VUOSIKATSAUS 2024
2 VUOSIKATSAUS 2024
Sisältö
Talenom lyhyesti 3
Toimitusjohtajan katsaus 4
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 5
Palkitsemisraportti 10
Hallituksen toimintakertomus 12
Kestävyysraportti 21
Tilinpäätös 50
3 VUOSIKATSAUS 2024
Talenom
lyhyesti
Talenom on vuonna 1972 perustettu ketterä ja edistykselli-
nen tilitoimisto. Liiketoiminta-ajatuksemme on auttaa yrit-
jiä menestymään arkea helpottamalla, markkinoiden helppo-
käyttöisimmillä sähköisillä työkaluilla sekä henkilökohtaisilla,
pitkälle automatisoiduilla palveluilla. Kattavien tilitoimisto-
palvelujen lisäksi tuemme asiakkaidemme liiketoimintaa
monipuolisilla asiantuntijapalveluilla sekä kumppaneidemme
palveluilla. Visionamme on olla suositelluin kumppani talous-
hallinnossa.
Talenomin kasvuhistoria on ollut vahva – liikevaihdon kes-
kimääräinen vuosikasvu oli noin 16 % vuosina 2005–2024.
Talenomin liikevaihto oli noin 126 miljoonaa euroa vuonna
2024, ja yhtiön palveluksessa oli vuoden lopussa 1 554
työntekijää Suomessa, Ruotsissa, Espanjassa ja Italiassa.
Talenomin osake on listattu Nasdaq Helsingin päämarkkinalla.
Liikevaihdon jakauma
12%
19%
69%
Suomi Ruotsi Muut maat
Liikevoiton* kehitys
Käyttökatteen kehitys
Käyttökate, milj. euroa
Käyttökate, % liikevaihdosta
0 %
10 %
20 %
30 %
40 %
0
10
20
30
40
2020 2021 2022 2023 2024
Liikevoitto*, milj. euroa
Liikevoitto*, % liikevaihdosta
*Vertailukelpoinen liikevoitto
0 %
10 %
20 %
30 %
0
5
10
15
20
2020 2021 2022 2023 2024
Liikevaihdon kehitys, milj. euroa
0
50
100
150
2020 2021 2022 2023 2024
4 VUOSIKATSAUS 2024
Toimitusjohtajan katsaus
Etenimme tavoitteidemme osalta suunnitelmallisesti, vaikka
yleinen haasteellisempi taloustilanne vaikutti vuoteen 2024:
Kannattavuuden parantaminen oli tärkein tavoitteemme.
Paransimme absoluuttista käyttökatetta 9 prosenttia eli
2,9 miljoonaa euroa, mutta jäimme asettamastamme
tavoitteesta pääosin Suomen ja Ruotsin taloudellises-
ta suhdanteesta johtuen.
Ruotsissa saimme loput tavoitteenamme olleesta 50
prosentin asiakasmäärästä siirrettyä kirjanpitojärjestel-
määmme loppuvuoden aikana. Näiden asiakkaiden sys-
temaattinen kirjanpidon tuottaminen aloitetaan vuoden
2025 puolella. Odotamme järjestelmien, toimintamalli-
en, prosessien ja One Talenom -hyötyjen näkyvän Ruot-
sin parantuvana taloudellisena suoriutumisena vuoden
2025 jälkimmäisen vuosipuoliskon aikana.
Kolmas tavoitteemme oli orgaanisen kasvun kiihdyttä-
minen. Kokonaisuutena onnistuimme uusasiakashan-
kinnassa ja lisämyynnissä nykyasiakkaille tavoitellusti.
Ennätyksellisestä uusmyynnistä huolimatta talouden
hiipuminen vaikutti kuitenkin merkittävästi liikevaihdon
kehittymiseen, koska asiakkailta saatava keskimääräinen
liikevaihto pieneni ja asiakkaiden liiketoiminnan päätty-
misiä nähtiin ennätysmäärä muun poistuman ollessa ta-
vanomaisella tasolla. Pidemmän aikavälin skaalautuvan
kasvukyvyn kehittämiseksi aloitimme omien ohjelmis-
tojen yhtiöittämisen ja niiden tarjoamisen myös muille
kuin Talenomin tilitoimistoasiakkaille.
STRATEGIA
Kilpailuetumme perustuu kokonaisvaltaiseen tulokulmaan,
joka kattaa koko arvoketjun omien ohjelmistojen ja palve-
lun kautta. Tämä lähestyminen on vuosien varrella laajen-
tanut osaamistamme tehden yrittäjän elämästä mahdolli-
simman helppoa, automatisoiden kirjanpitäjän rutiinit sekä
mahdollistaen asiakkaista huolehtivan konseptoidun pal-
velun. Päivitetyssä strategiassa kokonaisvaltainen lähes-
tymistapamme säilyy ennallaan.
Ohjelmistoliiketoiminta muodostaa jatkossa toisen strategi-
sen tukijalan ja alamme tarjoamaan ohjelmistojamme myös
muille kirjanpitäjille, tilitoimistoille ja heidän asiakkailleen.
Samalla, kun keskitymme jatkossa selkeästi tilitoimistopal-
velu- ja ohjelmistoliiketoiminnan kasvattamiseen, siirrämme
muut ydinliiketoiminnan ulkopuoliset palvelun osa-alueet
strategisille kumppaneillemme ja asiakkaamme saavat
jatkossa kattavat palvelut kumppanuusekosysteemimme
kautta. Tällä muutoksella keskitämme toimintaamme paran-
taaksemme edelleen kannattavuuttamme. Päivitetyn stra-
tegian myötä luovuimme loppuvuonna perintäpalveluista
sekä uudistimme pankkipalveluiden yhteistyösopimuksen
strategiaa vastaavaksi. Lisäksi eriytimme ohjelmistoliiketoi-
minnan omaksi yhtiöksi ja kävimme siihen liittyneet muu-
tosneuvottelut.
TALOUDELLINEN SUORIUTUMINEN
Koko vuoden liikevaihto oli 126,2 (121,7) miljoonaa euroa.
Kasvu oli 3,7 (19,2) prosenttia, mikä oli vaisua historiaan
nähden. Markkinaympäristö oli haasteellinen erityisesti Suo-
messa ja Ruotsissa. Suomessa volyymeihin perustuva lii-
kevaihdon lasku tasaantui loppuvuoden aikana, ja yleiset
talouden indikaattorit osoittavat pahimman olevan takana.
Espanjassa taloussuhdanne on jatkunut positiivisena ja
palveluillemme on hyvä kysyntä. Kasvoimme siellä vuonna
2024 sekä orgaanisesti että yritysostoin.
Onnistuimme parantamaan kannattavuutta käyttökatteella
mitattuna. Vuonna 2024 käyttökate oli 34,8 (31,9) miljoo-
naa euroa ja vertailukelpoinen liikevoitto 11,4 (11,1) mil-
joonaa euroa. Valtaosa käyttökatteen parannuksesta tuli
Suomesta ja Espanjasta. Ruotsin kehitys jarrutti konsernin
kannattavuuden paranemista liikevaihdon jäädessä siellä
vertailukautta pienemmäksi. Konsernin vertailukelpoinen
liikevoitto parani hieman, mutta sen kehitystä hidastivat
nousseet ohjelmistoinvestointien poistot sekä ohjelmisto-
liiketoiminnan muodostamisesta aiheutuneet kertaluontei-
set kustannukset.
Konsernin kannattavuus heikkeni viimeisellä vuosineljän-
neksellä. Muutosneuvottelujen kertaluonteinen kuluvaiku-
tus oli arviolta 0,5 miljoonaa euroa. Lisäksi joulukuun pyhä-
päivien sijoittuminen ja lomapäivät vähensivät tosiasiallisia
työpäiviä joulukuussa. Kannattavuuden kehitystä hidasti
myös liikevaihdon kehitys erityisesti Ruotsissa sekä siellä
meneillään oleva oman ohjelmiston käyttöönotto, joka piti
kulutason normaalia korkeampana etenkin viimeisellä vuo-
sineljänneksellä.
Viimeisellä vuosineljänneksellä toteutetut muutosneuvot-
telut laskevat vuoden 2025 ohjelmistoinvestointien tasoa
arviolta 2,3 miljoonaa euroa, jolla tulee olemaan kassavir-
taa parantava vaikutus sekä poistojen nousua hillitsevä vai-
kutus vuonna 2025. Uuden investointitason vaikutus pois-
toihin alkaa näkyä selkeämmin tulevina vuosina. Olemme
pitkään hyvin määrätietoisesti investoineet järjestelmiemme
kehittämiseen. Nyt olemme järjestelmäkokonaisuudessa
saavuttaneet sen tason, että voimme pysyvästi vähentää
panostuksia niihin.
Katsomme positiivisesti tulevaisuuteen. Olemme inves-
toineet viime vuosina voimakkaasti kansainvälistymiseen
ja uskomme, että sato on poimittavissa lähitulevaisuu-
dessa. Vuonna 2025 fokuksemme on Ruotsin kannatta-
vuuden parantamisessa oman ohjelmiston, prosessien ja
”ONE Talenom” parhaiden toimintamallien systemaatti-
semman jalkauttamisen avulla. Espanjassa verkkolaskudi-
rektiivin voimaantulo mahdollistaa oikein hyödynnettynä
orgaanisen ja epäorgaanisen kasvun lisäksi ohjelmistojen
myynnin kasvattamisen. Ohjelmistoliiketoiminnassa kes-
kitymme myyntikanavien rakentamiseen ja SaaS-kyvyk-
kyyksien kehittämiseen. Päivitetty strategia fokusoi teke-
mistämme. Se mahdollistaa energiamme suuntaamisen
pitkään rakennettuihin ydinkyvykkyyksiin: tilitoimistopal-
velu- ja ohjelmistoliiketoiminnan kasvattamiseen. Odotus
talouden kääntymisestä kasvuun Suomessa ja Ruotsissa
vuonna 2025 mahdollistaa myös vauhdikkaamman kasvu-
ja kannattavuuskehityksen muiden tekijöiden rinnalla.
Haluan kiittää kuluneen vuoden osalta asiakkaitamme luot-
tamuksesta, erinomaista henkilöstöämme sitoutumisesta
Talenomin rakentamiseen sekä kumppaneitamme yhtei-
sen kasvun luomisesta.
Otto-Pekka Huhtala
toimitusjohtaja
5 VUOSIKATSAUS 2024
1. JOHDANTO
Talenom Oyj noudattaa Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n
julkaisemaa Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia 2025
kokonaisuudessaan.
Hallinnointikoodi on saatavilla Arvopaperimarkkinayhdis-
tyksen internetsivuilla osoitteessa www.cgfinland.fi.
Hallinnointikoodin lisäksi Talenom Oyj:n päätöksenteossa ja
hallinnossa noudatetaan Suomen osakeyhtiölakia, arvopa-
perimarkkinalainsäädäntöä ja muita julkisesti noteerattuja
yhtiöitä koskevia säännöksiä, Talenom Oyj:n yhtiöjärjestystä
sekä Nasdaq Helsinki Oy:n sääntöjä ja määräyksiä. Tämä
selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä on nähtävillä myös
yhtiön internetsivuilla osoitteessa investors.talenom.com/fi.
2. HALLINNOINTIA KOSKEVAT KUVAUKSET
Osakeyhtiölain ja yhtiöjärjestyksen mukaisesti Talenomin
hallinnon ja toiminnan ylin vastuu on Talenomin toimie-
limillä, joita ovat yhtiökokous, hallitus ja toimitusjohtaja.
Ylintä päätösvaltaa käyttävät osakkeenomistajat yhtiöko-
kouksessa. Yhtiötä johtavat hallitus ja toimitusjohtaja. Toi-
minnan johtamisessa toimitusjohtajaa avustaa johtoryhmä.
YHTIÖKOKOUS
Ylintä päätäntävaltaa Talenomissa käyttävät yhtiön osak-
keenomistajat yhtiökokouksessa, jossa he voivat käyttää
puhevaltaa, esittää kysymyksiä ja äänestää. Yhtiökokouk-
sen koolle kutsumisesta päättää hallitus.
Varsinainen yhtiökokous pidetään vuosittain hallituksen mää-
räämänä päivänä kuuden kuukauden kuluessa tilikauden
päättymisestä. Osakkeenomistajat voivat esittää varsinaisen
yhtiökokouksen käsiteltäväksi vaatimiaan asioita, minkä osalta
yhtiö noudattaa hallinnointikoodin suosittamaa menettelyä.
Varsinaisessa yhtiökokouksessa päätetään yhtiöjärjestyk-
sen mukaisesti tilinpäätöksen vahvistamisesta, vahvistetun
taseen osoittaman tuloksen käyttämisestä, vastuuvapau-
desta hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle, hallituksen
jäsenten lukumäärästä sekä hallituksen jäsenten ja tilintar-
kastajien palkkioista. Varsinainen yhtiökokous myös valitsee
hallituksen jäsenet ja tilintarkastajat sekä käsittelee mah-
dolliset muut kokouskutsussa mainitut asiat.
Kutsu yhtiökokoukseen julkaistaan yhtiön verkkosivuilla
aikaisintaan kaksi kuukautta ja viimeistään 21 päivää ennen
kokousta, kuitenkin aina vähintään yhdeksän päivää ennen
osakeyhtiölaissa tarkoitettua yhtiökokouksen täsmäytyspäi-
vää. Yhtiökokousasiakirjat pidetään nähtävillä yhtiön inter-
netsivuilla osoitteessa investors.talenom.com/fi vähintään
viiden vuoden ajan.
Hallinnointikoodin mukaisesti hallituksen puheenjohtaja,
hallituksen jäsenet ja toimitusjohtaja ovat läsnä yhtiöko-
kouksissa ja virtuaalisissa yhtiökokouksissa virtuaalisesti
läsnä. Lisäksi varsinaisessa yhtiökokouksessa läsnä on
myös tilintarkastaja ja virtuaalisissa varsinaisissa yhtiö-
kokouksissa virtuaalisesti läsnä. Yhtiökokouksessa, jossa
päätetään uusista hallituksen jäsenistä, on läsnä ja virtu-
aalisissa yhtiökokouksissa virtuaalisesti läsnä hallituksen
jäseneksi ehdolla oleva henkilö.
VARSINAINEN YHTIÖKOKOUS VUONNA 2024
Vuoden 2024 varsinainen yhtiökokous pidettiin 14.3.2024.
Kokous pidettiin osakeyhtiölain 5 luvun 16 §:n 3 momen-
tin mukaisena etäkokouksena. Kokoukseen oli mahdollista
osallistua myös ennakkoäänestyksen kautta. Vuonna 2024
ei pidetty ylimääräisiä yhtiökokouksia.
HALLITUS
Talenomin hallitukseen voi yhtiöjärjestyksen mukaan kuu-
lua neljästä kahdeksaan varsinaista jäsentä. Jäsenistä ja hei-
dän lukumäärästään päättää yhtiökokous. Hallitus valitsee
keskuudestaan puheenjohtajan vuodeksi kerrallaan. Yhtiö
perehdyttää uudet hallituksen jäsenet yhtiön toimintaan.
Talenomin hallitus vastaa yhtiön hallinnosta ja toiminnan
asianmukaisesta järjestämisestä. Hallituksella on yleistoimi-
valta päättää kaikista Talenomin hallintoon ja muihin asioi-
hin liittyvistä kysymyksistä, jotka lain tai yhtiöjärjestyksen
mukaan eivät kuulu yhtiökokoukselle tai toimitusjohtajalle.
Hallitus kokoontuu niin usein kuin on tarpeellista sen vel-
vollisuuksien hoitamiseksi. Hallitus on päätösvaltainen, kun
läsnä on enemmän kuin puolet sen jäsenistä.
HALLITUKSEN KOKOONPANO JA TOIMINTA
Hallituksen keskeiset tehtävät ja toimintaperiaatteet on
määritelty kirjallisesti työjärjestyksessä. Työjärjestyksen
mukaisesti hallitus päättää yhtiön strategiset linjaukset,
vahvistaa yhtiön toimintasuunnitelman ja budjetin sekä
valvoo osa-alueiden toteutumista. Lisäksi hallitus ohjaa ja
valvoo yhtiön johtoa, nimittää toimitusjohtajan ja päättää
toimitusjohtajalle maksettavasta palkkiosta ja toimitusjoh-
tajasopimuksen muista ehdoista. Niin ikään hallitus pitää
huolen siitä, että yhtiössä on määritelty sisäinen valvonta
sekä riskienhallinta- ja tiedonantopolitiikka ja että yhtiö toi-
mii määrittämällään tavalla. Lisäksi hallitus päättää stra-
tegisesti tai taloudellisesti merkittävistä investoinneista,
yritysostoista sekä vastuusitoumuksista, hyväksyy yhtiön
rahoituspolitiikan sekä päättää yhtiön palkitsemis- ja kan-
nustinjärjestelmästä.
Hallinnointikoodin mukaisesti hallituksen tehtävänä on arvi-
oida jäsentensä riippumattomuus. Enemmistön hallituksen
jäsenistä on oltava riippumattomia yhtiöstä. Lisäksi vähin-
tään kahden yhtiöstä riippumattoman hallituksen jäsenen
on oltava riippumattomia myös yhtiön merkittävistä osak-
keenomistajista.
Hallitus arvioi vuosittain toimintaansa ja työskentelytapo-
jaan sisäisenä itsearviointina. Hallituksen jäsenillä tulee olla
riittävä pätevyys ja toimialatuntemus sekä riittävästi aikaa
hallitustyöskentelyyn. Hallituksen kokoonpanon tulee olla
riittävän monimuotoinen. Jäsenillä tulee olla kokemusta ja
osaamista, jotka täydentävät toisiaan. Monimuotoisen halli-
tuskokoonpanon osalta yhtiön tavoitteena on, että hallituk-
sen jäsenten ikä- ja sukupuolijakauma sekä koulutustausta
otetaan kokemuksen, osaamisen ja toimialatuntemuksen
rinnalla huomioon hallituskokoonpanon valmistelussa.
Tavoitteena on ollut molempien sukupuolien edustus hal
-
lituksessa, ja hallitus katsoo tavoitteen täyttyneen. Hallitus
jatkaa monimuotoisuusperiaatteiden ja -tavoitteiden arvi
-
ointia.
HALLITUS VUONNA 2024
Vuoden 2024 varsinaisessa yhtiökokouksessa hallituk-
seen valittiin uudelleen Harri Tahkola (puheenjohtaja), Olli
Hyyppä, Mikko Siuruainen, Sampsa Laine, Johannes Karjula,
Elina Tourunen ja Erik Tahkola. Yhtiökokous päätti, että hal-
lituksen jäsenten lukumäärä on seitsemän. Hallituksen toi-
mikausi päättyy ensimmäisen valintaa seuraavan varsinai-
sen yhtiökokouksen päättyessä. Hallitus kokoontui vuoden
2024 aikana 15 kertaa.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 2024
6 VUOSIKATSAUS 2024
HARRI TAHKOLA, KTM, s. 1972
Suomen kansalainen
Hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2017 lähtien ja halli-
tuksen jäsen vuodesta 1998 lähtien.
Keskeinen työkokemus
Harri Tahkola työskenteli Talenomin palveluksessa useissa
eri tehtävissä vuosina 1994–2016, viimeksi Talenomin toi-
mitusjohtajana vuosina 2003–2016.
Keskeiset luottamustehtävät
Harri Tahkola on toiminut hallituksen puheenjohtajana
Hacap Oy:ssä vuodesta 2016, Ducap Oy:ssä vuodesta
2011, Omago Oy:ssä vuodesta 2017, Anfra Oy:ssä vuo-
desta 2024 sekä hallituksen jäsenenä Aitoenergia Oy:ssä
vuodesta 2024, Alfa Finance Oy:ssä vuodesta 2014, Toivo
Group Oyj:ssä vuodesta 2021, Virta Kasvusijoitus Oy:ssä
vuodesta 2021, Clara Nordic Oy:ssä vuodesta 2021, Koy
Oulun Office Tower Oy:ssä vuodesta 2024 ja Citinvest
Oy:ssä vuodesta 2010 lähtien.
Riippumattomuus
Harri Tahkola ei ole riippumaton yhtiöstä kokonaisarvi-
oon (yli 10 vuotta hallituksessa) perustuen. Hänen ei kat-
sota olevan riippumaton merkittävistä osakkeenomistajista
hänen omistaessaan enemmän kuin 10 % yhtiön kaikista
osakkeista.
OLLI HYYPPÄ, DI, s. 1969
Suomen kansalainen
Yhtiön hallituksen jäsen vuodesta 2015 lähtien.
Keskeinen työkokemus
Olli Hyyppä on toiminut Senior Vice President & Chief Infor
-
mation Officer -tehtävässä NXP Semiconductors -yhtiössä
vuodesta 2013 vuoteen 2023 vastaten globaalista tieto-
hallinnosta ja tietoturvasta. Hän on lisäksi toiminut Senior
Advisorina eurooppalaisille sijoitusrahastoille, Vice Presi-
dent & Chief Information Officer -tehtävässä ST Ericsson
-yhtiössä vuosina 2009–2013 ja eri IT-asiantuntija- ja joh-
totehtävissä Elektrobit Oyj:ssä vuosina 1996–2009.
Keskeiset luottamustehtävät
Olli Hyyppä on toiminut Hyyppä Consulting Oy hallituksen
puheenjohtajana 2018 alkaen.
Riippumattomuus
Olli Hyyppä on riippumaton yhtiöstä ja sen merkittävistä
osakkeenomistajista.
MIKKO SIURUAINEN, TRADENOMI, MBA, s. 1975
Suomen kansalainen
Yhtiön hallituksen jäsen vuodesta 2016 lähtien sekä vuo-
sina 2004–2015.
Keskeinen työkokemus
Mikko Siuruainen on toiminut yrittäjäosakkaana ja hallituk-
sen puheenjohtajana Virta Growth Partners Oy:ssä vuo-
desta 2019 sekä partnerina ja hallituksen puheenjohtajana
muun muassa Virta Kasvusijoitus Oy:ssä sekä Virta Kasvu-
sijoitus II Oy:ssä. Lisäksi hän on toiminut toimitusjohtajana
Alfa Finance Oy:ssä vuodesta 2014 ja Citinvest Oy:ssä vuo-
desta 2010 lähtien. Siuruainen on toiminut Talenom Oy:n
palveluksessa monissa eri tehtävissä vuosina 2000–2016
muun muassa yritysneuvojana, neuvontapäällikkönä, yksi-
könjohtajana, yhtiön Oulun toimiston johtajana sekä varatoi-
mitusjohtajana 2006–2016. Hän on lisäksi aiemmin toiminut
Fortum Oyj:llä taloussuunnittelijana vuosina 1999–2000.
Keskeiset luottamustehtävät
Mikko Siuruainen on toiminut hallituksen jäsenenä Suun-
takivi Oy:ssä vuodesta 2016 alkaen, Virta Growth Parners
Oy:ssä vuodesta 2019 alkaen, Clara Nordic Oy:n hallituk-
sen puheenjohtajana vuodesta 2021 alkaen, sekä Virta Kas-
vusijoitus Oy:ssä vuodesta 2021 alkaen ja Virta Kasvusijoi-
tus II Oy:ssä vuodesta 2023 alkaen.
Riippumattomuus
Mikko Siuruainen on riippumaton yhtiöstä ja sen merkittä-
vistä osakkeenomistajista.
ELINA TOURUNEN, KTM, CFA, s. 1980
Suomen kansalainen
Yhtiön hallituksen jäsen vuodesta 2021 lähtien.
Keskeinen työkokemus
Elina Tourunen on toiminut sijoitustoiminnasta vastaavana
johtajana eQ Varainhoito Oy:n Private Equity -tiimissä vuo-
desta 2020 lähtien. Vuosina 2015–2020 hän työskenteli
Euroopan Investointirahaston EIF:n palveluksessa Luxem-
burgissa, jossa hän toimi senior salkunhoitajana private
equity -tiimissä. Aiemmin hän on toiminut yritysrahoitus-
johtajana Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Eterassa ja sitä
ennen managerina EY:n transaktiotiimissä.
Keskeiset luottamustehtävät
Elina Tourunen on toiminut hallituksen jäsenenä Torna-
tor Oyj:ssa vuosina 2012–2015 ja Futurice Oy:ssa vuosina
2012–2014 sekä eQ Private Equity GP Oy:n hallituksen
puheenjohtajana vuodesta 2024. Hän on lisäksi toiminut
useassa hallituksessa äänettömänä tarkkailijana, ml. Hyd-
roline Oy ja Staffpoint Oy.
Riippumattomuus
Elina Tourunen on riippumaton yhtiöstä ja sen merkittävistä
osakkeenomistajista.
Talenom Oyj:n hallitus 31.12.2024
Nimi
Koulutus ja
syntymävuosi Päätoimi
Riippumaton
yhtiöstä
Riippumaton
merkittävistä
osakkeen-
omistajista
Osallistuminen
hallituksen
kokouksiin
vuonna 2024
Harri Tahkola
(hallituksen puheenjohtaja)
KTM, s. 1972
yrittäjä, sijoittaja,
hallitusammattilainen
Ei Ei 15/15
Olli Hyyppä
(hallituksen jäsen)
DI, s. 1969
Chief
Information Officer,
Senior Advisor
Kyllä Kyllä 15/15
Mikko Siuruainen
(hallituksen jäsen)
Tradenomi, MBA, s.
1975
yrittäjä, sijoittaja,
hallitusammattilainen
Kyllä Kyllä 15/15
Elina Tourunen
(hallituksen jäsen)
KTM, CFA,
s
. 1980
sijoitusjohtaja,
eQ Varainhoito Oy
Kyllä Kyllä 15/15
Johannes Karjula
(hallituksen jäsen)
KTM,
s
. 1988
toimitusjohtaja ja
perustaja,
Trustmary Group Oy
Kyllä Kyllä 15/15
Sampsa Laine (hallituksen jäsen
30.11.2024 saakka)
KTM, s. 1969
yrittäjä, sijoittaja ja
hallitusammattilainen
Kyllä Kyllä 11/15
Erik Tahkola
(hallituksen jäsen)
Kauppatieteiden yliop-
pilas, s. 1995
toimitusjohtaja,
Omago Oy
Kyllä Ei 15/15
7 VUOSIKATSAUS 2024
SAMPSA LAINE, KTM, s. 1969
Suomen kansalainen
Yhtiön hallituksen jäsen vuodesta 2020 lähtien. Hallituk-
sen jäsenyys päättynyt 30.11.2024.
Keskeinen työkokemus
Sampsa Laine on toiminut toimitusjohtajana Manna&Co
konsernissa huhtikuusta 2022 syyskuuhun 2023. Laine vas-
tasi digitaalisten palvelujen kehittämisestä Nordean yri-
tysasiakkaille kesästä 2017 tammikuuhun 2020 ja toimi
Nordea Suomen pankkitoiminnan varatoimitusjohtaja ja
pk-yritysliiketoiminnasta vastaavana johtajana 2014–
2017. Danske Bankissa hän toimi instituutio- ja pankki-
asiakkuuksien globaalina vetäjänä vuosina 2012–2013 ja
Markets-toimintojen Suomen maajohtajana 2007–2011.
Sivutoimisena yrittäjänä hän on toiminut vuodesta 2003
saakka.
Keskeiset luottamustehtävät
Sampsa Laine on toiminut hallituksen puheenjohtajana
Fundu Platform Oy:ssä vuodesta 2020 ja hallituksen jäse-
nenä Privanet Group Oyj:ssä kesäkuusta 2020 heinäkuu-
hun 2021. Sampsa Laine on ollut Growroad Oy:n perustaja
ja hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2013.
Riippumattomuus
Sampsa Laine on riippumaton yhtiöstä ja sen merkittävistä
osakkeenomistajista.
JOHANNES KARJULA, KTM, s. 1988
Suomen kansalainen
Yhtiön hallituksen jäsen vuodesta 2017 lähtien.
Keskeinen työkokemus
Johannes Karjula on toiminut yrittäjänä vuodesta 2010 sekä
toimitusjohtajana perustamassaan Trustmary Group Oy:ssä
vuodesta 2016 alkaen.
Keskeiset luottamustehtävät
Johannes Karjula on toiminut hallituksen puheenjohtajana
Eeroplan Oy:ssä vuodesta 2016 ja hallituksen puheen-
johtajana 2018-2022 sekä hallituksen jäsenenä vuodesta
2023 alkaen Satokausi Media Oy:ssä. Lisäksi hän on toimi-
nut hallituksen jäsenenä Trustmary Group Oy:ssä 2016-
2020, Sesonkia Oy:ssä vuodesta 2015 alkaen, Molarum
Salaojat Oy:ssä vuodesta 2015 alkaen, hallituksen jäse-
nenä vuodesta 2017 alkaen ja hallituksen puheenjohtajana
2022 alkaen Markkinointitoimisto WDS Oy:ssä sekä halli-
tuksen jäsenenä Trustmary Finland Oy:ssä vuodesta 2017
alkaen. Aiemmin hän on toiminut hallituksen jäsenenä Lea-
dFlow Oy:ssä vuosina 2014–2016.
Riippumattomuus
Johannes Karjula on riippumaton yhtiöstä ja sen merkit-
vistä osakkeenomistajista.
ERIK TAHKOLA, KAUPPATIETEIDEN YLIOPPILAS,
s
. 1995
Suomen kansalainen
Yhtiön hallituksen jäsen vuodesta 2023 lähtien.
Keskeinen työkokemus
Erik Tahkola on toiminut Ducap Oy:n toimitusjohtajana vuo-
desta 2019 alkaen sekä Omago Oy:n toimitusjohtajana
keväästä 2022 alkaen. Erik Tahkola on toiminut Talenomin
palveluksessa vuosien 2011–2020 aikana useissa eri teh-
tävissä muun muassa myyntilaskutuksen ja palkanlasken-
nan yksiköissä.
Keskeiset luottamustehtävät
Erik Tahkola on toiminut Suomen Padelkeskus Oy:n halli-
tuksen jäsenenä vuodesta 2020 alkaen sekä Ducap Oy:n
hallituksen jäsenenä 2019 alkaen. Lisäksi hän on hallituk-
sen jäsenenä kuudessa eri urheiluliiketoimintaa harjoitta-
vassa yhtiössä.
Riippumattomuus
Erik Tahkolan katsotaan olevan riippumaton yhtiöstä, mutta
hänen ei katsota olevan riippumaton merkittävistä osak-
keenomistajista.
TOIMITUSJOHTAJA
Toimitusjohtaja vastaa Talenomin juoksevasta hallinnosta
osakeyhtiölain sekä hallituksen antamien ohjeiden, mää-
räysten ja valtuutusten mukaisesti ja varmistaa, että yhtiön
kirjanpito on lain mukainen ja että yhtiön varainhoito on jär-
jestetty luotettavalla tavalla. Toimitusjohtaja raportoi hal-
litukselle. Toimitusjohtaja myös ohjaa ja valvoo Talenomin
ja sen liiketoimintojen toimintaa, vastaa päivittäisestä ope-
ratiivisesta johtamisesta ja strategian toteutuksesta sekä
valmistelee hallituksen käsittelyyn menevät asiat ja vas-
taa niiden täytäntöönpanosta.
TOIMITUSJOHTAJA 2024
Yhtiön toimitusjohtajana toimii KTM Otto-Pekka Huhtala
(s. 1980). Huhtala on toiminut toimitusjohtajana vuodesta
2019. Huhtala on työskennellyt Talenomissa eri tehtävissä
vuodesta 2002. Ennen toimitusjohtajuuttaan hän toimi pit-
kään yhtiössä johtoryhmän jäsenenä ja tilitoimistopalvelui-
den johtajana vastaten tilitoimistoliiketoiminnan palvelutuo-
tannosta sekä kirjanpidon tuotantolinjan kehityksestä. Hän
on valmistunut Vaasan yliopistosta kauppatieteiden mais-
teriksi pääaineenaan tuotantotalous.
MUU JOHTO
Johtoryhmä avustaa toimitusjohtajaa muun muassa strate-
gian, toimintaperiaatteiden ja yhtiön yhteisten asioiden val-
mistelussa. Johtoryhmän puheenjohtajana toimii Talenomin
toimitusjohtaja.
JOHTORYHMÄ VUONNA 2024
Vuonna 2024 yhtiön johtoryhmään kuuluivat
toimitusjohtaja Otto-Pekka Huhtala (KTM, s. 1980), yhti-
ön palveluksessa vuodesta 2002 ja johtoryhmässä vuo-
desta 2003, toimitusjohtajana vuodesta 2019
varatoimitusjohtaja Antti Aho (KTM, KLT, s. 1979), yhti-
ön palveluksessa vuodesta 2003 ja johtoryhmässä vuo-
desta 2017
henkilöstöjohtaja Juho Ahosola (tradenomi, hallintotie-
teiden maisteri, finanssioikeus, s. 1988), yhtiön palveluk-
sessa vuodesta 2013 ja johtoryhmässä vuodesta 2019
talousjohtaja Matti Eilonen (tradenomi, s. 1976), yhti-
ön palveluksessa vuodesta 2002 ja johtoryhmässä vuo-
desta 2022
kaupallinen johtaja Olli Lätti (diplomi-insinööri, s. 1979),
yhtiön palveluksessa vuodesta 2020 ja johtoryhmässä
vuodesta 2022 30.10.2024 saakka
palveluliiketoiminnasta vastaava johtaja Marika Aho (ta-
loushallinnon merkonomi, s. 1976), yhtiön palvelukses-
sa 2004–2015 sekä uudelleen 2019 alkaen ja johtoryh-
mässä vuodesta 2023
markkinointijohtaja Valtter Tahkola (kauppatieteiden yli-
oppilas, s. 1998), yhtiön palveluksessa vuodesta 2022
ja johtoryhmässä vuodesta 2024
Kaikki johtoryhmän jäsenet ovat Suomen kansalaisia.
8 VUOSIKATSAUS 2024
3. SISÄINEN VALVONTA JA TARKASTUS
SEKÄ RISKIENHALLINTA
RISKIENHALLINTA
Riskienhallinta on Talenomissa osa yhtiön sisäistä valvon-
taa ja tarkastusprosessia. Yhtiössä on hallituksen hyväk-
symä riskienhallintapolitiikka, joka tukee strategisten ja lii-
ketoiminnallisten tavoitteiden saavuttamista, ja joka turvaa
toiminnan jatkuvuuden kaikissa olosuhteissa. Kyky kantaa
riskejä ja hallita niitä tehokkaasti ovat liiketoiminnan menes-
tyksen ja omistaja-arvon luomisen kannalta keskeisessä
asemassa.
Hallituksen hyväksymän riskienhallintapolitiikan mukaisesti
riskeihin varautuminen ja niiden tunnistaminen ovat jatku-
vaa ja järjestelmällistä toimintaa, josta vastuu on liiketoimin-
tajohdolla. Johto vastaa riittävien toimenpiteiden määrittä-
misestä, toteuttamisesta sekä toimenpiteiden toteutumisen
seurannasta osana normaalia toiminnan ohjausta.
Riskienhallintaa hallinnoi Chief Compliance Officer, joka rapor
-
toi konsernin toimitusjohtajalle. Yhtiön hallitukselle esitetään
vähintään kerran vuodessa jatkuvasta riskeihin varautumisesta
erillään oleva kartoitus riskeistä ja epävarmuustekijöistä, jonka
myötä hallitus määrittelee riskeihin varautumiseen ohjaavat
toimenpiteet. Yhtiö esittää tilinpäätöksen yhteydessä kulloin-
kin tunnistamansa keskeisimmät riskit.
Hallitus voi perustaa valiokuntia, mikäli Talenomin toiminnan laajuus tai hallituksen tehtävien tehokas hoitaminen tätä edellyttää.
Hallitus ei perustanut valiokuntia vuonna 2024.
TOIMITUSJOHTAJAN JA JOHTORYHMÄN SUORAT JA VÄLILLISET OSAKEOMISTUKSET 31.12.2024
Nimi
Osakkeet, kpl
31.12.2024
Osapalkkiojärjestelmän
ja optio-ohjelmien nojalla
ansaittavissa olevat
osakkeet (enintään), kpl
Omistusosuus osake-
kannasta, 31.12.2024
Osakepalkkiojärjestelmän
ja optio-ohjelmien nojalla
ansaittavissa olevien osakkeiden
osuus osakekannasta
Otto-Pekka Huhtala 392 535 195 000 0,86 % 0,43 %
Antti Aho 144 052 136 000 0,32 % 0,30 %
Juho Ahosola 25 559 118 000 0,06 % 0,26 %
Matti Eilonen 100 712 83 000 0,22 % 0,18 %
Olli Lätti 0 0 0,00 % 0,00 %
Valtter Tahkola 58 428 1 000 0,13 % 0,00 %
Marika Aho 2 675 70 000 0,01 % 0,15 %
SISÄINEN VALVONTA JA TARKASTUS
Yhdessä riskienhallinnan kanssa sisäisellä valvonnalla seu-
rataan yhtiössä sitä, että yhtiö toimii tehokkaasti, sen jul-
kaisema tieto on ajantasaista ja luotettavaa ja että voi-
massa olevia säännöksiä noudatetaan. Sisäisen valvonnan
tavoitteena on varmistaa Talenomin toiminnan tehokkuus
ja kannattavuus, tiedon luotettavuus sekä yhteensopivuus
sovellettavien säädösten ja toimintaperiaatteiden kanssa.
Sisäinen valvonta pyrkii parantamaan hallituksen ohjaus-
tehtävän toteutumista. Vastuu valvonnan järjestämisestä
kuuluu hallitukselle ja toimitusjohtajalle.
Hallituksella on päävastuu yhtiön taloudellisen aseman ja
varainhoidon valvonnasta. Johtoryhmä ja hallitus seuraa-
vat kuukausittain Talenomin taloudellista tilannetta ja kehi-
tystä, ja tiedot julkistetaan Talenomin tiedonantopolitiikan
mukaisesti. Hallitukselle kuukausittain toimitettava raportti
on keskeinen osa yhtiön taloudellista valvontaa. Kuukausi-
raportti on verrattain laaja, millä varmistetaan hallituksen
jatkuva tiedonsaanti yhtiön toiminnan, taloudellisen aseman
ja strategisten tavoitteiden edistymisen osalta. Raportointi
tukee toimintojen kontrollien kehittämistä, seuraa kontrol-
lien riittävyyttä ja tehokkuutta.
Taloudellisen valvonnan lähtökohtana on, että mahdolli-
set poikkeavuudet kyetään havaitsemaan riittävän ajoissa.
Lisäksi taloudelliseen raportointiin liittyvän sisäisen val-
vonnan tavoitteena on varmistaa, että Talenomin toiminta
on tuloksellista ja että päätöksenteko perustuu oikeaan ja
luotettavaan tietoon ja riittävään liiketoimintariskien tun-
nistamiseen. Sisäisen valvonnan avulla varmistetaan myös,
että taloudellinen raportointi noudattaa yleisesti hyväksyt-
tyjä tilinpäätöksen laadintaperiaatteita sekä voimassa ole-
via lakeja ja määräyksiä. Hallituksen vastuulla on varmistaa,
että laskentatoimen ja taloushallinnon sisäinen valvonta on
järjestetty asianmukaisesti. Lisäksi hallitus vastaa taloudel-
lisen raportointiprosessin valvonnasta.
Yhtiö soveltaa tilinpäätösstandardeja yhteisin kirjauspe-
riaattein ja raportointistandardein konsernin taloushallin
-
toyksikössä. Taloushallintoyksiköstä vastaa talousjohtaja,
yhdessä group financial controllerin ja laskentapäällikön
kanssa. Näin ollen myös talousjohtaja, group financial
controller ja laskentapäällikkö ovat osaltaan valvontavas-
tuussa lainsäädännön ja konsernin ohjeiden noudattami-
sesta. Talousjohtaja raportoi mahdollisista havainnoista toi
-
mitusjohtajalle ja hallitukselle.
Yhtiö ei ole katsonut tarpeelliseksi perustaa tarkastus-
valiokuntaa. Ottaen huomioon toiminnan laajuuden yhtiö
ei myöskään ole katsonut tarpeelliseksi järjestää erillis
sisäisen tarkastuksen organisaatiota. Vastuu tarkastusva-
liokunnalle ja sisäiselle tarkastukselle kuuluvista tehtävistä
kuuluu yhtiön hallitukselle, ja hallitus arvioi näiden tarpeel-
lisuutta vuosittain. Hallitus määrittää vuosittain tilintarkas-
tussuunnittelun yhteydessä erityiset painopistealueet, joihin
tarkastusta on kulloinkin tarkoituksenmukaista kohdistaa.
4. MUUT TIEDOT
SISÄPIIRI
Sisäpiiriä koskevissa asioissa Talenom noudattaa sovellet-
tavan lainsäädännön lisäksi Nasdaq Helsinki Oy:n antamaa
sisäpiiriohjetta sekä Talenomin hallituksen vahvistamaa
omaa sisäpiiriohjettaan. Talenom julkistaa mahdollisim-
man pian sillä olevan Talenomia suoraan koskevan sisä-
piiritiedon yhtiön tiedonantopolitiikan mukaisesti. Jos yhtiö
kuitenkin päättää lykätä sisäpiiritiedon julkistamista, se
perustaa kyseessä olevaa sisäpiiritietoa koskevan hanke-
kohtaisen sisäpiiriluettelon. Yhtiö noudattaa markkinoiden
väärinkäyttöasetuksen mukaista lykkäysmenettelyä sisäpii-
ritiedon lykkäämisessä. Sisäpiiriluetteloon merkitään viipy-
mättä sellaiset henkilöt, joilla on pääsy Talenomia koske-
vaan sisäpiiritietoon.
Yhtiön ilmoitusvelvollisiin johtohenkilöihin kuuluvat joh-
toryhmän ja hallituksen jäsenet. Ilmoitusvelvollisten hen-
kilöiden sekä heidän Markkinoiden väärinkäyttöasetuk-
sen mukaiseen lähipiiriinsä kuuluvat tahot ovat velvollisia
ilmoittamaan yhtiölle ja Finanssivalvonnalle kaikki mainit-
tujen henkilöiden omaan lukuunsa tehdyt yhtiön osakkeisiin
HALLITUKSEN JÄSENTEN SUORAT JA VÄLILLISET OSAKEOMISTUKSET 31.12.2024
Nimi Osakkeet, kpl 31.12.2024 Osuus osakekannasta, 31.12.2024
Harri Tahkola (hallituksen puheenjohtaja) 7 905 863 17,33 %
Olli Hyyppä (hallituksen jäsen) 60 000 0,13 %
Mikko Siuruainen (hallituksen jäsen) 604 716 1,33 %
Elina Tourunen (hallituksen jäsen) 125 0,00 %
Johannes Karjula (hallituksen jäsen) 2 812 0,01 %
Sampsa Laine (hallituksen jäsen) 12 000 0,03 %
Erik Tahkola (hallituksen jäsen) 49 520 0,11 %
9 VUOSIKATSAUS 2024
tai vieraan pääoman ehtoisiin rahoitusvälineisiin tai niihin
liittyviin johdannaisiin tai muihin rahoitusvälineisiin liittyvät
liiketoimet viipymättä ja viimeistään kolme työpäivää liike-
toimen toteuttamisen jälkeen.
Yhtiön liikkeeseen laskemien rahoitusvälineiden, kuten
yhtiön osakkeen lisäksi ilmoitusvelvollisuus voi koskea esi-
merkiksi vakuutuskuoressa tehtyjä liiketoimia tai liiketoi-
mia rahastotuotteilla, kun yhtiön rahoitusvälineen paino-
arvo korituotteessa on yli 20 %. Hankintojen ja luovutusten
lisäksi ilmoitettavat liiketoimet voivat olla esimerkiksi pant-
tauksia, lahjoituksia tai perintösaantoja.
Ilmoitusvelvollisuus syntyy sen jälkeen, kun liiketoimien
kokonaismäärä on saavuttanut 5 000 euron raja-arvon
kalenterivuoden aikana. Ilmoitusvelvollisuuden täyttämi-
nen on aina ilmoitusvelvollisen itsensä vastuulla ja myös
silloin, kun hänen rahoitusvälineidensä hoito on annettu toi-
sen henkilön, esimerkiksi salkunhoitajan, tehtäväksi.
Yhtiö julkistaa vastaanottamansa liiketoimi-ilmoitukset
pörssitiedotteella viipymättä ja viimeistään kahden työ-
päivän kuluessa siitä, kun on vastaanottanut ilmoituksen.
Talenom noudattaa suljetun ikkunan periaatetta ennen
tulosjulkistuksiaan. Suljetun ikkunan aikana Talenomissa
johtotehtävissä toimivat henkilöt (hallituksen jäsenet ja
toimitusjohtaja tai näiden sijaiset sekä johtoryhmän jäse-
net) tai taloudelliseen raportoinnin valmisteluun osallis-
tuvat henkilöt tai edellä mainittujen määräysvallassa tai
edunvalvonnassa olevat henkilöt tai arvopaperimarkkina-
lain 2 luvun 4 §:ssä tarkoitetut määräysvaltayhteisöt eivät
saa käydä kauppaa yhtiön liikkeelle laskemilla rahoitusvä-
lineillä 30 vuorokauteen ennen yhtiön liiketoimintakatsa-
uksen, osavuosikatsauksen tai tilinpäätöstiedotteen jul-
kistamista. Yhtiö suosittelee, että myös edellä mainittujen
suljetun ikkunan piirissä olevien tahojen lähipiiri noudattaisi
suljettua ikkunaa vastaavaa kaupankäyntirajoitusta. Lisäksi
yhtiön suosittelee, että johtohenkilöt tekevät yhtiön liikkee-
seen laskemiin arvopapereihin ja muihin rahoitusvälineisiin
pitkäaikaisia sijoituksia.
LÄHIPIIRI
Talenom noudattaa voimassa olevia määräyksiä sekä lista-
yhtiöiden hallinnointikoodin 2025 suosituksia lähipiiritoi-
mien seurannasta ja arvioinnista.
Talenomin lähipiiriohjeen tarkoituksena on varmistaa riittä-
vällä tavalla lähipiiritoimen markkinaehtoisuus sekä edulli-
suus yhtiön liiketoiminnalle sellaisissa liiketoimissa, joissa
on mukana yhtiön lähipiiriin kuuluvia tahoja. Yhtiö arvioi ja
seuraa, että tehtävät lähipiiriliiketoimet ovat kokonaisuu-
tena yhtiön edun mukaisia ja että mahdolliset eturistiriidat
tulevat asianmukaisesti huomioon otetuiksi yhtiön päätök
-
senteossa. Lähipiiritoimia koskeva valmistelu, päätöksen-
teko sekä yksittäisten liiketoimien arviointi ja hyväksyntä on
järjestettävä esteellisyyssäännökset ja asianmukainen pää-
töksentekotaho huomioon ottaen. Talenomin hallitus päät-
tää merkittävistä lähipiiritoimista, eli lähipiirin kanssa teh
-
tävistä sellaisista sopimuksista tai muista oikeustoimista,
jotka eivät ole yhtiön tavanomaista liiketoimintaa tai joita ei
toteuteta tavanomaisin kaupallisin ehdoin. Lähipiiriohjeiden
periaatteita noudatetaan koko konsernissa ja kaikkia kon-
serniyhtiöitä koskevassa päätöksenteossa. Talenomin lähi-
piiriin kuuluvat sen tytäryhtiöt, yhtiön johdon avainhenkilöt
sisältäen hallituksen, toimitusjohtajan ja konsernin johto-
ryhmän, sekä heidän perheenjäsenensä. Lähipiiriin kuuluvat
myös sellaiset yritykset, joihin edellä mainituilla henkilöillä
on yksin tai yhdessä oman lähipiirinsä kanssa määräysvalta.
Talenom pitää ajantasaista lähipiiriluetteloa yhtiön ja sen
lähipiirin kesken tehtävistä lähipiiritoimista, niiden osapuo-
lista ja keskeisistä ehdoista. Luetteloon merkittävät tiedot
kerätään yhtiön lähipiiriin kuuluvilta henkilöiltä itseltään
vuosittain. Yhtiö raportoi lähipiiritoimista säännöllisesti
vuosittain tilinpäätöksessään. Yhtiö esittää lain edellyttä-
miä tietoja toimintakertomuksessa ja tilinpäätöksen liite-
tiedoissa. Lisäksi yhtiö julkistaa tarvittaessa lähipiiritoimet
markkinoiden väärinkäyttöasetuksen, arvopaperimarkkina-
lain ja pörssin sääntöjen mukaan.
SIJOITTAJAVIESTINTÄ JA TIEDOTTAMINEN
Talenomin viestinnän tavoitteena on varmistaa, että kai-
killa markkinaosapuolilla on samanaikaisesti ja viivytyk
-
settä käytössään olennaiset ja riittävät tiedot Talenomin
rahoitusvälineiden, kuten sen osakkeen, hinnan määrit-
miseksi. Yhtiön tavoitteena on tuottaa jatkuvasti johdonmu-
kaista, luotettavaa, riittävää ja ajantasaista tietoa markki-
noille sen varmistamiseksi, että pääomamarkkinaosapuolilla
olisi mahdollisimman avoin ja selkeä kuva yhtiöstä, jonka
perusteella yhtiön taloudellista tilannetta ja rahoitusväli-
neiden hintoja voidaan arvioida. Yhtiön antamat tiedot jul-
kistetaan pääomamarkkinoille ja muille keskeisille sidos-
ryhmille samanaikaisesti.
Talenom noudattaa viestinnässään arvopaperimarkkinalain
ja osakeyhtiölain yhtäläisen informaation saatavuuden tasa-
puolisuuden periaatetta sekä Nasdaq Helsinki Oy:n sään-
töjä. Talenomin viestintä perustuu tosiasioihin: viestinnässä
annetaan totuudenmukainen kuva yhtiön toiminnasta, toi-
mintaympäristöstä, strategiasta, tavoitteista ja taloudellisesta
suorituskyvystä. Viestinnän yleisinä periaatteina ovat läpinä-
kyvyys, avoimuus, rehellisyys, tasapuolisuus ja aktiivisuus.
Talenom viestii johdonmukaisesti sekä myönteisistä että kiel-
teisistä asioista samanaikaisesti kaikille sidosryhmilleen.
Talenom julkaisee pörssitiedotteet Nasdaq Helsingin kautta
keskeisille tiedotusvälineille suomeksi ja englanniksi ja tar-
vittaessa muilla kielillä. Kaikki tiedotteet julkaistaan saman-
aikaisesti myös yhtiön verkkosivuilla. Tiedotteiden lisäksi
Talenomin sijoittajasivut investors. talenom.com/fi ovat tär-
kein yhtiön toimintaa ja taloutta koskevien tietojen viestintäka-
nava ajantasaisen tiedon välittämisessä kaikille sidosryhmille.
TILINTARKASTUS
Yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiökokous valitsee yhden var-
sinaisen tilintarkastajan, jonka tulee olla Keskuskauppa-
kamarin hyväksymä tilintarkastusyhteisö. Tilintarkastajan
toimikausi päättyy vaalia seuraavan varsinaisen yhtiöko-
kouksen päättyessä.
Tilintarkastuksen tehtävänä on todentaa, että tilinpäätös
antaa oikeat ja riittävät tiedot yhtiön tuloksesta ja talou-
dellisesta asemasta tilikaudella. Yhtiön tilintarkastaja antaa
yhtiön osakkeenomistajille lain edellyttämän tilintarkastus-
kertomuksen yhtiön vuositilinpäätöksen yhteydessä. Tili-
kauden aikana suoritetusta tarkastuksesta raportoidaan
hallitukselle. Tilintarkastaja ja hallitus tapaavat vähintään
kerran vuodessa.
TILINTARKASTUS VUONNA 2024
Vuoden 2024 varsinainen yhtiökokous valitsi yhtiön tilin-
tarkastajaksi tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab:n, päävas-
tuullisena tilintarkastajanaan KHT Juho Rautio.
Konsernin maksamat palkkiot tilintarkastajille vuonna 2024
olivat tilintarkastuksen osalta 218 tuhatta euroa, josta
KPMG Oy Ab:n osuus oli 168 tuhatta euroa, todistusten ja
lausuntojen osalta 45 tuhatta euroa sekä muiden palvelui-
den osalta 62 tuhatta euroa.
10 VUOSIKATSAUS 2024
Palkitsemisraportti 2024
1. JOHDANTO
Talenom Oyj noudattaa 1.1.2025 alkaen Arvopaperimark-
kinayhdistys ry:n julkaisemaa Suomen listayhtiöiden hal-
linnointikoodia 2025 kokonaisuudessaan. Hallinnointikoodi
on saatavilla Arvopaperimarkkinayhdistyksen internet-si-
vuilla osoitteessa www.cgfinland.fi. Hallinnointikoodin
lisäksi Talenom Oyj:n päätöksenteossa ja hallinnossa nou-
datetaan Suomen osakeyhtiölakia, arvopaperimarkkinalain-
säädäntöä ja muita julkisesti noteerattuja yhtiöitä koskevia
säännöksiä. Talenom Oyj:n yhtiöjärjestystä sekä Nasdaq
Helsinki Oy:n sääntöjä ja määräyksiä.
Tämä palkitsemisraportti on nähtävillä myös yhtiön inter-
netsivuilla osoitteessa investors.talenom.com/fi. Osakeyh-
tiölain ja yhtiöjärjestyksen mukaisesti Talenomin hallinnon
ja toiminnan ylin vastuu on Talenomin toimielimillä, joita
ovat yhtiökokous, hallitus ja toimitusjohtaja.
Talenom Oyj:n palkitsemispolitiikassa esitetään periaatteet
sekä päätöksentekoprosessit hallituksen sekä toimitusjoh-
tajan palkitsemiselle ja toimisopimuksen keskeisille ehdoille.
Yhtiön palkitsemisperiaatteet koskevat yhtiön koko henki-
löstöä. Palkitsemisen läpinäkyvyys, markkinalähtöisyys sekä
hyvästä suorituksesta palkitseminen ovat keskeisiä periaat-
teita palkitsemisessa. Yhtiön palkitsemispolitiikka koskee
yhtiön hallitusta ja toimitusjohtajaa. Yhtiön palkitsemispoli-
tiikan tavoitteena on kannustaa ja palkita johtoa yhtiön kul-
loisenkin strategian mukaisesta toiminnasta sekä motivoida
ponnistelemaan Talenom-konsernin menestyksen eteen.
Toimiva ja kilpailukykyinen palkitseminen on olennainen
väline kyvykkään johdon palkkaamiseksi yhtiöön, mikä puo-
lestaan edistää yhtiön taloudellista menestystä ja hyvän hal-
linnoinnin toteuttamista. Palkitseminen tukee yhtiön aset-
tamien tavoitteiden ja yhtiön strategian toteutumista sekä
pitkän aikavälin tuloksellisuutta.
Palkitsemispolitiikan mukainen palkitseminen koostuu seu-
raavista osista:
Peruspalkka ja työsuhde-etuudet, joissa Talenom noudat-
taa paikallisia markkinakäytäntöjä, lakeja ja määräyksiä
Lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmä, jonka tarkoituk-
sena on ohjata yksilön ja organisaation suoritusta sekä
tukea strategisten hankkeiden nopeaa toteuttamista
Pitkän aikavälin palkkiojärjestelmä, joka on tarkoitettu
avainhenkilöiden sitouttamiseen. Pitkän aikavälin kan-
nustimilla pyritään sitouttamaan johtoa sekä yhdenmu-
kaistamaan heidän etunsa yhtiön osakkeenomistajien
edun kanssa.
Palkitsemisen kehittyminen suhteessa
yhtiön taloudelliseen kehitykseen
Seuraavissa taulukossa ja kaavioissa esitetään hallituksen
ja toimitusjohtajan palkkioiden kehitys verrattuna konsernin
työntekijöiden keskimääräisen palkitsemisen kehitykseen
ja konsernin taloudelliseen kehitykseen viideltä edellisel
tilikaudelta. Talenomin palkitsemispolitiikan mukaisesti osa
toimitusjohtajan palkitsemisesta muodostuu lyhyen ja pit-
kän aikavälin kannustimista, jotka ovat yhteydessä liiketoi-
minnan tulokseen. Vuoden 2023 toimitusjohtajan palkkiota
on nostanut vuoden osakepalkkio-ohjelman 2020-2024
ensimmäisen ansaintajakson 2020-2023 päättyminen.
2016 ja 2019 myönnetyt optiot ja yhtiön voimakas osa-
kekurssin nousu on vaikuttanut nousevasti pitkän aikavä-
lin palkkiotason kehitykseen vuosina 2018-2020 (optioi-
den 2016A, 2016B ja 2016C merkinnät) ja vuonna 2022
(optioiden 2019 merkintä). Hallituksen palkkiotasoa on nos-
tanut vuonna 2020 ja vuonna 2023 hallituksen jäsenmää-
rän nousu yhdellä ja palkkioiden nousu.
1000 EUR 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Hallituksen vuosipalkkiot 134 132 182 192 192 224 228
Toimitusjohtajan vuosipalkkiot 212 409 712 231 1004 317 290
Keskimääräinen palkkakehitys konsernissa 1000 €/hlö *) 37 38 38 39 40 42 42
Muutos 1 % 2 % 0 % 4 % 2 % 3 % 1 %
Keskimääräinen palkkakehitys Suomessa 1000 €/hlö *) 39 40 44 45
Muutos 2 % 9 % 3 %
Keskimääräinen palkkakehitys Ruotsissa 1000 €/hlö *) 41 41 40 41
Muutos 1 % -3 % 4 %
Keskimääräinen palkkakehitys Espanjassa 1000 €/hlö *) 37 39 35 33
Muutos 6 % -10 % -5 %
PALKITSEMISEN KEHITTYMINEN
YHTIÖN TALOUDELLINEN KEHITYS
1000 EUR
* Talenomin keskimääräinen palkkakehitys on laskettu jakamalla palkat ja palkkiot keskimääräisellä työaikakorjaamatto-
malla henkilömäärällä tilikauden aikana
0
20 000
40 000
60 000
80 000
100 000
120 000
140 000
2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
11 417
11 107
15 266
14 763
12 881
10 409
8 545
126 231
121 728
102 107
82 808
65 161
57 955
48 871
Konsernin liikevaihto Konsernin vertailukelpoinen liikevoitto
11 VUOSIKATSAUS 2024
Nimi Vuosipalkkiot Muut taloudelliset etuudet Yhteensä
Harri Tahkola (hallituksen puheenjohtaja) 72 000 72 000
Olli Hyyppä (hallituksen jäsen) 26 400
26 400
Mikko Siuruainen (hallituksen jäsen) 26 400 26 400
Elina Tourunen (hallituksen jäsen) 26 400
26 400
Johannes Karjula (hallituksen jäsen) 26 400 26 400
Sampsa Laine (hallituksen jäsen) 24 200 24 200
Erik Tahkola (hallituksen jäsen) 26 400
26 400
Yhteensä 228 200
228 200
HALLITUKSEN JÄSENILLE MAKSETUT PALKKIOT 1.1.2024-31.12.2024
Hallituksen jäsenet eivät ole osallisia yhtiön osakeperusteisissa palkitsemisjärjestelmissä, eikä hallituspalkkioita makseta
yhtiön osakkeina.
2. HALLITUKSEN PALKKIOT
Yhtiökokous päättää hallituksen jäsenille maksettavista
palkkioista yhdeksi toimikaudeksi kerrallaan hallituksen
tekemän ehdotuksen perusteella. Päätöksen hallituksen
jäsenten palkitsemisesta on perustuttava yhtiökokoukselle
esitettyyn ja voimassa olevaan palkitsemispolitiikkaan.
Vuoden 2024 varsinainen yhtiökokous päätti 14.3.2024
hallituksen puheenjohtajalle maksettavaksi palkkioksi 6 000
euroa kuukaudessa ja hallituksen jäsenille 2 200 euroa kuu-
kaudessa. Lisäksi päätettiin, että hallituksen jäsenten mat-
kakulut korvataan yhtiön matkustussäännön mukaisesti.
3. TOIMITUSJOHTAJAN PALKITSEMINEN
Toimitusjohtajan palkitsemisesta ja toimitusjohtajan toi-
misopimuksen ehdoista päättää hallitus yhtiökokoukselle
esitetyn ja voimassa olevan palkitsemispolitiikan puitteissa.
Yhtiön toimitusjohtajana toimii Otto-Pekka Huhtala. Toimi-
tusjohtajasopimuksen mukaisesti toimitusjohtaja toimii teh-
tävässään toistaiseksi ja sopimuksessa noudatettava irti-
sanomisaika on kaksi kuukautta. Toimitusjohtajan palkasta
maksetaan normaali työeläkelainsäädännön alainen työelä-
kemaksu. Toimitusjohtajalle ei makseta lisäeläkemaksuja.
Kiinteä palkanosa
Toimitusjohtajan kiinteä palkanosa koostuu kuukausipal-
kasta ja luontaiseduista. Vuosipalkka vuonna 2024 luontai-
sedut mukaan lukien olivat 231 382,00 euroa, josta luon-
taisedut olivat 240,00 euroa.
Lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmä
Toimitusjohtaja on muun johtoryhmän tavoin oikeutettu joh-
toryhmän suoritepalkkioon ennalta määrättyjen kriteerien
täyttyessä.
Kriteereissä otetaan huomioon yhtiön liikevaihto, käyttökate,
liikevoitto, asiakaspysyvyys, toiminnan tehokkuus, henkilös-
tötyytyväisyys, tuotekehityksen edistyminen sekä tuoteryh-
mäkohtainen kasvu. Tämän lisäksi hallitus arvioi erikseen
toimitusjohtajan suoriutumista tehtävässään ja päättää toi-
mitusjohtajalle maksettavasta erillisestä suoritepalkkiosta.
Hallitus asetti liikevaihdon ja liikevoiton toimitusjohtajan
vuoden 2024 lyhyen aikavälin kannustimen ansaintakritee-
reiksi. Molemmissa oli saavutettava minimiarvot. Painoarvot
näillä molemmilla oli 50 %. Vuonna 2024 ei maksettu 2023
tulokseen perustuvaa lyhyen aikavälin suoritepalkkiota.
Pitkän aikavälin kannustinjärjestelmät
Pitkän aikavälin tulospalkkion tarkoitus on kannustaa toi-
mitusjohtajaa työskentelemään pitkällä aikavälillä omista-
ja-arvoa lisäten ja sitouttaa toimitusjohtajaa entisestään
yhtiöön. Toimitusjohtaja Otto-Pekka Huhtala on mukana
osakepalkkiojärjestelmässä 2020-2024 ja 2024-2025 sekä
optio-ohjelmissa 2021, 2022 ja 2023. Vuosien 2021-2023
tulosten perusteella toimitusjohtajalle maksettiin vuonna
2024 osakepalkkiona brutto-osakkeita 10 750 kpl.
Osakepalkkiojärjestelmät OPJ 2024-2025 OPJ 2021-2023
Toimitusjohtajalle allokoitujen
osakkeiden enimmäismäärä 40 000 25 000
Ansaintakriteerit (painoarvo) Konsernin liikevaihto (25%) Konsernin liikevaihto (50 %)
Liikevoitto (25%) Liikevoitto (30 %)
Strategian toteuttaminen (50 %) Strategisten hankkeiden toteutuminen (20 %)
Osakkeiden luovutusvuosi 2026 2024
Toimitusjohtajan palkitseminen tilikaudella
1000 eur
Kiinteä vuosipalkka
(sis.luontaisedut)
Maksettu lyhyen aikavälin
kannustinpalkkio
Osakepalkkio- tai
optioperusteinen palkkio Palkitseminen yhteensä
Toimitusjohtaja 231 382 0 58 555 289 937
80 % 0 % 20 %
12 VUOSIKATSAUS 2024
Hallituksen toimintakertomus
MARKKINAKATSAUS
Yritysten rakenne- ja tilinpäätöstilaston tilastoyksiköiden
joukko laajentui tilastovuodesta 2021 alkaen. Tilastoyksi-
köiden rajauksesta on poistettu toiminta-aikaa sekä yritysten
kokoa koskeneet rajoitukset. Tilastointimuutoksen myötä yri-
tysten lukumäärä on kasvanut merkittävästi. Vaikutus muihin
muuttujiin kuin yritysten lukumäärään on pääosin hyvin pieni.
Tilitoimistopalveluiden markkina on perinteisesti ollut var-
sin vakaa ja defensiivinen. Markkina on kasvanut Suomessa
lähes joka vuosi vuodesta 2001 lähtien Suomen bruttokan-
santuotteen ajoittaisesta supistumisesta huolimatta. Tilas-
tokeskuksen mukaan Suomen tilitoimistomarkkinan keski-
määräinen liikevaihdon vuosikasvu aikavälillä 2001–2023
oli 5,1 prosenttia.
Tilastokeskuksen mukaan Suomen kirjanpito- ja tilinpää-
töspalveluiden markkina oli noin 1 413 (1 310) miljoonaa
euroa vuonna 2023. Talenomin markkinaosuus oli liikevaih-
dolla mitattuna 6,2 (6,2) prosenttia. Kirjanpito- ja tilinpää-
töstoimialan liikevaihto kasvoi 7,9 (5,0) prosenttia vuonna
2023 edellisvuoteen verrattuna.
Suomen tilitoimistomarkkina on pirstaloitunut. Tilasto-
keskuksen mukaan alalla oli vuonna 2023 yrityksiä 6 261
(vuonna 2022: 6 196), ja keskimääräinen yrityksen koko
oli 2,2 (2,1) työntekijää. Tilitoimistomarkkinoilla on paljon
yhden hengen toimistoja ja sivutoimisia yrittäjiä.
Ruotsin tilitoimistomarkkina on arviomme mukaan noin 2 mil-
jardia euroa, Espanjan noin 10 miljardia euroa ja Italian noin
12 miljardia euroa. Ruotsi on tilitoimistoalan digitalisaatiossa
Suomea jäljessä, mutta selvästi Espanjaa ja Italiaa edellä.
Euroopassa tehtiin vuoden 2022 aikana päätöksiä verkko-
laskudirektiivin pakollisesta käyttöönotosta tuleville vuo-
sille, minkä arvioidaan kiihdyttävän alan digitalisaatiokehi-
tystä. Esimerkiksi tämänhetkisen tiedon mukaan Espanjassa
yli 8 miljoonan euron liikevaihdon yritysten tulee ottaa verk
-
kolaskutus käyttöön vuoden 2025 aikana, ja kaikkien yritys
-
ten vuosien 2026 ja 2027 aikana.
Tilitoimistoala on murroksessa, jota ajavat digitalisaatio,
ulkoistaminen, palvelutarjonnan laajentuminen ja konsul-
toinnin merkityksen kasvaminen, työnteon murros sekä lain-
säädännön muutokset. Toimialan murros tulee hiljalleen
konsolidoimaan markkinaa.
Konserni 1–12/2024 1–12/2023 Muutos, %
Liikevaihto, 1 000 euroa 126 231 121 728 3,7 %
Liikevaihdon kasvu, % 3,7 % 19,2 %
Käyttökate, 1 000 euroa 34 754 31 884 9,0 %
Käyttökate liikevaihdosta, % 27,5 % 26,2 %
Liikevoitto, 1 000 euroa 11 417 7 948 43,6 %
Liikevoitto liikevaihdosta, % 9,0 % 6,5 %
Vertailukelpoinen liikevoitto, 1 000 euroa *) 11 417 11 107 2,8 %
Vertailukelpoinen liikevoitto liikevaihdosta, % 9,0 % 9,1 %
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), %
(rullaava 12 kk) 7,8 % 6,0 %
Liiketoiminnan rahavirta, 1 000 euroa 29 225 28 628 2,1 %
Korolliset nettovelat, 1 000 euroa 87 618 75 843 15,5 %
Nettovelkaantumisaste, % 161,1 % 135,9 %
Omavaraisuusaste, % 30,6 % 31,8 %
Nettoinvestoinnit, 1 000 euroa 22 724 39 944 -43,1 %
Likvidit varat, 1 000 euroa 8 669 10 254 -15,5 %
Osakekohtainen tulos, euroa 0,13 0,07 80,0 %
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana 45 472 919 45 175 668 0,7 %
Nettotulos, 1 000 euroa 6 090 3 361 81,2 %
AVAINLUVUT
TOIMIALAN KOKO SUOMESSA
MILJ. EUROA
*) Liikevoitto, ei sisällä ohjelmistojen arvonalentumisia
0
200
400
600
800
1
000
1
200
1
400
1
600
2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
13 VUOSIKATSAUS 2024
KONSERNIN TALOUDELLINEN KEHITYS TAMMI-JOULUKUU 2024
LIIKEVAIHTO MAITTAIN 1–12/2024 LIIKEVAIHTO MAITTAIN 1–12/2023
Liikevaihto kasvoi 3,7 % ja oli 126,2 (121,7) miljoonaa euroa.
Liikevaihdon kasvu tuli yrityskauppojen vaikutuksesta lähinnä
Espanjassa. Laskusuhdanne Suomessa ja Ruotsissa on
hidastanut orgaanista kasvua, minkä lisäksi Ruotsissa oman
ohjelmiston käyttöönoton aiheuttamat muutokset ja henki-
löstöpoistuma ovat johtaneet asiakaspoistuman lisääntymi-
seen. Muutokset saattavat lyhyellä aikavälillä haastaa asia-
kaspysyvyyttä Ruotsissa. Suomessa volyymeihin perustuva
liikevaihdon lasku tasaantui loppuvuoden aikana, ja yleiset
talouden indikaattorit osoittavat pahimman olevan takana.
Talenom arvioi liikevaihdon kääntyvän hiljalleen kasvuun.
Henkilöstökulut olivat 75,6 (71,9) miljoonaa euroa eli 59,9
(59,1) % liikevaihdosta. Muut kulut olivat materiaalit ja pal-
velut mukaan lukien 18,8 (19,2) miljoonaa euroa eli 14,9
(15,7) % liikevaihdosta.
Käyttökate kasvoi 9,0 % ja oli 34,8 (31,9) miljoonaa euroa
eli 27,5 (26,2) % liikevaihdosta. Valtaosa käyttökatteen
parannuksesta tuli Suomesta ja Espanjasta. Ruotsin kehi-
tys hidasti kannattavuuden paranemista liikevaihdon jää-
dessä vertailukautta pienemmäksi. Vertailukelpoinen liike-
voitto kasvoi 2,8 % ja oli 11,4 (11,1) miljoonaa euroa eli 9,0
(9,1) % liikevaihdosta. Vuoden 2023 vertailukelpoinen liike-
voitto ei sisällä 3,2 miljoonan euron kertaluonteista ohjel-
mistoihin liittyvää alaskirjausta. Liikevoiton kehitystä hidas-
tivat nousseet ohjelmistoinvestointien poistot. Liikevoitto
kasvoi 43,6 % ja oli 11,4 (7,9) miljoonaa euroa eli 9,0 (6,5)
% liikevaihdosta.
Nettotulos kasvoi 81,2 % ja oli 6,1 (3,4) miljoonaa euroa.
MAAKOHTAINEN TALOUDELLINEN KEHITYS
SUOMI
1–12/2024 1–12/2023 Muutos, %
Liikevaihto, 1 000 euroa 86 698 87 759 -1,2 %
Liikevaihdon kasvu, % -1,2 % 8,3 %
Käyttökate, 1000 euroa 33 651 31 696 6,2 %
Käyttökate liikevaihdosta, % 38,8 % 36,1 %
Poistot ja arvonalentumiset, 1000 eur -18 391 -20 306 -9,4 %
Liikevoitto, 1 000 euroa 15 260 11 390 34,0 %
Liikevoitto liikevaihdosta, % 17,6 % 13,0 %
Vertailukelpoinen liikevoitto, 1 000 euroa *) 15 260 14 549 4,9 %
Vertailukelpoinen liikevoitto liikevaihdosta, % 17,6 % 16,6 %
*) Liikevoitto ilman ohjelmistojen arvonalentumisia
Tammi-joulukuu 2024
Liikevaihto laski -1,2 % ja oli 86,7 (87,8) miljoonaa euroa.
Yleinen talouden kehitys on vaikuttanut kasvuun. Jakson
loppupuolella on havaittavissa, että volyymeihin perustuva
liikevaihdon lasku tasaantui loppuvuotta kohden ja yleiset
talouden indikaattorit osoittavat pahimman olevan takana.
Käyttökate oli 33,7 (31,7) miljoonaa euroa eli 38,8 (36,1)
% liikevaihdosta. Suhteellinen kannattavuus parani selvästi
vuonna 2023 käynnistettyjen tehostamistoimien johdosta.
12%
19%
69%
Suomi Ruotsi Muut maat
7%
21%
72%
Suomi Ruotsi Muut maat
LIIKEVAIHDON KEHITYS,
MILJ. EUROA
VERTAILUKELPOISEN LIIKEVOITON KEHITYS,
MILJ. EUROA
0 %
10 %
20 %
30 %
0
5
10
15
20
2020 2021 2022 2023 2024
Vertailukelpoinen liikevoitto, milj. euroa
Vertailukelpoinen liikevoitto, % liikevaihdosta
0
50
100
150
2020 2021 2022 2023 2024
14 VUOSIKATSAUS 2024
RUOTSI
1–12/2024 1–12/2023 Muutos, %
Liikevaihto, 1 000 euroa 24 263 25 469 -4,7 %
Liikevaihdon kasvu, % -4,7 % 31,2 %
Käyttökate, 1000 euroa -1 103 391 -381,8 %
Käyttökate liikevaihdosta, % -4,5 % 1,5 %
Poistot ja arvonalentumiset, 1000 eur -2 973 -2 598 14,4 %
Liikevoitto, 1 000 euroa -4 076 -2 207 -84,7 %
Liikevoitto liikevaihdosta, % -16,8 % -8,7 %
MUUT MAAT
1–12/2024 1–12/2023 Muutos, %
Liikevaihto, 1 000 euroa 15 270 8 500 79,6 %
Liikevaihdon kasvu, % 79,6 % 411,0 %
Käyttökate, 1000 euroa 35 -890 104,0 %
Käyttökate liikevaihdosta, % 0,2 % -10,5 %
Poistot ja arvonalentumiset, 1000 eur -1 973 -1 031 91,3 %
Liikevoitto, 1 000 euroa -1 938 -1 921 -0,9 %
Liikevoitto liikevaihdosta, % -12,7 % -22,6 %
1–12/2024 1–12/2023 Muutos
Liikevaihto, 1 000 euroa
Liikevaihdon kasvu, %
Käyttökate, 1000 euroa 2 172 686 216,6 %
Käyttökate liikevaihdosta, %
Poistot ja arvonalentumiset, 1000 eur
Liikevoitto, 1 000 euroa 2 172 686 216,6 %
Liikevoitto liikevaihdosta, %
Tammi-joulukuu 2024
Liikevaihto laski -4,7 % ja oli 24,3 (25,5) miljoonaa euroa.
Integrointihaasteet ovat aiheuttaneet normaalia isompaa
asiakaspoistumaa ensimmäisissä yrityskaupoissa. Osto-
kohteista viisi on kärsinyt normaalia korkeammasta pois-
tumasta. Lisäksi talouden hiipuminen on vaikuttanut mer-
kittävästi liikevaihdon kehittymiseen.
Suhteellinen käyttökate oli -4,5 (1,5) % ja liikevoitto -16,8
(-8,7) % liikevaihdosta. Kannattavuutta on rasittanut
oman alustan käyttöönotto, joka vaatii resursointia pro-
jektin etenemisen varmistamiseksi ja on pitänyt kulutasoa
normaaliolosuhteita korkeampana. Henkilöstömäärää on
pyritty sopeuttamaan liikevaihtotasoa vastaavaksi tilikau-
den aikana ja odotamme kannattavuuden kohentuvan vuo-
den 2025 aikana.
Tammi-joulukuu 2024
Liikevaihto kasvoi 79,6 % ja oli 15,3 (8,5) miljoonaa euroa.
Liikevaihdon kasvu syntyi pääosin yritysostoista Espanjassa,
mutta myös orgaanisesti.
Espanjan liiketoiminnan volyymin kasvun myötä kannatta-
vuuden kehitys oli erittäin hyvää. Kannattavuutta onnistut
-
tiin parantamaan merkittävästi käyttökatteen noustua yli
miljoona euroa vertailukauteen nähden.
Talenom hankki sillanpääaseman Italiasta vuoden 2023
alussa. Ensisijaisena tavoitteena on kasvaa Italiassa orgaa-
nisesti. Italian liiketoiminta on käyttökatteella mitattuna
tällä hetkellä hieman tappiollista.
KOHDISTAMATTOMAT ERÄT
Kohdistamattomat erät pitävät sisällään yrityskauppojen lisäkauppasummien tuloutukset ja kulukirjaukset sekä muutos-
neuvotteluista aiheutuneet suorat kustannukset ja liiketoimintakauppojen tuloutukset.
Tammi-joulukuun ajanjaksolla on poikkeuksellisen isoja
tuloutuksia, johtuen lähinnä Ruotsin merkittävän lisäkaup
-
pasummajakson päättymisestä. Taloudelliset tavoitteet yri-
tyskauppaan liittyen eivät toteutuneet odotetulla tavalla,
josta lisäkauppasummien tuloutukset johtuvat. Merkittä-
vimmät lisäkauppasummajaksot ovat päättyneet ja näiden
merkitys tulevaisuudessa vähenee huomattavasti.
MAAKOHTAISET VERTAILUTIEDOT VUODELTA 2023
Vertailutietoja on oikaistu segmenttien välisten erien osalta.
Vuoden 2023 toimintakertomuksen maakohtainen liike-
vaihto sisälsi myös segmenttien välisen liikevaihdon.
KONSERNIN TASE, RAHOITUS JA INVESTOINNIT
Konsernin taseen loppusumma 31.12.2024 oli 178,0
(175,7) miljoonaa euroa. Konsernin omavaraisuusaste oli
30,6 (31,8) % ja nettovelkaantumisaste 161,1 (135,9) %.
Korollista pankkilainaa oli 31.12.2024 yhteensä 85,7 (75,9)
miljoonaa euroa, mihin eivät sisälly osamaksuvelat. Muut
pitkäaikaiset korolliset velat (osamaksuvelat) olivat 0,5 (0,4)
miljoonaa euroa ja muut lyhytaikaiset korolliset velat (osa-
maksuvelat) 0,5 (0,3) miljoonaa euroa.
IFRS 16:n mukaiset pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat
31.12.2024 olivat 5,7 (5,6) miljoonaa euroa ja lyhytaikai-
set vuokrasopimusvelat 3,9 (3,9) miljoonaa euroa.
Konserni käsittelee uusista asiakassopimuksista aiheutu-
neita kuluja, kuten sopimuksen saamisesta ja täyttämisestä
syntyneitä menoja, investointeina IFRS 15 -standardin edel-
lyttämällä tavalla ja kirjaa ne taseessaan aktivoituihin sopi-
muksesta aiheutuviin menoihin. Lisäksi konserni käsitte-
lee osan ohjelmistoihin ja digitaalisiin palveluihin liittyvistä
kehittämismenoista investointeina IAS 38 -standardissa esi-
tettyjen vaatimuksien mukaisesti ja kirjaa ne taseessaan
muihin aineettomiin hyödykkeisiin.
Nettoinvestoinnit 1.1.–31.12.2024 olivat yhteensä 22,7
(39,9) miljoonaa euroa.
Uusista asiakassopimuksista johtuvia investointeja oli kat-
sauskaudella 3,7 (3,3) miljoonaa euroa. Ohjelmistojen ja
digitaalisten palveluiden investoinnit olivat katsauskaudella
15,1 (14,5) miljoonaa euroa. Teknologiainvestointimme
suuntautuivat asiakaskäyttöliittymien kehittämiseen ja auto-
maation edelleen kehittämiseen. Suurin muutos oli Talenom
Onlinen asiakaskäyttöliittymien päivitys, tili- ja maksukort-
tien kehittäminen uuden kumppanin kanssa sekä omien jär-
jestelmien käyttöönoton aloittaminen Ruotsissa.
Katsauskaudella Talenom hankki kahdella osakekaupalla
kaksi liiketoimintakokonaisuutta. Katsauskauden aikana
15 VUOSIKATSAUS 2024
tehtyjen osakekauppojen kauppahinnat olivat yhteensä
3,2 miljoonaa euroa. Yrityskaupoissa osa kauppahinnasta
maksettiin suunnatuissa anneissa merkittävillä Talenomin
uusilla osakkeilla. Yrityskauppojen osuus nettoinvestoin-
neista oli 2,7 (18,8) miljoonaa euroa. Lisätietoa yrityskau-
poista on luettavissa kohdassa Katsauskauden liiketoimin-
tojen hankinnat.
Investoinnit 1–12/2024 1–12/2023
Uudet asiakassopimukset, 1 000 euroa 3 704 3 279
Ohjelmistot ja digitaaliset palvelut, 1 000 euroa 15 063 14 535
Yrityskaupat Suomessa, 1 000 euroa 0 0
Yrityskaupat ulkomailla, 1 000 euroa 2 713 18 768
Muut investoinnit 1 243 3 362
Nettoinvestoinnit yhteensä, 1 000 euroa 22 724 39 944
1 000 euroa Osakekaupat Liiketoimintakaupat
Kauppahinnat yhteensä 3 196 0
Ehdollinen vastike korkeintaan 0 0
Liikevaihdot ed. 12 kk ostohetkellä yhteensä 2 318 0
Liikevoitot ed. 12 kk ostohetkellä yhteensä 591 0
Likvidit varat 31.12.2024 olivat 8,7 (10,3) miljoonaa euroa.
KATSAUSKAUDEN LIIKETOIMINTOJEN HANKINNAT
Osakekaupat tammi-joulukuussa:
Bujan Y Asociados S.l., Espanja
Assessoria del Bages, Espanja
Katsauskaudella hankittujen ostokohteiden kauppahinnat, liikevaihdot ja liikevoitot:
Yrityskaupoissa osa kauppahinnasta maksettiin suunnatuissa anneissa merkittävillä Talenom Oyj:n uusilla osakkeilla. Yritys-
kauppoihin liittyneissä suunnatuissa osakeanneissa merkittiin katsauskauden aikana yhteensä 10 577 osaketta.
AINEETTOMAT VOIMAVARAT
Yrityksen keskeiset aineettomat hyödykkeet liittyvät yhtiön omiin ohjelmistoihin, jotka ovat asiakkaille helppokäyttöisiä ja
tehokkaita. Ohjelmistojen korkea automaatiotaso yhtiön palvelutuotannossa mahdollistavat tehokkaan tavan tuottaa pal-
velua ja nostaa asiakastyytyväisyyttä, kun resursseja voidaan kohdistaa asiakaspalveluun. Ohjelmistojen lisäksi yhtiön kes-
keisiä aineettomia hyödykkeitä ovat ammattitaitoiset ja osaavat työntekijämme sekä brändimme ja maineemme. Yhdessä
nämä resurssit mahdollistavat kilpailuetumme säilyttämisen ja kehittämisen pitkällä aikavälillä.
HENKILÖSTÖ JA JOHTO
Talenomin palveluksessa oli vuoden 2024 lopussa 1554
(1 560) henkilöä. Talenomin keskimääräinen henkilöstö-
määrä 1.1.–31.12.2024 oli 1584 (1 501) henkilöä. Yhtiön
johtoryhmään kuuluivat katsauskaudella Otto-Pekka Huh-
tala (toimitusjohtaja), Antti Aho (varatoimitusjohtaja), Matti
Eilonen (talousjohtaja), Juho Ahosola (henkilöstöjohtaja),
Marika Aho (palveluliiketoiminnasta vastaava johtaja), Olli
Lätti (kaupallinen johtaja 30.10.2024 saakka) ja Valtter Tah-
kola (markkinointijohtaja 1.9.2024 alkaen).
VARSINAINEN YHTIÖKOKOUS 2024 JA HALLITUKSEN
VALTUUTUKSET
Talenom Oyj:n yhtiökokous pidettiin 14.3.2024. Kokous
pidettiin osakeyhtiölain 5 luvun 16 §:n 3 momentin mukai-
sena etäkokouksena. Kokoukseen oli mahdollista osallis-
tua myös ennakkoäänestyksen kautta.
Varsinainen yhtiökokous vahvisti emoyhtiön ja konsernin tilin-
päätöksen 31.12.2023 päättyneeltä tilikaudelta ja myönsi
vastuuvapauden yhtiön hallituksen jäsenille ja toimitusjohta-
jalle sekä hyväksyi kaikki hallituksen yhtiökokoukselle teke-
mät ehdotukset. Yhtiökokous hyväksyi myös yhtiön toimie-
linten palkitsemisraportin sekä uuden palkitsemispolitiikan.
Yhtiökokous päätti, että tilikaudelta 1.1.–31.12.2023 jaet-
tiin osinkoa 0,19 euroa osakkeelta. Jakamatta jääneet voit-
tovarat jätettiin omaan pääomaan.
Osinko maksettiin osakkeenomistajalle, joka oli osingon-
maksun täsmäytyspäivänä 19.3.2024 merkitty Euroclear
Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Osingon
maksupäivä oli 26.3.2024. Osinkoa ei maksettu yhtiön hal-
lussa oleville osakkeille.
Yhtiökokous vahvisti, että nykyiset hallituksen jäsenet Harri
Tahkola, Mikko Siuruainen, Olli Hyyppä, Johannes Kar-
jula, Sampsa Laine, Erik Tahkola ja Elina Tourunen valitaan
uudelle toimikaudelle. Yhtiökokous päätti, että hallituksen
jäsenten lukumäärä on seitsemän.
Hallituksen puheenjohtajalle päätettiin maksaa palkkiota
6 000 euroa kuukaudessa ja muille jäsenille 2 200 euroa
kuukaudessa. Lisäksi hallituksen jäsenten matkakulut kor-
vataan yhtiön matkustussäännön mukaisesti.
Yhtiökokous päätti, että yhtiön tilintarkastajana jatkaa tilin-
tarkastusyhteisö KPMG Oy Ab. Päävastuullisena tilintarkas-
tajana jatkaa KHT Juho Rautio. Tilintarkastajan toimikausi
jatkuu seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen loppuun. Tilin-
tarkastajalle maksetaan palkkio yhtiön hyväksymän koh-
tuullisen laskun mukaan.
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään enin-
tään 150 000 oman osakkeen hankkimisesta yhdessä tai
useammassa erässä yhtiön vapaalla omalla pääomalla.
Osakkeet hankitaan muuten kuin osakkeenomistajien omis-
tusten mukaisessa suhteessa Nasdaq Helsinki Oy:n järjes-
tämässä julkisessa kaupankäynnissä hankintahetken mark-
kinahintaan.
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouk-
sen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2025
asti. Valtuutus korvaa aiemman varsinaisen yhtiökokouk-
sen 15.3.2023 antaman valtuutuksen omien osakkeiden
hankkimisesta.
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään osa-
keannista sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:n tarkoittamien
osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta
yhdessä tai useammassa erässä, joko maksua vastaan tai
maksutta.
Annettavien osakkeiden määrä, mukaan lukien erityisten
oikeuksien perusteella saatavat osakkeet, voi olla yhteensä
enintään 2 200 000 osaketta. Hallitus voi päättää antaa
joko uusia osakkeita tai luovuttaa yhtiön hallussa mahdol-
lisesti olevia omia osakkeita. Valtuutuksen enimmäismäärä
vastaa noin 4,8 % yhtiön kaikista osakkeista.
Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään kaikista osa-
keannin sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuk-
16 VUOSIKATSAUS 2024
sien antamisen ehdoista, mukaan lukien oikeuden osak-
keenomistajien merkintäetuoikeudesta poikkeamiseen.
Valtuutusta esitetään käytettäväksi yrityskauppojen kaup-
pahintojen suorittamiseen, henkilöstölle suunnattaviin osa-
keanteihin tai osakepalkkiojärjestelyihin tai annettaviin osa-
keoptioihin tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouk-
sen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2025 asti.
Valtuutus kumoaa kaikki aikaisemmat käyttämättömät osa-
keantia ja optio-oikeuksien sekä muiden osakkeisiin oikeut-
tavien erityisten oikeuksien antamista koskevat valtuutukset.
Varsinaisen yhtiökokouksen jälkeen pitämässään järjestäy-
tymiskokouksessa Talenom Oyj:n hallitus valitsi puheenjoh-
tajaksi uudelleen Harri Tahkolan.
Hallitus on arvioinut jäsentensä riippumattomuuden yhti-
östä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista. Harri Tahko-
lan ei katsota olevan riippumaton yhtiöstä kokonaisarvion
perusteella. Hänen ei myöskään katsota olevan riippuma-
ton merkittävistä osakkeenomistajista hänen omistaessaan
enemmän kuin 10 % yhtiön kaikista osakkeista. Erik Tah-
kolan katsotaan olevan riippumaton yhtiöstä, mutta hänen
ei katsota olevan riippumaton merkittävistä osakkeenomis-
tajista. Mikko Siuruaisen, Olli Hyypän, Johannes Karjulan,
Sampsa Laineen ja Elina Tourusen katsotaan olevan riip-
pumaton yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista.
OPTIO-OHJELMAT JA OSAKEPALKKIOJÄRJESTELMÄT
Konsernilla oli katsauskauden päättyessä voimassa kolme
optio-ohjelmaa. Hallitus päätti varsinaisen yhtiökokouksen
3.3.2021 myöntämin valtuuksin vuoden 2021 optio-ohjel-
masta, varsinaisen yhtiökokouksen 3.3.2022 myöntämin
valtuuksin vuoden 2022 optio-ohjelmasta ja varsinaisen
yhtiökokouksen 15.3.2023 myöntämin valtuuksin vuoden
2023 optio-ohjelmasta. Kaikkiin optio-ohjelmiin liittyy lisä-
ehtona osakkeiden omistusvelvollisuus, jonka perusteella
optio-oikeuksien omistajan on hankittava yhtiön osakkeita
20 %:lla optio-oikeuksista saamastaan bruttotulosta. Tämä
osakemäärä on omistettava kaksi vuotta osakkeiden hank-
kimisesta. Hallitus päättää yhtiölle myöhemmin palautu-
neiden optio-oikeuksien jatkotoimenpiteistä.
Optio-oikeuksilla merkittävien osakkeiden merkintäaika
optio-oikeudella 2021 1.3.2026-28.2.2027, optio-oikeu-
della 2022 1.3.2025–28.2.2026 ja optio-oikeudella 2023
1.3.2026–28.2.2027.
Annetut optiot ja yhtiön hallussa tai jakamattomat optiot
jakautuvat 31.12.2024 optiolajeittain seuraavasti:
Optiolajit (kpl) 2021 2022 2023
Annetut optiot 600 000 500 000 650 000
Optioita käytetty 0 0 0
Talenom Oyj:n hallussa tai jakamatta 222 500 82 000 100 200
Annetut käyttämättä olevat optiot 377 500 418 000 549 800
Optiolajit 2021 2022 2023
Optioiden nykyinen merkintähinta 13,44 9,09 7,23
Käyttämättä olevien optioiden kokonaismäärä 377 500 418 000 549 800
Käytetty tai Talenom Oyj:n hallussa tai jakamatta 222 500 82 000 100 200
Osakkeiden määrä 31.12.2024 45 628 572 45 628 572 45 628 572
Osakkeiden määrä, jos kaikki optiot merkitään uusin osakkein 46 006 072 46 046 572 46 178 372
Optioista saatava ääni- ja omistusosuus, jos kaikki optiot merkitään uusin osakkein 0,82 % 0,91 % 1,19 %
Alla olevassa taulukossa on selvennetty omistus- ja ääniosuutta, jotka liikkeeseen laskettujen optio-oikeuksien nojalla voi
saada sekä optioiden vaikutusta osakkeiden lukumäärään.
Osakkeiden kokonaismäärä nousee 45 628 572 kappa-
leesta 46 973 872 kappaleeseen, mikäli kaikilla kolmen
optiolajin 2021, 2022 ja 2023 optiolla merkitään täysimää-
räisesti uusia osakkeita. Kaikista kolmesta optiolajista saa-
tava ääni- ja omistusosuus on yhteensä 2,864 %, mikäli kai-
killa optioilla merkitään täysimääräisesti uusia osakkeita.
Optio-oikeuksien ehtojen mukaisesti optioiden merkin-
tähinta voi muuttua, mikäli yhtiö jakaa osinkoa tai varoja
vapaan oman pääoman rahastosta tai mikäli yhtiö alentaa
osakepääomaansa jakamalla osakepääomaa osakkeenomis-
tajille. Optio-oikeuksien ehdot ovat saatavilla Talenomin
sijoittajasivuilta osoitteessa investors.talenom.com/fi/sijoit
-
tajat/hallinnointi/palkitseminen
OSAKEPALKKIOJÄRJESTELMÄ 2024–2027
Talenom Oyj:n hallitus on päättänyt uudesta osakepalk-
kiojärjestelmästä 2024–2027 konsernin avainhenkilöille.
Järjestelmä on osa konsernin avainhenkilöiden kannus-
tin- ja sitouttamisjärjestelmää. Tavoitteena on yhdenmu-
kaistaa osakkeenomistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet
yhtiön arvon kasvattamiseksi pitkällä aikavälillä, sitout-
taa avainhenkilöt yhtiöön ja tarjota heille kilpailukykyiset
yhtiön osakkeiden ansaintaan ja kertymiseen perustuvat
palkkiojärjestelmät.
Osakepalkkiojärjestelmässä 2024–2027 on kolme ansainta-
jaksoa. Hallitus päättää järjestelmän ansaintakriteerit ja kul-
lekin kriteerille asetettavat tavoitteet ansaintajakson alussa.
Järjestelmän mahdollinen palkkio maksetaan ansaintajak-
son päättymisen jälkeen osittain yhtiön osakkeina ja osit-
tain rahana. Rahaosuudella pyritään kattamaan palkkiosta
osallistujalle aiheutuvia veroja ja veronluonteisia maksuja.
Jos osallistujan työ- tai toimisuhde päättyy ennen palkkion
maksamista, palkkiota ei pääsääntöisesti makseta.
Yhtiön johtoryhmän jäsenen on omistettava vähintään puo-
let järjestelmän perusteella hänelle maksetuista nettomää-
räisistä osakkeista siihen asti, kunnes hänen osakeomistuk-
sensa yhtiössä on yhteensä hänen bruttovuosipalkkansa
arvoinen. Osakkeet on omistettava niin kauan kuin johto-
ryhmän jäsenyys jatkuu.
Ansaintajaksolla 2024–2025 palkkio perustuu konsernin lii-
kevaihdon kasvuun, liikevoiton kehitykseen ja yhtiön stra-
tegian toteuttamiseen.
Ansaintajaksolta maksettavat palkkiot vastaavat yhteensä
enintään 380 000 Talenom Oyj:n osakkeen arvoa sisältäen
myös rahana maksettavan osuuden. Kohderyhmään kuu-
luu noin 120 avainhenkilöä, mukaan lukien yhtiön johto-
ryhmän jäsenet.
17 VUOSIKATSAUS 2024
OSAKEANNIT JA UUSIEN OSAKKEIDEN REKISTERÖINTI
OPTIOJÄRJESTELMÄN EHTOJEN MUKAISESTI
Talenom Oyj:n hallitus päätti 13.2.2024 osakepalkkio-oh-
jelman perusteella suunnatusta osakeannista osakepalk-
kioon oikeutetuille työntekijöille. Osakeannissa annettiin
vastikkeetta enintään 40 519 Talenom Oyj:n uutta osaketta.
Osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 15.2.2024.
LIPUTUSILMOITUKSET
Talenom vastaanotti katsauskaudella kaksi arvopaperimark-
kinalain mukaista ilmoitusta omistusosuuden muutoksesta.
3.6.2024 saapuneen ilmoituksen mukaan Sp-Rahastoyhtiön
sijoitusrahastojen omistamien osakkeiden määrä Talenom
Oyj:n kaikista osakkeista ylitti 31.5.2024 tehtyjen osake-
kauppojen seurauksena 5 prosentin rajan.
10.4.2024 saapuneen ilmoituksen mukaan Allianz Vie
S.A.:n omistamien osakkeiden määrä Talenom Oyj:n kai
-
kista osakkeista laski 9.4.2024 tehtyjen osakekauppojen
seurauksena alle 5 prosentin rajan.
KATSAUSKAUDEN MUUT
MERKITTÄVÄT TAPAHTUMAT
Talenom luopui keskipitkän aikavälin
taloudellisista tavoitteistaan
Talenom Oyj:n hallitus päätti luopua strategiauudistuksen
yhteydessä 9.10.2024 Talenomille vuonna 2022 asetetuista
keskipitkän aikavälin (2023–2025) taloudellista tavoitteista.
Jatkossa Talenomin pitkän aikavälin tavoitteena on yli 20
prosentin vuotuinen ohjelmistoliiketoiminnan liikevaihdon
kasvu ja yli 10 prosentin vuotuinen palveluliiketoiminnan
liikevaihdon kasvu.
Talenom laski 9.10.2024 vuoden 2024
liikevaihto- ja liikevoitto-ohjeistustaan sekä
täsmensi käyttökateohjeistustaan
Pitkittynyt talouden matalasuhdanne erityisesti Suomessa
on vaikuttanut Talenomin liikevaihtoon arvioitua voimak-
kaammin, minkä lisäksi yhtiö on tehnyt suunniteltua vähem-
män yritysostoja. Matalasuhdanne näkyy tavallisesti viiveellä
tilitoimistotoimialalla. Näillä tekijöillä on ollut negatiivinen
vaikutus yhtiön liikevaihtoon ja kannattavuuteen.
Uusi ohjeistus vuodelle 2024:
Talenom arvioi vuoden 2024 liikevaihdon olevan 126–129
miljoonaa euroa, käyttökatteen 34–37 miljoonaa euroa ja
liikevoiton 11–14 miljoonaa euroa. Uudessa ohjeistuksessa
on huomioitu myös päivitetyn strategian ja uudelleenjärjes-
telyiden kertaluontoiset kulut.
Päivitetty strategia
Perusteellisen ja kattavan selvitystyön tuloksena Talenom
julkaisi 9.10.2024 päivitetyn strategian kiihdyttääkseen kas-
vua ja tehdäkseen sen entistä skaalautuvammin. Keskeisin
kilpailuetumme on tehdä yrittäjän arjesta mahdollisimman
helppoa, automatisoida kirjanpitäjän rutiinit sekä asiakkaista
huolehtiva konseptoitu toimintamallimme. Näihin uskomme
edelleen. Haluamme keskittyä vahvuuksiimme ja rakentaa
myös tulevaisuutemme niiden päälle.
Strategian päivityksessä on kaksi merkittävää muutosta:
1.
Suunnittelemme eriyttävämme ohjelmistoliiketoimin-
nan omaksi yhtiöksi, ja alamme tarjoamaan ohjelmis-
tojamme muille tilitoimistoille ja heidän asiakkailleen.
Yhtiötä johtamaan tullaan hakemaan kansainvälisen
ohjelmistoliiketoiminnan osaaja, ja siihen asti yksikköä
johtaa Talenomin varatoimitusjohtaja Antti Aho.
2.
Suunnittelemme keskittyvämme ydinosaamiseemme siir-
tämällä muut kuin tilitoimistopalvelut ja tuotteet, kuten
perintä-, pankki- ja rahoituspalvelut, kumppaneillemme.
Talenomin ohjelmiston kilpailuetu perustuu yli kahden vuo-
sikymmenen aikana kehitettyyn kokonaisuuteen, jossa on
huomioitu koko arvoketju optimaalisella tavalla sekä lop
-
puasiakkaan helppokäyttöisyyden että tuottajan automaa-
tion näkökulmasta. Ohjelmisto on kehitetty tehokkaiden
prosessien päälle, mistä osoituksena on Talenomin erin-
omainen kannattavuus Suomessa. Ohjelmistojen myynti
erillisenä omana tuotteenaan mahdollistaa skaalautuvan
kasvun, josta meillä on jo positiivista kokemusta. Tähän
asti palveluliiketoiminnan kasvua on rajoittanut tiivis suhde
omaan järjestelmään. Jatkossa voimme kasvaa kahden itse-
näisen tukijalan avulla.
Ohjelmistomme soveltuu erityisen hyvin pieniin ja keskisuu-
riin yrityksiin. Palveluliiketoiminta voi käyttää oman ohjel-
mistomme lisäksi isommille asiakkaille suunnattuja kau-
pallisia ohjelmistoja. Palveluliiketoiminnan kilpailuetuja
ovat konseptoitu ja helposti ostettava tuote, jota tuotetaan
tehokkaasti yhtenäisillä toimintamalleilla, korkea laatu ja
osaaminen sekä paikallis- ja toimialaerikoistuneet palve-
lutiimit. Asiakastyytyväisyytemme on erittäin korkea poh-
jautuen henkilökohtaiseen, huolenpitävään ja konsultoivaan
toimintatapaan.
Talenomin ohjelmistoliiketoiminnan liikevaihto Suomessa on
arviolta noin 15–20 miljoonaa euroa. Ohjelmistoon on tehty
viime vuosina suuri arkkitehtuuriuudistus, minkä vuoksi se
on nopeampaa ottaa käyttöön uusissa maissa. Ohjelmisto-
yhtiö tulee veloittamaan suoraan asiakkailta ohjelmistomak-
sut ja palveluyhtiö jatkaa palvelun veloittamista. Käyttäjävo-
lyymin arvioidaan kasvavan nopeasti, koska Talenom ottaa
käyttöön ohjelmistoa tällä hetkellä Ruotsissa ja Espanjassa
nykyasiakkaille. Ohjelmistoa tullaan myymään myös suo-
raan yksittäisille yrityksille ja talousosastoille sekä kirjan-
pitäjille ja tilitoimistoille.
Vastataksemme uuteen strategiaan, käynnistimme muu-
tosneuvottelut koskien suunniteltua ohjelmistoliiketoimin-
nan eriyttämistä.
Päivitetty strategia tiivistettynä:
Visio
Haluamme olla suositelluin kumppani taloushallinnossa.
Missio
Autamme yrittäjää menestymään.
Strategia
Strategiassa keskitymme ydinosaamiseemme eli tilitoi-
misto- ja ohjelmistoliiketoimintoihin. Muiden palveluiden ja
tuotteiden osalta tukeudumme kumppaniekosysteemiimme.
Päivitetyn strategian myötä uskomme kykenevämme kasva-
maan skaalautuvammin sekä konseptoidun ONE Talenom
- tilitoimistopalvelumallin että ohjelmistoliiketoiminnan
kautta. Keskitymme liiketoimissamme nykyisiin kohdemai-
hin, jotka ovat Suomi, Ruotsi, Espanja ja Italia.
Talenom myi perintäliiketoimintansa Svealle
Talenom Oyj sopi 14.11.2024 myyvänsä Suomessa toimi-
van perintäliiketoimintansa Svea Bank AB:lle. Myytävä lii-
ketoiminta siirtyi osaksi Svean Suomen perintäliiketoimin-
taa 1.12.2024. Päätös liiketoiminnan myynnistä pohjautui
lokakuussa päivitettyyn Talenomin strategiaan.
Sampsa Laine jätti paikkansa Talenomin hallituksessa
Sampsa Laine, Talenom Oyj:n hallituksen jäsen vuodesta
2020 lähtien, jätti 14.11.2024 eronpyyntönsä hallituksesta
30.11.2024 alkaen.
Laine erosi hallituksesta, koska hänet nimitettiin Alisa
Pankki Oyj:n toimitusjohtajaksi 1.12.2024 alkaen. Talenom
ja Alisa Pankki ovat tehneet vuodesta 2022 lähtien
yhteistyötä, jossa pankki- ja rahoituspalvelujen tarjotaan
Talenomin taloushallinnon palveluja käyttäville yrityksille.
Talenomin muutosneuvottelut saatiin päätökseen
Talenom tiedotti 28.11.2024 saaneensa strategiapäivityk-
seen liittyneet muutosneuvottelut päätökseen. Toteutettu-
jen uudelleenjärjestelyjen ja muutosneuvotteluiden tulok-
sena Talenom arvioi saavuttavansa vuonna 2025 noin 2,3
18 VUOSIKATSAUS 2024
miljoonan euron säästöt. Säästöt vaikuttavat pääosin tule-
vaan ohjelmistoinvestointien määrään ja parantavat kassa-
virtaa. Muutosneuvottelut johtivat 21 vakinaisen työsuh-
teen päättymiseen, minkä lisäksi määräaikaisia työsuhteita
jätetään uusimmatta ja alihankintaa vähennetään vaiheit-
tain vuoden 2025 aikana.
Muutosneuvotteluihin liittyvien kertaluontoisten kustannus-
ten arvioidaan olevan yhteensä 0,3 miljoonaa euroa, ja ne kir-
jataan vuoden 2024 neljännen vuosineljänneksen tulokseen.
Talenomin julkisti 13.12.2024 taloudellisen
ohjeistuksen vuodelle 2025
Talenom arvioi vuoden 2025 liikevaihdon olevan noin 130–
140 miljoonaa euroa ja käyttökatteen noin 36–42 miljoo-
naa euroa.
KATSAUSKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Talenomilla ei ollut merkittäviä tapahtumia katsauskauden
jälkeen.
TALOUDELLINEN TIEDOTTAMINEN JA YHTIÖKOKOUS
VUONNA 2025
Talenom julkaisee taloudelliset katsauksensa vuonna 2025
seuraavasti:
Liiketoimintakatsaus tammi-maaliskuulta torstaina
24.4.2025
Puolivuosikatsaus tammi-kesäkuulta perjantaina
18.7.2025
Liiketoimintakatsaus tammi-syyskuulta perjantaina
17.10.2025
Talenom Oyj:n varsinainen yhtiökokous on
suunniteltu
pidettäväksi keskiviikkona 19.3.2025
SELVITYS HALLINNOINTI- JA
OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ
Talenom laatii erillisen selvityksen hallinnointi- ja ohjausjär-
jestelmästä suomalaisten listayhtiöiden hallinnointikoodin
suosituksen mukaisesti. Selvitys sisältyy vuosikatsaukseen,
mutta julkaistaan erillään hallituksen toimintakertomuksesta.
HALLITUKSEN ESITYS TILIKAUDEN
TULOKSEN KÄSITTELYSTÄ
Hallitus esittää, että emoyhtiön tilikauden voitto 9 071
090,14 euroa siirretään voitto/tappio edellisiltä tilikau-
silta -tilille. Hallitus ehdottaa, että tilikaudelta maksetaan
osinkoa enintään 0,20 (0,19) euroa osakkeelta. Ehdotuk-
sen mukaan enimmäisosingosta maksettaisiin 0,10 euroa
yhtiökokouksen päättämänä päivänä. Lisäksi hallitus ehdot-
taa, että yhtiökokous valtuuttaisi hallituksen päättämään
harkintansa mukaan enimmäisosingon loppuosan (enintään
0,10 euroa osakkeelta) jakamisesta myöhempänä ajankoh-
tana. Valtuutus olisi voimassa seuraavan varsinaisen yhtiö-
kokouksen alkuun asti.
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden päättymisen
jälkeen ole tapahtunut olennaisia muutoksia.
RISKIT, EPÄVARMUUSTEKIJÄT JA RISKIENHALLINTA
Yhtiö on tunnistanut toimintaympäristöönsä ja liiketoimin-
taansa liittyviä riskejä ja epävarmuustekijöitä, jotka voivat
vaikuttaa haitallisesti yhtiön liiketoimintaan, kannattavuu-
teen ja taloudelliseen asemaan.
Keskeisimmät tunnistetut riskit ovat seuraavat
Euroopan geopoliittisen kriisin mahdollinen eskaloitu-
minen, yleisen taloustilanteen heikkeneminen, vallit-
seva korkea korkotaso ja inflaatio saattavat johtaa Ta-
lenomin asiakkaiden liiketoimintojen supistumiseen tai
konkursseihin, mikä aiheuttaisi asiakasmenetyksiä tai
asiakkuuksien pienenemistä.
Talenom saattaa epäonnistua yritysostojen toteuttami-
sessa tai ostettujen yhtiöiden integroinnissa yhtiön lii-
ketoimintaan.
Kilpailutilanne voi kiristyä kilpailijoiden mahdollisesti
tuodessa uusia palveluita markkinoille tai aloittamal-
la hintakilpailun.
Yhtiön omiin tai yhteistyökumppaneiden tarjoamiin
IT-järjestelmiin ja tietoliikenneyhteyksiin voi kohdistua
tietoturvaloukkauksia tai niiden ylläpidossa ja päivit-
misessä voi ilmetä puutteita, vikoja tai häiriöitä.
Laaja-alainen kustannusinflaatio saattaisi johtaa mer-
kittävään kustannustason nousuun.
Epäonnistuminen rekrytoinneissa tai henkilöstön sito-
uttamisessa.
Yhtiössä on hallituksen hyväksymä riskienhallintapolitiikka,
joka tukee strategisten ja liiketoiminnallisten tavoitteiden
saavuttamista, ja joka turvaa toiminnan jatkuvuuden kai-
kissa olosuhteissa. Kyky kantaa riskejä ja hallita niitä tehok-
kaasti ovat liiketoiminnan menestyksen ja omistaja-arvon
luomisen kannalta keskeisessä asemassa.
Hallituksen hyväksymän riskienhallintapolitiikan mukaisesti
riskeihin varautuminen ja niiden tunnistaminen ovat jatku-
vaa ja järjestelmällistä toimintaa, josta vastuu on liiketoimin-
tajohdolla. Johto vastaa riittävien toimenpiteiden määrittä-
misestä, toteuttamisesta sekä toimenpiteiden toteutumisen
seurannasta osana normaalia toiminnan ohjausta.
Riskienhallintaa koordinoi tietoturva- ja turvallisuuspääl-
likkö, joka raportoi konsernin toimitusjohtajalle. Yhtiön hal-
litukselle esitetään vähintään kerran vuodessa jatkuvasta
riskeihin varautumisesta erillään oleva kartoitus riskeistä ja
epävarmuustekijöistä, jonka myötä hallitus määrittelee ris
-
keihin varautumiseen ohjaavat toimenpiteet.
NÄKYMÄT JA OHJEISTUS VUODELLE 2025
Talenom arvioi vuoden 2025 liikevaihdon olevan noin 130–
140 miljoonaa euroa ja käyttökatteen noin 36–42 miljoo-
naa euroa.
Talenom odottaa tilitoimistomarkkinan kysynnän säilyvän
vakaana yhtiön kaikissa toimintamaissa vuonna 2025. Yhtiöön
vaikuttavien markkinasuhdanteiden arvioidaan pysyvän Suo-
messa ja Ruotsissa nykyisenlaisena vuoden 2025 alkupuo-
liskolla ja piristyvän vuoden toisen vuosipuoliskon aikana.
Orgaanisen kasvun lisäksi ohjeistus sisältää arvion vuo-
den 2025 aikana mahdollisesti tehtävistä yrityskaupoista.
Lisäksi toimialan konsolidaation ennakoidaan jatkuvan
muun muassa digitalisaation aiheuttaman murroksen ja
sähköisen taloushallinnon lainsäädännön kiristymisen
vauhdittamana. Uusille markkina-alueille laajentuminen on
mahdollistanut yhtiön pitkän aikavälin kasvun. Yrityskaupat
painottuvat strategisesti merkittäviin kohteisiin. Talenom
odottaa kannattavuuden parantuvan yhtenäisten proses-
sien ja automaation vauhdittamana.
OSAKKEET JA OSAKKEENOMISTAJAT
Talenom Oyj:n osakkeita oli 31.12.2024 merkittynä kaup-
parekisteriin 45 628 572 kappaletta. Yhtiön hallussa oli
31.12.2024 omia osakkeita 150 600 kappaletta (0,33 %
osakkeiden kokonaismäärästä ja kokonaisäänimäärästä).
Talenomilla oli 31.12.2024 yhteensä 9 937 (10 333) osak
-
keenomistajaa. Osakkeenomistajien määrä perustuu Modu-
lar Financen eri lähteistä, kuten Euroclear Finland Oy:stä,
keräämään tietoon.
Talenomin osakkeen vaihdon kappalemäärä oli tammi-jou-
lukuussa 11 936 749 kappaletta ja vaihdon kokonaisarvo
oli 54 760 734 euroa. Kurssi oli korkeimmillaan 6,41 euroa
ja alimmillaan 3,17 euroa. Volyymipainotettu keskikurssi
oli 4,59 euroa ja vuoden päätöskurssi oli 4,06 euroa. Pää-
töskurssin mukainen koko osakekannan markkina-arvo oli
noin 185,3 miljoonaa euroa.
19 VUOSIKATSAUS 2024
SUURIMMAT OSAKKEENOMISTAJAT 31.12.2024
Nimi Osakkeita, kpl Osakkeita, %
Harri Tahkola 7 820 015 17,1
Markus Tahkola 4 815 824 10,6
Danske Invest 3 745 828 8,2
Sp-Rahastoyhtiö 3 185 738 7,0
Allianz France 2 214 320 4,9
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen 1 610 517 3,5
SEB Investment Management 1 575 134 3,5
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo 966 000 2,1
Swedbank Robur Fonder 900 000 2,0
Aktia Rahastoyhtiö 875 000 1,9
Kymmenen suurinta yhteensä 22 892 552 60,7
Muut omistajat 22 736 020 39,3
Yhteensä 45 628 572 100
HALLITUKSEN JÄSENTEN, TOIMITUSJOHTAJAN JA JOHTORYHMÄN OSAKEOMISTUS 31.12.2024
Osakkeita Osakkeita, %
Hallitus 8 538 668 18,7
Toimitusjohtaja 392 535 0,9
Muu johtoryhmä 276 073 0,6
Yhteensä 9 207 276 20,2
OMISTAJAT SEKTOREITTAIN 31.12.2024
Sektori Osakkeet % Osakkeista % Äänistä
Tunnettujen
osakkaiden lukumäärä
Yritykset 5 352 599 11,7 11,7 369
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 7 274 841 15,9 15,9 34
Julkisyhteisöt 2 907 355 6,4 6,4 5
Kotitaloudet 21 579 516 47,3 47,3 9 468
Ulkomaat 70 798 0,2 0,2 15
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 1 097 301 2,4 2,4 18
Hallintarekisteröidyt 7 346 162 16,1 16,1 9
Yhteensä 45 628 572 100,00 100,00 9 918
OMISTAJAJAKAUMA OSAKELUKUMÄÄRÄN PERUSTEELLA 31.12.2024
Jakauma
Osakkeiden
lukumäärä % Osakkeista % Äänistä
Tunnettujen
osakkaiden lukumäärä
1-100 164 318 0,4 0,4 3 737
101-500 875 218 1,9 1,9 3 320
501-1000 956 267 2,1 2,1 1 277
1001-5000 2 692 968 5,9 5,9 1 257
5 001-10 000 1 046 752 2,3 2,3 148
10 001-50 000 2 555 614 5,6 5,6 125
50 001-100 000 1 304 594 2,9 2,9 21
100 001-500 000 4 414 643 9,7 9,7 20
500 001- 31 618 198 69,3 69,3 13
Yhteensä 45 628 572 100,00 100,00 9 918
OSAKEKOHTAISET TUNNUSLUVUT
2024 2023 2022
Osakekohtainen tulos eur 0,13 0,07 0,27
Osakekohtainen oma pääoma eur 1,20 1,24 1,26
Osakekohtainen osinko 0,10–0,20* 0,19 0,18
Osinko tuloksesta % 74,7–149,3 % 255,4 % 67,9 %
Efektiivinen osinkotuotto % 2,5–4,9 % 3,1 % 2,0 %
P/E luku 30,31 83,33 34,34
Osakekannan markkina-arvo 185 252 002 282 580 351 408 801 093
Osakkeiden vaihto, euroa 54 760 754 72 391 444 101 896 667
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo 45 472 919 45 175 668 44 384 390
Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa 45 628 572 45 577 476 44 923 197
Ylin vaihtokurssi, euroa 6,41 9,59 12,32
Alin vaihtokurssi, euroa 3,17 4,23 7,75
Tilikauden volyymipainotettu keskikurssi, euroa 4,59 6,51 9,77
Tilikauden päätöskurssi, euroa 4,06 6,20 9,10
Pörssivaihto, kpl 11 936 749 11 125 523 10 424 074
*Hallituksen ehdotus osingoksi enintään 0,20 (0,19) euroa osakkeelta, josta 0,10 euroa osakkeelta maksettaisiin yhtiöko-
kouksen jälkeen ja enintään 0,10 euroa osakkeelta myöhempänä ajankohtana hallituksen harkinnan mukaan
KONSERNIN KESKEISET TUNNUSLUVUT KOLMELTA VIIMEKSI PÄÄTTYNEELTÄ TILIKAUDELTA
Konserni 1–12/2024 1–12/2023 1–12/2022
Liikevaihto, 1 000 euroa 126 231 121 728 102 107
Liikevaihdon kasvu, % 3,7 % 19,2 % 23,3 %
Käyttökate, 1 000 euroa 34 754 31 884 32 394
Käyttökate liikevaihdosta, % 27,5 % 26,2 % 31,7 %
Liikevoitto, 1 000 euroa 11 417 7 948 15 266
Liikevoitto liikevaihdosta, % 9,0 % 6,5 % 15,0 %
Vertailukelpoinen liikevoitto, 1 000 euroa *) 11 417 11 107 15 266
Vertailukelpoinen liikevoitto liikevaihdosta, % 9,0 % 9,1 % 15,0 %
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % (rullaava 12 kk) 7,8 % 6,0 % 14,0 %
Liiketoiminnan rahavirta, 1 000 euroa 29 225 28 628 27 448
Korolliset nettovelat, 1 000 euroa 87 618 75 843 54 404
Nettovelkaantumisaste, % 161,1 % 135,9 % 97,1 %
Omavaraisuusaste, % 30,6 % 31,8 % 35,9 %
Nettoinvestoinnit, 1 000 euroa 22 724 39 944 40 868
Likvidit varat, 1 000 euroa 8 669 10 254 15 970
Osakekohtainen tulos, euroa 0,13 0,07 0,27
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana 45 472 919 45 175 668 44 384 390
Nettotulos, 1 000 euroa 6 090 3 361 11 801
*) Liikevoitto, ei sisällä ohjelmistojen arvonalentumisia
20 VUOSIKATSAUS 2024
Liikevaihdon kasvu, %
=
liikevaihto - edellisen vuoden liikevaihto
× 100
edellisen vuoden liikevaihto
Liikevoitto
=
liikevaihto + liiketoiminnan muut tuotot - materiaalit ja palvelut -
henkilöstökulut - poistot ja arvonalentumiset - liiketoiminnan muut kulut
Liikevoitto, %
=
liikevoitto
× 100
liikevaihto
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), %
(rullaava 12 kk)
=
liikevoitto ennen veroja + korot ja muut rahoituskulut
× 100
kokonaispääoma ja velat - korottomat velat (tilikauden keskiarvo)
Korolliset nettovelat
=
korolliset velat - rahat ja pankkisaamiset
Nettovelkaantumisaste, %
=
korolliset velat - rahat ja pankkisaamiset
× 100
oma pääoma
Omavaraisuusaste, %
=
oma pääoma
× 100
taseen koko pääoma - saadut ennakkomaksut
Käyttöpääoma
=
vaihto-omaisuus + korottomat lyhytaikaiset saamiset - koroton lyhytaikainen
vieras pääoma
Nettoinvestoinnit
=
investoinnit aineellisiin ja aineettomiin oikeuksiin - käyttöomaisuuden myynti
Osakekohtainen tulos
=
katsauskauden tulos
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo katsauskaudella
Keskimääräinen vuotuinen kasvu
(CAGR)
=
(liikevaihto jakson lopussa / liikevaihto jakson alussa)1/vuosien määrä -1
Käyttökate
=
liikevoitto + poistot + arvonalentumiset
Käyttökate, %
=
käyttökate
× 100
liikevaihto
Vertailukelpoinen liikevoitto
=
liikevoitto - ohjelmistojen alaskirjaukset
LASKENTAKAAVATVAIHTOEHTOISET TUNNUSLUVUT
Yhtiö esittää yleisesti käytettyjä vaihtoehtoisia tunnuslu-
kuja kuvaamaan liiketoimintojensa taloudellista kehitystä
ja parantaakseen vertailukelpoisuutta eri raportointikau-
sien välillä. Vaihtoehtoiset eli IFRS-tilinpäätösstandardeihin
perustumattomat tunnusluvut antavat merkittävää lisätie-
toa yhtiön johdolle, sijoittajille sekä muille tahoille. Vaihto-
ehtoisia tunnuslukuja ei tule pitää IFRS-tilinpäätösstan-
dardeissa määriteltyjä tunnuslukuja korvaavina mittareina.
Yhtiön käyttämiä vaihtoehtoisia tunnuslukuja ovat liikevoitto,
liikevoitto liikevaihdosta %, vertailukelpoinen liikevoitto, ver-
tailukelpoinen liikevoitto % liikevaihdosta, käyttökate, käyt-
tökate liikevaihdosta %, sijoitetun pääoman tuotto (ROI) %,
korolliset nettovelat, nettovelkaantumisaste %, omavarai-
suusaste %, käyttöpääoma ja nettoinvestoinnit. Laskenta-
kaavat on esitetty jäljempänä osiossa Laskentakaavat.
LASKENTAKAAVAT
Liikevoitto mittaa Talenomin kykyä tuottaa voittoa liiketoi-
minnassaan. Liike- voitto on tärkeä yhtiön kannattavuutta ja
taloudellista suorituskykyä kuvaava tunnusluku, joka osoit-
taa liiketoiminnasta kertyvän tuloksen.
Liikevoitto liikevaihdosta prosentteina eli liikevoittopro-
sentti suhteuttaa liikevoiton liikevaihtoon ja parantaa liike-
voiton vertailtavuutta eri raportointikausien välillä.
Sijoitetun pääoman tuotto taas mittaa liiketoiminnan
tulosta suhteutettuna sijoitettuun pääomaan. Se kuvaa
Talenomin suhteellista kannattavuutta eli sitä, kuinka tehok-
kaasti yhtiö pystyy kerryttämään tuottoa yhtiöön sijoite-
tulle pääomalle.
Korolliset nettovelat mittaavat Talenomin velkarahoituksen
nettomäärää. Tunnusluku antaa tietoa yhtiön velkaantumi-
sesta ja pääomarakenteesta.
Nettovelkaantumisaste mittaa Talenomin oman pääoman
ja korollisten velkojen suhdetta. Se kuvaa yhtiön rahoituk-
seen liittyvän riskin tasoa ja on hyödyllinen mittari yhtiön
velkaantumisen seuraamiseen.
Omavaraisuusaste taas on rahoitusrakennetta kuvaava tun-
nusluku, joka kertoo, kuinka suuri osuus yhtiön taseesta on
rahoitettu omalla pääomalla. Omavaraisuusaste antaa tie-
toa rahoitukseen liittyvän riskin tasosta sekä liiketoimin
-
nassa käytettävän pääoman tasosta ja kuvaa yhtiön vaka
-
varaisuutta ja tappion sietokykyä pitkällä aikavälillä.
Käyttöpääoma mittaa Talenomin liiketoimintaan sitoutuvan
rahoituksen määrää ja kuvaa pääoman käytön tehokkuutta.
Nettoinvestoinnit mittaavat investointien määrää vähen-
nettynä käyttöomaisuuden myynnillä. Tunnusluku antaa
lisätietoa liiketoiminnan rahavirtatarpeista.
Käyttökate on tärkeä tunnusluku, joka mittaa Talenomin
kykyä tuottaa voittoa liiketoiminnassa ennen poistoja,
arvonalentumisia ja rahoituseriä.
Käyttökate liikevaihdosta prosentteina eli käyttökatepro-
sentti suhteuttaa käyttökatteen liikevaihtoon ja parantaa
käyttökatteen vertailtavuutta eri raportointikausien välillä.
Vertailukelpoinen liikevoitto kertoo liikevoiton ilman ker-
taluonteisia ohjelmistoihin liittyviä alaskirjauksia.
21 VUOSIKATSAUS 2024
Kestävyysraportti
Yleiset tiedot (ESRS 2) 22-30
Kestävyysraportin yleiset laatimisperusteet (BP-1) 22-23
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli (GOV-1) 23
Hallinto-, johto-, ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat (GOV-2) 23-24
Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin (GOV-3) 24
Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista (GOV-4) 24
Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta (GOV-5) 24
Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju (SBM-1) 24-25
Sidosryhmien edut ja näkemykset (SBM-2) 25-26
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä
niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa (SBM-3) 26-27
Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista (IRO-1) 27-28
Ilmastoon liittyvien fyysisten ja siirtymäriskien sekä mahdollisuuksien arviointi (IRO-1) 28
Pilaantuminen (ESRS E2) 28
Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvien
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien seulonta ja arviointi (IRO-1) 28
Monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvien vaikutusten, riippuvuuksien ja riskien arviointi (IRO-1) 28-29
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arviointi (IRO-1) 29
Ilmastonmuutokseen liittyvien tietojen arviointi ja määrittäminen (IRO-1) 29
Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2-, ja scope 3-bruttosäästöt ja kokonaispäästöt (E1-6) 29
Luettelo EU:n lainsäädännöstä johdetuista monialaisten ja aihekohtaisten standardien tietopisteistä 30
Ympäristötiedot 31-34
EU:n Taksonomia (EU 2020/852, art. 8) ja Talenomin Toiminta 31-34
Oma työvoima (ESRS S1) 35-41
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta 35
Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet (S1-1) 35-36
Talenomin sitoutuminen ihmisoikeuksiin, yhdenvertaisuuteen ja henkilöstön osallistamiseen (S1-1) 36-37
Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa (S1-2) 37
Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja
kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi (S1-3) 37-38
Toimintasuunnitelmat ja resurssit työvoimaan kohdistuvien
merkittävien vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallintaan (ESRS 2 -MDR-A) 38
Toimenpiteet henkilöstöön kohdistuvien kielteisten vaikutusten ehkäisemiseksi ja hallitsemiseksi (S1-4) 38
Toimenpiteet mahdollisuuksien hyödyntämiseksi ja positiivisten vaikutusten vahvistamiseksi (S1-4) 39
Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallintaan (MDR-T: S1-5) 39
Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet (S1-6) 39
Työntekijöiden lukumäärä 39
Työntekijöiden vaihtuvuus 40
Työntekijöiden tietoihin liittyvien tietojen laskentaperiaatteet 40
Monimuotoisuuden mittarit 40
Ansiotuloa koskevat mittarit (S1-10, S1-16) 41
Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset (S1-17) 41
Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) 42-47
Toimintaohjeet ja politiikat liiketoiminnan eettisyyden, yrityskulttuurin ja
tietoturvan olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallintaan (G1-1) 42
Talenomin eettinen ohjesääntö: soveltamisala, vastuut ja sidosryhmien osallistaminen 42
Talenomin hankintapolitiikka: soveltamisala, vastuu ja sidosryhmien osallistaminen 42-43
Talenomin tietoturvapolitiikka ja riskienhallintakonsepti: kehys tietojen suojaamiseen ja riskien hallintaan 43
Talenomin rahanpesun ehkäisyn konsepti: kehys rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämiseen 43-44
Yrityskulttuuri ja liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet (G1-1) 44
Suhteet toimittajiin (G1-2) 44-45
Maksukäytännöt (G1-6) 45
Tavoitteet, jotka liittyvät liiketoiminnan harjoittamisen olennaisten
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallintaan (MDR-T G1) 45
Yhteisökohtaisesti olennaiseksi tunnistettu teema Tietoturva: ISO27k
standardin mukaisen tietoturvallisuuden hallintajärjestelmän toteuttaminen, ylläpito ja kehittäminen 45-47
Tavoitteet, jotka liittyvät Tietoturvan olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallintaan 47
Kestävyysraportin varmennuskertomus 48-49
22 VUOSIKATSAUS 2024
Yleiset tiedot (ESRS 2)
Talenomin kestävyysraportti on laadittu kirjanpitolain ja
Euroopan kestävyysraportointistandardien (ESRS) mukai-
sesti. Raportoinnin kattavuus on linjassa yhtiön tilinpäätök-
sen kanssa, mikä varmistaa kaikkien toimintojen kattavan
ja yhtenäisen raportoinnin. Tämä yhdenmukaisuus edistää
raportoinnin vertailukelpoisuutta ja johdonmukaisuutta,
kuten ESRS 1 edellyttää.
Kestävyysraportti on laadittu konsernitasolla. Konsolidoin-
nin laajuus on sama kuin konsernitilinpäätöksessä ellei toi-
sin mainita. Talenomin tarjoamat tuotteet ja palvelut kehi-
tetään, toteutetaan ja toimitetaan ensi sijassa digitaalisesti
ja henkilöstön toimesta, joten ympäristö- ja sosiaaliset vai
-
kutukset keskittyvät pääasiassa Talenomin omiin toimintoi-
hin. Tämä on otettu huomioon ESRS 2 edellyttämän arvo-
ketjun raportoinnissa.
Ainoastaan kaksoisolennaisuusarvioinnissa olennaisiksi
tunnistetut ja ESRS-standardin mukaisesti pakolliset data-
pisteet raportoidaan. ESRS-standardin mukaisia vapaaeh-
toisia datapisteitä ei sisällytetä raporttiin. Talenom soveltaa
ESRS1 lisäys C:n mahdollistamia helpotuksia ensimmäisen
vuoden raportoinnin osalta koskien omaa työvoimaa (S1).
KAKSINKERTAINEN OLENNAISUUSANALYYSI
Talenom suoritti kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin
(Double Materiality Analysis, DMA) tunnistaakseen toimin-
tojensa merkittävimmät vaikutukset, riskit ja mahdollisuu-
det. Analyysi yhdistää vaikutusolennaisuuden ja taloudel-
lisen olennaisuuden näkökulmat.
Vaihe I: Talenomin liiketoimintamallin ja arvoketjun kar-
toittaminen
Analyysin ensimmäisessä vaiheessa kartoitettiin Talenomin
liiketoimintamalli ja arvoketju. Tämä sisälsi keskeisten toi-
mintojen, resurssien ja sidosryhmien tunnistamisen koko
Talenomin toiminnassa, jotta arvioinnille syntyi selkeä kehys.
Vaihe II: Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuk-
sien tunnistaminen
Analyysin toisessa vaiheessa tunnistettiin merkittävimmät
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet ESRS-osa-aiheiden
ja -osaosa-aiheiden mukaisesti. Tiedonhankinta perustui
sisäisiin aineistoihin, ulkoisiin viitekehyksiin, vertailuarvioi-
hin sekä asiantuntijanäkemyksiin. Lisäksi analyysissa hyö-
dynnettiin henkilöstökyselyiden, toimittaja-arviointien ja ris-
kianalyysien havaintoja.
Sisäisiä sidosryhmiä, kuten johtoryhmän jäseniä ja liike-
toiminta-alueiden asiantuntijoita, haastateltiin ja kuultiin
osana prosessia. Näiden keskustelujen pohjalta laadittiin
listaukset mahdollisista vaikutuksista, riskeistä ja mahdol-
lisuuksista. Listaukset käytiin läpi ja viimeisteltiin työpa-
joissa, joihin osallistui asiantuntijoita yhtiön kaikilta liike-
toiminta-alueilta. Näin varmistettiin, että tulokset vastaavat
sekä liiketoiminnan käytännön realiteetteja että strategi
-
sia tavoitteita.
Talenomin sisäiset asiantuntijat, kuten HR-, compliance-,
tietoturva- ja operatiivisen johtamisen ammattilaiset, osal-
listuivat analyysin eri vaiheisiin. Lopullisessa validointivai-
heessa prosessiin otettiin mukaan henkilöitä, jotka edusti-
vat muun muassa talous-, riskienhallinta-, lakiasioiden ja
sijoittajasuhteiden asiantuntemusta. Näin varmistettiin, että
analyysi kattoi koko organisaation toiminnot ja painopisteet.
Vaihe III: Vaikutusten, Riskien ja Mahdollisuuksien Arviointi
Talenom käytti olemassa olevaa riskienhallintakehystään
arvioidakseen liiketoimintansa olennaiset vaikutukset, ris-
kit ja mahdollisuudet.
Vaikutusten olennaisuus: Vaikutuksia tarkasteltiin niiden
vakavuuden (laaja-alaisuus, kattavuus ja korjaamaton luonne)
ja todennäköisyyden perusteella. Positiivisten vaikutusten
osalta korjaamatonta luonnetta ei otettu huomioon. Jo toteu-
tuneiden vaikutusten kohdalla todennäköisyyttä ei arvioitu.
Taloudellinen olennaisuus: Riskien ja mahdollisuuksien arvi-
oinnissa keskityttiin niiden mahdollisiin vaikutuksiin kassa-
virtaan, operatiiviseen suorituskykyyn, strategiseen kehityk-
seen ja taloudelliseen asemaan. Talous- ja riskienhallinnan
asiantuntijat olivat keskeisessä roolissa arvioinnissa, hyödyn-
täen sekä historiallista dataa että tulevaisuuden ennusteita.
Arviointiprosessissa käytiin keskusteluja organisaation kes-
keisten sidosryhmien kanssa. Keskustelujen tarkoituksena
oli tunnistaa ja priorisoida vaikutukset, riskit ja mahdolli-
suudet. Tulokset tarkastettiin ja vahvistettiin eri osastoja
edustavien tiimien työpajoissa. Tämä varmistaa arvioinnin
linjauksen Talenomin strategisten ja operatiivisten tavoit-
teiden kanssa.
Vaihe IV: Lopullinen Vahvistus ja Johtotason Hyväksyntä
Kestävyystietojen laatimisesta ja kokoamisesta vastaavat
henkilöt viimeistelivät ja tarkistivat olennaisten vaikutus-
ten, riskien ja mahdollisuuksien lopullisen listan. Tulokset
esiteltiin johtoryhmälle, joka hyväksyi ne, varmistaen niiden
yhtenäisyyden Talenomin strategisten tavoitteiden ja hal-
lintokäytäntöjen kanssa.
Kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin perusteella tun-
nistettuja keskeisiä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia
sekä olennaisten kestävyysasioiden määrittämiseen liittyviä
seikkoja on käsitelty tarkemmin kestävyysraportin sivuilla
26–28.
Kestävyysraportin yleiset laatimisperusteet (BP-1)
23 VUOSIKATSAUS 2024
RISKIENHALLINTA
Henkilöstöön liittyviä riskejä arvioidaan säännöllisesti kyse-
lyillä, palautetilaisuuksilla ja suorilla keskusteluilla. Toi-
menpiteisiin kuuluvat henkilöstöohjeistusten kehittäminen
palautteen perusteella ja parannetut digitaaliset työka-
lut. Tietoturvariskejä hallitaan riskien säännöllisellä arvi
-
oinnilla ja katselmoinnilla, säännöllisillä auditoinneilla ja
GDPR-säädösten noudattamisella.
PÄÄSTÖRAPORTOINTI JA TIETOJEN KERUU
Talenom laskee hiilijalanjälkensä, mukaan lukien Scope
3 -päästöt, käyttäen GHG-protokollaa. Vaikka epäsuora
data saattaa aiheuttaa pieniä epätarkkuuksia, se täyttää
ESRS-vaatimukset raportoinnissa, koska yritys tuottaa
vain aineettomia hyödykkeitä. Yhtiö on panostanut rapor-
toinnissa käytettävän datan harmonisointiin maiden välillä
parantaakseen tarkkuutta ja standardointia tulevissa rapor-
tointisykleissä.
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli (GOV-1)
HALLITUKSEN JA JOHTORYHMÄN KOKOONPANO JA
MONIMUOTOISUUS
Talenomin johtorymään ja hallitukseen kuuluu 31.12.2024
kuusi jäsentä. Vaikka työntekijöillä ei ole suoraa edustusta
hallituksessa tai johtoryhmässä, heidän näkemyksensä huo-
mioidaan aktiivisesti avoimeen kommunikaatioon perustu-
vien johtamisrakenteiden (esimerkiksi kaikkien Talenomin
työntekijöiden säännölliset one-to-one tapaamiset esihen-
kilönsä kanssa) kautta niin, että työntekijöiden ääni kuuluu
strategisessa päätöksenteossa.
Sekä johtoryhmässä, että hallituksessa sukupuolijakauma
on 17 % naisia ja 83 % miehiä. Hallituksen jäsenistä 83 %
luokitellaan riippumattomiksi yhtiöstä.
STRATEGISTA SUUNTAA TUKEVAT
ASIANTUNTIJUUDET
Hallituksen jäsenillä on syvällistä osaamista liittyen yrit-
yshallintoon, taloushallintopalveluihin, sekä Talenomille
ominaisiin kestävyysasioihin (henkilöstö, tietoturva ja hyvä
hallintotapa) liittyen. Lisäksi hallitus tuo organisaatiolle
lisäarvoa digitalisaatiomuutoksen johtamisen ja riskien-
hallinnan osaamisellaan. Johtoryhmä puolestaan keskit-
tyy vahvaan johtajuuteen, operatiivisen tehokkuuden paran-
tamiseen ja tuoteinnovaatioiden kehittämiseen jotka ovat
olennaisia kestävyyteen liittyviä osa-alueita Talenomille.
VALVONTAVASTUUT JA HALLINTOPROSESSIT
Hallitus määrittää Talenomin strategisen suunnan, hyväk-
syy merkittävät investoinnit ja varmistaa, että kestävyyden
kannalta olennaiset teemat sisältyvät organisaation toimin-
taan. Päivittäisestä johtamisesta vastaa johtoryhmä, joka
toimeenpanee strategiat ja toimintaperiaatteet.
Hallituksen ja johtoryhmän roolit ja vastuut määritellään
siten, että ne takaavat strategisten päätösten perustumi-
sen riskianalyyseihin ja Talenomille ominaisten kestävyys-
vaikutusten arviointeihin. Hallintoprosesseja tukevat sään-
nölliset arvioinnit, riskien hallinta, sekä sisäiset ja ulkoiset
auditoinnit.
Hallitus seuraa aloitteiden toimeenpanoa toimitusjohtajalta
ja johtoryhmältä saatujen säännöllisten päivitysten kautta.
Sisäisen Compliance-toiminnon tuottamat arvioinnit tarjo
-
avat lisänäkemystä, arvioiden riskienhallinnan ja kestävän
kehityksen strategioiden tehokkuutta.
VALVONTATOIMENPITEET, PROSESSIT JA
SUORITUSKYVYN SEURANTA
Valvontatoimenpiteet on integroitu osaksi sisäisiä pro-
sesseja tehokkuuden ja yhdenmukaisuuden varmistami-
seksi. Säännölliset sisäiset ja ulkoiset auditoinnit tunnista-
vat ja helpottavat hallitsemaan potentiaalisia riskejä, kun
taas Compliance-toiminto valvoo säädösten noudattamista
yhteistyössä HR:n ja IT:n kanssa. Systemaattiset tietotur-
vakäytännöt hallitsevat tehokkaasti tietoturvaloukkauksia,
suojaten datan eheyttä ja varmistaen operatiivisen jatku-
vuuden. Talenomin johtamislupaus sisältää säännölliset
one-to-one tapaamiset ja urakehityskeskustelut kaikille
työntekijöille.
Hallitus käsittelee ja seuraa liiketoiminnan riskejä strategia-
palavereissa kaksi kertaa vuodessa. Johtoryhmä muuntaa
strategiset tavoitteet konkreettisiksi suunnitelmiksi, jotka
integroidaan operatiivisiin toimintoihin.
KESTÄVYYSASIANTUNTIJUUDEN KEHITTÄMINEN
Talenom painottaa taitojen ja asiantuntemuksen kehit-
mistä kestävyysasioiden valvonnassa. Sisäiset työryhmät
ja olennaisuusarviot tunnistavat kehitystarpeita ja sovitta-
vat kyvykkyyksiä muuttuvien kestävyysprioriteettien kanssa.
Koulutusohjelmat liittyen Talenomille olennaisiin kestävyys-
teemoihin hallinnosta, tietoturvasta ja kestävyysraportoin-
nista varmistavat, että yritys pysyy ajan tasalla alan sään-
telystä ja parhaista käytännöistä.
ASIANTUNTEMUS HENKILÖSTÖ- JA
HALLINTOHALLINNASSA
Talenomin hallituksella ja johtoryhmällä on syvällistä osaa-
mista henkilöstöhallinnosta (S1) ja liiketoiminnan harjoitta-
misesta (G1), mukaan lukien yhteisökohtainen olennainen
teema tietoturva. Heidän kokemuksensa inklusiivisen työ-
kulttuurin edistämisessä ja osaamisen hallinnassa varmis-
taa suorituskykyisen tiimin. Erikoistuneet tiimit noudattavat
tiukkoja standardeja, toteuttavat vahvoja tietoturvan suo-
jauskeinoja ja puuttuvat ennakoivasti nouseviin riskeihin.
Jatkuva koulutus ja riskien arvioinnit, joihin keskeiset sidos-
ryhmät osallistuvat, vahvistavat näitä valmiuksia, varmis-
taen, että olennaiset kestävyysaihealueet otetaan asianmu-
kaisesti huomioon, ja että seuraavat alan yleistä kehitystä.
Hallinto-, johto-, ja valvontaelimille toimitetta-
vat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat
(GOV-2)
JÄSENNELTY HALLINTOPROSESSI
Talenomin hallitus ja johtoryhmä saavat säännöllisesti tie-
toa olennaisista kestävyyteen liittyvistä vaikutuksista, ris-
keistä ja mahdollisuuksista. Hallitus katselmoi edistymistä,
riskejä ja niiden trendejä kaksi kertaa vuodessa. Osana val-
vontavastuitaan hallitus tarkastelee tehtyjen toimenpiteiden
tuloksia ja hyväksyy strategisia muutoksia varmistaakseen,
että ne tukevat yhtiön pitkän aikavälin tavoitteita.
Johtoryhmä valvoo kestävyyspolitiikkojen toteutusta ja
seurantaa. Compliance-toiminnolta saadut päivitykset tar
-
joavat kriittistä tietoa tunnistetuista riskeistä ja hallinta-
keinojen tehokkuudesta. Operatiivisen suorituskyvyn kuu-
kausittaiset tarkastelut johtoryhmän ja muiden olennaisten
henkilöstöryhmien toimesta, sisältäen riskiraportointi- ja
hr-katsaukset varmistavat kestävyystavoitteiden seuran-
nan ja mahdollistavat nopean reagoinnin uusiin haasteisiin
tai mahdollisuuksiin.
KESTÄVYYS OSANA STRATEGISTA SUUNNITTELUA
Hallitus ja johtoryhmä integroivat kestävyyteen liittyvät vai
-
kutukset, riskit ja mahdollisuudet osaksi strategista suunnit-
telua. Keskeisiä prioriteetteja ovat henkilöstön hyvinvoinnin
vahvistaminen (S1), hyvän hallintotavan kehittäminen (liike-
toiminnan harjoittaminen G1), sekä yhteisökohtaisen olennai-
seksi tunnistetun teeman Tietoturvan jatkuva kehittäminen.
Päätöksenteossa tasapainotetaan lyhyen aikavälin operatii-
viset näkökohdat, kuten johtajuuden kehittämisen aiheutta-
mat kustannukset, ja pitkän aikavälin hyödyt, kuten työnte-
kijöiden tyytyväisyys, vaihtuvuuden vähentyminen ja vakaus.
MERKITTÄVIEN LIIKETOIMIEN ARVIOINTI
Merkittävissä liiketoimissa, kuten yritysostoissa, teknolo-
giainvestoinneissa ja strategisissa kumppanuuksissa, hal-
linnolliset ja valvontaelimet suorittavat analyysin strategis-
ten tavoitteiden, kuten henkilöstökulttuurin ja tietoturvaan
liittyvien valmiuksien yhdenmukaisuudesta. Mahdolliset
kompromissit punnitaan kasvun ja innovoinnin mahdolli-
suuksia vasten.
OLENNAISET VAIKUTUKSET, RISKIT JA
MAHDOLLISUUDET
Talenomin johtoryhmä käsittelee säännöllisesti yritykselle
olennaisia kestävyysteemoja, kuten työntekijöiden tyyty-
väisyyden paranemista, osaavan henkilöstön pysyvyyttä
ja työn ja vapaa-ajan tasapainon kehittymistä. Näitä vaiku-
tuksia kehitetään esimerkiksi kilpailukykyisten palkkojen ja
24 VUOSIKATSAUS 2024
osaamisen kehittämisen kautta. Samaan aikaan mahdolli-
sia kielteisiä vaikutuksia, kuten joustavien työaikojen mah-
dollistaman työmäärän hallinnassa epäonnistumisen ris-
kiä, seurataan tarkasti.
Olennaisiin riskeihin kuuluvat sääntelyn noudattamiseen,
tietoturvauhkiin ja markkinakilpailukyvyn ylläpitämiseen liit-
tyvät haasteet. Mahdollisuuksia syntyy esimerkiksi kestävän
kasvun saavuttamisesta henkilöstön kehittämisen kautta,
innovoinnin edistämisestä ja toiminnan tehokkuuden paran-
tamisesta yhteistyössä toimittajien kanssa. Uudelleenkou-
lutus- ja urakehitysohjelmat tarjoavat lisämahdollisuuksia
vahvistaa työntekijöiden hyvinvointia ja tukea organisaa-
tion menestystä.
Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn
sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin (GOV-3)
Talenomilla ei tällä hetkellä ole hallinnollisille, johtamis- tai
valvontaelimille suunnattuja kannustinjärjestelmiä tai pal-
kitsemiskäytäntöjä, jotka olisi suoraan sidottu kestävyys-
kysymyksiin.
Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence
-prosessista (GOV-4)
Talenomilla ei ole käytössä Due diligence prosessia sel-
laisena, kuin se on kestävyysstandardissa määritelty.
Talenomin operatiiviset prosessit on kuitenkin jäsennelty
tunnistamaan ja hallitsemaan liiketoiminnan kannalta olen-
naiset riskit, kuten henkilöstön hyvinvointiin liittyvät kysy-
mykset ja tietoturvauhat. Säännölliset riskianalyysit varmis-
tavat, että esiin nousevat riskit tunnistetaan ja integroidaan
hallintokäytäntöihin. Hallitus valvoo tätä prosessia, kun taas
johtoryhmä vastaa riskienhallintaan liittyvien toimenpitei-
den toteutuksesta ja toiminnan sovittamisesta tunnistettui
-
hin prioriteetteihin.
Riskienhallinta ja sisäinen valvonta
kestävyysraportoinnin osalta (GOV-5)
RISKIENHALLINTAJÄRJESTELMÄ
Yhtiössä on hallituksen hyväk symä riskienhallintapolitiikka,
joka tukee strategisten ja lii ketoiminnallisten tavoitteiden
saavuttamista, ja joka turvaa toiminnan jatkuvuuden kai-
kissa olosuhteissa. Kyky kantaa riskejä ja hallita niitä tehok-
kaasti ovat liiketoiminnan menes tyksen ja omistaja-arvon
luomisen kannalta keskeisessä asemassa.
Hallituksen hyväksymän riskienhallintapolitiikan mukaisesti
riskeihin varautuminen ja niiden tunnistaminen ovat jatku-
vaa ja järjestelmällistä toimintaa, josta vastuu on liiketoimin-
tajohdolla. Johto vastaa riittävien toimenpiteiden määrittä-
misestä, toteuttamisesta sekä toimenpiteiden toteutumisen
seurannasta osana normaalia toiminnan ohjausta.
Riskienhallintaa hallinnoi Chief Compliance Officer, joka
rapor toi konsernin toimitusjohtajalle. Yhtiön hallitukselle
esitetään vähintään kerran vuodessa jatkuvasta riskeihin
varautumisesta erillään oleva kartoitus riskeistä ja epävar-
muustekijöistä, jonka myötä hallitus määrittelee riskeihin
varautumiseen ohjaavat toimenpiteet. Yhtiö esittää tilin-
päätöksen yhteydessä kulloin kin tunnistamansa keskeisim-
mät riskit.
RISKIENARVIOINNIN LÄHESTYMISTAPA
Talenomin riskienarviointi perustuu hallituksen hyväksy-
mään riskienhallintapolitiikkaan ja EFRAGin kestävyysra-
portointivaatimuksiin. Prosessi alkaa olennaisuusarvioin-
nilla, jossa tunnistetaan kestävyyskysymysten merkitys
yhtiön toiminnassa. Sisäiset työpajat, ulkoisten asiantun-
tijoiden konsultointi ja olennaisuuskatsaukset arvioivat
taloudellisia, operatiivisia ja maineeseen liittyviä vaikutuk-
sia. Riskien priorisointia ohjataan tunnistettujen kynnysar-
vojen, kuten sidosryhmien vaatimusten, taloudellisen mit-
takaavan ja tapahtumien vakavuuden kautta.
TUNNISTETUT RISKIT JA LIEVENTÄMISSTRATEGIAT
Sääntelyyn liittyviä riskejä, kuten liiallista joustoa työajoissa
kirjanpitotoiminnan neljännesvuosittaisten työruuhkien
aikana, hallitaan paikallisiin säädöksiin mukautetuilla toimin-
taperiaatteilla, digitaalisiin työkaluihin tehdyillä investoin-
neilla sekä työntekijöiden koulutuksella. Markkinakilpailuky-
kyyn liittyvät riskit, kuten palkankorotusten ja tuottavuuden
mahdollinen epäsuhta, käsitellään lisäämällä tuottavuutta
jatkuvan koulutuksen, parempien digitaalisten työkalujen ja
kilpailukykyisten palkitsemiskäytäntöjen avulla.
Tietoturvauhat, kuten tietomurrot, hallitaan teknisillä ja hal-
linnollisilla tietoturvan hallintakeinoilla, kuten salauksella, jat-
kuvalla valvonnalla ja säännöllisillä tarkastuksilla. Tietosuoja-
lainsäädännön noudattamista ja parhaita käytäntöjä koskeva
työntekijäkoulutus vähentää näitä riskejä entisestään.
RISKIENARVIOINTITULOSTEN INTEGROINTI
Kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin (DMA) tuottamat
merkittävimmät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet poh-
jautuvat osittain Talenomin aikaisempiin riskienhallinnan
arvioihin ja osittain niihin liittyvään ulkoiseen aineistoon,
sekä asiantuntijanäkemyksiin. Kaikki olennaisuusanalyysin
tunnistamista riskeistä on osa ennestään olemassa olevaa
Talenomin operatiivista riskienhallintaa. Olennaisuusana-
lyysissä tunnistetut uudet mahdollisuudet otetaan osaksi
Talenomin operatiivista riskienhallintaa käsittelemällä ne
Talenomin riskienhallintakonseptin mukaisesti.
Uhka ja mahdollisuus -tyyppiset riskit kirjataan konsernin ris-
kienhallintajärjestelmään ja niille kirjataan kunkin maan maa-
johtoryhmän ja johtoryhmän omistaja. Riskin todennäköisyys
ja vaikutus arvioidaan, jotta riskin hallintaan liittyvä prioriteetti
tulee määritellyksi asianmukaisesti. Riskin omistaja vastaa ris-
kille tehtävien toimenpiteiden suunnittelusta ja toteutuksesta.
Käsittelyssä olevien riskien vähintään joka toinen kuukausi
tapahtuva katselmointi maajohtoryhmissä, johtoryhmässä
ja kaksi kertaa vuodessa hallituksessa varmistaa sen, että
riskeille kirjattuja hallintakeinoja toteutetaan suunnitellusti
ja riskien negatiiviset vaikutukset pienenevät suunnitellusti.
SÄÄNNÖLLINEN RAPORTOINTI HALLINTOELIMILLE
Talenomilla on jäsennelty prosessi riskienarviointitulosten
ja sisäisten valvontapäivitysten raportointiin hallinnollisille,
johtamis- ja valvontaelimille. Compliance-tiimin laatimat
raportit tarjoavat yleiskatsauksen tunnistetuista riskeistä, nii-
den vakavuudesta, mahdollisista vaikutuksista ja esiin nou-
sevista huolenaiheista. Raporteissa arvioidaan myös nykyis-
ten sisäisten valvontamekanismien tehokkuutta, tuodaan
esiin kehityskohteita ja ehdotetaan korjaavia toimenpiteitä.
Puolivuosittaiset katsaukset sekä riskien hallinnan, että HR
-kysymysten osalta pitävät hallituksen ajan tasalla keskei-
sistä kehityssuunnista, kun taas ad hoc -raportit käsittele-
vät kiireellisiä tai merkittäviä riskejä, jotka vaativat välitöntä
huomiota. Jokainen raportti sisältää yksityiskohtaisia suo-
situksia sisäisten valvontaprosessien parantamiseksi, mikä
varmistaa, että kestävyysraportointi pysyy avoimena, luo-
tettavana ja organisaation tavoitteiden mukaisena.
Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju (SBM-1)
TUOTTEET JA PALVELUT
Talenom tarjoaa kirjanpito- ja taloushallintopalveluita, jotka
on räätälöity pienille ja keskisuurille yrityksille (Pk-yritykset)
parantaen niiden operatiivista tehokkuutta ja tukien kestä-
vää kasvua. Yhtiön taloushallintaohjelmisto tarjoaa käyttä-
jäystävällisiä työkaluja, jotka automatisoivat raportointia,
integroituvat pankkijärjestelmiin ja tarjoavat reaaliaikaista
näkyvyyttä taloudelliseen suorituskykyyn. Näitä ohjelmis-
toratkaisuja täydentävät kattavat kirjanpito-, talousrapor-
tointi-, vero-, työ- ja palkkahallintopalvelut, jotka mukaute-
taan asiakaskohtaisiin tarpeisiin ja varmistavat paikallisten
säädösten noudattamisen.
Erikoistuneet veroasiantuntijapalvelut optimoivat verosuun-
nittelua ja auttavat yrityksiä navigoimaan monimutkaisten
ja muuttuvien verosäädösten mukaan samalla vähentäen
taloudellisia riskejä. Lisäksi tarjottavat talous- ja lakikon-
sultoinnin palvelut antavat strategista ohjausta operatii-
25 VUOSIKATSAUS 2024
visten ja sääntelyyn liittyvien haasteiden ratkaisemiseksi ja
tukevat pitkän aikavälin menestyksellistä päätöksentekoa.
MARKKINAT JA ASIAKASRYHMÄT
Talenomin päämarkkina-alueet ovat Suomi, Ruotsi ja
Espanja. Jokainen markkina tarjoaa omat haasteensa ja
mahdollisuutensa. Suomen erittäin digitalisoitunut ympä-
ristö tukee vahvaa pk-yritysten asiakaskuntaa, kun taas
Ruotsin kasvava kysyntä digitaalisten talousratkaisujen
suhteen vauhdittaa laajentumista. Espanjassa Talenom
mukauttaa palveluitaan paikallisiin säädöksiin ja ottaa
käyttöön digitaalisia työkaluja parantaakseen tehokkuutta
vähemmän digitalisoituneessa ympäristössä.
Talenomin asiakaskunta koostuu yrittäjistä, pienyrityksistä
ja keskisuurista yrityksistä eri toimialoilta, kuten vähittäis-
kaupasta, valmistavasta teollisuudesta ja asiantuntijapal
-
veluista. Pienemmille yrityksille olennaiset kirjanpito- ja
taloushallintopalvelut tehostavat toimintaa, kun taas kes-
kisuuret yritykset hyötyvät kehittyneestä taloussuunnitte-
lusta, veroasiantuntijapalveluista ja strategisesta konsul-
toinnista, jotka vastaavat monimutkaisempiin tarpeisiin.
LIIKEVAIHTO
Talenomin tilikauden 2024 liikevaihto on yhteensä 126 230
833 euroa. Liikevaihto koostuu kokonaisuudessaan talous
-
hallintoratkaisujen myynnistä, eikä Talenomilla ole liikevaih-
toa, joka syntyisi ilmastovaikutuksiltaan merkittäviltä aloilta.
KESTÄVYYSTAVOITTEET JA STRATEGIA
Talenomin kestävyystavoitteet liittyvät henkilöstön hyvin-
voinnin jatkuvaan parantamiseen, tietoturvan ylläpitämiseen
ja hyvän hallintotavan noudattamiseen jatkossakin. Tavoittei-
den tarkemman mittariston kehittäminen ESRS:n mukaiseksi
on aloitettu kaikissa maissa, joissa Talenomilla on toimintaa.
Ympäristön osalta pilvipohjaiset digitaaliset ratkaisut
vähentävät paperinkulutusta ja tehostavat resurssien käyt-
töä. Hyödyntämällä automaatiota ja reaaliaikaista rapor-
tointia Talenom tukee asiakkaitaan sääntelyvaatimusten
täyttämisessä ja ympäristöjalanjälkensä pienentämisessä.
Koska ympäristöasiat eivät ole olennaisia Talenomille lii-
ketoiminnan luonteen vuoksi, Talenomilla ei myöskään ole
erityistä kestävyystavoitetta tai strategiaa näihin teemoi-
hin liittyen.
ARVOKETJU JA LIIKETOIMINTAMALLI
Talenomin arvoketjulle on ominaista korkea sisäinen hal-
linta ja vähäinen riippuvuus ulkoisista toimittajista. Talenom
tuottaa ydinohjelmistoratkaisunsa ja neuvontapalvelunsa
pääasiassa sisäisesti, hyödyntäen oman henkilöstönsä
asiantuntemusta. Tämä toimintamalli minimoi ylävirran riip-
Sukupuoli – maa Työntekijöiden lukumäärä
Miehet – Suomi 294
Miehet – Ruotsi 63
Miehet – Espanja 97
Naiset – Suomi 651
Naiset – Ruotsi 245
Naiset – Espanja 194
Ei raportoitu – Suomi 0
Ei raportoitu – Ruotsi 0
Ei raportoitu – Espanja 0
Yhteensä 1544
puvuudet, sillä yritys ei merkittävästi tukeudu ulkopuolisiin
toimittajiin tuotteidensa tai palveluidensa kehittämisessä.
Lisäksi Talenomin palvelut toimitetaan digitaalisesti ja suo-
raan asiakkaille, mikä poistaa fyysiseen logistiikkaan liittyvät
tarpeet ja vähentää kuljetuksiin liittyviä ympäristövaikutuk-
sia. Muihin merkittäviin toimittajiin ei liity Talenomin tuot-
teiden tai palveluiden toimitusta pk-yritysasiakkaille, mikä
varmistaa sujuvat toiminnot ja parantaa kestävyyteen liit-
tyvien vaikutusten valvontaa yrityksen omassa hallinnassa.
Sidosryhmien edut ja näkemykset (SBM-2)
LÄHESTYMISTAPA SIDOSRYHMÄYHTEISTYÖHÖN
Talenom tekee aktiivista yhteistyötä keskeisten sidosryh-
miensä—asiakkaiden, työntekijöiden, sijoittajien ja johdon—
kanssa niissä asioissa, jotka ovat olleet perinteisesti olennai-
nen osa Talenomin liiketoimintamallia. Näitä ovat erityisesti
henkilöstön hyvinvointi, asiakaskokemus, riskienhallinta ja
hyvä hallintotapa. Yhteistyö on tapahtunut kyselyiden, työ
-
pajojen ja keskustelujen kautta, jotka tarjoavat arvokkaita
näkemyksiä sidosryhmien prioriteeteista ja auttavat koh-
dentamaan nämä Talenomin liiketoimintatavoitteisiin.
SIDOSRYHMIEN PALAUTTEEN INTEGROINTI
Sidosryhmiltä saatu palaute integroidaan systemaattisesti
Talenomin toimintoihin ja strategioihin. Olennaisuusarvi-
oinnit määrittävät ESG-aiheiden prioriteetit sidosryhmien
palautteen perusteella ja ohjaavat kestävyysraportointia
sekä strategista suunnittelua. Asiakaspalaute digitaalisista
ratkaisuista on johtanut innovaatioihin pilvipohjaisilla alus-
toilla, jotka parantavat palvelujen tehokkuutta ja vähentävät
paperinkulutusta. Työntekijöiden näkemykset ovat johtaneet
aloitteisiin, kuten joustaviin työjärjestelyihin, urakehitysoh-
jelmiin ja parannettuun viestintään esihenkilöiden kanssa
käytävissä säännöllisissä tapaamisissa.
YHTEISTYÖN VAIKUTUS STRATEGIAAN JA
LIIKETOIMINTAMALLIIN
Sidosryhmäyhteistyö on johtanut konkreettisiin parannuk-
siin Talenomin toiminnassa. Asiakaslähtöiset parannukset
digitaalisiin alustoihin ovat lisänneet palvelujen toimivuutta
ja operatiivista tehokkuutta. Työntekijäpalautteen perus-
teella on käynnistetty aloitteita, jotka tukevat henkilöstön
kehittämistä ja työhyvinvointia. Vuonna 2024 yhtiö sai tun-
nustusta Great Place to Work -sertifikaatilla kaikissa toi-
mintamaissaan.
TULEVAT ASKELEET SIDOSRYHMÄYHTEISTYÖSSÄ
Talenom suoritti 2024 ESG teemoihin liittyen asiakaskyse-
lyn Suomen asiakkaille. Muita sidosryhmiä kuultiin myös
muissa Talenom-maissa. Tulevaisuudessa Talenom aikoo
laajentaa ESG-kyselyitä ja konsultaatioita kattaen sidos-
ryhmät entistä laajemmin. Tämä pyrkimys tähtää paikal-
listen näkökulmien sisällyttämiseen kestävyysaloitteisiin
HENKILÖSTÖ
Talenomin henkilöstön jakauma on seuraava:
Sidosryhmä Yhteistyömenetelmä Tarkoitus
Asiakkaat Kyselyt, palautesessiot Palvelujen parantaminen ja asiakastyytyväisyyden
lisääminen
Työntekijät Säännölliset strukturoidut keskustelut.
Henkilöstökyselyt.
Hyvinvoinnin ja ammatillisen kehityksen edistäminen.
Sijoittajat Keskustelut, talousraportit Avoimuuden varmistaminen
Johto Strategiatarkastelut, katsaukset Edistymisen seuranta ja toiminnan mukauttaminen
sidosryhmien palautteisiin
KESKEISET SIDOSRYHMÄT JA YHTEISTYÖMENETELMÄT
Talenomin sidosryhmäyhteistyö on jäsennelty keräämään toimintaan johtavaa palautetta keskeisiltä ryhmiltä:
26 VUOSIKATSAUS 2024
varmistaen yhtenäisyyden sidosryhmien odotusten kanssa
kaikilla toiminta-alueilla.
Pitkän aikavälin tavoitteisiin kuuluu avoimuuden paranta-
minen säännöllisellä raportoinnilla ESG-aloitteista, tarjoten
sidosryhmille selkeitä ja mitattavissa olevia näkemyksiä kes-
tävyysprosessien suorituskyvystä. Näillä toimilla vahvistetaan
suhteita ja ylläpidetään luottamusta kaikissa sidosryhmissä.
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoi-
mintamallin kanssa (SBM-3)
KESKEISET TUNNISTETUT VAIKUTUKSET
Talenomin toiminnalla on sekä positiivisia että negatiivisia
kestävyysvaikutuksia, erityisesti työvoiman ja liiketoiminta-
tavan osalta. Omassa työvoimassaan toimialalle tyypilliset
kausivaihtelut voivat lisätä työkuormitusta, ellei niitä hallita
tehokkaasti. Talenom kuitenkin edistää aktiivisesti positii-
visia vaikutuksia tukemalla työ- ja yksityiselämän tasapai-
noa, vahvistamalla työntekijöiden sitoutumista sekä paran-
tamalla päätöksentekoa ja tuottavuutta.
Liiketoimintatavassa hallinnolliset tehottomuudet voivat
muodostua haasteeksi. Toisaalta vahvat hallintorakenteet
ja operatiivinen tehokkuus vaikuttavat positiivisesti edistä-
mällä vaatimustenmukaisuutta, läpinäkyvyyttä ja luotta-
musta organisaatioon.
Lisäksi tietoturva on keskeinen osa Talenomin hyvää hallin-
totapaa, ja vaikuttaa lisäämällä sidosryhmien luottamusta
Talenomin liiketoimintamalliin.
TUNNISTETUT RISKIT JA MAHDOLLISUUDET
Talenomin henkilöstöön liittyviä riskejä ovat työlainsää-
dännön noudattamisen hallinta erityisesti sesonkiaikoina
ja vähemmän digitalisoiduilla markkinoilla, kuten Espan-
jassa. Osaajien yleinen saatavuus on toinen havaittu riski,
sillä osaajapula voi nostaa rekrytointikustannuksia ja vii-
västyttää kasvusuunnitelmia. Nousevat palkkavaatimukset
ilman suhteellista tuottavuuden kasvua voivat heikentää kil-
pailukykyä. Kilpailukyvyn säilyttämiseen liittyy lisäksi moni-
muotoisuuden, palkkatasa-arvon sekä tapausten tai vali-
tusten potentiaalisiin muutoksiin liittyvä riski, jonka vuoksi
näiden kehitystä seurataan tarkoin.
Teema Negatiiviset vaikutukset Positiiviset vaikutukset Riskit Mahdollisuudet
S1 Oma työvoima Alalle tyypillinen työkuormien kausittainen vaihtelu,
joka voi johtaa heikosti johdettuna kuormitukseen
Työ- ja vapaa-ajan tasapaino
Kyvykkyys houkutella ja säilyttää osaajia
Parempi päätöksenteko
Parantunut tuottavuus
Työntekijöiden sitoutuminen
Sääntelyvaatimusten laiminlöynnit
Markkinakilpailukyvyn menettäminen
Kestävä kasvu
Innovointi
Uusien taitojen oppiminen ja koulutus
Urapolkujen ja johtajuuden kehitys
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen Hallinnollinen tehottomuus Tehokas hallinto Rahanpesun ehkäisemiseen ja terrorismin
rahoittamisen estämiseen liittyvän sääntelyn
noudattamatta jättäminen
Toimittajayhteistyö ja kestävyys
Yhteisökohtainen tunnistettu
olennainen teema: Tietoturva
- Tietoturva ja luottamus Tietomurrot ja luvaton pääsy tietoon
Sisäiset uhat ja tietojen väärinkäyttö
Digitaalisten palveluiden laajentaminen pk-yrityksille
Kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin perusteella olennaisiksi katsottiin seuraavat asiat:
Hallinnollisia riskejä ovat muun muassa rahanpesun
ehkäisyyn ja terrorismin rahoittamisen estämiseen liitty-
vän lainsäädännön rikkomukset, jotka voivat johtaa talou-
dellisiin sakkoihin ja vahingoittaa Talenomin mainetta. Tie-
toturvauhat, kuten tietomurrot ja sisäiset uhat, muodostavat
riskejä operatiiviselle eheydelle ja asiakassuhteille.
Riskien tunnistamisen lisäksi Talenom tunnistaa mahdolli-
suuksia vahvistaa henkilöstö- ja hallintokäytäntöjään. Kil-
pailukykyisiin palkkoihin, henkilöstön urakehitykseen ja
osaamisen ja johtamisen kehittämisohjelmiin tehdyt inves-
toinnit valmistavat työntekijöitä markkinoiden muuttu-
viin vaatimuksiin, lisäävät tuottavuutta ja työhyvinvointia.
Yhteistyö toimittajien kanssa innovatiivisten ja kestävien
käytäntöjen edistämiseksi parantaa operatiivista tehok-
kuutta ja arvoketjun kestävyyttä.
VAIKUTUKSET LIIKETOIMINTAMALLIIN, STRATEGIAAN
JA PÄÄTÖKSENTEKOON
Henkilöstön kehittäminen on keskeinen prioriteetti ja sii-
hen liittyvät aloitteet, kuten joustavat työajat ja johtamisen
kehittämisohjelmat, lisäävät työntekijöiden tyytyväisyyttä
ja tuottavuutta. Nämä ohjelmat mahdollistavat vakaan ja
sitoutuneen henkilöstön, joka on ratkaisevan tärkeää kor-
kealaatuisten palvelujen tuottamiselle.
Hallintokäytäntöjen parantaminen vähentää sääntöjen nou-
dattamatta jättämiseen liittyviä riskejä ja virtaviivaistaa pää-
töksentekoa, vahvistaen operatiivista ketteryyttä ja sidos-
ryhmien luottamusta. Investoinnit tietoturvan kehittämiseen
ja ylläpitämiseen suojaavat asiakastietoja ja organisaation
eheyttä, vähentäen murtojen ja niistä aiheutuvien taloudel-
listen seuraamusten riskiä. Nämä toimenpiteet mahdollista-
vat Talenomin toiminnan linjaamisen kestävyystavoitteiden
kanssa samalla kun säilytetään sopeutumiskyky dynaami-
sessa liiketoimintaympäristössä.
YHTEYDET OLENNAISTEN VAIKUTUSTEN JA
LIIKETOIMINTAMALLIN VÄLILLÄ
Talenomin olennaiset vaikutukset ovat yhteydessä sen strate-
giaan ja liiketoimintamalliin. Henkilöstön hyvinvointiin keskit-
tyvät aloitteet, kuten palkitsemis- ja urakehitysmahdollisuu-
det, tukevat suoraan yrityksen kykyä houkutella ja säilyttää
osaavaa henkilöstöä, joka on välttämätöntä skaalautuvien
digitaalisten talousratkaisujen toimittamisessa. Hallinto- ja
tietoturvaa parantavat toimenpiteet vahvistavat Talenomin
27 VUOSIKATSAUS 2024
sitoumusta säilyttää sidosryhmien luottamus ja operatiivinen
eheys, jotka ovat sen liiketoimintamallin perusta.
ODOTETTAVISSA OLEVAT AIKAJÄNTEET
OLENNAISILLE VAIKUTUKSILLE
Lyhyellä aikavälillä vaikutukset keskittyvät joustavien työ-
aikojen hallintaan, sääntelyn noudattamisen kehittämiseen
erityisesti sesonkiaikoina ja tietoturvan jatkuvaan paranta-
miseen tähtäävien toimenpiteiden vahvistamiseen. Keski-
pitkällä aikavälillä tavoitteena on digitaalisten ratkaisujen
skaalaaminen edelleen sekä työntekijöiden koulutuksen ja
johtamisosaamisen jatkuva kehittäminen, jotta pystytään
vastaamaan asiakkaiden muuttuviin tarpeisiin ja markki-
noiden dynamiikkaan. Pitkällä aikavälillä vaikutukset näky-
vät jatkuvana operatiivisena tehokkuutena, innovaatioina ja
sopeutumiskykynä, joita tukevat investoinnit henkilöstön
kehittämiseen ja digitaaliseen murrokseen.
RISKIEN JA MAHDOLLISUUKSIEN AIHEUTTAMAT
TÄMÄNHETKISET JA ENNAKOIDUT TALOUDELLISET
VAIKUTUKSET
Tämänhetkisiin taloudellisiin vaikutuksiin kuuluvat lisäänty-
neet kustannukset, jotka liittyvät henkilöstön kehittämiseen,
hallintotoimenpiteisiin ja tietoturvan ylläpitoon ja paranta-
miseen. Nämä investoinnit ovat välttämättömiä operatii-
visen eheyden, työntekijöiden tyytyväisyyden ja asiakas-
luottamuksen säilyttämiseksi. Lyhyellä aikavälillä nousevat
palkkavaatimukset voivat aiheuttaa paineita kassavirralle,
mikä vaatii huolellista kustannusten hallintaa ja tuottavuu-
den parantamista.
Keskipitkällä aikavälillä investointien, jotka kohdistuvat
automaatioon ja tekoälyyn perustuviin ratkaisuihin odote-
taan lisäävän tehokkuutta, kasvattavan liikevaihtoa ja hou-
kuttelevan uusia asiakkaita. Laajentuminen vähemmän digi-
talisoituneille markkinoille voi lisätä kustannuksia, mutta
tarjoaa merkittäviä kasvumahdollisuuksia. Pitkällä aikavä-
lillä taloudelliset vaikutukset näkyvät kestävänä kannat-
tavuutena ja sopeutumiskykynä, joita tukevat innovaatiot,
tehokkuusparannukset ja markkinajohtajuus.
OLENNAISTEN VAIKUTUSTEN JA MAHDOLLISUUKSIEN
HUOMIOIMINEN ESRS-RAPORTOINNISSA
Talenomin olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
ovat linjassa ESRS:n raportointivaatimusten kanssa, kat-
taen henkilöstön (S1) ja liiketoiminnan harjoittamisen (G1),
sekä yhteisökohtaisesti olennaiseksi aihealueeksi on tun-
nistettu tietoturva-teema. Lisäksi raportoinnissa painote-
taan Talenomin liiketoimintamallille ominaisia haasteita,
kuten markkinoiden kilpailukykyä, henkilöstön sitouttamista
ja digitaalisen transformaation strategioita.
Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mah-
dollisuuksien tunnistamis- ja arviointiproses-
seista (IRO-1)
Talenom arvioi olennaisia vaikutuksia, riskejä ja mahdolli-
suuksia (IRO) kaksinkertaisen olennaisuuden arviointipro-
sessin avulla. Tämä prosessi noudattaa ESRS-ohjeistusta
ja varmistaa, että kaikki olennaiset kestävyyteen liittyvät
näkökohdat tunnistetaan, arvioidaan ja priorisoidaan osaksi
strategista päätöksentekoa ja kestävyysraportointia.
OLENNAISUUDEN ARVIOINTIIN KÄYTETYT
MENETELMÄT JA OLETUKSET
Kaksinkertaisen olennaisuuden arviointi alkoi kattavalla
ESG-aiheiden seulonnalla, jossa otettiin huomioon aihe-
kohtaisten ESRS-standardien kattamat kestävyysseikat.
Jokainen aihe analysoitiin suhteessa Talenomin toimintaan,
sidosryhmiin ja arvoketjuun. Aihealueet, jotka eivät olleet
olennaisia Talenomin liiketoimintamallille, kuten valmistus-
teollisuuteen liittyvät merkittävät fyysiset ympäristöriskit,
suljettiin pois perustellen nämä valinnat.
Arvioinnin lähtökohtana oli Talenomin digitaalisen B2B-pal-
velumallin ymmärtäminen ympäristövaikutuksiltaan vähäi-
seksi. Yhtiö toimii EU:n sääntelykehyksessä, jossa tietosuo-
jaa, henkilöstön oikeuksia ja hallintoa koskevat suojat ovat
vahvat. Vaikka avainmarkkinoilla, kuten Suomessa, Ruot-
sissa ja Espanjassa, on kulttuurisia ja teknologisia eroja,
tuotteisiin tai palveluihin liittyvissä riskeissä ei havaittu
olennaisia eroavaisuuksia.
Arvioinnissa hyödynnettiin aiempaa vuonna 2022 toteu-
tettua ulkoista olennaisuusanalyysiä. Lisäksi analyysissä
otettiin huomioon organisaation erityistekijät, kuten tieto-
turvan strateginen merkitys teknologiavetoiselle taloushal-
lintopalveluyritykselle.
VAIKUTUSTEN TUNNISTAMISEN JA PRIORISOINNIN
PROSESSIT
Sidosryhmävuorovaikutus oli keskeisessä asemassa vaikutus-
ten tunnistamisessa. Vuorovaikutus avainryhmien—työnteki-
jöiden, asiakkaiden, sijoittajien ja johdon—kanssa toteutettiin
kyselyillä, syvähaastatteluilla ja säännöllisellä vuoropuhelulla.
Vaikutuksia arvioitiin mittakaavan, laaja-alaisuuden ja kor-
jaamattoman luonteen perusteella. Nämä priorisoitiin niiden
suhteellisen merkittävyyden mukaan sidosryhmille ja liike-
toiminnalle. Työntekijöiden hyvinvointi ja tietoturva koros-
tuivat jatkuvasti keskeisinä alueina.
Seurantatyökalut, kuten säännölliset henkilöstökyselyt
(GPTW) ja Net Promoter Score (NPS) -arvioinnit, tarjosi-
vat määrällisiä ja laadullisia näkemyksiä, ja vuotuiset tar-
kastelut varmistivat vastuuvelvollisuuden ja ajantasaiset
kehityskohteet.
KESKITTYMINEN KORKEAN RISKIN ALUEISIIN
Talenom kiinnittää erityistä huomiota toimintoihin ja kump-
panuuksiin, joissa haitallisten vaikutusten riski on korostu-
nut. Esimerkiksi arkaluonteisten talous- ja henkilötietojen
hallinta edellyttää vahvaa keskittymistä tietoturvaan. Ris-
kien hallintaan käytetään kehittyneitä suojausmenetelmiä,
säännöllisiä haavoittuvuustarkasteluja sekä kattavia työn-
tekijäkoulutuksia, jotka varmistavat teknologiapohjaisen lii-
ketoimintamallin luotettavuuden ja tietoturvan.
Arvoketjussaan Talenom arvioi huolellisesti suhteet toi-
mittajiin, teknologiakumppaneihin ja muihin sidosryhmiin.
Tietosuojalainsäädännön, tietoturvastandardien ja hallin-
tokäytäntöjen noudattamista seurattiin varmistaen, että lii-
ketoimintasuhteet olivat linjassa yhtiön periaatteiden kanssa.
VAIKUTUSTEN PRIORISOINTI JA OLENNAISTEN
KESTÄVYYSASIOIDEN MÄÄRITTÄMINEN
Talenom arvioi vaikutuksen olennaisuutta suhteessa liiketoi-
mintamalliin, toiminta-alueisiin ja kykyynsä vaikuttaa kestä-
vyyteen liittyviin seikkoihin. Arviointi perustuu ESRS-stan-
dardeihin ja kattaa seuraavat kriteerit:
Laaja-alaisuus: vaikutuksen merkittävyys ihmisille tai
ympäristölle
Mittakaava: vaikutuksen kohdentuminen ja jakautuminen
Korjaamaton luonne: vaikutuksen peruuttamattomuus
(sovelletaan vain kielteisiin vaikutuksiin)
Todennäköisyys: vaikutuksen toteutumisen todennäköi-
syys (sovelletaan vain mahdollisiin vaikutuksiin)
Jokainen vaikutus arvioidaan asteikolla 1–4, jossa suurem-
mat luvut osoittavat suurempaa merkittävyyttä. Arvioin-
nissa kielteiset vaikutukset priorisoidaan vakavuuden ja
todennäköisyyden perusteella, kun taas myönteiset vai-
kutukset järjestetään laajuuden, kattavuuden ja toden-
näköisyyden mukaan. Lopulliset olennaisuuspäätökset
täsmennetään asiantuntija-arvioinnin ja sidosryhmävuo-
rovaikutuksen avulla.
Talenomin taloudellisen olennaisuuden arviointi keskittyy
riskeihin ja mahdollisuuksiin, jotka voivat vaikuttaa yhtiön
taloudelliseen asemaan, kassavirtaan ja operatiiviseen suo-
rituskykyyn. Jokainen riski ja mahdollisuus arvioidaan vaiku-
tuksen suuruuden, todennäköisyyden ja mahdollisten talo-
udellisten seurausten perusteella eri aikajänteillä (välitön,
lyhyt, keskipitkä ja pitkä aikaväli).
28 VUOSIKATSAUS 2024
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien (IRO)
määrittämiseksi Talenom soveltaa selkeitä kynnysarvoja:
Toteutuneet kielteiset vaikutukset: olennaisia, jos vaka-
vuus on vähintään 3
Mahdolliset kielteiset vaikutukset: olennaisia, jos vaka-
vuus × todennäköisyys on vähintään 2
Toteutuneet myönteiset vaikutukset: olennaisia, jos laa
-
ja-alaisuuden ja mittakaavan keskiarvo on vähintään 3
Mahdolliset myönteiset vaikutukset: olennaisia, jos (laa-
ja-alaisuus + mittakaava) × todennäköisyys on vähintään 2
Taloudelliset riskit ja mahdollisuudet: olennaisia, jos vai-
kutuksen suuruuden ja todennäköisyyden pisteet ovat
vähintään 2
Ilmastoon liittyvien fyysisten ja siirtymäriskien
sekä mahdollisuuksien arviointi (IRO-1)
TALENOMIN TOIMINNAN ILMASTOVAIKUTUSTEN
YLEISKATSAUS
Talenomin digitaalisiin palveluihin perustuva toimintamalli
ja toimistopohjainen operointi johtavat luonteensa vuoksi
vähäisiin suoriin ilmastovaikutuksiin. Kirjanpito-, palkan-
laskenta- ja taloushallintopalveluja tarjoavana yrityksenä
Talenom ei tuota fyysisiä tuotteita eikä käytä raaka-aineita,
jotka vaatisivat valmistusta, kuljetusta tai merkittäviä resurs-
sien kulutusta. Tästä johtuen yhtiön altistuminen ilmastoon
liittyville fyysisille ja siirtymäriskeille on vähäinen.
Talenom toimii yksinomaan EU:n alueella ja varmistaa toi-
minnassaan EU-lainsäädännön ja -standardien noudatta-
misen. Yritys hyödyntää digitaalisia ratkaisuja vähentääk-
seen ympäristöjalanjälkeään ja parantaakseen operatiivista
tehokkuuttaan, samalla edistäen Euroopan digitalisaatioke-
hitystä ja kestävää kehitystä.
ILMASTOON LIITTYVÄT FYYSISET RISKIT
Talenomin toiminnan luonteen vuoksi ei ole tunnistettu
olennaisia ilmastoon liittyviä fyysisiä riskejä lyhyellä, kes-
kipitkällä tai pitkällä aikavälillä. Yritys ei harjoita toimintaa,
joka olisi altis ilmastoon liittyville fyysisille riskeille, kuten
äärimmäisille sääilmiöille tai luonnonvarariippuvuuksille.
Talenom suoritti seulontaprosessin arvioidakseen, voisi-
vatko sen varat tai liiketoiminnot altistua ilmastoon liitty-
ville vaaratekijöille. Prosessin tuloksena ei havaittu altistuk-
sia, mikä eliminoi tarpeen määrittää aikajänteitä tai arvioida
herkkyyttä tällaisille riskeille. Yhtiö ei ole toteuttanut ilmas-
toskenaarioanalyysiä fyysisten riskien arvioimiseksi, sillä se
ei ole yhtiön liiketoimintamallin kannalta relevanttia.
ILMASTOON LIITTYVÄT SIIRTYMÄRISKIT JA
-MAHDOLLISUUDET
Talenomin altistuminen ilmastoon liittyville siirtymäriskeille,
kuten sääntelymuutoksille, hiilen hinnoittelulle tai markki-
nakysynnän muutoksille, on myös vähäinen. Yrityksen arvo-
ketju keskittyy IT-infrastruktuuriin ja digitaalisiin palvelun-
tarjoajiin, jotka toimivat vähäpäästöisten mallien mukaisesti.
Kumppanit, kuten Microsoft, noudattavat kunnianhimoisia
ilmastotavoitteita, mikä vähentää potentiaalista altistumista
siirtymäriskeille entisestään.
Talenom on kartoittanut omaisuutensa ja liiketoimintansa
mahdollisia siirtymäriskejä varten, mutta merkittäviä ris
-
kejä ei ole havaittu. Näin ollen herkkyysarvioita tai skenaa-
rioanalyysejä ei ole toteutettu.
Yksikään Talenomin omaisuuserä tai liiketoiminta ei ole ris-
tiriidassa ilmastoneutraaliin talouteen siirtymisen kanssa,
eikä yhtiön toimintojen mukauttaminen ilmastoneutraalei-
hin tavoitteisiin vaadi merkittäviä toimenpiteitä.
SITOUTUMINEN JATKUVAAN SEURANTAAN
Vaikka ilmastoon liittyviä riskejä ei ole arvioitu olennaisiksi
Talenomin toiminnalle, yhtiö on sitoutunut jatkuvaan seu-
rantaan. Säännölliset arviot sääntely-, markkina- ja sidos-
ryhmäkehityksistä ohjaavat tulevia arviointeja ilmastoon
liittyvistä riskeistä ja mahdollisuuksista. Kumppanuudet
vähäpäästöisten palveluntarjoajien kanssa ja sitoutumi-
nen digitalisaatioon varmistavat, että Talenom toimii kes-
tävyysperiaatteiden mukaan, samalla säilyttäen operatiivi-
sen tehokkuuden ja asiakaskunnan luottamuksen.
Pilaantuminen (ESRS E2)
PILAANTUMISEEN LIITTYVIEN VAIKUTUSTEN
YLEISKATSAUS
Talenom ei ole tunnistanut mitään todellisia tai potentiaali-
sia pilaantumiseen liittyviä vaikutuksia, riskejä tai mahdolli-
suuksia toiminnassaan tai arvoketjussaan. Yrityksen digitaa-
liseen palvelumalliin perustuva liiketoiminta, joka keskittyy
kirjanpito-, palkanlaskenta- ja taloushallintopalveluihin, joh-
taa luonteensa vuoksi hyvin vähäisiin suoriin tai epäsuoriin
pilaantumiseen liittyviin vaikutuksiin.
Talenomin toiminta ei sisällä valmistusta tai resurssi-intensii
-
visiä prosesseja eikä näin aiheuta ilman, veden tai maaperän
pilaantumista. Lisäksi palveluiden digitaalinen toimitustapa
poistaa fyysisten logistiikkatoimien tarpeen, mikä minimoi
pilaantumisvaikutukset myös arvoketjun loppupäässä.
KONSULTOINNIT PILAANTUMISEEN LIITTYEN
Pilaantumiseen liittyviä vaikutuksia koskevia konsultoin-
teja ei ole tehty, koska tämä osa-alue ei ole olennainen
Talenomin liiketoimintamallille. Sidosryhmävuorovaikutus
ei ole tuonut esiin pilaantumista huolenaiheena, mikä vah-
vistaa niiden poissulkemisen osana olennaisuustarkastelua.
Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvien
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien seulonta
ja arviointi (IRO-1)
VEDEN JA MERTEN LUONNONVAROJEN
VAIKUTUSTEN SEULONTA
Talenom ei ole suorittanut seulontaa omaisuuteensa ja toi
-
mintoihinsa liittyen veden tai merten luonnonvarojen mah-
dollisten vaikutusten, riskien tai mahdollisuuksien tunnis-
tamiseksi. Tämä päätös pohjautuu Talenomin digitaaliseen
liiketoimintamalliin, joka keskittyy kirjanpito-, palkanlas-
kenta- ja taloushallintopalveluihin. Liiketoimintamalli ei
sisällä toimintoja tai riippuvuuksia, jotka vaikuttaisivat mer
-
kittävästi vesivaroihin tai merten ekosysteemeihin.
Talenomin arvoketju, joka pohjautuu IT-infrastruktuuriin ja
digitaalisiin palveluihin, ei sisällä prosesseja, jotka kulut-
taisivat merkittävästi vesivaroja tai saastuttaisivat meriä.
Näin ollen veden ja merten luonnonvarojen huomiointi ei
ole olennaista Talenomin toiminnalle, strategialle tai riski-
enhallintakehikolle.
KONSULTOINNIT VEDEN JA MERTEN
LUONNONVAROJEN OSALTA
Veden ja merten luonnonvaroja koskevia konsultointeja ei
ole suoritettu. Tämä johtuu siitä, että nämä teemat eivät ole
merkityksellisiä Talenomin liiketoimintamallille tai arvoket-
julle. Tämä on vahvistettu sekä sisäisissä arvioinneissa että
sidosryhmien kanssa käydyissä vuoropuheluissa.
Monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liitty-
vien vaikutusten, riippuvuuksien ja riskien arvi-
ointi (IRO-1)
MONIMUOTOISUUDEN VAIKUTUSTEN JA
RIIPPUVUUKSIEN TUNNISTAMINEN JA ARVIOINTI
Talenom ei ole tunnistanut tai arvioinut mitään tosiasiallisia
tai mahdollisia vaikutuksia monimuotoisuuteen ja ekosys-
teemeihin toimipaikoillaan tai arvoketjussaan. Vastaavasti
monimuotoisuuden, ekosysteemien tai niiden palvelujen
riippuvuuksia ei ole tunnistettu tai arvioitu. Nämä kysymyk-
set eivät ole merkityksellisiä Talenomin liiketoimintamal-
lille, joka toimii digitaalisena kirjanpito-, palkanlaskenta-
ja taloushallintopalveluiden tarjoajana, ja jonka fyysinen ja
ympäristöjalanjälki on vähäinen.
29 VUOSIKATSAUS 2024
SIIRTYMÄ- JA FYYSISET RISKIT SEKÄ
KONSULTOINNIT MONIMUOTOISUUDEN JA
EKOSYSTEEMIEN VAIKUTUKSISTA
Talenom ei ole tunnistanut tai arvioinut biodiversiteettiin ja
ekosysteemeihin liittyviä riskejä, mahdollisuuksia tai sys-
teemisiä tekijöitä, sillä ne eivät liity yhtiön digitaalisiin pal-
veluihin tai arvoketjuun. Keskusteluja sidosryhmien kanssa
ei ole käyty, koska Talenomin toiminta ei vaikuta biodiversi-
teettiin, ekosysteemeihin tai paikallisyhteisöihin.
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liitty-
vien vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
arviointi (IRO-1)
VAIKUTUSTEN, RISKIEN JA MAHDOLLISUUKSIEN
SEULONTA
Talenomin liiketoimintamalli, joka perustuu digitaalisiin pal-
veluihin, aiheuttaa vain vähäisiä suoria tai epäsuoria vaiku-
tuksia resurssien käyttöön ja kiertotalouteen. Kirjanpito-,
palkanlaskenta- ja taloushallintopalvelujen tarjoajana
Talenomin toiminnot eivät sisällä valmistusta, resursseja
kuluttavia prosesseja tai merkittäviä päästöjä tai jätettä syn-
nyttäviä toimintoja. Vastaavasti palvelujen digitaalinen toimi-
tusmalli minimoi logistiikkaan liittyvät fyysiset vaikutukset.
Talenomin liiketoimintamallin luonteen vuoksi sen toimin-
nassa tai arvoketjussa ei ole tunnistettu merkittäviä resurs-
sien käyttöön tai kiertotalouteen liittyviä vaikutuksia, riskejä
tai mahdollisuuksia. Sidosryhmien kanssa käyty keskustelu
vahvisti Talenomin digitaalisten toimintojen yhteensopivuu-
den kestävyyden odotusten kanssa, eikä resurssien käyt-
töön tai jätehuoltoon liittyviä olennaisia huolenaiheita ei
ole tunnistettu.
Ilmastonmuutokseen liittyvien tietojen arvi-
ointi ja määrittäminen (IRO-1)
NEGATIIVISEN OLENNAISUUSARVIOINNIN
PERUSTELUT ILMASTONMUUTOKSEN OSALTA
(ESRS E1)
Talenomin liiketoimintamalli, joka keskittyy digitaalisiin
taloushallinto- ja palkkapalveluihin, aiheuttaa luonteensa
vuoksi vain vähäisiä suoria ympäristövaikutuksia. Yhtiö ei
harjoita fyysisten hyödykkeiden tuotantoa tai valmistus-
prosesseja, mikä johtaa mataliin kasvihuonekaasupäästöi-
hin ja vähäiseen resurssien kulutukseen.
Talenomin toiminta on pääasiassa toimistopohjaista, ja digi
-
taalinen palveluntarjonta vähentää kuljetuksista ja infra-
struktuurista aiheutuvia päästöjä. Ympäristövaikutukset
liittyvät lähinnä toimistotilojen ja IT-infrastruktuurin, kuten
palvelimien ja pilvipalveluratkaisujen, energiankulutukseen.
Talenom tekee yhteistyötä ulkopuolisten palveluntarjoajien,
kuten Microsoftin, kanssa, joka on sitoutunut kunnianhimoi-
siin ilmastotavoitteisiin. Tämä ympäristötietoisten toimit-
tajien käyttö pienentää edelleen Talenomin toiminnan hii-
lijalanjälkeä. Lisäksi joustavat etätyökäytännöt vähentävät
toimistotilojen energiankulutusta.
Ympäristövaikutukset toimitusketjun alku- ja loppupäässä
ovat yhtä lailla vähäiset. Talenomin toimitusketju ei sisällä
hiili-intensiivisiä toimittajia, eikä palveluntarjonta edellytä
resurssi-intensiivisiä prosesseja tai fyysisten tuotteiden
jakelua.
Sidosryhmäkonsultaatiot, jotka ovat olennainen osa
Talenomin olennaisuusarviointia, eivät ole tunnistaneet
ilmastonmuutosta merkittäväksi huolenaiheeksi. Siitä huoli-
matta Talenom sitoutuu seuraamaan toimistojen ja IT-infra-
struktuurin energiankulutusta, jotta se voi sopeutua kehitty-
viin kestävyyden odotuksiin ja arvioida näiden olennaisuutta
tarvittaessa uudelleen.
TIEDON MÄÄRITTÄMINEN JULKISTAMISTA VARTEN
Talenom käyttää järjestelmällistä prosessia toiminto-
jensa, henkilöstönsä ja arvoketjunsa olennaisten vaikutus-
ten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamiseen, arviointiin
ja määrittämiseen. Tätä prosessia tukevat sisäiset tiedot,
sääntelykehykset, ulkoiset vertailuanalyysit sekä sidosryh-
mävuorovaikutus. Palautetta kerätään kyselyiden, haastat-
teluiden ja sidosryhmäkonsultaatioiden kautta. Näihin kuu-
luvat työntekijät, asiakkaat, sijoittajat ja johto, mikä takaa
kattavan näkemyksen kestävyyteen liittyvistä aiheista.
Vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia arvioidaan niiden
laajuuden, merkittävyyden ja todennäköisyyden perusteella
sekä niiden positiivisten tai kielteisten vaikutusten suhteen
ihmisiin, ympäristöön ja Talenomin toimintaan. Taloudel-
lista olennaisuutta tarkastellaan arvioimalla mahdollisia
vaikutuksia liiketoiminnan suorituskykyyn, liikevaihtoon ja
toiminnan jatkuvuuteen. Arviointiin sisällytetään eri aika-
jänteitä, kuten välittömät, lyhyen, keskipitkän ja pitkän aika-
välin näkökohdat, jotka ohjaavat strategista suunnittelua ja
riskienhallintatoimia.
Olennaisten aiheiden lopullinen määrittäminen on Talenomin
vastuullisuustiimin ja johtoryhmän yhteinen työ, jota val-
voo hallitus. Tämä perusteellinen prosessi varmistaa, et
kaikki olennaiset kestävyysaiheet tunnistetaan ja priorisoi-
daan raportointia varten.
MÄÄRITETYT OLENNAISET AIHEET
Talenomille olennaiset aihealueet ovat S1 (oma työvoima)
ja G1 (liiketoiminnan harjoittaminen); sekä yhteisökohtai-
sesti olennaiseksi teemaksi noussut tietoturva. Sitä vastoin
E1 - Ilmastonmuutos arvioitiin ei-olennaiseksi Talenomin
digitaaliseen toimintamalliin liittyvien vähäisten ympäris-
tövaikutusten vuoksi.
Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2-, ja scope
3-bruttopäästöt ja kokonaispäästöt (E1-6)
KOKONAISKASVIHUONEKAASUPÄÄSTÖT (tCO₂e)
Paikkasidonnainen: 3 121,11
PÄÄSTÖJEN JAOTTELU (tCO₂e):
Scope 1: 137,76
Scope 2: Paikkasidonnainen: 286,49
Scope 3: 2 696,85
MENETELMÄT JA HUOMAUTUKSET
Kasvihuonekaasupäästöjen laskenta on suoritettu GHG Pro-
tocol Corporate Standard -ohjeistuksen mukaisesti. Koko-
naispäästöt on mitattu hiilidioksidiekvivalentteina (tCO₂e).
Scope 1 -päästöt sisältävät suorat päästöt, jotka synty-
vät Talenomin omista tai hallinnoimista lähteistä. Scope 2
-päästöt, jotka on laskettu paikkasidonnaisella menetel-
mällä, edustavat epäsuoria päästöjä ostetusta sähköstä ja
lämmityksestä. Scope 3 -päästöt kattavat arvoketjun epä-
suorat päästöt, kuten liikematkat, jätehuollon ja muut arvo-
ketjun toiminnot.
30 VUOSIKATSAUS 2024
Tiedonanto-vaatimus ja siihen liittyvä tietopiste Sivu
ESRS 2 GOV-1 Hallituksen sukupuolijakauma 21 kohdan d alakohta 23
ESRS 2 GOV-1 Riippumattomien hallituksen jäsenten prosenttiosuus 21 kohdan e alakohta 23
ESRS 2 GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista 30 kohta 24
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan i alakohta Ei olennainen
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kemikaalien tuotantoon liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan ii alakohta Ei olennainen
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan iii alakohta Ei olennainen
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen tupakan viljelyyn ja tuotantoon liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan
iv alakohta
Ei olennainen
ESRS E1-1 Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden saavuttamiseksi vuoteen 2050 mennessä 14 kohta Ei olennainen
ESRS E1-1 Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle suljetut yritykset 16 kohdan g alakohta Ei olennainen
ESRS E1-4 Kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet 34 kohta Ei olennainen
ESRS E1-5 Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian kulutus eriteltynä lähteiden mukaan
(vain ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat) 38 kohta
Ei olennainen
ESRS E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä 37 kohta 29
ESRS E1-5 Energiaintensiteetti, joka liittyy toimintaan ilmastovaikutuksiltaan merkittävillä aloilla 40–43 kohta Ei olennainen
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt 44 kohta 29
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteetti 53–55 kohta Ei olennainen
ESRS E1-7 Kasvihuonekaasujen poistot ja päästöhyvitykset 56 kohta Ei olennainen
ESRS E1-9 Vertailuarvosalkun alttius ilmastoon liittyville fyysisille riskeille 66 kohta Ei olennainen
ESRS E1-9 Rahallisten määrien erittely akuutin ja kroonisen fyysisen riskin mukaan 66 kohdan a alakohta Ei olennainen
ESRS E1-9 Sellaisten merkittävien omaisuuserien sijaintipaikka, joihin kohdistuu olennainen fyysinen riski
66 kohdan c alakohta
Ei olennainen
ESRS E1-9 Yrityksen kiinteistöomaisuuden kirjanpitoarvo eriteltynä energiatehokkuusluokittain
67 kohdan c alakohta
Ei olennainen
ESRS E1-9 Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien huomioiminen salkussa 69 kohta Ei olennainen
ESRS E2-4 Kunkin sellaisen ilmaan, veteen ja maaperään päätyvän epäpuhtauden määrä, joka mainitaan E-PRTR-
asetuksen (epäpuhtauksien päästöjä ja siirtoja koskeva eurooppalainen rekisteri) liitteen II luettelossa 28 kohta
Ei olennainen
ESRS E3-1 Vesivarat ja merten luonnonvarat 9 kohta Ei olennainen
ESRS E3-1 Kohdennetut toimintaperiaatteet 13 kohta Ei olennainen
ESRS E3-1 Merien ja valtamerten kestävyys 14 kohta Ei olennainen
ESRS E3-4 Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden kokonaismäärä 28 kohdan c alakohta Ei olennainen
ESRS E3-4 Kokonaisvedenkulutus kuutiometreinä oman toiminnan liikevoittoa kohti laskettuna 29 kohta Ei olennainen
ESRS 2 – IRO-1 – E4 16 kohdan a alakohdan i alakohta Ei olennainen
ESRS 2 – IRO-1 – E4 16 kohdan b alakohta Ei olennainen
ESRS 2 – IRO-1 – E4 16 kohdan c alakohta Ei olennainen
ESRS E4-2 Kestävät maata tai maataloutta koskevat käytännöt tai toimintaperiaatteet 24 kohdan b alakohta Ei olennainen
ESRS E4-2 Kestävät meriin liittyvät käytännöt tai toimintaperiaatteet 24 kohdan c alakohta Ei olennainen
ESRS E4-2 Metsäkatoon puuttumista koskevat toimintaperiaatteet 24 kohdan d alakohta Ei olennainen
Luettelo EU:n lainsäädännöstä johdetuista monialaisten ja aihekohtaisten standardien tietopisteistä
Tiedonanto-vaatimus ja siihen liittyvä tietopiste Sivu
ESRS E5-5 Kierrättämätön jäte 37 kohdan d alakohta Ei olennainen
ESRS E5-5 Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen jäte kohta 39 Ei olennainen
ESRS 2 – SBM-3 – S1 Pakkotyötapausten riski 14 kohdan f alakohta Ei olennainen
ESRS 2 – SBM-3 – S1 Lapsityövoimatapausten riski 14 kohdan g alakohta Ei olennainen
ESRS S1-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 20 kohta Ei olennainen
ESRS S1-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due
diligence -käytännöt 21 kohta
Ei olennainen
ESRS S1-1 Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat prosessit ja toimenpiteet 22 kohta Ei olennainen
ESRS S1-1 työtapaturmien ehkäisemistä koskevat toimintaperiaatteet tai hallintajärjestelmä 23 kohta Ei olennainen
ESRS S1-3 Epäkohtien tai valitusten käsittelyjärjestelmät 32 kohdan c alakohta Ei olennainen
ESRS S1-14 Kuolemantapausten lukumäärä ja työtapaturmien lukumäärä ja osuus 88 kohdan b ja c alakohta Ei olennainen
ESRS S1-14 Loukkaantumisten, onnettomuuksien, kuolemantapausten tai sairauksien vuoksi menetettyjen
päivien määrä 88 kohdan e alakohta
Ei olennainen
ESRS S1-16 Sukupuolten välinen tasoittamaton palkkaero 97 kohdan a alakohta 41
ESRS S1-16 Toimitusjohtajan suhteettoman suuri palkka 97 kohdan b alakohta 41
ESRS S1-17 Syrjintätapaukset 103 kohdan a alakohta 41
ESRS S1-17 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n periaatteiden
noudattamatta jättäminen 104 kohdan a alakohta
Ei olennainen
ESRS 2 – SBM-3 – S2 Huomattava lapsityövoiman tai pakkotyön käytön riski arvoketjussa 11 kohdan b alakohta Ei olennainen
ESRS S2-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 17 kohta Ei olennainen
ESRS S2-1 Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet 18 kohta Ei olennainen
ESRS S2-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden
noudattamatta jättäminen 19 kohta
Ei olennainen
ESRS S2-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due
diligence -käytännöt 19 kohta
Ei olennainen
ESRS S2-4 Arvoketjun alku- ja loppupäähän liittyvät ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset
36 kohta
Ei olennainen
ESRS S3-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 16 kohta Ei olennainen
ESRS S3-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden, ILO:n periaatteiden tai
OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 17 kohta
Ei olennainen
ESRS S3-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 36 kohta Ei olennainen
ESRS S4-1 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet kohta 16 Ei olennainen
ESRS S4-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden
noudattamatta jättäminen 17 kohta
Ei olennainen
ESRS S4-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 35 kohta Ei olennainen
ESRS G1-1 Korruption vastainen Yhdistyneiden kansakuntien yleissopimus 10 kohdan b alakohta Ei olennainen
ESRS G1-1 Väärinkäytösten paljastajien suojelu 10 kohdan d alakohta 38
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta määrätyt sakot 24 kohdan a alakohta Ei olennainen
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat normit 24 kohdan b alakohta Ei olennainen
31 VUOSIKATSAUS 2024
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (2)
Liikevaihto (3)
Osuus liikevaihdosta,
2024 (4)
Ilmastonmuutoksen hillintä
(5)
Ilmanstonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaantuminen
(8)
Kiertotalous (9)
Biologinen monimuotoisuus
(10)
Ilmastonmuutoksen hillintä
(11)
Ilmanstonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen
(14)
Kiertotalous (15)
Biologinen monimuotoisuus
(16)
Vähimmäistason suojatoimet
(17)
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmä kelpoisten
(A.2.) osuus liikevaihdosta,
2023 (18)
Luokka mahdollistava
toiminta (20)
Luokka siirtymä toiminta
(21)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän
mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.1)
A.2. Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisista muttei ympäristön kannalta
kestävistä (muista kuin luokitusjärjestelmän mukaisista)
toiminnoista saatu liikevaihto (A.2)
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu
liikevaihto (A.1+A.2)
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto 126 230 833 %
YHTEENSÄ (A+B) 126 230 833 100 %
TILIKAUSI 2024 2024 MERKITTÄVÄN EDISTÄMISEN KRITEERIT
EI MERKITTÄVÄÄ HAITTAA -KRITEERIT
(DNSH: DOES NOT SIGNIFICANTLY HARM)
LIIKEVAIHTO
(c) Osuus liikevaihdosta / kokonaisliikevaihto
Luokitusjärjestelmän mukaista tavoitteen mukaan Luokitusjärjestelmä-kelpoista tavoitteen mukaan
CCM 0,00 % 0,00 %
CCA 0,00 % 0,00 %
WTR 0,00 % 0,00 %
CE 0,00 % 0,00 %
PPC 0,00 % 0,00 %
BIO 0,00 % 0,00 %
(a) Koodi on lyhenne tavoitteesta, jota taloudellinen toi
-
minta on kelpoinen edistämään merkittävästi, sekä jakson
numero, joka toiminnalle on annettu tavoitetta koskevassa
liitteessä, toisin sanoen
ilmastonmuutoksen hillintä: CCM
ilmastonmuutokseen sopeutuminen: CCA
vesivarat ja merten luonnonvarat: WTR
kiertotalous: CE
ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja
vähentäminen: PPC
biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit: BIO
Esimerkiksi toiminnan ”Metsitys” koodi on: CCM 1.1
Jos toiminta on kelpoinen edistämään merkittävästi useam-
paa kuin yhtä tavoitetta, koodit ilmoitetaan kaikkien tavoit-
teiden osalta. Esimerkiksi, jos toiminnanharjoittaja ilmoittaa,
että toiminta ”Uusien rakennusten rakentaminen” edistää
merkittävästi ilmastonmuutoksen hillintää ja kiertotaloutta,
koodi on: CCM 7.1. / CE 3.1.
Tämän lomakkeen A.1 ja A.2 jaksossa on käytettävä samoja
koodeja.
(b)
K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestel-
män mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestel-
män mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S – Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta
kyseisen tavoitteen osalta
(c) Jos taloudellinen toiminta edistää merkittävästi useita
ympäristötavoitteita, muiden kuin rahoitusalan yritysten
on ilmoitettava lihavoituna, mikä niistä on merkityksellisin
ympäristötavoite rahoitusalan yritysten keskeisten tulosin-
dikaattorien laskennan kannalta, ja vältettävä samalla kak-
sinkertaista huomioon ottamista. Jos rahoituksesta saatu-
jen tulojen käyttö ei ole tiedossa, rahoitusalan yritysten on
keskeisissä tulosindikaattoreissaan laskettava useita ympä-
ristötavoitteita edistävien taloudellisten toimintojen rahoi-
tus sen merkityksellisimmän ympäristötavoitteen yhtey-
dessä, jonka muut kuin rahoitusalan yritykset ilmoittavat
lihavoituna tässä lomakkeessa. Ympäristötavoite voidaan
ilmoittaa lihavoituna vain kerran riviä kohden, jotta välte-
tään taloudellisten toimintojen kaksinkertainen huomioon
ottaminen rahoitusalan yritysten keskeisissä tulosindikaat-
toreissa. Tämä ei koske laskentaa, jossa määritetään, ovatko
taloudelliset toiminnat luokitusjärjestelmän mukaisia ase-
tuksen (EU) 2019/2088 2 artiklan 12 alakohdassa määri-
teltyjen rahoitustuotteiden osalta. Muiden kuin rahoitusalan
yritysten on myös ilmoitettava seuraavalla lomakkeella kun-
kin ympäristötavoitteen osalta, missä määrin taloudellinen
toiminta on luokitusjärjestelmäkelpoista ja luokitusjärjes-
telmän mukaista, kun on kyse useita ympäristötavoitteita
edistävistä toiminnoista: *Lomake useita ympäristötavoit-
teita edistäville toiminnoille (c) - katso yläpuolella
(d) Sama toiminta voi olla luokitusjärjestelmän mukainen
joko yhden tai useamman tavoitteen osalta.
(e) Sama toiminta voi olla ympäristötavoitteiden osalta
luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän
mukainen.
(f)
KEL – Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen
osalta
E/KEL – Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoit
-
teen osalta
(g) Toiminnat ilmoitetaan tämän lomakkeen kohdassa A.2
jaksossa, jos ne eivät ole luokitusjärjestelmän mukaisia minkä
tahansa sellaisen ympäristötavoitteen osalta, joiden suhteen
ne ovat luokitusjärjestelmäkelpoisia. Toiminnat, jotka ovat
luokitusjärjestelmän mukaisia ainakin yhden ympäristötavoit-
teen osalta, on ilmoitettava tämän lomakkeen kohdassa A.1.
(h) Jotta toiminta voidaan ilmoittaa kohdassa A.1, sen on täy-
tettävä kaikki DNSH-kriteerit ja vähimmäistason suojatoimet.
Muut kuin rahoitusalan yritykset voivat täyttää kohdassa
A2 lueteltujen toimintojen osalta vapaaehtoisesti sarakkeet
5–17. Muut kuin rahoitusalan yritykset voivat ilmoittaa mer-
kittävän edistämisen sekä DNSH-kriteerit, jotka ne täyttävät
tai eivät täytä, kohdassa A.2 käyttämällä seuraavia koodeja:
(a) merkittävä edistäminen – koodit K/E ja K/KEL koodien KEL
ja E/KEL sijasta ja (b) DNSH-kriteerit – koodit K/E.
Ympäristötiedot
EU:n taksonomia on kestävän rahoituksen luokittelujärjestelmä, joka määrittelee,
mitkä taloudelliset toiminnot voidaan katsoa ympäristön kannalta kestäviksi. Jär
-
jestelmän tavoitteena on ohjata investointeja kohti kestävämpää taloutta ja tar-
jota selkeät kriteerit ympäristön kannalta kestävälle toiminnalle. Taksonomia kat-
taa erityisesti toimialat, joilla on merkittävä vaikutus ympäristöön, kuten energia,
metsätalous, valmistava teollisuus, liikenne ja rakentaminen.
Talenom on suorittanut arvioinnin toimintojensa ja tuotteidensa osalta suhteessa
EU:n taksonomiaan. Tämä tarkastelu, jossa kestävyysraportoinnin laatimisesta
ja kokoamisesta vastaavat henkilöt ovat verranneet Talenomin liiketoiminta-
mallia taksonomian määrittämiin toimialoihin on osoittanut, että yhtiön liiketoi-
minta ei kuulu taksonomian määrittelemiin toimialoihin tai tuotteisiin. Näin ollen
Talenomin taksonomiakelpoiset liikevaihto, investointimenot (capex) ja käyttö-
kustannukset (opex) ovat 0 %.
Talenom seuraa aktiivisesti taksonomialainsäädännön kehittymistä. Vuosittaisilla
arvioinneilla varmistetaan, että Talenom noudattaa kaikkia soveltuvia sääntely-
vaatimuksia ja edistää kestävyystavoitteita omassa toiminnassaan. Tämä lähes-
tymistapa heijastaa yhtiön sitoutumista vastuulliseen liiketoimintaan ja kestä-
vään kasvuun.
EU:n Taksonomia (EU 2020/852, art. 8) ja Talenomin Toiminta
32 VUOSIKATSAUS 2024
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (2)
Pääomamenot (3)
Osuus pääomamenoista,
2024 (4)
Ilmastonmuutoksen hillintä
(5)
Ilmanstonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaantuminen
(8)
Kiertotalous (9)
Biologinen monimuotoisuus
(10)
Ilmastonmuutoksen hillintä
(11)
Ilmanstonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen
(14)
Kiertotalous (15)
Biologinen monimuotoisuus
(16)
Vähimmäistason suojatoimet
(17)
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmäkel poisten
(A.2.) osuus pääomamenoista,
2023 (18)
Luokka mahdollistava
toiminta (20)
Luokka siirtymä toiminta
(21)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.1)
A.2. Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön kannalta
kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen pääomamenot (A.2)
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen
pääomamenot (A.1+A.2)
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot 22 723 670 %
YHTEENSÄ (A+B) 22 723 670 100 %
TILIKAUSI 2024 2024 MERKITTÄVÄN EDISTÄMISEN KRITEERIT
EI MERKITTÄVÄÄ HAITTAA -KRITEERIT
(DNSH: DOES NOT SIGNIFICANTLY HARM)
PÄÄOMAMENOT
(c) Osuus pääomamenoista / kokonaispääomamenot
Luokitusjärjestelmän mukaista tavoitteen mukaan Luokitusjärjestelmä-kelpoista tavoitteen mukaan
CCM 0,00 % 0,00 %
CCA 0,00 % 0,00 %
WTR 0,00 % 0,00 %
CE 0,00 % 0,00 %
PPC 0,00 % 0,00 %
BIO 0,00 % 0,00 %
(a) Koodi on lyhenne tavoitteesta, jota taloudellinen toi
-
minta on kelpoinen edistämään merkittävästi, sekä jakson
numero, joka toiminnalle on annettu tavoitetta koskevassa
liitteessä, toisin sanoen
ilmastonmuutoksen hillintä: CCM
ilmastonmuutokseen sopeutuminen: CCA
vesivarat ja merten luonnonvarat: WTR
kiertotalous: CE
ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja
vähentäminen: PPC
biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit: BIO
Esimerkiksi toiminnan ”Metsitys” koodi on: CCM 1.1
Jos toiminta on kelpoinen edistämään merkittävästi useam-
paa kuin yhtä tavoitetta, koodit ilmoitetaan kaikkien tavoit-
teiden osalta. Esimerkiksi, jos toiminnanharjoittaja ilmoittaa,
että toiminta ”Uusien rakennusten rakentaminen” edistää
merkittävästi ilmastonmuutoksen hillintää ja kiertotaloutta,
koodi on: CCM 7.1. / CE 3.1.
Tämän lomakkeen A.1 ja A.2 jaksossa on käytettävä samoja
koodeja.
(b)
K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestel-
män mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestel-
män mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S – Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta
kyseisen tavoitteen osalta
(c) Jos taloudellinen toiminta edistää merkittävästi useita
ympäristötavoitteita, muiden kuin rahoitusalan yritysten
on ilmoitettava lihavoituna, mikä niistä on merkityksellisin
ympäristötavoite rahoitusalan yritysten keskeisten tulosin-
dikaattorien laskennan kannalta, ja vältettävä samalla kak-
sinkertaista huomioon ottamista. Jos rahoituksesta saatu-
jen tulojen käyttö ei ole tiedossa, rahoitusalan yritysten on
keskeisissä tulosindikaattoreissaan laskettava useita ympä-
ristötavoitteita edistävien taloudellisten toimintojen rahoi-
tus sen merkityksellisimmän ympäristötavoitteen yhtey-
dessä, jonka muut kuin rahoitusalan yritykset ilmoittavat
lihavoituna tässä lomakkeessa. Ympäristötavoite voidaan
ilmoittaa lihavoituna vain kerran riviä kohden, jotta välte-
tään taloudellisten toimintojen kaksinkertainen huomioon
ottaminen rahoitusalan yritysten keskeisissä tulosindikaat-
toreissa. Tämä ei koske laskentaa, jossa määritetään, ovatko
taloudelliset toiminnat luokitusjärjestelmän mukaisia ase-
tuksen (EU) 2019/2088 2 artiklan 12 alakohdassa määri-
teltyjen rahoitustuotteiden osalta. Muiden kuin rahoitusalan
yritysten on myös ilmoitettava seuraavalla lomakkeella kun-
kin ympäristötavoitteen osalta, missä määrin taloudellinen
toiminta on luokitusjärjestelmäkelpoista ja luokitusjärjes-
telmän mukaista, kun on kyse useita ympäristötavoitteita
edistävistä toiminnoista: *Lomake useita ympäristötavoit-
teita edistäville toiminnoille (c) - katso yläpuolella
(d) Sama toiminta voi olla luokitusjärjestelmän mukainen
joko yhden tai useamman tavoitteen osalta.
(e) Sama toiminta voi olla ympäristötavoitteiden osalta
luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän
mukainen.
(f)
KEL – Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen
osalta
E/KEL – Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoit
-
teen osalta
(g) Toiminnat ilmoitetaan tämän lomakkeen kohdassa A.2
jaksossa, jos ne eivät ole luokitusjärjestelmän mukaisia minkä
tahansa sellaisen ympäristötavoitteen osalta, joiden suhteen
ne ovat luokitusjärjestelmäkelpoisia. Toiminnat, jotka ovat
luokitusjärjestelmän mukaisia ainakin yhden ympäristötavoit-
teen osalta, on ilmoitettava tämän lomakkeen kohdassa A.1.
(h) Jotta toiminta voidaan ilmoittaa kohdassa A.1, sen on täy-
tettävä kaikki DNSH-kriteerit ja vähimmäistason suojatoimet.
Muut kuin rahoitusalan yritykset voivat täyttää kohdassa
A2 lueteltujen toimintojen osalta vapaaehtoisesti sarakkeet
5–17. Muut kuin rahoitusalan yritykset voivat ilmoittaa mer-
kittävän edistämisen sekä DNSH-kriteerit, jotka ne täyttävät
tai eivät täytä, kohdassa A.2 käyttämällä seuraavia koodeja:
(a) merkittävä edistäminen – koodit K/E ja K/KEL koodien KEL
ja E/KEL sijasta ja (b) DNSH-kriteerit – koodit K/E.
33 VUOSIKATSAUS 2024
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (2)
Toimintamenot (3)
Osuus toimintamenoista,
2024 (4)
Ilmastonmuutoksen hillintä
(5)
Ilmanstonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaantuminen
(8)
Kiertotalous (9)
Biologinen monimuotoisuus
(10)
Ilmastonmuutoksen hillintä
(11)
Ilmanstonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen
(14)
Kiertotalous (15)
Biologinen monimuotoisuus
(16)
Vähimmäistason suojatoimet
(17)
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmäkelpoisten
(A.2.) osuus toimintamenoista,
2023 (18)
Luokka mahdollistava
toiminta (20)
Luokka siirtymä toiminta
(21)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.1)
A.2. Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön kannalta
kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen toimintamenot (A.2)
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen
toimintamenot (A.1+A.2)
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot 94 430 966 %
YHTEENSÄ (A+B) 94 430 966 100 %
TILIKAUSI 2024 2024 MERKITTÄVÄN EDISTÄMISEN KRITEERIT
EI MERKITTÄVÄÄ HAITTAA -KRITEERIT
(DNSH: DOES NOT SIGNIFICANTLY HARM)
TOIMINTAMENOT
(c) Osuus toimintamenoista / toimintamenot yhteensä
Luokitusjärjestelmän mukaista tavoitteen mukaan Luokitusjärjestelmä-kelpoista tavoitteen mukaan
CCM 0,00 % 0,00 %
CCA 0,00 % 0,00 %
WTR 0,00 % 0,00 %
CE 0,00 % 0,00 %
PPC 0,00 % 0,00 %
BIO 0,00 % 0,00 %
(a) Koodi on lyhenne tavoitteesta, jota taloudellinen toi
-
minta on kelpoinen edistämään merkittävästi, sekä jakson
numero, joka toiminnalle on annettu tavoitetta koskevassa
liitteessä, toisin sanoen
ilmastonmuutoksen hillintä: CCM
ilmastonmuutokseen sopeutuminen: CCA
vesivarat ja merten luonnonvarat: WTR
kiertotalous: CE
ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja
vähentäminen: PPC
biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit: BIO
Esimerkiksi toiminnan ”Metsitys” koodi on: CCM 1.1
Jos toiminta on kelpoinen edistämään merkittävästi useam-
paa kuin yhtä tavoitetta, koodit ilmoitetaan kaikkien tavoit-
teiden osalta. Esimerkiksi, jos toiminnanharjoittaja ilmoittaa,
että toiminta ”Uusien rakennusten rakentaminen” edistää
merkittävästi ilmastonmuutoksen hillintää ja kiertotaloutta,
koodi on: CCM 7.1. / CE 3.1.
Tämän lomakkeen A.1 ja A.2 jaksossa on käytettävä samoja
koodeja.
(b)
K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestel-
män mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestel-
män mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S – Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta
kyseisen tavoitteen osalta
(c) Jos taloudellinen toiminta edistää merkittävästi useita
ympäristötavoitteita, muiden kuin rahoitusalan yritysten
on ilmoitettava lihavoituna, mikä niistä on merkityksellisin
ympäristötavoite rahoitusalan yritysten keskeisten tulosin-
dikaattorien laskennan kannalta, ja vältettävä samalla kak-
sinkertaista huomioon ottamista. Jos rahoituksesta saatu-
jen tulojen käyttö ei ole tiedossa, rahoitusalan yritysten on
keskeisissä tulosindikaattoreissaan laskettava useita ympä-
ristötavoitteita edistävien taloudellisten toimintojen rahoi-
tus sen merkityksellisimmän ympäristötavoitteen yhtey-
dessä, jonka muut kuin rahoitusalan yritykset ilmoittavat
lihavoituna tässä lomakkeessa. Ympäristötavoite voidaan
ilmoittaa lihavoituna vain kerran riviä kohden, jotta välte-
tään taloudellisten toimintojen kaksinkertainen huomioon
ottaminen rahoitusalan yritysten keskeisissä tulosindikaat-
toreissa. Tämä ei koske laskentaa, jossa määritetään, ovatko
taloudelliset toiminnat luokitusjärjestelmän mukaisia ase-
tuksen (EU) 2019/2088 2 artiklan 12 alakohdassa määri-
teltyjen rahoitustuotteiden osalta. Muiden kuin rahoitusalan
yritysten on myös ilmoitettava seuraavalla lomakkeella kun-
kin ympäristötavoitteen osalta, missä määrin taloudellinen
toiminta on luokitusjärjestelmäkelpoista ja luokitusjärjes-
telmän mukaista, kun on kyse useita ympäristötavoitteita
edistävistä toiminnoista: *Lomake useita ympäristötavoit-
teita edistäville toiminnoille (c) - katso yläpuolella
(d) Sama toiminta voi olla luokitusjärjestelmän mukainen
joko yhden tai useamman tavoitteen osalta.
(e) Sama toiminta voi olla ympäristötavoitteiden osalta
luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän
mukainen.
(f)
KEL – Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen
osalta
E/KEL – Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoit
-
teen osalta
(g) Toiminnat ilmoitetaan tämän lomakkeen kohdassa A.2
jaksossa, jos ne eivät ole luokitusjärjestelmän mukaisia minkä
tahansa sellaisen ympäristötavoitteen osalta, joiden suhteen
ne ovat luokitusjärjestelmäkelpoisia. Toiminnat, jotka ovat
luokitusjärjestelmän mukaisia ainakin yhden ympäristötavoit-
teen osalta, on ilmoitettava tämän lomakkeen kohdassa A.1.
(h) Jotta toiminta voidaan ilmoittaa kohdassa A.1, sen on täy-
tettävä kaikki DNSH-kriteerit ja vähimmäistason suojatoimet.
Muut kuin rahoitusalan yritykset voivat täyttää kohdassa
A2 lueteltujen toimintojen osalta vapaaehtoisesti sarakkeet
5–17. Muut kuin rahoitusalan yritykset voivat ilmoittaa mer-
kittävän edistämisen sekä DNSH-kriteerit, jotka ne täyttävät
tai eivät täytä, kohdassa A.2 käyttämällä seuraavia koodeja:
(a) merkittävä edistäminen – koodit K/E ja K/KEL koodien KEL
ja E/KEL sijasta ja (b) DNSH-kriteerit – koodit K/E.
34 VUOSIKATSAUS 2024
Rivi Ydinenergiaan liittyvät toiminnot
1. Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat
energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
2. Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai
teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen
toimintaan liittyviä vastuita.
EI
3. Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja,
kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
4. Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan
liittyviä vastuita.
EI
5. Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista,
kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
6. Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai
sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
LOMAKE 1: YDINVOIMAAN JA FOSSIILISIIN KAASUIHIN LIITTYVÄT TOIMINNOT
35 VUOSIKATSAUS 2024
Oma työvoima (ESRS S1)
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
Alla esitellään Talenomin henkilöstöön (S1) liittyvät vaiku-
tukset, riskit ja mahdollisuudet, joita hallitaan kohdennet-
tujen ohjeistusten ja aloitteiden avulla, kuten tässä osiossa
kuvataan. Talenomin henkilöstöllä tarkoitetaan kaikkia työ-
suhteisia työntekijöitä.
POSITIIVISET VAIKUTUKSET
Talenomin liiketoimintamalli tuottaa useita myönteisiä vai-
kutuksia omalle henkilöstölle keskittymällä hyvinvointiin,
tuottavuuteen ja sitouttamiseen. Joustavat työajat tukevat
työn ja vapaa-ajan tasapainoa, mikä parantaa työntekijöi-
den tyytyväisyyttä, lisää tuottavuutta ja vahvistaa henki-
löstön hyvinvointia ja pysyvyyttä. Kilpailukykyinen palkit-
seminen ja vahva yrityskulttuuri auttavat houkuttelemaan
ja pitämään korkean tason osaajia, mikä vähentää vaihtu-
vuutta ja rekrytointikustannuksia.
Lisäksi työntekijöiden osallistaminen päätöksentekoproses-
seihin edistää parempien strategioiden laatimista ja vah-
vistaa henkilöstön sitoutumista organisaation tavoitteisiin.
Jatkuvat koulutus- ja kehitysohjelmat parantavat työnte-
kijöiden tuottavuutta ja tyytyväisyyttä sekä lisäävät koko
yrityksen suorituskykyä. Vahva yrityskulttuuri lisää työnte-
kijöiden sitoutumista, mikä tukee yhtenäistä ja suoritusky-
kyistä työyhteisöä.
KIELTEISET VAIKUTUKSET
Taloushallintoalan liiketoiminta on luonteeltaan syklistä ja
työtaakka vaihtelee merkittävästi kausittain. Vaikka jousta
-
vat työajat lisäävät hyvinvointia, ilman työajan selkeää joh-
tamista tai työaikojen hallintaa ne voivat johtaa hetkittäisen
kuormituksen kasvaessa hyvinvoinnin laskuun ja työn tuot-
tavuuden heikentymiseen. Talenom tunnistaa tämä toimi-
alaansa liittyvän riskin ja on ottanut käyttöön toimenpiteitä
sen lieventämiseksi varmistaen, että työntekijät voivat yllä-
pitää kestävää työn ja vapaa-ajan tasapainoa.
MAHDOLLISUUDET
Talenom tunnistaa useita mahdollisuuksia vahvistaa henki-
löstön ja organisaation toimintaa. Oikeudenmukaisen palk-
kauksen kehittämiseen investoimisen syventäminen tukee
kestävää liiketoiminnan kasvua rakentamalla sitoutunutta ja
suorituskykyistä henkilöstöä. Säännölliset keskustelut työn-
tekijöiden kanssa kannustavat innovaatioihin, jotka tuotta-
vat luovia ratkaisuja työntekijöiden ja asiakkaiden hyödyksi.
Osaamisen kehittämiseen, kuten taitojen päivittämiseen ja
uusien taitojen oppimiseen tähtäävät mahdollisuudet, val-
mistavat työntekijöitä tulevaisuuden teknologisiin muutok-
siin. Selkeiden urapolkujen mahdollistaminen lisää työn-
tekijöiden sitoutumista ja hillitsee vaihtuvuutta. Lisäksi
Talenomin johtajuuden kehittämiseen tähtäävät koulutus-
ohjelmat vahvistavat yrityskulttuuria ja varmistavat tulevien
johtajien valmiudet edistää pitkän aikavälin kasvua.
RISKIT
Talenomin henkilöstön liittyen on tunnistettu kaksi keskeistä
riskiä. Ensimmäinen on työaikalainsäädäntöön ja joustaviin
työaikajärjestelyihin kytkeytyvät kysymykset. Taloushallinto-
alan tyypillinen kausiluontoisuus nosta esiin joustaviin työ-
aikoihin kytkeytyvät kysymykset, jotka huonosti johdettuna
voivat aiheuttaa tuottavuushaasteita tai muita kielteisiä seu-
rauksia, kuten liiallista kausittaista töiden kasaantumista.
Toinen keskeinen riski liittyy markkinakilpailukykyyn. Jos
palkkojen korotukset eivät vastaa tuottavuuden kasvua, se
voi heikentää Talenomin kilpailuasemaa. Kilpailukyvyn säi-
lyttämiseen liittyy lisäksi monimuotoisuuden, palkkatasa-ar-
von sekä tapausten tai valitusten potentiaalisiin muutoksiin
liittyvä riski, jonka vuoksi näiden kehitystä seurataan tarkoin.
Lisäksi mahdollinen pätevien osaajien puute voi syventää
tätä haastetta, kasvattaen rekrytointikustannuksia ja mah-
dollisesti vaikuttaen palveluiden toimituskykyyn.
Olennainen vaikutus, riski tai mahdollisuus IRO:n liittyvä HR-ohjeistus
Osaavan ja motivoituneen työvoiman löytyminen ja sitouttaminen. Globaali rekrytointiprosessi
Tukee uuden työntekijän sopeutumista ja menestymistä Talenomilla. Globaali perehdytysprosessi
Kilpailukykyisten palkkojen tarjoaminen auttaa houkuttelemaan ja sitouttamaan osaavia
työntekijöitä, mikä parantaa markkinakilpailukykyä, vähentää vaihtuvuutta ja siihen liittyviä
rekrytointikustannuksia.
Globaali palkitsemisprosessi
Resurssien suunnittelu ja osaamisten hallinta tukevat työmäärän ja osaamisen johtamista
nyt ja tulevaisuudessa.
Globaali henkilöstösuunnittelun ja
osaamisen johtamisen prosessi
Ylläpitämällä ja kehittämällä positiivista yrityskulttuuria edistetään korkeampaa tuottavuutta
ja työhyvinvointia.
Eettinen ohjesääntö
Henkilöstön hyvinvoinnin mittaaminen mukaan lukien työn ja perhe-elämän
yhteensovittaminen, kehitysmahdollisuudet, johtamisen laatu ja sitoutuminen.
Henkilöstökyselyt
Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet (S1-1)
Talenomilla on käytössä useita omaan henkilöstöön liittyviä ohjeistuksia, jotka ohjaavat henkilöstöön liittyvien materiaa-
listen vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallintaa. Kaikki alla mainitut HR-ohjeistukset ovat olleet voimassa vuoden
2024 alusta alkaen, lukuun ottamatta eettistä ohjesääntöä, joka sai tämänhetkisen muotonsa marraskuussa 2024. Talenom
on kasvanut viimeisten vuosien aikana merkittävästi Ruotsissa ja Espanjassa yritysostojen kautta, minkä vuoksi implemen-
toinnin taso vaihtelee jonkin verran maittain ja maiden sisällä. Yhteisiä HR-ohjeistuksia kaikille Talenom maille ovat:
36 VUOSIKATSAUS 2024
HENKILÖSTÖÖN LIITTYVÄT OHJEISTUKSET:
SOVELTAMISALA, HALLINTO JA TOTEUTUS
Globaalit HR-ohjeistukset koskevat lähtökohtaisesti
Talenomin henkilöstöä kaikissa toimintamaissa. Talenomin
globaalit HR-ohjeistukset kattavat keskeiset osa-alueet,
joita ovat rekrytoinnin, perehdytyksen, palkitsemisen, henki-
löstösuunnittelun sekä osaamisen hallinnan alueet. Näiden
ohjeistusten tavoitteena on parantaa työntekijöiden hyvin-
vointia, organisaation tehokkuutta ja kestävää kasvua.
Kaikki nämä HR-ohjeistukset ovat implementoitavana ja
implementoinnin laajuus vaihtelee maittain ja ohjeistus-
kohtaisesti. Suomessa HR-ohjeistusten käyttöönotossa
ollaan pisimmällä, ja ainoastaan henkilöstösuunnittelun
ja osaamisen johtamisen prosessin käyttöönotto on kes
-
ken. Ruotsissa kaikkien HR-ohjeistusten implementoinnit
ovat pitkällä. Espanjassa käyttöönotot on aloitettu kaikkien
ohjeistusten osalta. Eettinen ohjesääntö on uusin yllä kuva-
tuista ohjeistuksista ja julkaistu nykyisessä muodossaan kai-
kissa toimintamaissa marraskuussa 2024.
Henkilöstöjohtaja (CPO) vastaa globaalien HR-ohjeistus-
ten käyttöönoton seurannasta koko organisaatiossa. Pai-
kalliset HR-johtajat vastaavat politiikkojen maakohtaisesta
käyttöönotosta ja päivittäisestä hallinnoinnista varmistaen,
että ne noudattavat Talenomin globaalien HR-ohjeistusten
lisäksi paikallisia tarpeita.
YHDENMUKAISUUS KANSAINVÄLISTEN
STANDARDIEN KANSSA
Vaikka Talenom ei tällä hetkellä suoraan noudata mitään
tiettyä kansainvälistä standardia, sen ohjeistuksissa on
pyritty noudattamaan laadukkaita HR- ja kestävyysratkai-
suja. Näihin kuuluvat käytäntöihin sisältyvät odotukset työn-
tekijöiden tasa-arvoisesta kohtelusta, syrjinnän estämisestä
sekä osallistavan ja eettisen työympäristön edistämisestä.
SIDOSRYHMIEN HUOMIOIMINEN POLITIIKKOJEN
SUUNNITTELUSSA
Sidosryhmien palaute on keskeistä HR-ohjeiden kehittämi-
sessä ja parantamisessa. Säännölliset henkilöstökyselyt ja
yksilökohtaiset keskustelut työntekijöiden kanssa ohjaavat
toimintatapojen kehittämistä, varmistaen, että ne palvelevat
työntekijöiden työhyvinvointia ja organisaation tavoitteita.
POLITIIKKOJEN SAATAVUUS JA VIESTINTÄ
Talenom varmistaa HR-ohjeistustensa avoimen viestinnän
kaikille työntekijöille niiden käyttöönoton yhteydessä. Glo-
baaleja HR-ohjeistuksia otetaan käyttöön joko kokonaisuu-
dessaan tai vaiheittain ja niiden osia sisällytetään paikalli-
siin ohjeistuksiin paikallisilla kielillä. Nämä käyttöönotetut
ohjeistukset ovat nähtävillä sisäisissä viestintäkanavissa ja
tarpeellisilta osin työntekijöiden perehdytysmateriaaleissa.
EETTISTEN JA AVOINTEN KÄYTÄNTÖJEN TUKEMINEN
Talenomin HR- ja kestävyysohjeistukset kuvaavat sitoutu-
mista ihmisoikeuksien kunnioittamiseen sekä turvallisen ja
osallistavan työympäristön luomiseen. Talenomilla on käy-
tössään anonyymi ilmiantokanava, jonka kautta työntekijät
voivat raportoida tarvittaessa epäeettisiksi tai laittomiksi
kokemistaan toimista. Eettisen ohjesäännön käyttöönotto
aloitetaan täysimääräisesti vuonna 2025 ja se syventää eet-
tisten käytäntöjen ymmärrystä organisaatiossa entisestään.
YHTEINEN GLOBAALI TOTEUTUS
Talenom toteuttaa globaalien HR-ohjeistusten käyttöönotot
vaiheittain kaikissa toimintamaissaan. Tämä sisältää poli-
tiikkojen kääntämisen paikallisille kielille sekä niiden inte-
groinnin paikallisiin ohjeisiin. Tämä varmistaa politiikkojen
relevanssin ja tehokkuuden. Näiden ohjeistusten integrointi
syventää tasa-arvoa, toiminnan tehokkuutta ja organisaa-
tiokulttuuria.
Tässä osiossa mainitut globaalit HR- ja kestävyysohjeistuk-
set muodostavat yhtenäisen kehyksen Talenomin henkilös-
töhallinnalle, edistäen positiivisia vaikutuksia, joita ovat työn
ja perhe-elämän yhteensovittaminen, osaavan henkilös-
tön rekrytoiminen ja sitouttaminen, työntekijöiden parempi
osallistaminen, tuottavuuden edistäminen kouluttautumista
tukemalla, sekä vahvistamalla positiivista organisaatiokult-
tuuria. Ne myös vastaavat mahdollisiin haasteisiin, kuten
markkinakilpailukyvyn ylläpitämiseen ja kasvan sääntelyn
vaatimusten hallitsemiseen, mahdollistaen Talenomille kes
-
tävän kasvun ja sitoutuneen, suorituskykyisen henkilöstön.
Talenomin sitoutuminen ihmisoikeuksiin, yhden-
vertaisuuteen ja henkilöstön osallistamiseen
(S1-1)
Ihmisoikeudet ja työelämän oikeudet ovat osa Talenomin
operatiivisia ja strategisia viitekehyksiä, varmistaen reilun
kohtelun, yhdenvertaisuuden ja työturvallisuuden työnte
-
kijöilleen. Tämä vastaa sekä työntekijöiden odotuksia että
kansainvälisiä standardeja.
IHMISOIKEUDET JA TYÖELÄMÄN OIKEUDET
Talenomin globaalit HR-ohjeistukset käsittelevät osaltaan
ihmisoikeuksia rekrytoinnin, perehdytyksen, palkitsemisen ja
etuuksien kautta. Globaaliin rekrytointiohjeistukseen sisältyy
edellytys oikeudenmukaisuuden ja syrjimisen kiellon huo-
mioimisesta siten, että rekrytointikäytännöt ovat osallistavia
ja eettisiä. Globaali perehdytysprosessi auttaa työntekijöitä
ymmärtämään yrityksen kulttuuria, politiikkoja ja odotuksia,
mikä edistää hyvinvointitavoitteiden toteutumista.
Globaalit palkitsemisohjeet korostavat Talenomin sitoutu-
mista työoikeudellisten velvoitteiden täyttämiseen muun
muassa tarjoamalla kilpailukykyisen korvauksen tehdystä
työstä. Talenomin palkitsemisohjeiden noudattaminen edis-
tää lisäksi palkitsemisen avoimuutta ja oikeudenmukai-
suutta. Talenom saavutti työntekijöiden antaman palautteen
perustella Great Place to Work –organisaation myöntämän
Great Place to Work –sertifioinnin kaikissa toimintamais-
saan vuonna 2024.
HENKILÖSTÖN OSALLISTAMINEN
Talenom edistää henkilöstön osallistamista globaalien
HR-ohjeistusten kautta, jotka käsittelevät materiaalisten
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallintaa. Pereh-
dytysprosessi mahdollistaa merkityksellisen vuoropuhe-
lun uusien työntekijöiden kanssa, kun taas palkitsemisoh-
jeistukset sisältävät avoimia keskusteluja suorituskyvystä
ja palkitsemisesta. Henkilöstösuunnittelun ja osaamisen
hallinnan ohjeistukset sisältävät muun muassa säännölli-
set ura- ja kehittymiskeskustelut.
Säännöllisten keskustelujen lisäksi Talenom toteuttaa puoli-
vuosittain anonyymin henkilöstökyselyn Great Place to Work
-työkalulla henkilöstön tyytyväisyyden ja sitoutumisen mit-
taamiseksi. Näiden lisäksi työntekijöille on tarjolla ilmoitus-
kanava, joka mahdollistaa anonyymin raportoinnin esimer-
kiksi ihmisoikeuksiin liittyvistä huolenaiheista. Nämä työkalut
ja mittarit ovat keskeisiä ihmisoikeusvaikutusten seurannassa.
YHDENMUKAISUUS STANDARDIEN JA SÄÄDÖSTEN
KANSSA
Talenomin HR-ohjeistukset on suunniteltu vastaamaan toi-
mialan standardeja ja EU-säädöksiä. Eettinen ohjesääntö
toimii keskeisenä asiakirjana kattaen keskeiset aiheet, kuten
ihmisoikeudet, hyvinvoinnin ja eettisen käyttäytymisen. Eet-
tinen ohjesääntö nykyisessä muodossaan on julkaistu mar-
raskuussa 2024.
TYÖTURVALLISUUS JA SYRJINNÄN VASTUSTAMINEN
Talenom varmistaa työturvallisuuden räätälöityjen työ-
suojelu- ja työterveysohjeiden avulla. Suomessa toimin-
tasuunnitelmaan sisältyvät menettelytavat, joilla pyritään
ehkäisemään tapaturmia ja edistämään turvallista työym-
päristöä. Ruotsissa noudatetaan yhteistä kehystä työympä-
ristön systemaattiseen hallintaan järjestämällä, tutkimalla
ja seuraamalla toimintaa hyvän ja turvallisen työympäris-
tön edistämiseksi. Espanjassa vuosittainen työturvallisuus-
koulutus ja testi on pakollinen, ja järjestetään ulkopuolisen
konsulttiryityksen toteuttamana.
Syrjinnän ja häirinnän tunnistamista ja ehkäisemistä käsi-
tellään Talenomin eettisessä ohjesäännössä, joka edistää
kunnioittavaa ja inklusiivista työympäristöä. Ohjeessa käsi-
tellään syrjinnän mahdollisia perusteita: sukupuolta, ikää,
etnisyyttä, vammaisuutta, uskontoa ja seksuaalista suun-
tautumista. Se korostaa eettistä toimintaa ja kannustaa
ilmoittamaan mahdollisista rikkomuksista Talenomin sisäi-
sen anonyymin ilmoituskanavan kautta.
37 VUOSIKATSAUS 2024
INKLUSIIVISUUDEN JA MONIMUOTOISUUDEN
EDISTÄMINEN
Talenom on sitoutunut inklusiivisuuteen ja positiiviseen toi-
mintaan henkilöstön keskuudessa. Tämä sitoumus on kir-
jattu esimerkiksi HR-ohjeistuksiin, jotka käsittelevät reilua
palkkausta ja palkkatasa-arvoa. Globaali palkitsemisohje
ohjeistaa käsittelemään mahdolliset havaitut palkkaerot
vuosittain. Monimuotoisuutta edistävät HR-ohjeistukset,
kuten johtamiskoulutusmahdollisuudet.
POLITIIKKOJEN TOTEUTTAMINEN JA TOIMENPITEET
Talenom toteuttaa politiikkansa globaalien HR-ohjeistus-
ten kautta, varmistaen niiden toimivuuden kaikissa toimin-
taympäristöissä. Paikalliset HR-johtajat vastaavat ohjeiden
paikallisesta käyttöönoton valvomisesta.
Anonyymi sisäinen Ilmoituskanava ja säännölliset keskus-
telut mahdollistavat jatkuvan seurannan ja välittömät toi-
met liittyen mahdollisiin väärinkäytöksiin, edistäen eettistä,
inklusiivista ja turvallista työympäristöä. Nämä politiikat
ja käytännöt korostavat Talenomin sitoutumista ihmisoi-
keuksien ja työoikeuksien kunnioittamiseen sekä tuottavan,
sitoutuneen ja monimuotoisen henkilöstön rakentamiseen.
Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaiku-
tuksista omien työntekijöiden ja heidän edusta-
jiensa kanssa (S1-2)
HENKILÖSTÖN OSALLISTAMISKÄYTÄNNÖT
Talenom osallistaa työntekijöitään keinoin, jotka keskitty-
vät vastuullisuuden kannalta olennaisiin vaikutuksiin, kuten
työtyytyväisyyteen ja henkilöstön pysyvyyteen. Henkilös-
tökyselyt toteutetaan kahdesti vuodessa kaikissa toimin-
tamaissa Great Place to Work -työkalun kautta. Kyselyt
tarjoavat näkemyksiä henkilöstön hyvinvoinnista ja keskei-
sistä työntekijäkokemuksista. Toinen näistä kyselyistä on
laajempi ja kattaa teemoja, kuten työ- ja perhe -elämän
yhteensovittaminen ja urakehitysmahdollisuudet.
Johto tekee yhteistyötä työntekijöiden kanssa henkilöstöky-
selyiden tulosten tarkastelussa ja tiimikohtaisten toimen-
pidesuunnitelmien luomisessa työntekijöiden hyvinvoinnin
ja osallisuuden mahdollistamiseksi. Suunnitelmat tukevat
Talenomin keskeisiä mahdollisuuksia, kuten koulutus- ja
urakehitysmahdollisuuksia, varmistaen henkilöstön kehit-
tämisen strategisen painoarvon.
Säännölliset keskustelut täydentävät kyselyistä saatuja
näkemyksiä. Yksilökohtaisia keskusteluja pidetään 1–4 ker-
taa kuukaudessa tarjoten johdonmukaisia mahdollisuuk-
sia vuoropuheluun. Vuosittaiset kehitys- ja urakeskustelut
yhdistettynä suoriutumis- ja palkkakeskusteluihin keskitty-
vät työntekijöiden tavoitteiden ja yrityksen päämäärien lin-
jaamiseen. Nämä säännölliset keskustelut käsittelevät tar-
vittaessa myös riskejä, kuten työn määrää sesonkiaikoina, ja
vahvistavat Talenomin sitoutumista kestävän kasvun, inno-
vaation ja henkilöstön pysyvyyden edistämiseen.
TYÖNTEKIJÄPALAUTTEEN INTEGROITUMINEN
PÄÄTÖKSENTEKOON
Henkilöstön osallistamisesta saadut näkemykset vaikut-
tavat Talenomin HR-käytänteisiin. Joustavat työaikajärjes-
telyt ja kilpailukykyiset palkat on suunniteltu huomioiden
työntekijöiden tarpeet. Samoin Talenomin panostus kou-
lutukseen valmistaa työntekijöitä tuleviin rooleihin ja tek-
nologisiin muutoksiin, parantaen tuottavuutta ja henkilös-
tön pysyvyyttä.
Henkilöstökyselyt toimivat myös signaaleina mahdollisille
riskeille, kuten markkinakilpailukyvyn haasteille tai haas-
teille, joita sääntelyn muuttuminen ja lisääntyminen saattaa
aiheuttaa. Työntekijöiden antama palaute tukee ennakoi
-
vaa päätöksentekoa, joka lieventää näitä riskejä ja edistää
parempaa työtyytyväisyyttä ja toiminnan tehokkuutta.
ROOLIT JA VASTUUT HENKILÖSTÖN
OSALLISTAMISESSA
Talenomin globaali HR-organisaatio tukee henkilöstön osal-
listamisen tehokkaasta toteutuksesta. Se tarjoaa välineitä
esihenkilöille merkityksellisten keskustelujen mahdollista-
miseksi ja palautteeseen perustuvien parannusten toteut-
tamiseksi. Esihenkilöt puolestaan vastaavat säännöllis-
ten yksilökohtaisten keskustelujen käymisestä ja tiimiensä
ohjaamisesta osallisuuteen liittyvän palautteen käsittelyssä.
Henkilöstökyselyjen tuloksia hyödynnetään HR:n toimesta
esihenkilöiden kouluttamisessa, varmistaen työntekijäpa-
lautteen ja organisaation prioriteettien välinen yhdenmu-
kaisuus. Nämä yhteistyötoimet tukevat Talenomin johta-
misen kehittämistä ja mahdollisuuksia tarjota laadukasta
johtamista jokaiselle työntekijälle.
ERITYISTÄ SUOJELUA TARVITSEVIEN RYHMIEN
NÄKEMYKSET JA VAIKUTUSTEN ARVIOINTI
Talenom arvioi osallistamiskäytäntöjensä vaikuttavuutta
yhdistämällä määrällisiä ja laadullisia työkaluja, joita ovat
säännölliset yksilökohtaiset keskustelut ja henkilöstökysely-
jen tulokset. Henkilöstökyselyjen tulokset kertovat työnteki
-
jöiden osallistamisen yleisestä tilasta, ja tuovat esiin aihealu-
eita, joihin on kiinnitettävä huomiota tulevaisuudessa.
Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi
ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden
esiin tuomiseksi (S1-3)
LÄHESTYMISTAPA MERKITTÄVIEN KIELTEISTEN
VAIKUTUSTEN KORJAAMISEEN
Kun Talenom tunnistaa potentiaalisia tai toteutuneita mer-
kittäviä kielteisiä vaikutuksia henkilöstönsä hyvinvointiin
liittyen, tarkemmin ottaen tarvetta hallita työn määrää,
Talenom kehittää ja ottaa käyttöön kohdennettuja toimen-
pidesuunnitelmia. Näihin voi sisältyä operatiivisten proses-
sien muutoksia, vastuiden uudelleenjakoa tai muita räätä-
löityjä toimia työmäärän välittömäksi ratkaisemiseksi.
HR:n avainmittarit (KPI:t) ovat keskeisiä korjaavien toimen-
piteiden tehokkuuden seuraamisessa. Tällainen säännölli-
sesti seurattava mittari on henkilöstön henkilöstökyselyjen
tulokset. Lisäksi esimiehen ja työntekijän väliset keskuste-
lut tarjoavat laadullisia näkemyksiä toteutettujen ratkaisu
-
jen onnistumisesta, joka varmistaa jatkuvan kehittämisen ja
työntekijöiden tarpeiden huomioimisen.
KANAVAT HUOLIEN ILMAISEMISEKSI
Talenom on ottanut käyttöön useita helppokäyttöisiä ja
luottamuksellisia kanavia, joiden kautta työntekijät voi-
vat ilmaista huolensa. Ensisijainen valitusmekanismi on
Whistleblowing-ilmoituskanava, jonka avulla työntekijät
voivat raportoida nimettömästi epäeettisestä käytöksestä,
sääntörikkomuksista tai työpaikan haasteista. Kanava suo-
jaa ilmiantajan henkilöllisyyden ja varmistaa, että huolen-
aiheet käsitellään nopeasti ja luottamuksellisesti.
Lisäksi työntekijät voivat ilmoittaa mahdollisista tai toteu-
tuneista eturistiriidoista ja epäeettiseksi koetusta käytök-
sestä suoraan paikalliselle henkilöstöjohtajalle, tai tarvit-
taessa konsernin henkilöstöjohtajalle (CPO), joka vastaa
ilmoituksen asianmukaisesta tutkinnasta ja ratkaisemisesta.
Säännölliset yksilötapaamiset esihenkilöiden kanssa tar-
joavat työntekijöille tärkeän tilaisuuden keskustella huo-
listaan, tarpeistaan ja tavoitteistaan luottamuksellisessa
ympäristössä.
Kahdesti vuodessa kaikissa Talenomin toimintamaissa jär-
jestettävä henkilöstökysely (GPTW) tarjoaa työntekijöille
mahdollisuuden antaa palautetta laajasti ja nimettömästi.
Nämä kyselyt ovat keskeisiä työntekijöiden tyytyväisyyden,
sitoutumisen ja organisaatiokulttuurin tuntemuksen mit-
taamisessa.
VALITUSTEN KÄSITTELYMEKANISMIT JA SEURANTA
Kaikki raportoidut huolenaiheet kirjataan ja niitä seurataan
turvallisten järjestelmien kautta. Whistleblowing-kanavan
kautta jätetyt valitukset kirjataan ja käsitellään asianmukai-
silla yrityksen sisäisillä tahoilla, samalla kun nimettömyys
ja luottamuksellisuus varmistetaan aina kun se on käsitel-
tävän asian ratkaisemisen kannalta mahdollista toteuttaa.
Käsittelijöille raportoidut valitukset käyvät läpi alustavan
arvioinnin, ja tarvittaessa käynnistetään perusteellinen tut-
kinta raportoidun tapahtuman ratkaisemiseksi.
38 VUOSIKATSAUS 2024
Yksilötapaamisissa esille tulleet huolenaiheet dokumen
-
toidaan ja esimiehet seuraavat niiden ratkaisua. HR val-
voo tapauskohtaista dokumentaatiota ja nopeaa valitusten
käsittelyä. Henkilöstökyselyiden kautta saatu palaute analy-
soidaan kehityskulkujen havaitsemiseksi, ja sen perusteella
tunnistetaan ajankohtaiset kehityskohteet.
Tehokkuutta arvioidaan myös työntekijäkyselyjen avulla,
jotka mittaavat valitusmekanismien toimivuutta ja saavutet-
tavuutta. Säännölliset katselmukset auttavat tunnistamaan
parannusmahdollisuuksia, jotta kanavat pysyvät työnteki-
jöiden tarpeiden mukaisina.
LUOTTAMUKSEN RAKENTAMINEN VALITUSKANAVIEN
YTTÖÖN
Talenom pyrkii aktiivisesti rakentamaan luottamusta valitus-
mekanismeihin avoimella viestinnällä ja kulttuuria kehit-
mällä. Työntekijöitä koulutetaan näiden kanavien käytöstä
perehdytyksen yhteydessä ja säännöllisissä työpajoissa. Johto
korostaa näiden mekanismien merkitystä ja osallistuu aktii-
visesti työntekijöiden kanssa käytäviin keskusteluihin yksi-
lötapaamisissa, tiimikokouksissa ja avoimissa foorumeissa.
Yritys toteuttaa kyselyitä arvioidakseen työntekijöiden luotta-
musta ja tietoisuutta valituskanavista, ja saadun palautteen
avulla parannetaan viestintää ja saavutettavuutta. Esimiehiä
koulutetaan luomaan turvallinen ja kannustava ympäristö.
SUOJELU VASTATOIMIA VASTAAN
Talenom noudattaa tiukkaa vastatoimenpiteiden vastaista
käytäntöä suojellakseen työntekijöitä, jotka käyttävät vali-
tuskanavia. Tämä käytäntö on selkeästi määritelty yrityksen
eettisessä ohjesäännössä ja sitä vahvistetaan koulutuksilla
ja sisäisellä viestinnällä. Potentiaaliset vastatoimet käsi-
tellään vakavina rikkomuksina, ja ne ratkaistaan nopeasti
luottamuksen ja vastuullisuuden kulttuurin ylläpitämiseksi.
Toimintasuunnitelmat ja resurssit työvoimaan
kohdistuvien merkittävien vaikutusten, riskien
ja mahdollisuuksien hallintaan (ESRS 2 -MDR-A)
Talenom on luonut kattavan eettisen ohjesäännön ja glo-
baalit HR-ohjeistukset hallitakseen henkilöstöön kohdis-
tuvia merkittäviä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia.
Näiden toimenpiteiden painopisteitä ovat velvoitteiden nou-
dattaminen, työntekijöiden työmäärän hallinta, työntekijöi-
den sitouttaminen ja osaamisen kehittämisen johtaminen.
Eettisen ohjesäännön lisäksi keskeisiä toimia ovat globaa-
lien HR-ohjeistusten laatiminen rekrytoinnissa, perehdyttä-
misessä, henkilöstösuunnittelussa, osaamisen johtamisessa
sekä palkitsemisessa. Näillä aloitteilla pyritään edistämään
työn ja yksityiselämän tasapainoa, parantamaan työnteki-
jöiden pysyvyyttä ja houkuttelemaan korkean tason osaajia,
sekä edistämään työntekijöiden kestävää hyvinvointia. Näi-
den tavoitteiden tukemiseksi Talenom on osoittanut resurs-
seja HR-toiminnoille kaikissa toimintamaissaan varmistaak-
seen toimenpiteiden tehokkaan toteutuksen.
HR-OHJEISTUSTEN SOVELTAMISALA JA TOTEUTUS
Talenomin globaalit HR-ohjeistukset kattavat keskeiset
henkilöstöön liittyvät osa-alueet. Ne on laadittu koskemaan
lähtökohtaisesti kaikkia Talenomin työntekijöitä kaikilla sen
toimipaikoilla. Yhdessä nämä ohjeistukset luovat yhtenäi-
sen kehyksen henkilöstöön kohdistuvien merkittävien vai-
kutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallintaan.
Globaali rekrytointiprosessi mahdollistaa oikeudenmukai-
set rekrytointikäytännöt ja globaali perehdyttämisohjelma
integroi työntekijät Talenomin kulttuuriin ja toimintaperi-
aatteisiin. Henkilöstösuunnittelun ja osaamisen johtamisen
ohjeistukset tukevat osaamisen ja johtajuuden kehittämi-
sessä, urapolkujen laatimisessa, sekä suorituksen johta-
misessa, yhdistäen työntekijöiden tavoitteet organisaation
päämääriin. Globaalit palkitsemisohjeistukset varmistavat
kilpailukykyiset ja avoimet palkitsemiskäytännöt.
Käytännössä HR-ohjeistusten ohjeiden käyttöönotto on
vielä meneillään johtuen Talenomin nopeasta kasvusta. Pai-
kalliset HR-organisaatiot vastaavat ohjeistusten paikalli-
sesta käyttöönotosta. Ohjeistusten vaiheittaisen käyttöön-
oton odotetaan valmistuvan vuosien 2025–2026 aikana
niissä sijainneissa, joissa käyttöönotto ei ole vielä valmis
kaikkien työntekijöiden osalta.
RESURSSIEN ALLOKOINTI JA SEURANTA
Talenom resursoi henkilöstöön liittyvään tiedon hallintaan
HR-järjestelmiä, johtajuuskoulutusohjelmia ja -käytän-
teitä tukemalla ja kehittämällä. Jokaisen maan paikalliset
HR-organisaatiot seuraavat olemassa olevien käytäntöjen
toteutusta ja uusien ohjeistusten käyttöönottoa. Digitaa-
lisia työkaluja hyödynnetään ja kehitetään työntekijöiden
palautteen, suorituskykymittareiden ja urakehityssuunnitel-
mien edistymisen seuraamiseen, mikä varmistaa, että toi-
met pysyvät kohdennettuina ja tehokkaina.
TOTEUTUSAIKATAULU JA EDISTYMISEN SEURANTA
Globaalien HR-ohjeiden vaiheittaisen käyttöönoton odote-
taan valmistuvan vuosien 2025–2026 aikana niissä maissa
ja toimistoissa, joissa käyttöönotto ei ole vielä valmis kaik-
kien työntekijöiden osalta. HR-ohjeistusten käyttöönotto
-
jen edistymistä seurataan säännöllisellä raportoinnilla, sekä
joiltakin osin hyödyntämällä säännöllisiä henkilöstökyselyjä.
Näiden toimien tavoitteena on syventää kattavaa ja kestä-
vää viitekehystä, joka vastaa tehokkaasti Talenomin olen-
naisiin vaikutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin.
JATKUVAT INVESTOINNIT HENKILÖSTÖÖN
Resurssien allokointi varmistaa, että tunnistetut haasteet
käsitellään nopeasti, ja mahdollisuudet hyödynnetään
tehokkaasti. Henkilöstöön liittyvät ohjeistukset tukevat eri-
laisten osa-alueiden kehittämistä. Esimerkiksi globaali pal-
kitsemisprosessi vahvistaa avoimuutta ja luottamusta, kun
taas perehdyttämisohjelma parantaa työntekijöiden pysy-
vyyttä ja sitoutumista. Talenomin investoinnit muun muassa
digitaalisten HR-järjestelmien kehittämiseen, paikallisiin
HR-organisaatioon ja johtajuuden kehittämiseen varmis
-
taa ohjeistusten tehokkaan toteutuksen, edistäen kestävää
ja sitoutunutta henkilöstöä.
Toimenpiteet henkilöstöön kohdistuvien kiel-
teisten vaikutusten ehkäisemiseksi ja hallitsemi-
seksi (S1-4)
Talenom on ottanut käyttöön toimenpiteitä ehkäistäkseen
ja hallitakseen henkilöstöön kohdistuvia kielteisiä vaikutuk-
sia. Keskeisimpiä ovat säännölliset yksilökeskustelut työn-
tekijän ja esihenkilön välillä. Näissä keskusteluissa seura-
taan tarvittaessa työmäärää ja määritellään toimenpiteitä
sen hallitsemiseksi. Keskustelujen lisäksi työntekijöillä on
mahdollisuus joustaviin työaikoihin. Työaikoja ja työnteki-
jöiden tyytyväisyyttä seurataan säännöllisesti kyselyjen ja
muiden palautemekanismien avulla.
Kun merkittäviä kielteisiä vaikutuksia tunnistetaan, Talenom
laatii ja toteuttaa kohdennettuja toimenpidesuunnitelmia.
Nämä toimenpiteet, jotka integroidaan päivittäiseen toi-
mintaan, sisältävät työmäärien säätämistä tai resurssien
uudelleen kohdentamista haasteiden tehokkaaksi ratkai-
semiseksi. Esimerkiksi joustavat työaikajärjestelyt ja hyvin-
vointialoitteet auttavat hallitsemaan työmäärän hallintaan
liittyviä riskejä ja varmistavat osaltaan työlainsäädännön
noudattamisen.
Työntekijöiden palaute on keskeinen osa tätä prosessia.
Haasteet tunnistetaan säännöllisten henkilöstökyselyjen,
yksilökeskustelujen ja anonyymin Whistleblower -ilmoi-
tuskanavan avulla. Keskeisille huolenaiheille tehdään juu-
risyyanalyysi, mikä mahdollistaa kohdennetut toimenpiteet
taustalla olevien tekijöiden ratkaisemiseksi. Henkilöstöky-
selyjen tulosten seuranta ja huomioiminen varmistaa näi-
den toimien tehokkuuden ja jatkuvan parantamisen.
39 VUOSIKATSAUS 2024
Toimenpiteet mahdollisuuksien hyödyntämi-
seksi ja positiivisten vaikutusten vahvistami-
seksi (S1-4)
Talenom vaikuttaa henkilöstön hyvinvointiin positiivisesti
kehittämällä kestävää hyvinvointia tukevia HR-ohjeistuk-
sia. Nämä ohjeet vahvistavat reilua palkitsemista, henki-
löstön pysyvyyttä, kehittymismahdollisuuksia ja työhyvin-
vointia. Osaamisen kehittämiseen liittyvät mahdollisuudet
kehittävät henkilöstön valmiuksia sopeutua tulevaisuuden
teknologisiin työelämän muutoksiin. Johtajuuden kehittämi-
saloitteet vahvistavat sisäisen osaamisen hallintaa ja laa-
dukkaan johtamiskulttuurin syventämistä.
Sisäisen motivaation vahvistaminen HR-ohjeistusten
tukemana vahvistaa henkilöstön hyvinvointia. Innovaa-
tiokulttuuri kannustaa työntekijöitä jakamaan ideoitaan
ja tekemään yhteistyötä, mikä luo luovuuden ja jatkuvan
parantamisen kulttuurin. Henkilöstökyselyiden tuloksia h-
dynnetään henkilöstöön liittyvien aloitteiden toteuttami-
sessa, jotka parantavat työntekijöiden tyytyväisyyttä ja vas-
taavat heidän tarpeisiinsa yksilöllisesti.
Talenom seuraa henkilöstöaloitteidensa tehokkuutta käyt-
tämällä yhdistelmänä kvantitatiivisia ja laadullisia työkaluja.
Henkilöstökyselyjen tulosten seuranta tarjoaa mitattavissa
olevia näkemyksiä hyvinvoinnista ja kehityksen tuloksista.
Laadullista palautetta kerätään säännöllisten yksilökes-
kustelujen ja jäsenneltyjen yksilökeskustelujen kautta, mikä
mahdollistaa aloitteiden reaaliaikaisen kehittämisen.
Resurssien riittävä suuntaaminen varmistetaan kohdista-
malla taloudellisia investointeja hyvinvointia ja osaamisen
kehittämistä tukeviin ohjelmiin, kuten osaamisen kehit-
mishankkeisiin ja johtamiskoulutukseen.
Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten vaikutus-
ten, riskien ja mahdollisuuksien hallintaan (MDR-
T: S1-5)
Talenom on sitoutunut edistämään työntekijöidensä tyy-
tyväisyyttä, hyvinvointia ja sitoutumista, sekä hallitse-
maan työmäärän kausittaista vaihtelua. Lisäksi panoste-
taan potentiaalisten riskien, kuten työaikalainsäädännön
noudattamisen ja markkinakilpailukyvyn hallintaan. Mah-
dollisuudet, kuten palkkauksen kehittämisen investoimisen
syventäminen, henkilöstön ja johdon osaamisen kehittämi-
nen tukevat kestävää liiketoiminnan kasvua ja rakentavat
sitoutunutta ja suorituskykyistä henkilöstöä.
Tämän perusteella Talenomin keskeinen tavoite on kehit-
tyvä henkilöstökokema. Kehittyvällä henkilöstökokemalla
tarkoitetaan vuosittaisessa henkilöstökyselyissä työn-
tekijöiltä anonyymisti saatua palautetta työskentelystä
Talenomilla kokonaisuutena. Henkilöstökysely toteutetaan
vuosittain Great Place to Work -organisaation Trust Index
-kysely mallin mukaisesti. Kyselyn kysymykset ovat stan-
dardoituja ja vastauksia verrataan ulkoisiin vertailuarvoihin.
Tämä lähestymistapa takaa johdonmukaisuuden ja vertai-
lukelpoisuuden yli ajan.
Henkilöstökyselyt tulokset kattavat tulokset teemoittain
seuraavista aiheista: uskottavuus, kunnioitus, oikeudenmu-
kaisuus, ylpeys ja yhteishenki. Näihin teemoihin sisältyvät
kysymykset kuvaavat henkilöstöön liittyvien vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien tilasta henkilöstön näkökul-
masta mittaamalla niitä joko suoraan tai epäsuorasti. Työn
ja perhe-elämän yhteensovittaminen, palkkaus, osallistu-
mismahdollisuudet, johtamisen laatu ja kehitysmahdolli-
suudet ovat kysymyksissä läsnä. Kokonaisuudessaan kysely
kattaa henkilökuntaan kohdistuvia vaikutuksia, riskejä ja
mahdollisuuksia holistisesti.
Henkilöstökyselyn tulokset käydään systemaattisesti läpi
kehityskohteiden tunnistamiseksi. Tiimityöpajat ja yksilökes-
kustelut esihenkilön kanssa tarjoavat työntekijöille mahdol-
lisuuden pohtia tuloksia ja antaa konkreettista, käytännön
toimenpiteisiin johtavaa palautetta. Tämä prosessi vahvis-
taa avoimuuden ja yhteistyön kulttuuria sekä varmistaa, et
kyselyn tulosten ylläpitämiseen tai parantamiseen tähtää-
vissä toimissa työntekijöiden näkemys on keskiössä.
Trust Index -kyselyn tulosten perusteella Talenom saa-
vutti vuonna 2024 Great Place to Work -organisaation
myöntämät “Great Place to Work” -sertifikaatit kaikissa
sen toimintamaissa. Kyselyn kysymysten vastaukset muo-
dostavat keskiarvon, jota pidetään Talenomilla henkilöstö-
kokeman mittarina. Vuonna 2024 vuosittaisen Trust Index
-henkilöstökyselyn kaikkien kysymysten keskiarvo oli 73 %.
Talenomin tavoite vuodelle 2025 on kehittää henkilöstöko-
kemusta siten, että vuoden 2024 taso ylittyy.
SUOMI
Työsuhdetyyppi Sukupuoli Raportointikauden päättyessä (henkilömäärä)
Vakituinen työntekijä Mies 259
Vakituinen työntekijä Nainen 600
Määräaikainen työntekijä Mies 7
Määräaikainen työntekijä Nainen 11
Joustavia työtuntisopimuksia noudattavat työntekijät Mies 28
Joustavia työtuntisopimuksia noudattavat työntekijät Nainen 40
Yhteensä 945
RUOTSI
Työsuhdetyyppi Sukupuoli Raportointikauden päättyessä (henkilömäärä)
Vakituinen työntekijä Mies 65
Vakituinen työntekijä Nainen 237
Määräaikainen työntekijä Mies 0
Määräaikainen työntekijä Nainen 3
Joustavia työtuntisopimuksia noudattavat työntekijät Mies 0
Joustavia työtuntisopimuksia noudattavat työntekijät Nainen 3
Yhteensä 308
ESPANJA
Työsuhdetyyppi Sukupuoli Raportointikauden päättyessä (henkilömäärä)
Vakituinen työntekijä Mies 96
Vakituinen työntekijä Nainen 195
Määräaikainen työntekijä Mies 1
Määräaikainen työntekijä Nainen 0
Joustavia työtuntisopimuksia noudattavat työntekijät Mies 0
Joustavia työtuntisopimuksia noudattavat työntekijät Nainen 0
Yhteensä 292
Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet (S1-6)
Tntekijöiden lukumäärä
40 VUOSIKATSAUS 2024
Alue Kokonaispoistumat Keskimääräinen kokonaishenkilömäärä Vaihtuvuus (%)
Suomi 134 947 14,15
Ruotsi 89 330 26,97
Espanja 30 298 10,07
Tntekijöiden vaihtuvuus
Tntekijöiden tietoihin liittyvien tietojen
laskentaperiaatteet
Henkilöstödata kattaa kaikki aktiiviset työntekijät raportoin-
tikauden aikana Talenomin kaikissa toimipaikoissa. Maat,
joissa työskentelee vähintään 50 työntekijää tai joissa hen-
kilöstö edustaa vähintään 10 % kokonaismäärästä, rapor-
toidaan erikseen.
Työntekijöiden lukumäärä sisältää kaikki voimassa olevalla
työsopimuksella työskentelevät, pois lukien pitkällä pois-
saololla olevat, työntekijät raportointikauden päättyessä
riippumatta työajasta, työsuhdetyypistä tai sopimuksen
kestosta. Tämä kattaa kokoaikaiset, osa-aikaiset ja määrä-
aikaiset työntekijät. Myös joustavia työtuntisopimuksia teke-
vät työntekijät sisältyvät raportointiin, jos he olivat aktiivi-
sia raportointikauden aikana. Talenomilla määräaikaisissa
työsuhteissa työskentelevien perusteet koostuvat työhar-
joittelusta, pidempien poissaolojen sijaistamisesta ja pro-
jektityöstä.
Sukupuolitiedot on luokiteltu miehiksi ja naisiksi, perustuen
Talenomin toimintamaiden (Suomi, Ruotsi, Espanja) laki-
sääteisiin määritelmiin. Muita sukupuoliluokituksia ei näissä
maissa virallisesti tunnisteta, eikä niitä siksi raportoida.
Vaihtuvuusprosentti on laskettu jakamalla raportointikau-
den aikana yrityksestä lähteneiden työntekijöiden kokonais-
määrä keskimääräisellä henkilöstömäärällä ja ilmaisemalla
tulos prosentteina. Poistumat sisältävät vapaaehtoiset pois-
tumat, kuten irtisanoutumiset ja eläkkeelle siirtymiset, sekä
tahdonvastaiset lähdöt, kuten irtisanomiset.
Annetut tiedot perustuvat pääasiassa Talenomin HR:n jär-
jestelmiin, joissa ylläpidetään henkilöstön työsuhteiden tie-
toja. Kaikki luvut tarkistetaan historiallisen datan perusteella,
jotta merkittävät muutokset voidaan tunnistaa ja selittää.
HENKILÖSTÖRAPORTOINNIN JA TALOUDELLISTEN
TUNNUSLUKUJEN YHTENÄISYYS: RISTIVIITTAUS
TILINPÄÄTÖKSEEN
Konsernitilinpäätöksessä ilmenevät keskimääräinen toimi-
henkilöluku koko konsernissa on 1554 työntekijää. Tämä
luku ja henkilömäärä tilikauden päättyessä vastaa kestä-
vyysraportoinnissa käytettyjä menetelmiä yhdeksää henki
-
löä lukuun ottamatta. Tämä yhdeksän henkilön ero johtuu
siitä, että tilinpäätöksessä huomioidaan myös Talenomin
Italiassa työskentelevät henkilöt, jotka eivät ylitä kestävyys-
raportoinnin olennaisuusrajoja, eikä heitä siksi oteta huo-
mioon tässä raportoinnissa muilta osin.
Monimuotoisuuden mittarit
Talenomilla hallitus ja johtoryhmä ovat keskeisessä roolissa
organisaation hallinnossa, strategisessa suunnittelussa ja
operatiivisessa johtamisessa.
HALLITUS
Hallitus, johon kuuluu kuusi jäsentä, on ylin päättävä elin, joka
vastaa strategisesta ohjauksesta, päätöksenteosta ja vahvan
hallintotavan varmistamisesta koko organisaatiossa. Hallituk-
sen jäsenistä viisi on miehiä (83 %) ja yksi on nainen (17 %).
JOHTORYHMÄ
Johtoryhmään kuuluu kuusi jäsentä, jotka vastaavat Tale nomin strategian toteutuksesta, päivittäisestä toiminnasta ja kes-
keisten liiketoimintafunktioiden johtamisesta. Johtoryhmän jäsenistä viisi on miehiä (83 %) ja yksi on nainen (17 %).
HENKILÖSTÖN DEMOGRAFIA JA SUKUPUOLIJAKAUMA
Henkilöstön demografiset tiedot ja sukupuolijakauma eri ikäryhmissä jakautuvat seuraavasti:
Maa Ikäryhmä Sukupuoli Lukumäärä (henkilöä) Osuus (%)
Suomi Alle 30-vuotiaat Mies 91 9,63
Nainen 118 12,49
30–50-vuotiaat Mies 171 18,10
Nainen 411 43,49
Yli 50-vuotiaat Mies 32 3,39
Nainen 122 12,91
Ruotsi Alle 30-vuotiaat Mies 8 2,60
Nainen 23 7,47
30–50-vuotiaat Mies 43 13,96
Nainen 149 48,38
Yli 50-vuotiaat Mies 12 3,90
Nainen 73 23,70
Espanja Alle 30-vuotiaat Mies 23 7,88
Nainen 29 9,93
30–50-vuotiaat Mies 54 18,49
Nainen 133 45,55
Yli 50-vuotiaat Mies 24 8,22
Nainen 29 9,93
Tiedot pohjautuvat Talenomin henkilöstöhallinnon järjestelmiin, jotka kattavat kaikki työsuhteet ja työajat raportointijakson aikana.
41 VUOSIKATSAUS 2024
Ansiotuloa koskevat mittarit (S1-10, S1-16)
Sukupuolten palkkaeroa laskettaessa laskenta on tehty miesten keskipalkka, vähennettynä naisten keskipalkalla ja jaet-
tuna miesten keskipalkalla *100. Tiedot sukupuolten palkkaeroista raportoidaan säännöllisesti, ja niitä käytetään tukemaan
Talenomin sitoutumista palkkatasa-arvon ja oikeudenmukaisen palkkauksen edistämiseen. Talenomin palkkarakennetta tar-
kastetaan säännöllisesti, jotta voidaan varmistaa palkkojen ja etuuksien avoimuus ja yhdenmukaisuus.
Maa Sukupuolten palkkaero (%)
Suomi 14,61
Ruotsi 12,64
Espanja 17,15
Maa Kokonaispalkkasuhde (%)
Suomi 593,91
Ruotsi 257,07
Espanja 413,21
Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset (S1-17)
Syrjintätapaukset ja niiden käsittely
Maa Tapauksen tyyppi Tapausten määrä Ratkaistu Keskeneräinen Päätetty
Suomi Syrjintä 0 0 0 0
Suomi Häirintä 5 1 0 4
Ruotsi Syrjintä 0 0 0 0
Ruotsi Häirintä 2 2 0 0
Espanja Syrjintä 0 0 0 0
Espanja Häirintä 0 0 0 0
SARAKKEIDEN SELITYKSET:
1. Tapausten määrä: ilmoitettujen tapausten kokonaismäärä kullekin tapauksen tyypille.
2. Ratkaistu: raportointijaksolla käsiteltyjen tapausten määrä.
3. Keskeneräinen: tutkinnassa tai ratkaisematta olevien tapausten määrä.
4. Päätetty: tapaukset, jotka on suljettu ilman lisätoimenpiteitä (esim. riittämättömän näytön vuoksi).
HENKILÖSTÖÖN LIITTYVÄT HUOLENAIHEET JA
RATKAISUTOIMENPITEET
Raportointijaksolla Talenom vastaanotti seitsemän ilmoitusta
sisäisten kanaviensa kautta henkilöstöön liittyvistä huolen-
aiheista. Näitä tapauksia tutkittiin perusteellisesti Talenomin
toimintaohjeiden mukaisesti. Kaikkiin esille nostettuihin
kysymyksiin tehtiin asianmukaiset toimenpiteet, varmistaen
oikeudenmukaisuus ja avoimuus prosessin kaikissa vaiheissa.
Raportointijaksolla ei tehty valituksia OECD:n monikansal-
listen yritysten kansallisille yhteyspisteille. Lisäksi yhtään
syrjintä- tai häirintätapausta ei johtanut sakkoihin, rangais-
tuksiin tai korvauksiin. Näiden rikkomusten rahallinen koko-
naisvaikutus oli nolla euroa.
Talenom vahvistaa, että sen omassa henkilöstössä ei ole
ilmennyt vakavia ihmisoikeusrikkomuksia tai -tapauksia.
Myöskään YK:n ohjaavien periaatteiden tai OECD:n moni-
kansallisia yrityksiä koskevien suuntaviivojen rikkomuksia
ei raportoitu. Yritys ei ole saanut sakkoja, rangaistuksia tai
joutunut maksamaan korvauksia vakavista ihmisoikeusrik-
komuksista, ja rahallinen kokonaisvaikutus oli nolla euroa.
Talenomin ennakoiva lähestymistapa mahdollisten huolen-
aiheiden käsittelyyn sisältää kattavat politiikat, säännöllisen
koulutuksen ja helposti saatavilla olevat raportointikanavat.
Tämä varmistaa kansainvälisten standardien noudattamisen,
vahvistaa yrityksen sitoutumista ihmisoikeuksien kunnioitta-
miseen ja ylläpitää turvallista ja osallistavaa työympäristöä.
42 VUOSIKATSAUS 2024
Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1)
Toimintaohjeet ja politiikat liiketoiminnan eettisyyden, yrityskulttuurin ja tietoturvan olennaisten
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallintaan (G1-1)
Talenom on luonut keskeiset politiikat ja toimintakehykset hallitakseen tehokkaasti yllä raportoituja liiketoiminnan eetti-
syyteen, yrityskulttuuriin ja tietoturvaan liittyviä materiaalisia vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia:
Vaikutus, riski tai mahdollisuus Relevantti toimintaohje tai politiikka
Toimittajayhteistyö ja kestävyys Hankintapolitiikka
Digitaalisten palveluiden laajentaminen pk-yrityksille Tietoturvapolitiikka ja riskienhallinta
Hallinnollinen tehottomuus Eettinen ohjesääntö
Hankintapolitiikka
Tehokas hallinto ja toiminnan tehostaminen Eettinen ohjesääntö
Hankintapolitiikka
Rahanpesun ehkäisemiseen ja terrorismin rahoittamisen estämiseen liittyvän
sääntelyn noudattamatta jättäminen
Eettinen ohjesääntö
Rahanpesun ehkäisyn ohjeistus
Yhteisökohtaisesti tunnistettu olennainen teema
Tietoturva: Tietoturva ja luottamus
Eettinen ohjesääntö
Tietoturvapolitiikka ja riskienhallinta
Yhteisökohtaisesti tunnistettu olennainen teema
Tietoturva: Tietomurrot ja luvaton pääsy tietoon
Eettinen ohjesääntö
Tietoturvapolitiikka ja riskienhallinta
Yhteisökohtaisesti tunnistettu olennainen teema
Tietoturva: Sisäiset uhat ja tietojen väärinkäyttö
Eettinen ohjesääntö
Tietoturvapolitiikka ja riskienhallinta
Talenomin eettinen ohjesääntö: soveltamisala,
vastuut ja sidosryhmien osallistaminen
Talenomin Eettinen ohjesääntö toimii keskeisenä periaat-
teena hallitessa Hallinnolliseen tehottomuuteen, Tehokkaa-
seen hallintoon ja toiminnan tehostamiseen, Tietoturvaan
ja luottamukseen, Rahanpesun ehkäisemiseen ja terroris-
min rahoittamisen estämiseen liittyvän sääntelyn noudatta-
matta jättämiseen, Tietomurtoihin ja luvattomaan pääsyyn
tietoon ja Sisäisiin uhkiin ja tietojen väärinkäyttöön liittyviä
olennaisia vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia (IRO). Eet-
tinen ohjesääntö määrittelee selkeät käyttäytymisodotukset
työntekijöille ja johdolle varmistaen, että kaikki päätökset ja
sidosryhmävuorovaikutukset ovat Talenomin arvojen, toi-
mialan standardien ja lakisääteisten vaatimusten mukaisia.
Tämä keskeinen asiakirja kuvastaa yrityksen sitoutumista
eettiseen liiketoimintaan, avoimuuteen ja rehellisyyteen.
Eettinen ohjesääntö velvoittaa työntekijät toimimaan rehel-
lisesti, avoimesti ja oikeudenmukaisesti, välttämään etu-
ristiriitoja ja varmistamaan reilun kilpailun. Se korostaa
lakien noudattamista, arkaluonteisten tietojen luottamuk-
sellisuutta sekä kunnioittavan, osallistavan ja monimuotoi-
sen työympäristön edistämistä. Lisäksi Eettinen ohjesääntö
kannustaa työntekijöitä huomioimaan ympäristövastuu lii-
ketoimintapäätöksissä ja raportoimaan mahdollisista rikko-
muksista viipymättä, hyödyntäen ilmiantojärjestelmää, joka
takaa anonyymiyden.
Eettistä ohjesääntöä sovelletaan kaikkiin työntekijöihin kai-
kissa Talenomin toimintamaissa ja toimipisteissä ilman poik-
keuksia. Se ohjaa päivittäisiä toimintoja ja päätöksentekoa
koko organisaatiossa. Vaikka Eettinen ohjesääntö eivät kata
kaikkia mahdollisia tilanteita, työntekijöitä rohkaistaan käyt-
tämään harkintaa ja kysymään neuvoja esimiehiltä, henki-
löstöosastolta tai paikalliselta johdolta tarvittaessa.
Toimitusjohtaja vastaa viime kädessä Eettisen ohjesään-
nön täytäntöönpanosta, mutta vastuu sen noudattamisesta
jakautuu koko organisaatioon, kattaen esimiehet, johtajat ja
työntekijät. Tämä varmistaa, että Eettisen ohjesäännön peri-
aatteet koskevat koko Talenomin organisaatiota ja läpäise-
vät kaikki sen toiminnan osa-alueet.
Talenomin Eettinen ohjesääntö on linjassa kansainvälisesti
tunnustettujen standardien, kuten YK:n Global Compact
-aloitteen, kanssa. Se on muotoiltu asiakkaiden, työnteki-
jöiden, sijoittajien ja yhteisön sidosryhmätarpeiden ja -odo-
tusten pohjalta ja varmistaa lainsäädännön noudattamisen
kaikissa Talenomin toimintamaissa.
Työntekijöiden osallistuminen on keskeistä Eettisen ohje-
säännön implementaation onnistumiselle. Työntekijät osallis-
tuvat tulevaisuudessa aktiivisesti sen soveltamista koskeviin
keskusteluihin ja antavat palautetta esihenkilöiden kanssa
käytyjen keskustelujen ja vuosittaisten kyselyjen kautta.
Eettinen ohjesääntö on kaikkien työntekijöiden saatavilla
perehdytysprosessin kautta. Lisäksi eettinen ohjesääntö
löytyy Talenomin intranetistä, jotta työntekijät voivat tarvit-
taessa tutustua siihen. Sen noudattamista valvotaan sisäis-
ten tarkastusten ja esihenkilöiden avulla. Työntekijöitä roh-
kaistaan raportoimaan rikkomuksista luottamuksellisen
ilmiantojärjestelmän kautta, joka suojaa heidän anonymi-
teettinsä ja edistää vastuullista toimintakulttuuria.
Talenomin hankintapolitiikka: soveltamisala,
vastuu ja sidosryhmien osallistaminen
Talenomin hankintakäytännöt perustuvat hankintapo-
litiikkaan, joka toimii keskeisenä kehyksenä hallittaessa
Toimittajayhteistyöhön ja kestävyyteen, Hallinnolliseen
tehottomuuteen ja Tehokkaaseen hallintoon ja toiminnan
tehostamiseen liittyviä olennaisia vaikutuksia, riskejä ja
mahdollisuuksia (IRO). Politiikan tavoitteena on varmistaa
eettiset standardit, kestävyys ja riskienhallinta samalla, kun
se edistää luottamusta ja noudattaa kestävyystavoitteita.
Hankintapolitiikka määrittelee Talenomin periaatteet ja
menettelyt vastuulliselle hankinnalle, korostaen pitkäaikai-
sia ja avoimia suhteita toimittajien kanssa. Se tarjoaa yksi-
tyiskohtaisia ohjeita hankintatoimiin, mukaan lukien tava-
roiden ja palveluiden vaatimusten määrittely, toimittajien
valinta taloudellisen tehokkuuden, tasapuolisuuden, tar-
koituksenmukaisuuden ja vastuullisuuden perusteella sekä
tietosuojavaikutusten arviointien suorittaminen tietosuoja-
lain noudattamiseksi. Lisäksi politiikka sisältää selkeät pro-
tokollat sopimusten hankintaa, neuvottelua, allekirjoitusta,
säilyttämistä ja laskujen tarkistusta varten.
Politiikkaa sovelletaan erilaisiin sopimustyyppeihin, kuten
toimituksiin, palveluihin, vuokrasopimuksiin, konsultointiin
ja lisensseihin, mikä varmistaa yhdenmukaisuuden ja vaati
-
mustenmukaisuuden kaikissa hankintakategorioissa. Työso-
pimukset on kuitenkin rajattu soveltamisalan ulkopuolelle.
43 VUOSIKATSAUS 2024
Tietosuojaan liittyvät hankintaprosessit ovat politiikan kes-
kiössä, mikä heijastaa Talenomin sitoutumista tietojen suo-
jaamiseen ja yksityisyydensuojalainsäädännön noudatta-
miseen.
Talousjohtaja (CFO) vastaa hankintapolitiikan täytäntöön-
panosta ja valvonnasta ylimpänä vastuullisena johtajana.
CFO varmistaa, että hankintatoimet ovat linjassa Talenomin
budjetti-, eettisten ja kestävyystavoitteiden kanssa, samalla
ylläpitäen avoimuutta ja operatiivista tehokkuutta.
Hankintapolitiikka on linjassa alan parhaiden käytäntöjen
ja kansainvälisten hankintastandardien kanssa, painottaen
avoimuutta, kustannustehokkuutta ja tietosuojaa. Paikallis-
ten ja kansainvälisten lakivaatimusten noudattaminen var-
mistaa, että hankintakäytännöt täyttävät sääntelyn odo-
tukset. Tietosuojatoimenpiteet, mukaan lukien pakolliset
vaikutusten arvioinnit, osoittavat lisäksi sitoutumista glo-
baaleihin tietosuojakäytäntöihin.
Hankintapolitiikka on saatavilla Talenomin intranetissä ja
jaetuilla alustoilla, jotta sen soveltaminen on helppoa ja
avointa. Uudet hankintatoiminnassa työskentelevät työn-
tekijät saavat politiikan perehdytyksessä, ja kaikki päivityk-
set viestitään viipymättä asianomaiselle henkilöstölle. Mer-
kittävissä investoinneissa, jotka edellyttävät konsernitason
hyväksyntää, politiikka tarjoaa selkeän ja jäsennellyn proses-
sin päätöksenteon ja vaatimustenmukaisuuden ohjaamiseksi.
Noudattamalla hankintapolitiikkaa Talenom hallitsee kes-
keisiä IRO-asioita, toimitusketjuriskien vähentämistä, inno-
vaatioiden edistämistä toimittajayhteistyön kautta ja ope-
ratiivisen tehokkuuden parantamista. Tämä ennakoiva
lähestymistapa tukee Talenomin sitoutumista eettiseen lii-
ketoimintaan ja kestävään kasvuun.
Talenomin tietoturvapolitiikka ja riskienhallinta-
konsepti: kehys tietojen suojaamiseen ja riskien
hallintaan
Talenomin Tietoturvapolitiikka sekä Riskienhallinnan kon-
septi- ja prosessikehys ovat keskeisiä työkaluja yrityksen
hallitessa Digitaalisten palveluiden laajentaminen pk-yri-
tyksille, Tietoturvaan ja luottamukseen, Tietomurtoihin ja
luvattomaan pääsyyn tietoon ja Sisäisiin uhkiin ja tieto-
jen väärinkäyttöön liittyviä olennaisia vaikutuksia, riskejä
ja mahdollisuuksia (IRO). Politiikat ilmentävät Talenomin
sitoutumista vahvaan tietosuojaan ja sidosryhmien luotta-
mukseen, samalla kun ne tukevat mahdollisuuksien h-
dyntämistä digitaalisessa ympäristössä.
Tietoturvapolitiikka luo Talenomin tietoturvallisuuden hal-
lintajärjestelmään olennaisena osana liittyvän kehyksen
arkaluonteisten tietojen suojaamiseen ja luvattoman pää-
syn estämiseen. Se käsittelee suoraan riskejä, kuten tie-
tovuotoja, tietojen kalastelua, tietojärjestelmien käyttöön
liittyviä riskejä jne. Politiikka on pakollinen kaikille työn-
tekijöille ja toiminnoille. Se sisältää vaatimuksia teknisille
suojausmekanismeille, kuten salaus, palomuurit ja monivai-
heinen tunnistautuminen, sekä menettelyjä, kuten turval-
linen ohjelmistokehitys, tietoturvapoikkeamien raportointi
ja hallinta, tapahtumatietojen tallennus ja tietojen luokit-
telu ja turvallinen käsittely.
Työntekijöitä koulutetaan tunnistamaan tietoturvauhkia ja
noudattamaan turvallisuuskäytäntöjä. Pienentämällä tie-
toturvaan kohdistuvia riskejä ja vahvistamalla yrityksen
sopeutumiskykyä Tietoturvapolitiikka parantaa Talenomin
mainetta luotettavana Pk-yritysten kumppanina ja tukee
sekä digitaalisten palveluiden että suojaavien tietoturva
-
käytäntöjen kehittymistä.
Riskienhallinnan konsepti ja prosessi tarjoaa jäsennellyn
metodologian tunnistamaan, arvioimaan ja lieventämään
riskejä, jotka vaikuttavat Talenomin henkilöstöön, asiakkaisiin
ja toimintoihin. Konsepti tukee strategisia tavoitteita käsit-
telemällä kriittisiä riskejä, kuten sääntelyn noudattamatta
jättämistä ja kehittyvistä uhkista muodostuvia operatiivisia
häiriöitä. Kehys integroi riskien hallinnoinnin strategiseen
suunnitteluun, mahdollistaen ennakoivan reagoinnin haas-
teisiin ja digitaaliseen murrokseen liittyviin mahdollisuuksiin.
Tietoturvapolitiikka ja riskienhallinnan konsepti katta-
vat yhtenäisesti kaikki työntekijät, osastot ja toimipaikat,
varmistaen yhdenmukaisuuden ja tehokkuuden. Politiikat
käsittelevät keskeisiä IROja, arkaluonteisten tietojen suo-
jaamista, operatiivisen jatkuvuuden ylläpitämistä ja sidos-
ryhmien luottamuksen vahvistamista. Ne tukevat myöntei-
siä vaikutuksia, kuten parantunutta mainetta ja operatiivista
tehokkuutta, tarjoamalla vahvan tietoturvan ja virtaviivais-
tamalla hallintokäytäntöjä.
Tietoturvapolitiikan ja riskienhallinnan konseptin toteu-
tuksesta vastaa Chief Compliance Officer (CCO). Hän var-
mistaa, että politiikat ovat linjassa Talenomin strategisten
tavoitteiden kanssa, johtaa säännöllisiä arviointeja ja ohjaa
politiikan päivityksiä, jotka vastaavat kehittyviin riskeihin ja
mahdollisuuksiin. Tämä johtajuus varmistaa, että politiikat
pysyvät ajankohtaisina, tehokkaina ja sidosryhmien odo-
tusten mukaisina.
Tietoturvapolitiikka on suunniteltu vastaamaan kansainvälisiä
tietoturvallisuuden standardeja ja lainsäädäntövaatimuksia,
kuten yleistä tietosuoja-asetusta (GDPR) ja siitä johdettuja
kansallisia tietosuojalainsäädäntöjä. Tämä noudattaminen
kuvastaa Talenomin sitoutumista sääntelyn vaatimusten nou-
dattamiseen ja sidosryhmien suojaamiseen. Riskienhallinnan
konsepti puolestaan noudattaa parhaita käytäntöjä.
Talenom hyödyntää työntekijöiltä, asiakkailta ja sääntelyvi-
ranomaisilta saatuja palautteita politiikkojen parantamiseen
ja aukkojen paikkaamiseen. Palautetta kerätään työntekijä-
kyselyjen, asiakasarvioiden ja Whistleblower -ilmoituska-
navan kautta, varmistaen reagointikyvyn kehittyviin tarpei-
siin ja odotuksiin.
Molemmat politiikat ovat saatavilla Talenomin sisäisillä
alustoilla, kuten intranetissä ja jaetuilla alustoilla. Uusille
työntekijöille esitellään nämä kehykset perehdytyksen
aikana, ja nykyiset työntekijät osallistuvat säännöllisiin kou-
lutuksiin, jotka vahvistavat noudattamista ja tukevat käy-
tännön soveltamista. Päivitykset viestitään viipymättä, jotta
kaikki sidosryhmät pysyvät tietoisina vastuistaan.
Koulutusohjelmat keskittyvät käytännön sovelluksiin, val-
mentaen työntekijöitä tietoturvauhkien hallintaan, säädös-
ten noudattamiseen ja operatiivisten riskien käsittelyyn.
Työntekijöitä rohkaistaan raportoimaan tapahtumista tai
haavoittuvuuksista suojattujen kanavien kautta, edistäen
ennakoivaa riskienhallintaa ja jatkuvaa parantamista.
Talenomin rahanpesun ehkäisyn konsepti:
kehys rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen
estämiseen
Talenomin Rahanpesun ehkäisyn hallinnan konsepti ja toi-
mintaohjeet ovat keskeisiä työkaluja yrityksen hallitessa
rahanpesun ehkäisyn ja terrorismin rahoittamisen estämi-
seen liittyvän sääntelyn noudattamiseen liittyviä olennaisia
vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia (IRO). Nämä ohjeis-
tukset ja organisaation toiminta ilmentävät Talenomin sitou-
tumista vahvaan sääntelyn noudattamiseen.
Rahanpesun ehkäisyn periaatteet luovat kattavan kehyksen
rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämiseksi. Ne
käsittelevät suoraan riskejä, kuten epäilyttäviä liiketoimia,
asiakkaiden tuntemista ja varojen alkuperän selvittämistä.
Politiikka on pakollinen kaikille työntekijöille ja toiminnoille.
Se sisältää vaatimuksia, kuten asiakkaan tunteminen (KYC),
riskiperusteinen arviointi ja ilmoitusvelvollisuus epäilyttä-
vistä liiketoimista. Työntekijöitä koulutetaan tunnistamaan
rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen riskejä ja noudatta-
maan sääntelykäytäntöjä. Pienentämällä rahanpesuun koh-
distuvia riskejä ja vahvistamalla yrityksen sopeutumisky-
kyä rahanpesun ehkäisyn periaatteet parantavat Talenomin
mainetta luotettavana pk-yritysten kumppanina ja tukevat
sekä liiketoiminnan että sääntelykäytäntöjen kehittymistä.
44 VUOSIKATSAUS 2024
Talenom käyttää riskiperusteista lähestymistapaa tunnis-
taakseen, arvioidakseen ja vähentääkseen rahanpesun ja
terrorismin rahoituksen riskejä. Tähän sisältyy asiakkaiden,
liiketoiminnan ja liiketoimien säännöllinen riskinarviointi.
Asiakkaat luokitellaan riskiluokkiin sellaisten indikaattorei-
den perusteella, kuten asiakkaan toimiala, poliittinen vaiku-
tusvalta, käteisen käyttö, kryptovaluuttojen käyttö ja yhte-
ydet korkean riskin maihin.
Rahanpesun ehkäisyn periaatteet kattavat kaikki työnteki-
jät, osastot ja toimipaikat, varmistaen yhdenmukaisuuden ja
tehokkuuden. Periaatteet käsittelevät keskeisiä IROja, kuten
asiakkaiden tuntemista, operatiivisen jatkuvuuden ylläpitä-
mistä ja sidosryhmien luottamuksen vahvistamista. Ne tuke-
vat myönteisiä vaikutuksia, kuten parantunutta mainetta
ja operatiivista tehokkuutta, tarjoamalla vahvan sääntelyn
noudattamisen ja virtaviivaistamalla hallintokäytäntöjä.
Rahanpesun ehkäisyn yleisen riskiarvion laadinnasta ja
päivittämisestä sekä käytännön ohjeistuksen laadinnasta
vastaa jokaisen maan rahanpesun ehkäisyn yhdyshenkilö.
Hän varmistaa, että yleinen riskiarvio ja työntekijöille suun-
natut ohjeistukset ovat kulloinkin voimassa olevien maa-
kohtaisten lainsäädäntöjen ja viranomaisten vaatimusten
mukaisia. Maajohtaja katselmoi maakohtaisen yleisen ris-
kiarvion ja hyväksyy sen säännöllisesti, tai kun siihen teh-
dään olennaisia muutoksia. Johtoryhmä ja Hallitus katsel-
moi Talenomin rahanpesun ehkäisyn yleistilanteen osana
Compliance -raportointia. Vastuiden selkeät määrittelyt var-
mistavat, että politiikat pysyvät ajankohtaisina, tehokkaina
ja sidosryhmien odotusten mukaisina.
Rahanpesun ehkäisyn periaatteet on suunniteltu vastaa-
maan kansainvälisiä lainsäädäntövaatimuksia, kuten EU:n
rahanpesudirektiivejä ja kansallisia rahanpesulainsäädän-
töjä. Periaatteiden sisältöä, yksityiskohtia ja mahdollisia
yhteisiä käytäntöjä koordinoidaan eri maiden rahanpesun
ehkäisyn yhteyshenkilöiden säännöllisellä tiedonvaihdolla.
Rahanpesun ehkäisyn yleinen riskiarvio ja rahanpesun
ehkäisemisen periaatteisiin ja toimintaohjeisiin liittyvä doku-
mentaatio ovat saatavilla Talenomin intranetissä. Uusille
työntekijöille esitellään nämä käytännöt perehdytyksen
aikana, ja työntekijät osallistuvat säännöllisiin koulutuk-
siin, jotka vahvistavat ohjeiden ja sääntelyn noudattamista
ja tukevat niiden käytännön soveltamista. Päivitykset vies-
titään viipymättä, jotta kaikki sidosryhmät pysyvät tietoi
-
sina vastuistaan.
Jokainen työntekijä on velvoitettu osallistumaan vuosittain
järjestettävään rahanpesun ehkäisyn vuosikoulutukseen.
Suomessa koulutus toteutetaan sähköisen koulutusalus-
tan kautta. Ruotsissa ja Espanjassa koulutus toteutetaan
live-koulutuksena tai siitä syntyvän nauhoituksen avulla. Kou-
lutusohjelmat keskittyvät käytännön sovelluksiin, valmentaen
työntekijöitä rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen riskien
hallintaan, säädösten noudattamiseen ja operatiivisten ris-
kien käsittelyyn. Työntekijöitä rohkaistaan raportoimaan asi-
akkaiden epäilyttävistä liiketoimista tai tapahtumista viipy
-
mättä kunkin maan rahanpesun ehkäisyn yhdyshenkilölle.
Raportointijaksolla rahanpesun ehkäisyn koulutuksen suo-
ritti Suomessa 90 % työntekijöistä, mikä vastaa tavoitetta.
Tässä luvussa on laskettu kaikki sähköisellä koulutusalustalla
hyväksytyllä arvosanalla testin suorittaneet työntekijät, jotka
ovat olleet Talenomin palveluksessa vuoden 2024 lopussa,
pois lukien pitkällä poissaololla olevat työntekijät. Vastaa-
vaa tilastoa ei ole vielä saatavissa Ruotsista tai Espanjasta.
Yrityskulttuuri ja liiketoiminnan harjoittamista
koskevat toimintaperiaatteet (G1-1)
YRITYSKULTTUURI JA ARVOT
Talenomin yrityskulttuuri rakentuu sen ydinarvojen—välit-
minen, rohkeus ja tahto—ympärille, jotka ohjaavat yrityksen
strategista visiota, eettistä päätöksentekoa ja päivittäistä toi-
mintaa. Nämä arvot on integroitu organisaation prosesseihin,
kuten rekrytointiin, perehdytykseen ja palkitsemiseen liitty-
viin globaaleihin HR-ohjeistuksiin, varmistaen yhtenäisyy-
den kaikissa Talenomin toimipaikoissa. Johtajuuden vastuulli-
suus ja rakenteelliset työntekijöiden sitouttamistoimenpiteet,
kuten kulttuurityöpajat ja tiimiyhteistyöaktiviteetit, vahvista-
vat näitä arvoja ja edistävät yhtenäistä ja eettistä työympä-
ristöä. Arvojen mukaista toimintaa arvioidaan ja kehitetään
työkaluilla, kuten vuosittaisilla henkilöstökyselyllä (GPTW),
lähtöhaastatteluilla ja sisäisillä suoritusarvioinneilla.
HUOLENAIHEIDEN RAPORTOINTI JA KÄSITTELY
Talenom on ottanut käyttöön mekanismit, joiden avulla työn-
tekijät voivat tunnistaa, raportoida ja käsitellä laittomaan
tai epäeettiseen toimintaan liittyviä huolenaiheita. Eettinen
ohjesääntö tarjoaa selkeät periaatteet eettiseen käyttäyty-
miseen ja sääntöjen noudattamiseen, ohjaten työntekijöitä
toimissaan ja päätöksenteossaan jäsenneltyjen kysymys-
ten avulla. Raportointikanavat sisältävät suorat yhteyden-
otot esimiehiin, HR-organisaatioon ja johtoon sekä anonyy-
min Whistleblower -ilmoitusjärjestelmän, joka varmistaa
luottamuksellisuuden ja suojaa työntekijöitä kostotoimilta.
Kaikki huolenaiheet tutkitaan riippumattoman ja objektiivi-
sen prosessin kautta, joka alkaa alustavalla arvioinnilla ja
jatkuu todisteiden keräämisellä, haastatteluilla ja dokumen
-
toinnilla. Korjaavat toimet, kuten koulutus tai kurinpidolli-
set toimenpiteet, toteutetaan tarvittaessa asioiden ratkai-
semiseksi ja vastuullisuuden ylläpitämiseksi.
ILMIANTAJIEN SUOJELU
Talenom tarjoaa vahvat suojakeinot työntekijöille, jotka
raportoivat huolenaiheista, varmistaen heidän suojelunsa
kostotoimilta. Yhtiö noudattaa tiukkoja kostotoimilta suoje-
lemisen turvatoimia, jotka suojaavat työntekijöitä kielteisiltä
seurauksilta, kun huolenaiheista raportoidaan vilpittömässä
mielessä. Luottamuksellisuus säilyy koko raportointi- ja tut-
kimusprosessin ajan, ja Whistleblower -ilmoitusjärjestelmä
tarjoaa mahdollisuuden anonyymiin raportointiin. Raportoi-
dut epäkohdat käsitellään systemaattisessa tutkintaproses-
sissa, joka sisältää löydösten dokumentoinnin ja korjaavien
toimenpiteiden toteuttamisen.
KOULUTUS JA TIETOISUUDEN LISÄÄMINEN
Eettisen toiminnan koulutus on keskeinen osa Talenomin
periaatteita. Perehdytysohjelmat esittelevät uusille työnte-
kijöille eettisen ohjesäännön, tietoturvakäytännöt ja rahan-
pesun ehkäisyä koskevat ohjeistukset, varmistaen heidän
tietoisuutensa yhtiön eettisistä periaatteista alusta alkaen.
Tietoturvan ja rahanpesun ehkäisyn osalta Talenom kou-
luttaa henkilöstöään säännöllisesti vuosittaisen koulutus-
ohjelman mukaisesti varmistaakseen työntekijöiden jatku-
van sitoutumisen kyseisiin käytäntöihin.
Koulutusmoduulit keskittyvät avainriskialueisiin, kuten
rahanpesun ehkäisy, tietosuoja- ja tietoturva. Johtamiskou-
lutukset varustavat esimiehiä toimimaan eettisenä esimerk-
kinä ja edistämään rehellisyyden kulttuuria. Kulttuurityöpa-
jat syventävät Talenomin arvoja sitouttamalla työntekijät
keskusteluihin niiden käytännön merkityksestä.
RISKIEN HALLITSEMINEN KESKEISISSÄ
TOIMINNOISSA
Vaikka Talenomin korruption ja lahjonnan riski on ollut
matala, yhtiö seuraa tarkasti toimintoja, jotka ovat alttiimpia
mahdollisille haavoittuvuuksille. Hankinta- ja toimittajan-
hallintaprosessit varmistavat avoimuuden ja oikeudenmu-
kaisuuden toimittajasuhteissa tiukkojen hankintakäytän-
töjen avulla, jotka ehkäisevät eturistiriitoja tai suosimista.
Sisäiset ja ulkoiset tarkastukset varmistavat talousrapor-
toinnin tarkkuuden ja luotettavuuden.
Compliance-toiminto tarjoaa jatkuvaa seurantaa ja koulu-
tusta rahanpesun ehkäisyn ja terrorismin rahoituksen vas-
taisten toimien noudattamiseksi, varmistaen sääntelyvaa-
timusten noudattamisen. Näillä toimenpiteillä Talenom
varmistaa avoimuuden, rehellisyyden ja luottamuksen kai-
kissa toiminnoissaan, vahvistaen sen yrityskulttuuria ja ase-
maa luotettavana kumppanina taloushallintosektorilla.
Suhteet toimittajiin (G1-2)
Talenom on sitoutunut reiluihin, avoimiin ja oikea-aikaisiin
toimintatapoihin toimittajasuhteissaan, painottaen erityisesti
pienten ja keskisuurten yritysten (pk-yritysten) tukemista.
Ymmärtäen ennustettavien kassavirtojen keskeisen merki-
45 VUOSIKATSAUS 2024
tyksen pk-yrityksille, Talenom asettaa etusijalle täsmälliset
maksut hyvin määriteltyjen ja jäsenneltyjen maksuprosessien
avulla. Yritys ei määrittele yksipuolisesti omia maksuehtojaan,
vaan noudattaa ja kunnioittaa toimittajien kanssa sovittuja
ehtoja, mikä luo luottamusta ja vahvistaa yhteistyösuhteita.
Yrityksen Hankintapolitiikka määrittelee selkeät sopimu-
sehdot, joissa maksut sidotaan tavaroiden tai palveluiden
onnistuneeseen toimittamiseen. Tämä vähentää epäsel-
vyyksiä ja takaa toimittajille ennustettavuuden. Talenomin
tehokas budjetointi ja vuotuinen hankintasuunnittelu ovat
olennainen osa sen lähestymistapaa, ja keskeiset hankin-
tatoimet sovitetaan budjettivaroihin. Budjetin ulkopuoliset
hankinnat edellyttävät erillistä hyväksyntää, mikä tuo raken-
teellista selkeyttä ja vähentää viivästettyjen maksujen riskiä.
Talenomin toimittajasuhteet perustuvat reiluuteen, avoi-
muuteen ja yrityksen arvojen mukaiseen toimintaan. Yritys
noudattaa hankintapäätöksissään taloudellisuuden, tehok-
kuuden ja tasapuolisuuden periaatteita. Taloudellisuuden
periaate varmistaa, että toimittajiksi valitaan vaatimukset
täyttäviä, parhaan arvon tai alhaisimman hinnan tarjoavia
yrityksiä. Tehokkuuden periaate takaa, että hankinnat suun-
nitellaan, budjetoidaan ja toteutetaan johdonmukaisesti.
Tasapuolisuuden periaate varmistaa, että kaikki toimittajat
saavat reilun ja kilpailullisen kohtelun, mikä edistää luot-
tamusta ja keskinäistä kunnioitusta.
Sosiaaliset ja ympäristönäkökohdat integroidaan yhä enem-
män toimittajien valintaprosesseihin. Talenom kannustaa
toimittajiaan omaksumaan ympäristöystävällisiä käytän-
töjä ja tarjoamaan kestäviä tuotteita ja palveluita. Näitä
kriteereitä ovat esimerkiksi kestävien, uudelleenkäytettä-
vien ja ympäristömerkittyjen tuotteiden sekä vähäpäästöis-
ten ja energiatehokkaiden ratkaisujen suosiminen. Otta-
malla ympäristövastuun huomioon hankintapäätöksissään
Talenom tukee aktiivisesti kestävyystavoitteita koko han-
kintaketjussaan.
Tietosuojan noudattaminen on myös keskeinen tekijä toimit-
tajien arvioinnissa. Toimittajien on noudatettava EU:n yleis
tietosuoja-asetusta, siitä johdettuja kansallisia tietosuoja-
lakeja ja tarjottava vahvat takeet sekä henkilö- että yritys-
tietojen suojaamisesta. Tämä vaatimus kuvastaa Talenomin
sitoutumista tietoturvan ja tietosuojan standardeihin niin
omassa toiminnassaan kuin hankintaketjussaan.
Maksukäytännöt (G1-6)
Suurin osa Talenomin toimittajista käyttää maksuehtoa 30
pv netto, ja pääsääntöisesti laskut maksetaan eräpäivänä.
Talenomilla ei ole vireillä oikeudenkäyntejä myöhästyneistä
maksuista. Tämä ilmentää yhtiön tehokkuutta maksukäy-
tännöissä ja sen ennakoivaa lähestymistapaa toimittaja-
suhteiden hallintaan.
Yhtiön sitoutuminen oikea-aikaisiin maksuihin perustuu sel-
keään laskujen tarkastus- ja hyväksyntäprosessiin. Jokainen
lasku tarkistetaan tarkkuuden, sopimusehtojen noudatta-
misen ja toimituksen onnistumisen varmistamiseksi ennen
maksujen käsittelyä. Tämä järjestelmä minimoi virheet ja
varmistaa saumattoman maksuprosessin.
Tavoitteet, jotka liittyt liiketoiminnan harjoit-
tamisen olennaisten vaikutusten, riskien ja mah-
dollisuuksien hallintaan (MDR-T G1)
POLITIIKOIDEN JA OHJEISTUSTEN PÄIVITTÄMINEN
Eettisen ohjesäännön ajankohtaisuuden varmistamiseksi
tulevaisuudessa, Talenom päivittää ja katselmoi ohjesään-
töä vähintään kerran vuodessa, tai kun olosuhteet muuttu
-
vat olennaisesti. Vastuu ohjesäännön päivittämisestä ja kat-
selmointien järjestämisestä on Chief Compliance Officerilla
ja katselmoinnin ja dokumenttiin tehtävien muutosten
hyväksynnän tekee Talenomin hallitus.
HENKILÖSTÖN KOULUTUKSIIN LIITTYVÄT TAVOITTEET
Eettisten ohjesäännön sisällön ja merkityksen ymmärtäminen
on olennaista työntekijöiden kyvylle soveltaa ja noudattaa
dokumentoituja sääntöjä jokapäiväisessä toiminnassa. Tämän
takia työntekijöiden edellytetään osallistuvan 2025-2026
eteenpäin vuosittaisiin eettisten ohjesäännön verkkokoulu-
tuksiin ja testeihin. Näillä arvioidaan heidän ymmärrystään ja
osaamista, varmistaen eettisten ohjesäännön jatkuva sovel-
taminen ja sisäistäminen osaksi Talenomin kulttuuria. Tavoit-
teena on 90 % koulutuskattavuus kaikissa toimintamaissa.
Rahanpesun ehkäisyyn ja terrorismin rahoittamisen estä-
miseen liittyvän pakollisen koulutuksen osalta on suun-
nitelmissa ottaa käyttöön vuosina 2025-2026 nykyisen
Suomessa käytössä olevan sähköisen koulutusalustan vas-
taavia toiminnallisuuksia kattamaan myös Ruotsin ja Espan-
jan toimintoja, jolloin näihin koulutuksiin liittyvää raportoin-
tia saadaan yhdenmukaistettua läpi kaikkien toimintojen ja
toimintamaiden. Tavoitteena on saavuttaa 90 % koulutus-
kattavuus kaikissa toimintamaissa.
Yhteisökohtaisesti olennaiseksi tunnistettu
teema Tietoturva: ISO27k standardin mukaisen
tietoturvallisuuden hallintajärjestelmän toteut-
taminen, ylläpito ja kehittäminen
JOHDANTO
Talenom on sitoutunut suojaamaan tietojärjestelmiään ja
tietovarantojaan koko niiden elinkaaren ajan niiden luomi-
sesta niiden lopulliseen tuhoamiseen asti. Asiakkaiden tie-
tojen suojaaminen on Talenomilla ensiarvoisen tärkeää. Tie-
toturvan toteuttaminen, ylläpito ja kehityksemme perustuu
ISO 27001 -standardin mukaiseen tietoturvallisuuden hal-
lintajärjestelmään (ISMS). Talenomin tietoturvallisuuden
hallintajärjestelmä on sertifioitu ISO27k mukaisesti Suo-
men toimintojen osalta.
YHTEENSOPIVUUS IROJEN KANSSA
Talenomin tietoturvallisuuden hallintajärjestelmä on kes-
keinen osa Talenomin hallitessa Digitaalisten palveluiden
laajentaminen pk-yrityksille, Tietoturvaan ja luottamukseen,
Tietomurtoihin ja luvattomaan pääsyyn tietoon ja Sisäisiin
uhkiin ja tietojen väärinkäyttöön liittyviä olennaisia vaiku-
tuksia, riskejä ja mahdollisuuksia (IRO).
Tässä osiossa kuvatut tietoturvakäytännöt ovat vakiintu-
neita Suomessa, ja niitä käännetään ja mukautetaan täy-
täntöönpanoon Ruotsissa ja Espanjassa. Tämä laajennus on
osa Talenomin laajempaa strategiaa integroida ja yhdenmu-
kaistaa tietoturvan toteuttamiseen liittyviä parhaita käytän-
töjä kattamaan kaikki toiminnot ja toimintamaat.
ROOLIT JA VASTUUT
Tietoturvan toteutukseen liittyvä johtajuus ja vastuut ovat
selkeästi määriteltyjä Talenomilla. Johtoryhmä vastaa tieto-
turvallisuuden hallintajärjestelmän yleisistä suuntaviivoista,
tavoitteiden asettamisesta ja niiden toteuttamiseen tarvit-
tavasta resursoinnista. Tietoturvallisuuden hallintaryhmä,
joka koostuu organisaation eri osien edustajista, valvoo tie-
toturvallisuuden hallintajärjestelmän toimintaa ja toteu-
tumista. Tietoturvajohtaja ja tietoturvapäällikkö vastaa-
vat tietoturvapolitiikan ja hallintajärjestelmän ylläpidosta,
koulutusten järjestämisestä ja tietoturvariskien hallinnasta.
IT-tukitiimi hallinnoi käyttöoikeuksia, varmuuskopiointia ja
tukee tietoturvapäällikköä tietoturvarikkomusten tutkin-
nassa. Esihenkilöt vastaavat tietoturvapolitiikan noudat-
tamisesta omissa tiimeissään ja työntekijät noudattavat
annettuja ohjeita ja osallistuvat säännöllisiin koulutuksiin.
Tietoturvatiimi seuraa viranomaisten ja muiden tietotur-
vaorganisaatioiden tiedotteita ja toteuttaa tarvittavat muu-
tokset tietoturvauhkien torjumiseksi. Kaikki tietoturvan ja
tietosuojan rikkoutumiseen liittyvät epäilyt, havainnot tai
parannusehdotukset raportoidaan tietoturvatiimille, joka
vastaa niiden tutkimisesta ja tarvittavien toimenpiteiden
käynnistämisestä.
KANSAINVÄLISTEN STANDARDIEN NOUDATTAMINEN
Talenomin tietoturvallisuuden hallintajärjestelmä noudattaa
kansainvälisiä lainsäädäntöjä ja tietoturvastandardeja, kuten
EU:n yleistä tietosuoja-asetusta ja ISO 27001 -standardia.
Noudattamalla lainsäädäntöä ja standardeja Talenom var-
mistaa, että sen tietoturvallisuuden hallintajärjestelmän käy-
tännöt ovat asianmukaisia, läpinäkyviä ja linjassa parhaiden
käytäntöjen kanssa. Tämä noudattaminen ei ainoastaan suo-
jaa yrityksen tietojärjestelmiä ja tietoja, vaan myös raken-
taa luottamusta asiakkaiden ja sidosryhmien keskuudessa.
46 VUOSIKATSAUS 2024
TIETOTURVAN HALLINTAJÄRJESTELMÄN
OLENNAISTEN OSIEN KUVAUKSET
Tietoturvapolitiikkamme kattaa kaikki Talenomin omista-
mat ja hallinnoimat tiedot, tallennusmuodot, järjestelmät,
sovellukset ja infrastruktuurit, joita käytetään tiedon käsitte-
lyyn ja tallentamiseen. Lisäksi se koskee kaikkia Talenomin
työntekijöitä ja alihankkijoita, jotka käsittelevät Talenomin
tietoja. Tietoturvapolitiikkamme varmistaa, että tietoa suo-
jataan luvattomalta pääsyltä, tiedon luottamuksellisuus säi-
lyy, ja liiketoiminnan jatkuvuus turvataan. Tietoturvan orga-
nisointi sisältää selkeästi määritellyt roolit ja vastuut, jotka
kattavat johdon, esihenkilöiden ja tietoturvan toteuttami-
seen osallistuvien tehtävät.
Henkilöstöturvallisuus on olennainen osa tietoturvapolitiik-
kaamme. Ennen työsuhdetta suoritetaan taustatarkistukset
ja allekirjoitetaan salassapitosopimukset, jotta varmistetaan
uusien työntekijöiden luotettavuus ja sitoutuminen tietotur-
vakäytäntöihin. Työsuhteen aikana työntekijät osallistuvat
säännöllisiin tietoturvakoulutuksiin, jotka pitävät heidät ajan
tasalla uusimmista tietoturvauhkista ja -käytännöistä. Näin
varmistetaan, että kaikki työntekijät ymmärtävät tietotur
-
van merkityksen ja osaavat toimia oikein mahdollisissa tie-
toturvatilanteissa. Työsuhteen päättyessä varmistetaan tie-
toturvavelvoitteiden noudattaminen, kuten käyttöoikeuksien
poistaminen ja yrityksen omaisuuden palauttaminen, jotta
estetään tietojen luvaton käyttö tai vuotaminen.
Omaisuuden hallinta sisältää ajantasaisen omaisuusluet-
telon ja selkeästi määritellyt omistajat tärkeimmille tietoon
liittyville omaisuuserille. Tämä varmistaa, että luetteloiduilla
omaisuuserillä on vastuuhenkilö, joka huolehtii sen asian-
mukaisesta käytöstä ja suojauksesta. Omaisuusluetteloa
päivitetään säännöllisesti, jotta se pysyy ajan tasalla ja kat-
taa uudet ja poistuneet omaisuuserät. Näin varmistetaan,
että tiedot ja laitteet ovat suojattuja ja että niiden käyttöä
voidaan valvoa tehokkaasti.
Käyttöoikeuksien hallinta perustuu dokumentoituun käyttö-
oikeuspolitiikkaan, joka varmistaa, että käyttäjillä on pääsy
vain niihin resursseihin, joita he tarvitsevat työtehtäviensä
suorittamiseen. Käyttöoikeuspolitiikka määrittelee selkeästi,
miten käyttöoikeuksia myönnetään, muutetaan ja poiste-
taan, ja varmistaa, että käyttöoikeuspyynnöt käsitellään
asianmukaisesti. Riskialttiimpien käyttöoikeuksien sään-
nöllinen tarkistaminen varmistaa, että ne ovat ajan tasalla
ja vastaavat työntekijöiden nykyisiä tehtäviä ja vastuita.
Kryptografiset kontrollit ja avainten hallinta ovat keskei-
siä tietoturvan varmistamisessa. Kryptografiset kontrollit
suojaavat tietoja salauksella, mikä estää luvattoman pää-
syn tietoihin. Avainten hallinta varmistaa, että kryptografi-
set avaimet ovat suojattuja ja että niiden käyttöä valvotaan
tarkasti. Tämä sisältää avainten luomisen, jakelun, säilytyk
-
sen ja tuhoamisen, jotta varmistetaan niiden turvallisuus
koko elinkaaren ajan.
Fyysinen turvallisuus ja ympäristöturvallisuus kattavat
turva-alueiden ja laitteiden suojauksen ympäristöriskeiltä.
Tämä tarkoittaa, että kaikki kriittiset tiedot ja laitteet sijait-
sevat suojatuissa tiloissa, joihin pääsy on rajoitettu vain val-
tuutetuille henkilöille. Fyysiset turvatoimet, kuten lukitus-
järjestelmät, valvontakamerat ja kulunvalvonta, varmistavat,
että tiloihin ei pääse luvattomia henkilöitä. Lisäksi ympäris-
töriskien, kuten tulipalojen, vesivahinkojen ja sähkökatkos-
ten, varalta on olemassa suojatoimenpiteitä, jotka suojaa-
vat laitteita ja tietoja vahingoilta.
Toimintaturvallisuus sisältää dokumentoidut toimintame-
nettelyt, haittaohjelmien torjunnan ja varmuuskopiointipo-
litiikat. Talenomilla on kattavat prosessit haittaohjelmien
havaitsemiseksi, estämiseksi ja niistä toipumiseksi. Tämä
tarkoittaa, että käytössä on tehokkaat työkalut ja menetel-
mät haittaohjelmien tunnistamiseen ja poistamiseen, sekä
prosessit, jotka estävät haittaohjelmien leviämisen järjes-
telmissä. Haittaohjelmien torjuntaan kuuluu myös sään-
nöllinen koulutus ja tietoisuuden lisääminen työntekijöiden
keskuudessa, jotta he osaavat tunnistaa ja välttää mahdol-
liset uhat.
Varmuuskopiointipolitiikat takaavat, että kaikki tärkeät tie
-
dot varmuuskopioidaan säännöllisesti ja että varmuusko-
piot testataan toimivuuden varmistamiseksi. Tämä varmis-
taa, että tiedot voidaan palauttaa nopeasti ja tehokkaasti
mahdollisen tietoturvaloukkauksen tai muun häiriön sat-
tuessa. Varmuuskopiointiprosessit ovat dokumentoituja ja
niitä noudatetaan tarkasti, jotta tiedot ovat aina saatavilla
ja suojattuja.
Lisäksi toimintaturvallisuus kattaa lokitietojen keräämisen,
tallentamisen ja valvonnan, jotta tietoturvatapahtumat voi-
daan havaita ja niihin reagoida nopeasti. Lokitietojen hal-
linta on keskeinen osa tietoturvaa, sillä se mahdollistaa jär-
jestelmän toiminnan ja tietoturvatapahtumien seurannan
reaaliajassa. Lokitietoja analysoidaan säännöllisesti, jotta
mahdolliset poikkeamat ja uhat voidaan tunnistaa ja käsi-
tellä ajoissa.
Tietoturvaloukkauksia varten on olemassa selkeät menet-
telyt, jotka varmistavat, että kaikki poikkeamat raportoidaan
ja käsitellään asianmukaisesti. Tietoturvaloukkausten hal-
lintaprosessi sisältää vaiheittaiset ohjeet poikkeamien tun-
nistamiseen, raportointiin ja korjaaviin toimenpiteisiin. Tämä
prosessi varmistaa, että kaikki tietoturvaloukkaukset käsitel-
lään nopeasti ja tehokkaasti, minimoiden mahdolliset vahin-
got ja säilyttäen sidosryhmien luottamuksen.
Talenomilla on myös selkeät ohjeet ja menettelyt tietotur-
valoukkausten jälkeiseen toimintaan, kuten tiedon palaut-
tamiseen ja järjestelmien palauttamiseen normaaliin toi-
mintaan. Tämä varmistaa, että liiketoiminnan jatkuvuus
voidaan turvata ja että mahdolliset häiriöt saadaan mini-
moitua. Kaikki tietoturvaloukkaukset dokumentoidaan ja
analysoidaan, jotta niistä voidaan oppia ja estää vastaavien
tapahtumien toistuminen tulevaisuudessa.
Toimittajasuhteiden tietoturva varmistetaan sopimustek-
nisesti ja toimittajien valvonnalla. Talenom asettaa selkeät
tietoturvavaatimukset toimittajasopimuksissa. Toimitta-
jien tietoturvakäytännöt tarkistetaan riskiperusteisesti, ja
tärkeimmille toimittajille tehdään tarkastuksia tietoturvan
toteutumisen varmistamiseksi. Toimittajasuhteiden hallinta
kattaa myös tietoturvan jatkuvan parantamisen. Talenom
varmistaa, että toimittajat ymmärtävät ja noudattavat tie-
toturvavaatimuksia, ja että heidän tietoturvakäytäntönsä
ovat linjassa Talenomin omien käytäntöjen kanssa. Tämä
varmistaa, että kaikki ulkoiset palvelut ja tuotteet täyttävät
riittävät tietoturvastandardit ja että asiakkaiden tiedot ovat
turvassa myös toimittajien käsittelyssä.
Viestintäturvallisuus varmistaa, että tietojen siirto tapah-
tuu turvallisesti ja että verkonhallintaprosessit ovat kun-
nossa. Tämä tarkoittaa, että kaikki julkisessa tietoverkossa
tapahtuvat tiedonsiirrot suojataan asianmukaisilla salaus-
menetelmillä ja muilla tietoturvakontrolleilla. Verkonhallin-
taprosessit sisältävät myös säännölliset tarkistukset ja päi-
vitykset, jotta mahdolliset haavoittuvuudet voidaan havaita
ja korjata ajoissa. Lisäksi Talenomilla on käytössä selkeät
politiikat ja menettelytavat tietojen siirtoon liittyen, jotka
varmistavat, että kaikki työntekijät ja alihankkijat noudat-
tavat samoja turvallisuusstandardeja.
Järjestelmien hankinta, kehitys ja ylläpito sisältävät tieto-
turvavaatimusten määrittelyn uusille ja päivitettäville jär-
jestelmille sekä turvallisen kehittämisen politiikat. Tämä
tarkoittaa, että jokainen uusi järjestelmä tai päivitys käy
läpi tietoturva-arvioinnin ennen käyttöönottoa. Turvallisen
kehittämisen politiikka varmistaa, että tietoturva otetaan
huomioon ohjelmistojen kehitysvaiheessa, ja että kehitys-
tiimit saavat tarvittavan koulutuksen ja ohjeistuksen tie-
toturvakäytäntöjen noudattamiseksi. Lisäksi järjestelmien
ylläpitoon kuuluu säännölliset tarkistukset ja päivitykset,
jotta ne pysyvät ajan tasalla uusimpien tietoturvavaatimus-
ten kanssa.
Liiketoiminnan jatkuvuuden hallinta varmistaa, että tieto-
turva sisällytetään jatkuvuussuunnitelmiin ja että suun-
nitelmat tarkistetaan säännöllisesti. Tämä tarkoittaa, et
Talenomilla on dokumentoidut suunnitelmat ja menette-
lytavat liiketoiminnan jatkuvuuden varmistamiseksi erilai-
sissa häiriötilanteissa, kuten tietomurroissa tai luonnon-
katastrofeissa. Lisäksi jatkuvuussuunnitelmat päivitetään
säännöllisesti vastaamaan muuttuvia liiketoimintaympä-
ristöjä ja tietoturvauhkia.
47 VUOSIKATSAUS 2024
Lainsäädännön ja sopimusten noudattaminen kattaa kaikki
lainsäädännölliset ja sopimusvelvoitteet sekä henkilötieto-
jen tietosuojan. Talenom varmistaa, että kaikki sen toiminnot
ovat linjassa voimassa olevan lainsäädännön ja sääntelyn
kanssa, erityisesti Euroopan Unionin tietosuoja-asetuksen
(GDPR) ja kansallisten lainsäädäntöjen vaatimusten mukai-
sesti. Tämä sisältää myös sopimusvelvoitteiden noudatta-
misen, mikä tarkoittaa, että kaikki sopimukset toimittajien ja
asiakkaiden kanssa sisältävät selkeät tietoturvavaatimuk-
set. Henkilötietojen suoja on keskeinen osa tietoturvapoli-
tiikkaa, ja Talenom varmistaa, että kaikki henkilötiedot käsi-
tellään ja suojataan asianmukaisesti koko niiden elinkaaren
ajan. Tämä sisältää myös säännölliset tarkistukset ja audi-
toinnit, jotta varmistetaan lainsäädännön ja sopimusvelvoit-
teiden noudattaminen.
JATKUVA PARANTAMINEN
Talenom kehittää ja ylläpitää tehokkaasti ISO 27001 -vaa-
timusten mukaista tietoturvallisuuden hallintajärjestelmää
standardin vaatimusten mukaisesti. Hallintajärjestelmä var-
mistaa, että tietoturvaan liittyvät prosessit, politiikat ja toi-
mintaohjeet luodaan, hyväksytään, toteutetaan, päivitetään
ja katselmoidaan säännöllisesti. Tietoturvallisuuden hallin-
tajärjestelmän tehokkuutta ja vaikuttavuutta seurataan jär-
jestämällä vuosittain hallintajärjestelmän sisäiset ja ulkoiset
auditoinnit sekä standardissa vaadittu johdon katselmus.
Tietoturvan ja tietosuojan kehittämiseen liittyvät huomiot
ja parannusehdotukset raportoidaan tietoturvatiimille, joka
päivittää tietoturvallisuuden hallintajärjestelmää niiden
perustella. Näin varmistetaan tietoturvallisuuden hallinta-
järjestelmän ajantasaisuus jatkuvasti muuttuvassa turval-
lisuusympäristössä.
MITTARIT
Raportointijaksolla Talenom ei tehnyt yhtään ilmoitusta
vakavaksi luokiteltavasta tietovuodosta kansallisille tieto-
suojaviranomaisille yhdessäkään toimintamaassa.
Raportointijaksolla tietoturvakoulutuksen suoritti Suomessa
90 % työntekijöistä. Tässä luvussa on laskettu kaikki säh-
köisellä koulutusalustalla hyväksytyllä arvosanalla testin
suorittaneet työntekijät, jotka ovat olleet Talenomin palve-
luksessa vuoden 2024 lopussa, pois lukien pitkällä poissa-
ololla olevat työntekijät. Vastaavaa tilastoa ei ole vielä saa-
tavissa Ruotsista tai Espanjasta.
Tavoitteet, jotka liittyvät Tietoturvan olennais-
ten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hal-
lintaan
HENKILÖSTÖN KOULUTUKSIIN LIITTYVÄT
TAVOITTEET
Tietoturvaan ja tietosuojaan liittyvän pakollisen koulutuk-
sen osalta on suunnitelmissa ottaa käyttöön vuosina 2025-
2026 nykyisen Suomessa käytössä olevan sähköisen kou-
lutusalustan vastaavia toiminnallisuuksia kattamaan myös
Ruotsin ja Espanjan toimintoja, jolloin näihin koulutuksiin
liittyvää raportointia saadaan yhdenmukaistettua läpi kaik-
kien toimintojen ja toimintamaiden. Tavoitteena on saavut-
taa 90 % koulutuskattavuus kaikissa toimintamaissa.
48 VUOSIKATSAUS 2024
Talenom Oyj:n yhtiökokoukselle
Olemme suorittaneet rajoitetun varmuuden antavan toi-
meksiannon, jonka kohteena on Talenom Oyj:n (2551454–
2) toimintakertomukseen sisältyvä kirjanpitolain 7 luvun
mukainen konsernin kestävyysraportti tilikaudelta 1.1.
31.12.2024.
LAUSUNTO
Suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme evidens-
sin perusteella tietoomme ei ole tullut seikkaa, joka antaisi
meille syyn uskoa, että konsernin kestävyysraportissa ei ole
kaikilta olennaisilta osiltaan noudatettu
1.
kirjanpitolain 7 luvussa säädettyjä vaatimuksia ja kes-
tävyysraportointistandardeja (ESRS);
2.
kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja ase-
tuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun Euroo-
pan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2020/852
artiklassa 8 säädettyjä vaatimuksia (EU-taksonomia).
Edellä kohta 1 käsittää myös prosessin, jolla Talenom
Oyj on yksilöinyt tiedot kestävyysraportointistandardien
mukaista raportoimista varten (kaksinkertainen olennai-
suusanalyysi), sekä tietojen merkitsemisen kirjanpitolain 7
luvun 22 §:ssä tarkoitetulla tavalla.
Lausuntomme ei kata kirjanpitolain 7 luvun 22 § 1 mom.
2 kohdan mukaista konsernin kestävyysraportin merkitse-
mistä digitaalisilla XBRL-kestävyystunnisteilla, koska kes-
tävyysraportointiyritysten ei ole ollut mahdollista noudat-
taa kyseistä säännöstä ESEF-asetuksen tai muun Euroopan
unionin lainsäädännön puuttumisen vuoksi.
Kestävyysraportin varmennuskertomus
LAUSUNNON PERUSTELUT
Olemme suorittaneet konsernin kestävyysraportin varmen-
tamisen rajoitetun varmuuden antavana toimeksiantona
noudattaen Suomessa noudatettavaa hyvää varmennus-
tapaa ja kansainvälistä varmennustoimeksiantostandardia
ISAE 3000 (uudistettu) ”Muut varmennustoimeksiannot
kuin mennyttä aikaa koskevaan taloudelliseen informaa-
tioon kohdistuva tilintarkastus tai yleisluontoinen tarkastus.
Tämän standardin mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan
tarkemmin kohdassa Konsernikestävyystarkastajan velvol-
lisuudet.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
evidenssiä.
MUU SEIKKA
Haluamme kiinnittää huomiota siihen, että Talenom Oyj:n
kirjanpitolain 7 luvun mukainen konsernin kestävyysraportti
on laadittu ja varmennettu ensimmäistä kertaa tilikaudelta
1.1.–31.12.2024. Lausuntomme ei kata konsernin kestä-
vyysraportissa esitettyjä vertailutietoja. Lausuntoamme ei
ole mukautettu tämän seikan osalta.
KONSERNIKESTÄVYYSTARKASTAJAN
RIIPPUMATTOMUUS JA LAADUNHALLINTA
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä
niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa
ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset
eettiset velvollisuutemme.
Konsernikestävyystarkastaja soveltaa kansainvälistä laa-
dunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan kestävyys-
tarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja
pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan
lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien
sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien
vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet
tai menettelytavat.
HALLITUKSEN JA TOIMITUSJOHTAJAN
VELVOLLISUUDET
Talenom Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat:
konsernin kestävyysraportista sekä sen laatimisesta ja
esittämisestä kirjanpitolain 7 luvussa säädetyn mukai-
sesti, mukaan lukien kestävyysraportointistandardeissa
määritelty prosessi, jolla on yksilöity tiedot kestävyys-
raportointistandardien mukaista raportointia varten ja
tietojen merkitseminen kirjanpitolain 7 luvun 22 §:ssä
tarkoitetulla tavalla, sekä
siitä, että konsernin kestävyysraportissa on noudatettu
kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja ase-
tuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun Euroo-
pan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2020/852
artiklassa 8 säädettyjä vaatimuksia;
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tar-
peelliseksi voidakseen laatia konsernin kestävyysrapor-
tin, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa
olennaista virheellisyyttä.
LUONTAISET RAJOITUKSET KESTÄVYYSRAPORTIN
LAATIMISESSA
Kestävyysraportin laatiminen edellyttää yhtiöltä olennai-
suusarviointia relevanttien raportoitavien seikkojen tun-
nistamiseksi. Tähän sisältyy merkittävästi johdon harkintaa
ja valintoja. Kestävyysraportoinnille on myös luonteen-
omaista, että tämäntyyppisten tietojen raportointiin liittyy
estimaatteja ja olettamuksia sekä mittaus- ja arviointiepä-
varmuutta. Lisäksi raportoidessaan tulevaisuuteen suuntau-
tuvia tietoja yhtiön on esitettävä mahdollisia tulevaisuuden
tapahtumia koskevat oletukset ja kerrottava yhtiön mahdol-
lisista tulevista toimista näihin tapahtumiin liittyen. Todel-
linen lopputulos saattaa olla erilainen, koska ennustetut
tapahtumat eivät aina toteudu odotetulla tavalla.
KONSERNIKESTÄVYYSTARKASTAJAN
VELVOLLISUUDET
Velvollisuutemme on suorittaa varmennustoimeksianto saa-
daksemme rajoitetun varmuuden siitä, onko konsernin kes
-
vyysraportissa väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olen-
naista virheellisyyttä, sekä antaa rajoitetun varmuuden antava
varmennuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Virheelli-
syyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja nii-
den katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä
voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan päätöksiin, joita käyt-
jät tekevät konsernin kestävyysraportin perusteella.
Kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE
3000 (uudistettu) noudattamiseen kuuluu, että käytämme
ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skepti-
syyden koko toimeksiannon ajan. Lisäksi:
49 VUOSIKATSAUS 2024
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai vir-
heestä johtuvat konsernin kestävyysraportin olennaisen
virheellisyyden riskit, ja muodostamme käsityksen toi-
meksiannon kannalta relevantista sisäisestä valvonnas-
ta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden
asianmukaiset varmennustoimenpiteet, mutta emme
siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lau-
sunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan te-
hokkuudesta.
Suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaa-
via varmennustoimenpiteitä hankkiaksemme lausun-
tomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen so-
veltuvaa evidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä
johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on
suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennai-
nen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytök-
seen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen
tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tieto-
jen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
KUVAUS SUORITETUISTA TOIMENPITEISTÄ
Rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa suoritet
-
tavat toimenpiteet poikkeavat luonteeltaan ja ajoitukseltaan
kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon toimenpi-
teistä, ja ovat niitä suppeampia. Valittavien varmennustoi-
menpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus perustuvat amma-
tilliseen harkintaan sisältäen arvioinnin väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvasta olennaisen virheellisyyden riskistä.
Tämän vuoksi rajoitetun varmuuden antavassa toimeksian-
nossa saatava varmuuden taso on huomattavasti alempi
kuin varmuus, joka saataisiin suorittamalla kohtuullisen var-
muuden antava toimeksianto.
Toimenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa:
Haastattelimme Yrityksen johtoa sekä kestävyystieto-
jen laatimisesta ja kokoamisesta vastaavia henkilöitä.
Perehdyimme kestävyystietojen keräämiseen ja yhdiste-
lemiseen liittyviin keskeisiin prosesseihin haastatteluin.
Tutustuimme kestävyysraportilla esitettyjen tietojen
kannalta olennaisiin sisäisiin ohjeistuksiin ja toiminta-
periaatteisiin.
Perehdyimme yhtiön laatimaan taustadokumentaatioon
ja asiakirjoihin soveltuvin osin ja arvioimme tukevatko
ne kestävyysraporttiin sisältyvää informaatiota.
Kaksinkertaisen olennaisuuden määrittämistä koskevan
prosessin osalta haastattelimme prosessista vastaavia
henkilöitä ja perehdyimme kaksinkertaisesta olennai-
suusarvioinnista laadittuun prosessikuvaukseen ja muu-
hun dokumentaatioon ja tausta-aineistoon.
EU-taksonomiatietojen osalta haastattelimme yrityk-
sen johtoa ja taksonomiatietojen raportoinnin kannalta
avainasemassa olevia henkilöitä selvittääksemme onko
yhtiöllä taksonomiakelpoisia ja taksonomian mukaisia
toimintoja ja hankimme haastatteluja tukevaa evidenssiä.
Arvioimme ESRS kestävyysraportointistandardien ra-
portointia koskevien periaatteiden soveltamista kes-
vyystietojen esittämisessä.
Oulussa 26.helmikuuta 2025
KPMG OY AB
Kestävyystarkastusyhteisö
Juho Rautio
KRT
50 VUOSIKATSAUS 2024
Tilinpäätös 2024
Tilinpäätös 50-87
Konsernin laaja tuloslaskelma 51
Konsernitase 51
Konsernin rahavirtalaskelma 52
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista 53
Tilinpäätöksen liitetiedot 54-86
Liite 1 Konsernin perustiedot 54
Liite 2 Tilinpäätöksen laatimisperusta 54
Liite 3 Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet 54-57
Liite 4 Toimintasegmentit 58
Liite 5 Konsernin rakenne ja hankinnat 59-62
Liite 6 Myyntituotot asiakassopimuksista 62-63
Liite 7 Liiketoiminnan muut tuotot 63
Liite 8 Materiaalit ja palvelut 63
Liite 9 Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 63
Liite 10 Poistot ja arvonalentumiset 63
Liite 11 Liiketoiminnan muut kulut 64
Liite 12 Rahoitustuotot ja -kulut 64
Liite 13 Tuloverot 64-65
Liite 14 Osakekohtainen tulos 65
Liite 15 Käyttöoikeusomaisuuserät ja aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 66
Liite 16 Aineettomat hyödykkeet 66-68
Liite 17 Muut rahoitusvarat 68
Liite 18 Myyntisaamiset ja muut saamiset 68-69
Liite 19 Rahavarat 69
Liite 20 Omaa pääomaa koskevat liitetiedot 70
Liite 21 Osakeperusteiset maksut 71-72
Liite 22 Rahoitusvarojen ja -velkojen luokittelu 73-74
Liite 23 Rahoitusvelat 75
Liite 24 Vuokrasopimusvelat ja muut pitkäaikaiset velat 75-76
Liite 25 Ostovelat ja muut velat 76
Liite 26 Rahoitusriskien hallinta 76-78
Liite 27 Vuokrasopimukset (konserni vuokralle ottajana) 78
Liite 28 Ehdolliset sitoumukset 78
Liite 29 Lähipiiritapahtumat 79
Liite 30 Raportointikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat 79
Emoyhtiön tuloslaskelma 80
Emoyhtiön tase 80-81
Emoyhtiön rahoituslaskelma 81
Tilinpäätöksen laatimista koskevat liitetiedot 82
Tuloslaskelman liitetiedot 82
Taseen vastaavia koskevat liitetiedot 83-84
Taseen vastattavia koskevat liitetiedot 84
Vakuudet ja vastuusitoumukset 85
Rahoituskovenantit 85
Liitetiedot tilintarkastajan palkkioista 86
Liitetiedot lähipiiriliiketoimista 86
Liitetiedot henkilöstöstä ja toimielinten jäsenistä 86
Omistukset muissa yrityksissä 86
Muut osakeyhtiölain tarkoittamat liitetiedot 86
Talenom konserni 87
Tilintarkastuskertomus 88-90
51 VUOSIKATSAUS 2024
1 000 euroa Liitetieto 2024 2023
Liikevaihto 6 126 231 121 728
Liiketoiminnan muut tuotot 7 2 955 1 225
Materiaalit ja palvelut 8 -3 532 -3 884
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 9, 21 -75 640 -71 897
Poistot ja arvonalentumiset 10 -23 337 -23 935
Liiketoiminnan muut kulut 11 -15 259 -15 287
Liikevoitto 11 417 7 948
Rahoitustuotot 12 284 433
Rahoituskulut 12 -4 786 -4 122
Nettorahoituskulut -4 502 -3 689
Voitto (tappio) ennen veroja 6 915 4 260
Tuloverot 13 -825 -899
Tilikauden voitto (tappio) 6 090 3 361
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi
Muuntoerot -58 -16
Rahavirran suojaus -119 0
Verot eristä, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi 24 0
Tilikauden laaja tulos yhteensä 5 937 3 345
Emoyrityksen omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos (EUR) 14 0,13 0,07
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (EUR) 14 0,13 0,07
Konsernin laaja tuloslaskelma
1 000 euroa Liitetieto 31.12.2024 31.12.2023
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo 16 68 643 66 648
Muut aineettomat hyödykkeet 16 54 310 52 681
Käyttöoikeusomaisuuserät 15 9 382 9 401
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 15 4 737 4 685
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat 17 186 184
Laskennalliset verosaamiset 13 2 603 1 487
Aktivoidut sopimuksesta aiheutuvat menot 6 11 764 11 347
Pitkäaikaiset varat yhteensä 151 624 146 434
Lyhytaikaiset varat
Myyntisaamiset ja muut saamiset 18 16 733 16 742
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset 952 2 247
Rahavarat 19 8 669 10 255
Lyhytaikaiset varat yhteensä 26 353 29 243
Varat yhteensä 177 978 175 677
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 20 80 80
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 20 30 935 30 875
Käyvän arvon rahasto -95 0
Kertyneet voittovarat 20, 21 23 458 24 859
Oma pääoma yhteensä 54 377 55 814
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Rahoitusvelat 23 86 157 70 818
Ostovelat ja muut velat 25 650 636
Vuokrasopimusvelat 24 5 714 5 592
Laskennalliset verovelat 13 4 291 4 326
Pitkäaikaiset velat yhteensä 96 812 81 372
Lyhytaikaiset velat
Rahoitusvelat 23 549 5 101
Ostovelat ja muut velat 25 22 259 28 463
Vuokrasopimusvelat 24 3 866 3 944
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat 25 115 983
Lyhytaikaiset velat yhteensä 26 789 38 491
Velat yhteensä 123 601 119 864
Oma pääoma ja velat yhteensä 177 978 175 677
Konsernitase
52 VUOSIKATSAUS 2024
1 000 euroa Liitetieto 2024 2023
Liiketoiminnan rahavirrat
Voitto (tappio) ennen veroja 6 915 4 260
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset 10 23 337 23 935
Rahoitustuotot 12 -284 -433
Rahoituskulut 12 4 786 4 122
Muut oikaisut -830 95
Käyttöpääoman muutokset:
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos 18 586 -702
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos 25 -3 633 1 022
Saadut korot 218 141
Maksetut verot -1 870 -3 812
Liiketoiminnan nettorahavirta 29 225 28 628
Investointien rahavirrat
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myynnistä saadut tuotot 15 210 213
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankinnat 15 -1 424 -2 820
Sopimuksesta aiheutuneiden menojen aktivointi 6 -3 704 -3 279
Aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden hankinnat 16 -15 007 -14 649
Hankitut liiketoiminnot 5 -3 118 -13 593
Sijoitukset -2 -31
Investointien nettorahavirta -23 044 -34 160
Rahoituksen rahavirta
Osakeannista saadut maksut 0 233
Maksetut korot -4 809 -3 380
Osingonjako -8 639 -8 112
Osamaksuvelkojen muutos 23 341 353
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset 24 -4 300 -4 030
Lainojen nostot 23 15 000 15 000
Lainojen takaisinmaksu 23 -5 196 -212
Rahoituksen nettorahavirta -7 603 -147
Rahavarojen muutos -1 422 -5 679
Rahavarat 1.1 10 255 15 970
Valuuttakurssien muutosten nettovaikutus rahavaroihin -164 -36
Rahavarat 31.12 19 8 669 10 255
Konsernin rahavirtalaskelma
53 VUOSIKATSAUS 2024
1 000 euroa Liitetieto Osakepääoma
Sijoitetun vapaan
oman pääoman rahasto Käyvän arvon rahasto Kertyneet voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2024 20 80 30 875 0 24 859 55 814
Aikaisempien tilikausien korjaukset ja muut oikaisut - - - -107 -107
Laaja tulos
Tilikauden tulos - - - 6 090 6 090
Muuntoerot - - - -58 -58
Rahavirran suojaus - - -119 - -119
Verot eristä, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi - - 24 - 24
Tilikauden laaja tulos yhteensä 0 0 -95 6 032 5 937
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonjako ja pääoman palautus - - - -8 639 -8 639
Osakeanti - 60 - - 60
Osakeperusteiset maksut 21 - - - 1 312 1 312
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä 0 60 0 -7 327 -7 267
Oma pääoma 31.12.2024 80 30 935 -95 23 458 54 377
1 000 euroa Liitetieto Osakepääoma
Sijoitetun vapaan
oman pääoman rahasto Käyvän arvon rahasto Kertyneet voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023 20 80 26 861 0 29 085 56 026
Aikaisempien tilikausien korjaukset ja muut oikaisut - - - -214 -214
Laaja tulos
Tilikauden tulos - - - 3 361 3 361
Muuntoerot - - - -16 -16
Rahavirran suojaus - - - - -
Verot eristä, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi - - - - -
Tilikauden laaja tulos yhteensä 0 0 0 3 345 3 345
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonjako ja pääoman palautus - - - -8 112 -8 112
Osakeanti - 4 014 - - 4 014
Osakeperusteiset maksut 21 - - - 755 755
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä 0 4 014 0 -7 357 -3 343
Oma pääoma 31.12.2023 20 80 30 875 0 24 859 55 814
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
54 VUOSIKATSAUS 2024
LIITE 1
Konsernin perustiedot
Talenom on palveluyritys, joka tarjoaa kasvavalle asia-
kasjoukolleen kattavasti erilaisia tilitoimistopalveluja sekä
muita asiakkaiden liiketoimintaa tukevia palveluita. Yhtiön
palvelutuotanto tuotetaan oman ohjelmistokehitysyksikön
toteuttamilla järjestelmillä, minkä lisäksi yhtiö tarjoaa asi-
akkailleen sähköisen taloushallinnon työkaluja.
Tämän tilinpäätöksen tullessa julki yhtiöllä on noin 92 toi-
mipistettä Suomessa, Ruotsissa, Espanjassa ja Italiassa.
Yhtiön palveluksessa oli tilikauden aikana keskimäärin 1 584
työntekijää.
Konsernin emoyhtiö Talenom Oyj (Y-tunnus 2551454-2) on
suomalainen julkinen osakeyhtiö, joka toimii Suomen val-
tion lainsäädännön alaisena. Emoyhtiön kotipaikka on Oulu,
Suomi, ja rekisteröity osoite on Yrttipellontie 2, 90230 Oulu.
Jäljennös tilinpäätöksestä on saatavissa osoitteesta sijoitta-
jat.talenom.fi tai konsernin emoyhtiön pääkonttorista.
Yhtiön hallitus on hyväksynyt kokouksessaan 26.2.2025
tämän konsernitilinpäätöksen julkistettavaksi.
LIITE 2
Tilinpäätöksen laatimisperusteet
Konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilin-
päätösstandardien (International Financial Repor-
ting Standards, IFRS) mukaisesti, ja sitä laadittaessa on
noudatettu 31.12.2024 voimassaolleita ja EU:ssa sovel-
lettavaksi hyväksyttyjä IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC-
ja IFRIC-tulkintoja.
Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suo-
men kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä
EU:n asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menette-
lyn mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä standar-
deja ja niistä annettuja tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot ovat myös suomalaisten, IFRS-säännöksiä täy-
dentävien kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön vaatimus-
ten mukaiset. Konsernitilinpäätös tilikaudelta 2024 sisältää
emoyhtiön sekä sen tytäryhtiöiden tilinpäätökset (yhdessä
”konserni”). Emoyhtiön lisäksi konserniin sisältyy 22 ty-
ryhtiötä. Konsernilla on 100 % määräysvalta kaikissa tytä-
ryhtiöissä. Tytäryhtiöt on lueteltu liitetiedossa 5.
Konsernitilinpäätös laaditaan kalenterivuodelta, joka on
konsernin emoyhtiön ja muiden konserniyhtiöiden tilikausi.
Tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina euroina. Tästä johtuen
yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa
esitetystä summaluvusta. Konsernitilinpäätös on laadittu
perustuen alkuperäisiin hankintamenoihin lukuun ottamatta
käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavia rahoitusvaroja.
Konsernitilinpäätöksen laatiminen IFRS:n mukaan edellyt-
tää johdon harkintaa, arvioita ja oletuksia, jotka vaikuttavat
laatimisperiaatteiden soveltamiseen sekä varojen ja vel-
kojen raportointiin ja tuottojen ja kulujen määriin. Kysei-
set arviot perustuvat johdon tämänhetkiseen parhaaseen
näkemykseen, mutta on mahdollista, että lopulliset toteu-
mat voivat poiketa tehdyistä arvioista.
JOHDON HARKINTAAN PERUSTUVAT PÄÄTÖKSET
Kohde Liitetieto Johdon harkintaSopimuksesta 6 Menojen jaksottamisen aika ja aiheutuvat menotjaksotusmenetelmä
ARVIOIHIN JA OLETUKSIIN LIITTYVÄT KESKEISET
EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Konsernissa seurataan arvioiden ja oletusten toteutumista
sekä näiden taustalla olevien tekijöiden muutoksia säännöl-
lisesti. Muutokset arvioissa ja oletuksissa merkitään kirjan-
pitoon sillä tilikaudella, jonka aikana arviota tai oletusta kor-
jataan, ja kaikilla tämän jälkeisillä tilikausilla. Keskeisimmät
epävarmuustekijät, jotka aiheuttavat riskin kirjanpitoarvojen
muuttumisesta olennaisesti seuraavien tilikausien aikana:
Kohde Liitetieto Johdon harkintaLiikearvo 16 Arvonalentumistestauksessa käytettävät keskeiset oletuksetLiiketoimintojen 5 Liiketoimintojen hankintoihin hankinnatliittyvien ehdollisten vastikkeiden määräLiiketoimintojen 5 Liiketoimintojen hankinnassa hankinnatsyntyvien omaisuuserien arvostaminen ja jaksotusaikaLaskennalliset 13 Tappioista kirjattavien verosaamisetlaskennallisten verosaamisten määrä ja jaksotusaikaKäyttöoikeus-27 Toistaiseksi voimassaolevien omaisuuserätvuokrasopimusten kestoaikaOhjelmistojen 16 Ohjelmistojen käyttöikä ja kehittämismenotkehittämismenojen jaksotusaika
LIITE 3
Konsernitilinpäätöksen laatimisperi-
aatteet
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN YHDISTELYPERIAATTEET
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiö Talenom Oyj:n ja sen
tytäryritysten tilinpäätökset. Kaikki konsernitilinpäätökseen
sisältyvät tytäryhtiöt ovat kokonaan omistettuja, joten kon-
sernissa ei ole määräysvallattomien omistajien osuuksia. Lii-
ketoimintojen hankinnat käsitellään hankintamenetelmällä.
Liikearvoista ei kirjata poistoja, vaan ne testataan mahdol-
lisen arvonalentumisen varalta vuosittain ja aina kun esiin-
tyy jokin viite siitä, että arvo saattaa olla alentunut.
LIIKETOIMINTOJEN YHDISTÄMINEN
Liiketoimintojen yhdistämisissä syntyvä liikearvo kirjataan
määrään, jolla luovutettu vastike, määräysvallattomien
omistajien osuus hankinnan kohteessa ja aiemmin omis-
tettu osuus yhteen laskettuina ylittävät hankitun nettova-
rallisuuden käyvän arvon.
Tyypillisesti liiketoimintojen yhdistämisessä tunniste-
taan osa käyvästä arvosta kohdistettavaksi asiakassuhtei-
den arvoksi. Hankintaan liittyvät menot, lukuun ottamatta
vieraan tai oman pääoman ehtoisten arvopapereiden liik-
keeseen laskusta aiheutuvia menoja, kirjataan kuluksi.
Arvonalentumistestausta varten liikearvo on kohdistettu
konsernin niille rahavirtaa tuottaville yksiköille tai niiden
ryhmälle, joiden odotetaan hyötyvän liiketoimintojen yhdis-
tämisistä. Talenom-konsernissa liikearvo kohdistetaan Suo-
men tilitoimistopalveluille, Ruotsille, Espanjalle ja Italialle.
Kyseisille rahavirtaa tuottaville yksiköille tehdään arvon-
alentumistestit vuosittain, tai useammin, mikäli viitteitä
arvonalentumisesta esiintyy. Mikäli rahavirtaa tuottavan
yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä alittaa sen kirjanpi-
toarvon, kirjataan arvonalentuminen ensin liikearvon osalta
sekä sen jälkeen suhteellisten kirjanpitoarvojen mukaisesti
muille rahavirtaa tuottavan yksikön omaisuuserille. Liikear-
von arvonalentuminen kirjataan tulosvaikutteisesti. Lii-
kearvosta kirjattua arvonalentumistappiota ei peruta myö-
hempinä tilikausina. Kerrytettävissä oleva rahamäärä on
omaisuuserän käypä arvo vähennettynä luovutuksesta joh-
tuvilla menoilla tai käyttöarvo sen mukaan, kumpi niistä on
suurempi. Käyttöarvolla tarkoitetaan kyseisestä omaisuu
-
serästä tai rahavirtaa tuottavasta yksiköstä saatavissa ole-
via arvioituja vastaisia nettorahavirtoja, jotka diskontataan
nykyarvoonsa.
ULKOMAAN RAHAN MÄÄRÄISTEN ERIEN
MUUTTAMINEN
Konsernin yksiköiden tulosta ja taloudellista asemaa kos-
kevat luvut määritetään siinä valuutassa, joka on kunkin
yhtiön pääasiallisen toimintaympäristön valuutta (”toimin-
tavaluutta”). Konsernitilinpäätös esitetään euroina, joka on
konsernin emoyhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta. Tytä-
ryhtiöiden valuuttamääräiset liiketapahtumat muunnetaan
paikallisten toimintavaluuttojen määräisiksi käyttämällä
raportointikauden keskikursseja. Taseen valuuttamää-
räiset saamiset ja velat muunnetaan toimintavaluuttojen
määräisiksi perustuen raportointikauden päättymispäi-
vän kursseihin. Liiketoiminnan kurssivoitot ja -tappiot sekä
valuuttamääräisten lainojen kurssivoitot ja -tappiot sisäl-
tyvät rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
Aineettomat hyödykkeet merkitään taseeseen ainoastaan,
mikäli hankintameno on määritettävissä luotettavasti ja on
55 VUOSIKATSAUS 2024
todennäköistä, että hyödykkeestä johtuva taloudellinen
hyöty koituu konsernin hyväksi. Aineettomat hyödykkeet
merkitään taseeseen alkuperäiseen hankintamenoon.
Hankintamenoon sisällytetään menot, jotka välittömästi
aiheutuvat aineettoman hyödykkeen hankinnasta. Aineet-
tomat hyödykkeet kirjataan tasapoistoina kuluiksi tulosvai-
kutteisesti niiden tunnetun tai arvioidun taloudellisen vai-
kutusajan kuluessa ja testataan arvonalentumisen osalta,
mikäli ilmenee viitteitä mahdollisesta arvonalentumisesta.
Aineettomien hyödykkeiden jäännösarvo, taloudellinen vai-
kutusaika ja poistomenetelmä tarkistetaan vähintään jokai-
sen tilikauden lopussa. Taloudellinen vaikutusaika mää-
ritetään erikseen jokaiselle aineettomalle hyödykkeelle.
Konsernilla ei ole aineettomia hyödykkeitä, joilla olisi rajoit-
tamaton taloudellinen vaikutusaika.
Konserni soveltaa aineettomien hyödykkeiden osalta seu-
raavia arvioituja taloudellisia vaikutusaikoja:
Ohjelmistot 5 vuotta
Räätälöidyt ohjelmistot 5 vuotta
Asiakassuhteet 10 vuotta
Muut aineettomat oikeudet 5 vuotta
Kehittämismenot aktivoidaan taseeseen ainoastaan, mikäli
ne täyttävät IAS 38 -standardissa esitetyt vaatimukset
kehittämismenojen aktivoinnille. Räätälöidyt ohjelmis-
tot sisältävät konsernin aktivoimat kehittämismenot liit-
tyen taloushallinnon työkaluihin asiakkaiden päivittäisten
taloushallinnon rutiinien hoitamiseksi ja yhtiön oman palve-
lutuotannon laadun ja tehokkuuden kehittämiseksi. Kehittä-
mismenot, jotka eivät täytä aktivointikriteereitä sekä kaikki
tutkimusmenot kirjataan kuluksi tulosvaikutteisesti kau-
delle, jolla ne syntyvät. Aiemmin kuluksi kirjattuja menoja
ei aktivoida myöhemmin. Aineettomien hyödykkeiden käy-
töstä poistamisesta ja luovutuksista syntyvät myyntivoitot
ja -tappiot lasketaan luovutuksesta saatavan vastikkeen ja
jäljellä olevan hankintamenon välisenä erotuksena ja kir-
jataan tulosvaikutteisesti syntymiskaudella. Pilvipalvelu-
järjestelyjen kirjanpitokäsittely riippuu siitä, luokitellaanko
pilvipohjainen ohjelmisto aineettomaksi hyödykkeeksi vai
palvelusopimukseksi. Ne järjestelyt, joissa Talenomilla ei ole
määräysvaltaa kyseiseen ohjelmistoon, käsitellään kirjanpi-
dossa palvelusopimuksina, jotka antavat konsernille oikeu-
den käyttää pilvipalveluntarjoajan ohjelmistoa sopimuskau
-
den aikana. Ohjelmiston jatkuvat käyttöoikeusmaksut sekä
ohjelmistoon liittyvät konfigurointi- tai räätälöintimenot kir-
jataan erään Liiketoiminnan muut kulut silloin, kun palve-
lut vastaanotetaan. Aktivoidut kehittämismenot koskevat
yhtiön omia ohjelmistoja, joihin yhtiöllä on täysi omistus-
ja hallintaoikeus. Osa ohjelmistoista on asennettu ulkopuo-
lisen palveluntarjoajan palvelinympäristöön, mutta palve-
luntarjoaja tarjoaa ainoastaan palvelintilaa, suorituskyk
ja varmistuspalveluita. Ohjelmistot ovat yhtiön itse kehittä-
miä ja siirrettävissä muuhun pilvipalveluun tai yhtiön omaan
palvelinympäristöön.
AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET
Konsernin aineelliset hyödykkeet koostuvat pääosin IT-lait-
teista, autoista ja toimitilojen kalustuksesta. Arvioidut talou-
delliset vaikutusajat ovat seuraavat:
Toimistokalusteet 10 vuotta
IT laitteet 4 vuotta
Autot 3 vuotta
Muut aineelliset käyttöomaisuuserät 5 vuotta
Talenom tarkistaa arvioidut taloudelliset vaikutusajat ja
omaisuuserien jäännösarvot vähintään jokaisen tilikauden
lopussa ja tarvittaessa oikaistaan kuvastamaan taloudelli-
sen hyödyn odotuksissa tapahtuneita muutoksia.
SOPIMUKSISTA AIHEUTUVAT MENOT
Taseeseen aktivoidaan uuden asiakassopimuksen saami-
sesta aiheutuvina lisämenoina myyjille ja franchisingyrittä-
jille maksetut myyntiprovisiot. Aktivoitavat määrät perustu
-
vat yhtiön toiminnanohjausjärjestelmästä saatuun tietoon.
Näitä myyntiprovisioita ei olisi maksettu ilman uuden asia-
kassopimuksen syntymistä. Sopimuksen täyttämises
aiheutuvina menoina aktivoidaan palvelun käyttöönot-
toon ja muihin palvelun aloitustehtäviin liittyvät välittö-
mät menot. Nämä menot syntyvät yksilöidyn sopimuksen
perusteella, ne liittyvät sopimuksesta syntyvien tulevien
suoritevelvoitteiden täyttämiseen ja niistä odotetaan ker-
rytettävän niitä vastaava rahamäärä. Uuden asiakkaan pal
-
velun käyttöönottoon ja aloitustehtäviin kohdistuva meno
saadaan toiminnanohjausjärjestelmän tuntikirjauksista. Toi-
minnanohjausjärjestelmään kirjatut tuntimäärät ovat sopi-
mus- ja asiakaskohtaisia ja ne ovat kohdistettavissa suo-
raan uusasiakassopimukseen. Aktivointi tehdään määrään,
joka saadaan kertomalla aloitustyöhön käytetty tuntimäärä
käyttöönoton keskimääräisellä tuntikustannuksella. Akti
-
voidut menot jaksotetaan kuluksi palveluiden luovuttami-
sen perusteella tasaisesti sopimuksen arvioidulle kesto-
ajalle. Sopimuksen kestoaikana huomioidaan varsinaisen
sopimuksen keston lisäksi ennakoitu sopimuksen uudista-
misaika. Talenom –konsernissa keskimääräinen asiakassuh-
teen kesto on johdon kokemusperäiseen arvioon perustuen
10 vuotta. Aktivoitujen sopimuksesta aiheutuvien menojen
arvon alentumista arvioidaan jokaisella raportointikaudella.
Taseen omaisuuserää verrataan jäljellä olevaan odotetta-
vissa olevaan palveluista saatavaan vastikemäärään, josta
on vähennetty kyseisiin tuleviin palveluihin liittyvät menot,
joita ei vielä ole kirjattu kuluksi. Mikäli taseessa oleva omai-
suuserä on näistä suurempi, kirjataan siitä arvonalentumis-
tappio. Arvonalentumiskirjaus peruutetaan, mikäli tilanne
tai olosuhteet myöhemmin parantuvat. Aktivoidut sopimuk-
sesta aiheutuvat menot testataan tämän jälkeen vielä IAS
36:n mukaisesti osana tilitoimistopalveluiden rahavirtaa
tuottavaa yksikköä.
RAHOITUSVAROIHIN KUULUMATTOMIEN
HYÖDYKKEIDEN ARVONALENTUMISTESTAUS
Konserni arvioi jokaisena raportointikauden päättymispäi-
vänä, onko viitteitä siitä, että jonkin rahoitusvaroihin kuu-
lumattoman omaisuuserän arvo on alentunut. Jos viitteitä
ilmenee, arvioidaan kyseisestä omaisuuserästä kerrytet-
tävissä oleva rahamäärä. Keskeneräiset aineettomat h-
dykkeet ja liikearvo testataan vähintään vuosittain, ja aina
jos on viitteitä arvonalentumisesta. Kerrytettävissä oleva
rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo vähennettynä luo-
vutuksesta johtuvilla menoilla tai käyttöarvo sen mukaan,
kumpi niistä on suurempi. Käyttöarvolla tarkoitetaan kysei-
sestä omaisuuserästä tai rahavirtaa tuottavasta yksiköstä
saatavissa olevia arvioituja vastaisia nettorahavirtoja, jotka
diskontataan nykyarvoonsa. Diskonttauskorkona käytetään
ennen veroa määritettyä korkoa, joka kuvastaa markkinoiden
näkemystä rahan aika-arvosta ja omaisuuserään liittyvistä
erityisriskeistä. Arvonalentumistestausta varten omaisuu-
serät jaetaan rahavirtaa tuottaville yksiköille, toisin sanoen
alimmalle yksikkötasolle, joka on pääosin muista yksiköis
riippumaton, ja jonka rahavirrat ovat erotettavissa ja pitkälle
riippumattomia muiden vastaavien yksiköiden rahavirroista.
Arvonalentumistappio kirjataan, kun omaisuuserän tai raha-
virtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvo on suurempi kuin
siitä kerrytettävissä oleva rahamäärä. Arvonalentumistap-
pio kirjataan tulosvaikutteisesti. Rahavirtaa tuottavaan yksik-
köön kohdistuva arvonalentumistappio kohdistetaan ensin
vähentämään rahavirtaa tuottavalle yksikölle kohdistet-
tua liikearvoa ja tämän jälkeen vähentämään muita yksikön
omaisuuseriä tasasuhteisesti. Liikearvosta kirjattua arvon-
alentumistappiota ei peruuteta. Muista omaisuuseristä aikai-
semmilla kausilla kirjatut arvonalentumistappiot arvioidaan
jokaisena raportointipäivänä, mahdollisten arvonalentumis-
tappion peruuttamiseen viittaavien tekijöiden osalta. Arvon-
alentumistappio peruutetaan, mikäli on tapahtunut muutos
niissä arvioissa, joita on käytetty määritettäessä omaisuuse-
rästä kerrytettävissä olevaa rahamäärää. Arvonalentumis-
tappiota ei peruta enempää, kuin mikä omaisuuserän kir-
janpitoarvo olisi ilman arvonalentumistappion kirjaamista.
RAHOITUSINSTRUMENTIT
RAHOITUSVARAT
Konsernin rahoitusvarat luokitellaan seuraaviin ryhmiin:
käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
sekä jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat.
Luokittelu tapahtuu rahoitusvarojen hankinnan tarkoituk-
sen perusteella (liiketoimintamalli), ja ne luokitellaan alku-
peräisen hankinnan yhteydessä. Transaktiomenot sisälly-
tetään rahoitusvarojen alkuperäiseen kirjanpitoarvoon, kun
kyseessä on erä, jota ei arvosteta käypään arvoon tulosvai-
kutteisesti. Kaikki rahoitusvarojen ostot ja myynnit kirjataan
56 VUOSIKATSAUS 2024
kaupantekopäivänä. Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kir-
jattavia eriä ovat osakkeet ja osuudet. Jaksotettuun hankin-
tamenoon kirjattavia eriä ovat myyntisaamiset.
RAHOITUSVELAT
Rahoitusvelat merkitään alun perin kirjanpitoon käypään
arvoon vähennettynä kyseisen rahoitusvelkoihin kuuluvan
erän hankinnasta tai liikkeeseenlaskusta välittömästi johtu-
villa transaktiomenoilla. Myöhemmin rahoitusvelat, lukuun
ottamatta johdannaisvelkoja, arvostetaan efektiivisen koron
menetelmällä jaksotettuun hankintamenoon. Rahoitusvel
-
koja sisältyy pitkä- ja lyhytaikaisiin velkoihin ja ne voivat olla
korollisia tai korottomia. Liiketoimintojen yhdistämisen yhtey-
dessä kirjatut ehdolliset vastikkeet on luokiteltu tulosvaikut-
teisesti käypään arvoon kirjattaviin rahoitusvelkoihin. Ehdol-
listen vastikkeiden käyvän arvon määritys perustuu johdon
näkemykseen ja käyvän arvon muutokset kirjataan liiketoi-
minnan muihin tuottoihin tai liiketoiminnan muihin kuluihin.
RAHOITUSVAROJEN ARVONALENTUMINEN
Konserni arvioi tarvetta kirjata odotettavissa olevia luot-
totappioita koskeva vähennyserä jaksotettuun hankinta-
menoon arvostetuista myyntisaamisista silloin, kun siitä
tulee ko. rahoitusvarojen sopimusosapuoli. Arvio perus-
tuu kokemukseen toteutuneista luottotappioista huomioi-
den tarkasteluhetken taloudelliset olosuhteet ja se kirjataan
määrään, joka vastaa koko voimassaoloajalta odotettavissa
olevien luottotappioiden määrää. Kirjattava määrä arvioi-
daan ryhmäkohtaisesti. Myös myöhemmin kirjattava määrä
arvioidaan ryhmäkohtaisesti, mikäli ei ole viitteitä siitä, et
yksittäisen erän luottoriski on kasvanut merkittävästi. Luot-
toriskin arvioidaan kasvaneen merkittävästi, mikäli saami-
nen on yli 30 päivää viivästynyt. Jos kirjattu odotettavissa
olevaa luottotappiota koskeva vähennyserä osoittautuu tar-
peettomaksi myöhemmällä kaudella sen vuoksi, että luot-
toriski on pienentynyt, kirjaus peruutetaan tältä osin.
JOHDANNAISINSTRUMENTIT
Konserni käyttää koronvaihtosopimuksia suojautuakseen
lainakorkojen vaihtelusta aiheutuvilta riskeiltä. Ne merki-
tään kirjanpitoon alun perin käypään arvoon sinä päivänä,
jona konsernista tulee sopimusosapuoli, ja ne arvostetaan
myöhemmin edelleen käypään arvoon. Johdannaisinstru-
mentit esitetään taseessa varoissa, mikäli raportointihet-
ken käypä arvo on positiivinen ja vastaavasti veloissa, mikäli
käypä arvo on negatiivinen. Konserni käyttää korkojohdan-
naisinstrumentteja suojaustarkoituksessa, ja soveltaa nii-
hin IFRS 9 -standardin mukaista rahavirran suojauslas-
kentaa. Tehokas osuus suojaavan johdannaisinstrumentin
käyvän arvon muutoksesta kirjataan omaan pääomaan käy-
vän arvon rahastoon ja tehoton osuus tulosvaikutteisesti.
Johdannaisten korkotuotot ja -kulut jaksotetaan tulosvai-
kutteisesti. Johdannaisinstrumentit, jotka eivät täytä suo-
jauslaskennan vaatimuksia, luokitellaan käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattaviksi rahoitusvaroiksi ja -veloiksi.
Ryhmään kuuluvat erät arvostetaan käypään arvoon ja joh-
dannaisinstrumenttien positiiviset käyvät arvot esitetään
taseen pitkä- tai lyhytaikaisissa varoissa ja negatiiviset käy-
vät arvot taseen pitkä- tai lyhytaikaisissa veloissa. Käyvän
arvon muutoksista johtuvat sekä realisoitumattomat et
realisoituneet voitot ja tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti
sillä tilikaudella, jonka aikana ne syntyvät.
OMA PÄÄOMA
Konserni luokittelee omaksi pääomaksi sellaiset liikkee-
seen laskemansa rahoitusinstrumentit, jotka eivät sisällä
sopimukseen perustuvaa velvollisuutta luovuttaa rahaa tai
muita rahoitusvaroja toiselle yhteisölle tai vaihtaa rahoitus-
varoja tai -velkoja toisen yhteisön kanssa liikkeellelaskijalle
epäedullisissa olosuhteissa, ja jotka osoittavat oikeuden
osuuteen konsernin varoista sen kaikkien velkojen vähentä
-
misen jälkeen. Menot, jotka liittyvät omien oman pääoman
ehtoisten instrumenttien liikkeeseenlaskuun tai hankin-
taan, esitetään oman pääoman vähennyseränä. Jos konserni
hankkii takaisin oman pääoman ehtoisia instrumenttejaan,
näiden hankintameno vähennetään omasta pääomasta.
Osakepääoma koostuu kantaosakkeista. Sijoitetun vapaan
oman pääoman rahasto sisältää muut oman pääoman luon-
teiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan siltä osin
kuin sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä osa-
kepääomaan. Muuntoerot sisältävät ulkomaisten yksikkö
-
jen tilinpäätösten muuntamisesta syntyneet muuntoerot.
OMAT OSAKKEET JA OSINGOT
Talenom Oyj:n omien osakkeiden hankintaan liittyvät välit-
tömät kustannukset kirjataan oman pääoman vähennyk-
seksi. Hallituksen ehdottamia osinkoja ei vähennetä jako-
kelpoisesta omasta pääomasta ennen yhtiökokouksen
hyväksyntää.
TYÖSUHDE-ETUUDET
Eläkejärjestelyt luokitellaan etuuspohjaisiksi tai maksupoh-
jaisiksi järjestelyiksi. Maksupohjaisissa järjestelyissä kon-
serni suorittaa kiinteitä maksuja erilliselle yksikölle ja kon-
sernilla ei ole oikeudellista eikä tosiasiallista velvoitetta
lisämaksujen suorittamiseen. Maksupohjaisiin eläkejärjes-
telyihin tehdyt suoritukset kirjataan tulosvaikutteisesti työ-
suhde-etuuksista aiheutuviksi kuluiksi sillä tilikaudella, jota
veloitus koskee. Konsernin kaikki työsuhde-etuudet ovat
maksupohjaisia järjestelyitä.
OSAKEPERUSTEISET MAKSUT
Talenom Oyj:llä on kannustinjärjestelyjä, jossa maksut suo-
ritetaan joko oman pääoman ehtoisina instrumentteina tai
käteisvaroina. Järjestelyssä myönnettävät etuudet arvoste-
taan käypään arvoon niiden myöntämishetkellä ja kirjataan
omaan pääomaan ja vastaavasti kuluksi tuloslaskelmaan
tasaisesti oikeuden siirtymisjakson aikana. Järjestelyjen
tulosvaikutus esitetään tuloslaskelmassa työsuhde-etuuk-
sista aiheutuvissa kuluissa.
OSAKEKOHTAINEN TULOS
Osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla osakkeenomis-
tajille kuuluva tulos yhtiön tilikauden aikana liikkeessä
olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla,
lukuun ottamatta Talenom Oyj:n hankkimia omia osak-
keita. Laimennettu osakekohtainen tulos lasketaan olet-
taen, että kaikki merkintäoikeudet ja optiot on käytetty tili-
kauden alussa. Liikkeessä olevien osakkeiden painotetun
keskiarvon lisäksi nimittäjä sisältää myös merkintäoikeuk-
sien ja optioiden oletetusta käytöstä saadut osakkeet. Mer-
kintäoikeuksien ja optioiden oletettua käyttöä ei huomioida
osakekohtaisessa tuloksessa, jos niiden toteutushinta ylit-
tää osakkeiden tilikauden aikaisen keskimääräisen hinnan.
VUOKRASOPIMUKSET
Konsernin vuokrasopimukset liittyvät pääasiassa liiketoi-
minnassa käytettyihin toimitiloihin. Osa sopimuksia on
määräaikaisia, 0,5-10 vuotta, osa sopimuksista on toistai-
seksi voimassa olevia. Soveltaessaan IFRS 16 -standar-
dia konserni kirjaa suurimman osan sopimuksista tasee-
seen käyttöoikeusomaisuuseränä ja vuokrasopimusvelkana.
Vuokrasopimuksen alkamisajankohtana konserni erottaa
toimitilavuokrat ja muut kuin vuokrakomponentit. Käyt-
töoikeusomaisuuserä arvostetaan hankintamenoon ja sii-
hen sisällytetään seuraavat elementit: vuokrasopimus-
velka, alkuvaiheen välittömät menot, ennakkoon maksetut
vuokrat vähennettynä saaduilla kannustimilla sekä arvioi-
dut menot purkamisesta tai alkuperäiseen tilaan palautta-
misesta. Käyttöoikeusomaisuuserät poistetaan tasaisesti
vuokra-ajan kuluessa. Vuokrasopimuksen alkamisajan-
kohtana konserni arvostaa vuokrasopimusvelan tulevien
maksujen nykyarvoon, johon sisällytetään seuraavat mak-
sut: kiinteät maksut vähennettyinä saatavilla vuokrasopi-
mukseen liittyvillä kannustimilla, muuttuvat vuokrat, jotka
riippuvat indeksistä tai korkotasosta, määrät, jotka vuok
-
ralle ottajan odotetaan maksavan jäännösarvotakuiden
perusteella, osto-option toteutushinta, jos on kohtuulli-
sen varmaa, että vuokralle ottaja käyttää option sekä mak-
sut vuokrasopimuksen päättämisestä, jos päättäminen on
kohtuullisen varmaa. Vuokramaksut diskontataan käyttäen
lisäluoton korkoa eli korkoa, jota vuokralle ottaja maksaisi
vuokrasopimuksen alkamisajankohtana lainasta hankkiak-
seen vastaavan omaisuuserän. Konserni soveltaa valin-
naisia helpotuksia olla kirjaamatta taseeseen lyhytaikaisia
vuokrasopimuksia (vuokra-aika 12 kuukautta tai vähem-
män) ja vähäarvoisia vuokrasopimuksia (kohteena olevan
omaisuuserän arvo noin USD 5,000 tai vähemmän). Tällai-
set sopimukset kirjataan kuluksi tasaisesti vuokra-aikana.
Määräaikaisten sopimusten osalta vuokrakausi määritetään
perustuen ei-peruutettavissa olevaan vuokrakauteen ja joh-
don harkintaan tulevista vuokrakausista, joiden osalta on
kohtuullisen varmaa, että jatko-optio käytetään / päät-
misoptiota ei käytetä.
57 VUOSIKATSAUS 2024
MYYNTITUOTOT ASIAKASSOPIMUKSISTA
Talenom tarjoaa asiakkailleen tilitoimistopalveluita, joihin
kuuluu talousprosessien ulkoistuspalvelut, huolenpitopal-
velut ja taloushallinnon ohjelmistot. Asiakkaille tarjotaan
myös asiantuntijapalveluita, joihin kuuluu juridiikkaan, vero-
tukseen sekä talouteen liittyviä neuvonantopalveluita. Muita
tarjottavia palveluita ovat henkilöstöpalvelut sekä työase-
mien ja ohjelmistojen ylläpitoon liittyvät hallinto- ja tukipal-
velut sekä toiminnanohjaus- ja raportointiratkaisut. Näiden
lisäksi Talenom on solminut useita kumppanuussopimuksia,
joiden tarkoituksena on laajentaa asiakasyrityksille tarjot-
tavia palveluita. Tilitoimistopalvelut muodostuvat kuukau-
sittain myytävistä palvelukokonaisuuksista, joiden laajuus
vaihtelee asiakkaittain. Palvelukokonaisuuteen voi sisäl-
tyä kirjanpito, myyntilaskutus, laskujen maksu, palkanlas-
kenta, tulosseuranta, huolenpitopalvelut sekä taloushallin-
non ohjelmistoratkaisut. Tilitoimistopalveluiden tarjoaminen
perustuu toistaiseksi voimassa oleviin asiakassopimuksiin,
mutta keskimäärin asiakassuhteet ovat pitkiä. Tilitoimisto-
palveluissa jokainen kuukausittain myytävä palvelukokonai-
suus muodostaa erillisen sopimuksen. Jos asiakas ei irtisano
toistaiseksi voimassa olevaa sopimusta, uusi sopimus syntyy
seuraavalle kuukaudelle. Kuukausittaisen palvelukokonai-
suuden transaktiohinta on se vastikemäärä, johon konserni
odottaa olevansa asiakassopimuksen perusteella oikeutettu
suoritettuja palveluita vastaan. Kuukausittaisen palveluko-
konaisuuden hinta riippuu sen sisältämien palveluiden mää-
rästä. Erillisille palveluille on määritetty kiinteät hinnat sopi-
muksessa. Osa palveluista veloitetaan kappalemääräisillä ja
tuntiperusteisilla muuttuvilla vastikkeilla. Myyntituotot tili-
toimistopalveluista kirjataan sitä mukaa kuin konserni tuot-
taa asiakkaalle kuukausittaista palvelua ja asiakas saa sii-
hen määräysvallan. Henkilöstöpalvelun sekä työasemien ja
ohjelmistojen ylläpitoon liittyvät hallinto- ja tukipalvelui-
den sekä toiminnanohjaus- ja raportointiratkaisujen tuloutus
tapahtuu ajan kuluessa, sillä asiakas saa hyödyn palvelusta
sitä mukaa kuin palvelua suoritetaan. Juridiikkaan, verotuk-
seen ja talouteen liittyvistä neuvontapalveluiden toteuttami-
sesta ja veloituksesta sovitaan etukäteen. Veloitus perustuu
tuntiveloitukseen tai kiinteään hintaan. Neuvontapalvelut
tuloutetaan kerralla, kun palvelu on suoritettu ja määräys-
valta on siirtynyt asiakkaalle. Määräysvallan katsotaan siir-
tyneen, kun konsernilla on oikeus saada maksu suoritetusta
palvelusta, riskit ja hyödyt ovat palveluiden osalta siirtyneet
asiakkaalle ja asiakas on hyväksynyt palvelun. Rahoituspal-
veluiden tarjoajana Talenom toimii agenttina, jolloin liike-
vaihtoon tuloutetaan komissio. Muissa kumppanuussopi-
muksissaan Talenom sen sijaan toimii yleensä päämiehenä,
jolloin myynti kirjataan bruttoperusteisesti.
LIIKEVOITTO
Talenom-konserni on määritellyt liikevoiton olevan net-
tosumma, joka muodostuu, kun liikevaihtoon lisätään lii-
ketoiminnan muut tuotot ja vähennetään seuraavat erät:
ulkopuoliset palvelut
työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
poistot ja arvonalentumistappiot
liiketoiminnan muut kulut.
Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelmaerät esite-
tään liikevoiton alapuolella.
TULOVEROT
Tuloslaskelman verokulu muodostuu kauden verotettavaan
tuloon perustuvasta verosta ja laskennallisesta verosta.
Verot kirjataan tulosvaikutteisesti, paitsi milloin ne liitty-
vät liiketoimintojen yhdistämiseen tai suoraan omaan pää-
omaan kirjattuihin eriin tai muihin laajan tuloksen eriin.
Laskennalliset verot lasketaan väliaikaisista eroista kirjan-
pitoarvon ja verotuksellisen arvon välillä. Laskennalliset
verot lasketaan käyttämällä raportointikauden päättymis-
päivään mennessä säädettyjä verokantoja tai verokantoja,
jotka ovat siihen mennessä käytännössä hyväksytty. Las-
kennallinen verovelka kirjataan kaikista väliaikaisista eroista
kirjanpitoarvon ja verotuksellisen arvon välillä, paitsi jos on
kyse tytäryhtiöihin tehdyistä sijoituksista ja konserni pys-
tyy määräämään väliaikaisen eron purkautumisajankohdan
eikä väliaikainen ero todennäköisesti purkaudu ennakoita-
vissa olevassa tulevaisuudessa. Laskennallisen verovelan
merkittävimmät erät liittyvät liiketoimintojen yhdistämisen
yhteydessä muihin aineettomiin hyödykkeisiin kohdistetuista
eristä. Liiketoimintojen yhdistämisessä syntyvä laskennal-
linen verovelka kirjataan omaan pääomaan. Aineettomiin
hyödykkeisiin kohdistettujen erien poistoihin liittyvä las
-
kennallisen verovelan muutos kirjataan tulosvaikutteisesti.
Laskennallinen verosaaminen kirjataan kaikista vähennys-
kelpoisista väliaikaisista eroista ja verotuksessa vähennys-
kelpoisista tappioista. Laskennallisen verosaamisen mer
-
kittävimmät erät liittyvät tytäryhtiöiden käyttämättömiin
verotuksellisiin tappioihin. Laskennallinen verosaaminen kir-
jataan siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tule-
vaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan väliai-
kainen ero voidaan hyödyntää. Laskennallisen verosaamisen
kirjaamisedellytykset arvioidaan aina jokaisen raportointi-
kauden päättymispäivänä. Laskennallista verosaamista ei
kirjata, jos se johtuu omaisuuserän tai velan alkuperäises
kirjaamisesta, kun kyseessä ei ole liiketoimintojen yhdis-
täminen eikä liiketapahtuma toteutumisaikanaan vaikuta
kirjanpidon tulokseen eikä verotettavaan tuloon. Vuokra-
sopimukset ovat tyypillisesti liiketoimia, joissa omaisuu-
serän ja velan alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä syntyy
keskenään samansuuruiset veronalainen ja verotuksessa
vähennyskelpoinen ero. Talenom kirjaa tästä erosta syn-
tyvän verokulun tai -tuoton tulosvaikutteisesti ja esittää
taseessa laskennallisissa verosaamisissa.
MYÖHEMMIN SOVELLETTAVAT UUDET JA
UUDISTETUT STANDARDIT JA TULKINNAT
Julkaistuilla uusilla tai uudistetuilla IFRS-standardeilla,
standardimuutoksilla tai tulkinnoilla ei arvioida olevan mer-
kittävää vaikutusta konsernin tuleviin tilinpäätöksiin.
58 VUOSIKATSAUS 2024
LIITE 4
Toimintasegmentit
Talenomin segmenttiraportointi perustuu yhtiön toiminta-
maihin. Yhtiöllä on kolme toimintasegmenttiä: Suomi, Ruotsi
ja Muut maat. Muut maat -segmentti sisältää Espanjan ja
Italian toiminnot, koska varhaisessa kehitysvaiheessa olevat
toimintamaat raportoidaan yhtenä kokonaisuutena. Kaikkien
segmenttien myyntituotot koostuvat asiakkaille toimitetta-
vista tilitoimistopalveluista sekä muista juridiikkaan, vero-
tukseen ja talouteen liittyvistä palveluista.
Toimitusjohtaja ylimpänä operatiivisena päätöksenteki-
jänä arvioi kuukausittain segmenttien kehitystä. Segmen-
tin tuloksellisuuden arviointi perustuu segmentin käyttö-
katteeseen ja liikevoittoon. Rahoitustuottoja ja -kuluja sekä
tuloveroja ei ole kohdistettu segmenteille.
Palveluiden myyntituotot kohdistetaan yksittäisille maille
palvelun tuottavan tytäryhtiön sijantimaan mukaisesti. Kon-
sernilla ei ole asiakkaita, joiden liikevaihto olisi vähintään 10
prosenttia konsernin liikevaihdosta tilikausilla 2023 ja 2024.
Alla esitetään tiedot raportoitavien segmenttien tuloksesta.
TOIMINTASEGMENTIT 2024
PITKÄAIKAISET VARAT JA LIIKEARVO 2024
PITKÄAIKAISET VARAT JA LIIKEARVO 2023
TOIMINTASEGMENTIT 2023
1 000 euroa Suomi Ruotsi Muut maat Kohdistamattomat erät Konserni yhteensäUlkoinen liikevaihto 86 698 24 263 15 270 - 126 231Segmenttien välinen liikevaihto 1 092 580 247 - 1 919Liikevaihto 87 789 24 843 15 517 0 128 150Muut tuotot 336 53 21 2 544 2 955Liiketoiminnan kulut -53 650 -25 341 -15 068 -372 -94 431Segmenttien väliset kulut -825 -659 -436 - -1 919Käyttökate 33 651 -1 103 35 2 172 34 754Poistot -17 052 -2 931 -1 973 - -21 956Arvonalentumiset -1 339 -42 - - -1 381Liiketulos 15 260 -4 076 -1 938 2 172 11 417
1 000 euroa Suomi Ruotsi Muut maat Kohdistamattomat erät Konserni yhteensäLiikearvo 24 396 26 862 17 384 - 68 643Laskennalliset verosaamiset 107 1 355 1 141 - 2 603Muut pitkäaikaiset varat 55 637 13 108 11 634 - 80 379
1 000 euroa Suomi Ruotsi Muut maat Kohdistamattomat erät Konserni yhteensäLiikearvo 24 396 26 862 15 390 - 66 648Laskennalliset verosaamiset 129 643 715 - 1 487Muut pitkäaikaiset varat 53 735 13 423 11 141 - 78 299
1 000 euroa Suomi Ruotsi Muut maat Kohdistamattomat erät Konserni yhteensäUlkoinen liikevaihto 87 759 25 469 8 500 - 121 728Segmenttien välinen liikevaihto 645 579 329 - 1 553Liikevaihto 88 404 26 048 8 829 0 123 281Muut tuotot 80 218 29 897 1 225Liiketoiminnan kulut -55 876 -25 436 -9 546 -211 -91 069Segmenttien väliset kulut -908 -443 -202 - -1 553Käyttökate 31 700 388 -890 686 31 884Poistot -15 361 -2 598 -1 031 - -18 991Arvonalentumiset -4 945 - - - -4 945Liiketulos 11 394 -2 211 -1 921 686 7 948
59 VUOSIKATSAUS 2024
LIITE 5
Konsernirakenne ja hankinnat
Konsernitilinpäätös sisältää seuraavat yhtiöt:
Tytäryhtiön nimi: Kotipaikka Omistusosuus %Talenom Oyj Oulu EmoyhtiöTalenom Taloushallinto Oy Oulu 100 %Talenom Talouspalvelu Oy Kalajoki 100 %Talenom Consulting Oy Helsinki 100 %Talenom Yritystilit Oy Tampere 100 %Talenom Audit Oy Tampere 100 %Talenom Talousosastopalvelut Oy Oulu 100 %Talenom Konsultointipalvelut Oy Oulu 100 %Talenom Software Oy Oulu 100 %Talenom Balance Oy Oulu 100 %Talenom Kevytyrittäjä Oy Oulu 100 %Talenom Finance Oy Oulu 100 %Talenom Balance-Team Oy Helsinki 100 %Talenom Redovisning Ab Tukholma 100 %Talenom Consulting AB Malmö 100 %Talenom Helsingborg AB Helsingborg 100 %Talenom Norrköping EC AB Norrköping 100 %Talenom Redovisning i Strängnäs AB Strängnäs 100 %Talenom Blekinge AB Karlskrona 100 %Talenom SL Barcelona 100 %Talenom Precentaciones SL Barcelona 100 %Asintesa SLU Asturias 100 %Talenom S.R.L. Milano 100 %
LIIKETOIMINTOJEN HANKINNAT VUONNA 2024
Konserni teki tilikauden aikana kaksi liiketoimintojen hankintaa Espanjassa.
Liiketoimintojen hankinnoissa ei suoraan ja välittömästi synny synergiaetuja hankintahetkellä, ja ostokohteiden kannatta-
vuus aluksi laskee tukitoimintojen ja integrointikustannusten vuoksi. Riittävän liikevaihtovolyymin myötä keskitetyistä tuki-
funktioista ja yhtenäisistä liiketoimintaprosesseista alkaa syntyä kohdemaahan synergia- ja skaalaetuja. Yrityskauppojen
suurimmat edut tulevat omien ohjelmistojen ja niiden prosessien käyttöönoton myötä. Omien ohjelmistojen käyttöönoton
myötä kannattavuus on mahdollista nostaa arviolta 2-4 kertaiseksi, kuten Suomen kannattavuuskehitys omien ohjelmistojen
käyttöönoton myötä osoittaa. Kannattavuustavoitteen toteutuessa yrityskaupoista saatava hyöty laskee alkuperäisiä mark-
kinaperusteisia arvostuskertoimia merkittävästi sekä nostaa yrityskaupasta saatavaa tuottoa ja liikearvon tulontuottokykyä.
Kaupat ovat eriteltynä oikealla ylhäällä.
Ehdollinen vastike 1000 euroa Hankinta-hetki Kauppatapa Maksutapa Hankinta-menomaksimissaanBujan Y Asociados S.L. 1.1.2024 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 596 0Assessoria del Bages S.L. 1.1.2024 Osakekauppa Käteinen 2 600 03 196 0
1 000 euroaBujan Y Asociados S.L. Assessoria del Bages S.L. Osakekaupat yhteensäAineettomat hyödykkeet 66 - 66Aineelliset käyttöomaisuuushyödykkeet 12 10 22Muut pitkäaikaiset varat - - -Asiakassuhteet 220 1 234 1 455Käyttöoikeusomaisuuserät - - -Lyhytaikaiset varat 159 1 455 1 614Varat yhteensä 458 2 700 3 158Ostovelat ja muut velat 161 1 448 1 608Vuokrasopimusvelat - - -Laskennallinen verovelka 55 319 374Velat yhteensä 216 1 767 1 982Nettovarallisuus 242 933 1 176Maksettu rahalla 536 2 600 3 136Maksettu Talenom Oyj:n osakkeina 60 - 60Luovutettu vastike 596 2 600 3 196Hankitun kohteen nettovarallisuus -242 -933 -1 176Liikearvo 353 1 667 2 020
OSAKEKAUPAT
Tilikauden aikana tehtyihin liiketoimintojen hankintoihin ei liity ehdollisia vastikkeita. Liiketoimintojen hankinnoissa syntyvä lii-
kearvo koostuu tyypillisesti hankitun henkilöstön arvosta sekä yrityskauppakohteen tulevaisuuden tuottopotentiaalista.
Hankinnoista syntyneet menot on kirjattu tulosvaikutteisesti.
Hankittujen varojen ja vastattavaksi otettujen velkojen arvot hankintahetkellä olivat seuraavat:
60 VUOSIKATSAUS 2024
LIIKETOIMINTOJEN HANKINNAT VUONNA 2023
Konserni teki tilikauden aikana useita liiketoimintojen hankintoja Ruotsissa ja Espanjassa sekä yhden hankinnan Italiassa.
Kaupat ovat eriteltynä alla olevassa taulukossa.
Ehdollinen vastike 1000 euroa Hankinta-hetki Kauppatapa Maksutapa Hankinta-menomaksimissaanGavazzi 1.1.2023 Liiketoimintakauppa Käteinen 440 170MTE Göteborg AB 16.1.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 460 225R2 Redovisning AB 1.2.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 967 324BKF Asesores SL 1.2.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 686 300Easycount AB 1.3.2023 Osakekauppa Käteinen 575 270BV Coruña Asesoria de 1.3.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 700 300Empresas SLConsultoria Granadina SL 1.3.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 600 540+ Grupo CG Consultores 2012 SLLR Redovisning i 1.6.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 861 901Strängnäs ABAdition Gestion SL 27.6.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 285 0Advisoria Advocats i 30.6.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 2 600 0Economistes SLPAcega Asesores SL 3.7.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 265 135VM Redovisning AB 21.8.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 263 901Sant Cugat Consulting SL 26.9.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 650 100Gesgal Asesories SL 28.9.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 365 0Novak Digital Solutions SL 23.11.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 720 27017 436 4 438
Kaupoista velaksi kirjattu ehdollinen vastike on yhteensä 3 392 tuhatta euroa.
Hankinnoista syntyneet menot on kirjattu tulosvaikutteisesti. Jos hankinnat olisivat tapahtuneet tilikauden 2023 alussa, nii-
den arvioitu vaikutus olisi ollut lisäävästi tilikauden liikevoittoon noin 897 tuhatta ja liikevaihtoon noin 5 497 tuhatta euroa.
Hankittujen varojen ja vastattavaksi otettujen velkojen arvot hankintahetkellä olivat seuraavat:
61 VUOSIKATSAUS 2024
Advisoria Advocats i Novak Digital 1 000 euroa Adition Gestion SLEconomistes SLP Acega Asesores SL VM Redovisning AB Sant Cugat Consulting SL Gescal Asesores SLSolutions SL Osakekaupat yhteensäAineettomat hyödykkeet 170 11 - - 7 1 19 219Aineelliset käyttöomaisuuushyödykkeet 20 40 11 - 22 7 197 403Muut pitkäaikaiset varat - - - - 41 - 9 50Asiakassuhteet 507 1 141 159 469 703 224 212 6 863Käyttöoikeusomaisuuserät 79 146 53 36 192 29 - 1 585Lyhytaikaiset varat 337 673 237 225 277 150 55 3 146Varat yhteensä 1 114 2 011 460 730 1 241 411 492 5 808Ostovelat ja muut velat 1 025 641 212 180 380 88 171 3 533Vuokrasopimusvelat 79 146 53 36 192 29 - 1 585Laskennallinen verovelka 127 285 40 97 176 56 53 1 625Velat yhteensä 1 231 1 072 305 312 747 172 225 2 680Nettovarallisuus -117 939 155 417 494 239 267 3 128Maksettu rahalla 643 2 500 133 486 1 155 219 405 10 056Maksettu Talenom Oyj:n osakkeina 643 100 133 147 495 146 45 3 781Kirjattu ehdollinen vastike - - - 630 - - 270 3 159Luovutettu vastike 1 285 2 600 265 1 263 1 650 365 720 16 996Hankitun kohteen nettovarallisuus 117 -939 -155 -417 -494 -239 -267 -5 522Liikearvo 1 402 1 661 110 846 1 156 126 453 5 719
1 000 euroa MTE Göteborg BKF Asesores R2 Redovisning BV Coruna Consultoria Granadina Easycount LR RedovisningAineettomat hyödykkeet - - 2 - 8 - -Aineelliset käyttöomaisuuushyödykkeet 4 - 1 23 76 2 -Muut pitkäaikaiset varat - - - - - - -Asiakassuhteet 136 608 490 837 421 209 749Käyttöoikeusomaisuuserät 27 0 830 97 44 55Lyhytaikaiset varat 93 189 174 20 276 146 293Varat yhteensä 260 797 668 1 710 877 401 1 096Ostovelat ja muut velat 23 85 88 18 349 122 149Vuokrasopimusvelat 27 - 0 830 97 44 55Laskennallinen verovelka 28 152 101 209 105 43 154Velat yhteensä 78 237 189 1 057 551 209 358Nettovarallisuus 182 560 478 652 326 192 738Maksettu rahalla 172 1 186 348 800 960 305 744Maksettu Talenom Oyj:n osakkeina 111 200 264 600 640 - 258Kirjattu ehdollinen vastike 177 300 353 300 - 270 859Luovutettu vastike 461 1 686 965 1 700 1 600 575 1 861Hankitun kohteen nettovarallisuus -182 -560 -478 -652 -326 -192 -738Liikearvo 279 1 126 487 1 048 1 274 384 1 123
OSAKEKAUPAT
62 VUOSIKATSAUS 2024
1 000 euroa Gavazzi Liiketoimintakaupat yhteensäAineettomat hyödykkeet - -Aineelliset käyttöomaisuuushyödykkeet 20 20Asiakassuhteet - -Käyttöoikeusomaisuuserät - -Lyhytaikaiset varat - -Varat yhteensä 20 20Ostovelat ja muut velat - -Vuokrasopimusvelat - -Laskennallinen verovelka - -Velat yhteensä 0 0Nettovarallisuus 20 20Maksettu rahalla 270 270Maksettu Talenom Oyj:n osakkeina - -Kirjattu ehdollinen vastike 170 170Luovutettu vastike 440 440Hankitun kohteen nettovarallisuus -20 -20Liikearvo 420 420
LIIKETOIMINTAKAUPAT YHTEENSÄ
EHDOLLISET VASTIKKEET
Liiketoimintojen hankintoihin liittyy taloudellisiin ja toiminnallisiin tavoitteisiin sidottuja ehdollisia vastikkeita, joista on
kirjattu velaksi johdon arvion mukaan todennäköiseksi katsottu määrä.
Tilikauden aikana ehdollisia vastikkeita on kirjattu liiketoiminnan muihin tuottoihin 2 144 teur (897 teur v. 2023).
Arvion ylittäneitä toteutuneita lisäkauppahintoja on kirjattu liiketoiminnan muihin kuluihin 103 teur (255 teur v. 2023).
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 ehdollisista vastikkeista on kirjattu velkaa 270 tuhatta euroa (31.12.2023 5 197 teur). Sopi-
musten mukainen avoimena olevien ehdollisten vastikkeiden maksimimäärä on 1 910 tuhatta euroa (31.12.2023 10 783 teur).
LIITE 6
Myyntituotot asiakassopimuksista
ASIAKASSOPIMUKSET
Konsernin kaikki myyntituotot koostuvat asiakassopimuksista. Asiakassopimukset ovat luonteeltaan pääosin toistaiseksi
voimassa olevia palvelusopimuksia, joihin ei liity merkittäviä taseeseen kirjattuja omaisuuseriä tai velkoja. Asiakassopi-
muksista taseeseen kirjattujen velkojen määrä on esitetty liitetiedossa 25 kohdassa Saadut ennakot asiakassopimuksista.
Taseeseen kirjatut omaisuuserät on esitetty alla olevassa taulukossa:
2024 2023Sopimuksiin perustuvat lyhytaikaiset omaisuuserät (jaksotettu myynti) 299 717
Konsernin myyntituottojen jakauma 2024 2023tuotot toistaiseksi voimassa olevista asiakassopimuksista 123 525 118 796tuotot kertaluonteisista toimeksiannoista 2 705 2 932126 231 121 728
Konserni soveltaa käytännön apukeinoa eikä esitä tietoja jäljellä oleville suoritevelvotteille kohdistettavasta transaktio-
hinnasta eli ns. tilauskantatietoa. Konsernin suoritevelvoitteet täyttyvät sitä mukaa kun palvelua suoritetaan ja asiakas
saa hyödyn palvelusta. Laskutus tapahtuu kuukausittain ja lasku erääntyy maksettavaksi 1-2 viikon sisällä. Vastikemäärät
ovat kiinteitä, eikä niissä ole erotettavaa rahoituskomponenttia. Palveluun ei myöskään liity erityisiä palautus- tai takaisin-
maksuvelvoitteita tai takuita.
Toistaiseksi voimassa olevat asiakassopimukset muodostuvat tilitoimistopalveluista sisältäen taloushallinnon asiantuntijan
neuvontapalvelut. Kertaluonteiset toimeksiannot käsittävät erikseen sovitut neuvonta- ja henkilöstöpalveluiden toimeksiannot.
ASIAKASSOPIMUKSEN SAAMISESTA TAI TÄYTTÄMISESTÄ AIHEUTUVAT MENOT
Konsernin johto on käyttänyt harkintaa sopimuksista aiheutuvien menojen aktivoinnissa. Johdon näkemyksen mukaan asi-
akkaan aloitustyötä ja käyttöönottoa tekevien henkilöiden palkkakustannukset sekä aloitukseen ja käyttöönottoon koh-
distuvat muut menot ovat välittömiä menoja, joita ilman konserni ei pysty täyttämään sopimuksen mukaisia velvoitteitaan.
Johto käyttää harkintaa määrittäessään näiden menojen jaksottamisaikaa ja -menetelmää.
63 VUOSIKATSAUS 2024
1 000 euroa 2024 2023Alkusaldo 11 347 11 694Asiakassopimusten saamisesta aiheutuvat menot 2 287 2 145Käyttöönottoon liittyvät menot 1 417 1 13415 051 14 973Tilikauden poisto -1 906 -1 806Arvonalentumiset -1 381 -1 820Aktivoidut sopimuksesta aiheutuvat menot taseessa 11 764 11 347
1 000 euroa 2024 2023Käyttöomaisuuden luovutustuotot 20 13Realisoitumattomat ehdolliset vastikkeet liiketoimintojen hankinnoista 2 144 897Saadut tuet ja avustukset 248 56Muut erät *) 543 259Yhteensä 2 955 1 225
1 000 euroa 2024 2023Palkat 56 401 53 614Osakkeina toteutettavat ja maksettavat optiot ja osakepalkkiot 1 532 872HenkilösivukulutEläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt 6 889 6 892Muut henkilöstökulut 10 818 10 519Yhteensä 75 640 71 897
Aineettomat hyödykkeet1 000 euroa 2024 2023Poistot aineettomista oikeuksista 218 276Poistot muista aineettomista hyödykkeistä 14 178 11 585Arvonalentumiset muista aineettomista hyödykkeistä 0 3 159Yhteensä 14 396 15 019
Aktivoidut sopimuksesta aiheutuvat menot1 000 euroa 2024 2023Poistot aktivoiduista sopimuksesta aiheutuvista menoista 1 906 1 806Arvonalentumiset 1 381 1 820Yhteensä 3 287 3 626
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet1 000 euroa 2024 2023Poistot koneista ja kalustosta 1 119 1 097Poistot käyttöoikeusomaisuuseristä 4 471 4 115Poistot muista aineellisista hyödykkeistä 65 78Yhteensä 5 655 5 290Poistot ja arvonalentumiset yhteensä 23 337 23 935
Konsernin henkilökunta keskimäärin tilikaudella: 2024 2023Toimihenkilöt 1 584 1 501Yhteensä 1 584 1 501
Henkilöstön lukumäärä tilikauden päättyessä 1 554 1 560
1 000 euroa 2024 2023Materiaalit ja palvelut Ulkopuoliset palvelut -3 532 -3 884Yhteensä -3 532 -3 884
KIRJATUT OMAISUUSERÄT
Menot jaksotetaan asiakassopimusten keskimääräisen keston perusteella 10 vuodelle. Asiakassopimusten saamisesta
aiheutuvat menot sisältävät konsernin oman myyntiorganisaation palkkiot sekä franchising-yrittäjille asiakkuuksien han-
kinnasta maksetut palkkiot.
LIITE 7
Liiketoiminnan muut tuotot
LIITE 8
Materiaalit ja palvelut
LIITE 9
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
LIITE 10
Poistot ja arvonalentumiset
*) Muut erät vuonna 2024 sisältää tuotot perintäliiketoiminnan myynnistä.
Tiedot ylimmän johdon työsuhde-etuuksista esitetään liitetiedossa 29 Lähipiiritapahtumat.
POISTOT JA ARVONALENTUMISET HYÖDYKERYHMITTÄIN
64 VUOSIKATSAUS 2024
LIITE 11
Liiketoiminnan muut kulut
LIITE 12
Rahoitustuotot- ja kulut
LIITE 13
Tuloverot
1 000 euroa 2024 2023Toimitilakulut 2 806 2 574Kone- ja kalustokulut 8 497 7 160Ehdollisista vastikkeista kirjatut kulut 103 255Muut kuluerät (markkinointi-, hallinto- ym.kulut) 3 852 5 299Yhteensä 15 259 15 287
1 000 euroa 2024 2023Tilintarkastus 218 203Tilintarkastajan lausunnot ja todistukset 45 17Veroneuvonta 30 0Muut palvelut 32 72Yhteensä 325 292
Rahoitustuotot1 000 euroa 2024 2023Muut rahoitustuotot 284 433Yhteensä 284 433
Rahoituskulut1 000 euroa 2024 2023KorkokulutJaksotettuun hankintamenoon arvostettavat velat -4 259 -3 369Vuokrasopimusvelat -318 -255Muut rahoituskulut -209 -498Yhteensä -4 786 -4 122Nettorahoituskulut -4 502 -3 689
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero1 000 euroa 2024 2023Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero 2 339 2 276Edellisten tilikausien verot -15 -22Yhteensä 2 324 2 254
Laskennallisen veron muutos1 000 euroa 2024 2023Muutos laskennallisissa verosaamisissa -1 092 -1 017Muutos laskennallisissa veroveloissa -408 -339Yhteensä -1 500 -1 356Tuloslaskelman verokulu yhteensä 825 899
Tuloslaskelman verokulun ja Suomessa sovellettavalla verokannalla laskettujen verojen välinen täsmäytyslaskelma
1 000 euroa 2024 2023Tulos ennen veroja 6 915 4 260Vero laskettuna Suomessa sovellettavalla verokannalla (20%) -1 383 -852Aiemmin kirjaamattomat verotukselliset tappiot, joilla pienennetty kauden veroa 0 0Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset verotuksellisista tappioista 0 -9Verovapaat tulot ja vähennyskelvottomat menot -77 -63Verot aikaisemmilta tilikausilta 15 14Eri maiden verokantojen välinen ero 97 93Henkilöstön osake- ja optiojärjestelyt -262 -151Liiketoimintojen hankintoihin liittyvä ehdollisen vastikkeen muutos 408 128Muut erot 378 -59Verot tuloslaskelmassa -825 -899
TILINTARKASTAJIEN PALKKIOT
KIRJATTU TULOSVAIKUTTEISESTI TULOSLASKELMAAN
KIRJATTU TULOSVAIKUTTEISESTI TULOSLASKELMAAN
KPMG Oy Ab:n veloittamat palkkiot muodostuvat seuraavasti: tilintarkastus 168 t€, lakisääteiset lausunnot 45 t€, muut
kuin tilintarkastuspalvelut 62 t€.
65 VUOSIKATSAUS 2024
2024Kirjattu tulos-Kirjattu omaan Kurssierot ja 1 000 euroa 1.1.2024vaikutteisestipääomaanmuut erot 31.12.2024Laskennalliset verosaamisetVuokrasopimusvelat 1 943 11 - 0 1 953Käyttöoikeusomaisuuserät -1 880 4 - 0 -1 876Vuokrasopimukset yhteensä 62 14 - 0 77Käyttämättömät tappiot verotuksessa *) 1 194 976 - 0 2 170Muut väliaikaiset erot 230 101 24 0 356Laskennalliset verosaamiset yhteensä 1 487 1 092 24 0 2 603Laskennalliset verovelatTytäryritysten ja liiketoimintojen hankinnat -4 133 475 -372 0 -4 031Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet -78 -13 - 0 -91Muut väliaikaiset erot -115 -54 - 0 -169Laskennalliset verovelat yhteensä -4 326 408 -372 0 -4 291
2023
Kirjattu tulos-Kirjattu omaan Kurssierot ja 1 000 euroa 1.1.2023vaikutteisestipääomaanmuut erot 31.12.2023Laskennalliset verosaamisetVuokrasopimusvelat 2 027 -85 0 0 1 943Käyttöoikeusomaisuuserät -1 984 104 0 0 -1 880Vuokrasopimukset yhteensä 43 19 0 0 62Käyttämättömät tappiot verotuksessa 301 888 - 4 1 194Muut väliaikaiset erot 99 109 22 0 230Laskennalliset verosaamiset yhteensä 90 1 017 22 4 1 487Laskennalliset verovelatTytäryritysten ja liiketoimintojen hankinnat -2 926 418 -1 625 0 -4 133Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet -69 -9 - 0 -78Muut väliaikaiset erot -45 -71 - 0 -115Laskennalliset verovelat yhteensä -2 030 339 -1 625 0 -4 326
*) Tappioita kerryttäneiden tytäryhtiöiden kertyneet verosaamiset odotetaan johdon arvion mukaan pystyttävän käyttämään hyväksi
verotuksessa tappioiden hyödyntämisen määräaikojen puitteissa.
LASKENNALLISTEN VEROJEN MUUTOKSET
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyrityksen osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto tili-
kauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän
painotettua keskiarvoa laskettaessa vähennetään yhtiön hallussa olevat omat osakkeet.
2024 2023Emoyrityksen omistajille kuuluva tilikauden voitto (1 000 EUR) 6 090 3 361Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1 000)* 45 624 45 176Osakeoptioiden vaikutus 0 0Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo laimennusvaikutuksella 45 478 45 176oikaistun osakekohtaisen tuloksen laskemiseksi (1 000)Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa / osake) 0,13 0,07Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (euroa / osake) 0,13 0,07
Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta laskettaessa osakkeiden lukumäärän painotetussa keskiarvossa
otetaan huomioon kaikkien laimentavien potentiaalisten kantaosakkeiden laimentava vaikutus.
LIITE 14
Osakekohtainen tulos
66 VUOSIKATSAUS 2024
YTTÖOIKEUSOMAISUUSERÄT 2024 AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET 2024Muut aineelliset 1 000 euroa Vuokrasopimukset Koneet ja kalustohyödykkeet YhteensäHankintameno 1.1.2024 23 599 10 856 905 11 761Lisäykset 4 444 1 395 29 1 424Hankinnat liiketoimintojen yhdistämisen kautta - 22 0 22Vähennykset - -370 0 -370Kurssierot 9 0 0 0Hankintameno 31.12.2024 28 051 11 903 934 12 837Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 -14 198 -6 356 -721 -7 076Tilikauden poistot -4 471 -1 106 -83 -1 189Kertyneet poistot vähennyksistä - 165 0 165Kertyneet poistot ja -18 669 -7 297 -804 -8 100arvonalentumiset 31.12.2024Kirjanpitoarvo 1.1.2024 9 401 4 501 185 4 685Kirjanpitoarvo 31.12.2024 9 382 4 607 130 4 737
YTTÖOIKEUSOMAISUUSERÄT 2023 AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET 2023Muut aineelliset 1 000 euroa Vuokrasopimukset Koneet ja kalustohyödykkeet YhteensäHankintameno 1.1.2023 20 005 8 284 778 9 062Lisäykset 1 605 2 689 128 2 816Hankinnat liiketoimintojen yhdistämisen kautta 1 989 423 0 423Vähennykset - -540 0 -540Kurssierot - 0 0 0Hankintameno 31.12.2023 23 599 10 856 905 11 761Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 -10 083 -5 673 -636 -6 310Tilikauden poistot -4 115 -1 010 -84 -1 094Kertyneet poistot vähennyksistä - 328 0 328Kertyneet poistot ja arvonalentumiset -14 198 -6 356 -721 -7 07631.12.2023Kirjanpitoarvo 1.1.2023 9 922 2 611 142 2 753Kirjanpitoarvo 31.12.2023 9 401 4 501 185 4 685
LIITE 15
Käyttöoikeusomaisuuserät ja aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
LIITE 16
Aineettomat hyödykkeet ja liikearvo
AINEETTOMAT HYÖDYKKEET JA LIIKEARVO 2024
AINEETTOMAT HYÖDYKKEET JA LIIKEARVO 2023
Aineettomat Ohjelmistojen 1 000 euroa Liikearvooikeudetkehittämismenot Asiakassuhteet YhteensäHankintameno 1.1.2024 66 648 2 876 71 677 26 039 167 240Lisäykset - -51 - - -51Lisäykset - sisäinen kehittämistyö - 15 062 - 15 062Hankinnat liiketoimintojen yhdistämisen kautta 1 995 66 - 1 488 3 548Hankintameno 31.12.2024 68 643 2 891 86 739 27 526 185 799Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 0 -2 295 -40 240 -5 912 -48 447Poistot tilikaudella - -131 -11 522 -2 748 -14 400Arvonalentumiset - - - - -Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 0 -2 426 -51 762 -8 659 -62 847Kirjanpitoarvo 1.1.2024 66 648 581 31 437 20 127 118 793Kirjanpitoarvo 31.12.2024 68 643 465 34 977 18 867 122 952
Aineettomat Ohjelmistojen 1 000 euroa Liikearvooikeudetkehittämismenot Asiakassuhteet YhteensäHankintameno 1.1.2023 54 986 2 543 57 141 19 176 133 846Lisäykset - 115 - - 115Lisäykset - sisäinen kehittämistyö - - 14 536 - 14 536Hankinnat liiketoimintojen yhdistämisen kautta 11 662 219 - 6 863 18 743Hankintameno 31.12.2023 66 648 2 876 71 677 26 039 167 240Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 0 -2 031 -27 728 -3 588 -33 347Poistot tilikaudella - -264 -9 353 -2 324 -11 941Arvonalentumiset *) - - -3 159 - -3 159Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 0 -2 295 -40 240 -5 912 -48 447Kirjanpitoarvo 1.1.2023 54 986 512 29 413 15 588 100 499Kirjanpitoarvo 31.12.2023 66 648 581 31 437 20 127 118 793
*) Talenomin oman ohjelmistoalustan arkkitehtuuria on uudistettu kansainvälistymistarpeisiin. Tämän seurauksena vanhoja Suo-
messa käytettäviä ohjelmistoja poistetaan käytöstä. Arvonalentuminen koostuu ohjelmistoihin liittyvistä alaskirjauksista.
67 VUOSIKATSAUS 2024
ARVONALENTUMISTESTAUS
Konserni arvioi vuosittain liikearvon kerrytettävissä olevaa rahamäärää huolimatta siitä, onko arvonalentumisesta viitteitä
vai ei. Arvonalentumista testataan rahavirtaa tuottavien yksiköiden tasolla. Liikearvon arvonalentumistestausta varten lii-
kearvo on kohdistettu rahavirtaa tuottaville yksiköille alla olevan taulukon mukaisesti.
1 000 euroa 2024 2023Tilitoimistopalvelut Suomi - kirjanpitoarvo 74 881 65 879Ruotsi - kirjanpitoarvo 39 907 41 842Espanja - kirjanpitoarvo 30 735 21 895Yhteensä 145 524 129 616
1 000 euroa 2024 2023Liikearvo Suomi 24 396 24 396Liikearvo Ruotsi 26 862 26 862Liikearvo Espanja 16 965 13 235Liikearvo yhteensä 68 223 64 493
Prosenttia 2024 2023Jäännösarvoperiodin kasvunopeus 1,7 % 1,7 %Diskonttauskorko ennen veroja (WACC) 8,6 % 10,4 %Liikevaihto (vuosittainen keskimääräinen kasvunopeus, 3 vuotta) 7,7 % 6,7 %Ennustettu EBITDA (keskimääräinen, 3 vuotta) 39,4 % 40,2 %
Prosenttia 2024 2023Jäännösarvoperiodin kasvunopeus 1,7 % 1,7 %Diskonttauskorko ennen veroja (WACC) 12,1 % 14,2 %Liikevaihto (vuosittainen keskimääräinen kasvunopeus, 4 vuotta) 11,0 % 14,5 %Ennustettu EBITDA (keskimääräinen, 4 vuotta) 17,3 % 16,7 %
Prosenttiyksikköä 2024 2023Liikevaihto (vuosittainen keskimääräinen kasvunopeus, 4 vuotta) -5,0 % -3,2 %Ennustettu EBITDA (keskimääräinen, 4 vuotta) -10,6 % -5,8 %Jäännösarvon kasvunopeus -3,4 % -2,1 %Diskonttauskorko (WACC) 2,6 % 1,4 %
Prosenttia 2024 2023Jäännösarvoperiodin kasvunopeus 1,7 % 1,7 %Diskonttauskorko ennen veroja (WACC) 17,2 % 16,2 %Liikevaihto (vuosittainen keskimääräinen kasvunopeus, 5 vuotta) 13,4 % 36,4 %Budjetoitu EBITDA (keskimääräinen, 5 vuotta) 27,2 % 12,7 %
Konsernin liikearvon arvonalentusmistestaus tehdään vuosittain syyskuun lopun kirjanpitoarvoihin perustuen.
RAHAVIRTAA TUOTTAVA YKSIKKÖ
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä on määritetty käyttöarvoon perustuen. Kerrytettävissä oleva
rahamäärä on laskettu diskonttaamalla tulevaisuuden rahavirrat rahavirtaa tuottavan yksikön jatkuvasta käytöstä.
TILITOIMISTOPALVELUT SUOMI
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioitiin ylittävän kirjanpitoarvon 214 miljoonalla eurolla
(2023: 201 miljoonaa euroa).
Kerrytettävissä olevan rahamäärän laskennassa käytetyt keskeiset muuttujat on esitetty alla:
Laskelmissa käytetty jäännösarvoperiodin kasvuprosentti ja diskonttauskorko (WACC) perustuvat ulkoisista informaatio-
lähteistä saatuun markkinatietoon. Liikevaihtoa ja kannattavuuden kehitystä koskevat ennusteet perustuvat aiempaan kehi-
tykseen sekä johdon näkemykseen todennäköisestä tulevasta kehityksestä seuraavan kolmen vuoden kuluessa. Johto on
arvioinut, ettei minkään käytetyn keskeisen muuttujan jokseenkin mahdollinen muutos johtaisi tilanteeseen, jossa yksikön
kerrytettävissä oleva rahamäärä alittaisi sen kirjanpitoarvon.
RUOTSI
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioitiin ylittävän kirjanpitoarvon 10 021 tuhannella
eurolla (2023: 5 313 tuhatta euroa)
Kerrytettävissä olevan rahamäärän laskennassa käytetyt keskeiset muuttujat on esitetty alla:
Laskelmissa käytetty jäännösarvoperiodin kasvuprosentti ja diskonttauskorko (WACC) perustuvat ulkoisista informaatio-
lähteistä saatuun markkinatietoon. Ruotsissa ennustetaan kannattavuuden huomattavasti parantuvan nykyisestä ennus-
tejakson aikana kun omat ohjelmistot saadaan täysipainoisesti käyttöön. Lisäksi henkilöstömäärää sopeutetaan liikevaih-
toa vastaavaksi.
Alla olevassa herkkyysanalyysissä esitetään kuinka kukin seuraavista muutoksista muiden tekijöiden pysyessä ennallaan
johtaisi siihen, että yksikön kirjanpitoarvo vastaisi siitä kerrytettävissä olevaa rahamäärää:
ESPANJA
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioitiin ylittävän kirjanpitoarvon 1 970 tuhannella
eurolla (2023: 1 554 tuhatta euroa).
Kerrytettävissä olevan rahamäärän laskennassa käytetyt keskeiset muuttujat on esitetty alla:
Laskelmissa käytetty jäännösarvoperiodin kasvuprosentti ja diskonttauskorko (WACC) perustuvat ulkoisista informaatioläh-
teistä saatuun markkinatietoon. Espanjan hankinnat ovat tapahtuneet vuosina 2021-2024. Koska hankinnoista on kulunut
verrattain vähän aikaa, kannattavuuden odotetaan parantuvan liiketoiminnan volyymin ja prosessien tehokkuuden noustessa.
68 VUOSIKATSAUS 2024
Alla olevassa herkkyysanalyysissä esitetään kuinka kukin seuraavista muutoksista muiden tekijöiden pysyessä ennallaan
johtaisi siihen, että yksikön kirjanpitoarvo vastaisi siitä kerrytettävissä olevaa rahamäärää:
Prosenttiyksikköä 2024 2023Liikevaihto (vuosittainen keskimääräinen kasvunopeus, 5 vuotta) -1,2 % -1,1 %Budjetoitu EBITDA (keskimääräinen, 5 vuotta) -3,0 % -1,2 %Jäännösarvon kasvunopeus -1,4 % -1,2 %Diskonttauskorko (WACC) 0,8 % 0,7 %
1 000 euroa 2024 2023Maksetut ennakkomaksut 2 170 2 471Vuokravakuudet 689 652Muut siirtosaamiset 2 723 1 586Yhteensä 5 582 4 708
1 000 euroa 2024 2023Myyntisaamiset 11 150 12 033Muut saamiset 5 582 4 708Yhteensä 16 733 16 742Lyhytaikaiset 16 733 16 742Pitkäaikaiset 0 0
1 000 euroa 2024 2023Muut sijoitukset 186 184Yhteensä 186 184Lyhytaikaiset - -Pitkäaikaiset 186 184
2024 2023Liikearvo 1000 eur 420 420Kirjanpitoarvo - Italia 1000 eur 524 452
ITALIA
Italian liikearvon arvonalentumistestaus on tehty marraskuun lopun kirjanpitoarvoihin perustuen. Kerrytettävissä oleva
rahamäärä on määritetty markkinaperusteisilla käyvän arvon kerroinmenetelmillä. Johdon arvioon perustuen markkinape-
rusteinen arvostus on tavanomainen ja vastaavanlaisten tilitoimistojen markkinakertoimet ovat samansuuruisia.
Markkinaperusteisen testausmenetelmän perusteella rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän arvi
-
oitiin olevan vähintään kirjanpitoarvon suuruinen.
LIITE 17
Muut rahoitusvarat
LIITE 18
Myyntisaamiset ja muut saamiset
YPÄÄN ARVOON TULOSVAIKUTTEISESTI KIRJATUT RAHOITUSVARAT:
Konsernin muut rahoitusvarat koostuvat sijoituksista osakkeisiin. Kyseiset rahoitusvarat on luokiteltu käypään arvoon tulos-
vaikutteisesti kirjattaviksi. Noteeraamattomat arvopaperit, joilla ei ole saatavilla noteerattua hintaa toimivilla markkinoilla
arvostetaan johdon arvioimaan todennäköiseen luovutushintaan. Tiedot käypään arvoon arvostamisesta on esitetty liite-
tiedossa 22.
MUIDEN SAAMISTEN, MAKSETTUJEN ENNAKOIDEN JA SIIRTOSAAMISTEN OLENNAISET ERÄT
Myyntisaamisten ja muiden saamisten kirjanpitoarvo on kohtuullinen arvio niiden käyvistä arvoista. Konserni on kirjannut
odotettavissa olevien luottotappioiden varausta yhteensä 1 115 tuhatta euroa vuonna 2024 (841 tuhatta euroa vuonna
2023). Myyntisaamisten ja muiden saamisten kirjanpitoarvot vastaavat parhaiten konsernin luottoriskien enimmäismäärää.
MYYNTISAAMISTEN IKÄJAKAUMA JA ODOTETTAVISSA OLEVAT LUOTTOTAPPIOT
Odotettavissa 1 000 euroa 2024oleva luottotappio Netto 2024Erääntymättömät 7 830 -50 1 % 7 780Erääntyneet1-30 päivää 1 610 -83 5 % 1 52731-60 päivää 344 -65 19 % 27961-90 päivää 253 -85 33 % 16991- 120 päivää 291 -101 35 % 190yli 120 päivää 1 938 -732 38 % 1 206Erääntyneet yhteensä 4 436 -1 065 3 371Yhteensä 12 266 -1 115 11 150
69 VUOSIKATSAUS 2024
Odotettavissa 1 000 euroa 2023oleva luottotappio Netto 2023Erääntymättömät 9 128 -57 1 % 9 071Erääntyneet1-30 päivää 1 920 -97 5 % 1 82331-60 päivää 319 -63 20 % 25661-90 päivää 217 -77 35 % 14091- 120 päivää 346 -121 35 % 226yli 120 päivää 943 -426 45 % 517Erääntyneet yhteensä 3 746 -784 2 962Yhteensä 12 874 -841 12 033
Liitetiedossa 26 on kuvattu tarkemmin konsernin altistumista luotto- ja markkinariskeille sekä kuinka konserni arvioi ja hal-
linnoi myyntisaamisiin liittyvää luottotappioriskiä.
Yhtiö kirjaa odotettavissa olevat luottotappiot saatavien ikäjakaumaan ja kokemukseen perustuen.
LIITE 19
Rahavarat
1 000 euroa 2024 2023Käteinen raha ja pankkitilit 8 669 10 254Rahavarat taseessa 8 669 10 254Rahavarat rahavirtalaskelmassa 8 669 10 254
70 VUOSIKATSAUS 2024
Osakkeiden Sijoitetun vapaan oman 1 000 euroalukumäärä 1 000 kpl Osakepääoma Käyvän arvon rahastopääoman rahasto Muuntoerot Yhteensä1.1.2023 44 923 80 0 26 861 60 27 001Osakeanti - optiot ja osakepalkkiot 141 233 233Osakeanti - liiketoimintojen hankinnat 513 3 781 3 781Rahavirran suojausMuuntoerojen muutokset -16 -1631.12.2023 45 577 80 0 30 875 44 30 9991.1.2024 45 577 80 0 30 875 44 30 999Osakeanti - optiot ja osakepalkkiot 41 0Osakeanti - liiketoimintojen hankinnat 11 60 60Rahavirran suojaus -95Muuntoerojen muutokset -5 -531.12.2024 45 629 80 -95 30 935 39 30 959
LIITE 20
Omaa pääomaa koskevat liitetiedot
OSAKEPÄÄOMA
Osakepääoma muodostuu yhdestä osakesarjasta, jossa jokaisella osakkeella on yksi ääni. Osakkeella ei ole nimellisarvoa.
Konsernilla on 31.12.2024 hallussa omia osakkeita 150 600 kpl.
Osakepääomaan merkitään osakeantien yhteydessä saatu osakkeiden merkintähinta siltä osin kuin merkintähintaa ei osa-
keantipäätöksessä ole päätetty kirjattavaksi sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
OSINGOT
Hallitus ehdottaa, että osinkoa maksetaan enintään 0,20 euroa/osake. Osinkoa maksettiin 0,19 euroa/osake vuonna 2024.
SIJOITETUN VAPAAN OMAN PÄÄOMAN RAHASTO
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisältää muut oman pääoman luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähin-
nan siltä osin kuin sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä osakepääomaan.
YVÄN ARVON RAHASTO
Käyvän arvon rahasto sisältää rahavirran suojauksena käytettävien johdannaisinstrumenttien kertyneet käypien arvojen
muutosten tehokkaat osuudet.
71 VUOSIKATSAUS 2024
LIITE 21
Osakeperusteiset maksut
OPTIOPERUSTEISET KANNUSTINJÄRJESTELYT
Konsernilla on optioperusteisia kannustin- ja sitouttamis-
järjestelyjä, jotka on suunnattu konsernin avainhenkilöille.
Optio-oikeuksilla kannustetaan avainhenkilöitä pitkäjäntei-
seen työntekoon omistaja-arvon kasvattamiseksi sekä pyri-
tään sitouttamaan avainhenkilöitä työnantajaan.
Konsernilla on tilinpäätöshetkellä voimassa kolme optio-oh-
jelmaa. Hallitus päätti varsinaisen yhtiökokouksen 3.3.2021
myöntämin valtuuksin vuoden 2021 optio-ohjelmasta ja
varsinaisen yhtiökokouksen 3.3.2022 myöntämin valtuuk-
sin vuoden 2022 optio-ohjelmasta sekä varsinaisen yhtiö-
kokouksen 15.3.2023 myöntämin valtuuksin vuoden 2023
optio-ohjelmasta. Kaikkiin optio-ohjelmiin liittyy lisäehtona
osakkeiden omistusvelvollisuus, jonka perusteella optio-oi-
keuksien omistajan on hankittava yhtiön osakkeita 20 %:lla
optio-oikeuksista saamastaan bruttotulosta. Tämä osake-
määrä on omistettava kaksi vuotta osakkeiden hankkimi-
sesta. Hallitus päättää yhtiölle myöhemmin palautuneiden
optio-oikeuksien jatkotoimenpiteistä.
Järjestelyt kuuluvat IFRS 2 -standardin soveltamisalaan.
Erilaiset optioperusteiset kannustinjärjestelyt on suunnattu
konsernin avainhenkilöille. Kannustinjärjestelyjen ehtojen
mukaisesti optiot annetaan ilman vastiketta ja kaikki järjes-
telyt ovat ehdollisia. Optio-oikeuksilla merkittävien osak-
keiden merkintäaika on optio-oikeudella 2021 1.3.2026-
28.2.2027, optio-oikeudella 2022 1.3.2025–28.2.2026 ja
optio-oikeudella 2023 1.3.2026–28.2.2027 Optio-oikeu-
det 2016A ja 2016B, 2016C sekä 2018 ja 2019 ovat toteu-
tettu tai mitätöity.
Vuoden 2021 optioehtojen perusteella merkittävien osak-
keiden kokonaismäärä on yhteensä 600 000 osaketta, vuo-
den 2022 optioehtojen perusteella merkittävien osakkeiden
kokonaismäärä on yhteensä 500 000 osaketta ja vuoden
päätöksen optio-ohjelman osalta. Mikäli yhtiö alentaa osa-
kepääomaansa jakamalla osakepääomaa osakkeenomista-
jille, optio-oikeudella merkittävän osakkeen merkintähintaa
alennetaan hallituksen erityisellä päätöksellä tuossa tilan-
teessa ennen osakemerkintää päätettävän jaettavan osake-
2023 optioehtojen perusteella merkittävien osakkeiden
kokonaismäärä on yhteensä 650 000 osaketta.
Optio-oikeuksien osakeantioikaistu määrä jo toteute-
tut oikeudet mukaan lukien on optioehtojen mukaisesti
yhteensä enintään 5 410 000 kappaletta ja ne annetaan
vastikkeetta. Optio-oikeudet oikeuttavat tai ovat oikeutta-
neet merkitsemään yhteensä enintään 5 410 000 yhtiön
uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeuksilla on
merkitty uusia osakkeita yhteensä 2 248 380 kappaletta ja
optio-oikeuksia on mitätöity 1 411 620 kappaletta.
Osakkeen osakeantioikaistu merkintähinta oli optio-oikeuk-
silla 2021 myöntämishetkellä 13,44 euroa, optio-oikeuk-
silla 2022 9,09 euroa ja optio-oikeuksilla 2023 7,23 euroa.
Osakemerkinnöistä saadut varat merkitään yhtiön sijoite-
tun vapaan oman pääoman rahastoon.
Mikäli optio-oikeuden omistajan työsuhde konserniin kuu-
luvaan yhtiöön päättyy, hän menettää viipymättä vastik-
keetta hänelle jaetut optio-oikeudet, mikäli osakemerkinnän
aika ei työsuhteen päättyessä ollut alkanut. Optio-oikeuden
saajalla ei ole oikeutta saada työ- tai toimisuhteen aikana
tai sen päättymisen jälkeen millään perusteella korvausta
optio-oikeuksiin liittyen.
Mikäli yhtiö jakaa osinkoa tai varoja vapaan oman pääoman
rahastosta, optio-oikeudella merkittävän osakkeen mer-
kintähintaa alennetaan hallituksen päätöksellä optio-oi-
keuksien 2022 osalta 21.3.2022 alkaen ja optio-oikeuksien
2023 osalta 20.4.2023 alkaen ennen osakemerkintää pää-
tettävien osakekohtaisten osinkojen ja vapaan oman pää-
oman rahastosta jaettavien pääoman palautusten määrällä
kunkin osingonjaon tai pääoman palautuksen täsmäytyspäi-
vänä. Vastaavasti menetellään, mikäli yhtiö alentaa osake-
pääomaansa jakamalla sitä osakkeenomistajille.
Optio-oikeuksien 2021 osalta optio-oikeudella merkit-
vän osakkeen merkintähintaa ei alenneta pois lukien mah-
dolliset lisäosingot, jonka johdosta hallitus tekee erillisen
pääoman osakekohtaisella määrällä osakepääoman palau-
tuksen täsmäytyspäivänä.
Järjestelyjen keskeiset ehdot on esitetty seuraavassa tau-
lukossa.
VOIMASSA OLEVIEN OPTIOJÄRJESTELYIDEN KESKEISET EHDOT (OSAKEANTIOIKAISTU)
Järjestely 2021 2022 2023Järjestelyn luonne Osakeoptio Osakeoptio OsakeoptioMyöntämispäivä 20.5.2021 21.3.2022 20.4.2023Oikeuden syntymisjakso 20.5.2019 - 28.2.2026 21.3.2022 - 28.2.2025 20.4.2023 - 28.2.2026Merkintäaika 1.3.2026 - 28.2.2027 1.3.2025 - 28.2.2026 1.3.2026 - 28.2.2027Oikeuden syntymisehto Työssäoloehto Työssäoloehto TyössäoloehtoOptioiden lukumäärä enintään 600 000 500 000 650 000Nykyinen merkintähinta (euroa) 13,44 9,09 7,23Osakkeen hinta myöntämishetkellä 13,44 9,46 7,42Toteutus Osakkeina Osakkeina Osakkeina
Järjestely 2021 2022 2023Myöntämispäivä 20.5.2021 21.3.2022 20.4.2023Volatiliteetti, % 35,35 % 39,17 % 37,39 %Voimassaoloaika (vuosina) 5,78 3,95 3,85Riskitön korko, % -0,45 0,01 2,39Myöntämishetken hinta 13,44 9,46 7,42Option arvo myöntämishetkellä 2,38 2,90 2,33
2021 2022 2023 YhteensäYhtiön hallussa olevat optiot 222 500 82 000 100 200 404 700
Talenom Oyj:n hallussa olevat tai jakamattomat optiot on esitetty alla olevassa taulukossa.
BLACK-SCHOLES-ARVONMÄÄRITYSMALLISSA KÄYTETYT KESKEISET OLETUKSET (OSAKEANTIOIKAISTU)
72 VUOSIKATSAUS 2024
Alla olevassa taulukossa on esitetty ulkona olevien optioiden tilikauden aikaiset muutokset.
MUUTOKSET ULKONA OLEVIEN OPTIOIDEN MÄÄRISSÄ (OSAKEANTIOIKAISTU)
Kappaletta 2024 2023Kauden alussa 1 462 100 1 028 565Kaudella myönnetyt 0 650 000Palautuneet -116 800 -136 900Toteutetut 0 -79 565Rauenneet 0 0Kauden lopussa 1 345 300 1 462 100Toteutettavissa 0 0
1 000 euroa 2024 2023Osakeperusteiset maksut -1 532 -872Yhteensä -1 532 -872
Ansaintajakso 2024-2025
Palkkion peruste konsernin liikevaihto
konsernin liikevoitto sekä
strategian toteuttaminen
Ansaintajaksolta maksettavat palkkiot Palkkiot vastaavat yhteensä enintään noin 332 000 Talenom Oyj:n
osakkeen arvoa sisältäen myös rahana maksettavan osuuden.
Kohderyhmä Noin 130 henkilöä mukaan lukien yhtiön johtoryhmä
Palkkion maksu Viimeistään huhtikuussa 2026
Kyseisten optioiden merkintähinta on esitetty ylempänä.
OSAKEPALKKIOJÄRJESTELMÄT
Osakepalkkiojärjestelmä 2024-2027
Talenomin hallitus päätti 14.3.2024 osakepalkkiojärjeste-
mästä 2024-2027 konsernin avainhenkilöille. Järjestelmä on
osa konsernin avainhenkilöiden kannustin- ja sitouttamisjär-
jestelmää. Tavoitteena on yhdenmukaistaa osakkeenomis-
tajien ja avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön arvon kasvatta-
miseksi pitkällä aikavälillä, sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön
ja tarjota heille kilpailukykyiset yhtiön osakkeiden ansain
-
taan ja kertymiseen perustuvat palkkiojärjestelmät. Osa-
kepalkkiojärjestelmässä on kolme ansaintajaksoa, kalen-
terivuodet 2024-2025, 2025-2026 ja 2026-2027. Hallitus
OPTIO- JA OSAKEPERUSTEISTEN MAKSUJEN VAIKUTUS TILIKAUDEN TULOKSEEN:
Kyseiset kulut osakeperusteisista kannustinjärjestelyistä kirjataan ansaintajakson aikana ja on esitetty työsuhde-etuuk-
sista aiheutuvissa kuluissa sekä toisaalta omassa pääomassa voittovaroissa.
päättää järjestelmän ansaintakriteerit ja kullekin kriteerille
asetettavat tavoitteet ansaintajakson alussa. Ansaintajak-
son 2024-2025 osalta näistä päätettiin 14.3.2024.
Järjestelmän mahdollinen palkkio maksetaan ansaintajak-
son päättymisen jälkeen osittain yhtiön osakkeina ja osittain
rahana. Ensimmäisen kerran palkkioita maksetaan vuonna
2026.
Rahaosuudella pyritään kattamaan palkkiosta osallistujalle
aiheutuvia veroja ja veronluonteisia maksuja. Jos osallistu-
jan työ- tai toimisuhde päättyy ennen palkkion maksamista,
palkkiota ei pääsääntöisesti makseta.
73 VUOSIKATSAUS 2024
LIITE 22
Rahoitusvarojen ja -velkojen luokittelu
LUOKITTELU JA KÄYVÄT ARVOT
Taulukossa on esitetty rahoitusvarojen ja -velkojen kirjanpitoarvot ja käyvät arvot sekä niiden taso käypien arvojen hierar-
kiassa. Taulukossa ei esitetä rahoitusvarojen ja -velkojen erien käypiä arvoja, joita ei arvosteta käypään arvoon, mikäli kir-
janpitoarvo on kohtuullinen arvio niiden käyvästä arvosta. Rahoitusvarojen- ja velkojen luokittelussa on sovellettu IFRS
9-standardin mukaista luokittelua.
31.12.2024 Kirjanpitoarvo Käypä arvoJaksotettuun hankintamenoon Käypään arvoon tulosvaikutteisesti Suojauslaskennan piirissä olevat efektiivisen koron menetelmää käyttäen 1 000 euroa Liitetietokirjattavat rahoitusvarat ja -velatrahoitusvarat- ja velatkirjatut rahoitusvarat- ja velat Yhteensä Taso 1 Taso 2 Taso 3 YhteensäRahoitusvaratKäypään arvoon arvostettavat rahoitusvaratOman pääoman ehtoiset sijoitukset 17 186 186 186 186Yhteensä 186 - - 186 - 186 - 186Rahoitusvarat, joita ei toistuvasti arvosteta käypään arvoonMyyntisaamiset ja muut saamiset 18 16 733 16 733 0Rahavarat 19 8 669 8 669 0Yhteensä - - 25 401 25 401 - - - -Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvelatKoronvaihtosopimukset 24 119 119 119 119Ehdolliset vastikkeet liiketoimintojen hankinnoista 25 270 270 0Yhteensä 0 119 270 389 - - - 0Rahoitusvelat, joita ei toistuvasti arvosteta käypään arvoonLainat pankeilta 23 40 000 46 157 86 157 0Ostovelat 25 2 011 2 011 0Yhteensä - - 48 168 88 168 - - - 0
74 VUOSIKATSAUS 2024
31.12.2023 Kirjanpitoarvo Käypä arvoJaksotettuun hankintamenoon Käypään arvoon tulosvaikutteisesti Suojauslaskennan piirissä olevat efektiivisen koron menetelmää käyttäen 1 000 euroa Liitetietokirjattavat rahoitusvarat ja -velatrahoitusvarat- ja velatkirjatut rahoitusvarat- ja velat Yhteensä Taso 1 Taso 2 Taso 3 YhteensäRahoitusvaratKäypään arvoon arvostettavat rahoitusvaratOman pääoman ehtoiset sijoitukset 17 184 184 184 184Yhteensä 184 - - 184 - 184 - 184Rahoitusvarat, joita ei toistuvasti arvosteta käypään arvoonMyyntisaamiset ja muut saamiset 18 16 742 16 742 0Rahavarat 19 10 254 10 254 0Yhteensä - - 26 996 26 996 - 0 - 0Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvelatEhdolliset vastikkeet liiketoimintojen hankinnoista 25 5 196 5 196 0Yhteensä 5 196 - - 5 196 - - - 0Rahoitusvelat, joita ei toistuvasti arvosteta käypään arvoonLainat pankeilta 23 75 919 75 919 75 919 75 919Ostovelat 25 4 263 4 263Yhteensä - - 80 182 80 182 - 75 919 - 75 919
YPÄÄN ARVOON ARVOSTAMINEN
Rahoitusvarojen ja -velkojen käypä arvo on hinta, joka
saataisiin omaisuuserän myynnistä tai maksettaisiin velan
siirtämisestä markkinaosapuolten välillä arvostuspäivänä
toteutettavassa tavanmukaisessa liiketoimessa.
Yhtiön johto arvioi, että rahavarojen, myyntisaamisten ja
ostovelkojen kirjanpitoarvot eivät poikkea olennaisesti nii-
den käyvästä arvosta näiden instrumenttien lyhyen matu-
riteetin huomioon ottaen.
YPÄÄN ARVOON ARVOSTETUT
RAHOITUSINSTRUMENTIT
Johdannaisinstrumentit
Johdannaisinstrumenttien käyvät arvot määritellään perus-
tuen pankkien johdannaissopimusvahvistuksiin.
Julkisesti noteeratut arvopaperit
Julkisesti noteerattujen arvopaperien käyvät arvot perustu-
vat noteerattuihin hintoihin tilinpäätöspäivänä.
Noteeraamattomat arvopaperit
Noteeraamattomat arvopaperit, joilla ei ole saatavilla
noteerattua hintaa toimivilla markkinoilla arvostetaan joh-
don arvioimaan todennäköiseen luovutushintaan.
Rahoitusinstrumentit, joita ei arvosteta käypään arvoon
Diskontatut rahavirrat: Käytetyssä hinnoittelumallissa arvi-
oidaan vastaisten rahavirtojen nykyarvo käyttäen riskillä
oikaistua korkokantaa.
Tasojen määritelmät
Taso 1 = noteeratut käyvät arvot (oikaisemattomat) toimi-
villa markkinoilla samanlaisille varoille tai veloille.
Taso 2 = muut kuin tasoon 1 sisältyviä noteerattuja hin-
toja, jotka ovat todennettavissa asianomaisen omaisuuse-
rän tai velan osalta joko suoraan (kuten hinnat) tai epäsuo-
rasti (johdettu hinnoista tai käyttäen markkinoilta saatavia
hintakomponentteja).
Taso 3 = ei perustu todettavissa oleviin markkinatietoihin
Siirrot tasojen välillä
Käypien arvojen hiearkian tasojen välillä ei tapahtunut siir-
toja tilikausilla 2024 ja 2023.
75 VUOSIKATSAUS 2024
LIITE 23
Rahoitusvelat
Tämä liitetieto käsittelee konsernin jaksotettuun hankintamenoon arvostettavien korollisten velkojen sopimusehtoja.
Lisätietoja konsernin altistumisesta korkoriskille ja luottoriskille esitetään liitetiedossa 26.
SOPIMUSEHDOT JA TAKAISINMAKSUOHJELMA
LIITE 24
Vuokrasopimusvelat ja muut pitkäaikaiset rahoitusvelat
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat pitkäaikaiset velat
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat lyhytaikaiset velat
Rahoitustoimintojen rahavirrat ja ei-rahavirtavaikutteiset muutokset
Kirjanpitoarvo1 000 euroa Korkoprosentti Erääntymisajankohta 2024 2023Rahoitusvelat 4,58 - 5,04 % 30.9.2026 85 641 70 818Osamaksuvelat 3,86 - 5,12 % 517 366Yhteensä 86 157 71 184
Kirjanpitoarvo1 000 euroa Korkoprosentti Erääntymisajankohta 2024 2023Rahoitusvelat 80 5 101Osamaksuvelat 3,86 - 5,12 % 467 276Yhteensä 547 5 377Korolliset velat yhteensä 86 704 76 561
RahavirratEi-rahavirtavaikutteiset muutoksetUudet vuokra-Käypien arvojen 2023sopimukset Lisäyksetmuutokset 2023Pitkäaikaiset velat 50 221 20 963 71 184Lyhytaikaiset velat 10 193 -4 815 5 377Ehdolliset vastikkeet hankituista liiketoiminnoista 6 844 -4 060 2 413 5 196Vuokrasopimusvelat 9 961 -4 030 3 605 9 536Kokonaisvelat rahoitustoiminnoista 77 217 8 058 3 605 2 413 0 91 294
RahavirratEi-rahavirtavaikutteiset muutoksetUudet vuokra-Käypien arvojen 2024sopimukset Lisäyksetmuutokset 2024Pitkäaikaiset velat 71 184 14 973 86 157Lyhytaikaiset velat 5 377 -4 828 549Ehdolliset vastikkeet hankituista liike-toiminnoista 5 196 -2 937 -1 989 270Vuokrasopimusvelat 9 536 -4 300 4 345 9 580Kokonaisvelat rahoitustoiminnoista 91 294 2 908 4 345 0 -1 989 96 557
Talenom sopi Danske Bank A/S Suomen sivuliikkeen kanssa kesäkuussa 2024 15 miljoonan euron vakuudellisesta lai-
nasta, jolla maksettiin pois lyhytaikaiset viiden miljoonan ja kymmenen miljoonan euron rahoituslimiittilainat. Laina erään-
tyy 30.9.2026 ja luottosopimuksen mukaisesti laina-aikaa on mahdollista jatkaa kaksi kertaa yhdellä vuodella kerrallaan
maksimissaan 30.9.2028 saakka. Laina on sidottu 6 kuukauden Euribor-korkoon, johon on lisätty marginaali.
1 000 euroa 2024 2023VuokrasopimusvelkaPitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 5 714 5 592Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 3 866 3 944Vuokrasopimusvelat yhteensä 9 580 9 536
1 000 euroa 2024 2023Johdannaisinstrumentit - suojauslaskennassaKoronvaihtosopimukset - käypä arvo 119 0Nimellisarvo 40 000 0Lyhytaikaiset 0 0Pitkäaikaiset 119 0
Vuokrasopimusvelkojen maturiteetit on esitetty liitetiedossa 26.
76 VUOSIKATSAUS 2024
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostetut muut pit-
käaikaiset rahoitusvelat koostuvat johdannaisinstrumen-
teista, joihin sovelletaan suojauslaskentaa. Johdannaisvelko-
jen tasearvot kuvastavat koronvaihtosopimusten tilikauden
päättymishetken negatiivisia käypiä arvoja. Suojauslasken
-
nan piirissä oleviin johdannaissopimuksiin sovelletaan raha-
virran suojausta. Näiden osalta käyvän arvon muutokset kir-
jataan omaan pääomaan käyvän arvon rahastoon siltä osin
LIITE 25
Ostovelat ja muut velat
1 000 euroa 2024 2023Osamaksuvelat 0 642Ostovelat 2 011 3 621Saadut ennakot asiakassopimuksista 392 381Siirtovelat 20 235 19 259Ehdolliset vastikkeet liiketoimintojen hankinnoista 270 5 196Velat liiketoimintojen hankinnoista 1 300 0Yhteensä 24 208 29 099Lyhytaikaiset yhteensä 22 259 28 463Pitkäaikaiset yhteensä 650 636
1 000 euroa 2024 2023Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 12 378 13 134Maksettavat korot 426 576Arvonlisäverovelka 5 468 4 331Muut siirtovelat 1 962 1 217Yhteensä 20 235 19 259
Ostovelkojen ja muiden velkojen kirjanpitoarvot vastaavat niiden käypiä arvoja. Siirtovelkojen olennaiset erät esitetään
alla olevassa taulukossa.
Rahoitusvelkojen maturiteettianalyysi on esitetty liitetiedossa 26.
Lisätietoja konsernin altistumisesta maksuvalmiusriskille esitetään liitetiedossa 26.
SIIRTOVELKOJEN OLENNAISET ERÄT
LIITE 26
Rahoitusriskien hallinta
TALOUDELLISTEN RISKIEN HALLINTA JA YLEISET
PERIAATTEET
Konsernin riskienhallinnan tavoitteena on tunnistaa ja ana-
lysoida konserniin vaikuttavat riskit, asettaa asianmukaiset
riskitasot ja kontrollit sekä seurata riskien toteutumista suh-
teessa riskitasoihin. Riskienhallinnan periaatteita ja mene
-
telmiä tarkastellaan säännöllisesti kuvastamaan markkina-
olosuhteita ja konsernin toimintamalleja.
Konserni ja sen liiketoiminnot altistuvat rahoitusriskeille. Pää-
asialliset rahoitusriskit ovat korkoriski ja maksuvalmiusriski.
Liiketoimintaan liittyvien rahoitusriskien valvonta on johdon
vastuulla. Rahoitusriskien hallinnan tavoitteena on vähen-
tää tulokseen, taseeseen ja kassavirtoihin liittyvää volatili-
teettia, samalla kun varmistetaan konsernin tehokas ja kil-
pailukykyinen rahoitus.
Korkoriski on markkinakorkojen muutoksista aiheutuvaa
negatiivista vaikutusta yhtiön tulokseen. Talenomissa kor-
koriski kohdistuu lähinnä vaihtuvakorkoisiin pankkilainoihin
ja konserni voi käyttää riskienhallinnassaan normaaliehtoi-
sia koronvaihtosopimuksia. Suojaukset kohdistetaan pää-
sääntöisesti yksittäisiin lainoihin. Suojaavien instrumenttien
ehdot nodattavat pääosin suojatun velan ehtoja (nimellis-
määrä, voimassaoloaika, viitekorko ja koronmäärityspäivät)
kun suojaukset ovat tehokkaita. Näitä suojaavia johdannai-
sinstrumentteja käytetään vähentämään lainakorkojen vaih-
telusta aiheutuvia riskejä. Johdannaisinstrumenttien käyvät
arvot määritetään perustuen pankkien johdannaissopimus-
vahvistuksiin.
Tiedot käypään arvoon arvostamisesta on esitetty liitetie-
dossa 22.
KORKORISKI
Korolliset velat altistavat konsernin korkoriskille eli korko-
muutoksen aiheuttamalle uudelleenhinnoittelu- ja hintaris-
kille. Korkoriskin hallinnasta vastaa talousjohtaja. Korko-
riskin hallinnan tavoitteena on vähentää korkomuutosten
vaikutusta eri tilikausien tuloksiin, mahdollistaen tasaisem-
man nettotuloksen. Konserni voi suojautua korkoriskiltä
korkotermiineillä ja korkoswapeilla.
Korkosuojauksen tasoa tarkastellaan säännöllisesti, huomi-
oiden korkotasossa tapahtuvat muutokset.
Seuraavissa taulukoissa on kuvattu konsernin herkkyyttä
markkinakorkojen muutoksille. Herkkyysanalyyseissä on
käytetty seuraavia oletuksia:
Koronmuutoksen oletetaan olevan +/- 0,50 prosenttiyk-
sikköä yksittäisten instrumenttien tilinpäätöshetken kor-
konoteerauksesta.
Analyysi sisältää instrumentit, joiden korontarkistuspäi-
vä on seuraavan 12 kuukauden kuluessa.
Mikäli vaihtuvakorkoinen instrumentti lyhennettäisiin
kokonaan seuraavan 12 kuukauden aikana, oletetaan,
että instrumentti hankittaisiin uudelleen uuden korko-
kannan vallitessa.
77 VUOSIKATSAUS 2024
KORKORISKIPOSITIO
Seuraavassa taulukossa on esitetty konsernin korollisista rahoitusveloista johtuva altistuminen korkoriskille.
Nimellisarvo1 000 euroa 2024 2023Vaihtuvakorkoiset instrumentitPankkilainat 85 641 75 919Koronvaihtosopimusten vaikutus 40 000 0Avoin positio 45 641 75 919
Vaikutus tuloslaskelmaan1 000 euroa + 0,5 % - 0,5 %Korkovaikutus vaihtuvakorkoiset velat -225 225Vaikutus ennen veroja
Vaikutus tuloslaskelmaan1 000 euroa + 0,5 % - 0,5 %Korkovaikutus vaihtuvakorkoiset velat -380 380Vaikutus ennen veroja
YPIEN ARVOJEN HERKKYYSANALYYSI KIINTEÄKORKOISILLE INSTRUMENTEILLE
Konsernilla ei ole kiinteäkorkoisia käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavia rahoitusvaroja tai -velkoja.
KASSAVIRTOJEN HERKKYYSANALYYSI VAIHTUVAKORKOISILLE INSTRUMENTEILLE
Korkokannassa tapahtuva 0,5 prosenttiyksikön muutos tilinpäätöshetkellä olisi kasvattanut tai heikentänyt konsernin tulosta
alla olevien taulukoiden mukaisesti. Herkkyysanalyyseissä oletetaan kaikkien muiden muuttujien pysyvän muuttumattomina.
HERKKYYSANALYYSI 31.12.2024, KOROT NOUSEVAT/LASKEVAT
0,5 PROSENTTIYKSIKKÖÄ 31.12.2024 VOIMASSA OLEVISTA TASOISTA
Vaikutus omaan pääomaan1 000 euroa + 0,5 % - 0,5 %Koronvaihtosopimukset - käypä arvo 2 -2Vaikutus ennen veroja
HERKKYYSANALYYSI 31.12.2023, KOROT NOUSEVAT/LASKEVAT
0,5 PROSENTTIYKSIKKÖÄ 31.12.2023 VOIMASSA OLEVISTA TASOISTA
LUOTTORISKI
Luottoriski muodostuu taloudellisesta tappiosta konsernille,
mikäli asiakas tai rahoitusinstrumentteihin liittyvä vasta-
puoli ei pysty täyttämään sopimusvelvoitteitaan. Konser-
nin luottoriski syntyy pääasiassa myyntisaataviin liittyvästä
luottoriskistä.
Kaupalliset myyntisaatavat altistavat konsernin luottoris-
kille. Konsernin ohjeistus määrittelee asiakkaiden, sijoi-
tusten ja johdannaissopimusten vastapuolten luottokel-
poisuusvaatimukset sekä sijoitusperiaatteet. Konsernilla
ei ole myyntisaamisten lisäksi muita merkittäviä luottoris-
kikeskittymiä, koska sillä on laaja asiakaskunta. Luotollis-
ten asiakkaiden luottokelpoisuutta ja luottolimiittejä seu-
rataan säännöllisesti.
Myyntisaamisten ikäjakauma on esitetty liitetiedossa 18
Myyntisaamiset ja muut saamiset.
MAKSUVALMIUSRISKI
Maksuvalmiusriskillä tarkoitetaan riskiä, jossa konserni koh-
taa haasteita täyttääkseen rahoistus- velkoihin liittyviä vel-
voitteitaan, jotka täytetään luovuttamalla rahaa tai muita
rahoitusvaroja. Konserni hallitsee maksuvalmiusriskiä var-
mistaakseen, että sillä on jatkuvasti taloudellisia voima-
varoja täyttää rahoitusvelkoihin liittyvät velvoitteet mah-
dollisimman pitkälle erilaisissa taloudellisissa olosuhteissa
aiheuttamatta kohtuuttomia taloudellisia tappioita tai mai-
neeseen liittyvää vahinkoa.
Konsernissa pyritään jatkuvasti arvioimaan ja seuraamaan
liiketoiminnan vaatiman rahoituksen määrää varmistamaan,
että konsernilla on tarpeeksi likvidejä varoja toiminnan ja
investointien rahoittamiseksi sekä erääntyvien lainojen
takaisinmaksuun.
Tilikauden 2024 päättymishetkellä konsernin rahoitusvel-
koihin liittyy taloudellisia kovenanttiehtoja. Tarkemmat tie-
dot konsernin varoihin ja yritysjärjestelyihin liittyvistä rajoi-
tuksista on esitetty liitetiedossa 28 Ehdolliset sitoumukset.
78 VUOSIKATSAUS 2024
Alla olevien taulukoiden kassavirrat sisältävät korkojohdannaisten tilinpäätöspäivän käyvän arvon, lainojen lyhennykset
ja arvioidut, tilinpäätöshetkellä tiedossa olevat korot sekä ostovelat ja muut velat. Vuokrasopimusvelat sisältävät tilinpää-
töshetkellä tiedossa olevat vuokrankorotukset.
1 000 euroa Tasearvo Rahavirta 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 -RahoitusvelatPankkilainat 85 721 93 032 4 456 88 260 93 69 48 43 63Ostovelat ja muut velat 984 1 057 506 282 270 0 0 0 0Vuokrasopimusvelat 9 580 9 736 4 046 2 191 1 345 971 751 356 76Yhteensä 96 284 103 825 9 008 90 733 1 708 1 040 799 398 139
1 000 euroa Tasearvo Rahavirta 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 -RahoitusvelatPankkilainat 75 919 84 755 9 178 3 710 71 635 87 64 43 38Ostovelat ja muut velat 29 099 4 263 3 897 183 183Vuokrasopimusvelat 9 536 10 152 2 750 3 012 1 624 854 665 375 872Yhteensä 114 554 99 171 15 825 6 906 73 442 941 729 418 910
RAHOITUSVELKOJEN MATURITEETTIANALYYSI 2024
RAHOITUSVELKOJEN MATURITEETTIANALYYSI 2023
PÄÄOMAN HALLINTA
Konsernin pääoman hallinnan tavoitteena on varmistaa normaalit toimintaedellytykset kaikissa olosuhteissa ja mahdol-
listaa optimaaliset pääomakustannukset.
Alla oleva taulukko esittää konsernin korolliset nettovelat, oman pääoman ja nettovelkaantumisasteen.
PÄÄOMARAKENTEEN HALLINTA
1 000 euroa 2024 2023Korolliset rahoitusvelat 85 722 75 919Vuokrasopimusvelat 9 580 9 536Osamaksuvelat 984 642Rahavarat 8 669 10 255Nettovelat 87 618 75 842Oma pääoma yhteensä 54 377 55 814Nettovelkaantumisaste % 161 % 136 %
Tuloslaskelmaan kirjatut erät 2024 2023Tuhatta euroaKorkokulut vuokrasopimusveloista 318 255Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut 386 294Vähäarvoisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut 0 0
1 000 euroa 2024 2023Velat, joiden vakuudeksi on annettu yrityskiinnitysLainat rahoituslaitoksilta 85 000 75 000Kiinnitykset 110 100 95 100Muut pantit ja sitoumuksetMuut* 21 768 16 479
LIITE 27
Vuokrasopimukset (konserni vuokralle ottajana)
Kokonaisrahavirta vuokrasopimuksista vuonna 2024 oli 5 005 tuhatta euroa (2023: 4 580 tuhatta euroa).
Edelleenvuokrauksesta saadut vuokratuotot esitetään liitetiedossa 7
*Muut vastuusitoumukset liittyvät myönnettyyn, nostamattomaan rahoituslimiittiin, leasingvastuisiin, pankkitakauslimiittiin sekä
osamaksuvelkojen ja leasingsopimusten sitoumuksiin.
LIITE 28
Ehdolliset sitoumukset
VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET
KOVENANTIT
Danske Bankin kanssa tehtyyn lainasopimukseen liittyy tavanomaiset nettovelan ja käyttökatteen suhteeseen sekä oma-
varaisuusasteeseen perustuvat rahoituskovenantit. Konserni täyttää molemmat rahoitussopimukseen liittyvät kovenantit
tilanteessa 31.12.2024. Kovenantteja tarkastellaan kuuden kuukauden välein.
OIKEUDENKÄYNNIT
Konsernilla ei ole olennaisia vireillä olevia oikeudenkäyntejä 31.12.2024.
MUUT VUOKRASOPIMUKSET
Tiedot konsernin taseeseen kirjaamattomista vuokrasopimuksista on liitetiedoissa 27
79 VUOSIKATSAUS 2024
LIITE 29
Lähipiiritapahtumat
LIITE 30
Raportointikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat
Konsernin lähipiiriin kuuluvat konsernin emoyhtiö Talenom Oyj ja sen tytäryhtiöt. Luettelo tytäryhtiöistä on esitetty liite-
tiedossa 5. Tämän lisäksi lähipiiriin luetaan Talenom-konsernin johdon avainhenkilöt sisältäen hallituksen, toimitusjohta-
jan ja konsernin johtoryhmän mukaan lukien heidän perheenjäsenensä. Lähipiiriin kuuluvat myös sellaiset yritykset, joihin
edellä mainituilla henkilöillä on määräysvalta tai huomattava vaikutusvalta.
JOHTOON KUULUVIEN AVAINHENKILÖIDEN LÄHIPIIRIYHTIÖIDEN KANSSA TOTEUTUNEET LIIKETOIMET:
1 000 euroa 2024 2023Palveluiden myynnit 280 280Palveluiden ostot 135 6Yhteensä 414 286
1 000 euroa 2024 2023Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 1 117 1 008Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet 191 168Osakepohjaiset etuudet 215 362Yhteensä 1 523 1 538
1 000 euroa 2024 2023Otto-Pekka Huhtala, toimitusjohtaja 290 234Hallitus Harri Tahkola, hallituksen puheenjohtaja 72 70Olli Hyyppä, hallituksen jäsen 26 26Mikko Siuruainen, hallituksen jäsen 26 26Johannes Karjula, hallituksen jäsen 26 26Sampsa Laine, hallituksen jäsen 24 26Elina Tourunen, hallituksen jäsen 26 26Erik Tahkola, hallituksen jäsen 26 24Yhteensä 518 458
Lähipiirin kanssa toteutuneiden liiketoimien ehdot vastaavat riippumattomien osapuolten välisissä liiketoimissa noudatet
-
tavia ehtoja.
JOHDON TYÖSUHDE-ETUUDET
Toimitusjohtajalle sekä konsernin johdolle on maksettu tilikaudella palkkoja ja palkkioita sisältäen luontaisedut seuraavasti:
Taulukossa esitetyt määrät vastaavat tilikaudella kuluksi kirjattuja menoja.
Konsernin johtoon kuuluvien avainhenkilöiden saaman kompensaation yhteismäärä koostuu palkasta, ei-rahamääräisistä
etuuksista ja eläkekuluista maksupohjaisiin järjestelyihin. Johtoryhmän eläkevastuut on järjestetty lakisääteisin eläkeva-
kuutuksin sekä maksupohjaisella lisäeläkejärjestelyllä, jonka mukaisesti Yhtiön hallitus päättää vuosittain lisäeläkevakuu-
tukseen suoritettavien maksujen määrän. Vuosina 2023 ja 2024 lisäeläkemaksuja ei maksettu.
Konsernin johdolla ei ole etuuspohjaisia eläkejärjestelyitä.
Toimitusjohtajalla on oikeus lakisääteiseen eläkkeeseen ja eläkeikä määräytyy lakisääteisen työeläkejärjestelmän puitteissa.
Toimitusjohtajan lakisääteinen eläkekulu vuonna 2024 oli 40 tuhatta euroa (39 tuhatta euroa vuonna 2023).
HALLITUKSELLE JA TOIMITUSJOHTAJALLE MAKSETUT KULUKSI KIRJATUT PALKKIOT HENKILÖITTÄIN
Talenom Oyj on sopinut tytäryhtiönsä Talenom Solutions Oy:n (entinen Talenom Finance Oy) kanssa liiketoimintasiirrosta,
jossa Talenom Oyj siirtää Talenom Solutions Oy:lle ohjelmistoliiketoimintaansa kuuluvat varat ja siirtyviin varoihin kohdis-
tuvat velat. Talenom Solutions Oy jatkaa sille 1.2.2025 siirtynyttä ohjelmistoliiketoimintaa ja vastikkeeksi apporttiomai-
suudesta Talenom Oyj saa Talenom Solutions Oy:n uusia osakkeita.
80 VUOSIKATSAUS 2024
EUR 1.1.2024 - 31.12.2024 1.1.2023 - 31.12.2023
LIIKEVAIHTO 54 874 163,68 51 743 586,84
Liiketoiminnan muut tuotot 1 896 851,56 1 212 378,48
Materiaalit ja palvelut
Ulkopuoliset palvelut -24 521 183,67 -20 714 400,74
Materiaalit ja palvelut yhteensä -24 521 183,67 -20 714 400,74
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot -4 745 461,40 -4 902 144,72
Henkilösivukulut
Eläkekulut -782 041,90 -811 589,68
Muut henkilösivukulut -48 300,68 -121 849,35
Henkilöstökulut yhteensä -5 575 803,98 -5 835 583,75
Poistot ja arvonalentumiset
Suunnitelman mukaiset poistot -14 367 033,22 -12 844 528,34
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien hyödykkeistä -1 275 928,23 -4 820 681,20
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä -15 642 961,45 -17 665 209,54
Liiketoiminnan muut kulut -6 330 768,83 -7 074 243,29
LIIKEVOITTO (-TAPPIO) 4 700 297,31 1 666 528,00
Rahoitustuotot ja -kulut
Muut korko-ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksil 754 227,39 687 789,66
Muilta 856 240,93 1 146 194,26
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Muille -5 045 181,37 -4 473 475,36
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -3 434 713,05 -2 639 491,44
VOITTO (TAPPIO) ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA 1 265 584,26 -972 963,44
Tilinpäätössiirrot
Poistoeron muutos -23 612,82 32 575,35
Konserniavustus 10 160 000,00 8 530 000,00
Tilinpäätössiirrot yhteensä 10 136 387,18 8 562 575,35
Tuloverot -2 330 881,30 -1 797 177,14
TILIKAUDEN VOITTO (TAPPIO) 9 071 090,14 5 792 434,77
EUR 31.12.2024 31.12.2023
VASTAAVAA
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat hyödykkeet
Kehittämismenot 32 400 488,54 29 779 665,64
Aineettomat oikeudet 69 636,96 139 906,19
Liikearvo 4 117 239,24 5 366 033,75
Muut aineettomat hyödykkeet 10 872 211,32 10 332 759,05
Ennakkomaksut 0,00 535 950,00
Aineettomat hyödykkeet yhteensä 47 459 576,06 46 154 314,63
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto 1 921 426,62 1 762 600,18
Aineelliset hyödykkeet yhteensä 1 921 426,62 1 762 600,18
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä 68 530 844,28 62 835 702,10
Saamiset saman konsernin yrityksil 2 650 000,00 4 272 206,20
Sijoitukset yhteensä 71 180 844,28 67 107 908,30
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ 120 561 846,96 115 024 823,11
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Saamiset
Pitkäaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksil 8 340 382,21 7 376 740,12
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä 8 340 382,21 7 376 740,12
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset 3 836 707,62 3 670 406,01
Saamiset saman konsernin yrityksil 25 604 861,15 22 447 033,82
Muut saamiset 787 623,70 10 000,03
Siirtosaamiset 2 168 144,25 2 509 266,32
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 32 397 336,72 28 636 706,18
Saamiset yhteensä 40 737 718,93 36 013 446,30
Rahat ja pankkisaamiset 6 739 882,24 7 133 522,65
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ 47 477 601,17 43 146 968,95
VASTAAVAA YHTEENSÄ 168 039 448,13 158 171 792,06
Emoyhtiön tuloslaskelma Emoyhtiön tase
81 VUOSIKATSAUS 2024
EUR 31.12.2024 31.12.2023
VASTATTAVAA
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma
Osakepääoma 80 000,00 80 000,00
Osakepääoma yhteensä 80 000,00 80 000,00
Muut rahastot
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31 340 931,90 31 281 381,90
Muut rahastot yhteensä 31 340 931,90 31 281 381,90
Edellisten tilikausien voitto (tappio) 7 027 889,22 9 874 259,50
Tilikauden voitto (tappio) 9 071 090,14 5 792 434,77
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 47 519 911,26 47 028 076,17
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ
Poistoero 86 134,42 62 521,60
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ YHTEENSÄ 86 134,42 62 521,60
VIERAS PÄÄOMA
Pitkäaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta 85 151 415,85 70 000 000,00
Ostovelat 0,00 25 961,79
Muut velat 650 000,00 270 000,00
Pitkäaikainen yhteensä 85 801 415,85 70 295 961,79
Lyhytaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta 105 441,74 5 000 000,00
Saadut ennakot 166 362,68 140 088,30
Ostovelat 872 241,75 971 291,73
Velat saman konsernin yrityksille 29 996 017,36 27 589 456,48
Muut velat 1 711 192,65 5 095 844,16
Siirtovelat 1 780 730,42 1 988 551,83
Lyhytaikainen yhteensä 34 631 986,60 40 785 232,50
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ 120 433 402,45 111 081 194,29
VASTATTAVAA YHTEENSÄ 168 039 448,13 158 171 792,06
EUR 1.1.2024 - 31.12.2024 1.1.2023 - 31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirta
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja 1 265 584,26 -972 963,44
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset 15 642 961,45 17 665 209,54
Rahoitustuotot ja -kulut 3 434 713,05 2 639 491,44
Aineellisten hyödykkeiden myyntivoitot -13 836,01 0,00
Aineellisten hyödykkeiden myyntitappiot 0,00 2 230,79
Muut oikaisut 1 533,53 -204,60
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten saamisten lis.(-)/väh.(+) -1 621 208,07 922 692,11
Pitkäaikaisten saamisten lis.(-)/väh.(+) 0,00 0,00
Lyhytaikaisten velkojen lisäys(+)/vähennys(-) 3 581 556,60 -1 505 700,38
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
22 291 304,81 18 750 755,46
Saadut korot 530 243,26 498 878,14
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan rahoituskuluista -4 416 369,30 -3 068 768,06
Maksetut välittömät verot -1 904 960,72 -3 497 997,27
Liiketoiminnan rahavirta
16 500 218,05 12 682 868,27
Investointien rahavirta:
Tytäryhtiöosakkeiden hankinta -4 065 462,30 -14 630 117,26
Investoinnit ohjelmistoihin -13 471 775,04 -13 510 012,05
Sopimuksesta aiheutuneiden menojen aktivointi -3 391 466,95 -3 104 761,55
Investoinnit muihin aineettomiin hyödykkeisiin -18 943,63 -97 610,36
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankinnat -826 652,68 -917 877,18
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myynnit 65 838,99 34 410,79
Investointien rahavirta
-21 708 461,61 -32 225 967,61
Rahoituksen rahavirta:
Pitkäaikaisten lainojen nostot 15 000 000,00 10 000 000,00
Pitkäaikaisten lainojen lyhennykset -5 000 000,00 0,00
Lyhytaikaisten lainojen nostot 0,00 5 000 000,00
Osamaksuvelkojen lisäys (+) / vähennys (-) 192 142,50 -5 084,84
Maksullinen osakeanti 0,00 233 125,45
Osingonjako -8 638 805,05 -8 111 631,24
Saadut konserniavustukset 8 530 000,00 10 360 000,00
Konsernirahoituksen muutos -5 268 734,30 -4 101 878,38
Rahoituksen rahavirta
4 814 603,15 13 374 530,99
Rahavarojen muutos lisäys(+)/vähennys(-) -393 640,41 -6 168 568,35
Rahavarat tilikauden alussa 7 133 522,65 13 302 091,00
Rahavarat tilikauden lopussa
6 739 882,24 7 133 522,65
Emoyhtiön rahoituslaskelma
82 VUOSIKATSAUS 2024
Tilinpäätöksen laatimista koskevat liitetiedot
Tuloslaskelman liitetiedot
ARVOSTUS- JA JAKSOTUSPERIAATTEET SEKÄ
-MENETELMÄT
Talenom Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain
ja -asetusten ja muiden tilinpäätöksen laatimista koskevien
säädösten mukaisesti (Finnish Accounting Standards, FAS).
Yhtiön pysyviin vastaaviin merkityt aineettomat ja aineel-
liset hyödykkeet on arvostettu suunnitelman mukaisilla
poistoilla vähennettyyn hankintamenoonsa. Suunnitelman
mukaiset poistot on laskettu tasapoistoina aineettomien
ja aineellisten hyödykkeiden taloudellisen pitoajan perus-
teella. Poistot on tehty hyödykkeen käyttöönottokuukau-
desta alkaen.
Yhtiö aktivoi uuden asiakassopimuksen saamisesta ja palve-
lun käyttöönotosta aiheutuvat välittömät menot. Aktivoidut
asiakassopimuksien saamisesta ja käyttöönotosta aiheu-
tuneet menot kirjataan taseen aineettomiin hyödykkeisiin.
Aktivoitujen menojen poistoaika on 10 vuotta perustuen
keskimääräiseen asiakassuhteen kestoaikaan. Aktivoitujen
menojen tulonodotuksia arvioidaan jokaisella tilikaudella ja
mikäli asiakas on poistunut tai odotettavissa oleva tuotto ei
riitä kattamaan jäljellä olevaa aktivoitua määrää, kirjataan
arvonalentumistappio.
Yhtiö aktivoi myös omaan ohjelmistokehitykseen liittyviä
kuluja. Ohjelmistojen kehittämiseen liittyvät kulut käsitel-
lään investointeina ja ne aktivoidaan taseen kehittämisme-
noihin. Aktivoidut ohjelmistokehitysmenot poistetaan vii-
den vuoden aikana.
Tytäryhtiöosakkeiden arvostaminen perustuu tytäryhtiöi-
den taloudelliseen suorituskykyyn pidemmällä aikavälillä.
Tytäryhtiöosakkeiden tasearvoja tarkastellaan vuosittain
osana konsernin arvonalennustestausta.Lisäksi tytäryhtiöi-
den tuloksen ja taseaseman kehitystä arvioidaan vuosittain
yhtiötason toteutuneeseen tuloskehitykseen sekä tasease
-
maan perustuen.
Yhtiöllä on käytössä korkoriskin hallintaan koronvaihtoso-
pimus, jonka korkotuotoilla tai korkokuluilla oikaistaan suo-
jattavan erän korkoja.
EUR 1.1.2024-31.12.2024 1.1.2023-31.12.2023
Lisenssimaksut tytäryhtiöiltä 1 200 000,00 1 200 000,00
Käyttöomaisuuden myyntivoitot 13 836,01 0,00
Saadut avustukset ja tuet 247 592,00 8 618,00
Muut tuotot 435 423,55 3 760,48
1 896 851,56 1 212 378,48
EUR 1.1.2024-31.12.2024 1.1.2023-31.12.2023
Korkotuotot saman konsernin yrityksiltä 754 227,39 687 789,66
Korkotuotot muilta 158 465,42 67 174,18
Korkokulut saman konsernin yrityksille 0,00 0,00
Korkokulut muille -4 193 921,52 -3 318 419,36
Valuuttakurssierot -80 777,22 31 897,50
Muut rahoitustuotot ja -kulut -72 707,12 -107 933,42
-3 434 713,05 -2 639 491,44
EUR 1.1.2024-31.12.2024 1.1.2023-31.12.2023
Omat ohjelmistot
Ulkopuoliset palvelut 13 481 243,03 13 510 012,06
Henkilöstökulut 0,00 0,00
Liiketoiminnan muut kulut 0,00 0,00
13 481 243,03 13 510 012,06
Asiakassopimuksien kulut
Ulkopuoliset palvelut 1 146 906,35 1 032 576,37
Henkilöstökulut 1 409 056,06 1 225 293,39
Liiketoiminnan muut kulut 835 504,84 846 891,65
3 391 467,25 3 104 761,41
Hyödykeryhmä arvioitu pitoaika jäännösarvo poistomenetelmä
Aineettomat hyödykkeet
Ohjelmistot (valmiina hankitut) 5 v 0 tasapoisto
Fuusioaktiivat 15 v 0 tasapoisto
Vuokrahuoneistojen perusparannusmenot 5 v 0 tasapoisto
Omien ohjelmistojen kehittämismenot 5 v 0 tasapoisto
Muut aineettomat hyödykkeet (aktivoidut asiakassopimukset) 10 v 0 tasapoisto
Aineelliset hyödykkeet
Toimistokalusteet 10 v 0 tasapoisto
It-laitteet 4 v 0 tasapoisto
Autot 3 v 50 % tasapoisto
LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT
TULOSLASKELMAN AKTIVOINNIT
SUUNNITELMAN MUKAISTEN POISTOJEN PERUSTEET JA MUUTOKSET 31.12.2024
RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT
Tilikauden aikana on omien ohjelmistojen kehitys- ja valmistusmenoja sekä asiakassopimuksien saamisesta ja palvelun
käyttöönotosta aiheutuneita menoja aktivoitu seuraavasti:
Fuusioaktiivan poistoaika perustuu johdon arvioimaan taloudelliseen vaikutusaikaan.
EUR 1.1.2024-31.12.2024 1.1.2023-31.12.2023
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta -2 330 881,30 -1 797 177,14
Laskennalliset verot 0,00 0,00
-2 330 881,30 -1 797 177,14
TULOVEROJA KOSKEVAT LIITETIEDOT
83 VUOSIKATSAUS 2024
Taseen vastaavia koskevat liitetiedot
EUR Kehittämismenot Aineettomat oikeudet Liikearvo Muut aineettomat hyödykkeet Koneet ja kalusto
Hankintameno tilikauden alussa 69 336 047,40 1 500 029,07 18 627 844,01 24 221 270,05 6 015 602,32
Lisäykset tilikauden aikana 13 471 775,04 18 943,65 3 391 466,95 826 652,68
Vähennykset tilikauden aikana -130 172,89
Hankintameno tilikauden lopussa
82 807 822,44 1 518 972,72 18 627 844,01 27 612 737,00 6 712 082,11
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset tilikauden alussa -39 556 381,76 -1 360 122,88 -13 261 810,26 -13 888 511,00 -4 253 002,14
Tilikauden sumupoistot -10 850 952,14 -89 212,86 -1 248 794,52 -1 576 086,45 -601 987,25
Vähennysten kertyneet poistot 64 333,90
Arvonalentumiset -1 275 928,23
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset tilikauden lopussa
-50 407 333,90 -1 449 335,74 -14 510 604,78 -16 740 525,68 -4 790 655,49
Kertynyt poistoero tilikauden alussa 0,00 0,00 0,00 0,00 62 521,60
Tilikauden poistoero 0,00 0,00 0,00 0,00 23 612,82
Kertynyt poistoero tilikauden lopussa
0,00 0,00 0,00 0,00 86 134,42
Hankintameno tilikauden lopussa 82 807 822,44 1 518 972,72 18 627 844,01 27 612 737,00 6 712 082,11
Kertyneet poistot tilikauden lopussa -50 407 333,90 -1 449 335,74 -14 510 604,78 -16 740 525,68 -4 790 655,49
Menojäännös tilikauden lopussa
32 400 488,54 69 636,98 4 117 239,23 10 872 211,32 1 921 426,62
Kertynyt poistoero tilikauden lopussa 0,00 0,00 0,00 0,00 86 134,42
Menojäännös kokonaispoistojen jälkeen
32 400 488,54 69 636,98 4 117 239,23 10 872 211,32 1 835 292,20
PYSYVIEN VASTAAVIEN MUUTOKSET 1.1.2024-31.12.2024
84 VUOSIKATSAUS 2024
EUR Kehittämismenot Aineettomat oikeudet Liikearvo Muut aineettomat hyödykkeet Koneet ja kalusto
Hankintameno tilikauden alussa 55 826 035,47 1 491 389,55 18 627 844,01 21 027 537,66 5 132 135,93
Lisäykset tilikauden aikana 13 510 011,93 8 639,52 3 193 732,39 917 877,18
Vähennykset tilikauden aikana 0,00 -34 410,79
Hankintameno tilikauden lopussa
69 336 047,40 1 500 029,07 18 627 844,01 24 221 270,05 6 015 602,32
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset tilikauden alussa -27 137 126,71 -1 208 411,39 -11 841 163,54 -10 766 572,60 -3 701 344,38
Tilikauden sumupoistot -9 260 417,05 -151 711,49 -1 420 646,72 -1 460 095,32 -551 657,76
Arvonalentumiset -3 158 838,00 -1 661 843,08
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset tilikauden lopussa
-39 556 381,76 -1 360 122,88 -13 261 810,26 -13 888 511,00 -4 253 002,14
Kertynyt poistoero tilikauden alussa 0,00 0,00 0,00 0,00 95 096,95
Tilikauden poistoero 0,00 0,00 0,00 0,00 -32 575,35
Kertynyt poistoero tilikauden lopussa
0,00 0,00 0,00 0,00 62 521,60
Hankintameno tilikauden lopussa 69 336 047,40 1 500 029,07 18 627 844,01 24 221 270,05 6 015 602,32
Kertyneet poistot tilikauden lopussa -39 556 381,76 -1 360 122,88 -13 261 810,26 -13 888 511,00 -4 253 002,14
Menojäännös tilikauden lopussa
29 779 665,64 139 906,19 5 366 033,75 10 332 759,05 1 762 600,18
Kertynyt poistoero tilikauden lopussa 0,00 0,00 0,00 0,00 62 521,60
Menojäännös kokonaispoistojen jälkeen
29 779 665,64 139 906,19 5 366 033,75 10 332 759,05 1 700 078,58
PYSYVIEN VASTAAVIEN MUUTOKSET 1.1.2023-31.12.2023
PYSYVIEN VASTAAVIEN JA MUIDEN PITKÄVAIKUTTEISTEN MENOJEN POISTOT JA ARVONALENTUMISET: SAAMISET KONSERNIYRITYKSILTÄ:
EUR 1.1.2024-31.12.2024 1.1.2023-31.12.2023
Kehittämismenot 10 850 952,14 9 260 417,05
Aineettomat oikeudet 89 212,86 151 711,49
Liikearvo 1 248 794,52 1 420 646,72
Muut aineettomat hyödykkeet 1 576 086,45 1 460 095,32
Koneet ja kalusto 601 987,25 551 657,76
Arvonalentumiset kehittämismenoista 0,00 3 158 838,12
Arvonalentumiset muista aineettomista hyödykkeistä 1 275 928,23 1 661 843,08
Poistot yhteensä
15 642 961,45 17 665 209,54
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Pitkäaikaiset
Annetut pääomalainat 2 650 000,00 4 272 206,20
Konsernilainasaamiset 8 340 382,21 7 376 740,12
10 990 382,21 11 648 946,32
Lyhytaikaiset
Konsernimyyntisaamiset 2 705 798,18 1 719 852,93
Muut konsernisaamiset 21 471 883,99 19 440 380,82
Konsernisiirtosaamiset 1 427 178,98 1 286 800,07
25 604 861,15 22 447 033,82
Konserniyhtiösaamiset yhteensä
36 595 243,36 34 095 980,14
Siirtosaamiset
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Maksetut vuokravakuudet 34 853,22 40 046,84
Verosaamiset 579 690,48 1 084 605,82
Muut menoennakot 1 474 605,79 1 384 613,66
2 089 149,49 2 509 266,32
85 VUOSIKATSAUS 2024
Taseen vastattavia koskevat liitetiedot
EUR 1.1.2024-31.12.2024 1.1.2023-31.12.2023
Oma pääoma
Osakepääoma tilik.alussa 80 000,00 80 000,00
Muutos tilikaudella 0,00 0,00
Osakepääoma tilikauden lopussa
80 000,00 80 000,00
Sidottu oma pääoma yhteensä 80 000,00 80 000,00
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto tilikauden alussa 31 281 381,90 27 267 226,59
Osakeanti 59 550,00 4 014 155,31
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto tilikauden lopussa
31 340 931,90 31 281 381,90
Voitto edellisiltä tilikausilta tilikauden alussa 9 874 259,50 7 086 068,04
Edellisen tilikauden voitto 5 792 434,77 10 899 822,70
Osingonjako -8 638 805,05 -8 111 631,24
Voitto edellisiltä tilikausilta tilikauden lopussa
7 027 889,22 9 874 259,50
Tilikauden voitto/tappio 9 071 090,14 5 792 434,77
Vapaa oma pääoma yhteensä 47 439 911,26 46 948 076,17
Oma pääoma yhteensä 47 519 911,26 47 028 076,17
Laskelma jakokelpoisista varoista
EUR 1.1.2024-31.12.2024 1.1.2023-31.12.2023
Voittovarat tilikauden alussa 17 168 410,53 17 985 890,74
Tilikauden voitto/tappio 9 071 090,14 5 792 434,77
Osingonjako -8 638 805,05 -8 111 631,24
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31 340 931,90 31 281 381,90
Aktivoidut kehittämismenot -32 400 488,54 -29 779 665,64
Jakokelpoiset varat yhteensä
16 541 138,98 17 168 410,53
Lyhytaikaiset
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Ostovelat 10 361 184,58 7 069 239,41
Muut velat 19 634 832,78 20 520 217,07
29 996 017,36 27 589 456,48
Siirtovelat
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Lomapalkkavelat 704 629,48 664 292,59
Lomapalkkojen sosiaalikuluvelka 142 813,33 143 361,15
Korkovelat 426 329,06 576 069,72
Verosiirtovelat 0,00 0,00
Muut siirtovelat 506 958,55 604 828,37
1 780 730,42 1 988 551,83
Yli viiden vuoden kuluttua erääntyvät velat
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Lainat rahoituslaitoksilta 0,00 0,00
Velat, joiden vakuudeksi on annettu yrityskiinnitys
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Lainat rahoituslaitoksilta 85 000 000 75 000 000
Vakuudeksi annetut yrityskiinnitykset 110 100 000 95 100 000
Muut pantit ja yrityskiinnitykset
Yrityskiinnitykset 110 100 000 95 100 000
Osamaksusitoumukset
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Osamaksuvelat yhteensä 256 857,59 64 715,09
Vakuutena olevan omaisuuden kirjanpitoarvo 347 025,30 151 832,50
Taseeseen sisältymättömät vuokravastuut
EUR 31.12.2024 31.12.2023
2 910 593,26 4 344 942,81
LAINAT RAHOITUSLAITOKSILTA
VELAT KONSERNIYRITYKSILLE:
Vakuudet ja vastuusitoumukset
Rahoituskovenantit
Danske Bank A/S Suomen sivuliikkeen kanssa tehtyyn lainasopimukseen liittyy tavanomaiset nettovelan ja käyttökatteen
suhteeseen sekä omavaraisuusasteeseen perustuvat rahoituskovenantit. Yhtiö täyttää molemmat rahoitussopimukseen
liittyvät kovenantit tilanteessa 31.12.2024.
86 VUOSIKATSAUS 2024
Liitetiedot tilintarkastajan palkkioista Omistukset muissa yrityksissä
Muut osakeyhtiölain tarkoittamat liitetiedot
Liitetiedot lähipiiriliiketoimista
Liitetiedot henkilösstä ja toimielinten jäsenistä
EUR 1.1.2024-31.12.2024 1.1.2023-31.12.2023
Tilintarkastus 119 450,00 113 976,53
Tilintark.lain 1§:n 1 mom 2 kohdassa tarkoitetut toimeksiannot 45 200,00 16 300,00
Veroneuvonta 29 878,13 0,00
Muut palvelut 31 848,75 68 054,90
226 376,88 198 331,43
Tytäryhtiöt
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Tytäryhtiöille myönnetyt lainat 10 990 382,21 7 376 740,12
Muu lähipiiri
EUR 1.1.2024-31.12.2024 1.1.2023-31.12.2023
Palveluiden myynti 70 144,00 63 849,00
Palveluiden ostot 1 990,00 0,00
Ylimmän johdon palkat ja palkkiot
EUR 1.1.2024-31.12.2024 1.1.2023-31.12.2023
Toimitusjohtaja 289 937,20 316 891,62
Hallitus 228 200,00 223 894,00
Henkilökunnan lukumäärä
31.12.2024 31.12.2023
Yhtiön palveluksessa on ollut keskimäärin 98 95
Yhtiön yli viidesosan omistamat toisen yhtiön osakkeet 31.12.2024
Yhtiön nimi kotipaikka osuus %
Talenom Taloushallinto Oy Oulu 100 %
Talenom Talouspalvelu Oy Kalajoki 100 %
Talenom Consulting Oy Helsinki 100 %
Talenom Yritystilit Oy Tampere 100 %
Talenom Talousosastopalvelut Oy Oulu 100 %
Talenom Konsultointipalvelut Oy Oulu 100 %
Talenom Software Oy Oulu 100 %
Talenom Balance Oy Oulu 100 %
Talenom Freelancer Oy Oulu 100 %
Talenom Finance Oy Oulu 100 %
Talenom Balance-Team Oy Helsinki 100 %
Talenom Redovisning Ab Tukholma 100 %
Talenom Consulting AB Malmö 100 %
Talenom Helsingborg AB Helsingborg 100 %
Talenom Norrköping EC AB Norrköping 100 %
Talenom Redovisning i Strängnäs AB Strängnäs 100 %
Talenom Blekinge AB Karlskrona 100 %
Talenom SL Barcelona 100 %
Asintesa SL Barcelona 100 %
Talenom S.R.L Milano 100 %
Yhtiön erilajiset osakkeet:
osakelaji/sarja lukumäärä
Osakkeet 45 628 572 joista yhtiön hallussa 150 600 kpl
Lainat on myönnetty tytäryhtiöiden pääoman vahvistamiseksi ja maksuvalmiuden turvaamiseksi.
Lainojen korko on 6 kk euribor + 1,2 %
Lähipiirin kanssa toteutetut liiketoimet vastaavat ehdoiltaan riippumattomien osapuolien kanssa tehtäviä liiketoimia.
Johtoryhmän eläkevastuut on järjestetty lakisääteisin eläkevakuutuksin sekä lisäeläkejärjestelyllä, jonka mukaisesti Yhtiön
hallitus päättää vuosittain lisäeläkevakuutukseen suoritettavien maksujen määrän. Vuosina 2024 ja 2023 lisäeläkemaksuja
ei maksettu. Toimitusjohtajan palkkioihin vuodelta 2024 sisältyy 58 555 euroa osakepohjaisia etuuksia (2023: 82 458 euroa).
87 VUOSIKATSAUS 2024
TALENOM KONSERNI
HALLITUKSEN JA TOIMITUSJOHTAJAN LAUSUMAT
Vahvistamme, että:
EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti laadittu konsernitilinpäätös ja
emoyhtiön Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti laadittu tilinpäätös
antaa oikean ja riittävän kuvan sekä yrityksen että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden va-
roista, vastuista, taloudellisesta asemasta sekä voitosta tai tappiosta
toimintakertomuksessa on todenmukaisen kuvan antava selostus yrityksen ja konsernitilinpäätökseen sisältyvien yri-
tysten kokonaisuuden liiketoiminnan kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus merkittävimmistä riskeistä ja epävar-
muustekijöistä ja muusta yrityksen tilasta; ja
toimintakertomukseen sisältyvä kestävyysraportti on laadittu noudattaen kirjanpitolain 7 luvussa tarkoitettuja kestä-
vyysraportointistandardeja sekä taksonomia-asetuksen 8 artiklaa
Oulussa helmikuun 26. päivänä 2025
HALLITUKSEN JA TOIMITUSJOHTAJAN TOIMINTAKERTOMUKSEN JA TILINPÄÄTÖKSEN ALLEKIRJOITUKSET:
Harri Tahkola Mikko Siuruainen
Hallituksen puheenjohtaja Hallituksen jäsen
Olli Hyyppä Johannes Karjula
Hallituksen jäsen Hallituksen jäsen
Elina Tourunen Erik Tahkola
Hallituksen jäsen Hallituksen jäsen
Otto-Pekka Huhtala
Toimitusjohtaja
TILINPÄÄTÖSMERKINTÄ
Suoritetusta tarkastuksesta on tänään annettu tilintarkastuskertomus.
Oulussa helmikuun 26. päivänä 2025
KPMG Oy Ab
Juho Rautio
KHT
88 VUOSIKATSAUS 2024
Talenom Oyj:n yhtiökokoukselle
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUS
LAUSUNTO
Olemme tilintarkastaneet Talenom Oyj:n (2551454–2) tilin-
päätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2024. Tilinpäätös sisältää
konsernin taseen, laajan tuloslaskelman, laskelman oman
pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot,
mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaat-
teita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslas-
kelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan kon-
sernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tu-
loksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön
toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suo-
messa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista kos-
kevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset
vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisära-
portin kanssa.
LAUSUNNON PERUSTELUT
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatet-
tavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintar-
kastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkem-
min kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa.
Tilintarkastuskertomus
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityk-
sistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimus-
ten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintar-
kastusta ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten
mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityk-
semme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palve
-
luja koskevien säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet
EU-asetuksen 537/2014 5 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja
kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin tilintarkastus-
palvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 11.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä.
OLENNAISUUS
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme
olennaisuus. Olennaisuus on määritetty perustuen amma-
tilliseen harkintaamme ja se ohjaa tarkastustoimenpitei-
den luonteen, ajoituksen ja laajuuden määrittämisessä, sekä
todettujen virheellisyyksien vaikutusten arvioimisessa suh-
teessa tilinpäätökseen kokonaisuutena. Olennaisuuden taso
perustuu arvioomme sellaisten virheellisyyksien suuruu-
desta, joilla yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa ole-
van vaikutusta tilinpäätöksen käyttäjien tekemiin taloudel-
lisiin päätöksiin. Olemme ottaneet huomioon myös sellaiset
virheellisyydet, jotka laadullisten seikkojen vuoksi ovat mie-
lestämme olennaisia tilinpäätöksen käyttäjille.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET SEIKAT
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja,
jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkit-
tävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkas-
tuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen
kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme
sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä
anna näistä seikoista erillistä lausuntoa. EU-asetuksen
537/2014 10 artiklan 2 kohdan c alakohdan mukaiset mer-
kittävät olennaisen virheellisyyden riskit sisältyvät alla
kuvattuihin tilintarkastuksen kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin
siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt
arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitusha-
kuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä
johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
TILINTARKASTUKSEN
KANNALTA KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA
KÄSITELTIIN TILINTARKASTUKSESSA
Liikearvon ja yrityshankintoihin liittyvien asiakassuhteiden arvostaminen
(Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet sekä konsernitilinpäätöksen liitetiedot 5 ja 16)
Konsernitilinpäätökseen sisältyvän liikearvon määrä on 68,6
miljoonaa euroa. Liikearvon määrä on merkittävä suhteessa
konsernin omaan pääomaan. Konsernitilinpäätökseen sisäl-
tyvästä liikearvosta ei kirjata poistoja vaan se testataan mah-
dollisen arvonalentumisen varalta vähintään vuosittain.
Arvonalentumistestausta varten liikearvo on kohdistet-
tu rahavirtaa tuottaville yksiköille, joita ovat Tilitoimistopal-
velut – Suomi, Ruotsi, Espanja ja Italia. Rahavirtaa tuotta-
vien yksiköiden kerrytettävissä oleva rahamäärä määritetään
käyttöarvoon perustuvalla menetelmällä, joka pohjautuu
arvioituihin vastaisiin diskontattuihin rahavirtoihin. Arvon-
alentumistestauksessa käytettävä menetelmä edellyttää joh-
don harkintaan perustuvia ratkaisuja ja lisäksi vastaisten ra-
havirtojen ennustamiseen liittyy epävarmuutta.
Tilikauden lopussa konsernin taseen aineettomiin omaisuu-
seriin sisältyi kirjanpitoarvoltaan 18,9 miljoonaa euroa yrit-
yshankintoihin liittyviä asiakassuhteita, joiden taloudellinen
vaikutusaika on rajallinen. Yrityshankintoihin liittyvien asia-
kassuhteiden arvostamiseen liittyy johdon harkintaa vaativia
oletuksia esimerkiksi vastaisien rahavirtojen sekä taloudelli-
seen vaikutusajan arviointiin liittyen.
Liikearvon arvonalentumistestaukseen sekä yrityshankintojen
kautta hankittujen asiakassuhteiden arvostamiseen liittyvästä
arviointiepävarmuudesta sekä kyseisten tase-erien merkittä-
västä tasearvosta johtuen niiden on katsottu olevan tilintar-
kastuksen kannalta keskeisiä seikkoja.
Olemme suorittaneet muun muassa seuraavat
tarkastustoimenpiteet:
Olemme arvioineet kriittisesti ne perusteet ja johdon oletuk-
set, joiden mukaan tulevien vuosien kassavirtaennusteet on
laadittu. Olemme arvioineet sekä arvonalennustestauslaskel-
missa että asiakassuhteiden arvostamisessa käytettyjä kes-
keisiä oletuksia, kuten liikevaihdon kasvua, kannattavuutta ja
diskonttauskorkoa. Arvonalennustestauslaskelmien osalta
olemme lisäksi arvioineet pitkän aikavälin kasvutekijää.
Tarkastukseen on osallistunut KPMG:n arvonmäärityksen
asiantuntijoita, jotka ovat testanneet laskelmien teknistä oi-
keellisuutta sekä verranneet käytettyjä oletuksia suhteessa
markkina- ja toimialakohtaisiin tietoihin.
Yrityshankintoihin liittyvien asiakassuhteiden osalta olemme
lisäksi arvioineet käytetyn poistoajan asianmukaisuutta.
Olemme arvioineet konsernitilinpäätöksen liikearvoa ja ar-
vonalentumistestausta sekä asiakassuhteita koskevien liite-
tietojen asianmukaisuutta.
89 VUOSIKATSAUS 2024
Ohjelmistojen kehittämismenojen oikeellisuus ja arvostus (Konsernitilinpäätöksen ja emoyhtiön tilinpäätöksen laati-
misperiaatteet ja konsernitilinpäätöksen liitetieto 16 sekä emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot 2 ja 3)
Omien, räätälöityjen ja asiakkaiden tarpeet täyttävien ohjel-
mistojen kehittäminen on keskeinen osa Talenom-konsernin lii-
ketoimintamallia. Ohjelmistoihin liittyvät kehittämismenot akti-
voidaan konsernitaseeseen ja emoyhtiön taseeseen niiltä osin
kuin ne täyttävät sovellettavan tilinpäätössääntelyn vaatimuk-
set ja niistä arvioidaan kertyvän vastaista taloudellista hyötyä.
Tilikauden aikana ohjelmistoihin liittyviä kehittämismenoja on
aktivoitu konsernin taseeseen 15,1 miljoonaa euroa ja emoyh-
tiön taseeseen 13,5 miljoonaa euroa. Tilikauden lopussa ak-
tivoitujen ohjelmistokehitysmenojen tasearvo konsernin ta-
seessa oli 35,0 miljoonaa euroa eli 64 % suhteessa konsernin
omaan pääomaan ja emoyhtiön taseessa 32,4 miljoonaa euroa
eli 68% suhteessa emoyhtiön omaan pääomaan.
Aktivoidut ohjelmistokehitysmenot kirjataan kuluksi tasapois-
toina 5 vuoden taloudelliseen vaikutusaikaan perustuen, ja
näin ollen aktivoiduilla menoilla on merkittävä vaikutus yhti-
ön liikevoittoon.
Aktivoidut ohjelmistokehitysmenot testataan arvonalentumi-
sen osalta, mikäli ilmenee viitteitä mahdollisesta arvonalen-
tumisesta. Arvio kertyvästä vastaisesta taloudellisesta hyö-
dystä voi muuttua lyhyelläkin aikavälillä esimerkiksi teknisen
kehityksen myötä.
Edellä mainituista tekijöistä johtuen aktivoitujen ohjelmisto-
kehitysmenojen oikeellisuuden ja arvostuksen on katsottu
olevan tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka.
Olemme suorittaneet muun muassa seuraavat
tarkastustoimenpiteet:
Olemme arvioineet ohjelmistokehitysmenojen aktivointien kir-
jaamiseen liittyvän prosessin toimivuutta ja sitä, olivatko tili-
kaudella aktivoidut ohjelmistokehitysmenot täyttäneet sovel-
lettavan tilinpäätössääntelyn mukaiset aktivointiedellytykset.
Olemme testanneet pistokokein sekä analyyttisillä tarkastus-
toimenpiteillä ohjelmistojen kehittämismenoihin liittyvien ak-
tivointikirjausten oikeellisuutta.
Arvioimme aktivoitujen ohjelmistokehitysmenojen arvostami-
sen asianmukaisuutta käymällä läpi tilitoimistoliiketoiminnan
ennusteita ja toteutunutta sekä ennustettua kassavirrantuot-
tokykyä.
Olemme arvioineet konsernitilinpäätöksen ja emoyhtiön ti-
linpäätöksen ohjelmistokehitysmenoja koskevien liitetietojen
asianmukaisuutta.
TILINPÄÄTÖSTÄ KOSKEVAT HALLITUKSEN JA
TOIMITUSJOHTAJAN VELVOLLISUUDET
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laati-
misesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riit-
tävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälis-
ten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja siten, että
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voi-
massa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännös-
ten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus
ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä val-
vonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan vel-
vollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toi-
mintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat,
jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpää-
tös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpää
-
tös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos
emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkaut-
taa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
TILINTARKASTAJAN VELVOLLISUUDET
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUKSESSA
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko
tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai vir-
heestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilin-
tarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen
varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä,
että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintar
-
kastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa.
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä,
ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai
yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin
päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen
kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säily-
tämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen
ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai vir-
heestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyy-
den riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskei-
hin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme
lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoituk-
seen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, et
väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virhees-
tä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta,
sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, vää-
rentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai
virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvon-
nan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta re-
levantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suun-
nittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilin-
tarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa,
että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaat-
teiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjan-
pidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen koh-
tuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toi-
mitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös pe-
rustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teem-
me hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella
johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin
tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka
voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai kon-
sernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksem-
me on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän
täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lu-
kijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätökses-
sä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat
tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Joh-
topäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen
antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastuse-
Tytäryhtiöosakkeiden ja pitkäaikaisten tytäryhtiösaamisten arvostus emoyhtiön tilinpäätöksessä
(emoyhtiön tilinpäätöksen laadintaperiaatteet)
Emoyhtiön sijoitukset tytäryhtiöihin sisältäen pitkäaikaiset
saamiset, yhteensä 79,5 miljoonaa euroa, muodostavat mer-
kittävän tase-erän emoyhtiön tilinpäätöksessä ja mahdolli-
nen arvonalentuminen vaikuttaisi siten jakokelpoisten varojen
määrään. Sijoitusten ja pitkäaikaisten saamisten arvostami-
nen perustuu tytäryhtiöiden taloudelliseen suorituskykyyn
pidemmällä aikavälillä.
Tytäryhtiösijoitusten tasearvoja tarkastellaan osana konser-
nin liikearvon arvonalentumistestausta, jossa konsernin raha-
virtaa tuottaville yksiköille on laadittu käyttöarvolaskelmiin
perustuvat rahavirtaennusteet. Lisäksi tytäryhtiöiden tulos-
kehitystä ja taloudellista tilannetta arvioidaan yhtiötason to-
teutuneeseen tuloskehitykseen sekä taseasemaan perustuen.
Vastaisiin rahavirtoihin liittyvästä johdon harkinnasta ja ta-
searvojen merkittävyydestä johtuen tytäryhtiösijoitusten ar-
vostuksen on katsottu olevan tilintarkastuksen kannalta kes-
keinen seikka.
Olemme suorittaneet muun muassa seuraavat
tarkastustoimenpiteet:
Olemme arvioineet arvonalennustestauslaskelmissa käytettyjä
keskeisiä oletuksia, kuten liikevaihdon kasvua, kannattavuutta,
diskonttauskorkoa ja pitkän aikavälin kasvutekijää. Olemme ar-
vioineet kriittisesti ne perusteet ja johdon oletukset, joiden mu-
kaan tulevien vuosien kassavirtaennusteet on laadittu.
Analysoimme tytäryhtiösijoitusten arvostusta tytäryhtiöiden
toteutuneeseen tuloskehitykseen sekä taseasemaan perustuen.
90 VUOSIKATSAUS 2024
videnssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat
kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pys-
ty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitet-
tävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, ra-
kennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen
perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se
antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkas-
tuksen hankkiaksemme konsernitilinpäätöstä koskevan
tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeel-
lisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastuse-
videnssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimin-
tayksikköjä koskevasta taloudellisesta informaatiosta.
Vastaamme konsernin tilintarkastusta varten suoritetta-
van tilintarkastustyön ohjauksesta, valvonnasta ja läpi-
käynnistä. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilin-
tarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä
merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien
mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuu-
det, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että
olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia rele-
vantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden
kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi koh-
tuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja
soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista
seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tili-
kauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuk-
sen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintar-
kastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää
kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen harvi-
naisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta
viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien
epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa olevan
suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
MUUT RAPORTOINTIVELVOITTEET
TILINTARKASTUSTOIMEKSIANTOA KOSKEVAT
TIEDOT
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkas-
tajana 4.7.2013 alkaen yhtäjaksoisesti 12 vuotta. Talenom
Oyj:stä tuli yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö
15.6.2017. Olemme toimineet yhtiön tilintarkastajana koko
sen ajan, kun se on ollut yleisen edun kannalta merkittävä
yhteisö.
MUU INFORMAATIO
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta.
Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosiker-
tomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilin-
päätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta infor-
maatiota.
Velvollisuutenamme on lukea muu informaatio tilinpäätök-
sen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvi-
oida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilin-
päätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme
tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olen-
naisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta velvol-
lisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus
laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä lukuun
ottamatta niitä kestävyysraporttia koskevia tietoja, joista
säädetään kirjanpitolain 7 luvussa ja kestävyysraportoin-
tistandardeissa.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja
tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toiminta-
kertomus on laadittu noudattaen siihen sovellettavia sään-
nöksiä. Lausuntomme eivät kata niitä kestävyysraporttia
koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa
ja kestävyysraportointistandardeissa.
Jos teemme suorittamamme työn perusteella johtopäätök-
sen, että muussa informaatiossa on olennainen virheelli-
syys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole
tämän asian suhteen raportoitavaa.
Oulussa 26. helmikuuta 2025
KPMG OY AB
Juho Rautio
KHT
7437008E4R0N45B8J6752024-01-012024-12-317437008E4R0N45B8J6752023-01-012023-12-317437008E4R0N45B8J6752024-12-317437008E4R0N45B8J6752023-12-317437008E4R0N45B8J6752022-12-317437008E4R0N45B8J6752023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437008E4R0N45B8J6752024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437008E4R0N45B8J6752024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437008E4R0N45B8J6752023-12-31TAL:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437008E4R0N45B8J6752024-01-012024-12-31TAL:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437008E4R0N45B8J6752024-12-31TAL:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437008E4R0N45B8J6752023-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437008E4R0N45B8J6752024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437008E4R0N45B8J6752024-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437008E4R0N45B8J6752023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437008E4R0N45B8J6752024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437008E4R0N45B8J6752024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437008E4R0N45B8J6752022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437008E4R0N45B8J6752023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437008E4R0N45B8J6752022-12-31TAL:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437008E4R0N45B8J6752023-01-012023-12-31TAL:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437008E4R0N45B8J6752022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437008E4R0N45B8J6752023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437008E4R0N45B8J6752022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437008E4R0N45B8J6752023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares