Luotettava tuotantokumppani
Vuosikertomus
/
2
Sisällysluettelo
Scanfilillä on vahva
yrityskulttuuri ja arvot.
Yhtiö on ansainnut maineensa
rakentamalla pitkäaikaisia
kumppanuuksia, jotka
perustuvat molemminpuoliseen
intohimoon menestyä.
Vuosikatsaus ................................................... 3
Scanfil lyhyesti ................................................. 3
Toimitusjohtajan katsaus ........................................ 4
Strategia ja arvonluonti .......................................... 5
Asiakassegmentit ja kasvuajurit ................................... 7
Sijoittajatietoa .................................................. 8
Tilinpäätös ja toimintakertomus ................................ 10
Hallituksen toimintakertomus .................................... 12
Konsernin tunnusluvut .......................................... 15
Osakkeet ja osakkeenomistajat ..................................17
Kestävyysraportti ...............................................19
Konsernin tilinpäätös .......................................... 115
Konsernin tuloslaskelma ....................................... 115
Konsernin tase ................................................ 116
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista ................ 118
Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet ...................... 119
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ...............................122
Emoyhtiön tilinpäätös ..........................................154
Hallituksen voitonjakoehdotus ja allekirjoitukset ................165
Tilintarkastajan lausunnot ......................................166
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmistä ........................174
Palkitsemisraportti .............................................181
Liikevaihto
780 M€
Henkilöstö
4 000
Liikevoitto
53 M€
3
Scanfil lyhyesti
Scanfil Oyj on liikevaihdolla mitattuna Euroopan suurin pörssinoteerattu
elektroniikan sopimusvalmistaja.
Yhtiö palvelee maailmanlaajuisesti Industrial, Energy & Cleantech sekä
Medtech & Life Science -asiakassegmenttien toimialajohtajia. Sen
palveluihin kuuluvat suunnittelupalvelut, prototyyppien valmistus, val-
mistettavuuden suunnittelupalvelut (DFM), testikehitys, toimitusketju- ja
logistiikkapalvelut, piirilevyjen ladonta, osajärjestelmien ja komponent-
tien valmistus sekä monimutkaisten järjestelmien integrointipalvelut.
Scanfilin tavoitteena on kasvattaa asiakasarvoa parantamalla asiakkaiden
tuotteiden kilpailukykyä ja lyhentämällä markkinoilletuloaikaa. Yhtiön tavoit-
teena on olla asiakkaidensa ensisijainen ja pitkäaikainen kansainvälinen
hankinta- ja valmistuskumppani. Scanfilin pitkäaikaisin asiakassuhde on
jatkunut yli 30 vuotta.
Tehdasverkosto ja toimintamalli
Scanfililla on maailmanlaajuinen toimituskyky ja 11 tuotantolaitosta neljällä
mantereella. Scanfil osti SRXGlobalin 3.10.2024 ja tehdasverkosto laajeni
Malesiaan Johor Bahruun sekä Australiaan Melbourneen. Maailmanlaajuinen
verkosto mahdollistaa kilpailukykyiset kuljetuskustannukset ja -ajat, hyvän
markkinatuntemuksen sekä mahdollisuuden välttää tuontiin liittyviä kustan-
nuksia, kuten tulleja.
Scanfilin tehtaat ovat itsenäisiä ja tulosvastuullisia yksiköitä. Ne hyödyntävät
konsernin tarjoamia resursseja, kuten myyntiä, hankintaa, rahoitusta, IT:tä ja
prosesseja. Toimintamallin avulla Scanfil pystyy reagoimaan nopeasti muut-
tuviin asiakastarpeisiin, saamaan kilpailukykyiset ostohinnat sekä kohtuulliset
rahoituskustannukset tarvittaviin investointeihin. Lisäksi toimintamalli mah-
dollistaa tehokkaan ja laadukkaan toiminnan yhteensopivien järjestelmien
ja prosessien avulla.
HenkilösLiikevaihto
Atlanta, Yhdysvallat
Malmö, Ruotsi
Wutha, Saksa
Åtvidaberg, Ruotsi Sievi, Suomi
Pärnu, Viro
Myslowice, Puola
Sieradz, Puola
Suzhou, Kiina
Johor Bahru, Malesia
Melbourne, Australia
Puola
Kiina
Viro
Ruotsi
Suomi
Saksa
Yhdysvallat
Australia
Malesia
35 %
8 %
3 %
4 %
11 %
15 %
13 %
4 000
6 %
5 %
Industrial
Energy & Cleantech
Medtec & Life Science
780 milj. euroa
47 %
34 %
19 %
4
Toimitusjohtajan katsaus
”Ensimmäinen kokonainen vuosi Scanfilin ruorissa on ollut
mielenkiintoinen. Navigoimme läpi vuoden, jota määritte-
livät strategiset uudelleenorganisoinnit, alueellinen laaje-
neminen ja kannattavuutemme varmistaminen. Haasteista
huolimatta saavutimme merkittäviä virstanpylväitä.
Maaliskuussa julkistimme päivitetyt arvot, strategian,
asiakassegmentit ja taloudelliset tavoitteet. Tavoitte-
lemme kasvavaa liikevaihtoa ja pyrimme tasapainotta-
maan orgaanista ja epäorgaanista kasvua. Strategiset
muutoksemme olivat harppaus kohti kunnianhimoisten
tavoitteidemme saavuttamista ja asemamme vakiinnut-
tamista johtavana eurooppalaisena sopimusvalmistajana.
Uudelleenorganisoimme myyntimme kolmeen asiakas-
segmenttiin: Industrial, Energy & Cleantech ja Medtech
& Life Science. Tavoitteena oli luoda jokaiselle segmen-
tille omat myyntitiimit, jotka ajavat segmenttinsä myynnin
kasvua ja kannattavuutta.
Syyskuussa ilmoitimme uudesta aluerakenteesta, joka tuli
voimaan 1. tammikuuta 2025. Uudet alueet ovat Amerikka,
Aasian ja Tyynenmeren alue (APAC), Keski-Eurooppa ja
Pohjois-Eurooppa. Muutoksen on määrä mahdollistaa
nopeampi päätöksenteko ja ajaa orgaanista ja epäorgaa-
nista kasvua tuomalla päätöksenteko lähemmäs alueita
ja tehtaita.
Lokakuussa laajensimme globaalia jalanjälkeämme osta-
malla SRXGlobal Pty Ltd:n, mikä kasvattaa osaamistamme
ja markkina-asemaamme. SRX:llä on kaksi tehdasta
Australiassa Melbournessa ja Malesiassa Johor Bahrussa.
Yrityskauppa tuo meille uusia asiakkaita ja antaa nykyisille
asiakkaillemme mahdollisuuden laajentaa toimintaansa
kanssamme nopeasti kasvavalla Aasian ja Tyynenmeren
alueella.
Scanfilin vuotta leimasivat sekä haasteet että saavutukset.
Taloudellinen tulos oli vastatuulessa, mikä johti tarkennet-
tuun 770–780 miljoonan euron liikevaihtoarvioon ja 53–54
miljoonan euron oikaistuun liikevoittoon. Liikevaihto laski
779,9 miljoonaan euroon, mikä oli 13,5 prosenttia vähem-
män kuin vuonna 2023.
Haasteista huolimatta säilytimme vahvan sitoutumisemme
toiminnan parantamiseen. Saavutimme 6,8 prosentin
oikaistun liikevoittomarginaalin. Valuuttakurssimuutoksilla,
sopeuttamiskuluilla ja kaupintavarastomyynnillä oikaistuna
koko vuoden liikevoittomarginaali saavutti 7,0 prosentin
pitkän aikavälin tavoitteemme.
Asiakaspuolella keskityimme edelleen uusien sopimusten
voittamiseen ja myyntimme oli erittäin aktiivista. Uusien
voitettujen projektien vuotuinen arvo oli yhteensä 187,5
miljoonaa euroa. Tämä viittaa liikevaihdon kasvuun tule-
vaisuudessa. Kasvua näyttää johtavan Medtech & Life
Science -segmentti, jonka liikevaihto kasvoi 7,6 prosenttia
viimeisellä vuosineljänneksellä viime vuoden vastaavaan
ajanjaksoon verrattuna. Kahden muun asiakassegmentin
liikevaihto oli vielä hieman laskussa, mutta loppuvuodesta
alkoi näkyä merkkejä vakiintumisesta.
Uskomme kysynnän kiihtyvän vähitellen vuonna 2025, ja
vuoden ensimmäisellä neljänneksellä keskitymme vuonna
2024 voitettujen asiakasprojektien ylösajoon. Vuodelle
2025 odotamme 780-920 miljoonan euron liikevaihtoa
ja 53-66 miljoonan euron oikaistua liikevoittoa.
Taloudellinen tilanteemme vahvistui. Velkaantumisaste
laski 7,3 prosenttiin ja omavaraisuusaste nousi 55,5 pro-
senttiin. Nämä luvut kertovat vahvasta taseesta. Näin
voimme jatkaa mahdollisten yritysjärjestelyiden tutkimista
ja rakentaa läsnäoloamme valituilla maantieteellisillä alu-
eilla ja asiakassegmenteissä.
Keskitymme edelleen pitkän aikavälin tavoitteisiimme: 10
prosentin vuotuiseen liikevaihdon kasvuun, 7–8 prosen-
tin liikevoittomaginaalin säilyttämiseen sekä nettovelan
ja käyttökatteen välisen suhteen pitämiseen ≤1,5:ssa.
Tavoitteenamme on maksaa kasvavaa osinkoa, joka on
noin kolmannes osakekohtaisesta tuloksesta. Olemme
sitoutuneita tuottamaan omistaja-arvoa osakkeenomis-
tajillemme.
Hallitus ehdotti osakkeenomistajille jaettavaksi osinkoa
0,24 euroa osakkeelta, mikä vastaa 41 prosenttia osake-
kohtaisesta tuloksesta. Jos yhtiökokous hyväksyy ehdo-
tuksen, osinkomme on kasvanut 12 peräkkäistä vuotta.
Tämä osinkotaso jättää meille myös joustovaraa tuleviin
yritysostoihin ja muihin investointeihin.
Haluan ilmaista kiitollisuuteni omistautuneille työntekijöil-
lemme, arvostetuille asiakkaillemme ja osakkeenomista
-
jillemme heidän luottamuksestaan ja sitoutumisestaan.
Jatkamme yhdessä navigoimista muuttuvassa markki-
nassa hyödyntäen vahvuuksiamme kestävän kasvun ja
menestyksen edistämiseksi.
CHRISTOPHE SUT
toimitusjohtaja
5
Strategia ja arvonluonti
Scanfil on perustettu vuonna 1976. Yhtiö on vuosikymmenten aikana
muokannut strategiaansa kulloinkin vallitsevan markkinatilanteen
mukaan, mutta fokus on säilynyt elektroniikkaa sisältävien tuotteiden
valmistuksessa.
Maaliskuussa 2024 Scanfil päivitti arvonsa, strategiansa ja pitkän aikavälin
taloudelliset tavoitteensa. Geared for Growth -strategia jakautuu kahteen
pääelementtiin: kasvuun ja tehokkuuteen. Strategia tukee asetettuja
pitkän aikavälin tavoitteita. Yhtiö tavoittelee keskimäärin 10 prosentin
vuotuista liikevaihdon kasvua ja 7–8 prosentin liikevoittomarginaalia sekä
nettovelan ja käyttökatteen suhdeluvun pitämistä ≤1,5:ssä.
Vastuunkantaminen arvona
Vastuunkantaminen on yksi Scanfilin keskeisistä arvoista. Mahdollis-
taakseen nopean ja joustavan päätöksenteon organisaation alemmilla
tasoilla, Scanfil on jakanut liiketoimintansa asiakassegmentteihin ja
maantieteellisiin alueisiin. Asiakassegmentit ovat Industrial, Energy &
Cleantech sekä Medtech & Life Science. Vuoden 2025 alusta voimaan
tulleet maantieteelliset alueet ovat Amerikka, Tyynenmeren alue (APAC),
Keski-Eurooppa ja Pohjois-Eurooppa.
Kasvua yrityskaupoilla
Scanfilin strategia perustuu kahteen kasvutekijään: yrityskauppoihin ja
orgaaniseen kasvuun. Uusi asiakassegmenttijako tukee orgaanista kasvua
selkeän vastuutuksen sekä asiakas- ja toimialaymmärryksen avulla.
Scanfilillä on yrityskauppastrategiassaan kolme pääkriteeriä:
1. Ostokohteella on oltava asiakkaita, jotka sopivat Scanfilin asia-
kasportfolioon. Ostettavan yhtiön asiakaskunta ei siis sisällä
juurikaan kuluttajaliiketoimintaa ja autoteollisuuden asiakkuuksia.
Sen olisi tuotava uusia asiakkaita erityisesti energiateknologian,
puhtaan teknologian sekä lääketieteellisen ja biotieteellisen tek-
nologian aloilta.
2. Yrityksen tulisi parantaa Scanfilin maantieteellistä asemaa alu-
eilla, joilla odotetaan nopeaa talouskasvua, ja sen olisi mielellään
myös palveltava Scanfilin nykyisten asiakkaiden kasvuhankkeita.
Pohjois-Amerikka, Meksiko mukaan lukien, Kaakkois-Aasia Kiinan
ulkopuolella ja itäinen Keski-Eurooppa on tunnistettu kiinnostaviksi
alueiksi.
3.
Ostettavalla yhtiöllä tulisi olla yli 200 työntekijää ja kasvupotentiaalia.
Tarjooma ja erottavuustekijät
Scanfil tarjoaa täyden valikoiman elektroniikan valmistuspalveluita
prototyyppien ja tuotteiden valmistuksesta kokonaisiin, täysin testat-
tuihin ja pakattuihin tuotteisiin. Mekaniikassa Scanfil tarjoaa joustavia
valmistusmenetelmiä ja asiantuntevaa metalliaihioiden valmistusta osa-
kokoonpanoista valmiisiin kokonaisiin tuotteisiin. Yksi yrityksen keskeisistä
vahvuuksista on kyky yhdistää elektroniikan ja mekaniikan valmistus sekä
rakentaa niistä laadukkaita ja teknisesti edistyneitä kokonaisia laitteita.
Ensisijaisesti Scanfil tarjoaa asiantuntijuuttaan ja palveluitaan kansain-
välisille suurille ja keskisuurille yrityksille, joiden volyymit ovat alhaiset
tai keskisuuret, ja joiden tuotteet ovat monimutkaisia. Lisäksi Scanfil
palvelee valikoivasti pienempiä kasvuyrityksiä.
Scanfil erottuu kilpailijoistaan erityisesti vahvoilla suunnittelulähtöisen
valmistuksen (Design-driven manufacturing, DDM) kyvyillään, kustannus-
ten optimoinnilla ja testikehityksen osaamisellaan. Suunnittelulähtöinen
valmistus on merkittävä osa uuden tuotteen teollistamisen alkuvaiheita.
Lähes 60 prosenttia kustannuksista sekä hintakilpailukyky määritetään
tässä vaiheessa, jossa valitaan käytettävät komponentit, materiaalit ja
valmistustavat. Teollisuustuotteiden elinkaari voi olla yli kymmenen
vuotta, ja ilman uudelleensuunnittelua kustannusten rakenne pysyy melko
muuttumattomana. Kustannusoptimointi edellyttää usein jonkin verran
uudelleensuunnittelua ja valmistusmenetelmien tarkastelua tehokkuuden
lisäämiseksi. Kustannusten optimoinnin tarpeen voi aiheuttaa kompo-
nenttien vanhentuminen, joka nostaa hintoja ja heikentää saatavuutta.
Testaus on olennainen osa valmistusta, erityisesti teollisuusasiakkaille,
joiden tuotteilla on pitkä elinikä ja korkeat laatuvaatimukset. Scanfil tarjoaa
asiakkailleen räätälöityjä testauspaketteja, joissa testaus on kehitetty
erityisesti vastaamaan asiakkaan tuotteen tarpeita.
Liiketoimintamalli
Scanfil on maailmanlaajuinen elektroniikan sopimusvalmistusyhtiö, joka
on erikoistunut teollisiin asiakkaisiin ja matalan ja keskisuuren volyymin
tuotantoon. Kun tuotantopalveluja ostetaan elektroniikan sopimusval-
mistusyhtiöiltä, kuten Scanfililtä, sen hyödyt ovat pääasiassa tuotannon
mittakaavaeduissa, materiaalien ja komponenttien hankinnassa, logistii-
kassa, takuu- ja korjauspalveluissa sekä lisäarvopalveluissa, joita ovat esi-
merkiksi tuotteiden testaus-, suunnittelu- ja uudelleensuunnittelupalvelut.
Scanfilillä on noin 160 aktiivista asiakasta, ja se valmistaa vuosittain noin
10 000 erilaista tuotetta eri yhtiöille. Elektroniikan sopimusvalmistuksen
liiketoimintaa ohjaavat koneiden ja työvoiman käyttöaste sekä materi-
aalien ja tukipalvelujen, kuten logistiikan, ostovoima.
6
Segment
focus
Scanfil Way
Strategiset mahdollistajat
Kulttuuri ja ihmiset
Kasvu
Dream Factory
-ohjelma
Tuottavuus ToimitusketjuMaantieteellinen
laajeneminen
Segmentin
painopiste
Tarjooma Yrityskaupat
Tehokkuus
Rahoitus Vastuullisuus IT/data Riskienhallinta
Yrityskaupat ja
yritysjärjestelyt
Sijoittajasuhteet
Arvoketju ja arvon luonti
Elektroniikan sopimusvalmistusyhtiö voi olla arvoketjussa alihankkijana
alkuperäiselle laitevalmistajalle (OEM) esimerkiksi Tomralle, joka myy
palautusautomaatteja supermarketeille, tai Danfossille, joka toimittaa
lämpöpumppuja rakennusten jäähdyttämistä ja lämmittämistä varten.
Elektroniikan sopimusvalmistaja voi valmistaa asiakkaansa koko tuotteen
tai sen osan, kuten ohjauspaneelin tai komponentin, esimerkiksi painetun
piirilevyn (PCBA).
Kustannustehokkuutta lisätään optimoimalla hankintaprosessit ja val-
mistusmenetelmät niin, että tuotanto on tehokkaampaa kuin asiakkaan
omassa tuotannossa. Monet asiakkaat valitsevat elektroniikan sopimus-
valmistajan erityisesti silloin, kun tarvitaan merkittäviä investointeja
uuden tuotteen tuotantoon tai olemassa olevan tuotteen kapasiteetin
laajentamiseen.
Tehokkuus
Scanfil parantaa toimintansa tehokkuutta jatkuvan parantamisen mene-
telmillä ja Dream Factory -ohjelmalla, jolla kehitetään tuotantoteknolo-
giaa ja -prosesseja. Muun muassa käyttöönotettu MES eli tuotannon
johtamisjärjestelmä ja konekannan harmonisointi ovat osa ohjelmaa.
Materiaalien ja komponenttien saatavuus sekä hinta ovat osa sopimus-
valmistajan kilpailuetua. Isot ostovolyymit tarkoittavat usein parempaa
saatavuutta ja edullisempaa hinnoittelua. Varastonhallinnan tehokkuus
parantui merkittävästi vuoden 2024 aikana.
7
Asiakassegmentit ja kasvuajurit
Scanfilillä on kolme asiakassegmenttiä, joiden suhdannesyklit ovat
erilaiset ja ne tasapainottavat toistensa kysynnän muutoksia. Näemme
Energy & Cleantech - ja Medtech & Life Science -asiakassegmentit
huokuttelevina korkean kasvupotentiaalin alueina.
Industrial
Asiakaskunta koostuu teollisuus- ja B2B-asiakkaista. Lopputuotteita ovat
esimerkiksi teollisuuden automaatiojärjestelmät, itsepalveluautomaatit
ja hissit.
Kysynnän kasvua tukevat megatrendit
Teollisuuden automatisointi
• Digitalisaatio
• Kaupungistuminen
47 %
34 %
19 %
Energy & Cleantech
Segmenttiin kuuluvia lopputuotteita ovat esimerkiksi energiansääs-
töratkaisut, sähkönjakelu ja automaattiset keräys- ja lajitteluratkaisut.
Medtech & Life Science
Segmentin lopputuotteita ovat esimerkiksi hammaslääkärituolit,
analysaattorit, massaspektrometrit ja ympäristön mittausjärjestelmät.
Kysynnän kasvua tukevat megatrendit
Ikääntyvä väestö
Sairaanhoidon ja terveysteknologian tarpeiden
kasvu kehittyvillä markkinoilla
Ilmastonmuutos sekä tarve ennustaa sääilmiöitä
Kysynnän kasvua tukevat megatrendit
Energiatehokkuus, uusiutuvan energian
tuotanto ja kiertotalouden ratkaisut
Kaupungistuminen ja liikenteen sähköistyminen
Veden- ja ilmanlaadun valvonta, varmistaminen ja puhdistaminen
8
Sijoittajatietoa
0
300
600
900
20242023202220212020
844
902
780
696
595
Liikevaihto
Milj. euroa
2
4
6
8
10
1.1.2020 1.1.2021 1.1.2022 1.1.2023 1.1.2024 31.12.2024
Scanfilin osakkeen hinta
euroa/osake
Liikevoitto ja liikevoitto-%, oik.
Milj. euroa %
Liikevoitto, oik.
Liikevoitto-%, oik.
Scanfil plc, EUR OMX Helsinki 25 Indeksi
0
10
20
30
40
50
60
20242023202220212020
40.3
39.1
6.8 %
6.8 %
6.6 %
5.8 %
5.4 %
45.4
61.3
53 .1
1
2
3
4
5
6
7
8
0,0
0,1
0,2
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
20242023202220212020
0.54
0.5 0
0.50
0. 74
0.60
Nettotulos/osake, oik.
euroa
0,00
0,05
0,10
0,15
0,20
0,25
20242023202220212020
0.21
0.1 9
0.1 7
0.23
0.24
Osinko/osake
euroa
Hallituksen esitys
%
Sij. pääoman tuotto
0
5
10
15
20
20242023202220212020
15.3
14.6
19.5
19.4
15.4
%
Omavaraisuusaste
0
10
20
30
40
50
60
20242023202220212020
45.3
45.3
54.3
53.7
55.5
Nettovelka/käyttökate
suhdeluku
0,0
0,4
0,8
1,2
1,6
2,0
20242023202220212020
0.3 0
0.4 3
0.64
1.36
1.0 9
9
Scanfil sijoituksena
Scanfilillä on vahva yrityskulttuuri ja arvot. Yhtiö on ollut kannattava
perustamisesta lähtien. Kannattavuus on mahdollistanut Scanfilille
mahdollisuuden investoida ja varmistaa yhtiön tulevaisuus.
Scanfil on asiakkaidensa ensisijainen tuotantokumppani ja järjestelmä-
toimittaja. Scanfil on ansainnut asiakkaidensa keskuudessa maineen
pitkäaikaisten molemminpuolisten kannattavien kumppanuuksien
rakentajana.
Vakavarainen ja taloudellisesti luotettava
kumppani
Scanfil on vakavarainen ja taloudellisesti luotettava kumppani asiakkail-
leen, toimittajilleen, osakkeenomistajilleen ja työntekijöilleen.
Scanfilin tavoitteena on vastuullinen ja pitkäaikainen yhteistyö asiak-
kaidensa kanssa. Asiakkaidensa tavoin yhtiö toimii kansainvälisesti ja
sen asiakkaisiin kuuluu useita merkittäviä kansainvälisiä automaatio-,
cleantech-, kierrätys- ja lääkintäteknologiayritystä sekä kaupungistu-
misesta hyötyviä yrityksiä. Scanfil on Pohjoismaiden markkinajohtajia
ja toimialansa merkittävimpiä Euroopassa sekä tunnettu yritys kansain-
välisillä markkinoilla.
Pitkän aikavälin tavoitteet
Scanfil tavoittelee keskimäärin 10 % vuotuista liikevaihdon kasvua ja
7–8 % liikevoittomarginaalia pitäen nettovelkansa/ käyttökatteensa ≤1,5.
Tulevaisuuden näkymät vuodelle 2025
Scanfil arvioi vuoden 2025 liikevaihdon olevan 780–920 milj. euroa ja
oikaistun liikevoiton 53–66 milj. euroa.
Yhtiön antama ohjeistus perustuu asiakasennusteisiin ja Scanfilin
normaaliin ennusteprosessiin. Globaalin talouden kehittyminen tuo
epävarmuutta ennusteisiin.
Osinko
Scanfilin tavoitteena on maksaa kasvavaa osinkoa, noin kolmannes
osakekohtaisesta tuloksesta. Maksettavien osinkojen määrään ja mak-
suajankohtaan vaikuttavat muun muassa konsernin tulos, taloudellinen
asema, pääoman tarve ja muut mahdolliset tekijät.
Hallitus esittää yhtiökokoukselle, että 31.12.2024 päättyneeltä tilikaudelta
maksetaan osinkoa 0,24 (0,23) euroa/osake eli yhteensä 15 645 901,20
euroa. Osinko maksetaan 7.5.2025 osakkeenomistajalle, joka on osin-
gonmaksun täsmäytyspäivänä 29.4.2025 merkittynä Euroclear Finland
Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon.
Yhtiökokous
Scanfil Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidetään 25.4.2025. Yhtiökokous
pidetään ilman kokouspaikkaa reaaliaikaisen etäyhteyden välityksellä.
Lisätietoja www.scanfil.com/yhtiökokous
Taloudelliset julkaisut vuonna 2025
Osavuosikatsaus tammi–maaliskuu, 24.4.2025
Osavuosikatsaus tammi–kesäkuu, 17.7.2025
Osavuosikatsaus tammi–syyskuu, 24.10.2025
Taloudelliset tiedot julkaistaan suomen- ja englanninkielellä. Taloudelliset
tiedotteet julkaistaan yhtiön nettisivuilla scanfil.com.
10
Tilinpäätös ja
toimintakertomus
11
SISÄLLYS
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS ...................................................................... 12
Konsernin tunnusluvut ..................................................................................................... 15
Osakkeet ja osakkeenomistajat .....................................................................................17
Kestävyysraportti .............................................................................................................. 19
KONSERNITILINPÄÄTÖS, IFRS ................................................................................. 115
Konsernin tuloslaskelma ................................................................................................115
Konsernin tase ..................................................................................................................116
Konsernin rahavirtalaskelma ........................................................................................ 117
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista .................................................118
Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet .............................................................. 119
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ...............................................................................122
1. TULOKSEEN VAIKUTTAVAT ERÄT
1.1 Liikevaihto ja tiedot toimintasegmenteistä ...................................................122
1.2 Liiketoiminnan muut tuotot ...............................................................................126
1.3 Aineiden ja tarvikkeiden käyttö .........................................................................126
1.4 Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut ............................................................ 126
1.5 Liiketoiminnan muut kulut .................................................................................128
1.6 Tuloverot ................................................................................................................ 129
1.7 Osakekohtainen tulos ..........................................................................................131
2. NETTOKÄYTTÖPÄÄOMA
2.1 Nettokäyttöpääoma ............................................................................................. 131
2.2 Vaihto-omaisuus .................................................................................................132
2.3 Myyntisaamiset ja muut saamiset ................................................................... 132
2.4 Ostovelat ja muut velat .......................................................................................133
3. PITKÄAIKAISET VARAT
3.1 Liikearvo ................................................................................................................134
3.2 Muut aineettomat hyödykkeet .......................................................................... 135
3.3 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet .......................................................... 137
3.4 Käyttöoikeusomaisuus ....................................................................................... 138
3.5 Poistot ja arvonalentumiset ..............................................................................140
3.6 Hankitut liiketoimet ..............................................................................................141
4. PÄÄOMARAKENNE
4.1 Rahavarat ..............................................................................................................142
4.2 Rahoitustuotot- ja kulut ...................................................................................... 142
4.3 Rahoitusvelat ........................................................................................................ 143
4.4 Rahoitusvarojen ja velkojen kirjanpito- ja käyvät arvot ...............................143
4.5 Johdannaissopimukset ja suojauslaskenta ..................................................144
4.6 Käypien arvojen hierarkia ..................................................................................146
4.7 Rahoitusriskien hallinta ...................................................................................... 147
4.8 Oma pääoma ........................................................................................................150
4.9 Pääomarakenteen hallinta..................................................................................151
5. MUUT LIITETIEDOT
5.1 Varaukset ...............................................................................................................152
5.2 Annetut vakuudet, vastuusitoumukset ja muut vastuut .............................. 152
5.3 Lähipiiritiedot ja konsernirakenne ...................................................................153
5.4 Raportointikauden jälkeiset tapahtumat ........................................................153
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS.............................................................................
Emoyhtiön tuloslaskelma ..............................................................................................154
Emoyhtiön tase ................................................................................................................155
Emoyhtiön rahoituslaskelma ........................................................................................ 157
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot ..........................................................................158
Emoyhtiön tilinpäätöksen laadintaperiaatteet ........................................................158
1. Henkilöstökulut ...........................................................................................158
2. Liiketoiminnan muut kulut .........................................................................159
3. Poistot ja arvonalennukset ........................................................................159
4. Tuloverot ....................................................................................................... 159
5. Aineettomat hyödykkeet ........................................................................... 160
6. Aineelliset hyödykkeet .............................................................................. 160
7. Osuudet saman konsernin yrityksissä......................................................161
8. Saamiset saman konsernin yrityksiltä ......................................................161
9. Rahavarat ......................................................................................................161
10. Oma pääoma ...............................................................................................162
11. Lainat rahoituslaitoksilta ...........................................................................162
12. Velat saman konsernin yrityksille .............................................................163
13. Siirtovelat .....................................................................................................163
14. Vastuusitoumukset ..................................................................................... 163
15. Johdannaissopimukset .............................................................................163
16. Muut vuokrasopimukset ............................................................................164
17. Johdon maksuperusteiset työsuhde-etuudet .......................................164
HALLITUKSEN VOITONJAKOEHDOTUS ............................................................... 165
TOIMINTAKERTOMUKSEN JA TILINPÄÄTÖKSEN ALLEKIRJOITUS ................ 
12
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024
Scanfil Oyj on liikevaihdolla mitattuna Euroopan suurin pörssinoteerattu elekroniikan
sopimusvalmistaja. Yhtiö palvelee globaaleja toimialajohtajia Industrial-, Energy &
Cleantech-, ja Medtech & Life Science -asiakassegmenteillä. Palveluvalikoimaan
kuuluvat suunnittelupalvelut, prototyyppien valmistus, valmistettavuusanalyysi
(DFM), testauskehitys-, toimitusketju- ja logistiikkapalvelut, piirilevyjen ladonta,
osakokonaisuuksien ja komponenttien valmistus sekä monimutkaiset järjestelmäin-
tegrointipalvelut. Scanfilin tavoitteena on lisätä asiakkaidensa arvoa parantamalla
heidän kilpailukykyään ja olemalla kansainvälisesti ensisijainen hankintaketju- ja
valmistuskumppani. Yhtiöllä on maailmanlaajuinen toimituskyky ja 11 tuotantolaitosta
neljällä mantereella.
Vuosi 2024
Scanfilin liikevaihto laski asiakkaiden varastotasojen laskun ja matalan loppukysynnän
vuoksi. Liikevaihdon negatiivisesta kehityksestä huolimatta Scanfil säilytti kannatta-
vuutensa, ja oikaistu liikevoittomarginaali pysyi vuoden 2023 tasolla 6,8 prosentissa.
Maaliskuussa Scanfil julkisti päivitetyn strategiansa ja asetti uudet pitkän ajan
taloudelliset tavoitteet, joita ovat liikevaihdon 10 prosentin keskimääräinen vuotuinen
kasvu, 7-8 prosentin liikevoittomarginaali sekä nettovelan ja käyttökatteen suhde ≤1,5.
Orgaanisen kasvun kiihdyttämiseksi yhtiö jakoi myyntiorganisaation kolmeen
asiakassegmenttiin: Industrial, Energy & Cleantech ja Medtech & Life Science.
Erikoistumalla voidaan paremmin hyödyntää myyjien asiakastoimialaosaamista ja
parantaa asiakasymmärrystä sekä vauhdittaa uusasiakasmyyntiä.
Syyskuussa julkaistiin siirtyminen funktioperusteisesta toimintamallista maantie-
teelliseen malliin, joka tukee ja nopeuttaa paikallista päätöksentekoa esimerkiksi
yrityskaupoissa, investoinneissa ja uusiasiakashankinnassa. Konsernin johtoryhmä
uudistettiin 1.12025 alkaen tukemaan näitä uusia maantieteellisiä segmenttejä
Amerikkaa, APAC:ia, Keski-Eurooppaa ja Pohjois-Eurooppaa.
Lokakuussa Scanfil julkisti ensimmäisen yritysostonsa vuoden 2019 jälkeen.
SRXGlobal Pty Ltd. osto laajensi Scanfilin toimintaa nopeasti kasvavalla Aasian ja
Tyynenmeren alueella. Scanfil aikoo kehittää SRXGlobalin toimintaa ja vahvistaa
asemaansa alueella.
Scanfil raportoi ensimmäistä kertaa vastuullisuudestaan CSRD-standardien
mukaisesti ja sitoutui Science Based Targets -aloitteen vahvistamiin kasvi-
huonekaasupäästöjen vähennystavoitteisiin. Yhtiön tavoitteena on siirtyä 60
prosenttisesti fossiilivapaaseen energiankulutukseen vuoteen 2030 mennessä.
Liikevaihto ja tulos
Konsernin vuoden 2024 liikevaihto oli 779,9 (901,6) milj. euroa, 13,5 % vähemmän
kuin viime vuoden vertailukautena. Liikevaihto laski 121,7 milj. euroa, josta 14,5 milj.
euroa oli spot-markkinaostoja. Ilman spot-markkinaostoja liikevaihto laski 12,1 %.
Oikaistu liikevoitto oli 53,1 (61,3) milj. euroa, eli 6,8 % (6,8 %) liikevaihdosta. Liikevoittoa
oikaistiin 0,5 milj. euron hankintakuluilla, jotka liittyivät SRX-kauppaan. Oikaistuun
liikevoittomarginaaliin vaikuttivat 1,0 milj. euron valuuttakurssimuutos, henkilöstön
0,5 milj. euron sopeuttamiskulut ja 14,5 milj. euron kaupintavarastomyynti. Näiden
kokonaisvaikutus oikaistuun liikevoittomarginaaliin oli -0,3 %. Liikevoitto oli 52,6
(61,3) milj. euroa, eli 6,7 % (6,8 %) liikevaihdosta.
Tulos oli 38,6 (48,2) milj. euroa, 19,9 % viime vuotta vähemmän. Osakekohtainen
tulos oli 0,59 (0,74) euroa. Sijoitetun pääoman tuotto oli 15,4 % (19,4 %).
Konsernin efektiivinen veroaste oli 24,4 % (21,7 %). Veroasteiden ero muodostuu
Puolan erityistalousalueen verojen negatiivisesta oikaisusta sekä vuoden 2023
keskinäisen sopimusmenettelyn seurauksena saadusta veronpalautuksesta, joka
liittyi vuoden 2014 verotarkastukseen. Edellä mainittujen yhteisvaikutus veroasteeseen
oli 1,4 %. Muilta osin verokanta edustaa painotettuja keskimääräisiä verokantoja
osinkojen lähdeverot mukaan lukien.
Konsernin tunnusluvut viideltä vuodelta on esitetty tilinpäätöksen konsernin tun-
nusluvut -osuudessa.
Rahoitusasema ja investoinnit
Scanfililla on vahva taloudellinen asema. Konsernitaseen loppusumma katsauskauden
päättyessä oli 539,1 (518,0) milj. euroa. Rahavarat olivat yhteensä 48,5 (21,2) milj.
euroa. Vierasta pääomaa oli 248,0 (252,0) milj. euroa, josta korotonta vierasta
pääomaa oli 178,3 (179,0) milj. euroa ja korollista 69,7 (73,0) milj. euroa. Korollisesta
vieraasta pääomasta oli rahoitusvelkoja rahoituslaitoksilta 42,7 (50,4) milj. euroa
ja leasingvastuita 27,0 (22,6) milj. euroa. Konsernilla on vahva rahoitusasema, ja
käyttämättömiä luottolimiittejä oli 91,5 milj. euroa.
Omavaraisuusaste katsauskauden päättyessä oli 55,5 % (53,7 %) ja nettovel-
kaantumisaste oli 7,3 % (19,4 %). Nettovelan ja käyttökatteen suhde oli 0,43 (0,64).
Osakekohtainen oma pääoma oli 4,46 (4,08) euroa.
Konsernin rahoitusjärjestelyyn sisältyy irtisanomiskovenantteja, jotka liittyvät oma
-
varaisuusasteeseen sekä korollisten nettovelkojen ja käyttökatteen suhteeseen.
Kovenanttien ehtojen täyttymistä tarkastellaan vuosineljänneksittäin. Katsauskauden
päättyessä ehdot täyttyivät selvästi.
Scanfil Oyj osti 3.10.2024 australialaisen elektroniikan sopimusvalmistajan SRXGlobal
Pty Ltd.:n koko osakekannan. Ostohinta oli 33,2 milj. euroa. SRXGlobalilla on kaksi
tehdasta Australiassa Melbournessa sekä Malesiassa Johor Bahrussa. Tehtaissa on
yhteensä kahdeksan automatisoitua SMT-linjastoa ja noin 300 työntekijää.
Liiketoiminnan nettorahavirta oli 92,1 (68,9) milj. euroa. Positiivinen muutos johtui
varastojen arvon alenemisesta 50,4 milj. eurolla. Investointien nettorahavirta oli
-37,6 (-21,9) milj. euroa, mihin sisältyy -22,3 milj. euron kassavirtavaikutus liittyen
SRXGlobal Pty Ltd.:n hankintaan. Lisäksi Scanfil investoi tuotannon Dream Factory
-tehostamisohjelmaan sekä tarvittaviin kapasiteetin korvausinvestointeihin. Sieradzin
tehtaan laajennusta on lykätty vastaamaan vallitsevaa kysyntätilannetta.
Vapaa rahavirta oli 54,5 (46,8) milj. euroa.
Rahoituksen rahavirta oli -27,6 (-46,4) milj. euroa, mihin sisältyi -15,0 (-13,6) milj. euroa
osinkojen maksuja, -6,0 (-6,0) milj. euroa pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksuja,
leasingvastuiden muutos -4,4 (-4,2) milj. euroa ja luottolimiitin -2,2 (-23,9) milj. euron
muutos.
Bruttoinvestoinnit olivat tammi–joulukuussa yhteensä 48,6 (22,2) milj. euroa, mikä
oli 6,2 % (2,5 %) liikevaihdosta. Poistot, sisältäen arvonalennukset, olivat yhteensä
21,1 (19,1) milj. euroa. Bruttoinvestointeihin sisältyy 33,9 milj. euroa hankintakuluja
liittyen SRXGlobal Pty Ltd.:n osakekantaan.
Hallituksen valtuudet
Scanfil Oyj:n yhtiökokous pidettiin 25.4.2024. Kokous valtuutti hallituksen päättämään
yhtiön omien osakkeiden ostamisesta, osakkeiden liikkeeseenlaskusta ja optio-oi-
keuksien myöntämisestä sekä osakkeiden luovuttamisesta ja niihin oikeuttavien
oikeuksien liikkeeseenlaskusta.
Hallituksen ehdotukset yhtiökokoukselle ja yhtiökokouksen pöytäkirja ovat saatavilla
yhtiön verkko-sivulla osoitteessa scanfil.com/yhtiokokous.
13
Optio-ohjelmat
Konsernilla oli vuoden aikana kaksi voimassa olevaa optio-ohjelmaa. Varsinainen
24.4.2019 yhtiökokous hyväksyi optio-ohjelman 2019 (A-C) ja 21.4.2022 yhtiökokous
valtuutti hallituksen päättämään optio-oikeuksien antamisesta Scanfil-konsernin
avainhenkilöille ja päättämään optio-ohjelman ehdoista. Valtuutuksen perusteella
hallitus päätti 27.10.2022 optio-ohjelmasta 2022 (AI/AII) – (CI/CII). Vuoden 2019
optio-ohjelman perusteella optio-oikeuksia voidaan antaa yhteensä enintään 900
000 kpl ja vuoden 2022 ohjelman perusteella yhteensä enintään 1 200 000 kpl.
Kukin optio-oikeus oikeuttaa merkitsemään yhden Scanfil Oyj:n osakkeen.
Tilikauden aikana Scanfil Oyj:n optio-oikeuksilla ei merkitty yhtään yhtiön osaketta.
Osake
Scanfil Oyj:llä on 65 269 993 osaketta. Yhtiön rekisteröity osakepääoma on
2 000 000 euroa. Yhtiöllä on yksi osakesarja ja kaikilla osakkeilla on yksi ääni ja
yhtäläinen oikeus osinkoon.
Scanfil Oyj:n osakkeet noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:ssä. Osakkeet ovat olleet kau-
pankäynnin kohteena 2.1.2012 lähtien. Osakkeiden kaupankäyntitunnus on SCANFL.
Osakkeet kuuluvat Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään arvo-osuusjärjestelmään.
Tilikauden aikana vaihdettujen osakkeiden määrä tilikaudella oli 4 470 037 kappaletta,
mikä vastaa 7 % koko osakemäärästä. Vaihdettujen osakkeiden arvo oli 34,5 milj. euroa
ja osakkeen volyymipainotettu keskihinta 7,73 euroa. Osakekannan markkina-arvo
31.12.2024 oli 538,5 milj. euroa. Ylin kauppahinta oli 8,70 euroa ja alin 6,72 euroa.
Päätöskurssi oli 8,25 euroa.
Scanfil Oyj:n hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja konsernin johtoryhmän jäsenet
omistivat 31.12.2024 yhteensä 10 126 193 osaketta, joka vastaa 15,5 % yhtiön osak-
keista ja niiden tuottamasta äänimäärästä.
Tarkempia tietoja osakeomistuksen jakautumisesta, osakkeenomistajista ja
osakkeen kurssikehityksestä on kerrottu tilinpäätöksen kohdassa ”Osakkeet ja
osakkeenomistajat”.
Omat osakkeet
Yhtiö omisti 31.12.2024 omia osakkeitaan 78 738 kappaletta, joka on 0,1 % kaikista
osakkeista.
Henkilöstö
Katsauskauden lopussa konsernin palveluksessa oli 3 997 (3 797) henkeä. Muutos
johtui SRXGlobalin hankinnasta. Koko katsauskaudella konsernin palveluksessa oli
keskimäärin 3 593 (3 671) henkeä.
HENKILÖSTÖ KESKIMÄÄRIN 2024 2023 2022
Emoyhtiö 13 13 13
Konserni 3 593 3 671 3 403
MAKSETUT PALKAT JA PALKKIOT
MILJ. EUROA 2024 2023 2022
Emoyhtiö 1,9 2,3 1,9
Konserni 96,6 95,6 82,5
Hallitus ja toimitusjohtaja
Varsinaisessa yhtiökokouksessa 25.4.2024 hallituksen jäseniksi valittiin edelleen Harri
Takanen, Thomas Dekorsy , Bengt Engström, Christina Lindstedt, Juha Räisänen ja
Minna Yrjönmäki. Järjestäytymiskokouksessa 25.4.2024 uusi hallitus valitsi puheen-
johtajakseen Harri Takasen. Hallituksen tarkastusvaliokunnan puheenjohtajana toimi
Juha Räisänen ja jäseninä Christina Lindstedt ja Minna Yrjönmäki.
Riskit
Scanfil on määrittänyt liiketoimintansa merkittävimmät riskit. Vastuullisuuteen
liittyvät riskit on käsitelty Scanfilin vastuullisuusraportissa. Konserni havainnoi sekä
seuraa tunnistamiaan mahdollisia riskejä. Hallitus ohjaa riskienhallintaprosesseja
ja tarkastuvaliokunta valvoo niiden toteuttamista. Operatiivinen johtovastuu riskien-
hallinnasta on talousjohtajalla. Lisätietoja riskienhallinnasta on kohdassa Hallinto- ja
ohjausjärjestelmä.
Lähiajan liiketoiminnan riskit ja epävarmuustekijät
Tässä osiossa kuvataan lyhyesti tärkeimmät riskit, joilla voi olla olennainen vaikutus
Scanfilin kykyyn saavuttaa konsernille asetetut tavoitteet, sekä keinot niiden hallit-
semiseksi. Scanfil pyrkii aktiivisesti vähentämään näiden riskien vaikutusta ennalta
ehkäisevin toimenpitein.
STRATEGISET RISKIT
Globaalin talouden heikentyminen ja kansainvälinen investointihyödykkeiden kysynnän
supistuminen voisivat vaikuttaa negatiivisesti Scanfilin asiakkaiden liiketoiminnan
kehittymiseen ja heikentää kysyntää sopimusvalmistusmarkkinoilla.
Ukrainan ja Lähi-idän konfliktien jatkumisella ja laajentumisella voi olla vaikutusta
Scanfilin ja sen asiakkaiden liiketoimintaympäristöihin.
Myös yleiset poliittiset ja kauppapoliittiset jännitteet ja niihin liittyvät toimet voivat
vaikuttaa Scanfilin liiketoimintaympäristöön. Tätä riskiä pyritään hallitsemaan Scanfilin
maailmanlaajuisella tehdasverkostolla ja sen kehittämisellä.
OPERATIIVISET RISKIT
Suuri osa toimitusketjussa käytetyistä materiaaleista ja komponenteista on hankittu
ulkoisilta toimittajilta tai alihankkijoilta. Tämä altistaa yhtiön materiaalien ja kom-
ponenttien sekä muiden alihankittujen tuotteiden saatavuuteen ja kustannuksiin
sekä kumppanuuksien jatkuvuuteen liittyville riskeille. Konsernilla on globaali han-
kintaosasto, jonka tehtävänä on huolehtia materiaalien saatavuudesta käyttämällä
luotettuja toimittajia. Ostovoimansa ja hankintaorganisaationsa avulla Scanfil pystyy
vaikuttaman toimittajien toimitusvarmuuteen ja hinnoitteluun kohtuullisessa määrin.
Vanhentuneet materiaalit ja komponentit saattavat luoda konsernille niiden kirjanpito-
arvoon rajatun taloudellisen riskin. Materiaalivastuista on sovittu asiakassopimuksissa.
Scanfil tarvitsee tuotannossaan sähköä ja lämpöä. Energian saatavuuden ja kustan-
nusten nousun riskin uskotaan olevan lyhyellä aikavälillä Euroopassa pieni, eikä sillä
ole merkittävää vaikutusta lyhyen aikavälin liikevaihto- tai kannattavuusodotuksiin.
Pidemmällä aikavälillä energian saatavuuteen voi edelleen riittyä riskejä.
Scanfil on myös osapuolena muutamissa vaateissa, jotka voivat johtaa tai ovat
välimiesmenettelyssä ja oikeuskäsittelyssä. Jos konserni arvioi näiden lopputuloksella
olevan mahdollisia taloudellisia vaikutuksia, ne huomioidaan kirjanpidossa.
ASIAKASRISKIT
Konsernilla on noin 160 aktiivista asiakkuutta, joista suurimmat asiakkuudet ovat
Pohjoismaisia oman toimialansa johtavia yrityksiä. Asiakasyritykset jakautuvat usealle
eri toimialalle ja maantieteelliselle alueelle. Konsernin keskeisten asiakkaiden liiketoi-
minta ei yleisesti ottaen ole erityisen suhdanneherkkää ja tuotteiden elinkaaret ovat
usein pitkiä. Vuoden 2024 aikana suurimman asiakkaan osuus liikevaihdosta oli 13 %
(13 %), ja kymmenen suurimman asiakkaan osuus liikevaihdosta oli noin 55 % (55 %).
RAHOITUS JA VALUUTTAKURSSIRISKIT
Scanfil toimii kansainvälisesti ja altistuu siten valuuttakurssiriskeille. Konsernin
14
valuuttakurssiriskit muodostuvat liiketoiminnan ja rahoituksen rahavirtoihin liittyvistä
transaktioriskeistä, ulkomaan tytäryhtiöihin liittyvistä translaatioriskeistä sekä valuutta-
kurssimuutosten aiheuttamista taloudellisista riskeistä. Transaktioriskin suojaamiseen
käytetään valuuttatermiinejä. Sijoituksia ulkomaisiin tytäryhtiöihin ei ole suojattu.
Korkoriski liittyy rahoitussijoitusten tuottoon ja korollisiin velkoihin. Korkotason
muutoksilla on vaikutusta konsernin tulokseen. Lainojen korkoriskiä voidaan hallita
koronvaihtosopimuksilla sekä säätämällä kiinteiden ja vaihtuvakorkoisten lainojen
suhteellisia osuuksia. Vallitseva korkoriski on nykyisillä sopimuksilla ja luottotasoilla
maltillinen.
Luottoriskit liittyvät myyntisaamisiin asiakkailta. Konsernin suurimmat asiakkaat
ovat vakavaraisia Pohjoismaisia toimialojensa markkinajohtajia. Erääntyneitä
myyntisaamisia seurataan säännöllisesti kuukausittain konsernitasolla. Uusien
asiakkaiden luottokelpoisuus tarkastetaan ja asiakkaille myönnetään vain tavan-
omaisia maksuehtoja. Asiakkaiden luottoluokituksia seurataan ja useimmilla Scanfilin
suurimmilla asiakkailla on hyvä luottoluokitus. Myyntisaamisiin ei sisälly merkittävää
luottotappioriskiä.
Rahoitusriski liittyy pääasiassa konsernin rahoituksen turvaamiseen. Konsernin
rahoituksen hoito ja rahoitusriskien hallinta hoidetaan konsernin emoyhtiön halli-
tuksen hyväksymien periaatteiden mukaisesti. Scanfilin rahoitustoiminto, joka on
osa konsernin taloushallintoa, vastaa siitä, että rahoituspalvelut ja rahoitustransaktiot
toteutetaan tavalla, joka pyrkii mahdollistamaan riittävän rahoituksen saatavuuden
kaikissa olosuhteissa. Scanfilin velkaantumisaste on maltillinen ja luottoluokitus hyvä.
INFLAATIORISKI
Kokonaisinflaatiolla on vaikutusta yrityksen kustannusrakenteeseen. Inflaatio on
hidastunut, mutta tulevaan kehitykseen liittyy epävarmuutta.
PANDEMIARISKIT
Pandemiat saattaisivat vaikuttaa konsernin liiketoimintaan. Vaikutuksia voivat olla
muun muassa tehtaiden sulkemiset, henkilöstön sairauspoissaolojen kasvaminen
ja karanteenit, suojaamistoimenpiteiden kustannukset, jopa tuotannon tilapäinen
seisahtuminen ja/tai materiaalien sekä valmistettujen tuotteiden toimitusten
viivästyminen.
KYBERTURVALLISUUSRISKI
Kyberturvallisuus tunnistetaan kasvavaksi riskiksi. Scanfil seuraa ja kehittää jatkuvasti
ICT-ympäristöä ja -järjestelmiä riskien pienentämiseksi.
Yhtiön riskejä ja riskien hallintaa on laajemmin kuvattu yhtiön www-sivuilla Corporate
Governance -osiossa ja konsernitilipäätöksen liitetiedoissa.
Muutokset konsernirakenteessa
Scanfil osti 3.10.2024 SRXGlobal Pty Ltd:n 23,3 milj. eurolla.
Tutkimus ja tuotekehitys
Yhtiön liiketoiminnan luonteesta johtuen tuotekehitys tapahtuu pääsääntöisesti
yhdessä asiakkaiden kanssa eikä yhtiön oma tuotekehitys muodosta merkittävää
osaa yhtiön kulurakenteessa.
Varsinainen yhtiökokous
Scanfil Oyj:n varsinainen yhtiökokous on suunniteltu pidettäväksi 25.4.2025.
Osinko vuodelta 2024
Emoyhtiön jakokelpoiset varat ovat 70 308 241,25 euroa sisältäen jakamattomia
voittovaroja 36 674 749,71 euroa. Hallitus esittää yhtiökokoukselle, että 31.12.2024
päättyneeltä tilikaudelta maksetaan osinkoa 0,24 (0,23) euroa/osake eli yhteensä
15 645 901,20 euroa. Osinko maksetaan osakkeenomistajalle, joka on osingonmaksun
täsmäytyspäivänä 29.4.2025 merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön
osakasluetteloon. Osingonmaksupäivä on 7.5.2025.
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden päättymisen jälkeen ole tapahtunut
olennaisia muutoksia. Ehdotettu voitonjako ei hallituksen näkemyksen mukaan
vaaranna yhtiön maksukykyä.
Scanfil Oyj:n nimitysvaliokunnan ehdotus yhtiökokoukselle Scanfil Oyj:n hallituksen
kokoonpanoksi julkaistaan myöhemmin yhtiökokouskutsun yhteydessä.
Tulevaisuuden näkymät
Scanfil arvioi vuoden 2025 liikevaihdon olevan 780–920 milj. euroa ja oikaistun
liikevoiton 53–66 milj. euroa.
Näkymät perustuvat asiakasennusteisiin ja Scanfilin normaaliin ennusteprosessiin.
Globaalin talouden kehittyminen tuo epävarmuutta ennusteisiin.
Pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet
Scanfil tavoittelee keskimäärin 10 % vuotuista liikevaihdon kasvua ja 7–8 % oikaistua
liikevoittomarginaalia pitäen nettovelkansa/ käyttökatteensa ≤1,5. Scanfil pyrkii
maksamaan kasvavaa osinkoa, joka on noin kolmasosa osakekohtaisesta tuloksesta.
Raportointikauden jälkeiset tapahtumat
Raportointikauden jälkeen ei ole ollut olennaisia raportoitavia tapahtumia.
Selvitys hallinnointi- ja ohjausjärjestelmäs
Selvitys hallinnointi- ja ohjausjärjestelmästä annetaan toimintakertomuksesta
erillisenä kertomuksena ja se julkaistaan samanaikaisesti tilinpäätöksen kanssa.
15
2024 2023 2022 2021 2020
Taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut
Liikevaihto, milj. euroa 779,9 901,6 843,8 695,7 595,3
Liikevaihto, muutos ed. vuodesta % -13,5 6,9 21,3 16,9 2,7
Liikevoitto, milj. euroa 52,6 61,3 45,4 39,6 44,4
Liikevoitto, % liikevaihdosta 6,7 6,8 5,4 5,7 7,5
Liikevoitto oikaistu, milj. euroa 53,1 61,3 45,4 40,3 39,1
Liikevoitto oikaistu, % liikevaihdosta 6,8 6,8 5,4 5,8 6,6
Tilikauden tulos, milj. euroa 38,6 48,2 35,0 29,8 36,9
Tilikauden tulos, % liikevaihdosta 5,0 5,3 4,2 4,3 6,2
Oman pääoman tuotto, % 13,9 19,6 16,1 15,2 21,1
Sijoitetun pääoman tuotto, % 15,4 19,4 14,6 15,3 19,5
Korollinen vieras pääoma, milj. euroa 69,7 73,0 106,3 85,2 44,0
Nettovelkaantumisaste, % 7,3 19,5 37,8 28,9 9,9
Omavaraisuusaste, % 55,5 53,7 45,3 45,3 54,3
Bruttoinvestoinnit, milj. euroa 48,5 22,2 19,0 15,5 9,4
Bruttoinvestoinnit, % liikevaihdosta 6,2 2,5 2,3 2,2 1,6
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä kaudella* 3 593 3 671 3 403 3 267 3 387
2024 2023 2022 2021 2020
Osakekohtaiset tunnusluvut
Tulos / osake, euroa 0,59 0,74 0,54 0,46 0,57
Oma pääoma / osake, euroa 4,46 4,08 3,49 3,18 2,82
Osinko / osake, euroa 0,24 0,23 0,21 0,19 0,17
Osinko / tulos, % 40,7 31,1 38,9 41,3 29,8
Efektiivinen osinkotuotto, % 2,91 2,94 3,19 2,55 2,61
Hinta / voitto-suhde (P/E-luku) 14,0 10,6 12,2 16,2 11,4
Osakkeiden vaihdon kehitys
Vaihdettujen osakkeiden lukumäärä, tkpl 4 470 6 731 4 166 4 415 6 290
Osuus osakkeiden lukumäärästä, % 7,0 10,0 6,4 6,8 9,7
Osakkeen kurssi
Vuoden/kauden alin kurssi, euroa 6,72 6,40 4,90 6,24 3,26
Vuoden/kauden ylin kurssi, euroa 8,70 11,58 8,06 9,02 6,70
Vuoden/kauden keskikurssi, euroa 7,73 8,60 6,59 7,61 5,07
Kurssi vuoden/kauden lopussa, euroa 8,25 7,83 6,58 7,46 6,52
Markkina-arvo vuoden/kauden lopussa, milj. euroa 538,5 511,1 427,4 484,6 422,7
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä
tilikauden lopussa, tkpl 65 270 65 270 64 960 64 960 64 830
keskimäärin tilikauden aikana, tkpl 65 191 64 864 64 830 64 701 64 387
KONSERNIN TUNNUSLUVUT
*Scanfililla työskenteli kauden lopulla 3997 henkilöä.
16
Oman pääoman tuotto-% Tilikauden voitto* x 100
Oma pääoma (keskiarvo)
Oikaistu oman pääoman tuotto-% Oikaistu tilikauden voitto* x 100
Oikaistu oma pääoma (keskiarvo)
Sijoitetun pääoman tuotto-% (Voitto ennen veroja + korko- ja muut rahoituskulut)* x 100
Taseen loppusumma - korottomat velat (keskiarvo)
Nettovelkaantumisaste (%) (Korolliset velat - rahat, pankkisaamiset ja rahoitusarvopaperit) x 100
Oma pääoma
Omavaraisuusaste (%) Oma pääoma x 100
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Tulos / osake Tilikauden voitto
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä keskimäärin vuoden aikana
Oma pääoma / osake Oma pääoma
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä tilikauden lopussa
Osinko / osake Tilikaudelta jaettava osinko (hallituksen esitys)
Osakkeiden lukumäärä vuoden lopussa
Osinko / tulos (%) Osakekohtainen osinko x 100
Osakekohtainen tulos
Efektiivinen osinkotuotto (%) Osakekohtainen osinko x 100
Osakkeen kurssi vuoden lopussa
Hinta / voitto -suhde (P/E-luku) Osakkeen kurssi vuoden lopussa
Tulos / osake
Osakkeen keskikurssi Osakkeiden kokonaisvaihto
Vaihdettujen osakkeiden lukumäärä
Osakekannan markkina-arvo Osakkeiden lukumäärä x tilinpäätöspäivän kurssi
Oikaisuerä Normaalista liiketoiminnasta poikkeava kertaluonteinen merkittävä erä, joka
vaikuttaa eri kausien lukujen vertailukelpoisuuteen.
KONSERNIN TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT
* Annualisoitu vuositasolla
17
OSAKKEET JA OSAKKEENOMISTAJAT
Osakkeet ja osakepääoma
Scanfil Oyj:llä on 65 269 993 osaketta. Yhtiön rekisteröity osakepääoma on
2 000 000 euroa. Yhtiöllä on yksi osakesarja ja kaikilla osakkeilla on yksi ääni ja
yhtäläinen oikeus osinkoon.
Scanfilin osakkeet noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:ssä. Osakkeet ovat olleet kau-
pankäynnin kohteena 2.1.2012 lähtien. Osakkeiden kaupankäyntitunnus on SCANFL.
Osakkeet kuuluvat Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään arvo-osuusjärjestelmään.
Hallituksen voimassa olevat valtuudet
Scanfil Oyj:n hallituksella ei ole voimassa olevia valtuuksia vaihtovelkakirja- tai
optiolainan liikkeelle laskemiseen.
Scanfilin yhtiökokous 25.4.2024 valtuutti hallituksen päättämään enintään
5 000 000 oman osakkeen hankkimisesta. Hankintavaltuutus on voimassa 18
kuukautta sen myöntämisestä.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeanneista sekä osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutuksen nojalla annettavien
osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä enintään 12 000 000 osaketta. Hallitus
päättää kaikista osakeantien ehdoista. Valtuutus koskee sekä uusien osakkeiden
antamista, että omien osakkeiden luovuttamista. Osakeannit voivat tapahtua
osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen (suunnattu anti). Valtuutus
on voimassa 30.6.2025 saakka.
Omat osakkeet
31.12.2024 yhtiö omisti 78 738 kappaletta omia osakkeita.
Osingonjakopolitiikka
Yhtiön tavoitteena on maksaa osinkoa säännöllisesti joka vuosi. Maksettavien
osinkojen määrään ja maksuajankohtaan vaikuttavat muun muassa konsernin tulos,
taloudellinen asema, pääoman tarve ja muut mahdolliset tekijät. Tavoitteena on
jakaa konsernin vuosittaisesta tuloksesta noin 1/3 osinkoina osakkeenomistajille.
Osinko
Hallitus esittää yhtiökokoukselle, että 31.12.2024 päättyneeltä tilikaudelta maksetaan
osinkoa 0,24 euroa/osake, yhteensä 15 645 901,20 euroa.
Osakkeen kurssikehitys, vaihto ja markkina-arvo
Scanfil Oyj:n osakkeita vaihdettiin Nasdaq Helsinki Oy:ssä vuoden 2024 aikana
4 470 037 kappaletta, mikä vastaa 7 % koko osakekannasta. Vaihdon arvo oli 34,5
milj. euroa ja volyymipainotettu keskikurssi 7,73 euroa. Osakekannan markkina-arvo
31.12.2024 oli 538,5 milj. euroa. Korkein kaupantekokurssi oli 8,70 euroa ja alin 6,72
euroa. Päätöskurssi oli 8,25 euroa.
Tietoja osakkeenomistajista
Scanfil Oyj:llä oli 31.12.2024 yhteensä 8 162 osakkeenomistajaa, joista 85,6 %
omisti enintään 1 000 kpl yhtiön osakkeita. Kymmenen suurinta omistivat yhteensä
71,0 % osakkeista. Hallintarekisteröityjen osuus oli yhteensä 5,7 %.
Johdon omistus
Scanfil Oyj:n hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja konsernin johtoryhmän jäsenet
omistivat 31.12.2024 yhteensä 10 126 193 osaketta, joka on 15,5 % yhtiön osakkeista
ja niiden tuottamasta äänimäärästä.
SCANFILIN OSAKKEEN HINTAKEHITYS 
2
4
6
8
10
1.1.2020 1.1.2021 1.1.2022 1.1.2023 1.1.2024 31.12.2024
euroa/osake
Scanfil plc, EUR
OMX Helsinki 25 Indeksi
18
OSAKKEENOMISTUKSEN JAKAUMA
OSAKKEENOMISTUKSEN JAKAUMA SUURUUSLUOKITTAIN ..
TIEDOT OSAKKEENOMISTAJISTA
SUURIMMAT OSAKKEENOMISTAJAT ..
Osakkeiden määrä Osakkaiden
lukumäärä
kpl
Osuus
osakkaista
%
Osake- ja äänimäärä
yhteensä
kpl
Osuus osakkeista ja
äänimäärästä
%
1–100 2 874 35,2 125 449 0,2
101–1,000 4 117 50,4 1 596 196 2,5
1,001–10,000 1 010 12,4 2 716 674 4,0
10,001–100,000 119 1,5 3 622 087 5,6
100,001–9,999.999 32 0,4 53 543 055 82,0
Hallintarekisteröidyt 10 0,1 3 686 993 5,7
Yhteensä 8 162 100,0 65 269 993 100,0
Omistajien
lukumäärä
osuus
%
Osakkeiden
lukumäärä
osuus
%
Kotitaloudet 7 775 95,3 45 154 188 69,2
Yritykset 291 3,6 9 153 063 14,0
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 10 0,1 2 718 586 4,2
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 34 0,4 2 090 026 3,2
Muut 28 0,3 1 940 450 3,0
Rahastot 14 0,2 527 355 0,1
Hallintarekisteröidyt 10 0,1 3 686 325 5,7
Yhteensä 8 162 100,0 65 269 993 100,0
OSAKKEENOMISTUKSEN JAKAUMA OMISTAJARYHMITTÄIN ..
kpl
Osuus% osakkeista ja
äänimäärästä
1. Takanen Harri 9 913 146 15,2
2. Takanen Jarkko 8 251 169 12,6
3. Varikot Oy 7 606 442 11,7
4. Takanen Jorma Jussi 6 474 305 9,9
5. Tolonen Jonna 3 351 950 5,1
6. Pöllä Reijo 3 328 745 5,1
7. Laakkonen Mikko 2 531 187 3,9
8. Riitta ja Jorma J. Takasen säätiö 1 900 000 2,9
9. Takanen Martti 1 647 018 2,5
10. Sijoitusrahasto Aktia Capital 1 366 203 2,0
Kymmenen suurinta, yhteensä 46 370 165 71,0
19
Kestävyysraportti
20
. YLEISTIEDOT ..............................................................................................................
1.1 Kestävyysselvityksen yleiset laatimisperusteet ............................................. 21
1.2 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli ........................................................... 21
1.3 Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot
ja niiden käsittelemät kestävyysseikat ............................................................ 23
1.4 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen
kannustinjärjestelmiin ......................................................................................... 23
1.5 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista ..................... 24
1.6 Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta ........... 24
1.7 Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju ......................................................... 25
1.8 Sidosryhmien edut ja näkemykset ................................................................... 28
1.9 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden
vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa ............................... 29
1.10 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamis- ja arviointiprosessista .................................................................. 41
1.11 Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot ................................................................. 50
. YMPÄRISTÖTIEDOT .................................................................................................
2.1 EU:n taksonomiaraportin yhteenveo
2.1.1 Miten EU:n taksonomia vaikuttaa Scanfiliin ................................................... 52
2.1.2 Kelpoisuusarvio .................................................................................................... 52
2.1.3 Yhdenmukaisuusarvio ......................................................................................... 53
2.1.4 Vähimmäissuojaukset ......................................................................................... 56
2.1.5 Vuoden 2024 arvion yhteenveto .......................................................................57
2.1.6 Liikevaihto .............................................................................................................. 58
2.1.7 Pääomamenot ...................................................................................................... 58
2.1.8 Käyttökustannukset ............................................................................................. 58
2.1.9 Delegoitu asetus 2022/1214 .............................................................................. 62
2.2 Ilmastonmuutos
2.2.1 Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma ....................... 63
2.2.2 Ilmastonmuutoksen hillintään ja sopeutumiseen liittyvät
toimintaperiaatteet .............................................................................................. 63
2.2.3 Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät
toimet ja resurssit ................................................................................................ 66
2.2.4 Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen
liittyvät tavoitteet .................................................................................................. 68
2.2.5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä .......................................... 70
2.2.6 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt
ja kokonaispäästöt .................................................................................................71
2.2.7 Päästöhyvityksillä rahoitettavat kasvihuonekaasujen poistot
ja kasvihuonekaasupäästöjen hillintähankkeet ..............................................75
2.2.8 Sisäinen hiilen hinnoittelu ...................................................................................75
2.3 Pilaantuminen
2.3.1 Pilaantumiseen liittyvät toimintaperiaatteet ...................................................76
2.3.2 Pilaantumiseen liittyvät toimet ja resurssit......................................................76
2.3.3 Pilaantumiseen liittyvät tavoitteet .....................................................................76
2.3.4 Ilman, veden ja maaperän pilaantuminen .......................................................76
2.3.5 Tarkkailtavat aineet ja erityistä huolta aiheuttavat aineet ............................77
2.4 Resurssien käyttö ja kiertotalous
2.4.1 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet ........ 80
2.4.2 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit .......... 80
2.4.3 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet .......................... 80
2.4.4 Resurssien sisäänvirtaukset .............................................................................. 82
2.4.5 Resurssien ulosvirtaukset .................................................................................. 83
. YHTEISKUNNALLISET TIEDOT .............................................................................
3.1 Oma työvoima
3.1.1 Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet ........................................... 85
3.1.2 Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista oman
työvoiman ja työntekijöiden edustajien kanssa ............................................. 88
3.1.3 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat yrityksen
omalle työvoimalle huolenaiheiden esiin tuomiseksi .................................. 89
3.1.4 Omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten käsittely
ja lähestymistavat oman työvoiman kannalta olennaisten riskien
hallintaan ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseen sekä
näiden toimien tehokkuus .................................................................................. 89
3.1.5 Tavoitteet, jotka liittyvät haitallisten vaikutusten hallintaan, myönteisten
vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien
hallintaan ................................................................................................................. 91
3.1.6 Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet ................................. 92
3.1.7 Muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet yrityksen
omassa työvoimassa ........................................................................................... 93
3.1.8 Työehtosopimusneuvottelujen kattavuus ja työmarkkinaosapuolten
vuoropuhelu ........................................................................................................... 94
3.1.9 Monimuotoisuuden mittarit ............................................................................... 94
3.1.10 Riittävä palkka ....................................................................................................... 95
3.1.11 Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit .................................................... 95
3.1.12 Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot) ........................ 95
3.1.13 Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset ............................ 96
3.2 Arvoketjun työntekijät
3.2.1 Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet ...................................97
3.2.2 Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun
työntekijöiden kanssa.......................................................................................... 98
3.2.3 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat
arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi ......................... 98
3.2.4 Arvoketjun työntekijöihin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin
ryhtyminen ja lähestymistavat arvoketjun työntekijöihin kohdistuvien
olennaisten riskien hallitsemiseksi sekä olennaisten mahdollisuuksien
hyödyntämiseksi ................................................................................................... 99
3.2.5 Tavoitteet, jotka liittyvät haitallisten vaikutusten hallintaan, myönteisten
vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien sekä
mahdollisuuksien hallintaan ............................................................................ 100
. HALLINTOTIEDOT ..................................................................................................
4.1 Liiketoiminnan harjoittaminen
4.1.1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli .........................................................102
4.1.2 Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja
yrityskulttuuri ........................................................................................................102
4.1.3 Suhteet toimittajiin ..............................................................................................103
4.1.4 Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen ..........................103
4.1.5 Korruptio- tai lahjontatapaukset ......................................................................105
4.1.6 Maksukäytännöt ..................................................................................................105
4.1.7 Yhtiökohtainen: Tietoturvaa koskeva tiedonanto .........................................105
LIITTEET ....................................................................................................................... 106
Viittauksina esitettävät tiedot .......................................................................................106
Luettelo EU:n lainsäädännöstä johdetuista monialaisten ja aihekohtaisten
standardien tietopisteistä ............................................................................................. 107
Pisteytyksen ja raja-arvon menetelmä taloudellista olennaisuutta varten .........113
Ympäristötietojen ja yhteiskunnallisten tietojen tarkkuustaso .............................. 114
SISÄLLYS
21
1. Yleistiedot
1.1 Kestävyysselvityksen
yleiset laatimisperusteet
Kestävyysselvitys noudattaa EU:n yritysten kestävyysraportointia koske-
vaa direktiiviä (CSRD) ja sen raportointivaatimuksia (ESRS).
Kestävyysselvitys on laadittu Position Green -pilvipalvelun raportointi-
ja konsolidointiratkaisulla, ja se noudattaa samoja konsolidointiperi-
aatteita kuin tilinpäätöksessä kaikille vuonna 2024 Scanfil-konserniin
kuuluville tytäryhtiöille. SRXGlobal Pty Ltd ostettiin 3.10.2024 ja on sen
jälkeen yhdistetty konserniin. Tilanne Scanfilin vuoden 2030 strategian
kestävyystavoitteiden täyttymisestä on myös raportoitu.
Ilmoitetut kestävyysaiheet perustuvat vuoden 2024 suoritettuun kak-
soisolennaisuusanalyysiin. Olennaisuusarviointiin perustuvat olennai-
set aiheet ja kestävyystavoitteet hyväksyttiin toukokuussa 2024, ja niihin
perustuva raportointi aloitettiin kesäkuussa 2024.
Scanfilin kestävyysraportointi noudattaa konsernin lakisääteisen rapor-
toinnin, riskienhallinnan ja sisäisen valvonnan yleisiä periaatteita ja pro-
sesseja. Kestävyysraportoinnissa sisäinen valvonta perustuu riskien
tunnistamiseen ja analyysiin, jotka keskittyvät olennaisimpiin tunnistet-
tuihin riskeihin ja parhaiden sisäisten valvontamenetelmien käyttöön.
Scanfilin talousjohtaja valvoo kestävyysraportoinnin toteuttamista kes-
tävyystoiminnon tuella. Tietoa kerätään kaikista Scanfilin toimipaikoista
mukaan lukien sen tehtaat ja toimistot. Tiedot tuodaan Scanfilin Posi-
tion Green -kestävyysraportointialustaan siten, että tiedot ovat jäljitet-
tävissä ja tarkastettavissa.
Kestävyysraportoinnissa tunnistettuja riskejä ovat tietojen tarkkuus
sekä raportoinnin ajoitus. Jotta voidaan varmistaa, että julkistetut tie-
dot ovat tarkkoja ja asianmukaisesti ajoitettuja, Scanfil on määritellyt
ja ottanut käyttöön prosessin ja hallintorakenteen, jossa määritellään
mukana olevien tietojen kestävyysraportoinnissa olevat roolit, vastuut
ja raportointiaika.
Toimipaikkojen tiedontuottajat ovat vastuussa kunkin toimipaikan tie-
tojen oikeellisuuden varmistamisesta. Globaali vastuullisuustoiminto
valvoo yhdistettyjen tietojen oikeellisuutta ja lähettää ne edelleen kon-
sernin kirjanpitoon.
Sisäinen tarkastaja on vastuussa julkistettujen tietojen oikeellisuuden
ja ajantasaisuuden varmistamisesta osana tarkastustyötään. Scanfilin
talousjohtaja, tarkastusvaliokunta ja konsernin johtoryhmä ovat vas-
tuussa sisäisen tarkastuksen tulosten valvonnasta.
Scanfilin kestävyysselvitys kattaa kaikki arvoketjun alku- ja loppupään
osat, jotka on arvioitu olennaisiksi kaksoisolennaisuusanalyysissa, ja
siinä ilmoitetaan seuraavia aiheita koskevia mittareita:
Raaka-aineiden valmistajat
Komponenttien valmistajat/toimittajat
Oma toiminta
Asiakkaat
Loppukäyttäjät on suljettu pois, koska Scanfil valmistaa tuotteita vain
asiakkaiden suunnitelmien perusteella, eikä sillä ole tuoteomistusta
tai markkinavalvontaa.
Scanfil ei ole tunnistanut mitään erityisiä immateriaalioikeuksiin
– ei innovaatioiden tuloksiin tai asiantuntemukseen – liittyviä
tietoja, joita on päätetty olla julkistamatta tässä kertomuksessa,
eikä yhtiö ole käyttänyt EU-direktiivin 2013/34/EU artiklan 19 a
kohtaan 3 tai artiklan 29 a kohtaan 3 perustuvia poikkeuksia.
1.2 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
Liiketoiminnan harjoittaminen
Ylimmät päätöksentekoelimet ovat emoyhtiö Scanfil Oyj:n yhtiökokous
ja hallitus. Hallituksella on tarkastusvaliokunta, jonka tarkoituksena on
valvoa taloudellista raportointiprosessia sekä tilinpäätöksen, kestä-
vyysselvityksen ja osavuosikatsausten raportointia sekä valvoa Scanfi-
lin sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan toimivuutta. Valiokunta arvioi
tilintarkastuksen asianmukaisuuden ja valmistelee ehdotuksen tilintar-
kastajan nimeämisestä.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta valmistelee yhtiökokouksille
ehdotukset hallituksen jäsenten valinnasta sekä hallituksen ja hallituk-
sen valiokuntien jäsenille maksettavista korvauksista. Nimitystoimikunta
vastaa myös sen varmistamisesta, että hallituksella ja sen jäsenillä on
yhtiön tarpeisiin riittävästi tietoa ja kokemusta esimerkiksi strategian
kehittämisestä, kestävyydestä ja taloushallinnosta. Hallitus nimeää
toimitusjohtajan, joka on vastuussa Scanfilin strategisten tavoitteiden
asettamisesta sekä riittävien resurssien varmistamisesta tavoitteiden
saavuttamiseksi. Konsernin johtoryhmä avustaa toimitusjohtajaa asian-
tuntemuksellaan liiketoimintaperiaatteista ja kestävyydestä.
Konsernin lakiasiainjohtaja raportoi suoraan toimitusjohtajalle ja toimii
hallituksen sihteerinä. Lakiasiainjohtaja kuuluu laajennettuun johtoryh-
mään. Kestävyyttä johtaa kehitysjohtaja, jota avustaa kestävyysjohtaja.
Kaikilla hallituksen jäsenillä on työuransa ansiosta pitkä ja kattava osaa-
minen liike-elämästä.
Scanfilin hallitus koostuu kuudesta jäsenestä, joista kukaan ei osallistu
yhtiön operatiiviseen toimintaan. Työsuhteiset työntekijät ja muut työn-
tekijät eivät ole edustettuina hallituksessa. Hallituksen jäsenistä 83,3
prosenttia on riippumattomia yhtiöstä. Hallitus koostuu neljästä mie-
hestä (66,7 %) ja kahdesta naisesta (33,3 %). Hallituksen jäsenistä 80
22
prosentilla on aiempaa kokemusta elektroniikan valmistuspalveluista
(EMS) ja/tai Scanfilin asiakkaiden liiketoiminnasta. Jäsenistä sadalla
prosentilla on tuntemusta niistä sijainneista, joissa Scanfil on aktiivinen.
Hallituksen jäsenistä 33,3 prosentilla on kattavampi ymmärrys kestävyy-
teen liittyvistä aiheista uransa tai tutkimustyönsä ansiosta. Konsernin
johtoryhmä koostuu seitsemästä henkilöstä: viidestä miehestä (71,4 %)
ja kahdesta naisesta (28,6 %).
Hallitus
Hallitus on yhtiön ylin kestävyyttä valvova elin. Yhtiön hallitus hyväksyy
Scanfilin kestävän kehityksen tavoitteet osana yhtiön strategiaa ja val-
voo tavoitteiden saavuttamista.
Kestävyys on osa Scanfilin strategiaa, pitkän aikavälin liiketoiminta- ja
investointisuunnitelmia, riskiarvioita ja vuosittaisia toimintasuunnitel-
mia. Ne laatii konsernin johtoryhmä ja hyväksyy hallitus. Hallitus hyväk-
syy kestävyysraportin vuosittain. Hallitus keskustelee tarvittaessa myös
muista kestävyyteen liittyvistä asioista ja keskustelee vastuullisuusjoh-
don kanssa.
Toimitusjohtaja ja konsernin johtoryhmä
Toimitusjohtaja tarkastelee neljännesvuosittain yhdessä konsernin joh-
toryhmän kanssa kestävyysstrategian edistymistä ja tavoitteiden saa-
vuttamista. Lisäksi kestävyyden edistymisestä raportoidaan ja sitä arvi-
oidaan Scanfilin laatujärjestelmässä määritellyissä puolivuosittaisissa
johdon katselmuksissa.
Konsernin johtoryhmä tekee konsernin valtuutusohjeiden mukaisesti
investointeihin, kuluihin ja organisaatioon liittyvät päätökset, jotka mah-
dollistavat kestävyysstrategian onnistuneen toteuttamisen. Konsernin
johtoryhmän tehtävänä on myös ehdottaa muutoksia hallituksen päät-
tämään kestävyysstrategiaan ja varmistaa, että se pysyy relevanttina ja
linjassa esimerkiksi lainsäädännössä tapahtuvien mahdollisten muu-
tosten kanssa.
Vastuullisuustoiminto
Vastuullisuustoiminto valmistelee konsernin kestävyysstrategian toteu-
tussuunnitelmat ja seuraa niitä, valvoo toimipaikkakohtaisten suun-
nitelmien laatimista ja varmistaa, että ne ovat linjassa konsernitason
suunnitelmien kanssa. Toiminto määrittää myös alemman tason kes-
tävän kehityksen tavoitteet sekä työkalut, prosessit ja kumppanuu-
det, jotka mahdollistavat kestävän kehityksen strategian onnistuneen
toteuttamisen.
Toimipaikat
Toimipaikat valmistelevat, toteuttavat ja seuraavat paikallisia kestävyys-
suunnitelmia ja toimittavat paikalliset raportointitiedot konsernin kes-
tävyysraportointialustaan. Toimipaikat myös päättävät tai valmistelevat
ehdotuksia kestävyyteen liittyvistä investoinneista, kuluista ja järjes-
telyistä konsernin valtuutusohjeissa määriteltyjen rajojen mukaisesti.
Sisäinen tarkastus
Sisäisen tarkastajan vastuu on kuvattu kohdassa Kestävyysselvityksen
yleiset laatimisperusteet.
Tarkastusvaliokunta
Hallitus on perustanut tarkastusvaliokunnan. Hallituksella on pääasi-
allinen vastuu organisaation vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
valvonnasta. Hallituksen tarkastusvaliokunnan tehtävänä on erityisesti
valvoa taloudellista raportointia sekä arvioida taloudellisia ja operatiivi-
sia riskejä mukaan lukien ympäristöön, yhteiskuntavastuuseen ja hal-
lintotapaan (ESG) liittyvät aiheet. Tarkastusvaliokunta raportoi säännöl-
lisesti hallitukselle ja varmistaa asianmukaisuuden neljännesvuosittai-
silla arvioinneilla ja vuotuisilla vaikuttavuusarvioinneilla. Toimitusjohtaja
ja konsernin johtoryhmä tekevät tiivistä yhteistyötä tarkastusvaliokunnan
kanssa strategioiden toteuttamisessa ja uusiin riskeihin reagoimisessa,
jotta varmistetaan organisaation pitkän aikavälin tavoitteiden mukaisuus.
Hallituksella on tärkeä tehtävä Scanfilin pitkän aikavälin menestyksen
kannalta keskeisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnista-
misen, arvioinnin ja hallinnan valvonnassa. Tämä vastuu on selkeästi
määritelty hallituksen toimeksiannossa. Siinä varmistetaan, että riskien
ja mahdollisuuksien huomioon ottaminen on olennainen osa strategista
päätöksentekoa. Rutiinitarkastuksilla ja hallinnointitavan päivityksillä
hallitus sisällyttää vastuullisuuteen liittyvät tekijät, taloudelliset riskit ja
esiin nousevat mahdollisuudet osaksi asianmukaista hallinnointitapaa,
jota ohjaavat tietyt toimintaperiaatteet mukaan lukien riskienhallintapo-
litiikka ja eettiset toimintaperiaatteet.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta vastaa siitä, että hallituksella on
riittävä pätevyys. Hallitus ja sen tarkastusvaliokunta vastaavat ulkopuo-
lisen asiantuntemuksen hankkimisesta, jos sisäiset resurssit eivät riitä.
Toimitusjohtaja vastaa toiminnallisesti yhtiön vastuullisuustoiminnon hen-
kilöstöstä lainsäädännön vaatimusten täyttämiseksi. Scanfil kouluttaa
henkilöstöään jatkuvasti vastuullisuusasioista täyttääkseen vaatimukset.
Kestävän kehityksen mukainen hallinto Scanfilillä
Globaali vastuullisuustoiminto raportoi säännöllisesti konsernin johto-
ryhmälle, joka puolestaan kommunikoi hallituksen ja tarkastusvaliokun-
nan kanssa olennaisiin seurauksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin liittyvien
tavoitteiden luontiprosessin johtamisesta sekä kaksoisolennaisuusana-
lyysissä esitettyjen tavoitteiden edistymisestä. Tämä toteutetaan hallin-
nollisella dokumentaatiolla ja kokouksilla, joihin osallistuu tarvittaessa
maailmanlaajuisen kestävyysosaston edustajia. Jos Scanfilin olennaisiin
seurauksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin liittyviä tavoitteita päivitetään,
konsernin johtoryhmä ja hallitus tarkistavat ja hyväksyvät ne ja ottavat ne
myöhemmin huomioon yhtiön strategiassa, joka päivitetään vuosittain.
Hallitus
Toimitusjohtaja + konsernin johtoryhmä
Toimipaikat Sisäinen tarkastus
Globaali
vastuullisuustoiminto
23
Scanfilillä on ollut globaali vastuullisuusjohtaja vuodesta 2024 läh-
tien. Scanfil kehittää vastuullisuusohjelmaa edelleen vuonna 2025, ja
suunnitelmissa on sisällyttää vastuullisuusrakenne yrityksen hallinta-
järjestelmään.
Jokaista toimipaikkaa valvoo laatu- ja ympäristöpäällikkö, jonka vas-
tuualueisiin kuuluvat ympäristöasiat, sekä henkilöstöpäällikkö, joka on
vastuussa sosiaalisista asioista. Koko yhtiötä koskevia hallintoasioita
käsittelee konsernin johtoryhmä ja paikallisia tehtaan johtaja tehtaan
johtoryhmän tukemana. He voivat ottaa yhteyttä konsernitoimintojen
asiantuntijoihin tarvittaessa, kuten vastuullisuuteen, henkilöstöhallin-
toon ja lakiin liittyvissä asioissa.
Hallituksella ja konsernin johtoryhmällä on rajatusti osaamista
kestävyyteen liittyvissä aiheissa. Hallituksen tarkastusvaliokunta
on keskeinen kestävyysraportoinnin osaamisen ohjaamisen ja
keräämisen elin. Scanfil on hyödyntänyt sisäisiä resurssejaan ja
ulkopuolista asiantuntemusta tietotasonsa nostamiseksi. Scanfil on
myös palkannut yhtiön ulkopuolisia asiantuntijoita tarvittaessa.
1.3 Yrityksen hallinto-, johto- ja
valvontaelimille toimitettavat tiedot ja
niiden käsittelemät kestävyysseikat
Hallitus on asettanut tarkastusvaliokunnan kantamaan päävastuun Scan-
filin vastuullisuusaiheista. Vuoden 2024 aikana tarkastuskomitealla on
ollut asialistalla kolme pääaihetta: CSRD, Science Based Targets -aloite
(SBTi) ja kestävyys keskeisenä osana brändiä. Kehitysjohtaja yhdessä
tarkastusvaliokunnan puheenjohtajan, talousjohtajan ja vastuullisuus-
johtajan kanssa ovat ohjanneet Scanfilin etenemistä kohti ESRS:ään ja
EU-taksonomiaan liittyvien vaatimusten täyttämistä, jossa on panos-
tettu kestävän kehityksen raportointiprosessin kehittämiseen, kaksois-
olennaisuusanalyysin (DMA) vastaavuuteen ja riskienhallintaprosessiin.
DMA toteutettiin vuoden 2024 aikana, ja sen tarkistivat hallitus, Scanfi-
lin konsernin johtoryhmä ja Scanfilin ulkopuolinen tilintarkastaja. Scan-
fil validoitiin Science Based Targets -aloitteen (SBTi) lyhyen aikavälin
tavoitteella 2030, ja yhtiö on sitoutunut asettamaan nettonollatavoit-
teen vuodelle 2050 lähivuosien aikana. Lisäksi konsernin johtoryhmä
on tunnistanut mahdollisuuden nostaa Scanfil yhdeksi kestävän kehi-
tyksen johtavista yrityksistä, samalla vahvistaen sen mainetta ja sisäl-
lyttäen kestävän kehityksen brändin ydinelementiksi. Materiaaliriskien
valvonta on osa Scanfilin riskienhallintaprosessia. Riskit raportoidaan ja
arvostetaan kuukausittain uudelleen osana Scanfilin taloudellista rapor-
tointia, jossa toteutetaan ennakoivia ja korjaavia toimenpiteitä tiettyjen
kynnysarvojen ylittyessä.
Tilikaudella 2024 hallitus kokoontui 15 kertaa. Kestävyyteen liittyvistä
asioista keskusteltiin vuonna 2024 neljä kertaa:
22. helmikuuta: Suunnitelma osallistua SBTi:n nettonollapäästöaloittee-
seen sitoumuskirjeellä, jolla pyritään saavuttamaan scope 3 -päästöttö-
myys viimeistään vuonna 2050. Esittäjä oli toimitusjohtaja Christophe Sut.
22. helmikuuta: Toimitusjohtaja Christophe Sut esitteli vastuullisuusra-
portin (NFI) tilikaudelta 2023.
22. toukokuuta: Keskustelua ja johtopäätöksiä tarkastusvaliokunnan 21.
toukokuuta 2024 pitämästä kokouksesta, jossa keskityttiin vastuullisuus-
raportointiprosessiin, DMA:han ja sen ennakkovarmistukseen. Esittäjä
oli tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja Juha Räisänen.
20. marraskuuta: Vastuullisuusprosessin tila mukaan lukien edistymi-
nen kohti nettonollapäästöjä. Esittäjä oli kehitysjohtaja Riku Hynninen.
1.4 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn
sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
Scanfil on pörssiyhtiö, ja sen kestävyysohjelma vaikuttaa yhtiön osak-
keen arvoon, joka on sidoksissa optio-ohjelmien kautta myönnettäviin
johdon kannustimisiin. Yhtiön palkitsemisen yleiset periaatteet sekä
Scanfilin johtoryhmälle asetettu kestävyysperusteinen kannustinjärjes-
telmä kuvaillaan palkitsemisraportissa.
Scanfilillä on palkitsemispolitiikka, joka ohjaa hallituksen, toimitusjoh-
tajan ja ylemmän johdon yleisiä palkitsemisperiaatteita.
Scanfilillä on vuotuisia ja osakeperusteisia kannustinjärjestelmiä. Vuo-
tuinen ohjelma perustuu lyhytaikaisiin, yleensä vuosittain asetettaviin
tavoitteisiin, mutta se voi sisältää myös pitkän aikavälin mittareita, jotka
on tyypillisesti asetettu kolmeksi vuodeksi. Järjestelmän tarkoituksena
on rohkaista ja ohjata lyhyen aikavälin taloudellisten ja toiminnallisten
tavoitteiden saavuttamista sekä palkita lyhyen aikavälin tavoitteiden
saavuttamista yhtiön strategian toteutuksessa, mukaan lukien kestä-
vyystavoitteissa.
Scanfil siirtyy vähitellen asettamaan tavoitteet yhdeksi vuodeksi. Kestä-
vyystavoite oli kuitenkin asetettu kolmeksi vuodeksi vuoteen 2026 asti.
Lisäksi Scanfilillä on osakeperusteinen kannustinjärjestelmä, joka yhdis-
tää toimitusjohtajan ja konsernin johdon muut jäsenet osakkeenomis-
tajiin. Scanfil on pörssiyhtiö ja osakeperusteiset kannustimet altistavat
edunsaajat vastuullisuusriskeille yhtiön maineen ja osakekurssin kautta.
Hallitus päättää toimitusjohtajan palkitsemista. Toimitusjohtaja päät-
tää konsernin johtoryhmän jäsenien palkitsemisesta. Päivityksiä teh-
dään vuosittain.
Ilmastonmuutos
Scanfilin palkitsemispolitiikassa esitetään hallituksen, toimitusjoh-
tajan ja konsernin johdon palkitsemisperiaatteet. Yhtiö käyttää vuo-
sittaisia ja osakeperusteisia kannustimia. Vuoden 2024 scope 1 ja
2 -kasvihuonekaasupäästöjen tavoite on ≤ 8 800 tCO2ekv. vuoden
2023 laskentamenetelmän ja tuotantoyksiköiden määrän pohjalta.
Kerroin on 0,9, eli vuotuista lyhyen aikavälin palkitsemista vähen-
netään kymmenellä prosentilla, jos tavoite ei täyty. Hallitus arvioi ja
päättää palkitsemisesta toimitusjohtajan ehdotuksen pohjalta.
24
1.5 Selvitys kestävyyttä koskevasta
due diligence -prosessista
Kestävyyden due diligence
Scanfil on sitoutunut sisällyttämään kestävyyden keskeisiin toimintoihinsa
ja liiketoimintastrategiaansa. Due diligence -prosessit ovat yhdenmu-
kaisia ESRS-viitekehyksen kanssa. Tämä varmistaa, että kestävyys on
integroitu päätöksentekoon kaikilla tasoilla. Seuraava kohta sisältää erit-
telyn siitä, miten Scanfil lähestyy due diligence -prosessia avainalueilla:
Kestävyyden sisällyttäminen toimintaperiaatteisiin
ja hallintajärjestelmään
Kestävyysperiaatteet on otettu osaksi yrityksen hyväksyttyjä toiminta-
tapoja ja hallintajärjestelmiä. Scanfil päivittää jatkuvasti ympäristöön,
yhteiskuntavastuuseen ja hallintotapaan (ESG) liittyviä toimintaperiaat-
teitaan, jotta ne vastaisivat alan parhaita käytäntöjä, säädösvaatimuk-
sia ja sidosryhmien odotuksia. Tämä edistää kestävyyttä koko organi-
saatiossa ja varmistaa, että kestävyysnäkökohdat ovat olennainen osa
toimintaprosesseja.
Keskeisiä toimintaperiaatteita ovat ympäristöpolitiikka, työympäristöpo-
litiikka, eettiset toimintaperiaatteet ja toimittajien eettiset ohjeet. Kai-
kista näistä periaatteista tiedotetaan sisäisesti ja ulkoisesti, ja työnte-
kijät saavat säännöllistä koulutusta näistä käytännöistä.
Seurausten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistaminen ja arviointi
Scanfil tekee säännöllisiä riskinarviointeja, jotta se voi tunnistaa kestä-
vyyteen liittyvät riskit ja mahdollisuudet koko toimitusketjussaan ja toi-
minnassaan. Arvioinneissa tarkastellaan ympäristövaikutuksia, yhteis-
kuntavastuuta ja hallintotapoja, joita arvioidaan sekä lyhyen että pitkän
aikavälin vaikutuksia. Tämä ennakoiva lähestymistapa auttaa Scanfilia
ennakoimaan mahdollisia riskejä ja hyödyntämään uusia mahdollisuuksia.
Kielteisten vaikutusten ennaltaehkäisy ja
hillitseminen sekä niihin vastaaminen
Scanfil hyödyntää viitekehystä toimintansa kielteisten vaikutusten
ehkäisemiseksi, lieventämiseksi ja ratkaisemiseksi. Ennaltaehkäiseviin
toimenpiteisiin kuuluvat toimittajien tarkastukset, resurssitehokkuuden
parannushankkeet ja työntekijöiden koulutukset. Riskien hallintastrate-
giat keskittyvät riskien minimoimiseen innovaatioiden ja sidosryhmien
kanssa tehtävän yhteistyön avulla, kun taas toimintasuunnitelmat takaa-
vat nopean toiminnan mahdollisten haitallisten vaikutusten ilmetessä.
Edistymisen mittaaminen
Vastuullisuustyön edistymistä seurataan Scanfilin ympäristö- ja yhteis-
kuntatavoitteisiin liittyvien keskeisten tulosindikaattoreiden avulla. Mit-
tareita, kuten hiilidioksidipäästöjä, energiankulutusta ja työkäytäntöjä,
seurataan ja tarkistetaan säännöllisesti sen varmistamiseksi, että ne
ovat yhdenmukaisia Scanfilin kestävyystavoitteiden kanssa. Tietoa käy-
tetään strategioiden parantamiseksi sekä sidosryhmien pitämiseksi ajan
tasalla yrityksen vastuullisuuden suorituskyvystä.
Avoin ja läpinäkyvä viestintä
Läpinäkyvyys on olennainen osa Scanfilin kestävyysraportointia. Scan
-
fil on sitoutunut avoimeen viestintään sidosryhmien kanssa, ja se ker-
too näille säännöllisesti edistymisestään, kohtaamistaan haasteista ja
aloitteistaan. Raporttien ESRS-standardien mukaisuus varmistaa, että
sidosryhmät saavat selkeän kuvan kestävyystyöstä sekä tulevaisuuden
suunnitelmista.
Toimenpiteet seurausten käsittelemiseksi
Jos Scanfilin toiminnalla on kielteisiä vaikutuksia, se ryhtyy välittömästi
korjaaviin toimenpiteisiin. Toimiin kuuluvat esimerkiksi toimintaperiaat-
teiden tarkastaminen, vuorovaikutus sidosryhmien kanssa ja muutosten
toteuttaminen ongelmien toistumisen estämiseksi. Tavoitteena ei ole
pelkästään välittömän ongelman käsittely vaan myös varmistaa paran-
nukset tekeminen liiketoiminnassa pitkällä aikavälillä.
Näillä kuudella osa-alueella Scanfil varmistaa, että kestävyys on olen-
nainen osa yhtiön toimintaa, hallintoa ja strategista päätöksentekoa.
Tämä heijastaa yhtiön sitoutumista kestäviin liiketoimintakäytäntöihin.
Scanfilillä ei tällä hetkellä ole erityistä kestävyyden due diligence -pro-
sessia, mutta se valmistautuu yritysvastuun due diligence -direktiiviin
(CSDDD), joka vaikuttaa yhtiöön vuonna 2028.
Nykyiset ihmisiin ja ympäristöön liittyvät due diligence -prosessit on
sisällytetty useisiin Scanfilin toimintaperiaatteisiin, joita ovat Scanfilin
ympäristöpolitiikka, työympäristöpolitiikka, eettiset toimintaperiaatteet,
toimittajien eettiset ohjeet ja kestävän hankinnan periaatteet. Jokaiselle
näistä toimintaperiaatteista on olemassa prosesseja ja ohjeita, joilla var-
mistetaan toimittajien noudattavan Scanfilin ihmisiin ja ympäristöön liit-
tyviä toimintaperiaatteita. Uusien toimittajasuhteiden käynnistyksessä
Scanfil noudattaa erityistä hyväksymisprosessia, johon sisältyvät näihin
kahteen aiheeseen liittyvät riskianalyysit ja arvioinnit. Uusille asiakkaille
on tällä hetkellä käytössä prosessi, joka koskee haitallisia vaikutuksia
ympäristöön, mutta ei ihmisiin.
Jos uusia toimittajia koskevassa due diligence -prosessissa havaitaan
mahdollisia kielteisiä vaikutuksia, Scanfil toimii oman toimittajien audi-
tointiprosessinsa mukaisesti, jotta vaikutukset tunnistetaan ja niitä lie-
vennetään. Jos Scanfilin arvoketjun due diligence -prosessin ulkopuolella
havaitaan haitallisia vaikutuksia, whistleblowing-kanava on hyödyllinen,
sillä sen kautta sekä sisäiset että ulkoiset sidosryhmät voivat raportoida
epäsuotuisia vaikutuksia.
1.6 Riskienhallinta ja sisäinen valvonta
kestävyysraportoinnin osalta
Scanfilin kestävyysraportoinnin prosessi noudattaa tällä hetkellä kon-
sernin lakisääteisen raportoinnin, riskienhallinnan ja sisäisen valvonnan
yleisiä periaatteita ja prosesseja. Sisäinen valvontaprosessi perustuu
25
riskien tunnistamiseen ja analyysiin, jotka keskittyvät olennaisimpiin
tunnistettuihin riskeihin. Tämä on tällä hetkellä myös Scanfilin käyttämä
riskinarviointimenetelmä.
Globaali vastuullisuustiimi kokoaa kestävyysraportin, ja Scanfilin talous-
johtaja valvoo raportointiprosessia. Tietoa kerätään kaikista Scanfilin
toimipaikoista, myös sen tehtaista ja toimistoista. Tiedot yhdistetään
Scanfilin Position Green -kestävyysraportointialustaan siten, että tiedot
ovat jäljitettävissä ja tarkastettavissa. Kestävyysraportoinnin kokoamis-
prosessin tunnistettuja riskejä ovat tietojen tarkkuus sekä raportoinnin
ajoitus. Toimipaikkojen tiedon toimittajat ovat vastuussa kunkin toimi-
paikan tietojen oikeellisuuden varmistamisesta. Maailmanlaajuinen
kestävyystiimi valvoo yhdistettyjen tietojen oikeellisuutta ja lähettää ne
edelleen konsernin laskentatiimille.
Julkistettujen tietojen tarkkuuden ja ajantasaisuuden varmistamiseksi,
Scanfil on kehittämässä prosessia ja rakennetta, joka määrittelee tie-
tojen keruun roolit, vastuut ja raportointiajan. Vuonna 2025 suunnitel-
mana on kehittää tätä prosessia hyödyntämällä enemmän Position
Green -raportointityökalun ominaisuuksia.
1.7 Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju
Strategia
Scanfil on jakanut asiakkaansa kolmeen segmenttiin: 1. Industrial 2.
Energy & Cleantech 3. Medtech & Life Science. Uuden myyntiorgani-
saation tulisi edistää orgaanista kasvua, parantaa asiakaskeskeisyyttä
ja toimialaosaamista. Tämä suuri muutos yleisluontoisesta EMS:stä toi-
mialakeskeiseksi tapahtui vuoden 2024 alkupuoliskolla.
Vuonna 2024 Scanfil julkisti myös uuden aluerakenteensa, joka tulee
voimaan 1.1.2025. Uusia alueita ovat Amerikka, APAC, Keski-Eurooppa
ja Pohjois-Eurooppa. Muutoksen pitäisi nopeuttaa päätöksentekoa, ja
edistää orgaanista ja epäorgaanista kasvua tuomalla päätöksenteko
lähemmäs kutakin aluetta ja tehdasta.
Ensisijaisesti Scanfil tarjoaa asiantuntijuuttaan ja palveluitaan kansain-
välisille suurille ja keskisuurille yrityksille, joiden volyymit ovat alhaiset
tai keskisuuret, ja joiden tuotteet ovat monimutkaisia. Lisäksi Scanfil
palvelee valikoivasti pienempiä kasvuyrityksiä.
