VUOSIKATSAUS
|
1
Vuosikatsaus 2023
3
2
|
TALENOM 2022
Sisältö
Talenom lyhyesti
Talenom lukuina
Toimitusjohtajan katsaus
Strategia
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
Palkitsemisraportti
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista
Hallituksen toimintakertomus
Tilinpäätös
4
6
8
10
12
22
26
38
57
VUOSIKATSAUS
|
54
|
TALENOM 2023
Talenom lyhyesti
Kattavien tilitoimistopalvelujen lisäksi tuemme asiakkaidemme liiketoimintaa
monipuolisilla asiantuntijapalveluilla sekä rahoitus-, maksutili- ja -korttipalveluilla.
Visionamme on tarjota ylivoimaiset tilitoimisto-, maksutili- ja -korttipalvelut
pk-yrityksille.
Talenomilla on vahva asema Suomen pirstaleisella tilitoimistoalalla, minkä lisäksi
yhtiö toimii myös Ruotsin, Espanjan ja Italian markkinoilla. Talenom on perustettu
vuonna 1972, ja se on listattu Nasdaq Helsingin päämarkkinalla.
Teknologisen kehityksen kautta tulevat skaalaedut ovat muodostumassa yhä tär-
keämmiksi ja ajavat toimialan konsolidaatiokehitystä. Tavoitteenamme on kasvattaa
markkinaosuuttamme edelleen ydinmarkkinallamme Suomessa sekä hyödyntää
kansainvälistymisen tuomat kasvumahdollisuudet Ruotsissa ja muualla Euroopassa.
Taloushallinnon digitalisoituminen sekä tilitoimistopalveluiden
automatisaatio muuttavat tilitoimistoalan totuttuja toimintamalle-
ja. Talenom on nopeasti ja tasaisesti kasvava ja kansainvälisty
tilitoimistoalan edelläkävijä, joka yhdistää ainutlaatuisella tavalla
omien järjestelmien kehittämisen ja tilitoimistopalvelut.
Liiketoiminta-ajatuksemme on yrittäjien arjen helpottaminen.
VUOSIKATSAUS
|
5
Liikevaihto 2023
121,7
milj. euroa
kasvu 19,2 %
Liikevaihdon kasvu
(CAGR)
16,7 %
vuosina
2005-2023
Käyttökate 2023
31,9
miljoonaa euroa
26,2 % liikevaihdosta
Vertailukelpoinen
liikevoitto 2023
11,1
miljoonaa euroa
9,1 % liikevaihdosta
Osinkoehdotus
0,19
euroa/osake
Työntekijöitä
1 560
vuoden 2023 lopussa
VUOSIKATSAUS
|
76
|
TALENOM 2023
Talenom lukuina
Liikevaihdon kehitys
80
40
0
20
60
100
meur
2019 2022 2021 2022 2023
58
65
83
102
Liikevaihdon jakauma
Suomi
Ruotsi
Muut maat
Markkina-alueittain
21 %
7 %
72 %
VUOSIKATSAUS
|
7
2019 2020 2021 2022 2023
8
4
0
2
6
10
16
14
12
10
%
5%
0%
25%
20
%
15
%
18,0%
19,8 %
meur
Vertailukelpoisen
liikevoiton kehitys
10,4
12,9
15,3
17,8 %
15,0 %
14,8
Suomi
Ruotsi
Italia
Espanja
Toimintamaat
meur
Käyttökatteen kehitys
Osinko
2019 2020 2021 2022 2023
0
0%
18,9
23,3
32,4
31,9
33,4 %
31,7%
26,2%
27,7
5
10
15
20
25
30
35
40
30%
35%
25%
20%
15%
10%
5%
32,6 %
35,7 %
0,18
0,13
2019
0,22
0,15
2020
0,25
0,17
2021
0,27
0,18
2022
0,07
0,19*
2023
0
0.1
0.2
0.3
Tulos/osake Osinko/osake
122
120
50
40%
11,1
9,1 %
Henkilöstön jakauma
Suomi
Ruotsi
Muut maat
Markkina-alueittain
23 %
17 %
60 %
*Hallituksen ehdotus
VUOSIKATSAUS
|
98
|
TALENOM 2023
Toimitusjohtajan
katsaus
Euroopan tilitoimistomarkkina digitalisoituu nopeasti, mikä
näkemyksemme mukaan kasvattaa tilitoimistomarkkinaa ja luo
kysyntää digitaalisille palveluille. Tätä kehitystä tukee kasvava
regulaatio, lisääntynyt työvoimapula ja digitaalisuutta ajavat
direktiivit, kuten verkkolaskutusvaateet.
8
|
TALENOM 2023
Talenomilla on vahva näyttö Suomesta digi-
talisaation ja konseptoidun liiketoimintamallin
hyödyntämisestä tilitoimistoliiketoiminnassa.
Olemme viimeisen kolmen vuoden ajan
kasvaneet voimakkaasti yritysostovetoisesti
ja kansainvälistyneet. Tulemme monista-
maan Suomen kokemuksia muissa toiminta-
maissamme. Toimimme nyt neljässä maassa:
Suomessa, Ruotsissa, Espanjassa ja Italiassa.
Meillä on, Italiaa lukuun ottamatta, riittävän
vahva perusta ja laaja toimistoverkosto laa-
dukkaan palvelun tuottamiseen ja orgaani-
seen kasvuun.
Etenimme strategisten painopistealueiden to-
teuttamisessa määrätietoisesti vuonna 2023.
Digitaalista jakelua onnistuttiin parantamaan
yhdessä uudistetun brändin ja digitaalisen os-
topolun kanssa. Saimme pankkitilit jakeluun
Suomessa, mikä aikaisempien kokemustem-
me mukaan auttaa meitä etenkin uusien pien-
yritysten asiakashankinnassa. Ruotsissa oman
alustan käyttöönotto pääsi hyvään vauhtiin.
Saimme kriittiset toiminnallisuudet valmiiksi
ja asiakassiirrot omaan ohjelmistoon etenevät
vaiheittain toimisto kerrallaan. Tavoitteenam-
me on siirtää vuoden 2024 aikana vähintään
50 % säännöllisesti raportoivista asiakkaista
omiin järjestelmiimme. Suomen kokemuksiin
pohjautuen, Talenomin prosessien ja alustan
käyttöönotto mahdollistaa rutiinityöajan tiput-
tamisen jopa neljännekseen nykyisestä.
Liikevaihto kasvoi 19,2 (23,3) prosenttia 121,7
(102,1) miljoonaan euroon vuonna 2023.
Kasvu perustui useisiin yritysostoihin Ruotsis-
sa ja Espanjassa sekä orgaaniseen kasvuun
Suomessa. Käyttökate oli 31,9 (32,4) miljoo-
naa euroa ja liiketoiminnan kassavirta säilyi
vahvana. Käyttökateprosentti oli 26,2 (31,7).
Vertailukelpoinen liikevoitto ilman kolman-
nella kvartaalilla toteutettuja ohjelmistojen
alaskirjauksia oli 11,1 (15,3) miljoona euroa eli
9,1 (15,0) prosenttia liikevaihdosta. Liikevoitto
oli 7,9 (15,3) miljoonaa euroa. Keväällä 2023
aloitettujen kannattavuuden parannustoimien
vaikutukset näkyvät Suomessa vertailukau-
desta parantuneena kannattavuutena toisella
vuosipuoliskolla. Kannattavuuden parannus-
toimenpiteet luovat hyvän pohjan vuodelle
2024 samalla ylläpitäen strategian mukaiset
kasvun edellytykset.
Katsomme positiivisesti tulevaisuuteen.
Talenomin erilainen lähestymistapa, joka
yhdistää tilitoimistopalvelut ja oman ohjel-
mistoalustan ainutlaatuisella tavalla sekä
asiakkaiden että taloushallinnon asiantunti-
joiden hyväksi, on toimiva. Tällä tiellä jatkam-
me, ja vahvistamme orgaanisen kannattavan
kasvun edellytyksiä. Arvioimme liikevaihtom-
me olevan tänä vuonna 130–140 miljoonaa
euroa, käyttökatteen 34–40 miljoonaa euroa
sekä liikevoiton 14–17 miljoonaa euroa. Ko-
van yritysostovetoisen kasvuvaiheen jälkeen
jatkamme vuonna 2024 kannattavuuden pa-
rantamista ja orgaanisen kasvun kiihdyttämis-
tä, minkä takia liikevaihdon kasvun arvioidaan
jäävän alle keskipitkän aikavälin tavoitteen.
Haluan kiittää asiakkaitamme luottamuksesta,
loistavaa henkilöstöämme sitoutumisesta ja
kumppaneitamme hyvästä yhteistyöstä kulu-
neen vuoden aikana.
Otto-Pekka Huhtala,
toimitusjohtaja
VUOSIKATSAUS
|
1110
|
TALENOM 2023
Automaatio
Olemme jo vuosia keskittyneet prosessitehokkuuden parantamiseen. Edistystä on
tapahtunut etenkin kirjanpitoprosessin yksinkertaistamisessa, jossa on onnistu-
neesti karsittu välivaiheita. Viime vuosina painopiste on ollut automaation
kehittämisessä. Tavoitteenamme on nostaa kirjanpidon ja palkanlaskennan
automaatioaste 100 prosenttiin.
Asiakaskokemus
Haluamme erottautua aktiivisena, yrittäjän puolella olevana toimijana, joka auttaa
asiakkaitaan tilitoimistopalveluiden lisäksi talouden, verotuksen ja hallinnon lisä-
arvopalveluilla. Tavoite ylivoimaisesta asiakaskokemuksesta pyritään saavuttamaan
muun muassa panostamalla vahvasti osaamisen kehittämiseen ja henkilöstön
jatkuvaan kouluttamiseen.
meur
10
|
TALENOM 2023
102
Uudet markkinat
Olemme viimeisten vuosien aikana ottaneet ratkaisevia askelia kansainvälistymises-
sä. Tavoitteenamme on jatkaa kasvua ja laajentumista Ruotsissa ja Espanjassa, min-
kä lisäksi tutkimme Italian markkinaa. Myös muut Euroopan maat tarjoavat meille
mahdollisuuksia laajentaa liiketoimintaa uusille markkinoille. Euroopassa on useita
erittäin mielenkiintoisia maita, joissa on valtava määrä pieniä ja keskisuuria yrityksiä,
perinteiset talouden prosessit ja pirstaleiset tilitoimistomarkkinat. Tavoittelemme
kansainvälistä kasvua sekä orgaanisesti että yritysostoin seuraavien vuosien aikana.
Lyhyellä aikavälillä yrityskaupat rasittavat suhteellista kannattavuutta, mutta yritys-
ostokohteen kannattavuus nousee ydinliiketoimintamme tasolle arviolta kolmessa
vuodessa siitä, kun uudet järjestelmät on otettu käyttöön.
VUOSIKATSAUS
|
11
Strategia
Visionamme on tuottaa ylivoimaiset tilitoimisto-, maksutili- ja
-korttipalvelut pk-yrityksille. Kasvustrategian myötä kohde-
markkinamme ovat laajentuneet keskisuurten pk-yritysten lisäksi
pk-sektorin pienasiakkaisiin. Strategisena tavoitteenamme on
viedä osaamistamme uusille markkinoille Eurooppaan sekä
kasvaa yritysostoin.
VUOSIKATSAUS
|
13
1. JOHDANTO
Talenom Oyj
noudattaa Arvopaperimarkkinayhdistys
ry:n julkaisemaa Suomen listayhtiöiden hallinnointi-
koodia 2020 kokonaisuudessaan.
Hallinnointikoodi on saatavilla Arvopaperimarkkinayh-
distyksen internetsivuilla osoitteessa www.cgnland..
Hallinnointikoodin lisäksi Talenom Oyj:n päätöksen-
teossa ja hallinnossa noudatetaan Suomen osake-
yhtiölakia, arvopaperimarkkinalainsäädäntöä ja mui-
ta julkisesti noteerattuja yhtiöitä koskevia säännöksiä,
Talenom Oyj:n yhtiöjärjestystä sekä Nasdaq Helsinki
Oy:n sääntöjä ja määräyksiä. Tämä selvitys hallinto- ja
ohjausjärjestelmästä on nähtävillä myös yhtiön inter-
netsivuilla osoitteessa investors.talenom.com/.
2. HALLINNOINTIA KOSKEVAT KUVAUKSET
Osakeyhtiölain ja yhtiöjärjestyksen mukaisesti Ta-
lenomin hallinnon ja toiminnan ylin vastuu on Ta-
lenomin toimielimillä, joita ovat yhtiökokous, hallitus
ja toimitusjohtaja. Ylintä päätösvaltaa käyttävät osak-
keenomistajat yhtiökokouksessa. Yhtiötä johtavat
hallitus ja toimitusjohtaja. Toiminnan johtamisessa toi-
mitusjohtajaa avustaa johtoryhmä.
YHTIÖKOKOUS
Ylintä päätäntävaltaa Talenomissa käyttävät yhtiön
osakkeenomistajat yhtiökokouksessa, jossa he voivat
käyttää puhevaltaa, esittää kysymyksiä ja äänestää.
Yhtiökokouksen koolle kutsumisesta päättää hallitus.
Varsinainen yhtiökokous pidetään vuosittain hallituk-
sen määräämänä päivänä kuuden kuukauden kuluessa
12
|
TALENOM 2023
tilikauden päättymisestä. Osakkeenomistajat voivat
esittää varsinaisen yhtiökokouksen käsiteltäväksi vaa-
timiaan asioita, minkä osalta yhtiö noudattaa hallin-
nointikoodin suosittamaa menettelyä.
Varsinaisessa yhtiökokouksessa päätetään yhtiöjär-
jestyksen mukaisesti tilinpäätöksen vahvistamisesta,
vahvistetun taseen osoittaman tuloksen käyttämisestä,
vastuuvapaudesta hallituksen jäsenille ja toimitusjoh-
tajalle, hallituksen jäsenten lukumäärästä sekä halli-
tuksen jäsenten ja tilintarkastajien palkkioista. Varsi-
nainen yhtiökokous myös valitsee hallituksen jäsenet
ja tilintarkastajat sekä käsittelee mahdolliset muut ko-
kouskutsussa mainitut asiat.
Kutsu yhtiökokoukseen julkaistaan yhtiön verkkosi-
vuilla aikaisintaan kaksi kuukautta ja viimeistään 21
päivää ennen kokousta, kuitenkin aina vähintään yh-
deksän päivää ennen osakeyhtiölaissa tarkoitettua yh-
tiökokouksen täsmäytyspäivää. Yhtiökokousasiakirjat
pidetään nähtävillä yhtiön internetsivuilla osoitteessa
investors.talenom.com/ vähintään viiden vuoden ajan.
Hallinnointikoodin mukaisesti hallituksen puheenjoh-
taja, hallituksen jäsenet ja toimitusjohtaja ovat läsnä
yhtiökokouksissa ja virtuaalisissa yhtiökokouksissa
virtuaalisesti läsnä. Lisäksi varsinaisessa yhtiökokouk-
sessa läsnä on myös tilintarkastaja ja virtuaalisissa
varsinaisissa yhtiökokouksissa virtuaalisesti läsnä. Yh-
tiökokouksessa, jossa päätetään uusista hallituksen
jäsenistä, on läsnä ja virtuaalisissa yhtiökokouksissa
virtuaalisesti läsnä hallituksen jäseneksi ehdolla oleva
henkilö.
Selvitys hallinto- ja
ohjausjärjestelmästä
2023
VARSINAINEN YHTIÖKOKOUS VUONNA 2023
Vuoden 2023 varsinainen yhtiökokous pidettiin
15.3.2023. Kokous pidettiin osakeyhtiölain 5 luvun 16
§:n 3 momentin mukaisena etäkokouksena.
Kokoukseen oli mahdollista osallistua myös ennakko-
äänestyksen kautta. Vuonna 2023 ei pidetty ylimää-
räisiä yhtiökokouksia.
HALLITUS
Talenomin hallitukseen voi yhtiöjärjestyksen mukaan
kuulua neljästä kahdeksaan varsinaista jäsentä. Jäse-
nistä ja heidän lukumäärästään päättää yhtiökokous.
Hallitus valitsee keskuudestaan puheenjohtajan vuo-
deksi kerrallaan. Yhtiö perehdyttää uudet hallituksen
jäsenet yhtiön toimintaan.
Talenomin hallitus vastaa yhtiön hallinnosta ja toimin-
nan asianmukaisesta järjestämisestä. Hallituksella on
yleistoimivalta päättää kaikista Talenomin hallintoon
ja muihin asioihin liittyvistä kysymyksistä, jotka lain tai
yhtiöjärjestyksen mukaan eivät kuulu yhtiökokouksel-
le tai toimitusjohtajalle. Hallitus kokoontuu niin usein
kuin on tarpeellista sen velvollisuuksien hoitamiseksi.
Hallitus on päätösvaltainen, kun läsnä on enemmän
kuin puolet sen jäsenistä.
HALLITUKSEN KOKOONPANO JA TOIMINTA
Hallituksen keskeiset tehtävät ja toimintaperiaatteet
on määritelty kirjallisesti työjärjestyksessä. Työjärjes-
tyksen mukaisesti hallitus päättää yhtiön strategiset
linjaukset, vahvistaa yhtiön toimintasuunnitelman ja
budjetin sekä valvoo osa-alueiden toteutumista. Lisäk-
si hallitus ohjaa ja valvoo yhtiön johtoa, nimittää toi-
mitusjohtajan ja päättää toimitusjohtajalle maksetta-
vasta palkkiosta ja toimitusjohtajasopimuksen muista
ehdoista. Niin ikään hallitus pitää huolen siitä, että yh-
tiössä on määritelty sisäinen valvonta sekä riskienhal-
linta- ja tiedonantopolitiikka ja että yhtiö toimii määrit-
tämällään tavalla. Lisäksi hallitus päättää strategisesti
tai taloudellisesti merkittävistä investoinneista, yritys-
ostoista sekä vastuusitoumuksista, hyväksyy yhtiön
rahoituspolitiikan sekä päättää yhtiön palkitsemis- ja
kannustinjärjestelmästä.
Hallinnointikoodin mukaisesti hallituksen tehtävänä
on arvioida jäsentensä riippumattomuus. Enemmistön
hallituksen jäsenistä on oltava riippumattomia yhtiös-
tä. Lisäksi vähintään kahden yhtiöstä riippumattoman
hallituksen jäsenen on oltava riippumattomia myös
yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista.
Hallitus arvioi vuosittain toimintaansa ja työskente-
lytapojaan sisäisenä itsearviointina. Hallituksen jäse-
nillä tulee olla riittävä pätevyys ja toimialatuntemus
sekä riittävästi aikaa hallitustyöskentelyyn. Hallituksen
kokoonpanon tulee olla riittävän monimuotoinen. Jäse-
nillä tulee olla kokemusta ja osaamista, jotka täyden-
tävät toisiaan. Monimuotoisen hallituskokoonpanon
osalta yhtiön tavoitteena on, että hallituksen jäsenten
ikä- ja sukupuolijakauma sekä koulutustausta otetaan
kokemuksen, osaamisen ja toimialatuntemuksen rin-
nalla huomioon hallituskokoonpanon valmistelussa.
Tavoitteena on ollut molempien sukupuolien edus-
tus hallituksessa, ja hallitus katsoo tavoitteen täytty-
neen. Hallitus jatkaa monimuotoisuusperiaatteiden ja
-tavoitteiden arviointia.
HALLITUS VUONNA 2023
Vuoden 2023 varsinaisessa yhtiökokouksessa
hallitukseen valittiin uudelleen Harri Tahkola (puheen-
johtaja), Olli Hyyppä, Mikko Siuruainen, Sampsa Laine,
Johannes Karjula ja Elina Tourunen. Uutena jäsenenä
valittiin Erik Tahkola. Yhtiökokous päätti, että halli-
tuksen jäsenten lukumäärä on seitsemän. Hallituk-
sen toimikausi päättyy ensimmäisen valintaa seuraa-
van varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Hallitus
kokoontui vuoden 2023 aikana 24 kertaa.
VUOSIKATSAUS
|
1514
|
TALENOM 2023
HARRI TAHKOLA, KTM, S. 1972
Suomen kansalainen
Hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2017 lähtien ja
hallituksen jäsen vuodesta 1998 lähtien.
Keskeinen työkokemus
Harri Tahkola työskenteli Talenomin palveluksessa
useissa eri tehtävissä vuosina 1994–2016, viimeksi
Talenomin toimitusjohtajana vuosina 2003–2016.
Keskeiset luottamustehtävät
Harri Tahkola on toiminut hallituksen puheenjohtajana
Hacap Oy:ssä vuodesta 2016, Ducap Oy:ssä vuodes-
ta 2011, Omago Oy:ssä vuodesta 2017, Pitomaalaus
Oy vuodesta 2020, Matkaparkki.com Oy:ssä vuodesta
2020, Tukkunet Oy:ssä vuodesta 2010, Padel Ylivies-
ka Oy, Padel Nivala Oy, Padel Kemi Oy, Padel Ii Oy,
Padel Haapajärvi Oy:ssä vuodesta 2022 lähtien sekä
hallituksen jäsenenä Alfa Finance Oy:ssä vuodesta
2014, Toivo Group Oyj:ssä vuodesta 2021, A-Perustus
Oy:ssä vuodesta 2022, Virta Kasvusijoitus Oy:ssä vuo-
desta 2021, Clara Nordic Oy:ssä vuodesta 2021 ja
Citinvest Oy:ssä vuodesta 2010 lähtien.
Riippumattomuus
Harri Tahkola ei ole riippumaton yhtiöstä kokonaisar-
vioon (yli 10 vuotta hallituksessa) perustuen. Hänen
ei katsota olevan riippumaton merkittävistä osakkeen-
omistajista hänen omistaessaan enemmän kuin 10 %
yhtiön kaikista osakkeista.
Talenom Oyj:n hallitus 31.12.2023
Nimi Koulutus ja
syntymävuosi
Päätoimi Riippumaton
yhtiöstä
Riippumaton
merkittävistä
osakkeenomistajista
Osallistuminen hal-
lituksen kokouksiin
vuonna 2023
Harri Tahkola
(hallituksen puheenjohtaja)
KTM, s. 1972 yrittäjä, sijoittaja,
hallitusammatti-
lainen
Ei Ei 24/24
Olli Hyyppä
(hallituksen jäsen)
DI, s. 1969 Senior Vice
President & Chief
Information Ofcer,
NXP
Semiconductors
Kyllä Kyllä 24/24
Mikko Siuruainen
(hallituksen jäsen)
Tradenomi, MBA,
s. 1975
yrittäjä, sijoittaja,
hallitusammatti-
lainen
Kyllä Kyllä 24/24
Elina Tourunen
(hallituksen jäsen)
KTM, CFA,
s. 1980
sijoitusjohtaja, eQ
Varainhoito Oy
Kyllä Kyllä 24/24
Johannes Karjula
(hallituksen jäsen)
KTM,
s. 1988
toimitusjohtaja ja
perustaja, Trust-
mary Group Oy
Kyllä Kyllä 24/24
Sampsa Laine
(hallituksen jäsen)
KTM, s. 1969 yrittäjä, sijoittaja ja
hallitusammatti-
lainen
Kyllä Kyllä 24/24
Erik Tahkola
(hallituksen jäsen)
Kauppatieteiden
ylioppilas, s. 1995
toimitusjohtaja,
Omago Oy
Ei Kyllä
19/24
HALLITUKSEN JÄSENTEN TIEDOT
OLLI HYYPPÄ, DI, S. 1969
Suomen kansalainen
Yhtiön hallituksen jäsen vuodesta 2015 lähtien.
Keskeinen työkokemus
Olli Hyyppä on toiminut Senior Vice President & Chief
Information Ofcer -tehtävässä NXP Semiconductors
-yhtiössä vuodesta 2013 lähtien vastaten globaalista
tietohallinnosta. Hän on lisäksi toiminut Vice President
& Chief Information Ofcer -tehtävässä ST Ericsson
-yhtiössä vuosina 2009–2013, eri IT-asiantuntija- ja
johtotehtävissä Elektrobit Oyj:ssä vuosina 1996– 2009
MIKKO SIURUAINEN, TRADENOMI, MBA, S. 1975
Suomen kansalainen
Yhtiön hallituksen jäsen vuodesta 2016 lähtien sekä
vuosina 2004–2015.
Keskeinen työkokemus
Mikko Siuruainen on toiminut yrittäjäosakkaana ja
hallituksen puheenjohtajana Virta Growth Partners
Oy:ssä vuodesta 2019 sekä hallituksen puheenjohta-
jana muun muassa Virta Kasvusijoitus Oy:ssä. Lisäksi
hän on toiminut toimitusjohtajana Alfa Finance Oy:s-
sä vuodesta 2014 ja Citinvest Oy:ssä vuodesta 2010
lähtien. Siuruainen on toiminut Talenom Oy:n palve-
luksessa monissa eri tehtävissä vuosina 2000–2016
muun muassa yritysneuvojana, neuvontapäällikkönä,
ELINA TOURUNEN, KTM, CFA, S. 1980
Suomen kansalainen
Yhtiön hallituksen jäsen vuodesta 2021 lähtien.
Keskeinen työkokemus
Elina Tourunen on toiminut sijoitustoiminnasta vas-
taavana johtajana eQ Varainhoito Oy:n Private Equity
- tiimissä vuodesta 2020 lähtien. Vuosina 2015-2020
hän työskenteli Euroopan Investointirahaston EIF:n
palveluksessa Luxemburgissa, jossa hän toimi senior
salkunhoitajana private equity -tiimissä. Aiemmin hän
on toiminut yritysrahoitusjohtajana Keskinäinen Eläke-
vakuutusyhtiö Eterassa ja sitä ennen managerina EY:n
transaktiotiimissä.
ja
suunnittelijana Rautaruukki Oyj:ssä vuosina 1992–
1996.
Keskeiset luottamustehtävät
Olli Hyyppä on toiminut Hyyppä Consulting Oy halli-
tuksen puheenjohtajana 2018 alkaen.
Riippumattomuus
Olli Hyyppä on riippumaton yhtiöstä ja sen merkittä-
vistä osakkeenomistajista.
yksikönjohtajana, yhtiön Oulun toimiston johtajana
sekä varatoimitusjohtajana 2006–2016. Hän on lisäksi
aiemmin toiminut Fortum Oyj:llä taloussuunnittelijana
vuosina 1999–2000.
Keskeiset luottamustehtävät
Mikko Siuruainen on toiminut hallituksen jäsenenä
Suuntakivi Oy:ssä vuodesta 2016 alkaen, Virta Growth
Partners Oy:ssä vuodesta 2019 alkaen, Clara Nordic
Oy:n hallituksen puheenjohtajana vuodesta 2021
alkaen, sekä Virta Kasvusijoitus Oy:ssä vuodesta
2021 alkaen ja Virta Kasvusijoitus II Oy:ssä vuodesta
2023 alkaen..
Riippumattomuus
Mikko Siuruainen on riippumaton yhtiöstä ja sen
merkittävistä osakkeenomistajista.
Keskeiset luottamustehtävät
Elina Tourunen on toiminut hallituksen jäsenenä
Tor-nator Oyj:ssa vuosina 2012-2015 ja Futurice
Oy:ssa vuosina 2012-2014. Hän on lisäksi toiminut
useassa hallituksessa äänettömänä tarkkailijana, ml.
Hydroline Oy ja Staffpoint Oy.
Riippumattomuus
Elina Tourunen on riippumaton yhtiöstä ja sen
merkit-tävistä osakkeenomistajista.
VUOSIKATSAUS
|
17
mintojen Suomen maajohtajana 2007–2011. Sivutoimi-
sena yrittäjänä hän on toiminut vuodesta 2003 saakka.
Keskeiset luottamustehtävät
Sampsa Laine on toiminut hallituksen puheenjohtajana
Fundu Platform Oy:ssä vuodesta 2020 ja hallituksen jä-
senenä Privanet Group Oyj:ssä vuodesta 2020. Sampsa
Laine on ollut Growroad Oy:n perustaja ja hallituksen
puheenjohtaja vuodesta 2013.
Riippumattomuus
Sampsa Laine on riippumaton yhtiöstä ja sen merkit-
vistä osakkeenomistajista.
Oy:ssä. Lisäksi hän on toiminut hallituksen jäsenenä
Trustmary Group Oy:ssä 2016-2020, Sesonkia Oy:s-
sä vuodesta 2015 alkaen, Molarum Salaojat Oy:ssä
vuodesta 2015 alkaen, hallituksen jäsenenä vuodesta
2017 alkaen ja hallituksen puheenjohtajana 2022 al-
kaen Markkinointitoimisto WDS Oy:ssä sekä hallituk-
sen jäsenenä Trustmary Finland Oy:ssä vuodesta 2017
alkaen. Aiemmin hän on toiminut hallituksen jäsenenä
LeadFlow Oy:ssä vuosina 2014–2016.
Riippumattomuus
Johannes Karjula on riippumaton yhtiöstä ja sen mer-
kittävistä osakkeenomistajista.
TOIMITUSJOHTAJAN JA JOHTORYHMÄN SUORAT JA VÄLILLISET OSAKEOMISTUKSET 31.12.2023
Nimi Osakkeet, kpl
31.12.2023
Optio- ja osakepalkkio-
järjestelmän nojalla an-
saittavissa olevat osakkeet
(enintään), kpl
Osuus osakekannasta,
31.12.2023
Osakepalkkiojärjestelmän
ja optio-ohjelmien nojalla
ansaittavissa olevien osak-
keiden osuus osakekannasta
Otto-Pekka Huhtala 387 160 180 000 0,85 % 0,39 %
Antti Aho 139 107 132 000 0,31 % 0,29 %
Juho Ahosola 20 614 116 000 0,05 % 0,25 %
Matti Eilonen 98 992 66 000 0,22 % 0,14 %
Olli Lätti 0 58 000 0,00 % 0,13 %
Marika Aho 3 600 55 000 0,01 % 0,12 %
Nimi Osakkeet, kpl, 31.12.2023 Osuus osakekannasta, 31.12.2023
Harri Tahkola (hallituksen puheenjohtaja) 7 905 863 17,34 %
Olli Hyyppä (hallituksen jäsen) 60 000 0,13 %
Mikko Siuruainen (hallituksen jäsen) 604 716 1,33 %
Elina Tourunen (hallituksen jäsen) 125 0,00 %
Johannes Karjula (hallituksen jäsen) 2 812 0,01 %
Sampsa Laine (hallituksen jäsen) 12 000 0,03 %
Erik Tahkola (hallituksen jäsen) 51 000 0,11 %
Hallitus voi perustaa valiokuntia, mikäli Talenomin toiminnan laajuus tai hallituksen tehtävien tehokas hoitaminen
tätä edellyttää. Hallitus ei perustanut valiokuntia vuonna 2023.
HALLITUKSEN JÄSENTEN SUORAT JA VÄLILLISET OSAKEOMISTUKSET 31.12.2023
TOIMITUSJOHTAJA 2023
Yhtiön toimitusjohtajana toimii KTM Otto-Pekka Huh-
tala (s. 1980). Huhtala on toiminut toimitusjohtajana
vuodesta 2019. Huhtala on työskennellyt Talenomissa
eri tehtävissä vuodesta 2002. Ennen toimitusjohtajuut-
taan hän toimi pitkään yhtiössä johtoryhmän jäsenenä
ja tilitoimistopalveluiden johtajana vastaten tilitoimis-
toliiketoiminnan palvelutuotannosta sekä kirjanpidon
tuotantolinjan kehityksestä. Hän on valmistunut Vaa-
san yliopistosta kauppatieteiden maisteriksi pääainee-
naan tuotantotalous.
JOHTORYHMÄ 2023
Johtoryhmä avustaa toimitusjohtajaa muun muassa
strategian, toimintaperiaatteiden ja yhtiön yhteisten
asioiden valmistelussa. Johtoryhmän puheenjohtajana
toimii Talenomin toimitusjohtaja.
Vuonna 2023 yhtiön johtoryhmään kuuluivat
toimitusjohtaja Otto-Pekka Huhtala (KTM, s. 1980),
yhtiön palveluksessa vuodesta 2002 ja johtoryhmäs-
sä vuodesta 2003, toimitusjohtajana vuodesta 2019
varatoimitusjohtaja Antti Aho (KTM, KLT, s. 1979),
yhtiön palveluksessa vuodesta 2003 ja johtoryh-
mässä vuodesta 2017
markkinointijohtaja T
uomas Iivanainen (Diplomi-
insinööri, s.1970), yhtiön palveluksessa vuodesta
2016 ja johtoryhmässä 2019–2023
henkilöstöjohtaja Juho Ahosola (tradenomi, ha-
lintotieteiden maisteri, finanssioikeus), s. 1988),
yhtiön palveluksessa vuodesta 2013 ja johtoryh-
mässä vuodesta 2019
talousjohtaja Matti Eilonen (tradenomi, s. 1976),
yhtiön palveluksessa vuodesta 2002 ja johtoryh-
mässä vuodesta 2022
kaupallinen johtaja Olli Lätti (Diplomi-insinööri, s.
1979), yhtiön palveluksessa vuodesta 2020 ja joh-
toryhmässä vuodesta 2022 sekä
palveluliiketoiminnasta vastaava johtaja Marika
Aho (Taloushallinnon merkonomi, s. 1976), yhtiön
palveluksessa 2004–2015 sekä uudelleen 2019
alkaen ja johtoryhmässä vuodesta 2023
Kaikki johtoryhmän jäsenet ovat Suomen kansalaisia.
Keskeiset luottamustehtävät
Erik Tahkola on toiminut Suomen Padelkeskus Oy:n
hallituksen jäsenenä vuodesta 2020 alkaen sekä Du-
cap Oy:n hallituksen jäsenenä 2019 alkaen. Lisäksi hän
on hallituksen jäsenenä kuudessa eri urheiluliiketoi-
mintaa harjoittavassa yhtiössä.
Riippumattomuus
Erik Tahkolan ei katsota olevan riippumaton yhtiöstä,
koska hän on ollut viimeisen kolmen vuoden aikana
työsuhteessa yhtiöön. Erik Tahkolan katsotaan olevan
riippumaton merkittävistä osakkeenomistajista.
SAMPSA LAINE, KTM, S. 1969
Suomen kansalainen
Yhtiön hallituksen jäsen vuodesta 2020 lähtien.
Keskeinen työkokemus
Sampsa Laine on toiminut toimitusjohtajana Manna&
Co
konsernissa huhtikuusta 2022 syyskuuhun 2023.
Laine vastasi digitaalisten palvelujen kehittämises
Nordean yritysasiakkaille kesästä 2017 tammikuuhun
2020 ja toimi Nordea Suomen pankkitoiminnan
varatoimitusjohtaja ja pk-yritysliiketoiminnasta
vastaavana johtajana 2014–2017. Danske Bankissa
hän toimi instituutio- ja pankkiasiakkuuksien
globaalina vetäjänä vuosina 2012–2013 ja Markets-toi-
JOHANNES KARJULA, KTM, S. 1988
Suomen kansalainen
Yhtiön hallituksen jäsen vuodesta 2017 lähtien.
Keskeinen työkokemus
Johannes Karjula on toiminut yrittäjänä vuodesta 2010
sekä toimitusjohtajana perustamassaan Trustmary
Group Oy:ssä vuodesta 2016 alkaen.
Keskeiset luottamustehtävät
Johannes Karjula on toiminut hallituksen puheenjoh-
tajana Eeroplan Oy:ssä vuodesta 2016 ja
hallituk-sen puheenjohtajana 2018-2022 sekä
hallituksen jäsenenä vuodesta 2023 alkaen
Satokausi Media
ERIK TAHKOLA, KAUPPATIETEIDEN YLIOPPILAS,
S. 1995
Suomen kansalainen
Yhtiön hallituksen jäsen vuodesta 2023 lähtien.
Keskeinen työkokemus
Erik Tahkola on toiminut Ducap Oy:n toimitusjohtajana
vuodesta 2019 alkaen sekä Omago Oy:n toimitusjoh-
tajana keväästä 2022 alkaen. Erik Tahkola on
toiminut Talenomin palveluksessa vuosien 2011–
2020 aikana useissa eri tehtävissä muun muassa
myyntilaskutuk-sen ja palkanlaskennan yksiköissä.
TOIMITUSJOHTAJA
Toimitusjohtaja vastaa Talenomin juoksevasta
hallin-nosta osakeyhtiölain sekä hallituksen
antamien oh-jeiden, määräysten ja valtuutusten
mukaisesti ja var-mistaa, että yhtiön kirjanpito on
lain mukainen ja että yhtiön varainhoito on
järjestetty luotettavalla tavalla.
16
|
TALENOM 2023
Toimitusjohtaja raportoi hallitukselle. Toimitusjohtaja
myös ohjaa ja valvoo Talenomin ja sen liiketoimintojen
toimintaa, vastaa päivittäisestä operatiivisesta johta-
misesta ja strategian toteutuksesta sekä valmistelee
hallituksen käsittelyyn menevät asiat ja vastaa niiden
täytäntöönpanosta.
VUOSIKATSAUS
|
1918
|
TALENOM 2023
3. SISÄINEN VALVONTA JA TARKASTUS SEKÄ
RISKIENHALLINTA
RISKIENHALLINTA
Riskienhallinta on Talenomissa osa yhtiön sisäistä val-
vontaa ja tarkastusprosessia. Yhtiössä on hallituksen
hyväksymä riskienhallintapolitiikka, joka tukee stra-
tegisten ja liiketoiminnallisten tavoitteiden saavutta-
mista, ja joka turvaa toiminnan jatkuvuuden kaikissa
olosuhteissa. Kyky kantaa riskejä ja hallita niitä tehok-
kaasti ovat liiketoiminnan menestyksen ja omistaja-ar-
von luomisen kannalta keskeisessä asemassa.
Hallituksen hyväksymän riskienhallintapolitiikan mu-
kaisesti riskeihin varautuminen ja niiden tunnistami-
nen ovat jatkuvaa ja järjestelmällistä toimintaa, josta
vastuu on liiketoimintajohdolla. Johto vastaa riittävien
toimenpiteiden määrittämisestä, toteuttamisesta sekä
toimenpiteiden toteutumisen seurannasta osana nor-
maalia toiminnan ohjausta.
Riskienhallintaa hallinnoi Chief Compliance Ofcer,
joka raportoi konsernin toimitusjohtajalle. Yhtiön hal-
litukselle esitetään vähintään kerran vuodessa jatku-
vasta riskeihin varautumisesta erillään oleva kartoitus
riskeistä ja epävarmuustekijöistä, jonka myötä hallitus
määrittelee riskeihin varautumiseen ohjaavat toimen-
piteet. Yhtiö esittää tilinpäätöksen yhteydessä kulloin-
kin tunnistamansa keskeisimmät riskit.
SISÄINEN VALVONTA JA TARKASTUS
Yhdessä riskienhallinnan kanssa sisäisellä valvonnalla
seurataan yhtiössä sitä, että yhtiö toimii tehokkaasti,
sen julkaisema tieto on ajantasaista ja luotettavaa ja
että voimassa olevia säännöksiä noudatetaan. Sisäi-
sen valvonnan tavoitteena on varmistaa Talenomin
toiminnan tehokkuus ja kannattavuus, tiedon luotetta-
vuus sekä yhteensopivuus sovellettavien säädösten ja
toimintaperiaatteiden kanssa. Sisäinen valvonta pyrkii
parantamaan hallituksen ohjaustehtävän toteutumista.
Vastuu valvonnan järjestämisestä kuuluu hallitukselle
ja toimitusjohtajalle.
Hallituksella on päävastuu yhtiön taloudellisen ase-
man ja varainhoidon valvonnasta. Johtoryhmä ja hal-
litus seuraavat kuukausittain Talenomin taloudellista
tilannetta ja kehitystä, ja tiedot julkistetaan Talenomin
tiedonantopolitiikan mukaisesti. Hallitukselle kuukau-
sittain toimitettava raportti on keskeinen osa yhtiön
taloudellista valvontaa. Kuukausiraportti on verrattain
laaja, millä varmistetaan hallituksen jatkuva tiedon-
saanti yhtiön toiminnan, taloudellisen aseman ja stra-
tegisten tavoitteiden edistymisen osalta. Raportoin-
ti tukee toimintojen kontrollien kehittämistä, seuraa
kontrollien riittävyyttä ja tehokkuutta.
Taloudellisen valvonnan lähtökohtana on, että mah-
dolliset poikkeavuudet kyetään havaitsemaan riittävän
ajoissa. Lisäksi taloudelliseen raportointiin liittyvän
sisäisen valvonnan tavoitteena on varmistaa, että Ta-
lenomin toiminta on tuloksellista ja että päätöksenteko
perustuu oikeaan ja luotettavaan tietoon ja riittävään
liiketoimintariskien tunnistamiseen. Sisäisen valvon-
nan avulla varmistetaan myös, että taloudellinen ra-
portointi noudattaa yleisesti hyväksyttyjä tilinpäätök-
sen laadintaperiaatteita sekä voimassa olevia lakeja ja
määräyksiä. Hallituksen vastuulla on varmistaa, että
laskentatoimen ja taloushallinnon sisäinen valvonta
on järjestetty asianmukaisesti. Lisäksi hallitus vastaa
taloudellisen raportointiprosessin valvonnasta.
Yhtiö soveltaa tilinpäätösstandardeja yhteisin kirjaus-
periaattein ja raportointistandardein konsernin ta-
loushallintoyksikössä. Taloushallintoyksiköstä vastaa
talousjohtaja, yhdessä group nancial controllerin ja
laskentapäällikön kanssa. Näin ollen myös talous-
johtaja, group nancial controller ja laskentapäällik-
kö ovat osaltaan valvontavastuussa lainsäädännön ja
konsernin ohjeiden noudattamisesta. Talousjohtaja ra-
portoi mahdollisista havainnoista toimitusjohtajalle ja
hallitukselle.
Yhtiö ei ole katsonut tarpeelliseksi perustaa tarkas-
tusvaliokuntaa. Ottaen huomioon toiminnan laajuuden
yhtiö ei myöskään ole katsonut tarpeelliseksi järjestää
erillistä sisäisen tarkastuksen organisaatiota. Vastuu
tarkastusvaliokunnalle ja sisäiselle tarkastukselle kuu-
luvista tehtävistä kuuluu yhtiön hallitukselle, ja hallitus
arvioi näiden tarpeellisuutta vuosittain. Hallitus mää-
rittää vuosittain tilintarkastussuunnittelun yhteydessä
erityiset painopistealueet, joihin tarkastusta on kulloin-
kin tarkoituksenmukaista kohdistaa.
4. MUUT TIEDOT
SISÄPIIRI
Sisäpiiriä koskevissa asioissa Talenom noudattaa so-
vellettavan lainsäädännön lisäksi Nasdaq Helsinki
Oy:n antamaa sisäpiiriohjetta sekä Talenomin halli-
tuksen vahvistamaa omaa sisäpiiriohjettaan. Talenom
julkistaa mahdollisimman pian sillä olevan Talenomia
suoraan koskevan sisäpiiritiedon yhtiön tiedonantopo-
litiikan mukaisesti. Jos yhtiö kuitenkin päättää lykätä si-
säpiiritiedon julkistamista, se perustaa kyseessä olevaa
sisäpiiritietoa koskevan hankekohtaisen sisäpiiriluette-
lon. Yhtiö noudattaa markkinoiden väärinkäyttöase-
tuksen mukaista lykkäysmenettelyä sisäpiiritiedon lyk-
käämisessä. Sisäpiiriluetteloon merkitään viipymättä
sellaiset henkilöt, joilla on pääsy Talenomia koskevaan
sisäpiiritietoon.
