7437009IVYWGEE4S7B772025-01-012025-12-317437009IVYWGEE4S7B772024-01-012024-12-317437009IVYWGEE4S7B772025-12-317437009IVYWGEE4S7B772024-12-317437009IVYWGEE4S7B772024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437009IVYWGEE4S7B772025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437009IVYWGEE4S7B772024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437009IVYWGEE4S7B772025-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437009IVYWGEE4S7B772024-12-31optomed:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437009IVYWGEE4S7B772025-01-012025-12-31optomed:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437009IVYWGEE4S7B772025-12-31optomed:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437009IVYWGEE4S7B772024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437009IVYWGEE4S7B772025-01-012025-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437009IVYWGEE4S7B772025-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437009IVYWGEE4S7B772024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437009IVYWGEE4S7B772025-01-012025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437009IVYWGEE4S7B772025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437009IVYWGEE4S7B772023-12-317437009IVYWGEE4S7B772023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437009IVYWGEE4S7B772023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437009IVYWGEE4S7B772023-12-31optomed:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437009IVYWGEE4S7B772024-01-012024-12-31optomed:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437009IVYWGEE4S7B772023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437009IVYWGEE4S7B772024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437009IVYWGEE4S7B772023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437009IVYWGEE4S7B772024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares
Graphics
25
Hallituksen toimintakertomus
ja tilinpäätös 2025

Graphics
26
Hallituksen toimintakertomus
Optomed lyhyesti
Optomed on suomalainen terveysteknologiayhtiö ja yksi johtavista kädessä pi-
dettävien silmänpohjakameroiden ja seulontaohjelmistojen tarjoajista. Optomed
yhdistää kädessä pidettävät silmänpohjakamerat ohjelmistoihin ja tekoälyyn
tavoitteenaan uudistaa useiden sairauksien, kuten nopeasti lisääntyvän diabeet-
tisen retinopatian diagnosointiprosessia. Optomedillä on toimistot Suomessa,
Yhdysvalloissa ja Kiinassa ja yrityksen tuotteita myydään eri kanavien kautta yli
60 eri maassa.
Toimintaympäristö
Optomed toimii globaaleilla silmien tutkimus- ja hoitolaitteiden markkinoilla, jotka
sisältävät silmäpohjakameroita, niihin liittyviä ohjelmistoja sekä tekoälyratkaisuja
silmäsairauksien seulontaan. Globaalit silmänpohjakameramarkkinat ylittivät
473 miljoonaa dollaria vuonna 2020, ja niiden CAGR:n odotetaan kasvavan yli
3,2 prosenttia vuosina 2021–2027. Silmänpohjakamera- ja silmäseulontamark-
kinoita ohjaavat teknologinen kehitys, kasvava tietoisuus silmätutkimusten
tärkeydestä, ikääntyvä väestö ja myönteiset valtiovallan aloitteet.
1
Yhtiö uskoo,
että silmänpohjan kuvaukseen liittyvä tekoälyratkaisuiden markkina kasvaa
selkeästi nopeammin kuin hoitolaitteiden markkina. Tämän lisäksi yhtiö toimii
Ohjelmistot-segmentillään IT-markkinoilla erityisesti Suomessa ja Baltiassa.
Tekoälyn eteneminen silmäsairauksien diagnostiikassa otti suuren harppauksen
eteenpäin vuonna 2021, kun Yhdysvalloissa avattiin uusi korvattavuuskoodi
diabeettisen retinopatian seulonnalle tekoälyn avulla. Tämä uusi CPT-koodi
92229 “retinal imaging with automated point-of-care”, nopeuttaa tekoälyn käyttöä
Yhdysvaltain markkinoilla, koska palvelun laskuttaminen on yksinkertaisempaa
uuden koodauksen myötä. Yhdysvaltain kansallinen keskimääräinen korvatta-
vuusmäärä CPT 92229:stä on noin 45,69 Yhdysvaltain dollaria. Korvattavuuden
summa vaihtelee alueittain riippuen sovellettavista kustannusindekseistä (GPCI).
American Association of Ophthalmology:n mukaan on arvioitu, että 61 miljoonaa
aikuista Yhdysvalloissa ovat vaarassa menettää näkönsä, ja vain puolet heistä
on käynyt silmälääkärissä viimeisen 12 kuukauden aikana. Uusi teknologia
kuten tekoäly, voi olla tärkeä askel, jotta silmäseulonnat olisivat mukavampia
ja helpommin saavutettavia, ja ne tavoittaisivat seulontojen ulkopuolelle jäävät
henkilöt. Vaikka tekoälyn ei odoteta korvaavan lääkäreitä, se lisää tehokkuutta.
Koska tekoäly voi auttaa diabeettisen retinopatian ja silmänpohjan rappeuman
havaitsemisessa, se voi auttaa saavuttamaan ne potilaat, jotka nykymenetelmillä
jäävät näiden tärkeiden tutkimusten ulkopuolelle.
2
Yhdysvaltain ulkopuolella
yhtiö myy sekä silmänpohjakameroita että tekoälypohjaisia ratkaisuita maail-
manlaajuisesti. Markkinat kasvavat, mutta ovat tekoälyratkaisujen sääntelyn ja
korvattavuuksien osalta edelleen hajanaiset. Näillä markkinoilla yhtiö hyödyntää
pääasiassa jakelijaverkostoa.
Vuonna 2024 kädessä pidettävä tekoälykamera Optomed Aurora AEYE sai Yhdys-
valtain Food and Drug Administrationin (FDA:n) hyväksynnän, mikä mahdollisti
tuotteen myynti ja markkinointitoimet Yhdysvalloissa. Vuoden 2025 aikana Op-
tomed on keskittynyt erityisesti USA:n markkinaan ja Aurora-AEYE:n myyntiin.
1 https://www.prnewswire.com/news-releases/global-nonmydriatic-handheld-fundus-cameras- mar-
kets-2021-2026---focus-on-teleophthalmology-presents-opportunities-301438049.html
2 AAO, Artificial Intelligence Trends in Eye Care, Aug 22, 2018
1

Graphics
27
Konsernin yhteenveto Avainluvut ja vaihtoehtoiset
tunnusluvut
Liikevaihto, kannattavuus ja tulos
Optomed käyttää tiettyjä vaihtoehtoisia tunnuslukuja, joiden on tarkoitus antaa
parempi käsitys yhtiön liiketoiminnan kehityksestä. Vaihtoehtoiset tunnusluvut
eivät välttämättä ole vertailukelpoisia muiden yhtiöiden samannimisten tun-
nuslukujen kanssa.
Tuhatta euroa 2025 2024 Muutos, % 2023
Liikevaihto 17 096 15 040 13,7 % 15 100
Bruttotulos * 10 878 9 676 12,4 % 10 292
Bruttokateprosentti *, % 63,6 % 64,3 % 68,2 %
Käyttökate -3 526 -3 458 -2,0 % -1 781
Käyttökateprosentti *, % -20,6 % -23,0 % -11,8 %
Oikaistu käyttökate * -3 526 -2 796 -26,1 % -1 470
Oikaistu käyttökateprosentti *, % -20,6 % -18,6 % -9,7 %
Liiketulos -6 042 -5 957 -1,4 % -3 974
Liiketulosprosentti *, % -35,3 % -39,6 % -26,3 %
Oikaistu liiketulos * -6 042 -5 295 -14,1 % -3 663
Oikaistu liiketulosprosentti *, % -35,3 % -35,2 % -24,3 %
Nettotulos -6 640 -5 450 -21,8 % -4 441
Osakekohtainen tulos (tappio), euroa -0,34 -0,29 -14,9 % -0,27
2

Graphics
28
*) Vaihtoehtoiset tunnusluvut, katso Vaihtoehtoisten tunnuslukujen määritelmät ja laskelmat.
Tuhatta euroa 2025 2024 Muutos, % 2023
Liiketoiminnan nettorahavirta -2 482 -1 596 -55,5 % -615
Nettovelka -8 475 -8 170 3,7 % -3 768
Nettovelka/ käyttökate (viimeiset 12kk) 2,4 2,4 2,1
Nettovelka/Oikaistu käyttökate (viimeiset 12kk) 2,4 2,9 2,6
Omavaraisuusaste * 75,1 % 74,4 % 70,0 %
Tutkimus- ja kehityskulut, henkilöstö 1 545 1 336 15,7 % 1 280
Tutkimus- ja kehityskulut, muut kulut 644 706 -8,7 % 644
Tutkimus- ja kehityskulut, yhteensä 2 190 2 041 7,3 % 1 924
Vuonna 2025 liikevaihto nousi 13,7 prosenttia ollen 17 096 (15 040) tuhatta.
Laitteet-segmentin liikevaihto nousi 43,1 prosenttia ja Ohjelmistot-segmentin
liikevaihto laski 2,5 prosenttia. Liikevaihdon kasvu valuuttakurssien vaikutuksella
oikaistuna oli 15,4 prosenttia.
Bruttokateprosentti laski 63,6 prosenttiin vertailukauden 64,3 prosentista. Yhdys-
valtain tuontitullit alkoivat vaikuttaa bruttokatteeseen toisella vuosipuoliskolla.
Käyttökate oli -3 526 (-3 458) tuhatta euroa ja liiketulos oli -6 042 (-5 957) tuhatta
euroa. Erilaiset kertaluontoiset konsultointi- ja muut kulut vaikuttivat käyttökat-
teeseen noin puolella miljoonalla eurolla.
Nettorahoituserät olivat -676 (441) tuhatta euroa, koostuen pääasiassa korko-
tuotoista luottolaitoksilta sekä Kiinan renminbin ja Yhdysvaltojen dollarin välisistä
kurssieroista euroon nähden.
3

Graphics
29
*) Vaihtoehtoiset tunnusluvut, katso Vaihtoehtoisten tunnuslukujen määritelmät ja laskelmat.
Tuhatta euroa 2025 2024 Muutos, %
Liikevaihto 7 620 5 326 43,1 %
Bruttotulos * 4 255 2 778 53,2 %
Bruttokateprosentti %, * 55,8 % 52,2 %
Käyttökate -438 -1 673 73,8 %
Käyttökateprosentti *, % -5,7 % -31,4 %
Liiketulos -2 119 -3 343 36,6 %
Liikevoittoprosentti *, % -27,8 % -62,8 %
Yhdysvalloissa, jossa kasvua tukivat useat keskikokoiset laitetilaukset erityisesti
vuoden toisella neljänneksellä sekä Yhtiön Aurora-AEYE -tuotteeseen liittyvän
jatkuvan liikevaihdon merkittävä kasvu. Yhtiön globaali jakelijaliikevaihto kasvoi
myös merkittävästi vuoden aikana. Kiinan liikevaihto laski.
Bruttokateprosentti nousi 55,8 prosenttiin edellisen vuoden 52,2 prosentista.
Yhdysvaltain tuontitullit vaikuttivat negatiivisesti bruttokateprosenttiin. Käyttökate
oli -438 (-1 673) tuhatta euroa eli -5,7 (-31,4) prosenttia liikevaihdosta.
Segmenttikohtainen taloudellinen yhteenveto
Laitteet-segmentti
Optomedilla on kaksi tosiaan täydentävää liiketoimintasegmenttiä: Laitteet
ja Ohjelmistot.Laitteet-segmentti kehittää, kaupallistaa ja valmistaa kädessä
pidettäviä silmänpohjakameroita, jotka ovat helppokäyttöisiä ja edullisia. Ka-
merat soveltuvat lukuisten silmäsairauksien, kuten diabeettisen retinopatian,
glaukooman ja silmänpohjan ikärappeuman seulontaan.
Vuonna 2025 Laitteet-segmentin liikevaihto nousi 43,1 prosenttia ollen 7 620
(5 326) tuhatta euroa. Laitteet-segmentin liikevaihdon kasvu valuuttakurssien
vaikutuksella oikaistuna oli 48,0 prosenttia. Liikevaihto kasvoi erittäin vahvasti
4

Graphics
30
Ohjelmistot-segmentti
Optomedilla on kaksi toisiaan täydentävää liiketoimintasegmenttiä: Laitteet ja
Ohjelmistot. Ohjelmistot-segmentti kehittää ja myy diabeettiseen retinopatiaan
ja syöpäkuvauksiin erikoistuneita kuvantamisohjelmistoja terveydenhuoltoalan
organisaatioille. Näiden lisäksi Ohjelmistot-segmentti myy myös muita omia
ohjelmistopalveluja ja valittujen kumppanien ohjelmistoja, sekä tarjoaa ohjel-
mistokonsultointia Laitteet-segmentin seulontaratkaisuprojektien tueksi.
Tuhatta euroa 2025 2024 Muutos, %
Liikevaihto 9 475 9 714 -2,5 %
Bruttotulos 6 623 6 889 -3,9 %
Bruttokate % ,* 69,9 % 70,9 %
Käyttökate 1 281 1 897 -32,5 %
Käyttökateprosentti *, % 13,5 % 19,5 %
Liiketulos 453 1 078 -58,0 %
Liikevoittoprosentti *, % 4,8 % 11,1 %
*) Vaihtoehtoiset tunnusluvut, katso Vaihtoehtoisten tunnuslukujen määritelmät ja laskelmat.
Vuonna 2025 Ohjelmistot-segmentin liikevaihto laski 2,5 prosenttia 9 475 (9
714) tuhanteen euroon. Terveydenhuoltoon liittyvä liikevaihto kasvoi, mutta
muuhun kuin terveydenhuoltoon liittyvä konsultointiliikevaihto laski merkittä-
västi vuoden aikana.
Bruttokateprosentti oli 69,9 (70,9) prosenttia.
Käyttökate oli 1 281 (1 897) tuhatta euroa eli 13,5 (19,5) prosenttia liikevaihdos-
ta. Käyttökatteeseen vaikutti edellä mainittujen kertaluonteisten kulujen lisäksi
konsultointiliiketoiminnan kannattavuuden heikkeneminen.
Konsernitason kulut
Konsernitason kuluiksi katsotaan koko konsernia palvelevien toimintojen, kuten
kassanhallinta, konsernikirjanpito, markkinointi, lakiasiat, henkilöstöhallinto
sekä IT kulut.
Konsernitason operatiiviset kulut olivat vuonna 2025 4 369 (3 692) tuhatta eu-
roa. Kulujen kasvuun vaikuttivat erilaiset kertaluontoiset konsultointikulut sekä
palkitsemisohjelmat.
5

Graphics
31
Tase, taloudellinen asema ja investoinnit
Vuonna 2025 liiketoiminnan nettorahavirta oli -2 482 (-1 596) tuhatta euroa.
Investointien nettorahavirta oli -2 357 (-2 118) tuhatta euroa ja se koostui enim-
miltä osin tuotekehitysmenojen aktivoinneista.
Rahoituksen rahavirta oli katsauskaudella 4 186 (7 081) tuhatta euroa. Optomed
toteutti 10.12.2025 suunnatun osakeannin, joka koostui 1 760 000 yhtiön uudesta
osakkeesta. Annissa kerättiin noin 6,0 miljoonan euron bruttovarat.
Tutkimus ja tuotekehitys
Optomed on tutkimukseen ja tuotekehitykseen keskittyvä terveysteknologiayh-
tiö. Yhtiön keskittyminen tutkimukseen ja tuotekehitykseen on aina ollut yhtiön
toiminnan ydin sen perustamisvuodesta 2004 lähtien, minkä seurauksena yh-
tiölle on muodostunut vahva kansainvälinen patenttisalkku: 51 kansainvälistä
patenttia ja 14 vireillä olevaa patenttia. Lisäksi Optomedilla on 5 rekisteröityä ja
4 vireillä oleva mallisuojaa sekä 87 rekisteröityä tavaramerkkiä.
Optomedin johto uskoo, että vahva patenttisalkku ja uusien kamera- ja ohjel-
mistoratkaisujen jatkuva kehittäminen ovat yhtiön tärkeimpiä kilpailuetuja.
Optomedin oma ja patentoitu teknologia on mahdollistanut sen, että Optomed
voi kehittää ja valmistaa sellaisia kädessä pidettäviä silmänpohjakameroita, joilla
saadaan otettua korkealaatuisia kuvia. Kuvien laatu on parempi tai vastaava kuin
useissa perinteisissä pöytämallisissa silmänpohjakameroissa.
Yhtiön tutkimus ja tuotekehitysinvestoinnit olivat yhteensä 3 847 tuhatta euroa ja
niiden osuus liikevaihdosta oli 22,5 prosenttia vuonna 2025. Vastaavasti vuonna
2024 tutkimus ja tuotekehityskulut olivat yhteensä 3 819 tuhatta euroa, mikä
vastaa 25,4 prosenttia liikevaihdosta.
Yritysvastuu
Ympäristö- ja yhteiskuntavastuuseen sekä hallintotapaan liittyvät asiat (Environ-
ment, Social and Governance, ESG) ovat erottamaton osa Optomedin liiketoi-
mintaa. Yhtiö on edelleen melko pieni, minkä vuoksi johdolla on mahdollisuus
ottaa ESG- asiat tehokkaasti huomioon.
Yhtiö on tunnistanut valmistusprosessinsa yhdeksi olennaisimmista vastuullisuu-
den osa-alueista ja keskeisimmät vastuullisuusriskit liittyvät valmistustoimintaan.
Vastuullisuuskysymykset on tämän vuoksi otettu huomioon valmistukseen
liittyvässä päätöksenteossa. Tällä hetkellä Optomedin laitteita valmistaa New
Yorkin pörssiin (NYSE) listattu EMS-kumppani, joka noudattaa tiukkoja vastuulli-
suusvaatimuksia omassa raportoinnissaan. Tämä tuo Optomedille läpinäkyvyyttä
ja varmuutta siitä, että vastuullisuuskysymykset on otettu huomioon yhtiön
laitteiden valmistuksessa.
Optomed on ottanut käyttöön hallintorakenteen, jota Helsingin pörssin päälis-
talla olevilta yhtiöiltä edellytetään, useita uusia vastuullisuutta tukevia toimin-
taperiaatteita, kuten yhtiön toimintaperiaatteet (Code of Conduct) sekä rikko-
musepäilyistä ilmoittamisen (whistleblowing) käytäntöjä, joita yhtiön jokaisen
työntekijän odotetaan noudattavan. Yhtiön toimintaperiaatteet painottavat
rahanpesun torjuntaan ja korruption vastaiseen (anti-bribery & corruption, ABC)
toimintaan liittyviä käytäntöjä, sillä niiden arvioidaan olevan äärimmäisen tärkeitä
Optomedin liiketoiminnan kansainvälisen luonteen vuoksi. Yhtiön hallintoa on
Tuhatta euroa 2025 2024
Tutkimus- ja kehittämisinvestoinnit 3 847 3 819
Osuus liikevaihdosta, % 22,5 % 25,4 %
6

Graphics
32
vahvistettu merkittävästi ja hallitukseen sekä tarkastusvaliokuntaan tehdyillä
uusilla henkilövalinnoilla on saatu uutta osaamista yhtiöön. Hallinnointijärjes-
telmä on kuvattu kokonaisuudessaan Optomedin julkaisemassa selvityksessä
hallinto- ja ohjausjärjestelmästä.
Terveysteknologia on säädelty toimiala, mikä vaikuttaa myös yhtiön valitsemaan
huolelliseen lähestymistapaan vastuullisuuskysymyksissä. Optomed noudattaa
sähkö- ja elektroniikkalaitteita koskevaa direktiiviä (RoHS-direktiivi), kemikaalien
rekisteröinti- ja lupamenettelyä koskevaa asetusta (REACH-asetus), konΌik-
ti-alueiden mineraaleja koskevaa sääntelyä sekä kaikkia sovellettavissa olevia
yksityisyyden ja kuluttajansuojaa sekä tuoteturvallisuutta koskevia määräyksiä.
Optomedin lääkinnällisiä laitteita koskevien määräysten noudattamista valvoo
säännöllisesti myös ulkopuolinen valvoja.
Henkilöstö, johto ja konsernirakenne
Henkilöstö
Yhtiöllä oli tilikauden lopussa 31.12.2025 yhteensä 111 työntekijää, joista mer-
kittävä osa työskenteli asiantuntijatehtävissä. Työntekijöiden työsuhteet ovat
pääasiassa vakituisia.
Henkilöstömäärä 2025 2024
Keskimääräinen henkilöstömäärä 114 112
Henkilöstömäärä kauden lopussa 111 115
Johto
Optomed Oyj:n johtoryhmään kuuluivat vuoden 2025 lopussa toimitusjohtaja
Juho Himberg, talousjohtaja Sakari Knuutti, Ohjelmistot-segmentin johtaja Markku
Myllylä ja Laitteet-segmentin johtaja Laura Piila.
Henkilöstömäärä maittain 2025 2024
Suomi 99 100
Kiina 6 6
Yhdysvallat 6 9
Yhteensä 111 115
7

Graphics
33
Juho Himberg
Toimitusjohtaja
Laura Piila
Laitteet-segmentin johtaja
Sakari Knuutti
Talousjohtaja
Markku Myllylä
Ohjelmistot-segmentin johtaja
8

Graphics
34
Yhtiön tytäryhtiöt Konsernin omistusosuus ja äänivalta (prosentteina) Perustamismaa
Optomed Software Oy 100 % Suomi
Ubetec Oy 100 % Suomi
Optomed Hong Kong Ltd 100 % Hong Kong
Optomed China Limited Co.,Ltd 100 % Kiina
Optomed USA Inc. 100 % Yhdysvallat
Konsernirakenne
Konserniin kuuluvat emoyhtiö Optomed Oyj ja viisi tytäryhtiötä Suomessa,
Kiinassa, Yhdysvalloissa ja Hong Kongissa. Konsernin emoyhtiö Optomed Oyj
huolehtii muun muassa Konsernin hallinnosta sekä talous- ja kirjanpitotoiminnois
ta, henkilöstöhallinnosta, lakiasioista sekä yritysviestinnästä. Laitteet-segmentin
liiketoiminta kuuluu emoyhtiölle ja eri maayhtiölle, kun taas Ohjelmistot-seg-
mentin liiketoiminta tapahtuu Optomed Software Oy:n kautta. Suomen lisäksi
yhtiöllä on toimintaa myös ulkomailla tytäryhtiöidensä kautta. Ulkomaalaisten
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Yhtiöllä on yksi yhtäläiset oikeudet tuottava osakesarja. Katsauskauden lopussa
Optomed Oyj:n rekisteröity kokonaismäärä oli yhteensä 21 453 297 osaketta,
joista yhtiön itsensä hallussa oli 22 042 osaketta. Yhtiön hallussa olevien osak-
tytäryhtiöiden pääasiallisiin tehtäviin kuuluvat paikallisten markkinoiden myynti- ja
jakelukanavien hallinta, tuoterekisteröinnit sekä uusien tuotteiden lanseeraukset,
brändinrakennus, markkinointi, myynninjälkeiset palvelut sekä huoltopalvelut.
Seuraavassa taulukossa esitetään yhtiön tytäryhtiöt sekä omistusosuudet
31.12.2025.
keiden määrä vastaa suunnilleen 0,1 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista ja
äänivallasta. Yhtiön markkina-arvo oli 80,9 miljoonaa euroa katsauskauden
lopussa.
9

Graphics
35
Sektori Osakkeenomistajien määrä % osakkeenomistajista Osakkeiden määrä % osakkeista
Yritykset 439 3,83 4 340 258 20,23
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 22 0,19 4 553 981 21,23
Julkisyhteisöt 7 0,06 1 652 773 7,7
Kotitaloudet 10 952 95,53 10 574 897 49,29
Kotita. palv. ei voit.tavoit. yhteisöt yhteensä 15 0,13 25 033 0,12
Ulkomaat 21 0,18 66 149 0,31
Yhteensä 11 456 99,93 21 213 091 98,88
Hallintarekisteröityä 8 0,07 240 206 1,12
Osakemäärä 11 464 100 21 453 297 100
Osakkeiden määrä Osakkeenomistajat % Osakkeet %
1 100 3b701 32,28 168 903 0,79
101 - 1 000 5 784 50,45 2 372 034 11,06
1 001 - 10 000 1 764 15,39 4 778 312 22,27
10 001 - 100 000 187 1,63 4 994 702 23,28
100 001 - 1 000 000 26 0,23 6 834 866 31,86
> 1 000 000 2 0,02 2 304 480 10,74
Yhteensä 11 464 100 21 453 297 100
Hallintarekisteröityjä 8 0,07 240 206 1,12
Liikkeeseenlaskettu määrä 21 453 297 100
10
Graphics
36
Osakkeenomistaja Osakkeita % osakkeista
1 OP-Suomi Pienyhtiöt 1 233 874 5,75
2 Sr Säästöpankki Pienyhtiöt 1 070 606 4,99
3 Danske Invest Suomi Osake 925 787 4,32
4 Sr Aktia Capital 751 860 3,5
5 Suomen Teollisuussijoitus Oy 601 080 2,8
6 Sr eQ Suomi 473 554 2,21
7 Säästöpankki Kotimaa 429 275 2,00
8 Sr Nordea Nordic Small Cap 362 125 1,69
9 Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo 330 000 1,54
10 Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen 263 911 1,23
10 suurinta omistajaa yhteensä 6 442 072 30,03
Joista hallintarekisteröityjä 0 0,00
Muut 15 011 225 69,97
Yhteensä 21 453 297 100
Katsauskauden lopussa Optomedin hallituksen puheenjohtajan ja hallituksen
jäsenten määräysvallassa oli 63 139 osaketta, mikä vastaa noin 0,29 prosenttia
kaikista osakkeista. Toimitusjohtaja ja johtoryhmä omistivat 60 000 osaketta ja
713 125 optiota.
11
Graphics
37
Osakassopimukset
Yhtiö ei ole tietoinen yhtiön osakkeenomistajien välisistä voimassa olevista osa-
kassopimuksista eikä se ole kenenkään määräysvallassa.
Lisätietoa osakkeisiin, omistusosuuksiin ja osakkeiden kaupankäyntiin liittyen
yhtiön verkkosivuilla osoitteessa www.optomed.com.
Valtuutukset
Yhtiön 9.5.2025 pidetty varsinainen yhtiökokous antoi hallitukselle seuraavat
valtuutukset:
Yhtiökokous myönsi hallitukselle valtuuden omien osakkeiden hankkimiseen
sekä niiden pantiksi ottamiseen. Osakkeita voidaan hankkia tai ottaa pantiksi
enintään 1 969 330 kappaletta. Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 18 kuukautta.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeannista sekä osakeyhtiölain
10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta. Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla
enintään 1 969 330 osaketta.
Hallitus on oikeutettu päättämään kaikista osakeannin ja osakkeisiin oikeutta
-
vien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista, mukaan lukien oikeus poiketa
osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta. Valtuutus on voimassa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 18 kuukautta
tämän yhtiökokouksen päätöksestä.
12
Graphics
38
Konsernin osakekohtaiset tunnusluvut 2025 2024 2023
Osakekohtainen tulos -0,34 -0,29 -0,27
Osakekohtainen oma pääoma 1,21 1,27 1,22
Osakekohtainen osinko ---
Osinko/tulos, % ---
Efektiivinen osinkotuotto, % - - -
Hinta/voitto -suhde (P/E -luku) -11,25 -15,97 -14,00
Osakkeen kurssikehitys, osakeantioikaistu *
Alin kurssi 3,36 3,29 2,38
Ylin kurssi 4,73 7,74 4,63
Keskim. kaupantekokurssi 3,99 4,74 3,45
Viimeinen kaupantekokurssi 3,77 4,66 3,72
Osakkeiden markkinarvo kauden lopussa 80 879 91 771 67 445
Osakkeiden painotettu keskim. lkm kauden aikana 19 558 287 17 874 677 15 949 241
Osakkeiden painotettu keskim. lkm. kauden lopussa 19 810 521 18 675 167 16 706 508
13
Graphics
39
Osakekohtaisten tunnuslukujen laskentakaavat
Osakekohtainen tulos: Tilikauden voitto / Ulkona olevien osakkeiden painotettu keskiarvo
Osakekohtainen oma pääoma: Oma pääoma / Osakkeiden antioikaistu lukumäärä tilinpäätöspäivänä vähennettynä yhtiön omilla osakkeilla
Osakekohtainen osinko:
Tilikaudella jaettu osinko / Osakkeiden antioikaisut lukumäärä tilinpäätöspäivänä vähennettynä yhtiön omilla osakkeilla
Osinko tuloksesta, %: Osakekohtainen osinko / Osakekohtainen tulos × 100 %
Efektiivinen osinkotuotto, %: Osakekohtainen osinko / Osakkeen antioikaistu tilikauden viimeinen kaupantekokurssi x 100 %
Hinta/voitto -suhde (P/E -luku) Osakkeiden antioikaistu viimeinen kaupantekokurssi / osakekohtainen tulos
14
Graphics
40
Optio-ohjelmat
Yhtiö on perustanut useita optio-ohjelmia kannustusjärjestelminä, jotka on
suunnattu konsernin työntekijöille, toimitusjohtajille ja konsulteille.
Yhtiön osakeoptio-ohjelmat on kuvattu alla.
Kukin optio-oikeus oikeuttaa merkitsemään yhden (1) uuden tai, mikäli yhtiön
hallitus niin päättää, olemassa olevan yhtiön A-sarjan osakkeen, tai, mikäli yhtiöllä
on vain yksi osakelaji kuten listautumisesta seuraa, yhden tällaisen osakkeen.
Merkintähinnat ja merkintäajat on määritelty optio-oikeuksien ehdoissa.
Osinko-oikeus ja muut osakkeenomistajan oikeudet alkavat, kun relevanttien
optioiden nojalla merkityt osakkeet on rekisteröity Kaupparekisteriin, tai mikäli
annetaan yhtiön olemassa olevia osakkeita, luovutuksen toteutumisesta lukien
edellyttäen, että luovutus on täysin maksettu.
Optiot menetetään ja ne siirtyvät takaisin yhtiölle automaattisesti ilman vasti-
ketta, mikäli optionhaltijan työ- tai palvelussuhde konserniin päättyy mistä
tahansa syystä, tai mikäli konserniin konsulttisuhteessa olevan optionhaltijan
työpanosta koskeva konsulttisopimus päättyy mistä tahansa syystä, ellei hallitus
päätä poiketa tästä säännöstä.
Ohjelma Merkintähinta (EUR) Merkintä-aika Jäljellä olevat optiot 31.12.2025
2017B 3,5 1 .7 2020 1 .7 2027 29 300
2018C 3,5 1 .7 2020 31 .12 2027 93 800
2019A 3,5 1.7.2021-31.12.2027 66 000
2019C 3,5 1 .7 2020 31 .12 2027 20 000
2022A 4,17 1.1 2026–31.12.2027 196 125
2024A 4,62 1.1 2026–31.12.2028 237 500
2025A 3,77 1.1.2027-31.12.2029 190 000
Yhteensä 832 725
15
Graphics
41
Yhtiökokouksen päätökset
Optomed Oyj:n 9.5.2025 pidetty varsinainen yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen
31.12.2024 päättyneeltä tilikaudelta, myönsi hallituksen jäsenille ja toimitusjoh-
tajalle vastuuvapauden 31.12.2024 päättyneeltä tilikaudelta sekä vahvisti yhtiön
toimielinten palkitsemisraportin.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että vuodelta 2024 ei
makseta osinkoa.
Hallituksen jäsenten lukumääräksi vahvistettiin seitsemän. Catherine Calarco,
Ty Lee, Seppo Mäkinen, Petri Salonen ja
Reijo Tauriainen valittiin uudelleen ja Leana Wen ja Sameer Badlani valittiin
uusina jäseninä hallituksen jäseniksi.
Yhtiökokous vahvisti hallituksen vuosipalkkiot seuraavasti:
hallituksen puheenjohtaja 36 000 euroa
hallituksen jäsenet 18 000 euroa.
Lisäksi valiokuntien puheenjohtajille maksetaan 300 euron ja jäsenille 200 euron
kokouspalkkio jokaisesta valiokuntien kokouksesta. Hallituksen vuosipalkkioista
40 prosenttia maksetaan Optomedin osakkeina ja 60 prosenttia rahana. Op-
tomedin osakkeina maksettava osa hallituksen palkkiosta luovutetaan, mikäli
mahdollista, kokonaisuudessaan Yhtiön omista osakkeista sen mukaisesti kuin
hallitus valtuutettiin päättämään osakeannista ja osakkeisiin oikeuttavien eri-
tyisten oikeuksien antamisesta. Palkkiot maksetaan kerran vuodessa elokuussa
Optomedin puolivuosikatsauksen julkistamisen jälkeen.
Yhtiön tilintarkastajaksi valittiin uudelleen tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab, joka
on ilmoittanut, että yhtiön päävastuullisena tilintarkastajana toimii KHT Heidi Hyry.
Tilintarkastajan palkkio päätettiin maksaa yhtiön hyväksymän laskun mukaan.
Yhtiökokous myönsi hallitukselle valtuuden omien osakkeiden hankkimiseen
sekä niiden pantiksi ottamiseen. Osakkeita voidaan hankkia tai ottaa pantiksi
enintään 1 969 330 kappaletta. Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 18 kuukautta. Yh-
tiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeannista sekä osakeyhtiölain
10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta. Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla
enintään 1 969 330 osaketta. Hallitus on oikeutettu päättämään kaikista osa-
keannin ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista,
mukaan lukien oikeus poiketa osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta.
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen
saakka, kuitenkin enintään 18 kuukautta tämän yhtiökokouksen päätöksestä.
Yhtiökokouksen jälkeen pitämässään kokouksessa hallitus valitsi keskuudestaan
puheenjohtajaksi Petri Salosen. Valiokuntien jäsenet valittiin seuraavasti:
Tarkastusvaliokunta:
Reijo Tauriainen (puheenjohtaja)
Sameer Badlani
Catherine Calarco
Palkitsemisvaliokunta:
Ty Lee (puheenjohtaja)
Seppo Mäkinen
Leana Wen
16
Graphics
42
Riskit ja epävarmuustekijät
GEOPOLITIIKKA
Optomed toimii globaalisti.
Geopoliittiset jännitteet voivat vaikuttaa Optomedin toimitusketjun tai myynnin
kilpailukykyyn, mikä voi johtaa kustannusten kasvuun tai aiheuttaa mahdollisia
häiriöitä esimerkiksi tullien muodossa. Optomedin laitteet valmistetaan Thai-
maassa ja yksi yhtiön päämarkkinoista on Yhdysvallat. Tästä syystä mahdollisilla
korkeilla tulleilla Yhdysvaltain ja Thaimaan välillä voi olla negatiivisia vaikutuksia
yhtiön liiketoimintaedellytyksiin Yhdysvalloissa.
TUOTTEIDEN KORKEA LAATU
Tuotteiden laatu ja turvallisuus ovat erittäin tärkeitä yhtiön kilpailukyvyn kannalta .
Jos yhtiö ei pysty jatkuvasti kehittämään ja päivittämään kädessä pidettäviä
silmänpohjakameroitaan ja ohjelmistoratkaisujaan tai identi΋oimaan tai inte-
groimaan uusia tuotteita ja tuotealustoja tarjontaansa, voi tällä olla haitallinen
vaikutus yhtiöön. Yhtiön tai sen kumppaneiden tuotteille voidaan tehdä kliinisiä
tutkimuksia, joiden tulokset ovat kriittisiä tuotteiden viranomaishyväksyntien ja
markkinoille saattamisen kannalta.
STRATEGIA JA YRITYSJÄRJESTELYT
Yhtiö voi epäonnistua strategiansa toteuttamisessa tai strategia itsessään voi olla
epäonnistunut.
Yhtiön strategian menestyksekäs toteuttaminen riippuu useista tekijöistä, joista
osa on kokonaan tai osittain yhtiön vaikutusmahdollisuuksien ulkopuolella. Yh
-
tiöllä on toimintansa kokoon nähden riittävät riskienhallintamenettelyt, mutta
yhtiön riskienhallintatoiminto ei välttämättä kykene tunnistamaan tai valvomaan
kaikkia olennaisia riskejä ja määrittämään tehokkaita riskienhallintamenettelyitä
ja vastuuhenkilöitä, jotka voivat vaikuttaa yrityksen strategiaan. Yhtiö on lisäksi
riippuvainen kyvystään kehittää ja hallinnoida tuotteidensa vaihtelevia reittejä
markkinoille, myyntikanaviensa tehokkuudesta sekä asiakas- ja jälleenmyyjäsuhteis-
taan. Yhtiö näkee mahdollisuuksia yritysjärjestelyissä, joihin luonnostaan sisältyy
riskejä. Strategian epäonnistuminen voi johtaa alaskirjauksiin yhtiön liikearvossa.
MARKKINAT JA KILPAILU
Yhtiö toimii erittäin kilpailluilla ja kapeilla markkinoilla.
Optomed toimii nopeasti kehittyvillä ja vahvasti kilpailluilla silmänpohjakame-
roiden markkinoilla. Yhtiön tulevan kasvun kannalta markkinoiden hyväksyntä
yhtiön tuotteille ja ohjelmistoratkaisuille on hyvin tärkeää. Optomed tunnistaa,
että markkinoille voi tulla uusia tuotteita, jotka voivat aiheuttaa muutoksia mark-
kinoissa. Lisäksi yhtiöllä on rajallinen asiakaskunta tietyillä keskeisillä alueilla,
ja täten näiden keskeisten markkinoiden ja yksittäisten keskeisten asiakkaiden
menettämisellä voi olla haitallinen vaikutus Yhtiön tulontuottamiskykyyn.Yhdys-
valloissa tekoälyyn perustuvat diabeettisen retinopatian seulonnat ovat korvat-
tavuuden piirissä. Seulonta vaikuttaa HEDIS pisteisiin. Mikäli korvaustasoihin
tai HEDIS pisteytykseen tulisi olennaisia muutoksia, se voi vaikuttaa haitallisesti
yhtiön liikevaihto- ja kasvu kasvunäkymiin Yhdysvalloissa.
ULKOISET TALOUDELLISET JA POLIITTISET RISKIT SEKÄ LUONNONKATASTROFIT
Optomed toimii eri puolilla maailmaa ja on siten alttiina erilaisille ulkoisille riskeille.
Yhtiö on altis luonnonkatastrofeille maissa, joissa yhtiöllä on toimintaa sekä ylei-
sille ja erityisille maakohtaisille taloudellisille, poliittisille ja säätelyä koskeville ris-
keille jotka voivat aiheuttaa epävakautta yhtiön myynnissä sen avainmarkkinoilla.
TOIMITUSKETJU
Optomedin liiketoiminta on riippuvainen materiaalien hankinnan, valmistuksen ja
oikea-aikaisen jakelun tehokkuudesta.
Yhtiö on riippuvainen sopimusvalmistajistaan toimivan ja tehokkaan tuotannon
järjestämisessä sekä tuotteiden kokoamisessa. Yhtiö on lisäksi riippuvainen toi-
mittajista, mikä saattaa vaikuttaa yhtiön kykyyn toimittaa tuotteet asiakkailleen
sovitussa aikataulussa. Lisäksi Optomed saa merkittävää, toistuvaa liikevaihtoa
Yhdysvalloissa Optomed Aurora AEYE -ratkaisusta tekoälykumppanin kanssa
tehdyn revenue share-mallin kautta, ja siten tämän sopimuksen menetys tai
päättyminen muodostaisi yhtiölle olennaisen kasvuun liittyvän riskin.
17
Graphics
43
TIETOJÄRJESTELMÄT JA INFORMAATIO
Yhtiön toiminta on entistä riippuvaisempi IT-järjestelmistä.
Häiriöt yhtiön tietojärjestelmissä voivat vaikuttaa haitallisesti sen liiketoimintaan
useilla tavoilla kuten raportoinnin, myynnin, tuotannon ja kassavirtojen kautta.
OIKEUDENKÄYNNIT
Optomed toimii kansainvälisesti ja tavoittelee kaksinumeroista orgaanista kasvua
keskipitkällä aikavälillä.
Erilaisilla yhtiöön, tai kolmansiin osapuoliin back-to-back vastuutilanteissa,
kohdistuvilla oikeudenkäynneillä tai hallinnollisilla prosesseilla eri maissa voi
olla haitallinen vaikutus yhtiöön; lisäksi yhtiöön kohdistuu aika ajoin väitteitä tai
vaatimuksia liittyen erityisesti lääkintälaitteiden tuotevastuisiin ja immateriaa-
lioikeuksiin eri maissa, joita yhtiö joutuu arvioimaan soveltuvien lakien valossa.
Nämä voivat aiheuttaa yhtiölle kustannuksia ja vastuita ja voivat vaikuttaa hai-
tallisesti yhtiön taloudelliseen asemaan ja liiketoimintaedellytyksiin.
LIIKESALAISUUDET JA PATENTIT
Teknologinen osaaminen on yhtiön kilpailuetu, jota on pystyttävä suojaamaan.
Teknologinen osaaminen, liikesalaisuudet ja patentit ovat tärkeitä yhtiön kil-
pailuedun kannalta, ja yhtiö seuraa jatkuvasti immateriaalioikeuksiaan. Yhtiö
ei välttämättä pysty suojaamaan liikesalaisuuksia tai muita luottamuksellisia
tietoja, mikä voi johtaa yhtiön nykyisen kilpailuedun menettämiseen. Optomed
voi myös olla pakotettu ryhtymään oikeustoimiin yhtiön immateriaalioikeuksia
rikkovia toimijoita vastaan, tai vastaavasti puolustautumaan väitteiltä koskien
immateriaalioikeuksien rikkomuksia, tai pyrkiä sopimaan immateriaalioikeuksien
käytöstä. Mikäli yhtiö ei pysty menestyksellisesti suojaamaan immateriaalioike-
uksiaan tai epäonnistuu puolustautumaan immateriaalioikeuksien rikkomista
koskevilta väitteiltä tai sopimaan immateriaalioikeuksien käytöstä suotuisin
ehdoin, voi tämä vaikuttaa haitallisesti yhtiön taloudelliseen asemaan ja sen
liiketoimintaedellytyksiin.
OSAAMINEN JA ORGANISAATIO
Osaava työvoima ja ketterä organisaatio ovat ensiarvoisen tärkeitä liiketoiminnan
jatkuvalle menestykselle.
Mikäli Optomed menettäisi avainhenkilöitään tai ei pystyisi houkuttelemaan pal-
velukseensa oikeanlaista osaamista, voisi tällä olla haitallisia vaikutuksia yhtiöön.
RAHOITUS
Yhtiö tarvitsee ulkoista rahoitusta liiketoimintaansa, eikä ole tällä hetkellä kannattava
Yhtiö on riippuvainen ulkoisesta rahoituksesta. Yhtiöllä voi olla vaikeuksia hankkia
vaadittavaa lisärahoitusta kilpailukykyisillä ehdoilla tai rahoitusta ei ole saatavissa
lainkaan, mikä voi edelleen lisää yhtiön likviditeettiriskejä. Lisäksi yhtiö altistuu
luotto- ja vastapuoliriskeille myyntisaataviensa kautta.
VALUUTTAKURSSIT
Optomed toimii kansainvälisesti ja on siten alttiina valuuttakurssiriskeille
Keskeisimmät valuutat, joihin liittyville valuuttakurssiriskeille yhtiö eniten altistuu,
ovat Kiinan renminbi ja Yhdysvaltain dollari. Valuuttakurssien sekä kysynnän
vaihtelu voivat aiheuttaa merkittäviä heilahteluja yhtiön tuotteissaan käyttämien
raaka- aineiden hinnoissa sekä yhtiön omien tuotteiden että OPEX-hinnoissa.
LAIT JA MÄÄRÄYKSET
Lakien ja määräysten noudattaminen on olennainen osa Optomedin liiketoimintaa.
Optomed toimii globaalissa ympäristössä, ja sen täytyy yhdessä toimittajiensa ja
jälleenmyyjiensä kanssa noudattaa monien eri maiden kansallisia ja alueellisia
lakeja ja määräyksiä. Lait ja määräykset voivat liittyä lääkinnällisiin laitteisiin, tuo-
teturvallisuuteen, tuotteiden omistusoikeuksiin, tietosuojaan, immateriaalioike-
uksiin, terveyteen ja turvallisuuteen, kilpailuun, työlainsäädäntöön, veroihin sekä
rahanpesun torjuntaan ja korruptioon. Lisäksi monet yhtiön laitteista edellyttävät
sääntelyyn pohjautuvaa arviointia (mukaan lukien kliiniset tutkimukset) sekä lupaa
ja/tai hyväksyntää ennen kuin ne voidaan tuoda markkinoille. Näiden lakien ja
määräysten noudattamatta jättäminen voi johtaa myyntilupien menettämiseen
18
Graphics
44
kyseisillä markkinoilla, tuotteiden takaisinvetoihin, maineen menetykseen sekä
siviili- ja rikosoikeudellisten kanteisiin, jotka voivat aiheuttaa Optomedille tai
sen työntekijöille suoraa tai epäsuoraa vahinkoa, joita yhtiön vakuutusturva ei
välttämättä kata kokonaan. Erityisesti epäonnistuminen eräiden lääkinnällisiin
laitteisiin liittyvien määräysten ja hyväksymisprosessien noudattamisessa voi
haitata yhtiön tuotteiden pääsyä markkinoille.
Kiistat
Yhtiön hallituksen käsityksen mukaan, yhtiö ei tällä hetkellä ole osallisena sel-
laisissa riita-asioissa tai oikeudenkäynneissä, joilla olisi merkittävää vaikutusta
konsernin taloudelliseen asemaan.
Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat
Yhtiö on neuvotellut uudelleen sekä OP:n että Valtiokonttorin lainojen
takaisinmaksuaikoja. Saatujen päätöksien perusteella Valtiokonttorin laina-aikoja
jatkettiin noin 2 vuodella ja OP lainojen osalta 6-12 kk.
Hallituksen voitonjakoehdotus
Emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat 31.12.2025 olivat 28 713 076,88 euroa ja
tilikauden tappio kauden lopussa -5 573 210,42 euroa. Hallitus ehdottaa var-
sinaiselle yhtiökokoukselle, että osinkoa ei jaeta ja että ulkona oleville 21 453
297 osakkeelle kuuluvat voitonjakokelpoiset varat jäävät yhtiölle ja ne jätetään
tuleville tilikausille.
Taloudelliset näkymät vuodelle 2026
Optomed odottaa liikevaihdon kasvavan vuonna 2026 verrattuna vuoteen 2025.
19
Graphics
45
Konsernin tuloslaskelma
Tuhatta euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2025 1.1.-31.12.2024
Liikevaihto 2,3 17 096 15 040
Liiketoiminnan muut tuotot 4 5 10
Materiaalit ja palvelut 5 -6 222 -5 374
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 6 -9 950 -8 931
Poistot ja arvonalentumiset 8 -2 516 -2 499
Liiketoiminnan muut kulut 7 -4 454 -4 204
Liiketulos -6 042 -5 957
Rahoitustuotot 9 580 1 217
Rahoituskulut 9 -1 256 -776
Nettorahoituskulut -676 441
Tappio ennen veroja -6 718 -5 516
Tuloverot 10 77 66
Tilikauden tappio -6 640 -5 450
Tilikauden tappion jakautuminen
Emoyrityksen omistajille -6 640 -5 450
Emoyrityksen omistajille kuuluvasta tappiosta laskettu osakekohtainen tappio
Laimentamaton osakekohtainen tappio, euroa 11 -0,34 -0,29





Tilinpäätös 2025
20


Graphics
46
Konsernin laaja tuloslaskelma
Tuhatta euroa 1.1.-31.12.2025 1.1.-31.12.2024
Tilikauden tappio -6 640 -5 450
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi Muuntoerot 855 -329
Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen 855 -329
Tilikauden laaja tulos yhteensä -5 785 -5 778
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen Emoyrityksen omistajille -5 785 -5 778
21


Graphics
47
Konsernitase
Tuhatta euroa Liitetieto 31.12.2025 31.12.2024
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo 4 256 4 256
Kehittämismenot 8 739 8 288
Asiakassuhteet 499 721
Teknologia-omaisuuserä 229 331
Muut aineettomat hyödykkeet 365 370
Aineettomat hyödykkeet yhteensä 12 14 089 13 965
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 13 894 652
Käyttöoikeusomaisuuserät 14 1 212 1 456
Laskennalliset verosaamiset 10 13 12
Pitkäaikaiset varat yhteensä 16 208 16 085
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 15 2 382 1 961
Myyntisaamiset 3,16,21 2 756 2 411
Muut saamiset 17 718 857
Rahavarat 16 9 909 10 467
Lyhytaikaiset varat yhteensä 15 765 15 695
Varat yhteensä 31 973 31 781
22

Graphics
48
Tuhatta euroa Liitetieto 31.12.2025 31.12.2024
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 80 80
Ylikurssirahasto 504 504
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 65 224 59 608
Muuntoero 861 6
Kertyneet voittovarat -36 012 -31 111
Tilikauden tappio -6 640 -5 450
Oma pääoma yhteensä 18 24 016 23 637
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 19,21 0 790
Julkiselta vallalta saadut lainat 19,21 371 521
Vuokrasopimusvelat 14,19 835 1 017
Laskennalliset verovelat 10 157 234
Pitkäaikaiset velat yhteensä 1 363 2 561
Konsernitase
23

Graphics
49
Tuhatta euroa Liitetieto 31.12.2025 31.12.2024
Lyhytaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 19,21 789 794
Julkiselta vallalta saadut lainat 19,21 274 193
Vuokrasopimusvelat 14,19 442 495
Ostovelat 19 1 159 891
Muut velat 3,20 3 929 3 210
Lyhytaikaiset velat yhteensä 6 593 5 583
Velat yhteensä 7 956 8 144
Oma pääoma ja velat yhteensä 31 973 31 781
Konsernitase
24


Graphics
50
Konsernin rahavirtalaskelma
Tuhatta euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2025 1.1.-31.12.2024
Liiketoiminnan rahavirrat
Tilikauden tappio -6 640 -5 450
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset 8 2 516 2 499
Rahoitustuotot ja -kulut 9 430 -466
Muut oikaisut (IFRS2) 537 653
Rahavirta ennen nettokäyttöpääoman muutosta -3 158 -2 764
Nettokäyttöpääoman muutokset:
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos (lisäys (-) / vähennys (+)) -483 -335
Vaihto-omaisuuden muutos (lisäys (-) / vähennys (+)) -492 901
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos (lisäys (+) / vähennys (-)) 1 701 688
Rahavirta ennen rahoituseriä -2 431 -1 510
Maksetut korot -54 -115
Maksetut muut rahoituskulut -112 -121
Saadut korot 115 151
Liiketoiminnan nettorahavirta (A) -2 482 -1 596











25

Graphics
51
Konsernin rahavirtalaskelma
Tuhatta euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2025 1.1.-31.12.2024
Investointien rahavirrat
Kehittämismenojen aktivointi 12 -1 796 -1 843
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankinnat 13 -561 -275
Investointien nettorahavirta (B) -2 357 -2 118
Rahoituksen rahavirta
Osakeannista saadut maksut 18 5 984 9 182
Osakeannin transaktiokulut -419 -553
Lainojen lyhennykset 19 -863 -1 053
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset 14,19 -517 -494
Rahoituksen nettorahavirta (C) 4 186 7 081
Liiketoiminnan, investointien ja rahoituksen nettorahavirrat (A+B+C) -653 3 367
Rahavarojen muutos -653 3 367
Rahavarat 1.1. 10 467 7 118
Valuuttakurssien muutosten vaikutus 95 -19
Rahavarat 31.12. 16 9 909 10 467






26


Graphics
52
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Tuhatta euroa Liitetieto
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Sijoitetun vapaan oman
pääoman ra
hasto
Muunto-
erot
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2025
80 504 59 608 6 -36 560 23 637
Laaja tulos
Tilikauden tappio
-6 640 -6 640
Muut laajan tuloksen erät
muuntoerot
855 855
Tilikauden laaja tulos yhteensä
855 -6 640 -5 785
Liiketoimet omistajien kanssa
Osakeanti
5 565 5 565
Osakeperusteiset maksut
51 51
Osakeoptiot
6 549 549
Liiketoimet omistajien
kanssa yhteensä
5 616 549 6 165
Oma pääoma 31.12.2025
18 80 504 65 224 861 -42 652 24 016
27

Graphics
53
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Tuhatta euroa Liitetieto
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Sijoitetun vapaan oman
pääoman rahasto
Muunto-
erot
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2024 80 504 50 936 334 -31 493 20 361
Laaja tulos
Tilikauden tappio -5 450 -5 450
Muut laajan tuloksen erät
muuntoerot
-329 -329
Tilikauden laaja tulos yhteensä -329 -5 450 -5 778
Liiketoimet omistajien kanssa
Osakeanti 7 322 7 322
Osakeperusteiset maksut 43 43
Osakeoptiot 6 1 307 382 1 689
Liiketoimet omistajien
kanssa yhteensä
8 672 382 9 054
Oma pääoma 31.12.2024 18 80 504 59 608 6 -36 560 23 637
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
28


Graphics
54
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
29

Graphics
55
1. Yrityksen perustiedot sekä tilinpäätöksen
laatimisperusta

1.1 Yrityksen perustiedot
Optomed on vuonna 2004 perustettu suomalainen lääketieteen tekniikan kon-
serni (jäljempänä “Optomed” tai “Konserni”),
joka on erikoistunut kädessäpidettä-
vien silmänpohjakameroiden ja kokonaisratkaisujen tuottamiseen sokeuttavien
silmänpohjasairauksien seulontaa varten
.
Konsernin emoyritys, Optomed Oyj (jäljempänä ”Yhtiö”), on suomalainen, Suomen
lakien mukaan perustettu julkinen osakeyhtiö, jonka Y-tunnus on 1936446-1.
Yhtiön kotipaikka on Oulu ja rekisteröity osoite Yrttipellontie 1, 90230 Oulu.
Optomed Oyj:n hallitus hyväksyi tämän tilinpäätöksen kokouksessaan. Suomen
osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai hylätä
tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidettävässä yhtiökokouksessa. Yhtiöko-
kouksella on myös mahdollisuus tehdä päätös tilinpäätöksen muuttamisesta.




1.2 Tilinpäätöksen laatimisperusta

Optomedin konsernitilinpäätös on laadittu 31.12.2025 voimassa olleiden EU:n
hyväksymien kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial
Reporting Standards, IFRS) mukaisesti.
Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla
tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä
EU:n asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa
sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä annettuja tulkintoja. Optomed
on soveltanut näitä laatimisperiaatteita kaikilla tässä tilinpäätöksessä esitetyillä
tilikausilla (2024-2025), ellei jäljempänä ole muuta todettu.
Konsernitilinpäätöksen yleiset laatimisperiaatteet on kuvattu jäljempänä tässä
osiossa 1.2. Tilinpäätöseräkohtaiset laatimisperiaatteet sekä kuvaukset johdon
harkintaan perustuvista ratkaisuista sekä arvioiden ja oletusten käytöstä on
esitetty kunkin tilinpäätöserän yhteydessä.
Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisiin hankintamenoihin perustuen, lu-
kuun ottamatta seuraavia eriä, jotka arvostetaan käypään arvoon (katso myös
1.2.3 käypien arvojen määrittäminen):
osakeperusteiset palkitsemisjärjestelyt
Optomedin tilikausi on kalenterivuosi. Tilinpäätöstiedot esitetään pääosin tu-
hansina euroina. Kaikki esitetyt luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen
yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta. Tunnusluvut
lasketaan käyttäen tarkkoja arvoja.


1.2.1 Yhdistelyperiaatteet
Konsernitilinpäätös sisältää emoyritys Optomed Oyj:n, sekä kaikki ne tytäryhtiöt,
joissa emoyrityksellä on määräysvalta raportointikauden päättymispäivänä.
Optomedilla on määräysvalta, kun se olemalla osallisena yhtiössä altistuu yhtiön
muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy
vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yhtiötä koskevaa valtaansa. Hanki-
tut tytäryhtiöt yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä lähtien, kun
Optomed on saanut määräysvallan. Luovutetut tytäryhtiöt yhdistellään siihen
saakka, kun määräysvalta lakkaa. Lisätietoja konsernirakenteesta on esitetty
liitetiedossa 23. Lähipiiritapahtumat.
Konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoitumattomat katteet
sekä sisäinen voitonjako eliminoidaan konsernitilinpäätöstä laadittaessa. Opto-
medilla ei ollut määräysvallattomia omistajia esitettävillä tilikausilla.
Hankitut tai perustetut tytäryhtiöt yhdistellään konsernitilinpäätökseen hankin-
tamenetelmää käyttäen.




30

Graphics
56



1.2.2 Ulkomaan rahan määräiset erät
Jokaisen tytäryhtiön tilinpäätöksiin sisältyvät erät arvostetaan käyttäen sen
taloudellisen ympäristön valuuttaa, jossa kyseinen yritys pääasiallisesti toimii
(”toimintavaluutta”). Konsernitilinpäätös esitetään euroissa, joka on emoyrityksen
toiminta- ja esittämisvaluutta.Tytäryhtiöiden valuuttamääräiset liiketapahtumat
muunnetaan paikallisten toimintavaluuttojen määräisiksi käyttäen tapahtuma-
päivän valuuttakursseja. Valuuttamääräiset saamiset ja velat muunnetaan toimin-
tavaluuttojen määräisiksi käyttäen raportointikauden päättymispäivän kursseja.
Niiden tytäryhtiöiden, joiden toiminta- tai esittämisvaluutta ei ole euro, tuloslas-
kelman ja laajan tuloslaskelman tuotto- ja kuluerät sekä rahavirtalaskelman erät
muunnetaan euroiksi tilikauden keskikursseilla. Tase-erät muunnetaan euroiksi
raportointikauden päättymispäivän kursseja käyttäen. Nämä eri valuuttakurssien
käytöstä syntyvät muuntoerot kirjataan konsernin muihin laajan tuloksen eriin.
Ulkomaisten yksiköiden hankinnan yhteydessä syntyvä liikearvo ja kyseisten ulko-
maisten yksiköiden varojen ja velkojen kirjanpitoarvoihin hankinnan yhteydessä
tehtävät käypien arvojen oikaisut käsitellään kyseisten ulkomaisten yksikköjen
varoina ja velkoina. Ne muun netaan euroiksi raportointikauden päättymispäivän
kursseja käyttäen. Kun ulkomainen yksikkö myydään tai siitä luovutaan muuten,
kokonaan tai osittain, omaan pääomaan kertyneet muuntoerot siirretään tulos-
vaikutteiseksi eräksi osana transaktiosta syntyvää kokonaisvoittoa tai -tappiota.

1.2.3 Käypien arvojen määrittäminen
Omaisuuserän tai velan käypä arvo on hinta, joka saataisiin omaisuuserän
myynnistä tai maksettaisiin velan siirtämisestä markkinaosapuolten välillä ar-
vostuspäivänä toteutettavassa tavanmukaisessa liiketoimessa. Jotkin konsernin
tilinpäätöksen laatimiperiaatteista (ja liitetiedoista) edellyttävät käypien arvojen
määrittämistä, sekä rahoitusvaroille ja -veloille että muille kuin rahoitusvaroille ja
-veloille. Tällöin Optomed hyödyntää yleensä mahdollisimman paljon havainnoit-
tavissa olevia markkinatietoja. Käyvät arvot luokitellaan seuraavasti eri käypien
arvojen hierarkian tasoille, mikä kuvastaa arvostusmenetelmissä käytettävien
syöttötietojen merkittävyyttä:
Taso 1: täysin samanlaisten omaisuuserien tai velkojen noteeratut (oikai-
semattomat) hinnat toimivilla markkinoilla.
Taso 2: muut syöttötiedot kuin tasoon 1 sisältyvät noteeratut hinnat, jotka
kyseiselle omaisuuserälle tai velalle ovat havainnoitavissa joko suoraan (ts.
hintana) tai epäsuorasti (ts. hinnoista johdettuina).
Taso 3: omaisuuserää tai velkaa koskevat syöttötiedot, jotka eivät perustu
havainnoitavissa olevaan markkinatietoon (muut kuin havainnoitavissa
olevat syöttötiedot).
Konserni on soveltanut seuraavia arvostamismenetelmiä käypiä arvoja mää-
rittäessään:
Osakeperusteiset maksut Black-Scholes -optiohinnoittelumenetelmä
(liitetieto 6.4 Osakeperusteiset palkitsemisjärjestelyt).


1.2.4 Liiketulos
Optomed on määritellyt liiketuloksen olevan merkityksellinen välisumma kon-
sernin taloudellisen suoriutumisen ymmärtämisen kannalta. IFRS-standardisto
ei kuitenkaan määrittele liiketulos-käsitettä. Optomed on määritellyt sen seuraa-
vasti: liiketulos on nettomäärä, joka muodostuu kun myyntituottoihin lisätään
liiketoiminnan muut tuotot ja vähennetään:
ostokulut, oikaistuna vaihto-omaisuuden muutoksella
työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
poistot ja arvonalentumistappiot, ja
liiketoiminnan muut kulut.
Kaikki muut tuloslaskelman erät esitetään liiketulos-rivin alapuolella.


31

Graphics
57





1.2.5 Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät
Pitkäaikaiset omaisuuserät (tai luovutettavien erien ryhmät) luokitellaan myy-
tävänä oleviksi jos niiden kirjanpitoarvoa vastaava määrä tulee kertymään
pääasiallisesti omaisuuserien myynnistä sen sijaan, että se kertyisi omaisuuse-
rien jatkuvasta käytöstä. Luokitteluajankohdasta lähtien nämä omaisuuserät
(tai luovutettavien erien ryhmä) arvostetaan kirjanpitoarvoon tai myynnistä
aiheutuvilla menoilla vähennettyyn käypään arvoon sen mukaan, kumpi niistä
on alempi. Poistot näistä omaisuuseristä lopetetaan luokitteluhetkellä.

1.2.6 Tärkeimmät johdon tekemät harkintaan
perustuvat ratkaisut sekä arvioihin ja oletuksiin
liittyvät keskeiset epävarmuustekijät
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää johdon tekevän
harkintaan perustuvia ratkaisuja sekä sellaisten arvioiden ja oletusten käyttä-
mistä, jotka vaikuttavat taseen laadinta-ajankohdan varojen ja velkojen määriin,
ehdollisten varojen ja velkojen raportointiin sekä tuottojen ja kulujen määriin
raportointikaudella. Nämä arviot ja oletukset perustuvat aikaisempaan kokemuk-
seen ja muihin perusteltavissa oleviin tekijöihin, kuten tulevaisuuden tapahtumia
koskeviin odotuksiin, joiden Optomedin johto uskoo olevan kohtuullisia, ottaen
huomioon olosuhteet raportointikauden päättymispäivänä sekä silloin, kun ky
-
seiset arviot ja oletukset on tehty.
Vaikka nämä arviot perustuvat Optomedin johdon parhaaseen näkemykseen
tapahtumista ja toimenpiteistä tilinpäätöksen laatimisajankohtana, on mahdol-
lista, että toteumat saattavat poiketa näistä arvioista. Arvioita ja taustaoletuksia
arvioidaan jatkuvasti sekä tilinpäätöstä laadittaessa. Konserni voi joutua muutta-
maan arvioitaan, mikäli ne olosuhteet, joihin arviot perustuvat, muuttuvat, tai jos
Optomed saa uutta tietoa tai sille kertyy lisää kokemusta. Mahdolliset muutokset
merkitään kirjanpitoon sillä tilikaudella, jonka aikana arviota tai oletusta korjataan.
Johdon harkintaan perustuvien ratkaisujen ja arvioiden käyttö
Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut, joita johto on tehnyt tilinpää-
töksen laatimisperiaatteita soveltaessaan, ja joilla on eniten vaikutusta tilinpää-
töksessä esitettäviin lukuihin, liittyvät seuraaviin osa-alueisiin:
Kehittämismenojen aktivointi: minkä kehittämismenojen katsotaan täyttävän
taseeseen kirjaamisen edellytykset (liitetieto 12. Aineettomat hyödykkeet).
Kameran vuokra-aika: Kameran vuokrakauden pituuden arviointi (liitetieto
13 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet)
Vuokrasopimukset: vuokrakauden pituuden arviointi (liitetieto 14. Vuok-
rasopimukset).
Oletuksiin ja arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät, jotka aiheuttavat
merkittävän riskin varojen ja velkojen kirjanpitoarvojen muuttumisesta olen-
naisesti seuraavan tilikauden aikana, ovat seuraavat:
Liikearvon arvonalentumistestaus (liitetieto 12. Aineettomat hyödyk-
keet).
Kehittämismenojen aktivointi (liitetieto 12. Aineettomat hyödykkeet).
Kehittämismenojen arvonalentumistestaus (liitetieto 12. Aineettomat
hyödykkeet)
Myyntisaamisten luottotappioriskin määrittäminen (liitetieto 21. Rahoi-
tusriskien hallinta)



1.2.7 Tulevilla tilikausilla sovellettavat uudet ja
muutetut standardit
Optomed ei ole vielä soveltanut seuraavia IASB:n jo julkaisemia uudistettuja
standardeja ja tulkintoja. Konserni ottaa ne käyttöön kunkin standardin ja tul-
kinnan voimaantulopäivästä lähtien, tai mikäli voimaantulopäivä on muu kuin
tilikauden ensimmäinen päivä, voimaantulopäivää seuraavan tilikauden alusta
lukien. Optomedin nykyisen arvion mukaan näillä ei ole merkittävää vaikutusta
tuleviin konsernitilinpäätöksiin.
Tilikausilta alkaen Tammikuu 1, 2026: IAS 7, IFRS 1, IFRS 7, IFRS 9, ja IFRS 10
tehdyillä muutoksilla ei ole ollut olennaista vaikutusta tässä esitettävään tilin-
päätökseen.



32

Graphics
58


2. Segmenttiraportointi
2.1 Laatimisperiaate
Toimintasegmentti on konsernin osa, joka harjoittaa liiketoimintaa, josta se voi
saada tuottoja ja josta voi aiheutua kuluja, ja josta on saatavilla erillistä talou-
dellista tietoa. Optomedilla on kaksi raportoitavaa toimintasegmenttiä, jotka
ovat Laitteet ja Ohjelmistot.
Ohjelmisto-segmentti tarjoaa tuotteita seulontaprosessien työnkulun automati-
sointiin, sekä IT-ratkaisuja ja palveluja lääketieteellisten kuvien tallentamiseen,
katselemiseen ja työstämiseen. Optomed tarjoaa myös IT-konsultaatiopalveluita
eri toimialoille, joissa tietosisältö vaatii korkeaa tietoturvan osaamista. Tuote-
portfolioon kuuluu seulontaprosessien työnkulkua automatisoiva ohjelmisto
diabeettisen retinopatian, sekä rinta-, kohdunkaula- ja suolistosyöpien seulontojen
hallintaan. Optomed toimii myös Sectran ohjelmistoratkaisujen jälleenmyyjänä.
Laitteet-segmentti kehittää, valmistaa ja myy ratkaisuja silmäsairauksien sekä
systeemisen terveyden sairauksien tunnistamiseen Optomedin silmänpohjaka-
meroiden sekä niihin integroitujen tekoälyalgoritmien avulla. Asiakkaita ovat niin
perusterveydenhuollon, silmätautien, lastentautien, endokrinologisten sairauksien
kuin neurologiankin ammattilaiset. Optomedin tytäryhtiöt Optomed USA ja Opto-
med China ovat osa Laitteet-segmenttiä. Lisäksi Optomed toimii useiden yritysten
tekoälyalgoritmien jälleenmyyjänä.
Laitteet-segmenttiin kuuluvat kaikki Optomedin kameratuotteet, kuten Optomed
Smartscope Pro, Optomed Aurora, Optomed Aurora AEYE, Optomed Polaris ja
Optomed Lumo. Myös OEM-asiakkaille, kuten Volk Optical, Carl Zeiss Meditec ja
Topcon, valmistettavat tuotteet sisältyvät Laitteet-segmenttiin.
Optomed-konsernissa ylin operatiivinen päätöksentekijä on toimitusjohtaja,
joka arvioi segmenttien suoriutumista ja tekee päätöksiä segmenteille kohdis-
tettavista resursseista. Esitetty segmentti-informaatio perustuu johdon sisäiseen
raportointiin. Optomed ei ole yhdistänyt toimintasegmenttejä raportoitaviksi
segmenteiksi.


33

Graphics
59
2.2 Raportoitavat segmentit
2025
Tuhatta euroa Laitteet Ohjelmistot Konsernin yhteiset Konserni yhteensä
Ulkoiset tuotot 7 620 9 475 0 17 096
Operatiiviset kulut, netto -3 365 -2 853 0 -6 217
Kate 4 255 6 623 0 10 878
Poistot -1 682 -828 -6 -2 516
Muut kulut -4 693 -5 342 -4 369 -14 404
Liiketulos -2 119 453 -4 375 -6 042
Rahoituserät 0 0 -676 -676
Voitto/Tappio ennen verokuluja -2 119 453 -5 051 -6 718
Segmentin varat 12 217 7 805 51 20 073
Investoinnit 2 308 684 56 3 048
Segmentin velat 1 175 653 0 1 828

34

Graphics
60
2024
Tuhatta euroa Laitteet Ohjelmistot Konsernin yhteiset Konserni yhteensä
Ulkoiset tuotot 5 326 9 714 0 15 040
Operatiiviset kulut, netto -2 548 -2 825 9 -5 364
Kate 2 778 6 889 9 9 676
Poistot -1 670 -819 -9 -2 499
Muut kulut -4 451 -4 992 -3 692 -13 135
Liiketulos -3 343 1 078 -3 692 -5 957
Rahoituserät 0 0 441 441
Voitto/Tappio ennen verokuluja -3 343 1 078 -3 250 -5 516
Segmentin varat 10 338 8 225 231 18 794
Investoinnit 1 424 496 56 1 975
Segmentin velat 557 412 239 1 208

35

Graphics
61

3. Myyntituotot
3.1 Laatimisperiaate
Optomedilla on kaksi toisiaan täydentävää liiketoimintasegmenttiä: Laitteet
ja Ohjelmistot. Laitteet-segmentti kehittää, kaupallistaa ja valmistaa kädessä
pidettäviä silmänpohjakameroita, jotka ovat helppokäyttöisiä ja edullisia. Ka-
merat soveltuvat lukuisten silmäsairauksien, kuten diabeettisen retinopatian,
glaukooman ja silmänpohjan ikärappeuman seulontaan.
Ohjelmistot-segmentti kehittää ja myy diabeettiseen retinopatiaan ja syöpäku-
vauksiin erikoistuneita kuvantamis-ohjelmistoja terveydenhuoltoalan organisaa-
tioille. Näiden lisäksi Ohjelmistot-segmentti myy myös muita omia ohjelmistopal-
veluja ja valittujen kumppanien ohjelmistoja, sekä tarjoaa ohjelmistokonsultointia
Laitteet-segmentin seulontaratkaisuprojektien tueksi.
Optomed kirjaa myyntituotot siten, että ne kuvaavat luvattujen tavaroiden tai
palvelujen luovuttamista asiakkaalle, ja sellaisena rahamääränä, joka kuvastaa
vastiketta, johon Optomed odottaa olevansa oikeutettu kyseisiä tavaroita tai
palveluja vastaan.
Laitteet-segmentti myy ja vuokraa lääketieteellisiä kuvantamislaitteita ja ratkaisuja
jälleenmyyjille ja loppuasiakkaille. Jälleenmyyjäsopimukset ovat puitesopimuksia.
Kukin ostotilaus puitesopimukseen yhdistettynä synnyttää täytäntöönpantavissa
olevan sopimuksen. Palvelusopimukset koskevat laitteen ja tekoälysovelluksen
muodostama kokonaisuutta, jossa palvelun osana olevan laitteen omistus säilyy
Optomedilla. Palvelusopimus tehdään loppuasiakkaan kanssa.
Ohjelmisto-segmentin myyntisopimukset koostuvat yleensä ylläpito- ja kon-
sultointipalveluja sekä palveluportaalia ja järjestelmätoimituksia koskevista
sopimuksista.
Laitteet segmentin lääketieteellisten kuvantamislaitteiden ja ratkaisujen
myynnissä kukin tilauksen tuote muodostaa erillisen suoritevelvoitteen, silloin
kun:
Asiakas voi hyötyä tavarasta yksinään, ja

Lupaus tavaran luovuttamisesta asiakkaalle on yksilöitävissä erillään

muista sopimukseen sisältyvistä lupauksista. Pidennetty takuu voidaan
myydä erillisenä eränä, se on myös erillinen suoritevelvoite.






2.3 Maantieteellisiä alueita koskevat tiedot
Maantieteellisten alueiden varat esitetään varojen sijainnin mukaan. Nämä varat
on arvostettu samalla perusteella kuin IFRS-tilinpäätöksessä.
Tuhatta euroa 2025 2024
Suomi 15 561 15 661
Muu Eurooppa 0 0
Muu Maailma 634 411
Yhteensä 16 195 16 073
Konsernin muut pitkäaikaiset varat kuin rahoitusinstrumentit ja laskennalliset verosaamiset. Optomedilla
ei ole etuuspohjaisia eläkejärjestelyjä, eikä siten näihin liittyviä varoja.
Konsernin myyntituotot maantieteellisten alueiden mukaan on esitetty liitetie-
dossa 3.2 Myyntituottojen erittely.

2.4 Tiedot tärkeimmistä asiakkaista
Optomedin myyntituotot kahdelta merkittävimmältä asiakkaalta tilikausina
2024-2025 olivat seuraavat:yhdeltä asiakkaalta noin 2,1 milj. euroa (2025), yh-
deltä asiakkaalta noin 2,5 milj. euroa (2024), sekä toiselta asiakkaalta noin 2,4
milj. euroa (2025), ja noin 2,0 milj. euroa (2024).


36

Graphics
62

Palvelusopimuksissa sopimuksiin sisältyy yksi suoritevelvoite, joka sisältää
tietylle kaudelle sovitut kokonaispalvelut.
Ohjelmistot-segmentin sopimuksissa:
Ylläpitosopimuksissa on yksi suoritevelvoite, joka sisältää tietylle kaudelle
sovitut kokonaispalvelut.
Konsultointisopimukset perustuvat tuntikohtaisiin veloituksiin. Kukin
konsultointipalvelun työtunti on erillinen suoritevelvoite.
Palveluportaalisopimuksiin kuuluvat seuraavat erilliset suoritevelvoitteet:
käyttöönotto, uusien palvelutoimittajien lisääminen, uudelleenkon΋gu-
roinnit ja jatkuvan palvelun tuottaminen.
Järjestelmätoimitussopimukset sisältävät seuraavat erilliset suoritevel-
voitteet: lisenssit, käyttöönotto ja jatkuvan palvelun tuottaminen.
Sopimusten transaktiohinnat ovat yleensä kiinteitä. Joihinkin sopimuksiin voi kui-
tenkin sisältyä esimerkiksi tietyn ajanjakson tapahtumia koskeva vähimmäismäärä.
Muuttuva vastike rajoittuu siihen määrään, kuin on erittäin todennäköistä, ettei
Optomed myöhemmin joudu tekemään merkittävää peruutusta. Optomedin
soveltamat maksuehdot vaihtelevat jonkin verran maantieteellisesti ja eri liike-
toiminta-alueilla, mutta annettu maksuaika on kuitenkin aina selvästi alle vuoden
mittainen. Siten sopimuksiin ei sisälly merkittävää rahoituskomponenttia.
Optomed kohdistaa kuvantamislaitteiden ja ratkaisujen transaktiohinnan suo-
ritevelvoitteille laitteiden ja ratkaisujen erillismyyntihintojen pohjalta perustuen
hinnastossa ilmoitettuihin hintoihin. Palveluportaali- ja järjestelmätoimitussopi
-
musten transaktiohinta kohdistetaan syntyneisiin menoihin perustuen, lisättynä
katteen osuudella.
Laitteet-segmentin myyntituotot kuvantamislaitteiden ja ratkaisujen myyn-
neistä tuloutetaan, kun suoritevelvoite täytetään luovuttamalla luvattu tavara
jälleenmyyjälle, ts. yhtenä ajankohtana. Määräysvalta siirtyy, kun Optomedilla
on olemassa oleva oikeus saada maksu, omaisuuserän omistukseen liittyvät
merkittävät riskit ja edut ovat siirtyneet jälleenmyyjälle, asiakkaalla on laillinen
omistusoikeus ja asiakas on saanut omaisuuserän fyysiseen hallintaansa.
Jatkuvan liikevaihdon palvelusopimuksista liikevaihto tuloutetaan sillä rapor-
tointikaudella, jonka aikana palvelu tarjotaan. Sopimusten transaktiohinnat ovat
yleensä kiinteitä. Joihinkin sopimuksiin voi kuitenkin sisältyä esimerkiksi tiettyä
ajanjaksoa koskeva tapahtumapohjainen hinnoittelu.
Ohjelmistot-segmentin sopimuksissa:
Palvelutuotot tuloutetaan ajan kuluessa, sillä asiakas samanaikaisesti
saa ja kuluttaa Optomedin suoritteesta koituvan hyödyn sitä mukaa kuin
konserni tuottaa suoritetta.
Käyttöönottohankkeiden myyntituotot tuloutetaan yhtenä ajankohtana,
kun asiakas saa määräysvallan ja voi aloittaa lopputuotteen käyttämisen.
Lisenssituotot tuloutetaan yhtenä ajankohtana, kun määräysvalta siirtyy
asiakkaalle. Tämä perustuu lisenssien luonteeseen: kyse on oikeuden
myöntämisestä Ohjelmistot-segmentin aineettoman omaisuuden käyt-
töön sellaisena kuin se on (muodoltaan ja toimivuudeltaan) ajankohtana,
jona lisenssi myönnetään asiakkaalle.


37

Graphics
63
3.2 Myyntituottojen erittely
Seuraavissa taulukoissa konsernin myyntituotot on jaoteltu sekä maantieteel-
listen alueiden että tuloutusajankohdan perusteella
Tuhatta euroa 2025 2024
Suomi 9 149 54 % 9 340 62 %
Muu Eurooppa 1 406 8 % 1 034 7 %
Muu Maailma 6 540 38 % 4 667 31 %
Yhteensä 17 096 100 % 15 040 100 %
Tuhatta euroa 2025 2024
Yhtenä ajankohtana tuloutettavat / tuotteet ja palvelut 11 418 67 % 10 405 69 %
Ajan kulumisen mukaan tuloutettavat / palvelut 5 678 33 % 4 635 31 %
Yhteensä 17 096 15 040
Myyntisaamisia ja niihin liittyviä arvonalentumistappioita on kuvattu liitetiedoissa 16. Rahoitusvarat sekä 21.5 Maksuvalmiusriski.

38

Graphics
64

4.Liiketoiminnan muut tuotot
4.1 Laatimisperiaate
Liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyvät muut kuin Optomedin var-
sinaiseen liiketoimintaan liittyvät tuotot, kuten julkiset avustukset, sekä ai-
neellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutuksesta syntyvät voitot.
Konserni kirjaa julkisen avustuksen vasta silloin, kun:
on kohtuullisen varmaa, että Optomed täyttää siihen liittyvät ehdot, ja

avustus tullaan saamaan.

Tuottoihin liittyvät avustukset kirjataan tulosvaikutteisesti niillä kausilla, joilla
Optomed kirjaa kuluiksi menot, joita avustukset on tarkoitettu kattamaan. Ne
esitetään erässä Liiketoiminnan muut tuotot. Omaisuuseriin liittyvät avustuk-
set, kuten kehittämistoimintaan saadut julkiset avustukset, kirjataan kyseisten
hyödykkeiden kirjanpitoarvojen vähennyksiksi. Avustus tuloutuu pienempien
poistojen muodossa omaisuuserän käyttöaikana.



3.3 Saadut ennakot ja myynnin jaksotukset
Saadut ennakot ja myynnin jaksotukset liittyvät Optomedin palvelusopimuksiin,
ylläpito- ja toimitussopimusten osalta saatuihin ennakkomaksuihin ennen suo-
ritevelvoitteen täyttymistä tai kun asiakaslaskutus ylittää tuloutetun myynnin
määrän. Saadut ennakot ja myynnin jaksotukset luokitellaan asiakassopimuksiin
perustuviksi veloiksi ja ne tuloutuvat Optomedin täytettyä suoritusvelvoitteensa.
Yhtiöllä on velvoite korjata tai vaihtaa laite takuun puitteissa.
Tuhatta euroa 31.12.2025 31.12.2024
Myyntisaamiset 2 756 2 411
Asiakkuussopimuksiin perustuvat varat 2 756 2 411
Saadut ennakot 133 98
Myynnin jaksotukset 545 305
Asiakkuussopimuksiin perustuvat velat 678 402


39

Graphics
65

4.2 Liiketoiminnan muiden tuottojen erittely
Tilikausilla 2024 ja 2025 Optomed ei saanut merkittäviä avustuksia.
Tuhatta euroa 2025 2024
Liiketoiminnan muut tuotot 5 10
Yhteensä 5 10


5. Materiaalit ja palvelut
5.1 Materiaali- ja palvelukulujen erittely
Tilikaudella 2025 konserni on kirjannut vaihto-omaisuuteen epäkuranttiuteen
liittyvän vapaaehtoisen varauksen 33 tuhatta euroa ja vuonna 2024 61 tuhatta
euroa.
Tuhatta euroa 2025 2024
Ostokulut -6 661 -5 570
Vaihto-omaisuuden muutos (lisäys (+), vähennys (-)) 869 679
Ulkopuoliset palvelut -430 -483
Yhteensä -6 222 -5 374


6. Työsuhde-etuudet
6.1 Laatimisperiaate
Työsuhde-etuuksiin sisältyvät seuraavat:
a) lyhytaikaiset työsuhde-etuudet
b) työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet
c) muut pitkäaikaiset työsuhde-etuudet (näitä etuuksia ei ollut tilikausilla 2024-2025)
d) työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet, eli irtisanomisen yhteydessä suori-
tettavat etuudet (näitä etuuksia ei ollut tilikausilla 2024-2025)
e) osakeperusteiset maksut (katso alla liitetieto 6.4 Osakeperusteiset palkitse-
misjärjestelyt).
a) Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet sisältävät palkat, palkkiot sekä luontaisedut,
vuosilomat ja bonukset. Ne kirjataan sille kaudelle, jolla kyseinen työ on suoritettu.
b) Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet maksetaan saajilleen työsuhteen
päättymisen jälkeen. Optomedissa nämä etuudet koostuvat eläkkeistä. Konsernin
eläkejärjestelyt on hoidettu ulkopuolisissa eläkevakuutusyhtiöissä. Eläkejärjestelyt
luokitellaan joko maksu- tai etuuspohjaisiksi järjestelyiksi. Optomedilla on vain mak-
supohjaisia järjestelyjä. Maksupohjaisella järjestelyllä tarkoitetaan eläkejärjestelyä,
jossa Optomed maksaa kiinteitä maksuja erilliselle yksikölle, eikä Optomedilla ole
oikeudellisia tai tosiasiallisia velvoitteita lisämaksujen suorittamiseen, jos maksujen
saajataholla ei ole riittävästi varoja kaikkien eläke-etuuksien maksamiseen. Muut
kuin maksupohjaiset eläkejärjestelyt ovat etuuspohjaisia järjestelyjä. Maksupoh-
jaisiin järjestelyihin suoritetut maksut kirjataan työsuhde-etuuksista aiheutuviin
kuluihin niille kausille, joita ne koskevat. Ennakkoon suoritetut maksut kirjataan
omaisuuseriksi siltä osin, kuin ne johtavat vastaisten maksujen vähenemiseen tai
rahana saatavaan palautukseen.
c) Muita pitkäaikaisia työsuhde-etuuksia ovat kaikki muut työsuhde-etuudet kuin
lyhytaikaiset, työsuhteen päättymisen jälkeiset sekä työsuhteen päättämiseen
liittyvät etuudet. Näitä ovat esim. pitkäaikaiset palkalliset poissaolot, kuten sa-
pattivapaa.
d) Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet eivät perustu työsuoritukseen,
vaan työsuhteen päättymiseen. Nämä etuudet koostuvat irtisanomiskorva-


40

Graphics
66

uksista. Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet aiheutuvat joko konsernin
päätöksestä päättää työsuhde, tai työntekijän päätöksestä hyväksyä Optomedin
tarjoamat etuudet vastikkeeksi työsuhteen päättämisestä. Kyseiset etuudet
kirjataan aikaisempana seuraavista ajankohdista: kun Optomed ei enää voi
peräytyä kyseisiä etuuksia koskevasta tarjouksestaan; ja kun konserni kirjaa
menon uudelleenjärjestelystä, jonka yhteydessä suoritetaan työsuhteen päät-
tämiseen liittyviä etuuksia.
e) Konsernilla on kymmenen osakeperusteista kannustinjärjestelyä, jotka ovat
osakeoptio-ohjelmia. Ne on suunnattu konsernin avainhenkilöille. Ohjelmien
tarkoituksena on kannustaa avainhenkilöitä pitkäjänteiseen työntekoon omis-
taja-arvon kasvattamiseksi ja sitouttaa avainhenkilöitä työnantajaan. Kyseisten
etuuksien maksut suoritetaan oman pääoman ehtoisina instrumentteina.
Optio-oikeudet arvostetaan käypään arvoon niiden myöntämisajankohtana ja
kirjataan kuluiksi tulosvaikutteisesti tasaerinä oikeuden syntymisajanjakson
kuluessa. Optioiden myöntämishetkellä määritetty kulu perustuu Optomedin
arvioon niiden optioiden määrästä, joihin oletetaan syntyvän oikeus oikeuden
syntymisajanjakson lopussa. Käypä arvo on määritelty Black- Scholes-optio-
hinnoittelumallia käyttäen. Konserni päivittää oletuksen lopullisesta optioiden
määrästä jokaisena raportointikauden päättymispäivänä. Arvioiden muutokset
käsitellään tulosvaikutteisesti. Optiot palautuvat Optomedille, mikäli niitä saanut
henkilö lähtee konsernin palveluksesta ennen merkintäajan alkamista. Oikeuden
syntymiselle ei ole muita ehtoja.
Kun optio-oikeuksia käytetään, osakemerkinnöistä saadut varat kirjataan järjes-
telyn ehtojen mukaisesti sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon (SVOP),
mahdollisilla transaktiomenoilla oikaistuna.

6.2 Tulosvaikutteisesti kirjatut kulut
Tuhatta euroa 2025 2024
Palkat ja palkkiot -7 986 -7 335
Eläkekulut (maksupohjaiset järjestelyt) -1 154 -1 024
Muut henkilösivukulut -262 -190
Osakeperusteiset palkitsemisjärjestelyt -549 -382
Yhteensä -9 950 -8 931

41

Graphics
67



kitsemään yhden yhtiön uuden osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella voidaan
merkitä enintään 250 000 osaketta, joka vastaa 1,2 % yhtiön osakepääomasta
ja äänivallasta.
2024A: 237 500 ulkona olevaa optiota 31.12.2025. Merkintähinta 4,62 euroa/
osake. Merkintäaika 1.1 2026–31.12.2028. Kukin optio-oikeus oikeuttaa mer-
kitsemään yhden yhtiön uuden osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella voidaan
merkitä enintään 237 500 osaketta, joka vastaa 1,1 % yhtiön osakepääomasta
ja äänivallasta.
2025A: 190 000 ulkona olevaa optiota 31.12.2025. Merkintähinta 3,77 euroa/
osake. Merkintäaika 1.1 2027–31.12.2029. Kukin optio-oikeus oikeuttaa mer-
kitsemään yhden yhtiön uuden osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella voidaan
merkitä enintään 190 000 osaketta, joka vastaa 0,9 % yhtiön osakepääomasta
ja äänivallasta.
6.4 Osakeperusteiset palkitsemisjärjestelyt
Tilikaudella voimassaolleet optio-ohjelmat
2017B: 29 300 ulkona olevaa optiota 31.12.2025. Merkintähinta 3,5 euroa/osake.
Merkintäaika 1.7.2020-1.7.2027. Kukin optio-oikeus oikeuttaa merkitsemään
yhden yhtiön uuden osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella voidaan merkitä enin-
tään 29 300 osaketta, joka vastaa 0,1 % yhtiön osakepääomasta ja äänivallasta.
2018C: 93 800 ulkona olevaa optiota 31.12.2025. Merkintähinta 3,5 euroa/osake.
Merkintäaika 1.7. 2020–31.12 2027. Kukin optio-oikeus oikeuttaa merkitsemään
yhden yhtiön uuden osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella voidaan merkitä
enintään 93 800 osaketta, joka vastaa 0,4 % yhtiön osakepääomasta ja äänival-
lasta.
2019A: 66 000 ulkona olevaa optiota 31.12.2025. Merkintähinta 3,5 euroa/osake.
Merkintäaika 1.7 2021–31.12.2027. Kukin optio-oikeus oikeuttaa merkitsemään
yhden yhtiön uuden osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella voidaan merkitä enin-
tään 66 000 osaketta, joka vastaa 0,3 % yhtiön osakepääomasta ja äänivallasta.
2019C: 20 000 ulkona olevaa optiota 31.12.2025. Merkintähinta 3,5 euroa/osake.
Merkintäaika 1.7. 2020–31.12.2027. Kukin optio-oikeus oikeuttaa merkitsemään
yhden yhtiön uuden osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella voidaan merkitä enin-
tään 20 000 osaketta, joka vastaa 0,1 % yhtiön osakepääomasta ja äänivallasta.
2022A: 250 000 ulkona olevaa optiota 31.12.2025. Merkintähinta 4,17 euroa/
osake. Merkintäaika 1.1 2026–31.12.2027. Kukin optio-oikeus oikeuttaa mer-


6.3 Henkilökunnan lukumäärä
2025 2024
Henkilökunnan lukumäärä keskimäärin tilikaudella 114 112


42

Graphics
68

Optio-ohjelmien keskeiset ehdot ja arvostaminen
Ohjelma 2017B 2018C 2019A 2019C 2022A 2024A 2025A
Optioiden enimmäismäärä 58 000 266 000 84 000 20 000 250 000 300 000 190 000
Myönnetty kappalemäärä 58 000 266 000 84 000 20 000 250 000 237 500 190 000
Myönnetty 2017 2018 2019 2019 2022 2024 2025
Oikeuden syntymisjakso 2017 - 2020 2018 - 2021 2019 - 2021 2019 - 2020 2022 - 2026 2024 - 2028 2025 - 2029
Oikeuden syntymisehto työssäoloehto työssäoloehto työssäoloehto työssäoloehto työssäoloehto työssäoloehto työssäoloehto
Option merkintähinta, euroa 3,50 3,50 3,50 3,50 4,17 4,62 3,77
Option myöntämishetken käypä arvo 2,09 2,09 2,09 2,02 1,771 2,11 0,81
Käypä arvo yhteensä (1 000 EUR) 121 556 175 40 443 632 153
Optomedin optio-ohjelmien optio-oikeuksien käypä arvo on määritetty myöntä-
mispäivänä käyttämällä Black-Scholes -optiohinnoittelumallia. Merkittävimmät
käytetyt syöttötiedot olivat seuraavat:
arvio osakkeen käyvästä arvosta 0.81- 2.11 euroa

arvio odotetusta volatiliteetistä 30 - 64 % ja

optio-oikeuden juoksuaika 1,3 - 3,7 vuotta.



43

Graphics
69

Ulkona olevien optioiden määrien muutokset
Kappaletta 2025 2024
Vuoden alussa 736 600 890 000
Kaudella myönnetyt 190 000 343 000
Menetetyt -53 875 -3 000
Toteutetut 0 -373 400
Rauenneet -40 000 -120 000
Vuoden lopussa 832 725 736 600
Toteutettavissa 31.12. 209 100 249 100
Optioden merkintähinta on ollut vuoden 2025 aikana 3,50€ toteutuneiden op-
tiomerkintöjen kohdalla. Optomedin vuoden 2025 keskikurssi oli 3,99€. Mikäli
annetut optio-oikeudet käytettäisiin täysimääräisesti, ulkona olevien A-osakkei-
den lukumäärä kasvaisi 3,9 % ja näiden osakkeiden merkintähinta kirjattaisiin
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optioita ei lunastettu vuonna 2025.
Osakeperusteisten palkitsemisjärjestelyjen kulut
Osakeperusteisista palkitsemisjärjestelyistä on kirjattu seuraavat kokonaismäärät
erään Työsuhde-etuudet:
Tuhatta euroa 2025 2024
Omana pääomana suoritettavat osakeperusteiset maksut -549 -382


7. Liiketoiminnan muut kulut
7.1 Laatimisperiaate
Konsernin liiketoiminnan muut kulut sisältävät:

muut kuin myytyjen suoritteiden hankintamenot, esim. matka-, markkinointi-,
tietojärjestelmä- ja toimistokulut.
aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutuksista syntyneet luovu-

tustappiot.
7.2 Liiketoiminnan muiden kulujen erittely
Liiketoiminnan muihin kuluihin kirjataan myös odotettavissa olevien luottotap-
pioiden muutokset sekä toteutuneet luottotappiot. Luottotappiovarauksesta
tarkemmin liitteessä 21.4. Luotto- ja vastapuoliriski
Tuhatta euroa 2025 2024
Matkakulut -457 -506
Markkinointikulut -874 -707
Tietojärjestelmäkulut -464 -416
Toimistokulut -146 -147
Muut hallintokulut -1 629 -1 216
Tutkimus- ja kehittämiskulut -413 -297
Luottotappiovaraus -48 794
Muut kiinteät kulut -423 -1 708
Yhteensä -4 454 -4 204

44

Graphics
70

7.3 Tilintarkastajien palkkiot
Tuhatta euroa 2025 2024
Tilintarkastus -126 -146
Muut palvelut -16 -2
Yhteensä -143 -149




8. Poistot ja arvonalentumiset
8.1 Laatimisperiaate
Poistoilla tarkoitetaan aineellisen tai aineettoman omaisuuserän poistopohjan
systemaattista jaksottamista omaisuuserän taloudelliselle vaikutusajalle. Op-
tomed kirjaa poistot yleensä tasapoistoina. Arvonalentumistappio on määrä,
jolla omaisuuserän kirjanpitoarvo ylittää omaisuuserästä kerrytettävissä olevan
rahamäärän. Katso lisätietoja liitetiedoista 12. Aineettomat hyödykkeet ja 13.
Aineelliset hyödykkeet.

8.2 Poistot ja arvonalentumiset hyödykeryhmittäin
Tuhatta euroa 2025 2024
Aineettomat hyödykkeet
Kehittämismenot -1 222 -1 241
Asiakassuhteet -222 -222
Teknologia-omaisuuserä -102 -102
Muut aineettomat hyödykkeet -70 -72
Yhteensä -1 616 -1 636
Tuhatta euroa 2025 2024
Aineelliset käyttöomaisuus-hyödykkeet
Koneet ja kalusto -374 -349
Yhteensä -374 -349
Poistot yhteensä / omistetut omaisuuserät -1 989 -1 985
8.3 Arvonalentumistappiot
Konserni ei ole kirjannut arvonalentumisia aineettomista hyödykkeistä tilikau-
della 2025. Tilikaudella 2024 arvonalentumisia kirjattiin 191 tuhannen euron
arvosta. Vuoden 2024 alaskirjaus johtuu päätetyistä projekteista. Aineellisista
hyödykkeistä ei ole kirjattu arvonalentumista vuosina 2024 ja 2025.




45

Graphics
71



9. Rahoitustuotot ja -kulut
Rahoitusvaroja ja -velkoja koskevat laatimisperiaatteet on esitetty liitetiedoissa
16. Rahoitusvarat ja 19. Rahoitusvelat.
Tulosvaikutteisesti kirjatut erät
9.1 Rahoitustuotot
Tuhatta euroa 2025 2024
Valuuttakurssivoitot 250 657
Korkotuotot 115 181
Muut rahoitustuotot 215 379
Yhteensä 580 1 217

9.2 Rahoituskulut
Tuhatta euroa 2025 2024
Valuuttakurssitappiot -589 -162
Korkokulut -112 -156
Muut rahoituskulut -555 -458
Yhteensä -1 256 -776
Nettorahoituskulut -676 441
Nettorahoituserät olivat -676 (441) tuhatta euroa, koostuen pääasiassa korko-
tuotoista luottolaitoksilta sekä Kiinan renminbin ja Yhdysvaltojen dollarin välisistä
kurssieroista euroon nähden.

9.3 Vieraan pääoman menot - julkiselta vallalta saadut
lainat
Optomed on kirjannut kehittämismenojen lisäykseksi ne vieraan pääomat
menot, jotka ovat syntyneet julkiselta vallalta (Business Finland) saaduista kehit-
tämistarkoituksiin nostetuista lainoista, katso myös liitetieto 19. Rahoitusvelat.
Rahoitusmenokerroin, jota on käytetty aktivoitavissa olevien vieraan pääoman
menojen määrittämiseen oli 1 % tilikaudella 2025 ja 1,13 % tilikaudella 2024.
Kerroin perustuu näiden lainojen korkokantoihin kyseisillä tilikausilla. Aktivoidut
menot olivat 17 tuhatta euroa (2025) 20 tuhatta euroa (2024), jotka on kirjattu
korkokulujen vähennyksiksi.




10. Tuloverot
10.1 Laatimisperiaate
Tuloslaskelman verokulu koostuu:
tilikauden verotettavaan tuloon perustuvasta verosta, ja

laskennallisten verovelkojen ja -saamisten muutoksesta.

Tuloverot kirjataan tulosvaikutteisesti, paitsi silloin kun ne liittyvät muihin laa-
jan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan kirjattuihin eriin. Tällöin myös
tulovero kirjataan kyseisiin eriin.
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan kunkin maan verolain-
säädännön mukaan määräytyvän verotettavan tulon ja voimassaolevan vero-
kannan (tai tilinpäätöspäivään mennessä käytännössä hyväksytyn verokannan)
perusteella niissä maissa, joissa Optomed toimii ja sille syntyy verottavaa tuloa.
Veroa oikaistaan mahdollisilla edellisiin tilikausiin liittyvillä veroilla. Muut kuin
tuloverot sisältyvät liiketoiminnan muihin kuluihin. Tilikauden vero lasketaan
käyttäen niitä verokantoja (ja -lakeja), joista on säädetty tai jotka on käytännössä
hyväksytty raportointikauden päättymispäivään mennessä.


46

Graphics
72



Verotettava tulos eroaa konsernitilinpäätöksessä raportoidusta tuloksesta, koska:
- tuottoja ja kuluja saatetaan käsitellä kirjanpidossa ja verotuksessa eri vuosina,
ja/tai

tietyt tuottoerät eivät ole lainkaan verotettavia, tai tietyt kuluerät vähen-
nyskelpoisia verotuksessa.
Pääsääntöisesti laskennallinen vero kirjataan velkamenetelmän mukaisesti:

omaisuus- ja velkaerien tilinpäätöspäivän kirjanpitoarvojen ja verotuksellisten
arvojen välisistä väliaikaisista eroista, sekä

käyttämättömistä verotuksellisista tappioista ja käyttämättömistä verotuk-
seen liittyvistä hyvityksistä.
Laskennallinen verosaaminen kirjataan verotuksessa vähennyskelpoisista vä-
liaikaisista eroista vain siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tule-
vaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan Optomed voi hyödyntää
väliaikaisen eron. Laskennallisen verosaamisen määrä ja sen hyödyntämisen
todennäköisyys arvioidaan uudelleen kunkin raportointikauden päättyessä.
Laskennallisen verosaamisen kirjanpitoarvosta kirjataan vähennys, jos kyseistä
verohyötyä ei pidetä enää todennäköisenä.
Laskennallinen verovelka kirjataan taseeseen yleensä täysimääräisenä. Lasken-
nallista verovelkaa ei kuitenkaan kirjata, jos se johtuu:
liikearvon alkuperäisestä kirjaamisesta, tai


omaisuuserän tai velan alkuperäisestä kirjaamisesta, kun kyseessä ei ole
liiketoimintojen yhdistäminen eikä liiketapahtuma toteutumisaikanaan
vaikuta kirjanpidon tulokseen eikä verotettavaan tuloon.
Tytäryrityksiin tehdyistä sijoituksista kirjataan laskennallinen verovelka, paitsi
milloin Optomed pystyy määräämään väliaikaisen eron purkautumisajankoh-
dan, eikä väliaikainen ero todennäköisesti purkaudu ennakoitavissa olevassa
tulevaisuudessa.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat määritetään käyttäen niitä verokantoja (ja
verolakeja), jotka todennäköisesti ovat voimassa sillä kaudella, jolla omaisuuse-
rä realisoidaan tai muutoin hyödynnetään tai velka suoritetaan. Verokantana
käytetään raportointikauden päättymispäivänä voimassaolevia verokantoja tai
tilikautta seuraavan vuoden verokantoja, mikäli ne on käytännössä hyväksytty
raportointikauden päättymispäivään mennessä kyseisissä maissa.




10.2 Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero
Tuhatta euroa 2025 2024
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero 0 0
Edellisiin tilikausiin liittyvät verot 0 0
Laskennallisten verojen muutos 77 66
Yhteensä 77 66

47

Graphics
73
10.3 Tuloslaskelman verokulun ja Suomessa
sovellettavalla verokannalla laskettujen tuloverojen
välinen täsmäytyslaskelma
Tuhatta euroa 2025 2024
Tulos ennen tuloveroja -6 718 -5 516
Vero laskettuna Suomessa sovellettavalla verokannalla (20 %) 1 344 1 103
Poikkeavien verokantojen vaikutus 22 36
Kirjaamattomat laskennalliset vero-saamiset verotuksellisista tappioista -782 -727
Verotuksessa vähennys-kelvottomat menot -1 -27
Osakeoptioiden kuluvaikutus -110 -76
Poistot, jotka on jätetty vähentämättä verotuksessa -429 -312
Konserniyhdistelyyn liittyvät oikaisut 33 69
Tuloslaskelman tuloverot 77 66
10.4 Muihin laajan tuloksen eriin kirjatut tuloverot
Tilikausilla 2024-2025 konserni ei kirjannut muihin laajan tuloksen eriin liittyviä
tuloveroja.

48

Graphics
74


10.5 Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen bruttomuutokset
2025
Tuhatta euroa 1.1.2025 Liiketoimintojenyhdistäminen Kirjattu tulos-vaikutteisesti Kirjattu omaanpääomaan Kurssierot jamuut erot 31.12.2025
Laskennalliset verosaamiset
Vuokrasopimusvelat 304 -48 255
Käyttöoikeusomaisuuserät -291 49 -242
Yhteensä 12 1 13
Laskennalliset verovelat
PPA:n Aineettomat hyödykkeet -210 65 -146
Kehittämismenot -23 12 -12
Yhteensä -234 76 -157
Laskennalliset verosaamiset ja -velat yhteensä -221 77 -144
























49

Graphics
75


2024
Tuhatta euroa 1.1.2024 Liiketoimintojenyhdistäminen Kirjattu tulos-vaikutteisesti Kirjattu omaanpääomaan Kurssierot jamuut erot 31.12.2024
Laskennalliset verosaamiset
Vuokrasopimusvelat 318 -14 304
Käyttöoikeusomaisuuserät -294 3 -291
Yhteensä 24 -11 12
Laskennalliset verovelat
PPA:n Aineettomat hyödykkeet -275 65 -210
Kehittämismenot -35 12 -23
Yhteensä -310 76 -234
Laskennalliset verosaamisetja -velat yhteensä -288 66 -221
























50

Graphics
76
10.6 Konsernin verotukselliset tappiot ja verotuksessa
vähentämättä jätetyt poistot
Tuhatta euroa 31.12.2025 31.12.2024
Verotuksessa vahvistetut tappiot 14 163 9 876
Poistot, jotka on jätetty vähentämättä verotuksessa 13 115 11 592
Kyseiset tappiot koskevat Optomed Oyj:tä. Näistä tappioista ei ole kirjattu
laskennallista verosaamista, koska tämän tilinpäätöksen laatimisajankohtana
ei ole katsottu olevan todennäköistä, että näille yhtiöille kertyy ennen näiden
tappioiden vanhenemista verotettavaa tuloa, jota vastaan tappiot pystyttäisiin
hyödyntämään. Kyseiset tappiot vanhenevat vuosina 2026-2034.
Taulukossa esitetyt poistot, jotka on jätetty vähentämättä verotuksessa, liittyvät
Optomed Oyj:hin ja Optomed Softwareen.


11. Osakekohtainen tappio
11.1 Laatimisperiaate
Laimentamaton ja laimennettu osakekohtainen tulos / tappio
Laimentamaton osakekohtainen tulos / tappio lasketaan jakamalla:
emoyrityksen osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto / tappio


ulkona olevien kantaosakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla
(tilikauden aikana).
Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta / tappiota laskettaessa
osakkeiden lukumäärän painotettua keskiarvoa oikaistaan ottamalla huomioon
painotettu keskiarvo niistä lisäosakkeista, jotka olisi laskettu liikkeeseen olet-
taen kaikkien potentiaalisten kantaosakkeiden laimentava vaikutus. Konsernin
laimentavat potentiaaliset osakkeet koostuvat osakkeina maksettavista osake-
perusteisista kannustinjärjestelyistä (optioista).

11.2 Osakekohtainen tappio
Laimennettua osakekohtaista tappiota ei esitetä, koska tilikausien 2024 ja 2025
tulokset olivat tappiollisia, ja tällöin laimentavilla instrumenteilla olisi osakekoh-
taista tappiota vahvistava vaikutus.
2025 2024
Emoyrityksen omistajille kuuluva tilikauden tappio (tuhatta euroa) -6 640 -5 450
Ulkona olevien osakkeiden
lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (kpl) 19 810 521 18 675 167
Laimentamaton osakekohtainen tappio -0,34 -0,29


51

Graphics
77

12. Aineettomat hyödykkeet


12.1 Laatimisperiaate
Konsernin aineettomat hyödykkeet koostuvat seuraavista eristä: a) liikearvo, b)
kehittämismenot, c) asiakassuhteet sekä teknologia (yksilöity Commit-hankin-
nassa), ja d) muut aineettomat hyödykkeet.
a) Liikearvo: Määrä, jolla
luovutettu vastike
määräysvallattomien omistajien osuuden käypä arvo ja
hankinnan kohteesta aiemmin omistetun osuuden käypä arvo yhteenlas-
kettuina
ylittävät yksilöitävissä olevan nettovarallisuuden käyvän arvon, kirjataan lii-
kearvoksi. Liikearvo kuvastaa muun muassa yritysostoista odotettuja tulevia
synergiaetuja. Liikearvosta ei kirjata poistoja, vaan se testataan mahdollisen
arvonalentumisen varalta vuosittain ja aina kun on jokin viite siitä, että arvo
saattaa olla alentunut, katso alla liitetieto
12.3. Liikearvo arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä ker-
tyneillä arvonalentumisilla.
b) Kehittämismenot: Kehittämisellä tarkoitetaan tutkimustulosten tai muun
tietämyksen soveltamista uusien tai aikaisempia olennaisesti parempien raa-
ka-aineiden, laitteiden, tuotteiden, prosessien, järjestelmien tai palvelujen suun-
nitteluun ennen kaupallisen tuotannon tai käytön aloittamista. Konserni kirjaa
kehittämismenot taseeseen, kun kaikki seuraavat ehdot täyttyvät:
Optomed pystyy osoittamaan, että aineettoman hyödykkeen valmiiksi
saattaminen on teknisesti toteutettavissa niin, että hyödyke on käytettä-
vissä tai myytävissä.
Konsernilla on aikomus saattaa aineeton hyödyke valmiiksi ja käyttää sitä
tai myydä se.
Optomed pystyy käyttämään aineetonta hyödykettä tai myymään sen.
Konserni pystyy osoittamaan, kuinka aineeton hyödyke tulee tuottamaan
todennäköistä vastaista taloudellista hyötyä.
Optomedilla on käytettävissä riittävästi teknisiä, taloudellisia ja muita voi-
mavaroja kehittämistyön loppuunsaattamiseen ja aineettoman hyödykkeen
käyttämiseen tai myymiseen.
Optomed pystyy määrittämään luotettavasti menot, jotka johtuvat aineet-
tomasta hyödykkeestä sen kehittämisvaiheen aikana.
Aktivoidut kehittämismenot sisältävät kaikki ne menot, jotka johtuvat välittömästi
hyödykkeen saattamisesta valmiiksi sille aiottuun käyttötarkoitukseen (lähinnä
henkilöstömenoja). Optomed on myös kirjannut kehittämismenoihin:
lisäykseksi ne vieraan pääomat menot, jotka ovat syntyneet julkiselta vallalta
saaduista, kehittämistarkoituksiin nostetuista lainoista.
vähennykseksi asianmukaisen osuuden merkittävistä julkisista avustuksista,
jotka Optomed on saanut kehittämistarkoituksiin.
Aiemmin kuluiksi kirjattuja kehittämismenoja ei aktivoida enää myöhemmin.
Kehittämismenojen arvioitu taloudellinen vaikutusaika on 10 vuotta.
Tutkimus on Optomedin alkuperäistä ja suunnitelmallista selvitystyötä, jonka
tarkoituksena on uuden tieteellisen tai teknisen tiedon tai ymmärryksen saavutta-
minen. Tutkimusmenot kirjataan kuluiksi tulosvaikutteisesti silloin, kun ne syntyvät.


c) Asiakassuhteet sekä teknologia: nämä omaisuuserät on arvostettu käypään
arvoon hankinta-ajankohtana, käyttäen residuaalikassavirta- ja rojaltisäästöme-
netelmää. Niiden arvioitu jäljellä oleva taloudellinen vaikutusaika on 10 vuotta.

d) Muut aineettomat hyödykkeet: Aineeton hyödyke kirjataan taseeseen vain, jos
on todennäköistä, että hyödykkeeseen liittyvä odotettavissa oleva taloudellinen
hyöty koituu Optomedin hyväksi ja hyödykkeen hankintameno voidaan määrit-
tää luotettavasti. Kaikki muut menot kirjataan kuluiksi, kun ne ovat syntyneet.
Konsernin muut aineettomat hyödykkeet koostuvat lähinnä patenteista ja ta-
varamerkkioikeuksista, joiden arvioitu taloudellinen vaikutusaika on 10 vuotta.
Poistot kirjataan tasapoistoina.
Optomed tarkistaa poistoajat ja -menetelmät vähintään jokaisen tilikauden
päättyessä. Jos omaisuuserän odotettu taloudellinen vaikutusaika poikkeaa



52

Graphics
78




aikaisemmista arvioista, poistoaikaa muutetaan vastaavasti. Muutokset voivat
johtua esimerkiksi teknisestä kehityksestä tai kysynnän tai kilpailutilanteen
muutoksista.
Konserni arvioi jokaisena raportointikauden päättymispäivänä, onko viitteitä
siitä, että muun aineettoman hyödykkeen kuin liikearvon arvo on alentunut.
Jos viitteitä ilmenee, Optomed arvioi kyseisestä omaisuuserästä kerrytettävissä
olevan rahamäärän. Arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti, kun
omaisuuserän kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän.


12.2 Oletuksiin ja arvioihin liittyvät epävarmuustekijät
kehittämismenojen kirjaaminen taseeseen
Optomed kirjaa kehittämismenot taseeseen aineettomaksi hyödykkeeksi, kun
kyseiset edellytykset täyttyvät (katso yllä liitetieto 12.1 Laatimisperiaate). Tämä
edellyttää johdon tekevän harkintaan perustuvia päätöksiä siitä, milloin kaikki
aktivointikriteerit täyttyvät sekä milloin aktivoiminen lopetetaan ja poistojen
kirjaaminen hyödykkeestä aloitetaan. Ajankohta, jolloin kehittämismenot täyt-
tävät taseeseen kirjaamisen edellytykset, riippuu Optomedin johdon harkintaan
perustuvasta päätöksestä. Tällainen päätös voi koskea esimerkiksi sitä, milloin
teknisen toteutettavuuden katsotaan olevan osoitettavissa.
Kehittämismenojen arvonalentumistestauksessa kerrytettävissä olevat raha-
määrät on määritetty käyttöarvoon perustuen. Rahavirtaennusteet pohjautuvat
johdon hyväksymiin ennusteisiin, jotka kattavat kahdeksan vuoden ajanjakson
perustuen tuotteiden käyttöikään. Rahavirtaennusteisiin ei ole sisällytetty laajen-
nusinvestointeja. Tiettyjen projektien liikevaihdon oletetaan kasvavan erityisesti
tulevina vuosina. Diskonttauskorko on määritetty keskimääräisen painotetun
pääomakustannuksen avulla (WACC, weighted average cost of capital). Se kuvaa
oman ja vieraan pääoman kokonaiskustannusta, ottaen huomioon omaisuuseriin
liittyvät erityiset riskit. Korkoon WACC-menetelmässä vaikuttavia tekijöitä ovat
riskitön korkotaso, vieraan pääoman kustannus, osakemarkkinoiden riskipreemio,
beta-kerroin ja toimialan pääomarakenne. Ennen veroja määritetty diskonttaus-
korko oli 15,9% ( 16,6 %) ja verojen jälkeinen diskonttauskorko 11,1 % (11,9 %).
Herkkyysanalyysi on laadittu diskonttauskoron sekä 8 vuoden ennustejakson
muutoksista. Näiden keskeisten oletusten muutokset - muiden oletusten py-
syessä samoina - aiheuttaisivat sen, että kerrytettävissä oleva rahamäärä vastaa
testattavien omaisuuserien kirjanpitoarvoa 31.12.2025.
Ennen veroja määritetyn diskonttauskoron tulisi nousta 90,4 prosenttiyk-
sikköä jotta 8 vuoden ennustejaksolla nykyarvo olisi nolla.
Ennustejakson jälkeisen kasvutekijän (terminaalikasvutekijän) nollakohtaa
ei voi määrittää
31.12.2025 suoritetun arvonalentumistestauksen perusteella kehittämismenojen
tasearvo ei ollut alentunut.
Konserni ei ole kirjannut arvonalentumisia aineettomista hyödykkeistä vuonna
2025. Vuonna 2024 laitteet-segmentti alaskirjasi 191 tuhatta euroa. Vuoden 2024
alaskirjaukset johtuvat lopetetuista projekteista.



53

Graphics
79
12.3 Tasearvojen täsmäytyslaskelma
31.12.2025
Tuhatta euroa Liikearvo Kehittämismenot Asiakassuhteet Teknologia-omaisuuserä Muut aineettomat hyödykkeet Yhteensä
Hankintameno
Alkusaldo 1.1. 4 256 17 864 2 222 1 023 1 205 26 570
Lisäykset 1 674 66 1 740
Loppusaldo 31.12. 4 256 19 538 2 222 1 023 1 270 28 309
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
Alkusaldo 1.1. -9 576 -1 501 -692 -835 -12 605
Tilikauden poistot -1 222 -222 -102 -70 -1 616
Loppusaldo 31.12. -10 798 -1 723 -794 -905 -14 220
Kirjanpitoarvo 1.1. 4 256 8 288 721 331 370 13 965
Kirjanpitoarvo 31.12. 4 256 8 739 499 229 365 14 089







54

Graphics
80
31.12.2024
Tuhatta euroa Liikearvo Kehittämismenot Asiakassuhteet Teknologia-omaisuuserä Muut aineettomat hyödykkeet Yhteensä
Hankintameno
Alkusaldo 1.1. 4 256 16 067 2 222 1 023 1 147 24 715
Lisäykset 1 797 58 1 855
Loppusaldo 31.12. 4 256 17 864 2 222 1 023 1 205 26 570
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
Alkusaldo 1.1. -8 336 -1 280 -590 -763 -10 969
Tilikauden poistot -1 049 -221 -102 -72 -1 445
Arvonalentumiset -191 -191
Loppusaldo 31.12. -9 576 -1 501 -692 -835 -12 605
Kirjanpitoarvo 1.1. 4 256 7 731 942 433 384 13 746
Kirjanpitoarvo 31.12. 4 256 8 288 721 331 370 13 965










Kuluksi kirjatut tutkimus- ja kehityskulut olivat 2 190 tuhatta euroa (2025) ja 2 041 tuhatta euroa (2024), ja ne koostuvat äosin henkilöstökuluista

55

Graphics
81


12.4 Liikearvon arvonalentumistestaus

12.4.1 Laatimisperiaate
Liikearvo kohdistetaan arvonalentumistestausta varten niille rahavirtaa tuottaville
yksiköille tai näiden ryhmille, joiden odotetaan hyötyvän siitä liiketoimintojen
yhdistämisestä, josta liikearvo syntyi. Rahavirtaa tuottava yksikkö on se Optome-
din pienin yksilöitävissä oleva omaisuuseräryhmä, jonka kerryttämät rahavirrat
ovat pitkälti riippumattomia muiden omaisuuserien tai omaisuuseräryhmien
kerryttämistä rahavirroista. Arvonalentumistappio kirjataan, kun rahavirtaa
tuottavan yksikön kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän.
Kerrytettävissä oleva rahamäärä on:
omaisuuserän tai rahavirtaa tuottavan yksikön käypä arvo vähennettynä
luovutuksesta johtuvilla menoilla, tai
käyttöarvo
sen mukaan, kumpi näistä on suurempi.
Optomed määrittää kerrytettävissä olevat rahamäärät perustuen käyttöarvo-
laskelmiin, jotka on laadittu käyttäen diskontattuja nettorahavirtaennusteita.


12.4.2 Oletuksiin ja arvioihin liittyvät epävarmuustekijät
Optomedin johto arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä onko viitteitä siitä, että
liikearvon (tai muun aineettoman tai aineellisen hyödykkeen tai käyttöoikeus-
omaisuuserän) arvo on alentunut. Viitteitä arvioidaan sellaisten mittareiden
perusteella, jotka mittaavat taloudellista suorituskykyä, kuten konsernin johdon
raportointi tai taloudellisen ympäristön ja markkinoiden seuranta. Viitteitä voivat
olla muun muassa:
testauslaskelmien laadinnan yhteydessä tarkasteltavien merkittävien tekijöi-
den odottamattomat muutokset (esimerkiksi liikevaihto, kannattavuustasot
ja vallitsevat korkokannat), ja
markkinaolosuhteiden muutokset.
Testausprosessissa määritetty kerrytettävissä oleva rahamäärä perustuu johdon
tekemiin oletuksiin ja arvioihin, jotka liittyvät muun muassa tuleviin myynteihin,
tuotantokustannuksiin, myynnin kehitykseen ja diskonttauskorkoon.
Optomed on kohdistanut Commit-hankinnasta syntyneen liikearvon Softwa-
re-toimintasegmentille. Tämä segmentti muodostaa yhden rahavirtaa tuottavan
yksikön. Sen varojen kirjanpitoarvo oli 31.12.2025 yhteensä 6 922 (7 416) tuhatta
euroa, josta liikearvon osuus oli 4 256 (4 256) tuhatta euroa.
Arvonalentumistestauksessa Ohjelmistot-segmentin kerrytettävissä olevat raha-
määrät on määritetty käyttöarvoon perustuen. Rahavirtaennusteet pohjautuvat
johdon hyväksymiin ennusteisiin, jotka kattavat viiden vuoden ajanjakson. Ai-
empien vuosien ennusteet ovat toteutuneet suunnitelmien mukaisesti. Tämän
ennustejakson jälkeiset rahavirrat on ekstrapoloitu käyttämällä tasaista 1,8 %:n
kasvutekijää. Rahavirtaennusteisiin ei ole sisällytetty laajennusinvestointeja.
Diskonttauskorko on määritetty keskimääräisen painotetun pääomakustannuk-
sen avulla (WACC, weighted average cost of capital). Se kuvaa oman ja vieraan
pääoman kokonaiskustannusta, ottaen huomioon omaisuuseriin liittyvät erityiset
riskit. Korkoon WACC-menetelmässä vaikuttavia tekijöitä ovat riskitön korkotaso,
vieraan pääoman kustannus, osakemarkkinoiden riskipreemio, beta-kerroin ja
toimialan pääomarakenne. Ennen veroja määritetty diskonttauskorko oli 13,2
% ( 14,2 %) ja verojen jälkeinen diskonttauskorko 11,1 % (11,9 %).
Herkkyysanalyysi on laadittu diskonttauskoron sekä viiden vuoden ennustejakson
jälkeisen kasvutekijän (terminaalikasvutekijän) muutoksista. Näiden keskeisten
oletusten muutokset - muiden oletusten pysyessä samoina
- aiheuttaisivat sen, että kerrytettävissä oleva rahamäärä vastaa testattavien
omaisuuserien kirjanpitoarvoa 31.12.2025.
Ennen veroja määritetyn diskonttauskoron tulisi nousta 27,5 prosenttiyksikköä.
Ennustejakson jälkeisen kasvutekijän (terminaalikasvutekijän) nollakohtaa ei
voi määrittää
31.12.2025 suoritetun arvonalentumistestauksen perusteella liikearvon tasearvo
ei ollut alentunut.



56

Graphics
82

13. Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet

13.1 Laatimisperiaate
Konsernin hankkimat aineelliset hyödykkeet arvostetaan alkuperäiseen han-
kintamenoon. Hankintameno sisältää ne menot, jotka johtuvat välittömästi
kyseisen hyödykkeen hankinnasta, ml. asennusmenot. Alkuperäisen kirjaami-
sen jälkeen aineellinen käyttöomaisuus esitetään taseessa hankintamenoon
vähennettynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla. Tavanomaiset
korjaus- ja kunnossapitomenot kirjataan kuluksi sillä tilikaudella, jolla ne ovat
syntyneet. Julkiset avustukset kirjataan aineellisen käyttöomaisuushyödykkeen
kirjanpitoarvojen vähennykseksi. Avustukset tuloutuvat pienempien poistojen
muodossa omaisuuserän käyttöaikana.
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet kirjataan tasapoistoina kuluiksi arvioitujen
taloudellisten vaikutusaikojen kuluessa, jotka ovat seuraavat:
Tuotannon koneet ja kalusto: kuusi vuotta
Muut koneet ja kalusto: kolme vuotta
Toimistohuonekalut: kolme vuotta
Autot: kolme vuotta
Kamerat: Neljä vuotta

Arvioidut taloudelliset vaikutusajat ja jäännösarvot tarkistetaan vähintään jokai-
sen tilikauden päättymispäivänä, ja jos ne eroavat merkittävästi aikaisemmista
arvioista, poistoaikoja muutetaan vastaavasti. Poistojen kirjaaminen lopetetaan,
kun hyödyke luokitellaan myytävänä olevaksi. Konserni arvioi jokaisena raportointi-
kauden päättymispäivänä, onko viitteitä siitä, että aineellisen käyttöomaisuuserän
arvo on alentunut. Jos viitteitä ilmenee, Optomed arvioi kyseisestä omaisuuse-
rästä kerrytettävissä olevan rahamäärän. Arvonalentumistappio kirjataan, kun
omaisuuserän kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden luovutuksista ja käytöstä poistami-
sesta johtuvat voitot ja tappiot lasketaan saatujen nettotuottojen ja tasearvon
erotuksena. Myyntivoitot ja -tappiot kirjataan eriin Liiketoiminnan muut tuotot
ja Liiketoiminnan muut kulut.



57

Graphics
83
13.2 Tasearvojen täsmäytyslaskelma
Liitetiedot konsernin vuokraamista aineellisista hyödykkeistä on esitetty koh-
dassa 14. Vuokrasopimukset.
Koneet ja kalusto
Tuhatta euroa 2025 2024
Hankintameno
Alkusaldo 1.1. 4 016 3 724
Lisäykset 616 292
Loppusaldo 31.12. 4 632 4 016
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
Alkusaldo 1.1. -3 364 -3 015
Tilikauden poistot -374 -349
Loppusaldo 31.12. -3 738 -3 364
Kirjanpitoarvo 1.1. 652 710
Kirjanpitoarvo 31.12. 894 652

58

Graphics
84

14. Vuokrasopimukset
14.1 Laatimisperiaate
Konserni toimii vuokralle ottajana ja on vuokrannut lähinnä toimitiloja,autoja,
IT-laitteita sekä muita koneita ja laitteita. Optomed merkitsee pääsääntöisesti
taseeseensa kaikkiin vuokrasopimuksiin liittyvät omaisuuserät (käyttöoikeus-
omaisuuserät) ja vuokrasopimusvelat. Poikkeuksina ovat lyhytaikaiset sekä
vähäarvoisia omaisuuseriä koskevat vuokrasopimukset, joiden kirjanpitokäsittely
on kuvattu jäljempänä. Konserni arvioi sopimuksen syntymisajankohtana, onko
sopimus vuokrasopimus tai sisältääkö se vuokrasopimuksen. Sopimus on vuok-
rasopimus tai sisältää vuokrasopimuksen, jos sopimus antaa oikeuden yksilöidyn
omaisuuserän käyttöä koskevaan määräysvaltaan määräajaksi vastiketta vastaan.
Optomed kirjaa käyttöoikeusomaisuuserän sekä vuokrasopimusvelan sopi-
muksen alkamisajankohtana. Käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan alun perin
hankintamenoon, joka sisältää:
vuokrasopimusvelan alkuperäisen arvostuksen mukaisen määrän
sopimuksen alkamisajankohtaan mennessä maksetut vuokrat vähennettyinä
mahdollisilla saaduilla vuokrasopimukseen liittyvillä kannustimilla (esim.
kuukaudet, joilta vuokranantaja ei veloita vuokraa)
mahdolliset Optomedille syntyneet alkuvaiheen välittömät menot, ja
arvio alkuperäiseen tilaan palauttamista koskevista menoista, joita Opto-
medille syntyy.
Sopimuksen alkamisajankohdan jälkeen käyttöoikeusomaisuuserät arvostetaan
kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla vähennettyyn hankintamenoon.
Sitä oikaistaan tietyillä vuokrasopimusvelan uudelleen määrittämisestä johtuvilla
erillä. Käyttöoikeusomaisuuserästä kirjataan poistot tasapoistoina sopimuksen
alkamisajankohdasta lähtien, joko käyttöoikeusomaisuuserän taloudellisen
vaikutusajan tai vuokra-ajan kuluessa, sen mukaan kumpi näistä on lyhyempi.
Optomedin soveltama toimitilojen arvioitu taloudellinen vaikutusaika on kolme
vuotta. Käyttöoikeusomaisuuserä testataan tarvittaessa arvonalentumisen varalta,
ja mahdollinen arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti.
Alun perin vuokrasopimusvelka arvostetaan niiden vuokramaksujen nykyar-
voon, joita ei ole maksettu sopimuksen alkamisajankohtana. Konserni käyttää
diskonttauskorkona Optomedin lisäluoton korkoa. Vuokrasopimusvelan arvoon
sisältyvät vuokrat koostuvat seuraavista eristä:
kiinteät maksut, mukaan lukien tosiasiallisesti kiinteät maksut
muuttuvat vuokrat, jotka riippuvat indeksistä tai hintatasosta ja jotka alun
perin määritetään sopimuksen alkamisajankohdan indeksin tai hintatason
perusteella
määrät, jotka vuokralle ottajan odotetaan maksavan jäännösarvotakuiden
perusteella ja
osto-option toteutushinta, jos on kohtuullisen varmaa, että Optomed
käyttää kyseisen option.
Myöhemmin vuokrasopimusvelka arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon
käyttäen efektiivisen koron menetelmää. Vuokrasopimusvelka määritetään
uudelleen, kun vastaisissa vuokramaksuissa on tapahtunut muutos indeksin tai
hintatason muutoksen takia, mikäli Optomed arvioi jäännösarvotakuun perus-
teella maksettaviksi odotettavien määrien muuttuvan, tai jos konserni muuttaa
arviotaan siitä, aikooko se käyttää osto-, jatko- tai päättämisoptiota. Kun vuok-
rasopimusvelka määritetään uudelleen tällä tavalla, käyttöoikeusomaisuuserän
kirjanpitoarvoon tehdään vastaava oikaisu, tai se kirjataan tulosvaikutteisesti,
jos käyttöoikeusomaisuuserän kirjanpitoarvo on vähennetty nollaan.
Optomed on päättänyt olla kirjaamatta taseeseen niitä käyttöoikeusomaisuuseriä
ja vuokrasopimusvelkoja, jotka liittyvät:
lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin (vuokra-aika enintään 12 kuukautta) ja
vähäarvoisten omaisuuserien vuokra-sopimuksiin (kunkin tällaisen hyö
-
dykkeen arvo uutena enintään noin 5 000 euroa).
Nämä omaisuuserät koostuvat IT-laitteista sekä muista koneista ja laitteista.
Konserni kirjaa edellä mainittuihin vuokrasopimuksiin liittyvät vuokramenot
kuluiksi tasaerinä vuokra-ajan kuluessa.



59

Graphics
85

14.2 Keskeiset johdon tekemät harkintaan perustuvat
ratkaisut
Konsernin joihinkin toimitilavuokrasopimuksiin sisältyy päättämisoptioita. Op-
tomed hyödyntää tällaisia ehtoja sopimuskäytännöissään saadakseen liike-
toimintansa mahdollisimman joustavaksi. Konserni arvioi päättämisoptioiden
hyödyntämistä tapauskohtaisesti, johdon säännöllisen valvontaprosessin ohessa.
Tällöin Optomed arvioi muun muassa seuraavia tekijöitä: jatkokausia koskevat
sopimusehdot verrattuna markkinahintoihin, kyseisen omaisuuserän merkitys
Optomedin liiketoiminnalle sekä sopimuksen päättämisestä sekä omaisuuserän
korvaamisesta syntyvät menot.

14.3 Tulosvaikutteisesti kirjatut erät
Tuhatta euroa 2025 2024
Vuokrasopimuskulut arvoltaan vähäisistä omaisuuseristä (jotka eivät ole lyhytaikaisia vuokrasopimuksia) -8 -5
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot kohde-omaisuuseräluokittain (toimitilat, autot) (sisältyvät tuloslaskelman erään Poistot ja arvonalentumiset) -526 -514
Vuokrasopimusten korkokulut (sisältyvät erään Rahoituskulut) -58 -51
14.4 Rahavirtalaskelmaan kirjatut erät
Tuhatta euroa 2025 2024
Vuokrasopimuksista johtuva lähtevä rahavirta yhteensä -517 -494
14.5 Vuokrasopimuksilla hankitut aineelliset hyödykkeet
Tuhatta euroa Toimitilat Autot Yhteensä
1.1.2025 1 424 32 1 456
Lisäykset 282 0 282
Poistot -505 -21 -526
31.12.2025 1 201 11 1 212
Tuhatta euroa Toimitilat Autot Yhteensä
1.1.2024 1 419 53 1 472
Lisäykset 498 0 498
Poistot -493 -21 -514
31.12.2024 1 424 32 1 456
Vuokrasopimuksilla hankitut aineelliset hyödykkeet ovat toimitiloja sekä autoja
ja ne on esitetty konsernitaseen rivillä Käyttöoikeusomaisuuserät.
14.6 Vuokrasopimusvelat
Tuhatta euroa 2025 2024
Lyhytaikainen 442 495
Pitkäaikainen 835 1 017
Yhteensä 1 277 1 512

60

Graphics
86
Diskonttauksessa käytetty Optomedin lisäluoton korkojen painotettu keskiarvo
oli vuonna 2025 3,4 %, ja vuonna 2024 (4,7 %).
Kyseiset velat on esitetty konsernitaseen rivillä Vuokrasopimusvelat (pitkäaikai-
nen / lyhytaikainen) erääntymisajankohtansa mukaan. Vuokrasopimusvelkojen
maturiteettianalyysi on esitetty liitetiedossa 21.5 Maksuvalmiusriski.


15. Vaihto-omaisuus
15.1 Laatimisperiaate
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai nettorealisointiarvoon sen mu-
kaan, kumpi näistä on alempi. Valmiina hankittujen tuotteiden hankintamenoon
luetaan ostomenot sekä välittömät kuljetus- ja käsittelykulut sekä muut menot.
Vaihto-omaisuuden hankintameno määritetään FIFO-menetelmällä (΋rst-in,
΋rst-out). Nettorealisointihinta on arvioitu hinta, joka saadaan vaihto-omaisuus-
hyödykkeen myynnistä tavanomaisessa liiketoiminnassa, ja josta vähennetään
arvioidut tuotteen valmiiksi saattamiseen tarvittavat sekä myynnin toteutumiseksi
välttämättömät menot.

Tuhatta euroa 2025 2024
Aineet ja tarvikkeet 2 382 1 961
Yhteensä 2 382 1 961
Tilikaudella 2025 konserni on kirjannut vaihto-omaisuuteen epäkuranttiuteen
liittyvän varauksen 33 tuhatta euroa ja 61 tuhatta euroa vuonna 2024.



16. Rahoitusvarat
16.1 Laatimisperiaate
Optomed luokittelee rahoitusvarat seuraaviin ryhmiin:
käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat

jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat ja


käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavat rahoitusvarat.
Rahoitusvarat luokitellaan alkuperäisen hankinnan yhteydessä niiden hankinnan
tarkoituksen perusteella. Luokittelu perustuu Optomedin liiketoimintamallin ta-
voitteisiin ja rahoitusvarojen sopimusperusteisiin rahavirtoihin, tai soveltamalla
käyvän arvon vaihtoehtoa alkuperäisen hankinnan yhteydessä. Optomed kirjaa
kaikki rahoitusvaransa jaksotettuun hankintamenoon.
Kaikki rahoitusvarojen ostot ja myynnit kirjataan kaupantekopäivänä. Transak-
tiomenot sisällytetään rahoitusvarojen alkuperäiseen kirjanpitoarvoon, kun
kyseessä on erä, jota ei arvosteta käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Rahoitus-
varojen taseesta pois kirjaaminen tapahtuu silloin, kun konserni on menettänyt
sopimusperusteisen oikeuden rahavirtoihin tai kun se on siirtänyt merkittäviltä
osin riskit ja tuotot konsernin ulkopuolelle.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
Optomed kirjaa kaikki myyntisaamiset, jotka ovat johdannaisvaroihin kuulumatto-
mia varoja, jaksotettuun hankintamenoon. Konsernin liiketoimintamallin mukaan
myyntisaamisilla on tarkoitus pitää sopimukset ja kerätä niitä koskevia rahavirtoja,
jotka perustuvat pelkästään pääomiin tai korkoihin. Myyntisaamiset ovat lyhytaikaisia
varoja, jotka Optomed aikoo pitää enintään 12 kuukauden ajan raportointikauden
päättymisestä. Ryhmään luokitellut varat arvostetaan jaksotettuun hankintame-
noon efektiivisen koron menetelmää käyttäen. Lyhytaikaisten myyntisaamisten
kirjanpitoarvon katsotaan olennaisilta osin vastaavan niiden käypää arvoa.
Optomed kirjaa jaksotettuun hankintamenoon arvostetuista rahoitusvaroista odo-
tettavissa olevia luottotappioita koskevan vähennyserän. Myyntisaamisista odotettu



61

Graphics
87





luottotappio kirjataan perustuen kertyneeseen tietoon myyntisaamisten laimin-
lyönneistä tai maksusuoritusten viivästymisestä taloudellisten vaikeuksien vuoksi.
Vähennyserän suuruutta arvioidaan sekä saamiskohtaisesti että ryhmäkohtaisesti.
Odotettu tappio määritetään saamisen kirjanpitoarvon ja efektiivisellä korolla
diskontattujen arvioitujen vastaisten rahavirtojen nykyarvon erotuksena. Tämä
oikaisu kirjataan liiketoiminnan muihin kuluihin sekä vähentämään saamisen
kirjanpitoarvoa.
Kaikki toteutuneet luottotappiot kirjataan tulosvaikutteisesti. Luottotappio
peruutetaan myöhemmällä kaudella, jos peruutuksen voidaan objektiivisesti
katsoa liittyvän luottotappion kirjaamisen jälkeiseen tapahtumaan.
Yhtiö on kirjannut toteutuneita luottotappiota vuonna 2025 7 tuhatta euroa ja
vuonna 2024 1 099 tuhatta euroa.
Rahavarat
Konsernin rahavarat koostuvat käteisestä rahasta, vaadittaessa nostettavissa
olevista pankkitalletuksista ja muista lyhytaikaisista, erittäin likvideistä sijoituksis-
ta. Rahavaroihin luokitelluilla erillä on enintään kolmen kuukauden maturiteetti
hankinta-ajankohdasta lukien.


16.2 Tasearvot - jaksotettuun hankintamenoon arvos-
tettavat
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Konsernilla ei ollut pitkäaikaisia rahoitusvaroja tilikausien 2024-2025 päätty-
mispäivinä.

Tuhatta euroa Note 2025 2024
Myyntisaamiset 21 2 756 2 411
Rahavarat 9 909 10 467
Yhteensä 12 665 12 878

16.3 Rahavarat
Tuhatta euroa 2025 2024
Käteisvarat ja pankkitilit 9 909 10 467
Yhteensä 9 909 10 467



62

Graphics
88




18. Pääoma ja rahastot
18.1 Laatimisperiaate
Konserni luokittelee liikkeeseen laskemansa instrumentit niiden luonteen pe-
rusteella joko omaksi pääomaksi tai rahoitusvelaksi.

Oman pääoman ehtoinen instrumentti on mikä tahansa sopimus, joka
osoittaa oikeutta osuuteen Optomedin varoista sen kaikkien velkojen vä-
hentämisen jälkeen.

Rahoitusvelka on instrumentti, joka velvoittaa Optomedia luovuttamaan
käteisvaroja tai muita rahoitusvaroja, tai jonka haltijalla on oikeus vaatia
Optomedilta käteisvaroja tai muita rahoitusvaroja.
Optomed arvioi liikkeeseenlasketun yhdistelmäinstrumentin ehtoja sen ratkaise-
miseksi, sisältääkö instrumentti sekä vieraan että oman pääoman komponentin.
Tällaiset osatekijät luokitellaan erikseen rahoitusveloiksi, rahoitusvaroiksi tai oman
pääoman ehtoisiksi instrumenteiksi järjestelyn tosiasiallisen sisällön mukaisesti.




18.2 Osakepääoma ja osakesarjat
18.2.1 Laatimisperiaate
Osakepääoma koostuu emoyrityksen kantaosakkeista, jotka luokitellaan omaksi
pääomaksi. Osakepääomaan merkitään osakeantien yhteydessä saatu osakkeiden
merkintähinta siltä osin, kuin merkintähintaa ei ole päätetty osakeantipäätök-
sessä kirjattavaksi sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon (SVOP-rahasto).
Uusien osakkeiden liikkeeseenlaskusta välittömästi johtuvat transaktiomenot
kirjataan omaan pääomaan saatujen maksujen vähennyseränä ja verovaiku-
tuksilla oikaistuina.
Optomed Oyj:n osakepääoma oli 80 tuhatta euroa 31.12.2025 ja 80 tuhatta
31.12.2024. Osakepääoma muodostuu yhdestä osakesarjasta.
Osakkeilla ei ole nimellisarvoa. Kaikki liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu
täysimääräisesti. Kullakin osakkeella on yksi ääni.


18.2.2 Osakkeiden lukumäärien ja konsernin oman pääoman muutokset
Alla olevassa taulukossa on esitetty osakkeiden kappalemäärien muutokset ja
vastaavat konsernin oman pääoman muutokset.




17. Muut saamiset
Tuhatta euroa 2025 2024
Siirtosaamiset 595 716
Muut saamiserät 123 140
Yhteensä 718 857

63

Graphics
89

2025
Kappaletta 1000 euroa
A sarja Yhteensä Osakepääoma SVOP-rahasto
1.1.2025 19 693 297 19 693 297 80 59 608
Osakeanti 10.12.2025 1 760 000 1 760 000 5 565
Lisäykset SVOP-rahastoon optioiden lunastuksien sekä hallituspalkkioiden vuoksi. 51
31.12.2025 21 453 297 21 453 297 80 65 224

2024
Kappaletta 1000 euroa
A sarja Yhteensä Osakepääoma SVOP-rahasto
1.1.2024 18 130 397 18 130 397 80 50 936
Osakeanti 1.7.2024 1 500 000 1 500 000 7 322
Lisäykset SVOP-rahastoon optioiden lunastuksien sekä hallituspalkkioiden vuoksi. 62 900 62 900 1 350
31.12.2024 19 693 297 19 693 297 80 59 608




64

Graphics
90






18.3 Omat osakkeet
18.3.1 Laatimisperiaate
Omista osakkeista maksettu vastike ja hankinnasta välittömästi aiheutuvat
transaktiomenot, verovaikutuksilla oikaistuna, vähennetään omasta pääomas-
ta, kunnes osakkeet mitätöidään tai ne lasketaan uudelleen liikkeeseen. Jos
kyseiset omat osakkeet myöhemmin myydään edelleen tai ne lasketaan uu-
delleen liikkeeseen, saadut vastikkeet merkitään suoraan omaan pääomaan,
vähennettynä liikkeeseenlaskusta välittömästi johtuvilla transaktiomenoilla
sekä verojen osuudella.
Yhtiöllä on tilinpäätöshetkellä hallussaan 22 042 omaa osaketta.



18.4 Osingot
18.4.1 Laatimisperiaate
Osingonjako emoyhtiön osakkeenomistajille kirjataan velaksi konsernitaseeseen
sillä kaudella, jonka aikana osingot on hyväksytty yhtiön varsinaisessa yhtiöko-
kouksessa.
Osakeyhtiölain mukaan määrä, joka on merkitty taseeseen kehitysmenona
Suomen kirjanpitolain mukaisesti, on vähennettävä vapaasta omasta pääomasta
laskettaessa voitonjakokelpoisia varoja.


18.5 Rahastot
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisältää muut oman pääoman luontei-
set sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan siltä osin kuin sitä ei nimenomaisen
päätöksen mukaan merkitä osakepääomaan.
Ylikurssirahasto
Ylikurssirahasto on aiemman osakeyhtiölain mukainen rahasto. Voimassa olevan
osakeyhtiölain mukaan ylikurssirahasto kuuluu sidottuun omaan pääomaan,
eikä ylikurssirahastoa ole mahdollista enää kerryttää. Ylikurssirahastoa voidaan
alentaa osakepääoman alentamista koskevien säännösten mukaisesti, ja sitä
voidaan käyttää rahastokorotuksena osakepääoman korottamiseen.
Muuntoerot
Muuntoerot-rahasto sisältää muuntoerot, jotka ovat syntyneet ulkomaisten
yksikköjen tilinpäätösten muuntamisesta IFRS- siirtymäpäivän jälkeen (1.1.2016).


Kertyneet voittovarat
Kertyneet voittovarat ovat aiemmilta tilikausilta kertyneitä varoja, joita ei ole
siirretty oman pääoman rahastoihin tai jaettu voitonjakona omistajille.
18.6 Pääoman hallinta
Optomedin pääoman hallinnan tavoitteena on säilyttää konsernin optimaalinen
pääomarakenne. Tällä pyritään varmistamaan liiketoiminnan tavanomaiset
toimintaedellytykset ja luomaan arvoa osakkeenomistajille optimoimalla pää-
oman kustannus. Pääomana Optomed hallinnoi konsernitaseen osoittamaa
omaa pääomaa. Pääoman rakenteeseen konsernissa vaikutetaan pääasiassa
osakeantien ja rahoituksen uudelleenjärjestelyjen kautta. Optomed-konserniin
ei sovelleta ulkopuolisia pääomavaatimuksia. Konsernin johto ja emoyrityksen
hallitus seuraavat emoyrityksen pääomarakennetta ja maksuvalmiuden kehitystä.
Seurannan tavoitteena on varmistaa yhtiön maksuvalmius sekä pääomaraken-
teen joustavuus kasvustrategian toteuttamiseksi.
Optomed seuraa pääomarakenteensa kehitystä käyttäen omavaraisuus-tunnus-
lukua. Omavaraisuusaste on myös Optomedin lainakovenantti (liittyy tase-erään
Lainat rahoituslaitoksilta). Kovenanttilaskelmissa omavaraisuusaste määritetään
lainaehtoihin perustuen, katso lisää tietoja 19.4 Kovenantti.


65

Graphics
91


19. Rahoitusvelat

19.1 Laatimisperiaate
Optomed luokittelee rahoitusvelat seuraaviin ryhmiin:
jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat, ja
käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat.
Optomed ei käyttänyt johdannaisinstrumentteja tilikausilla 2024-2025, eikä
konsernilla ollut muita käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavia rahoi-
tusvelkoja tilikausien 2024-2025 päättyessä.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat
Rahoitusvelat merkitään alun perin kirjanpitoon käypään arvoon. Transaktiome-
not sisällytetään rahoitusvelkojen alkuperäiseen kirjanpitoarvoon. Myöhemmin
nämä rahoitusvelat arvostetaan efektiivisen koron menetelmällä jaksotettuun
hankintamenoon. Rahoitusvelka luokitellaan lyhytaikaiseksi, ellei Optomedilla
ole ehdotonta oikeutta siirtää velan suorittamista vähintään 12 kuukauden
päähän raportointikauden päättymispäivästä. Lainoista esitetään lyhytaikaisissa
rahoitusveloissa alle 12 kuukauden kuluttua erääntyvät lainat sekä lyhennysoh-
jelmien mukaiset lyhennykset.
Rahoitusvelat voivat olla korollisia tai korottomia. Optomedin kaikki rahoitusvelat
ovat korollisia velkoja.
Rahoitusvelka (tai sen osa) kirjataan taseesta pois vasta silloin, kun velka on
lakannut olemasta olemassa, eli kun sopimuksessa yksilöity velvoite on täytetty,
kumottu tai sen voimassaolo on lakannut.
Vieraan pääoman menot
Optomed aktivoi ehdot täyttävän omaisuuserän tuottamisesta välittömästi johtu-
vat vieraan pääoman menot kyseisen omaisuuserän hankintamenon lisäykseksi.
Vieraan pääoman menot ovat korkomenoja ja muita menoja, joita Opto-
medille syntyy lainojen ottamisen yhteydessä.
Ehdot täyttävä omaisuuserä on sellainen omaisuuserä, jonka saattaminen
valmiiksi sille aiottua käyttötarkoitusta varten vaatii välttämättä huomattavan
pitkän ajan. sille aiottua käyttötarkoitusta varten.
Konserni on katsonut aktivoidut kehittämismenot ehdot täyttäväksi omaisuuse-
räksi. Siksi Optomed kirjaa kehittämismenojen lisäykseksi ne vieraan pääomat
menot, jotka ovat syntyneet kehittämistarkoituksiin nostetuista lainoista. Nämä
lainat on saatu julkiselta vallalta (Business Finland). Aktivoidut vieraan pääoman
menot kirjataan korkokulujen vähennyksiksi. Muut vieraan pääoman menot
kirjataan kuluiksi sillä kaudella, jonka aikana ne ovat syntyneet. Optomed lopet-
taa vieraan pääoman menojen aktivoimisen, kun kehittämishanke on saatettu
olennaisilta osin valmiiksi.
Rahavirtalaskelmassa Optomed luokittelee näihin vieraan pääoman menoihin
liittyvät rahavirrat liiketoimintaan kuuluviksi.





66

Graphics
92


19.2 Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat
rahoitusvelat
Tuhatta euroa 2025 2024
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 0 790
Julkiselta vallalta saadut lainat 371 521
Vuokrasopimusvelat 835 1 017
Yhteensä 1 206 2 328
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 789 794
Julkiselta vallalta saadut lainat 274 193
Vuokrasopimusvelat 442 495
Ostovelat 1 159 891
Yhteensä 2 664 2 373
Rahoitusvelat yhteensä 3 870 4 700
Yrityskiinnitykset, jotka liittyvät lainoihin rahoituslaitoksilta, on esitetty liitetie-
dossa 22. Ehdolliset velat ja ehdolliset varat sekä sitoumukset.
19.3 Rahoitusvelkojen muutokset
Tilikausilla 2025 ja 2024 ei tapahtunut muutoksia rahoitusveloissa.

19.4 Kovenantti
Optomedin lainoihin rahoituslaitoksilta liittyy omavaraisuusastetta koskeva
kovenanttiehto. Konsernin kyseisten lainojen määrä oli 789 tuhatta euroa
(31.12.2025) ja 1 583 tuhatta euroa (31.12.2024). Lainat maksetaan takaisin
lyhennysohjelmien mukaisesti.
Optomedin on täytettävä kovenanttiehto vuositilinpäätöspäivänä. Seuraavassa
taulukossa on kuvattu kovenanttiehto ja sen täyttyminen tilikausilla 2024-2025.
Kovenanttilaskentaa varten omavaraisuusaste lasketaan FAS:n (Finnish Accounting
Standards) mukaisesti, perustuen lainaehtoihin.
Kovenanttiehto Toteuma Tarkasteltava taso
OP laina
Omavaraisuusaste
31.12.2025 35 % 88,8 % Optomed-konserni
31.12.2024 35 % 87,1 % Optomed-konserni
OP lainan omavaraisuusastekaava: Oikaistu omapääoma/(oikaistu taseen lop-
pusumma-saadut ennakot-liikearvo).
Kovenanttiehto täyttyi 31.12.2024 sekä 31.12.2025.




67

Graphics
93
20. Muut velat
Tuhatta euroa 2025 2024
Siirtovelat 2 659 2 351
Maksetut ennakot 44 5
Muut velkaerät 1 226 854
Yhteensä 3 929 3 210







19.5 Julkiselta vallalta saadut lainat - vieraan pääoman
meno
Optomed on kirjannut taseen kehittämismenojen lisäykseksi ne vieraan pääomat
menot, jotka ovat syntyneet julkiselta vallalta saaduista, kehittämistarkoituksiin
nostetuista lainoista. Tarkemmat tiedot on esitetty liitetiedossa 9.3 Vieraan
pääoman menot - julkiselta vallalta saadut lainat.
19.6 Käyvät arvot - jaksotettuun hankintamenoon
arvostettavat rahoitusvelat
Optomed katsoo, että jaksotettuun hankintamenoon arvostettujen rahoitusvel-
kojen tasearvo on kohtuullinen arvio niiden käyvistä arvoista. Tämä arvio vastaa
käyvän arvon hierarkian tasoa 3. Käypien arvojen hierarkian kuvaus on esitetty
liitetiedossa 1.2.3 Käypien arvojen määrittäminen.




21. Rahoitusriskien hallinta
21.1 Rahoitusriskien hallinnan periaatteet
Optomedin rahoitusriskit koostuvat maksuvalmiusriskistä, korkoriskistä, ulko-
maankaupan transaktioriskistä, translaatioriskistä ja vastapuolen luottoriskistä.
Konsernin rahoitusriskien hallinta hoidetaan keskitetysti, sillä tarkoituksena on
rahoitusriskien hallinnan yhdistäminen Optomedin strategian kanssa, ja vieraan
pääoman ehtoisen rahoituksen saamisen varmistaminen.
Konserni vastaa keskitetysti esimerkiksi lainojen neuvottelusta emoyrityksen
ja tytäryritysten puolesta, sekä seuraavien 12 kuukauden rahoitusvaatimusten
rullaavasta ennustamisesta pitkäaikaisen maksuvalmiuden varmistamiseksi.
Lisäksi remburssisopimusten tekemisestä neuvotellaan keskitetysti.
Tavoitteena on, että konsernilla on riittävä maksuvalmius velvollisuuksiensa
täyttämiseksi kaikkina aikoina ja että rahoitusportfolio on hyvin hajautettu.
Rahoitusportfolion tulisi myös olla joustava Optomedin liiketoiminnassa tapah-
tuvien mahdollisten muutosten varalta.
Emoyrityksen hallituksen vastuulla on:

tarkastaa ja hyväksyä Optomedin riskienhallinnan periaatteet sekä konser-
nin ulkopuolista rahoitusta ja rahoitusriskien hallintaa koskeva strategia
vuosittain
arvioida ja hyväksyä uudet rahoitusinstrumentit ja -järjestelyt


delegoida rahoitusriskien hallintaa ja rahoitustoimintaa koskeva toimivalta
toimitusjohtajalle ja talousjohtajalle
tarkastaa konsernin riskeille alttiina olevat kohteet kuukausittain, sekä


tarkastaa rahoitusriskien hallinnan periaatteista poikkeamiset, jos tällaisia on.
Tällä hetkellä ainoat hallituksen hyväksymät rahoitusinstrumentit ovat remburs-
sisopimukset ja pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta.
Tytäryritysten tavoitteena on maksimoida pitkäaikainen tuloksellisuus käyttöpää-
omarakenteen optimoinnin avulla. Tavanomaiset rahoituksen hallintatoiminnot,
kuten maksuliikenne ja velkojen perintä, on siirretty tytäryrityksille.
21.2 Ulkomaankaupan transaktioriski ja translaatioriski
Optomed toimii kansainvälisesti ja on siten altistunut valuuttapositioista aiheu-
tuville transaktioriskeille ja riskeille, jotka syntyvät kun eri valuutoissa olevat
sijoitukset muunnetaan emoyrityksen toimintavaluuttaan.



68

Graphics
94


Konsernin valuuttakurssiriski muodostuu valuuttakurssien negatiivisten muutos-
ten vaikutuksista ulkomaisen tytäryhtiön varoihin, kun nämä varat muunnetaan
emoyrityksen raportointivaluutan määräisiksi. Konsernilla on tytäryhtiöt Kiinassa
sekä Yhdysvalloissa. Muuntoero ei ole toistaiseksi ollut merkittävä erä, eikä kon-
serni siten ole suojautunut siltä käyttämällä valuuttajohdannaisinstrumentteja.
Konsernin myyntisaamiset ja ostovelat voivat olla myös valuuttamääräisiä ja
siksi niihin kohdistuu ulkomaankaupan transaktioriski. Lisäksi ulkomaankau-
pan transaktioriski voi syntyä aineellisten hyödykkeiden valuuttakursseista
johtuvista hintavaihteluista.
Konsernin valuuttamääräiset positiot muodostuvat Yhdysvaltain dollarista (USD).
Transaktioriskiä hallitaan valuuttapositioiden aktiivisella seurannalla, seuraten
valuuttapositioiden absoluuttisia määriä. Jos valuuttapositioiden absoluuttiset
määrät kasvavat merkittävästi, Optomed voi tarvittaessa harkita valuuttariskin
suojaamista johdannaisilla.
21.2.1 Valuuttariskille alttiina olevat kohteet
Tuhatta euroa USD CNY
31.12.2025
Myyntisaamiset, brutto 1 799 0
Ostovelat 484 0
Yhteensä 2 283 0
31.12.2024
Myyntisaamiset, brutto 1 274 0
Ostovelat 283 0
Yhteensä 1 558 0
21.2.2 Herkkyysanalyysi valuuttakurssien muutoksista
Tuloslaskelma
Tuhatta euroa vahvistuminen heikentyminen
31.12.2025
Myyntisaamiset, brutto
+/- 10 %:n muutos USD:n kurssissa 180 -180
+/- 10 %:n muutos CNY:n kurssissa 0 0
Ostovelat
+/- 10 %:n muutos USD:n kurssissa -48 48
+/- 10 %:n muutos CNY:n kurssissa 0 0
Nettovaikutus yhteensä 123 -123
Tuhatta euroa vahvistuminen heikentyminen
31.12.2024
Myyntisaamiset, brutto
+/- 10 %:n muutos USD:n kurssissa 127 -127
+/- 10 %:n muutos CNY:n kurssissa 0 0
Ostovelat
+/- 10 %:n muutos USD:n kurssissa -28 28
+/- 10 %:n muutos CNY:n kurssissa 0 0
Nettovaikutus yhteensä 99 -99



69

Graphics
95



21.2.3 Konsernin tilinpäätöksessä käyttämät tilikauden keskikurssit ja
tilinpäätöspäivän kurssit
Keskikurssi Tilinpäätös-päivän kurssi Keskikurssi Tilinpäätös-päivän kurssi
2025 2025 2024 2024
EUR/USD 0,89 0,85 0,92 0,96
EUR/CNY 0,12 0,12 0,13 0,13
21.3 Korkoriski
Optomedin korkoriski syntyy lähinnä vaihtuvakorkoisista rahoituslaitoslainoista.
Korkoriski ei ole merkittävä. Konsernin tulot sekä operatiiviset rahavirrat ovat
pääosin riippumattomia markkinakorkojen vaihteluista.
Konsernin lainat ovat vaihtuvakorkoisia. Optomedilla oli korollisia rahoitusvelkoja
yhteensä 1 434 tuhatta euroa (31.12.2025) ja 2 297 tuhatta euroa (31.12.2024).
Velat on sidottu 0-12 kuukauden Euribor-korkoihin. Lainojen keskikorko oli 2,3 %
(2025) ja 3,6 % (2024).
Konserni hallitsee korkoriskiä mallintamalla nettovelan seuraavalle 12 kuukaudelle
rullaavasti. Lisäksi Optomed laatii todennäköisten korkotasojen skenaarioita tun-
nistaakseen korkotasojen mahdollisen vaikutuksen tulokseen ja tunnuslukuihin.
Koska konsernin korkoriski ei ole merkittävä, Optomed ei ole käyttänyt johdan-
naisinstrumentteja suojatakseen rahoitusvelkoja markkinakorkojen muutoksilta.
Alla olevassa korkoherkkyysanalyysissa on esitetty, kuinka 1 prosenttiyksikön (100
korkopisteen) muutos vaikuttaisi Optomedin rahoituslaitoslainojen korkokuluihin.
Julkiselta vallalta saatuihin lainoihin on sovellettu 3 prosenttiyksikön muutosta, koska
kyseisten lainaehtojen mukaan vasta tämänsuuruinen muutos lisäisi konsernin
korkokuluja. Korkokulujen vähenemisen vaikutusta kolmella (3) prosenttiyksiköl-
ei ole esitetty herkkyysanalyysissä, koska viitekorko ei voi olla negatiivinen.
21.3.1 Rahavirran korkoherkkyysanalyysi


Tuhatta euroa Tuloslaskelma
100 korko-pisteen muutos 300 korko-pisteen nousu
31.12.2025
Lainat rahoituslaitoksilta +7,-7
Julkiselta vallalta saadut lainat 25
31.12.2024
Lainat rahoituslaitoksilta +6,-6
Julkiselta vallalta saadut lainat 33


21.4 Luotto- ja vastapuoliriski
Luotto- ja vastapuoliriski syntyy siitä, että vastapuoli ei pysty täyttämään sopi-
musvelvoitteitaan, mistä aiheutuu tappio velkojalle. Optomedin luotto- ja vasta-
puoliriski syntyy pääosin myyntisaamisista. Optomedin vastapuolen luottoriski
koostuu saamisista yrityksiltä, joiden kanssa konserni käy laskutusperusteista
kauppaa.
Kiinalainen asiakas, jolta Optomedilla on merkittäviä myyntisaatavia, on jättänyt
maksamatta useita suorituksia vuoden 2023 toisesta vuosipuoliskosta lähtien.
Tämän seurauksena Luottotappiota muodostui 1 099 tuhatta euroa vuoden
2024 aikana.
Konserni hallinnoi vastapuolen luottoriskiä käyttämällä hallituksen hyväksymiä
luottolimiittejä ja tekemällä rahoitustransaktioita vain toimivaltaisten vastapuolten
kanssa, esimerkkinä remburssisopimukset. Optomedilla on toimintaperiaatteet


70

Graphics
96

sen varmistamiseksi, että tuotteita ja palveluja myydään vain niille asiakkaille,
joilla on asianmukaiset luottotiedot. Sopimusasiakkaiden tiedot selvitetään
ennen laskutussopimuksen allekirjoittamista.
Saamisten perintää ja seurantaa hoidetaan aktiivisesti. Lisäksi Optomed hal-
litsee vastapuolen luottoriskiä etukäteismaksuilla ja remburssisopimuksilla.
Konsernin luottoriskin enimmäismäärä vastaa rahoitusvarojen kirjanpitoarvoa
tilikauden lopussa.
Seuraavissa taulukoissa on esitetty luottoriskille alttiina olevat kohteet maan-
tieteellisten alueiden mukaan, myyntisaamisten ikäjakauma sekä myyntisaa-
misten odotetut luottotappiot. Luottotappiovaraus on kirjattu alla esitettyjen
taulukoiden perusteella.
21.4.1 Luottoriskille alttiina olevat kohteet maantieteellisten alueiden
mukaan
Kirjanpitoarvo
Tuhatta euroa 2025 2024
Myyntisaamiset yrityksiltä, brutto
Suomi 1 049 1 063
Eurooppa 168 85
Muu maailma 1 539 1 278
Yhteensä 2 756 2 427


71

Graphics
97


21.4.2 Luottoriskille alttiina olevat kohteet ja luottotappiovaraus
Tuhatta euroa Brutto kirjanpitoarvo Painotettu keskim. luottotappiovarausprosentti Luottotappiovaraus
31.12.2025
Lyhytaikaiset myyntisaamiset (erääntymättömät) 2 200 0,50 % 11
Erääntyneet
1-30 päivää 78 1,50 % 1
31-60 päivää 71 4 % 3
61-90 päivää 272 9 % 24
Yli 90 päivää 199 12 % 24
Yhteensä 2 819 63

Tuhatta euroa Brutto kirjanpitoarvo Painotettu keskim. luottotappiovarausprosentti Luottotappiovaraus
31.12.2024
Lyhytaikaiset myyntisaamiset (erääntymättömät) 2 314 0,5 % 12
Erääntyneet
1-30 päivää 67 1,5 % 1
31-60 päivää 31 4 % 1
61-90 päivää 9 9 % 1
Yli 90 päivää 6 12 % 1
Erityinen tappiovaraus 0 100 % 0
Yhteensä 2 427 15

Erityiseen tappiovaraukseen liittyvät saamiset on alaskirjattu vuoden 2024 lopussa.



72

Graphics
98





21.4.3 Luottotappioiden täsmäytyslaskelma
Tuhatta euroa 2025 2024
Kirjanpitoarvo 1.1. 15 809
Luottotappiovarausten nettomääräinen uudelleenarviointi 48 -794
Kirjanpitoarvo 31.12. 63 15
Odotettavissa olevien luottotappioiden muutokset sekä toteutuneet luotto-
tappiot kirjataan tuloslaskelmassa erään Liiketoiminnan muut kulut. Yhtiö on
kirjannut toteutuneita luottotappioita vuonna 2025 7 tuhatta euroa ja 1 099
tuhatta euroa vuonna 2024


21.5 Maksuvalmiusriski
Maksuvalmiusriski muodostuu mahdollisesta Optomedin likvidien varojen ja
rahoitustarpeiden välisestä epäsuhdasta. Yhtiö hallitsee maksuvalmiusriskiä
huolellisesti ja tarkoituksena on varmistaa riittävä maksuvalmius myös vaikeissa
olosuhteissa. Konserni hallitsee maksuvalmiusriskiä varmistamalla, että pitkä-
aikaiset velat erääntyvät eri ajankohtina, ja että saamiset eivät ole keskittyneet
yksittäisille tahoille. Yhtiön maksuvalmiutta seurataan sekä ennustetaan 12
kuukauden jaksolla ja lyhytaikaista maksuvalmiutta tarkkaillaan tarvittaessa.
Maksuvalmiutta seurataan rullaavasti ja muutoksiin reagoidaan nopeasti.
Likviditeettirahasto koostuu helposti rahaksi muutettavista varoista, joita voidaan
käyttää ilman viivettä taloudellisten velvoitteiden täyttämiseen kaikkina ajankoh-
tina. Optomed pyrkii varmistamaan, että sillä on aina tarvittava määrä likvidejä
varoja toiminnan ylläpitämiseksi. Likviditeettirahasto koostuu käteisvaroista ja
muista rahavaroista, sekä likvideistä sijoituksista.
Seuraava taulukko kuvaa rahoitusvelkojen sopimuksiin perustuvaa maturiteet-
tianalyysiä. Luvut ovat diskonttaamattomia ja sisältävät sekä korkomaksut että
pääoman takaisinmaksut.



73

Graphics
99


21.5.1 Rahoitusvelkojen sopimusperusteiset erääntyvät määrät
Tuhatta euroa Yhteensä 0-3 kuukautta 3-12 kuukautta 1-3 vuotta 3-5 vuotta Yli 5 vuotta
31.12.2025
Lainat rahoituslaitoksilta 804 205 599
Julkiselta vallalta saadut lainat 853 162 284 239 168
Vuokrasopimusvelat 1 277 130 312 835
Ostovelat 1 159 1 159
Yhteensä 4 092 1 655 1 195 1 074 168
Tuhatta euroa Yhteensä 0-3 kuukautta 3-12 kuukautta 1-3 vuotta 3-5 vuotta Yli 5 vuotta
31.12.2024
Lainat rahoituslaitoksilta 1 682 217 636 829
Julkiselta vallalta saadut lainat 752 34 166 277 205 71
Vuokrasopimusvelat 1 512 124 371 1 017
Ostovelat 891 891
Yhteensä 4 838 1 265 1 174 2 124 205 71
Jos kovenantit rikkoutuvat, rahoituslaitoksella on oikeus purkaa lainasopimukset
välittömästi tai vaatia niiden takaisinmaksua ja/tai vaihtoehtoisesti oikeus korottaa
velkojen ja vastuiden marginaalia 2 prosenttiyksiköllä. Kovenanttisopimus on voi-
massa niin kauan kuin Optomed Oyj:llä on takaisinmaksamattomia velkoja, vastuita
tai muita sitoumuksia. Lisää tietoa Kovenanttiehdoista katso liite 19.4 Kovenantti.
Lisätietoja katso liite 19.3 Rahoitusvelkojen muutokset.
Lainanantajalla ei ole oikeutta vaatia takaisinmaksua, paitsi kovenanttiehtojen
rikkoutuessa (katso myös liitetieto 19.4 Kovenantti). Lainoja voidaan neuvotella
uudelleen tarvittaessa.



74

Graphics
100



22. Ehdolliset velat ja ehdolliset varat sekä
sitoumukset
22.1 Laatimisperiaate
Ehdollinen velka syntyy, kun:

Optomedilla on mahdollinen velvoite, joka on syntynyt aikaisempien ta-
pahtumien seurauksena ja jonka olemassaolo varmistuu vasta tulevan
tapahtuman myötä, joka ei ole Optomedin määräysvallassa

Optomedilla on olemassa oleva velvoite, joka on syntynyt aikaisempien
tapahtumien seurauksena, mutta maksuvelvoitteen toteutuminen ei ole
todennäköistä tai

Optomed ei pysty arvioimaan olemassa olevan velvoitteen määrää riittävän
luotettavasti.
Ehdollisia velkoja ei merkitä taseeseen, vaan ne esitetään liitetietoina ellei mak-
suvelvoitteen toteutuminen ole erittäin epätodennäköistä.
Ehdollinen omaisuuserä syntyy, kun:

Optomedin hyväksi koituva taloudellinen hyöty on todennäköistä, mutta ei
käytännössä varmaa ja

tämä riippuu tapahtumasta, joka ei ole Optomedin määräysvallassa.
Ehdolliset omaisuuserät esitetään liitetiedoissa. Mikäli tuottoerän toteutuminen
on käytännössä varmaa, se merkitään kirjanpitoon.

22.2 Vakuudet
Tuhatta euroa 2025 2024
Velat, joiden vakuudeksi Optomed on antanut yrityskiinnityksiä1
Lainat rahoituslaitoksilta, lyhytaikainen 1 063 987
Lainat rahoituslaitoksilta, pitkäaikainen 371 1 310
Yhteensä 1 434 2 297
Annetut vakuudet vakuuslajeittain
Lainat rahoituslaitoksilta, annetut yrityskiinnitykset 8 700 8 700
Muut annetut vakuudet 800 800
Yhteensä 9 500 9 500
1 Lainojen nimellisarvot, joiden määrä eroaa konsernitaseeseen merkityistä, jaksotettuun hankintamenoon arvostetuista määristä.



75

Graphics
101

22.3 Takaukset
2025: Toimitustakaus, Fabrinet Pte Ltd, 800 tuhatta Yhdysvaltain dollaria (USD)
2024: Toimitustakaus, Fabrinet Pte Ltd. 800 tuhatta Yhdysvaltain dollaria (USD)
22.4 Oikeudenkäynnit ja riita-asiat
Konsernilla ei ollut vireillä olevia oikeudenkäyntejä tai riita-asioita tilikausilla
2024-2025.

22.5 Julkisiin avustuksiin liittyvät ehdolliset seuraa-
mukset
EU:n Horisontti 2020 -rahoitusohjelmaan liittyy ehtoja, joiden noudattamatta
jättäminen saattaa johtaa esimerkiksi siihen, ettei joitakin menoja hyväksytä
avustuksen kohteeksi, tai avustuksen määrän vähentämiseen.


23. Lähipiiritapahtumat
23.1 Laatimisperiaate
Konsernin emoyrityksen Optomed Oyj:n lähipiiriin kuuluvat seuraavat tahot:
sen tytäryritykset


konsernin johtoon kuuluvina avainhenkilöinä hallituksen jäsenet, toimitus-
johtaja ja konsernin johtoryhmän jäsenet

yhteisöt, joissa edellä mainituilla henkilöillä on määräysvalta, yhteinen
määräysvalta tai huomattava vaikutusvalta
edellä mainittujen henkilöiden läheiset perheenjäsenet.

Lähipiiritapahtumina on esitetty sellaiset liiketoimet lähipiirin kanssa, jotka eivät
eliminoidu konsernitilinpäätöksessä.


23.2 Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden työsuhde-
etuudet
Seuraavissa taulukoissa esitetyt määrät vastaavat kyseisillä tilikausilla kuluiksi
kirjattuja menoja. Palkkasummat sisältävät mahdolliset luontaisedut.Toimitusjoh-
tajalla ja konsernin johtoryhmän jäsenillä on oikeus lakisääteiseen eläkkeeseen,
ja eläkeikä määräytyy Suomen lakisääteisen työeläkejärjestelmän puitteissa.
Tuhatta euroa 2025 2024
Toimitusjohtaja Juho Himberg
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet -246 -211
Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) -50 -43
Osakeperusteiset maksut -237 -152
Yhteensä -532 -406
Tuhatta euroa 2025 2024
Konsernin johtoryhmä
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet -471 -547
Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) -96 -80
Osakeperusteiset maksut -200 -144
Yhteensä -766 -771





76

Graphics
102







Tuhatta euroa 2025 2024
Johtoon kuuluvat avainhenkilöt
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet -717 -757
Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) -146 -123
Maksetut irtisanomiskorvaukset 0 -58
Osakeperusteiset maksut -436 -296
Yhteensä -1 299 -1 235



23.3 Muun lähipiirin kanssa toteutuneet liiketoimet
sekä avoimet saldot
Myynnit ja myyntisaamiset ja osa muista kuluista liittyvät Optomed Oyj:n merkit-
tävimpiin omistajiin, joiden katsotaan kuuluvan emoyrityksen lähipiiriin.
Tuhatta euroa Myynnit Myyntisaamiset Muut kulut
2025 0 0 -128
2024 0 0 -92
Lisäksi Muut kulut koostuvat emoyrityksen hallituksen puheenjohtajalle ja hal-
lituksen jäsenille maksetuista konsulttipalkkioista.
23.4 Konsernirakenne
31.12.2025 Optomed-konserniin kuuluivat seuraavat yhtiöt:
Tytäryhtiö Kotipaikka Omistusosuus, %
Optomed Software Oy Suomi 100
Ubetec Oy Suomi 100
Optomed Hong Kong Ltd. Hong Kong 100
Optomed China Ltd Kiina 100
Optomed USA Inc USA 100



24. Raportointikauden päättymispäivän jälkeiset
tapahtumat
Yhtiö on neuvotellut uudelleen sekä OP:n että Valtiokonttorin lainojen takai-
sinmaksuaikoja. Saatujen päätöksien perusteella Valtiokonttorin laina-aikoja
jatkettiin noin 2 vuodella ja OP lainojen osalta 6-12 kk.

77

Graphics
103
Tuloslaskelma
Emoyhtiön tilinpäätös
1.1.2025–31.12.2025 1.1.2024–31.12.2024
LIIKEVAIHTO 5 881 386,63 4 020 934,24
Liiketoiminnan muut tuotot 158 082,21 151 895,93
Materiaalit ja palvelut
Aineet, tarvikkeet ja tavarat
Ostot tilikauden aikana -2 768 486,44 -2 756 474,20
Varastojen muutos -193 813,23 -2 962 299,67 115 400,58 -2 641 073,62
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot -2 927 440,74 -2 392 936,62
Henkilösivukulut
Eläkekulut -488 015,93 -392 552,47
Muut henkilösivukulut -86 302,10 -3 501 758,77 -49 461,28 -2 834 950,37
Poistot ja arvonalentumiset
Suunnitelman mukaiset poistot -1 294 545,85 -1 148 712,75
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien hyödykkeistä 0,00 -1 294 545,85 -191 461,05 -1 340 173,80
Liiketoiminnan muut kulut -3 755 753,56 -3 152 284,93
LIIKEVOITTO/-TAPPIO -5 474 889,01 -5 795 652,55













78

Graphics
104
1.1.2025–31.12.2025 1.1.2024–31.12.2024
Rahoitustuotot ja -kulut
Saman konsernin yrityksiltä 86 956,37 48 811,57
Muilta 143 165,25 398 497,14
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille (–) -50 335,51 -4 961,94
Muille (–) -873 904,42 -694 118,31 -709 724,84 -267 378,07
VOITTO/TAPPIO ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA -6 169 007,32 -6 063 030,62
Tilinpäätössiirrot
Konserniavustus 595 796,90 595 796,90 1 131 545,75 1 131 545,75
TILIKAUDEN VOITTO/TAPPIO -5 573 210,42 -4 931 484,87
Tuloslaskelma
79

Graphics
105
Tase
31.12.2025 31.12.2024
Vastaavaa
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat hyödykkeet
Kehittämismenot 6 989 497,04 6 283 321,25
Aineettomat oikeudet 365 467,73 7 354 964,77 369 555,97 6 652 877,22
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto 487 074,55 632 519,60
Muut aineelliset hyödykkeet 950,00 488 024,55 950,00 633 469,60
Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat 20 539,90 20 539,90 1 265,78 1 265,78
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä 9 266 907,46 9 266 906,46
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 864 069,34 10 130 976,80 822 324,77 10 089 231,23
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ 17 994 506,02 17 376 843,83
80
Graphics
106
Tase
31.12.2025 31.12.2024
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Vaihto-omaisuus
Aineet ja tarvikkeet 1 805 031,04 1 705 975,78
Valmiit tuotteet/tavarat 291 680,90 2 096 711,94 53 802,91 1 759 778,69
Pitkäaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 6 877 819,52 6 877 819,52 7 001 067,87 7 001 067,87
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset 640 024,73 125 070,86
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 3 275 601,76 3 554 284,04
Muut saamiset 89 817,49 104 635,40
Siirtosaamiset 290 039,97 4 295 483,95 356 781,96 4 140 772,26
Rahat ja pankkisaamiset 8 593 621,80 9 408 213,84
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ 21 863 637,21 22 309 832,66
Vastaavaa yhteensä 39 858 143,23 39 686 676,49
81
Graphics
107
31.12.2025 31.12.2024
Vastattavaa
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 80 000,00 80 000,00
Ylikurssirahasto 503 699,60 503 699,60
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 71 110 011,48 65 074 901,91
Edellisten tilikausien voitto/tappio -29 834 227,14 -24 902 742,27
Tilikauden voitto/tappio -5 573 210,42 -4 931 484,87
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 36 286 273,52 35 824 374,37
Tase
82
Graphics
108
31.12.2025 31.12.2024
VIERAS PÄÄOMA
Pitkäaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta 370 703,50 370 703,50 1 309 688,54 1 309 688,54
Lyhytaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta 1 063 265,04 986 892,00
Saadut ennakot 134 229,11 147 153,74
Ostovelat 754 299,54 541 292,97
Velat saman konsernin yrityksille 31 918,44 0,00
Muut velat 82 608,40 75 682,56
Siirtovelat 1 134 845,68 3 201 166,21 801 592,31 2 552 613,58
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ 3 571 869,71 3 862 302,12
Vastattavaa yhteensä 39 858 143,23 39 686 676,49
Tase
83
Graphics
109
Rahoituslaskelma
1.1.2025–31.12.2025 1.1.2024–31.12.2024
Liiketoiminnan rahavirta:
Tilikauden voitto / tappio (+/–) -5 573 210,42 -4 931 484,87
Oikaisut (+/–):
Suunnitelman mukaiset poistot ja arvonalentumiset 1 294 545,85 1 340 173,80
Realisoitumattomat kurssivoitot ja -tappiot -307 879,77 -224 353,62
Muut tuotot ja kulut joihin ei liity maksua 488 521,57 695 720,96
Rahoitustuotot ja -kulut 1 264 038,14 893 792,52
Muut oikaisut, hallituksen osakepalkkio 51 109,57 43 364,14
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta -2 782 875,06 -2 182 787,07
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten liikesaamisten lisäys/vähennys -461 540,48 643 005,48
Vaihto-omaisuuden lisäys/vähennys -370 377,68 557 871,55
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys/vähennys 540 261,15 340 470,94
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja -3 074 532,07 -641 439,10
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan rahoituskuluista -924 239,93 -724 550,92
Liiketoiminnan rahavirta -3 998 772,00 -1 365 990,03
84
Graphics
110
1.1.2025–31.12.2025 1.1.2024–31.12.2024
Investointien rahavirta:
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin (–) -1 870 463,47 -1 470 202,81
Myönnetyt lainat (–) -25 000,00 -730 000,00
Lainasaamisten tai -velkojen takaisinmaksut -41 744,57 287 684,00
Investointien rahavirta -1 937 208,04 -1 912 518,81
Rahoituksen rahavirta:
Maksullinen oman pääoman lisäys 5 984 000,00 9 181 900,00
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut (–) 0,00 -42 894,05
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut (–) -862 612,00 -2 093 082,00
Rahoituksen rahavirta 5 121 388,00 7 045 923,95
Rahavarojen muutos, lisäys (+) / vähennys (–) -814 592,04 3 767 415,11
Rahavarat tilikauden alussa 9 408 213,84 5 640 798,73
Rahavarat tilikauden lopussa 8 593 621,80 9 408 213,84
Rahoituslaskelma
85
Graphics
111
Tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Optomed Oy:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain (FAS) mukaisesti.
Arvostus- ja jaksotusperiaatteet ja -menetelmät
Pysyvien vastaavien arvostaminen
Taseeseen merkittyjen aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden hankintame-
nosta on vähennetty suunnitelman mukaiset poistot. Hankintamenoon on luettu
hankinnasta ja valmistuksesta aiheutuneet muuttuvat menot. Saadut avustukset
on kirjattu hankintamenon vähennykseksi. Suunnitelman mukaiset poistot on
laskettu tasapoistoina aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden taloudellisen
pitoajan perusteella.
Poistoajat ovat:
Aineettomat hyödykkeet 5 - 10 vuotta. Koneet ja kalusto 3 6 vuotta
Pysyvien vastaavien hyödykkeiden hankintamenot, joiden todennäköinen ta-
loudellinen käyttöaika on alle 3 vuotta, sekä pienhankinnat (alle 1 200,00 €) on
kirjattu kokonaisuudessaan hankintatilikauden kuluksi.
Vaihto-omaisuuden arvostaminen
Vaihto-omaisuus on merkitty taseeseen ΋fo-periaatteen mukaisesti hankintame-
noonsa tai sitä alempaan jälleenhankintahintaan tai todennäköiseen myyntihin-
taan. Vaihto-omaisuuden hankintamenoon on sisällytetty muuttuvien menojen
lisäksi osuus hankinnan ja valmistuksen kiinteistä menoista.
Rahoitusvälineiden arvostaminen
Rahoitusvälineet on arvostettu hankintamenoon tai sitä alempaan todennäköi-
seen arvoonsa. Rahastot on arvostettu käypään arvoon.
Tuotekehitys- ja pitkävaikutteisten menojen jaksottaminen
Kehittämismenoja on aktivoitu KPL 5:8 §:n mukaisesti liittyen yhtiön uusien
tuotteiden kehittämiseen. Aktivoidut kehittämismenot sisältävät kehittämis-
työstä aiheutuneita henkilöstömenoja ja muita menoja, jotka ovat aiheutuneet
välittömästi hyödykkeen saattamisesta valmiiksi sille aiottuun käyttötarkoituk-
seen. Kehittämismenot poistetaan arvioituna taloudellisena vaikutusaikanaan
10 vuoden tasapoistoin.
Tuloslaskelman tai taseen esittämistapa
Vaihto-omaisuuden ja varaston muutos sisältyy osittain tilikauden ostoihin.
Esittämistavalla ei ole olennaista vaikutusta yhtiön tuloksen ja taloudellisen
aseman arviointiin.
Rahoituslaskelman laatimisperiaatteet
Rahoituslaskelma on laadittu Kilan yleisohjeen (30.1.2007) mukaisena rahavir-
talaskelmana. Liiketoiminnan rahavirta on esitetty epäsuoraa esittämistapaa
noudattaen.
86
Graphics
112
Tuloslaskelman liitetiedot
1.1.2025–31.12.2025 1.1.2024–31.12.2024
Liikevaihto
Maantieteellinen jakauma
Suomi 81 932,96 38 670,62
Eurooppa 1 046 701,44 657 371,40
Euroopan ulkopuolelle 4 752 752,23 3 324 892,22
Yhteensä 5 881 386,63 4 020 934,24
Liiketoiminnan muut tuotot
Saadut avustukset 0,00 8 922,00
Konsernin hallinnointipalvelut 157 715,23 142 053,57
Muut tuotot 366,98 920,36
Yhteensä 158 082,21 151 895,93
Materiaalit ja palvelut
Aineet ja tarvikkeet
Ostot tilikauden aikana -2 768 486,44 -2 756 474,20
Varaston muutos -193 813,23 115 400,58
Yhteensä -2 962 299,67 -2 641 073,62
Varaston muutokseen sisältyy 33 tuhannen (61 tuhatta v 2024)
euron varaston epäkuranttiusvaraus.
87
Graphics
113
Tuloslaskelman liitetiedot
1.1.2025–31.12.2025 1.1.2024–31.12.2024
Henkilöstöä koskevat liitetiedot
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä tilikauden aikana 47 46
47 46
Tilikauden palkat, palkkiot ja eläkekulut
Palkat ja palkkiot -2 927 440,74 -2 392 936,62
Eläkekulut -488 015,93 -392 552,47
Muut henkilösivukulut -86 302,10 -49 461,28
Yhteensä -3 501 758,77 -2 834 950,37
Johdon palkat ja palkkiot
Toimitusjohtajan palkat ja palkkiot -295 908,00 -253 640,00
Hallituksen palkat ja palkkiot -144 000,00 -126 000,00
Yhteensä -439 908,00 -379 640,00
Lisäksi toimitusjohtajan palkkioon kuuluu lisäeläke 20 600 euroa.
Poistot ja arvonalentumiset
Suunnitelman mukaiset poistot -1 294 545,85 -1 148 712,75
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien hyödykkeistä 0,00 -191 461,05
Yhteensä -1 294 545,85 -1 340 173,80
88
Graphics
114
Tuloslaskelman liitetiedot
1.1.2025–31.12.2025 1.1.2024–31.12.2024
Liiketoiminnan muut kulut
Hallinnon kulut -775 228,87 -835 660,97
Markkinointikulut -245 956,77 -231 344,98
Matkakulut -273 767,12 -260 875,61
Muut liiketoiminnan kulut -2 460 800,80 -1 817 920,95
Yhteensä -3 755 753,56 -3 152 284,93
Liiketoiminnan muihin kuluihin sisältyy vuonna 2025 alaskirjaus
kiinalaiselta asiakkaalta olevasta myyntisaamisesta yhteensä
455 077,14 euroa, (635 008,38 euroa vuonna 2024).
Tilintarkastajan palkkiot
Tilintarkastus -93 725,00 -102 771,77
Muut palvelut -16 451,39 -2 400,00
Yhteensä -110 176,39 -105 171,77
89
Graphics
115
Taseen vastaavien liitetiedot
Aktivoitujen kehittämismenojen poistoaika
Kehittämisellä tarkoitetaan tutkimustulosten tai muun tietämyksen soveltamista
uusien tai aikaisempia olennaisesti parempien raaka-aineiden, laitteiden, tuot-
teiden, prosessien, järjestelmien tai palvelujen suunnitteluun ennen kaupallisen
tuotannon tai käytön aloittamista. Yhtiö kirjaa kehittämismenot taseeseen, kun
kaikki seuraavat ehdot täyttyvät:
Optomed pystyy osoittamaan, että aineettoman hyödykkeen valmiiksi saat-
taminen on teknisesti toteutettavissa niin, että hyödyke on käytettävissä
tai myytävissä.
Optomed pystyy käyttämään aineetonta hyödykettä tai myymään sen.
Yhtiö pystyy osoittamaan, kuinka aineeton hyödyke tulee tuottamaan to-
dennäköistä vastaista taloudellista hyötyä.
1.1.2025–31.12.2025 1.1.2024–31.12.2024
Muut korkotuotot
Saman konsernin yrityksiltä 86 956,37 48 811,57
Muut korko- ja rahoitustuotot 143 165,25 398 497,14
Muut korko- ja rahoitustuotot yhteensä 230 121,62 447 308,71
Muut korko- ja rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille -50 335,51 -4 961,94
Muille -873 904,42 -709 724,84
Korko- ja rahoituskulut yhteensä -924 239,93 -714 686,77
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -694 118,31 -267 378,07
Tuloslaskelman liitetiedot
90
Graphics
116
Vaihto-omaisuus 31.12.2025 31.12.2024
Aineet ja tarvikkeet 1 805 031,04 1 705 975,78
Valmiit tuotteet/tavarat 291 680,90 53 802,91
Yhteensä 2 096 711,94 1 759 778,69
Optomedilla on käytettävissä riittävästi teknisiä, taloudellisia ja muita voi-
mavaroja kehittämistyön loppuunsaattamiseen ja aineettoman hyödykkeen
käyttämiseen tai myymiseen.
Optomed pystyy määrittämään luotettavasti menot, jotka johtuvat aineet-
tomasta hyödykkeestä sen kehittämisvaiheen aikana.
Aktivoidut kehittämismenot sisältävät kaikki ne menot, jotka johtuvat välittömästi
hyödykkeen saattamisesta valmiiksi sille aiottuun käyttötarkoitukseen (lähinnä
henkilöstömenoja). Optomed on myös kirjannut kehittämismenoihin:
lisäykseksi ne vieraan pääomat menot, jotka ovat syntyneet julkiselta vallalta
saaduista, kehittämistarkoituksiin nostetuista lainoista.
vähennykseksi asianmukaisen osuuden merkittävistä julkisista avustuksista,
jotka Optomed on saanut kehittämistarkoituksiin.
Aiemmin kuluiksi kirjattuja kehittämismenoja ei aktivoida enää myöhemmin.
Kehittämismenot poistetaan vaikutusaikanaan. Kehittämismenojen arvioitu
taloudellinen vaikutusaika on 10 vuotta.
Aktivoitujen aineettomien oikeuksien ja muiden pitkävaikutteisten
menojen poistoaika
Aineeton hyödyke kirjataan taseeseen vain, jos on todennäköistä, että hyö-
dykkeeseen liittyvä odotettavissa oleva taloudellinen hyöty koituu Optomedin
hyväksi ja hyödykkeen hankintameno voidaan määrittää luotettavasti. Kaikki
muut menot kirjataan kuluiksi, kun ne ovat syntyneet. Aineettomien oikeuksien
poistoajat ovat:
ATK-ohjelmat ja ATK-ohjelmien lisenssimaksut 5v tasapoisto
Patentit 10v tasapoisto
Tavaramerkkioikeudet 10v tasapoisto
Tilikaudella 2025 yhtiö on kirjannut vaihto-omaisuuteen epäkuranttiuteen liittyvän
vapaaehtoisen varauksen 33 tuhatta (61 tuhatta vuonna 2024).
91
Graphics
117
Pysyvien vastaavien erittely
Aineelliset hyödykkeet Koneet ja kalusto Yhteensä
Hankintameno 1.1.2025 2 531 570,33 2 531 570,33
Lisäykset 66 440,13 66 440,13
Hankintameno 31.12.2025 2 598 010,46 2 598 010,46
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2025 1 899 050,73 1 899 050,73
Tilikauden poisto 211 885,18 211 885,18
Kertyneet poistot ja arvonal, 31.12.2025 2 110 935,91 2 110 935,91
Aineettomat hyödykkeet Kehittämismenot Aineettomat oikeudet Yhteensä
Hankintameno 1.1.2025 13 527 962,60 775 406,12 14 303 368,72
Lisäykset 1 718 966,16 65 782,06 1 784 748,22
Hankintameno 31.12.2025 15 246 928,76 841 188,18 16 088 116,94
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2025 7 244 641,35 405 850,15 7 650 491,50
Tilikauden poisto 1 012 790,37 69 870,30 1 082 660,67
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2025 8 257 431,72 475 720,45 8 733 152,17
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 6 989 497,04 365 467,73 7 354 964,77
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 6 283 321,25 369 555,97 6 652 877,22
92
Graphics
118
Omistukset muissa yrityksissä
Konserniyritykset Yhtiön omistusosuus - %
Optomed Software Oy, Espoo 100
Ubetec Oy, Espoo 100
Optomed Hong Kong Limited, China 100
Optomed China Ltd, China 100
Optomed USA Inc 100
Sijoitukset
Sijoitukset Osuudet
konserniyhtiöissä
Saamiset
konserniyhtiöltä
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2025 9 266 906,46 822 324,77 10 089 231,23
Muutokset 1,00 41 744,57 41 745,57
Hankintameno 31.12.2025 9 266 907,46 864 069,34 10 130 976,80
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 9 266 907,46 864 069,34 10 130 976,80
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 9 266 906,46 822 324,77 10 089 231,23
Aineelliset hyödykkeet Koneet ja kalusto Yhteensä
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 487 074,55 487 074,55
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 632 519,60 632 519,60
Tuotannon koneiden ja laitteiden tasearvo 31.12.2025 414 511,36
Tuotannon koneiden ja laitteiden tasearvo 31.12.2024 558 742,94
93
Graphics
119
Saamisten erittely
Pitkäaikaiset saamiset 31.12.2025 31.12.2024
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
Myyntisaamiset 4 091 117,39 4 060 977,39
Lainasaamiset 2 786 702,13 2 940 090,48
Pääomalainasaamiset 597 250,25 605 494,97
Muut saamiset 266 819,09 216 829,80
Yhteensä 7 741 888,86 7 823 392,64
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä 7 741 888,86 7 823 392,64
Lyhytaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
Myyntisaamiset 3 110 225,09 3 034 746,98
Muut saamiset 165 376,67 519 537,06
Yhteensä 3 275 601,76 3 554 284,04
Saamiset muilta
Myyntisaamiset 640 024,73 125 070,86
Muut saamiset 89 817,49 104 635,40
Siirtosaamiset 290 039,97 356 781,96
Yhteensä 1 019 882,19 586 488,22
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 4 295 483,95 4 140 772,26
94
Graphics
120
Oma pääoma
Sidottu oma pääoma 31.12.2025 31.12.2024
Osakepääoma 1.1. 80 000,00 80 000,00
Osakepääoma 31.12. 80 000,00 80 000,00
Ylikurssirahasto 1.1. 503 699,60 503 699,60
Ylikurssirahasto 31.12. 503 699,60 503 699,60
Sidottu oma pääoma yhteensä 583 699,60 583 699,60
Vapaa oma pääoma
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. 65 074 901,91 55 849 637,77
Osakeanti 6 035 109,57 9 225 264,14
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. 71 110 011,48 65 074 901,91
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1. -29 834 227,14 -24 902 742,27
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. -29 834 227,14 -24 902 742,27
Tilikauden voitto/tappio -5 573 210,42 -4 931 484,87
Vapaa oma pääoma yhteensä 35 702 573,92 35 240 674,77
Oma pääoma yhteensä 36 286 273,52 35 824 374,37
95
Graphics
121
Omia osakkeita koskevat tiedot
Optomed on luovuttanut vuoden 2025 varsinaisen yhtiökokouksen tekemän
päätöksen mukaisesti yhteensä 12 687 yhtiön hallussaan olevaa omaa osaketta
Optomedin hallituksen jäsenille osana hallituksen vuosipalkkiota. Osakemäärä
perustuu yhtiökokouksen päättämiin hallituksen kuukausipalkkioihin sekä Op-
tomedin osakkeen painotettuun keskikurssiin 31.7.-6.8.2025.
Yhtiöllä on tilinpäätöshetkellä hallussaan 22 042 omaa osaketta.
Jakokelpoinen vapaa oma pääoma 31.12.2025 31.12.2024
Laskelma jakokelpoisesta omasta pääomasta
Voitto edellisiltä tilikausilta -29 834 227,14 -24 902 742,27
Tilikauden voitto/tappio -5 573 210,42 -4 931 484,87
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto 71 110 011,48 65 074 901,91
Aktivoidut kehittämismenot -6 989 497,04 -6 283 321,25
Yhteensä 28 713 076,88 28 957 353,52
Oma pääoma
96
Graphics
122
Taseen vastattavien liitetiedot
31.12.2025 31.12.2024
Pitkäaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 370 703,50 1 309 688,54
Yhteensä 370 703,50 1 309 688,54
Velat, jotka erääntyvät myöhemmin kuin viiden vuoden kuluttua
Lainat rahoituslaitoksilta 0,00 64 530,00
Yhteensä 0,00 64 530,00
Lyhytaikaiset velat
Saadut ennakot 0,00 20,38
Muut velat 31 918,44 0,00
Yhteensä 31 918,44 20,38
97
Graphics
123
31.12.2025 31.12.2024
Velat muille
Lainat rahoituslaitoksilta 1 063 265,04 986 892,00
Saadut ennakot 134 229,11 147 153,74
Ostovelat 754 299,54 541 292,97
Muut velat 82 608,40 75 682,56
Siirtovelat 1 134 845,68 801 592,31
Yhteensä 3 169 247,77 2 552 613,58
Siirtovelkojen olennaiset erät
Palkat sosiaalikuluineen 652 104,46 592 578,79
Korot 2 536,54 3 131,13
Muut 480 204,68 205 882,39
Yhteensä 1 134 845,68 801 592,31
Taseen vastattavien liitetiedot
98
Graphics
124
Liitetiedot lähipiiriliiketoimista
Tilikauden aikana lähipiirin kanssa toteutuivat seuraavat olennaiset
liiketapahtumat:
Konserniyhtiöiden keskinäiset liiketoimet on toteutettu tavanomaisin ehdoin.
Emoyhtiö on lisäksi saanut konserniavustusta 595 796,90 €. Emoyhtiö on antanut
tilikauden aikana lainaa tytäryhtiölle yhteensä 25 000€. Yhtiö on antanut tytäryh-
tiöilleen lainoja liiketoiminnan rahoittamiseen. Lainojen yhteismäärä 31.12.2025
31.12.2025 31.12.2024
Tavaramyynti, konserniyhtiöt 2 396 778,09 1 584 138,31
Liiketoiminnan muut tuotot, konserniyhtiöt 157 715,23 142 053,57
Konserniyhtiöiden sisäisten lainojen korkotuotot 86 956,37 48 811,57
Ostot, konserniyhtiöt -1 702 068,04 -1 089 940,99
Immateriaalioikeudet, konserniyhtiöt -682 000,00 0,00
Konserniyhtiöiden sisäisten lainojen korkokulut 0,00 -4 961,94
Konsulttipalkkiot hallituksen jäsenille -128 000,00 -92 000,00
Yhteensä 129 381,65 588 100,52
on 2 786 702,13€. Lainoissa on 2 % vuosikorko ja laina-aika on keskimäärin
5 vuotta. Lainat ovat vakuudettomia. Lisäksi yhtiö on antanut tytäryhtiölleen
pääomalainan 605 494,97€.
99
Graphics
125
Muut vastuusitoumukset 31.12.2025 31.12.2024
Muut vastuusitoumukset Vuokravastuut (sis. Alv)
Seuraavalla tilikaudella maksettavat 146 585,61 143 701,85
Yhteensä 146 585,61 143 701,85
Leasingsopimuksista maksettavat määrät (sis. Alv)
Seuraavalla tilikaudella maksettavat 6 933,85 7 661,30
Myöhemmin maksettavat 10 394,29 10 619,72
Yhteensä 17 328,14 18 281,02
Eläkevastuut
Yhtiön eläkevastuut on vakuutettu ulkopuolisissa eläkevakuutusyhtiöissä.
Eläkevastuut on kokonaan katettu.
Velat joiden vakuudeksi on annettu yrityskiinnitys 31.12.2025 31.12.2024
Rahalaitoslainat 789 160,54 1 583 440,54
Vakuudeksi annetut yrityskiinnitykset 8 700 000,00 8 700 000,00
Yrityskiinnitykset yhteensä 8 700 000,00 8 700 000,00
Vakuus on hoidettu 80% osuudella Oulun Osuuspankissa ja 20% osuudella Finnvera Oyj:n erityistakauksella.
Vakuudet ja vastuusitoumukset
100

Graphics
126
Muut taloudelliset vastuut, joita ei ole merkitty
taseeseen
Yhtiöllä on toiminnanohjausjärjestelmän tulevista lisenssimaksuista vastuita
yhteensä 171 228,05 euroa.
Yhtiöllä on vastuita toimitustakauksesta 800 000,00 USD, joka on katettu 40%
Oulun Osuuspankin yrityskiinnityksellä ja 60% Finnveran erityistakauksella.
Vakuudellisiin lainoihin sisältyy kovenanttiehtoja. Sovitut erityisehdot liittyvät
yhtiön vakavaraisuuteen. Kovenanttien rikkoutuminen voi nostaa rahoituksen
kustannuksia tai johtaa lainojen irtosanomiseen. Yhtiön johdon mukaan kove-
nanttiehdot ovat täyttyneet ja niitä seurataan.
Hallituksen ja toimitusjohtajan lausumat
Vahvistamme, että:
EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien
mukaisesti laadittu konsernitilinpäätös ja emoyhtiön Suomessa voimassa
olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti laadittu
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan sekä yrityksen että sen konser-
nitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden varoista, vastuista,
taloudellisesta asemasta sekä voitosta tai tappiosta.
Toimintakertomuksessa on todenmukaisen kuvan antava selostus yrityksen
ja konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden liiketoimin-
nan kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus merkittävimmistä riskeistä ja
epävarmuustekijöistä ja muusta yrityksen tilasta.
101

Graphics
127
Heidi Hyry
KHT
Tilinpäätösmerkin
Suoritetusta tarkastuksesta on tänään annettu tilintarkastuskertomus.
Oulussa 10.2.2026,
KPMG Oy Ab
Tilintarkastusyhteisö
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset
Espoossa 9.2.2026
Petri Salonen
Hallituksen puheenjohtaja
Seppo Mäkinen
Hallituksen jäsen
Ty Lee
Hallituksen jäsen
Catherine Calarco
Hallituksen jäsen
Reijo Tauriainen
Hallituksen jäsen
Sameer Badlani
Hallituksen jäsen
Leana Wen
Hallituksen jäsen
Juho Himberg
CEO
s
en
j
äsen
Sameer Badlani
Feb 9, 2026 12:02 PM EST
Ty Lee
Feb 9, 2026 12:19 PM EST
Reijo Tauriainen
Feb 9, 2026 7:21 PM EET
Seppo maekinen
Feb 9, 2026 7:23 PM EET
H
allituksen
heen
j
ohta
j
a
Catherine Calarco
Feb 9, 2026 9:37 AM PST
EO
Leana Wen
Feb 9, 2026 12:40 PM EST
Juho Himberg
Feb 9, 2026 7:46 PM EET
Petri Salonen
Feb 9, 2026 8:24 PM EET
102

Graphics
KPMG Oy Ab
Kauppurienkatu10 B
90100 OULU
Puhelin 020 760 3000
www.kpmg.fi
KPMG Oy Ab, a Finnish limited liability company and a member firm of the KPMG global organization of independent member firms
affiliated with KPMG International Limited, a private English company limited by guarantee.
Y-tunnus 1805485-9
Kotipaikka Helsinki
Tilintarkastuskertomus
Optomed Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Optomed Oyj:n (y-tunnus 1936446-1) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.31.12.2025.
Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman
muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita
koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan
tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien
mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta
Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää
lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän
tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiös ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten
vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden
vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja
käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia,
emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja.
Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 7.3.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme olennaisuus. Olennaisuus on määritetty
perustuen ammatilliseen harkintaamme ja se ohjaa tarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja laajuuden
määrittämisessä, sekä todettujen virheellisyyksien vaikutusten arvioimisessa suhteessa tilinpäätökseen
kokonaisuutena. Olennaisuuden taso perustuu arvioomme sellaisten virheellisyyksien suuruudesta, joilla
yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa olevan vaikutusta tilinpäätöksen käyttäjien tekemiin taloudellisiin
päätöksiin. Olemme ottaneet huomioon myös sellaiset virheellisyydet, jotka laadullisten seikkojen vuoksi ovat
mielestämme olennaisia tilinpäätöksen käyttäjille.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet
merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon
tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa
lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa. EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan 2 kohdan c

Graphics
Optomed Oyj
Tilintarkastuskertomus
10.2.2026
2
alakohdan mukaiset merkittävät olennaisen virheellisyyden riskit sisältyvät alla kuvattuihin tilintarkastuksen
kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on
sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu
väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Liikearvo (konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet sekä liitetiedot 12.3 ja 12.4)
Tilinpäätökses 31.12.2025
konsernitaseen liikearvon määrä, 4 256
tuhatta euroa, oli yhteensä 13 % taseen
loppusummasta ja 18 % omasta
pääomasta.
Liikearvo testataan mahdollisen
arvonalentumisen varalta vähintään
vuosittain. Arvonalentuminen kirjataan, kun
omaisuuserän tasearvo ylittää
omaisuuserästä kerrytettävissä olevan
rahamäärän.
Arvonalentumistestauksessa Optomed
määrittää kerrytettävissä olevan
rahamäärän käyttöarvoon perustuen.
Arvonalentumistestauksen taustalla olevien
rahavirtaennusteiden laatiminen edellyttää
johdon harkintaa liittyen kannattavuuteen,
pitkän aikavälin kasvutekijään ja
diskonttauskorkoon.
Testauksissa käytettäviin ennusteisiin
liittyvis johdon ratkaisuista ja tasearvon
merkittävyydestä johtuen liikearvon
arvostaminen on tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka.
Olemme suorittaneet muun muassa seuraavat
tarkastustoimenpiteet:
Olemme arvioineet keskeisiä laskelmissa
käytetty oletuksia, kuten kannattavuutta,
diskonttauskorkoa ja pitkän aikavälin
kasvutekijää. Ennusteisiin perehtyessämme
olemme arvioineet johdon laatimia
ennusteita toteutuneisiin rahavirtoihin sekä
käyttäneet ammatillista harkintaa keskeisten
oletusten testaamisessa ja arvioidessamme
keskeisten oletusten vaikutuksia
herkkyysanalyysiin.
Tarkastukseen on osallistunut KPMG:n
arvonmäärityksen erityisasiantuntijoita, jotka
ovat arvioineet käytettyjen oletusten
asianmukaisuutta ja laskelmien teknistä
oikeellisuutta. Tähän on sisältynyt vertailu
taloudellisiin ja toimialan ennusteisiin.
Lisäksi olemme arvioineet liikearvosta ja
arvonalentumistestauksesta esitettyjen
konsernitilinpäätöksen liitetietojen
asianmukaisuutta.
Aktivoidut kehittämismenot (konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet sekä liitetiedot 12.1,
12.2 ja 12.3)
Kuvantamislaitteiden kehittäminen on
keskeinen osa Optomed-konsernin
toimintamallia. Kuvantamislaitteisiin liittyy
paljon kehittämistyötä ennen tuotteiden
saamista markkinoille. Kuvantamislaitteisiin
liittyvät kehittämismenot aktivoidaan
Olemme suorittaneet muun muassa seuraavat
tarkastustoimenpiteet:
Olemme arvioineet kuvantamislaitteiden
aktivointien kirjaamiseen liittyvän prosessin
toimivuutta ja sitä, olivatko tilikaudella

Graphics
Optomed Oyj
Tilintarkastuskertomus
10.2.2026
3
taseeseen niiltä osin kuin ne täyttävät
tilinpäätössääntelyn vaatimukset ja niistä
arvioidaan kertyvän vastaista taloudellista
hyötyä. Konsernin tilinpäätöksessä
31.12.2025 aktivoitujen kehittämismenojen
määrä on 8 739 tuhatta euroa.
Optomed kirjaa kehittämismenot taseeseen
aineettomaksi hyödykkeeksi, kun kaikki
yhtiön laatimisperiaatteissa mainitut
edellytykset täyttyvät.
Tämä edellyttää johdon tekevän harkintaan
perustuvia päätöks siitä, milloin kaikki
aktivointikriteerit täyttyvät, milloin aktivointi
lopetetaan ja poistojen kirjaaminen
hyödykkeestä aloitetaan.
Aktivoidut kehittämismenot kirjataan kuluksi
tasapoistoina 10 vuoden taloudelliseen
vaikutusaikaan perustuen, ja näin ollen
aktivoiduilla menoilla on merkittävä vaikutus
yhtiön liikevoittoon.
Aktivointeihin ja poistoaikaan liittyvästä
johdon harkinnasta, tasearvon
merkittävyydestä ja tulosvaikutuksesta
johtuen kehittämismenojen oikeellisuus on
katsottu olevan tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka.
aktivoidut kehittämismenot täyttäneet
sovellettavan tilinpäätössääntelyn mukaiset
aktivointiedellytykset.
Olemme arvioineet kehittämismenojen
aktivointiin, arvostukseen ja poistoaikoihin
sovellettavien laskentaperiaatteiden
asianmukaisuutta.
Olemme käyneet kriittisesti läpi ne johdon
perusteet ja oletukset, joiden mukaan
kehittämismenojen aktivointipäätöksiä,
aktivoinnin lopettamispäätöksiä ja poistojen
aloittamispäätöks on tehty.
Olemme testanneet pistokokein sekä
analyyttisillä toimenpiteillä
kuvantamislaitteiden kehittämismenoihin
liittyvien aktivointikirjausten oikeellisuutta.
Olemme arvioineet aktivoitujen
kehittämismenojen arvostamisen ja
poistoaikojen asianmukaisuutta käymäl
läpi merkittävimpiin projekteihin liittyv
tuotto-odotuksia ja laskelmien teknis
oikeellisuutta. Ennusteisiin
perehtyessämme olemme käyttäneet
ammatillista harkintaa keskeisten oletusten
testaamisessa ja arvioidessamme
keskeisten oletusten vaikutuksia
herkkyysanalyysiin.
Tarkastukseen on osallistunut KPMG:n
arvonmäärityksen erityisasiantuntijoita,
jotka ovat arvioineet käytettyjen oletusten
asianmukaisuutta ja laskelmien teknistä
oikeellisuutta.
Lisäksi olemme arvioineet
konsernitilinpäätöksen kehittämismenoja
koskevien liitetietojen asianmukaisuutta.
Myyntituottojen kirjaaminen ja myyntisaamisten arvostus (konsernitilinpäätöksen
laatimisperiaatteet sekä liitetieto 3, 16.2, 21.4.2 ja 21.4.3)
Konsernin liikevaihto, 17 096 tuhatta euroa,
koostuu lääketieteellisten
kuvantamislaitteiden ja ratkaisujen
Olemme suorittaneet muun muassa seuraavat
tarkastustoimenpiteet:
Tarkastustoimenpiteisiimme on sisältynyt
myyntiprosesseihin ja erääntyneiden

Graphics
Optomed Oyj
Tilintarkastuskertomus
10.2.2026
4
myynnistä jälleenmyyjille sekä
ohjelmistopalvelujen myynnistä.
Optomed kirjaa myyntituotot siten, että ne
kuvaavat luvattujen tavaroiden ja palvelujen
luovuttamista asiakkaalle ja sellaisena
rahamääränä, joka kuvaa vastiketta, johon
Optomed odottaa olevansa oikeutettu
kyseis tavaroita ja palveluita vastaan.
Kuvantamislaitteiden ja ratkaisujen myynnit
tuloutetaan, kun suoritevelvoite täytetään
luovuttamalla tavara jälleenmyyjälle ja
määräysvalta siirtyy asiakkaalle.
Ohjelmistopalvelujen myyntisopimuksissa
myynti tuloutetaan palvelutuotoissa ajan
kuluessa, lisenssituotoissa yhtenä
ajankohtana, kun määräysvalta siirtyy
asiakkaalle ja käyttöönottohankkeissa, kun
asiakas saa määräysvallan ja voi aloittaa
lopputuotteen käyttämisen.
Optomedillä on merkittävä määrä
myyntisaamisia, 2 756 tuhatta euroa, jotka
ovat eri pituisilla maksuajoilla.
Myyntisaamisiin liittyy aina luottotappioriski.
Yht arvostaa myyntisaamiset jaksotettuun
hankintamenoon. Myyntisaamisista odotettu
luottotappio kirjataan perustuen
kertyneeseen tietoon myyntisaamisten
laiminlyönneistä tai maksusuoritusten
viivästymisestä taloudellisten vaikeuksien
vuoksi. hennyserän suuruutta arvioidaan
sekä saamiskohtaisesti että
ryhmäkohtaisesti.
Konsernissa myyntituottojen
moninaisuuden takia myyntituottojen
kirjaaminen ja myyntisaamisten
arvostukseen liittyvä arviointiriski
muodostavat tilintarkastuksen kannalta
keskeiset seikat.
myyntisaamisten seurantaan liittyvän
sisäisen valvontaympäristön arviointia sekä
keskeisimpien kontrollien tehokkuuden
testausta. Olemme lisäksi suorittaneet
aineistotarkastustoimenpiteitä.
Olemme testanneet myyntitapahtumien
rekisteröintiä, kirjaus- sekä
laskutusprosessien toimivuutta sekä
arvioineet myyntituottojen oikeellisuutta
testaamalla myynnin jaksottumista
tilikausien välillä.
Olemme suorittaneet myös
aineistotarkastustoimenpiteitä taseessa
tilinpäätöshetkellä olevien myyntisaamisten
arvostuksen arvioimiseksi.
Olemme arvioineet myyntisaamisten
arvostuksen pohjalla olevien arvioiden
kohtuullisuutta erityisesti merkittävästi
erääntyneiden saamisten osalta.
Lisäksi olemme arvioineet myyntituottoja ja
myyntisaamisia koskevien konsernin
tilinpäätöstietojen asianmukaisuutta.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja
siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista
koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat

Graphics
Optomed Oyj
Tilintarkastuskertomus
10.2.2026
5
myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen,
jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virhees johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätös laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä
jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja
siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan
jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta
realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätökses kokonaisuutena
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka
sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen
virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa.
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden
yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin ätöksiin, joita käyttäjät tekevät
tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja
säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytökses tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen
virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpitei
ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytökses johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämis tai virheellisten tietojen esittämis taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä
tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan
tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien
kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös
perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin
perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista
epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäil emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää
tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin
tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme.
Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun
tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyht
tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa,
rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten,
että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen hankkiaksemme konsernitilinpäätöstä
koskevan tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintayksikköjä koskevasta taloudellisesta
informaatiosta. Vastaamme konsernin tilintarkastusta varten suoritettavan tilintarkastustyön ohjauksesta,
valvonnasta ja läpikäynnistä. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.

Graphics
Optomed Oyj
Tilintarkastuskertomus
10.2.2026
6
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja
ajoituksesta sekä merkittävis tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan
merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia
relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista,
joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin
liittyvis varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana
olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme
kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen
tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä
tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa
olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 11.5.2016 alkaen yhtäjaksoisesti 10 vuotta.
Optomed Oyj:stä on tullut yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö 5.12.2019. Olemme toimineet yhtiön
tilintarkastajana koko sen ajan, kun se on ollut yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö
.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja
vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätös eikä sitä koskevaa
tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän
tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen
päivän jälkeen. Tilinpäätös koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydes ja
tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta
suoritettaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu
noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja et
toimintakertomus on laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme saamaamme muuhun
informaatioon kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseises muussa informaatiossa on
olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen
raportoitavaa.
Oulussa, 10. helmikuuta 2026
KPMG OY AB
Tilintarkastusyhteisö
Heidi Hyry
KHT

Graphics
Signers:
Name
This file is sealed with a digital signature.
The seal is a guarantee for the authenticity
of the document.
Method Date
Heidi Hyry
Strong electronic identification
Optomed Oyj ttk 2025.pdf
2026-02-10 07:43

Graphics

Riippumattoman tilintarkastajan raportti Optomed
Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
Optomed Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on Optomed Oyj:n
(y-tunnus 1936446-1) komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös
7437009IVYWGEE4S7B77-2025-12-31-1-fi.zip tilikaudelta 1.1.31.12.2025.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös)
laatimisesta siten, että ne täyttävät komission teknisen sääntelystandardin vaatimukset. Tähän vastuuseen
kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa komission teknisen äntelystandardin artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunvalvonta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka
koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunvalvontastandardia ISQM1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön
on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien
eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien
vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme on arvopaperimarkkinalain 7:8 § mukaisesti varmentaa komission teknisen
sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös. Annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen
sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin komission teknisen sääntelystandardin 4 artiklan
vaatimusten mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnossamme, missä laajuudessa varmennus on suoritettu. Olemme
suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon kansainvälisen varmennustoimeksi-
antostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta osin merkitty
iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta
osin merkitty iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.


Graphics
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuvat tilintarkastajan harkinnasta. Tähän
sisältyy sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa
komission teknisen äntelystandardin vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n mukaisena lausuntona esitämme, että Optomed Oyj:n ESEF-
tilinpäätökseen 7437009IVYWGEE4S7B77-2025-12-31-1-fi.zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen
päälaskelmat sekä liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.31.12.2025 on olennaisilta osin merkitty
komission teknisen äntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Optomed Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.31.12.2025 on
annettu tilintarkastuskertomuksellamme päivätty 10.2.2026. Tällä raportilla emme anna
konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 24. helmikuuta 2026
KPMG OY AB
Tilintarkastusyhteisö


Heidi Hyry
KHT




Graphics
135
www.optomed.com