Scanfil erottuu kilpailijoistaan pääasiassa vahvoilla suunnittelulähtöisen
valmistuksen (Design-driven manufacturing, DDM) kyvyillään, kustan-
nusten optimoinnilla ja testikehityksessä. Suunnittelulähtöinen valmistus
on merkittävä osa uuden tuotteen teollistamisen alkuvaiheita. Lähes 60
prosenttia kustannuksista sekä hintakilpailukyky määritetään tässä vai-
heessa, jossa määritetään käytettävät komponentit, materiaalit ja val-
mistustavat. Teollisuustuotteiden elinkaari voi olla yli kymmenen vuotta
pitkä, ja ilman uudelleensuunnittelua kustannusten rakenne pysyy muut-
tumattomana. Kustannuksia tarkastellaan myös kustannusten optimoin-
nissa, joka vaatii yleensä ainakin jonkin verran uudelleensuunnittelua ja
valmistusmenetelmien uudelleenarviointia. Kustannusten optimoinnin
tarpeen voi aiheuttaa komponenttien vanhentuminen, joka nostaa hin-
toja ja heikentää saatavuutta. Testaus on olennainen osa valmistusta,
erityisesti teollisuusasiakkaille, joiden tuotteilla on pitkä elinikä ja kor-
keat laatuvaatimukset. Scanfil tarjoaa asiakkailleen testausta palveluna
-paketteja, joissa testaus on kehitetty erityisesti asiakkaan tuotteelle.
Scanfilin strategia perustuu kahteen kasvutekijään: yrityskauppoihin ja
orgaaniseen. Näillä se tavoittelee 10 prosentin vuosittaista liikevaihdon
kasvua. Scanfilillä on yrityskauppastrategiassaan kolme pääkriteeriä. (i)
Ostokohteella on oltava asiakkaita, jotka sopivat Scanfilin asiakasport-
folioon. Ostettavan yhtiön asiakaskunta ei siis sisällä juurikaan kulutta-
jaliiketoimintaa ja autoteollisuuden asiakkuuksia. Sen olisi tuotava uusia
asiakkaita erityisesti energiateknologian, puhtaan teknologian sekä lää-
ketieteellisen ja biotieteellisen teknologian aloilta. ii) Sen tulisi paran-
taa Scanfilin maantieteellistä asemaa alueilla, joilla odotetaan nopeaa
talouskasvua, ja sen olisi mieluiten myös palveltava Scanfilin nykyisten
asiakkaiden kasvuhankkeita. Pohjois-Amerikka, Meksiko mukaan lukien,
Kaakkois-Aasia Kiinan ulkopuolella ja itäinen Keski-Eurooppa on tun-
nistettu kiinnostaviksi alueiksi. (iii) Ostettavalla yhtiöllä tulisi olla yli 200
työntekijää ja kasvupotentiaalia.
Liiketoimintamalli
Scanfil on maailmanlaajuinen elektroniikan sopimusvalmistusyhtiö,
joka erikoistuu teollisiin asiakkaisiin ja matalan ja keskisuuren volyymin
tuotantoon. Kun tuotantopalveluja ostetaan elektroniikan sopimusval-
mistusyhtiöiltä, kuten Scanfililtä, sen hyödyt ovat pääasiassa tuotannon
mittakaavaeduissa, materiaalien ja komponenttien hankinnassa, logis
-
tiikassa, takuu- ja korjauspalveluissa sekä lisäarvopalveluissa, joita ovat
esimerkiksi tuotteiden testaus-, suunnittelu- ja uudelleensuunnittelupal-
velut. Scanfilillä on noin 160 aktiivista asiakasta, ja se valmistaa vuosit-
tain noin 10 000 erilaista tuotetta eri yhtiöille. Elektroniikan sopimusval-
mistuksen liiketoimintaa ohjaavat koneiden ja ihmisten käyttöaste sekä
materiaalien ja tukipalvelujen, kuten logistiikan, ostovoima.
Arvoketju ja arvonluonti
Arvoketjussa elektroniikan sopimusvalmistusyhtiö voi olla alihankkijana
alkuperäiselle laitevalmistajalle (OEM), esimerkiksi Tomralle, joka myy
pullonpalautusautomaatin supermarketille, tai Danfossille, joka toimit-
taa lämpöpumpun rakennuksen jäähdyttämistä ja lämmittämistä varten.
Elektroniikan sopimusvalmistaja voi valmistaa asiakkaansa koko tuot-
teen tai sen osan, kuten ohjauspaneelin tai komponentin, esimerkiksi
painetun piirilevyn kokoonpanon (PCBA).
Arvoa luodaan tehokkaalla ostovoimaisella hankinnalla ja valmistuk-
sella, jossa käyttöasteen pitäisi olla korkeampi kuin asiakkaan omassa
tuotannossa. Monet asiakkaat valitsevat elektroniikan sopimusvalmis-
tajan erityisesti silloin, kun on tehtävä merkittäviä investointeja uuden
tuotteen valmistusmahdollisuuksiin tai laajennettava olemassa olevan
tuotteen tuotantoa.
Henkilömäärä maantieteellisin aluein on esitetty kohdassa 3.1 Oma
työvoima.
Scanfil ei tarjoa tuotteita eikä palveluja, jotka ovat kiellettyjä tietyillä
markkinoilla.
26
Scanfil raportoi kokonaisliikevaihdon kansainvälisten IFRS 8 -tilinpää-
tösstandardien mukaisesti. Asiakassegmenttien kokonaistuotot ilmoi-
tetaan tilinpäätöksen liitetiedoissa 1.1.
Koska Scanfilin liiketoimintastrategia ei liity mihinkään kiistanalaisiin
kestävän kehityksen kysymyksiin, kuten hiileen, öljyyn, kaasuun, kemi-
kaalien tuotantoon, kiistanalaisiin aseisiin, viljelyyn tai tupakan tuotan-
toon, tässä raportissa ei esitetä vastaavia tuloja.
Scanfil on asettanut toimittajalle erityiset kestävyyteen liittyvät tavoitteet:
Vuoteen 2030 mennessä 80 prosentilla toimittajista tulisi olla kes-
tävyysluokitus.
Kaikki uudet toimittajat allekirjoittavat toimittajien toimintaohjeet voi-
dakseen toimia Scanfilin toimittajana.
50 prosenttia nykyisistä toimittajista on allekirjoittanut toimittajien
eettiset ohjeet (vuoteen 2025 mennessä).
Scanfil on asettanut omalle työvoimalleen erityiset kestävyyteen liittyvät
tavoitteet, jotka on kuvattu kappaleessa 3.1.5.
Scanfil on tehnyt kestävyysarvioinnin yleisen arvoketjunsa perusteella
eikä ole toteuttanut mitään merkittäviin tuotteisiin ja/tai palveluihin, mer-
kittäviin markkinoihin tai asiakasryhmiin liittyvää arviointia.
Yksi Scanfilin strategian tavoitteista vuodelle 2030 liittyy suurimpaan
haasteeseen kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi. Lue lisää
tästä kohdasta 2.1 Ilmastonmuutos. Ostettujen tuotteiden valmistami-
sesta syntyvät päästöt ovat suurin päästöjen lähde. Tätä käsitellään toi-
mitusketjun alkupäässä.
Pitkän aikavälin tavoitteensa saavuttamiseksi Scanfilin on tunnettava
toimitusketjunsa ja sen haasteet sekä osattava valita materiaalit ja toi-
mittajat, jotka pystyvät saavuttamaan tavoitteet.
Tärkeä toimenpide tavoitteen tukemiseksi on parantaa ostettujen tava-
roiden kasvihuonekaasulaskennan tietojen laatua. Scanfilin jatkuva työ
kaikkien ostettujen tuotteiden todellisten kasvihuonekaasupäästötietojen
tuomiseksi liiketoimintajärjestelmäänsä mahdollistaa jatkuvan kehitys-
työn. Tietojen avulla Scanfil voi valita ostettavat materiaalit komponentin
kasvihuonekaasupitoisuuden perusteella. Tämä ja tarkemmat toimitta-
jien suorituskykytiedot antavat Scanfilille mahdollisuuden tarkentaa las-
kentaansa toimitetuista tuotteista, jolloin niitä voidaan käyttää asiakkaan
tuotteiden elinkaariarvioinneissa (LCA).
Scanfil ei tällä hetkellä raportoi ESRS-alojen mukaan. Koska Scanfil on
elektroniikan sopimusvalmistajayhtiö, se pääasiassa tuottaa elektroni-
sia tuotteita asiakkailleen. Näin ollen Scanfilin ainut merkittävä ESRS-
ala on nyt ”Elektroniikka.
Scanfil on erikoistunut Business-to-Business-asiakkaisiin ja laajan vali-
koiman ja pienen ja keskisuuren volyymin valmistukseen (High-Mix Low
Volume Manufacturing).
Scanfil tarjoaa täyden valikoiman elektroniikan valmistuspalveluita pro-
totyyppien valmistuksesta valmistukseen ja kokonaiseen, täysin testat-
tuun ja pakattuun tuotteeseen. Mekaniikassa Scanfil tarjoaa joustavia
valmistusmenetelmiä ja asiantuntevaa metalliaihioiden valmistusta
osakokoonpanoista valmiisiin integroituihin yksiköihin. Yksi keskeisistä
vahvuuksista on kyky yhdistää elektroniikan ja mekaniikan valmistus ja
rakentaa näin laadukkaita ja teknisesti edistyneitä integroituja laitteita.
Raaka-aine-
valmistaja
Komponentti-
valmistaja
Valmistus
(elektroniikan
sopimusvalmistus)
Myyjä
(alkuperäinen
laitevalmistaja)
Loppukäyttäjä
Tuotesuunnittelu Teollistaminen Valmistus Ylläpito
Käyttöiän
loppu
27
Sidosryhmä Sidosryhmävuorovaikutus Miten vuorovaikutus järjestetään Vuorovaikutuksen tarkoitus Miten Scanfil ottaa tulokset huomioon
Asiakkaat
Asiakaskokemuskyselyt
Scanfilin myynti- ja markkinointiyksikkö lähettää asiakkaille
asiakaskyselyn kaksi kertaa vuodessa.
Asiakkaiden mielipiteen saaminen Scanfilin kyvystä täyttää
heidän vaatimuksensa ja asiakkaan tyytyväisyyden selvittäminen.
Kysely tehdään anonyymisti.
Tutkimuksen tulosta analysoidaan, ja Scanfil luo
toimintasuunnitelman parannuksien tekemiseksi. Aiheita
käsitellään asianmukaisilla osastoilla.
Liiketoiminnan katsaus
neljännesvuosittain
Neljännesvuosittaiset liiketoimintakokoukset Scanfilin
avainasiakaspäällikön ja asiakkaiden välillä.
Kokouksessa korostetaan Scanfilin ja sen asiakkaiden välistä
tiivistä yhteistyötä. Kokouksilla varmistetaan, että suhteemme ja
yhteistyömme kehittyy ja pysyy myönteisenä.
Scanfilin avainasiakaspäällikkö huolehtii tarvittavista
toimenpiteistä sekä niiden käynnistämisestä kyseisissä
toiminnoissa. Asiakaspäällikkö vastaa myös asiakkaalle
kohdistettujen toimenpiteiden seurannasta.
Oma työvoima
Lue lisää Scanfilin
vuorovaikutuksesta oman
työvoimansa kanssa,
kohdasta 3.1 Oma työvoima
Henkilöstökysely
Scanfilin henkilöstöhallinto hallinnoi vuosittaisia
työntekijäkyselyitä.
Ymmärtää Scanfilin työvoiman nykytilanne, jossa mitataan
työntekijöiden sitoutumista ja heidän käsityksiään yhtiöstä.
Vuosittaisen kyselyn tulokset viedään koko organisaatioon,
ja jokaisen vastuualueen on laadittava toimintasuunnitelma
parannuksista.
Virtuaalinen henkilöstökokous
Johtoryhmä järjestää neljännesvuosittain virtuaalisen
henkilöstökokouksen kaikille työntekijöille.
Tiedottaa ja keskustella työntekijöiden kanssa yhtiön tilasta ja
strategiasta.
Mahdolliset huolenaiheet nostetaan johdon tietoisuuteen.
Arvoketjun työntekijät
Lue lisää Scanfilin
vuorovaikutuksesta
arvoketjun työntekijöiden
kanssa, kohdasta 3.2
Arvoketjun työntekijät.
Toimittajien liiketoiminnan
katsaukset neljännesvuosittain
Neljännesvuosittain järjestetyt kokoukset Scanfilin
hankintatoiminnon ja Scanfilin ensisijaisten toimittajien välillä.
Kokouksessa korostetaan Scanfilin ja sen toimittajien välistä
tiivistä yhteistyötä. Kokouksilla varmistetaan, että suhde ja
yhteistyö kehittyy ja pysyy myönteisenä.
Scanfilin hankintakategorian päällikkö huolehtii tarvittavista
toimenpiteistä ja käynnistää toimenpiteitä niihin liittyvien
toimintojen kanssa. Päällikkö on myös vastuussa toimittajalle
kohdistettujen oimenpiteiden seurannasta.
Toimittaja-arviot, tuloskortit
(Balanced Scorecards)
Toimittajien tulosmittareiden arviointi neljännesvuosittain.
Toimittajien arviointi antaa Scanfilin toimittajalle selkeän
käsityksen siitä, miten Scanfil kokee sen suorituskyvyn. Se myös
osoittaa kehitettävät alueet.
Jos toimittajat eivät täytä tavoitteita, toimittajien arviointi
johtaa siihen, että Scanfil pyytää niiltä toimintasuunnitelmia
parannuksista. Toimittajat esittävät toimintasuunnitelmansa
Scanfilille.
Toimittajapäivät /
toimittajawebinaarit
Toimittajien kestävyyswebinaari järjestetään kaksi kertaa
vuodessa.
Toimipaikat järjestävät toimittajapäiviä paikallisille toimittajille (ei
pakollinen).
Kestävyyswebinaareja järjestetään niille toimittajille, joiden on
parannettava toimintojaan. Tarkoituksena on viestiä Scanfilin
kestävyysvaatimuksista.
Toimittajapäivien tarkoituksena on viestiä toimittajille ja rohkaista
heitä tekemään yhteistyötä ja parantamaan suhdettaan Scanfilin
kanssa.
Kokoukset ovat informatiivisia eivätkä johda
toimintasuunnitelmiin.
Toimittajien tarkastukset
Toimittajien tarkastukset paikan päällä ennalta määritellyn
kyselylomakkeen mukaisesti. Kaikki tarkastukset aloitetaan
liiketoiminnan tarpeiden ja sääntelyvaatimusten perusteella ja/
tai asiakkaiden pyynnöstä. Ne voidaan järjestää paikan päällä tai
maailmanlaajuisesti.
Tavoitteena on saada arvioita toimittajien kyvystä täyttää Scanfilin
laatua ja kestävyyttä koskevat vaatimukset.
Tarkastuksen tulokset johtavat tarkastustoimintasuunnitelmiin.
Toimittajien on otettava tehtävät käsiteltäväksi ja laatia tälle
aikataulu.
Scanfilin johto Johdon arviointi
Kuukausittainen raportti Scanfilin konsernin johtoryhmän
kokouksista, missä kestävyys on aina esityslistalla.
Kokous järjestetään sen varmistamiseksi, että Scanfil saavuttaa
kestävyystavoitteensa.
Konsernin johtoryhmä on vastuussa resurssien osoittamisesta
vaatimusten täyttämiseksi ja tavoitteiden täyttymissen
seuraamisesta. Jos tavoitteita ei voida saavuttaa, konsernin
johtoryhmä ryhtyy toimenpiteisiin mahdollisten riskien
hallitsemiseksi.
Osakkeenomistaja/
sijoittaja
Kokousmuistiot
Aktiivinen ja avoin vuoropuhelu: henkilökohtaiset ja
ryhmätapaamiset, tehdasvierailut, pääomamarkkinapäivät,
yhtiökokoukset, kaikkiin sähköposti- ja puhelintiedusteluihin
vastaaminen oikea-aikaisesti.
Antaa sijoittajille oikea-aikaisesti tarkkoja tietoja Scanfilin
taloudellisista tilanteista, strategiasta ja tavoitteista
sijoituspäätösten tekemiseksi.
Jotta Scanfil voisi vastata sijoittajien ja osakkeenomistajien
odotuksiin, se kehittää jatkuvasti sijoittajasuhteitaan ja
taloudellista raportointia koskevia prosessejaan.
Viranomaiset Lait / direktiivit Ei suoraa vuorovaikutusta (yhdensuuntainen vuorovaikutus)
Scanfil seuraa säännöllisesti päivityksiä, jotta se pystyy
ymmärtämään ja noudattamaan uusia lakeja ja hallitusten lakeja
ja direktiivejä sekä valmistautumaan niiden varalle.
Scanfilin prosesseihin ja liiketoimintaan vaikuttavat uudet lait
ja direktiivit on käsiteltävä, ja niistä on tiedotettava välittömästi
asiaan liittyville toiminnoille. Asiaa hoidetaan paikallisella tasolla
paikallisten hankkeidenturvaamiseksi mutta tarvittaessa myös
maailmanlaajuisesta näkökulmasta.
28
Ennen valmistuksen aloittamista EMS-yhtiön on tunnistettava ja saa-
tettava päätökseen useita alustavia vaiheita. Tähän sisältyy asiakkaan
tuotteen, teknisten vaatimusten, määrittelyjen ja odotusten perusteel-
linen ymmärtäminen. Kun nämä vaatimukset on koottu, on tehtävä
toteutettavuustutkimus.
Kun yksityiskohtainen kustannuserittely, mukaan lukien materiaali, työ-
voima, työkalut, testauslaitteet ja yleiskustannukset, on tehty, sopimus
voidaan viimeistellä. Lopullinen sopimus sisältää kaikki neuvottelueh-
dot, lopulliset sopimukset, kokonaistuotannot, aikataulut ja maksuehdot.
Työvoima koostuu valmistuksen ja testauksen kannalta välttämättö-
mistä ammattitaitoisista työntekijöistä. Työntekijät on syytä valita työhön
ennen valmistuksen aloittamista, ja tuotanto voi alkaa, kun komponentit
ja ostetut materiaalit ovat käytettävissä.
Tuotteet: Monipuolinen valikoima elektronisia, painetun piirilevyn kokoon-
panojen, boxbuild-kokoonpanojen ja järjestelmäintegraatioiden ratkai-
suja asiakkaan teknisten määritysten mukaan.
Edut asiakkaille: Parantunut tuotannon tehokkuus, kustannussäästöt (ei
tarvetta sijoittaa valmistuksen edellytyksiin) ja mahdollisuus käyttää lisä-
arvoa tuottavia palveluja, kuten testaustakuuta ja korjauksia.
Edut sijoittajille: Vakaa tulovirta laajasta asiakaspohjasta ja resurssien
tehokas käyttö. Korkea sijoitetun pääoman ja pääoman tuotto.
Edut sidosryhmille: Luotettavat toimitusketjukumppanuudet ja panos-
tus paikalliseen talouteen työllistäjänä ja liiketoiminnan harjoittajana.
Taloudellisesti vakaa yritys on luotettava sijoitus rahoittajilleen (osak-
keenomistajille ja pankeille).
Arvoketjun alkupää
Scanfilin alkupään arvoketju koostuu eri kokoisista toimittajista, joiden
merkitys Scanfilille vaihtelee. Ostot keskitetään yleensä Scanfilin ensi-
sijaisille ja keskeisille toimittajille, mutta myös asiakkaiden valitsemia
toimittajia voidaan käyttää. Kaikki tuotteiden valmistukseen liittyvät han-
kinnat noudattavat asiakkaan antamia spesifikaatioita. Tämä tarkoittaa
sitä, että Scanfilin hankintatoimen on hallinnoitava suurta määrää toi-
mittajia. Hankinnan käsittelyä ohjaavat maailmanlaajuiset prosessit, ja
kaikkea toimintaa hallitaan Scanfilin integroidulla hallintojärjestelmällä
(IMS), johon tiedot tallennetaan. Tämä mahdollistaa toimittajaportfolion
yhdistämisen ja tehostamisen.
Lisäksi kaikkia toimittajia seurataan ja arvioidaan, ja jatkuva viestintä
varmistaa oikea-aikaisen ja kustannustehokkaan hankinnan.
Arvoketjun loppupää
Arvoketjun loppupää koostuu yksinomaan Business-to-Business-asi-
akkuuksista, kun teollisuusasiakkaat tarvitsevat elektroniikan valmistus-
palveluita Scanfililtä. Tämä tarkoittaa sitä, että Scanfil tuottaa tuotteita
asiakkaiden teknisten tietojen mukaisesti ja loppukäyttäjät ovat Scan-
filin asiakkaiden asiakkaita. Scanfil tekee tiivistä yhteistyötä omien asi-
akkaidensa kanssa ymmärtääkseen heidän tarpeensa tuotteiden tek-
nisten määritysten perusteella ja tarjoaa sitten räätälöityjä ratkaisuja,
jotka soveltuvat loppukäyttäjien käyttöön.
Scanfilin asema arvoketjussa
Scanfil sijoittuu arvoketjun alku- ja loppupään keskelle.
Scanfilillä on keskeinen tehtävä toimittajilta saatujen materiaalien ja
komponenttien muuttamisessa valmiiksi tuotteiksi asiakkaille. Tämä
antaa Scanfilille mahdollisuuden hyödyntää mittakaavaetuja, optimoida
tuotantoprosesseja ja tarjota asiakkailleen lisäarvoa tuovia kokonais-
valtaisia palveluita.
1.8 Sidosryhmien edut ja näkemykset
Scanfilin sidosryhmät ovat mukana yhtiön kestävyystyössä monin eri
tavoin. Osiossa 1.9. olevassa taulukossa luetellaan sidosryhmät, miten
vuoropuhelu heidän kanssaan tapahtuu, miten se on järjestetty mikä sen
tarkoitus on ja miten sen tulokset otetaan huomioon Scanfilin strategiassa
ja liiketoimintamallissa. Kaksoisolennaisuusanalyysin (DMA) kehityksen
yhteydessä Scanfil lähetti suurimmalle osalle tärkeimmistä sidosryhmi-
stään sidosryhmäkyselyt saadakseen tietoa heidän näkemyksistään ja
eduistaan, jotka liittyvät erilaisiin oleellisiin ja taloudellisiin vaikutuksiin
koko Scanfilin arvoketjussa. Nämä sidosryhmien luettelemat taloudel-
liset ja aineelliset vaikutukset noudattivat ESRS:n osaosa-aiheiden luet
-
teloa. Kukin sidosryhmä arvioi vaikutusten kriittisyyden näkemyksensä
ja etujensa mukaan. Annettua tietoa käytettiin myöhemmin lähtötilan-
teena kaksoisolennaisuusanalyysiprosessin ja sen viimeistelyn aikana.
Lopullisesta kaksoisolennaisuusanalyysistä viestittiin vuonna 2024
konsernin johtoryhmälle ja hallitukselle, ja sitä on käytetty osana Scan-
filin strategian ja liiketoimintamallin vuosittaista arviointia ja päivitystä.
Scanfilin strategiaan ja liiketoimintamalliin ei ole tehty muutoksia, koska
sen sidosryhmiltä saadut tiedot eivät vaikuta nykyiseen malliin ja stra-
tegiaan. Siksi suunnitelmaa nykyisen kokonaisuuden muuttamisesta
ei ole esitetty.
Kuten edellä todettiin, sidosryhmävuorovaikutus on keskeinen kompo-
nentti koko kaksoisolennaisuusanalyysissa ja se on osana koko kaksois-
olennaisuusanalyysiprosessia sidosryhmien etujen ja heihin kohdistu-
vien mahdollisten vaikutusten huomioimista varten.
Oma työvoima
Scanfilin strategiassa todetaan, että yhtiön kulttuuri ja ihmiset ovat kaikki
strategisesti tärkeät tulokset mahdollistavia perustekijöitä.
29
Scanfilin työvoiman näkemykset ovat mukana strategian luonnissa ja
jatkotoimissa. Jokainen toiminto järjestää strategiatyöpajoja, joihin osal-
listuvat tehtaiden toimintojen esihenkilöt sekä konsernin asiantuntijat.
Näitä ennen tehdään tehdasstrategiatyötä, joissa tärkeät työntekijät
kutsutaan jakamaan havaintojaan – sekä ulkoisten sidosryhmien (asi-
akkaat, toimittajat, alihankkijat, muut kumppanit) esittämiä mielipiteitä
sekä työntekijöiden omia kehitysideoita. Työvoiman tiedon ja osaami-
sen hyödyntäminen on tärkeä voimavara. Samoin liiketoimintamallin
tehokkuutta ja kilpailukykyä sekä sen tuottamia vaikutuksia seurataan.
Maantieteellisen laajentumisen ja yrityskauppojen tuoma strateginen
kasvu luovat tarpeen selvittää mahdollisia lapsi- tai pakkotyövoimaan
liittyviä riskejä. Ihmisoikeuksia koskevat normit ovat keskeisiä Scanfilin
kulttuurissa ja liiketoiminnassa, eikä yhtiö voisi hyväksyä mitään tämän-
kaltaisia riskejä sisältäviä kasvumahdollisuuksia.
Työolosuhteiden korkean laadun kehittämistä tukee strateginen lähes-
tymistapa tehokkuuteen, mitä näkyy tuottavuuteen keskittyvissä hank-
keissa sekä Dream Factory -konseptissa. Näiden on tarkoitus varmistaa
turvalliset ja tehokkaat työpaikat työntekijöille sekä varmistaa työsuh-
teet, joissa on riittävä palkka, optimoitu työaika ja terve työ- ja yksityis-
elämän tasapaino. Kaikki tämä tarjotaan kunnioittavassa ympäristössä.
Konsernin johtoryhmä jakaa yhtiön strategiaa avoimesti työntekijöille
neljännesvuosittaisissa townhall-tapaamissa ja kuukausittaisissa Scan-
fil Way -tiedotteissa, joita jaetaan kaikissa tehtaissa. Yhteisiä käytäntöjä
ovat säännölliset tapaamiset koko henkilöstön kanssa sekä vertaisryh-
mäkokoukset ja keskustelufoorumit työntekijöiden edustajien kanssa
mukaan lukien ammattiliitot ja yritysneuvostot. Tehtaissa käytetään myös
digitaalisia viestintäalustoja työvoiman sitouttamiseksi.
Scanfilin liiketoimintamallin määritelmä ja sen ajurit ovat osa työntekijöi-
den perehdyttämisprosessia. Yhtiö uskoo, että palveluntarjoajana sen
on tärkeää lisätä liiketoiminnan tietoisuutta sekä parantaa työvoimansa
sitoutumista jatkuvasti. Ainoastaan sitoutuneet yksilöt voivat tarjota kor-
kealaatuisia palveluita yhtiön asiakkaille. Tämän vuoksi työntekijöille
kerrotaan liiketoiminnan ajureista, joilla voi olla vaikutusta heihin, kuten:
Asiakaskysynnän vaihtelut sekä ajoittainen heilahtelu
Valmistusprosessit, jotka edellyttävät erilaisia teknologioita ja siten
erilaisia kyvykkyyksiä Scanfilin työvoimalta
Kustannuslisähinnoittelumalli, joka edellyttää tehokasta kustannus-
ten hallintaa kilpailukyvyn varmistamiseksi.
Arvoketjun työntekijät
Scanfilin omien työntekijöiden tavoin arvoketjun työntekijät ovat tärkeitä
Scanfilin strategian tukemisessa. Kulttuuri ja ihmiset ovat keskeisiä
Scanfilin tehokkaiden toimitusten ja erinomaisen toimitusketjun mah-
dollistajia. Tämä koskee kaikkia arvoketjun työntekijöitä, kuten raaka-ai-
neiden toimittajia, komponenttien valmistajia ja elektroniikan sopimus-
valmistusta, mutta myös Scanfilin asiakkaiden tekemää työtä ja tavaroi-
den kuljetusta. Jotta työntekijät voisivat hyödyntää koko potentiaalinsa
arvoketjussa, heidän on kyettävä suorittamaan tehtävänsä terveessä ja
turvallisessa ympäristössä, jossa kunnioitetaan ihmisoikeuksia ja moni-
muotoisuutta sekä tuetaan inklusiivisuutta. Scanfil Way kertoo yhtiön
liiketoimintamallista ja painottaa erinomaisen toimitusketjun tärkeyttä
kestävyyden strategisena mahdollistajana. Scanfilillä on työntekijöitä
arvoketjun kaikissa vaiheissa. Tämä tarkoittaa työntekijöitä, jotka ovat
suorassa yhteydessä Scanfiliin, kuten ensisijaiset toimittajat, kuljetus-
yhtiöt sekä asiakkaat. Scanfilin alkupään toimittajat ovat tavallisesti
elektronisten komponenttien jakelijoita, mutta heihin voi myös kuulua
koneiden osien, muovikomponenttien, piirilevyjen ja kaapelien valmis-
tajia. Metallilevyvalmistuksessa Scanfil tekee yhteistyötä metallileikkei-
den toimittajien kanssa.
1.9 Olennaiset vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus
strategian ja liiketoimintamallin kanssa
Olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistaminen ja arviointi
Scanfilin kestävyyteen liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mah-
dollisuudet on tunnistettu Scanfilin riskinhallintaprosessin periaattei-
den mukaan toteutetussa kaksoisolennaisuusanalyysissä. Keskeisenä
tavoitteena on tunnistaa ja arvioida riskit, uhat ja mahdollisuudet, jotka
voivat olla tärkeitä Scanfilin arvojen ja strategian toteuttamisessa ja
pitkän aikavälin tavoitteiden saavuttamisessa sekä tunnistaa ja arvi-
oida Scanfilin yhteiskuntaan ja ympäristöön liittyvät vaikutukset. Scan-
filin omien toimintojen lisäksi vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistaminen ja arviointi käsittää arvoketjun alku- ja loppupään sekä
kaikki muut osapuolet, joihin Scanfilin toiminta vaikuttaa. Scanfilin ris-
kienhallintaprosessi ja sen vastuut kuvaillaan tarkemmin selvityksessä
hallinto- ja ohjausjärjestelmästä.
Scanfil päivitti kestävyysasioiden olennaisuusarvionsa vuonna 2024.
Olennaisuusarvion päivittäminen tapahtui kahdessa vaiheessa. Ensim-
mäisessä vaiheessa eli vuonna 2023 kerättiin ulkoisten ja sisäisten
sidosryhmien näkemyksiä Scanfilin todellisista ja mahdollisista vaiku-
tuksista, riskeistä ja mahdollisuuksista haastattelujen ja tutkimusten
avulla. Sidosryhmistä haastateltiin yhtiön omat työntekijät, asiakkaat,
sijoittajat sekä tavara- ja palvelutoimittajat. Kerätyn materiaalin perus-
teella vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet priorisoitiin johdon työpajoissa.
Priorisointi perustui kaksoisolennaisuuteen, eli työpajaan osallistuneet
kiinnittivät huomiota yrityksen ympäristöön, yhteiskuntaan, työntekijöi-
hin ja muihin sidosryhmiin liittyviin vaikutuksiin sekä kestävyysasioihin
liittyviin laadullisiin ja taloudellisiin riskeihin ja mahdollisuuksiin Scan-
filin liiketoiminnalle. Priorisoinnissa tarkasteltiin vaikutusten, riskien tai
mahdollisuuksien todennäköisyyttä ja laajuutta.
30
Seuraavassa taulukossa kuvataan Scanfilin olennaisuuden arvioinnin
mukaiset olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet. Mukana on
myös kuvaus siitä, mihin osaan yhtiön liiketoimintamallia, omia toimin-
toja ja arvoketjun alku- ja loppupäätä nämä olennaiset vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet ovat keskittyneet. Kunkin ajankohtaisen ESRS-stan-
dardin osalta esitetään kuvaus kunkin olennaisen aihealueen erityisistä
vaikutuksista, riskeistä ja mahdollisuuksista. Scanfil ei ole vielä enna-
koinut vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien nykyisiä ja odotettuja
vaikutuksia yrityksen strategiaan ja liiketoimintamalliin. Scanfil aikoo
analysoida ennakoituja vaikutuksia vuonna 2025.
Kunkin olennaisen aiheen kielteiset tai myönteiset vaikutukset ihmisiin
ja/tai ympäristöön sekä odotettu ajanjakso esitetään kestävyysselvityk-
sen kussakin asianmukaisessa luvussa.
Olennaiset vaikutukset juontuvat Scanfilin liiketoimintamallista elekt-
roniikan sopimusvalmistusyhtiönä.
Scanfil ei ole havainnut merkittävää riskiä siitä, että seuraavan vuosi-
raportoinnin aikana tilinpäätöksessä raportoituihin varojen ja velkojen
arvoihin tulisi merkittäviä muutoksia.
Scanfil ei ole vielä toteuttanut analyysiä strategiansa ja liiketoimintamal-
linsa resilienssistä sen olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuk-
sien osalta. Tästä poikkeus ovat tiedot, jotka on ilmoitettu kohdassa 1.8
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovai-
kutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa.
Koska kaksoisolennaisuusanalyysi tehtiin ensimmäisen kerran vuonna
2024, tässä raportissa esitellyt vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet eivät
ole muuttuneet viime vuodesta.
Scanfilin ainoa yhtiökohtainen lisäselvitys ESRS-tiedonantovaatimusten
lisäksi koskee kyberturvallisuutta, joka on esitetty kestävyysselvityksen
kohdassa 4. Hallintotapa.
31
Aihe Osa-aihe
Osaosa-
aihe Kuvaus
Arvoketjun
suunta
Mahdolliset ja
todelliset
vaikutukset
Aikaväli
Toimintojen tai
liiketoiminta-
suhteiden luonne
Missä kohtaa
liiketoimitamallia
Sijainti
Vaikutusten
olennaisuus
Taloudellinen
olennaisuus
E - YMPÄRISTÖ
Ilmastonmuutos
Ilmastonmuutok-
seen sopeutu-
minen
Scanfil toimii neljällä mantereella, joissa laitosten lämmityksen ja jäähdytyksen
energiankulutus on merkittävää erityisesti lämpimillä alueilla, kuten Kiinassa ja
Yhdysvalloissa, sekä kylmillä alueilla, kuten Pohjoismaissa.
Oma toiminta Todellinen -
Omat toiminnot: Omien laitosten
sopeuttaminen ilmastonmuutok-
seen.
Valmistus, laitokset Paikallinen Olennainen
Ei olennai-
nen
Ilmastonmuu-
toksen hillitse-
minen
Scanfil toimii maailmanlaajuisesti ja keskittyy energiatehokkaisiin, fossiilisista
polttoaineista riippumattomiin ratkaisuihin erityisesti lämpimillä alueilla, kuten
Kiinassa ja Yhdysvalloissa, joissa tarvitaan paljon jäähdytystä. Vaikka muuten
odotetaan vakaita olosuhteita, ilmastonmuutokseen liittyvät epävarmuustekijät
kannustavat sitoutumaan kestävyyteen ja lisäämään fossiilisista polttoaineista
riippumattoman energian käyttöä.
Alkupää, oma
toiminta, lop-
pupää
Todellinen -
Omat toiminnot: Kasvihuone-
kaasupäästöt, jotka syntyvät
energian hankinnoista sekä
energian ja käytöstä ja sekä polt-
toaineiden poltosta omissa lai-
toksissa.
Valmistus, laitok-
set, toimittajat,
logistiikka
Maail-
manlaa-
juinen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
Energia
Scanfil toimii maailmanlaajuisesti ja asettaa etusijalle energiatehokkaat, fossiili-
sista polttoaineista riippumattomat ratkaisut, kun lämmitystä ja jäähdytystä tarvi-
taan paljon. Sitoutuminen kestävään kehitykseen lisää fossiilisista polttoaineista
riippumattoman energian käyttöä siitä huolimatta, että muualla olosuhteet ovat
vakaat.
Oma toiminta
Mahdolli-
nen
Lyhyt,
keskipitkä
ja pitkä
aikaväli
Omat toiminnot: Valmistuksen
energian tarve valmistusta varten
laitoksissa.
Valmistus
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Olennai-
nen
Pilaantuminen
Erityistä huolta
aiheuttavat
aineet
Scanfil noudattaa REACH-asetusta. Sitoumus takaa tuotteiden turvallisuuden,
ympäristönsuojelun ja asiakkaiden luottamuksen. Scanfil tekee yhteistyötä toi-
mittajiensa kanssa puhtaamman elektroniikkateollisuuden edistämiseksi.
Alkupää, lop-
pupää
Todellinen -
Liiketoimintasuhde: Tuotemää-
rittelyt ohjaavat sellaisten kom-
ponenttien tarvetta ja hankintaa,
jotka voivat sisältää erityis
huolta aiheuttavia aineita.
Asiakkaan mää-
ritelmä
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
Kiertotalous
Resurssien
sisäänvirtauk-
set, mukaan
lukien resurs-
sien käyttö
Resurssien sisäänvirtaukset edustavat Scanfilin toimintaan tarvittavien materi-
aalien, energian ja palveluiden hankintaa. Näiden resurssien tehokas ja kestävä
käyttö on ratkaisevan tärkeää ympäristövaikutusten minimoimiseksi ja pitkän
aikavälin elinkelpoisuuden varmistamiseksi.
Alkupää
Mahdolli-
nen
Keskipitkä
ja pitkä
aikaväli
Liiketoimintasuhde: Tuotemäärit-
telyt, johon voi sisältyä uusiutu-
mattomia resursseja.
Asiakkaan mää-
ritelmä
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Olennai-
nen
Tuotteisiin ja
palveluihin liit-
tyvät resurs-
sien ulosvir-
taukset
Uusiutuvat luonnonvarat, kuten vesi, kasvit ja tuulienergia, voivat täydentyä luon-
nollisesti.
Loppupää Todellinen -
Liiketoimintasuhde: Asiakkaiden
tilaukset ohjaavat tuotteiden ja
palveluiden resurssien ulosvir-
tausta.
Asiakkaiden tila-
ukset
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
Uusiutumattomat luonnonvarat, kuten fossiiliset polttoaineet ja mineraalit, eivät
voi.
Kestävät tai uusiutuvat lähteet minimoivat ympäristöhaittoja ja varmistavat pitkän
aikavälin saatavuuden.
Jäte
Tehokas jätehuolto hyödyttää ympäristöä, taloutta ja yhteiskuntaa. Se vähentää
saasteita, säästää luonnonvaroja ja luo työpaikkoja. Vähentämällä jätettä paran-
namme kansanterveyttä ja luomme puhtaampia yhteisöjä.
Loppupää Todellinen -
Omat toiminnot: Valmistustoi-
minnassa syntyneet vaaralliset ja
vaarattomat jätteet.
Asiakkaan mää-
ritelmä
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Olennai-
nen
32
Aihe Osa-aihe
Osaosa-
aihe Kuvaus
Arvoketjun
suunta
Mahdolliset ja
todelliset
vaikutukset
Aikaväli
Toimintojen tai
liiketoiminta-
suhteiden luonne
Missä kohtaa
liiketoimitamallia
Sijainti
Vaikutusten
olennaisuus
Taloudellinen
olennaisuus
S  SOSIAALINEN VASTUU
Oma työvoima
Työolosuhteet
Tllisyys-
turva
Turvalliset työsuhteet Scanfilillä edistävät luottamusta ja vakautta ja paranta-
vat työmoraalia ja tuottavuutta. Sitoutuminen turvallisiin työsuhteisiin vahvistaa
yhtiön työvoimaa ja auttaa keskittymään innovaatioihin ja laatuun.
Oma toiminta Todellinen
Lyhyt,
keskipitkä
ja pitkä
aikaväli
Omat toiminnot: Scanfil noudat-
taa maakohtaisia työllisyysturva
määräyksiä ja tehostaa nii
soveltamalla omia käytäntöjään.
Valmistus, myynti
ja markkinointi,
hankinta
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
Työaika
Tehokas työajan hallinta lisää tuottavuutta ja työntekijöiden hyvinvointia. Työn ja
yksityiselämän tasapainossa pitävät työajat vähentävät työuupumusta ja poissa-
oloja, mikä parantaa työmoraalia ja työssä pysymistä. Työlainsäädännön noudat-
taminen minimoi juridiset riskit ja mahdolliset sakot. Yleensäkin tehokas taika-
politiikka parantaa toiminnan tehokkuutta, työntekijöiden tyytyisyyttä ja yrityk-
sen mainetta, mikä edistää kannattavuutta ja kestävää kasvua.
Oma toiminta Todellinen
Lyhyt ja
keskipitkä
aikaväli
Omat toiminnot: Scanfil noudat-
taa maakohtaisia työaikamää-
räyksiä ja tehostaa niitä sovelta-
malla omaa politiikkaa esimerkiksi
etätyöhön liittyen.
Valmistus, myynti
ja markkinointi,
hankinta
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
Riittävä
palkka
Scanfilillä riittävät palkat turvaavat taloudellisen vakauden ja työvoiman uskol-
lisuuden ja parantavat työmoraalia ja tuottavuutta. Oikeudenmukainen palkka
vahvistaa tiimiämme ja edistää innovaatioita ja laatua.
Oma toiminta Todellinen
Lyhyt
aikaväli
Omat toiminnot: Scanfil noudat-
taa minimipalkkaa koskevia maa-
kohtaisia määräyksiä ja tehostaa
niitä soveltamalla omaa palkka-
sääntelyprosessia.
Valmistus, myynti
ja markkinointi,
hankinta
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
Työmarkki-
naosapuolten
vuoropuhelu
Työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu Scanfilillä edistää yhteistyötä ja molem-
minpuolista ymmärrystä johdon ja työntekijöiden välillä. Avoimet viestintäkana-
vat luovat läpinäkyvyyttä ja luottamusta, jotka edistävät innovaatiota ja ongel-
manratkaisua.
Oma toiminta Todellinen
Lyhyt
aikaväli
Omat toiminnot: Scanfil vaalii
avointa dialogikulttuuria ja tukee
sitä omien prosessiensa kautta.
Valmistus, myynti
ja markkinointi,
hankinta
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
Työ- ja yksi-
tyiselämän
tasapaino
Ilman hyvää työn ja yksityiselämän tasapainoa työntekijöiden stressi, työuupu-
mus ja tyytymättömyys voivat lisäänt. Tämä voi johtaa korkeampaan vaihtu-
vuusasteeseen sekä kasvaviin rekrytointi- ja koulutuskustannuksiin. Työn tuot-
tavuus ja laatu voivat kärsiä, mikä vaikuttaa asiakastyytyväisyyteen ja yrityksen
maineeseen. Lisäksi kroonisesta stressistä johtuvat terveysongelmat voivat
lisätä terveydenhuoltokustannuksia ja poissaoloja.
Oma toiminta
Mahdolli-
nen
Lyhyt ja
keskipitkä
aikaväli
Omat toiminnot: Scanfil seuraa
työtaakkaa sekä t- ja yksityis-
elämän tasapainoa talon sisäis-
ten toimintojen kautta.
Valmistus, myynti
ja markkinointi,
hankinta
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
Terveys- ja
turvallisuus
Terveys ja turvallisuus kuuluvat Scanfilin tärkeimpiin prioriteetteihin. Riskit mini-
moidaan turvallisuusprotokollien, koulutusten ja riskienkartoitusten avulla. Edis-
tämällä turvallisuuskulttuuria työntekijöitä suojellaan ja osoitetaan sitoutuminen
vastuullisuuteen ja toiminnan laadukkuuteen.
Oma toiminta Todellinen
Lyhyt,
keskipitkä
ja pitkä
aikaväli
Omat toiminnot: Scanfil noudat-
taa maakohtaisia työmääräyk-
siä turvallisuutta ja parantaa
sitä sisäisten asiantuntijafooru-
mien, kuten turvallisuusneuvos-
ton, kautta..
Valmistus, myynti
ja markkinointi,
hankinta
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Olennai-
nen
Yhdenvertai-
nen kohtelu
ja yhtäläiset
mahdollisuu-
det kaikille
Sukupuol-
ten välinen
tasa-arvo ja
sama palkka
samanarvoi-
sesta työstä
Sukupuolten välinen tasa-arvo ja sama palkka samanarvoisesta työstä varmista-
vat oikeudenmukaisuuden. Tämä edistää oikeudenmukaista yhteiskuntaa sekä
parantaa taloutta ja kaikkien hyvinvointia. Arvostamalla kaikkia tasapuolisesti
Scanfil luo paremman tulevaisuuden.
Oma toiminta
Mahdolli-
nen
Lyhyt,
keskipitkä
ja pitkä
aikaväli
Omat toiminnot: Yhdenvertainen
kohtelu ja yhtäläiset mahdolli-
suudet kaikille ovat osa Scanfilin
sisäistä toimintaa, jota hoidetaan
Scanfilin politiikan mukaisesti.
Valmistus, myynti
ja markkinointi,
hankinta
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Olennai-
nen
33
Aihe Osa-aihe
Osaosa-
aihe Kuvaus
Arvoketjun
suunta
Mahdolliset ja
todelliset
vaikutukset
Aikaväli
Toimintojen tai
liiketoiminta-
suhteiden luonne
Missä kohtaa
liiketoimitamallia
Sijainti
Vaikutusten
olennaisuus
Taloudellinen
olennaisuus
Oma työvoima
Koulutus ja
taitojen kehit-
täminen
Jatkuva koulutus parantaa turvallisuutta ja vaatimustenmukaisuutta ja lieventää
ympäristövaikutuksia. Se edistää työntekijöiden henkilökohtaista kehitystä ja tyy-
tyväisyyttä, mikä edistää työntekijöiden työssä pysymistä ja tehokkuutta. Tämä
tukee Scanfilin kestävyyttä ja kilpailukykyä.
Oma toiminta Todellinen
Lyhyt,
keskipitkä
ja pitkä
aikaväli
Omat toiminnot: Scanfil tarjoaa
sisäisiä ja ulkoisia koulutuksia.
Valmistus, myynti
ja markkinointi,
hankinta
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
Vammais-
ten ihmisten
palkkaus ja
inklusiivi-
suus
Inklusiivinen palkkaaminen hyödytä kaikkia. Se edistää monimuotoisuutta,
innovaatiota ja tuottavuutta. Luomalla viihtyisän työpaikan Scanfil pystyy houkut-
telemaan huippuosaajia ja parantamaan työntekijöiden työmoraalia sekä yhtiön
mainetta.
Oma toiminta
Mahdolli-
nen
Keskipitkä
aikaväli
Omat toiminnot: Vammaisten ink-
lusiivisuus on Scanfilin sisäis
toimintaa.
Valmistus, myynti
ja markkinointi,
hankinta
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
Monimuotoi-
suus
Monimuotoisuus edistää innovaatiota Scanfilissä. Monimuotoinen työvoima
edistää luovuutta, parantaa työntekijöiden tyytyväisyyttä ja houkuttelee huippu-
osaajia. Se parantaa myös yhtiön mainetta ja houkuttelee asiakkaita ja sijoittajia.
Viime kädessä monimuotoisuus edistää yhtiön pitkän aikavälin menestystä.
Oma toiminta Todellinen
Lyhyt,
keskipitkä
ja pitkä
aikaväli
Omat toiminnot: Scanfilin yritys-
kulttuuri ja -politiikka edistävät
monimuotoisuutta.
Valmistus, myynti
ja markkinointi,
hankinta
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
Muut työhön
liittyvät oikeu-
det
Lapsityö
Lapsityötä ei hyväksytä Scanfilillä. Se vahingoittaisi yhtiön mainetta, johtaisi lailli-
siin seuraamuksiin ja vahingoittaisi työntekijöitä. Lapsityön estäminen on ratkai-
sevan tärkeää rehellisyyden ja pitkän aikavälin menestyksen kannalta.
Oma toiminta Todellinen
Omat toiminnot: Scanfil noudat-
taa maakohtaisia määräyksiä,
jotka eliminoivat lapsityövoiman
käytön riskin.
Valmistus, myynti
ja markkinointi,
hankinta
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
Pakkot
Pakkotyötä ei hyväksytä Scanfilissä. Se vahingoittaisi yhtiön mainetta, johtaisi
laillisiin seuraamuksiin ja vahingoittaisi työntekijöitä. Pakkotyön estäminen on
ratkaisevan tärkeä eettisten periaatteiden, toimintojen laillisuuden ja pitkän aika-
välin menestyksen kannalta.
Oma toiminta Todellinen
Lyhyt,
keskipitkä
ja pitkä
aikaväli
Omat toiminnot: Scanfil noudat-
taa maakohtaisia määräyksiä,
mitkä eliminoivat pakkotyön riskin.
Valmistus, myynti
ja markkinointi,
hankinta
Paikalli-
nen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
Arvoketjun työntekijät Työolosuhteet
Terveys- ja
turvallisuus
Scanfilissä työntekijöiden, urakoitsijoiden ja sidosryhmien terveys ja turvallisuus
ovat ensisijainen tavoite. Vaikka valmistukseen liittyvät riskit pyritään eliminoi-
maan, onnettomuuksia, vammoja ja sairauksia voi silti sattua. Riskien lieventä-
miseksi Scanfilissä on tiukkoja turvallisuussääntöjä, ja se tarjoaa kattavaa koulu-
tusta ja tekee säännöllisiä arviointeja. Edistämällä turvallisuustietoisuutta, ergo-
nomisia käytäntöjä ja sijoittamalla suojavarusteisiin Scanfil luo turvallisemman
työpaikan ja turvaa työvoiman hyvinvointia. Sitoutuminen terveyteen ja turvalli-
suuteen heijastaa Scanfilin sitoutumista yhteiskuntavastuuseen, työntekijöiden
hyvinvointiin ja toiminnan laadukkuuteen, mikä lopulta edistää kestävämpää ja
resilientimpää organisaatiota.
Alkupää Todellinen
Pitkä aika-
väli
Liikesuhde: Suhde toimittaja-
kumppaniin, jota ohjaavat kan-
sainväliset työelämän ja ihmisoi-
keuksien standardit (ILO ja YK)
Toimittajat
Maail-
manlaa-
juinen
Olennai-
nen
Olennai-
nen
34
Aihe Osa-aihe
Osaosa-
aihe Kuvaus
Arvoketjun
suunta
Mahdolliset ja
todelliset
vaikutukset
Aikaväli
Toimintojen tai
liiketoiminta-
suhteiden luonne
Missä kohtaa
liiketoimitamallia
Sijainti
Vaikutusten
olennaisuus
Taloudellinen
olennaisuus
G - HALLINTOTAPA
Liiketoiminnan harjoit-
taminen
Yrityskulttuuri
Scanfil arvostaa ja vaalii monimuotoisuutta, yhdenvertaisuutta ja inklusiivisuutta.
Yhdessä saavuttamisen arvo korostaa sitä, miten yhtiö on maailmanlaajuisesti
yksi tiimi ja miten yhtiö hyötyy monimuotoisuudesta: ideoita jaetaan, toisten kun-
nioitusta ja luottamusta korostetaan, yhteistä menestystä tavoitellaan ja jokaista
yksilöä kunnioitetaan, eikä kiusaamista, häirintää tai syrjintää suvaita.
Oma toiminta Todellinen -
Omat toiminnot ja liiketoiminta-
suhde: Eettiset toimintaperiaat-
teet ohjaavat yrityskulttuuria ja
asiakkaiden liiketoiminnan eetti-
siä vaatimuksia.
Valmistus, myynti
ja markkinointi,
hankinta
Maail-
manlaa-
juinen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
Suhteet tava-
ran- ja palve-
luntoimittajiin,
mukaan lukien
maksukäy-
tännöt
Hallitsemalla toimittajasuhteita ja maksukäytäntöjä tehokkaasti yritykset voi-
vat vaikuttaa merkittävästi toimintansa tehokkuuteen ja talouden vakauteen.
Oikea-aikaiset maksut vahvistavat luottamusta, lisäävät uskollisuutta ja houkut-
televat laadukkaita toimittajia, mikä johtaa lopulta vakaampaan ja luotettavam-
paan toimitusketjuun. Oikeudenmukaiset ja eettiset maksukäynnöt edistävät
myös sosiaalista vastuuta ja tukevat oikeudenmukaisia palkkoja ja työoloja. Sen
sijaan viivästyneet tai epäoikeudenmukaiset maksut voivat aiheuttaa jännitteitä
suhteissa ja johtaa häiriöihin, laatuongelmiin ja kustannusten nousuun.
Alkupää
Mahdolli-
nen
Lyhyt ja
keskipitkä
aikaväli
Liiketoimintasuhde: Toimittaja-
suhteiden hallinta mukaan lukien
maksukäynnöt ovat osa tervei-
den toimittajasuhteiden ylläpito-
käytäntöä.
Hankinta, toimit-
tajat
Maail-
manlaa-
juinen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
Korruptio ja
lahjonta
Ehkäise-
minen ja
havaitsemi-
nen, mukaan
lukien kou-
lutus
Tehokas korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen ovat olennai-
sia organisaation eheydelle ja sidosryhmien luottamukselle. Ottamalla käyttöön
järeitä käytäntöjä, menettelyjä ja valvontaa yritykset voivat vähentää merkittä-
västi oikeudellisten ja taloudellisten seuraamusten riskiä. Säännölliset tarkastuk-
set ja vaatimustenmukaisuuden koulutus vahvistavat edelleen näitä pyrkimyks
ja edistävät avointa, eettistä ja vastuullista kulttuuria..
Alkupää, oma
toiminta, lop-
pupää
Mahdolli-
nen
Lyhyt,
keskipitkä
ja pitkä
aikaväli
Omat toiminnot ja liiketoiminta-
suhteet: Korruptiolla ja lahjonnalla
voi olla taloudellisia vaikutuksia
liiketoimintaan. Nämä tapaukset
voivat johtaa ylimääräiseen viran-
omaisvalvontaan ja liiketoiminta-
mahdollisuuksien menetykseen.
Myynti ja markki-
nointi, hankinta
Maail-
manlaa-
juinen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
Kyberturval-
lisuus
Kyberturvallisuusloukkauksilla voi olla vakavia taloudellisia seurauksia. Välittö-
miä menetyksiä ovat varkaudet, petokset ja lunnaiden maksaminen. Tietoturva-
loukkauksista ja sääntöjen noudattamatta jättämisestä aiheutuu oikeudellisia ja
sääntelyyn liittyviä seuraamuksia. Mainehaitat voivat johtaa asiakkaiden ja tulo-
jen menettämiseen. Toiminnan häiriöt aiheuttavat seisokkeja ja tuottavuuden
menetystä. Lisäksi vakuutusmaksut voivat nousta, mikä vaikuttaa entisestään
kustannuksiin.
Alkupää, oma
toiminta, lop-
pupää
Mahdolli-
nen
Lyhyt,
keskipitkä
ja pitkä
aikaväli
Omat toiminnot ja liiketoiminta-
suhteet: Kyberturvallisuuslouk-
kauksetvoivat aiheuttaa suoria
taloudellisia tappioita, laillisia ja
sääntelykustannuksia, toiminta-
häiriöitä ja mainehaittoja.
Valmistus, myynti
ja markkinointi,
hankinta
Maail-
manlaa-
juinen
Olennai-
nen
Ei olen-
nainen
35
Riskit Scanfil-konsernille Hallinta
Akuutit
Myrskyt, tulipalot ja tulvat aiheuttavat häiriöitä Scanfilin tuotannossa.
Scanfilin tehtaat eivät sijaitse sinällään riskialueilla, vaikka riskit otetaan huo-
mioon.
Häiriöt toimitusketjussa: Jos toimittajan tuotantolaitokset sijaitsevat haa-
voittuvilla alueilla, äärimmäiset sääolosuhteet voivat häiritä toimittajan kyk
toimittaa tavaroita ja palveluja. Tämä voi aiheuttaa viivästymisiä ja lisäkustan-
nuksia yritykselle.
Scanfil valmistautuu äärimmäisten sääilmiöiden aiheuttamiin riskeihin toteuttamalla kattavia resi-
lienssistrategioita kaikissa sen maailmanlaajuisissa toiminnoissa. Näihin sisältyy infrastruktuurin
vahvistaminen niin, että se kestää äärimmäisiä sääilmiöitä, sekä asianmukaisten palonestojär-
jestelmien asentaminen. Scanfil hallitsee riskejä soveltamalla toimittajiiin hajautustaja kehit-
mällä nopean toiminnan ohjeistoja. Lisäksi Scanfil varmistaa valmiutensa investoimalla työnteki-
jöiden jatkuviin koulutus- ja tietoisuusohjelmiin ja tekemällä yhteistyötä paikallisten viranomaisten
kanssa. Ennakoivat toimenpiteet takaavat liiketoiminnan jatkuvuuden ja suojelevat samalla työn-
tekijöitä, omaisuutta ja ympäristöä.
Krooniset
Lämpötilojen nouseminen voi rasittaa Scanfilin valmistuslaitosten jäähdy-
tysjärjestelmiä, vähentää tuottavuutta ja vahingoittaa työntekijöiden terveyttä.
Riittäviä jäähdytys- ja tuuletusjärjestelmiä otetaan käyttöön. Scanfil jatkaa lämpöä kestävän tek-
nologian kehittämistä ja käyttöönottoa, riittävän nesteytyksen ja levon tarjoamista työntekijöille
sekä työaikojen sopeuttamista päivän viileämmille hetkille.
Olennaiset fyysiset riskit ja niiden hallinta
Ilmastonmuutos
Scanfil ei ole toteuttanut resilienssi- tai ilmastoskenaario analyysia
strategiastaan tai liiketoimintamallistaan suhteessa ilmastonmuutok-
seen. Scanfil ei tämän vuoksi voi raportoida sellaisen analyysin laajuutta,
menetelmiä tai tuloksia.
Vaikka Scanfil ei ole tehnyt tämäntyyppisiä analyyseja, se on arvioi-
nut altistumistaan fyysisille ilmastoperäisille vaaratekijöille käyttämällä
katastrofien arviointimatriisia, joka huomioi riskin vakavuuden ja toden-
näköisyyden, mutta josta puuttuvat tietyt aikavälit ja korkeiden päästö-
jen skenaariot. Arviointi perustuu paikalliseen tietoon. Ilmastoon liittyviä
siirtymäriskejä ja -mahdollisuuksia varten Scanfil on aloittanut prosessin
ilmastoon liittyvien siirtymäriskien ja -mahdollisuuksien tunnistamiseksi
omissa toiminnoissaan ja arvoketjussaan. Ilmastoskenaarion analyysia
ei kuitenkaan ole tehty tästä aiheesta.
Kestävyysanalyysi suoritetaan kun prosessi ilmastoon liittyvien fyysis-
ten- ja siirtymäriskien ja -mahdollisuuksien selvittämiseksi on viimeis-
telty. Lisätietoja on kohdassa Kuvaus ilmastoon liittyvien olennaisten
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiproses-
sista. Olennaisten fyysisten ilmastoon liittyvien vaaratekijöiden alustavan
arvion tulokset esitetään seuraavassa taulukossa.
36
Oma työvoima
Yhtiön omaan työvoimaan liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mah-
dollisuudet on tunnistettu yhtiön riskienhallintaprosessin periaatteisiin
perustuvassa kaksoisolennaisuusanalyysissa. Scanfilin riskienhallinta-
prosessi ja sen vastuut on kuvattu tarkemmin kohdassa 1.6 Riskienhal-
linta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta. Olennaisuuspro-
sessi kuvaillaan kohdassa 1.6 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosessista.
Henkilöstötoiminnon valitsemat vuoden 2024 strategiset aloitteet kes-
kittyvät kolmeen pilariin:
Scanfil Way -kulttuurin vieminen käytäntöön: se käsittelee Scanfilin
päivitettyjä keskeisiä arvoja sekä niiden käytännön soveltamista työn-
tekijöiden käyttäytymiseen.
Tuottavuuden edistäminen henkilöstöhallinnon toimilla, jotka on suun-
niteltu ja toteutettu paikallisten tarpeiden mukaan.
Sisäinen työmarkkina, jonka avulla resursseja voidaan jakaa tehtai-
den välillä ja yksilöille voidaan tarjota houkuttelevia henkilökohtaisen
kehityksen mahdollisuuksia.
Segment
focus
Scanfil Way
Strategiset mahdollistajat
Kulttuuri ja ihmiset
Kasvu
Dream factory
-ohjelma
Tuottavuus ToimitusketjuMaantieteellinen
laajeneminen
Segmentin
painopiste
Tarjooma Yrityskaupat
Tehokkuus
Rahoitus Vastuullisuus IT/data Riskienhallinta
Yrityskaupat ja
yritysjärjestelyt
Sijoittajasuhteet
37
Olennaiset osa-alueen osa-alueet Vaikutukset  Scanfilin riskit ja mahdollisuudet Hallinta 
Työolot
• Turvalliset työsuhteet
• Työaika
• Riittävä palkka
• Työmarkkinaosapuolten
vuoropuhelu
• Työ- ja yksityiselämän
tasapainottaminen
• Terveys- ja turvallisuus
Todelliset:
Scanfil edistää työntekijöiden sitoutumista ja tuottavuutta takaamalla turval-
liset tsuhteet. Tällä on vahva myönteinen vaikutus ihmisten turvallisuu-
dentunteeseen, joka on yksi ihmisten perustavanlaatuisista tarpeista. Scan-
fil maksaa riittävää palkkaa, joka mahdollistaa hyvän elintason työntekijöille
ja heidän perheilleen.
Joustavat työajat ja etätyöt tähän soveltuvissa työtehtävissä sekä työ- ja
vapaa-ajan tasapaino auttavat työntekijöitä järjestämään työaikaansa
tavalla, joka tukee heidän perhevelvollisuuksiaan.
Sosiaalinen vuoropuhelu on tärkeä osa Scanfilin yhteistyökulttuuria, ja se
parantaa työntekijöiden vaikutusmahdollisuuksia, auttaa lisäämään tietoi-
suutta liiketoiminnasta ja tehostaa sitoutumista.
Mahdolliset:
Scanfil pitää mahdollisuutena työntekijöiden henkisen hyvinvoinnin tuke-
mista tarjoamalla ammattimaisia EAP (Employee Assistance Programs,
ulkoinen työntekijäneuvonta) -palveluita. Tämä auttaa yhtiötä myös erottu-
maan muista työnantajista.
Mahdollisuudet:
Korkeatasoinen työturvallisuus vaikuttaa työntekijöiden sitoutumiseen ja
uskollisuuteen myönteisesti, mikä lisää tuottavuutta ja vähentää henkilöstön
vaihtuvuutta ja sairauslomiin liittyviä kustannuksia. Tämä puolestaan lisää
tuottavuutta, vähentää työvoiman vaihtuvuutta ja vähentää sairauslomiin
liittyviä kustannuksia. Samalla Scanfilin maine ja asema kohenisi työnanta-
jamarkkinoilla omilla toiminta-alueillaan. Tämä edistäisi haluttujen ammatti-
laisten palkkaamista ja auttaisi säilyttämään yrityksen osaamista.
•Scanfil noudattaa kaikkia toimintamaidensa omia lakisääteisiä vaatimuksia
varmistaakseen korkealaatuiset työolot. Lisäksi sekä henkilöstökyselyissä
että turvallisuusneuvoston kokouksessa esitetyt kehitysideat jaetaan
kaikkiin tehtaisiin parhaimpina käytäntöinä. Näin varmistetaan, et
yrityksen normien taso jatkaa nousuaan ja jopa ylittää maakohtaiset
määräykset.
• Scanfil täyttää minimipalkkavaatimukset kaikissa maissa, joissa
yhtiöllä on toimintoja. Lisäksi Scanfil seuraa markkinoiden palkkatasoa
voidakseen tarjota houkuttelevia palkkoja ja säätää oman työvoimansa
palkkoja vuosittain.
• Scanfil tarjoaa joustavia tai hybridi-/etätyöohjelmia sellaisille töissä, joissa
se on mahdollista.
• Terveys- ja turvallisuusaiheita hallinnoidaan maakohtaisten määräysten
ja käytössä olevien teknologioiden valmistusstandardien mukaisesti.
Turvallisuusneuvosto valvoo ja kehittää parhaiden ennaltaehkäisevien
toimenpiteiden jakamista.
• Työntekijöiden hyvinvointia tuetaan valvomalla osastojen tmääriä se
edistämällä terveellisiä tapoja ja järjestämällä urheilu- tai vapaa-ajan
tilaisuuksia.
• Vuoropuhelua käydään työntekijöiden ja heidän edustajiensa
kanssa tarpeisiin pohjautuvissa keskusteluissa suoran ja
avoimen viestintäkulttuurin pohjalta. Vuoropuhelua käydään myös
henkilöstötutkimuksen kaltaisissa rakenteellisissa prosesseissa sekä
säännöllisissä kokouksissa liittojen ja työneuvostojen kanssa.
Todelliset:
Etätyömahdollisuuksien rajoittamisella on haitallinen vaikutus työntekijä-
tyytyväisyyteen toimipaikoissa, joissa muut työnantajat sallivat sitä laajasti
(esim. Puolassa).
Kaikilla Scanfilin tiloissa tapahtuvilla työtapaturmilla voi olla haitallinen vaiku-
tus työntekijöiden terveyteen. Näitä sattuu kaikissa toimipaikoissa. Vaarati-
lanteet ovat kuitenkin olleet pieniä, eikä niillä ole ollut merkittävää vaikutusta
työntekijöiden terveyteen. Kuolemia ei ole ollut, ja vuonna 2024 sattui vain
yksi vakava sairaalahoitoa vaatinut onnettomuus.
Mahdolliset:
Heikot työolot voivat vaikuttaa kielteisesti työntekijöiden terveyteen tssä
ja myös heidän perheidensä hyvinvointiin, jos turvallisia elinoloja ei varmis-
teta. Lisäksi epävarmuus työsuhteesta ja sen ehdoista tai epäkunnioitta-
vat keskustelu- ja viestintäkäytännöt voivat johtaa krooniseen stressiin, joka
vaikuttaa työntekijöiden terveyteen ja mahdollisesti vahingoittaa yrityksen
mainetta.
Riskit:
Korkea sairauslomaprosentti aiheuttaa poissaolokustannuksia. Kun poissa
oleville työntekijöille on hankittava korvaava tekijä, tänä aikana osaamisessa
on puutteita ja syntyy riski siitä, että palvelun taso heikkenee ja että sijaisille
on maksettava enemmän ylitöistä. Pitkäaikaiset poissaolot saattavat edel-
lyttää enemmän sijaisten koulutusta.
38
Olennaiset osa-alueen osa-alueet Vaikutukset  Scanfilin riskit ja mahdollisuudet Hallinta 
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille
• Sukupuolten välinen tasa-
arvo ja yhtäläinen palkka
saman arvoiselle työlle
• Koulutus ja taitojen
kehittäminen
• Vammaisten henkilöiden
palkkaus ja inklusiivisuus
• Monimuotoisuus
Todelliset:
Scanfilin yrityskulttuurin tukema monimuotoisuus tuo yhtiölle ainutlaatuisia
hyötyjä, koska se lisää luovuutta ja kykyä nähdä liiketoimintatilanteiden laa-
jempi konteksti sekä houkutella laajemmin erilaisia asiakkaita. Yhtiön keskei-
set arvot sekä Scanfil Way -johtamistapa edistävät näitä arvoja. Molemmat
rohkaisevat empatiaan, joka tukee työntekijöiden kulttuurien välistä hyväk-
syntää ja parantaa luonnollisesti kaikkien yhdenvertaista kohtelua ja yhtä-
läisiä mahdollisuuksia. Koulutus- ja kehittämismahdollisuudet ovat kaikkien
työntekijöiden käytettävissä heidän henkilökohtaisista ominaisuuksistaan
riippumatta.
Mahdolliset:
Monimuotoisuuden lisäämisellä Scanfilissllä ja, erityisesti Kiinassa ja Euroo-
passa, joiden toimipaikat ovat hyvin homogeenisiä, voitaisiin edistää erilais-
ten kulttuurien, ympäristöjen ja henkilökohtaisten näkökulmien sosiaalista
hyväksyntää ja ymmärrystä.
Mahdollisuudet:
Hyvin laaditut yhdenvertaisen kohtelun standardit parantavat Scanfilin mai-
netta työnantajana ja vetävät puoleensa eri taustoista huippuosaajia, jotka
haluavat tskennellä Scanfilissä. Tämä puolestaan vaikuttaa myönteisesti
yhtiön innovaointiin ja yleiseen suorituskykyyn.
• Osaamisen ja taitojen kehitystä seurataan sekä vuotuisessa
arviointiprosessissa sekä kuukausittaisissa taitomatriisiarvioinneissa.
• Koulutuksia järjestetään sekä sisäisten että ulkoisten kouluttajien avulla.
Kehittymisen mahdollisuudet ovat yhtäläisesti kaikkien työntekijöiden
saatavilla sukupuolesta riippumatta.
• Johdon monimuotoisuutta edistetään aktiivisesti ulkoisen rekrytoinnin ja
rakenteellisen henkilövaihdosten suunnittelun avulla.
• Scanfil sopeuttaa valitut työpaikat vammaisille henkilöille.

Todelliset:
Scanfil pystyy tarjoamaan rajoitetun määrän työpaikkoja vammaisille hen-
kilöille, sillä useimpien tehtävien tekeminen vaatii tarkkuutta ja täyttä liik-
kuvuutta.
Mahdolliset:
Eritin homogeeninen työpaikka voi johtaa yksilöiden eristymiseen, mi
vähentää ymmärrystä ja suvaitsevaisuutta vaihtoehtoisia näkemyksiä ja
lähestymistapoja kohtaan. Tämä voi puolestaan kiihdyttää konflikteja. Tällai-
sessa ympäristössä henkilöstön epätasa-arvoinen kohtelu heikentää työvoi-
man työmoraalia, rajoittaa aliedustettujen ryhmien mahdollisuuksia ja kas-
vattaa palkka- ja elintasoeroja.
Riskit:
Kokeneiden ammattilaisten pitämisestä palveluksessa tulee haastavaa, jos
heille ei tarjota kasvumahdollisuuksia ja palkkaa, joka erottaa heidät alem-
man tason työntekijöistä. Scanfil suunnittelee hankkivansa uuden palkka-
luokitusjärjestelmän palkkaerojen seuraamista varten, ja jos eroja havaitaan,
epätasa-arvoisen tilanteen korjaamiseksi tehdään muutoksia. Tämä voisi
johtaa yhtiön palkkakustannusten kasvuun.
Muut työhön liittyvät oikeudet
• Lapsit
• Pakkotyö
Todelliset:
Scanfil pitää yllä tiukkoja eettisiä standardeja työllisyyspolitiikassaan ja var-
mistaa, että lapsi- tai pakkotyövoimaa ei suvaita.
Mahdolliset:
Jos lapsi- tai pakkotyövoimaa käytettäisiin Scanfilissä, sillä olisi kielteinen
vaikutus ihmisten elämään. Lapsityövoima estää ihmisen luonnollista kehi-
tystä, kun taas pakkotyövoima loukkaa perustavanlaatuisia ihmisoikeuk-
sia vapauteen. Näillä tilanteilla olisi myös kielteinen vaikutus työntekijöiden
perheisiin.
Ei sovellettavissa • Scanfil toimii maissa, joissa on tiukkoja työnantajakäytäntöjen standardeja.
Syntymäaika on yksi mittareista, jotka on pakko tarkastaa ennen
työsuhteen alkamista. Kaikki työsuhteet ovat vapaaehtoisia ja perustuvat
työntekijän lähettämään hakemukseen.
39
Scanfil esittää raportin 3.1 Oma työvoima -kohdassa työvoimastaan
vaaditut tiedot, jotka kattavat kaikki yhtiön toiminnoissa työskentelevät
työsuhteiset ja muut kuin työsuhteiset työntekijät. Arvoketjun työnteki-
jöihin liittyvät vaikutukset kuvaillaan kohdassa 3.2 Arvoketjun työntekijät.
Scanfilin työvoima koostuu pääasiallisesti työsuhteisista työntekijöistä,
joita on 86 prosenttia koko työvoimasta. Jäljelle jäävä työvoima koos-
tuu kolmannen osapuolen sopimustyöntekijöistä. Itsenäisinä ammatin-
harjoittajina Scanfilille palveluita tarjoavien osuus on vähäinen, maail-
manlaajuisesti alle prosentti yhtiön työvoimasta. Yhtiön tavoitteena on
saada kolmannen osapuolen työntekijät noudattamaan työstandardeja
ja yhtiön kulttuuria mahdollisimman laajasti, jotta asiakkaille voidaan
tarjota saumatonta palvelua.
Tunnistetut mahdolliset haittavaikutukset liittyvät työoloihin, tasa-arvoi-
seen kohteluun ja mahdollisuuksiin kaikille sekä muihin työhön liittyviin
oikeuksiin, kuten lapsi- tai pakkotyöhön. Mitään näistä ei voida pitää laa-
jalle levinneenä tai systemaattisena Scanfilin toiminnassa.
Työolosuhteissa Scanfil on havainnut etätyömahdollisuuksien rajoitta-
misella olevan haitallinen vaikutus työntekijätyytyväisyyteen kohteissa,
joissa muut työnantajat sallivat sitä laajasti (esimerkiksi Puolassa).
Kaikilla Scanfilin tiloissa tapahtuvilla työtapaturmilla voi olla haitallinen
vaikutus työntekijöiden terveyteen. Onnettomuuksia sattuu kaikissa
toimipaikoissa. Vaaratilanteet ovat kuitenkin olleet pieniä, eikä niillä
ole ollut merkittävää vaikutusta työntekijöiden terveyteen. Kuolemia ei
ole ollut, mutta vuonna 2024 sattui yksi vakava sairaalahoitoa vaatinut
onnettomuus.
Scanfil pystyy tarjoamaan rajoitetun määrän työpaikkoja vammaisille
henkilöille, sillä useimpien tehtävien tekeminen vaatii tarkkuutta ja täyttä
liikkuvuutta. Tällä on haitallinen vaikutus yhtiön kykyyn palkata ja osal-
listaa vammaisia henkilöitä.
Osana asianmukaista riskienhallintaa Scanfil on tunnistanut mahdollisia
haittavaikutuksia, joita tulee ennaltaehkäistä. Yksi mahdollinen vaikutus
ovat heikot työolot, jotka voivat vaikuttaa haitallisesti työntekijöiden ter-
veyteen ja heidän perheidensä hyvinvointiin, jos turvallisia elinoloja ei
varmisteta. Lisäksi epävarmuus työehdoista tai epäkunnioittavat kes-
kustelu- ja viestintäkäytännöt voivat johtaa pitkittyneeseen stressiin,
joka vaikuttaa työntekijöiden terveyteen ja mahdollisesti vahingoittaa
yrityksen mainetta. Toinen mahdollinen vaikutus on, että erittäin homo-
geeninen työpaikka voi johtaa yksilöiden eristymiseen, mikä vähentää
ymmärrystä ja suvaitsevaisuutta vaihtoehtoisia näkemyksiä ja lähesty-
mistapoja kohtaan. Tämä voi puolestaan kiihdyttää konflikteja. Tällai-
sessa ympäristössä työvoiman epätasa-arvoinen kohtelu heikentää
työntekijöiden työmoraalia, rajoittaa aliedustettujen ryhmien kehitty-
mismahdollisuuksia ja kasvattaa palkka- ja elintasoeroja. Scanfil pitää
yllä tiukkoja eettisiä standardeja työllisyyspolitiikassaan ja varmistaa,
että lapsi- tai pakkotyövoimaa ei suvaita. Sillä olisi haitallinen vaikutus
ihmisten elämään. Lapsityövoima estää ihmisen luonnollista kehitystä,
kun taas pakkotyövoima loukkaa perustavanlaatuisia ihmisoikeuksia
vapauteen. Näillä olisi myös kielteinen vaikutus työntekijöiden perheisiin.
Scanfil varmistaa, että sen omalla työvoimalla on turvalliset työsuhteet ja
että kaikilla työntekijöillä on laillisesti vahvistetut työsopimukset. Scanfil
maksaa riittävää palkkaa, jolla mahdollistetaan hyvä elintaso työntekijöille
ja heidän perheilleen. Yhtiö varmistaa optimaalisen palkkojen kehityksen
tekemällä palkantarkastuksia ja paikallisten markkinoiden vertailuanalyy-
seja vuosittain. Yhtiö käyttää kolmannen osapuolen työtoimistoja työn-
tekijöiden palkkaamiseen. Näin varmistetaan yhtiön omalle työvoimalle
vakaammat ja turvatut työpaikat, ja yhtiö hyötyy joustavuudesta, jota
tarvitaan ajoittaisten kysynnän vaihteluiden ratkaisemiseksi. Kolman-
nen osapuolen toimittajat tarkistetaan perusteellisesti Scanfilin muille
kuin työsuhteisille työntekijöille tarjottujen työolosuhteiden mukaisesti.
Joustavien työaikojen ja etätyöohjelman järjestäminen sellaisissa töissä,
joiden luonne mahdollistaa tämän, sekä työ- ja vapaa-ajan tasapaino
auttavat työntekijöitä järjestämään työaikaansa paremmin tavalla, joka
tukee heidän perhevelvollisuuksiaan.
Scanfil kehittää työolojaan jatkuvasti osana strategiseen tehokkuuteen
keskittyviä projektejaan, esimerkiksi yhtiön omien työntekijöiden hoita-
missa Dream Factory- tai Lean Six Sigma -sertifiointiprojekteissa tai työ-
olojen kehitysaloitteissa, jotka perustuvat henkilöstökyselyiden tuloksiin.
Työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu työnantajan ja työvoiman välillä on
yleinen käytäntö Scanfilillä. Se on tärkeä osa yhtiön yhteistyökulttuuria.
Se vahvistaa työntekijöiden toimintamahdollisuuksia ja sitoutumista aut-
tamalla heitä lisäämään liiketoimintatietoisuuttaan. Vuoropuhelua käy-
dään tehtaiden johtoryhmien säännöllisissä kokouksissa työntekijöiden
edustajien kanssa (sekä liittojen tai työneuvostojen muodostamia että
henkilöstön nimittämiä), säännöllisissä kokouksissa koko tehtaan hen-
kilöstön kanssa, sekä neljännesvuosittaisissa townhall-tapaamisissa
konsernin johtoryhmän kanssa.
Scanfil edistää monimuotoisuutta kaikissa toiminnoissaan esimerkiksi
DEI-foorumissaan (Diversity Equality Inclusion, Monimuotoisuus, yhden-
vertaisuus ja inklusiivisuus). Yhteisö tapaa verkossa neljännesvuosittain
keskustellakseen parhaista käytännöistä, joiden avulla monimuotoisuutta
sekä tietoisuutta ja ymmärrystä erilaisista kulttuureista voidaan kehit-
tää. Kuukausittain järjestetään myös SWAT-kokoukset (Scanfil Women
Appreciation Team, Scanfilin naisten arvostuksen ryhmä), jotka keskit-
tyvät parantamaan naisten ammatillisen ja yleisen kehityksen mahdol-
lisuuksia. Yhteisö tutkii uusia tapoja kyvykkäiden ihmisten tukemiseksi.
Näitä ovat esimerkiksi mentorointi sekä rohkaisu antamaan tunnustusta
naisille ja jakamaan korkeissa asemissa olevien mutta edelleen vähem-
mistössä olevien naisten saavutuksia.
Scanfil järjestää sisäisiä hyvinvointi- ja turvallisuuskampanjoita, jotka
edistävät hyviä tapoja työntekijöiden keskuudessa.
Korkea työturvallisuuden taso vaikuttaa työntekijöiden sitoutumiseen ja
uskollisuuteen myönteisesti, mikä lisää tuottavuutta ja vähentää vaih-
tuvuutta ja sairauslomiin liittyviä kustannuksia. Tämä puolestaan lisää
tuottavuutta, vähentää vaihtuvuutta ja vähentää sairauslomiin liittyviä
kustannuksia. Näin voitaisiin parantaa Scanfilin mainetta ja asemaa työn-
antajamarkkinoilla omilla toiminta-alueillaan. Tämä edistäisi haluttujen
ammattilaisten palkkausta ja auttaisi pitämään osaamista yrityksessä.
Korkea sairauslomaprosentti aiheuttaa myös poissaolokustannuksia.
Kun poissa oleville työntekijöille on hankittava korvaava tekijä, tänä
aikana on osaamisessa on puutteita ja syntyy riski siitä, että palvelun
taso heikkenee ja että korvaaville työntekijöille on maksettava enem
-
40
män ylitöistä. Pitkäaikaiset poissaolot saattavat edellyttää enemmän
sijaisten koulutusta.
Hyvin laaditut yhdenvertaisen kohtelun standardit parantavat Scanfilin
mainetta työnantajana ja vetävät puoleensa eri taustoista huippuosaa-
jia, jotka haluavat työskennellä Scanfilissä. Tämä puolestaan vaikuttaa
myönteisesti yhtiön innovointiin ja yleiseen suorituskykyyn.
Kokeneiden ammattilaisten pitämisestä palveluksessa tulee myös haas-
tavaa, jos heille ei tarjota kasvumahdollisuuksia ja palkkaa, joka erottaa
heidät alemman tason työntekijöistä. Scanfil suunnittelee hankkivansa
uuden palkkaluokitusjärjestelmän palkkaerojen seuraamista varten, ja
jos eroja havaitaan, epätasa-arvoisen tilanteen korjaamiseksi tehdään
muutoksia. Tämä voisi johtaa suurimpiin palkkakustannuksiin yhtiölle.
Scanfil ottaa sitoumuksensa ympäristö- ja kestävyysstandardeihin vaka-
vasti ja vie ne käytäntöön perusteellisesti. Työntekijöiden odotetaan
suorittavan Scanfilin pakolliset koulutukset ja noudattavan kestävyyss-
tandardeja. Näiden standardien vakavan rikkomuksen johdosta voidaan
määrätä kurinpitotoimenpiteitä.
Matkustuspolitiikan ja virtuaalisia yhteistyökanavia priorisoivien liike-
toimintaohjeiden kehittäminen edellyttää, että työntekijät oppivat uusia
taitoja kehittyneiden teknologioiden sekä ammattimaisten ja vaikutta-
vien viestintätekniikoiden käytössä. Scanfilissa on havaittu esihenki-
löillä olevan haasteita etäryhmien johtamisessa, kun heillä on rajalliset
mahdollisuudet matkustaa tai järjestää tapaamisia paikan päällä. Heitä
tuetaan koulutuksilla ja mentoroinnilla.
Scanfilillä on nollatoleranssi pakko- tai lapsityövoimaa kohtaan. Scan-
fil noudattaa tiukasti lakisääteisiä normeja, jotka takaavat vapaan liik-
kuvuuden kaikille sen työntekijöille ja joiden mukaan työllistää voi vain
laillisesti sallittuja työntekijöitä (aikuisia ja teini-ikäisiä, jotka ovat täyt-
täneet toimintamaiden lakien määrittelemän iän). Maailmanlaajuisessa
toiminnassa on kuitenkin huomioitava, että Aasian tuotantolaitoksissa
voi piillä riski pakko- tai jopa lapsityövoiman käytöstä.
Scanfil soveltaa samoja terveys- ja turvallisuustoimenpiteitä sekä omiin
työntekijöihinsä että kolmansien osapuolten työntekijöihin. Kaikki tietyn-
laisia tehtäviä suorittavat yksilöt käyttävät samoja työasemia ja henkilö-
kohtaisia suojavarusteita.
Kolmannen osapuolen työntekijöiden työsuhdeturvaan voi kohdistua
haitallisia vaikutuksia, koska heidän sopimuksensa tarjoavat määritel-
mänsä mukaan huomattavasti lyhyemmän irtisanomisajan.
Tuntiperusteisessa työsuhteessa olevilla työntekijöillä voi olla rajoite-
tut lomamahdollisuudet, koska lomapäivät tai -tunnit ovat palkattomia.
Mahdollisia riskejä työvoimalle voidaan nähdä hyvin harvoilla alueilla.
Scanfilin suosituimmat työpaikat, erityisesti asiantuntija- ja insinöörityö-
hön liittyvät, ovat miesvaltaisia. Tällä voi olla haitallinen vaikutus naisten
uramahdollisuuksiin, minkä takia naiset ovat aliedustettuja ylemmässä
johtoryhmässä. Scanfilin ylemmän johtoryhmän määritelmä sisältää
konsernin johtoryhmän, tehtaiden johtoryhmät sekä globaalien toimin-
tojen johtajat. Naisten osuus tästä tiimistä oli vuoden 2024 lopussa 27
prosenttia. Samanaikaisesti työntekijöiden sukupuolijakauma organi-
saatiossa on melkein 50/50 naisten ja miesten välillä. Tämä osoittaa,
että yhtiökulttuuri ja yhtiön toimintaperiaatteet edistävät yhdenvertaista
saavutettavuutta ja oikeudenmukaista kohtelua kaikille.
Toinen riski on mahdollisuus kokeneiden työntekijöiden menettämisestä
siksi, että pitkäaikaisten ja uusien työntekijöiden välinen palkkaero on
pieni. Tämä on näkynyt pääasiallisesti Puolassa. Siellä uusille työnteki-
jöille tarjottua palkkaa nostettiin maakohtaisten säädösten takia merkit-
tävästi, mutta kokeneiden työntekijöiden palkkoja ei nostettu vastaavasti.
Arvoketjun työntekijät
Scanfil on tunnistanut Sidosryhmien edut ja näkemykset -kohdan tie-
tojen perusteella neljä pääaluetta arvoketjun työntekijöille kohdistuville
riskeille ja mahdollisuuksille:
Arvoketjun alkupään työntekijät: Nämä ovat toimittajiemme palveluk-
sessa olevia työntekijöitä, jotka toimivat toimittajien hallinnoimissa toi-
mipaikoissa. Nämä ovat suorien toimittajien tai muiden tasojen toimit-
tajien palveluksessa olevia arvoketjun työntekijöitä.
Arvoketjun sisäiset työntekijät: Nämä ovat toimittajien palveluksessa
olevia työntekijöitä, jotka työskentelevät Scanfilin tiloissa. Kyseessä voi
olla esimerkiksi laitteistojen parissa työskenteleviä toimittajia, palve-
luntarjoajan kautta palkattuja tilapäisiä työntekijöitä jne. Kaikki Scanfi-
lin tiloissa työskentelevät työntekijät suorittavat turvallisuuskoulutuksen,
ja heille taataan henkilökohtaiset suojavarusteet. Toimipaikan ylimmän
johdon vastuulla on varmistaa, ettei kukaan vieraile Scanfilin tiloissa
ilman oikeita suojavarusteita.
Arvoketjun loppupään työntekijät: Nämä ovat asiakkaiden työntekijöitä,
joihin vaikuttavat Scanfilin tarjoama laatu ja palvelu.
Jakelun arvoketjun työntekijät: Nämä työntekijät työskentelevät sopi-
mussuhteisissa kuljetusyrityksissä ja kuljettavat tavaroita Scanfiliin tai
Scanfilistä.
Erityisen haavoittuvassa asemassa olevat työntekijät: Kaikki ihmiset
ovat tasa-arvoisia, ja Scanfil priorisoi työtä, jota ohjaavat monimuotoi-
suuden, yhdenvertaisuuden ja inklusiivisuuden periaatteet. Tämä koskee
koko Scanfilin arvoketjua. Lisätietoja on kohdassa 3.1 Oma työvoima.
Scanfilillä on hyvin rajalliset mahdollisuudet vaikuttaa arvoketjun myö-
hemmässä vaiheessa oleviin työntekijöihin, koska he ovat asiakkaiden
vaikutuksen alaisia. Osana myyntiprosessia kieltäydymme toimimasta
sellaisten yritysten kanssa, joiden toiminta ei ole riittävän kestävää. Sen
vuoksi oli luonnollista keskittyä alkupään toimittajiin ja/tai toimittajiin, joi-
hin Scanfil voi vaikuttaa suoraan hankintakanavien kautta. Seuraavassa
matriisissa näytetään, kuinka Scanfil vaikuttaa ESRS:ssä mainittuihin
temaattisiin osaosa-aiheisiin ja kuinka ne vaikuttavat Scanfiliin. Scan-
filin kaksoisolennaisuusanalyysissa terveys ja turvallisuus tunnistettiin
olennaiseksi aiheeksi.
41
Olennaiset osa-
alueen osa-alueet Vaikutukset Scanfilin riskit ja mahdollisuudet Hallinta
Työolot
• Terveys- ja turvallisuus
Mahdolliset: Työterveyden ja -turvallisuuden toteuttaminen koko arvoket-
jussa tuottaa merkittäviä etuja mm. työntekijöiden hyvinvoinnin turvaami-
sessa, riskien vähentämisessä, toiminnan tehostamisessa ja kustannusten
säästämisessä.
Vaatimustenmukaisuus varmistaa resilienssin ja parantaa brändin mainetta
samalla edistäen innovaatioita ja jatkuvaa parantamista. Tämä ennakoiva
lähestymistapa ei ainoastaan suojaa työntekijöitä, vaan myös edistää kestä-
vän liiketoiminnan menestystä.
Mahdollisuudet: Toimitusketjun työolojen parantaminen tarjoaa mahdolli-
suuden rakentaa joustavia ja eettisiä toimitusverkostoja ja vahvistaa yrityk-
sen mainetta, joka houkuttelee sosiaalisesti valveutuneita kuluttajia ja sijoit-
tajia. Parantuneet työolot johtavat myös toimittajien tuottavuuden ja laadun
paranemiseen, mikä vähentää vikoja ja viivästyksiä.
Riskit: Huonoon tai vaaralliseen työympäristöön liittyvät rikkomukset voivat
vahingoittaa Scanfilin mainetta.
Jotta voitaisiin varmistaa,, että toimittajat jakavat samat arvot kuin Scanfil,
tavoitteena on saada kaikki toimittajat allekirjoittamaan Scanfilin toimittajien
eettiset ohjeet.
Scanfil arvioi toimittajien vaatimustenmukaisuutta toimittaja-auditointien ja
vierailujen yhteydessä.
Maailmanlaajuisena yhtiönä Scanfil toimii eri alueilla, joiden sääntely-ym-
päristöt ovat erilaiset. Ihmisoikeudet ja työolot vaihtelevat merkittävästi
eri maiden välillä. Scanfilin toimitusketjun eri alueista APAC-alueella kat-
sotaan olevan suurempi lapsi- tai pakkotyön riski. Lisäksi Afrikkaa pide-
tään korkeariskisenä, mutta Scanfil ei harjoita suoraa liiketoimintaa siellä.
Maailman tämänhetkinen poliittinen tilanne aiheuttaa riskejä Scanfilin
toimitusketjulle. Suuri osa elektronisista komponenteista on peräisin
Aasian maista, joiden poliittinen ilmapiiri on kireä. Konfliktitilanteessa
on olemassa riski toimitusketjun katkeamisesta, mikä aiheuttaisi häiri-
öitä Scanfilin tuotannossa.
Mitään olennaisia kielteisiä vaikutuksia ei ole havaittu Scanfilin omassa
toiminnassa tai missään yhtiön arvoketjun kumppanissa. Scanfil on tie-
toinen riskeistä, jotka liittyvät mineraalien louhintaan konfliktialueilla, ja
siksi se on sisällyttänyt toimintaansa konfliktimineraalien raportointi-
prosesseja RBA:n (Responsible Business Association) toimintaohjei-
den mukaisesti.
1.10 Kuvaus olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis-
ja arviointiprosessista
Kaksoisolennaisuusanalyysi kattaa kaikki ESRS:ssä käsitellyt kestävyysai-
heet. Scanfil on analysoinut omia vaikutuksiaan, riskejään ja mahdolli-
suuksiaan ESRS:n osa-aiheiden mukaisesti. Niille osa-aiheille, joissa
ESRS on tunnistanut osaosa-aiheen, Scanfil on pystynyt valitsemaan
asianmukaisen osaosa-aiheen tunnistetulle vaikutukselle, riskille tai
mahdollisuudelle. Scanfil on pystynyt lisäämään yhteisökohtaisia kes-
tävyysasioita, joita se pitää olennaisina.
Aikavälin tunnistaminen
Mahdollisille vaikutuksille, riskeille ja mahdollisuuksille on tunnistettu
aikaväli, jonka kuluessa vaikutus, riski tai mahdollisuus ilmenee. Käy-
tettävät oletusaikavälit perustuvat ESRS:ssä määriteltyihin aikaväleihin:
Lyhyt aikaväli: Raportointijakso
Keskipitkä aikaväli: Raportointijakso – 5 vuotta
Pitkä aikaväli: > 5 vuotta
Arvoketjun parametrit
Scanfilin arvoketju on otettu huomioon kunkin havaitun vaikutuksen, ris-
kin ja mahdollisuuden osalta. Scanfil on tunnistanut, missä arvoketjun
suunnassa (alkupää, oma toiminta ja loppupää) vaikutus, riski tai mah-
dollisuus esiintyy, sekä tietyt asemat arvoketjun suunnassa.
Vaikutuksen tunnistaminen
Yhtiö on analysoinut jokaisen tunnistetun vaikutuksen osalta seuraa-
vat kriteerit:
Onko vaikutus todellinen vai mahdollinen
Onko vaikutus kielteinen vai myönteinen
Onko vaikutus suora vai epäsuora
Vaikutuksen pisteytyskriteerit
Vaikutukset pisteytettiin seuraavien kriteerien perusteella ESRS:n mukai-
sesti:
Kielteiset vaikutukset pisteytettiin niiden vakavuuden, mittakaavan,
laajuuden ja korjattavuuden sekä todennäköisyyden perusteella.
Vakavuus asetettiin etusijalle ihmisoikeuksiin kohdistuvien kielteis-
ten vaikutusten todennäköisyyden sijaan.
42
Myönteiset vaikutukset pisteytettiin niiden mittakaavan, laajuuden ja
todennäköisyyden perusteella.
Mittakaava, laajuus, korjattavuus ja todennäköisyys pääteltiin seuraa-
vien oletuskriteerien perusteella:
Mittakaava:
1. Minimaaliset seuraukset ihmisiin/ympäristöön
2. Ihmisiin/ympäristöön vähäiset seuraukset, jotka ovat helposti hal-
littavissa tai hillittävissä
3. Keskitasoiset seuraukset, joita voidaan kohtuullisesti hallita
4. Merkittävät seuraukset, jotka aiheuttavat merkittävää häiriötä ja vaa-
tivat välittöntä huomionta
5. Absoluuttiset: Merkittäviä häiriöitä, joilla on pitkäaikaisia seurauksia
Laajuus*:
1. Vähän yksilöitä / Erittäin matala – Eristetty sijainti
2. Ryhmät / Asiakkaiden vähemmistö / Matala – Useita sijainteja
3. Osastot / Suuret ryhmät / Noin puolet asiakkaita / Keskitaso – Useita
laajoja alueita
4. Liiketoimintayksiköt / Enemmistö / Kokonainen maantieteellinen
alue
5. Maailmanlaajuinen / Kokonaisia väestöjä / Kaikki asiakkaat / loppu-
käyttäjät
* Riippuvainen sidosryhmästä, johon tämä vaikuttaa kaikkein eniten
Korjattavuus:
1. Helposti korjattavissa
2. Matala
3. Korjattavissa merkittävillä ponnistuksilla / kustannuksilla
4. Korkea
5. Pysyvä
Todennäköisyys:
1. Harvinainen (< 10 %)
2. Matala (10–25 %)
3. Mahdollinen (25–50 %)
4. Todennäköinen (50–75 %)
5. Lähes varma (> 75 %)
6. Todellinen (100 %)
Pisteytyksen ja raja-arvon menetelmä
Vaikutusten olennaisuuden pisteytyksen ja raja-arvon menetelmä sisälsi
seuraavat:
Jokainen vaikutus arvioitiin sen mukaan, oliko se myönteinen/kieltei-
nen ja todellinen/mahdollinen.
Arviota vaikutuksen vakavuudesta verrattiin seuraavaksi sen toden-
näköisyyteen.
Vaikutuksen pisteytys perustuu näiden molempien tuloksiin.
Vaikutuksen pisteytys = todennäköisyys * vakavuus.
Kielteisten vaikutusten vakavuus = (mittakaava + laajuus +
peruuttamattomuus).
Myönteisten vaikutusten vakavuus = (mittakaava + laajuus).
Kaikki kestävyysaiheeseen liittyvät vaikutukset lisättiin 5x5-ruudukkoon,
jossa vakavuutta verrataan todennäköisyyteen. Vaikutuksen raja-arvo
on merkitty kaltevana viivana, joka riippuu vakavuuden ja todennäköi-
syyden yhdistelmästä.
Määritettiin raja-arvo, joka asetti vakavuuden todennäköisyyden edelle (eli
kaikkia vaikutuksia, joiden vakavuuspisteytys oli suurempi kuin 4, pidettiin
olennaisina todennäköisyydestä riippumatta, samalla kun otettiin huo-
mioon myös vähemmän vakavat riskit, jotka olivat todennäköisempiä).
Jos tietyn kestävyysaiheen vaikutukset ylittäisivät raja-arvon, itse kes-
tävyysasia katsotaan olevan olennainen.
Riskien ja mahdollisuuksien tunnistaminen
Scanfil on analysoinut jokaisen tunnistetun riskin ja mahdollisuuden
osalta seuraavat kriteerit:
Riskin tai mahdollisuuden suora tai epäsuora omistajuussuhde
Riskin tai mahdollisuuden kielteinen tai myönteinen taloudellinen
vaikutus
Riskien ja mahdollisuuksien pisteytyskriteerit
Riskit ja mahdollisuudet pisteytettiin taloudellisten vaikutusten suuruu-
den ja niiden tapahtumisen todennäköisyyden perusteella.
Taloudellisen vaikutuksen suuruus ja todennäköisyys määritettiin seu-
raavien kriteerien avulla:
Taloudellisten vaikutuksen suuruus*:
1. Pieni
2. Keskitaso
3. Korkea
4. Erittäin korkea
5. Merkittävä
* Oletusarvo perustuu yhtiön syöttämään nettovarallisuusarvoon.
Todennäköisyys:
1. Harvinainen (< 10 %)
2. Matala (10–25 %)
3. Mahdollinen (25–50 %)
4. Todennäköinen (50–75 %)
5. Lähes varma (> 75 %)
43
Pisteytyksen ja raja-arvon menetelmä
Taloudellisen olennaisuuden pisteytyksen ja raja-arvon menetelmä
sisälsi seuraavat:
Taloudellinen pisteytys perustuu näiden molempien tuloksiin.
Taloudellinen pisteytys = todennäköisyys * suuruus.
Kaikki kyseiseen kestävyysaiheeseen liittyvät riskit ja mahdollisuudet
lisättiin 5x5-ruudukkoon, jossa vakavuutta verrataan todennäköisyy-
teen. Taloudellisen olennaisuuden raja-arvo on merkitty kaltevana
viivana, joka riippuu taloudellisten vaikutusten suuruuden ja toden-
näköisyyden yhdistelmästä. Likimääräinen olennaisuuden raja-arvo
on määritetty. Se kattaa kaikki suurimmat taloudelliset vaikutukset ja
vähemmän vaikuttavat riskit, jotka olivat todennäköisempiä. Tämä tar-
koittaa, että olennaisena pidetään jokaista riskiä tai mahdollisuutta,
jonka taloudellisen vaikutuksen suuruus- ja todennäköisyyspistey-
tyksen tulo ylittää.
Scanfilin kestävyyteen liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mah-
dollisuudet on tunnistettu yhtiön riskinhallintaprosessin periaatteiden
mukaan toteutetussa kaksoisolennaisuusanalyysissä. Keskeisenä tavoit-
teena on tunnistaa ja arvioida riskit, uhat ja mahdollisuudet, jotka voi-
vat olla merkittäviä yhtiön arvojen ja strategian toteuttamisen ja pitkän
aikavälin tavoitteiden saavuttamisen kannalta sekä tunnistaa ja arvioida
yhtiön yhteiskuntaan- ja ympäristöön liittyvät vaikutukset. Yhtiön omien
toimintojen lisäksi vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistami-
nen ja arviointi käsittää arvoketjun alku- ja loppupään sekä kaikki muut
osapuolet, joihin yrityksen toiminta vaikuttaa. Scanfilin riskienhallinta-
prosessi ja sen vastuut kuvaillaan tarkemmin selvityksessä hallinto- ja
ohjausjärjestelmästä.
Scanfil päivitti kestävyysasioiden olennaisuusarvionsa vuonna 2024.
Olennaisuusarvion päivittäminen tapahtui kahdessa vaiheessa. Ensim-
mäisessä vaiheessa eli vuonna 2023 kerättiin ulkoisten ja sisäisten
sidosryhmien näkemyksiä yrityksen todellisista ja mahdollisista vaiku-
tuksista, riskeistä ja mahdollisuuksista haastatteluilla ja tutkimuksilla.
Sidosryhmistä haastateltiin yhtiön omia työntekijöitä sekä asiakkaita,
sijoittajia, tavara- ja palvelutoimittajia, Scanfilin johtoa, luotonantajia ja
osakkeenomistajia. Kerätyn materiaalin perusteella vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet priorisoitiin johdon työpajoissa. Priorisointi perustui
kaksoisolennaisuuteen: työpajaan osallistuneet kiinnittivät huomiota
yrityksen ympäristöön, yhteiskuntaan, työntekijöihin ja muihin sidos-
ryhmiin liittyviin vaikutuksiin sekä kestävyysasioihin liittyviin laadullisiin
ja taloudellisiin riskeihin ja mahdollisuuksiin yrityksen liiketoiminnalle.
Vaikutusten, riskien tai mahdollisuuksien todennäköisyyttä ja laajuutta
tarkasteltiin priorisoinnissa.
Scanfilin prosessi mahdollisten ja tosiasiallisten vaikutusten tunnis-
tamiseksi perustuu osittain due diligence -prosessiin. Se kertoo, ote-
taanko liiketoimintasuhteet huomioon ja miten. Prosessia kuvaillaan
tarkemmin kohdassa Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence
-prosessista. ESRS-standardeissa esitetyt kestävyysasiat on sisälly-
tetty olennaisuusarviointiin, ja ne on yhdistetty Scanfilin arvoketjun ja
liikesuhteiden vaikutuksiin.
Scanfil toteuttaa lisäksi laadullisia riskiarviointeja maantieteellisistä
sijainneista ja kohonneeseen haitallisen vaikutusten riskiin liittyvistä
parametreista ottaen huomioon sen, että suurin osa elektroniikkakom-
ponenttien toimittajista on mahdollisilla riskialueilla. Scanfil työskentelee
järjestelmällisesti haitallisten vaikutusten vähentämiseksi välittömästi.
Esimerkiksi jo sopimuksen tekovaiheessa varmistetaan vaihtoehtoiset
avainkomponenttien toimittajat. Näiden prosessien lisäksi kaksoisolen-
naisuusanalyysi ottaa huomioon muita parametrejä, kuten sidosryhmät,
joihin asia vaikuttaa, arvoketjun aseman, todellisen tai mahdollisen vai-
kutuksen, toistuvat tai kertaluonteiset vaikutukset ja monia muita.
Keskeisenä tavoitteena on tunnistaa ja arvioida riskit, uhat ja mahdolli-
suudet, jotka voivat olla merkittäviä yhtiön arvojen ja strategian toteut-
tamiselle ja pitkän aikavälin tavoitteiden saavuttamiselle sekä tunnis-
taa ja arvioida yhtiön yhteiskuntaan ja ympäristöön liittyvät vaikutukset
(todelliset ja mahdolliset). Yhtiön omien toimintojen lisäksi vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien tunnistaminen ja arviointi kattaa arvoketjun
alku- ja loppupään sekä kaikki muut liiketoimintasuhteet, joihin yhtiö
toiminta vaikuttaa.
Sidosryhmien kuuleminen kyselyn avulla on osa prosessia tunnistaa,
arvioida, priorisoida ja seurata Scanfilin mahdollisia ja todellisia vaiku-
tuksia. Vaikutusten tunnistamisprosessissa sidosryhmien kanssa käytiin
vuoropuhelua, jossa kerättiin eri sidosryhmien tietoja ja kestävyysasioita
koskevia huolenaiheita. Tietoja käytettiin kaksoisolennaisuusanalyysin ja
vaikutusten kuvauksen syötteenä. 68 kysymystä sisältävä kysely oli jaettu
kahteen osaan, joiden tarkoituksena oli arvioida Scanfilin liiketoiminnan
yleiseen lähestymistapaan liittyvät olennaiset vaikutukset ja riskit. Kysy-
mykset keskittyivät kolmeen aiheeseen: ympäristö, yhteiskunta ja hallin-
totapa. Vastaajia pyydettiin arvioimaan vastauksensa asteikolla 0–5: 0
ilmaisee, ettei vaikutusta tai riskiä ole, ja 5 tarkoittaa kriittistä vaikutusta
tai erittäin suurta riskiä. Scanfilin johto, osakkeenomistajat, sijoittajat ja
velkojat ohjattiin taloudellista olennaisuutta koskeviin kysymyksiin, kun
taas asiakkaat, työntekijät, alihankkijat ja liikekumppanit vastasivat vai-
kutusten olennaisuuteen liittyviin kysymyksiin.
Tutkimuksen valmistumisen jälkeen tulokset analysoitiin ja kaksoisolen-
naisuusanalyysin toteutuksen toinen vaihe alkoi. Tämä vaihe oli laadul-
lisempi arviointi, johon osallistui eri edustajia Scanfilistä ja joka kattoi
kestävyyden koko laajuuden. Toinen osa tehtiin vastikään ostetussa
Position Green -nimisessä digitaalisessa järjestelmässä, jossa tämän
laadullisemman arvioinnin syöte tuli Scanfilin osallistujilta ja osittain
aiemmin tehdystä kyselystä.
Position Green auttoi kaksoisolennaisuusanalyysin tekemisessä tarjo-
amalla kattavan ja helppokäyttöisen alustan olennaisten kestävyyson-
gelmien tunnistamiselle ja arvioimiselle. Ohjelmisto opastaa käyttäjiä
44
asiaankuuluvien aiheiden tunnistamisessa, tiedon keräämisessä ja
analysoinnissa sekä olennaisten asioiden priorisoinnissa sen perus-
teella, miten ne vaikuttavat yrityksen liiketoimintamalliin ja toimintaan
sekä miten tärkeitä ne ovat ulkopuolisille sidosryhmille. Position Green
auttaa organisaatiota myös säännösten noudattamisessa, sillä kaikki
ajankohtaiset ESRS:n kestävyysasiat käsitellään siinä. Vaikutusten arvi-
ointimenettelyssä otetaan huomioon, ovatko vaikutukset myönteisiä vai
kielteisiä, vaikutuksen vakavuus (mittakaava, laajuus, peruuttamattomuus)
ja vaikutuksen todennäköisyys (mahdollisten vaikutusten osalta). Olen-
naisuuden priorisointi perustuu Position Greenin vakavuuden ja toden-
näköisyyden arviointituloksiin sekä sidosryhmäkyselyyn.
Scanfil yhdistää vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet riskienhallintapro-
sessissaan. Scanfil pyrkii ylläpitämään kokonaisvaltaisen näkökulman
riskiarvioinnissaan, vaikka taloudelliset riskit ovat edelleen tärkein pri-
oriteetti. Taloudellisina riskeinä pidetyt kestävyysriskit tunnistetaan ja
arvioidaan riskienhallintaprosessissa mukaan lukien kaksoisolennai-
suusarviointi ja riskienhallintajärjestelmä. Järjestelmässä taloudellisia
riskejä arvioidaan toteutumisen todennäköisyyden, taloudellisten vaiku-
tusten suuruuden ja vaikutusten luonteen perusteella. Nämä arvioinnit
perustuvat kolmeen asteikkoon – esiintymisprosenttiin, taloudelliseen
vaikutukseen mitattuna rahalla ja riskienhallintatason pisteytykseen.
Riskienhallintajärjestelmää käytetään kaikissa toimipaikoissa ja osas-
toissa, joissa Scanfil harjoittaa omaa liiketoimintaa. Vuonna 2025 Scanfil
aloitti riskinhallintajärjestelmän vakavien kestävyysriskien integroimisen
kaksoisolennaisuusanalyysin tarkastusprosessiin.
Scanfilillä kaksoisolennaisuusanalyysin prosessin omistaa globaali vas-
tuullisuusjohtaja. Kaksoisolennaisuusanalyysin tulokset on esitetty kon-
sernin johdolle ja hallitukselle. Tämän lisäksi tällä hetkellä ei ole muita
vakiintuneita kaksoisolennaisuusanalyysiin liittyviä päätöksentekopro-
sesseja tai niihin liittyviä sisäisen valvonnan menettelyjä. Scanfilissä
on kuitenkin sisäiset valvontamenettelyt koko riskienhallintaproses-
sille. Tätä valvontamenettelyä hoitaa sisäinen tarkastusryhmä, ja sen
omistaa talousjohtaja.
Kaikki paikalliset yksiköt ja maailmanlaajuiset osastot suorittavat oman
toimintansa rahoitusriskin analysointia ylhäältä alaspäin, ja tulokset
viedään Scanfilin riskienhallintajärjestelmään. Vuonna 2024 otettiin
käyttöön uusi riskienhallintajärjestelmä Scanfilin rahoitusriskien paino-
pisteen mukaisesti. Järjestelmällä tuetaan Scanfiliä aiemmin tunnistet-
tujen ja uusien taloudellisten riskien ja mahdollisuuksien arvioinnissa.
Järjestelmää käytetään taloudellisten riskien seurantaan ja kielteisten
vaikutusten lieventämiseen tulevaisuudessa.
Scanfil ei ole toistaiseksi ottanut mihinkään riskinhallintajärjestelmäänsä
käyttöön CSRD-direktiivin kestävyysaiheista aiheutuvien vaikutusten seu-
rantamenetelmää. Vuonna 2025 Scanfil kehittää prosessin, jolla se inte-
groi riskienhallintajärjestelmän kaksoisolennaisuusanalyysin prosessiin.
Scanfil käyttää useita eri parametreja syötteenä riskienhallinta- ja kak-
soisolennaisuusanalyysiprosessiin. Seuraavassa esitetään kattava yleis-
katsaus kullekin ESRS:n syöteparametrille, tietolähteille ja oletuksille:
Ilmastonmuutos: Sidosryhmävuorovaikutus, SBTi tavoitteet, ISO 14001
-hallintajärjestelmä. Scanfil päättää vuonna 2025, milloin se toteuttaa
ilmastoskenaarion analyysin.
Pilaantuminen: ISO 14001 -hallintajärjestelmä. REACH-sääntelyn ja
RoHS-direktiivien vaatimustenmukaisuus. Toimittajien eettisten Eco-
Vadis-ohjeiden mukainen vaatimus materiaalien vaatimustenmukai-
suudesta.
Resurssien käyttö ja kiertotalous: Sidosryhmävuorovaikutus. Yksityiskoh-
tainen jätetietojen keruu. Resurssien sisään- ja ulosvirtauksia on arvioitu
korkealla tasolla. EcoVadis ja toimittajien eettisten ohjeiden materiaalien
vaatimustenmukaisuus. ISO 14001 -hallintajärjestelmä.
Oma työvoima: Sidosryhmävuorovaikutus, maakohtaiset lakisääteiset
vaatimukset, vuorovaikutus työntekijöiden kanssa, henkilöstökysely,
sisäiset eettiset toimintaperiaatteet.
Arvoketjun työntekijät: Sidosryhmävuorovaikutus, toimittajien eettiset
ohjeet, Kansainvälinen työjärjestö ILO, EcoVadis, toimittajien seuran-
taprosessi (toimittajan valintakriteerit, tasapainotettu tulostaulukko).
Liiketoiminnan harjoittaminen Sidosryhmävuorovaikutus (osakkeen
-
omistajat, sijoittajat, luotonantajat), toimittajien eettiset ohjeet, sisäi-
set eettiset toimintaperiaatteet, lakisääteiset vaatimukset, YK:n Global
Compact -aloite, OECD:n konfliktialueiden mineraalit, ILO, EcoVadis.
Kaksinkertainen olennaisuusarviointi kehitettiin ja toteutettiin ensim-
mäistä kertaa tänä raportointivuonna. Tämän perusteella vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien tunnistamisen prosessiin ei ole tehty muu-
toksia. Scanfil suunnittelee tarkistavansa kaksoisolennaisuusanalyysin
vuosittain vuodesta 2025 alkaen. Lisätietoja on liitteessä kohdassa Pis-
teytyksen ja raja-arvon menetelmä taloudellista olennaisuutta varten.
45
Ilmastonmuutos
Ilmastonmuutokseen liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdolli-
suudet on tunnistettu kaksoisolennaisuusanalyysissä, jonka perustana
ovat yhtiön riskinhallintaprosessin periaatteet. Scanfil on tunnistanut
ilmastonmuutokseen sopeutumisen, ilmastonmuutoksen hillitsemisen ja
energian olennaisina aiheina. Olennaisuusarviota käsitellään kohdassa
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaiku-
tus strategian ja liiketoimintamallin kanssa.
Scanfilillä on meneillään mutta vielä kesken korkean tason yritysanalyysi,
jonka tarkoitus on seuloa ja arvioida, voivatko yhtiön omaisuus ja liiketoi-
minta olla alttiina tunnistetuille ilmastoon liittyville vaaroille tai ovatko ne
näille vaaroille haavoittuvaisia. Meneillään oleva työ tehdään jokaisessa
toimipaikassa katastrofien arviointimatriisin avulla. Matriisi ottaa huo-
mioon fyysisen riskin vakavuuden ja todennäköisyyden, mutta siinä ei
ole määritelty lyhyen, keskipitkän ja pitkän aikavälin aikavälejä, eikä se
perustu korkeiden päästöjen ilmaston skenaarioihin.
Katastrofien arviointimatriisi on osa ilmastoon liittyvien fyysisten riskien
tunnistus- ja arviointiprosessia. Siinä käytetään laadullista lähestymis-
tapaa, se perustuu ESRS-standardin ilmastoon liittyvien uhkien luokit-
telutaulukkoon, jossa on tunnistettu fyysisiä riskejä omalle toiminnalle
tuotantolaitoskohtaisesti. Laadullinen lähestymistapa perustuu paikal-
lisiin tietoihin sekä olosuhteisiin. Yksityiskohtaista fyysisten riskien arvi-
ointia uusimpien tieteellisten tietojen tai ilmastoon liittyvien skenaarioi-
den perusteella ei kuitenkaan ole vielä tehty.
Scanfil on alkanut työstää prosessia, jolla tunnistetaan ilmastoon liit-
tyviä siirtymäriskejä ja mahdollisuuksia yhtiön omille toiminnoille ja
ympäri arvoketjua.
Scanfil ei ole vielä tehnyt ilmastoskenaarioanalyysia, joka vastaisi YK:n
tavoitetta rajoittaa ilmaston lämpeneminen 1,5 celsiusasteeseen, jotta
voitaisiin tunnistaa lyhyen, keskipitkän ja pitkän aikavälin siirtymäriskit
ja -mahdollisuudet.
Koska ilmastoskenaarioanalyysia ei ole tehty, uskottavien riskien, aika-
välien, yksityiskohtien, maantieteellisten tietojen, trendien, keskeisten
voimien, tekijöiden ja päätepisteiden kattavuuteen liittyy edelleen suu-
ria epävarmuustekijöitä.
Scanfil päättää vuonna 2025 tehdä ilmastoskenaarion analyysin osana
siirtymäriskien tunnistamisprosessia.
Siirtymäriskit ja -mahdollisuudet on tunnistettu suhteessa kaksoisolen-
naisuusanalyysin kielteisiin vaikutuksiin. Kaksoisolennaisuusanalyysia
tehtäessä arvioitiin omaisuuden ja liiketoimintojen mahdollista altistu-
mista näille riskeille ja mahdollisuuksille. Vielä ovat selvittämättä odo-
tettujen vaikutusten laajuus ja mahdolliset liiketoiminnot, jotka ovat ris-
tiriidassa ilmastoneutraaliin talouteen siirtymisen kanssa.
Koska analyysi ei perustu ilmastoon liittyviin skenaarioihin, Scanfil ei voi
tehdä tilinpäätöksessä mitään kriittisiä oletuksia.
Olennaiset osa-aiheet Vaikutukset Riskit ja mahdollisuudet Scanfilille Hallinta
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Todelliset: Ilmaston ja säämallien muutokset, kuten ilmaston lämpenemi-
nen, voivat vaikuttaa kielteisesti laitoksiin ja lisätä energian käyttöä jäähdy-
tykseen ja ilmastointiin.
• Omien tilojen sopeuttaminen ilmastonmuutokseen.
• Lämmitys- ja viilennysyksiköiden sopeuttaminen laitoksissa.
• Sopeutumisstrategioiden omaksuminen äärimmäisten sääilmiöiden varalta.
Ilmastonmuutoksen hillitseminen
Todelliset: Kasvihuonekaasupäästöillä on suora kielteinen vaikutus ilmas-
tonmuutokseen. Hillitsemistoimet vaikuttavat energiankulutukseen.

Energia
Mahdolliset: Energiankulutuksella on merkittävä vaikutus saastemääriin ja
lähiympäristöön. Korkea kulutus lisää kasvihuonekaasu- ja saastepäästöjä,
mikä heikentää lähialueiden ilmanlaatua.
Mahdollisuudet: Uusiutuvaa energiaa käyttämällä
Scanfil voi korvata fossiilisiin polttoaineisiin perustuvia
energialähteitä. Uusiutuvat energialähteet muodos-
tavat 52 prosenttia Scanfilin tuotannossa käytetystä
energiasta (scope 1 ja 2).
• Scanfilin strateginen tavoite on parantaa energiatehokkuuttaan ja edistää siirtymää kohti
fossiilisista lähteistä riippumattomia polttoaineita sekä fossiilisista lähteistä riippumattoman
sähkön ja lämmön ostona.
• Tilikauden aikana järjestettiin tutkimus energiansäästötoimien toteutettavuudesta Scanfilin
toiminnoissa. Energiaa säästävää geotermistä lämpöä testataan, kun Sieradzin laajennus
toteutuu. Aurinkopaneeleja on asennettu Scanfilin Kiinan tehtaaseen Suzhoussa.
46
Pilaantuminen
Ympäristön pilaantumiseen liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mah-
dollisuudet on tunnistettu kaksoisolennaisuusanalyysissä, jonka perus-
tana ovat yhtiön riskinhallintaprosessin periaatteet. Olennaisuusarvi
-
ota käsitellään kohdassa Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuu-
det sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa.
Keskeytymättömän tuotannon varmistaminen on kriittinen osa yhtiön
tuotantolaitosten riskinhallintaprosessia. Tuotantoyksiköiden ympäris-
töriskit arvioidaan ISO 14001 -hallintajärjestelmän mukaisesti. Suurim-
mat tunnistetut riskit tuodaan osaksi riskienhallinnan kokonaisprosessia.
Säännölliset riskiarviot ja viralliset tarkastukset auttavat varmistamaan
tuotantoyksiköiden kattavan valvonnan ja suorituskyvyn.
Erityistä huolta aiheuttavat aineet (Substances of Very High Concern,
SVHC) ovat erityisen huomion kohteena Scanfilissä, ja niitä pidettiin
olennaisena aiheena kaksoisolennaisuusanalyysissä. Yhtiö hankkii
komponentit tarkasti ja huolellisesti varmistaakseen, että ne vastaavat
määräyksiä ja asiakkaan tarpeita. Scanfil pyrkii tekemään yhteistyötä
tunnettujen toimittajien kanssa ja viestimään heidän kanssaan sään-
nöllisesti päivitetyistä säädöksistä. Scanfilin toimittajasopimukset ja
toimittajien eettiset ohjeet sisältävät kohdan materiaalien vaatimus-
tenmukaisuudesta. Tämä vaatimus sisältyy jokaiseen ostotilaukseen.
Jos asiakas pyytää syvällisempää analyysia ostetuista materiaaleista,
Scanfil tekee analyysin lisäpalveluna.
Priorisoimalla SVHC-aineiden poistoa tai vähentämistä Scanfil voi vähen-
tää riskejä, suojella sidosryhmiä ja osoittaa, että se on sitoutunut kes-
tävyyteen ja vastuulliseen johtajuuteen.
Elektroniikan sopimusvalmistusalalla käytetään SVHC-aineita, ja ne ovat
kriittisiä tuoteturvallisuuden, ympäristönsuojelun ja säädösten vaatimus-
tenmukaisuuden varmistamisessa. Kaikista varotoimista huolimatta toi-
mitusketjussa ja valmistusprosesseissa saattaa olla SVHC-aineita, jotka
aiheuttavat terveys- ja ympäristöriskejä. SVHC-aineiden vaikutuspiiriin
kuuluvia yhteisöjä ei ole konsultoitu paitsi silloin, kun lainsäädäntö, esi-
merkiksi ympäristöluvat, niin vaativat.
SVHC-aineet ovat olennaisia arvoketjun loppupäässä. Scanfil ilmoittaa
asiakkaille ja Euroopan kemikaalivirastolle (ECHA), sisältävätkö tuotteet
ja komponentit tietyt raja-arvot ylittävät määrät SVCH-aineita. Jos jokin
SVHC-aine ylittää raja-arvon, tieto välitetään yksittäisille asiakkaille, ja
asiasta lähetetään viesti SCIP-tietokantaan.
Raportointiperiaatteet mittareita varten
Scanfil raportoi SVHC-aineista säännöllisesti säädösten mukaan sekä
asiakkaille että organisaatioille, jotka vaativat SVHC-aineiden jäljitettä-
vyyttä. Raportoinnista vastaavat paikallisyksiköt, ja raportit tehdään voi-
massa olevien säädösten ja asiakkaan vaatimusten mukaisesti.
Yksi esimerkki on EU:n SCIP-tietokanta, jonka tarkoitus on parantaa
läpinäkyvyyttä ja helpottaa kemikaalien turvallista käyttöä tuotteissa.
Yhtiöiden täytyy antaa tiedot tuotteidensa sisältämistä SVHC-aineista.
Pilaantumiseen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Olennaiset osa-aiheet Vaikutukset Riskit ja mahdollisuudet Scanfilille Hallinta
Erityistä huolta aiheuttavat aineet
Todelliset: Erityistä huolta aiheuttavien aineiden
(SVHC) hallinta on Scanfilillä kriittinen osa tuotetur-
vallisuutta, ympäristönsuojelua ja säädösten vaati-
mustenmukaisuutta. Kaikista varotoimista huolimatta
toimitusketjussa ja valmistusprosesseissa saattaa
olla SVHC-aineita, jotka aiheuttavat terveys- ja ympä-
ristöriskejä. SVHC-aineille altistuminen voi vaikuttaa
haitallisesti terveyteen, aiheuttaa työtapaturmia ja
saastuttaa ympäristöä. SVHC-aineiden käsittely vaatii
ennakoivia toimenpiteitä, kuten tarkat materiaalin-
hankintaperiaatteet ja SVHC-aineiden korvaaminen
turvallisimmilla aineilla. Priorisoimalla SVHC-aineiden
poistoa tai vähentämistä Scanfil voi vähentää riskejä,
suojella sidosryhmiä ja osoittaa olevansa sitoutunut
kestävyyteen ja vastuulliseen johtajuuteen.
Riskit: SVHC-aineiden huono hallinta voi aiheuttaa tappioita useilla alueilla. Tappioita voivat olla:
• Vaatimustenmukaisuuteen liittyvät maksut: Säädösten (esim. REACH-asetuksen ja RoHS-direktiivin)
laiminlyöminen voi johtaa sakkoihin, oikeuskuluihin ja ongelman korjaamisen aiheuttamiin tavallista
korkeampiin toimintakustannuksiin.
• Häiriöt toimitusketjussa: Tiettyihin aineisiin liittyvät säädös- ja rajoitusmuutokset voivat aiheuttaa häiriöitä
toimitusketjussa. Se aiheuttaa lisäkuluja, kun on hankittava vaihtoehtoisia materiaaleja tai muutettava
tuotteiden suunnittelua.
• Vahinko maineelle: Jos tuotteiden sisältämät SVHC-aineet aiheuttavat huonoa julkisuutta, on mahdollista, et
asiakkaiden luottamus kärsii, brändin maine vahingoittuu ja markkinaosuus pienenee.
• Tuotteiden takaisinveto: Jos tuotteista löydetään SVHC-aineita tuotannon jälkeen, tuotteet voidaan joutua
vetämään takaisin, mikä voi olla kallista. Takaisinvedon kuluihin kuuluvat esimerkiksi tuotteiden nouto, korvaus
ja mahdollinen lakisääteinen korvausvastuu.
• SVHC-aineiden hyvä hallinta vaatii ennakoivan
lähestymistavan, jossa aineisiin liittyvät riskit tunnistetaan,
arvioidaan ja minimoidaan. Hallintaan kuuluvat keinot, joilla
estetään ympäristön pilaantuminen, suojellaan ihmisten
terveyttä ja varmistetaan toiminnan ympäristökestävyys.
• Säännösten noudattaminen: Ajan tasalla pysyminen
säädöksistä ja standardeista.
• Tarkastukset: Säännöllisillä tarkastuksilla varmistetaan
vaatimustenmukaisuus.
Mahdollisuudet: Priorisoimalla SVHC-aineiden poistoa tai vähentämistä Scanfil voi vähentää riskejä, suojella
sidosryhmiä ja osoittaa olevansa sitoutunut kestävyyteen ja vastuulliseen johtajuuteen.
47
Vesivarat ja merten luonnonvarat
Vesi- ja merivaroihin liittyviä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia on
tutkittu osana kaksoisolennaisuusanalyysin valmisteluja, joissa on tehty
sisäiseen tietoon perustuva laadullinen arviointi ja sidosryhmiemme
konsultoinnit. Neuvottelut sidosryhmien kanssa käytiin kyselyillä, ja ne
keskittyivät omaan operatiiviseen toimintaan sekä loppu- ja alkupään
toimintaan. Scanfil on yhdessä kolmannen osapuolen konsulttitoimis-
ton kanssa tunnistanut tämän ESRS-aiheen ei-olennaiseksi. Lue lisää
kaksoisolennaisuusanalyysin johtopäätöksestä tämän raportin liitteestä
kohdasta Viittauksella sisällytetyt tiedonannot. Seuraavat sidosryhmät
osallistuivat Scanfilin sidosryhmien kyselytutkimukseen: omat työnteki-
jät, toimittajakumppanit, asiakkaat, Scanfilin johto, osakkeenomistajat ja
sijoittajat. Scanfil ei osallistanut vaikutusten kohteena olevia yhteisöjä,
joten tätä ryhmää ei ole konsultoitu.
Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit
Biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyviä vaikutuk-
sia, riskejä, riippuvuuksia ja mahdollisuuksia on tutkittu osana kaksois-
olennaisuusanalyysin valmisteluja, joissa on tehty sisäiseen tietoon
perustuva laadullinen arviointi ja sidosryhmien konsultoinnit. Neuvotte-
lut sidosryhmien kanssa käytiin kyselyillä, ja ne keskittyen omaan ope-
ratiiviseen toimintaan sekä loppu- ja alkupään toimintaan. Scanfil on
yhdessä kolmannen osapuolen konsulttitoimiston kanssa tunnistanut
tämän ESRS-aiheen ei-olennaiseksi. Lue lisää kaksoisolennaisuusana-
lyysin johtopäätöksestä tämän raportin liitteestä kohdasta Viittauksella
sisällytetyt tiedonannot. Seuraavat sidosryhmät osallistuivat Scanfilin
sidosryhmien kyselytutkimukseen: omat työntekijöiät, toimittajakump-
panit, asiakkaat, Scanfilin johto, osakkeenomistajat ja sijoittajat. Scanfil
ei osallistanut vaikutusten kohteena olevia yhteisöjä, joten tätä ryhmää ei
ole konsultoitu. Koska Scanfil on todennut tämän aiheen ei-olennaiseksi,
tunnistetuista ja arvioiduista olennaisista riskeistä ja mahdollisuuksista
ei ole tehty skenaarioanalyysiä eri aikaväleille. Lisäksi Scanfilin tuotanto-
laitokset ja toimistot eri puolilla maailmaa sijaitsevat teollisuusalueilla ja
alueilla, jotka eivät ole lähellä biologisen monimuotoisuuden kannalta haa-
voittuvaisia alueita, eikä ole päätetty, että biologisen monimuotoisuuden
vähenemiseen liittyviä tarvittavia toimenpiteitä olisi toteutettava omilla
tuotantolaitoksilla tai muiden arvoketjun sidosryhmien keskuudessa.
Resurssien käyttö ja kiertotalous
Kaksoisolennaisuusarvioinnissa resurssien käyttö ja kiertotalous tunnis-
tettiin olennaiseksi aiheeksi. Olennaisuusarviota käsitellään kohdassa
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus
strategian ja liiketoimintamallin kanssa. Scanfil piti olennaisina osa-ai-
heita ”Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö,
”Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien ulosvirtaukset” sekä ”Jäte”.
Scanfilin raportoinnin painopiste oli aiemmin omasta toiminnasta syn-
tyvissä jätteissä. Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien sisäänvir-
taukset (komponentit, materiaalit ja pääomahyödykkeet, kuten Scanfi-
lin toiminnassa käytetyt laitteet) ja resurssien ulosvirtaukset (tuotteet ja
jätteet) eivät tähän asti ole olleet raportoinnin piirissä, eikä tietoja ole
kerätty aiemmin.
Vuoden 2024 raportoinnista alkaen Scanfilillä on käytössä tarkat jät-
teistä kerätyt tiedot, kun taas resurssien sisään- ja ulosvirtaukset kom-
ponenttien ja materiaalien osalta tiedot ovat korkean tason arvioita.
Scanfil parantaa tietojen laatua ajan mittaan. Vuonna 2025 Scanfil aikoo
toteuttaa hankkeita, jotka parantavat tietojen saatavuutta. Tiedon kerää-
miseen ostetuista tavaroista ja palveluista sekä pääomahyödykkeistä
käytetään sisäistä ostojärjestelmää.
Scanfil teki kaksoisolennaisuusanalyysin tunnistaakseen ja arvioidak-
seen kestävyyteen liittyviä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia resurs-
sien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien riskienhallinnan periaatteiden
mukaisesti. Arvioinnissa pyrittiin paikantamaan merkittäviä tekijöitä, jotka
vaikuttavat yhtiön arvoihin, strategiaan, pitkän taikavälin tavoitteisiin ja
ympäristövaikutuksiin. Se kattaa Scanfilin oman toiminnan sekä muut
arvoketjun alku- ja loppupään vaikutusten kohteena olevat osapuolet.
Vuonna 2023 sisäisten ja ulkoisten sidosryhmien näkemyksiä kerät-
tiin työntekijöiltä, asiakkailta, sijoittajilta/osakkeenomistajilta, Scanfilin
johdolta ja toimittajilta kyselytutkimuksilla. Vaikutusten kohteena olevia
yhteisöjä ei kuitenkaan huomioitu erityisesti, sillä näitä sidosryhmiä ei
pidetä Scanfilin kannalta olennaisina. Tietojen avulla priorisoitiin sidos-
ryhmien näkemyksiä, riskejä, mahdollisuuksia ja muita oleellisia seikkoja
johdon työpajoissa. Myöhemmin tämän avulla tunnistettiin kaksoisolen
-
naisuusanalyysissa ydinprosessin sekä alku- ja loppupään vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia. Tämän jälkeen myönteiset ja kielteiset vaiku-
tukset yhdistettiin riskeihin ja mahdollisuuksiin, jotta saatiin arvokkaita
strategisia näkemyksiä Scanfilin olennaisista näkökohdista.
Alla olevassa taulukossa esitetään tunnistetut vaikutukset, riskit ja mah-
dollisuudet sekä integroidut hallintorutiinit ja -prosessit.
48
Olennaiset osa-aiheet Vaikutukset Riskit ja mahdollisuudet Scanfilille Hallinta
Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö
Mahdolliset: Metallien, kom-
ponenttien ja kemikaalien laa-
jamittainen käyttö aiheuttaa
riskin ympäristölle, erityisesti
kun näitä materiaaleja ei han-
kita kestävästi. Riippuvuus
asiakkaan valitsemista materi-
aaleista voi johtaa vähemmän
kestävien vaihtoehtojen käyt-
töön. Scanfil käyttää globaaleja
luonnonvaroja taloudellisesti ja
tehokkaasti virtaviivaistamalla
valmistusprosessejaan.
Mahdollisuudet: Lainsäädännössä on mahdollisuus, joka myöntää fossiilittomien raaka-aineiden käytön
ympäristöhyödyt tuotannossa. Tällainen lainsäädäntö voisi edellyttää, että ensisijaiset fossiiliset raaka-ai-
neet korvataan kestävämmillä vaihtoehdoilla, erityisesti pakkausmateriaaleissa.
Mahdollisuudet: Kaikissa Scanfilin tehtaissa on sertifioitu ISO 14001:n mukainen ympäristöjärjestelmä.
Jätemateriaalit kierrätetään, jos niitä ei voida käyttää uudelleen yhtiön omassa tuotannossa. Teräs on tärkeä
Scanfilin käyttämä raaka-aine. Sen tehokasta käyttöä valvotaan jatkuvasti tuotantoprosesseissa kielteisten
vaikutusten vähentämiseksi.
Resurssien sisäänvirtausten ja niiden myöhemmän käytön tehokas hallinta on ratkaisevan tärkeää
kestävyyden edistämiseksi kaikissa organisaatioissa. Tämä lähestymistapa varmistaa resurs-
sien saatavuuden pitkällä aikavälillä ja on globaalien kestävyystavoitteiden mukainen, esimerkiksi
vähentämällä ympäristövaikutuksia ja edistämällä sosiaalista vastuuta. Resurssien sisäänvirtaus-
ten hallinta kattaa resurssien hankinnan ja alkukäsittelyn, kun taas resurssien käyttöön kuuluu näi-
den resurssien tehokas, oikeudenmukainen ja kestävä kulutus niiden elinkaaren aikana.
Scanfil on ottanut käyttöön kestävän kehityksen mukaiset hankintamenetelmät hallitakseen resurs-
sien sisäänvirtauksia. Tämä tehtiin ottamalla käyttöön kestävä hankintapolitiikka (Sustainable Pro-
curement Policy), jonka mukaan hankintahenkilöstön pitää sisällyttää kestävä kehitys osaksi toimit-
tajien valintaprosessia. Scanfilin toimittajien eettiset ohjeet (Supplier Code of Conduct) ilmaisevat,
että Scanfilin odottaa raaka-aineita hankittavan uusiutuvista ja kierrätetyistä lähteistä luonnonvaro-
jen ehtymisen minimoimiseksi. Lisäksi yhtiö edistää eettisiä työtapoja, reilua kauppaa ja pienentää
kuljetuksiin ja tuotantoon liittyvää hiilijalanjälkeä.
Scanfil käyttää Ecovadis-alustaa vastuullisten ensisijaisten ja avaintoimittajien arvioinnissa, ja kaik-
kien uusien toimittajien on allekirjoitettava Scanfilin toimittajien eettiset ohjeet.
Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien ulosvirtaukset
Mahdolliset: Elektronisten
komponenttien valmistuksella
on resurssien ulosvirtauksen
näkökulmasta kielteinen vai-
kutus, koska elektroniikkajät-
teiden määrä kasvaa, mukaan
lukien vialliset yksiköt ja van-
hentuneet komponentit.
Mahdollisuudet: Muovikomponenttien sijaan uusiutuvista materiaaleista tehtyjä kierrätettäviä tuotteita
edistävä lainsäädäntö tuo mahdollisuuksia liiketoiminnan kehittämiseen.
Yhteistyö asiakkaiden ja toimittajien kanssa luo hyn perustan kestävän tuotannon ja terveen
resurssien ulosvirtauksen kehittämiselle. Scanfil osallistuu harvoin valmistamiensa tuotteiden
suunnitteluun, mutta sillä on hyvät mahdollisuudet vaikuttaa ajan mittaan sekä ketjun alku- että lop-
pupäähän.
Ymmärtämällä resurssien ulosvirtaukset Scanfil voi tehdä toimenpiteitä ympäristövaikutuksen
vähentämiseksi. Näitä strategioita ovat muun muassa seuraavat:
• Resurssien tehokas käyttö: Toimenpiteet jätteiden määrän minimoimiseksi ja resurssien
kulutuksen optimoimiseksi.
• Materiaalien korvaaminen: Haitallisten materiaalien korvaaminen kestävämmillä vaihtoehdoilla.
• Energiatehokkuus: Investoinnit energiaa säästäviin teknologioihin ja käytäntöihin.
• Veden säästäminen: Veden käytön vähentäminen tehokkaiden prosessien ja kierrätyksen avulla.
Jäte
Todelliset: Scanfilin toimin-
nasta aiheutuvat jätteet voivat
vaikuttaa haitallisesti ympä-
ristöön levittämällä saasteita
ympäröiville alueille, mikä joh-
taa pilaantumiseen ja mahdol-
lisiin haittoihin ekosysteemeille
ja ihmisten terveydelle.
Mahdollisuudet: Jätteiden vähentämisellä ja oikealla jätehuollolla on merkittäviä vaikutuksia ympäristöön,
talouteen ja yhteiskuntaan.
Ympäristöön: Se vähentää pilaantumista, säästää luonnonvaroja ja minimoi elinympäristöjen tuhoutumisen.
Talouteen: Tehokas jätehuolto alentaa jätteenhävityskustannuksia, luo työpaikkoja kierrätys- ja kompostoin-
titeollisuudessa sekä edistää jätteestä energiaksi -teknologian innovaatioita.
Yhteiskuntaan: Se parantaa kansanterveyttä vähentämällä altistumista vaarallisille materiaaleille ja paran-
taa yhteisön hyvinvointia edistämällä ympäristön puhtautta ja houkuttelevuutta.
Scanfil-konsernille tehokkaat jätteiden vähentämis- ja jätehuoltomenetelmät ovat välttämättömiä kestävän
ja terveellisen tulevaisuuden turvaamiseksi ja yrityksen liiketoiminnan kehityksen edistämiseksi.
Riskit: Jätehuollon järjestäminen tehokkaasti ja kestävästi on tärkeää ympäristön, lakien ja sääntelyn näkö-
kulmasta sekä maineen kannalta. Sidosryhmät odottavat Scanfilin kantavan vastuunsa ja investoivan laitok-
siin ja tietoon, joiden avulla jätehuolto voidaan järjestää kestävimmällä tavalla. Väärin järjestetystä jätehuol-
losta voi seurata sakkoja.
• Sijoittaminen uuteen teknologiaan ja uusien, kestävämpien jätehuoltomenetelmien kehityksen
seuraaminen.
• Jätettä vähentävien puhtaampien prosessiteknologioiden kehittäminen.
• Toimittajien valitseminen kestävyysnäkökulmasta sekä kierrätysvaihtoehtojen edistäminen.
49
Liiketoiminnan harjoittaminen
Scanfil on noudattanut Position Greenin lähestymistapaa liiketoimin-
nan harjoittamiseen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mah-
dollisuuksien tunnistamiseksi. Merkittäviksi ja olennaisiksi tunnistet-
tuja alueita ovat yrityskulttuuri, korruptio ja lahjonta, kyberturvallisuus
sekä toimittajien maksukäytäntöjen hallinta. Näihin alueisiin liittyvien
olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamisessa
on käytetty kriteerejä sen arvioimiseksi, onko Scanfilillä ja sen arvoket-
jun sidosryhmillä näihin alueisiin liittyvää suoraa operatiivista toimintaa
toiminta-alueillaan.
Olennaiset
osa-aiheet Vaikutukset Riskit ja mahdollisuudet Scanfilille Hallinta 
Yrityskulttuuri
• Monimuotoisuus,
yhdenvertaisuus ja
inklusiivisuus
Todelliset: Monimuotoisuuteen, yhdenvertaisuuteen ja inklusiivisuuteen (DEI) juur-
tunut vahva yrityskulttuuri edistää innovointia, yhteistyötä ja yhteenkuuluvuutta. Se
antaa voiman erilaislle äänille varmistaen tasapuoliset mahdollisuudet ja edustuksen
kaikilla tasoilla. DEI-vetoiset kulttuurit houkuttelevat huippulahjakkuuksia, paranta-
vat työntekijöiden sitoutumista ja tehostavat päätöksentekoa erilaisten näkökulmien
kautta. Puuttumalla systeemisiin esteisiin ja edistämällä oikeudenmukaisuutta orga-
nisaatiot rakentavat luottamusta ja resilienssiä. Osallistava ympäristö lisää moraalia
ja pysyvyyttä vahvistaen samalla yhteyksiä monipuolisiin asiakkaisiin ja yhteisöihin.
DEI:n priorisointi on välttämätöntä liiketoiminnan menestyksen edistämiseksi, inno-
vaatioiden vaalimiseksi ja sellaisen työpaikan luomiseksi, jossa kaikki voivat menes-
tyä.
Ei olennainen. Scanfil arvostaa ja vaalii monimuotoisuutta, yhdenvertaisuutta ja ink-
luvisiivisuutta. Arvo ”Teemme ja onnistumme yhdessär” korostaa
sitä, miten painotetaan maailmanlaajuista tiimiytymistä, miten moni-
muotoisuutta hyödynnetään ideoiden jakamisessa, miten koroste-
taan kunnioitusta ja keskinäistä riippuvuutta, miten tavoitellaan kol-
lektiivista menestystä ja miten jokaista yksilöä kunnioitetaan suvait-
sematta kiusaamista, häirintää tai syrjintää.
Korruptio ja lahjonta
• Ehkäiseminen ja
havaitseminen
Mahdolliset: Korruption ja lahjonnan tehokas ehkäisy ja havaitseminen suojaavat
organisaation eheyttä ja sidosryhmien luottamusta. Vakaiden toimintaperiaattei-
den, säännöllisten auditointien ja vaatimustenmukaisuuskoulutuksen toteuttaminen
vähentää oikeudellisia riskejä, taloudellisia tappioita ja mainehaittoja. Nämä toimen-
piteet edistävät avointa, eettistä kulttuuria ja edistävät kestäviä ja oikeudenmukaisia
liiketoimintakäytäntöjä.
Ei olennainen. Kaikki työntekijät saavat kattavan koulutuksen Scanfilin toimintaperi-
aatteista. Tietoisuuden lisääminen korruptio- ja lahjontariskeistä vah-
vistaa ennaltaehkäisytoimia, lieventää mahdollisia uhkia ja vahvistaa
sidosryhmien luottamusta edistäen samalla rehellisyyden ja vaati-
mustenmukaisuuden kulttuuria.
Kyberturvallisuus
Mahdolliset: Vahva kyberturvallisuus suojaa arkaluontoista tietoa, varmistaa liiketoi-
minnan jatkuvuuden ja rakentaa sidosryhmien luottamusta. Se ehkäisee taloudellisia
tappioita, parantaa sääntöjen noudattamista ja turvaa maineen. Tehokas kyberturval-
lisuus edistää myös innovointia vähentämällä operatiivisia riskejä.
Ei olennainen. Todennäköisyys määräytyy uhkatiedon, historiatiedon ja toimialatren-
dien avulla. Lähteitä ovat kyberturvallisuuskehykset (NIS, ISO), uhka-
tiedustelualustat (Cyber awareness platform), tapahtumavastetiedot
ja haavoittuvuusarvioinnit. Säännöllisten auditointien, penetraatiotes-
tien ja alan raporttien kautta ajan tasalla pysymisen avulla varmiste-
taan ennakoiva ja mukautuva kyberturvallisuusstrategia.
Toimittajasuhteiden hallinta, mukaan lukien maksukäytännöt
Mahdolliset: Toimittajasuhteiden ja maksutapojen tehokas hallinta parantaa toi-
minnan tehokkuutta, vahvistaa luottamusta ja varmistaa toimitusketjun vakauden.
Oikea-aikaiset ja oikeudenmukaiset maksut edistävät uskollisuutta, houkuttelevat kor-
kealaatuisia toimittajia, parantavat tuotteiden laatua ja edistävät innovointia. Eettiset
käynnöt tukevat sosiaalista vastuuta ja pitkäjänteisiä kestäviä kumppanuuksia, mikä
edistää liiketoiminnan yleistä menestystä.
Ei olennainen. Scanfil on sitoutunut rakentamaan vahvoja kumppanuuksia toimit-
tajien kanssa, jotka jakavat sen ydinarvot. Hyvin määriteltyjen sopi-
musten avulla molemmat osapuolet varmistavat keskinäisen vastuun
täyttää liiketoimintasitoumukset. Nämä sopimukset sisältävät selkeät
ohjeet toimituksista ja maksukäytännöistä, mikä edistää avoimuutta,
luotettavuutta ja kestävää yhteistyötä.
50
1.11 Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot
Seuraavassa esitetään toimenpiteet arvioitu arvoketjudata mukaan lukien,
epäsuorien lähteiden käyttö ja näiden mittareiden laatimisperusteet:
Alkupään mittarit:
Scope 3.1 Ostetut tavarat ja palvelut
-
Laskettu ostettujen materiaalien kulujen ja Exiobase 3.9:n päästö-
kertoimien käytön perusteella
Scope 3.2 Tuotantohyödykkeet
-
Laskettu ostettujen tuotantohyödykkeiden kulujen ja Exiobase 3.9:n
päästökertoimien käytön perusteella
Scope 3.3 Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnat (jotka
eivät sisälly scope 1- tai 2 -päästöihin)
-
Laskettu käytetyn energian ja DEFRA WTT:n päästökertoimien (2021)
perusteella: sähkön siirron ja jakelun sekä tuotannon kertoimet
Scope 3.4 Tuotantoketjun loppupään kuljetus ja jakelu
-
Laskettu saapuvan kuljetuksen kulumenetelmällä Exiobase 3.9:stä
saatujen päästökertoimien käytön perusteella. Raportoitu toimi-
paikan mukaan.
Resurssien sisäänvirtaukset - ostetut tavarat
- Viittaus kohtaan E5-4 32
Oman toiminnan mittarit:
Scope 1
-
Scanfilin omistamien tai valvomien suorien päästöjen laskenta.
Poltto- ja karkauspäästöt (jäähdytysaineet): DEFRA (2023)
Scope 2
-
Ostettu sähkö sisältää ostetun sähkön tuotannosta aiheutuvat
epäsuorat kasvihuonekaasupäästöt. AIB:n päästökerroin (2022)
-
Päästökerroin – scope 3 -lähde: DEFRA WTT: siirron ja jakelun
kertoimet
Scope 3.5 Toiminnassa muodostuva jäte
-
Laskettu erityisen jätekohtaisen menetelmän ja jätetonnien mukaan.
Raportoitu toimipaikan mukaan. DEFRA (2023) -päästökerroin
Scope 3.6 Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen
-
Laskettu kuluperusteisella menetelmällä ja arvioimalla päästöt
kuhunkin matkustussegmenttiin liittyvistä kustannuksista käyttä-
mällä kustannuksia päästöjen sijaisarvona ja käyttämällä kulutuk-
seen perustuvia päästökertoimia. Raportoitu toimipaikan mukaan.
Päästökerroin Exiobase 3.9:stä
Scope 3.7 Työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenne
-
Työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenne sisältää työntekijöi-
den kodin ja työpaikan välisestä matkustamisesta syntyvät pääs-
töt. Tähän kuuluvat erilaiset kuljetustavat, kuten henkilökohtaiset
ajoneuvot, julkinen liikenne, kimppakyydit ja polkupyöräily. Keski-
määräisten tietojen menetelmä arvioi päästöjen määrän alan stan-
dardipäästökertoimien ja keskiarvojen avulla, kun tarkkoja matkus-
tustietoja ei ole saatavilla.
- Seuraavia päästökertoimien lähteitä on käytetty:
- Työmatkat bensiiniautolla: NTM (2018)
- Työmatkat dieselautolla: NTM (2018)
- Keskimääräinen sähköakkuauto: DEFRA (2022)
- Ladattava hybridiajoneuvo: DEFRA (2022)
- Polkupyörä: NOLLA
- Sähköpyörä: AIB (2020)
- Bussi: NTM (2018)
-
Sähköpotkulauta: Severengiz, Semih & Finke, Sebastian &
Schelte, Nora & Wendt, Norman. (2020). Life Cycle Assess-
ment on the Mobility Service E-Scooter Sharing. 1-6. 10.1109/E-T
EMS46250.2020.9111817. Kaikki päästöt on määritetty scope
3:een.
- Moottoripyörä, keskiverto: DEFRA (2022)
- Metro: NTM (2018)
- Alueellinen juna: NTM (2018)
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
- Raportointi Position Green -kestävyysjärjestelmässä. Raportointi
toimipaikan mukaan
Kasvihuonekaasuintensiteetti
- Liikevaihtoon perustuva kasvihuonekaasuintensiteetti, scope 1, 2
ja 3 (markkinaperusteinen, tCO2ekv. / euroa)
Resurssien sisäänvirtaukset - Vedenkulutus
-
Laskettu toimipaikkakohtaisen raportoidun mitatun vedenkulu-
tuksen perusteella
Yrityksen omassa toiminnassa muodostuva jäte
- Jätetyyppien tonnit raportoitu toimipaikan mukaan
51
Loppupään mittarit:
Scope 3.9 Loppupään kuljetus ja jakelu
- Laskettu kuluperusteisella menetelmällä ja Exiobase 3.9:stä saa-
tujen päästökertoimien mukaan. Raportoitu toimipaikan mukaan.
Scope 3.11 Myytyjen tuotteiden käyttö
-
Laskettu toimitettujen tuotteiden arvioidun käytön mukaan. Keski-
määräinen sähkön päästökerroin
Erityistä huolta aiheuttavat aineet
- SCIP-tietokantaan kirjattujen raporttien määrä
Scanfilin kestävyysselvitys sisältää tiedot, jotka liittyvät omaan toimintaan
sekä arvoketjun alku- ja loppupäähän mukaan lukien tavarantoimittajat,
asiakkaat ja muut liikekumppanit. Näiden tietojen täydellisyyteen, saa-
tavuuteen, laatuun ja tarkkuuteen liittyy luontaisia epävarmuustekijöitä,
koska ne liittyvät Scanfilin suoran vaikutuksen ja hallinnan ulkopuolella
olevaan suorituskykyyn ja toimiin.
Liitetiedoissa esitetään toiminta- ja ympäristötietojen tarkkuustaso mit-
tareista, joihin sisältyy välillisiin lähteisiin perustuvia arvoketjun alku- ja/
tai loppupään tietoja. Tarkkuustaso on laadullisesti arvioitu ja luokiteltu
seuraavasti:
1. Korkea: Minimaalinen virhemarginaali tai epävarmuus.
2. Keskitaso: Tiedonkeruun tai metodologian rajoitukset aiheuttavat
jossain määrin epävarmuutta.
3. Matala: Suuri epävarmuustaso johtuen metodologian rajoituksista
tai todentamisen puutteesta.
Ympäristötietojen tarkkuusaste on arvioitu ”keskitasoiseksi” kaikissa
tapauksissa, koska tiedot perustuvat kolmannen osapuolen tietoihin.
Scanfilin tavoitteena on jatkuvasti parantaa arvoketjun tietojen tark-
kuustasoa. Yhtiö on ottanut käyttöön erityisen ohjelmiston, joka kerää
ja toimittaa tarvittavat tiedot omasta toiminnasta sekä Scanfilille tär-
keitä arvoketjun loppu- ja alkupään tietoja. Suunnitelmana on jatkuvasti
nostaa digitalisaation tasoa ja tietojen tarkkuutta parantamalla tämän
ohjelmiston edellytyksiä tuottaa tarvittavat mittarit: Jos arvioita vielä tar-
vitaan, tavoitteena on parantaa arviointien tarkkuutta.
Kun ensisijaisia tietoja ei voi käyttää, Scanfil käyttää kuluanalyysimene-
telmää, jota käytetään kulutietojen keräämiseen, puhdistamiseen, luo-
kitteluun ja analysointiin. Kulutietojen avulla tietoja kerrotaan sopivilla
vastaavilla kertoimilla. Kaikki kulutiedot otetaan Scanfilin toiminnanoh-
jausjärjestelmästä.
Joihinkin mittauksiin liittyy luontaisia epävarmuustekijöitä, jotka johtu-
vat ensisijaisten tietojen saatavuuden ja laadun rajoituksista. Tämän-
vuoksi raportoituja lukuja ei tulisi pitää tarkkoina mittauksina. Scanfil
ei ole toistaiseksi tunnistanut tai arvioinut mittaukseen epävarmuutta
aiheuttavia tulevia tapahtumia.
Scanfil käyttää samoja oletuksia ja arvioita kuin tietokannoissa ja ohjel-
mistoissa, joita käytetään tietojen keräämiseen. Muita oletuksia, arvioita
tai päätöksiä ei ole tehty.
Vuodesta 2023 raportoitu kestävyysselvitys perustui Direktiiviin muiden
kuin taloudellisten tietojen raportoinnista (NFRD, Non-Financial Repor-
ting Directive). Koska CSRD-direktiivi edellyttää enemmän laadullista
ja määrällistä tietoa, muutokset viime vuoden raporttiin verrattuna ovat
väistämättömiä. Lisäksi Scanfil on ottanut käyttöön tänä vuonna Position
Green -järjestelmän, joka on parantanut keräysprosessia ja tietoraken-
netta sekä mahdollistanut todellisten tietojen tarkentamisen ja validoin-
nin. Näiden tekijöiden vuoksi vertailuissa on yksi suoraan mittareihin vai-
kuttava muutos verrattuna edelliseen vuoteen. ”Sairauslomiin johtaneet
työtapaturmat” mitattiin tapaturmien osuutena aktiivisesta työvoimasta
vuonna 2023. Tämän raportin mittaus löytyy kohdasta 3.1 Oma työvoima.
Tämän vuoden neljännen vuosineljänneksen alussa Scanfil osti Austra-
liassa ja Malesiassa kaksi uutta yritystä, jotka ovat mukana tässä rapor-
tissa. Vaikka uusien yksiköiden toimittamat tiedot noudattavat selkeää
tiedonkeruurakennetta, tiedon määrä ja laatu ovat suhteellisen alhaisella
tasolla verrattuna muuhun konserniin.
Sairauslomiin johtaneet työtapaturmat -mittaria ei lasketa uudelleen,
sillä mittarissa on eri parametreja.
Scanfilin kasvihuonekaasuraportoinnin uudelleenlaskentapolitiikan
mukaisesti, jos näiden yksiköiden hankinta lisää Scanfilin kasvihuone-
kaasupäästöjä yli 5 prosenttia, niin sekä lähtötaso että tavoite lasketaan
uudelleen ja päivitetyt luvut raportoidaan vuonna 2025.
Tämän raportin laadinnassa ei ole havaittu muutoksia tai virheitä ver-
rattuna aikaisempien kausien raportteihin. Emme siksi esitä sellaisten
virheiden korjauksia, olosuhteita tai luonteita.
52
EU:n taksonomia (EU 2020/852) on luokittelujärjestelmä, jonka tarkoi-
tuksena on määrittää, onko taloudellinen toiminta ympäristön kannalta
kestävää. Se antaa yrityksille, sijoittajille ja päättäjille sopivat määritel-
mät, joiden avulla ne voivat ohjata siirtymää vähähiiliseen, kestäväm-
pään ja resurssitehokkaaseen talouteen.
On tärkeää selkeyttää, että yhdenmukaisuus EU:n taksonomian kanssa
ei välttämättä tarkoita, että toiminta on kaikin puolin kestävää tai toisin-
päin, vaan että se täyttää taksonomian tietyt kriteerit.
Scanfil on raportointijakson aikana toteuttanut laajamittaista seulontaa
tunnistaakseen taksonomiakelpoiset taloudelliset toimintonsa. Seu-
lontaprosessi tehtiin EU:n taksonomia-asetuksen jokaiselle kuudelle
ympäristötavoitteelle.
2.1.1 Miten EU:n taksonomia
vaikuttaa Scanfiliin
Scanfil on elektroniikan sopimusvalmistusyritys (EMS), joka tuottaa lähes
yksinomaan tuotteita asiakkaiden määritysten mukaan. Se ei pystyy juu-
rikaan vaikuttamaan siihen, miten määrittelyt kehittyvät. Suurin osa toi-
minnoista on NACE-toimialaluokituksen 26 (Tietokoneiden sekä elekt-
ronisten ja optisten tuotteiden valmistus) mukaisia, ja tuotteet myydään
pääasiassa komponentteina asiakkaiden myöhempää kokoonpanoa ja
valmistusta varten. Näistä rajoitteista huolimatta Scanfil on edelleen
sitoutunut yhdenmukaistamaan toimintansa mahdollisimman paljon
EU:n taksonomian kanssa ja varmistamaan, että sen osuus toimitus-
ketjussa tukee siirtymistä kestävään talouteen.
Päivitykset raportointimenetelmiin
Aiemmin EU:n taksonomian noudattamisen raportoinnissa käytettiin
asiakaskeskeistä lähestymistapa. Sen toteuttamisessa oli haasteita,
koska Scanfil ei voi aina tietää missä lopputuotteessa tai käyttötarkoituk-
sessa asiakas käyttää tuotettuja komponentteja. Komponentteja saate-
taan käyttää taksonomiakelpoisissa tai ei-kelpoisissa sekä vaatimusten
mukaisissa tai vastaisissa taloudellisissa toiminnoissa, mikä vaikeuttaa
käytön yksityiskohtaista arviointia ja siihen vaikuttamista.
Scanfil on vuonna 2024 kehittänyt menetelmiään, jotta se on uusimpien
ohjeistusten ja standardien mukainen. Scanfil on muuttanut raportoin-
tiaan järjestelmällisemmäksi, mikä varmistaa yhdenmukaisuuden ja
tarkkuuden kaikissa yhtiön toiminnoissa. Toimintoja arvioidaan tiukasti
sen perusteella, kuinka ne vastaavat teknisiä seulontoja ilman viittausta
asiakkaiden toimintaan. Tämän vuoksi sekä merkittävän panoksen ja Ei
aiheuta merkittävää haittaa (DNSH) -kriteerien arviointi perustuu ainoas-
taan Scanfilin omiin prosesseihin. Scanfilillä on siksi nyt parempi näkymä
tiedonkeruuprosessiin ja se on paremmin hallinnassa, mikä helpottaa
tiedon arviointia ja vaikuttaa sen käyttöön yksityiskohtaisesti.
Parannuksista huolimatta on edelleen alueita, joissa tiedot saattavat olla
vaillinaisia tai puuttua kokonaan. Scanfil tekee aktiivisesti töitä näiden
puutteiden korjaamiseksi. Scanfil on päättänyt omaksua konservatiivi-
sen ja järjestelmällisen lähestymistavan, joka suosii epävarmassa tilan-
teessa ei-kelpoisuutta. Tämän vuoksi taksonomia-kelpoisia toimintoja
rajataan raportointikauden 2024 aikana.
Vuoden 2023 avainmittareita tarkasteltaessa tehtiin kaksi suurta muu-
tosta liikevaihtoon, pääomamenoille ja käyttökustannuksille. Ensinnäkin
kaikki aiemmin yhdenmukaisiksi luokitellut CCM 3.4:n ja 3.5:n summat
luokiteltiin uudelleen kelpoisiksi, muttei yhdenmukaisiksi, koska ne eivät
täyttäneet kaikkia DNSH:n kriteerejä. Toiseksi CCM 3.1:een liittyvät sum-
mat muutettiin ei-kelpoisiksi konsernin toiminnan uudelleenarvioinnin
jälkeen. Päivitetyissä summissa CCM 3.1:stä jätetään nyt pois ne, jotka on
uudelleenluokiteltu yhdenmukaisista kelpoisiksi. Nämä euromäärät ovat
luotettavampia ja yhdenmukaisempia vuoden 2024 menetelmän kanssa.
Liikevaihto: 95,1 milj. euroa (CCM 3.4 19 milj. euroa, CCM 3.5 76,1
milj. euroa)
Pääomamenot: 2,5 milj. euroa (CCM 3.4 0,5 milj. euroa, CCM 3.5 2
milj. euroa)
Käyttökustannukset: 1 milj. euroa (CCM 3.4, 0,2 milj. euroa, CCM 3.5
0,8 milj. euroa)
2.1.2 Kelpoisuusarvio
EU:n taksonomia ei vielä kata kaikkia toimintoja, joilla voidaan merkittä-
västi edistää ilmasto-ja ympäristötavoitteiden saavuttamista. Toimintoja
lisätään ajan mittaan. Esimerkiksi ajoneuvo- ja liikkuvuuskomponenttien
valmistus lisättiin komission delegoituun asetukseen (EU) 2023/2485.
Lisäksi Euroopan komissio on todennut, että: “Ilmastoluokitusjärjes-
telmää koskevan delegoidun säädöksen soveltamisalaan kuuluvien
valmistustoimintojen keskeisten komponenttien käsittelyä, esimerkiksi
vähähiilisen liikenteen alalla, käsitellään delegoidun säädöksen tulevissa
tarkistuksissa.” Näin ollen voidaan odottaa ajan mittaan muutoksia suu-
reen osaan Scanfilin keskeisestä liiketoiminnasta, joka liittyy uusiutuvan
energian teknologioiden keskeisten komponenttien valmistukseen.
2. Ympäristötiedot
2.1 EU:n taksonomiaraportin yhteenveto
53
Scanfil on toteuttanut vuodelle 2024 kattavan arvion jokaisesta luetel-
lusta toimesta määrittääkseen EU-taksonomiakelpoisuuden. Alustava
seulonta tehtiin vertaamalla kaikkia Scanfilin toimintoja luetteloon kai-
kista taloudellisista toiminnoista kunkin EU:n taksonomian piiriin kuu-
luvan ympäristötavoitteen osalta. Alustavan seulonnan jälkeen merki-
tykselliset toiminnot identifioitiin tarkempaa arviointia varten. Huomat-
tiin, että Scanfilin merkittävin panos oli ensimmäinen ympäristötavoite,
ilmastonmuutoksen hillitseminen (Climate Change Mitigation, CCM).
Taksonomiakelpoisten toimintojen seulonnan perusteella Scanfil on
tunnistanut seuraavat rahoitustoiminnot olennaisiksi raportointikaudelle:
Kelpoiset valmistustoimet, jotka liittyvät liikevaihtoon, pääomamenoi-
hin ja käyttökustannuksiin ”Ilmastonmuutoksen hillintä” -tavoitteessa:
CCM 3.5 ”Rakennusten energiatehokkuuslaitteiden valmistus”: Scanfil
valmistaa tuotteita ja keskeisiä komponentteja, jotka täyttävät mer-
kittävän panoksen kriteerit valituille alaluokille. Nämä alaluokat ovat:
i) jäähdytys ja ilmanvaihto, k) lämpöpumput, m) energiatehokkaat
rakennusten automaatio- ja ohjausjärjestelmät, n) alueelliset termos-
taatit ja laitteet rakennusten sähkö- tai lämmönkulutuksen älykkää-
seen seurantaan sekä anturilaitteet, o) tuotteet lämpömittaukseen
ja termostaattiseen ohjaukseen, q) tuotteet lämmitysjärjestelmien
älykkääseen seurantaan ja säätelyyn sekä anturilaitteet.
CCM 3.20 ”Sellaisten sähkönsiirtoa ja jakelua varten tarkoitettujen
korkean, keskisuuren ja pienen jännitteen sähkölaitteiden valmistus,
asennus ja huolto, jotka johtavat merkittävään ilmastonmuutoksen
hillitsemiseen tai jotka mahdollistavat sen”: Scanfil valmistaa useita
eri tuotteita, jotka täyttävät merkittävän panoksen kriteerit valituille
alaluokille. Nämä alaluokat ovat: a) sähköajoneuvojen latausasemat
ja kuljettamisen sähköistämistä tukeva sähköinen infrastruktuuri, joka
on asennettu ensisijaisesti sähköajoneuvojen lataamisen mahdollis-
tamiseksi, e) pienjännitteiset sähkötuotteet, -laitteet ja -järjestelmät,
jotka lisäävät sähköjärjestelmän ohjattavuutta ja edistävät uusiutuvan
energian osuuden lisäämistä tai energiatehokkuuden parantamista.
Kelpoiset energiatoimet, jotka liittyvät pääomamenoihin ja käyttökus-
tannuksiin ”Ilmastonmuutoksen hillintä” -tavoitteessa:
CCM 4.1 ”Sähkön luonti käyttämällä aurinkosähköteknologiaa”: Scan-
fil on asentanut yhden tuotantolaitoksensa kattoon aurinkovoimajär-
jestelmiä, mikä on pääomasijoitus uusiutuvan energian tuottamiseen
ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.
Yksi ero viime vuoden raportointiin verrattuna on toiminnon 3.4 ”Akkujen
valmistus” sulkeminen pois, koska tänä vuonna ei ole valmistettu akkujen
komponentteja. Tämä toiminto ei siis ole enää kelpoinen.
2.1.3 Yhdenmukaisuusarvio
Taksonomian noudattamiseksi taloudellisella toiminnolla on oltava mer-
kittävä myönteinen vaikutus ilmasto- tai ympäristötavoitteeseen aiheut-
tamatta samaan aikaan merkittävää haittaa (DNSH) muille tavoitteille.
Lisäksi yritystoimintaa on toteutettava vähimmäissuojausten mukaisesti.
Scanfil on arvioinut kelpoiset toiminnot näitä komission delegoidun
asetuksen (EU) 2021/2139 teknisiä seulontakriteerejä vasten eikä ole
havainnut toimia, jotka olisivat tällä hetkellä taksonomian mukaisia.
Tuotantotoimintaa (CCM 3.5 ja CCM 3.20) varten jokaisen kelpoisen
tuotteen/komponentin vaatimustenmukaisuus arvioitiin merkittävän
panostuksen kriteerien mukaan. Koska valmistuksessa käytetään samoja
tehdaslaitoksia ja koska niiden DNSH-kriteerit ovat identtisiä, kaikkien
niiden DNSH-kriteerit arvioitiin tehdaskohtaisesti, lukuun ottamatta niitä
laitoksia, joiden osalta ei ollut riittäviä todisteita vaatimustenmukaisuu-
desta. Seuraavaa matriisi sisältää erittelyn valmistustoimien yhdenmu-
kaisuusarviosta:
54
TEKNISET SEULONTAKRITEERIT KRITEERIEN KUVAUS SCANFILIN SÄÄNNÖSTEN NOUDATTAMINEN
Merkittävä panos - CCM 3.5 Rakennusten energiatehokkuuslaitteiden valmistus
Scanfilin valmistaa erilaisille yhtiöille tuotteita ja keskeisiä komponentteja, jotka ovat
alakohtien (i), (k), (m), (n) ja (o) mukaisia.
Merkittävä panos - CCM 3.20
Taloudellinen toiminta kehittää, valmistaa, asentaa, ylläpitää tai huoltaa
sähkötuotteita, -laitteita tai -järjestelmiä tai -ohjelmistoja, joiden tarkoituksena on
vähentää merkittävästi kasvihuonekaasupäästöjä korkean, keskisuuren ja matalan
jännitteen sähkönsiirtojärjestelmissä ja -jakelujärjestelmissä sähköistymisen,
energiatehokkuuden, uusiutuvien energialähteiden integroinnin tai tehokkaan
sähkönmuuntamisen avulla.
Scanfil valmistaa sähköautoille korkeatehoisia latausasemia, jotka ovat alakohdan
1 (1a) mukaisia, sekä aktiivisia dynaamisia suodattimia, jotka ovat alakohdan 1(e)
mukaisia. Lisäksi, alakohdan 4 mukaisesti valmistetut tuotteet noudattavat pakollisia
energia- ja materiaalitehokkuuteen liittyviä suorituskykyvaatimuksia, jotka on
ärätty direktiivissä 2009/125/EC. Muut alakohdat eivät ole soveltuvia.
DNSH – Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Toimenpiteet noudattavat 4. kesäkuuta 2021 julkaistun komission delegoidun
asetuksen EU) 2021/2139 ( 2021 ), liitteessä A määritettyjä kriteerejä
Ei vaatimustenmukainen. Scanfil on tehnyt vaaratekijöiden arviointeja katastrofien
arviointimatriisinsa avulla, joka on suunniteltu tunnistamaan ja arvioimaan
ilmastoon liittyviä fyysisiä riskejä. Yksityiskohtaista fyysisten riskien kartoitusta
erityisesti ilmastonmuutokseen sopeutumista varten ei kuitenkaan ole vielä tehty
EU-taksonomian vaatimusten mukaisesti.
DNSH – Vesi
Toimenpiteet noudattavat 4. kesäkuuta 2021 julkaistun komission delegoidun
asetuksen EU) 2021/2139 ( 2021 ), liitteessä B määritettyjä kriteerejä
Arvio kaikista Scanfilin soveltuvista tehtaista näyttää, että kaikki paitsi yksi
noudattavat vaatimuksia joko tekemällä ympäristövaikutusten arvioinnin tai
täyttämällä EU-jäsenvaltion kansalliset vaatimukset.
DNSH – Kiertotalous
Toiminto arvioi saatavuutta ja mahdollisuuksien mukaan omaksuu tekniikoita, jotka
tukevat:
a. toissijaisten raaka-aineiden ja uudelleenkäytettyjen komponenttien
uudelleenkäyttöä ja käyttöä valmistetuissa tuotteissa;
b. suunnittelua, joka tavoittelee valmistettujen tuotteiden korkeaa kestävyyttä,
kierrätettävyyttä, helppoa purkua sekä sopeutuvuutta;
c. jätehuoltoa, joka priorisoi kierrättämistä hävittämisen sijaan valmistusprosessissa;
d. huolta aiheuttavia aineita koskevaa tietoa ja jäljitettävyyttä valmistettujen
tuotteiden elinkaaren aikana.
Arvio kaikista Scanfilin soveltuvista tehtaista osoittaa, että kaikki ovat vaatimusten
mukaisia joko siten, että ei valmisteta, saateta markkinoille tai käytetään lueteltuja
aineita, tai siten, että varmistetaan asiaa koskevan ainedirektiivin noudattaminen.
DNSH – Pilaantumisen estäminen
Toimenpiteet noudattavat 4. kesäkuuta 2021 julkaistun komission delegoidun
asetuksen EU) 2021/2139 ( 2021 ), liitteessä C määritettyjä kriteerejä
Kaikkien Scanfilin soveltuvien tehtaiden arviointi osoittaa, että kaikki ovat
vaatimustenmukaisia. Ne joko eivät valmista, tuo markkinoille tai käytä lueteltuja
aineita tai varmistavat asiaa koskevan ainedirektiivin vaatimusten mukaisuuden.
DNSH – Biologinen monimuotoisuus
Toimenpiteet noudattavat 4. kesäkuuta 2021 julkaistun Komission delegoidun
asetuksen EU) 2021/2139 ( 2021 ), Liitteessä D määritettyjä kriteere
Arvio kaikista Scanfilin soveltuvista tehtaista näyttää, että kaikki paitsi yksi
noudattavat vaatimuksia suorittamalla joko ympäristövaikutusten arvioinnin tai
täyttämällä EU-jäsenvaltion kansalliset vaatimukset.
55
TEKNISET SEULONTAKRITEERIT KRITEERIEN KUVAUS SCANFILIN SÄÄNNÖSTEN NOUDATTAMINEN
Merkittävä panos - CCM 4.1, asetuksen (EU) 2020/852 10 artiklan 3 kohdan
mukaisesti.
Toiminta luo sähköä aurinkosähköteknologian avulla.
Vaatimustenmukainen. Scanfil on asentanut ja käyttää nyt kattoon asennettua
aurinkovoimajärjestelmän yhdessä sen tuotantolaitoksista ja täyttää näin kriteerit.
DNSH – Ilmastonmuutokseen sopeutuminen, asetuksen (EU) 2020/852 11 artiklan 3
kohdan mukaisesti.
Toimenpide noudattaa komission delegoidun asetuksen EU) 2021/2139 ( 2021 ),
liitteessä A määritettyjä kriteerejä
Ei vaatimustenmukainen. Vaikka Scanfil on tehnyt vaaratekijöiden arviointeja
katastrofien arviointimatriisinsa avulla, yksityiskohtaista fyysisen riskienkartoitusta
erityisesti ilmastonmuutokseen sopeutumista varten ei ole kutenkaan vielä tehnyt
EU:n taksonomian vaatimusten mukaisesti.
DNSH – Vesi, asetuksen (EU) 2020/852 12 artiklan 2 kohdan mukaisesti. Ei sovelleta Ei sovelleta
DNSH – Kiertotalous, asetuksen (EU) 2020/852 13 artiklan 2 kohdan mukaisesti.
Toiminto arvioi saatavuutta ja mahdollisuuksien mukaan käyttää laitteita ja
komponentteja, jotka ovat hyvin kestäviä ja helposti kierrätettäviä ja jotka on helppo
purkaa ja kunnostaa.
Vaatimustenmukainen. Scanfil tekee säännöllisesti kattoon asennetun
aurinkovoimajärjestelmänsä huoltotarkastuksia. Järjestelmässä vaaditaan
kaikkien mahdollisten komponenttien (mukaan lukien paneelit, ruuvit, hitsaukset,
tukisovellukset, liitäntälaatikko, inverttorirakenne jne.) kestävyyttä ja kierrätettävyyttä.
DNSH – Pilaantumisen estäminen, asetuksen (EU) 2020/852 14 artiklan 2 kohdan
mukaisesti.
Ei sovelleta Ei sovelleta
DNSH – Biologinen monimuotoisuus, asetuksen (EU) 2020/852 15 artiklan 2 kohdan
mukaisesti.
Toimenpide noudattaa 4. kesäkuuta 2021 julkaistun komission delegoidun asetuksen
EU) 2021/2139 ( 2021 ), liitteessä D määritettyjä kriteere
Vaatimustenmukainen. Scanfil noudattaa niiden maiden kansallisia lakeja, joissa
sillä on toimintaa. Aurinkovoimajärjestelmän sijainti ja liitäntä edellytti hallituksen
hyväksyntää, jonka Scanfil hankki. Ympäristövaikutusten arviointeja ei tarvita kattoihin
asennetuille aurinkokennoille, koska niiden ei katsota aiheuttavan merkittävää haittaa
biologiselle monimuotoisuudelle.
Lokakuussa 2024 Scanfil osti kaksi tehdasta lisää. Koska nämä eivät
kuitenkaan ole osallistuneet arvioitujen toimintojen valmistukseen, niitä
ei sisällytetä DNSH:n arviointiin. Niiden panos käsitellään vuonna 2025.
Kelpoista energiatoimintaa (CCM 4.1 ja CCM 3.20) varten investointia
arvioitiin vaatimustenmukaisuutensa osalta sen merkittävän panostuk-
sen ja DNSH-kriteerin mukaan. Seuraavaa matriisi sisältää erittelyn toi-
menpiteen yhdenmukaisuusarviosta:
56
2.1.4 Vähimmäissuojaukset
Vähimmäissuojauskriteerit edellyttävät, että yhtiöllä on käytössä kor-
ruption torjuntaan, reiluun kilpailuun, verotukseen ja ihmisoikeuksiin
liittyviä menettelyjä. Näitä kriteerejä on arvioitu yhtiötasolla ja päätetty,
että kaikki mahdollisesti taksonomian mukaisiksi tunnistetut taloudel-
liset toiminnot kuuluvat koko yrityksen toimintaperiaatteiden ja menet-
telyjen piiriin. Scanfil on sitoutunut ylläpitämään ihmisoikeuksia OECD:n
monikansallisille yrityksille tarkoitettujen toimintaohjeiden, YK:n yritys-
toimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien suuntaviivojen, ILO:n työelämän
perusperiaatteiden oikeuksien julistuksen sekä kansainvälisen ihmisoi-
keuslain mukaisesti. Tämä sitoumus on sisällytetty Scanfilin eettiseen
toimintaohjeeseen (Code of Conduct), josta on viestitty kaikille työnteki-
jöille pakollisella koulutuksella sekä Scanfilin toimittajien vaatimuksilla..
Korruption torjunta ja reilu kilpailu
Scanfil on sitoutunut noudattamaan tiukimpia rehellisyyden ja reilun kil-
pailun vaatimuksia. Scanfil noudattaa tiukasti kaikkia sovellettavia kilpai-
lulakeja ja välttää kilpailua rajoittavia käytäntöjä, kuten hinnoista sopimista
ja markkinoiden jakamista. Scanfilin työntekijät saavat kattavaa koulu-
tusta, jolla varmistetaan, että he ymmärtävät ja noudattavat näitä lakeja.
Scanfilin eettinen toimintaohje kieltää kaikki korruption muodot, ja kaikki
havainnot tai epäilykset rikkeistä voidaan raportoida whistleblowing-ka-
navan kautta. Tällaisia poikkeamia ei havaittu vuonna 2024. Lisäksi Scan-
fil suunnittelee tiukkoja, koko yrityksen kattavia korruptionvastaisia toi-
menpiteitä, joihin sisältyvät sisäisen valvonnan työkalut ja säännölliset
riskienkartoitukset korruptioriskien tunnistamiseksi ja lieventämiseksi.
Näiden toimenpiteiden on määrä toteutua kokonaisuudessaan seuraa-
vien parin vuoden aikana.
Ihmisoikeudet
Scanfil kunnioittaa ihmisoikeuksia, jotka on määritelty kansainvälisissä
julistuksissa ja yleissopimuksissa. Tämä sitoumus sisältyy yhtiön eet-
tiseen toimintaohjeeseen. Kaikki työntekijät osallistuvat pakolliseen
koulutukseen, jonka tarkoitus on saada heidät käyttäytymään Scanfi-
lin arvojen mukaisesti. Ihmisoikeuksien noudattaminen on integroitu
Scanfilin hallintajärjestelmään, johon sisältyy riskienkartoituksia ja toi-
mittajien tarkastuksia. Scanfil on vuorovaikutuksessa sidosryhmiensä
kanssa, jotta se voi ottaa heidän näkemyksensä huomioon Scanfilin ris-
kienhallintaprosessissa. Uusien toimittajien on allekirjoitettava Scanfilin
toimittajien eettiset ohjeet ja tehtävä riskienkartoitusprosessi. Scanfil
arvioi toimittajien kestävän kehityksen suorituskykyä EcoVadis-sovel-
luksen avulla ja toteuttaa korjaavia toimenpiteitä niille, jotka eivät täytä
Scanfilin standardeja. Scanfilin ihmisoikeustoimien tehokkuutta seu-
rataan säännöllisten tarkastusten ja sidosryhmien palautteen avulla.
Whistleblowing-palvelu mahdollistaa ihmisoikeusloukkausten ilmoit-
tamisen. Ilmoitukset käsittelee sisäinen neuvosto, joka tekee kuukau-
sittain arviointeja ja seurantaa.
Verotus
Scanfil noudattaa verotukseen liittyvää lainsäädäntöä ja asetuksia kai-
kissa maissa, joissa Scanfilillä on toimintaa. Näin varmistetaan verojen
maksaminen siellä, missä arvoa luodaan. Scanfil noudattaa OECD:n ja
muiden sääntelyelinten soveltuvia siirtohinnoittelusääntöjä ja -ohjeis-
tuksia. Veroviranomaisille toimitetaan asianmukaiset ja tarkat tiedot
oikea-aikaisesti. Toisiinsa liittyvien yritysten väliset liiketoimet noudat-
tavat markkinaehtoisen hinnoittelun periaatteen mukaista hinnoittelua.
Kestävä kehitys ja hyvä hallintotapa
Scanfil edistää taloudellista sekä ympäristöön ja yhteiskuntaan liittyvää
kehitystä noudattamalla yhtiön eettistä toimintaohjetta ja vastuullisuus-
käytäntöjä. Scanfil tukee paikallisten valmiuksien kehittämistä, edistää
koulutusta ja luo työpaikkoja. Hyvään hallintotapaan liittyviä periaatteita
tuetaan ja sovelletaan, ja tehokkaita itsesääntelytapoja kehitetään. Lob-
baustoiminnan avoimuus varmistetaan ja vältetään poikkeuksia, joista
ei ole säädetty laissa. Riskipohjainen due diligence -prosessilla tunnis-
tetaan, ehkäistään ja lievennetään kielteisiä vaikutuksia. Scanfil on mer-
kittävässä vuorovaikutuksessa sidosryhmiensä kanssa ja ottaa heidän
näkemyksensä huomioon päätöksentekoprosessissa.
Ympäristövastuu
Scanfil tunnistaa ja hallitsee kielteisiä ympäristövaikutuksiaan ja luo ja
ylläpitää ympäristön hallintajärjestelmää. Scanfil asettaa mitattavissa
olevat tavoitteet ja strategiat ympäristötehokkuuden parantamiseksi ja
kertoo edistymisestään avoimesti. Työntekijöitä koulutetaan ympäristö-,
terveys- ja turvallisuuskysymyksissä, mikä lisää tietoisuutta asiakkaiden
ja sidosryhmien keskuudessa. Scanfil tekee yhteistyötä viranomaisten
ja muiden toimijoiden kanssa kielteisten ympäristövaikutusten ratkai-
semiseksi sekä ympäristönsuojelun edistämiseksi.
Työ- ja teolliset suhteet
Scanfil kunnioittaa työntekijöiden oikeutta perustaa ammattiyhdistyk-
siä tai liittyä niihin ja tunnustaa ne työehtosopimusneuvotteluiden osa-
puoleksi. Scanfil edistää lapsi- ja pakkotyön poistoa sekä yhdenvertai-
sia mahdollisuuksia ja kohtelua työsuhteessa ilman syrjintää. Yhtiön
työympäristö on turvallinen ja terveellinen ILO:n perusperiaatteita ja
-oikeuksia koskevan julistuksen mukaisesti. Scanfil työllistää paikalli-
sia työntekijöitä ja tarjoaa koulutusta heidän taitojensa parantamiseksi.
Työntekijöiden edustajille annetaan kohtuullinen varoitus työllisyyteen
vaikuttavien merkittävien muutosten tapahtuessa.
Tietojen julkistaminen
Scanfil antaa säännöllisesti luotettavia, selkeitä ja täydellisiä tietoja kai-
kista olennaisista asioista vuosikertomuksissaan ja neljännesvuosikat-
sauksissaan. Tietoja kerrotaan taloudellisista ja toiminnallisista tulok-
sista, yritystavoitteista, kestävyyteen liittyvistä tiedoista, pääomaraken-
teista, merkittävistä osakkeenomistajista, hallituksen kokoonpanosta ja
palkkioista, yhtiöön liittyvien osapuolten liiketoimista, ennakoitavissa
olevista riskitekijöistä ja hallinnointirakenteista. Scanfil noudattaa kan-
sainvälisesti tunnustettuja tilinpäätös- ja tietostandardeja ja tekee vuo-
sittain ulkoisia tarkastuksia varmistaakseen, että taloudelliset raportit
ovat tarkkoja ja luotettavia
Mahdollisuus käyttää valitusmekanismeja
Scanfil perustaa tehokkaita valitusmekanismeja tai osallistuu niihin ope-
ratiivisella tasolla niitä henkilöitä tai yhteisöjä varten, joihin Scanfil voi
vaikuttaa negatiivisesti. Scanfil painottaa, että yhtiö ei estä valituksia
mukaan lukien valtiolähtöiset valitusmekanismit. Kaikki osallistuminen
ihmisoikeuksiin liittyviin valituksiin tai sovitteluprosesseihin on suojat-
tua. Osallisiin ei kohdisteta haitallisia jälkivaikutuksia.
57
2.1.5 Vuoden 2024 arvion yhteenveto
Koska raportointimenetelmää uudistettiin ja toimintoja arvioidaan nyt
tiukasti sen perusteella, kuinka ne vastaavat teknisiä seulontoja ilman
viittausta asiakkaiden toimintaan, kelpoisten toimien jakautuma on muut-
tunut edellisen vuoden raportointituloksista. Lisäksi vuoden 2024 arvi-
oinnissa todetaan, että vaikka Scanfilillä on tällä hetkellä ilmastomuu-
toksen hillitsemisen kannalta kelpoisia toimintoja, jotka liittyvät sen val-
mistusprosessiin (CCM 3.5 ja CCM 3.20) ja energiainvestointeihin (CCM
4.1), minkään taloudellisen toiminnon ei ole tunnistettu noudattavan tak-
sonomiaa. Tämä johtuu pääasiallisesti ilmastonmuutokseen sopeutu-
mista koskevista DNSH-kriteereistä. Scanfil tutkii mahdollisuuksia muut-
taa edelleen toimintaansa taksonomian mukaiseksi tulevaisuudessa.
Scanfilin taksonomian vuoden 2024 avainmittarit esitetään seuraavien
sivujen taulukoissa.
Kaksinkertaista laskentaa on vältetty luokittelemalla ulkoiset tulonläh-
teet vain kerran taksonomian kannalta kelpoisiin taloudellisiin toimintoi-
hin. Kelpoisen ja mukaisen liikevaihdon osuutta on käytetty perusteena
kelpoisten ja vaatimustenmukaisten käyttökustannusten ja pääomame-
nojen laskemiseksi. Kaksinkertaisen laskennan riski vähenee edelleen,
koska Scanfil raportoi ainoastaan ensimmäisen ympäristötavoitteen eli
ilmastonmuutoksen hillitsemisen vaatimustenmukaisuuden.
58
2.1.6 Liikevaihto
Scanfil toimii elektroniikan sopimusvalmistuksen (EMS) palveluntarjo-
ajana ja erikoistuu komponenttien ja tuotteiden valmistukseen asiak-
kailleen. Suurin osa Scanfilin toiminnoista on luokiteltu NACE-toimiala-
luokitukseen 26 (Tietokoneiden sekä elektronisten ja optisten tuottei-
den valmistus), jota ei tällä hetkellä käsitellä alustavassa delegoidussa
ilmastoasetuksessa. Scanfil tuottaa palveluita noin 160 aktiiviselle asi-
akkaalle ja valmistaa vuosittain noin 10 000 erilaista tuotetta. Scanfilin
asiakkaiden lopputuotteita ovat muun muassa lääkinnälliset laitteet,
lämpöpumput, kierrätysjärjestelmät, hissit, teollisuuspumput ja taajuus-
muuttajat. Scanfilin taksonomiakelpoiset toiminnot kuuluvat ensisijaisesti
Energy & Cleantech -sektorille, kun taas muut liiketoiminta-alueet eivät
vielä kuulu Taksonomia-asetuksen piiriin. Liikevaihto perustuu Scanfilin
IFRS 15 -standardin mukaiseen tuloutukseen. Osoittaja määräytyy siihen
liittyvään kelpoiseen toimintaan liittyvien tuotteiden tai komponenttien
myynnistä vastaavien tehtaiden tulojen mukaan.
2.1.7 Pääomamenot
EU:n taksonomiassa pääomamenot luokitellaan kolmeksi erityyppiseksi
investoinniksi vastuulliseen toimintaan:
1. Pääomameno A: Tähän kuuluvat pääomamenot, jotka liittyvät jo
EU- taksonomian mukaisiin omaisuuseriin tai prosesseihin. Nämä
ovat investointeja toimintoihin, jotka täyttävät kriteerit merkittävästä
panoksesta ilmasto-ja ympäristötavoitteisiin eivätkä aiheuta mer-
kittävää haittaa muille tavoitteille (DNSH).
2. Pääomameno B: Tämä kattaa menot, joiden tarkoituksena on kehit-
tää tai muuttaa olemassa olevia omaisuutta tai prosesseja EU:n
taksonomian mukaisiksi. Näiden investointien tarkoituksena on
saada ei-kelpoiset toiminnot taksonomian kriteerien mukaisiksi.
3. Pääomameno C: Tähän kuuluvat pääomamenot, jotka liittyvät jo
EU-taksonomian mukaisten uusien omaisuuserien tai prosessien
hankintoihin. Nämä ovat tulevaisuuteen suuntautuvia investointeja
uusiin hankkeisiin tai teknologioihin, jotka täyttävät taksonomian
kestävyyskriteerit.
Scanfilin valmistustoiminnan yhteydessä kaikki pääomamenot voidaan
luokitella A-luokan pääomamenoiksi. Scanfil jakaa elektroniikan sopi-
musvalmistajana tuotantoresursseja eri asiakkaiden kesken. Esimerkiksi
SMT-linjoja käytetään useita asiakkaita varten, minkä vuoksi on mahdo-
tonta tunnistaa tai erottaa näihin omaisuuseriin kohdistuvia investointeja
taksonomiakelpoisuuden tai -mukaisuuden perusteella. Tämän vuoksi
kelpoinen pääomameno on laskettu osuutena kokonaispääomame-
noista ja suhteessa kelpoiseen liikevaihtoon. Kaksinkertaisen lasken-
nan välttämiseksi kaikkien muiden kelpoisten toimintojen pääomame-
not vähennetään ensin. Tälle vuodelle nämä toimet muodostivat yhden
energiaan liittyvän investoinnin. Siihen sisältyy omaisuuden, laitosten,
laitteiden, aineettomien hyödykkeiden sekä pääomitettujen käyttöomai-
suuserien ostaminen.
Scanfilin kattoon asennetun aurinkovoimajärjestelmän energiainvestoin-
nin pääomameno luetaan suoraan yhdeksi kustannukseksi ja luokitellaan
C-luokan pääomamenoksi.
2.1.8 Käyttökustannukset
Taksonomia-asetus määrittelee käyttökustannukset kustannuksina, jotka
liittyvät taksonomian kannalta kelpoista nettomyyntiä luoviin omaisuu-
seriin ja taloudelliseen toimintaan. Tämä sisältää kustannukset, jotka
liittyvät suoraan omaisuuden ylläpitoon ja huoltoon, kuten laitosten
parantamiseen.
Käyttökustannusten laskentamenetelmä on sama kuin pääomamenojen
valmistustoiminnassa, kun otetaan huomioon osuus kokonaispääoma-
menoista, joka on suhteutettu kelpoiseen liikevaihtoon. Kaksinkertaisen
laskennan välttämiseksi kaikkien muiden kelpoisten toimintojen käyttö-
kustannukset vähennetään ensin. Tälle vuodelle nämä toimet kattoivat
energiaan liittyvän investoinnin.
Scanfilin kattoon asennetun aurinkovoimajärjestelmän energiainves-
toinnin käyttökustannus luetaan suoraan yhdeksi kustannussarjaksi.
Pääomainvestointien keskeiset suorituskykymittarit milj. euroa
Lisäykset aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin 17, 70
Lisäykset aineettomiin hyödykkeisiin 13,11
Lisäykset käyttöoikeusomaisuuseriin 8,45
Yhteensä 39,25
Toimintamenojen keskeiset suorituskykymittarit milj.euroa
Lyhytaikaiset leasing kulut 1,56
Ylläpito, korjaukset ja laitteet 11,57
Yhteensä 13,13
59
Liikevaihdon osuus tuotteista tai palveluista, jotka liittyvät taksonomianmukaisiin taloudellisiin toimintoihin - tiedot vuodesta 2024
Tilikausi 2024 2024 Merkittävän panoksen kriteerit
DNSH-kriteerit
(Ei aiheuta merkittävää haittaa)
Taloudelliset toiminnot (1) Koodi (2) Liikevaihto (3)
Liikevaihdon
osuus, vuosi
2024 (4)
Ilmaston-
muutoksen
hillitseminen (5)
Ilmaston-
muutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen
monimuotoisuus
(10)
Ilmaston-
muutoksen
hillitseminen (11)
Ilmaston-
muutokseen
sopeutuminen
(12)
Vesi (13)
Pilaantuminen
(14)
Kiertotalous (15)
Biologinen
monimuotoisuus
(16)
Vähimmäis-
suojaukset (17)
Taksonomian
mukaisen
(A.1.) tai
kelpoisen
liikevaihdon
osuus
vuonna 2023
(A.2.) (18)
Mahdollis-
tavan
toiminnan
luokka (19)
Siirtymä-
toiminnan
luokka (20)
MEUR % Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y/N Y/N Y/N Y/ N Y/N Y/N Y/ N % E T
A. TAKSONOMIAKELPOISET TOIMET
A.1. Ympäristön kannalta kestävät toimet (taksonomianmukaiset)
Ympäristön kannalta kestävien toimien
liikevaihto (taksonomianmukainen) (A.1) - - - - - - - - - - - - - - -
josta mahdollistavat toiminnat - - - - - - - - - E
josta síirtymätoiminnat - - - - T
A.2 Taksonomiakelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät toimet (ei taksonomianmukaiset toimet)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Akkujen valmistus CCM 3.4 0 0,00 % EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 2,11 %
Rakennusten energiatehokkuuslaitteiden valmistus CCM 3.5 39,09 5,01 % EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 8,44 %
Sähkönsiirtoa ja jakelua varten tarkoitettujen korkean,
keskisuuren ja pienen jännitteen sähkölaitteiden
valmistus, asennus ja huolto, jotka johtavat merkittävään
ilmastonmuutoksen hillitsemiseen tai mahdollistavat sen. CCM 3.20 13,49 1,73 % EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,00 %
Taksonomiakelpoisten mutta ei ympäristön
kannalta kestävien toimien liikevaihto (ei
taksonomianmukaiset toimet) (A.2) 52,58 6,74 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 10,54 %
Yhteensä (A.1+A.2) 52,58 6,74 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 10,54 %
B. EI-KELPOISTEN TOIMINTOJEN TAKSONOMIA
Taksonomian kannalta ei-kelpoisten
toimintojen liikevaihto 727,33 93,26 %
Yhteensä (A + B) 779,91 100 %
Taulukoiden selitykset
A.1.
Y – Kyllä, taksonomiakelpoinen ja taksonomianmukainen toiminto, jolla asiaankuuluva ympäristötavoite
N – Ei, taksonomiakelpoinen mutta ei taksonomianmukainen toiminto, jolla asiaankuuluva ympäristötavoite
N/EL – Ei-kelpoinen, taksonomian kannalta asiaankuuluvalle ympäristötavoitteelle ei-kelpoinen toiminto
ympäristötavoitteelle
A.2
EL– Asiaankuuluvalle tavoitteelle taksonomiakelpoinen toiminto
N/EL – Asiaankuuluvalle tavoitteelle ei-taksonomiakelpoinen toiminto
Scanfil Oyj:n liikevaihdon, pääomamenojen ja käyttökustannusten määrittelyn periaatteet
löytyt tilinpäätösten muistioista 1.1, 1.5, 3.2, 3.3 ja 3.4.
60
Pääomamenojen osuus tuotteista tai palveluista, jotka liittyvät taksonomianmukaisiin taloudellisiin toimintoihin - tiedot vuodesta 2024
Tilikausi 2024 2024 Merkittävän panoksen kriteerit
DNSH-kriteerit
(Ei aiheuta merkittävää haittaa)
Taloudelliset toiminnot (1) Koodi (2)
Pääomameno
(3)
Pääoma-
menojen
osuus, vuosi
2024 (4)
Ilmaston-
muutoksen
hillitseminen (5)
Ilmaston-
muutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen
monimuotoisuus
(10)
Ilmaston-
muutoksen
hillitseminen (11)
Ilmaston-
muutokseen
sopeutuminen
(12)
Vesi (13)
Pilaantuminen
(14)
Kiertotalous (15)
Biologinen
monimuotoisuus
(16)
Vähimmäis-
suojaukset (17)
Taksonomian
mukaisen
(A.1.) tai
kelpoisen
liikevaihdon
osuus
vuonna 2023
(A.2.) (18)
Mahdollis-
tavan
toiminnan
luokka (19)
Siirtymä-
toiminnan
luokka (20)
MEUR % Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y/N Y/ N Y/N Y/N Y/ N Y/N Y/N % E T
A. TAKSONOMIAKELPOISET TOIMET
A.1. Ympäristön kannalta kestävät toimet (taksonomianmukaiset)
Ympäristön kannalta kestävien toimien
liikevaihto (taksonomianmukainen) (A.1) - - - - - - - - - - - - - - -
josta mahdollistavat toiminnat - - - - - - - - - E
josta síirtymätoiminnat - - - - T
A.2 Taksonomiakelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät toimet (ei taksonomianmukaiset toimet)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Akkujen valmistus CCM 3.4 0 0,00 % EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 2,11 %
Rakennusten energiatehokkuuslaitteiden valmistus CCM 3.5 1,97 5,01 % EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 8,44 %
Sähkönsiirtoa ja jakelua varten tarkoitettujen korkean,
keskisuuren ja pienen jännitteen sähkölaitteiden
valmistus, asennus ja huolto, jotka johtavat merkittävään
ilmastonmuutoksen hillitsemiseen tai mahdollistavat sen. CCM 3.20 0,68 1,73 % EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,00 %
Sähkön luonti käyttämällä aurinkosähköteknologiaa CCM 4.1 0,97 2,46 % EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,00 %
Taksonomiakelpoisten mutta ei ympäristön
kannalta kestävien toimien pääomamenot
(ei taksonomianmukaiset toimet) (A.2) 3,61 9,21 % 9,21 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 10,54 %
Yhteensä (A.1+A.2) 3,61 9,21 % 9,21 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 10,54 %
B. EI-KELPOISTEN TOIMINTOJEN TAKSONOMIA
Taksonomian kannalta ei-kelpoisten
toimintojen pääomamenot 35,64 90,79 %
Yhteensä (A + B) 39,25 100 %
61
Käyttökustannusten osuus tuotteista tai palveluista, jotka liittyvät taksonomianmukaisiin taloudellisiin toimintoihin - tiedot vuodesta 2024
Tilikausi 2024 2024 Merkittävän panoksen kriteerit
DNSH-kriteerit
(Ei aiheuta merkittävää haittaa)
Taloudelliset toiminnot (1) Koodi (2)
Käyttö-
kustannus (3)
Käyttö-
kustannusten
osuus, vuosi
2024 (4)
Ilmaston-
muutoksen
hillitseminen (5)
Ilmaston-
muutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen
monimuotoisuus
(10)
Ilmaston-
muutoksen
hillitseminen (11)
Ilmaston-
muutokseen
sopeutuminen
(12)
Vesi (13)
Pilaantuminen
(14)
Kiertotalous (15)
Biologinen
monimuotoisuus
(16)
Vähimmäis-
suojaukset (17)
Taksonomian
mukaisen
(A.1.) tai
kelpoisen
liikevaihdon
osuus
vuonna 2023
(A.2.) (18)
Mahdollis-
tavan
toiminnan
luokka (19)
Siirtymä-
toiminnan
luokka (20)
MEUR % Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y/N Y/ N Y/N Y/N Y/ N Y/N Y/N % E T
A. TAKSONOMIAKELPOISET TOIMET
A.1. Ympäristön kannalta kestävät toimet (taksonomianmukaiset)
Ympäristön kannalta kestävien toimien
liikevaihto (taksonomianmukainen) (A.1) - - - - - - - - - - - - - - -
josta mahdollistavat toiminnat - - - - - - - - - E
josta síirtymätoiminnat - - - - T
A.2 Taksonomiakelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät toimet (ei taksonomianmukaiset toimet)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Akkujen valmistus CCM 3.4 0 0,00 % EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 2,11 %
Rakennusten energiatehokkuuslaitteiden valmistus CCM 3.5 0,66 5,01 % EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 8,44 %
Sähkönsiirtoa ja jakelua varten tarkoitettujen korkean,
keskisuuren ja pienen jännitteen sähkölaitteiden
valmistus, asennus ja huolto, jotka johtavat merkittävään
ilmastonmuutoksen hillitsemiseen tai mahdollistavat sen. CCM 3.20 0,23 1,73 % EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,00 %
Sähkön luonti käyttämällä aurinkosähköteknologiaa CCM 4.1 0,01 0,10 % EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,00 %
Taksonomiakelpoisten mutta ympäristön kannalta
ei-kestävien toimien käyttökustannukset (ei
taksonomianmukaiset toimet) (A.2) 0,90 6,84 % 6,84 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 10,54 %
Yhteensä (A.1+A.2) 0,90 6,84 % 6,84 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 10,54 %
B. EI-KELPOISTEN TOIMINTOJEN TAKSONOMIA
Taksonomian kannalta ei-kelpoisten
toimintojen käyttökustannus 12,23 93,16 %
Yhteensä (A + B) 13,13 100 %
62
YDINVOIMAAN LIITTYVÄT TOIMINNOT KYLLÄ/EI
1.
Yritys toteuttaa, rahoittaa tai on osallistunut innovatiivisten sähköntuotantolaitosten tutkimukseen, kehittämiseen, esittelyyn ja
käyttöönottoon. Laitokset tuottavat energiaa ydinprosesseista niin, että polttoainekierrosta syntyy mahdollisimman vähän jätettä.
EI
2.
Yritys toteuttaa, rahoittaa tai on vastuussa uusien ydinlaitosten rakentamisesta ja turvallisesta käytöstä sähkön tai
prosessilämmön tuottamiseksi mukaan lukien kaukolämpö tai teolliset prosessit, kuten vedyntuotanto, sekä näiden turvallisuuden
parantaminen parhailla käytettävissä olevilla tekniikoilla.
EI
3
Yritys toteuttaa, rahoittaa tai on vastuussa sellaisten olemassa olevien ydinlaitosten turvallisesta käytöstä, jotka tuottavat sähköä
tai prosessilämpöä, myös kaukolämpöä tai vedyntuotannon kaltaisia teollisia prosesseja varten, sekä niiden turvallisuuden
parantamisesta.
EI
FOSSIILISIIN KAASUIHIN LIITTYVÄT TOIMINNOT
4.
Yritys toteuttaa, rahoittaa tai on osallistunut sähköntuotantolaitosten rakentamiseen tai käyttöön, jotka tuottavat energiaa
fossiilisilla kaasumaisilla polttoaineilla.
EI
5.
Yritys toteuttaa, rahoittaa tai on vastuussa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämmön/jäähdytyksen ja sähkön
yhteistuotantolaitosten rakentamisesta, kunnostamisesta ja käytöstä.
EI
6.
Yritys toteuttaa, rahoittaa tai on vastuussa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämmön/jäähdytyksen tuotantolaitosten
rakentamisesta, kunnostamisesta ja käytöstä.
EI
2.1.9 Delegoitu asetus 2022/1214
Suurin osa Scanfilin toiminnoista on luokiteltu asetuksen (EY) nro
1893/2006 perustaman taloudellisen toiminnan tilastollisen luokituk-
sen mukaisesti NACE-toimialaluokitukseen 26, Tietokoneiden sekä
elektronisten ja optisten tuotteiden valmistus. Elektroniikan sopimus-
valmistajana (EMS) Scanfililla on asiakkaita energian ja puhtaan tekno-
logian aloilta, mutta yhtiöllä on harvoin syvällistä tietämystä energiaan
liittyvistä toimista.
63
2.2 Ilmastonmuutos
2.2.1 Ilmastonmuutoksen hillintää
koskeva siirtymäsuunnitelma
Scanfil ei ole vielä kehittänyt esitettyjen tiedonantovaatimusten mukaista
ilmastonmuutoksen hillintää koskevaa siirtymäsuunnitelmaa. Yhtiön
tavoitteena on päättää siirtymäsuunnitelman hyväksymisestä vuoteen
2025 mennessä.
Scanfil on sitoutunut vähentämään absoluuttisia scope 1- ja scope 2
-kasvihuonekaasupäästöjään 55,8 prosentilla vuoden 2020 perusta-
sosta vuoteen 2030 mennessä.* Scanfil on myös sitoutunut vähentä-
mään absoluuttisia scope 3 -kasvihuonekaasupäästöjään 25 prosentilla
vuoden 2022 perustasosta vuoteen 2030 mennessä. Scope 3 -päästöjä
ovat ostetuista tavaroista ja palveluista, tuotantohyödykkeistä, poltto-
aineeseen ja energiaan liittyvästä toiminnasta, alkupään kuljetuksesta
ja jakelusta, toiminnoista syntyvistä jätteistä, liiketoimintaan liittyvästä
matkustamisesta ja työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenteestä
syntyvät päästöt.
*Tavoiteraja sisältää biogeeniset maankäyttöön liittyvät päästöt sekä
bioenergian raaka-aineiden poistot.
Vuonna 2024 yhtiö raportoi 48 prosentin laskun scope 1- ja 2 -kasvi-
huonekaasupäästöissään verrattuna vuoden 2020 perustasoon sekä
26 prosentin laskun scope 3 -kasvihuonekaasupäästöissään verrattuna
vuoteen 2022. Scope 1+2:een sekä scope 3:een liittyy kuitenkin haas-
teita, erityisesti kun otetaan huomioon odotettu 5–7 prosentin vuosit-
tainen orgaaninen liikevaihdon kasvu.
Koska Scanfil on monikansallinen yhtiö, työntekijöiden liiketoimintaan
liittyvä matkustaminen on tärkeää, mutta sitä pyritään aktiivisesti mini-
moimaan hyödyntämällä kehittynyttä teknologiaa ja edistämällä virtuaa-
likokouksia. Työntekijöitä rohkaistaan jatkuvasti valitsemaan ympäristöä
vähiten kuormittavat matkustus- ja kokousvaihtoehdot. Kaikki työmatkat
mitataan toimipaikkatasolla ja luokitellaan erilaisiin kuljetusmuotoihin,
kuten auto, juna ja lentokone.
Selvästi suurin tekijä Scanfilin kasvuhuonepäästöissä ovat scope 3.1,
Ostetut tavarat ja palvelut. Ne muodostavat 61 prosenttia Scanfilin kas-
vihuonekaasupäästöistä ja ovat siksi toimien kohteena. Jo vuonna 2024
aloitettu tärkeä toimenpide on liiketoimintajärjestelmän päivittäminen
ja komponenttikohtaisten kasvihuonekaasupäästötietojen tuonti siihen.
Tämä antaa mahdollisuuden mitata ja ymmärtää toimitettujen tuottei-
den kasvihuonekaasusisältöä sekä mahdollisuuden vertailla eri valmis-
tajien komponentteja.
Kun päästötiedot ovat Scanfilin toiminnanohjausjärjestelmässä, kaikki
parannustiedot voidaan syöttää järjestelmään, jolloin kasvihuonekaasu-
päästöjen päivitykset havaitaan suoraan. Tavoitteena on saada tiedot
kaikkien ostettujen tavaroiden ja palveluiden niiden kasvihuonekaasu-
päästöistä, ja tehdä niistä samanlainen ostokriteeri kuin hinta, laatu ja
toimituskyky.
Scanfil on ottanut käyttöön henkilöstön bussikuljetuksia useissa teh-
taissaan vähentääkseen päivittäisestä työmatkaliikenteestä syntyviä
kasvihuonekaasupäästöjä. Lisäksi yhtiön uusi ajoneuvopolitiikka suosii
vähäpäästöisiä ajoneuvoja mukaan lukien hybridi- ja sähköautot. Kaikki
Scanfilin toimipaikat laskevat työntekijöidensä työmatkaliikenteen. Las-
kenta perustuu huolelliseen kuljetusmallien arviointiin. Laskennan avulla
voidaan etsiä kehitysmahdollisuuksia ja tarjota työntekijöille houkutte-
levia ympäristöä säästäviä vaihtoehtoja.
Scanfilin kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet (scope 1–3)
ovat saaneet hyväksynnän Science Based Targets (SBTi) -aloitteelta
vuoden 2024 syyskuussa, ja ne noudattavat Pariisin ilmastosopimuk-
sen tarkkoja kriteerejä, joiden tavoitteena on rajoittaa ilmaston lämpe-
nemistä 1,5 asteeseen. Scope 3 -tavoite edellyttää myös, että Scanfilin
toimittajat täyttävät SBTi-aloitteen tiukat standardit ja toimivat parhai-
den käytäntöjen mukaisesti.
Lisäksi Scanfil on sitoutunut varmistamaan, että 60 prosenttia sen koko-
naisenergiankulutuksesta on fossiilitonta vuoteen 2030 mennessä. Tämä
on lisäys aiempaan, vuonna 2020 asetettuun 50 prosentin tavoittee-
seen. Vuodesta 2024 fossiilittoman energian osuus kasvoi 50 prosent-
tiin, kun se vuonna 2020 oli 28 prosenttia. Sähkön käytössä Scanfil on
asettanut tavoitteeksi nostaa uusiutuvan energian osuuden sataan pro-
senttiin vuoteen 2030 mennessä. Vuonna 2024 fossiilittoman sähkön
osuus oli 54 prosenttia sähkön kokonaiskulutuksesta, mikä merkitsee
31 prosentin kasvua verrattuna vuoden 2020 perustasoon. Scanfil pyr-
kii aktiivisesti neuvottelemaan fossiilittomasta sähköstä, jota käytetään
Puolan, Ruotsin, Suomen ja Saksan tehtaissa.
2.2.2 Ilmastonmuutoksen hillintään ja
sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet
Scanfilin ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liitty-
vät toimintaperiaatteet sisältävät 1) ympäristöpolitiikan, 2) eettiset toi-
mintaperiaatteet sekä 3) toimittajien eettiset toimintaohjeet. Scanfilin
toimintaperiaatteet kattavat kaiken toiminnan ja alkupään toimenpiteet,
ja niitä sovelletaan kaikissa toimipaikoissa, joissa yhtiö harjoittaa liike-
toimintaa. Toimintaperiaatteiden tarkoitus on hallita tunnistettuja riskejä
ja mahdollisuuksia, jotka liittyvät ympäristövaikutusten hillitsemiseen.
64
Ympäristöpolitiikka
Scanfilin ympäristöpolitiikka sitoutuu kattavasti uusiutuvien resurssien
käyttämiseen, prosessien virtaviivaistamiseen sekä ympäristötoimien
jatkuvaan kehittämiseen.
Ympäristöpolitiikkaa ohjaavat laatu- ja ympäristönhoitojärjestelmien
ISO 9001 ja 14001 vaatimukset.
Scanfilin ympäristöpolitiikassa nostetaan tavoitteeksi hillitä ilmaston-
muutosta pyrkimällä fossiilittomaan energiankulutukseen.
Ympäristöpolitiikassa ei mainita erityisiä toimenpiteitä tavoitteen saavut-
tamiseksi, mutta siihen sisältyy tuotantolaitosten tarvitseman energian
hankinta uusiutuvista luonnonvaroista. Lisäksi Scanfil on alkanut kehittää
omaa energiantuotantoaan ilmastonmuutokseen sopeutumista varten.
Scanfilin globaali vastuullisuusjohtaja on vastuussa ympäristöpolitiikan
toteutuksesta ja seurannasta.
Sisäiset eettiset toimintaperiaatteet
Sisäisissä eettisissä toimintaperiaatteissa todetaan, että Scanfil kehit-
tää toimintaansa jatkuvasti huomioimalla ympäristöasiat ja asiakkaiden
vaatimukset tunnustaa tuotannon ympäristövaikutukset sekä pyrkimällä
minimoimaan ympäristöriskit.
Kaikille Scanfilin työntekijöille järjestetään säännöllistä koulutusta eet-
tisistä toimintaperiaatteista. Tämä on myös pakollinen osa uusien työn-
tekijöiden koulutusta ja perehdytysprosessia. Scanfilin työntekijöiden
on oltava tietoisia Scanfilin sitoutumisesta ympäristöasioihin, ja tähän
sitoutumiseen heitä rohkaistaan päivittäisessä työssä.
Eettisissä toimintaperiaatteissa esitetyt ympäristöperiaatteet mukai-
levat Scanfilin tavoitteita vähentää kasvihuonekaasupäästöjä ja jätteitä
sekä lisätä uusiutuvan energian kulutusta ja tuotantoa.
Scanfilin globaali vastuullisuusjohtaja on vastuussa eettisten toiminta-
periaatteiden toteutuksesta ja seurannasta.
Toimittajien eettiset ohjeet
Scanfilille merkittävä haaste ovat scope 3.1:n mukaiset ostettujen tuot-
teiden ja palveluiden kasvihuonekaasupäästöt.
Scanfilin toimittajien eettisten ohjeiden tarkoitus on sovittaa yhteen toi-
mittajien ponnistukset ja yhtiön yleiset tavoitteet ilmastonmuutoksen
hillitsemiseksi ja siihen sopeutumiseksi. Scanfil vähentää kasvihuo-
nekaasupäästöjä arvoketjun alkupäässä erilaisilla toimilla, kuten seu-
raamalla kasvihuonekaasupäästöjä materiaali- ja tuotetasolla. Tämä
auttaa Scanfiliä arvioimaan toimittajien kasvihuonekaasupäästötoi-
mien tehokkuutta.
Toimittajien eettiset ohjeet ovat myös tärkeä työkalu sen varmistami-
sessa, että Scanfilin hankintastrategia on yhdenmukainen ilmaston-
muutoksen sopeutumistoimien kanssa tulevaisuudessa. Maantieteel-
listen näkökohtien huomioiminen vähentää arvoketjun häiriöiden riskiä.
Toimittajien eettisissä ohjeissa todetaan, että energiankulutusta ja kas-
vihuonekaasupäästöjä on seurattava ja dokumentoitava toimittajan tuo-
tantolaitoksen ja/tai yhtiön tasolla. Toimittajien on etsittävä kustannus-
tehokkaita keinoja energiatehokkuuden parantamiseksi ja minimoitava
energiankulutuksensa ja kasvihuonekaasupäästönsä.
Scanfilin globaali vastuullisuusjohtaja on vastuussa toimittajien eettis-
ten ohjeiden toteutuksesta ja seurannasta.
Toimittajien ympäristökäytäntöihin ja suorituskykyyn liittyvät tiedot on
ilmoitettava sovellettavien määräysten ja voimassa olevien alan käy-
täntöjen mukaisesti. Yhtiön toimintaperiaatteet näiden aiheiden osalta
esitetään seuraavassa taulukossa.
65
Toimintaperiaate Toimintaperiaatteen kuvaus Toimintaperiaatteen laajuus
Ympäristöpolitiikka Scanfilin ympäristöpolitiikan tavoitteena on asemoida yhtiö luotettavana
kumppanina varmistamalla erinomainen suorituskyky, joka integroi ympäristöön
liittyvät näkökulmat kaikkiin liiketoimintastrategioihin. Scanfil sitoutuu
noudattamaan kaikkia sovellettavia lakeja ja standardeja, pyrkii aktiivisesti
minimoimaan ympäristövaikutuksia ja vähentämään kasvihuonekaasupäästöjä
sekä tavoittelee uusiutuvien energialähteiden käyttöönottoa. Ympäristöpolitiikan
mukaan Scanfil pyrkii jatkuvasti ehkäisemään ympäristövaikutuksia vähentämällä
ilman ja veden saastumista, säästämällä luonnonvaroja ja parantamalla jatkuvasti
käytäntöjä sidosryhmien odotusten täyttämiseksi.
• Ympäristön integrointi strategiaan
• Säännösten noudattaminen
• Vaikutusten ehkäiseminen ja vähentäminen
• Luonnonvarojen suojelu
• Sidosryhmävuorovaikutus ja jatkuva parantaminen
Eettiset
toimintaperiaatteet
Scanfilin eettisten toimintaperiaatteiden ympäristökohta painottaa jatkuvaa
kehitystä ja vastuullisuutta ympäristövaikutusten minimoimisessa. Siinä
kuvataan keskeiset periaatteet, kuten ympäristölainsäädännön noudattaminen,
luonnonvarojen tehokas käyttö ja kasvihuonekaasupäästöjen vähentäminen.
Scanfil on sitoutunut ympäristöraportoinnin läpinäkyvyyteen ja esittää
viranomaisille säännöllisiä päivityksiä. Työntekijöiden koulutus on myös
ensisijaisen tärkeää, jotta voidaan edistää ympäristövastuullista kulttuuria,
samalla kun jatkuva teknologian ja prosessien kehitys tukee resurssien tehokasta
käyttöä ja kestäviä käytäntöjä koko Scanfilin toiminnassa.
Scanfilin eettisten toimintaperiaatteiden ympäristöosuus painottaa sitoutumista
jatkuvaan ympäristökestävyyden parantamiseen. Scanfil tunnistaa tuotantonsa
ympäristövaikutukset ja on sitoutunut minimoimaan ympäristöriskejä erilaisten
hankkeiden avulla. Näihin sisältyvät hiilijalanjäljen pienentäminen, fossiilisten
polttoaineiden kulutuksen vähentäminen, veden käytön hallinta sekä jätteen
vähentäminen. Paikallisten ympäristölakien noudattaminen ja maailmanlaajuisten
luonnonvarojen tehokas käyttö ovat etusijalla. Scanfil pyrkii myös vähentämään
teollisia päästöjä ja parantamaan kierrätystä. Yhtiö tiedottaa viranomaisia
ympäristövaikutuksista säännöllisesti ja tarjoaa työntekijöille koulutusta
varmistaakseen, että he ovat sitoutuneet kestäviin käytäntöihin.
Toimittajien eettiset ohjeet Scanfilin eettisten toimintaperiaatteiden ympäristöosuus painottaa kestävien
käytäntöjen ja pilaantumisen eston tärkeyttä. Keskeiset tekijät ovat:
•Luonnonvarojen vastuullinen käyttö: Toimittajien odotetaan käyttävän
luonnonvaroja vastuullisesti ja pyrkivän minimoimaan ympäristövaikutuksiaan.
•Energiatehokkuus: Toimittajien eettisten ohjeiden mukaan energiankulutusta
ja kasvihuonekaasupäästöjä on seurattava ja dokumentoitava. Painotus on
energiatehokkuuden kustannustehokkaassa lisäämisessä.
•Läpinäkyvyys: Toimittajien pitää julkistaa ympäristökäytäntönsä ja
ympäristönsuojelutasonsa sovellettavien säännösten ja alan standardien
mukaisesti samoin kuin kasvihuonekaasupäästönsä.
Scanfil edellyttää toimittajiensa sitoutuvan ympäristöllisesti vastuullisiin
toimintoihin, jotka ovat YK:n Global Compact -aloitteen mukaisia.
.
Scanfilin toimittajien eettisten ohjeiden ympäristöosuus painottaa pilaantumisen
ehkäisemistä, resurssien kulutuksen vähentämistä sekä vaarallisten aineiden
vastuullista käsittelyä. Toimittajilta odotetaan aktiivista ympäristövaikutusten
minimointia päästöjä, jätteitä ja energiankulutusta vähentämällä. Toimittajien
on varmistettava, että vaarallisia aineita käsitellään turvallisesti. Toimittajien on
ilmoitettava energia- ja päästötietonsa alan standardien mukaisesti.
Toimittajia rohkaistaan parantamaan energiatehokkuutta, vähentämään
kasvihuonekaasupäästöjä ja ylläpitämään ympäristökäytäntöjensä läpinäkyvyyttä.
Tämä on linjassa Scanfilin ympäristönkestävyyteen ja -vastuullisuuteen
sitoutumisen kanssa koko toimitusketjussa.
66
2.2.3 Ilmastonmuutosta
koskeviin toimintaperiaatteisiin
liittyvät toimet ja resurssit
Kasvihuonekaasupäästöt ja energia yhtiön toiminnoissa
Scanfil on kehittämässä kattavaa suunnitelmaa ilmastonmuutoksen hil-
litsemiseksi omissa toiminnoissaan. Suunnitelmaan kuuluvat investoin-
nit ja toimenpiteet fossiilisten polttoaineiden korvaamiseksi uusiutuvilla
polttoaineilla sekä fossiilittomalla sähköllä kaikissa Scanfilin tehtaissa
kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi.
Yksi Scanfilin keskeisistä toimista kussakin tuotantoyksikössä on pitkän
aikavälin strategian kehittäminen fossiilittoman toiminnan saavuttami-
seksi. Nämä toimet koskevat tuotantolaitosten lämmitykseen käytettyä
sähköä ja polttoaineita. Lisäksi Scanfil jatkaa ostamansa energian kor-
vaamista täysin uusiutuvilla tai fossiilittomilla vaihtoehdoilla.
Scanfil parantaa energian- ja vedenkäytön tehokkuutta omassa toi-
minnassaan jatkuvalla kehittämisellä sekä investoinneilla. Veden käy-
tön vähentäminen on tärkeä osa ilmastonmuutoksen hillitsemistä, sillä
veden käsittelyyn ja jäteveden puhdistamiseen vaadittu energia aiheut-
taa kasvihuonekaasupäästöjä.
Kokonaislaadun parantamiseksi Scanfil investoi pitkällä aikavälillä 2–3
prosenttia vuosittaisesta liikevaihdostaan tehtaiden kehittämiseen.
Jokaiselle tehtaalle on laadittu oma investointisuunnitelma. Rapor-
tointivuoden aikana suurin yksittäinen aloite fossiilisten polttoaineiden
päästöjen vähentämiseksi ja energiatehokkuuden parantamiseksi oli
Suzhoun tuotantolaitoksen aurinkopaneelien käyttöönotto. Tämä pie-
nensi energiankulutusta 20 prosenttia sekä kasvatti Suzhoun tehtaan
fossiilittoman energian osuuden 30 prosenttiin, josta uusiutuvien säh-
könlähteiden osuus on 10 prosenttia. Vuodesta 2024 lähtien investoin-
teja mitataan ainoastaan yleisellä tasolla eikä yksittäisiä investointeja,
kuten Suzhoun aurinkopaneeleja, ilmoiteta.
Arvoketjun kasvihuonekaasupäästöt
Vuonna 2024 Scanfil jatkoi pitkän aikavälin toimiaan kasvihuonekaasu-
päästöjen vähentämiseksi koko arvoketjussa. Vuoden aikana Scanfil laa-
jensi arvoketjunsa epäsuorien päästöjen seurantaa ja raportointia. Tähän
sisältyivät ostetuista tavaroista ja palveluista, alkupään toimittajista ja
kuljetuksista, liiketoimintaan liittyvästä matkustamisesta ja työsuhteis-
ten työntekijöiden työmatkustamisesta syntyneet päästöt.
Scanfil-konserni rohkaisee toimittajiaan asettamaan omia päästöjen
vähennystavoitteita ilmastonmuutoksen hillitsemikseksi. Scanfil on myös
pyytänyt, että kaikki ensisijaiset ja avaintoimittajat tekevät EcoVadis-ar-
vioinnin, ja tämä suositus on osa toimittajien eettisiä ohjeita. Toimitta-
jien saavutuksia seurataan toimittajien arvioinneissa ja tarkastuksissa.
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen vaatii varautumista välittömiin
uhkiin, kuten äärimmäisiin sääilmiöihin, sekä kroonisiin riskeihin, joita
ilmastonmuutoksen vaikutukset sähköön, veteen ja muihin kriittisiin
resursseihin aiheuttavat. Suurin riski Scanfilille liittyy ostettujen mate-
riaalien saatavuuteen. Toimitusketjun häiriöt voivat vaikuttaa kielteisesti
liiketoimintaan. Scanfilin hankintatiimi seuraa tilannetta tarkasti riskin
hillitsemiseksi ja hyödyntää riskikartoituksia ja redundanssistrategioita.
Scanfil ei ole tällä hetkellä määrittänyt laajuutta tai aikaväliä tälle kes-
keiselle toiminnolle. Vuoden 2025 aikana Scanfil päättää, milloin tämä
toteutetaan.
Nettonollastrategian luominen ja tavoitteet
Scanfilin lyhyen aikavälin ohjelma vuodelle 2030 alkoi syyskuussa 2023.
Tuolloin ohjelmaa varten perustettiin ydintiimi, jota kaikkien yksiköiden
määrittämät esihenkilöt tukivat edistääkseen scope 3 -vähennyksiä sekä
parantaakseen edelleen Scanfilin scope 1- ja 2 -kasvihuonekaasupääs-
töarvojen kehitystä.
Ulkoinen konsultti on ollut tukemassa ohjelman toteutusta alusta läh-
tien. Scanfilin hiilijalanjäljen alustavan analysoinnin jälkeen scope 1- ja
2-päästöjä on seurattu jatkuvasti. Koko arvoketjun kattava hiilijalanjäl-
kianalyysi on tehty, ja maaliskuusta 2024 lähtien scope 3 -kasvihuone-
kaasupäästöt kuuluvat myös tarkastelun laajuuteen.
Scanfil ei ole vielä asettanut nettonollatavoitetta vuodelle 2050. Scan-
fil on kuitenkin sitoutunut asettamaan nettonollatavoitteen lähivuosien
aikana SBTi-aloitteen kautta.
Prosessin kehittäminen kestävyysraportointia varten
Vuonna 2023 Scanfil hankki Position Green -nimisen raportointityökalun,
jonka avulla yhtiö saa suoria raportteja kaikista toimipaikoista ja toimis-
toista tammikuusta 2024 alkaen. Raportointijaksot riippuvat tietojen saa-
tavuudesta, mutta pääasiallinen sääntö on, että kaikki määrälliset tiedot
on raportoitava niin usein kuin mahdollista (neljännesvuosittain tai puoli-
vuosittain) kun taas laadulliset tiedot raportoidaan pidemmiltä jaksoilta.
Koska Position Green -työkalun käyttöönotto tapahtui äskettäin, Scan-
fil ei ole määrittänyt laajuutta tai aikaväliä tälle keskeiselle toiminnolle.
Vuoden 2025 aikana Scanfil päättää, milloin tämä toteutetaan ja miten
tämän toiminnon käyttöä voidaan laajentaa
Ilmastonmuutoksen hillitsemistä
varten tehtyjen toimien tulos
Scanfil on saavuttanut scope 1- ja 2 -kasvihuonekaasupäästöjen osalta
48 prosentin vähennyksen vuoteen 2024 mennessä. Näiden pitkän
aikavälin toimenpiteiden ja vähennyksien odotetaan jatkuvan. Scanfil
suunnittelee vähentävänsä scope 1- ja 2 -kasvihuonekaasupäästöjä
55,8 prosentilla vuoteen 2030 mennessä. Scanfil on saavuttanut scope
3 -kasvihuonekaasupäästöjen osalta 26 prosentin vähennyksen vuoteen
2024 mennessä. Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöjä täytyy vähentää
25 prosentilla tavoitevuoteen 2030 mennessä.
67
Toimenpide Toimenpiteen laajuus
Ilmastonmuutoksen hillitseminen toiminnoissa Scanfil on sitoutunut vähentämään absoluuttisia kasvihuonekaasupäästöjään merkittävästi vuoteen 2030 mennessä ja on
asettanut erityiset tavoitteet scope 1-, 2- ja 3 -päästöille:
• Scope 1- ja 2 -päästöt: Scanfil tavoittelee 55,8 prosentin vähennystä vuoden 2020 tasoista vuoteen 2030 mennessä.
• Scope 3 -päästöt: Scanfil tavoittelee 25 prosentin vähennystä scope 3 -päästöissä perusvuoteen 2022 verrattuna.
Vähennykseen sisältyvät esimerkiksi päästöt ostetuista tavaroista ja palveluista, tuotantohyödykkeistä ja polttoaineeseen
liittyvistä toimista.
• Kestävä matkustus: Vaikka yhtiön toiminnot edellyttävät liiketoimintaan liittyvää matkustamista, Scanfil pyrkii minimoimaan
sitä edistämällä virtuaalikokouksia ja rohkaisemalla työntekijöitä valitsemaan ympäristöä säästäviä matkustamisvaihtoehtoja.
Matkustamisesta syntyviä päästöjä seurataan ja luokitellaan.
• Työmatkaliikenneratkaisut: Työsuhteisten työntekijöiden työmatkustamisesta syntyvien päästöjen vähentämiseksi Scanfil tarjoaa
bussikuljetusta ja on omaksunut ajoneuvokäytännön, joka suosii vähäpäästöisiä ajoneuvoja. Yhtiö arvioi matkustusmalleja
tunnistaakseen kestävämpiä kuljetusmahdollisuuksia.
• Energiankulutus: Scanfil käyttää energiaa lämmitykseen, viilennykseen, valaistukseen ja tuotantoon. Nämä kuluttavat
merkittävästi sähköä ja kokonaisenergiaa. Scanfil neuvottelee aktiivisesti fossiilittoman sähkön jakelusta, ja yhtiön tehtaat
Puolassa, Ruotsissa, Suomessa ja Saksassa käyttävät jo tällaisia energialähteitä.
Ilmastonmuutoksen hillitseminen arvoketjussa Ostetut tavarat ja palvelut muodostavat suurimman osan Scanfilin kasvihuonekaasupäästöistä. Scanfil päivitä
liiketoimintajärjestelmäänsä ja tuo siihen komponenttikohtaisia kasvihuonekaasupäästötietoja, minkä avulla eri toimittajiin liittyv
hiilijalanjälkiä voidaan paremmin mitata ja vertailla.
EU:n taksonomian mukaisiin toimiin liittyvät
pääomamenot ja käyttökustannukset
Scanfilin tilinpäätösten pääomamenojen (CapEx) kannalta merkittä-
vät rivierät kuvaillaan seuraavasti:
1. Lisäykset omaisuuteen, laitoksiin ja laitteisiin, 1,19 milj. euroa perus-
tuvat kaikkiin A-tyyppisiin pääomamenoihin, jotka liittyvät fyysiseen
omaisuuteen, jota tarvitaan ilmastonmuutosta hillitsevien [Climate
Change Mitigation, CCM] tuotteiden ja komponenttien valmistuk-
seen (EU:n taksonomiatoimet 3.5 ja 3.20).
Energiaan liittyvät investoinnit ovat C-tyypin pääomamenoja, jotka
edistävät ilmastonmuutoksen hillintää (EU:n taksonomiatoimet 4.1).
Arvo on 0,97 milj. euroa, perustuu aurinkopaneeli-investointiin.
2. Lisäykset aineettomiin hyödykkeisiin, 0,88 milj. euroa, perustuvat
kaikkiin A-tyyppisiin pääomamenoihin, jotka liittyvät ei-fyysiseen
omaisuuteen, jota tarvitaan ilmastonmuutosta hillitsevien tuottei-
den ja komponenttien valmistukseen (EU:n taksonomiatoimet 3.5
ja 3.20), mukaan lukien patentit, tavaramerkit ja ohjelmistot.
3. Lisäykset pääomitettuihin käyttöomaisuuseriin, 0,57 milj. euroa
perustuvat kaikkiin A-tyyppisiin pääomamenoihin, jotka liittyvät lea-
singsopimuksiin, joita tarvitaan ilmastonmuutosta hillitsevien tuot-
teiden ja komponenttien valmistukseen (EU:n taksonomiatoimet
3.5 ja 3.20)
Scanfilin käyttökustannusten (OpEx) avainmittarit ovat seuraavat:
1. Lyhytaikaisten vuokrasopimusten kustannukset, 0,11 milj. euroa
perustuvat kaikkiin käyttökustannuksiin, joita tarvitaan ilmaston-
muutosta hillitsevien toimien jatkamiseksi valmistuksessa (EU:n
taksonomiatoimet 3.5, 3.20).
2. Ylläpidon, korjausten ja laitteiston kustannukset, 0,78 milj. euroa
perustuvat kaikkiin käyttökustannuksiin, joita tarvitaan ilmastonmuutosta
hillitsevien toimien jatkamiseksi valmistuksessa (EU:n taksonomiatoimet
3.5, ja 3.20). Ilmastonmuutoksen hillintää edistävien energiatoimien 0,01
milj. euron arvo on peräisin kattoaurinkopaneelien käyttökustannuksista.
Scanfilin avainmittarit pääomamenot ja käyttökustannukset on las-
kettu seuraavien menetelmien avulla:
1. Pääomamenot ja käyttökustannukset, jotka liittyvät ilmastonmuu-
toksen hillitsemiseen osana valmistusta (EU:n taksonomiatoimet
3.5 ja 3.20).
Koska Scanfilin nykyisiä pääomamenoja käytetään toimiin, jotka
ovat taksonomian kannalta kelpoisia ja ei-kelpoisia, eikä näitä ole
selkeästi eroteltu, pääomamenojen arvon laskenta perustuu tak-
sonomian kannalta kelpoisten toimien ja kohdistetun liikevaihdon
suhteeseen. Esimerkiksi, jos 7 prosenttia koko liikevaihdosta on
taksonomiakelpoista, niin 7 prosenttia pääomamenoista kohdiste-
taan vastaavasti. Sama menetelmä koskee valmistukseen liittyviä
käyttökustannuksia.
2. Pääomamenot ja käyttökustannukset, jotka liittyvät energia inves-
tointeihin ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi (EU:n taksonomiatoi-
met 4.1, 4.10 ja 4.22)
Energiaan liittyvien investointien pääomamenot ja käyttökustan-
nukset on selkeästi eritelty. Näin ollen niiden arvo kohdistuu suo-
raan sellaisiin erityisiin hankkeisiin ja aloitteisiin, jotka ovat takso-
nomiakelpoisia. Nämä kustannukset kohdistetaan tilinpäätösten
asianmukaisiin rivieriin, mikä varmistaa läpinäkyvyyden sekä EU:n
taksonomia-asetuksen noudattamisen.
Scanfilin suunnitellut merkittävät pääomamenoihin ja käyttökus-
tannuksiin liittyvät investoinnit keskittyvät uusiutuvaan energiaan ja
energian varastointiin.
Toistaiseksi Scanfilillä ei ole pääomamenoihin liittyvää suunnitelmaa, joka
liittyisi taksonomian mukaisen taloudellisen toiminnan laajentamiseen
tai tuotannon ostamiseen taksonomian mukaisesta taloudellisesta toi-
minnasta, eikä yksittäisiä toimenpiteitä, joiden avulla tavoiteltu toiminta
voisi muuttua vähähiiliseksi tai johtaa kasvihuonekaasujen vähentämi-
seen. Tämä on ensisijainen tavoite vuodelle 2025.
68
2.2.4 Ilmastonmuutoksen hillintään ja
siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet
Scanfilin scope 1-, 2- ja 3 -raportointi kattaa kaikki tehtaat, varastot ja
toimistot. Scope 1:n ja 2:n perustaso on vuosi 2020 ja scope 3:n perus-
taso on vuosi 2022.
Vuoden 2015 toukokuussa Scanfil ilmoitti ostavansa PartnerTech AB
-yhtiön. Vuotta 2020 edeltävänä aikana yhtiö integroitiin onnistuneesti
Scanfilin toimintoihin, mikä johti vähäisiin vaikutuksiin vuoden 2020
tuloksissa. Vuoden 2020 Covid-19-pandemialla oli vähäiset vaikutukset
yrityksen liiketoimintaan ja siten liikevaihtoon. Tämä näkyy vähäisissä
poikkeavuuksissa muiden vuosien liikevaihtoon verrattuna.
Scope 3 -päästöjen perusvuodeksi on määritetty 2022, jonka liikevaih-
dossa ei ole suuria poikkeavuuksia verrattuna aiempiin vuosiin.
Scanfil käyttää kokonaiskasvihuonekaasupäästöjen mittaamisessa
markkinaan perustuvaa menetelmää, jonka avulla se seuraa edistymistä
kohti scope 1-, 2- ja 3 -tavoitteitaan.
Vuonna 2025 Scanfil päättää ilmastoskenaarion toteuttamisaikataulusta,
jolla havainnoidaan relevanttia ympäristö-, yhteiskunta-, teknologia-,
markkina- ja politiikkakehitystä sekä toimenpiteitä hiilestä irtautumiseksi.
Kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteiden yhdenmukaisuus
kasvihuonekaasuinventaarion rajojen kanssa on varmistettu asetta-
malla tavoitteiden laajuus ja rajat vastaamaan inventaarion laskenta-
menetelmiä. Lisäksi Scanfil teki vuosien 2023 ja 2024 välillä kattavan
arvion scope 3 -kasvihuonekaasupäästöistä. Kaikki tehtaat ja toimistot
raportoivat vuodesta 2024 alkaen käyttämällä Position Green -nimistä
ympäristöraportointijärjestelmää, joka varmistaa jatkuvuuden, sopeu-
tumisen sekä tietojen paremman laadun. Tämä koskee myös scope 1-
ja 2 -kasvihuonekaasupäästöjä.
Scanfil on vahvistanut lyhyen aikavälin tavoitteet vuodelle 2030 SBTi-aloit-
teen kautta. SBTi-aloitteen hyväksymät tavoitteet perustuvat tieteeseen,
sillä ne pohjautuvat uusimpaan ilmastotutkimukseen ja on suunniteltu
Pariisin ilmastosopimuksen tavoitteiden mukaisiksi.
Scanfilillä ei ole tällä hetkellä nettonollatavoitetta vuodelle 2050, mutta
se on sitoutunut asettamaan nettonollatavoitteen muutaman vuoden
sisällä SBTi-aloitteen kautta.
Alla on esitetty Scanfilin lyhyen aikavälin SBTi-tavoitteet; odotettu tulos
vuodelle 2030 ja edistyminen vuoteen 2025 asti:
Scope 1- ja 2 -kasvihuonekaasupäästöt:
Tavoite: Vähentää absoluuttisia kasvihuonekaasupäästöjä 55,8 pro-
sentilla vuoteen 2030 mennessä, mikä vastaisi 5,58 prosentin vuo-
sittaista vähennystä vuoteen 2020 verrattuna.
Edistyminen: Vuoden 2024 jälkeen scope 1- ja 2 -kasvihuonekaasu-
päästöjä on vähennetty 16 901 tCO2-ekv:sta 8 774 tCO2-ekv:iin eli
48 prosenttia.
Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt (kategoriat 1–7):
Tavoite: Vähentää absoluuttisia kasvihuonekaasupäästöjä 25 prosen-
tilla vuoteen 2030 mennessä, mikä vastaa 3,13 prosentin vuotuista
vähennystä vuoteen 2022 verrattuna.
Edistyminen: Vuoden 2024 jälkeen kasvihuonekaasupäästöjä on
vähennetty 653 454 tCO2-ekv:sta 482 319 tCO2-ekv:iin eli 26 pro-
senttia.
Scanfilin uusiutuvan energian hankintatavoite ja edistyminen on
esitetty alla:
Tavoite: Nostaa fossiilittoman sähkön osuus hankitusta sähköstä
sataan prosenttiin vuoteen 2030 mennessä, mikä tarkoittaisi 7,7 pro-
sentin vuosittaista kasvua vuoteen 2020 verrattuna.
Edistyminen: Fossiilittoman sähkön hankintaa on kasvatettu 23 pro-
sentista 54 prosenttiin.
Tavoite: Nostaa fossiilittoman energian osuus hankitusta energiasta
60 prosenttiin vuoteen 2030 mennessä, mikä tarkoittaisi 3,2 prosen-
tin vuosittaista kasvua vuoteen 2020 verrattuna.
Edistyminen: Fossiilittoman energian hankintaa on kasvatettu 28
prosentista 50 prosenttiin.
69
Scope Perusvuosi Perustaso
Tavoite vuodelle
2030
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt
Siirtyminen kaukolämpöön, biopolttoaineisiin ja geotermiseen energiaan perustuvaan lämmitykseen, ilmastoinnin
energiankulutuksen vähentäminen, sähköautot
2020 1 507 874
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt
Energiankulutuksen vähentämistoimet, vihreä sähkö, aurinkokennot 2020 15 394 6 600
Merkittävät scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt
1. Ostetut tavarat ja palvelut
Toimittajien sitoutuminen tiedon laadun parantamiseen ja päästöjen vähentämiseen 2022 616,438 462,329
2. Tuotantohyödykkeet
Toimittajien sitoutuminen tiedon laadun parantamiseen ja päästöjen vähentämiseen 2022 16 322 12 242
3. Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnat (jotka eivät sisälly scope 1- tai scope 2 -päästöihin)
Polttoaine- ja energiatoimittajakannan hallinta 2022 4 554 3 416
4. Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu
Kuljetus- ja jakelutoimittajakannan hallinta 2022 12 959 9 719
5. Toiminnassa muodostuva jäte
Ei suunniteltuja toimia 2022 60 45
6. Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen
Ei suunniteltuja toimia 2022 263 197
7. Työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenne
Tarjotaan ympäristöä säästäviä vaihtoehtoja työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikennettä varten, kuten kimppakyydit,
bussikuljetukset ja työsuhdepolkupyörät
2022 2 858 2 144
70
2.2.5 Energiankulutus ja
energialähteiden yhdistelmä
Scanfil seuraa kaikkien tuotantolaitostensa lopullista energiankulutusta.
Lopullinen energiankulutus viittaa kulutetun polttoaineen, sähkön ja läm-
mön kokonaismäärään huomioimatta näiden energialähteiden tehok-
kuutta. Lopullisen energiankulutuksen laskemiseksi Scanfil laskee yhteen
tehtaissaan, varastoissaan ja toimistoissaan käytetyn polttoaineen sekä
ostetun sähkön ja lämmön määrän.
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
Taulukko esittää Scanfilin energiankulutuksen ja energialähteiden yhdis-
telmän mukaan lukien fossiiliset, ydin- ja uusiutuvat energialähteet.
Scanfil on investoinut aurinkopaneeleihin Suzhoun-tuotantolaitoksessa
Kiinassa. Aurinkopaneelit tuottavat laitokselle itse tuotettua uusiutuvaa
energiaa. Vuonna 2024 aurinkopaneelien tuotanto on ollut 324 MWh
syyskuusta vuoden loppuun.
Aurinkopaneelien itsetuotettu energia on vähennetty uusiutuvan ener-
gian kokonaiskulutuksesta kaksinkertaisen laskennan välttämiseksi.
Scanfil ei tuota toiminnassaan uusiutumatonta energiaa.
Scanfil ostaa sertifikaatteja fossiilittomasta sähköstä. Scanfil luottaa
toimittajiinsa, jotka ovat tunnettuja ja arvostettuja toimijoita liiketoimin-
ta-alueillaan.
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä 2024
1. Hiilestä ja hiilituotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) 0
2. Raakaöljystä ja öljytuotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) 4 976
3. Maakaasusta peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) 1 779
4. Muista fossiilisista lähteistä peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh)
0,39
5. Ostetun tai hankitun fossiilisista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen kulutus (MWh) 12 834
6. Fossiilisen energian kokonaiskulutus (MWh) (laskettuna rivien 1–5 summana) 19 589
Fossiilisten energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) 50
7. Ydinvoimaan perustuvista lähteistä peräisin olevan energian kulutus (MWh) 2 291
Ydinvoimaan perustuvien lähteiden osuus energian kokonaiskulutuksessa (%) 6
8. Uusiutuvista lähteistä, mukaan lukien biomassa (sekä biologista alkuperää oleva teollisuus- ja yhdyskuntajäte, biokaasu, uusiutuva vety jne.), peräisin
olevan polttoaineen kulutus (MWh)
184
9. Ostetun tai hankitun uusiutuvista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen kulutus (MWh) 16 922
10. Itse tuotetun, muusta kuin polttoaineesta peräisin olevan uusiutuvan energian kulutus (MWh) 324
11. Uusiutuvan energian kokonaiskulutus (MWh) (laskettuna rivien 8–10 summana) 17 431
Uusiutuvien energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) 44
12. Energian kokonaiskulutus (MWh) (laskettuna rivien 6, 7 ja 11 summana) 39 311
71
2.2.6 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2-
ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt
Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja
scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt
Vuonna 2024 Scanfil alkoi hyödyntää kestävän kehityksen Position
Green -raportointijärjestelmää raportoidakseen yhtiön scope 1-, 2- ja 3
- kasvihuonekaasupäästöt. Siirtyminen Position Green -järjestelmään
turvaa sekä toiminto- että ympäristötietojen laadun. Vertailu scope 1-
ja 2 -kasvihuonekaasupäästöihin osoittaa kuitenkin, että siirtymällä on
ollut häviävän pieni vaikutus Scanfilin ilmastojalanjälkeen. Tämä tar-
koittaa, että Scanfil luottaa aiemmin ilmoittamiensa kasvihuonekaasu-
päästöjen tarkkuuteen.
Kasvihuonekaasupäästöjen raportoinnissa on otettu huomioon GHG Pro-
tocol -standardi, GHG Protocol Scope 2 Guidance -ohje ja GHG Protocol
Corporate Value Chain Accounting and Reporting Standard -standardi.
Scanfil on käyttänyt operatiivista ohjausta konsolidointimenetelmänä
määritellessään organisaatiorajaa. Scope 1 sisältää suorat kasvihuone-
kaasupäästöt Scanfilin omistamista tai hallitsemista lähteistä. Scope 1
-kasvihuonekaasupäästöt on laskettu tuotantoyksiköiden käyttämistä
polttoaineista, ja kaikki Scanfilin tuotantolaitokset ovat raportoineet
tiedot Position Green -työkalulla. Laskenta perustuu polttoaineiden
toimittajakohtaisiin päästökertoimiin tai kansallisiin päästökertoimiin.
Scope 2 sisältää epäsuorat kasvihuonekaasupäästöt Scanfilin ostamasta
sähköstä ja kuluttamasta lämmöstä. Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöjä
varten käytetään kahta eri menetelmää. Markkinaperusteisessä mene-
Energiaintensiteetti suhteessa liikevaihtoon 2024
Energian kokonaiskulutus toimialoilla, joilla on suuri
ilmastovaikutus, per nettotulot aloilta, joilla on suuri
ilmastovaikutus (MWh/milj. euroa)
50,4
Liikevaihtoon perustuva energiaintensiteetti
Scanfilin energiaintensiteetti on 50,4 MWh milj. euroa kohti. Tämä on
ensimmäinen kerta, kun Scanfil raportoi energiaintensiteettinsä. Sen
vuoksi energiaintensiteettiä ei voida vertailla vertailukelpoisilla luvuilla.
Energiaintensiteetin (milj. euroa) laskemiseen käytetyt
nettotulot niiden alojen toiminnasta, joilla on suuri
ilmastovaikutus.

Muu liikevaihto (milj. euroa)
Kokonaisliikevaihto (milj. euroa) 
telmässä käytetään toimittajakohtaisia päästökertoimia, joita täydenne-
tään kansallisilla jäännösyhdistelmäpäästökertoimilla jäljittämättömälle
ostetulle sähkölle. Sijaintiperusteisessa menetelmässä käytetään sähkön
maakohtaisia keskivertopäästökertoimia. Jäännösyhdistelmäkertoimet
ja maakohtaiset kertoimet on saatu AIB:n (Association of Issuing Bodies)
päästökertoimien raportista. Tällä hetkellä Scanfil ostaa fossiilittoman
sähkön sertifikaatteja. Scanfil luottaa toimittajiinsa, jotka ovat tunnettuja
toimijoita alueilla, joilla Scanfililla on liiketoimintaa.
Kaikissa tehtaissa on sopimusinstrumentit. Ne eivät kuitenkaan kata
sataa prosenttia ostetusta energiasta. Näin ollen sopimusinstrumen-
tit vastaavat 56 prosenttia. Sata prosenttia näistä energian myyntiin ja
ostoon käytetyistä sopimusinstrumenteistä on niputettu attribuuttien
kanssa, mikä tarkoittaa, että 0 prosenttia on erillisiä energia-attribuut-
tisaatavia. Käytettyjä niputettuja sopimusinstrumenttejä ovat alkuperä-
takuu (GO), uusiutuvien energialähteiden sertifikaatit ja oman sähkön-
tuotannon sertifikaatit (Suzhou).
Scope 3 -kategorioissa olennaisuus määritettiin suhteessa Scanfil-kon
-
sernin liiketoiminta-alueisiin. Kasvihuonekaasupäästölaskennoissa
käytettiin kulu- ja toimintaperusteisia menetelmiä. Scope 3.11 -pääs-
töissä laskennat rajoittuvat pienten ja suurten painettujen piirilevy-
jen kokoonpanojen käyttöön, ja kasvihuonekaasupäästöt kattavat vain
suorat päästöt. Lisäksi Scanfilin toimistojen kasvihuonekaasupäästöt
perustuvat arvioihin.
Scope 3.8–3.10 ja scope 3.12–3.15 -päästöt jätettiin pois laskennasta,
koska niitä pidettiin epäolennaisina ja niiden vaikutukset kasvihuone
-
kaasupäästöihin ovat vähäisiä. Lisäksi Scanfilillä ei ole merkittäviä scope
3:een kuuluvia vuokrattuja omaisuuseriä, joita ei jo ole otettu huomioon
Kaikki Scanfilin toiminnot kuuluvat aloihin, joilla on suuri vaikutus ilmas-
toon. Scanfilin toiminta valmistuspalvelujen tarjoajana kuuluu Euroopan
parlamentin ja neuvoston asetuksessa (EY) N:o 1893/2006 tarkoitettuun
C-luokkaan ”Elektronisten komponenttien valmistus.
Energiaintensiteetin yhteys liikevaihtoon
taloudellisten raportointitietojen kanssa
Seuraavassa taulukossa esitetään Scanfilin vuoden 2024 liikevaihto
energiaintensiteetin määrittämiseksi. Kts. talousraportista liikevaihdon
täsmäytystiedot kohdasta Tilinpäätöksen liitetieto 1.1.
72
Scope 3 -kategoria Scope
Syy poissulkuun
Ensisijaiset tiedot (%) Toissijaiset tiedot (%)
1. Ostetut tavarat ja palvelut
x - 0 100
2. Tuotantohyödykkeet
x - 0 100
3. Polttoaineeseen ja energiaan liittyt toiminnat (jotka eivät
sisälly scope 1- tai scope 2 -päästöihin)
x 35 65
4. Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu
x - 43 57
5. Toiminnassa muodostuva jäte
x - 61 39
6. Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen
x - 64 36
7. Työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenne
x - 35 65
8. Alkupään vuokratut omaisuuserät
-
Kaikki alkupään vuokratut omaisuuserät
raportoidaan scope 1:ssä ja 2:ssa
- -
9. Loppupään kuljetus
-
Vähäpätöiset vaikutukset
kasvihuonekaasupäästöihin
- -
10. Myytyjen tuotteiden käsittely
-
Vähäpätöiset vaikutukset
kasvihuonekaasupäästöihin
- -
11. Myytyjen tuotteiden käyt
x
100 0
12. Myytyjen tuotteiden käsittely käyttöiän lopussa
-
Vähäpätöiset vaikutukset
kasvihuonekaasupäästöihin
- -
13. Tuotantoketjun loppupään vuokratut omaisuuserät
-
Scanfilillä ei ole loppupään vuokrattuja
omaisuuseriä
- -
14. Franchising-toiminnot
- Scanfilillä ei ole franchising-toimintoja - -
15. Investoinnit
-
Scanfilillä ei ole sijoitustoimintaa
ydinliiketoiminnan ulkopuolella
- -
scope 1:ssä ja 2:ssa, eikä Scanfil harjoita franchising-toimintaa. Las-
kennassa käytetyt toiminnalliset tiedot on hankittu Scanfilin sisäisistä
järjestelmistä. Tarkan tiedon puuttuessa on tehty oletuksia. Käytetyt
päästökertoimet ovat pääasiallisesti maailmanlaajuisista tietokannoista
peräisin mukaan lukien Ecoinvent 3.9.1, EXIOBASE 3, DEFRA:n kasvi-
huonekaasun muunnoskertoimet (vuoden 2022 täysi tietokanta) sekä
kansainvälisen energiavirasto IEA:n Life Cycle Upstream Emission Fac-
tors (2023) -tietokanta.
Scanfilillä ei ole päästöjä sijoituskohteista eikä yhteisjärjestelyjä, jotka
eivät ole strukturoituja erillisenä yksikkönä.
Lokakuussa 2024 Scanfil osti SRXGlobal Pty Ltd:n (SRX) laajentaakseen
toimintaansa Aasian-Tyynenmeren alueella. Yritysostoon sisältyi Austra-
lian Melbournessa ja Malesiassa Johor Bahrun SRX-tehtaat, joissa on
yhteensä kahdeksan automatisoitua SMT-linjaa ja noin 300 työntekijää.
SRX:n liikevaihto oli 42,0 milj. euroa 30.6.2023 päättyneellä tilikaudella
ja 39,0 milj. euroa 30.6.2024 päättyneellä tilikaudella. Tämän huomioon
ottamiseksi scope 1 ja 2 sekä scope 3 perusvuosien laskenta käynnis-
tyy uudelleen Scanfilin uudelleenlaskentakäytännön mukaisesti. Uudel-
leenlaskennat on suunniteltu vuodelle 2025, ja tarkistetut perustasot
raportoidaan seuraavalla raportointikaudella. SRX:n neljännen vuosi-
neljänneksen tiedot sisältyvät Scanfilin kasvihuonekaasuraportointiin.
Kaiken kaikkiaan Scanfil käytti 40 prosenttia ensisijaista ja 60 prosent-
tia toissijaista tietoa scope 3:ssa kasvihuonekaasupäästöjen osalta.
Joidenkin scope 3 -tietojen osalta ei tiedetty, oliko tietotyyppi ensisi-
jaista vai toissijaista tietoa. Näissä tapauksissa oletettiin, että tiedon
tyyppi on toissijainen.
Viereisessä taulukossa esitetään scope 3 -luokat, jotka sisältyvät Scan-
filin kasvihuonekaasupäästöjen raportointiin, ja syyt, miksi tietyt luokat
on jätetty pois. Taulukko sisältää myös tietoa jokaisen kategorian ensi-
sijaisen ja toissijaisen tiedon suhteesta.
73
Vertailu-sarakkeesta puuttuu tiedot kaikista scope 3 -luokista. Tämä
johtuu siitä, että Scanfil aloitti tiedonkeruun kasvihuonekaasupäästöjen
seurantaa varten vuonna 2024.
Kuten alla olevassa taulukossa kuvataan, Scanfil ei ole asettanut tavoit-
teita vuosille 2025 ja 2050. Lisäksi Scanfilin tavoite scope 3 -kasvihuo-
nekaasupäästöille ei sisällä luokkaa 3.11. Näin ollen soveltamisalan 3.11
kasvihuonekaasupäästöt eivät sisälly vuosittaiseen prosenttitavoittee-
seen/perusvuosi.
Scanfil ei kuulu mihinkään säänneltyyn päästökauppajärjestelmään.
Scope 1:n osalta Scanfilin biogeeniset hiilidioksidipäästöt ovat 58 ton-
nia, joka syntyi puupölkkyjen polttamisesta.
Lisäksi Scanfilin on ilmoitettava biomassan polttamisesta tai biohajoa-
misesta aiheutuvat biogeeniset päästöt erikseen scope 2- ja scope 3
-kasvihuonekaasupäästöistä. Scanfil hyödyntää tällä hetkellä scope 2- ja
3 -kasvihuonepäästöjen raportoinnissa Position Green -työkalua. Biogee-
nisten päästöjen varapäästökertoimia scope 2:ssa ja 3:ssa ei kuitenkaan
ole. Scanfil on huomioinut tämän biogeenisten päästöjen arvioinnissa.
Biogeenisten päästöjen päästökertoimet perustuvat Ecoinventin ver-
sion 3.11 tietokantoihin. Biogeeniset nettopäästöt on arvioitu Ilmas-
tonmuutos-vaikutuskategorian erotuksena: Biogeeniset päästöt (ml.
hiilidioksidi) kohdassa LCIA IPCC 2021 (ml. biogeeninen hiilidioksidi) ja
Ilmastonmuutos-vaikutuskategoria: biogeeninen (poissulkien hiilidiok-
sidin) kohdassa LCIA IPCC 2021. Käytetyt tietokannat katsotaan oikeaksi
kuvaukseksi kyseisistä osa-alueista ja prosesseista.
Biogeenisten scope 3 -päästöihin kuuluvat scope 3.1–3.7- ja scope 3.11
-päästöt, missä scope 3.7 -päästöjen oletetaan olevan vähäpätöiset.
Kun tämä menetelmä otetaan huomioon, biogeeniset scope 2 -kasvi-
huonekaasupäästöjen arvioitiin olevan 814 tonnia hiilidioksidia ja scope
3 -päästöjen olevan 30 891 tonnia hiilidioksidia. Tulokset ovat epävar-
moja, mutta Scanfil parantaa tietojen laatua ja laskentamenetelmiä
edustavampien tulosten saamiseksi.
Seuraavassa taulukossa esitetään Scanfilin kasvihuonekaasupäästöjen
raportoinnin tulokset. Raportoinnin perusvuosi scope 1:ssä ja 2:ssa on
2020, kun taas scope 3:n perusvuosi on 2022. Scanfilin perusvuosilta
raportoidut tiedot edustavat kasvihuonekaasupäästöjä eri perusvuosilta
2020 ja 2022. Tämän seurauksena paikkaperusteisten ja markkinape-
rusteisten menetelmien kokonaiskasvihuonekaasupäästöt sisältävät
yhteenvetotiedot molemmilta perusvuosilta.
74
Takautuva Välitavoitteet ja tavoitevuodet
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt Perusvuosi Vertailu 2023 2024 % N / N-1 2025 2030 (2050)
Vuosittainen prosenttitavoite
/ Perusvuosi
Kasvihuonekaasujen scope 1 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) 1 507 1 227 1 706  % - 8 74 - , %
Säänneltyjen päästökauppajärjestelmien piiriin kuuluvien scope 1
-kasvihuonekaasupäästöjen prosenttiosuus (%)
- - - - - -
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset scope 2 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) 13 254 - 15 112 - - -
Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset scope 2 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) 15 394 7 618   -7 % - 6 600 - , %
Merkittävät scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen epäsuorat (scope 3) kokonaisbruttopäästöt (tCO2-ekv.) 935 492 - 737 128 - 490 091 - , %
1. Ostetut tavarat ja palvelut 616 438 - 452 389 - 462 329 - , %
2. Tuotantohyödykkeet 16 322 - 11 697 - 12 242 - , %
3. Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnat (jotka eivät sisälly scope 1- tai scope 2
-päästöihin)
4 554 - 4 504 - 3 416 - , %
4. Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu 12 959 - 9 706 - 9 719 - , %
5. Toiminnassa muodostuva jäte 60 - 134 - 45 - , %
6. Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen 263 - 386 - 197 - , %
7. Työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenne 2 858 - 3 503 - 2 144 - , %
8. Alkupään vuokratut omaisuuserät - - - - - -
9. Loppupään kuljetukset - - - - - - -
10. Myytyjen tuotteiden käsittely - - - - - -
11. Myytyjen tuotteiden käyt 282 038 - 254 809 - -
12. Myytyjen tuotteiden käsittely käyttöiän lopussa - - - - -
13. Tuotantoketjun loppupään vuokratut omaisuuserät - - - - - - - -
14. Franchising-toiminnot - - - - - - - -
15. Investoinnit - - - - - - - -
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) (tCO2-ekv.) 950 253 - 753 947 - - -
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) (tCO2-ekv.) 952 393 - 74 5 90 3 - 497 565 - , %
” – ”-symbolilla merkityt rivit tarkoittavat, että raportoitavia tietoja ei ole.
*Kasvihuonekaasujen kokonaispäästöt (paikkaperusteiset) ja (markkinaperusteiset) laskevat yhteen kaksi eri perusvuotta: 2020 scope 1 ja 2 ja 2022
scpoe 3. *Huomaa, että 11. Myytyjen tuotteiden käyttö ei sisälly vuosittaiseen prosenttitavoitteeseen / perusvuosi.
75
Liikevaihtoon perustuva kasvihuonekaasuintensiteetti
Scanfilin kasvihuonekaasuintensiteetti on 967 tCO2ekv. / milj. euroa
käyttämällä sijaintiperusteista menetelmää ja 956 tCO2ekv. / milj. euroa
käyttämällä markkinaperusteista menetelmää. Sekä sijainti- että markki-
naperusteisten menetelmien kasvihuonekaasupäästöt ovat samat kuin
yllä olevassa taulukossa raportoidut.
Tämä on ensimmäinen kerta, kun Scanfil raportoi kasvihuonekaasuin-
tensiteetistä liikevaihdon perusteella. Tämän vuoksi vertailulukuja ei
ole saatavilla.
Kasvihuonekaasuintensiteetin yhteys liikevaihtoon
taloudellisten raportointitietojen kanssa
Scanfilin liikevaihto vuodelle 2024 esitetään seuraavassa taulukossa
kasvihuonekaasuintensiteetin määrittämiseksi. Kts. talousraportista
liikevaihdon täsmäytystiedot kohdasta Tilinpäätöksen liitetieto 1.1.
Kasvihuonekaasuintensiteetti suhteessa liikevaihtoon 2024
Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteiset) kokonaispäästöt
suhteessa liikevaihtoon (tCO2-ekv. / milj. euroa)
967
Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteiset) kokonaispäästöt
suhteessa liikevaihtoon (tCO2-ekv. / milj. euroa)
956
Kasvihuonekaasupäästöjen intensiteetin laskentaan käytetty
liikevaihto (milj. euroa)

Muu liikevaihto (milj. euroa)
Kokonaisliikevaihto (milj. euroa) 
2.2.7 Päästöhyvityksillä rahoitettavat
kasvihuonekaasujen poistot ja
kasvihuonekaasupäästöjen hillintähankkeet
Scanfil ei rahoita mitään kasvihuonekaasujen poistoja eikä kasvihuone-
kaasupäästöjen hillintähankkeita päästöhyvityksillä.
2.2.8 Sisäinen hiilen hinnoittelu
Scanfil ei käytä sisäisiä hiilen hinnoittelujärjestelmiä. Osa-aihetta pide-
tään näin ollen epäolennaisena.
76
2.3.1 Pilaantumiseen liittyvät
toimintaperiaatteet
Scanfil on ympäristöpolitiikassaan sitoutunut olemaan luotettava kump-
pani asiakkailleen ja noudattamaan ympäristöön liittyviä lakeja, säädök-
siä ja muita vaatimuksia.
Ympäristönhoitoa ja jatkuvaa ympäristötoimintaa ohjaavat tuotantoyksi-
köiden sertifioidut laatu- ja ympäristönhoitojärjestelmät. Kaikki päästöt
ja jätteet pitää minimoida tai poistaa joko niiden lähteistä tai erilaisilla
menetelmillä, kuten saasteenestolaitteilla, tuotannonmuutoksilla, huol-
lolla ja laitosprosesseilla. Kemikaalit, jätteet ja muut ihmisille tai ympä-
ristölle varalliset aineet täytyy tunnistaa ja merkitä, ja niitä täytyy hallita.
Näin varmistetaan, että materiaaleja käsitellään, siirretään, varastoidaan,
käytetään, kierrätetään, käytetään uudelleen ja hävitetään turvallisesti.
Ympäristöpolitiikka on Scanfilin sisäinen toimintaperiaate, joka liittyy
yhtiön omaan toimintaan.
Scanfil pyrkii vähentämään ympäristölle haitallisia päästöjä erityistä
huolta aiheuttaviksi luokitelluista aineista (SVHC-aineet) valitsemalla,
käyttämällä ja kehittämällä teknologisia ja ekonomisia ratkaisuja tuo-
tantoprosesseissamme.
Scanfilin toimittajien eettisissä ohjeissa todetaan myös, että resursseja
pitää käyttää vastuullisesti ja huolellisesti. Toimittajien tulee keskittyä
vähentämään omaan toimintaansa ja käytäntöihinsä liittyvää ympäristön
rasitusta. Scanfil tukee kehitystä, joka vähentää toiminnan ympäristölli-
siä ja yhteiskunnallisia vaikutuksia. Toimittajan eettiset ohjeet asettavat
vaatimuksia arvoketjun toiminnalle. Yleensä SVHC-aineiden tietoihin liit-
tyviä olennaisia vaikutuksia käsitellään joko pyynnöstä tai Scanfilin asia-
kassopimuksessa. Euroopan kemikaalivirastolle (ECHA) asioista tiedo-
tetaan pakollisilla SCIP-raporteilla (Substances of Concern In Products).
Yllä mainittujen toimintaperiaatteiden toteuttamisesta vastaa globaali
vastuullisuusjohtaja.
Scanfilillä on SVHC-aineisiin liittyviä toimintaperiaatteita, mutta ne eivät
kuitenkaan täysin täytä olennaistenkestävyysasioiden hallinnan mukai-
sia vaatimuksia. Scanfilin tavoite on päättää vuonna 2025, milloin toi-
mintaperiaatteita aletaan sovittamaan vaatimuksiin.
Koska Scanfil on sopimusvalmistusyhtiö, tuotanto perustuu asiakkaan
antamiin tuotetietoihin. Ennen asiakassopimuksen allekirjoittamista
asiakkaan toiminta ja arvoketjun toimet arvioidaan huolellisesti sen var-
mistamiseksi, että kaikki toiminta vastaa Scanfilin toimintaperiaatteita
ja eettisiä ohjeita. Scanfilillä ei ole muita auktoriteetteja päättämässä,
mitä aineita käytetään, korvataan tai poistetaan käytöstä.
Scanfilin eettiset ohjeet antavat riittävästi tietoa, ohjausta ja koulutusta
ja ovat osa valvontaa, jonka avulla kaikki työntekijät voivat välttää vaa-
roja ja ylläpitää omaa terveyttään ja turvallisuuttaan työpaikalla. Työn-
tekijät osallistuvat terveys- ja turvallisuuspäätöksiin konsultoinnin ja
yhteistyön kautta.
Scanfilissä noudatetaan lakisääteisiä vaatimuksia. Lisäksi konsernissa
kehitetään ja toteutetaan asianmukaisia terveys-, turvallisuus- ja työ-
käytäntöjä. Paikallisilla työalueilla työntekijöitä ohjeistetaan noudat-
tamaan eettisiä ohjeita, ja riskianalyysit tehdään lakisääteisten vaati-
musten mukaisesti.
Jokaisella käytetyllä aineella on omat riskiohjeet ja käyttöturvallisuus-
tiedote (SDS) sekä ohjeet tapaturmien varalle.
2.3.2 Pilaantumiseen liittyvät
toimet ja resurssit
Scanfilillä ei tällä hetkellä ole SVHC-aineisiin liittyviä erityistoimia. Vuo-
den 2025 aikana yhtiö aikoo päättää, milloin toimintasuunnitelma toteu
-
tetaan. Keskeiset aikataulutetut toimet tulevat olemaan linjassa yhtiön
toimintaperiaatteiden kanssa. Toimien on tarkoitus minimoida SVHC-ai-
neiden kielteiset vaikutukset sekä Scanfilin omassa toiminnassa ja arvo-
ketjussa aina, kun se on mahdollista.
2.3.3 Pilaantumiseen liittyvät tavoitteet
Scanfil noudattaa pakollisia lainsäädännöllisiä vaatimuksia ja SVHC-ai-
neisiin liittyvää lainsäädäntöä, mutta konsernilla ei ole tarkasti määritel-
tyjä tavoitteita, koska kaikki tuotetiedot tulevat asiakkailta.
Scanfil ennakoi, että alustavat tavoitteet asetetaan vuoden 2025 aikana,
kun konsernin tiedonkeruu- ja vaikutusarviointiprosessit ovat edistyneet.
Asetettavia tavoitteita on tarkoitus kehittää ajan mittaan, mukaan lukien
mitattavissa olevat, aikaan sidotut, tulossuuntautuneet tavoitteet, joiden
ensimmäinen viitevuosi vastaa Scanfilin oman toiminnan ja SVHC-ai-
neiden käsittelyn toimintaperiaatteita.
2.3.4 Ilman, veden ja maaperän pilaantuminen
Ilman, veden ja maaperän pilaantumisella on Scanfilin toiminnassa vähän
merkitystä suhteessa muihin aihealueisiin, joten aiheesta ei jaeta tietoa.
2.3 Pilaantuminen
77
2.3.5 Tarkkailtavat aineet ja erityis
huolta aiheuttavat aineet
Scanfil on ottanut käyttöön toimenpiteitä varmistaakseen, että kon-
serni noudattaa EU-direktiivien lainsäädäntöä, kuten REACH-asetusta
ja RoHS-direktiiviä. REACH-asetus ja RoHS-direktiivi edellyttävät, että
EU:ssa työskentelevillä yhtiöillä on käytännöt, joilla ne tunnistavat ja
hallitsevat kaikkien rajoitettujen ja kiellettyjen materiaalien ja kemikaa-
lien käyttöä.
Scanfil ei ole kemikaalien valmistaja, joten vaatimustenmukaisuuteen
liittyvä työ keskittyy yhtiön tuleviin materiaaleihin. Keskeisiä hallittavia
materiaaliryhmiä on kaksi.
A. Materiaalit, joita käytetään tehtaissa ja joita tarvitaan valmistuspro-
sesseissa. Tällaisia materiaaleja ovat esimerkiksi tina, liima, öljy,
maali ja kemikaalit.
B. Komponentit tai tuotteet, joita käytetään lopputuotteissa (materiaa-
liluettelon mukaan).
Scanfilin valmistuslaitokset hallitsevat tehtaissa käytettyjä kemikaaleja
ja muita aineita, mutta ne eivät sisälly asiakkaan tuotetietoihin. Näitä
materiaaleja hallitaan ja käsitellään aina REACH-asetuksen ja RoHS-di-
rektiivin mukaisesti.
Scanfil hankkii tiedot asiakkaan nimeämistä komponenteista ja tuot-
teista, joita valmistetuissa tuotteissa käytetään, jos materiaalien tiedot
täytyy raportoida. Tiedot tulevat pääasiassa Scanfilin toimittajilta, mutta
tietoja voidaan kerätä myös julkisista materiaali-ilmoituksista.
Scanfil tiedottaa asiakkailleen aina, jos REACH-asetuksen tai RoHS-di-
rektiivin alainen materiaali ylittää sille asetetun raja-arvon. Lisäksi Scanfil
odottaa, että asiakkaat tiedottavat Scanfilille poikkeamista. Scanfil tar-
kentaa osto- ja toimitussopimuksissa aina, että toimittajien täytyy olla
tietoisia ja ymmärtää nämä vaatimukset riippumatta siitä, sijaitseeko
toimittaja EU:n sisällä vai ulkopuolella. Scanfilin toimittajille lähetetään
myös säännöllisesti uutiskirje direktiivin mahdollisista muutoksista.
SCIP-tietokanta on erittäin tärkeä ECHA:n perustama työkalu, joka
perustetiin osana EU:n jätepuitedirektiiviä. Tietokannan päätavoite on
parantaa SVHC-aineita sisältävien tuotteiden läpinäkyvyyttä ja edistää
kiertotaloutta varmistamalla, että tuotteet kierrätetään ja hävitetään
entistä turvallisemmin.
Jätepuitedirektiivin mukaan yhtiön täytyy toimittaa yksityiskohtaiset
tiedot SCIP-tietokantaan, jos yhtiö toimittaa esineitä, jotka sisältävät
SVHC-aineita. SVHC-aineet on nimetty EU:n REACH-asetuksen kandi-
daattilistassa. Lisäämällä aineet SCIP-tietokantaan voidaan varmistaa,
että jätealan toimijat, kuluttajat ja muut sidosryhmäläiset ovat tietoisia
mahdollisesti haitallisista aineista.
Scanfil noudattaa SCIP-raportointivaatimuksia täysin osana konsernin
vastuullisuusstrategiaa. Vaatimustenmukaisuus osoittaa, että Scanfil
on sitoutunut vastuulliseen hankintaan, tuoteturvallisuuteen ja läpinä-
kyvyyteen SVHC-aineiden hallinnassa.
Vuoden 2024 aikana Pärnussa on julkaistu 72 ja Sieradzissa 27 SCIP-ra-
porttia.
Scanfilin toimittajien eettiset ohjeet sisältävät osion materiaalien vaa-
timustenmukaisuudesta. Osiossa kuvataan, kuinka Scanfil noudattaa
EU-lainsäädäntöä, erityisesti REACH-asetusta ja RoHS-direktiiviä. Näi
-
den säädösten nojalla yhtiöiden täytyy tunnistaa rajoitetut ja kielletyt
materiaalit ja hallita niiden käyttöä. Scanfil ei ole kemikaalien valmistaja,
joten sen vaatimustenmukaisuustyö keskittyy kahteen pääkategoriaan,
jotka liittyvät yhtiölle saapuviin materiaaleihin.
Valmistusprosesseissa käytetyt materiaalit: Tällaisia materiaaleja
ovat esimerkiksi tina, liima, öljy, maali ja muut tuotannossa käyte-
tyt kemikaalit.
Lopputuotteiden komponentit: Nämä materiaalit on nimetty Scanfilin
valmistamien tuotteiden materiaaliluetteloissa.
Scanfil varmistaa, että kaikki sen tehtaissa käytetyt materiaalit nou-
dattavat REACH-asetuksen ja RoHS-direktiivin vaatimuksia – varsinkin
materiaalit, joita asiakas ei ole nimennyt. REACH-vaatimuksissa Scanfil
käyttää artiklaa 33: Tiedottaminen tuotteiden sisältämistä aineista. Näin
ollen tietoa välitetään pyynnöstä alku- ja loppupään sidosryhmille. Jos
yhtiö toimittaa tuotteita, jotka sisältävät artiklassa 57 ja artiklan 59 koh-
dassa 1 listattuja aineita, ja kyseistä ainetta yli 0,1 painoprosenttia, toi-
mittajan on annettava esineen vastaanottajille ja kuluttajille pyynnöstä
riittävästi tietoa (ml. aineen nimi) esineen turvallisen käytön mahdollista-
miseksi. Tiedot on toimitettava maksutta 45 päivän kuluessa pyynnöstä.
Kun Scanfil kerää raportointivaatimuksiin liittyviä tietoja asiakaskohtai-
sista komponenteista, tiedot kerätään pääasiassa toimittajilta. Scanfil
kerää tietoja myös julkisista materiaali-ilmoituksista. Asiakkaille välite-
tään tietoa vaatimustenmukaisuudesta, ja heidän odotetaan ilmoittavan
eroavaisuuksista. Näin ollen Scanfil ei pysty antamaan tietoa SVHC-ai-
neiden kokonaismäärästä.
Toimittajien täytyy lisäksi ymmärtää ja noudattaa yllä mainittuja säädök-
siä sijainnistaan riippumatta, ja heille viestitään säännöllisesti direktii-
vejä koskevista muutoksista. SCIP-tietokanta on kriittinen osa vaatimus-
tenmukaisuuden viitekehystä, sillä se parantaa SVHC-aineisiin liittyvää
läpinäkyvyyttä tuotteissa ja tukee vastuullista kierrättämistä. Scanfilin
sitoumus SCIP-raportointiin kuvaa yhtiön sitoutumista tuoteturvallisuu-
teen ja vastuulliseen hankintaan, mikä tukee vastuullisuusstrategiaa.
Scanfilin tuotantolaitoksista poistuvan SVHC:n kokonaismäärän las-
kelmissa hyödynnettiin tietopohjana materiaalien ja tuotteiden sisään-
virtausten arviointia. Laskelmatavoista kerrotaan tarkemmin kohdassa
2.4.4 Resurssien sisäänvirtaukset.
78
Toimintaperiaate Toimintaperiaatteen kuvaus Toimintaperiaatteen laajuus
Ympäristöpolitiikka Pilaantumisen minimointi on Scanfilin ympäristöpolitiikan painopiste.
Konserni on sitoutunut ehkäisemään ympäristövaikutuksia vähentämällä
kasvihuonekaasupäästöjä ja pyrkimällä fossiilittomaan energiankäyttöön.
Scanfil pyrkii jatkuvasti ehkäisemään ympäristövaikutuksia vähentämällä
ilman ja veden saastumista, säästämällä luonnonvaroja ja parantamalla
jatkuvasti käytäntöjään sidosryhmien odotusten mukaisiksi. Scanfil varmistaa,
että se noudattaa aiheeseen liittyviä lakeja ja säädöksiä. Scanfil integroi
ympäristönäkökohdat liiketoimintastrategioihin ja -aloitteisiin päivittämällä
Scanfilin hallintajärjestelmänprosesseja ja -ohjeita. Scanfil pyrkii parantamaan
toimintaansa jatkuvasti vastatakseen sidosryhmien tarpeisiin ja parantaakseen
ympäristösuoriutumistaan. Tämä tukee Scanfilin visiota olla luotettu kumppani
asiakkaille.
Scanfilin ympäristöpolitiikka painottaa kokonaisvaltaista lähestymistapaa
pilaantumisen hallitsemiseen. Lähestymistapa on myös osa visiota olla
luotettu kumppani asiakkaille. Scanfil sisällyttää ympäristötekijät kaikkiin
liiketoimintastrategioihin ja -aloitteisiin, joten konserni voi varmistaa
noudattavansa aiheeseen liittyviä lakeja ja säädöksiä. Konserni keskittyy
eritoten jatkuvasti ehkäisemään ympäristövaikutuksia vähentämällä
kasvihuonekaasupäästöjä ja pyrkimällä fossiilittomaan energiankäyttöön.
Scanfil pyrkii myös vähentämään ilman ja vesistöjen saasteita ja minimoimaan
luonnonvarojen kulutusta. Lisäksi konserni on sitoutunut vastaamaan
sidosryhmien tarpeisiin jatkuvilla käytäntö- ja prosessiparannuksilla, mikä tukee
Scanfilin sitoumusta kestävälle ja vastuulliselle toiminnalle.
Eettinen
toimintaohje
Scanfilin eettisissä toimintaohjeissa pilaantumiseen liittyvät periaatteet on
suunniteltu niin, että yhtiön toiminnan ympäristövaikutukset minimoidaan.
Yhtiö ymmärtää, kuinka tärkeää on kiinnittää huomiota ympäristökysymyksiin.
Scanfil pyrkii vähentämään haitallisia päästöjä, jotka vaikuttavat ilmaan, veteen
ja maaperään. Keskeisimmät sitoumukset ovat ympäristölainsäädännön
noudattaminen ja luonnonvarojen tehokas käyttö parannettujen
tuotantoprosessien avulla. Scanfil painottaa jätteen minimoinnin tärkeyttä ja
lisää kierrätystä sekä pakkausmateriaalien uudelleenkäyttöä. Lisäksi yhtiö
on sitoutunut työntekijöiden jatkuvaan koulutukseen ja systemaattiseen
ympäristönhoitoon. Scanfil varmistaa, että sen ympäristöohjelmia parannetaan
ja kehitetään aina teknisesti.
Scanfilin eettisissä toimintaohjeissa pilaantuminen on huomioitu sitoumuksena
minimoida yhtiön toiminnan ympäristövaikutukset. Konsernin tavoite on
jatkuvasti parantaa ympäristöön liittyviä käytäntöjä, ja Scanfil ymmärtää,
kuinka tärkeää on vähentää veden, ilman ja maaperän pilaantumista. Scanfil
painottaa noudattavansa ympäristölainsäädäntöä ja pyrkii käyttämään
luonnonvaroja tehokkaasti. Konserni keskittyy vähentämään teollisen
toimintansa vaikutuksia valitsemalla ja kehittämällä teknologisia ratkaisuja,
jotka vähentävät haitallisia päästöjä. Lisäksi Scanfil edistää kierrätystä ja
jätteiden vähentämistä ja varmistaa samalla, että työntekijät ovat koulutettuja
ja saavat ohjausta vastuulliseen ympäristönhoitoon. Ennakoiva lähestymistapa
painottaa konsernin sitoumusta vastuullisiin käytäntöihin ja ympäristöjalanjäljen
pienentämiseen.
Toimittajien eettiset
ohjeet
Scanfilin toimittajien eettisissä ohjeissa pilaantumiseen liittyvät kohdat
keskittyvät ympäristövastuullisuuteen ja sitoumukseen vähentää liiketoiminnan
ympäristövaikutuksia. Konserni odottaa, että toimittajat käyttävät luonnonvaroja
vastuullisesti ja minimoivat ympäristön rasituksen tehokkailla toimintatavoilla.
Keskeiset tekijät ovat:
• Pilaantumisen estäminen ja luonnonvarojen käytön vähentäminen:
Scanfilin eettiset toimintaohjeet kannustavat toimittajia noudattamaan
ympäristövaikutuksia vähentäviä käytäntöjä ja edistämään kehitystä, joka
minimoi sosiaaliset ja ympäristövaikutukset.
• Jätehuolto: Päästöt ja kaikentyyppinen jäte pitää minimoida tai poistaa jätteen
lähteellä. Toimittajia rohkaistaan käyttämään saasteiden hallintamenetelmiä ja
mukauttamaan tuotanto- ja huoltoprosesseja tavoitteiden saavuttamiseksi.
• Vaaralliset aineet:Scanfilin eettisten toimintaohjeiden mukaan toimittajien on
tunnistettava ja hallittava vaaralliset materiaalit, kuten kemikaalit ja jätteet,
turvallisen käsittelyn, varastoinnin ja hävittämisen varmistamiseksi.
• Energiankulutus ja kasvihuonekaasupäästöt: Scanfilin eettisten ohjeiden
mukaan toimittajien tulee seurata ja dokumentoida energiankäyttöä ja
kasvihuonekaasupäästöjä. Toimittajien täytyy etsiä kustannustehokkaita
tapoja parantaa energiatehokkuutta ja vähentää päästöjä.
• Ympäristökäytäntöjen läpinäkyvyys: Scanfilin eettisten toimintaohjeiden
mukaan toimittajat ovat velvollisia luovuttamaan tietoja
ympäristökäytännöistään ja -suorituskyvystään sovellettavien määräysten ja
alan standardien mukaisesti.
Pilaantumisen estoa ja luonnonvarojen käytön vähentämistä käsittelevä
osio eettisissä ohjeissa painottaa, kuinka tärkeää toimittajien vastuullinen
resurssienhallinta ja ympäristönsuojelu on. Kaikkeen tähän kuuluu sitoumus
minimoida liiketoiminnan aiheuttamat ympäristörasitteet tunnollisella
toiminnalla. Scanfil odottaa, että toimittajat ottavat käyttöön toimintatapoja,
jotka vähentävät tai poistavat päästöjä ja jätteitä niiden lähteillä. Lisäksi
odotetaan esimerkiksi, että toimittajat käyttävät saasteenestolaitteita ja tekevät
muutoksia tuotantoprosesseihin tavoitteiden saavuttamiseksi.
Lisäksi pilaantumisen estoa ja luonnonvaroja käsittelevässä osiossa mainitaan,
että toimittajien täytyy tunnistaa, merkitä ja hallita vaaralliset aineet, jotta niitä
käsitellään, varastoidaan, käytetään, kierrätetään ja hävitetään turvallisesti.
Toimittajia rohkaistaan myös seuraamaan ja dokumentoimaan heidän
energiankulutuksensa ja kasvihuonekaasupäästönsä. Erityisen tärkeää on
keskittyä löytämään kustannustehokkaita tapoja parantaa energiatehokkuutta
ja vähentää kokonaispäästöjä. Läpinäkyvyys on ensisijaisen tärkeää, ja
toimittajien täytyy antaa tietoa ympäristökäytännöistään ja suoriutumisestaan
voimassa olevien säädösten ja alan standardien mukaan, mikä varmistaa
vastuuvelvollisuuden ja tukee ympäristösuoriutumisen jatkuvaa parantamista.
On arvioitu, että sähkökoneisto ja -laitteisto on ainoa SVHC-aineisiin liit-
tyvä materiaali- ja tuotekategoria. Tähän kategoriaan kuuluu useita ala-
kategorioita, joista jotkin liittyvät SVHC-aineisiin, ja toiset eivät. SVHC-ai-
neille oleellisten materiaali- ja tuotekategorioiden kokonaispaino oli 12
013 tonnia 15 368 tonnista, eli noin 78 prosenttia kaikista alakategorioista.
Oletuksena on, että SVHC-aineet vaikuttavat 10 prosenttiin kaikista näi-
den alakategorioiden materiaaleista ja tuotteista. Lisäksi on oletettu, että
jokainen yksikkö sisältää noin 0,05 prosenttia SVHC-aineita suhteessa
yksikön kokonaispainoon. Koko Scanfil-konsernissa arvioitiin olevan
0,60 tonnia SVHC-aineita.
79
Kategoria
Mää
(tonnia)
SVHC-aineet, joita tuotetaan tai käytetään tuotannossa tai jotka hankintaan tarkkailtujen aineiden päävaaraluokissa.
0
SVHC-aineet, jotka poistuvat laitoksistaästöinä, tuotteina tai osana tuotteita tai palveluita tarkkailtujen aineiden päävaaraluokissa. 0,60
SVHC-aineet, jotka poistuvat laitoksistaästöinä tarkkailtavien aineiden päävaaraluokissa 0
SVHC-aineet, jotka poistuvat laitoksista tuotteina tarkkailtavien aineiden päävaaraluokissa 0
SVHC-aineet, jotka poistuvat laitoksista tuotteiden osina tarkkailtavien aineiden päävaaraluokissa 0,60
SVHC-aineet, jotka poistuvat laitoksista palveluina tarkkailtavien aineiden päävaaraluokissa 0
80
2.4 Resurssien käyttö ja kiertotalous
2.4.1 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen
liittyvät toimintaperiaatteet
Scanfilin ympäristöpolitiikassa sekä globaaleissa liiketoimintaperiaat-
teissa todetaan, että konsernissa työskennellään jatkuvasti ympäristövai-
kutusten ehkäisemiseksi ja kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi.
Lisäksi Scanfil pyrkii fossiilivapaaseen energiankulutukseen ja vähen-
tämään ilman sekä veden pilaantumista ja luonnonvarojen kulutusta.
Scanfilissa käytetään globaaleja luonnonvaroja taloudellisesti ja tehok
-
kaasti virtaviivaistamalla valmistusprosesseja. Konsernissa pyritään
parantamaan teollisuusjätteen kierrätystä ja käyttämään pakkausma-
teriaaleja uudelleen sekä minimoimaan jätteiden syntymistä. Vastuulli-
suusjohtaja on vastuussa politiikan noudattamisesta.
Ympäristöpolitiikan ISO 14001 -sertifiointi on pakollinen kaikille tehtaille,
ja sitä valvoo globaali toiminto. Tehtaiden pitää tehdä riippumattomia ja
laadukkaita sisäisiä auditointeja.
Scanfilin toimittajien eettisissä toimintaohjeissa todetaan, että toimitta-
jien on noudatettava kaikkia sovellettavia lakeja ja säännöksiä. Resurs-
seja pitää käyttää vastuullisesti ja huolellisesti. Liiketoiminnan mahdol-
listen ympäristövaikutusten vähentämiseksi on tehtävä töitä, ja toimin-
nan käytänteiden tulee kuvastaa tätä.
Toiminnan ympäristövaikutuksia ja sosiaalisia vaikutuksia vähentävää
kehitystä on tuettava. Kaiken tyyppisten päästöjen ja jätteiden määrä
pitää minimoida niiden lähteellä tai soveltamalla käytäntöjä, kuten käyt-
tämällä saastumista estäviä laitteita sekä muokkaamalla tuotanto-, kun-
nossapito- ja laitosprosesseja.
Scanfilin ympäristöpolitiikka on kuvattu tarkasti seuraavan sivun taulu-
kossa. Kuten taulukossa on esitetty, Scanfililla on resurssien käyttöön
ja kiertotalouteen liittyviä käytäntöjä, mutta ympäristöpolitiikka tarvitsee
tarkempaa resurssien käytön ja kiertotalouden linjausta. Scanfil päättää
vuoden 2025 aikana, milloin tämä tehdään.
2.4.2 Resurssien käyttöön ja
kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit
Scanfil ei ole vielä määrittänyt kattavaa strategiaa kiertotaloutta tukevan
liiketoimintamallin toteuttamiseksi koko konsernissa. Scanfil kuitenkin
tunnistaa kiertotalouden potentiaalin parantaa jalanjälkeään suhteessa
ihmisiin, planeettaan ja hyvinvointiin.
Scanfil voi vaikuttaa vain vähäisesti valmistettavien tuotteiden suunnitte-
luun ja käyttötarkoitukseen. Myytyjen tavaroiden käyttö ja käsittely käyt-
töiän lopussa ei kuulu konsernin tarkastelulaajuuteen. Siksi painopiste
on ostetuissa tavaroissa ja materiaaleissa, resurssien tehokkaassa käy-
tössä sekä jätteen määrän vähentämisessä ja kierrätyksen lisäämisessä.
Scanfil ei ole suuri veden kuluttaja, mutta pitää vastuun ottamista veden
kulutuksesta tärkeänä. Vettä ei pidetty olennaisena kaksoisolennai-
suusarvioinnissa, mutta tunnistamalla Scanfilin vedenkulutuksen vai-
kutukset ja ryhtymällä ennakoiviin toimenpiteisiin voidaan siirtyä kohti
kestävää tulevaisuutta, jossa vesiresursseja hallinnoidaan vastuullisesti
kaikkien hyödyksi.
Scanfil tulee määrittelemään soveltuvan datan ja aloittamaan vuonna
2025 koko yhtiötä koskevan kattavan mitattavissa olevan strategian ja
tiekartan kiertotalouden mukaisen liiketoimintamallin luomiselle.
2.4.3 Resurssien käyttöön ja
kiertotalouteen liittyvät tavoitteet
Scanfil seuraa resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien käytän-
töjensä ja toimenpiteidensä tehokkuutta globaalin raportoinnin sekä
sisäisten auditointien avulla, ks. 2.4.1 Resurssien käyttöön ja kiertotalo-
uteen liittyvät toimintaperiaatteet.
Scanfil hankkii suurimman osan ostetuista tavaroista ja palveluista
materiaaleina ja komponentteina, joita käytetään asiakkaiden suunnit-
telemien tuotteiden ja alikokoonpanojen valmistuksessa. Näihin sisälty-
vät järjestelmäintegraatiot, piirilevyjen kokoaminen (PCBA) ja box build
-sopimusvalmistus. Konsernin tuotanto perustuu asiakkaiden toimit-
tamiin teknisiin tietoihin, mutta asiakkaat pyytävät Scanfilia myös nou-
dattamaan asetettuja kestävyystavoitteita erityisesti elinkaaripäästöjen
läpinäkyvyydessä sekä hiilipäästöjen vähentämistavoitteissa.
Scanfil on myös sitoutunut vapaaehtoisiin tavoitteisiin energian ja veden
kulutuksessa sekä jätteiden synnyssä, ks. 2.4.3 Suorityskyvyn mittaa-
minen. Scanfil päättää vuoden 2025 aikana, milloin se kehittää nykyisiä
tavoitteitaan, jotta ne vastaisivat paremmin tavoitteiden kautta tapahtu
-
van politiikan ja toimien seurannan tehokkuutta. Tavoitteet muotoillaan
uudelleen ja laaditaan mitattaviksi, aikasidonnaisiksi ja tuloslähtöisiksi
asettamalla perustasoa vastaava vuosi, jotta varmistetaan, että ne liit-
tyvät täsmällisemmin resurssien käyttöä ja kiertotaloutta koskeviin tun-
nistettuihin vaikutuksiin ja täyttävät tiedonantovaatimukset.
Kestävyyttä koskeva hallintotapa ja politiikat
Ympäristövastuu on sisällytetty Scanfilin toimintastrategiaan. Konserni
keskittyy seuraaviin:
81
Toimintaperiaate Toimintaperiaatteen kuvaus Toimintaperiaatteen laajuus
Ympäristöpolitiikka Resurssien käyttöä ja kiertotaloutta koskeva Scanfilin ympäristöpolitiikan osa
korostaa toiminnassaan sitoutumista kestävyyteen. Se korostaa konsernin
pyrkimystä huomioida ympäristönäkökohdat kaikissa liiketoimintastrategioissa
ja hankkeissa. Tähän sisältyt seuraavat:
• Vaatimustenmukaisuus ja vastuu: Scanfil sitoutuu noudattamaan
ympäristönäkökohtia koskevia lakeja, säännöksiä ja muita vaatimuksia, mi
varmistaa vastuullisen resurssien käytön.
• Vaikutusten ennaltaehkäisy: Scanfil pyrkii aktiivisesti ennaltaehkäisemään
ympäristövaikutuksia jatkuvalla parantamisella, mikä ohjaa painottamaan
resurssien kulutuksen sekä jätteiden syntymisen minimointia.
• Päästöjen vähentäminen: Kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiselle on
määritetty selkeä tavoite, mikä ilmaisee pyrkimystä siirtyä kohti kestävämpiä
energialähteitä ja käytäntöjä.
• Luonnonvarojen säästäminen: Politiikassa mainitaan sitoutuminen ilman
ja veden pilaantumisen vähentämiseen sekä luonnonvarojen kulutuksen
minimointiin, mikä on linjassa kiertotalouden periaatteiden kanssa
tähtäämällä resurssien tehokkaampaan ja kestävämpään käyttöön.
• Sidosryhmävuorovaikutus: Täyttämällä sidosryhmien vaatimukset ja
parantamalla jatkuvasti toimintaansa Scanfil pyrkii parantamaan resurssien
hallintakäytäntöjään ja edistämään kiertotaloutta, jossa resursseja käytetään
uudelleen, kierrätetään ja pidetään mukana tuotantosyklissä.
Resurssien käyttöä ja kiertotaloutta koskeva Scanfilin ympäristöpolitiikan
osa korostaa sitoutumista kestäviin käyntöihin, jotka minimoivat
ympäristövaikutukset optimoiden samalla resurssitehokkuutta. Keskeisiä
elementtejä ovat muun muassa seuraavat:
• Ympäristönäkökohtien integrointi: Scanfil huomioi ympäristönäkökohdat
kaikissa liiketoimintastrategioissa ja hankkeissa. Tämä kokonaisvaltainen
lähestymistapa varmistaa, että resurssien käyttö on kohdistettu
kestävyystavoitteisiin ja edistää kiertotaloutta.
• Vaatimustenmukaisuus ja sitoutuminen: Scanfil noudattaa lakeja,
säännöksiä ja muita ympäristöön liittyviä vaatimuksia, jotka ohjaavat sen
menettelytapoja resurssien hallinnan ja jätteiden vähentämisen suhteen.
Tämä vaatimustenmukaisuus alleviivaa sitoutumista resurssien vastuulliseen
käyttöön.
• Vaikutusten ennaltaehkäisy ja vähentäminen: Scanfil on sitoutunut tekemään
jatkuvasti töitä kielteisten ympäristövaikutusten ennaltaehkäisemiseksi,
pyrkien erityisesti vähentämään kasvihuonekaasupäästöjä ja siirtymään
kohti fossiilivapaata energiankulutusta. Tämä sitoumus auttaa vähentämään
resurssien ehtymistä ja on linjassa kiertotalouden periaatteiden kanssa.
• Pilaantumisen vähentäminen: Politiikka korostaa pyrkimyksiä minimoida
ilman ja veden pilaantuminen, mikä epäsuorasti tukee tehokkaampaa
resurssien käyttöä edistämällä puhtaampia tuotantoprosesseja ja
vähentämällä jätettä.
• Luonnonvarojen säästäminen: Pyrkimällä vähentämään luonnonvarojen
kulutusta Scanfil osallistuu aktiivisesti kiertotalouden periaatteisiin ja
keskittyy materiaalien uusiokäyttöön ja kierrätykseen niiden elinkaaren
pidentämiseksi.
• Sidosryhmävuorovaikutus: Politiikka korostaa sidosryhmien vaatimusten
täyttämistä parantamalla jatkuvasti työskentelykäytäntöjä sekä vaalien
yhteistyötä, joka tukee kestävää resurssien käyttöä ja kiertotaloushankkeita.
Resurssien tehokas käyttö.
Kiertotalouden edistäminen.
Energian ja veden kulutuksen hallinta ja vähentäminen.
Jätehuolto ja kierrätys.
Hiilijalanjäljen minimointi koko arvoketjussa.
Scanfil on asettanut vapaaehtoisesti selkeän tavoitteen vähentää
energian ja veden kulutusta sekä jätteiden syntymistä. Nämä tavoit-
teet kohdentuvat laajempiin kestävyyttä ja kiertotaloutta koskeviin
tavoitteisiin.
Ensisijaiset päästölähteet arvoketjussa
Scanfilin ympäristötavoitteet keskittyvät sekä arvoketjun alkupään että
oman toiminnan päästöjen vähentämiseen:
Arvoketjun alkupään päästöt: yhteydessä raaka-aineiden ja kompo-
nenttien hankintaan.
Oma toiminta: yhteydessä asiakkaiden määrittämien tuotteiden val-
mistukseen.
Suorituskyvyn mittaaminen
Scanfil mittaa vapaaehtoisesti ympäristöön liittyvää suorituskykyään
seuraavilla mittareilla:
3 prosentin vuotuinen vähennys energian ja veden kulutuksessa lisä-
arvon mukaan normalisoituna.
3 prosentin vuotuinen vähennys jätteiden syntymisessä lisäarvon
mukaan normalisoituna.
Näiden suorituskykymittareiden avulla konserni voi seurata edistymistään
resurssitehokkuuden ja jätehallinnan suhteen, mikä kuvastaa suoraan
sen sitoutumista kiertotalouteen vähentämällä Scanfilin resurssikatoon
ja ilmastonmuutokseen liittyvää kielteistä vaikutusta.
82
Sidosryhmävuorovaikutus
Scanfilin asiakkaat ovat keskeisessä roolissa sen kestävyyspyrkimy-
sien muotoutumisessa.
Asiakkaat edellyttävät usein täyttä läpinäkyvyyttä Scanfilin tuotteiden ja
palveluiden elinkaaren aikaisiin päästöihin ja odottavat saavansa tukea
omien hiilidioksidipäästöjen vähennystavoitteidensa saavuttamisessa.
Tämä yhteistyö ohjaa Scanfilia parantamaan sekä arvoketjun alku- että
loppupään päästöjä, ja molemmat osapuolet hyötyvät ponnisteluista
yhteisten kestävyystavoitteiden saavuttamiseksi.
Scanfilin toimitusketjun kestävyyteen liittyvät ponnistelut edistävät ympä-
ristöön, sosiaalisiin tekijöihin ja etiikkaan liittyvää suorituskykyä. Ostetut
tuotteet ja komponentit muodostavat absoluuttisesti suurimman osan
Scanfilin ilmastoon kohdistuvasta kokonaisvaikutuksesta. Siksi Scanfil
pyytää toimittajiaan osallistumaan EcoVadisin Sustainable Procurement
-ohjelmaan, joka ohjelma kattaa lähes 45 prosenttia Scanfilin kokonai-
sostoista toimittajien osallistumisen ansiosta.
Keskeiset kielteiset vaikutukset ja niiden pienentäminen
Scanfilin kohtaamat keskeiset kielteiset ympäristövaikutukset ovat yhtey
-
dessä toiminnan ja toimitusketjun päästöihin ja resurssien käyttöön.
Tulevaisuuteen suuntautuvat tiedot
Scanfil on sitoutunut jatkuvasti parantamaan ympäristönsuojelun tasoaan
vähentämällä edelleen resurssien kulutusta ja päästöjä arvoketjussaan.
Tulevaisuutta koskeviin strategioihin sisältyy vapaaehtoisten tavoittei-
den ylläpito sekä mahdollinen laajentaminen ja asiakkaiden kanssa
tehtävän yhteistyön syventäminen, jotta yhteiset kestävyystavoitteet
ovat linjassa keskenään.
2.4.4 Resurssien sisäänvirtaukset
Scanfililla on globaali hankintaorganisaatio, joka kehittää ja ylläpitää
optimaalista globaalia ja alueellista toimituskykyä varmistaakseen pit-
kän aikavälin kilpailukyvyn tuotteen koko elinkaaren aikana. Kaikki ostot
kirjataan Scanfilin toiminnanohjausjärjestelmään (ERP).
Tällä hetkellä käynnissä on hanke, jossa pyritään integroimaan tiedot
kunkin komponentin painosta, materiaaleista ja CO2-päästöistä. Hanke
mahdollistaa tarkat laskelmat sisään- ja ulosvirtauksista sekä kompo-
nenttien että toimitettujen tuotteiden tasolla. Järjestelmän odotetaan
olevan valmis CO2-laskelmia varten vuonna 2025, minkä jälkeen seu-
raavana vaiheena ovat kattavat materiaali-ilmoitukset.
Ostetut tavarat
Koska Scanfil on valmistuspalveluiden tarjoaja, resurssien sisäänvirtauk-
seen sisältyy useita eri ostettuja tavaroita ja materiaaleja, joita käytetään
ydinvalmistusprosessissa. Tämän vuoksi resurssien sisäänvirtauksia ei
voida määrittää tarkasti, sillä ne ovat Scanfilin oman toiminnan ulkopuo-
lella lukuun ottamatta veden kulutusta. Se on esitetty seuraavalla sivulla
olevassa taulukossa.
Ostettuja materiaaleja ja tuotteita koskevat resurssien sisäänvirtaus-
tiedot saatiin Scanfilin hankintajärjestelmästä, ja ne sisältävät kaikki
tavarahankinnat raportointikauden aikana. Tavarat luokiteltiin ostokate
-
gorioihin ja niiden lukumäärä laskettiin yhteen. Jokaiselle ostokatego-
rialle arvioitiin paino. Tämän jälkeen ostokategoriat lajiteltiin Exiobasen
suositusten perusteella seuraaviin materiaali- ja tuoteluokkiin: alumiini,
harkkorauta, teräs, rautaseokset, kemikaalit, sähkökoneet ja -laitteet, lasi,
paperi ja muovit. Seuraavaksi laskettiin jokaisen materiaali- ja tuoteryh-
män kokonaispaino, mikä edustaa Scanfilin resurssien sisäänvirtausta.
Tästä menetelmästä poikkeuksen muodostavat alumiini, harkkorauta,
teräs, rautaseokset, lasi ja muovit. Ne perustuvat Scanfilin tekemään
asiantuntija-arvioon, johon sisältyy oletuksia hyödykkeiden hinnasta sekä
raaka-aineen ja lisäarvoa tuottavien toimenpiteiden suhteesta. Pääoma-
hyödykkeiden resurssien sisäänvirtauksien tiedot saatiin Scanfilin osto-
järjestelmästä, johon koottiin raportointikaudella hankittuihin koneisiin
ja laitteisiin, tietokoneisiin ja niihin liittyviin palveluihin, rakennustöihin
sekä moottoriajoneuvoihin liittyvät pääomahyödykkeet. Esitetyt tiedot
perustuvat suoraan mitattuihin hyödykkeisiin.
Käsitys on, että resurssien sisäänvirtauksen määrittämiseen käytetty
menetelmä ei aiheuta merkittävää kaksoislaskentaa, sillä tiedot saatiin
Scanfilin ostojärjestelmästä.
Alla olevassa taulukossa esitetään tuotteiden ja materiaalien resurssien
sisäänvirtaukset, mukaan lukien pakkausmateriaalit (paperi ja muovit).
Ostetut materiaalit ja tuotteet Kokonaispaino (tonnia)
Alumiini 2 533
Harkkorauta, -teräs ja -rautaseokset 16 326
Kemikaalit 3 313
hkökoneet ja -laitteet 16 189
Lasi 1 621
Muut 757
Paperi 6 594
Muovit 2 659
Yhteensä [tonnia] 49 993
Alla olevassa taulukossa esitetään pääomahyödykkeiden resurssien
sisäänvirtaukset.
83
Pääomahyödykkeet Kustannus Yksikkö
Tietokone- ja niihin liittyvät palvelut 2,97 MEUR
Rakennustyöt 5,64 MEUR
Muut valmistetut tavarat 1,97 MEUR
Koneet ja laitteet 27, 9 MEUR
Moottoriajoneuvot, perävaunut ja puoliperävaunut 0,15 MEUR
Yhteensä 38,6 MEUR
Paperille ja muoveille ei ole olemassa sertifiointiohjelmaa. Siksi biolo-
gisen materiaalien painoprosentti ilmoitetaan nollana.
Scanfilin tuotteiden ja palvelujen valmistukseen käytettyjen uudelleen-
käytettyjen tai kierrätettyjen komponenttien ja -välituotteiden sekä uusio
-
materiaalien painon absoluuttinen arvo on 7 622 tonnia ja prosent-
tiosuus 15 %.
Kierrätetyn materiaalin osuudeksi on sertifiointkirjeen ja toimittajakoh-
taisten tietojen perusteella oletettu 0 % alumiinille, 18 % harkkoraudalle,
-teräkselle ja -rautaseoksille sekä 70 % paperille. Laskentaa varten
muiden materiaalien ja tuotteiden ei ole oletettu sisältävän kierrätettyä
materiaalia. Huomaa, että alumiinin ei ole oletettu sisältävän sekundää-
ristä materiaalia. On kohtuullista olettaa, että ostettu alumiini sisältää
jonkin verran sekundäärimateriaalia, mutta Scanfil ei voi tällä hetkellä
todentaa tätä sertifikaatilla.
Seuraavassa taulukossa esitetään veden kokonaiskulutus ydinvalmis-
tusprosesseissa.
Vedenkulutus ydinvalmistusprosesseissa - m
3
2024 2023 2022 2021
68 382 66 985 55 065 46 227
2.4.5 Resurssien ulosvirtaukset
Scanfilin asiakkaat kehittävät Scanfilin valmistamat tuotteet ja tuovat
ne markkinoille. Scanfililla on hyvin vähän mahdollisuuksia vaikuttaa
tuotteiden teknisiin ominaisuuksiin, ja siksi se keskittyy vastuulliseen
materiaalihankintaan, tehokkaisiin tuotantoprosesseihin, tehokkaisiin
laitteisiin ja resurssien kestävään hyödyntämiseen.
Scanfil käyttää valmistusprosessissaan pelkästään ostettuja materiaa-
leja. Yli jääneet materiaalit palautetaan ja romutetut materiaalit rapor-
toidaan kohdassa Yhtiön omassa toiminnassa syntyneiden jätteiden
kokonaismäärä.
Tuotteet ja materiaalit
Scanfil on teollisuuden ja B2B-markkinan valmistuspalveluiden tarjo-
aja. Scanfilin ydinvalmistusprosessista saatavat tuotteet ja materiaa-
lit on kuvattu alla:
Elektroniikka: piirilevyt, elektroniikkakokoonpanot, integroidut elekt-
roniikkajärjestelmät
Mekaaniset kokoonpanot: metallilevyvalmistus
Järjestelmäintegraatio: järjestelmien ja moduulien kokoonpano
Terveysteknologia: lääketeknologiset laitteet
Energia ja Cleantech-ratkaisut: energiansäästö, sähköistäminen,
uusiutuvan energian tuotteet ja kiertotaloustuotteet
Pakkausmateriaalit: kartonki- ja ESD-pakkaukset
Scanfilin liiketoimintamallin seurauksena tuotteen ja niiden suunnitte-
lun omistusoikeus kuuluvat asiakkaalle. Siksi Scanfil ei voi tuoda esiin
tuotteiden odotettua kestävyyttä ja korjattavuutta tuotteiden ja niiden
pakkausten kierrätysasteiden lisäksi. Scanfil takaa asiakkailleen, että
on toimittanut tuotteen spesifikaation mukaisesti, mutta tämä ei vält
-
tämättä takaa, että tuote toimii tarkoitetulla tavalla.
Scanfil konsernin omissa toiminnoissa syntynyt
ja hyödynnettäväksi lähetetty jäte [tonnia]
2024
Uudelleenkäyttöön lähetetty muu kuin vaarallinen jäte 386
Kierrätettäväksi lähetetty muu kuin vaarallinen jäte 4 196
Muulla tavoin hyödynnettäväksi lähetetty muu kuin vaarallinen jäte 389
Hyödynnettäväksi lähetetty muu kuin vaarallinen jäte yhteensä 4 971
Uudelleenkäyttöön lähetetty vaarallinen jäte 3,53
Kierrätettäväksi lähetetty vaarallinen jäte 27, 3
Muulla tavoin hyödynnettäväksi lähetetty vaarallinen jäte 35,6
Hyödynnettäväksi lähetetty vaarallinen jäte yhteensä 66,3
Scanfil konsernin omissa toiminnoissa syntynyt
ja hävitettäväksi lähetetty jäte [tonnia]
Poltettavaksi lähetetty muu kuin vaarallinen jäte 162
Kaatopaikalle lähetetty muu kuin vaarallinen jäte 370
Muulla tavoin hävitettäväksi lähetetty muu kuin vaarallinen jäte 1,0
Hävitettäväksi lähetetty muu kuin vaarallinen jäte yhteensä 533
Poltettavaksi lähetetty vaarallinen jäte 40,2
Kaatopaikalle lähetetty vaarallinen jäte 8,35
Muulla tavoin hävitettäväksi lähetetty vaarallinen jäte 0,27
Hävitettäväksi lähetetty vaarallinen jäte yhteensä 48,8
Scanfil konsernin omissa toiminnoissa syntynyt jäte yhteensä
Radioaktiivisen jätteen kokonaismäärä 3 7,0
Syntyneen jätteen kokonaismäärä 5 619
Vaarallisen jätteen kokonaismäärä 115
Muun kuin vaarallisen jätteen kokonaismäärä 5 504
Kierrättämättömän jätteen kokonaismäärä 581
Kierrätetyn jätteen kokonaismäärä 5 037
Kierrättämättömän jätteen prosenttiosuus (%) 10 %
Kierrätetyn jätteen prosenttiosuus (%) 90 %
84
Jätteiden koostumus Jätemateriaali
MERKITYKSELLINEN
TOIMIALALLE TAI
TOIMINNALLE
Akut ja paristot Akut ja paristot x
Kaupallinen ja teollinen jäte Kaupallinen ja teollinen jäte x
Sähkölaitteet Jääkaapit ja pakastimet -
Lasi Lasi -
Kotitalouden sekajäte Kotitalouden sekajäte -
Metalli Tölkit, foliot, metalliromu x
Orgaaninen jäte Ruoka- ja juomajäte -
Paperi ja pahvi Paperi ja pahvi -
Kipsilevy Kipsilevy -
Jätteet
Edellisellä sivulla olevassa taulukossa ilmoitetaan jätehuoltoa ja jättei-
den hävittämistä koskevat tiedot Position Green -ympäristöraportoin-
tijärjestelmän perusteella.
Tiedoista käy ilmi Scanfilin toiminnoista raportointikaudella syntyneen
jätteen kokonaismäärä, ja niissä korostuu yhtiön pyrkimys vähentää
jätettä, edistää kierrätystä ja minimoida ympäristövaikutus.
Tiedot ovat täsmällisiä ja peräisin tehtaiden jätteiden keräämisestä
vastaavilta yrityksiltä, jotka raportoivat tiedot suoraan Position Green
-järjestelmään.
Jätetiedot esitetään luokittain alkuperän, koostumuksen ja jätehuolto-
menetelmien mukaan. Niihin sisältyvät sekä vaaralliset että muut kuin
vaaralliset jätteet sekä hyödyntämiseen, kierrätykseen tai kaatopaikalle
ohjatun jätteen osuus.
Taulukko mahdollistaa jatkossa myös vuosivertailut, joilla voidaan osoit-
taa edistymistä sekä alueet, joilla jätteiden vähentämiseen tähtäävät
hankkeet kaipaavat parannuksia.
Oikealla oleva taulukko esittää Scanfilin ydinvalmistusprosesseista läh-
tevän jätteen koostumuksen ja materiaalit.
Jätteiden koostumus ja jätemateriaali ovat samoja tietyille virtauksille
johtuen epävarmuuksista tietojen kokoamisessa. Merkityksellisyys toi-
mialalle tai toiminnalle on arvioitu Euroopan jäteluettelon 2000/532/
EY perusteella.
85
3.1.1 Omaan työvoimaan
liittyvät toimintaperiaatteet
Scanfilin yhteistyöperiaatteet työntekijöiden kanssa perustuvat voi-
massa olevaan lainsäädäntöön sekä toimintaperiaatteisiin, kuten eet-
tisiin toimintaperiaatteisiin, vaaratilanteita ja onnettomuuksia koskeviin
ohjeisiin sekä työympäristöpolitiikkaan. Lisäksi työvoimaan vaikuttavat
jotkut Scanfilin hallintajärjestelmässä kuvatuista prosesseista, kuten
kyvykkyyden kehittämisprosessi, vuotuinen henkilökohtainen arviointi,
henkilövaihdosten suunnitteluprosessi, osaamisen kehittämisprosessi
ja henkilöstön sitoutumisen seuranta.
Scanfil pyrkii kehittämään toimintaperiaatteitaan niin, että se pystyy
yhä kattavammin kuvailemaan tapaansa hallinnoida olennaisia riskejä
ja mahdollisuuksia.
Scanfilin eettiset toimintaperiaatteet määrittävät eettiset standardit ja
konsernin sitoumukset omiin liiketoimintaperiaatteisiin, lain noudattami-
seen ja kulttuuriin; tavan, jolla se ylläpitää tasapuolisuutta kaikissa liike
-
suhteissa korruption ja kilpailun vastaisten toimien käytäntöjen kehit-
täminen mukaan lukien; sekä luottamuksellisten tietojen käsittelytavan
yhdessä ulkoisen viestinnän sääntöjen kanssa. Se käsittelee ihmisten
kohtelua ja ihmisoikeuksien kunnioittamista kattavasti. Siihen kuuluvat
sitoumukset ympäristöä sekä työntekijöiden ja vierailijoiden terveyttä
ja turvallisuutta kohtaan. Viimeinen kappale sisältää ohjeita raportoin-
tikanavasta sekä mahdollisten rikkomusten ratkaisuista. Toimintape-
riaate korostaa Scanfilin sitoumusta tukea ja kunnioittaa YK:n Global
Compact -aloitteen periaatteita sekä kansainvälisen työjärjestö ILO:n
(International Labour Organization) keskeisiä työelämän normeja: yhdis-
tymisvapaus ja työntekijöiden kollektiivinen neuvotteluoikeus, pakko- ja
orjatyön poistaminen, lapsityövoiman käytön kieltäminen käytännössä,
syrjinnän poistaminen työelämässä ja ammatinharjoittamisessa. Koko
Scanfilin työvoiman, sekä työsuhteessa ja muissa kuin työsuhteissa
olevien työntekijöiden, on noudatettava eettisiä toimintaperiaatteita
maantieteellisestä sijainnistaan riippumatta (lukuun ottamatta vuoden
2024 SRX-tehtaita, joissa eettiset toimintaperiaatteet otetaan suunni-
telman mukaan käyttöön vuoden 2025 ensimmäisellä puoliskolla). Ali-
hankkijoihin ja tavarantoimittajiin pätevät Scanfilin toimittajien eettiset
toimintaohjeet. Eettiset toimintaperiaatteet kattavat tuotantoketjun
loppupään sidosryhmistä huolehtimisen, erityisesti Scanfilin työvoi
-
man toteuttamien palvelujen laadun asiakkaille, sekä liiketoimintaan ja
tuotteisiin liittyvien tietojen salassapidon. Tällä on myönteinen vaiku-
tus osakkeenomistajiin sekä työntekijöihin, heidän perheisiinsä ja pai-
kalliseen yhteiskuntaan. Työvoima löytää eettiset toimintaperiaatteet
yhtiön politiikkakirjastosta (Scanfilin hallintajärjestelmä) sekä ulkoinen
verkosto Scanfilin verkkosivuilta. Toimintaperiaatetta seurataan Scan-
filin hallintajärjestelmässä, ja globaali vastuullisuusjohtaja sekä globaali
henkilöstöjohtaja ovat vastuussa sen päivittämisestä ja jakelusta Scan-
filin yksiköille sekä ulkoisista ja sisäisistä viestintäkanavista (verkkosivu
ja intranet). Toimintaperiaatteiden päivityksistä neuvotellaan sisäisesti
tehtaiden edustajien kanssa ennen kuin konsernin johtoryhmä hyväksyy
ne, ja päivitykset pannaan täytäntöön verkko-opetuksen ja koulutuksen
avulla. Toimitusjohtaja on vastuussa eettisistä toimintaperiaatteista.
Globaali vastuullisuusfunktio ja globaali henkilöstöhallinto vastaavat
toimintaperiaatteiden toteuttamisesta.
Konsernin visio ja missio perustuvat ympäristöpolitiikkaan sekä Scanfilin
keskeisiin arvoihin, jotka ohjaavat työntekijöiden käyttäytymistä. Näistä
viestitään kattavasti sisäisillä ja ulkoisilla kampanjoilla sekä sosiaalisessa
mediassa että verkkosivustolla ja sijoittaja-tapahtumissa. Esimerkiksi
vuonna 2024 päivitetyistä Scanfilin keskeisistä arvoista viestittiin pää-
omamarkkinapäivänä. Toimitusjohtaja on vastuussa toimintaperiaattei-
den sisällöstä. Toimintaperiaatteita seurataan Scanfilin hallintajärjestel-
mässä, ja globaali henkilöstöjohtaja on vastuussa niiden päivittämisestä
ja jakelusta Scanfilin yksiköille.
Tapaturmien ja vaaratilanteiden käsittelypolitiikassa määritellään, miten
vammat, läheltä piti -tilanteet ja kirjattavat onnettomuudet luokitellaan
ja ilmoitetaan. Politiikassa määritetään myös vakavien onnettomuuk-
sien piirteet ja raportointisäännöt. Siihen kuuluvat myös ohjeet kuole-
mien raportoinnista. Maakohtaiset terveys- ja turvallisuussäännöt voivat
poiketa toisistaan, minkä vuoksi niiden noudattamisen todetaan olevan
tärkeämpää kuin Scanfilin sisäisten sääntöjen. Toimintaperiaatteet katta-
vat sekä oman työvoiman että Scanfilin tiloissa vierailevat henkiöt, joihin
asia saattaa vaikuttaa. Paikallinen päällikkö on vastuussa turvatoimista
jokaisella tehtaalla, ja maailmanlaajuinen vastuu kuuluu toimitusjohta-
jalle. Toimintaperiaatteita seurataan Scanfilin hallintajärjestelmässä, ja
globaali henkilöstöjohtaja on vastuussa niiden päivittämisestä ja jake-
lusta Scanfilin yksiköille.
Työolosuhteet
Scanfil takaa asianmukaiset työolosuhteet kaikissa yksiköissään. Pai-
kallinen tehtaan johto ja ulkoiset tarkastukset seuraavat ja valvovat
huolellisesti toimintamaiden lainsäädännön noudattamista. Scanfil on
sisällyttänyt työolosuhteet vuotuiseen henkilöstötutkimukseen varmis-
taakseen, että ne ovat työntekijöiden odotusten mukaisia. Kun alhaisia
pisteitä havaitaan, vastuussa olevan yksikön on aina toteutettava kehitys-
toimia. Työolosuhteiden tulos vuonna 2024 oli vihreällä (75/100 pistettä).
Scanfilin on määrittänyt erityiset toimintaperiaatteet ja standardit, jotka
viittaavat yhtiön työvoimaan vaikuttavien tekijöiden määrään.
3.1 Oma työvoima
3. Yhteiskunnalliset tiedot
86
Turvalliset työsuhteet
Scanfil takaa vakaat ja lainmukaiset työolosuhteet. Liiketoiminnan ajoit-
taisten vaihtelujen edellyttämä joustavuus ratkaistaan kolmansien osa-
puolten työntekijöillä. Scanfil pitää huolta vuokratyökumppaniensa kor-
keasta laadusta taatakseen reilut ja turvalliset työolosuhteet kaikille
Scanfilille työskenteleville.
Scanfilin toimipisteet noudattavat myös maakohtaisia säännöksiä var-
mistaakseen, että hyvin suoriutuvat kolmansien osapuolten työnteki-
jät ovat suorassa sopimussuhteessa Scanfilin kanssa (mikä nähdään
paremman työsuhdeturvan etuna) tietyn jatkuvan työjakson jälkeen,
kuten esimerkiksi 18 tai 24 kuukauden jälkeen.
Työntekijöitä suojaa sosiaaliturva, joihin heillä on oikeus paikallisten
lakien mukaan Scanfilin toimintamaissa. Näihin kuuluvat muun muassa
sairauslomat, työtapaturmasta johtuvat poissaolot, vanhempainvapaa
ja monia muita.
Yhdysvalloissa on havaittu suurimmat erot eurooppalaisiin standardei-
hin nähden, esimerkiksi työntekijä voi päättää itse, hankkiiko lisäturvan
työtapaturmasta johtuvan työkyvyttömyyden varalta. Tämä korvaa työky-
vyttömyysvakuutusmaksut henkilökohtaisista sairauksista, jotka voivat
estää työntekijää tekemästä työtä ja saamasta siksi palkkaa. Vanhem-
painvapaata voidaan järjestää enintään 12 viikoksi, mutta se on työn-
tekijälle palkatonta. Scanfil seuraa useimpia Yhdysvaltojen työnantajia
tässä. Eläke perustuu ohjelmaan, jossa työntekijä voi päättää maksaa
omaa eläkettään varten ja Scanfil maksaa tietyn prosenttiosuuden työn
-
tekijän maksamista maksuista.
Työaika ja työ- ja yksityiselämän tasapaino
Scanfil tarjoaa työvoimalleen joustavia työaikoja aina mahdollisuuksien
ja työn luonteen mukaan. Se valvoo ylityötunteja tarkasti varmistaakseen
työlakien määräyksien noudattamisen ja työntekijöiden hyvinvoinnin.
Hybridi- tai etätyötä tarjotaan, kun se on tarpeen ja mahdollista.
Scanfilin työntekijät voivat vapaasti pitää paikallisen lainsäädännön
mukaisia lomia. Ne voivat liittyä sekä heidän henkilökohtaiseen toipu-
miseensa, kuten vuosilomat, tai perheeseen, kuten vanhempainvapaat,
sairaan lapsen hoitovapaat ja muut. Lomapäivien käyttöä valvoo paikal-
linen henkilöstöhallinto, joka tukee suoria esihenkilöitä poissaolojen
tehokkaassa suunnittelussa. Scanfil edistää työntekijöiden hyvinvointia
tukevia aktiviteetteja järjestämällä sisäisiä kampanjoita. Nämä keskitty-
vät terveellisiin lepo-, nukkumis-, liikunta- ja syömistapoihin.
Riittävä palkka
Kaikille Scanfilin työntekijöille maksetaan toimeentuloon riittävää palk-
kaa. Palkat eivät koskaan ole pienempiä kuin kunkin maan määräämä
minimipalkka, jota Scanfil pitää kohtuullisena. Lisäksi Scanfil tarjoaa suo-
ritukseen perustuvia kannustimia useimmissa toimipaikoissa. Useim-
mat näistä määrittää paikallisen tehtaan johtoryhmä paikallisten stan-
dardien mukaan. Konsernitasolla määritetyt kannustimet on tarkoitettu
koko konsernia palveleville työntekijöille sekä tehtaiden johtoryhmille.
Scanfil toteuttaa vuosittaisia palkkatarkastuksia varmistaakseen työn-
tekijöilleen asianmukaisen ja kilpailukykyisen palkan.
Työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu
Scanfilin työntekijöillä on vapaus liittyä mihin tahansa liittoon tai yhtei-
söön, jota edustaa työneuvosto. Scanfilin tehtaiden johtojen ja työnte-
kijöiden edustajien (liitot, työneuvostot tai edustajien komiteat) välinen
vuoropuhelu on osa Scanfilin avointa viestintäkulttuuria.
Scanfil edistää työvoimansa kanssa käytyä avointa vuoropuhelua järjes-
tämällä vuotuisen henkilöstökyselyn, joka on yksi keskeisistä työkaluista
palautteen keräämiseksi työntekijöiltä. Kysely kattaa useita alueita, jotka
on tunnistettu tärkeiksi työntekijöiden tyytyväisyyden ja uskollisuuden
sekä liiketoiminnan jatkuvuuden kannalta. Nämä ovat:
Tyytyväisyys ja motivaatio
Uskollisuus
Maine
Konsernin johtoryhmä
Välitön esihenkilö
Yhteistyö
Työolosuhteet
Työn sisältö
Oppiminen ja kehitys
Tehtaan johtoryhmä
Henkilökohtainen vuoropuhelu
Keskeiset arvomme
Oma työllistyminen Scanfilillä
Yhdenvertaisuus ja inklusiivisuus
Henkilöstökyselystä vastaa henkilöstöfunktio, joka tukee esihenkilöitä
tulosten arvioinnissa ja kehitystarpeiden analysoinnissa. Kaikkia esi-
henkilöitä koulutetaan prosessissa, kyselytulosten tulkintatavoissa
sekä tulosten käsittelyyn tarkoitettujen työkalujen käytössä. Esihenkilöt
tapaavat tiimiensä tai edustajiensa kanssa tarkastellakseen yksiköidensä
raportteja ja määrittääkseen tarvittavia parannuksia. Kehitystoimenpiteet
rekisteröidään digitaaliseen henkilöstökyselytyökaluun keskusteluiden
pohjalta. Konsernin johtoryhmä voi seurata määriteltyjen parannusten
toteuttamista digitaalisen työkalun avulla.
Scanfilin eettiset toimintaperiaatteet osoittavat yhtiön selkeän sitoumuk-
sen toimia YK:n Global Compact -periaatteiden mukaisesti. Scanfil
kunnioittaa ILO:n keskeisiä työelämän normeja. Ihmisoikeudet ohjaa-
vat kaikkia yhtiö toimintaperiaatteita. Kunnioitus yksilöä kohtaan ei ole
vain osa eettisiä toimintaperiaatteita, vaan se on myös mukana yhtiön
keskeisissä arvoissa ja sitä seurataan vuotuisessa henkilöstökyselyssä.
Kaikki Scanfilin uusien työntekijöiden perehdytykseen kuuluu eettisten
toimintaperiaatteiden koulutus, ja periaatteiden päivityksistä ilmoitetaan
verkko-oppimistyökalun kautta toimihenkilöille ja työntekijöille paikalli-
sen tehtaan käytäntöjen mukaan esimerkiksi osana säännöllisiä osas-
tokokouksia tai sisäisillä viestintäkanavilla.
Scanfil kutsuu työntekijänsä osallistumaan päätöksentekoprosessiin
erilaisin tavoin. Scanfilin keskeisten arvojen mukaisesti yhtiö edistää
esimerkiksi ”Teemme ja onnistumme yhdessä” -asennetta. Tämä näkyy
avoimessa viestinnässä ja vuorovaikutuksessa työvoiman kanssa. Työn-
87
tekijöitä osallistetaan yhtiön eettisiin toimintaperiaatteisiin keskuste-
lemalla niistä ennen päivityksen julkaisemista. Työntekijöitä kutsuttiin
äänestämään päivitettyjen keskeisten arvojen ulkonäöstä ja markkinoin-
timateriaaleista. Työntekijöiden sitoutumista seurataan myös vuotuisella
kyselyllä. Tehtaat järjestävät rutiininomaisesti henkilöstön ja paikallisen
johdon välisiä säännöllisiä (kuukausittaisia, neljännesvuosittaisia) kokouk-
sia. Konsernin johtoryhmä pitää myös säännöllisesti yhteyttä työvoimaan
neljännesvuosittaisissa virtuaalisissa townhall-tapaamisissa, joissa
työntekijät voivat esittää kysymyksiä konsernin johtoryhmälle. Scanfilin
tehtaiden johtoryhmien ja työntekijöiden edustajien (liitot, työneuvostot
tai edustajien komiteat) välinen vuoropuhelu on myös yleinen käytäntö.
Scanfilin työvoima ja ulkoiset sidosryhmät voivat raportoida eettisiin
toimintaperiaatteisiin liittyviä huolenaiheitaan tai rikkomuksia ihmisoi-
keuksiin tai soveltuvaan lainsäädäntöön liittyvät aiheet mukaan lukien.
Scanfil on sitoutunut eettisissä toimintaperiaatteissaan seuraaviin asioi-
hin:
Kaikki tarvittavat toimenpiteet tehdään kärsineiden henkilöiden aut-
tamiseksi ja sellaisten olosuhteiden poistamiseksi, joissa sama voisi
toistua tulevaisuudessa.
Hyvässä uskossa raportoiviin työntekijöihin ei kohdisteta vastatoimia.
Yhtiö ei suvaitse eikä edistä toimintoihinsa liittyvää uhkailua, pelot-
telua tai hyökkäyksiä ihmisoikeusaktivisteja vastaan.
Yhtiö ei estä valituksia mukaan lukien valtiollisten valitusmekanis-
mien kautta tehdyt valitukset.
Scanfil on kehittänyt whistleblowing-kanavaansa digitaalisella työka- lulla,
joka varmistaa raportin lähettäneen henkilön anonyymiuden. Työntekijät
voivat myös raportoida rikkomuksista lähettämällä sähköpostia tai viral
-
lisia kirjeitä henkilöstöosastolle paikallisesti tai globaalisti. Raportoitujen
tapausten määrä raportoidaan kuukausittain konsernin johtoryhmälle.
Eettisten toimintaperiaatteiden foorumi kokoontuu neljännesvuosittain
keskustellakseen tapauksista sekä opituista asioista. Foorumi koostuu
tehtaiden henkilöstöjohtajista, globaalista henkilöstöjohtajasta sekä glo-
baalista vastuullisuusjohtajasta. Kaikki tapaukset tutkitaan perusteelli-
sesti, ja ilmoittajien anonyymius sekä ilmiantajien suojelu varmistetaan.
Scanfilin eettiset toimintaperiaatteet ilmaisevat selkeän sitoumuksen
toimia YK:n Global Compact -periaatteiden mukaisesti. Scanfil kunnioit-
taa ILO:n keskeisiä työelämän normeja: yhdistymisvapaus ja työnteki-
jöiden kollektiivinen neuvotteluoikeus, pakko- ja orjatyön poistaminen,
lapsityövoiman käytön kieltäminen käytännössä ja syrjinnän poistami-
nen työelämässä ja ammatinharjoittamisessa.
Scanfil on sitoutunut osana ILO:n keskeisten työelämän normien nou-
dattamista varmistamaan, että sen liiketoimintaan tai toimitusketjuun ei
esiinny minkäänlaista lapsi- tai pakkotyövoimaa, ihmiskauppaa tai muita
modernin orjuuden muotoja.
Scanfilin työturvallisuutta ohjaa turvallisuuden ohjausjärjestelmä, ja vaa-
ratilanteiden ja onnettomuuksien käsittelyä kuvaillaan Scanfilin hallin-
tajärjestelmän (SMS) samannimisissä ohjeissa. Paikallisesti omaksutut
turvallisuuskäytännöt noudattavat ensisijaisesti maiden ja vasta sitten
Scanfilin asettamia standardeja. Työturvallisuuden ohjeistamisen lisäksi
ISO 45001 -standardi edellyttää turvallisuuden hallintajärjestelmää.
Scanfilin toimitusjohtaja on vastuussa vaatimusten mukaisesta turval-
listen käytäntöjen toteutuksesta.
Työturvallisuussitoumukset määritellään työympäristöpolitiikassa, eet-
tisissä toimintaperiaatteissa sekä esihenkilöiden työkuvauksissa esi-
tetyissä vastuualueissa.
Kaikilla työntekijöillä on oikeus sosiaaliturvaan työperäisten vammo-
jen sattuessa.
Scanfil on luonut terveys- ja turvatarkastajista sekä henkilöstöjohtajista
koostuvan yhteisön, jonka tehtävänä on tukea turvallisten käytäntöjen
jatkuvaa kehitystä. Turvallisuusneuvostoksi kutsuttu ryhmä kokoontuu
neljännesvuosittain tarkastelemaan viimeisimmän vuosineljänneksen
onnettomuuksia ja näiden perusteella esitettyjä korjaavia ja ennaltaeh-
käiseviä toimia. Parhaiden käytäntöjen jakaminen perustuu foorumien
havaintoihin. Käytäntöjä tarkastetaan vuosittain.
Turvallisuustietoisuuden lisäämiseksi Scanfil toteutti Safe Scanfil-kam-
panjan vuonna 2024. Käsiteltyjen aiheiden odotetaan herättävän poh-
diskelua turvallisuudesta ja vastuun kantamisesta omassa toiminnassa.
Scanfil on sitoutunut lisäämään monimuotoisuutta, yhdenvertaisuutta ja
inklusiivisuutta (DEI) oman työvoimansa keskuudessa. Scanfilin eettiset
toimintaperiaatteet kieltävät ehdottomasti työsuhteessa olevan henki-
lön syrjinnän etnisen taustan, ihonvärin, iän, uskonnon, vakaumusten,
sukupuolen, siviilisäädyn, seksuaalisen suuntauksen, vammaisuuden tai
muun sovellettavan lain suojaaman piirteen perusteella.
Lisäksi Scanfilin keskeiset arvot painottavat ja tukevat monimuotoisuu-
den tuomia hyötyjä sekä yksilön kunnioittamisen tärkeyttä.
Tietoisuutta monimuotoisuudesta, yhdenvertaisuudesta, inklusiivisuu-
desta ja syrjimättömyydestä edistetään eettisten toimintaperiaatteiden
kursseilla. Nämä ovat pakollisia kaikille uusille työntekijöille, harjoittelijat
ja kolmannen osapuolen työntekijät mukaan lukien. Scanfil edistää halu-
tun käyttäytymisen arvoja sisäisillä ja ulkoisilla kampanjoilla.
Scanfilin sopimustyöntekijät ovat kaikenikäisiä. Suurin osa työvoimasta,
58 prosenttia (vuoden 2024 lopussa), on 30–50-vuotiaita. Merkittävä
osa työntekijöistä, 25 prosenttia, on yli 50-vuotiaita, ja 17 prosenttia on
alle 30-vuotiaita. Tämä tasapaino takaa hyvän tietojen jakamisen ja var-
mistaa liiketoiminnan jatkuvuuden.
Kun Scanfil liittyi YK:n Global Compact -aloitteeseen vuonna 2021, se
valitsi naisten aseman parantamisen tärkeimpänä tukikohteenaan, joka
vahvistettiin Scanfilin toimitusjohtajan allekirjoittamassa sitoumuskir-
jeessä WEP:lle (Women Empowerment Principles, naisten voimaannut-
tamisen periaatteet). Scanfil aloitti siksi SWAT-yhteisön vuonna 2022.
Scanfilin naisten arvostuksen ryhmä (SWAT) käynnistettiin sen jälkeen, kun
88
Scanfil allekirjoitti WEP:n. Ryhmä tapaa kuukausittain keskustellakseen
ideoista ja määrittääkseen toimia, jotka tukevat naisten kehitystä yhtiön
asiantuntija- ja johtoasemissa. Seuraavaksi vuonna 2023 perustettiin
DEI-foorumi neljännesvuosittaisena tilaisuutena, jossa sekä naiset että
miehet jakavat ratkaisuja sovellettavaksi eri toimipaikoissa työvoiman
monimuotoisuuden kehittämiseksi. Vuonna 2024 Scanfil päätti ottaa
seuraavan askeleen ja ryhtyi analysoimaan sukupuolten palkkaeroja.
Yhtiön tavoitteena on poistaa palkkaeroja sitä mukaa, kun niitä havaitaan.
Scanfilillä on vahvasti sitoutunut edistämään tasavertaisia mahdolli-
suuksia kaikille työntekijöilleen.
Naisten osuus ylemmässä johdossa muodostui yhdeksi strategiseksi
tavoitteeksi ja tilannetta seurataan kuukausittain. Analysoituihin esi-
henkilöryhmiin kuuluvat konsernin johtoryhmä, globaalien toimintojen
johtajat sekä tehtaiden johtoryhmät. Scanfilin tavoitteeksi asetettiin
vuonna 2023, että vuoteen 2026 mennessä naisten osuus ylimmässä
johdossa olisi 35 prosenttia. Jatkuvasti parantamalla Scanfil on vuosi
vuodelta matkalla kohti 50 prosenttia.
DEI-arvoja edistetään kampanjoilla paikallisessa intranetissä sekä ulkoi-
silla kanavilla. Scanfilillä korostetaan moninaisuuden tuomia hyötyjä
kaikissa työntekijöiden osallistamisen vaiheissa, se pidetään keskiössä
rekrytointiprosessissa, koulutuksessa ja kehitystoimissa. Eri sukupuolta
edustavien henkilöiden palkkausta, ylennyksiä ja työntekijöiden vapaa-
ehtoista vaihtuvuutta seurataan neljännesvuosittain. Monimuotoisuus
on tärkeä osa henkilövaihdosten suunnitteluprosessia. Scanfil toteuttaa
kaikki toimenpiteet ja viestii avoimesti halustaan saada monimuotoiset
lahjakkuudet mukaan johtotehtäviin kasvavien työntekijöiden joukkoon..
Työntekijöiden havaintoja yhdenvertaisuudesta mitataan myös vuotui-
sessa henkilöstökyselyssä. Kun puutteita havaitaan, kyseiset yksiköt
ovat velvollisia ryhtymään toimeen tilanteen parantamiseksi. Kyseisiä
toimia voivat olla esimerkiksi DEI-tietoisuuden koulutukset, yksilölliset
kehitystoimet asianomaisen ryhmän esihenkilön kanssa sekä henkilös-
töosaston vetämät sovittelu- ja työpajat.
Politiikka viedään käytäntöön noudattamalla eettisiä toimintaperiaatteita,
joihin liittyvä koulutus on pakollinen yhtiön uusille työsuhteisille ja muille
kuin työsuhteisille työntekijöille. Kaikki asianomaiset osapuolet, sisäiset
ja ulkoiset, voivat raportoida eettisten toimintaperiaatteiden rikkomuksia
paikallisesti ja maailmanlaajuisesti. Tapausten käsittelystä raportoidaan
konsernin johtoryhmälle, ja sitä seurataan tarkasti.
3.1.2 Prosessit, jotka koskevat
yhteydenpitoa vaikutuksista oman työvoiman
ja työntekijöiden edustajien kanssa
Scanfil kutsuu työntekijänsä osallistumaan päätöksentekoprosessiin
erilaisin tavoin sekä maailmanlaajuisesti että paikallisesti. Scanfilin
keskeisten arvojen mukaisesti yhtiö edistää ”Teemme ja onnistumme
yhdessä” -asennetta. Tämä näkyy avoimessa viestinnässä työntekijöi-
den, heidän ryhmiensä ja virallisten edustuselinten kanssa kuten myös
osasto- ja yksilötasolla.
Työntekijöitä kannustetaan jakamaan mielipiteitään, pyyntöjään ja huo-
liaan, jotka liittyvät tehtaiden johtoryhmien suunnittelemiin tai toteutta-
miin päätöksiin.
Käytössä on sekä maailmanlaajuisesti että paikallisesti sovellettuja käy-
täntöjä, joissa työntekijät osallistuvat päätöksiin, jotka koskevat Scanfilin
vaikutuksia työntekijöihinsä.
Henkilöstöä osallistetaan Scanfilin eettisten toimintaperiaatteiden luo-
miseen maailmanlaajuisesti järjestämällä konsultointeja yksiköiden työn-
tekijöiden edustajien kanssa. Nämä edustajat eivät ole johtoasemassa.
Kommentit ja ehdotukset raportoidaan maailmanlaajuisten eettisten
toimintaperiaatteiden omistajille, ne tarkistetaan ja niiden maailman-
laajuista sovellettavuutta arvioidaan. Jos ne hyväksytään, niitä käsitel-
lään konsernin johtoryhmän hyväksyntäprosesseissa.
Koko työvoima, Scanfilin työsuhteiset ja muut kuin työsuhteiset työnte-
kijät, kutsutaan vuosittain osallistumaan henkilöstökyselyyn. Kyselyssä
osallistujat pisteyttävät useita eri alueita, jotka vaikuttavat heihin. He
myös kertovat odotuksensa, mielipiteensä, huolensa tai kehitysideansa
anonyymeinä avoimina kommentteina. Jos osastolla on vähintään neljä
kyselyyn osallistujaa, se saa tulosraportin, ja osaston johtaja on velvollinen
pitämään tiimin kanssa arviointikokouksen, jossa määritellään kehitys-
toimenpiteet niillä alueilla, joilla saavutettiin alhaisimmat tyytyväisyysar-
vot. Tehtaiden johtajilla on suurin vastuu tehdastulosten ja parannusten
kehitysprosessista. Konsernitasolla tämä on toimitusjohtaja.
Konsernin johtoryhmä pitää myös säännöllisesti yhteyttä työvoimaan
neljännesvuosittaisten townhall-tapaamisten avulla, joissa työntekijät
voivat esittää kysymyksiä konsernin johtoryhmälle.
Scanfilin tehtaiden johtoryhmien ja työntekijöiden edustajien (liitot, työ-
neuvostot tai edustajien komiteat) välinen vuoropuhelu on myös yleinen
käytäntö. Työntekijät voivat kuukausittaisissa kokouksissa esittää muu-
tospyyntöjä ja -ehdotuksia aiheista, jotka vaikuttavat työvoimaan. Useim-
pien toimintamaiden tehtaiden johtoryhmät on velvoitettu esittämään
näille edustuselimille yhtiön käsikirjoihin ja määräyksiin suunnitellut
muutosehdotukset, jotka voivat vaikuttaa työvoimaan.
Scanfilin eettiset toimintaperiaatteet osoittavat selkeän sitoumuksen
toimia YK:n Global Compact -periaatteiden mukaisesti. Scanfil kunnioit-
taa ILO:n keskeisiä työelämän normeja: yhdistymisvapaus ja työnteki-
jöiden kollektiivinen neuvotteluoikeus, pakko- ja orjatyön poistaminen,
lapsityövoiman käytön kieltäminen käytännössä ja syrjinnän poistami-
nen työelämässä ja ammatinharjoittamisessa.
Kun Scanfil liittyi YK:n Global Compact -aloitteeseen vuonna 2021, Scanfil
valitsi naisten aseman parantamisen tärkeimpänä tukikohteenaan, joka
vahvistettiin Scanfilin toimitusjohtajan allekirjoittamassa sitoumuskir-
jeessä WEP:lle (Women Empowerment Principles, naisten voimaannut-
tamisen periaatteet). Scanfil aloitti siksi SWAT-yhteisön vuonna 2022.
Henkilöstökyselyn palautetta hyödyntävä työskentelytapa on osoittau-
89
tunut hyvin tehokkaaksi. On huomattu, että paljon jatkotoimenpiteitä
raportoivat ja alhaisimpiin pisteisiin ratkaisutoimenpiteitä määrittävät
yksiköt, parantavat tuloksiaan seuraavan vuoden aikana.
Lisäksi säännölliset tapaamiset työntekijöiden edustuselinten kanssa
lisäävät luottamusta ja sitoutumista yhdessä määriteltyihin muutoksiin.
Scanfil päivitti whistleblowing-kanavaansa vuonna 2024 saadakseen
paremmin näkymän koko työvoiman näkemyksiin, myös kaikkein haa-
voittuvaisemmassa asemassa olevien. Digitaalista työkalua voi käyttää
sekä yhtiön ulkoisella verkkosivulla että intranetissä. Työkalu varmistaa
täyden anonyymiteetin, mikä rohkaisee kaikkia työntekijäryhmiä anta
-
maan palautetta.
3.1.3 Prosessit kielteisten vaikutusten
korjaamiseksi ja kanavat yrityksen omalle
työvoimalle huolenaiheiden esiin tuomiseksi
Scanfilin työvoima ja ulkoiset sidosryhmät voivat raportoida eettisiin
toimintaperiaatteisiin tai soveltuvaan lainsäädäntöön liittyviä huolenai-
heita ja rikkomuksia. Scanfil on kehittänyt whistleblowing-kanavaansa
digitaalisella työkalulla, joka pitää raportin lähettäneen henkilön ano-
nyymina. Työntekijät voivat myös raportoida rikkomuksista lähettämällä
sähköpostia tai virallisia kirjeitä paikallisille tai globaalille henkilöstöosas-
toille. Raportoitujen tapausten määrä ilmoitetaan kuukausittain konser-
nin johtoryhmälle. Eettisten toimintaperiaatteiden foorumi kokoontuu
myös neljännesvuosittain keskustellakseen tapauksista sekä opituista
asioista. Foorumi koostuu tehtaiden henkilöstöjohtajista, globaalista
henkilöstöjohtajasta sekä globaalista vastuullisuusjohtajasta. Kaikki
tapaukset tutkitaan perusteellisesti, ja ilmoittajien anonymiteetti sekä
ilmiantajien suojelu varmistetaan.
Uutta ja parannettua digitaalista whistleblowing-kanavaa käytetään
rikkomusten anonyymia raportointia varten. Siinä yhtiö voi myös jättää
palautetta ja kommentteja sisäisistä toimista, joihin on ryhdytty rapor-
toitujen rikkomusten korjaamiseksi ja niiden tapahtumisen estämiseksi
tulevaisuudessa. Korjaava toimenpide tulisi myös kuvailla eettisten toi-
mintaperiaatteiden rikkomusten rekisterissä, jota arvioidaan kuukausit-
tain. Jos tapaus raportoidaan anonyymisti, globaali henkilöstöjohtaja ja
globaali vastuullisuusjohtaja arvioivat korjaavien toimenpiteiden tehok-
kuuden yhdessä. He keskustelevat avoimesti ilmoitetuista tapauksista
yhdessä uhrin kanssa, johon asia vaikuttaa.
Whistleblowing-kanava on helposti kaikkien sidosryhmien käytettävissä
ulkoisesti yhtiön verkkosivuilla. Yhtiön työntekijät voivat myös käyttää
kanavaa intranetissä. Yhtiö on kouluttanut henkilöstöä, joilla on valtuudet
käsitellä ilmoitettuja syytöksiä. Scanfil on myös tiedottanut laajalla viestin-
täkampanjalla koko työvoimalle kanavan käytettävyydestä ja turvallisuu-
desta. Kanava on myös osa eettisten toimintaperiaatteiden koulutusta.
Scanfil sitoutuu eettisissä toimintaperiaatteissaan tekemään kaikki tar-
vittavat toimenpiteet kärsineiden henkilöiden auttamiseksi ja sellais-
ten olosuhteiden poistamiseksi, joissa sama voisi toistua uudestaan.
Scanfil painottaa, että yhtiö ei estä valituksia mukaan lukien valtiollisten
valitusmekanismien kautta tehdyt valitukset. Kaikki ihmisoikeuksiin liit-
tyviin valituksiin tai sovitteluprosesseihin osallistuminen on suojattua.
Osallisiin ei kohdistu haitallisia jälkivaikutuksia, eikä heitä myöskään
vaadita luopumaan laillisista oikeuksistaan valitus- tai sovitteluproses-
siin osallistumisen ehtona.
Vuonna 2024 Scanfil havaitsi yhden häirintätapauksen ja 29 tapausta,
jotka koettiin yhtiön eettisten toimintaperiaatteiden tai keskeisten arvo-
jen vastaiseksi käytökseksi. Kaikki nämä tapaukset ilmoitettiin joko ano-
nyymin whistelblowing-kanavan kautta tai toimitettiin suorassa viestin-
nässä eri johtotasoille tai HR-ammattilaisille. Kaikkia nämä kanavat ovat
Scanfilin virallisia ilmoituskanavia.
Lisäksi Scanfil seuraa havaittujen asiattoman käytöksen tapausten mää-
rää vuosittaisen henkilöstökyselyn kohdassa Yhdenvertaisuus. Kon-
sernin johtoryhmä ja tehtaiden johtoryhmät seuraavat kyselyn tuloksia
tarkasti. Jos yksiköissä on raportoitu asiatonta käytöstä, ne ovat vel-
vollisia ryhtymään voimakkaisiin ja välittömiin toimiin. Konsernin johto-
ryhmä seuraa näiden toimien edistymistä tarkasti henkilöstöhallinnon
kuukausittaisesta raportista.
3.1.4 Omaan työvoimaan kohdistuvien
olennaisten vaikutusten käsittely ja
lähestymistavat oman työvoiman kannalta
olennaisten riskien hallintaan ja olennaisten
mahdollisuuksien hyödyntämiseen
sekä näiden toimien tehokkuus
Kaikkia olennaisia vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia käsitellään
asianmukaisilla toimilla, jotka on lueteltu alla. Näiden tehokkuutta arvi-
oidaan prosessisyklin mukaisella tavalla, esimerkiksi henkilöstötutki-
muksessa käsiteltyjen aiheiden edistymistä tarkistetaan vuosittain ja
seurataan kuukausittain; terveyteen ja turvallisuuteen liittyviä asioita
seurataan vakiomuotoisesti kuukausittain ja vakavan onnettomuuden
sattuessa päivittäin; tasa-arvoon liittyvät asiat sisällytetään vakiopro-
sesseihin, esimerkiksi rekrytointi- tai henkilövaihdosten suunnitteluun
omalla tahdillaan.
Scanfil noudattaa kaikkia maiden omia lakisääteisiä vaatimuksia varmis-
taakseen, että korkealuokkaiset työolosuhteet nähdään mahdollisuutena,
jolla on myönteinen vaikutus työvoimaan. Lisäksi sekä henkilöstökyse-
lyissä että turvallisuusneuvoston kokouksessa esitetyt kehitysideat jae-
taan tehtaiden kesken parhaimpina käytäntöinä, jotta yrityksen normien
taso jatkaa nousua ja jopa ylittää maakohtaiset määräykset.
Scanfil täyttää vaaditun minimipalkan vaatimuksen kaikissa maissa,
joissa yhtiöllä on toimintoja. Lisäksi Scanfil seuraa markkinoiden palk-
katasoa voidakseen tarjota houkuttelevia palkkoja ja säätää oman työ-
voimansa palkkoja vuosittain.
Scanfil tarjoaa joustavia tai hybridi-/etätyönteko-ohjelmia töissä, joissa
se on mahdollista.
90
Terveys- ja turvallisuusaiheita hallinnoidaan maakohtaisten määräysten
ja käytössä olevien teknologioiden valmistusstandardien mukaisesti.
Turvallisuusneuvosto valvoo ja kehittää parhaiden ennaltaehkäisevien
toimenpiteiden jakamista. Näin Scanfil voi hyödyntää mahdollisuutta
tarjota erinomaisia ja turvallisia työpaikkoja.
Osaamisen ja taitojen kehitystä seurataan sekä vuotuisessa arviointi-
prosessissa että kuukausittaisissa taitomatriisiarvioinneissa.
Koulutusta järjestetään sekä sisäisten että ulkoisten kouluttajien avulla.
Kehittymisen mahdollisuudet ovat tasapuolisesti saatavilla kaikille työn
-
tekijöille sukupuolesta riippumatta.
Johdon monimuotoisuutta edistetään aktiivisesti ulkoisen rekrytoinnin
ja rakenteellisen henkilövaihdosten suunnittelun avulla. DEI-foorumi
kokoontuu neljännesvuosittain lisäämään tietoisuutta monimuotoi-
suuden hyödyistä ja edistämään parhaiden käytäntöjen jakoa Scanfilin
organisaatioyksiköiden välillä.
Scanfil sopeuttaa tietyt työpaikat vammaisille henkilöille.
Toimet, joiden tarkoituksena on ehkäistä tai lieventää kielteisiä
vaikutuksia ja korjata tosiasiallisia vaikutuksia
Scanfil tarjoaa etätyöohjelmia sellaisissa töissä, joissa etätyö on mah-
dollista, eli toimistotyöntekijöille. Vuonna 2024 joissakin yksiköissä
kehitettiin ratkaisuja, jotka ovat maakohtaisia määräyksiä joustavampia.
Esimerkiksi Puolassa ja Saksassa tehostettiin etätyökäytäntöjä. Näin
Scanfil pyrkii parantamaan työntekijöiden tyytyväisyyttä ja motivaatiota
sekä tukemaan heidän henkilökohtaista hyvinvointiaan ja mahdolli-
suuksia täyttää perhevelvollisuuksiaan. Scanfil uskoo myös, että jous-
tavuuden tarjoaminen auttaa vähentämään esimerkiksi työtapaturmiin
ja sairauslomiin liittyvää terveys- ja turvallisuustoimenpiteiden tarvetta.
Scanfil asetti standardikseen, että kaikille työntekijöille maksetaan
vähintään (maakohtaista) minimipalkkaa, joka nähdään riittäväksi pal-
kaksi. Vuonna 2024, kuten muinakin vuosina, palkkoihin tehtiin soveltu-
via muutoksia vähintään tämän minimipalkan saavuttamiseksi. Lisäksi
useissa yksiköissä korkeampaa palkkaa saavat työntekijät saivat myös
palkankorotuksia. Joissain maissa palkkojen taso päätetään työehto-
sopimuksilla (Suomi, Ruotsi), ja muissa maissa se määräytyy paikallis-
ten ja alueellisten palkkatrendien ja tehtaan budjetin mukaan. Scanfil
varmistaa vuosittaisilla rutiineillaan työvoimalleen riittävän elintason ja
parantaa näin heidän tyytyväisyyttään, motivaatiotaan ja uskollisuuttaan.
Yksi vuonna 2024 tehdyistä toimenpiteistä turvallisen työpaikan jatku-
vaksi kehittämiseksi oli vuosittainen terveyden ja turvallisuuden ratkaisu-
jen kartoitus ja parhaiden käytäntöjen jakaminen. Turvallisuusneuvosto
keräsi ideoita kaikista toimipaikoista, jotka sitten kartoittivat niiden sovel-
tuvuuden oman käyttöön. Ennaltaehkäiseviä toimia toteuttavat paikal-
liset työterveys- ja turvallisuusjohtajat saivat näin kattavan työkaluvali-
koiman. Vuosittaisen toiminnan tavoitteena on tehostaa turvallisuustoi-
menpiteitä, eliminoida onnettomuuksien mahdollisuus ja vähentää näin
kielteisiä vaikutuksia työvoimaan. Lisäksi turvallisuusneuvosto aloitti
Safe Scanfil 2024 -kampanjan. Siihen kuuluu innoittavien tarinoiden
säännöllistä jakamista yhtiön intranetissä sekä julisteita, joissa visuali-
soidaan tehtaissa käyttöön otettuja turvallisuusratkaisuja. Nämä kään-
netään ja jaetaan työvoimalle. Hankkeen innoittajana oli havainto, että
huomion herpaantuminen on aiheuttanut pieniä onnettomuuksia. Siksi
turvallisuuden asettaminen etusijalle on avainasemassa työpaikan ter-
veellisten tapojen edistämiseksi.
Turvallisuusneuvosto päättää vuoden 2025 kampanjan aiheen vuo-
den alussa.
Scanfil pystyy tarjoamaan rajoitetun määrän työpaikkoja vammaisille
henkilöille, sillä useimmissa rooleissa vaaditaan tarkkuutta ja täyttä
liikkuvuutta. Scanfil ei ole ryhtynyt toimiin vammaisten henkilöiden työl-
lisyyden edistämiseksi vuonna 2024. Scanfil suunnittelee työstävänsä
vammaisten henkilöiden palkkauksen käytäntöjä vuoden 2025 aikana
lisätäkseen tämän aliedustetun ryhmän mahdollisuuksia ja parantaak-
seen inklusiivisuutta.
Scanfil edistää monimuotoisuutta ja inklusiivisuutta kaikilla organisaa-
tion tasoilla, jotta se voi vähentää erittäin homogeenisesta työyhteisöstä
aiheutuvia haitallisia vaikutuksia. Ne voivat johtaa yksilöiden eristy-
miseen, mikä vähentää ymmärrystä ja suvaitsevaisuutta vaihtoehtoisia
näkemyksiä ja lähestymistapoja kohtaan. Yksi vuoden 2024 toimenpi-
teistä asian edistämiseksi oli neljännesvuosittainen monimuotoisuuden,
yhdenvertaisuuden ja inklusiivisuuden DEI-foorumi. Siihen osallistui-
vat konsernin johtoryhmä, tehtaiden johtoryhmät, globaalien toiminto-
jen johtajat sekä kaikki aiheesta kiinnostuneet henkilöt organisaation
eri osista. Foorumi antoi mahdollisuuden jakaa monimuotoisimpien
yksiköiden parhaita käytäntöjä ja kerätä ideoita käytännön ratkaisuista
toteutettavaksi Scanfilillä. Scanfilin naisten arvostuksen ryhmä (SWAT)
otti aloitteen seuraavan tason toimenpiteiden ideoinnissa tietoisuuden
kasvattamiseksi organisaation monimuotoisuuden hyödyistä. Tämän
ensimmäinen odotettu tulos on ajattelutavan muutos, joka nostaisi
monimuotoisia ehdokkaita harkintaan, esimerkiksi naisten mukaan otta-
mista miesvaltaisiin toimintoihin ja asemiin. Toiseksi Scanfil uskoo, että
nämä toimet rohkaisevat naisammattilaisia hakemaan johtotehtäviin ja
kasvamaan organisaatiossa. Tämä edistäisi suoraan tavoitetta kasvat-
taa naisten edustusta ylemmässä johdossa. Scanfil jatkaa kumpaakin
hanketta vuonna 2025. Scanfil ylläpitää tiukkoja eettisiä standardeja
työllisyyspolitiikassaan ja varmistaa, että lapsi- tai pakkotyötä ei suvaita
missään toimipaikoissa maailmanlaajuisesti. Siksi Scanfil ei ole tehnyt
mitään erityisiä toimenpiteitä näillä aihealueilla.
Toimet myönteisten vaikutusten aikaan saamiseksi
Yksi Scanfilin tavoista vaikuttaa myönteisesti omaan työvoimaansa on
työllisyyden turvaaminen. Tätä edistettiin ja valvottiin ensi sijassa sovel-
tamalla standardeja, jotka varmistavat omien työntekijöiden asianmukai-
set ja laillisesti pätevät työsopimukset. Toiseksi toteutuminen pyritään
varmistamaan yhteistyökulttuurin ja avoimen viestinnän avulla. Näitä
toteutetaan tarpeisiin pohjautuvissa keskusteluissa ja rakenteellisissa
prosesseissa, kuten henkilöstötutkimuksissa ja säännöllisissä kokouk-
sissa liittojen ja työneuvostojen kanssa.
91
Vuonna 2024 Scanfil päivitti keskeisiä arvojaan sekä tarjosi työnte-
kijöilleen koulutusta niistä ja niiden vaikutuksista yhteistyökulttuuriin.
Toimihenkilöille tietoa vietiin verkko-oppimisalustalla ja työntekijöille
paikallisella viestinnällä ja koulutuskäytännöillä. Seuraava toimenpide
oli toteuttaa edistyksellinen anonyymi whistleblowing-kanava, jonka
tarkoituksena on varmistaa korkeat turvallisuusstandardit sekä valvoa
vääränlaista käytöstä ja rikkomuksia. Kanava on ollut saatavilla toisesta
vuosineljänneksestä alkaen sisäisten ja ulkoistenkäyttöliittymien kautta
koko työvoimalle ja muille sidosryhmille.
Scanfil tiedostaa tilaisuuden edistää oman työvoiman terveyttä entises-
tään tukemalla työntekijöiden mielenterveyttä. Tämän tarkoituksena on
vähentää sairauslomia sekä parantaa työntekijöiden tyytyväisyyttä ja
motivaatiota. Tämän takia Scanfil kartoitti vuonna 2024 kaikissa yksi-
köissään työntekijöille tarjotut etuudet. Scanfil suunnittelee paranta-
vansa mielenterveyden tukipaketteja tarpeen mukaan vuonna 2025.
Toimet haitallisten vaikutusten torjumiseksi perustuvat Scanfilin omien
asiantuntijoiden foorumeissa käsiteltyihin aiheisiin. Foorumeja ovat
turvallisuusneuvosto, maailmanlaajuiset henkilöstöyhteisön kokouk-
set, eettisten toimintaperiaatteiden foorumin kokoukset sekä johdon
katselmuskokoukset. Scanfil suunnittelee parantavansa ympäristöön,
yhteiskuntavastuuseen ja hyvään hallintotapaan liittyvien kehitysko-
kousten rakennetta vuoden 2025 aikana. Näillä foorumeilla tarkastel-
laan mahdollisia riskejä ja todellisia vaaratilanteita sekä keskustellaan
ennaltaehkäisevistä ja korjaavista toimenpiteistä. Vaikutuksen kohteena
oleva organisaatioyksikkö (esim. tietty tehdas) on vastuussa näiden
määriteltyjen toimenpiteiden toteuttamisesta. Kuitenkin koko aihefoo-
rumi hyötyy säännöllisten kokouksien jaetuista käytännöistä sekä esi-
tetyistä opituista asioista.
Scanfil tekee laajennettuja riskianalyyseja säännöllisesti. Johto arvioi
niistä tehdyt johtopäätökset, jotka jaetaan toiminnallisten prosessien
omistajille sekä globaalissa että tehtaiden organisaatioissa. Tämän
johdosta työskentelytapoihin, prosesseihin tai ohjeisiin tehtäviä muu-
toksia harkitaan ensin niiden mahdollisten vaikutusten kannalta. Näin
Scanfil ehkäisee käytäntöjä, jotka myötävaikuttavat olennaisiin haitalli-
siin vaikutuksiin.
Scanfil suunnittelee kehittävänsä vuoden 2025 aikana tavoitteita omien
toimintaohjeiden ja toimien tehokkuuden seurannalle.
Vastuullisuus on keskeinen painopiste Scanfilin pitkän aikavälin liike-
toimintastrategiassa. Yhtiö on siksi kohdistanut keskeisiä resursseja
tutkimaan, miten sen olennaisia vaikutuksia voi hallita tehokkaimmin.
Resursseihin kuuluvat muun muassa globaalien aiheiden asiantuntijat,
kuten globaali vastuullisuusjohtaja, globaali henkilöstöjohtaja, globaali
sijoittajasuhteiden ja viestinnän johtaja ja globaali toimittajalaadun joh
-
taja. Ydintiimi keräsi havaintoja tehtaista tähän tehtävään osoitetuilta
resursseilta, kuten laatu-, vastuullisuus- ja henkilöstöjohtajilta. Vahvasti
mukana oli myös konsernin johtoryhmä, jota edustivat talousjohtaja,
kehitysjohtaja ja henkilöstöjohtaja. Viimeisimpänä mutta ei vähäisim-
pänä, Scanfil sijoitti ulkoiseen konsultointiin, jotta se voi kehittää omia
todellisten vaikutusten korjaavien toimenpiteiden käytäntöjä edelleen.
Scanfil on tietoinen siitä, että siirtymä kohti vihreämpää ja ilmastoneut-
raalia toimintaa voi edellyttää sijoituksia tuotantoyksiköiden infrastruk-
tuuriin, toimitusketjun muutoksiin sekä yhteistyökäytäntöihin epäsuorien
sidosryhmien kanssa. Strategian kannalta on kuitenkin tärkeää välttää
muutoksia, joilla on haitallinen vaikutus työvoimaan. Siksi Scanfil kehit-
tää jatkuvasti riskienhallintakäytäntöjään ja kouluttaa oman työvoimansa
asiantuntijoita sovellettavista kehittyneistä ratkaisusta, kuten toimitus-
ketjun optimoinnista. Lisäksi kaikki siirtymästä johtuvat sijoitustarpeet
budjetoidaan etukäteen ja suunnitellaan hyvin, jotta ne eivät vaikuta kiel-
teisesti toiminnan kannattavuuteen. Scanfil suunnittelee edistävänsä
vihreämpää toimintaa kehittämällä matkustuspolitiikkaansa ja liiketoi-
mintakokousten ohjeita, joissa suositaan virtuaalisia yhteistyökanavia.
Tässä työnantaja tukee työntekijöitä tarjoamalla koulutusta kehittyneiden
teknologioiden sekä ammattimaisten ja merkittävien viestintätekniikoi-
den käytössä. Scanfil tukee esihenkilöitä valmennuksella ja mentoroin-
nilla auttaakseen heitä kohtaamaan haasteita, jotka syntyvät etäryhmien
johtamisesta ja rajallisesta mahdollisuudesta matkustaa tai järjestää
tapaamisia paikan päällä. Tässä kappaleessa kuvatut toimet viittaa-
vat Scanfilin yksiköihin lukuun ottamatta äskettäin hankittua SRX:ää.
3.1.5 Tavoitteet, jotka liittyvät haitallisten
vaikutusten hallintaan, myönteisten
vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten
riskien ja mahdollisuuksien hallintaan
Scanfil seuraa tarkasti seuraavien kolmen tavoitteen edistymistä. Ne
liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten sekä riskien ja mahdolli-
suuksien hallintaan ja pyrkivät samalla edistämään mahdollisia myön-
teisiä vaikutuksia.
Työtapaturmien osuus
Työtapaturmien osuus lasketaan tapaturmien määrän osuutena var-
sinaisista työtunneista kerrottuna miljoonalla. Tämä on yksi Scanfilin
säännöllisesti valvomista aiheista. Se liittyy Scanfilin eettisiin toiminta-
periaatteisiin sekä vaaratilanteita ja onnettomuuksia koskeviin ohjeisiin.
Niiden pohjalta Scanfil priorisoi terveyttä ja turvallisuutta työntekijöidensä
ja muiden yksilöiden, joihin yhtiön toiminta voi suoraan vaikuttaa, kes-
kuudessa. Käyttämällä vuotta 2023 perusvuotena tavoitteena oli laskea
työtapaturmien osuutta 10 prosentilla vuonna 2024. Tavoitteen mitta-
kaava on maailmanlaajuinen, ja sen tarkoituksena on hallita mahdolli-
sia riskejä ja vaaroja, jotka voivat vaikuttaa työntekijöiden päivittäiseen
työhön kaikissa toimipaikoissa. Kaikki Scanfilin työntekijät osallistuvat
terveyteen ja turvallisuuteen liittyviin päätöksiin konsultoinnin ja yhteis-
työn avulla. Yhtiö toteuttaa asianmukaiset terveys- ja turvallisuusmenet-
telyt ja työtavat paikallisesti kaikissa toimipaikoissa, missä määritellään
myös paikalliset tavoitteet. Scanfil on perustanut turvallisuusneuvoston,
joka valvoo kaikkia työhön liittyviä terveys- ja turvallisuusaiheita ja mää-
rittelee toimet maailmanlaajuisten terveyden ja turvallisuuden tavoit-
teiden täyttämiseksi paikallisten toimipaikkojen trendien ja palautteen
pohjalta. Turvallisuusneuvosto kokoontuu neljännesvuosittain tarkista-
maan korjaavat toimet ja ennaltaehkäisevät parhaat käytännöt. Vuonna
2023 vuosittaisen työtapaturmien osuuden tavoitetta mitattiin onnetto-
muuksien määränä keskimääräistä aktiivista henkilöstömäärää kohden.
Mittausta muutettiin tänä vuonna CSRD-raportointistandardien nou-
dattamiseksi, ja vuoden 2023 perustaso laskettiin tämän mukaisesti
uudelleen. Vuonna 2024 työtapaturmien osuus oli 4,5, mikä merkitsee
kasvua verrattuna vuoteen 2023, jolloin se oli 4,0.
92
Henkilöstökysely
Henkilöstökyselyn tulokset liittyvät läheisesti eettisiin toimintaperiaat-
teisiin. Vaikka tavoitetta ei tällä hetkellä nimenomaisesti mainita toimin-
taperiaatteissa, toimintaperiaatteet ovat peruste asettaa tavoitteita ja
valvoa yhteistyötä, kunnioittamista, sitoutumista ja turvallisia työoloja.
Maailmanlaajuisena tavoitteena on saavuttaa 75 pistettä pääasiallisessa
tyytyväisyys- ja motivaatiopisteissä vuoteen 2030 mennessä käyttämällä
vuotta 2023 perusvuotena. Tätä 75 pisteen tasoa pidetään ”korkeana
tasona” kyselyn kehittäjän menetelmien mukaan. Tavoite seuraa kas-
vavaa trendiä. Paikallisella tasolla kukin tehdas voi asettaa omat tavoit-
teensa linjassa maailmanlaajuisten tavoitteiden kanssa. Tehtaiden oma
työvoima osallistuu tulosten tarkistamiseen, asettaa yhdessä tavoitteita
seuraavalle vuodelle ja määrittelee toimia tavoitteiden saavuttamisen
tueksi. Tavoitteita tai niihin liittyviä mittareita tai menetelmiä ei ole muu-
tettu vuoden 2023 jälkeen. Tavoitteeseen ei liity luotettavaan tieteelliseen
näyttöön perustuvia ympäristökysymyksiä. Vuonna 2024 henkilöstökyse-
lyn tyytyväisyys- ja motivaatiopisteet olivat 70. Ensimmäistä kertaa kah-
deksaan vuoteen tulos laski, vaikka aiempina vuosina se on yhtäjaksoi-
sesti kasvanut. Laskua perusvuoteen 2023 verrattuna oli kolme pistettä.
Konsernin tulokseen vaikutti merkittävästi Puolan suurimman tehtaan
laskeneet pisteet, mikä johtui suuresta työntekijämäärästä ja heikenty-
neestä tuloksesta. Yksikön tuloksen laskun suurimmat syyt olivat työ-
voiman vähennykset ja lykkääntyneet palkankorotukset, jotka johtuivat
haastavasta kysyntätilanteesta. Tulokset esiteltiin tehtaan johtoryhmälle,
jonka jälkeen alayksiköt aloittivat parannussuunnitelmien kehittämisen.
Naisten edustuksen kasvattaminen ylemmässä johtoryhmässä
Scanfil painottaa sitoutumistaan naisten ja miesten välisen tasa-arvon
edistämiseen. Tästä esimerkkinä Scanfilin toimitusjohtaja on ilmoitta-
nut tukensa naisten voimaannuttamisen periaatteille. Tavoite on sidok-
sissa eettisiin toimintaperiaatteisiin, ja se edistää inklusiivisuuden ja
monimuotoisuuden kasvattamista Scanfilillä. Tavoitteena on nostaa
naisten osuus ylemmässä johtoryhmässä maailmanlaajuisesti 35 pro-
senttiin vuoteen 2026 mennessä. Tavoitteen perusvuodeksi määritettiin
2023 yhteistyössä Scanfilin naisten arvostuksen ryhmän (SWAT, Scanfil
Women Appreciation Team) kanssa omalle työvoimalleen. Paikallisella
tasolla tehtaiden johtoryhmät asettavat omat tavoitteensa linjassa ylei-
sen tavoitteen kanssa. Tavoitteita tai niihin liittyviä mittareita tai mene-
telmiä ei ole muutettu vuoden 2023 jälkeen. Tavoitteeseen ei liity luotet-
tavaan tieteelliseen näyttöön perustuvia ympäristökysymyksiä. Vuoden
lopussa naisten osuus ylemmästä johtoryhmästä oli 27 prosenttia. Tässä
on kasvua verrattuna vuoden 2023 loppuun, jolloin se oli 20 prosenttia.
Tavoitteita kehitetään nyt muiden Scanfilin kannalta olennaisiksi tun-
nistetuille vaikutuksille, riskeille ja mahdollisuuksille. Scanfil on nyt esi-
merkiksi kehittämässä lähestymistapaansa (mukaan lukien tavoitteet
ja toimintaperiaatteet) ylitöiden joustavuuden parantamiseksi ja vam-
maisten henkilöiden työllisyyden laajentamiseksi. Olennaisten riskien
torjumiseksi Scanfil suunnittelee hankkivansa uuden palkkaluokitus-
järjestelmän sukupuolten palkkaerojen seuraamista varten, ja jos eroja
havaitaan, asiaa koskeville yksiköille määritetään tavoitteita eriarvoisuu-
den korjaamiseksi. Sairauslomaprosentin kehitystä seurataan kuukau-
sittain, jotta voidaan rajoittaa poissaolojen suuren määrän riskiä. Koska
eri paikoissa on erilaisia tasoja, määritetään sovellettavat tavoitteet ja
toimet paikallisesti.
Kaikkien työvoimaan liittyvien tavoitteiden valvonta on tärkeä osa Scan-
filin omia työntekijöitä koskevien riskien vähentämistä ja mahdollisten
kielteisten vaikutusten hallitsemista. Valvontaprosessi nähdään Scan-
filillä kasvavana mahdollisuutena parantaa kaikkien työntekijöiden ter-
veyttä ja hyvinvointia sekä parantaa terveyteen ja hyvinvointiin liittyvää
läpinäkyvyyttä sidosryhmiä kohtaan. Esimerkiksi turvallinen työympä-
ristö vähentää työntekijöiden sairauslomia, lisää tuottavuutta, parantaa
tyytyväisyyttä ja hyvinvointia sekä auttaa vähentämään tulevien vaarati-
lanteiden määrää. Naispuolisten työntekijöiden osuuden kasvattaminen
ylemmässä johtoryhmässä edistää Scanfilin sukupuolten välistä tasa-ar-
votyötä ja johtaa parempaan inklusiivisuuteen ja monimuotoisuuteen,
mikä tekee Scanfilista houkuttelevan työnantajan ja tuo yleisesti hyö-
tyä monimuotoisesta työvoimasta ja luovuudesta. Lopuksi henkilöstö-
kyselyiden tulokset näyttävät, miten Scanfil voi jatkaa työntekijöidensä
motivaation, hyvinvoinnin ja tyytyväisyyden tukemista työympäristössä.
Scanfil osallistaa työvoimansa tavoitteiden asettamisen prosessiin. Kol-
mea strategisesti tärkeintä mitattavaa tavoitetta kehitetään yhdessä
oman työvoiman kanssa esimerkiksi toiminnallisten asiantuntijoiden
avulla. Näitä pidetään pitkäaikaisina tavoitteina. Työtapaturmien mää-
rän vähentämisestä neuvotellaan kaikkien yksiköiden turvallisuusneu-
vostojen osallistujien kanssa. Samalla naisten edustusta ylemmissä
johtotehtävissä koskevasta tavoitteesta keskusteltiin SWAT-ryhmän
kanssa. Lopuksi henkilöstökyselyn tyytyväisyys- ja motivaatiopistey-
tyksen tavoite nähdään johdon sitoumuksena kehittää työntekijöihin
vaikuttavia alueita entisestään.
Näiden tavoitteiden toteutumista seurataan kuukausittain henkilöstö-
hallintojohtajien yhteisössä, johon kuuluu kaikkien tehtaiden edustajia.
Asiasta raportoidaan konsernin johtoryhmälle. Opitut asiat ja parannus-
ehdotukset tunnistetaan työntekijöiden toiminnallisten asiantuntijoiden
avustuksella. Mukana tapaturmien ennaltaehkäisyratkaisujen suunnitte-
lussa ovat esimerkiksi työterveys- ja turvallisuusjohtajat ja asiantuntijat,
jotka tekevät yhteistyötä alueen johtajien kanssa paikan päällä. Samoin
henkilöstöhallinnon liiketoimintakumppanit ja osastojen johtajat tekevät
yhteistyötä parhaiden käytäntöjen kehittämiseksi monipuolisten kyvyk-
kyyksien kasvattamista varten, jotta johtotason monimuotoisuutta voi-
daan lisätä johdon kaikilla tasoilla. Jos asia liittyy työntekijöiden tyyty-
väisyyteen ja motivaatioon vaikuttavien aiheiden kehittämiseen, kaikki
osastot järjestävät katselmustilaisuuksia henkilöstökyselyn pisteiden
tarkastelemiselle. Niissä keskustellaan ideoista seuraavan vuoden toi-
mintojen kehittämiseksi yhdessä johtajan kanssa. Lisäksi pisteiden
etenemistä kyselyaluetta kohden seurataan osastotasolla. Tässä kappa-
leessa kuvatut tavoitteet viittaavat Scanfilin yksiköihin lukuun ottamatta
äskettäin hankittua SRX:ää.
3.1.6 Yrityksen työsuhteisten
työntekijöiden ominaisuudet
Scanfilin työvoima koostuu pääasiallisesti Scanfilin sopimustyönteki-
jöistä (3 997 henkilöä), jotka kattavat 89 prosenttia koko työvoimasta (4
502 henkilöä) sekä viidestä henkilöstä, joilla on sopimuksensa mukaan
93
vaihteleva työaika, ja jotka työskentelevät tarpeen mukaan. Muu työvoima
koostuu kolmannen osapuolen sopimustyöntekijöistä (495 henkilöä) ja
itsenäisistä ammatinharjoittajista (viisi henkilöä), jotka toimittavat pal-
veluita Scanfilille. Yhtiön tavoitteena on saada kolmannen osapuolen
työntekijät noudattamaan työstandardeja ja yhtiön kulttuuria mahdolli-
simman kattavasti, jotta asiakkaille voidaan tarjota saumatonta palvelua.
Siksi useimmat yrityksen toimintaperiaatteet ja standardit, kuten eetti-
set toimintaperiaatteet, terveys- ja turvallisuusjärjestelmä ja osaamisen
kehittämismahdollisuudet, tarjotaan sekä työsuhteisille että muille kuin
työsuhteisille työntekijöille. Scanfilista poistuneiden (sekä vapaaehtoi-
sesti että ei-vapaaehtoisesti) työntekijöiden kokonaismäärä vuonna 2024
oli 532, mikä merkitsee 14 prosentin vaihtuvuutta työvoimassa. Tämä
luku sisältää myös työntekijät, joiden poistuminen oli tarkoituksellista.
Tällaisia ovat esimerkiksi kesätyöntekijät, jotka poistuivat ennalta sovitun
ajan jälkeen. Raportointipäivä viittaa henkilöstömäärään, joka osoittaa
työntekijöiden määrän raportointijakson viimeiseltä kuukaudelta. Tiedot
ovat peräisin maakohtaisista palkanlaskentajärjestelmistä, joista ne on
poimittu ja raportoitu konsernin Cognos-konsolidointijärjestelmään,
josta kuukausittaiset raportit sekä tiedot CSRD-raporttiin haetaan. Yllä
esitetyt tiedot vastaavat tilinpäätöksen henkilöstömääriä kohdasta 1.4
Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut.
Vaihtelevan työajan henkilöitä ei lasketa työntekijöiksi, joten heitä ei
ole sisällytetty Scanfilin henkilöstömäärän raportointiin, mutta heidät
lasketaan tässä osaksi työvoimaa. Heidät luokitellaan osa-aikaisiksi
työntekijöiksi.
3.1.7 Muiden kuin työsuhteisten
työntekijöiden ominaisuudet
yrityksen omassa työvoimassa
Scanfilin työvoimaan kuului 500 muuta kuin työsuhteista työntekijää
vuoden 2024 lopussa. Heistä 495 on kolmannen osapuolen työnteki-
jöitä ja viisi itsenäisiä ammatinharjoittajia – yhteensä 11 prosenttia koko
työvoimasta. Kolmannen osapuolen työntekijöitä tarjoavat pääasiassa
RAPORTOINTIPÄIVÄ . JOULUKUUTA 
Maa
Tsuhteisten
työntekijöiden määrä
(henkilömäärä)
Puola 1 463
Kiina 589
Ruotsi 423
Viro 533
Suomi 291
Yhdysvallat 180
Saksa 227
Malesia 162
Australia 124
Muut 5
Yhteen 3 997
RAPORTOINTIJAKSO 
Työsuhteen tyyppi Naiset Miehet Muut* Ei ilmoitettu Yhteensä
Työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömäärä) 1 983 2 019 0 0 4 002
Vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömäärä) 1 783 1 884 0 0 3 667
Määräaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömäärä) 199 131 0 0 330
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työsuhteisten työntekijöiden
määrä (henkilömäärä)
1 4 0 0 5
Kokoaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömäärä) 1 933 1 993 0 0 3 926
Osa-aikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömäärä) 53 23 0 0 76
* TYÖSUHTEISTEN TYÖNTEKIJÖIDEN ITSENSÄ ILMOITTAMA SUKUPUOLI.
RAPORTOINTIJAKSO 
Sukupuoli 
Tsuhteisten
työntekijöiden määrä
(henkilömäärä)
Miehet 2 015
Naiset 1 982
Muut Ei sovellettavissa
Ei ilmoitettu Ei sovellettavissa
Työsuhteiset työntekijät yhteensä 3 997
94
Johtoryhmät
Naiset
Miehet
Yhteensä
Naisten osuus
ylemmässä
johtoryhmässä
Konsernin johtoryhmä 2 5 7 29 %
Globaalien toimintojen
johtajat
4 12 16 25 %
Tehtaiden johtoryhmät 28 77 105 27 %
Yhteen 34 94 128 27 %
Alle 30-vuotiaita työntekijöitä 698 17 %
30–50-vuotiaita työntekijöitä 2 307 58 %
Yli 50-vuotiaita työntekijöitä 992 25 %
Yhteen 3 997
Työehtosopimusneuvotteluiden kattavuus Työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu
Kattavuusprosentti Työntekijät – Euroopan talousalue
Tntekijät – muu kuin
Euroopan talousalue
Työpaikan edustus (vain
Euroopan talousalue)
0–19 % Puola, Viro, Saksa Yhdysvallat, Australia, Malesia
20–39 %
4059 %
60–79 %
80–100 % Suomi, Ruotsi Kiina Suomi, Ruotsi, Puola, Viro, Saksa
työllistämistoimintaa harjoittavat yritykset. Kolmannen osapuolen työn-
tekijöitä seurataan kuukausittain, ja he ovat osa Scanfilin kuukausittaisen
raportin raportointia ja jatkotoimenpiteitä. Raportoitujen muiden kuin
työsuhteisten työntekijöiden määrä osoittaa raportointijakson viimei-
sessä kuussa työskennelleiden määrän eli henkilöstömäärän. Lisäksi
itsenäiset ammatinharjoittajat sisällytetään tähän.
3.1.8 Työehtosopimusneuvottelujen
kattavuus ja työmarkkinaosapuolten
vuoropuhelu
Työehtosopimukset ovat yleinen käytäntö Ruotsissa, Suomessa ja Kii-
nassa. Näissä maissa enemmistö työntekijöistä kuuluu työehtosopimus-
ten piiriin. Tämä koskee myös osaa Puolassa työskentelevistä. Muissa
maissa on edelleen yleistä, että työntekijöitä edustaa heidän paikalli-
sesti valitsemansa edustuskomitea. Vuoden 2024 lopussa yhtiössä oli
1 471 työehtosopimuksen piiriin kuuluvaa työntekijää, mikä on yhteensä
37 prosenttia koko yhtiön työntekijöistä maailmanlaajuisesti. Tämä on
tärkeä osa Scanfilin yhteistyökulttuuria työntekijöiden ja johdon välillä –
vaikka työehtosopimuksia ei olisi käytössä, työntekijöitä edustavat työ-
neuvostot, liitot tai sisäisesti äänestetyt työntekijöiden edustuskomiteat.
Työntekijöiden edustajien välisten keskustelujen, yhdenmukaistamisen
tai neuvottelujen kohteet koskevat monia aiheita, kuten työolosuhteita,
työehtoja, palkkausjärjestelmiä jne. Alla olevassa taulukossa esitetään
osuus yhtiön työehtosopimusten piirissä olevista työntekijöistä maittain,
jotka ovat kattavuusprosentin rajoissa ja joissaa on merkittävä työllisyys
Euroopan talousalueella ja sen ulkopuolella, sekä osuus työntekijöistä
maissa (ETA), joissa työntekijöillä on edustajat. Euroopan-yksiköissä
suurimmalla osalla työntekijöistä on työntekijöiden edustis ja heidän
sopimuksensa ovat työneuvostojen, liittojen tai yritysten sisäisten työn-
tekijöiden edustuskomiteoiden laatimia. Scanfilin työntekijöillä ei ole
mitään sopimusta Eurooppalaisen yritysneuvoston (EWC), eurooppa-
yhtiön (SE) yritysneuvoston tai eurooppaosuuskunnan (SCE) yritysneu-
voston edustuksesta.
3.1.9 Monimuotoisuuden mittarit
Scanfil havaitsi vuoden 2024 lopussa, että 27 prosenttia ylemmän joh-
toryhmän jäsenistä oli naisia (34 naista). Ylemmän johtoryhmän on mää-
ritelty sisältävän konsernin johtoryhmän, globaalien toimintojen johtajat
sekä tehtaiden johtoryhmät. 27 prosenttia merkitsee kasvua vuoden 2023
loppuun verrattuna, jolloin naisten osuus oli 20 prosenttia
Scanfilin oman työvoiman ikärakenteesta voidaan havaita tasapainoi-
nen jakautuminen keski-ikäisten, nuorempien ja vanhempien työnte-
kijöiden välillä.
95
3.1.10 Riittävä palkka
Kaikissa Scanfilin toimintamaissa on määritelty maan minimipalkka. Yhtiö
sekä muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden kolmansien osapuolten
toimittajat noudattavat näitä vaatimuksia. Scanfilin mukaan minimipalk-
kaa pidetään riittävänä palkkana, ja siksi riittämätöntä palkkaa saavien
työntekijöiden osuus on 0 prosenttia.
3.1.11 Terveyttä ja turvallisuutta
koskevat mittarit
Scanfilin työturvallisuutta ohjaa turvallisuuden ohjausjärjestelmä, ja vaa-
ratilanteiden ja onnettomuuksien käsittelyä kuvaillaan Scanfilin hallinta-
järjestelmän (SMS) samannimisissä ohjeissa. Paikallisesti omaksutut tur-
vallisuuskäytännöt noudattavat ensisijaisesti maakohtaisia säännöksiä ja
sitten Scanfilin asettamia standardeja. Työturvallisuuden ohjeistamisen
lisäksi ISO 45001 -standardi edellyttää myös turvallisuuden hallintajär-
jestelmää. Scanfilin toimitusjohtaja on vastuussa siitä, että vastuulliset
johtoryhmät toteuttavat vaatimusten mukaiset turvallisuuskäytännöt.
Työturvallisuussitoumukset määritellään työympäristöpolitiikassa, eet-
tisissä toimintaperiaatteissa sekä esihenkilöiden työkuvauksissa esi-
tetyissä vastuualueissa.
Kaikilla työntekijöillä on oikeus sosiaaliturvaan työperäisten vammo-
jen sattuessa.
Scanfil on luonut terveys- ja turvatarkastajista sekä henkilöstöjohtajista
koostuvan yhteisön, jonka tehtävänä on tukea turvallisten käytäntöjen
jatkuvaa kehitystä. Sitä kutsutaan turvallisuusneuvostoksi, joka kokoon-
tuu neljännesvuosittain tarkastelemaan viimeisimmän vuosineljännek-
sen onnettomuuksia ja käsittelemään näiden perusteella esitettyjä kor-
jaavia ja ennaltaehkäiseviä toimia. Parhaiden käytäntöjen jakaminen
perustuu foorumien havaintoihin, ja käytäntöjä tarkastetaan vuosittain.
Turvallisuuden tietoisuuden lisäämiseksi Scanfil toteutti Safe Scanfil
-kampanjan vuonna 2024. Käsiteltyjen aiheiden odotetaan herättä-
vän pohdiskelua turvallisuudesta ja vastuu kantamisesta omasta toi-
minnastaan.
100 prosenttia Scanfilin työvoimasta on terveyden ja turvallisuuden
hallintajärjestelmän piirissä. Scanfilin yksiköiden toteuttamat ennal-
taehkäisevät toimenpiteet ja jatkuvat turvallisuuden parannukset vai-
kuttavat yhtiön työsuhteessa oleviin ja muihin kuin työsuhteissa oleviin
työntekijöihin.
Vuoden 2024 loppuun mennessä Scanfilin tiloissa oli tapahtunut 34
raportoitua työtapaturmaa, jotka johtivat työsuhteisen tai muiden kuin
työsuhteisen työntekijän sairauslomaan. Näistä 30 vaikutti Scanfilin
työn- tekijöihin ja neljä kolmannen osapuolen työntekijöihin. Vuoden
2024 tapaturmataajuus oli 4,5, mikä laskettiin tapaturmien määrän
osuutena varsinaisista työtunneista ja kerrottiin miljoonalla. Tämä osoit
-
taa negatiivista kehitystä vuoteen 2023 verrattuna, jolloin osuus oli 4,0.
Näiden lisäksi oli 21 työperäistä vammaa, jotka eivät johtaneet poissa-
oloon työstä. Näistä seitsemän johti rajoitettuun työkykyyn tai siirtymi-
seen toiseen tehtävään, viisi tajunnan menetykseen ja yhdeksän vaati
ensiapua laajempaa hoitoa. Muut 21 vammaa huomioon ottaen Scanfil
laski työperäisten vammojen kokonaismäärän käyttäen samaa mene-
telmää kuin edellä, mutta tähän lisättiin myös 34 onnettomuutta ja 21
vammaa. Kokonaisluku nousee näin ollen yhteensä 7,3:een.
Kategorisoitujen onnettomuuksien analyysi osoittaa onnettomuuksien
määrän vähentyneen koneiden käytön ja kokoonpanotoiminnan aikana,
mutta onnettomuuksien määrä käsiteltäessä käsityökaluja sekä yrityksen
sosiaalitiloissa tapahtuneet onnettomuudet lisääntyivät.
Onnettomuudet aiheuttivat vuonna 2024 yhteensä 621 menetettyä työ-
päivää, joista 27 koski muita kuin työsuhteisia työntekijöitä ja 594 työ-
suhteisia työntekijöitä.
Vuoden aikana tapahtui niittityökalua käytettäessä yksi vakava onnet-
tomuus, joka vaati työntekijän sairaalahoitoa. Työntekijä palasi töihin
24 poissaolopäivän jälkeen. Tehtaassa tehtiin ennaltaehkäiseviä toi-
menpiteitä.
Scanfilin työsuhteisten työntekijöiden ja muiden osalta ei ollut kuolo-
nuhreja.
3.1.12 Ansiotuloa koskevat mittarit
(palkkaero ja kokonaisansiot)
Scanfil on kehittämässä sukupuolten palkkaerojen seurantaa. Työn-
tekijät ryhmiin jakava yleiskuva osoittaa ensimmäisessä analyy-
sissa, että toimihenkilöiden välillä on merkittäviä eroja. Jotta tätä
voidaan tutkia tarkemmin ja ryhtyä toimenpiteisiin, Scanfil suunnit-
telee ottavansa käyttöön kehittyneen palkkauksen seurantatyökalun
vuoden 2025 aikana tarkkojen johtopäätösten mahdollistamiseksi.
Työntekijäryhmä
Aggregoitu sukupuolten välinen
palkkaero, peruspalkka [%]
Fyysisen työn tekijät 14,46
Keskijohtajat 11,71
Ylemmät johtajat 16,27
Toimistotyöntekijät 19,90
Edellä mainittu sukupuolten palkkaero saatiin analysoimalla miesten
ja naisten peruspalkkatietoja, jotka on haettu tehtaiden palkkajärjes-
telmän tiedoista. Työsuhteen kaikkien kuukausien peruspalkka vuonna
2024 jaetaan vakiotyötuntien määräksi todellisen työsuhteen aikana
kullekin työsuhteiselle työntekijälle. Näin lasketut tuntipalkat koostetaan
sukupuolen ja työntekijäryhmän mukaan ja jaetaan sitten tuntipalkoiksi.
Poikkeuksena on Kiina, jossa palkka ja työtunnit sisältävät myös ylityön
johtuen sen merkittävästä osuudesta peruspalkassa ja vakiotyöajassa.
Vuoden 2024 kokonaispalkkasuhde on 5 prosenttia. Laskenta perustuu
kaikkien työsuhteisten työntekijöiden todellisten maksettujen korvausten
mediaaniin vuonna 2024, mitä verrataan korvaukseen korkeinta ansiota
saavalle henkilölle, joka suljettiin pois mediaanista.
96
3.1.13 Tapaukset, valitukset ja
vakavat ihmisoikeusvaikutukset
Scanfilin työvoima ja ulkoiset sidosryhmät voivat raportoida eettisiin toi-
mintaperiaatteisiin tai soveltuvaan lainsäädäntöön liittyviä huolenaihei-
taan ja rikkomuksia, kuten kuvaillaan tämän raportin kohdassa 3.1.3 Pro-
sessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat yrityksen omalle
työvoimalle huolenaiheiden esiin tuomiseksi.
Scanfil on kehittänyt whistleblowing-kanavaansa digitaalisella työkalulla,
joka varmistaa raportin lähettäneen henkilön anonyymiuden. Työntekijät
voivat myös raportoida rikkomuksista lähettämällä sähköpostia tai viral
-
lisia kirjeitä paikallisille tai globaalille henkilöstöosastoille. Raportoitujen
tapausten määrä raportoidaan kuukausittain Scanfilin johtoryhmälle.
Eettisten toimintaperiaatteiden foorumi kokoontuu neljännesvuosittain
keskustellakseen tapauksista sekä opituista asioista. Foorumi koostuu
tehtaiden henkilöstöjohtajista, globaalista henkilöstöjohtajasta sekä glo-
baalista vastuullisuusjohtajasta. Kaikki tapaukset tutkitaan perusteelli-
sesti, ja ilmoittajien anonyymius sekä ilmiantajien suojelu varmistetaan.
Vuoden 2024 raportointikaudella virallisilla kanavilla raportoitiin 30 sopi-
mattoman käytöksen tapausta. Kaikki tapaukset tutkittiin, ja syytettyjä
ja mahdollisuuksien mukaan myös silminnäkijöitä kuulusteltiin. Kym-
menessä tapauksessa tilannetta ei luokiteltu alkuperäisen ilmoittajan
lausunnossa mainitulla tavalla rikkomukseksi, mutta sanallisia nuhte-
luita annettiin kunnioittavien yhteistyökäytäntöjen edistämiseksi. Muut
tapaukset johtivat korjaaviin toimiin. Vuoden lopussa kahdeksan näistä
on vielä avoinna, sillä määriteltyjen korjaavien toimien ja kehitystoimien
seurantaa suunnitellaan. Scanfil ei ole vaatinut sakkoja tai rangaistuk-
sia näistä syytöksistä.
Merkittäviä ihmisoikeusrikkomuksia ei ole ollut.
Alla olevassa taulukossa esitetään tietoja syrjintätapausten kokonais-
määrästä, yhtiön työvoimalle tarkoitettujen kanavien kautta tai OECD:n
määrittämien monikansallisten yritysten kansallisille yhteyspisteille
lähetettyjen valitusten määrä sekä tapauksista johtuvien sakkojen ja
rangaistusten kokonaismäärä.
Syrjintä- ja häirintätapausten määrä 1
Yhtiön työvoiman huolenaiheita käsittelevien kanavien
kautta lähetettyjen valitusten määrä (mukaan lukien
syrjintä ja häirintä)
30
OECD:n määrittämien monikansallisten yritysten
kansallisille yhteyspisteille lähetettyjen valitusten määrä.
0
Sakkojen ja rangaistusten kokonaismäärä 0
97
3.2 Arvoketjun työntekijät
viestiä Scanfilin odotukset ja vaatimukset toimitusketjulle ja varmistaa,
että ketju toimii niiden mukaisesti. Scanfilin korkeat vastuullisuusstan-
dardit koskevat myös sen toimittajia. Hankinnan toimintaperiaatteiden
ylin vastuuhenkilö on Scanfilin hankintajohtaja. Toimittajia pyydetään aina
noudattamaan kaikkia voimassa olevia vastuullisuuteen liittyviä lakeja,
säädöksiä ja kansainvälisiä standardeja, kuten YK:n Global Compact
-periaatteita ja ILO:n sääntöjä. Eettistä hankintaa täydentävät Scanfilin
kehittämät toimintaperiaatteet konfliktialueiden mineraaleille (Conflict
Mineral Policy). Niillä varmistetaan, että mineraaleja louhitaan vastuul-
lisesti ihmisoikeuksia kunnioittaen.
Scanfilin vastuullisen hankinnan toimintaperiaatteet koskevat kaikkia
työntekijöitä arvoketjun alkupäässä kuten kuvaillaan kohdassa 1. Yleis-
tiedot; Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuo-
rovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa.
Toimintaperiaatteiden lisäksi Scanfil on luonut toimittajien eettiset
ohjeet, jotka on kehitetty RBA:n (Responsible Business Association)
ohjeiden mukaan. RBA:n suosituksia noudattamalla Scanfil varmistaa,
että yhtiön eettisten ohjeiden sitoumukset noudattavat OECD:n, YK:n ja
ILO:n suosituksia. Scanfil ei ole tunnistanut sitoumusrikkomuksia arvo-
ketjussa, eikä sille ole ilmoitettu niitä. RBA:n ohjeiden säännökset on
johdettu kansainvälisistä standardeista ja noudattavat niitä. Standar-
deja ovat muun muassa:
OECD:n toimintaohjeet monikansallisille yrityksille
YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskevat ohjaavat periaatteet
Kansainvälisen työjärjestön julistus työelämän perusperiaatteista
ja -oikeuksista
ILO:n yleissopimukset
YK:n ihmisoikeuksien yleismaailmallinen julistus
3.2.1 Arvoketjun työntekijöihin liittyvät
toimintaperiaatteet
Kansainvälisenä elektroniikan sopimusvalmistusyhtiönä Scanfilillä on
vaikutusta arvoketjun työntekijöihin eri puolilla maailmaa. Scanfilissä
uskotaan, että sen arvoketjuun kuuluvat yritykset suoriutuvat parem-
min ja ovat tehokkaampia, jos työntekijät voivat tehdä työnsä terveel-
lisessä ja turvallisessa ympäristössä kansainvälisten standardien ja
ohjeiden mukaisesti.
Scanfil toteutti vuonna 2023 sidosryhmäkyselyn, jossa sidosryhmän
jäseniä (kuvattu kohdassa 1. Yleistiedot) pyydettiin arvioimaan, miten
Scanfil vaikuttaa eurooppalaisten kestävyysraportointistandardien (ESRS)
aiheisiin ja niiden osaosa-aiheisiin. Sidosryhmien jäsenet, mukaan lukien
arvoketjun alkupään edustjat, pitivät terveyttä ja turvallisuutta olennai-
sena vaikutusalueena. Sidosryhmien tarpeisiin vastatakseen Scanfil on
luonut vastuullisen hankinnan toimintaperiaatteet (Sustainable Procu-
rement Policy). Periaatteita noudatetaan yhdessä Scanfilin toimittajien
eettisten ohjeiden (Supplier Code of Conduct) kanssa. Eettiset ohjeet
kehitettiin kansainvälisten standardien mukaan. Hankinnan toimintape-
riaatteet koskevat Scanfilin arvoketjun alkupään työntekijöitä. Toiminta
-
periaatteet otettiin käyttöön vuonna 2024 ja toimittajien eettiset ohjeet
vuonna 2023. Näitä ohjeita ja toimintaperiaatteita ei ole muutettu tai
päivitetty vuonna 2024. Scanfilin vastuullisen hankinnan toimintaperi-
aatteet ja toimittajien eettiset ohjeet ovat erillisiä politiikkoja, joilla vaiku-
tetaan arvoketjun alkupään vaikutuksiin. Hankinnan toimintaperiaatteet
kehitettiin OECD:n toimintaohjeiden ja Kansainvälisen työjärjestön (ILO)
perusperiaatteiden mukaisesti.
Scanfilin vastuullisen hankinnan toimintaperiaatteet sisältävät kuusi
vastuullisuuden osa-aluetta, jotka toimittajien on huomioitava. Osa-
alueet ovat vaatimustenmukaisuus, läpinäkyvyys, ympäristönsuojelu,
yhteiskunnallinen vastuullisuus, eettinen hankinta ja toiminnan jatkuva
parantaminen. Vastuullisen hankinnan toimintaperiaatteiden tavoite on
Scanfilin toimittajien eettiset ohjeet kertovat toimittajille Scanfilin vas-
tuullisuuteen liittyvistä odotuksista. Eettiset ohjeet käsittelevät ihmis-
kauppaa, pakkotyötä ja lapsityövoiman käyttöä, joita Scanfil ehdottomasti
vastustaa. Scanfilin eettisten ohjeiden aihealueet ovat:
Työntekijöiden oikeudet (työhön liittyvät oikeudet, inhimillinen koh-
telu, lasten työllistäminen, oikeudenmukaiset työolosuhteet, ja yhdis-
tymisvapaus)
Terveys ja turvallisuus (työ- ja elinolosuhteet, ammattitaudit, tapatur-
mien määrä ja koneiden suojaus)
Ympäristö (pilaantumisen ehkäisy ja resurssien käytön vähentäminen,
vaaralliset aineet, energiankulutus ja kasvihuonekaasupäästöt)
Liiketoiminnan eettisyys (ei aiheettomia etuja, tiedon jakaminen, oikeu-
denmukainen liiketoiminta, identiteetin suojelu, luottamuksellinen tieto
ja vastuullinen mineraalien hankinta)
Scanfil on tehnyt vastuullisen hankinnan toimintaperiaatteista osan
hankintaprosessiaan. Näin Scanfil välittää tiedot vastuullisesta hankin-
nasta eri osapuolille. Scanfilin ja sen arvoketjun työntekijöiden välisestä
viestinnästä ja vuorovaikutuksesta voi lukea tarkemmin kohdassa 3.2.2
Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan,
myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mah-
dollisuuksien hallintaan. Scanfilin toimittajien eettiset ohjeet ovat myös
luettavissa Scanfilin verkkosivuilla: www.scanfil.com/fi. Kaikki Scanfilin
toimittajat allekirjoittavat eettiset toimintaohjeet, ja Scanfilin tavoitteena
on alkaa mitata allekirjoitusten kattavuutta vuonna 2025. Eettiset ohjeet
ovat jo pakollinen osa Scanfilin uusien toimittajien arviointia – uutta toi-
mittajaa ei hyväksytä, jos toimittaja ei allekirjoita eettisiä ohjeita.
98
3.2.2 Vaikutusten käsittely arvoketjun
työntekijöiden kanssa
Scanfilin yleinen lähestymistapa on viestiä arvoketjun työntekijöiden
kanssa osana hankintaprosessia. Tärkein vaihe on uuden toimitta-
jan valintaprosessi (New Supplier Introduction, NPI). Valintaprosessin
aikana toimittajan täytyy osoittaa, että se on sitoutunut toimimaan eet-
tisten ohjeiden vaatimusten mukaisesti. Näin vähennetään riskiä siitä,
että uusi toimittaja ei huolehdi riittävän hyvin työntekijöidensä hyvin-
voinnista. Scanfil hyödyntää myös yhdistämisstrategiaa, jonka tavoite
on suunnata suurin osa ostoista toimittajille, joiden vastuullinen toiminta
on arvioitu riittävän hyväksi.
Scanfilin portfoliossa olevat toimittajat arvioidaan alla mainituilla työ-
kaluilla.
Scanfilillä on neljä pääprosessia, joiden avulla voidaan vastata huolen-
aiheisiin ja käsitellä vaikutuksia arvoketjun työntekijöiden kanssa. Scanfil
on pääasiassa yhteydessä toimittajien myyntiedustajiin, mutta arvoket-
jun työntekijöihin voidaan olla myös suoremmin yhteydessä toimittajien
seurantatarkastusten aikana. Yhteyttä toimittajiin pidetään seuraavien
työkalujen avulla:
Uuden toimittajan valintaprosessi. Jos toimittaja haluaa työskennellä
Scanfilin kanssa, toimittajan on sitouduttava noudattamaan toimitta-
jan eettisiä ohjeita.
Liiketoiminnan neljännesvuosikatsaus. Tapaamiset ovat kehitystapaa-
misia, jotka pidetään ensisijaisten ja avaintoimittajien kanssa, ja joihin
kuuluu vastuullisuusarviointi. Jos vastuullisuusarvioinnin tulos on huono,
toimittajalle annetaan parannusehdotuksia.
Seurantatarkastukset. Scanfil tarkastaa toimittajan vierailemalla sen
toimitiloissa. Tarkastuksen aikana käsitellään terveyteen, turvallisuu-
teen, lapsityövoimaan tai työntekijöiden iän vahvistamiseen ja syrjintään
liittyvät vastuullisuuskysymykset.
EcoVadis. EcoVadis on kolmannen osapuolen vastuullisuusarviointi
toimittajille. Se osoittaa toimittajien mahdolliset parannuksia vaativat
osa-alueet.
Lisätietoa Scanfilin käyttämistä metodeista ja työkaluista sidosryhmille
viestimiseen, voi lukea kohdasta 1.8 Sidosryhmien edut ja näkemykset.
EcoVadiksen arviointityökalu antaa Scanfilin hankintatiimille tärkeää tie-
toa toimittajien vastuullisuusarvosanasta ja siitä, kuinka hyvin toimittaja
noudattaa työntekijöiden oikeuksiin ja yleisiin ihmisoikeuksiin liittyviä
kansainvälisiä standardeja. Scanfil välttää toimittajia, joita ei ole arvi-
oitu tai jotka ovat saaneet huonon tuloksen. Jos tällaista toimittajaa ei
voi välttää, sillä on oltava parannussuunnitelma. Vuonna 2024 Scanfil
keskittyi siihen, että EcoVadis arvioi ensisijaiset ja avaintoimittajat. Kun
Scanfil pyytää toimittajia tekemään EcoVadiksen arvioinnin, se varmis-
taa, että arvoketjun työntekijöiden näkökulmat huomioidaan kansainvä-
listen standardien mukaisesti. Jos toimittaja menestyy heikosti työ- ja
ihmisoikeusaiheiden arvioinnissa, Scanfil voi käyttää EcoVadis-alustaa
pyytääkseen toimittajaa parantamaan toimintaansa. Epäonnistuminen
parannuksissa voi vaikuttaa liikesuhteisiin.
Hankinnan toimintaperiaatteiden ylin vastuuhenkilö on Scanfilin han-
kintajohtaja.
Scanfil tutkii myös jatkossa uusia tapoja viestiä suoraan arvoketjun työn-
tekijöille. Konserni pyrkii aina parantamaan toimintaansa, ja vuonna 2025
tutkitaan työkaluja, joilla voidaan tunnistaa riskialueita ja kerätä tietoa
konkreettisesti arvoketjun työntekijöihin vaikuttavista asioista. Erityisen
haavoittuvassa asemassa olevat työntekijät otetaan myös huomioon.
3.2.3 Prosessit kielteisten vaikutusten
korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun
työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi
Jos Scanfil saa tietää joko valtakunnallisten lakien tai toimittajien eet-
tisten sääntöjen rikkomuksista, Scanfil ottaa välittömästi yhteyttä rik-
komukseen syyllistyneen yhtiön edustajiin. Scanfil edellyttää yhtiöltä
korjaustoimia ja todisteita siitä, että rikkomuksia aiheuttavat toimet on
muutettu vaatimusten mukaisiksi.
Scanfilille voi ilmoittaa rikkomuksista eri tavoin. Yksi tapa on EcoVa-
dis 360 -palvelu, johon kootaan yhtiöihin vaikuttavia virallisia uutisia.
Uutiset voivat olla myönteisiä, kielteisiä tai neutraaleja. 360-palvelun
havainnot voivat vaikuttaa toimittajien pisteytykseen sekä positiivisesti
että negatiivisesti.
Scanfilille voi myös kertoa rikkomuksista suoraan whistleblowing-kanavan
kautta. Kanavan avulla ketkä tahansa – sekä sisäiset että ulkoiset työnte-
kijät – voivat kertoa mistä tahansa huolenaiheesta Scanfilille anonyymisti.
Jos tarkastusten tuloksista nousee esiin rikkomuksia, toimittajaa pyy-
detään toimittamaan korjaussuunnitelma Scanfilille.
Toimittajan täytyy korjata ja minimoida olennaiset vaikutukset, ja Scanfil
seuraa vaikutuksia, kunnes tapaus on käsitelty. Jos toimittaja ei pysty rat-
kaisemaan esille tulleita ongelmia, sopimus toimittajan kanssa voidaan
päättää. Scanfil ei korvaa rikkomusten aiheuttamia vaikutuksia suoraan
toimitusketjun henkilöille. Scanfilin tavat viestiä toimittajille ja kehittää
toimittajien toimintaa on kuvattu kohdassa 3.2.2 Vaikutusten käsittely
arvoketjun työntekijöiden kanssa.
On vaikea arvioida, ovatko arvoketjun työntekijät tietoisia kanavista, joi-
den kautta he voivat ilmoittaa huolenaiheista, ja luottavatko he kanaviin.
Tilannetta voi nyt arvioida vain ajoittain tarkastuskäynneillä ja olemalla
suoraan yhteydessä työntekijöihin. Toimittajien eettisissä ohjeissa tode-
taan selvästi, että niiden toiminnassa täytyy käyttää ja ylläpitää ohjel-
mia, jotka takaavat ilmoittajien luottamuksellisuuden ja suojan. Lisäksi
toimintaan täytyy kuulua prosessi, jonka avulla henkilöt voivat ilmoittaa
huolenaiheistaan. Whistleblowing-ilmoituskanava löytyy osoitteesta
https://www.scanfil.com/fi/, ja kanavasta on kerrottu toimittajille Scan-
filin eettisissä ohjeissa. Scanfilin ilmoitusprosessi on täysin anonyymi
kanavan käyttäjien suojaamiseksi. Ilmoitusprosessista voi lukea lisää
kohdassa 4.1.2 Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaat-
99
teet ja yrityskulttuuri. Scanfilin toimittajien eettisillä ohjeilla varmiste-
taan ilmoittajien tietojen luottamuksellisuus ja suoja. Ohjeissa edelly-
tetään myös, että toimittajat toteuttavat ja ylläpitävät prosessia, jonka
avulla heidän työntekijänsä voivat tuoda esiin mahdollisia huolenaiheita.
3.2.4 Arvoketjun työntekijöihin kohdistuviin
olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin
ryhtyminen ja lähestymistavat arvoketjun
työntekijöihin kohdistuvien olennaisten
riskien hallitsemiseksi ja olennaisten
mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä
kyseisten toimien tehokkuus
Kaksoisolennaisuusanalyysimme mukaan terveydellä ja turvallisuudella
oli arvoketjun työntekijöihin olennainen vaikutus. Scanfilin toimittajien
eettiset ohjeet kattavat nämä vaikutukset koko arvoketjussa. Kielteisiä
ja myönteisiä vaikutuksia hallitaan toimittajien kehitysprosessiemme
avulla, ja toimien tehokkuutta voidaan seurata EcoVadiksella.
Scanfil pyrkii ehkäisemään ja minimoimaan vaikutusten riskit käyttämällä
toimittajia, joilla on samat arvot kuin Scanfilillä ja jotka sitoutuvat kan-
sainvälisiin standardeihin, joista on kerrottu kohdassa 3.2.1 Arvoketjun
työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet. Scanfil tekee ennen uuden
toimittajan hyväksymistä perusteellisen arvioinnin varmistaakseen, että
mahdolliset uudet toimittajat noudattavat vastuullisia käytäntöjä ja ovat
sitoutuneita noudattamaan työ- ja ihmisoikeuksia.
Scanfilin toimittajien eettiset säännöt ovat tärkeä dokumentti, jolla vas-
tuullisuusvaatimukset viestitään toimittajille. Scanfil pyrkii siihen, että
kaikki suorien materiaalien toimittajat allekirjoittavat toimittajien eetti-
set ohjeet. Scanfil tutkii työkaluja, joilla voidaan yksinkertaistaa toimit-
tajien allekirjoittamien eettisten ohjeiden seurantaa. Ohjeiden allekir-
joittaminen on pakollinen osa Scanfilin maailmanlaajuista ja paikallista
ostosopimusta. Nyt voidaan kuitenkin tehdä vain prosentuaalinen arvio
siitä, kuinka suuri osa toimittajistamme on allekirjoittanut eettiset ohjeet.
Scanfil pyrkii jatkuvasti parantamaan toimittajien käytänteitä ja proses-
seja, jotta arvoketjun työntekijöille saataisiin aikaan myönteisiä vaiku
-
tuksia. Toimittajien kanssa järjestetään säännöllisiä kehitystapaamisia
ja ensisijaisten toimittajien kanssa neljännesvuosittaisia liiketoiminta-
Vuoden 2024 keskeiset toimet
Toimien vaikutus
toimintaperiaatteisiin
ja tavoitteeseen Keskeisten toimien laajuus Aikaväli
Tulos ja tulos arvoketjun
työntekijöille
EcoVadis-arvio ensisijaisille ja
avaintoimittajille
Scanfilin vastuullisen
hankinnan toimintaperiaatteet
vastaavat EcoVadiksen
arviointia, jolla arvioidaan
toimittajia kansainvälisten
vastuullisuusstandardien
mukaisesti (UNGC, GRI, ISO jne.).
Sisältää kaikki arvoketjun
alkupään työntekijät
maantieteellisestä sijainnista
riippumatta.
Jatkuvasti, tavoitteet esitelty
kohdassa 3.2.5 Tavoitteet,
jotka liittyt olennaisten
kielteisten vaikutusten hallintaan,
myönteisten vaikutusten
edistämiseen sekä olennaisten
riskien ja mahdollisuuksien
hallintaan
EcoVadis-arvioinnin tiedot
osoittavat, että Scanfilin
toimittajat suoriutuvat alan
keskiarvoa paremmin.
Samalla tiedot näyttävät
parannusmahdollisuuksia
heikosti suoriutuneille toimittajille.
Pakolliset eettiset ohjeet uusille
toimittajille
Scanfilin eettiset ohjeet
käsittelevät ympäristöön,
yhteiskuntaan ja hallintotapaan
liittyviä vaatimuksia, jotka Scanfil
asettaa toimittajille.
Arvoketjun alkupään työntekijät. Jatkuvasti, tavoitteet esitelty
kohdassa 3.2.5 Tavoitteet,
jotka liittyt olennaisten
kielteisten vaikutusten hallintaan,
myönteisten vaikutusten
edistämiseen sekä olennaisten
riskien ja mahdollisuuksien
hallintaan
Vaatimus on selkeä viesti
mahdollisille uusille toimittajille,
ja se motivoi toimittajia
parantamaan työntekijöiden
työolosuhteita.
katsauksia. Tapaamisissa tarkastetaan toimittajan EcoVadis-vastuul-
lisuusarvosana ja sovitaan parannustoimista. Nämä toimet liitetään
osaksi hankintaprosesseja. Lisäksi Scanfilin globaalit tuoteryhmäpääl-
liköt vastaavat toimittajiensa kehittämisestä siten, että toimittajat täyt-
tävät Scanfilin vastuullisen hankinnan toimintaperiaatteiden ja toimit-
tajien eettisten ohjeiden vaatimukset. Scanfilillä on 12 kansainvälisen
hankinnan tuoteryhmäpäällikköä ja noin 50 paikallista taktista ostajaa.
Scanfil tekee myös säännöllisesti toimittajatarkastuksia varmistaak-
seen, että toimittaja noudattaa eettisiä ja yhteiskunnallisia standardeja
sekä ympäristöstandardeja. Scanfil tekee yhteistyötä toimittajien kanssa
toimittajien vastuullisuustyön parantamiseksi. Työssä keskitytään erityi-
sesti työntekijöiden oikeuksiin ja yleisiin ihmisoikeuksiin. Vuonna 2024
Scanfil teki 42 toimittajatarkastusta. Toimintaa valvoo kansainvälisen
toimitusketjun laatu- ja vastuullisuuspäällikkö yhteistyössä 10 paikalli-
sen toimittajalaatuinsinöörin tai -päällikön kanssa. Tärkeimmät tulevat
toimenpiteet on kuvattu myöhemmin tässä kappaleessa: tavoitteena on
minimoida laatuketjun työntekijöiden altistuminen riskeille, mutta tark-
koja tavoitteita ei ole asetettu. EcoVadis-järjestelmän käyttökulut sisäl-
tyvät vuosibudjettisuunnitelmiin, eikä niillä ole merkittävää vaikutusta.
Scanfil on vuodesta 2021 lähtien osallistunut EcoVadis-arviointiin vuo-
sittain arvioidakseen hankintakäytäntöjensä vastuullisuutta. Arvio auttaa
ymmärtämään, kuinka hyvin arvoketjun vastuullisuusaiheita ja -huolia
käsitellään. Vuonna 2024 Scanfil sai 60 pistettä Vastuullinen hankinta
-osiossa, ja vuoden 2025 arvion tavoitteeksi on asetettu 70 pistettä.
Työkalut toimittajien valintaan ja kehittämiseen auttavat minimoimaan
vaikutusriskejä arvoketjussa, ja käytetyt korjaustoimenpiteet on esitelty
kohdassa 3.2.3 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat
arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi.
Tällä hetkellä Scanfil keskittyy pääasiassa avaintoimittajiin, joihin ollaan
yhteydessä säännöllisesti ja joihin voidaan vaikuttaa. Yhteistyökumppa-
neihin kuuluu myös toimittajia, joita käytetään harvemmin tai vain tarkem-
min rajattuihin tarpeisiin. Näiden toimittajien vastuullisuuskäytäntöihin
on haasteellisempaa vaikuttaa. Scanfil tutkii useita eri tarkastustyöka-
100
luja, joilla voidaan arvioida paremmin näihin toimittajiin liittyviä riskejä.
Työkalut auttavat tunnistamaan riskialueita ja siten kohdistamaan työtä
tehokkaammin. Scanfilin tavoitteena on ottaa valittu työkalu käyttöön
viimeistään vuonna 2025. Jos sitoumuksia rikotaan, käytetään Scan-
filin toimittajatarkastusprosessia. Sen avulla voidaan varmistaa, että
käyttöön otetut parannukset vaikuttavat työolosuhteisiin myönteisesti.
Scanfilin prosesseista voi lukea lisää kohdasta 3.2.3 Prosessit kielteis-
ten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huo-
lenaiheiden esiin tuomiseksi.
Vuonna 2023 Scanfil alkoi vaatia, että avaintoimittajat tekevät EcoVa-
diksen vastuullisuusarvioinnin. Näin pystytään arvioimaan toimitusket-
jun vastuullisuutta entistä paremmin. Ensisijaiset ja avaintoimittajat pri-
orisoidaan, ja heitä pyydetään tekemään EcoVadis-arviointi. Jos arvi-
oinnissa havaitaan heikkouksia, toimittajilta pyydetään korjaustoimia
EcoVadis-alustalla. Jos toimittaja ei tee parannuksia, toimittajasuhde
voidaan arvioida uudelleen.
Scanfil on järjestänyt toimittajille kahdesti vuodessa webinaareja, joissa
esitellään Scanfilin vastuullisuustyötä ja annetaan tietoa EcoVadiksesta.
Lisäksi toimittajille kerrotaan hyödyistä, joita yhteinen läpinäkyvä järjes-
telmä tarjoaa vastuullisuuskysymyksistä viestimiseen.
Jos toimittajat eivät yllä Scanfilin asetettamiin EcoVadis-vastuullisuus-
arvioinnin tavoitteisiin etenkään työntekijöiden ja yleisten ihmisoikeuk-
sien kohdalla, toimittajia pyydetään esittämään toimintasuunnitelma
tilanteen korjaamiseksi. Tällä tavoin Scanfil voi seurata kehitystä näillä
alueilla ja tarvittaessa viedä asiaa eteenpäin tai tukea toimittajaa paran-
nustyössä. Scanfil voi myös tarkastaa toimittajat varmistaakseen, että
toteutetut toimet ovat olleet tehokkaita.
Scanfil vaikuttaa ja luottaa suureen toimittajaverkostoon, joten hyviä
työkaluja riskien tunnistamiseen tarvitaan. Tulevina vuosina keskity-
tään löytämään työkaluja ja toimintatapoja, jotka auttavat hankintatiimiä
minimoimaan arvoketjun työntekijöihin kohdistuvat riskit. Tällä hetkellä
Scanfilillä ei ole kattavaa tapaa varmistaa, että tehdyillä toimenpiteillä
on suora positiivinen vaikutus arvoketjun työntekijöihin. On kuitenkin
havaittu, että EcoVadis-arvioinnin tekevät ja vastuullisuuttaan paranta-
maan ryhtyvät toimittajatnostavat nopeasti pisteitään.
Kustannuslähtöisenä yhtiönä Scanfilille on aina tärkeää etsiä toimitta-
jasuhteita, jotka ovat mahdollisimman kustannustehokkaita. Tavoite voi
aiheuttaa jännitteitä matalan hinnan ja vähäisten vastuullisuusriskien
välillä. Tämän vuoksi kaikkien uusien toimittajien ja liikekumppaneiden
pitää allekirjoittaa Scanfilin toimittajien eettiset ohjeet. Eettisten ohjeiden
allekirjoittaminen on minimivaatimus uusille toimittajille. Näin voidaan
varmistaa, että yhtiö ei ota verkostoonsa toimittajia, jotka eivät kunnioita
kansainvälisiä työntekijöiden oikeuksia tai yleisiä ihmisoikeuksia. Scanfil
vaatii myös kaikkia ensisijaisia ja avaintoimittajia tekemään EcoVadiksen
vastuullisuusarvioinnin, jonka perusteella Scanfil voi pyytää näitä teke-
mään parannuksia. Jos toimittaja ei täytä minimivaatimuksia, sopimus
toimittajan kanssa voidaan päättää. Scanfil vähentää vastuullisuuteen
liittyviä riskejään käyttämällä toimittajia, joilla on hyvä vastuullisuusarvo-
sana. Minimivaatimusten käytöllä voidaan estää jännitteiden syntymistä
kielteisten vaikutusten estämisen tai lieventämisen ja muiden liiketoi-
minnallisten tavoitteiden välillä.
Scanfilille ei ole ilmoitettu vakavista ihmisoikeusrikkomuksista arvo-
ketjussa.
Kokonaisvastuu arvoketjun työntekijöihin kohdistuvien olennaisten
hoidosta on Scanfilin hankintajohtajalla. Toiminnallisesti asiaa hoitavat
kansainvälinen ja paikalliset hankintatiimit Scanfilin vastuullisuusam-
mattilaisten tuella.
Scanfilin hankintaorganisaatio valitsee ja kehittää toimittajia Scanfi-
lin vastuullisuustoimintaperiaatteiden mukaisesti. Scanfil uskoo pys
-
tyvänsä olemaan yhteyksissä kansainvälisten ja paikallisten ostajien
kautta kaikkiin toimittajiin.
Toimittajalaatu- ja -vastuullisuusfunktio tukee ostajia työkaluilla ja pro-
sesseilla, jotka auttavat saavuttamaan vastuullisuustavoitteet.
3.2.5 Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten
kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten
vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten
riskien ja mahdollisuuksien hallintaan
Scanfil on ottanut käyttöön tavoitteet, joiden tarkoitus on hallita olennai-
sia kielteisiä vaikutuksia, edistää myönteisiä vaikutuksia ja hallita olen-
naisia riskejä ja mahdollisuuksia.
Ensisijaiset ja avaintoimittajat, joilla on vastuullisuusarvosana
Vastuullisuusarvosanan antajan täytyy olla hyväksytty kolmas osapuoli.
EcoVadis-arvio on vahvistetusti yhdenmukainen Scanfilin toimittajien
eettisten ohjeiden kanssa ja parantaa siten toimittajien sitoutumista toi-
mintaperiaatteisiin. Tavoitteena on, että yli 90 prosenttia ensisijaisista ja
Avainmittari
Tulos
31.12.2024 Tavoite 2030
Lähtokohta
(tammikuu
2024)
Ensisijaiset ja
avaintoimittajat, joilla
on vastuullisuus-
arvosana
65 % >90 % 40 %
avaintoimittajista on saanut vastuullisuusarvosanan vuoteen 2030 men-
nessä. Tavoite on suhteellinen, koska ensisijaisten ja avaintoimittajien
määrä voi muuttua. Tavoite sisältää kaikki toimittajat, jotka toimittavat
suoran materiaaleja käytettäväksi asiakkaiden tuotteissa. Tavoitteen läh-
töarvoksi asetettiin 40 prosenttia ensimmäisenä ilmoitusvuonna 2024.
Mitattauksia tehdään kuukausittain edeltävän kolmen kuukauden pohjalta,
ja tulosten odotetaan kehittyvän lineaarisesti vuoteen 2030 asti. Arvioi-
tujen ja ensisijaisten sekä avaintoimittajien määrä mitataan suhteessa
kaikkiin ensisijaisiin ja avaintoimittajiin. Tämä suorituskyvyn avainmittari
näyttää Scanfilin toimittajille, kuinka tärkeää on noudattaa kansainvälisiä
standardeja (esimerkiksi työntekijöiden oikeuksia ja yleisiä ihmisoikeuk-
sia), jos toimittajat haluavat työskennellä Scanfilin pitkäaikaisina kump-
101
paneina. Tavoitteen asetti Scanfilin hankintaosasto yhdessä sisäisten
vastuullisuusasiantuntijoiden kanssa. Tavoitteen asettaminen on tapa
rohkaista ensisijaisia ja avaintoimittajia arvioimaan vastuullisuustyötään.
Koska tavoite otettiin käyttöön vuonna 2024, vuoden aikana ei ole tehty
tavoitteeseen tai toimintatapoihin liittyviä muutoksia. Scanfil on havain-
nut, että tavoitteen saavuttaminen edistyy hyvin myönteisesti, ja yhä
useammat yhtiöt ovat arvioineet vastuullisuusjärjestelmänsä. Scanfil ei
näe tällä hetkellä suuria esteitä tavoitteen saavuttamiselle. Tieto tavoit
-
teen saavuttamisasteesta on osa kuukausiraporttia, ja siitä tiedotetaan
osto- ja vastuullisuusjohtajille.
Ostovolyymin jakautuminen vastuullisuusarvosanan saaneille
toimittajille
Vastuullisuusarvosanan antajan täytyy olla hyväksytty kolmas osapuoli.
EcoVadis-arvio on vahvistetusti yhdenmukainen Scanfilin toimittajien
eettisten ohjeiden kanssa ja auttaa siten Scanfilin hankintaosastoja
ostamaan ensisijaisesti toimittajilta, joilla on vastuullisuusarvosana.
Scanfilin tavoitteena on, että vuoteen 2030 mennessä yli 80 prosent-
tia ostovolyymista tulee vastuullisuusarvosanan saaneilta toimittajilta.
Tavoite on suhteellinen, koska ostovolyymit muuttuvat vuosien kuluessa.
Tavoite sisältää suoriin materiaaleihin (asiakkaiden tuotteissa käytettyi-
hin materiaaleihin) käytetyt varat. Tavoitteen lähtötaso on 40 prosent-
tia vuodelta 2024.
Mittaus tehdään aina edeltävältä kolmelta kuukaudelta, ja Scanfil on
ennustanut lineaarista etenemistä vuoteen 2030 asti. Tavoite mitataan
arvioitujen toimittajien osuutena suorien materiaalien kokonaiskustan-
nuksista. Mittari näyttää Scanfilin hankintatiimeille, kuinka tärkeää on
käyttää vastuullisia toimittajia, jotka noudattavat työntekijöihin, yleisiin
ihmisoikeuksiin sekä terveyteen ja turvallisuuteen liittyviä kansainväli-
siä standardeja. Scanfilin toimitusketjuosasto asetti tavoitteen yhdessä
sisäisten vastuullisuusasiantuntijoiden kanssa. Tavoite on yksi työkalu,
jolla seurataan ja kehitetään nykyisiä toimittajia ja ohjataan ostoja vas-
tuullisimpiin lähteisiin. Koska tavoite otettiin käyttöön vuonna 2024,
vuoden aikana ei ole tehty tavoitteeseen tai toimintatapoihin liittyviä
muutoksia. Scanfil on havainnut, että tavoitteen saavuttaminen kehit-
tyy myönteisesti. Tavoitteen saavuttamiselle ei nähdä nyt suuria esteitä.
Tieto tavoitteen saavuttamisasteesta on osa kuukausiraporttia, ja siitä
tiedotetaan osto- ja vastuullisuusjohtajille. Vuoden 2024 lopussa Scan-
filillä oli 167 toimittajaa, jotka olivat tehneet EcoVadis-arvioinnin. Näille
toimittajille meni 47 prosenttia hankintaan käytetyistä kokonaisvaroista.
Keskittymällä näihin avainmittareihin Scanfil haastaa toimittajat toteut-
tamaan vastuullisia käytäntöjä, jotka vähentävät kielteisiä vaikutuksia,
edistävät myönteisiä vaikutuksia ja auttavat hallitsemaan riskejä ja
mahdollisuuksia.
Tavoitteet määritellään yhdessä Scanfilin toimitusketjuosastojen kanssa
(toimitusketju, hankinta- ja toimittajakehitys). Myös EcoVadiksen asian-
tuntijat ovat ohjanneet Scanfiliä merkityksellisimpien tavoitteiden aset-
tamisessa yhtiön arvoketjun työntekijöille.
Kun uusi tavoite on määritelty, sitä seurataan avainmittarina. Scanfilin
toimittajalaatu- ja vastuullisuustoiminto ilmoittaa toteutuneen arvon
kuukausittain vastuullisuusjohtajille, jotka puolestaan ilmoittavat tiedon
Scanfilin johdolle. Scanfilin toimittajalaatu- ja vastuullisuusfunktio on
vastuussa tavoitteiden saavuttamisesta, ja tavoitteiden saavuttaminen
on myös osa vastuuhenkilöiden kannustinohjelmaa.
Scanfil alkoi seurata näitä avainmittareita vuonna 2024, ja on havaittu,
että kaikki mittarit kehittyvät tasaisesti myönteiseen suuntaan. Arvo-
ketjun terveys- ja turvallisuusvaikutuksissa on havaittu, että useammat
toimittajat ovat ottaneet käyttöön kansainvälisiä standardeja vastaavia
EcoVadis-arvion suorittaneiden toimittajien keskiarvotulos.
Työntekijöiden oikeudet ja
yleiset ihmisoikeudet
61,0
+9,0
viitearvoon verrattuna
Vastuullinen hankinta
54,1
+14,4
viitearvoon verrattuna
Eettisyys
55,8
+8,0
viitearvoon verrattuna
Yhteensä
61,2
+11,2
viitearvoon verrattuna
Ympäristö
67,7
+16,0
viitearvoon verrattuna
Avainmittari Tulos 2024 Tavoite 2 030
Lähtökohta
(tammikuu
2024)
Sijoitetut varat
toimittajiin, joilla
on vastuullisuus-
arvosana.
47 % >80 % 40 %
toimintaperiaatteita. Verrattaessa kaikkiin EcoVadiksen arvioimiin toi-
mittajiin voidaan todeta, että Scanfilin arvioidut toimittajat suoriutuvat
toimialan keskiarvoa paremmin (ks. kuva ”EcoVadis-arvion tehneiden
toimittajien keskiarvotulos”).
102
4. Hallintotiedot
4.1 Liiketoiminnan harjoittaminen
4.1.1 Hallinto-, johto- ja
valvontaelinten rooli
Ylimmät päätöksentekoelimet ovat emoyhtiö Scanfil Oyj:n yhtiökokous
ja hallitus. Hallituksella on tarkastusvaliokunta, jonka tarkoituksena on
valvoa taloudellista raportointiprosessia sekä tilinpäätöksen, kestävyys-
selvityksen ja osavuosikatsausten raportointia sekä tarkkailla yhtiön
sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan toimivuutta. Valiokunta arvioi tilin-
tarkastuksen asianmukaisuuden ja valmistelee yhtiökokoukselle ehdo-
tuksen tilintarkastajan nimeämisestä.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta valmistelee yhtiökokouksille
ehdotukset valittavista hallituksen jäsenistä sekä hallituksen ja hallituk-
sen valiokuntien jäsenille maksettavista korvauksista. Nimitystoimikunta
vastaa myös siitä, että hallituksella ja sen jäsenillä on yhtiön tarpeisiin
riittävä määrä tietoa ja kokemusta esimerkiksi kirjanpidosta, strategian
kehityksestä ja kestävyydestä. Hallitus nimeää toimitusjohtajan, joka on
vastuussa Scanfilin strategisten tavoitteiden asettamisesta sekä siitä,
että tavoitteiden saavuttamiseksi on käytettävissä riittävät resurssit.
Konsernin johtoryhmä avustaa toimitusjohtajaa eettisten toimintape-
riaatteiden ja kestävyyden asiantuntemuksellaan.
Konsernin lakiasiainjohtaja toimii suoraan toimitusjohtajan alaisuu-
dessa ja hallituksen sihteerinä. Lakiasiainjohtaja kuuluu laajennettuun
johtoryhmään. Kestävyyttä johtaa konsernin kehitysjohtaja, jota avustaa
vastuullisuusjohtaja. Kaikilla hallituksen jäsenillä on työuransa ansiosta
pitkä ja kattava osaaminen eettisestä liiketoiminnan harjoittamisesta.
Scanfilin hallintomallia ja rooleja käsitellään tarkemmin kohdissa 1.1 ja 1.2.
4.1.2 Liiketoiminnan harjoittamista koskevat
toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri
Vuonna 2024 Scanfilillä oli 27 politiikkaa ja muuta ohjaavaa periaatetta. Ne
koskivat muun muassa matkustusta, rahoitusta, laatua ja riskienhallintaa.
Toimitusjohtaja on hyväksynyt Scanfilin keskeisimmät politiikat: eettiset
toimintaohjeet (Code of Conduct) ja toimittajien eettiset toimintaohjeet.
Eettisissä toimintaohjeissa kuvataan periaatteet, joiden mukaan Scanfil
hoitaa suhteitaan työntekijöihin, liikekumppaneihin ja muihin sidosryh-
miin. Kaikkien työntekijöiden pitää olla tietoisia eettisistä toimintaohjeista
ja noudattaa niitä. Ohjeet muodostavat yhdessä konsernin politiikko-
jen kanssa perustan Scanfilissä työskentelylle. Kaikkien työntekijöiden
oletetaan noudattavan ohjeita aina. Kaikki esimiehet ovat vastuussa
eettisten toimintaohjeiden toteutumisesta omissa organisaatioissaan.
Eettisten ohjeiden noudattamatta jättämiset tutkitaan, ja niistä voi olla
seurauksena kurinpidollisia toimia. Scanfil edellyttää, että sen toimit-
tajat, alihankkijat, konsultit ja muut liikekumppanit omaksuvat eettiset
toimintaohjeet ja noudattavat niitä.
Kaikkien Scanfilin uusien työntekijöiden edellytetään suorittavan eettisiä
toimintaohjeita koskevat verkkokurssit tai henkilökohtaisen koulutuksen
ja vahvistavan sitoutumisensa periaatteisiin. Oppimateriaalissa käydään
läpi keskeisimmät eettiset periaatteet ja kuvataan parhaat käytännöt
esimerkkien ja harjoitusten avulla. Työntekijöiden tehtävistä riippuen
osan edellytetään suorittavan verkkokurssit myös muista politiikoista,
kuten konfliktimineraaleja ja toimittajien sopimusten hallintaa koske-
vista toimintaohjeista. Globaalille ja paikalliselle johdolle järjestettiin
neljännesvuosittain kokouksia, joissa keskityttiin monimuotoisuuteen,
tasapuolisuuteen ja inkluusioon (ks. 3.1 Oma työvoima).
Toimittajien eettiset toimintaohjeet ovat erillinen politiikka, jota kaikkien
uusien toimittajien pitää noudattaa tullakseen hyväksytyksi. Scanfil on
toimittajien eettisiä toimintaohjeita laatiessaan noudattanut muiden
suositusten ohella Yhdistyneiden kansakuntien korruption vastaista
yleissopimusta. Korruption torjuntaan liittyvät käytännöt ja riskienhal-
linta on kuvattu yhtiön sisäisissä ja toimittajien eettisissä toimintaoh-
jeissa. Toimittajien arviointi tehdään säännöllisesti huomioiden pai-
kalliset säännökset, liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät käytännöt,
vastapuolet sekä paikallinen kulttuuri. Riskiarvioinnin avulla Scanfil voi
ryhtyä vaadittaviin ehkäiseviin toimenpiteisiin rajoittaakseen altistumis-
taan korruptioriskeille. Riskiarvioinnin tulokset esitetään vuosittain kon-
sernin johtoryhmälle osana johdon katselmusta. Scanfil pyrkii ottamaan
käyttöön Yhdistyneiden kansakuntien korruption vastaisen yleissopimuk-
sen mukaisen korruption ja lahjonnan vastaisen politiikan vuonna 2025.
Scanfil on allekirjoittanut YK:n Global Compact -aloitteen. Kaikkien yhtiön
toimittajien on tuettava ja kunnioitettava Yhdistyneiden kansakuntien Glo-
bal Compact -periaatteita. Scanfil ja sen toimittajat varmistavat, ettei-
vät ne ole millään tavoin tekemisissä ihmisoikeusrikkomusten kanssa.
Scanfil edellyttää, että sen toimittajat sitoutuvat kunnioittamaan ILO:n
keskeisiä työvoimaa koskevia standardeja: yhdistymisvapaus ja työn-
tekijöiden kollektiivinen neuvotteluoikeus, , pakko- ja orjatyön poista-
minen, lapsityövoiman käytön kieltäminen käytännössä sekä syrjinnän
poistaminen työssä ja ammatinharjoittamisessa. Toimittajien eettisissä
toimintaohjeissa kuvataan tarkasti Scanfilin vaatimukset liiketoiminta-
kumppaneiltaan liittyen työvoimaan, terveyteen ja turvallisuuteen, ympä-
ristöön, liiketoiminnan etiikkaan, johtamisjärjestelmiin ja viestintään toi-
mitusketjun työntekijöille, toimittajille ja alihankkijoille.
103
Scanfilillä on konfliktimineraalipolitiikka, joka täyttää Taloudellisen yhteis-
työn ja kehityksen järjestön OECD:n kansainväliset vastuullisen hankin-
nan standardit. Konfliktimineraaleja ovat tina, tantaali, volframi ja kulta
riippumatta niiden alkuperämaasta.
Yhtiön kulttuuria ohjaavat arvot, jotka ovat Scanfilin toiminnan perusta.
Konsernin johtoryhmä ja hallitus käyvät arvot läpi vuosittain strategia-
prosessin yhteydessä. Vuonna 2024 ”proaktiivisuus” korvattiin ”vas-
tuunkantamisella. Scanfilin arvot:
Asiakaskeskeisyys
Tuotamme lisäarvoa asiakkaillemme ja autamme heitä
saavuttamaan tavoitteensa. Rakennamme ja vaalimme
pitkäaikaisia kumppanuuksia. Kohtelemme asiakkaitamme
oikeudenmukaisesti ja odotamme reilua kohtelua.
Teemme ja onnistumme yhdessä
Teemme yhteistyötä läpi tiimien ja toimipaikkojen sekä
tuemme toisiamme. Hyödynnämme monimuotoisuutta
ja arvostamme jokaista yksilöä. Juhlistamme kehitystä
ja saavutuksia.
Vastuunkantaminen
Otamme vastuun omasta suorituksestamme, käyttäyty-
misestämme ja kasvustamme. Etsimme mahdollisuuksia
ja opimme virheistämme. Teemme päätöksiä omalla vas-
tuualueellamme perustuen tietoon ja näyttöön.
Sitoudumme hyvään suoritukseen
Pidämme lupauksemme: toimitamme ajallaan, laadukkaasti
ja kilpailukykyiseen hintaan. Tunnistamme haasteet enna-
koivasti ja selvitämme ne ratkaisuhakuisesti. Kehitämme
jatkuvasti osaamistamme ja valmiuksiamme.
Päivitetyt arvot julkaistiin maaliskuussa 2024, ja niistä tiedotettiin usein
arvojen ja strategian toimeenpanoprosessissa. Prosessi sisälsi julisteita
uusista arvoista kaikilla paikallisilla kielillä, arvoihin ja käyttäytymiseen
liittyvän verkkokyselyn, useita artikkeleita intranetissä ja esilletuontia
kaikille työntekijöille avoimissa neljännesvuosittaisissa verkkokokouk-
sissa sekä aktivointiosion, jonka tarkoituksena oli tunnistaa yrityksen
arvojen mukainen käyttäytyminen päivittäisessä työssä. Scanfilin arvo-
jen mukaisesti esimerkillisesti toimineet tiimit saivat tunnustusta osana
Most Wanted Team -aktivointikampanjaa.
Scanfilin työntekijät ja muut sidosryhmät voivat raportoida eettisiä peri-
aatteita koskevat huolenaiheensa tai eettisten toimintaohjeiden, toimit-
tajien eettisten toimintaohjeiden tai sovellettavan lainsäädännön rikko-
mukset. Scanfilin käytössä on digitaalinen whistleblowing-kanava, joka
varmistaa ilmoittajan anonyymiyden. Työntekijät voivat ilmoittaa rikko-
muksista myös lähettämällä sähköpostia tai virallisen vaatimuskirjeen
paikalliselle tai konsernin henkilöstöosastolle. Ilmoitettujen tapausten
lukumäärä raportoidaan johtoryhmälle kuukausittain. Code of Conduct
-foorumi kerää tapaukset ja niistä saadut kokemukset keskusteltavaksi
neljännesvuosittain. Foorumiin kuuluvat tehtaiden henkilöstöpäälliköt,
globaalit henkilöstö- ja vastuullisuusjohtajat sekä konsernin henkilös-
töjohtaja. Kaikki tapaukset tutkitaan, ja tutkinnassa varmistetaan ilmoit-
tajien nimettömyys ja suojelu. Scanfil on sitoutunut tutkimaan liiketoi-
minnan harjoittamiseen liittyvät tapaukset nopeasti, riippumattomasti
ja puolueettomasti. Vuonna 2024 huolenaiheita tai rikkomuksia ilmoi-
tettiin 30 kappaletta.
Ilmoittajia suojaavat paikalliset lait kaikissa toimintamaissa. Jos tällai-
nen laki puuttuu, sovelletaan EU:n suojelua koskevaa lakia. Scanfililla
ei ole aktiivista suunnitelmaa ylimääräistä suojelua koskevan politii-
kan luomiseksi.
4.1.3 Suhteet toimittajiin
Globaali ja paikallinen hankintatoiminto vastaavat raaka-aineiden ja
komponenttien toimittajien kanssa toimimisesta. Konsernin hankinta-
johtaja johtaa globaalia hankintatoimea. Globaali hankintatoimi vastaa
tietyistä keskeisistä komponenteista, kuten puolijohteista ja muista
suuren volyymin materiaaleista. Paikallinen taktinen hankinta vastaa
paikallisesti merkittävistä ja volyymiltaan pienemmistä komponenteista
ja materiaaleista. Kaikkien uusien toimittajien ja liikekumppaneiden on
allekirjoitettava toimittajien eettiset toimintaohjeet. Ne sisältävät monien
muiden aiheiden lisäksi liiketoimintaan liittyviä sosiaalisia ja ympäristöön
liittyviä näkökohtia. Auditoinnit ja toimittaja-arvioinnit tehdään osana
uuden toimittajan tai liikekumppanin aloitusprosessia. Arviointeja ja
arvioita tehdään myös, jos sisäiset tai ulkoiset sidosryhmät ovat tuoneet
esiin toimittajiin liittyviä huolenaiheita tai epäilyksiä. Yhtiön tavoitteena
on tuntea kaikkien keskeisten komponenttien ja materiaalien alkuperä
tai vähintään valmistusmaa.
Scanfil on luokitellut toimittajansa hyväksyttyihin, keskeisiin ja ensisijai-
siin. Scanfil arvioi toimittajiensa toiminnan kestävyyttä yhtenä kriteerinä
ensimmäisessä hyväksyntäprosessissa sekä keskeisten toimittajien
seurantaprosessissa. Ohjaavia asiakirjoja ovat toimittajien perustieto-
asiakirja (Supplier Basic Document) ja tuloskortti (Balance Score Card).
Tuloskortissa on 14 valintakriteeriä, joista kestävyys on yksi. Toimittajalla
on oltava käytössä kestävyyden mittausjärjestelmä. Scanfil suosittelee
kumppaneilleen EcoVadis-järjestelmää. Toimittajan tulisi saada Eco-
Vadis- arvioinnissa yli 45 pistettä, jotta se voidaan valita Scanfilin lii-
kekumppaniksi. Scanfililla ei ole erityistä politiikkaa, jolla ehkäistäisiin
maksuviiveet toimittajille. Maksukäytännöt on kuvattu kohdassa 4.1.6.
4.1.4 Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen
ja havaitseminen
Eettiset toimintaohjeet ohjaavat Scanfilin toiminnan eettisyyttä , ja ne
kieltävät korruption ja lahjonnan kaikissa muodoissaan. Scanfil on sitou-
tunut korruption ja lahjonnan torjuntaan omassa toiminnassaan ja suh-
teessa kumppaneihinsa. Korruption ja lahjonnan torjunta sisältyy myös
toimittajien eettisiin toimintaohjeisiin.
Scanfil arvioi sisäisen ja ulkoisen korruption riskiä. Säännöllisesti teh-
tävässä arvioinnissa huomioidaan paikalliset säännökset, liiketoimin
-
nan harjoittamiseen liittyvät käytännöt, vastapuolet sekä paikallinen
104
kulttuuri. Riskiarvioinnin avulla Scanfil voi ryhtyä tarvittaviin ehkäiseviin
toimenpiteisiin rajoittaakseen altistumistaan korruptioriskeille. Riski-
arvioinnin tulokset esitetään vuosittain konsernin johtoryhmälle osana
johdon katselmusta.
Pääasialliset toimenpiteet korruption ja lahjonnan ehkäisemiseksi ovat:
nimetön whistleblowing-kanava, joka on kaikkien sidosryhmien
käytössä
verkossa ja paikan päällä pidettävät koulutukset eettisistä toiminta-
ohjeista ja muihin Scanfilin toimintaa ohjaavista politiikoista
arviointi kumppaneiden toiminnan kestävyyden varmistamiseksi
sekä vaaditut taustatarkistukset, jotka on määritelty toimittajien
perustietoasiakirjassa sekä tuloskortissa
toimitusketjun eettisen toiminnan jatkuva kehittäminen osana toi-
mittajia koskevan strategian kehitystä
neljän ja kuuden silmän periaate hyväksyntäprosesseissa (Group
Authorization Manual)
Tärkeimpiä toimenpiteitä ovat toimittajien sitoutuminen toimittajien
eettisiin toimintaohjeisiinvuoden 2030 kestävyystavoitteiden sekä toi-
mittaja-auditointien ja -arviointien mukaisesti. Eettisiä toimintaohjeita
koskevan verkko-oppimisen sekä paikan päällä järjestettävän koulutuk-
sen suorittaminen yhdessä nimettömän whistleblowing-kanavan kanssa
pyrkivät ehkäisemään korruptiota ja lahjontaa.
Ensimmäinen vaihe toimenpiteissä, joilla pyritään tunnistamaan ja käsit-
telemään korruptio- ja lahjontaväitteitä sekä -tapauksia, noudattaa
samaa menetelmää kuin whistleblowing-kanava. Kaikki väitteet tutki-
taan heti, kun ne tulevat yhtiön tietoon. Väitteet voivat tulla yhtiön tietoon
whistleblowing-kanavan tai muiden kanavien, esimerkiksi sähköpostin,
puhelimen tai mediatietojen välityksellä. Scanfililla on menettely kaik-
kien väitteiden tutkimiseen. Riippumattomien tutkijoiden mukanaolo
arvioidaan tapauskohtaisesti. Kaikki mahdollisesti rikossyytekynnyksen
ylittävät väitteet raportoidaan viranomaisille. Taloudellisesti vähäiset ja
Riskitoiminnot Päälliköt Muut toimihenkilöt
Koulutuksen kattavuus
Yhteen 116 89 1 037
Koulutettavat yhteen 70 50 647
Koulutusmenetelmä ja kesto
Tietokonepohjainen koulutus 1 tunti 1 tunti 1 tunti
Toistuvuus
Kuinka usein on kouluttauduttava Vuosittain Vuosittain Vuosittain
Käsitellyt aiheet
Vaatimustenmukaisuus X X X
Eturistiriita X X X
Korruption ja kartellien torjunta X X X
Rikkomusten raportointi X X X
luonteeltaan paikalliset väitteet voidaan käsitellä paikallisesti. Hallitus
käsittelee kaikki taloudellisesti merkittävät tai konsernia koskevat väit-
teet tarkastusvaliokunnan arvioinnin mukaisesti. Hallitus tekee päätök-
sensä lakiasiainjohtajan sekä mahdollisesti ulkoisen neuvonantajan
suositusten perusteella.
Rikkomuksen tai epäillyn rikkomuksen tutkimukseen eivät osallistu tut-
kinnan alaisena oleva henkilö tai hänen esihenkilönsä. Jos tutkittavana
olevan rikkomuksen merkitys sitä vaatii, konsernin henkilöstöjohtaja tuo
mukaan lakiasiainjohtajan. Hän raportoi tapauksesta Scanfilin johtoryh-
mälle ja hallitukselle joko tavanomaisen kokouksen yhteydessä tai tar-
vittaessa välittömästi. Tapaukset jaetaan seuraaviin luokkiin: 1. Petos tai
muu rikollinen toiminta, 2. Korruptio ja lahjonta, 3. Kilpailulainsäädäntö,
4. Eturistiriidat, 5. Työntekijäasiat, 6. Syrjintä, 7. Tietosuoja ja tietoturva,
8. Työturvallisuus, 9. Ympäristö, 10. Toimittajien eettisten toimintaohjei-
den rikkomukset ja 11. Muut ilmoitukset.
Toimittajien eettiset toimintaohjeet ja kaikki politiikat ovat työntekijöi-
den saatavilla Scanfilin johtamisjärjestelmässä. Scanfil on varmistanut
verkkokoulutuksella, että kaikki työntekijät ymmärtävät niiden ohjeiden
ja politiikkojen merkityksen. Scanfilin työntekijät, jotka hoitavat liikesuh-
teita toimittajiin ja asiakkaisiin, on koulutettu selittämään vastapuolilleen,
mitä myös verkossa saatavana olevat toimittajien eettiset toimintaohjeet
tarkoittavat. Taulukossa on kuvattu Scanfilin koulutustoiminta vuonna
2024. Myyntiä ja hankintaa pidetään riskitoimintoina, ja ne edustavat
4 prosenttia kaikista työntekijöistä ja 16 prosenttia toimihenkilöistä.
105
4.1.5 Korruptio- tai lahjontatapaukset
Vuonna 2024 Scanfilillä ei ollut korruptio- tai lahjontatapauksia, joten
konsernilla ei ollut niihin liittyviä toimenpiteitä tai seuraamusmaksuja.
4.1.6 Maksukäytännöt
Uuden toimittajan ohjeistuslomakkeessa opastetaan vakiomaksueh-
doksi vähintään 30 päivää netto. Tätä voidaan kuitenkin harkita tapaus-
kohtaisesti, jos toimittaja on pieni yritys tai harkintaan on muu syy. Scanfil
arvioi, että 99 prosenttia sen maksuista maksetaan ajallaan. Konsernilla
on vahva kulttuuri laskujen maksamisesta ajallaan, ja paikallinen lain-
säädäntö esimerkiksi Puolassa ja Suomessa rohkaisee tähän. Scanfi-
lillä ei ole tilastoja siitä, mikä prosenttiosuus maksuista on suoritettu
vakiomaksuehtojen mukaisesti. Vuonna 2024 Scanfil ei ollut osallisena
maksuviiveistä johtuvissa oikeudenkäynneissä.
4.1.7 Yhtiökohtainen: Tietoturvaa koskeva
tiedonanto
Tietoturva on oleellinen osa Scanfilin toimintaa. Konserni on sitoutu-
nut vastuulliseen ja tietoturvalliseen liiketoiminnan harjoittamiseen.
Se panee etusijalle asiakkaiden, kumppanien ja työntekijöiden tietojen
suojaamisen. Konsernin lähestymistapa tietoturvaan on yhteneväinen
toimialan parhaiden käytäntöjen, viranomaisvaatimusten ja kehittyvän
kyberturvallisuusympäristön kanssa.
Tietoturvaa valvoo ICT-johtaja, joka toimii konsernin kehitysjohtajan alai-
suudessa. Kehitysjohtaja varmistaa, että tietoturvahankkeet integroidaan
konsernin kehitysstrategiaan. Valvonnasta ja strategisesta johtamisesta
vastaa toimitusjohtaja yhdessä konsernin johtoryhmän kanssa. Johto-
ryhmä on säännöllisesti yhteydessä hallitukseen.
Scanfilin IT/IS-tietoturvapolitiikka pyrkii ohjaamaan turvallisiin käytäntöi-
hin ja lisäämään tietoisuutta niiden tärkeydestä. Politiikka on saatavilla
intranetissä. Kattava tietoturvapolitiikka on suunniteltu ehkäisemään
luvatonta pääsyä tietoihin, tietoturvaloukkauksia sekä tietojen menetystä.
Politiikassa käsitellään esimerkiksi salausstandardit, verkkojen turvalli-
suus ja reagointi tapahtumiin. Aihealueet käydään läpi säännöllisesti, ja
niitä päivitetään esiin nousseiden uhkien ja lakimuutosten mukaisesti.
Konserni tekee säännöllisiä sisäisten ja ulkoisten tietoturvariskien arvioin-
teja. Arvioinnit auttavat tunnistamaan haavoittuvuuksia ja parantamaan
niiden lieventämiseen tähtääviä strategioita. Keskeisiä painopistealu-
eita ovat suojautuminen kyberhyökkäyksiltä ja tietoturvaloukkauksilta
sekä arvoketjun alkupään turvallisuuden varmistaminen. Scanfil käyttää
ympärivuorokautisesti ulkoista palveluntarjoajaa, joka valvoo, ehkäisee
ja hallinnoi kyberturvallisuuteen kohdistuvia uhkia. Tarvittaessa voidaan
käyttää myös muita ulkoisia kumppaneita.
Kaikille työntekijöille tarjotaan tietoturvakäytäntöihin liittyvää koulutusta.
Siihen sisältyvät tietojen kalastelun ehkäisy, tietojen turvallinen käsittely
sekä menettelytavat tapahtumien raportointiin. Scanfilin tavoitteen on
tukea turvallisuustietoista kulttuuria, joka minimoi inhimilliset virheet
ja vahvistaa turvallisuusasennetta. Yhtiö kouluttaa kaikkia työntekijöi-
tään verkko-oppimistyökalun ja kuukausittaisen kyberturvallisuustie-
dotteen avulla.
Scanfil ylläpitää tehokasta suunnitelmaa tapauksiin reagointia varten.
Mahdollisen tietovuodon tai tietoturvaloukkauksen yhteydessä voidaan
toimia nopeasti suunnitelman mukaan. Mahdolliset loukkaukset tun-
nistetaan jatkuvan seulonnan ja raportoinnin avulla. Kaikkia tapauksia
seurataan ja perussyyanalyysit tehdään tulevien tapahtumien ehkäise-
miseksi. Olennaiset tapahtumat ja löydökset raportoidaan konsernin
johtoryhmälle ja hallitukselle. Tietoturvaongelman vakavuuden mukaan
siitä voidaan tiedottaa asiakkaille ja muille tahoille. Scanfil voi raportoida
asiasta myös viranomaisille, pyytää viranomaisten apua tai tehdä riko-
silmoituksen ongelmasta.
Scanfil noudattaa maailmanlaajuisia ja alueellisia tietosuoja-asetuksia,
kuten yleistä tietosuoja-asetusta (GDPR) ja muita sovellettavia tietosuo-
jalakeja. Kaksi yritystä arvioi Scanfilin tietoturvaa säännöllisesti. Molem-
mat yhtiöt ovat antaneet Scanfilille hyvät pisteet. Scanfil kehittää jatku-
vasti tietoturvaansa suositusten ja parhaiden käytäntöjen mukaisesti.
Vuonna 2024 Scanfilillä oli neljä tietoturvaloukkausta, jotka kaikki tut-
kittiin. Mahdolliset vaikutukset rajoittuivat neljään sähköpostitiliin. Kun
tietoturvaloukkaus havaittiin, asiasta ilmoitettiin kaikille henkilöille ja
yhtiöille, joiden tiedot vaarantuivat. Yhtiön tietoon ei ole tullut näihin
tietoturvaloukkauksiin liittyviä vaikutuksia. Kehitysjohtaja johtaa tieto-
turvaloukkausprosesseja.
Scanfil ei aktivoi tietoturvaan liittyviä kustannuksia taseeseen, joten
kaikki kulut ovat käyttökustannuksia. Vuonna 2024 konsernin kybertur-
vallisuuskustannukset olivat noin 0,9 miljoonaa euroa. Scanfil odottaa
kyberturvallisuuskustannusten nousevan noin 40 prosenttia vuonna
2025. Yli 80 prosenttia kustannuksista liittyy palveluihin ja ratkaisuihin.
106
Seuraavat asiat käsitellään sisällytetyillä viittauksilla hallituksen
toimintakertomuksen muihin osiin tai ulkoisiin asiakirjoihin:
Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vaikutus
strategiaan ja liiketoimintamalliin
Scanfil on todennut, että vesivarat ja merten luonnonvarat, biologinen
monimuotoisuus ja ekosysteemit, vaikutusten kohteena olevat yhteisöt
sekä kuluttajat ja loppukäyttäjät eivät ole olennaisia aiheita ja sen vuoksi
yhtiö jättää nämä huomiotta tiedonantovaatimuksen vastaavassa ESRS-
standardin asiakohdassa.
Liitteet
Viittauksina esitettävät tiedot
ESRS-aihe Kaksoisolennaisuusanalyysin johtopäätökset
Vesivarat ja merten luonnonvarat Scanfil ei ole suuri veden kuluttaja. Valmistusprosesseissa käytetään kohtuullisen pieniä määriä vettä, minkä vuoksi veden käyttö ei ole
olennainen osa toimintoja. Lisäksi Scanfilin toiminnalla on vähäinen vaikutus merivesien päästöihin, mikä viittaa siihen, että toiminta
ei vaikuta merkittävästi merivaroihin. Materiaalitoimittajat tarvitsevat vettä prosesseissaan, mutta Scanfil ei mittaa tätä kulutusta.
Vaikka Scanfil uskoo vastuun ottamiseen vedenkulutuksesta, kokonaisvaikutus ja käyttö ovat suhteellisen vähäisiä, mikä tekee sii
vähemmän olennaista muihin resursseihin tai ympäristötekijöihin verrattuna.
Scanfilin toiminnalla on rajallinen vaikutus merivaroihin, sillä ei ole teollisuuspäästöjä, kemikaalivuotoja tai epäasianmukaista
jätteidenkäsittelyä, jotka voisivat saastuttaa meriekosysteemejä. Scanfilin toiminnalla on vaikutusta ilmastonmuutokseen, mutta tätä
käsitellään ympäristöraportin muissa kohdissa. Merenkulkuun liittyen, Scanfil käyttää laivoja kuljetuksissa, mutta sillä ei ole suoraa
vaikutusta toimintaan. Yhtiöllä ei ole suoraa toimintaa kaivostoiminnassa, öljynporauksessa tai syvänmeren kaivostoiminnassa, joka
voisi vaikuttaa suoraan meriekosysteemeihin. Koska Scanfil ei tuota muoveja, se ei vaikuta valtamerten pilaantumiseen.
Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit Scanfilin toiminnoilla on vähäinen vaikutus biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin. Yhtiö ei ole toimintaa, joka vaikuttaa
metsiin, niittyihin, kosteikoihin tai maatalousalueisiin. Maankäyttö on rajoittunut tehtaiden laajentamiseen hallituilla alueilla, mikä
varmistaa matalat vaikutukset. Toiminnasta syntyvä saaste on vähäistä, minkä seurauksena vaikutukset patoihin, juoksutuksiin ja
vedenottoihin maataloutta ja teollisuutta varten pysyvät matalina. Yhtiön toiminta ei vaaranna makean veden luontotyyppejä, kuten
jokia, järviä ja kosteikkoja ja sillä ei ole valtameriin liittyvää toimintaa. Tehtaista syntyvät päästöt ovat pieniä, minkä seurauksena
vaikutukset biologiseen monimuotoisuuteen ovat matalat.
Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt Scanfil kunnioittaa eri yhteisöjen kansalais- ja poliittisia oikeuksia. Toimimalla toimintaympäristöissä, joissa näitä oikeuksia
ylläpidetään, yhtiö alentaa juridista ja maineeseen kohdistuvaa riskiä ja välttää kalliita oikeudenkäyntejä ja vahinkojenhallintatoimia.
Vaikka vakaat poliittiset olosuhteet edistävät talouskasvua, terveellisempää väestöä ja kulttuureja sekä tarjoavat liiketoiminnalle
luotettavampia markkinoita ja investointimahdollisuuksia, kyseinen ESRS-standardi ei ole tällä hetkellä Scanfilin kannalta
merkityksellinen. B2B-sopimusvalmistajat, kuten Scanfil, joilla ei ole tuoteomistajuutta, ovat tyypillisesti vain vähän
vuorovaikutuksessa alkuperäiskansojen kanssa. Scanfil keskittyy toimittamaan asiakkaiden tilauksia, joihin liittyy yleensä epäsuoria
toimitusketjuja. Tästä syystä Scanfil ei ole niin keskittynyt alkuperäiskansojen oikeuksiin. Vaikka eettiset liiketoimintakäytännöt ovat
olennaisia, alkuperäiskansojen oikeuksiin liittyvät erityiset haasteet ja mahdollisuudet ovat tärkeämpiä yrityksille, jotka osallistuvat
suoraan luonnonvarojen käyttöön, toimivat tietyillä alueilla tai joilla on suoria suhteita yhteisöön. Sopimusvalmistajana Scanfilin
ensisijainen huolenaihe on tuotteiden valmistus asiakkaan vaatimusten mukaisesti. Keskiössä ovat valmistuksen tekniset näkökohdat,
laadunvalvonta ja oikea-aikaiset toimitukset laajempien sosiaalisten ja eettisten näkökohtien kuten alkuperäiskansojen oikeuksien
sijaan.
Kuluttajat ja loppukäyttäjät Sopimusvalmistajana Scanfil valmistaa tuotteita asiakkaiden suunnitelmien mukaan, eikä se yleensä ole suorassa yhteydessä
loppukäyttäjiin. Scanfil ei osallistu valmistettujen tuotteiden suunnitteluvaiheeseen eikä tee markkinaseurantaa eikä sillä ole aina
tarkempaa tietoa tuotteiden käyttötarkoituksista. Jos Scanfil tietoon tulee asiakkaisiin ja loppukäyttäjiin kohdistuvia turvallisuusriskejä,
Scanfil ilmoittaa niistä asiakkailleen. Tämän vuoksi vaikutukset sosiaalisen inklusiivisuuden hankkeisiin ovat rajalliset.
107
Luettelo EU:n lainsäädännöstä johdetuista monialaisten ja aihekohtaisten standardien tietopisteistä
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen Viittaus pilariin 3 Viittaus vertailuarvoasetukseen Viittaus EU:n ilmastolakiin Sivunumero
ESRS 2 GOV-1
Hallituksen sukupuolijakauma 21 kohdan d alakohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 13
Komission delegoitu asetus
(EU) 2020/1816 ( 27 ) , Liite II
sivut 22-23
ESRS 2 GOV-1
Riippumattomien hallituksen jäsenten prosenttiosuus 21 kohdan e
alakohta
Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II sivut 22-23
ESRS 2 GOV-4
Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista, 30 kohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 10
sivu 24
ESRS 2 SBM-1
Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin liittyvään toimintaan 40 kohdan
d alakohdan i alakohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 4
Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449a artikla;
Komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/2453 lomake 1: Ympäristöön
liittyvää riskiä koskevat laadulliset tiedot ja taulukko 2: Yhteiskuntaan liittyvää
riskiä koskevat laadulliset tiedot
Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II Ei olennainen
ESRS 2 SBM-1
Osallistuminen kemikaalien tuotantoon liittyvään toimintaan 40 kohdan d
alakohdan ii alakohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 9
Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II Ei olennainen
ESRS 2 SBM-1
Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin liittyvään toimintaan 40 kohdan d
alakohdan iii alakohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 14
Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818
( 29 ) 12 artiklan 1 kohta, delegoidun
asetuksen (EU) 2020/1816 liite II
Ei olennainen
ESRS 2 SBM-1
Osallistuminen tupakan viljelyyn ja tuotantoon liittyvään toimintaan 40
kohdan d alakohdan iv alakohta
Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818
12 artiklan 1 kohta, delegoidun
asetuksen (EU) 2020/1816 liite II
Ei olennainen
ESRS E1-1
Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden saavuttamiseksi vuoteen
2050 mennessä 14 kohta
Asetuksen (EU) 2021/1119 2
artiklan 1 kohta
sivu 63
ESRS E1-1
Yritykset, jotka on suljettu Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen
ulkopuolelle 16 kohdan g alakohta
Artikla 449a
Asetus (EU) N:o 575/2013; komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/2453
lomake 1: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä
siirtymäriski: Vastuiden luottoluokka toimialan, päästöjen ja jäljellä olevan
maturiteetin mukaan
Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818
12 artiklan 1 kohdan d–g alakohta ja 12
artiklan 2 kohta
sivu 63
108
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen Viittaus pilariin 3 Viittaus vertailuarvoasetukseen Viittaus EU:n ilmastolakiin Sivunumero
ESRS E1-4
Kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet 34 kohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 4
Artikla 449a
Asetuksen (EU) N:o 575/2013; komission täytäntöönpanoasetuksen
(EU) 2022/2453 lomake 3: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Mukauttamismittarit
Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818
6 artikla
sivut 68-69
ESRS E1-5
Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian kulutus eriteltynä
lähteiden mukaan (vain ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat) 38 kohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 5 ja taulukon
2 indikaattori 5
sivut 70–71
ESRS E1-5
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä 37 kohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 5
sivut 70–71
ESRS E1-5
Energiaintensiteetti, joka liittyy toimintaan ilmastovaikutuksiltaan
merkittävillä aloilla 40–43 kohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 6
sivu 71
ESRS E1-6
Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja
kokonaispäästöt 44 kohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattorit 1 ja 2
Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen
(EU) 2022/2453 lomake 1: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Vastuiden luottoluokka toimialan,
päästöjen ja jäljellä olevan maturiteetin mukaan
Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818
5 artiklan 1 kohta, 6 artikla ja 8 artiklan
1 kohta
sivu 74
ESRS E1-6
Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteetti 53–55 kohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 3
Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen
(EU) 2022/2453 lomake 3: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Mukauttamismittarit
Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818
8 artiklan 1 kohta
sivu 75
ESRS E1-7
Kasvihuonekaasujen poistot ja päästöhyvitykset 56 kohta
Asetuksen (EU) 2021/1119 2
artiklan 1 kohta
sivu 75
ESRS E1-9
Vertailuarvosalkun alttius ilmastoon liittyville fyysisille riskeille 66 kohta
Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818
liite II; delegoidun asetuksen (EU)
2020/1816 liite II
Ei olennainen
ESRS E1-9
Rahallisten määrien erittely akuutin ja kroonisen fyysisen riskin mukaan
66 kohdan a alakohta
Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449a artikla; komission täytäntöönpanoasetus
(EU) 2022/2453, 46 ja 47 kohta; Lomake 5: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset
erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä fyysinen riski: Vastuut, joihin kohdistuu
fyysinen riski.
Ei olennainen
ESRS E1-9
Sellaisten merkittävien omaisuuserien sijaintipaikka, joihin kohdistuu
olennainen fyysinen riski 66 kohdan c alakohta
Ei olennainen
ESRS E1-9
Yrityksen kiinteistöomaisuuden kirjanpitoarvo eriteltynä
energiatehokkuusluokittain 67 kohdan c alakohta.
Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449a artikla; komission täytäntöönpanoasetus
(EU) 2022/2453, 34 kohta; Lomake 2: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät
– Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Kiinteistövakuudelliset lainat –
Vakuuden energiatehokkuus
Ei olennainen
109
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen Viittaus pilariin 3 Viittaus vertailuarvoasetukseen Viittaus EU:n ilmastolakiin Sivunumero
ESRS E1-9
Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien huomioiminen salkussa 69 kohta
Delegoitu asetus (EU) 2020/1818, liite II Ei olennainen
ESRS E2-4
Kunkin sellaisen ilmaan, veteen ja maaperään päätyvän epäpuhtauden
määrä, joka mainitaan E-PRTR-asetuksen (epäpuhtauksien päästöjä ja
siirtoja koskeva eurooppalainen rekisteri) liitteen II luettelossa 28 kohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 8 Liitteen 1
taulukon 2 indikaattori
2, indikaattori 1 ja
indikaattori 3
Ei olennainen
ESRS E3-1
Vesivarat ja merten luonnonvarat 9 kohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 7
Ei olennainen
ESRS E3-1
Kohdennetut toimintaperiaatteet 13 kohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 8
Ei olennainen
ESRS E3-1
Merien ja valtamerten kestävyys 14 kohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 12
Ei olennainen
ESRS E3-4
Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden kokonaismäärä 28 kohdan c
alakohta
Liitteen 2 taulukon 1
indikaattori 6.2
Ei olennainen
ESRS E3-4
Kokonaisvedenkulutus kuutiometreinä oman toiminnan liikevoittoa kohti
laskettuna 29 kohta
Liitteen 2 taulukon 1
indikaattori 6.1
Ei olennainen
EESRS 2- SBM 3 - E4 kohdan 16 alakohdan a alakohta i Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 7
Ei olennainen
ESRS 2- SBM 3 - E4 kohdan 16 alakohta b Liitteen 2 taulukon 1
indikaattori 10
Ei olennainen
ESRS 2- SBM 3 - E4 kohdan 16 alakohta c Liitteen 2 taulukon 1
indikaattori 14
Ei olennainen
ESRS E4-2
Kestävät maata tai maataloutta koskevat käytännöt tai
toimintaperiaatteet kohdan 24 alakohta b
Liitteen 2 taulukon 1
indikaattori 11
Ei olennainen
ESRS E4-2
Kestävät meriin liittyvät käytännöt tai toimintaperiaatteet 24 kohdan c
alakohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 12
Ei olennainen
110
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen Viittaus pilariin 3 Viittaus vertailuarvoasetukseen Viittaus EU:n ilmastolakiin Sivunumero
ESRS E4-2
Metsäkatoon puuttumista koskevat toimintaperiaatteet 24 kohdan d
alakohta
Liitteen 2 taulukon 1
indikaattori 15
Ei olennainen
ESRS E5-5
Kierrättämätön jäte 37 kohdan d alakohta
Liitteen 2 taulukon 1
indikaattori 13
sivut 83-84
ESRS E5-5
Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen jäte kohta 39
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 9
sivut 83-84
ESRS 2- SBM3 - S1
Pakkotyötapausten riski 14 kohdan f alakohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 13
sivut 39-41
ESRS 2- SBM3 - S1
Lapsityötapausten riski 14 kohdan g alakohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 12
sivut 39-41
ESRS S1-1
Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 20 kohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 9 ja taulukon
1 indikaattori 11
sivut 85-87
ESRS S1-1
Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen
käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt 21 kohta
Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II sivut 85-87
ESRS S1-1
Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat prosessit ja toimenpiteet 22 kohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 11
sivut 85-87
ESRS S1-1
Työtapaturmien ehkäisemistä koskevat toimintaperiaatteet tai
hallintajärjestelmä 23 kohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 1
sivut 85-87
ESRS S1-3
Epäkohtien tai valitusten käsittelyjärjestelmät 32 kohdan c alakohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 5
sivu 89
ESRS S1-14
Kuolemantapausten lukumäärä ja työtapaturmien lukumäärä ja osuus 88
kohdan b ja c alakohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 2
Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II sivu 95
ESRS S1-14
Loukkaantumisten, onnettomuuksien, kuolemantapausten tai
sairauksien vuoksi menetettyjen päivien määrä 88 kohdan e alakohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 3
sivu 95
111
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen Viittaus pilariin 3 Viittaus vertailuarvoasetukseen Viittaus EU:n ilmastolakiin Sivunumero
ESRS S1-16
Sukupuolten välinen tasoittamaton palkkaero 97 kohdan a alakohta
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 12
Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II sivu 95
ESRS S1-16
Toimitusjohtajan suhteettoman suuri palkka 97 kohdan b alakohta
Liitteen I taulukon 8
indikaattori 3
sivu 95
ESRS S1-17
Syrjintätapaukset 103 kohdan a alakohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 7
sivu 96
ESRS S1-17
Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden
ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 104 kohta
Liitteen 1 taulukon
1 indikaattori 10 ja
taulukon 3 indikaattori 14
Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II
Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818
12 artiklan 1 kohta
sivu 96
ESRS 2- SBM3 – S2
Huomattava lapsityön tai pakkotyön käytön riski arvoketjussa 11 kohdan
b alakohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattorit 12 ja 13
sivu 41
ESRS S2-1
Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 17 kohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 9 ja taulukon
1 indikaattori 11
sivu 97
ESRS S2-1
Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet 18 kohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattorit 11 ja 4
sivu 97
ESRS S2-1
Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden
ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 19 kohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 10
Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II
Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818
12 artiklan 1 kohta
sivu 97
ESRS S2-1
Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen
käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt 19 kohta
Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II sivu 97
ESRS S2-4
Arvoketjun alku- ja loppupäähän liittyvät ihmisoikeusongelmat ja
ihmisoikeuksien loukkaukset 36 kohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 14
sivut 99–100
ESRS S3-1
Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 16 kohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 9 ja taulukon
1 indikaattori 11
Ei olennainen
112
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen Viittaus pilariin 3 Viittaus vertailuarvoasetukseen Viittaus EU:n ilmastolakiin Sivunumero
ESRS S3-1
yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden,
ILO:n periaatteiden tai OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta
jättäminen 17 kohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 10
Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II
Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818
12 artiklan 1 kohta
Ei olennainen
ESRS S3-4
Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 36 kohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 14
Ei olennainen
ESRS S4-1 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet kohta
16
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 9 ja taulukon
1 indikaattori 11
Ei olennainen
ESRS S4-1
Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden
ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 17 kohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 10
Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II
Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818
12 artiklan 1 kohta
Ei olennainen
ESRS S4-4
Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 35 kohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 14
Ei olennainen
ESRS G1-1
Korruption vastainen Yhdistyneiden kansakuntien yleissopimus 10
kohdan b alakohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 15
sivut 102-103
ESRS G1-1
Väärinkäytösten paljastajien suojelu 10 kohdan d alakohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 6
sivut 102-103
ESRS G1-4
Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta määrätyt
sakot 24 kohdan a alakohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 17
Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II sivu 105
ESRS G1-4
Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat normit 24 kohdan b alakohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 16
sivu 105
Scanfil ei ole havainnut lainsäädäntöä, standardia tai viitekehystä, joka velvoittaisi yhtiön antamaan muita tietoja ESRS:ssä asetettujen vaatimusten lisäksi.
113
1 - Harvinainen
1 - Pieni
2 - Keskitaso
3 - Korkea
4 - Erittäin
korkea
5 - Merkittävä
2 - Matala 3 - Mahdollinen 4 - Todennäköinen
TODENNÄKÖISYYS
TALOUDELLISEN VAIKUTUKSEN SUURUUS
5 - Lähes varma
Raja-arvo MahdollisuudetRiski
Taloudellinen olennaisuus
1 - Harvinainen
0
1
2
3
4
5
Raja-arvo, jos ei liity ihmisoikeuksiin Raja-arvo, jos liittyy ihmisoikeuksiin
Myönteinen vaikutusKielteinen vaikutus
2 - Matala 3 - Mahdollinen 4 - Todennäköinen
TODENNÄKÖISYYS
VAKAVUUS
5 - Lähes varma Todellinen
Vaikutuksen olennaisuus
Pisteytyksen ja raja-arvon menetelmä taloudellista ja vaikutusten olennaisuutta varten
114
ESRS-aihe Mittari Toimintatietojen tarkkuusaste Ympäristötietojen tarkkuusaste
E1-4 Scope 3 -kasvihuonekaasutavoitteet Korkea Keskitaso
E1-6 Scope 3.1 Korkea Keskitaso
E1-6 Scope 3.2 Korkea Keskitaso
E1-6 Scope 3.3 Korkea Keskitaso
E1-6 Scope 3.4 Korkea Keskitaso
E1-6 Scope 3.5 Korkea Keskitaso
E1-6 Scope 3.6 Korkea Keskitaso
E1-6 Scope 3.7 Keskitaso Keskitaso
E1-6 Scope 3.11 Matala Keskitaso
E1-6 Kasvihuonekaasuintensiteetti Korkea Keskitaso
E5-4 Resurssien sisäänvirtaus Keskitaso Ei sovellettavissa
E5-4 Uusiomateriaalit Matala Ei sovellettavissa
S2-5 EcoVadis-arviointien määrä Korkea Ei sovellettavissa
S2-5 Toimittajien eettisten ohjeiden
allekirjoitustenärä
Korkea Ei sovellettavissa
Ympäristötietojen ja yhteiskunnallisten tietojen tarkkuustaso
115
KONSERNITILINPÄÄTÖS, IFRS
1000 EUR Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Liikevaihto 1.1 779 912 901 564
Liiketoiminnan muut tuotot 1.2 1 159 861
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen
muutos
-3 098 -275
Aineiden ja tarvikkeiden käyttö 1.3 -522 784 -631 601
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 1.4 -122 929 -120 845
Poistot ja arvonalentumiset 3.5 -21 110 -19 104
Liiketoiminnan muut kulut 1.5 -58 572 -69 285
Liikevoitto 52 578 61 314
Rahoitustuotot 4.2 1 219 4 013
Rahoituskulut 4.2 -2 715 -3 713
Voitto ennen veroja 51 081 61 614
Tuloverot 1.6 -12 475 -13 399
Tilikauden voitto 38 606 48 215
Jakautuminen:
Emoyrityksen omistajille 38 606 48 215
Emoyrityksen omistajille kuuluvasta voitosta laskettu
osakekohtainen tulos:
laimentamaton 1.7 0,59 0,74
laimennusvaikutuksella oikaistu 1.7 0,59 0,74
1000 EUR Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Tilikauden voitto 38 606 48 215
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin
siirtää tulosvaikutteiseksi
Muuntoerot 4.8 2 087 2 972
Rahavirran suojaukset 4.8 -970 -35
Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen 1 117 2 937
Tilikauden laaja tulos yhteensä 39 724 51 152
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyrityksen omistajille 39 724 51 152
Konsernin tuloslaskelma Konsernin laaja tuloslaskelma
116
1000 EUR Liitetieto 31.12.2024 31.12.2023
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 3.3 68 374 62 697
Käyttöoikeusomaisuuserät 3.4 26 532 22 616
Liikearvo 3.1 29 113 7 678
Muut aineettomat hyödykkeet 3.2 19 997 10 391
Muut sijoitukset 4.6 518 529
Laskennalliset verosaamiset 1.6 7 700 7 694
152 233 111 605
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 2.2 168 103 209 003
Myyntisaamiset ja muut saamiset 2.3 165 353 173 504
Ennakkomaksut 655 923
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verot 4 173 1 770
Rahavarat 4.1 48 534 21 222
386 818 406 423
Varat yhteensä 539 051 518 027
1000 EUR Liitetieto 31.12.2024 31.12.2023
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma 4.8
Osakepääoma 2 000 2 000
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 33 290 34 806
Käyvän arvon rahasto -46 924
Muut rahastot 2 650 2 650
Muuntoerot -2 500 -4 588
Kertyneet voittovarat 255 643 230 246
291 036 266 038
Oma pääoma yhteensä 291 036 266 038
Pitkäaikaiset velat
Varaukset 5.1 1 788 1 105
Rahoitusvelat 4.3 20 000 0
Yritysostojen maksamaton ehdollinen kauppahinta 4.3 10 314 0
Vuokrasopimusvelat 4.3 21 863 18 606
Laskennalliset verovelat 1.6 9 650 5 703
63 614 25 414
Lyhytaikaiset velat
Ostovelat ja muut velat 2.4 153 748 166 750
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat 2 088 4 886
Varaukset 5.1 693 578
Rahoitusvelat 4.3 22 749 50 413
Vuokrasopimusvelat 4.3 5 123 3 948
184 401 226 575
Velat yhteensä 248 015 251 989
Oma pääoma ja velat yhteensä 539 051 518 027
Konsernin tase
117
1000 EUR Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirrat
Tilikauden tulos 38 606 48 215
Oikaisut tilikauden tulokseen
Liiketoimet joihin ei liity maksutapahtumaa:
Varausten muutos 772 413
Käyttöomaisuuden myyntivoitto/tappio -349 -16
Kurssierot 425 2 518
Muut oikaisut 247 540
Poistot ja arvonalentumiset 21 110 19 104
Korkotuotot ja muut rahoitustuotot -1 219 -3 959
Korkokulut ja muut rahoituskulut 2 441 3 659
Verot 12 495 13 391
Käyttöpääoman muutokset:
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos 13 990 -6 491
Vaihto-omaisuuden muutos 50 415 24 002
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos -28 159 -20 078
Käyttöpääoman muutokset yhteensä 36 246 -2 566
Maksetut korot -2 130 -3 644
Saadut korot 951 493
Maksetut verot -17 479 -9 212
Liiketoiminnan nettorahavirta 92 116 68 936
1000 EUR Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Investointien rahavirrat
Yritysoston nettorahavirta 3.6 -22 296 0
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin 3.2, 3.3 -15 654 -22 168
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynnit 349 258
Investointien nettorahavirta -37 601 -21 909
Rahoituksen rahavirrat
Osakkeiden merkinnät optio-oikeuksien perusteella 1.4 0 1 381
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut -2 172 -23 994
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut -6 000 -6 000
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut -4 448 -4 185
Maksetut osingot -14 994 -13 621
Rahoituksen nettorahavirta -27 615 -46 419
Rahavarojen muutos 26 900 608
Rahavarat 1.1. 21 222 20 779
Valuuttakurssien muutosten vaikutus 411 -165
Rahavarat 31.12. 48 534 21 222
Konsernin rahavirtalaskelma
118
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
1000 EUR
Liite-
tieto
Osake-
pääoma
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
Käyvän
arvon
rahasto
Muut
rahastot
Muunto-
erot
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023 2 000 33 425 959 2 650 -7 560 195 120 226 594
Laaja tulos
Tilikauden tulos 48 215 48 215
Muut laajan tuloksen erät
(verovaikutuksella oikaistuna)
Muuntoerot 4.8 2 972 2 972
Rahavirran
suojaukset
4.5
4.8
-35 -35
Tilikauden laaja
tulos yhteensä
-35 2 972 48 215 51 152
Liiketoimet omistajien
kanssa
Optiojärjestely 532 532
Osingonjako -13 621 -13 621
Toteutetut osakeoptiot 1 381 1 381
Oma pääoma 31.12.2023 2 000 34 806 924 2 650 -4 588 230 246 266 038
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
1000 EUR
Liite-
tieto
Osake-
pääoma
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
Käyvän
arvon
rahasto
Muut
rahastot
Muunto-
erot
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2024 2 000 34 806 924 2 650 -4 588 230 246 266 038
Laaja tulos
Tilikauden tulos 38 606 38 606
Muut laajan tuloksen erät
(verovaikutuksella oikaistuna)
Muuntoerot 4.8 2 087 2 087
Rahavirran
suojaukset
4.5
4.8
-970 -970
Tilikauden laaja
tulos yhteensä
-970 2 087 38 606 39 724
Liiketoimet omistajien
kanssa
Optiojärjestely 268 268
Osingonjako -14 994 -14 994
Toteutetut osakeoptiot* -1 516 1 516 0
Oma pääoma 31.12.2024 2 000 33 290 -46 2 650 -2 500 255 643 291 036
* 1.1.2024 Toteutettuihin osakeoptioihin liittyvien kirjausten uudelleenluokittelun kumulatiivinen
vaikutus sijoitetun vapaan pääoman rahastosta kertyneisiin voittovaroihin.
119
Laatimisperiaate Liitetieto IFRS-standardiLiikevaihto ja tiedot toimintasegmenteistä 1.1 IFRS 15, IFRS 8Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 1.4 IAS 19, IFRS 2Tuloverot ja laskennalliset verot 1.6 IAS 12Vaihto-omaisuus 2.2 IAS 2Liikearvo ja arvonalentumistestaus 3.1 IAS 36Aineettomat hyödykkeet 3.2 IAS 38, IFRS 3Aineelliset hyödykkeet 3.3 IAS 16, IAS 23Käyttöoikeusomaisuus 3.4 IFRS 16Rahoitustuotot ja -kulut 4.2 IFRS 9, IAS 32, IFRS 7Rahoitusvarat ja -velat 4.1, 4.3 IFRS 9, IAS 32, IFRS 7, IFRS 13Varaukset 5.1 IAS 37
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN
LAATIMISPERIAATTEET
Konsernin perustiedot
Scanfil Oyj on suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka kotipaikka on Sievi. Emoyhtiö
Scanfil Oyj sekä alakonsernit Scanfil EMS Oy, Scanfil Sweden AB, Scanfil Holding
Germany GmbH ja SRXGlobal Pty Ltd muodostavat Scanfil -konsernin (”Scanfil” tai
”konserni”). Emoyhtiö Scanfil Oyj:n osakkeet on noteerattu Nasdaq Helsinki Oy:n
päälistalla 2.1.2012 lähtien.
Scanfil Oyj on kansainvälinen elektroniikkateollisuuden sopimusvalmistaja ja
järjestelmätoimittaja, jolla on yli 45 vuoden kokemus vaativasta sopimusvalmis-
tustoiminnasta. Scanfil tarjoaa asiakkaiden käyttöön laajan palvelukokonaisuuden,
joka ulottuu tuotesuunnittelusta tuotteen valmistukseen, materiaalien hallintaan sekä
logistisiin ratkaisuihin. Tyypillisiä Scanfilin valmistamia tuotteita ovat automaatiojär-
jestelmien moduulit, taajuusmuuttajat, hissien ohjausjärjestelmät, analysaattorit,
erilaiset itsepalveluautomaatit sekä hoitoteknologiaan ja säähavainnointiin liittyvät
laitteet. Scanfilin tehdasverkostoon kuuluu Euroopassa, Aasiassa, Australiassa
sekä Pohjois-Amerikassa sijaitsevat 11 tuotantoyksikköä, joissa työskentelee noin
3 800 henkilöä.
Laatimisperusta
Scanfilin konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandar-
dien (International Financial Reporting Standards) mukaisesti ja sitä laadittaessa
on noudatettu 31.12.2024 voimassa olevia IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC- ja
IFRIC-tulkintoja. Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpi-
tolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä kansainvälisten tilinpäätösstandardien
soveltamisesta annetussa Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksessa (EY) N:o
1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti yhteisössä sovellettaviksi hyväksyttyjä
standardeja ja niistä annettuja tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös
suomalaisen kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön mukaiset.
Konsernitilinpäätös on laadittu tilikaudelta 1.1. – 31.12.2024.
Scanfil Oyj:n hallitus on 20.2.2025 hyväksynyt konsernitilinpäätöksen julkistettavaksi.
Suomen osakeyhtiölain mukaan varsinaisella yhtiökokouksella on oikeus hyväksyä,
hylätä tai muuttaa tilinpäätöstä sen julkaisemisen jälkeen.
Tilinpäätöstiedot esitetään euroina ellei toisin mainita ja ne perustuvat liiketapahtu-
mien alkuperäisiin hankintamenoihin, ellei laatimisperiaatteissa ole muuta kerrottu.
Tilinpäätöksessä esitettävät yksittäiset luvut ja loppusummat on pyöristetty tarkoista
luvuista, joten yksittäisten esitettyjen lukujen yhteenlaskettu summa voi poiketa
esitetystä summaluvusta. Tunnusluvut on laskettu käyttäen tarkkoja arvoja.
Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Konsernitilinpäätöksen yleiset laatimisperiaatteet on kuvattu tässä osiossa. Tarkempia
laatimisperiaatteita on esitetty jäljempänä kunkin tilinpäätöserän yhteydessä.
Alla olevassa taulukossa on esitetty Scanfil Oyj:n konsernitilinpäätöksen laati-
misperiaatteet, näihin liittyvät liitetiedot sekä viittaukset merkittävimpiin kyseisiä
tilinpäätöseriä sääteleviin IFRS-tilinpäätösstandardeihin.
120
TYTÄRYRITYSTEN YHDISTELYPERIAATTEET
Tytäryritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on määräysvalta. Määräysvalta syntyy,
kun konserni hallitsee yli puolet äänivallasta tai sillä on muutoin määräysvalta. Kon-
sernilla on määräysvalta sijoituskohteessa silloin, kun sillä on oikeus ja kyky ohjata
sijoituskohteen merkityksellisiä toimintoja ja kun sillä on riski tai oikeus sijoituskohteen
muuttuvaan tuottoon käyttämällä valtaansa sijoituskohteessa. Myös potentiaalisen
äänivallan olemassaolo on otettu huomioon määräysvallan syntymisen ehtoja
arvioitaessa silloin, kun potentiaaliseen äänivaltaan oikeuttavat instrumentit ovat
tarkasteluhetkellä toteutettavissa. Scanfil-konsernissa kaikki tytäryhtiöt omistetaan
100 % ja määräysvalta syntyy äänivallan perusteella.
Konsernin keskinäinen osakkeenomistus on eliminoitu hankintamenetelmällä.
Luovutettu vastike ja hankitun yrityksen yksilöitävissä olevat varat ja vastattavaksi
otetut velat on arvostettu käypään arvoon hankintahetkellä. Hankintaan liittyvät menot,
lukuun ottamatta vieraan tai oman pääoman ehtoisten arvopapereiden liikkeeseen
laskusta aiheutuvia menoja, on kirjattu kuluksi. Luovutettu vastike ei sisällä hankinnasta
erillisenä käsiteltäviä liiketoimia. Näiden vaikutus on huomioitu hankinnan yhteydessä
tulosvaikutteisesti. Mahdollinen ehdollinen lisäkauppahinta on arvostettu käypään
arvoon hankintahetkellä ja se on luokiteltu joko velaksi tai omaksi pääomaksi. Velaksi
luokiteltu lisäkauppahinta arvostetaan käypään arvoon jokaisen raportointikauden
päättymispäivänä ja tästä syntyvä voitto tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Omaksi
pääomaksi luokiteltua lisäkauppahintaa ei arvosteta uudelleen.
Hankitut tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä lähtien, kun
konserni on saanut määräysvallan, ja luovutetut tytäryritykset siihen saakka, jolloin
määräysvalta lakkaa. Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja
realisoitumattomat voitot sekä sisäinen voitonjako eliminoidaan konsernitilinpäätöstä
laadittaessa. Realisoitumattomia tappioita ei eliminoida siinä tapauksessa, että tappio
johtuu arvonalentumisesta.
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus omasta pääomasta esitetään omana
eränään taseessa oman pääoman osana. Tilikausien 2024 ja 2023 aikana ei ole ollut
määräysvallattomia omistajia.
Konsernin menettäessä määräysvallan tytäryhtiössä, arvostetaan jäljelle jäävä sijoitus
määräysvallan menettämispäivän käypään arvoon ja tästä syntyvä erotus kirjataan
tulosvaikutteisesti. Ennen 1.1.2010 tapahtuneet hankinnat on käsitelty silloin voimassa
olleiden säännösten mukaisesti.
ULKOMAAN MÄÄRÄISTEN ERIEN MUUTTAMINEN
Konsernin yksiköiden tulosta ja taloudellista asemaa koskevat luvut mitataan siinä
valuutassa, joka on kunkin yksikön pääasiallisen toimintaympäristön valuutta (toimin-
tavaluutta). Konsernitilinpäätös esitetään euroina, joka on konsernin emoyrityksen
toiminta- ja esittämisvaluutta.
Valuuttamääräiset liiketapahtumat kirjataan toimintavaluutan määräisiksi tapahtu-
mapäivän valuuttakursseilla. Käytännössä käytetään usein kurssia, joka on riittävän
lähellä tapahtumapäivän kurssia. Syntyneet kurssierot on kirjattu tulosvaikutteisesti.
Varsinaiseen liiketoimintaan liittyvät kurssivoitot ja –tappiot käsitellään myynnin ja
ostojen oikaisuerinä. Rahoituksen kurssierot esitetään rahoitustuotoissa ja –kuluissa.
Konsernitilinpäätöksessä ulkomaisten konserniyritysten tuloslaskelmat muunnetaan
euroiksi käyttäen Euroopan Keskuspankin julkaisemia raportointikauden keskikursseja
ja taseet käyttäen tilinpäätöspäivän kursseja.
Tuloslaskelmassa ja taseessa käytetyistä eri kursseista johtuvat muuntoerot samoin
kuin hankintamenetelmän soveltamisesta ja hankinnan jälkeen kertyneistä oman
pääoman eristä syntyneet muuntoerot on kirjattu konsernin omaan pääomaan ja
muuntoeron muutos on esitetty laajassa tuloslaskelmassa.
LIIKEVOITTO
IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen –standardi ei määrittele liikevoiton käsitettä.
Konserni on määrittänyt sen seuraavasti: liikevoitto on nettosumma, joka saadaan,
kun liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan muut tuotot, vähennetään ostokulut valmiiden
ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutoksella sekä omaan käyttöön valmis-
tuksesta syntyneillä kuluilla oikaistuna, vähennetään työsuhde-etuuksista aiheutuvat
kulut, poistot ja mahdolliset arvonalentumistappiot sekä liiketoiminnan muut kulut.
Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelmaerät esitetään liikevoiton alapuolella.
Kurssierot sisältyvät liikevoittoon, mikäli ne syntyvät liiketoimintaan liittyvistä eristä;
muutoin ne on kirjattu rahoituseriin.
JOHDON HARKINTAA EDELLYTTÄVÄT LAATIMISPERIAATTEET JA
ARVIOIHIN LIITTYVÄT KESKEISET EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Laadittaessa tilinpäätöstä kansainvälisten tilinpäätösstandardien mukaisesti, yhtiön-
johto joutuu tekemään arvioita ja oletuksia, jotka vaikuttavat tilinpäätöksen sisältöön.
Käytetyt arviot ja oletukset perustuvat aikaisempaan kokemukseen ja oletuksiin,
jotka perustuvat tilinpäätöksen laatimisajankohdan olosuhteisiin ja näkymiin. Vaikka
arviot perustuvat viimeisimpään käytettävissä olevaan tietoon ja johdon parhaaseen
näkemykseen, lopulliset toteumat voivat poiketa näistä arvioista. Ukrainan sota on
aiheuttanut epävarmuutta, mutta sillä ei kuitenkaan ole ollut merkittävää vaikutusta
johdon harkintaan ja arvioihin.
Seuraavassa on esitetty olennaisimmat erät, jotka edellyttävät johdon arvioita.
Konsernissa suoritetaan vuosittain liikearvon sekä muiden aineettomien oikeuksien
arvonalentumistestaus. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat
rahamäärät on määritetty käyttöarvoon perustuvien laskelmien avulla. Näiden
laskelmien laatiminen edellyttää johdolta arvioiden käyttämistä. Lisätietoa liikearvon
arvonalentumistestauksesta on esitetty liitetiedossa 3.1 ”Liikearvo.
Vaihto-omaisuuden arvoon mahdollisesti sisältyvää epäkuranttiutta tarkastellaan
säännöllisesti ja tarvittaessa vaihto-omaisuuden arvoa alennetaan vastaamaan sen
nettorealisointiarvoa. Nämä tarkastelut edellyttävät arvioita tuotteiden tulevasta
kysynnästä. Vaihto-omaisuus on esitetty liitetiedossa 2.2 ”Vaihto-omaisuus”.
Arvioita joudutaan käyttämään myös liiketoimintaan liittyvien varausten määrää
arvioitaessa. Liitetiedossa 5.1 ”Varaukset” esitetään konsernissa kirjatut varaukset.
Johdon arvioita sisältyy myös myyntisaamisiin sisältyvän mahdollisen luottotappio-
riskin määrää arvioitaessa.
Lisäksi johto käyttää harkintaa myös tuloverojen määrittämisessä ja laskennallisten
verosaamisten kirjaamisessa ja arvostamisessa.
ILMASTOON LIITTYVIEN ASIOIDEN VAIKUTUKSET TILINPÄÄTÖKSESSÄ
Ilmastoon liittyvien asioiden vaikutukset tilinpäätöksessä Ilmastonmuutokseen
liittyvillä asioilla on rajallisia suoria ja epäsuoria vaikutuksia seuraaviin Scanfilin
tilinpäätöksen osa - alueisiin vuonna 2024:
Ilmastonmuutokseen liittyvät riskit ja mahdollisuudet vaikuttavat kassavirtaen-
nusteisiin, terminaalikasvuun ja diskonttokorkoihin, joita käytetään liikearvon
arvonalentumistestauksessa.
Scanfil on investoinut aurinkosähkön tuotantokapasiteettiin joka on lisännyt
käyttöomaisuuseriä sekä niihin liittyviä poistoja.
Yleinen siirtyminen vähähiiliseen talouteen vaikuttaa Scanfilin tuloihin, kuluihin
ja kassavirtoihin ja näkyy erityisesti Energy and Cleantech asiakassegmentin
myynnin kautta.
Ilmastonmuutoksen mahdollisia tulevia vaikutuksia konsernitilinpäätökseen voivat
olla esimerkiksi Energy and Cleantech asiakassegmentin lisääntyneestä kysynnästä
johtuvat myyntituotot ja kassavirrat; ilmastonmuutokseen ja siirtymiseen vähähiiliseen
talouteen liittyvät kulut ja kassavirrat; investoinnit energiatehokkaisiin omaisuuseriin ja
näihin liittyvät poistot; omaisuuserien arvonalentumiset muuttuvien sääolosuhteiden
aiheuttamien fyysisten vahinkojen vuoksi. Ilmastonmuutoksen mahdollisten tulevien
taloudellisten vaikutusten arviointi on vaikeaa. Minkään erikseen yksilöitävissä
olevan taloudellisen vaikutuksen ei tilinpäätöshetkellä arvioida olevan olennainen
Scanfilin kannalta. Scanfil jatkaa ilmastonmuutokseen liittyvien vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien arviointia ja huomioi ne konsernitilinpäätöksessä tarpeen mukaan.
121
Päättyneellä tilikaudella sovelletut uudet ja muutetut
standardit
Scanfil-konserni on noudattanut vuoden 2024 alusta alkaen seuraavia voimaan
tulleita uusia ja muutettuja standardeja
Muutokset IAS 1:een Tilinpäätöksen esittäminen *: Classification of Liabilities as
Current or Non-current Date; Classification of Liabilities as Current or Non-current
– Deferral of Effective Date; Non-current Liabilities with Covenants (sovellettava
1.1.2024 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla, aikaisempi soveltaminen on sallittua)
Muutosten tavoitteena on yhdenmukaistaa soveltamiskäytäntöä sekä selventää vaa-
timuksia velkojen luokittelemisesta lyhyt- tai pitkäaikaisiksi. Muutokset täsmentävät,
että sellaiset kovenanttiehdot, joiden on täytyttävä raportointikauden päättymispäivän
jälkeen, eivät vaikuta velan luokitteluun lyhyt- tai pitkäaikaiseksi raportointikauden
päättymispäivänä. Tällaisista kovenanteista on esitettävä tietoja tilinpäätöksen
liitetiedoissa. Muutoksilla selvennetään myös, että yhtiön omien oman pääoman
ehtoisten instrumenttien siirto katsotaan velan suorittamiseksi. Jos velkaan liittyy
vaihto-oikeus, tämä saattaa vaikuttaa velan luokittelemiseen lyhyt- tai pitkäaikaiseksi,
ellei näitä vaihto-oikeuksia ole kirjattu IAS 32:n mukaisesti omaan pääomaan.
Standardimuutoksilla ei ollut vaikutusta Scanfil Oyj:n konsernitilinpäätökseen.
Tulevilla tilikausilla sovellettaviksi tulevat uudet ja muutetut
standardit sekä tulkinnat
Scanfil Oyj ei ole vielä soveltanut seuraavia, IASB:n jo julkistamia uusia tai uudistettuja
standardeja ja tulkintoja. Konserni ottaa ne käyttöön kunkin standardin ja tulkinnan
voimaantulopäivästä lähtien, tai mikäli voimaantulopäivä on muu kuin tilikauden
ensimmäinen päivä, voimaantulopäivää seuraavan tilikauden alusta lukien.
IFRS 18 Presentation and Disclosure in Financial Statements
IASB julkaisi huhtikuussa 2024 IFRS 18 tilinpäätösstandardin, joka korvaa IAS 1:n
Tilinpäätöksen esittäminen -standardin. IFRS 18 standardi tuo uusia vaatimuksia, jotka
koskevat tuloslaskelman esittämistä, mukaan lukien tietyt summat ja välisummat.
Lisäksi yhteisöjen on luokiteltava kaikki voittoa tai tappiota osoittavaan laskelmaan
sisältyvät tuotot ja kulut yhteen viidestä luokasta: liiketoiminta, investoinnit, rahoitus,
tuloverot ja lopetetut toiminnot, joista kolme ensimmäistä ovat uusia.
IFRS 18 tilinpäätösstandardi edellytää myös äskettäin määriteltyjen johdon määrittele-
mien tunnuslukujen sekä tuottojen ja kulujen välisummien esittämistä ja siihen sisältyy
uusia vaatimuksia taloudellisten tietojen yhdistämisestä ja jaottelusta perustuen
varsinaisen tilinpäätöksen ja liitetietojen tunnistettuihin ”rooleihin”.
Lisäksi IAS 7 standardiin Rahavirtalaskelmat on tehty kapea-alaisia muutoksia, joihin
kuuluvat epäsuoraa esittämistapaa käyttäen tapahtuvan liiketoiminnan rahavirtojen
määrittämisen lähtökohdan muuttaminen voitosta tai tappiosta liikevoitoksi tai -tap-
pioksi sekä osinkojen ja korkojen rahavirtojen luokitteluun liittyvän valinnaisuuden
poistaminen. Lisäksi useisiin muihin standardeihin on tehty muutoksia.
IFRS 18 ja muiden standardien muutokset tulevat voimaan 1.1.2027 tai sen jälkeen
alkavilla tilikausilla, mutta aikaisempi soveltaminen on sallittua ja siitä on esitettävä
tilinpäätöksessä. IFRS 18:aa sovelletaan takautuvasti.
Konserni pyrkii parhaillaan tunnistamaan muutosten vaikutukset varsinaiseen
tilinpäätökseen ja tilinpäätöksen liitetietoihin.
122
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
1. TULOKSEEN VAIKUTTAVAT ERÄT
1.1 Liikevaihto ja tiedot toimintasegmenteistä
LAATIMISPERIAATE
Tuloutusperiaatteet
Konsernin liikevaihto muodostuu pääasiassa asiakassopimuksista, jotka sisältävät
ainoastaan tavaran myyntiä. Tyypillisiä Scanfilin valmistamia tuotteita ovat automaatio-
järjestelmien moduulit, taajuusmuuttajat, hissien ohjausjärjestelmät, analysaattorit,
erilaiset itsepalveluautomaatit sekä hoitoteknologiaan ja säähavainnointiin liittyvät
laitteet.
Myynti kirjataan määräysvallan siirtymisen perusteella joko ajan kuluessa tai yhtenä
ajankohtana. Konserni täyttää suoritevelvoitteen pääasiassa yhtenä ajankohtana
omaisuuserän määräysvallan siirtyessä asiakkaalle. Tyypillisesti määräysvalta siirtyy
tavaroiden toimituksen yhteydessä toimitusehdon mukaan. Tuotteiden myynnistä
syntyvät tuotot kirjataan, kun myytyjen tuotteiden omistukseen liittyvät olennaiset riskit
ja edut sekä tuotteiden hallintaoikeus ja todellinen määräysvalta ovat siirtyneet osta-
jalle. Pieni osa konsernin liikevaihdosta muodostuu palvelumyynnistä. Palvelumyynti
sisältää tuotteiden protovalmistus-, tuotannollistamis-, komponentti-, varastointi- ja
logistiikkapalvelut sekä after sales palvelut, joihin kuuluvat muun muassa tuotteiden
korjaus- ja päivityspalvelut. Osa palvelujen tuotoista tuloutetaan ajan kuluessa tehtyjen
suoritteiden mukaan.
Asiakkaan kaupintavarastojen osalta myynnin tuloutus tapahtuu kun määräysvalta
siirtyy asiakkaalle eli käytännössä kun valmiit tuotteet siirretään kaupintavarastoon.
Muuttuvia vastikkeita ovat kassa- ja määräalennukset sekä toimitusten viiväs-
tysseuraamukset. Muuttuvat vastikkeet sisältyvät suoritevelvoitteesta saatavaan
myyntihintaan.
Scanfil myöntää asiakassopimusten perusteella tuotteille takuun. Takuuaika vaihtelee
tyypillisestä 12 kuukaudesta 24 kuukauteen ja voi olla maksimissaan 36 kuukautta.
Takuu ei ole erillinen suoritevelvoite. Maksuehdot on sovittu asiakkaittain ja ne
vaihtelevat 30–90 päivään.
Scanfil raportoi yhden toimintasegmentin.
LIIKEVAIHTO
Yhtiön asiakkaita ovat kansainväliset toimijat muun muassa automaatio-, energia-,
tietoliikenne- ja terveystekniikan alalta sekä yritykset, jotka toimivat kaupungistu-
miseen liittyvillä toimialoilla.
Markkinat ja asiakasryhmät
Scanfil on jakanut asiakkaat toimialan perusteella asiakasryhmiin ja seuraa asiak-
kaiden myynnin kehitystä asiakasryhmittäin.
Asiakkaat on jaettu seuraaviin ryhmiin:
Industrial. Asiakaskunta koostuu teollisuus- ja B2B-asiakkaista. Lopputuotteita
ovat esimerkiksi teollisuuden automaatiojärjestelmät, itsepalveluautomaatit ja
hissit.
Energy & Cleantech. Asiakaskunta koostuu energian ja puhtaan teknologian
yrityksistä. Lopputuotteita ovat esimerkiksi energiansäästöratkaisut, sähkönjakelu
ja automaattiset keräys- ja lajitteluratkaisut
Medtech & Life Science. Asiakaskunta koostuu diagnostiikka- ja terveysteknolo-
giayrityksistä. Lopputuotteita ovat esimerkiksi leikkaussali- ja diagnostiikkaratkaisut
sekä erilaiset mittausratkaisut.
123
Konsernin vuoden 2024 liikevaihto oli 779,9 (901,6) milj. euroa, laskua 13,5 %
edelliseen vuoteen verrattuna. Liikevaihto laski 121,7 milj. euroa, josta 14,5 milj.
euroa oli spot-markkinaostoja. Ilman spot-markkinaostoja liikevaihto laski 12,1 %.
Asiakassegmenteittäin liikevaihto kehittyi seuraavasti:
Industrial
Liikevaihto vuonna 2024 oli 368,3 (427,6) milj. euroa, laskua 13,9 % edelliseen vuoteen
verrattuna. Yleinen taloustilanne vaikutti negatiivisesti tiettyjen loppuasiakkaiden
kysyntään.
Energy & Cleantech
Liikevaihto vuonna 2024 oli 265,8 (320,2) milj. euroa, laskua 17,0 % verrattuna vuoden
2023 vertailukauteen. Puolijohteiden parempi saatavuus vuoden 2023 jälkipuoliskolla
kasvatti kysyntää ja johti ylivarastointiin, joka vaikutti yhä kauden liikevaihtoon.
Medtech & Life Science
Liikevaihto vuonna 2024 oli 145,8 (153,7) milj. euroa, laskua 5,1 % edelliseen vuoteen
verrattuna.
Vuoden 2024 aikana suurimman asiakkaan osuus liikevaihdosta oli noin 13 % (13
%) ja kymmenen suurimman asiakkaan osuus noin 55 % (55 %).
Ukrainan sodan ja Lähi-idän konfliktin vaikutukset
tilikaudella
Scanfilillä ei ole myyntiä tai materiaalihankintoja Venäjältä, joten Ukrainan sodalla ei
ole ollut suoraa vaikutusta Scanfilin liikevaihtoon tai kannattavuuteen.
Lähi-idän konfliktilla ei ollut merkittävää vaikutusta konsernin liikevaihtoon tai
kannattavuuteen tilikaudella 2024.
LIIKEVAIHDON JAKAUMA ASIAKASRYHMITTÄIN VUOSINA 2024 JA 2023
Industrial 47 %2024Energy & Cleantech 34 %Medtech & Life Science 19 % Industrial 47 %2023Energy & Cleantech 36 %Medtech & Life Science 17 %
124
Tuottojen ryhmittely
Tuotot jaotellaan asiakasryhmittäin tuotteiden ja palvelujen myyntiin. Valtaosa, yli 90 %, yhtiön tuotoista koostuu valmistettavien
tuotteiden myynnistä.
2024 2023milj. euroa Tuotteet Palvelut Yhteensä Tuotteet Palvelut YhteensäAsiakasryhmätIndustrial 334,4 34,0 368,4 393,6 34,1 427,6Energy & Cleantech 261,5 4,3 265,8 314,8 5,4 320,2Medtec & Life Science 137,6 8,2 145,8 146,0 7,7 153,7Yhteensä 733,5 46,4 779,9 854,4 47,2 901,6TuloutusajankohtaLuovutetut tavarat ja palvelut yhtenä ajankohtana 733,5 44,4 777,9 854,4 44,6 899,0Luovutetut palvelut ajan kuluessa 2,0 2,0 2,6 2,6Yhteensä 733,5 46,4 779,9 854,4 47,2 901,6
Suurimmat asiakkaat1000 EUR 2024 % liikevaihdosta 2023 % liikevaihdostaAsiakas 1 100 531 13 % 116 090 13 %Asiakas 2 81 649 10 % 78 392 9 %Asiakas 3 62 598 8 % 76 506 8 %Yhteensä 244 778 270 989
Sopimukseen perustuvat taseeseen merkityt määrät
Alla olevassa taulussa esitetään taseeseen merkityt sopimukseen perustuvat saamiset, varat ja velat. Sopimukseen perustuvat
velat ovat myyntisopimusten ennakkomaksuja.
1000 EUR 2024 2023Myyntisaamiset, jotka sisältyvät erään "Myyntisaamiset ja 153 934 158 956muut saamiset"Sopimukseen perustuvat saamiset 14 78Sopimukseen perustuvat velat 15 084 22 692
Myyntisaamiset ja muut saamisetLyhytaikaiset 153 934 158 956Yhteensä 153 934 158 956
1000 EUR 2024 2023Sopimukseen perustuvat saamisetSiirretty myyntisaamisiin -64 -64Sopimukseen perustuvat velatTuloutettu -22 692 -25 029Lisäys ennakkomaksuissa asiakkaalta 15 084 22 692
Merkittävät muutokset sopimukseen perustuvien omaisuuserien ja velkojen saldoissa
tapahtuneissa muutoksissa raportointikaudella ovat seuraavat:
Yllä olevassa taulukossa raportointi- ja vertailukauden asiakkaat eivät ole välttämättä samoja.
125
Koko yhteisöä koskevat tiedot
Segmenttitiedoista esitetään varat varojen sijainnin mukaan ja liikevaihdon jakauma asiakkaiden sijainnin mukaan.
Segmenttien varojen jakauma
Segmentin varat koostuvat pääosin liikearvosta, aineettomista ja aineellisista hyödykkeistä, vaihto-omaisuudesta, myyntisaamisista
ja rahavaroista.
Varojen jakauma maantieteellisten alueiden mukaan Liikevaihdon jakauma asiakkaiden sijainnin mukaan
1000 EUR 2024 2023KotipaikkavaltioSuomi 50 853 28 491Puola 153 471 183 530Kiina 107 408 101 038Ruotsi 59 428 74 028Viro 40 840 54 850Australia 36 283 0Saksa 33 514 41 985USA 31 791 26 257Malesia 17 537 0Unkari 185 156Singapore 41 0Yhteensä 531 351 510 333
1000 EUR 2024 2023Ruotsi 164 939 209 407Kiina 118 588 110 496Suomi 89 992 121 900USA 73 710 73 335Saksa 82 812 104 295Puola 44 473 60 446Muu Eurooppa 175 536 207 470Muu Aasia 25 723 10 931Muut 4 139 3 284Yhteensä 779 912 901 564
126
1.2 Liiketoiminnan muut tuotot
LAATIMISPERIAATE
Liiketoiminnan muihin tuottoihin kirjataan muut kuin varsinaiseen liiketoimintaan liittyvät tuotot. Tällaisia eriä ovat muun muassa
aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot, vuokratuotot, vakuutuskorvaukset ja julkiset avustukset.
Aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin liittyvät julkiset avustukset vähennetään hyödykkeen hankintahinnasta ja nettohan-
kintameno aktivoidaan taseeseen. Muut taloudelliset avustukset esitetään tulosvaikutteisesti liiketoiminnan muissa tuotoissa.
LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT, 1000 EUR 2024 2023Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot 352 28Avustukset ja korvaukset 535 491Vuokratuotot 1 2Muut 271 340Yhteensä 1 159 861
1.3 Aineiden ja tarvikkeiden käyttö
AINEIDEN JA TARVIKKEIDEN KÄYT, 1000 EUR 2024 2023Aineet, tarvikkeet ja tavaratOstot tilikauden aikana 500 113 616 322Varastojen muutos 22 671 15 279Yhteensä 522 784 631 601
1.4 Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut
Työsuhde-etuudet
Työsuhde-etuuksiin sisältyvät lyhytaikaiset työsuhde-etuudet, työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet ja osakeperusteiset
maksut. Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet kirjataan kuluksi sille tilikaudelle, jonka aikana työ on suoritettu.
LAATIMISPERIAATE
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet
Lyhytaikaisia työsuhde-etuuksia ovat palkat ja luontaisedut, vuosilomat sekä tulospalkkiot.
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet
Työsuhteen päättymisen jälkeisiä etuuksia koskevat eläkejärjestelyt luokitellaan etuuspohjaisiksi tai maksupohjaisiksi järjestelyiksi.
Konsernissa ei ole olennaisia etuuspohjaisia eläkejärjestelyjä. Suurin osa Scanfilin velvoitteista työntekijöitään kohtaan on erilaisia
maksupohjaisia eläkejärjestelyjä. Maksupohjaisten eläkejärjestelyjen eläkemaksut kirjataan kuluksi sille tilikaudelle, jonka aikana
ne ovat syntyneet. Suomessa maksupohjainen eläkejärjestely perustuu Työntekijän eläkelakiin (TyEL), jonka mukaan eläkemaksut
perustuvat suoraan edunsaajan ansioihin.
Ruotsissa on työeläkeyhtiö Alectan turvaama teollisuuden ja kaupan työntekijöiden usean työnantajan etuuspohjainen lisäeläke-
järjestely. Koska Alecta ei pysty antamaan Scanfilille tietoja, joiden avulla järjestely voitaisiin raportoida IAS 19 Työsuhde-etuudet
-standardin mukaisena etuuspohjaisena järjestelynä, se raportoidaan maksupohjaisena järjestelynä.
127
TYÖSUHDE-ETUUKSISTA AIHEUTUVAT KULUT, 1000 EUR 2024 2023Palkat ja palkkiot 96 351 95 047Osakeperusteiset maksut 268 532Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt 15 126 14 352Muut henkilösivukulut 11 183 10 914Yhteensä 122 929 120 845
Tiedot johdon työsuhde-etuuksista esitetään liitetiedossa 5.3. ”Lähipiiritiedot ja konsernirakenne”.
KONSERNIN HENKILÖKUNTA TILIKAUDEN LOPULLA 2024 2023Suomessa 291 297Ulkomailla 3 706 3 500Yhteensä 3 997 3 797
Osakeperusteiset maksut
LAATIMISPERIAATE
Konsernilla on kaksi optio-ohjelmaa. Optio-oikeudet arvostetaan käypään arvoon niiden myöntämishetkellä ja kirjataan kuluksi
tuloslaskelmaan työsuhde-etuuksissa tasaerinä oikeuden syntymisajanjakson aikana. Optioiden myöntämishetkellä määritetty
kulu perustuu konsernin arvioon niiden optioiden määrästä, joihin oletetaan syntyvän oikeus oikeuden syntymisajanjakson
lopussa. Optioiden käypä arvo on määritetty Black-Scholes –hinnoittelumallin perusteella. Oletukset lopullisesta optioiden
määrästä päivitetään jokaisena raportointikauden päättymispäivänä. Arvioiden muutokset kirjataan tulosvaikutteisesti. Kun
optio-oikeuksia käytetään, osakemerkinnöistä saadut varat, mahdollisilla transaktiomenoilla oikastuna, kirjataan omaan pääomaan.
Optio-ohjelma 2019
Varsinainen yhtiökokous on 24.4.2019 hyväksynyt Scanfil Oyj:n optio-ohjelman 2019 (A) – (C). 2019(A)-(C) optio-ohjelman perusteella
optio-oikeuksia voidaan antaa yhteensä enintään 900 000 kpl/ohjelma. Kukin optio-oikeus oikeuttaa merkitsemään yhden Scanfil
Oyj:n osakkeen. Optio-oikeuksien merkintäajan alkaminen edellyttää, että hallituksen erikseen määrittelemät optio-oikeuksien
käyttämiselle asetetut konsernin liiketoiminnan tuotannolliset ja taloudelliset tavoitteet ja ehdot ovat täyttyneet. Osakkeen
merkintähinta määräytyy osakkeen vaihdolla painotettuun keskikurssiin Nasdaq Helsinki Oy:ssä ajalla 1.3. – 31.3. kolme vuotta
ennen option merkintäajan alkamista. Hallitus päättää yhtiökokouksen antaman valtuutuksen perusteella optioiden antamisesta
konsernin toimitusjohtajalle sekä johtoryhmän jäsenille.
Optio-ohjelma 2022
Scanfil Oyj:n yhtiökokous 21.4.2022 valtuutti hallituksen päättämään optio-oikeuksien antamisesta Scanfil-konsernin avain-
henkilöille ja päättämään optio-ohjelman ehdoista enintään 1 200 000 optio-oikeudelle. Scanfil Oyj:n hallitus on 28.10.2022
päättänyt edellä mainitun yhtiökokouksen antaman valtuutuksen perusteella optio-ohjelman ehdoista (”Optio-ohjelma 2022”)
ja 1 200 000 optio-oikeuden liikkeeseenlaskusta.
Optio-ohjelman kokonaismäärä on enintään 1 200 000 optio-oikeutta ja ne annetaan vastikkeetta. Näistä optio-oikeuksista
400 000 merkitään tunnuksilla 2022AI ja 2022AII, 400 000 2022BI ja 2022BII sekä 400 000 2022CI ja 2022CII. Optio-oikeudet
oikeuttavat avainhenkilöt merkitsemään yhteensä enintään 1 200 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet,
joiden tavoite ei täyty, raukeavat hallituksen päättämällä tavalla.
Merkintäaika optio-oikeuksille 2022AI ja 2022AII on 1.5.2025–30.4.2027, optio-oikeuksille 2022BI ja 2022BII 1.5.2026–30.4.2028,
ja optio-oikeuksille 2022CI ja 2022CII 1.5.2027–30.4.2029. Osakkeiden merkintähinnat optio-oikeuksille 2022AI ja 2022AII
ovat yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ssä 1.11.2022–30.11.2022, optio-oikeuksille 2022BI
ja 2022BII yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ssä 1.11.2023–30.11.2023, ja optio-oikeuksille
2022CI ja 2022CII yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ssä 1.11.2024–30.11.2024. Osakkeiden
merkintähinta kirjataan yhtiön sijoitetun vapaan omaan pääoman rahastoon.
Hallitus päättää optio-oikeuksien antamisesta sekä kaikista niihin liittyvistä ehdoista.
Scanfil Oyj:n hallitus päätti 25.10.2024 optio-oikeuksien 2022CI ja 2022CII jakamisesta konsernin avainhenkilöille. Osakkeen
merkintähinta optio-oikeuksilla on Scanfil Oyj:n osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ssä 1.11.–30.11.2024.
Optio-oikeuksilla voi merkitä yhteensä enintään 330 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta ja merkittävien osakkeiden
merkintäaika on 1.5.2027–30.4.2029.
128
OPTIO-OHJELMAT 31.12.2024 2022CI ja 2022CII 2022BI ja 2022BII 2022AI ja 2022AII 2019C 2019BMyöntämispäivä 25.10.2024 27.10.2023 27.10.2022 25.10.2021 27.10.2020Myönnettyjen optio- 364 000 294 000 284 000 220 000 200 000oikeuksien määrä, kplMerkintähinta, eur 7,76 7,81 6,12 7,37 4,34Käypä arvo, eur 1,62 1,91 1,64 1,66 1,79Osakehinta 7,9 8,04 5,98 7,74 5,16myöntämishetkellä, eurVoimassaoloaika, vuotta 4,5 4,5 4,5 4,5 4,51.5.2027-1.5.2026-1.5.2025-1.5.2024-1.5.2023-Merkintäaika30.4.202930.4.202830.4.202730.4.202630.4.2025
Toteutetut 160 000osakemerkinnät, kplYhtiölle palautuneet optio-oikeudet, kplUlkona olevien 364 000 294 000 284 000 220 000 40 000optio-oikeuksien määrä
1.5 Liiketoiminnan muut kulut
Liiketoiminnan muihin kuluihin sisältyvät seuraavat olennaisimmat erät:
LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT, 1000 EUR 2024 2023Vuokratyövoima 14 295 23 998Alihankinta 1 391 2 114Myyntirahdit 3 281 4 266Energia 4 554 5 125Työkalut, koneiden korjaus ja huolto 6 973 7 618Vuokrakulut 1 560 1 373Toimitilojen ylläpitokulut 4 992 5 015Matka-, markkinointi- ja ajoneuvokulut 2 422 3 146Muut henkilöstökulut 3 981 4 612Ostetut palvelut 5 307 3 610ICT -kulut 4 709 3 727Muut liiketoiminnan kulut 5 108 4 682Yhteensä 58 572 69 285
Tilikaudella 2024 yhtiön päävastuullisena tilintarkastajana on tominut tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy. Tilikaudella 2023
päävastuullisena tilintarkastusyhteisönä toimi KPMG Oy Ab.
Tilintarkastuspalvelut sisältävät 6 tuhatta euroa muille tilintarkastusyhteisöille suoritettuja palkkioita.
TILINTARKASTAJAN PALKKIOT, 1000 EUR 2024 2023Tilintarkastus 513 386Kestävyysraportoinnin varmennus 70Tilintakastajan lausunnot 0 10Veroneuvonta 0 36Muut palvelut 27 0Yhteensä 611 432
Scanfil Oyj:n hallitus päätti 27.10.2023 optio-oikeuksien 2022BI ja 2022BII jakamisesta konsernin avainhenkilöille. Osakkeen
merkintähinta optio-oikeuksilla on Scanfil Oyj:n osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ssä 1.11.–30.11.2023.
Optio-oikeuksilla voi merkitä yhteensä enintään 330 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta ja merkittävien osakkeiden
merkintäaika on 1.5.2026–30.4.2028.
Scanfil Oyj:n hallitus päätti 27.10.2022 optio-oikeuksien 2022AI ja 2022AII jakamisesta konsernin avainhenkilöille. Osakkeen
merkintähinta optio-oikeuksilla on Scanfil Oyj:n osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ssä 1.11.–30.11.2022.
Optio-oikeuksilla voi merkitä yhteensä enintään 316 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta ja merkittävien osakkeiden
merkintäaika on 1.5.2025–30.4.2027.
Optio-ohjelmien kuluvaikutus vuonna 2024 on 268 (532) tuhatta euroa.
Vuonna 2024 ei merkitty osakkeita optio-oikeuksilla.
129
1.6 Tuloverot
LAATIMISPERIAATE
Tuloverot
Konsernituloslaskelman verot sisältävät konserniyhtiöiden verotettavan tuloksen perusteella määräytyvät verot laskettuna
paikallisten verosäännösten ja verokantojen mukaisesti. Lisäksi tuloslaskelman verot sisältävät laskennallisen verovelan
ja –saamisen muutoksen.
TULOVEROT, 1000 EUR 2024 2023Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero 11 394 11 546Edellisten tilikausien verot 8 365Laskennallisten verojen muutos 1 073 1 488Yhteensä 12 475 13 399
TULOSLASKELMAN VEROKULUN JA KONSERNIN KOTIMAAN 20 %:N (V. 2023 20 %:N) VEROKANNALLA
LASKETTUJEN VEROJEN VÄLINEN TÄSMÄYTYSLASKELMA
TULOVEROT, 1000 EUR 2024 2023Tulos ennen veroja 51 081 61 614Verot laskettuna kotimaan verokannalla 10 216 12 323Ulkomaisten tytäryritysten poikkeavat verokannat -88 -663Kiinasta maksettujen osinkojen lähdevero 482 457Virosta maksettujen osinkojen lähdevero 1 113 0Maksamattomien osinkojen lähdeveron peruutus -1 590 0Maksamattomien osinkojen lähdevero 1 527 1 637Puolan erityistalousalueen verojen oikaisu 419 0Verovapaat tuotot -2 -1Vähennyskelvottomat kulut ja muut erät 391 10Verot aikaisemmilta tilikausilta 8 -365Verot tuloslaskelmassa 12 475 13 399Efektiivinen veroaste, % 24,4 21,7Emoyhtiön veroaste, % 20,0 20,0
Scanfil-konserni operoi toiminta-alueilla, joissa toteutetaan OECD:n kansainvälisen tuloverotuksen uudistamishankkeen
sääntelykokonaisuus Pilari 2.
Scanfil on arvioinut Pilari 2 -sääntelyn vaikutuksia suhteessa konserniyhtiöidensä verotukseen. Useimmilla Scanfilin toimin-
ta-alueilla efektiivinen veroaste ylittää 15 % rajan selvästi, joten konsernille ei arvioida aiheutuvan olennaisia täydennysverojen
(”top-up tax”) maksuja Pilari 2 -sääntelyn takia näiltä osin.
Laskennallinen verovelka tai –saaminen lasketaan verotuksen ja tilinpäätöksen välisille väliaikaisille eroille sekä konsernielimi-
noinneista syntyneille eroille käyttäen tilinpäätöshetkellä vahvistettua seuraavan vuoden verokantaa. Väliaikaisia eroja syntyy
mm. vaihto-omaisuuden sisäisistä katteista, poistoeroista ja varauksista.
Laskennalliset verovelat kirjataan täysimääräisinä. Laskennallinen verosaaminen kirjataan vahvistetuista tappioista ja muista
väliaikaisista eroista vain, kun on todennäköistä, että saaminen voidaan käyttää hyväksi tulevien tilikausien verotettavaa tuloa
vastaan.
Yhtiön johdon tekemän arvioinnin tarkoituksena on tunnistaa ne yhtiön veropositiot, joihin liittyvä verolainsäädäntö on tulkinnan-
varainen. Arvion perusteella tunnistetuista epävarmoista veropositioista kirjataan oikaisu, jos arvioidaan todennäköiseksi, että
veroviranomaiset tulevat haastamaan johdon tulkinnan. Varauksen määrä perustuu arvioituun lopulliseen verokustannukseen.
Arvioiden käyttö
Johto käyttää harkintaa tuloverojen määrittämisessä ja laskennallisten verosaamisten kirjaamisessa. Laskennallinen verosaa-
minen kirjataan verotuksellisista tappioista sekä varojen ja velkojen verotuksellisten arvojen ja näiden kirjanpitoarvojen välisistä
väliaikaisista eroista. Laskennallinen verosaaminen kirjataan siltä osin kuin johdon laatiman arvion mukaan konsernille kertyy
tulevaisuudessa todennäköisesti riittävästi verotettavaa tuloa, jota vastaan verosaaminen voidaan hyödyntää.
130
LASKENNALLISET VEROSAAMISET JA -VELAT
Kirjattu Kirjattu tulos-muihin laajan 1000 EUR 1.1.2023vaikutteisestituloksen eriin Muuntoerot 31.12.2023Laskennalliset verosaamiset:Puolan investointiavustus 397 19 416Vaihto-omaisuuteen liittyvät 891 -123 32 800Varaukset 757 82 63 902Käyttöomaisuus 569 39 9 617Vuokrasopimukset 5 001 -491 -109 4 401Muut erät 2 396 -863 38 1 571Tappiot 3 127 37 3 164Netotettu laskennallista verovelkaa vastaan -4 823 527 119 -4 176Yhteensä 7 918 -395 171 7 694
Laskennalliset verovelat:Pitkäaikaiset asiakassuhteet -1 335 345 12 -977Vuokrasopimukset -4 823 527 119 -4 176Maksamattomat osingot -1 522 -1 637 -3 159Käyttöomaisuus -1 084 31 40 -1 013Muut erät -674 168 6 -54 -554Netotettu laskennallista verosaamista vastaan 4 823 -527 -119 4 176Yhteensä -4 615 -1 093 6 -1 -5 703
Vuoden 2024 tilinpäätöksessä Scanfil kirjasi 3,737 (3,164) tuhannen euron suuruisen laskennallisen verosaamisen koskien
käyttämättömiä verotuksessa luettavia tappioita, yhteismäärältään 12,718 (10,546) tuhatta euroa). Käytettävissä olevista vero-
tuksessa hyväksiluettavissa tappioista 11,942 (10,546) tuhannella eurolla on rajoittamaton vanhenemisaika ja 776 (0) tuhannella
eurolla enintään 5 vuotta.
Kirjattu Kirjattu tulos-muihin laajan Hanktut 1000 EUR 1.1.2024vaikutteisestituloksen eriinliiketoimet Muuntoerot 31.12.2024Laskennalliset verosaamiset:Puolan investointiavustus 416 -419 3 0Vaihto-omaisuuteen liittyvät 800 140 36 975Varaukset 902 -10 14 906Käyttöomaisuus 568 9 1 578Vuokrasopimukset 4 941 1 407 4 6 352Muut erät 1 596 -826 28 355 13 1 165Tappiot 3 164 336 238 3 738Netotettu laskennallista verovelkaa vastaan -4 692 -1 322 -6 014Yhteensä 7 694 -686 28 593 71 7 700
Laskennalliset verovelat:Pitkäaikaiset asiakassuhteet -977 430 -3 638 51 -4 135Vuokrasopimukset -4 692 -1 271 -5 962Maksamattomat osingot -3 159 64 -3 095Käyttöomaisuus -1 013 -696 -5 -1 714Muut erät -554 -185 214 -488 307 -707Netotettu laskennallista verosaamista vastaan 4 692 1 271 5 962Yhteensä -5 703 -387 214 -4 127 353 -9 650
131
1.7 Osakekohtainen tulos
LAATIMISPERIAATE
Osakekohtainen tulos
Osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos keskimääräisellä ulkona
olevien osakkeiden painotetulla keskiarvolla. Laimennusvaikutuksella oikaistussa osakekohtaisessa tuloksessa otetaan huo-
mioon mahdollinen osakepohjaisten kannustinjärjestelmien ja optio-oikeuksien vaikutus. Optioiden käyttöä ei oteta huomioon
osakekohtaista tulosta laskettaessa, jos osakkeen merkintähinta optiolla ylittää osakkeiden keskimääräisen markkina-arvon
kauden aikana.
OSAKEKOHTAINEN TULOS 2024 2023Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, 1000 EUR 38 606 48 215Osakemäärä, laimentamaton (1 000 kpl) 65 191 64 864Osakekohtainen tulos, laimentamaton, EUR 0,59 0,74Osakeoptioiden laimennusvaikutus (1 000 kpl) 82 172Osakemäärä, laimennusvaikutuksella oikaistu (1 000 kpl) 65 274 65 036Osakekohtainen tulos, laimennusvaikutuksella oikaistu, EUR 0,59 0,74
2. NETTOKÄYTTÖPÄÄOMA
2.1 Nettokäyttöpääoma
Yhtiö sisällyttää nettokäyttöpääomaan seuraavat erät: lyhytaikaisista varoista vaihto-omaisuus, myyntisaamiset ja muut saamiset,
maksetut ennakkomaksut sekä tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja lyhytaikaisista veloista ostovelat ja
muut velat, saadut ennakkomaksut sekä tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat.
Konsernissa seurataan kuukausittain nettokäyttöpääoman suhdetta edellisen 12 kuukauden liikevaihtoon.
Nettokäyttöpääoma oli 23,4 % liikevaihdosta, kun se edellisen vuoden lopussa oli 23,7 %.
NETTOKÄYTTÖPÄÄOMA, 1000 EUR 2024 2023Nettokäyttöpääoma Vaihto-omaisuus 168 103 209 003 Myyntisaamiset 153 934 158 956 Siirtosaamiset, muut saamiset ja tuloverosaamiset 15 592 16 318 Maksetut ennakkomaksut 655 923 Ostovelat -105 653 -111 842 Saadut ennakkomaksut -15 084 -22 692 Siirtovelat, muut velat ja tuloverovelat -35 095 -37 101Yhteensä 182 451 213 565Nettokäyttöpääoma liikevaihdosta 23,4 % 23,7 %
132
2.2 Vaihto-omaisuus
LAATIMISPERIAATE
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan nettorealisointiarvoon. Hankintameno määritellään painotetun
keskihinnan menetelmää käyttäen. Raaka-aineiden hankintameno sisältää niiden ostamisesta ja varastoon saattamiseta
aiheutuneet kulut. Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden hankintameno sisältää raaka-aineet, välittömät palkkakustannukset
ja muut välittömät menot sekä osuuden kiinteistä kuluista.
Vaihto-omaisuuden arvossa huomioidaan epäkuranttiudesta johtuva arvonalentuminen, joka perustuu johdon arvioon toden-
näköisestä nettorealisointiarvosta. Nettorealisointiarvo on arvioitu myyntihinta vähennettynä myynnistä aiheutuvilla kuluilla.
Arvioiden käyttö
Vaihto-omaisuuden arvoon mahdollisesti sisältyvää epäkuranttiutta tarkastellaan säännöllisesti ja tarvittaessa vaihto-omaisuuden
arvoa alennetaan vastaamaan sen nettorealisointiarvoa. Nämä tarkastelut edellyttävät arvioita tuotteiden tulevasta kysynnästä.
VAIHTO-OMAISUUS, 1000 EUR 2024 2023Aineet ja tarvikkeet 137 891 178 039Keskeneräiset tuotteet 18 509 18 660Valmiit tuotteet 11 702 12 304Yhteensä 168 103 209 003
2.3 Myyntisaamiset ja muut saamiset
LAATIMISPERIAATE
Myyntisaamiset
Myyntisaamiset syntyvät, kun Scanfil laskuttaa tuotteita ja palveluja asiakkailta. Myyntisaamiset arvostetaan alkuperäisen
laskutetun määrän mukaisesti. Epävarmoihin saataviin liittyen kirjataan arvonalentuminen tapauskohtaisen riskiarvion perusteella.
Arvonalentumismallin mukaan arvonalentumisvaraukset on kirjattava odotettujen luottotappioiden perusteella. Myyntisaamisten
osalta käytetään yksinkertaistettua mallia, jossa luottotappioiden arvioitu määrä perustuu saamisten ikäjakauman perusteella
määritettyihin prosentteihin. Prosentit perustuvat arvioituun luottotappioiden todennäköisyyteen ja historialliseen informaatioon.
Arvioiden käyttö
Johdon arvioita sisältyy myyntisaamisiin sisältyvän mahdollisen luottotappioriskin määrää arvioitaessa. Konsernin johdon
käsityksen mukaan myyntisaamisiin ei sisälly merkittävää luottotappioriskiä. Konsernilla on noin 150 aktiivista asiakkuutta, joista
suurimmat asiakkuudet ovat Pohjoismaisia toimialojensa markkinajohtajia. Asiakasyritykset jakautuvat usealle eri toimialalle
ja maantieteelliselle alueelle. Konsernin keskeisten asiakkaiden liiketoiminta ei yleisesti ottaen ole erityisen suhdanneherkkää
ja tuotteiden elinkaaret ovat usein pitkiä. Erääntyneitä myyntisaamisia seurataan säännöllisesti ja peritään aktiivisesti. Uusien
asiakkaiden luottokelpoisuus tarkastetaan ja asiakkaille myönnetään vain tavanomaisia maksuehtoja. Asiakkaiden luottoluokituksia
seurataan ja useimmilla Scanfilin suurimmilla asiakkailla on hyvä luottoluokitus. Yleisellä epävarmalla taloudellisella tilanteella
ei ole ollut merkittävää vaikutusta.
MYYNTISAAMISET JA MUUT SAAMISET, 1000 EUR 2024 2023Myyntisaamiset 153 934 158 956Siirtosaamiset 8 066 10 422Arvonlisäverosaamiset 2 032 3 068Muut saamiset 1 321 1 057Yhteensä 165 353 173 504
Vaihto-omaisuus sisältää arvonalentumisia yhteensä 2,0 (3,3) milj. euroa.
133
MYYNTISAAMISTEN IKÄJAKAUMA, 1000 EUR 2024 2023Erääntymättömät 128 038 134 019Erääntyneet1 - 30 päivää 18 155 21 29531 - 90 päivää 2 521 2 54491 - 180 päivää 473 880181 - 365 päivää 5 605 343yli 1 vuosi 179 38Luottotappiovaraus -1 038 -163Yhteensä 153 934 158 956
Tasearvo Odotettu Luottotappio- 2024, 1000 EUR (brutto)luottotappiovarausErääntymättömät 128 038 0,01 % 13Erääntyneet 1 - 30 päivää 18 155 0,02 % 3 31 - 91 päivää 2 521 0,4 % 10 91 - 180 päivää 473 2,6 % 12 181 - 365 päivää 5 605 16,3 % 913 yli 365 päivää 179 48,1 % 86Yhteensä 154 972 1 038
Tasearvo Odotettu Luottotappio- 2023, 1000 EUR (brutto)luottotappiovarausErääntymättömät 134 019 0,01 % 14Erääntyneet 1 - 30 päivää 21 295 0,02 % 4 31 - 91 päivää 2 544 0,5 % 13 91 - 180 päivää 880 2,0 % 18 181 - 365 päivää 343 25,0 % 86 yli 365 päivää 38 75,0 % 29Yhteensä 159 119 163
Odotettavissa olevat luottotappiot vuoden lopussa
Epävarmojen saatavien kattamiseksi kirjatun luottotappiovarauksen määrä tilikauden lopussa oli 1,038 (163) tuhatta euroa. Luottotappioita
myyntisaamisista kirjattiin tilikaudella 91 (197) tuhatta euroa. Scanfil konsernin luottoriskiä on kuvattu liitetiedossa 4.7.
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaisimmat erät:Henkilöstökulut 15 308 14 550Korkojaksotukset 238 161Johdannaiset 149 476Muut siirtovelat 8 817 6 994Yhteensä 24 511 22 181
2.4 Ostovelat ja muut velatOSTOVELAT JA MUUT VELAT, 1000 EUR 2024 2023Ostovelat 105 653 111 842Siirtovelat 24 511 22 181Saadut ennakkomaksut 15 084 22 692Muut velat 8 499 10 034Yhteensä 153 748 166 750
134
3. Pitkäaikaiset varat
LAATIMISPERIAATE
Liikearvo
Liiketoimintojen yhdistämiset käsitellään hankintamenetelmän mukaan. Liikearvo kirjataan määrään, jolla hankintameno ylittää
konsernin osuuden hankittujen varojen ja velkojen arvosta hankintahetkellä. Liikearvoa syntyy yrityskaupoissa, jolloin liikearvo
kuvastaa hankitun liiketoiminnan, markkinaosuuden ja synergioiden arvoa. Liikearvon kirjanpitoarvoa testataan arvonalentu-
mistesteillä. Konsernin liikearvo on syntynyt pääosin SRXGlobal Pty Ltd -konsernin hankinnasta vuonna 2024 ja PartnerTech
AB –konsernin hankinnasta vuonna 2015.
LIIKEARVO, 1000 EUR 2024 2023Hankintameno 1.1. 7 678 7 664Lisäykset 22 433 0Muuntoero -998 14Kirjanpitoarvo 31.12. 29 113 7 678
RAHAVIRTOJEN DISKONTTAUSKORKO, ENNEN VEROJA 2024 2023Scanfil Electronics GmbH 13,7 % 10,0 %Scanfil Poland Sp. z o.o. 12,5 % 13,6 %Scanfil Malmö AB 12,3 % 9,4 %Scanfil Åtvidaberg AB 12,3 % 9,4 %
LIIKEARVON JAKAUTUMINEN RAHAVIRTAA TUOTTAVILLE YKSIKÖILLE, 1000 EUR 2024 2023Scanfil Oü 111 111Scanfil Poland Sp. z o.o. 3 037 3 136Scanfil Malmö AB 1 146 1 184Scanfil Åtvidaberg AB 1 547 1 598Scanfil Electronics GmbH 1 649 1 649SRXGlobal Pty Ltd 21 622Yhteensä 29 113 7 678
CGU:n kerrytettävissä oleva rahamäärä perustuu rahavirtaa tuottavan yksikön käyttöarvoon, joka on niiden vastaisten rahavirtojen
nykyarvo, jotka CGU:n odotetaan kerryttävän. Käyttöarvon määrittäminen perustuu testausajankohdan mukaisille olosuhteille ja
odotuksille. Tulevaisuuden rahavirrat on määritetty johdon viimeisimpien hyväksymien ennusteiden mukaisesti, jotka kattavat viisi
vuotta. Tämän jälkeisen periodin kassavirtojen kasvuolettamana on käytetty 2 %:a. SRXGlobal -konsernin osalta kerrytettävissä
oleva rahamäärä perustuu laskelmaan käyvästä arvosta vähennettynä luovutuskuluilla, ottaen huomioon viimeaikaisen markki-
natransaktion ja sisältäen oletuksia joita markkinaosapuoli ottaisi huomioon rahavirtaa tuottavan yksikön arvon määrityksessä.
Arvonalentumistestauslaskelmien laatiminen edellyttää arvoita tulevaisuudessa kertyvistä rahavirroista. Ennusteissa käytetyt
liikevaihto- ja kannattavuusoletukset perustuvat asiakaskohtaisiin ennusteisiin sekä johdon arvioihin kysynnän ja markkinoiden
kehityksestä.
Rahavirtojen diskonttokorkona on käytetty rahavirtaa tuottavalle yksikölle määritettyä keskimääräistä painotettua pääomakus-
tannusta (WACC, weighted average cost of capital). Diskonttauskoron määrittämisessä käytetyt riskittömän koron, riskikertoimen
(beta) ja riskipreemion parametrit perustuvat markkinoilta saatuihin tietoihin.
Suoritettujen arvonalentumistestien perusteella ei todettu olevan tarvetta liikearvon arvonalentumiskirjauksiin. Kaikkien rahavirtaa
tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat rahamäärät ylittävät niiden kirjanpitoarvot.
3.1 Liikearvo
Arvonalentumistestaus
Liikearvoista ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vähintään vuosittain mahdollisen arvonalentumisen varalta. Tätä tarkoitusta
varten liikearvo on kohdistettu kuudelle rahavirtaa tuottaville yksiköille (CGU). Scanfil on määritellyt CGU:t vastaamaan pääosin
konsernin tytäryhtiöitä. CGU:n kerrytettävissä oleva rahamäärä lasketaan käyttöarvolaskelmien avulla. SRXGlobal -konsernin
osalta kerrytettävissä olevan rahamäärän määrittämiseen käytettiin laskelmaa käyvästä arvosta vähennettynä luovutuskuluilla,
johtuen yrityskaupan ja arvonalentumistestauksen ajankohtien läheisyydestä.
Arvonalentumistappio kirjataan kun omaisuuserän kirjanpitoarvo on suurempi kuin siitä kerrytettävissä oleva rahamäärä.
Arvonalentumistappio kirjataan välittömästi tuloslaskelmaan. Liikearvosta tehtyjä arvonalentumistappioita ei voi palauttaa
myöhemmin. Vuosina 2024 ja 2023 ei ole kirjattu liikearvon arvonalentumisia.
135
Herkkyysanalyysin perusteella ensimmäinen liikearvon alaskirjaus tapahtuisi Scanfil Electronics GmbH:ssa, mikäli kyseisen rahavirtaa
tuottavan yksikön käyttökateprosentti laskisi 0,5 prosenttiyksikköä tai diskonttauskorko nousisi 0,8 prosenttiyksikköä. Herkkyyslaskelmassa
Scanfil Electronics GmbH:n omaisuuserien kirjanpitoarvo oli EUR 28,2 miljoonaa.
20242023HERKKYYSANALYYSIMuutos %-yksikköäMuutos %-yksikköäDiskonttauskorko, verojen jälkeenScanfil Electronics GmbH 0,8 3,6Scanfil Poland Sp. z o.o. 9,5 9,6Scanfil Malmö AB 19,4 37,9Scanfil Åtvidaberg AB 14,7 21,2Kannattavuus (EBITDA %)Scanfil Electronics GmbH - 0,5 - 2,6Scanfil Poland Sp. z o.o. - 4,0 - 4,2Scanfil Malmö AB - 5,2 - 7,4Scanfil Åtvidaberg AB - 4,3 - 5,5TerminaalikasvuScanfil Electronics GmbH - 1,2 - 4,2Scanfil Poland Sp. z o.o. - 14,6 - 35,6Scanfil Malmö AB - 34,2 N/AScanfil Åtvidaberg AB - 25,0 N/A
3.2 Muut aineettomat hyödykkeet
LAATIMISPERIAATE
Muut aineettomat hyödykkeet
Aineettomat hyödykkeet kirjataan taseeseen alkuperäiseen hankintamenoon, mikäli hankintameno on luotettavasti määriteltävissä
ja on todennäköistä, että hyödykkeestä johtuva taloudellinen hyöty koituu konsernin hyväksi. Aineettomat hyödykkeet kirjataan
tasapoistoina kuluksi tuloslaskelmaan niiden arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa.
Muihin aineettomiin hyödykkeisiin kuuluvat pitkäaikaiset asiakassuhteet, ohjelmistot ja Kiinan tytäryhtiön maankäyttöoikeus.
Herkkyysanalyysi
Rahavirtaa tuottaville yksiköille on tehty herkkyysanalyysi muuttamalla laskentaoletuksia. Alla olevassa taulukossa on esitetty
vaadittava muutos oletuksessa, jolla kerrytettävissä olevan rahamäärän arvo olisi yhtä suuri kuin sen kirjanpitoarvo.
POISTOAJAT OVAT: Pitkäaikaiset asiakassuhteet 10 vuottaAineettomat oikeudet 3–10 vuottaMuut aineettomat hyödykkeet 3–10 vuottaKiinan maankäyttöoikeus 50 vuotta
Omaisuuserän tasearvoa arvioidaan mahdollisen arvonalentumisen selvittämiseksi aina, kun on viitteitä siitä, että jonkin
omaisuuserän arvo on alentunut.
Pitkäaikaiset asiakassuhteet
Konsernissa on vuonna 2015 PartnerTech AB:n hankintaan, vuonna 2019 HASEC-Elektronik GmbH:n hankintaan sekä vuonna
2024 hankkimaan SRXGlobal Pty Ltd:n liittyen kauppahinnan allokoinnin yhteydessä kohdistettu osa kauppahinnasta pitkäai-
kaisille asiakassuhteille. Asiakassuhteet arvostetaan alkuperäisen kirjaamisen jälkeen hankintamenoon kertyneillä poistoilla
ja arvonalentumisilla vähennettynä.
Tutkimus- ja kehittämismenot
Tutkimus- ja kehittämismenot merkitään kuluksi tulosvaikutteisesti. IAS 38 (Aineettomat hyödykkeet) –standardin mukaiset
kehitysmenot aktivoidaan ja poistetaan vaikutusaikanaan. Konsernissa ei ole aktivoituja kehittämismenoja.
Pilvipalvelujärjestelyt
Pilvipalvelujärjestelyjen kirjanpitokäsittely riippuu siitä, luokitellaanko pilvipohjainen ohjelmisto aineettomaksi hyödykkeeksi
vai palvelusopimukseksi. Ne järjestelyt, joissa yhtiöllä ei ole määräysvaltaa kyseiseen ohjelmistoon, käsitellään kirjanpidossa
palvelusopimuksina, jotka antavat konsernille oikeuden käyttää pilvipalveluntarjoajan sovellusohjelmistoa sopimuskauden
aikana. Sovellusohjelmiston jatkuvat käyttöoikeusmaksut sekä ohjelmistoon liittyvät konfigurointi- tai räätälöintimenot kirjataan
tulosvaikutteisesti silloin, kun palvelut vastaanotetaan.
136
Muut AineettomatMUUT AINEETTOMAT HYÖDYKKEET, PitkäaikaisetAineettomataineettomathyödykkeet 1000 EURasiakassuhteetoikeudethyödykkeet EnnakkomaksutyhteensäHankintameno 1.1.2023 15 370 9 658 3 601 174 28 803Lisäykset 515 149 663Vähennykset 44 -7 -160 -122Siirrot erien välillä 163 1 670 -4 1 829Kurssierot 27 -267 8 -11 -243Hankintameno 31.12.2023 15 397 10 114 5 420 0 30 931Kertyneet poistot 1.1.2023 -10 015 -5 624 -2 364 -18 004Poistot -1 501 -572 -495 -2 568Vähennykset 7 7Kurssierot -59 -18 -102 -25Kertyneet poistot 31.12.2023 -11 575 -6 214 -2 751 -20 540Kirjanpitoarvo 1.1.2023 5 354 4 034 1 236 174 10 799Kirjanpitoarvo 31.12.2023 3 822 3 900 2 670 0 10 391
Arvonalentumiset
Käyttöomaisuushyödykkeiden omaisuuserien tasearvoja arvioidaan mahdollisen arvonalentumisen selvittämiseksi tilin-
päätöshetkellä ja aina kun on viitteitä siitä, että jonkin omaisuuserän arvo on alentunut. Arvonalentumistesteissä arvioidaan
kyseisestä omaisuuserästä kerrytettävissä oleva rahamäärä. Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo
vähennettynä luovutuksesta johtuvilla menoilla tai sitä korkeampi käyttöarvo. Arvonalentumistappio kirjataan tuloslaskelmaan, mikäli
omaisuuserän kirjanpitoarvo on suurempi kuin kerrytettävissä oleva rahamäärä. Arvonalentumistappio sisältyy tuloslaskelman
erään Poistot ja arvonalentumiset. Aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin liittyvä arvonalentumistappio peruutetaan, jos
omaisuuserästä kerrytettävissä olevaa rahamäärää määritettäessä käytetyissä arvioissa on tapahtunut olennainen muutos.
Arvonalentumistappio peruutetaan korkeintaan siihen omaisuuserän kirjanpitoarvoon asti, joka olisi sen poistoilla vähennetty
kirjanpitoarvo, jos siitä ei aikaisempina vuosina olisi kirjattu arvonalennusta.
Muut AineettomatMUUT AINEETTOMAT HYÖDYKKEET, PitkäaikaisetAineettomataineettomathyödykkeet 1000 EURasiakassuhteetoikeudethyödykkeet EnnakkomaksutyhteensäHankintameno 1.1.2024 15 397 10 114 5 420 30 931Lisäykset 593 151 4 748Hankitut liiketoimet 12 127 12 127Siirrot erien välillä 139 94 233Kurssierot -806 185 10 -611Hankintameno 31.12.2024 26 718 11 031 5 676 4 43 429Kertyneet poistot 1.1.2024 -11 575 -6 214 -2 751 -20 540Poistot -1 804 -758 -577 -3 140Kurssierot 322 -71 -3 248Kertyneet poistot 31.12.2024 -13 058 -7 044 -3 331 -23 432Kirjanpitoarvo 1.1.2024 3 822 3 900 2 670 10 391Kirjanpitoarvo 31.12.2024 13 660 3 988 2 345 4 19 997
137
3.3 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
LAATIMISPERIAATE
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet ovat pääosin rakennuksia, koneita, laitteita ja kalustoa. Ne merkitään taseeseen
alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä poistoilla ja mahdollisilla arvonalentumisilla. Poistot on laskettu tasapoistoina
käyttöomaisuuden taloudellisen pitoajan perusteella alkuperäisestä hankintamenosta. Maa-alueista ei tehdä poistoja. Aineellisen
käyttöomaisuuden korjaus- ja kunnossapitomenot kirjataan tulosvaikutteisesti.
Hyödykkeiden jäännösarvoa ja taloudellista vaikutusaikaa tarkistetaan jokaisessa tilinpäätöksessä ja tarvittaessa oikaistaan
kuvastamaan taloudellisen hyödyn odotuksissa tapahtuneita muutoksia.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden poistot lopetetaan silloin, kun aineellinen käyttöomaisuushyödyke luokitellaan myytävänä
olevaksi IFRS 5 Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot –standardin mukaisesti.
POISTOAJAT OVAT:Rakennukset ja rakennelmat 10–25 vuottaKoneet ja kalusto 3–10 vuottaMuut aineelliset hyödykkeet 5–10 vuotta
Koneiden ja kaluston osalta yleisesti raskaiden koneiden (esim. levytyökeskukset) ja tuotantolinjojen (esim. pintaladontalinjat)
käytetään 8–10 vuoden poistoaikaa. Muutoin koneiden ja kaluston poistoaika on yleensä viisi vuotta. Tuotannon työkalut poistetaan
kolmessa vuodessa.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot sisältyvät liiketoiminnan muihin tuottoihin ja myyntitappiot liiketoiminnan
muihin kuluihin.
Aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin liittyvät julkiset avustukset vähennetään hyödykkeen hankintahinnasta ja nettohan-
kintameno aktivoidaan taseeseen.
Arvonalentumiset
Arvonalentumisten laatimisperiaate on esitetty kohdassa 3.2. ”Muut aineettomat hyödykkeet”.
Ennakko-AINEELLISET Muut maksut jaAineellisetYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET,Koneet ja aineellisetkeskeneräisethyödykkeet 1000 EUR Maa-alueet RakennuksetkalustohyödykkeethankinnatyhteensäHankintameno 1.1.2024 1 053 30 107 119 985 983 3 163 155 290Lisäykset 224 7 494 326 6 476 14 520Hankitut liiketoimet 3 439 3 439Vähennykset -3 240 -3 240Siirrot erien välillä 72 3 822 15 -4 171 -263Kurssierot 10 491 1 769 -7 17 2 280Hankintameno 31.12.2024 1 063 30 893 133 268 1 317 5 485 172 026Kertyneet poistot 1.1.2024 -18 625 -73 426 -543 -92 593Poistot -1 444 -11 451 -135 -13 030Vähennykset 3 246 3 246Kurssierot -303 -1 029 57 -1 276Kertyneet poistot 31.12.2024 -20 372 -82 659 -621 -103 653Kirjanpitoarvo 1.1.2024 1 053 11 482 46 559 441 3 163 62 697Kirjanpitoarvo 31.12.2024 1 063 10 522 50 609 696 5 485 68 374
Vuonna 2024 bruttoinvestoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin olivat yhteensä 15,6 (22,2) milj. euroa, joka on 2,0 %
(2,6 %) liikevaihdosta. Pääosa investoinneista kohdistui valmistuskapasiteetin kasvattamiseen sekä korvaaviin investointeihin
Saksassa, Puolassa ja Kiinassa, jossa investoitiin myös aurinkosähkön tuotantokapasiteettiin. Loput investoinneista kohdistuivat
tietotekniikkaan ja tehtaiden yleiseen kehittämiseen.
138
3.4 Käyttöoikeusomaisuus
LAATIMISPERIAATE
Sopimuksen voimaantulon yhteydessä konserni arvioi, onko sopimus vuokrasopimus tai sisältääkö se vuokrasopimuksen. Sopimus
on vuokrasopimus tai sisältää vuokrasopimuksen, jos sopimus antaa oikeuden yksilöidyn omaisuuserän käyttöä koskevaan
määräysvaltaan tietyksi ajanjaksoksi vastiketta vastaan.
Konserni vuokralle ottajana
Konserni kirjaa käyttöoikeusomaisuuserän ja vuokrasopimusvelan vuokrasopimuksen alkamispäivänä. Käyttöoikeusomaisuuserä
arvostetaan alun perin hankintamenoon, joka sisältää vuokrasopimusvelan alkuperäisen arvostuksen mukaisen määrän sekä
sopimuksen alkamispäivään mennessä maksetut vuokrat sekä arvion käyttöoikeusomaisuuserän alkuperäiseen tilaan palauttamista
koskevat menot vähennettynä mahdollisesti saaduilla vuokrakannustimilla.
Konserni vuokraa tuotanto- ja toimistotiloja. Tyypillinen tuotantotilojen vuokrasopimus kestää 5–8 vuotta. Konsernin yhdeksästä
tuotantotehtaasta viisi toimii vuokratuissa tiloissa. Joihinkin vuokrasopimuksiin sisältyy optioita pidentää vuokra-aikaa tai mah-
dollisuus päättää sopimus ennen vuokra-ajan päättymistä. Konserni arvioi vuokrasopimuksen alkaessa, onko järkevää käyttää
optioita. Konserni arvioi uudelleen, onko järkevää käyttää optioita, mikäli sen määräysvallassa olevat olosuhteet muuttuvat tai
tapahtuu jotain merkittävää. Konserni on kirjannut vuokrasopimusten perusteella käytettäväksi jatko-optioita, joiden kesto on
noin 2–4 vuotta.
Konsernilla on lisäksi vuokrasopimuksia, jotka koskevat henkilöautoja ja muita ajoneuvoja (lähinnä trukkeja) sekä laitteita.
Vuokrasopimusten pituus on tyypillisesti 1–4 vuotta. Autojen vuokrasopimusten osalta konserni käsittelee muut kuin vuokraso-
pimuskomponentit erillisinä, kuten huollon.
Käyttöoikeusomaisuuserä poistetaan tasapoistoina vuokrasopimuksen alkamispäivästä alkaen joko vuokra-ajan loppuun asti tai
käyttöoikeusomaisuuserän taloudellisen vaikutusajan loppuun asti, riippuen siitä kumpi on lyhyempi. Käyttöoikeusomaisuuserien
arvioidut taloudelliset vaikutusajat määritetään samalla periaatteella kuin omistettujen kiinteistöjen ja laitteiden poistoajat.
Tämän lisäksi käyttöoikeusomaisuuserään vaikuttavat mahdolliset arvonalentumistappiot sekä mahdolliset vuokrasopimusvelan
uudelleenmäärittämisestä johtuvat oikaisut.
Vuokrasopimusvelka kirjataan tulevien vuokranmaksujen nykyarvoon käyttäen diskonttokorkona lisäluoton korkoa, jolloin
käyttöoikeusomaisuuserän arvo vastaa vuokrasopimusvelan määrää vuokrasopimuksen alkamispäivänä.
Vuokrasopimusvelka arvostetaan efektiivisen koron menetelmällä. Vuokrasopimusvelka määritetään uudelleen, kun tulevissa
vuokramaksuissa on tapahtunut muutos indeksin tai koron muutoksen takia, mikäli arvio maksettavasta jäännösarvotakuusta
muuttuu tai arvio jatko- tai päättämisoption käyttämisestä muuttuu. Kun vuokrasopimusvelka määritetään uudelleen edellä mainitulla
tavalla, tehdään vastaava oikaisu käyttöoikeusomaisuuserän kirjanpitoarvoon tai muutoksen vaikutus kirjataan tulosvaikutteisesti,
mikäli käyttöoikeusomaisuuserän kirjanpitoarvo on vähentynyt nollaan.
Ennakko-AINEELLISET Muut maksut jaAineellisetYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET,Koneet ja aineellisetkeskeneräisethyödykkeet 1000 EUR Maa-alueet RakennuksetkalustohyödykkeethankinnatyhteensäHankintameno 1.1.2023 1 006 29 640 104 237 856 2 438 138 176Lisäykset 190 11 429 110 8 573 20 301Vähennykset -1 595 -1 595Siirrot erien välillä 79 6 013 25 -7 946 -1 829Kurssierot 47 197 -99 -7 98 237Hankintameno 31.12.2023 1 053 30 107 119 985 983 3 163 155 290Kertyneet poistot 1.1.2023 -17 265 -64 854 -493 -82 612Poistot -1 503 -10 404 -56 -11 963Vähennykset 1 506 1 506Kurssierot 143 326 7 476Kertyneet poistot 31.12.2023 -18 625 -73 426 -543 -92 593Kirjanpitoarvo 1.1.2023 1 006 12 376 39 383 362 2 438 55 564Kirjanpitoarvo 31.12.2023 1 053 11 482 46 559 441 3 163 62 697
Vuonna 2023 bruttoinvestoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin olivat yhteensä 22,2 milj. euroa, joka on 2,5 % liike-
vaihdosta. Pääosa investoinneista kohdistui elektroniikan valmistuskapasiteetin kasvattamiseen Atlantassa Yhdysvalloissa ja
Sieradzissa Puolassa, jossa aloitettiin myös tehtaan laajennusinvestointi. Lisäksi Malmössä Ruotsissa ja Wuthassa Saksassa tehtiin
laajempia Scanfilin Dream Factory -konseptin mukaisia tuotantoinvestointeja. Loput investoinnit kohdistuivat tietotekniikkaan
ja yleisesti tehtaiden kehittämiseen ja tuotantokapasiteetin lisäämiseen.
139
Lyhytaikaiset vuokrasopimukset ja arvoltaan vähäarvoiset omaisuuserät
Konserni soveltaa kirjaamista koskevia helpotuksia, jotka koskevat lyhytaikaisia enintään 12 kuukautta kestäviä vuokrasopimuksia
sekä arvoltaan vähäarvoisia, enintään noin EUR 5 000 olevia hyödykkeitä. Poikkeuksena helpotuksen soveltamiseen ovat leasin-
gautot, joiden osalta ei käytetä 12 kuukauden helpotusta. Lyhytaikaisiin ja vähäarvoisia omaisuuseriä koskeviin vuokrasopimuksiin
liittyvät menot kirjataan kuluiksi liiketoiminnan muihin kuluihin tasaerinä vuokra-ajalle.
Aineellinen käyttö-oikeusomaisuus1000 EUR Rakennukset Koneet ja kalustoyhteensäHankintameno 1.1.2024 36 627 2 364 38 991Lisäykset 4 166 947 5 113Hankitut liiketoimet 3 332 3 332Vähennykset -277 -277Kurssierot 434 12 446Hankintameno 31.12.2024 44 282 3 323 47 605Kertyneet poistot 1.1.2024 -14 631 -1 744 -16 375Poistot -4 377 -563 -4 940Vähennykset 259 125 385Kurssierot -146 4 -143Kertyneet poistot 31.12.2024 -18 896 -2 178 -21 073Kirjanpitoarvo 1.1.2024 21 996 620 22 616Kirjanpitoarvo 31.12.2024 25 386 1 145 26 532
Aineellinen käyttö-oikeusomaisuus1000 EUR Rakennukset Koneet ja kalustoyhteensäHankintameno 1.1.2023 33 946 3 158 37 104Lisäykset 2 435 451 2 886Vähennykset -594 -1 326 -1 920Kurssierot 841 81 922Hankintameno 31.12.2023 36 627 2 364 38 991Kertyneet poistot 1.1.2023 -10 477 -2 486 -12 963Poistot -4 133 -440 -4 573Vähennykset 133 1 251 1 385Kurssierot -154 -69 -224Kertyneet poistot 31.12.2023 -14 631 -1 744 -16 375Kirjanpitoarvo 1.1.2023 23 469 672 24 141Kirjanpitoarvo 31.12.2023 21 996 620 22 616
140
3.5 Poistot ja arvonalentumiset
LAATIMISPERIAATE
Laatimisperiaatteet kohdassa 3.1. ”Liikearvo”, 3.2. ”Muut aineettomat oikeudet”, 3.3. ”Aineelliset oikeudet” ja
3.4. ”Käyttoikeusomaisuus”.
POISTOT HYÖDYKERYHMITTÄIN, 1000 EUR 2024 2023Aineettomat hyödykkeetAineettomat oikeudet 758 572Muut aineettomat hyödykkeet 577 495Pitkäaikaiset asiakassuhteet 1 804 1 501Yhteensä 3 140 2 568Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeetRakennukset 1 444 1 503Koneet ja kalusto 11 451 10 404Muut aineelliset hyödykkeet 135 56Yhteensä 13 030 11 963KäyttöoikeusomaisuusRakennukset 4 377 4 133Koneet ja kalusto 563 440Yhteensä 4 940 4 573Poistot yhteensä 21 110 19 104
Poistot ja arvonalentumiset
TULOSLASKELMAAN KIRJATUT ERÄT, 1000 EUR 2024 2023Vuokrasopimusvelkojen korot 1 094 1 029Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut 153 177Vähäarvoisiin hyödykkeisiin liittyvät kulut lukuunottamatta 91 71lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyviä kulujaYhteensä 1 338 1 276
VUOKRASOPIMUSVELAT, 1000 EUR 2024 2023Maturiteettianalyysi - sopimukseen perustuvat diskonttaamattomat kassavirrat Yhden vuoden kuluessa 6 591 4 912Vuotta pitemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua 16 745 15 015Yli viiden vuoden kuluttua 6 826 7 185Yhteensä 30 162 27 113
VUOKRASOPIMUSVELKOJEN KIRJANPITOARVO TILIKAUDEN LOPULLA, 1000 EUR 2024 2023Pitkäaikaiset 21 863 18 606Lyhytaikaiset 5 123 3 948Yhteensä 26 985 22 554
141
3.6 Hankitut liiketoimet
1000 EUR Liitetieto Kirjatut arviotAineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 3.3 3 517Aineellinen käyttöoikeusomaisuus 3.4 3 418Pitkäaikaiset asiakassuhteet 3.2 12 127Laskennalliset verosaamiset 1.6 887Vaihto-omaisuus 7 596Myyntisaamiset ja muut saamiset 5 552Rahavarat 555Varat yhteensä 33 652Laskennalliset verovelat 1.6 4 127Pitkäaikaiset korolliset velat 3 198Ostovelat ja muut velat 15 317Lyhytaikaiset korolliset velat 509Velat yhteensä 23 150Nettovarat 10 502Maksettu hankintahinta 23 289Ehdollinen ja myöhemmin maksettava vastike 9 645Hankintahinta hankintahetkellä 32 934Liikearvo 3.1 -22 432Kauppahinnasta maksettu rahana 23 289Hankitun yrityksen rahavarat 555Rahavirtavaikutus 22 734
LAATIMISPERIAATE
Laatimisperiaatteet kohdassa 3.1. ”Liikearvo”, 3.2. ”Muut aineettomat oikeudet”, 3.3. ”Aineelliset oikeudet” ja 3.4. ”Käyttoi-
keusomaisuus”.
Scanfil Oyj on hankkinut 3.10.2024 omistukseensa australialaisen sopimusvalmistaja SRXGlobal Pty Ltd:n koko osakekannan.
Kauppahinta oli 33,2 milj. euroa. Kauppahinta sisältää 10,5 milj. euron käypään arvoon arvostetun ehdollisen lisäkauppahinnan,
joka erääntyy vuonna 2026. Kauppahinnasta kohdistettiin pitkäaikaisiin asiakassuhteisiin 12,1 milj. euroa, josta laskennalliset
verovelat olivat 3,6 milj. euroa. Kohdistamattomaan liikearvoon kirjattiin 22,4 miljoonaa euroa. Yritysostoon liittyvät 0,5 miljoonan
euron kulut koostuvat pääosin neuvontapalkkioista ja due diligence -kuluista.
Yritysosto kasvattaa Scanfilin strategista läsnäoloa ja tuotantokapasiteettia Kaakkois-Aasiassa kahdella tehtaalla. Tehtaat
sijaitsevat Melbournessa Australiassa ja Johor Bahrussa Malesiassa ja niissä on yhteensä 8 automatisoitua SMT-linjaa ja noin
300 työntekijää. Myös Scanfilin nykyiset asiakkaat hyötyvät uusista toimipisteistä. Yritysostosta syntyvä liikearvo liittyy pääasiassa
SRXGlobalin osaamiseen ja prosesseihin PCBA:n valmistuksessa sekä odotettuihin synergioihin materiaalihankinnassa.
SRXGlobal Pty Ltd. on konsolidoitu Scanfil konserniin 1.10.2024 alkaen. Vaikutus konsernin katsauskauden liikevaihtoon oli 10,9
miljoonaa euroa ja tilikauden liikevoittoon -0,1 miljoonaa euroa. Scanfilin liikevaihto tammi-joulukuussa 2024 olisi ollut 808,0
miljoonaa euroa ja tilikauden liikevoitto 52,9 miljoonaa euroa, mikäli tilikauden aikana hankittu liiketoiminta olisi yhdistelty
konsernitilinpäätökseen 1.1.2024 alkaen.
142
4. Pääomarakenne
LAATIMISPERIAATE
Rahoitusvarat ja velat
Yhtiö luokittelee konsernin rahoitusvarat joko jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviin rahoitusvaroihin, käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin tai käypään arvoon muihin laajan tuloksen eriin kirjattaviin rahoitusvaroihin.
Rahoitusvarojen luokittelu tehdään niiden hankinnan tarkoituksen perusteella, ja ne luokitellaan alkuperäisen hankinnan
yhteydessä. Luokittelu perustuu yhtiön liiketoimintamallin tavoitteisiin ja rahoitusvarojen sopimusperusteisiin rahavirtoihin,
tai soveltamalla käyvän arvon vaihtoehtoa alkuperäisen hankinnan yhteydessä.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat koostuvat lähinnä myyntisaamisista. Tähän ryhmään luokitellut varat
arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää. Konsernin liiketoimintamallin mukaan
myyntisaamiset on tarkoitus pitää alkuperäisten sopimusten mukaisina ja kerätä niitä koskevia rahavirtoja, jotka perustuvat
pelkästään pääomiin ja korkoihin. Myyntisaamiset ovat lyhytaikaisia varoja, jotka yhtiö aikoo pitää enintään 12 kuukautta rapor-
tointikauden päättymisestä. Lyhytaikaisten myyntisaamisten kirjanpitoarvon katsotaan olennaisilta osin vastaavan niiden käypää
arvoa. Arvonalentumisten kirjanpitokäsittelyä on kuvattu liitetiedossa 4.7. ”Luottoriski”.
4.1 Rahavarat
Rahavarat, 1000 EUR 2024 2023Pankkitilit 48 534 21 222Yhteensä 48 534 21 222
4.2 Rahoitustuotot ja -kulut
LAATIMISPERIAATE
Korkotuotot kirjataan efektiivisen koron menetelmää käyttäen ja osinkotuotot silloin, kun oikeus osinkoon on syntynyt.
RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT, 1000 EUR 2024 2023RahoitustuototKorkotuotot muista rahoitusvaroista 15 3Valuuttakurssivoitot 258 3 520Muut rahoitustuotot 946 490Rahoitustuotot yhteensä 1 219 4 013RahoituskulutKorkokulut 2 052 3 168Valuuttakurssitappiot 238Muut rahoituskulut 426 544Rahoituskulut yhteensä 2 715 3 713Rahoitustuotot ja -kulut -1 497 300
Rahoituserät
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat -ryhmään luokitellaan sellaiset rahoitusvaroihin kuuluvat erät, jotka
on hankittu kaupankäyntitarkoituksessa pidettäväksi tai jotka luokitellaan alkuperäisen kirjaamisen tapahtuessa käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattavaksi. Tässä erässä olevat rahoitusvarat ovat noteeraamattomia osakkeita. Sijoitukset noteeraamattomiin
osakkeisiin kirjataan taseessa alkuperäiseen hankintamenoon tai sitä alempaan todennäköiseen arvoon, koska niiden käypiä
arvoja ei ole luotettavasti saatavissa. Noteeratut osakkeet arvostetaan käypään arvoon, joka on tilinpäätöspäivän markkinahinta.
Tässä erässä esitetään myös johdannaiset, joihin ei noudateta suojauslaskentaa. Tilinpäätöksessä 2024 konsernissa ei ollut
sijoituksia noteerattuihin osakkeisiin.
Käypään arvoon muihin laajan tuloksen eriin kirjattavia rahoitusvaroja ovat johdannaiset, joihin sovelletaan suojauslaskentaa.
Konsernin rahoitusvaroja arvioidaan jokaisena tilinpäätöspäivänä sen selvittämiseksi, onko viitteitä jonkin omaisuuserän arvon
alentumisesta.
Rahavarat koostuvat käteisvaroista, pankkitileillä olevista varoista ja lyhytaikaisista pankkitalletuksista, jotka ovat helposti
vaihdettavissa etukäteen tiedossa olevaan määrään ja joiden arvonmuutosten riski on vähäinen. Rahavaroihin luokitelluilla
erillä on enintään kolmen kuukauden maturiteetti hankinta-ajankohdasta lukien. Rahavarat luokitellaan kuuluvaksi ryhmään
jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat.
Konsernin rahoitusvelat kirjataan jaksotettuun hankintamenoon.
143
4.3 Rahoitusvelat
RAHOITUSVELAT, 1000 EUR 2024 2023Pitkäaikaiset jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvelatLainat rahoituslaitoksilta 20 000Vuokrasopimusvelka 21 863 18 606Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelatYritysostojen maksamaton ehdollinen kauppahinta 10 314Yhteensä 52 176 18 606Lyhytaikaiset jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvelatLainat rahoituslaitoksilta 10 000 36 000Luottolimiitistä nostetut lainat 12 749 14 413Vuokrasopimusvelka 5 123 3 948Yhteensä 27 872 54 361
Vuonna 2019 Scanfil Oyj nosti Nordea Bank Abp:sta 30 milj. euron pitkäaikaisen luoton, jonka viimeinen maksuerä maksettiin 27.9.2024.
Lisäksi Scanfil Oyj:n vuonna 2021 Nordea Bank Abp:sta nostama 30 milj. euron pitkäaikainen luotto erääntyi 15.11.2024. Luottoa
jatkettiin kolmella vuodella, ja jatkettua luottoa lyhennetään puolivuosittain 5 milj. eurolla. Luoton viimeinen maksuerä on 15.11.2027.
Scanfil Oyj:llä on käytössä Nordean Multicurrency Global Cash Pool, johon on liitetty 50 milj. euron luottolimiitti sekä SEB:n
Liquidity Optimisation -fasiliteetti, johon on liitetty 30 milj. euron luottolimiitti. Näiden lisäksi käytössä on Nordea Bank Ab
Shanghain sivuliikkeen tytäryhtiö Scanfil (Suzhou) Co., Ltd:lle myöntämä CNY 180 milj. käyttöpääomafasiliteetti.
Konsernin rahoitusjärjestelyihin sisältyy irtisanomiskovenantteja liittyen omavaraisuusasteeseen sekä korollisten nettovelkojen ja
käyttökatteen suhteeseen. Kovenanttien ehtoja tarkastellaan kvartaaleittain. Tilikausien 2024 ja 2023 aikana konserni on täyttänyt
kovenanttiehdot. 31.12.2024 korollisten nettovelkojen ja käyttökatteen suhde oli 0,43 (0,64) ja omavaraisuusaste 55,5% (53,7%).
4.4 Rahoitusvarojen ja velkojen kirjanpito- ja käyvät arvot
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot eivät poikkea näiden tasearvoista.
Valuuttakurssivoitot ja -tappiot ovat syntyneet valuuttamääräisten liiketapahtumien ja monetaaristen erien muuttamisesta
euroiksi. Valuuttakurssierät rahoitustuotoissa ja –kuluissa ovat nettona kurssivoittoa 0,0 (3,5) milj. euroa. Valuuttakurssierät
sisältävät konsernin porrastetusta kassavirtasuojausohjelmasta syntynyttä kurssivoittoa 1,6 (2,6) milj. euroa. Lisäksi niihin sisältyy
0,2 (0,6) milj. euroa konsernin sisäisistä lainoista syntyneitä kurssieroja. Liikevoittoon sisältyy valuuttakurssitappioita yhteensä
nettona -1,0 (-0,2) milj. euroa.
Korkokulut muodostuvat rahoitusvelkojen koroista 0,3 (0,2) milj. euroa, vuokrasopimusvelkojen korkokuluista 1,1 (1,0) milj.
euroa ja luottolimiitin käytöstä aiheutuneista korkokuluista 0,0 (1,2) milj. euroa. Muut rahoituskulut sisältävät rahoitusvelkojen
komissiopalkkioita ja lainan nostopalkkioita 0,2 (0,4) milj. euroa.
JaksotettuunJohdannaisetKäypään arvoonhankintamenoonrahavirrantulosvaikuttesestikirjattavat rahoitus-TasearvoTASE-ERÄ, 1000 EURsuojauksissakirjattavatvarat ja -velatyhteensä2024Pitkäaikaiset rahoitusvaratOsakesijoitukset 518 518Lyhytaikaiset rahoitusvaratMyyntisaamiset 153 934 153 934Johdannaiset 85 171 255Rahavarat 48 534 48 534Rahoitusvarat yhteensä 85 689 202 468 203 242Pitkäaikaiset rahoitusvelatKorolliset velat 20 000 20 000Yritysostojen maksamaton ehdollinen 10 314 10 314kauppahintaVuokrasopimusvelat 21 863 21 863Lyhytaikaiset rahoitusvelatKorolliset velat 10 000 10 000Luottolimiitistä nostetut lainat 12 749 12 749Vuokrasopimusvelat 5 123 5 123Johdannaiset 132 16 149Ostovelat 105 653 105 653Rahoitusvelat yhteensä 132 10 330 175 388 185 850
144
4.5 Johdannaissopimukset ja suojauslaskenta
LAATIMISPERIAATE
Johdannaissopimukset ja suojauslaskenta
Johdannaissopimukset merkitään kirjanpitoon alunperin käypään arvoon sinä päivänä, jona konsernista tulee sopimusosapuoli,
ja ne arvostetaan myöhemmin edelleen käypään arvoon. Niiden johdannaissopimusten, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa,
arvonmuutokset kirjataan välittömästi tulosvaikutteisesti. Niiden johdannaissopimusten, joihin sovelletaan suojauslaskentaa ja
jotka ovat tehokkaita suojausinstrumentteja, arvonmuutosten tulosvaikutukset esitetään käytetyn suojauslaskentamallin mukaisesti.
Konserni soveltaa rahavirran suojauslaskentaa ennustetun kassavirran suojaamiseen tarkoitettuihin valuuttajohdannaisiin sekä
koronvaihtosopimukseen, jolla on suojattu vaihtuvakorkoista lainaa. Konserni dokumentoi suojauslaskentaa aloittaessaan
suojattavan kohteen ja suojausinstrumenttien välisen suhteen sekä konsernin riskienhallinnan tavoitteet ja suojaukseen ryhtymisen
strategian. Konserni dokumentoi ja arvioi suojausta aloitettaessa ja vähintään jokaisen tilinpäätöksen ja välitilinpäätöksen
yhteydessä suojaussuhteiden tehokkuuden tarkastelemalla suojaavan instrumentin kykyä kumota suojattavan erän käyvän
arvon tai rahavirtojen muutokset. Rahavirran suojauksen ehdot täyttävien johdannaisinstrumenttien tehokkaan osuuden käyvän
arvon muutos kirjataan muihin laajan tuloksen eriin ja esitetään oman pääoman suojausrahastossa verovaikutus huomioon
ottaen (sisältyy erään Käyvän arvon rahasto). Suojausinstrumentista omaan pääomaan kertyneet voitot ja tappiot siirretään
tulosvaikutteisiksi silloin, kun suojattu erä vaikuttaa voittoon tai tappioon.
Koronvaihtosopimus
Konsernilla on luoton suojaamiseen liittyen koronvaihtosopimus. Suojauksen tavoitteena on suojautua vaihtuvakorkoiseen
lainaan liittyvien korkovirtojen vaihtelulta. Suojauksen avulla vaihtuvakorkoisen EUR-määräisen lainan korkomaksut vaihdetaan
kiinteäkorkoisiksi. Scanfil maksaa kiinteää korkoa 2,53 % puolivuosittain lainamarginaalin lisäksi. Suojauksen tavoite on konsernin
riskienhallinnan periaatteiden mukainen.
Suojauksen tehokkuus on luotettavasti määritettävissä ja suojauksen odotetaan olevan täysin tehokas koko suojaussuhteen
voimassaoloajan. Ehdot vastaavat toisiaan suojauskohteen ja suojausinstrumentin osalta. Tehokkuutta arvioidaan neljän-
nesvuosittain ja suojaus on ollut tehokas. Johdannaisen tulosvaikutuksen odotetaan realisoituvan lainan voimassaoloaikana.
Koronvaihtosopimuksen nimellismäärä 31.12.2024 oli 30,0 milj. euroa ja maturiteetti 15.11.2027. Johdannaisen käypä arvo oli
-132 tuhatta euroa sisältäen kertyneet korot. Johdannaisen korkovirrat toteutuvat samanaikaisesti lainan korkovirtojen kanssa.
Valuuttatermiinit
Konserni käyttää valuuttatermiinejä valuuttakurssiriskeiltä suojautumiseen. Valuuttatermiinejä on käytetty sekä ennustetun
kassavirran että myyntisaamisten ja ostovelkojen suojaamiseen. Lisäksi konsernin sisäisiä lainoja suojataan tapauskohtaisesti.
Konserni soveltaa rahavirran suojauslaskentaa ennustetun kassavirran suojaamiseksi tehtyihin valuuttajohdannaissopimuksiin.
Käyvän arvon muutokset kirjataan muihin laajan tuloksen eriin laskennallisella verolla oikaistuna ja esitetään oman pääoman
käyvän arvon rahastossa. Myyntisaamisten ja ostovelkojen sekä sisäisten lainojen suojaamiseksi tehdyt valuuttatermiinit ovat
suojauslaskennan ulkopuolella. Käyvän arvon muutokset kirjataan välittömästi tulosvaikutteisesti.
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot eivät poikkea näiden tasearvoista.
JaksotettuunJohdannaisetKäypään arvoonhankintamenoonrahavirrantulosvaikuttesestikirjattavat rahoitus-TasearvoTASE-ERÄ, 1000 EURsuojauksissakirjattavatvarat ja -velatyhteensä2023Pitkäaikaiset rahoitusvaratOsakesijoitukset 529 529Lyhytaikaiset rahoitusvaratMyyntisaamiset 158 956 158 956Johdannaiset 1 207 328 1 535Rahavarat 21 222 21 222Rahoitusvarat yhteensä 1 207 857 180 179 182 243Pitkäaikaiset rahoitusvelatVuokrasopimusvelat 18 606 18 606Lyhytaikaiset rahoitusvelatKorolliset velat 36 000 36 000Luottolimiitistä nostetut lainat 14 413 14 413Vuokrasopimusvelat 3 948 3 948Johdannaiset 476 476Ostovelat 111 842 111 842Rahoitusvelat yhteensä 476 184 809 185 285
145
Käyvän arvonmuutokset(tehokkuudenKirjanpitoarvo,testauksessa1000 EUR Positiivinen Negatiivinen Netto Nimellisarvovelat / varatkäytetty)2024Korkojohdannaiset -132 -132 30 000 -132 -196Valuuttajohdannaiset -126 -126 36 525 -126 -774Valuuttajohdannaiset 380 -15 365 111 367 265suojauslaskennan ulkopuolellaYhteensä 107 177 892 7
Käyvän arvonmuutokset(tehokkuudenKirjanpitoarvo, testauksessa1000 EUR Positiivinen Negatiivinen Netto Nimellisarvovelat / varatkäytetty)2023 Korkojohdannaiset 104 104 6 000 104 -206 Valuuttajohdannaiset 1 051 1 051 30 408 1 052 170 Valuuttajohdannaiset 380 -476 -96 123 574 -96 suojauslaskennan ulkopuolellaYhteensä 1 059 159 982 1 059
Yhtiö käyttää valuuttatermiinejä valuuttariskiltä suojautumiseen ja koronvaihtosopimuksia korkoriskin hallintaan. Myyntisaamisia ja
ostolaskuja suojaataan valuuttatermiineillä jotka ovat suojauslaskennan ulkopuolisia eriä. Taulukossa korkojohdannaiset on esitetty nettona ja
valuuttajohdannaiset bruttona. Vertailuvuonna suojauslaskennan ulkopuolisiin valuuttajohdannaisiin sisältyi termiini jolla konsernin emoyhtiö
suojasi sisäisen zloty-määräisen lainasaatavan.
Rahavirran suojausSuojauskohteen Suojauskohteen käyvän arvonRAHAVIRRAN SUOJAUS, 1000 EURkirjanpitoarvo, velatsisältävä tase-erätrahaston osuus2024Korkojohdannaiset 30 000 Rahoitusvelat -114Valuuttajohdannaiset 68Yhteensä 30 000 -46
Rahavirran suojausSuojauskohteen Suojauskohteen käyvän arvonRAHAVIRRAN SUOJAUS, 1000 EURkirjanpitoarvo, velatsisältävä tase-erätrahaston osuus2023 Korkojohdannaiset 6 000 Rahoitusvelat 82 Valuuttajohdannaiset 841Yhteensä 6 000 924
Korko- ja valuuttajohdannaiset
146
4.6 Käypien arvojen hierarkia
1000 EUR Taso 2 Taso 32024Käypään arvoon arvostetut varatKäypään arvoon kirjattavat rahoitusvaratOsakesijoitukset 518Johdannaiset 255Käypään arvoon arvostetut velatKäypään arvoon kirjattavat rahoitusvelatJohdannaiset 149Ehdollinen lisäkauppahinta 10 314Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut velatLainat rahoituslaitoksilta 42 749
1000 EUR Taso 2 Taso 32023Käypään arvoon arvostetut varatKäypään arvoon kirjattavat rahoitusvarat Osakesijoitukset 529 Johdannaiset 1 535Käypään arvoon arvostetut velatKäypään arvoon kirjattavat rahoitusvelat Johdannaiset 476Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut velat Lainat rahoituslaitoksilta 50 413
Tason 2 instrumenttien käyvät arvot perustuvat merkittäviltä osin tietoihin, jotka kyseiselle omaisuuserälle tai velalle on
havainnoitavissa epäsuorasti (esim. hinnoista johdettuina). Näiden instrumenttien käyvän arvon määrittämisessä konserni
käyttää yleisesti hyväksyttyjä arvostusmalleja, joiden syöttötiedot kuitenkin perustuvat merkittäviltä osin havainnoitavissa oleviin
markkinatietoihin.
Tason 3 instrumenttien käyvät arvot perustuvat omaisuuserää tai velkaa koskeviin syöttötietoihin, jotka eivät perustu havainnoita-
vissa olevaan markkinatietoon vaan merkittäviltä osin johdon arvioihin ja niiden käyttöön yleisesti hyväksytyissä arvostusmalleissa.
Tason 3 erät sisältävät noteeraamattomia osakkeita sekä SRXGlobal Pty Ltd:n hankinnasta kirjatun ehdollisen lisäkauppahinnan.
Näkymät SRXGlobal Pty Ltd:n asiakaskysynnän ja kannattavuuden kasvulle ovat hyvät, minkä vuoksi lisäkauppahinnan arvioidaan
toteutuvan täysimääräisenä.
Tasojen välillä ei ole tapahtunut siirtoja tilikauden aikana.
Tason 3 täsmäytysYPÄÄN ARVOON ARVOSTETTAVAT RAHOITUSVARAT, 1000 EUR 2024 2023Hankintameno 1.1. 529 529Lisäykset 10 314Vähennykset -10Muuntoero 0 0Hankintameno 31.12. 10 831 529Kirjanpitoarvo 31.12. 10 831 529
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat koostuvat Scanfil Electronics GmbH:n omistamista osakkeista IMG Electronic &
Power Systems GmbH ja EMS-Electra SRL –yhtiöissä sekä SRXGlobal Pty Ltd:n ehdollisesta lisäkauppahinnasta. Muut käypään
arvoon arvostettavat rahoitusvarat ovat golf-osakkeita ja henkilöstövälitysyrityksen osakkeita, jotka on luokiteltu Käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin.
147
Scanfil-konserni altistuu liiketoiminnassaan erilaisille rahoitusriskeille. Konsernin rahoituksen hoito ja rahoitus-
riskien hallinta hoidetaan konsernin emoyhtiön hallituksen hyväksymien periaatteiden mukaisesti. Scanfilin
rahoitustoiminto, joka on osa konsernin taloushallintoa, vastaa siitä että rahoituspalvelut ja rahoitustransaktiot
toteutuvat tavalla, joka mahdollistaa kustannustehokkaan riskienhallinnan ja rahavirtojen optimoinnin.
4.7 Rahoitusriskien hallinta
Merkittävä osa liiketoiminnasta tapahtuu paikallisissa toimintavaluutoissa ja ei siten aiheuta transaktioriskiä.
Merkittävimmät liiketoimintaan liittyvät transaktioriskit ovat edellä mainittujen valuuttojen lisäksi Puolan zloty:ssä.
Puolassa ei ole juurikaan myyntituloja paikallisessa valuutassa, mutta paikalliset menot, kuten palkat, verot ym.
ovat zloty –määräisiä.
Valuuttakurssiriskin hallinnan tavoitteena on vähentää valuuttakurssien vaihtelun aiheuttamaa epävarmuutta kon-
sernin tuloksen, rahavirtojen ja taseen osalta. Valuuttariskeiltä suojautumiseen voidaan käyttää valuuttatermiinejä.
Konsernin rahoitustoiminto valvoo, että suojaustoimenpiteet toteutetaan konsernin suojauspolitiikan mukaisesti.
Alla on esitetty rahavaroihin ja käyttöpääomaan liittyvät nettopositiot euroina päävaluuttojen osalta.
TRANSAKTIORISKI, 1000 EUR 2024Vierasvaluutta USD USD SEK EUR PLN EUR EUR USD USDRaportointivaluutta EUR CNY EUR SEK EUR PLN CNY SEK PLNRahavarat 74 204 730 52Myyntisaamiset 250 8 443 4 045 37 889 6 819 78 14 321Ostovelat -3 686 -8 804 -144 -3 723 -262 -16 988 -2 904 -3 412 -9 051Johdannaiset 2 814 1 214 -430 -21 377 -3 000 2 548 -6 258Global Cash Pool 205 13 539 21 272Nettopositio -418 926 13 395 -108 21 010 -272 1 645 -786 -935
TRANSAKTIORISKI, 1000 EUR 2023Vierasvaluutta USD USD SEK EUR PLN EUR EUR USD USDRaportointivaluutta EUR CNY EUR SEK EUR PLN CNY SEK PLNRahavarat 51 170 517 34Myyntisaamiset 594 7 951 7 408 46 576 6 816 84 13 856Ostovelat -4 091 -8 565 -150 -7 069 -366 -20 874 -2 959 -4 321 -12 788Johdannaiset 3 553 924 -58 -23 306 -2 700 3 579 -2 224Global Cash Pool 2 498 2 121 3 540Nettopositio 2 555 360 1 971 280 3 174 2 566 1 673 -658 -1 121
Tilinpäätöksessä 31.12.2024 on suojaamistarkoituksessa tehtyjä avoimia EUR/PLN valuuttatermiinejä nimellismäärältään 36,5 milj. euroa (30,4 milj. euroa
vuonna 2023), joihin konserni soveltaa rahavirran suojauslaskentaa. Termiinisopimuksia tehdään kuukausittain porrastetusti suojausohjelman mukaisesti.
ja viimeinen sopimus erääntyy 25.9.2025. Lisäksi tilinpäätös sisältää nimellismäärältään 109,8 milj. euroa suojauslakennan ulkopuolisia valuuttatermiinejä,
jotka suojaavat myyntisaamisia ja ostovelkoja sekä osittain ehdollista lisäkauppahintaa (123,6 milj. euroa).
LIIKEVAIHDON JAKAUMA VALUUTOITTAIN
2023
SEK 13 %SEK 13 %CNY 15 %CNY 13 %EUR 56 %EUR 60 %USD 16 %USD 14 %USD 16 %USD 14 %2024 EUR 56 %EUR 60 %CNY 15 %CNY 13 %SEK 13 % SEK 13 %
Valuuttariski
Scanfil toimii kansainvälisesti ja altistuu siten transaktio- ja translaatioriskille useassa valuutassa. Transaktioriski
muodostuu ulkomaan valuutan määräisistä liiketoiminnan ja rahoituksen rahavirroista. Translaatioriski liittyy
ulkomaisten tytäryhtiöiden tuloslaskelmien ja taseiden muuntamiseen euroiksi.
Transaktioriski
Konsernin toimintavaluutta on euro. Scanfilin liikevaihto syntyy pääosin EUR, CNY, USD ja SEK -valuutoissa. Noin
puolet konsernin liikevaihdosta syntyy konsernin toimintavaluutassa.
148
TRANSAKTIORISKI: NETTOPOSITIO
1000 EUR6000400020000-2000-4000-6000PLN-USDSEK-USDCNY-EURPLN-EUREUR-PLNSEK-EUREUR-SEKCNY-USDEUR-USD EUR CNY EUR SEK EUR PLN CNY SEK USD USD USD SEK EUR PLN EUR EUR USD PLN2024 -418 926 13 395 -108 21 010 -272 1 645 -786 -9352023 2 555 360 1 971 280 3 174 2 566 1 673 -658 -1 121Nettopositio 2024Nettopositio 2023
Alla on esitetty nettovaluuttaposition näkökulmasta vierasvaluutan kurssin 10 % muutoksen vaikutus suhteessa euroon konsernin tuloksen osalta. Verovaikutusta
ei ole huomioitu.
Vierasvaluutta USD USD SEK EUR PLN EUR EUR USD USDRaportointivaluutta EUR CNY EUR SEK EUR PLN CNY SEK PLNvaluutan muutos % +/- 10Vuosi 2024, +/- 42 +/- 93 +/- 1 339 +/- 11 +/- 2 101 +/- 27 +/- 165 +/- 79 +/- 941000 EURUSD USD SEK EUR PLN EUR EUR USD USDEUR CNY EUR SEK EUR PLN CNY SEK PLNvaluutan muutos % +/- 10Vuosi 2023, +/- 256 +/- 36 +/- 197 +/- 28 +/- 317 +/- 257 +/- 167 +/- 66 +/- 1121000 EUR
Scanfil Oyj lopetti suojaslaskentaan kuuluvan porrastetun EUR/PLN-kassavirtasuojausohjelman vuonna 2024 ja sulki avoimet suojat. Tästä syystä arvonmuutoksia
ko. suojausohjelmasta ei odoteta syntyvän. Puolan zlotyn 10 % muutoksen vaikutus suhteessa euroon laajan tuloksen osalta on +/- 0 (2,2) milj. euroa vuoden lopun
tilanteen perusteella.
Translaatioriski
Translaatioriski muodostuu ulkomaisten tytäryhtiöiden omista pääomista. Translaatioriskin osalta politiikka on että omaa pääomaa ei suojata.
Alla konsernin translaatiopositio valuutoittain sekä herkkyysanalyysi, jossa esitetään vierasvaluutan kurssin 10 % muutoksen vaikutus.
herkkyysanalyysi +/- 10 %TRANSLAATIORISKI, 1000 EUR 2024 2023 2024 2023CNY 50 530 48 074 +/- 5 053 +/- 4 807HUF 186 1 501 +/- 19 +/- 150PLN 127 165 108 982 +/- 12 716 +/- 10 898SEK 79 827 74 920 +/- 7 983 +/- 7 492USD 20 678 15 585 +/- 2 068 +/- 1 559AUD 1 924 +/- 192SGD 248 +/- 25Yhteensä 280 558 249 062
149
Korkoriski
Korkoriski sisältyy korollisiin velkoihin. Korkotason muutokset vaikuttavat pääasiassa taseen korollisten velkojen
käypiin arvoihin ja velkoihin liittyviin koronmaksuihin. Korkoriskin hallintaan on käytetty koronvaihtosopimuksia.
Konsernin käytössä olevan Nordean Multicurrency Global Cash Poolin, SEB:n Liquidity Optimisation -fasiliteetin ja
tytäryhtiö Scanfil (Suzhou) Co., Ltd:n käytössä olevan käyttöpääomafasiliteetin tilikorkoihin vaikuttavat valuuttakohtaiset
viitekorot. Konsernin korollisen nettovelan korkomaksuihin liittyvä korkoriski viitekorkojen yhden prosenttiyksikön
muutoksen takia oli vuoden 2024 lopussa 0,4 milj. euroa.
Konsernissa on vuonna 2027 erääntyvä 30,0 milj. euron luotto, joka on suojattu koronvaihtosopimuksella. Koron-
vaihtosopimuksen perusteella Scanfil maksaa kiinteää korkoa, ja vastaanottaa suojatun luoton viitekoroksi asetettua
vaihtuvaa Euribor 6 kuukauden korkoa.
Edellä mainitun luoton korkomarginaaliin liittyy kovenanttiehtoja. Riippuen siitä miten korkokovenanttiehto (korolliset
velat/käyttökate vähemmän kuin 1.0 tai omavaraisuus vähintään 30%) kehittyy, voi lainan korkoprosentti nousta
korkeintaan 0,4 %-yksikköä. 31.12.2024 korollisten nettovelkojen ja käyttökatteen suhde oli 0,43 (0,64) ja omava-
raisuusaste 55,5% (53,7%).
Maksuvalmiusriski
Kassan ja likviditeetin hallinnan tavoitteena on keskittää konsernin rahavarojen hallinta ja siten varmistaa varojen tehokas käyttö. Konsernilla on
käytössään Nordean Multicurrency Global Cash Pool- ja SEB:n Liquidity Optimisation -järjestelyt, joiden avulla varmistetaan konsernin rahavarojen
tehokas käyttö.
Likvidit kassavarat 31.12.2024 olivat 48,5 milj. euroa (21,2 milj. euroa vuonna 2023). Konsernilla on käytössä yhteensä 80,0 milj. euron edestä
luottolimiittejä, josta oli vuoden vaihteessa käyttämättä 80,0 milj. euroa. Luottolimiitistä 30,0 milj. euroa on voimassa 1.8.2025 asti ja 50,0 milj. euroa
24.05.2026 asti. Lisäksi tytäryhtiö Scanfil (Suzhou) Co., Ltd:n CNY 180 milj. käyttöpääomafasiliteetista oli käyttämättä 11,9 milj. euroa. Konsernin
taserakenne huomioon ottaen maksuvalmiusriski on pieni. Konsernin rahoitusjärjestelyyn liittyy tavanomaisia lainakovenantteja. Konserni on
täyttänyt selvästi rahoitukseen liittyvät kovenanttiehdot tilikausina 2024 ja 2023.
202520262027-20292030-31.12.2024, 1000 EUR Tasearvo Rahavirta 0–6 kk6 kk-1 vuosi1-2 vuotta2-5 vuottayli 5 vuottaPankkilainat 30 000 31 620 5 474 5 399 10 540 10 208Yritysostojen maksamaton 10 314 10 314 0 0 10 314ehdollinen kauppahintaVuokrasopimusvelat 26 985 30 170 3 412 3 187 5 542 11 203 6 826Sekkiluottolimiitti 12 749 12 749 12 749Korkojohdannaiset 132 132 132Valuuttajohdannaiset 126suojauslaskennassaSuoritettava rahavirta -37 103 -32 127 -4 976Saatava rahavirta 36 974 32 019 4 955Valuuttajohdannaiset suojaus -365laskennan ulkopuolellaSuoritettava rahavirta -109 788 -105 837 -3 952Saatava rahavirta 111 930 107 772 4 159Ostovelat 105 653 105 653 105 653Yhteensä 185 594 192 653 129 248 8 772 26 396 21 410 6 826
Luottoriski
Konsernin luottoriski liittyy myyntisaamisiin asiakkailta. Erääntyneitä myyntisaamisia seurataan säännöllisesti
kuukausittain konsernitasolla. Vastuu myyntisaamisten luottoriskeistä on konserniyhtiöillä ja ne seuraavat myynti-
saamistilannetta asiakaskohtaisesti konserniohjeiden mukaisesti. Uusien asiakkaiden luottokelpoisuus tarkastetaan
ja asiakkaille myönnetään vain tavanomaisia maksuehtoja. Asiakkaiden luottoluokituksia seurataan ja useimmilla
Scanfilin suurimmilla asiakkailla on hyvä luottoluokitus. Konsernin johdon käsityksen mukaan yhtiöllä ei ole merkittävää
luottoriskikeskittymää. Suurimman asiakkaan osuus konsernin liikevaihdosta vuonna 2024 oli 12,9 % (12,9 % vuonna
2023) ja kymmenen suurimman asiakkaan osuus oli 54,9 (55,1) %.
Myyntisaamiset arvostetaan hankintamenoon vähennettynä mahdollisilla odotettujen luottotappioiden varauksella. IFRS
9:n mukaan arvonalentumisvaraukset on kirjattava odotettujen luottotappioiden perusteella. Myyntisaamisten osalta
käytetään yksinkertaistettua mallia, jossa luottotappioiden arvioitu määrä perustuu saamisten ikäjakauman perusteella
määritettyihin prosentteihin. Prosentit perustuvat arvioituun luottotappioiden todennäköisyyteen ja historialliseen
informaatioon. Arvonalentumistappiot kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan. Luottotappiovarauksen määrä tilikauden
lopussa oli 1,038 (163) tuhatta euroa. Luottotappioita myyntisaamisista kirjattiin tilikaudella 91 (80) tuhatta euroa.
Myyntisaamisten ikäjakauma esitetään liitetiedossa 2.3. ”Myyntisaamiset ja muut saamiset”.
Rahoitusmarkkinoille tehtyihin sijoituksiin liittyen vastapuoliriskiä hallitaan hyväksymällä vastapuoliksi vain korkean
luottoluokituksen omaavia pankkeja.
Velkasopimuksiin perustuva maturiteettianalyysi
Luvut ovat diskonttaamattomia sisältäen sopimukseen perustuvat sekä koronmaksut että pääoman takaisinmaksut.
150
Ei-rahavirtavaikutteiset muutoksetIFRS 16 Kurssi-1000 EUR 1.1.2024 Rahavirrat-muutoksetmuutokset 31.12.2024Pitkäaikaiset lainat 0 20 000 20 000Lyhytaikaiset lainat 50 413 −28 172 509 22 749Vuokrasopimusvelat 22 554 −4 448 4 728 4 152 26 985Kokonaisvelat rahoitustoiminnoissa 72 967 −12 621 4 728 4 660 69 734
Ei-rahavirtavaikutteiset
muutokset
IFRS 16 Kurssi-1000 EUR 1.1.2023 Rahavirrat-muutoksetmuutokset 31.12.2023Pitkäaikaiset lainat 36 000 -36 000 0Lyhytaikaiset lainat 45 538 6 006 -1 131 50 413Vuokrasopimusvelat 24 798 -4 185 1 693 247 22 554Kokonaisvelat rahoitustoiminnoissa 106 337 -34 179 1 693 885 72 967
Rahoitusvelkojen muutosten täsmäytys rahoituksen rahavirtoihin
4.8 Oma pääoma
Osakkeet ja osakepääoma
Scanfil Oyj:llä on yhteensä 65 269 993 osaketta. Yhtiön rekisteröity osakepääoma on 2 000 000,00 euroa. Yhtiöllä on yksi
osakesarja ja kaikki osakkeet ovat samanlajisia. Yhtiön kaikilla osakkeilla on yksi ääni ja yhtäläinen oikeus osinkoon. Osakkeella
ei ole nimellisarvoa.
Scanfil Oyj:n osakkeet on noteerattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä. Osakkeiden kaupankäyntitunnus on SCANFL. Osakkeet kuuluvat
Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään arvo-osuusjärjestelmään.
OSAKKEIDEN LUKUMÄÄRÄ, 1000 KPL 2024Osakkeiden lukumäärä 1.1.2024 65 270Osakkeiden lukumäärä 31.12.2024 65 270OSAKKEIDEN LUKUMÄÄRÄ, 1000 KPL 2023Osakkeiden lukumäärä 1.1.2023 64 960Osakemerkintä 2019A-optio-oikeuksilla 5.5, 8.5, 12.5 ja 16.5.2023 170Osakemerkintä 2019B-optio-oikeuksilla 8.5 ja 7.6.2023 140Osakkeiden lukumäärä 31.12.2023 65 270
Yhtiö ei ole tilikauden aikana hankkinut omia osakkeita. Yhtiön hallussa oli 31.12.2024 omia osakkeita 78 738 kappaletta.
202420252026-20282029-31.12.2023, 1000 EUR Tasearvo Rahavirta 0–6 kk6 kk-1 vuosi1-2 vuotta2-5 vuottayli 5 vuottaPankkilainat 36 000 36 127 3 081 33 045Vuokrasopimusvelat 22 554 27 130 2 522 2 399 4 844 10 180 7 185Sekkiluottolimiitti 14 413 14 413 14 413Korkojohdannaiset -104 -104 -104Valuuttajohdannaiset -1 051suojauslaskennassa Suoritettava rahavirta 30 408 24 321 6 088 Saatava rahavirta -31 688 -25 373 -6 315Valuuttajohdannaiset suojaus 96laskennan ulkopuolella Suoritettava rahavirta 123 574 123 560 14 Saatava rahavirta -123 349 -123 335 -14Ostovelat 111 842 111 842 111 842Yhteensä 183 749 188 352 130 926 35 217 4 844 10 180 7 185
151
Muuntoerot
Muuntoerot sisältävät ulkomaisten yhtiöiden tilinpäätösten muuntamisesta syntyneet muuntoerot. Muuntoerot 31.12.2024
olivat -2,5 milj. euroa, (-4,6 milj. euroa vuonna 2023) josta 3,4 (1,8) milj. euroa on syntynyt Kiinan reminbin, -16,3 (-12,6) Ruotsin
kruunun ja 9,4 (6,2) Puolan zlotin kurssimuutoksista. Tilikauden muuntoeron muutos 2,1 (3,0) milj. euroa muodostuu pääosin
Puolan zlotyn 3,2 (8,2) milj euroa ja Kiinan reminbin -3,8 (-3,0) milj. euron kurssimuutoksista.
1000 EUR RMB SEK USD PLN AUD SGD HUF Yhteensä1.1.2024 1 777 -12 553 261 6 195 -268 -4 587Tilikauden muutos 1 604 -3 755 1 091 3 189 -30 0 -12 2 08731.12.2024 3 382 -16 308 1 352 9 384 -30 0 -280 -2 500
Käyvän arvon rahasto
Käyvän arvon rahasto sisältää rahavirran suojauksesta aiheutuneen korkojohdannaisen arvon muutoksen sekä suojaustarkoi-
tuksessa tehtyjen valuuttajohdannaisten käyvän arvon muutokset. Käyvän arvon rahastoon kirjatuista johdannaissopimuksista
on kerrottu lähemmin kohdassa 4.5. Johdannaissopimukset ja suojauslaskenta.
YVÄN ARVON RAHASTO, 1000 EUR 2024 20231.1. 924 959Korkojohdannaiset muutos -196 -206Valuuttajohdannaiset muutos 774 170Yhteensä -46 924
Muut rahastot
Muut rahastot -erä käsittää rahaston, joka sisältää ulkomaisten yhtiöiden yhtiöjärjestysten mukaiset siirrot voittovaroista.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman (SVOP) rahasto sisältää muut oman pääoman luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintä-
hinnan siltä osin, kun sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä osakepääomaan. Optio-ohjelmien perusteella tehdyistä
osakemerkinnöistä saadut maksut merkitään kokonaisuudessaan SVOP-rahastoon.
4.9 Pääomarakenteen hallinta
Konsernin pääoman hallinnoinnin tavoitteena on varmistaa liiketoiminnan normaalit toimintaedellytykset. Konsernin pääomara-
kenteen kehitystä seurataan nettovelkaantumisasteella. Pääomarakennetta tarkastellaan säännöllisesti. Pääomana hallinnoidaan
konsernitaseen osoittamaa omaa pääomaa. Konserniin ei sovelleta ulkopuolisia pääomavaatimuksia.
NETTOVELAT, 1000 EUR 2024 2023Korolliset velat 69 734 72 967Rahavarat -48 534 -21 222Nettovelat 21 200 51 744Oma pääoma yhteensä 291 036 266 038Nettovelkaantumisaste (gearing) % 7,3 19,4
Osinko
Hallituksen yhtiökokoukselle ehdottamaa osinkoa ei ole vähennetty jakokokelpoisesta omasta pääomasta ennen yhtiöko-
kouksenhyväksyntää.
Vuonna 2024 osinkoa jaettiin 0,23 euroa/osake, yhteensä 14 993 988,65 euroa.
Raportointikauden päättymispäivän jälkeen hallitus on ehdottanut jaettavaksi osinkoa 0,24 euroa/osake, yhteensä
15 645 901,20 euroa.
152
5. MUUT LIITETIEDOT
LAATIMISPERIAATE
Varaus kirjataan taseeseen, kun konsernille on syntynyt aikaisemman tapahtuman seurauksena olemassa oleva velvoite, jonka
toteutuminen on todennäköistä, ja velvoitteen määrä on luotettavasti arvioitavissa. Varauksiin on kirjattu myös henkilöstön etuuksin
liittyvät eläkevaraus, palvelusvuosiin perustuva etuus Puolassa sekä palvelusvuosiin perustuva palvelusvapaa Australiassa.
Arvioiden käyttö
Arvioita joudutaan käyttämään liiketoimintaan liittyvien varausten määrää arvioitaessa.
Reklamaatio- jaVARAUKSET, 1000 EURtakuuvaraus Eläkevaraus Muut varaukset Yhteensä1.1.2024 578 239 867 1 683Kurssierot 9 -5 -62 -58Hankitut liiketoimet 699 699Varausten lisäys 107 35 28 169Käytetyt varaukset -13 -1331.12.2024 693 269 1 519 2 481
2024 2023Pitkäaikaiset varaukset 1 788 1 105Lyhytaikaiset varaukset 693 578Yhteensä 2 481 1 683
Reklamaatio- ja takuuvaraus sisältää asiakasreklamaatioihin ja takuuvastuisiin liittyvän arvioidun kustannuksen viallisten
tuotteiden korjaamiseksi sekä toimitusten viivästyksestä aiheutuneet seuraamusmaksut. Muut varaukset liittyvät Puolassa
paikallisesti sovittuun työvuosien perusteella maksettavaan etuuteen, joka koskee pitkään yhtiössä työskennelleitä henkilöitä,
sekä Australiassa lainmukaiseen palvelusvuosivapaaseen.
5.2 Annetut vakuudet, vastuusitoumukset ja muut vastuut
ANNETUT PANKKITAKAUKSET, 1000 EUR 2024 2023Oman yrityksen puolesta annettu 1 011 690Konserniyhtiön puolesta annettu 150 150Yhteensä 1 161 840
Edellä mainittujen sitoumusten lisäksi on annettu seuraavat takaukset:
Scanfil Oyj on antanut takaukset Nordea Bank AB:lle (publ) niiden vastuiden maksamisesta, jotka Scanfil Sweden AB:llä tehtyjen
johdannaissopimusten perusteella Nordea Bank AB:lle (publ) kulloinkin on sekä Skandinaviska Enskilda Banken AB:lle korvaten
aiemmin Scanfil Sweden AB:n antamat vakuudet. Vastuu Skandinaviska Enskilda Banken AB:lle on maksimissaan 3,6 milj.
euroa. Scanfil Oyj on antanut takauksen Nordea Bank Abp:lle Scanfil Electronics GmbH:n ja Nordea Bank Abp:n välillä solmitun
johdannaissopimuksia koskevien yleissopimusten velvoitteiden toteuttamisen ja maksamisen vakuudeksi. Scanfil Oyj on antanut
takauksen tytäryhtiö Scanfil Inc.:n vuokrasopimuksen velvoitteista.
Scanfil EMS Oy on antanut takauksen Nordea Bank AB Shanghain sivuliikkeelle tytäryhtiö Scanfil (Suzhou) Co., Ltd:n ja Nordea
Bank AB Shanghain sivuliikkeen välisen CNY 180M määräisen lainajärjestelyn vakuudeksi. Scanfil EMS Oy on antanut takauksen
tytäryhtiön asiakkaan toimitussopimuksen perusteella mahdollisesti syntyvistä velvoitteista. Takaus rajoittuu määrältään 7,5
milj. euroon ja päättyy seitsemän vuoden kuluttua viimeisen tuotesopimuksen päättymisestä.
Scanfil Sweden AB on antanut takauksen vuokranantajalle puolalaisen tytäryhtiö Scanfil Poland Sp. z o.o.:n toimitiloja koskevan
vuokrasopimuksen mukaisten vastuiden vakuudeksi.
Scanfil EMS Oy ja Scanfil Sweden AB ovat antaneet takaukset Nordea Bank Abp:lle ja Nordea Bank AB Shanghain sivuliikkeelle
konserniyhtiöiden Scanfil Oü:n, Scanfil Poland Sp. z o.o:n, Scanfil Åtvidaberg AB:n, Scanfil Malmö Ab:n, Scanfil (Suzhou) Co.,
Ltd:n ja Nordea Bank Abp:n välillä solmitun johdannaissopimuksia koskevien yleissopimusten velvoitteiden toteuttamisen ja
maksamisen vakuudeksi.
Konserniyhtiöiden puolesta voidaan antaa aika ajoin tavanomaisia emoyhtiöiden takauksia näiden asiakassopimusvelvoitteiden
täyttämisen vakuudeksi.
5.1 Varaukset
153
JOHTOON KUULUVIEN HENKILÖIDEN TYÖSUHDE-ETUUDET, 1000 EUR 2024 2023Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 1 900 1 967Osakkeina toteutettavat ja maksettavat optiot 1 566Yhteensä 1 900 3 532
Johto koostuu emoyhtiön hallituksesta, toimitusjohtajasta sekä johtoryhmän jäsenistä.
tilikaudella 2024.
LAKISÄÄTEINEN ELÄKEMENO, 1000 EUR 2024 2023Christophe Sut 1.9.2023 alkaen 90 29Petteri Jokitalo 31.8.2023 saakka 0 79Yhdellä hallituksen jäsenellä on voimassaoleva vapaaehtoinen maksuperusteinen eläkevakuutus josta on kirjattu kulua 4 (5) tuhatta euroa
Palkkatiedot ovat maksuperusteiset.
TOIMITUSJOHTAJAN PALKAT JA PALKKIOT, 1000 EUR 2024 2023Christophe Sut 1.9.2023 alkaen 358 116Petteri Jokitalo 31.8.2023 saakka 413Osakkeina toteutettavat ja maksettavat optiot Petteri Jokitalo 1 111Yhteensä 358 1 640
HALLITUKSEN PALKAT JA PALKKIOT, 1000 EUR 2024 2023Harri Takanen 61 61Bengt Engström 41 39Christina Lindstedt 45 41Juha Räisänen 50 46Minna Yrjönmäki 27.4.2023 alkaen 44 26Thomas Dekorsy 27.4.2023 alkaen 39 23Hallituksen palkat ja palkkiot yhteensä 280 236
5.3 Lähipiiritiedot ja konsernirakenne
Konsernin lähipiiriin kuuluvat konserniyritysten lisäksi johtoon kuuluvat avainhenkilöt, joita ovat emoyhtiön hallituksen jäsenet
ja konsernin johtoryhmän jäsenet.
KonserninOsuusEmoyhtiönKONSERNIYHTIÖT KotimaaomistusosuusäänivallastaomistusosuusScanfil Oyj, emoyhtiö; SuomiScanfil EMS Oy Suomi 100 % 100 % 100 %Scanfil GmbH Saksa 100 % 100 % 100 %Scanfil Electronics GmbH Saksa 100 % 100 % 100 %Scanfil Holding Germany GmbH Saksa 100 % 100 % 100 %Scanfil Oü Viro 100 % 100 % 100 %Scanfil (Suzhou) Co., Ltd. Kiina 100 % 100 % 100 %Scanfil Poland Sp. z o.o. Puola 100 % 100 % 100 %Scanfil Sweden AB Ruotsi 100 % 100 % 100 %Scanfil Malmö AB Ruotsi 100 % 100 % 100 %Scanfil Åtvidaberg AB Ruotsi 100 % 100 % 100 %Scanfil Atlanta Inc. USA 100 % 100 % 100 %Scanfil Business Services Kft Unkari 100 % 100 % 100 %SRXGlobal Pty Limited Australia 100 % 100 % 100 %SRXGlobal (Australia) Pty Ltd. Australia 100 % 100 % 100 %SRXGlobal (Malaysia) Sdn. Bhd. Malesia 100 % 100 % 100 %SRXGlobal (Singapore) Pte. Ltd. Singapore 100 % 100 % 100 %
Lähipiiritapahtumat
Scanfil Oyj:n tytäryhtiö Scanfil EMS Oy on vuokrannut toimistotiloja Kiinteistö Oy Pilot 1:stä, jonka omistavan Jussi Real Estate
Oy:n pääomistaja on Jussi Capital Oy. Jussi Capital Oy:n pääomistajiin kuuluu Scanfil Oyj:n hallituksen puheenjohtaja Harri
Takanen. Maksetut markkinaehtoiset vuokrat 2024 olivat 29 tuhatta euroa (29 tuhatta euroa vuonna 2023).
5.4 Raportointikauden jälkeiset tapahtumat
Raportointikauden jälkeen ei ole ollut olennaisia raportoitavia tapahtumia.
154
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
1000 EUR Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Liikevaihto 2 724 2 466
Henkilöstökulut 1
Palkat ja palkkiot -1 939 -2 349
Henkilösivukulut
Eläkekulut -377 -396
Muut henkilösivukulut -150 -113
Henkilöstökulut yhteensä -2 466 -2 858
Poistot ja arvonalentumiset 3
Suunnitelman mukaiset poistot -102 -77
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä -102 -77
Liiketoiminnan muut kulut 2 -1 930 -1 292
Liikevoitto (-tappio) -1 773 -1 761
Rahoitustuotot ja -kulut
Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä 25 000 6 000
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä 2 564 6 215
Muilta 3 078 3 998
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille -2 249 -1 680
Muille -2 374 -2 562
Rahoitustuotot ja kulut yhteensä 26 019 11 972
1000 EUR Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja 24 246 10 211
Tilinpäätössiirrot
Poistoeron muutos 5
Tilinpäätössiirrot yhteensä 5
Voitto ennen veroja 24 246 10 215
Tuloverot 4
Tilikauden verot -7 -813
Edellisten tilikausien verot -35 0
Laskennalliset verot 155
Tuloverot yhteensä 113 -813
Tilikauden voitto 24 359 9 403
Emoyhtiön tuloslaskelma
155
1000 EUR Liitetieto 31.12.2024 31.12.2023
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet 5
Aineettomat oikeudet 2
Muut pitkävaikutteiset menot 222 239
Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat 4
Aineettomat hyödykkeet yhteensä 226 241
Aineelliset hyödykkeet 6
Koneet ja kalusto 6 21
Muut aineelliset hyödykkeet 17 17
Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat 32
Aineelliset hyödykkeet yhteensä 23 69
Sijoitukset 7
Osuudet saman konsernin yrityksissä 119 831 68 535
Sijoitukset yhteensä 119 831 68 535
Pysyvät vastaavat yhteensä 120 080 68 846
1000 EUR Liitetieto 31.12.2024 31.12.2023
VASTAAVAA
Vaihtuvat vastaavat
Pitkäaikaiset saamiset 8
Lainasaamiset konsernin yrityksiltä 13 125 25 370
Laskennalliset verosaamiset 155
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä 13 280 25 370
Lyhytaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 8 22 826 42 529
Siirtosaamiset 1 600 2 444
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 24 426 44 974
Rahat ja pankkisaamiset 9 27 705 6 173
Vaihtuvat vastaavat yhteensä 65 412 76 516
Vastaavaa yhteensä 185 492 145 362
Emoyhtiön tase
156
1000 EUR Liitetieto 31.12.2024 31.12.2023
VASTATTAVAA
Oma pääoma 10
Osakepääoma 2 000 2 000
Muut rahastot
Käyvän arvon rahasto 68 841
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 33 633 35 150
Edellisten tilikausien voitto 12 315 16 391
Tilikauden voitto 24 359 9 403
Oma pääoma yhteensä 72 376 63 784
1000 EUR Liitetieto 31.12.2024 31.12.2023
Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma
Lainat rahoituslaitoksilta 11 20 000
Yritysostojen maksamaton ehdollinen kauppahinta 11 195
Laskennalliset verovelat 17 210
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä 31 212 210
Lyhytaikainen vieras pääoma
Lainat rahoituslaitoksilta 12 10 000 36 000
Ostovelat 159 93
Velat saman konsernin yrityksille 13 70 619 43 847
Muut velat 90 152
Siirtovelat 14 1 036 1 276
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä 81 903 81 367
Vieras pääoma yhteensä 113 116 81 577
Vastattavaa yhteensä 185 492 145 362
Emoyhtiön tase
157
1000 EUR 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden tulos 24 359 9 403
Oikaisut tilikauden tulokseen
Suunnitelman mukaiset poistot 102 77
Rahoitustuotot ja kulut -26 245 -11 972
Muut tuotot ja kulut joihin ei sisälly maksua
Verojaksotus -113 808
Kurssierot 579 2 055
Käyttöpääoman muutos
Lyhytaik,korottomien liikesaamisten lis(-)/väh(+) 171 -1 106
Lyhytaik,korottomien velkojen lis(+)/väh(-) -633 538
Saadut korot ja tuotot muista liiketoiminnan rahoitustuotoista 3 034 4 975
Maksetut korot -2 113 -2 657
Maksetut verot -306 -1 032
Liiketoiminnan rahavirta -1 165 1 089
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -69 -73
Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin -40 289
Lainojen takaisinmaksut 18 283 18 523
Saadut osingot 25 000 6 000
Investointien rahavirta 2 926 24 450
1000 EUR 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Rahoituksen rahavirta
Osakkeiden merkinnät optio-oikeuksien perusteella 1 381
Konsernirahoituksen muutokset 40 766 -1 127
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut -6 000 -6 000
Maksetut osingot -14 994 -13 621
Rahoituksen rahavirta 19 772 -19 367
Rahavarojen muutos 21 533 6 172
Rahavarat 1.1. 6 173 1
Rahavarat 31.12. 27 705 6 173
Emoyhtiön rahoituslaskelma
Konsernirahoituksen muutokset on esitetty nettona ja liittyvät konsernin Cash pooliin.
158
TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT, FAS
Emoyhtiön tilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Scanfil Oyj on suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka kotipaikka on Sievi. Yhtiön osakkeet noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:n
päälistalla. Scanfil Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain (FAS) ja muiden Suomessa voimassa olevien lakien ja
säännösten mukaisesti.
Scanfil Oyj:llä on sivuliike Ruotsissa Tukholmassa. Sivuliikkeen kirjanpito yhdistellään osaksi emoyhtiön kirjanpitoa.
ARVOSTUS JA JAKSOTUSPERIAATTEET JA MENETELMÄT
Pysyvät vastaavat
Käyttöomaisuus arvostetaan kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla vähennettyyn alkuperäiseen hankintamenoon. Poistot
tehdään tasapoistoina käyttöomaisuuden taloudellisen vaikutusajan kuluessa.
Käyttöomaisuushyödykkeiden poistoajat ovat:
Aineettomat oikeudet 5 vuotta
Muut pitkävaikutteiset menot 5 vuotta
Koneet ja kalusto 3–5 vuotta
Tytäryhtiöosakkeet
Tytäryhtiöosakkeet on arvostettu hankintamenoon, jota oikaistaan arvonalentumisella, mikäli sijoituksen tulevaisuudessa
kerryttämän tulon arvioidaan olevan pysyvästi hankintamenoa pienempi.
Rahoitusvälineet
Rahoitusvarat ja -velat on arvostettu hankintamenoon tai sitä alempaan todennäköiseen luovutushintaan.
Konsernipankkitilijärjestelmä
Scanfil Oyj:n konsernitilijärjestelmiin liitettyjen tytäryhtiöiden tilien varat ja velat esitetään Scanfil Oyj:llä netotettuina joko rahoina
ja pankkisaamisina tai lyhytaikaisina rahoitusvelkoina sekä lyhytaikaisina saamisina saman konsernin yrityksiltä tai lyhytaikaisina
velkoina saman konsernin yrityksille.
Johdannaissopimukset ja suojauslaskenta
Valuuttajohdannaisiin sovelletaan KPL 5:2a §:ää, jonka mukaan valuuttajohdannaisten käyvän arvon muutokset kirjataan oman
pääoman käyvän arvon rahastoon laskennallisilla veroveloilla vähennettynä. Laatimisperiaatteet löytyvät konsernin liitetiedoista
kohdasta ”4.5 Johdannaissopimukset ja suojauslaskenta”.
Eläkekulut ovat maksupohjaisia. Tiedot johdon työsuhde-etuuksista esitetään liitetiedossa 17.
1000 EUR 2024 2023
Palkat ja palkkiot 1 939 2 349
Eläkekulut 377 396
Muut henkilösivukulut 150 113
Yhteensä 2 466 2 858
Luontoisedut (verotusarvo) 29 1 435
HENKILÖKUNTA KESKIMÄÄRIN TILIKAUDELLA 2024 2023
Toimihenkilöt 12 13
Yhteensä 12 13
1. Henkilöstökulut
Liikevaihto
Emoyhtiön liiketoiminta koostuu konsernitoiminnoista ja liikevaihtona esitetään palvelujen myynnistä saadut tuotot.
Osakepalkinnat ja optiot
Optio-oikeudet arvostetaan käypään arvoon niiden myöntämishetkellä ja kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan työsuhde-etuuksissa
tasaerinä oikeuden syntymisajanjakson aikana. Kun optio-oikeuksia käytetään, osakemerkinnöistä saadut varat, mahdollisilla
transaktiomenoilla oikastuina, kirjataan omaan pääomaan. Tarkemmat laatimisperiaatteet löytyvät konsernin liitetiedoista
kohdasta ”1.4 Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut”.
Eläkekulut
Työntekijöiden eläketurva on hoidettu eläkevakuutusyhtiöissä. Eläkemenot kirjataan kuluksi kertymisvuonna.
Valuuttamääräiset erät
Valuuttamääräiset liiketapahtumat kirjataan tilikauden aikana tapahtumapäivän kurssiin. Tilinpäätöshetkellä avoimena olevat
ulkomaanvaluutan määräiset tase-erät arvostetaan tilinpäätöspäivän kurssiin.
Verot
Tuloverot on kirjattu Suomen verolainsäädännön mukaisesti. Laskennallinen verovelka tai -saaminen lasketaan varojen ja
velkojen kirjanpidon ja verotuksen välisistä väliaikaisista eroista vahvistetun verokannan mukaisesti. Laskennalliset verovelat
kirjataan täysimääräisinä. Laskennalliset verosaamiset kirjataan vain, kun on todennäköistä, että saaminen voidaan käyttää
hyväksi tulevien tilikausien verotettavaa tuloa vastaan.
159
Liiketoiminnan muut kulut koostuvat pääosin laki- ja konsultaatiokuluista, matkakuluista ja listayhtiön virallisista kuluista.
Porrastetun suojausohjelman valuuttajohdannaisista kirjattavat laskennalliset verot oikaisevat oman pääoman käyvän arvon
rahastoa. Tilikaudella 2024 laskennallisia verovelkoja kirjattiin valuuttajohdannaisista 17 (210) tuhatta euroa.
1000 EUR 2024 2023
Liiketoiminnan muut kulut 1 930 1 292
Yhteensä 1 930 1 292
2. Liiketoiminnan muut kulut
TILINTARKASTAJAN PALKKIOT, 1000 EUR 2024 2023
Tilintarkastus 151 70
Kestävyysraportoinnin varmennus 70
Tilintarkastajan lausunnot 10
Veroneuvonta 27
Yhteensä 221 106
3. Poistot ja arvonalennukset
POISTOT HYÖDYKERYHMITTÄIN, 1000 EUR 2024 2023
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat oikeudet 2 2
Muut pitkävaikutteiset menot 84 60
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto 15 15
Yhteensä 102 77
Poistot yhteensä 102 77
4. Tuloverot
1000 EUR 2024 2023
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta 7 813
Tuloverot aikaisemmilta tilikausilta 35 0
Laskennallisten verojen muutos -155
Yhteensä -113 813
160
5. Aineettomat hyödykkeet
1000 EUR
Aineettomat
oikeudet
Muut pitkävaikutteiset
menot
Ennakkomaksut ja
keskeneräiset hankinnat
Aineettomat
hyödykkeet yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 121 410 531
Lisäykset 36 4 40
Siirrot erien välillä* 32 32
Hankintameno 31.12.2024 121 477 4 602
Kertyneet poistot 1.1.2024 -119 -171 -290
Poistot -2 -84 -87
Kertyneet poistot 31.12.2024 -121 -255 -376
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 2 239 241
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 0 222 4 226
1000 EUR
Aineettomat
oikeudet
Muut pitkävaikutteiset
menot
Aineettomat
hyödykkeet yhteensä
Hankintameno 1.1.2023 121 235 356
Lisäykset 41 41
Siirrot erien välillä 133 133
Hankintameno 31.12.2023 121 410 531
Kertyneet poistot 1.1.2023 -117 -111 -228
Poistot -2 -60 -62
Kertyneet poistot 31.12.2023 -119 -171 -290
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 4 124 129
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 2 239 241
6. Aineelliset hyödykkeet
1000 EUR
Koneet ja
kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut
ja keskeneräiset
hankinnat
Aineelliset
hyödykkeet
yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 76 17 32 124
Lisäykset
Siirrot erien välillä* -32 -32
Hankintameno 31.12.2024 76 17 0 92
Kertyneet poistot 1.1.2024 -54 -54
Poistot -15 -15
Kertyneet poistot 31.12.2024 -69 -69
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 21 17 32 69
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 6 17 23
1000 EUR
Koneet ja
kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut
ja keskeneräiset
hankinnat
Aineelliset
hyödykkeet
yhteensä
Hankintameno 1.1.2023 76 17 133 225
Lisäykset 32 32
Siirrot erien välillä -133 -133
Hankintameno 31.12.2023 76 17 32 124
Kertyneet poistot 1.1.2023 -39 -39
Poistot -15 -15
Kertyneet poistot 31.12.2023 -54 -54
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 36 17 133 186
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 21 17 32 69
*Siirto aineellisista aineettomiin.
161
7. Osuudet saman konsernin yrityksissä
1000 EUR 2024 2023
Hankintameno 1.1. 68 535 68 535
Scanfil Holding Germany GmbH lisäys 17 000
SRXGlobal Pty Ltd lisäys 34 296
Hankintameno 31.12. 119 831 68 535
Kirjanpitoarvo 31.12. 119 831 68 535
KONSERNIYHTIÖT Kotimaa
Konsernin
omistusosuus %
Emoyhtiön
omistusosuus %
Emoyhtiön
kirjanpitoarvo
Scanfil EMS Oy Suomi 100 100 12 621
Scanfil Sweden AB Ruotsi 100 100 48 823
Scanfil Holding Germany GmbH Saksa 100 100 24 091
SRXGlobal Pty Ltd Australia 100 100 34 296
Yhteensä 119 831
8. Saamiset saman konsernin yrityksiltä
1000 EUR 2024 2023
Pitkäaikaiset saamiset
Lainasaamiset 13 125 25 370
Yhteensä 13 125 25 370
Lyhytaikaiset saamiset
Siirtosaamiset 504 377
Global Cash Pool -saamiset 4 623 18 325
Lainasaamiset 17 264 23 302
Muut saamiset 435 525
Yhteensä 22 826 42 529
Siirtosaamisten olennaiset erät:
Korkotuotot konsernilta 504 377
Yhteensä 504 377
9. Rahavarat
1000 EUR 2024 2023
Pankkitilit 27 705 6 173
Yhteensä 27 705 6 173
162
10. Oma pääoma
1000 EUR 2024 2023
Osakepääoma
Osakepääoma 1.1. 2 000 2 000
Osakepääoma 31.12. 2 000 2 000
Käyvän arvon rahasto 68 841
Sidottu oma pääoma yhteensä 2 068 2 841
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. 35 150 33 768
Osakeoptioiden merkinnät 1 381
Omien osakkeiden luovutuksen siirto −1 516
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. 33 633 35 150
Edellisten tilikausien voitto
Edellisten tilikausien voitto 1.1. 25 793 30 011
Osingonjako -14 994 -13 621
Omien osakkeiden luovutuksen siirto 1 516
Edellisten tilikausien voitto 31.12. 12 315 16 391
Tilikauden voitto 24 359 9 403
Vapaa oma pääoma yhteensä 70 308 60 943
Oma pääoma yhteensä 72 376 63 784
Laskelma jakokelpoisesta omasta pääomasta 31.12.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 33 633 35 150
Voitto edellisiltä tilikausilta 12 315 16 391
Tilikauden voitto 24 359 9 403
Yhteensä 70 308 60 943
11. Pitkäaikaiset ja lyhytaikaiset velat
1000 EUR 2024 2023
Pitkäaikaiset
Lainat rahoituslaitoksilta 20 000
Yritysostojen maksamaton ehdollinen kauppahinta 11 195
Lyhytaikaiset
Lainat rahoituslaitoksilta 10 000 36 000
Yhteensä 41 195 36 000
Korolliset velat erääntyvät seuraavasti:
Vuosi 2024 36 000
Vuosi 2025 10 000
Vuosi 2026 21 195
Vuosi 2027 10 000
Yhteensä 41 195 36 000
Vuonna 2019 Scanfil Oyj nosti Nordea Bank Abp:sta 30 milj. euron pitkäaikaisen luoton, jonka viimeinen maksuerä maksettiin
27.9.2024. Lisäksi Scanfil Oyj:n vuonna 2021 Nordea Bank Abp:sta nostama 30 milj. euron pitkäaikainen luotto erääntyi 15.11.2024.
Luottoa jatkettiin kolmella vuodella, ja jatkettua luottoa lyhennetään puolivuosittain 5 milj. eurolla. Luoton viimeinen maksuerä
on 15.11.2027.
Scanfil Oyj:llä on käytössä Nordean Multicurrency Global Cash Pool, johon on liitetty 50 milj. euron luottolimiitti sekä SEB:n Liquidity
Optimisation -fasiliteetti, johon on liitetty 30 milj. euron luottolimiitti. Kumpikaan luottolimiitti ei ollut käytössä vuoden lopulla.
Konsernin rahoitusjärjestelyyn sisältyy irtisanomiskovenantteja liittyen omavaraisuusasteeseen sekä korollisten nettovelkojen
ja käyttökatteen suhteeseen. Kovenanttien ehtoja tarkastellaan kvartaaleittain. Tilikausien 2024 ja 2023 aikana konserni on
täyttänyt kovenanttiehdot.
163
12. Velat saman konsernin yrityksille
1000 EUR 2024 2023
Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille
Ostovelat 10 302
Global Cash Pool -velat 70 609 43 544
Yhteensä 70 619 43 847
13. Siirtovelat
1000 EUR 2024 2023
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaisimmat erät:
Henkilöstökulut 547 1 083
Korot 126 11
Muut siirtovelat 364 181
Yhteensä 1 036 1 276
14. Vastuusitoumukset
1000 EUR 2024 2023
Annetut takaukset
Konserniyhtiöiden puolesta annettu 150 150
Yhteensä 150 150
Lisäksi yhtiö on antanut seuraavat omavelkaiset takaukset:
Scanfil Oyj on antanut takaukset Nordea Bank AB:lle (publ) niiden vastuiden maksamisesta, jotka Scanfil Sweden AB:llä tehtyjen
johdannaissopimusten perusteella Nordea Bank AB:lle (publ) kulloinkin on sekä Skandinaviska Enskilda Banken AB:lle korvaten
aiemmin Scanfil Sweden AB:n antamat vakuudet. Vastuu Skandinaviska Enskilda Banken AB:lle on maksimissaan 3,6 milj. euroa.
Scanfil Oyj on antanut takauksen Nordea Bank Abp:lle Scanfil Electronics GmbH:n ja Nordea Bank Abp:n välillä solmitun
johdannaissopimuksia koskevien yleissopimusten velvoitteiden toteuttamisen ja maksamisen vakuudeksi.
Scanfil Oyj on antanut takauksen tytäryhtiö Scanfil Inc.:n vuokrasopimuksen velvoitteista.
Konserniyhtiöiden puolesta voidaan antaa aika ajoin tavanomaisia emoyhtiöiden takauksia näiden asiakassopimusvelvoitteiden
täyttämisen vakuudeksi.
15. Johdannaissopimukset
KORKOJOHDANNAISET, 1000 EUR 2024 2023
Korkojohdannaiset
Käypä arvo -132 104
Kohde-etuuden nimellisarvo 30 000 6 000
VALUUTTAJOHDANNAISET, 1000 EUR 2024 2023
Valuuttajohdannaiset
Käypä arvo 85 1 052
Kohde-etuuden nimellisarvo 36 525 30 408
Valuuttajohdannaiset, suojauslaskennan ulkopuolella
Muut velat 52
Kohde-etuuden nimellisarvo 17 157
Konsernissa on vuonna 2027 erääntyvä 30,0 milj. euron luotto, joka on suojattu koronvaihtosopimuksella. Suojauksen tavoitteena
on suojautua vaihtuvakorkoiseen lainaan liittyvien korkovirtojen vaihtelulta. Koronvaihtosopimuksen perusteella Scanfil maksaa
kiinteää korkoa, ja vastaanottaa suojatun luoton viitekoroksi asetettua vaihtuvaa Euribor 6 kuukauden korkoa.
Suojauksen tavoite on konsernin riskienhallinnan periaatteiden mukainen. Suojauksen tehokkuus on luotettavasti määritettävissä
ja suojauksen odotetaan olevan täysin tehokas koko suojaussuhteen voimassaoloajan. Ehdot vastaavat toisiaan suojauskoh-
teen ja suojausinstrumentin osalta. Tehokkuutta arvioidaan neljännesvuosittain ja suojaus on ollut tehokas. Johdannaisen
tulosvaikutuksen odotetaan realisoituvan lainan voimassaoloaikana.
Johdannaisen käypä arvo oli 132 tuhatta euroa sisältäen kertyneet korot. Johdannaisen korkovirrat toteutuvat samanaikaisesti
lainan korkovirtojen kanssa.
Kansainvälisen tilinpäätösstandardin mukaan porrastetun suojausohjelman mukaiset valuuttajohdannaiset merkitään oman
pääoman käyvän arvon rahastoon laskennallisella verolla oikaistuna. Käyvän arvon rahastoa oikaistaan tulokseen, kun valuut-
tajohdannainen luovutetaan tai se erääntyy.
164
17. Johdon maksuperusteiset työsuhde-etuudet
PALKAT JA MUUT LYHYTAIKAISET TYÖSUHDEETUUDET, 1000 EUR 2024 2023
Toimitusjohtajan palkat ja palkkiot
Christophe Sut 1.9.2023 alkaen 358 116
Petteri Jokitalo 31.8.2023 saakka 413
Osakkeina toteutettavat ja maksettavat optiot, Petteri Jokitalo 1 111
Yhteensä 358 1 640
Hallituksen palkat ja palkkiot
Harri Takanen 61 61
Bengt Engström 41 39
Christina Lindstedt 45 41
Juha Räisänen 50 46
Minna Yrjönmäki 27.4.2023 alkaen 44 26
Thomas Dekorsy 27.4.2023 alkaen 39 23
Hallituksen palkat ja palkkiot yhteensä 280 236
16. Muut vuokrasopimukset
1000 EUR 2024 2023
Seuraavalla tilikaudella maksettavat 42 47
Myöhemmin maksettavat 79 26
Yhteensä 122 73
Vuokravastuut on ilmoitettu ilman arvonlisäveroa.
165
TILINPÄÄTÖKSEN JA TOIMINTAKERTOMUKSEN ALLEKIRJOITUS
Sovellettavia tilinpäätössäännöksiä noudattaen laadittu tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan sekä yrityksen että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten
kokonaisuuden varoista, vastuista, taloudellisesta asemasta sekä voitosta tai tappiosta.
Toimintakertomuksessa on todenmukaisen kuvan antava selostus yhtäältä yrityksen ja toisaalta sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden liiketoimin-
nan kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä ja muusta yrityksen tilasta.Toimintakertomukseen sisältyvä kestävyysraportti
on laadittu noudattaen 7 luvussa tarkoitettuja raportointistandardeja sekä taksonomia-asetuksen 8 artiklaa.
Sievissä, 20.2.2025
Harri Takanen Bengt Engström Minna Yrjönmäki Dr. Thomas Dekorsy
hallituksen puheenjohtaja hallituksen jäsen hallituksen jäsen hallituksen jäsen
Christina Lindstedt Juha Räisänen Christophe Sut
hallituksen jäsen hallituksen jäsen CEO
HALLITUKSEN VOITONJAKOEHDOTUS
Emoyhtiön jakokelpoiset varat ovat 70 308 241,25 euroa sisältäen jakamattomia voittovaroja 36 674 749,71 euroa. Hallitus esittää yhtiökokoukselle, että 31.12.2024 päättyneeltä
tilikaudelta maksetaan osinkoa 0,24 euroa/osake eli yhteensä 15 645 901,20 euroa.
166
Scanfil Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Scanfil Oyj:n (y-tunnus 2422742-9) tilinpäätök
-
sen tilikaudelta 1.1.–31.12.2024. Tilinpäätös sisältää konsernin taseen,
tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muu-
toksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen til-
inpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön
taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin talou-
dellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista
EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstan-
dardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan
tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien
tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää
lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle ja hallitukselle anne-
tun lisäraportin kanssa.
TILINTARKASTUSKERTOMUS
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän
tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia vel-
vollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvol-
lisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden
Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koske-
vat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden
vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintar-
kastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan olleet
Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten
mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan
1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 1.5.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatil-
lisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen koht-
eena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huo-
mioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastukses-
samme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna
näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme täyttäneet kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa kuvatut velvollisuutemme tilinpäätöksen tilintarkas-
tuksessa mukaan lukien näihin seikkoihin liittyvät velvoitteemme. Tämän
mukaisesti suoritimme suunnittelemamme tilintarkastustoimenpiteet,
jotka kohdistuivat arviomme mukaisesti riskeihin, jotka voivat johtaa til-
inpäätöksen olennaiseen virheellisyyteen. Suorittamamme tilintarkas-
tustoimenpiteet, jotka kohdistuivat myös alla mainittuihin seikkoihin,
ovat olleet perustana oheista tilinpäätöstä koskevalle lausunnollemme.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että
johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä
sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu
väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
167
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Myynnin tuloutus
Viittaamme konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteisiin ja liitetietoon 1.1
Tilinpäätöksen laadintaperiaatteiden mukaisesti myynti kirjataan liikevaihdoksi, kun Scanfil on täyttänyt
sopimukseen liittyvät suoritevelvoitteet joko yhtenä ajankohtana tai palveluiden osalta ajan kuluessa.
Konsernin liikevaihto muodostuu pääasiassa tavaroiden myynnis, jolloin myynti tuloutetaan yhtenä
ajajankohtana määräysvallan siirtyessä asiakkaalle sopimusehtojen mukaisesti.
Liikevaihto on konsernissa käytetty keskeinen suorituskyvyn mittari, mikä saattaa luoda kannustimen
myynnin ennenaikaiselle tuloutukselle. Myynnin tuloutus oli tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka
sekä EU asetuksen 537/2014 artiklan 2c kohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden
riski johtuen tuottojen oikea-aikaiseen kirjaamiseen liittyvästä riskistä.
Tilintarkastustoimenpiteemme, joissa on huomioitu riski olennaisesta virheellisyydestä myynnin tulou-
tuksessa, sisälsivät muun muassa:
konsernin laskentaperiaatteiden asianmukaisuuden arvioinnin myynnin tuloutuksen osalta ja ver-
tailun sovellettaviin laskentastandardeihin;
käsityksen muodostamisen myynnin tuloutuksen sekä siihen liittyvien jaksotuksien prosessista,
data-analyyttisten toimenpiteiden suorittamisen esimerkiksi analysoimalla myynnin kirjautumista
saaduiksi rahasuorituksiksi;
myyntisopimusten sopimusehtoihin perehtymistä.
myynnin katkon testausta analyyttisin toimenpitein ja tarkastamalla yksittäisiä tapahtumia pistoko-
kein ennen ja jälkeen tilinpäätöspäivän; ja
arvioinnin konsernin myyntituottoihin liittyvien liitetietojen asianmukaisuudesta.
Vaihto-omaisuuden arvostus
Viittaamme konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteisiin ja liitetietoon 2.2
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai nettorealisointiarvoon sen mukaan, kumpi niistä
on alhaisempi. Vaihto-omaisuus arvostetaan ja esitetään epäkuranttiudesta johtuvalla arvonalentu-
miskirjauksella vähennettynä. Tilinpäätöspäivänä vaihto-omaisuuden kokonaismäärä ja siihen liittyvät
epäkuranttiusvaraukset olivat 170,1 M€ ja 2 M€ (netto 168 M€).
Vaihto-omaisuuden arvostus oli tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka, koska vaihto-omaisuu-
den kokonaismäärä ja siihen liittyvät varaukset ovat olennaisia tilinpäätöksen kannalta, ja koska vaih-
to-omaisuuden arvostus vaatii johdon arviota tulevasta myynnistä ja epäkuranttiusvarauksen tasosta.
Suoritimme muun muassa seuraavat tilintarkastustoimenpiteet:
arvioimme konsernin laadintaperiaatteita varaston arvonalennuksiin liittyen sovellettaviin lasken
-
tastandardeihin nähden;
vertasimme valittujen varastonimikkeiden hankintamenoa ja nettorealisointiarvoa viimeisimpiin
ostolaskuihin sekä myyntihintoihin;
arvioimme johdon laatimia analyysejä ja laskelmia liittyen epäkurantteihin nimikkeisiin sekä näiden
arvioituun kysyntään ja nettorealisointiarvoon; ja
arvioimme konsernin liitetiedoissa vaihto-omaisuudesta esitettyjen tietojen riittävyyttä.
168
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja
toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten,
että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön
hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja
siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa
olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyt-
tää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi void-
akseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvio-
imaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa
tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja
siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Til-
inpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoy-
htiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta
realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätök-
sessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausun-
tomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole
tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkas-
tustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä
voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan
olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin kohtuudella odottaa
vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätök-
sen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että
käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skepti-
syyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat
tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja
suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja
hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä
johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin
riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitse-
matta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä,
tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esit
-
tämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista
sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin
nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä
tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asian-
mukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä
esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan
ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toimin-
nan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin
perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai
olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittä-
vää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa.
Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy,
meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huo-
miota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin
tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa
lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuk-
sen antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin.
Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei
emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä,
kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia
siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen hank-
kiaksemme konsernitilinpäätöstä koskevan tilintarkastuslausunnon
laatimisen perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimin-
tayksikköjä koskevasta taloudellisesta informaatiosta. Vastaamme
konsernin tilintarkastusta varten suoritettavan tilintarkastustyön
ohjauksesta, valvonnasta ja läpikäynnistä Vastaamme tilintarkas-
tuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuk-
sen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilin-
tarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan
merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme nou-
dattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia,
ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista,
joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja
soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
169
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista oli-
vat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuksessa
ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kysei-
set seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys
estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa
tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkas-
tuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten
voitaisiin kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta vies-
tinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana
25.4.2024 alkaen.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu infor-
maatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän
informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkas-
tuskertomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttöömme
ennen tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme
saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätök-
sen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko
muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkas-
tusta suorittaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se
muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta
velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu
noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä lukuun ottamatta niitä kes-
tävyysraporttia koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa
ja kestävyysraportointistandardeissa.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen
tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laadittu noudat-
taen siihen sovellettavia säännöksiä. Lausuntomme eivät kata niitä kes-
tävyysraporttia koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa
ja kestävyysraportointistandardeissa.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme
saamaamme muuhun informaatioon kohdistamamme työn perusteella
johtopäätöksen, että kyseisessä muussa informaatiossa on olennainen
virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän
asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 24.2.2025
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Toni Halonen
KHT
170
Scanfil Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon,
jonka kohteena on Scanfil Oyj:n (y-tunnus: 2422742-9) komission teknisen
sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös 7437004XD6U0FF-
DCT507-2024-12-31-fi.zip tilikaudelta 1.1.-31.12.2024.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilin-
päätöksen (ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne täyttävät komis-
sion teknisen sääntelystandardin vaatimukset. Tähän vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa komission teknisen sään-
telystandardin artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän konsernitilinpäätöksen pää
-
laskelmat, liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot iXBRL-merkein komission
sääntelystandardin artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen kes-
kinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvon-
nasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia ESEF-tilinpäätök-
sen komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
RIIPPUMATTOMAN TILINTARKASTAJAN RAPORTTI SCANFIL OYJ:N ESEF-TILINPÄÄTÖKSESTÄ
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eet-
tisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimek-
siantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eet-
tiset velvollisuutemme.
Tilintarkastusyhteisömme soveltaa kansainvälistä laadunhallintastand-
ardia ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on suunniteltava, otet-
tava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan
lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä sovellet-
tavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista
koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme on arvopaperimarkkinalain 7:8 § mukaisesti var-
mentaa komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu til-
inpäätös. Annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen sisäl-
tyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin komission teknisen
sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnossamme, missä laajuudessa
varmennus on suoritettu. Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden
antavan toimeksiannon kansainvälisen varmennustoimeksiantostand-
ardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä
evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälas-
kelmat olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein komission teknisen
sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot
ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein komis-
sion teknisen sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään
yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuvat
tilintarkastajan harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin arvioiminen, onko
virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa komis-
sion teknisen sääntelystandardin vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
171
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n mukaisena lausuntona esitämme,
että Scanfil Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen 7437004XD6U0FFDCT507-2024-
12-31-fi.zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat sekä liitetie-
dot ja yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.-31.12.2024 on olennaisilta osin
merkitty komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Scanfil Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta
tilikaudelta 1.1.-31.12.2024 on annettu 24.2.2025 päivätyllä tilintarkas-
tuskertomuksellamme. Tällä raportilla emme anna konsernitilinpäätök-
sen tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 27.3.2025
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Toni Halonen
KHT
172
Scanfil Oyj:n yhtiökokoukselle
Olemme suorittaneet rajoitetun varmuuden antavan toimeksiannon, jonka
kohteena on Scanfil Oyj:n (2422742-9) toimintakertomukseen sisältyvä
kirjanpitolain 7 luvun mukainen konsernikestävyysraportti tilikaudelta
1.1.–31.12.2024.
Lausunto
Suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme evidenssin perusteella
tietoomme ei ole tullut seikkaa, joka antaisi meille syyn uskoa, että kon-
sernikestävyysraportissa ei ole kaikilta olennaisilta osiltaan noudatettu
1.
kirjanpitolain 7 luvussa säädettyjä vaatimuksia ja kestävyysraportoin-
tistandardeja (ESRS);
2. kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja asetuksen (EU)
2019/2088 muuttamisesta annetun Euroopan parlamentin ja neu-
voston asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8 säädettyjä vaatimuksia
(EU-taksonomia).
Edellä kohta 1 käsittää myös prosessin, jolla Scanfil Oyj on yksilöinyt
tiedot kestävyysraportointistandardien mukaista raportoimista varten
(kaksinkertainen olennaisuusanalyysi), sekä tietojen merkitsemisen kir-
janpitolain 7 luvun 22 §:ssä tarkoitetulla tavalla.
Lausuntomme ei kata kirjanpitolain 7 luvun 22 § 1 mom. 2 kohdan mukai-
sta konsernikestävyysraportin merkitsemistä digitaalisilla XBRL-kes-
tävyystunnisteilla, koska kestävyysraportointiyritysten ei ole ollut mah-
dollista noudattaa kyseistä säännöstä ESEF-asetuksen tai muun Euroo-
pan unionin lainsäädännön puuttumisen vuoksi.
KESTÄVYYSRAPORTIN VARMENNUSKERTOMUS
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet konsernikestävyysraportin varmentamisen rajoite-
tun varmuuden antavana toimeksiantona noudattaen Suomessa nou-
datettavaa hyvää varmennustapaa ja kansainvälistä varmennustoimek-
siantostandardia ISAE 3000 (uudistettu) ”Muut varmennustoimeksiannot
kuin mennyttä aikaa koskevaan taloudelliseen informaatioon kohdistuva
tilintarkastus tai yleisluontoinen tarkastus.
Tämän standardin mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin
kohdassa Kestävyysraportointitarkastajan velvollisuudet.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa evidenssiä.
Muu seikka
Haluamme kiinnittää huomiota siihen, että Scanfil Oyj:n kirjanpitolain 7
luvun mukainen konsernikestävyysraportti on laadittu ja varmennettu
ensimmäistä kertaa tilikaudelta 1.1.–31.12.2024. Lausuntomme ei kata
konsernikestävyysraportissa esitettyjä vertailutietoja. Lausuntoamme
ei ole mukautettu tämän seikan osalta.
Konsernikestävyystarkastajan
riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden
Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koske-
vat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden
vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Konsernikestävyystarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunhallintastand
-
ardia ISQM 1, jonka mukaan kestävyystarkastusyhteisön on suunniteltava,
otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä,
mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä
sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten nou-
dattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Scanfil Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat:
konsernikestävyysraportista sekä sen laatimisesta ja esittämisestä
kirjanpitolain 7 luvussa säädetyn mukaisesti, mukaan lukien kestävyys-
raportointistandardeissa määritelty prosessi, jolla on yksilöity tiedot
kestävyysraportointistandardien mukaista raportointia varten ja tietojen
merkitseminen kirjanpitolain 7 luvun 22 §:ssä tarkoitetulla tavalla, sekä
siitä, että konsernikestävyysraportissa on noudatettu kestävää sijoit-
tamista helpottavasta kehyksestä ja asetuksen (EU) 2019/2088 muut-
tamisesta annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen
(EU) 2020/852 artiklassa 8 säädettyjä vaatimuksia;
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia konsernikestävyysraportin, jossa ei ole väärinkäy-
töksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
173
Luontaiset rajoitukset kestävyysraportin laatimisessa
Kestävyysraportin laatiminen edellyttää yhtiöltä olennaisuusarviointia
relevanttien raportoitavien seikkojen tunnistamiseksi. Tähän sisältyy
merkittävästi johdon harkintaa ja valintoja. Kestävyysraportoinnille on
myös luonteenomaista, että tämäntyyppisten tietojen raportointiin liit-
tyy estimaatteja ja olettamuksia, sekä mittaus- ja arviointiepävarmuutta.
Kasvihuonekaasujen määrittämiseen liittyy luontaista epävarmuutta,
koska päästökertoimien ja eri
kaasujen päästöjen yhdistämiseen tarvittavien lukuarvojen määrittämi-
sessä käytettävä tieteellinen tieto on epätäydellistä.
Lisäksi raportoidessaan tulevaisuuteen suuntautuvia tietoja yhtiön on
esitettävä mahdollisia tulevaisuuden tapahtumia koskevat oletukset,
ja kerrottava yhtiön mahdollisista tulevista toimista näihin tapahtumiin
liittyen. Todellinen lopputulos saattaa olla erilainen, koska ennustetut
tapahtumat eivät aina toteudu odotetulla tavalla.
Konsernikestävyystarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutemme on suorittaa varmennustoimeksianto saadak-
semme rajoitetun varmuuden siitä, onko konsernikestävyysraportissa
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä
antaa rajoitetun varmuuden antava varmennuskertomus, joka sisältää lau-
suntomme. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä,
ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi
kohtuudella odottaa vaikuttavan päätöksiin, joita käyttäjät tekevät kon-
sernikestävyysraportin perusteella.
Kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 (uudistettu)
noudattamiseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säi-
lytämme ammatillisen skeptisyyden koko toimeksiannon ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat
konsernikestävyysraportin olennaisen virheellisyyden riskit, ja muo-
dostamme käsityksen toimeksiannon kannalta relevantista sisäisestä
valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden
asianmukaiset varmennustoimenpiteet, mutta emme siinä tarkoituk-
sessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin
sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia varmennus-
toimenpiteitä hankkiaksemme lausuntomme perustaksi tarpeellisen
määrän tarkoitukseen soveltuvaa evidenssiä. Riski siitä, että väärin-
käytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on
suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys
jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa,
väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten
tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Kuvaus suoritetuista toimenpiteis
Rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa suoritettavat toimen-
piteet poikkeavat luonteeltaan ja ajoitukseltaan kohtuullisen varmuuden
antavan toimeksiannon toimenpiteistä, ja ovat niitä suppeampia. Valit-
tavien varmennustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus perustuvat
ammatilliseen harkintaan sisältäen arvioinnin väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvasta olennaisen virheellisyyden riskistä. Tämän vuoksi
rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa saatava varmuuden
taso on huomattavasti alempi kuin varmuus, joka saataisiin suorittama-
lla kohtuullisen varmuuden antava toimeksianto.
Toimenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa:
Olemme haastatelleet kestävyysraportin sisältämien tietojen kerää-
misestä ja raportoinnista vastaavia avainhenkilöitä.
Hankimme haastatteluilla ymmärryksen yrityksen kontrolliympäristöstä
kestävyysraportointiprosessiin liittyen.
Arvioimme yrityksen kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin prosessin
toteuttamista suhteessa ESRS-standardien vaatimuksiin, sekä sitä,
että kaksoisolennaisuusarvioinnista annetut tiedot ovat ESRS-stan-
dardien mukaisia.
Arvioimme, täyttääkö kestävyysraportti olennaisia kestävyysteemoja
koskevat ESRS-standardien vaatimukset olennaisilta osin:
- Olemme testanneet kestävyysraportissa esitetyn informaation
oikeellisuutta vertaamalla informaatiota otosperusteisesti tätä
tukevaan yrityksen dokumentaatioon.
- Olemme otosperusteisesti suorittaneet analyyttisiä tarkastustoi-
menpiteitä ja niihin liittyviä kyselyitä, uudelleenlaskentaa ja aineis-
totarkastusta, sekä testanneet tietojen yhdistelyä arvioidaksemme
kestävyysraportin oikeellisuutta.
Hankimme ymmärryksen prosessista, joilla yritys on määritellyt tak-
sonomiakelpoiset ja taksonomian mukaiset taloudelliset toiminnot,
sekä arvioimme näistä annettujen tietojen säännöstenmukaisuutta.
Helsingissä 24.2.2025
Ernst & Young Oy
kestävyystarkastusyhteisö
Toni Halonen
KRT
/
174
Scanfil Oyj on julkisesti noteerattu osakeyhtiö, jonka hallinnoinnissa noudatetaan
yhtiön yhtiöjärjestystä, Suomen osakeyhtiölakia ja muuta yhtiötä koskevaa lainsää-
däntöä. Lisäksi yhtiö noudattaa toiminnassaan Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n jul-
kistamaa ja 1.1.2025 voimaan tullutta Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia (2024).
Tämä selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä on nähtävillä yhtiön kotisivuilla www.
scanfil.com Sijoittajat-osiossa. Hallinnointikoodi on julkisesti saatavilla internet-
osoitteessa www.cgfinland.fi.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta
Varsinainen yhtiökokous 2024 päätti perustaa osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
(nimitystoiminkunta). Nimitystoimikunta on Yhtiön osakkeenomistajien toimielin,
jonka tehtävänä on valmistella hallituksen jäsenten valintaa ja hallituksen jäsenten
sekä hallituksen valiokuntien jäsenten palkitsemista koskevat ehdotukset seuraa-
ville varsinaisille yhtiökokouksille sekä tarvittaessa ylimääräisille yhtiökokouksille
ja varmistaa, että hallituksella ja sen jäsenillä on yhtiön tarpeita vastaava riittävä
osaaminen ja kokemus. Nimitystoimikunta koostuu kolmesta jäsenestä, joista kak-
si on yhtiön kahden suurimman osakkeenomistajien nimeämiä edustajia ja yhtiön
hallituksen puheenjohtaja on nimitystoimikunnan kolmas jäsen kaksi suurinta osak-
keenomistajaa, ja hallituksen puheenjohtaja on kolmas nimitystoimikunnan jäsen.
Osakkeenomistajia edustavien jäsenten nimeämisoikeus on vuosittain niillä kahdella
osakkeenomistajalla, joiden osuus Yhtiön kaikkien osakkeiden tuottamista äänistä
Euroclear Finland Oy:n ylläpitämän osakasluettelon mukaan on suurin varsinaista
yhtiökokousta edeltävän kalenterivuoden syyskuun ensimmäisenä työpäivänä. Sii-
nä tapauksessa, että suurimman omistajan edustaja on samanaikaisesti yhtiön
hallituksen puheenjohtaja, häntä ei voi valita nimitystoimikunnan puheenjohtajaksi,
mutta hän voi toimia osakkeenomistajan edustajana nimitystoimikunnan jäsenenä.
Vuonna 2024 nimitystoimikunnan jäseninä toimivat Jarkko Takanen (puheenjohtaja)
ja Harri Takanen. Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan työjärjestys löytyy täältä.
Hallitus
Hallitus huolehtii osakeyhtiölain mukaisesti yhtiön hallinnosta ja toiminnan asianmu
-
kaisesta järjestämisestä. Yhtiön varsinainen yhtiökokous valitsee hallituksen jäsenet.
Scanfil Oyj:n hallitukseen kuuluu yhtiöjärjestyksen mukaan vähintään kolme ja enin-
tään seitsemän varsinaista jäsentä. Hallitus valitsee keskuudestaan puheenjohtajan.
Hallituksen tehtävä on päättää liiketoimintastrategiasta, merkittävistä investointeja,
organisaatiota ja rahoitusta koskevista asioista sekä valvoa yhtiön hallintoa ja toi-
mintaa. Hallituksen tulee lisäksi huolehtia, että yhtiön kirjanpidon ja varainhoidon
valvonta on asianmukaisesti järjestetty.
Scanfil Oyj:n varsinaisessa yhtiökokouksessa 25.4.2024 valittu hallitus on suoritta-
nut jäsentensä riippumattomuusarvioinnin, jonka mukaan enemmistö hallituksen
jäsenistä (Thomas Dekorsy, Bengt Engström, Christina Lindstedt, Juha Räisänen ja
Minna Yrjönmäki) on yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista riippumattomia.
Hallituksen tarkastusvaliokunnan kaikki kolme jäsentä ovat riippumattomia yhtiöstä
sekä merkittävistä osakkeenomistajista. Tämä selvitys on Scanfil Oyj:n hallituksen
käsittelemä.
Harri Takanen
Hallituksen puheenjohtaja, (synt. 1968, Suo-
men kansalainen). Hallituksen jäsen 18.4.2013
lähtien. Hallitusammattilainen ja Jussi Capital
Oy:n sekä Jussi Invest Oy:n toimitusjohtaja.
Harri Takanen on toiminut Sievi Capital Oyj:n
toimitusjohtajana 2007–2011 sekä Scanfil Oyj:n ja
Scanfil EMS Oy:n toimitusjohtajana 2012–2013.
Hän toimi Scanfil-konsernin palveluksessa vuo
-
desta 1994 mm. Kiinan toimintojen johtajana,
Scanfil (Hangzhou) Co., Ltd:n toimitusjohtajana,
teknologiasta vastaavana johtajana, asiakassuh-
dejohtajana, asiakaspalvelupäällikkönä ja Sievin
mekaniikkatehtaan johtajana. Koulutukseltaan Harri Takanen on diplomi-insinööri.
Ei ole riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista.
Erityisosaamisalue: elektroniikan sopimusvalmistus, strategia ja liikkeenjohto
Omisti 31.12.2024 Scanfil Oyj:n osakkeita 9 913 146 kpl
Hallituksen puheenjohtaja: WellO2 Oy
Hallituksen jäsen: Jussi Capital Oy
TkT Thomas Dekorsy
Hallituksen jäsen 27.4.2023 lähtien (synt. 1963,
Saksan kansalainen). Hän on kokenut väliai-
kainen johtaja, joka on erikoistunut rakenne-
muutoksiin, kannattavuuden parantamiseen
ja teollisuusyritysten uudelleenorganisointiin.
Hän oli Automotive-liiketoimintayksikön glo-
baali johtaja (va.) Amann & Sähne GmbH & Co.
KG:ssä. Hän on toiminut erilaisissa johtotehtä-
vissä mm. toimitusjohtaja Prettl Management
Services GmbH 2021-2022, opratiivinen johtaja
Lakesight Technologies Holding GmbH 2019-
2021, toimitusjohtaja Escatec Switzerland AG
2013-2019 ja monia muita alkaen vuodesta 1989. Thomas Dekorsy on koulutuksel-
taan tekniikan tohtori. Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista.
Erityisosaamisalue: valmistava teollisuus, kannattavuuden parantaminen ja
vastuullisuus
Ei omistanut 31.12.2023 Scanfil Oyj:n osakkeita
Bengt Engström
Hallituksen jäsen 20.8.2015 lähtien (synt. 1953,
Ruotsin kansalainen). Hän on toiminut eri yri-
tyksissä useissa johtotason tehtävissä sekä
Ruotsissa että kansainvälisesti, kuten Whirlpool,
Bofors AB, Duni AB ja Fujitsu. Koulutukseltaan
Bengt Engström on koneinsinööri. Riippumaton
yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista.
Erityisosaamisalue: elektroniikan
sopimusvalmistus, strategia ja
liikkeenjohto
Omisti 31.12.2024 Scanfil Oyj:n osakkeita 12 929 kpl
Hallituksen puheenjohtaja: Nordic
Flanges, QleanAir AB, Qlosr AB, BEngström AB ja BEngström Förvaltning AB
Hallituksen jäsen: Real Fastigheter AB, Polygienne AB ja Scandinavian
Chemotech AB
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2024
/
175
Christina Lindstedt
Hallituksen jäsen 12.4.2016 lähtien (synt.
1968, Ruotsin kansalainen). Vanhempi neu-
vonantaja, toimitusjohtaja ja operatiivi-
nen johtaja QleanAir Scandinavia AB:ssä
2020-2023. Christina Lindstedt on toiminut
useiden yhtiöiden johtotehtävissä kuten
Electrolux AB:ssä, Sony Ericssonissa ja Sonys-
sa sekä Ruotsissa että kansainvälisesti. Hän on
vastannut liiketoiminta- tai tuoteryhmäjohtajana
erilaisista älykkäistä kuluttajatuotteista sekä New
Business -toiminnoista. Lisäksi hän on vastannut
Kiinassa globaalin hankintatoiminnon perusta-
misesta. Christina Lindstedtillä on yliopistotutkinto yrityshallinnosta ja kauppaoikeu-
desta. Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista.
Erityisosaamisalue: elektroniikan sopimusvalmistus, startup- ja kasvuyhtiöt
Omisti 31.12.2024 Scanfil Oyj:n osakkeita 7 312 kpl
Hallituksen jäsen: Xplorebiz AB
Juha Räinen
Hallituksen jäsen 23.4. 2020 lähtien (synt. 1958,
Suomen kansalainen). Managing Partner Va-
luenode GmbH:ssa. Juha Räisänen on toiminut
kansainvälisissä johtotehtävissä muun muassa
ICL-Fujitsussa, Nokiassa, SanDiskissä, KO-
NEssa ja Aliaxissa. Hän on vastannut myyn-
nistä, valmistuksesta, hankinnoista sekä
laatu- ja turvallisuusasioista. Koulutukseltaan
Juha Räisänen on tuotantotalouden diplomi-
insinööri. Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä
osakkeenomistajista.
Erityisosaamisalue: valmistus, toimitusketju ja hankintatoimi
Ei omistanut 31.12.2024 Scanfil Oyj:n osakkeita
Hallituksen jäsen: Bluefors Oy ja Valuenode GmbH
Minna Yrjönmäki
Hallituksen jäsen 27.4.2023 lähtien (synt. 1967,
Suomen kansalainen). Hän on Wihuri-yhtymän
talousjohtaja vuodesta 2023. Hän on toiminut
talousjohtajana (va.) Raute Oyj:ssä 2022-2023,
talousjohtajana Uponor Oyj:ssä 2019-2021,
konsernin kirjanpidon johtajana 2016-2019
ja rahoitus- ja raportointijohtajan Outokumpu
Oyj:ssä 2014-2016 . Sitä ennen hän työskenteli
erilaisissa taloushallinnon johtotehtävissä Ahlst-
rom Oyj:ssä 2004-2014 ja Huhtamäki Oyj:ssä
1991-2004. Koulutukseltaan Minna Yrjönmäki on
kauppatieteiden maisteri. Riippumaton yhtiöstä
ja merkittävistä osakkeenomistajista.
Erityisosaamisalue: laskentatoimi, talousraportointi ja vastuullisuus
Ei omistanut 31.12.2023 Scanfil Oyj:n osakkeita
Hallituksen jäsenten määräysvaltayhteisöillä ei ole osakeomistuksia yhtiössä.
Hallituksen jäsenten toimikausi kestää seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen pää-
tymiseen saakka.
Hallituksen toiminta
Hallitus piti vuoden 2024 aikana yhteensä 15 kokousta, joista neljä kirjallisina pää-
töksinä ilman erillistä järjestettyä kokousta. Hallituksen jäsenten läsnäoloprosentti
kokouksissa oli 99 %.
Scanfil Oyj:n hallituksen tehtävät ja vastuut määräytyvät osakeyhtiölain, muun sovel-
tuvan lainsäädännön, yhtiöjärjestyksen, hyvää hallintotapaa koskevien suositusten
ja hallituksen työjärjestyksen mukaisesti. Hallitus arvioi vuosittain toimintaansa ja
säännöllisesti toimitusjohtajan ja johtoryhmän toimintaa. Scanfil Oyj:n hallitus on
vahvistanut työjärjestyksen, jonka mukaan hallituksen keskeisiin tehtäviin kuuluu:
vahvistaa yhtiön liiketoimintastrategia ja valvoa sen toteutumista
vahvistaa vuosittain liiketoiminnan keskeiset tavoitteet ja seurata konsernin
tulokehitystä
päättää strategisesti merkittävistä investoinneista konsernissa
käsitellä ja hyväksyä tilinpäätökset ja osavuosikatsaukset
nimittää ja vapauttaa tehtävästään toimitusjohtajan sekä määrätä hänen
toimiehdot ja palkitsemisen periaatteet
päättää johdon ja henkilöstön kannustinjärjestelmistä
seurata yhtiön toiminnan keskeisiä riskejä ja niiden hallintaa
vahvistaa yhtiön arvot ja toimintaperiaatteet.
Hallituksen monimuotoisuuden periaatteet
Scanfil Oyj toimii kansainvälisessä elektroniikan sopimusvalmistuksessa, ja sillä
on asiakkaina globaalisti toimivia yrityksiä useilta eri teollisuudenaloilta. Tehokas
hallitustyöskentely edellyttää, että hallituksen jäsenillä on kokemusta useilta eri
teollisuudenaloilta, osaamista kansainvälisestä liiketoiminnasta, vastuullisuudesta
sekä näkemystä niistä globaaleista trendeistä, jotka vaikuttavat sopimusvalmis-
tusmarkkinoiden kehitykseen. Hallituksen kokoonpanoehdotusta valmistellessaan
osakkeenomistajien nimitystoimikunta ottaa huomioon ehdokkaiden koulutuksen,
ammatillisen- ja kansainvälisen kokemuksen sekä henkilökohtaiset ominaisuudet.
Tavoitteena on riittävän monesta jäsenestä muodostuva monimuotoinen hallituksen
kokoonpano, joka pystyy vastaamaan yhtiön liiketoiminnan, vastuullisuuden ja stra-
tegian kehittämisestä yhtiön toimialalla, ja jolla on pätevyys hallitukselle kuuluvien
tehtävien ja vastuiden hoitamiseen. Scanfil Oyj:n tavoitteena on hallituksen riittävän
monimuotoinen sukupuoli- ja ikäjakauma.
Varsinainen yhtiökokous 25.4.2024 valitsi hallitukseen kuusi (6) jäsentä, joista neljä
(66,7 %) oli miehiä ja kaksi (33,3 %) naisia. Hallituksen jäsenillä on joko tekninen tai
kaupallinen koulutus. Tämän ohella edellä mainitut hallituksen monimuotoisuuden
kannalta olennaiset tekijät ja ominaisuudet olivat edustettuina hallituksen kokoon-
panossa vuonna 2024.
Hallituksen valiokunnat
Hallitus on perustanut tarkastusvaliokunnan. Tarkastusvaliokunnan tehtävänä on
valvoa taloudellista raportointiprosessia ja tilinpäätösten ja osavuosikatsausten ra-
portointia sekä seurata yhtiön sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan toimivuutta. Se
arvioi myös tilintarkastuksen asianmukaisuutta ja valmistelee tilintarkastajan valintaa
koskevan päätösehdotuksen. Valiokuntaan kuuluu kolme jäsentä, Juha Räisänen (pj),
Christina Lindstedt ja Minna Yrjönmäki. Valiokunta piti vuoden 2024 aikana kah-
deksan (8) kokousta. Valiokunnan jäsenten läsnäoloprosentti kokouksissa oli 100 %.
/
176
Toimitusjohtaja
Hallitus nimittää ja vapauttaa yhtiön toimitusjohtajan sekä päättää hänen palve-
lussuhteensa ehdoista.
Toimitusjohtaja kuuluu kulloinkin hallituksen erikseen päättämien tulos- ja voit-
topalkkiojärjestelmien piiriin. Christophe Sut nimitettiin yhtiön toimitusjohtajaksi
1.9.2023 alkaen.
Christophe Sut
toimitusjohtaja
Christophe Sut (1973, Ranskan ja Ruotsin kansa-
lainen). Hän on aiemmin toiminut Sandvik AB:n
tuotantoratkaisujen johtajana 2021–2023, Global
Solutions -liiketoiminnan johtajana 2016–2021
ja liiketoiminnan kehitysjohtajana 2014–2016
ASSA ABLOY AB:ssa sekä kehitysjohtajana
EMEA-alueella CLIQ:ssa 2012–2014. Kansain-
välisen strategisen markkinoinnin päällikkö
Niscayah Groupissa 2010–2012 ja eri markki-
nointi- ja kehitystehtävissä ASSA ABLOY AB:s-
sa Ruotsissa ja Ranskassa 2001–2010. Erilaisia
markkinointitehtäviä ITW Groupissa ja SAM Outillagessa 1997–2001. Hänellä on
maisterin tutkinto markkinoinnista ja myynnistä sekä kandidaatin tutkinnosta kielistä
ja matematiikasta.
Omisti 5 000 kpl Scanfil Oyj:n osaketta, 120 000 kpl kutakin 2022(BI) ja
2022(CI) optio-oikeutta 31.12.2024.
Toimitusjohtajan tehtävät on määritelty osakeyhtiölain mukaisesti. Toimitusjohtaja
hoitaa yhtiön operatiivista hallintoa hallituksen antamien ohjeiden ja määräysten
mukaisesti. Toimitusjohtajan tulee huolehtia siitä, että yhtiön kirjanpito on lain mu-
kainen ja varainhoito luotettavalla tavalla järjestetty. Toimitusjohtaja toimii yhtiön
johtoryhmän puheenjohtajana.
Toimitusjohtajalla on erillinen toimitusjohtajasopimus, joka on voimassa toistaiseksi
molemminpuolisella kuuden kuukauden irtisanomisajalla. Mikäli yhtiö päättää toi-
mitusjohtajan kanssa tehdyn toimitusjohtajasopimuksen, maksetaan toimisuhteen
keston perusteella toimitusjohtajalle erokorvauksena enintään 12 kuukauden raha-
palkkaa vastaava määrä toimitusjohtajasopimuksen ehtojen mukaisesti. Eläkeikä
on lakisääteinen.
Johtoryhmä
Johtoryhmän pääasiallisena tehtävänä on avustaa toimitusjohtajaa yhtiön opera-
tiivisessa johtamisessa. Lisäksi Johtoryhmän tehtäviin kuuluvat pitkän tähtäimen
suunnittelun valmisteluun liittyvät asiat, investointien suunnittelu ja seuranta sekä
avaintoimintojen resursointi.
Riku Hynninen
kehitysjohtaja
Riku Hynninen (synt. 1972) vastasi operatio-
naalisen suorituskyvyn kehittämisestä, jossa
yhdistyvät tuotanto ja tietotekniikka, ihmiset
ja kulttuuri, kestävä kehitys sekä laatu ja lean
johtaminen. Vuosina 2018 - 2021 hän toimi
Scanfilin operatiivisena johtajana. Riku Hynninen
on työskennellyt aiemmin Nokia Oyj:ssä, jossa
hän vastasi Mobile Networksin tuoteportfolion
valmistusteknologiasta, uusien tuotteiden käyt-
töönotosta ja elinkaarihallinnasta. Koulutuksel-
taan Riku Hynninen on diplomi-insinööri.
Omisti 46 150 Scanfil Oyj:n osaketta 31.12.2024.
Markku Kosunen
hankintajohtaja
Markku Kosunen (synt. 1967) vastasi yhtiön
hankintatoimesta, mukaanlukien varastohal-
linta. Ennen siirtymistään Scanfil-konserniin
hän on toiminut Mecanova Oy:ssä tuotanto– ja
kehitysjohtajana 2005–2010 sekä Flextronicsilla
ja Ojala-yhtymässä Suomen mekaniikkatehtailla
eri johtotehtävissä 1993–2005. Koulutukseltaan
Markku Kosunen on tekniikan ylioppilas.
Omisti 19 156 Scanfil Oyj:n osaketta
31.12.2024.
Anette Mullis
henkilöstöjohtaja (14.10.2024 alkaen)
Anette Mullis (1965) vastasi globaalista henkilös-
töhallinnosta ja -strategiasta. Ennen Scanfilille
siirtymistään hän toimi henkilöstöhallinnon ja
kestävän kehityksen ohtajana Arelionilla 2021-
2024. Sitä ennen hän toimi henkilöstöjohtajana
Mycronicilla 2018-2021, HR Solutions Area OS-
S:llä Ericssonilla 2017-2018, useissa johtavissa
HR-tehtävissä CSL Behringillä 2010-2017, joh-
tajana Wyeth Pharmaceuticalsilla 2004-2007
ja jän työskenteli myös johtotehtävissä IKEA
Homefurnishingsilla 1988-2004. Anette on koulutukseltaan luonnontieteiden kan-
didaatti (sosiaalityö).
Ei omistanut Scanfil Oyj:n osakkeita 31.12.2024
Timo Sonninen
operatiivinen johtaja (30.11.2024 asti)
Timo Sonninen (synt. 1966) vastasi yhtiön
tehtaiden taloudellisista ja operaativisis-
ta suoristuskyvyistä. Ennen siirtymistään
Scanfiliin hän on toiminut Efore Oyj:n Suzhoun
tehtaanjohtajana 2006–2013. Sitä ennen hän on
toiminut Incap Oyj:n palveluksessa 1991–2006
mm. tuotantojohtajana ja Vuokatin tehtaan
johtajana. Koulutukseltaan Timo Sonninen on
insinööri.
Omisti 100 500 Scanfil Oyj:n osaketta 31.12.2024.
/
177
Kai Valo
talousjohtaja
Kai Valo (synt. 1965) vastasi yhtiön taloushal-
linnosta, rahoituksesta ja riskienhallinnasta.
Vuosina 2015–2016 hän toimi Norpe konsernin
talousjohtajana. Sitä ennen hän oli Lite-On Mo-
bile konsernin talousjohtaja Pekingissä, Kiinassa
2009–2015. Vuosina 1999–2008 hän työskenteli
Perlos-konsernissa erilaisissa taloushallinnon
johtotehtävissä. Koulutukseltaan Kai Valo on
kauppatieteen maisteri.
Omisti 20 000 Scanfil Oyj:n osaketta 31.12.2024.
Christina Wiklund
kaupallinen johtaja
Christina Wiklund (synt. 1971) vastasi yhtiön
myynnistä ja markkinointitoimenpiteistä sekä
asiakassuhteista. Ennen siirtymistään Scan-
filiin hän on toiminut GE Additivessä EMEA-
alueen myyntijohtajana ja myynnin esimiehenä
2018–2021. Sitä ennen hän on toiminut Flexissä
myynnin ja asiakkuuksien hallinnan johtajana
2006–2018, Solectronissa 2002–2006 sekä
Ericssonissa 2000–2002 liiketoiminnan ke-
hittämisen ja asiakkuuksienhoidon tehtävissä.
Christina Wiklund on koulutukseltaan valtiotieteiden kandidaatti (sosiologia) ja on
osallistunut Stanford Graduate School of Business Executive -ohjelmaan.
Omisti 2 000 Scanfil Oyj:n osaketta 31.12.2024.
TALOUDELLISEEN RAPORTOINTIPROSESSIIN LIITTYVIEN
SISÄISEN VALVONNAN JA TARKASTUKSEN SEKÄ
RISKIENHALLINAN PÄÄPIIRTEET
Riskienhallinta
Scanfil Oyj:n hallitus vastaa siitä, että konsernin riskienhallinta ja sisäinen valvonta
ja tarkastus on asianmukaisesti järjestetty. Riskienhallinta perustuu hallituksen hy-
väksymään riskienhallintapolitiikkaan, jonka tavoitteena on riskien kokonaisvaltainen
ja ennakoiva hallinta. Riskien arviointi on osa vuosittaista strategia- ja liiketoimin-
tasuunnitteluprosessia. Riskienhallinnalle ei ole omaa erillistä organisaatiota vaan
riskienhallinta on rakennettu osaksi liiketoimintaprosesseja ja johtamisjärjestelmää
ja sitä koordinoi konsernin talousjohtaja. Riskienhallinnan tavoitteena on havainnoi-
da ja analysoida tekijöitä, jotka voivat vaikuttaa negatiivisesti yrityksen tavoitteiden
saavuttamiseen sekä ryhtyä toimenpiteisiin riskien minimoimiseksi tai poistamiseksi
kokonaan. Operatiiviset yksiköt raportoivat liiketoiminnan riskeistä johtamis- ja ra-
portointijärjestelmän mukaisesti.
Sisäinen valvonta
Scanfil Oyj:n sisäinen valvonta on jatkuvaa toimintaa liiketoiminnan tuloksellisuuden
varmistamiseksi ja sen jatkuvuuden turvaamiseksi. Valvonnan tarkoitus on minimoida
riskejä varmistamalla, että raportointi on luotettavaa, ja että lakeja sekä säännöksiä
noudatetaan.
Perustan valvonnalle luovat konsernille yhteiset arvot, eettiset säännöt ja toimin-
ta-alueiden lainsäädännöt, joista on johdettu noudatettavat toimintaperiaatteet ja
-ohjeet. Ohjeet kattavat menettelytavat keskeisissä toiminnoissa. Vastuu sisäisestä
valvontajärjestelmästä on konsernin ja yksiköiden johdolla. Sisäinen valvonta on
aktiivinen osa yhtiön johtamista ja hallintoa. Konsernin liiketoimintajohto vastaa
valvontajärjestelmään kuuluvien yhdenmukaisten liiketoimintaprosessien kehit-
tämisestä. Konsernin taloushallinto koordinoi konsernin taloudellista johtamista.
Taloudellisen valvonnan peruslähtökohta on toimintaprosesseihin sisällytetyt kont-
rollit, jotka mahdollistavat poikkeamien nopean havaitsemisen ja niihin reagoimisen.
Oleellinen osa taloudellista valvontaa on johdon kuukausiraportointi. Se sisältää
rullaavan ennustamisen, toteutuneen liiketoiminnan tuloksen sekä analyysin enna-
koidun ja toteutuneen tuloksen eroista. Kuukausiraportoinnissa seurattavat mittarit
on asetettu siten, että ne tukevat konsernin yhteisten ja yksikkökohtaisten tavoit-
teiden saavuttamista sekä nostavat esiin ohjaus toimenpiteitä edellyttävät asiat.
Tilintarkastusyhteisö tukee omalta osaltaan taloudellisen valvonnan suorittamista.
Tilinpäätösstandardien tulkinta ja soveltaminen on keskitetty konsernin taloushal-
lintoon. Standardien pohjalta on luotu konsernin yhteiset kirjausperiaatteet sekä
raportointi- ja laskentastandardit. Taloudellisen raportoinnin luotettavuuden var-
mistamiseksi keskeiset toiminnot suoritetaan globaalisti yhdenmukaisessa toimin-
nanohjausjärjestelmässä ja yhteisin raportointivälinein. Yhdenmukaisten työkalujen
käyttö mahdollistaa jatkuvan valvonnan ja toimivan muutostenhallinnan.
Sisäinen tarkastus
Konsernissa on sisäinen tarkastus, joka yhteistyössä muiden konsernitoimintojen
kanssa hoitaa sisäisen tarkastuksen tehtävät ja raportoi säännöllisesti sekä toimi-
tusjohtajalle että hallitukselle.
Muutokset konsernirakenteessa 2024
Scanfil Oyj osti 3.10.2024 SRXGlobal Pty Ltd:n.
/
178
SCANFIL OYJ:N SISÄISEN VALVONNAN KUVAUS
SCANFIL OYJ:N KONSERNIRAKENNE 
ARVOT, ETTISET SÄÄNNÖT, TOIMINTAALUEIDEN LAINSÄÄDÄNTÖ
Liiketoimintaprosessit
Toiminnanohjausjärjestelmä
Strategia
Hallinto- ja
ohjausjärjestelmä
Strategiaprosessi
Johtamisjärjestelmät
Johdon raportointijärjestelmät
KONSERNIJOHTO
TUKITOIMINNOT
HALLITUSTASO
OPERATIIVINEN TASO
Scanfil Oyj
Sievi, Suomi | Konsernin emoyhtiö, pörssilistattu NASDAQ Helsinki
Scanfil EMS Oy
Sievi, Suomi
Scanfil Holding Germany GmbH
Wutha-Farnroda, Saksa
Scanfil Sweden Ab
Malmö, Ruotsi
Scanfil
(Suzhou) Co., Ltd
Suzhou, Kiina
Scanfil
Electronics GmbH
Wulha-Farnroda, Saksa
Scanfil Business
Services Kft
Biatorbágy, Unkari
Scanfil GmbH
Wutha-Farnroda, Saksa
Scanfil OÜ
Pärnu, Viro
Scanfil
Sieradz Sp. z o.o.
Sieradz, Puola (Branch)
Scanfil Inc.
Buford, Atlanta,
Yhdysvallat
Scanfil
Malmö AB
Malmö, Ruotsi
Scanfil 
Myslowice Sp. z o.o.
Myslowic, Puola
Scanfil
Åtvidaberg AB
Åtvidberg, Ruotsi
Omistusosuus 100 %
Omistusosuus 100 %
Omistusosuus 100 %Omistusosuus 100 %
SRXGlobal Pty Ltd.
SRXGlobal
(Australia) Pty Ltd.
SRXGlobal
(Singapore) Pte Ltd.
SRXGlobal
(Malesia) Sdn Bhd
Omistusosuus 100%Alkaen 3.10.2024
/
179
MUUT SELVITYKSESSÄ ANNETTAVAT TIEDOT
Yhtiön sisäpiiri ja sisäpiirihallinto
Yhtiö noudattaa toiminnassaan markkinoiden väärinkäyttöasetusta (EU No. 596/2014,
”MAR”) ja arvopaperimarkkinalakia sekä niihin liittyviä Euroopan arvopaperimark-
kinaviranomaisen (ESMA), Finanssivalvonnan ja Nasdaq Helsinki Oy:n antamia
määräyksiä ja ohjeita.
Yhtiön hallitus on vahvistanut yhtiölle sisäpiiriohjeen, joka perustuu Nasdaq Helsinki
Oy:n sisäpiiriohjeeseen. Sisäpiiriohje määrittelee tiettyjä käytäntöjä ja päätöksen-
tekomenettelyjä sen varmistamiseksi, että yhtiön sisäpiirihallinto on järjestetty joh-
donmukaisella ja luotettavalla tavalla.
Sisäpiiriläiset jaetaan yhtiössä kahteen kategoriaan: (a) ilmoitusvelvollisiin johto-
henkilöihin sekä (b) hankekohtaisiin sisäpiiriläisiin. Ilmoitusvelvollisia johtohenkilöitä
ovat yhtiön hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja sekä konsernin johtoryhmän jäsenet.
Ilmoitusvelvolliset johtohenkilöt eivät saa käydä kauppaa yhtiön rahoitusvälineillä
ennen yhtiön osavuosikatsauksen ja tilinpäätöstiedotteen julkistamista ajanjaksona,
joka alkaa 30 vuorokautta ennen osavuosikatsauksen ja tilinpäätöstiedotteen julkis-
tamista (”suljettu ikkuna”). Hankekohtaiset sisäpiiriläiset eivät saa käydä kauppaa
yhtiön rahoitusvälineillä ennen kuin asianomainen hanke on päättynyt.
Yhtiö on lisäksi päättänyt, että henkilöt, jotka ovat osallisina yhtiön osavuosikatsausten
ja tilinpäätöstiedotteiden valmistelemisessa ja laatimisessa, eivät saa käydä kauppaa
yhtiön rahoitusvälineillä ennen yhtiön osavuosikatsauksen ja tilinpäätöstiedotteen
julkistamista ajanjaksona, joka alkaa 30 vuorokautta ennen osavuosikatsauksen
ja tilinpäätöstiedotteen julkistamista (”laajennettu suljettu ikkuna”). Laajennettu
suljettu ikkuna koskee myös henkilöitä, jotka tehtävänsä puolesta saavat tietoonsa
yhtiön konsernin myyntiluvut tai sellaisen liiketoimintayksikön myyntiluvut, joilla on
olennainen merkitys koko Scanfil konsernin tuloksen kannalta.
MAR-sääntelyn voimaantulon seurauksena yhtiöllä ei enää ole julkista sisäpiiriä.
Yhtiö julkaisee pörssitiedotteella 3.7.2016 alkaen kaikki ilmoitusvelvollisten joh-
tohenkilöiden ja heidän lähipiiriinsä kuuluvien liiketoimet yhtiön rahoitusvälineillä
MAR-sääntelyn mukaisesti.
LÄHIPIIRITAPAHTUMAT
Scanfil Oyj:n lähipiiritoimien seurannan ja arvioinnin periaatteet
Scanfil Oyj:n lähipiiritoimia koskevissa periaatteissa määritellään periaatteet ja
prosessit, joiden avulla yhtiö tunnistaa lähipiirinsä ja seuraa tämän kanssa tehtävät
liiketoimet, arvioi liiketoimien luonnetta ja niiden ehtoja sekä huolehtii siitä, että
mahdolliset eturistiriidat tulevat asianmukaisesti huomioon otetuiksi yhtiön päätök-
senteossa. Hallitus seuraa ja arvioi yhtiön lähipiiritoimia jatkuvasti ja säännöllisesti.
Yhtiön lähipiiri
Yhtiön lähipiirillä tarkoitetaan konserniyhtiöitä lähellä olevia henkilöitä ja yhteisöjä
siten kuin ne ovat määritelty kansainvälisissä tilinpäätösstandardeissa, jotka on
hyväksytty kirjanpitolain 1 luvun 4 d §:ssä tarkoitetun IAS-asetuksen mukaisesti.
Yhtiön lähipiiriin kuuluvat sen tytäryhtiöt, yhtiön johdon avainhenkilöt sisältäen halli-
tuksen, toimitusjohtajan ja konsernin johtoryhmän sekä heidän perheenjäsenensä.
Lähipiiriin kuuluvat myös sellaiset yritykset, joihin edellä mainituilla henkilöillä on
määräysvalta.
Lähipiiriluettelo
Yhtiö ylläpitää luetteloa sen lähipiiriin kuuluvista henkilöistä ja yhteisöistä lähipii-
ritoimien tunnistamiseksi. Yhtiö huolehtii riittävien lähipiiriä koskevien ohjeiden
antamisesta yhtiön johdolle.
Yhtiön sisäinen lähipiirin tunnistaminen tapahtuu lähipiiriluettelon ylläpidon ja
päivittämisen avulla. Kukin lähipiiriin kuuluvaksi tunnistettu henkilö tai yhteisö
merkitään lähipiiriluetteloon ja kirjataan yksityiskohdat lähipiiriyhteydestä, esimerkiksi
omistusosuudet muista yhteisöistä. Kukin lähipiiriin kuuluva henkilö on velvoitettu
ilmoittamaan tai muulla tavoin saattamaan mahdolliset eturistiriidat oma-aloitteisesti
toimivan johdon tietoon.
Lähipiiritoimien tunnistaminen
Lähipiiritoimet tunnistetaan ja sovituista toimista ylläpidetään rekisteriä. Lähipiiri-
toimien tunnistamisessa noudatetaan seuraavia menettelytapoja:
Yhtiön ylläpitää lähipiiriluetteloa lähipiiriyhteisöistä.
Lähipiiritoimen yhtiön puolesta hyväksyvä henkilö tarkistaa, että lähipiiritoimen
arviointi ja päätöksenteko on tehty määriteltyjen kriteerien mukaan.
Jos lähipiiritoimen valmistelun yhteydessä ilmenee, että lähipiiritoimi ei liity yhtiön
tavanomaiseen toimintaan tai sitä ei toteuteta tavanomaisin kaupallisin ehdoin,
liiketoimen valmistelu käsitellään konsernihallinnossa.
Yhtiön noudattamien tunnistamismenettelyjen lisäksi lähipiiriin kuuluvien on myös
itse varmistuttava siitä, että lähipiiritoimi kirjataan lähipiiritoimien rekisteriin ja
käsitellään oikeassa päätöksentekomenettelyssä.
Lähipiiritoimien seuranta
Yhtiö seuraa ja arvioi, miten yhtiön ja sen lähipiirin kesken tehtävät sopimukset ja
muut oikeustoimet täyttävät vaatimukset tavanomaiseen toimintaan kuulumisesta
ja markkinaehdoista. Lähipiiriltä tiedustellaan erikseen säännöllisesti toteutuneita
lähipiiritoimia vähintään säännönmukaisen raportoinnin yhteydessä.
Lähipiiritoimien arviointi ja päätöksenteko
Yhtiön pääehtona lähipiiritoimelle on varmistaa riittävällä tavalla lähipiiritoimen
markkinaehtoisuus sekä edullisuus yhtiön liiketoiminnalle.
Lähipiiritoimia koskevassa päätöksentekomenettelyssä huomioidaan mm. että (a)
päätöksenteon taustalla on korostetun huolellinen valmistelu sekä asianmukaiset
selvitykset ja arviot; (b) valmistelu, päätöksenteko sekä yksittäisten liiketoimien arviointi
ja hyväksyntä on järjestetty esteellisyyssäännökset ja asianmukainen päätöksen-
tekotaho huomioon ottaen; ja/tai (c) liiketoimiin liittyvä tunnistaminen, raportointi ja
valvonta on asianmukaisesti järjestetty esimerkiksi siten, että yhtiön lähipiiritoimia
seurataan yhtiön noudattaman raportointikäytännön mukaisesti.
Lähipiiritoimia arvioidaan sen mukaan, mihin kategoriaan liiketoimi kuuluu, joita
ovat joko:
 TAVANOMAISET LÄHIPIIRITOIMET
Pääsääntöisesti lähipiiritoimen tulee olla osa yhtiön tavanomaista liiketoimintaa
ja se tulee toteuttaa tavanomaisin kaupallisin ehdoin. Lähipiiritoimet kirjataan lä-
hipiiritoimien rekisteriin, jotta yhtiö voi raportoida lähipiiritoimista kansainvälisten
tilinpäätösstandardien edellyttämällä tavalla.
Liiketoimen tavanomaisuus ja markkinaehtoisuus tulee arvioida ja dokumentoida
sellaisista tavanomaisista lähipiiritoimista, joita ei tehdä vakioehdoin tai vakiohin-
noittelulla, tai joiden arvo on yli 5 000 euroa. Tavanomaiset kaupalliset ehdot voivat
olla erilaiset eri tilanteissa.
Lähipiiritoimen tavanomaisuutta suhteessa Scanfil-konsernin harjoittamaan toimin-
taan arvioidaan yhtiön tarkoituksen ja yhtiöjärjestyksen toimiala- ja muiden määräysten
sekä yhtiön tosiasiassa harjoittaman toiminnan perusteella.
Lähipiiritoimet, jotka liittyvät yhtiön vakioehtoisiin sopimuksiin tai asiakkaille yleisesti
tarjottaviin normaalin hinnoittelun puitteissa tehtyihin sopimuksiin, tai lähipiiritoimien
joiden arvo on alle 5 000 euroa voidaan hyväksyä yksi yli yhden -periaatteella. Muut
tavanomaiset lähipiiritoimet tulee hyväksyttää toimitusjohtajalla, ellei kyseessä ole
/
180
merkityksellinen lähipiiritoimi tai lähipiiritoimi ole - muuten toiminnan laajuus ja laatu
huomioon ottaen, epätavallinen tai laajakantoinen. Toimitusjohtajan lähipiiriin kohdis-
tuvat tapahtumat tulee kuitenkin aina hyväksyttää yhtiön hallituksen puheenjohtajalla.
 MERKITTÄVÄT LÄHIPIIRITOIMET
Lähipiiritoimea, joka ei kuulu yhtiön tavanomaiseen toimintaan tai joka tehdään ta-
vanomaisista kaupallisista ehdoista poiketen, pidetään merkittävänä lähipiiritoimena.
Yhtiön hallitus päättää merkittävistä lähipiiritoimista, eli lähipiirin kanssa tehtävistä
sellaisista sopimuksista tai muista oikeustoimista, jotka eivät ole yhtiön tavanomaista
liiketoimintaa tai joita ei toteuteta tavanomaisin kaupallisin ehdoin.
Hallituksen jäsen tai osakkeenomistaja ei saa osallistua päätöksen hyväksyntään tai
päätöstä koskevaan äänestykseen, jos hän itse tai hänen lähipiiriinsä kuuluva taho
on merkittävän lähipiiritoimen osapuoli.
Lähipiiritoimien raportointi
Lähipiiritoimia valmisteltaessa ja toteutettaessa yhtiö huomioi erityiset lähipiiritoimia
koskevat raportointi- ja tiedonantovelvollisuudet.
Tilintarkastajat
Varsinainen yhtiökokous valitsi 25.4.2024 Scanfil Oyj:n tilintarkastajaksi tilintarkastus-
yhteisö Ernst & Young Oy:n (EY), jonka nimeämänä päävastuullisena tilintarkastajana
toimi KHT Toni Halonen. KPMG Oy Ab toimi 25.4.2024 asti Scanfilin tilintarkastajana.
Suomalaisten konserniyhtiöiden tilintarkastuspalkkiot tilivuodelta 2024 olivat yhteensä
286 369 euroa, josta emoyhtiön osuus oli 221 245 euroa. Ulkomaisten konserni-
yhtiöiden tilintarkastuspalkkio oli 324 236 euroa (EY 317 837 euroa ja muut 6399
euroa). Muista kuin tilintarkastukseen liittyvistä palveluista tilintarkastusyhteisölle
maksettiin palkkioita yhteensä 27 124 euroa.
181
1. Johdanto
Scanfil Oyj:n 25.4.2024 pidetty varsinainen yhtiökokous käsitteli yhtiön toimielinten palkitsemispolitiikan, jonka tavoitteena
on edistää yhtiön pitkän aikavälin taloudellista suoriutumista ja omistaja-arvon kehittämistä palkitsemisella, sitouttamalla ja
motivoimalla yhtiön ylintä johtoa toteuttamaan yhtiön strategiaa yhtiön kaikkien osakkeenomistajien edun mukaisesti.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta
Varsinainen yhtiökokous 25.4.2024 päätti osakkeenomistajien nimitystoimikunnan (nimitystoimikunta)
perustamisesta. Nimitystoimikunta ja hallitus valvovat yhtiön palkka- ja palkkiokäytäntöjä varmistaak-
seen, että ne noudattavat hyväksyttyä palkitsemispolitiikkaa. Nimitystoimikunta valmistelee palkitsemispolitiik-
kaa ja hallituksen palkitsemista koskevan ehdotuksen, joka esitetään yhtiökokoukselle päätettäväksi.
Hallitus
Yhtiökokous päättää hallituksen jäsenten palkkioista. Nimitystoimikunta valmistelee ehdotukset hallituksen palkitsemiseksi.
Yhtiökokous hyväksyy vuosittain hallituksen palkkiot, jotka käsitellään ja ratkaistaan esityslistaa noudattavassa yhtiökokouk-
sessa. Hallituksen palkkio voi koostua yhdestä tai useammasta osasta, kuten vuosipalkkiosta ja kokouspalkkiosta. Palkkiot void-
aan maksaa rahana tai osittain rahana ja yhtiön osakkeina. Hallituksen jäsenet eivät kuulu yhtiön kannustinjärjestelmien piiriin.
Toimitusjohtaja
Toimitusjohtajan palkitseminen koostuu kiinteästä peruspalkasta luontoisetuineen ja muuttuvine kannustimineen eli tulospe-
rusteisesta palkitsemisesta. Vaihtelevat kannustinjärjestelmät sisältävät vuosittaisen kannustinjärjestelmän ja osakepohjaisen
kannustinjärjestelmän. Päättäessään kokonaispalkitsemisen tasosta hallitus ottaa huomioon taloudelliset ja toiminnalliset tav-
oitteet ja tulokset. Yhtiön strategia ja markkinaolosuhteet otetaan huomioon vuosipalkkiosta päätettäessä. Vaihtuva osa saa
olla enintään 100 % kiinteästä peruspalkasta.
Lisätietoja palkitsemispolitiikasta löytyy täältä.
Elementti Kohderymä Tavoite Kuvaus
Palkka Toimitusjohtaja ja
muu ylempi johto
Houkutella,
pitää ja palkita
kyvykkäitä johtajia.
Peruspalkassa huomioidaan usempi
tekijä kuten markkinatilanne,
yksilön ominaisuudet, taidot ja
kokemus. Yleensä peruspalkkkaa
tarkistetaan vuosittain.
Kiinteä palkitseminen Hallitus Houkutella, pitää ja
palkita kyvykkäitä
hallituksen jäseniä.
Nimitys- ja palkitsemistoimikunta
ehdottaa hallituksen palkitsemista
yhtiökokouksen päätettäväksi.
Vuotuinen
palkitsemisjärjestelmä
(lyhyt aikaväli)
Toimitusjohtaja ja
muu ylempi johto
Rohkaista,
ohjata ja palkita
lyhyen aikavälin
taloudellisten,
operationaalisten
ja strategisten
tavoitteiden
saavuttamisesta.
Lyhyen aikavälin
palkitsemisjärjestelmä perustuu
ensisijaisesti yhden vuoden
kannattavuuskriteereihin, jotka
perustuvat pitkän aikavälin
indikaattoreihin, yleensä kolmen
vuoden tavoitejaksoihin.
Osakeoptio-ohjelma
(pitkä aikaväli)
Toimitusjohtaja ja
muu ylempi johto
Yhdistää
yhtiön johdon
palkitseminen
osakkeenomistajien
saamaan tuottoon.
Yhtiökokous päättää
osakeperusteisista
kannustinjärjestelmistä ja
valtuuttaa hallituksen päättämään
ohjelman yksityiskohdista ja
käytännön järjestelyistä.
PALKITSEMISEN KESKEISET ELEMENTIT
PALKITSEMISRAPORTTI 2024
182
Scanfilin talouden ja palkitsemisen kehitys viimeiseltä viideltä vuodelta
Vuosina 2021-2023 Scanfilin liikevaihto kasvoi nopeasti. Vuonna 2024 monet asiakkaat alkoivat purkaa varastojaan, koska
loppukysyntä heikkeni. Tämä kiihdytti liikevaihdon laskua. Scanfil pystyi puolustamaan voittomarginaalia nopealla kustan-
nussäästöohjelmalla ja oikaistu liikevoittomarginaali pysyi viime vuoden tasolla 6,8 prosentissa.
*Ei oikaisueriä raportointikauden aikana
Yhtiön taloudellisina tavoitteina vuonna 2024 oli 10 % vuotuinen liikevaihdon kasvu yli suhdanteiden, 7-8 % liikevoittoprosentti
ja nettovelan suhde käyttökatteeseen <1.5.
TALOUDEN JA PALKITSEMISEN KEHITTYMINEN, 
HALLITUKSEN PALKKIOT
Toimitusjohtajan palkitseminen on koostunut kiinteästä peruspalkasta luontoisetuineen ja muuttuvista kannustimista. Muuttu-
via kannustimia ovat olleet hallituksen määrittelemien ehtojen mukaiset lyhyen aikavälin tulospalkkio- ja pitkän aikavälin osake-
optio-ohjelmat. Petteri Jokitalo toimi toimitusjohtajana 31.8.2023 saakka. Christophe Sut aloitti toimitusjohtajana 1.9.2023.
TOIMITUSJOHTAJAN PALKAT JA PALKKIOT
Työntekijöiden palkkakehitys perustuu henkilöstön palkkoihin ja palkkioihin ilman henkilöstön sivukuluja jaettuna vuoden kes-
kimääräisellä henkilöstömäärällä.
 EUROA 2020 2021 2022 2023 2024
Yhteensä 22,6 23,1 24,0 25,1 26,6
TYÖNTEKIJÄKOHTAISET MAKSETUT PALKAT
2020 2021 2022 2023 2024
Liikevaihto, milj. euroa 595,3 695,7 843,8 901.6 779,9
Liikevaihdon vuotuinen kasvu, % 2,7 16,9 21,3 6,9 -13,5
Oikaistu liikevoitto, milj. euroa 39,1 40,3 45,4* 61,3* 53,1
Oikaistu liikevoitto, % 6,6 5,8 5,4* 6,8* 6,8
Osakkeen hinnan muutos, volyymipainoitettu, % 21,9 50,1 -13,4 18,1 -10,1
 EUROA 2020 2021 2022 2023 2024
Harri Takanen (puheenjohtaja) 51,0 54,1 61,5 60,7 60,8
Thomas Dekorsy (27.4.2023 alkaen) - - - 22,8 39,3
Bengt Engström 29,5 33,8 40,0 39,3 40,7
Christina Lindstedt 30,1 33,8 36,8 41,5 45,1
Juha Räisänen (23.4.2020 alkaen) 17,4 33,8 37,8 45,8 49,9
Minna Yrjönmäki - - - 25,6 43,7
Jarkko Takanen (2.2.2022 asti) 31,7 34,9 9,0 - -
Christer Härkönen (22.4.2021 asti) 27,9 11,4 - - -
Hallituksen palkat ja palkkiot yhteensä, milj. euroa 187,6 198,7 185,0 235,7 279,5
 EUROA 2020 2021 2022 2023 2024
Palkka, yhteensä 289,7 295,3 304,0 354,2 351,6
Petteri Jokitalo 289,7 295,3 304,0 241,1 -
Christophe Sut - - - 113,1 351,6
Luontaisedut, yhteensä 12,3 14,2 14,8 14,5 6,7
Petteri Jokitalo 12,3 14,2 14,8 11,3 -
Christophe Sut - - - 3,1 6,7
Tulospalkkio, yhteensä 85,0 105,6 101,4 160,0 316,2
Petteri Jokitalo 85,0 105,6 101,4 160,0 316,6
Christophe Sut - - - - -
Osakkeina toteutettava ja maksettavat optiot, yhteensä 132,2 631,3 - 1 111,1 -
Petteri Jokitalo 132,2 631,3 - 1 111,1 -
Christophe Sut - - - - -
Yhteensä 519,2 1 046,4 420,1 1 640,2 674,5
183
2. Hallituksen palkkiot vuodelta 2024
Hallituksen jäsenten palkkion päättää Scanfil Oyj:n yhtiökokous.
Varsinainen yhtiökokous päätti 25.4.2024, että:
hallituksen jäsenten palkkio on 3 200 euroa/kk
hallituksen puheenjohtajan palkkio on 5 000 euroa/kk.
Lisäksi valiokunnan jäsenelle maksettiin 750 euroa/kokous ja tarkastusvaliokunnan puheenjohtajalle 380 euroa/kk. Lisäksi hal-
lituksen jäsenelle maksettiin 380 euroa/fyysinen kokous, joka pidettiin hallituksen jäsenen asuinvaltion ulkopuolella.
Hallituksen jäsenille korvattiin matkakustannukset yhtiön matkustuspolitiikan mukaisesti. Hallituksen jäsenille ei maksettu
muita etuja tämän tehtävän perusteella.
Scanfil Oyj:n hallituksen jäsenet eivät saaneet tilikaudella 2024 palkkioina yhtiön osakkeita tai osakepohjaisia etuuksia. Hal-
lituksen palkitseminen koostui yhtiökokouksen päättämistä rahana maksetuista kuukausi- ja valiokuntapalkkioista
HALLITUKSELLE VUONNA  MAKSETUT KOKOUS JA VALIOKUNTAPALKKIOT
3. Toimitusjohtajan palkitseminen vuonna 2024
Toimitusjohtajasopimus on voimassa toistaiseksi molemminpuolisella kuuden kuukauden irtisanomisajalla. Mikäli yhtiö päät-
tää toimitusjohtajan kanssa tehdyn toimitusjohtajasopimuksen, maksetaan toimisuhteen keston perusteella toimitusjohtajalle
erokorvauksena enintään 12 kuukauden rahapalkkaa vastaava määrä toimitusjohtajasopimuksen ehtojen mukaisesti.
Toimitusjohtajan eläkeikä on lakisääteinen.
Entiselle toimitusjohtajalle Petteri Jokitalolle maksettiin vuonna 2024 tulospalkkio 316 224 euroa vuodelta 2023, mikä
oli 100 % enimmäismäärästä.
PALKAT JA PALKKIOT
EUROA Kokouspalkkiot Valiokuntapalkkiot Palkkiot, yht
Harri Takanen 59 420 1 400 60 820
Thomas Dekorsy 39 310 - 39 310
Bengt Engström 39 280 1 400 40 680
Christina Lindstedt 39 280 5 850 45 130
Juha Räisänen 39 660 10 266 49 926
Minna Yrjönmäki 37 820 5 850 43 670
Yhteensä 254 770 24 766 279 536
EUROA Kiinteä Muuttuva
Palkka, yhteensä 351 557 -
Luontaisedut, yhteensä 6 718 -
Tulospalkkio vuodelta 2023, yhteensä -
Osakkeina toteutettavat ja maksettavat optiot, yhteensä - -
Palkat ja palkkiot yhteensä 358 295
184
Tulospalkkio
Toimitusjohtaja kuuluu johdon tulospalkkiojärjestelmään, joka perustuu konsernin liikevoittoon ja liikevaihtoon. Liikevoiton osuus
palkkion määräytymisessä toimitusjohtajalla on 80 prosenttia ja liikevaihdon osuus on 20 prosenttia. Lopullinen tulospalkkio
määräytyy perustuen toteutuneeseen euromääräiseen liikevoittoon sekä liikevaihtoon verrattuna edellisen kolmen vuoden aikana
annettuihin tavoitteisiin, joista kukin edustaa yhtä kolmasosaa palkkion määräytymisessä. Johdon palkitsemisjärjestelmästä ja
sen ehdoista päättää hallitus, joka asettaa palkitsemiseen liittyvät vuotuiset tuloskriteerit aina seuraavalle kolmelle vuodelle.
Vuosittainen palkkio on enintään 12 kuukauden palkkaa vastaava määrä. Toimitusjohtaja kuuluu myös yhtiön osakeoptio-ohjelma
piiriin.
Toimitusjohtajalla ei ole muita etuuksia.
Osakeoptio-ohjelma
Scanfil Oyj:n yhtiökokous 21.4.2022 valtuutti hallituksen päättämään optio-oikeuksien antamisesta konsernin avainhenkilöille ja
päättämään optio-ohjelman ehdoista. Optio-oikeuksien määrä voi olla yhteensä enintään 1 200 000 kappaletta ja ne oikeutta-
vat merkitsemään yhteensä enintään 1 200 000 yhtiön uutta tai yhtiön hallussa olevaa osaketta (”Optio-ohjelma 2022”).
Lisätietoja optio-ohjelmista löytyy täältä.
TOIMITUSJOHTAJAN OPTIOT 2022(BI)* 2022(CI)*
Optioiden lukumäärä 120 000 120 000
Merkintäaika
1.5.2026 -
30.4.2028
1.5.2027 -
30.4.2029
Käypä arvo, yht., euroa 229 200 194 400
Scanfil Oyj
Scanfil on luotettava valmistuskumppani ja järjestelmätoimittaja
Yritystie 6, 85410 Sievi
Suomi
Tel. +358 8 48 82 111
scanfil.com
7437004XD6U0FFDCT5072024-01-012024-12-317437004XD6U0FFDCT5072023-01-012023-12-317437004XD6U0FFDCT5072024-12-317437004XD6U0FFDCT5072023-12-317437004XD6U0FFDCT5072022-12-317437004XD6U0FFDCT5072023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437004XD6U0FFDCT5072024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437004XD6U0FFDCT5072023-12-31SCA:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437004XD6U0FFDCT5072024-01-012024-12-31SCA:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437004XD6U0FFDCT5072024-12-31SCA:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437004XD6U0FFDCT5072023-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437004XD6U0FFDCT5072024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437004XD6U0FFDCT5072024-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437004XD6U0FFDCT5072023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember7437004XD6U0FFDCT5072024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember7437004XD6U0FFDCT5072023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437004XD6U0FFDCT5072024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437004XD6U0FFDCT5072024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437004XD6U0FFDCT5072023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437004XD6U0FFDCT5072024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437004XD6U0FFDCT5072024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437004XD6U0FFDCT5072022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437004XD6U0FFDCT5072022-12-31SCA:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437004XD6U0FFDCT5072023-01-012023-12-31SCA:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437004XD6U0FFDCT5072022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437004XD6U0FFDCT5072023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437004XD6U0FFDCT5072022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember7437004XD6U0FFDCT5072022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437004XD6U0FFDCT5072023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437004XD6U0FFDCT5072022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437004XD6U0FFDCT5072023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares