2024
Vuosi- ja
vastuullisuusraportti
SISÄLLYS
Vuosikatsaus 3
Orthex lyhyesti 4
Avainlukuja 5
Vuoden kohokohdat 6
Toimitusjohtajan katsaus 7
Tarkoituksemme ja arvomme 10
Strategia 11
Vastuullisuus 14
Vuoden 2024 keskeiset vastuullisuustoimet 15
Vastuullisuus Orthexissa 16
Ympäristövastuu: Kiertotalouden edistäminen 21
Sosiaalinen vastuu: Turvallinen työympäristö ja testatut tuotteet 33
Vastuullisuuden johtaminen: Osa päivittäistä toimintaa 39
Hallinnointi 43
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 2024 44
Hallitus 48
Johtoryhmä 52
Palkitsemisraportti 2024 56
Taloudellinen katsaus 60
Hallituksen toimintakertomus 62
Tilinpäätös 84
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
3
VUOSI
KATSAUS
TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTIVASTUULLISUUSVUOSIKATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
4
Orthex lyhyesti
Orthex on Pohjoismaiden johtavia kodintuoteyhtiöitä. Orthex suunnit-
telee, valmistaa, markkinoi ja myy kestäviä ja käytännöllisiä kodin-
tuotteita tavoitteenaan tehdä kuluttajien arjesta helpompaa. Orthexin
tuotevalikoimaan kuuluu monenlaisia säilytyslaatikoita, keittiövälineitä
sekä kodin ja puutarhan tuotteita. Orthexin pääkuluttajabrändit ovat
SmartStore™ säilytystuotteissa, GastroMax™ keittiötarvikkeissa ja
Orthex™ kodin ja puutarhan tuotteissa. Lisäksi Orthex myy keittiö-
tarvikkeita Kökskungen™-brändin alla.
Orthexilla on yli 100 vuoden kokemus kodin käyttötavaroista ja sillä
on noin 800 asiakasta yli 40 maassa. Orthexin päämarkkina-alue on
Eurooppa. Orthexin pääkonttori on Espoossa, ja sen osakkeet on listattu
Nasdaq Helsinki Oy:ssä (ORTHEX).
Orthex pyrkii olemaan toimialansa edelläkävijä vastuullisuudessa.
Orthexin laadukkaat, turvalliset ja kestävät tuotteet valmistetaan huolel-
lisesti ja ajatonta muotoilua hyödyntäen. Ne on tarkoitettu pitkäaikaiseen
käyttöön ja voidaan kierrättää kaikilla markkinoillamme. Lisäämme
aktiivisesti kierrätettyjen ja uusiutuvien raaka-aineiden osuutta tuotteis-
samme. Samalla pyrimme jatkuvasti pienentämään tuotteidemme ja
toimintojemme hiilijalanjälkeä ja pyrimme kohti hiilineutraalia tuotantoa
vuoteen 2030 mennessä.
Tuoteryhmät:
Säilytys Keittiö Koti ja
puutarha
Suomi
Ruotsi
Norja
Tanska
Saksa
Ranska
UK
Paikalliset myyntiorganisaatiot
Tehtaat
Varastot
)
Laskutettu myynti SmartStore, GastroMax, Orthex ja Kökskungen
-tuotemerkeillä oli  % koko laskutetusta myynnistä vuonna .
~ työntekijää
>

maassa asiakkaita
Vastuullisuus prioriteetti
>
 %
myynnistä
omilla tuotemerkeillä
)
VASTUULLISUUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVUOSIKATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
5
Avainlukuja
2024 2023 2022 2021 2020
Liikevaihto, milj. euroa 89,7 85,9 84,0 88,7 75,9
Oikaistu EBITA, milj. euroa 10,2 10,9 5,5 11,0 12,9
Oikaistu EBITA % 11,4 % 12,7 % 6,5 % 12,4 % 17,0 %
Liikevoitto, milj. euroa 9,8 10,8 5,2 9,3 12,3
Nettovelka / oikaistu EBITDA 1,4x 1,5x 2,8x 1,7x 2,3x
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (EUR) 0,34 0,39 0,12 0,35 0,47
10,0 %
Laskutetun liikevaihdon kasvu
Pohjoismaiden ulkopuolella
288
Henkilöstö keskimäärin
tilikauden aikana
2,0
kg CO2
ekv./kg
Suhteellinen hiilijalanjälkemme
(2023: 2,0 kg CO2 ekv./kg)
5,9 %
Säilytys-tuoteryhmän kasvu
2020
2021
2022
2023
2024
75,9
88,7
84,0
89,7
Liikevaihto, milj. euroa
2020
2021
2022
2023
2024
12,9
11,0
5,5
10,9
10,2
Oikaistu EBITA, milj. euroa
2020
2021
2022
2023
2024
17,0
%
12,4
%
6,5
%
12,7
%
11,4
%
Oikaistu EBITA, %
2020
2021
2022
2023
2024
12,3
9,3
5,2
10,8
9,8
Liikevoitto, milj. euroa
VASTUULLISUUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVUOSIKATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
6
SMETA-auditointi
SMETA-vastuullisuus auditointi
tehtiin onnistuneesti Tingsrydin
tehtaalla toista kertaa ja Lohjan
tehtaalla ensimmäisen kerran.
Lajittelu ratkaisut
Lanseerasimme
kierrätysmuovista tehdyn
pinottavan Stack-it-lajittelu-
ratkaisun, joka täydentää
palkittua SmartStore™
Collect -sarjaamme.
Kiertotalous
Orthex liittyi Kiertotalouden
green dealiin ja asetti
kunnianhimoiset tavoitteet
vuodelle 2035 edistääkseen
vähähiilistä kiertotaloutta.
Uutuustuotteet
Kierrätetystä muovista
tehtyjen uutuustuotteiden
valikoima laajeni
SmartStore
TM
Essence
-säilytyskoreilla.
Kansainvälinen
organisaatio
Kansainvälisen
myyntiorganisaation
vahvistaminen
Saksassa ja Ranskassa.
Myymälä-
osaamista
Yli 500 SmartStore™-
kampanja rekkaa ja yli 500
uutta hylly esillepanoa ympäri
Eurooppaa ja Pohjoismaita
suurten jälleenmyynti -
ketjujen kanssa.
Vuoden kohokohdat
Tunnustuksia
Uusi SmartStore™ Collect
Biowaste sai German Design
Awards 2024Winner”
-palkinnon erinomaisesta
tuotesuunnittelusta
kategoriassa “Eco Design”.
2024
Tammikuu Helmi-huhtikuu Kesä-elokuu Syyskuu Lokakuu Marraskuu Joulukuu
VASTUULLISUUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVUOSIKATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
7
Toimitusjohtajan katsaus
Orthexin tavoitteena on parantaa kuluttajien arkea käytännölli-
sillä, kauniilla ja kestävillä tuotteilla. Haluamme olla kuluttajien
vastuullisin vaihtoehto ja tarjota ajattomasti muotoiltuja,
laadukkaita ja turvallisia tuotteita, jotka on enenevässä määrin
tehty kierrätetyistä ja uusiutuvista raaka-aineista. Samalla
pienennämme tuotteidemme hiilijalanjälkeä ja pyrimme kohti
hiilineutraalia tuotantoa.
Matala kuluttajaluottamus ja asiakkaiden varovaisuus leimasivat vuotta
2024 ja liiketoimintaympäristö oli sen vuoksi normaalia vaisumpi. Tästä
huolimatta koko vuoden liikevaihto oli suurempi kuin koskaan ennen ja
kasvoi 4,4 % 89,7 milj. euroon (85,9).
Vuoden 2024 oikaistu EBITA laski ja oli 10,2 milj. euroa (10,9). Jos ottaa
huomioon Ruotsista vuonna 2023 saadun kertaluonteisen energian
hintatuen (0,7 milj. euroa), vertailukelpoinen EBITA parani 0,6 %.
Kannattavuuteen vaikuttivat tehtaiden ennakoiman myynnin kasvun
aiheuttamat korkeammat tuotantokustannukset, kaupallisten resurssien
vahvistaminen ja palkkainflaatio. Loppuvuodesta kannattavuuteen
vaikuttivat negatiivisesti myös kasvaneet luottotappiovaraukset.
Koko vuoden liiketoiminnan rahavirta kasvoi 16,1 % ja oli 11,8 milj. euroa
(10,2). Nettovelan ja oikaistun EBITDA:n suhde (velkaantumisaste) laski
ja oli kauden lopussa hyvä 1,4 (1,5).
Hallitus ehdottaa 0,22 euron osakekohtaista osinkoa, eli yhteensä
3,9 milj. euroa ja 63,9 % tilikauden tuloksesta. Tämä tarkoittaa kasvua
sekä osingon määrässä että prosentteina vuoteen 2023 verrattuna.
VASTUULLISUUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVUOSIKATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
8
Maantieteellisten markkinoiden kehitys
Vakaan ensimmäisen vuosipuoliskon ansiosta konsernin koko vuoden
laskutettu myynti kasvoi yhteensä 4,9 %. Pohjoismaiden laskutettu
myynti kasvoi 71,1 milj. euroon vuoden 2023 68,7 milj. eurosta. Muun
Euroopan laskutettu myynti kasvoi 10,0 % ennätykselliseen 20,3 milj.
euroon (18,5). Saavutimme siis pitkän aikavälin kasvutavoitteemme
laskutetun myynnin osalta eli +10 % Pohjoismaiden ulkopuolella.
Kasvaneiden luottoriskien takia toimituksia joillekin asiakkaille jouduttiin
loppuvuonna rajoittamaan ja tällä oli negatiivinen vaikutus myynnin
kasvuun Pohjoismaiden ulkopuolella.
Muun Euroopan laskutettu
myynti kasvoi 10 %.
Tuoteryhmien kehitys
Säilytys-tuoteryhmän kasvu jatkui edelleen ja kasvua kertyi 5,9 %
edellisvuoteen verrattuna. Orthex panostaa useiden uusien tuotteiden
lanseeraamiseen Säilytys-tuoteryhmässä. Kierrätetystä materiaalista
valmistettu moderni säilytyskorituotesarja SmartStore
TM
Essence oli
yksi vuoden 2024 merkittävä uutuustuote ja se sai tunnustusta myös
German Design Awards 2024 -kilpailussa erinomaisesta tuotesuunnit-
telusta. Säilytys-tuoteryhmän laskutettu myynti vastasi 68,9 % koko
vuoden 2024 laskutetusta myynnistä.
Keittiö- ja Koti ja puutarha -tuoteryhmät ovat perinteisesti vahvoja
Pohjoismaissa ja Keittiö-tuoteryhmän laskutettu myynti kasvoi 4,1 %
viime vuoteen verrattuna laajentuneen asiakasjakelun ja ruoansäilytys-
tuotteiden onnistuneen SmartStore
TM
-uudelleenbrändäyksen ansiosta.
Koti ja puutarha -tuoteryhmän laskutettu myynti oli samalla tasolla kuin
edellisenä vuonna.
Lisämyyntiä myymälänäkyvyydellä
Kasvustrategiamme, joka keskittyy eurooppalaisen ja kansainvälisen
kasvun vauhdittamiseen vastuullisuutta vahvasti painottaen, etenee
hyvin. Orthexin koko vuoden laskutettu myynti strategisilla Euroopan
markkinoillamme kasvoi 10,0 %. Keskitymme myymälänäkyvyyteen ja
yksi esimerkki tästä on yli 500:n SmartStore
TM
-hyllyesillepanon raken-
taminen suurille vähittäismyyntiketjuille Euroopassa ja Pohjoismaissa.
Jatkoimme kansainvälisen kaupallisen tiimimme vahvistamista
lisäämällä paikallisia resursseja Ranskassa ja Saksassa. Vahvemman
kansainvälisen läsnäolon tarkoitus on nopeuttaa kasvua alueella.
Kansainvälisten markkinoiden osuus Orthexin laskutetusta myynnistä
vuonna 2024 oli 22,9 % (21,9).
Kasvustragiamme
etenee hyvin.
VASTUULLISUUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVUOSIKATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
9
Matkamme kohti hiilineutraaliutta
Orthexin vastuullisuustyön päätavoite on pyrkiä kohti hiilineutraalia
tuotantoa vuoteen 2030 mennessä. Vuonna 2024 Orthex liittyi
Kiertotalouden green dealiin ja sitoutui korvaamaan neitseelliset raaka-
aineet kierrätetyillä ja uusiutuvilla raaka-aineilla. Kunnianhimoinen
tavoitteemme on kasvattaa kierrätettyjen ja uusiutuvien raaka-aineiden
osuus tuotannossamme 80 %:iin vuoteen 2030 mennessä. Vuonna
2024 kierrätettyjen ja uusiutuvien materiaalien osuus kasvoi 16,6 %:iin
(2023: 15,8 %).
Investoimme uutuustuotteisiin
Orthex investoi jatkuvasti uusiin tuotteisiin. Viimeisimpiä uutuustuottei-
tamme on pinottava lajitteluratkaisu Stack-it, joka täydentää palkittua
SmartStore™ Collect -sarjaamme. Kun lajitteluvaatimukset lisääntyvät,
laajennamme tätä sarjaa ja vastaamme samalla kuluttajien tarpeisiin
ja autamme vähittäismyyjiä tarjoamaan tuotteita, jotka ratkaisevat
päivittäisiä lajittelu- ja jätteenkäsittelytarpeita. Tuotesarja on tehty koko-
naisuudessaan kierrätetystä muovista, mikä tukee vastuullisuustavoit-
teidemme saavuttamista ja Orthexin jatkuvaa sitoutumista kierrätettyjen
ja uusiutuvien materiaalien käytön lisäämiseen tuotannossa. Tulevan
vuoden aikana lanseeraamme monia uusia, mielenkiintoisia tuotteita
ja teemme järjestelmällistä työtä jo lanseerattujen uutuustuotteiden
jakelun laajentamiseksi.
Vakaa suoritus
Vuoden 2024 liiketoimintaympäristöä leimasivat varovainen kuluttaja-
käyttäytyminen ja asiakkaiden epävarmuus. Vaikka inflaatiopaineet
hellittivät ja korot alkoivat laskea vuoden aikana, sillä ei ollut merkit-
tävää vaikutusta kysyntään. Orthex kuitenkin onnistui kasvattamaan
koko vuoden laskutettua myyntiä kaikissa tuoteryhmissä ja kaikilla
maantieteellisillä markkinoilla ja päättämään vuoden ennätykselli-
seen myyntineljännekseen. Vaikka olin odottanut suosiollisempaa
toimintaympäristöä ja vahvempaa kasvua, olen vakuuttunut siitä, että
suorituksemme antaa vahvan pohjan tulevalle kasvulle. Olen äärettömän
ylpeä työntekijöidemme osoittamasta tiimityöstä, yritteliäisyydestä ja
sitoutumisesta kasvustrategiamme toteuttamiseen. Kiitän sydämelli-
sesti kaikkia Orthexilla heidän merkittävästä panoksestaan läpi vuoden
sekä kaikkia asiakkaita ja sidosryhmiä luottamuksesta Orthexia kohtaan.
Alexander Rosenlew
toimitusjohtaja
VASTUULLISUUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVUOSIKATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
10
Ammattimainen toteutus
Teemme joka päivä kovasti työtä täyttääksemme
asiakkaidemme ja kuluttajien odotukset.
Jatkuva parantaminen
ja innovointi
Uskomme kehittymiseen jatkuvan
parantamisen kautta.
Pitkäaikainen ja vastuullinen
kehittäminen
Pyrimme minimoimaan ympäristövaikutuksemme
ja edistämään aktiivisesti kestävää kehitystä.
Kunnioittava tiimityö
Olemme sitoutuneet kehittämään työn-
tekijöitämme, osoittamaan kunnioitusta ja
edistämään terveyttä ja turvallisuutta.
Tarkoituksemme ja arvomme
Meitä inspiroi tarkoituksemme:
Teemme arjesta helpompaa kestävien ja
käytännöllisten tuotteiden avulla.
Orthex kehittää, suunnittelee, valmistaa ja mark-
kinoi käytännöllisiä kodintuotteita asiakkaille ja
kuluttajille. Valikoimamme perustuu houkuttele-
viin ja innovatiivisiin konsepteihin, vastuullisesti
valmistettuihin, pitkäikäisiin ja laadukkaisiin
tuotteisiin sekä tunnettuihin brändeihin.
VASTUULLISUUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVUOSIKATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
11
Orthexin kasvustrategian keskeiset tavoitteet ovat tulla Euroopan johtavaksi brändiksi
säilytystuotteissa ja vahvistaa Orthexin asemaa yhtenä Pohjoismaiden johtavista
kodintuoteyhtiöistä, jolla on vahvat brändit ja vastuulliset tuotteet.
Selkeä suunnitelma
johtavan aseman
vahvistamiseksi
Pohjoismaissa
Kasvun vauhdittaminen
kansainvälisillä
markkinoilla tiiviillä
asiakasyhteistyöllä
Kasvun vauhdittaminen
sähköisten kaupan käynti-
kanavien kautta
Markkinoiden
keskittyminen tarjoaa
kasvu mahdollisuuksia
1 2 3
Orthex aikoo kasvattaa Säilytys-tuoteryhmää
Pohjoismaissa kampanjoilla, laajentamalla myymälä-
esillepanoja ja lanseeraamalla uutuustuotteita.
Orthex tavoittelee kasvua Keittiö-tuoteryhmässä
keskittymällä vastuullisiin tuotteisiin ja jakelun
laajentamiseen.
Orthex näkee suuria kasvumahdollisuuksia
kansainvälisillä markkinoilla ja laajentumis-
strategiaa toteutetaan paikallisen läsnäolon
ja avainasiakkuuksien kautta. Avainasemassa
on Orthexin tuotteiden jakelun kehittäminen
Euroopassa sekä panostus strategisiin asiakkaisiin
ja uusasiakashankintaan.
Orthex hyödyntää verkkokaupan tarjoamia
kasvumahdollisuuksia vahvistamalla suhteita
verkko kauppayrityksiin ja tekemällä tiivistä
yhteistyötä monikanavastrategiaa toteuttavien
jälleenmyyjien kanssa.
Orthex näkee yritysostot yhtenä tärkeänä
mahdollisuutena saavuttaa yhtiön strate-
giset tavoitteet. Orthex aikoo huolellisesti
arvioida mahdollisuuksia yritysostoihin
Euroopassa. Yritysostoilla saavutettavat
synergiat liittyvät tyypillisesti tuotantoon,
myyntiin ja markkinointiin, logistiikkaan,
tuoteryhmälaajennuksiin, yleiskustannuksiin
ja vahvempaan neuvotteluasemaan.
Pohjoismaiden osuus Orthexin
laskutetusta myynnistä vuonna
2024 oli 77,1 prosenttia.
Kansainvälisten markkinoiden
osuus Orthexin laskutetusta
myynnistä vuonna 2024 oli
22,9 prosenttia.
Strategia
VASTUULLISUUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVUOSIKATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
12
Kasvustrategiaa tukevat kaupalliset tekijät
Säilytys-tuoteryhmässä kasvuun tähtäävien toimien
vauhdittaminen kansainvälisillä markkinoilla hyödyntäen
yhtiön pitkää kokemusta Pohjoismaissa.
Keittiö- ja Säilytys-tuoteryhmien jakeluverkostojen
samankaltaisuus mahdollistaa lisämyynnin hyödyntäen
Orthexin olemassa olevaa asiakasverkostoa.
Orthex pyrkii olemaan kuluttajan vastuullisin vaihtoehto
tarjoamalla laadukkaita, turvallisia, kestäviä ja ajattomasti
muotoiltuja tuotteita. Orthex pienentää tuotantonsa ja
tuotteidensa hiilijalanjälkeä lisäämällä kierrätettyjen ja
uusiutuvien raaka-aineiden käyttöä.
Orthex uskoo, että sillä on edellytykset olla vastuullisten
tuotteiden ensisijainen toimittaja.
Innovaatiot ovat tärkeä osa Orthexin kasvustrategiaa.
Uusien tuotteiden ja konseptien kehittämisessä Orthex
keskittyy helpottamaan kuluttajien arkea tuotteilla, jotka
ovat vastuullisia, käytännöllisiä ja ajattomasti muotoiltuja.
SELKEÄ SÄILYTYKSEEN KESKITTYVÄ
TUOTERYHMÄSTRATEGIA
EDELLÄKÄVIJÄ VASTUULLISUUDESSA KASVUA INNOVAATIOIDEN AVULLA
VASTUULLISUUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVUOSIKATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
13
Kasvu
Keskimääräinen liikevaihdon orgaaninen
kasvu yli 5 prosenttia vuodessa
konsernitasolla ja yli 10 prosenttia
Pohjoismaiden ulkopuolella (kasvu
paikallisessa valuutassa).
Kannattavuus
EBITA-marginaali ajan myötä yli 18
prosenttia (oikaistuna vertailukelpoisuu-
teen vaikuttavilla erillä).
Velkaantumisaste
Nettovelan ja oikaistun EBITDA:n suhde
alle 2,5. Velkaantumisaste voi väli-
aikaisesti ylittää tavoitteen (esimerkiksi
yritysostojen yhteydessä).
Osinkopolitiikka
Yhtiö pyrkii jakamaan vakaata ja ajan
myötä kasvavaa osinkoa kaksi kertaa
vuodessa yhteensä vähintään 50
prosenttia tilikauden tuloksesta.
Pitkän aikavälin
taloudelliset
tavoitteet
VASTUULLISUUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVUOSIKATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
14
VASTUULLISUUS
TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTIVASTUULLISUUSVUOSIKATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
15
Vuoden 2024 keskeiset vastuullisuustoimet
Kierrätettyjen ja
uusiutuvien materiaalien
osuus (käytetty kg) nousi
16,6 %:iin (2023: 15,8 %).
Henkilöstömme
työtyytyväisyyttä kuvaava
sitoutuneisuusindeksi
parani ja oli 81 asteikolla
1–100 (2023: 79).
Sairauspoissaolomme
laskivat 5,2 %:iin
(2023: 6,1 %).
Liityimme ensimmäisten
joukossa Kiertotalouden
Green Dealiin.
Sitoutumisemme eettisiin
liiketoimintakäytäntöihin
ja vastuullisuuteen
vahvistettiin SMETA-
auditoinnissa, joka on
maailman käytetyin
eettisen kaupan auditointi.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Lue lisää
Lue lisää
Lue lisää
Lue lisää
Lue lisää
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
16
Vastuullisuus Orthexissa
Vastuullisuudella on keskeinen rooli Orthexin kasvustrategian ja tärkeim-
pien tavoitteiden toteuttamisessa, kun tavoittelemme asemaa Euroopan
johtavana säilytystuotteiden valmistajana ja vahvistamme asemaamme
yhtenä Pohjoismaiden johtavista kodintuoteyhtiöistä. Vastuullisuus on
tärkeä osa kaikkea Orthexin päätöksentekoa, ja se ohjaa kehitys- ja
investointiohjelmaamme merkittävästi.
Lähestymistapamme vastuullisuuteen perustuu kestäviin tuotteisiimme,
vastuullisiin raaka-aineisiin ja hiilineutraaliustavoitteeseemme.
Lisäämme aktiivisesti kierrätettyjen ja uusiutuvien raaka-aineiden
osuutta tuotteissamme ja pyrimme jatkuvasti pienentämään toimin-
tojemme sekä tuotteidemme hiilijalanjälkeä. Science-Based Targets
-aloite (SBTi) on hyväksynyt Orthexin tieteeseen perustuvan lähiajan
päästövähennystavoitteen. Tämä tarkoittaa, että Orthexin ilmastotavoit-
teet tukevat tavoitetta rajoittaa maapallon lämpötilan nousu korkeintaan
1,5 celsiusasteeseen Pariisin ilmastosopimuksen mukaisesti.
Pyrimme minimoimaan ympäristövaikutuksemme ja edistämme
aktiivisesti kestävää kehitystä kaikissa toimissamme niin tuotannossa
kuin toimitusketjuissa. Otamme ympäristöasiat ennakoivasti huomioon
päätöksenteossamme.
Orthexin tuotteet ovat laadukkaita, turvallisia ja kestäviä ja ne valmiste-
taan huolellisesti ja ajatonta muotoilua hyödyntäen. Orthex ei valmista
kertakäyttötuotteita, vaan Orthexin tuotteet on tarkoitettu pitkäaikaiseen
käyttöön ja ne voidaan kokonaisuudessaan kierrättää kaikilla markkinoil-
lamme elinkaarensa päätyttyä.
Keskeiset ympäristöperiaatteemme ovat:
Teemme vain kestäviä tuotteita.
Minimoimme käyttämämme resurssit.
Käytämme vain kierrätettäviä materiaaleja.
Lisäämme kierrätettyjen ja uusiutuvien raaka-aineiden osuutta
tuotteissamme.
Orthex tukee kaikkia YK:n kestävän kehityksen seitsemäätoista
tavoitetta (SDG:t). Tunnistamiemme tärkeimpien vastuullisuuden osa-
alueiden perusteella olemme päättäneet Orthexin kannalta olennai-
simmat kestävän kehityksen tavoitteet sekä parhaat tavat edistää niitä.
Optimoimme aina raaka-aineiden käytön ja käytämme mahdollisim-
man paljon kierrätettyjä materiaaleja. Tuotteemme on suunniteltu
tuotannon ja kuljetuksen kannalta mahdollisimman tehokkaiksi, jotta
ne kuluttaisivat vähemmän energiaa. Suomen ja Ruotsin tehtaidemme
kaksi tärkeintä ympäristötavoitetta ovat sähkön käytön ja hävikin
vähentäminen. Kehittäessämme uusia tuotteita mietimme aina, miten
voisimme optimoida logistiikan. Tuotteiden kuljetuksessa minimoimme
pakkausten käytön.
Euroopan Unionin muovistrategiassa todetaan, että ”muovi on talouden
ja arkielämän kannalta tärkeä raaka-aine. Mekin uskomme, että muovi
on arvokas raaka-aine, jota tulee käyttää kestävien, uudelleenkäytet-
tävien ja kierrätettävien tuotteiden valmistukseen samaan tapaan kuin
me. Olemme ylpeitä voidessamme todeta, että kaikki vuonna 2024 lan-
seeratut SmartStore
TM
-uutuustuotteemme valmistetaan kestävästä
kierrätetystä muovista. Orthexin tuotteet ja resurssitehokkaat toiminnot
edistävät EU:n tavoitetta nopeuttaa kiertomuovitalouteen siirtymistä.
Orthex on sitoutunut innovaatioihin ja kestävään kehitykseen ja
osallistuu aktiivisesti tutkimusprojekteihin, joiden tarkoitus on edistää
kierrätettyjen ja uusiutuvien muovien käyttöä. Osallistumalla näihin
hankkeisiin pyrimme tarjoamaan kuluttajille mahdollisuuden valita
ympäristöystävällisempiä tuotteita nyt ja tulevaisuudessa. Kerromme
näistä hankkeista lisää myöhemmin tässä raportissa.
Orthexin ilmastotavoitteet tukevat
tavoitetta rajoittaa maapallon lämpötilan
nousu korkeintaan 1,5 asteeseen.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
17
Olennaisuusarviointi
Orthexin vastuullisuustyö ja -strategia perustuvat sidosryhmien
kanssa tehtyyn olennaisuusarviointiin, jonka tavoitteena on varmistaa,
että vastuullisuusohjelmamme keskittyy olennaisiin vastuullisuuden
osa-alueisiin. Edellinen vastuullisuuden olennaisuusarviointi toteutettiin
vuonna 2022 ja olennaisuutta käsiteltiin vuonna 2024 osana vuosittaista
strategian läpikäyntiä, eikä olennaisuudessa todettu merkittäviä
muutoksia.
Varmistamme, että vastuullisuus-
strategiamme on linjassa sidosryhmien
odotusten kanssa.
Olennaisuusmatriisissa vastuullisuuden osa-alueet on kuvattu sen
mukaan, miten tärkeitä ne ovat sidosryhmillemme ja mikä vaikutus niillä
on Orthexin liiketoimintaan. Matriisi perustuu vuoden 2022 olennaisuus-
arviointiin, minkä jälkeen vastuullisuusstrategia päivitettiin noudat-
tamaan ESG (Environmental, Social and Governance) -rakennetta.
Seuraava olennaisuusarviointi toteutetaan noudattaen ESG-rakennetta.
Orthexin olennaisuusmatriisi
YMPÄRIS SOSIAALINEN VASTUU TALOUDELLINEN VASTUU
Vaikutus Orthexin liiketoimintaan
Muovin kierrätys
Vastuulliset
raaka-aineet
Tuotannon hävikki
Päästöt
Energia
Tuoteturvallisuus
Työntekijöiden
hyvinvointi
Nolla tapaturmaa
Vaatimukset toimittajille
Tuotanto
Pohjoismaissa
Asiakkaiden vastuullisuustavoitteet
Kannattavuus ja kasvu
Vastuullisuusraportointi
Biodiversiteetti
Merkitys sidosryhmille
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
18
Orthexin vastuullisuusstrategia
Orthexin vastuullisuusstrategia noudattaa ESG-rakennetta ja se vahvis-
tetaan vuosittain kolmeksi vuodeksi eteenpäin. Vastuullisuusstrategian
läpikäynnin yhteydessä vuonna 2024 ei nähty tarvetta merkittä-
ville muutoksille.
Ympäristövastuu (Environmental)
Keskitymme ympäristö- ja ilmastovaikutustemme jatkuvaan minimoi-
miseen, ja päätavoitteemme on pyrkiä kohti hiilineutraalia tuotantoa
vuoteen 2030 mennessä. Keskeiset ympäristövastuun osa-alueemme
ovat ympäristön kannalta kestävät valinnat, resurssitehokkuus ja
vastuullinen tuotanto ja kulutus.
Sosiaalinen vastuu (Social)
Työntekijöiden hyvinvointi, tuoteturvallisuus ja asiakastyytyväisyys
ovat sosiaalisen vastuumme keskeisiä elementtejä. Orthex tavoittelee
tapaturmatonta työskentelykulttuuria, ja mittaamme suoritustamme
tapaturmataajuudella (LTIF).
Vastuullisuuden johtaminen (Governance)
Orthexin tapa tehdä liiketoimintaa ylittää soveltuvien lakien ja sään-
nösten vaatimukset – korkeat eettiset standardit ja rehtiys ovat mukana
kaikessa mitä teemme. Eettiset toimintaperiaatteemme ja toimittajien
toimintaohjeet määrittelevät liiketoimintamme keskeiset periaatteet.
Orthexin vastuullisuusstrategiaa, vastuullisuuden keskeisiä osa-alueita
ja niille asetettuja mittareita, tavoitteita ja saavutettuja tuloksia on
kuvattu kahdella seuraavalla sivulla.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
19
KPI:t
Osa-alueet
Työntekijöiden hyvinvointi
Tuoteturvallisuus
Asiakastyytyväisyys
Eettiset liiketoimintatavat
Läpinäkyvyys
Ympäristön kannalta kestävät valinnat
Resurssitehokkuus
Vastuullinen tuotanto ja kulutus
Vastuulliset materiaalit
Energiatehokkuus
Tuotannon hävikki
Hiilijalanjäljen pienentäminen
Työntekijöiden terveys ja turvallisuus
Nollatapaturmakulttuuri
Ttyytyväisyys
Turvalliset ja testatut tuotteet
Asiakastyytyväisyys
Etiikka ja rehtiys
Vastuullinen toimitusketju
Läpinäkyvä raportointi ja sitoutuminen
YMPÄRISTÖVASTUU SOSIAALINEN VASTUU VASTUULLISUUDEN JOHTAMINEN
TARKOITUS: Teemme arjesta helpompaa kestävien ja käynnöllisten tuotteiden avulla
Orthex suunnittelee, valmistaa, markkinoi ja myy käynnöllisiä kodintuotteita asiakkaille ja
kuluttajille. Valikoimamme perustuu houkutteleviin ja innovatiivisiin konsepteihin, vastuullisesti
tuotettuihin, pitkäikäisiin ja laadukkaisiin tuotteisiin sekä johtaviin tuotemerkkeihin.
3. Kiertotalouden edistäminen
4. Yhteistyö arvoketjuissa
1. Vastuullisten raaka-aineiden osuus vuonna 2030: 80 %
2. Energiatehokkuus ja uusiutuva energia
Toimenpiteet
TAVOITE 2030
Kohti hiilineutraalia tuotantoa
MISSIO
Vastuullisuustrategia
Näkökulmat
VISIO
Säilytystuotteiden ykkösbrändi Euroopassa ja johtava kodintuoteyhtiö Pohjoismaissa.
Vastuullisuuden edelläkävijä alalla.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
20
Tavoitteet ja mittarit
Orthexin vastuullisuustavoitteet ja keskeiset suorituskykymittarit (KPI:t)
Näkökulma Osa-alue KPI Mittari Tavoite Tulos 2022 Tulos 2023 Tulos 2024
E
YMPÄRISTÖ-
VASTUU
Ympäristön kannalta
kestävät valinnat
Vastuulliset materiaalit
Uusiutuvien ja kierrätettyjen materiaalien osuus (kg) 2030 > 80 % 13,6 % 15,8 % 16,6 %
Uusiutuvista ja kierrätetyistä materiaaleista
valmistettujen tuotteiden myynnin kasvu (%)
> 2 kertaa liikevaihdon kasvu
5,0 %
(Liikevaihto -5,2 %)
67 %
(Liikevaihto 2,3 %)
15 %
(Liikevaihto 4,4 %)
Resurssitehokkuus
Energiatehokkuus
Vähennä vuosittain 1 % vuoden 2022 tasoon
nähden (kWh/tuotettu kg)
1,059 vuonna 2025 1,092 1,025 1,024
Tuotannon hävikki Hävikkiaste 2024 < 1,42 %
1)
0,96 % 0,87 % 0,95 %
Vastuullinen tuotanto
ja kulutus
Hiilijalanjäljen
pienentäminen
Tuotannon hiilidioksidilaskelma (t CO2 ekv./v) Kohti hiilineutraalia tuotantoa 2030 mennessä 27 311
2)
30 019
2)
30 775
CO2 per tuotettu kg (kg CO2 ekv./v) Vähennä vuosittain
1,9
2)
2,0
2)
2,0
S
SOSIAALINEN
VASTUU
Työntekijöiden
hyvinvointi
Työntekijöiden terveys ja
turvallisuus
Sairauspoissaoloaste (tuotannon työntekijät) < 5 % 6,5 % 6,1 % 5,2 %
Nollatapaturmakulttuuri LTIF < 10 9 6 10,5
Työtyytyväisyys Sitoutuneisuusindeksi Jatkuva parantaminen UUSI 79 / 100 81 / 100
Tuoteturvallisuus
Turvalliset ja testatut
tuotteet
Kaikki elintarvikekontaktimateriaalit testattu 100 % 100 % 100 % 100 %
Asiakastyytyväisyys Asiakastyytyväisyys Asiakastyytyväisyysaste Jatkuva parantaminen 3,93 / 5 (2021) 4,08 / 5 4,08 / 5 (2023)
G
VASTUULLI SUUDEN
JOHTAMINEN
Eettiset
liiketoimintatavat
Etiikka ja rehtiys
Eettisiin toimintaperiaatteisiin sitoutuneiden
työntekijöiden osuus
100 % N/A 100 % 100 %
Vastuullinen toimitusketju
Toimittajien toimintaohjeisiin sitoutuneiden toimittajien
osuus (A- ja B-luokitellut toimittajat)
100 % N/A 88 % 100 %
BSCI:hin kuuluvien (riskimaiden) toimittajien osuus,
edustaa 90 % ostoarvosta
100 % 94 % 100 % 88 %
Läpinäkyvyys
Läpinäkyvä raportointi ja
sitoutuminen
CDP-raportointi Vähintään B-taso vuosittain B A- N/A
3)
Sitoutuminen Science-Based Targets -aloitteeseen Net Zero -tavoite hyväksytty v. 2025 mennessä N/A Työ kesken Työ kesken
1)
Uusi tavoite vuosille 2025 ja 2026: Hävikkiaste <1,0 %
2)
Luku on oikaistu vastaamaan päivitettyjä muovin päästökertoimia.
3)
Vuoden 2024 CDP-raportoinnin tuloksia ei ole vielä vahvistettu.
Tavoite saavutettu Työ kesken Tarvitaan toimenpiteitä Uusi tavoite
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
21
Keskitymme päästöjemme
vähentämiseen.
Ympäristövastuu:
Kiertotalouden edistäminen
Orthex pyrkii jatkuvasti minimoimaan vaikutustaan ympäristöön ja
ilmastoon. Valmistamamme tuotteet ovat korkealaatuisia ja tehty kes-
tämään vuosia tai jopa vuosikymmeniä. Vielä sen jälkeen, kun tuote on
kulutettu loppuun, se voidaan kierrättää ja materiaali käyttää uudelleen
muuhun tarkoitukseen.
Kaikilla tehtaillamme on ympäristöasioiden hallinnan ISO 14001
-sertifikaatti ja laadunhallinnan ISO 9001 -sertifikaatti. Panostamme
merkittävästi energiatehokkuuden lisäämiseen ja olemme pystyneet
vähentämään energiankulutustamme vuodesta toiseen.
Keskitymme vastuullisessa tuotannossa ja kulutuksessa kasvihuone-
kaasupäästöjen vähentämiseen, kierrätettävien ja uusiutuvien
raaka-aineiden osuuden lisäämiseen tuotannossamme ja muovien
kiertotalouden edistämiseen.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
22
Tiekarttamme kohti hiilineutraaliutta
vuoteen 2030 mennessä
Olemme asettaneet kunnianhimoisen tavoitteen ja pyrimme kohti
hiilineutraalia tuotantoa vuoteen 2030 mennessä. Tämän vuoksi
olemme simuloineet tiekarttamme kohti hiilineutraaliutta sisältäen
Scope 1, 2 ja 3 -päästöt.
Toiminnoistamme aiheutuvien suorien kasvihuonekaasupäästöjen
(Scope 1) ja ostetun energian tuotannosta aiheutuvien päästöjen
(Scope 2) lisäksi olemme sisällyttäneet tavoitteeseemme seuraavat
epäsuorat päästöt (Scope 3): ostetut tavarat ja palvelut, polttoainee-
seen ja energiaan liittyvät toimet, alkuvaiheen kuljetus ja jakelu sekä
toiminnoista syntyvät jätteet.
Scope 2 -päästömme ovat nolla, koska käytämme EPD-sertifioitua,
uusiutuvalla vesivoimalla tuotettua sähköä kaikissa tehtaissamme.
Lähes kaikki jäljellä olevat päästömme ovat peräisin raaka-aineista
(Scope 3), ja siksi panostamme kierrätettävien ja uusiutuvien
raaka-aineiden osuuden lisäämiseen tuotannossamme. Keskeiset
tekijät, jotka mahdollistavat etenemisemme kohti tavoitettamme,
ovat massatasemenetelmän soveltamisen laajentaminen (tästä lisää
myöhemmin tässä osiossa), innovaatiot, uudet raaka-ainelähteet sekä
muovin kierrätyksen ja kierrätysteknologian kehittyminen.
2030
Keskitymme
Scope 3
-pääsihin
Resurssitehokkuuden jatkuva parantaminen
Raaka-
aineiden
kehittäminen
Massatasemenetel
Jatkamme massatasemenetelmän käytön laajentamista, jotta
voimme tarjota kuluttajille vastuullisempia tuotteita.
100 %
uusiutuva
energia
Ei Scope 2
-päästöjä
Orthexin tiekartta kohti hiilineutraaliutta vuoteen 2030 mennessä
Innovaatiot
Investoimme uusien raaka-ainelähteiden tutkimiseen.
Kierrätysteknologia
Seuraamme tiiviisti muovin kierrätysteknologian,
mm. kemiallisen kierrätyksen, kehitystä.
2020
C02-päästöt
Panostamme kierrätettyjen
ja uusiutuvien raaka- aineiden
osuuden lisäämiseen
tuotannossamme.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
23
Valtaosa aiheuttamistamme kasvihuonekaasupäästöistä on peräisin ostetuista
tavaroista ja palveluista, kuten raaka-aineistamme, sekä myytyjen tuotteiden
käytöstä poistamisesta, kuten tuotteiden polttamisesta energiaksi. Jälkimmäinen
ei sisälly vuoden 2030 hiilineutraaliustavoitteeseemme. Tämä johtuu rajallisesta
mahdollisuudestamme vaikuttaa kuluttajien käyttäytymiseen – tuotteiden
kierrättämiseen tai pois heittämiseen käytön jälkeen – sekä muovinkierrätyksen
kehityksen vaikeasta ennustettavuudesta.
Koska tuotteitamme käytetään vuosikymmenten ajan, tuotteiden käyttöiän
päättyessä suurin osa muovista todennäköisesti kierrätetään. Huolimatta siitä,
että meillä on rajallinen vaikutus kuluttajien kierrätyskäyttäytymiseen, pyrimme
aktiivisesti lisäämään kuluttajien tietoisuutta muovinkierrätyksestä osallistumalla
erilaisiin kampanjoihin ja viestimällä asiasta kaikissa kanavissamme. Lisäksi teemme
merkittäviä investointeja tutkimukseen uusien menetelmien ja raaka-aineratkaisujen
löytämiseksi. Tutkimusinvestoinneistamme myöhemmin lisää tässä raportissa.
Päästökertoimet, joita käytetään Orthexin markkinaperusteisessa hiilijalanjäljen
laskennassa, perustuvat laajalti käytettyihin ja luotettaviin lähteisiin, kuten
Ecoinventin ja Spheran lisensoituihin tietokantoihin. Pyrimme pääasiassa
käyttämään laskennassa toimittajiltamme saatuja tietoja, mutta jos näitä ei
ole saatavilla, käytetään keskimääräisiä päästökertoimia. Vuonna 2024 em.
tietokantoihin tehtiin päivityksiä, mukaan lukien yksityiskohtaisempia tietoja
fossiilisten polttoaineiden toimitusketjuista ja tarkempia tietoja niihin liittyvistä
metaanivuodoista. Tämän seurauksena muovien päästökertoimet ja niihin liittyvät
päästöt kasvoivat. Tietojen vertailtavuuden säilyttämiseksi olemme päivittäneet
edellisten vuosien CO2-laskelmat päivitettyjä päästökertoimia noudattaen.
Vuonna 2024 suhteellinen hiilijalanjälkemme, joka eliminoi liiketoiminnan kasvun
vaikutuksen, pieneni hieman ja oli 2,0 kg CO2 ekv./kg (2023: 2,0 kg CO2 ekv./kg).
Tuotannon määrän kasvun vuoksi kokonaispäästömme nousivat hieman ja olivat
30 775 tonnia CO2-e (2023: 30 019 tCO2-e). Jatkamme kierrätettyjen ja uusiutuvien
raaka-aineiden osuuden lisäämistä tuotannossamme päästöjen vähentämiseksi.
Hiilijalanjälki 2020-2024 (tCO
2
ekv.)
Vuosi Scope 1 Scope 2 Scope 3 Yhteensä kg CO2 ekv./tuotantokilo
Myytyjen tuotteiden
käytöstä poistuminen
2020 72 3 052 30 274
1)
33 398
1)
2,
3
1)
27 280
2021 66 0 35 600
1)
35 666
1)
2,
2
1)
30 203
2022 74 0 27 237
1)
27 311
1)
1,
9
1)
26 534
2023 66 0 29 953
1)
30 019
1)
2,0
1)
30 047
2024 69 0 30 706 30 775 2,0 31 303
1)
Luku on oikaistu vastaamaan päivitettyjä muovin päästökertoimia.
Tuotannossa
syntyvät jätteet
Myytyjen
tuotteiden käytöstä
poistuminen
Ostetun
energian tuotanto
P
olttoaineisiin ja
energiaan liitty
toiminta
Kuljetus ja jakelu
ylävirtaan /
Orthexin suuntaan
O
stetut tuotteet
ja palvelut
Tuotantolaitosten
suorat päästöt
SCOPE 2
SCOPE 3
SCOPE 1
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
24
Vastuulliset raaka-aineet
Kierrätettyjen ja uusiutuvien raaka-aineiden osuuden lisääminen
Orthex edistää vastuullisuutta kaikissa tuotteen elinkaaren aikana
tehdyissä valinnoissa. Käytämme vain kestäviä ja kierrätettäviä
raaka-aineita ja minimoimme samalla niiden käytön sekä hyödyn-
nämme logistiikkaa tehokkaasti. Kasvihuonekaasupäästöjen (GHG)
vähentäminen ja kierrätettyjen ja uusiutuvien raaka-aineiden hankinnan
lisääminen ovat strategiamme ja vastuullisuusvisiomme ytimessä.
Tavoitteemme on nostaa tuotannossamme käytettyjen kierrätet-
tyjen ja uusiutuvien raaka-aineiden osuus 80 prosenttiin vuoteen
2030 mennessä. Vuonna 2024 tämä osuus (käytetty kg) kasvoi ja oli
16,6 % (2023: 15,8 %). Lisäksi kierrätetyistä ja uusiutuvista materiaa-
leista valmistettujen tuotteiden myynnin kasvu oli kolme kertaa koko
liikevaihdon kasvua nopeampaa. Kasvu johtui siitä, että olemme vuosina
2023 ja 2024 lanseeranneet useita uusia tuotteita, jotka on tehty
kierrätysmuovista ja siirtyneet käyttämään useissa tuotesarjoissa ISCC
PLUS -sertifioituja, massatasemenetelmällä valmistettuja kierrätettyjä
ja uusiutuvia raaka-aineita.
Uusiutuvat raaka-aineet
Uusiutuvista raaka-aineista valmistetut biopohjaiset muovit vähentävät
riippuvuuttamme rajallisista fossiilivaroista ja niiden hiilijalanjälki on
huomattavasti pienempi kuin fossiilipohjaisten muovien. Käytämme tällä
hetkellä GastroMax
TM
BIO -sarjan tuotteissamme kolmea uusiutuvaa
raaka-ainetta: puukuitua, sokeriruokoa ja risiiniöljyä. Kaikilla näillä
tuotteilla on OK Biobased -sertifikaatti, joka takaa tuotteiden biopoh-
jaisten raaka-aineiden osuuden. Ostamme uusiutuvat raaka-aineet
luotettavilta, pitkäaikaisilta toimittajilta ja vaadimme, että raaka-aineilla
on soveltuvat sertifikaatit.
Kierrätetyt raaka-aineet
Kierrätetystä materiaalista valmistettujen tuotteiden hiilijalanjälki
on pienempi kuin perinteisestä muovista valmistettujen tuotteiden
hiilijalanjälki. Olemme käyttäneet kierrätettyä muovia tuotannossamme
jo 1990-luvulta lähtien ja tällä hetkellä uusien tuoteinvestointien
lähtökohta on, että tuotteiden materiaali olisi joko kierrätettyä tai
uusiutuvaa. Olemme ylpeitä voidessamme todeta, että kaikki vuonna
2024 lanseeratut SmartStore
TM
-uutuustuotteemme valmistetaan
kestävästä kierrätetystä muovista.
Kierrätetystä muovista valmistettu SmartStore™ Recycled -tuote-
mallistomme on saanut Blue Angel -ympäristösertifikaatin, joka
myönnetään tuotteille ja palveluille, jotka noudattavat tiukkoja
ympäristöstandardeja.
Kierrätetystä materiaalista
valmistettujen tuotteiden hiili-
jalanjälki on jopa 60 % pienempi.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
25
SMARTSTORE
TM
COLLECT BIOWASTE  BIOJÄTE KIERTOON
EU:ssa on vuoden 2024 alusta alkaen edellytetty biojätteen lajit-
telun ja erilliskeräyksen lisäämistä. Kotitalouksille tehdyt jäteana-
lyysit ovat osoittaneet, että kolmannes jätteestä koostuu ruoka- tai
keittiöjätteestä. Biojätteen lajittelun avulla jäte voidaan prosessoida
oikein ja resurssit saadaan talteen ja tehokkaasti uudelleen kiertoon.
Biojätteen lajittelu on siis tärkeää. Tähän tarpeeseen toimme
markkinoille kodin biojätteen lajitteluun ja säilyttämiseen tarkoitetun
SmartStore™ Collect Biowaste -lajitteluastian. Tämän käytännöllisen
astian avulla halusimme tehdä biojätteen lajittelusta ja kuluttajien
arjesta helpompaa.
Kuten muutkin Collect-tuoteperheen lajitteluratkaisut, tämäkin
uutuustuote on saanut tunnustusta eri kilpailuissa. SmartStore
Collect Biowaste sai German Design Awards 2024 “Winner”
-palkinnon tyylikkään ja käytännöllisen suunnittelunsa ansiosta
kategoriassa “Eco Design. Lisäksi lajitteluastia valittiin yhdeksän
finalistin joukkoon Excellence in Housewares Awards 2024
-kilpailussa kategoriassa Excellence in Home Organisation.
Tyylikkään pohjoismaisen muotoilunsa ansiosta SmartStore
Collect Biowaste näyttää kauniilta minkä tahansa keittiötason
päällä ja kompaktin kokonsa ansiosta se sopii hyvin pieneenkin
keittiöön. Tämä tuote on täydellinen muodon ja toiminnallisuuden
yhdistelmä ja se valmistetaan kestävästä, kierrätetystä muovista
tehtaallamme Suomessa.
Orthex oli vuonna 2017 yksi maailman ensimmäisistä kulutustavarayri-
tyksistä, jotka ryhtyivät käyttämään kuluttajien kierrättämää pakkaus-
muovia uusien tuotteiden raaka-aineena, kun vaadittava teknologia
oli saatavilla. Nykyään Orthex hankkii kyseisen muovin EuCertPlast-
sertifioiduilta eurooppalaisilta toimittajilta. EuCertPlast-sertifikaatti
(Euroopan muovien kierrätyssertifikaatti) korostaa kierrätysmuovin
jäljitettävyyttä ja läpinäkyvyyttä Euroopan markkinoilla ja vahvistaa
muovin kierrätysprosessin laadun ja vastuullisuuden.
Käytämme myös teollisuudesta peräisin olevaa kierrätysmuovia.
Tämäkin materiaali hankitaan luotettavilta EuCertPlast-sertifioiduilta
toimittajilta. Toimittajat valmistavat raaka-aineen keräämällä
teollisuusmuovijätettä useista eri lähteistä, ja sekoitus voi vaihdella.
Teollisuusmuovijätettä syntyy esimerkiksi teollisessa pakkaamisessa,
ruiskuvalussa, lämpömuovauksessa, muovin valmistuksessa ja
teollisessa jalostuksessa.
Kaikki tuotteemme voidaan kierrättää.
Tuotteissamme käytetty muovi voidaan kierrättää noin 10 kertaa.
Käytännössä kierrätetty muovi on kuitenkin aina sekoitus eri-ikäisiä
muoveja, joista osa on kierrätetty muita useammin. Tästä syystä tuote
voidaan kokonaisuudessaan kierrättää lähes loputtomasti, vaikka jokin
osuus muovimassasta voidaan kierrättää 10 kertaa.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
26
Massatasemenetelmä muutoksen edistämiseksi
Läpinäkyvää ja elintarvikekontaktiin tarkoitettua muovituotetta on
edelleen vaikeaa tai jopa mahdotonta valmistaa kierrätysmuovista.
Jotta voimme antaa kuluttajille mahdollisuuden valita ympäristön
kannalta kestävämpiä tuotteita, olemme alkaneet käyttää kierrätettyjä
ja uusiutuvia raaka-aineita tuotteissamme soveltamalla massatase-
menetelmää. Massatasemenetelmä tarkoittaa, että kierrätetyt ja uusiu-
tuvat materiaalit sekoitetaan fossiilisiin materiaaleihin raaka-aineen
tuotantoprosessissa alla olevassa kuvassa esitetyllä tavalla. Tämä
vähentää fossiilipohjaisen muovin määrää maailmassa.
Vuonna 2024 Orthexin Lohjan ja Gnosjön tehtaiden ISCC PLUS -sertifi-
kaatit uusittiin. Tämän ansiosta pystyimme jatkamaan massataseme-
netelmällä valmistettujen kierrätettyjen ja uusiutuvien raaka-aineiden
käyttöä. Käytämme massatasemenetelmällä valmistettuja uusiutuvia
raaka-aineita mm. suosittujen SmartStore™ Compact ja Compact Clear
-säilytyslaatikoiden valmistuksessa. Massatasemenetelmän mukai-
sesti kukin tuote sisältää keskimäärin vähintään 20 % uusiutuvaa tai
kierrätettyä raaka-ainetta.
Lisäksi laajensimme ISCC PLUS -sertifioitujen uusiutuvien raaka-
aineiden käyttöä SmartStore™ Sustain -ruoansäilytysrasioihin. Näiden
tuotteiden valmistuksessa biopohjaisen muovin osuus on 80 %, ja se on
allokoitu tuotteisiin massatasemenetelmää soveltaen.
ISCC-sertifioitu
uusiutuva ja/
tai kierrätetty
raaka-aine
Fossiilinen
raaka-aine
Raaka-aineen
valmistusprosessi
Tuotteen
valmistus-
prosessi
Uusiutuva/kierrätetty ja fossiilinen
raaka-aine sekoitetaan keskenään.
Seuraamalla uusiutuvan/kierrätetyn
raaka-aineen määrää se voidaan
kohdistaa tiettyihin tuotteisiin.
Fossiilinen raaka-aine
Tavallinen
tuote
Sekoitettu raaka-aine
ISCC-sertifioitu tuote
Uusiutuvan/kierrätetyn raaka-aineen määrä
raaka-ainesekoituksessa dokumentoidaan ja
vahvistetaan läpi arvoketjun.
ISCC PLUS -sertifioitu sisältö on
kohdistettu tähän tuotteeseen
soveltamalla massatasemenetelmää.
Massatasetuotteissa on ISCC-logo.
ISCC PLUS -sertifioitu massatasemenetelmä
Massatasemenetelmän avulla voidaan dokumentoida ja seurata uusiutuvaa ja/tai kierrätett
materiaalia monimutkaisissa valmistusjärjestelmissä lopputuotteeseen asti.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
27
Investointeja vastuullisten raaka-
aineiden tutkimukseen
Panostamme tutkimukseen löytääksemme uusia menetelmiä
ja raaka-aineita
Haluamme antaa kuluttajille mahdollisuuden valita ympäristön kannalta
kestävämpiä tuotteita ja investoimme tutkimukseen uusien menetelmien
ja raaka-aineratkaisujen löytämiseksi. Orthex on mukana kolmessa laa-
jassa tutkimusprojektissa. Projektien tavoitteena on lisätä kierrätys- sekä
uusiutuvien muovien käyttöä ja edistää kiertotaloutta. Tutkimusprojektit
tukevat Orthexin vastuullisuusstrategian mukaista 2030 hiilineutraaliusta-
voitetta sekä tavoitetta lisätä vastuullisten raaka-aineiden käyttöä.
Syyskuussa 2022 Orthex käynnisti tutkimusprojektin tulevaisuuden
kierrätysmuovituotteiden kehittämiseksi. Projekti toteutetaan yhdessä
yhteistyökumppaneiden kanssa ja se jatkuu vuoden 2025 loppuun asti.
Projektin tavoitteina ovat kierrätysmuovin käytön lisäämiseen tähtäävän
ekosysteemin rakentaminen ja uuden tiedon tuottaminen kierrätys-
muovin käytöstä eri käyttökohteissa, erityisesti elintarvikekontaktiin
soveltuvissa tuotteissa. Tuotekehityksen ja testien tulokset ovat olleet
lupaavia ja osoittaneet, että kierrätysmuovi on ainakin periaatteessa
elintarvikekelpoista. Kannattavan teollisen mittakaavan tuotannon
aloittaminen vaatisi kuitenkin mm. lajitteluteknologian kehittymistä ja
muutoksia kierrätysmuovin käyttöä koskevaan sääntelyyn. Projekti on
osa laajaa Business Finlandin tukemaa ja Borealiksen vetämää SPIRIT
(Sustainable Plastics Industry Transformation) -ohjelmaa, jonka tavoit-
teena on muoviteollisuuden muutos kohti kestävämpää tulevaisuutta.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
28
ORTHEXIN TUTKIMUSHANKKEET LYHYESTI
Elintarviketurvallinen kierrätysmuovi: Yhdessä Fortumin ja
muiden Borealis SPIRIT -ohjelman toimijoiden kanssa Orthex
tutkii, voiko kierrätysmuovia käyttää elintarvikekontaktiin sovel-
tuvissa tuotteissa. Tämä laajentaisi vastuullisten materiaalien
käyttö mahdollisuuksia. Projekti-insinööri Unna Paavolainen
Orthexilta esitteli hankkeen tutkimustuloksia vuosittaisessa
SPIRIT-tapahtumassa.
PlastLIFE SIP-EU: Osana tätä seitsenvuotista yhteistyöprojektia
Orthex pyrkii tunnistamaan ja testaamaan uusia ympäristöystä-
vällisiä muoviraaka-aineita ja tuomaan markkinoille edistyksellisiä
uutuustuotteita.
Reusify-hanke: Reusify-hankkeessa keskitytään kertakäyttö-
pakkausten vähentämiseen ja tutkitaan, miten kertakäyttö-
pakkausten uudelleenkäyttöjärjestelmät voisivat toimia. Orthexin
tavoitteena tässä projektissa on löytää ratkaisuja ammattikeittiöiden
kertakäyttötuotteiden korvaamiseen uudelleenkäytettävil
ruoansäilytys- ja -kuljetusastioilla.
Muoviteollisuuden muutos kohti
kestävämpää tulevaisuutta.
Orthex osallistuu tammikuussa 2023 käynnistyneeseen seitsenvuo-
tiseen laajaan yhteistyöhankkeeseen muovien kiertotalouden edistä-
miseksi. Ympäristöministeriön ja Suomen ympäristökeskuksen (SYKE)
luotsaama PlastLIFE SIP-EU-hanke kuuluu EU:n LIFE-ohjelmaan. Osana
PlastLIFE SIP-EU-hanketta Orthexin työpaketin tavoitteena on löytää
uusia potentiaalisia, ympäristöystävällisiä muovin raaka-aineita, testata
niitä tuotannossa sekä valmiina tuotteina, ja lopulta tuoda markkinoille
uusia tuotteita. Esimerkkejä tämän työn tuloksista ovat Orthexin lansee-
raamat uutuustuotteet SmartStore
TM
Bedroller -sängynaluslaatikko ja
SmartStore
TM
Stack-it -lajitteluratkaisu, joiden valmistuksessa käytetään
uusia kierrätettyjä muovin raaka-aineita.
Orthex on mukana myös vuonna 2024 alkaneessa Reusify-projektissa,
jossa pyritään kertakäyttöpakkausten vähentämiseen. Projektissa on
mukana useita eri toimijoita, koska yhteistyö koko arvoketjussa on
edellytys kiertotaloudelle. Projektin tavoitteena on lisätä pakkausten
uudelleenkäyttöä tuottamalla uutta tietoa ja osaamista siitä, miten
uudelleenkäyttö olisi mahdollista toteuttaa ja millaista järjestelmää
se vaatisi.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
29
REUSIFYHANKE TÄHTÄÄ KERTAKÄYTTÖPAKKAUSTEN VÄHENTÄMISEEN
Orthex on mukana vuonna 2024 alkaneessa Reusify-hankkeessa.
Hankkeen tavoitteena on vähentää kertakäyttöpakkausten määrää
kehittämällä uudelleenkäytön mahdollistavia pakkausjärjestelmiä.
Orthexin tavoitteena tässä projektissa on löytää vaihtoehtoisia
ruoansäilytys- ja kuljetusastioita erityisesti ammattikeittiöissä
käytettäville kertakäyttötuotteille.
Hankkeessa keskitytään uuden tiedon ja asiantuntemuksen
luomiseen uudelleenkäytettävien pakkausjärjestelmien toteutta-
misesta. Hankkeessa tutkitaan uudelleenkäytön eri ulottuvuuksia,
kuten ekosysteemejä, liiketoimintamalleja, kiertopakkausratkaisuja
ja kestävän kehityksen skenaarioita. Tutkimuksessa analysoidaan
myös kuluttajien kokemuksia ja hyväksyntää.
Reusify-hankkeen tavoitteena on luoda uutta tietoa ja erityisosaa-
mista uudelleenkäytön mahdollistavien pakkausjärjestelmien käyt-
töönotosta ja sitä kautta uusia vientimahdollisuuksia suomalaisille
teollisuuden toimijoille. Aloitteen odotetaan edistävän merkittävästi
kiertotaloutta vähentämällä fossiilisten pakkausmateriaalien
käyttöä ja vastaamalla pakkausjätehaasteisiin.
Reusify-hanke on kahden ja puolen vuoden mittainen tutkimus- ja
kehitystyöaloite, jota vetävät Teknologian tutkimuskeskus VTT Oy ja
Vaasan yliopisto. Hankkeessa on mukana 21 sidosryhmäorganisaa-
tiota Orthex mukaan lukien ja sen pääasiallisena rahoittajana toimii
Business Finland. Hanke on osa laajempaa Borealiksen vetämää
SPIRIT (Sustainable Plastics Industry Transformation) -ohjelmaa.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
30
Resurssitehokkuus
Tehokkaat toimintomme säästävät luonnonvaroja
Orthexin toiminnot ovat resurssitehokkaita ja niillä on minimaalinen
vaikutus ympäristöön ja paikalliseen biodiversiteettiin. Keskitymme
resurssitehokkuuden optimoinnissa energiatehokkuuden parantamiseen
ja tuotannon hävikin vähentämiseen. Pyrimme aina säästämään
luonnonvaroja ja muita resursseja.
Koska käytämme vesivoimalla tuotettua energiaa kaikilla tehtaillamme,
energiankulutuksemme per tuotettu kilo väheni edelleen vuonna 2024,
mikä kertoo parantuneesta energiatehokkuudesta. Vuoden 2020 keski-
arvoon verrattuna olemme käyttäneet 9,5 % vähemmän energiaa
tuotettua kiloa kohti.
Voimme parantaa toimintojemme energiatehokkuutta merkittävästi
myös korvaamalla vanhoja koneita energiatehokkailla koneilla.
Energiatehokkaisiin koneisiin tehdyt investoinnit ovat osaltaan
auttaneet vähentämään Orthexin energiankulutusta merkittävästi kuten
oheisesta taulukosta käy ilmi. Energiatehokkuustavoitteemme vuosille
2023–2025 on vähentää energiankulutusta 1 % vuosittain vuoden
2022 tasoon nähden.
Energiankulutuksen kehitys vuosina 2020–2024 (kWh/kg)
Vuosi Tulos Tavoite
2020 1,131 1,145
2021 1,100 1,106
2022 1,092 1,073
2023 1,025 1,081
2024 1,024 1,070
Optimoimme tuotantomme siten, että heikkolaatuisten tuotteiden
tai tuotannon hävikin määrä minimoidaan. Jos hävikkiä syntyy
toimistamme huolimatta – yleensä tuotannon aikana tapahtuvan
väri- tai materiaalimuutoksen takia – voimme käyttää siitä suuren osan
uudelleen muun tuotannon raaka-aineena. Tällöin varsinaista hävikkiä ei
käytännössä synny lainkaan. Tavoitteemme on, että tuotannon hävikin
osuus (hävikkituotteiden kustannukset verrattuna tuotantomäärään)
on alle 1 %:n vuosina 2025 ja 2026. Vuonna 2024 hävikin osuus jäi
reilusti alle asetetun tavoitteen, vaikka se nousikin hieman ja oli 0,95 %
(2023: 0,87 %).
Tuotannon hävikin vähentäminen vuosina 2020–2024
(hävikkituotteiden kustannukset verrattuna tuotantomäärään, %)
Vuosi Tulos Tavoite
2020 1,09 % 1,50 %
2021 0,98 % 1,50 %
2022 0,96 % 1,47 %
2023 0,87 % 1,45 %
2024 0,95 % 1,42 %
Kaikissa tehtaissamme on suljetun kierron vedenkäyttöjärjestelmä.
Toiminnot käyttävät jäähdytysvettä valmistusprosesseissa, ja vesi kier-
rätetään kokonaan tuotannossa. Toiminnoistamme ei synny jätevettä,
emmekä laske vettä luontoon.
Koska tuotteemme sisältävät vain raaka-aineita ja väriaineita, käytämme
tuotannossamme vain hyvin pieniä määriä kemikaaleja. Joitakin
kemikaaleja käytetään muihin tarkoituksiin, kuten puhdistukseen.
Rajoitamme myös raaka-aineiden valmistuksessa käytettyjä kemikaa-
leja noudattamalla Substitute It Now (SIN) -luetteloa. SIN-luettelo on
tietokanta kemikaaleista, joiden käyttöä todennäköisesti rajoitetaan
tai jotka kielletään kokonaan EU:ssa. Luettelon on tarkoitus tukea
organisaatioita haitallisten aineiden tunnistamisessa ja korvaamisessa
EU:n REACH-kemikaalimääräyksen kriteerien mukaisesti.
Toiminnoistamme ei synny jätevettä,
emmekä laske vettä luontoon.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
31
UUSIA VÄREJÄ KAHVINPOROISTA
Orthexin GastroMax
TM
BIO-kattaustuotteet kaipasivat uutta ilmettä
ja trendikkäitä värejä. Tavoitteena oli löytää innovatiivinen ja
kiertotaloutta edistävä ratkaisu. Monien eri tutkimusvaiheiden ja
testien jälkeen kattaustuotteiden värimateriaaleiksi valikoituivat
kahvinporot ja maaperästä löydettävät mineraalit.
Vastuullisuustutkija Gunter Paulin mukaan maailmanlaajuinen
kahvintuotanto tuottaa yli 23 miljoonaa tonnia jätettä vuosittain.
Kuluttajille tämä jäte näkyy käytettyinä kahvinporoina, jotka
laitamme jäteastiaan kahvin keittämisen jälkeen. Kahvinporot
ovatkin kasvisten ja hedelmien ohella kotitalouksien tavanomaisinta
biojätettä.
Orthexin GastroMax
TM
BIO-kattaustuotteiden väreissä käytetyt
kahvinporot ovat Saksassa kylmäpaahdetun kahvin tuotannon
sivuvirtoja. Kylmänä paahdettua kahviuutetta käytetään esimerkiksi
ruokakaupoista löytyvissä valmiskahveissa.
Kahvipilkut auttavat kuluttajaa tunnistamaan tuotteet ensisilmäyk-
sellä uusiutuvista raaka-aineista valmistetuiksi. Kahvijäämistä ja
mineraaleista tehdyillä väreillä on myös uutuusarvoa, ja ne auttavat
erottamaan tuotteet kilpailijoiden tuotteista. GastroMax
TM
BIO
muoviastiat ovat kevyitä, hygieenisiä ja kestäviä. Ne sopivat erin-
omaisesti piknikille, grillaushetkeen, retkeilyyn ja muuhun ulkona
syömiseen ja ovat vastuullinen vaihtoehto kertakäyttöastioille.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
32
Biodiversiteetti
Vaikutuksemme luonnon monimuotoisuuteen tulevat
toimitusketjuistamme
Orthexin toiminnot ovat resurssitehokkaita ja niillä on minimaalinen
vaikutus ympäristöön ja paikalliseen biodiversiteettiin. Epäsuorat vaiku-
tuksemme luonnon monimuotoisuuteen tulevat toimitusketjuistamme, ja
olemme yhdessä Kemianteollisuus ry:n ja muiden jäsenyritysten kanssa
laatineet toimialatason pitkän aikavälin biodiversiteettivision, -tavoitteet
ja tiekartan. Kemianteollisuuden merkittävimmät tunnistetut vaikutukset
biodiversiteettiin liittyvät raaka-aineiden toimitukseen. Näihin kuuluvat
kasvihuonekaasupäästöt, muutokset maan- ja vedenkäytössä ja
luonnonvarojen käyttö ja hyödyntäminen.
Jatkoimme vuoden 2024 aikana yhteistyötä Kemianteollisuus ry:n
kanssa tavoitteena luoda toimialalle yhteiset mittarit, joilla mitataan ja
seurataan yritysten vaikutuksia luonnon monimuotoisuuteen tulevien
vuosien aikana.
Muovin kierrätyksen edistäminen
Olemme Orthexilla vakaasti sitä mieltä, että muovi kuuluu kiertoon,
ei luontoon. Muovi on arvokas materiaali ja muovin kierrättäminen on
vastuullinen teko kestävän tulevaisuuden puolesta.
Orthex on osa arvoketjua, joka mahdollistaa kierrätettyjen muovipak-
kausten uuden elämän. Edistämme aktiivisesti muovien kierrätystä
viestintäkanavissamme ja erilaisissa tapahtumissa, ja käymme
samalla keskustelua relevanttien toimijoiden kanssa. Orthex kasvattaa
kierrätystietoisuutta myös yhteistyössä asiakkaidensa kanssa. Vuonna
2024 olimme mukana @rinkikierrätys-kampanjassa lisätäksemme
kuluttajien tietoisuutta muovin kierrätyksen tärkeydestä.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
33
Sosiaalinen vastuu:
Turvallinen työympäristö ja
testatut tuotteet
Työntekijöiden hyvinvointi
Meidän vastuullamme on varmistaa, että jokainen tuntee olonsa
töissä turvalliseksi ja motivoituneeksi, nauttii työympäristöstään ja voi
vaikuttaa jatkuvan parantamisen avulla. Tämän vuoksi pyrimme hallitse-
maan työterveys- ja turvallisuusriskejä, suoritamme ennalta ehkäiseviä
toimia, koulutamme työntekijöitämme sekä arvioimme ja parannamme
työtämme jatkuvasti. Tällä alueella ja yleensäkin onnistumisen avainte-
kijöitä ovat johtajuus, sitoutuminen ja osallistuva henkilöstö. Seuraamme
edistymistämme kuukausi- ja vuosiraporttien ja kokousten avulla.
Työturvallisuus
Orthex tavoittelee tapaturmatonta työskentelykulttuuria. Haluamme
varmistaa, että kaikki työntekijämme voivat työskennellä turval-
lisesti joka päivä. Keskitymme ehkäisemään työtapaturmia, joten
kannustamme työntekijöitämme ilmoittamaan kaikista läheltä piti
-tilanteista, vaarallisista käytännöistä ja muista turvallisuuteen liittyvistä
havainnoista. Kaikki ilmoitukset tutkitaan tarkasti, ja samankaltaisten
tilanteiden toistuminen pyritään estämään ehkäisevillä toimilla.
Kemikaalien turvallisen käytön varmistamiseksi työntekijöillämme
on käytössään dokumentit, jotka sisältävät tietoja kemikaalien
vaarallisuudesta, asianmukaiset käyttöohjeet sekä ohjeet vaadituista
suojavarusteista. Toimittajien toimintaohjeen (Supplier Code of Conduct)
mukaisesti vaadimme myös toimittajia varmistamaan työntekijöilleen
turvallisen ja terveellisen työympäristön.
Orthexin toiminnot on tarkastettu työterveyttä ja -turvallisuutta
koskevan ISO 45001 -sertifikaatin mukaisesti. Sertifikaatti kattaa vaati-
mukset ja ohjeet työterveyttä ja -turvallisuutta koskevan hallintajärjes-
telmän luomiseksi. Sen tavoitteena on auttaa organisaatioita estämään
työhön liittyvät tapaturmat ja terveysongelmat sekä parantamaan
työterveyttä ja -turvallisuutta.
Vuonna 2024 Lohjan tehtaallamme tehtiin myös ensimmäinen SMETA-
auditointi ja Tingsrydin tehtaamme arvioitiin toista kertaa. Molemmat
kohteet arvioitiin perusteellisesti työterveyden ja -turvallisuuden,
työolojen, ympäristönsuojelun sekä liiketoimintakäytäntöjen osalta.
Ulkoiset auditoinnit, kuten SMETA – maailman käytetyin eettisen kaupan
auditointi – auttavat meitä tunnistamaan mahdollisia kehittämiskohteita
ja varmistamaan, että ylläpidämme korkeita standardeja kaikissa
toiminnoissamme.
Mittaamme työturvallisuutta tapaturmataajuudella (LTIF – Lost-Time
Injury Frequency), joka mahdollistaa turvallisuussuorituksemme
vertailun muihin yrityksiin, koska tämä mittari on laajalti käytössä
verrokkiyhtiöissä. Määrittelimme vuoden 2024 tapaturmataajuuden
tavoitteeksi koko henkilöstön osalta alle 10 poissaoloon johtanutta
tapaturmaa miljoonaa tehtyä työtuntia kohden, mikä on selvästi alle
Suomen teollisuuden tapaturmataajuuden. Vuonna 2024 työntekijöi-
demme tapaturmataajuutta kuvaava luku valitettavasti heikkeni ja oli
10,5 (2023: 6). Työtapaturmat eivät onneksi olleet vakavia.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
34
Terveys ja hyvinvointi
Uskomme, että työntekijöiden terveys ja hyvinvointi muodostavat
tärkeän osan heidän työkyvystään. Huolehdimme työntekijöidemme
työkyvystä tarjoamalle heille laadukasta työterveyshuoltoa. Edistämme
myös varhaisen välittämisen mallia, jolla pyritään ehkäisemään ja
havaitsemaan ajoissa työntekijöiden terveyteen, turvallisuuteen ja
hyvinvointiin liittyvät negatiiviset kehityssuunnat. Mallin ansiosta
esihenkilöt voivat tarjota asianmukaista ja oikea-aikaista tukea työn-
tekijöille sekä edistää vuoropuhelua osana yrityskulttuuriamme.
Mittaamme tehtailla työskentelevien työntekijöidemme terveyttä ja
hyvinvointia suorituskykymittarilla, joka koskee sairauspoissaoloja
(prosenttiosuus kaikista teoreettisista työtunneista). Tavoitteenamme
on saavuttaa alle 5 %:n taso. Vuonna 2024 sairauspoissaolot laskivat
5,2 %:iin (2023: 6,1 %). Priorisoimme työntekijöidemme terveyttä ja
hyvinvointia ja ohjeistamme heitä pysymään kotona, jos heillä on pie-
niäkään sairauteen viittaavia oireita. Jatkamme myös hybridi-työmallia,
jossa etätyö- ja toimistopäivät vaihtelevat tilanteen mukaan.
Henkilöstöhallinto
Henkilöstöhallinnon osalta keskitymme kehittämään organisaatiota,
jossa on motivoituneita ja osaavia työntekijöitä ja päteviä johtajia, ja
mahdollistamaan samalla kaikille jatkuvan parantamisen. Orthexin
kehityskeskusteluprosessi ohjaa työntekijöiden suoritusta ja kehitystä.
Kunkin tiimin jäsenet arvioivat esihenkilönsä suoritusta vuosittain, ja
kaikille työntekijöille tarjotaan mahdollisuus antaa ja vastaanottaa
rakentavaa palautetta. Tämä auttaa varmistamaan, että kaikilla on
mahdollisuus vaikuttaa omaan kehitykseensä.
Vuosittaiset henkilöstökyselyt ja niiden seurantakyselyt ovat myös
tärkeä osa Orthexin henkilöstöjohtamista. Vuosittainen henkilöstökysely
keskittyy seuraaviin osa-alueisiin: sitoutuneisuus, johtajuus, tiimin
tehokkuus, organisatorinen ja sosiaalinen työympäristö ja yritysjohto.
Henkilöstökyselyn vastausprosentti oli tänäkin vuonna erinomainen 98
% (2023: 98 %).
Mittaamme henkilöstön työtyytyväisyyttä sitoutuneisuusindeksillä
ja olemme asettaneet tavoitteeksi parantaa tulosta vuosittain.
Sitoutuneisuuden ja organisaation kannattavuuden välillä on merkittävä
yhteys. Kahdeksaan motivaatioon ja sitoutumiseen liittyvään kysymyk-
seen saatujen vastausten perusteella henkilöstön sitoutuneisuusindeksi
vuonna 2024 parani ja oli 81/100 (2023: 79/100).
Henkilöstökysely auttaa tunnistamaan henkilöstöön liittyviä vahvuuksia
ja kehittämiskohteita. Jokainen tiimi keskusteli kyselyn tuloksista ja
laati suunnitelmat kehitystoimenpiteistä, joiden tuloksia ja toteutumista
seurataan säännöllisesti.
Työntekijöiden palaute auttaa
meitä luomaan turvallisen ja
motivoivan työympäristön.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
35
Monimuotoisuus ja osallistaminen
Edistämme tasa-arvoa emmekä suvaitse minkäänlaista syrjintää.
Työntekijämme voivat järjestäytyä vapaasti, ja kunnioitamme ammatti-
liittoja sekä henkilöstön edustajia ja käymme heidän kanssaan avointa
keskustelua. Henkilöstökyselymme vahvistaa, että ihmisiä kohdellaan
työssä oikeudenmukaisesti sukupuolesta, iästä tai kulttuuritaustasta
riippumatta ja että jokainen voi ilmaista mielipiteensä turvallisesti ja
vapaasti ja tuntea olevansa osa laajempaa kokonaisuutta.
Orthexin palveluksessa oli vuoden lopussa 312 työntekijää, mikä on
hieman vähemmän kuin vuoden 2023 lopussa (318). Työntekijöiden
jakautumista eri toimintojen ja sukupuolen osalta on kuvattu oheissa
graafeissa. Näiden osalta merkittävin muutos vuonna 2024 tapahtui
johtoryhmässä, jossa naisten osuus nousi 25 %:sta 33%:iin.
Jatkuva parantaminen
Käytössämme on sisäinen raportointijärjestelmä, jonka kautta työntekijät
voivat tehdä kehitysehdotuksia, ilmoituksia poikkeavasta toiminnasta tai
turvallisuusilmoituksia mm. tapaturmista tai läheltä piti -tilanteista. Kukin
ehdotus tai ilmoitus arvioidaan ja dokumentoidaan. Olemme tehneet näiden
työntekijöiden havaintojen perusteella useita parannuksia esimerkiksi työs-
kentelytapoihin, työympäristöön ja turvavarusteisiin. Tavoitteemme on, että
jokainen tuotantolaitoksen ja varaston työntekijä tekee vuosittain vähintään
yhden kehitysehdotuksen. Vuonna 2024 saimme 224 kehitysehdotusta,
mikä on selvästi enemmän kuin vuonna 2023 (148), mutta emme siitä
huolimatta täysin saavuttaneet tavoitettamme. Vuonna 2025 viestimme
entistä aktiivisemmin kehitysehdotusten tärkeydestä henkilökunnalle.
Tuotanto (160)
Varasto (66)
Myynti (53)
Hallinto (19)
Markkinointi (14)
Henkilömäärä
toiminnon
mukaan
Yht. 312
Miehet 54 %
Naiset 46 %
Työntekijöiden
sukupuolijakauma
Miehet 67 %
Naiset 33 %
Johtoryhmän
sukupuolijakauma
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
36
Tuoteturvallisuus
Varmistamme, että tuotteemme ovat turvallisia käyttää
Tuoteturvallisuus on meille ensiarvoisen tärkeää. Olemme ylpeitä
voidessamme tarjota tuotteita, jotka valmistetaan turvallisista ja
korkealaatuisista raaka-aineista, joiden ansiosta tuotteet ovat kestäviä,
käytännöllisiä ja turvallisia käyttää. Noudatamme kaikkia asianmukaisia
tuoteturvallisuusmääräyksiä ja -ohjeita, kuten EU:n kuluttajatuotteita
koskevaa yleistä tuoteturvallisuusasetusta, asetusta elintarvikkeen
kanssa kosketukseen joutuvien materiaalien ja tarvikkeiden hyvistä
tuotantotavoista ja asetusta elintarvikkeiden kanssa kosketukseen
joutuvista muovisista materiaaleista ja tarvikkeista.
Kaikki perinteisestä muovista valmistetut tuotteemme ovat BPA-vapaita
eivätkä ne sisällä ftalaatteja. Kierrätetty muovi on myös testatusti
turvallista, mutta sitä ei voi käyttää elintarvikekontaktiin tarkoitetuissa
tuotteissa, koska se on peräisin useista eri muovituotteista.
Vuonna 2022 voimaan tulleen kierrätysmuoviasetuksen tavoitteena on
lisätä kierrätysmuovimateriaalin käyttöä elintarvikekontaktimateriaa-
leissa ja toisaalta varmistaa kierrätysmuovin turvallisuus. Elintarvikkeen
kanssa kosketukseen tulevien kierrätysmuovimateriaalien ja -tarvik-
keiden on oltava sekä kemiallisesti että mikrobiologisesti turvallisia.
Seuraamme tiiviisti tämän alan kehitystä ja etsimme jatkuvasti uusia,
turvallisia kierrätysmuovin raaka-ainelähteitä. Euroopan ruokaturval-
lisuusviraston (European Food Safety Authority) hyväksyntäprosessi
uuden ruokakontaktiin tarkoitetun kierrätysraaka-aineen rekisteröimi-
seen on pitkäjänteinen prosessi, joka vaatii paljon raaka- ainetestausta,
prosessin validointia ja muuta varmistusta prosessin toimivuudesta
ja siitä että kierrätysraaka-aine on varmasti turvallista käyttää
ruokakontaktissa.
Noin 90 % Orthexin tuotteista valmistetaan tehtaillamme Suomessa
ja Ruotsissa. Huolellisesti valitut toimittajat valmistavat loput 10 %
pääasiassa Kaukoidässä. Teemme yhteistyötä vain suurten ja luotetta-
vien toimittajien kanssa, jotka noudattavat kaikkia elintarvikekontaktiin
tarkoitettuja materiaaleja koskevia säännöksiä ja testaavat raaka-
aineensa. Lisätietoja yhteistyöstämme toimittajien kanssa on kohdassa
Vastuullinen hankinta.
Tuoteturvallisuus on meille
ensiarvoisen tärkeää.
Elintarvikekontaktiin tarkoitetut tuotteet
Noudatamme kaikkia EU:n säännöksiä elintarvikekontaktiin tarkoite-
tuissa tuotteissamme. Kaikki tällaiset tuotteet testataan säännöllisesti
itsenäisissä akkreditoiduissa testilaboratorioissa tuoteturvallisuuden
varmistamiseksi. Esimerkiksi lounasrasioiden lämmönkestävyys
testataan erikseen, jotta voidaan varmistaa, ettei ruokaan liukene aineita
lämmityksen aikana. Nämä yksityiskohdat on tarkennettu tuotekoh-
taisissa vaatimustenmukaisuuslausunnoissa. Lisäksi tuotteissa ja pakka-
uksissa olevat symbolit kertovat, mitä lämpötiloja tuote kestää ja voiko
sitä käyttää esimerkiksi mikroaaltouunissa, jääkaapissa tai astianpesu-
koneessa. Lisätietoja symboleista on osoitteessa www.orthexgroup.fi
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
37
Asiakastyytyväisyys
Autamme asiakkaitamme saavuttamaan vastuullisuustavoitteensa
Orthex palvelee erilaisia vähittäiskauppiaita, kuten perinteisiä lähikaup-
poja, erikoistavara- ja rautakauppoja, verkkokauppoja sekä tavarataloja.
Kuluttajat – eli asiakkaidemme asiakkaat – ovat meille myös tärkeä
sidosryhmä. Uskomme, että tyytyväiset asiakkaat ja kuluttajat ovat
kannattavan ja kasvavan liiketoiminnan edellytys. Teemme parhaamme
vastataksemme asiakkaidemme ja kuluttajien odotuksiin ja jopa
ylittääksemme ne. Pyrimme olemaan asiakkaidemme ensisijainen
arvoa luova kumppani. Kun kasvatamme uusiutuvien ja kierrätettyjen
raaka-aineiden osuutta tuotannossamme ja etenemme kohti hiilineut-
raaliutta, voimme paremmin auttaa asiakkaitamme saavuttamaan omat
vastuullisuustavoitteensa.
Osallistumme aktiivisesti asiakkaidemme vastuullisuustyöhön ja
tarjoamme heille dataa ja tietoja, joita he voivat käyttää laskelmissaan ja
tavoitteidensa asettamisessa.
Valtaosa tuotteistamme valmistetaan Suomessa ja Ruotsissa, minkä
ansiosta etäisyys päämarkkinoillemme – Pohjoismaihin ja Eurooppaan
– on lyhyt. Näin ollen voimme reagoida asiakastarpeisiin nopeasti ja
vähentää välivaiheita asiakkaidemme toimitusketjussa. Saksassa oleva
varastomme parantaa Euroopan logistiikkamme tehokkuutta.
Mittaamme asiakastyytyväisyyttä kyselyllä joka toinen vuosi. Viimeisin
kysely tehtiin vuonna 2023, jolloin paransimme asiakastyytyväisyysastet-
tamme 4,08:aan (2021: 3,93) asteikolla 1–5. Orthexin asiakkaita pyydettiin
myös arvioimaan, miten he näkevät Orthexin vastuullisuuden edelläkävi-
jänä ja tulos nousi 4,22:een (2021: 3,88).
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
38
SMARTSTORE
TM
REKKA RULLAA LÄPI EUROOPAN
Pyrimme olemaan asiakkaidemme ensisijainen arvoa luova
kumppani ja onnistuneet myymäläesillepanot ovat yksi esimerkki
arvonluonnista.
SmartStore
TM
-rekkamme on ollut menestys asiakkaidemme ja
kuluttajien keskuudessa ja se on rullannut läpi Euroopan satoihin
kauppoihin. Rekat on lastattu ikonisilla SmartStore
TM
Classic - säily-
tyslaatikoillamme. SmartStore
TM
Classic on yksi parhaiten myyvistä
tuotteistamme. Se on täydellinen ja kestävä säilytyslaatikko,
kun haluat laittaa tavarat järjestykseen kotona, kotitoimistossa,
kesämökillä, varastossa tai autotallissa.
Me Orthexilla uskomme näkyvyyden voimaan. Yhtenä johtavista
kodintuotteiden valmistajista tiedämme, että useimmat osto- ja
brändipäätökset tehdään paikan päällä, joko myymälöissä tai ver-
kossa. Pelkästään vuonna 2024 pystytimme yli 500 SmartStore
TM
-
kampanjarekkaa Pohjoismaissa ja muualla Euroopassa suurten
jälleenmyyntiketjujen kanssa. Rekkakampanjat auttoivat kasvatta-
maan säilytyslaatikoiden myyntiä näissä kaupoissa.
Olemme sitoutuneet auttamaan asiakkaitamme luomaan huomiota
herättäviä myymäläesillepanoja. Suunnittelusta toteutukseen
teemme yhteistyötä jälleenmyyjien kanssa suunnitellaksemme
konsepteja, jotka lisäävät tuotteiden näkyvyyttä ja helpottavat
kuluttajia löytämään ja valitsemaan tarpeisiinsa sopivat tuotteet.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
39
Vastuullisuuden johtaminen:
Osa päivittäistä toimintaa
Orthexin vastuullisuusstrategia vahvistetaan vuosittain kolmeksi
vuodeksi eteenpäin. Strategiassa on määritelty yhtiön tärkeimmät
ympäristövastuuseen, sosiaaliseen vastuuseen ja vastuullisuuden
johtamiseen liittyvät osa-alueet. Jokaiselle osa-alueelle on määritelty
keskeiset suorituskyvyn mittarit (KPI:t) ja tavoitteet.
Vastuullisuustyötä johtavat hallitus, toimitusjohtaja ja johtoryhmä.
Hallitus hyväksyy yhtiön vastuullisuusstrategian ja vuosittain asetetut
vastuullisuustavoitteet, sekä seuraa tavoitteiden saavuttamista.
Johtoryhmä käy kuukausittain läpi yhtiön tärkeimmät KPI:t ja kaikki KPI:t
kerran vuodessa. Vastuullisuustyön eteneminen on osa toimitusjohtajan
kannustinohjelmaa (lisätietoja palkitsemisraportissa 2024) ja johto-
ryhmän jäsenten kannustinohjelmaa.
Vastuullisuustyö on Orthexissa osa kaikkea päivittäistä toimintaa.
Orthexin vastuullisuusstrategiaa toteuttaa tiimi, joka seuraa asetettujen
vastuullisuustavoitteiden etenemistä. Tiimiä johtavat markkinointi- ja
vastuullisuusjohtaja ja tuotanto- ja toimitusketjujohtaja, jotka raportoivat
suoraan toimitusjohtajalle ja kuuluvat johtoryhmään. Tiimiin kuuluu
ESG Advisor sekä laadusta vastaavien yksiköiden edustajia, ja mark-
kinointi- ja vastuullisuusjohtajan ja tuotanto- ja toimitusketjujohtajan
kautta tiimi kattaa myös tuotannosta, hankinnasta, markkinoinnista,
vastuullisuudesta, tuotekehityksestä sekä kaupallisesta toiminnasta
vastaavat toiminnot. ESG Advisor vastaa yhtiön vastuullisuusstrategian
kehittämisestä sekä strategian mukaisten vastuullisuusaloitteiden
koordinoinnista ja toteuttamisesta.
Vastuullisuusstrategiaamme toteuttaa
tiimi, joka seuraa vastuullisuus-
tavoitteiden etenemistä.
Orthexin keskeiset vastuullisuuteen liittyvät politiikat ja periaatteet ovat:
Eettiset toimintaperiaatteet - Orthex Code of Conduct
Toimittajien toimintaohjeet
Korruption vastainen politiikka
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuuspolitiikka
Laatu-, ympäristö-, työterveys- ja turvallisuuspolitiikka
Hankintapolitiikka
Henkilöstöpolitiikka
Vastuullisuuteen liittyvät riskit
Orthexin riskienhallintapolitiikassa riskit on jaoteltu kolmeen ryhmään:
strategiset, operatiiviset ja taloudelliset riskit. Orthex arvioi ESG-riskejä
osana systemaattista riskienhallintaprosessiaan. Vastuullisuuteen
liittyvät riskit kuuluvat yleensä operatiivisiin riskeihin, joiden kohdalla
tarkastelemme olosuhteita ja tapahtumia, jotka voivat olla haitallisia
ihmisille, omaisuudelle, liiketoiminnalle, tiedoille tai ympäristölle.
Riskienhallinnan toteuttamisesta vastaa johtoryhmä, ja pyrimme
varmistamaan, että jokainen työntekijä ymmärtää omaan toimin-
taympäristöönsä ja vastuualueeseensa liittyvät riskit ja osaa hallita
niitä. Käytännössä tämä tapahtuu esimerkiksi noudattamalla eettisiä
toimintaperiaatteitamme (yritysetiikkaan liittyvät riskit) ja ISO 45001
-sertifioitua hallintajärjestelmäämme (työturvallisuusriskit). Lisäksi
työntekijämme osallistuvat jatkuvaan kyberturvallisuuskoulutukseen,
ja asiakkaiden ja toimittajien kanssa yhteyksissä olevat työntekijämme
saavat kilpailuoikeuteen liittyvää koulutusta vuosittain.
Sidosryhmäanalyysi
Vuosittaisessa koko konsernin kattavassa sidosryhmäanalyysissä
kartoitamme arvoketjumme alku- ja loppupään tärkeät toimijat ja
tunnistamme näiden joukosta merkittävimmät sidosryhmät. Tärkeimpiin
sidosryhmiin kuuluvat esimerkiksi A- ja B-tason toimittajat, asiakkaat
ja kuluttajat. Määrittelemme oman vaikutuksemme sidosryhmiin ja
heidän etuihinsa sekä arvioimme kunkin sidosryhmän tärkeyttä meille
ja omien etujemme kannalta. Tämän perusteella arvioimme mahdollisia
riskejä ja mahdollisuuksia, jotka liittyvät arvoketjujemme merkittävim-
piin sidosryhmiin.
Lisätietoja riskienhallinnasta ja ESG-riskeistä on hallituksen toimintaker-
tomuksessa vuodelta 2024.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
40
Etiikka ja rehtiys
Pyrimme ylittämään vaatimukset
Orthex toimii kansainvälisesti ja pyrimme noudattamaan kaikkia
toimintaamme sovellettavia lakeja ja säännöksiä. Suhtaudumme
kuitenkin liiketoimintaan tätäkin vakavammin: korkeat eettiset
standardit ja rehtiys näkyvät kaikessa mitä teemme. Jokaisen Orthexin
työntekijän tehtävä on osaltaan varmistaa, että yhtiö toimii eettisesti ja
vastuullisesti tilanteesta riippumatta. Koulutamme työntekijöitämme
varmistaaksemme, että jokainen ymmärtää, mitä eettinen toiminta on ja
miten sitä osoitetaan.
Orthexin eettiset toimintaperiaatteet (Code of Conduct) koskevat kaikkia
työntekijöitä sekä johtoryhmän ja hallituksen jäseniä. Eettisissä toimin-
taperiaatteissa määritellään tärkeimmät periaatteet, joiden mukaan
harjoitamme liiketoimintaa, kohtelemme toisiamme ja suojaamme
Orthexin omaisuutta. Toimintaperiaatteet auttavat tunnistamaan eettiset
pulmatilanteet ja ratkaisemaan ne. Kannustamme työntekijöitämme
ilmoittamaan kaikesta eettisten toimintaperiaatteiden vastaisesta toi-
minnasta esihenkilöilleen tai Orthexin ilmoituskanavan kautta. Eettisiin
liiketoimintatapoihin liittyvä suorituskyvyn mittarimme on työntekijöiden
osuus, jotka ovat sitoutuneet Orthexin eettisiin toimintaperiaatteisiin, ja
tavoite on 100 %. Tämä tavoite saavutettiin vuonna 2024 (2023: 100 %).
Edistääksemme vastuuvelvollisuutta ja vastuullista yrityskulttuuria
meillä on käytössä sisäisesti hallinnoitu whistleblowing-ilmoituskanava.
Ilmoituskanavaa voi käyttää anonyymisti, ja se on avoin kaikille sisäisille
ja ulkoisille sidosryhmille. Työntekijät voivat käyttää kanavaa yhtiön
intranetsivujen kautta ja muut sidosryhmät yhtiön internetsivujen kautta
(Ilmoituskanava - Orthex Group). Ilmoituskanavan kautta työntekijät ja
muut sidosryhmät voivat ilmoittaa toiminnasta, jonka epäillään rikkovan
Orthexin eettisiä toimintaperiaatteita tai toimittajien toimintaohjeita,
lakia tai muita säännöksiä tai ohjeita. Tällaisia rikkomuksia ovat esimer-
kiksi ohjeiden vastaisen lahjan vastaanottaminen, petos, väärentäminen,
eturistiriita tai kollegan tai yhteistyökumppanin sopimaton käytös.
Kun Orthex on vastaanottanut ilmoituksen epäillystä rikkomuksesta,
asia siirtyy ensin toimitusjohtajan ja asianomaisen johtoryhmän
jäsenen tutkittavaksi. Ilmoituksen käsittelyn jälkeen toimitusjohtaja
päättää jatkotoimista, jotka voivat olla korjaavia tai kurinpidollisia.
Rikkomusilmoitukset käsitellään aina luottamuksellisesti, ja ilmoittajaa
ja hänen henkilötietojaan ja ilmoituksen aihetta suojataan aina voimassa
olevan ilmoittajansuojelu-, tietosuoja- ja tietoturvalainsäädännön
mukaisesti. Ilmoituskanavan kautta ei tehty yhtään ilmoitusta vuonna
2024 eikä sitä edeltävänä vuonna.
Orthexin tapa tehdä
liiketoimintaa ylittää lakien ja
säännösten vaatimukset.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
41
Vastuullinen hankinta
Meillä on tiukat vastuullisuusvaatimukset toimittajillemme
Orthex hankkii raaka-aineensa pääasiassa eurooppalaisilta toimittajilta.
Yhtiön käyttämistä raaka-aineista vain vähän yli prosentti tulee
muualta kuin EU-alueelta tai Isosta-Britanniasta. Toimittajamme ovat
tärkeitä kumppaneita arvoketjumme vastuullisuuden hallinnassa
ja kehittämisessä. Pyrimme olemaan aktiivisessa vuorovaikutuk-
sessa toimittajiemme kanssa ja arvioimaan heidän toimintaansa
jatkuvasti. Arviointiprosessissa otamme huomioon vastuullisuuden,
kustannustehokkuuden, innovointitaidot, riskienhallinnan ja muut
mahdollisuudet. Vastuullisuus on liiketoimintamme ytimessä ja se
ohjaa meitä löytämään vaihtoehtoisia ja vastuullisempia ratkaisuja.
Vastuullisempien vaihtoehtojen osatekijät on määritelty kategorioittain.
Päätavoite on CO2-päästöjen vähentäminen ja resurssi- ja energiatehok-
kuuden parantaminen.
Toimittajien toimintaohjeet
Toimittajien toimintaohjeet sisältävät Orthexin toimittajia koskevat
vastuullisuusvaatimukset. Toimittajien täytyy joko sitoutua noudat-
tamaan Orthexin toimittajille tarkoitettuja toimintaohjeita tai esittää
omat toimintaohjeensa, joissa on meidän ohjeitamme vastaavat tai
tiukemmat vastuullisuusvaatimukset. Tavoitteemme on, että kaikkien
A- ja B-luokiteltujen toimittajiemme on noudatettava Orthexin
toimittajien toimintaohjeita ja saavutimme tämän tavoitteen vuonna
2024 (2023: 88 %).
Mikäli Orthexin tarkastuksissa tai arvioinneissa havaitaan toimintaoh-
jeiden vastaista toimintaa, edellytämme toimittajaa tekemään korjaavia
toimenpiteitä, hyvittämään kaikki ihmisille tai ympäristölle haitalliset
vaikutukset sekä varmistamaan, ettei vastaavia ongelmia ilmene
tulevaisuudessa. Toimittajan on tehtävä sovitut toimenpiteet ilmoitetun
ajanjakson puitteissa. Mikäli toimittaja ei kykene itse suorittamaan
korjaavia, oikaisevia tai ennalta ehkäiseviä toimenpiteitä, autamme
toimintasuunnitelman laatimisessa ja toteuttamisessa.
Jos toimittaja ei suostu tekemään korjaavia toimenpiteitä tai rikkoo
toimintaohjeita toistuvasti ja vakavasti, Orthexilla on oikeus päättää
liiketoimintasuhde. Orthex ei harjoita liiketoimintaa ihmisten perus-
oikeuksia loukkaavien toimittajien kanssa, ja päätämme liikesuhteen
tällaisia rikkomuksia tekevän toimittajan kanssa välittömästi. Nämä
nollatoleranssikäytännöt on lueteltu toimittajien toimintaohjeissa.
Toimittajien kanssa tehtävän suoran yhteistyön lisäksi olemme
amfori BSCI:n jäsen. Amfori BSCI:n avulla yritykset voivat parantaa
näkyvyyttään toimitusketjunsa sosiaaliseen suorituskykyyn. Olemme
määrittäneet korkean riskitason maat, joissa seuraamme toimittajille
tarkoitettujen toimintaohjeiden noudattamista arvoketjussa amfori
BSCI:n avulla. Amfori BSCI suorittaa paikan päällä tehtäviä tarkastuksia,
auditointeja sekä toimittajien ja niiden alihankkijoiden säännöllisiä
itsearviointeja. Orthex on ollut amfori BSCI:n jäsen vuodesta 2018 ja
seuraamme osuutta toimittajista, jotka ovat amfori BSCI:n jäseniä
(riskimaissa) ja edustavat 90 % ostoarvosta. Tavoitteena on kattaa 100
% näistä toimittajista. Vuonna 2024 emme saavuttaneet tätä tavoitetta
vaan tulos oli 88 % (2023: 100 %). Olemme viime vuosina vähentäneet
merkittävästi ostoja riskimaista ja tästä johtuen uusia, pienempiä
toimittajia on noussut 90 % ostoarvoon. Tavoitteenamme on saada myös
nämä toimittajat amfori BSCI:n jäseniksi vuoden 2025 aikana.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
42
Läpinäkyvä raportointi ja sitoutuminen
Mielestämme läpinäkyvä raportointi ESG-vaikutuksistamme ja
-toimenpiteistämme on olennainen osa liiketoimintaamme. Saamme
yhä enemmän erilaisia ESG-liitännäisiä pyyntöjä ja kysymyksiä
sidos ryhmiltämme, erityisesti asiakkailta ja sijoittajilta, ja tavoitteemme
on lisätä läpinäkyvyyttä ja tarjota luotettavaa tietoa olennaisista
vastuullisuusaiheista. Orthex raportoi vastuullisuustyöstään joka vuosi
osana vuosi- ja vastuullisuusraporttejaan ja seuraa tarkasti yhtiöön
sovellettavia raportointivaatimuksia. Lisäksi Orthex osallistuu useisiin
kolmansien osapuolien vastuullisuusraportteihin ja -sitoumuksiin.
Orthex jatkoi vuonna 2024 valmistautumista CSRD-kestävyys-
raportointi direktiivin voimaantuloon. Uusien raportointivaatimusten
piti koskea yhtiötä vuoden 2025 alusta alkaen. EU:ssa on kuitenkin
ehdotettu muutoksia näihin raportointivaatimuksiin, minkä seurauksena
on mahdollista, että yhtiö jää kokonsa puolesta näiden vaatimusten
ulkopuolelle. Seuraamme tarkasti sääntelymuutosten etenemistä ja
mahdollisia vaikutuksia yhtiön raportointivelvollisuuksiin.
Kiertotalouden green deal -sitoumus
Orthex liittyi vuonna 2024 kiertotalouden green dealiin. Kiertotalouden
green deal on vapaaehtoinen strateginen sitoumus, jossa mukaan
lähtevät toimijat sitoutuvat vähentämään luonnonvarojen käyttöä ja
asettamaan vaikuttavia tavoitteita ja tekemään toimia, jotka edistävät
vähähiilistä kiertotaloutta. Sitoumuksilla halutaan vähentää raaka-ai-
neiden käyttöä, pidentää materiaalien ja tuotteiden käyttöikää, lisätä
ympäristöä vähemmän kuormittavia ja luontopääomaa vahvistavia
vaihtoehtoja sekä kehittää uusia, kiertotalouden mukaisia toiminta- ja
liiketoimintamalleja. Mukanaolevat organisaatiot osoittavat johtajuutta
kiertotalouden edistäjinä sekä pääsevät verkostoitumaan ja kehittämään
yhteistyötä muiden kiertotalouteen tähtäävien toimijoiden kanssa.
Orthex liittyi Kiertotalouden
green dealiin.
Orthexin sitoumus liittyy toimenpidealueisiin ”Lisätään kierrätys-
materiaalien ja bio-raaka-aineiden arvoa tuotannossa” ja ”Lisätään
kiertotaloustuotteita markkinoilla. Olemme sitoutuneet käyttämään
kierrätettyjä ja uusiutuvia raaka-aineita tuotteidemme valmistuksessa,
sillä tavoitteenamme on korvata tuotannossamme neitseellisistä
materiaaleista valmistetut raaka-aineet kierrätys- ja uusiutuvilla raaka-
aineilla ja tuoda markkinoille kierrätys- tai uusiutuvasta materiaalista
tehtyjä muovituotteita.
CDP
Orthex raportoi vuosittain ilmastonmuutokseen liittyvästä riskienhal-
linnasta ja käytännöistä Climate Disclosure Projectin (CDP) ilmas-
tonmuutosohjelmassa. CDP on voittoa tavoittelematon organisaatio,
joka ylläpitää maailmanlaajuista tiedonantojärjestelmää sijoittajille,
yrityksille, kaupungeille ja kunnille liittyen niiden ympäristövaikutusten
hallintaan. Tavoitteemme on sijoittua CDP-raportoinnissa vähintään
Management-tasolle, luokituksella B. Vuoden 2023 CDP-raportoinnin
tulokset julkistettiin helmikuussa 2024 ja Orthex nousi ylimmälle
Leadership-tasolle, luokituksella A-. Vuoden 2024 CDP-raportoinnin
tuloksia ei ole vielä vahvistettu.
EcoVadis
Vuonna 2024 Orthex osallistui toista kertaa Ecovadiksen ESG-
arviointiin ja sai pronssimitalin vastuullisuuden suorituskyvystään
(2023: hopea). Tuloksen perusteella Orthex sijoittuu EcoVadiksen
arvioimien yli 90 000 yrityksen joukossa maailmanlaajuisesti parhaan
22 prosentin joukkoon.
Nasdaq ESG Transparency Partner
Orthex on sertifioitu Nasdaq ESG Transparency Partner. Nasdaq
käyttää tätä sertifikaattia osoituksena sitoutumisesta markkinoiden
läpinäkyvyyteen ja ympäristöstandardien tiukentamiseen. Vastuullisuus
on keskeinen osa Orthexin strategiaa, ja tällä raportoinnilla Nasdaqin
ESG-portaaliin haluamme tarjota mitattavissa olevaa tietoa ympä-
ristöön, sosiaaliseen vastuuseen ja hyvään hallintotapaan liittyvissä
kysymyksissä sijoittajille ja muille sidosryhmille.
VUOSIK ATSAUS HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSVASTUULLISUUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
43
HALLINNOINTI
HALLINNOINTI TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTIVASTUULLISUUSVUOSIKATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
44
SELVITYS HALLINTO JA
OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ
2024
Orthex Oyj (”Orthex” tai ”yhtiö”) on suomalainen, Nasdaq Helsinki
Oy:ssä listattu julkinen osakeyhtiö, jonka pääkonttori on Espoossa. Yhtiö
noudattaa hallinnoinnissaan yhtiön yhtiöjärjestystä ja hallinnointi-
periaatteita sekä suomalaisiin pörssiyhtiöihin sovellettavaa sääntel
kuten esimerkiksi osakeyhtiölakia, arvopaperimarkkinalakia ja
Nasdaq Helsinki Oy:n sääntöjä ja ohjeita. Yhtiö noudattaa lisäksi
Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n julkaisemaa hallinnointikoodia
2025 (”Hallinnointikoodi”). Hallinnointikoodi on saatavilla yhdistyksen
verkkosivuilla (www.cgfinland.fi).
Tämä selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä annetaan erillään yhtiön
toimintakertomuksesta, mutta se julkaistaan samanaikaisesti yhtiön
vuoden 2024 toimintakertomuksen, tilinpäätöksen, vastuullisuus-
raportin ja palkitsemisraportin kanssa yhtiön verkkosivuilla osoitteessa
www.investors.orthexgroup.com/fi. Koska yhtiöllä ei ole tarkastus-
valiokuntaa, yhtiön hallitus on käsitellyt selvityksen hallinto- ja
ohjausjärjestelmästä.
Toimielimet
Orthexin hallinnosta vastaavat yhtiökokous, hallitus ja toimitusjohtaja.
Ylintä päätösvaltaa käyttävät osakkeenomistajat yhtiökokouksessa.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta valmistelee ehdotuksen
hallituksen kokoonpanoksi varsinaiselle yhtiökokoukselle ja varsinainen
yhtiökokous valitsee yhtiön hallituksen jäsenet. Yhtiötä johtavat
hallitus ja hallituksen nimittämä toimitusjohtaja. Yhtiön operatiivisessa
johtamisessa toimitusjohtajaa avustaa johtoryhmä. Hallitus nimittää
johtoryhmän jäsenet yhdessä toimitusjohtajan kanssa.
Orthexin hallintorakenne
Osakkeenomistajat
Ulkopuolinen riippumaton tilintarkastaja Yhtiökokous
Hallitus
Toimitusjohtaja
Johtoryhmä
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTI
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
45
Yhtiökokous
Yhtiökokous on yhtiön ylin päättävä elin. Yhtiökokouksessa osakkeen-
omistaja käyttää päätösvaltaansa osakeyhtiölain ja yhtiöjärjestyksen
mukaisesti. Yhtiökokous päättää sille osakeyhtiölain ja yhtiöjärjestyksen
mukaan kuuluvista asioista. Yhtiökokouksen kutsuu koolle hallitus
ja se on pidettävä vuosittain kuuden kuukauden kuluessa edellisen
tilikauden päättymisestä. Ylimääräinen yhtiökokous voidaan kutsua
koolle siten kuin osakeyhtiölaissa on säädetty. Varsinainen yhtiökokous
päättää muun muassa tilinpäätöksen vahvistamisesta, voitonjaosta
ja vastuuvapaudesta, valitsee hallituksen jäsenet ja tilintarkastajan
sekä päättää näiden palkkioista. Yhtiökokous päättää myös yhtiö-
järjestyksen muuttamisesta.
Varsinainen yhtiökokous 2024
Orthex Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 9.4.2024 Espoossa.
Yhtiökokous vahvisti yhtiön tilinpäätöksen sekä myönsi vastuuvapauden
hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle tilikaudelta 2023. Yhtiökokous
hyväksyi myös toimielinten palkitsemisraportin 2023.
Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotuksen, että osinkoa maksetaan
0,21 euroa/osake. Osinko maksettiin kahdessa erässä. Osingon
ensimmäinen erä, 0,11 euroa/osake, maksettiin 18.4.2024. Osingon toinen
erä, 0,10 euroa/osake, maksettiin 9.10.2024.
Hallitukseen päätettiin valita uudelleen Sanna Suvanto-Harsaae,
Markus Hellström, Jyrki Mäki-Kala, Jens-Peter Poulsen ja Anette
Rosengren toimikaudeksi, joka päättyy seuraavan varsinaisen yhtiöko-
kouksen päättyessä.
Orthexin hallituksen puheenjohtajana jatkaa Sanna Suvanto-Harsaae.
Hallituksen jäsenet ovat riippumattomia yhtiöstä ja sen merkittävistä
osakkeenomistajista.
Orthexin hallituksen jäsenmäärä laski neljään syksyllä 2024, kun
Jens-Peter Poulsen ilmoitti eroavansa hallituksesta lokakuun
lopusta lähtien.
Hallituksen palkitsemisen osalta yhtiökokous päätti, että hallituksen
jäsenten palkkiot pysyvät ennallaan ja että hallituksen puheenjohtajalle
maksetaan 4 000 euron kuukausipalkkio ja hallituksen muille jäsenille
2 000 euron kuukausipalkkio.
Yhtiön tilintarkastajaksi valittiin uudelleen tilintarkastusyhteisö
Ernst & Young Oy toimikaudeksi, joka päättyy valintaa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Ernst & Young Oy:n ilmoitta-
mana pää vastuullisena tilintarkastajana jatkaa KHT Mikko Rytilahti.
Tilintarkastajan palkkio päätettiin maksaa hallituksen hyväksymän
kohtuullisen laskun mukaan.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen myös antamaan tai luovuttamaan
yhdessä tai useammassa erässä yhteensä enintään 1 600 000 uutta
osaketta tai osakkeisiin oikeuttavaa erityistä oikeutta ja hankkimaan
enintään 175 000 yhtiön omaa osaketta. Valtuutukset ovat voimassa
30.6.2025 saakka.
Tarkemmat tiedot yhtiökokouksen päätöksistä käyvät ilmi yhtiöko-
kousasiakirjoista, jotka ovat saatavilla yhtiön verkkosivuilla osoitteessa
Varsinainen yhtiökokous 2024- Orthex Group.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTI
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
46
Hallitus
Yhtiön yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiön hallituksessa tulee olla
vähintään neljä ja enintään kahdeksan jäsentä. Yhtiökokous valitsee
hallituksen jäsenet vuodeksi kerrallaan. Hallituksen jäsenen toimikausi
päättyy hänen valintaansa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen
päättyessä. Hallitus valitsee keskuudestaan puheenjohtajan.
Orthexin hallituksen jäsenenä vuodesta 2021 ollut Jens-Peter Poulsen
ilmoitti eroavansa Orthexin hallituksesta 31.10.2024 lähtien. Poulsen
nimitettiin uuteen, aikaa vievään kokopäiväiseen tehtävään, minkä vuoksi
hän päätti luopua Orthexin hallituksen jäsenyydestä. Tämän jälkeen
Orthexin hallitukseen on kuulunut neljä jäsentä.
Hallitus on päätösvaltainen, kun yli puolet sen jäsenistä on paikalla.
Hallituksen päätökseksi tulee se kanta, jota enemmän kuin puolet
kokouksessa läsnä olevista jäsenistä kannattaa. Äänten mennessä tasan
puheenjohtajan ääni ratkaisee.
Hallitus kokoontuu etukäteen sovitun aikataulun mukaisesti normaalisti
kuudesta kymmeneen kertaa vuodessa ja pitää tarvittaessa ylimääräisiä
kokouksia. Kokoukset voidaan järjestää myös etänä teknisiä apuväli-
neitä käyttäen.
Hallitus arvioi toimintaansa ja työskentelytapojaan kerran vuodessa.
Hallituksen tehtävät
Yhtiön hallituksen tehtävät ja vastuut määräytyvät osakeyhtiölain sekä
muun soveltuvan lainsäädännön perusteella. Yhtiön hallituksella on
yleistoimivalta kaikissa niissä asioissa, joita ei lain tai yhtiön yhtiö-
järjestyksen nojalla ole määrätty muiden toimielinten päätettäväksi tai
tehtäväksi. Yhtiön hallituksen yleisenä tehtävänä on huolehtia Orthexin
hallinnosta ja sen toiminnan asianmukaisesta järjestämisestä. Yhtiön
hallituksen tulee toimia kaikissa tilanteissa Orthexin edun mukaisesti.
Hallituksella on toimintaansa varten laadittu kirjallinen työjärjestys.
Hallituksen tehtäviin kuuluvat muun muassa:
toimintakertomusten, tilinpäätösten ja
osavuosikatsausten hyväksyminen;
kirjanpidon ja varainhoidon valvonnan asianmukaisen
järjestämisen varmistaminen;
yhtiökokoukselle tehtävien ehdotusten valmistelu ja
yhtiökokousten koolle kutsuminen;
strategisten suuntaviivojen ja pitkän aikavälin strategisten
tavoitteiden vahvistaminen;
riskienhallinnan ja sisäisen valvonnan
toimintaperiaatteiden hyväksyminen;
vuotuisten budjettien ja toimintasuunnitelmien vahvistaminen;
toimitusjohtajan valinta ja hänen toimisopimuksensa
ehdoista päättäminen;
yhtiörakenteesta päättäminen;
merkittävien liiketoimintapäätösten tekeminen, kuten päättäminen
yrityskaupoista, merkittävistä sopimuksista, investoinneista ja
rahoitusjärjestelyistä; ja
päättäminen muista lainsäädännön mukaan hallitukselle
kuuluvista asioista.
Orthexin hallituksella ei ole valiokuntia, mutta hallitus voi tulevai-
suudessa päättää mahdollisten valiokuntien perustamisesta. Koska
valiokuntia ei ole, koko hallitus huolehtii tarkastusvaliokunnan laki-
sääteisistä tehtävistä.
Hallituksen kokousten lukumäärä ja jäsenten
osallistuminen kokouksiin
Hallitus piti vuoden 2024 aikana 10 kokousta. Osa kokouksista
pidettiin etänä. Hallituksen jäsenten osallistumistiedot esitetään alla
olevassa taulukossa.
Hallituksen kokousten lukumäärä ja jäsenten osallistuminen 2024
Hallituksen jäsen
Osallistuminen /
kokousten
lukumäärä Osallistumis-%
Sanna Suvanto-Harsaae (pj.) 10/10 100 %
Markus Hellström 10/10 100 %
Jyrki Mäki-Kala 10/10 100 %
Jens-Peter Poulsen
1)
8/8 100 %
Anette Rosengren 10/10 100 %
1)
Erosi hallituksesta 31.10.2024.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTI
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
47
Hallituksen monimuotoisuus
Orthex pitää monimuotoisuutta tärkeänä ja luonnollisena lähestymis-
tapana toiminnassaan. Monimuotoisuuden tulee olla osa yhteis-
työkykyistä ja toimivaa hallitusta, joka pystyy vastaamaan yhtiön
liiketoimintojen ja strategisten tavoitteiden asettamiin vaatimuksiin
sekä tukemaan ja haastamaan yhtiön toimivaa johtoa ennakoivasti ja
rakentavasti. Hallituksen monimuotoisuutta koskevat periaatteet ovat
yhdenmukaiset tämän lähtökohdan kanssa.
Orthexin hallituksen kokoonpanon valmistelussa otetaan huomioon
yhtiöjärjestyksestä ja hallinnointikoodista tulevien vaatimusten lisäksi
yhtiön toiminnan asettamat vaatimukset ja niistä johtuva lähtökohta
monimuotoisuuden huomioimiselle.
Hallituksen kokoonpanon kannalta merkittäviä tekijöitä ovat toisiaan
täydentävä monipuolinen osaaminen, koulutus ja työkokemus eri aloilta
ja eri kehitysvaiheiden aikaisista johto- ja liiketoimintatehtävistä sekä
kunkin jäsenen henkilökohtaiset osaamisalueet, jotka kaikki lisäävät
hallituksen monimuotoisuutta. Monimuotoisuutta tarkastellaan paitsi
eri sukupuolten edustuksen niin myös muiden hallituksen moni-
muotoisuutta edistävien tekijöiden kautta. Tällaisia tekijöitä ovat
muun muassa hallituksen ikäjakauma, jäsenten koulutuksellinen ja
ammatillinen tausta, tehtävän kannalta merkityksellinen kokemus sekä
henkilökohtaiset ominaisuudet. Kokoonpanon valmistelussa arvioidaan
myös sitä, miten jäsenten osaaminen, koulutus ja kokemus täydentävät
toisiaan. Kokoonpanon valmistelussa huomioidaan myös yhtiön pitkän
aikavälin tarpeet.
Monimuotoisuutta koskevien periaatteiden tarkoituksena on osaltaan
varmistaa se, että hallituksen osaaminen ja kokemus kokonaisuutena
sekä kokoonpanon monipuolisuus riittävällä tavalla vastaavat Orthexin
Mies 50 %
Nainen 50 %
Sukupuoli
50-54 vuotta 25 %
55-60 vuotta 50 %
61-65 vuotta 25 %
Ikä
Suomi 50 %
Ruotsi 25 %
Suomi-Tanska 25%
Kansalaisuus
1-2 vuotta 25 %
2-3 vuotta 50 %
4-5 vuotta 25 %
Toimikausi
toiminnan tarpeita. Eri sukupuolten edustuksen osalta tavoitteena on,
että hallituksessa on eri sukupuolia tasapuolisesti.
Nordic Business Diversity Index -selvityksessä tutkitaan ylimmän johdon
monimuotoisuutta pohjoismaisissa pörssiyhtiöissä ja Orthex sijoittui
Nasdaq Helsingin pienten yhtiöiden sarjassa vuonna 2024 kuudenneksi
ja vuonna 2025 seitsemänneksi. Vuoden 2025 indeksiä varten
analysoitiin yli 840 yhtiön ylintä johtoa Suomessa, Ruotsissa, Tanskassa,
Norjassa ja Islannissa. Johdon monimuotoisuutta arvioitiin neljän muut-
tujan eli sukupuolen, iän, kansalaisuuden ja koulutuksen perusteella.
Vuoden 2024 lopussa yhtiön hallitukseen kuului neljä jäsentä.
Hallituksen monimuotoisuutta sukupuolen, kansalaisuuden, iän ja
toimikauden sekä koulutus- ja ammattitaustan osalta on kuvattu täl
ja kahdella seuraavalla sivulla. Lisätietoja mm. hallituksen jäsenten
aiemmista luottamustehtävistä on saatavilla yhtiön verkkosivuilla
osoitteessa Hallitus - Orthex Group.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTI
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
48
Jyrki Mäki-Kala
Hallituksen jäsen vuodesta 2022
s. 1961
Suomen kansalainen
Kauppatieteen maisteri
Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista
Päätoimi: Hallitusammattilainen
Neste Oyj:n talous- ja rahoitusjohtaja ja johtoryhmän jäsen 2013–2022
Kemira Oyj:n talous- ja rahoitusjohtaja 2008–2013
Kemira Pulp & Paper, johtajapositioita 2005–2008
Nokia Chemicals / Finnish Chemicals Oy, johtajapositioita 1988–2005
Anora Group Oyj:n hallituksen varapuheenjohtaja vuodesta 2023 ja jäsen ja
tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja vuodesta 2020
Outokumpu Oyj:n hallituksen jäsen ja tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja
vuodesta 2023
Sanna Suvanto-Harsaae
Hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2021, jäsen vuodesta 2020
s. 1966
Suomen ja Tanskan kansalainen
Kauppatieteiden kandidaatti
Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista
Päätoimi: Hallitusammattilainen
Awardit AB, hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2024
Finnair Oyj:n hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2023
NAge A/S:n hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2023
Posti Group Oyj:n hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2020
BoConcept A/S:n hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2016
Nordic Pet Care Group A/S:n hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2012
CEPOS:n (Center for Political Studies) hallituksen jäsen vuodesta 2017
Markus Hellström
Hallituksen jäsen vuodesta 2022
s. 1974
Suomen kansalainen
Diplomi-insinööri
Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista
ätoimi: Oy Snellman Ab:n toimitusjohtaja vuodesta 2023
Fazer-konsernin johtoryhmän jäsen ja Fazer Makeiset Oy:n
toimitusjohtaja 2020–2023
Fazer Leipomot Suomen maajohtaja ja Fazer Leipomot Oy:n
toimitusjohtaja 2014–2020
Fazer Leipomot -liiketoimintayksikön johtaja 2013–2014
Fazer Leipomot Oy:n liiketoimintojen kehitysjohtaja ja
laskentapäällikkö 2007–2012
Fazer-konsernin logistiikkapalveluiden hankintapäällikkö 2004–2007
Logico Solutions, osakas 2003–2004
Candyking, Ruotsi, logistiikkapäällikkö 2000–2003
Hallituksen jäsenet 31.12.2024
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTI
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
49
Anette Rosengren
Hallituksen jäsen vuodesta 2023
s. 1966
Ruotsin kansalainen
Liiketalouden kandidaatti
Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista
ätoimi: Philip Morris / Swedish Match Nordicsin
toimitusjohtaja vuodesta 2019
Fazer Leipomot (Ruotsi), toimitusjohtaja 2015–2018
Lantmännen Doggy, toimitusjohtaja 2012–2015
Lantmännen Group, kriisiviestinnästä, kestävästä kehitykses ja
tuotekehityksestä vastaava johtaja 2008–2012
Kraft Foods, johtaja, strateginen kehitys ja markkinointi,
Pohjoismaat 2005–2008
Kraft Foods (Ivälta), Itä-Euroopan ja Keski-Aasian tuoteryhmäkehitykses
vastaava johtaja 2004–2005
Kraft Foods (USA), johtaja, kansainväliset markkinointipalvelut 2002–2004
Kraft Foods (Pohjoismaat), markkinointi- ja myyntitehtäviä 1995–2002
Unilever, markkinointi- ja myyntitehtäviä 1989–1995
Greenfood AB (publ):n hallituksen jäsen vuodesta 2016
Hallituksen jäsenten osakeomistukset
Hallituksen jäsenten ja heidän lähipiirinsä osakeomistukset yhtiössä
vuoden 2024 lopussa käyvät ilmi alla olevasta taulukosta. Hallituksen
jäsenillä tai heidän lähipiiriinsä kuuluvilla henkilöillä tai yhteisöillä ei ole
osakeperusteisia oikeuksia Orthexissa tai sen tytäryhtiössä.
Hallituksen jäsenten osakeomistukset
Hallituksen jäsen Asema
Osakkeiden
lukumäärä
31.12.2024
Sanna Suvanto-Harsaae puheenjohtaja 8 515
Markus Hellström jäsen 3 640
1)
Jyrki Mäki-Kala jäsen 2 010
Anette Rosengren jäsen 2 000
Yhteensä 16 165
% kaikista osakkeista 0,1 %
Orthexin osakkeiden lukumäärä 17 758 854
1)
ml. lähipiirin omistukset
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTI
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
50
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta
Orthex Oyj:n ylimääräinen yhtiökokous 5.3.2021 päätti perustaa
osakkeenomistajien nimitystoimikunnan. Nimitystoimikunta valmistelee
vuosittain hallituksen jäseniä ja hallituspalkkioita koskevat ehdotukset
varsinaiselle yhtiökokoukselle. Nimitystoimikunnan tehtäviin kuuluu
myös hallituksen jäsenten seuraajaehdokkaiden etsiminen.
Ylimääräinen yhtiökokous vahvisti osakkeenomistajien nimitystoimi-
kunnan työjärjestyksen, jossa on säännökset toimikunnan jäsenten
nimittämisestä, kokoonpanosta sekä tehtävistä ja velvollisuuk-
sista. Työjärjestys on saatavilla yhtiön verkkosivuilla osoitteessa
Nimitystoimikunta - Orthex Group. Nimitystoimikunta on perustettu
toistaiseksi ja voidaan lakkauttaa vain yhtiökokouksen päätöksellä.
Nimitystoimikunnan jäsenten toimikausi päättyy vuosittain uuden
nimitystoimikunnan tultua nimitetyksi.
Nimitystoimikunta koostuu neljästä yhtiön suurimmasta osakkeen-
omistajasta tai näiden edustajasta 31. elokuuta tai, mikäli yhtiössä on
yli neljä osakkeenomistajaa, joiden osakeomistus ja äänioikeus yhtiössä
on yli 10 prosenttia, sen mukaisesta määrästä osakkeenomistajia tai
heidän edustajiaan. Hallituksen puheenjohtaja toimii nimitystoimikunnan
asiantuntijajäsenenä.
Orthex Oyj:n osakasluettelon 31.8.2024 mukaisen omistustilanteen
perusteella osakkeenomistajien nimitystoimikunta koostuu seuraavien
osakkeenomistajien edustajista: Conficap Oy, Alexander Rosenlew,
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen ja Keskinäinen työeläkeva-
kuutusyhtiö Varma.
Näiden neljän suurimman osakkeenomistajan edustajina nimitystoimi-
kunnassa on kolme miestä ja yksi nainen ja he ovat:
Erik Toivanen, toimitusjohtaja, Conficap Oy
Alexander Rosenlew
Annika Ekman, osakejohtaja, Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö
Ilmarinen
Erkka Kohonen, vanhempi salkunhoitaja, Keskinäinen työeläkevakuu-
tusyhtiö Varma
Nimitystoimikunnan puheenjohtajaksi valittiin Erik Toivanen ja
toimikunnan asiantuntijajäsenenä toimii Sanna Suvanto-Harsaae,
Orthex Oyj:n hallituksen puheenjohtaja.
Nimitystoimikunnan kokoonpanossa tapahtui syyskuussa 2024 muu-
toksia. Conficap Oy nimitti edustajakseen Erik Toivasen aiemmin
edustajanaan toimineen Maarit Toivasen sijaan. Lisäksi Keskinäinen
työeläkevakuutusyhtiö Varma nousi yhtiön neljän suurimman osakkeen-
omistajan joukkoon Thominvest Oy:n tilalle. Thominvest Oy:n edustajana
nimitystoimikunnassa toimi Mats Söderström.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta valmisteli ja toimitti ehdotuk-
sensa hallituksen kokoonpanoksi ja palkkioiksi Orthexin hallitukselle ja
hallitus sisällytti nämä ehdotukset kokouskutsuun, jolla se kutsui koolle
vuoden 2024 varsinaisen yhtiökokouksen.
Toimitusjohtaja
Orthex Oyj:n toimitusjohtajana on vuodesta 2010 alkaen toiminut
Alexander Rosenlew. Hän on koulutukseltaan kauppatieteiden maisteri
ja suorittanut myös johtamisen maisterin tutkinnon.
Toimitusjohtaja on vastuussa Orthexin operatiivisesta johtamisesta
hallituksen hyväksymän strategian ja antamien ohjeiden ja määräysten
mukaisesti. Toimitusjohtaja valmistelee yhtiön hallituksen päätet-
tävät asiat, kehittää Orthexin toimintoja yhdessä hallituksen kanssa
päätettyjen tavoitteiden mukaisesti ja varmistaa hallituksen päätösten
asianmukaisen täytäntöönpanon. Toimitusjohtajan velvollisuutena on
lisäksi varmistaa, että Orthex noudattaa voimassa olevaa lainsäädäntöä
ja sovellettavia määräyksiä ja että yhtiön varainhoito on järjestetty
luotet tavalla tavalla. Toimitusjohtaja toimii puheenjohtajana johto-
ryhmän kokouksissa.
Johtoryhmä
Orthexin johtoryhmän tehtävänä on johtaa kokonaisuutena Orthexin
operatiivista liiketoimintaa. Johtoryhmän jäsenillä on määrätyt valtuudet
toimia omien vastuualueidensa puitteissa, ja heidän velvollisuutenaan
on kehittää Orthexin liiketoimintaa yhtiön hallituksen ja toimitusjohtajan
asettamien tavoitteiden mukaisesti.
Orthexin hallitus nimittää johtoryhmän jäsenet yhdessä toimitus-
johtajan kanssa. Johtoryhmä kokoontuu säännöllisesti kuukausittain tai
tarpeen mukaan.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTI
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
51
Orthexin operatiivisissa vastuissa ja johtoryhmän kokoonpanossa
tapahtui muutoksia vuoden 2024 aikana. Orthexin johtoryhmän jäsen
ja Gnosjön tehtaan tuotantojohtaja Peter Ottosson päätti irtisanoutua
tehtävästään siirtyäkseen toisen työnantajan palvelukseen. Ottosson
jatkoi tehtävässään huhtikuun loppuun asti.
Helmikuussa Orthex tiedotti, että se selkeyttää operatiivista johtoaan
kohti kasvavia yhtiönlaajuisia vastuita, mikä johti vastaaviin muutoksiin
johtoryhmässä. Johtoryhmän jäsen ja Lohjan tehtaan tuotantojohtaja
Tom Ståhlberg nimitettiin tuotanto- ja toimitusketjujohtajaksi ja hän otti
kokonaisvastuun Orthexin tuotannosta, toimitusketjusta ja hankinnasta
maaliskuun alusta alkaen. Muutos poisti samalla tarpeen etsiä Peter
Ottossonille seuraaja johtoryhmään.
Marraskuussa yhtiö ilmoitti, että se oli sopinut johtoryhmän jäsenen
Alex Nielsenin kanssa, että tämä jää pois yhtiön palveluksesta marras-
kuun lopussa. Nielsen toimi Euroopasta ja kansainvälisistä markkinoista
vastaavana myyntijohtajana. Rekrytointiprosessi uuden myyntijohtajan
löytämiseksi käynnistettiin välittömästi.
Orthexin johtoryhmän jäsenet, joista toimitusjohtaja mukaan lukien neljä
on miehiä ja naisia kaksi, on esitelty seuraavalla sivulla. Lisätietoja johto-
ryhmän jäsenten työhistoriasta ja mahdollisista luottamustehtävistä on
saatavilla yhtiön verkkosivuilla osoitteessa Johtoryhmä - Orthex Group.
Johtoryhmän jäsenten osakeomistukset
Toimitusjohtajan ja muiden johtoryhmän jäsenten (ja heidän lähipiiriinsä
kuuluvien henkilöiden tai yhteisöjen) osakeomistukset yhtiössä vuoden
2024 lopussa käyvät ilmi alla olevasta taulukosta.
Toimitusjohtajalla tai muilla johtoryhmän jäsenillä (tai heidän lähipiiriinsä
kuuluvilla henkilöillä tai yhteisöillä) ei ole osakeperusteisia oikeuksia
Orthexissa tai sen tytäryhtiössä.
Johdon osakeomistukset
Johtoryhmän jäsen Asema
Osakkeiden
lukumäärä 31.12.2024
Alexander Rosenlew toimitusjohtaja 2 047 726
Oy Rosaco Ab
1)
36 679
Saara Mäkelä talousjohtaja 141 833
Hanna Kukkonen
markkinointi- ja
vastuullisuusjohtaja 201 530
Tom Ståhlberg
tuotanto- ja
toimitusketjujohtaja 316 250
2)
Nicholas Ledin
myyntijohtaja,
Pohjoismaat 62 475
Hans Cronquist
tuotantojohtaja,
Tingsryd 100 700
Yhteensä 2 907 193
% kaikista osakkeista 16,4 %
Orthexin osakkeiden lukumäärä 17 758 854
1)
määräysvaltayhteisö
2)
ml. lähipiirin omistukset
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTI
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
52
Johtoryhmän jäsenet 31.12.2024
Vasemmalta oikealle: Nicholas Ledin, Hans Cronquist, Hanna Kukkonen, Saara Mäkelä, Alexander Rosenlew, Tom Ståhlberg.
Alexander Rosenlew
Toimitusjohtaja
Johtoryhmän puheenjohtaja vuodesta 2010
Orthexin palveluksessa vuodesta 2010
s. 1971, Suomen kansalainen
Kauppatieteen ja johtamisen maisteri
Tom Ståhlberg
Tuotanto- ja toimitusketjujohtaja
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2012
Orthexin palveluksessa vuodesta 2012
s. 1969, Suomen kansalainen
Diplomi-insinööri
Saara Mäkelä
Talousjohtaja, IT
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2017
Orthexin palveluksessa vuodesta 2017
s. 1976, Suomen kansalainen
Kauppatieteen maisteri
Nicholas Ledin
Myyntijohtaja, Pohjoismaat
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2015
Orthexin palveluksessa vuodesta 2001
s. 1970, Ruotsin kansalainen
Ylioppilas
Hanna Kukkonen
Markkinointi- ja vastuullisuusjohtaja,
tuotekehitys
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2012
Orthexin palveluksessa vuodesta 2012
s. 1973, Suomen kansalainen
Kauppatieteen maisteri
Hans Cronquist
Tuotantojohtaja, Tingsryd
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2019
Orthexin palveluksessa vuodesta 2019
s. 1970, Ruotsin kansalainen
Diplomi-insinööri
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTI
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
53
Taloudellinen raportointiprosessi
Orthex laatii taloudellisen raportointinsa kansainvälisten tilin-
päätösstandardien (IFRS), arvopaperimarkkinalain, kirjanpitolain ja
kirjanpitolautakunnan ohjeiden ja lausuntojen mukaisesti noudattaen
samalla Finanssivalvonnan määräyksiä ja ohjeita ja Nasdaq Helsinki
Oy:n sääntöjä. Yhtiön taloudelliseen raportointiprosessiin liittyvät
sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan periaatteet, ohjeet, käytännöt ja
vastuualueet on suunniteltu varmentamaan, että yhtiön taloudellinen
raportointi on luotettavaa ja tilinpäätös on laadittu voimassa olevien
lakien, määräysten ja yhtiön toimintaperiaatteiden mukaan. Orthexin
taloudellisen raportoinnin valvonta tapahtuu kahdella tasolla, erillis-
yhtiöissä ja konsernitasolla. Molemmilla tasoilla suoritetaan kontrolli-
toimenpiteitä ja analyyseja, joilla pyritään varmistamaan taloudellisen
raportoinnin oikeellisuus. Taloudellisen raportointiprosessin valvonnasta
vastaa hallitus.
Riskienhallinta
Orthexin riskienhallinnan tarkoituksena on varmistaa asiakaslupausten
toteutuminen, liiketoiminnan kannattavuus, osingonmaksukyky,
arvonluonti osakkeenomistajille, vastuullinen liiketoiminta ja liike-
toiminnan jatkuvuus. Tämän saavuttamiseksi Orthex pyrkii tiedostamaan
tavoitteisiin ja toimintaan liittyvät epävarmuus- ja riskitekijät ja
mahdollisuudet sekä tunnistamaan, arvioimaan ja hallitsemaan riskejä ja
niiden seurauksia johdonmukaisesti ja tehokkaasti.
Orthexilla on yhtiön hallituksen hyväksymä riskienhallintapolitiikka,
joka ohjaa riskienhallintaa siten, että se tukee yhtiön tavoitteiden
saavuttamista, suojelee henkilöstöä ja yhtiön erilaisia omaisuuseriä sekä
varmistaa toiminnan taloudellisen kestävyyden.
Vastuu riskienhallinnan toteuttamisesta on johtoryhmällä. Lisäksi
jokaisen työntekijän tulee tiedostaa ja hallita omaan toiminta-
ympäristöönsä ja vastuualueeseensa liittyviä riskejä. Yhtiön hallituksen
tehtävänä on hyväksyä yhtiön riskienhallintapolitiikka ja seurata ja
arvioida riskienhallinnan tehokkuutta.
Riskienhallinnan periaatteet
Riskienhallintaa tehdään järjestelmällisesti, ja sen tarkoituksena on
varmistaa riskien kokonaisvaltainen ja asianmukainen tunnistaminen,
arviointi ja hallinta. Se on keskeinen osa Orthexin toiminnan suunnittelua
ja hallinnointia, päätöksentekoa, päivittäistä johtamista, seurantaa ja
raportointia. Riskejä arvioidaan ja hallitaan liiketoimintakeskeisesti
ja perusteellisesti. Tämä tarkoittaa keskeisten riskien järjestelmäl-
listä tunnistamista, arviointia, hallintaa, seurantaa ja raportointia
osana liiketoimintaa.
Riskienhallintaprosessi ja riskienhallinnan raportointi
Orthex priorisoi riskejä niiden tärkeyden mukaan arvioimalla riskien
vaikutuksia, todennäköisyyksiä sekä riskin materialisoituessa tarvittavia
riskienhallintatoimia. Merkittävimpiin riskeihin puututaan kustannus-
tehokkailla ja asianmukaisilla riskienhallinnan toimintavaihtoehdoilla.
Johtoryhmä seuraa riskienhallinnan toteutumista säännöllisesti.
Tarvittaessa tehdään korjaavia toimenpiteitä.
Johtoryhmä raportoi 2–3 kertaa vuodessa yhtiön hallitukselle riskeistä ja
riskienhallintatoimista. Hallitus arvioi merkittävimmät riskit ja riskien-
hallintatoimet sekä riskienhallinnan tehokkuuden ja toimivuuden. Hallitus
raportoi merkittävimmistä riski- ja epävarmuustekijöistä toiminta-
kertomuksessa sekä mahdollisista olennaisista muutoksista näissä
tekijöissä osavuosikatsauksissa. Lisätietoja yhtiön riskienhallinnasta
ja merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä on saatavilla
hallituksen toimintakertomuksesta vuodelta 2024.
Sisäinen valvonta ja tarkastus
Yhtiön hallitus on vahvistanut Orthexissa noudatettavat sisäisen
valvonnan toimintaperiaatteet, joilla pyritään varmistamaan, että
yhtiön tavoitteet liittyen esimerkiksi Orthexin strategiaan, toimintaan,
käytäntöihin ja erityisesti taloudelliseen raportointiin, toteutuvat.
Sisäisen valvonnan toimintaperiaatteilla myös varmistetaan osaltaan
lakien ja määräysten noudattaminen yhtiössä. Sisäinen valvonta on
Orthexissa olennainen osa liiketoiminnan johtamista ja tavoitteiden
saavuttamisen varmistamista. Konsernissa pyritään järjestämään
sisäinen valvonta tehokkaasti, jotta poikkeamat tavoitteista havaitaan
mahdollisimman aikaisin tai pystytään estämään.
Orthexin sisäisen valvonnan välineitä ovat sisäiset politiikat, ohjeis-
tukset ja ohjeet sekä manuaaliset ja järjestelmiin rakennetut kontrollit.
Lisäksi sisäistä valvontaa toteutetaan erilaisten seurantaraporttien
ja -kokousten muodossa. Orthexin hallitus vastaa konsernin sisäisen
valvonnan järjestämisestä ja seuraa sisäisen valvonnan tehokkuutta.
Konsernin johtoryhmä ja toimitusjohtaja vastaavat siitä, että käytössä
on toimivat valvontamenettelyt.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTI
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
54
Orthex-konsernin sisäistä tarkastusta ei ole järjestetty omaksi toimin-
nokseen. Hallitus arvioi vuosittain sisäisten tarkastus toimenpiteiden
tarvetta ja voi käyttää yhtiön sisäisiä resursseja tai ulkoisia palvelun-
tuottajia sisäisen tarkastuksen toimenpiteisiin. Tällaisten toimenpi-
teiden tuloksista raportoidaan hallitukselle.
Lähipiiriliiketoimet
Hallitus on määritellyt lähipiiriliiketoimien seurannan ja arvioinnin peri-
aatteet. Yhtiö arvioi ja seuraa lähipiiritoimia yhtiön ja sen lähipiirin välil
ja varmistaa, että mahdolliset esteellisyystilanteet huomioidaan yhtiön
päätöksenteossa asianmukaisesti. Yhtiö ylläpitää luetteloa lähipiiristään.
Yhtiön tavanomaiseen liiketoimintaan kuuluvat ja tavallisin kaupallisin
ehdoin toteutettavat lähipiiritoimet hyväksytään yhtiön hyväksymis-
ohjeiden ja -prosessien mukaisesti. Lähipiiritoimet, jotka eivät kuulu
yhtiön tavanomaiseen liiketoimintaan tai joita ei toteuteta tavallisin
kaupallisin ehdoin, edellyttävät hallituksen hyväksyntää. Yhtiön talous-
osasto valvoo lähipiiritoimia osana yhtiön raportointia ja kontrolliproses-
seja ja raportoi lähipiiritoimista hallitukselle.
Hallitus arvioi säännöllisesti raportoituja lähipiiritoimia ja yhtiön
lähi piiritoimia koskevien periaatteiden ja prosessien asianmukaisuutta.
Yhtiö raportoi yhtiön ja sen lähipiirin välisistä lähipiiritoimista vuosittain
tilinpäätöksen liitetiedoissa.
Yhtiö julkistaa olennaiset lähipiiritoimet arvopaperimarkkinalain 8 luvun
1a§:n edellyttämällä tavalla.
Sisäpiirihallinto
Orthex on laatinut yhtiön hallituksen hyväksymän sisäpiiriohjeen, jonka
tarkoituksena on selkeyttää ja täydentää Orthexin ja sisäpiiriläisten
toimintatapoja ja toimia käytännön apuvälineenä sisäpiiriasioiden
hoitamisessa. Sisäpiiriohje määrittelee selkeät toimintaohjeet muun
muassa sisäpiiritiedon hallinnointiin, sisäpiiriluettelojen ylläpitoon sekä
ilmoitusvelvollisten henkilöiden liiketoimien ilmoittamiseen.
Sisäpiiriohjetta sovelletaan Orthexiin ja Orthexissa johtotehtävissä
toimiviin henkilöihin sekä niihin Orthexissa työskenteleviin henkilöihin,
joilla on pääsy sisäpiiritietoon tai jotka ovat muutoin tulleet tietoiseksi
sisäpiiritiedosta. Lisäksi sisäpiiriohjetta sovelletaan sopimusperusteisesti
muutoin Orthexin puolesta tai lukuun toimiviin, kun he suorittavat
tehtäviä, joiden kautta heillä on pääsy sisäpiiritietoon.
Orthexin sisäpiirihallinto laatii sisäpiiriluettelot ja pitää ne ajan tasalla
sähköisessä muodossa. Orthex voi laatia yksittäisten sisäpiiritietoa
koskevien sisäpiiriluetteloiden (hankekohtainen sisäpiiriluettelo) lisäksi
pysyviä sisäpiiriläisiä koskevan täydennysosion (pysyvät sisäpiiriläiset).
Pysyvä sisäpiiri käsittää vain ne henkilöt, joiden katsotaan tehtäviensä
perusteella jatkuvasti pääsevän kaikkeen Orthexia koskevaan sisäpiiri-
tietoon. Hankekohtaiseen sisäpiiriluetteloon Orthex merkitsee ne
henkilöt, joilla on hanketta koskevaa sisäpiiritietoa, mukaan lukien
mahdolliset ulkopuoliset neuvonantajat ja asiantuntijat.
Sisäpiiriluetteloja ylläpidetään Finanssivalvonnan tai muun asian-
mukaisen tahon laatimalla ja/tai hyväksymällä, soveltuvat vaatimukset
täyttävällä sähköisellä menettelyllä. Sisäpiiriluettelot eivät ole julkisia,
eikä niitä aseteta yleisön nähtäville.
Orthex ilmoittaa kirjallisesti sisäpiiriluetteloon kuuluvalle henkilölle
hänen sisäpiiriasemastaan, siitä seuraavista velvoitteista ja velvoitteiden
rikkomiseen mahdollisesti liittyvistä seuraamuksista. Hankekohtaiseen
sisäpiiriluetteloon merkitylle henkilölle ilmoitetaan hankkeen päättymi-
sestä ja hankekohtaisen sisäpiiriluettelon sulkemisesta.
Orthexin johtotehtävissä toimivien henkilöiden sekä muiden Orthexin
mahdollisesti määrittelemien pysyvien sisäpiiriläisten tulee ajoittaa
kaupankäyntinsä Orthexin rahoitusvälineillä siten, ettei kaupankäynti
heikennä arvopaperimarkkinoita kohtaan tunnettua luottamusta.
Orthexin johtotehtävissä toimivia henkilöitä ovat hallituksen jäsenet,
toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsenet. Orthex pitää luetteloa johto-
tehtävissä toimivista henkilöistä sekä heidän lähipiiriinsä kuuluvista hen-
kilöistä ja yhteisöistä. Yhtiö ei ylläpidä luetteloa pysyvistä sisäpiiriläisistä.
Orthexin johtotehtävissä toimivat henkilöt eivät saa toteuttaa omaan
lukuunsa tai kolmannen osapuolen lukuun liiketoimia yhtiön rahoitus-
välineillä suljetun ajanjakson aikana, joka alkaa aina 30 päivää ennen
kyseessä olevan Orthexin tilinpäätöstiedotteen, puolivuosikatsauksen tai
kolmen ja yhdeksän kuukauden osavuosikatsauksen julkistamispäivää ja
päättyy 24 tuntia konsernin osavuosikatsauksen, puolivuosikatsauksen
tai tilinpäätöstiedotteen julkistamisen jälkeen. Lisäksi Orthex suosittelee,
että yhtiön johtotehtävissä toimivat henkilöt eivät tee liiketoimia yhtiön
rahoitusvälineillä kunkin vuosineljänneksen päättymisen jälkeen ja että
he ajoittavat mahdolliset liiketoimensa kahden viikon ajanjaksolle, joka
alkaa edellä mainittujen taloudellisesta raporttien julkistamispäivän
jälkeisenä päivänä.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTI
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
55
Nasdaq Helsinki Oy:n sisäpiiriohjeen mukaisesti Orthex pitää luetteloa
henkilöistä, jotka osallistuvat Orthexin taloudellisten raporttien valmis-
teluun, laatimiseen, tarkastamiseen tai julkistamiseen. Tähän luetteloon
merkityt henkilöt eivät saa toteuttaa omaan lukuunsa tai kolmannen
osapuolen lukuun liiketoimia suljetun ajanjakson aikana.
Orthexin johtotehtävissä toimivien henkilöiden ja heidän lähipiirinsä
on ilmoitettava Orthexille kaikki liiketoimensa, jotka he tekevät omaan
lukuunsa Orthexin osakkeilla, vieraan pääoman ehtoisilla rahoitusväli-
neillä taikka johdannaisilla tai muilla niihin liittyvillä rahoitusvälineillä.
Ilmoitusvelvollisuus koskee millä tahansa markkinapaikalla tai
markkinapaikkojen ulkopuolella tehtyjä liiketoimia.
Orthexin johtotehtävissä toimivan henkilön tai muun yhtiön määritte-
lemän kaupankäyntirajoituksen piirissä olevan henkilön tulee pyytää
yhtiön sisäpiirihallinnolta arvio suunnittelemansa rahoitusvälinettä
koskevan liiketoimen lain- ja ohjeenmukaisuudesta. Arviomenettelystä
huolimatta johtotehtävissä toimiva henkilö tai edellä mainittu muu
henkilö vastaa itse siitä, että hän noudattaa lakeja, määräyksiä ja ohjeita.
Orthexilla on sisäisesti hallinnoitu ilmoituskanava, jonka kautta Orthexin
työntekijöillä on mahdollisuus tehdä nimettömänä ilmoitus rahoitus-
markkinoita koskevien säännösten ja määräysten epäillystä rikkomi-
sesta. Muut sidosryhmät voivat ilmoittaa epäillystä väärinkäytöksestä
lähettämällä sähköpostin osoitteeseen whistleblow@orthexgroup.com.
Lisätietoja ilmoituskanavasta ja ohjeet ilmoitusten tekemiseen ovat saa-
tavilla yhtiön verkkosivuilla osoitteessa Ilmoituskanava - Orthex Group.
Tilintarkastus
Yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiöllä on yksi tilintarkastaja, jonka on oltava
hyväksytty tilintarkastusyhteisö. Tilintarkastaja valitaan vuosittain
varsinaisessa yhtiökokouksessa toimikaudeksi, joka päättyy seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Tilintarkastajan tehtävänä on
tarkastaa konsernin ja emoyhtiön tilinpäätös ja kirjanpito sekä emo-
yhtiön hallinto. Yhtiön tilintarkastaja antaa tilinpäätöksen yhteydessä
osakkeenomistajille tilintarkastuskertomuksen ja raportoi säännöllisesti
havainnoistaan yhtiön hallitukselle.
Varsinainen yhtiökokous 2024 valitsi yhtiön tilintarkastajaksi uudelleen
tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy:n. Yhtiön päävastuullisena
tilintarkastajana jatkaa KHT Mikko Rytilahti. Tilintarkastajalle vuonna
2024 maksetut palkkiot varsinaisesta tilintarkastuksesta olivat
134 tuhatta euroa (2023: 116 tuhatta euroa). Tilintarkastajalle ei
maksettu palkkioita muista kuin tilintarkastukseen liittyvistä tehtävistä
(2023: 3 tuhatta euroa).
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTI
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
56
PALKITSEMISRAPORTTI
2024
Orthex Oyj:n (”Orthex” tai “yhtiö”) palkitsemisraportti tilikaudelta 2024 on
laadittu Arvopaperimarkkinayhdistyksen julkaiseman Hallinnointikoodin
2025 ja muun soveltuvan sääntelyn mukaisesti. Hallinnointikoodi
on saatavilla yhdistyksen verkkosivuilla (www.cgfinland.fi).
Palkitsemisraportti julkaistaan samanaikaisesti hallinto- ja ohjaus-
järjestelmää koskevan selvityksen, toimintakertomuksen, tilinpäätöksen
ja vastuullisuusraportin kanssa yhtiön verkkosivuilla osoitteessa
Sijoittajat - Orthex Group. Yhtiön hallitus on valmistellut ja hyväk-
synyt tämän palkitsemisraportin ja se esitetään osakkeenomistajille
29.4.2025 pidettävässä varsinaisessa yhtiökokouksessa osakkeen-
omistajien neuvoa-antavaa päätöstä varten.
Tässä palkitsemisraportissa kerrotaan, miten Orthex on soveltanut
yhtiön varsinaisessa yhtiökokouksessa 18.4.2023 hyväksyttyä
palkitsemis politiikkaa. Palkitsemisraportissa selostetaan hallituksen
jäsenille ja toimitusjohtajalle tilikauden 2024 aikana maksetut palkkiot ja
muut taloudelliset etuudet. Lisäksi palkitsemisraportissa verrataan halli-
tuksen ja toimitusjohtajan palkitsemisen kehitystä yhtiön työntekijöiden
keskimääräisen palkitsemisen kehitykseen ja yhtiön taloudelliseen
kehitykseen viimeisen viiden vuoden aikana.
Johdanto
Orthexin palkitsemisjärjestelmien tavoitteena on ohjata yhtiön strate-
gisten tavoitteiden toteuttamista ja palkita tavoitteiden saavuttamisesta
ja sitä kautta edistää yhtiön pitkän aikavälin taloudellista menestystä,
kilpailukykyä ja omistaja-arvon suotuisaa kehitystä.
Toimiva ja kilpailukykyinen palkitseminen on olennainen väline
kyvykkään johdon palkkaamiseksi yhtiöön. Palkitsemisjärjestelmien
tavoitteena on houkutella, motivoida ja sitouttaa avainhenkilöitä
pitkäjänteiseen työhön henkilökohtaisten ja yhteisten tavoitteiden
saavuttamiseksi ja omistaja-arvon kasvattamiseksi.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTI
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
57
Yhteenveto palkitsemisesta tilikaudella
2024
Hallituksen jäsenten ja toimitusjohtajan toteutunut palkitseminen
vuonna 2024 oli palkitsemispolitiikan mukaista. Orthex ei poikennut
palkitsemispolitiikasta hallituksen jäsenten ja toimitusjohtajan
palkitsemisessa eikä käyttänyt oikeuttaan palkkioiden takaisinperintään
vuoden 2024 aikana.
Tilikaudella 2024 hallituksen jäsenille maksettiin kiinteät kuukausi-
palkkiot. Maksettujen palkkioiden suuruus riippui roolista: hallituksen
puheenjohtaja – hallituksen jäsen. Hallituksen kuukausipalkkiot säilyivät
yhtiökokouksen 2024 päätöksen perusteella ennallaan. Maksetut
palkkiot on esitetty kohdassa ”Hallituksen palkitseminen.
Toimitusjohtajalle tilikaudella 2024 maksettu kokonais palkitseminen
koostui kiinteästä peruspalkasta luontoisetuineen ja vuoden 2023 suori-
tuksen perusteella maksetusta muuttuvasta lyhyen aikavälin kannustin-
palkkiosta. Toimitusjohtajan lyhyen aikavälin kannustin palkkion
toteutunut ansainta vuonna 2023 oli 50 prosenttia lyhyen aikavälin
kannustinpalkkion vuosittaisesta enimmäismäärästä. Toimitusjohtajalle
maksetut palkkiot tilikaudella 2024 olivat yhteensä 569 216 euroa.
Näistä muuttuvan palkitsemisen osuus oli 22,1 prosenttia. Orthexilla ei
ole pitkän aikavälin osakepohjaisia tai muita kannustinjärjestelmiä, mikä
osaltaan selittää toimitusjohtajan muuttuvan palkitsemisen osuutta
kokonaispalkitsemisesta. Toimitusjohtajalle maksetut palkat ja palkkiot
on esitetty kohdassa ”Toimitusjohtajan palkitseminen.
Konsernin taloudellisen tuloksen ja palkitsemisen kehitys
Seuraavassa taulukossa esitetään hallituksen ja toimitusjohtajan kokonaispalkitsemisen kehitys verrattuna Orthexin henkilöstön keskimääräisen
palkitsemisen kehitykseen sekä yhtiön taloudelliseen kehitykseen viimeisen viiden vuoden aikana.
Kokonaispalkitseminen ja taloudellinen kehitys viimeisten viiden vuoden aikana
EUR tuhatta 2024 2023 2022 2021 2020
Liikevaihto 89 734 85 945 84 048 88 694 75 865
Oikaistu EBITA 10 234 10 918 5 490 10 996 12 933
Hallitus
1)
140 144 144 126 71
Toimitusjohtaja
1)
569 437 527 478 367
Henkilöstön keskimääräinen palkitseminen
2)
60 59 55 58 55
1)
Hallituksen jäsenten ja toimitusjohtajan palkitsemista tarkistettiin yhtiön listautumisen yhteydessä maaliskuussa 2021.
2)
Henkilöstön keskimääräinen palkitseminen on henkilöstön kokonaispalkitseminen jaettuna henkilöstön keskimääräisellä lukumäärällä vuoden aikana.
2020
2021
2022
2023
2024
75,9
88,7
84,0
89,7
Liikevaihto, milj. euroa
2020
2021
2022
2023
2024
12,9
11,0
5,5
10,9
10,2
Oikaistu EBITA, milj. euroa
2020
2021
2022
2023
2024
17,0
%
12,4
%
6,5
%
12,7
%
11,4
%
Oikaistu EBITA, %
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTI
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
58
Hallituksen palkitseminen
Yhtiökokous päättää hallituksen jäsenille maksettavista palkkioista.
Ehdotuksen hallituksen jäsenten palkitsemisesta vuoden 2024 varsinai-
selle yhtiökokoukselle valmisteli yhtiön osakkeenomistajien
nimitystoimikunta.
Yhtiökokouksen päätöksen mukaisesti hallituksen jäsenten palkkiot
pysyivät ennallaan ja vuonna 2024 hallituksen puheenjohtajalle
maksettiin 4 000 euron kuukausipalkkio ja hallituksen muille jäsenille
2 000 euron kuukausipalkkio.
Hallituksen palkkiot maksettiin kuukausittain rahana. Hallituksen
kokouksista ei maksettu kokouspalkkioita. Yhtiön hallituksen jäsenten
palkkioihin ei liity eläkemaksuja, eivätkä hallituksen jäsenet ole Orthexin
kannustinjärjestelmien piirissä.
Hallitustyöskentelystä aiheutuneet kohtuulliset matka- ja muut kulut
korvattiin yhtiön matkustussäännön mukaisesti.
Hallituksen jäsenille vuonna 2024 maksetut palkkiot käyvät ilmi
oikealla olevasta taulukosta. Hallituksen jäsenet eivät saaneet muita
taloudellisia etuuksia.
Hallituksen jäsenten palkitseminen vuonna 2024
EUR Kk-palkkio Yhteensä
Sanna Suvanto-Harsaae 4 000 48 000
Markus Hellström 2 000 24 000
Jyrki Mäki-Kala 2 000 24 000
Jens-Peter Poulsen
1)
2 000 20 000
Anette Rosengren 2 000 24 000
Yhteensä 140 000
1)
Erosi hallituksesta 31.10.2024.
Toimitusjohtajan palkitseminen
Hallitus päättää toimitusjohtajan palkitsemisesta. Orthexin toimitus-
johtajana on vuodesta 2010 alkaen toiminut Alexander Rosenlew.
Toimitusjohtajan palkitseminen koostuu kiinteästä peruspalkasta
luontoisetuineen ja muuttuvasta lyhyen aikavälin kannustinpalkkiosta.
Orthexilla ei vuonna 2024 ollut pitkän aikavälin osakepohjaisia tai muita
kannustinjärjestelmiä. Toimitusjohtajan palkitsemisen tavoitteena on
ohjata yhtiön strategisten tavoitteiden toteuttamista ja sitä kautta
edistää yhtiön pitkän aikavälin taloudellista menestystä, kilpailukykyä
ja omistaja-arvon suotuisaa kehitystä. Toimitusjohtajan merkittävä
osakeomistus (11,7 %) yhtiössä vahvistaa toimitusjohtajan ja osakkeen-
omistajien etujen yhteneväisyyttä.
Orthexin muuttuvan lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmän mukaisesti
toimitusjohtajalle voidaan myöntää vuosittain suoriteperusteisia rahana
maksettavia kannustinpalkkioita hänen kiinteän vuosipalkkansa lisäksi.
Kannustinjärjestelmän tavoitteena on kannustaa toimitusjohtajaa
sitoutumaan yhtiöön ja motivoida häntä parhaaseen mahdolliseen
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTI
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
59
tulokseen. Lisäksi kannustinjärjestelmän tarkoituksena on kannustaa
toimitusjohtajaa työskentelemään tavalla, joka tukee Orthexin
strategiaa, kasvua ja kilpailukykyä.
Vuosittain alkavien lyhyen aikavälin kannustinohjelmien mukaiset
kannustinpalkkiot ovat harkinnanvaraisia ja sidottu Orthexin liike-
toiminnan tulokseen sekä relevanttien suorituskyvyn mittareiden ja/tai
yksilöllisten suoritustavoitteiden saavuttamiseen. Yhtiön hallitus mää-
rittää ja hyväksyy vuosittain etukäteen kannustinjärjestelmän ehdot ja
tavoitteet, mukaan lukien suorituskyvyn mittarit ja painoarvot. Vuonna
2024 toimitusjohtajan kannustinohjelman mittarit ja painoarvot olivat
seuraavat: tuloksentekokyky 50 %, liikevaihto 35 %, vastuullisuus
15 %. Tilikauden 2024 aikana toimitusjohtajan kannustinpalkkion
enimmäismäärä vastasi 7 kuukauden bruttoperuspalkkaa.
Toimitusjohtajalla on oikeus lakisääteiseen eläkkeeseen.
Toimitusjohtajan eläke ja eläkeikä määräytyy työntekijän eläke-
lain perusteella. Toimitusjohtajalla ei ole yhtiön kustantamaa
lisäeläkevakuutusta.
Toimitusjohtajalle vuonna 2024 maksetut palkat, palkkiot ja luontois-
etuudet käyvät ilmi oikealla olevasta taulukosta. Vuonna 2024 mak-
settu kannustinpalkkio perustuu vuoden 2023 lyhyen aikavälin
kannustin ohjelmaan, jonka toteutunut ansainta toimitusjohtajan osalta
oli 50 prosenttia lyhyen aikavälin kannustinpalkkion vuosittaisesta
enimmäismäärästä.
Toimitusjohtajalle maksettu palkitseminen vuonna 2024
EUR 2024 2023
Kiinteä peruspalkka ja puhelinetu 443 468 425 527
Kannustinpalkkiot 125 748 11 900
Muut taloudelliset edut - -
Yhteensä 569 216 437 427
Kiinteän palkitsemisen osuus
kokonaispalkitsemisesta 77,9 % 97,3 %
Muuttuvan palkitsemisen osuus
kokonaispalkitsemisesta 22,1 % 2,7 %
Toimitusjohtaja osallistui yhtiön vuoden 2024 lyhyen aikavälin
kannustin ohjelmaan. Toimitusjohtajan lyhyen aikavälin kannustin-
palkkion toteutunut ansainta vuonna 2024 oli 14,3 prosenttia lyhyen
aikavälin kannustinpalkkion vuosittaisesta enimmäismäärästä. Vuoden
2024 suoritukseen perustuva kannustinpalkkio maksetaan huhtikuussa
vuonna 2025.
Toimitusjohtajalle vuoden 2024 perusteella erääntyvä, vielä
maksamatta oleva palkitseminen
Lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmä EUR
Lyhyen aikavälin kannustinohjelman 2024
suoritustavoitteiden saavuttamisen perusteella
erääntyvä palkitseminen 35 928
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTI
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
1
Osa tilinpäätöstä
TALOUDELLINEN
KATSAUS
TALOUDELLINEN KATSAUSHALLINNOINTIVASTUULLISUUSVUOSIKATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
2
SISÄLLYS
Hallituksen toimintakertomus 3
TUNNUSLUVUT 18
Tilinpäätös 25
KONSERNITILINPÄÄTÖS, IFRS 26
Konsernin tuloslaskelma 26
Konsernin laaja tuloslaskelma 26
Konsernitase 27
Konsernin oman pääoman muutoslaskelma 28
Konsernin rahavirtalaskelma 29
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT 30
1. Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet 30
2. Liikevaihto 33
3. Liiketoiminnan muut tuotot 34
4. Liiketoiminnan kulut 34
5. Työsuhde-etuudet 34
6. Rahoitustuotot ja -kulut 37
7. Tuloverot 37
8. Aineettomat hyödykkeet 40
9. Aineelliset hyödykkeet 42
10. Vuokrasopimukset 43
11. Rahoitusvarat ja -velat 45
12. Käyvän arvon hierarkiat 54
13. Vaihto-omaisuus 55
14. Myyntisaamiset ja muut saamiset 55
15. Ostovelat ja muut velat 56
16. Osakepääoma ja rahastot 56
17. Lähipiiriliiketoimet 57
18. Vakuudet ja vastuusitoumukset sekä ehdolliset varat ja velat 57
19. Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat 58
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS 59
Emoyhtiön tuloslaskelma 59
Emoyhtiön tase 60
Emoyhtiön rahavirtalaskelma 61
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot 62
TILINPÄÄTÖKSEN JA TOIMINTAKERTOMUKSEN
ALLEKIRJOITUKSET 66
TILINTARKASTUSKERTOMUS 67
RIIPPUMATTOMAN TILIN TARKASTAJAN RAPORTTI
ORTHEX OYJ:N ESEFTILINPÄÄTÖKSESTÄ 72
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
3
HALLITUKSEN
TOIMINTA
KERTOMUS
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
4
Osa hallituksen toimintakertomusta
Hallituksen
toimintakertomus
Orthex on Pohjoismaiden johtavia kodintuoteyhtiöitä. Orthex suunnit-
telee, valmistaa, markkinoi ja myy kodintuotteita, joiden tehtävänä on
helpottaa kuluttajien arkea. Orthex tarjoaa laajan valikoiman kodintuot-
teita kolmessa tuoteryhmässä: Säilytys, Keittiö ja Koti ja puutarha.
Orthex pyrkii luomaan toimivia, kestäviä ja laadukkaita kodintuotteita.
Orthexin tavoitteena on olla alan edelläkävijä vastuullisuudessa.
Orthex markkinoi ja myy tuotteitaan kolmella pääkuluttajabrändillä:
SmartStore
TM
, GastroMax
TM
ja Orthex
TM
. Lisäksi se myy keittiötuotteita
Kökskungen
TM
-brändin alla. Orthexin maantieteellisiä markkinoita ovat
Pohjoismaat, Muu Eurooppa ja Muu maailma. Orthexin pääkonttori
on Espoossa, ja sillä on kahdeksan paikallista myyntiorganisaa-
tiota Pohjoismaissa, Saksassa, Ranskassa, Isossa-Britanniassa ja
Benelux-maissa.
Avainluvut
Milj. euroa 2024 2023 2022
Laskutettu myynti 92,3 88,0 85,8
Liikevaihto 89,7 85,9 84,0
Bruttokate 25,7 24,3 17,9
Bruttokate, % 28,6 % 28,3 % 21,3 %
EBITDA 14,3 14,9 9,2
EBITDA, % 15,9 % 17,3 % 10,9 %
Oikaistu EBITDA 14,6 14,9 9,3
Oikaistu EBITDA, % 16,3 % 17,4 % 11,1 %
EBITA 9,8 10,9 5,3
EBITA, % 11,0 % 12,6 % 6,3 %
Oikaistu EBITA 10,2 10,9 5,5
Oikaistu EBITA, % 11,4 % 12,7 % 6,5 %
Liikevoitto 9,8 10,8 5,2
Liikevoitto, % 11,0 % 12,5 % 6,2 %
Liiketoiminnan rahavirta 11,8 10,2 6,2
Nettovelka / oikaistu EBITDA 1,4x 1,5x 2,8x
Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto, % 29,7 % 31,8 % 15,9 %
Omavaraisuusaste, % 41,9 % 40,2 % 36,3 %
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (EUR) 0,34 0,39 0,12
Henkilöstön määrä kokoaikaisiksi muutettuna katsauskauden lopussa 288 281 295
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
5
Osa hallituksen toimintakertomusta
Pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet
Yhtiön pitkän aikavälin taloudellisina tavoitteina on keskimäärin yli viiden
prosentin vuotuinen liikevaihdon orgaaninen kasvu konsernitasolla ja
yli 10 prosentin kasvu Pohjoismaiden ulkopuolella (kasvu paikallisessa
valuutassa), oikaistu EBITA-marginaali ajan myötä yli 18 prosenttia
(oikaistuna vertailukelpoisuuteen vaikuttavilla erillä) sekä nettovelan ja
oikaistun käyttökatteen suhde alle 2,5x. Velkaantumisaste voi väliaikai-
sesti ylittää tavoitevälin (esimerkiksi yritysostojen yhteydessä).
Yhtiö pyrkii jakamaan vakaata ja ajan myötä kasvavaa osinkoa kaksi
kertaa vuodessa yhteensä vähintään 50 prosenttia tilikauden tuloksesta.
Markkinakatsaus
Orthex toimii säilytyksen, keittiötarvikkeiden sekä kodin ja puutarhan
tuotteiden markkinalla, joka on historiallisesti ollut vakaa ja kestä
eri taloussuhdanteissa. Kodintuotteiden markkinat ovat Euroopassa
pirstaloituneet. Vaikka markkinat ovat kilpaillut, pirstaloituneisuus
madaltaa kynnystä kasvattaa markkinaosuutta ja löytää houkuttelevia
markkinarakoja.
Orthexin liiketoimintaa tukeva keskeinen megatrendi on kaupungistu-
minen sekä siihen liittyvä kotitalouksien lukumäärän kasvu ja asuinti-
lojen pienentyminen kotitaloutta kohti. Yhä useammat ihmiset asuvat
yhden hengen kotitalouksissa, ja perhekoot pienenevät. Eurostatin
mukaan yhden hengen kotitalouksien määrä kasvoi EU-alueella 21 %
vuosien 2013 ja 2023 välillä. Pienet tilat lisäävät kysyntää käytännöl-
lisille säilytysratkaisuille ja kodin käyttötavaroille, jotka mahdollistavat
asuintilan tehokkaan käytön. Vaikka kotitalouksiin kuuluu vähemmän
ihmisiä, välttämättömyystavaroiden kuten kodin säilytyksen, ruoansäily-
tyksen ja keittiötarvikkeiden tarve pysyy lähes samana kotitaloutta kohti.
Orthexin liiketoimintaa tukevat kulutustottumukset liittyvät pääasiassa
siihen, miten ihmiset käyttävät aikaansa kotona. Yksi näistä on kiin-
nostus ruoanlaittoon kotona, ja sen suosio jatkuu edelleen terveellisenä
ja edullisena tapana ruokailla. 6Wresearchin
1)
mukaan eurooppalaisen
keittiötarvikemarkkinan yhdistetyn vuotuisen kasvuvauhdin (CAGR)
ennustetaan olevan viisi prosenttia vuosina 2025–2031.
Kuluttajat ovat yhä enemmän huolissaan ilmastonmuutoksesta ja
luontokadosta ja haluavat tehdä oman osansa kamppailussa niitä
vastaan ostamalla vastuullisia tuotteita, välttämällä ruokahävikkiä sekä
lajittelemalla ja kierrättämällä jätteensä. Myös kiristyvä lainsäädäntö
tukee tätä kehitystä. Kuitenkin vain harvoissa kotitalouksissa on
riittävästi esiasennettuja jätteiden lajittelu- ja kierrätysratkaisuja, mikä
luo kysyntää näille ja myös kodin sisustukseen sopiville kierrätys- ja
lajitteluratkaisuille. Mordor Intelligencen
2)
mukaan kodin säilytys- ja
järjestelytuotemarkkinan yhdistetyn vuotuisen kasvuvauhdin odotetaan
Euroopassa olevan yli neljä prosenttia vuosina 2025–2030.
Orthexin liiketoimintaa tukeva kulutustottumus on myös huonekasvien
kysyntä ja kiinnostus puutarhanhoitoon. Huonekasvit tuovat koteihin
raikasta ilmaa, värejä ja kodikkuutta. Niiden käyttö sisustuselementteinä
yleistyy erityisesti tiheästi asutuilla kaupunkialueilla, joissa on vähän
viheralueita. Lisäksi yrttien, kasvisten ja vihannesten kasvattaminen
sisä- ja ulkotiloissa on yhä suositumpaa. Nämä trendit tukevat kasvien-
hoitotuotteiden kysyntää.
Maailmantalouden yleiseen kehitykseen liittyvät epävarmuustekijät
ja geopoliittiset jännitteet vaikuttavat kuluttajien luottamukseen,
ostovoimaan ja käyttäytymiseen ja voivat näin vaikuttaa Orthexin
liiketoimintaan. Vallitsevan kuluttamista koskevan epävarmuuden
seurauksena monet jälleenmyyjät seuraavat tarkasti varastotasojaan.
Orthexin tuotteiden hinnat ovat suhteellisen matalia ja tuotteita ostetaan
todelliseen tarpeeseen. Siksi Orthex uskoo, että kuluttajien varovainen
ostokäyttäytyminen vaikuttaa vähemmän Orthexin tuoteryhmiin
kuin muihin, niitä kalliimpiin kuluttajatuoteryhmiin. Orthex seuraa
markkinoiden kehitystä ja pyrkii reagoimaan olosuhteiden muutoksiin
mahdollisimman tehokkaasti.
Konsernin tulos
Liikevaihto ja kannattavuus
Vuonna 2024 konsernin liikevaihto kasvoi 4,4 % ja oli 89,7 miljoonaa
euroa (85,9). Laskutettu myynti oli 92,3 miljoonaa euroa (88,0).
Valuuttakurssineutraalin liikevaihdon kasvu oli 4,3 % vuoteen
2023 verrattuna.
Matala kuluttajaluottamus ja asiakkaiden varovaisuus leimasivat vuotta
2024 ja liiketoimintaympäristö oli sen vuoksi normaalia vaisumpi. Tästä
huolimatta Orthexin koko vuoden liikevaihto oli suurempi kuin koskaan
ennen. Liikevaihdon kasvua edesauttoivat onnistuneet uutuustuotteiden
lanseeraukset, kampanjat, aktiiviset myymälätoimenpiteet sekä uudet
tuote- ja asiakaslistaukset.
1)
Prominent companies in Europe Kitchenware Market with Size
2)
Europe Home Organizers & Storage Market Size & Share Analysis -
Industry Research Report - Growth Trends
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
6
Osa hallituksen toimintakertomusta
EBITA oli 9,8 miljoonaa euroa (10,9) vuonna 2024 ja laski 9,4 %. Oikaistu
EBITA laski 6,3 % ja oli 10,2 miljoonaa euroa (10,9). Oikaistu EBITA-
marginaali laski 11,4 %:iin (12,7). Liikevoitto oli 9,8 miljoonaa euroa (10,8).
Liikevoittoon sisältyi negatiivisesti vertailukelpoisuuteen vaikuttavia
eriä yhteensä 0,4 milj. euroa (0,1). Kun ottaa huomioon edellisvuonna
Ruotsissa saadun kertaluonteisen energian hintatuen (0,7 milj. euroa),
vertailukelpoinen EBITA kasvoi 0,1 milj. euroa.
Kannattavuuden lasku liittyy ennakoidun myynnin kasvun aiheutta-
miin korkeampiin tuotantokustannuksiin, kaupallisen organisaation
vahvistamiseen, kaupallisiin aktiviteetteihin ja palkkainflaatioon.
Kannattavuuteen vaikuttivat negatiivisesti myös kasvaneet luotto tappio-
varaukset. Raaka-aineiden hintavaihtelu tasaantui vuoden aikana.
Orthexin rahoitustuotot ja -kulut koostuivat tilikauden aikana 2,1 milj.
euron nettokuluista (2,2). Nettorahoituskulujen lasku johtuu pääosin
matalammista korkokuluista liittyen pankkilainoihin.
Tulos ennen veroja oli 7,8 milj. euroa (8,5) ja tilikauden tulos
6,1 milj. euroa (6,9).
Maantieteellisten markkinoiden kehitys
Orthexin keskeinen maantieteellinen markkina ovat Pohjoismaat, joissa
konsernin vuoden 2024 laskutettu myynti oli 71,1 milj. euroa (68,7).
Pohjoismaiden osuus konsernin laskutetusta myynnistä oli 77,1 % (78,1).
Muun Euroopan laskutettu myynti kasvoi 20,3 milj. euroon (18,5). Muun
maailman myynti nousi 0,9 milj. euroon (0,8).
Laskutettu myynti kasvoi pohjoismaisilla ydinmarkkinoilla ensimmäisen
vuosipuoliskon aikana vakaasti onnistuneiden kampanjoiden ja
aktiivisten myymälätoimenpiteiden ansiosta. Varovainen kuluttaja-
käyttäytyminen vaikutti vähittäismyyntiasiakkaiden ostovolyymeihin
erityisesti Ruotsissa toisen vuosipuoliskon aikana. Muun Euroopan
laskutettu myynti kasvoi tammi–joulukuussa pitkän aikavälin strategisen
tavoitteen mukaisesti vakaat 10,0 %.
Orthexin tuotteita myydään yli 40 maassa, ja Pohjoismaiden ulkopuo-
listen vientimaiden osuus konsernin laskutetusta myynnistä kasvoi
yhden prosenttiyksikön ja oli vuoden lopussa 22,9 % (21,9).
Laskutettu myynti markkina-alueittain
Milj. euroa 2024 2023 2022
Pohjoismaat 71,1 68,7 68,5
Muu Eurooppa 20,3 18,5 15,9
Muu maailma 0,9 0,8 1,5
Yhteensä 92,3 88,0 85,8
Kehitys tuoteryhmittäin
Orthex yhdisti aiemmat Koti ja piha ja Kasvien hoito -tuoteryhmät
yhdeksi uudeksi raportointituoteryhmäksi nimeltään Koti ja puutarha
vuoden 2024 alusta lukien. Koti ja puutarha -tuoteryhmä pitää sisällään
kaikki samat tuotteet kuin aiemmat kaksi tuoteryhmää. Orthexilla on
nyt kolme raportointituoteryhmää ja ne ovat Säilytys, Keittiö sekä Koti
ja puutarha.
Orthexin suurin tuoteryhmä on Säilytys, jonka laskutettu myynti
vuonna 2024 oli 63,6 milj. euroa (60,0). Säilytys-tuoteryhmä kasvoi
uusien tuote- ja asiakaslistausten ja onnistuneiden uusien tuote-
lanseerausten ja kampanjoiden ansiosta. Säilytys edustaa suurinta osaa
liike toiminnasta Pohjoismaiden ulkopuolella ja Muun Euroopan myynnin
positiivinen kehitys kasvatti Säilytys-tuoteryhmän kokonaismyyntiä
5,9 % verrattuna edelliseen vuoteen.
Orthexilla on Pohjoismaissa vahva markkina-asema ruoansäilytystuot-
teissa ja keittiötarvikkeissa. Konsernin Keittiö-tuoteryhmän laskutettu
myynti nousi 19,3 miljoonaan euroon (18,6). Keittiö-tuoteryhmän myynti
kasvoi asiakkaiden laajentuneen valikoiman ja ruoansäilytystuotteiden
onnistuneen SmartStore
TM
-uudelleenbrändäyksen ansiosta.
Koti ja puutarha -tuoteryhmän laskutettu myynti oli 9,4 milj. euroa (9,4).
Laskutettu myynti tuoteryhmittäin
Milj. euroa 2024 2023 2022
Säilytys 63,6 60,0 55,1
Keittiö 19,3 18,6 19,8
Koti ja puutarha 9,4 9,4 10,9
Yhteensä 92,3 88,0 85,8
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
7
Osa hallituksen toimintakertomusta
Taloudellinen asema ja rahavirta
Taseen loppusumma oli tilikauden lopussa 85,6 milj. euroa (85,6), mistä
omaa pääomaa oli 35,8 milj. euroa (34,4).
Tilikauden lopussa konsernin nettovelka oli 20,3 milj. euroa (22,3).
Pitkäaikaiset korolliset velat olivat 26,3 milj. euroa (29,6). Orthexin
korolliset velat olivat yhteensä 30,7 milj. euroa (33,9). Korolliset
velat sisältävät lainat rahoituslaitoksilta, eläkevelvoitteet sekä
vuokrasopimusvelat.
Tammi−joulukuussa 2024 konsernin liiketoiminnan rahavirta oli
11,8 milj. euroa (10,2) ja kassakonversio 70,9 % (82,6). Ruotsissa saatu
energian hintatuki (0,7 milj. euroa) maksettiin yhtiölle kesäkuussa 2023.
Korollisten velkojen korkoja maksettiin yhteensä 1,8 milj. euroa (1,9).
Rahavarat tilikauden lopussa olivat 10,5 milj. euroa (11,6).
Nettovelan suhde oikaistuun EBITDA:an oli tilikauden lopussa 1,4
(1,5). Orthexin pitkän aikavälin tavoitteena on pitää nettovelan suhde
oikaistuun EBITDA:an alle 2,5x.
Konsernin omavaraisuusaste tilikauden lopussa oli 41,9 % (40,2). Oikaistu
sijoitetun pääoman tuotto (ROCE) oli 29,7 % (31,8) ja oman pääoman
tuotto (ROE) 17,4 % (21,5).
Investoinnit, tutkimus- ja tuotekehitys
Orthexin investoinnit vuonna 2024 olivat 4,3 milj. euroa (2,6) ja liittyivät
pääasiassa uusien tuotteiden muottihankintoihin ja kapasiteetin
lisäämiseen. Vuonna 2023 tehtyjen investointien viimeistelyn ajoitus
alkuvuoteen 2024 vaikutti investointien kasvamiseen.
Orthex on mukana kolmessa laajassa kierrätys- ja uusiutuvien muovien
kehittämiseen keskittyvässä tutkimusprojektissa. Orthex tutkii yhdessä
Fortumin ja muiden yhteiskumppaneiden kanssa mahdollisuutta
käyttää kierrätysmuovia elintarvikekontaktiin soveltuvissa tuotteissa.
Vuodesta 2023 lähtien Orthex on ollut mukana seitsenvuotisessa
laajassa yhteistyöhankkeessa muovien kiertotalouden edistämiseksi.
Orthexin tavoitteena on löytää uusia potentiaalisia, ympäristöystävällisiä
muovin raaka-aineita, testata niitä tuotannossa sekä valmiina tuotteina,
ja lopulta tuoda markkinoille uusia tuotteita. Orthex osallistuu myös
vuonna 2024 alkaneeseen Reusify-projektiin, jossa pyritään kerta-
käyttöpakkausten vähentämiseen.
Nämä panostukset tutkimukseen tukevat Orthexin vuoden 2030 hiili-
neutraaliustavoitetta ja tavoitetta lisätä kierrätettyjen ja uusiutuvien
raaka-aineiden käyttöä.
Tutkimus- ja tuotekehitysmenoja ei ole aktivoitu.
Henkilöstö
Orthexin henkilöstömäärä vuonna 2024 oli keskimäärin 288 (281).
Vuonna 2024 palkat ja palkkiot olivat 19,0 milj. euroa, vuonna 2023
17,9 milj. euroa ja vuonna 2022 18,3 milj. euroa. Konsernin henkilöstö-
määrä oli tilikauden lopussa 312 (318), josta 51 % (52) työskenteli tuotan-
nossa, 21 % (21) varastolla, 17 % (18) myynnissä, 6 % (6) hallinnossa ja
5 % (4) markkinoinnissa.
Konsernirakenne
Konsernirakenteessa ei tapahtunut muutoksia vuoden 2024 aikana.
Hallinnointi
Yhtiön hallinnoinnissa noudatetaan yhtiön yhtiöjärjestystä ja hallinnoin-
tiperiaatteita sekä suomalaisiin pörssiyhtiöihin sovellettavia sääntöjä
ja määräyksiä kuten osakeyhtiölakia ja arvopaperimarkkinalakia sekä
Nasdaq Helsinki Oy:n sääntöjä ja määräyksiä. Yhtiö noudattaa myös
Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n antamaa listayhtiöiden hallinnointi-
koodia 2025 (”CG-koodi”). CG-koodi on saatavilla yhdistyksen verkkosi-
vuilla (www.cgfinland.fi).
Lisätietoa yhtiön hallintoperiaatteista on saatavilla selvityksestä yhtiön
hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 2024, joka on julkaistu samanaikaisesti
toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen kanssa. Koska yhtiöllä ei ole
tarkastusvaliokuntaa, yhtiön hallitus on käsitellyt selvityksen hallinto- ja
ohjausjärjestelmästä.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
8
Osa hallituksen toimintakertomusta
Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset
Orthex Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 9.4.2024 Espoossa.
Yhtiökokous vahvisti yhtiön tilinpäätöksen sekä myönsi vastuuvapauden
hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle tilikaudelta 2023. Yhtiökokous
hyväksyi myös toimielinten palkitsemisraportin 2023.
Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotuksen, että osinkoa maksetaan
0,21 euroa/osake. Osinko maksettiin kahdessa erässä. Osingon
ensimmäinen erä, 0,11 euroa/osake, maksettiin 18.4.2024. Osingon toinen
erä, 0,10 euroa/osake, maksettiin 9.10.2024.
Hallitukseen päätettiin valita uudelleen Sanna Suvanto-Harsaae, Markus
Hellström, Jyrki Mäki-Kala, Jens-Peter Poulsen ja Anette Rosengren
toimikaudeksi, joka päättyy seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päät-
tyessä. Hallituksen puheenjohtajana jatkaa Sanna Suvanto-Harsaae.
Yhtiökokous päätti, että hallituksen jäsenten palkkiot pysyvät ennallaan
ja että hallituksen puheenjohtajalle maksetaan 4 000 euron kuukausi-
palkkio ja hallituksen muille jäsenille 2 000 euron kuukausipalkkio.
Yhtiön tilintarkastajaksi valittiin uudelleen tilintarkastusyhteisö Ernst &
Young Oy, jonka nimeämänä päävastuullisena tilintarkastajana jatkaa
KHT Mikko Rytilahti.
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen antamaan tai luovuttamaan
yhdessä tai useammassa erässä yhteensä enintään 1 600 000 uutta
osaketta tai osakkeisiin oikeuttavaa erityistä oikeutta. Hallitus val-
tuutettiin myös päättämään enintään 175 000 yhtiön oman osakkeen
hankkimisesta. Valtuutukset ovat voimassa 30.6.2025 saakka.
Tarkemmat tiedot yhtiökokouksen päätöksistä käyvät ilmi yhtiökokous-
asiakirjoista, jotka ovat saatavilla yhtiön verkkosivuilla osoitteessa
Varsinainen yhtiökokous 2024 - Orthex Group.
Muutokset johtoryhmässä
Vuoden aikana yhtiön operatiivisissa vastuissa ja johtoryhmässä
tapahtui muutoksia. Orthex selkeytti operatiivista johtoaan kohti kas-
vavia yhtiönlaajuisia vastuita ja nimitti Tom Ståhlbergin tuotanto- ja toi-
mitusketjujohtajaksi vastaamaan Orthexin tuotannosta, toimitusketjusta
ja hankinnasta maaliskuun alusta alkaen. Lisäksi yhtiön johtoryhmän
jäsen ja Gnosjön tehtaan tuotantojohtaja Peter Ottosson jätti yhtiön
huhtikuun lopussa ja johtoryhmän jäsen ja Euroopasta ja kansainvälisistä
markkinoista vastaava myyntijohtaja Alex Nielsen marraskuun lopussa.
Näistä muutoksista kerrotaan tarkemmin yhtiön tammi-, helmi- ja
marraskuussa vuonna 2024 julkaisemissa pörssitiedotteissa, jotka ovat
saatavilla yhtiön verkkosivuilla osoitteessa Media - Orthex Group.
Muutos hallituksessa
Yhtiön hallituksen jäsenenä vuodesta 2021 lähtien ollut Jens-Peter
Poulsen ilmoitti lokakuussa, että hän oli päättänyt erota Orthexin
hallituksesta 31.10.2024 lähtien, koska hänet oli nimitetty uuteen, aikaa
vievään kokopäiväiseen tehtävään. Tämän jälkeen Orthexin hallitukseen
kuuluu neljä jäsentä seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka.
Hallitus
Yhtiön hallitukseen kuuluivat 31.12.2024 seuraavat jäsenet: Sanna
Suvanto-Harsaae (pj.), Markus Hellström, Jyrki Mäki-Kala ja
Anette Rosengren.
Johdon omistus ja palkitseminen
Hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja muut johtoryhmän jäsenet,
mukaan lukien heidän lähipiiriinsä kuuluvat henkilöt ja yhteisöt,
omistivat 31.12.2024 yhteensä 2 923 358 yhtiön osaketta, mikä vastaa
16,5 % osakkeiden kokonaismäärästä. Lisätietoja hallituksen jäsenten,
toimitusjohtajan ja muiden johtoryhmän jäsenten osakeomistuksista
on esitetty selvityksessä hallinto- ja ohjausjärjestelmästä vuodelta
2024 sekä yhtiön verkkosivuilla.
Tiedot hallituksen jäsenten, toimitusjohtajan ja muiden johtoryhmän
jäsenten palkitsemisesta on esitetty tilinpäätöksen liitetiedoissa.
Hallituksen jäsenten ja toimitusjohtajan palkitsemista kuvataan myös
palkitsemisraportissa vuodelta 2024.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
9
Osa hallituksen toimintakertomusta
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
kokoonpano
Ylimääräisessä yhtiökokouksessa 5.3.2021 päätettiin perustaa yhtiöön
osakkeenomistajien nimitystoimikunta ja hyväksyttiin nimitystoimi-
kunnan työjärjestys. Nimitystoimikunta koostuu neljästä yhtiön
suurimmasta rekisteröidystä osakkeenomistajasta 31. elokuuta. Yhtiön
neljä suurinta osakkeenomistajaa 31.8.2024 päivätyn osakasluettelon
perusteella olivat Conficap Oy, Alexander Rosenlew, Keskinäinen
Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen ja Keskinäinen työeläkevakuutus-
yhtiö Varma.
11.9.2024 yhtiö ilmoitti, että nämä osakkeenomistajat ovat nimittäneet
edustajansa osakkeenomistajien nimitystoimikuntaan, jonka kokoonpano
on seuraava:
Erik Toivanen, Conficap Oy:n toimitusjohtaja
Alexander Rosenlew
Annika Ekman, Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarisen osakejohtaja
Erkka Kohonen, Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varman vanhempi
salkunhoitaja
Nimitystoimikunta on valinnut puheenjohtajakseen Erik Toivasen.
Orthexin hallituksen puheenjohtaja Sanna Suvanto-Harsaae toimii
nimitystoimikunnan asiantuntijajäsenenä.
Lisätietoja nimitystoimikunnasta on saatavilla yhtiön verkkosivuilla
osoitteessa Osakkeenomistajien nimitystoimikunta - Orthex Group.
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Orthexin osakkeet on listattu Nasdaq Helsinki Oy:n päälistalla maalis-
kuusta 2021 alkaen.
Orthex Oyj:n rekisteröity osakepääoma oli katsauskauden lopussa
80 000 euroa ja liikkeeseen laskettujen osakkeiden rekisteröity
lukumäärä 17 758 854 kappaletta. Kaikilla osakkeilla on yksi ääni ja
yhtäläiset äänioikeudet. Osakkeisiin ei liity äänestysrajoituksia tai ääni-
leikkureita eikä niillä ole nimellisarvoa. Osakkeiden kaupankäyntitunnus
on ”ORTHEX” ja ISIN-koodi FI4000480504.
Kauden vaihto oli 13,1 miljoonaa euroa (7,3) ja vaihdettujen osakkeiden
määrä 2 164 530 (1 497 211) kpl. Osakkeen ylin kurssi oli 7,30 euroa
(5,76) ja alin 4,89 (3,70) euroa. Osakkeen päätöskurssi joulukuun lopussa
oli 5,00 euroa (5,40). Osakekannan markkina-arvo vuoden lopussa oli
88,8 miljoonaa euroa (95,9). Katsauskauden lopussa yhtiön hallussa ei
ollut omia osakkeita.
Vuoden lopussa yhtiöllä oli 14 429 (15 587) rekisteröityä osakkeenomis-
tajaa mukaan lukien hallintarekisterit. Hallintarekisteröityjen osakkeiden
lukumäärä oli 2 052 890, mikä vastasi 11,6 % osakkeiden kokonaismää-
rästä. Kymmenen suurinta rekisteröityä osakkeenomistajaa omistivat
kauden lopussa yhteensä 52,6 % (50,0) Orthexin osakkeista ja äänistä.
Valtuutukset, optio-ohjelmat ja osakepohjaiset
kannustinjärjestelmät
Vuoden 2024 aikana Orthexilla ei ollut optio-ohjelmia tai osakepohjaisia
kannustinjärjestelmiä.
Orthexin hallituksella on valtuutus antaa tai luovuttaa yhdessä tai
useammassa erässä yhteensä enintään 1 600 000 uutta osaketta
tai osakkeisiin oikeuttavaa erityistä oikeutta. Lisäksi hallituksella on
valtuutus hankkia enintään 175 000 yhtiön omaa osaketta. Valtuutukset
ovat voimassa 30.6.2025 asti. Hallituksella ei ole muita valtuutuksia.
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2024
*
Osakkeenomistaja Osakemäärä
%-osuus
osakkeista
Conficap Oy 2 486 240 14,00
Rosenlew Alexander 2 047 726 11,53
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen 1 061 000 5,97
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma 831 106 4,68
Thominvest Oy 761 000 4,29
OP-Suomi Pienyhtiöt 641 591 3,61
Sr Aktia Capital 521 274 2,94
Oy Julius Tallberg Ab 352 571 1,99
Fondita Nordic Micro Cap Sijoitusrahasto 328 500 1,85
Ståhlberg Tom Christian 314 000 1,77
Yhteensä 9 345 008 52,6
*)
Lähde: Euroclear Finland
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
10
Osa hallituksen toimintakertomusta
Omistus omistajaryhmittäin 31.12.2024
*
Omistajaryhmä Osakemäärä
%-osuus
osakkeista
Kotitaloudet 5 952 179 33,52
Yritykset 4 974 904 28,01
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 2 080 836 11,72
Julkisyhteisöt 2 379 032 13,40
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 294 742 1,66
Ulkomaat 24 271 0,14
Hallintarekisterit 2 052 890 11,56
Yhteensä 17 758 854 100
*)
Lähde: Euroclear Finland
Omistusjakauma 31.12.2024
*
Osakkeiden lukumäärä Omistajien lkm % omistajista Osakemäärä %-osuus osakkeista
1–100 9 591 66,47 517 053 2,91
101–1 000 4 301 29,81 1 364 728 7,69
1 001–10 000 461 3,19 1 117 347 6,29
10 001–100 000 53 0,37 1 553 902 8,75
100 001–1 000 000 19 0,13 5 790 608 32,61
> 1 000 000 4 0,03 7 415 216 41,76
Yhteensä 14 429 100 17 758 854 100
Hallintarekisteröidyt osakkeet 8 0,06 2 052 890 11,56
*)
Lähde: Euroclear Finland
Arvopaperimarkkinalain mukaan omistusosuuden muutokset on
julkistettava, kun omistusosuus saavuttaa, ylittää tai alittaa 5, 10, 15, 20,
25, 30, 50 tai 66,7 (2/3) prosenttia äänivallasta tai yhtiön osakkeiden
lukumäärästä. Pörssitiedotteet omistusosuuden muutosilmoituksista
(liputusilmoitukset) ovat saatavilla yhtiön verkkosivuilla osoitteessa
www.investors.orthexgroup.com/fi/media.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
11
Osa hallituksen toimintakertomusta
Vastuullisuus
Vastuullisuudella on keskeinen rooli Orthexin kasvustrategian ja
tärkeimpien tavoitteiden toteuttamisessa, kun tavoittelemme asemaa
säilytystuotteiden ykkösbrändinä Euroopassa ja vahvistamme
asemaamme yhtenä johtavista kodintuoteyhtiöistä Pohjoismaissa.
Vastuullisuus on tärkeä osa kaikkea Orthexin päätöksentekoa, ja se ohjaa
yhtiön kehitys- ja investointiohjelmaa merkittävästi. Esimerkiksi uusien
tuoteinvestointien lähtökohta on, että tuotteiden materiaali olisi joko
kierrätettyä tai uusiutuvaa. Orthex ei valmista kertakäyttötuotteita, vaan
Orthexin tuotteet on tarkoitettu pitkäaikaiseen käyttöön ja ne voidaan
kokonaisuudessaan kierrättää kaikilla markkinoillamme elinkaarensa
päätyttyä.
Orthex pyrkii olemaan toimialan edelläkävijä vastuullisuudessa
tarjoamalla ajattomasti muotoiltuja, laadukkaita, turvallisia ja kestäviä
tuotteita, pienentämällä toimintansa ja tuotteidensa hiilijalanjälkeä sekä
hankkimalla yhä suuremman osan raaka-aineistaan kierrätetyistä ja
uusiutuvista materiaaleista. Orthexin vastuullisuustyön päätavoite on
pyrkiä kohti hiilineutraalia tuotantoa vuoteen 2030 mennessä. Science
Based Targets -aloite (SBTi) on hyväksynyt Orthexin tieteeseen perus-
tuvan lähiajan päästövähennystavoitteen, mikä tarkoittaa, että Orthexin
ilmastotavoitteet tukevat tavoitetta rajoittaa maapallon lämpötilan nousu
korkeintaan 1,5 celsiusasteeseen Pariisin ilmastosopimuksen mukaisesti.
Orthex on määrittänyt tärkeimmät ympäristövastuun, sosiaalisen vas-
tuun ja vastuullisuuden johtamisen osa-alueet. Jokaiselle osa-alueelle
yhtiö on asettanut keskeiset suorituskyvyn mittarit (KPI:t) ja tavoitteet.
Lisätietoja yhtiön vastuullisuusstrategiasta, asetetuista tavoitteista ja
saavutetuista tuloksista löytyy vuoden 2024 vuosi- ja vastuullisuusra-
portin vastuullisuutta käsittelevästä osiosta.
Vastuullisuustyön pääkohdat vuonna 2024
Orthex jatkoi aktiivista vastuullisuustyötään vuoden 2024 aikana.
Kiertotalouden green deal
Orthex ilmoitti joulukuussa, että se on sitoutunut Kiertotalouden
green dealiin. Orthexin sitoumus liittyy toimenpidealueisiin ”Lisätään
kierrätysmateriaalien ja bio-raaka-aineiden arvoa tuotannossa” ja
”Lisätään kiertotaloustuotteita markkinoilla. Orthexin tavoitteena on
korvata tuotteidensa valmistuksessa neitseellisistä materiaaleista
valmistetut raaka-aineet kierrätys- ja uusiutuvilla raaka-aineilla ja tuoda
markkinoille uusia kierrätys- tai uusiutuvasta materiaalista tehtyjä
muovituotteita.
Kiertotalouden green deal on yritysten, kuntien, maakuntien, järjestöjen
ja valtion yhteinen vapaaehtoinen strateginen sitoumus, jossa mukaan
lähtevät toimijat sitoutuvat vähentämään luonnonvarojen käyttöä,
asettamaan vaikuttavia tavoitteita ja tekemään toimia, jotka edistävät
vähähiilistä kiertotaloutta. Tavoitteena on taittaa uusiutumattomien
luonnonvarojen kulutus sekä kaksinkertaistaa resurssien ja materiaalien
kiertotalousaste vuoteen 2035 mennessä.
Tunnustukset
Orthex sijoittui tammikuussa 6. sijalle Nasdaq Helsingin pienyhtiöiden
joukossa pohjoismaisessa yritysten monimuotoisuusindeksissä, joka
tutkii pohjoismaisten pörssiyhtiöiden ylimmän johdon monimuotoisuutta.
Orthex nousi ylimmälle Leadership-tasolle, luokituksella A- Climate
Disclosure Projectin (CDP) ilmastonmuutosohjelmassa, jossa arvi-
oidaan ilmastonmuutokseen liittyvää riskienhallintaa ja käytännön
toimenpiteitä. Vuoden 2023 CDP-raportoinnin tulokset julkistettiin
helmikuussa 2024. Vuoden 2024 CDP-raportoinnin tuloksia ei ole vielä
vahvistettu.
EcoVadis julkisti vuoden 2023 vastuullisuusarviointinsa tulokset
heinäkuussa ja Orthex sijoittui pronssitasolle. EcoVadis arvioi yritysten
vastuullisuutta ympäristövaikutusten, työvoima- ja ihmisoikeusstandar-
dien, etiikan sekä hankintakäytäntöjen perusteella.
Lisäksi Orthex sai Nasdaq ESG Transparency Partner -tunnuksen vuoden
2023 ESG-raportoinnista kolmatta vuotta peräkkäin.
Auditoinnit
Orthex pyrkii minimoimaan ympäristö- ja ilmastovaikutuksensa ja
panostaa tuotteidensa korkeaan laatuun ja turvallisuuteen. Kaikki kolme
tehdastamme Suomessa ja Ruotsissa ovat jo vuodesta 2002 lähtien
olleet ISO 14001 ja ISO 9001 -sertifioituja ympäristö- ja laadunhallinta-
järjestelmiensä osalta. Vuonna 2021 Orthexin toiminnoille myönnettiin
työterveys ja -turvallisuusjärjestelmää koskeva ISO 45001 -sertifikaatti.
Orthexin toimintaa arvioitiin alkuvuodesta SMETA-vastuullisuus-
auditoinnin periaatteiden pohjalta. SMETA on maailman käytetyin
auditointi ja lyhenne tulee sanoista Sedex Members Ethical Trade Audit
eli Sedexin jäsenten eettisen kaupankäynnin auditointi. SMETA-auditointi
tehtiin Orthexin Tingsrydin tehtaalla toista kertaa ja Lohjan tehtaalla
ensimmäisen kerran. Auditoinneissa arvioitiin Orthexin toiminnan tasoa
työturvallisuus- ja työterveysasioissa, työoloissa, ympäristöasioissa sekä
liiketoimintatavoissa. Ulkopuolisen toimijan tekemä auditointi kartoittaa
tehokkaasti toiminnan tasoa ja osoittaa mahdollisia kehittämis kohteita
ja varmistaa, että noudatamme kaikkien toimintojemme osalta
korkeimpia vaatimuksia.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
12
Osa hallituksen toimintakertomusta
Lohjan tehtaan ISCC PLUS -sertifikaatti uusittiin maaliskuussa vuosit-
taisen auditoinnin jälkeen. Vastaava auditointi suoritettiin toukokuussa
Gnosjön tehtaalla ja myös sen ISCC PLUS -sertifikaatti uusittiin. ISCC
PLUS -sertifioitujen, massatasemenetelmällä valmistettujen uusiutuvien
raaka-aineiden käyttö tukee Orthexin pitkän aikavälin hiilineutraa-
liustavoitetta, sekä tavoitetta lisätä vastuullisten raaka-aineiden
osuutta tuotannossa.
Investoinnit tutkimukseen
Orthex on mukana kolmessa laajassa kierrätys- ja uusiutuvien muovien
kehittämiseen keskittyvässä tutkimusprojektissa, koska eri tarkoituksiin
soveltuvien laadukkaiden kierrätysmateriaalien tarjonta on vielä heikkoa.
Lisäksi yhtiö on palkannut tuotekehitykseen asiantuntijan, joka tutkii
uusia raaka-aineita ja testauttaa niitä käytännössä.
Läpinäkyvää ja elintarvikekontaktiin tarkoitettua muovituotetta on
edelleen vaikeaa tai jopa mahdotonta valmistaa kierrätysmuovista.
Vastauksen löytäminen tähän haasteeseen on ratkaisevan tärkeää
Orthexin hiilineutraaliustavoitteen kannalta ja siksi Orthex tutkii yhdessä
Fortumin ja muiden yhteiskumppaneiden kanssa mahdollisuutta
käyttää kierrätysmuovia elintarvikekontaktiin soveltuvissa tuotteissa.
Tutkimustulokset ovat olleet rohkaisevia, mutta teollisen käytön
aloittaminen vaatii mm. lajitteluteknologian kehittymistä. Vuonna
2024 tutkimusprojektissa keskityttiin tämän teknologian kehittämiseen,
kierrätysmuovin jäljitettävyyden parantamiseen ja lainsäädännön
rajoitusten tarkempaan selvittämiseen.
Orthex osallistuu vuonna 2023 käynnistyneeseen seitsenvuotiseen
laajaan yhteistyöhankkeeseen muovien kiertotalouden edistämiseksi.
Orthexin tavoitteena on löytää uusia potentiaalisia, ympäristöystävällisiä
muovin raaka-aineita, testata niitä tuotannossa sekä valmiina tuotteina,
ja lopulta tuoda markkinoille uusia tuotteita.
Orthex on mukana myös vuonna 2024 alkaneessa Reusify-projektissa,
jossa pyritään kertakäyttöpakkausten vähentämiseen. Projektissa on
mukana useita eri toimijoita, koska yhteistyö koko arvoketjussa on
edellytys kiertotaloudelle. Projektin tavoitteena on lisätä pakkausten
uudelleenkäyttöä tuottamalla uutta tietoa ja osaamista siitä, miten
kertakäyttöpakkausten uudelleenkäyttö olisi mahdollista toteuttaa ja
millaista järjestelmää se vaatisi.
Nämä merkittävät panostukset tutkimukseen tukevat Orthexin vuoden
2030 hiilineutraaliustavoitetta ja tavoitetta lisätä kierrätettyjen ja
uusiutuvien raaka-aineiden käyttöä. Tutkimushankkeista kerrotaan
tarkemmin vuoden 2024 vuosi- ja vastuullisuusraportin vastuullisuutta
käsittelevässä osiossa.
Investoinnit uutuustuotteisiin
Orthex investoi myös jatkuvasti uusiin tuotteisiin ja uusien tuoteinves-
tointien lähtökohta on, että tuotteiden materiaali olisi joko kierrätettyä tai
uusiutuvaa. Vuonna 2024 lanseerasimme useita uutuustuotteita, mm.
käytännöllisen SmartStore™ Collect Biowaste -biojäteastian, modernin
SmartStore
TM
Essence -säilytyskorituotesarja ja pinottavan SmartStore
TM
Collect Stack-it -lajitteluratkaisun. Kaikki nämä tuotteet on tehty kierrä-
tysmuovista. Ne ovat askel eteenpäin kohti vastuullisuustavoitteitamme
ja osoittavat Orthexin jatkuvaa sitoutumista kierrätys- ja uusiutuvien
materiaalien käytön lisäämiseen tuotannossa.
Orthexin vastuullisesta liiketoiminnasta kerrotaan kattavasti vuoden
2024 vuosi- ja vastuullisuusraportin vastuullisuutta käsittele-
vässä osiossa.
Riskit ja epävarmuustekijät
Riskienhallinta
Orthexin riskienhallinnan tarkoituksena on varmistaa asiakaslupausten
toteutuminen, liiketoiminnan kannattavuus, osingonmaksukyky,
arvonluonti osakkeenomistajille, vastuullinen liiketoiminta ja liiketoi-
minnan jatkuvuus. Tämän saavuttamiseksi Orthex pyrkii tiedostamaan
tavoitteisiin ja toimintaan liittyvät epävarmuus- ja riskitekijät ja
mahdollisuudet sekä tunnistamaan, arvioimaan ja hallitsemaan riskejä ja
niiden seurauksia johdonmukaisesti ja tehokkaasti.
Orthexin riskienhallintapolitiikka ohjaa riskienhallintaa siten, että
se tukee yhtiön tavoitteiden saavuttamista, suojelee henkilöstöä ja
yhtiön erilaisia omaisuuseriä sekä varmistaa toiminnan taloudel-
lisen kestävyyden.
Vastuu riskienhallinnan toteuttamisesta on johtoryhmällä. Lisäksi
jokaisen työntekijän tulee tiedostaa ja hallita omaan toimintaympä-
ristöönsä ja vastuualueeseensa liittyviä riskejä. Yhtiön hallituksen
tehtävänä on hyväksyä yhtiön riskienhallintapolitiikka ja seurata ja
arvioida riskienhallinnan tehokkuutta.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
13
Osa hallituksen toimintakertomusta
Riskienhallinnan periaatteet
Riskienhallintaa tehdään järjestelmällisesti, ja sen tarkoituksena on
varmistaa riskien kokonaisvaltainen ja asianmukainen tunnistaminen,
arviointi ja hallinta. Se on keskeinen osa Orthexin toiminnan suunnittelua
ja hallinnointia, päätöksentekoa, päivittäistä johtamista, seurantaa ja
raportointia. Riskejä arvioidaan ja hallitaan liiketoimintakeskeisesti ja
perusteellisesti. Tämä tarkoittaa keskeisten riskien, ESG-riskit mukaan
lukien, järjestelmällistä tunnistamista, arviointia, hallintaa, seurantaa ja
raportointia osana liiketoimintaa.
Riskienhallintaprosessi ja riskienhallinnan raportointi
Orthex priorisoi riskejä niiden tärkeyden mukaan arvioimalla riskien
vaikutuksia, todennäköisyyksiä sekä riskin materialisoituessa tarvittavia
riskienhallintatoimia. Merkittävimpiin riskeihin puututaan kustannuste-
hokkailla ja asianmukaisilla riskienhallinnan toimintavaihtoehdoilla.
Johtoryhmä seuraa riskienhallinnan toteutumista säännöllisesti.
Tarvittaessa tehdään korjaavia toimenpiteitä.
Johtoryhmä raportoi 2–3 kertaa vuodessa yhtiön hallitukselle riskeistä ja
riskienhallintatoimista. Hallitus arvioi merkittävimmät riskit ja riskienhal-
lintatoimet sekä riskienhallinnan tehokkuuden ja toimivuuden.
Riskien luokittelu
Riskeillä viitataan tapahtumiin tai olosuhteisiin, jotka saattavat
vaikeuttaa tai estää tavoitteiden saavuttamista tai liiketoimintamahdolli-
suuksien hyödyntämistä. Orthex jakaa riskit kolmeen luokkaan:
strategiset riskit
operatiiviset riskit
taloudelliset riskit
Strategisilla riskeillä viitataan epävarmuustekijöihin, jotka liittyvät
pääasiassa toimintaympäristön muutoksiin sekä näiden muutosten hyö-
dyntämiseen tai ennakointiin. Muutokset voivat liittyä esimerkiksi yleisiin
talousnäkymiin, kuluttajakäyttäytymiseen, kilpailuun, lainsäädäntöön
tai teknologiseen kehitykseen. Strategisten riskien ja mahdollisuuksien
arvioinnissa pyritään löytämään ne liiketoimintamahdollisuudet, joilla
tavoitteet saavutetaan hallittavissa olevin riskein, ja toisaalta välttä-
mään kohtuuttoman riskipitoisia liiketoimintamahdollisuuksia.
Operatiivisilla riskeillä tarkoitetaan olosuhteita tai tapahtumia, jotka
voivat estää tai vaikeuttaa tavoitteiden saavuttamista tai aiheuttaa
haittoja ihmisille, omaisuudelle, liiketoiminnalle, tiedolle tai ympäris-
tölle. Operatiivisia riskejä vältetään tai pienennetään siten, että riskin
välttämisen kustannukset ovat kuitenkin oikeasuhteisia riskin vakavuu-
teen nähden.
Taloudelliset riskit liittyvät Orthexin taloudelliseen asemaan. Näitä ovat
esimerkiksi rahoituksen saatavuus ja kustannukset, nettokäyttöpääoma
ja maksuvalmius sekä valuuttakurssien vaihtelut. Orthexin rahoitusris-
kien hallintaa on kuvattu tilinpäätöksen liitetiedoissa.
Riskien arvioinnissa otetaan huomioon myös ei-taloudelliset vaikutukset.
Maineriskejä aiheutuu, jos Orthexin toiminta on ristiriidassa eri sidos-
ryhmien, kuten asiakkaiden, tavarantoimittajien, sääntelyviranomaisten
tai osakkeenomistajien, odotusten kanssa. Vastuullisilla käytännöillä on
avainasema maineriskien estämisessä. Maineriskejä hallitaan asiaan-
kuuluvalla ja oikea-aikaisella viestinnällä.
Merkittävimmät strategiset, operatiiviset ja
taloudelliset riskit
Makrotaloudelliseen ympäristöön liittyvät riskit
Kustannusinflaatio, korkotaso ja geopoliittiset jännitteet vaikuttavat
maailmantalouden ja kuluttajien ostokäyttäytymisen kehittymiseen, ja
voivat näin vaikuttaa myös Orthexin liiketoimintaan. Venäjän hyökkä-
yssota Ukrainassa tai Lähi-idän kriisi eivät suoraan vaikuta Orthexin
liiketoimintaan, sillä Orthex ei myy tuotteita Venäjälle, Valko-Venäjälle,
Ukrainaan tai Israeliin eikä yhtiö hanki raaka-aineita näistä maista.
Geopoliittiset jännitteet aiheuttavat kuitenkin häiriöitä globaaleihin
toimitusketjuihin ja vaikuttavat osaltaan yleiseen taloudelliseen
tilanteeseen ja kuluttajien ostovoimaan ja -käyttäytymiseen. Näillä
tekijöillä voi olla vaikutuksia yhtiön myynnin ja kannattavuuden lisäksi
toimintavarmuuteen ja tehokkuuteen. Konserni on suojannut osan
korollisista veloistaan korkojen nousua vastaan korkojohdannaisilla.
Lisäksi osa sähkösopimuksista on hankittu kiinteähintaisina johtuen
markkinasähkön voimakkaasta volatiliteetistä.
Kilpailuympäristön muutoksiin liittyvät riskit
Orthex toimii kilpailluilla ja pirstaleisilla säilytyksen, keittiötarvikkeiden
sekä kodin ja puutarhan tuotteiden markkinalla. Vaikka markkinat,
joilla Orthex toimii, ovat pirstaleiset, Orthexin kilpailijat voivat yhdistyä,
perustaa yhteenliittymiä tai pyrkiä laajentamaan toimintaansa
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
14
Osa hallituksen toimintakertomusta
tulevaisuudessa, mikä voi lisätä kilpailua Orthexin markkinoilla, mukaan
lukien Pohjoismaissa. Merkittävä keskittyminen voi luoda kilpailijoita,
joilla on suurempia taloudellisia, teknisiä, markkinointiin liittyviä tai
muita resursseja, minkä ansiosta ne voivat kohdistaa nykyistä enemmän
resursseja kodin käyttötavaroiden myyntiin, millä voisi puolestaan olla
haitallinen vaikutus Orthexin liiketoimintaan ja kasvumahdollisuuksiin.
Raaka-aineiden hankintaan liittyvät riskit
Muovipolymeerit ovat Orthexin tuotteiden valmistuksessa käytettävien
raaka-aineiden suurin ryhmä. Raaka-aineiden hinnoista neuvotellaan
tyypillisesti vuosittain seuraavalle vuodelle arvioitujen määrien
perusteella. Orthex ei suojaudu raaka-aineiden hintavaihtelulta. Näin
ollen Orthexin kannattavuus altistuu vaihtelulle erityisesti fossiilisten
muovipolymeerien (jotka valmistetaan suoraan raakaöljystä ja joita ei ole
käytetty tai käsitelty aikaisemmin) hinnoissa, jotka ovat historiallisesti
vaihdelleet tietyssä määrin raakaöljyn hintavaihtelun mukaisesti.
Orthex käyttää myös kierrätettyjä ja uusiutuvia materiaaleja tuot-
teidensa valmistuksessa ja myy kokonaan ulkopuolisilta toimittajilta
hankittuja tuotteita sekä myös tuotteita, jotka ovat osittain itse valmis-
tettuja ja muodostuvat osittain ulkopuolelta hankituista komponenteista.
Näiden raaka-aineiden ja kauppatavaroiden hinnat eivät ole historialli-
sesti vaihdelleet yhtä paljon kuin fossiilisten muovipolymeerien hinnat.
Markkinoilla on kuitenkin ollut niukkuutta kierrätettyjen ja uusiutuvien
materiaalien lisääntyneen kysynnän vuoksi, mikä voi johtaa myös
näiden materiaalien hintojen nousuun. Jos Orthex ei pysty vastaamaan
raaka-aineiden ja kauppatavaroiden hintojen nousuun hinnankoro-
tuksilla tai muutoin tai mikäli niiden saatavuudessa on häiriöitä, tällä
voi olla olennaisen haitallinen vaikutus Orthexin kannattavuuteen ja/
tai katteisiin.
Tuotteiden laatuun liittyvät riskit
Oman tuotantonsa ansiosta Orthex pystyy valvomaan tuotteidensa
laatua sekä tuotannon ja tuotteiden terveys- ja ympäristönäkökohtia.
Vaikka Orthexilla on useita laadunvalvontamenetelmiä käytössä, ei voi
olla varmuutta siitä, että nämä menetelmät ovat aina riittäviä tuotteiden
mahdollisten laatuvirheiden havaitsemiseksi.
Mikä tahansa merkittävä laatuongelma voi vaatia merkittävästi johdon
resursseja. Havaittuihin tai epäiltyihin laatuongelmiin vastaaminen
esimerkiksi ennakoivasti säätämällä tuotantoprosesseja tai vaihtamalla
käytettäviä materiaaleja tai komponentteja aiheuttaa yleensä kustan-
nuksia, jotka voivat olla merkittäviä. Tällaiset tapahtumat voivat myös
johtaa tuotteiden takaisinvetoihin, tuotevastuu- tai takuuvaatimuksiin
sekä sopimusperusteisiin velvoitteisiin suhteessa Orthexin asiakkaisiin
ja/tai loppuasiakkaisiin tai kolmansien osapuolten esittämiin vaatimuk-
siin. Tuotelaatuongelmat tai tuotteiden takaisinvedot voivat myös vahin-
goittaa Orthexin mainetta ja johtaa asiakkaiden menettämiseen. Lisäksi
Orthexin vakuutusturva ei kata Orthexin tuotteita koskevia vaatimuksia,
jotka perustuvat laatuongelmiin ja tuotevastuuseen. Edellä mainituilla
riskeillä voi toteutuessaan olla olennaisen haitallinen vaikutus Orthexin
liiketoimintaan, liiketoiminnan tulokseen, taloudelliseen asemaan
ja/tai maineeseen.
Asiakkaiden mieltymysten muutoksiin liittyvät riskit
Monet megatrendit ja kuluttajien mieltymykset ovat ohjanneet viime
vuosina kysyntää kodin säilytyksen, ruoansäilytyksen ja keittiötarvik-
keiden markkinoilla, mukaan lukien väestönkasvu, kaupungistuminen,
muutokset asumismuodoissa, vastuullisuus sekä muotoilumielty-
mykset Orthexin tuotteiden loppukäyttäjien keskuudessa. Kuluttajien
mieltymysten muutokset voivat liittyä muun muassa parannettuun
toimivuuteen, korkeampaan laatuun, innovatiivisiin ratkaisuihin, uusiin
teknologioihin, houkuttelevaan muotoiluun sekä uusiin ja edistyneem-
piin materiaaleihin.
Jos Orthex ei onnistu ennakoimaan ja tunnistamaan kuluttajien
mieltymysten muutoksia, Orthex voi menettää markkinaosuuttaan
Pohjoismaissa, sen myynnin kehitys voi olla odotettua hitaampaa, ja sen
voi olla pakko alentaa hintojaan liian suurten tai hitaasti liikkuvien varas-
tojensa myymiseksi tai tehdä merkittäviä investointeja säilyttääkseen
kilpailukykynsä tulevaisuudessa. Millä tahansa näistä voi olla olennaisen
haitallinen vaikutus Orthexin liiketoimintaan, taloudelliseen asemaan ja/
tai liiketoiminnan tulokseen.
Tuotantolaitoksiin ja varastotoimintoihin liittyvät riskit
Koska Orthexin tuotanto nojaa pitkälti sen omiin tuotantolaitoksiin,
tapahtumat, jotka aiheuttavat merkittäviä häiriöitä tai keskeytyksiä
Orthexin tuotantolaitoksissa voivat olennaisesti vaikuttaa Orthexin
kykyyn toimittaa sen tuotteita asiakkailleen oikea-aikaisesti. Orthexin
tuotantolaitokset voivat vahingoittua tai tuhoutua, tai ne pitää mahdol-
lisesti sulkea tai tuotantotiloissa olevat laitteet voivat vahingoittua joh-
tuen esimerkiksi tulipalosta, onnettomuudesta, luonnonkatastrofista tai
vastaavista tapahtumista, jotka ovat Orthexin vaikutusmahdollisuuksien
ulkopuolella. Vastaavasti Orthexin varastoihin voi kohdistua samanlaisia
tapahtumia, jotka voivat tuhota Orthexin varaston kokonaan tai osittain.
Tällaiset tapahtumat tai tilanteet voivat aiheuttaa olennaisia häiriöitä ja
viivästyksiä Orthexin tuotannossa ja toimituksissa, ja sen, ettei Orthex
välttämättä pysty täyttämään velvollisuuksiaan asiakkaille. Jos Orthex
ei pysty löytämään vaihtoehtoisia tuotantolaitoksia, siirtämään tuotan-
toaan muihin Orthexin tuotantolaitoksiin tai korjaamaan vahingoittuneita
tiloja tai laitteita riittävän nopeasti ja kustannustehokkaasti, tällaisilla
olosuhteilla voisi olla olennaisen haitallinen vaikutus Orthexin liiketoi-
mintaan, taloudelliseen asemaan ja/tai liiketoiminnan tulokseen.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
15
Osa hallituksen toimintakertomusta
IT-infrastruktuuriin ja -järjestelmiin liittyvät riskit
Vaikeudet IT-infrastruktuurin ylläpidossa ja päivittämisessä,
IT-järjestelmien puutteet ja IT-järjestelmiin liittyvät ulkoiset kyber-
hyökkäykset voivat vaikuttaa haitallisesti Orthexiin. Orthex käyttää
tietoteknistä infrastruktuuria, sovelluksia ja ohjelmistotuotteita, jotka
kattavat sen liiketoiminnan olennaiset osatekijät, kuten tuotannon,
varastohallinnan, logistiikan, henkilöstöhallinnon, taloushallinnon ja
muut hallinnolliset järjestelmät. Orthexin IT-järjestelmät ja infrastruk-
tuuri voivat altistua kyberturvallisuusriskeille, kuten suorille tai välillisille
kyberhyökkäyksille, kuten tietokonevirukset ja madot, kalasteluyritykset
sekä turvajärjestelyjen läpäiseminen tai ohittaminen luvattoman pääsyn
saamiseksi Orthexin tietoverkkoihin ja -järjestelmiin. Orthexin tietoturva-
järjestelyjen mahdollisten heikkouksien hyödyntäminen voi häiritä sen
liiketoimintaa ja johtaa sensitiivisten tietojen vuotamiseen, immateriaali-
oikeuksien varastamiseen ja Orthexin maineen vahingoittumiseen.
Johtoon ja työntekijöihin liittyvät riskit
Orthexin liiketoiminnan ja strategian menestys riippuu Orthexin kyvystä
houkutella ja pitää palveluksessaan johdon ja tuotannon avainhenkilöitä.
Johto- tai avainhenkilöiden menettäminen voi johtaa asiantuntemuksen
menettämiseen tai tietyissä tilanteissa asiantuntemuksen siirtymiseen
Orthexin kilpailijoille. Lisäksi Orthexin tuotantoprosessit vaativat päteviä
ja osaavia tuotantotyöntekijöitä (erityisesti sellaisia, joilla on muoviin
liittyvää erikoiskoulutusta ja osaamista).
Nykyisen strategiansa mukaisesti Orthex keskittyy pohjoismaisen
markkina-asemansa vahvistamisen lisäksi kasvunsa nopeuttamiseen
kansainvälisillä markkinoilla Pohjoismaiden ulkopuolella, mikä
asettaa uusia vaatimuksia Orthexin johdolle ja muulle henkilöstölle.
Orthexin maantieteellinen laajentuminen vaatii myös lisähenkilöstön
rekrytointia. Jos Orthex ei onnistu rekrytoimaan ja pitämään palve-
luksessaan osaavia avainhenkilöitä, tällä voi olla haitallinen vaikutus
Orthexin liiketoimintaan.
Sääntelyyn ja vaatimustenmukaisuuteen liittyvät riskit
Orthexin useisiin maihin sijoittuvaan toimintaan sovelletaan erilaisia
lakeja ja säännöksiä, ja tällaisten lakien ja säännösten mahdollisella
rikkomisella voi olla haitallinen vaikutus Orthexiin. Orthexin on nouda-
tettava liiketoiminnassaan sekä kansallisella että EU:n tasolla lakeja
ja säännöksiä, jotka koskevat muun muassa terveyttä, turvallisuutta,
kuluttajansuojaa ja markkinointia, yleistä tuoteturvallisuutta, ympäristöä,
työsuhteita, kilpailua, yhtiöoikeutta, tietosuojaa, kansainvälistä kauppaa
ja verotusta kaikissa niissä maissa, joissa Orthex harjoittaa liiketoimintaa.
Epäonnistuminen sovellettavien lakien ja säännösten noudattamisessa
voi aiheuttaa Orthexille taloudellisia menetyksiä, heikentää Orthexin
liiketoimintamahdollisuuksia ja vahingoittaa Orthexin mainetta.
Verotukseen liittyvät riskit
Orthexin verokustannukset riippuvat tietyistä verolaeista ja -säännök-
sistä sekä niiden soveltamisesta ja tulkinnasta (liittyen esimerkiksi
siirtohinnoittelua koskeviin sääntöihin). Verolakien ja -säännöksien
sekä niiden soveltamisen ja tulkinnan muutokset voivat kasvattaa
merkittävästi Orthexin verorasitusta, millä voi olla haitallinen vaikutus
Orthexin taloudelliseen asemaan ja/tai liiketoiminnan tulokseen.
Lisäksi Orthexiin voidaan ajoittain kohdistaa kansallisten viranomaisten
toteuttamia verotarkastuksia. Vero- tai muiden viranomaisten, kuten
tullin, toteuttamat verotarkastukset tai muut tarkastustoimenpiteet
voivat johtaa lisäverojen (kuten tulo-, lähde-, pääoma-, varainsiirto- ja
arvonlisäverojen) määräämiseen ja lisätä Orthexin verovastuuta.
Orthex Oyj:hin tehtiin vuonna 2022 verotarkastus, joka koski tilikausia
2020 ja 2021. Verotarkastuskertomus sisälsi jälkiveroja ja veronko-
rotuksia 0,3 milj. euroa listautumisesta aiheutuneiden kustannusten
arvonlisäverovähennyskelpoisuuteen liittyen. Yhtiö oli eri miel
verotarkastuksessa tehdystä tulkinnasta ja haki verotukseensa oikaisua
verotuksen oikaisulautakunnalta. Yhtiötä kuitenkin verotettiin verotar-
kastuskertomuksessa esitettyjen tulkintojen mukaisesti, ja yhtiö maksoi
jälkiverot ja veronkorotukset kesäkuussa 2022. Orthex ei kirjannut
jälkiveroja ja veronkorotuksia tulokseen. Verotuksen oikaisulautakunta
antoi helmikuussa 2025 päätöksensä Orthex Oyj:n oikaisupyyntöön
ja hyväksyi oikaisupyynnön osittain. Päätöksen johdosta Orthex Oyj:n
tilinpäätökseen 2024 kirjattiin kiinteisiin kustannuksiin 0,2 milj. euroa
vertailukelpoisuuteen vaikuttavina erinä.
Valuuttamuutoksiin liittyvät riskit
Orthexilla on liiketoimintaa useassa eri maassa, joten yhtiö altistuu
transaktio- ja translaatioriskeille liittyen pääasiassa Ruotsin kruunuun,
Norjan kruunuun, Tanskan kruunuun, Englannin puntaan ja Yhdysvaltain
dollariin. Orthex ei tyypillisesti suojaudu valuuttariskiltä lukuun
ottamatta tiettyjä Kökskungen
TM
-brändin alla tehtäviä suuria ostoja.
Valuuttakurssien vaihtelulla on ollut ja voi jatkossakin olla olennaisen
haitallinen vaikutus Orthexin liiketoiminnan tulokseen.
Maksuvalmiuteen liittyvät riskit
Orthex rahoittaa tällä hetkellä liiketoimintansa ja investointinsa
liiketoiminnan rahavirralla ja velkarahoituksella. Orthexin liiketoiminta
ja velanhoitokyky edellyttävät riittävää rahavirtaa. Ei voi olla varmuutta
siitä, että Orthex pystyy saamaan liiketoimintansa ja investointiensa
tarpeisiin riittävästi rahoitusta kilpailukyisin ehdoin. Muutoksilla
makrotaloudellisessa ympäristössä tai yleisillä rahoitusmarkkinoilla voi
olla haitallinen vaikutus rahoituksen saatavuuteen, hintaan ja muihin
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
16
Osa hallituksen toimintakertomusta
ehtoihin. Muutokset oman pääoman ehtoisen ja velkarahoituksen
saatavuudessa sekä rahoitusehdoissa voivat vaikuttaa Orthexin kykyyn
investoida liiketoimintansa kehittämiseen ja kasvattamiseen tulevaisuu-
dessa. Jos Orthex ei onnistu saamaan rahoitusta kilpailukykyisin ehdoin
tai ollenkaan, tällä voi olla olennaisen haitallinen vaikutus Orthexin
liiketoimintaan, taloudelliseen asemaan ja/tai liiketoiminnan tulokseen.
ESG-riskit
Orthex arvioi ESG-riskejä osana systemaattista riskienhallintaproses-
siaan ja on tunnistanut seuraavat merkittävimmät ESG-riskit: ympä-
ristö- tai muun siihen liittyvän lainsäädännön epäsuotuisat muutokset,
tuoteturvallisuuteen liittyvät tekijät ja työntekijöiden terveyteen ja
turvallisuuteen liittyvät riskit. Pienentääkseen näiden riskien toteu-
tumista Orthex seuraa aktiivisesti soveltuvaa lainsäädäntöä, käyttää
akkreditoituja testilaboratorioita elintarvikekontaktitestauksessa ja on
ottanut käyttöön työsuojelutoimikunnan kehittämän systemaattisen
työterveys- ja turvallisuusprosessin. Epäonnistuminen ympäristölain-
säädännön, tuoteturvallisuusmääräysten tai työntekijöiden terveyteen
ja turvallisuuteen sovellettavien lakien ja säännösten noudattamisessa
voi aiheuttaa Orthexille taloudellisia menetyksiä, heikentää Orthexin
liiketoimintamahdollisuuksia ja vahingoittaa Orthexin mainetta.
Hallituksen ehdotus taseen osoittaman
voiton käyttämisestä ja osingonjaosta
päättämisestä
31.12.2024 päättyneeltä tilikaudelta vahvistettavan tilinpäätöksen
mukaan emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat ovat 21 204 617,74 euroa,
mukaan lukien tilikauden voitto 5 946 289,82 euroa.
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että 31.12.2024 päättyneeltä
tilikaudelta vahvistettavan tilinpäätöksen perusteella osakkeenomis-
tajille maksetaan osinkoa 0,22 euroa osakkeelta eli yhteensä noin
3,9 miljoonaa euroa ehdotuksen tekohetken mukaisen rekisteröidyn
osakemäärän perusteella.
Osinko ehdotetaan maksettavaksi kahdessa erässä seuraavasti:
Osingonmaksun ensimmäinen erä, 0,11 euroa osakkeelta, maksetaan
osakkeenomistajalle, joka on osingonmaksun ensimmäisen erän
täsmäytyspäivänä 2.5.2025 merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitä-
mään yhtiön osakasluetteloon. Hallitus ehdottaa, että ensimmäinen
osinkoerä maksetaan 9.5.2025.
Osingonmaksun toinen erä, 0,11 euroa osakkeelta, maksetaan
lokakuussa 2025 osakkeenomistajalle, joka on osingonmaksun toisen
erän täsmäytyspäivänä 1.10.2025 merkittynä Euroclear Finland Oy:n
pitämään yhtiön osakasluetteloon. Hallitus ehdottaa, että toinen
osinkoerä maksetaan 8.10.2025. Lisäksi hallitus ehdottaa, että
yhtiökokous valtuuttaisi hallituksen tarvittaessa päättämään uudesta
täsmäytyspäivästä ja maksupäivästä osingonmaksun toiselle erälle,
mikäli Euroclear Finland Oy:n säännöt tai Suomen arvo-osuusjärjes-
telmää koskevat säädökset muuttuvat tai muutoin sitä edellyttävät.
Emoyhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden päättymisen jälkeen
ole tapahtunut merkittäviä muutoksia. Yhtiön maksuvalmius on hyvä,
eikä ehdotettu osingonmaksu hallituksen näkemyksen mukaan vaaranna
yhtiön maksukykyä.
Tilikauden jälkeiset tapahtumat
Orthex tiedotti 17.1.2025 osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
ehdotukset varsinaiselle yhtiökokoukselle 2025 koskien hallituksen
kokoonpanoa ja palkitsemista.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa, että Orthexin
hallituksen jäsenten lukumääräksi vahvistetaan viisi, ja että hallituksen
jäseniksi valitaan uudelleen Sanna Suvanto-Harsaae, Markus Hellström,
Jyrki Mäki-Kala ja Anette Rosengren ja uudeksi jäseneksi Tuomas
Yrjölä toimikaudeksi, joka päättyy vuoden 2026 varsinaisen yhtiö-
kokouksen päättyessä.
Kaikki hallituksen jäsenehdokkaat ovat antaneet suostumuksensa
valintaan ja vahvistaneet, että he ovat riippumattomia yhtiöstä ja sen
merkittävistä osakkeenomistajista. Hallituksen jäsenehdokkaiden
taustatiedot ovat saatavilla yhtiön verkkosivuilla Hallitus - Orthex Group.
Palkitsemisen osalta osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa,
että hallituksen jäsenten kuukausipalkkiot pysyvät ennallaan ja että
hallituksen puheenjohtajalle maksetaan 4 000 euron kuukausipalkkio
ja hallituksen muille jäsenille 2 000 euron kuukausipalkkio. Lisäksi
nimitystoimikunta ehdottaa, että hallituksen jäsenille ryhdytään
maksamaan kokouskohtaisia palkkioita siten, että hallituksen jäsenen
kotimaassa pidetystä kokouksesta tai etäkokouksesta maksetaan
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
17
Osa hallituksen toimintakertomusta
250 euron kokouspalkkio ja muualla kuin hallituksen jäsenen kotimaassa
pidetystä kokouksesta 500 euron kokouspalkkio ja että hallitustyösken-
telystä aiheutuvat kohtuulliset matka- ja muut kulut korvataan yhtiön
matkustussäännön mukaisesti.
Markkinanäkymät
Epävakaa maailmantilanne, kustannusinflaatio sekä kuluttajien ja asiak-
kaiden epävarmuus vaikuttavat liiketoimintaympäristöön. Orthex seuraa
tarkasti vähittäismyyntiasiakkaidensa taloudellista suorituskykyä, koska
kuluttajien edelleen jatkuva varovaisuus ja muutokset ostokäyttäyty-
misessä voivat johtaa nopeisiin muutoksiin asiakkaiden taloudellisessa
tilanteessa tai jopa liiketoiminnan lopettamiseen.
Orthex tutkii jatkuvasti kuluttajatrendejä, asiakkaiden vaatimuksia
ja markkinaolosuhteita varmistaakseen strategiansa tehokkaan
toteutuksen. Strategia on suunniteltu tukemaan yhtiön pitkän aikavälin
taloudellisten tavoitteiden saavuttamista, ja vastuullisuus on keskiössä
liiketoimintaa kehitettäessä.
Vuonna 2024 raaka-aineiden hinnat vakiintuivat suunnilleen
edellis vuoden tasolle. Vuoden 2025 hintatasoon vaikuttavat
muoviraaka-aineiden kysynnän kehittyminen, Venäjän pakotteiden
muutokset, Lähi-idän kriisin mahdollinen eskaloituminen ja logistiset
haasteet. Euroopan keskuspankin ennusteen mukaan euroalueen
talouden odotetaan jatkavan asteittaista toipumistaan, vaikka
viimeaikaiset indikaattorit viittaavat kasvun heikkenemiseen lyhyellä
aikavälillä. Orthex arvioi tarkasti talouden ja markkinoiden yleistä kehi-
tystä sekä kuluttajien luottamuksen ja ostovoiman kehittymistä ja pyrkii
reagoimaan olosuhteiden muutoksiin mahdollisimman tehokkaasti.
Kansainvälisen jakelun laajentaminen etenee suunnitelman mukaisesti
ja asiakkaiden ja myyntipaikkojen määrä kasvaa ympäri Eurooppaa.
Orthex on jatkanut kansainvälisen myyntiorganisaationsa vahvistamista,
minkä odotetaan tukevan Muun Euroopan myynnin positiivista kehitystä
vuonna 2025.
Orthex juhlistaa vuonna 2025 ikonisen SmartStore
TM
Classic -säilytys-
laatikkosarjan 30-vuotista taivalta, mikä tarjoaa yhtiölle loistavan
mahdollisuuden kasvattaa SmartStore
TM
-brändinsä kansainvälistä tun-
nettuutta ja korostaa Classic-säilytyslaatikoiden ensiluokkaista laatua.
Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa tai Lähi-idän kriisi eivät suoraan
vaikuta Orthexin liiketoimintaan, sillä Orthex ei myy tuotteita Venäjälle,
Valko-Venäjälle, Ukrainaan tai Israeliin eikä yhtiö hanki raaka-aineita
näistä maista. Geopoliittiset jännitteet aiheuttavat kuitenkin häiriöitä
globaaleihin toimitusketjuihin ja vaikuttavat osaltaan yleiseen talou-
delliseen tilanteeseen ja kuluttajien ostovoimaan ja käyttäytymiseen ja
voivat näin vaikuttaa Orthexin liiketoimintaan vuonna 2025 erityisesti
tärkeillä Pohjoismaiden markkinoilla..
Espoo, 11. maaliskuuta 2025
Hallitus
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
18
Osa hallituksen toimintakertomusta
Tunnusluvut
EUR tuhatta 2024 2023 2022
Liikevaihto 89 734 85 945 84 048
Liikevaihdon kasvu, % 4,4 % 2,3 % -5,2 %
Valuuttakurssineutraali liikevaihdon kasvu, % 4,3 % 5,3 % -3,8 %
Laskutettu myynti 92 291 87 989 85 794
Laskutetun myynnin kasvu, % 4,9 % 2,6 % -5,3 %
Bruttokate 25 704 24 320 17 919
Bruttokate, % 28,6 % 28,3 % 21,3 %
EBITDA 14 257 14 892 9 154
EBITDA, % 15,9 % 17,3 % 10,9 %
EBITA 9 845 10 863 5 317
EBITA, % 11,0 % 12,6 % 6,3 %
Liikevoitto 9 833 10 750 5 191
Liikevoitto, % 11,0 % 12,5 % 6,2 %
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät 389 55 173
Oikaistu bruttokate 25 704 24 320 17 919
Oikaistu bruttokate, % 28,6 % 28,3 % 21,3 %
Oikaistu EBITDA 14 645 14 947 9 328
Oikaistu EBITDA, % 16,3 % 17,4 % 11,1 %
Oikaistu EBITA 10 234 10 918 5 490
Oikaistu EBITA, % 11,4 % 12,7 % 6,5 %
Oikaistu liikevoitto 10 222 10 805 5 364
Oikaistu liikevoitto, % 11,4 % 12,6 % 6,4 %
Osakekohtainen tulos, laimennettu (ja laimentamaton), EUR 0,34 0,39 0,12
Henkilöstö kokoaikaisiksi työntekijöiksi muutettuna 288 281 295
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 19 017 17 921 18 300
EUR tuhatta 2024 2023 2022
Rahavirran tunnusluvut
Liiketoiminnan rahavirta 11 805 10 170 6 177
Operatiivinen vapaa rahavirta 10 391 12 353 5 774
Kassakonversio 70,9 % 82,6 % 61,9 %
Investoinnit aineellisin ja aineettomiin hyödykkeisiin -4 255 -2 594 -3 553
Taseen tunnusluvut
Nettovelka 20 286 22 317 26 028
Nettovelka / oikaistu EBITDA 12 edelliseltä kuukaudelta 1,4x 1,5x 2,8x
Nettokäyttöpääoma 13 090 14 266 13 670
Sijoitettu pääoma ilman liikearvoa 34 356 34 462 33 487
Sijoitetun pääoman tuotto, % 28,6 % 31,6 % 15,4 %
Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto, % 29,7 % 31,8 % 15,9 %
Omavaraisuusaste, % 41,9 % 40,2 % 36,3 %
Oman pääoman tuotto, % 17,4 % 21,5 % 6,9 %
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
19
Osa hallituksen toimintakertomusta
Osakekohtaiset tunnusluvut
EUR 2024 2023 2022
Osakekohtainen tulos, laimennettu (ja laimentamaton) 0,34 0,39 0,12
Oma pääoma / osake 2,02 1,94 1,67
Efektiivinen osinkotuotto, % 4,4 % 3,9 % 2,4 %
Hinta / voitto (P/E) 18,66 13,91 39,19
Osakkeen päätöskurssi 5,00 5,40 4,68
Osakkeen ylin kurssi 7,30 5,76 11,29
Osakkeen alin kurssi 4,89 3,70 3,82
Osakekannan markkina-arvo kauden lopussa, milj. euroa 88,8 95,9 83,1
Vaihdettu osakemäärä, kpl 2 164 530 1 497 211 5 653 412
Osuus ulkona olevien osakkeiden lukumäärän keskiarvosta, % 12,2 % 8,4 % 31,8 %
Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa, kpl 17 758 854 17 758 854 17 758 854
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo, kpl 17 758 854 17 758 854 17 758 854
Osakekohtainen osinko 0,22
*)
0,21 0,11
Osakekohtainen osinko tuloksesta, % 63,9 % 54,1 % 92,1 %
*)
Hallituksen ehdotus
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
20
Osa hallituksen toimintakertomusta
Vaihtoehtoisten tunnuslukujen täsmäytys
EUR tuhatta 2024 2023 2022
Liikevaihdon kasvu, %
Liikevaihto 89 734 85 945 84 048
Liikevaihdon kasvu, % 4,4 % 2,3 % -5,2 %
Valuuttakurssineutraali liikevaihdon kasvu, %
Liikevaihto 89 734 85 945 84 048
Valuuttakurssioikaisu - 83 -2 412
Valuuttakurssineutraali liikevaihto 89 734 86 029 81 636
Valuuttakurssineutraali liikevaihdon kasvu, % 4,3 % 5,3 % -3,8 %
Laskutettu myynti
Liikevaihto 89 734 85 945 84 048
Alennukset ja bonukset 4 004 3 715 3 182
Muu myynti ja hyvitykset -1 447 -1 672 -1 437
Laskutettu myynti 92 291 87 989 85 794
Laskutetun myynnin kasvu, % 4,9 % 2,6 % -5,3 %
Bruttokate
Liikevaihto 89 734 85 945 84 048
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut -64 030 -61 625 -66 129
Bruttokate 25 704 24 320 17 919
Bruttokate, % 28,6 % 28,3 % 21,3 %
EUR tuhatta 2024 2023 2022
EBITDA
Liikevoitto 9 833 10 750 5 191
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden poistot ja arvonalentumiset 4 423 4 142 3 964
EBITDA 14 257 14 892 9 154
EBITDA, % 15,9 % 17,3 % 10,9 %
EBITA
Liikevoitto 9 833 10 750 5 191
Aineettomien hyödykkeiden poistot ja arvonalentumiset 12 113 126
Liikevoitto ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia (EBITA) 9 845 10 863 5 317
Liikevoitto ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia, % (EBITA %) 11,0 % 12,6 % 6,3 %
Liikevoitto
Liikevoitto 9 833 10,750 5,191
Liikevoitto-marginaali, % 11,0 % 12,5 % 6,2 %
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät / oikaisut (EBITDA)
Uudelleenjärjestelyt 182 - -
Muut vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät - 55 173
Verotarkastus 2022 207 - -
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät / oikaisut (EBITDA) 389 55 173
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
21
Osa hallituksen toimintakertomusta
Vaihtoehtoisten tunnuslukujen täsmäytys
EUR tuhatta 2024 2023 2022
Oikaistu bruttokate
Bruttokate 25 704 24 320 17 919
Oikaistu bruttokate 25 704 24 320 17 919
Oikaistu bruttokate, % 28,6 % 28,3 % 21,3 %
Oikaistu EBITDA
Liikevoitto 9 833 10 750 5 191
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden poistot ja
arvonalentumiset 4 423 4 142 3 964
Oikaisut (EBITDA) 389 55 173
Oikaistu EBITDA 14 645 14 947 9 328
Oikaistu EBITDA, % 16,3 % 17,4 % 11,1 %
Oikaistu EBITA
Liikevoitto 9 833 10 750 5 191
Aineettomien hyödykkeiden poistot ja arvonalentumiset 12 113 126
Oikaisut (EBITA) 389 55 173
Oikaistu liikevoitto ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja
ja arvonalentumisia (Oikaistu EBITA) 10 234 10 918 5 490
Oikaistu liikevoitto ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia, % (Oikaistu EBITA %) 11,4 % 12,7 % 6,5 %
Oikaistu liikevoitto
Liikevoitto 9 833 10 750 5 191
Oikaisut 389 55 173
Oikaistu liikevoitto 10 222 10 805 5 364
Oikaistu liikevoitto, % 11,4 % 12,6 % 6,4 %
EUR tuhatta 2024 2023 2022
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (ja laimennettu), EUR
Tilikauden tulos 6 110 6 892 2 121
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo 17 759 17 759 17 759
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (ja laimennettu), EUR 0,34 0,39 0,12
Operatiivinen vapaa rahavirta
Oikaistu EBITDA 14 645 14 947 9 328
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -4 255 -2 594 -3 553
Operatiivinen vapaa rahavirta 10 391 12 353 5 774
Kassakonversio, %
Operatiivinen vapaa rahavirta 10 391 12 353 5 774
Oikaistu EBITDA 14 645 14 947 9 328
Kassakonversio, % 70,9 % 82,6 % 61,9 %
Nettovelka
Korolliset velat yhteensä 30 749 33 885 36 312
Rahavarat -10 463 -11 568 -10 284
Nettovelka 20 286 22 317 26 028
Nettovelka / Oikaistu EBITDA
Nettovelka 20 286 22 317 26 028
Oikaistu EBITDA 12 kk 14 645 14 947 9 328
Nettovelka / Oikaistu EBITDA 1,4x 1,5x 2,8x
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
22
Osa hallituksen toimintakertomusta
Vaihtoehtoisten tunnuslukujen täsmäytys
EUR tuhatta 2024 2023 2022
Nettokäyttöpääoma
Vaihto-omaisuus 12 491 12 088 14 283
Myyntisaamiset ja muut saamiset 17 960 17 866 13 387
Ostovelat ja muut velat -17 362 -15 687 -14 000
Nettokäyttöpääoma 13 090 14 266 13 670
Sijoitettu pääoma ilman liikearvoa
Oma pääoma 35 828 34 436 29 711
Nettovelka 20 286 22 317 26 028
Liikearvo -21 758 -22 292 -22 252
Sijoitettu pääoma ilman liikearvoa 34 356 34 462 33 487
Sijoitetun pääoman tuotto, %
Liikevoitto 9 833 10 750 5 191
Keskimääräinen sijoitettu pääoma ilman liikearvoa 34 409 33 975 33 746
Sijoitetun pääoman tuotto, % 28,6 % 31,6 % 15,4 %
Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto, %
Oikaistu liikevoitto 10 222 10 805 5 364
Keskimääräinen sijoitettu pääoma ilman liikearvoa 34 409 33 975 33 746
Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto, % 29,7 % 31,8 % 15,9 %
EUR tuhatta 2024 2023 2022
Omavaraisuusaste, %
Oma pääoma yhteensä 35 828 34 436 29 711
Varat yhteensä 85 557 85 568 81 837
Omavaraisuusaste, % 41,9 % 40,2 % 36,3 %
Oman pääoman tuotto, %
Tilikauden tulos 6 110 6 892 2 121
Oma pääoma (periodin ensimmäisen ja viimeisen päivän keskiarvona) 35 132 32 074 30 754
Oman pääoman tuotto, % 17,4 % 21,5 % 6,9 %
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
23
Osa hallituksen toimintakertomusta
Tunnuslukujen laskentakaavat
IFRS-tunnusluvut
Osakekohtainen tulos,
laimennettu (ja
laimentamaton), EUR
= Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden
nettotulos / Ulkona olevien osakkeiden
lukumäärän painotettu keskiarvo
Vaihtoehtoiset tunnusluvut
Orthex esittää vaihtoehtoiset tunnusluvut lisätietona IFRS-standardien
mukaisesti laadituissa konsernin tuloslaskelmissa, konsernin taseissa,
konsernin rahavirtalaskelmissa sekä liitetiedoissa esitetyille tunnuslu-
vuille. Orthexin näkemyksen mukaan vaihtoehtoiset tunnusluvut antavat
merkityksellistä ja hyödyllistä Orthexia koskevaa lisätietoa johdolle,
sijoittajille, arvopaperimarkkina-analyytikoille ja muille tahoille Orthexin
toiminnan tuloksesta, taloudellisesta asemasta ja rahavirroista.
Vaihtoehtoisia tunnuslukuja ei pidä tarkastella erillisinä tai IFRS:n mukai-
sesti määriteltyjä tunnuslukuja korvaavina tunnuslukuina, eivätkä ne ole
IFRS-standardeissa määriteltyjä tai nimettyjä. Kaikki yhtiöt eivät laske
vaihtoehtoisia tunnuslukuja yhdenmukaisella tavalla, ja siksi Orthexin
vaihtoehtoiset tunnusluvut eivät välttämättä ole vertailukelpoisia
muiden yhtiöiden esittämien samalla tavoin nimettyjen lukujen kanssa.
Tunnusluku Laskentakaava
Valuuttakurssineutraali liikevaihdon kasvu, % Liikevaihdon kasvu käyttäen edellisen vuoden liikevaihtoa kurssattuna kuluvan vuoden
valuuttakursseilla
Laskutettu myynti Laskutettu tuotemyynti jälleenmyyntiasiakkaille, josta ei ole vähennetty jälkihyvityksiä,
asiakasbonuksia ja kassa-alennuksia
Laskutetun myynnin kasvu, % Laskutetun myynnin kasvu
Bruttokate Liikevaihto vähennettynä myytyjä suoritteita vastaavilla kuluilla
Bruttokate, % Bruttokate / Liikevaihto
EBITDA Liikevoitto ennen aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia
EBITDA, % EBITDA / Liikevaihto
EBITA Liikevoitto ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia
EBITA, % EBITA / Liikevaihto
Liikevoitto Liikevoitto
Liikevoitto, % Liikevoitto / Liikevaihto
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät Tietyt varsinaiseen liiketoimintaan kuulumattomat erät mukaan lukien kustannukset liiketoiminnan
uudelleenjärjestelystä, liiketoimintojen tai pysyvien omaisuuserien myymisestä aiheutunut voitto
tai tappio, strategiset kehitysprojektit, ulkoisten neuvonantajien kustannukset liittyen pääomien
uudelleenjärjestelyyn, uudelleenjärjestelyjen yhteydessä syntyneiden pysyvien omaisuuserien
arvonalentumiset, vahingonkorvaukset ja yritysostoihin liittyvät transaktiokustannukset
Oikaistu bruttokate Bruttokate vähennettynä vertailukelpoisuuteen vaikuttavilla erillä
Oikaistu bruttokate, % Oikaistu bruttokate / Liikevaihto
Oikaistu EBITDA EBITDA vähennettynä vertailukelpoisuuteen vaikuttavilla erillä
Oikaistu EBITDA, % Oikaistu EBITDA / Liikevaihto
Oikaistu EBITA EBITA vähennettynä vertailukelpoisuuteen vaikuttavilla erillä
Oikaistu EBITA, % Oikaistu EBITA / Liikevaihto
Oikaistu liikevoitto Liikevoitto vähennettynä vertailukelpoisuuteen vaikuttavilla erillä
Oikaistu liikevoitto, % Oikaistu liikevoitto / Liikevaihto
Liiketoiminnan rahavirta Liiketoiminnan rahavirta konsernin rahavirtalaskelman mukaisesti
Operatiivinen vapaa rahavirta Oikaistu EBITDA vähennettynä investoinneilla aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
24
Osa hallituksen toimintakertomusta
Tunnusluku Laskentakaava
Kassakonversio Operatiivinen vapaa rahavirta / Oikaistu EBITDA
Investoinnit aineellisin ja aineettomiin
hyödykkeisiin
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin konsernin rahavirtalaskelman mukaisesti
Nettovelka Lyhyt- ja pitkäaikaiset korolliset velat vähennettynä käteisvaroilla
Nettovelka / oikaistu EBITDA 12 edelliseltä
kuukaudelta
Nettovelka / Oikaistu EBITDA
Nettokäyttöpääoma Vaihto-omaisuus, myyntisaamiset ja muut saamiset vähennettynä ostoveloilla ja muilla veloilla
Sijoitettu pääoma ilman liikearvoa Oma pääoma ja nettovelka vähennettynä liikearvolla
Sijoitetun pääoman tuotto, % Liikevoitto / Keskimääräinen sijoitettu pääoma pois lukien liikearvo
Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto, % Oikaistu liikevoitto / Keskimääräinen sijoitettu pääoma pois lukien liikearvo
Omavaraisuusaste, % Oma pääoma / Taseen loppusumma
Oman pääoman tuotto, % Tilikauden tulos / Oma pääoma (periodin ensimmäisen ja viimeisen päivän keskiarvona)
Osakekohtaiset tunnusluvut
Oma pääoma / osake, EUR Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma / Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä
tilikauden lopussa
Efektiivinen osinkotuotto, % Osinko/Osake / Osakkeen pörssikurssi tilikauden lopussa
Hinta / voitto (P/E), EUR Osakkeen tilikauden päätöskurssi / Osakekohtainen tulos
Osakekannan markkina-arvo kauden lopussa Tilikauden lopun osakkeiden määrä x Osakkeen pörssikurssi tilikauden lopussa
Osakekohtainen osinko tuloksesta, % (Osinko/osake) / Osakekohtainen tulos
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
25
TILINPÄÄTÖS
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
26
Osa tilinpäätös
Konsernitilinpäätös, IFRS
Konsernin tuloslaskelma
EUR tuhatta Liite 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Liikevaihto 2 89 734 85 945
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut -64 030 -61 625
Bruttokate 25 704 24 320
Liiketoiminnan muut tuotot 3 19 811
Myynnin ja markkinoinnin kulut -9 982 -9 237
Hallinnon kulut -5 907 -5 143
Liikevoitto 9 833 10 750
Rahoitustuotot ja -kulut 6 -2 066 -2 231
Tulos ennen veroja 7 768 8 520
Tuloverot 7 -1 658 -1 628
Tilikauden tulos 6 110 6 892
Tilikauden tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille 6 110 6 892
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta
tuloksesta laskettu osakekohtainen tulos:
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (ja laimennettu), EUR 0,34 0,39
Konsernin laaja tuloslaskelma
EUR tuhatta Liite 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Tilikauden tulos 6 110 6 892
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää
tulosvaikutteiseksi:
Muuntoerot -948 85
Erät, joita ei myöhemmillä tilikausilla siirretä
tulosvaikutteiseksi:
Etuuspohjaisten eläkkeiden uudelleenarvostustuotot
(+) / tappiot (-) 5 -40 -298
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen -988 -213
Tilikauden laaja tulos yhteensä 5 121 6 679
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille 5 121 6 679
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
27
Osa tilinpäätös
Konsernitase
EUR tuhatta Liite 31.12.2024 31.12.2023
Varat
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 8 21 759 22 303
Aineelliset hyödykkeet 9 15 125 13 942
Käyttöoikeusomaisuuserät 10 6 746 6 999
Muut pitkäaikaiset varat 104 107
Laskennalliset verosaamiset 7 701 695
Pitkäaikaiset varat yhteensä 44 435 44 046
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 13 12 491 12 088
Myyntisaamiset ja muut saamiset 14 17 960 17 866
Johdannaissopimuksiin perustuvat saamiset 11 6 -
Tuloverosaamiset 202 -
Rahavarat 11 10 463 11 568
Lyhytaikaiset varat yhteensä 41 123 41 522
Varat yhteensä 85 557 85 568
EUR tuhatta Liite 31.12.2024 31.12.2023
Oma pääoma ja velat
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma 80 80
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 7 851 7 851
Kertyneet voittovarat 29 281 26 941
Muuntoerot -1 384 -436
Oma pääoma yhteensä 11 35 828 34 436
Pitkäaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 11 16 391 19 391
Vuokrasopimusvelat 10,11 6 242 6 629
Eläkevelvoitteet 5,11 3 644 3 613
Laskennalliset verovelat 7 782 796
Pitkäaikaiset velat yhteensä 27 058 30 429
Lyhytaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 11 3 000 3 000
Vuokrasopimusvelat 10,11 1 473 1 252
Ostovelat ja muut velat 15 17 362 15 687
Johdannaissopimuksiin perustuvat velat 11 52 41
Tuloverovelat 783 723
Lyhytaikaiset velat yhteensä 22 670 20 703
Velat yhteensä 49 729 51 132
Oma pääoma ja velat yhteensä 85 557 85 568
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
28
Osa tilinpäätös
Konsernin oman pääoman muutoslaskelma
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
EUR tuhatta Osakepääoma
Sijoitetun vapaan oman
pääoman rahasto Kertyneet voittovarat Muuntoerot
Oma pääoma
yhteensä
1.1.2024 80 7 851 26 941 -436 34 436
Tilikauden tulos 6 110 6 110
Muuntoerot -948 -948
Etuuspohjaisten eläkkeiden uudelleenarvostustuotot (+) / tappiot (-) -40 -40
Tilikauden laaja tulos yhteensä 6 069 -948 5 121
Liiketoimet omistajien kanssa:
Maksetut osingot -3 729 -3 729
31.12.2024 80 7 851 29 281 -1 384 35 828
1.1.2023 80 7 851 22 301 -521 29 711
Tilikauden tulos 6 892 6 892
Muuntoerot 85 85
Etuuspohjaisten eläkkeiden uudelleenarvostustuotot (+) / tappiot (-) -298 -298
Tilikauden laaja tulos yhteensä 6 593 85 6 679
Liiketoimet omistajien kanssa:
Maksetut osingot -1 953 -1 953
31.12.2023 80 7 851 26 941 -436 34 436
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
29
Osa tilinpäätös
Konsernin rahavirtalaskelma
EUR tuhatta Liite 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirta
Tulos ennen veroja 7 768 8 520
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset 4 4 423 4 142
Rahoitustuotot ja -kulut 6 2 066 2 230
Muut oikaisut -269 -206
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta 13 988 14 686
Käyttöpääoman muutos
Myyntisaamisten ja muiden saamisten lisäys (–) / vähennys (+) -97 -4 383
Vaihto-omaisuuden lisäys (–) / vähennys (+) -404 2 196
Ostovelkojen ja muiden velkojen lisäys (+) / vähennys (–) 1 915 1 346
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja 15 402 13 845
Maksetut korot -1 781 -1 918
Maksetut tuloverot -1 815 -1 757
Liiketoiminnan rahavirta yhteensä 11 805 10 170
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -4 255 -2 594
Investointien rahavirta yhteensä -4 255 -2 594
EUR tuhatta Liite 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Rahoituksen rahavirta
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut 10 -1 601 -1 329
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut 11 -3 000 -3 000
Maksetut osingot 16 -3 729 -1 953
Rahoituksen rahavirta yhteensä -8 330 -6 283
Rahavarojen muutos -779 1 293
Valuuttakurssimuutosten vaikutus 11 -326 -9
Rahavarat tilikauden alussa 11 568 10 284
Rahavarat tilikauden lopussa 10 463 11 568
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
30
Osa tilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot, IFRS
1. Konsernitilinpäätöksen
laatimisperiaatteet
Konsernin perustiedot
Orthex harjoittaa pääasiassa kotitaloustuotteiden tuotantoa ja
markkinointia. Orthex-konserni on pohjoismainen kotitaloustuotteiden
valmistaja, jonka tuotteet helpottavat kuluttajien arkea. Orthex myy
tuotteitaan suurille jälleenmyyjille, jotka myyvät tuotteita kuluttajille.
Orthexilla on asiakkaita yli 40 maassa ja neljällä mantereella.
Orthexilla on kolme omaa tehdasta, ja se lanseeraa vuosittain erilaisilla
toiminnallisuuksilla varustettuja tuotteita.
Orthex Oyj:n ja sen tytäryhtiöiden (yhdessä konserni) konsernitilinpäätös
31.12.2024 päättyneeltä tilikaudelta hyväksyttiin julkistettavaksi
hallituksen 11.3.2025 antaman päätöksen mukaisesti. Suomen osakeyh-
tiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai hylätä
tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidettävässä yhtiökokouksessa.
Yhtiökokouksella on myös mahdollisuus tehdä päätös tilinpäätöksen
muuttamisesta. Orthex Oyj (yhtiö tai emoyhtiö) on Nasdaq Helsingissä
29.3.2021 lähtien noteerattu julkinen osakeyhtiö, jonka kotipaikka on
Suomessa. Rekisteröity kotipaikka on Suomalaistentie 7, Espoo.
Laatimisperusta
Orthexin konsernitilinpäätös on laadittu EU:ssa käyttöön hyväksyt-
tyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS) mukaisesti ja
sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2024 voimassa olevia IAS- ja
IFRS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot ovat myös Suomen kirjanpito- ja yhtiölainsäädännön mukaisia.
Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisten hankintamenojen perus-
teella, lukuun ottamatta rahoitusvaroja ja -velkoja, jotka arvostetaan
ja esitetään käypään arvoon tulosvaikutteisesti, ja etuuspohjaisia
eläkejärjestelyjä, jotka arvostetaan ja esitetään käypään arvoon.
Konsernitilinpäätös on esitetty euroina ja kaikki arvot pyöristetään
lähimpään tuhanteen, ellei toisin mainita.
Lisäksi yhtiö on laatinut ESEF-vaatimusten mukaisen tilinpäätösver-
sion, joka on merkitty XBRL-koodein. Tiedosto on ladattavissa yhtiön
verkkosivuilta.
Uudistetut IFRS-standardit ja vuosittaiset parannukset
IFRS-standardeihin
Orthex-konserni on soveltanut IFRS-standardeihin tehtyjä uudistuksia ja
vuosittaisia parannuksia, jotka ovat tulleet voimaan 1.1.2024. Standardit,
joita uudistukset koskevat ovat: muutokset IAS 1:een velkojen luokittelu
lyhyt- tai pitkäaikaisiksi ja pitkäaikaiset velat, joihin liittyy kovenantti,
muutokset IFRS 16:een - vuokrasopimusvelka myynnissä ja takaisin-
vuokrauksessa, muutokset IAS 7:ään ja IFRS 7:ään - Tavarantoimittajia
tai palveluntuottajia koskevat rahoitusjärjestelyt.
Näillä muutoksilla ei ole ollut olennaista vaikutusta
konsernitilinpäätökseen.
Julkistetut uudet ja muutetut IFRS-standardit, jotka eivät ole
vielä voimassa
Orthex soveltaa uusia ja muutettuja standardeja ja tulkintoja niiden
tullessa voimaan 1.1.2025 tai myöhemmin. Konserni selvittää, onko
muutoksilla vaikutusta konsernitilinpäätökseen, kun uusien standardien
lopullinen muoto on hyväksytty.
Seuraavat uudet standardit ja standardien muutokset tulevat voimaan
1.1.2025 alkavalla tilikaudella tai myöhemmin.
IFRS 19 Tytäryhtiöt ilman julkista vastuullisuutta.
IFRS 18 Esitystapa ja liitetiedot tilinpäätöksessä.
Vuosittaiset parannukset, osio 11: Vuoden 2024 muutokset
koskevat seuraavia standardeja: IFRS 7 Rahoitusinstrumentit:
Tilinpäätöksessä esitettävät tiedot sekä siihen liittyvä soveltamis-
ohjeistus, IFRS 9 Rahoitusinstrumentit, IFRS 10 Konsernitilinpäätös,
IAS 7 Rahavirtalaskelmat.
Muutokset rahoitusinstrumenttien luokitukseen ja arvostukseen
(muutokset IFRS 9:ään ja IFRS 7:ään).
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
31
Osa tilinpäätös
Tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltamiseen
liittyvä johdon harkinta sekä keskeiset kirjanpidolliset
arviot ja oletukset
Konsernitilinpäätöksen laatiminen edellyttää johdolta päätösten
tekemistä, arvioita ja oletuksia, jotka vaikuttavat raportoituihin tulojen,
kulujen, varojen ja velkojen määriin sekä niihin liittyviin ja ehdollisten
velkojen esittämiseen. Näihin oletuksiin ja arvioihin liittyy epävarmuutta,
joka voi johtaa siihen, että tulevaisuudessa varojen tai velkojen kirjanpi-
toarvoon joudutaan tekemään olennaisia oikaisuja.
Konsernin laskentaperiaatteita sovellettaessa johto on tehnyt useita
päätöksiä. Näistä sellaisia, joiden johto on arvioinut vaikuttavan merkit-
tävimmin konsernitilinpäätökseen, käsitellään erillisissä liitetiedoissa.
Konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa kuvataan tilinpäätöseräkohtaisesti
tulevaisuutta koskevat keskeiset oletukset ja muut keskeiset raportoin-
tipäivän epävarmuustekijät, joilla on merkittävä riski johtaa olennaiseen
varojen tai velkojen kirjanpitoarvoihin kohdistuvaan oikaisuun seuraavan
tilikauden aikana. Konserni perusti oletukset ja arviot käytettävissä
oleviin parametreihin konsernitilinpäätöstä laadittaessa. Olemassa
olevat olosuhteet ja oletukset tulevasta kehityksestä voivat kuitenkin
muuttua johtuen markkinoiden muutoksista tai olosuhteista, jotka eivät
ole konsernin hallinnassa. Tällaiset muutokset heijastuvat oletuksiin, kun
ne tapahtuvat.
Konsolidointiperiaatteet
Konsernitilinpäätös sisältää konsernin ja sen tytäryhtiöiden tilinpää-
tökset 31.12.2024. Määräysvalta saavutetaan, kun konserni altistuu
muuttuville tuotoille tai sillä on oikeudet muuttuvaan tuottoon, kun se
on mukana sijoituskohteessa ja kykenee vaikuttamaan vallan kautta
sijoituskohteen tuottoihin. Määräysvalta on olemassa, kun Orthexilla on
enemmistö äänivallasta tytäryhtiössä tai se voi muutoin osoittaa, että
sillä on määräysvalta tytäryhtiössä.
Tytäryhtiön yhdistely alkaa, kun konserni saa määräysvallan tytäryh-
tiössä, ja loppuu, kun konserni menettää määräysvallan tytäryhtiössä.
Vuoden aikana hankitun tai myydyn tytäryhtiön varat, velat, tuotot ja
kulut sisältyvät konsernitilinpäätökseen siitä päivästä lähtien, jolloin
konserni saa määräysvallan siihen päivään saakka, jolloin konserni
menettää määräysvallan tytäryhtiössä. Kaikki konserniyhtiöt noudat-
tavat yhtenäisiä laskentaperiaatteita.
Kaikki konsernin sisäiset varat ja velat, oma pääoma, tuotot, kulut ja kas-
savirrat, jotka liittyvät konserniyhtiöiden välisiin liiketoimiin, eliminoidaan
kokonaisuudessaan konsolidoinnin yhteydessä.
Ulkomaanvaluutan määräiset liiketapahtumat
Konsernitilinpäätös on laadittu euroina, joka on sekä konsernin emoyh-
tiön toiminta- että esittämisvaluutta. Valuuttamääräiset liiketapahtumat
muunnetaan euroiksi käyttäen tapahtuman päivämäärän kurssia.
Ulkomaanrahan määräiset saamiset ja velat muunnetaan euroiksi
tilinpäätöskurssilla. Suorituksesta tai muuntamisesta syntyvät kurssierot
kirjataan tuloslaskelmaan.
Euroalueen ulkopuolella toimivien tytäryhtiöiden tuloslaskelma ja
tase-erät kirjataan alun perin toimintaympäristön toimintavaluuttoihin.
Konsernitilinpäätöksessä ulkomaisten tytäryhtiöiden tuloslaskelmat
muunnetaan euroiksi käyttäen kauden keskimääräisiä valuuttakurs-
seja. Tytäryhtiöiden tase-erät muunnetaan tilinpäätöskursseilla.
Valuuttakurssierot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin ja esitetään
oman pääoman muuntoeroissa.
Kun ulkomainen tytäryhtiö myydään, omaan pääomaan kertyneet
muuntoerot siirretään tulosvaikutteisiksi osana myyntivoittoa
tai -tappiota.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
32
Osa tilinpäätös
Konserniyhtiöt
Konsernitilinpäätös sisältää seuraavat yhtiöt:
Nimi Toimiala Kotimaa 31.12.2024 31.12.2023Oy Orthex Finland Ab Kotitaloustuotteiden tuotanto ja markkinointi Suomi 100 % 100 %Orthex Sweden Holding AB Kotitaloustuotteiden tuotanto ja markkinointi Ruotsi 100 % 100 %Orthex Sweden AB Kotitaloustuotteiden tuotanto ja markkinointi Ruotsi 100 % 100 %Orthex Kitchen AB Kotitaloustuotteiden tuotanto ja markkinointi Ruotsi 100 % 100 %Orthex Norway AS Kotitaloustuotteiden tuotanto ja markkinointi Norja 100 % 100 %Orthex Denmark A/S Kotitaloustuotteiden tuotanto ja markkinointi Tanska 100 % 100 %Gastromax Limited Kotitaloustuotteiden tuotanto ja markkinointi Yhdistyneet kuningaskunnat 100 % 100 %Orthex Germany GmbH Kotitaloustuotteiden tuotanto ja markkinointi Saksa 100 % 100 %Orthex France SARL Kotitaloustuotteiden tuotanto ja markkinointi Ranska 100 % 100 %
Ylläolevassa taulukossa konsernin omistusosuudet on esitetty prosentteina.
Ilmastoliitännäiset asiat
Ilmastositoumukset ovat osa Orthexin vastuullisuusstrategiaa. Orthex
pyrkii jatkuvasti minimoimaan vaikutustaan ympäristöön ja ilmastoon.
Valmistamamme tuotteet ovat korkealaatuisia ja tehty kestämään
vuosia tai jopa vuosikymmeniä. Vielä sen jälkeen, kun tuote on kulutettu
loppuun, se voidaan kierrättää ja materiaali käyttää uudelleen toiseen
tarkoitukseen. Vastuullisuustyön eteneminen on osa toimitusjohtajan ja
johtoryhmän kannustinohjelmaa (lisätietoja liitetieto 5:ssä, palkitsemis-
raportissa 2024 ja yhtiön verkkosivuilla).
Ilmastonmuutos tuo Orthexille sekä liiketoimintariskejä että -mah-
dollisuuksia. Ympäristölainsäädännön tai muun siihen liittyvän
lainsäädännön epäsuotuisat muutokset sekä tuoteturvallisuuteen
ja työntekijöiden terveyteen ja turvallisuuteen liittyvät tekijät voivat
aiheuttaa taloudellisia menetyksiä.
Konsernitilinpäätöksessä ilmastoliitännäiset asiat saattavat vaikuttaa
esimerkiksi liikearvoon, sillä kannattavuus, kasvu ja diskonttauskorko
on määritetty arvonalentumistestauksen keskeisiksi muuttujiksi.
Konsernissa on arvioitu ja tunnistettu ilmastoliitännäiset riskit liittyen
strategiaan pohjautuviin kannattavuuslukuihin yhdessä muiden liiketoi-
mintaan vaikuttavien muuttujien kanssa (lisätietoja liitetieto 8:ssa).
Konsernilla on ulkoista lainaa 19,5 milj. euroa ja rahoituslainan ehdoissa
on vastuullisuuteen liittyviä mittareita liittyen tuotannon energiankulu-
tukseen ja tuotannon hukkaprosenttiin (lisätietoja liitetieto 11:ssa).
Orthexin strategia ilmastonmuutokseen liittyvän sopeutumis- ja
kestokyvyn myötä luo myös mahdollisuuksia edistämällä siirtymistä
vähähiilisempään talouteen. Konsernin strategiaan ovat vaikuttaneet
uusiutuviin ja kierrätettäviin tuotteisiin liittyvät mahdollisuudet.
Globaalien ilmastotavoitteiden ja niihin liittyvien säännösten lisäänty-
minen voi kasvattaa Orthexin ympäristöystävällisten tuotteiden myyntiä.
Lisätietoja ilmastoliitännäisistä asioista on esitetty konsernin vuosi- ja
vastuullisuusraportin vastuullisuusosiossa.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
33
Osa tilinpäätös
2. Liikevaihto
Segmentti-informaatio
Orthex-konserni on pohjoismainen kotitaloustuotteiden valmistaja,
jonka tuotteet helpottavat kuluttajien arkea. Orthexilla on asiakkaita yli
40 maassa ja neljällä mantereella. Orthexilla on kolme omaa tehdasta,
ja se lanseeraa vuosittain erilaisilla toiminnallisuuksilla varustettuja
uutuustuotteita.
Konsernin kannattavuutta seuraa ylin operatiivinen päätöksentekijä,
toimitusjohtaja. Toimitusjohtajaa tukee konsernin johtoryhmä. Johdon
seuraamat raportit ovat yhdenmukaisia Orthexin konsolidoitujen IFRS-
lukujen kanssa. Johtamisrakenteen sekä liiketoiminnan järjestämisen ja
johtamisen vuoksi koko konserni on määritelty yhdeksi toimintasegmen-
tiksi, joka on myös raportoitava segmentti.
Laatimisperiaate
Orthex soveltaa IFRS 15 Myyntituotot asiakassopimuksista -stan-
dardia. Myyntituotto kirjataan siihen määrään saakka, joka odotetaan
saatavan asiakkailta tuotteen tai palvelun luovuttamisen vastikkeena.
Myyntituotto kirjataan, kun joko määräysvalta tuotteeseen on siirtynyt
tai palvelu on luovutettu asiakkaalle. Tuotoksi kirjaaminen tapahtuu
kerralla yhtenä ajankohtana.
Kotitaloustuotteiden myynti
Orthexin liikevaihto koostuu pääasiassa kotitaloustuotteiden myynnistä
suurille vähittäiskauppiaille, jotka myyvät Orthexin tuotteita kuluttajille.
Jokainen Orthexin tilauksen osana myymä tuote on erillinen suoritusvel-
voite, ja tuotteilla on samanlaiset myyntiehdot. Orthex ei tarjoa mitään
palveluita, jotka liittyvät myytyihin tuotteisiin.
Liikevaihto kotitaloustuotteiden myynnistä kirjataan toimitushetkeen
perustuen silloin, kun tuotteiden hallinta siirtyy asiakkaalle, eli kun
suoritusvelvoite on täytetty. Tuottoina kirjataan se vastike, jonka Orthex
odottaa tuotteista saavansa. Liikevaihto oikaistaan valuuttamääräisen
myynnin kurssieroilla ja asiakkaille tarjottavilla volyymialennuksilla.
Normaalit maksuehdot ovat 15-60 päivää toimituksen jälkeen. Myydyt
tuotteet eivät ole palautettavissa.
Minkään yksittäisen asiakkaan osuus liikevaihdosta ei ollut vähintään
10 % konsernin liikevaihdosta vuonna 2024 tai edellisenä vuonna.
Muuttuvat vastikkeet
Muuttuvat vastikkeet koostuvat volyymialennuksista sekä
kassa-alennuksista.
Myyntihinnat perustuvat hinnastoihin, mutta Orthex tarjoaa takau-
tuvia, myyntimäärien kasvuun perustuvia volyymialennuksia tietyille
jälleenmyyjille. Volyymialennukset lasketaan asiakkaiden odotettujen
vuotuisten ostomäärien perusteella. Volyymialennusten määrä
arvioidaan vuoden alussa ja sitä oikaistaan jokaisena raportointipäivänä.
Orthex arvioi muuttuvien maksujen määrän odotusarvomenetelmällä.
Orthex soveltaa muuttuvan vastikkeen estimaatteja koskevia vaati-
muksia tuloksi kirjattavaa määrää määrittäessään.
Sopimukseen perustuvat taseeseen merkityt määrät
Orthex kirjaa myyntisaamisen, kun Orthexin oikeus maksuun on ehdoton
(ts. vain ajan kuluminen vaaditaan ennen kuin vastikkeesta saadaan
suorite). Myyntisaamisista on lisätietoja liitetiedoissa 11 ja 14.
Jälleenmyyjien kanssa tehdyt sopimukset eivät sisällä oikeutta
palauttaa myymättömiä tuotteita, joten hyvitysvelkoja ei kirjata.
Kirjanpidolliset arviot ja harkinta
Orthex on soveltanut johdon harkintaa tulojen kirjaamisen ajoitukseen ja
muuttuvan vastikkeen määrän arvioimiseen liittyen. Tulojen kirjaamisen
ajoitus perustuu tuotteiden toimitusehtoihin. Tietyille toimitusehdoille
Orthexin on tehtävä oletuksia ajoituksesta, jolloin tavaroiden hallinta
siirtyy asiakkaalle. Lisäksi liikevaihdon oikaisuihin sisältyvien volyymi-
alennusten määrä edellyttää arviointia ennen kuin tuloutettavaan
määrään liittyvä epävarmuus on ratkaistu.
Tulojen maantieteellinen jakautuminen alla olevassa taulukossa
perustuu asiakkaiden sijaintiin.
Liikevaihdon maantieteellinen jakauma
EUR tuhatta 2024 2023Pohjoismaat 69 148 67 146Muu Eurooppa 19 749 18 031Muu maailma 837 768Yhteensä 89 734 85 945
Liikevaihdon jakauma tuoteryhmittäin
EUR tuhatta 2024 2023Säilytys 61 797 58 630Keittiö 18 796 18 136Koti ja puutarha 9 140 9 179Yhteensä 89 734 85 945
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
34
Osa tilinpäätös
3. Liiketoiminnan muut tuotot
EUR tuhatta 2024 2023Sähkötuki - 741Julkiset avustukset 5 61Käyttöomaisuuden myyntivoitot 1 -Muut 13 9Yhteensä 19 811
Julkisten avustusten kirjanpitokäsittely
Sähkötuki koostuu Ruotsin valtiolta saadusta sähkötuesta ajalta
1.10.2021–30.9.2022. Julkiset avustukset koostuvat pääasiassa sairaus-
poissaoloista johtuvista valtiontuista. Saatuihin julkisiin avustuksiin ei
liity palautusehtoja.
4. Liiketoiminnan kulut
Toimintokohtaiset kulut kululajeittain
EUR tuhatta 2024 2023Aineet ja tarvikkeet 50 448 46 501Varaston muutos -404 2 196Ulkopuoliset palvelut 2 710 2 403Markkinointi 2 228 1 940Työsuhde-etuudet 19 017 17 921Poistot ja arvonalentumiset 4 423 4 142Muut kulut 1 497 904Yhteensä 79 919 76 006
Poistot ja arvonalentumiset hyödykeryhmittäin
EUR tuhatta 2024 2023Rakennukset 183 180Koneet ja kalusto 2 542 2 396Käyttöoikeusomaisuuserät 1 688 1 453Muut aineettomat hyödykkeet 12 113Yhteensä 4 423 4 142
Tilintarkastajien palkkiot
EUR tuhatta 2024 2023Tilintarkastuspalkkiot 252 208Muut palkkiot 5 12Yhteensä 257 220
Konsernin tilintarkastajana vuosina 2024 ja 2023 on toiminut
Ernst & Young Oy.
5. Työsuhde-etuudet
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
EUR tuhatta 2024 2023Sisältyy myytyjä suoritteita vastaaviin kuluihin:Palkat ja palkkiot 8 251 7 725Muut henkilösivukulut 1 774 1 655Eläkekulut 932 921Sisältyy myynnin ja markkinoinnin kuluihin:Palkat ja palkkiot 4 457 4 501Muut henkilösivukulut 623 607Eläkekulut 345 322Sisältyy hallinnon kuluihin:Palkat ja palkkiot 1 689 1 641Muut henkilösivukulut 421 366Eläkekulut 525 182Yhteensä 19 017 17 921
Henkilöstö (FTE) keskimäärin
Toiminnon mukaan 2024 2023Tuotanto 148 143Varasto 60 56Myynti 51 52Hallinto 17 19Markkinointi 11 10Yhteensä 288 281
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
35
Osa tilinpäätös
Johdon ja hallituksen palkitseminen
Ylimmän johdon muodostaa johtoryhmä. Johtoryhmän palkitseminen
perustuu tehtyyn työhön ja koostuu seuraavista eristä. Taulukossa
esitetyt määrät ovat raportointikauden aikana johtoryhmälle maksettuja
kompensaatioita:
Konsernin johtoryhmän palkitseminen, ilman toimitusjohtajaa
EUR tuhatta 2024 2023Palkat ja palkkiot 1 174 1 131Eläkekulut 225 217Korvaus työsuhteen päättymisestä 90 -Yhteensä 1 490 1 348
Nykyisessä johtoryhmän jäsenen johtajasopimuksessa irtisanomisaika
on 4 kuukautta. Johtoryhmän jäsen on johtajasopimuksen päättymisen
vuoksi oikeutettu 4 kuukauden palkkaa vastaavaan erokorvaukseen.
Konsernin johtoryhmällä ei ole muita pitkäaikaisia etuuksia.
Toimitusjohtajan palkitseminenEUR tuhatta 2024 2023Palkat ja palkkiot 490 371Eläkekulut 79 66Yhteensä 569 437
Nykyisessä toimitusjohtajan johtajasopimuksessa irtisanomisaika on
6 kuukautta ja hän on johtajasopimuksen päättymisen vuoksi oikeutettu
6 kuukauden palkkaa vastaavaan erokorvaukseen.
Hallituksen jäsenten palkitseminen
EUR tuhatta 2024 2023Sanna Suvanto-Harsaae 48 48Markus Hellström 24 24Jyrki Mäki-Kala 24 24Anette Rosengren 24 161)Jens-Peter Poulsen 20 242)Satu Huber - 8Yhteensä 140 144
1)
Hallituksen jäsen 31.10.2024 saakka
2)
Hallituksen jäsen 18.4.2023 saakka
Hallituksen jäsenet eivät saa konsernilta eläkeoikeuksia.
Eläkevelvoitteet
Orthex-konserni tarjoaa eläke-etuja paikallisten lakien mukaisesti.
Nykyiset järjestelyt koostuvat pääasiassa maksupohjaisista järjestelyistä.
Maksupohjaisissa järjestelyissä maksettavat maksut kirjataan kuluiksi
tuloslaskelmaan sillä kaudella, johon maksut liittyvät. Maksupohjaisissa
järjestelyissä Orthexilla ei ole laillista tai tosiasiallista velvollisuutta
maksaa uusia maksuja, jos maksunsaaja ei pysty maksamaan
eläke-etuuksia.
Ruotsissa Orthex-konsernilla on eläkejärjestely, joka on luokiteltu
etuuspohjaiseksi järjestelyksi. Tämän järjestelyn osalta Orthexilla voi olla
velvoitteita maksun suorittamisen jälkeen. Eläkevelvollisuus edustaa mak-
settavien etuuksien tulevien kassavirtojen nykyarvoa ja taseeseen kirjattu
velka on etuuspohjainen velvoite tilinpäätöshetkellä. Eläkevelvoitteiden
nykyarvo on laskettu ennakoidulla etuusoikeusyksikköön perustuvalla
menetelmällä (Projected Unit Credit method). Etuuspohjainen velvoite
on kirjattu ulkoisten vakuutusmatemaattisten laskelmien perusteella
31.12.2024 ja 31.12.2023.
Eläkkeisiin liittyvät kustannukset kirjataan tuloslaskelmaan palvelukus-
tannusten jakamiseksi työntekijöiden palveluajalle. Nettokorko esitetään
rahoituserissä ja loput tulosvaikutukset eläkekustannuksina. Eläkevastuun
nykyarvoa laskettaessa oletettu diskonttokorko on korkealaatuisten
yrityslainojen markkinakorko. Niiden maturiteetti vastaa olennaisesti
eläkevastuun maturiteettia. Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot
kirjataan tuloslaskelmaan laajan tuloksen eriin. Kun järjestelyn etuja
muutetaan tai kun järjestelyä rajoitetaan, siitä johtuva edunmuutos, joka
liittyy aiempaan palvelukseen tai supistamiseen liittyvään voittoon tai
tappioon, kirjataan välittömästi tuloslaskelmaan.
Olennaiset kirjanpidolliset arviot, harkinta ja oletukset, joita on
käytetty tulevien eläkevastuiden määrittämiseen
Eläkevelvoitteiden nykyarvo perustuu vakuutusmatemaattisiin laskelmiin,
joissa käytetään useita oletuksia. Kaikki muutokset näissä oletuksissa
vaikuttavat eläkevastuiden kirjanpitoarvoon.
Eläkevelvoitteet
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023Eläkevelvoitteet 3 644 3 613Yhteensä 3 644 3 613
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
36
Osa tilinpäätös
Tuloslaskelmaan kirjatut eläkekulut
EUR tuhatta 2024 2023Työsuoritukseen perustuva meno -97 -39Korkokulu -116 -119Maksetut eläkkeet 118 120Yhteensä -94 -39
Eläkevelvoitteiden muutokset
EUR tuhatta 2024 2023Eläkevelvoitteet 1.1. 3 613 3 179Tuloslaskelmaan kirjatut määrätTyösuoritukseen perustuva meno 97 39Korkokulu (+) / korkotuotto (-) 116 119Maksetut eläkkeet -118 -120Laajaan tulokseen kirjatut määrätMuuntoerot -114 7Vakuutusmatemaattiset tappiot (+) / voitot (-) 51 389Eläkevelvoitteet 31.12. 3 644 3 613
Tärkeimmät vakuutusmatemaattiset oletukset
(%) 31.12.2024 31.12.2023Diskonttokorko 3,5 % 3,3 %Palkkojen kasvu 2,8 % 2,6 %Perustulon määrä/etuuksien määrä 2,8 % 2,6 %Inflaatio 1,8 % 1,6 %
Keskeiset oletukset ja herkkyysanalyysi
Etuuspohjaisen eläkejärjestelyn kustannukset ja eläkevastuun
nykyarvo määritetään vakuutusmatemaattisten arvioiden avulla.
Vakuutusmatemaattisiin arvioihin sisältyy erilaisia oletuksia, jotka
voivat poiketa tulevaisuuden todellisesta kehityksestä. Näihin kuuluvat
diskonttokoron, tulevien palkkojen korotusten, kuolleisuuden ja tulevien
eläkkeiden korotusten määrittäminen. Arvostukseen liittyvän monimut-
kaisuuden ja sen pitkäaikaisuuden vuoksi etuuspohjainen velvoite on
erittäin herkkä näiden oletusten muutoksille. Kaikki oletukset tarkiste-
taan jokaisena raportointipäivänä.
Muutoksille herkin parametri on diskonttokorko. Korkotason yleisen
tason ja korkealaatuisten joukkovelkakirjalainojen markkinatuoton
muutokset vaikuttavat etuuspohjaisen eläkevelvoitteen nykyarvoon.
Kun korkotaso laskee, etuuspohjaisen velvoitteen nykyarvo kasvaa.
Diskonttauskorko asetetaan vertaamalla asuntolainojen tuottoa ja
eläkevastuun kestoa, joka on 16 vuotta.
Kuolleisuusoletukset perustuvat julkisesti saatavilla oleviin ruotsalaisia
koskeviin kuolleisuustaulukoihin. Nämä kuolleisuustaulukot muuttuvat
vain ajoittain väestörakenteen muutosten seurauksena. Tulevat
palkkojen korotukset ja eläkkeiden korotukset perustuvat kunkin maan
odotettuihin tuleviin inflaatiotasoihin.
Etuuspohjaisen eläkevelvoitteen herkkyys pääoletusten muutoksille
Vaikutus Vaikutus eläke-eläke-Vakuutusmatemaattiset Muutos velvoitteen velvoitteen oletuksetoletuksessakasvuunlaskuun2024Diskonttokorko (%) +/- 0,5% -365 326Palkankorotus (%) +/- 0,5% -169 149Inflaatio (%) +/- 0,5% -253 2332023Diskonttokorko (%) +/- 0,5% -323 452Palkankorotus (%) +/- 0,5% -138 123Inflaatio (%) +/- 0,5% -227 209
Yllä olevat herkkyysanalyysit on määritetty menetelmän avulla, joka
ekstrapoloi vaikutukset etuuspohjaisiin velvoitteisiin raportointikauden
lopussa tapahtuvien keskeisten oletusten kohtuullisten muutosten
seurauksena. Herkkyysanalyysit perustuvat merkittävän oletuksen
muutokseen pitäen kaikki muut oletukset vakioina. Herkkyysanalyysit
eivät välttämättä edusta etuuspohjaisen velvoitteen todellista muutosta,
koska on epätodennäköistä, että oletusten muutokset tapahtuisivat
toisistaan erillään.
Konserni odottaa maksavansa noin 132 tuhatta euroa etuuspohjaisiin
eläkejärjestelmiinsä vuonna 2025.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
37
Osa tilinpäätös
6. Rahoitustuotot ja -kulut
EUR tuhatta 2024 2023Lainojen korkokulut -1 240 -1 404Vuokrasopimusvelkojen korkokulut -547 -522Tappiot johdannaisten käyvän arvon muutoksesta - -22Rahoituseriin liittyvät valuuttakurssierot -89 136Muut rahoituskulut -189 -418Rahoituskulut yhteensä -2 066 -2 231Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -2 066 -2 231
7. Tuloverot
Kauden verotettavaan tuloon perustuva tulovero
Orthexin verokulut koostuvat tuloveroista ja laskennallisista veroista.
Kauden verokulu lasketaan käyttämällä verokantoja, jotka on vahvistettu
raportointipäivänä maissa, joissa Orthex toimii. Verosaamiset ja -velat
arvostetaan veroviranomaisilta odotettavissa olevan saatavan tai
maksettavan määrän perusteella.
Tuloverokulun olennaiset osat 31.12.2024 ja 31.12.2023 päättyneillä
vuosilla ovat:
TuloslaskelmaEUR tuhatta 2024 2023Kauden verotettavaan tuloon perustuva verokulu -1 662 -1 442Edellisten tilikausien verot -12 -18Laskennallisten verojen muutos 16 -168Yhteensä -1 658 -1 628
Laaja tuloslaskelma
EUR tuhatta 2024 2023Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät laskennalliset verot:Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot eläkevelvoitteiden uudelleenarvostuksesta 11 77Yhteensä 11 77
Konsernin verokannan täsmäytys Suomen verokantaan
EUR tuhatta 2024 2023Tulos ennen veroja 7 768 8 520Verot laskettuna Suomen verokannalla 20 % (2023: 20 %) -1 554 -1 704Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavat verokannat -82 -68Edellisten tilikausien verot -12 -18Vähennyskelvottomat menot -12 -39Verovapaat tulot 3 -Vähennyskelvottomat menot edellisiltä vuosilta 0 27Kirjaamattomat verotappiot (-) / verotappioiden hyödyntäminen (+) - 173Efektiivinen verokanta 21,3 % (2023: 19,1 %) -1 658 -1 628Verot konsernin tuloslaskelmassa -1 658 -1 628
Laskennalliset verot
Laskennalliset verosaamiset ja laskennalliset verovelat ovat eroja
varojen ja velkojen veropohjien ja niiden kirjanpitoarvojen välillä.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat arvostetaan verokantoihin, joita
odotetaan sovellettavan sinä vuonna, jolloin omaisuuserä realisoidaan
tai velka kuitataan, perustuen verokantoihin, jotka on vahvistettu
tilinpäätöspäivänä.
Orthex kirjaa laskennallisen verovelan kaikista veronalaisista
väliaikaisista eroista. Laskennalliset verosaamiset kirjataan kaikista
vähennyskelpoisista väliaikaisista eroista ja mahdollisista käyttä-
mättömistä verotuksellisista tappioista siltä osin kuin ne voidaan
todennäköisesti hyödyntää tulevaa verotettavaa tuloa vastaan.
Laskennalliset verosaamiset tarkistetaan jokaisena raportointipäivänä.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
38
Osa tilinpäätös
Laskennalliset verot 2024
Kirjattu muihin EUR tuhatta 1.1.2024 Kirjattu tuloslaskelmaanlaajan tuloksen eriin 31.12.2024Laskennalliset verosaamisetVaihto-omaisuuden sisäinen kate - 39 39Vahvistetut verotuksessa vähentämättömät korkokulut 272 -76 196Eläkevelvoitteet 214 -38 4 180Vuokrasopimukset 1 582 -33 1 549Rahoitusinstrumentit 6 -6 0Muut 21 66 - 87Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen netotus -1 400 51 -1 349Yhteensä 695 2 4 701
Kirjattu muihin EUR tuhatta 1.1.2024 Kirjattu tuloslaskelmaanlaajan tuloksen eriin 31.12.2024Laskennalliset verovelatAineelliset ja aineettomat hyödykkeet 774 -15 - 759Käyttöoikeusomaisuuserät 1 400 -51 1 349Rahoitusinstrumentit 22 1 23Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen netotus -1 400 51 -1 349Yhteensä 796 -14 - 782
Jos ei enää ole todennäköistä, että laskennallista verosaamista voidaan
käyttää riittävästi verotettavaa tuloa vastaan, laskennallisen verosaa-
misen kirjanpitoarvo pienenee.
Laskennallinen vero, joka liittyy tuloslaskelman ulkopuolella käsi-
teltäviin eriin, kirjataan joko muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan
omaan pääomaan.
Orthex netottaa laskennalliset verosaamiset ja laskennalliset velat
vain, jos sillä on laillinen oikeus netottaa lyhytaikaiset verosaamiset ja
verovelat sekä laskennalliset verosaamiset ja laskennalliset verovelat ja
verot liittyvät saman veroviranomaisen perimiin tuloveroihin. Orthex on
netottanut IFRS 16 -standardin mukaisiin käyttöoikeusomaisuuseriin ja
vuokrasopimusvelkoihin liittyvät laskennalliset verot.
Kirjanpidolliset arviot ja harkinta
Johto käyttää harkintaa määrittäessään laskennallisia verosaamisia,
sillä Orthexin on tehtävä arvio tulevaisuuden verotettavista tuloista, vah-
vistettujen tappioiden hyödynnettävyydestä ja mahdollisista verolakien
muutoksista maissa, joissa Orthex toimii.
31.12.2024 Orthexilla ei ole verotuksessa vahvistettuja tappioita
eikä vahvistetuista tappioista kirjattua laskennallista verosaamista.
Verotuksessa myöhemmin hyödynnettävissä oleviin korkokuluihin
liittyen on kirjattu laskennallinen verosaaminen, jonka määrä on
196 tuhatta euroa (2023: 272 tuhatta euroa).
Edellä mainittujen lisäksi merkittävimmät väliaikaiset erot syntyvät
vuokrasopimuksista, poistoeroista, etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä ja
ulkoisten lainojen transaktiokustannuksista.
IFRS 16 -käyttöoikeusomaisuuseriin ja leasing-velkaan liittyvät laskennal-
liset verot on konsernitaseessa netotettu, mutta alla olevassa laskennal-
listen verojan muutoserittelyssä ne on esitetty bruttona.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
39
Osa tilinpäätös
Laskennalliset verot 2023
Kirjattu muihin EUR tuhatta 1.1.2023 Kirjattu tuloslaskelmaanlaajan tuloksen eriin 31.12.2023Laskennalliset verosaamisetVahvistetut verotuksessa vähentämättömät korkokulut 279 -7 272Eläkevelvoitteet 186 -51 79 214Vuokrasopimukset 1 559 23 1 582Rahoitusinstrumentit - 6 6Muut 139 -114 -3 21Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen netotus -1 402 2 -1 400Yhteensä 760 -140 75 695
Kirjattu muihin EUR tuhatta 1.1.2023 Kirjattu tuloslaskelmaanlaajan tuloksen eriin 31.12.2023Laskennalliset verovelatAineelliset ja aineettomat hyödykkeet 743 31 774Käyttöoikeusomaisuuserät 1 402 -2 1 400Rahoitusinstrumentit 26 -4 22Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen netotus -1 402 2 -1 400Yhteensä 769 27 - 796
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
40
Osa tilinpäätös
8. Aineettomat hyödykkeet
Orthexin aineettomat hyödykkeet, joilla on rajallinen taloudellinen vai-
kutusaika, koostuvat ohjelmistoista. Hankinnan yhteydessä aineettomat
hyödykkeet arvostetaan hankintamenoon. Alkuperäisen kirjaamisen
jälkeen aineettomat hyödykkeet kirjataan hankintamenoon vähennet-
tynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla.
Orthexin aineettomat hyödykkeet, joilla on rajallinen taloudellinen
vaikutusaika, poistetaan tasapoistoina niiden odotettavissa olevan
taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Lisäksi aineettomat hyödykkeet
arvioidaan arvonalentumisen varalta aina, kun on viitteitä siitä, että
aineettoman hyödykkeen arvo saattaa olla alentunut. Rajoitetun
taloudellisen vaikutusajan omaavien aineettomien hyödykkeiden poistot
kirjataan tuloslaskelmaan kuluerään, joka on yhdenmukainen aineetto-
mien hyödykkeiden toiminnan kanssa.
Odotetut taloudelliset vaikutusajat ja jäännösarvot arvioidaan ainakin
kunkin raportointijakson lopussa.
Aineettomien hyödykkeiden odotetut taloudelliset vaikutusajat
ovat seuraavat:
Ohjelmistot 3-10 vuotta
Jos aineeton hyödyke kirjataan pois taseesta luovutuksen yhteydessä,
tähän liittyvä tuotto tai kulu esitetään tuloslaskelmassa.
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot
Tutkimusmenot kirjataan kuluksi niiden syntymisen yhteydessä.
Tuote ke hitys menot aktivoidaan, kun IAS 38:n kriteerit täyttyvät.
Orthex ei ole aktivoinut tuotekehitysmenoja, koska aktivointikriteerit
eivät ole täyttyneet.
Aineettomien hyödykkeiden omaisuuseräkohtainen täsmäytyslaskelma
EUR tuhatta Liikearvo Muut aineettomat hyödykkeet YhteensäHankintameno1.1.2023 22 252 1 218 23 471Muuntoerot 39 - 3931.12.2023 22 292 1 218 23 510Muuntoerot -533 - -53331.12.2024 21 758 1 218 22 977Kertyneet poistot ja arvonalentumiset1.1.2023 - 1 093 1 093Poistot ja arvonalentumiset 113 11331.12.2023 - 1 207 1 207Poistot ja arvonalentumiset 12 1231.12.2024 - 1 218 1 218Kirjanpitoarvo 1.1.2023 22 252 125 22 377Kirjanpitoarvo 31.12.2023 22 292 12 22 303Kirjanpitoarvo 31.12.2024 21 758 0 21 759
Orthexin aineettomat hyödykkeet, joilla on rajoittamaton taloudellinen
vaikutusaika, koostuvat liikearvosta. Liikearvon arvonalentumisen
laatimisperiaatteet on esitetty alempana.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
41
Osa tilinpäätös
Liikearvo
Liikearvosta ei tehdä poistoja, vaan se testataan arvonalentumisen
varalta vuosittain ja aina, kun arvonalentumisesta on viitteitä. Liikearvo
arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä mahdollisilla
arvonalentumistappioilla. Konsernin taseessa olevasta siirtymähetken
liikearvosta pääosa syntyi konsernin muodostamisen yhteydessä
vuonna 2015.
Liikearvoa tarkastellaan arvonalentumisen varalta vuosittain tai sitä
useammin, jos tapahtumat tai olosuhteiden muutokset viittaavat mah-
dolliseen arvonalentumiseen. Liikearvoa sisältävän rahavirtaa tuottavan
yksikön kirjanpitoarvoa verrataan kerrytettävissä olevaan rahamäärään,
joka on käyttöarvo tai myynnistä aiheutuvilla menoilla vähennetty käypä
arvo sen mukaan, kumpi näistä on suurempi.
Liikearvo kohdistetaan arvonalentumistestausta varten kahdelle raha-
virtaa tuottavalle yksikölle, Suomelle ja Pohjoismaille. Kerrytettävissä
oleva rahamäärä on korkeampi seuraavista: rahavirtaa tuottavan yksikön
käypä arvo vähennettynä luovutuksesta johtuvilla menoilla tai sen
käyttöarvo. Kerrytettävissä olevaa rahamäärää verrataan rahavirtaa
tuottavan yksikön kirjanpitoarvoon mahdollisen arvonalentumisen
määrittämiseksi. Jos liikearvon kirjanpitoarvo ylittää kerrytettävissä
olevan rahamäärän, arvonalentuminen kirjataan tuloslaskelmaan.
Aikaisemmin kirjattua liikearvon arvonalentumistappiota ei peruta
tulevilla kausilla.
Käyttöarvolaskelma perustuu DCF-malliin. Rahavirtaa tuottavien
yksiköiden kerrytettävissä olevat rahamäärät perustuvat käyttö-
arvolaskelmiin, joissa rahavirtaa tuottavien yksiköiden arvioidut
tulevat kassavirrat diskontataan nykyarvoonsa. Diskonttauksessa
käytetään diskonttokorkoa ennen veroja (Pre-tax WACC), joka heijastaa
nykyhetken markkina-arvioita rahan aika-arvosta ja omaisuuserän
erityisistä riskeistä.
Kassavirrat määritetään käyttäen viiden vuoden kassavirtaennusteita,
jotka perustuvat Orthexin liiketoimintasuunnitelmaan, joka perustuu
Orthexin aiempaan kokemukseen sekä tulevaisuuden odotettuun
markkinakehitykseen. Ennustetut kassavirrat on päivitetty vastaamaan
budjetoitua tuotteiden kysyntää.
Arvonalentumistappiot kirjataan tuloslaskelmaan sellaisiin kulueriin,
jotka vastaavat arvonalentuneen omaisuuserän toimintaa.
Orthex on suorittanut vuotuisen arvonalentumistestin 31.12.2024 ja
31.12.2023. Tehtyjen arvonalentumislaskelmien perusteella ei ollut
viitteitä liikearvon arvonalentumisesta edellä mainituilla kausilla.
Rahavirtaa tuottaville yksiköille kohdistetun liikearvon määrä
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023Suomi 5 462 5 462Pohjoismaat 16 296 16 829Yhteensä 21 758 22 292
Kirjanpidolliset arviot ja harkinta
Käyttöarvolaskelmissa käytetyt keskeiset oletukset ovat kannatta-
vuuden kasvu, diskonttokorko ennen veroja ja pitkän aikavälin kasvu.
Arvonalentumistestauslaskelmissa käytetyt keskeiset parametrit
31.12.2024 31.12.2023Pohjois-Pohjois-% Suomimaat SuomimaatKannattavuuden kasvu 11,8 19,4 15,3 12,0Diskonttokorko ennen veroja 14,3 13,6 14,2 13,5Pitkän aikavälin kasvu 1,0 1,0 1,0 1,0
Kannattavuuden kasvu - Kannattavuuden kasvua (keskimääräinen
EBITDA:n kasvu 5 vuoden ennustejaksolla) koskevat oletukset perus-
tuvat orgaaniseen kasvuun normaalissa markkinatilanteessa, yleiseen
kotitaloustuotemarkkinoiden kehitykseen ja konsernin johdon tekemiin
pitkän aikavälin arvioihin.
Diskonttokorko ennen veroja - Orthex käyttää laskelmissa diskontto-
tekijänä diskonttokorkoa ennen veroja (pre-tax WACC). Diskonttokorko
heijastaa oman pääoman ja vieraan pääoman kokonaiskustannuksia
ottaen samalla huomioon omaisuuseriin liittyvät erityiset riskit.
Pitkän aikavälin kasvu - Viiden vuoden ajanjakson jälkeiset kassavirrat
arvioidaan ekstrapoloimalla kassavirta-arviot käyttämällä kasvuker-
rointa, joka vastaa Euroopan keskuspankin tavoiteinflaatiota.
Herkkyysanalyysi
Konserni on arvioinut arvonalentumistestauslaskennassa käytettyjen
kriittisimpien oletusten herkkyyttä ja testannut laskennan herkkyyden
kannattavuuden kasvun, diskonttokoron ja pitkän aikavälin kasvun osalta.
Arvioidessaan rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevia
rahamääriä johto uskoo, että mikään kohtuullisen mahdollinen muutos
jossakin käytetyistä avainmuuttujista ei johtaisi tilanteeseen, jossa yksi-
köiden kerrytettävissä oleva rahamäärä alittaisi niiden kirjanpitoarvon.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
42
Osa tilinpäätös
9. Aineelliset hyödykkeet
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet kirjataan alkuperäiseen hankinta-
menoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla.
Myöhemmät parannuskustannukset sisällytetään omaisuuserän
kirjanpitoarvoon tai ne kirjataan erillisenä omaisuuseränä vasta, kun
hankintamenoon liittyvät tulevat taloudelliset hyödyt ovat todennäköisiä
ja hankintameno on luotettavasti määritettävissä. Huolto- ja korjaus-
kulut kirjataan kuluksi kulujen syntymishetkellä.
Poistot tehdään tasapoistoina varojen odotettavissa olevan taloudellisen
vaikutusajan perusteella. Maa- ja vesialueista ei tehdä poistoja mää-
rittelemättömän käyttöiän vuoksi. Aineellisten hyödykkeiden arvioidut
taloudelliset vaikutusajat ovat seuraavat:
Rakennukset: 25-40 vuotta
Koneet ja kalusto: 5-15 vuotta
Muotit: 5-15 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet: 3-5 vuotta
Odotettavissa olevat taloudelliset vaikutusajat tarkastetaan jokaisen
tilikauden lopussa ja mikäli aikaisempien arvioiden välillä on merkit-
tävä ero, taloudellisia vaikutusaikoja muutetaan vastaavasti. Orthex
ei ole kirjannut aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin liittyviä
arvonalentumistappioita.
Jos aineellinen hyödyke kirjataan pois taseesta luovutuksen yhteydessä,
tähän liittyvä tuotto tai kulu esitetään tuloslaskelmassa.
Aineellisten hyödykkeiden omaisuuseräkohtainen täsmäytyslaskelma
Maa- ja Koneet ja Keskeneräinen Muut aineelliset EUR tuhattavesialueet Rakennuksetkalustotyöhyödykkeet YhteensäHankintameno1.1.2023 86 6 273 61 061 1 511 47 68 979Lisäykset 9 2 772 1 076 3 857Siirrot erien välillä - -864 -864Muuntoerot - -25 2 -2331.12.2023 86 6 283 63 808 1 725 47 71 949Lisäykset 167 2 267 4 159 6 593Siirrot erien välillä - - -2 493 -2 493Muuntoerot -10 -157 -27 -19431.12.2024 86 6 439 65 918 3 364 47 75 854Kertyneet poistot ja arvonalentumiset1.1.2023 - 5 020 50 369 - 43 55 432Poistot ja arvonalentumiset 180 2 396 2 57531.12.2023 - 5 200 52 764 - 43 58 007Poistot ja arvonalentumiset 183 2 540 2 72231.12.2024 - 5 382 55 304 - 43 60 730Kirjanpitoarvo 1.1.2023 86 1 253 10 692 1 511 4 13 547Kirjanpitoarvo 31.12.2023 86 1 083 11 043 1 725 4 13 942Kirjanpitoarvo 31.12.2024 86 1 057 10 613 3 364 4 15 125
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
43
Osa tilinpäätös
10. Vuokrasopimukset
Orthexin vuokratut omaisuuserät koostuvat pääasiassa tuotanto-
laitoksista, toimistotiloista sekä koneista ja kalustosta. Sopimuksen
alkaessa Orthex määrittää, onko sopimus vuokrasopimus tai sisältääkö
se vuokrasopimuksen. Sopimus määritetään vuokrasopimukseksi, jos
sopimus antaa oikeuden hallita tunnistetun hyödykkeen käyttöä tietyn
ajanjakson ajan vastiketta vastaan. Käyttöoikeusomaisuuserä ja vuok-
rasopimusvelka, jotka vastaavat tulevien vuokrien nykyarvoa, kirjataan
konsernitaseeseen vuokrasopimuksen alkamispäivänä.
Vuokrasopimusvelat
Vuokrasopimuksen alkamispäivänä Orthex kirjaa vuokrasopimusvelat
vuokrasopimuksen voimassaoloaikana suoritettavien tulevien vuokrien
nykyarvoon. Tulevien vuokrien nykyarvoa laskettaessa käytetään
vuokrasopimuksen sisäistä korkokantaa, jos se on helposti saatavilla.
Useimmissa Orthexin vuokrasopimuksissa vuokrasopimuksen sisäistä
korkokantaa ei ole saatavilla. Tällaisissa tapauksissa Orthex käyttää
korkona lisäluoton korkoa. Lisäluoton korko heijastaa korkoa, jolla
Orthex voisi lainata käyttöoikeusomaisuuserän arvon kaltaisen summan
samassa valuutassa, samalla laina-ajalla ja samalla vakuudella.
Lisäluoton korko sisältää riskittömän viitekoron, luottoriskin sekä maa- ja
valuuttapreemion, jos sellainen on sovellettavissa.
Vuokrasopimuksen alkamispäivänä vuokrasopimusvelan arvostus
sisältää kiinteät vuokramaksut ja mahdolliset odotettavissa olevat
takausmaksut. Konserni altistuu mahdollisille indeksien tai korkojen
nousulle muuttuvien vuokrien osalta. Nämä muutokset sisällytetään
vuokrasopimusvelkaan, kun ne tulevat voimaan. Kun indeksiin tai
korkoon perustuvat vuokramaksujen oikaisut tulevat voimaan, vuokraso-
pimusvelat arvioidaan uudelleen ja oikaistaan käyttöoikeusomaisuuseriä
vastaan. Seuraamusmaksut vuokrasopimuksen päättämisestä sisältyvät
vuokrasopimusvelkaan, jos vuokra-ajassa on otettu huomioon, että
Orthex käyttää vuokrasopimuksen päättämisoption.
Vuokrasopimusaika määritellään ajanjaksoksi, jolloin vuokrasopimusta
ei voi peruuttaa. Vuokrasopimusaika käsittää jaksot, joihin sovelletaan
vuokrasopimuksen jatkamista, jos Orthex on kohtuullisen varma
jatko-option käytöstä, ja jaksot, joissa optio kattaa vuokrasopimuksen,
jos Orthex on kohtuullisen varma, ettei se käytä mahdollisuutta vuok-
rasopimuksen irtisanomiseen. Orthexilla on joitain vuokrasopimuksia,
joiden vuokrasopimus voidaan purkaa vain lyhyellä irtisanomisajalla.
Määräaikaisissa vuokrasopimuksissa Orthex arvioi vuokra-ajan sen
perusteella, kuinka merkittävä omaisuuserä on Orthexin toiminnalle.
Tätä arvioitaessa Orthex ottaa huomioon sopivan vaihtoehdon sijainnin ja
saatavuuden sekä vuokrasopimuksen irtisanomiseen liittyvät kustan-
nukset, kuten neuvottelu- ja siirtokustannukset.
Vuokrasopimusvelkojen kirjanpitoarvo arvostetaan uudelleen vuokraso-
pimuksen muuttuessa, vuokramaksujen muuttuessa tai kohde-etuuden
osto-option arvioinnin muuttuessa.
Käyttöoikeusomaisuuserän arviointi ja kirjaaminen
Käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan hankintamenoon, joka sisältää
vuokrasopimusvelan määrän ja vuokrasopimuksen alkamisen yhtey-
dessä tai ennen sitä suoritetut vuokramaksut.
Käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan myöhemmin hankintamenoon
vähennettynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla. Poistot
alkavat vuokrasopimuksen alkamispäivästä ja käyttöoikeusomaisuuserät
poistetaan tasapoistoina joko vuokrasopimuksen aikana tai käyttöoi-
keusomaisuuserän taloudellisena vaikutusaikana riippuen siitä, kumpi
ajanjakso on lyhyempi. Käyttöoikeusomaisuuserän arvostus arvioidaan
uudelleen vastaavalla tavalla kuin vuokrasopimusvelkojen osalta
on esitetty.
Orthex soveltaa kirjaamishelpotusta sellaisiin vuokrasopimuksiin, joiden
arvo on vähäinen. Arvio helpotuksen käytöstä tehdään sopimuskohtai-
sesti. Vähäarvoisten omaisuuserien vuokrasopimusten vuokrat kirjataan
tuloslaskelmaan kuluksi suoriteperusteisesti. Vähäarvoisten omaisuu-
serien vuokrista syntyneillä kuluilla ei ole ollut olennaista vaikutusta
Orthexin tulokseen. Orthexilla ei ole lyhytaikaisia vuokrasopimuksia,
joiden vuokra-aika on enintään 12 kuukautta.
Kirjanpidolliset arviot ja harkinta
Merkittävimmät johdon arvioita vaativat asiat liittyvät vuokrasopi-
musajan arvioimiseen sellaisille vuokrasopimuksille, jotka sisältävät
jatko-optioita tai päättämisoptioita, sekä vuokrasopimuksiin, jotka ovat
toistaiseksi voimassa. Johto arvioi sopimusten vuokra-ajan liiketoi-
minnan tulevaisuuden näkymien sekä sopimuskohtaisten tosiseikkojen
ja olosuhteiden perusteella. Lisäksi johdon harkintaa käytetään myös
määritettäessä lisäluoton korkoa.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
44
Osa tilinpäätös
Käyttöoikeusomaisuuserien kirjanpitoarvot ja kauden aikana tapahtuneet muutoksetEUR tuhatta Rakennukset Koneet ja kalusto Yhteensä1.1.2023 6 033 978 7 011Lisäykset ja uudelleen arvioinnit 1 218 213 1 431Poistot ja arvonalentumiset -1 030 -422 -1 453Muuntoerot 132 -123 931.12.2023 6 354 645 6 999Lisäykset ja uudelleen arvioinnit 1 031 605 1 636Poistot ja arvonalentumiset -1 118 -569 -1 688Muuntoerot -234 32 -20231.12.2024 6 033 713 6 746
Vuokrasopimusvelkojen kirjanpitoarvot ja kauden aikana
tapahtuneet muutoksetEUR tuhatta 2024 20231.1. 7 881 7 770Lisäykset ja uudelleen arvioinnit 1 636 1 431Korot 547 522Maksut -2 121 -1 857Muuntoerot -229 1531.12. 7 715 7 881Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 1 473 1 252Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 6 242 6 629
Vuokrasopimusvelkojen maturiteettianalyysi on esitetty liitetiedossa 11.
Tuloslaskelmaan kirjatut määrätEUR tuhatta 2024 2023Käyttöomaisuuserien poistot -1 688 -1 453Vuokrasopimusvelkoihin liittyvät korkokulut -547 -522Tulokseen kirjatut määrät yhteensä -2 235 -1 975
Orthexin vuokrasopimusten kassavirtavaikutus oli 2 121 tuhatta euroa
vuonna 2024 ja 1 857 tuhatta euroa vuonna 2023.
Orthexilla ei ole IFRS 16 -standardin myötä enää taseen ulkopuolisia
vuokravastuita.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
45
Osa tilinpäätös
11. Rahoitusvarat ja -velat
Orthex kirjaa rahoitusinstrumentit niiden ominaisuuksien perus-
teella ja luokittelee ne eri luokkiin alla määritellyn mukaisesti.
Rahoitusinstrumentti on mikä tahansa sopimus, joka synnyttää yhdelle
yhteisölle rahoitusvaroihin kuuluvan erän ja toiselle yhteisölle rahoitus-
velan tai oman pääoman ehtoisen instrumentin.
Rahoitusvarat
Rahoitusvarat kirjataan alun perin käypään arvoon kaupantekopäivänä.
Alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä Orthex luokittelee rahoitusvarat
jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviksi rahoitusvaroiksi, käypään
arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviksi rahoitusvaroiksi tai käypään
arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattaviksi rahoitusvaroiksi.
Myöhempi luokittelu riippuu rahoitusvarojen sopimusperusteisista
kassavirtaominaisuuksista ja konsernin liiketoimintamallista
niiden hallinnassa.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
Orthex kirjaa rahoitusvarat jaksotettuun hankintamenoon, jos rahoi-
tusvarojen hallussapidon liiketoimintamallin tavoitteena on kerätä vain
sopimusperusteiset kassavirrat pääomista ja koroista tiettyinä päivinä.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvarat kirjataan alun
perin käypään arvoon, lisättynä transaktiomenoilla. Rahoitusvarat
arvostetaan myöhemmin efektiivisen koron menetelmällä. Näihin
varoihin voi kohdistua arvonalentumisia. Mahdolliset voitot ja tappiot
kirjataan tuloslaskelmaan, kun rahoitusvara kirjataan pois taseesta, sitä
muutetaan tai sen arvo on alentunut.
Orthexin osalta jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
ovat merkittävin rahoitusvarojen luokka. Luokka sisältää myyntisaa-
miset, joiden odotettavissa olevat luottotappiot kirjataan arvonalentu-
misiksi. Odotettavissa olevia luottotappioita on kuvattu alla luottoriskiä
käsittelevässä kohdassa.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
Orthex kirjaa käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitus-
varat, kun varoja pidetään kaupankäyntitarkoituksessa tai jos ne on
pakollisesti arvostettava käypään arvoon. Lisäksi Orthex kirjaa rahoitus-
varat käypään arvoon tulosvaikutteisesti, kun rahoitusvarat on alun perin
määritetty alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä arvostettaviksi käypään
arvoon tulosvaikutteisesti. Nämä rahoitusvarat luokitellaan kaupankäyn-
titarkoituksessa pidettäviksi, jos rahoitusvarat hankitaan yksinomaan
kaupankäynnistä saatavien kassavirtojen saamiseksi.
Näiden rahoitusvarojen käyvän arvonmuutoksista kirjatut voitot tai
tappiot kirjataan tuloslaskelmaan.
Othex luokittelee johdannaisinstrumentit käypään arvoon tulosvaikuttei-
sesti kirjattaviksi rahoitusvaroiksi.
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta
kirjattavat rahoitusvarat
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavat rahoi-
tusvarat sisältävät sijoitukset oman pääoman ehtoisiin instrumentteihin.
Näistä rahoitusvaroista saatavia voittoja ja tappioita ei koskaan kirjata
tulosvaikutteisesti. Osingot kirjataan tuloslaskelman muihin tuottoihin,
kun maksuoikeus on syntynyt.
Mikäli rahoitusvaroja ei pidetä kaupankäyntitarkoituksessa, Orthex voi
alkuperäisen kirjaamisen jälkeen valita luokittelevansa oman pääoman
ehtoisen sijoituksen IAS 32:n mukaisesti käypään arvoon muiden laajan
tuloksen erien kautta kirjattavaksi instrumentiksi. Tehtyä valintaa ei
voi myöhemmin perua. Kaikki rahoitusvaran käyvän arvon muutokset
ja mahdolliset osingot kirjataan laajaan tuloslaskelmaan muihin laajan
tuloksen eriin.
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavista
rahoitusvaroista ei tehdä arvonalentumisia.
Orthexilla ei ole rahoitusvaroja, jotka kirjataan käypään arvoon muiden
laajan tuloksen erien kautta.
Arvonalentumiset ja odotettavissa olevat luottotappiot
Orthex arvioi odotettavissa olevat luottotappiot lyhytaikaisista saamisis-
taan, kuten myyntisaamisista ja jaksotetuista tuotoista kunakin rapor-
tointipäivänä. Orthex kirjaa odotettavissa olevan luottotappiovarauksen
arvonalentumiseksi edellä mainituista varoista. Luottotappiovaraus on
sopimuksellisten kassavirtojen ja odotettavissa olevien kassavirtojen
erotus.
Orthex soveltaa yksinkertaistettua lähestymistapaa määrittäessään
odotettavissa olevia luottotappioita. Orthex käyttää koko voimassaolo-
ajalta odotettavissa olevia luottotappioita luottotappio-oikaisuna. Kaikki
saamiset, jotka ovat yli 90 päivää erääntyneitä, katsotaan laiminlyödyiksi
ja arvoltaan alentuneiksi, ja ne kirjataan alas saamisista.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
46
Osa tilinpäätös
Rahavarat
Rahavarat ja lyhytaikaiset talletukset sisältävät taseessa olevat
käteisvarat sekä lyhytaikaiset talletukset, joiden maturiteetti on enintään
kolme kuukautta ja joiden arvonmuutosriski on vähäinen. Kaikki Orthexin
pankkitilit ovat vakaissa matalan riskin pankeissa. Tällä pyritään
vähentämään pankkien maksukyvyttömyyteen liittyviä riskejä.
Konsernin rahavirtalaskelmassa rahavarat koostuvat edellä
määritellyistä käteisvaroista ja lyhytaikaisista talletuksista ilman
nostamattomia pankkitililimiittejä, joita pidetään kiinteänä osana
konsernin kassanhallintaa.
Käytettävissä olevat kassa- ja likviditeettipositiot
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023Rahavarat 10 463 11 568Rahavarat yhteensä 10 463 11 568
Pankeissa oleville rahavaroille kertyy korkoa vaihtuvakorkoisena
päivittäisten pankkitalletusten korkojen perusteella.
Konsernilla oli 31.12.2024 käytettävissä 7,0 miljoonaa euroa (31.12.2023:
7,0 miljoonaa euroa) nostamattomia tililimiittejä.
Valuuttakurssien vaikutus rahavaroihin valuutoittain
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023EUR/SEK -278 55EUR/NOK -51 -63EUR/DKK 0 -2EUR/GBP 3 2Yhteensä -326 -9
Rahoitusvelat
Rahoitusvelat kirjataan käypään arvoon kaupantekopäivänä ja luokitel-
laan myöhemmin arvostettaviksi joko jaksotettuun hankintamenoon tai
käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Myöhempi arvostaminen perustuu rahoitusvelan sopimusluonteesta
johtuviin velvoitteisiin.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat
Orthex luokittelee rahoitusvelat jaksotettuun hankintamenoon
kirjattaviksi rahoitusveloiksi, kun rahoitusvelkoihin liittyy sopimukseen
perustuvia maksuvelvoitteita eikä niitä pidetä kaupankäyntitarkoituk-
sessa. Rahoitusvelat kirjataan alun perin käypään arvoon vähennettynä
mahdollisilla transaktiomenoilla. Alkuperäisen kirjaamisen jälkeen
nämä velat arvostetaan myöhemmin jaksotettuun hankintamenoon
käyttäen efektiivisen koron menetelmää. Voitot ja tappiot kirjataan
tuloslaskelmaan, kun velat kirjataan pois taseesta sekä efektiivisen
koron menetelmän kautta rahoitusvelan laina-aikana.
Tämä luokka on tärkein Orthexille ja se sisältää korolliset lainat sekä
ostovelat ja muut velat.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Orthex luokittelee rahoitusvelan käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavaksi rahoitusvelaksi silloin, kun rahoitusvelkoja pidetään kaupan-
käyntitarkoituksessa tai kun rahoitusvelka on määritetty alkuperäisen
kirjaamisen yhteydessä arvostettavaksi käypään arvoon tulosvaikut-
teisesti. Rahoitusvelat, jotka ovat alkuperäisen hankinnan yhteydessä
kirjattu käypään arvoon tulosvaikutteisesti, luokitellaan tähän erään vain,
jos IFRS 9:n kriteerit täyttyvät.
Orthex luokittelee johdannaiset, joita ei ole määritelty suojausinstrumen-
teiksi, arvostettaviksi käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Rahoitusinstrumenttien kirjaaminen pois taseesta
Orthex kirjaa rahoitusinstrumentit pois taseesta vain silloin, kun
sopimusvelvoitteista johtuvat sopimukseen perustuvat oikeudet tai
velvollisuudet on vapautettu, purettu tai niiden voimassaolo päättyy.
Rahoitusvarojen osalta oikeuksien siirto tai omaisuuden arvonalentu-
minen on omaisuuserän taseesta pois kirjaamisen edellytys.
Jos olemassa oleva rahoitusvelka korvataan toisella samalta
lainanantajalta olennaisesti erilaisilla ehdoilla olevalla velalla tai jos
olemassa olevan velan ehtoja muutetaan olennaisesti, tällaista vaihtoa
tai muutosta pidetään alkuperäisen velan taseesta pois kirjaamisena
ja uuden vastuun tunnustamisena. Vastaavien kirjanpitoarvojen ero
kirjataan tuloslaskelmaan.
Rahoitusinstrumenttien netottaminen
Orthex ei netota rahoitusintrumentteja.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
47
Osa tilinpäätös
Rahoitusintrumenttien erittely 31.12.2024
Rahoitusvarat
Käypään arvoon tulos-Käypään arvoon muiden laajan Jaksotettuun hankinta-EUR tuhatta Liitevaikutteisesti kirjattavattuloksen erien kautta kirjattavatmenoon kirjattavat Kirjanpito-arvo31.12.2024Lyhytaikaiset rahoitusvaratMyyntisaamiset 14 16 678 16 678Rahavarat 10 463 10 463Johdannaissopimuksiin perustuvat saamiset 12 6 6Yhteensä 6 - 27 141 27 147Rahoitusvarat yhteensä 6 - 27 141 27 147
Rahoitusvelat
Käypään arvoon tulos-Käypään arvoon muiden laajan Jaksotettuun hankinta-EUR tuhatta Liitevaikutteisesti kirjattavattuloksen erien kautta kirjattavatmenoon kirjattavat Kirjanpito-arvo31.12.2024Pitkäaikaiset rahoitusvelatLainat rahoituslaitoksilta 16 391 16 391Vuokrasopimusvelat 10 6 242 6 242Yhteensä - - 22 633 22 633Lyhytaikaiset rahoitusvelatLainat rahoituslaitoksilta 3 000 3 000Vuokrasopimusvelat 10 1 473 1 473Ostovelat 15 10 589 10 589Johdannaissopimuksiin perustuvat velat 12 52 52Yhteensä 52 - 15 062 15 114Rahoitusvelat yhteensä 52 - 37 694 37 747
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
48
Osa tilinpäätös
Rahoitusintrumenttien erittely 31.12.2023
Rahoitusvarat
Käypään arvoon Käypään arvoon tulos vaikutteisesti muiden laajan tuloksen Jaksotettuun hankinta-EUR tuhatta Liitekirjattavaterien kautta kirjattavatmenoon kirjattavat Kirjanpito-arvo31.12.2023Lyhytaikaiset rahoitusvaratMyyntisaamiset 14 16 031 16 031Rahavarat 11 568 11 568Yhteensä - - 27 598 27 598Rahoitusvarat yhteensä - - 27 598 27 598
Rahoitusvelat
Käypään arvoon Käypään arvoon tulos vaikutteisesti muiden laajan tuloksen Jaksotettuun hankinta-EUR tuhatta Liitekirjattavaterien kautta kirjattavatmenoon kirjattavat Kirjanpito-arvo31.12.2023Pitkäaikaiset rahoitusvelatLainat rahoituslaitoksilta 19 391 19 391Vuokrasopimusvelat 10 6 629 6 629Yhteensä - - 26 020 26 020Lyhytaikaiset rahoitusvelatLainat rahoituslaitoksilta 3 000 3 000Vuokrasopimusvelat 10 1 252 1 252Ostovelat 15 9 302 9 302Johdannaissopimuksiin perustuvat velat 12 41 41Yhteensä 41 - 13 555 13 596Rahoitusvelat yhteensä 41 - 39 574 39 615
Johdannaiset
Johdannaiset, joita ei ole määritelty suojausinstrumenteiksi, heijastavat
niiden valuuttamääräisten termiinisopimusten käyvän arvon negatii-
vista muutosta, joita ei ole määritelty suojaussuhteissa, mutta joiden
tarkoituksena on kuitenkin vähentää odotettavissa olevien myyntien ja
ostojen valuuttariskiä. Lisäksi konserni on suojannut osan pitkäaikaisista
korollisista veloistaa korovaihtosopimuksella.
Orthex käyttää johdannaisia suojaustarkoituksiin, mutta ei sovella
suojauslaskentaa.
Rahoitusriskien hallinta
Orthexin rahoitusriskien hallinta sisältää yhdistelmän reagoivia toimia,
joilla johto pyrkii aktiivisesti takaamaan vakaan rahoitustoiminnan
ja vakauden. Tässä liitetiedossa selitetään Orthexin altistuminen
rahoitusriskeille ja miten nämä riskit voivat vaikuttaa Orthexin tulevaan
taloudelliseen tulokseen. Konsernin rahoitusriskien hallinta keskittyy
rahoitusmarkkinoiden arvaamattomuuteen ja pyrkii minimoimaan
mahdolliset haittavaikutukset konsernin taloudelliseen tulokseen.
Konsernin rahoitusriskit voidaan jakaa kahteen erilliseen ryhmään.
Orthexiin vaikuttavat markkinariskit ja muut riskit, kuten luottoriski ja
likviditeettiriski. Johto analysoi konsernin riskiasemaa säännöllisesti
jokaisena raportointipäivänä ja toteuttaa kollektiivisia toimenpiteitä
näiden arvioitujen riskialttiuksien torjumiseksi.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
49
Osa tilinpäätös
Riskikeskittymät
Orthex analysoi toimintoihinsa liittyviä rahoitusriskejä ja riskikeskittymiä.
Tämän arvioinnin tuloksena riskikeskittymät on kuvattu markkina- ja
luottoriskien kuvausten yhteydessä.
Herkkyysanalyysi
Osana riskinarviointia johto on tehnyt herkkyysanalyysin olen-
naisista markkinariskeistä, kuten korkoriskistä ja valuuttariskistä.
Herkkyysanalyysiin käytetyt laskentamenetelmät ja oletukset selitetään
tarkemmin yksityiskohtaisissa herkkyysanalyysiosioissa korkoriskin ja
valuuttariskin arvioinnin rinnalla.
Johdannaissopimuksia voidaan käyttää suojaamaan tiettyjä riskejä.
Konsernin rahoitusriskien hallintaa hoitaa talousosasto hallituksen
hyväksymän konsernin rahoituspolitiikan mukaisesti.
Markkinariskit
Korkoriski
Konsernin pankkilainat koostuvat pitkäaikaisista vaihtuvakorkoisista
lainoista ja korollisista luottolimiiteistä. Euribor-korkoon sidottujen
lainojen vuoksi Orthex altistuu vaihtuvakorkoisten lainojen kassavir-
tariskille. Korkoriskin hallitsemiseksi Orthex voi tarvittaessa käyttää
koronvaihtosopimuksia vaihtuvakorkoisten lainojen kassavirtariskin
vähentämiseksi. Tällä toimintatavalla Orthex voi pyrkiä rajoittamaan
korkojen volatiliteetin vaikutukset konsernin rahoituskustannuksiin
hyväksyttävälle tasolle. Pankkilainojen korot olivat 5,4–5,6 % vuonna
2024 ja 5,1–6,1 % vuonna 2023.
Koron herkkyys
Herkkyysanalyysin perusteella, jos korot olisivat olleet 1,0 prosent-
tiyksikköä korkeammat kaikkien muiden muuttujien pysyessä vakiona,
uudelleenlaskettu kauden verojen jälkeinen voitto ja oma pääoma
olisi ollut 0,1 miljoonaa euroa pienempi vuonna 2024 ja 0,1 miljoonaa
euroa pienempi vuonna 2023. Korkoherkkyys on laskettu siirtämällä
korkokäyrää 1,0 prosenttiyksiköllä. Korkopositio sisältää kaikki ulkoiset
vaihtuvakorkoiset lainat ja koronvaihtosopimukset.
Valuuttakurssiriski
Orthex-konserni toimii useissa maissa. Orthex on pääasiassa alttiina
transaktio- ja translaatioriskille, joka liittyy Ruotsin kruunuun, Norjan
kruunuun, Tanskan kruunuun, Yhdysvaltain dollariin ja Ison-Britannian
puntaan. Euroalueen ulkopuolisiin tytäryhtiöihin liittyvä transaktioriski
koostuu pääasiassa myyntisaamisista ja ostoveloista tytäryrityksiltä,
jotka syntyvät konserniyhtiöiden operatiivisesta liiketoiminnasta.
Orthex suojaa transaktioriskiä valuuttajohdannaisilla rahoitus-
politiikkansa mukaisesti.
Translaatioriski syntyy, kun emoyhtiön sijoitukset euroalueen ulkopuo-
lisiin tytäryhtiöihin muunnetaan euroiksi. Konsernin nettosijoitukset
euroalueen ulkopuolisiin yksiköihin koostuvat pääasiassa sijoituksista
tytäryhtiöihin Ruotsissa. Translaatioriskiä ei tällä hetkellä ole suojattu.
Rahoitusinstrumenteista aiheutuva IFRS 7 -standardin mukainen
valuuttapositio koostuu myyntisaatavista, ostoveloista sekä rahava-
roista. Nettovaluuttariski on huomioitu taulukossa silloin, kun transaktio-
valuutta on muu kuin yhtiön toimintavaluutta. Taulukossa on huomioitu
valuutat, joiden vaihteluille yhtiö on merkittävästi altistunut.
Konsernin nettovaluuttapositio 31.12.
Rahoitusinstrumenteista aiheutuva IFRS 7 -standardin
mukainen nettovaluuttapositio
EUR tuhatta 2024 2023EUR-SEK 5 715 8 943EUR-NOK 4 131 4 533EUR-USD 423 -21
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
50
Osa tilinpäätös
Valuuttakurssien herkkyys
Muutokset konsolidointikursseissa vaikuttavat yhtiön euromääräisiin
tulos- ja rahavirtalaskelmiin. Noin 49 prosenttia yhtiön liikevaihdosta
ja 55 prosenttia kustannuksista muodostuu muissa toiminnallisissa
valuutoissa kuin euroissa, joten translaatioriski on yhtiölle olennainen.
Kymmenen prosentin muutos vuoden keskimääräisissä valuuttakurs-
seissa euroa vastaan olisi aiheuttanut 6,8 (6,5) prosentin muutoksen
yhtiön euromääräisessä myynnissä vuonna 2024 ja 6,9 (6,7) prosentin
päinvastaisen muutoksen kustannuksiin. Translaatioriskiä ei pääsään-
töisesti suojata rahoitusinstrumenteilla, sillä yhtiön liiketoiminta koostuu
jatkuvista toiminnoista eri valuutta-alueilla. Orthex Kitchen AB -yhtiön
USD-määräiset ostot kuitenkin suojataan osittain SEK:n muutosta
vastaan. Yhtiön merkittävimmät translaatioriskipositiot ovat Ruotsin
kruunuissa, Norjan kruunuissa, Tanskan kruunuissa, Yhdysvaltain
dollareissa ja Ison-Britannian punnissa.
Hyödykeriski
Konserni altistuu raaka-aineiden ja tarvikkeiden hintojen vaihteluille.
Orthexin raaka-aineostot koostuvat pääasiassa erityyppisistä muovima-
teriaaleista. Neitseellisen muovin markkina-arvo ja taustalla olevat syöttö-
tiedot aiheuttavat muutoksia hankittujen muovimateriaalien hinnoitteluun.
Hyödykeriskin herkkyys
Neitseellisen muovin hintojen 10 prosentin kasvu tai lasku vaikuttaisi
tulokseen ennen veroja +/– 2.3 miljoonaa euroa vuonna 2024
(+/– 2,2 miljoonaa euroa vuonna 2023). Hyödykeriskejä ei hallita
johdannaisinstrumenteilla.
Herkkyysanalyysit
IFRS 7 -standardin tarkoittama herkkyys markkinariskeille (ennen veroja)
2024 2023EUR tuhatta Tuloslaskelma Oma pääoma Tuloslaskelma Oma pääoma+/- 10 % muutos neitseellisen muoviraaka-aineen hinnassa -/+ 2 344 -/+ 2 344 -/+ 2 205 -/+ 2 205+/- 10 % muutos EUR/SEK valuuttakurssissa +/- 572 +/- 572 +/- 897 +/- 897+/- 10 % muutos EUR/NOK valuuttakurssissa +/- 413 +/- 412 +/- 453 +/- 453+/- 10 % muutos EUR/USD valuuttakurssissa +/- 42 +/- 42 -/+ 2 -/+ 2+/- 1 %-yksikön muutos markkinakoroissa -/+ 109 -/+ 109 -/+ 124 -/+ 124
+10 prosentin lisäyksellä EUR/SEK valuuttakurssissa olisi 572 tuhannen euron vaikutus tuloslaskelmaan.
31.12.2024 konsernin vaihtuvakorkoinen velkapositio muodostuu 19,5 miljoonan euron vaihtuvakorkoisista veloista (2023: 22,5 miljoonaa euroa).
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
51
Osa tilinpäätös
Muut riskit
Luottoriski
Orthexin altistuminen luottoriskille liittyy pääasiassa asiakkaiden
maksukäyttäytymiseen. Orthex arvioi odotettavissa olevat luottotappiot
lyhytaikaisista saamisistaan, kuten myyntisaamisista ja jaksotetuista
tuotoista kunakin raportointipäivänä. Orthex kirjaa odotettavissa olevan
luottotappiovarauksen arvonalentumiseksi edellä mainituista varoista.
Luottotappiovaraus on sopimuksellisten kassavirtojen ja odotettavissa
olevien kassavirtojen erotus.
Odotettavissa olevien luottotappioiden arviointia koskevia
yksityiskohtia ovat:
Eri portfolioissa olevien saamisten analyysi.
Saamisten analyysi perustuu asiakkaiden ominaispiirteisiin.
Odotettavissa olevien luottotappioiden analyysi tehdään käyttäen his-
toriatietoja toteutuneista luottotappioista sekä arvioita tulevaisuuden
luottotappioista (tulevaisuuteen suuntautuvat parametrit).
Ryhmäkohtaiset luottoriskitodennäköisyysprosentit, jotka perustuvat
myyntisaamisten ikäjakaumien historiatietoon ja tulevaisuuteen
suuntautuviin parametreihin.
Johdon käyttämät päätöksentekokriteerit odotettavissa
olevien luottotappioiden määrittämiseen sisältävät:
1. Orthexilla on historiaan perustuen ollut vähäinen määrä
luottotappioita.
2. Isoimmat asiakkaat ovat suuria vähittäiskauppiaita, joiden luottoriski
on vähäinen.
3. Vientimyynnissä Orthex käyttää luottotakuita luottoriskin
minimoimiseksi.
4. Keskimääräiset tilausmäärät ovat pienet ja Orthexilla on kyky
reagoida nopeasti, jos asiakkaan likviditeettiongelmista on signaaleja.
Orthexin asiakkaat ovat suuria vähittäiskauppiaita, joilla on vankat luot-
toluokitukset. Orthex seuraa suurimpien asiakkaidensa luottoluokituksia
jatkuvasti. Suurten vähittäiskauppiaiden luottotappioriskin katsotaan
olevan pieni. Muille asiakkaille Orthexilla on luottotakuita näiden
asiakkaiden tekemiin ostoihin liittyvän luottoriskin hallitsemiseksi.
Arvioidessaan odotettuja luottotappioita, johto käyttää apunaan
historiallisten näkymien lisäksi nykyisiä taloudellisia näkymiä sekä
asiakaskohtaista analyysiä. Luottoriskin enimmäismäärä on myyntisaa-
misten kirjanpitoarvo. Orthexin liiketoiminnassa yksittäisen ostotilauksen
keskikoko on pieni, mikä antaa Orthexille mahdollisuuden reagoida
asiakkaiden likviditeettiongelmiin nopeasti.
Orthex soveltaa yksinkertaistettua lähestymistapaa määrittäessään
odotettavissa olevia luottotappioita. Odotettavissa olevien luotto-
tappioiden laskenta (ECL) perustuu historiatietoihin ja tulevaisuutta
koskevien parametrien osalta asiakkaiden maksukäyttäytymiseen. Kaikki
saamiset, jotka ovat yli 90 päivää erääntyneitä, katsotaan laiminlyödyiksi
ja arvoltaan alentuneiksi, ja ne kirjataan alas saamisista.
Orthexilla ei ole merkittäviä riskikeskittymiä saamisiin liittyen, ja kaikki
kauppakumppanit ovat vakiintuneita yrityksiä, joilla on historiallisesti
vakaa maksukäyttäytyminen Orthexin kanssa.
Myyntisaamiset koostuvat pääasiassa saamisista asiakkailta. Tulokseen
kirjattujen myyntisaamisten arvonalentumiset olivat 290 tuhatta euroa
vuonna 2024. Vuonna 2023 myyntisaamisten arvonalentumistappiot
olivat 15,7 tuhatta euroa. Myyntisaamisten maturiteettijakauma on
esitetty liitetiedossa 14.
Maksuvalmiusriski
Maksuvalmiusriskin hallinnan tavoitteena on varmistaa, että Orthex
pystyy täyttämään kassatarpeensa ja muut taloudelliset velvoitteet.
Orthexin rahoitustarve katetaan sekä operatiivisen toiminnan optimoin-
nilla että ulkoisella rahoituksella sen varmistamiseksi, että Orthexilla on
jatkuvasti riittävästi likviditeettiä tai että sillä on mahdollisuus käyttää
luottolimiittejä. Maksuvalmiusriskejä seurataan ja hallitaan keskitetysti
konsernin talousosastolla. Orthexilla on rahoituskovenantit 7 milj. euron
luottolimiittijärjestelyssä sekä 19,5 milj. euron lainasopimuksessa, jotka
on solmittu Nordean Bank Oyj:n kanssa. Rahoituskovenanttiehtojen
mukaan nettovelkaantumisasteen tulee olla alle 125 % ja nettovelan
suhde käyttökatteeseen alle 3,25x. Kovenanttien tulee täyttyä
jatkuvasti ja ne testataan ja raportoidaan lainanantajalle vuosineljän-
neksittäin. Orthexin talousennusteet eivät anna viitteitä kovenanttien
rikkoutumisesta.
Maturiteettianalyysi
Rahoitusvelkojen maturiteettia seurataan säännöllisesti. Orthexilla oli
31.12.2024 rahavaroja 10,6 miljoonaa euroa (31.12.2023: 11,6 miljoonaa
euroa). Lisäksi Orthexilla oli 31.12.2024 käytettävissään käyttämät-
tömiä luottolimiittejä ja tililimiittejä 7,0 miljoonaa euroa (31.12.2023:
7,0 miljoonaa euroa). Orthex on tehnyt 32,5 miljoonan euron 3 + 1 +
1 vuoden rahoitussopimuksen Nordea Pankki Oyj:n kanssa vuonna 2022.
Rahoitussopimus sisältää 3 + 1 + 1 vuoden ajalle 25,5 miljoonan euron
lainan ja 7,0 miljoonan euron valmiusluottolimiitin. Orthex on pidentänyt
lainan matureettia vuonna 2024.
31.12.2024 lainasta oli nostettu 25,5 miljoonaa euroa. Lainaa maksetaan
tällä hetkellä takaisin 1,5 miljoonan euron erissä kahdesti vuodessa.
Rahoituslaitosten lainat sisältävät kovenantteja. 31.12.2024 lainan
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
52
Osa tilinpäätös
kovenantit olivat: nettovelka suhteessa oikaistuun käyttökatteeseen,
investoinnit ja oikaistu käyttökate suhteessa nettomääräisiin rahoitu-
kuluihin. Rahoituslainojen ehdoissa on myös vastuullisuuteen liittyviä
mittareita, jotka liittyvät tuotannon energiankulutukseen sekä tuotannon
hukkaprosenttiin. Kovenanttiehdot ovat täyttyneet 31.12.2024.
Korkomarginaali on vaihtuva ja riippuu nettovelan ja oikaistun käyttökat-
teen suhteesta. Orthex on myöntänyt rahoituslaitoslainojen vakuudeksi
yrityskiinnityksiä, joiden arvo on 48,1 miljoonaa euroa 31.12.2024.
Pankkilainasopimusten erityisehtojen mukaan merkittävimmät
liiketoimet edellyttävät rahoituslaitoksen etukäteen antamaa kirjallista
hyväksyntää. Lisäksi sopimukset sisältävät myös tavalliset ehdot, jotka
suojaavat luotonantajaa.
Korolliset velat
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023Pitkäaikaiset korolliset velatLainat rahoituslaitoksilta 16 391 19 391Vuokrasopimusvelat 6 242 6 629Eläkevelvoitteet 3 644 3 613Pitkäaikaiset korolliset velat yhteensä 26 277 29 633Lyhytaikaiset korolliset velatLainat rahoituslaitoksilta 3 000 3 000Vuokrasopimusvelat 1 473 1 252Lyhytaikaiset korolliset velat yhteensä 4 473 4 252Korolliset velat yhteensä 30 749 33 885
Alla olevassa taulukossa on esitetty yhteenveto konsernin rahoitusvelkojen maturiteettiprofiilista. Esitetyt luvut perustuvat sopimusperusteisiin
diskonttaamattomiin maksuihin.
Maturiteettijakauma
31.12.2024
EUR tuhatta 2025 2026 2027 2028 2029 Myöhemmin YhteensäLainat rahoituslaitoksilta 2 966 2 966 2 966 10 493 - - 19 391Korot 488 410 332 254 - - 1 482Vuokrasopimusvelat 1 872 1 600 1 491 1 230 1 130 1 756 9 080Ostovelat 10 589 10 589Johdannaiset 52 52Yhteensä 15 966 4 975 4 789 11 977 1 130 1 756 40 595
31.12.2023
EUR tuhatta 2024 2025 2026 2027 2028 Myöhemmin YhteensäLainat rahoituslaitoksilta 2 973 2 973 2 973 13 473 - - 22 391Korot 847 728 612 495 - - 2 682Vuokrasopimusvelat 1 794 1 590 1 440 1 355 1 083 2 862 10 123Ostovelat 9 302 9 302Johdannaiset 41 41Yhteensä 14 956 5 291 5 024 15 323 1 083 2 862 44 540
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
53
Osa tilinpäätös
Rahoituksesta johtuvien velkojen muutokset
2024
Muutokset Rahavirran Yhteensä EUR tuhatta 1.1.vuokrasopimus veloissamuutoksen vaikutus Muuntoerot Muut31.12.Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta 19 391 -1 500 -1 500 16 391Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 6 629 1 324 - -229 -1 482 6 242Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta 3 000 -1 500 1 500 3 000Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 1 252 312 -2 121 -44 2 072 1 473Yhteensä 30 272 1 636 -5 121 -273 591 27 105
2023Muutokset Rahavirran Yhteensä EUR tuhatta 1.1.vuokrasopimus veloissamuutoksen vaikutus Muuntoerot Muut31.12.Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta 22 363 -1 500 -1 473 19 391Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 6 480 1 308 - -11 -1 148 6 629Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta 3 000 -1 500 1 500 3 000Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 1 290 123 -1 857 -4 1 700 1 252Yhteensä 33 133 1 431 -4 857 -15 580 30 272
Käyvän arvon määrittäminen
Konserni arvostaa rahoitusinstrumentit, kuten johdannaiset, käypään
arvoon jokaisena tilinpäätöspäivänä. Käypään arvoon liittyvät tiedot
rahoitusinstrumenteista ja muista kuin rahoitusvaroista, jotka arvoste-
taan käypään arvoon tai joissa käyvät arvot on määritetty, on esitetty
tässä liitetiedossa. Tämän liitetiedon lisäksi muita käypään arvoon
liittyviä tietoja, mukaan lukien arvostusmenetelmät, merkittävät arviot ja
oletukset, esitetään myös liitetiedossa 8.
Orthex määrittää rahoitusinstrumenttien käyvän arvon mahdollisimman
samanlaisesta vaihtoehdosta, joka muistuttaa kohde-etuutena
olevaa instrumenttia. Rahoitusinstrumentin käypä arvo on paras arvio
markkinoiden hinnasta, joka saataisiin, kun omaisuuserä myytäisiin tai
maksettaisiin tai kun velka siirrettäisiin osapuolien välillä arvostuspäi-
vänä. Oletus on, että liiketoimi toteutetaan joko päämarkkinoilla tai muun
markkinatakaajan kautta, mikä antaisi rahoitusinstrumentille parhaan
saatavilla olevan hinnan.
Orthex käyttää käyvän arvon määrittämisessä olosuhteisiin nähden
tarkimpia mahdollisia arvostusmentelmiä, joista tietoa on riittävästi ja
helposti saatavilla. Orthex maksimoi havainnoitavissa olevan tiedon
käytön ja minimoi muut kuin havainnoitavissa olevat syöttötiedot.
Pääoman hallinta
Hallitus arvioi pääomarakennetta säännöllisesti, ja operatiivisesti
pääomanhallintaa johtaa talousjohtaja. Orthexin pääomaraken-
teen hallinta käsittää sekä oman pääoman että korolliset velat.
Osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma 31.12.2024 oli 36,0 miljoonaa
euroa (31.12.2023: 34,4 miljoonaa euroa) ja korollisten velkojen määrä
31.12.2024 oli 30,7 miljoonaa euroa (31.12.2023: 33,9 miljoonaa euroa).
Pääomanhallinnan tavoitteena on turvata liiketoiminta ja optimoida
pääomakustannukset. Tämän yleistavoitteen saavuttamiseksi konsernin
pääomanhallinnalla pyritään muun muassa varmistamaan, että
konserni täyttää korollisten lainojen kovenantit, jotka määrittelevät
pääomarakenteen vaatimukset. Taloudellisten kovenanttien rikkominen
antaisi pankille mahdollisuuden vaatia välittömästi lainoja takaisinmak-
settavaksi. Korollisten lainojen taloudellisia kovenantteja ei ole rikottu
kuluvalla eikä edellisellä kaudella.
Pääomarakenteen ylläpitämiseksi tai mukauttamiseksi konserni voi
muuttaa osakkeenomistajille maksettavaa osinkoa, palauttaa pääomaa
osakkeenomistajille tai laskea liikkeeseen uusia osakkeita. Konserni
seuraa pääomaa omavaraisuusasteella, jonka kaava on oma pääoma /
taseen loppusumma.
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Oma pääoma 35 828 34 436
Taseen loppusumma 85 557 85 568
Omavaraisuusaste 41,9 % 40,2 %
Pääoman hallinnan tavoitteissa, politiikoissa tai prosesseissa ei ole tehty
muutoksia 31.12.2024 ja 31.12.2023 päättyneinä tilikausina.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
54
Osa tilinpäätös
Varojen käyvän arvon arvostushierarkia 31.12.2024
EUR tuhatta Taso 1 Taso 2 Taso 3Käypään arvoon arvostetut rahoitusvaratJohdannaissopimuksiin perustuvat saamisetValuuttatermiinit ja koronvaihtosopimukset 6
Velkojen käyvän arvon arvostushierarkia 31.12.2024
EUR tuhatta Taso 1 Taso 2 Taso 3Rahoitusvelat, joiden käypä arvo on esitettyKorolliset velatLainat rahoituslaitoksilta 19 391Vuokrasopimusvelat 7 715Valuuttatermiinit ja koronvaihtosopimukset 52
Tasojen 1 ja 2 välillä ei ole ollut siirtoja vuonna 2024.
12. Käyvän arvon hierarkiat
Kaikki varat ja velat, joiden käypä arvo määritetään ja esitetään,
luokitellaan käyvän arvon hierarkian kolmelle tasolle.
Taso 1
Tason 1 rahoitusinstrumentit noteerataan vastaavien instrumenttien
julkisilla ja aktiivisilla markkinoilla. Hinnat ovat heti saatavilla, eikä
arvostus vaadi arviointia.
Orthexilla ei ole tason 1 rahoitusinstrumentteja.
Taso 2
Tason 2 rahoitusinstrumentit eivät ole suoraan havainnoitavissa olevia,
mutta arvostumenetelmässä käytetään alhaisimman tason syöttötietoja
arvostusestimaatissa, jotka ovat helposti saatavilla julkisilla markkinoilla
tai muiden markkinatakaajien kautta.
Tämä taso sisältää:
Rahoituslaitoslainat
Johdannaisinstrumentit
Taso 3
Tason 3 rahoitusinstrumentit edellyttävät arvostusmenetelmiä, joissa
alimman tason arvostussyöttötietoja ei ole suoraan saatavilla, joten
niitä ei voida havaita. Arvostaminen vaatii johdolta itsenäistä harkintaa
ja arvioita. Tason 3 käyvän arvon instrumenttien arvostusmenetelmät,
niihin liittyvät syöttötiedot ja oletukset selitetään yksityiskohtaisesti
käypien arvojen taulukkomuotoisen esityksen rinnalla.
Orthexilla ei ole tason 3 rahoitusinstrumentteja.
Sellaisten rahoitusinstrumenttien osalta, jotka arvostetaan käypään
arvoon toistuvasti, Orthex määrittää, onko siirtoja tapahtunut hierarkian
tasojen välillä. Määritys tapahtuu arvioimalla luokittelu uudelleen
(perustuen alimman tason syöttötietoon, joka on merkityksellinen koko
käyvän arvon määrittämiselle) kunkin raportointipäivän lopussa.
Käyvän arvon esittämistä varten konserni on määritellyt varojen ja
velkojen luokat omaisuuserän tai velan luonteen, ominaisuuksien ja
riskien sekä käyvän arvon hierarkian tason perusteella, kuten edellä
on selitetty.
Käypään arvoon liittyvät tilinpäätöksessä esitetyt tiedot rahoitusinstru-
menteista ja muista kuin rahoitusvaroista, jotka arvostetaan käypään
arvoon tai joissa käyvät arvot on esitetty, on esitetty tämän liitetiedon
lisäksi liitetiedossa 11.
Käyvän arvon arvostushierarkiat
Seuraavissa taulukoissa on esitetty konsernin varojen ja velkojen käyvän
arvon arvostushierarkiat:
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
55
Osa tilinpäätös
Varojen käyvän arvon arvostushierarkia 31.12.2023EUR tuhatta Taso 1 Taso 2 Taso 3Käypään arvoon arvostetut rahoitusvaratJohdannaissopimuksiin perustuvat saamisetValuuttatermiinit ja koronvaihtosopimukset -
Velkojen käyvän arvon arvostushierarkia 31.12.2023
EUR tuhatta Taso 1 Taso 2 Taso 3Rahoitusvelat, joiden käypä arvo on esitettyKorolliset velatLainat rahoituslaitoksilta 22 391Vuokrasopimusvelat 7 881Valuuttatermiinit ja koronvaihtosopimukset 41
Tasojen 1 ja 2 välillä ei ole ollut siirtoja vuonna 2023.
13. Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus arvostetaan joko hankintamenoon tai nettorealisointi-
arvoon, riippuen siitä kumpi on alempi. Kustannukset, jotka aiheutuvat
kunkin tuotteen viemisestä sen nykyiseen sijaintiin ja kuntoon saattami-
sesta, otetaan huomioon seuraavasti:
Raaka-aineet: hankintameno FIFO-periaatteen mukaisesti
Valmiit tuotteet ja keskeneräiset työt: materiaalien ja työvoiman
kustannukset sekä osuus valmistuksen yleiskustannuksista normaalin
toimintakapasiteetin perusteella
Nettorealisointiarvo on arvioitu myyntihinta tavanomaisessa liike-
toiminnassa vähennettynä arvioiduilla valmistumiskustannuksilla ja
arvioiduilla kustannuksilla, jotka ovat tarpeen myynnin suorittamiseksi.
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023Raaka-aineet 868 1 119Keskeneräinen tuotanto 23 32Valmiit tuotteet 12 048 11 508Nettorealisointivaraus -448 -571Yhteensä 12 491 12 088
14. Myyntisaamiset ja muut saamiset
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023Myyntisaamiset 16 678 16 031Muut saamiset 186 88Siirtosaamiset 1 097 1 747Yhteensä 17 960 17 866
Myyntisaamisten ikäjakauma
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023Erääntymättömät 16 006 14 9871-60 päivää erääntyneet 890 1 026yli 60 päivää erääntyneet 129 72Arvonalentumistappiot -347 -55Yhteensä 16 678 16 031
Myyntisaamisista kirjatut arvonalentumistappiot vuonna 2024 olivat
347 tuhatta euroa (2023: 55 tuhatta euroa).
Myyntisaamisiin liittyvät arvonalentumistappiot perustuvat myyntisaa-
misten ikäjakaumaan. Orthexilla on historiallisesti ollut vähän eräänty-
neitä myyntisaamisia ja erääntyneiden myyntisaamisten määrä ei ole
kasvanut merkittävästi. Luottoriskejä pyritään vähentämään aktiivisella
luotonhallinnalla ja luottotakuita käyttämällä. Odotettu luottotappioaste
kaikista myyntisaamisista on 2,0 %.
Myyntisaamisten luottoriskit on esitetty liitetiedossa 11.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
56
Osa tilinpäätös
15. Ostovelat ja muut velat
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023Ostovelat 10 589 9 302Muut velat 1 301 1 058SiirtovelatPalkat ja sosiaalikulut 3 503 3 267Asiakasalennukset ja komissiot 1 166 1 018Muut 803 1 042Yhteensä 17 362 15 687
Tietoja edellä mainituista veloista:
Ostovelat eivät ole korollisia, ja ne maksetaan yleensä 30-60 päivän
maksuajalla
Muut velat ovat korottomia ja niiden keskimääräinen juoksuaika on
kuusi kuukautta
Lainaan liittyvät korot maksetaan normaalisti puolivuosittain koko
tilikauden ajan
Tietoja konsernin maksuvalmiusriskien hallintaprosesseista on
liitetiedossa 11.
16. Osakepääoma ja rahastot
Sijoitetun vapaan Ulkona olevien Osakepääoma, oman pääoman osakkeiden lukumäärä Osakkeet yhteensäEUR tuhattarahasto, EUR tuhatta1.1.2023 17 758 854 17 758 854 80 7 85131.12.2023 17 758 854 17 758 854 80 7 8511.1.2024 17 758 854 17 758 854 80 7 85131.12.2024 17 758 854 17 758 854 80 7 851
Osakekohtainen tulos
Laimentamaton ja laimennettu osakekohtainen tulos lasketaan
jakamalla emoyhtiön omistajille kuuluva tulos tilikauden aikana ulkona
olleiden osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla.
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (ja laimennettu) 2024 2023Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, tuhatta euroa 6 110 6 892Keskimääräinen painotettu osakemäärä 17 758 854 17 758 854Osakekohtainen tulos, laimentamaton (ja laimennettu), euroa 0,34 0,39
Hallituksen voitonjakoehdotus
Hallitus ehdottaa 29.4.2025 kokoontuvalle yhtiökokoukselle, että
osakkeenomistajille maksetaan osinkoa 0,22 euroa osakkeelta, yhteensä
noin 3,9 miljoonaa euroa. Emoyhtiön taloudellisessa asemassa ei
tilikauden päättymisen jälkeen ole tapahtunut merkittäviä muutoksia.
Yhtiön maksuvalmius on hyvä, eikä ehdotettu osingonmaksu hallituksen
näkemyksen mukaan vaaranna yhtiön maksukykyä.
Osakkeet ja osakepääoma
Yhtiön osakkeenomistajat päättivät yksimielisellä päätöksellä
28.2.2021 yhtiön yhtiömuodon muuttamisesta julkiseksi osakeyhtiöksi
sekä osakepääoman korotuksesta julkiselta osakeyhtiöltä vaadittuun
80 000 euroon rahastokorotuksella.
Yhtiön listautumisannin seurauksena osakemäärä kasvoi, omien
osakkeiden mitätöinti huomioiden, yhteensä 17 358 854 osakkeella
maaliskuussa 2021. Yhtiöllä on yksi osakelaji ja jokaisella osakkeella on
yksi ääni varsinaisessa yhtiökokouksessa ja yhtäläinen oikeus osinkoon
ja muuhun varojen jakoon. Osakkeilla ei ole nimellisarvoa. Kaikki
liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu kokonaisuudessaan.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
57
Osa tilinpäätös
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisältää muut oman pääoman
luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan siltä osin, kun sitä
ei nimenomaisen päätöksen mukaisesti merkitä osakepääomaan.
Voimassa olevan osakeyhtiölain mukaan uusien osakkeiden merkintä-
hinta kirjataan osakepääomaan, ellei sitä ole osakeantipäätöksen
mukaan kokonaan tai osittain kirjattu sijoitetun vapaan oman pää-
oman rahastoon.
Yhtiö toteutti listautumisen yhteydessä listautumisannin, joka koostui
yleisöannista Suomessa, instituutioannista institutionaalisille sijoittajille
Suomessa ja soveltuvien lakien mukaisesti kansainvälisesti sekä
konsernin henkilöstölle suunnatusta henkilöstöannista. Yhtiö keräsi osa-
keannilla 10 000 tuhannen euron bruttovarat, jotka kirjattiin sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoon.
Omat osakkeet
Takaisin hankitut oman pääoman ehtoiset instrumentit (omat osak-
keet) kirjataan hankintamenoon ja vähennetään omasta pääomasta.
Konsernin omien oman pääoman ehtoisten instrumenttien ostosta,
myynnistä, liikkeeseenlaskusta tai mitätöinnistä ei kirjata voittoa tai
tappiota. Mahdollinen ero kirjanpitoarvon ja vastikkeen välillä kirjataan
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon, jos takaisin hankittuja
omia osakkeita lasketaan liikkeelle uuden osakeannin yhteydessä.
31.12.2024 yhtiöllä ei ollut hallussaan omia osakkeita.
17. Lähipiiriliiketoimet
Liite 1 sisältää tietoja konsernirakenteesta, mukaan lukien tiedot tytär-
yhtiöistä. Orthexin lähipiiriin kuuluvat yhtiön hallituksen jäsenet ja heidän
perheenjäsenensä, toimitusjohtaja ja hänen perheenjäsenensä, merkit-
tävät omistajat sekä johtoryhmän jäsenet ja heidän perheenjäsenensä.
Listautumisen yhteydessä suurimmaksi osakkeenomistajaksi nousi
Conficap Oy, joka vuoden 2024 lopussa omisti 14,0 prosenttia emoyhtiön
osakkeista. Konsernin toimitusjohtaja yhdessä määräysvaltayhteisönsä
kanssa omisti tilikauden päättyessä 11,7 prosenttia konsernin emoyhtiön
osakkeista. Konsernilla ei ole ollut lähipiiriin kuuluvien osapuolten kanssa
liiketoimia kuluneella tai sitä edeltävällä tilikaudella.
Johdon palkitseminen
Hallitusten jäsenten, toimitusjohtajan ja johtoryhmän palkitseminen on
esitetty liitetiedossa 5.
Muut merkittävät liiketoimet
Hallituksen jäsenille ja johdon avainhenkilöille maksetaan osinkoja ja
pääoman palautusta omistamiensa osakkeiden perusteella.
18. Vakuudet ja vastuusitoumukset sekä
ehdolliset varat ja velat
Tässä liitetiedossa esitetään tiedot eristä, jotka eivät sisälly
tilinpäätöslaskelmiin.
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023Omasta puolesta annetut vakuudet ja vastuusitoumuksetYrityskiinnitykset 49 042 50 065Kiinnitykset kiinteistöihin 10 192 10 192Muut vastuut ja vastuusitoumukset 105 102Yhteensä 59 340 60 359
Verotarkastus 2022
Orthex Oyj:hin tehtiin vuonna 2022 verotarkastus, joka koski tilikausia
2020 ja 2021. Verotarkastuskertomus sisälsi jälkiveroja ja veronko-
rotuksia 0,3 milj. euroa listautumisesta aiheutuneiden kustannusten
arvonlisäverovähennyskelpoisuuteen liittyen. Yhtiö oli eri miel
verotarkastuksessa tehdystä tulkinnasta ja haki verotukseensa
oikaisua verotuksen oikaisulautakunnalta. Yhtiötä kuitenkin verotettiin
vero tarkastuskertomuksessa esitettyjen tulkintojen mukaisesti, ja
yhtiö maksoi jälkiverot ja veronkorotukset kesäkuussa 2022. Orthex
ei kirjannut jälkiveroja ja veronkorotuksia tulokseen. Verotuksen
oikaisulautakunta antoi helmikuussa 2025 päätöksensä Orthex Oyj:n
oikaisupyyntöön ja hyväksyi oikaisupyynnön osittain. Päätöksen johdosta
Orthex Oyj:n tilinpäätökseen 2024 kirjattiin kiinteisiin kustannuksiin
0,2 milj. euroa vertailukelpoisuuteen vaikuttavina erinä.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
58
Osa tilinpäätös
19. Tilikauden päättymisen jälkeiset
tapahtumat
Konsernilla ei ole ollut tilikauden päättymisen jälkeen olennaisia
tapahtumia, jotka saattaisivat vaikuttaa päätöksiin, joita lukijat tekevät
tilinpäätöksen perusteella.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
59
Osa tilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
Emoyhtiön tuloslaskelma
EUR Liite 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Liikevaihto 2 840 000,00 840 000,00
Hallinnon kulut -1 439 364,36 -1 313 057,17
Liiketulos -599 364,36 -473 057,17
Korkotuotot konserniyrityksiltä 671 710,16 632 065,24
Saadut osingot konserniyrityksiltä 4 000 000,00 7 000 000,00
Muut korko- ja rahoitustuotot muilta - 59 602,27
Korkokulut ja muut rahoituskulut muille -1 222 795,35 -1 578 150,03
Rahoitustuotot ja -kulut 5 3 448 914,81 6 113 517,48
Tulos ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja 2 849 550,45 5 640 460,31
Tilinpäätössiirrot
Konserniavustus 6 3 500 000,00 3 400 000,00
Tuloverot 7 -403 260,63 -404 458,31
Tilikauden tulos 5 946 289,82 8 636 002,00
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
60
Osa tilinpäätös
Emoyhtiön tase
EUR Liite 31.12.2024 31.12.2023
VASTAAVAA
PYSYVÄT VASTAAVAT
Sijoitukset
Tytäryhtiöosakkeet 8 25 295 133,29 25 295 133,29
Saamiset tytäryhtiöiltä 8 11 638 197,22 11 166 487,06
Sijoitukset yhteensä 36 933 330,51 36 461 620,35
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ 36 933 330,51 36 461 620,35
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Lyhytaikaiset saamiset
Tuloverosaamiset 12 815,89 -
Saamiset tytäryhtiöiltä 9 3 900 000,00 5 481 359,46
Siirtosaamiset 10 70 397,70 261 157,41
Lyhytaikaiset varat yhteensä 3 983 213,59 5 742 516,87
Rahat ja pankkisaamiset 179 594,17 148 760,99
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ 4 162 807,76 5 891 277,86
VASTAAVAA YHTEENSÄ 41 096 138,27 42 352 898,21
EUR Liite 31.12.2024 31.12.2023
VASTATTAVAA
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 80 000,00 80 000,00
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 8 430 263,84 8 430 263,84
Edellisten tilikausien voitto (tappio) 6 828 064,08 1 921 421,42
Tilikauden tulos 5 946 289,82 8 636 002,00
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 11 21 284 617,74 19 067 687,26
VIERAS PÄÄOMA
Pitkäaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 12 16 500 000,00 19 500 000,00
Pitkäaikaiset velat yhteensä 16 500 000,00 19 500 000,00
Lyhytaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 12 3 000 000,00 3 000 000,00
Tuloverovelat - 404 458,31
Ostovelat 10 255,78 18 646,07
Muut velat 48 574,77 46 026,94
Siirtovelat 13 252 689,98 316 079,63
Lyhytaikaiset velat yhteensä 3 311 520,53 3 785 210,95
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ 19 811 520,53 23 285 210,95
VASTATTAVAA YHTEENSÄ 41 096 138,27 42 352 898,21
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
61
Osa tilinpäätös
Emoyhtiön rahavirtalaskelma
EUR Liite 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirta
Tulos ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja 2 849 550,45 5 640 460,31
Oikaisut
Rahoitustuotot ja -kulut 5 -3 448 914,81 -8 113 517,48
Muut oikaisut - 0,01
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta -599 364,36 -2 473 057,16
Käyttöpääoman muutos
Myyntisaamisten ja muiden saamisten lisäys (–) /
vähennys (+) 588 362,57 2 160 533,96
Ostovelkojen ja muiden velkojen lisäys (+) / vähennys
(–) -69 232,11 -439,23
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja -80 233,90 -312 962,43
Maksetut korot ja muut rahoituskulut -1 233 980,42 -1 578 150,03
Saadut osingot 5 494 941,67 5 088 672,52
Maksetut verot -820 534,83 -462 066,80
Liiketoiminnan rahavirta yhteensä 3 360 192,52 2 735 493,26
Investointien rahavirta
Investointien rahavirta yhteensä - -
EUR Liite 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Rahoituksen rahavirta
Osingonjako -3 729 359,34 -1 953 473,94
Lyhytaikaisten velkojen takaisinmaksut -3 000 000,00 -3 000 000,00
Saadut konserniavustukset 3 400 000,00 2 231 327,48
Rahoituksen rahavirta yhteensä -3 329 359,34 -2 722 146,46
Rahavarojen muutos 30 833,18 13 346,80
Rahavarat tilikauden alussa 148 760,99 135 414,19
Rahavarat tilikauden lopussa 179 594,17 148 760,99
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
62
Osa tilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätöksen
liitetiedot
1. Emoyhtiön tilinpäätöksen
laatimisperiaatteet
Orthex Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain ja -asetuksen
ja muiden tilinpäätöksen laatimista koskevien säädösten mukaisesti
(Finnish Accounting Standards, FAS). Tilinpäätös esitetään euroissa.
Tilinpäätöstä laatiessaan yhtiön johto joutuu voimassa olevien
määräysten ja hyvän kirjanpitotavan mukaisesti tekemään arvioita
ja olettamuksia, jotka vaikuttavat tilinpäätöserien arvostukseen ja
jaksotukseen. Toteutuvat luvut voivat poiketa tehdyistä arvioista.
Ulkomaan rahan määräiset erät
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat kirjataan tapahtumapäivän
kurssiin. Tilinpäätöshetkellä taseessa olevat valuuttamääräiset saatavat
ja velat on arvostettu tilinpäätöspäivän kurssiin.
Tuloverot
Tuloslaskelmaan on tuloveroina kirjattu tilikauden tuloksesta suoma-
laisten verosäännösten perusteella lasketut verot sekä aikaisempien
tilikausien verojen oikaisut. Emoyhtiössä ei kirjata laskennallisia veroja.
Saamiset
Saamiset kirjataan kirjanpitoarvon mukaisesti tai sitä alempaan
todennäköiseen arvoonsa.
Johdannaiset
Orthex Oyj:llä on korkojohdannaisia. Korkojohdannaisiin ei sovelleta
suojauslaskentaa siltä osin kuin johdannaiset suojaavat emoyhtiön
korkoriskiä. Johdannaisten käyvät arvot kirjataan taseeseen ja
muutokset käyvässä arvossa kirjataan tuloslaskelman rahoituseriin.
Vaihtuvakorkoisia lainoja suojaavien koronvaihtosopimusten reali-
soitunut voitto tai tappio esitetään tuloslaskelmassa rahoituserissä.
Koronvaihtosopimusten käyvät arvot on määritetty tulevien rahavirtojen
nykyarvoon perustuvalla menetelmällä, jonka tukena ovat raportointi-
kauden päättymispäivän markkinakorot ja muu markkinainformaatio.
Tilinpäätössiirrot
Tilinpäätössiirrot muodostuvat saaduista konserniavustuksista.
2. Liikevaihto
Liikevaihto
EUR 2024 2023
Hallintopalvelut 840 000,00 840 000,00
3. Henkilöstökulut ja henkilömäärä
Henkilöstökulut, kirjanpitoarvo
EUR 2024 2023
Palkat ja palkkiot 721 925,93 828 775,51
Eläkekulut 123 066,89 97 616,86
Henkilösivukulut 20 712,48 12 651,85
Yhteensä 865 705,30 939 044,22
Toimitusjohtajan ja hallituksen palkat ja palkkiot, kirjanpitoarvo
EUR 2024 2023
Toimitusjohtaja 569 216,00 437 427,00
Hallitus 140 000,00 144 000,00
Henkilöstömäärä
Keskimäärin (FTE) 2024 2023
Henkilöstö 2 2
Yhteensä 2 2
Orthex-konsernin toimitusjohtaja ja talousjohtaja työskentelevät
Orthex Oyj:ssä.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
63
Osa tilinpäätös
4. Tilintarkastajien palkkiot
EUR 2024 2023
Tilintarkastajien palkkiot 134 088,00 116 166,00
Muut palkkiot - 3 000,00
Yhteensä 134 088,00 119 166,00
5. Rahoitustuotot ja -kulut
EUR 2024 2023
Korkotuotot konserniyrityksiltä 671 710,16 632 065,24
Saadut osingot konserniyrityksiltä 4 000 000,00 7 000 000,00
Muut korko- ja rahoitustuotot muilta - 59 602,27
Rahoitustuotot yhteensä 4 671 710,16 7 691 667,51
Korkokulut ja muut rahoituskulut muille -1 222 795,35 -1 578 150,03
Rahoituskulut yhteensä -1 222 795,35 -1 578 150,03
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä 3 448 914,81 6 113 517,48
6. Tilinpäätössiirrot
EUR 2024 2023
Saadut konserniavustukset 3 500 000,00 3 400 000,00
Yhteensä 3 500 000,00 3 400 000,00
7. Tuloverot
EUR 2024 2023
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta -395 184,10 -404 458,31
Edellisten tilikausien verot -8 076,53 -
Yhteensä -403 260,63 -404 458,31
8. Sijoitukset
EUR Tytäryhtiöosakkeet
Saamiset
tytäryhtiöiltä Yhteensä
Hankintameno
1.1.2023 25 295 133,29 10 534 421,82 35 829 555,11
Lisäykset - 632 065,24 632 065,24
31.12.2023 25 295 133,29 11 166 487,06 36 461 620,35
Lisäykset - 471 710,16 471 710,16
31.12.2024 25 295 133,29 11 638 197,22 36 933 330,51
Tytäryhtiöosakkeet
Osakemäärä Kotipaikka Osuus osakkeista, % Kirjanpitoarvo, EUR
Oy Orthex Finland Ab 135 170 Helsinki 100 25 295 133,29
Yhteensä 31.12.2024 25 295 133,29
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
64
Osa tilinpäätös
9. Saamiset tytäryhtiöil
EUR 2024 2023
Muut saamiset 3 900 000,00 5 481 359,46
Yhteensä 3 900 000,00 5 481 359,46
10. Siirtosaamiset
EUR 2024 2023
Verotarkastuksen arvonlisäverot 59 013,39 265 828,75
Muut erät 11 384,31 -4 671,34
Yhteensä 70 397,70 261 157,41
11. Oma pääoma
EUR 2024 2023
Osakepääoma, 1.1. 80 000,00 80 000,00
Osakepääoma, 31.12. 80 000,00 80 000,00
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto, 1.1. 8 430 263,84 8 430 263,84
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto, 31.12. 8 430 263,84 8 430 263,84
Edellisten tilikausien voitto (tappio), 1.1. 10 557 423,42 3 874 895,36
Osingonjako -3 729 359,34 -1 953 473,94
Edellisten tilikausien voitto (tappio), 31.12. 6 828 064,08 1 921 421,42
Tilikauden tulos 5 946 289,82 8 636 002,00
Jakokelpoinen oma pääoma, 31.12. 21 204 617,74 18 987 687,26
Oma pääoma yhteensä, 31.12. 21 284 617,74 19 067 687,26
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
65
Osa tilinpäätös
12. Pitkäaikaiset velat
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Lainat rahoituslaitoksilta
Erääntyvät 12 kk kuluessa 3 000 000,00 3 000 000,00
Erääntyvät 1 - 5 vuoden kuluessa 16 500 000,00 19 500 000,00
13. Siirtovelat
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Palkat ja sosiaalikulut 170 498,43 153 483,69
Johdannaiset 52 418,00 10 821,00
Muut 29 773,55 151 774,94
Yhteensä 252 689,98 316 079,63
Johdannaisten kohde-etuuden arvo tilinpäätöksessä 31.12.2024 oli
9 750 000,00 euroa ja johdannaisten eräpäivä on 22.12.2025.
14. Leasingsopimuksista
maksettavat määrät
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Seuraavalla tilikaudella 21 350,95 -
Tulevilla tiilikausilla 57 281,49 -
Yhteensä 78 632,44 -
15. Vastuusitoumukset
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Samaan konserniin kuuluvien
yritysten puolesta annetut vakuudet
Yrityskiinnitykset 48 100 000,00 48 100 000,00
Kiinnitykset kiinteistöihin 10 192 329,66 10 192 329,66
Yhteensä 58 292 329,66 58 292 329,66
Yhtiöllä on 7 000 000,00 euron luottolimiitti, josta on allokoitu
1 000 000,00 euroa Oy Orthex Finland Ab:lle ja 878 023,08 euroa
Orthex Sweden AB:lle.
Verotarkastus 2022
Orthex Oyj:hin tehtiin vuonna 2022 verotarkastus, joka koski tilikausia
2020 ja 2021. Verotarkastuskertomus sisälsi jälkiveroja ja veron-
korotuksia 0,3 milj. euroa listautumisesta aiheutuneiden kustannusten
arvonlisäverovähennyskelpoisuuteen liittyen. Yhtiö oli eri miel
verotarkastuksessa tehdystä tulkinnasta ja haki verotukseensa
oikaisua verotuksen oikaisulautakunnalta. Yhtiötä kuitenkin verotettiin
vero tarkastuskertomuksessa esitettyjen tulkintojen mukaisesti, ja
yhtiö maksoi jälkiverot ja veronkorotukset kesäkuussa 2022. Orthex ei
kirjannut jälkiveroja ja veronkorotuksia tulokseen. Verotuksen oikaisulau-
takunta antoi helmikuussa 2025 päätöksensä Orthex Oyj:n oikaisupyyn-
töön ja hyväksyi oikaisupyynnön osittain. Päätöksen johdosta Orthex
Oyj:n tilinpäätökseen 2024 kirjattiin kiinteisiin kustannuksiin 0,2 milj.
euroa vertailukelpoisuuteen vaikuttavina erinä.
16. Yhtiön osakkeet
Yhtiöllä on 17 758 854 osaketta. Yhtiön osakepääoma on
80 000,00 euroa. Kukin osake oikeuttaa yhteen ääneen
yhtiökokouksessa.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
66
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset
Espoossa, 11.3.2025
Sanna Suvanto-Harsaae, hallituksen puheenjohtaja Markus Hellström Jyrki Mäki-Kala
Anette Rosengren Alexander Rosenlew, toimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkin
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Espoossa, 11.3.2025
Ernst & Young Oy
Tilintarkastusyhteisö
Mikko Rytilahtii
KHT
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
67
Tilintarkastuskertomus
Orthex Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Orthex Oyj:n (y-tunnus 2727990-2) tilinpää-
töksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2024. Tilinpäätös sisältää konsernin taseen,
tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman
muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen
tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön
taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudel-
lisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa
käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien
mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan
tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien
tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää
lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän
tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia
velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan
velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden
Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka
koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut
näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilin-
tarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan
olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten
mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan
1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 4.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka amma-
tillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen
kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu
huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkas-
tuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä
anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme täyttäneet kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa kuvatut velvollisuutemme tilinpää-
töksen tilintarkastuksessa mukaan lukien näihin seikkoihin liittyvät
velvoitteemme. Tämän mukaisesti suoritimme suunnittelemamme
tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat arviomme mukaisesti
riskeihin, jotka voivat johtaa tilinpäätöksen olennaiseen virheellisyyteen.
Suorittamamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat myös
alla mainittuihin seikkoihin, ovat olleet perustana oheista tilinpäätöstä
koskevalle lausunnollemme.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että
johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko
viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta
aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
68
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Liikearvon arvostus
Viittaamme konsernitilinpäätöksen liitetietoon 8.
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 liikearvon määrä konsernin taseessa oli 21,8 miljoonaa euroa, joka oli 25,4 %
konsernin kokonaisvaroista ja 60,7 % konsernin omasta pääomasta.
Liikearvon arvostus perustuu johdon arvioihin konsernin rahavirtaa tuottavien yksiköiden käyttöarvoista.
Käyttöarvon määritykseen vaikuttavia tulevaisuuteen kohdistuvia oletuksia ovat muun muassa liikevaihdon ja
kannattavuuden kehitys sekä rahavirtojen diskonttaamisessa käytetty diskonttokorko. Käyttöarvolaskelmien
tulokset voivat vaihdella merkittävästi laskelmiin sisältyvien oletusten muuttuessa. Muutokset yksittäisissä
oletuksissa voivat johtaa liikearvon arvon alentumiseen.
Liikearvon arvostus oli tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka, koska
arviointiprosessiin sisältyy merkittäviä johdon ennusteita ja harkintaa, koska se perustuu pitkälle
tulevaisuuteen ulottuviin markkinoita ja taloutta koskeviin oletuksiin ja koska liikearvon määrä on olennainen
konsernitilinpäätöksen kannalta.
Liikearvon arvostus oli myös EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen
virheellisyyden riski.
Liikearvon arvostukseen liittyvän olennaisen virheellisyyden riskin huomioimiseksi suoritimme
muun muassa seuraavat tilintarkastustoimenpiteet:
Käytimme apunamme arvonmäärityksen erityisasiantuntijoitamme arvioidessamme johdon
arvonalentumistestauksessa käyttämien menetelmien, arvostuslaskelmien sekä laskelmiin sisältyvien oletusten
asianmukaisuutta.
Testasimme johdon laatimien arvonalentumislaskelmien täsmällisyyttä.
Vertasimme johdon arvonalentumistestauksessa tekemiä oletuksia hyväksyttyihin budjetteihin ja ennusteisiin,
ulkoisista tietolähteistä saataviin tietoihin sekä itse laskemiimme toimialan keskiarvoihin esimerkiksi
kassavirtojen diskonttaamisessa käytetyn pääoman keskimääräisen kustannuksen osalta.
Vertasimme johdon arvonalentumistestauksen lopputulemaa Orthex Oyj:n markkina-arvoon.
Vertasimme arvonalentumistestauksessa noudatettuja periaatteita IAS 36 Omaisuuserien arvon alentuminen
-standardin vaatimuksiin.
Arvioimme myös arvonalentumistestaukseen liittyvien liitetietojen asianmukaisuutta.
Myynnin tulouttaminen
Viittaamme konsernitilinpäätöksen liitetietoon 2.
Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteen mukaan myyntituotot tuotteiden myynnistä tuloutetaan sillä hetkellä,
kun määräysvalta tuotteeseen on siirtynyt asiakkaalle. Myyntituottojen määrittämisessä otetaan huomioon
asiakkaille myönnettävät kassa- ja volyymialennukset.
Orthex-konsernin myyntituotot koostuvat pääasiassa kotitaloustuotteiden myynnistä jälleenmyyjille.
Sopimusehtoja yllä mainittuihin asiakkaille myönnettäviin alennuksiin liittyen on paljon, ja ne ovat erilaisia
konsernin eri markkina-alueilla, mikä voi johtaa myyntituottojen virheelliseen kirjaamiseen väärinkäytöksen
tai virheen johdosta. Liikevaihto on konsernissa käytetty keskeinen suorituskyvyn mittari, mikä saattaa
luoda kannustimen myynnin ennenaikaiselle tuloutukselle. Näistä syistä johtuen myynnin tulouttaminen oli
tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka.
Myynnin tulouttaminen oli myös EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu merkittävä
olennaisen virheellisyyden riski.
Myynnin tulouttamiseen liittyvän olennaisen virheellisyyden riskin huomioimiseksi suoritimme muun muassa
seuraavat tilintarkastustoimenpiteet:
Arvioimme konsernin käyttämiä myynnin tulouttamiseen liittyviä laskentaperiaatteita – sisältäen asiakkaille
myönnettävät alennukset – sovellettaviin laskentastandardeihin nähden.
Tarkastimme otoksen asiakassopimuksia ja vertasimme sopimuksissa määriteltyjä alennusehtoja konsernin
alennuslaskelmissa käytettyihin ehtoihin.
Testasimme alennuslaskelmien täsmällisyyttä ja arvioimme näiden perusteella kirjattujen jaksotusten riittävyyttä.
Suoritimme myynnin tulouttamiseen liittyen sekä analyyttisia toimenpiteitä että transaktiotasoisia
tarkastustoimenpiteitä ennen ja jälkeen tilinpäätöspäivän.
Analysoimme myyntituottojen jaksottumista oikealle tilikaudelle tuotteiden toimitusaikoihin perustuen.
Arvioimme myös myynnin tulouttamiseen liittyvien liitetietojen asianmukaisuutta.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
69
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Vaihto-omaisuuden arvostus
Viittaamme konsernitilinpäätöksen liitetietoon 13.
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 vaihto-omaisuuden määrä konsernin taseessa oli 12,5 miljoonaa euroa, joka oli
14,6 % konsernin kokonaisvaroista ja 34,9 % konsernin omasta pääomasta.
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai nettorealisointiarvoon sen mukaan, kumpi niistä on alhaisempi.
Vaihto-omaisuus esitetään hitaasti kiertävästä, epäkurantista tai nettorealisointiarvoltaan hankintamenoa
alhaisemmasta vaihto-omaisuudesta johtuvalla arvonalentumiskirjauksella vähennettynä.
Vaihto-omaisuuden arvostus oli tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka, koska vaihto-omaisuuden
kokonaismäärä on olennainen konsernitilinpäätöksen kannalta ja koska vaihto-omaisuuden arvostukseen sisältyy
johdon harkintaa ja arvionvaraisuutta hitaasti kiertävän tai epäkurantin vaihto-omaisuuden määrittämiseksi sekä
vaihto-omaisuuden nettorealisointiarvoon liittyen.
Suoritimme muun muassa seuraavat tilintarkastustoimenpiteet:
Arvioimme konsernin käyttämiä vaihto-omaisuuden kirjaamiseen liittyviä laskentaperiaatteita sovellettaviin
laskentastandardeihin nähden.
Vertasimme valittujen varastonimikkeiden arvoja niiden myyntihintoihin.
Testasimme vaihto-omaisuuden poikkeuksellisia arvoja data-analyysin avulla.
Arvioimme johdon käyttämiä oletuksia ja johdon laatimia laskelmia, jotka liittyivät hitaasti kiertävään tai
epäkuranttiin vaihto-omaisuuteen sekä tuotteiden odotettuun kysyntään ja nettorealisointiarvoon.
Testasimme johdon laatimien arvonalentumislaskelmien täsmällisyyttä ja arvioimme tehtyjen
arvonalentumiskirjausten riittävyyttä.
Arvioimme myös vaihto-omaisuuden arvostukseen liittyvien liitetietojen asianmukaisuutta.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
70
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjoh-
tajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten,
että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön
hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti
ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa
voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukai-
sesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja
vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat
tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytök-
sestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioi-
maan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa
tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja
siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen.
Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos
emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole
muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilin-
päätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa
olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka
sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso,
mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan
hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuk-
sessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja
niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin
kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät
tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu,
että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen
skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat
tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja
suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja
hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä
johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin
riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitse-
matta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä,
tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen
esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista
sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin
nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä
tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmu-
kaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä
esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan
ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan
jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin
perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olo-
suhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää
aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos
johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän
täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota
epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos
epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausun-
tomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen
antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin.
Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei
emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä,
kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia
siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen hank-
kiaksemme konsernitilinpäätöstä koskevan tilintarkastuslausunnon
laatimisen perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimin-
tayksikköjä koskevasta taloudellisesta informaatiosta. Vastaamme
konsernin tilintarkastusta varten suoritettavan tilintarkastustyön
ohjauksesta, valvonnasta ja läpikäynnistä. Vastaamme tilintarkastus-
lausunnosta yksin.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
71
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen
suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkas-
tushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkit-
tävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme nou-
dattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia,
ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista,
joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja
soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista
olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuk-
sessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme
kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai
määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen
harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä
tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten
vaikutusten voitaisiin kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin
tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana
7.5.2009 alkaen yhtäjaksoisesti 16 vuotta. Orthex Oyj:stä on tullut
yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö 29.3.2021.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu
informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisäl-
tyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa
tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen
käyttöömme ennen tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja
odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän
jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpää-
töksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko
muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkas-
tusta suorittaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako
se muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta
velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu
noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen
tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laadittu
noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyt-
töömme saamaamme muuhun informaatioon kohdistamamme työn
perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa informaatiossa on
olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei
ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Espoossa 11.3.2025
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Mikko Rytilahti
KHT
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
72
Riippumattoman tilin-
tarkastajan raportti Orthex
Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
Orthex Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimek-
siannon, jonka kohteena on Orthex Oyj:n (y-tunnus: 2727990-2)
komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilin-
päätös 7437008RMK8BSWN39T09-2024-12-31-fi.zip tilikaudelta
1.1.-31.12.2024.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja
tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne täyttävät
komission teknisen sääntelystandardin vaatimukset. Tähän vastuu-
seen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa komission teknisen
sääntelystandardin artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän konsernitilinpäätöksen pää-
laskelmat, liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot iXBRL-merkein komission
sääntelystandardin artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen
keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä
valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
ESEF-tilinpäätöksen komission teknisen sääntelystandardin vaati-
musten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme
toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset
eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastusyhteisömme soveltaa kansainvälistä laadunhallintastan-
dardia ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on suunniteltava,
otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä,
mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä
sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten
noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme on arvopaperimarkkinalain 7:8 § mukaisesti
varmentaa komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu
tilinpäätös. Annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen sisäl-
tyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin komission teknisen
sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnossamme, missä laajuudessa
varmennus on suoritettu. Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden
antavan toimeksiannon kansainvälisen varmennustoimeksiantostan-
dardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälas-
kelmat olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein komission teknisen
sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot
ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein
komission teknisen sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten
mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään
yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuvat
tilintarkastajan harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin arvioiminen,
onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa
komission teknisen sääntelystandardin vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024
73
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n mukaisena lausuntona esitämme,
että Orthex Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen 7437008RMK8BSWN39T0
9-2024-12-31-fi.zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat
sekä liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.-31.12.2024 on
olennaisilta osin merkitty komission teknisen sääntelystandardin
vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Orthex Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta
tilikaudelta 1.1.-31.12.2024 on annettu 11.03.2025 päivätyllä tilintarkas-
tuskertomuksellamme. Tällä raportilla emme anna konsernitilinpää-
töksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 25.03.2025
Ernst & Young Oy
Tilintarkastusyhteisö
Mikko Rytilahti
KHT
VUOSIK ATSAUS VASTUULLISUUS HALLIN NOINTI TALOUDELLINEN KATSAUS
Orthex Oyj
Suomalaistentie 7
02270 Espoo, Suomi
www.orthexgroup.com
7437008RMK8BSWN39T092024-01-012024-12-317437008RMK8BSWN39T092023-01-012023-12-317437008RMK8BSWN39T092024-12-317437008RMK8BSWN39T092023-12-317437008RMK8BSWN39T092023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437008RMK8BSWN39T092024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437008RMK8BSWN39T092023-12-31ORT:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437008RMK8BSWN39T092024-12-31ORT:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437008RMK8BSWN39T092023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437008RMK8BSWN39T092024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437008RMK8BSWN39T092024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437008RMK8BSWN39T092023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437008RMK8BSWN39T092024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437008RMK8BSWN39T092024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437008RMK8BSWN39T092022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437008RMK8BSWN39T092022-12-31ORT:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437008RMK8BSWN39T092022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437008RMK8BSWN39T092023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437008RMK8BSWN39T092022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437008RMK8BSWN39T092023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437008RMK8BSWN39T092022-12-31iso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares