 226 | 0 | 19 020 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2025 | -2 | -5 493 | -6 134 | -1 093 | 0 | -12 722 |
| Muuntoerot | 0 | 6 | 73 | 2 | 0 | 81 |
| Myyntien kertyneet poistot | 0 | 208 | 0 | 0 | 0 | 208 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | 0 | 366 | 8 | 0 | 373 |
| Poistot | 0 | -377 | -525 | -8 | 0 | -911 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2025 | -2 | -5 657 | -6 220 | -1 092 | 0 | -12 971 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2025 | 54 | 5 949 | 1 063 | 128 | 0 | 7 194 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 54 | 5 142 | 719 | 134 | 0 | 6 049 |
| Aineelliset hyödykkeet koostuvat: | ||||||
| - Konsernin omistamista hyödykkeistä | 6 049 | |||||
| - Konsernin vuokratusta käyttöoikeusomaisuudesta | 4 078 | |||||
| 10 127 |
| Muut | Ennakkomaksut | |||||
| Maa- ja | Rakennukset | Koneet ja | aineelliset | ja keskeneräiset | ||
| 1 000 euroa | vesialueet | ja rakennelmat | kalusto | hyödykkeet | hankinnat | Yhteensä |
| Hankintameno 1.1.2024 | 56 | 11 384 | 7 102 | 1 273 | 0 | 19 815 |
| Muuntoerot | 0 | 34 | 64 | 3 | 0 | 101 |
| Lisäykset | 0 | 24 | 284 | 0 | 0 | 308 |
| Vähennykset | 0 | 0 | -283 | -28 | 0 | -311 |
| Siirrot erien välillä | 0 | 0 | 30 | -27 | 0 | 3 |
| Hankintameno 31.12.2024 | 56 | 11 442 | 7 197 | 1 221 | 0 | 19 916 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2024 | -2 | -5 073 | -5 730 | -1 112 | 0 | -11 917 |
| Muuntoerot | 0 | -23 | -57 | -1 | 0 | -82 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | 0 | 162 | 25 | 0 | 186 |
| Poistot | 0 | -397 | -508 | -4 | 0 | -909 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2024 | -2 | -5 493 | -6 134 | -1 093 | 0 | -12 722 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 54 | 6 312 | 1 371 | 161 | 0 | 7 898 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 54 | 5 949 | 1 063 | 128 | 0 | 7 194 |
| Aineelliset hyödykkeet koostuvat: | ||||||
| - Konsernin omistamista hyödykkeistä | 7 194 | |||||
| - Konsernin vuokratusta käyttöoikeusomaisuudesta | 4 321 | |||||
| 11 516 |
| Käyttöoikeusomaisuutta IFRS 16 mukaan | Aineettomat | Maa- ja | Rakennukset ja | ||
| oikeudet, | vesialueet, | rakennelmat, | Koneet ja kalusto, | ||
| 1 000 euroa | käyttöoikeus | käyttöoikeus | käyttöoikeus | käyttöoikeus | Yhteensä |
| Hankintameno 1.1.2025 | 266 | 1 285 | 7 618 | 7 634 | 16 803 |
| Muuntoerot | -14 | 0 | -16 | 5 | -26 |
| Lisäykset | 0 | 0 | 1 148 | 532 | 1 680 |
| Yritysmyynnit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | 0 | -5 177 | -3 892 | -9 069 |
| Siirrot muihin eriin | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Hankintameno 31.12.2025 | 252 | 1 285 | 3 573 | 4 279 | 9 389 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2025 | -198 | -171 | -6 471 | -5 574 | -12 413 |
| Muuntoerot | 11 | 0 | 13 | -1 | 23 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | 0 | 5 143 | 3 945 | 9 088 |
| Poistot | 0 | -33 | -1 065 | -846 | -1 944 |
| Arvonalennukset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2025 | -187 | -204 | -2 379 | -2 476 | -5 246 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2025 | 69 | 1 114 | 1 147 | 2 060 | 4 390 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 65 | 1 081 | 1 194 | 1 803 | 4 143 |
| Aineeton käyttö-oikeusomaisuus | Aineellinen käyttö-oikeusomaisuus | Yhteensä |
|---|---|---|
| 65 | 4 078 | 4 143 |
| 1 000 euroa | Aineettomat oikeudet, käyttöoikeus | Maa- ja vesialueet, käyttöoikeus | Rakennukset ja rakennelmat, käyttöoikeus | Koneet ja kalusto, käyttöoikeus | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| Hankintameno 1.1.2024 | 256 | 1 285 | 7 077 | 6 449 | 15 067 |
| Muuntoerot | 11 | 0 | 43 | -2 | 52 |
| Lisäykset | 0 | 0 | 498 | 1 176 | 1 675 |
| Yritysmyynnit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | 0 | 0 | -17 | -17 |
| Siirrot muihin eriin | 0 | 0 | 0 | 27 | 27 |
| Hankintameno 31.12.2024 | 266 | 1 285 | 7 618 | 7 634 | 16 803 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2024 | -190 | -138 | -5 333 | -4 749 | -10 410 |
| Muuntoerot | -8 | 0 | -43 | -2 | -53 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | 0 | 0 | 16 | 16 |
| Poistot | 0 | -33 | -1 095 | -839 | -1 967 |
| Arvonalennukset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2024 | -198 | -171 | -6 471 | -5 574 | -12 413 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 66 | 1 147 | 1 744 | 1 700 | 4 657 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 69 | 1 114 | 1 147 | 2 060 | 4 390 |
| Aineeton käyttö-oikeusomaisuus | Aineellinen käyttö-oikeusomaisuus | Yhteensä |
|---|---|---|
| 69 | 4 321 | 4 390 |
| 1 000 euroa | Osakkeet, käypään arvoon tulosvaikut-teisesti kirjattavat | Osakkeet ja osuudet, käypään arvoon pysyvästi muiden laajan tuloksen erien kautta | Yhteensä |
|---|---|---|---|
| Hankintameno 1.1.2025 | 27 | 0 | 27 |
| Muuntoerot | 0 | 0 | 0 |
| Lisäykset | 0 | 0 | 0 |
| Siirto muista eristä | 0 | 0 | 0 |
| Yritysmyynnit | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | 0 | 0 |
| Hankintameno 31.12.2025 | 27 | 0 | 27 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2025 | 27 | 0 | 27 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 27 | 0 | 27 |
| 1 000 euroa | Osakkeet, käypään arvoon tulosvaikut-teisesti kirjattavat | Osakkeet ja osuudet, käypään arvoon pysyvästi muiden laajan tuloksen erien kautta | Yhteensä |
|---|---|---|---|
| Hankintameno 1.1.2024 | 27 | 337 | 364 |
| Muuntoerot | 0 | 0 | 0 |
| Lisäykset | 0 | 0 | 0 |
| Siirto muista eristä | 0 | 0 | 0 |
| Yritysmyynnit | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | -337 | -337 |
| Hankintameno 31.12.2024 | 27 | 0 | 27 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 27 | 337 | 364 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 27 | 0 | 27 |
| 1 000 euroa | 1.1.2025 | Tulos | Laaja tulos | Muut | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2025 aikana: | |||||
| Laskennalliset verosaamiset: | |||||
| Konserniyhdistelyn ja eliminointien vaikutukset | 79 | -9 | 70 | ||
| Verotukselliset tappiot | 3 569 | 158 | 3 727 | ||
| Varaukset | 363 | 67 | 430 | ||
| Johdannaisiin liittyvät erät | 11 | -11 | 0 | ||
| Muut erät | 589 | 380 | 969 | ||
| Yhteensä | 4 610 | 597 | -11 | 0 | 5 195 |
| Vähennetään laskennallisia verovelkoja | -1 447 | -2 085 | |||
| netottamissääntöjen mukaisesti | |||||
| Laskennalliset verosaamiset yhteensä | 3 163 | 3 110 | |||
| Laskennalliset verovelat: | |||||
| Aineettomien hyödykkeiden aktivointi | -1 281 | -620 | -1 901 | ||
| Aineettomien hyödykkeiden arvostaminen käypään arvoon | -28 | 12 | -17 | ||
| Kertyneet poistoerot | -79 | 14 | -65 | ||
| Johdannaisiin liittyvät erät | -57 | 32 | -12 | -37 | |
| Muut erät | -51 | -40 | -90 | ||
| Yhteensä | -1 497 | -602 | -12 | 0 | -2 111 |
| Muutos yhteensä | -5 | -23 | 0 | ||
| Vähennetään laskennallisia verosaamisia | 1 447 | 2 085 | |||
| netottamissääntöjen mukaisesti | |||||
| Laskennalliset verosaamiset yhteensä | -50 | -26 |
| 1 000 euroa | 1.1.2024 | Tulos | Laaja tulos | Muut | 31.12.2024 |
| Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2024 aikana: | |||||
| Laskennalliset verosaamiset: | |||||
| Konserniyhdistelyn ja eliminointien vaikutukset | 100 | -22 | 79 | ||
| Verotukselliset tappiot | 3 716 | -147 | 3 569 | ||
| Varaukset | 169 | 194 | 363 | ||
| Johdannaisiin liittyvät erät | 70 | -26 | -33 | 11 | |
| Muut erät | 294 | 232 | 62 | 589 | |
| Yhteensä | 4 349 | 231 | -33 | 62 | 4 610 |
| Vähennetään laskennallisia verovelkoja | -2 476 | -1 447 | |||
| netottamissääntöjen mukaisesti | |||||
| Laskennalliset verosaamiset yhteensä | 1 873 | 3 163 | |||
| Laskennalliset verovelat: | |||||
| Aineettomien hyödykkeiden aktivointi | -2 285 | 1 003 | -1 281 | ||
| Aineettomien hyödykkeiden arvostaminen käypään arvoon | -54 | 26 | -28 | ||
| Kertyneet poistoerot | -82 | 3 | -79 | ||
| Johdannaisiin liittyvät erät | -109 | -57 | 109 | -57 | |
| Muut erät | -44 | -6 | -51 | ||
| Yhteensä | -2 575 | 969 | 109 | 0 | -1 497 |
| Muutos yhteensä | 1 200 | 77 | 62 | ||
| Vähennetään laskennallisia verosaamisia | 2 476 | 1 447 | |||
| netottamissääntöjen mukaisesti | |||||
| Laskennalliset verosaamiset yhteensä | -99 | -50 |
| 1 000 euroa | Osakkeiden lukumäärä, 1 000 kpl | Omat osakkeet, 1 000 kpl | Osakkeet yhteensä, 1 000 kpl |
|---|---|---|---|
| 1.1.2025 | 18 248 | 738 | 18 986 |
| Omien osakkeiden luovutus/muutos | 53 | -53 | 0 |
| 31.12.2025 | 18 300 | 686 | 18 986 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aineet ja tarvikkeet | 17 991 | 16 927 |
| Keskeneräiset tuotteet | 2 635 | 1 868 |
| Valmiit tuotteet | 6 288 | 6 101 |
| Yhteensä | 26 914 | 24 896 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Myyntisaamiset | 20 942 | 24 367 |
| Siirtosaamiset | 2 395 | 1 863 |
| Muut saamiset | 2 191 | 1 630 |
| Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 5 340 | 4 843 |
| Yhteensä | 30 867 | 32 703 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 064 | 8 808 |
| Yhteensä | 9 064 | 8 808 |
| Rahavirtalaskelmassa mainitut rahavarat | 9 064 | 8 808 |
| 31.12.2025 | Pitkäjänteinen kannustinjärjestelmä 2022 (LTI 2022) | Pitkäjänteinen kannustinjärjestelmä 2025 (LTI 2025) | Sitouttava osakepalkkio-ohjelma | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ansaintajakso2022–2024 | Ansaintajakso2023–2025 | Ansaintajakso2024–2026 | Ansaintajakso2025–2027 | Ansaintajakso2022–2024 | Ansaintajakso2024–2026 | Ansaintajakso2025–2027 | Yhteensä/painotettukeskarvo | |
| Osakkeita enintään * | 363 350 | 363 350 | 552 825 | 799 750 | 50 000 | 100 000 | 50 000 | 2 279 275 |
| Ensimmäinen myöntämispäivä | 1.7.2022 | 1.7.2023 | 1.7.2024 | 2.7.2025 | 10.2.2022 | 9.2.2024 | 10.11.2025 | |
| Arvioitu oikeuden syntyminen, pvm | 31.3.2025 | 31.3.2026 | 31.3.2027 | 31.3.2028 | 31.3.2025 | 31.3.2027 | 31.3.2027 | |
| Enimmäisvoimassaoloaika, vuotta | 2,8 | 2,8 | 2,7 | 2,7 | 3,1 | 3,1 | 1,4 | 2,7 |
| Juoksuaikaa jäljellä, vuotta | 0,0 | 0,2 | 1,2 | 2,2 | 0,0 | 1,2 | 1,2 | 1,5 |
| Henkilöitä tilikauden päättyessä | 0 | 27 | 34 | 36 | 0 | 1 | 1 | 44 |
| Toteutustapa | Osakkeita ja käteistä (nettomaksu) | Osakkeita ja käteistä (nettomaksu) | Osakkeita ja käteistä (nettomaksu) | Osakkeita ja käteistä (nettomaksu) | Osakkeita ja käteistä (nettomaksu) | Osakkeita ja käteistä (nettomaksu) | Osakkeita ja käteistä (nettomaksu) | |
| Tilikauden tapahtumat 2025 | Ansaintajakso 2022–2024 | Ansaintajakso 2023–2025 | Ansaintajakso 2024–2026 | Ansaintajakso 2025–2027 | Sitouttava osakepalkkio- ohjelma 2022–2024 | Sitouttava osakepalkkio- ohjelma 2024–2026 | Sitouttava osakepalkkio- ohjelma 2025–2027 | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.1. | ||||||||
| Kauden alussa ulkona olleet | 261 263 | 314 316 | 474 387 | 0 | 9 000 | 66 000 | 0 | 1 124 965 |
| Tilikauden muutokset | ||||||||
| Kaudella myönnetyt | 0 | 0 | 0 | 749 925 | 0 | 0 | 30 000 | 779 925 |
| Kaudella menetetyt | 246 600 | 0 | 10 616 | 0 | 0 | 0 | 0 | 257 216 |
| Kaudella toteutetut | 14 663 | 0 | 0 | 0 | 9 000 | 56 000 | 0 | 79 663 |
| 31.12. | ||||||||
| Kauden lopussa ulkona olevat | 0 | 314 316 | 463 771 | 749 925 | 0 | 10 000 | 30 000 | 1 568 012 |
| Osakkeen kurssi myöntämishetkellä, EUR | 2,96 € |
| Markkinaehtoisen kriteerin vaikutus käyvässä arvossa | -52 % |
| Vuotuinen oletettu osinkotuotto, % | 1 % |
| Oletettu volatiliteetti | 39 % |
| Omistusvelvoitteen vaikutus käyvässä arvossa | -5 % |
| Osakkeina maksettavan palkkion käypä arvo per osake, EUR | 2,96 € |
| Tilikauden kulu osakeperusteiset maksut | 834 |
| Tilikauden kulu osakeperusteiset maksut, oma pääoma | 825 |
| Osakeperusteisista maksuista aiheutuva velka 31.12.2025 | 7 |
| Arvio veroihin maksettavasta palkkion osuudesta 31.12.2025 | 1 824 |
| Tilikauden kulu osakeperusteiset maksut | 365 |
| Tilikauden kulu osakeperusteiset maksut, oma pääoma | 366 |
| Osakeperusteisista maksuista aiheutuva velka 31.12.2024 | 1 |
| Arvio veroihin maksettavasta palkkion osuudesta 31.12.2024 | 350 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Pitkäaikaiset | ||
| Pankkilainat | 18 063 | 21 503 |
| Vuokrasopimusvelka | 2 850 | 3 150 |
| Yhteensä | 20 912 | 24 653 |
| Lyhytaikaiset | ||
| Pankkilainat | 6 200 | 8 200 |
| Vuokrasopimusvelka | 1 392 | 1 358 |
| Muut velat | 170 | 0 |
| Yhteensä | 7 762 | 9 558 |
| Rahavarat | Lainat | Vuokra- sopimukset | Nettovelat yhteensä | |
|---|---|---|---|---|
| 1.1.2025 | 8 808 | 29 703 | 4 508 | 25 403 |
| Rahavirrat | 422 | -5 749 | -1 902 | -8 073 |
| Rahoituksen järjestelypalkkiot | 309 | 309 | ||
| Hankinnat - vuokrasopimukset | 1 680 | 1 680 | ||
| Valuuttakurssioikaisut | -166 | -2 | 164 | |
| Yritysmyynnit | 0 | |||
| Muut muutokset | 170 | -43 | 127 | |
| 31.12.2025 | 9 064 | 24 433 | 4 241 | 19 610 |
| 1 000 euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| EUR | 20 736 | 24 557 |
| Muut valuutat | 176 | 96 |
| Konsernin korollisten pitkäaikaisten velkojen korkokannat ovat seuraavat: | ||
| Pankkilainat | 4,6 % | 5,9 % |
| Vuokrasopimusvelat | 3,3 % | 2,2 % |
| Konsernin korollisten lyhytaikaisten velkojen valuuttajakauma: | ||
| 1 000 euroa | ||
| EUR | 7 309 | 9 379 |
| Muut | 452 | 179 |
| Konsernin korollisten lyhytaikaisten velkojen korkokannat ovat seuraavat: | ||
| Pankkilainat | 4,3 % | 6,3 % |
| Vuokrasopimusvelat | 3,3 % | 2,2 % |
| 1 000 euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Yhden vuoden kuluessa | 1 453 | 1 254 |
| Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 1 802 | 2 243 |
| Yli viisi vuotta | 986 | 1 011 |
| Vuokrasopimusvelkojen kokonaismäärä | 4 241 | 4 508 |
| Rahavirtavaikutus vuokrasopimuksista | ||
| Vuokrasopimusvelkaan sisältymättömät kulut | ||
| Vuokrakulut lyhytaikaisista vuokrasopimuksista | -18 | -25 |
| Vuokrakulut vähäisistä omaisuuseristä | 385 | -432 |
| Vuokrasopimusvelkaan sisältymättömät kulut | 366 | -457 |
| Vuokrasopimusten rahavirtavaikutus | ||
| Vuokrasopimusvelkaan sisältymättömät kulut | 366 | -457 |
| Vuoksopimusvelkaan sisältyvät kulut | -1 902 | -1 933 |
| Vuokrasopimusten rahavirtavaikutus yhteensä | -1 535 | -2 391 |
| 1 000 euroa | Takuu- varaukset | Vero- varaus | Muut varaukset | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|
| 1.1.2025 | 1 322 | 0 | 671 | 1 992 |
| Varausten lisäykset/vähennykset | 471 | 0 | -135 | 336 |
| 31.12.2025 | 1 793 | 0 | 535 | 2 328 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
| Pitkäaikaiset varaukset | 794 | 560 |
| Lyhytaikaiset varaukset | 1 534 | 1 433 |
| Yhteensä | 2 328 | 1 992 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Lyhytaikaiset | ||
| Ostovelat | 15 065 | 13 527 |
| Ennakkomaksut | 996 | 364 |
| Muut velat | 1 612 | 1 128 |
| Palkka- ja sosiaalikulujaksotukset | 8 741 | 5 992 |
| Korkovelat ja muut rahoitusvelat | 88 | 209 |
| Johdannaiset | 0 | 55 |
| Asiakassopimuksiin liittyvät velat | 2 003 | 1 146 |
| Muut siirtovelat | 5 139 | 7 512 |
| Yhteensä | 33 646 | 29 934 |
| Pitkäaikaiset | ||
| Muut velat | 35 | 35 |
| 2025 Tase erä | Liite | Käypäänarvoon tulos- vaikutteisestikirjattavatrahoitusvarat/ -velat | Käypään arvoonmuiden laajantuloksen erienkautta kirjattavat rahoitus- varat/-velat | Jaksotettuunhankintamenoon kirjattavatrahoitusvarat/ -velat | Tase-erienkirjanpitoarvot | Käypäarvo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | ||||||
| Muut rahoitusvarat | 12 | 27 | 27 | 27 | ||
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||||||
| Myyntisaamiset | 15 | 20 942 | 20 942 | 20 942 | ||
| Johdannaissopimukset | 24 | 19 | 38 | 56 | 56 | |
| Koronvaihtosopimukset | 24 | 106 | 23 | 130 | 130 | |
| Kirjanpitoarvo arvostusryhmittäin | 152 | 61 | 20 942 | 21 154 | 21 154 | |
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | ||||||
| Korolliset velat | 18 | 20 912 | 20 912 | 20 912 | ||
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||||||
| Korolliset velat | 18 | 7 762 | 7 762 | 7 762 | ||
| Johdannaissopimukset | 24 | 0 | 0 | |||
| Koronvaihtosopimukset | 24 | 0 | 0 | |||
| Ostovelat | 20 | 15 065 | 15 065 | 15 065 | ||
| Korkovelat ja muut rahoitusvelat | 20 | 88 | 88 | 88 | ||
| Kirjanpitoarvo arvostusryhmittäin | 0 | 0 | 43 827 | 43 827 | 43 827 |
| 2024 Tase erä | Liite | Käypäänarvoon tulos- vaikutteisestikirjattavatrahoitusvarat/ -velat | Käypään arvoonmuiden laajantuloksen erienkautta kirjattavat rahoitus- varat/-velat | Jaksotettuunhankintamenoon kirjattavatrahoitusvarat/ -velat | Tase-erienkirjanpitoarvot | Käypäarvo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | ||||||
| Muut rahoitusvarat | 12 | 27 | 27 | 27 | ||
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||||||
| Myyntisaamiset | 15 | 24 367 | 24 367 | 24 367 | ||
| Johdannaissopimukset | 24 | 29 | 29 | 29 | ||
| Koronvaihtosopimukset | 24 | 257 | 257 | 257 | ||
| Kirjanpitoarvo arvostusryhmittäin | 314 | 0 | 24 367 | 24 681 | 24 681 | |
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | ||||||
| Korolliset velat | 18 | 24 653 | 24 653 | 24 653 | ||
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||||||
| Korolliset velat | 18 | 9 558 | 9 558 | 9 558 | ||
| Johdannaissopimukset | 24 | 55 | 55 | 55 | ||
| Koronvaihtosopimukset | 24 | 0 | 0 | |||
| Ostovelat | 20 | 13 527 | 13 527 | 13 527 | ||
| Korkovelat ja muut rahoitusvelat | 20 | 209 | 209 | 209 | ||
| Kirjanpitoarvo arvostusryhmittäin | 0 | 55 | 47 948 | 48 003 | 48 003 |
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Rahoitusinstrumenteista aiheutuva IFRS 7 -standardin tarkoittama herkkyys markkinariskeille | Voitto/Tappio | Voitto/Tappio |
| 10 % muutos euron ja dollarin välisessä valuuttakurssissa | +-2 | +-113 |
| 10 % muutos euron ja Kiinan yenin välisessä valuuttakurssissa | +-36 | +-50 |
| 10 % muutos euron ja punnan välisessä valuuttakurssissa | +-0 | +-23 |
| 10 % muutos euron ja Puolan slotin välisessä valuuttakurssissa | +-21 | +-24 |
| 2025 | 2024 | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| USD | CNY | SEK | NOK | GBP | PLN | USD | CNY | SEK | NOK | GBP | PLN | |
| Lyhytaikaiset varat | 4 829 | 766 | 1 315 | 1 261 | 4 143 | 7 048 | 6 990 | 791 | 1 627 | 1 440 | 5 309 | 7 810 |
| Lyhytaikaiset velat | 6 670 | 941 | 921 | 744 | 1 871 | 3 640 | 8 957 | 1 065 | 1 133 | 889 | 1 296 | 3 986 |
| Valuutta | Positio | Suojattu määrä | Nettopositio | instrumentti | Suojaussuhde |
| Valuutta termiini | |||||
| USD | 2 553 | 2 533 | 20 | ja joustotermiini | 99 % |
| Valuutta termiini | |||||
| CNY | 1 351 | 991 | 360 | ja joustotermiini | 73 % |
| Valuutta termiini | |||||
| GBP | 275 | 271 | 4 | ja joustotermiini | 99 % |
| Valuutta termiini | |||||
| PLN | 1 059 | 853 | 206 | ja joustotermiini | 81 % |
| Valuutta termiini | |||||
| NOK | 279 | 223 | 56 | ja joustotermiini | 80 % |
| Valuutta termiini | |||||
| SEK | 236 | 164 | 72 | ja joustotermiini | 70 % |
| Suojaus- | |||||
| Valuutta | Positio | Suojattu määrä | Nettopositio | instrumentti | Suojaussuhde |
| Valuutta termiini | |||||
| USD | 5 746 | 4 620 | 1 126 | ja joustotermiini | 80 % |
| Valuutta termiini | |||||
| CNY | 2 291 | 1 793 | 498 | ja joustotermiini | 78 % |
| Valuutta termiini | |||||
| GBP | -84 | 145 | -229 | ja joustotermiini | -171 % |
| Valuutta termiini | |||||
| PLN | 1 123 | 884 | 239 | ja joustotermiini | 79 % |
| Valuutta termiini | |||||
| NOK | 290 | 251 | 39 | ja joustotermiini | 87 % |
| Valuutta termiini | |||||
| SEK | 487 | 393 | 94 | ja joustotermiini | 81 % |
| Suojausrahastot | Suojaus- menojenrahasto | Valuutta- termiinienspot-osuus | Koronvaihto- sopimukset | Suojaus- rahastotyhteensä |
|---|---|---|---|---|
| 1.1.2025 | -41 | 0 | 0 | -41 |
| Muihin laajan tuloksen eriin kirjatut suojausmenot | 92 | 23 | 115 | |
| Tulosvaikutteiseksi siirretyt suojausmenot | 0 | |||
| Laskennallisten verosaamisten muutos | 8 | 8 | ||
| Laskennallisten verovelkojen muutos | -27 | -5 | -31 | |
| 31.12.2025 | 32 | 0 | 19 | 51 |
| Suojausrahastot | Suojaus- menojenrahasto | Valuutta- termiinienspot-osuus | Koronvaihto- sopimukset | Suojaus- rahastotyhteensä |
|---|---|---|---|---|
| 1.1.2024 | -172 | 0 | 437 | 264 |
| Muihin laajan tuloksen eriin kirjatut suojausmenot | 163 | 0 | 163 | |
| Tulosvaikutteiseksi siirretyt suojausmenot | -546 | -546 | ||
| Laskennallisten verosaamisten muutos | -33 | -33 | ||
| Laskennallisten verovelkojen muutos | 109 | 109 | ||
| 31.12.2024 | -42 | 0 | 0 | -41 |
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Muihin liiketoiminnan voittoihin/tappioihin sisältyvät, suojauslaskennan ulkopuolelle rajatut voitot/tappiot | 0 | 343 |
| Ajankohta, jona koronmuutos tapahtuu | 1 vuoden sisällä | 1–5 vuoden sisällä | yli 5 vuoden sisällä | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|
| Vaihtuvakorkoiset rahoitusinstrumentit 1000€ | ||||
| Rahoitusvelat | ||||
| Lainat rahoituslaitoksilta | 24 451 | 24 451 |
| 2025 | 2024 | |||||||
| Myyntisaamisten ikäjakauma | Brutto | Varaus | Arvon- | Yhteensä | Brutto | Varaus | Arvon- | Yhteensä |
| alentumis- | alentumis- | |||||||
| tappio | tappio | |||||||
| Erääntymättömät | 16 828 | 0,1 % | -9 | 16 819 | 19 188 | 0,1 % | -24 | 19 164 |
| 1–30 päivää erääntyneet | 3 032 | 0,5 % | -15 | 3 017 | 2 993 | 0,2 % | -7 | 2 985 |
| 31–60 päivää erääntyneet | 763 | 0,9 % | -7 | 757 | 776 | 0,4 % | -3 | 773 |
| 61–90 päivää erääntyneet | 188 | 1,4 % | -3 | 185 | 665 | 0,7 % | -4 | 661 |
| 91–120 päivää erääntyneet | 105 | 2,2 % | -2 | 103 | 242 | 0,9 % | -2 | 240 |
| 121-360 päivää erääntyneet | 72 | 14,3 % | -10 | 62 | 567 | 4,3 % | -24 | 543 |
| Yli 360 päivää erääntyneet | 81 | 100,0 % | -81 | 0 | 35 | 100,0 % | -35 | 0 |
| Yhteensä | 21 069 | -128 | 20 942 | 24 469 | -101 | 24 367 | ||
| Taseen kirjanpitoarvot | 21 069 | -128 | 20 942 | 24 469 | -101 | 24 367 | ||
| Luottotappioiden mahdollinen enimmäismäärä tilinpäätöshetkellä: | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 20 942 | 24 469 |
| 1 000 euroa | 2026 | 2027–2030 | Yli 5 vuotta |
|---|---|---|---|
| Pankkivelat | 7 152 | 18 786 | |
| Ostovelat | 15 065 | ||
| Vuokrasopimusvelat | 1 453 | 1 802 | 986 |
| Muut | 170 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2026–2029 | Yli 5 vuotta |
| Pankkivelat | 9 943 | 23 018 | |
| Ostovelat | 13 527 | ||
| Vuokrasopimusvelat | 1 254 | 2 243 | 1 011 |
| Muut |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirran oikaisut | ||
| Oikaisut | ||
| Poistot | 4 955 | 11 809 |
| Työsuhde-etuudet | 808 | 350 |
| Myyntivoitto/tappio kiinteästä käyttöomaisuudesta | -356 | 11 |
| Myyntivoitto/tappio luovutetuista osakkeista | 0 | 0 |
| Varausten muutos | 336 | 888 |
| Muut tuotot ja kulut johon ei liity maksua | 0 | 0 |
| Rahoitustuotot - ja kulut | 3 782 | 1 423 |
| Osinkotuotot | 1 | 1 |
| Verot | 438 | -1 013 |
| Yhteensä | 9 964 | 13 469 |
| Nettokäyttöpääoman muutos | ||
| Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos | 1 796 | -713 |
| Vaihto-omaisuuden muutos | -805 | 10 754 |
| Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos | 2 688 | -2 113 |
| Yhteensä | 3 679 | 7 928 |
| Liiketoiminnan rahavirran oikaisut | 13 643 | 21 397 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Vuokravastuut | ||
| Leasingvuokravastuut | 935 | 585 |
| Johdannaissopimukset | ||
| Valuuttajohdannaisten kohde-etuuden arvo | 13 494 | 10 683 |
| Valuuttajohdannaisten käypä arvo | 56 | -26 |
| Koronvaihtosopimukset | 20 450 | 8 750 |
| Koronvaihtosopimusten käypä arvo | 130 | 257 |
| Annetut vakuudet | ||
| Pankkitakaukset | 3 257 | 2 908 |
| Yleispanttaussitoumukset | 68 900 | 68 900 |
| Yrityskiinnitykset | 68 900 | 68 900 |
| Tytäryhtiöosakkeet | 32 044 | 32 044 |
| 173 101 | 172 753 | |
| Muut vastuut | ||
| Kiinteistöinvestointien arvonlisäveron tarkistusvastuu | 484 | 565 |
| Konsernin ja emoyhtiön omistamat yritykset | Konsernin omistusosuus (%) | Osuus äänivallasta (%) |
|---|---|---|
| Emoyritys Teleste Oyj, Turku, Suomi | ||
| Teleste Norge AS, Porsgrun, Norja | 100 % | 100 % |
| Teleste Network Services Ltd., Englanti | 100 % | 100 % |
| Teleste Systems GmbH, Hannover, Saksa | 100 % | 100 % |
| Kaavisio Oy, Turku, Suomi | 100 % | 100 % |
| Teleste Information Solutions Sp. Zoo , Varsova, Puola | 100 % | 100 % |
| Teleste Information Solutions Oy, Forssa, Suomi | 100 % | 100 % |
| Teleste Networks s.p.zoo,Wroclaw, Puola | 100 % | 100 % |
| Teleste Belgium SA, Bryssel, Belgia | 100 % | 100 % |
| Teleste d.o.o., Ljutomer, Slovenia | 100 % | 100 % |
| Teleste Electronics (SIP), Co., Ltd, Shuzhou, Kiina | 100 % | 100 % |
| Teleste France SAS, Pariisi, Ranska | 100 % | 100 % |
| Teleste GmbH, Hildesheim, Saksa | 100 % | 100 % |
| Teleste Networks LLC, Dover DE, USA | 100 % | 100 % |
| Teleste LLC, New Jersey, USA | 100 % | 100 % |
| Teleste Ltd, Chesham, Englanti | 100 % | 100 % |
| Teleste Sweden AB, Tukholma, Ruotsi | 100 % | 100 % |
| Teleste Networks AB, Tukholma, Ruotsi | 100 % | 100 % |
| Teleste US, Inc, Dover DE, USA | 100 % | 100 % |
| Teleste Video Networks Sp zoo, Krakova, Puola | 100 % | 100 % |
| Teleste Information Solutions s.r.l., Italy | 100 % | 100 % |
| Teleste Networks Oy, Turku, Suomi | 100 % | 100 % |
| Teleste Security Solutions Oy, Turku, Suomi | 100 % | 100 % |
| Johdon työsuhde-etuudet | ||
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
| Toimitusjohtaja | ||
| Palkat, palkkiot ja muut lyhytaikaiset työsuhde etuudet | 315 | 299 |
| Osakeperusteiset palkkiot | 12 | 5 |
| Pitkäaikaiset etuudet | 78 | 74 |
| Yhteensä | 404 | 379 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Timo Luukkainen, | ||
| hallituksen puheenjohtaja | 67 | 66 |
| Mirel Leino-Haltia, tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja | 49 | 49 |
| Vesa Korpimies, hallituksen jäsen, tarkastusvaliokunnan jäsen | 36 | 37 |
| Jussi Himanen, hallituksen jäsen, tarkastusvaliokunnan jäsen | 36 | 37 |
| Kai Telanne, hallituksen jäsen | 35 | 33 |
| Anni Ronkainen, hallituksen jäsen | 35 | 35 |
| Esa Harju, toimitusjohtaja | 404 | 379 |
| Yhteensä | 662 | 636 |
| Muun johtoryhmän palkkiot | ||
| Palkat, palkkiot ja muut lyhytaikaiset työsuhde etuudet | 1 315 | 1 347 |
| Osakeperusteiset palkkiot | 30 | 15 |
| Pitkäaikaiset etuudet | 98 | 168 |
| Yhteensä | 1 443 | 1 530 |
| 1 000 euroa | Liite | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1 | 14 033 | 60 636 |
| Valmistevarastojen muutos | 0 | -3 191 | |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 | 2 092 | 4 304 |
| Materiaalit ja palvelut | 3 | -7 516 | -33 528 |
| Henkilöstökulut | 4 | -3 733 | -15 198 |
| Poistot | 5 | -7 | -446 |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 | -5 304 | -11 619 |
| Liiketulos | -435 | 958 | |
| Rahoitustuotot ja -kulut | 7 | 796 | 2 587 |
| Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 361 | 3 545 | |
| Tilinpäätössiirrot | |||
| Poistoeron muutos | 8 | 8 | 411 |
| Konserniavustus | 8 | 649 | 0 |
| Tuloverot | |||
| Tilikauden verot | 9 | -129 | 0 |
| Tilikauden voitto/tappio | 890 | 3 956 |
| 1 000 euroa | Liite | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | |||
| Aineettomat hyödykkeet | 10 | 0 | 7 |
| Aineelliset hyödykkeet | 10 | 0 | 0 |
| Pitkäaikaiset saamiset | 11 | 37 054 | 34 753 |
| Sijoitukset | 12 | 32 063 | 32 170 |
| 69 117 | 66 930 | ||
| Vaihtuvat vastaavat | |||
| Lyhytaikaiset saamiset | 13 | 13 679 | 17 089 |
| Rahat ja pankkisaamiset | 14 | 5 997 | 5 237 |
| 19 677 | 22 326 | ||
| Vastaavaa | 88 794 | 89 256 | |
| Oma pääoma | |||
| Osakepääoma | 15 | 6 967 | 6 967 |
| Ylikurssirahasto | 15 | 1 503 | 1 503 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 15 | 3 704 | 3 704 |
| Edellisten tilikausien tulos | 15 | 19 628 | 16 221 |
| Tilikauden tulos | 15 | 890 | 3 956 |
| 32 693 | 32 352 | ||
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 16 | 0 | 8 |
| Pakolliset varaukset | 17 | 28 | 172 |
| Vieras pääoma | |||
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 18 | 18 251 | 22 000 |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 19 | 37 822 | 34 725 |
| 56 073 | 56 725 | ||
| Vastattavaa | 88 794 | 89 256 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirta | ||
| Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 361 | 3 545 |
| Oikaisut | ||
| Suunnitelman mukaiset poistot | 7 | 446 |
| Myyntivoitot/tappiot pysyvistä vastaavista | 0 | 0 |
| Rahoitustuotot- ja kulut | -796 | -2 553 |
| Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta | -427 | 1 439 |
| Käyttöpääoman muutos | ||
| Lyhytaikaisten korottomien saamisten muutos | -2 774 | -8 025 |
| Vaihto-omaisuuden muutos | 0 | 7 589 |
| Lyhytaikaisten korottomien velkojen muutos | -4 911 | 3 726 |
| Pakollisten varausten muutos | -143 | -137 |
| Myönnetyt lainat | 0 | 0 |
| Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | -8 255 | 4 592 |
| Maksetut korot ja muut rahoituskulut | -1 995 | -2 797 |
| Saadut korot, osinkotuotot, muut rahoitustuotot | 2 838 | 2 468 |
| Maksetut välittömät verot | -42 | -48 |
| Liiketoiminnan rahavirta | -7 454 | 4 214 |
| Investointien rahavirta | ||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | 0 | 0 |
| Tytäryhtiöosakkeiden luovutukset | 66 | -5 395 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot | 0 | 0 |
| Myönnetyt lainat | 0 | -2 242 |
| Lainojen takaisinmaksut | 4 406 | 1 171 |
| Konsernitilisaamisten muutos | 0 | 104 |
| Investoinnit muihin sijoituksiin | 0 | 0 |
| Investointien rahavirta | 4 471 | -6 362 |
| Rahoituksen rahavirta | ||
| Lainojen nostot | 0 | 38 000 |
| Lainojen takaisinmaksut | -5 749 | -42 116 |
| Konsernitilivelkojen muutos | 10 041 | 7 327 |
| Maksetut osingot ja muu voitonjako | -549 | 0 |
| Rahoituksen rahavirta | 3 743 | 3 210 |
| Rahavarojen muutos | 760 | 1 062 |
| Likvidit varat 1.1. | 5 237 | 4 175 |
| Valuuttakurssien muutosten vaikutus | 0 | 0 |
| Likvidit varat 31.12. | 5 997 | 5 237 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto markkina-alueittain | ||
| Suomi | 4 076 | 10 008 |
| Pohjoismaat | 261 | 4 983 |
| Muu Eurooppa | 5 914 | 33 135 |
| Muut | 3 783 | 12 510 |
| Yhteensä | 14 033 | 60 636 |
| 2. LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT | ||
| Tuotekehitysavustukset | 364 | 349 |
| Konsernin sisäiset tuotot | 1 725 | 3 919 |
| Muut | 4 | 37 |
| Yhteensä | 2 092 | 4 304 |
| 3. MATERIAALIT JA PALVELUT | ||
| Ostot | -7 516 | -28 255 |
| Raaka-ainevaraston muutos | 0 | -4 495 |
| -7 516 | -32 749 | |
| Ulkopuoliset palvelut | 0 | -778 |
| Yhteensä | -7 516 | -33 528 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Palkat ja palkkiot | -3 171 | -12 535 |
| Eläkekulut | -535 | -2 276 |
| Muut henkilösivukulut | -28 | -387 |
| Yhteensä | -3 733 | -15 198 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Toimitusjohtaja | ||
| Palkat, palkkiot ja muut lyhytaikaiset työsuhde etuudet | 315 | 299 |
| Osakeperusteiset palkkiot | 12 | 5 |
| Pitkäaikaiset etuudet | 78 | 74 |
| Yhteensä | 404 | 379 |
| Timo Luukkainen, hallituksen puheenjohtaja | 67 | 66 |
| Mirel Leino-Haltia, tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja | 49 | 49 |
| Vesa Korpimies, hallituksen jäsen, tarkastusvaliokunnan jäsen | 36 | 37 |
| Jussi Himanen, hallituksen jäsen, tarkastusvaliokunnan jäsen | 36 | 37 |
| Kai Telanne, hallituksen jäsen | 35 | 33 |
| Anni Ronkainen, hallituksen jäsen | 35 | 35 |
| Esa Harju, toimitusjohtaja | 404 | 379 |
| Yhteensä | 662 | 636 |
| Toimitusjohtajalle ja hallituksen jäsenille ei ole myönnetty rahalainoja eikä heidän puolestaan ole annettu vakuuksia tai vastuusitoumuksia. | ||
| Henkilöstö tilikauden lopussa | 28 | 28 |
| Henkilöstö keskimäärin | 29 | 241 |
| Henkilöstö toiminnoittain tilikauden lopussa | ||
| Tuotekehitys | 0 | 0 |
| Tuotanto, materiaalihallinto ja palvelut | 0 | 0 |
| Myynti ja markkinointi | 3 | 3 |
| Hallinto | 16 | 14 |
| Tietotekniikka | 9 | 11 |
| Yhteensä | 28 | 28 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
| Toimitilakulut | -34 | -740 |
| Matkakulut | -224 | -549 |
| Markkinointi ja myynninedistäminen | -57 | -174 |
| Tieto- ja rahaliikenne | -1 832 | -2 220 |
| Muut liikekulut | -3 158 | -7 935 |
| Yhteensä | -5 304 | -11 619 |
| Tilintarkastajan palkkiot (KA 2:7a §) | ||
| Palkkiot lakisääteisestä tilintarkastuksesta | -96 | -82 |
| Tilintarkastuslain 1 §:n 1 momentin 2 kohdassa | ||
| tarkoitetut toimeksiannot | ||
| Kestävyysraportoinnin varmentamisesta | -77 | 0 |
| Muista em.lainkohdan tarkoittamista toimeksiannoista | -29 | -18 |
| Veroneuvonta | 0 | -7 |
| Muut palvelut | 0 | -8 |
| Yhteensä | -202 | -115 |
| Kestävyysraportointitarkastajan palkkiot | ||
| Palkkiot kestävyysraportoinnin varmentamisesta | -9 | 0 |
| Yhteensä | -9 | 0 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Rakennukset | 0 | -298 |
| Koneet ja kalusto | 0 | -114 |
| Aineettomat oikeudet | -7 | -35 |
| Yhteensä | -7 | -446 |
| 1 000 euroa | Aineettomat oikeudet | Rakennukset | Koneet ja kalusto | Aineellinen käyttöomaisuus yhteensä |
|---|---|---|---|---|
| Hankintameno 1.1.2025 | 8 500 | 0 | 0 | 8 500 |
| Lisäykset | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Luovutukset | -8 500 | 0 | 0 | -8 500 |
| Hankintameno 31.12. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1. | -8 492 | 0 | 0 | -8 492 |
| Luovutukset | 8 500 | 0 | 0 | 8 500 |
| Tilikauden poistot | -7 | 0 | 0 | -7 |
| Kertyneet poistot 31.12. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Hankintameno 1.1.2024 | 8 500 | 12 572 | 9 736 | 22 308 |
| Lisäykset | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Luovutukset | -12 572 | -9 736 | -22 308 | |
| Hankintameno 31.12. | 8 500 | 0 | 0 | 0 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1. | -8 457 | -7 093 | -9 346 | -16 438 |
| Luovutukset | 7 390 | 9 459 | ||
| Tilikauden poistot | -35 | -298 | -114 | -411 |
| Kertyneet poistot 31.12. | -8 492 | 0 | 0 | 0 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 7 | 0 | 0 | 0 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Pääomasijoituslainat konserniyhtiöiltä | 2 000 | 2 000 |
| Muut pitkäaikaiset saamiset konserniyhtiöiltä | 35 054 | 32 753 |
| Muut pitkäaikaiset saamiset | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 054 | 34 753 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Korkotuotot | 195 | 200 |
| Korkotuotot konserniyhtiöiltä | 2 075 | 1 400 |
| Korkokulut | -1 599 | -1 906 |
| Korkokulut konserniyhtiöille | -397 | -496 |
| Sijoitusten arvonalennukset | -41 | -173 |
| Rahoituksen kurssierot | 823 | 149 |
| Muut rahoitustuotot ja -kulut | -260 | -388 |
| Osinkotuotot, konserniyhtiöiltä | 0 | 3 801 |
| Osinkotuotot, ulkopuolisilta | 1 | 0 |
| Yhteensä | 796 | 2 587 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Poistoeron muutos | ||
| Rakennukset | 0 | 298 |
| Koneet ja kalusto | 0 | 114 |
| Aineettomat oikeudet | 8 | 0 |
| Yhteensä | 8 | 411 |
| Konserniavustus | 649 | 0 |
| Yhteensä | 657 | 411 |
| 9. TILIKAUDEN VEROT | ||
| Tuloverot varsinaisesta toiminnasta | -2 | 0 |
| Edellisen tilikauden verot | -127 | 0 |
| Yhteensä | -129 | 0 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Osakepääoma 1.1. | 6 967 | 6 967 |
| Uusmerkinnät | ||
| Osakepääoma 31.12. | 6 967 | 6 967 |
| Ylikurssirahasto 1.1. | 1 503 | 1 503 |
| Emissiovoitto | ||
| Ylikurssirahasto 31.12. | 1 503 | 1 503 |
| Sijoitettu vapaa oma pääoma 1.1. | 3 704 | 3 704 |
| Uusmerkinnöistä | ||
| Omien osakkeiden hankinnat ja luovutuksetOsakeanti | ||
| Sijoitettu vapaa oma pääoma 31.12. | 3 704 | 3 704 |
| Edellisten tilikausien voittovarat 1.1. | 20 177 | 16 221 |
| Osingonjako | -549 | 0 |
| Edellisten tilikausien voittovarat 31.12. | 19 628 | 16 221 |
| Kauden tulos | 890 | 3 956 |
| Kertyneet voittovarat 31.12. | 20 518 | 20 177 |
| Yhteensä | 32 693 | 32 352 |
| Sijoitettu vapaa oma pääoma 31.12. | 3 704 | 3 704 |
| Kertyneet voittovarat 31.12. | 20 518 | 20 177 |
| Jakokelpoinen oma pääoma 31.12. | 24 222 | 23 882 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Myyntisaamiset | 556 | 1 916 |
| Myyntisaamiset konserniyhtiöiltä | 8 512 | 4 253 |
| Muut saamiset konserniyhtiöiltä | 2 955 | 8 928 |
| Muut saamiset | 329 | 207 |
| Siirtosaamiset | 846 | 855 |
| Siirtosaamiset konserniyhtiöiltä | 482 | 930 |
| Yhteensä | 13 679 | 17 089 |
| 14. LIKVIDIT VARAT | ||
| Käteis- ja pankkivarat yhteensä | 5 997 | 5 237 |
| Emoyhtiö | Osakkeet konserni- yhtiöissä | Osakkeet muut | Muut sijoitukset | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|
| Hankintameno 1.1. | 35 152 | 19 | 0 | 35 170 |
| Lisäykset/siirrot | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Luovutukset | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | -107 | 0 | 0 | -107 |
| Hankintameno 31.12. | 35 045 | 19 | 0 | 35 064 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1. | -3 000 | 0 | 0 | -3 000 |
| Luovutukset | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Arvonalennukset | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset yhteensä | -3 000 | 0 | 0 | -3 000 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 32 044 | 19 | 0 | 32 063 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Lainat rahalaitoksilta | 6 200 | 8 200 |
| Saadut ennakot | 14 | 93 |
| Ostovelat | 471 | 383 |
| Ostovelat konserniyrityksille | 949 | 3 269 |
| Muut velat | 1 259 | 63 |
| Muut velat konserniyrityksille | 26 685 | 19 719 |
| Siirtovelat, lomapalkkavelka | 425 | 421 |
| Siirtovelat | 1 818 | 2 576 |
| Yhteensä | 37 822 | 34 725 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Tilinpäätössiirtojen kertymä emoyhtiössä muodostuu kertyneestä poistoerosta | 0 | 8 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Varaus valuuttasuojien negatiivisesta arvosta(KPL 5:2 §) | 28 | 172 |
| Yhteensä | 28 | 172 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Lainat rahalaitoksilta | 18 251 | 22 000 |
| Lainat jotka erääntyvät myöhemmin kuin 5 vuoden kuluttua | 0 | 0 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
| Leasingvastuut | ||
| Seuraavalla tilikaudella maksettavat | 152 | 606 |
| Myöhemmin maksettavat | 179 | 880 |
| Yhteensä | 331 | 1 486 |
| Vuokravastuut toimitiloista | ||
| Yhden vuoden kuluessa | 16 | 83 |
| Vuotta pitemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 0 | 173 |
| Myöhemmin erääntyvät | 0 | 1 238 |
| Yhteensä | 16 | 1 494 |
| Omasta puolesta annetut vakuudet | ||
| Pankkitakaukset | 377 | 377 |
| Tytäryhtiöiden puolesta annetut takaukset | 3 475 | 2 532 |
| Yleispanttaussitoumukset | 68 900 | 68 900 |
| Tytäryhtiöosakkeet | 32 044 | 32 044 |
| Sisäiset velkakirjat | 39 276 | 43 681 |
| Yhteensä | 144 071 | 147 534 |
| Pankkitakauksia lukuunottamatta annetut vakuudet liittyvät yhtiön pankkilainaan jota oli nostettuna | ||
| 24 451 tuhatta euroa 31.12.2025. | ||
| Muut vastuut | ||
| Business Finland avustus | 698 | 618 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Valuuttasuojien kohde-etuuden arvo | 13 494 | 10 683 |
| Valuuttasuojien käypä arvo | 56 | -29 |
| Koronvaihtosopimukset | 20 450 | 8 750 |
| Koronvaihtosopimusten käypä arvo | 130 | 257 |
| Määrä Kpl | Osuus osakkeista ja äänistä | |
|---|---|---|
| Emoyhtiö omistaa 31.12.2025omia osakkeita | 685 602 | 3,61 % |
| Konsernin omistusosuus, % | Emoyhtiön omistusosuus, % | |
|---|---|---|
| Teleste Norge AS, Porsgrun, Norja | 100 % | 0 % |
| Flomatik Network Services Ltd., Fareham, Englanti | 100 % | 0 % |
| Teleste Systems GmbH, Hannover, Saksa | 100 % | 0 % |
| Kaavisio Oy, Turku, Suomi | 100 % | 100 % |
| Teleste Information Solutions Sp. Zoo, Varsova, Puola | 100 % | 0 % |
| Teleste Information Solutions Oy, Forssa, Suomi | 100 % | 100 % |
| Teleste Networks s.p.zoo,Wroclaw, Puola | 100 % | 0 % |
| Teleste Belgium SA, Bryssel, Belgia | 100 % | 0 % |
| Teleste d.o.o., Ljutomer, Slovenia | 100 % | 0 % |
| Teleste Electronics (SIP), Co., Ltd, Shuzhou, Kiina | 100 % | 0 % |
| Teleste France SAS, Pariisi, Ranska | 100 % | 0 % |
| Teleste GmbH, Hildesheim, Saksa | 100 % | 0 % |
| Teleste Intercept, LLC, Dover DE, USA | 100 % | 0 % |
| Teleste LLC, New Jersey, USA | 100 % | 0 % |
| Teleste Ltd, Chesham, Englanti | 100 % | 0 % |
| Teleste Sweden AB, Tukholma, Ruotsi | 100 % | 0 % |
| Teleste Networks AB, Tukholma, Ruotsi | 100 % | 0 % |
| Teleste US, Inc, Dover DE, USA | 100 % | 0 % |
| Teleste Video Networks Sp zoo, Krakova, Puola | 100 % | 0 % |
| Teleste Information Solutions s.r.l., Italy | 100 % | 0 % |
| Teleste Networks Oy, Littoinen, Suomi | 100 % | 100 % |
| Teleste Security Solutions Oy, Littoinen, Suomi | 100 % | 0 % |
| kpl | Osuus osakkeista | Osuus ääni vallasta | |
|---|---|---|---|
| Toimitusjohtaja ja hallituksen jäsenet | 227 099 | 1,20 % | 1,20 % |
| Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2025 | Osakkeita, kpl | % |
|---|---|---|
| Tianta Oy | 4 788 298 | 25,22 % |
| Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö | 1 675 716 | 8,83 % |
| Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 899 475 | 4,74 % |
| Keskinäinen Vakuutusyhtiö Kaleva | 824 641 | 4,34 % |
| Mariatorp Oy | 800 000 | 4,21 % |
| Wipunen varainhallinta Oy | 800 000 | 4,21 % |
| Teleste Oyj | 685 602 | 3,61 % |
| Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma | 521 150 | 2,74 % |
| Valtion Eläkerahasto | 500 000 | 2,63 % |
| Ingman Finance Oy Ab | 235 000 | 1,24 % |
| Yhteenveto (10) | 11 729 882 | 61,78 % |
| Sektorijakauma | Omistajia | Osuus, % | Osakkeita | Osuus, % |
|---|---|---|---|---|
| Kotitaloudet | 4 632 | 94,92 % | 5 180 525 | 27,29 % |
| Julkisyhteisöt | 3 | 0,06 % | 1 920 625 | 10,12 % |
| Rahoitus-ja vakuutuslaitokset | 17 | 0,35 % | 3 194 072 | 16,82 % |
| Yritykset | 184 | 3,77 % | 8 492 755 | 44,73 % |
| Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt | 18 | 0,37 % | 35 947 | 0,19 % |
| Ulkomaalaisomistus | 26 | 0,53 % | 161 664 | 0,85 % |
| Yhteensä | 4 880 | 100,00 % | 18 985 588 | 100,00 % |
| Hallintarekisteri | 9 | 0,18 % | 464 976 | 2,45 % |
| Osakkeita, kpl | ||||
| 1–100 | 1 579 | 32,36 % | 75 988 | 0,40 % |
| 101–500 | 1 834 | 37,58 % | 481 855 | 2,54 % |
| 501–1 000 | 616 | 12,62 % | 498 977 | 2,63 % |
| 1 001–5 000 | 635 | 13,01 % | 1 397 346 | 7,36 % |
| 5 001–10 000 | 101 | 2,07 % | 697 288 | 3,67 % |
| 10 001–50 000 | 84 | 1,72 % | 1 801 407 | 9,49 % |
| 50 001–100 000 | 13 | 0,27 % | 950 943 | 5,01 % |
| 100 001–500 000 | 10 | 0,21 % | 2 086 902 | 10,99 % |
| 500 001– | 8 | 0,16 % | 10 994 882 | 57,91 % |
| Yhteensä | 4 880 | 100,00 % | 18 985 588 | 100,00 % |
| Hallintarekisteri | 9 | 0,18 % | 464 976 | 2,45 % |