| TOIMINTASEGMENTIT | |||
| 1-12/2024 | 1-12/2023 | Muutos % | |
| Broadband Networks | |||
| Saadut tilaukset | 74 807 | 88 348 | -15,3 % |
| Liikevaihto | 78 191 | 92 455 | -15,4 % |
| Oikaistu käyttökate | 8 869 | 8 902 | -0,4 % |
| Oikaistu käyttökate % | 11,3 % | 9,6 % | 17,8 % |
| Segmentille allokoidut poistot | 2 668 | 2 913 | -8,4 % |
| Oikaistu liiketulos | 6 201 | 5 989 | 3,5 % |
| Oikaistu liiketulos % | 7,9 % | 6,5 % | 22,4 % |
| Public Security & Mobility | |||
| Saadut tilaukset | 50 054 | 61 208 | -18,2 % |
| Liikevaihto | 54 333 | 58 894 | -7,7 % |
| Oikaistu käyttökate | 4 389 | 2 763 | 58,9 % |
| Oikaistu käyttökate % | 8,1 % | 4,7 % | 72,2 % |
| Segmentille allokoidut poistot | 2 488 | 3 152 | -21,1 % |
| Oikaistu liiketulos | 1 902 | -389 | n/a |
| Oikaistu liiketulos % | 3,5 % | -0,7 % | n/a |
| Konsernin täsmäytyslaskelma | |||
| Segmenttien oikaistu liiketulos | 8 102 | 5 600 | 44,7 % |
| Kohdistamattomat erät | -4 069 | -4 441 | n/a |
| Oikaistu liiketulos | 4 033 | 1 158 | 248,2 % |
| Oikaisuerät | -9 559 | -1 640 | n/a |
| Liiketulos | -5 525 | -481 | n/a |
| Rahoituserät | -1 541 | -1 935 | -20,4 % |
| Tulos ennen veroja | -7 066 | -2 416 | n/a |
| Tilikauden 2024 oikaisuerät koostuvat seuraavista eristä: | |
| Strategiset kehitysprojektit | 164 |
| Liiketoimintojen uudelleenjärjestelystä johtuvat kulut | 2 742 |
| Tuotekehitysmenojen arvonalentuminen | 6 653 |
| Yhteensä | 9 559 |
| Tilikauden 2023 oikaisuerät koostuvat seuraavista eristä: | |
| Strategiset kehitysprojektit | 915 |
| Liiketoimintojen uudelleenjärjestelystä johtuvat kulut | 725 |
| Yhteensä | 1 640 |
| Muut | Muu | ||||
| 2024 1 000 euroa | Suomi | Pohjoismaat | Eurooppa | Muut | Yhteensä |
| Liikevaihto sijaintimaan mukaan | 11 535 | 12 162 | 88 689 | 20 138 | 132 524 |
| Varat | 47 447 | 200 | 2 848 | 84 | 50 579 |
| Investoinnit | 5 444 | 109 | 737 | 21 | 6 311 |
| Muut | Muu | ||||
| 2023 1 000 euroa | Suomi | Pohjoismaat | Eurooppa | Muut | Yhteensä |
| Liikevaihto sijaintimaan mukaan | 13 614 | 19 501 | 109 303 | 8 931 | 151 349 |
| Varat | 51 130 | 252 | 3 975 | 1 194 | 56 551 |
| Investoinnit | 7 082 | 152 | 687 | 45 | 7 966 |
| 2024 | 2023 | |
| Asiakassopimuksista kirjatut myyntituotot | 132 524 | 151 349 |
| Kaikki myyntituotot kertyvät asiakassopimuksista | ||
| Saamiset asiakassopimuksista, sisältyvät | 24 367 | 24 531 |
| "Myyntisaamiset | ||
| ja muut lyhytaikaiset saamiset" Liite 15 | ||
| Nettosaamiset asiakassopimuksista (+saamiset-velat) | ||
| Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät (+) | 4 843 | 3 598 |
| Asiaskassopimuksiin perustuvat velat (-) | -1 146 | -1 816 |
| Yhteensä | 3 697 | 1 782 |
| Liikevaihdon tuloutus, ajoitus | ||
| Liikevaihdon tuloutus, yhtenä ajankohtana | 123 120 | 139 161 |
| Liikevaihdon tuloutus, ajan kuluessa | 9 405 | 12 188 |
| Yhteensä | 132 524 | 151 349 |
| Liikevaihto lajeittain | ||
| Tavaroiden myynti | 118 147 | 131 150 |
| Palvelut | 14 377 | 20 199 |
| Yhteensä | 132 524 | 151 349 |
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Tuotekehitysavustukset | 369 | 217 |
| Luovutusvoitot tytäryhtiöosakkeista | 0 | 454 |
| Myyntivoitot pysyvistä vastaavista | 0 | 55 |
| Muut tuottoerät | 238 | 234 |
| Yhteensä | 607 | 961 |
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Palkat | -37 013 | -42 936 |
| Eläkekulut | 0 | |
| Maksupohjaiset järjestelyt | -5 094 | -6 065 |
| Muut henkilöstökulut | -2 189 | -2 714 |
| Aktivoidut tuotekehityksen henkilöstökulut | 3 680 | 4 718 |
| Osakeperusteiset maksut | -365 | -483 |
| Yhteensä | -40 981 | -47 479 |
| Tiedot johdon työsuhde-etuuksista esitetään | ||
| liitetiedoissa Lähipiiritapahtumat. |
| Konsernin henkilöstö keskimäärin tilikauden aikana | 673 | 803 |
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Poistot hyödykeryhmittäin: | ||
| Aineelliset käyttöomaisuus hyödykkeet | ||
| Rakennukset | -398 | -389 |
| Koneet ja kalusto | -508 | -543 |
| Muut aineelliset hyödykkeet | -4 | -4 |
| Yhteensä | -910 | -936 |
| Aineettomat hyödykkeet | ||
| Aktivoidut kehittämismenot | -2 120 | -2 995 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | -159 | -177 |
| Yhteensä | -2 279 | -3 172 |
| Vuokrasopimus (aineettomat ja aineelliset) | ||
| Maa- ja vesialueet, käyttöoikeus | -33 | -30 |
| Rakennukset ja rakennelmat, käyttöoikeus | -1 095 | -1 036 |
| Koneet ja kalusto, käyttöoikeus | -839 | -892 |
| Yhteensä | -1 967 | -1 958 |
| Poistot yhteensä | -5 157 | -6 066 |
| Arvonalentumiset hyödykeryhmittäin | ||
| Aineettomat hyödykkeet | ||
| Aktivoidut kehittämismenot | -6 653 | 0 |
| Arvonalentumiset yhteensä | -6 653 | 0 |
| Tilauskannasta ajoitettu odotettu liikevaihto | 2025 | Myöhemmin | Yhteensä |
| Tilauskanta 2024 lopussa | 66 958 | 51 306 | 118 263 |
| Tilauskannasta ajoitettu odotettu liikevaihto | 2024 | Myöhemmin | Yhteensä |
| Tilauskanta 2023 lopussa | 56 368 | 73 996 | 130 364 |
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Korkotuotot | 204 | 286 |
| Muut rahoitustuotot | 357 | 75 |
| Valuuttakurssivoitot | 430 | 581 |
| Tuotot osuuksista | 1 | 4 |
| Yhteensä | 991 | 946 |
| 1000 euroa | 2024 | 2023 |
| Vuokrakulut | -2 219 | -2 282 |
| Ulkopuoliset palvelut | -6 604 | -7 096 |
| Muut muuttuvat kulut | -1 268 | -1 656 |
| Matka- ja tietoliikennekulut | -3 010 | -3 630 |
| Aktivoidut tuotekehitysmenot | 612 | 1 358 |
| Muut tutkimus- ja kehittämismenot | -1 049 | -1 523 |
| Muut kulut | -6 083 | -7 114 |
| Yhteensä | -19 622 | -21 943 |
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| PricewaterhouseCoopers | ||
| Tilintarkastuspalkkiot | -147 | -133 |
| Tilintarkastuslain 1 §:n 1 momentin 2 | ||
| kohdassa tarkoitetut toimeksiannot; | -18 | 0 |
| Veroneuvonta | -7 | -85 |
| Muut palkkiot | -8 | -95 |
| Muut tilintarkastajat | ||
| Tilintarkastuspalkkiot | -64 | -50 |
| Muut palkkiot | -15 | -22 |
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Korkokulut rahoituslainoista | -2 019 | -1 499 |
| Valuuttakurssitappiot | -190 | -1 035 |
| Vuokrasopimusvelkojen korkokulut | -102 | -104 |
| Muut rahoituskulut | -220 | -243 |
| Yhteensä | -2 532 | -2 881 |
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Tuloverot tuloslaskelmassa | ||
| Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verot | -286 | -587 |
| Edellisten tilikausien verot | 99 | 2 048 |
| Laskennallisten verovelkojen ja -saamisten muutos | 1 200 | 450 |
| Yhteensä | 1 013 | 1 911 |
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Tulos ennen veroja | -7 066 | -2 416 |
| Verot laskettuna emoyhtiön verokannalla 20 % | 1 413 | 483 |
| Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien verokantojen vaikutus | 37 | -77 |
| Verovapaat tuotot | 34 | 5 |
| Verotuksessa vähennyskelvottomat erät | -174 | -170 |
| Tilikauden tappiot joista ei kirjata laskennallista verosaamista | -396 | -378 |
| Aiemmin kirjaamattomat verotukselliset tappiot | 0 | 0 |
| Edellisten tilikausien verot | 99 | 2 048 |
| Verokulu tuloslaskelmassa | 1 013 | 1 911 |
| 2024 | |
| Emoyrityksen omistajille kuuluva tilikauden voitto/tappio (1 000 €) | -5 853 |
| Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana | 18 246 |
| (1000 kpl) | |
| Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa/osake) | -0,32 |
| Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana | 18 246 |
| (1000 kpl) | |
| Osakepalkkioiden vaikutus (1000 kpl) | -35 |
| Tilikauden osakkeiden keskiarvo laimennettuna ilman omia osakkeita (1000 kpl) | 18 210 |
| Laimennettu osakekohtainen tulos (euroa/osake) | -0,32 |
| 2023 | |
| Emoyrityksen omistajille kuuluva tilikauden voitto/tappio (1 000 €) | -82 |
| Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana | 18 237 |
| (1000 kpl) | |
| Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 0,00 |
| Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana | 18 237 |
| (1000 kpl) | |
| Osakepalkkioiden vaikutus (1000 kpl) | 9 |
| Tilikauden osakkeiden keskiarvo laimennettuna ilman omia osakkeita (1000 kpl | 18 246 |
| Laimennettu osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 0,00 |
| Muut | |||||
| Kehittämis- | Aineettomat | aineettomat | |||
| 1 000 euroa | menot | oikeudet | hyödykkeet | Konserniliikearvo | Yhteensä |
| Hankintameno 1.1.2024 | 41 752 | 1 668 | 8 227 | 30 107 | 81 753 |
| Muuntoerot | 19 | -12 | 70 | -25 | 53 |
| Lisäykset | 4 330 | 0 | -2 | 0 | 4 329 |
| Yrityshankinnat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | -1 | -7 | 0 | -8 |
| Yritysmyynnit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Siirrot erien välillä | -30 | 0 | 0 | 0 | -30 |
| Hankintameno 31.12.2024 | 46 071 | 1 655 | 8 288 | 30 082 | 86 096 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2024 | -28 567 | -1 623 | -8 048 | 0 | -38 238 |
| Muuntoerot | -19 | 12 | -73 | 0 | -81 |
| Yritysmyyntien kertyneet poistot | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | 0 | 7 | 0 | 7 |
| Poistot | -2 120 | -35 | -124 | 0 | -2 279 |
| Arvonalentumiset | -6 653 | 0 | 0 | 0 | -6 653 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2024 | -37 359 | -1 647 | -8 237 | 0 | -47 244 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 13 185 | 44 | 179 | 30 107 | 43 515 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 8 712 | 8 | 50 | 30 082 | 38 852 |
| Aineettomat hyödykkeet koostuvat: | |||||
| - Konsernin omistamista hyödykkeistä | 38 852 | ||||
| - Konsernin vuokratusta käyttöoikeusomaisuudesta | 69 | ||||
| 38 921 |
| Muut | |||||
| Kehittämis- | Aineettomat | aineettomat | |||
| 1 000 euroa | menot | oikeudet | hyödykkeet | Konserniliikearvo | Yhteensä |
| Hankintameno 1.1.2023 | 35 572 | 1 645 | 8 445 | 30 581 | 76 243 |
| Muuntoerot | 94 | 18 | 95 | 13 | 220 |
| Lisäykset | 6 086 | 5 | 0 | 0 | 6 091 |
| Yrityshankinnat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | 0 | -20 | 0 | -20 |
| Yritysmyynnit | 0 | 0 | -293 | -487 | -781 |
| Siirrot erien välillä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Hankintameno 31.12.2023 | 41 752 | 1 668 | 8 227 | 30 107 | 81 753 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2023 | -25 488 | -1 552 | -8 138 | 0 | -35 178 |
| Muuntoerot | -84 | -18 | -97 | 0 | -199 |
| Yritysmyyntien kertyneet poistot | 0 | 0 | 293 | 0 | 293 |
| Vähennykset | 0 | 0 | 17 | 0 | 17 |
| Poistot | -2 995 | -53 | -124 | 0 | -3 172 |
| Arvonalentumiset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2023 | -28 567 | -1 623 | -8 048 | 0 | -38 238 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 10 084 | 93 | 307 | 30 581 | 41 065 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 13 185 | 44 | 179 | 30 107 | 43 515 |
| Aineettomat hyödykkeet koostuvat: | |||||
| - Konsernin omistamista hyödykkeistä | 43 515 | ||||
| - Konsernin vuokratusta käyttöoikeusomaisuudesta | 66 | ||||
| 43 581 |
| miljoonaa euroa | |
| Broadband Networks | 16,8 |
| Public Safety and Mobility | 13,2 |
| Arvonalentumistesti | ||
| Meur | 2024 | 2023 |
| Broadband Networks | 14,3 | N/A |
| Public Safety and Mobility | 20,2 | N/A |
| Liikevaihdon kasvu, muutos | ||
| (prosenttiyksikköä) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Broadband Networks | -8,6 % | N/A |
| Public Safety and Mobility | -13,6 % | N/A |
| Terminalikorko, muutos | ||
| (prosenttiyksikköä) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Broadband Networks | -3,5 % | N/A |
| Public Safety and Mobility | -6,3 % | N/A |
| Diskonttauskorko muutos | ||
| (prosenttiyksikköä) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Broadband Networks | 2,3 % | N/A |
| Public Safety and Mobility | 4,2 % | N/A |
| Muut | Ennakkomaksut | |||||
| Maa- ja | Rakennukset | Koneet ja | aineelliset | ja keskeneräiset | ||
| 1 000 euroa | vesialueet | ja rakennelmat | kalusto | hyödykkeet | hankinnat | Yhteensä |
| Hankintameno 1.1.2024 | 56 | 11 384 | 7 102 | 1 273 | 0 | 19 815 |
| Muuntoerot | 0 | 34 | 64 | 3 | 0 | 101 |
| Lisäykset | 0 | 24 | 284 | 0 | 0 | 308 |
| Yrityshankinnat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yritysmyynnit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | 0 | -283 | -28 | 0 | -311 |
| Siirrot erien välillä | 0 | 0 | 30 | -27 | 0 | 3 |
| Hankintameno 31.12.2024 | 56 | 11 442 | 7 197 | 1 221 | 0 | 19 916 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2024 | -2 | -5 073 | -5 730 | -1 112 | 0 | -11 917 |
| Muuntoerot | 0 | -23 | -57 | -1 | 0 | -82 |
| Yrityshankintojen kertyneet poistot | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yritysmyyntien kertyneet poistot | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | 0 | 162 | 25 | 0 | 186 |
| Poistot | 0 | -397 | -508 | -4 | 0 | -909 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2024 | -2 | -5 493 | -6 134 | -1 093 | 0 | -12 722 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 54 | 6 312 | 1 371 | 161 | 0 | 7 898 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 54 | 5 949 | 1 063 | 128 | 0 | 7 194 |
| Aineelliset hyödykkeet koostuvat: | ||||||
| - Konsernin omistamista hyödykkeistä | 7 194 | |||||
| - Konsernin vuokratusta käyttöoikeusomaisuudesta | 4 321 | |||||
| 11 516 |
| Muut | Ennakkomaksut | |||||
| Maa- ja | Rakennukset | Koneet ja | aineelliset | ja keskeneräiset | ||
| 1 000 euroa | vesialueet | ja rakennelmat | kalusto | hyödykkeet | hankinnat | Yhteensä |
| Hankintameno 1.1.2023 | 56 | 11 148 | 7 822 | 1 270 | 0 | 20 296 |
| Muuntoerot | 0 | 21 | 190 | -1 | 0 | 209 |
| Lisäykset | 0 | 313 | 420 | 5 | 0 | 738 |
| Yrityshankinnat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yritysmyynnit | 0 | -8 | -1 133 | 0 | 0 | -1 140 |
| Vähennykset | 0 | -87 | -191 | 0 | 0 | -279 |
| Siirrot erien välillä | 0 | -3 | -6 | 0 | 0 | -9 |
| Hankintameno 31.12.2023 | 56 | 11 384 | 7 102 | 1 273 | 0 | 19 815 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2023 | -2 | -4 766 | -6 283 | -1 111 | 0 | -12 162 |
| Muuntoerot | 0 | -9 | 4 | 2 | 0 | -3 |
| Yrityshankintojen kertyneet poistot | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yritysmyyntien kertyneet poistot | 0 | 8 | 899 | 0 | 0 | 906 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | 83 | 192 | 0 | 0 | 276 |
| Poistot | 0 | -389 | -543 | -4 | 0 | -935 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2023 | -2 | -5 073 | -5 730 | -1 112 | 0 | -11 917 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 54 | 6 382 | 1 539 | 159 | 0 | 8 134 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 54 | 6 312 | 1 371 | 161 | 0 | 7 898 |
| Aineelliset hyödykkeet koostuvat: | ||||||
| - Konsernin omistamista hyödykkeistä | 7 898 | |||||
| - Konsernin vuokratusta käyttöoikeusomaisuudesta | 4 591 | |||||
| 12 489 |
| KÄYTTÖOIKEUSOMAISUUSERÄT | |||||
| Käyttöoikeusomaisuutta IFRS 16 mukaan | Aineettomat | Maa- ja | Rakennukset ja | ||
| oikeudet, | vesialueet, | rakennelmat, | Koneet ja kalusto, | ||
| 1 000 euroa | käyttöoikeus | käyttöoikeus | käyttöoikeus | käyttöoikeus | Yhteensä |
| Hankintameno 1.1.2024 | 256 | 1 285 | 7 077 | 6 449 | 15 067 |
| Muuntoerot | 11 | 0 | 43 | -2 | 52 |
| Lisäykset | 0 | 0 | 498 | 1 176 | 1 675 |
| Yritysmyynnit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | 0 | 0 | - 1 7 | -17 |
| Siirrot muihin eriin | 0 | 0 | 0 | 27 | 27 |
| Hankintameno 31.12.2024 | 266 | 1 285 | 7 618 | 7 634 | 16 803 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2024 | -190 | -138 | -5 333 | -4 749 | -10 410 |
| Muuntoerot | -8 | 0 | -43 | -2 | -53 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | 0 | 0 | 16 | 16 |
| Poistot | 0 | -33 | -1 095 | -839 | -1 967 |
| Arvonalennukset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2024 | -198 | -171 | -6 471 | -5 574 | -12 413 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 66 | 1 147 | 1 744 | 1 700 | 4 657 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 69 | 1 114 | 1 147 | 2 060 | 4 390 |
| Aineeton käyttö- | Aineellinen käyttö- | |
| oikeusomaisuus | oikeusomaisuus | Yhteensä |
| 69 | 4 321 | 4 390 |
| Aineettomat | Maa- ja | Rakennukset ja | |||
| oikeudet, | vesialueet, | rakennelmat, | Koneet ja kalusto, | ||
| 1 000 euroa | käyttöoikeus | käyttöoikeus | käyttöoikeus | käyttöoikeus | Yhteensä |
| Hankintameno 1.1.2023 | 260 | 1 187 | 7 652 | 5 958 | 15 057 |
| Muuntoerot | -5 | 0 | 89 | 16 | 100 |
| Lisäykset | 0 | 99 | 280 | 746 | 1 124 |
| Yritysmyynnit | 0 | 0 | -838 | -371 | -1 208 |
| Vähennykset | 0 | 0 | 0 | - 7 | -7 |
| Siirrot muihin eriin | 0 | 0 | -105 | 105 | 0 |
| Hankintameno 31.12.2023 | 256 | 1 285 | 7 077 | 6 449 | 15 067 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2023 | -196 | -108 | -4 966 | -4 123 | -9 393 |
| Muuntoerot | 6 | 0 | -86 | -13 | -93 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | 0 | 754 | 279 | 1 033 |
| Poistot | 0 | -30 | -1 036 | -892 | -1 958 |
| Arvonalennukset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2023 | -190 | -138 | -5 333 | -4 749 | -10 410 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 64 | 1 079 | 2 686 | 1 835 | 5 664 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 66 | 1 147 | 1 744 | 1 700 | 4 657 |
| Aineeton käyttö- | Aineellinen käyttö- | |
| oikeusomaisuus | oikeusomaisuus | Yhteensä |
| 66 | 4 591 | 4 657 |
| Osakkeet ja osuudet, | |||
| käypään arvoon | |||
| Osakkeet, käypään | pysyvästi muiden | ||
| arvoon tulosvaikut- | laajan tuloksen erien | ||
| 1 000 euroa | teisesti kirjattavat | kautta | Yhteensä |
| Hankintameno 1.1.2024 | 27 | 337 | 364 |
| Muuntoerot | 0 | 0 | 0 |
| Lisäykset | 0 | 0 | 0 |
| Siirto muista eristä | 0 | 0 | 0 |
| Yritysmyynnit | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | -337 | -337 |
| Hankintameno 31.12.2024 | 27 | 0 | 27 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 27 | 337 | 364 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 27 | 0 | 27 |
| Osakkeet ja osuudet, | |||
| Osakkeet, käypään | käypään arvoon | ||
| arvoon tulosvaikut- | pysyvästi muiden laajan | ||
| 1 000 euroa | teisesti kirjattavat | tuloksen erien kautta | Yhteensä |
| Hankintameno 1.1.2023 | 27 | 321 | 348 |
| Muuntoerot | 0 | 0 | 0 |
| Lisäykset | 0 | 1 6 | 1 6 |
| Siirto muista eristä | 0 | 0 | 0 |
| Yritysmyynnit | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | 0 | 0 |
| Hankintameno 31.12.2023 | 27 | 337 | 364 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 27 | 321 | 348 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 27 | 337 | 364 |
| 1 000 euroa | 1.1.2024 | Tulos | Laaja tulos | Muut | 31.12.2024 |
| Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2024 aikana: | |||||
| Laskennalliset verosaamiset: | |||||
| Konserniyhdistelyn ja eliminointien vaikutukset | 100 | -22 | 79 | ||
| Verotukselliset tappiot | 3 716 | -147 | 3 569 | ||
| Varaukset | 169 | 194 | 363 | ||
| Johdannaisiin liittyvät erot | 70 | -26 | -33 | 11 | |
| Muut erät | 294 | 232 | 62 | 589 | |
| Yhteensä | 4 349 | 231 | -33 | 62 | 4 610 |
| Vähennetään laskennallisia verovelkoja | -2 476 | -1 447 | |||
| netottamissääntöjen mukaisesti | |||||
| Laskennalliset verosaamiset yhteensä | 1 873 | 3 163 | |||
| Laskennalliset verovelat: | |||||
| Aineettomien hyödykkeiden aktivointi | -2 285 | 1 003 | -1 281 | ||
| Aineettomien hyödykkeiden arvostaminen käypään arvoon | -54 | 26 | -28 | ||
| Kertyneet poistoerot | -82 | 3 | -79 | ||
| Johdannaisiin liittyvät erät | -109 | -57 | 109 | -57 | |
| Muut erät | -44 | -6 | -51 | ||
| Yhteensä | -2 575 | 969 | 109 | 0 | -1 497 |
| Muutos yhteensä | 1 200 | 77 | 62 | ||
| Vähennetään laskennallisia verovelkoja | 2 476 | 1 447 | |||
| netottamissääntöjen mukaisesti | |||||
| Laskennalliset verosaamiset yhteensä | -99 | -50 |
| 1 000 euroa | 1.1.2023 | Tulos | Laaja tulos | Muut | 31.12.2023 |
| Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2023 aikana: | |||||
| Laskennalliset verosaamiset: | |||||
| Konserniyhdistelyn ja eliminointien vaikutukset | 109 | -9 | 100 | ||
| Verotukselliset tappiot | 1 998 | 1718 | 3716 | ||
| Varaukset | 607 | -439 | 169 | ||
| Johdannaisiin liittyvät erot | 219 | -57 | -91 | 70 | |
| Muut erät | 504 | -92 | -118 | 294 | |
| Yhteensä | 3 437 | 1 122 | -91 | -118 | 4 349 |
| Vähennetään laskennallisia verovelkoja | -1 851 | -2 476 | |||
| netottamissääntöjen mukaisesti | |||||
| Laskennalliset verosaamiset yhteensä | 1 585 | 1 873 | |||
| Laskennalliset verovelat: | |||||
| Aineettomien hyödykkeiden aktivointi | -1 596 | -689 | -2 285 | ||
| Aineettomien hyödykkeiden arvostaminen käypään arvoon | -74 | 19 | -54 | ||
| Kertyneet poistoerot | -82 | 0 | -82 | ||
| Johdannaisiin liittyvät erät | -174 | 0 | 65 | -109 | |
| Muut erät | -43 | -1 | -44 | ||
| Yhteensä | -1 968 | -671 | 65 | 0 | -2 575 |
| Muutos yhteensä | 450 | -26 | -118 | ||
| Vähennetään laskennallisia verovelkoja | 1 851 | 2 476 | |||
| netottamissääntöjen mukaisesti | |||||
| Laskennalliset verosaamiset yhteensä | -117 | -99 |
| Osakkeiden | Omat | Osakkeet | |
| lukumäärä, | osakkeet, | yhteensä, | |
| 1 000 euroa | 1 000 kpl | 1 000 kpl | 1 000 kpl |
| 1.1.2024 | 18 239 | 747 | 18 986 |
| Omien osakkeiden luovutus/muutos | 9 | -9 | 0 |
| 31.12.2024 | 18 248 | 738 | 18 986 |
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Aineet ja tarvikkeet | 16 927 | 22 377 |
| Keskeneräiset tuotteet | 1 868 | 2 683 |
| Valmiit tuotteet | 6 101 | 10 558 |
| Yhteensä | 24 896 | 35 618 |
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Myyntisaamiset | 24 367 | 24 531 |
| Siirtosaamiset | 1 863 | 2 730 |
| Muut saamiset | 1 630 | 654 |
| Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 4 843 | 3 598 |
| Yhteensä | 32 703 | 31 513 |
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 808 | 6 228 |
| Sijoitustodistukset | 0 | 0 |
| Yhteensä | 8 808 | 6 228 |
| Luotolliset pankkitilit | 0 | 0 |
| Rahavirtalaskelmassa mainitut rahavarat | 8 808 | 6 228 |
| 31.12.2024 | Pitkäjänteinen | Pitkäjänteinen kannustinjärjestelmä 2022 (LTI 2022) | |||
| kannustinjärjestelmä | |||||
| 2021 (LTI 2021) | |||||
| Ansaintajakso | Ansaintajakso | Ansaintajakso | Ansaintajakso | Yhteensä/ | |
| 2021–2023 | 2022–2024 | 2023–2025 | 2024–2026 | painotettu | |
| keskiarvo | |||||
| Osakkeita enintään * | 357 500 | 363 350 | 363 350 | 552 825 | 1 279 525 |
| Ensimmäinen myöntämispäivä | 1.7.2021 | 1.7.2022 | 1.7.2023 | 1.7.2024 | |
| Arvioitu oikeuden syntyminen, pvm | 28.3.2024 | 31.3.2025 | 31.3.2026 | 31.3.2027 | |
| Enimmäisvoimassaoloaika, vuotta | 2,7 | 2,8 | 2,8 | 2,7 | 2,7 |
| Juoksuaikaa jäljellä, vuotta | 0,0 | 0,2 | 1,2 | 2,2 | 1,4 |
| Henkilöitä tilikauden päättyessä | 0 | 22 | 27 | 34 | 42 |
| Toteutustapa | Osakkeita ja käteistä | Osakkeita ja käteistä | Osakkeita ja käteistä | Osakkeita ja käteistä | |
| (nettomaksu) | (nettomaksu) | (nettomaksu) | (nettomaksu) | ||
| Tilikauden tapahtumat 2024 | Ansaintajakso | Ansaintajakso | Ansaintajakso | Ansaintajakso | Yhteensä |
| 2020–2022 | 2021–2023 | 2022–2024 | 2023–2025 | ||
| 1.1. | |||||
| Kauden alussa ulkona olleet | 241 813 | 331 325 | 350 803 | 0 | 923 940 |
| Tilikauden muutokset | |||||
| Kaudella myönnetyt | 0 | 0 | 0 | 474 387 | 474 387 |
| Kaudella menetetyt | 228 247 | 70 063 | 36 487 | 0 | 334 796 |
| Kaudella toteutetut | 13 566 | 0 | 0 | 0 | 13 566 |
| 31.12. | |||||
| Kauden lopussa ulkona olevat | 0 | 261 263 | 314 316 | 474 387 | 1 049 965 |
| Osakepalkkion käyvän arvon laskenta | |
| Osakkeen kurssi myöntämishetkellä, EUR | 2,76 € |
| Markkinaehtoisen kriteerin vaikutus käyvässä arvossa | -34 % |
| Oletetut osingot, diskontattu € | 0,13 € |
| Oletettu volatiliteetti | 41 % |
| Osakkeina maksettavan palkkion | 1,75 € |
| käypä arvo per osake, EUR |
| Tilikauden kulu osakeperusteiset maksut | 365 |
| Tilikauden kulu osakeperusteiset maksut, | 366 |
| oma pääoma | |
| Osakeperusteisista maksuista aiheutuva velka 31.12.2024 | 1 |
| Arvio veroihin maksettavasta palkkion osuudesta 31.12.2024 | 350 |
| Tilikauden kulu osakeperusteiset maksut | 483 |
| Tilikauden kulu osakeperusteiset maksut, | 483 |
| oma pääoma | |
| Osakeperusteisista maksuista aiheutuva velka 31.12.2023 | 1 |
| Arvio veroihin maksettavasta palkkion osuudesta 31.12.2023 | 258 |
| Osakkeita enintään | 100 000 |
| Ensimmäinen myöntämispäivä | 9.1.2024 |
| Enimmäisvoimassaoloaika, vuotta | 2,2 |
| Juoksuaikaa jäljellä, vuotta | 1,2 |
| Henkilöitä tilikauden päättyessä | 45 |
| Toteutustapa | Osakkeita ja käteistä |
| (nettomaksu) |
| 1.1. | |
| Kauden alussa ulkona olleet | 0 |
| Tilikauden muutokset | |
| Kaudella myönnetyt | 80 000 |
| Kaudella menetetyt | 0 |
| Kaudella toteutetut | 0 |
| 31.12. | |
| Kauden lopussa ulkona olevat | 80 000 |
| Ohjelman aikaperiodi: | 9.1.2024-31.3.2026 |
| Myönnettyjen osakkeiden määrä: | 80 000 |
| Osakkeen kurssi as per 31.12.2024: | 2,64 |
| Lupauksien arvo 31.12.2024, tuhatta euroa | 125 |
| Ajankohta | Osakkeiden määrä |
| 31.3.2025 | 9 000 |
| 25.6.2025 | 61 000 |
| 31.3.2026 | 10 000 |
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Pitkäaikaiset | ||
| Pankkilainat | 21 503 | 27 223 |
| Vuokrasopimusvelka | 3 150 | 3 236 |
| Yhteensä | 24 653 | 30 460 |
| Lyhytaikaiset | ||
| Pankkilainat | 8 200 | 5 802 |
| Vuokrasopimusvelka | 1 358 | 1 536 |
| Yhteensä | 9 558 | 7 338 |
| Vuokra- | Nettovelat | |||
| Rahavarat | Lainat | sopimukset | yhteensä | |
| 1.1.2024 | 6 228 | 33 025 | 4 772 | 31 570 |
| Rahavirrat | 2 510 | -3 436 | -1 933 | -7 879 |
| Rahoituksen järjestelypalkkiot | 114 | 114 | ||
| Hankinnat - | ||||
| vuokrasopimukset | 1 675 | 1 675 | ||
| Valuuttakurssioikaisut | 71 | -6 | -77 | |
| Yritysmyynnit | 0 | |||
| Muut muutokset | 0 | |||
| 31.12.2024 | 8 808 | 29 703 | 4 508 | 25 403 |
| 1 000 euroa | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| EUR | 24 557 | 29 916 |
| Muut valuutat | 96 | 544 |
| Konsernin korollisten pitkäaikaisten velkojen korkokannat ovat | ||
| seuraavat: | ||
| Pankkilainat | 5,9 % | 6,3 % |
| Vuokrasopimusvelat | 2,2 % | 2,0 % |
| Konsernin korollisten lyhytaikaisten velkojen valuuttajakauma: | ||
| 1 000 euroa | ||
| EUR | 9 379 | 6 400 |
| Muut | 179 | 937 |
| Konsernin korollisten lyhytaikaisten velkojen korkokannat ovat seuraavat: | ||
| Pankkilainat | 6,3 % | 6,3 % |
| Vuokrasopimusvelat | 2,2 % | 2,0 % |
| 1 000 euroa | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| Yhden vuoden kuluessa | 1 254 | 1 536 |
| Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 2 243 | 2 143 |
| Yli viisi vuotta | 1 011 | 1 043 |
| Vuokrasopimusvelkojen kokonaismäärä | 4 508 | 4 723 |
| Rahavirtavaikutus vuokrasopimuksista | ||
| Vuokrasopimusvelkaan sisältymättömät kulut | ||
| Vuokrakulut lyhytaikaisista vuokrasopimuksista | -25 | -36 |
| Vuokrakulut vähäisistä omaisuuseristä | -432 | -536 |
| Vuokrasopimusvelkaan sisältymättömät kulut | -457 | -572 |
| Vuokrasopimusten rahavirtavaikutus | ||
| Vuokrasopimusvelkaan sisältymättömät kulut | -457 | -572 |
| Vuoksopimusvelkaan sisältyvät kulut | -1 933 | -2 024 |
| Vuokrasopimusten rahavirtavaikutus yhteensä | -2 391 | -2 596 |
| Takuu- | Vero- | Muut | ||
| 1 000 euroa | varaukset | varaus | varaukset | Yhteensä |
| 1.1.2024 | 934 | 0 | 172 | 1 106 |
| Varausten lisäykset/ | ||||
| vähennykset | 388 | 0 | 499 | 886 |
| 31.12.2024 | 1 322 | 0 | 671 | 1 992 |
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Pitkäaikaiset varaukset | 560 | 310 |
| Lyhytaikaiset varaukset | 1 433 | 796 |
| Yhteensä | 1 992 | 1 106 |
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Lyhytaikaiset | ||
| Ostovelat | 13 527 | 15 860 |
| Ennakkomaksut | 364 | 675 |
| Muut velat | 1 128 | 1 187 |
| Palkka- ja sosiaalikulujaksotukset | 5 992 | 6 385 |
| Korkovelat ja muut rahoitusvelat | 209 | 182 |
| Johdannaiset | 55 | 274 |
| Asiakassopimuksiin liittyvät velat | 1 146 | 1 816 |
| Muut siirtovelat | 7 512 | 5 684 |
| Yhteensä | 29 934 | 32 064 |
| Pitkäaikaiset | ||
| Muut velat | 35 | 91 |
| Käypään | Käypään arvoon | |||||
| arvoon tulos- | muiden laajan | Jaksotettuun | ||||
| vaikutteisesti | tuloksen erien | hankintamenoon | ||||
| kirjattavat | kautta kirjattavat | kirjattavat | Tase-erien | |||
| rahoitusvarat/ | rahoitus- | rahoitusvarat/ | kirjanpito | Käypä | ||
| 2024 Tase erä | Liite | -velat | varat/-velat | -velat | arvot | arvo |
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | ||||||
| Muut rahoitusvarat | 12 | 27 | 27 | 27 | ||
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||||||
| Myyntisaamiset | 15 | 24 367 | 24 367 | 24 367 | ||
| Johdannaissopimukset | 24 | 29 | 29 | 29 | ||
| Koronvaihtosopimukset | 24 | 257 | 257 | 257 | ||
| Kirjanpitoarvo arvostusryhmittäin | 314 | 0 | 24 367 | 24 681 | 24 681 | |
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | ||||||
| Korolliset velat | 18 | 24 653 | 24 653 | 24 653 | ||
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||||||
| Korolliset velat | 18 | 9 558 | 9 558 | 9 558 | ||
| Johdannaissopimukset | 24 | 55 | 55 | 55 | ||
| Koronvaihtosopimukset | 24 | 0 | 0 | |||
| Ostovelat | 20 | 13 527 | 13 527 | 13 527 | ||
| Korkovelat ja muut rahoitusvelat | 20 | 209 | 209 | 209 | ||
| Kirjanpitoarvo arvostusryhmittäin | 0 | 55 | 47 948 | 48 003 | 48 003 |
| Käypään | Käypään arvoon | |||||
| arvoon tulos- | muiden laajan | Jaksotettuun | ||||
| vaikutteisesti | tuloksen erien | hankintamenoon | ||||
| kirjattavat | kautta kirjattavat | kirjattavat | Tase-erien | |||
| rahoitusvarat/ | rahoitus- | rahoitusvarat/ | kirjanpito | Käypä | ||
| 2023 Tase erä | Liite | -velat | varat/-velat | -velat | arvot | arvo |
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | ||||||
| Muut rahoitusvarat | 12 | 27 | 337 | 364 | 364 | |
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||||||
| Myyntisaamiset | 15 | 24 531 | 24 531 | 24 531 | ||
| Johdannaissopimukset | 24 | 0 | 0 | |||
| Koronvaihtosopimukset | 24 | 546 | 546 | 546 | ||
| Kirjanpitoarvo arvostusryhmittäin | 27 | 883 | 24 531 | 25 440 | 25 440 | |
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | ||||||
| Korolliset velat | 18 | 30 460 | 30 460 | 30 460 | ||
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||||||
| Korolliset velat | 18 | 7 338 | 7 338 | 7 338 | ||
| Johdannaissopimukset | 24 | 57 | 218 | 274 | 274 | |
| Koronvaihtosopimukset | 24 | 68 | 68 | 68 | ||
| Ostovelat | 20 | 15 860 | 15 860 | 15 860 | ||
| Korkovelat ja muut rahoitusvelat | 20 | 182 | 182 | 182 | ||
| Kirjanpitoarvo arvostusryhmittäin | 125 | 218 | 53 839 | 54 182 | 54 182 |
| 2024 | 2023 | |
| Voitto/Tappio | Voitto/Tappio | |
| Rahoitusinstrumenteista aiheutuva IFRS 7 -standardin tarkoittama herkkyys markkinariskeille | ||
| 10 % muutos euron ja dollarin välisessä valuuttakurssissa | +-113 | +-217 |
| 10 % muutos euron ja Kiinan yenin välisessä valuuttakurssissa | +-50 | +-0 |
| 10 % muutos euron ja punnan välisessä valuuttakurssissa | +-23 | +-7 |
| 2024 | 2023 | |||||||||
| USD | SEK | NOK | GBP | PLN | USD | SEK | NOK | GBP | PLN | |
| Lyhytaikaiset varat | 6 990 | 1 627 | 1 440 | 5 309 | 7 810 | 1 075 | 1 819 | 1 518 | 5 230 | 10 015 |
| Lyhytaikaiset velat | 8 957 | 1 133 | 889 | 1 296 | 3 986 | 2 308 | 1 301 | 602 | 1 396 | 3 052 |
| Valuuttapositio | |||||
| Suojaus- | |||||
| Valuutta | Positio | Suojattu määrä | Nettopositio | instrumentti | Suojaussuhde |
| Valuutta termiini | |||||
| USD | 5 746 | 4 620 | 1 126 | ja joustotermiini | 80% |
| Valuutta termiini | |||||
| CNY | 2 291 | 1 793 | 498 | ja joustotermiini | 78% |
| Valuutta termiini | |||||
| GBP | -84 | 145 | -229 | ja joustotermiini | -171% |
| Valuutta termiini | |||||
| PLN | 1 123 | 884 | 239 | ja joustotermiini | 79% |
| Valuutta termiini | |||||
| NOK | 290 | 251 | 39 | ja joustotermiini | 87% |
| Valuutta termiini | |||||
| SEK | 487 | 393 | 94 | ja joustotermiini | 81% |
| Valuuttapositio | |||||
| Suojaus- | |||||
| Valuutta | Positio | Suojattu määrä | Nettopositio | instrumentti | Suojaussuhde |
| Valuutta termiini | |||||
| USD | 8 688 | 10 860 | -2 172 | ja joustotermiini | 125% |
| Valuutta termiini | |||||
| CNY | 1 032 | 1 032 | 0 | ja joustotermiini | 100% |
| Valuutta termiini | |||||
| GBP | 0 | 69 | -69 | ja joustotermiini | n/a |
| Valuutta termiini | |||||
| PLN | 553 | 415 | 138 | ja joustotermiini | 75% |
| Valuutta termiini | |||||
| NOK | 69 | 0 | 69 | ja joustotermiini | 0% |
| Valuutta termiini | |||||
| SEK | 97 | 0 | 97 | ja joustotermiini | 0% |
| Suojausrahastot | Suojaus- | Valuutta- | Koronvaihto- | Suojaus- |
| menojen | termiinien | sopimukset | rahastot | |
| rahasto | spot-osuus | yhteensä | ||
| 1.1.2024 | -172 | 0 | 437 | 264 |
| Muihin laajan tuloksen eriin | 163 | 0 | 163 | |
| kirjatut suojausmenot | ||||
| Tulosvaikutteiseksi siirretyt | -546 | -546 | ||
| suojausmenot | ||||
| Laskennallisten verosaamisten | -33 | -33 | ||
| muutos | ||||
| Laskennallisten verovelkojen | 109 | 109 | ||
| muutos | ||||
| 31.12.2024 | -42 | 0 | 0 | -41 |
| Suojausrahastot | Suojaus- | Valuutta- | Koronvaihto- | Suojaus- |
| menojen | termiinien | sopimukset | rahastot | |
| rahasto | spot-osuus | yhteensä | ||
| 1.1.2023 | -545 | 0 | 695 | 150 |
| Muihin laajan tuloksen eriin | 464 | -323 | 141 | |
| kirjatut suojausmenot | ||||
| Laskennallisten verosaamisten | -91 | -91 | ||
| muutos | ||||
| Laskennallisten verovelkojen | 65 | 65 | ||
| muutos | ||||
| 31.12.2023 | -172 | 0 | 437 | 264 |
| 2024 | 2023 | |
| Muihin liiketoiminnan voittoihin/tappioihin sisältyvät, | 343 | -34 |
| suojauslaskennan ulkopuolelle rajatut voitot/tappiot |
| 1 vuoden | 1–5 vuoden | yli 5 vuoden | ||
| Ajankohta, jona koronmuutos tapahtuu | sisällä | sisällä | sisällä | Yhteensä |
| Vaihtuvakorkoiset rahoitusinstrumentit | ||||
| 1000€ | ||||
| Rahoitusvelat | ||||
| Lainat rahoituslaitoksilta | 30 200 | 30 200 |
| 2024 | 2023 | |||||||
| Myyntisaamisten ikäjakauma | Brutto | Varaus | Arvon- | Yhteensä | Brutto | Varaus | Arvon- | Yhteensä |
| alentumis- | alentumis- | |||||||
| tappio | tappio | |||||||
| Erääntymättömät | 19 188 | 0,1 % | -24 | 19 164 | 16 767 | 0,1 % | -17 | 16 749 |
| 1–30 päivää erääntyneet | 2 993 | 0,2 % | -7 | 2 985 | 6 863 | 0,6 % | -75 | 6 788 |
| 31–60 päivää erääntyneet | 776 | 0,4 % | -3 | 773 | 550 | 1,3 % | -7 | 542 |
| 61–90 päivää erääntyneet | 665 | 0,7 % | -4 | 661 | 93 | 2,1 % | -2 | 91 |
| 91–120 päivää erääntyneet | 242 | 0,9 % | -2 | 240 | 114 | 3,1 % | -4 | 110 |
| 121-360 päivää erääntyneet | 567 | 4,3 % | -24 | 543 | 282 | 11,6 % | -33 | 249 |
| Yli 360 päivää erääntyneet | 35 | 100,0 % | -35 | 0 | 106 | 100,0 % | -106 | 0 |
| Yhteensä | 24 469 | -101 | 24 367 | 24 774 | -243 | 24 531 | ||
| Taseen kirjanpitoarvot | 24 469 | -101 | 24 367 | 24 774 | -243 | 24 531 | ||
| Luottotappioiden mahdollinen enimmäismäärä tilinpäätöshetkellä: | 2024 | 2023 |
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 24 469 | 24 774 |
| 1 000 euroa | 2025 | 2026–2029 | Yli 5 vuotta |
| Pankkivelat | 9 943 | 23 018 | |
| Ostovelat | 13 527 | ||
| Vuokrasopimusvelat | 1 254 | 2 243 | 1 011 |
| Muut |
| 1 000 euroa | 2024 | 2025–2028 | Yli 5 vuotta |
| Pankkivelat | 7 471 | 28 366 | |
| Ostovelat | 15 860 | ||
| Vuokrasopimusvelat | 1 536 | 2 143 | 1 043 |
| Muut |
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Liiketoiminnan rahavirran oikaisut | ||
| Oikaisut | ||
| Poistot | 11 809 | 6 066 |
| Työsuhde-etuudet | 350 | 449 |
| Myyntivoitto/tappio kiinteästä käyttöomaisuudesta | 11 | -55 |
| Myyntivoitto/tappio luovutetuista osakkeista | 0 | -454 |
| Varausten muutos | 888 | -311 |
| Muut tuotot ja kulut johon ei liity maksua | 0 | 0 |
| Rahoitustuotot - ja kulut | 1 423 | 2 055 |
| Osinkotuotot | 1 | 4 |
| Verot | -1 013 | -1 911 |
| Yhteensä | 13 469 | 5 842 |
| Nettokäyttöpääoman muutos | ||
| Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos | -713 | 7 323 |
| Vaihto-omaisuuden muutos | 10 754 | 2 900 |
| Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos | -2 112 | -2 427 |
| Yhteensä | 7 929 | 7 796 |
| Liiketoiminnan rahavirran oikaisut | 21 398 | 13 638 |
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Vuokravastuut | ||
| Leasingvuokravastuut | 585 | 1 030 |
| Johdannaissopimukset | ||
| Valuuttajohdannaisten kohde-etuuden arvo | 10 683 | 14 442 |
| Valuuttajohdannaisten käypä arvo | -26 | -274 |
| Koronvaihtosopimukset | 8 750 | 31 250 |
| Koronvaihtosopimusten käypä arvo | 257 | 478 |
| Annetut vakuudet | ||
| Pankkitakaukset | 2 908 | 5 171 |
| Yleispanttaussitoumukset | 68 900 | 50 000 |
| Tytäryhtiöosakkeet | 32 044 | 17 621 |
| 103 853 | 72 792 | |
| Muut vastuut | ||
| Kiinteistöinvestointien arvonlisäveron tarkistusvastuu | 565 | 646 |
| Konsernin | Osuus | |
| Konsernin ja emoyhtiön omistamat yritykset | omistusosuus (%) | äänivallasta (%) |
| Emoyritys Teleste Oyj, Turku, Suomi | ||
| Teleste Norge AS, Porsgrun, Norja | 100 % | 100 % |
| Flomatik Network Services Ltd., Fareham, Englanti | 100 % | 100 % |
| Teleste Systems GmbH, Hannover, Saksa | 100 % | 100 % |
| Kaavisio Oy, Turku, Suomi | 100 % | 100 % |
| Teleste Information Solutions Sp. Zoo, Varsova, Puola | 100 % | 100 % |
| Teleste Information Solutions Oy, Forssa, Suomi | 100 % | 100 % |
| Teleste Networks s.p.zoo, Wroclaw, Puola | 100 % | 100 % |
| Teleste Belgium SA, Bryssel, Belgia | 100 % | 100 % |
| Teleste Corporation Iberica, S.L, Alcobendas, Espanja | 100 % | 100 % |
| Teleste d.o.o., Ljutomer, Slovenia | 100 % | 100 % |
| Teleste Electronics (SIP), Co., Ltd, Shuzhou, Kiina | 100 % | 100 % |
| Teleste France SAS, Pariisi, Ranska | 100 % | 100 % |
| Teleste GmbH, Hildesheim, Saksa | 100 % | 100 % |
| Teleste Intercept, LLC, Dover DE, USA | 80 % | 80 % |
| Teleste LLC, New Jersey, USA | 100 % | 100 % |
| Teleste Ltd, Chesham, Englanti | 100 % | 100 % |
| Teleste Sweden AB, Tukholma, Ruotsi | 100 % | 100 % |
| Teleste Networks AB, Tukholma, Ruotsi | 100 % | 100 % |
| Teleste US, Inc, Dover DE, USA | 100 % | 100 % |
| Teleste Video Networks Sp zoo, Krakova, Puola | 100 % | 100 % |
| Teleste Information Solutions s.r.l., Italia | 100 % | 100 % |
| Teleste Networks Oy, Littoinen, Suomi | 100 % | 100 % |
| Teleste Security Solutions Oy, Littoinen, Suomi | 100 % | 100 % |
| Johdon työsuhde-etuudet | ||
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Toimitusjohtaja | ||
| Palkat, palkkiot ja muut lyhytaikaiset työsuhde etuudet | 299 | 319 |
| Osakeperusteiset palkkiot | 5 | 6 |
| Pitkäaikaiset etuudet | 74 | 72 |
| Yhteensä | 379 | 398 |
| Johdon maksetut palkat ja palkkiot | ||
| Hallituksen ja toimitusjohtajan palkkiot | ||
| 1 000 euroa | 2024 | 2023 |
| Timo Luukkainen, | ||
| hallituksen puheenjohtaja | 66 | 66 |
| Mirel Leino-Haltia, tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja | 49 | 49 |
| Vesa Korpimies, hallituksen jäsen, tarkastusvaliokunnan jäsen | 37 | 36 |
| Jussi Himanen, hallituksen jäsen, tarkastusvaliokunnan jäsen | 37 | 36 |
| Heikki Mäkijärvi, hallituksen jäsen (2023) | 0 | 33 |
| Kai Telanne, hallituksen jäsen | 33 | 33 |
| Anni Ronkainen, hallituksen jäsen | 35 | 0 |
| Esa Harju, toimitusjohtaja | 379 | 398 |
| Yhteensä | 636 | 651 |
| Muun johtoryhmän palkkiot | ||
| Palkat, palkkiot ja muut lyhytaikaiset työsuhde etuudet | 1 347 | 995 |
| Osakeperusteiset palkkiot | 15 | 17 |
| Pitkäaikaiset etuudet | 168 | 188 |
| Yhteensä | 1 530 | 1 200 |
| 1 000 euroa | Liite | 2024 | 2023 |
| Liikevaihto | 1 | 60 636 | 75 784 |
| Valmistevarastojen muutos | -3 191 | 1 201 | |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 | 4 304 | 4 166 |
| Materiaalit ja palvelut | 3 | -33 528 | -45 423 |
| Henkilöstökulut | 4 | -15 198 | -22 893 |
| Poistot | 5 | -446 | -484 |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 | -11 619 | -14 081 |
| Liiketulos | 958 | -1 730 | |
| Rahoitustuotot ja -kulut | 7 | 2 587 | 1 960 |
| Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 545 | 230 | |
| Tilinpäätössiirrot | |||
| Poistoeron muutos | 8 | 411 | -91 |
| Konserniavustus | 8 | 0 | 0 |
| Tuloverot | |||
| Tilikauden verot | 9 | 0 | 0 |
| Tilikauden voitto/tappio | 3 956 | 139 |
| 1 000 euroa | Liite | 2024 | 2023 |
| Pysyvät vastaavat | |||
| Aineettomat hyödykkeet | 10 | 7 | 43 |
| Aineelliset hyödykkeet | 10 | 0 | 5 870 |
| Pitkäaikaiset saamiset | 11 | 34 753 | 16 436 |
| Sijoitukset | 12 | 32 170 | 35 753 |
| 66 930 | 58 101 | ||
| Vaihtuvat vastaavat | |||
| Vaihto-omaisuus | 13 | 0 | 21 286 |
| Lyhytaikaiset saamiset | 14 | 17 089 | 9 727 |
| Rahat ja pankkisaamiset | 15 | 5 237 | 4 175 |
| 22 326 | 35 189 | ||
| Vastaavaa | 89 256 | 93 290 | |
| Oma pääoma | |||
| Osakepääoma | 16 | 6 967 | 6 967 |
| Ylikurssirahasto | 16 | 1 503 | 1 503 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 16 | 3 704 | 3 704 |
| Edellisten tilikausien tulos | 16 | 16 221 | 16 082 |
| Tilikauden tulos | 16 | 3 956 | 139 |
| 32 352 | 28 396 | ||
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 17 | 8 | 410 |
| Pakolliset varaukset | 18 | 172 | 517 |
| Vieras pääoma | |||
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 19 | 22 000 | 27 223 |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 20 | 34 725 | 36 743 |
| 56 725 | 63 966 | ||
| Vastattavaa | 89 256 | 93 290 |