2 |
Vuosikertomus 2025 | ||||
KESTÄVYYSRAPORTTI | ||||
TYÖNTEKIJÄÄ | HALLINNOITAVISTA PÄÄOMISTA POHJOISMAIDEN ULKOPUOLELTA | AMMATTIMAISTA SIJOITTAJAA ASIAKKAINA |
SISÄLTÖ | |||
Tietoa CapManista . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |||
Toimitusjohtajan katsaus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |||
7,2 mrd € |
HALLINNOITAVIA PÄÄOMIA |
258 |
KIINTEISTÖKOHDETTA |
45 |
KOHDEYHTIÖTÄ |
~240 000 |
HEHTAARIA MAATA |
210 |
KIINTEISTÖVELKAKOHDETTA |
6 |
Kiinteistöt Hankimme muuntautumiskykyisiä kiinteistöjä, joita voidaan kehittää joko parantamalla niiden toiminnallisuuksia tai muokkaamalla niiden käyttötarkoitusta. Lisäksi etsimme korkealaatuisia sijoituskohteita, jotka tarjoavat sijoittajille hyvää, riskikorjattua tuottoa. | Infrastruktuuri Tarjoamme räätälöityjä ratkaisuja paikallisille infrastruktuurikohteiden omistajille. Kohteiden hallinnointiyhtiönä olemme keskeisessä asemassa varmistamaan yhteisöille tärkeän infrastruktuurin toimivuutta. Sijoitamme lähinnä rahastoistamme, mutta voimme myös tehdä mandaattipohjaisia sijoituksia rahaston toiminnan ulkopuolella. | Luontopääomat Toimintamme keskittyy kestävien metsäsijoitusten, luontokohteiden ja metsähiilinielujen hallinnointiin sekä arvon kehittämiseen Euroopassa. Katsomme metsäkohteisiin ja luontopääomaan sijoittamisen olevan ympäristön ja ihmisten kannalta vastuullista toimintaa, joka edistää kestävää, vähähiilistä kehitystä ja luo tuottoja sijoittajille. | Reaaliomaisuusvelka CapMan Real Asset Debt tarjoaa räätälöityä velkarahoitusta lähes kaikissa kiinteistösegmenteissä, keskittyen DACH- ja Benelux- alueisiin. Listaamaton kiinteistövelka mahdollistaa kilpailukykyisiä ratkaisuja monimutkaisissa tilanteissa, kun esimerkiksi pankkirahoitus on rajoitettua tai sitä ei ole saatavilla. | Pääomasijoittaminen Sitoutuneet sijoitustiimimme ja kokenut neuvonantajaverkostomme kehittävät ja toteuttavat kasvustrategioita, rakentavat kansainvälisiä organisaatioita, tekevät yritysostoja sekä järjestävät rahoitusta. | Varainhoito Palvelemme sijoittajia, jotka haluavat pääsyn parhaisiin, globaaleihin listattuihin ja listaamattomiin tuotteisiin läpi omaisuusluokkien. |
8 |
10 |
Arvomme |
AKTIIVINEN OMISTAJUUS Aktiivinen omistajuus on kaiken toimintamme perusta. Tarjoamme proaktiivisesti innovatiivisia ja käytännönläheisiä ratkaisuja. Luomme pysyvää arvoa tekemällä tiivistä yhteistyötä kaikkien sidosryhmiemme kanssa. OMISTAUTUNEISUUS Olemme sitoutuneet yrittäjähenkisyyteen. Olemme nälkäisiä mutta nöyriä ja rohkaisemme jatkuvaan kehittymiseen ja kasvuun. KORKEA MORAALI Uskomme rehellisyyteen ja läpinäkyvyyteen. Olemme sekä luotettava kumppani että vastuullinen omistaja ja kunnioittamme kaikkia sidosryhmiämme. Otamme huomioon toimintamme vaikutukset myös pitkällä aikavälillä. |
12 |
Nimi | Henkilötiedot | Osakkeet ja osakeperusteiset oikeudet yhtiössä 31.12.2025 | Osallistuminen hallituksen kokouksiin | Osallistuminen valiokuntien kokouksiin | |
Joakim Frimodig | • Hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2023 • Hallituksen jäsen vuodesta 2023 • Syntymävuosi: 1978 • Koulutus: BA (Oxon.) | • Päätoimi: CapMan Oyj:n hallituksen puheenjohtaja • Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja • Nimitystoimikunnan asiantuntijajäsen • Ei-riippumaton yhtiöstä ja merkittävästä osakkeenomistajasta | 1 135 168 | 8/8 | Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta: 4/4 Nimitystoimikunta: 2/2 |
Johan Bygge | • Hallituksen jäsen vuodesta 2021 • Syntymävuosi: 1956 • Koulutus: BA (Econ.) | • Päätoimi: hallitusammattilainen • Tarkastus- ja riskivaliokunnan jäsen • Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista | 54 900 | 8/8 | Tarkastus- ja riskivaliokunta: 5/5 |
Catarina Fagerholm | • Hallituksen jäsen vuodesta 2018 • Syntymävuosi: 1963 • Koulutus: KTM | • Päätoimi: Hallitusammattilainen • Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen • Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista | 120 000 | 8/8 | Tarkastus- ja riskivaliokunta: 1/1 Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta: 4/4 |
Johan Hammarén* | • Hallituksen jäsen vuodesta 2020 • Syntymävuosi: 1969 • Koulutus: OTM, KTK | • Päätoimi: Toimitusjohtaja Oy Hammarén & Co Ab:ssa, hallitusammattilainen • Riippumaton yhtiöstä, ei-riippumaton yhtiön merkittävästä osakkeenomistajasta | 1/1 | ||
Mammu Kaario | • Hallituksen jäsen vuodesta 2017 • Syntymävuosi: 1963 • Koulutus: Varatuomari, MBA | • Päätoimi: Hallitusammattilainen • Tarkastus- ja riskivaliokunnan puheenjohtaja • Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista | 38 071 | 8/8 | Tarkastus- ja riskivaliokunta: 5/5 |
Ari Kaperi** | • Hallituksen jäsen vuodesta 2025 • Syntymävuosi: 1960 • Koulutus: KTM | • Päätoimi: Hallitusammattilainen • Tarkastus- ja riskivaliokunnan jäsen • Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista | 50 000 | 7/7 | Tarkastus- ja riskivaliokunta: 4/4 |
Olli Liitola* | • Hallituksen jäsen vuodesta 2019 • Syntymävuosi: 1957 • Koulutus: DI | • Päätoimi: Hallitusammattilainen • Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen • Riippumaton yhtiöstä, ei-riippumaton yhtiön merkittävästä osakkeenomistajasta | 1/1 | Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta: 2/2 | |
Eva Lindholm** | • Hallituksen jäsen vuodesta 2025 • Syntymävuosi: 1963 • Koulutus: MBA (Finance) | • Päätoimi: Hallitusammattilainen • Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen • Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista | 0 | 7/7 | Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta: 2/2 |
16 |
Nimi | Tehtävä/vastuut | Henkilötiedot | Osakkeet ja osakeperusteiset oikeudet yhtiössä 31.12.2025 |
Pia Kåll | Toimitusjohtaja | • Syntymävuosi: 1980 • Koulutus: DI • Sukupuoli: Nainen | Osakkeet: 331 320 |
Atte Rissanen | Talousjohtaja | • Syntymävuosi: 1987 • Koulutus: KTM • Sukupuoli: Mies | Osakkeet: 321 748 |
Heidi Sulin | Operatiivinen johtaja | • Syntymävuosi: 1979 • Koulutus: OTM • Sukupuoli: Nainen | Osakkeet: 180 172 |
Olli Haltia 15.9.2025 asti | Managing Partner, CapMan Natural Capital | • Syntymävuosi: 1963 • Koulutus: KTT, KTM, KTM (metsätalous) • Sukupuoli: Mies | |
Jyri Hietala 16.9.2025 alkaen | Managing Partner, CapMan Natural Capital | • Syntymävuosi: 1983 • Koulutus: KTM (metsätalous) • Sukupuoli: Mies | Osakkeet: 0 |
Mika Koskinen | Managing Partner, CapMan Wealth | • Syntymävuosi: 1967 • Koulutus: KTL • Sukupuoli: Mies | Osakkeet: 30 000 |
Antti Kummu | Managing Partner, CapMan Growth | • Syntymävuosi: 1976 • Koulutus: KTM, CFA • Sukupuoli: Mies | Osakkeet: 81 117 |
Nimi | Tehtävä/vastuut | Henkilötiedot | Osakkeet ja osakeperusteiset oikeudet yhtiössä 31.12.2025 |
Mika Matikainen | Managing Partner, CapMan Real Estate | • Syntymävuosi: 1975 • Koulutus: KTM, VTM • Sukupuoli: Mies | Osakkeet: 204 259 |
Michael Morgenroth 31.7.2025 alkaen | Managing Partner, CapMan Real Asset Debt | • Syntymävuosi: 1966 • Koulutus: auktorisoitu kiinteistöarvioija (MRICS), kiinteistötalouden ekonomisti (VWA), oikeustalouden ekonomisti (VWA) • Sukupuoli: Mies | Osakkeet: 0 |
Anna Olsson | Vastuullisuusjohtaja | • Syntymävuosi: 1982 • Koulutus: VTM • Sukupuoli: Nainen | Osakkeet: 64 160 |
Ville Poukka | Managing Partner, CapMan Infra | • Syntymävuosi: 1981 • Koulutus: KTM • Sukupuoli: Mies | Osakkeet: 296 787 |
Mari Simula | Johtaja, rahastosijoittajasuhteet | • Syntymävuosi: 1982 • Koulutus: DI • Sukupuoli: Nainen | Osakkeet: 440 260 |
Antti Uusitalo | Managing Partner, CapMan Special Situations | • Syntymävuosi: 1982 • Koulutus: KTM • Sukupuoli: Mies | Osakkeet: 15 000 |
18 |
21 |
Jäsen | Kuukausipalkkio (EUR) | |
2024 | 2025 | |
Hallituksen puheenjohtaja | 5 000 | 5 450 |
Hallituksen varapuheenjohtaja | 4 000 | 4 350 |
Tarkastus- ja riskivaliokunnan puheenjohtaja | 4 000 | 4 350 |
Jäsen | 3 250 | 3 500 |
Jäsen | Kokouspalkkio (EUR) | |
2024 | 2025 | |
Hallituksen puheenjohtaja | 800 | 800 |
Tarkastus- ja riskivaliokunnan puheenjohtaja | 800 | 800 |
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja | 800 | 800 |
Jäsenet | 400 | 400 |
22 |
Osakepalkkio-ohjelma | Enimmäispalkkion potentiaali | Saavutus | Maksuvuosi |
Osakepalkkio-ohjelma 2022-2025 | 4.25x | 41,24 % | 2024, 2026 |
Total shareholder return (TSR) | 3.50x | 30,43 % | |
Vastuullisuustavoitteet | 0.25x | 75,00 % | |
Matching | 0.50x | 100,00 % | |
Osakepalkkio-ohjelma 2025-2028 | 4.50x | Määritetään vuonna 2028 | 2028 |
Total shareholder return (TSR) | 2.50x | ||
Palkkiotuloksen kasvu FY2024-FY2027 | 1.25x | ||
Vastuullisuustavoitteet | 0.50x | ||
Matching | 0.25x |
Keskeiset tunnusluvut | 2021 | 2022 | 2023 | 20242 | 2025 |
Yhtiön keskeiset tunnusluvut | |||||
Osakkeen hinta 31.12., € (Nasdaq Helsinki) | 3,04 | 2,71 | 2,29 | 1,71 | 1,92 |
Jaetut osingot osakkeelta, € | 0,14 | 0,15 | 0,17 | 0,10 | 0,14 |
Osakkeen kokonaistuotto (TSR), % | 30 % | – 5% | – 7% | – 15% | 13 % |
Liikevaihto, € | 52 784 000 | 67 532 000 | 59 364 000 | 57 621 000 | 63 033 000 |
Palkat ja palkkiot | |||||
Toimitusjohtaja Joakim Frimodig, vuosiansiot, € | 376 300 | 453 125 | 129 639 | 0 | 0 |
Toimitusjohtaja Pia Kåll, vuosiansiot, € | 0 | 0 | 351 486 | 440 178 | 440 201 |
Keskimääräinen henkilöstökulu, € | 185 373 | 171 204 | 180 060 | 172 200 | 177 800 |
Hallituksen jäsenten keskimääräiset palkkiot, € | 48 552 | 49 794 | 42 545 | 50 600 | 52 567 |
Osakepalkkiot | Maksu vuosilta 2020–2022 (PSP 2020) | Maksu vuosilta 2020–2022 (PSP 2020) | Maksu vuosilta 2020–2022 (PSP 2020) | ||
Toimitusjohtaja Joakim Frimodig, osakepalkkiot, € | 0 | 2 343 150 | 1 468 916 | 0 | 0 |
Toimitusjohtaja Pia Kåll, osakepalkkiot, € | 0 | 0 | 121 302 | 63 417 | 0 |
Henkilöstö, osakepalkkiot, € | 0 | 5 149 462 | 2 789 946 | 1 211 354 | 0 |
Hallituksen jäsen | Toimikausi 2025 | Kuukausipalkkiot 2025, € | Kokouspalkkiot 2025, € | Muut palkkiot 2025, € | Kokonaispalkkiot vuonna 2025, € |
Bygge Johan | 1.1. – 31.12. | 41 250 | 5 200 | 0 | 46 450 |
Fagerholm Catarina | 1.1. – 31.12. | 41 250 | 5 600 | 0 | 46 850 |
Frimodig Joakim | 1.1. – 31.12. | 64 050 | 8 800 | 60 000 | 132 850 |
Hammarén Johan | 1.1. – 25.3. | 9 750 | 1 200 | 0 | 10 950 |
Kaario Mammu | 1.1. – 31.12. | 51 150 | 7 200 | 0 | 58 350 |
Kaperi Ari | 25.3. - 31.12. | 31 500 | 2 800 | 0 | 34 300 |
Liitola Olli | 1.1. – 25.3. | 9 750 | 2 000 | 0 | 11 750 |
Lindholm Eva | 25.3. - 31.12. | 31 500 | 2 400 | 0 | 33 900 |
Total | 1.1. – 31.12. | 280 200 | 35 200 | 60 000 | 375 400 |
Nimi | Kiinteä vuosipalkka, € | Vuosibonus, € | Osakkeet, € | Lisäeläke, € |
Kåll Pia | 440 201 | 0 | 0 | 42 000 |
26 |
31.12.25 (MEUR) | 31.12.24 (MEUR) | |
Kiinteistösijoitukset | 3 754 | 3 090 |
Private Equity & Credit | 918 | 1 080 |
Luonnonvarasijoitukset | 816 | 726 |
Real Asset Debt -sijoitukset | 585 | n/a |
Infrasijoitukset | 554 | 648 |
Varainhoito | 583 | 518 |
Hallinnoitavat pääomat | 7 211 | 6 063 |
Lainan koko 31.12.2025 (MEUR) | Erääntyy viimeistään | Vuotuinen korko | Lainan koko 31.12. 2024 (MEUR) | |
Joukkovelkakirjalaina (2022) | 40 | Q2 2027 | 4,50 % | 40 |
Joukkovelkakirjalaina (2024) | 60 | Q2 2029 | 6,50 % | 60 |
Pitkäaikainen rahoituslimiitti (käyttämättä) | -20 | Q2 2027 | 1,75–2,70 % | (20) |
28 |
31.12.2025 | 31.12.2024 | |
Tulos / osake. senttiä | 7,5 | 39,5 |
Tulos / osake, laimennusvaikutuksella oikaistu, senttiä | 7,4 | 39,3 |
Vertailukelpoinen tulos jatkuvista toiminnoista / osake, laimennusvaikutuksella oikaistu, senttiä | 8,6 | 4,0 |
Oma pääoma / osake, senttiä | 109,9 | 116,6 |
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä | 176 878 210 | 173 807 362 |
Oman pääoman tuotto, % p.a. | 8,0 | 46,2 |
Oman pääoman tuotto jatkuvista toiminnoista, vertailukelpoinen, % p.a. | 9,0 | 7,2 |
Sijoitetun pääoman tuotto, % p.a. | 7,7 | 6,5 |
Sijoitetun pääoman tuotto jatkuvista toiminnoista, vertailukelpoinen, % p.a. | 8,5 | 7,4 |
Omavaraisuusaste, % | 57,6 | 59,0 |
Nettovelkaantumisaste, % | 23,2 | 6,1 |
31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
Osakkeet ja osakepääoma | |||
Ulkona olevien osakkeiden määrä | 176 878 210 | 176 878 210 | 158 849 387 |
Osakepääoma, milj. euroa | 35,2 | 35,2 | 0,8 |
Osakkeet | |||
CapManin hallussa olevien osakkeiden määrä | 26 299 | 26 299 | 26 299 |
Osuus kaikista osakkeista ja äänistä | 0,01 % | 0,01 % | 0,02 % |
Markkina-arvo, euroa | 50 599 | 44 971 | 60 225 |
Kaupankäynti ja markkina-arvon kehitys | |||
Päätöskurssi, euroa | 1,92 | 1,71 | 2,29 |
Osakevaihdolla painotettu keskikurssi, tilivuoden alusta alkaen, euroa | 1,85 | 1,89 | 2,49 |
Ylin kurssi, euroa | 2,05 | 2,36 | 3,09 |
Alin kurssi, euroa | 1,58 | 1,67 | 1,92 |
Vaihdettujen osakkeiden suhteellinen määrä, miljoonia | 25,6 | 26,3 | 22,2 |
Vaihdettujen osakkeiden suhteellinen määrä, % | 14,5 | 15,1 | 14,0 |
Pörssivaihto, milj. euroa | 47,5 | 49,7 | 55,2 |
Markkina-arvo, milj. euroa | 340 | 303 | 364 |
Osakkeenomistajat | |||
Osakkeenomistajien määrä | 28 788 | 28 719 | 31 157 |
Riskiluokka | Pääriskit | Muutokset lyhyen aikavälin riskiympäristössä |
1. Strategiset riskit | • Epäonnistuminen strategisten tai liiketoiminnallisten tavoitteiden saavuttamisessa • Epäonnistuminen kilpailuympäristöön sopivan strategian valinnassa • Epäonnistuminen avainhenkilöiden rekrytoinneissa ja sitouttamisessa • Epäonnistuminen liiketoiminnan skaalaamisessa | • CapMan hankki 51 prosenttia CAERUS:n osakekannasta ja perusti uuden sijoitusalueen CapMan Real Asset Debt |
2. Taloudelliset riskit | • Heikko tulos • Riittämätön likviditeetti • Rahoituksen saamatta jääminen | • Ei muutoksia |
3. Markkinariskit | • Korko- ja valuuttakurssiriski, inflaatioriski, muutokset sijoituskohteiden arvostuksissa • Muutokset asiakkaiden mieltymyksissä • Transaktiomarkkinan vaihtelut • Epäonnistuminen varainhankinnassa | • Todennäköisyys laajalle levinneeseen ja pitkittyneeseen maailmanlaajuiseen kauppasotaan lisää yleistä epävarmuutta ja voi vaikuttaa negatiivisesti varainkeruuseen, käyvän arvon muutoksiin ja irtautumisten mahdollisuuksiin |
4. Operatiiviset riskit | • Kyberuhat ja tietojärjestelmävirheet • Riittämättömät tai pettäneet prosessit tai tarkastukset • Korruptio, petos tai rikollinen toiminta • Virheet | • Kyberuhkiin keskittymistä on lisätty edistyneempien tietojenkalasteluyritysten johdosta |
5. Sääntely-ympäristön riskit | • Yhtiön kannalta epäsuotuisat muutokset sääntely- ympäristössä • Yhtiön kannalta epäsuotuisat muutokset paikallisissa ja kansainvälisissä verolainsäädännöissä ja -käytännöissä | • Mahdollinen EU-tasoisen sääntelyn purkaminen voi pienentää hallinnollista taakkaa ja vaatimusten noudattamatta jättämisen riskiä |
6. Kestävyysriskit | • Epäonnistuminen kestävien sijoitusten tekemisessä, kestävyystapaturmat tai sopivan kestävyyssuunnitelman puuttuminen kohdeyhtiöissä • Kulujen kohtuuton kasvu kestävyys- ja raportointitarpeiden noudattamiseksi | • Ei muutoksia |
7. Maineriskit | • Kielteinen julkikuva | • Ei muutoksia |
Osakkeet ja äänet | Osuus osakkeista (%) | |
Silvertärnan Ab | 22 680 519 | 12,82 % |
Hozainum Partners Oy | 9 012 467 | 5,10 % |
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 8 672 000 | 4,90 % |
Laakkonen Mikko Kalervo | 7 334 635 | 4,15 % |
Dolobratos Oy Ab | 5 442 698 | 3,08 % |
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma | 3 675 215 | 2,08 % |
Vesasco Oy | 3 088 469 | 1,75 % |
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo | 2 632 000 | 1,49 % |
Valtion Eläkerahasto | 2 500 000 | 1,41 % |
Laakkonen Hannu | 1 992 742 | 1,13 % |
10 suurinta yhteensä | 67 030 745 | 37,91 % |
Yhteensä | 176 878 210 | 100,00 % |
Hallintarekisteröidyt osakkeet | 6 714 171 | 3,80 % |
Johtohenkilöiden omistus | 3 362 962 | 1,90 % |
Raja | Omistajia kpl | % | Osake- ja äänimäärä kpl | % |
1–100 | 5 213 | 18,11 % | 228 801 | 0,13 % |
101–1 000 | 12 585 | 43,72 % | 6 064 197 | 3,43 % |
1 001–10 000 | 9 596 | 33,33 % | 31 018 841 | 17,54 % |
10 001–100 000 | 1 272 | 4,42 % | 30 483 467 | 17,23 % |
100 001–1 000 000 | 105 | 0,36 % | 30 295 280 | 17,13 % |
1 000 001– | 17 | 0,06 % | 78 768 915 | 44,53 % |
Yhteistilillä | 18 709 | 0,01 % | ||
Yhteensä | 28 788 | 100,00 % | 176 878 210 | 100,00 % |
Josta hallintarekisteröityjä | 6 714 171 | 3,80 % |
Sektori | Osake- ja äänimäärä kpl | % | ||
Ulkomaiset omistajat | 3 142 370 | 1,78 % | ||
Yritykset yhteensä | 59 627 103 | 33,71 % | ||
Kotitaloudet yhteensä | 83 307 086 | 47,10 % | ||
Julkisyhteisöt ja voittoa tavoittelemattomat yhteisöt yhteensä | 20 393 811 | 11,53 % | ||
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset yhteensä | 10 389 131 | 5,87 % | ||
Yhteistilillä | 18 709 | 0,01 % | ||
Yhteensä | 176 878 210 | 100,00 % | ||
Josta omat osakkeet | 26 299 | 0,01 % | ||
Josta hallintarekisteröityjä osakkeita | 6 714 171 | 3,80 % |
Vertailukelpoinen liikevoitto | = | Liikevoitto - vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | |
Vertailukelpoinen tilikauden tulos | = | Tilikauden tulos jatkuvista toiminnoista - vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | |
Palkkiotulos | = | Vertailukelpoinen liikevoitto - voitonjako-osuustuotot - sijoitusten käyvän arvon muutokset | |
Oman pääoman tuotto- % (ROE) | = | Tilikauden tulos (sisältäen määräysvallattomien omistajien osuuden) | × 100 |
Oma pääoma keskimäärin (sisältäen määräysvallattomien omistajien osuuden) | |||
Vertailukelpoinen oman pääoman tuotto- % (ROE) jatkuvista toiminnoista | = | Vertailukelpoinen tilikauden tulos jatkuvista toiminnoista (sisältäen määräysvallattomien omistajien osuuden) | × 100 |
Oma pääoma keskimäärin (sisältäen määräysvallattomien omistajien osuuden) | |||
Sijoitetun pääoman tuotto- % (ROI) | = | Tulos ennen veroja jatkuvista toiminnoista + rahoitustuotot ja -kulut | × 100 |
Oma pääoma + korolliset rahoitusvelat (keskimäärin) | |||
Vertailukelpoinen sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) | = | Vertailukelpoinen tulos ennen veroja + rahoitustuotot ja -kulut | × 100 |
Oma pääoma + korolliset rahoitusvelat (keskimäärin) | |||
Omavaraisuusaste (%) | = | Oma pääoma | × 100 |
Taseen loppusumma - saadut ennakot | |||
Nettovelkaantumisaste (%) | = | Korolliset nettorahoitusvelat | × 100 |
Oma pääoma | |||
Tulos / osake tai osakekohtainen tulos (EPS) | = | Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos | |
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä (keskimäärin) | |||
Vertailukelpoinen tulos / osake (EPS) | = | Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos jatkuvista toiminnoista - vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | |
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä (keskimäärin) | |||
Osakekohtainen oma pääoma | = | Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | |
Osakkeiden laimentamaton lukumäärä tilinpäätöspäivänä | |||
Osinko ja pääomanpalautus per osake | = | Yhtiökokouksen päättämä osinko ja pääomapalautus per osake | |
Osinko / tulos (%) | = | Osinko ja pääomanpalautus per osake | × 100 |
Tulos/osake (osakekohtainen tulos) | |||
Hinta per voitto -suhde | = | Osakkeen päätöskurssi kauden lopussa | |
Tulos/osake (osakekohtainen tulos) | |||
Efektiivinen osinkotuotto, % | = | Osinko ja pääomanpalautus per osake | × 100 |
Osakkeen päätöskurssi kauden lopussa |
Milj. euroa | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
oikaistu1) | oikaistu1) | oikaistu1) | |||
Jatkuvat toiminnot | |||||
Liikevaihto | 46,0 | 58,9 | 49,3 | 57,6 | 63,0 |
Hallinnointipalkkiot | 36,6 | 38,8 | 39,0 | 45,9 | 49,8 |
Palveluiden myynti | 6,6 | 10,5 | 7,1 | 7,4 | 9,1 |
Voitonjako-osuustuotot | 2,9 | 9,6 | 3,1 | 4,3 | 4,1 |
Liiketoiminnan muut tuotot | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Operatiivisen toiminnan kulut | -40,2 | -47,9 | -44,5 | -48,8 | -55,3 |
Sijoitusten käyvän arvon muutokset | 33,9 | 36,5 | -6,1 | 7,8 | 15,5 |
Liikevoitto | 39,7 | 47,6 | -1,2 | 16,7 | 23,2 |
Vertailukelpoinen liikevoitto | 39,7 | 50,2 | 0,8 | 19,0 | 25,8 |
Palkkiotuottojen kannattavuus | 2,9 | 4,1 | 3,8 | 6,9 | 7,4 |
Rahoitustuotot ja -kulut | -4,0 | -5,5 | -0,7 | -4,3 | -6,1 |
Tulos ennen veroja | 35,7 | 42,1 | -1,9 | 12,3 | 17,1 |
Tilikauden tulos jatkuvista toiminnoista | 31,4 | 36,7 | -1,3 | 9,4 | 15,8 |
Oman pääoman tuotto, % 2) | 29,4 | 30,5 | 2,6 | 46,2 | 8,0 |
Vertailukelpoinen oman pääoman tuotto jatkuvista toiminnoista, % | 26,1 | 29,1 | 0,4 | 7,2 | 9,0 |
Sijoitetun pääoman tuotto jatkuvista toiminnoista, % | 18,8 | 20,7 | -0,5 | 6,5 | 7,7 |
Vertailukelpoinen sijoitetun pääoman tuotto jatkuvista toiminnoista, % | 17,2 | 20,7 | 0,4 | 7,4 | 8,5 |
Omavaraisuusaste, % | 53,3 | 52,7 | 47,8 | 59,0 | 57,6 |
Nettovelkaantumisaste, % | 14,0 | 26,3 | 45,9 | 6,1 | 23,2 |
Osingot ja pääomanpalautukset 3) | 23,6 | 26,9 | 17,7 | 24,8 | 21,2 |
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä 2) | 161 | 186 | 183 | 200 | 215 |
2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
Tulos/osake, laimentamaton, senttiä | 21,9 | 25,1 | 0,8 | 39,5 | 7,5 |
Laimennusvaikutuksella oikaistu tulos/osake, senttiä | 21,4 | 24,8 | 0,8 | 39,3 | 7,4 |
Tulos/osake jatkuvista toiminnoista, laimentamaton, senttiä | 19,5 | 22,5 | -1,9 | 2,8 | 7,5 |
Laimennusvaikutuksella oikaistu tulos/osake jatkuvista toiminnoista, senttiä | 19,0 | 22,2 | -1,9 | 2,8 | 7,4 |
Laimennusvaikutuksella oikaistu vertailukelpoinen tulos/osake jatkuvista toiminnoista, senttiä | 19,0 | 23,9 | -0,8 | 4,0 | 8,6 |
Oma pääoma/osake, senttiä | 81,4 | 90,2 | 72,6 | 116,6 | 109,9 |
Osinko ja pääomanpalautus per osake, senttiä ¹⁾ | 15,0 | 17,0 | 10,0 | 14,0 | 12,0 |
Osinko ja pääomanpalautus per tulos, % ¹⁾ | 68,5 | 67,7 | 1 250,0 | 35,4 | 160,0 |
Hinta per voitto -suhde | 13,9 | 10,8 | 286,3 | 4,3 | 25,7 |
Efektiivinen osinkotuotto, % ¹⁾ | 4,9 | 6,3 | 4,4 | 8,2 | 6,2 |
Osakkeiden osakeantioikaistun lukumäärän keskiarvo tilikauden aikana (1 000) | 156 580 | 157 560 | 158 574 | 173 807 | 176 878 |
Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa (1 000) | 156 617 | 158 055 | 158 849 | 176 878 | 176 878 |
Ulkona olevien osakkeiden määrä (1 000) | 156 591 | 158 029 | 158 823 | 176 852 | 176 852 |
Yrityksen hallussa olevat omat osakkeet tilikauden lopussa (1 000) | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 |
Milj. euroa | 2024 | 2025 |
Liikevoitto jatkuvista toiminnoista | 16,7 | 23,2 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät: | ||
Kauppahinta-allokaatiosta aiheutuvat poistot | 1,1 | 1,6 |
Uudelleenjärjestelykulut | 0,2 | 0,5 |
Yritysostoihin liittyvät kulut | 1,1 | 0,4 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät yhteensä | 2,3 | 2,6 |
Vertailukelpoinen liikevoitto | 19,0 | 25,8 |
Voitonjako-osuustuotot, netto | -4,3 | -3,0 |
Sijoitusten käyvän arvon muutokset | -7,8 | -15,5 |
Palkkiotulos | 6,9 | 7,4 |
Konsernikulut | 3,0 | 2,8 |
Palkkiotulos ennen konsernikuluja | 9,9 | 10,2 |
Voitonjako-osuustuotot | 4,3 | 4,1 |
Voitonjako-osuustuotoista johtuvat bonukset | 0,0 | -1,2 |
Voitonjako-osuustuotot, netto | 4,3 | 2,9 |
Tilikauden tulos jatkuvista toiminnoista | 9,4 | 15,8 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät: | 0,0 | 0,0 |
Kauppahinta-allokaatiosta aiheutuvat poistot | 0,9 | 1,3 |
Uudelleenjärjestelykulut | 0,1 | 0,4 |
Yritysostoihin liittyvät kulut | 1,1 | 0,4 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät yhteensä | 2,1 | 2,1 |
Vertailukelpoinen tilikauden tulos | 11,5 | 17,9 |
senttiä | 2024 | 2025 |
Osakekohtainen tulos jatkuvista toiminnoista, senttiä | 2,8 | 7,5 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, senttiä | 1,2 | 1,2 |
Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos, senttiä | 4,0 | 8,7 |
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos jatkuvista toiminnoista, senttiä | 2,8 | 7,4 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, senttiä | 1,2 | 1,2 |
Laimennusvaikutuksella oikaistu vertailukelpoinen osakekohtainen tulos, senttiä | 4,0 | 8,6 |
Konsernin laaja tuloslaskelma (IFRS) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
Konsernin tase (IFRS) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista (IFRS) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
Konsernin rahavirtalaskelma (IFRS) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
1. Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
2. Liikevaihto . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
3. Liiketoiminnan muut tuotot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
4. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
5. Poistot ja arvonalentumiset . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
6. Liiketoiminnan muut kulut . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
7. Liiketoiminnan rahavirtojen oikaisut ja vuokrasopimusten rahavirta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
8. Sijoitusten käyvän arvon muutokset . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
9. Rahoitustuotot ja -kulut . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
10. Tuloverot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
11. Osakekohtainen tulos . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
12. Lopetetut toiminnot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
13. Yrityshankinnat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
14. Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
15. Liikearvo . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
16. Muut aineettomat hyödykkeet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
17. Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
18. Pitkäaikaiset saamiset . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . |
19. Laskennalliset verosaamiset ja -velat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
20. Myyntisaamiset ja muut saamiset . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
21. Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
22. Rahavarat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
23. Oma pääoma ja osakkeet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
24. Pitkäaikaiset korolliset velat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
25. Muut pitkäaikaiset velat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
26. Ostovelat ja muut velat – lyhytaikaiset . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
27. Lyhytaikaiset rahoitusvelat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
28. Rahoitusvarat ja -velat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
29. Vastuusitoumukset . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
30. Osakeperusteiset maksut . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
31. Lähipiiriä koskevat tiedot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
32. Rahoitusriskien hallinta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
Emoyhtiön tuloslaskelma (FAS) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
Emoyhtiön tase (FAS) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
Emoyhtiön rahavirtalaskelma (FAS) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot (FAS) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
Toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitukset . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
Tilintarkastuskertomus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
Riippumattoman tilintarkastajan raportti CapMan Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
Luettelo kirjanpitokirjoista ja tositelajeista sekä säilytystavoista . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . |
1 000 EUR | Liitetieto | 1.1.– 31.12.2025 | 1.1.– 31.12.2024 |
Jatkuvat toiminnot: | |||
Hallinnointipalkkiot | |||
Palveluiden myynti | |||
Voitonjako-osuustuotot | |||
Liikevaihto | 2 | ||
Liiketoiminnan muut tuotot | 3 | ||
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 4 | - | - |
Poistot ja arvonalentumiset | 5 | - | - |
Liiketoiminnan muut kulut | 6 | - | - |
Sijoitusten käyvän arvon muutokset | 8 | ||
Liikevoitto | |||
Rahoitustuotot ja -kulut | 9 | - | - |
Tulos ennen veroja jatkuvista toiminnoista | |||
Tuloverot | 10 | - | - |
Konsernin tulos jatkuvista toiminnoista | |||
1 000 EUR | Liitetieto | 1.1.– 31.12.2025 | 1.1.– 31.12.2024 |
Lopetetut toiminnot: | |||
Tulos verojen jälkeen lopetetuista toiminnoista | 12 | ||
Konsernin tulos | |||
Muut laajan tuloksen erät: | |||
Muuntoerot | - | ||
Konsernin laaja tulos yhteensä | |||
Kauden tuloksen jakautuminen: | |||
Emoyhtiön omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille | |||
Kauden laajan tuloksen jakautuminen: | |||
Emoyhtiön omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos: | |||
Tulos/osake, laimentamaton, senttiä | 11 | ||
Tulos/osake, laimennusvaikutuksella oikaistu, senttiä | 11 | ||
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta jatkuvien toimintojen voitosta laskettu osakekohtainen tulos: | |||
Tulos/osake jatkuvista toiminnoista, senttiä | |||
Tulos/osake jatkuvista toiminnoista, laimennusvaikutuksilla oikaistu, senttiä |
1 000 EUR | Liitetieto | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
VARAT | |||
Pitkäaikaiset varat | |||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 14 | ||
Liikearvo | 15 | ||
Muut aineettomat hyödykkeet | 16 | ||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset | 17 | ||
Rahastosijoitukset | |||
Muut sijoitukset | |||
Saamiset | 18 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 19 | ||
Lyhytaikaiset varat | |||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 20 | ||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | 21 | ||
Rahavarat | 22 | ||
Varat yhteensä | |||
1 000 EUR | Liitetieto | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | 23 | ||
Osakepääoma | |||
Ylikurssirahasto | |||
Muut rahastot | |||
Muuntoerorahasto | - | - | |
Kertyneet voittovarat | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | |||
Määräysvallattomat omistajat | |||
Oma pääoma yhteensä | |||
Pitkäaikaiset velat | |||
Laskennalliset verovelat | 19 | ||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 24 | ||
Muut pitkäaikaiset velat | 25 | ||
Lyhytaikaiset velat | |||
Ostovelat ja muut velat | 26 | ||
Lyhytaikaiset korolliset velat | 27 | ||
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat | |||
Velat yhteensä | |||
Oma pääoma ja velat yhteensä |
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | ||||||||
1 000 EUR | Liitetieto | Osakepääoma | Ylikurssirahasto | Muut rahastot | Muuntoerot | Kertyneet voittovarat | Yhteensä | Määräysvallattomien omistajien osuus |
Oma pääoma 1.1.2024 | 23 | |||||||
Tilikauden tulos | ||||||||
Tilikauden muut laajan tuloksen erät | ||||||||
Muuntoerot | - | - | ||||||
Tilikauden laaja tulos | - | |||||||
Suunnattu osakeanti yrityshankinnan yhteydessä | 13 | |||||||
Osakepalkkio-ohjelma | ||||||||
Osingonjako ja pääomanpalautus | - | - | - | |||||
Liiketapahtumat määräysvallattomien omistajien kanssa | ||||||||
Muut muutokset | - | |||||||
Oma pääoma 31.12.2024 | 23 | - | ||||||
Tilikauden tulos | ||||||||
Tilikauden muut laajan tuloksen erät | ||||||||
Muuntoerot | ||||||||
Tilikauden laaja tulos | ||||||||
Suunnattu osakeanti yrityshankinnan yhteydessä | ||||||||
Osakepalkkio-ohjelma | ||||||||
Osingonjako ja pääomanpalautus | - | - | - | |||||
Muut muutokset | - | |||||||
Oma pääoma 31.12.2025 | 23 | - | ||||||
1 000 EUR | Liitetieto | 1.1.– 31.12.2025 | 1.1.– 31.12.2024 |
Liiketoiminnan rahavirrat | |||
Tilikauden tulos | |||
Oikaisut tilikauden tulokseen | 7 | - | - |
Käyttöpääoman muutokset: | |||
Lyhytaikaisten korottomien saamisten muutos | - | - | |
Lyhytaikaisten korottomien velkojen muutos | - | ||
Maksetut korot | - | - | |
Maksetut verot | - | - | |
Liiketoiminnan nettorahavirta | - | ||
Investointien rahavirrat | |||
Tytäryritysten hankinta | - | ||
Tytäryritysten myynti | - | ||
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | - | - | |
Investoinnit käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin sijoituksiin (netto) | - | ||
Myönnetyt lainat | - | - | |
Lainasaamisten takaisinmaksut | |||
Saadut korot investoinneista | |||
Investointien nettorahavirta | |||
1 000 EUR | Liitetieto | 1.1.– 31.12.2025 | 1.1.– 31.12.2024 |
Rahoituksen rahavirrat | |||
Lainojen nostot | 28 | ||
Lainojen takaisinmaksut | 28 | - | |
Vuokrasopimusvelkojen maksut | - | - | |
Maksetut osingot ja pääomanpalautukset | - | - | |
Rahoituksen nettorahavirta | - | - | |
Rahavarojen muutos | - | ||
Rahavarat tilikauden alussa | |||
Valuuttakurssimuutosten vaikutus | - | ||
Rahavarat tilikauden lopussa | 22 |
2025 1 000 EUR | Ajan kuluessa | Tietyllä ajanhetkellä | Yhteensä |
Hallinnointipalkkiot | 49 772 | 49 772 | |
Palveluiden myynti | 8 734 | 394 | 9 128 |
Voitonjako-osuustuotot | 4 133 | 4 133 | |
Liikevaihto asiakassopimuksista, ulkoinen | 58 506 | 4 528 | 63 033 |
2024 1 000 EUR | Ajan kuluessa | Tietyllä ajanhetkellä | Yhteensä |
Hallinnointipalkkiot | 45 892 | 45 892 | |
Palveluiden myynti | 7 095 | 316 | 7 411 |
Voitonjako-osuustuotot | 4 318 | 4 318 | |
Liikevaihto asiakassopimuksista, ulkoinen | 52 987 | 4 634 | 57 621 |
2025 | 2024 | |
Muut tuottoerät | 29 | 6 |
Yhteensä | 29 | 6 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Palkat | 32 427 | 27 979 |
Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt | 3 944 | 3 249 |
Osakeperusteiset maksut | 737 | 612 |
Muut henkilösivukulut | 1 856 | 1 489 |
Yhteensä | 38 964 | 33 331 |
Konsernin henkilökunta keskimäärin | 2025 | 2024 |
Maittain | ||
Suomi | 152 | 149 |
Ruotsi | 29 | 27 |
Tanska | 15 | 12 |
Norja | 3 | 2 |
Luxemburg | 4 | 3 |
Iso-Britannia | 9 | 7 |
Saksa | 5 | 0 |
Yhteensä | 215 | 200 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Poistot hyödykeryhmittäin | ||
Aineettomat hyödykkeet | ||
Muut aineettomat hyödykkeet | 1 626 | 1 158 |
Yhteensä | 1 626 | 1 158 |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | ||
Koneet ja kalusto | 50 | 76 |
Käyttöoikeusomaisuuserät, toimitilat (IFRS 16) | 1 346 | 1 211 |
Käyttöoikeusomaisuuserät, kone ja kalusto (IFRS 16) | 12 | 0 |
Yhteensä | 1 409 | 1 287 |
Poistot yhteensä | 3 035 | 2 444 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Konsernin liiketoiminnan muihin kuluihin sisältyvät seuraavat olennaisimmat erät: | ||
Muut henkilöstökulut | 1 671 | 1 436 |
Toimistokulut | 652 | 684 |
Matka- ja edustuskulut | 1 150 | 1 055 |
Ulkopuoliset palvelut | 6 606 | 6 784 |
Muut kulut | 3 264 | 3 024 |
Yhteensä | 13 344 | 12 981 |
Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut (IFRS 16) | 102 | 145 |
Arvoltaan vähäisiin omaisuuseriin liittyvät vuokrakulut (IFRS 16) | 86 | 121 |
Ernst & Young -ketjuun kuuluville yhtiöille | 2025 | 2024 |
Tilintarkastus | 311 | 437 |
Veroneuvonta | 53 | 19 |
Muut palvelut | 97 | 92 |
Yhteensä | 461 | 548 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Henkilöstökulut | 737 | 612 |
Poistot ja arvonalentumiset | 3 035 | 2 535 |
Sijoitusten käyvän arvon muutos | -15 519 | -7 789 |
Tytäryritysten myyntivoitot | 0 | -64 025 |
Rahoitustuotot ja -kulut | 6 118 | 4 330 |
Yrityshankintojen ja -myyntien kulut | 532 | 5 672 |
Verot | 1 303 | 4 035 |
Muut oikaisut | 85 | 35 |
Yhteensä | -3 710 | -54 595 |
Vuokrasopimuksista lähtevä rahavirta yhteensä (IFRS 16) | -1 453 | -1 386 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset ja rahoitusvarat | ||
Rahastosijoitukset | 15 519 | 7 789 |
Yhteensä | 15 519 | 7 789 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Rahoitustuotot | ||
Korkotuotot lainasaamisista | 1 073 | 1 582 |
Valuuttakurssivoitot | 84 | 161 |
Muut rahoitustuotot | 587 | 187 |
Yhteensä | 1 744 | 1 930 |
Rahoituskulut | ||
Korkokulut rahoituslainoista | -5 864 | -5 213 |
Luottotappiovarauksen muutos | -66 | -2 |
Rahoitusvelkojen käyvän arvon muutos | 0 | -194 |
Muut rahoituskulut | -452 | -548 |
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut (IFRS 16) | -95 | -118 |
Valuuttakurssitappiot | -1 383 | -179 |
Yhteensä | -7 862 | -6 253 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero | 2 504 | 3 280 |
Edellisten tilikausien verot | -16 | -25 |
Laskennalliset verot: | ||
Syntyneet ja purkautuneet väliaikaiset erot | -1 186 | -303 |
Yhteensä | 1 303 | 2 952 |
Tuloverojen täsmäytyslaskelma | 2025 | 2024 |
Tulos ennen veroja | 17 120 | 12 336 |
Verot laskettuna kotimaan verokannalla 20 % | 3 424 | 2 467 |
Ulkomaisten tytäryritysten poikkeavat verokannat | 198 | 80 |
Verovapaat tuotot | -2 249 | -1 337 |
Osakepalkkiojärjestelmä | 147 | 5 |
Muut vähennyskelvottomat kulut | 548 | 577 |
Edellisten tilikausien tappioista kirjaamattomien verosaamisten hyödyntäminen ja tilikauden tappioista kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset | -685 | 1 082 |
Edellisten tilikausien verot | -7 | -24 |
Muut erot | -74 | 102 |
Verot tuloslaskelmassa | 1 303 | 2 952 |
2025 | 2024 | |
Jatkuvat ja lopetetut toiminnot yhteensä: | ||
Konsernin tilikauden tulos (1 000 EUR) | 15 818 | 73 466 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus (1 000 EUR) | -2 636 | -4 893 |
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos (1 000 EUR) | 13 182 | 68 573 |
Jatkuvat toiminnot: | ||
Jatkuvien toimintojen tilikauden tulos (1 000 EUR) | 15 818 | 9 385 |
Jatkuvien toimintojen määräysvallattomien omistajien osuus tilikauden tuloksesta (1 000 EUR) | -2 636 | -4 579 |
Emoyhtiön omistajille kuuluva osuus jatkuvien toimintojen tilikauden tuloksesta (1 000 EUR) | 13 182 | 4 806 |
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo (1 000 kpl) | 176 878 | 173 807 |
Omat osakkeet (1 000 kpl) | -26 | -26 |
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo osakekohtaisen tuloksen laskemiseksi (1 000 kpl) | 176 852 | 173 781 |
Osakepohjaisten kannustinjärjestelmien vaikutus (1 000 kpl) | 664 | 599 |
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo laimennusvaikutuksella oikaistun osakekohtaisen tuloksen laskemiseksi (1 000 kpl) | 177 516 | 174 380 |
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta tuloksesta laskettu osakekohtainen tulos: | ||
Laimentamaton osakekohtainen tulos (senttiä/osake) | 7,5 | 39,5 |
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (senttiä/osake) | 7,4 | 39,3 |
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta jatkuvien toimintojen tuloksesta laskettu osakekohtainen tulos: | ||
Laimentamaton osakekohtainen tulos jatkuvista toiminnoista (senttiä/osake) | 7,5 | 2,8 |
Laimennusvaikuuksella oikaistu osakekohtainen tulos jatkuvista toiminnoista (senttiä/osake) | 7,4 | 2,8 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Liikevaihto, ulkoinen | – | 9 533 |
Liiketoiminnan muut tuotot | – | 3 |
Liiketoiminnan kulut | – | -4 390 |
Liikevoitto | – | 5 146 |
Rahoitustuotot ja -kulut | – | -7 |
Lopetettujen toimintojen luovutuksesta syntynyt voitto* | – | 60 025 |
Voitto ennen veroja | – | 65 164 |
Tuloverot | ||
tavanomaisesta toiminnasta johtuvat | – | -1 083 |
luovutuksesta aiheutuvat | – | 0 |
Tulos verojen jälkeen | – | 64 081 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Liiketoiminnan nettorahavirta | – | 4 131 |
Investointien nettorahavirta | – | 59 039 |
Rahoituksen nettorahavirta | – | -628 |
1 000 EUR | Käypä arvo |
Vastike | |
Kaupantekohetkellä maksettava käteisvastike | 4 188 |
Arvioitu lisäkauppahinta | 904 |
Vastike yhteensä | 5 091 |
VARAT | |
Pitkäaikaiset varat | |
Asiakassuhteisiin liittyvät aineettomat omaisuuserät | 5 302 |
Markkinointiin liittyvät aineettomat omaisuuserät | 595 |
Muut aineettomat omaisuuserät | 0 |
Aineelliset omaisuuserät | 26 |
Käyttöoikeusomaisuuserät | 383 |
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset | 5 |
6 312 | |
Lyhytaikaiset varat | |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 665 |
Rahavarat | 3 272 |
3 937 | |
Varat yhteensä | 10 249 |
VELAT | |
Pitkäaikaiset velat | |
Leasingvelat | 263 |
Laskennalliset verovelat | 1 842 |
2 105 | |
Lyhytaikaiset velat | |
Ostovelat ja muut velat | 2 440 |
Leasingvelat | 120 |
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat | 277 |
2 836 | |
Velat yhteensä | 4 942 |
1 000 EUR | Käypä arvo |
Määräysvallattomien omistajien osuus* | 2 601 |
Nettovarat (pl. liikearvo) | 2 707 |
Vastike | 5 091 |
Liikearvo | 2 385 |
1 000 EUR | |
Käteisvastike | -4 188 |
Hankinnasta aiheutuneet kulut | -436 |
Hankitun tytäryhtiön rahavarat hankintahetkellä | 3 272 |
Tytäryhtiöiden hankinta, saaduilla rahavaroilla vähennettynä | -1 352 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Koneet ja kalusto | ||
Hankintameno 1.1. | 2 532 | 2 521 |
Yrityshankinnat (ks. liitetieto 13) | 26 | 3 |
Lisäykset | 9 | 11 |
Muuntoerot | 5 | -3 |
Hankintameno 31.12. | 2 572 | 2 532 |
Kertyneet poistot 1.1. | -2 408 | -2 334 |
Tilikauden poisto | -50 | -76 |
Muuntoerot | -4 | 2 |
Kertyneet poistot 31.12. | -2 462 | -2 408 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 110 | 124 |
Käyttöoikeusomaisuuserät | ||
Koneet ja kalusto (IFRS 16) | ||
Lisäykset | 55 | 0 |
Tilikauden poisto, jatkuvat toiminnot | -12 | 0 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 43 | 0 |
Toimitilat (IFRS 16) | ||
Lisäykset | 4 417 | 151 |
Tilikauden poisto, jatkuvat toiminnot | -1 346 | -1 211 |
Tilikauden poisto, lopetetut toiminnot | 0 | -87 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 6 238 | 2 785 |
Muut aineelliset hyödykkeet | ||
Hankintameno1.1. | 23 | 23 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 23 | 23 |
Aineelliset hyödykkeet yhteensä | 6 415 | 2 932 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Hankintameno 1.1. | 42 830 | 20 581 |
Yrityshankinnat (ks. liitetieto 13) | 2 385 | 22 249 |
Hankintameno 31.12. | 42 832 | 42 830 |
Kertyneet arvonalentumiset 1.1. | -12 695 | -12 695 |
Kertyneet arvonalentumiset 31.12. | -12 695 | -12 695 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 32 520 | 30 135 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
CapMan Wealth | 7 412 | 7 412 |
Natural Capital | 22 249 | 22 249 |
Real Asset Debt | 2 385 | 0 |
Muut | 474 | 474 |
Yhteensä | 32 520 | 30 135 |
2025 | 2024 | |
Diskonttokorko ennen veroja | 16,6 % | 19,0 % |
Myynnin keskimääräinen vuotuinen kasvuolettama | 11,2 % | 14,3 % |
Keskimääräinen liikevoittomarginaali | 35,1 % | 21,7 % |
Loppuarvojakson kasvuolettama jäännösarvoa laskettaessa | 2,0 % | 2,0 % |
2025 | 2024 | |
Diskonttokorko ennen veroja | 14,0 % | 15,6 % |
Myynnin keskimääräinen vuotuinen kasvuolettama | 10,9 % | 13,3 % |
Keskimääräinen liikevoittomarginaali | 48,4 % | 52,0 % |
Loppuarvojakson kasvuolettama jäännösarvoa laskettaessa | 2,0 % | 2,0 % |
2025 | 2024 | |
Diskonttokorko ennen veroja | 15,2 % | – |
Myynnin keskimääräinen vuotuinen kasvuolettama | 7,1 % | – |
Keskimääräinen liikevoittomarginaali | 20,5 % | – |
Loppuarvojakson kasvuolettama jäännösarvoa laskettaessa | 2,0 % | – |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Hankintameno 1.1. | 20 187 | 6 616 |
Yrityshankinnat (ks. liitetieto 13) | 5 897 | 13 538 |
Lisäykset | 0 | 33 |
Hankintameno 31.12. | 26 084 | 20 187 |
Kertyneet poistot 1.1. | -7 798 | -6 605 |
Tilikauden poisto | -1 626 | -1 161 |
Vähennykset | 0 | -32 |
Kertyneet poistot 31.12. | -9 424 | -7 798 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 16 660 | 12 388 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Tilikauden alussa | 167 221 | 158 907 |
Lisäykset | 25 118 | 19 017 |
Yrityshankinnat (ks. liitetieto 13) | 5 | 3 301 |
Palautukset | -20 812 | -10 054 |
Vähennykset | -8 016 | -15 623 |
Käyvän arvon muutos | 15 503 | 7 746 |
Siirrot | -464 | 3 927 |
Tilikauden lopussa | 178 556 | 167 221 |
Rahastosijoitukset sijoitusalueittain kauden lopussa | ||
Buyout | 28 834 | 31 467 |
Credit | 7 123 | 5 917 |
Real Estate | 53 075 | 39 262 |
Growth equity | 14 985 | 15 023 |
Infra | 21 031 | 17 684 |
Special Situations | 4 950 | 3 789 |
Natural Capital | 1 958 | 2 917 |
Rahastojen rahastot | 8 284 | 8 286 |
Ulkopuoliset Venture Capital -rahastot | 34 534 | 38 626 |
Muut sijoitusalueet | 3 781 | 4 250 |
Yhteensä | 178 555 | 167 221 |
60 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Tilikauden alussa | 571 | 508 |
Lisäykset | 42 | 42 |
Käyvän arvon muutos | 102 | 21 |
Tilikauden lopussa | 715 | 571 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Myyntisaamiset | 2 134 | 3 426 |
Lainasaamiset | 3 207 | 3 541 |
Muut saamiset | 84 | 84 |
Yhteensä | 5 426 | 7 052 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Lainasaamiset, brutto | 4 856 | 5 190 |
Luottotappiota koskeva vähennyserä 12 kuukaudelta | -68 | -68 |
Luottotappiota koskeva vähennyserä koko voimassaoloajalta | -1 581 | -1 581 |
Lainasaamiset, netto | 3 207 | 3 541 |
61 |
1 000 EUR | 31.12.2024 | Kirjattu tulos- laskelmaan | Muuntoerot | Yrityshankinnat | 31.12.2025 |
Laskennalliset verosaamiset | |||||
Jaksotuserot ja väliaikaiset erot | 1 733 | 111 | 0 | 0 | 1 844 |
Yhteensä | 1 733 | 111 | 0 | 0 | 1 844 |
Laskennalliset verovelat | |||||
Jaksotuserot ja väliaikaiset erot | 2 609 | -199 | -1 | 1 840 | 4 249 |
Realisoitumattomat arvonmuutokset | 5 928 | -872 | 0 | 0 | 5 056 |
Yhteensä | 8 537 | -1 071 | -1 | 1 840 | 9 305 |
1 000 EUR | 31.12.2023 | Kirjattu tulos- laskelmaan | Muuntoerot | Yrityshankinnat | 31.12.2024 |
Laskennalliset verosaamiset | |||||
Jaksotuserot ja väliaikaiset erot | 1 896 | -163 | 0 | 0 | 1 733 |
Yhteensä | 1 896 | -163 | 0 | 0 | 1 733 |
Laskennalliset verovelat | |||||
Jaksotuserot ja väliaikaiset erot | 148 | -246 | -1 | 2 708 | 2 609 |
Realisoitumattomat arvonmuutokset | 5 843 | -215 | 0 | 300 | 5 928 |
Yhteensä | 5 991 | -461 | -1 | 3 008 | 8 537 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Myyntisaamiset | 16 709 | 9 621 |
Lainasaamiset | 1 376 | 254 |
Siirtosaamiset | 1 889 | 1 783 |
Muut saamiset | 11 044 | 15 702 |
Yhteensä | 31 017 | 27 360 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Myyntisaamiset, brutto | 16 899 | 9 727 |
Luottotappiota koskeva vähennyserä | -191 | -106 |
Myyntisaamiset, netto | 16 709 | 9 621 |
62 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | valuuttamäärä | euromäärä | osuus |
EUR | 24 900 | 68 % | |
USD | 3 779 | 3 216 | 9 % |
SEK | 43 212 | 3 993 | 11 % |
GBP | 117 | 134 | 0 % |
DKK | 26 544 | 3 554 | 10 % |
NOK | 7 658 | 647 | 2 % |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Johdannaissaamiset | 20 | 0 |
Korkorahastosijoitukset | 3 509 | 3 790 |
Yhteensä | 3 529 | 3 790 |
Johdannaisten käyvät arvot | ||
Valuuttatermiinit | 20 | -77 |
Yhteensä | 20 | -77 |
Johdannaisten nimellisarvot | ||
Valuuttatermiinit | 3 157 | 4 484 |
Yhteensä | 3 157 | 4 484 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Pankkitilit | 50 717 | 78 756 |
Rahamarkkinarahastot | 10 254 | 11 386 |
Yhteensä | 60 971 | 90 142 |
1 000 | B-osakkeet | Yhteensä |
1.1.2024 | 158 823 | 158 823 |
Suunnattu osakeanti yrityshankinnan yhteydessä | 17 673 | 17 673 |
Osakepalkkio-ohjelman suunnattu maksuton osakeanti | 356 | 356 |
31.12.2024 | 176 852 | 176 852 |
31.12.2025 | 176 852 | 176 852 |
1 000 EUR | Osakepääoma | Ylikurssirahasto | Muut rahastot | Yhteensä |
1.1.2024 | 772 | 38 968 | 21 114 | 60 854 |
Suunnattu osakeanti yrityshankinnan yhteydessä | 0 | 34 427 | ||
31.12.2024 | 35 199 | 38 968 | 21 114 | 95 281 |
31.12.2025 | 35 199 | 38 968 | 21 114 | 95 281 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Joukkovelkakirjalainat | 99 718 | 99 607 |
Vuokrasopimusvelat (IFRS 16) | 5 347 | 1 655 |
Yhteensä | 105 064 | 101 262 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Yrityshankintoihin liittyvät velat | 904 | 0 |
Muut velat | 929 | 547 |
Yhteensä | 1 833 | 547 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Ostovelat | 1 422 | 1 284 |
Saadut ennakot | 1 | 83 |
Siirtovelat | 19 054 | 16 208 |
Johdannaisvelat | 0 | 77 |
Muut velat | 3 763 | 1 725 |
Yhteensä | 24 240 | 19 378 |
Ostovelat ja muut velat | valuuttamäärä | euromäärä | osuus |
EUR | 18 226 | 75 % | |
SEK | 35 009 | 3 235 | 13 % |
GBP | 630 | 722 | 3 % |
DKK | 13 288 | 1 779 | 7 % |
NOK | 3 298 | 278 | 1 % |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Vuokrasopimusvelat (IFRS 16) | 1 077 | 1 271 |
Yhteensä | 1 077 | 1 271 |
1 000 EUR | Liitetieto | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo |
2025 | |||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset | |||
Rahastosijoitukset | 17 | 178 556 | 178 556 |
Muut sijoitukset* | 17 | 715 | 715 |
Lainasaamiset | 18 | 4 583 | 4 583 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 18, 20 | 31 860 | 31 860 |
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat lyhytaikaiset rahoitusvarat | 21 | 3 529 | 3 529 |
Rahavarat | 22 | 60 971 | 60 971 |
Yhteensä | 280 213 | 280 213 |
1 000 EUR | |||
2024 | |||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset | |||
Rahastosijoitukset | 17 | 167 221 | 167 221 |
Muut sijoitukset* | 17 | 571 | 571 |
Lainasaamiset | 18 | 3 795 | 3 795 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 18, 20 | 30 616 | 30 616 |
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat lyhytaikaiset rahoitusvarat | 21 | 3 790 | 3 790 |
Rahavarat | 22 | 90 142 | 90 142 |
Yhteensä | 296 135 | 296 135 |
1 000 EUR | Liitetieto | Kirjanpito- arvo | Käypä arvo |
2025 | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 24 | 105 064 | 105 064 |
Pitkäaikaiset korottomat velat | 25 | 1 833 | 1 833 |
Ostovelat ja muut velat | 26 | 24 240 | 24 240 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 27 | 1 077 | 1 077 |
Yhteensä | 132 214 | 132 214 |
2024 | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 24 | 101 262 | 101 262 |
Pitkäaikaiset korottomat velat | 25 | 547 | 547 |
Ostovelat ja muut velat | 26 | 19 378 | 19 378 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 27 | 1 271 | 1 271 |
Yhteensä | 122 458 | 122 458 |
Rahoitusvelkojen täsmäytyslaskelma | 2025 | 2025 |
Rahavarat | 60 971 | 90 142 |
Lyhytaikaiset korolliset rahoitusvelat | -1 077 | -1 271 |
Pitkäaikaiset korolliset rahoitusvelat | -105 064 | -101 262 |
Nettovelka | -45 170 | -12 391 |
Rahavarat | 60 971 | 90 142 |
Korolliset velat, vaihtuvakorkoiset | -6 423 | -2 926 |
Korolliset velat, kiinteäkorkoiset | -99 718 | -99 607 |
Nettovelka | -45 170 | -12 391 |
1 000 EUR | 1.1.2025 | Rahavirran muutoksen vaikutus | Yritys- hankinnat | Muut muutokset | 31.12.2025 |
2025 | |||||
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | 99 607 | 0 | 0 | 111 | 99 718 |
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 1 655 | -1 044 | 263 | 4 472 | 5 347 |
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 1 271 | -314 | 120 | 0 | 1 077 |
Yhteensä | 102 533 | -1 358 | 383 | 4 583 | 106 142 |
1 000 EUR | 1.1.2024 | Rahavirran muutoksen vaikutus | Muut muutokset | 31.12.2024 |
2024 | ||||
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | 89 750 | 9 566 | 291 | 99 607 |
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 2 720 | -1 216 | 151 | 1 655 |
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | 63 | 0 | -63 | 0 |
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 1 323 | -52 | 0 | 1 271 |
Yhteensä | 93 856 | 8 299 | 379 | 102 533 |
66 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Omasta puolesta annetut vakuudet | ||
Yrityskiinnitykset | 60 000 | 60 000 |
Muut vastuusitoumukset | 1 143 | 1 132 |
Jäljellä olevat sijoitussitoumukset rahastoihin sijoitusalueittain | ||
Buyout | 8 881 | 14 886 |
Credit | 1 498 | 2 527 |
Russia | 1 066 | 1 066 |
Real Estate | 5 199 | 6 432 |
Muut | 1 394 | 1 489 |
Rahastojen rahastot | 245 | 245 |
Growth equity | 9 521 | 10 569 |
Infra | 6 684 | 8 230 |
Special Situations | 1 877 | 3 462 |
Natural Capital | 9 981 | 43 |
CapMan Wealth Services -rahastot | 10 988 | 16 031 |
Ulkopuoliset Private Equity -rahastot | 265 | 265 |
Ulkopuoliset Venture Capital -rahastot | 260 | 1 583 |
Yhteensä | 57 859 | 66 829 |
Sijoitukseen perustuvat kannustinjärjestelmät | Osakepalkkio-ohjelma | Osakepalkkio-ohjelma |
2022-25 | 2025-28 | |
Myöntämispäivä | 13.4.2022 | 30.4.2025 |
Oikeuden syntymisajanjakso alkaa | 13.4.2022 | 1.4.2025 |
Oikeuden syntymisajanjakso(t) päättyy/päättyvät | 13.4.2024, 13.4.2025 ja 13.4.2026 | 31 maaliskuuta 2028 |
Osakkeen hinta myöntämishetkellä, euroa | 2,420 | 1,876 |
Osakkeen hinta tilikauden päättyessä, euroa | 1,924 | 1,924 |
Ennustettu volatiliteetti | 26 % | 25 % |
Riskitön korko | 1,0 % | 1,9 % |
Odotettavissa olevien osinkojen nykyarvo myöntämispäivänä, euroa | 0,63 | 0,14 |
Poistumaolettama | 0 % | 0 % |
Käyvän arvon lisäys (+) tai vähennys (-) tilikauden aikana, milj. euroa | 0,0 | 1,4 |
Järjestelmän käypä arvo, milj. euroa | 2,8 | 1,4 |
Tilikauden aikana kuluksi kirjattu, milj. euroa | 0,5 | 0,2 |
Kumulatiivisesti kuluksi kirjattu, milj. euroa | 2,7 | 0,2 |
Tulevien ennakonpidätysvelvoitteiden maksun arvioitu rahavirtavaikutus, milj. euroa | -0,8 | -0,7 |
Järjestelmän piirissä henkilöitä tilinpäätöshetkellä | 20 | 28 |
Osakepalkkioiden muutokset tilikauden aikana | Osakepalkkio-ohjelma | Osakepalkkio-ohjelma |
2022-25 | 2025-28 | |
Ulkona olevien osakepalkkioiden lkm tilikauden alussa 1.1.2025 | 2 830 000 | 0 |
Myönnetyt | 0 | 1 521 000 |
Menetetyt | 2 296 052 | 0 |
Toteutuneiden osakepalkkioiden lkm tilikauden loppuun mennessä 31.12.2025 | 737 230 | 0 |
Ulkona olevien osakepalkkioiden lkm tilikauden lopussa 31.12.2025 | 533 948 | 1 521 000 |
68 |
Konsernin emo- ja tytäryritykset | konsernin omistusosuus | emoyhtiön omistusosuus | |
CapMan Plc, parent company | Suomi | ||
CapMan Capital Management Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Sweden AB | Ruotsi | 100 % | 100 % |
CapMan AB | Ruotsi | 100 % | 100 % |
CapMan (Guernsey) Limited | Guernsey | 100 % | 100 % |
CapMan (Guernsey) Buyout VIII GP Limited | Guernsey | 100 % | 100 % |
CapMan (Sweden) Buyout VIII GP AB | Ruotsi | 100 % | 100 % |
CapMan Classic GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Real Estate Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
Dividum Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
RG Invest Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan RE II GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Private Equity Advisors Limited | Kypros | 100 % | 100 % |
RG Growth (Guernsey) GP Ltd | Guernsey | 100 % | 100 % |
CapMan (Guernsey) Investment Limited | Guernsey | 100 % | 100 % |
CapMan (Guernsey) Buyout IX GP Limited | Guernsey | 100 % | 100 % |
CapMan Fund Investments SICAV-SIF | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan (Guernsey) Buyout X GP Limited | Guernsey | 100 % | 100 % |
RG Growth (Guernsey) II GP Ltd | Guernsey | 100 % | 100 % |
Maneq 2012 AB | Ruotsi | 100 % | 100 % |
CapMan Nordic Real Estate Manager S.A. | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan Buyout X GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Endowment GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Real Estate UK Limited | Iso-Britannia | 100 % | |
Nest Capital 2015 GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
Kokoelmakeskus GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Growth Equity Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Real Estate Manager S.A. | Luxemburg | 100 % | 100 % |
Konsernin emo- ja tytäryritykset | konsernin omistusosuus | emoyhtiön omistusosuus | |
CapMan Infra Management Oy | Suomi | 60 % | 60 % |
CapMan Infra Lux Management S.á.r.l. | Luxemburg | 60 % | |
CapMan Growth Equity 2017 GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Nordic Infrastructure Manager S.á.r.l. | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan Infra Lynx GP Oy | Suomi | 60 % | |
CapMan Buyout XI GP S.á.r.l | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan AIFM Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
Nest Capital III GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Buyout Management Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Hotels II Holding GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Wealth Oy | Suomi | 65 % | 65 % |
CapMan Growth Equity II GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Special Situations GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Special Situations Oy | Suomi | 65 % | 65 % |
CM III Feeder GP S.á.r.l. | Luxemburg | 100 % | 100 % |
Maneq 2010 AB | Ruotsi | 86 % | 86 % |
Maneq 2005 AB | Ruotsi | 100 % | 100 % |
CapMan Residential Manager SA | Luxemburg | 60 % | 60 % |
CMRF Feeder GP S.á.r.l. | Luxemburg | 60 % | |
CMRF Advisors Oy | Suomi | 60 % | 60 % |
Nest Capital IV GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CMH II Feeder GP Sarl | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan Nordic Infrastructure II Manager S.á.r.l. | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan Growth Equity III GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Growth Management Oy | Suomi | 65 % | 65 % |
Dasos Capital Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
Dasos Climate-Smart Real Estate Oy | Suomi | 100 % | |
Dasos Foraois Management Ltd. | Irlanti | 100 % | |
Konsernin emo- ja tytäryritykset | konsernin omistusosuus | emoyhtiön omistusosuus | |
Dasos FS Management S.a.r.l. | Luxemburg | 100 % | |
Dasos LT Management S.a.r.l. | Luxemburg | 100 % | |
Dasos S.A. | Luxemburg | 93 % | |
Dasos II S.A. | Luxemburg | 100 % | |
Profor Investments S.a.r.l. | Luxemburg | 67 % | |
CapMan Nordic Real Estate IV Manager Sarl | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan Special Situations II GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Dasos Fund IV GP S.a.r.l. | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan SWE Living GP S.a.r.l. | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan Group Services S.a.r.l. | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CAERUS Debt Investments AG | Saksa | 51 % | 51 % |
CAERUS Debt Fund S.a.r.l. | Luxemburg | 51 % | |
CAERUS Debt Fund II S.a.r.l. | Luxemburg | 51 % |
Ulkomaiset sivuliikkeet | ||
CapMan Real Estate Denmark, filial av CapMan AB, Sverige | Tanska | 100 % |
CapMan Real Estate Oy, filial i Norge | Norja | 100 % |
CapMan Buyout Management Oy, filial i Sverige | Ruotsi | 100 % |
CapMan Infra Management Oy, filial i Sverige | Ruotsi | 60 % |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Pitkäaikaiset | 860 | 817 |
Lyhytaikaiset | 182 | 175 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Lainasitoumukset | 48 | 73 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Toimitusjohtaja Pia Kåll | ||
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 440 | 440 |
Lakisääteiset eläkemaksut | 78 | 78 |
Lisäeläkemaksut | 42 | 42 |
Osakeperusteiset maksut | 172 | 144 |
Yhteensä | 732 | 704 |
Muu johtoryhmä | ||
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 2 892 | 2 945 |
Osakeperusteiset maksut | 399 | 351 |
Yhteensä | 3 291 | 3 295 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Joakim Frimodig | 133 | 279 |
Johan Bygge | 46 | 45 |
Mammu Kaario | 58 | 56 |
Catarina Fagerholm | 47 | 46 |
Ari Kaperi | 34 | 0 |
Eva Lindholm | 34 | 0 |
Olli Liitola | 12 | 44 |
Johan Hammarén | 11 | 43 |
Yhteensä | 375 | 513 |
31.12.2025, 1 000 EUR | Erääntyy alle 3 kuukaudessa | Erääntyy 3-12 kuukaudessa | Erääntyy 1-3 vuodessa | Erääntyy 3-5 vuodessa | Erääntyy myöhemmin |
Joukkovelkakirjalainat | 40 000 | 60 000 | |||
Ostovelat | 1 422 | ||||
Joukkovelkakirjalainojen korot | 5 700 | 8 303 | 1 710 | ||
Rahastositoumukset | 302 | 11 541 | 5 548 | 6 746 | 33 723 |
Vuokrasopimusvelat (IFRS 16) | 300 | 726 | 1 192 | 1 025 | 3 182 |
31.12.2024, 1 000 EUR | Erääntyy alle 3 kuukaudessa | Erääntyy 3-12 kuukaudessa | Erääntyy 1-3 vuodessa | Erääntyy 3-5 vuodessa | Erääntyy myöhemmin |
Joukkovelkakirjalainat | 40 000 | 60 000 | |||
Ostovelat | 1 284 | ||||
Joukkovelkakirjalainojen korot | 5 700 | 10 103 | 5 610 | ||
Rahastositoumukset | 326 | 17 132 | 1 209 | 7 452 | 40 709 |
Vuokrasopimusvelat (IFRS 16) | 299 | 836 | 1 790 |
Lainat korkokannan mukaan 1000 EUR | 2025 | 2024 |
Vaihtuvakorkoiset | 0 | 0 |
Kiinteäkorkoiset | 99 718 | 99 607 |
Yhteensä | 99 718 | 99 607 |
1 000 EUR | SEK | USD | Muut valuutat | Yhteensä |
2025 | 4 457 | 28 053 | 4 633 | 37 143 |
2024 | 2 195 | 21 052 | 2 484 | 25 731 |
1 000 EUR | 2025 | 2024 |
Korolliset rahoitusvelat | 106 141 | 102 533 |
Rahavarat | -60 971 | -90 142 |
Nettovelat | 45 170 | 12 391 |
Oma pääoma | 194 398 | 202 568 |
Nettovelkaantumisaste | 23,2 % | 6,1 % |
Oman pääoman tuotto | 8,0 % | 46,2 % |
Omavaraisuusaste | 57,6 % | 59,0 % |
1 000 EUR | Käypä arvo | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 |
Rahastosijoitukset | 178 555 | 3 854 | 0 | 174 701 |
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | 715 | 689 | 0 | 25 |
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | 3 529 | 3 509 | 20 | 0 |
1 000 EUR | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä |
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat pitkäaikaiset sijoitukset | ||||
Rahastosijoitukset | ||||
Kauden alussa | 4 318 | 162 903 | 167 221 | |
Lisäykset | 25 118 | 25 118 | ||
Yrityshankinnat | 5 | 5 | ||
Palautukset | -20 812 | -20 812 | ||
Vähennykset | -8 016 | -8 016 | ||
Käyvän arvon muutos | 15 503 | 15 503 | ||
Siirrot* | -464 | 0 | -464 | |
Kauden lopussa | 3 854 | 174 701 | 178 555 | |
Muut sijoitukset | ||||
Kauden alussa | 545 | 0 | 25 | 570 |
Lisäykset | 42 | 42 | ||
Käyvän arvon muutos | 102 | 102 | ||
Kauden lopussa | 689 | 0 | 25 | 715 |
1 000 EUR | Käypä arvo | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 |
Rahastosijoitukset | 167 221 | 4 318 | 0 | 162 903 |
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | 571 | 545 | 0 | 25 |
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | 3 790 | 3 790 | 0 | 0 |
1 000 EUR | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä |
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat pitkäaikaiset sijoitukset | ||||
Rahastosijoitukset | ||||
Kauden alussa | 980 | 157 927 | 158 907 | |
Lisäykset | 19 017 | 19 017 | ||
Palautukset | -589 | -9 465 | -10 054 | |
Vähennykset | -15 623 | -15 623 | ||
Käyvän arvon muutos | 7 746 | 7 746 | ||
Siirrot* | 3 927 | 0 | 3 927 | |
Kauden lopussa | 4 318 | 162 903 | 167 221 | |
Muut sijoitukset | ||||
Kauden alussa | 482 | 0 | 25 | 507 |
Lisäykset | 42 | 42 | ||
Käyvän arvon muutos | 21 | 21 | ||
Kauden lopussa | 545 | 0 | 25 | 571 |
Sijoitusalue | Käypä arvo milj. euroa 31.12.2025 | Arvostusmalli | Ei-havaittavissa olevat syöttötiedot | Käytetyt syöttötiedot (painotettu keskiarvo) | Syöttötiedon muutos | Muutos arvostukseen |
Private Equity | 48,8 | Verrokkiryhmä | Verrokkiryhmän arvostuskertoimet | EV/EBITDA 2025 11,7x | +/– 10 % | +/- 5,2 milj. euroa |
Negatiivinen oikaisu verrokkiryhmän kertoimiin | 17% | +/– 10 % | -/+ 1,1 milj. euroa | |||
Real Estate | 53,1 | Ulkopuolisen arvioitsijan tekemä arvostus | Valuuttakurssi | EUR/SEK 10,8215 | +/–1 % | -/+ 0,3 milj. euroa |
EUR/DKK 7,4689 | +/–1 % | -/+ 0,4 milj. euroa | ||||
EUR/NOK 11,843 | +/–1 % | -/+ 0,1 milj. euroa | ||||
Infrastructure | 21,0 | Diskontatut kassavirrat | Terminaaliarvo | EV/EBITDA 14,4x | +/– 5 % | +/- 1,2 milj. euroa |
Diskonttokorko; markkinakorko ja riskipreemio | 13% | +/– 100 bps | -/+ 1,9 milj. euroa | |||
Credit | 7,1 | Diskontatut kassavirrat | Diskonttokorko; markkinakorko ja riskipreemio | 9% | +/– 100 bps | - 0,1 milj. euroa / diskonttokoron muutokseen perustuvaa arvonmuutosta ei kirjata |
Natural Capital | 2,0 | Diskontatut kassavirrat | Puun hinta | na | +/– 2,5 % | +/- 0,3 milj. euroa |
Diskonttokorko | 4% | +–0,3 % | -/+ 0,8 milj. euroa | |||
Rahastojen rahastot | 7,9 | Pääomarahaston hallinnointiyhtiön raportit | Valuuttakurssi | EUR/USD 1,175 | +/–1 % | -/+ 0,1 milj.euroa |
Ulkopuoliset venture capital -rahastosijoitukset | 35,0 | Pääomarahaston hallinnointiyhtiön raportit | CapManin tekemä oikaisu raportoituun arvoon | 8% | +/– 10% | – 0.3 milj. euroa / +0.3 milj. euroa |
Sijoitusalue | Käypä arvo milj. euroa 31.12.2025 | Arvostusmalli | Ei-havaittavissa olevat syöttötiedot | Käytetyt syöttötiedot (painotettu keskiarvo) | Syöttötiedon muutos | Muutos arvostukseen |
Private Equity | 50,3 | Verrokkiryhmä | Verrokkiryhmän arvostuskertoimet | EV/EBITDA 2024 12,1x | +/– 10 % | +/- 5,2 milj. euroa |
Negatiivinen oikaisu verrokkiryhmän kertoimiin | 20% | +/– 10 % | -/+ 1,4 milj. euroa | |||
Real Estate | 39,3 | Ulkopuolisen arvioitsijan tekemä arvostus | Valuuttakurssi | EUR/SEK 11,4590 | +/–1 % | -/+ 0,1 milj. euroa |
EUR/DKK 7,4578 | +/–1 % | -/+ 0,1 milj. euroa | ||||
EUR/NOK 11,7950 | +/–1 % | -/+ 0,0 milj. euroa | ||||
Infrastructure | 17,7 | Diskontatut kassavirrat | Terminaaliarvo | EV/EBITDA 14,6x | +/– 5 % | +/- 1,2 milj. euroa |
Diskonttokorko; markkinakorko ja riskipreemio | 13% | +/– 100 bps | -/+ 1,9 milj. euroa | |||
Credit | 5,9 | Diskontatut kassavirrat | Diskonttokorko; markkinakorko ja riskipreemio | 10% | +/– 100 bps | - 0,2 milj. euroa / diskonttokoron muutokseen perustuvaa arvonmuutosta ei kirjata |
Natural Capital | 2,9 | Diskontatut kassavirrat | Puun hinta | na | +/– 2,5 % | +/- 0,3 milj. euroa |
Diskonttokorko | 4% | +–0,3 % | -/+ 0,9 milj. euroa | |||
Rahastojen rahastot | 7,8 | Pääomarahaston hallinnointiyhtiön raportit | Valuuttakurssi | EUR/USD 1,0389 | +/–1 % | -/+ 0,1 milj.euroa |
Ulkopuoliset venture capital -rahastosijoitukset | 39,1 | Pääomarahaston hallinnointiyhtiön raportit |
Tulevat vuokratuotot | Perustuvat kiinteistöjen sijaintiin, tyyppiin ja kuntoon ottaen huomioon olemassa olevat vuokrasopimukset ja niiden ehdot, mahdolliset muut sopimukset sekä muun käytettävissä olevan informaation, kuten vastaavien kiinteistöjen markkinavuokratason; |
Diskonttokorot | Perustuvat arvioihin kassavirtojen summista ja ajoitukseen liittyvästä epävarmuudesta; |
Arvioidut vajaakäyttöasteet | Arviot voimassa olevan vuokrasopimuksen erääntymisen jälkeiselle ajalle, perustuen tämänhetkisiin sekä odotettuihin markkinaolosuhteisiin; |
Kiinteistön käyttökustannukset | Kustannuksiin luettu mukaan odotetun taloudellisen käyttöiän aikana tarvittavat ylläpitoinvestoinnit; |
Tuottovaatimus | Perustuu kiinteistöjen sijaintiin, kokoon ja laatuun ottaen huomioon arvostushetken markkinaolosuhteet; |
Jäännösarvo | Arvossa otetaan huomioon oletukset ylläpitokuluista, käyttöasteista sekä markkinavuokrista. |
EUR | Liitetieto | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Liikevaihto | 1 | 2 691 | 2 898 |
Liiketoiminnan muut tuotot | 2 | -84 | 63 999 |
Henkilöstökulut | 3 | -3 720 | -8 827 |
Poistot | 4 | -29 | -62 |
Liiketoiminnan muut kulut | 5 | -5 132 | -4 513 |
Liiketulos | -6 274 | 53 495 | |
Rahoitustuotot ja -kulut | 6 | 13 824 | 12 758 |
Tulos ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 549 | 66 253 | |
Tilinpäätössiirrot | 7 | 14 133 | 2 164 |
Tilikauden tulos | 21 683 | 68 416 |
EUR | Liitetieto | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
VASTAAVAA | |||
Pysyvät vastaavat | |||
Aineelliset hyödykkeet | 8 | 78 089,87 | 107 203,52 |
Sijoitukset | 9 | ||
Osuudet saman konsernin yrityksissä | 203 604 466,15 | 182 491 544,71 | |
Osuudet osakkuusyrityksissä | 34 211,38 | 34 211,38 | |
Muut sijoitukset | 8 588 544,59 | 10 578 562,96 | |
Muut saamiset | 5 157 846,28 | 6 878 811,92 | |
Sijoitukset yhteensä | 217 385 068,40 | 199 983 130,97 | |
Pysyvät vastaavat yhteensä | 217 463 158,27 | 200 090 334,49 | |
Vaihtuvat vastaavat | |||
Lyhytaikaiset saamiset | 10 | 41 162 819,97 | 22 073 008,19 |
Rahoitusarvopaperit | 11 | 13 000 000,00 | 15 000 000,00 |
Rahat ja pankkisaamiset | 39 472 141,37 | 62 770 102,78 | |
Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 93 634 961,34 | 99 843 110,97 | |
Vastaavaa yhteensä | 311 098 119,61 | 299 933 445,46 | |
EUR | Liitetieto | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
VASTATTAVAA | |||
Oma pääoma | 12 | ||
Osakepääoma | 37 774 813,96 | 37 774 813,96 | |
Ylikurssirahasto | 38 968 186,24 | 38 968 186,24 | |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 18 119 799,89 | 18 119 799,89 | |
Edellisten tilikausien voitto | 45 400 193,62 | 1 743 056,58 | |
Tilikauden voitto | 21 682 737,28 | 68 416 404,58 | |
Oma pääoma yhteensä | 161 945 730,99 | 165 022 261,25 | |
Vieras pääoma | |||
Pitkäaikainen vieras pääoma | 13 | 101 516 499,62 | 101 291 772,47 |
Lyhytaikainen vieras pääoma | 14 | 47 635 889,00 | 33 619 411,74 |
Vieras pääoma yhteensä | 149 152 388,62 | 134 911 184,21 | |
Vastattavaa yhteensä | 311 098 119,61 | 299 933 445,46 |
80 |
EUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Liiketoiminnan rahavirrat | ||
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 549 437 | 66 252 715 |
Rahoitustuotot ja -kulut | -13 823 604 | -12 757 898 |
Oikaisut | ||
Poistot ja arvonalentumiset | 29 114 | 62 389 |
Tytäryhtiöosakkeiden myyntivoitot ja purkutappiot | 0 | -64 597 702 |
Käyttöpääoman muutos | ||
Lyhytaikaisten liikesaamisten muutos | 910 136 | 718 032 |
Lyhytaikaisten korottomien velkojen muutos | -241 255 | -565 740 |
Maksetut korot | -6 079 108 | -4 360 126 |
Saadut korot | 1 715 831 | 1 735 000 |
Saadut osingot | 13 282 087 | 19 510 040 |
Maksetut välittömät verot | -6 389 | 0 |
Liiketoiminnan nettorahavirta | 2 946 967 | 5 996 710 |
Investointien rahavirrat | ||
Tytäryhtiöhankinnat | -4 712 107 | -8 701 014 |
Tytäryhtiön rahavarat purkautumis- tai sulautumishetkellä | 0 | 13 600 |
Sijoitukset tytäryhtiöihin | -19 287 144 | -12 636 892 |
Tytäryhtiöosakkeiden myynti | 0 | 64 790 745 |
Pääomanpalautukset tytäryhtiöistä | 2 959 453 | 389 282 |
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | 0 | -10 883 |
Investoinnit muihin hyödykkeisiin, netto | 4 032 018 | -13 996 433 |
Myönnetyt lainat | -1 295 763 | -1 872 827 |
Lainasaamisten takaisinmaksut | 3 107 846 | 4 727 626 |
Investointien nettorahavirta | -15 195 697 | 32 703 204 |
EUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Rahoituksen rahavirrat | ||
Pitkäaikaisten lainojen nostot | 0 | 59 668 300 |
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | 0 | -50 000 000 |
Lyhytaikaisten lainojen nostot | 0 | 0 |
Maksetut osingot | -24 776 892 | -17 663 655 |
Konsernitilivelkojen muutos | 14 348 931 | 9 855 944 |
Rahoituksen nettorahavirta | -10 427 961 | 1 860 589 |
Rahavarojen muutos | -22 676 689 | 40 560 502 |
Rahavarat tilikauden alussa | 62 770 102 | 22 056 493 |
Kurssimuutosten vaikutus | -621 272 | 153 107 |
Rahavarat tilikauden lopussa | 39 472 140 | 62 770 102 |
81 |
82 |
EUR | 2025 | 2024 |
Palveluiden myynti | ||
Kotimaa | 1 723 443 | 1 543 281 |
Ulkomaat | 967 853 | 1 354 847 |
Yhteensä | 2 691 296 | 2 898 128 |
EUR | 2025 | 2024 |
Myynnin valuuttakurssierot | -472 995 | 273 592 |
Tytäryhtiöosakkeiden myyntivoitto | 389 282 | 63 724 518 |
Muut liiketoiminnan muut tuotot | 13 | 1 162 |
Yhteensä | -83 700 | 63 999 272 |
EUR | 2025 | 2024 |
Palkat ja palkkiot | 2 999 149 | 7 672 327 |
Eläkekulut | 621 444 | 1 053 578 |
Muut henkilösivukulut | 99 716 | 101 523 |
Yhteensä | 3 720 309 | 8 827 428 |
Johdon palkat ja palkkiot | ||
Toimitusjohtaja | ||
Pia Kåll | 440 201 | 438 858 |
Hallituksen jäsenten palkkiot | 375 400 | 513 100 |
Henkilökunta keskimäärin tilikaudella | 28 | 23 |
EUR | 2025 | 2024 |
Suunnitelman mukaiset poistot | ||
Muut pitkävaikutteiset menot | 0 | 6 886 |
Koneet ja kalusto | 29 114 | 55 502 |
Yhteensä | 29 114 | 62 389 |
EUR | 2025 | 2024 |
Muut henkilöstökulut | 206 281 | 357 974 |
Toimisto-, puhelin- ja tietoliikennekulut | 200 165 | 250 454 |
Matka- ja edustuskulut | 130 515 | 114 675 |
Ulkopuoliset palvelut | 1 834 675 | 2 301 459 |
Sisäiset palveluostot | 2 596 942 | 1 333 934 |
Muut liiketoiminnan kulut | 163 762 | 154 272 |
Yhteensä | 5 132 340 | 4 512 767 |
Tilintarkastajan palkkiot | ||
Tilintarkastus | 106 780 | 199 296 |
Muut palkkiot | 20 956 | 0 |
Yhteensä | 127 736 | 199 |
EUR | 2025 | 2024 |
Osinkotuotot | ||
Saman konsernin yrityksiltä | 19 543 146 | 20 140 565 |
Osinkotuotot yhteensä | 19 543 146 | 21 231 776 |
Muut korko- ja rahoitustuotot | ||
Saman konsernin yrityksiltä | 543 488 | 713 890 |
Muilta | 1 280 966 | 1 139 279 |
Muut korko- ja rahoitustuotot yhteensä | 1 824 454 | 1 853 169 |
Korkokulut ja muut rahoituskulut | ||
Osakkeiden ja osuuksien arvonalentumiset | -315 104 | -2 780 858 |
Saamisten arvonalentumiset | -49 751 | 98 981 |
Saman konsernin yrityksille | -462 213 | -593 629 |
Muille | -6 716 928 | -5 960 330 |
Korkokulut ja muut rahoituskulut yhteensä | -7 543 996 | -9 235 836 |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | 13 823 604 | 12 757 898 |
EUR | 2025 | 2024 |
Saadut konserniavustukset | 14 133 300 | 2 163 690 |
EUR | 2025 | 2024 |
Koneet ja kalusto | ||
Hankintameno 1.1. | 1 346 957 | 1 336 073 |
Lisäykset | 0 | 10 883 |
Hankintameno 31.12. | 1 346 957 | 1 346 957 |
Kertyneet poistot 1.1. | -1 262 493 | -1 206 990 |
Tilikauden poisto | -29 114 | -55 502 |
Kertyneet poistot 31.12. | -1 291 606 | -1 262 493 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 55 350 | 84 464 |
Muut aineelliset hyödykkeet | ||
Hankintameno 1.1. | 22 739 | 22 739 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 22 739 | 22 739 |
Aineelliset hyödykkeet yhteensä | 78 089 | 107 203 |
EUR | 2025 | 2024 |
Osakkeet ja osuudet konserniyrityksissä | ||
Hankintameno 1.1. | 182 491 544 | 126 199 336 |
Lisäykset | 24 388 533 | 58 341 133 |
Vähennykset | -2 959 453 | -604 035 |
Arvonalentumiset | -316 158 | -1 444 891 |
Hankintameno 31.12. | 203 604 466 | 182 491 544 |
Osuudet osakkuusyrityksissä | ||
Hankintameno 1.1. | 34 212 | 34 212 |
Hankintameno 31.12. | 34 212 | 34 212 |
Muut sijoitukset | ||
Hankintameno 1.1. | 10 578 563 | 10 593 627 |
Lisäykset | 42 000 | 42 000 |
Vähennykset | -2 032 018 | -3 567 |
Arvonalentumiset | 0 | -53 497 |
Hankintameno 31.12. | 8 588 545 | 10 578 563 |
Muut saamiset | ||
Muut lainasaamiset | 3 024 118 | 3 452 553 |
Myyntisaamiset | 2 133 729 | 3 426 259 |
Muut saamiset yhteensä | 5 157 846 | 6 878 812 |
Sijoitukset yhteensä | 217 385 069 | 199 983 131 |
EUR | 2025 | 2024 |
Saman konsernin yrityksiltä | ||
Myyntisaamiset | 489 469 | 233 332 |
Lainasaamiset | 7 569 759 | 9 929 759 |
Muut saamiset | 29 286 409 | 9 283 984 |
Yhteensä | 37 345 637 | 19 447 075 |
Myyntisaamiset | 1 530 220 | 1 441 266 |
Lainasaamiset | 1 370 000 | 249 725 |
Muut saamiset | 321 126 | 203 932 |
Siirtosaamiset | 595 837 | 731 009 |
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä | 41 162 820 | 22 073 008 |
EUR | 2025 | 2024 |
Hankintameno 1.1. | 15 000 000 | 1 000 000 |
Lisäykset | 0 | 14 000 000 |
Vähennykset | -2 000 | 0 |
Hankintameno 31.12. | 13 000 000 | 15 000 000 |
Rahoitusarvopaperit yhteensä | 13 000 000 | 15 000 000 |
EUR | 2025 | 2024 |
Osakepääoma 1.1. | 37 774 814 | 771 587 |
Osakepääoma, lisäykset | 0 | 37 003 227 |
Osakepääoma 31.12. | 37 774 814 | 37 774 814 |
Ylikurssirahasto 1.1. | 38 968 186 | 38 968 186 |
Ylikurssirahasto 31.12. | 38 968 186 | 38 968 186 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. | 18 119 800 | 18 119 800 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. | 18 119 800 | 18 119 800 |
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1. | 70 159 461 | 19 406 136 |
Osingonjako | -24 759 268 | -17 663 079 |
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. | 45 400 194 | 1 743 057 |
Tilikauden voitto | 21 682 737 | 68 416 405 |
Oma pääoma yhteensä | 161 945 731 | 165 022 261 |
Voitto edellisiltä tilikausilta | 45 400 194 | 1 743 057 |
Tilikauden voitto | 21 682 737 | 68 416 405 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 18 119 800 | 18 119 800 |
Yhteensä | 85 202 731 | 88 279 261 |
2025 | 2024 | |
kpl | kpl | |
B-sarja (1 ääni/osake) | 176 878 210 | 176 878 210 |
EUR | 2025 | 2024 |
Joukkovelkakirjalainat | 99 717 963 | 99 607 323 |
Muut pitkäaikaiset velat | 1 798 536 | 1 684 449 |
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä | 101 516 500 | 101 291 772 |
EUR | 2025 | 2024 |
Ostovelat | 183 302 | 155 727 |
Velat saman konsernin yrityksille | ||
Konsernitilivelka OP Yrityspankki Oyj | 37 062 562 | 18 982 130 |
Konsernitilivelka Nordea Bank | 5 180 569 | 8 912 069 |
Ostovelat | 140 542 | 287 240 |
Muut velat | 599 925 | 1 054 |
Siirtovelat | 118 187 | 115 023 |
Yhteensä | 43 101 785 | 28 297 517 |
0 | 0 | |
Muut velat | 174 474 | 203 697 |
Siirtovelat | 4 176 328 | 4 962 471 |
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä | 47 635 889 | 33 619 412 |
86 |
EUR | 2025 | 2024 |
Vuokrasopimukset | ||
Leasingsopimuksista maksettavat määrät | ||
Yhden vuoden kuluessa | 112 088 | 183 250 |
Yli vuoden mutta enintään viiden vuoden kuluttua | 52 588 | 88 169 |
Yhteensä | 164 676 | 271 419 |
Muiden vuokrasopimusten perusteella maksettavat vähimmäisvuokrat | ||
Yhden vuoden kuluessa | 615 408 | 763 884 |
Yli vuoden mutta enintään viiden vuoden kuluttua | 2 480 540 | 827 541 |
Yli viiden vuoden kuluttua | 2 367 807 | 0 |
Yhteensä | 5 463 755 | 1 591 425 |
Vakuudet ja muut vastuusitoumukset | ||
Omasta puolesta annetut vakuudet | ||
Yrityskiinnitykset | 60 000 000 | 60 000 000 |
Rahastosijoitussitoumukset | 2 004 713 | 2 277 273 |
Muut vastuusitoumukset | 1 038 292 | 1 024 014 |
Yhteensä | 63 043 005 | 63 301 287 |
Konserniyritysten puolesta annetut vakuudet | ||
Sijoitussitoumukset | 207 656 | 207 656 |
Yhteensä | 207 656 | 207 656 |
EUR | 2025 | 2024 |
Nimellisarvo | ||
Valuuttatermiinit | 3 157 142 | 4 484 334 |
Yhteensä | 3 157 142 | 4 484 334 |
Käypä arvo | ||
Valuuttatermiinit | 19 861 | -76 832 |
Yhteensä | 19 861 | -76 832 |
Joakim Frimodig | Mammu Kaario |
Hallituksen puheenjohtaja | |
Catarina Fagerholm | Ari Kaperi |
Eva Lindholm | Johan Bygge |
Pia Kåll | |
Toimitusjohtaja |
88 |
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka | Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa | |
Epälikvidien sijoitusten arvostus Viittaamme konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteisiin ja liitetietoihin 18 ja 32. Konsernin sijoitusten arvo 31.12.2025 oli 178,6 miljoonaa euroa. Sijoitussalkkuun sisältyy pääasiassa sijoituksia CapMan-konsernin hallinnoimiin rahastoihin. Rahastojen käyvän arvon määritys perustuu IPEV (International Private Equity and Venture Capital valuation guidelines) arvonmääritysohjeisiin ja IFRS- säännöksiin, jotka pohjautuvat ennustettuihin kassavirtoihin tai verrokkiryhmän kertoimiin. Käyvän arvon määritys sisältää johdon subjektiivista harkintaa erityisesti silloin, kun arvo perustuu arvostusmalleihin. Rahastojen arvonmääritys sisältää monia arvioita hinnoitteluperusteisiin liittyen. Erilaisten arvostusmenetelmien ja oletusten käyttö voisi johtaa erilaisiin arvioihin käyvästä arvosta. Epälikvidien sijoitusten arvostus oli tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka sekä EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden riski. | Tilintarkastustoimenpiteemme, joissa on huomioitu riski olennaisesta virheellisyydestä epälikvidien sijoitusten arvostuksessa, sisälsivät muun muassa: • Käsityksen muodostamisen pääoma-, luonnonvara- ja kiinteistösijoituksista. • Viimeaikaisten transaktioiden ja sijoitusten hintojen läpikäynnin. • Arvostuksissa käytettyjen oletusten arvioinnin ja käsityksen muodostamisen siitä, että arvostukset heijastavat asianmukaisesti sijoituksiin liittyvää riskiä. • Käytettyjen oletusten vertaamisen olemassa oleviin toimintaohjeisiin ja sen toteamisen, onko toimintaohjeita noudatettu asianmukaisesti. • CapManin tai ulkopuolisten tahojen laatimien arvostuslaskelmien läpikäynnin. • Sen arvioimisen, onko IPEV arvonmääritysohjeita ja IFRS:n mukaisia arvostusmenetelmiä noudatettu asianmukaisesti. Tarkastukseen osallistui sisäinen arvonmääritysasiantuntijamme. Lisäksi arvioimme konsernin epälikvidien sijoitusten arvostuksiin liittyvien liitetietojen asianmukaisuuden. |
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka | Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa | |
Liikearvon arvostus Viittaamme konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteisiin ja liitetietoon 15. Tilinpäätöshetkellä 31.12.2025 liikearvon määrä oli 32,5 miljoonaa euroa, joka on 9,6 % konsernin kokonaisvaroista ja 16,7 % konsernin omasta pääomasta. Liikearvon arvostus oli tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka, koska arvonalentumistestaukseen sisältyy merkittäviä johdon ennusteita ja harkintaa, ja koska liikearvon määrä on olennainen tilinpäätöksen kannalta. Liikearvon arvostus perustuu johdon arvioihin konsernin rahavirtaa tuottavien yksiköiden käyttöarvosta. Käyttöarvon määritykseen vaikuttavia tulevaisuuteen kohdistuvia oletuksia ovat mm. liikevaihdon ja kannattavuuden kehitys sekä rahavirtojen diskonttauksessa käytetty diskonttokorko. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden arvioidut käyttöarvot voivat vaihdella merkittävästi niihin sisältyvien oletusten muuttuessa. Muutokset edellä mainituissa yksittäisissä oletuksissa voivat johtaa liikearvon arvon alentumiseen. Liikearvon arvostus oli myös EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden riski. | Liikearvon arvostukseen liittyvän olennaisen virheellisyyden riskin huomioon ottamiseksi suoritimme muun muassa seuraavat tilintarkastustoimenpiteet: • Käytimme apuna arvonmäärityksen erityisasiantuntijoitamme arvioidessamme johdon arvonalentumistestauksessa käyttämien menetelmien, arvostuslaskelmien sekä laskelmiin sisältyvien oletusten asianmukaisuutta. • Testasimme johdon laatimien arvonalentumislaskelmien täsmällisyyttä. • Vertasimme johdon arvonalentumistestauksessa tekemiä oletuksia hyväksyttyihin strategiasuunnitelmiin ja ennusteisiin, ulkoisista tietolähteistä saataviin tietoihin sekä itse laskemiimme toimialan keskiarvoihin esimerkiksi diskonttaamisessa käytetyn pääoman keskimääräisen kustannuksen osalta. • Arvioimme arvonalentumistestaukseen liittyvien liitetietojen asianmukaisuutta. |
Tasekirja | sidottu | ||
Päivä- ja pääkirja | sähköisessä muodossa | ||
Ostoreskontra | sähköisessä muodossa | ||
Myyntireskontra | sähköisessä muodossa | ||
Pankkitositteet | tositelaji | PANKKI | sähköisessä muodossa |
Myyntilaskut | tositelaji | MLASKUT+ | sähköisessä muodossa |
Ostolaskut | tositelaji | OSTOLASKU+ | sähköisessä muodossa |
Muistiotositteet | tositelaji | MUISTIOT | sähköisessä muodossa |
Sähköisessä muodossa kirjanpitoaineisto on tallennettuna M-Filesiin ja MaestroNG:een. | |||
Muu kirjanpitoaineisto säilytetään yhtiön toimitiloissa. | |||
SISÄLTÖ | |||
Yleiset tiedot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |||
Ympäristötiedot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |||
Yhteiskunnalliset tiedot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |||
Hallintotapatiedot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |||
Luettelo tiedonantovaatimuksista | Sivuviite | |
ESRS 2 – Yleiset tiedot | ||
BP-1 | Kestävyysselvitysten yleiset laatimisperusteet | |
BP-2 | Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot | |
GOV-1 | Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | |
GOV-2 | Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat | |
GOV-3 | Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | |
GOV-5 | Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta | |
IRO-1 | Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | |
IRO-2 | Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien tiedonantovaatimukset | |
SBM-1 | Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju | |
SBM-2 | Sidosryhmien edut ja näkemykset | |
SBM-3 | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | |
100 |
101 |
1 | ||||
Sosiaalinen vastuu | 2 | |||
Kasvillisuus | ||||
6 | ||||
8 | ||||
10 | Vedenkulutus | |||
11 | ||||
12 | ||||
16 | ||||
18 | ||||
20 | ||||
21 | ||||
22 | ||||
26 | ||||
28 | ||||
Hallituksen monimuotoisuus | ||||
102 |
Kokonaisliikevaihto merkittävien ESRS-sektoreiden mukaan | Liikevaihto |
Öljy ja kaasu | 0 |
Hiili, louhokset ja kaivostoiminta | 0 |
Tieliikenne | 0 |
Maatalous, maanviljely ja kalastus | 0 |
Moottoriajoneuvot | 0 |
Energiantuotanto ja yleishyödylliset palvelut | 0 |
Elintarvikkeet ja juomat | 0 |
Tekstiilit, asusteet, jalkineet ja korut | 0 |
Liikevaihto kivihiilestä, öljystä, kaasusta ja fossiilisista polttoaineista | Sektorilta johdettu liikevaihto |
Hiili | 0 |
Öljy | 0 |
Kaasu | 0 |
Fossiilinen polttoaine | 0 |
Luettelo tiedonantovaatimuksista | Sivuviite | |
E1 - Ilmastonmuutos | ||
SBM-3 | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | |
IRO-1 | Kuvaus ilmastoon liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | |
E1-1 | Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma | |
E1-2 | Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet | |
E1-3 | Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit | |
E1-4 | Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet | |
E1-6 | Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 - bruttopäästöt ja kokonaispäästöt | |
E1-9 | Olennaisten fyysisten ja siirtymäriskien ja mahdollisten ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset | |
106 |
Politiikat olennaisten riskien ja vaikutusten hallitsemiseksi, mukaan lukien ilmastonmuutokseen sopeutuminen ja sen hillitseminen | Politiikan kuvaus | Politiikan soveltamisalan kuvaus tai poikkeukset | Kuvaus siitä, mikä on organisaatiossa korkein taso, joka vastaa politiikan toteuttamisesta | Jos olennaista, kuvaus siitä, miten tämä politiikka on yhdenmukainen kansallisten tai kansainvälisten standardien tai sääntelyvaatimusten kanssa | Jos olennaista, kuvaus siitä, miten sidosryhmät ovat mukana politiikan kehittämisessä |
CapManin kestävän sijoittamisen politiikka (Sustainable Investment Policy) | CapManin kestävän sijoittamisen politiikka määrittelee ympäristö-, sosiaalisten- ja hallintokriteerien (ESG) integroinnin sijoitusprosesseihin. Se sisältää yksityiskohtaiset standardit ja sitoumukset, kuten YK:n Global Compactin ja Science Based Targets -aloitteen noudattamisen. | Politiikka koskee kaikkia CapMan AIFM Oy:n hallinnoimien rahastojen sijoituspäätöksiä ja omistuskäytäntöjä, mukaan lukien kiinteistöt, infrastruktuuri, luonnonpääoma, reaaliomaisuuteen kohdistuva velkarahoitus, pääomasijoitukset, yksityinen velkarahoitus sekä varallisuuspalvelut. Politiikka ei koske sijoituksia, jotka kuuluvat CapManin määrittelemiin rajoitettuihin alueisiin. | CapMan Oyj:n johtoryhmä vastaa politiikan toimeenpanosta sekä mahdollisten politiikan noudattamatta jättämisten tai siitä poikkeamisten käsittelystä. | CapMan sitoutuu useisiin kolmannen osapuolen standardeihin ja aloitteisiin, mukaan lukien YK:n vastuullisen sijoittamisen periaatteet (UN PRI), YK:n Global Compact, YK:n yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevat ohjaavat periaatteet ja Science Based Targets -aloite. | Politiikka ottaa huomioon keskeisten sidosryhmien, kuten sijoittajien, kohdeyhtiöiden, vuokralaisten ja paikallisyhteisöjen, edut integroimalla heidän mieltymyksensä ja palautteensa kestävyyttä koskeviin käytäntöihin ja raportointiin. |
Rajoituslista (Restriction list) | CapManin rajoituslista määrittelee rajoitetut sijoitusalueet, mukaan lukien kiistanalaiset aseet, fossiiliset polttoaineet, uhkapelit ja kansainvälisen humanitaarisen oikeuden rikkomukset. | Politiikka koskee kaikkia uusia kiinteistöjen vuokrasopimuksia joulukuusta 2023 alkaen sekä kaikkia uusia infrastruktuurin pääomasijoituksia ja taseinvestointeja joulukuusta 2022 alkaen. | CapMan Oyj:n johtoryhmä vastaa politiikan toimeenpanosta sekä rajoituslistan noudattamatta jättämisten tai siitä poikkeamisten käsittelystä. | Politiikka on yhdenmukainen kansainvälisen humanitaarisen oikeuden ja ihmisoikeuksia, ympäristöä ja korruption vastaista toimintaa koskevien standardien kanssa. | Politiikka varmistaa, että sijoitukset eivät tue yhteiskunnalle tai ympäristölle haitallisia toimintoja, mikä heijastaa sijoittajien, vuokralaisten ja paikallisyhteisöjen etuja |
CapManin toimintaohjeet (Code of Conduct) | CapManin toimintaohjeet määrittelevät päätöksenteon ja toiminnan periaatteet, korostaen lakien noudattamista, eettistä käyttäytymistä, kestävää sijoittamista, lahjonnan ja korruption vastaista toimintaa sekä ihmisoikeuksien kunnioittamista. | Ohjeet koskevat kaikkia CapManin työntekijöitä ja kattavat kaikki liiketoimintatoiminnot, varmistaen, että päätökset ja toimet ovat CapManin arvojen ja eettisten standardien mukaisia. | CapMan Oyj:n hallitus vastaa toimintaohjeiden toteuttamisesta. | Ohjeet ovat yhdenmukaisia YK:n Global Compactin, vastuullisen sijoittamisen periaatteiden, Yleismaailmallisen ihmisoikeuksien julistuksen ja muiden kansainvälisten standardien kanssa. | Ohjeet ottavat huomioon sidosryhmien edut edistämällä reilua toimintaa, läpinäkyvyyttä ja ihmisoikeuksien kunnioittamista, varmistaen, että CapManin toiminta vaikuttaa positiivisesti työntekijöihin, sijoittajiin, kohdeyhtiöihin ja laajempaan yhteisöön. |
CapManin toimittajien toimintaohjeet (Supplier Code of Conduct) | Toimittajien toimintaohjeet määrittelee liiketoiminnan periaatteet ja eettiset toimintatavat, joita CapMan Oyj edellyttää liikekumppaneiltaan. | Politiikka koskee CapManin toimittajia sekä heidän palveluksessaan olevia tai heidän lukuunsa toimivia henkilöitä. | CapMan Oyj:n johtoryhmä vastaa toimintaohjeiden toimeenpanosta ja mahdollisten rikkomusten käsittelystä. | Perustuu CapManin omaan toimintaohjeeseen (Code of Conduct) ja määrittelee yleiset periaatteet kattavien, yksityiskohtaisten sääntöjen sijaan. | Toimittajien toimintaohjeet edistävät reilua toimintaa, läpinäkyvyyttä ja ihmisoikeuksien kunnioittamista sekä varmistavat, ettei CapManin toimitusketju aiheuta haitallisia vaikutuksia ympäristölle, työntekijöille tai laajemmalle yhteisölle. |
108 |
Keskeiset toimet ilmastoon liittyvien politiikkatavoitteiden saavuttamiseksi | Toimi toteutettu raportointivuonna tai suunniteltu tulevaisuudessa | Hiilidioksidipäästöjen vähentämisen keino | Keskeisten toimien laajuus | Aikajänteet, joiden kuluessa yritys odottaa saavansa jokaisen keskeisen toimen päätökseen |
CapMan Oyj:n nettonollatavoite | Tulevaisuudelle suunniteltu toimenpide | Tavoitteiden asettaminen | CapManin oma toiminta ja kelpoiset sijoitukset | 2040 |
Matkustuspolitiikka | Toimi toteutettu raportointivuonna | Matkustusta koskevat ohjeistukset | Laajuus kattaa kaikki CapManin henkilöstön liikematkat | 2032 |
Uusiutuvan sähkön käyttö toiminnassa | Toimi toteutettu raportointivuonna | Yhteistyö toimistotilojen omistajien kanssa vihreän sähkön ja uusiutuvan energian sertifikaattien (Renewable Energy Certificates;REC) hankkimiseksi. | Laajuus kattaa scope 2, sähkönkulutuksen CapManin toimistoissa | 2030 |
CapMan Real Estaten nettonollailmasto-tavoite | SBTi:n vahvistamat pitkän aikavälin tavoitteet | Tavoitteiden asettaminen | Käytössä olevat kiinteistöt (käytönaikaiset kasvihuonekaasupäästöt) sekä merkittävät peruskorjaus- ja uudisrakennushankkeet (rakennusvaiheen ja käytönajan sitoutuneet päästöt) | 2035 (käytönaikaiset päästöt) 2040 (rakennusvaiheen ja käytönajan sitoutuneet päästöt) |
Tieteeseen perustuvien tavoitteiden asettaminen kohdeyhtiötasolla | Toimi toteutettu raportointivuonna | Kohdeyhtiöt asettavat tieteeseen perustuvia tavoitteita | Laajuus kattaa scope 3, kategoria 15 sijoitukset, SBTi PE -ohjeistuksen mukaisesti | 2032 |
Hiilidioksidin poisto liikematkojen päästöistä (lentäminen) | Toimi toteutettu raportointivuonna | Hiilidioksidin poisto, joka vastaa liikematkojen kokonaiskasvihuonekaasupäästöjä | Laajuus kattaa scope 3, kategoria 6 liikematkojen päästöt | 2025 |
Useita energiatehokkuustoimenpiteitä hallinnoiduissa kiinteistöissä, paikan päällä tuotetun uusiutuvan energian asennus ja uusiutuvan energian hankinta | Toimi toteutettu raportointivuonna | Energiatehokkuuden parantaminen, paikan päällä tuotetun uusiutuvan energian määrän lisääminen ja siirtyminen fossiilittomaan/ uusiutuvaan energiaan | Laajuus kattaa scope 3, kategoria 15 sijoitukset, SBTi-ohjeistuksen mukaisesti | 2032, 2035 ja 2040 |
Ilmasto- ja luontosiirtymäsuunnitelma (Climate and Nature Transition Plan) | Toimi toteutettu raportointivuonna | Tiekartta toimintojen, omaisuuserien ja sijoitusten siirtymälle kohti nettonollaa kasvihuonekaasupäästöissä sekä luontokadon pysäyttämiseksi | CapManin oma toiminta ja kelpoiset sijoitukset | Vuosittainen edistymisen päivitys |
110 |
2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Tavoite 2035 | |
Yhteensä (kaikki kiinteistötyypit, kgCO 2e/m2/v) | 15,5 | 14,4 | 11,1 | 9,7 | 6,5 | 1,4 |
111 |
2021–2023 (vertailuvuosi) | 2025 | Tavoite 2040 | |
Uudisrakentaminen, asuinkiinteistöt, kgCO2e/m2 | 330,86 | 323,00 | 11,28 |
Peruskorjaushankkeet, eri kiinteistötyyppejä, kgCO2e/m2 | 181,60 | 94,14 | 0,36 |
112 |
2025 | 2024 | |
Bruttomääräiset scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2ekv) | 0 | 0 |
Bruttomääräiset sijaintiperusteiset scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2ekv) | 70 | 97 |
Bruttomääräiset markkinaperusteiset scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2ekv) | 69 | 70 |
Kokonaisbruttomääräiset epäsuorat (scope 3) kasvihuonekaasupäästöt (tCO2ekv) | 322 860 | 258 251 |
Ostetut tavarat ja palvelut (scope 3, tCO2ekv) | 1 521 | 1 475 |
Polttoaine- ja energiaan liittyvät toiminnot (ei sisälly scope 1 tai scope 2) (Scope 3, tCO2ekv) | 23 | 32 |
Liikematkustus (scope 3, tCO2ekv) | 428⁴ | 17 005 |
Työntekijöiden työmatkat (scope 3, tCO2ekv) | 67 | 77 |
Sijoitukset (scope 3, tCO2ekv) | 320 8215 | 239 6625 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (tCO2ekv) | 320 821 | 258 321 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (tCO2ekv) | 322 929 | 4 485 |
Kasvihuonekaasupäästöjen erittely | Erittelyn tyyppi | Scope | Kasvihuonekaasupäästöt (tonnia CO2-ekv) |
Scope 2 -päästöt | Lähde ja maa | Scope 2 sijaintiperusteiset päästöt | 70 |
Scope 2 -päästöt | Lähde ja maa | Scope 2 markkinaperusteiset päästöt | 69 |
Scope 3 -päästöt | Kategoria | Scope 3-päästöt | 322 860 |
Scope 3 -kategoriat | Syy(t) miksi scope 3 -kategoria on merkittävä |
Ostetut tavarat ja palvelut | Taloudelliset menot, arvioitujen kasvihuonekaasupäästöjen suuruus, vaikutus |
Polttoaine- ja energiaan liittyvät toiminnot (ei sisälly scope 1 tai scope 2) | Muut, taloudelliset menot |
Liikematkustus | Arvioitujen kasvihuonekaasupäästöjen suuruus, taloudelliset menot, sidosryhmien näkemykset |
Työntekijöiden työmatkat | Muut |
Sijoitukset | Arvioitujen kasvihuonekaasupäästöjen suuruus, taloudelliset menot, vaikutus, liittyvät siirtymäriskit ja mahdollisuudet, sidosryhmien näkemykset, sektoriohjeistus |
Iso 140641 scope 3 kategoria | Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt (tonnia CO2-ekvivalenttia) |
Epäsuorat päästöt kuljetuksesta ja jakelusta alavirtaan | 0 |
Epäsuorat päästöt ostetuista tuotteista | 1 521 |
Tuotteen käyttövaiheen päästöt | 0 |
Epäsuorat päästöt organisaation käyttämistä palveluista | 0 |
Epäsuorat päästöt työntekijöiden työmatkoista | 67 |
Epäsuorat päästöt liikematkustuksesta | 428 |
Muut epäsuorat päästöt | 320 821 |
Luettelo tiedonantovaatimuksista | Sivuviite | |
S1 - Oma työvoima | ||
SBM-3 | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | |
S1-1 | Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet | |
S1-2 | Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista oman työvoiman ja työntekijöiden edustajien kanssa | |
S1-3 | Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat yrityksen omalle työvoimalle huolenaiheiden esiin tuomiseksi | |
S1-4 | Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien vaikuttavuus | |
S1-5 | Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan | |
S1-6 | Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | |
S1-7 | Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | |
S1-9 | Monimuotoisuuden mittarit | |
S1-10 | Riittävä palkka | |
S1-11 | Sosiaalinen suojelu | |
S1-13 | Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit | |
S1-15 | Työ- ja yksityiselämän tasapainoa koskevat mittarit | |
S1-16 | Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot) | |
S1-17 | Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset | |
116 |
118 |
Sukupuoli | Työntekijöiden lukumäärä |
Mies | 147 |
Nainen | 91 |
Muu | 0 |
Ei raportoitu | 0 |
Yhteensä | 238 |
Maa | Työntekijöiden lukumäärä |
Suomi | 157 |
Ruotsi | 34 |
Muu | 47 |
Yhteensä | 238 |
120 |
Nainen | Mies | Muu | Ei raportoitu | Yhteensä |
Työntekijöiden lukumäärä | ||||
91 | 147 | 0 | 0 | 238 |
Vakituisten työntekijöiden määrä | ||||
87 | 134 | 0 | 0 | 221 |
Määräaikaisten työntekijöiden määrä | ||||
4 | 13 | 0 | 0 | 17 |
Muiden kuin taattua työaikaa tekevien työntekijöiden määrä | ||||
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kokoaikaisten työntekijöiden määrä | ||||
82 | 139 | 0 | 0 | 221 |
Osa-aikaisten työntekijöiden määrä | ||||
9 | 8 | 0 | 0 | 17 |
Vakituiset työntekijät | |||
Nainen | Mies | Muu | Ei raportoitu |
82,8 | 131,1 | 0 | 0 |
Määräaikaiset työntekijät | |||
Nainen | Mies | Muu | Ei raportoitu |
3,6 | 9,7 | 0 | 0 |
Työntekijät, joilla ei ole taattua työaikaa | |||
Nainen | Mies | Muu | Ei raportoitu |
0 | 0 | 0 | 0 |
Suomi | Ruotsi | Muu | Yhteensä |
Työntekijöiden lukumäärä | |||
157 | 34 | 47 | 238 |
Vakituisten työntekijöiden määrä | |||
148 | 32 | 41 | 221 |
Määräaikaisten työntekijöiden määrä | |||
9 | 2 | 6 | 17 |
Muiden kuin taattua työaikaa tekevien työntekijöiden määrä | |||
0 | 0 | 0 | 0 |
Kokoaikaisten työntekijöiden määrä | |||
149 | 32 | 40 | 221 |
Osa-aikaisten työntekijöiden määrä | |||
8 | 2 | 7 | 17 |
121 |
Työntekijöiden sukupuolten edustus ylimmässä johdossa | Ylimpään johtoon kuuluvien työntekijöiden määrä | % |
Nainen | 4 | 33 |
Mies | 8 | 67 |
Ei-binäärinen | 0 | 0 |
Tietoja ei ole saatavilla | 0 | 0 |
Ylimmän johdon työntekijöiden kokonaismäärä | 12 |
Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit sukupuolen mukaan | Säännöllisesti suoriutumista ja urakehitystä koskeviin arviointeihin osallistuneiden työntekijöiden prosenttiosuus | Koulutustuntien keskimääräinen määrä (työntekijät) | Säännöllisesti suoriutumista ja urakehitystä koskeviin arviointeihin osallistuneiden ei-työsuhteisten työntekijöiden prosenttiosuus | Koulutustuntien keskimääräinen määrä (muut kuin työntekijät) |
Nainen | 100 % | 8 | 0 % | 0,5 |
Mies | 100 % | 8 | 0 % | 0,5 |
Muu | 0 % | 0 | 0 % | 0 |
Tietoja ei saatavilla | 0 % | 0 | 0 % | 0 |
Yhteensä | 100 % | 8 | 0 % | 0,5 |
Työntekijäluokka | Säännöllisesti suoriutumista ja urakehitystä koskeviin arviointeihin osallistuneiden työntekijöiden prosenttiosuus | Säännöllisiin suoriutumisarviointeihin ja urakehitysarviointeihin osallistuneiden työntekijöiden keskimääräinen määrä | Koulutustuntien keskimääräinen määrä työntekijää kohden |
Työntekijät | 100 % | 239 | 8 |
Perhevapaata pitäneiden palkansaajien prosenttiosuus sukupuolen mukaan jaoteltuna | Perhevapaaseen oikeutettujen ja perhevapaalle jääneiden työntekijöiden prosenttiosuus |
Nainen | 10 % |
Mies | 8 % |
Muu | 0 % |
Ei ilmoitettu | 0 % |
122 |
Maa / Segmentti | Työllisyysluokka | Sukupuolten välinen palkkaero (%) |
CapMan Kaikki | Vakituinen11 | 31,5 |
Suomi | Vakituinen | 32,1 |
Ruotsi | Vakituinen | 20,0 |
Sijoitusalan ammattilainen | Vakituinen | 17,6 |
Palveluammattilainen | Vakituinen | 25,9 |
Sijainti | Syrjinnän määrä | Häirinnän määrä | Tapahtumat yhteensä |
Kaikki CapManin toimipaikat: Suomi, Ruotsi, Tanska, Norja, Luxemburg, Saksa ja Iso-Britannia | 0 | 0 | 0 |
Luettelo tiedonantovaatimuksista | Sivuviite | |
G1 - Liiketoiminnan harjoittaminen | ||
GOV-1 | Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | |
G1-1 | Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri | |
G1-2 | Suhteet toimittajiin | |
G1-3 | Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen | |
G1-4 | Korruptio- tai lahjontatapaukset | |
G1-5 | Poliittinen vaikuttaminen ja lobbaustoiminta | |