(Milj. euroa) | Liite | 1–12/2023 | 1–12/2022 |
Liikevaihto | 2.2.1 | ||
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut | - | - | |
| Bruttokate | |||
Myynnin ja markkinoinnin kulut | - | - | |
Hallinnon kulut | - | - | |
Tutkimus- ja kehityskulut | - | - | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 9.1.1 | - | |
Liiketulos | |||
Rahoitustuotot | 5.1 | ||
Rahoituskulut | 5.1 | - | - |
Tulos ennen veroja | |||
Tuloverot | 6.1 | - | - |
Tilikauden tulos jatkuvista toiminnoista | |||
Tilikauden tulos lopetetuista toiminnoista | - | - | |
Tilikauden tulos yhteensä | |||
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||
Emoyrityksen omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille | |||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille tilikauden tuloksesta laskettu | |||
osakekohtainen tulos, euroa/osake | 7.3 | ||
Laimentamaton osakekohtainen tulos | |||
Laimennettu osakekohtainen tulos | |||
Laimentamaton osakekohtainen tulos, jatkuvat toiminnot | |||
Laimentamaton osakekohtainen tulos, lopetetut toiminnot | - |
(Milj. euroa) | Liite | 1–12/2023 | 1–12/2022 |
Tilikauden tulos, jatkuvat ja lopetetut toiminnot | |||
| Muut laajan tuloksen erät | |||
| Erät, joita ei luokitella myöhemmin tulosvaikutteisiksi | |||
Oman pääoman ehtoisten sijoitusten käyvän arvon muutos | |||
Verovaikutuksen muutos | 6.3 | - | - |
Erät, joita ei luokitella myöhemmin tulosvaikutteisiksi | |||
| Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi | |||
Rahavirran suojauksen arvonmuutos | - | ||
Käyvänarvon suojauksen arvonmuutos | - | ||
Ulkomaisiin yrityksiin liittyvien muuntoerojen muutos | - | ||
Verovaikutuksen muutos | 6.3 | - | |
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi | - | ||
Muut laajan tuloksen erät yhteensä | - | ||
Tilikauden laaja tulos | |||
| Laajan tuloksen jakautuminen | |||
Emoyrityksen omistajille | |||
| Määräysvallattomille omistajille | |||
Yhteensä |
(Milj. euroa) | Liite | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
| VARAT | |||
| Pitkäaikaiset varat | |||
Liikearvo | 4.1 | ||
Aineettomat hyödykkeet | 4.2 | ||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 4.5.1 | ||
Aineelliset käyttöoikeusomaisuushyödykkeet | 4.5.1 | ||
Oman pääoman ehtoiset sijoitukset | 4.7 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 6.2 | ||
| Lyhytaikaiset varat | |||
Vaihto-omaisuus | 4.8 | ||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 5.3.2 | ||
Johdannaissopimukset | 5.3.4 | ||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | |||
kirjattavat rahoitusvarat | 5.3.4 | ||
Rahavarat | 5.3.5 | ||
Myytävänä oleviksi luokitellut omaisuuserät | |||
VARAT YHTEENSÄ | |||
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||
Oma pääoma | 7.1 | ||
| Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | |||
Osakepääoma | |||
Ylikurssirahasto | |||
Vararahasto | |||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | |||
Muut rahastot | |||
Omat osakkeet | - | - | |
Muuntoerot | - | - | |
Kertyneet voittovarat | |||
| VELAT | |||
| Pitkäaikaiset velat | |||
Laskennalliset verovelat | 6.2 | ||
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | 5.3.6 | ||
| Lyhytaikaiset velat | |||
Ostovelat ja muut velat | 5.3.7 | ||
Varaukset | |||
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat | 6.1 | ||
Johdannaissopimukset | |||
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | |||
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat | |||
VELAT YHTEENSÄ | |||
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ |
| Sijoitetun | Emoyrityksen | ||||||||
| vapaan | Kerty- | omistajille | |||||||
| Yli- | oman | neet | kuuluva | ||||||
| Osake- | kurssi- | Vara- | pääoman | Muut | Omat | Muunto- | voitto- | oma pääoma | |
| (Milj. euroa) | pääoma | rahasto | rahasto | rahasto | rahastot | osakkeet | erot | varat | yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2023 | - | - | |||||||
| Tilikauden laaja tulos | |||||||||
Tilikauden tulos | |||||||||
| Muut laajan tuloksen erät | |||||||||
| Erät, joita ei luokitella myöhemmin | |||||||||
| tulosvaikutteisiksi | |||||||||
| Oman pääoman ehtoisten | |||||||||
sijoitusten muutos | |||||||||
Verovaikutuksen muutos | - | - | |||||||
| Erät, jotka saatetaan myöhemmin | |||||||||
| siirtää tulosvaikutteisiksi | |||||||||
| Rahavirran suojauksen | |||||||||
arvonmuutos | - | - | |||||||
| Käyvänarvon suojauksen | |||||||||
arvonmuutos | - | - | |||||||
| Ulkomaisiin yrityksiin liittyvien | |||||||||
muuntoerojen muutos | |||||||||
Verovaikutuksen muutos | |||||||||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | - | ||||||||
| Liiketoimet omistajien kanssa | |||||||||
Osingot | - | - | |||||||
Nostamattomat osingot | |||||||||
Osakeperusteiset maksut | |||||||||
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä | - | - | |||||||
Oma pääoma 31.12.2023 | - | - | |||||||
| Sijoitetun | Emoyrityksen | ||||||||
| vapaan | Kerty- | omistajille | |||||||
| Yli- | oman | neet | kuuluva | ||||||
| Osake- | kurssi- | Vara- | pääoman | Muut | Omat | Muunto- | voitto- | oma pääoma | |
| (Milj. euroa) | pääoma | rahasto | rahasto | rahasto | rahastot | osakkeet | erot | varat | yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2022 | - | - | - | ||||||
| Tilikauden laaja tulos | |||||||||
Tilikauden tulos | |||||||||
| Muut laajan tuloksen erät | |||||||||
| Erät, joita ei luokitella myöhemmin | |||||||||
| tulosvaikutteisiksi | |||||||||
| Oman pääoman ehtoisten | |||||||||
sijoitusten muutos | |||||||||
Verovaikutuksen muutos | - | - | |||||||
| Erät, jotka saatetaan myöhemmin | |||||||||
| siirtää tulosvaikutteisiksi | |||||||||
| Rahavirran suojauksen | |||||||||
arvonmuutos | |||||||||
| Ulkomaisiin yrityksiin liittyvien | |||||||||
muuntoerojen muutos | - | - | |||||||
Verovaikutuksen muutos | - | - | |||||||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | - | ||||||||
| Liiketoimet omistajien kanssa | |||||||||
Osingot | - | - | |||||||
Nostamattomat osingot | |||||||||
Omien osakkeiden mitätöinti | - | ||||||||
Osakeperusteiset maksut | |||||||||
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä | - | - | |||||||
Oma pääoma 31.12.2022 | - | - | |||||||
(Milj. euroa) | Liite | 1–12/2023 | 1–12/2022 |
| LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA | |||
Tulos ennen veroja, jatkuvat ja lopetetut toiminnot | |||
| Oikaisut: | |||
Suunnitelman mukaiset poistot | |||
Rahoitustuotot ja -kulut | - | ||
Muut oikaisut | Sivu 64 | ||
Oikaisut yhteensä | |||
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta | |||
| Käyttöpääoman muutos | |||
Lyhytaikaisten liikesaamisten lisäys (-), vähennys (+) | - | ||
Vaihto-omaisuuden lisäys (-), vähennys (+) | - | ||
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+), vähennys (-) | - | - | |
- | |||
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | |||
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan rahoituskuluista | - | - | |
Saadut osingot liiketoiminnasta | |||
Saadut korot ja muut rahoitustuotot liiketoiminnasta | |||
Muut rahoituserät, netto | - | ||
Maksetut välittömät verot | - | - | |
Liiketoiminnan nettorahavirta | |||
| INVESTOINTIEN RAHAVIRTA | |||
Aineellisten hyödykkeiden hankinta | - | - | |
Aineettomien hyödykkeiden hankinta | - | - | |
Luovutustulo konserniyhtiön osakkeista oikaistuna luovutushetken rahavaroilla | - | ||
Luovutustulo oman pääoman ehtoisista sijoituksista | |||
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden luovutustulot | |||
Investointien nettorahavirta | - | - | |
Rahavirta investointien jälkeen | |||
| RAHOITUKSEN RAHAVIRTA | |||
Muut rahoituserät, netto | - | ||
Vuokrasopimusvelkojen maksu | - | - | |
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | - | - | |
Emoyhtiön omistajille maksetut osingot | - | - | |
Rahoituksen nettorahavirta | - | - | |
RAHAVAROJEN MUUTOS | - | ||
Rahavarat tilikauden alussa | |||
Valuuttakurssien muutosten vaikutus | |||
Rahavarojen käyvän arvon muutoksen vaikutus | - | ||
Rahavarat tilikauden lopussa | 5.3.5 |
| SEGMENTTIEN TULOSLASKELMATIEDOT, VUOSI 2023 | |||||
| 1.1.–31.12.2023 | Terveelliset | Terveelliset | Muut | Konserni | |
| (Milj. euroa) | elintarvikkeet | ainesosat | toiminnot | Eliminoinnit | yhteensä |
| Ulkoinen myynti | |||||
Tavaroiden myynti | 143,5 | 72,7 | - | - | 216,2 |
Palveluiden myynti | - | 0,0 | 2,7 | - | 2,7 |
Rojaltituotot | 0,2 | - | 0,3 | - | 0,6 |
Ulkoinen myynti yhteensä | 143,8 | 72,7 | 3,0 | - | 219,5 |
Sisäinen myynti | 0,0 | 38,4 | - | -38,4 | 0,0 |
Liikevaihto | 143,8 | 111,2 | 3,0 | -38,4 | 219,5 |
Poistot | -0,6 | -7,4 | -2,1 | - | -10,1 |
Arvonalentumiset | - | - | -1,1 | - | -1,1 |
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä | -0,6 | -7,4 | -3,1 | 0,0 | -11,2 |
Segmentin liiketulos | 17,9 | 6,7 | -5,6 | 0,0 | 19,1 |
| Täsmäytyslaskelma | |||||
Segmenttien liiketulos | 19,1 | ||||
Rahoitustuotot ja -kulut | 3,1 | ||||
Verot | -4,6 | ||||
Lopetetut toiminnot | -0,3 | ||||
Tilikauden tulos | 17,2 | ||||
| SEGMENTTIEN TULOSLASKELMATIEDOT, VUOSI 2022 | |||||
| 1.1.–31.12.2022 | Terveelliset | Terveelliset | Muut | Konserni | |
| (Milj. euroa) | elintarvikkeet | ainesosat | toiminnot | Eliminoinnit | yhteensä |
| Ulkoinen myynti | |||||
Tavaroiden myynti | 142,7 | 75,9 | - | - | 218,6 |
Palveluiden myynti | - | 0,0 | 1,6 | - | 1,6 |
Rojaltituotot | 0,2 | - | 0,4 | - | 0,6 |
Ulkoinen myynti yhteensä | 143,0 | 75,9 | 2,0 | - | 220,8 |
Sisäinen myynti | 0,0 | 39,9 | -39,9 | 0,0 | |
Liikevaihto | 143,0 | 115,7 | 2,0 | -39,9 | 220,8 |
Poistot | -0,6 | -7,3 | -2,0 | - | -10,0 |
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä | -0,6 | -7,3 | -2,0 | 0,0 | -10,0 |
Segmentin liiketulos | 18,0 | 3,4 | -3,5 | 0,0 | 17,9 |
| Täsmäytyslaskelma | |||||
Segmenttien liiketulos | 17,9 | ||||
Rahoitustuotot ja -kulut | -2,9 | ||||
Verot | -2,5 | ||||
Lopetetut toiminnot | -7,7 | ||||
Tilikauden tulos | 4,8 | ||||
| SEGMENTTIEN TASETIEDOT, VUOSI 2023 | |||||
| 31.12.2023 | Terveelliset | Terveelliset | Muut | Konserni | |
| (Milj. euroa) | elintarvikkeet | ainesosat | toiminnot | Eliminoinnit | yhteensä |
Segmentin varat | 96,5 | 124,0 | 17,8 | -0,5 | 237,9 |
| Sisältää: | |||||
Pitkäaikaisten varojen lisäykset | 0,6 | 7,0 | 1,2 | - | 9,0 |
| Varojen täsmäytys konsernin varoihin | |||||
Segmenttien varat yhteensä | 237,9 | ||||
Laskennalliset verosaamiset | 3,3 | ||||
| Lainasaamiset ja muut rahoitukseen liittyvät | |||||
saamiset | 0,2 | ||||
Verosaamiset | 0,3 | ||||
Johdannaiset | 1,0 | ||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat | |||||
rahoitusvarat | 50,1 | ||||
Rahavarat | 31,1 | ||||
Varat yhteensä | 323,8 | ||||
Segmentin velat | 13,8 | 9,1 | 4,4 | -0,5 | 26,8 |
| Velkojen täsmäytys konsernin velkoihin | |||||
Segmenttien velat | 26,8 | ||||
Laskennalliset verovelat | 11,9 | ||||
Johdannaiset | 0,2 | ||||
| Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat | |||||
rahoitusvelat | 24,7 | ||||
Verovelat | 0,1 | ||||
| Osinkovelat | |||||
| Rahoitukseen liittyvät velat | |||||
Velat yhteensä | 63,6 | ||||
Nettovarat | 260,1 | ||||
| 31.12.2022 | Terveelliset | Terveelliset | Muut | Konserni | |
| (Milj. euroa) | elintarvikkeet | ainesosat | toiminnot | Eliminoinnit | yhteensä |
Segmentin varat | 96,8 | 133,0 | 18,4 | -0,6 | 247,5 |
| Sisältää: | |||||
Pitkäaikaisten varojen lisäykset | 0,4 | 3,5 | 1,2 | - | 5,2 |
| Varojen täsmäytys konsernin varoihin | |||||
Segmenttien varat yhteensä | 247,5 | ||||
Laskennalliset verosaamiset | 3,7 | ||||
| Lainasaamiset ja muut rahoitukseen liittyvät | |||||
saamiset | 0,1 | ||||
Verosaamiset | 1,4 | ||||
Johdannaiset | 1,4 | ||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat | |||||
rahoitusvarat | 38,7 | ||||
Rahavarat | 31,9 | ||||
Myytävänä oleviksi luokitellut omaisuuserät | 7,1 | ||||
| Varat yhteensä | 331,9 | ||||
Segmentin velat | 12,9 | 14,5 | 2,4 | -0,6 | 29,2 |
| Velkojen täsmäytys konsernin velkoihin | |||||
Segmenttien velat | 29,2 | ||||
Laskennalliset verovelat | 10,0 | ||||
Johdannaiset | 0,1 | ||||
| Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat | |||||
rahoitusvelat | 26,9 | ||||
Verovelat | 0,1 | ||||
Osinkovelat | 0,3 | ||||
Rahoitukseen liittyvät velat | 1,5 | ||||
| Myytävänä oleviksi luokiteltuihin | |||||
omaisuuseriin liittyvät velat ja varaukset | 0,9 | ||||
| Velat yhteensä | 69,0 | ||||
Nettovarat | 262,9 | ||||
(Milj. euroa) | 2023 | % | 2022 | % |
Suomi | 95,0 | 55,4 | 97,0 | 55,6 |
Iso-Britannia | 76,5 | 44,6 | 77,3 | 44,3 |
Muu Eurooppa | 0,0 | 0,0 | 0,2 | 0,1 |
Yhteensä | 171,5 | 100,0 | 174,6 | 100,0 |
(Milj. euroa) | 2023 | % | 2022 | % |
Suomi | 113,4 | 51,7 | 106,0 | 48,0 |
Iso-Britannia | 48,3 | 22,0 | 53,5 | 24,2 |
Muut | 57,7 | 26,3 | 61,3 | 27,8 |
Yhteensä | 219,5 | 100,0 | 220,8 | 100,0 |
| LIIKEVAIHTO PAIKALLISISSA TOIMINTAVALUUTOISSA | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
EUR | 162,4 | 157,4 |
GBP | 48,3 | 53,6 |
PLN | 5,1 | 5,3 |
UAH | 2,9 | 3,7 |
USD | 0,8 | 0,8 |
219,5 | 220,8 | |
| KONVERSIOVAIKUTUKSET ULKOMAISTEN TYTÄRYHTIÖIDEN | ||
| LIIKEVAIHDON MUUNTAMISESTA EUROIKSI | ||
| (TRANSLAATIORISKI) | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Liikevaihto | -1,3 | 1,2 |
| MYYNTITUOTOT | ||||
(Milj. euroa) | 2023 | % | 2022 | % |
| Tavaroiden | ||||
myynti | 216,2 | 98,5 | 218,6 | 99,0 |
| Palveluiden | ||||
myynti | 2,7 | 1,2 | 1,6 | 0,7 |
Rojaltituotot | 0,6 | 0,3 | 0,6 | 0,3 |
| Liikevaihto | ||||
yhteensä | 219,5 | 100,0 | 220,8 | 100,0 |
| MYYNTITUOTOT SEGMENTEITTÄIN | ||||
(Milj. euroa) | 2023 | % | 2022 | % |
| Terveelliset | ||||
elintarvikkeet | 143,8 | 65,5 | 143,0 | 64,7 |
| Terveelliset | ||||
ainesosat | 111,2 | 50,6 | 115,7 | 52,4 |
Muut | 3,0 | 1,4 | 2,0 | 0,9 |
| Segmenttien | ||||
välinen myynti | -38,4 | -17,5 | -39,9 | -18,1 |
| Liikevaihto | ||||
yhteensä | 219,5 | 100,0 | 220,8 | 100,0 |
| LUOVUTETUN VENÄJÄN KULUTTAJALIIKETOIMINNAN | |
| TULOSLASKELMA | |
(Milj. euroa) | 2022 |
Liikevaihto | 2,4 |
| Myytyjä suoritteita vastaavat kulut | -2,0 |
Bruttokate | 0,4 |
| Liiketoiminnan tuotot ja -kulut | -0,4 |
Liiketulos | 0,1 |
Rahoitustuotot | 0,0 |
Tulos ennen veroja | 0,1 |
Tuloverot | 0,0 |
| Tilikauden tulos verojen jälkeen | 0,1 |
| Tulos lopetettujen toimintojen luovutuksesta | |
verojen jälkeen | -3,8 |
| Tilikauden tulos lopetetuista toiminnoista | -3,7 |
| Lopetettujen toimintojen verot | |
| Verot lopetettujen toimintojen tuloksesta | 0,0 |
| Verot lopetettujen toimintojen luovutuksesta | -0,3 |
| Lopetettujen toimintojen verot yhteensä | -0,3 |
| LUOVUTETUN VENÄJÄN KULUTTAJALIIKETOIMINNAN | |
| VAIKUTUS TALOUDELLISEEN ASEMAAN | |
(Milj. euroa) | 31.12.2022 |
Pitkäaikaiset varat | 0,1 |
Vaihto-omaisuus | 0,4 |
Lyhytaikaiset saamiset | 0,8 |
Rahavarat | 2,8 |
Varat yhteensä | 4,0 |
Lyhytaikainen vieras pääoma | 0,4 |
Velat yhteensä | 0,4 |
Myyty nettovarallisuus | 3,6 |
Kertyneet muuntoerot | -1,4 |
Myydyn liiketoiminnan luovutusvoitto/- tappio sisältäen kertyneet muuntoerot | -3,5 |
Myynnille kohdistetut kaupan kulut | 0,0 |
Tulosvaikutus liiketulokseen | -3,5 |
| Osakkeiden ja Nordic-brändin velaton | |
kauppahinta | 4,3 |
| Myydyn tytäryrityksen korollinen | |
nettorahoitusvelat luovutushetkellä | 2,8 |
Osakkeiden ja Nordic -brändin kauppahinta | 1,5 |
| Myytyjen tytäryritysten korollinen | |
nettorahoitusvelka luovutushetkellä | 2,8 |
| Venäjän tytäryrityksen myynti oikaistuna | |
luovutushetken rahavaroilla | -1,3 |
Myynnin rahavirta kuluineen | -1,3 |
| LUOVUTETUN VENÄJÄN KULUTTAJALIIKETOIMINNAN | |
| TULOS PER OSAKE | |
| 2022 | |
Tulos per osake € | -0,02 |
| LUOVUTETUN VENÄJÄN KULUTTAJALIIKETOIMINNAN | |
| VAIKUTUS KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMASSA | |
(Milj. euroa) | 2022 |
| Tytäryritysten myynti oikaistuna | |
luovutushetken rahavaroilla | -2,8 |
Investointien rahavirta, Nordic tuotemerkki | 1,5 |
Liiketoiminnan rahavirta | 1,4 |
Rahavirtavaikutus yhteensä | 0,1 |
| KOKONAAN OMISTETTUJEN TYTÄRYRITYSTEN LUKUMÄÄRÄ | ||
2023 | 2022 | |
Terveelliset elintarvikkeet | 8 | 7 |
Terveelliset ainesosat | 1 | 2 |
Muut toiminnot | 11 | 11 |
| RAISIO-KONSERNIN TYTÄRYRITYKSET | ||
| Konsernin | Emoyhtiön | |
| omistus- | omistus- | |
| osuus, % | osuus, % | |
| Terveelliset elintarvikkeet | ||
Benecol Limited, Englanti | 100,00 | |
Raisio Eesti AS, Viro | 100,00 | |
Raisio Sp. z o.o., Puola | 100,00 | |
Raisio Staest US Inc., Yhdysvallat | 100,00 | |
Raisio Sverige AB, Ruotsi | 100,00 | |
TOV Raisio Ukraina, Ukraina | 100,00 | |
Ravintoraisio Oy, Raisio | 100,00 | 100,00 |
Raisio Ireland Limited, Irlanti | 100,00 | |
Raisio Benelux B.V., Alankomaat | 100,00 | |
| Terveelliset ainesosat | ||
Verso Food Oy, Kauhava | 100,00 | 100,00 |
| Muu toiminta | ||
| Raisionkaaren Teollisuuspuisto | ||
Oy, Raisio | 100,00 | 50,00 |
Benemilk Oy, Turku | 100,00 | |
Big Bear Group Limited, Englanti | 100,00 | |
CentrIQ Corporation, Yhdysvallat | 100,00 | |
FDS Informal Foods Limited t/a Snacks Unlimited, Englanti | 100,00 | |
Glisten Limited, Englanti | 100,00 | |
Honey Monster Foods Limited, Englanti | 100,00 | |
Nordic Feed Innovations Oy, Turku | 100,00 | 100,00 |
Raisio UK Limited, Englanti | 100,00 | 100,00 |
Reso Mejeri Produktion AB, Ruotsi | 100,00 |
| LIIKEARVON TÄSMÄYTYSLASKELMA | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Hankintahinta 1.1. | 50,2 | 52,8 |
Muuntoero | 1,0 | -2,6 |
Hankintameno 31.12. | 51,2 | 50,2 |
| Kertyneet poistot ja | ||
arvonalennukset 1.1 | 3,2 | 3,2 |
Kertyneet poistot 31.12. | 3,2 | 3,2 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 47,9 | 47,0 |
| AINEETTOMAT HYÖDYKKEET 2023 | ||||
| Ennakkomaksut | ||||
| Aineettomat | Muut aineettomat | ja keskener. | Aineettomat | |
| (Milj. euroa) | oikeudet | hyödykkeet | hankinnat | hyödykkeet yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 56,8 | 20,4 | 0,3 | 77,6 |
Muuntoerot | 1,0 | 0,0 | - | 1,0 |
Lisäykset | 0,1 | 0,5 | 0,2 | 0,9 |
Myynnit ja muut vähennykset | 0,0 | -0,7 | - | -0,7 |
Siirrot erien välillä | 0,1 | 0,1 | -0,3 | -0,1 |
Hankintameno 31.12. | 58,0 | 20,4 | 0,2 | 78,7 |
| Kertyneet poistot ja arvonalennukset | ||||
1.1. | -25,8 | -18,3 | 0,0 | -44,1 |
Muuntoerot | -0,4 | 0,0 | - | -0,4 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet | ||||
poistot | 0,0 | 0,8 | - | 0,8 |
Tilikauden poisto | -0,4 | -1,0 | - | -1,4 |
| Arvonalentumiset ja niiden | -1,1 | - | - | -1,1 |
| palautukset | ||||
Kertyneet poistot 31.12. | -27,7 | -18,5 | 0,0 | -46,2 |
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 31,0 | 2,1 | 0,3 | 33,5 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 30,3 | 1,9 | 0,2 | 32,4 |
Milj. euroa) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Honey Monster | - | 1,0 |
Benecol UK | 28,1 | 27,5 |
Yhteensä | 28,1 | 28,6 |
| Ennakkomaksut | ||||
| Aineettomat | Muut aineettomat | ja keskener. | Aineettomat | |
| oikeudet | hyödykkeet | hankinnat | hyödykkeet yhteensä | |
Hankintameno 1.1. | 59,6 | 20,3 | 0,1 | 80,1 |
Muuntoerot | -2,7 | 0,0 | - | -2,7 |
Lisäykset | 0,1 | 0,3 | 0,3 | 0,7 |
Myynnit ja muut vähennykset | -0,2 | -0,2 | ||
Siirrot erien välillä | - | 0,1 | -0,1 | 0,0 |
Myytävissä oleviksi luokitellut erät | - | -0,3 | -0,1 | -0,3 |
Hankintameno 31.12. | 56,8 | 20,4 | 0,3 | 77,6 |
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1. | -26,6 | -17,4 | 0,0 | -44,0 |
Muuntoerot | 1,1 | 0,0 | - | 1,1 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet | ||||
poistot | 0,2 | - | - | 0,2 |
Tilikauden poisto | -0,5 | -1,0 | - | -1,4 |
Myytävissä oleviksi luokitellut erät | - | 0,0 | - | 0,0 |
Kertyneet poistot 31.12. | -25,8 | -18,3 | 0,0 | -44,1 |
Kirjanpitoarvo 1.1.2022 | 33,0 | 2,9 | 0,1 | 36,0 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 31,0 | 2,1 | 0,3 | 33,5 |
| LIIKEARVOJEN KÄYTTÖARVON MÄÄRITTÄMISESSÄ | ||||
| KÄYTETYT PERUSOLETTAMUKSET | ||||
Liikearvot | 2023 | 2022 | ||
| Terveelliset elintarvikkeet | ||||
| -segmentti | ||||
| UK:n toiminnot, Benecol | ||||
Kasvuprosentti *) | 2,0 | % | 2,0 | % |
Diskonttauskorko, ennen veroja | 8,4 | % | 8,2 | % |
| Terveelliset ainesosat -segmentti | ||||
| Suomen toiminnot, Verso | ||||
| kasviproteiini | ||||
Kasvuprosentti *) | 4,0 | % | 3,0 | % |
Diskonttauskorko, ennen veroja | 7,2 | % | 9,6 | % |
| OMISTETUT AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET 2023 | ||||||
| Muut | Ennakkomaksut | Aineelliset | ||||
| Maa- ja | Rakennukset ja | Koneet ja | aineelliset | ja keskener. | hyödykkeet | |
| (Milj. euroa) | vesialueet | rakennelmat | kalusto | hyödykkeet | hankinnat | yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 3,4 | 122,5 | 180,5 | 0,3 | 1,4 | 308,2 |
Muuntoerot | - | 0,0 | 0,0 | 0,0 | - | 0,0 |
Lisäykset | - | 0,6 | 4,2 | - | 2,4 | 7,2 |
Myynnit ja muut vähennykset | - | -6,7 | -24,8 | - | - | -31,5 |
Siirrot erien välillä | - | 0,1 | 1,3 | - | -1,3 | 0,1 |
Hankintameno 31.12. | 3,4 | 116,5 | 161,2 | 0,3 | 2,5 | 284,0 |
| Kertyneet poistot ja | ||||||
arvonalennukset 1.1. | - | -94,2 | -148,7 | -0,1 | 0,0 | -242,9 |
Muuntoerot | - | 0,0 | 0,0 | 0,0 | - | 0,0 |
| Vähennysten ja siirtojen | ||||||
kertyneet poistot | - | 6,7 | 24,7 | - | - | 31,4 |
Tilikauden poisto | - | -1,7 | -3,9 | - | - | -5,6 |
Kertyneet poistot 31.12. | 0,0 | -89,3 | -127,8 | -0,1 | 0,0 | -217,2 |
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 3,4 | 28,3 | 31,9 | 0,3 | 1,4 | 65,2 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 3,4 | 27,3 | 33,4 | 0,3 | 2,5 | 66,8 |
| VUOKRATUT KÄYTTÖOIKEUSOMAISUUSHYÖDYKKEET 2023 | |||
| Rakennukset vuokrattu | Koneet vuokrattu | Käyttöoikeusomaisuus- | |
| (Milj. euroa) | omaan käyttöön | omaan käyttöön | hyödykkeet yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 8,9 | 23,2 | 32,1 |
Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Lisäykset | 0,1 | 0,8 | 0,9 |
Myynnit ja muut vähennykset | -0,3 | -0,2 | -0,5 |
Hankintameno 31.12. | 8,8 | 23,8 | 32,5 |
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1. | -2,1 | -3,5 | -5,5 |
Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0,2 | 0,1 | 0,3 |
Tilikauden poisto | -0,8 | -2,2 | -3,0 |
Kertyneet poistot 31.12. | -2,7 | -5,6 | -8,3 |
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 6,8 | 19,7 | 26,6 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 6,1 | 18,2 | 24,3 |
| VUOKRASOPIMUKSISTA TULOSLASKELMAAN KIRJATUT ERÄT | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Vuokratuotot | 0,8 | 0,7 |
Poistot käyttöoikeusomaisuuseristä | -3,0 | -3,0 |
Kulut lyhytaikaisista ja vähäarvoisista vuokrasopimuksista | 0,0 | 0,0 |
Korkokulut liittyen vuokrasopimuksiin | -0,4 | -0,4 |
Yhteensä | -2,6 | -2,7 |
Vuokrasopimuksista johtuva lähtevä rahavirta | 3,0 | 2,9 |
| OMISTETUT AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET 2022 | ||||||
| Muut | Ennakkomaksut | Aineelliset | ||||
| Maa- ja | Rakennukset | Koneet ja | aineelliset | ja keskener. | hyödykkeet | |
| (Milj. euroa) | vesialueet | ja rakennelmat | kalusto | hyödykkeet | hankinnat | yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 3,4 | 126,5 | 192,0 | 0,4 | 0,9 | 323,2 |
Muuntoerot | - | 0,2 | 0,1 | 0,0 | - | 0,3 |
Lisäykset | - | 0,6 | 2,6 | - | 0,7 | 3,9 |
Myynnit ja muut vähennykset | 0,0 | -1,0 | -0,7 | 0,0 | - | -1,6 |
Siirrot erien välillä | - | 0,0 | 0,1 | - | -0,2 | 0,0 |
| Myytävissä oleviksi luokitellut | - | -3,8 | -13,6 | - | - | -17,5 |
| erät | ||||||
Hankintameno 31.12. | 3,4 | 122,5 | 180,5 | 0,3 | 1,4 | 308,2 |
| Kertyneet poistot ja | ||||||
arvonalennukset 1.1. | - | -96,1 | -153,6 | -0,1 | - | -249,8 |
Muuntoerot | - | -0,2 | -0,1 | 0,0 | - | -0,3 |
| Vähennysten ja siirtojen | ||||||
kertyneet poistot | - | 1,0 | 0,6 | 0,0 | - | 1,6 |
Tilikauden poisto | - | -1,8 | -3,8 | 0,0 | - | -5,6 |
| Myytävissä oleviksi luokitellut | ||||||
erät | - | 2,9 | 8,1 | - | - | 11,0 |
Kertyneet poistot 31.12. | 0,0 | -94,2 | -148,7 | -0,1 | 0,0 | -242,9 |
Kirjanpitoarvo 1.1.2022 | 3,4 | 30,4 | 38,4 | 0,3 | 0,9 | 73,4 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 3,4 | 28,3 | 31,9 | 0,3 | 1,4 | 65,2 |
| Investointien hankintamenoihin ei sisälly vieraan pääoman menoja. |
| VUOKRATUT KÄYTTÖOIKEUSOMAISUUSHYÖDYKKEET 2022 | |||
| Rakennukset vuokrattu | Koneet vuokrattu | Käyttöoikeusomaisuus- | |
| (Milj. euroa) | omaan käyttöön | omaan käyttöön | hyödykkeet yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 8,5 | 22,8 | 31,4 |
Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Lisäykset | 0,4 | 0,5 | 0,9 |
Myynnit ja muut vähennykset | - | 0,0 | 0,0 |
Myytävissä oleviksi luokitellut erät | - | -0,1 | -0,1 |
Hankintameno 31.12. | 8,9 | 23,2 | 32,1 |
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1. | -1,3 | -1,3 | -2,6 |
Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | - | 0,0 | 0,0 |
Tilikauden poisto | -0,8 | -2,2 | -3,0 |
Myytävissä oleviksi luokitellut erät | - | 0,0 | 0,0 |
Kertyneet poistot 31.12. | -2,1 | -3,5 | -5,5 |
Kirjanpitoarvo 1.1.2022 | 7,2 | 21,5 | 28,7 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 6,8 | 19,7 | 26,6 |
| POISTOT JA ARVONALENTUMISET | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
| Poistot hyödykeryhmittäin | ||
| Poistot aineettomista hyödykkeistä | ||
Aineettomat oikeudet | 0,4 | 0,5 |
Muut aineettomat hyödykkeet | 1,0 | 1,0 |
Poistot aineettomista hyödykkeistä, jatkuvat toiminnot | 1,4 | 1,4 |
Poistot aineettomista hyödykkeistä, lopetetut toiminnot | 0,0 | |
1,4 | 1,4 | |
| Poistot aineellisesta käyttöomaisuudesta | ||
Rakennukset | 2,5 | 2,6 |
Koneet ja kalusto | 6,2 | 5,9 |
| Poistot aineellisesta käyttöomaisuudesta, jatkuvat toiminnot | 8,7 | 8,5 |
Poistot aineellisesta käyttö-omaisuudesta, lopetetut toiminnot | 0,3 | |
8,7 | 8,9 | |
Poistot aineettomista ja aineellisista hyödykkeistä yhteensä, jatkuvat toiminnot | 10,1 | 10,0 |
Poistot aineettomista ja aineellisista hyödykkeistä yhteensä, lopetetut toiminnot | 0,3 | |
| Arvonalentumiset hyödykeryhmittäin | ||
Aineettomat oikeudet | 1,1 | |
Arvonalentumiset, jatkuvat toiminnot | 1,1 | 0,0 |
Arvonalentumiset, lopetetut toiminnot | 4,1 | |
1,1 | 4,1 | |
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä, jatkuvat toiminnot | 11,2 | 10,0 |
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä, lopetetut toiminnot | 0,0 | 4,5 |
11,2 | 14,4 | |
| Toimintokohtaiset poistot | ||
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut | 7,7 | 7,6 |
Myynti ja markkinointi | 0,7 | 0,6 |
Hallinto | 1,6 | 1,6 |
Tutkimus ja tuotekehitys | 0,1 | 0,2 |
Toimintokohtaiset poistot, jatkuvat toiminnot | 10,1 | 10,0 |
Toimintokohtaiset poistot, lopetetut toiminnot | 0,0 | 0,3 |
10,1 | 10,3 | |
| Arvonalentumiset | ||
Myynti ja markkinointi | 1,1 | |
Arvonalentumiset, jatkuvat toiminnot | 1,1 | 0,0 |
Arvonalentumiset, lopetetut toiminnot | 4,1 | |
Arvonalennukset yhteensä | 1,1 | 4,1 |
Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
| Poistot käyttöoikeusomaisuuseristä | ||
| hyödykeryhmittäin | ||
Rakennukset | 0,8 | 0,8 |
Koneet ja kalusto | 2,3 | 2,2 |
Yhteensä | 3,0 | 3,0 |
Poistot aineellisesta käyttö- omaisuudesta, lopetetut toiminnot | ||
| Poistot käyttöoikeusomaisuuseristä | ||
yhteensä | 3,0 | 3,0 |
| Toimintokohtaiset poistot ja | ||
| arvonalentumiset | ||
| käyttöoikeusomaisuuseristä | ||
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut | 2,4 | 2,4 |
Myynti ja markkinointi | 0,4 | 0,3 |
Hallinto | 0,3 | 0,3 |
Tutkimus ja tuotekehitys | 0,0 | 0,0 |
| Toimintokohtaiset poistot | ||
käyttöoikeusomaisuuseristä yhteensä | 3,0 | 3,0 |
| OMAN PÄÄOMAN EHTOISET SIJOITUKSET | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Tilikauden alussa | 3,0 | 2,8 |
Vähennykset | 0,0 | -0,1 |
Voitot ja tappiot laajassa tuloksessa | 0,6 | 0,3 |
Tilikauden lopussa | 3,6 | 3,0 |
| VAIHTO-OMAISUUS | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Aineet ja tarvikkeet | 21,7 | 28,0 |
Keskeneräiset tuotteet | 3,8 | 4,1 |
Valmiit tuotteet/tavarat | 8,7 | 10,3 |
Muu vaihto-omaisuus | 0,1 | 0,4 |
Ennakkomaksut | - | 0,0 |
Vaihto-omaisuus yhteensä | 34,3 | 42,8 |
| 5.1 | ||
| RAHOITUSVAROJEN JA -VELKOJEN LUOKITTELU JA HIERARKIA | ||||||||
| Käypään | Käypään | |||||||
| arvoon | arvoon | |||||||
| Käypään | muiden | Käypään | muiden | |||||
| arvoon | laajan | Jakso- | arvoon | laajan | Jakso- | |||
| tulosvai- | tuloksen | tettuun | tulosvai- | tuloksen | tettuun | |||
| kutteisesti | erien kautta | hankinta- | kutteisesti | erien kautta | hankinta- | |||
| TASO 2 | TASO 3 | menoon | Yhteensä | TASO 2 | TASO 3 | menoon | Yhteensä | |
| (Milj. euroa) | 2023 | 2023 | 2023 | 2023 | 2022 | 2022 | 2022 | 2022 |
| Rahoitusvarat | ||||||||
| Oman pääoman | ||||||||
ehtoiset sijoitukset | 3,6 | 3,6 | 3,0 | 3,0 | ||||
| Myyntisaamiset ja | ||||||||
muut saamiset | 28,1 | 28,1 | 30,0 | 30,0 | ||||
Johdannaiset | 1,0 | 1,0 | 1,4 | 1,4 | ||||
| Käypään arvoon | ||||||||
| tulosvaikutteisesti | ||||||||
kirjattavat sijoitukset | 50,1 | 50,1 | 38,7 | 38,7 | ||||
| Rahavarat | 31,1 | 31,1 | 31,9 | 31,9 | ||||
Yhteensä | 51,1 | 3,6 | 59,2 | 113,8 | 40,1 | 3,0 | 61,9 | 105,1 |
| Rahoitusvelat | ||||||||
| Ostovelat ja muut | ||||||||
velat | 19,9 | 19,9 | 21,8 | 21,8 | ||||
Johdannaiset | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,1 | ||||
Muut lainat | 0,1 | 0,1 | 0,2 | 0,2 | ||||
Vuokrasopimusvelat | 24,6 | 24,6 | 26,7 | 26,7 | ||||
Yhteensä | 0,2 | 0,0 | 44,7 | 44,8 | 0,1 | 0,0 | 48,7 | 48,8 |
| TÄSMÄYTYSLASKELMA TASON 3 RAHOITUSVAROISTA JA | |
| -VELOISTA | |
| (Milj. euroa) | |
Tilikauden 2022 alkusaldo | 2,8 |
Vähennykset | -0,1 |
Voitot ja tappiot, laajassa tuloslaskelmassa | 0,3 |
Tilikauden 2022 loppusaldo | 3,0 |
Tilikauden 2023 alkusaldo | 3,0 |
Vähennykset | 0,0 |
Voitot ja tappiot, laajassa tuloslaskelmassa | 0,6 |
Tilikauden 2023 loppusaldo | 3,6 |
| 5.3.1 Rahoitusvarojen ja -velkojen kirjanpitoarvot ja käyvät arvot | |||||
| Kirjanpitoarvo | Käypä arvo | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo | ||
(Milj. euroa) | Liitetieto | 2023 | 2023 | 2022 | 2022 |
| Rahoitusvarat | |||||
| Oman pääoman ehtoiset | |||||
sijoitukset | 3,6 | 3,6 | 3,0 | 3,0 | |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 5.3.2 | 28,1 | 28,1 | 30,0 | 30,0 |
Johdannaissopimukset | 5.3.4 | 1,0 | 1,0 | 1,4 | 1,4 |
| Käypään arvoon | 5.3.4 | ||||
| tulosvaikutteisesti kirjattavat | |||||
| sijoitukset | 50,1 | 50,1 | 38,7 | 38,7 | |
Rahavarat | 5.3.5 | 31,1 | 31,1 | 31,9 | 31,9 |
| Rahoitusvelat | |||||
Ostovelat ja muut velat | 5.3.6 | 19,9 | 19,9 | 21,8 | 21,8 |
Johdannaissopimukset | 5.3.7 | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,1 |
Muut lainat | 5.3.7 | 0,1 | 0,1 | 0,2 | 0,2 |
Vuokrasopimusvelat | 5.3.8 | 24,6 | 25,3 | 26,7 | 27,5 |
| 5.3.2 Myyntisaamiset ja muut saamiset | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
| Rahoitusvaroihin kuuluvat | ||
| myyntisaamiset ja muut | ||
| saamiset | ||
Myyntisaamiset | 26,7 | 26,8 |
Siirtosaamiset | 0,5 | 1,5 |
Muut saamiset | 0,8 | 1,7 |
Yhteensä | 28,1 | 30,0 |
| Rahoitusvaroihin | ||
| kuulumattomat saamiset | ||
Siirtosaamiset | 0,7 | 0,7 |
Muut saamiset | 0,1 | 0,2 |
Yhteensä | 0,8 | 1,0 |
| Myyntisaamiset ja muut | ||
saamiset yhteensä | 28,9 | 31,0 |
| 5.3.6 Ostovelat ja muut velat | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
| Rahoitusvelkoihin kuuluvat ostovelat | ||
| ja muut velat | ||
Ostovelat | 18,8 | 21,3 |
Ennakkomaksut | 0,1 | 0,0 |
Siirtovelat | - | 0,0 |
Muut velat | 1,0 | 0,4 |
Yhteensä | 19,9 | 21,8 |
| Rahoitusvelkoihin kuulumattomat velat | ||
Siirtovelat | 6,1 | 6,8 |
Muut velat | 0,4 | 2,5 |
Yhteensä | 6,5 | 9,3 |
Ostovelat ja muut velat yhteensä | 26,5 | 31,1 |
| 5.3.3 Myyntisaamisten ikäjakauma | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Erääntymättömät | 22,5 | 22,6 |
Erääntyneet 1–60 päivää | 4,1 | 3,7 |
Erääntyneet 61–180 päivää | 0,1 | 0,5 |
Erääntyneet yli 180 päivää | 0,0 | 0,0 |
Myyntisaamiset yhteensä | 26,7 | 26,8 |
| Myyntisaamisten arvonalennukset: | ||
Arvo 1.1. | 0,1 | 0,1 |
Lisäykset | 0,1 | 0,1 |
Vähennykset | 0,0 | 0,0 |
Arvonalennukset yhteensä 31.12. | 0,2 | 0,1 |
| Myyntisaamiset ja arvonalennukset | ||
yhteensä | 26,9 | 26,9 |
| 5.3.4 Käypään arvoon tulosvaikutteisesti tai | ||
| tulosvaikutteisesti laajan tuloslaskelman kautta kirjattavat | ||
| rahoitusvarat | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Johdannaiset | 1,0 | 1,4 |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | ||
kirjattavat sijoitukset | 50,1 | 38,7 |
Yhteensä | 51,1 | 40,1 |
| 5.3.5 | ||
| 5.3.7 Rahoitusvelat | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | ||
Muut lainat | 0,1 | 0,1 |
Vuokrasopimusvelat | 18,4 | 23,5 |
Yhteensä | 18,4 | 23,7 |
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||
Ostovelat ja muut velat | 19,9 | 21,8 |
Johdannaiset | 0,2 | 0,1 |
Muut lainat | 0,1 | 0,1 |
Vuokrasopimusvelat | 6,2 | 3,2 |
Yhteensä | 26,4 | 25,2 |
| 5.3.8 Vuokrasopimusvelat | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 1.1. | 26,7 | 28,8 |
Muuntoerot | 0,0 | 0,0 |
Vuokrasopimusvelkojen lisäykset | 0,9 | 0,9 |
| Vuokrasopimusvelan pienentymiseen | ||
liittyvät maksut | -3,1 | -2,9 |
Myytävänä oleviksi luokitellut erät | 0,0 | |
Yhteensä | 24,6 | 26,7 |
| Pitkäaikaisten vuokrasopimusvelkojen | ||
lyhytaikainen osuus 31.12 | 6,2 | 3,2 |
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 31.12. | 18,4 | 23,5 |
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 1.1. | 23,5 | 25,6 |
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 31.12. | 18,4 | 23,5 |
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 1.1. | 3,2 | 3,2 |
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 31.12. | 6,2 | 3,2 |
| 5.3.9 Vastuusitoumukset ja muut vastuut sekä ehdolliset varat | ||
(Milj. euroa) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
| Taseeseen sisältymättömät | ||
| vastuusitoumukset ja vastuut | ||
Muut vastuut | 2,4 | 6,9 |
Takausvastuut konserni- yhtiöiden sitoumuksista | 4,4 | 4,1 |
| Sitoutuminen | ||
investointimaksuihin | 4,2 | 1,7 |
| MERKITTÄVIMMÄT VALUUTTOJEN TRANSAKTIORISKIT | |||
| Koti- | Riski- | Netto- | |
| Liiketoiminta | valuutta | valuutta | tapahtuma |
Benecol-kuluttaja- tuotteiden myynti | CHF | Ostot | |
Iso-Britanniassa | GBP | EUR | Ostot |
Benecol-kuluttaja- tuotteiden myynti | |||
Irlannissa | EUR | CHF | Ostot |
| Kasvistanoliesterin | |||
| tuotanto ja | |||
| myynti sekä | |||
| välipalatuotteiden | CHF | Myynnit | |
myynti | EUR | USD | Ostot |
| LIIKEVAIHDON TRANSAKTIORISKI 2023 | |||
(Milj. euroa) | USD | CHF | SEK |
+10 % muutos valuuttakurssissa | -0,4 | -1,0 | -0,1 |
-10 % muutos valuuttakurssissa | 0,4 | 1,0 | 0,1 |
| LIIKEVAIHDON TRANSAKTIORISKI 2022 | |||
(Milj. euroa) | USD | CHF | SEK |
+10 % muutos valuuttakurssissa | -0,4 | -1,1 | -0,1 |
-10 % muutos valuuttakurssissa | 0,4 | 1,1 | 0,1 |
| LIIKEVAIHDON TRANSLAATIORISKI 2023 | ||||
(Milj. euroa) | USD | GBP | PLN | UAH |
| +10 % muutos | ||||
valuuttakurssissa | -0,1 | -4,4 | -0,5 | -0,3 |
| -10 % muutos | ||||
valuuttakurssissa | 0,1 | 5,4 | 0,6 | 0,3 |
| LIIKEVAIHDON TRANSLAATIORISKI 2022 | ||||
(Milj. euroa) | USD | GBP | PLN | UAH |
| +10 % muutos | ||||
valuuttakurssissa | -0,1 | -4,9 | -0,5 | -0,3 |
| -10 % muutos | ||||
valuuttakurssissa | 0,1 | 6,0 | 0,6 | 0,4 |
| VALUUTTARISKIN TASE JA TRANSAKTIORISKI 31.12.2023 | ||||||
(Milj. euroa) | EUR | USD | GBP | CHF | PLN | SEK |
Myyntisaamiset | 0,6 | 0,5 | 0,0 | 0,8 | 0,2 | 0,1 |
Pankkitilit | 0,0 | 0,0 | -0,1 | -0,2 | 0,0 | 0,0 |
Ostovelat | -1,8 | -0,6 | 0,0 | -1,9 | -0,1 | -0,3 |
Sisäiset lainat | -0,5 | 0,2 | 1,0 | |||
Taseriski yhteensä | -1,7 | 0,1 | -0,1 | -1,3 | 1,2 | -0,1 |
Ennustetut myynnit alle vuosi | 3,9 | 10,4 | 3,0 | 1,1 | ||
Ennustetut ostot alle vuosi | -11,2 | -7,1 | -22,9 | -0,4 | ||
Ennustettu riski yhteensä | -11,2 | -3,2 | 0,0 | -12,5 | 3,0 | 0,7 |
Valuuttasuojat yhteensä | 6,1 | 1,8 | 8,3 | -1,0 | ||
Nettoriski yhteensä | -6,8 | -1,3 | -0,1 | -5,5 | 3,2 | 0,5 |
| VALUUTTARISKIN TASE JA TRANSAKTIORISKI 31.12.2022 | ||||||
(Milj. euroa) | EUR | USD | GBP | CHF | PLN | SEK |
Myyntisaamiset | 0,3 | 0,3 | 0,0 | 1,3 | 0,2 | 0,1 |
Pankkitilit | -0,1 | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Ostovelat | -2,6 | -0,6 | 0,0 | -2,0 | 0,0 | -0,2 |
Sisäiset lainat | -1,0 | 0,2 | 1,0 | |||
Taseriski yhteensä | -3,5 | -0,1 | 0,0 | -0,7 | 1,1 | -0,1 |
Ennustetut myynnit alle vuosi | 4,3 | 11,0 | 3,0 | 1,2 | ||
Ennustetut ostot alle vuosi | -15,6 | -8,5 | -21,3 | -0,5 | ||
Ennustettu riski yhteensä | -15,6 | -4,2 | 0,0 | -10,2 | 3,0 | 0,7 |
Valuuttasuojat yhteensä | 8,8 | 2,1 | 5,6 | -1,0 | ||
Nettoriski yhteensä | -10,2 | -2,2 | 0,0 | -5,3 | 3,2 | 0,6 |
| IFRS 7:N MUKAINEN VALUUTTAHERKKYYSANALYYSI 2023 | ||||||
| Liiketoiminnan transaktio- | Rahoitukselliset | Translaatio- | Translaatio- | Translaatioriski, | Translaatioriski, | |
| (Milj. | riski (alle vuosi) | riskit (alle vuosi) | riski, EBT | riski, EBT | oma pääoma | oma pääoma |
| euroa) | +/-10 % | +/-10 % | +10 % | -10 % | +10 % | -10 % |
EUR | 0,5 | 0,1 | ||||
USD | 0,2 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,2 | 0,2 |
GBP | 0,0 | 0,0 | -0,8 | 1,0 | -6,8 | 8,3 |
CHF | 0,7 | 0,0 | ||||
PLN | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | -0,1 |
SEK | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,1 | 0,1 |
UAH | - | - | 0,0 | 0,0 | -0,1 | 0,1 |
| IFRS 7:N MUKAINEN VALUUTTAHERKKYYSANALYYSI 2022 | ||||||
| Liiketoiminnan transaktio- | Rahoitukselliset | Translaatio- | Translaatio- | Translaatioriski, | Translaatioriski, | |
| (Milj. | riski (alle vuosi) | riskit (alle vuosi) | riski, EBT | riski, EBT | oma pääoma | oma pääoma |
| euroa) | +/-10 % | +/-10 % | +10 % | -10 % | +10 % | -10 % |
EUR | 0,7 | 0,1 | ||||
USD | 0,2 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,2 | 0,2 |
GBP | 0,0 | 0,0 | -1,0 | 1,2 | -9,4 | 11,4 |
CHF | 0,5 | 0,0 | ||||
PLN | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | -0,1 |
SEK | 0,0 | 0,0 | -0,1 | 0,1 | -0,1 | 0,1 |
UAH | - | - | 0,0 | 0,0 | -0,1 | 0,1 |
| JOHDANNAISTEN NIMELLISARVOT | ||
(Milj. euroa) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Valuuttajohdannaiset, suojauslaskennassa | 35,8 | 42,8 |
Valuuttajohdannaiset, ei suojauslaskennassa | 1,0 | 1,0 |
Korkojohdannaiset, suojauslaskennassa | 13,5 | 14,5 |
Hyödykejohdannaiset, suojauslaskennassa | 0,9 | |
Yhteensä | 51,2 | 58,3 |
| LUOTTOTAPPIOT | |||||
| Aikaisempien vuosien | Laskennallinen | ||||
| Saatavat | luottotappiot | minimi luotto- | Luottotappio- | Luottotappio- | |
| (Milj. euroa) | 31.12.2023 | suhteessa saataviin | tappiovaraus | varaus 2023 | varaus 2022 |
Kaikki saatavat yhteensä | 26,9 | 0,1 % | 0,0 | 0,2 | 0,1 |
Erääntyneet saatavat yhteensä | 4,4 | 0,7 % | 0,0 | 0,2 | 0,1 |
| Yli 60 päivää sitten erääntyneet | |||||
saatavat | 0,3 | 7,8 % | 0,0 | 0,2 | 0,1 |
| TULOVEROT | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
| Tilikauden verotettavaan tuloon | ||
| perustuva vero | -2,3 | -2,4 |
Edellisten tilikausien verot | -0,1 | 0,2 |
Laskennalliset verot | -2,2 | -0,3 |
Yhteensä | -4,6 | -2,5 |
Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
| Verot laskettuna kotimaan | ||
verokannalla | -4,4 | -3,0 |
| Ulkomaisten tytäryritysten | ||
poikkeavan verokannan vaikutus | -0,3 | 0,1 |
| Laskennallisten verojen | ||
arvostus, verokannan muutos | 0,0 | -0,2 |
Verovapaat tuotot | 0,1 | 0,1 |
Vähennyskelvottomat kulut | 0,0 | -0,1 |
| Aiemmin kirjaamattomien | ||
| verotuksellisten tappioiden | ||
verosaamisen käyttö | 0,1 | 0,3 |
| Aiemmin kirjaamattomia muita | ||
verosaamisia | 0,0 | 0,2 |
| Aiemmin kirjattujen | ||
| verosaamisten poisto | ||
Ylimääräiset verovähennykset | 0,1 | 0,1 |
Verot aikaisemmilta vuosilta | -0,1 | 0,2 |
Muut erät | -0,1 | -0,1 |
Yhteensä | -4,6 | -2,5 |
| TULOVEROVELAT | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Tuloverovelka | 0,1 | 0,1 |
Tuloverovelka | 0,1 | 0,1 |
Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Laskennalliset verosaamiset | 3,3 | 3,7 |
Laskennalliset verovelat | 11,9 | 10,0 |
Laskennallinen nettoverovelka | 8,6 | 6,3 |
(Milj. euroa) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Avaava tase 1.1. | 54,6 | 56,0 |
Muuntoero | -0,8 | 0,4 |
Lisäys 1.1. – 31.12. | 0,1 | 0,0 |
Vähennys 1.1. – 31.12. | -0,5 | -1,9 |
31.12. | 53,3 | 54,6 |
| Tappiot, joista kirjattu | ||
verosaaminen | 7,3 | 7,2 |
| Tappiot, joista ei kirjattu | ||
verosaamista | 46,1 | 47,3 |
| LASKENNALLISTEN VEROJEN MUUTOKSET TILIKAUDELLA 2023 | ||||||
| Kirjattu | Kirjattu | |||||
| tulos- | Myyty | muihin laajan | Muunto- | |||
(Milj. euroa) | 1.1.2023 | laskelmaan | liiketoiminto | tuloksen eriin | erot | 31.12.2023 |
| Laskennalliset verosaamiset: | ||||||
Varaukset | 0,3 | 0,0 | -0,1 | - | - | 0,3 |
Vahvistetut verotukselliset tappiot | 1,4 | - | - | - | - | 1,4 |
Johdannaissopimukset | 0,0 | - | - | 0,0 | - | 0,0 |
| Verotuksessa vähentämättä jätetyt | ||||||
poistot | 1,6 | -0,3 | - | - | 0,0 | 1,4 |
IFRS 16, vuokraoikeusomaisuuserät | 0,0 | 0,0 | - | - | - | 0,0 |
Muut erät | 0,3 | 0,2 | - | - | - | 0,1 |
Yhteensä | 3,7 | -0,5 | -0,1 | 0,0 | 0,0 | 3,3 |
| Laskennalliset verovelat: | ||||||
Kertyneet poistoerot | 7,5 | 1,7 | - | - | 0,1 | 9,4 |
Oman pääoman ehtoiset sijoitukset | 0,5 | - | - | 0,1 | - | 0,7 |
Johdannaissopimukset | 0,3 | - | - | -0,1 | - | 0,2 |
Varaukset | 1,2 | - | - | - | - | 1,2 |
Muut erät | 0,5 | 0,0 | - | - | 0,0 | 0,4 |
Yhteensä | 10,0 | 1,7 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 11,9 |
| 7.1 Oma pääoma ja oman pääoman rahastot | |||
| EMOYRITYKSEN OSAKEPÄÄOMAN JAKAUTUMINEN OSAKELAJEITTAIN | |||
(Milj. euroa) | 1000 kpl | Osakepääoma | Omat osakkeet |
Kantaosakkeita vaihdettu vaihto-osakkeiksi | 485 | ||
Omien osakkeiden luovutus, vaihto-osakkeet | -1 010 | -1,8 | |
| 31.12.2021 | |||
Kantaosakkeet (20 ääntä/osake) | 30 961 | 5,2 | |
Kantaosakkeet, omia osakkeita | -213 | -0,4 | |
Vaihto-osakkeet (1 ääni/osake) | 134 188 | 22,6 | |
Vaihto-osakkeet, omia osakkeita | -6 480 | -17,4 | |
Yhteensä | 158 456 | 27,8 | -17,8 |
Kantaosakkeita vaihdettu vaihto-osakkeiksi | 47 | ||
Omien osakkeiden mitätöinti, kantaosakkeet | -213 | -0,4 | |
Omien osakkeiden mitätöinti, vaihto-osakkeet | -5 000 | -14,1 | |
Omien osakkeiden luovutus, vaihto-osakkeet | -257 | -0,4 | |
| 31.12.2022 | |||
Kantaosakkeet (20 ääntä/osake) | 30 701 | 5,3 | |
Kantaosakkeet, omia osakkeita | 0 | 0,0 | |
Vaihto-osakkeet (1 ääni/osake) | 129 235 | 22,4 | |
Vaihto-osakkeet, omia osakkeita | -1 224 | -2,9 | |
Yhteensä | 158 713 | 27,8 | -2,9 |
Kantaosakkeita vaihdettu vaihto-osakkeiksi | 5 | ||
Kantaosakkeiden mitätöinti | -588 | ||
Vaihto-osakkeiden mitätöinti | -178 | ||
Omien osakkeiden luovutus, vaihto-osakkeet | -21 | 0,0 | |
| 31.12.2023 | |||
Kantaosakkeet (20 ääntä/osake) | 30 109 | 5,3 | |
Kantaosakkeet, omia osakkeita | 0 | 0,0 | |
Vaihto-osakkeet (1 ääni/osake) | 129 062 | 22,5 | |
Vaihto-osakkeet, omia osakkeita | -1 202 | -2,8 | |
Yhteensä | 157 968 | 27,8 | -2,8 |
| MUUNTOEROT | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Muuntoerot 1.1. | -17,3 | -14,8 |
Muuntoeron muutos | 1,4 | -2,5 |
Muuntoerot 31.12. | -15,9 | -17,3 |
| MUUT RAHASTOT | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
| Muut rahastot: | ||
| Oman pääoman ehtoiset | ||
sijoitukset | 3,4 | 3,0 |
Suojausrahasto | -2,4 | -1,9 |
Muut rahastot yhteensä | 1,0 | 1,1 |
| OMIEN OSAKKEIDEN MUUTOKSET TILIKAUDELLA 2023 | |
(Milj. euroa) | kpl |
1.1.2023 | 1 223 722 |
| Luovutus hallituksen puheenjohtajalle ja | |
jäsenille | -21 379 |
31.12.2023 | 1 202 343 |
| OSAKEKOHTAINEN TULOS, JATKUVAT TOIMINNOT | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, jatkuvat toiminnot (milj. euroa) | 17,5 | 12,5 |
Laimentamaton osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana | 158 018 285 | 158 639 663 |
Osakepalkkioista johtuva laimennus | 695 670 | 720 838 |
Laimennettu osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana | 158 713 955 | 159 360 501 |
Laimentamaton osakekohtainen tulos, jatkuvat toiminnot (euroa/osake) | 0,11 | 0,08 |
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, jatkuvat toiminnot (euroa/osake) | 0,11 | 0,08 |
| OSAKEKOHTAINEN TULOS | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, (milj. euroa) | 17,5 | 4,8 |
Laimentamaton osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana | 158 018 285 | 158 639 663 |
Osakepalkkioista johtuva laimennus | 695 670 | 720 838 |
Laimennettu osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana | 158 713 955 | 159 360 501 |
Laimentamaton osakekohtainen tulos, (euroa/osake) | 0,11 | 0,03 |
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, (euroa/osake) | 0,11 | 0,03 |
| TYÖSUHDE-ETUUKSISTA AIHEUTUNEET KULUT | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Palkat | 20,7 | 19,9 |
| Irtisanomisen yhteydessä | ||
suoritettavat etuudet | 0,6 | - |
| Eläkekulut, maksupohjaiset | ||
järjestelyt | 3,1 | 3,2 |
Osakeperusteiset palkkiot | 0,5 | 0,5 |
Muut henkilösivukulut | 1,5 | 1,1 |
Yhteensä | 26,2 | 24,6 |
| KONSERNIN PALVELUKSESSA OLI TILIKAUDEN AIKANA | ||
| KESKIMÄÄRIN (HENKILÖ) | ||
2023 | 2022 | |
Terveelliset elintarvikkeet | 114 | 112 |
Terveelliset ainesosat | 184 | 185 |
Muut toiminto | 47 | 45 |
Yhteensä | 344 | 342 |
| KAUDELLA MYÖNNETTYJEN OSAKEPALKKIOJÄRJESTELMIEN | ||||
| LASKENNASSA KÄYTETYT PARAMETRIT | ||||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 | ||
| Osakkeen kurssi | ||||
myöntämishetkellä, euroa | 2,33 | 3,16 | ||
| Osakkeen kurssi | ||||
tilinpäätöshetkellä, euroa | 1,98 | 2,49 | ||
Osakkeen kurssinousuoletus, p.a. | 6,4 | % | 6,4 | % |
Osakkeen volatiliteetti* | 27,6 | % | 25,4 | % |
| Oletetut osingot ennen palkkion | ||||
maksua, euroa | 0,52 | 0,55 | ||
Diskonttokorko | 2,5** | % | 4,0 | % |
Erääntyminen, vuosia | 3,3 | 3,2 | ||
Myöntämishetken käypä arvo | 1,01 | 1,00 |
| 8.3.2 Johdon työsuhde-etuudet | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Palkat ja palkkiot | 2,1 | 2,2 |
| Irtisanomisen yhteydessä suoritetut | ||
korvaukset | 0,4 | - |
Osakeperusteiset etuudet | 0,3 | 0,4 |
Yhteensä | 2,9 | 2,6 |
Hallintoneuvoston jäsenet | 0,0 | 0,0 |
Hallituksen jäsenet | 0,3 | 0,3 |
| Toimitusjohtaja sekä konsernin | ||
| johtoryhmä: | ||
Toimitusjohtaja | 0,7 | 06 |
Muu johtoryhmä | 1,8 | 1,6 |
Yhteensä | 2,5 | 2,3 |
| 8.3.1 Liiketoimet lähipiirin kanssa | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
| Myynti johtoon kuuluville | ||
avainhenkilöille | 1,9 | 1,9 |
| Ostot johtoon kuuluvilta | ||
avainhenkilöiltä | 0,3 | 0,4 |
| Lyhytaikaiset saamiset johtoon | ||
kuuluvilta avainhenkilöiltä | 0,1 | 0,2 |
| Velat johtoon kuuluville | ||
avainhenkilöille | 0,0 | 0,0 |
| TILINTARKASTUSPALKKIOT | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
| Tilintarkastajien palkkiot: | ||
Tilintarkastus | 0,2 | 0,2 |
Muut palvelut | 0,0 | 0,0 |
Yhteensä | 0,2 | 0,2 |
| OSAKKEINA SUORITETTAVIA OSAKEPERUSTEISIA | ||
| MAKSUJA SISÄLTYY TYÖSUHDE-ETUUKSISTA JOHTUVIIN | ||
| KUSTANNUKSIIN | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Osakkeina suoritetut / suoritettavat | 0,5 | 0,5 |
Rahana suoritetut / suoritettavat | 0,0 | 0,0 |
| 0,5 | 0,5 | |
| Rahana suoritettavien | ||
osakeperusteisten järjestelyjen velat | 0,0 | 0,0 |
| PAKOLLISET ELÄKEVAKUUTUSKULUT | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
Toimitusjohtaja | 0,1 | 0,1 |
Muu johtoryhmä | 0,2 | 0,2 |
Yhteensä | 0,3 | 0,4 |
| MUUT LIIKETOIMINNAN TUOTOT JA KULUT | ||
(Milj. euroa) | 2023 | 2022 |
| Aineellisen ja aineettoman | ||
käyttöomaisuuden myyntivoitot ja -tappiot | 0,0 | 0,1 |
Muut liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 1,4 | -0,3 |
Yhteensä | 1,5 | -0,3 |