7437009IVYWGEE4S7B772024-01-012024-12-317437009IVYWGEE4S7B772023-01-012023-12-317437009IVYWGEE4S7B772024-12-317437009IVYWGEE4S7B772023-12-317437009IVYWGEE4S7B772023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437009IVYWGEE4S7B772024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437009IVYWGEE4S7B772023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437009IVYWGEE4S7B772024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437009IVYWGEE4S7B772023-12-31optomed:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437009IVYWGEE4S7B772024-01-012024-12-31optomed:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437009IVYWGEE4S7B772024-12-31optomed:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437009IVYWGEE4S7B772023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437009IVYWGEE4S7B772024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437009IVYWGEE4S7B772024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437009IVYWGEE4S7B772023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437009IVYWGEE4S7B772024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437009IVYWGEE4S7B772024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437009IVYWGEE4S7B772022-12-317437009IVYWGEE4S7B772022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437009IVYWGEE4S7B772022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437009IVYWGEE4S7B772022-12-31optomed:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437009IVYWGEE4S7B772023-01-012023-12-31optomed:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437009IVYWGEE4S7B772022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437009IVYWGEE4S7B772023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437009IVYWGEE4S7B772022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437009IVYWGEE4S7B772023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares
Graphics
24
Hallituksen toimintakertomus
ja tilinpäätös 2024

Graphics
25
Hallituksen toimintakertomus
Optomed lyhyesti
Optomed on suomalainen terveysteknologiayhtiö ja yksi johtavista kädessä pi-
dettävien silmänpohjakameroiden ja seulontaohjelmistojen tarjoajista. Optomed
yhdistää kädessä pidettävät silmänpohjakamerat ohjelmistoihin ja tekoälyyn
tavoitteenaan uudistaa useiden sairauksien, kuten nopeasti lisääntyvän diabeet-
tisen retinopatian diagnosointiprosessia. Optomedillä on toimistot Suomessa,
Yhdysvalloissa ja Kiinassa ja yrityksen tuotteita myydään eri kanavien kautta yli
60 eri maassa.
Toimintaympäristö
Optomed toimii globaaleilla silmien tutkimus- ja hoitolaitteiden markkinoilla, jotka
sisältävät silmäpohjakameroita, niihin liittyviä ohjelmistoja sekä tekoälyratkaisuja
silmäsairauksien seulontaan. Globaalit silmänpohjakameramarkkinat ylittivät
473 miljoonaa dollaria vuonna 2020, ja niiden CAGR:n odotetaan kasvavan yli 3,2
prosenttia vuosina 2021–2027. Silmänpohjakamera- ja silmäseulontamarkkinoita
ohjaavat teknologinen kehitys, kasvava tietoisuus silmätutkimusten tärkeydestä,
ikääntyvä väestö ja myönteiset valtiovallan aloitteet.
1
Tekoälyn eteneminen silmäsairauksien diagnostiikassa otti suuren harppauksen
eteenpäin vuonna 2021, kun Yhdysvalloissa avattiin uusi korvattavuuskoodi
diabeettisen retinopatian seulonnalle tekoälyn avulla. Tämä uusi CPT-koodi
92229 “retinal imaging with automated point-of-care”, nopeuttaa tekoälyn käyttöä
Yhdysvaltain markkinoilla, koska palvelun laskuttaminen on yksinkertaisempaa
uuden koodauksen myötä. Yhdysvaltain kansallinen keskimääräinen lääkäri-
maksu CPT 92229:stä on noin 45,69 USD. Lääkärin maksut vaihtelevat alueittain
riippuen sovellettavista kustannusindekseistä (GPCI). American Association of
Ophthalmology:n mukaan on arvioitu, että 61 miljoonaa aikuista Yhdysvalloissa
ovat vaarassa menettää näkönsä, ja vain puolet heistä on käynyt silmälääkärissä
viimeisen 12 kuukauden aikana. Uusi teknologia kuten tekoäly, voi olla tärkeä
askel, jotta silmäseulonnat olisivat mukavampia ja helpommin saavutettavia,
ja ne tavoittaisivat seulontojen ulkopuolelle jäävät henkilöt. Vaikka tekoälyn ei
odoteta korvaavan lääkäreitä, se lisää tehokkuutta. Koska tekoäly voi auttaa
diabeettisen retinopatian ja silmänpohjan rappeuman havaitsemisessa, se voi
auttaa saavuttamaan ne potilaat, jotka nykymenetelmillä jäävät näiden tärkeiden
tutkimusten ulkopuolelle.
2
Vuonna 2024 kädessä pidettävä tekoälykameraa Optomed Aurora AEYE sai
Yhdysvaltain Food and Drug Administrationin (FDA:n) hyväksynnän, mikä mah-
dollisti tuotteen myynti ja markkinointitoimet Yhdysvalloissa.
1 https://www.prnewswire.com/news-releases/global-nonmydriatic-handheld-fundus-cameras-
markets-2021-2026---focus-on-teleophthalmology-presents-opportunities-301438049.html
2 AAO, Artificial Intelligence Trends in Eye Care, Aug 22, 2018
1

Graphics
26
Konsernin yhteenveto Avainluvut ja vaihtoehtoiset tunnusluvut
Liikevaihto, kannattavuus ja tulos
Optomed käyttää tiettyjä vaihtoehtoisia tunnuslukuja, joiden on tarkoitus antaa
parempi käsitys yhtiön liiketoiminnan kehityksestä. Vaihtoehtoiset tunnusluvut
eivät välttämättä ole vertailukelpoisia muiden yhtiöiden samannimisten tun-
nuslukujen kanssa.
*) Vaihtoehtoiset tunnusluvut, katso Vaihtoehtoisten tunnuslukujen määritelmät ja laskelmat.
Tuhatta euroa 2024 2023 Muutos, % 2022
Liikevaihto 15 040 15 100 -0,4 % 14 660
Bruttotulos * 9 676 10 292 -6,0 % 10 069
Bruttokateprosentti *, % 64,3 % 68,2 % 68,7 %
Käyttökate -3 458 -1 781 -94,2 % -1 952
Käyttökateprosentti *, % -23,0 % -11,8 % -13,3 %
Oikaistu käyttökate * -2 796 -1 470 -90,2 % -1 952
Oikaistu käyttökateprosentti *, % -18,6 % -9,7 % -13,3 %
Liiketulos -5 957 -3 974 -49,9 % -5 097
Liiketulosprosentti *, % -39,6 % -26,3 % -34,8 %
Oikaistu liiketulos * -5 295 -3 663 -44,6 % -5 097
Oikaistu liiketulosprosentti *, % -35,2 % -24,3 % -34,8 %
Nettotulos -5 450 -4 441 -22,7 % -5 472
Osakekohtainen tulos (tappio), euroa -0,29 -0,27 -9,8 % -0 37
Liiketoiminnan nettorahavirta -1 596 -615 -159,3 % -2 370
Nettovelka -8 170 -3 768 116,8 % -3 251
Nettovelka/ käyttökate (viimeiset 12kk) 2,4 2,1 1 7
Nettovelka/Oikaistu käyttökate (viimeiset 12kk) 2,9 2,6 1 7
Omavaraisuusaste * 74,4 % 70,0 % 65,0 %
Tutkimus- ja kehityskulut, henkilöstö 1 336 1 280 4,4 % 1 198
Tutkimus- ja kehityskulut, muut kulut 706 644 9,6 % 661
Tutkimus- ja kehityskulut, yhteensä 2 041 1 924 6,1 % 1 859
2

Graphics
27
Tammi-joulukuussa liikevaihto laski 0,4 prosenttia ollen 15 040 (15 100) tuhatta.
Laitteet-segmentin liikevaihto nousi 6,3 prosenttia ja Ohjelmistot-segmentin
liikevaihto laski 3,7 prosenttia.
Bruttokateprosentti laski 64,3 prosenttiin vertailukauden 68,2 prosentista.
Käyttökate oli -3 458 (-1 781) tuhatta euroa ja liiketulos oli -5 957 (-3 974) tuhatta
euroa.
Nettorahoituserät olivat 441 (-545) tuhatta euroa, koostuen pääasiassa korko-
tuotoista sekä Kiinan renminbin ja euron välisistä kurssieroista.
Optomed Aurora AEYE-DS AI sai onnistuneesti Yhdysvaltain FDA-luvan Q2 2024
aikana.
Q2 2024 Optomed allekirjoitti osakassopimuksen yhteisyrityksestä Kiinaan Zhon-
gbaon kanssa, joka on pääomasijoitusyhtiö Shenzhenissä, Kiinassa. Pilottihanke
on siirretty vuodelle 2025.
Segmenttikohtainen
taloudellinen yhteenveto
Laitteet-segmentti
Optomedilla on kaksi tosiaan täydentävää liiketoimintasegmenttiä: Laitteet
ja Ohjelmistot.Laitteet-segmentti kehittää, kaupallistaa ja valmistaa kädessä
pidettäviä silmänpohjakameroita, jotka ovat helppokäyttöisiä ja edullisia. Ka-
merat soveltuvat lukuisten silmäsairauksien, kuten diabeettisen retinopatian,
glaukooman ja silmänpohjan ikärappeuman seulontaan.
Tammi-joulukuussa 2024 Laitteet-segmentin liikevaihto nousi 6,3 prosenttia ollen
5 326 (5 009) tuhatta euroa. Yhdysvallat oli suurin myyntikanava tänä vuonna,
viimeisen neljänneksen ison tilauksen ansiosta.
Tuhatta euroa 2024 2023 Muutos, %
Liikevaihto 5 326 5 009 6,3 %
Bruttotulos * 2 778 2 947 -5,7 %
Bruttokateprosentti %, * 52,2 % 58,8 %
Käyttökate -1 673 -1 264 -32,4 %
Käyttökateprosentti *, % -31,4 % -25,2 %
Liiketulos -3 343 -2 707 -23,5 %
Liikevoittoprosentti *, % -62,8 % -54,0 %
*) Vaihtoehtoiset tunnusluvut, katso Vaihtoehtoisten tunnuslukujen määritelmät ja laskelmat.
Bruttokateprosentti laski 52,2 prosenttiin edellisen vuoden 58,8 prosentista.
Bruttokatteeseen vaikutti negatiivisesti 0,3 miljoonan euron varaston uudel-
leenarvostus Q3 2024 aikana.
Käyttökate oli -1 673 (-1 264) tuhatta euroa eli -31,4 (-25,2) prosenttia liikevaih-
dosta.
Ohjelmistot-segmentti
Optomedilla on kaksi toisiaan täydentävää liiketoimintasegmenttiä: Laitteet ja
Ohjelmistot. Ohjelmistot-segmentti kehittää ja myy diabeettiseen retinopatiaan
ja syöpäkuvauksiin erikoistuneita kuvantamisohjelmistoja terveydenhuoltoalan
organisaatioille. Näiden lisäksi Ohjelmistot-segmentti myy myös muita omia
ohjelmistopalveluja ja valittujen kumppanien ohjelmistoja, sekä tarjoaa ohjel-
mistokonsultointia Laitteet-segmentin seulontaratkaisuprojektien tueksi.
Tammi-joulukuussa 2024 Ohjelmistot-segmentin liikevaihto laski 3,7 prosenttia
9 714 (10 091) tuhanteen euroon. Ohjelmistot-segmentti voitti kolmannen vuo-
sineljänneksen aikana hammaslääketieteelliseen kuvantamiseen liittyvän julki-
3

Graphics
28
*) Vaihtoehtoiset tunnusluvut, katso Vaihtoehtoisten tunnuslukujen määritelmät ja laskelmat.
sen hankintaprosessin Suomessa. Toisen vuosineljänneksen aikana Optomedi
voitti sopimuksen ei-terveydenhuollon kehittämispalveluiden toimittamisesta
suomalaiselle virastolle. Optomed on tarjonnut palveluita vuodesta 2003, mutta
sopimus oli hankintakilpailutuksen kohteena.
Bruttokateprosentti laski ollen 70,9 (72,8) prosenttia.
Käyttökate oli 1 897 (2 629) tuhatta euroa eli 19,5 (26,1) prosenttia liikevaihdosta.
Tase, taloudellinen asema ja
investoinnit
Tammi-joulukuun liiketoiminnan nettorahavirta oli -1 596 (-615) tuhatta euroa.
Investointien nettorahavirta oli -2 118 (-2 412) tuhatta euroa ja se koostui enim-
miltä osin tuotekehitysmenojen aktivoinneista.
Rahoituksen rahavirta oli katsauskaudella 7 081 (1 609) tuhatta euroa.
Kiinalainen asiakas, jolta Optomedilla on merkittäviä myyntisaatavia, on jättänyt
maksamatta useita suorituksia vuoden 2023 toisesta vuosipuoliskosta lähtien.
Tämän seurauksena luottotappiovarausta nostettiin 75 prosenttiin vuoden 2024
toisella neljänneksellä. Vuoden 2024 kolmannen neljänneksen aikana Opto-
med sai 455 tuhannen euron arvoisen suorituksen asiakkaalta, minkä johdosta
luottotappiovaraus pieneni 340 tuhatta euroa. Viimeisellä neljänneksellä 2024
luottotappiovaraus nostettiin 100 prosentttiin ja kiinalaisen asiakkaan myynti-
saamiset alaskirjattiin Q4 2024 lopussa. Luottotappiota muodostui 1 099 tuhatta
euroa vuoden 2024 aikana.
Optomed toteutti 26.6.2024 suunnatun osakeannin, joka koostui 1 500 000 yhtiön
uudesta osakkeesta. Annissa kerättiin noin 7,9 miljoonan euron bruttovarat.
Tuhatta euroa 2024 2023 Muutos, %
Liikevaihto 9 714 10 091 -3,7 %
Bruttotulos * 6 889 7 346 -6,2 %
Bruttokate % ,* 70,9 % 72,8 %
Käyttökate 1 897 2 629 -27,8 %
Käyttökateprosentti *, % 19,5 % 26,1 %
Liiketulos 1 078 1 889 -42,9 %
Liikevoittoprosentti *, % 11,1 % 18,7 %
Konsernitason kulut
Konsernitason kuluiksi katsotaan koko konsernia palvelevien toimintojen, kuten
kassanhallinta, konsernikirjanpito, markkinointi, lakiasiat, henkilöstöhallinto
sekä IT kulut ja listautumiskulut.
Konsernitason operatiiviset kulut olivat 3 692 (3 155) tuhatta euroa.
4

Graphics
29
Tutkimus ja tuotekehitys
Optomed on tutkimukseen ja tuotekehitykseen keskittyvä terveysteknologiayh-
tiö. Yhtiön keskittyminen tutkimukseen ja tuotekehitykseen on aina ollut yhtiön
toiminnan ydin sen perustamisvuodesta 2004 lähtien, minkä seurauksena yhti
-
ölle on muodostunut vahva kansainvälinen patenttisalkku: 41 kansainvälistä pa-
tenttia ja 21 vireillä olevaa patenttia. Lisäksi Optomedilla on 5 rekisteröityä ja 4
vireillä oleva mallisuojaa sekä 91 rekisteröityä tavaramerkkiä.
Optomedin johto uskoo, että vahva patenttisalkku ja uusien kamera- ja ohjelmis
-
toratkaisujen jatkuva kehittäminen ovat yhtiön tärkeimpiä kilpailuetuja. Optome-
din oma ja patentoitu teknologia on mahdollistanut sen, että Optomed voi kehit-
tää ja valmistaa sellaisia kädessä pidettäviä silmänpohjakameroita, joilla saadaan
otettua korkealaatuisia kuvia. Kuvien laatu on parempi tai vastaava kuin useissa
perinteisissä pöytämallisissa silmänpohjakameroissa.
Yhtiön tutkimus ja tuotekehitysinvestoinnit olivat yhteensä 3 819 tuhatta euroa ja
niiden osuus liikevaihdosta oli 25,4 prosenttia vuonna 2024. Vastaavasti vuonna
2023 tutkimus ja tuotekehityskulut olivat yhteensä 3 993 tuhatta euroa, mikä vas
-
taa 26,4 prosenttia liikevaihdosta.
toimintaan. Vastuullisuuskysymykset on tämän vuoksi otettu huomioon val-
mistukseen liittyvässä päätöksenteossa. Tällä hetkellä Optomedin laitteita
valmistaa New Yorkin pörssiin (NYSE) listattu EMS-kumppani, joka noudattaa
tiukkoja vastuullisuusvaatimuksia omassa raportoinnissaan. Tämä tuo Opto-
medille läpinäkyvyyttä ja varmuutta siitä, että vastuullisuuskysymykset on otet-
tu huomioon yhtiön laitteiden valmistuksessa.
Optomed on ottanut käyttöön hallintorakenteen, jota Helsingin pörssin päälis-
talla olevilta yhtiöiltä edellytetään, useita uusia vastuullisuutta tukevia toimin-
taperiaatteita, kuten yhtiön toimintaperiaatteet (Code of Conduct) sekä rikko-
musepäilyistä ilmoittamisen (whistleblowing) käytäntöjä, joita yhtiön jokaisen
työntekijän odotetaan noudattavan. Yhtiön toimintaperiaatteet painottavat
rahanpesun torjuntaan ja korruption vastaiseen (anti-bribery & corruption,
ABC) toimintaan liittyviä käytäntöjä, sillä niiden arvioidaan olevan äärimmäi-
sen tärkeitä Optomedin liiketoiminnan kansainvälisen luonteen vuoksi. Yhtiön
hallintoa on vahvistettu merkittävästi ja hallitukseen sekä tarkastusvaliokun-
taan tehdyillä uusilla henkilövalinnoilla on saatu uutta osaamista yhtiöön. Hal-
linnointijärjestelmä on kuvattu kokonaisuudessaan Optomedin julkaisemassa
selvityksessä hallinto- ja ohjausjärjestelmästä.
Terveysteknologia on säädelty toimiala, mikä vaikuttaa myös yhtiön valitse-
maan huolelliseen lähestymistapaan vastuullisuuskysymyksissä. Optomed
noudattaa sähkö- ja elektroniikkalaitteita koskevaa direktiiviä (RoHS-direktiivi),
kemikaalien rekisteröinti- ja lupamenettelyä koskevaa asetusta (REACH-ase-
tus), konfliktialueiden mineraaleja koskevaa sääntelyä sekä kaikkia sovelletta-
vissa olevia yksityisyyden ja kuluttajansuojaa sekä tuoteturvallisuutta koskevia
määräyksiä. Optomedin lääkinnällisiä laitteita koskevien määräysten noudat-
tamista valvoo säännöllisesti myös ulkopuolinen valvoja.
Tuhatta euroa 2024 2023
Tutkimus- ja kehittämisinvestoinnit 3 819 3 993
Osuus liikevaihdosta, % 25,4 % 26,4 %
Yritysvastuu
Ympäristö- ja yhteiskuntavastuuseen sekä hallintotapaan liittyvät asiat (Envi-
ronment, Social and Governance, ESG) ovat erottamaton osa Optomedin liike-
toimintaa. Yhtiö on edelleen melko pieni, minkä vuoksi johdolla on mahdolli-
suus ottaa ESG- asiat tehokkaasti huomioon.
Yhtiö on tunnistanut valmistusprosessinsa yhdeksi olennaisimmista vastuul-
lisuuden osa-alueista ja keskeisimmät vastuullisuusriskit liittyvät valmistus-
5

Graphics
30
Henkilöstö, johto ja konsernirakenne
Henkilöstö
Yhtiöllä oli tilikauden lopussa 31.12.2024 yhteensä 115 työntekijää, joista mer-
kittävä osa työskenteli asiantuntijatehtävissä. Työntekijöiden työsuhteet ovat
pääasiassa vakituisia.
Henkilöstömäärä 2024 2023
Keskimääräinen henkilöstömäärä 112 114
Henkilöstömäärä kauden lopussa 115 114
Johto
Optomed Oyj:n johtoryhmään kuuluivat vuoden 2024 lopussa toimitusjohtaja
Juho Himberg, talousjohtaja Sakari Knuutti, Ohjelmistot-segmentin johtaja Markku
Myllylä ja Laitteet-segmentin johtaja Laura Piila.
Henkilöstömäärä maittain 2024 2023
Suomi 100 97
Kiina 6 8
Yhdysvallat 9 9
Yhteensä 115 114
6

Graphics
31
Juho Himberg
Toimitusjohtaja
Laura Piila
Laitteet-segmentin johtaja
Markku Myllylä
Ohjelmistot-
segmentin johtaja
Sakari Knuutti
Talousjohtaja
Toimitusketjun
hallinta
Tutkimus ja
tuotekehitys
Myynti
Optomed China
Optomed USA
Markkinointi
Myynti
Tutkimus ja
tuotekehitys
Konsernin
ICT-toiminnot
Terveydenhuolto-
palveluiden toimitus
Terveydenhuoltoon
liittymättömät
asiantuntijapalvelut
Laatu ja
regulaatio
Talous ja
kirjanpito
Liiketoiminnan
valvonta ja hallinto
Henkilöstöhallinto
Jatkuvat palvelut
7

Graphics
32
Yhtiön tytäryhtiöt
Konsernin omistus-
osuus ja äänivalta
(prosentteina)
Perustamismaa
Optomed Software Oy 100 % Suomi
Optomed Hong Kong Ltd 100 % Hong Kong
Optomed China Limited Co.,Ltd 100 % Kiina
Optomed USA Inc. 100 % Yhdysvallat
Konsernirakenne
Konserniin kuuluvat emoyhtiö Optomed Oyj ja neljä tytäryhtiötä Suomessa,
Kiinassa, Yhdysvalloissa ja Hong Kongissa. Konsernin emoyhtiö Optomed Oyj
huolehtii muun muassa Konsernin hallinnosta sekä talous- ja kirjanpitotoiminnois
ta, henkilöstöhallinnosta, lakiasioista sekä yritysviestinnästä. Laitteet-segmentin
liiketoiminta kuuluu emoyhtiölle ja eri maayhtiölle, kun taas Ohjelmistot-seg-
mentin liiketoiminta tapahtuu Optomed Software Oy:n kautta. Suomen lisäksi
yhtiöllä on toimintaa myös ulkomailla tytäryhtiöidensä kautta. Ulkomaalaisten
tytäryhtiöiden pääasiallisiin tehtäviin kuuluvat paikallisten markkinoiden myynti- ja
jakelukanavien hallinta, tuoterekisteröinnit sekä uusien tuotteiden lanseeraukset,
brändinrakennus, markkinointi, myynninjälkeiset palvelut sekä huoltopalvelut.
Seuraavassa taulukossa esitetään yhtiön tytäryhtiöt sekä omistusosuudet
31.12.2024.
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Yhtiöllä on yksi yhtäläiset oikeudet tuottava osakesarja. Katsauskauden lopussa
Optomed Oyj:n rekisteröity kokonaismäärä oli yhteensä 19 693 297 osaketta,
joista yhtiön itsensä hallussa oli 34 729 osaketta. Yhtiön hallussa olevien osak-
keiden määrä vastaa suunnilleen 0,18 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista ja
äänivallasta. Yhtiön markkina-arvo oli 91,8 miljoonaa euroa katsauskauden
lopussa.
8

Graphics
33
Sektori
Osakkeenomistajien
määrä
% osakkeenomistajista Osakkeiden määrä % osakkeista
Yritykset 459 3,91 3 693 432 18,75
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 21 0,18 4 349 108 22,08
Julkisyhteisöt 6 0,05 1 305 762 6,63
Kotitaloudet 11 198 95,47 8 953 386 45,46
Kotita. palv. ei voit.tavoit. yhteisöt yhteensä 18 0,15 90 078 0,46
Ulkomaat 18 0,15 29 793 0,15
Yhteensä 11 720 99,92 18 421 559 93,54
Hallintarekisteröityä 9 0,08 1 271 738 6,46
Osakemäärä 11 729 100 19 693 297 100
Osakkeiden määrä Osakkeenomistajat % Osakkeet %
1 100 3 991 34,03 182 386 0,93
101 - 1 000 5 960 50,81 2 391 662 12,15
1 001 - 10 000 1 612 13,74 4 296 626 21,82
10 001 - 100 000 143 1,22 3 684 017 18,71
100 001 - 1 000 000 21 0,18 6 584 421 33,44
> 1 000 000 2 0,02 2 554 185 12,97
Yhteensä 11 729 100 19 693 297 100
Hallintarekisteröityjä 9 0,08 1 271 738 6,46
Liikkeeseenlaskettu määrä 19 693 297 100

Graphics
34
Osakkeenomistaja Osakkeita % osakkeista
1
* Skandinaviska Enskilda Banken Ab (publ)
Helsingin Sivukonttori
1 437 956 7,3
2 OP-Suomi Pienyhtiöt 1 116 229 5,67
3 Sr Säästöpankki Pienyhtiöt 959 719 4,87
4 Sr Aktia Capital 894 224 4,54
5 Suomen Teollisuussijoitus Oy 696 416 3,54
6 Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo 601 080 3,05
7 Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö 395 933 2,01
8 Danske Invest Suomi Osake 380 000 1,93
9 Sr eQ Suomi 361 125 1,83
10 Joensuun Kauppa ja Kone Oy 318 388 1,62
10 suurinta omistajaa yhteensä 7 161 070 36,36
Joista hallintarekisteröityjä 1 116 229 5,67
Muut 12 532 227 63,64
Yhteensä 19 693 297 100
Liputusilmoitukset
Arvopaperimarkkinalain mukaan listayhtiön osakkeenomistajilla on velvollisuus
ilmoittaa omistusosuuksiensa muutoksista sekä Finanssivalvonnalle että asianomai-
selle listayhtiölle, kun laissa määritellyt rajat saavutetaan, ylitetään tai alitetaan.
Optomed on vastaanottanut seuraavat liputusilmoitukset vuoden 2024 aikana:
2.7.2024 Sp Rahastoyhtiö Oy ilmoitti, että sen osuus Optomedin osakkeiden ja
äänten yhteismäärästä on noussut 6,51 prosenttiin Optomedin kaikista rekiste-
röidyistä osakkeista.
30.9.2024 Danske Bank A/S ilmoitti että ilmoittajan osuus Optomedin osakkeiden
ja äänten yhteismäärästä on noussut 5,08 prosenttiin Optomedin kaikista rekis-
teröidyistä osakkeista.
14.11.2024 Danske Bank A/S ilmoitti että ilmoittajan osuus Optomedin osakkei
-
den ja äänten yhteismäärästä on laskenut 4,86 prosenttiin Optomedin kaikista
rekisteröidyistä osakkeista.
Osakassopimukset
Yhtiö ei ole tietoinen yhtiön osakkeenomistajien välisistä voimassa olevista osa-
kassopimuksista eikä se ole kenenkään määräysvallassa.
Lisätietoa osakkeisiin, omistusosuuksiin ja osakkeiden kaupankäyntiin liittyen
yhtiön verkkosivuilla osoitteessa www.optomed.com.
Valtuutukset
Yhtiön 10.5.2024 pidetty varsinainen yhtiökokous antoi hallitukselle seuraavat
valtuutukset:
Yhtiökokous myönsi hallitukselle valtuuden omien osakkeiden hankkimiseen
sekä niiden pantiksi ottamiseen. Osakkeita voidaan hankkia tai ottaa pantiksi
enintään 1 813 039 kappaletta. Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 18 kuukautta.
*hallintarekisteri
Katsauskauden lopussa Optomedin hallituksen puheenjohtajan ja hallituksen
jäsenten määräysvallassa oli 57 644 osaketta, mikä vastaa noin 0,29 prosent-
tia kaikista osakkeista ja 0,29 prosenttia kaikista osakkeista pois lukien yhtiön
omassa omistuksessa olevat osakkeet. Toimitusjohtaja ja johtoryhmä omistivat
60 000 osaketta ja 523 125 optiota.
10
Graphics
35
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeannista sekä osakeyhtiölain
10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta. Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla
enintään 1 813 039 osaketta. Hallitus on oikeutettu päättämään kaikista osa-
keannin ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista,
mukaan lukien oikeus poiketa osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta.
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen
saakka, kuitenkin enintään 18 kuukautta tämän yhtiökokouksen päätöksestä.
Konsernin osakekohtaiset tunnusluvut 2024 2023 2022
Osakekohtainen tulos -0,29 -0,27 -0,37
Osakekohtainen oma pääoma 1,27 1,22 1,39
Osakekohtainen osinko - - -
Osinko/tulos, % - - -
Efektiivinen osinkotuotto, % - - -
Hinta/voitto -suhde (P/E -luku) -15,97 -14,00 -10,03
Osakkeen kurssikehitys, osakeantioikaistu *
Alin kurssi 3,29 2,38 2,11
Ylin kurssi 7,74 4,63 10,75
Keskim. kaupantekokurssi 4,74 3,45 4,56
Viimeinen kaupantekokurssi 4,66 3,72 3,75
Osakkeiden markkinarvo kauden lopussa 91 771 67 445 62 030
Osakkeiden painotettu keskim. lkm kauden aikana 17 874 677 15 949 241 14 052 855
Osakkeiden painotettu keskim. lkm. kauden lopussa 18 675 167 16 706 508 14 640 697
11
Graphics
36
Osakekohtaisten tunnuslukujen laskentakaavat
Optio-ohjelmat
Yhtiö on perustanut useita optio-ohjelmia kannustusjärjestelminä, jotka on
suunnattu konsernin työntekijöille, toimitusjohtajille ja konsulteille.
Yhtiön osakeoptio-ohjelmat on kuvattu alla.
Kukin optio-oikeus oikeuttaa merkitsemään yhden (1) uuden tai, mikäli yhtiön
hallitus niin päättää, olemassa olevan yhtiön A-sarjan osakkeen, tai, mikäli yhtiöllä
on vain yksi osakelaji kuten listautumisesta seuraa, yhden tällaisen osakkeen.
Merkintähinnat ja merkintäajat on määritelty optio-oikeuksien ehdoissa.
Osinko-oikeus ja muut osakkeenomistajan oikeudet alkavat, kun relevanttien
optioiden nojalla merkityt osakkeet on rekisteröity Kaupparekisteriin, tai mikäli
annetaan yhtiön olemassa olevia osakkeita, luovutuksen toteutumisesta lukien
edellyttäen, että luovutus on täysin maksettu.
Optiot menetetään ja ne siirtyvät takaisin yhtiölle automaattisesti ilman vasti-
ketta, mikäli optionhaltijan työ- tai palvelussuhde konserniin päättyy mistä
tahansa syystä, tai mikäli konserniin konsulttisuhteessa olevan optionhaltijan
työpanosta koskeva konsulttisopimus päättyy mistä tahansa syystä, ellei hallitus
päätä poiketa tästä säännöstä.
Osakekohtainen tulos: Tilikauden voitto / Ulkona olevien osakkeiden painotettu keskiarvo
Osakekohtainen oma pääoma: Oma pääoma / Osakkeiden antioikaistu lukumäärä tilinpäätöspäivänä vähennettynä yhtiön omilla osakkeilla
Osakekohtainen osinko:
Tilikaudella jaettu osinko / Osakkeiden antioikaisut lukumäärä tilinpäätöspäivänä vähennettynä yhtiön omilla osakkeilla
Osinko tuloksesta, %: Osakekohtainen osinko / Osakekohtainen tulos × 100 %
Efektiivinen osinkotuotto, %: Osakekohtainen osinko / Osakkeen antioikaistu tilikauden viimeinen kaupantekokurssi x 100 %
Hinta/voitto -suhde (P/E -luku) Osakkeiden antioikaistu viimeinen kaupantekokurssi / osakekohtainen tulos
12
Graphics
37
Ohjelma Merkintähinta (EUR) Merkintä-aika Jäljellä olevat optiot 31.12.2024
2017B 3,5 1 .7 2020 1 .7 2027 29 300
2018C 3,5 1 .7 2020 31 .12 2027 93 800
2019A 3,5 1 .7 2021 31 .12 2024 66 000
2019B 3,5 (40 %) 1 .7 2020 31 .12 2024 40 000
(20 %) 1 .9 2020 31 .12 2024
(40 %) 1 .9 2021 31 .12 2024
2019C 3,5 1 .7 2020 31 .12 2027 20 000
2022A 4,17 1.1 2026–31.12.2027 250 000
2024A 4,62 1.1 2026–31.12.2028 237 500
Yhteensä 736 600
13
Graphics
38
Yhtiökokouksen päätökset
Optomed Oyj:n 10.5.2024 pidetty varsinainen yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen
31.12.2023 päättyneeltä tilikaudelta, myönsi hallituksen jäsenille ja toimitusjoh-
tajalle vastuuvapauden 31.12.2023 päättyneeltä tilikaudelta sekä vahvisti yhtiön
toimielinten palkitsemisraportin ja palkitsemispolitiikan.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että vuodelta 2023 ei
makseta osinkoa.
Hallituksen jäsenten lukumääräksi vahvistettiin kuusi. Catherine Calarco, Ty
Lee, Seppo Mäkinen, Petri Salonen, Reijo Tauriainen ja Anna Tenstam valittiin
uudelleen hallituksen jäseniksi.
Yhtiökokous vahvisti hallituksen vuosipalkkiot seuraavasti:
hallituksen puheenjohtaja 36 000 euroa
hallituksen jäsenet 18 000 euroa.
Lisäksi valiokuntien puheenjohtajille maksetaan 300 euron ja jäsenille 200 euron
kokouspalkkio jokaisesta valiokuntien kokouksesta. Hallituksen vuosipalkkioista
40 prosenttia maksetaan Optomedin osakkeina ja 60 prosenttia rahana. Op
-
tomedin osakkeina maksettava osa hallituksen palkkiosta luovutetaan, mikäli
mahdollista, kokonaisuudessaan Yhtiön omista osakkeista sen mukaisesti kuin
hallitus valtuutettiin päättämään osakeannista ja osakkeisiin oikeuttavien eri-
tyisten oikeuksien antamisesta. Palkkiot maksetaan kerran vuodessa elokuussa
Optomedin osavuosikatsauksen julkistamisen jälkeen.
Yhtiön tilintarkastajaksi valittiin uudelleen tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab, joka
on ilmoittanut, että yhtiön päävastuullisena tilintarkastajana toimii KHT Heidi Hyry.
Tilintarkastajan palkkio päätettiin maksaa yhtiön hyväksymän laskun mukaan.
Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotuksen muuttaa optio-ohjelmien 2017B,
2018C, 2019A ja 2019C ehtoja siten, että osakkeiden merkintäajat kaikilla kunkin
optio-ohjelman nojalla annetuilla optio-oikeuksilla päättyy 31.12.2027.
Yhtiökokous myönsi hallitukselle valtuuden omien osakkeiden hankkimiseen
sekä niiden pantiksi ottamiseen. Osakkeita voidaan hankkia tai ottaa pantiksi
enintään 1 813 039 kappaletta. Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 18 kuukautta.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeannista sekä osakeyhtiölain
10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta. Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla
enintään 1 813 039 osaketta. Hallitus on oikeutettu päättämään kaikista osa-
keannin ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista,
mukaan lukien oikeus poiketa osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta.
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen
saakka, kuitenkin enintään 18 kuukautta tämän yhtiökokouksen päätöksestä.
Optomedin hallituksen päätöksiä:
Yhtiökokouksen jälkeen pitämässään kokouksessa hallitus valitsi keskuudestaan
puheenjohtajaksi Petri Salosen. Valiokuntien jäsenet valittiin seuraavasti:
Tarkastusvaliokunta:
Reijo Tauriainen (puheenjohtaja)
Catherine Calarco
Ty Lee
Anna Tenstam
Palkitsemisvaliokunta
Seppo Mäkinen (puheenjohtaja)
Ty Lee
Catherine Calarco
14
Graphics
39
Riskit ja epävarmuustekijät
GEOPOLITIIKKA
Optomed toimii globaalisti.
Geopoliittiset jännitteet voivat vaikuttaa Optomedin toimitusketjun tai myynnin
kilpailukykyyn, mikä voi johtaa kustannusten kasvuun tai aiheuttaa mahdollisia
häiriöitä esimerkiksi tullien muodossa.
TUOTTEIDEN KORKEA LAATU
Tuotteiden laatu ja turvallisuus ovat erittäin tärkeitä yhtiön kilpailukyvyn kannalta.
Jos yhtiö ei pysty jatkuvasti kehittämään ja päivittämään kädessä pidettäviä
silmänpohjakameroitaan ja ohjelmistoratkaisujaan tai identifioimaan tai inte-
groimaan uusia tuotteita ja tuotealustoja tarjontaansa, voi tällä olla haitallinen
vaikutus yhtiöön. Yhtiön tai sen kumppaneiden tuotteille voidaan tehdä kliinisiä
tutkimuksia, joiden tulokset ovat kriittisiä tuotteiden viranomaishyväksyntien ja
markkinoille saattamisen kannalta.
STRATEGIA JA YRITYSJÄRJESTELYT
Yhtiö voi epäonnistua strategiansa toteuttamisessa tai strategia itsessään voi
olla epäonnistunut.
Yhtiön strategian menestyksekäs toteuttaminen riippuu useista tekijöistä, joista
osa on kokonaan tai osittain yhtiön vaikutusmahdollisuuksien ulkopuolella. Yh-
tiöllä on toimintansa kokoon nähden riittävät riskienhallintamenettelyt, mutta
yhtiön riskienhallintatoiminto ei välttämättä kykene tunnistamaan tai valvomaan
kaikkia olennaisia riskejä ja määrittämään tehokkaita riskienhallintamenettelyitä
ja vastuuhenkilöitä, jotka voivat vaikuttaa yrityksen strategiaan. Yhtiö on lisäksi
riippuvainen kyvystään kehittää ja hallinnoida tuotteidensa vaihtelevia reittejä
markkinoille, myyntikanaviensa tehokkuudesta sekä asiakas- ja jälleenmyyjä-
suhteistaan. Yhtiö näkee mahdollisuuksia yritysjärjestelyissä, joihin luonnostaan
sisältyy riskejä. Strategian epäonnistuminen voi johtaa alaskirjauksiin yhtiön
liikearvossa.
MARKKINAT JA KILPAILU
Yhtiö toimii erittäin kilpailluilla ja kapeilla markkinoilla.
Optomed toimii nopeasti kehittyvillä ja vahvasti kilpailluilla silmänpohjakame-
roiden markkinoilla. Yhtiön tulevan kasvun kannalta markkinoiden hyväksyntä
yhtiön tuotteille ja ohjelmistoratkaisuille on hyvin tärkeää. Optomed tunnistaa,
että markkinoille voi tulla uusia tuotteita, jotka voivat aiheuttaa muutoksia mark-
kinoissa. Lisäksi yhtiöllä on rajallinen asiakaskunta tietyillä keskeisillä alueilla,
ja täten näiden keskeisten markkinoiden ja yksittäisten keskeisten asiakkaiden
menettämisellä voi olla haitallinen vaikutus Yhtiön tulontuottamiskykyyn.
ULKOISET TALOUDELLISET JA POLIITTISET RISKIT SEKÄ LUONNONKATASTROFIT
Optomed toimii eri puolilla maailmaa ja on siten alttiina erilaisille ulkoisille riskeille.
Yhtiö on altis luonnonkatastrofeille maissa, joissa yhtiöllä on toimintaa sekä ylei-
sille ja erityisille maakohtaisille taloudellisille, poliittisille ja säätelyä koskeville ris-
keille jotka voivat aiheuttaa epävakautta yhtiön myynnissä sen avainmarkkinoilla.
TOIMITUSKETJU
Optomedin liiketoiminta on riippuvainen materiaalien hankinnan, valmistuksen
ja oikea-aikaisen jakelun tehokkuudesta.
Yhtiö on riippuvainen sopimusvalmistajistaan toimivan ja tehokkaan tuotannon
järjestämisessä sekä tuotteiden kokoamisessa. Yhtiö on lisäksi riippuvainen toi-
mittajista, mikä saattaa vaikuttaa yhtiön kykyyn toimittaa tuotteet asiakkailleen
sovitussa aikataulussa.
TIETOJÄRJESTELMÄT JA INFORMAATIO
Yhtiön toiminta on entistä riippuvaisempi IT-järjestelmistä.
Häiriöt yhtiön tietojärjestelmissä voivat vaikuttaa haitallisesti sen liiketoimintaan
useilla tavoilla kuten raportoinnin, myynnin, tuotannon ja kassavirtojen kautta.
OIKEUDENKÄYNNIT
Optomed toimii kansainvälisesti ja tavoittelee kaksinumeroista orgaanista kasvua
keskipitkällä aikavälillä.
Optomed ei välttämättä saa parhaita mahdollisia sopimusehtoja eri sidosryhmien
kanssa. Erilaiset yhtiöön, tai kolmansiin osapuoliin back-to-back vastuutilanteis-
sa, kohdistuvat oikeudenkäynnit voivat vaikuttaa negatiivisesti yhtiöön. Lisäksi
yhtiö on alttiina väitteille ja vaatimuksille liittyen erityisesti lääkintälaitteiden
tuotevastuisiin ja immateriaalioikeuksiin.
15
Graphics
40
LIIKESALAISUUDET JA PATENTIT
Teknologinen osaaminen on yhtiön kilpailuetu, jota on pystyttävä suojaamaan.
Yhtiö ei välttämättä pysty suojaamaan liikesalaisuuksia tai muita luottamuksellisia
tietoja, mikä voi johtaa yhtiön nykyisen kilpailuedun menettämiseen. Optomed
voi olla myös pakotettu ryhtymään oikeustoimiin yhtiön immateriaalioikeuksia
rikkovia toimijoita vastaan.
OSAAMINEN JA ORGANISAATIO
Osaava työvoima ja ketterä organisaatio ovat ensiarvoisen tärkeitä liiketoiminnan
jatkuvalle menestykselle.
Mikäli Optomed menettäisi avainhenkilöitään tai ei pystyisi houkuttelemaan pal-
velukseensa oikeanlaista osaamista, voisi tällä olla haitallisia vaikutuksia yhtiöön.
RAHOITUS
Yhtiö tarvitsee ulkoista rahoitusta liiketoimintaansa, eikä ole tällä hetkellä ole
kannattava
Yhtiö on riippuvainen ulkoisesta rahoituksesta. Yhtiöllä voi olla vaikeuksia hankkia
vaadittavaa lisärahoitusta kilpailukykyisillä ehdoilla tai rahoitusta ei ole saatavissa
lainkaan, mikä voi edelleen lisää yhtiön likviditeettiriskejä. Lisäksi yhtiö altistuu
luotto- ja vastapuoliriskeille myyntisaataviensa kautta.
VALUUTTAKURSSIT
Optomed toimii kansainvälisesti ja on siten alttiina valuuttakurssiriskeille
Keskeisimmät valuutat, joihin liittyville valuuttakurssiriskeille yhtiö eniten altistuu,
ovat Kiinan renminbi ja Yhdysvaltain dollari. Valuuttakurssien sekä kysynnän
vaihtelu voivat aiheuttaa merkittäviä heilahteluja yhtiön tuotteissaan käyttämien
raaka- aineiden hinnoissa sekä yhtiön omien tuotteiden että OPEX-hinnoissa.
LAIT JA MÄÄRÄYKSET
Lakien ja määräysten noudattaminen on olennainen osa Optomedin liiketoimintaa.
Optomed toimii globaalissa ympäristössä, ja sen täytyy yhdessä toimittajiensa ja
jälleenmyyjiensä kanssa noudattaa monien eri maiden kansallisia ja alueellisia
lakeja ja määräyksiä. Lait ja määräykset voivat liittyä lääkinnällisiin laitteisiin, tuo-
teturvallisuuteen, tuotteiden omistusoikeuksiin, tietosuojaan, immateriaalioike-
uksiin, terveyteen ja turvallisuuteen, kilpailuun, työlainsäädäntöön, veroihin sekä
rahanpesun torjuntaan ja korruptioon. Lisäksi monet yhtiön laitteista edellyttävät
sääntelyyn pohjautuvaa arviointia (mukaan lukien kliiniset tutkimukset) sekä lupaa
ja/tai hyväksyntää ennen kuin ne voidaan tuoda markkinoille. Näiden lakien ja
määräysten noudattamatta jättäminen voi johtaa myyntilupien menettämiseen
kyseisillä markkinoilla, tuotteiden takaisinvetoihin, maineen menetykseen sekä
siviili- ja rikosoikeudellisten kanteisiin, jotka voivat aiheuttaa Optomedille tai
sen työntekijöille suoraa tai epäsuoraa vahinkoa, joita yhtiön vakuutusturva ei
välttämättä kata kokonaan. Erityisesti epäonnistuminen eräiden lääkinnällisiin
laitteisiin liittyvien määräysten ja hyväksymisprosessien noudattamisessa voi
haitata yhtiön tuotteiden pääsyä markkinoille.
Kiistat
Yhtiön hallituksen käsityksen mukaan, yhtiö ei tällä hetkellä ole osallisena sel-
laisissa riita-asioissa tai oikeudenkäynneissä, joilla olisi merkittävää vaikutusta
konsernin taloudelliseen asemaan.
Tilikauden päättymisen jälkeiset
tapahtumat
Ei olennaisia tapahtumia katsauskauden jälkeen.
Hallituksen voitonjakoehdotus
Emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat 31.12.2024 olivat 28 957 353,52 euroa ja tili-
kauden tappio kauden lopussa -4 931 484,87 euroa. Hallitus ehdottaa varsinaiselle
yhtiökokoukselle, että osinkoa ei jaeta ja että ulkona oleville 19 693 297 osakkeelle
kuuluvat voitonjakokelpoiset varat jäävät yhtiölle ja ne jätetään tuleville tilikausille.
Taloudelliset näkymät vuodelle 2025
Optomed odottaa liikevaihdon kasvavan vahvasti vuonna 2025 verrattuna
vuoteen 2024.
16
Graphics
41
Konsernin tuloslaskelma
Tuhatta euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Liikevaihto 2, 3 15 040 15 100
Liiketoiminnan muut tuotot 4 10 49
Materiaalit ja palvelut 5 -5 374 -4 857
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 6 -8 931 -8 699
Poistot ja arvonalentumiset 8 -2 499 -2 193
Liiketoiminnan muut kulut 7 -4 204 -3 374
Liiketulos -5 957 -3 974
Rahoitustuotot 9 1 217 479
Rahoituskulut 9 -776 -1 024
Nettorahoituskulut 441 -545
Tappio ennen veroja -5 516 -4 519
Tuloverot 10 66 79
Tilikauden tappio -5 450 -4 441
Tilikauden tappion jakautuminen
Emoyrityksen omistajille -5 450 -4 441
Emoyrityksen omistajille kuuluvasta tappiosta laskettu
osakekohtainen tappio
Laimentamaton osakekohtainen tappio, euroa 11 -0,29 -0,27
17

Graphics
42
Konsernin laaja tuloslaskelma
Tuhatta euroa 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Tilikauden tappio -5 450 -4 441
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi
Muuntoerot
-329 283
Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen -329 283
Tilikauden laaja tulos yhteensä -5 778 -4 157
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyrityksen omistajille
-5 778
-4 157
18

Graphics
43
Konsernitase
Tuhatta euroa Liitetieto 31.12.2024 31.12.2023
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo 4 256 4 256
Kehittämismenot 8 288 7 731
Asiakassuhteet 721 942
Teknologia-omaisuuserä 331 433
Muut aineettomat hyödykkeet 370 384
Aineettomat hyödykkeet yhteensä 12 13 965 13 746
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 13 652 710
Käyttöoikeusomaisuuserät 14 1 456 1 472
Laskennalliset verosaamiset 10 12 23
Pitkäaikaiset varat yhteensä 16 085 15 951
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 15 1 961 2 820
Myyntisaamiset 3,16,21 2 411 2 583
Muut saamiset 17 857 607
Rahavarat 16 10 467 7 118
Lyhytaikaiset varat yhteensä 15 695 13 128
Varat yhteensä 31 781 29 079
19

Graphics
44
Tuhatta euroa Liitetieto 31.12.2024 31.12.2023
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 80 80
Ylikurssirahasto 504 504
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 59 608 50 936
Muuntoero 6 334
Kertyneet voittovarat -31 111 -27 052
Tilikauden tappio -5 450 -4 441
Oma pääoma yhteensä 18 23 637 20 361
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 19,21 790 1 651
Julkiselta vallalta saadut lainat 19,21 521 713
Vuokrasopimusvelat 14,19 1 017 991
Laskennalliset verovelat 10 234 310
Pitkäaikaiset velat yhteensä 2 561 3 665
Lyhytaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 19,21 794 794
Julkiselta vallalta saadut lainat 19,21 193 193
Vuokrasopimusvelat 14,19 495 516
Ostovelat 19 891 782
Muut velat 3,20 3 210 2 767
Lyhytaikaiset velat yhteensä 5 583 5 052
Velat yhteensä 8 144 8 718
Oma pääoma ja velat yhteensä 31 781 29 079
Konsernitase
20

Graphics
45
Konsernin rahavirtalaskelma
Tuhatta euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirrat
Tilikauden tappio -5 450 -4 441
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset 8 2 499 2 193
Rahoitustuotot ja -kulut 9 -466 468
Muut oikaisut 653 289
Rahavirta ennen nettokäyttöpääoman muutosta -2 764 -1 491
Nettokäyttöpääoman muutokset:
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos (lisäys (-) / vähennys (+)) -335 1 094
Vaihto-omaisuuden muutos (lisäys (-) / vähennys (+)) 901 118
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos (lisäys (+) / vähennys (-)) 688 -75
Rahavirta ennen rahoituseriä -1 510 -354
Maksetut korot -115 -169
Maksetut muut rahoituskulut -121 -93
Saadut korot 151 0
Liiketoiminnan nettorahavirta (A) -1 596 -615
Investointien rahavirrat
Kehittämismenojen aktivointi 12 -1 843 -2 199
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankinnat 13 -275 -213
21

Graphics
46
Tuhatta euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Investointien nettorahavirta (B) -2 118 -2 412
Rahoituksen rahavirta
Osakeannista saadut maksut 18 9 182 4 310
Osakeannin transaktiokulut -553 -318
Lainojen lyhennykset 19 -1 053 -1 921
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset 14,19 -494 -462
Rahoituksen nettorahavirta (C) 7 081 1 609
Liiketoiminnan, investointien ja rahoituksen nettorahavirrat (A+B+C) 3 367 -1 419
Rahavarojen muutos 3 367 -1 419
Rahavarat 1.1. 7 118 8 524
Valuuttakurssien muutosten vaikutus -19 13
Rahavarat 31.12. 16 10 467 7 118
Konsernin rahavirtalaskelma
22

Graphics
47
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
Tuhatta euroa Liitetieto
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
Muunto-
erot
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2024 80 504 50 936 334 -31 493 20 361
Laaja tulos
Tilikauden tappio -5 450 -5 450
Muut laajan tuloksen erät
muuntoerot
-329 -329
Tilikauden laaja tulos yhteensä -329 -5 450 -5 778
Liiketoimet omistajien kanssa
Osakeanti 7 322 7 322
Osakeperusteiset maksut 43 43
Osakeoptiot 6 1307 382 1 689
Liiketoimet omistajien kanssa
yhteensä
8 672 382 9 054
Oma pääoma 31.12.2024 18 80 504 59 608 6 -36 560 23 637
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
23

Graphics
48
Tuhatta euroa Liitetieto
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
Muunto-
erot
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023 80 504 46 896 51 -27 189 20 342
Laaja tulos
Tilikauden tappio -4 441 -4 441
Muut laajan tuloksen erät
muuntoerot
283 283
Tilikauden laaja tulos yhteensä 283 -4 441 -4 157
Liiketoimet omistajien kanssa
Osakeanti 3 973 3 973
Osakeperusteiset maksut 48 48
Osakeoptiot 6 19 137 156
Liiketoimet omistajien kanssa
yhteensä
4 039 137 4 176
Oma pääoma 31.12.2023 18 80 504 50 936 334 -31 493 20 361
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
24

Graphics
49
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
25

Graphics
50

1. Yrityksen perustiedot sekä
tilinpäätöksen laatimisperusta
1.1 Yrityksen perustiedot
Optomed on vuonna 2004 perustettu suomalainen lääketieteen tekniikan
konserni (jäljempänä “Optomed” tai “Konserni”),
joka on erikoistunut kädes-
säpidettävien silmänpohjakameroiden ja kokonaisratkaisujen tuottamiseen
sokeuttavien silmänpohjasairauksien seulontaa varten
.
Konsernin emoyritys, Optomed Oyj (jäljempänä ”Yhtiö”), on suomalainen, Suomen
lakien mukaan perustettu julkinen osakeyhtiö, jonka Y-tunnus on 1936446-1.
Yhtiön kotipaikka on Oulu ja rekisteröity osoite Yrttipellontie 1, 90230 Oulu.
Optomed Oyj:n hallitus hyväksyi tämän tilinpäätöksen kokouksessaan. Suomen
osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai hylätä
tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidettävässä yhtiökokouksessa. Yhtiöko-
kouksella on myös mahdollisuus tehdä päätös tilinpäätöksen muuttamisesta.




1.2 Tilinpäätöksen laatimisperusta



Optomedin konsernitilinpäätös on laadittu 31.12.2024 voimassa olleiden EU:n
hyväksymien kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial
Reporting Standards,
IFRS) mukaisesti.
Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeil-
la tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä
EU:n asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa
sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä annettuja tulkintoja. Optomed
on soveltanut näitä laatimisperiaatteita kaikilla tässä tilinpäätöksessä esitetyil-
tilikausilla (2023-2024), ellei jäljempänä ole muuta todettu.
Konsernitilinpäätöksen yleiset laatimisperiaatteet on kuvattu jäljempänä tässä
osiossa 1.2. Tilinpäätöseräkohtaiset laatimisperiaatteet sekä kuvaukset johdon
harkintaan perustuvista ratkaisuista sekä arvioiden ja oletusten käytöstä on
esitetty kunkin tilinpäätöserän yhteydessä.
Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisiin hankintamenoihin perustuen, lu-
kuun ottamatta seuraavia eriä, jotka arvostetaan käypään arvoon (katso myös
1.2.3 käypien arvojen määrittäminen):
osakeperusteiset palkitsemisjärjestelyt
Optomedin tilikausi on kalenterivuosi. Tilinpäätöstiedot esitetään pääosin tu-
hansina euroina. Kaikki esitetyt luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen
yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta. Tunnusluvut
lasketaan käyttäen tarkkoja arvoja.
1.2.1 Yhdistelyperiaatteet
Konsernitilinpäätös sisältää emoyritys Optomed Oyj:n, sekä kaikki ne tytäryhtiöt,
joissa emoyrityksellä on määräysvalta raportointikauden päättymispäivänä.
Optomedilla on määräysvalta, kun se olemalla osallisena yhtiössä altistuu yhtiön
muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy
vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yhtiötä koskevaa valtaansa. Hanki-
tut tytäryhtiöt yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä lähtien, kun
Optomed on saanut määräysvallan. Luovutetut tytäryhtiöt yhdistellään siihen
saakka, kun määräysvalta lakkaa. Lisätietoja konsernirakenteesta on esitetty
liitetiedossa 23. Lähipiiritapahtumat.
Konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoitumattomat katteet
sekä sisäinen voitonjako eliminoidaan konsernitilinpäätöstä laadittaessa. Opto-
medilla ei ollut määräysvallattomia omistajia esitettävillä tilikausilla.
Hankitut tai perustetut tytäryhtiöt yhdistellään konsernitilinpäätökseen hankin-
tamenetelmää käyttäen.

1.2.2 Ulkomaan rahan määräiset erät
Jokaisen tytäryhtiön tilinpäätöksiin sisältyvät erät arvostetaan käyttäen sen
taloudellisen ympäristön valuuttaa, jossa kyseinen yritys pääasiallisesti toimii
(”toimintavaluutta”). Konsernitilinpäätös esitetään euroissa, joka on emoyrityksen
toiminta- ja esittämisvaluutta.
Tytäryhtiöiden valuuttamääräiset liiketapahtumat muunnetaan paikallisten
toimintavaluuttojen määräisiksi käyttäen tapahtumapäivän valuuttakursseja.
Valuuttamääräiset saamiset ja velat muunnetaan toimintavaluuttojen määräisiksi
käyttäen raportointikauden päättymispäivän kursseja.



26

Graphics
51





Niiden tytäryhtiöiden, joiden toiminta- tai esittämisvaluutta ei ole euro, tuloslas-
kelman ja laajan tuloslaskelman tuotto- ja kuluerät sekä rahavirtalaskelman erät
muunnetaan euroiksi tilikauden keskikursseilla. Tase-erät muunnetaan euroiksi
raportointikauden päättymispäivän kursseja käyttäen. Nämä eri valuuttakurssien
käytöstä syntyvät muuntoerot kirjataan konsernin muihin laajan tuloksen eriin.
Ulkomaisten yksiköiden hankinnan yhteydessä syntyvä liikearvo ja kyseisten ulko-
maisten yksiköiden varojen ja velkojen kirjanpitoarvoihin hankinnan yhteydessä
tehtävät käypien arvojen oikaisut käsitellään kyseisten ulkomaisten yksikköjen
varoina ja velkoina. Ne muun netaan euroiksi raportointikauden päättymispäivän
kursseja käyttäen. Kun ulkomainen yksikkö myydään tai siitä luovutaan muuten,
kokonaan tai osittain, omaan pääomaan kertyneet muuntoerot siirretään tulos-
vaikutteiseksi eräksi osana transaktiosta syntyvää kokonaisvoittoa tai -tappiota.

1.2.3 Käypien arvojen määrittäminen
Omaisuuserän tai velan käypä arvo on hinta, joka saataisiin omaisuuserän
myynnistä tai maksettaisiin velan siirtämisestä markkinaosapuolten välillä ar-
vostuspäivänä toteutettavassa tavanmukaisessa liiketoimessa. Jotkin konsernin
tilinpäätöksen laatimiperiaatteista (ja liitetiedoista) edellyttävät käypien arvojen
määrittämistä, sekä rahoitusvaroille ja -veloille että muille kuin rahoitusvaroille ja
-veloille. Tällöin Optomed hyödyntää yleensä mahdollisimman paljon havainnoit-
tavissa olevia markkinatietoja. Käyvät arvot luokitellaan seuraavasti eri käypien
arvojen hierarkian tasoille, mikä kuvastaa arvostusmenetelmissä käytettävien
syöttötietojen merkittävyyttä:
Taso 1: täysin samanlaisten omaisuuserien tai velkojen noteeratut (oikai-
semattomat) hinnat toimivilla markkinoilla.
Taso 2: muut syöttötiedot kuin tasoon 1 sisältyvät noteeratut hinnat, jotka
kyseiselle omaisuuserälle tai velalle ovat havainnoitavissa joko suoraan (ts.
hintana) tai epäsuorasti (ts. hinnoista johdettuina).
Taso 3: omaisuuserää tai velkaa koskevat syöttötiedot, jotka eivät perustu
havainnoitavissa olevaan markkinatietoon (muut kuin havainnoitavissa
olevat syöttötiedot).
Konserni on soveltanut seuraavia arvostamismenetelmiä käypiä arvoja mää-
rittäessään:
Osakeperusteiset maksut Black-Scholes -optiohinnoittelumenetelmä
(liitetieto 6.4 Osakeperusteiset palkitsemisjärjestelyt).

1.2.4 Liiketulos
Optomed on määritellyt liiketuloksen olevan merkityksellinen välisumma kon-
sernin taloudellisen suoriutumisen ymmärtämisen kannalta. IFRS-standardisto
ei kuitenkaan määrittele liiketulos-käsitettä. Optomed on määritellyt sen seuraa-
vasti: liiketulos on nettomäärä, joka muodostuu kun myyntituottoihin lisätään
liiketoiminnan muut tuotot ja vähennetään:
ostokulut, oikaistuna vaihto-omaisuuden muutoksella
työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
poistot ja arvonalentumistappiot, ja
liiketoiminnan muut kulut.
Kaikki muut tuloslaskelman erät esitetään liiketulos-rivin alapuolella.
1.2.5 Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät
Pitkäaikaiset omaisuuserät (tai luovutettavien erien ryhmät) luokitellaan myy-
tävänä oleviksi jos niiden kirjanpitoarvoa vastaava määrä tulee kertymään
pääasiallisesti omaisuuserien myynnistä sen sijaan, että se kertyisi omaisuuse-
rien jatkuvasta käytöstä. Luokitteluajankohdasta lähtien nämä omaisuuserät
(tai luovutettavien erien ryhmä) arvostetaan kirjanpitoarvoon tai myynnistä
aiheutuvilla menoilla vähennettyyn käypään arvoon sen mukaan, kumpi niistä
on alempi. Poistot näistä omaisuuseristä lopetetaan luokitteluhetkellä.

1.2.6 Tärkeimmät johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut sekä
arvioihin ja oletuksiin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää johdon te-
kevän harkintaan perustuvia ratkaisuja sekä sellaisten arvioiden ja oletusten
käyttämistä, jotka vaikuttavat taseen laadinta-ajankohdan varojen ja velkojen
määriin, ehdollisten varojen ja velkojen raportointiin sekä tuottojen ja kulujen
määriin raportointikaudella. Nämä arviot ja oletukset perustuvat aikaisempaan
kokemukseen ja muihin perusteltavissa oleviin tekijöihin, kuten tulevaisuuden
tapahtumia koskeviin odotuksiin, joiden Optomedin johto uskoo olevan koh-
tuullisia, ottaen huomioon olosuhteet raportointikauden päättymispäivänä sekä
silloin, kun kyseiset arviot ja oletukset on tehty.
Vaikka nämä arviot perustuvat Optomedin johdon parhaaseen näkemykseen
tapahtumista ja toimenpiteistä tilinpäätöksen laatimisajankohtana, on mahdol-
lista, että toteumat saattavat poiketa näistä arvioista. Arvioita ja taustaoletuksia
arvioidaan jatkuvasti sekä tilinpäätöstä laadittaessa. Konserni voi joutua muutta-


27

Graphics


maan arvioitaan, mikäli ne olosuhteet, joihin arviot perustuvat, muuttuvat, tai jos
Optomed saa uutta tietoa tai sille kertyy lisää kokemusta. Mahdolliset muutokset
merkitään kirjanpitoon sillä tilikaudella, jonka aikana arviota tai oletusta korjataan.
Johdon harkintaan perustuvien ratkaisujen ja arvioiden käyttö
Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut, joita johto on tehnyt tilinpää
-
töksen laatimisperiaatteita soveltaessaan, ja joilla on eniten vaikutusta tilinpää-
töksessä esitettäviin lukuihin, liittyvät seuraaviin osa-alueisiin:
kehittämismenojen aktivointi: minkä kehittämismenojen katsotaan täyttävän
taseeseen kirjaamisen edellytykset (liitetieto 12. Aineettomat hyödykkeet).
Kameran vuokra-aika: Kameran vuokrakauden pituuden arviointi (liitetieto
13 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet)
vuokrasopimukset: vuokrakauden pituuden arviointi (liitetieto 14. Vuok-
rasopimukset).
Oletuksiin ja arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät, jotka aiheuttavat
merkittävän riskin varojen ja velkojen kirjanpitoarvojen muuttumisesta olennai-
sesti seuraavan tilikauden aikana, ovat seuraavat:
Myyntisaamisten luottotappioriskin määrittäminen
(liitetieto 21. Rahoitusriskien hallinta)
liikearvon arvonalentumistestaus (liitetieto 12. Aineettomat hyödykkeet).
kehittämismenojen aktivointi (liitetieto 12. Aineettomat hyödykkeet).
Kehittämismenojen arvonalentumistestaus
(liitetieto 12. Aineettomat hyödykkeet)


1.2.7 Tulevilla tilikausilla sovellettavat uudet ja muutetut standardit
Optomed ei ole vielä soveltanut seuraavia IASB:n jo julkaisemia uudistettuja
standardeja ja tulkintoja. Konserni ottaa ne käyttöön kunkin standardin ja tul-
kinnan voimaantulopäivästä lähtien, tai mikäli voimaantulopäivä on muu kuin
tilikauden ensimmäinen päivä, voimaantulopäivää seuraavan tilikauden alusta
lukien. Optomedin nykyisen arvion mukaan näillä ei ole merkittävää vaikutusta
tuleviin konsernitilinpäätöksiin.
Voimassa tilikausilta alkaen Tammikuu 1, 2025:
Standardimuutosten käyttöönotolla ei odoteta olevan vaikutusta konsernin
tilinpäätökseen niiden käyttöönoton yhteydessä.



2. Segmenttiraportointi
2.1 Laatimisperiaate
Toimintasegmentti on konsernin osa, joka harjoittaa liiketoimintaa, josta se voi
saada tuottoja ja josta voi aiheutua kuluja, ja josta on saatavilla erillistä talou-
dellista tietoa. Optomedilla on kaksi raportoitavaa toimintasegmenttiä, jotka
ovat Laitteet ja Ohjelmistot.
Ohjelmisto-segmentti tarjoaa tuotteita seulontaprosessien työnkulun automati-
sointiin, sekä IT-ratkaisuja ja palveluja lääketieteellisten kuvien tallentamiseen,
katselemiseen ja työstämiseen. Optomed tarjoaa myös IT-konsultaatiopalveluita
eri toimialoille, joissa tietosisältö vaatii korkeaa tietoturvan osaamista. Tuote-
portfolioon kuuluu seulontaprosessien työnkulkua automatisoiva ohjelmisto
diabeettisen retinopatian, sekä rinta-, kohdunkaula- ja suolistosyöpien seulon-
tojen hallintaan.
Optomed toimii myös Sectran ohjelmistoratkaisujen sekä useiden yritysten
keinoälyalgoritmien jälleenmyyjänä.
Laitteet-segmentti kehittää, valmistaa ja myy ratkaisuja silmäsairauksien sekä
systeemisen terveyden sairauksien tunnistamiseen Optomedin silmänpohjaka-
meroiden sekä niihin integroitujen tekoälyalgoritmien avulla. Asiakkaita ovat niin
perusterveydenhuollon, silmätautien, lastentautien, endokrinologisten sairauk-
sien kuin neurologiankin ammattilaiset. Optomedin tytäryhtiöt Optomed USA
ja Optomed China ovat osa Laitteet-segmenttiä. Laitteet-segmenttiin kuuluvat
kaikki Optomedin kameratuotteet, kuten Optomed Smartscope Pro, Optomed
Aurora, Optomed Aurora AEYE ja Optomed Polaris. Myös OEM-asiakkaille, ku
-
ten Volk Optical, Carl Zeiss Meditec ja Topcon, valmistettavat tuotteet sisältyvät
Laitteet-segmenttiin.
Optomed-konsernissa ylin operatiivinen päätöksentekijä on toimitusjohtaja,
joka arvioi segmenttien suoriutumista ja tekee päätöksiä segmenteille kohdis-
tettavista resursseista. Esitetty segmentti-informaatio perustuu johdon sisäiseen
raportointiin. Optomed ei ole yhdistänyt toimintasegmenttejä raportoitaviksi
segmenteiksi.


28

Graphics
53
2.2 Raportoitavat segmentit
2024
Tuhatta euroa Laitteet Ohjelmistot Konsernin yhteiset Konserni yhteensä
Ulkoiset tuotot 5 326 9 714 0 15 040
Operatiiviset kulut, netto -2 548 -2 825 9 -5 364
Kate 2 778 6 889 9 9 676
Poistot -1 670 -819 -9 -2 499
Muut kulut -4 451 -4 992 -3 692 -13 135
Liiketulos -3 343 1 078 -3 692 -5 957
Rahoituserät 0 0 441 441
Tappio ennen verokuluja -3 343 1 078 -3 250 -5 516
Segmentin varat 10 338 8 225 231 18 794
Investoinnit 1 424 496 56 1 975
Segmentin velat 557 412 239 1 208

29

Graphics
54
2023
Tuhatta euroa Laitteet Ohjelmistot Konsernin yhteiset Konserni yhteensä
Ulkoiset tuotot 5 009 10 091 0 15 100
Operatiiviset kulut, netto -2 062 -2 745 0 -4 807
Kate 2 947 7 346 0 10 292
Poistot -1 444 -740 -9 -2 193
Muut kulut -4 210 -4 717 -3 146 -12 074
Liiketulos -2 707 1 889 -3 155 -3 974
Rahoituserät 0 0 -545 -545
Tappio ennen verokuluja -2 707 1 889 -3 701 -4 519
Segmentin varat 11 024 8 369 241 19 635
Investoinnit 1 520 634 53 2 208
Segmentin velat 189 618 192 999

30

Graphics
55

3. Myyntituotot
3.1 Laatimisperiaate
Optomedilla on kaksi toisiaan täydentävää liiketoimintasegmenttiä: Laitteet
ja Ohjelmistot. Laitteet-segmentti kehittää, kaupallistaa ja valmistaa kädessä
pidettäviä silmänpohjakameroita, jotka ovat helppokäyttöisiä ja edullisia. Ka-
merat soveltuvat lukuisten silmäsairauksien, kuten diabeettisen retinopatian,
glaukooman ja silmänpohjan ikärappeuman seulontaan.
Ohjelmistot-segmentti kehittää ja myy diabeettiseen retinopatiaan ja syö-
päkuvauksiin erikoistuneita kuvantamis-ohjelmistoja terveydenhuoltoalan
organisaatioille. Näiden lisäksi Ohjelmistot-segmentti myy myös muita omia
ohjelmistopalveluja ja valittujen kumppanien ohjelmistoja, sekä tarjoaa ohjel-
mistokonsultointia Laitteet-segmentin seulontaratkaisuprojektien tueksi.
Optomed kirjaa myyntituotot siten, että ne kuvaavat luvattujen tavaroiden tai
palvelujen luovuttamista asiakkaalle, ja sellaisena rahamääränä, joka kuvas-
taa vastiketta, johon Optomed odottaa olevansa oikeutettu kyseisiä tavaroita
tai palveluja vastaan.
Laitteet-segmentti myy ja vuokraa lääketieteellisiä kuvantamislaitteita ja rat-
kaisuja jälleenmyyjille. Jälleenmyyjäsopimukset ovat puitesopimuksia. Kukin
ostotilaus puitesopimukseen yhdistettynä synnyttää täytäntöönpantavissa
olevan sopimuksen. Palvelusopimukset koskevat laitteen ja tekoälysovelluk-
sen muodostama kokonaisuutta, jossa palvelun osana olevan laitteen omistus
säilyy Optomedilla.
Ohjelmisto -segmentin myyntisopimukset koostuvat yleensä ylläpito- ja kon-
sultointipalveluja sekä palveluportaalia ja järjestelmätoimituksia koskevista
sopimuksista.
Lääketieteellisten kuvantamislaitteiden ja ratkaisujen myynnissä kukin tilauk-
sen tuote muodostaa erillisen suoritevelvoitteen, silloin kun:
Jälleenmyyjä voi hyötyä tavarasta yksinään, ja
Lupaus tavaran luovuttamisesta asiakkaalle on yksilöitävissä erillään
muista sopimukseen sisältyvistä lupauksista. Pidennetty takuu voidaan
myydä erillisenä eränä, se on myös erillinen suoritevelvoite.
Palvelusopimuksissa sopimuksiin sisältyy yksi suoritevelvoite, joka sisältää
tietylle kaudelle sovitut kokonaispalvelut.
Ohjelmistot-segmentin sopimuksissa:
Ylläpitosopimuksissa on yksi suoritevelvoite, joka sisältää tietylle kaudelle
sovitut kokonaispalvelut.
Konsultointisopimukset perustuvat tuntikohtaisiin veloituksiin. Kukin
konsultointipalvelun työtunti on erillinen suoritevelvoite.
Palveluportaalisopimuksiin kuuluvat seuraavat erilliset suoritevelvoitteet:






2.3 Maantieteellisiä alueita koskevat tiedot
Maantieteellisten alueiden varat esitetään varojen sijainnin mukaan. Nämä
varat on arvostettu samalla perusteella kuin IFRS-tilinpäätöksessä.
Muut pitkä-aikaiset varat
1
Tuhatta euroa 2024 2023
Suomi 15 661 15 560
Muu Eurooppa 0 0
Muu Maailma 411 368
Yhteensä 16 073 15 928
1 Konsernin muut pitkäaikaiset varat kuin rahoitusinstrumentit ja laskennalliset verosaamiset. Opto-
medilla ei ole etuuspohjaisia eläkejärjestelyjä, eikä siten näihin liittyviä varoja.
Konsernin myyntituotot maantieteellisten alueiden mukaan on esitetty liitetie-
dossa 3.2 Myyntituottojen erittely.

2.4 Tiedot tärkeimmistä asiakkaista
Optomedin myyntituotot kahdelta merkittävimmältä asiakkaalta tilikausina
2023-2024 olivat seuraavat:yhdeltä asiakkaalta noin 2,5 milj. euroa (2024), yh-
deltä asiakkaalta noin 2,4 milj. euroa (2023), sekä toiselta asiakkaalta noin 2,0
milj. euroa (2024), ja noin 0,0 milj. euroa (2023).


31

Graphics
56

käyttöönotto, uusien palvelutoimittajien lisääminen, uudelleenkonfigu-
roinnit ja jatkuvan palvelun tuottaminen.
Järjestelmätoimitussopimukset sisältävät seuraavat erilliset suoritevel-
voitteet: lisenssit, käyttöönotto ja jatkuvan palvelun tuottaminen.
Sopimusten transaktiohinnat ovat yleensä kiinteitä. Joihinkin sopimuksiin voi
kuitenkin sisältyä esimerkiksi tietyn ajanjakson tapahtumia koskeva vähim
-
mäismäärä.
Muuttuva vastike rajoittuu siihen määrään, kuin on erittäin todennäköistä, et-
tei Optomed myöhemmin joudu tekemään merkittävää peruutusta. Optome-
din soveltamat maksuehdot vaihtelevat jonkin verran maantieteellisesti ja eri
liiketoiminta-alueilla, mutta annettu maksuaika on kuitenkin aina selvästi alle
vuoden mittainen. Siten sopimuksiin ei sisälly merkittävää rahoituskompo-
nenttia.Optomed kohdistaa kuvantamislaitteiden ja ratkaisujen transaktiohin-
nan suoritevelvoitteille laitteiden ja ratkaisujen erillismyyntihintojen pohjalta
perustuen hinnastossa ilmoitettuihin hintoihin. Palveluportaali- ja järjestel-
mätoimitussopimusten transaktiohinta kohdistetaan syntyneisiin menoihin
perustuen, lisättynä katteen osuudella.
Laitteet-segmentin myyntituotot kuvantamislaitteiden ja ratkaisujen myyn-
neistä tuloutetaan, kun suoritevelvoite täytetään luovuttamalla luvattu tavara
jälleenmyyjälle, ts. yhtenä ajankohtana. Määräysvalta siirtyy, kun Optomedilla
on olemassa oleva oikeus saada maksu, omaisuuserän omistukseen liittyvät
merkittävät riskit ja edut ovat siirtyneet jälleenmyyjälle, asiakkaalla on laillinen
omistusoikeus ja asiakas on saanut omaisuuserän fyysiseen hallintaansa.
Jatkuvan liikevaihdon palvelusopimuksista liikevaihto tuloutetaan sillä rapor-
tointikaudella, jonka aikana palvelu tarjotaan. Sopimusten transaktiohinnat
ovat yleensä kiinteitä. Joihinkin sopimuksiin voi kuitenkin sisältyä esimerkiksi
tiettyä ajanjaksoa koskeva tapahtumapohjainen hinnoittelu.
Ohjelmistot-segmentin sopimuksissa:
Palvelutuotot tuloutetaan ajan kuluessa, sillä asiakas samanaikaisesti
saa ja kuluttaa Optomedin suoritteesta koituvan hyödyn sitä mukaa kuin
konserni tuottaa suoritetta.
Käyttöönottohankkeiden myyntituotot tuloutetaan yhtenä ajankohtana,
kun asiakas saa määräysvallan ja voi aloittaa lopputuotteen käyttämisen.
Lisenssituotot tuloutetaan yhtenä ajankohtana, kun määräysvalta siirtyy
asiakkaalle. Tämä perustuu lisenssien luonteeseen: kyse on oikeuden
myöntämisestä Ohjelmistot-segmentin aineettoman omaisuuden käyt-
töön sellaisena kuin se on (muodoltaan ja toimivuudeltaan) ajankohtana,
jona lisenssi myönnetään asiakkaalle.


3.2 Myyntituottojen erittely
Seuraavissa taulukoissa konsernin myyntituotot on jaoteltu sekä maantieteel-
listen alueiden että tuloutusajankohdan perusteella
Tuhatta euroa 2024 2023
Suomi 9 340 62 % 9 643 64 %
Muu Eurooppa 1 034 7 % 1 870 12 %
Muu Maailma 4 667 31 % 3 586 24 %
Yhteensä 15 040 100 % 15 100 100 %
Tuhatta euroa 2024 2023
Yhtenä ajankohtana
tuloutettavat / 10 405 69 % 10 594 70 %
tuotteet ja palvelut
Ajan kulumisen
mukaan tuloutettavat / 4 635 31 % 4 506 30 %
palvelut
Yhteensä 15 040 15 100
Myyntisaamisia ja niihin liittyviä arvonalentumistappioita on kuvattu liitetiedoissa 16. Rahoitusvarat
sekä 21.5 Maksuvalmiusriski.

32

Graphics
57

4.Liiketoiminnan muut tuotot
4.1 Laatimisperiaate
Liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyvät muut kuin Optomedin varsinai-
seen liiketoimintaan liittyvät tuotot, kuten julkiset avustukset, vuokratuotot
sekä aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutuksesta syntyvät voitot.
Konserni kirjaa julkisen avustuksen vasta silloin, kun:
on kohtuullisen varmaa, että Optomed täyttää siihen liittyvät ehdot, ja
avustus tullaan saamaan.
Tuottoihin liittyvät avustukset kirjataan tulosvaikutteisesti niillä kausilla, joilla
Optomed kirjaa kuluiksi menot, joita avustukset on tarkoitettu kattamaan. Ne
esitetään erässä Liiketoiminnan muut tuotot. Omaisuuseriin liittyvät avustuk-
set, kuten kehittämistoimintaan saadut julkiset avustukset, kirjataan kyseisten
hyödykkeiden kirjanpitoarvojen vähennyksiksi. Avustus tuloutuu pienempien
poistojen muodossa omaisuuserän käyttöaikana.
4.2 Liiketoiminnan muiden tuottojen erittely
Tuhatta euroa 2024 2023
Liiketoiminnan muut tuotot 10 49
Yhteensä 10 49
Tilikausilla 2023 ja 2024 Optomed ei saanut merkittäviä avustuksia.



5. Materiaalit ja palvelut
5.1 Materiaali- ja palvelukulujen erittely
Tuhatta euroa 2024 2023
Ostokulut -5 570 -4 370
Vaihto-omaisuuden muutos 679 -26
(lisäys (+), vähennys (-))
Ulkopuoliset palvelut -483 -460
Yhteensä -5 374 -4 857
Tilikaudella 2024 konserni on kirjannut vaihto-omaisuuteen epäkuranttiuteen liitty-
vän vapaaehtoisen varauksen 61 tuhatta euroa ja vuonna 2023 68 tuhatta euroa.


3.3 Saadut ennakot ja myynnin jaksotukset
Saadut ennakot ja myynnin jaksotukset liittyvät Optomedin palvelusopimus,
ylläpito- ja toimitussopimusten osalta saatuihin ennakkomaksuihin ennen suo-
ritevelvoittteen täyttymistä tai kun asiakaslaskutus ylittää tuloutetun myynnin
määrän. Saadut ennakot ja myynnin jaksotukset luokitellaan asiakassopimuksiin
perustuviksi veloiksi ja ne tuloutuvat Optomedin täytettyä suoritusvelvoitteensa.
Tuhatta euroa 31.12.2024 31.12.2023
Myyntisaamiset 2 411 2 583
Asiakkuussopimuksiin perustuvat varat 2 411 2 583
Saadut ennakot 98 72
Myynnin jaksotukset 305 218
Asiakkuussopimuksiin perustuvat velat 402 290



6. Työsuhde-etuudet
6.1 Laatimisperiaate
Työsuhde-etuuksiin sisältyvät seuraavat:
a) lyhytaikaiset työsuhde-etuudet
b) työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet
c) muut pitkäaikaiset työsuhde-etuudet (näitä etuuksia ei ollut tilikausilla 2023-2024)
d) työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet, eli irtisanomisen yhteydessä suori-
tettavat etuudet (näitä etuuksia ei ollut tilikausilla 2023-2024)
e) osakeperusteiset maksut (katso alla liitetieto 6.4 Osakeperusteiset palkitse-
misjärjestelyt).


33

Graphics
58



a) Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet sisältävät palkat, palkkiot sekä luontaisedut,
vuosilomat ja bonukset. Ne kirjataan sille kaudelle, jolla kyseinen työ on suoritettu.
b) Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet maksetaan saajilleen työsuhteen
päättymisen jälkeen. Optomedissa nämä etuudet koostuvat eläkkeistä. Konsernin
eläkejärjestelyt on hoidettu ulkopuolisissa eläkevakuutusyhtiöissä. Eläkejärjes-
telyt luokitellaan joko maksu- tai etuuspohjaisiksi järjestelyiksi. Optomedilla
on vain maksupohjaisia järjestelyjä. Maksupohjaisella järjestelyllä tarkoitetaan
eläkejärjestelyä, jossa Optomed maksaa kiinteitä maksuja erilliselle yksikölle, eikä
Optomedilla ole oikeudellisia tai tosiasiallisia velvoitteita lisämaksujen suorittami
-
seen, jos maksujen saajataholla ei ole riittävästi varoja kaikkien eläke-etuuksien
maksamiseen. Muut kuin maksupohjaiset eläkejärjestelyt ovat etuuspohjaisia
järjestelyjä. Maksupohjaisiin järjestelyihin suoritetut maksut kirjataan työsuh-
de-etuuksista aiheutuviin kuluihin niille kausille, joita ne koskevat. Ennakkoon
suoritetut maksut kirjataan omaisuuseriksi siltä osin, kuin ne johtavat vastaisten
maksujen vähenemiseen tai rahana saatavaan palautukseen.
c) Muita pitkäaikaisia työsuhde-etuuksia ovat kaikki muut työsuhde-etuudet
kuin lyhytaikaiset, työsuhteen päättymisen jälkeiset sekä työsuhteen päättä-
miseen liittyvät etuudet. Näitä ovat esim. pitkäaikaiset palkalliset poissaolot,
kuten sapattivapaa.
d) Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet eivät perustu työsuoritukseen,
vaan työsuhteen päättymiseen. Nämä etuudet koostuvat irtisanomiskorva-
uksista. Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet aiheutuvat joko konsernin
päätöksestä päättää työsuhde, tai työntekijän päätöksestä hyväksyä Optomedin
tarjoamat etuudet vastikkeeksi työsuhteen päättämisestä. Kyseiset etuudet
kirjataan aikaisempana seuraavista ajankohdista: kun Optomed ei enää voi
peräytyä kyseisiä etuuksia koskevasta tarjouksestaan; ja kun konserni kirjaa
menon uudelleenjärjestelystä, jonka yhteydessä suoritetaan työsuhteen päät-
tämiseen liittyviä etuuksia.
e) Konsernilla on kymmenen osakeperusteista kannustinjärjestelyä, jotka ovat
osakeoptio-ohjelmia. Ne on suunnattu konsernin avainhenkilöille. Ohjelmien
tarkoituksena on kannustaa avainhenkilöitä pitkäjänteiseen työntekoon omis-
taja-arvon kasvattamiseksi ja sitouttaa avainhenkilöitä työnantajaan. Kyseisten
etuuksien maksut suoritetaan oman pääoman ehtoisina instrumentteina.
Optio-oikeudet arvostetaan käypään arvoon niiden myöntämisajankohtana ja
kirjataan kuluiksi tulosvaikutteisesti tasaerinä oikeuden syntymisajanjakson
kuluessa. Optioiden myöntämishetkellä määritetty kulu perustuu Optomedin
arvioon niiden optioiden määrästä, joihin oletetaan syntyvän oikeus oikeuden
syntymisajanjakson lopussa. Käypä arvo on määritelty Black- Scholes-optio-
hinnoittelumallia käyttäen. Konserni päivittää oletuksen lopullisesta optioiden
määrästä jokaisena raportointikauden päättymispäivänä. Arvioiden muutokset
käsitellään tulosvaikutteisesti. Optiot palautuvat Optomedille, mikäli niitä saanut
henkilö lähtee konsernin palveluksesta ennen merkintäajan alkamista. Oikeuden
syntymiselle ei ole muita ehtoja.
Kun optio-oikeuksia käytetään, osakemerkinnöistä saadut varat kirjataan järjes-
telyn ehtojen mukaisesti sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon (SVOP),
mahdollisilla transaktiomenoilla oikaistuna.


6.2 Tulosvaikutteisesti kirjatut kulut
Tuhatta euroa 2024 2023
Palkat ja palkkiot -7 335 -7 287
Eläkekulut -1 024 -1 016
(maksupohjaiset järjestelyt)
Muut henkilösivukulut -190 -260
Osakeperusteiset -382 -137
palkitsemisjärjestelyt
Yhteensä -8 931 -8 699
6.3 Henkilökunnan lukumäärä
2024 2023
Henkilökunnan lukumäärä 112 114
keskimäärin tilikaudella


34

Graphics
59

6.4 Osakeperusteiset palkitsemisjärjestelyt
Tilikaudella voimassaolleet optio-ohjelmat
2015: 0 ulkona olevaa optiota 31.12.2024. Merkintähinta 3,5 euroa/osake.
Merkintäaika 1.7.2020-1.7.2024. Kukin optio-oikeus oikeutti merkitsemään
yhden yhtiön uuden osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella voitiin merkitä
enintään 118 000 osaketta, joka vastasi 0,6 % yhtiön osakepääomasta ja ää-
nivallasta.
2017: 0 ulkona olevaa optiota 31.12.2024. Merkintähinta 3,5 euroa/osake.
Merkintäaika 1.7.2020-1.7.2024. Kukin optio-oikeus oikeutti merkitsemään
yhden yhtiön uuden osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella voitiin merkitä
enintään 131 300 osaketta, joka vastasi 0,7 % yhtiön osakepääomasta ja ää-
nivallasta.
2017B: 29 300 ulkona olevaa optiota 31.12.2024. Merkintähinta 3,5 euroa/
osake. Merkintäaika 1.7.2020-1.7.2027. Kukin optio-oikeus oikeuttaa merkit-
semään yhden yhtiön uuden osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella voidaan
merkitä enintään 29 300 osaketta, joka vastaa 0,1 % yhtiön osakepääomasta
ja äänivallasta.
2018C: 93 800 ulkona olevaa optiota 31.12.2024. Merkintähinta 3,5 euroa/osa-
ke. Merkintäaika ) 1.7. 2020–31.12 2027. Kukin optio-oikeus oikeuttaa merkit-
semään yhden yhtiön uuden osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella voidaan
merkitä enintään 93 800 osaketta, joka vastaa 0,5 % yhtiön osakepääomasta
ja äänivallasta.
2019A: 66 000 ulkona olevaa optiota 31.12.2023. Merkintähinta 3,5 euroa/osa-
ke. Merkintäaika 1.7 2022–31.12.2027. Kukin optio-oikeus oikeuttaa merkit-
semään yhden yhtiön uuden osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella voidaan
merkitä enintään 66 000 osaketta, joka vastaa 0,3 % yhtiön osakepääomasta
ja äänivallasta.
2019B: 40 000 ulkona olevaa optiota 31.12.2024. Merkintähinta 3,5 euroa/
osake. Merkintäaika (40%) 1.7 2020–31.12 2024, (20%) 1.9.2020–31.12.2024
ja (40%) 1.9.2022–31.12.2024. Kukin optio-oikeus oikeuttaa merkitsemään
yhden yhtiön uuden osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella voidaan merkitä
enintään 40 000 osaketta, joka vastaa 0,2 % yhtiön osakepääomasta ja ääni-
vallasta.
2019C: 20 000 ulkona olevaa optiota 31.12.2024. Merkintähinta 3,5 euroa/osa-
ke. Merkintäaika 1.7. 2020–31.12.2027. Kukin optio-oikeus oikeuttaa merkit-
semään yhden yhtiön uuden osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella voidaan
merkitä enintään 20 000 osaketta, joka vastaa 0,1 % yhtiön osakepääomasta
ja äänivallasta.
2022A: 250 000 ulkona olevaa optiota 31.12.2024. Merkintähinta 4,17 euroa/
osake. Merkintäaika 1.1 2026–31.12.2027. Kukin optio-oikeus oikeuttaa mer-
kitsemään yhden yhtiön uuden osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella voi-
daan merkitä enintään 250 000 osaketta, joka vastaa 1,3 % yhtiön osakepää-
omasta ja äänivallasta.
2024A: 237 500 ulkona olevaa optiota 31.12.2024. Merkintähinta 4,62 euroa/
osake. Merkintäaika 1.1 2026–31.12.2028. Kukin optio-oikeus oikeuttaa mer-
kitsemään yhden yhtiön uuden osakkeen. Optio-oikeuksien perusteella voi-
daan merkitä enintään 237 500 osaketta, joka vastaa 1,2 % yhtiön osakepää-
omasta ja äänivallasta.


35

Graphics
60
Optio-ohjelmien keskeiset ehdot ja arvostaminen
Ohjelma 2015 2017 2017B 2018C 2019A
Optioiden enimmäismäärä 250 000 210 000 58 000 266 000 84 000
Myönnetty kappalemäärä 250 000 210 000 58 000 266 000 84 000
Myönnetty 2015 2017 2017 2018 2019
Oikeuden syntymisjakso 2015 - 2020 2017 - 2020 2017 - 2020 2018 - 2021 2019 - 2021
Oikeuden syntymisehto työssäoloehto työssäoloehto työssäoloehto työssäoloehto työssäoloehto
Option merkintähinta, euroa 3,50 3,50 3,50 3,50 3,50
Option myöntämishetken käypä arvo 2,25 2,17 2,09 2,09 2,09
Käypä arvo yhteensä (1 000 EUR) 562 455 121 556 175
Ohjelma 2019B 2019C 2022A 2024A
Optioiden enimmäismäärä 100 000 20 000 250 000 300 000
Myönnetty kappalemäärä 100 000 20 000 250 000 237 500
Myönnetty 2019 2019 2022 2024
Oikeuden syntymisjakso 2019 - 2020 2019 - 2020 2022 - 2026 2024 - 2028
Oikeuden syntymisehto työssäoloehto työssäoloehto työssäoloehto työssäoloehto
Option merkintähinta, euroa 3,50 3,50 4,17 4,62
Option myöntämishetken käypä arvo 2,02-2,09 2,02 1,771 2,11
Käypä arvo yhteensä (1 000 EUR) 205 40 443 632


36

Graphics
61


Optomedin optio-ohjelmien optio-oikeuksien käypä arvo on määritetty myöntä-
mispäivänä käyttämällä Black-Scholes -optiohinnoittelumallia. Merkittävimmät
käytetyt syöttötiedot olivat seuraavat:
arvio osakkeen käyvästä arvosta 4.0 - 6.5 euroa
arvio odotetusta volatiliteetistä 30 - 64 % ja
optio-oikeuden juoksuaika 1,3 - 3,7 vuotta.
Ulkona olevien optioiden määrien muutokset
Kappaletta 2024 2023
Vuoden alussa 890 000 903 600
Kaudella myönnetyt 343 000 -
Menetetyt -3 000 -8 100
Toteutetut -373 400 -5 500
Rauenneet -120 000 -
Vuoden lopussa 736 600 890 000
Toteutettavissa 31.12. 249 100 742 500
Optioden merkintähinta on ollut vuoden 2024 aikana 3,50€ toteutuneiden op-
tiomerkintöjen kohdalla. Optomedin vuoden 2024 keskikurssi oli 4,74€. Mikäli
annetut optio-oikeudet käytettäisiin täysimääräisesti, ulkona olevien A-osak-
keiden lukumäärä kasvaisi 3,7 % ja näiden osakkeiden merkintähinta kirjattai-
siin sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
Osakeperusteisten palkitsemisjärjestelyjen kulut
Osakeperusteisista palkitsemisjärjestelyistä on kirjattu seuraavat kokonaismää-
rät erään Työsuhde-etuudet:
Tuhatta euroa 2024 2023
Omana pääomana suoritettavat -382 -137
osakeperusteiset maksut


7. Liiketoiminnan muut kulut
7.1 Laatimisperiaate
Konsernin liiketoiminnan muut kulut sisältävät:
muut kuin myytyjen suoritteiden hankintamenot, esim. matka-, markkinointi-,
tietojärjestelmä- ja toimistokulut.
aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutuksista syntyneet luovu-
tustappiot.
7.2 Liiketoiminnan muiden kulujen erittely
Tuhatta euroa 2024 2023
Matkakulut -506 -424
Markkinointikulut -707 -635
Tietojärjestelmäkulut -416 -403
Toimistokulut -147 -161
Muut hallintokulut -1 216 -813
Tutkimus- ja kehittämiskulut -297 -230
Luottotappiovaraus 794 -206
Muut kiinteät kulut -1 708 -502
Yhteensä -4 204 -3 374
Liiketoiminnan muihin kuluihin kirjataan myös odotettavissa olevien luottotap-
pioiden muutokset sekä toteutuneet luottotappiot. Luottotappiovarauksesta
tarkemmin liitteessä 21.4. Luotto- ja vastapuoliriski

37

Graphics

7.3 Tilintarkastajien palkkiot
Tuhatta euroa 2024 2023
Tilintarkastus -146 -160
Muut palvelut -2 0
Yhteensä -149 -160




8. Poistot ja arvonalentumiset


8.1 Laatimisperiaate
Poistoilla tarkoitetaan aineellisen tai aineettoman omaisuuserän poistopohjan
systemaattista jaksottamista omaisuuserän taloudelliselle vaikutusajalle. Op-
tomed kirjaa poistot yleensä tasapoistoina. Arvonalentumistappio on määrä,
jolla omaisuuserän kirjanpitoarvo ylittää omaisuuserästä kerrytettävissä olevan
rahamäärän. Katso lisätietoja liitetiedoista 12. Aineettomat hyödykkeet ja 13.
Aineelliset hyödykkeet.


8.2 Poistot ja arvonalentumiset hyödykeryhmittäin
Tuhatta euroa 2024 2023
Aineettomat hyödykkeet
Kehittämismenot -1 241 -920
Asiakassuhteet -222 -222
Teknologia-omaisuuserä -102 -102
Muut aineettomat hyödykkeet -72 -87
Yhteensä -1 636 -1 331
Tuhatta euroa 2024 2023
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Koneet ja kalusto -349 -355
Yhteensä -349 -355
Poistot yhteensä / omistetut -1 985 -1 685
omaisuuserät
8.3 Arvonalentumistappiot
Konserni on kirjannut arvonalentumisia aineettomista hyödykkeistä tilikaudella
2024 191 tuhannen euron arvosta. Tilikaudella 2023 arvonalentumisia kirjattiin
21 tuhannen euron arvosta. Vuoden 2024 alaskirjaus johtuu päätetyistä projek-
teista.
Aineellisista hyödykkeistä ei ole kirjattu arvonalentumista vuosina 2023 ja 2024.







9. Rahoitustuotot ja -kulut
Rahoitusvaroja ja -velkoja koskevat laatimisperiaatteet on esitetty liitetiedoissa
16. Rahoitusvarat ja 19. Rahoitusvelat.
Tulosvaikutteisesti kirjatut erät
9.1 Rahoitustuotot
Tuhatta euroa 2024 2023
Valuuttakurssivoitot 657 422
Korkotuotot 181 23
Muut rahoitustuotot 379 34
Yhteensä 1 217 479


38

Graphics
63


9.2 Rahoituskulut
Tuhatta euroa 2024 2023
Valuuttakurssitappiot -162 -736
Korkokulut -156 -204
Muut rahoituskulut -458 -84
Yhteensä -776 -1 024
Nettorahoituskulut 441 -545
Nettorahoituserät olivat 441 (-545) tuhatta euroa, koostuen pääasiassa korko-
kuluista luottolaitoksille sekä Kiinan renminbin että Yhdysvaltojen dollarin ja
euron välisistä kurssieroista.

9.3 Vieraan pääoman menot - julkiselta vallalta
saadut lainat
Optomed on kirjannut kehittämismenojen lisäykseksi ne vieraan pääomat me-
not, jotka ovat syntyneet julkiselta vallalta (Business Finland) saaduista kehit-
tämistarkoituksiin nostetuista lainoista, katso myös liitetieto 19. Rahoitusvelat.
Rahoitusmenokerroin, jota on käytetty aktivoitavissa olevien vieraan pääoman
menojen määrittämiseen oli 1,13 % tilikaudella 2024 ja 1 % tilikaudella 2023.
Kerroin perustuu näiden lainojen korkokantoihin kyseisillä tilikausilla. Aktivoidut
menot olivat 20 tuhatta euroa (2024) 21 tuhatta euroa (2023), jotka on kirjattu
korkokulujen vähennyksiksi.



10. Tuloverot

10.1 Laatimisperiaate
Tuloslaskelman verokulu koostuu:
tilikauden verotettavaan tuloon perustuvasta verosta, ja
laskennallisten verovelkojen ja -saamisten muutoksesta.
Tuloverot kirjataan tulosvaikutteisesti, paitsi silloin kun ne liittyvät muihin laa-
jan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan kirjattuihin eriin. Tällöin myös
tulovero kirjataan kyseisiin eriin.
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan kunkin maan verolain-
säädännön mukaan määräytyvän verotettavan tulon ja voimassaolevan vero-
kannan (tai tilinpäätöspäivään mennessä käytännössä hyväksytyn verokannan)
perusteella niissä maissa, joissa Optomed toimii ja sille syntyy verottavaa tuloa.
Veroa oikaistaan mahdollisilla edellisiin tilikausiin liittyvillä veroilla. Muut kuin
tuloverot sisältyvät liiketoiminnan muihin kuluihin. Tilikauden vero lasketaan
käyttäen niitä verokantoja (ja -lakeja), joista on säädetty tai jotka on käytännössä
hyväksytty raportointikauden päättymispäivään mennessä.
Verotettava tulos eroaa konsernitilinpäätöksessä raportoidusta tuloksesta, koska:
- tuottoja ja kuluja saatetaan käsitellä kirjanpidossa ja verotuksessa eri vuosina,
ja/tai
tietyt tuottoerät eivät ole lainkaan verotettavia, tai tietyt kuluerät vähen-
nyskelpoisia verotuksessa.
Pääsääntöisesti laskennallinen vero kirjataan velkamenetelmän mukaisesti:
omaisuus- ja velkaerien tilinpäätöspäivän kirjanpitoarvojen ja verotuksellisten
arvojen välisistä väliaikaisista eroista, sekä
käyttämättömistä verotuksellisista tappioista ja käyttämättömistä verotuk-
seen liittyvistä hyvityksistä.
Laskennallinen verosaaminen kirjataan verotuksessa vähennyskelpoisista -
liaikaisista eroista vain siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tule-
vaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan Optomed voi hyödyntää
väliaikaisen eron. Laskennallisen verosaamisen määrä ja sen hyödyntämisen
todennäköisyys arvioidaan uudelleen kunkin raportointikauden päättyessä.
Laskennallisen verosaamisen kirjanpitoarvosta kirjataan vähennys, jos kyseistä
verohyötyä ei pidetä enää todennäköisenä.
Laskennallinen verovelka kirjataan taseeseen yleensä täysimääräisenä. Lasken-
nallista verovelkaa ei kuitenkaan kirjata, jos se johtuu:
liikearvon alkuperäisestä kirjaamisesta, tai
omaisuuserän tai velan alkuperäisestä kirjaamisesta, kun kyseessä ei ole
liiketoimintojen yhdistäminen eikä liiketapahtuma toteutumisaikanaan
vaikuta kirjanpidon tulokseen eikä verotettavaan tuloon.





39

Graphics
64


Tytäryrityksiin tehdyistä sijoituksista kirjataan laskennallinen verovelka, paitsi
milloin Optomed pystyy määräämään väliaikaisen eron purkautumisajankoh-
dan, eikä väliaikainen ero todennäköisesti purkaudu ennakoitavissa olevassa
tulevaisuudessa.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat määritetään käyttäen niitä verokantoja (ja
verolakeja), jotka todennäköisesti ovat voimassa sillä kaudella, jolla omaisuuse-
realisoidaan tai muutoin hyödynnetään tai velka suoritetaan. Verokantana
käytetään raportointikauden päättymispäivänä voimassaolevia verokantoja tai
tilikautta seuraavan vuoden verokantoja, mikäli ne on käytännössä hyväksytty
raportointikauden päättymispäivään mennessä kyseisissä maissa.


10.2 Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero
Tuhatta euroa 2024 2023
Tilikauden verotettavaan tuloon 0 0
perustuva vero
Edellisiin tilikausiin liittyvät verot 0 0
Laskennallisten verojen muutos 66 79
Yhteensä 66 79
10.3 Tuloslaskelman verokulun ja Suomessa
sovellettavalla verokannalla laskettujen tuloverojen
välinen täsmäytyslaskelma
Tuhatta euroa 2024 2023
Tulos ennen tuloveroja -5 516 -4 519
Vero laskettuna Suomessa 1 103 904
sovellettavalla verokannalla (20 %)
Poikkeavien verokantojen vaikutus 36 38
Kirjaamattomat laskennalliset -727 -550
verosaamiset verotuksellisista tappioista
Verotuksessa vähennyskelvottomat menot -27 -17
Osakeoptioiden kuluvaikutus -76 -27
Poistot, jotka on jätetty vähentämättä -312 -264
verotuksessa
Konserniyhdistelyyn liittyvät oikaisut 69 -4
Tuloslaskelman tuloverot 66 79
10.4 Muihin laajan tuloksen eriin kirjatut tuloverot
Tilikausilla 2023-2024 konserni ei kirjannut muihin laajan tuloksen eriin liittyviä
tuloveroja.

40

Graphics
65


10.5 Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen bruttomuutokset
2024
Tuhatta euroa 1.1.2024 Liiketoimintojen Kirjattu tulos- Kirjattu omaan Kurssierot ja 31.12.2024
yhdistäminen vaikutteisesti pääomaan muut erot
Laskennalliset verosaamiset
Vuokrasopimusvelat 318 -14 304
Käyttöoikeusomaisuuserät -294 3 -291
Yhteensä 24 -11 12
Laskennalliset verovelat
PPA:n Aineettomat hyödykkeet -275 65 -210
Kehittämismenot -35 12 -23
Yhteensä -310 76 -234
Laskennalliset verosaamiset ja -velat yhteensä -288 66 -221



41

Graphics
66


2023
Tuhatta euroa 1.1.2023 Liiketoimintojen Kirjattu tulos- Kirjattu omaan Kurssierot ja 31.12.2023
yhdistäminen vaikutteisesti pääomaan muut erot
Laskennalliset verosaamiset
Vuokrasopimusvelat 306 7 5 318
Käyttöoikeusomaisuuserät -290 -5 -294
Yhteensä 16 3 5 24
Laskennalliset verovelat
PPA:n Aineettomat hyödykkeet -340 65 -275
Kehittämismenot -47 12 -35
Yhteensä -387 76 -310
Laskennalliset verosaamiset ja -velat yhteensä -371 79 5 -288



42

Graphics
67
10.6 Konsernin verotukselliset tappiot ja
verotuksessa vähentämättä jätetyt poistot
Tuhatta euroa 31.12.2024 31.12.2023
Verotuksessa vahvistetut tappiot 9 876 7 940
Poistot, jotka on jätetty 11 592 10 424
vähentämättä verotuksessa
Kyseiset tappiot koskevat Optomed Oyj:tä. Näistä tappioista ei ole kirjattu
laskennallista verosaamista, koska tämän tilinpäätöksen laatimisajankohtana
ei ole katsottu olevan todennäköistä, että näille yhtiöille kertyy ennen näiden
tappioiden vanhenemista verotettavaa tuloa, jota vastaan tappiot pystyttäisiin
hyödyntämään. Kyseiset tappiot vanhenevat vuosina 2025-2033.
Taulukossa esitetyt poistot, jotka on jätetty vähentämättä verotuksessa, liittyvät
Optomed Oyj:hin ja Optomd Softwareen.


11. Osakekohtainen tappio
11.1 Laatimisperiaate
Laimentamaton ja laimennettu osakekohtainen tulos / tappio
Laimentamaton osakekohtainen tulos / tappio lasketaan jakamalla:
emoyrityksen osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto / tappio
ulkona olevien kantaosakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla
(tilikauden aikana).
Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta / tappiota laskettaessa
osakkeiden lukumäärän painotettua keskiarvoa oikaistaan ottamalla huomioon
painotettu keskiarvo niistä lisäosakkeista, jotka olisi laskettu liikkeeseen olet-
taen kaikkien potentiaalisten kantaosakkeiden laimentava vaikutus. Konsernin
laimentavat potentiaaliset osakkeet koostuvat osakkeina maksettavista osake-
perusteisista kannustinjärjestelyistä (optioista).


11.2 Osakekohtainen tappio
Laimennettua osakekohtaista tappiota ei esitetä, koska tilikausien 2023 ja 2024
tulokset olivat tappiollisia, ja tällöin laimentavilla instrumenteilla olisi osakekoh-
taista tappiota vahvistava vaikutus.
2024 2023
Emoyrityksen omistajille kuuluva -5 450 -4 441
tilikauden tappio (tuhatta euroa)
Ulkona olevien osakkeiden
lukumäärän painotettu keskiarvo 18 675 167 16 706 508
tilikauden aikana (kpl)
Laimentamaton -0,29 -0,27
osakekohtainen tappio


43

Graphics
68

12. Aineettomat hyödykkeet


12.1 Laatimisperiaate
Konsernin aineettomat hyödykkeet koostuvat seuraavista eristä: a) liikearvo,
b) kehittämismenot, c) asiakassuhteet sekä teknologia (yksilöity Commit-han-
kinnassa), ja d) muut aineettomat hyödykkeet.
a) Liikearvo: Määrä, jolla
luovutettu vastike
määräysvallattomien omistajien osuuden käypä arvo ja
hankinnan kohteesta aiemmin omistetun osuuden käypä arvo yhteenlas-
kettuina
ylittävät yksilöitävissä olevan nettovarallisuuden käyvän arvon, kirjataan lii-
kearvoksi. Liikearvo kuvastaa muun muassa yritysostoista odotettuja tulevia
synergiaetuja. Liikearvosta ei kirjata poistoja, vaan se testataan mahdollisen
arvonalentumisen varalta vuosittain ja aina kun on jokin viite siitä, että arvo
saattaa olla alentunut, katso alla liitetieto
12.3. Liikearvo arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä
kertyneillä arvonalentumisilla.
b) Kehittämismenot: Kehittämisellä tarkoitetaan tutkimustulosten tai muun
tietämyksen soveltamista uusien tai aikaisempia olennaisesti parempien raa-
ka-aineiden, laitteiden, tuotteiden, prosessien, järjestelmien tai palvelujen
suunnitteluun ennen kaupallisen tuotannon tai käytön aloittamista. Konserni
kirjaa kehittämismenot taseeseen, kun kaikki seuraavat ehdot täyttyvät:
Optomed pystyy osoittamaan, että aineettoman hyödykkeen valmiiksi
saattaminen on teknisesti toteutettavissa niin, että hyödyke on käytettä-
vissä tai myytävissä.
Konsernilla on aikomus saattaa aineeton hyödyke valmiiksi ja käyttää sitä
tai myydä se.
Optomed pystyy käyttämään aineetonta hyödykettä tai myymään sen.
Konserni pystyy osoittamaan, kuinka aineeton hyödyke tulee tuottamaan
todennäköistä vastaista taloudellista hyötyä.
Optomedilla on käytettävissä riittävästi teknisiä, taloudellisia ja muita voi-
mavaroja kehittämistyön loppuunsaattamiseen ja aineettoman hyödykkeen
käyttämiseen tai myymiseen.
Optomed pystyy määrittämään luotettavasti menot, jotka johtuvat aineet-
tomasta hyödykkeestä sen kehittämisvaiheen aikana.
Aktivoidut kehittämismenot sisältävät kaikki ne menot, jotka johtuvat välittö-
mästi hyödykkeen saattamisesta valmiiksi sille aiottuun käyttötarkoitukseen
(lähinnä henkilöstömenoja). Optomed on myös kirjannut kehittämismenoihin:
lisäykseksi ne vieraan pääomat menot, jotka ovat syntyneet julkiselta vallalta
saaduista, kehittämistarkoituksiin nostetuista lainoista.
vähennykseksi asianmukaisen osuuden merkittävistä julkisista avustuksista,
jotka Optomed on saanut kehittämistarkoituksiin.
Aiemmin kuluiksi kirjattuja kehittämismenoja ei aktivoida enää myöhemmin.
Kehittämismenojen arvioitu taloudellinen vaikutusaika on 10 vuotta.
Tutkimus on Optomedin alkuperäistä ja suunnitelmallista selvitystyötä, jonka
tarkoituksena on uuden tieteellisen tai teknisen tiedon tai ymmärryksen saa-
vuttaminen. Tutkimusmenot kirjataan kuluiksi tulosvaikutteisesti silloin, kun
ne syntyvät.


c) Asiakassuhteet sekä teknologia: nämä omaisuuserät on arvostettu käypään
arvoon hankinta-ajankohtana, käyttäen residuaalikassavirta- ja rojaltisäästöme-
netelmää. Niiden arvioitu jäljellä oleva taloudellinen vaikutusaika on 10 vuotta.

d) Muut aineettomat hyödykkeet: Aineeton hyödyke kirjataan taseeseen vain,
jos on todennäköistä, että hyödykkeeseen liittyvä odotettavissa oleva taloudel-
linen hyöty koituu Optomedin hyväksi ja hyödykkeen hankintameno voidaan
määrittää luotettavasti. Kaikki muut menot kirjataan kuluiksi, kun ne ovat syn-
tyneet. Konsernin muut aineettomat hyödykkeet koostuvat lähinnä patenteista
ja tavaramerkkioikeuksista, joiden arvioitu taloudellinen vaikutusaika on 10
vuotta. Poistot kirjataan tasapoistoina.
Optomed tarkistaa poistoajat ja -menetelmät vähintään jokaisen tilikauden
päättyessä. Jos omaisuuserän odotettu taloudellinen vaikutusaika poikkeaa
aikaisemmista arvioista, poistoaikaa muutetaan vastaavasti. Muutokset voivat
johtua esimerkiksi teknisestä kehityksestä tai kysynnän tai kilpailutilanteen
muutoksista.
Konserni arvioi jokaisena raportointikauden päättymispäivänä, onko viitteitä



44

Graphics
69



siitä, että muun aineettoman hyödykkeen kuin liikearvon arvo on alentunut.
Jos viitteitä ilmenee, Optomed arvioi kyseisestä omaisuuserästä kerrytettävissä
olevan rahamäärän. Arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti, kun
omaisuuserän kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän.


12.2 Oletuksiin ja arvioihin liittyvät epävarmuus-
tekijät kehittämismenojen kirjaaminen taseeseen
Optomed kirjaa kehittämismenot taseeseen aineettomaksi hyödykkeeksi, kun
kyseiset edellytykset täyttyvät (katso yllä liitetieto 12.1 Laatimisperiaate). Tämä
edellyttää johdon tekevän harkintaan perustuvia päätöksiä siitä, milloin kaikki
aktivointikriteerit täyttyvät sekä milloin aktivoiminen lopetetaan ja poistojen
kirjaaminen hyödykkeestä aloitetaan. Ajankohta, jolloin kehittämismenot täyt-
tävät taseeseen kirjaamisen edellytykset, riippuu Optomedin johdon harkintaan
perustuvasta päätöksestä. Tällainen päätös voi koskea esimerkiksi sitä, milloin
teknisen toteutettavuuden katsotaan olevan osoitettavissa.
Kehittämismenojen arvonalentumistestauksessa kerrytettävissä olevat raha-
määrät on määritetty käyttöarvoon perustuen. Rahavirtaennusteet pohjautuvat
johdon hyväksymiin ennusteisiin, jotka kattavat kahdeksan vuoden ajanjakson.
Rahavirtaennusteisiin ei ole sisällytetty laajennusinvestointeja. Diskonttaus-
korko on määritetty keskimääräisen painotetun pääomakustannuksen avulla
(WACC, weighted average cost of capital). Se kuvaa oman ja vieraan pääoman
kokonaiskustannusta, ottaen huomioon omaisuuseriin liittyvät erityiset riskit.
Ennen veroja määritetty diskonttauskorko oli 16,6 % ( 20,2 %) ja verojen jälkei-
nen diskonttauskorko 11,9 % (13,1 %).
Herkkyysanalyysi on laadittu diskonttauskoron sekä 8 vuoden ennustejakson
muutoksista. Näiden keskeisten oletusten muutokset - muiden oletusten py-
syessä samoina - aiheuttaisivat sen, että kerrytettävissä oleva rahamäärä vastaa
testattavien omaisuuserien kirjanpitoarvoa 31.12.2024.
Ennen veroja määritetyn diskonttauskoron tulisi nousta 105,9 prosenttiyk-
sikköä jotta 8 vuoden ennustejaksolla nykyarvo olisi nolla.
Ennustejakson jälkeisen kasvutekijän (terminaalikasvutekijän) nollakohtaa
ei voi määrittää
31.12.2024 suoritetun arvonalentumistestauksen perusteella kehittämismenojen
tasearvo ei ollut alentunut.
Konserni on kirjannut arvonalentumisia aineettomista hyödykkeistä tilikaudella
2024 191 tuhannen euron arvosta ja 21 tuhannen euron arvosta vuonna 2023.
Vuoden 2024 alaskirjaukset johtuvat lopetetuista projekteista.



45

Graphics
70
12.3 Tasearvojen täsmäytyslaskelma
31.12.2024
Tuhatta euroa Liikearvo Kehittämismenot Asiakassuhteet Teknologia- Muut aineettomat Yhteensä
omaisuuserä hyödykkeet
Hankintameno
Alkusaldo 1.1. 4 256 16 067 2 222 1 023 1 147 24 715
Lisäykset 1 797 58 1 855
Loppusaldo 31.12. 4 256 17 864 2 222 1 023 1 205 26 570
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset
Alkusaldo 1.1. -8 336 -1 280 -590 -763 -10 969
Tilikauden poistot -1 049 -221 -102 -72 -1 445
Arvonalentumiset -191 -191
Loppusaldo 31.12. -9 576 -1 501 -692 -835 -12 605
Kirjanpitoarvo 1.1. 4 256 7 731 942 433 384 13 746
Kirjanpitoarvo 31.12. 4 256 8 288 721 331 370 13 965

46

Graphics
71
31.12.2023
Tuhatta euroa Liikearvo Kehittämismenot Asiakassuhteet Teknologia- Muut aineettomat Yhteensä
omaisuuserä hyödykkeet
Hankintameno
Alkusaldo 1.1. 4 256 13 978 2 222 1 023 1 054 22 533
Lisäykset 2 089 93 2 182
Loppusaldo 31.12. 4 256 16 067 2 222 1 023 1 147 24 715
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset
Alkusaldo 1.1. -7 416 -1 057 -489 -676 -9 638
Tilikauden poistot -920 -223 -101 -66 -1 311
Arvonalentumiset -21 -21
Loppusaldo 31.12. -8 336 -1 280 -590 -763 -10 969
Kirjanpitoarvo 1.1. 4 256 6 562 1 164 534 379 12 895
Kirjanpitoarvo 31.12. 4 256 7 731 942 433 384 13 746
Kuluksi kirjatut tutkimus- ja kehityskulut olivat 2 041 tuhatta euroa (2024) ja 1 924 tuhatta euroa (2023), ja ne koostuvat pääosin henkilöstökuluista

47

Graphics
72



12.4 Liikearvon arvonalentumistestaus
12.4.1 Laatimisperiaate
Liikearvo kohdistetaan arvonalentumistestausta varten niille rahavirtaa tuotta-
ville yksiköille tai näiden ryhmille, joiden odotetaan hyötyvän siitä liiketoimin-
tojen yhdistämisestä, josta liikearvo syntyi. Rahavirtaa tuottava yksikkö on se
Optomedin pienin yksilöitävissä oleva omaisuuseräryhmä, jonka kerryttämät
rahavirrat ovat pitkälti riippumattomia muiden omaisuuserien tai omaisuuse-
räryhmien kerryttämistä rahavirroista. Arvonalentumistappio kirjataan, kun
rahavirtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan
rahamäärän. Kerrytettävissä oleva rahamäärä on:
omaisuuserän tai rahavirtaa tuottavan yksikön käypä arvo vähennettynä
luovutuksesta johtuvilla menoilla, tai
käyttöarvo
sen mukaan, kumpi näistä on suurempi.
Optomed määrittää kerrytettävissä olevat rahamäärät perustuen käyttöarvo-
laskelmiin, jotka on laadittu käyttäen diskontattuja nettorahavirtaennusteita.

12.4.2 Oletuksiin ja arvioihin liittyvät epävarmuustekijät
Optomedin johto arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä onko viitteitä siitä, että
liikearvon (tai muun aineettoman tai aineellisen hyödykkeen tai käyttöoikeus-
omaisuuserän) arvo on alentunut. Viitteitä arvioidaan sellaisten mittareiden
perusteella, jotka mittaavat taloudellista suorituskykyä, kuten konsernin johdon
raportointi tai taloudellisen ympäristön ja markkinoiden seuranta. Viitteitä voivat
olla muun muassa:
testauslaskelmien laadinnan yhteydessä tarkasteltavien merkittävien tekijöi-
den odottamattomat muutokset (esimerkiksi liikevaihto, kannattavuustasot
ja vallitsevat korkokannat), ja
markkinaolosuhteiden muutokset.
Testausprosessissa määritetty kerrytettävissä oleva rahamäärä perustuu johdon
tekemiin oletuksiin ja arvioihin, jotka liittyvät muun muassa tuleviin myynteihin,
tuotantokustannuksiin, myynnin kehitykseen ja diskonttauskorkoon.
Optomed on kohdistanut Commit-hankinnasta syntyneen liikearvon Softwa-
re-toimintasegmentille. Tämä segmentti muodostaa yhden rahavirtaa tuottavan
yksikön. Sen varojen kirjanpitoarvo oli 31.12.2024 yhteensä 7 416 (7 813) tuhatta
euroa, josta liikearvon osuus oli 4 256 (4 256) tuhatta euroa. Arvonalentumistes
-
tauksessa Ohjelmistot-segmentin kerrytettävissä olevat rahamäärät on määritetty
käyttöarvoon perustuen. Rahavirtaennusteet pohjautuvat johdon hyväksymiin
ennusteisiin, jotka kattavat viiden vuoden ajanjakson. Tämän ennustejakson
jälkeiset rahavirrat on ekstrapoloitu käyttämällä tasaista 1,8 %:n kasvutekijää.
Rahavirtaennusteisiin ei ole sisällytetty laajennusinvestointeja. Diskonttaus-
korko on määritetty keskimääräisen painotetun pääomakustannuksen avulla
(WACC, weighted average cost of capital). Se kuvaa oman ja vieraan pääoman
kokonaiskustannusta, ottaen huomioon omaisuuseriin liittyvät erityiset riskit.
Ennen veroja määritetty diskonttauskorko oli 14,2 % ( 20,3 %) ja verojen jälkeinen
diskonttauskorko 11,9 % (13,1 %).
Herkkyysanalyysi on laadittu diskonttauskoron sekä viiden vuoden ennustejakson
jälkeisen kasvutekijän (terminaalikasvutekijän) muutoksista. Näiden keskeisten
oletusten muutokset - muiden oletusten pysyessä samoina
- aiheuttaisivat sen, että kerrytettävissä oleva rahamäärä vastaa testattavien
omaisuuserien kirjanpitoarvoa 31.12.2024.
Ennen veroja määritetyn diskonttauskoron tulisi nousta 25,3 prosenttiyk-
sikköä.
Ennustejakson jälkeisen kasvutekijän (terminaalikasvutekijän) nollakohtaa
ei voi määrittää
31.12.2024 suoritetun arvonalentumistestauksen perusteella liikearvon tasearvo
ei ollut alentunut.



48

Graphics
73

13. Aineelliset
käyttöomaisuushyödykkeet

13.1 Laatimisperiaate
Konsernin hankkimat aineelliset hyödykkeet arvostetaan alkuperäiseen han-
kintamenoon. Hankintameno sisältää ne menot, jotka johtuvat välittömästi
kyseisen hyödykkeen hankinnasta, ml. asennusmenot. Alkuperäisen kirjaami-
sen jälkeen aineellinen käyttöomaisuus esitetään taseessa hankintamenoon
vähennettynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla. Tavanomaiset
korjaus- ja kunnossapitomenot kirjataan kuluksi sillä tilikaudella, jolla ne ovat
syntyneet. Julkiset avustukset kirjataan aineellisen käyttöomaisuushyödykkeen
kirjanpitoarvojen vähennykseksi. Avustukset tuloutuvat pienempien poistojen
muodossa omaisuuserän käyttöaikana.
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet kirjataan tasapoistoina kuluiksi arvioitujen
taloudellisten vaikutusaikojen kuluessa, jotka ovat seuraavat:
Tuotannon koneet ja kalusto: kuusi vuotta
Muut koneet ja kalusto: kolme vuotta
Toimistohuonekalut: kolme vuotta
Autot: kolme vuotta
Kamerat: Neljä vuotta

Arvioidut taloudelliset vaikutusajat ja jäännösarvot tarkistetaan vähintään jokai-
sen tilikauden päättymispäivänä, ja jos ne eroavat merkittävästi aikaisemmista
arvioista, poistoaikoja muutetaan vastaavasti. Poistojen kirjaaminen lopetetaan,
kun hyödyke luokitellaan myytävänä olevaksi. Konserni arvioi jokaisena rapor-
tointikauden päättymispäivänä, onko viitteitä siitä, että aineellisen käyttöomai-
suuserän arvo on alentunut. Jos viitteitä ilmenee, Optomed arvioi kyseisestä
omaisuuserästä kerrytettävissä olevan rahamäärän. Arvonalentumistappio
kirjataan, kun omaisuuserän kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan
rahamäärän.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden luovutuksista ja käytöstä poistami-
sesta johtuvat voitot ja tappiot lasketaan saatujen nettotuottojen ja tasearvon
erotuksena. Myyntivoitot ja -tappiot kirjataaan eriin Liiketoiminnan muut tuotot
ja Liiketoiminnan muut kulut.

13.2 Tasearvojen täsmäytyslaskelma
Koneet ja kalusto
Tuhatta euroa 2024 2023
Hankintameno
Alkusaldo 1.1. 3 724 3 512
Lisäykset 292 212
Loppusaldo 31.12. 4 016 3 724
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
Alkusaldo 1.1. -3 015 -2 660
Tilikauden poistot -349 -355
Loppusaldo 31.12. -3 364 -3 015
Kirjanpitoarvo 1.1. 710 852
Kirjanpitoarvo 31.12. 652 710
Liitetiedot konsernin vuokraamista aineellisista hyödykkeistä on esitetty koh-
dassa 14. Vuokrasopimukset.

49

Graphics
74

14. Vuokrasopimukset
14.1 Laatimisperiaate
Konserni toimii vuokralle ottajana ja on vuokrannut lähinnä toimitiloja,autoja,
IT-laitteita sekä muita koneita ja laitteita. Optomed merkitsee pääsääntöisesti
taseeseensa kaikkiin vuokrasopimuksiin liittyvät omaisuuserät (käyttöoikeus-
omaisuuserät) ja vuokrasopimusvelat. Poikkeuksina ovat lyhytaikaiset sekä
vähäarvoisia omaisuuseriä koskevat vuokrasopimukset, joiden kirjanpitokäsit-
tely on kuvattu jäljempänä. Konserni arvioi sopimuksen syntymisajankohtana,
onko sopimus vuokrasopimus tai sisältääkö se vuokrasopimuksen. Sopimus
on vuokrasopimus tai sisältää vuokrasopimuksen, jos sopimus antaa oikeu-
den yksilöidyn omaisuuserän käyttöä koskevaan määräysvaltaan määräajaksi
vastiketta vastaan.
Optomed kirjaa käyttöoikeusomaisuuserän sekä vuokrasopimusvelan sopi-
muksen alkamisajankohtana. Käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan alun perin
hankintamenoon, joka sisältää:
vuokrasopimusvelan alkuperäisen arvostuksen mukaisen määrän
sopimuksen alkamisajankohtaan mennessä maksetut vuokrat vähennettyinä
mahdollisilla saaduilla vuokrasopimukseen liittyvillä kannustimilla (esim.
kuukaudet, joilta vuokranantaja ei veloita vuokraa)
mahdolliset Optomedille syntyneet alkuvaiheen välittömät menot, ja
arvio alkuperäiseen tilaan palauttamista koskevista menoista, joita Opto-
medille syntyy.
Sopimuksen alkamisajankohdan jälkeen käyttöoikeusomaisuuserät arvostetaan
kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla vähennettyyn hankintamenoon.
Sitä oikaistaan tietyillä vuokrasopimusvelan uudelleen määrittämisestä johtuvilla
erillä. Käyttöoikeusomaisuuserästä kirjataan poistot tasapoistoina sopimuksen
alkamisajankohdasta lähtien, joko käyttöoikeusomaisuuserän taloudellisen
vaikutusajan tai vuokra-ajan kuluessa, sen mukaan kumpi näistä on lyhyempi.
Optomedin soveltama toimitilojen arvioitu taloudellinen vaikutusaika on kolme
vuotta. Käyttöoikeusomaisuuserä testataan tarvittaessa arvonalentumisen
varalta, ja mahdollinen arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti.
Alun perin vuokrasopimusvelka arvostetaan niiden vuokramaksujen nykyar-
voon, joita ei ole maksettu sopimuksen alkamisajankohtana. Konserni käyttää
diskonttauskorkona Optomedin lisäluoton korkoa. Vuokrasopimusvelan arvoon
sisältyvät vuokrat koostuvat seuraavista eristä:
kiinteät maksut, mukaan lukien tosiasiallisesti kiinteät maksut
muuttuvat vuokrat, jotka riippuvat indeksistä tai hintatasosta ja jotka alun
perin määritetään sopimuksen alkamisajankohdan indeksin tai hintatason
perusteella
määrät, jotka vuokralle ottajan odotetaan maksavan jäännösarvotakuiden
perusteella ja
osto-option toteutushinta, jos on kohtuullisen varmaa, että Optomed
käyttää kyseisen option.
Myöhemmin vuokrasopimusvelka arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon
käyttäen efektiivisen koron menetelmää. Vuokrasopimusvelka määritetään
uudelleen, kun vastaisissa vuokramaksuissa on tapahtunut muutos indeksin tai
hintatason muutoksen takia, mikäli Optomed arvioi jäännösarvotakuun perus-
teella maksettaviksi odotettavien määrien muuttuvan, tai jos konserni muuttaa
arviotaan siitä, aikooko se käyttää osto-, jatko- tai päättämisoptiota. Kun vuok-
rasopimusvelka määritetään uudelleen tällä tavalla, käyttöoikeusomaisuuserän
kirjanpitoarvoon tehdään vastaava oikaisu, tai se kirjataan tulosvaikutteisesti,
jos käyttöoikeusomaisuuserän kirjanpitoarvo on vähennetty nollaan.
Optomed on päättänyt olla kirjaamatta taseeseen niitä käyttöoikeusomaisuu-
seriä ja vuokrasopimusvelkoja, jotka liittyvät:
lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin (vuokra-aika enintään 12 kuukautta) ja
vähäarvoisten omaisuuserien vuokra-sopimuksiin (kunkin tällaisen hyö
-
dykkeen arvo uutena enintään noin 5 000 euroa).
Nämä omaisuuserät koostuvat IT-laitteista sekä muista koneista ja laitteista.
Konserni kirjaa edellä mainittuihin vuokrasopimuksiin liittyvät vuokramenot
kuluiksi tasaerinä vuokra-ajan kuluessa.



50

Graphics
75

14.2 Keskeiset johdon tekemät harkintaan
perustuvat ratkaisut
Konsernin joihinkin toimitilavuokrasopimuksiin sisältyy päättämisoptioita.
Optomed hyödyntää tällaisia ehtoja sopimuskäytännöissään saadakseen
liiketoimintansa mahdollisimman joustavaksi. Konserni arvioi päättämisoptioi-
den hyödyntämistä tapauskohtaisesti, johdon säännöllisen valvontaprosessin
ohessa. Tällöin Optomed arvioi muun muassa seuraavia tekijöitä: jatkokausia
koskevat sopimusehdot verrattuna markkinahintoihin, kyseisen omaisuuserän
merkitys Optomedin liiketoiminnalle sekä sopimuksen päättämisestä sekä
omaisuuserän korvaamisesta syntyvät menot.

14.3 Tulosvaikutteisesti kirjatut erät
Tuhatta euroa 2024 2023
Vuokrasopimuskulut arvoltaan vähäisistä
maisuuseristä1 (jotka eivät ole lyhytaikaisia -5 -4
vuokrasopimuksia)
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot
kohdeomaisuuseräl uokittain (toimitilat, -514 -508
autot) (sisältyvät tuloslaskelman erään
Poistot ja arvonalentumiset)
Vuokrasopimusten korkokulut -51 -42
(sisältyvät erään Rahoituskulut)
14.4 Rahavirtalaskelmaan kirjatut erät
Tuhatta euroa 2024 2023
Vuokrasopimuksista johtuva lähtevä rahavirta -494 -462
yhteensä
14.5 Vuokrasopimuksilla hankitut aineelliset hyödykkeet
Tuhatta euroa Toimitilat Autot Yhteensä
1.1.2024 1 419 53 1 472
Lisäykset 498 0 498
Poistot -493 -21 -514
31.12.2024 1 424 32 1 456
Tuhatta euroa Toimitilat Autot Yhteensä
1.1.2023 1 448 0 1 448
Lisäykset 470 62 532
Poistot -499 -9 -508
31.12.2023 1 419 53 1 472
Vuokrasopimuksilla hankitut aineelliset hyödykkeet ovat toimitiloja sekä autoja ja ne on
esitetty konsernitaseen rivillä Käyttöoikeusomaisuuserät.
14.6 Vuokrasopimusvelat
Tuhatta euroa 2024 2023
Lyhytaikainen 495 516
Pitkäaikainen 1 017 991
Yhteensä 1 512 1 507

51

Graphics
76
Diskonttauksessa käytetty Optomedin lisäluoton korkojen painotettu keskiarvo
oli vuonna 2024 4,7 %, ja vuonna 2023 (3,2 %).
Kyseiset velat on esitetty konsernitaseen rivillä Vuokrasopimusvelat (pitkäaikai-
nen / lyhytaikainen) erääntymisajankohtansa mukaan. Vuokrasopimusvelkojen
maturiteettianalyysi on esitetty liitetiedossa 21.5 Maksuvalmiusriski.



15. Vaihto-omaisuus
15.1 Laatimisperiaate
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai nettorealisointiarvoon sen
mukaan, kumpi näistä on alempi. Valmiina hankittujen tuotteiden hankintamenoon
luetaan ostomenot sekä välittömät kuljetus- ja käsittelykulut sekä muut menot.
Vaihto-omaisuuden hankintameno määritetään FIFO-menetelmällä (first-in,
first-out). Nettorealisointihinta on arvioitu hinta, joka saadaan vaihto-omaisuus-
hyödykkeen myynnistä tavanomaisessa liiketoiminnassa, ja josta vähennetään
arvioidut tuotteen valmiiksi saattamiseen tarvittavat sekä myynnin toteutumiseksi
välttämättömät menot.

Tuhatta euroa 2024 2023
Aineet ja tarvikkeet 1 961 2 820
Yhteensä 1 961 2 820
Tilikaudella 2024 konserni on kirjannut vaihto-omaisuuteen epäkuranttiuteen liittyvän
varauksen 61 tuhatta euroa ja 68 tuhatta euroa vuonna 2023.



16. Rahoitusvarat
16.1 Laatimisperiaate
Optomed luokittelee rahoitusvarat seuraaviin ryhmiin:
käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat ja
käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavat rahoitusvarat.
Rahoitusvarat luokitellaan alkuperäisen hankinnan yhteydessä niiden han-
kinnan tarkoituksen perusteella. Luokittelu perustuu Optomedin liiketoimin-
tamallin tavoitteisiin ja rahoitusvarojen sopimusperusteisiin rahavirtoihin, tai
soveltamalla käyvän arvon vaihtoehtoa alkuperäisen hankinnan yhteydessä.
Optomed kirjaa kaikki rahoitusvaransa jaksotettuun hankintamenoon.
Kaikki rahoitusvarojen ostot ja myynnit kirjataan kaupantekopäivänä. Transak-
tiomenot sisällytetään rahoitusvarojen alkuperäiseen kirjanpitoarvoon, kun ky-
seessä on erä, jota ei arvosteta käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Rahoitusva-
rojen taseesta pois kirjaaminen tapahtuu silloin, kun konserni on menettänyt
sopimusperusteisen oikeuden rahavirtoihin tai kun se on siirtänyt merkittäviltä
osin riskit ja tuotot konsernin ulkopuolelle.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
Optomed kirjaa kaikki myyntisaamiset, jotka ovat johdannaisvaroihin kuulu-
mattomia varoja, jaksotettuun hankintamenoon. Konsernin liiketoimintamallin
mukaan myyntisaamisilla on tarkoitus pitää sopimukset ja kerätä niitä koskevia
rahavirtoja, jotka perustuvat pelkästään pääomiin tai korkoihin. Myyntisaami-
set ovat lyhytaikaisia varoja, jotka Optomed aikoo pitää enintään 12 kuukau-
den ajan raportointikauden päättymisestä. Ryhmään luokitellut varat arvoste-
taan jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron menetelmää käyttäen.
Lyhytaikaisten myyntisaamisten kirjanpitoarvon katsotaan olennaisilta osin
vastaavan niiden käypää arvoa.
Optomed kirjaa jaksotettuun hankintamenoon arvostetuista rahoitusvaroista
odotettavissa olevia luottotappioita koskevan vähennyserän. Myyntisaamisista
odotettu luottotappio kirjataan perustuen kertyneeseen tietoon myyntisaa-



52

Graphics
77





misten laiminlyönneistä tai maksusuoritusten viivästymisestä taloudellisten
vaikeuksien vuoksi.
Vähennyserän suuruutta arvioidaan sekä saamiskohtaisesti että ryhmäkohtai-
sesti. Odotettu tappio määritetään saamisen kirjanpitoarvon ja efektiivisellä
korolla diskontattujen arvioitujen vastaisten rahavirtojen nykyarvon erotukse-
na. Tämä oikaisu kirjataan liiketoiminnan muihin kuluihin sekä vähentämään
saamisen kirjanpitoarvoa.
Kaikki toteutuneet luottotappiot kirjataan tulosvaikutteisesti. Luottotappio pe-
ruutetaan myöhemmällä kaudella, jos peruutuksen voidaan objektiivisesti kat-
soa liittyvän luottotappion kirjaamisen jälkeiseen tapahtumaan.
Yhtiö on kirjannut toteutuneita luottotappiota vuonna 2024 1 099 tuhatta euroa.


Rahavarat
Konsernin rahavarat koostuvat käteisestä rahasta, vaadittaessa nostettavissa
olevista pankkitalletuksista ja muista lyhytaikaisista, erittäin likvideistä sijoituk-
sista. Rahavaroihin luokitelluilla erillä on enintään kolmen kuukauden maturi-
teetti hankinta-ajankohdasta lukien.


16.2 Tasearvot - jaksotettuun hankintamenoon
arvostettavat
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Konsernilla ei ollut pitkäaikaisia rahoitusvaroja tilikausien 2023-2024 päätty-
mispäivinä.
Tuhatta euroa Note 2024 2023
Myyntisaamiset
Muut myyntisaamiset 21 2 411 2 583
Myyntisaamiset yhteensä 2 411 2 583
Rahavarat 10 467 7 118
Yhteensä 12 878 9 701
16.3 Rahavarat
Tuhatta euroa 2024 2023
Käteisvarat ja pankkitilit 10 467 7 118
Yhteensä 10 467 7 118






18. Pääoma ja rahastot
18.1 Laatimisperiaate
Konserni luokittelee liikkeeseen laskemansa instrumentit niiden luonteen pe-
rusteella joko omaksi pääomaksi tai rahoitusvelaksi.
Oman pääoman ehtoinen instrumentti on mikä tahansa sopimus, joka
osoittaa oikeutta osuuteen Optomedin varoista sen kaikkien velkojen -
hentämisen jälkeen.
Rahoitusvelka on instrumentti, joka velvoittaa Optomedia luovuttamaan
käteisvaroja tai muita rahoitusvaroja, tai jonka haltijalla on oikeus vaatia
Optomedilta käteisvaroja tai muita rahoitusvaroja.
Optomed arvioi liikkeeseenlasketun yhdistelmäinstrumentin ehtoja sen ratkaise-
miseksi, sisältääkö instrumentti sekä vieraan että oman pääoman komponentin.
Tällaiset osatekijät luokitellaan erikseen rahoitusveloiksi, rahoitusvaroiksi tai oman
pääoman ehtoisiksi instrumenteiksi järjestelyn tosiasiallisen sisällön mukaisesti.


17. Muut saamiset
Tuhatta euroa 2024 2023
Siirtosaamiset 716 511
Muut saamiserät 140 96
Yhteensä 857 607

53

Graphics
78



18.2 Osakepääoma ja osakesarjat
18.2.1 Laatimisperiaate
Osakepääoma koostuu emoyrityksen kantaosakkeista, jotka luokitellaan
omaksi pääomaksi. Osakepääomaan merkitään osakeantien yhteydessä saatu
osakkeiden merkintähinta siltä osin, kuin merkintähintaa ei ole päätetty osa-
keantipäätöksessä kirjattavaksi sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon
(SVOP-rahasto). Uusien osakkeiden liikkeeseenlaskusta välittömästi johtuvat
transaktiomenot kirjataan omaan pääomaan saatujen maksujen vähennyserä-
ja verovaikutuksilla oikaistuina.
Optomed Oyj:n osakepääoma oli 80 tuhatta euroa 31.12.2024 ja 80 tuhatta
31.12.2023. Osakepääoma muodostuu yhdestä osakesarjasta.
Osakkeilla ei ole nimellisarvoa. Kaikki liikkeeseen lasketut osakkeet on makset-
tu täysimääräisesti. Kullakin osakkeella on yksi ääni.


18.2.2 Osakkeiden lukumäärien ja konsernin oman pääoman muutokset
Alla olevassa taulukossa on esitetty osakkeiden kappalemäärien muutokset ja
vastaavat konsernin oman pääoman muutokset.


54

Graphics
79
2024
Kappaletta 1000 euroa
A sarja Yhteensä Osakepääoma SVOP-rahasto
1.1.2024 18 130 397 18 130 397 80 50 936
Osakeanti 1.7.2024 1 500 000 1 500 000 7 322
Lisäykset SVOP-rahastoon optioiden lunastuksien sekä 62 900 62 900 1 350
hallituspalkkioiden vuoksi.
31.12.2024 19 693 297 19 693 297 80 59 608
2023
Kappaletta 1000 euroa
A sarja Yhteensä Osake- SVOP-rahasto
pääoma
1.1.2023 16 541 355 16 541 355 80 46 896
Osakeanti 25.9.2023 1 589 042 1 589 042 3 973
Lisäykset SVOP-rahastoon optioiden lunastuksien sekä 67
hallituspalkkioiden vuoksi.
31.12.2023 18 130 397 18 130 397 80 50 936


55

Graphics
80





18.3 Omat osakkeet
18.3.1 Laatimisperiaate
Omista osakkeista maksettu vastike ja hankinnasta välittömästi aiheutuvat
transaktiomenot, verovaikutuksilla oikaistuna, vähennetään omasta pääomas-
ta, kunnes osakkeet mitätöidään tai ne lasketaan uudelleen liikkeeseen. Jos
kyseiset omat osakkeet myöhemmin myydään edelleen tai ne lasketaan uu-
delleen liikkeeseen, saadut vastikkeet merkitään suoraan omaan pääomaan,
vähennettynä liikkeeseenlaskusta välittömästi johtuvilla transaktiomenoilla
sekä verojen osuudella.
Yhtiöllä on tilinpäätöshetkellä hallussaan 34 729 omaa osaketta.



18.4 Osingot
18.4.1 Laatimisperiaate
Osingonjako emoyhtiön osakkeenomistajille kirjataan velaksi konsernitaseeseen
sillä kaudella, jonka aikana osingot on hyväksytty yhtiön varsinaisessa yhtiöko-
kouksessa.
Osakeyhtiölain mukaan määrä, joka on merkitty taseeseen kehitysmenona
Suomen kirjanpitolain mukaisesti, on vähennettävä vapaasta omasta pääomasta
laskettaessa voitonjakokelpoisia varoja.


18.5 Rahastot
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisältää muut oman pääoman luontei-
set sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan siltä osin kuin sitä ei nimenomaisen
päätöksen mukaan merkitä osakepääomaan.
Ylikurssirahasto
Ylikurssirahasto on aiemman osakeyhtiölain mukainen rahasto. Voimassa olevan
osakeyhtiölain mukaan ylikurssirahasto kuuluu sidottuun omaan pääomaan,
eikä ylikurssirahastoa ole mahdollista enää kerryttää. Ylikurssirahastoa voidaan
alentaa osakepääoman alentamista koskevien säännösten mukaisesti, ja sitä
voidaan käyttää rahastokorotuksena osakepääoman korottamiseen.
Muuntoerot
Muuntoerot-rahasto sisältää muuntoerot, jotka ovat syntyneet ulkomaisten
yksikköjen tilinpäätösten muuntamisesta IFRS- siirtymäpäivän jälkeen (1.1.2016).


Kertyneet voittovarat
Kertyneet voittovarat ovat aiemmilta tilikausilta kertyneitä varoja, joita ei ole
siirretty oman pääoman rahastoihin tai jaettu voitonjakona omistajille.
18.6 Pääoman hallinta
Optomedin pääoman hallinnan tavoitteena on säilyttää konsernin optimaalinen
pääomarakenne. Tällä pyritään varmistamaan liiketoiminnan tavanomaiset
toimintaedellytykset ja luomaan arvoa osakkeenomistajille optimoimalla pää-
oman kustannus. Pääomana Optomed hallinnoi konsernitaseen osoittamaa
omaa pääomaa. Pääoman rakenteeseen konsernissa vaikutetaan pääasiassa
osakeantien ja rahoituksen uudelleenjärjestelyjen kautta. Optomed-konserniin
ei sovelleta ulkopuolisia pääomavaatimuksia. Konsernin johto ja emoyrityksen
hallitus seuraavat emoyrityksen pääomarakennetta ja maksuvalmiuden kehitystä.
Seurannan tavoitteena on varmistaa yhtiön maksuvalmius sekä pääomaraken-
teen joustavuus kasvustrategian toteuttamiseksi.
Optomed seuraa pääomarakenteensa kehitystä käyttäen omavaraisuus-tunnus-
lukua. Omavaraisuusaste on myös Optomedin lainakovenantti (liittyy tase-erään
Lainat rahoituslaitoksilta). Kovenanttilaskelmissa omavaraisuusaste määritetään
lainaehtoihin perustuen, katso lisää tietoja 19.4 Kovenantti .


56

Graphics
81


19. Rahoitusvelat

19.1 Laatimisperiaate
Optomed luokittelee rahoitusvelat seuraaviin ryhmiin:
jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat, ja
käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat.
Optomed ei käyttänyt johdannaisinstrumentteja tilikausilla 2023-2024, eikä
konsernilla ollut muita käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavia rahoi-
tusvelkoja tilikausien 2023-2024 päättyessä.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat
Rahoitusvelat merkitään alun perin kirjanpitoon käypään arvoon. Transaktiome-
not sisällytetään rahoitusvelkojen alkuperäiseen kirjanpitoarvoon. Myöhemmin
nämä rahoitusvelat arvostetaan efektiivisen koron menetelmällä jaksotettuun
hankintamenoon. Rahoitusvelka luokitellaan lyhytaikaiseksi, ellei Optomedilla
ole ehdotonta oikeutta siirtää velan suorittamista vähintään 12 kuukauden
päähän raportointikauden päättymispäivästä. Lainoista esitetään lyhytaikaisissa
rahoitusveloissa alle 12 kuukauden kuluttua erääntyvät lainat sekä lyhennysoh-
jelmien mukaiset lyhennykset.
Rahoitusvelat voivat olla korollisia tai korottomia. Optomedin kaikki rahoitusvelat
ovat korollisia velkoja.
Rahoitusvelka (tai sen osa) kirjataan taseesta pois vasta silloin, kun velka on
lakannut olemasta olemassa, eli kun sopimuksessa yksilöity velvoite on täytetty,
kumottu tai sen voimassaolo on lakannut.
Vieraan pääoman menot
Optomed aktivoi ehdot täyttävän omaisuuserän tuottamisesta välittömästi johtu-
vat vieraan pääoman menot kyseisen omaisuuserän hankintamenon lisäykseksi.
Vieraan pääoman menot ovat korkomenoja ja muita menoja, joita Opto-
medille syntyy lainojen ottamisen yhteydessä.
Ehdot täyttävä omaisuuserä on sellainen omaisuuserä, jonka saattaminen
valmiiksi sille aiottua käyttötarkoitusta varten vaatii välttämättä huomattavan
pitkän ajan. sille aiottua käyttötarkoitusta varten.
Konserni on katsonut aktivoidut kehittämismenot ehdot täyttäväksi omaisuuse-
räksi. Siksi Optomed kirjaa kehittämismenojen lisäykseksi ne vieraan pääomat
menot, jotka ovat syntyneet kehittämistarkoituksiin nostetuista lainoista. Nämä
lainat on saatu julkiselta vallalta (Business Finland). Aktivoidut vieraan pääoman
menot kirjataan korkokulujen vähennyksiksi. Muut vieraan pääoman menot
kirjataan kuluiksi sillä kaudella, jonka aikana ne ovat syntyneet. Optomed lopet-
taa vieraan pääoman menojen aktivoimisen, kun kehittämishanke on saatettu
olennaisilta osin valmiiksi.
Rahavirtalaskelmassa Optomed luokittelee näihin vieraan pääoman menoihin
liittyvät rahavirrat liiketoimintaan kuuluviksi.




19.2 Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat
rahoitusvelat
Tuhatta euroa 2024 2023
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 790 1 651
Julkiselta vallalta saadut lainat 521 713
Vuokrasopimusvelat 1 017 991
Yhteensä 2 328 3 355
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 794 794
Julkiselta vallalta saadut lainat 193 193
Vuokrasopimusvelat 495 516
Ostovelat 891 782
Yhteensä 2 373 2 285
Rahoitusvelat yhteensä 4 700 5 640


57

Graphics
82




Yrityskiinnitykset, jotka liittyvät lainoihin rahoituslaitoksilta, on esitetty liitetie-
dossa 22. Ehdolliset velat ja ehdolliset varat sekä sitoumukset.
19.3 Rahoitusvelkojen muutokset
Tilikaudella 2023 konserni maksoi Nordean lainan.
19.4 Kovenantti
Optomedin lainoihin rahoituslaitoksilta liittyy omavaraisuusastetta koskeva
kovenanttiehto. Konsernin kyseisten lainojen määrä oli 1 583 tuhatta euroa
(31.12.2024) ja 2 444 tuhatta euroa (31.12.2023). Lainat maksetaan takaisin
lyhennysohjelmien mukaisesti.
Optomedin on täytettävä kovenanttiehto vuositilinpäätöspäivänä. Seuraavassa
taulukossa on kuvattu kovenanttiehto ja sen täyttyminen tilikausilla 2023-2024.
Kovenanttiehto Toteuma Tarkasteltava taso
OP laina
Omavaraisuusaste
31.12.2024 35 % 87,1 % Optomed-konserni
31.12.2023 35 % 83,1 % Optomed-konserni
Kovenanttilaskentaa varten omavaraisuusaste lasketaan FAS:n (Finnish Accounting
Standards) mukaisesti, perustuen lainaehtoihin.
OP lainan omavaraisuusastekaava: Oikaistu omapääoma/(oikaistu taseen lop-
pusumma-saadut ennakot-liikearvo).
Kovenanttiehto täyttyi 31.12.2023 sekä 31.12.2024.

19.5 Julkiselta vallalta saadut lainat - vieraan
pääoman menot
Optomed on kirjannut taseen kehittämismenojen lisäykseksi ne vieraan pääomat menot,
jotka ovat syntyneet julkiselta vallalta saaduista, kehittämistarkoituksiin nostetuista lai-
noista. Tarkemmat tiedot on esitetty liitetiedossa 9.3 Vieraan pääoman menot - julkiselta
vallalta saadut lainat.
19.6 Käyvät arvot - jaksotettuun hankintamenoon
arvostettavat rahoitusvelat
Optomed katsoo, että jaksotettuun hankintamenoon arvostettujen rahoitusvelkojen
tasearvo on kohtuullinen arvio niiden käyvistä arvoista. Tämä arvio vastaa käyvän arvon
hierarkian tasoa 3. Käypien arvojen hierarkian kuvaus on esitetty liitetiedossa 1.2.3 Käypien
arvojen määrittäminen.





20. Muut velat
Tuhatta euroa 2024 2023
Siirtovelat 2 356 1 962
Muut velkaerät 854 805
Yhteensä 3 210 2 767

58

Graphics
83

21. Rahoitusriskien hallinta
21.1 Rahoitusriskien hallinnan periaatteet
Optomedin rahoitusriskit koostuvat maksuvalmiusriskistä, korkoriskistä, ulko-
maankaupan transaktioriskistä, translaatioriskistä ja vastapuolen luottoriskistä.
Konsernin rahoitusriskien hallinta hoidetaan keskitetysti, sillä tarkoituksena on
rahoitusriskien hallinnan yhdistäminen Optomedin strategian kanssa, ja vieraan
pääoman ehtoisen rahoituksen saamisen varmistaminen.
Konserni vastaa keskitetysti esimerkiksi lainojen neuvottelusta emoyrityksen
ja tytäryritysten puolesta, sekä seuraavien 12 kuukauden rahoitusvaatimusten
rullaavasta ennustamisesta pitkäaikaisen maksuvalmiuden varmistamiseksi.
Lisäksi remburssisopimusten tekemisestä neuvotellaan keskitetysti.
Tavoitteena on, että konsernilla on riittävä maksuvalmius velvollisuuksiensa
täyttämiseksi kaikkina aikoina ja että rahoitusportfolio on hyvin hajautettu.
Rahoitusportfolion tulisi myös olla joustava Optomedin liiketoiminnassa tapah-
tuvien mahdollisten muutosten varalta.
Emoyrityksen hallituksen vastuulla on:
tarkastaa ja hyväksyä Optomedin riskienhallinnan periaatteet sekä konser-
nin ulkopuolista rahoitusta ja rahoitusriskien hallintaa koskeva strategia
vuosittain
arvioida ja hyväksyä uudet rahoitusinstrumentit ja -järjestelyt
delegoida rahoitusriskien hallintaa ja rahoitustoimintaa koskeva toimivalta
toimitusjohtajalle ja talousjohtajalle
tarkastaa konsernin riskeille alttiina olevat kohteet kuukausittain, sekä
tarkastaa rahoitusriskien hallinnan periaatteista poikkeamiset, jos llaisia on.
Tällä hetkellä ainoat hallituksen hyväksymät rahoitusinstrumentit ovat remburs-
sisopimukset ja pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta.
Tytäryritysten tavoitteena on maksimoida pitkäaikainen tuloksellisuus käyttöpää-
omarakenteen optimoinnin avulla. Tavanomaiset rahoituksen hallintatoiminnot,
kuten maksuliikenne ja velkojen perintä, on siirretty tytäryrityksille.
21.2 Ulkomaankaupan transaktioriski ja translaatioriski
Optomed toimii kansainvälisesti ja on siten altistunut valuuttapositioista aiheu-
tuville transaktioriskeille ja riskeille, jotka syntyvät kun eri valuutoissa olevat
sijoitukset muunnetaan emoyrityksen toimintavaluuttaan.
Konsernin valuuttakurssiriski muodostuu valuuttakurssien negatiivisten muutos-
ten vaikutuksista ulkomaisen tytäryhtiön varoihin, kun nämä varat muunnetaan
emoyrityksen raportointivaluutan määräisiksi. Konsernilla on tytäryhtiöt Kiinassa
sekä Yhdysvalloissa. Muuntoero ei ole toistaiseksi ollut merkittävä erä, eikä kon-
serni siten ole suojautunut siltä käyttämällä valuuttajohdannaisinstrumentteja.
Konsernin myyntisaamiset ja ostovelat voivat olla myös valuuttamääräis ja
siksi niihin kohdistuu ulkomaankaupan transaktioriski. Lisäksi ulkomaankaupan
transaktioriski voi syntyä aineellisten hyödykkeiden valuuttakursseista johtuvista
hintavaihteluista.
Konsernin valuuttamääräiset positiot muodostuvat Kiinan renminbistä (CNY)
ja Yhdysvaltain dollarista (USD). Transaktioriskiä hallitaan valuuttapositioiden
aktiivisella seurannalla, seuraten valuuttapositioiden absoluuttisia määriä. Jos
valuuttapositioiden absoluuttiset määrät kasvavat merkittävästi, Optomed voi
tarvittaessa harkita valuuttariskin suojaamista johdannaisilla.
21.2.1 Valuuttariskille alttiina olevat kohteet
Tuhatta euroa USD CNY
31.12.2024
Myyntisaamiset, brutto 1 274 0
Ostovelat 283 0
Yhteensä 1 558 0
31.12.2023
Myyntisaamiset, brutto 334 1 534
Ostovelat 211 0
Yhteensä 544 1 534


59

Graphics
84


21.2.2 Herkkyysanalyysi valuuttakurssien muutoksista
Tuloslaskelma
Tuhatta euroa vahvistuminen heikentyminen
31.12.2024
Myyntisaamiset, brutto
+/- 10 %:n muutos USD:n kurssissa 127 -127
+/- 10 %:n muutos CNY:n kurssissa 0 0
Ostovelat
+/- 10 %:n muutos USD:n kurssissa -28 28
+/- 10 %:n muutos CNY:n kurssissa 0 0
Nettovaikutus yhteensä 99 -99
Tuhatta euroa vahvistuminen heikentyminen
31.12.2023
Myyntisaamiset, brutto
+/- 10 %:n muutos USD:n kurssissa 33 -33
+/- 10 %:n muutos CNY:n kurssissa 153 -153
Ostovelat
+/- 10 %:n muutos USD:n kurssissa -21 21
+/- 10 %:n muutos CNY:n kurssissa 0 0
Nettovaikutus yhteensä 166 -166

21.2.3 Konsernin tilinpäätöksessä käyttämät tilikauden keskikurssit ja
tilinpäätöspäivän kurssit
Keskikurssi Tilinpäätös- Keskikurssi Tilinpäätös-
päivän kurssi päivän kurssi
2024 2024 2023 2023
EUR/USD 0,92 0,96 0,94 0,91
EUR/CNY 0,13 0,13 0,13 0,13
21.3 Korkoriski
Optomedin korkoriski syntyy lähinnä vaihtuvakorkoisista rahoituslaitoslainoista.
Korkoriski ei ole merkittävä. Konsernin tulot sekä operatiiviset rahavirrat ovat
pääosin riippumattomia markkinakorkojen vaihteluista.
Konsernin lainat ovat vaihtuvakorkoisia. Optomedilla oli korollisia rahoitusvelkoja
yhteensä 2 297 tuhatta euroa (31.12.2024) ja 3 351 tuhatta euroa (31.12.2023).
Velat on sidottu 0-12 kuukauden Euribor-korkoihin. Lainojen keskikorko oli 3,6
% (2024) ja 3,2 % (2023).
Konserni hallitsee korkoriskiä mallintamalla nettovelan seuraavalle 12 kuukaudelle
rullaavasti. Lisäksi Optomed laatii todennäköisten korkotasojen skenaarioita tun-
nistaakseen korkotasojen mahdollisen vaikutuksen tulokseen ja tunnuslukuihin.
Koska konsernin korkoriski ei ole merkittävä, Optomed ei ole käyttänyt johdan-
naisinstrumentteja suojatakseen rahoitusvelkoja markkinakorkojen muutoksilta.
Alla olevassa korkoherkkyysanalyysissa on esitetty, kuinka 1 prosenttiyksikön
(100 korkopisteen) muutos vaikuttaisi Optomedin rahoituslaitoslainojen korko-
kuluihin. Julkiselta vallalta saatuihin lainoihin on sovellettu 3 prosenttiyksikön
muutosta, koska kyseisten lainaehtojen mukaan vasta tämänsuuruinen muutos
lisäisi konsernin korkokuluja. Korkokulujen vähenemisen vaikutusta kolmella
(3) prosenttiyksiköllä ei ole esitetty herkkyysanalyysissä, koska viitekorko ei
voi olla negatiivinen.


60

Graphics
85


21.3.1 Rahavirran korkoherkkyysanalyysi
Tuloslaskelma
Tuhatta euroa 100 korko- 300 korko-
pisteen muutos pisteen nousu
31.12.2024
Lainat rahoituslaitoksilta +6,-6
Julkiselta vallalta saadut lainat 33
31.12.2023
Lainat rahoituslaitoksilta +14,-14
Julkiselta vallalta saadut lainat 35


21.4. Luotto- ja vastapuoliriski
Luotto- ja vastapuoliriski syntyy siitä, että vastapuoli ei pysty täyttämään sopi-
musvelvoitteitaan, mistä aiheutuu tappio velkojalle. Optomedin luotto- ja vasta-
puoliriski syntyy pääosin myyntisaamisista. Optomedin vastapuolen luottoriski
koostuu saamisista yrityksiltä, joiden kanssa konserni käy laskutusperusteista
kauppaa.
Kiinalainen asiakas, jolta Optomedilla on merkittäviä myyntisaatavia, on jättänyt
maksamatta useita suorituksia vuoden 2023 toisesta vuosipuoliskosta lähtien.
Tämän seurauksena luottotappiovarausta nostettiin 75 prosenttiin vuoden 2024
toisella neljänneksellä. Vuoden 2024 kolmannen neljänneksen aikana Opto-
med sai 455 tuhannen euron arvoisen suorituksen asiakkaalta, minkä johdosta
luottotappiovaraus pieneni 340 tuhatta euroa. Viimeisellä neljänneksellä 2024
luottotappiovaraus nostettiin 100 prosentttiin ja kiinalaisen asiakkaan myynti-
saamiset alaskirjattiin Q4 2024 lopussa. Luottotappiota muodostui 1 099 tuhatta
euroa vuoden 2024 aikana.
Konserni hallinnoi vastapuolen luottoriskiä käyttämällä hallituksen hyväksymiä
luottolimiittejä ja tekemällä rahoitustransaktioita vain toimivaltaisten vastapuolten
kanssa, esimerkkinä remburssisopimukset. Optomedilla on toimintaperiaatteet
sen varmistamiseksi, että tuotteita ja palveluja myydään vain niille asiakkaille,
joilla on asianmukaiset luottotiedot. Sopimusasiakkaiden tiedot selvitetään
ennen laskutussopimuksen allekirjoittamista.
Saamisten perintää ja seurantaa hoidetaan aktiivisesti. Lisäksi Optomed hal-
litsee vastapuolen luottoriskiä etukäteismaksuilla ja remburssisopimuksilla.
Konsernin luottoriskin enimmäismäärä vastaa rahoitusvarojen kirjanpitoarvoa
tilikauden lopussa.
Seuraavissa taulukoissa on esitetty luottoriskille alttiina olevat kohteet maan-
tieteellisten alueiden mukaan, myyntisaamisten ikäjakauma sekä myyntisaa-
misten odotetut luottotappiot. Luottotappiovaraus on kirjattu alla esitettyjen
taulukoiden perusteella.
21.4.1 Luottoriskille alttiina olevat kohteet maantieteellisten
alueiden mukaan
Kirjanpitoarvo
Tuhatta euroa 2024 2023
Myyntisaamiset yrityksiltä, brutto
Suomi 1 063 1 129
Eurooppa 85 51
Muu maailma 1 278 2 212
Yhteensä 2 427 3 392



61

Graphics
86







21.4.2 Luottoriskille alttiina olevat kohteet ja luottotappiovaraus
Painotettu
Tuhatta euroa Brutto kirjan- keskim. luottotap- Luottotappio-
pitoarvo piovaraus- varaus
prosentti
31.12.2024
Lyhytaikaiset myyntisaamiset 2 314 0,5 % 12
(erääntymättömät)
Erääntyneet
1-30 päivää 67 1,5 % 1
31-60 päivää 31 4 % 1
61-90 päivää 9 9 % 1
Yli 90 päivää 6 12 % 1
Erityinen tappiovaraus 0 100 % 0
Yhteensä 2 427 15
Erityiseen tappiovaraukseen liittyvät saamiset on alaskirjattu vuoden 2024 lopussa.
Painotettu
Tuhatta euroa Brutto kirjan- keskim. luottotap- Luottotappio-
pitoarvo piovaraus- varaus
prosentti
31.12.2023
Lyhytaikaiset myyntisaamiset 1 516 0,5 % 8
(erääntymättömät)
Erääntyneet
1-30 päivää 51 1,5 % 1
31-60 päivää 6 4 % 0
61-90 päivää 10 9 % 1
Yli 90 päivää 277 12 % 33
Erityinen tappiovaraus 1 534 50 % 767
Yhteensä 3 392 809
Vuosi 2023 sisältää erityisen 767 tuhannen euron luottotappiovarauksen, joka liittyy erääntyneisiin myyntisaataviin
pääosin kiinalaiselta asiakkaalta.
21.4.3 Luottotappioiden täsmäytyslaskelma
Tuhatta euroa 2024 2023
Kirjanpitoarvo 1.1. 809 604
Luottotappiovarausten nettomääräinen -794 206
uudelleenarviointi
Kirjanpitoarvo 31.12. 15 809
Odotettavissa olevien luottotappioiden muutokset sekä toteutuneet luottotappiot
kirjataan tuloslaskelmassa erään Liiketoiminnan muut kulut. Yhtiö on kirjannut
toteutuneita luottotappioita -1 099 tuhatta euroa vuonna 2024.




21.5 Maksuvalmiusriski
Maksuvalmiusriski muodostuu mahdollisesta Optomedin likvidien varojen ja
rahoitustarpeiden välisestä epäsuhdasta. Yhtiö hallitsee maksuvalmiusriskiä
huolellisesti ja tarkoituksena on varmistaa riittävä maksuvalmius myös vaikeissa
olosuhteissa. Konserni hallitsee maksuvalmiusriskiä varmistamalla, että pitkä-
aikaiset velat erääntyvät eri ajankohtina, ja että saamiset eivät ole keskittyneet
yksittäisille tahoille. Yhtiön maksuvalmiutta seurataan sekä ennustetaan 12
kuukauden jaksolla ja lyhytaikaista maksuvalmiutta tarkkaillaan tarvittaessa.
Maksuvalmiutta seurataan rullaavasti ja muutoksiin reagoidaan nopeasti.
Likviditeettirahasto koostuu helposti rahaksi muutettavista varoista, joita voidaan
käyttää ilman viivettä taloudellisten velvoitteiden täyttämiseen kaikkina ajankoh-
tina. Optomed pyrkii varmistamaan, että sillä on aina tarvittava määrä likvidejä
varoja toiminnan ylläpitämiseksi. Likviditeettirahasto koostuu käteisvaroista ja
muista rahavaroista, sekä likvideistä sijoituksista.
Seuraava taulukko kuvaa rahoitusvelkojen sopimuksiin perustuvaa maturiteet-
tianalyysiä. Luvut ovat diskonttaamattomia ja sisältävät sekä korkomaksut että
pääoman takaisinmaksut.


62

Graphics
87

21.5.1 Rahoitusvelkojen sopimusperusteiset erääntyvät määrät
Tuhatta euroa Yhteensä 0-3 3-12 2-3 4-5 Yli 5
kuukautta kuukautta vuotta vuotta vuotta
31.12.2024
Lainat rahoituslaitoksilta 1 682 217 636 829 -
Julkiselta vallalta saadut lainat 752 34 166 277 205 71
Vuokrasopimusvelat 1 512 124 371 1 017
Ostovelat 891 891
Yhteensä 4 838 1 265 1 174 2 124 205 71
Tuhatta euroa Yhteensä 0-3 3-12 2-3 4-5 Yli 5
kuukautta kuukautta vuotta vuotta vuotta
31.12.2023
Lainat rahoituslaitoksilta 2 444 199 596 1 631 19
Julkiselta vallalta saadut lainat 906 32 161 342 210 161
Vuokrasopimusvelat 1 559 129 387 1 043
Ostovelat 782 782
Yhteensä 5 691 1 142 1 143 3 016 229 161
Jos kovenantit rikkoutuvat, rahoituslaitoksella on oikeus purkaa lainasopimukset
välittömästi tai vaatia niiden takaisinmaksua ja/tai vaihtoehtoisesti oikeus korottaa
velkojen ja vastuiden marginaalia 2 prosenttiyksiköllä. Kovenanttisopimus on voi-
massa niin kauan kuin Optomed Oyj:llä on takaisinmaksamattomia velkoja, vastuita
tai muita sitoumuksia. Lisää tietoa Kovenanttiehdoista katso liite 19.4 Kovenantti.
Lisätietoja katso liite 19.3 Rahoitusvelkojen muutokset. Lainanantajalla ei ole
oikeutta vaatia takaisinmaksua, paitsi kovenanttiehtojen rikkoutuessa (katso
myös liitetieto 19.4 Kovenantti). Lainoja voidaan neuvotella uudelleen tarvittaessa.


63

Graphics
88



22. Ehdolliset velat ja ehdolliset varat
sekä sitoumukset
22.1 Laatimisperiaate
Ehdollinen velka syntyy, kun:
Optomedilla on mahdollinen velvoite, joka on syntynyt aikaisempien ta
-
pahtumien seurauksena ja jonka olemassaolo varmistuu vasta tulevan
tapahtuman myötä, joka ei ole Optomedin määräysvallassa
Optomedilla on olemassa oleva velvoite, joka on syntynyt aikaisempien
tapahtumien seurauksena, mutta maksuvelvoitteen toteutuminen ei ole
todennäköistä tai
Optomed ei pysty arvioimaan olemassa olevan velvoitteen määrää riittävän
luotettavasti.
Ehdollisia velkoja ei merkitä taseeseen, vaan ne esitetään liitetietoina ellei
maksuvelvoitteen toteutuminen ole erittäin epätodennäköistä.
Ehdollisia velkoja ei merkitä taseeseen, vaan ne esitetään liitetietoina ellei mak-
suvelvoitteen toteutuminen ole erittäin epätodennäköistä.
Ehdollinen omaisuuserä syntyy, kun:
Optomedin hyväksi koituva taloudellinen hyöty on todennäköistä, mutta ei
käytännössä varmaa ja
tämä riippuu tapahtumasta, joka ei ole Optomedin määräysvallassa.
Ehdolliset omaisuuserät esitetään liitetiedoissa. Mikäli tuottoerän toteutumi-
nen on käytännössä varmaa, se merkitään kirjanpitoon.

22.2 Vakuudet
Tuhatta euroa 2024 2023
Velat, joiden vakuudeksi Optomed on antanut
yrityskiinnityksiä
Lainat rahoituslaitoksilta, lyhytaikainen 987 987
Lainat rahoituslaitoksilta, pitkäaikainen 1 310 2 364
Yhteensä 2 297 3 351
Annetut vakuudet vakuuslajeittain
Lainat rahoituslaitoksilta, annetut 8 700 8 700
yrityskiinnitykset
Muut annetut vakuudet 800 800
Yhteensä 9 500 9 500
1 Lainojen nimellisarvot, joiden määrä eroaa konsernitaseeseen merkityistä, jaksotettuun hankinta-
menoon arvostetuista määristä.

22.3 Takaukset
2024: Toimitustakaus, 800 tuhatta Yhdysvaltain dollaria (USD)
2023: Toimitustakaus, 800 tuhatta Yhdysvaltain dollaria (USD)
22.4 Oikeudenkäynnit ja riita-asiat
Konsernilla ei ollut vireillä olevia oikeudenkäyntejä tai riita-asioita tilikausilla
2023-2024.


64

Graphics
89
22.5 Julkisiin avustuksiin liittyvät ehdolliset
seuraamukset
EU:n Horisontti 2020 -rahoitusohjelmaan liittyy ehtoja, joiden noudattamatta jät-
täminen saattaa johtaa esimerkiksi siihen, ettei joitakin menoja hyväksytä avus-
tuksen kohteeksi, tai avustuksen määrän vähentämiseen.


23. Lähipiiritapahtumat
23.1 Laatimisperiaate
Konsernin emoyrityksen Optomed Oyj:n lähipiiriin kuuluvat seuraavat tahot:
sen tytäryritykset
konsernin johtoon kuuluvina avainhenkilöinä hallituksen jäsenet, toimitus-
johtaja ja konsernin johtoryhmän jäsenet
yhteisöt, joissa edellä mainituilla henkilöillä on määräysvalta, yhteinen
määräysvalta tai huomattava vaikutusvalta
edellä mainittujen henkilöiden läheiset perheenjäsenet.
Lähipiiritapahtumina on esitetty sellaiset liiketoimet lähipiirin kanssa, jotka
eivät eliminoidu konsernitilinpäätöksessä.

23.2 Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden työsuhde-
etuudet
Seuraavissa taulukoissa esitetyt määrät vastaavat kyseisillä tilikausilla kuluiksi
kirjattuja menoja. Palkkasummat sisältävät mahdolliset luontaisedut.
Toimitusjohtajalla ja konsernin johtoryhmän jäsenillä on oikeus lakisääteiseen
eläkkeeseen, ja eläkeikä määräytyy Suomen lakisääteisen työeläkejärjestelmän
puitteissa.
Tuhatta euroa 2024 2023
Toimitusjohtaja Seppo Kopsala (9/2023 asti)
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 0 -98
Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) 0 -20
Maksetut irtisanomiskorvaukset -58 -38
Yhteensä -58 -156
Toimitusjohtaja Juho Himberg (10/2023 alkaen)
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet -211 -52
Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) -43 -12
Osakeperusteiset maksut -152 0
Yhteensä -406 -63
Tuhatta euroa 2024 2023
Konsernin johtoryhmä
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet -547 -377
Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) -80 -81
Osakeperusteiset maksut -144 -52
Yhteensä -771 -509
Tuhatta euroa 2024 2023
Johtoon kuuluvat avainhenkilöt
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet -757 -527
Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) -123 -113
Maksetut irtisanomiskorvaukset -58 -38
Osakeperusteiset maksut -296 -52
Yhteensä -1 235 -729






65

Graphics
90

23.3 Muun lähipiirin kanssa toteutuneet liiketoimet
sekä avoimet saldot
Tuhatta euroa Myynnit Myynti- Muut
saamiset kulut
2024 0 0 -92
2023 0 0 -78
Myynnit ja myyntisaamiset ja osa muista kuluista liittyvät Optomed Oyj:n merkit-
tävimpiin omistajiin, joiden katsotaan kuuluvan emoyrityksen lähipiiriin.
Lisäksi Muut kulut koostuvat emoyrityksen hallituksen puheenjohtajalle ja hal-
lituksen jäsenille maksetuista konsulttipalkkioista.
23.4 Konsernirakenne
31.12.2024 Optomed-konserniin kuuluivat seuraavat yhtiöt:
Tytäryhtiö Kotipaikka Omistusosuus, %
Optomed Software Oy Suomi 100
Optomed Hong Kong Ltd. Hong Kong 100
Optomed China Ltd Kiina 100
Optomed USA Inc USA 100


24. Raportointikauden päättymispäivän
jälkeiset tapahtumat
Ei olennaisia tapahtumia katsauskauden jälkeen.

66

Graphics
91
Tuloslaskelma
Emoyhtiön tilinpäätös
1.1.2024–31.12.2024 1.1.2023–31.12.2023
LIIKEVAIHTO 4 020 934,24 4 184 753,55
Liiketoiminnan muut tuotot 151 895,93 89 491,78
Materiaalit ja palvelut
Aineet, tarvikkeet ja tavarat
Ostot tilikauden aikana -2 756 474,20 -1 875 038,74
Varastojen muutos 115 400,58 -2 641 073,62 -64 508,39 -1 939 547,13
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot -2 392 936,62 -2 438 658,25
Henkilösivukulut
Eläkekulut -392 552,47 -408 401,97
Muut henkilösivukulut -49 461,28 -2 834 950,37 -80 999,33 -2 928 059,55
Poistot ja arvonalentumiset
Suunnitelman mukaiset poistot -1 148 712,75 -1 129 199,37
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien hyödykkeistä -191 461,05 -1 340 173,80 -20 608,52 -1 149 807,89
Liiketoiminnan muut kulut -3 152 284,93 -2 098 608,50
LIIKEVOITTO/-TAPPIO -5 795 652,55 -3 841 777,74
Rahoitustuotot ja -kulut
Saman konsernin yrityksiltä 48 811,57 3 694,87
Muilta 398 497,14 97 243,52
67

Graphics
92
1.1.2024–31.12.2024 1.1.2023–31.12.2023
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille (–) -4 961,94 -21 088,98
Muille (–) -709 724,84 -267 378,07 -638 031,80 -558 182,39
VOITTO/TAPPIO ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA -6 063 030,62 -4 399 960,13
JA VEROJA
Tilinpäätössiirrot
Konserniavustus 1 131 545,75 1 131 545,75 1 816 137,90 1 816 137,90
TILIKAUDEN VOITTO/TAPPIO -4 931 484,87 -2 583 822,23
Tuloslaskelma
68

Graphics
93
Tase
31.12.2024 31.12.2023
Vastaavaa
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat hyödykkeet
Kehittämismenot 6 283 321,25 6 009 727,49
Aineettomat oikeudet 369 555,97 383 977,45
Muut aineettomat hyödykkeet 0,00 6 652 877,22 300,00 6 394 004,94
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto 632 519,60 761 815,57
Muut aineelliset hyödykkeet 950,00 633 469,60 950,00 762 765,57
Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat 1 265,78 1 265,78 813,08 813,08
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä 9 266 906,46 9 266 906,46
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 822 324,77 10 089 231,23 1 064 760,89 10 331 667,35
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ 17 376 843,83 17 489 250,94
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Vaihto-omaisuus
Aineet ja tarvikkeet 1 705 975,78 1 590 909,24
Valmiit tuotteet/tavarat 53 802,91 1 759 778,69 787 453,58 2 378 362,82
Pitkäaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 7 001 067,87 7 001 067,87 2 117 963,81 2 117 963,81
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset 125 070,86 1 644 701,31
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 3 554 284,04 7 629 653,16
Muut saamiset 104 635,40 60 175,65
69

Graphics
94
Tase
31.12.2024 31.12.2023
Siirtosaamiset 356 781,96 4 140 772,26 237 360,06 9 571 890,18
Rahat ja pankkisaamiset 9 408 213,84 5 640 798,73
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ 22 309 832,66 19 709 015,54
Vastaavaa yhteensä 39 686 676,49 37 198 266,48
Vastattavaa
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 80 000,00 80 000,00
Ylikurssirahasto 503 699,60 503 699,60
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 65 074 901,91 55 849 637,77
Edellisten tilikausien voitto/tappio -24 902 742,27 -22 318 920,04
Tilikauden voitto/tappio -4 931 484,87 -2 583 822,23
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 35 824 374,37 31 530 595,10
VIERAS PÄÄOMA
Pitkäaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta 1 309 688,54 2 362 770,54
Velat saman konsernin yrityksille 0,00 1 309 688,54 1 040 000,00 3 402 770,54
Lyhytaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta 986 892,00 986 892,00
Saadut ennakot 147 153,74 65 254,21
Ostovelat 541 292,97 397 398,83
Velat saman konsernin yrityksille 0,00 43 786,29
Muut velat 75 682,56 74 643,07
Siirtovelat 801 592,31 2 552 613,58 696 926,44 2 264 900,84
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ 3 862 302,12 5 667 671,38
Vastattavaa yhteensä 39 686 676,49 37 198 266,48
70
Graphics
95
Rahoituslaskelma
1.1.2024–31.12.2024 1.1.2023–31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirta:
Tilikauden voitto / tappio (+/–) -4 931 484,87 -2 583 822,23
Oikaisut (+/–):
Suunnitelman mukaiset poistot ja arvonalentumiset 1 340 173,80 1 149 807,89
Realisoitumattomat kurssivoitot ja -tappiot -224 353,62 50 239,38
Muut tuotot ja kulut joihin ei liity maksua 695 720,96 0,00
Rahoitustuotot ja -kulut 893 792,52 648 216,38
Muut oikaisut, hallituksen osakepalkkio 43 364,14 47 609,38
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta -2 182 787,07 -687 949,20
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten liikesaamisten lisäys/vähennys 643 005,48 239 650,52
Vaihto-omaisuuden lisäys/vähennys 557 871,55 42 549,01
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys/vähennys 340 470,94 -268 388,36
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja -641 439,10 -674 138,03
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan rahoituskuluista -724 550,92 -666 279,99
Liiketoiminnan rahavirta -1 365 990,03 -1 340 418,02
Investointien rahavirta:
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin (–) -1 470 202,81 -1 706 599,15
Myönnetyt lainat (–) -730 000,00 -906 901,13
Lainasaamisten takaisinmaksut 287 684,00 0,00
Investointien rahavirta -1 912 518,81 -2 613 500,28
Rahoituksen rahavirta:
Maksullinen oman pääoman lisäys 9 181 900,00 4 309 663,40
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut (–) -42 894,05 0,00
71
Graphics
96
1.1.2024–31.12.2024 1.1.2023–31.12.2023
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut (–) -2 093 082,00 -1 920 702,00
Rahoituksen rahavirta 7 045 923,95 2 388 961,40
Rahavarojen muutos, lisäys (+) / vähennys (–) 3 767 415,11 -1 564 956,90
Rahavarat tilikauden alussa 5 640 798,73 7 205 755,63
Rahavarat tilikauden lopussa 9 408 213,84 5 640 798,73
Rahoituslaskelma
72
Graphics
97
Tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Optomed Oy:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain (FAS) mukaisesti.
Arvostus- ja jaksotusperiaatteet ja -menetelmät
Pysyvien vastaavien arvostaminen
Taseeseen merkittyjen aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden hankintame-
nosta on vähennetty suunnitelman mukaiset poistot. Hankintamenoon on luettu
hankinnasta ja valmistuksesta aiheutuneet muuttuvat menot. Saadut avustukset
on kirjattu hankintamenon vähennykseksi. Suunnitelman mukaiset poistot on
laskettu tasapoistoina aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden taloudellisen
pitoajan perusteella.
Poistoajat ovat:
Aineettomat hyödykkeet 5 - 10 vuotta. Koneet ja kalusto 3 6 vuotta
Pysyvien vastaavien hyödykkeiden hankintamenot, joiden todennäköinen ta-
loudellinen käyttöaika on alle 3 vuotta, sekä pienhankinnat (alle 1 200,00 €) on
kirjattu kokonaisuudessaan hankintatilikauden kuluksi.
Vaihto-omaisuuden arvostaminen
Vaihto-omaisuus on merkitty taseeseen fifo-periaatteen mukaisesti hankintame-
noonsa tai sitä alempaan jälleenhankintahintaan tai todennäköiseen myyntihin-
taan. Vaihto-omaisuuden hankintamenoon on sisällytetty muuttuvien menojen
lisäksi osuus hankinnan ja valmistuksen kiinteistä menoista.
Rahoitusvälineiden arvostaminen
Rahoitusvälineet on arvostettu hankintamenoon tai sitä alempaan todennä-
köiseen arvoonsa.
Tuotekehitys- ja pitkävaikutteisten menojen jaksottaminen
Kehittämismenoja on aktivoitu KPL 5:8 §:n mukaisesti liittyen yhtiön uusien
tuotteiden kehittämiseen. Aktivoidut kehittämismenot sisältävät kehittämis-
työstä aiheutuneita henkilöstömenoja ja muita menoja, jotka ovat aiheutuneet
välittömästi hyödykkeen saattamisesta valmiiksi sille aiottuun käyttötarkoituk-
seen. Kehittämismenot poistetaan arvioituna taloudellisena vaikutusaikanaan
10 vuoden tasapoistoin.
Tuloslaskelman tai taseen esittämistapa
Vaihto-omaisuuden ja varaston muutos sisältyy osittain tilikauden ostoihin.
Esittämistavalla ei ole olennaista vaikutusta yhtiön tuloksen ja taloudellisen
aseman arviointiin.
Rahoituslaskelman laatimisperiaatteet
Rahoituslaskelma on laadittu Kilan yleisohjeen (30.1.2007) mukaisena rahavir-
talaskelmana. Liiketoiminnan rahavirta on esitetty epäsuoraa esittämistapaa
noudattaen.
73
Graphics
98
Tuloslaskelman liitetiedot
1.1.2024–31.12.2024 1.1.2023–31.12.2023
Liikevaihto
Maantieteellinen jakauma
Suomi 38 670,62 39 898,38
EU 657 371,40 1 471 935,09
EU:n ulkopuolelle 3 324 892,22 2 672 920,08
4 020 934,24 4 184 753,55
Liiketoiminnan muut tuotot
Saadut avustukset 8 922,00 -1 636,73
Konsernin hallinnointipalvelut 142 053,57 91 080,13
Muut tuotot 920,36 48,38
151 895,93 89 491,78
Materiaalit ja palvelut
Aineet ja tarvikkeet
Ostot tilikauden aikana -2 756 474,20 -1 875 038,74
Varaston muutos 115 400,58 -64 508,39
-2 641 073,62 -1 939 547,13
Varaston muutokseen sisältyy 61 tuhannen (68 tuhatta v 2023) euron varaston epäku-
ranttiusjausvaraus.
Henkilöstöä koskevat liitetiedot
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä tilikauden aikana 46 48
46 48
74
Graphics
99
Tuloslaskelman liitetiedot
1.1.2024–31.12.2024 1.1.2023–31.12.2023
Tiilikauden palkat, palkkiot ja eläkekulut
Palkat ja palkkiot -2 392 936,62 -2 438 658,25
Eläkekulut -392 552,47 -408 401,97
Muut henkilösivukulut -49 461,28 -80 999,33
-2 834 950,37 -2 928 059,55
Johdon palkat ja palkkiot
Toimitusjohtajan ja hallituksen palkat ja palkkiot yhteensä, Sis. Sosiaalikulut -379 640,00 -307 648,00
Lisäksi toimitusjohtajan palkkioon kuuluu lisäeläke 20 600 euroa.
Poistot ja arvonalentumiset
Suunnitelman mukaiset poistot -1 148 712,75 -1 129 199,37
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien hyödykkeistä -191 461,05 -20 608,52
-1 340 173,80 -1 149 807,89
Liiketoiminnan muut kulut
Hallinnon kulut -835 660,97 -511 188,08
Markkinointikulut -231 344,98 -108 984,79
Matkakulut -260 875,61 -206 460,35
Edustuskulut -6 482,42 -7 581,86
Muut liiketoiminnan kulut -1 817 920,95 -1 264 393,42
-3 152 284,93 -2 098 608,50
Liiketoiminnan muihin kuluihin sisältyy vuonna 2024 alaskirjaus kiinalaiselta
asiakkaalta olevasta myyntisaamisesta yhteensä 635 008,38 euroa.
Tilintarkastajan palkkiot
Tilintarkastus -102 771,77 -135 021,05
Muut palvelut -2 400.00 0,00
-105 171,77 -135 021,05
75
Graphics
100
1.1.2024–31.12.2024 1.1.2023–31.12.2023
Muut korkotuotot
Saman konsernin yrityksiltä 48 811,57 3 694,87
Muut korko- ja rahoitustuotot 398 497,14 97 243,52
Muut korko- ja rahoitustuotot yhteensä 447 308,71 100 938,39
Muut korko- ja rahoituskulut
Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista 0,00 0,00
Saman konsernin yrityksille -4 961,94 -21 088,98
Muille -709 724,83 -638 031,80
Korko- ja rahoituskulut yhteensä -714 686,77 -659 120,78
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -267 378,07 -558 182,39
Tuloslaskelman liitetiedot
76
Graphics
101
Taseen vastaavien liitetiedot
Aktivoitujen kehittämismenojen poistoaika
Kehittämisellä tarkoitetaan tutkimustulosten tai muun tietämyksen soveltamista
uusien tai aikaisempia olennaisesti parempien raaka-aineiden, laitteiden, tuot-
teiden, prosessien, järjestelmien tai palvelujen suunnitteluun ennen kaupallisen
tuotannon tai käytön aloittamista. Yhtiö kirjaa kehittämismenot taseeseen, kun
kaikki seuraavat ehdot täyttyvät:
Optomed pystyy osoittamaan, että aineettoman hyödykkeen valmiiksi saat-
taminen on teknisesti toteutettavissa niin, että hyödyke on käytettävissä
tai myytävissä.
Optomed pystyy käyttämään aineetonta hyödykettä tai myymään sen.
Yhtiö pystyy osoittamaan, kuinka aineeton hyödyke tulee tuottamaan to-
dennäköistä vastaista taloudellista hyötyä.
Optomedilla on käytettävissä riittävästi teknisiä, taloudellisia ja muita voi-
mavaroja kehittämistyön loppuunsaattamiseen ja aineettoman hyödykkeen
käyttämiseen tai myymiseen.
Optomed pystyy määrittämään luotettavasti menot, jotka johtuvat aineet-
tomasta hyödykkeestä sen kehittämisvaiheen aikana.
Aktivoidut kehittämismenot sisältävät kaikki ne menot, jotka johtuvat välittömästi
hyödykkeen saattamisesta valmiiksi sille aiottuun käyttötarkoitukseen (lähinnä
henkilöstömenoja). Optomed on myös kirjannut kehittämismenoihin:
lisäykseksi ne vieraan pääomat menot, jotka ovat syntyneet julkiselta vallalta
saaduista, kehittämistarkoituksiin nostetuista lainoista.
vähennykseksi asianmukaisen osuuden merkittävistä julkisista avustuksista,
jotka Optomed on saanut kehittämistarkoituksiin.
Aiemmin kuluiksi kirjattuja kehittämismenoja ei aktivoida enää myöhemmin.
Kehittämismenot poistetaan vaikutusaikanaan. Kehittämismenojen arvioitu
taloudellinen vaikutusaika on 10 vuotta.
Aktivoitujen aineettomien oikeuksien ja muiden pitkävaikutteisten me-
nojen poistoaika
Aineeton hyödyke kirjataan taseeseen vain, jos on todennäköistä, että hyödykkee-
seen liittyvä odotettavissa oleva taloudellinen hyöty koituu Optomedin hyväksi ja
hyödykkeen hankintameno voidaan määrittää luotettavasti. Kaikki muut menot
kirjataan kuluiksi, kun ne ovat syntyneet. Aineettomien oikeuksien poistojat ovat:
ATK-ohjelmat ja ATK-ohjelmien lisenssimaksut 5v tasapoisto
Patentit 10v tasapoisto
Tavaramerkkioikeudet
10v tasapoisto
Tilikaudella 2024 yhtiö on kirjannut vaihto-omaisuuteen epäkuranttiuteen liittyvän
vapaaehtoisen varauksen 61 tuhatta (68 tuhatta vuonna 2023).
Vaihto-omaisuus 31.12.2024 31.12.2023
Aineet ja tarvikkeet 1 705 975,78 1 590 909,24
Valmiit tuotteet/tavarat 53 802,91 787 453,58
1 759 778,69 2 378 362,82
77
Graphics
102
Pysyvien vastaavien erittely
Aineelliset hyödykkeet Koneet ja kalusto Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 2 429 403,64 2 429 403,64
Lisäykset 102 166,69 102 166,69
Hankintameno 31.12.2024 2 531 570,33 2 531 570,33
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2024 1 667 588,07 1 667 588,07
Tilikauden poisto 231 462,66 231 462,66
Kertyneet poistot ja arvonal, 31.12.2024 1 899 050,73 1 899 050,73
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 632 519,60 632 519,60
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 761 815,57 761 815,57
Tuotannon koneiden ja laitteiden tasearvo 31.12.2024 558 742,94
Tuotannon koneiden ja laitteiden tasearvo 31.12.2023 684 731,14
Aineettomat hyödykkeet Kehittämismenot
Aineettomat
oikeudet
Muut aineettomat
hyödykkeet
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 12 409 375,96 717 870,39 229 641,63 13 356 887,98
Lisäykset 1 310 047,69 57 535,73 0,00 1 367 583,42
Alaskirjaukset -191 461,05 0,00 0,00 -191 461,05
Hankintameno 31.12.2024 13 527 962,60 775 406,12 229 641,63 14 533 010,35
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2024 6 399 648,47 333 892,94 229 341,63 6 962 883,04
Tilikauden poisto 844 992,88 71 957,21 300,00 917 250,09
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2024 7 244 641,35 405 850,15 229 641,63 7 880 133,13
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 6 283 321,25 369 555,97 0,00 6 652 877,22
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 6 009 727,49 383 977,45 300,00 6 394 004,94
78
Graphics
103
Omistukset muissa yrityksissä
Konserniyritykset Yhtiön omistusosuus - %
Optomed Software Oy, Espoo 100
Optomed Hong Kong Limited, China 100
Optomed China Ltd, China 100
Optomed USA Inc 100
Sijoitukset
Sijoitukset
Osuudet konserniyhtiöissä
Saamiset
konserniyhtiöltä
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 9 266 906,46 1 064 760,89 10 331 667,35
Muutokset 0,00 -242 436,12 -242 436,12
Hankintameno 31.12.2024 9 266 906,46 822 324,77 10 089 231,23
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 9 266 906,46 822 324,77 10 089 231,23
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 9 266 906,46 1 064 760,89 10 331 667,35
79
Graphics
104
Saamisten erittely
Pitkäaikaiset saamiset 31.12.2024 31.12.2023
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
Myyntisaamiset
4 060 977,39 0,00
Lainasaamiset 2 940 090,48 2 117 963,81
Muut saamiset 822 324,77 1 064 760,89
Yhteensä 7 823 392,64 3 182 724,70
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä 7 823 392,64 3 182 724,70
Lyhytaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
Myyntisaamiset 3 034 746,98 5 756 893,83
Muut saamiset 519 537,06 1 872 759,33
Yhteensä 3 554 284,04 7 629 653,16
Saamiset muilta
Myyntisaamiset 125 070,86 1 644 701,31
Muut saamiset 104 635,40 60 175,65
Siirtosaamiset 356 781,96 237 360,06
Yhteensä 586 488,22 1 942 237,02
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 4 140 772,26 9 571 890,18
80

Graphics
105
Oma pääoma
Sidottu oma pääoma 31.12.2024 31.12.2023
Osakepääoma 1.1. 80 000,00 80 000,00
Osakepääoma 31.12. 80 000,00 80 000,00
Ylikurssirahasto 1.1. 503 699,60 503 699,60
Ylikurssirahasto 31.12. 503 699,60 503 699,60
Sidottu oma pääoma yhteensä 583 699,60 583 699,60
Vapaa oma pääoma
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. 55 849 637,77 51 492 364,99
Osakeanti 9 225 264,14 4 357 272,78
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. 65 074 901,91 55 849 637,77
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1. -24 902 742,27 -22 318 920,04
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. -24 902 742,27 -22 318 920,04
Tilikauden voitto/tappio -4 931 484,87 -2 583 822,23
Vapaa oma pääoma yhteensä 35 240 674,77 30 946 895,50
Oma pääoma yhteensä 35 824 374,37 31 530 595,10
81

Graphics
106
Omia osakkeita koskevat tiedot
Optomed on luovuttanut vuoden 2024 varsinaisen yhtiökokouksen tekemän
päätöksen mukaisesti yhteensä 8 744 yhtiön hallussaan olevaa omaa osaketta
Optomedin hallituksen jäsenille osana hallituksen vuosipalkkiota. Osakemäärä
perustuu yhtiökokouksen päättämiin hallituksen kuukausipalkkioihin sekä Op-
tomedin osakkeen painotettuun keskikurssiin 1.8.-7.8.2024.
Jakokelpoinen vapaa oma pääoma 31.12.2024 31.12.2023
Laskelma jakokelpoisesta omasta pääomasta
Voitto edellisiltä tilikausilta -24 902 742,27 -22 318 920,04
Tilikauden voitto/tappio -4 931 484,87 -2 583 822,23
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto 65 074 901,91 55 849 637,77
Aktivoidut kehittämismenot -6 283 321,25 -6 009 727,49
28 957 353,52 24 937 168,01
Lisäksi Optomedin optio-ohjelmien 2015, 2017, 2018C ja 2019B perusteella on
merkitty yhteensä 373 400 osaketta. Yhtiö on käyttänyt yhtiön hallussa olevia
omia osakkeita ja uusia osakkeita merkinnöissä.
Yhtiöllä on tilinpäätöshetkellä hallussaan 34 429 omaa osaketta.
82

Graphics
107
Taseen vastattavien liitetiedot
31.12.2024 31.12.2023
Pitkäaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 1 309 688,54 2 362 770,54
Muut pitkäaikaiset velat konsernille 0,00 1 040 000,00
1 309 688,54 3 402 770,54
Velat, jotka erääntyvät myöhemmin kuin viiden vuoden kuluttua
Lainat rahoituslaitoksilta 64 530,00 160 932,00
64 530,00 160 932,00
Lyhytaikaiset velat
Saadut ennakot 20,38 0,00
Muut velat 0,00 43 786,29
20,38 43 786,29
Velat muille
Lainat rahoituslaitoksilta 986 892,00 986 892,00
Saadut ennakot 147 153,74 65 254,21
Ostovelat 541 292,97 397 398,83
Muut velat 75 682,56 74 643,07
Siirtovelat 801 592,31 696 926,44
2 552 613,58 2 221 114,55
Siirtovelkojen olennaiset erät
Palkat sosiaalikuluineen 592 578,79 596 282,47
Korot 3 131,13 12 995,28
Muut 205 882,39 87 648,69
801 592,31 696 926,44
83

Graphics
108
Liitetiedot lähipiiriliiketoimista
Tilikauden aikana lähipiirin kanssa toteutuivat seuraavat olennaiset liiketapahtumat:
Konserniyhtiöiden keskinäiset liiketoimet on toteutettu tavanomaisin ehdoin. Emoyhtiö on lisäksi saanut konserniavustusta 1 131 545,75€. Emoyhtiö on antanut
tilikauden aikana lainaa tytäryhtiölle yhteensä 822 126,67€. Yhtiö on antanut tytäryhtiöilleen lainoja liiketoiminnan rahoittamiseen. Lainojen yhteismäärä 31.12.2024
on 2 940 090,48€. Lainoissa on 2 % vuosikorko ja laina-aika on keskimäärin 5 vuotta. Lainat ovat vakuudettomia.
Vakuudet ja vastuusitoumukset
Eläkevastuut
Yhtiön eläkevastuut on vakuutettu ulkopuolisissa eläkevakuutusyhtiöissä. Eläkevastuut on kokonaan katettu.
31.12.2024 31.12.2023
Tavaramyynti, konserniyhtiöt 1 584 138,31 369 959,02
Liiketoiminnan muut tuotot, konserniyhtiöt 142 053,57 91 080,13
Konserniyhtiöiden sisäisten lainojen korkotuotot 48 811,57 3 694,87
Ostot, konserniyhtiöt -1 089 940,99 -207 495,29
Konserniyhtiöiden sisäisten lainojen korkokulut -4 961,94 -21 088,98
Yhteensä 680 100,52 236 149,75
Velat joiden vakuudeksi on annettu yrityskiinnitys 31.12.2024 31.12.2023
Rahalaitoslainat 1 583 440,54 2 443 910,54
Vakuudeksi annetut yrityskiinnitykset 8 700 000,00 8 700 000,00
Yrityskiinnitykset yhteensä 8 700 000,00 8 700 000,00
Vakuus on hoidettu 80% osuudella Oulun Osuuspankissa
ja 20% osuudella Finnvera Oyj:n erityistakauksella.
84

Graphics
109
Muut vastuusitoumukset 31.12.2024 31.12.2023
Muut vastuusitoumukset
Vuokravastuut (sis. Alv)
Seuraavalla tilikaudella maksettavat 143 701,85 140 077,84
Myöhemmin maksettavat 0,00 0,00
Yhteensä 143 701,85 140 077,84
Leasingsopimuksista maksettavat määrät (sis. Alv)
Seuraavalla tilikaudella maksettavat 7 661,30 3 518,59
Myöhemmin maksettavat 10 619,72 2 333,18
18 281,02 5 851,77
Muut taloudelliset vastuut, joita ei ole
merkitty taseeseen
Yhtiöllä on toiminnanohjausjärjestelmän tulevista lisenssimaksuista vastuita
yhteensä 181 496,98 euroa.
Yhtiöllä on vastuita toimitustakauksesta 800 000,00 USD, joka on katettu 40%
Oulun Osuuspankin yrityskiinnityksellä ja 60% Finnveran erityistakauksella.
Vakuudellisiin lainoihin sisältyy kovenanttiehtoja. Sovitut erityisehdot liittyvät
yhtiön vakavaraisuuteen. Kovenanttien rikkoutuminen voi nostaa rahoituksen
kustannuksia tai johtaa lainojen irtosanomiseen. Yhtiön johdon mukaan kove-
nanttiehdot ovat täyttyneet ja niitä seurataan.
85

Graphics
110
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset
Espoossa 12.2.2025
Petri Salonen
Hallituksen puheenjohtaja
Anna Tenstam
Hallituksen jäsen
Seppo Mäkinen
Hallituksen jäsen
Catherine Calarco
Hallituksen jäsen
Reijo Tauriainen
Hallituksen jäsen
Juho Himberg
Toimitusjohtaja
Ty Lee
Hallituksen jäsen
Hallituksen ja toimitusjohtajan lausumat
Toimintakertomuksessa on todenmukaisen kuvan antava selostus yrityksen
ja konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden liiketoimin-
nan kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus merkittävimmistä riskeistä ja
epävarmuustekijöistä ja muusta yrityksen tilasta.
Vahvistamme, että:
EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien
mukaisesti laadittu konsernitilinpäätös ja emoyhtiön Suomessa voimassa
olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti laadittu
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan sekä yrityksen että sen konser-
nitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden varoista, vastuista,
taloudellisesta asemasta sekä voitosta tai tappiosta.
Ty Lee
Feb 12, 2025 10:03 AM EST
seppo maekinen
Feb 12, 2025 5:07 PM EET
Catherine Calarco
Feb 12, 2025 7:23 AM PST
Petri Salonen
Feb 12, 2025 7:35 PM EET
Anna Tenstam
Feb 12, 2025 6:54 PM CET
Juho Himberg
Feb 12, 2025 7:59 PM EET
Reijo Tauriainen
Feb 12, 2025 8:23 PM EET
86

Graphics
111
Heidi Hyry
KHT
Tilinpäätösmerkin
Suoritetusta tarkastuksesta on tänään annettu tilintarkastuskertomus. Oulussa 13.2.2025, KPMG Oy Ab
87

Graphics
KPMG Oy Ab
Kauppurienkatu 10 B
90100 OULU
Puhelin 020 760 3000
www.kpmg.fi
KPMG Oy Ab, a Finnish limited liability company and a member firm of the KPMG global organization of independent member firms
affiliated with KPMG International Limited, a private English company limited by guarantee.
Y-tunnus 1805485-9
Kotipaikka Helsinki
Tilintarkastuskertomus
Optomed Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Optomed Oyj:n (y-tunnus 1936446–1) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.31.12.2024.
Tilinpäätös sisältää sekä konsernin että emoyhtiön taseen, tuloslaskelman laajan tuloslaskelman, laskelman
oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen
laatimisperiaatteita koskeva informaatio.
Lausuntonamme esitämme, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin sekä emoyhtiön
taloudellisesta asemasta, toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän
tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiös ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten
vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden
vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja
käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia,
emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja.
Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 7.3.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme olennaisuus. Olennaisuus on määritetty
perustuen ammatilliseen harkintaamme ja se ohjaa tarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja laajuuden
määrittämisessä, sekä todettujen virheellisyyksien vaikutusten arvioimisessa suhteessa tilinpäätökseen
kokonaisuutena. Olennaisuuden taso perustuu arvioomme sellaisten virheellisyyksien suuruudesta, joilla
yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa olevan vaikutusta tilinpäätöksen käyttäjien tekemiin taloudellisiin
päätöksiin. Olemme ottaneet huomioon myös sellaiset virheellisyydet, jotka laadullisten seikkojen vuoksi ovat
mielestämme olennaisia tilinpäätöksen käyttäjille.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet
merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon
tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa
lausuntoa, emmekä anna näis seikoista erillistä lausuntoa. EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan 2 kohdan c
alakohdan mukaiset merkittävät olennaisen virheellisyyden riskit sisältyvät alla kuvattuihin tilintarkastuksen
kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on
sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu
väärinkäytökses johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
Graphics
Optomed Oyj
Tilintarkastuskertomus
13.2.2025
2
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Liikearvo (konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet sekä liitetiedot 12.3 ja 12.4)
Tilinpäätöksessä 31.12.2024
konsernitaseen liikearvon määrä, 4 256
tuhatta euroa, oli yhteensä 13,4 % taseen
loppusummasta ja 18 % omasta
pääomasta.
Liikearvo testataan mahdollisen
arvonalentumisen varalta vähintään
vuosittain. Arvonalentuminen kirjataan, kun
omaisuuserän tasearvo ylittää
omaisuuserästä kerrytettävissä olevan
rahamäärän.
Arvonalentumistestauksessa Optomed
määrittää kerrytettävissä olevan
rahamäärän käyttöarvoon perustuen.
Arvonalentumistestauksen taustalla olevien
rahavirtaennusteiden laatiminen edellyttää
johdon harkintaa liittyen kannattavuuteen,
pitkän aikavälin kasvutekijään ja
diskonttauskorkoon.
Testauksissa käytettäviin ennusteisiin
liittyvis johdon ratkaisuista ja tasearvojen
merkittävyydestä johtuen liikearvon
arvostaminen on tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka.
Olemme suorittaneet muun muassa seuraavat
tarkastustoimenpiteet:
Olemme arvioineet keskeisiä laskelmissa
käytetty oletuksia, kuten kannattavuutta,
diskonttauskorkoa ja pitkän aikavälin
kasvutekijää. Ennusteisiin perehtyessämme
olemme arvioineet johdon laatimia
ennusteita toteutuneisiin rahavirtoihin sekä
käyttäneet ammatillista harkintaa keskeisten
oletusten testaamisessa ja arvioidessamme
keskeisten oletusten vaikutuksia
herkkyysanalyysiin.
Tarkastukseen on osallistunut KPMG:n
arvonmäärityksen erityisasiantuntijoita, jotka
ovat arvioineet käytettyjen oletusten
asianmukaisuutta ja laskelmien teknistä
oikeellisuutta. hän on sisältynyt vertailu
taloudellisiin ja toimialan ennusteisiin.
Lisäksi olemme arvioineet liikearvosta ja
arvonalentumistestauksesta esitettyjen
konsernitilinpäätöksen liitetietojen
asianmukaisuutta.
Graphics
Optomed Oyj
Tilintarkastuskertomus
13.2.2025
3
Aktivoidut kehittämismenot (konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet sekä liitetiedot 12.1
ja 12.3)
Kuvantamislaitteiden kehittäminen on
keskeinen osa Optomed-konsernin
toimintamallia. Kuvantamislaitteisiin liittyy
paljon kehittämistyötä ennen tuotteiden
saamista markkinoille. Kuvantamislaitteisiin
liittyvät kehittämismenot aktivoidaan
taseeseen niiltä osin kuin ne täyttävät
tilinpäätössääntelyn vaatimukset ja niistä
arvioidaan kertyvän vastaista taloudellista
hyötyä. Konsernin tilinpäätökses
31.12.2024 aktivoitujen kehittämismenojen
määrä on 8 288 tuhatta euroa.
Optomed kirjaa kehittämismenot taseeseen
aineettomaksi hyödykkeeksi, kun kaikki
yhtiön laatimisperiaatteissa mainitut
edellytykset täyttyvät.
Tämä edellyttää johdon tekevän harkintaan
perustuvia päätöksiä siitä, milloin kaikki
aktivointikriteerit täyttyvät, milloin aktivointi
lopetetaan ja poistojen kirjaaminen
hyödykkeestä aloitetaan.
Aktivoidut kehittämismenot kirjataan kuluksi
tasapoistoina 10 vuoden taloudelliseen
vaikutusaikaan perustuen, ja näin ollen
aktivoiduilla menoilla on merkittävä vaikutus
yhtiön liikevoittoon.
Aktivointeihin ja poistoaikaan liittyvästä
johdon harkinnasta, tasearvon
merkittävyydestä ja tulosvaikutuksesta
johtuen kehittämismenojen oikeellisuus on
katsottu olevan tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka.
Olemme suorittaneet muun muassa seuraavat
tarkastustoimenpiteet:
Olemme arvioineet kuvantamislaitteiden
aktivointien kirjaamiseen liittyvän prosessin
toimivuutta ja sitä, olivatko tilikaudella
aktivoidut kehittämismenot täyttäneet
sovellettavan tilinpäätössääntelyn mukaiset
aktivointiedellytykset.
Olemme arvioineet kehittämismenojen
aktivointiin, arvostukseen ja poistoaikoihin
sovellettavien laskentaperiaatteiden
asianmukaisuutta.
Olemme käyneet kriittisesti läpi ne johdon
perusteet ja oletukset, joiden mukaan
kehittämismenojen aktivointipäätöksiä,
aktivoinnin lopettamispäätöksiä ja poistojen
aloittamispäätöksiä on tehty.
Olemme testanneet pistokokein sekä
analyyttisillä toimenpiteillä
kuvantamislaitteiden kehittämismenoihin
liittyvien aktivointikirjausten oikeellisuutta.
Olemme arvioineet aktivoitujen
kehittämismenojen arvostamisen ja
poistoaikojen asianmukaisuutta käymällä
läpi merkittävimpien projekteihin liittyviä
tuotto-odotuksia ja laskelmien teknistä
oikeellisuutta. Ennusteisiin
perehtyessämme olemme käyttäneet
ammatillista harkintaa keskeisten oletusten
testaamisessa ja arvioidessamme
keskeisten oletusten vaikutuksia
herkkyysanalyysiin.
Tarkastukseen on osallistunut KPMG:n
arvonmäärityksen erityisasiantuntijoita,
jotka ovat arvioineet käytettyjen oletusten
asianmukaisuutta ja laskelmien teknistä
oikeellisuutta.
Lisäksi olemme arvioineet
konsernitilinpäätöksen kehittämismenoja
koskevien liitetietojen asianmukaisuutta.
Graphics
Optomed Oyj
Tilintarkastuskertomus
13.2.2025
4
Myyntituottojen kirjaaminen ja myyntisaamisten arvostus (konsernitilinpäätöksen
laatimisperiaatteet sekä liitetieto 3, 16.2, 21.4.2 ja 21.4.3)
Konsernin liikevaihto, 15 040 tuhatta euroa,
koostuu lääketieteellisten
kuvantamislaitteiden ja ratkaisujen
myynnistä jälleenmyyjille sekä
ohjelmistopalvelujen myynnistä.
Optomed kirjaa myyntituotot siten, että ne
kuvaavat luvattujen tavaroiden ja palvelujen
luovuttamista asiakkaalle ja sellaisena
rahamääränä, joka kuvaa vastiketta, johon
Optomed odottaa olevansa oikeutettu
kyseis tavaroita ja palveluita vastaan.
Kuvantamislaitteiden ja ratkaisujen myynnit
tuloutetaan, kun suoritevelvoite täytetään
luovuttamalla tavara jälleenmyyjälle ja
määräysvalta siirtyy asiakkaalle.
Ohjelmistopalvelujen myyntisopimuksissa
myynti tuloutetaan palvelutuotoissa ajan
kuluessa, lisenssituotoissa yhtenä
ajankohtana, kun määräysvalta siirtyy
asiakkaalle ja käyttöönottohankkeissa, kun
asiakas saa määräysvallan ja voi aloittaa
lopputuotteen käyttämisen.
Optomedillä on merkittävä määrä
myyntisaamisia, 2 427 tuhatta euroa, jotka
ovat eri pituisilla maksuajoilla.
Myyntisaamisiin liittyy aina luottotappioriski.
Yht arvostaa myyntisaamiset jaksotettuun
hankintamenoon. Myyntisaamisista odotettu
luottotappio kirjataan perustuen
kertyneeseen tietoon myyntisaamisten
laiminlyönneistä tai maksusuoritusten
viivästymisestä taloudellisten vaikeuksien
vuoksi. hennyserän suuruutta arvioidaan
sekä saamiskohtaisesti että
ryhmäkohtaisesti.
Konsernissa myyntituottojen
moninaisuuden takia myyntituottojen
kirjaaminen ja niiden arvostukseen liitty
arviointiriski muodostavat tilintarkastuksen
kannalta keskeiset seikat.
Olemme suorittaneet muun muassa seuraavat
tarkastustoimenpiteet:
Tarkastustoimenpiteisiimme on sisältynyt
myyntiprosesseihin ja erääntyneiden
myyntisaamisten seurantaan liittyvän
sisäisen valvontaympäristön arviointia sekä
keskeisimpien kontrollien tehokkuuden
testausta. Olemme lisäksi suorittaneet
aineistotarkastustoimenpiteitä.
Olemme testanneet myyntitapahtumien
rekisteröintiä, kirjaus- sekä
laskutusprosessien toimivuutta sekä
arvioineet myyntituottojen oikeellisuutta
testaamalla myynnin jaksottumista
tilikausien välillä.
Olemme suorittaneet myös
aineistotarkastustoimenpiteitä taseessa
tilinpäätöshetkellä olevien myyntisaamisten
arvostuksen arvioimiseksi.
Olemme arvioineet myyntisaamisten
arvostuksen pohjalla olevien arvioiden
kohtuullisuutta erityisesti merkittävästi
erääntyneiden saamisten osalta.
Lisäksi olemme arvioineet myyntituottoja ja
myyntisaamisia koskevien konsernin
tilinpäätöstietojen asianmukaisuutta.
Graphics
Optomed Oyj
Tilintarkastuskertomus
13.2.2025
5
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja siten, että
tilinpäätös täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä
valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä
tai virhees johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätös laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kyk
jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja
siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan
jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta
realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena
väärinkäytökses tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka
sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen
virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa.
Virheellisyyks voi aiheutua väärinkäytökses tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden
yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin ätöksiin, joita käyttäjät tekevät
tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja
säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen
virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä
ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että ärinkäytökses johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virhees johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, sil väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin hden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme sii
tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan
tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien
kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös
perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin
perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista
epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, et olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää
tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin
tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme.
Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun
tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö
tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa,
rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten,
että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen hankkiaksemme konsernitilinpäätöstä
koskevan tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
Graphics
Optomed Oyj
Tilintarkastuskertomus
13.2.2025
6
tilintarkastusevidenss konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintayksikköjä koskevasta taloudellisesta
informaatiosta. Vastaamme konsernin tilintarkastusta varten suoritettavan tilintarkastustyön ohjauksesta,
valvonnasta ja läpikäynnistä. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja
ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan
merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, et olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia
relevantteja eettis vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista,
joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin
liittyvis varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana
olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme
kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen
tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä
tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa
olevan suuremmat kuin llaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 11.5.2016 alkaen yhtäjaksoisesti 9 vuotta.
Optomed Oyj:s on tullut yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö 5.12.2019. Olemme toimineet yhtiön
tilintarkastajana koko sen ajan, kun se on ollut yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö
.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja
vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa
tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän
tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen
päivän jälkeen.
Tilinpäätös koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydes ja
tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta
suoritettaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu
noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja et
toimintakertomus on laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme saamaamme muuhun
informaatioon kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseises muussa informaatiossa on
olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen
raportoitavaa.
Oulussa 13. helmikuuta 2025
KPMG OY AB
Heidi Hyry
KHT
Graphics
Riippumattoman tilintarkastajan raportti Optomed
Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
Optomed Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on Optomed Oyj:n (y-
tunnus 1936446-1) komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös
7437009IVYWGEE4S7B77-2024-12-31-fi.zip tilikaudelta 1.1.-31.12.2024.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös)
laatimisesta siten, että ne täyttävät komission teknisen sääntelystandardin vaatimukset. Tähän vastuuseen
kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa komission teknisen sääntelystandardin artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunvalvonta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka
koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunvalvontastandardia ISQM1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön
on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien
eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien
vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme on arvopaperimarkkinalain 7:8 § mukaisesti varmentaa komission teknisen
sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös. Annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen
sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin komission teknisen sääntelystandardin 4 artiklan
vaatimusten mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnossamme, missä laajuudessa varmennus on suoritettu. Olemme
suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon kansainvälisen varmennustoimeksi-
antostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta osin merkitty
iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta
osin merkitty iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.
Graphics
2
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuvat tilintarkastajan harkinnasta. Tähän
sisältyy sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa
komission teknisen sääntelystandardin vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n mukaisena lausuntona esitämme, et Optomed Oyj:n ESEF-
tilinpäätökseen 7437009IVYWGEE4S7B77-2024-12-31-fi.zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat
sekä liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.-31.12.2024 on olennaisilta osin merkitty komission
teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Optomed Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.-31.12.2024 on
annettu tilintarkastuskertomuksellamme päivätty 13.2.2025. Tällä raportilla emme anna
konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Oulussa 26. helmikuuta 2025
KPMG OY AB
Heidi Hyry
KHT
Graphics