Yhtiön ilmoitusvelvollisiin johtohenkilöihin kuuluvat johto-
ryhmän ja hallituksen jäsenet. Ilmoitusvelvollisten henki-
löiden sekä heidän Markkinoiden väärinkäyttöasetuksen
mukaiseen lähipiiriinsä kuuluvat tahot ovat velvollisia
ilmoittamaan yhtiölle ja Finanssivalvonnalle kaikki mai-
nittujen henkilöiden omaan lukuunsa tehdyt yhtiön osak-
keisiin tai vieraan pääoman ehtoisiin rahoitusvälineisiin tai
niihin liittyviin johdannaisiin tai muihin rahoitusvälineisiin
liittyvät liiketoimet viipymättä ja viimeistään kolme työ-
päivää liiketoimen toteuttamisen jälkeen.
Yhtiön liikkeeseen laskemien rahoitusvälineiden, kuten
yhtiön osakkeen lisäksi ilmoitusvelvollisuus voi koskea
esimerkiksi vakuutuskuoressa tehtyjä liiketoimia tai lii-
ketoimia rahastotuotteilla, kun yhtiön rahoitusvälineen
painoarvo korituotteessa on yli 20 %. Hankintojen ja
luovutusten lisäksi ilmoitettavat liiketoimet voivat olla
esimerkiksi panttauksia, lahjoituksia tai perintösaantoja.
Ilmoitusvelvollisuus syntyy sen jälkeen, kun liiketoi-
mien kokonaismäärä on saavuttanut 5 000 euron ra-
ja-arvon kalenterivuoden aikana. Ilmoitusvelvollisuu-
den täyttäminen on aina ilmoitusvelvollisen itsensä
vastuulla ja myös silloin, kun hänen rahoitusvälinei-
densä hoito on annettu toisen henkilön, esimerkiksi
salkunhoitajan, tehtäväksi.
Yhtiö julkistaa vastaanottamansa liiketoimi-ilmoitukset
pörssitiedotteella viipymättä ja viimeistään kahden työ-
päivän kuluessa siitä, kun on vastaanottanut ilmoituksen.
Talenom noudattaa suljetun ikkunan periaatetta en-
nen tulosjulkistuksiaan. Suljetun ikkunan aikana Ta-
lenomissa johtotehtävissä toimivat henkilöt (hallituk-
sen jäsenet ja toimitusjohtaja tai näiden sijaiset sekä
johtoryhmän jäsenet) tai taloudelliseen raportoinnin
valmisteluun osallistuvat henkilöt tai edellä mainittu-
jen määräysvallassa tai edunvalvonnassa olevat hen-
kilöt tai arvopaperimarkkinalain 2 luvun 4 §:ssä tarkoi-
tetut määräysvaltayhteisöt eivät saa käydä kauppaa
yhtiön liikkeelle laskemilla rahoitusvälineillä 30 vuo-
rokauteen ennen yhtiön liiketoimintakatsauksen, osa-
vuosikatsauksen tai tilinpäätöstiedotteen julkistamista.
Yhtiö suosittelee, että myös edellä mainittujen sulje-
tun ikkunan piirissä olevien tahojen lähipiiri noudattai-
si suljettua ikkunaa vastaavaa kaupankäyntirajoitusta.
Lisäksi yhtiön suosittelee, että johtohenkilöt tekevät
yhtiön liikkeeseen laskemiin arvopapereihin ja muihin
rahoitusvälineisiin pitkäaikaisia sijoituksia.
VUOSIKATSAUS
|
2120
|
TALENOM 2023
LÄHIPIIRI
Talenom noudattaa voimassa olevia määräyksiä sekä
listayhtiöiden hallinnointikoodin 2020 suosituksia lähi-
piiritoimien seurannasta ja arvioinnista.
Talenomin lähipiiriohjeen tarkoituksena on varmistaa
riittävällä tavalla lähipiiritoimen markkinaehtoisuus
sekä edullisuus yhtiön liiketoiminnalle sellaisissa lii-
ketoimissa, joissa on mukana yhtiön lähipiiriin kuuluvia
tahoja. Yhtiö arvioi ja seuraa, että tehtävät lähipiirilii-
ketoimet ovat kokonaisuutena yhtiön edun mukaisia
ja että mahdolliset eturistiriidat tulevat asianmukai-
sesti huomioon otetuiksi yhtiön päätöksenteossa. Lä-
hipiiritoimia koskeva valmistelu, päätöksenteko sekä
yksittäisten liiketoimien arviointi ja hyväksyntä on jär-
jestettävä esteellisyyssäännökset ja asianmukainen
päätöksentekotaho huomioon ottaen. Talenomin halli-
tus päättää merkittävistä lähipiiritoimista, eli lähipiirin
kanssa tehtävistä sellaisista sopimuksista tai muista
oikeustoimista, jotka eivät ole yhtiön tavanomaista lii-
ketoimintaa tai joita ei toteuteta tavanomaisin kaupal-
lisin ehdoin. Lähipiiriohjeiden periaatteita noudatetaan
koko konsernissa ja kaikkia konserniyhtiöitä koskevassa
pääksenteossa. Talenomin lähipiiriin kuuluvat sen
tytäryhtiöt, yhtiön johdon avainhenkilöt sisältäen hal-
lituksen, toimitusjohtajan ja konsernin johtoryhmän,
sekä heidän perheenjäsenensä. Lähipiiriin kuuluvat
myös sellaiset yritykset, joihin edellä mainituilla hen-
kilöillä on yksin tai yhdessä oman lähipiirinsä kanssa
määräysvalta.
Talenom pitää ajantasaista lähipiiriluetteloa yhtiön ja
sen lähipiirin kesken tehtävistä lähipiiritoimista, niiden
osapuolista ja keskeisistä ehdoista. Luetteloon merkit-
tävät tiedot kerätään yhtiön lähipiiriin kuuluvilta henki-
löiltä itseltään vuosittain. Yhtiö raportoi lähipiiritoimista
säännöllisesti vuosittain tilinpäätöksessään. Yhtiö esit-
tää lain edellyttämiä tietoja toimintakertomuksessa
ja tilinpäätöksen liitetiedoissa. Lisäksi yhtiö julkistaa
tarvittaessa lähipiiritoimet markkinoiden väärinkäyttö-
asetuksen, arvopaperimarkkinalain ja pörssin sääntö-
jen mukaan.
SIJOITTAJAVIESTINTÄ JA TIEDOTTAMINEN
Talenomin viestinnän tavoitteena on varmistaa, että
kaikilla markkinaosapuolilla on samanaikaisesti ja vii-
vytyksettä käytössään olennaiset ja riittävät tiedot
Talenomin rahoitusvälineiden, kuten sen osakkeen,
hinnan määrittämiseksi. Yhtiön tavoitteena on tuot-
taa jatkuvasti johdonmukaista, luotettavaa, riittävää ja
ajantasaista tietoa markkinoille sen varmistamiseksi,
että pääomamarkkinaosapuolilla olisi mahdollisimman
avoin ja selkeä kuva yhtiöstä, jonka perusteella yhti-
ön taloudellista tilannetta ja rahoitusvälineiden hinto-
ja voidaan arvioida. Yhtiön antamat tiedot julkistetaan
pääomamarkkinoille ja muille keskeisille sidosryhmille
samanaikaisesti.
Talenom noudattaa viestinnässään arvopaperimarkki-
nalain ja osakeyhtiölain yhtäläisen informaation saa-
tavuuden tasapuolisuuden periaatetta sekä Nasdaq
Helsinki Oy:n sääntöjä. Talenomin viestintä perustuu
tosiasioihin: viestinnässä annetaan totuudenmukainen
kuva yhtiön toiminnasta, toimintaympäristöstä, stra-
tegiasta, tavoitteista ja taloudellisesta suorituskyvys-
tä. Viestinnän yleisinä periaatteina ovat läpinäkyvyys,
avoimuus, rehellisyys, tasapuolisuus ja aktiivisuus. Ta-
lenom viestii johdonmukaisesti sekä myönteisistä et
kielteisistä asioista samanaikaisesti kaikille sidosryh-
milleen.
Talenom julkaisee pörssitiedotteet Nasdaq Helsingin
kautta keskeisille tiedotusvälineille suomeksi ja eng-
lanniksi ja tarvittaessa muilla kielillä. Kaikki tiedotteet
julkaistaan samanaikaisesti myös yhtiön verkkosivuilla.
Tiedotteiden lisäksi Talenomin sijoittajasivut investors.
talenom.com/ ovat tärkein yhtiön toimintaa ja taloutta
koskevien tietojen viestintäkanava ajantasaisen tiedon
välittämisessä kaikille sidosryhmille.
TILINTARKASTUS
Yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiökokous valitsee yhden
varsinaisen tilintarkastajan, jonka tulee olla Keskus-
kauppakamarin hyväksymä tilintarkastusyhteisö. Tilin-
tarkastajan toimikausi päättyy vaalia seuraavan varsi-
naisen yhtiökokouksen päättyessä.
Tilintarkastuksen tehtävänä on todentaa, että tilinpää-
tös antaa oikeat ja riittävät tiedot yhtiön tuloksesta ja
taloudellisesta asemasta tilikaudella. Yhtiön tilintar-
kastaja antaa yhtiön osakkeenomistajille lain edel-
lyttämän tilintarkastuskertomuksen yhtiön vuositilin-
päätöksen yhteydessä. Tilikauden aikana suoritetusta
tarkastuksesta raportoidaan hallitukselle. Tilintarkas-
taja ja hallitus tapaavat vähintään kerran vuodessa.
TILINTARKASTUS VUONNA 2023
Vuoden 2023 varsinainen yhtiökokous valitsi yhtiön
tilintarkastajaksi tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab:n,
päävastuullisena tilintarkastajanaan KHT Juho Rautio.
Konsernin maksamat palkkiot tilintarkastajille vuonna
2023 olivat tilintarkastuksen osalta 203 400 euroa,
todistusten ja lausuntojen osalta 17 100 euroa sekä
muiden palveluiden osalta 71 914 euroa.
VUOSIKATSAUS
|
2322
|
TALENOM 2023
1. JOHDANTO
Talenom Oyj noudattaa 1.1.2020 alkaen Arvopape-
rimarkkinayhdistys ry:n julkaisemaa Suomen lista-
yhtiöiden hallinnointikoodia 2020 kokonaisuudessaan.
Hallinnointikoodi on saatavilla Arvopaperimarkkinayh-
distyksen internet-sivuilla osoitteessa www.cgnland.
. Hallinnointikoodin lisäksi Talenom Oyj:n päätöksen-
teossa ja hallinnossa noudatetaan Suomen osakeyh-
tiölakia, arvopaperimarkkinalainsäädäntöä ja muita
julkisesti noteerattuja yhtiöitä koskevia säännöksiä.
Talenom Oyj:n yhtiöjärjestystä sekä Nasdaq Helsinki
Oy:n sääntöjä ja määräyksiä.
Tämä palkitsemisraportti on nähtävillä myös yhtiön
internetsivuilla osoitteessa investors.talenom.com/
. Osakeyhtiölain ja yhtiöjärjestyksen mukaisesti Ta-
lenomin hallinnon ja toiminnan ylin vastuu on Ta-
lenomin toimielimillä, joita ovat yhtiökokous, hallitus ja
toimitusjohtaja.
Talenom Oyj:n palkitsemispolitiikassa esitetään peri-
aatteet sekä päätöksentekoprosessit hallituksen sekä
toimitusjohtajan palkitsemiselle ja toimisopimuksen
keskeisille ehdoille. Yhtiön palkitsemisperiaatteet kos-
kevat yhtiön koko henkilöstöä. Palkitsemisen läpinäky-
vyys, markkinalähtöisyys sekä hyvästä suorituksesta
palkitseminen ovat keskeisiä periaatteita palkitsemi-
sessa. Yhtiön palkitsemispolitiikka koskee yhtiön hal-
litusta ja toimitusjohtajaa. Yhtiön palkitsemispolitiikan
tavoitteena on kannustaa ja palkita johtoa yhtiön kul-
loisenkin strategian mukaisesta toiminnasta ja asetet-
tujen sääntöjen noudattamisesta sekä motivoida pon-
nistelemaan Talenom-konsernin menestyksen eteen.
Toimiva ja kilpailukykyinen palkitseminen on olennai-
nen väline kyvykkään johdon palkkaamiseksi yhtiöön,
mikä puolestaan edistää yhtiön taloudellista menes-
tystä ja hyvän hallinnoinnin toteuttamista. Palkitse-
minen tukee yhtiön asettamien tavoitteiden ja yhtiön
strategian toteutumista sekä pitkän aikavälin tuloksel-
lisuutta.
Palkitsemispolitiikan mukainen palkitseminen koostuu
seuraavista osista:
Peruspalkka ja työsuhde-etuudet, joissa Talenom
noudattaa paikallisia markkinakäytäntöjä, lakeja ja
määräyksiä
Lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmä, jonka tar-
koituksena on ohjata yksilön ja organisaation suo-
ritusta sekä tukea strategisten hankkeiden nopeaa
toteuttamista
Pitkän aikavälin palkkiojärjestelmä, joka on tarkoi-
tettu avainhenkilöiden sitouttamiseen. Pitkän aika-
välin kannustimilla pyritään sitouttamaan johtoa
sekä yhdenmukaistamaan heidän etunsa yhtiön
osakkeenomistajien edun kanssa.
Palkitsemisen kehittyminen suhteessa yhtiön talou-
delliseen kehitykseen
Seuraavissa taulukossa ja kaavioissa esitetään hal-
lituksen ja toimitusjohtajan palkkioiden kehitys ver-
rattuna konsernin työntekijöiden keskimääräisen pal-
kitsemisen kehitykseen ja konsernin taloudelliseen
kehitykseen viideltä edelliseltä tilikaudelta. Talenomin
palkitsemispolitiikan mukaisesti osa toimitusjohtajan
Palkitsemisraportti
2023
palkitsemisesta muodostuu lyhyen ja pitkän aikavälin
kannustimista, jotka ovat yhteydessä
liiketoiminnan
tulokseen. Vuoden 2023 toimitusjohtajan palkkiota on
nostanut vuoden osakepalkkio-ohjelman 2020-2024
ensimmäisen ansaintajakson 2020-2023 päättyminen.
2016 ja 2019 myönnetyt optiot ja yhtiön voimakas
osakekurssin nousu on vaikuttanut nousevasti pitkän
aikavälin palkkiotason kehitykseen vuosina 2018-
2020 (optioiden 2016A, 2016B ja 2016C merkinnät)
ja vuonna 2022 (optioiden 2019 merkintä). Hallituksen
palkkiotasoa on nostanut vuonna 2020 ja vuonna
2023 hallituksen jäsenmäärän nousu yhdellä ja palk-
kioiden nousu.
PALKITSEMISEN KEHITTYMINEN
1 000 €
2018 2019 2020 2021 2022 2023
Hallituksen vuosipalkkiot 134 132 182 192 192 224
Toimitusjohtajan vuosipalkkiot 212 409 712 231 1004 317
Keskimääräinen palkkakehitys
1 000 €/hlö *) 37 38 38 39 40 42
Muutos 1 % 2 % 0 % 4 % 2 % 3 %
Keskimääräinen palkkakehitys Suomessa 1000 €/hlö *)
39 40 44
Muutos
2 % 9 %
Keskimääräinen palkkakehitys Ruotsissa 1000 €/hlö *)
41 41 40
Muutos 1 % -3 %
Keskimääräinen palkkakehitys Espanjassa 1000 €/hlö *)
37 39 35
Muutos
6 %
-10 %
*
Talenomin keskimääräinen palkkakehitys on laskettu jakamalla palkat ja palkkiot keskimääräisellä työaikakorjaamattomalla henkilömäärällä tilikauden aikana.
YHTIÖN TALOUDELLINEN KEHITYS
60000
40000
20000
0
10000
30000
50000
70000
2018 2019 2020 2021 2022 2023
Konsernin liikevaihto 48 871 57 955 65 161 82 808 102 107 121 728
Konsernin vertailukelpoinen liikevoitto 8 545 10 409 12 881 14 763 15 266 11 107
1 000 eur
80000
90000
100000
120000
140000
VUOSIKATSAUS
|
2524
|
TALENOM 2023
2. HALLITUKSEN PALKKIOT
Yhtiökokous päättää hallituksen jäsenille maksetta-
vista palkkioista yhdeksi toimikaudeksi kerrallaan hal-
lituksen tekemän ehdotuksen perusteella. Päätöksen
hallituksen jäsenten palkitsemisesta on perustuttava
yhtiökokoukselle esitettyyn ja voimassa olevaan pal-
kitsemispolitiikkaan.
Vuoden 2023 varsinainen yhtiökokous päätti 15.3.2023
hallituksen puheenjohtajalle maksettavaksi palkkioksi
6 000 euroa kuukaudessa ja hallituksen jäsenille 2 200
euroa kuukaudessa. Lisäksi päätettiin, että hallituksen
jäsenten matkakulut korvataan yhtiön matkustussään-
nön mukaisesti.
HALLITUKSEN JÄSENILLE MAKSETUT PALKKIOT 1.1.2023-31.12.2023
Vuosipalkkiot Muut taloudelliset
etuudet
Yhteensä
Harri Tahkola (hallituksen puheenjohtaja) 69 894 69 894
Olli Hyyppä (hallituksen jäsen) 26 000 26 000
Mikko Siuruainen (hallituksen jäsen) 26 000 26 000
Elina Tourunen (hallituksen jäsen) 26 000
26 000
Johannes Karjula (hallituksen jäsen) 26 000 26 000
Sampsa Laine (hallituksen jäsen) 26 000 26 000
Erik Tahkola (hallituksen jäsen) 24 000 24 000
Yhteensä 223 894 223 894
Hallituksen jäsenet eivät ole osallisia yhtiön osakeperusteisissa palkitsemisjärjestelmissä, eikä hallituspalkkioita makseta yhtiön osakkeina.
3. TOIMITUSJOHTAJAN PALKITSEMINEN
Toimitusjohtajan palkitsemisesta ja toimitusjohtajan
toimisopimuksen ehdoista päättää hallitus yhtiöko-
koukselle esitetyn ja voimassa olevan palkitsemispo-
litiikan puitteissa.
Yhtiön toimitusjohtajana toimii Otto-Pekka Huhtala.
Toimitusjohtajasopimuksen mukaisesti toimitusjoh-
taja toimii tehtävässään toistaiseksi ja sopimuksessa
noudatettava irtisanomisaika on kaksi kuukautta. Toi-
mitusjohtajan palkasta maksetaan normaali työeläke-
lainsäädännön alainen työeläkemaksu. Toimitusjohta-
jalle ei makseta lisäeläkemaksuja.
Kiinteä palkanosa
Toimitusjohtajan kiinteä palkanosa koostuu kuukausi-
palkasta ja luontaiseduista. Vuosipalkka vuonna 2023
luontaisedut mukaan lukien olivat 214 433,62 euroa,
josta luontaisedut olivat 240,00 euroa.
Lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmä
Toimitusjohtaja on muun johtoryhmän tavoin oikeutet-
tu johtoryhmän suoritepalkkioon ennalta määrättyjen
kriteerien täyttyessä.
Kriteereissä otetaan huomioon yhtiön liikevaihto, käyt-
tökate, liikevoitto, asiakaspysyvyys, toiminnan tehok-
kuus, henkilöstötyytyväisyys, tuotekehityksen edisty-
minen sekä tuoteryhmäkohtainen kasvu. Tämän lisäksi
hallitus arvioi erikseen toimitusjohtajan suoriutumista
tehtävässään ja päättää toimitusjohtajalle maksetta-
vasta erillisestä suoritepalkkiosta.
Hallitus asetti liikevaihdon ja liikevoiton toimitusjohta-
jan vuoden 2023 lyhyen aikavälin kannustimen ansain-
takriteereiksi. Molemmissa oli saavutettava minimiar-
vot. Painoarvot näillä molemmilla oli 50 %. Vuonna
2023 maksettiin 2022 tulokseen perustuvaa lyhyen
aikavälin suoritepalkkiota 20 000,00 euroa.
Toimitusjohtajan palkitseminen tilikaudella
Kiinteä vuosipalkka
(sisältäen luontaisedut)
Lyhyen aikavälin
muuttuva kannustin-
palkkio
Osakepalkkio- tai
optioperusteinen
palkkio
Palkitseminen
yhteensä
Maksetut palkkiot (1 000 euroa) 214,4 20,0 82,5 316,9
Osuus palkitsemisen kokonaismääräs 68 % 6 % 26 %
Osakepalkkiojärjestelmä 2020-2024 OPJ 2020-2022 OPJ 2021-2023
Toimitusjohtajalle allokoitujen osakkeiden
enimmäismäärä
54 000 25 000
Ansaintakriteerit (painoarvo) Konsernin liikevoitto (3/6),
Kansainvälistyminen (1/6),
Kasvu (1/6) ja
Lisäarvopalveluiden osuus liikevaihdosta (1/6)
Konsernin liikevaihto (50 %),
Liikevoitto (30 %) ja
Strategisten hankkeiden toteutuminen
(20 %)
Osakkeiden luovutusvuosi 2023 2024
Pitkän aikavälin kannustinjärjestelmät
Pitkän aikavälin tulospalkkion tarkoitus on kannustaa
toimitusjohtajaa työskentelemään pitkällä aikavälillä
omistaja-arvoa lisäten ja sitouttaa toimitusjohtajaa en-
tisestään yhtiöön. Toimitusjohtaja Otto-Pekka Huhtala
on mukana osakepalkkiojärjestelmässä 2020-2024 ja
optio-ohjelmissa 2021, 2022 ja 2023.
VUOSIKATSAUS
|
2726
|
TALENOM 2023
Talenom tarjoaa pienille ja keskisuurille yrityksille laa-
jan kirjon erilaisia tilitoimisto- ja ohjelmistopalveluita,
asiantuntijapalveluita, sekä muita sen asiakkaiden lii-
ketoimintaa tukevia palveluita. Talenom on perustet-
tu vuonna 1972, ja sillä oli vuoden 2023 lopussa 31
toimipistettä Suomessa, 43 Ruotsissa, 16 Espanjassa
ja 2 Italiassa. Vuoden 2023 lopussa Talenomin palve-
luksessa oli 1 560 työntekijää (1 204). Itsenäisiä Fran-
chising yrittäjiä on 10.
Talenom kehittää jatkuvasti asiakasjärjestelmiään ja
automatisoituja taloushallinnon prosessejaan omien
ohjelmistojensa avulla sekä hyödyntää ratkaisuissaan
laajasti ohjelmistorobotiikkaa. Liiketoiminnan kes-
kiössä on asiakkaan menestyksen tukeminen ja arjen
helpottaminen. Taloushallinnon yleinen digitalisaa-
tiotrendi yhdistettynä Talenomin omaan ohjelmisto-
kehitykseen on mahdollistanut erittäin tehokkaan ja
pitkälle automatisoidun kirjanpitoprosessin Suomessa.
Vastaava kehitys on nyt käynnissä uusilla markkinoil-
lamme Ruotsissa, Espanjassa ja Italiassa. Aiempi ko-
kemuksemme Suomesta antaa meille kilpailijoitamme
paremmat valmiudet kehittää lyömättömiä automati-
soituja kirjanpitopalveluita myös näillä uusilla markki-
noilla, joilla tavoittelemme Suomen tapaan voimakasta
ja kannattavaa kasvua.
Tilitoimistopalveluiden rutiinitehtävien automatisointi
on vapauttanut henkilöresursseja korkeampaa osaa-
mista vaativiin neuvontapalveluihin, mikä on paranta-
nut Talenomin asiakastyytyväisyyttä ja -pysyvyyttä.
Talenom on hyvissä asemissa toimialan murroksessa,
jossa perinteisen kirjanpitäjän rooli muuttuu samalla,
kun konsultointi- ja lisäarvopalvelut kasvattavat mer-
kitystään.
Talenomilla on asiakkaita neljässä eri maassa. Maan-
tieteellisen hajonnan lisäksi asiakkaat ovat jakautuneet
suhteellisen tasaisesti eri toimialoille. Näin ollen yhtiö
ei ole riippuvainen yksittäisen markkinan, asiakkaan tai
tietyn toimialan menestyksestä. Laaja, hajautunut ja
pysyvä asiakaskunta tuo jatkuvuutta ja läpinäkyvyyttä
liiketoimintaan, ja on yksi yhtiön vahvuuksista.
Tilitoimistopalveluita tarjotaan jatkuvilla asiakasso-
pimuksilla. Asiakassuhteet ovat pitkiä ja laskutuksen
kertyminen hyvin ennakoitavissa. Arviolta 90 prosent-
tia laskutuksesta on luonteeltaan toistuvaa. Palvelut
myydään kuukausittain laskutettavana palvelukoko-
naisuutena, jonka hinnoittelu riippuu asiakkaan valit-
seman palvelukokonaisuuden laajuudesta.
VASTUULLISUUDEN OLENNAISET NÄKÖKOHDAT
JA KESKEISET TOIMINTAPERIAATTEET TULOKSI-
NEEN, SEKÄ RIITTÄVÄN HUOLELLISUUDEN TUR-
VAAVAT MENETELMÄT
a) Uuteen vastuullisuuslainsäädäntöön varautuminen
Vuoden 2023 aikana Talenom on varautunut yritys-
ten kestävyysraportointia koskevan Europaan Unionin
direktiivin voimaantuloon. Talenomin talousjohtajan
ohjaama ESG-työryhmä on laatinut ja päivittänyt vas-
tuullisuusstrategioita, jotka määrittelevät yrityksen si-
toumukset vastuulliseen liiketoimintaan; sekä luonut mit-
Selvitys muista kuin
taloudellisista
tiedoista
taristoja, joiden perusteella vastuullisuuden toteutumista
ja organisaation vaikutuksia ympäristöön, sosiaalisiin ky-
symyksiin sekä hallintoon voidaan arvioida vuoden 2024
ajalta. ESG-työryhmä seuraa EFRAGin (European Finan-
cial Reporting Advisory Group) jatkuvasti päivittyvää oh-
jeistusta ja kehittää vastuullisuusraportointia direktiivin ja
standardien mukaisesti.
b) Osaaminen
Talenom panostaa sisäisen osaamisen kehittämiseen
vastuullisuusasioissa useilla tavoilla:
Koulutusohjelmat: Talenom järjestää lisääntyvässä määrin
koulutusohjelmia ja työpajoja, jotka keskittyvät vastuulli-
suusasioihin. Koulutukset tarjoavat työntekijöille mahdol-
lisuuden kasvattaa tietämystään ja taitojaan näillä alueilla.
Vastuullisuusasiantuntijat: Talenom on valinnut työnte-
kijöidensä joukosta ryhmän vastuullisuusasiantuntijoita,
jotka toimivat jatkossa resursseina ja ohjaavana voima-
na vastuullisuuskysymyksissä. Nämä asiantuntijat voivat
tarjota ohjeita ja neuvoja, osallistua koulutuksiin ja auttaa
kehittämään vastuullisuutta edistäviä toimintamalleja.
Yrityksen kulttuuri: Talenom pyrkii integroimaan vastuul-
lisuuden osaksi yrityksen kulttuuria ja arvoja. Tämä tekee
vastuullisista käytännöistä luontevan osan päivittäistä
liiketoimintaa ja vahvistaa niiden merkitystä kaikille työn-
tekijöille.
c) Olennaisuusarviointi
Talenomin ESG-työryhmä kartoitti olennaisuusanalyysin
perusteet ja totesi, ettei lainsäädännössä tai Talenomin
liiketoimintamallissa ole tapahtunut olennaisuusanalyy-
siin vaikuttavia muutoksia vuoden 2023 aikana. Voimassa
oleva olennaisuusanalyysi tarkastelee eri vastuullisuu-
den osa-alueita, kuten ilmastonmuutosta, ihmisoikeuk-
sien toteutumista, työelämän kysymyksiä, sekä lahjon-
taan ja korruptioon liittyviä riskejä. Analyysissä arvioitiin
Talenomin toimintamalleja ja vaikutuksia vastuullisuuden
eri osa-alueisiin ja sidosryhmiin sekä toisaalta vastuulli-
suustrendien vaikutuksia Talenomin liiketoimintaan. Vai-
kutuksia tarkasteltiin sekä niiden laajuuden ja mittakaa-
van kautta että mahdollisten taloudellisten vaikutusten
kautta. Analyysi kattoi sekä Talenomin omien toimintojen
että alihankintaketjun ja tuotteiden vastuullisuuskulmat.
Analyysissa hyödynnettiin kansainvälisiä tutkimuksia eri
osa-alueista, kuten IPCC:n kuudetta arviointiraporttia il-
mastonmuutoksesta ja maailman talousfoorumin julkai-
suja tasa-arvon kehityksestä ja globaaleista riskeistä.
Keskeisimpänä vastuullisuuden osa-alueena ovat edel-
leen työntekijäkysymykset. Talenomin liiketoimintakon-
septi koostuu asiantuntijapalvelujen ja automatisoitujen
tilitoimistopalvelujen yhdistelmästä ja työntekijöiden roo-
li tulevaisuuden kasvun edistäjinä on merkittävä.
Liiketoiminnan rooli yhteiskunnassa puolestaan nostaa
eettisten toimintamallien ja korruptionvastaisen toimin-
nan merkittäviksi vastuullisuusasioiksi.
Talenomin arvoketjusta ja liiketoimintamallista johtuen
perinteiset ihmisoikeuksiin ja ympäristöasioihin liittyvät
riskit ovat verrattain rajoitetut. Vaikka Talenomin toi-
mintamalli on ympäristökuormitukseltaan hyvin pientä,
ilmastoasioiden merkittävyyttä kasvattaa sidosryhmien,
erityisesti rahoitussektorin tarpeet ajantasaiselle ilmasto-
työlle ja siitä raportoimiselle.
3. KIRJANPITOLAIN (1997/1336) MUKAAN
RAPORTOITAVAT OSA-ALUEET
a) Ympäristöasiat
Edellä mainitun olennaisuusarvion perusteella
Talenomilla ei ole merkittäviä ympäristövaikutuksia,
koska liiketoiminta koostuu pääsääntöisesti toimistoti-
loissa tapahtuvista toiminnoista ja alihankintaketjun vai-
kutukset ovat varsin rajalliset.
Talenomilla ei tunnistettu olevan toimintaa, jolla olisi
merkittäviä vaikutuksia biodiversiteettiin, vesistöihin, pai-
kallisiin ilmanpäästöihin tai maaperään imeytyviin pääs-
VUOSIKATSAUS
|
2928
|
TALENOM 2023
töihin. Liiketoiminnan luonteesta johtuen ei myöskään
tunnistettu ympäristöön liittyviä liiketoimintariskejä.
Ilmastonmuutos on globaali ilmiö ja sijoittajien kiinnostus
ilmastoriskejä ja -mahdollisuuksia kohtaan on kasvanut.
Talenom ei tunnistanut olennaisuusanalyysissa sellaisia
ilmastoriskejä, joilla olisi merkittävä taloudellinen vaiku-
tus Talenomin liiketoimintaan. Osa Talenomin toimipis-
teistä sijaitsevat maissa, joiden arvellaan lämpenevän
keskivertoa enemmän, mutta liiketoiminnan luonteesta ja
yhteiskuntien rakenteista johtuen vaikutusten Talenomil-
le oletetaan jäävän rajallisiksi.
Ilmastonmuutoksen ei oleteta tuovan uusia liiketoiminta-
mahdollisuuksia, jotka tunnistettaisiin selkeästi ilmaston-
muutokseen liitännäisiksi, mutta toisaalta nähdään, et
Talenom osaltaan edesauttaa taloushallinnon sektorin di-
gitalisointia ja prosessien tehostusta. Digitalisaatiolla on
arvioitu olevan merkittävä positiivinen vaikutus ilmaston-
muutoksen vastaisessa taistelussa ja vaikka Talenomin
tuotteiden osuus tässä kokonaisuudessa on arvioitu pie-
neksi, voidaan todeta, että Talenom omalla toiminnallaan
ja omalta osaltaan edistää ilmastonmuutoksen vastaista
taistelua. Talenom pyrkii prosessejaan kehittämällä edis-
tämään taloushallinnon digitalisaatiota edelleen.
b) Sosiaaliset ja henkilöstöasiat
Talenom pyrkii toimimaan työnantajana kaikin tavoin
vastuullisesti, ja hyvä henkilöstökokemus on yksi sen
toimintaa ohjaava keskeinen tavoite. Talenom on tunnis-
tanut liiketoiminnalleen keskeisenä sosiaalisiin ja henki-
löstöasioihin liittyvänä riskinä sen, että yhtiö voi menet-
tää avainhenkilöitään tai epäonnistua ammattitaitoisten
työntekijöiden rekrytoinnissa, kouluttamisessa ja pitämi-
sessä yhtiön palveluksessa.
Etenkin taloushallinnon asiantuntijoiden tai myyjien koh-
dalla riski voi toteutuessaan johtaa asiakkaiden menettä-
miseen tai muutoin estää yhtiötä toimimasta, kehittymästä
ja kasvattamasta toimintaansa menestyksekkäästi. Osaa-
va, sitoutunut ja hyvinvoiva henkilöstö nähdään avaimena
tulevaisuuden menestykseen ja Talenom panostaakin vah-
vasti henkilöstön kehittämiseen sekä sisäisten ohjeistusten
ja toimintatapojen että rakennettujen käytänteiden kautta.
Vuonna 2023 Talenom jatkoi yhteystyötä The Siqnicant
Companyn kanssa hyödyntäen heidän Siqni-kyselyään
kehittääkseen työntekijäymmärrystään entisestään. Siq-
ni-kyselyn avulla johto saa enemmän informaatiota työn-
tekijöille merkityksellisistä asioista ja uusia näkökulmia
yksilöllisempään johtamiseen.
Lisäksi Talenom suoritti vuonna 2023 työntekijätyytyväi-
syys kyselyn ja sai tulosten perusteella ”Great Place to
Work” -sertikaatin kaikissa niissä neljässä maassa, jois-
sa Talenomilla on toimintaa.
Talenom Akatemia tarjoaa monipuolisesti erilaisia kou-
lutuksia aina työelämätaidoista ammatillisen osaamisen
kehittämiseen. Myös esihenkilötyöhön panostetaan sisäi-
sillä koulutuksilla.
Talenom tekee työnantajana työtä yhtiön työntekijöi-
den tasapuolisen ja yhdenvertaisen kohtelun eteen.
Yhtiö kieltää eettisessä koodistossaan häirinnän, epä-
asiallisen käytöksen ja väärinkäytökset sekä valvoo oh-
jeistuksen toteutumista käytettävissään olevin keinoin.
Talenomilla on käytössä whistle-blower - ilmoitusme-
nettely, jonka mukaan henkilöstön tulee toimia häirintää,
epäasiallista käytöstä tai väärinkäytöksiä havaittuaan.
Talenom korostaa tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta tar-
joamalla kaikille työntekijöilleen samat mahdollisuudet
riippumatta taustastaan. Naiset ovat edustettuina sekä
hallituksessa, johtoryhmässä, että keskitason johtajis-
tossa. Yritys panostaa diversiteettiin ja pyrkii luomaan
työympäristön, jossa kaikki voivat menestyä. Talenom
kiinnittää huomiota työolosuhteisiin varmistaakseen, et
työntekijät voivat työskennellä turvallisessa ja terveelli-
sessä ympäristössä. Tämä sisältää esimerkiksi ergonomi-
set työtilat ja asianmukaiset työturvallisuuskäytännöt.
c) Ihmisoikeuksien kunnioittaminen
Talenom kunnioittaa ihmisoikeuksia ja vaatii niiden kun-
nioittamista myös kumppaneiltaan. Edellä mainitussa
olennaisuusanalyysissa ei tunnistettu liiketoimintaan
liittyviä merkittäviä ihmisoikeusriskejä, mutta Talenom
jatkaa ihmisoikeusriskien arviointia ja tunnistamista
kasvustrategiansa yhteydessä olennaisuusanalyysin
kautta. Työntekijöiden koulutuksessa, ohjeistuksissa ja
tasavertaisessa kohtelussa toimitaan kansainvälisten
ihmisoikeusnormien mukaisesti ja whistleblower-jär-
jestelmän kautta pyydetään raportoimaan myös epäil-
lyistä ihmisoikeusloukkauksista.
d) Korruption, rahanpesun ja lahjonnan torjunta
Taloushallinnon palvelujen tarjoajana korruption, ra-
hanpesun ja lahjonnan torjuntaan liittyvät teemat ovat
Talenomille tärkeitä. Talenom hoitaa toimeksiannosta
yhtiöiden kirjanpitoja ja on siten rahanpesulain nojalla
ilmoitusvelvollinen kunkin maan toimivaltaiselle viran-
omaiselle, mikäli herää epäilys rahanpesun tai terroris-
min rahoittamisesta.
Talenom on luonut lahjonnan ja korruption vastaiset
toimintaperiaatteet, minkä lisäksi yhtiön henkilöstöoh-
jeeseen on kirjattu toimet väärinkäytöksiä havaittaes-
sa. Yhtiö on myös luonut toimintatapoja havaitakseen
mahdollisia rahanpesuun viittaavia epäilyttäviä lii-
ketoimia sekä ohjeistanut ja kouluttanut henkilökun-
taansa oikeaan toimintamalliin. Talenom on laatinut
toiminnastaan rahanpesulain edellyttämän riskiarvi-
on ja päivittää riskinarviota jatkuvasti. Epäilyttävis
liiketoimista ilmoittamiseen on olemassa ohjeistettu
prosessi, ja kuten rahanpesulaki edellyttää, ilmoitus
viranomaiselle annetaan, jos selonotosta riippumatta
on jäänyt epäilys rahanpesusta tai terrorismin rahoit-
tamisesta.
Talenomin tarjoamien palveluiden luonteesta johtuen
Talenom kerää, tallentaa, käsittelee ja jakaa suuren
määrän arkaluonteisia tietoja, kuten luottamuksellisia
yritystietoja ja henkilötietoja asiakkaista, työntekijöistä
ja toimittajista. Valtaosa tiedoista ylläpidetään ja tie-
toa siirretään sähköisesti yhtiön IT-järjestelmissä. Täl-
laisten tietojen väärinkäytön torjunta on keskeinen osa
Talenomin riskienhallintaa. Talenomilla on käytössä
sisäinen ilmoitusmenettely, minkä kautta työntekijöil-
lä on mahdollisuus tuoda epäilyksensä mahdollisista
väärinkäytöksistä esiin myös anonyymisti.
EU-TAKSONOMIA
Taksonomiaraportoinnin taustalla on EU:n pyrkimys
ohjata investointeja ympäristön kannalta kestäviin koh-
teisiin. Ensimmäisessä vaiheessa EU on sisällyttänyt
taksonomian luokitusjärjestelmään ne toimialasektorit,
joilla on suurin potentiaali saavuttaa ilmastonmuutok-
sen hillinnälle EU-tasolla asetetut tavoitteet.
Talenom on suorittanut EU-taksonomiaan liittyvän tar-
kastelun olemassa olevan tiedon pohjalta. Tarkastelun
pohjalta on todettu, ettei yhtiön liiketoiminta tai yhti-
ön tuottamat erilliset tuotteet sisälly EU-taksonomian
määrittelemiin toimialoihin tai tuotteisiin. Näin ollen
Talenomin taksonomiakelpoinen liikevaihto, capex ja
opex ovat 0 % sekä taksonomianmukainen liikevaihto,
capex ja opex ovat 0 %. Talenom jää seuraamaan tak-
sonomialainsäädännön kehittymistä ja arvioi mahdolli-
set muutokset vuosittain.
Seuraavilla sivuilla on esitetty EU-komission mallin
mukaiset taksonomiataulukot.
VUOSIKATSAUS
|
3130
|
TALENOM 2023
Tilikausi 2023 2023 Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit (DNSH: Does Not Signicantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1) Koodi (2) Liikevaihto (3)
Osuus liike-
vaihdosta,
2023 (4)
Ilmaston-
muutoksen
hillintä (5)
Ilmans-
tonmuu-
tokseen
sopeutumi-
nen (6)
Vesi (7)
Ympäristön
pilaantumi-
nen (8)
Kiertota-
lous (9)
Biologinen
monimuo-
toisuus
(10)
Ilmaston-
muutoksen
hillintä
(11)
Ilmans-
tonmuu-
tokseen
sopeutumi-
nen (12)
Vesi (13)
Ympäristön
pilaantumi-
nen (14)
Kiertota-
lous (15)
Biologinen
monimuo-
toisuus
(16)
Vähim-
mäistason
suojatoi-
met (17)
Luokitusjärjestel-
män mukaisten
(A.1) tai luoki-
tusjärjestelmä-
kelpoisten (A.2.)
osuus liikevaih-
dosta, 2022 (18)
Luokka
mahdollis-
tava toimin-
ta (20)
Luokka
siirtymä toi-
minta (21)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Talenomilla ei ole luokitusjärjestelmän mukaista toimintaa
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän mukaisista)
toiminnoista saatu liikevaihto (A.1)
A.2. Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Talenomilla ei ole luokitusjärjestelmän mukaista toimintaa
Luokitusjärjestelmäkelpoisista muttei ympäristön kannalta kestävis-
tä (muista kuin luokitusjärjestelmän mukaisista) toiminnoista saatu
liikevaihto (A.2)
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto
(A.1+A.2)
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto
121 728 185 %
YHTEENSÄ (A+B)
121 728 185 100%
(c)
Osuus liikevaihdosta / kokonaisliikevaihto
Luokitusjärjestelmän mukaista tavoitteen
mukaan
Luokitusjärjestelmä-kelpoista
tavoitteen mukaan
CCM 0,00% 0,00%
CCA 0,00% 0,00%
WTR 0,00% 0,00%
CE 0,00% 0,00%
PPC 0,00% 0,00%
BIO 0,00% 0,00%
(a) Koodi on lyhenne tavoitteesta, jota taloudellinen toiminta on kelpoinen edistämään merkittävästi, sekä jakson numero, joka toiminnalle on
annettu tavoitetta koskevassa liitteessä, toisin sanoen
– ilmastonmuutoksen hillintä: CCM
– ilmastonmuutokseen sopeutuminen: CCA vesivarat ja merten luonnonvarat: WTR
– kiertotalous: CE
– ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen: PPC
– biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit: BIO
Esimerkiksi toiminnan ”Metsitys” koodi on: CCM 1.1
Jos toiminta on kelpoinen edistämään merkittävästi useampaa kuin yhtä tavoitetta, koodit ilmoitetaan kaikkien tavoitteiden osalta.
Esimerkiksi, jos toiminnanharjoittaja ilmoittaa, että toiminta ”Uusien rakennusten rakentaminen” edistää merkittävästi ilmastonmuutoksen hillin-
tää ja kiertotaloutta, koodi on: CCM 7.1. / CE 3.1.
Tämän lomakkeen A.1 ja A.2 jaksossa on käytettävä samoja koodeja.
(b) K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S – Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta kyseisen tavoitteen osalta
(c) Jos taloudellinen toiminta edistää merkittävästi useita ympäristötavoitteita, muiden kuin rahoitusalan yritysten on ilmoitettava lihavoituna,
mikä niistä on merkityksellisin ympäristötavoite rahoitusalan yritysten keskeisten tulosindikaattorien laskennan kannalta, ja vältettävä samalla
kaksinkertaista huomioon ottamista. Jos rahoituksesta saatujen tulojen käyttö ei ole tiedossa, rahoitusalan yritysten on keskeisissä tulosindikaat-
toreissaan laskettava useita ympäristötavoitteita edistävien taloudellisten toimintojen rahoitus sen merkityksellisimmän ympäristötavoitteen
yhteydessä, jonka muut kuin rahoitusalan yritykset ilmoittavat lihavoituna tässä lomakkeessa. Ympäristötavoite voidaan ilmoittaa lihavoituna
vain kerran riviä kohden, jotta vältetään taloudellisten toimintojen kaksinkertainen huomioon ottaminen rahoitusalan yritysten keskeisissä
tulosindikaattoreissa. Tämä ei koske laskentaa, jossa määritetään, ovatko taloudelliset toiminnat luokitusjärjestelmän mukaisia asetuksen (EU)
2019/2088 2 artiklan 12 alakohdassa määriteltyjen rahoitustuotteiden osalta. Muiden kuin rahoitusalan yritysten on myös ilmoitettava seuraa-
valla lomakkeella kunkin ympäristötavoitteen osalta, missä määrin taloudellinen toiminta on luokitusjärjestelmäkelpoista ja luokitusjärjestelmän
mukaista, kun on kyse useita ympäristötavoitteita edistävistä toiminnoista: *Lomake useita ympäristötavoitteita edistäville toiminnoille
(c) - katso yläpuolella
(d) Sama toiminta voi olla luokitusjärjestelmän mukainen joko yhden tai useamman tavoitteen osalta.
(e) Sama toiminta voi olla ympäristötavoitteiden osalta luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen.
(f) KEL – Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
E/KEL – Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
(g) Toiminnat ilmoitetaan tämän lomakkeen kohdassa A.2 jaksossa, jos ne eivät ole luokitusjärjestelmän mukaisia minkä tahansa sellaisen ym-
päristötavoitteen osalta, joiden suhteen ne ovat luokitusjärjestelmäkelpoisia. Toiminnat, jotka ovat luokitusjärjestelmän mukaisia ainakin yhden
ympäristötavoitteen osalta, on ilmoitettava tämän lomakkeen kohdassa A.1.
(h) Jotta toiminta voidaan ilmoittaa kohdassa A.1, sen on täytettävä kaikki DNSH-kriteerit ja vähimmäistason suojatoimet. Muut kuin rahoitus-
alan yritykset voivat täyttää kohdassa A2 lueteltujen toimintojen osalta vapaaehtoisesti sarakkeet 5–17. Muut kuin rahoitusalan yritykset voivat
ilmoittaa merkittävän edistämisen sekä DNSH-kriteerit, jotka ne täyttävät tai eivät täytä, kohdassa A.2 käyttämällä seuraavia koodeja: (a) merkit-
tävä edistäminen – koodit K/E ja K/KEL koodien KEL ja E/KEL sijasta ja (b) DNSH-kriteerit – koodit K/E.
Liikevaihto
VUOSIKATSAUS
|
3332
|
TALENOM 2023
Tilikausi 2023 2023 Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit (DNSH: Does Not Signicantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1) Koodi (2)
Pääomamenot
(3)
Osuus pää-
omamenoista,
2023 (4)
Ilmaston-
muutoksen
hillintä (5)
Ilmans-
tonmuu-
tokseen
sopeutumi-
nen (6)
Vesi (7)
Ympäristön
pilaantumi-
nen (8)
Kiertota-
lous (9)
Biologinen
monimuo-
toisuus
(10)
Ilmaston-
muutoksen
hillintä
(11)
Ilmans-
tonmuu-
tokseen
sopeutumi-
nen (12)
Vesi (13)
Ympäristön
pilaantumi-
nen (14)
Kiertota-
lous (15)
Biologinen
monimuo-
toisuus
(16)
Vähim-
mäistason
suojatoi-
met (17)
Luokitusjärjestel-
män mukaisten
(A.1) tai luoki-
tusjärjestelmä-
kelpoisten (A.2.)
osuus pääomame-
noista, 2022 (18)
Luokka
mahdollis-
tava toimin-
ta (20)
Luokka
siirtymä toi-
minta (21)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Talenomilla ei ole luokitusjärjestelmän mukaista toimintaa
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän mukaisten) toi-
mintojen pääomamenot (A.1)
Talenomilla ei ole luokitusjärjestelmän mukaista toimintaa
A.2. Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Talenomilla ei ole luokitusjärjestelmäkelpoista toimintaa
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön kannalta kestävien
(muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen pääomame-
not (A.2)
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot (A.1+A.2)
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot
39 943 730 %
YHTEENSÄ (A+B)
39 943 730 100%
(c)
Osuus liikevaihdosta / kokonaisliikevaihto
Luokitusjärjestelmän mukaista tavoitteen
mukaan
Luokitusjärjestelmä-kelpoista
tavoitteen mukaan
CCM 0,00% 0,00%
CCA 0,00% 0,00%
WTR 0,00% 0,00%
CE 0,00% 0,00%
PPC 0,00% 0,00%
BIO 0,00% 0,00%
(a) Koodi on lyhenne tavoitteesta, jota taloudellinen toiminta on kelpoinen edistämään merkittävästi, sekä jakson numero, joka toiminnalle on
annettu tavoitetta koskevassa liitteessä, toisin sanoen
– ilmastonmuutoksen hillintä: CCM
– ilmastonmuutokseen sopeutuminen: CCA vesivarat ja merten luonnonvarat: WTR
– kiertotalous: CE
– ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen: PPC
– biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit: BIO
Esimerkiksi toiminnan ”Metsitys” koodi on: CCM 1.1
Jos toiminta on kelpoinen edistämään merkittävästi useampaa kuin yhtä tavoitetta, koodit ilmoitetaan kaikkien tavoitteiden osalta.
Esimerkiksi, jos toiminnanharjoittaja ilmoittaa, että toiminta ”Uusien rakennusten rakentaminen” edistää merkittävästi ilmastonmuutoksen hillin-
tää ja kiertotaloutta, koodi on: CCM 7.1. / CE 3.1.
Tämän lomakkeen A.1 ja A.2 jaksossa on käytettävä samoja koodeja.
(b) K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S – Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta kyseisen tavoitteen osalta
(c) Jos taloudellinen toiminta edistää merkittävästi useita ympäristötavoitteita, muiden kuin rahoitusalan yritysten on ilmoitettava lihavoituna,
mikä niistä on merkityksellisin ympäristötavoite rahoitusalan yritysten keskeisten tulosindikaattorien laskennan kannalta, ja vältettävä samalla
kaksinkertaista huomioon ottamista. Jos rahoituksesta saatujen tulojen käyttö ei ole tiedossa, rahoitusalan yritysten on keskeisissä tulosindikaat-
toreissaan laskettava useita ympäristötavoitteita edistävien taloudellisten toimintojen rahoitus sen merkityksellisimmän ympäristötavoitteen
yhteydessä, jonka muut kuin rahoitusalan yritykset ilmoittavat lihavoituna tässä lomakkeessa. Ympäristötavoite voidaan ilmoittaa lihavoituna
vain kerran riviä kohden, jotta vältetään taloudellisten toimintojen kaksinkertainen huomioon ottaminen rahoitusalan yritysten keskeisissä
tulosindikaattoreissa. Tämä ei koske laskentaa, jossa määritetään, ovatko taloudelliset toiminnat luokitusjärjestelmän mukaisia asetuksen (EU)
2019/2088 2 artiklan 12 alakohdassa määriteltyjen rahoitustuotteiden osalta. Muiden kuin rahoitusalan yritysten on myös ilmoitettava seuraa-
valla lomakkeella kunkin ympäristötavoitteen osalta, missä määrin taloudellinen toiminta on luokitusjärjestelmäkelpoista ja luokitusjärjestelmän
mukaista, kun on kyse useita ympäristötavoitteita edistävistä toiminnoista: *Lomake useita ympäristötavoitteita edistäville toiminnoille
(c) - katso yläpuolella
(d) Sama toiminta voi olla luokitusjärjestelmän mukainen joko yhden tai useamman tavoitteen osalta.
(e) Sama toiminta voi olla ympäristötavoitteiden osalta luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen.
(f) KEL – Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
E/KEL – Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
(g) Toiminnat ilmoitetaan tämän lomakkeen kohdassa A.2 jaksossa, jos ne eivät ole luokitusjärjestelmän mukaisia minkä tahansa sellaisen ym-
päristötavoitteen osalta, joiden suhteen ne ovat luokitusjärjestelmäkelpoisia. Toiminnat, jotka ovat luokitusjärjestelmän mukaisia ainakin yhden
ympäristötavoitteen osalta, on ilmoitettava tämän lomakkeen kohdassa A.1.
(h) Jotta toiminta voidaan ilmoittaa kohdassa A.1, sen on täytettävä kaikki DNSH-kriteerit ja vähimmäistason suojatoimet. Muut kuin rahoitus-
alan yritykset voivat täyttää kohdassa A2 lueteltujen toimintojen osalta vapaaehtoisesti sarakkeet 5–17. Muut kuin rahoitusalan yritykset voivat
ilmoittaa merkittävän edistämisen sekä DNSH-kriteerit, jotka ne täyttävät tai eivät täytä, kohdassa A.2 käyttämällä seuraavia koodeja: (a) merkit-
tävä edistäminen – koodit K/E ja K/KEL koodien KEL ja E/KEL sijasta ja (b) DNSH-kriteerit – koodit K/E.
Pääomamenot
VUOSIKATSAUS
|
3534
|
TALENOM 2023
Tilikausi 2023 2023 Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit (DNSH: Does Not Signicantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1) Koodi (2)
Toimintamenot
(3)
Osuus toimin-
tamenoista,
2023 (4)
Ilmaston-
muutoksen
hillintä (5)
Ilmans-
tonmuu-
tokseen
sopeutumi-
nen (6)
Vesi (7)
Ympäristön
pilaantumi-
nen (8)
Kiertota-
lous (9)
Biologinen
monimuo-
toisuus
(10)
Ilmaston-
muutoksen
hillintä
(11)
Ilmans-
tonmuu-
tokseen
sopeutumi-
nen (12)
Vesi (13)
Ympäristön
pilaantumi-
nen (14)
Kiertota-
lous (15)
Biologinen
monimuo-
toisuus
(16)
Vähim-
mäistason
suojatoi-
met (17)
Luokitusjärjestel-
män mukaisten
(A.1) tai luoki-
tusjärjestelmä-
kelpoisten (A.2.)
osuus toiminta-
menoista, 2022
(18)
Luokka
mahdollis-
tava toimin-
ta (20)
Luokka
siirtymä toi-
minta (21)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Talenomilla ei ole luokitusjärjestelmän mukaista toimintaa
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän mukaisten) toi-
mintojen toimintamenot (A.1)
Talenomilla ei ole luokitusjärjestelmän mukaista toimintaa
A.2. Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Talenomilla ei ole luokitusjärjestelmän mukaista toimintaa
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön kannalta kestävien
(muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen toimintame-
not (A.2)
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot (A.1+A.2)
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot
91 068 994 %
YHTEENSÄ (A+B)
91 068 994 100%
(c)
Osuus liikevaihdosta / kokonaisliikevaihto
Luokitusjärjestelmän mukaista tavoitteen
mukaan
Luokitusjärjestelmä-kelpoista
tavoitteen mukaan
CCM 0,00% 0,00%
CCA 0,00% 0,00%
WTR 0,00% 0,00%
CE 0,00% 0,00%
PPC 0,00% 0,00%
BIO 0,00% 0,00%
(a) Koodi on lyhenne tavoitteesta, jota taloudellinen toiminta on kelpoinen edistämään merkittävästi, sekä jakson numero, joka toiminnalle on
annettu tavoitetta koskevassa liitteessä, toisin sanoen
– ilmastonmuutoksen hillintä: CCM
– ilmastonmuutokseen sopeutuminen: CCA vesivarat ja merten luonnonvarat: WTR
– kiertotalous: CE
– ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen: PPC
– biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit: BIO
Esimerkiksi toiminnan ”Metsitys” koodi on: CCM 1.1
Jos toiminta on kelpoinen edistämään merkittävästi useampaa kuin yhtä tavoitetta, koodit ilmoitetaan kaikkien tavoitteiden osalta.
Esimerkiksi, jos toiminnanharjoittaja ilmoittaa, että toiminta ”Uusien rakennusten rakentaminen” edistää merkittävästi ilmastonmuutoksen hillin-
tää ja kiertotaloutta, koodi on: CCM 7.1. / CE 3.1.
Tämän lomakkeen A.1 ja A.2 jaksossa on käytettävä samoja koodeja.
(b) K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S – Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta kyseisen tavoitteen osalta
(c) Jos taloudellinen toiminta edistää merkittävästi useita ympäristötavoitteita, muiden kuin rahoitusalan yritysten on ilmoitettava lihavoituna,
mikä niistä on merkityksellisin ympäristötavoite rahoitusalan yritysten keskeisten tulosindikaattorien laskennan kannalta, ja vältettävä samalla
kaksinkertaista huomioon ottamista. Jos rahoituksesta saatujen tulojen käyttö ei ole tiedossa, rahoitusalan yritysten on keskeisissä tulosindikaat-
toreissaan laskettava useita ympäristötavoitteita edistävien taloudellisten toimintojen rahoitus sen merkityksellisimmän ympäristötavoitteen
yhteydessä, jonka muut kuin rahoitusalan yritykset ilmoittavat lihavoituna tässä lomakkeessa. Ympäristötavoite voidaan ilmoittaa lihavoituna
vain kerran riviä kohden, jotta vältetään taloudellisten toimintojen kaksinkertainen huomioon ottaminen rahoitusalan yritysten keskeisissä
tulosindikaattoreissa. Tämä ei koske laskentaa, jossa määritetään, ovatko taloudelliset toiminnat luokitusjärjestelmän mukaisia asetuksen (EU)
2019/2088 2 artiklan 12 alakohdassa määriteltyjen rahoitustuotteiden osalta. Muiden kuin rahoitusalan yritysten on myös ilmoitettava seuraa-
valla lomakkeella kunkin ympäristötavoitteen osalta, missä määrin taloudellinen toiminta on luokitusjärjestelmäkelpoista ja luokitusjärjestelmän
mukaista, kun on kyse useita ympäristötavoitteita edistävistä toiminnoista: *Lomake useita ympäristötavoitteita edistäville toiminnoille
(c) - katso yläpuolella
(d) Sama toiminta voi olla luokitusjärjestelmän mukainen joko yhden tai useamman tavoitteen osalta.
(e) Sama toiminta voi olla ympäristötavoitteiden osalta luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen.
(f) KEL – Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
E/KEL – Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
(g) Toiminnat ilmoitetaan tämän lomakkeen kohdassa A.2 jaksossa, jos ne eivät ole luokitusjärjestelmän mukaisia minkä tahansa sellaisen ym-
päristötavoitteen osalta, joiden suhteen ne ovat luokitusjärjestelmäkelpoisia. Toiminnat, jotka ovat luokitusjärjestelmän mukaisia ainakin yhden
ympäristötavoitteen osalta, on ilmoitettava tämän lomakkeen kohdassa A.1.
(h) Jotta toiminta voidaan ilmoittaa kohdassa A.1, sen on täytettävä kaikki DNSH-kriteerit ja vähimmäistason suojatoimet. Muut kuin rahoitus-
alan yritykset voivat täyttää kohdassa A2 lueteltujen toimintojen osalta vapaaehtoisesti sarakkeet 5–17. Muut kuin rahoitusalan yritykset voivat
ilmoittaa merkittävän edistämisen sekä DNSH-kriteerit, jotka ne täyttävät tai eivät täytä, kohdassa A.2 käyttämällä seuraavia koodeja: (a) merkit-
tävä edistäminen – koodit K/E ja K/KEL koodien KEL ja E/KEL sijasta ja (b) DNSH-kriteerit – koodit K/E.
Toimintamenot
VUOSIKATSAUS
|
3736
|
TALENOM 2023
Lomake 1: Ydinvoimaan ja fossiilisiin kaasuihin liittyvät toiminnot
Rivi Ydinenergiaan liiyvät toiminnot
1. Yritys toteuaa tai rahoiaa sellaisiin innovaivisiin sähköntuotantolaitoksiin
liiyvää tutkimusta, kehiämistä, demonstroina ja käyöönooa, jotka tuoavat
energiaa ydinreakon avulla siten, eä poloainekierrosta aiheutuu mahdollisim-
man vähän jäteä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liiyviä vastuita.
EI
2. Yritys toteuaa tai rahoiaa sähkön tai prosessilämmön tuoamiseen tarkoiteu-
jen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyöä, myös kaukolämpöä tai
teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden pa-
rantamista, käyäen parasta käyteävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen
toimintaan liiyviä vastuita.
EI
3. Yritys toteuaa tai rahoiaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuoavien
ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten
vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai
sillä on tällaiseen toimintaan liiyviä vastuita.
EI
Fossiiliseen kaasuun liiyvät toiminnot
4. Yritys toteuaa tai rahoiaa fossiilisia kaasumaisia poloaineita käyävien säh-
köntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan
liiyviä vastuita.
EI
5. Yritys toteuaa tai rahoiaa fossiilisia kaasumaisia poloaineita käyävien yhdistet-
tyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuoavien laitosten rakentamista, kunnosta-
mista ja käyöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liiyviä vastuita.
EI
6. Yritys toteuaa tai rahoiaa fossiilisia kaasumaisia poloaineita käyävien lämpöä
tai jäähdytystä tuoavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyöä, tai sillä
on tällaiseen toimintaan liiyviä vastuita.
EI
VUOSIKATSAUS
|
3938
|
TALENOM 2023
Hallituksen
toimintakertomus
Toimialan koko Suomessa milj. euroa
2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2 017 2018 2019 2020
1400
1200
1000
800
600
400
200
0
Toimialan koko (€ milj.)
2021 2022
MARKKINAKATSAUS
Yritysten rakenne- ja tilinpäätöstilaston tilastoyksi-
köiden joukko laajentui tilastovuodesta 2021 alkaen.
Tilastoyksiköiden rajauksesta on poistettu toiminta-
aikaa sekä yritysten kokoa koskeneet rajoitukset.
Tilastointimuutoksen myötä yritysten lukumäärä on
kasvanut merkittävästi. Vaikutus muihin muuttujiin
kuin yritysten lukumäärään on pääosin hyvin pieni.
Tilitoimistopalveluiden markkina on perinteisesti ol-
lut varsin vakaa ja defensiivinen. Markkina on kasva-
nut Suomessa lähes joka vuosi vuodesta 2001 lähtien
Suomen bruttokansantuotteen ajoittaisesta supistumi-
sesta huolimatta. Tilastokeskuksen mukaan Suomen
tilitoimistomarkkinan keskimääräinen liikevaihdon vuo-
sikasvu aikavälillä 2001–2022 oli noin 5 prosenttia.
AVAINLUVUT
Konserni 1–12/2023 1–12/2022 Muutos, %
Liikevaihto, 1 000 euroa 121 728 102 107 19,2 %
Liikevaihdon kasvu, % 19,2 % 23,3 %
Käyttökate, 1 000 euroa 31 884 32 394 -1,6 %
Käyttökate liikevaihdosta, % 26,2 % 31,7 %
Liikevoitto, 1 000 euroa 7 948 15 266 -47,9 %
Liikevoitto liikevaihdosta, % 6,5 % 15,0 %
Vertailukelpoinen liikevoitto, 1 000 euroa *) 11 107 15 266 -27,2 %
Vertailukelpoinen liikevoitto liikevaihdosta, % 9,1 % 15,0 %
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % (rullaava 12 kk) 6,0 % 14,0 %
Liiketoiminnan rahavirta, 1 000 euroa 28 628 27 448 4,3 %
Korolliset nettovelat, 1 000 euroa 75 843 54 404 39,4 %
Nettovelkaantumisaste, % 135,9 % 97,1 %
Omavaraisuusaste, % 31,8 % 35,9 %
Nettoinvestoinnit, 1 000 euroa 39 944 40 868 -2,3 %
Likvidit varat, 1 000 euroa 10 254 15 970 -35,8 %
Osakekohtainen tulos, euroa 0,07 0,27 -72,0 %
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana 45 175 668 44 384 390 1,8 %
Nettotulos, 1 000 euroa 3 361 11 801 -71,5 %
*) Liikevoitto ilman ohjelmistojen arvonalentumisia
Tilastokeskuksen mukaan Suomen kirjanpito- ja tilin-
päätöspalveluiden markkina oli noin 1 310 (1 247) mil-
joonaa euroa vuonna 2022. Talenomin markkinaosuus
oli liikevaihdolla mitattuna 7,8 (6,7) prosenttia. Kirjan-
pito- ja tilinpäätöstoimialan liikevaihto kasvoi 5,0 (4,4)
prosenttia vuonna 2022 edellisvuoteen verrattuna.
Suomen tilitoimistomarkkina on pirstaloitunut. Tilas-
tokeskuksen mukaan alalla oli vuonna 2022 yrityksiä
6 195 (vuonna 2021: 6 212), ja keskimääräinen yrityksen
koko oli 2,1 (1,9) työntekijää. Tilitoimistomarkkinoilla on
paljon yhden hengen toimistoja ja sivutoimisia yrittäjiä.
Ruotsin tilitoimistomarkkina on arviomme mukaan noin
2 miljardia euroa, Espanjan noin 10 miljardia euroa ja
Italian noin 12 miljardia euroa. Ruotsi on tilitoimisto-
alan digitalisaatiossa Suomea jäljessä, mutta selvästi
Espanjaa ja Italiaa edellä.
Euroopassa tehtiin vuoden 2022 aikana päätöksiä verk-
kolaskudirektiivin pakollisesta käyttöönotosta tuleville
vuosille, minkä arvioidaan kiihdyttävän alan digitali-
saatiokehitystä. Esimerkiksi Espanjassa yli 8 miljoonan
euron liikevaihdon yritysten tulee ottaa verkkolasku-
tus käyttöön vuoden 2025 aikana, ja kaikkien yritysten
vuoden 2026 aikana.
Tilitoimistoala on murroksessa, jota ajavat digitalisaa-
tio, ulkoistaminen, palvelutarjonnan laajentuminen ja
konsultoinnin merkityksen kasvaminen, työnteon mur-
ros sekä lainsäädännön muutokset. Toimialan murros
tulee hiljalleen konsolidoimaan markkinaa.
VUOSIKATSAUS
|
4140
|
TALENOM 2023
Liikevaihto maittain 1-12/2022
Liikevaihto maittain 1-12/2023
41
2023
Liikevaihdon kehitys, milj. euroa Vertailukelpoisen liikevoiton kehitys, milj. euroa
2019 2020 2021 2022 2023
8
4
0
2
6
10
16
14
12
10
%
5%
0%
25%
20
%
15
%
Suomi
Ruotsi
Muut maat
21%
7%
72%
Suomi
Ruotsi
Muut maat
19%
2%
79%
0
50
100
150
2019 2020 2021 2022
Liikevaihto kasvoi 19,2 % ja oli 121,7 (102,1) miljoonaa
euroa. Liikevaihdon kasvusta noin kaksi kolmasosaa
tuli yrityskauppojen vaikutuksesta etenkin Ruotsissa
ja Espanjassa ja noin kolmasosa orgaanisesti aktiivisen
myynnin ja lisäarvopalvelujen myynnin kautta
Suomessa.
Henkilöstökulut olivat 71,9 (55,7) miljoonaa euroa eli
59,1 (54,5) % liikevaihdosta. Muut kulut olivat mate-
riaalit ja palvelut mukaan lukien 19,2 (15,7) miljoonaa
euroa eli 15,7 (15,3) % liikevaihdosta.
Käyttökate laski -1,6 % ja oli 31,9 (32,4) miljoonaa euroa
eli 26,2 (31,7) % liikevaihdosta. Vertailukelpoinen liike-
voitto laski -27,2 % ja oli 11,1 (15,3) miljoonaa euroa eli
9,1 (15,0) % liikevaihdosta. Vertailukelpoinen liikevoitto
ei sisällä vuoden 2023 kolmannella neljänneksellä teh-
tyä 3,2 miljoonan euron kertaluonteista ohjelmistoihin
liittyvää alaskirjausta. Kannattavuutta painoivat etupai-
notteiset panostukset kasvuun, palkkainaatio, Espan-
jasta vuonna 2022 hankittu järjestelmäalusta sekä yri-
tysostoista johtuvat integraatio- ja muut kertaluontoiset
kulut. Liikevoitto laski -47,9 % ja oli 7,9 (15,3) miljoonaa
euroa eli 6,5 (15,0) % liikevaihdosta. Nettotulos laski
-71,5 % ja oli 3,4 (11,8) miljoonaa euroa.
Konsernin taloudellinen kehitys tammi-joulukuu 2023 Maakohtainen taloudellinen kehitys
SUOMI 1–12/2023 1–12/2022 Muutos, %
Liikevaihto, 1 000 euroa 88 404 81 116 9,0 %
Liikevaihdon kasvu, % 9,0 % 13,1 %
Käyttökate, 1000 euroa 31 700 29 731 6,6 %
Käyttökate liikevaihdosta, % 35,9 % 36,7 %
Poistot ja arvonalentumiset, 1000 eur -20 306 -15 148 34,1 %
Liikevoitto, 1 000 euroa 11 394 14 583 -21,9 %
Liikevoitto liikevaihdosta, % 12,9 % 18,0 %
Vertailukelpoinen liikevoitto, 1 000 euroa *) 14 553 14 583 -0,2 %
Vertailukelpoinen liikevoitto liikevaihdosta, % 17,3 % 18,0 %
TAMMI-JOULUKUU 2023
Liikevaihto kasvoi 9,0 % ja oli 88,4 (81,1) miljoonaa
euroa. Liikevaihdon kasvu syntyi orgaanisesti, ja sen
taustalla olivat aktiivinen myynti ja lisäarvopalvelujen
myynti. Yleinen taloudellinen hidastuminen ja sen hei-
jastevaikutukset heikensivät kasvua, vaikka uusasia-
kashankinta säilyi hyvällä tasolla.
Käyttökate oli 31,7 (29,7) miljoonaa euroa eli 35,9
(36,7) % liikevaihdosta. Vuoden alussa rekrytoinneissa
varauduttiin voimakkaampaan kasvuun, mikä yhdessä
odotettua heikomman liikevaihdon kanssa on painanut
suhteellista kannattavuutta. Talenom aloitti keväällä
2023 merkittävät kannattavuuden parannustoimenpi-
teet Suomen liiketoiminnoissa. Kannattavuuden paran-
nustoimet ovat edenneet hyvin, ja suhteellinen kannat-
tavuus on parantunut vuoden loppua kohden.
RUOTSI 1–12/2023 1–12/2022 Muutos, %
Liikevaihto, 1 000 euroa 26 048 19 705 32,2 %
Liikevaihdon kasvu, % 32,2 % 84,6 %
Käyttökate, 1000 euroa 388 1 849 -79,0 %
Käyttökate liikevaihdosta, % 1,5 % 9,4 %
Poistot ja arvonalentumiset, 1000 eur -2 598 -1 808 43,7 %
Liikevoitto, 1 000 euroa -2 211 41 -5 472,3 %
Liikevoitto liikevaihdosta, % -8,5 % 0,2 %
TAMMI-JOULUKUU 2023
Liikevaihto kasvoi 32,2 % ja oli 26,0 (19,7) miljoonaa
euroa. Liikevaihdon kasvu syntyi pääosin yritysostoista.
Heikko Ruotsin kruunun valuuttakurssi vaikutti negatii-
visesti euromääräisen liikevaihdon kehitykseen.
Suhteellinen käyttökate oli 1,5 (9,4) % ja liikevoitto -8,5
(0,2) % liikevaihdosta. Ruotsin kasvua ja kannattavuutta
heikensivät yleisen talouden hiipumisen heijastevaiku-
tukset. Rekrytoinneissa varauduttiin voimakkaampaan
kasvuun, mikä yhdessä odotettua heikomman liikevaih-
don kanssa on painanut suhteellista kannattavuutta.
Nousseet luottotappiovaraukset ja kertaluontoiset erät
nostivat kustannuksia yhteensä 0,6 miljoonaa euroa. Li-
säksi kannattavuutta painaa edelleen suunnitellusti in-
tegraatiotyö ja uuden alustan käyttöönotto sekä näiden
toimien vaatima resursointi. Talenom hidastaa Ruotsissa
kovan kasvuvaiheen jälkeen toistaiseksi yrityskauppojen
toteuttamista, ja keskittyy parantamaan tehokkuutta ja
kannattavuutta ottamalla taloudelliset hyödyt yhtenäi-
sistä toimintatavoista sekä omasta alustasta. Lisäksi
heikko Ruotsin kruunun valuuttakurssi vaikutti negatiivi-
sesti euromääräisen käyttökatteen kehitykseen.
*) Liikevoitto ilman ohjelmistojen arvonalentumisia
VUOSIKATSAUS
|
4342
|
TALENOM 2023
KOHDISTAMATTOMAT ERÄT
Kohdistamattomat erät pitävät sisällään yrityskauppojen lisäkauppasummien tuloutukset ja kulukirjaukset.
MUUT MAAT 1–12/2023 1–12/2022 Muutos, %
Liikevaihto, 1 000 euroa 8 829 1 746 405,7 %
Liikevaihdon kasvu, % 405,7 % 295,8 %
Käyttökate, 1000 euroa -890 -396 -124,7 %
Käyttökate liikevaihdosta, % -10,1 % -22,7 %
Poistot ja arvonalentumiset, 1000 eur -1 031 -172 499,5 %
Liikevoitto, 1 000 euroa -1 921 -568 -238,2 %
Liikevoitto liikevaihdosta, % -21,8 % -32,5 %
1–12/2023 1–12/2022 Muutos
Liikevaihto, 1 000 euroa
Liikevaihdon kasvu, %
Käyttökate, 1000 euroa 686 1 210 -43,3 %
Käyttökate liikevaihdosta, %
Poistot ja arvonalentumiset, 1000 eur
Liikevoitto, 1 000 euroa 686 1 210 -43,3 %
Liikevoitto liikevaihdosta, %
TAMMI-JOULUKUU 2023
Liikevaihto kasvoi 405,7 % ja oli 8,8 (1,7) miljoonaa
euroa. Liikevaihdon kasvu syntyi pääosin yritysostoista.
Liiketoiminta oli tappiollista. Espanjan tilitoimistolii-
ketoiminta on käyttökatteella mitattuna kannattavaa,
mutta kannattavuutta rasittaa tukitoimintojen suhteel-
linen osuus. Espanjan liiketoiminnan kannattavuutta
rasittaa myös syksyllä 2022 hankittu alustaliiketoi-
minta, jolla pyritään vastaamaan EU:n verkkolaskutus-
direktiivin käyttöönoton tuomaan kasvumahdollisuu-
teen. Talenom on hyödyntänyt kokemustaan Ruotsiin
etabloitumisesta ja vahvistanut etupainotteisesti re-
sursseja johtamiseen sekä samalla yksinkertaistanut ja
nopeuttanut integraatioprosesseja. Lisäksi tuotetarjon-
taa on yhdenmukaistettu vahvistamaan kasvua, ja on
aloitettu robotiikkahankkeet tehostamaan prosesseja.
Talenom odottaa Espanjan liiketoimintojen parantavan
selvästi suhteellista kannattavuuttaan liiketoiminnan
volyymin nousun ja Talenomin tehokkaiden prosessien
käyttöönoton myötä. Vuoden aikana tehtyjen yritys-
kauppojen myötä volyymin ja tukitoimintojen tasapai-
noa on onnistuttu parantamaan. Jakson lopussa tehdyt
ja vuoden 2024 alussa sekä mahdolliset tulevat yri-
tyskaupat tukevat kannattavuuden kehitystä. Italiassa
jatkamme markkinan ja toimintaympäristön kartoitta-
mista toteutetun yritysoston avulla.
KONSERNIN TASE, RAHOITUS JA INVESTOINNIT
Konsernin taseen loppusumma 31.12.2023 oli 175,7
(156,3) miljoonaa euroa. Konsernin omavaraisuusas-
te oli 31,8 (35,9) % ja nettovelkaantumisaste 135,9
(97,1) %. Korollista pankkilainaa oli 31.12.2023 yh-
teensä 75,9 (60,1) miljoonaa euroa, mihin eivät sisäl-
ly osamaksuvelat. Muut pitkäaikaiset korolliset velat
(osamaksuvelat) olivat 0,4 (0,1) miljoonaa euroa ja
muut lyhytaikaiset korolliset velat (osamaksuvelat) 0,3
(0,2) miljoonaa euroa.
IFRS 16:n mukaiset pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat
31.12.2023 olivat 5,6 (6,3) miljoonaa euroa ja lyhytai-
kaiset vuokrasopimusvelat 3,9 (3,7) miljoonaa euroa.
Konserni käsittelee uusista asiakassopimuksista aiheu-
tuneita kuluja, kuten sopimuksen saamisesta ja täyt-
tämisestä syntyneitä menoja, investointeina IFRS 15
-standardin edellyttämällä tavalla ja kirjaa ne tasees-
saan aktivoituihin sopimuksesta aiheutuviin menoi-
hin. Lisäksi konserni käsittelee osan ohjelmistoihin ja
digitaalisiin palveluihin liittyvistä kehittämismenoista
investointeina IAS 38 -standardissa esitettyjen vaati-
muksien mukaisesti ja kirjaa ne taseessaan muihin ai-
neettomiin hyödykkeisiin.
Nettoinvestoinnit 1.1.–31.12.2023 olivat yhteensä
39,9 (40,9) miljoonaa euroa.
Uusista asiakassopimuksista johtuvia investointeja oli
katsauskaudella 3,3 (3,3) miljoonaa euroa. Ohjelmisto-
jen ja digitaalisten palveluiden investoinnit olivat katsa-
uskaudella 14,5 (12,1) miljoonaa euroa. Teknologiain-
vestointimme suuntautuivat asiakaskäyttöliittymien
kehittämiseen ja automaation edelleen kehittämiseen.
Suurin muutos oli Talenom Onlinen asiakaskäyttöliit-
tymien päivitys, tili- ja maksukorttien kehittäminen uu-
den kumppanin kanssa sekä omien järjestelmien käyt-
töönoton aloittaminen Ruotsissa.
Katsauskaudella Talenom hankki Ruotsissa ja Espan-
jassa osakekaupalla 14 ja liiketoimintakaupalla yhden
liiketoimintakokonaisuuden. Katsauskauden aikana
tehtyjen osakekauppojen kauppahinnat olivat yhteen-
sä 17,0 miljoonaa euroa sisältäen kirjatut ehdolliset
vastikkeet ja liiketoimintakauppojen kauppahinnat yh-
teensä 0,4 miljoonaa euroa sisältäen kirjatut ehdolliset
vastikkeet. Yrityskaupoissa osa kauppahinnasta mak-
settiin suunnatuissa anneissa merkittävillä Talenomin
uusilla osakkeilla. Yrityskauppojen osuus nettoinves-
toinneista oli 18,8 (24,5) miljoonaa euroa. Lisätietoa
yrityskaupoista on luettavissa kohdassa Katsauskau-
den liiketoimintojen hankinnat.
Investoinnit 1.1. −31.12.2023 1.1. −31.12.2022 Muutos
Uudet asiakassopimukset, 1000 euroa 3 279 3 345 -66
Ohjelmistot ja digitaaliset palvelut, 1000 euroa 14 535 12 114 2 421
Yrityskaupat Suomessa, 1000 euroa 0 857 -857
Yrityskaupat ulkomailla, 1000 euroa 18 768 23 634 -4 867
Muut investoinnit 3 362 917 2 445
Nettoinvestoinnit yhteensä, 1 000 euroa 39 944 40 868 -924
Likvidit varat 31.12.2023 olivat 10,3 (16,0) miljoonaa euroa.
VUOSIKATSAUS
|
4544
|
TALENOM 2023
KATSAUSKAUDEN LIIKETOIMINTOJEN
HANKINNAT
Osakekaupat tammi-joulukuussa:
- MTE Göteborg AB, Ruotsi
- R2 Redovisning AB, Ruotsi
- BKF Asesores SL, Espanja
- Easycount AB, Ruotsi
- Bv Coruña Asesoría De Empresas SL, Espanja
- Consultoria Granadina SL, Espanja
- LR Redovisning i Strängnäs AB, Ruotsi
- Aditio Gestion SL, Espanja
- Advisoria Advocats I Economistes SLP, Espanja
- Acega Asesores SL, Espanja
- VM Redovisning AB, Ruotsi
- Sant Cugat Consulting SL, Espanja
- Gesgal Asesores SL, Espanja
- Novak Digital Solutions SL, Espanja
Liiketoimintakaupat tammi-joulukuussa:
- Gavazzi, Italia
Katsauskaudella hankittujen ostokohteiden kauppahinnat, liikevaihdot ja liikevoitot:
1 000 euroa Osakekaupat Liiketoimintakaupat
Kauppahinnat yhteensä 13 837 270
Ehdollinen vastike korkeintaan 4 268 170
Liikevaihdot ed. 12kk ostohetkellä yhteensä 12 663 553
Liikevoitot ed. 12kk ostohetkellä yhteensä 2 846 0
Yrityskaupoissa osa kauppahinnasta maksettiin suunnatuissa anneissa merkittävillä Talenom Oyj:n uusilla
osakkeilla. Yrityskauppoihin liittyneissä suunnatuissa osakeanneissa merkittiin katsauskauden aikana yh-
teensä 512 964 osaketta.
Osakekaupat katsauskauden jälkeen:
- Bujan Y Asociados S.l., Espanja
- Assessoria del Bages, Espanja
Katsauskauden jälkeen hankittujen ostokohteiden kauppahinnat, liikevaihdot ja liikevoitot:
1 000 euroa Osakekaupat Liiketoimintakaupat
Kauppahinnat yhteensä 3 196 0
Ehdollinen vastike korkeintaan 0 0
Liikevaihdot ed. 12kk ostohetkellä, yhteensä 2 318 0
Liikevoitot ed. 12kk ostohetkellä, yhteensä 591 0
KATSAUSKAUDEN JÄLKEISET LIIKETOIMINTOJEN HANKINNAT
HENKILÖSTÖ JA JOHTO
Talenomin palveluksessa oli vuoden 2023 lopussa
1 560 (1 336) henkilöä. Talenomin keskimääräinen
henkilöstömäärä 1.1.–31.12.2023 oli 1501 (1 204)
henkilöä. Yhtiön johtoryhmään kuuluivat katsauskau-
della Otto-Pekka Huhtala (toimitusjohtaja), Antti Aho
(varatoimitusjohtaja), Matti Eilonen (talousjohtaja),
Juho Ahosola (henkilöstöjohtaja), Olli Lätti (kaupallinen
johtaja), Marika Aho (palveluliiketoiminnasta vastaava
johtaja) 1.4.2023 alkaen ja Tuomas Iivanainen (markki-
nointijohtaja) 8.5.2023 saakka.
VASTUULLISUUS
EU:n uusi kestävyysraportointidirektiivi CSRD (Corpo-
rate Sustainability Reporting Directive) astui voimaan
1.1.2024, ja se edellyttää Talenomin julkaisevan kestä-
vyystietonsa toimintakertomuksessa direktiivin ja eu-
rooppalaisten kestävyysraportointistandardien (ESRS)
vaatimusten mukaisesti ensimmäisen kerran tilikau-
delta 2024. Talenom on aloittanut valmistautumisen
uusien vaatimusten mukaiseen kestävyysraportointiin.
Vuoden 2023 aikana Talenom varautui uuden vas-
tuullisuuslainsäädännön voimaantuloon päivittämällä
vastuullisuusstrategioita, jotka määrittelevät yrityk-
sen sitoumukset vastuulliseen liiketoimintaan. Nämä
strategiat kattavat eettiset käytännöt, ympäristövaati-
mukset ja sosiaalisen vastuun periaatteet, ja ne saa-
vat lopullisen muotonsa vuoden 2024 ensimmäisen
neljänneksen aikana. Strategioiden lisäksi Talenom on
valmistellut konkreettisia vastuullisuustavoitteita, joita
yhtiö tulee seuraamaan valittujen mittareiden avulla
vuoden 2024 aikana, ja raportoimaan vastaavan tilin-
päätöksen yhteydessä.
Talenom panostaa sisäisen osaamisen kehittämiseen
vastuullisuusasioissa useilla tavoilla:
Koulutusohjelmat: Talenom järjestää lisääntyvässä
määrin koulutusohjelmia ja työpajoja, jotka keskittyvät
vastuullisuusasioihin. Koulutukset tarjoavat työnteki-
jöille mahdollisuuden kasvattaa tietämystään ja taito-
jaan näillä alueilla.
Vastuullisuusasiantuntijat: Talenom on valinnut työn-
tekijöidensä joukosta ryhmän vastuullisuusasiantunti-
joita, jotka toimivat jatkossa resursseina ja ohjaavana
voimana vastuullisuuskysymyksissä. Nämä asiantunti-
jat tarjoavat ohjeita ja neuvoja, osallistua koulutuksiin
ja auttaa kehittämään vastuullisuutta edistäviä toimin-
tamalleja.
Yrityksen Kulttuuri: Talenom pyrkii integroimaan vas-
tuullisuuden osaksi yrityksen kulttuuria ja arvoja. Tämä
tekee vastuullisista käytännöistä luontevan osan päi-
vittäistä liiketoimintaa ja vahvistaa niiden merkitystä
kaikille työntekijöille.
Talenom vahvisti vastuullisuuden olennaisuusanalyy-
sin vuoden 2023 lopussa. Analyysin tulokset säilyivät
muuttumattomina vuoden 2022 tuloksiin verrattuna.
Olennaisuusanalyysissa tarkasteltiin eri vastuulli-
suuden osa-alueita, kuten ilmastonmuutosta, ihmis-
oikeuksien toteutumista, työelämän kysymyksiä sekä
lahjontaan ja korruptioon liittyviä riskejä. Analyysis-
sä arvioitiin Talenomin toimintamalleja ja vaikutuksia
vastuullisuuden eri osa-alueisiin ja sidosryhmiin sekä
toisaalta vastuullisuustrendien vaikutuksia Talenomin
liiketoimintaan. Vaikutuksia tarkasteltiin sekä niiden
laajuuden ja mittakaavan kautta että mahdollisten ta-
loudellisten vaikutusten kautta. Analyysi kattoi sekä
Talenomin omien toimintojen että alihankintaketjun ja
tuotteiden vastuullisuuskulmat.
Keskeisimmäksi vastuullisuuden osa-alueeksi arvioi-
tiin työntekijäkysymykset. Talenomin tarjoama koos-
tuu asiantuntijapalvelujen ja automatisoitujen tilitoi-
mistopalvelujen yhdistelmästä, ja työntekijöiden rooli
tulevaisuuden kasvun edistäjinä on merkittävä. Liike-
toiminnan rooli yhteiskunnassa puolestaan nostaa eet-
tiset toimintamallit, korruptionvastaisen toiminnan ja
tietoturvakysymykset sekä datan hallinnan, sen käy-
tön ja säilytyksen merkittäviksi vastuullisuusasioiksi.
Talenomin arvoketjusta ja liiketoimintamallista johtuen
perinteiset ihmisoikeuksiin ja ympäristöasioihin liitty-
VUOSIKATSAUS
|
4746
|
TALENOM 2023
vät riskit ovat verrattain rajoitetut. Vaikka Talenomin
toimintamalli on ympäristökuormitukseltaan hyvin
pientä, ilmastoasioiden merkittävyyttä kasvattaa si-
dosryhmien, erityisesti rahoitussektorin, tarpeet ajan-
tasaiselle ilmastotyölle ja siitä raportoimiselle.
Olennaisuusanalyysin tulokset vahvistivat Talenomin
käsitystä yhtiön merkittävimmistä vaikutuksista, ja yh-
tiö tulee seuraavien vuosien aikana kehittämään vas-
tuullisuusstrategiaansa ja vastuullisuusraportointiaan
päivitetyn olennaisuusanalyysin tuloksiin perustuen.
VARSINAINEN YHTIÖKOKOUS 2023 JA HALLITUK-
SEN VALTUUTUKSET
Talenom Oyj:n yhtiökokous pidettiin 15.3.2023. Kokous
pidettiin osakeyhtiölain 5 luvun 16 §:n 3 momentin mu-
kaisena etäkokouksena. Kokoukseen oli mahdollista osal-
listua myös ennakkoäänestyksen kautta.
Varsinainen yhtiökokous vahvisti emoyhtiön ja konser-
nin tilinpäätöksen 31.12.2022 päättyneeltä tilikaudelta
ja myönsi vastuuvapauden yhtiön hallituksen jäsenille ja
toimitusjohtajalle sekä hyväksyi kaikki hallituksen yhtiö-
kokoukselle tekemät ehdotukset. Yhtiökokous hyväksyi
myös yhtiön toimielinten palkitsemisraportin.
Yhtiökokous päätti, että tilikaudelta 1.1.–31.12.2022 jaet-
tiin osinkoa 0,18 euroa osakkeelta. Jakamatta jääneet voit-
tovarat jätettiin omaan pääomaan.
Osinko maksettiin osakkeenomistajalle, joka oli osingon-
maksun täsmäytyspäivänä 20.3.2023 merkitty Euroclear
Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Osingon
maksupäivä oli 27.3.2023. Osinkoa ei maksettu yhtiön
hallussa oleville osakkeille.
Yhtiökokous vahvisti, että nykyiset hallituksen jäsenet Harri
Tahkola, Mikko Siuruainen, Olli Hyyppä, Johannes Karjula,
Sampsa Laine ja Elina Tourunen valittiin uudelle toimikau-
delle. Uutena jäsenenä valittiin Erik Tahkola. Yhtiökokous
päätti, että hallituksen jäsenten lukumäärä on seitsemän.
Hallituksen puheenjohtajalle päätettiin maksaa palk-
kiota 6 000 euroa kuukaudessa ja muille jäsenille
2 200 euroa kuukaudessa. Lisäksi hallituksen jäsenten
matkakulut korvataan yhtiön matkustussäännön mu-
kaisesti.
Yhtiökokous päätti, että yhtiön tilintarkastajana jatkaa
tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab. Päävastuullisena
tilintarkastajana jatkaa KHT Juho Rautio. Tilintarkas-
tajan toimikausi jatkuu seuraavan varsinaisen yhtiöko-
kouksen loppuun. Tilintarkastajalle maksetaan palkkio
yhtiön hyväksymän kohtuullisen laskun mukaan.
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään
enintään 150 000 oman osakkeen hankkimisesta yh-
dessä tai useammassa erässä yhtiön vapaalla omalla
pääomalla. Osakkeet hankitaan muuten kuin osak-
keenomistajien omistusten mukaisessa suhteessa
Nasdaq Helsinki Oy:n järjestämässä julkisessa kau-
pankäynnissä hankintahetken markkinahintaan.
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiö-
kokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään
30.6.2024 asti. Valtuutus korvaa aiemman varsinaisen
yhtiökokouksen 3.3.2022 antaman valtuutuksen omien
osakkeiden hankkimisesta.
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään
osakeannista sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:n tar-
koittamien osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuk-
sien antamisesta yhdessä tai useammassa erässä, joko
maksua vastaan tai maksutta.
Annettavien osakkeiden määrä, mukaan lukien erityis-
ten oikeuksien perusteella saatavat osakkeet, voi olla
yhteensä enintään 2 200 000 osaketta. Hallitus voi
päättää antaa joko uusia osakkeita tai luovuttaa yhti-
ön hallussa mahdollisesti olevia omia osakkeita. Val-
tuutuksen enimmäismäärä vastaa noin 4,9 % yhtiön
kaikista osakkeista. Valtuutus oikeuttaa hallituksen
päättämään kaikista osakeannin sekä osakkeisiin oi-
keuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista,
Annetut optiot ja yhtiön hallussa tai jakamattomat optiot jakautuvat 31.12.2023 optiolajeittain
seuraavasti:
Optiolajit (kpl) 2021 2022 2023
Annetut optiot 600 000 500 000 650 000
Optioita käytetty 0 0 0
Talenom Oyj:n hallussa tai jakamatta 197 000 51 000 39 900
Annetut käyttämättä olevat optiot 403 000 449 000 610 100
mukaan lukien oikeuden osakkeenomistajien merkin-
täetuoikeudesta poikkeamiseen. Valtuutusta esitetään
käytettäväksi yrityskauppojen kauppahintojen suorit-
tamiseen, henkilöstölle suunnattaviin osakeanteihin tai
osakepalkkiojärjestelyihin tai annettaviin osakeoptioi-
hin tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiö-
kokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään
30.6.2024 asti. Valtuutus kumoaa kaikki aikaisemmat
käyttämättömät osakeantia ja optio-oikeuksien sekä
muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamista koskevat valtuutukset. Varsinaisen yhtiö-
kokouksen jälkeen pitämässään järjestäytymiskokouk-
sessa Talenom Oyj:n hallitus valitsi puheenjohtajaksi
uudelleen Harri Tahkolan.
Hallitus on arvioinut jäsentensä riippumattomuuden
yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista. Har-
ri Tahkolan ei katsota olevan riippumaton yhtiöstä ko-
konaisarvion perusteella. Hänen ei myöskään katsota
olevan riippumaton merkittävistä osakkeenomistajista
hänen omistaessaan enemmän kuin 10 % yhtiön kai-
kista osakkeista. Mikko Siuruaisen, Olli Hyypän, Jo-
hannes Karjulan, Sampsa Laineen ja Elina Tourusen
katsotaan olevan riippumattomia yhtiöstä ja sen mer-
kittävistä osakkeenomistajista. Erik Tahkolan ei katsota
olevan riippumaton yhtiöstä, koska hän on ollut viimei-
sen kolmen vuoden aikana työsuhteessa yhtiöön. Erik
Tahkolan katsotaan olevan riippumaton merkittävis
osakkeenomistajista.
OPTIO-OHJELMAT JA OSAKEPALKKIOJÄRJESTELMÄT
Konsernilla oli katsauskauden päättyessä voimassa kol-
me optio-ohjelmaa. Hallitus päätti varsinaisen yhtiöko-
kouksen 3.3.2021 myöntämin valtuuksin vuoden 2021
optio-ohjelmasta, varsinaisen yhtiökokouksen 3.3.2022
myöntämin valtuuksin vuoden 2022 optio-ohjelmasta
ja varsinaisen yhtiökokouksen 15.3.2023 myöntämin
valtuuksin vuoden 2023 optio-ohjelmasta. Kaikkiin op-
tio-ohjelmiin liittyy lisäehtona osakkeiden omistusvel-
vollisuus, jonka perusteella optio-oikeuksien omistajan
on hankittava yhtiön osakkeita 20 %:lla optio-oikeuk-
sista saamastaan bruttotulosta. Tämä osakemäärä on
omistettava kaksi vuotta osakkeiden hankkimisesta.
Hallitus päättää yhtiölle myöhemmin palautuneiden
optio-oikeuksien jatkotoimenpiteistä.
Optio-oikeuksilla merkittävien osakkeiden merkin-
täaika optio-oikeudella 2021 1.3.2026-28.2.2027,
optio-oikeudella 2022 1.3.2025–28.2.2026 ja optio-
oikeudella 2023 1.3.2026–28.2.2027.
VUOSIKATSAUS
|
4948
|
TALENOM 2023
Ansaintajakso 2020–2022 Ansaintajakso 2021–2023
Palkkion peruste - konsernin liikevoitto - konsernin liikevaihto
- kansainvälistyminen - liikevoitto sekä
- kasvu sekä - strategisten hankkeiden toteuttaminen
- lisäarvopalveluiden osuus liikevaihdosta
Ansaintajaksolta maksettavat palkkiot Palkkiot vastaavat yhteensä enintään noin
326 000 Talenom Oyj:n osakkeen arvoa sisältäen
myös rahana maksettavan osuuden.
Palkkiot vastaavat yhteensä enintään239 900
Talenom Oyj:n osakkeen arvoa sisältäen myös
rahana maksettavan osuuden.
Kohderyhmä Noin 50 henkilöä mukaan lukien yhtiön johto-
ryhmä
Noin 85 henkilöä mukaan lukien yhtiön johto-
ryhmä
Palkkion maksu Viimeistään huhtikuussa 2023 Viimeistään huhtikuussa 2024
OSAKEPALKKIOJÄRJESTELMÄ 2020–2024
Talenomin hallitus päätti 25.2.2020 perustaa osake-
palkkiojärjestelmän 2020–2024, jossa on kaksi ansain-
tajaksoa: kalenterivuodet 2020–2022 ja 2021–2023.
Hallitus päättää järjestelmän ansaintakriteerit ja kul-
lekin kriteerille asetettavat tavoitteet ansaintajakson
alussa. Ansaintajakson 2020–2022 osalta näistä pää-
tettiin 25.2.2020 ja ansaintajakson 2021–2023 osalta
20.5.2021.
Järjestelmän mahdollinen palkkio maksetaan ansain-
tajakson päättymisen jälkeen osittain yhtiön osakkei-
na ja osittain rahana. Ensimmäisen kerran palkkioita
on maksettu vuonna 2023 ja samalla ansaintajakso
päättyi. Rahaosuudella pyritään kattamaan palkkiosta
osallistujalle aiheutuvia veroja ja veronluonteisia mak-
suja. Jos osallistujan työ- tai toimisuhde päättyy en-
nen palkkion maksamista, palkkiota ei pääsääntöisesti
makseta.
Yhtiön johtoryhmän jäsenen on omistettava vähintään
puolet järjestelmän perusteella hänelle maksetuista
nettomääräisistä osakkeista siihen asti, kunnes hänen
osakeomistuksensa yhtiössä on yhteensä hänen brut-
tovuosipalkkansa arvoinen. Osakkeet on omistettava
niin kauan kuin johtoryhmän jäsenyys jatkuu.
SITOUTTAVA OSAKEPALKKIOJÄRJESTELMÄ
Yhtiöllä on voimassa oleva sitouttava osakepalkkiojär-
jestelmä, joka on tarkoitettu valikoiduille avainhenki-
löille, mukaan lukien yhtiön johtoryhmän jäsenet. Si-
touttavan osakepalkkiojärjestelmän palkkio perustuu
osallistujan voimassa olevaan työ- tai toimisuhteeseen
ja työssäolon jatkumiseen sitouttamisjaksolla sekä
mahdollisiin muihin hallituksen määrittämiin ehtoihin.
Sitouttavan osakepalkkiojärjestelmän 2021–2025
myönnettävät palkkiot vastaavat tällä hetkellä yhteen-
sä enintään 160 000 Talenom Oyj:n osakkeen arvoa
sisältäen myös rahana maksettavan osuuden. Palkkio
maksetaan osittain yhtiön osakkeina ja osittain rahana
12–60 kuukauden mittaisen sitouttamisjakson päätty-
misen jälkeen.
OSAKEANNIT JA UUSIEN OSAKKEIDEN
REKISTERÖINTI OPTIOJÄRJESTELMÄN EHTOJEN
MUKAISESTI
Talenom Oyj:n hallitus päätti 16.1.2023 suunnatus-
ta osakeannista osana yritysjärjestelyä. Talenom laski
liikkeelle 12 191 uutta osaketta ostokohteen eli MTE
Göteborg Ab:n myyjille suunnatussa osakeannissa.
Talenom Oyj:n hallitus päätti 1.2.2023 suunnatusta
osakeannista osana yritysjärjestelyjä. Talenom laski
liikkeelle 50 825 uutta osaketta ostokohteiden eli BKF
Asesores, S.L:n ja R2 Redovisning Ab:n myyjille suun-
natussa osakeannissa.
Talenom Oyj:n hallitus päätti 23.2.2023 suunnatus-
ta osakeannista osana yritysjärjestelyä. Talenom laski
liikkeelle 71 344 uutta osaketta ostokohteen eli Bv Co-
ruña Asesoría De Empresas, S.l.:n myyjille suunnatus-
sa osakeannissa.
Talenom Oyj:n hallitus päätti 1.3.2023 suunnatusta
osakeannista osana yritysjärjestelyä. Talenom laski
liikkeelle 78 096 uutta osaketta ostokohteen eli Con-
sultoria Granadina S.l.:n myyjille suunnatussa osake-
annissa.
Talenom Oyj:n optio-oikeuksien 2019 ehtojen mu-
kaisesti merkityt 79 565 uutta osaketta rekisteröitiin
kaupparekisteriin 2.3.2023. Yhteenlaskettu merkintä-
hinta, 233 125,45 euroa, kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
Talenom Oyj:n hallitus päätti 2.5.2023 osakepalkkio-
ohjelman perusteella suunnatusta osakeannista osa-
kepalkkioon oikeutetuille työntekijöille. Osakean-
nissa annettiin vastikkeetta 61 750 Talenom Oyj:n
uutta osaketta.
Talenom Oyj:n hallitus päätti 1.6.2023 suunnatusta
osakeannista osana yritysjärjestelyä. Talenom laski
liikkeelle 34 620 uutta osaketta ostokohteen eli LR Re-
dovisning i Strängnäs Ab:n myyjille suunnatussa osa-
keannissa.
Talenom Oyj:n hallitus päätti 27.6.2023 suunnatusta
osakeannista osana yritysjärjestelyä. Talenom laski
liikkeelle 84 317 uutta osaketta ostokohteen eli Aditio
Gestion S.l.:n myyjille suunnatussa osakeannissa.
Talenom Oyj:n hallitus päätti 30.6.2023 suunnatusta
osakeannista osana yritysjärjestelyä. Talenom laski
liikkeelle 13 280 uutta osaketta ostokohteen eli Advi-
soria Advocats I Economistes S.l.p.:n myyjille suunna-
tussa osakeannissa.
Talenom Oyj:n hallitus päätti 3.7.2023 suunnatusta
osakeannista osana yritysjärjestelyä. Talenom laski
liikkeelle 18 015 uutta osaketta ostokohteen eli Acega
Asesores S.l.u.:n myyjille suunnatussa osakeannissa.
Talenom Oyj:n hallitus päätti 1.9.2023 suunnatusta
osakeannista osana yritysjärjestelyä. Talenom laski
liikkeelle 23 950 uutta osaketta ostokohteen eli VM
Redovisning Ab:n myyjille suunnatussa osakeannissa.
Talenom Oyj:n hallitus päätti 5.10.2023 suunnatusta
osakeannista osana yritysjärjestelyjä. Talenom las-
ki liikkeelle 118 048 uutta osaketta ostokohteiden eli
Sant Cugat Consulting S.l.:n ja Gesgal Asesores S.l.:n
myyjille suunnatussa osakeannissa.
Talenom Oyj:n hallitus päätti 30.11.2023 suunnatusta
osakeannista osana yritysjärjestelyä. Talenom laski
Alla olevassa taulukossa on selvennetty omistus- ja ääniosuutta, jotka liikkeeseen laskettujen optio-oikeuksien
nojalla voi saada sekä optioiden vaikutusta osakkeiden lukumäärään.
Optiolajit 2021 2022 2023
13,44 9,46 7,42
403 000 449 000 610 100
197 000 51 000 39 900
45 577 476 45 577 476 45 577 476
45 980 476 46 026 476 46 187 576
Optioiden nykyinen merkintähinta
Käyttämättä olevien optioiden kokonaismäärä
Käytetty tai Talenom Oyj:n hallussa tai jakamatta
Osakkeiden määrä 31.12.2023
Osakkeiden määrä, jos kaikki optiot merkitään uusin osakkein
Optioista saatava ääni- ja omistusosuus, jos kaikki optiot merkitään uusin osakkein
0,88 % 0,98 % 1,32 %
Osakkeiden kokonaismäärä nousee 45 577 476 kappa-
leesta 47 039 576 kappaleeseen, mikäli kaikilla kolmen
optiolajin 2021, 2022 ja 2023 optiolla merkitään täysi-
määräisesti uusia osakkeita. Kaikista kolmesta optiola-
jista saatava ääni- ja omistusosuus on yhteensä 3,108
%, mikäli kaikilla optioilla merkitään täysimääräisesti
uusia osakkeita.
Optio-oikeuksien ehtojen mukaisesti optioiden merkin-
tähinta voi muuttua, mikäli yhtiö jakaa osinkoa tai va-
roja vapaan oman pääoman rahastosta tai mikäli yhtiö
alentaa osakepääomaansa jakamalla osakepääomaa
osakkeenomistajille. Optio-oikeuksien ehdot ovat saa-
tavilla Talenomin sijoittajasivuilta osoitteessa investors.
talenom.com//sijoittajat/hallinnointi/palkitseminen
Talenomilla on voimassa kaksi konsernin avainhenki-
löille suunnattua osakepohjaista kannustinjärjestel-
mää, jotka yhtiön hallitus päätti perustaa 25.2.2020:
VUOSIKATSAUS
|
5150
|
TALENOM 2023
liikkeelle 8 278 uutta osaketta ostokohteen eli Novak
Digital Solutions S.l.:n myyjille suunnatussa osakean-
nissa.
Talenom Oyj:n hallitus päätti 21.12.2023 suunnatusta
osakeannista osana yritysjärjestelyä. Talenom laski
liikkeelle 10 577 uutta osaketta ostokohteen eli Bujan
Y Asociados S.l.:n myyjille suunnatussa osakeannissa.
Osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 3.1.2024.
LIPUTUSILMOITUKSET
Talenom vastaanotti katsauskaudella kolme arvopa-
perimarkkinalain mukaista ilmoitusta omistusosuuden
muutoksesta.
9.1.2023 saapuneen ilmoituksen mukaan Danske Bank
A/S:n omistamien osakkeiden määrä Talenom Oyj:n
kaikista osakkeista nousi osakekauppojen seurauksena
yli 5 prosentin rajan.
6.3.2023 saapuneen ilmoituksen mukaan Allianz Vie
S.A.:n omistamien osakkeiden määrä Talenom Oyj:n
kaikista osakkeista laski alle 5 prosentin rajan. Rajan
alittuminen johtui kohdeyhtiön osakkeiden kokonais-
määrän muutoksesta.
7.3.2023 saapuneen ilmoituksen mukaan Allianz Vie
S.A.:n omistamien osakkeiden määrä Talenom Oyj:n
kaikista osakkeista nousi osakekauppojen seurauksena
yli 5 prosentin rajan.
16.10.2023 saapuneen ilmoituksen mukaan SEB In-
vestment Management Ab:n omistamien osakkeiden
määrä Talenom Oyj:n kaikista osakkeista laski osake-
kauppojen seurauksena alle 5 prosentin rajan.
KATSAUSKAUDEN MUUT MERKITTÄVÄT
TAPAHTUMAT
Talenom laski 12.10.2023 ohjeistustaan vuodelle
2023 sekä liikevaihdon että kannattavuuden osalta
heikon suhdannetilanteen heijastevaikutusten sekä
kertaluontoisen alaskirjauksen johdosta.
KATSAUSKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Talenomilla ei ollut merkittäviä tapahtumia katsaus-
kauden jälkeen pois lukien liiketoimintojen hankinnat,
joista on annettu tiedot edellä kappaleessa Katsaus-
kauden jälkeiset liiketoimintojen hankinnat.
TALOUDELLINEN TIEDOTTAMINEN JA YHTIÖKOKOUS
VUONNA 2024
Talenom julkaisee taloudelliset katsauksensa vuonna
2024 seuraavasti:
- Tilinpäätöstiedote vuodelta 2023 torstaina 1.2.2024
- Vuosikatsaus vuodelta 2023 viikolla 8
- Liiketoimintakatsaus tammi-maaliskuulta torstaina:
18.4.2024
- Puolivuosikatsaus tammi-kesäkuulta perjantaina:
19.7.2024
- Liiketoimintakatsaus tammi-syyskuulta torstaina:
31.10.2024
Talenom Oyj:n varsinainen yhtiökokous on suunniteltu
pidettäväksi torstaina 14.3.2024.
SELVITYS HALLINNOINTI- JA OHJAUSJÄRJESTEL-
MÄS
Talenom laatii erillisen selvityksen hallinnointi- ja
ohjausjärjestelmästä suomalaisten listayhtiöiden hal-
linnointikoodin suosituksen mukaisesti. Selvitys si-
sätyy vuosikatsaukseen, mutta julkaistaan erillään
hallituksen toimintakertomuksesta. Selvitys on saata-
villa viikolla 8 Talenomin sijoittajasivustolta osoitteesta
investors.talenom.com/
HALLITUKSEN ESITYS TILIKAUDEN TULOKSEN KÄ-
SITTELYSTÄ
Hallitus esittää, että emoyhtiön tilikauden voitto 5 792
434,77 euroa siirretään voitto/tappio edellisiltä tilikau-
silta -tilille. Hallitus ehdottaa, että osinkoa maksetaan
0,19 (0,18) euroa osakkeelta.
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden päätty-
misen jälkeen ole tapahtunut olennaisia muutoksia.
RISKIT, EPÄVARMUUSTEKIJÄT JA RISKIENHALLINTA
Yhtiö on tunnistanut toimintaympäristöönsä ja liiketoi-
mintaansa liittyviä riskejä ja epävarmuustekijöitä, jotka
voivat vaikuttaa haitallisesti yhtiön liiketoimintaan,
kannattavuuteen ja taloudelliseen asemaan.
Keskeisimmät tunnistetut riskit ovat seuraavat:
Euroopan geopoliittisen kriisin mahdollinen eska-
loituminen, yleisen taloustilanteen heikkeneminen,
nouseva korkotaso ja inaatio saattavat johtaa
Talenomin asiakkaiden liiketoimintojen supistumi-
seen tai konkursseihin, mikä aiheuttaisi asiakasme-
netyksiä tai asiakkuuksien pienenemistä.
Talenom saattaa epäonnistua yritysostojen toteut-
tamisessa tai ostettujen yhtiöiden integroinnissa
yhtiön liiketoimintaan.
Kilpailutilanne voi kiristyä kilpailijoiden mahdol-
lisesti tuodessa uusia palveluita markkinoille tai
aloittamalla hintakilpailun.
Yhtiön omiin tai yhteistyökumppaneiden tarjoa-
miin IT-järjestelmiin ja tietoliikenneyhteyksiin voi
kohdistua tietoturvaloukkauksia tai niiden ylläpi-
dossa ja päivittämisessä voi ilmetä puutteita, vikoja
tai häiriöitä.
Laaja-alainen kustannusinaatio saattaisi johtaa
merkittävään kustannustason nousuun.
Epäonnistuminen rekrytoinneissa tai henkilöstön
sitouttamisessa.
Yhtiössä on hallituksen hyväksymä riskienhallintapolitiik-
ka, joka tukee strategisten ja liiketoiminnallisten tavoittei-
den saavuttamista, ja joka turvaa toiminnan jatkuvuuden
kaikissa olosuhteissa. Kyky kantaa riskejä ja hallita niitä
tehokkaasti ovat liiketoiminnan menestyksen ja omistaja-
arvon luomisen kannalta keskeisessä asemassa. Halli-
tuksen hyväksymän riskienhallintapolitiikan mukaises-
ti riskeihin varautuminen ja niiden tunnistaminen ovat
jatkuvaa ja järjestelmällistä toimintaa, josta vastuu on
liiketoimintajohdolla. Johto vastaa riittävien toimenpi-
teiden määrittämisestä, toteuttamisesta sekä toimen-
piteiden toteutumisen seurannasta osana normaalia
toiminnan ohjausta.
Riskienhallintaa koordinoi tietoturva- ja turvallisuus-
päällikkö, joka raportoi konsernin toimitusjohtajalle.
Yhtiön hallitukselle esitetään vähintään kerran vuo-
dessa jatkuvasta riskeihin varautumisesta erillään ole-
va kartoitus riskeistä ja epävarmuustekijöistä, jonka
myötä hallitus määrittelee riskeihin varautumiseen oh-
jaavat toimenpiteet.
NÄKYMÄT JA OHJEISTUS VUODELLE 2024
Talenom arvioi vuoden 2024 liikevaihdon olevan noin
130–140 miljoonaa euroa, käyttökatteen 34–40 miljoo-
naa euroa sekä liikevoiton 14–17 miljoonaa euroa.
Talenom odottaa tilitoimistomarkkinan kasvavan yhtiön
kaikissa toimintamaissa vuonna 2024 ja kysynnän säily-
vän vakaana. Lisäksi toimialan konsolidaation ennakoi-
daan jatkuvan muun muassa digitalisaation aiheuttaman
murroksen ja sähköisen taloushallinnon lainsäädännön
kiristymisen vauhdittamana. Talenomin tavoitteena on
jatkaa vahvaa kasvua ja laajentumista kaikissa toiminta-
maissaan sekä Euroopan muissa maissa, joissa on mer-
kittävä mahdollisuus laajentua tilitoimistoalan digitali-
saation edelläkävijänä.
Orgaanisen kasvun lisäksi ohjeistus sisältää arvion vuo-
den 2024 aikana mahdollisesti tehtävistä yrityskau-
poista. Yrityskauppojen määrän arvioidaan laskevan
edellisen vuoden tasosta ja painottuvan enemmän stra-
tegisesti merkittäviin yrityskauppoihin. Uusille markki-
na-alueille laajentuminen mahdollistaa yhtiön pitkän
aikavälin kasvun. Ruotsissa toteutettava ohjelmiston
käyttöönottovaihe painaa kannattavuutta vuonna 2024,
mutta omien ohjelmistojen käyttöönotolla on kannatta-
vuutta selkeästi parantava vaikutus tulevina vuosina.
Yritysostoilla on lyhyellä aikavälillä negatiivinen vai-
kutus suhteelliseen kannattavuuteen integraatiokus-
tannusten vuoksi. Yritysostokohteen kannattavuus
nousee, kun Talenomin omat järjestelmät on otettu
VUOSIKATSAUS
|
5352
|
TALENOM 2023
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2023
Nimi Osakkeita, kpl Osakkeita, %
Harri Tahkola 7 820 015 17,16
Markus Tahkola 4 815 824 10,57
Danske Invest 3 103 349 6,81
Allianz France 2 261 961 4,96
SEB Fonder 1 767 076 3,88
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen 1 610 517 3,53
Swedbank Robur Fonder 1 440 000 3,16
Sp-Rahastoyhtiö 1 275 181 2,80
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo 1 106 000 2,43
Evli-Rahastoyhtiö 1 047 303 2,30
Kymmenen suurinta yhteensä 26 247 226 57,59
Muut omistajat 19 330 250 42,41
Yhteensä 45 577 476 100
kohteessa käyttöön täysimääräisesti. Talenomin viime
vuosina tekemät investoinnit automaatioon, asiakasys-
tävällisiin käyttöliittymiin ja pienasiakassegmenttiin
sekä kansainvälisesti skaalautuvaan ohjelmistoalus-
taan nostavat poistotasoa, mutta suhteellisen osuu-
den liikevaihdosta arvioidaan laskevan. Operatiivinen
suhteellinen kannattavuus paranee käyttökatteella ja
liikevoitolla mitattuna.
OSAKKEET JA OSAKKEENOMISTAJAT
Talenom Oyj:n osakkeita oli 31.12.2023 merkittynä
kaupparekisteriin 45 577 476 kappaletta. Yhtiön hal-
lussa oli 31.12.2023 omia osakkeita 150 600 kappa-
letta (0,33 % osakkeiden kokonaismäärästä ja kokona-
isäänimäärästä). Talenomilla oli 31.12.2023 yhteensä
10 333 (9 399) osakkeenomistajaa.
Osakkeenomistajien määrä perustuu Modular Finan-
cen eri lähteistä, kuten Euroclear Finland Oy:stä, ke-
räämään tietoon.
Talenomin osakkeen vaihdon kappalemäärä oli tammi-
joulukuussa 11 125 523 kappaletta ja vaihdon kokonais-
arvo oli 72 391 444 euroa. Kurssi oli korkeimmillaan
9,59 euroa ja alimmillaan 4,23 euroa. Volyymipaino-
tettu keskikurssi oli 6,51 euroa ja vuoden päätöskurssi
oli 6,20 euroa. Päätöskurssin mukainen koko osake-
kannan markkina-arvo oli noin 282,6 miljoonaa euroa.
Omistajat sektoreittain 31.12.2023
Sektori Osakkeet % Osakkeista % Äänistä Tunnettujen osak-
kaiden lukumäärä
Kotitaloudet 20 899 587 45,86 45,86 9 828
Rahastoyhtiöt 16 036 394 35,18 35,18 31
Eläke ja vakuutus 4 112 899 9,02 9,02 21
Muut 1 979 651 4,34 4,34 417
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 791 561 1,74 1,74 5
Omat osakkeet 150 600 0,33 0,33 1
Julkisyhteisöt 37 446 0,08 0,08 3
Sijoitusyhtiö 0 0,00 0,00 0
Tuntematon 1 569 338 3,44 3,44 -
Yhteensä 45 577 476 100,00 100,00 10 332
Hallituksen jäsenten, toimitusjohtajan ja johtoryhmän osakeomistus 31.12.2023
Osakkeita Osakkeita, %
Hallitus
8 636 516 19,01
Toimitusjohtaja 387 160 0,85
Muu johtoryhmä 262 313 0,58
Yhteensä
9 285 989 20,44
Omistajajakauma osakelukumäärän perusteella 31.12.2023
Sektori Osakkeiden lukumäärä % Osakkeista % Äänistä Tunnettujen osak-
kaiden lukumäärä
1 - 100 184 212 0,4 0,4 4 138
101 - 500 953 650 2,09 2,09 3 639
501 - 1 000 871 778 1,91 1,91 1 187
1 001 - 5 000 2 187 872 4,80 4,80 1 044
5 001 - 10 000 1 096 982 2,41 2,41 155
10 001 - 50 000 2 127 862 4,67 4,67 105
50 001 - 100 000 2 037 870 4,47 4,47 29
100 001 - 500 000 4 858 047 10,66 10,66 20
500 001 - 1 000 000 3 442 639 7,55 7,55 5
1 000 001 - 26 247 226 57,59 57,59 10
Tuntematon 1 569 338 3,44 3,44 -
Yhteensä 45 577 476 100,00 100,00 10 332
VUOSIKATSAUS
|
5554
|
TALENOM 2023
Osakekohtaiset tunnusluvut
2023 2022 2021
Osakekohtainen tulos eur 0,07 0,27 0,25
Osakekohtainen oma pääoma eur 1,24 1,26 1,03
Osakekohtainen osinko 0,19* 0,18 0,17
Osinko tuloksesta % 255,4 % 67,9 % 68,5 %
Efektiivinen osinkotuotto % 3,1 % 2,0 % 1,5 %
P/E luku 83,33 34,34 47,16
Osakekannan markkina-arvo 282 580 351 408 801 093 512 345 948
Osakkeiden vaihto, euroa 72 391 444 101 896 667 163 766 030
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo 45 175 668 44 384 390 43 462 583
Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa 45 577 476 44 923 197 43 790 252
Ylin vaihtokurssi, euroa 9,59 12,32 17,04
Alin vaihtokurssi, euroa 4,23 7,75 10,60
Tilikauden keskikurssi, euroa 6,51 9,77 12,88
Tilikauden päätöskurssi, euroa 6,20 9,10 11,70
Pörssivaihto, kpl 11 125 523 10 424 074 12 715 979
*Hallituksen ehdotus
KONSERNIN KESKEISET TUNNUSLUVUT KOLMELTA VIIMEKSI PÄÄTTYNEELTÄ
TILIKAUDELTA
Konserni 1–12/2023 1–12/2022 1–12/2021
Liikevaihto, 1 000 euroa 121 728 102 107 82 808
Liikevaihdon kasvu, % 19,2 % 23,3 % 27,1 %
Käyttökate, 1 000 euroa 31 884 32 394 27 662
Käyttökate liikevaihdosta, % 26,2 % 31,7 % 33,4 %
Liikevoitto, 1 000 euroa 7 948 15 266 14 763
Liikevoitto liikevaihdosta, % 6,5 % 15,0 % 17,8 %
Vertailukelpoinen liikevoitto, 1 000 euroa *) 11 107 15 266 14 763
Vertailukelpoinen liikevoitto liikevaihdosta, % 9,1 % 15,0 % 17,8 %
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % (rullaava 12 kk) 6,0 % 14,0 % 17,7 %
Liiketoiminnan rahavirta, 1 000 euroa 28 628 27 448 25 582
Korolliset nettovelat, 1 000 euroa 75 843 54 404 39 240
Nettovelkaantumisaste, % 135,9 % 97,1 % 87,8 %
Omavaraisuusaste, % 31,8 % 35,9 % 38,1 %
Nettoinvestoinnit, 1 000 euroa 39 944 40 868 37 957
Likvidit varat, 1 000 euroa 10 254 15 970 10 121
Osakekohtainen tulos, euroa 0,07 0,27 0,25
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana 45 175 668 44 384 390 43 462 583
Nettotulos, 1 000 euroa 3 361 11 801 10 794
*Liikevoitto ilman ohjelmistojen arvonalentumisia
VAIHTOEHTOISET TUNNUSLUVUT
Yhtiö esittää yleisesti käytettyjä vaihtoehtoisia tunnuslukuja kuvaamaan liiketoimintojensa taloudellista kehitystä
ja parantaakseen vertailukelpoisuutta eri raportointikausien välillä. Vaihtoehtoiset eli IFRS-tilinpäätösstandardei-
hin perustumattomat tunnusluvut antavat merkittävää lisätietoa yhtiön johdolle, sijoittajille sekä muille tahoille.
Vaihtoehtoisia tunnuslukuja ei tule pitää IFRS-tilinpäätösstandardeissa määriteltyjä tunnuslukuja korvaavina mit-
tareina. Yhtiön käyttämiä vaihtoehtoisia tunnuslukuja ovat liikevoitto, liikevoitto liikevaihdosta %, vertailukelpoinen
liikevoitto, vertailukelpoinen liikevoitto % liikevaihdosta, käyttökate, käyttökate liikevaihdosta %, sijoitetun pääoman
tuotto (ROI) %, korolliset nettovelat, nettovelkaantumisaste %, omavaraisuusaste %, käyttöpääoma ja nettoinves-
toinnit. Laskentakaavat on esitetty jäljempänä osiossa Laskentakaavat. §
5756
|
TALENOM 2023
Tilinpäätös 2023
Laskentakaavat
Liikevaihdon kasvu, % =
liikevaihto - edellisen vuoden liikevaihto
x 100
edellisen vuoden liikevaihto
Liikevoitto =
liikevaihto + liiketoiminnan muut tuotot - materiaalit ja palvelut -
henkilöstökulut - poistot ja arvonalentumiset - liiketoiminnan muut kulut
Liikevoitto, % =
liikevoitto
x 100
liikevaihto
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), %
(rullaava 12 kk)
=
liikevoitto ennen veroja + korot ja muut rahoituskulut
x 100
kokonaispääoma ja velat - korottomat velat (tilikauden keskiarvo)
Korolliset nettovelat
=
korolliset velat - rahat ja pankkisaamiset
Nettovelkaantumisaste, % =
korolliset velat - rahat ja pankkisaamiset
x 100
oma pääoma
Omavaraisuusaste, % =
oma pääoma
x 100
taseen koko pääoma - saadut ennakkomaksut
Käyttöpääoma
=
vaihto-omaisuus + korottomat lyhytaikaiset saamiset - koroton lyhytaikainen
vieras pääoma
Nettoinvestoinnit
=
investoinnit aineellisiin ja aineettomiin oikeuksiin - käyttöomaisuuden myynti
Osakekohtainen tulos =
katsauskauden tulos
x 100
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo katsauskaudella
Keskimääräinen vuotuinen kasvu (CAGR)
=
(liikevaihto jakson lopussa / liikevaihto jakson alussa)
1/vuosien määrä
-1
Käyttökate
=
liikevoitto + poistot + arvonalentumiset
Käyttökate, % =
käyttökate
x 100
liikevaihto
Vertailukelpoinen liikevoitto
=
liikevoitto - ohjelmistojen alaskirjaukset
Liikevoitto mittaa Talenomin kykyä tuottaa voittoa liiketoiminnassaan. Liike-
voitto on tärkeä yhtiön kannattavuutta ja taloudellista suorituskykyä kuvaava
tunnusluku, joka osoittaa liiketoiminnasta kertyvän tuloksen.
Liikevoitto liikevaihdosta prosentteina eli liikevoittoprosentti suhteuttaa liike-
voiton liikevaihtoon ja parantaa liikevoiton vertailtavuutta eri raportointikau-
sien välillä.
Sijoitetun pääoman tuotto taas mittaa liiketoiminnan tulosta suhteutettuna
sijoitettuun pääomaan. Se kuvaa Talenomin suhteellista kannattavuutta eli
sitä, kuinka tehokkaasti yhtiö pystyy kerryttämään tuottoa yhtiöön sijoitetulle
pääomalle.
Korolliset nettovelat mittaavat Talenomin velkarahoituksen nettomäärää.
Tunnusluku antaa tietoa yhtiön velkaantumisesta ja pääomarakenteesta.
Nettovelkaantumisaste mittaa Talenomin oman pääoman ja korollisten velko-
jen suhdetta. Se kuvaa yhtiön rahoitukseen liittyvän riskin tasoa ja on hyödylli-
nen mittari yhtiön velkaantumisen seuraamiseen.
Omavaraisuusaste taas on rahoitusrakennetta kuvaava tunnusluku, joka
kertoo, kuinka suuri osuus yhtiön taseesta on rahoitettu omalla pääomalla.
Omavaraisuusaste antaa tietoa rahoitukseen liittyvän riskin tasosta sekä liike-
toiminnassa käytettävän pääoman tasosta ja kuvaa yhtiön vakavaraisuutta ja
tappion sietokykyä pitkällä aikavälillä.
Käyttöpääoma mittaa Talenomin liiketoimintaan sitoutuvan rahoituksen mää-
rää ja kuvaa pääoman käytön tehokkuutta.
Nettoinvestoinnit mittaavat investointien määrää vähennettynä käyttöomai-
suuden myynnillä. Tunnusluku antaa lisätietoa liiketoiminnan rahavirtatarpeis-
ta.
Käyttökate on tärkeä tunnusluku, joka mittaa Talenomin kykyä tuottaa voittoa
liiketoiminnassa ennen poistoja, arvonalentumisia ja rahoituseriä.
Käyttökate liikevaihdosta prosentteina eli käyttökateprosentti suhteuttaa
käyttökatteen liikevaihtoon ja parantaa käyttökatteen vertailtavuutta eri rapor-
tointikausien välillä.
Vertailukelpoinen liikevoitto kertoo liikevoiton ilman kertaluonteisia ohjelmis-
toihin liittyviä alaskirjauksia.
59
58
|
TALENOM 2022
Konsernitilinpäätös, IFRS
Konsernin laaja tuloslaskelma 60
Konsernitase 61
Konsernin rahavirtalaskelma 62
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista 63
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot 64
1. Konsernin perustiedot 64
2. Tilinpäätöksen laatimisperusteet 64
3. Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet 65
4. Toimintasegmentit 69
5. Konsernirakenne ja hankinnat 70
6. Myyntituotot asiakassopimuksista 76
7. Liiketoiminnan muut tuotot 76
8. Materiaalit ja palvelut 77
9. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 77
10. Poistot ja arvonalentumiset 77
11. Liiketoiminnan muut kulut 78
12. Rahoitustuotot ja -kulut 78
13. Tuloverot 79
14. Osakekohtainen tulos 81
15. Käyttöoikeusomaisuuserät ja aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 82
16. Aineettomat hyödykkeet 83
17. Muut rahoitusvarat 86
18. Myyntisaamiset ja muut saamiset 86
19. Rahavarat 88
20. Omaa pääomaa koskevat liitetiedot 89
21. Osakeperusteiset maksut 90
22. Rahoitusvarojen ja -velkojen luokittelu 94
23. Rahoitusvelat 97
24. Vuokrasopimusvelat ja muut pitkäaikaiset rahoitusvelat 98
25. Ostovelat ja muut velat 99
26. Rahoitusriskien hallinta 100
27. Vuokrasopimukset 103
28. Ehdolliset sitoumukset 104
29. Lähipiiritapahtumat 105
30. Raportointikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat 106
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
Emoyhtiön tuloslaskelma 108
Emoyhtiön tase 109
Emoyhtiön rahavirtalaskelma 111
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
1. Tilinpäätöksen laatimista koskevat liitetiedot 112
2. Tuloslaskelman liitetiedot 112
3. Taseen vastaavia koskevat liitetiedot 114
4. Taseen vastattavia koskevat liitetiedot 117
5. Vakuudet ja vastuusitoumukset 119
6. Rahoituskovenantit 120
7. Liitetiedot tilintarkastajan palkkioista 120
8. Liitetiedot lähipiiriliiketoimista 120
9. Liitetiedot henkilöstöstä ja toimielinten jäsenistä 121
10. Omistukset muissa yrityksissä 122
11. Muut osakeyhtiölain tarkoittamat liitetiedot 123
Tilinpäätöksen allekirjoitukset 123
Tilintarkastuskertomus 124
VUOSIKATSAUS
|
6160
|
TALENOM 2023
1 000 euroa Liitetieto 2023 2022
Liikevaihto 6 121 728 102 107
Liiketoiminnan muut tuotot 7 1 225 1 625
Materiaalit ja palvelut 8 -3 884 -3 950
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 9, 21 -71 897 -55 682
Poistot ja arvonalentumiset 10 -23 935 -17 128
Liiketoiminnan muut kulut 11 -15 287 -11 706
Liikevoitto 7 948 15 266
Rahoitustuotot 12 433 466
Rahoituskulut 12 -4 122 -1 178
Nettorahoituskulut -3 689 -712
Voitto (tappio) ennen veroja 4 260 14 554
Tuloverot 13 -899 -2 753
TILIKAUDEN VOITTO 3 361 11 801
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi
Muuntoerot -16 57
Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen
Tilikauden laaja tulos yhteensä 3 345 11 858
Emoyrityksen omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos (EUR) 14 0,07 0,27
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (EUR) 14 0,07 0,27
Konsernin laaja tuloslaskelma
1 000 euroa Liitetieto 31.12.2023 31.12.2022
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo 16 66 648 54 986
Muut aineettomat hyödykkeet 16 52 681 45 806
Käyttöoikeusomaisuuserät 15 9 401 9 922
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 15 4 685 2 752
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat 17 184 254
Laskennalliset verosaamiset 13 1 487 443
Aktivoidut sopimuksesta aiheutuvat menot 6 11 347 11 694
Pitkäaikaiset varat yhteensä 146 434 125 857
Lyhytaikaiset varat
Myyntisaamiset ja muut saamiset 18 16 742 14 178
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset 2 247 315
Rahavarat 19 10 255 15 970
Lyhytaikaiset varat yhteensä 29 243 30 463
Varat yhteensä 175 677 156 320
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 20 80 80
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 20 30 875 26 861
Kertyneet voittovarat 20, 21 24 859 29 085
Oma pääoma yhteensä 55 814 56 026
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Rahoitusvelat 23 70 818 50 122
Ostovelat ja muut velat 25 636 2 845
Vuokrasopimusvelat 24 5 592 6 256
Laskennalliset verovelat 13 4 326 3 040
Pitkäaikaiset velat yhteensä 81 372 62 263
Lyhytaikaiset velat
Rahoitusvelat 23 5 101 10 001
Ostovelat ja muut velat 25 28 463 23 724
Vuokrasopimusvelat 24 3 944 3 705
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat 25 983 601
Lyhytaikaiset velat yhteensä 38 491 38 032
Velat yhteensä 119 864 100 295
Oma pääoma ja velat yhteensä 175 677 156 320
Konsernitase
VUOSIKATSAUS
|
6362
|
TALENOM 2023
1 000 euroa Liitetieto 2023 2022
Liiketoiminnan rahavirrat
Voitto (tappio) ennen veroja 4 260 14 554
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset 10 23 935 17 128
Rahoitustuotot 12 -433 -542
Rahoituskulut 12 4 122 1 254
Muut oikaisut 95 266
Käyttöpääoman muutokset:
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos 18 -702 -2 882
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos 25 1 022 2 233
Saadut korot 141 182
Maksetut verot -3 812 -4 744
Liiketoiminnan nettorahavirta 28 628 27 448
Investointien rahavirrat
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myynnistä saadut tuotot 15 213 161
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankinnat 15 -2 820 -779
Sopimuksesta aiheutuneiden menojen aktivointi 6 -3 279 -3 355
Aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden hankinnat 16 -14 649 -12 267
Hankitut liiketoiminnot 5 -13 593 -16 338
Sijoitukset -31 598
Investointien nettorahavirta -34 160 -31 980
Rahoituksen rahavirta
Osakeannista saadut maksut 233 2 425
Maksetut korot -3 380 -979
Osingonjako -8 112 -7 431
Osamaksuvelkojen muutos 23 353 -33
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset 24 -4 030 -3 266
Lainojen nostot 23 15 000 20 000
Lainojen takaisinmaksu 23 -212 -87
Rahoituksen nettorahavirta -147 10 629
Rahavarojen muutos -5 679 6 098
Rahavarat 1.1 15 970 10 121
Valuuttakurssien muutosten nettovaikutus rahavaroihin -36 -248
Rahavarat 31.12 19 10 255 15 970
Konsernin rahavirtalaskelma
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
1 000 euroa Liitetieto Osake-
pääoma
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023 20 80 26 861 29 085 56 026
Aikaisempien tilikausien korjaukset ja muut oikaisut -214 -214
Laaja tulos
Tilikauden tulos 3 361 3 361
Keskikurssiero ja muuntoerot -16 -16
Tilikauden laaja tulos yhteensä 0 0 3 345 3 345
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonjako ja pääoman palautus -8 112 -8 112
Osakeanti 4 014 4 014
Osakeperusteiset maksut 21 755 755
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä 0 4 014 -7 357 -3 343
Oma pääoma 31.12.2023 80 30 875 24 859 55 814
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
1 000 euroa Liitetieto Osake-
pääoma
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2022 20 80 21 587 23 051 44 718
Aikaisempien tilikausien korjaukset ja muut oikaisut 116 116
Laaja tulos
Tilikauden tulos 11 801 11 801
Keskikurssiero ja muuntoerot 57 57
Tilikauden laaja tulos yhteensä 0 0 11 858 11 858
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonjako ja pääoman palautus -7 431 -7 431
Osakeanti 5 274 5 274
Osakeperusteiset maksut 21 1 491 1 491
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä 0 5 274 -5 940 -666
Oma pääoma 31.12.2022 80 26 861 29 085 56 026
Laskelma konsernin oman pääoman
muutoksista
VUOSIKATSAUS
|
6564
|
TALENOM 2023
Talenom on palveluyritys, joka tarjoaa kasvavalle asiakasjoukolleen
kattavasti erilaisia tilitoimistopalveluja sekä muita asiakkaiden liike-
toimintaa tukevia palveluita. Yhtiön palvelutuotanto tuotetaan oman
ohjelmistokehitysyksikön toteuttamilla järjestelmillä, minkä lisäksi
yhtiö tarjoaa asiakkailleen sähköisen taloushallinnon työkaluja.
Tilikauden päättyessä yhtiöllä on noin 90 toimipistettä Suomessa,
Ruotsissa, Espanjassa ja Italiassa
Yhtiön palveluksessa oli tilikauden aikana keskimäärin 1501
työntekijää.
Konsernin emoyhtiö Talenom Oyj (Y-tunnus 2551454-2) on suoma-
lainen julkinen osakeyhtiö, joka toimii Suomen valtion lainsäädännön
alaisena.
Emoyhtiön kotipaikka on Oulu, Suomi ja rekisteröity osoite
on Yrttipellontie 2, 90230 Oulu. Jäljennös tilinpäätöksestä on
saatavissa osoitteesta investors.talenom.com/fi tai konsernin
emoyhtiön pääkonttorista.
Yhtiön hallitus on hyväksynyt kokouksessaan 21.2.2024 tämän
konsernitilinpäätöksen julkistettavaksi.
Konsernin perustiedot
Konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardi-
en (International Financial Reporting Standards, IFRS) mukaisesti, ja
sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2023 voimassaolleita ja EU:ssa
sovellettavaksi hyväksyttyjä IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC- ja IF-
RIC-tulkintoja.
Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjan-
pitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä EU:n asetuksessa
(EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa sovellet-
taviksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä annettuja tulkintoja. Konser-
nitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös suomalaisten, IFRS-säännöksiä
täydentävien kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön vaatimusten mukai-
set. Konsernitilinpäätös tilikaudelta 2023 sisältää emoyhtiön sekä sen
tytäryhtiöiden tilinpäätökset (yhdessä ”konserni”). Emoyhtiön lisäksi
konserniin sisältyy 47 tytäryhtiötä. Tytäryhtiö Talenom Yritystilit Oy
omistaa Talenom Audit Oy:n koko osakekannan. Ruotsissa tytäryhtiö
Talenom Stenungsund och Kungälv AB omistaa kokonaan yhden ty-
täryhtiön osakekannan sekä tytäryhtiö Talenom Nyköping AB omistaa
yhden tytäryhtiön osakekannan. Espanjassa tytäryhtiö Aditio Gestion
SL omistaa viiden tytäryhtiön osakekannat. Muista tytäryhtiöistä emo-
yhtiö Talenom Oyj omistaa 100 %. Konsernilla on 100 % määräysval-
ta kaikissa tytäryhtiöissä. Tytäryhtiöt on lueteltu liitetiedossa 5.
Konsernitilinpäätös laaditaan kalenterivuodelta, joka on konsernin
emoyhtiön ja muiden konserniyhtiöiden tilikausi. Tilinpäätöstiedot
esitetään tuhansina euroina. Tästä johtuen yksittäisten lukujen yh-
teenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta. Kon-
sernitilinpäätös on laadittu perustuen alkuperäisiin hankintamenoihin
lukuun ottamatta käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavia rahoi-
tusvaroja.
JOHDON HARKINTAA EDELLYTTÄVÄT
LAATIMISPERIAATTEET JA ARVIOIHIN LIITTYVÄT
KESKEISET EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Konsernitilinpäätöksen laatiminen IFRS:n mukaan edellyttää johdon
harkintaa, arvioita ja oletuksia, jotka vaikuttavat laatimisperiaattei-
den soveltamiseen sekä varojen ja velkojen raportointiin ja tuottojen
ja kulujen määriin. Kyseiset arviot perustuvat johdon tämänhetkiseen
parhaaseen näkemykseen, mutta on mahdollista, että lopulliset to-
teumat voivat poiketa tehdyistä arvioista. Konsernin johto on käyttä-
nyt harkintaa sopimuksista aiheutuvien menojen aktivoinnissa.
Johdon näkemyksen mukaan asiakkaan aloitustyötä ja käyttöönot-
toa tekevien henkilöiden palkkakustannukset sekä aloitukseen ja
käyttöönottoon kohdistuvat muut menot ovat välittömiä menoja,
joita ilman konserni ei p
ysty täyttämään sopimuksen mukaisia vel-
voitteitaan. Johto käyttää harkintaa määrittäessään näiden menojen
jaksottamisaikaa ja -menetelmää. Konsernissa seurataan arvioiden
ja oletusten toteutumista sekä näiden taustalla olevien tekijöiden
muutoksia säännöllisesti. Muutokset arvioissa ja oletuksissa merki-
tään kirjanpitoon sillä tilikaudella, jonka aikana arviota tai oletusta
korjataan, ja kaikilla tämän jälkeisillä tilikausilla. Tiedot tulevaisuutta
koskevista oletuksista ja sellaisista raportointikauden päättymis-
päivän arvioihin liittyvistä keskeisistä epävarmuustekijöistä, jot-
ka aiheuttavat merkittävän riskin kirjanpitoarvojen muuttumisesta
olennaisesti seuraavan tilikauden aikana, liittyvät keskeneräisten
kehityshankkeiden ja liikearvon arvonalentumistestaukseen, jossa
käytettävät keskeiset oletukset edellyttävät arvioiden käyttämistä.
Liiketoimintojen hankintoihin liittyy taloudellisiin ja toiminnallisiin
tavoitteisiin sidottuja ehdollisia vastikkeita, joista on kirjattu velaksi
johdon arvion mukaan todennäköiseksi katsottu määrä. Myös liike-
toimintojen hankinnassa syntyvien omaisuuserien kirjaamiseen ja
arvostamiseen, keskeneräisiin ohjelmistohankkeisiin sekä tappioista
kirjattavien laskennallisten verosaamisten kirjaamiseen ja arvosta-
miseen liittyy arvioita.
Euroopan geopoliittisen kriisin mahdollinen eskaloituminen,
yleisen taloustilanteen heikkeneminen, nouseva korkotaso ja
inflaatio aiheuttavat epävarmuutta yhtiön taloudellisiin ennusteisiin.
Ne saattavat johtaa Talenomin asiakkaiden liiketoimintojen
supistumiseen tai konkursseihin, mikä aiheuttaisi
asiakasmenetyksiä tai asiakkuuksien pienenemistä.
Tilinpäätöksen laatimisperusteet
LIITE 1
LIITE 2
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN YHDISTELYPERIAATTEET
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiö Talenom Oyj:n ja sen tytär-
yritysten tilinpäätökset. Tytäryhtiöt ovat konsernin määräysvallas-
sa olevia yhteisöjä. Konsernilla on määräysvalta yhteisössä silloin,
kun se altistuu sen muuttuville tuotoille tai kun se on oikeutettu
sen muuttuviin tuottoihin käyttämällä yhteisöä koskevaa valtaansa.
Konsernitilinpäätökseen sisältyvien tytäryhtiöiden tilinpäätökset
on laadittu soveltaen samaa raportointikautta. Tytäryritysten ti-
linpäätösten laadintaperiaatteet ovat konserniyhdistelyssä tarvit-
taessa myös muutettu vastaamaan konsernitilinpäätöksen laadin-
taperiaatteita. Kaikki konsernitilinpäätökseen sisältyvät tytäryhtiöt
ovat kokonaan omistettuja, joten konsernissa ei ole määräysvallat-
tomien omistajien osuuksia. Liiketoimintojen hankinnat käsitellään
hankintamenetelmällä. Liikearvoista ei kirjata poistoja, vaan ne tes-
tataan mahdollisen arvonalentumisen varalta vuosittain ja aina kun
esiintyy jokin viite siitä, että arvo saattaa olla alentunut.
LIIKETOIMINTOJEN YHDISTÄMINEN
Liiketoimintojen yhdistämisissä syntyvä liikearvo kirjataan määrään,
jolla luovutettu vastike, määräysvallattomien omistajien osuus han-
kinnan kohteessa ja aiemmin omistettu osuus yhteen laskettuina
ylittävät hankitun nettovarallisuuden käyvän arvon. Tyypillisesti
liiketoimintojen yhdistämisessä tunnistetaan osa käyvästä arvosta
kohdistettavaksi asiakassuhteiden arvoksi. Hankintaan liittyvät me-
not, lukuun ottamatta vieraan tai oman pääoman ehtoisten arvopa-
pereiden liikkeeseen laskusta aiheutuvia menoja, kirjataan kuluksi.
Arvonalentumistestausta varten liikearvo on kohdistettu konsernin
niille rahavirtaa tuottaville yksiköille tai niiden ryhmälle, joiden odo-
tetaan hyötyvän liiketoimintojen yhdistämisistä. Talenom-konsernis-
sa liikearvo kohdistetaan Suomen tilitoimistopalveluille, Ruotsille,
Espanjalle ja Italialle. Kyseisille rahavirtaa tuottaville yksiköille teh-
dään arvonalentumistestit vuosittain, tai useammin, mikäli viitteitä
arvonalentumisesta esiintyy. Mikäli rahavirtaa tuottavan yksikön
kerrytettävissä oleva rahamäärä alittaa sen kirjanpitoarvon, kirjataan
arvonalentuminen ensin liikearvon osalta sekä sen jälkeen suhteel-
listen kirjanpitoarvojen mukaisesti muille rahavirtaa tuottavan yksi-
kön omaisuuserille. Liikearvon arvonalentuminen kirjataan tulosvai-
kutteisesti. Liikearvosta kirjattua arvonalentumistappiota ei peruta
myöhempinä tilikausina.
Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo vähen-
nettynä luovutuksesta johtuvilla menoilla tai käyttöarvo sen mukaan,
kumpi niistä on suurempi. Käyttöarvolla tarkoitetaan kyseisestä omai-
suuserästä tai rahavirtaa tuottavasta yksiköstä saatavissa olevia arvi-
oituja vastaisia nettorahavirtoja, jotka diskontataan nykyarvoonsa.
ULKOMAAN RAHAN MÄÄRÄISTEN ERIEN
MUUTTAMINEN
Konsernin yksiköiden tulosta ja taloudellista asemaa koskevat luvut
määritetään siinä valuutassa, joka on kunkin yhtiön pääasiallisen
toimintaympäristön valuutta (”toimintavaluutta”). Konsernitilin-
päätös esitetään euroina, joka on konsernin emoyhtiön toiminta- ja
esittämisvaluutta. Tytäryhtiöiden valuuttamääräiset liiketapahtu-
mat muunnetaan paikallisten toimintavaluuttojen määräisiksi käyt-
tämällä raportointikauden keskikursseja. Taseen valuuttamääräiset
saamiset ja velat muunnetaan toimintavaluuttojen määräisiksi pe-
rustuen raportointikauden päättymispäivän kursseihin. Liiketoimin-
nan kurssivoitot ja -tappiot sekä valuuttamääräisten lainojen kurs-
sivoitot ja -tappiot sisältyvät rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
Aineettomat hyödykkeet merkitään taseeseen ainoastaan, mikäli
hankintameno on määritettävissä luotettavasti ja on todennäköistä,
että hyödykkeestä johtuva taloudellinen hyöty koituu konsernin hy-
väksi. Aineettomat hyödykkeet merkitään taseeseen alkuperäiseen
hankintamenoon. Hankintamenoon sisällytetään menot, jotka välit-
tömästi aiheutuvat aineettoman hyödykkeen hankinnasta.
Aineettomat hyödykkeet kirjataan tasapoistoina kuluiksi tulosvaikut-
teisesti niiden tunnetun tai arvioidun taloudellisen vaikutusajan ku-
luessa ja testataan arvonalentumisen osalta, mikäli ilmenee viittei-
tä mahdollisesta arvonalentumisesta. Aineettomien hyödykkeiden
jäännösarvo, taloudellinen vaikutusaika ja poistomenetelmä tarkis-
tetaan vähintään jokaisen tilikauden lopussa. Taloudellinen vaiku-
tusaika määritetään erikseen jokaiselle aineettomalle hyödykkeelle.
Konsernilla ei ole aineettomia hyödykkeitä, joilla olisi rajoittamaton
taloudellinen vaikutusaika.
Konserni soveltaa aineettomien hyödykkeiden osalta seuraavia arvi-
oituja taloudellisia vaikutusaikoja:
Ohjelmistot 5 vuotta
Räätälöidyt ohjelmistot 5 vuotta
Asiakassuhteet 10 vuotta
Muut aineettomat oikeudet 5 vuotta
Kehittämismenot aktivoidaan taseeseen ainoastaan, mikäli ne täyt-
tävät IAS 38 -standardissa esitetyt vaatimukset kehittämismenojen
ak
tivoinnille. Räätälöidyt ohjelmistot sisältävät konsernin aktivoimat
kehittämismenot liittyen taloushallinnon työkaluihin asiakkaiden
päivittäisten taloushallinnon rutiinien hoitamiseksi ja yhtiön oman
palvelutuotannon laadun ja tehokkuuden kehittämiseksi. Kehittämis-
menot, jotka eivät täytä aktivointikriteereitä sekä kaikki tutkimusme-
not kirjataan kuluksi tulosvaikutteisesti kaudelle, jolla ne syntyvät.
Aiemmin kuluksi kirjattuja menoja ei aktivoida myöhemmin.
Aineettomien hyödykkeiden käytöstä poistamisesta ja luovutuksista
syntyvät myyntivoitot ja -tappiot lasketaan luovutuksesta saatavan
vastikkeen ja jäljellä olevan hankintamenon välisenä erotuksena ja
kirjataan tulosvaikutteisesti syntymiskaudella.
Pilvipalvelujärjestelyjen kirjanpitokäsittely riippuu siitä, luokitel-
laanko pilvipohjainen ohjelmisto aineettomaksi hyödykkeeksi vai
palvelusopimukseksi. Ne järjestelyt, joissa Talenomilla ei ole mää-
räysvaltaa kyseiseen ohjelmistoon, käsitellään kirjanpidossa pal-
velusopimuksina, jotka antavat konsernille oikeuden käyttää pilvi-
palveluntarjoajan ohjelmistoa sopimuskauden aikana.
Ohjelmiston jatkuvat käyttöoikeusmaksut sekä ohjelmistoon
liittyvät konfigurointi- tai räätälöintimenot kirjataan erään
Liiketoiminnan muut kulut silloin, kun palvelut vastaanotetaan.
Aktivoidut kehittämismenot koskevat yhtiön omia ohjelmistoja,
joihin yhtiöllä on täysi omistus- ja hallintaoikeus. Osa
ohjelmistoista on asennettu ulkopuolisen palveluntarjoajan
palvelinympäristöön, mutta palveluntarjoaja tarjoaa ainoastaan
palvelintilaa, suorituskykyä ja varmistuspalveluita. Ohjelmistot
ovat yhtiön itse kehittämiä ja siirrettävissä muuhun pilvi-
palveluun tai yhtiön omaan palvelinympäristöön.
Konsernitilinpäätöksen
laatimisperiaatteet
LIITE 3
VUOSIKATSAUS
|
6766
|
TALENOM 2023
AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET
Konsernin aineelliset hyödykkeet koostuvat pääosin IT-laitteista,
autoista ja toimitilojen kalustuksesta.
Arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat seuraavat:
Toimistokalusteet 10 vuotta
IT laitteet 4 vuotta
Autot 3 vuotta
Muut aineelliset käyttöomaisuuserät 5 vuotta
Talenom tarkistaa arvioidut taloudelliset vaikutusajat ja omaisuu-
serien jäännösarvot vähintään jokaisen tilikauden lopussa ja tarvit-
taessa oikaistaan kuvastamaan taloudellisen hyödyn odotuksissa
tapahtuneita muutoksia
SOPIMUKSISTA AIHEUTUVAT MENOT
Taseeseen aktivoidaan uuden asiakassopimuksen saamisesta aiheu-
tuvina lisämenoina myyjille ja franchisingyrittäjille maksetut myynti-
provisiot. Aktivoitavat määrät perustuvat yhtiön toiminnanohjausjär-
jestelmästä saatuun tietoon. Näitä myyntiprovisioita ei olisi maksettu
ilman uuden asiakassopimuksen syntymistä.
Sopimuksen täyttämisestä aiheutuvina menoina aktivoidaan pal-
velun käyttöönottoon ja muihin palvelun aloitustehtäviin liittyvät
välittömät menot. Nämä menot syntyvät yksilöidyn sopimuksen pe-
rusteella, ne liittyvät sopimuksesta syntyvien tulevien suoritevelvoit-
teiden täyttämiseen ja niistä odotetaan kerrytettävän niitä vastaava
rahamäärä. Uuden asiakkaan palvelun käyttöönottoon ja aloitusteh-
täviin kohdistuva meno saadaan toiminnanohjausjärjestelmän tunti-
kirjauksista. Toiminnanohjausjärjestelmään kirjatut tuntimäärät ovat
sopimus- ja asiakaskohtaisia ja ne ovat kohdistettavissa suoraan
uusasiakassopimukseen. Aktivointi tehdään määrään, joka saadaan
kertomalla aloitustyöhön käytetty tuntimäärä käyttöönoton keski-
määräisellä tuntikustannuksella.
Aktivoidut menot jaksotetaan kuluksi palveluiden luovuttamisen
perusteella tasaisesti sopimuksen arvioidulle kestoajalle. Sopimuk-
sen kestoaikana huomioidaan varsinaisen sopimuksen keston lisäksi
ennakoitu sopimuksen uudistamisaika. Talenom –konsernissa keski-
määräinen asiakassuhteen kesto on johdon kokemusperäiseen arvi-
oon perustuen 10 vuotta.
Aktivoitujen sopimuksesta aiheutuvien menojen arvon alentumista
arvioidaan jokaisella raportointikaudella. Taseen omaisuuserää ver-
rataan jäljellä olevaan odotettavissa olevaan palveluista saatavaan
vastikemäärään, josta on vähennetty kyseisiin tuleviin palveluihin
liittyvät menot, joita ei vielä ole kirjattu kuluksi. Mikäli taseessa oleva
omaisuuserä on näistä suurempi, kirjataan siitä arvonalentumistap-
pio. Arvonalentumiskirjaus peruutetaan, mikäli tilanne tai olosuhteet
myöhemmin parantuvat.
Aktivoidut sopimuksesta aiheutuvat menot testataan tämän jälkeen
vielä IAS 36:n mukaisesti osana tilitoimistopalveluiden rahavirtaa
tuottavaa yksikköä.
RAHOITUSVAROIHIN KUULUMATTOMIEN
HYÖDYKKEIDEN ARVONALENTUMISTESTAUS
Konserni arvioi jokaisena raportointikauden päättymispäivänä, onko
viitteitä siitä, että jonkin rahoitusvaroihin kuulumattoman omaisuu-
serän arvo on alentunut. Jos viitteitä ilmenee, arvioidaan kyseises-
tä omaisuuserästä kerrytettävissä oleva rahamäärä. Keskeneräiset
aineettomat hyödykkeet ja liikearvo testataan vähintään vuosittain,
ja aina jos on viitteitä arvonalentumisesta. Kerrytettävissä oleva ra-
hamäärä on omaisuuserän käypä arvo vähennettynä luovutuksesta
johtuvilla menoilla tai käyttöarvo sen mukaan, kumpi niistä on suu-
rempi. Käyttöarvolla tarkoitetaan kyseisestä omaisuuserästä tai ra-
havirtaa tuottavasta yksiköstä saatavissa olevia arvioituja vastaisia
nettorahavirtoja, jotka diskontataan nykyarvoonsa.
Diskonttauskorkona käytetään ennen veroa määritettyä korkoa, joka
kuvastaa markkinoiden näkemystä rahan aika-arvosta ja omaisuu-
serään liittyvistä erityisriskeistä. Arvonalentumistestausta varten
omaisuuserät jaetaan rahavirtaa tuottaville yksiköille, toisin sanoen
alimmalle yksikkötasolle, joka on pääosin muista yksiköistä riippu-
maton ja jonka rahavirrat ovat erotettavissa ja pitkälle riippumatto-
mia muiden vastaavien yksiköiden rahavirroista. Arvonalentumis-
tappio kirjataan, kun omaisuuserän tai rahavirtaa tuottavan yksikön
kirjanpitoarvo on suurempi kuin siitä kerrytettävissä oleva rahamää-
rä. Arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Rahavirtaa
tuottavaan yksikköön kohdistuva arvonalentumistappio kohdistetaan
ensin vähentämään rahavirtaa tuottavalle yksikölle kohdistettua lii-
kearvoa ja tämän jälkeen vähentämään muita yksikön omaisuuseriä
tasasuhteisesti. Liikearvosta kirjattua arvonalentumistappiota ei pe-
ruuteta. Muista omaisuuseristä aikaisemmilla kausilla kirjatut arvon-
alentumistappiot arvioidaan jokaisena raportointipäivänä, mahdol-
listen arvonalentumistappion peruuttamiseen viittaavien tekijöiden
osalta. Arvonalentumistappio peruutetaan, mikäli on tapahtunut
muutos niissä arvioissa, joita on käytetty määritettäessä omaisuuse-
rästä kerrytettävissä olevaa rahamäärää. Arvonalentumistappiota ei
peruta enempää, kuin mikä omaisuuserän kirjanpitoarvo olisi ilman
arvonalentumistappion kirjaamista.
RAHOITUSINSTRUMENTIT
RAHOITUSVARAT
Konsernin rahoitusvarat luokitellaan seuraaviin ryhmiin: käypään ar-
voon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat sekä jaksotettuun
hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat. Luokittelu tapahtuu rahoi-
tusvarojen hankinnan tarkoituksen perusteella (liiketoimintamalli),
ja ne luokitellaan alkuperäisen hankinnan yhteydessä. Transaktio-
menot sisällytetään rahoitusvarojen alkuperäiseen kirjanpitoarvoon,
kun kyseessä on erä, jota ei arvosteta käypään arvoon tulosvaikut-
teisesti. Kaikki rahoitusvarojen ostot ja myynnit kirjataan kaupante-
kopäivänä. Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavia eriä ovat
osakkeet ja osuudet. Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavia eriä
ovat myyntisaamiset.
RAHOITUSVELAT
Rahoitusvelat merkitään alun perin kirjanpitoon käypään arvoon vä-
hennettynä kyseisen rahoitusvelkoihin kuuluvan erän hankinnasta tai
liikkeeseenlaskusta välittömästi johtuvilla transaktiomenoilla. Myö-
hemmin rahoitusvelat arvostetaan efektiivisen koron menetelmällä
jaksotettuun hankintamenoon. Rahoitusvelkoja sisältyy pitkä- ja ly-
hytaikaisiin velkoihin ja ne voivat olla korollisia tai korottomia. Lii-
ketoimintojen yhdistämisen yhteydessä kirjatut ehdolliset vastikkeet
on luokiteltu tulosvaikutteisesti käypään arvoon kirjattaviin rahoitus-
velkoihin. Ehdollisten vastikkeiden käyvän arvon määritys perustuu
johdon näkemykseen ja käyvän arvon muutokset kirjataan liiketoi-
minnan muihin tuottoihin tai liiketoiminnan muihin kuluihin.
RAHOITUSVAROJEN ARVONALENTUMINEN
Konserni arvioi tarvetta kirjata odotettavissa olevia luottotappioita
koskeva vähennyserä jaksotettuun hankintamenoon arvostetuista
myyntisaamisista silloin, kun siitä tulee ko. rahoitusvarojen sopi-
musosapuoli. Arvio perustuu kokemukseen toteutuneista luotto-
tappioista huomioiden tarkasteluhetken taloudelliset olosuhteet ja
se kirjataan määrään, joka vastaa koko voimassaoloajalta odotetta-
vissa olevien luottotappioiden määrää. Kirjattava määrä arvioidaan
ryhmäkohtaisesti. Myös myöhemmin kirjattava määrä arvioidaan
ryhmäkohtaisesti, mikäli ei ole viitteitä siitä, että yksittäisen erän
luottoriski on kasvanut merkittävästi. Luottoriskin arvioidaan kas-
vaneen merkittävästi, mikäli saaminen on yli 30 päivää viivästynyt.
Jos kirjattu odotettavissa olevaa luottotappiota koskeva vähennyserä
osoittautuu tarpeettomaksi myöhemmällä kaudella sen vuoksi, että
luottoriski on pienentynyt, kirjaus peruutetaan tältä osin.
OMA PÄÄOMA
Konserni luokittelee omaksi pääomaksi sellaiset liikkeeseen laske-
mansa rahoitusinstrumentit, jotka eivät sisällä sopimukseen perus-
tuvaa velvollisuutta luovuttaa rahaa tai muita rahoitusvaroja toisel-
le yhteisölle tai vaihtaa rahoitusvaroja tai -velkoja toisen yhteisön
kanssa liikkeellelaskijalle epäedullisissa olosuhteissa ja jotka osoit-
tavat oikeuden osuuteen konsernin varoista sen kaikkien velkojen
vähentämisen jälkeen.
Menot, jotka liittyvät omien oman pääoman ehtoisten instrument-
tien liikkeeseenlaskuun tai hankintaan, esitetään oman pääoman vä-
hennyseränä. Jos konserni hankkii takaisin oman pääoman ehtoisia
instrumenttejaan, näiden hankintameno vähennetään omasta pää-
omasta. Osakepääoma koostuu kantaosakkeista.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisältää muut oman pää-
oman luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan siltä osin
kuin sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä osakepää-
omaan.
Muuntoerot sisältävät ulkomaisten yksikköjen tilinpäätösten muun-
tamisesta syntyneet muuntoerot.
OMAT OSAKKEET JA OSINGOT
Talenom Oyj:n omien osakkeiden hankintaan liittyvät välittömät kus-
tannukset kirjataan oman pääoman vähennykseksi. Hallituksen eh-
dottamia osinkoja ei vähennetä jakokelpoisesta omasta pääomasta
ennen yhtiökokouksen hyväksyntää.
TYÖSUHDE-ETUUDET
Eläkejärjestelyt luokitellaan etuuspohjaisiksi tai maksupohjaisiksi jär-
jestelyiksi. Maksupohjaisissa järjestelyissä konserni suorittaa kiinteitä
maksuja erilliselle yksikölle ja konsernilla ei ole oikeudellista eikä to-
siasiallista velvoitetta lisämaksujen suorittamiseen. Maksupohjaisiin
eläkejärjestelyihin tehdyt suoritukset kirjataan tulosvaikutteisesti työ-
suhde-etuuksista aiheutuviksi kuluiksi sillä tilikaudella, jota veloitus
koskee. Konsernin kaikki työsuhde-etuudet ovat maksupohjaisia jär-
jestelyitä.
OSAKEPERUSTEISET MAKSUT
Talenom Oyj:llä on kannustinjärjestelyjä, jossa maksut suoritetaan
joko oman pääoman ehtoisina instrumentteina tai käteisvaroina.
Järjestelyssä myönnettävät etuudet arvostetaan käypään arvoon
niidenmyöntämishetkellä ja kirjataan omaan pääomaan ja vastaa-
vasti kuluksi tuloslaskelmaan tasaisesti oikeuden siirtymisjakson
aikana. Järjestelyjen tulosvaikutus esitetään tuloslaskelmassa työ-
suhde-etuuksista aiheutuvissa kuluissa.
VARAUKSET JA EHDOLLISET VELAT
Varaus kirjataan, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman seu-
rauksena oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite, maksuvelvoitteen
toteutuminen on todennäköistä ja velvoitteen suuruus on arvioita-
vissa luotettavasti. Varausten muutokset merkitään tuloslaskelmaan
samaan erään kuin varaus on alun perin kirjattu. Ehdollinen velka on
aikaisempien tapahtumien seurauksena syntynyt mahdollinen vel-
voite, jonka olemassaolo varmistuu vasta konsernin määräysvallan
ulkopuolella olevan epävarman tapahtuman realisoituessa. Ehdolli-
seksi velaksi katsotaan myös sellainen, olemassa oleva velvoite, joka
ei todennäköisesti edellytä maksuvelvoitteen täyttämistä, tai jonka
suuruutta ei voida määrittää luotettavasti.
OSAKEKOHTAINEN TULOS
Osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla osakkeenomistajille kuu-
luva tulos yhtiön tilikauden aikana liikkeessä olevien osakkeiden
lukumäärän painotetulla keskiarvolla, lukuun ottamatta Talenom
Oyj:n hankkimia omia osakkeita. Laimennettu osakekohtainen tulos
lasketaan olettaen, että kaikki merkintäoikeudet ja optiot on käytetty
tilikauden alussa. Liikkeessä olevien osakkeiden painotetun keskiar-
von lisäksi nimittäjä sisältää myös merkintäoikeuksien ja optioiden
oletetusta käytöstä saadut osakkeet. Merkintäoikeuksien ja optioi-
den oletettua käyttöä ei huomioida osakekohtaisessa tuloksessa, jos
niiden toteutushinta ylittää osakkeiden tilikauden aikaisen keskimää-
räisen hinnan.
VUOKRASOPIMUKSET
Konsernin vuokrasopimukset liittyvät pääasiassa liiketoiminnassa
käytettyihin toimitiloihin. Osa sopimuksia on määräaikaisia, 0,5-10
vuotta, osa sopimuksista on toistaiseksi voimassa olevia. Sovel-
taessaan IFRS 16 -standardia konserni kirjaa suurimman osan sopi-
muksista taseeseen käyttöoikeusomaisuuseränä ja vuokrasopimus-
velkana. Vuokrasopimuksen alkamisajankohtana konserni erottaa
VUOSIKATSAUS
|
6968
|
TALENOM 2023
toimitilavuokrat ja muut kuin vuokrakomponentit. Käyttöoikeusomai-
suuserä arvostetaan hankintamenoon ja siihen sisällytetään seuraa-
vat elementit: vuokrasopimusvelka, alkuvaiheen välittömät menot,
ennakkoon maksetut vuokrat vähennettynä saaduilla kannustimilla
sekä arvioidut menot purkamisesta tai alkuperäiseen tilaan palaut-
tamisesta. Käyttöoikeusomaisuuserät poistetaan tasaisesti vuok-
ra-ajan kuluessa.
Vuokrasopimuksen alkamisajankohtana konserni arvostaa vuokraso-
pimusvelan tulevien maksujen nykyarvoon, johon sisällytetään seu-
raavat maksut: kiinteät maksut vähennettyinä saatavilla vuokrasopi-
mukseen liittyvillä kannustimilla, muuttuvat vuokrat, jotka riippuvat
indeksistä tai korkotasosta, määrät, jotka vuokralle ottajan odotetaan
maksavan jäännösarvotakuiden perusteella, osto-option toteutush-
inta, jos on kohtuullisen varmaa, että vuokralle ottaja käyttää option
sekä maksut vuokrasopimuksen päättämisestä, jos päättäminen on
kohtuullisen varmaa.
Vuokramaksut diskontataan käyttäen vuokrasopimuksen sisäistä
korkoa. Yleensä se ei ole suoraan määritettävissä, ja silloin konserni
käyttää lisäluoton korkoa eli korkoa, jota vuokralle ottaja maksaisi
vuokrasopimuksen alkamisajankohtana lainasta hankkiakseen vas-
taavan omaisuuserän.
Konserni soveltaa valinnaisia helpotuksia olla kirjaamatta taseeseen
lyhytaikaisia vuokrasopimuksia (vuokra-aika 12 tai vähemmän) ja
vähäarvoisia vuokrasopimuksia (kohteena olevan omaisuuserän arvo
noin USD 5,000 tai vähemmän). Tällaiset sopimukset kirjataan ku-
luksi tasaisesti vuokra-aikana.
Määräaikaisten sopimusten osalta vuokrakausi määritetään perus-
tuen ei-peruutettavissa olevaan vuokrakauteen ja johdon harkintaan
tulevista vuokrakausista, joiden osalta on kohtuullisen varmaa, et
jatko-optio käytetään / päättämisoptiota ei käytetä.
MYYNTITUOTOT ASIAKASSOPIMUKSISTA
Talenom tarjoaa asiakkailleen tilitoimistopalveluita, joihin kuuluu
talousprosessien ulkoistuspalvelut, huolenpitopalvelut ja taloushal-
linnon ohjelmistot. Asiakkaille tarjotaan myös asiantuntijapalveluita,
joihin kuuluu juridiikkaan, verotukseen sekä talouteen liittyviä neu-
vonantopalveluita. Muita tarjottavia palveluita ovat asiakaspalvelun
ja henkilöstöpalvelun sekä työasemien ja ohjelmistojen ylläpitoon
liittyvät hallinto- ja tukipalvelut sekä toiminnanohjaus- ja raportoin-
tiratkaisut. Näiden lisäksi Talenom on solminut useita kumppanuus-
sopimuksia, joiden tarkoituksena on laajentaa asiakasyrityksille tar-
jottavia palveluita.
Tilitoimistopalvelut muodostuvat kuukausittain myytävistä palve-
lukokonaisuuksista, joiden laajuus vaihtelee asiakkaittain. Palve-
lukokonaisuuteen voi sisältyä kirjanpito, myyntilaskutus laskujen
maksu, palkanlaskenta, tulosseuranta, huolenpitopalvelut sekä
taloushallinnon ohjelmistoratkaisut. Tilitoimistopalveluiden tarjoa-
minen perustuu toistaiseksi voimassa oleviin asiakassopimuksiin,
mutta keskimäärin asiakassuhteet ovat pitkiä. Tilitoimistopalveluissa
jokainen kuukausittain myytävä palvelukokonaisuus muodostaa eril-
lisen sopimuksen. Jos asiakas ei irtisano toistaiseksi voimassa olevaa
sopimusta, uusi sopimus syntyy seuraavalle kuukaudelle. Kuukau-
sittaisen palvelukokonaisuuden transaktiohinta on se vastikemäärä,
johon konserni odottaa olevansa asiakassopimuksen perusteella
oikeutettu suoritettuja palveluita vastaan. Kuukausittaisen palvelu-
kokonaisuuden hinta riippuu sen sisältämien palveluiden määrästä.
Erillisille palveluille on määritetty kiinteät hinnat sopimuksessa. Osa
palveluista veloitetaan kappalemääräisillä ja tuntiperusteisilla muut-
tuvilla vastikkeilla. Myyntituotot tilitoimistopalveluista kirjataan sitä
mukaa kuin konserni tuottaa asiakkaalle kuukausittaista palvelua ja
asiakas saa siihen määräysvallan.
Asiakaspalvelun ja henkilöstöpalvelun sekä työasemien ja ohjelmis-
tojen ylläpitoon liittyvät hallinto- ja tukipalvelut sekä toiminnanoh-
jaus- ja raportointiratkaisujen tuloutus tapahtuu ajan kuluessa, sillä
asiakas saa hyödyn palvelusta sitä mukaa kuin palvelua suoritetaan.
Juridiikkaan, verotukseen ja talouteen liittyvistä neuvontapalvelui-
den toteuttamisesta ja veloituksesta sovitaan etukäteen. Veloitus
perustuu tuntiveloitukseen tai kiinteään hintaan. Neuvontapalve-
lut tuloutetaan kerralla kun palvelu on suoritettu ja määräysvalta
on siirtynyt asiakkaalle. Määräysvallan katsotaan siirtyneen, kun
konsernilla on oikeus saada maksu suoritetusta palvelusta, riskit ja
hyödyt ovat palveluiden osalta siirtyneet asiakkaalle ja asiakas on
hyväksynyt palvelun.
Rahoituspalveluiden tarjoajana Talenom toimii agenttina, jolloin lii-
kevaihtoon tuloutetaan komissio. Muissa kumppanuussopimuksis-
saan Talenom sen sijaan toimii yleensä päämiehenä, jolloin myynti
kirjataan bruttoperusteisesti.
LIIKEVOITTO
Talenom-konserni on määritellyt liikevoiton olevan nettosumma,
joka muodostuu, kun liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan muut tuo-
tot ja vähennetään seuraavat erät:
ulkopuoliset palvelut
työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
poistot ja arvonalentumistappiot
liiketoiminnan muut kulut.
Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelmaerät esitetään liike-
voiton alapuolella.
TULOVEROT
Tuloslaskelman verokulu muodostuu kauden verotettavaan tuloon
perustuvasta verosta ja laskennallisesta verosta. Verot kirjataan tu-
losvaikutteisesti, paitsi milloin ne liittyvät liiketoimintojen yhdistämi-
seen tai suoraan omaan pääomaan kirjattuihin eriin tai muihin laajan
tuloksen eriin.
Laskennalliset verot lasketaan väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon
ja verotuksellisen arvon välillä. Laskennalliset verot lasketaan käyt-
tämällä raportointikauden päättymispäivään mennessä säädettyjä
verokantoja tai verokantoja, jotka ovat siihen mennessä käytännössä
hyväksytty.
Laskennallinen verovelka kirjataan kaikista väliaikaisista eroista kir-
janpitoarvon ja verotuksellisen arvon välillä, paitsi jos on kyse ty-
täryhtiöihin tehdyistä sijoituksista ja konserni pystyy määräämään
väliaikaisen eron purkautumisajankohdan eikä väliaikainen ero to-
dennäköisesti purkaudu ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa.
Laskennallisen verovelan merkittävimmät erät liittyvät liiketoimin-
tojen yhdistämisen yhteydessä muihin aineettomiin hyödykkei-
siin kohdistetuista eristä. Liiketoimintojen yhdistämisessä syntyvä
laskennallinen verovelka kirjataan omaan pääomaan. Aineettomiin
hyödykkeisiin kohdistettujen erien poistoihin liittyvä laskennallisen
verovelan muutos kirjataan tulosvaikutteisesti.
Laskennallinen verosaaminen kirjataan kaikista vähennyskelpoisista
väliaikaisista eroista ja verotuksessa vähennyskelpoisista tappioista.
Laskennallisen verosaamisen merkittävimmät erät liittyvät tytäryh-
tiöiden käyttämättömiin verotuksellisiin tappioihin. Laskennallinen
verosaaminen kirjataan siihen määrään asti kuin on todennäköistä,
että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan väliai-
kainen ero voidaan hyödyntää. Laskennallisen verosaamisen kirjaa-
misedellytykset arvioidaan aina jokaisen raportointikauden päätty-
mispäivänä.
Laskennallista verosaamista ei kirjata, jos se johtuu omaisuuserän tai
velan alkuperäisestä kirjaamisesta, kun kyseessä ei ole liiketoimin-
tojen yhdistäminen eikä liiketapahtuma toteutumisaikanaan vaikuta
kirjanpidon tulokseen eikä verotettavaan tuloon.
Vuokrasopimukset ovat tyypillisesti liiketoimia, joissa omaisuuserän
ja velan alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä syntyy keskenään sa-
mansuuruiset veronalainen ja verotuksessa vähennyskelpoinen ero.
Talenom kirjaa tästä erosta syntyvän verokulun tai -tuoton tulosvai-
kutteisesti ja esittää taseessa laskennallisissa verosaamisissa.
MYÖHEMMIN SOVELLETTAVAT UUDET JA UUDISTETUT
STANDARDIT JA TULKINNAT
Julkaistuilla uusilla tai uudistetuilla IFRS-standardeilla, standardi-
muutoksilla tai tulkinnoilla ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta
konsernin tuleviin tilinpäätöksiin.
RAPORTOITAVAT SEGMENTIT
Talenomin segmenttiraportointi perustuu yhtiön toimintamaihin. Yhtiöllä on kolme toimintasegmenttiä: Suomi, Ruotsi ja Muut maat. Muut maat
-segmentti sisältää Espanjan ja Italian toiminnot, koska varhaisessa kehitysvaiheessa olevat toimintamaat raportoidaan yhtenä kokonaisuutena.
Kaikkien segmenttien myyntituotot koostuvat asiakkaille toimitettavista tilitoimistopalveluista sekä muista juridiikkaan, verotukseen ja talouteen
liittyvistä palveluista.
Toimitusjohtaja ylimpänä operatiivisena päätöksentekijänä arvioi kuukausittain segmenttien kehitystä. Segmentin tuloksellisuuden arviointi
perustuu segmentin käyttökatteeseen ja liikevoittoon. Rahoitustuottoja ja -kuluja sekä tuloveroja ei ole kohdistettu segmenteille.
Palveluiden myyntituotot kohdistetaan yksittäisille maille palvelun tuottavan tytäryhtiön sijantimaan mukaisesti. Konsernilla ei ole asiakkaita,
joiden liikevaihto olisi vähintään 10 prosenttia konsernin liikevaihdosta tilikausilla 2022 ja 2023.
Seuraavalla sivulla esitetään tiedot raportoitavien segmenttien tuloksesta.
LIITE 4
Toimintasegmentit
VUOSIKATSAUS
|
7170
|
TALENOM 2023
TOIMINTASEGMENTIT 2023
1 000 euroa Suomi Ruotsi Muut maat Kohdistamat-Konserni tomat erätyhteensäUlkoinen liikevaihto 87 759 25 469 8500 0 121 728Segmenttien välinen liikevaihto 645 579 329 0 1 553Liikevaihto yhteensä 88 404 26 048 8 829 0 123 281Muut tuotot 80 218 29 897 1 225Liiketoiminnan kulut -55 876 -25 436 -9 546 -211 -91 069Segmenttien väliset kulut -908 -443 -202 0 -1 553Käyttökate 31 700 388 -890 686 31 884Poistot -15 361 -2 598 -1031 0 -18 991Arvonalentumiset -4 945 0 0 0 -4 945Liiketulos 11 394 -2 211 -1 921 686 7 948
TOIMINTASEGMENTIT 2022
1 000 euroa Suomi Ruotsi Muut maat Kohdistamat-Konserni tomat erätyhteensäUlkoinen liikevaihto 81 037 19 406 1664 0 102 107Segmenttien välinen liikevaihto 79 298 82 0 459Liikevaihto 81 116 19 705 1 746 0 102 567Muut tuotot 82 121 16 1 406 1 625Liiketoiminnan kulut -51 087 -17 898 -2 158 -196 -71 339Segmenttien väliset kulut -380 -79 0 0 -459Käyttökate 29 731 1 848 -396 1 210 32 393Poistot -13 467 -1 774 -163 0 -15 403Arvonalentumiset -1 681 -34 -9 0 -1 724Liiketulos 14 584 40 -568 1 210 15 266
Konsernirakenne ja hankinnat
Konsernitilinpäätös sisältää seuraavat yhtiöt:
Tytäryhtiön nimi: Kotipaikka Omistusosuus %Talenom Oyj Oulu EmoyhtiöTalenom Taloushallinto Oy Oulu 100 %Talenom Talouspalvelu Oy Kalajoki 100 %
LIITE 5
1 000 euroa Hankintahetki Kauppatapa Maksutapa Hankintameno Ehdollinen vastike maksimissaanGavazzi 1.1.2023 Liiketoimintakauppa Käteinen 440 170MTE Göteborg AB 16.1.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 460 225R2 Redovisning AB 1.2.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 967 324BKF Asesores SL 1.2.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 686 300Easycount AB 1.3.2023 Osakekauppa Käteinen 575 270BV Coruña Asesoria de Empresas SL 1.3.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 700 300
LIIKETOIMINTOJEN HANKINNAT VUONNA 2023
Konserni teki tilikauden aikana useita liiketoimintojen hankintoja Ruotsissa ja Espanjassa sekä yhden hankinnan Italiassa.Liiketoimintojen hankintoihin
ei sisälly yksittäisiä merkittäviä hankintoja, mutta yksittäiset hankinnat yhdessä muiden kanssa muodostavat merkittävän kokonaisuuden.
Liiketoimintojen hankinnoissa ei suoraan ja välittömästi synny synergiaetuja hankintahetkellä, ja ostokohteiden kannattavuus aluksi laskee tukitoimin-
tojen ja integrointikustannusten vuoksi.Riittävän liikevaihtovolyymin myötä keskitetyistä tukifunktioista ja yhtenäisistä liiketoimintaprosesseista alkaa
syntyä kohdemaahan synergia- ja skaalaetuja. Yrityskauppojen suurimmat edut tulevat omien ohjelmistojen ja niiden prosessien käyttöönoton myötä.
Omien ohjelmistojen käyttöönoton myötä kannattavuus on mahdollista nostaa arviolta 2-4 kertaiseksi, kuten Suomen kannattavuuskehitys omien
ohjelmistojen käyttöönoton myötä osoittaa. Kannattavuustavoitteen toteutuessa yrityskaupoista saatava hyöty laskee alkuperäisiä markkinaperustei-
sia arvostuskertoimia merkittävästi sekä nostaa yrityskaupasta saatavaa tuottoa ja liikearvon tulontuottokykyä.
Kaupat ovat eriteltynä alla olevassa taulukossa:
PITKÄAIKAISET VARAT JA LIIKEARVO 2023
1 000 euroa Suomi Ruotsi Muut maat Kohdistamattomat Konserni yhteensäLiikearvo 24 396 26 862 15 390 0 66 648Laskennalliset verosaamiset 129 643 715 0 1 487Muut pitkäaikaiset varat 53 735 13 423 11 141 0 78 299
PITKÄAIKAISET VARAT JA LIIKEARVO 2022
1 000 euroa Suomi Ruotsi Muut maat Kohdistamattomat Konserni yhteensäLiikearvo 25 639 22 732 6 615 0 54 986Laskennalliset verosaamiset 111 168 164 0 443Muut pitkäaikaiset varat 55 211 12 221 2 997 0 70 428
Tytäryhtiön nimi: Kotipaikka Omistusosuus %Talenom Consulting Oy Helsinki 100 %Talenom Yritystilit Oy Tampere 100 %Talenom Audit Oy Tampere 100 %Talenom Talousosastopalvelut Oy Oulu 100 %Talenom Konsultointipalvelut Oy Oulu 100 %Talenom Software Oy Oulu 100 %Talenom Balance Oy Oulu 100 %Talenom Kevytyrittäjä Oy Oulu 100 %Talenom Finance Oy Oulu 100 %Talenom Balance-Team Oy Helsinki 100 %Talenom Redovisning Ab Tukholma 100 %Talenom Järfälla AB Tukholma 100 %Talenom Nyköping AB Nyköping 100 %YOUnited Professionals Sweden AB Nyköping 100 %Talenom Stenungsund och Kungälv AB Stenungsund 100 %MH Konsult i Kungälv AB Kungälv 100 %Talenom Ulricehamn Borås AB Ulricehamn 100 %Lindgren&Lindgren Ekonomi AB Norrköping 100 %Talenom Redovisning Växjö AB Växjö 100 %Talenom Öckerö Torslanda AB Öckerö 100 %Talenom Consulting AB Malmö 100 %Talenom Helsingborg AB Helsingborg 100 %Alcea Redovisning AB Åkersberga 100 %MTE Göteborg AB Stenungsund 100 %Easycount AB Norrköping 100 %R2 Redovisning AB Göteborg 100 %Talenom Redovisning i Strängnäs AB Strängnäs 100 %Talenom Blekinge AB Karlskrona 100 %Talenom SL Barcelona 100 %BKF Asesores SL Madrid 100 %BV Coruña SL Coruña 100 %Consultoria Granadina SL Granada 100 %Grupo CG Consultores 2012 SL Barcelona 100 %Acega Asesores SL Pontevedra 100 %Aditio Gestion SL Barcelona 100 %Aditio Arroyoges SLU Barcelona 100 %Asesores Felivan SL Guadalajara 100 %Asintesa SLU Asturias 100 %Asesoria Joycar 2000 SLU Asturias 100 %Adiley Servicios Juridicos SLP Asturias 100 %Advisoria Advocate i Economistes SLP Barcelona 100 %Gescal Asesores SL Soria 100 %Sant Cugat Consulting SL Barcelona 100 %Novak Digital Solutions SL Vitoria100 %Talenom S.R.L. Milano 100 %
VUOSIKATSAUS
|
7372
|
TALENOM 2023
1 000 euroaMTE Göteborg BKF Asesores R2 Redovisning BV Coruna Consultoria GranadinaAineettomat oikeudet 0 0 2 0 8Aineelliset käyttöomaisuuushyödykkeet 4 0 1 23 76Asiakassuhteet 136 608 490 837 421Käyttöoikeusomaisuuserät 27 0 0 830 97Lyhytaikaiset varat 93 189 174 20 276Varat yhteensä 260 797 668 1 710 877Ostovelat ja muut velat 23 85 88 18 349Vuokrasopimusvelat 27 0 0 830 97Laskennallinen verovelka 28 152 101 209 105Velat yhteensä 78 237 189 1 057 551Nettovarallisuus 182 560 478 652 326Maksettu rahalla172 1 186 348 800 960Maksettu Talenom Oyj:n osakkeina111 200 264 600 640Kirjattu ehdollinen vastike177 300 353 300 0Luovutettu vastike yhteensä 461 1 686 965 1 700 1 600Hankitun kohteen nettovarallisuus -182 -560 -478 -652 -326Liikearvo 279 1 126 487 1 048 1 274
Kaupoista velaksi kirjattu ehdollinen vastike on yhteensä 3 392 tuhatta euroa. Kirjattu ehdollinen vastike perustuu johdon arvioon kauppojen yhteydes-
sä erikseen sovittujen taloudellisten ja toiminnallisten tavoitteiden todennäköisestä toteumasta.
Liiketoimintojen hankinnoissa syntyvä liikearvo koostuu tyypillisesti hankitun henkilöstön arvosta sekä yrityskauppakohteen tulevaisuuden tuottopo-
tentiaalista. Hankinnoista syntyneet menot on kirjattu tulosvaikutteisesti. Jos hankinnat olisivat tapahtuneet tilikauden 2023 alussa, niiden arvioitu
vaikutus olisi ollut lisäävästi tilikauden liikevoittoon noin 897 tuhatta ja liikevaihtoon noin 5 497 tuhatta euroa.
Hankittujen varojen ja vastattavaksi otettujen velkojen arvot hankintahetkellä olivat seuraavat:
1 000 euroaEasycount LR Redovisning Adition Gestion SL Advisoria Advocats i Acega Asesores SLEconomistes SLPAineettomat oikeudet 0 0 170 11 0Aineelliset käyttöomaisuuushyödykkeet 2 749 20 40 11Asiakassuhteet 209 55 507 1 141 159Käyttöoikeusomaisuuserät 44 293 79 146 53Lyhytaikaiset varat 146 1 096 337 673 237Varat yhteensä 401 494 1 114 2 011 460Ostovelat ja muut velat 122 149 1 025 641 212Vuokrasopimusvelat 44 55 79 146 53Laskennallinen verovelka 43 154 127 285 40Velat yhteensä 209 358 1 231 1 072 305Nettovarallisuus 192 738 -117 939 155Maksettu rahalla305 744 643 2 500 133Maksettu Talenom Oyj:n osakkeina0 258 643 100 133Kirjattu ehdollinen vastike270 859 0 0 0Luovutettu vastike yhteensä 575 1 861 1 285 2 600 265Hankitun kohteen nettovarallisuus -192 -738 117 -939 -155Liikearvo 384 1 123 1 402 1 661 110
1 000 euroaVM Redovisning Sant Cugat Gescal Asesores SL Novak Digital Osakekaupat ABConsulting SLSolutions SLyhteensäAineettomat oikeudet 0 7 1 19 219Aineelliset käyttöomaisuuushyödykkeet 0 22 7 197 403Asiakassuhteet 469 703 224 212 6 863Käyttöoikeusomaisuuserät 36 192 29 0 1 585Lyhytaikaiset varat 225 277 150 55 3 146Varat yhteensä 730 1 241 411 492 12 266Ostovelat ja muut velat 180 380 88 171 3 533Vuokrasopimusvelat 36 192 29 0 1 585Laskennallinen verovelka 97 176 56 53 1 625Velat yhteensä 312 747 172 225 6 744Nettovarallisuus 417 494 239 267 5 522Maksettu rahalla486 1 155 219 405 10 056Maksettu Talenom Oyj:n osakkeina147 495 146 45 3 781Kirjattu ehdollinen vastike630 0 0 270 3 159Luovutettu vastike yhteensä 1 263 1 650 365 720 16 996Hankitun kohteen nettovarallisuus -417 -494 -239 -267 -5 522Liikearvo 846 1 156 126 453 11 474
1000 euroaGavazzi Liiketoimintakaupat yhteensäAineettomat oikeudet 0 0Aineelliset käyttöomaisuuushyödykkeet 20 20Asiakassuhteet 0 0Käyttöoikeusomaisuuserät 0 0Lyhytaikaiset varat 0 0Varat yhteensä20 20Ostovelat ja muut velatVuokrasopimusvelatLaskennallinen verovelkaVelat yhteensä 0 0Nettovarallisuus 20 20Maksettu rahalla270 270Maksettu Talenom Oyj:n osakkeina0 0Kirjattu ehdollinen vastike170 170Luovutettu vastike yhteensä 440 440Hankitun kohteen nettovarallisuus -20 -20Liikearvo 420 420
LIIKETOIMINTAKAUPAT YHTEENSÄ
1 000 euroa Hankintahetki Kauppatapa Maksutapa Hankintameno Ehdollinen vastike maksimissaanConsultoria Granadina SL + Grupo CG Consultores 1.3.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 600 540LR Redovisning i Strängnäs AB 1.6.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 861 901Adition Gestion SL 27.6.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 285 0Advisoria Advocats i Economistes SLP 30.6.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 2 600 0Acega Asesores SL 3.7.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 265 135VM Redovisning AB 21.8.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 263 901Sant Cugat Consulting SL 26.9.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 650 100Gesgal Asesories SL 28.9.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 365 0Novak Digital Solutions SL 23.11.2023 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 720 27017 436 4 438
OSAKEKAUPAT
VUOSIKATSAUS
|
7574
|
TALENOM 2023
1 000 euroa Hankintahetki Kauppatapa Maksutapa Hankintameno Ehdollinen vastike maksimissaanMH Konsult Väst AB13.01.22 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 2 172 584Kjell Wengbrand Redovisnings AB 13.01.22 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 909 270Saarijärven Tilipalvelu Oy03.01.22 Liiketoimintakauppa Käteinen 80 0Accodome Oy01.02.22 Liiketoimintakauppa Käteinen 24 8Kuopion Tili-Consults Oy01.02.22 Liiketoimintakauppa Käteinen 178 38Lindgren&Lindgren Ekonomi AB04.04.22 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 658 180Confido Redovisning AB04.04.22 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 710 719Redovisningsbyrån Öckerö AB04.04.22 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 651 719PJ Yrityspalvelu Oy01.05.22 Liiketoimintakauppa Käteinen ja osakkeet 120 0Acompany Asesoria y Gestion de Empresas SL 01.08.22 Liiketoimintakauppa Käteinen ja osakkeet 652 0Tilipalvelu Elisa Ruinu Oy01.09.22 Liiketoimintakauppa Käteinen 455 70Mazars Redovisning AB 01.09.22 Osakekauppa Käteinen 8 984 6.833Gestoria Teruel SL01.09.22 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 500 0Baran Redovisning AB01.10.22 Osakekauppa Käteinen 901 190Nomo Management Solution SL01.10.22 Liiketoimintakauppa Käteinen 2 550 0Alcea Redovisning AB01.11.22 Osakekauppa Käteinen ja osakkeet 1 184 27023 728 9 882
LIIKETOIMINTOJEN HANKINNAT VUONNA 2022
Konserni teki tilikauden aikana useita liiketoimintojen hankintoja Suomessa, Ruotsissa ja Espanjassa.
Kaupat ovat eriteltynä alla olevassa taulukossa.
K
aupoista velaksi kirjattu ehdollinen vastike on yhteensä 5 715 tuhatta euroa. Kirjattu ehdollinen vastike perustuu johdon arvioon kauppojen yhteydes-
sä erikseen sovittujen taloudellisten ja toiminnallisten tavoitteiden todennäköisestä toteumasta.
Hankinnoista syntyneet menot on kirjattu tulosvaikutteisesti. Jos hankinnat olisivat tapahtuneet tilikauden 2022 alussa, niiden
arvioitu vaikutus olisi ollut lisäävästi tilikauden liikevoittoon noin 296 tuhatta ja liikevaihtoon noin 7 470 tuhatta euroa.
Hankittujen varojen ja vastattavaksi otettujen velkojen arvot hankintahetkellä olivat seuraavat:
Confido 1 000 euroaMH Konsults Kjell Wengbrand Lindgren&Lindgren AB Redovisningbyrån Redovisning ABVäst ABRedovisnings ABÖckerö ABAineettomat oikeudet 0 0 0 0 0Aineelliset käyttöomaisuuushyödykkeet 11 17 1 7 18Asiakassuhteet 218 49 177 0 120Käyttöoikeusomaisuuserät 122 13 56 42 216Lyhytaikaiset varat 610 252 351 272 204Varat yhteensä 961 331 585 322 558Ostovelat ja muut velat 474 177 189 98 348Vuokrasopimusvelat 122 13 56 42 216Laskennallinen verovelka 45 10 37 0 25Velat yhteensä 641 201 282 141 588Nettovarallisuus 320 131 303 181 -31Maksettu rahalla836 443 549 377 490Maksettu Talenom Oyj:n osakkeina704 175 387 87 387Kirjattu ehdollinen vastike631 291 774 194 774Luovutettu vastike yhteensä 2 172 909 1 710 658 1 651Hankitun kohteen nettovarallisuus -320 -131 -303 -181 31Liikearvo 1 851 778 1 407 477 1 682
1 000 euroaMazars Gestoria Teruel SL Baran Redovisning AB Alcea Redovisning AB Osakekaupat Redovisning AByhteensäAineettomat oikeudet 0 10 0 0 10Aineelliset käyttöomaisuuushyödykkeet 72 4 6 14 150Asiakassuhteet 2 863 321 732 382 4 863Käyttöoikeusomaisuuserät 192 0 54 46 741Lyhytaikaiset varat 240 159 186 260 2 534Varat yhteensä 3 368 494 978 702 8 298Ostovelat ja muut velat 309 85 102 174 1 956Vuokrasopimusvelat 192 0 54 46 741Laskennallinen verovelka 590 80 151 79 1 016Velat yhteensä 1 092 165 306 298 3 713Nettovarallisuus 2 276 329 672 403 4 585Maksettu rahalla4 701 1 050 717 494 9 657Maksettu Talenom Oyj:n osakkeina0 450 0 414 2 604Kirjattu ehdollinen vastike4 282 0 184 276 7 407Luovutettu vastike yhteensä 8 984 1 500 901 1.184 19 668Hankitun kohteen nettovarallisuus -2 276 -329 -672 -403 -4 585Liikearvo 6 708 1 171 229 781 15 083
1 000 euroaAcompany Nomo Liiketoimintakaupat Liiketoimintakaupat SuomessayhteensäAineettomat oikeudet 0 544 0 544Aineelliset käyttöomaisuuushyödykkeet 0 0 0 0Asiakassuhteet 233 0 857 1.090Käyttöoikeusomaisuuserät 0 0 27 27Lyhytaikaiset varat 0 0 0 0Varat yhteensä 233 544 884 1 661Ostovelat ja muut velat 0 80 0 80Vuokrasopimusvelat 0 0 27 27Laskennallinen verovelka 58 136 0 194Velat yhteensä 58 216 27 301Nettovarallisuus 175 328 857 1.360Maksettu rahalla456 2 470 741 3.667Maksettu Talenom Oyj:n osakkeina196 0 0 196Kirjattu ehdollinen vastike0 0 116 116Luovutettu vastike yhteensä 652 2 470 857 3.979Hankitun kohteen nettovarallisuus -175 -328 -857 -1 360Liikearvo 477 2 142 0 2 619
LIIKETOIMINTAKAUPAT YHTEENSÄ
EHDOLLISET VASTIKKEET
Liiketoimintojen hankintoihin liittyy taloudellisiin ja toiminnallisiin tavoitteisiin sidottuja ehdollisia vastikkeita, joista on kirjattu velaksi johdon arvion
mukaan todennäköiseksi katsottu määrä.
Tilikauden aikana ehdollisia vastikkeita on kirjattu liiketoiminnan muihin tuottoihin 897 teur (1 406 teur v. 2022).
Arvion ylittäneitä toteutuneita lisäkauppahintoja on kirjattu liiketoiminnan muihin kuluihin 255 teur (196 teur v. 2022)
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2023 ehdollisista vastikkeista on kirjattu velkaa 5 197 tuhatta euroa (31.12.2022 6 844 teur).
Sopimusten mukainen avoimena olevien ehdollisten vastikkeiden maksimimäärä on 10 783 tuhatta euroa (31.12.2022 11 043 teur).
OSAKEKAUPAT
VUOSIKATSAUS
|
7776
|
TALENOM 2023
Myyntituotot asiakassopimuksista
LIITE 6
2023 2022Sopimuksiin perustuvat lyhytaikaiset omaisuuserät (jaksotettu myynti) 717 799
Liiketoiminnan muut tuotot
1 000 euroa 2023 2022Käyttöomaisuuden luovutustuotot 13 23Realisoitumattomat ehdolliset vastikkeet liiketoimintojen hankinnoista 897 1 406Saadut tuet ja avustukset 56 28Muut erät 259 167Yhteensä 1 225 1 625
LIITE 7
Konsernin myyntituottojen jakauma 2023 2022Tuotot toistaiseksi voimassa olevista asiakassopimuksista 118 796 99 144Tuotot kertaluonteisista toimeksiannoista 2 932 2 963121 728 102 107
ASIAKASSOPIMUKSEN SAAMISESTA TAI TÄYTTÄMISESTÄ AIHEUTUVAT MENOT
Kirjatut omaisuuserät
1 000 euroa 2023 2022Alkusaldo 11 694 11 805Asiakassopimusten saamisesta aiheutuvat menot 2 145 2 208Käyttöönottoon liittyvät menot 1 134 1 13814 973 15 151Tilikauden poisto -1 806 -1 741Arvonalentumiset -1 820 -1 715Aktivoidut sopimuksesta aiheutuvat menot taseessa 11 347 11 694
ASIAKASSOPIMUKSET
Konsernin kaikki myyntituotot koostuvat asiakassopimuksista. Asiakassopimukset ovat luonteeltaan pääosin toistaiseksi voimassa olevia palve-
lusopimuksia, joihin ei liity merkittäviä taseeseen kirjattuja omaisuuseriä tai velkoja.
Asiakassopimuksista taseeseen kirjattujen velkojen määrä on esitetty liitetiedossa 25 kohdassa Saadut ennakot asiakassopimuksista. Taseeseen
kirjatut omaisuuserät on esitetty alla olevassa taulukossa.
Konserni soveltaa käytännön apukeinoa eikä esitä tietoja jäljellä oleville suoritevelvoitteille kohdistettavasta transaktiohinnasta eli ns. tilauskan-
tatietoa. Konsernin suoritevelvoitteet täyttyvät sitä mukaa kun palvelua suoritetaan ja asiakas saa hyödyn palvelusta.
Laskutus tapahtuu kuukausittain ja lasku erääntyy maksettavaksi 1-2 viikon sisällä. Vastikemäärät ovat kiinteitä, eikä niissä ole erotettavaa rahoi-
tuskomponenttia. Palveluun ei myöskään liity erityisiä palautus- tai takaisinmaksuvelvoitteita tai takuita.
Toistaiseksi voimassa olevat asiakassopimukset muodostuvat tilitoimistopalveluista sisältäen taloushallinnon asiantuntijan neuvontapalvelut.
Kertaluonteiset toimeksiannot käsittävät erikseen sovitut neuvonta- ja henkilöstöpalveluiden toimeksiannot.
Menot jaksotetaan asiakassopimusten keskimääräisen keston perusteella 10 vuodelle. Asiakassopimusten saamisesta aiheutuvat menot sisäl-
vät konsernin oman myyntiorganisaation palkkiot sekä franchising-yrittäjille asiakkuuksien hankinnasta maksetut palkkiot.
Poistot ja arvonalentumiset
LIITE 10
POISTOT JA ARVONALENTUMISET HYÖDYKERYHMITTÄIN
Aineettomat hyödykkeet
1 000 euroa 2023 2022Poistot aineettomista oikeuksista 276 254Poistot muista aineettomista hyödykkeistä 11 585 9 261Arvonalentumiset muista aineettomista hyödykkeistä 3 159 0Yhteensä 15 019 9 515
Aktivoidut sopimuksesta aiheutuvat menot
1 000 euroa 2023 2022Poistot aktivoiduista sopimuksesta aiheutuvista menoista 1 806 1 741Arvonalentumiset 1 820 1 724Yhteensä 3 626 3 466
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
1 000 euroa 2023 2022Poistot koneista ja kalustosta 1 097 780Poistot käyttöoikeusomaisuuseristä 4 115 3 301Poistot muista aineellisista hyödykkeistä 78 66Yhteensä 5 290 4 147Poistot ja arvonalentumiset yhteensä 23 935 17 128
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
LIITE 9
1 000 euroa 2023 2022Palkat 53 614 40 809Osakkeina toteutettavat ja maksettavat optiot ja osakepalkkiot 872 1 491HenkilösivukulutEläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt 6 892 5 937Muut henkilöstökulut 10 519 7 445Yhteensä 71 897 55 682
Konsernin henkilökunta keskimäärin tilikaudella: 2023 2022Toimihenkilöt 1 501 1 204Yhteensä 1 501 1 204Henkilöstön lukumäärä tilikauden päättyessä 1 560 1 336
Tiedot ylimmän johdon työsuhde-etuuksista esitetään liitetiedossa 29 Lähipiiritapahtumat.
Materiaalit ja palvelut
LIITE 8
1 000 euroa 2023 2022Materiaalit ja palvelutUlkopuoliset palvelut -3 884 -3 950Yhteensä -3 884 -3 950
VUOSIKATSAUS
|
7978
|
TALENOM 2023
Liiketoiminnan muut kulut
LIITE 11
1 000 euroa 2023 2022Toimitilakulut 2 574 1 974Kone- ja kalustokulut 7 160 6 009Ehdollisista vastikkeista kirjatut kulut 255 196Muut kuluerät (markkinointi-, hallinto- ym.kulut) 5 299 3 527Yhteensä 15 287 11 706
Tilintarkastajien palkkiot
1 000 euroa 2023 2022Tilintarkastus KPMG 203 184Tilintarkastajan lausunnot ja todistukset KPMG 17 12Veroneuvonta KPMG 0 11Muut palvelut KPMG 72 31Yhteensä 292 238
Rahoitustuotot- ja kulut
LIITE 12
KIRJATTU TULOSVAIKUTTEISESTI TULOSLASKELMAAN
Rahoitustuotot
1 000 euroa 2023 2022Muut rahoitustuotot 433 466Yhteensä 433 466
Rahoituskulut
1 000 euroa 2023 2022KorkokulutJaksotettuun hankintamenoon arvostettavat velat -3 369 -822Vuokrasopimusvelat -255 -215Muut rahoituskulut -498 -141Yhteensä -4 122 -1 178Nettorahoituskulut -3 689 -712
KPMG Oy Ab:n veloittamat palkkiot muodostuvat seuraavasti: tilintarkastus 159 t€, lakisääteiset lausunnot 17 t€,
muut kuin tilintarkastuspalvelut 68 t€
Tuloverot
LIITE 13
KIRJATTU TULOSVAIKUTTEISESTI TULOSLASKELMAAN
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero
1 000 euroa 2023 2022Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero 2 276 3 304Edellisten tilikausien verot -22 3Yhteensä 2 254 3 307
Laskennallisen veron muutos
1 000 euroa 2023 2022Muutos laskennallisissa verosaamisissa -1 017 -353Muutos laskennallisissa veroveloissa -339 -201Yhteensä -1 356 -554Tuloslaskelman verokulu yhteensä 899 2 753
Tuloslaskelman verokulun ja Suomessa sovellettavalla verokannalla laskettujen verojen välinen täsmäytyslaskelma
1 000 euroa 2023 2022Tulos ennen veroja 4 260 14 554Vero laskettuna Suomessa sovellettavalla verokannalla (20%) -852 -2 911Aiemmin kirjaamattomat verotukselliset tappiot, joilla pienennetty kauden 0 36veroaKirjaamattomat laskennalliset verosaamiset verotuksellisista tappioista -9 0Verovapaat tulot ja vähennyskelvottomat menot -63 -3Verot aikaisemmilta tilikausilta 14 -3Eri maiden verokantojen välinen ero 93 28Henkilöstön osake- ja optiojärjestelyt -151 -298Liiketoimintojen hankintoihin liittyvä ehdollisen vastikkeen muutos 128 242Muut erot -59 157Verot tuloslaskelmassa -899 -2 753
VUOSIKATSAUS
|
8180
|
TALENOM 2023
LIITE 13
LASKENNALLISTEN VEROJEN MUUTOKSET 2023
1.1.2023 Kirjattu Kirjattu omaan Kurssierot ja muut 31.12.2023tulosvaikutteisestipääomaanerotLaskennalliset verosaamiset Vuokrasopimusvelat 2 027 -85 0 0 1 943 Käyttöoikeusomaisuuserät -1 984 104 0 0 -1 880Vuokrasopimukset yhteensä 43 19 0 0 62Käyttämättömät tappiot verotuksessa 301 888 0 4 1 194Muut väliaikaiset erot 99 109 22 0 230Laskennalliset verosaamiset yhteensä 443 1 017 22 4 1 487Laskennalliset verovelatTytäryritysten ja liiketoimintojen hankinnat -2 926 418 -1 625 0 -4 133Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet -69 -9 0 0 -78Muut väliaikaiset erot -45 -71 0 0 -115Laskennalliset verovelat yhteensä -3 040 339 -1 625 0 -4 326
LASKENNALLISTEN VEROJEN MUUTOKSET 2022
1 000 euroa 1.1.2022 Kirjattu Kirjattu omaan Kurssierot ja muut 31.12.2022tulosvaikutteisestipääomaanerotLaskennalliset verosaamiset Vuokrasopimusvelat 1 767 225 0 36 2 027 Käyttöoikeusomaisuuserät -1 725 -259 0 0 -1 984Vuokrasopimukset yhteensä 41 -34 0 36 43Käyttämättömät tappiot verotuksessa 0 301 0 0 301Muut väliaikaiset erot 49 50 0 0 99Laskennalliset verosaamiset yhteensä 90 317 0 36 443Laskennalliset verovelatTytäryritysten ja liiketoimintojen hankinnat -1921 205 -1210 0 -2 926Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet -71 2 0 0 -69Muut väliaikaiset erot -39 -6 0 0 -45Laskennalliset verovelat yhteensä -2 030 201 -1 210 0 -3 040
Osakekohtainen tulos
LIITE 14
2023 2022Emoyrityksen omistajille kuuluva tilikauden voitto (1 000 EUR) 3 361 11 801Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1 000)* 45 176 44 384Osakeoptioiden vaikutus 0 70Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo laimennusvaikutuksella oikaistun 45 176 44 454osakekohtaisen tuloksen laskemiseksi (1000)Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa / osake) 0,07 0,27Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (euroa / osake) 0,07 0,27
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyrityksen osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto tilikauden aikana ulkona
olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettua keskiarvoa laskettaessa vähenne-
tään yhtiön hallussa olevat omat osakkeet.
Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta laskettaessa osakkeiden lukumäärän painotetussa keskiarvossa otetaan huomioon
kaikkien laimentavien potentiaalisten kantaosakkeiden laimentava vaikutus.
VUOSIKATSAUS
|
8382
|
TALENOM 2023
Käyttöoikeusomaisuuserät ja aineelliset
käyttöomaisuushyödykkeet
LIITE 15
YTTÖOIKEUSOMAISUUSERÄT 2023 AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET 20231 000 euroa Koneet ja kalusto Muut aineelliset YhteensähyödykkeetHankintameno 1.1.2023 20 005 8 284 778 9 062Lisäykset 1 605 2 689 128 2 816Hankinnat liiketoimintojen yhdistämisen kautta 1 989 423 0 423Vähennykset -540 -540Kurssierot 0Hankintameno 31.12.2023 23 599 10 856 905 11 761Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 -10 083 -5 673 -636 -6 310Tilikauden poistot -4 115 -1 010 -84 -1 094Kertyneet poistot vähennyksistä 328 0 328Kertyneet poistot ja -14 198 -6 356 -721 -7 076arvonalentumiset 31.12.2023Kirjanpitoarvo 1.1.2023 9 922 2 611 142 2 752Kirjanpitoarvo 31.12.2023 9 401 4 501 185 4 685
YTTÖOIKEUSOMAISUUSERÄT 2022 AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET 20221 000 euroa Koneet ja kalusto Muut aineelliset YhteensähyödykkeetHankintameno 1.1.2022 15 408 7 721 785 8 506Lisäykset 3 807 786 -7 779Hankinnat liiketoimintojen yhdistämisen kautta 790 156 0 156Vähennykset 0 -373 0 -373Kurssierot 0 -6 0 -6Hankintameno 31.12.2022 20 005 8 284 778 9 062Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2022 -6 782 -5 159 -563 -5 721Tilikauden poistot -3 301 -726 -74 -800Kertyneet poistot vähennyksistä 0 212 0 212Kertyneet poistot ja -10 083 -5 673 -636 -6 310arvonalentumiset 31.12.2022Kirjanpitoarvo 1.1.2022 8 626 2 562 222 2 784Kirjanpitoarvo 31.12.2022 9 922 2 611 142 2 752
Aineettomat hyödykkeet
LIITE 16
AINEETTOMAT HYÖDYKKEET 2023
1 000 euroa Liikearvo Aineettomat Ohjelmistojen Asiakassuhteet YhteensäoikeudetkehittämismenotHankintameno 1.1.2023 54 986 2 543 57 141 19 176 133 846Lisäykset 0 115 14 536 0 14 651Hankinnat liiketoimintojen yhdistämisen kautta 11 662 219 0 6 863 18 743Hankintameno 31.12.2023 66 648 2 876 71 677 26 039 167 240Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 0 -2 031 -27 728 -3 588 -33 347Poistot tilikaudella 0 -264 -9 353 -2 324 -11 941Arvonalentumiset *) 0 -3 159 -3 159Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 0 -2 295 -40 240 -5 912 -48 447Kirjanpitoarvo 1.1.2023 54 986 512 29 413 15 588 100 499Kirjanpitoarvo 31.12.2023 66 648 581 31 437 20 127 118 793
*) Talenomin oman ohjelmistoalustan arkkitehtuuria on uudistettu kansainvälistymistarpeisiin. Tämän seurauksena vanhoja Suomessa käytet-
täviä ohjelmistoja poistetaan käytöstä. Arvonalentuminen koostuu ohjelmistoihin liittyvistä alaskirjauksista.
AINEETTOMAT HYÖDYKKEET 2022
1 000 euroa Liikearvo Aineettomat Ohjelmistojen Asiakassuhteet YhteensäoikeudetkehittämismenotHankintameno 1.1.2022 37 284 2 302 44 570 13 223 97 380Lisäykset 0 154 12 114 0 12 267Hankinnat liiketoimintojen yhdistämisen kautta 17 702 87 457 5 953 24 198Hankintameno 31.12.2022 54 986 2 543 57 141 19 176 133 846Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2022 0 -1 786 -19 961 -2 027 -23 773Poistot tilikaudella 0 -245 -7 768 -1 561 -9 574Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2022 0 -2 031 -27 728 -3 588 -33 347Kirjanpitoarvo 1.1.2022 37 284 517 24 610 11 197 73 607Kirjanpitoarvo 31.12.202254 986 512 29 413 15 588 100 499
VUOSIKATSAUS
|
8584
|
TALENOM 2023
LIITE 16
ARVONALENTUMISTESTAUS
1 000 euroa 2023 2022Tilitoimistopalvelut Suomi - kirjanpitoarvo 65 879 65 153Ruotsi - kirjanpitoarvo 41.842 33 104Espanja - kirjanpitoarvo 21.895 8 236Yhteensä 129 616 106 493
1 000 euroa 2023 2022Liikearvo Suomi 24 396 24 221Liikearvo Ruotsi 26 862 23 976Liikearvo Espanja 13 235 6 789Yhteensä 64 493 54 986
Konsernin liikearvon arvonalentusmistestaus tehdään vuosittain syyskuun lopun kirjanpitoarvoihin perustuen. Tilikaudella 2023 yhtiö on tehnyt
arvonalentumistestauksen jälkeen kolme kappaletta liiketoimintojen hankintoja Espanjassa, joihin liittyen on kirjattu liikearvoa 1735 tuhatta
euroa. Hankintojen kirjanpitoarvo hankintahetkellä oli 2 735 tuhatta euroa. Kyseisten hankintojen osalta liikearvon arvonalennustestaus on tehty
yrityshankinnan yhteydessä perustuen hankittujen liiketoimintojen markkinaperusteiseen arvostukseen.
Rahavirtaa tuottava yksikkö
Tilitoimistopalvelut Suomi
Kerrytettävissä olevan rahamäärän laskennassa käytetyt keskeiset muuttujat on esitetty alla:
Prosenttia 2023 2022Jäännösarvoperiodin kasvunopeus 1,7 % 1,7 %Diskonttauskorko ennen veroja (WACC) 10,4 % 10,4 %Liikevaihto (vuosittainen keskimääräinen kasvunopeus, 3 vuotta) 6,7 % 10,8 %Ennustettu EBITDA (keskimääräinen, 3 vuotta) 40,2 % 38,4 %
Ruotsi
Kerrytettävissä olevan rahamäärän laskennassa käytetyt keskeiset muuttujat on esitetty alla:
Prosenttia 2023 2022Jäännösarvoperiodin kasvunopeus 1,7 % 1,7 %Diskonttauskorko ennen veroja (WACC) 14,2 % 17,5 %Liikevaihto (vuosittainen keskimääräinen kasvunopeus, 3-4 vuotta) 14,5 % 26,4 %Ennustettu EBITDA (keskimääräinen, 3-4 vuotta) 16,7 % 13,7 %
Konserni arvioi vuosittain liikearvon kerrytettävissä olevaa rahamäärää huolimatta siitä, onko arvonalentumisesta viitteitä vai ei. Arvonalentumista
testataan rahavirtaa tuottavien yksiköiden tasolla. Liikearvon arvonalentumistestausta varten liikearvo on kohdistettu rahavirtaa tuottaville yksi-
köille alla olevan taulukon mukaisesti.
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä on määritetty käyttöarvoon perustuen. Kerrytettävissä oleva
rahamäärä on laskettu diskonttaamalla tulevaisuuden rahavirrat rahavirtaa tuottavan yksikön jatkuvasta käytöstä.
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioitiin ylittävän kirjanpitoarvon 201 miljoonalla eurolla
(2022: 199 miljoonaa euroa).
Laskelmissa käytetty jäännösarvoperiodin kasvuprosentti ja diskonttauskorko (WACC) perustuvat ulkoisista informaatiolähteistä saatuun mark-
kinatietoon. Liikevaihtoa ja kannattavuuden kehitystä koskevat ennusteet perustuvat aiempaan kehitykseen sekä johdon näkemykseen todennä-
köisestä tulevasta kehityksestä seuraavan kolmen vuoden kuluessa. Johto on arvioinut, ettei minkään käytetyn keskeisen muuttujan jokseenkin
mahdollinen muutos johtaisi tilanteeseen, jossa yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä alittaisi sen kirjanpitoarvon.
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioitiin ylittävän kirjanpitoarvon 5 313 tuhannella eurolla
(2022: 4 131 tuhatta euroa).
Ennusteperiodi on muutettu vuonna 2023 kolmesta vuodesta neljään vuoteen, koska johdon arvion mukaisesti olennaisimmat muutokset en-
nusteissa tapahtuvat neljän vuoden kuluessa. Laskelmissa käytetty jäännösarvoperiodin kasvuprosentti ja diskonttauskorko (WACC) perustuvat
ulkoisista informaatiolähteistä saatuun markkinatietoon. Ruotsissa on tapahtunut useita hankintoja vuosina 2020-2023. Koska hankinnoista on
kulunut verrattain vähän aikaa, liikevaihdon ja kannattavuuden kehitystä koskevat ennusteet alittavat selkeästi johdon tavoitetason.
Prosenttiyksikköä 2023 2022Liikevaihto (vuosittainen keskimääräinen kasvunopeus, 3-4 vuotta) -3,2 % -6,0 %Ennustettu EBITDA (keskimääräinen, 3-4 vuotta) -5,8 % -5,4 %Jäännösarvon kasvunopeus -2,1 % -2,2 %Diskonttauskorko (WACC) 1,4 % 1,9'%
Espanja
Kerrytettävissä olevan rahamäärän laskennassa käytetyt keskeiset muuttujat on esitetty alla:
Prosenttia 2023 2022Jäännösarvoperiodin kasvunopeus 1,7 % 1,7 %Diskonttauskorko ennen veroja (WACC) 16,2 % 19,3 %Liikevaihto (vuosittainen keskimääräinen kasvunopeus, 5 vuotta) 36,4 % 77,1 %Budjetoitu EBITDA (keskimääräinen, 5 vuotta) 12,7 % 6,4 %
Prosenttiyksikköä 2023 2022Liikevaihto (vuosittainen keskimääräinen kasvunopeus, 5 vuotta) -1,1 % -3,2 %Budjetoitu EBITDA (keskimääräinen, 5 vuotta) -1,2 % -2,2 %Jäännösarvon kasvunopeus -1,2 % -1,8 %Diskonttauskorko (WACC) 0,7 % 1,2 %
Alla olevassa herkkyysanalyysissä esitetään kuinka kukin seuraavista muutoksista muiden tekijöiden pysyessä ennallaan johtaisi siihen, että yksi-
kön kirjanpitoarvo vastaisi siitä kerrytettävissä olevaa rahamäärää:
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioitiin ylittävän kirjanpitoarvon 1 554 tuhannella eurolla
(2022: 550 tuhatta euroa).
Laskelmissa käytetty jäännösarvoperiodin kasvuprosentti ja diskonttauskorko (WACC) perustuvat ulkoisista informaatiolähteistä saatuun markki-
natietoon. Espanjan hankinta ovat tapahtuneet vuosina 2021-2023. Koska hankinnoista on kulunut verrattain vähän aikaa, liikevaihdon ja
kannattavuuden kehitystä koskevat ennusteet alittavat selkeästi johdon tavoitetason.
Alla olevassa herkkyysanalyysissä esitetään kuinka kukin seuraavista muutoksista muiden tekijöiden pysyessä ennallaan johtaisi siihen, että yksi-
kön kirjanpitoarvo vastaisi siitä kerrytettävissä olevaa rahamäärää:
2023Liikearvo 1000 eur 420Kirjanpitoarvo - Italia 1000 eur 452
Italia
Italian liikearvon arvonalentumistestaus on tehty marraskuun lopun kirjanpitoarvoihin perustuen.
Kerrytettävissä oleva rahamäärä on määritetty markkinaperusteisilla käyvän arvon kerroinmenetelmillä. Johdon arvioon perustuen markkinape-
rusteinen arvostus on tavanomainen ja vastaavanlaisten tilitoimistojen markkinakertoimet ovat samansuuruisia.
Markkinaperusteisen testausmenetelmän perusteella rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioitiin olevan vähintään
kirjanpitoarvon suuruinen.
VUOSIKATSAUS
|
8786
|
TALENOM 2023
Myyntisaamiset ja muut saamiset
LIITE 18
1 000 euroa 2023 2022Myyntisaamiset 12 033 9 448Muut saamiset 4 708 4 730Yhteensä 16 742 14 178Lyhytaikaiset 16 742 14 178Pitkäaikaiset 0 0
Muiden saamisten, maksettujen ennakoiden ja siirtosaamisten olennaiset erät
1 000 euroa 2023 2022Maksetut ennakkomaksut 2 471 2 067Vuokravakuudet 652 582Muut siirtosaamiset 1 586 2 081Yhteensä 4 708 4 730
Myyntisaamisten ja muiden saamisten kirjanpitoarvo on kohtuullinen arvio niiden käyvistä arvoista. Konserni on kirjannut odotettavissa olevien
luottotappioiden varausta yhteensä 841 tuhatta euroa vuonna 2023 (490 tuhatta euroa vuonna 2022). Myyntisaamisten ja muiden saamisten
kirjanpitoarvot vastaavat parhaiten konsernin luottoriskien enimmäismäärää.
Myyntisaamisten ikäjakauma ja odotettavissa olevat luottotappiot
1 000 euroa 2023 Odotettavissa oleva Netto 2023luottotappio Erääntymättömät 9 128 -57 1 % 9 071Erääntyneet1–30 päivää 1 920 -97 5 % 1 82331–60 päivää 319 -63 20 % 25661–90 päivää 217 -77 35 % 14091–120 päivää 346 -121 35 % 226yli 120 päivää 943 -426 45 % 517Erääntyneet yhteensä 3 746 -784 2 962Yhteensä 12 874 -841 12 033
1 000 euroa 2022 Odotettavissa oleva Netto 2022luottotappio Erääntymättömät 7 751 -122 2 % 7 629Erääntyneet1–30 päivää 1 082 -28 3 % 1 05431–60 päivää 247 -25 10 % 22361–90 päivää 141 -29 21 % 11291-120 päivää 85 -27 31 % 58yli 120 päivää 631 -259 41 % 372Erääntyneet yhteensä 2 187 -3671 819Yhteensä 9 938 -490 9 448
LIITE 18
Liitetiedossa 26 on kuvattu tarkemmin konsernin altistumista luotto- ja markkinariskeille sekä kuinka konserni arvioi ja hallinnoi myyntisaamisiin
liittyvää luottotappioriskiä.
Yhtiö kirjaa odotettavissa olevat luottotappiot saatavien ikäjakaumaan ja kokemukseen perustuen.
Muut rahoitusvarat
YPÄÄN ARVOON TULOSVAIKUTTEISESTI KIRJATUT RAHOITUSVARAT:
1 000 euroa 2023 2022Muut sijoitukset 184 254Yhteensä 184 254Lyhytaikaiset - -Pitkäaikaiset 184 254
Konsernin muut rahoitusvarat koostuvat sijoituksista osakkeisiin ja yrityslainasaamisiin. Kyseiset rahoitusvarat arvostetaan käypään arvoon tulos-
vaikutteisesti ja ne on luokiteltu käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviksi. Noteeraamattomat arvopaperit, joilla ei ole saatavilla noteerattua
hintaa toimivilla markkinoilla arvostetaan johdon arvioimaan todennäköiseen luovutushintaan.
Tiedot käypään arvoon arvostamisesta on esitetty liitetiedossa 22.
LIITE 17
VUOSIKATSAUS
|
8988
|
TALENOM 2023
Rahavarat
LIITE 19
1 000 euroa 2023 2022Käteinen raha ja pankkitilit 10 254 15 970Rahavarat taseessa 10 254 15 970Rahavarat rahavirtalaskelmassa 10 254 15 970
Omaa pääomaa koskevat liitetiedot
LIITE 20
1 000 euroa Osakkeiden Osakepääoma Sijoitetun Muuntoerot Yhteensälukumäärävapaan oman 1 000 kplpääoman rahasto1.1.2022 43 790 80 21 587 3 21 670Osakeanti - optiot ja osakepalkkiot 866 2 474 2 474Osakeanti - liiketoimintojen hankinnat 267 2 800 2 800Muuntoerojen muutokset 57 5731.12.2022 44 923 80 26 861 60 27 0011.1.2023 44 923 80 26 861 60 27 001Osakeanti - optiot ja osakepalkkiot 141 233 233Osakeanti - liiketoimintojen hankinnat 513 3 781 3 781Muuntoerojen muutokset -16 -1631.12.2023 45 577 80 30 875 44 30 999
OSAKEPÄÄOMA
Osakepääoma muodostuu yhdestä osakesarjasta, jossa jokaisella osakkeella on yksi ääni. Osakkeella ei ole nimellisarvoa.
Konsernilla on 31.12.2023 hallussa omia osakkeita 150 600 kpl.
Osakepääomaan merkitään osakeantien yhteydessä saatu osakkeiden merkintähinta siltä osin kuin merkintähintaa ei osakeantipäätöksessä ole
päätetty kirjattavaksi sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
OSINGOT
Hallitus ehdottaa, että osinkoa maksetaan 0,19 euroa/osake.
Osinkoa maksettiin 0,18 euroa/osake vuonna 2022.
SIJOITETUN VAPAAN OMAN PÄÄOMAN RAHASTO
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisältää muut oman pääoman luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan siltä osin kuin sitä ei
nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä osakepääomaan.
VUOSIKATSAUS
|
9190
|
TALENOM 2023
Osakeperusteiset maksut
LIITE 21
OPTIOPERUSTEISET KANNUSTINJÄRJESTELYT
Konsernilla on optioperusteisia kannustin- ja sitouttamisjärjestelyjä, jotka on suunnattu konsernin avainhenkilöille. Optio-oikeuksilla kannustetaan
avainhenkilöitä pitkäjänteiseen työntekoon omistaja-arvon kasvattamiseksi sekä pyritään sitouttamaan avainhenkilöitä työnantajaan.
Konsernilla on tilinpäätöshetkellä voimassa kolme optio-ohjelmaa. Hallitus päätti varsinaisen yhtiökokouksen 3.3.2021 myöntämin valtuuksin
vuoden 2021 optio-ohjelmasta ja varsinaisen yhtiökokouksen 3.3.2022 myöntämin valtuuksin vuoden 2022 optio-ohjelmasta sekä varsinaisen
yhtiökokouksen 15.3.2023 myöntämin valtuuksin vuoden 2023 optio-ohjelmasta. Kaikkiin optio-ohjelmiin liittyy lisäehtona osakkeiden omistus-
velvollisuus, jonka perusteella optio-oikeuksien omistajan on hankittava yhtiön osakkeita 20 %:lla optio-oikeuksista saamastaan bruttotulosta.
Tämä osakemäärä on omistettava kaksi vuotta osakkeiden hankkimisesta. Hallitus päättää yhtiölle myöhemmin palautuneiden optio-oikeuksien
jatkotoimenpiteistä.
Järjestelyt kuuluvat IFRS 2 -standardin soveltamisalaan.
Erilaiset optioperusteiset kannustinjärjestelyt on suunnattu konsernin avainhenkilöille. Kannustinjärjestelyjen ehtojen mukaisesti optiot an-
netaan ilman vastiketta ja kaikki järjestelyt ovat ehdollisia. Optio-oikeuksilla merkittävien osakkeiden merkintäaika on optio-oikeudella 2021
1.3.2026-28.2.2027, optio-oikeudella 2022 1.3.2025–28.2.2026 ja optio-oikeudella 2023 1.3.2026–28.2.2027 Optio-oikeudet 2016A ja 2016B, 2016C
sekä 2018 ja 2019 ovat toteutettu tai mitätöity.
Vuoden 2021 optioehtojen perusteella merkittävien osakkeiden kokonaismäärä on yhteensä 600 000 osaketta, vuoden 2022 optioehtojen perus-
teella merkittävien osakkeiden kokonaismäärä on yhteensä 500 000 osaketta ja vuoden 2023 optioehtojen perusteella merkittävien osakkeiden
kokonaismäärä on yhteensä 650 000 osaketta.
Optio-oikeuksien osakeantioikaistu määrä jo toteutetut oikeudet mukaan lukien on optioehtojen mukaisesti yhteensä enintään 5 410 000 kap-
paletta ja ne annetaan vastikkeetta. Optio-oikeudet oikeuttavat tai ovat oikeuttaneet merkitsemään yhteensä enintään 5 410 000 yhtiön uutta
tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeuksilla on merkitty uusia osakkeita yhteensä 2 248 380 kappaletta ja optio-oikeuksia on mitätöity
1 411 620 kappaletta.
Osakkeen osakeantioikaistu merkintähinta oli optio-oikeuksilla 2021 myöntämishetkellä 13,44 euroa, optio-oikeuksilla 2022 9,46 euroa ja optio-
oikeuksilla 2023 7,42 euroa. Osakemerkinnöistä saadut varat merkitään yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
Mikäli optio-oikeuden omistajan työsuhde konserniin kuuluvaan yhtiöön päättyy, hän menettää viipymättä vastikkeetta hänelle jaetut optio-
oikeudet, mikäli osakemerkinnän aika ei työsuhteen päättyessä ollut alkanut. Optio-oikeuden saajalla ei ole oikeutta saada työ- tai toimisuhteen
aikana tai sen päättymisen jälkeen millään perusteella korvausta optio-oikeuksiin liittyen.
Mikäli yhtiö jakaa osinkoa tai varoja vapaan oman pääoman rahastosta, optio-oikeudella merkittävän osakkeen merkintähintaa alennetaan hallituk-
sen päätöksellä optio-oikeuksien 2022 osalta 21.3.2022 alkaen ja optio-oikeuksien 2023 osalta 20.4.2023 alkaen ennen osakemerkintää päätettä-
vien osakekohtaisten osinkojen ja vapaan oman pääoman rahastosta jaettavien pääoman palautusten määrällä kunkin osingonjaon tai pääoman
palautuksen täsmäytyspäivänä. Vastaavasti menetellään, mikäli yhtiö alentaa osakepääomaansa jakamalla sitä osakkeenomistajille.
Optio-oikeuksien 2021 osalta optio-oikeudella merkittävän osakkeen merkintähintaa ei alenneta pois lukien mahdolliset lisäosingot, jonka johdosta
hallitus tekee erillisen päätöksen optio-ohjelman osalta. Mikäli yhtiö alentaa osakepääomaansa jakamalla osakepääomaa osakkeenomistajille,
optio-oikeudella merkittävän osakkeen merkintähintaa alennetaan hallituksen erityisellä päätöksellä tuossa tilanteessa ennen osakemerkintää
päätettävän jaettavan osakepääoman osakekohtaisella määrällä osakepääoman palautuksen täsmäytyspäivänä.
Järjestelyjen keskeiset ehdot on esitetty seuraavassa taulukossa.
VOIMASSA OLEVIEN OPTIOJÄRJESTELYIDEN KESKEISET EHDOT (OSAKEANTIOIKAISTU)
Järjestely 2021 2022 2023Järjestelyn luonne Osakeoptio Osakeoptio OsakeoptioMyöntämispäivä 20.5.2021 21.3.2022 20.04.2023Oikeuden syntymisjakso 20.5.2019 - 28.2.2026 21.3.2022 - 28.2.2025 20.4.2023 - 28.2.2026Merkintäaika 1.3.2026 - 28.2.2027 1.3.2025 - 28.2.2026 1.3.2026 - 28.2.2027Oikeuden syntymisehto Työssäoloehto Työssäoloehto TyössäoloehtoOptioiden lukumäärä enintään 600 000 500 000 650 000Nykyinen merkintähinta (euroa) 13,44 9,46 7,42Osakkeen hinta myöntämishetkellä 13,44 9,46 7,42Toteutus Osakkeina Osakkeina Osakkeina
Talenom Oyj:n hallussa olevat tai jakamattomat optiot on esitetty alla olevassa taulukossa.
LIITE 21
2021 2022 2023 YhteensäYhtiön hallussa olevat optiot 197 000 51 000 39 900 287 900
BLACK-SCHOLES-ARVONMÄÄRITYSMALLISSA KÄYTETYT KESKEISET OLETUKSET
(OSAKEANTIOIKAISTU)
Järjestely 2021 2022 2023Myöntämispäivä 20.5.2021 21.3.202220.4.2023Volatiliteetti, % 35,35 % 39,17 % 37,39 %Voimassaoloaika (vuosina) 5,78 3,95 3,85Riskitön korko, % -0,45 0,01 2,39Myöntämishetken hinta 13,44 9,46 7,42Option arvo myöntämishetkellä 2,38 2,90 2,33
VUOSIKATSAUS
|
9392
|
TALENOM 2023
LIITE 21
Alla olevassa taulukossa on esitetty ulkona olevien optioiden tilikauden aikaiset muutokset.
MUUTOKSET ULKONA OLEVIEN OPTIOIDEN MÄÄRISSÄ
Kappaletta 2023 2022Kauden alussa 1 028 565 1 434 000Kaudella myönnetyt 650 000 481 000Palautuneet -136 900 -42 000Toteutetut -79 565 -844 435RauenneetKauden lopussa 1 462 100 1 028 565Toteutettavissa 0 79 565
Ansaintajakso 2020–2022 Ansaintajakso 2021–2023Palkkion peruste - konsernin liikevoitto - konsernin liikevaihto- kansainvälistyminen - liikevoitto sekä- kasvu sekä- lisäarvopalveluiden osuus liikevaihdosta - strategisten hankkeiden toteuttaminenPalkkiot vastaavat yhteensä enintään 239 900Ansaintajaksolta maksettavat Palkkiot vastaavat yhteensä enintään noin Talenom Oyj:n osakkeen arvoa sisältäen myöspalkkiot 326 000 Talenom Oyj:n osakkeen arvoa sisältäen rahana maksettavan osuuden.myös rahana maksettavan osuuden.Kohderyhmä Noin 50 henkilöä mukaan lukien yhtiön johto-Noin 85 henkilöä mukaan lukien yhtiön johtoryhmäryhmä Palkkion maksu Viimeistään huhtikuussa 2023Viimeistään huhtikuussa 2024
Kyseisten optioiden merkintähinta on esitetty ylempänä.
OSAKEPALKKIOJÄRJESTELMÄT
Tal
enomilla on voimassa kaksi konsernin avainhenkilöille suunnattua osakepohjaista kannustinjärjestelmää, jotka yhtiön hallitus päätti perustaa
25.2.2020.
Osakepalkkiojärjestelmä 2020–2024
Osakepalkkiojärjestelmässä 2020–2024 on kolme ansaintajaksoa, kalenterivuodet 2020–2022, 2021–2023 ja 2022–2024. Hallitus päättää jär-
jestelmän ansaintakriteerit ja kullekin kriteerille asetettavat tavoitteet ansaintajakson alussa. Ansaintajakson 2020–2022 osalta näistä päätettiin
25.2.2020 ja ansaintajakson 2021–2023 osalta 20.5.2021.
Järjestelmän mahdollinen palkkio maksetaan ansaintajakson päättymisen jälkeen osittain yhtiön osakkeina ja osittain rahana. Ensimmäisen kerran
palkkioita maksettiin vuonna 2023.
Rahaosuudella pyritään kattamaan palkkiosta osallistujalle aiheutuvia veroja ja veronluonteisia maksuja. Jos osallistujan työ- tai toimisuhde päät-
tyy ennen palkkion maksamista, palkkiota ei pääsääntöisesti makseta.
OPTIO- JA OSAKEPERUSTEISTEN MAKSUJEN VAIKUTUS TILIKAUDEN TULOKSEEN
1000 euroa 2023 2022Osakeperusteiset maksut -872 -1 491Yhteensä -872 -1 491
Kyseiset kulut osakeperusteisista kannustinjärjestelyistä kirjataan ansaintajakson aikana ja on esitetty työsuhde-etuuksista aiheutuvissa kuluissa
sekä toisaalta omassa pääomassa voittovaroissa.
LIITE 21
Sitouttava osakepalkkiojärjestelmä
Yhtiöllä on voimassa oleva sitouttava osakepalkkiojärjestelmä, joka on tarkoitettu valikoiduille avainhenkilöille, mukaan lukien yhtiön johtoryhmän
jäsenet. Sitouttavan osakepalkkiojärjestelmän palkkio perustuu osallistujan voimassa olevaan työ- tai toimisuhteeseen ja työssäolon jatkumiseen
sitouttamisjaksolla sekä mahdollisiin muihin hallituksen määrittämiin ehtoihin.
Sitouttavan osakepalkkiojärjestelmän 2021–2025 myönnettävät palkkiot vastaavat tällä hetkellä yhteensä enintään 160 000 Talenom Oyj:n osak-
keen arvoa sisältäen myös rahana maksettavan osuuden. Palkkio maksetaan osittain yhtiön osakkeina ja osittain rahana 12–60 kuukauden mittai-
sen sitouttamisjakson päättymisen jälkeen.
VUOSIKATSAUS
|
9594
|
TALENOM 2023
Rahoitusvarojen ja -velkojen luokittelu
LIITE 22
31.12.2023
KIRJANPITOARVO YPÄ ARVO1 000 euroa Liitetieto Käypään arvoon Suojauslasken-Jaksotettuun Yht. Taso 1 Taso 2 Taso 3 Yht.tulosvaikutteis-nan piirissä hankintame-esti kirjattavat olevat rahoitus-noon efek-rahoitusvarat ja varat- ja velattiivisen koron -velatmenetelmää käyttäen kirjatut rahoitusvarat- ja velatRahoitusvaratKäypään arvoon arvostettavat rahoitusvaratOman pääoman ehtoiset 17 184 184 184 184sijoituksetYhteensä 184 - - 184 184Rahoitusvarat, joita ei toistu-vasti arvosteta käypään arvoonMyyntisaamiset ja muut saamiset 18 16 742 16 742Rahavarat 19 10 254 10 254Yhteensä - - 26 996 26 996Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvelatEhdolliset vastikkeet liiketoi-25 5 196 5 196mintojen hankinnoistaYhteensä 5 196 5 196Rahoitusvelat, joita ei toistu-vasti arvosteta käypään arvoonLainat pankeilta 23 75 919 75 919 75 919 75 919Ostovelat 25 4 263 4 263Yhteensä 80 182 80 182 75 919 75 919
LUOKITTELU JA KÄYVÄT ARVOT
Taulukossa on esitetty rahoitusvarojen ja -velkojen kirjanpitoarvot ja käyvät arvot sekä niiden taso käypien arvojen hierarkiassa. Taulukossa ei esi-
tetä rahoitusvarojen ja -velkojen erien käypiä arvoja, joita ei arvosteta käypään arvoon, mikäli kirjanpitoarvo on kohtuullinen arvio niiden käyvästä
arvosta. Rahoitusvarojen- ja velkojen luokittelussa on sovellettu IFRS 9-standardin mukaista luokittelua.
LIITE 22
31.12.2022
KIRJANPITOARVO YPÄ ARVO1 000 euroa Liitetieto Käypään arvoon Suojauslasken-Jaksotettuun Yht. Taso 1 Taso 2 Taso 3 Yht.tulosvaikutteis-nan piirissä hankintame-esti kirjattavat olevat rahoitus-noon efek-rahoitusvarat ja varat- ja velattiivisen koron -velatmenetelmää käyttäen kirjatut rahoitusvarat- ja velatKäypään arvoon arvostettavat rahoitusvaratOman pääoman ehtoiset 17 237 237 237 237sijoituksetYhteensä 237 237 - - 237 237Rahoitusvarat, joita ei toistu-vasti arvosteta käypään arvoonMyyntisaamiset ja muut saamiset 18 14 195 14 195 0Rahavarat 19 15 970 15 9700Yhteensä 30 165 30 165 0 0Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvelatEhdolliset vastikkeet liiketoi-25 6 8446 844mintojen hankinnoistaYhteensä 6 8446 844RahoitusvelatRahoitusvelat, joita ei toistu-vasti arvosteta käypään arvoonLainat pankeilta 23 60 124 60 124 60 124 60 124Ostovelat 25 3 386 3 386Yhteensä 63 510 63 510 - 60 124 - 60 124
YPÄÄN ARVOON ARVOSTAMINEN
Rahoitusvarojen ja -velkojen käypä arvo on hinta, joka saataisiin omaisuuserän myynnistä tai maksettaisiin velan siirtämisestä markkinaosapuol-
ten välillä arvostuspäivänä toteutettavassa tavanmukaisessa liiketoimessa. Yhtiön johto arvioi, että rahavarojen, myyntisaamisten ja ostovelkojen
kirjanpitoarvot eivät poikkea olennaisesti niiden käyvästä arvosta näiden instrumenttien lyhyen maturiteetin huomioon ottaen.
VUOSIKATSAUS
|
9796
|
TALENOM 2023
LIITE 22
YPÄÄN ARVOON ARVOSTETUT RAHOITUS-
INSTRUMENTIT
Johdannaisinstrumentit
Johdannaisinstrumenttien käyvät arvot määritellään perustuen pankkien johdannaissopimusvahvistuksiin.
Julkisesti noteeratut arvopaperit
Julkisesti noteerattujen arvopaperien käyvät arvot perustuvat noteerattuihin hintoihin tilinpäätöspäivänä.
Noteeraamattomat arvopaperit
Noteeraamattomat arvopaperit, joilla ei ole saatavilla noteerattua hintaa toimivilla markkinoilla arvostetaan johdon arvioimaan todennäköiseen
luovutushintaan.
Rahoitusinstrumentit, joita ei arvosteta käypään arvoon
Diskontatut rahavirrat: Käytetyssä hinnoittelumallissa arvioidaan vastaisten rahavirtojen nykyarvo käyttäen riskillä oikaistua korkokantaa.
Tasojen määritelmät
Taso 1 = noteeratut käyvät arvot (oikaisemattomat) toimivilla markkinoilla samanlaisille varoille tai veloille.
Taso 2 = muut kuin tasoon 1 sisältyviä noteerattuja hintoja, jotka ovat todennettavissa asianomaisen omaisuuserän tai velan osalta joko suoraan
(kuten hinnat) tai epäsuorasti (johdettu hinnoista tai käyttäen markkinoilta saatavia hintakomponentteja).
Taso 3 = ei perustu todettavissa oleviin markkinatietoihin
Siirrot tasojen välillä
Käypien arvojen hiearkian tasojen välillä ei tapahtunut siirtoja tilikausilla 2023 ja 2022.
Rahoitusvelat
LIITE 23
SOPIMUSEHDOT JA TAKAISINMAKSUOHJELMA
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat pitkäaikaiset velat Kirjanpitoarvo1 000 euroa Korkoprosentti Erääntymisajankohta 2023 2022Rahoitusvelat 5,1 % - 5,3 % 30.09.2026 70 818 50 122Osamaksuvelat 366 98Yhteensä 71 184 50 221
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat lyhytaikaiset velat Kirjanpitoarvo1 000 euroa Korkoprosentti Erääntymisajankohta 2023 2022Rahoitusvelat 5,40 % 23.9.2024 5 101 10 001Osamaksuvelat 276 191Yhteensä 5 377 10 193Korolliset velat yhteensä 76 561 60 413
Rahavirrat Ei-rahavirtavaikutteiset muutokset2022 Uudet vuokra-Lisäykset Käypien arvo-2022sopimuksetjen muutoksetPitkäaikaiset velat 40 424 9 796 50 221Lyhytaikaiset velat 101 10 092 10 193Ehdolliset vastikkeet hankituista liiketoimin-4 648 -3 389 5 584 6 844noistaVuokrasopimusvelat 8 835 -3 266 4 391 9 961Kokonaisvelat rahoitustoiminnoista 54 009 13 233 4 391 5 584 0 77 217
Rahavirrat Ei-rahavirtavaikutteiset muutokset2023 Uudet vuokra-Lisäykset Käypien arvo-2023sopimuksetjen muutoksetPitkäaikaiset velat 50 221 20 963 71 184Lyhytaikaiset velat 10 193 -4 815 5 377Ehdolliset vastikkeet hankituista liiketoimin-6 844 -4 060 2 413 5 196noistaVuokrasopimusvelat 9 961 -4 030 3 605 9 536Kokonaisvelat rahoitustoiminnoista 77 217 8 058 3 605 2 413 0 91 294
Tämä liitetieto käsittelee konsernin jaksotettuun hankintamenoon arvostettavien korollisten velkojen sopimusehtoja. Lisätietoja konsernin altistu-
misesta korkoriskille ja luottoriskille esitetään liitetiedossa 26.
Talenom sopi Danske Bank A/S Suomen sivuliikkeen kanssa elokuussa 2023 kymmenen miljoonan euron vakuudellisesta lainasta. Luoton laina-
aika on kolme vuotta ja luottosopimuksen mukaisesti laina-aikaa on m
ahdollista jatkaa kaksi kertaa yhdellä vuodella kerrallaan maksimissaan
30.5.2028 saakka. Laina on sidottu 6 kuukauden Euribor-korkoon, johon on lisätty marginaali. Samassa yhteydessä sovittiin aikaisempien 60 mil-
joonan euron lainojen laina-ajan jatkamisesta siten, että kaikkien lainojen takaisinmaksupäivä on 30.9.2026 ja laina-aikaa on mahdollista jatkaa
kaksi kertaa yhdellä vuodella kerrallaan maksimissaan 30.9.2028 saakka. Yhtiö sopi myös 20 miljoonan euron rahoituslimiitistä, josta nostettiin
syyskuussa viiden miljoonan euron laina, joka erääntyy 23.9.2024.
Rahoitustoimintojen rahavirrat ja ei-rahavirtavaikutteiset muutokset
VUOSIKATSAUS
|
9998
|
TALENOM 2023
Vuokrasopimusvelat ja muut pitkäaikaiset
rahoitusvelat
LIITE 24
1 000 euroa 2023 2022VuokrasopimusvelkaPitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 5 592 6 256Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 3 944 3 705Vuokrasopimusvelat yhteensä 9 536 9 961
Vuokrasopimusvelkojen maturiteetit on esitetty liitetiedossa 26
Johdannaisinstrumentteja ei ole.
Ostovelat ja muut velat
LIITE 25
1 000 euroa 2023 2022Osamaksuvelat 642 289Ostovelat 3 621 3 096Saadut ennakot asiakassopimuksista 381 374Siirtovelat 19 259 15 966Ehdolliset vastikkeet liiketoimintojen hankinnoista 5 196 6 844Yhteensä 29 099 26 570Lyhytaikaiset yhteensä 28 463 23 724Pitkäaikaiset yhteensä 636 2 845
Ostovelkojen ja muiden velkojen kirjanpitoarvot vastaavat niiden käypiä arvoja.
Siirtovelkojen olennaiset erät esitetään alla olevassa taulukossa.
Rahoitusvelkojen maturiteettianalyysi on esitetty liitetiedossa 26.
Lisätietoja konsernin altistumisesta maksuvalmiusriskille esitetään liitetiedossa 26.
SIIRTOVELKOJEN OLENNAISET ERÄT
1 000 euroa 2023 2022Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 13 134 10 761Maksettavat korot 576 218Arvonlisäverovelka 4 331 4 247Muut siirtovelat 1 217 740Yhteensä 19 259 15 966
VUOSIKATSAUS
|
101100
|
TALENOM 2023
Rahoitusriskien hallinta
LIITE 26
Nimellisarvo1 000 euroa 2023 2022Vaihtuvakorkoiset instrumentitPankkilainat 75 919 60 124Avoin positio 75 919 60 124
TALOUDELLISTEN RISKIEN HALLINTA JA YLEISET
PERIAATTEET
Konsernin riskienhallinnan tavoitteena on tunnistaa ja analysoida konserniin vaikuttavat riskit, asettaa asianmukaiset riskitasot ja kontrollit sekä
seurata riskien toteutumista suhteessa riskitasoihin. Riskienhallinnan periaatteita ja menetelmiä tarkastellaan säännöllisesti kuvastamaan mark-
kinaolosuhteita ja konsernin toimintamalleja.
Konserni ja sen liiketoiminnot altistuvat rahoitusriskeille. Pääasialliset rahoitusriskit ovat korkoriski ja maksuvalmiusriski.
Liiketoimintaan liittyvien rahoitusriskien valvonta on johdon vastuulla. Rahoitusriskein hallinnan tavoitteena on vähentää tulokseen, taseeseen ja
kassavirtoihin liittyvää volatiliteettia, samalla kun varmistetaan konsernin tehokas ja kilpailukykyinen rahoitus.
Korkoriski on markkinakorkojen muutoksista aiheutuvaa negatiivista vaikutusta yhtiön tulokseen. Talenomissa korkoriski kohdistuu lähinnä vaih-
tuvakorkoisiin pankkilainoihin ja konserni voi käyttää riskienhallinnassaan normaaliehtoisia koronvaihtosopimuksia. Suojaukset kohdistetaan pää-
sääntöisesti yksittäisiin lainoihin. Suojaavien instrumenttien ehdot noudattavat pääosin suojatun velan ehtoja (nimellismäärä, voimassaoloaika,
viitekorko ja koronmäärityspäivät)
KORKORISKI
Korolliset velat altistavat konsernin korkoriskille eli korkomuutoksen aiheuttamalle uudelleenhinnoittelu- ja hintariskille. Korkoriskin hallinnasta
vastaa talousjohtaja. Korkoriskin hallinnan tavoitteena on vähentää korkomuutosten vaikutusta eri tilikausien tuloksiin, mahdollistaen tasaisem-
man nettotuloksen. Konserni voi suojautua korkoriskiltä korkotermiineillä ja korkoswapeilla. Korkosuojauksen tasoa tarkastellaan säännöllisesti,
huomioiden korkotasossa tapahtuvat muutokset.
Seuraavissa taulukoissa on kuvattu konsernin herkkyyttä markkinakorkojen muutoksille.
Herkkyysanalyyseissä on käytetty seuraavia oletuksia:
Koronmuutoksen oletetaan olevan +/- 0,50 prosenttiyksikköä yksittäisten instrumenttien tilinpäätöshetken korkonoteerauksesta.
Analyysi sisältää instrumentit, joiden korontarkistuspäivä on seuraavan 12 kuukauden kuluessa.
Mikäli vaihtuvakorkoinen instrumentti lyhennettäisiin kokonaan seuraavan 12 kuukauden aikana, oletetaan, että instrumentti hankittaisiin
uudelleen uuden korkokannan vallitessa.
Korkoriskipositio
Seuraavassa taulukossa on esitetty konsernin korollisista rahoitusveloista johtuva altistuminen korkoriskille.
LIITE 26
Herkkyysanalyysi 31.12.2023, korot nousevat/laskevat 0,5 prosenttiyksikköä 31.12.2023 voimassa olevista tasoista
Vaikutus tuloslaskelmaan1 000 euroa + 0,5 % - 0,5 %Korkokulut -380 380Vaikutus ennen veroja
Herkkyysanalyysi 31.12.2022, korot nousevat/laskevat 0,5 prosenttiyksikköä 31.12.2022 voimassa olevista tasoista
Vaikutus tuloslaskelmaan1 000 euroa + 0,5 % - 0,5 %Velka -300 300Vaikutus ennen veroja
Käypien arvojen herkkyysanalyysi kiinteäkorkoisille instrumenteille
Konsernilla ei ole kiinteäkorkoisia käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavia rahoitusvaroja tai -velkoja.
Kassavirtojen herkkyysanalyysi vaihtuvakorkoisille instrumenteille
Korkokannassa tapahtuva 0,5 prosenttiyksikön muutos tilinpäätöshetkellä olisi kasvattanut tai heikentänyt konsernin tulosta alla olevien taulukoi-
den mukaisesti. Herkkyysanalyyseissä oletetaan kaikkien muiden muuttujien pysyvän muuttumattomina.
Luottoriski
Luottoriski muodostuu taloudellisesta tappiosta konsernille, mikäli asiakas tai rahoitusinstrumentteihin liittyvä vastapuoli ei pysty täyttämään
sopimusvelvoitteitaan. Konsernin luottoriski syntyy pääasiassa myyntisaataviin liittyvästä luottoriskistä. Kaupalliset myyntisaatavat altistavat
konsernin luottoriskille. Konsernin ohjeistus määrittelee asiakkaiden, sijoitusten ja johdannaissopimusten vastapuolten luottokelpoisuusvaatimuk-
set sekä sijoitusperiaatteet. Konsernilla ei ole myyntisaamisten lisäksi muita merkittäviä luottoriskikeskittymiä, koska sillä on laaja asiakaskunta.
Luotollisten asiakkaiden luottokelpoisuutta ja luottolimiittejä seurataan säännöllisesti.
Myyntisaamisten ikäjakauma on esitetty liitetiedossa 18 Myyntisaamiset ja muut saamiset.
Maksuvalmiusriski
Maksuvalmiusriskillä tarkoitetaan riskiä, jossa konserni kohtaa haasteita täyttääkseen rahoitusvelkoihin liittyviä velvoitteitaan, jotka täytetään
luovuttamalla rahaa tai muita rahoitusvaroja. Konserni hallitsee maksuvalmiusriskiä varmistaakseen, että sillä on jatkuvasti taloudellisia voima-
varoja täyttää rahoitusvelkoihin liittyvät velvoitteet mahdollisimman pitkälle erilaisissa taloudellisissa olosuhteissa aiheuttamatta kohtuuttomia
taloudellisia tappioita tai maineeseen liittyvää vahinkoa. Konsernissa pyritään jatkuvasti arvioimaan ja seuraamaan liiketoiminnan vaatiman rahoi-
tuksen määrää varmistamaan, että konsernilla on tarpeeksi likvidejä varoja toiminnan ja investointien rahoittamiseksi sekä erääntyvien lainojen
takaisinmaksuun.
Tilikauden 2023 päättymishetkellä konsernin rahoitusvelkoihin liittyy taloudellisia kovenanttiehtoja. Tarkemmat tiedot konsernin varoihin ja
yritysjärjestelyihin liittyvistä rajoituksista on esitetty liitetiedossa 28 Ehdolliset sitoumukset.
VUOSIKATSAUS
|
103102
|
TALENOM 2023
LIITE 26
RAHOITUSVELKOJEN MATURITEETTIANALYYSI 2023
1 000 euroa Tasearvo Rahavirta 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 -RahoitusvelatPankkilainat 75 919 84 755 9 178 3 710 71 635 87 64 43 38Ostovelat ja muut velat 29 099 4 263 3 897 183 183Vuokrasopimusvelat 9 536 10 152 2 750 3 012 1 624 854 665 375 872Yhteensä 114 554 99 171 15 825 6 906 73 442 941 729 418 910
RAHOITUSVELKOJEN MATURITEETTIANALYYSI 2022
1 000 euroa Tasearvo Rahavirta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029RahoitusvelatPankkilainat 60 124 64 895 12 072 1 990 50 834 0 0 0 0Ostovelat ja muut velat 26 570 3 386 3 287 49 49 0 0 0 0Vuokrasopimusvelat 9 961 10 394 3 834 2 650 2 291 1 055 342 223 0Yhteensä 96 654 78 675 19 192 4 688 53 174 1 055 342 223 0
Pääomarakenteen hallinta
1 000 euroa 2023 2022Korolliset rahoitusvelat 75 919 60 124Vuokrasopimusvelat 9 536 9 961Osamaksuvelat 642 289Rahavarat 10 255 15 970Nettovelat 75 842 54 404Oma pääoma yhteensä 55 814 56 026Nettovelkaantumisaste % 136 % 97 %
Alla olevien taulukoiden kassavirrat sisältävät korkojohdannaisten tilinpäätöspäivän käyvän arvon, lainojen lyhennykset ja arvioidut, tilinpäätös-
hetkellä tiedossa olevat korot sekä ostovelat ja muut velat. Vuokrasopimusvelat sisältävät tilinpäätöshetkellä tiedossa olevat vuokrankorotukset.
PÄÄOMAN HALLINTA
Konsernin pääoman hallinnan tavoitteena on varmistaa normaalit toimintaedellytykset kaikissa olosuhteissa ja mahdollistaa optimaaliset pää-
omakustannukset.
Alla oleva taulukko esittää konsernin korolliset nettovelat, oman pääoman ja nettovelkaantumisasteen.
Vuokrasopimukset
(konserni vuokralle ottajana)
LIITE 27
Tuloslaskelmaan kirjatut erät 2023 2022Tuhatta euroaKorkokulut vuokrasopimusveloista 255 215Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut 294 237Vähäarvoisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut 0 0
Kokonaisrahavirta vuokrasopimuksista vuonna 2023 oli 4 580 tuhatta euroa (2022: 3 800 tuhatta euroa).
Edelleenvuokrauksesta saadut vuokratuotot esitetään liitetiedossa 7
VUOSIKATSAUS
|
105104
|
TALENOM 2023
Ehdolliset sitoumukset
LIITE 28
VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET
1 000 euroa 2023 2022Velat, joiden vakuudeksi on annettu yrityskiinnitysLainat rahoituslaitoksilta 75 000 60 000Kiinnitykset 95 100 60 100Muut pantit ja sitoumuksetMuut* 16 479 852
*Muut vastuusitoumukset liittyvät myönnettyyn, nostamattomaan rahoituslimiittiin, pankkitakauslimiittiin sekä osamaksuvelkojen ja leasingsopi-
musten sitoumuksiin.
Kovenantit
Danske Bankin kanssa tehtyyn lainasopimukseen liittyy tavanomaiset nettovelan ja käyttökatteen suhteeseen sekä omavaraisuusasteeseen pe-
rustuvat rahoituskovenantit. Konserni täyttää molemmat rahoitussopimukseen liittyvät kovenantit tilanteessa 31.12.2023.Kovenantteja tarkas-
tellaan kuuden kuukauden välein.
Oikeudenkäynnit
Konsernilla ei ole olennaisia vireillä olevia oikeudenkäyntejä 31.12.2023.
Muut vuokrasopimukset
Tiedot konsernin taseeseen kirjaamattomista vuokrasopimuksista on liitetiedoissa 27.
Lähipiiritapahtumat
LIITE 29
JOHTOON KUULUVIEN AVAINHENKILÖIDEN LÄHIPIIRIYHTIÖIDEN KANSSA TOTEUTUNEET LIIKETOIMET:
1 000 euroa 2023 2022Palveluiden myynnit 280 215Palveluiden ostot 6 0Yhteensä 286 215
1 000 euroa 2023 2022Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 1 008 884Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet 168 158Osakepohjaiset etuudet 362 515Yhteensä 1 538 1 557
Konsernin lähipiiriin kuuluvat konsernin emoyhtiö Talenom Oyj ja sen tytäryhtiöt. Luettelo tytäryhtiöistä on esitetty liitetiedossa 5. Tämän lisäksi
lähipiiriin luetaan Talenom-konsernin johdon avainhenkilöt sisältäen hallituksen, toimitusjohtajan ja konsernin johtoryhmän mukaan lukien heidän
perheenjäsenensä. Lähipiiriin kuuluvat myös sellaiset yritykset, joihin edellä mainituilla henkilöillä on määräysvalta tai huomattava vaikutusvalta.
Lähipiirin kanssa toteutuneiden ostojen ehdot vastaavat riippumattomien osapuolten välisissä liiketoimissa noudatettavia ehtoja.
JOHDON TYÖSUHDE-ETUUDET
Toimitusjohtajalle sekä konsernin johdolle on maksettu tilikaudella palkkoja ja palkkioita sisältäen luontaisedut seuraavasti:
Taulukossa esitetyt määrät vastaavat tilikaudella kuluksi kirjattuja menoja.
Konsernin johtoon kuuluvien avainhenkilöiden saaman kompensaation yhteismäärä koostuu palkasta, ei-rahamääräisistä etuuksista ja eläkeku-
luista maksupohjaisiin järjestelyihin. Johtoryhmän eläkevastuut on järjestetty lakisääteisin eläkevakuutuksin sekä maksupohjaisella lisäeläke-
järjestelyllä, jonka mukaisesti Yhtiön hallitus päättää vuosittain lisäeläkevakuutukseen suoritettavien maksujen määrän. Vuosina 2022 ja 2023
lisäeläkemaksuja ei maksettu.
Konsernin johdolla ei ole etuuspohjaisia eläkejärjestelyitä.
Toimitusjohtajalla on oikeus lakisääteiseen eläkkeeseen ja eläkeikä määräytyy lakisääteisen työeläkejärjestelmän puitteissa. Toimitusjohtajan la-
kisääteinen eläkekulu vuonna 2023 oli 39 tuhatta euroa (39 tuhatta euroa vuonna 2022).
VUOSIKATSAUS
|
107106
|
TALENOM 2023
Hallitukselle ja toimitusjohtajalle maksetut kuluksi kirjatut palkkiot henkilöittäin1 000 euroa 2023 2022Otto-Pekka Huhtala, toimitusjohtaja 234 216Hallitus Harri Tahkola, hallituksen puheenjohtaja 70 72Olli Hyyppä, hallituksen jäsen 26 24Mikko Siuruainen, hallituksen jäsen 26 24Johannes Karjula, hallituksen jäsen 26 24Sampsa Laine, hallituksen jäsen 26 24Elina Tourunen, hallituksen jäsen26 24Erik Tahkola, hallituksen jäsen (15.3.2023 alk.) 24 0Yhteensä 458 408
Raportointikauden päättymispäivän
jälkeiset tapahtumat
LIITE 30
Liiketoimintojen hankinnat
Talenom Oyj hankki Espanjan Galician alueella Pontevedrassa toimivan Bujan Y Asociados SL:n koko osakekannan. Ostettava yhtiö siirtyi osaksi
konsernia 1.1.2024 alkaen.
Kohteen hankintameno oli 596 tuhatta euroa ja se maksettiin käteisellä ja osakkeilla. Kauppaan liittyvässä osakeannissa merkittävät 10 577 uutta
osaketta merkittiin kaupparekisteriin 3.1.2024.
Talenom Oyj:n osakkeiden kokonaismäärä uusien osakkeiden rekisteröinnin jälkeen oli 45 588 053 osaketta.
Talenom Oyj hankki Espanjassa Barcelonassa toimivien Assessoria del Bages SL:n ja Assessoria del Bages Juridic SLP:n osakekannat. Ostettu
yrityskokonaisuus siirtyi osaksi konsernia 1.1.2024 alkaen. Kohteen hankintameno oli 2 600 tuhatta euroa ja se maksetaan käteisellä.
1 000 euroa, proforma OsakekaupatKauppahinnat yhteensä 3 196Lisäkauppahinta korkeintaan 0Liikevaihdot ed 12 kk ostohetkellä yhteensä 2 318Liikevoitot ed 12 kk ostohetkellä yhteensä 591
1 000 euroa, proformaAineettomat hyödykkeet 66Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 22Asiakassuhteet 1 455Muut pitkäaikaiset sijoitukset 0Käyttöoikeusomaisuuserät 0Lyhytaikaiset varat 1 614Varat yhteensä 3 158Ostovelat ja muut velat 1 619Vuokrasopimusvelat 0Laskennallinen verovelka 364Velat yhteensä 1 982Nettovarallisuus 1 176Luovutettu vastike 3 196Hankittujen kohteiden nettovarallisuus -1 176Liikearvo 2 020
Hankittujen kohteiden kauppahinnat, ehdollisten vastikkeiden enimmäismäärät sekä liikevaihdot ja liikevoitot ostohetkellä on esitetty
alla olevassa taulukossa:
Hankittujen varojen ja vastattavaksi otettujen velkojen yhteenlasketut alustavasti arvioidut arvot hankintahetkellä olivat seuraavat:
Muut tapahtumat
Muita olennaisia raportointikauden päättymispäivän jälkeisiä tapahtumia ei ole ollut.
VUOSIKATSAUS
|
109108
|
TALENOM 2023
Rahayksikkö EURO 1.1.2023–31.12.2023 1.1.2023–31.12.2022
LIIKEVAIHTO 51 743 586,84 42 790 921,72
Liiketoiminnan muut tuotot 1 212 378,48 1 209 535,83
Materiaalit ja palvelut
Ulkopuoliset palvelut -20 714 400,74 -18 420 969,50
Materiaalit ja palvelut yhteensä -20 714 400,74 -18 420 969,50
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot -4 902 144,72 -3 608 572,70
Henkilösivukulut
Eläkekulut -811 589,68 -650 693,54
Muut henkilösivukulut -121 849,35 -38 414,72
Henkilöstökulut yhteensä -5 835 583,75 -4 297 680,96
Poistot ja arvonalentumiset
Suunnitelman mukaiset poistot -12 844 528,34 -11 124 520,46
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien hyödykkeistä -4 820 681,20 -1 473 854,42
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä -17 665 209,54 -12 598 374,88
Liiketoiminnan muut kulut -7 074 243,29 -4 663 473,36
LIIKEVOITTO (-TAPPIO) 1 666 528,00 4 019 958,85
Rahoitustuotot ja -kulut
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä 687 789,66 78 360,54
Muilta 1 146 194,26 389 536,77
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Muille -4 473 475,36 -922 709,62
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -2 639 491,44 -454 812,31
VOITTO (TAPPIO) ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA -972 963,44 3 565 146,54
Tilinpäätössiirrot
Poistoeron muutos 32 575,35 52 419,33
Konserniavustus 8 530 000,00 10 360 000,00
Tilinpäätössiirrot yhteensä 8 562 575,35 10 412 419,33
Tuloverot -1 797 177,14 -3 077 743,17
TILIKAUDEN VOITTO (TAPPIO) 5 792 434,77 10 899 822,70
Emoyhtiön tuloslaskelma Emoyhtiön tase
Rahayksikkö EURO 31.12.2023 31.12.2022
V A S T A A V A A
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat hyödykkeet
Kehittämismenot 29 779 665,64 28 688 908,76
Aineettomat oikeudet 139 906,19 282 978,16
Liikearvo 5 366 033,75 6 786 680,47
Muut aineettomat hyödykkeet 10 332 759,05 10 260 965,06
Ennakkomaksut 535 950,00 292 888,00
Aineettomat hyödykkeet yhteensä 46 154 314,63 46 312 420,45
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto 1 762 600,18 1 430 791,55
Aineelliset hyödykkeet yhteensä 1 762 600,18 1 430 791,55
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä 62 835 702,10 46 714 520,65
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 4 272 206,20 2 936 013,92
Sijoitukset yhteensä 67 107 908,30 49 650 534,57
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ 115 024 823,11 97 393 746,57
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Saamiset
Pitkäaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 7 376 740,12 1 546 962,04
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä 7 376 740,12 1 546 962,04
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset 3 670 406,01 3 180 613,25
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 22 447 033,82 23 682 716,54
Lainasaamiset 0,00 -4 350,72
Muut saamiset 10 000,03 353 569,25
Siirtosaamiset 2 509 266,32 1 118 158,69
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 28 636 706,18 28 330 707,01
Saamiset yhteensä 36 013 446,30 29 877 669,05
Rahat ja pankkisaamiset 7 133 522,65 13 302 091,00
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ 43 146 968,95 43 179 760,05
VASTAAVAA YHTEENSÄ 158 171 792,06 140 573 506,62
VUOSIKATSAUS
|
111110
|
TALENOM 2023
Rahayksikkö EURO 31.12.2023 31.12.2022
V A S T A T T A V A A
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma
Osakepääoma 80 000,00 80 000,00
Osakepääoma yhteensä 80 000,00 80 000,00
Muut rahastot
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31 281 381,90 27 267 226,59
Muut rahastot yhteensä 31 281 381,90 27 267 226,59
Edellisten tilikausien voitto (tappio) 9 874 259,50 7 086 068,04
Tilikauden voitto (tappio) 5 792 434,77 10 899 822,70
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 47 028 076,17 45 333 117,33
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTY
Poistoero 62 521,60 95 096,95
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ YHTEENSÄ 62 521,60 95 096,95
VIERAS PÄÄOMA
Pitkäaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta 70 000 000,00 50 000 000,00
Ostovelat 25 961,79 15 851,01
Muut velat 270 000,00 2 746 958,67
Pitkäaikainen yhteensä 70 295 961,79 52 762 809,68
Lyhytaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta 5 000 000,00 10 000 000,00
Saadut ennakot 140 088,30 146 304,65
Ostovelat 971 291,73 1 023 052,84
Velat saman konsernin yrityksille 27 589 456,48 24 777 644,99
Muut velat 5 095 844,16 4 538 696,52
Siirtovelat 1 988 551,83 1 896 783,66
Lyhytaikainen yhteensä 40 785 232,50 42 382 482,66
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ 111 081 194,29 95 145 292,34
VASTATTAVAA YHTEENSÄ 158 171 792,06 140 573 506,62
Rahayksikkö EURO 1.1.2023–31.12.2023 1.1.2022–31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirta
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja -972 963,44 3 565 146,54
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset 17 665 209,54 12 598 374,88
Rahoitustuotot ja -kulut 2 639 491,44 454 812,31
Aineellisten hyödykkeiden myyntivoitot 0,00 -1 715,93
Aineellisten hyödykkeiden myyntitappiot 2 230,79 5 511,89
Muut oikaisut -204,60 20 708,96
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten saamisten lis.(-)/väh.(+) 922 692,11 -3 606 659,90
Pitkäaikaisten saamisten lis.(-)/väh.(+) 0,00 613 000,00
Lyhytaikaisten velkojen lisäys(+)/vähennys(-) -1 505 700,38 3 696 806,22
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja 18 750 755,46 17 345 984,97
Saadut korot 498 878,14 99 900,29
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan rahoituskuluista -3 068 768,06 -691 644,85
Maksetut välittömät verot -3 497 997,27 -3 908 312,51
Liiketoiminnan rahavirta
12 682 868,27 12 845 927,90
Investointien rahavirta:
Tytäryhtiöosakkeiden hankinta -14 630 117,26 -13 560 867,52
Ostetut liiketoiminnot *) 0,00 -1 100 850,00
Myydyt liiketoiminnot *) 0,00 644 450,00
Investoinnit ohjelmistoihin -13 510 012,05 -11 900 225,63
Sopimuksesta aiheutuneiden menojen aktivointi -3 104 761,55 -3 245 797,88
Investoinnit muihin aineettomiin hyödykkeisiin -97 610,36 -3 800,00
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankinnat -917 877,18 -506 017,61
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myynnit 34 410,79 63 095,96
Investointien rahavirta
-32 225 967,61 -29 610 012,68
Rahoituksen rahavirta:
Pitkäaikaisten lainojen nostot 10 000 000,00 10 000 000,00
Pitkäaikaisten lainojen lyhennykset 0,00 0,00
Lyhytaikaisten lainojen nostot 5 000 000,00 10 000 000,00
Osamaksuvelkojen lisäys (+) / (-) -5 084,84 -49 274,85
Maksullinen osakeanti 233 125,45 2 474 194,55
Osingonjako -8 111 631,24 -7 431 032,01
Saadut konserniavustukset 10 360 000,00 13 100 000,00
Konsernirahoituksen muutos -4 101 878,38 -7 059 196,38
Rahoituksen rahavirta
13 374 530,99 21 034 691,31
Rahavarojen muutos lisäys(+)/vähennys(-) -6 168 568,35 4 270 606,53
Rahavarat tilikauden alussa 13 302 091,00 9 031 484,47
Rahavarat tilikauden lopussa
7 133 522,65 13 302 091,00
*) tilikaudella hankitut liiketoiminnot on siirretty konsernin sisäisellä kaupalla tytäryhtiöille
Emoyhtiön rahavirtalaskelma
VUOSIKATSAUS
|
113112
|
TALENOM 2023
Tilinpäätöksen laatimista koskevat
liitetiedot
ARVOSTUS- JA JAKSOTUSPERIAATTEET SEKÄ -MENETELMÄT
LIITE 1
LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT
1.1.2023-31.12.2023 1.1.2022-31.12.2022
Lisenssimaksut tytäryhtiöiltä 1 200 000,00 1 200 000,00
Käyttöomaisuuden myyntivoitot 0,00 1 715,93
Muut tuotot 12 378,48 7 819,90
Yhteensä 1 212 378,48 1 209 535,83
TULOSLASKELMAN AKTIVOINNIT
Tilikauden aikana on omien ohjelmistojen kehitys- ja valmistusmenoja sekä asiakassopimuksien saamisesta ja palvelun käyttöönotosta aiheutuneita
menoja aktivoitu seuraavasti:
1.1.2023-31.12.2023 1.1.2022-31.12.2022
Omat ohjelmistot
Ulkopuoliset palvelut 13 510 012,06 11 762 789,00
Henkilöstökulut 0,00 122 749,39
Liiketoiminnan muut kulut 0,00 0,00
13 510 012,06 11 885 538,39
Asiakassopimuksien kulut
Ulkopuoliset palvelut 1 032 576,37 1 095 245,10
Henkilöstökulut 1 225 293,39 1 451 003,71
Liiketoiminnan muut kulut 846 891,65 718 889,19
3 104 761,41 3 265 138,00
Tuloslaskelman liitetiedot
LIITE 2
Talenom Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain ja -ase-
tusten ja muiden tilinpäätöksen laatimista koskevien säädösten mu-
kaisesti (Finnish Accounting Standards, FAS).
Yhtiön pysyviin vastaaviin merkityt aineettomat ja aineelliset h-
dykkeet on arvostettu suunnitelman mukaisilla poistoilla vähennet-
tyyn hankintamenoonsa. Suunnitelman mukaiset poistot on laskettu
tasapoistoina aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden taloudelli-
sen pitoajan perusteella. Poistot on tehty hyödykkeen käyttöönotto-
kuukaudesta alkaen.
Yhtiö aktivoi uuden asiakassopimuksen saamisesta ja palvelun käyt-
töönotosta aiheutuvat välittömät menot. Aktivoidut asiakassopimuk-
sien saamisesta ja käyttöönotosta aiheutuneet menot kirjataan ta-
seen aineettomiin hyödykkeisiin. Aktivoitujen menojen poistoaika on
10 vuotta perustuen keskimääräiseen asiakassuhteen kestoaikaan.
Aktivoitujen menojen tulonodotuksia arvioidaan jokaisella tilikaudel-
la ja mikäli asiakas on poistunut tai odotettavissa oleva tuotto ei riitä
kattamaan jäljellä olevaa aktivoitua määrää, kirjataan arvonalentu-
mistappio.
Yhtiö aktivoi myös omaan ohjelmistokehitykseen liittyviä kuluja. Oh-
jelmistojen kehittämiseen liittyvät kulut käsitellään investointeina ja
ne aktivoidaan taseen kehittämismenoihin. Aktivoidut ohjelmistoke-
hitysmenot poistetaan viiden vuoden aikana.
Tytäryhtiöosakkeiden arvostaminen perustuu tytäryhtiöiden talou-
delliseen suorituskykyyn pidemmällä aikavälillä. Tytäryhtiöosak-
keiden tasearvoja tarkastellaan vuosittain osana konsernin arvon-
alennustestausta. Lisäksi tytäryhtiöiden tuloksen ja taseaseman
kehitystä arvioidaan vuosittain yhtiötason toteutuneeseen tuloske-
hitykseen sekä taseasemaan perustuen.
SUUNNITELMAN MUKAISTEN POISTOJEN PERUSTEET JA MUUTOKSET 31.12.2023
Hyödykeryhmä arvioitu pitoaika jäännösarvo poistomenetelmä
Aineettomat hyödykkeet
Ohjelmistot (valmiina hankitut) 5 v 0 tasapoisto
Fuusioaktiivat 15 v 0 tasapoisto
Vuokrahuoneistojen perusparannusmenot 5 v 0 tasapoisto
Omien ohjelmistojen kehittämismenot 5 v 0 tasapoisto
Muut aineettomat hyödykkeet (aktivoidut asiakassopimukset) 10 v 0 tasapoisto
Aineelliset hyödykkeet
Toimistokalusteet 10 v 0 tasapoisto
IT-laitteet 4 v 0 tasapoisto
Autot 3 v 50 % tasapoisto
Fuusioaktiivan poistoaika perustuu johdon arvioimaan taloudelliseen vaikutusaikaan.
RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT
1.1.2023-31.12.2023 1.1.2022-31.12.2022
Korkotuotot saman konsernin yrityksil 687 789,66 78 360,54
Korkotuotot muilta 67 174,18 52 487,75
Korkokulut saman konsernin yrityksille 0,00 0,00
Korkokulut muille -3 318 419,36 -790 021,04
Valuuttakurssierot 31 897,50 244 137,12
Muut rahoitustuotot ja -kulut -107 933,42 -39 776,68
-2 639 491,44 -454 812,31
TULOVEROJA KOSKEVAT LIITETIEDOT
1.1.2023-31.12.2023 1.1.2022-31.12.2022
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta -1 797 177,14 -3 077 743,17
Laskennalliset verot 0,00 0,00
-1 797 177,14 -3 077 743,17
VUOSIKATSAUS
|
115114
|
TALENOM 2023
Pysyvien vastaavien muutokset 1.1.2023–31.12.2023
Kehittämis-
menot
Aineettomat
oikeudet
Liikearvo Muut aineettomat
hyödykkeet
Koneet ja
kalusto
Hankintameno tilikauden alussa 55 826 035,47 1 491 389,55 18 627 844,01 21 027 537,66 5 132 135,93
Lisäykset tilikauden aikana 13 510 011,93 8 639,52 3 193 732,39 917 877,18
Vähennykset tilikauden aikana 0,00 -34 410,79
Hankintameno tilikauden lopussa 69 336 047,40 1 500 029,07 18 627 844,01 24 221 270,05 6 015 602,32
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
tilikauden alussa
-27 137 126,71 -1 208 411,39 -11 841 163,54 -10 766 572,60 -3 701 344,38
Tilikauden sumupoistot -9 260 417,05 -151 711,49 -1 420 646,72 -1 460 095,32 -551 657,76
Arvonalentumiset -3 158 838,00 -1 661 843,08
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
tilikauden lopussa
-39 556 381,76 -1 360 122,88 -13 261 810,26 -13 888 511,00 -4 253 002,14
Kertynyt poistoero tilikauden alussa 0,00 0,00 0,00 0,00 95 096,95
Tilikauden poistoero 0,00 0,00 0,00 0,00 -32 575,35
Kertynyt poistoero tilikauden lopussa 0,00 0,00 0,00 0,00 62 521,60
Hankintameno tilikauden lopussa 69 336 047,40 1 500 029,07 18 627 844,01 24 221 270,05 6 015 602,32
Kertyneet poistot tilikauden lopussa -39 556 381,76 -1 360 122,88 -13 261 810,26 -13 888 511,00 -4 253 002,14
Menojäännös tilikauden lopussa 29 779 665,64 139 906,19 5 366 033,75 10 332 759,05 1 762 600,18
Kertynyt poistoero tilikauden lopussa 0,00 0,00 0,00 0,00 62 521,60
Menojäännös kokonaispoistojen jälkeen 29 779 665,64 139 906,19 5 366 033,75 10 332 759,05 1 700 078,58
Taseen vastaavia koskevat liitetiedot
LIITE 3
Pysyvien vastaavien muutokset 1.1.2022–31.12.2022
Kehittämis-
menot
Aineettomat
oikeudet
Liikearvo Muut aineettomat
hyödykkeet
Koneet ja
kalusto
Hankintameno tilikauden alussa 43 925 809,84 1 487 589,55 18 627 844,01 17 781 739,78 4 752 310,27
Lisäykset tilikauden aikana 11 900 225,63 3 800,00 0,00 3 245 797,88 506 017,61
Vähennykset tilikauden aikana -126 191,95
Hankintameno tilikauden lopussa 55 826 035,47 1 491 389,55 18 627 844,01 21 027 537,66 5 132 135,93
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
tilikauden alussa
-19 436 732,90 -1 011 623,23 -10 420 516,88 -7 946 547,94 -3 303 918,80
Tilikauden sumupoistot -7 700 393,81 -196 788,16 -1 420 646,66 -2 820 024,66 -460 521,57
Vähennysten kertyneet poistot 63 095,99
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
tilikauden lopussa
-27 137 126,71 -1 208 411,39 -11 841 163,54 -10 766 572,60 -3 701 344,38
Kertynyt poistoero tilikauden alussa 0,00 0,00 0,00 0,00 147 516,28
Tilikauden poistoero 0,00 0,00 0,00 0,00 -52 419,33
Kertynyt poistoero tilikauden lopussa 0,00 0,00 0,00 0,00 95 096,95
Hankintameno tilikauden lopussa 55 826 035,47 1 491 389,55 18 627 844,01 21 027 537,66 5 132 135,93
Kertyneet poistot tilikauden lopussa -27 137 126,71 -1 208 411,39 -11 841 163,54 -10 766 572,60 -3 701 344,38
Menojäännös tilikauden lopussa 28 688 908,76 282 978,16 6 786 680,47 10 260 965,06 1 430 791,55
Kertynyt poistoero tilikauden lopussa 0,00 0,00 0,00 0,00 95 096,95
Menojäännös kokonaispoistojen jälkeen 28 688 908,76 282 978,16 6 786 680,47 10 260 965,06 1 335 694,60
VUOSIKATSAUS
|
117116
|
TALENOM 2023
Pysyvien vastaavien ja muiden pitkävaikutteisten menojen poistot ja arvonalentumiset:
1.1.2023–31.12.2023 1.1.2022–31.12.2022
Kehittämismenot 9 260 417,05 7 700 393,81
Aineettomat oikeudet 151 711,49 196 788,18
Liikearvo 1 420 646,72 1 420 646,66
Muut aineettomat hyödykkeet 1 460 095,32 1 346 170,22
Koneet ja kalusto 551 657,76 460 521,59
Arvonalentumiset kehittämismenoista 3 158 838,12 0,00
Arvonalentumiset muista aineettomista hyödykkeistä 1 661 843,08 1 473 854,42
Poistot yhteensä 17 665 209,54 12 598 374,88
Saamiset konserniyrityksiltä:
31.12.2023 31.12.2022
Pitkäaikaiset
Annetut pääomalainat 4 272 206,20 2 936 013,92
Konsernilainasaamiset 7 376 740,12 1 546 962,04
11 648 946,32 4 482 975,96
Lyhytaikaiset
Konsernimyyntisaamiset 1 719 852,93 1 649 114,35
Muut konsernisaamiset 19 440 380,82 20 904 029,29
Konsernisiirtosaamiset 1 286 800,07 1 129 572,90
22 447 033,82 23 682 716,54
Konserniyhtiösaamiset yhteensä 34 095 980,14 28 165 692,50
Siirtosaamiset
31.12.2023 31.12.2022
Maksetut vuokravakuudet 40 046,84 60 906,85
Verosaamiset 1 084 605,82 0,00
Muut menoennakot 1 384 613,66 1 057 251,84
2 509 266,32 1 118 158,69
1.1.2023–31.12.2023 1.1.2022–31.12.2022
Oma pääoma
Osakepääoma tilik.alussa 80 000,00 80 000,00
Muutos tilikaudella 0,00 0,00
Osakepääoma tilikauden lopussa 80 000,00 80 000,00
Sidottu oma pääoma yhteensä 80 000,00 80 000,00
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto tilikauden alussa 27 267 226,59 21 993 200,21
Osakeanti 4 014 155,31 5 274 026,38
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto tilikaudenlopussa 31 281 381,90 27 267 226,59
Voitto edellisiltä tilikausilta tilikauden alussa 7 086 068,04 4 402 807,50
Edellisen tilikauden voitto 10 899 822,70 10 514 330,71
Edellisen tilikauden tuloksen oikaisu -400 038,16
Osingonjako -8 111 631,24 -7 431 032,01
Voitto edellisiltä tilikausilta tilikauden lopussa 9 874 259,50 7 086 068,04
Tilikauden voitto/tappio 5 792 434,77 10 899 822,70
Vapaa oma pääoma yhteensä 46 948 076,17 45 253 117,33
Oma pääoma yhteensä 47 028 076,17 45 333 117,33
Taseen vastattavia koskevat liitetiedot
LIITE 4
VUOSIKATSAUS
|
119118
|
TALENOM 2023
Laskelma jakokelpoisista varoista 1.1.2023–31.12.2023 1.1.2022–31.12.2022
Voittovarat tilikauden alussa 17 985 890,74 14 917 138,21
Tilikauden voitto/tappio 5 792 434,77 10 899 822,70
Osingonjako -8 111 631,24 -7 431 032,01
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31 281 381,90 27 267 226,59
Aktivoidut kehittämismenot -29 779 665,64 -28 688 908,76
Jakokelpoiset varat yhteensä 17 168 410,53 16 964 246,73
LAINAT RAHOITUSLAITOKSILTA
Yli viiden vuoden kuluttua erääntyvät velat
31.12.2023 31.12.2022
Lainat rahoituslaitoksilta 0,00 0,00
Velat konserniyrityksille:
Lyhytaikaiset 31.12.2023 31.12.2022
Ostovelat 7 069 239,41 8 723 638,47
Muut velat 20 520 217,07 16 054 006,52
27 589 456,48 24 777 644,99
Siirtovelat
31.12.2023 31.12.2022
Lomapalkkavelat 664 292,59 591 071,75
Lomapalkkojen sosiaalikuluvelka 143 361,15 125 188,99
Korkovelat 576 069,72 218 485,00
Verosiirtovelat 0,00 616 214,31
Muut siirtovelat 604 828,37 345 823,61
1 988 551,83 1 896 783,66
Velat, joiden vakuudeksi on annettu yrityskiinnitys 31.12.2023 31.12.2022
Lainat rahoituslaitoksilta 75 000 000 60 000 000
Vakuudeksi annetut yrityskiinnitykset 95 100 000 60 100 000
Muut pantit ja yrityskiinnitykset
Annetut pantit 0 0
Yrityskiinnitykset 95 100 000 60 100 000
Osamaksusitoumukset 31.12.2023 31.12.2022
Osamaksuvelat yhteensä 64 715,09 59 630,25
Vakuutena olevan omaisuuden kirjanpitoarvo 151 832,50 90 194,65
Taseeseen sisältymättömät vuokravastuut 31.12.2023 31.12.2022
4 344 942,81 5 830 361,00
Vakuudet ja vastuusitoumukset
LIITE 5
VUOSIKATSAUS
|
121120
|
TALENOM 2023
1.1.2023–31.12.2023 1.1.2022–31.12.2022
Tilintarkastus 113 976,53 116 173,00
Tilintark.lain 1§:n 1 mom 2 kohdassa tarkoitetut toimeksiannot 0,00 0,00
Todistukset ja lausunnot 16 300,00 11 800,00
Veroneuvonta 0,00 11 100,00
Muut palvelut 68 054,90 30 673,00
198 331,43 169 746,00
Rahoituskovenantit
LIITE 6
Liitetiedot tilintarkastajan palkkioista
LIITE 7
1.1.2023-31.12.2023 1.1.2022-31.12.2022
Palveluiden myynti 63 849,00 39 085,00
Lähipiirin kanssa toteutetut liiketoimet vastaavat ehdoiltaan riippumattomien osapuolien kanssa tehtäviä liiketoimia.
Liitetiedot lähipiiriliiketoimista
LIITE 8
Danske Bank A/S Suomen sivuliikkeen kanssa tehtyyn lainasopimukseen liittyy tavanomaiset nettovelan ja käyttökatteen suhteeseen sekä oma-
varaisuusasteeseen perustuvat rahoituskovenantit. Yhtiö täyttää molemmat rahoitussopimukseen liittyvät kovenantit tilanteessa 31.12.2023.
Henkilökunnan lukumäärä 31.12.2023 31.12.2022
Yhtiön palveluksessa on ollut
keskimäärin 95 86
Ylimmän johdon palkat ja palkkiot
1.1.2023-31.12.2023 1.1.2022-31.12.2022
Toimitusjohtaja 316 891,62 1 003 544,00
Hallitus 223 894,00 192 000,00
Liitetiedot henkilöstöstä ja toimielinten
jäsenistä
LIITE 9
Johtoryhmän eläkevastuut on järjestetty lakisääteisin eläkevakuutuksin sekä lisäeläkejärjestelyllä, jonka mukaisesti Yhtiön hallitus päättää
vuosittain lisäeläkevakuutukseen suoritettavien maksujen määrän. Vuosina 2023 ja 2022 lisäeläkemaksuja ei maksettu. Toimitusjohtajan
palkkioihin vuodelta 2023 sisältyy 82 458 euroa osakepohjaisia etuuksia (2022: 787 398 euroa).
VUOSIKATSAUS
|
123122
|
TALENOM 2023
Yhtiön erilajiset osakkeet:
osakelaji/sarja lukumäärä
Osakkeet 44 577 476 joista yhtiön hallussa 150 600 kpl
Muut osakeyhtiölain tarkoittamat
liitetiedot
LIITE 11
Talenom konserni
Omistukset muissa yrityksissä
LIITE 10
Yhtiön yli viidesosan omistamat toisen yhtiön osakkeet 31.12.2023
Yhtiön nimi kotipaikka osuus %
Talenom Taloushallinto Oy Oulu 100 %
Talenom Talouspalvelu Oy
Kalajoki 100 %
Talenom Consulting Oy
Helsinki 100 %
Talenom Yritystilit Oy
Tampere 100 %
Talenom Talousosastopalvelut Oy
Oulu 100 %
Talenom Konsultointipalvelut Oy
Oulu 100 %
Talenom Software Oy
Oulu 100 %
Talenom Balance Oy
Oulu 100 %
Talenom Kevytyrittäjä Oy
Oulu 100 %
Talenom Finance Oy
Oulu 100 %
Talenom Balance-Team Oy
Helsinki 100 %
Talenom Redovisning Ab
Tukholma 100 %
Talenom Järfälla AB
Tukholma 100 %
Talenom Nyköping AB
Nyköping 100 %
YOUnited Professionals Sweden AB
Nyköping 100 %
Talenom Stenungsund och Kungälv AB
Stenungsund 100 %
MH Konsult i Kungälv AB
Kungälv 100 %
Talenom Ulricehamn Borås AB
Ulricehamn 100 %
Lindgren&Lindgren Ekonomi AB
Norrköping 100 %
Talenom Redovisning Växjö AB
Växjö 100 %
Talenom Öckerö Torslanda AB
Öckerö 100 %
Talenom Consulting AB
Malmö 100 %
Talenom Helsingborg AB
Helsingborg 100 %
Alcea Redovisning AB
Åkersberga 100 %
MTE Göteborg AB
Stenungsund 100 %
Easycount AB
Norrköping 100 %
R2 Redovisning AB
Göteborg 100 %
Talenom Redovisning i Strängnäs AB
Strängnäs 100 %
Talenom Blekinge AB
Karlskrona 100 %
Talenom SL
Barcelona 100 %
BKF Asesores SL
Madrid 100 %
BV Coruña SL
Coruña 100 %
Consultoria Granadina SL
Granada 100 %
Grupo CG Consultores 2012 SL
Barcelona 100 %
Acega Asesores SL
Pontevedra 100 %
Aditio Gestion SL
Barcelona 100 %
Advisoria Advocate i Economistes SLP
Barcelona 100 %
Gescal Asesores SL Soria 100 %
Sant Cugat Consulting SL Barcelona 100 %
Novak Digital Solutions SL Vitoria 100 %
Bujan y Asociados SL Pontevedra 100 %
Talenom S.R.L Milano 100 %
Oulussa, helmikuun 21. päivänä 2024
Hallituksen ja toimitusjohtajan toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitukset:
Harri Tahkola Johannes Karjula Olli Hyyppä
Elina Tourunen Mikko Siuruainen Sampsa Laine
Otto-Pekka Huhtala Erik Tahkola
TILINPÄÄTÖSMERKINTÄ
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Oulussa, helmikuun 21. päivänä 2024
KPMG Oy Ab
Juho Rautio, KHT
VUOSIKATSAUS
|
125124
|
TALENOM 2023
Tilintarkastuskertomus Talenom Oyj:n yhtiökokoukselle
LAUSUNTO
Olemme tilintarkastaneet Talenom Oyj:n (y-tunnus 2551454-2)
tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2023. Tilinpäätös sisältää
konsernin taseen, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman
muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olen-
nainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva informaatio, sekä
emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin
taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja
rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten
IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toimin-
nan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa
olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukai-
sesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisäraportin
kanssa.
LAUSUNNON PERUSTELUT
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan
hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mu-
kaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintar-
kastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden
Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jot-
ka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet
muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilin-
tarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan
olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien sään-
nösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014
5 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittama-
mme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilin-
päätöksen liitetiedossa 11.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidens-
siä.
OLENNAISUUS
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme olennai-
suus. Olennaisuus on määritetty perustuen ammatilliseen harkin-
taamme ja se ohjaa tarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen
ja laajuuden määrittämisessä, sekä todettujen virheellisyyksien vai-
kutusten arvioimisessa suhteessa tilinpäätökseen kokonaisuutena.
Olennaisuuden taso perustuu arvioomme sellaisten virheellisyyks-
ien suuruudesta, joilla yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa
olevan vaikutusta tilinpäätöksen käyttäjien tekemiin taloudellisiin
päätöksiin. Olemme ottaneet huomioon myös sellaiset virheel-
lisyydet, jotka laadullisten seikkojen vuoksi ovat mielestämme olen-
naisia tilinpäätöksen käyttäjille.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET SEIKAT
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka am-
matillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkas-
tuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat
on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa
tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausun-
toa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa. EU-asetuksen
537/2014 10 artiklan 2 kohdan c alakohdan mukaiset merkittävät
olennaisen virheellisyyden riskit sisältyvät alla kuvattuihin tilintar-
kastuksen kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että
johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko
viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, jos-
ta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden
riski.
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUS
Talenom Oyj Tilintarkastuskertomus Tilikaudelta 1.1.–31.12.2023
Konsernitilinpäätökseen sisältyvän liike-arvon määrä on 66,6
miljoonaa euroa. Liikearvon määrä on merkittävä suhtees-
sa konsernin omaan pääomaan. Konsernitilinpäätökseen
sisältyvästä liikearvosta ei kirjata poistoja vaan se testataan
mahdollisen arvonalentumisen varalta vähintään vuosittain.
Arvonalentumistestausta varten liikearvo on kohdistettu ra-
havirtaa tuottaville yksiköille, joita ovat Tilitoimistopalvelut –
Suomi, Ruotsi, Espanja ja Italia. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden
kerrytettävissä oleva rahamäärä määritetään käyttöarvoon
perustuvalla menetelmällä, joka pohjautuu arvioituihin vastai-
siin diskontattuihin rahavirtoihin. Arvonalentumistestauksessa
käytettävä menetelmä edellyttää johdon harkintaan perustuvia
ratkaisuja ja lisäksi vastaisten rahavirtojen ennustamiseen liit-
tyy epä-varmuutta.
Tilikauden lopussa konsernin taseen aineettomiin omaisuuseriin
sisältyi kirjanpitoarvoltaan 20,1 miljoonaa euroa yrityshankin-
toihin liittyviä asiakassuhteita, joiden taloudellinen vaikutusaika
on rajallinen. Yrityshankintoihin liittyvien asiakassuhteiden
arvostamiseen liittyy johdon harkintaa vaativia oletuksia esi-
merkiksi vastaisien rahavirtojen sekä taloudelliseen vaikutusa-
jan arviointiin liittyen.
Liikearvon arvonalentumistestaukseen sekä yrityshankintojen
kautta hankittujen asiakassuhteiden arvostamiseen liittyvästä
arviointiepävarmuudesta sekä kyseisten tase-erien merkit-
tävästä tasearvosta johtuen niiden on katsottu olevan tilintar-
kastuksen kannalta keskeisiä seikkoja.
Olemme suorittaneet muun muassa seuraavat tarkastustoimenpit-
eet:
Olemme arvioineet kriittisesti ne perusteet ja johdon oletukset,
joiden mukaan tulevien vuosien kassavirta¬ennusteet on laa-
dittu. Olemme arvioineet sekä arvonalennustestauslaskelmis-
sa että asiakassuhteiden arvostamisessa käytettyjä keskeisiä
oletuksia, kuten liikevaihdon kasvua, kannattavuutta ja diskont-
tauskorkoa. Arvonalennustestauslaskelmien osalta olemme
lisäksi arvioineet pitkän aikavälin kasvutekijää.
Tarkastukseen on osallistunut KPMG:n arvonmäärityksen as-
iantuntijoita, jotka ovat testanneet laskelmien teknistä oikeel-
lisuutta sekä verranneet käytettyjä oletuksia suhteessa markki-
na- ja toimialakohtaisiin tietoihin.
Yrityshankintoihin liittyvien asiakassuhteiden osalta olemme
lisäksi arvioineet käytetyn poistoajan asianmukaisuutta.
Olemme arvioineet konsernitilinpäätöksen liikearvoa ja arvo-
nalentumistestausta koskevien liitetietojen asianmukaisuutta.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET SEIKAT KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Liikearvon ja yrityshankintoihin liittyvien asiakassuhteiden arvostaminen (Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet sekä konsernitilin-
päätöksen liitetiedot 5 ja 16)
Omien, räätälöityjen ja asiakkaiden tarpeet täyttävien ohjelmis-
tojen kehittäminen on keskeinen osa Talenom-konsernin liike-
toimintamallia. Ohjelmistoihin liittyvät kehittämismenot ak-
tivoidaan konsernitaseeseen ja emoyhtiön taseeseen niiltä osin
kuin ne täyttävät sovellettavan tilinpäätössääntelyn vaatimuk-
set ja niistä arvioidaan kertyvän vastaista taloudellista hyötyä.
Tilikauden aikana ohjelmistoihin liittyviä kehittämismenoja on
aktivoitu konsernin taseeseen 14,5 miljoonaa euroa ja emoy-
htiön taseeseen 13,5 miljoonaa euroa. Tilikauden lopussa ak-
tivoitujen ohjelmisto¬kehitysmenojen tasearvo konsernin ta-
seessa oli 31,4 miljoonaa euroa eli 56 % suhteessa konsernin
omaan pääomaan ja emoyhtiön taseessa 29,8 miljoonaa euroa
eli 63 % suhteessa emoyhtiön omaan pääomaan.
Aktivoidut ohjelmistokehitysmenot kirjataan kuluksi tasapois-
toina 5 vuoden taloudelliseen vaikutusaikaan perustuen, ja
näin ollen aktivoiduilla menoilla on merkittävä vaikutus yhtiön
liikevoittoon.
Aktivoidut ohjelmistokehitysmenot testataan arvonalentumisen
osalta, mikäli ilmenee viitteitä mahdollisesta arvonalentumis-
esta. Arvio kertyvästä vastaisesta taloudellisesta hyödystä voi
muuttua lyhyelläkin aikavälillä esimerkiksi teknisen kehityksen
myötä.
Edellä mainituista tekijöistä johtuen aktivoitujen ohjelmistoke-
hitysmenojen oikeellisuuden ja arvostuksen on katsottu olevan
tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka.
Olemme suorittaneet muun muassa seuraavat tarkastustoimenpit-
eet:
Olemme arvioineet ohjelmistokehitys-menojen aktivointien
kirjaamiseen liittyvän prosessin toimivuutta ja sitä, olivatko ti-
likaudella aktivoidut ohjelmistokehitysmenot täyttäneet sovel-
lettavan tilinpäätös-sääntelyn mukaiset aktivointiedellytykset.
Olemme testanneet pistokokein sekä analyyttisillä tarkastus-
toimenpiteillä ohjelmistojen kehittämismenoihin liittyvien ak-
tivointikirjausten oikeellisuutta.
Arvioimme aktivoitujen ohjelmistokehitysmenojen arvosta-
misen asianmukaisuutta käymällä läpi tilitoimistoliiketoiminnan
ennusteita ja toteutunutta sekä ennustettua kassavirrantuot-
tokykyä.
Olemme arvioineet konsernitilinpäätöksen ja emoyhtiön til-
inpäätöksen ohjelmistokehitysmenoja koskevien liitetietojen
asianmukaisuutta.
Ohjelmistojen kehittämismenojen oikeellisuus ja arvostus (Konsernitilinpäätöksen ja emoyhtiön tilinpäätöksen laatimisperiaatteet ja konser-
nitilinpäätöksen liitetieto 16 sekä emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot 2 ja 3)
Talenom Oyj Tilintarkastuskertomus Tilikaudelta 1.1.–31.12.2023
VUOSIKATSAUS
|
127126
|
TALENOM 2023
Emoyhtiön sijoitukset tytäryhtiöihin sisältäen pitkäaikaiset
saamiset, yhteensä 67,1 miljoonaa euroa, muodostavat merkit-
tävän tase-erän emoyhtiön tilin-päätöksessä ja mahdollinen
arvon-alentuminen vaikuttaisi siten jakokelpoisten varojen
määrään. Sijoitusten ja pitkäaikaisten saamisten arvostaminen
perustuu tytäryhtiöiden taloudelliseen suorituskykyyn pidem-
mällä aikavälillä.
Tytäryhtiösijoitusten tasearvoja tarkastellaan osana konsernin
liikearvon arvonalentumistestausta, jossa konsernin rahavirtaa
tuottaville yksiköille on laadittu käyttöarvolaskelmiin perustu-
vat rahavirtaennusteet. Lisäksi tytäryhtiöiden tuloskehitystä ja
taloudellista tilannetta arvioidaan yhtiötason toteutuneeseen
tuloskehitykseen sekä taseasemaan perustuen.
Vastaisiin rahavirtoihin liittyvästä johdon harkinnasta ja tasear-
vojen merkittävyydestä johtuen tytäryhtiösijoitusten arvostuk-
sen on katsottu olevan tilintarkastuksen kannalta keskeinen
seikka.
Olemme suorittaneet muun muassa seuraavat tarkastustoimenpit-
eet:
Olemme arvioineet arvonalennustestauslaskelmissa käytettyjä
keskeisiä oletuksia, kuten liikevaihdon kasvua, kannattavuutta,
diskonttauskorkoa ja pitkän aikavälin kasvutekijää. Olemme ar-
vioineet kriittisesti ne perusteet ja johdon oletukset, joiden mu-
kaan tulevien vuosien kassavirta-ennusteet on laadittu.
Analysoimme tytäryhtiöosakkeiden arvostusta tytäryhtiöiden
toteutuneeseen tuloskehitykseen sekä taseasemaan perustu-
en.
Tytäryhtiöosakkeiden arvostus emoyhtiön tilinpäätöksessä (emoyhtiön tilinpäätöksen laadintaperiaatteet)
Talenom Oyj Tilintarkastuskertomus Tilikaudelta 1.1.–31.12.2023
TILINPÄÄTÖSTÄ KOSKEVAT HALLITUKSEN JA
TOIMITUSJOHTAJAN VELVOLLISUUDET
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta sit-
en, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa
käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien
mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien
säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus
ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnas-
ta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätök-
sen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia
arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja
soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan
jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatku-
vuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen
perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toi-
minta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä
niin.
TILINTARKASTAJAN VELVOLLISUUDET TILINPÄÄTÖK-
SEN TILINTARKASTUKSESSA
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilin-
päätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtu-
vaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus,
joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea var-
muustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina
havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilin-
tarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai
virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai
yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätök-
siin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että
käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skep-
tisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virhees
johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit, su-
unnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilin-
tarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusev-
idenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että
virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta,
sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä,
tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tieto-
jen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantis-
ta sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olos-
uhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta
emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausun-
non emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvi-
oiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohta-
jan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen
toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintar-
kastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö
sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epä-
varmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön
tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme
on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiin-
nittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epä-
varmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai,
jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa
lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastusker-
tomuksen antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastu-
sevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuiten-
kin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan
toimintaansa.
Talenom Oyj Tilintarkastuskertomus Tilikaudelta 1.1.–31.12.2023
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät
tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja
sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia
liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän
kuvan.
Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa til-
intarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liike-
toimintoja koskevasta taloudellisesta informaatiosta pysty-
äksemme antamaan lausunnon konsernitilinpäätöksestä.
Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, valvon-
nasta ja suorittamisesta. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta
yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkas-
tuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä
tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen val-
vonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkas-
tuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme
noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä
vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja
muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippu-
mattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varo-
toimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikois-
ta olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden tilintar-
kastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeis-
iä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi
jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun
äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä
seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien
epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa olevan suurem-
mat kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
MUUT RAPORTOINTIVELVOITTEET
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastaja-
na 4.7.2013 alkaen yhtäjaksoisesti 11 vuotta. Talenom Oyj:stä tuli
yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö 15.6.2017. Olemme toim-
ineet yhtiön tilintarkastajana koko sen ajan, kun se on ollut yleisen
edun kannalta merkittävä yhteisö.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu in-
formaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisäl-
tyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskev-
aa tilintarkastuskertomustamme.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilin-
päätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioi-
da, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai
tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai
vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toimintak-
ertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko to-
imintakertomus laadittu sen laatimiseen sovellettavien säännösten
mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätök-
sen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laadittu
toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännösten mukai-
sesti.
Jos teemme suorittamamme työn perusteella johtopäätöksen, että
muussa informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on
raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen rapor-
toitavaa.
Oulussa 21. helmikuuta 2024
KPMG OY AB
Juho Rautio
KHT
128
|
TALENOM 2022
Yrttipellontie 2
90230 Oulu
Suomi
Y-tunnus: 2551454-2
Riippumattoman tilintarkastajan raportti Talenom
Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
Talenom Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, joka koskee sitä, onko Talenom Oyj:n
(y-tunnus 2551454-2) sähköiseen tilinpäätökseen 7437008E4R0N45B8J675-2023-12-31-fi.zip tilikaudella
1.1.-31.12.2023 sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty iXBRL-merkinnöin EU-komission delegoidun asetuksen
2018/815 (ESEF RTS) 4. artiklan vaatimusten mukaisesti.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös)
laatimisesta siten, että ne täyttävät ESEF RTS:n vaatimukset. Tähän vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa ESEF RTS artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot iXBRL-merkein ESEF RTS artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka
koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön
on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien
eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien
vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Toimeksiantosopimuksen mukaisesti annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä
konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti. Olemme
suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon kansainvälisen varmennustoimeksi-
antostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta osin merkitty
iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuu tilintarkastajan harkinnasta. Tähän
sisältyy sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa ESEF
RTS:n vaatimuksista.
2
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että Talenom Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen 7437008E4R0N45B8J675-2023-12-
31-fi.zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat sekä liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.-
31.12.2023 on olennaisilta osin merkitty ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Talenom Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 on
annettu tilintarkastuskertomuksellamme 21.2.2024. Tällä raportilla emme anna konsernitilinpäätöksen
tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Oulussa 21. helmikuuta 2024
KPMG OY AB
Juho Rautio
KHT
7437008E4R0N45B8J6752023-01-012023-12-317437008E4R0N45B8J6752022-01-012022-12-317437008E4R0N45B8J6752023-12-317437008E4R0N45B8J6752022-12-317437008E4R0N45B8J6752021-12-317437008E4R0N45B8J6752022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437008E4R0N45B8J6752023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437008E4R0N45B8J6752023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437008E4R0N45B8J6752022-12-31TAL:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437008E4R0N45B8J6752023-01-012023-12-31TAL:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437008E4R0N45B8J6752023-12-31TAL:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437008E4R0N45B8J6752022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437008E4R0N45B8J6752023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437008E4R0N45B8J6752023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437008E4R0N45B8J6752021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437008E4R0N45B8J6752022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437008E4R0N45B8J6752021-12-31TAL:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437008E4R0N45B8J6752022-01-012022-12-31TAL:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437008E4R0N45B8J6752021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437008E4R0N45B8J6752022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares