| 1.1.–31.12.2023 | ||||
1000 | EUR | Liitetieto | 1.1.–31.12.2024 | oikaistu |
| Jatkuvat toiminnot: | ||||
Hallinnointipalkkiot | ||||
Palveluiden myynti | ||||
Voitonjako-osuustuotot | ||||
Liikevaihto | 2, 3 | |||
Liiketoiminnan muut tuotot | 4 | |||
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 5 | – | – | |
Poistot ja arvonalentumiset | 6 | – | – | |
Liiketoiminnan muut kulut | 7 | – | – | |
Sijoitusten käyvän arvon muutokset | 9 | – | ||
Liikevoitto | – | |||
Rahoitustuotot ja -kulut | 10 | – | – | |
Tulos ennen veroja jatkuvista toiminnoista | – | |||
Tuloverot | 11 | – | ||
Konsernin tulos jatkuvista toiminnoista | – |
| 1.1.–31.12.2023 | ||||
1000 | EUR | Liitetieto | 1.1.–31.12.2024 | oikaistu |
| Lopetetut toiminnot: | ||||
Tulos verojen jälkeen lopetetuista toiminnoista | 13 | |||
Konsernin tulos | ||||
| Muut laajan tuloksen erät: | ||||
Muuntoerot | – | |||
Konsernin laaja tulos yhteensä | ||||
| Kauden tuloksen jakautuminen: | ||||
Emoyhtiön omistajille | ||||
Määräysvallattomille omistajille | ||||
| Kauden laajan tuloksen jakautuminen: | ||||
Emoyhtiön omistajille | ||||
Määräysvallattomille omistajille | ||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu | ||||
| osakekohtainen tulos: | ||||
Tulos/osake, laimentamaton, senttiä | 12 | |||
Tulos/osake, laimennusvaikutuksella oikaistu, senttiä | 12 | |||
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta jatkuvien toimintojen | ||||
| voitosta laskettu osakekohtainen tulos: | ||||
Tulos/osake jatkuvista toiminnoista, senttiä | – | |||
| Tulos/osake jatkuvista toiminnoista, laimennusvaikutuksilla | ||||
oikaistu, senttiä | – | |||
| Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä . |
1000 | EUR | Liitetieto | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| VARAT | ||||
| Pitkäaikaiset varat | ||||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 15 | |||
Liikearvo | 16 | |||
Muut aineettomat hyödykkeet | 17 | |||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset | 18 | |||
Rahastosijoitukset | ||||
Muut sijoitukset | ||||
Saamiset | 19 | |||
Laskennalliset verosaamiset | 20 | |||
| Lyhytaikaiset varat | ||||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 21 | |||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | 22 | |||
Rahavarat | 23 | |||
Varat yhteensä |
1000 | EUR | Liitetieto | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | ||||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | 24 | |||
Osakepääoma | ||||
Ylikurssirahasto | ||||
Muut rahastot | ||||
Muuntoerorahasto | – | – | ||
Kertyneet voittovarat | ||||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | ||||
Määräysvallattomat omistajat | ||||
Oma pääoma yhteensä | ||||
| Pitkäaikaiset velat | ||||
Laskennalliset verovelat | 20 | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 25 | |||
Muut pitkäaikaiset velat | 26 | |||
| Lyhytaikaiset velat | ||||
Ostovelat ja muut velat | 27 | |||
Lyhytaikaiset korolliset velat | 28 | |||
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat | ||||
Velat yhteensä | ||||
Oma pääoma ja velat yhteensä |
| Määräysvallatto- | |||||||||
| Kertyneet | mien omistajien | ||||||||
1000 | EUR | Liitetieto | Osakepääoma | Ylikurssirahasto | Muut rahastot | Muuntoerot | voittovarat | Yhteensä | osuus |
Oma pääoma 1.1.2023 | 24 | – | |||||||
Tilikauden tulos | |||||||||
| Tilikauden muut laajan tuloksen erät | |||||||||
Muuntoerot | |||||||||
Tilikauden laaja tulos | |||||||||
Osakepalkkio-ohjelma | – | – | |||||||
Osingonjako ja pääomanpalautus | – | – | – | – | |||||
Liiketapahtumat määräysvallattomien omistajien kanssa | – | ||||||||
Oma pääoma 31.12.2023 | 24 | – | |||||||
Tilikauden tulos | |||||||||
| Tilikauden muut laajan tuloksen erät | |||||||||
Muuntoerot | – | – | |||||||
Tilikauden laaja tulos | – | ||||||||
Suunnattu osakeanti yrityshankinnan yhteydessä | 14 | ||||||||
Osakepalkkio-ohjelma | |||||||||
Osingonjako ja pääomanpalautus | – | – | – | ||||||
Liiketapahtumat määräysvallattomien omistajien kanssa | |||||||||
Muut muutokset | – | ||||||||
Oma pääoma 31.12.2024 | 24 | – |
1000 | EUR | Liitetieto | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
| Liiketoiminnan rahavirrat | ||||
Tilikauden tulos | ||||
Oikaisut tilikauden tulokseen | 8 | – | ||
| Käyttöpääoman muutokset: | ||||
Lyhytaikaisten korottomien saamisten muutos | – | |||
Lyhytaikaisten korottomien velkojen muutos | – | – | ||
Maksetut korot | – | – | ||
Maksetut verot | – | – | ||
Liiketoiminnan nettorahavirta | ||||
| Investointien rahavirrat | ||||
Tytäryritysten hankinta | – | |||
Tytäryritysten myynti | ||||
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | – | – | ||
| Investoinnit käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin | ||||
sijoituksiin (netto) | – | |||
Myönnetyt lainat | – | – | ||
Lainasaamisten takaisinmaksut | ||||
Saadut korot investoinneista | ||||
Investointien nettorahavirta |
1000 | EUR | Liitetieto | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
| Rahoituksen rahavirrat | ||||
Lainojen nostot | 29 | |||
Lainojen takaisinmaksut | 29 | – | ||
Vuokrasopimusvelkojen maksut | – | – | ||
Maksetut osingot ja pääomanpalautukset | – | – | ||
Muiden rahoituserien rahavirta | ||||
Rahoituksen nettorahavirta | – | – | ||
Rahavarojen muutos | – | |||
Rahavarat tilikauden alussa | ||||
Valuuttakurssimuutosten vaikutus | – | |||
Rahavarat tilikauden lopussa | 23 |
| 2024 | Hallinnointi- | Palvelu- | Sijoitus- | Muut ja | Konserni | 2024 | Hallinnointi- | Palvelu- | Sijoitus- | Muut ja | Konserni | ||
1000 | EUR | liike toiminta | liiketoiminta | toiminta | eliminoinnit | yhteensä | 1000 | EUR | liike toiminta | liiketoiminta | toiminta | eliminoinnit | yhteensä |
| Jatkuvat toiminnot: | Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät: | ||||||||||||
Palkkiotuotot | 52 443 | 266 | 593 | 53 303 | Kauppahinta-allokaatiosta | ||||||||
Voitonjako-osuustuotot | 4 318 | 4 318 | aiheutuvat poistot | 905 | |||||||||
Liikevaihto | 56 761 | 266 | 593 | 57 621 | Uudelleenjärjestelykulut | 126 | |||||||
| Liikevaihto, sisäinen | Yritysostoihin liittyvät kulut | 1 083 | |||||||||||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | |||||||||||||
yhteensä | 2 114 | ||||||||||||
Materiaalit ja palvelut | 0 | 0 | 0 | Vertailukelpoinen katsauskauden tulos | 11 498 | ||||||||
Liiketoiminnan muut tuotot | 5 | 1 | 6 | ||||||||||
Osakekohtainen tulos, senttiä | 2,8 | ||||||||||||
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, josta | –24 474 | 0 | –584 | –8 272 | –33 330 | Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, | |||||||
senttiä | 1,2 | ||||||||||||
Palkat ja bonukset | –24 474 | 0 | –584 | –7 660 | –32 718 | Vertailukelpoinen osakekohtainen | |||||||
Osakeperusteiset maksut | –612 | –612 | tulos, senttiä | 4,0 | |||||||||
Poistot ja arvonalentumiset | –2 096 | 0 | –12 | –336 | –2 444 | ||||||||
Liiketoiminnan muut kulut | –7 696 | 0 | –286 | –4 999 | –12 981 | Osakekohtainen tulos, | |||||||
| laimennusvaikutuksella oikaistu, | |||||||||||||
| Sisäiset palveluostot ja | senttiä | 2,8 | |||||||||||
yleiskustannusten kohdistus | –5 304 | 5 304 | Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, | ||||||||||
Sijoitusten käyvän arvon muutokset | 7 789 | 7 789 | senttiä | 1,2 | |||||||||
| Vertailukelpoinen osakekohtainen | |||||||||||||
Liikevoitto | 17 196 | 266 | 6 907 | –7 708 | 16 660 | tulos, laimennusvaikutuksella | |||||||
oikaistu, senttiä | 4,0 | ||||||||||||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät: | Palkkiotuottojen kannattavuus: | ||||||||||||
| Kauppahinta-allokaatiosta | Vertailukelpoinen liikevoitto | 18 337 | 266 | 6 907 | –6 473 | 19 037 | |||||||
aiheutuvat poistot | 1 132 | 1 132 | |||||||||||
| Vähennetään: | |||||||||||||
Uudelleenjärjestelykulut | 10 | 147 | 157 | ||||||||||
Yritysostoihin liittyvät kulut | 1 088 | 1 088 | Voitonjako-osuustuotot | –4 318 | –4 318 | ||||||||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | Sijoitusten käyvän arvon muutokset | –7 789 | –7 789 | ||||||||||
yhteensä | 1 141 | 1 235 | 2 377 | Palkkiotuottojen kannattavuus | 14 019 | 266 | –882 | –6 473 | 6 930 | ||||
Vertailukelpoinen liikevoitto | 18 337 | 266 | 6 907 | –6 473 | 19 037 | ||||||||
| Liikevaihdon alueellinen jakauma: | |||||||||||||
Rahoitustuotot ja -kulut | –4 324 | Suomi | 36 799 | ||||||||||
Tuloverot | –2 952 | Muut maat | 20 821 | ||||||||||
Yhteensä | 57 621 | ||||||||||||
Tilikauden tulos | 9 385 | ||||||||||||
| 2023 oikaistu | Hallinnointi- | Palvelu- | Sijoitus- | Muut ja | Konserni | 2023 oikaistu | Hallinnointi- | Palvelu- | Sijoitus- | Muut ja | Konserni | ||
1000 | EUR | liiketoiminta | liiketoiminta | toiminta | eliminoinnit | yhteensä | 1000 | EUR | liiketoiminta | liiketoiminta | toiminta | eliminoinnit | yhteensä |
| Jatkuvat toiminnot: | Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät: | ||||||||||||
Palkkiotuotot | 45 108 | 547 | 524 | 46 179 | Uudelleenjärjestelykulut | 1179 | |||||||
Voitonjako-osuustuotot | 3 126 | 3 126 | Yritysostoihin liittyvät kulut | 566 | |||||||||
Liikevaihto, ulkoinen | 48 234 | 547 | 524 | 49 305 | Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | ||||||||
Liikevaihto, sisäinen | 3 | 44 | –46 | yhteensä | 1 744 | ||||||||
Vertailukelpoinen tilikauden tulos | 460 | ||||||||||||
Materiaalit ja palvelut | 0 | 0 | Osakekohtainen tulos, senttiä | –1,9 | |||||||||
Liiketoiminnan muut tuotot | 57 | 19 | 76 | Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, | |||||||||
senttiä | 1,1 | ||||||||||||
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, | Vertailukelpoinen osakekohtainen | ||||||||||||
josta | –23 548 | –147 | –346 | –8 129 | –32 169 | tulos, senttiä | –0,8 | ||||||
Palkat ja bonukset | –23 548 | –147 | –346 | –7 160 | –31 199 | ||||||||
Osakeperusteiset maksut | 0 | –970 | –970 | Osakekohtainen tulos, | |||||||||
Poistot ja arvonalentumiset | –1 048 | –29 | –14 | –302 | –1 393 | laimennusvaikutuksella oikaistu, | |||||||
Liiketoiminnan muut kulut | –6 648 | –174 | –139 | –3 938 | –10 899 | senttiä | –1,9 | ||||||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, | |||||||||||||
Yleiskustannusten kohdistus | –4 781 | –3 | 4 783 | 0 | senttiä | 1,1 | |||||||
Sijoitusten käyvän arvon muutokset | –6 115 | 0 | –6 115 | Vertailukelpoinen osakekohtainen | |||||||||
| tulos, laimennusvaikutuksella | |||||||||||||
oikaistu, senttiä | –0,8 | ||||||||||||
Liikevoitto / -tappio | 12 212 | 295 | –6 614 | –7 089 | –1 196 | ||||||||
| Jatkuvien toimintojen palkkiotuottojen | |||||||||||||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät: | kannattavuus: | ||||||||||||
Uudelleenjärjestelykulut | 1 466 | 12 | 1 478 | Vertailukelpoinen liikevoitto | 13 678 | 295 | –6 614 | –6 512 | 847 | ||||
Yritysostoihin liittyvät kulut | 566 | 566 | Vähennetään: | ||||||||||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | Voitonjako-osuustuotot | –3 126 | –3 126 | ||||||||||
yhteensä | 1 466 | 577 | 2 043 | Sijoitusten käyvän arvon muutokset | 6 115 | 0 | 6 115 | ||||||
Vertailukelpoinen liikevoitto | 13 678 | 295 | –6 614 | –6 512 | 847 | ||||||||
Palkkiotuottojen kannattavuus | 10 552 | 295 | –499 | –6 512 | 3 836 | ||||||||
Rahoitustuotot ja -kulut | –696 | Liikevaihdon alueellinen jakauma: | |||||||||||
Tuloverot | 607 | ||||||||||||
Suomi | 30 868 | ||||||||||||
Tilikauden tulos | –1 285 | Muut maat | 18 437 | ||||||||||
Yhteensä | 49 305 | ||||||||||||
| 2024 | Hallinnointi- | Palvelu liike- | Sijoitus- | Muut ja | Konserni | |
1000 | EUR | liike toiminta | toiminta | toiminta | eliminoinnit | yhteensä |
Hallinnointipalkkiot | 45 892 | 45 892 | ||||
Palveluiden myynti | 6 551 | 266 | 593 | 7 411 | ||
Voitonjako-osuustuotot | 4 318 | 4 318 | ||||
Liikevaihto asiakassopimuksista, ulkoinen | 56 761 | 266 | 593 | 57 621 | ||
| Asiakassopimuksista kirjatun | ||||||
| liikevaihdon ajoittuminen: | ||||||
| Ajan kuluessa tuloutettava | ||||||
liikevaihto | 52 127 | 266 | 593 | 52 987 | ||
| Tietyllä ajanhetkellä tuloutettava | ||||||
liikevaihto | 4 634 | 4 634 | ||||
Liikevaihto asiakassopimuksista, ulkoinen | 56 761 | 266 | 593 | 57 621 |
| 2023 oikaistu | Hallinnointi- | Palveluliike- | Sijoitus- | Muut ja | Konserni | |
1000 | EUR | liiketoiminta | toiminta | toiminta | eliminoinnit | yhteensä |
Hallinnointipalkkiot | 39 034 | 39 034 | ||||
Palveluiden myynti | 6 074 | 547 | 524 | 7 145 | ||
Voitonjako-osuustuotot | 3 126 | 3 126 | ||||
Liikevaihto asiakassopimuksista, ulkoinen | 48 234 | 547 | 524 | 49 305 | ||
| Asiakassopimuksista kirjatun | ||||||
| liikevaihdon ajoittuminen: | ||||||
| Ajan kuluessa tuloutettava | ||||||
liikevaihto | 44 445 | 547 | 524 | 45 516 | ||
| Tietyllä ajanhetkellä tuloutettava | ||||||
liikevaihto | 3 788 | 3 788 | ||||
Liikevaihto asiakassopimuksista, ulkoinen | 48 234 | 547 | 524 | 49 305 |
2024 | 2023 oikaistu | |
Muut tuottoerät | 6 | 76 |
Yhteensä | 6 | 76 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 oikaistu |
Palkat | 27 979 | 26 462 | |
Eläkekulut – maksupohjaiset järjestelyt | 3 249 | 3 717 | |
Osakeperusteiset maksut | 612 | 970 | |
Muut henkilösivukulut | 1 489 | 1 021 | |
Yhteensä | 33 330 | 32 169 |
Konsernin henkilökunta keskimäärin | 2024 | 2023 |
| Maittain | ||
Suomi | 149 | 133 |
Ruotsi | 27 | 28 |
Tanska | 12 | 10 |
Norja | 2 | 2 |
Luxemburg | 3 | 3 |
Iso-Britannia | 7 | 7 |
Yhteensä | 200 | 183 |
| Segmenteittäin | ||
Hallinointiliiketoiminta | 137 | 119 |
Palveluliiketoiminta | 10 | 13 |
Sijoitustoiminta ja muut | 54 | 51 |
Yhteensä | 200 | 183 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 oikaistu |
| Poistot hyödykeryhmittäin | |||
| Aineettomat hyödykkeet | |||
Muut aineettomat hyödykkeet | 1158 | 86 | |
Yhteensä | 1 158 | 86 | |
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | |||
Koneet ja kalusto | 76 | 87 | |
Käyttöoikeusomaisuuserät, toimitilat (IFRS 16) | 1 211 | 1 209 | |
Käyttöoikeusomaisuuserät, kone ja kalusto (IFRS 16) | 0 | 11 | |
Yhteensä | 1 287 | 1 307 | |
Poistot yhteensä | 2 444 | 1 393 | |
| Arvonalentumiset hyödykeryhmittäin | |||
Liikearvo | 0 | 0 | |
Arvonalentumiset yhteensä | 0 | 0 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 oikaistu |
| Konsernin liiketoiminnan muihin kuluihin sisältyvät seuraavat olennaisimmat | |||
| erät: | |||
Muut henkilöstökulut | 1 436 | 1 283 | |
Toimistokulut | 684 | 611 | |
Matka- ja edustuskulut | 1 055 | 1 263 | |
Ulkopuoliset palvelut | 6 784 | 5 894 | |
Muut kulut | 3 024 | 1 848 | |
Yhteensä | 12 981 | 10 899 | |
Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut (IFRS 16) | 145 | 96 | |
Arvoltaan vähäisiin omaisuuseriin liittyvät vuokrakulut (IFRS 16) | 121 | 173 |
Ernst & Young -ketjuun kuuluville yhtiöille, 1000 EUR | 2024 | 2023 |
Tilintarkastus | 437 | 371 |
Veroneuvonta | 19 | 57 |
Muut palvelut | 92 | 33 |
Yhteensä | 548 | 461 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 oikaistu |
Henkilöstökulut | 612 | 970 | |
Poistot ja arvonalentumiset | 2 535 | 1 491 | |
Sijoitusten käyvän arvon muutos | –7 789 | 6 115 | |
Tytäryritysten myyntivoitot | –64 025 | 0 | |
Rahoitustuotot ja -kulut | 4 330 | 687 | |
Yrityshankintojen ja -myyntien kulut | 5 672 | –71 | |
Verot | 4 035 | 618 | |
Muut oikaisut | 35 | –144 | |
Yhteensä | –54 595 | 9 666 | |
Vuokrasopimuksista lähtevä rahavirta yhteensä (IFRS 16) | –1 386 | –1 333 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 oikaistu |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset ja rahoitusvarat | |||
Rahastosijoitukset | 7 789 | –6 115 | |
Yhteensä | 7 789 | –6 115 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 oikaistu |
| Rahoitustuotot | |||
Korkotuotot lainasaamisista | 1 582 | 1 036 | |
Valuuttakurssivoitot | 161 | 17 | |
Rahoitusvelkojen käyvän arvon muutos | 0 | 3 122 | |
Muut rahoitustuotot | 187 | ||
Yhteensä | 1 930 | 4 174 | |
| Rahoituskulut | |||
Korkokulut rahoituslainoista | –5 213 | –3 809 | |
Luottotappiovarauksen muutos | –2 | –68 | |
Muut rahoituskulut | –548 | –571 | |
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut (IFRS 16) | –118 | –168 | |
Valuuttakurssitappiot | –179 | –254 | |
Yhteensä | –6 253 | –4 870 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 oikaistu |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero | 3 280 | 1 840 | |
Edellisten tilikausien verot | –25 | 84 | |
| Laskennalliset verot: | |||
Syntyneet ja purkautuneet väliaikaiset erot | –303 | –2 531 | |
Yhteensä | 2 952 | –607 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Tulos ennen veroja | 12 336 | –1 892 | |
Verot laskettuna kotimaan verokannalla 20 % | 2 467 | –378 | |
Ulkomaisten tytäryritysten poikkeavat verokannat | 80 | 90 | |
Verovapaat tuotot | –1 337 | –1 217 | |
Osakepalkkiojärjestelmä | 5 | –230 | |
Muut vähennyskelvottomat kulut | 577 | 158 | |
| Edellisten tilikausien tappioista kirjaamattomien verosaamisten | |||
| hyödyntäminen ja tilikauden tappioista kirjaamattomat laskennalliset | |||
verosaamiset | 1 082 | 931 | |
Edellisten tilikausien verot | –24 | 83 | |
Muut erot | 102 | –44 | |
Verot tuloslaskelmassa | 2 952 | –607 |
2024 | 2023 oikaistu | |
| Jatkuvat ja lopetetut toiminnot yhteensä: | ||
Konsernin tilikauden tulos (1000 EUR) | 73 466 | 3 392 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus (1000 EUR) | –4 893 | –2 047 |
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos (1000 EUR) | 68 573 | 1 346 |
| Jatkuvat toiminnot: | ||
Jatkuvien toimintojen tilikauden tulos (1000 EUR) | 9 385 | –1 285 |
| Jatkuvien toimintojen määräysvallattomien omistajien osuus tilikauden | ||
tuloksesta (1000 EUR) | –4 579 | –1 707 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva osuus jatkuvien toimintojen tilikauden | ||
tuloksesta (1000 EUR) | 4 806 | –2 992 |
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo (1000 kpl) | 173 807 | 158 574 |
Omat osakkeet (1000 kpl) | –26 | –26 |
| Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo osakekohtaisen tuloksen | ||
laskemiseksi (1000 kpl) | 173 781 | 158 548 |
Osakepohjaisten kannustinjärjestelmien vaikutus (1000 kpl) | 599 | 1 184 |
| Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo laimennusvaikutuksella | ||
oikaistun osakekohtaisen tuloksen laskemiseksi (1000 kpl) | 174 380 | 159 731 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta tuloksesta laskettu osakekohtainen tulos: | ||
Laimentamaton osakekohtainen tulos (senttiä/osake) | 39,5 | 0,8 |
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (senttiä/osake) | 39,3 | 0,8 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta jatkuvien toimintojen tuloksesta laskettu | ||
| osakekohtainen tulos: | ||
Laimentamaton osakekohtainen tulos jatkuvista toiminnoista (senttiä/osake) | 2,8 | –1,9 |
| Laimennusvaikuuksella oikaistu osakekohtainen tulos jatkuvista toiminnoista | ||
(senttiä/osake) | 2,8 | –1,9 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Liikevaihto, ulkoinen | 9 533 | 10 059 | |
Liiketoiminnan muut tuotot | 3 | 3 | |
Liiketoiminnan kulut | –4 388 | –4 169 | |
Liikevoitto | 5 148 | 5 893 | |
Rahoitustuotot ja -kulut | –7 | 9 | |
Lopetettujen toimintojen luovutuksesta syntynyt voitto* | 60 025 | ||
Voitto ennen veroja | 65 166 | 5 902 | |
| Tuloverot | |||
tavanomaisesta toiminnasta johtuvat | –1 083 | –1 225 | |
luovutuksesta aiheutuvat | 0 | ||
Tulos verojen jälkeen | 64 083 | 4 677 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Liiketoiminnan nettorahavirta | 4 131 | 5 028 | |
Investointien nettorahavirta | 59 039 | 0 | |
Rahoituksen nettorahavirta | –628 | –295 |
1000 | EUR | Käypä arvo |
| Vastike | ||
Osakevastike (17 672 761 × 1,948 EUR) | 34 427 | |
Käteisvastike | 3 010 | |
Vastike yhteensä | 37 436 | |
| VARAT | ||
| Pitkäaikaiset varat | ||
Asiakassuhteisiin liittyvät aineettomat omaisuuserät | 13 278 | |
Markkinointiin liittyvät aineettomat omaisuuserät | 260 | |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 3 | |
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahastosijoitukset | 3 301 | |
| 16 841 | ||
| Lyhytaikaiset varat | ||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 829 | |
Rahavarat | 10 532 | |
| 11 361 | ||
Varat yhteensä | 28 202 | |
| VELAT | ||
| Pitkäaikaiset velat | ||
Laskennalliset verovelat | 3 008 | |
| 3 008 | ||
| Lyhytaikaiset velat | ||
Ostovelat ja muut velat | 2 170 | |
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat | 7 779 | |
| 9 949 | ||
Velat yhteensä | 12 957 |
1000 | EUR | Käypä arvo |
Määräysvallattomien omistajien osuus* | 58 | |
Nettovarat (pl. liikearvo) | 15 187 | |
Vastike | 37 436 | |
Liikearvo | 22 249 |
1000 | EUR |
Käteisvastike | –3 010 |
Hankinnasta aiheutuneet kulut | –1 654 |
Hankitun tytäryhtiön rahavarat hankintahetkellä | 10 532 |
Tytäryhtiöiden hankinta, saaduilla rahavaroilla vähennettynä | 5 869 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
| Koneet ja kalusto | |||
Hankintameno 1.1. | 2 521 | 2 498 | |
Yrityshankinnat (ks. liitetieto 14) | 3 | ||
Lisäykset | 11 | 22 | |
Muuntoerot | –3 | 1 | |
Hankintameno 31.12. | 2 532 | 2 521 | |
Kertyneet poistot 1.1. | –2 334 | –2 246 | |
Tilikauden poisto | –76 | –87 | |
Muuntoerot | 2 | –1 | |
Kertyneet poistot 31.12. | –2 408 | –2 334 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 124 | 187 | |
| Käyttöoikeusomaisuuserät | |||
| Koneet ja kalusto (IFRS 16) | |||
Lisäykset | 0 | 0 | |
Tilikauden poisto, jatkuvat toiminnot | 0 | –11 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 0 | 0 | |
| Toimitilat (IFRS 16) | |||
Lisäykset | 151 | 1 944 | |
Tilikauden poisto, jatkuvat toiminnot | –1 211 | –1 209 | |
Tilikauden poisto, lopetetut toiminnot | –87 | –88 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 2 785 | 3 932 | |
| Muut aineelliset hyödykkeet | |||
Hankintameno1.1. | 23 | 23 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 23 | 23 | |
Aineelliset hyödykkeet yhteensä | 2 931 | 4 142 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Hankintameno 1.1. | 20 581 | 20 581 | |
Yrityshankinnat (ks. liitetieto 14) | 22 249 | 0 | |
Hankintameno 31.12. | 42 830 | 20 581 | |
Kertyneet arvonalentumiset 1.1. | –12 695 | –12 695 | |
Kertyneet arvonalentumiset 31.12. | –12 695 | –12 695 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 30 135 | 7 886 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
CapMan Wealth | 7 412 | 7 412 | |
Natural Capital | 22 249 | ||
Muut | 474 | 474 | |
Yhteensä | 30 135 | 7 886 |
2024 | 2023 | |
Diskonttokorko ennen veroja | 19,0 % | 16,8 % |
Myynnin keskimääräinen vuotuinen kasvuolettama | 14,3 % | 18,0 % |
Keskimääräinen liikevoittomarginaali | 21,7 % | 35,2 % |
Loppuarvojakson kasvuolettama jäännösarvoa laskettaessa | 2,0 % | 1,0 % |
2024 | 2023 | |
Diskonttokorko ennen veroja | 15,6 % | – |
Myynnin keskimääräinen vuotuinen kasvuolettama | 13,3 % | – |
Keskimääräinen liikevoittomarginaali | 52,0 % | – |
Loppuarvojakson kasvuolettama jäännösarvoa laskettaessa | 2,0 % | – |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Hankintameno 1.1. | 6 616 | 6 616 | |
Yrityshankinnat (ks. liitetieto 14) | 13 538 | 0 | |
Lisäykset | 33 | 16 | |
Siirrot erien välillä | 0 | 0 | |
Siirto myytävänä oleviksi luokiteltuihin pitkäaikaisiin varoihin | 0 | –16 | |
Hankintameno 31.12. | 20 187 | 6 616 | |
Kertyneet poistot 1.1. | –6 605 | –6 516 | |
Tilikauden poisto | –1 161 | –96 | |
Siirto myytävänä oleviksi luokiteltuihin pitkäaikaisiin varoihin | 0 | 7 | |
Vähennykset | –32 | 0 | |
Kertyneet poistot 31.12. | –7 798 | –6 605 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 12 388 | 10 |
| Rahastosijoitukset | |||
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Tilikauden alussa | 158 907 | 169 063 | |
Lisäykset | 19 017 | 18 097 | |
Yrityshankinnat (ks. liitetieto 14) | 3 301 | 0 | |
Palautukset | –10 054 | –17 615 | |
Vähennykset | –15 623 | –3 975 | |
Käyvän arvon muutos | 7 746 | –5 926 | |
Siirrot | 3 927 | –737 | |
Tilikauden lopussa | 167 221 | 158 907 | |
| Rahastosijoitukset sijoitusalueittain kauden lopussa* | |||
Buyout | 31 467 | 28 314 | |
Credit | 5 917 | 6 048 | |
Russia | 0 | 589 | |
Real Estate | 39 262 | 40 449 | |
Growth equity | 15 023 | 15 170 | |
Infra | 17 684 | 10 059 | |
Special Situations | 3 789 | 3 105 | |
Natural Capital | 2 917 | ||
Rahastojen rahastot | 8 286 | 16 694 | |
Ulkopuoliset Venture Capital -rahastot | 38 626 | 38 085 | |
Muut sijoitusalueet | 4 250 | 394 | |
Yhteensä | 167 221 | 158 907 |
| Muut sijoitukset | 2024 | 2023 |
Tilikauden alussa | 508 | 434 |
Lisäykset | 42 | 46 |
Käyvän arvon muutos | 21 | 28 |
Tilikauden lopussa | 571 | 508 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Myyntisaamiset | 3 426 | 4 134 | |
Lainasaamiset | 3 541 | 2 307 | |
Muut saamiset | 84 | 84 | |
Siirtosaamiset | 0 | 0 | |
Yhteensä | 7 052 | 6 525 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Lainasaamiset, brutto | 5 190 | 3 909 | |
Luottotappiota koskeva vähennyserä 12 kuukaudelta | –68 | –22 | |
Luottotappiota koskeva vähennyserä koko voimassaoloajalta | –1 581 | –1 581 | |
Lainasaamiset, netto | 3 541 | 2 307 |
| Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2024 aikana: | ||||||
| Kirjattu | Kirjattu | |||||
| tulos- | omaan | |||||
1000 | EUR | 31.12.2023 | laskelmaan | Muuntoerot | pääomaan | 31.12.2024 |
| Laskennalliset verosaamiset | ||||||
Jaksotuserot ja väliaikaiset erot | 1 896 | –163 | 0 | 0 | 1 733 | |
Yhteensä | 1 896 | –163 | 0 | 0 | 1 733 | |
| Laskennalliset verovelat | ||||||
Jaksotuserot ja väliaikaiset erot | 148 | –246 | –1 | 2 708 | 2 609 | |
Realisoitumattomat arvonmuutokset | 5 843 | –215 | 0 | 300 | 5 928 | |
Yhteensä | 5 991 | –461 | –1 | 3 008 | 8 537 |
| Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2023 aikana: | ||||||
| Kirjattu | Kirjattu | |||||
| tulos- | omaan | |||||
1000 | EUR | 31.12.2022 | laskelmaan | Muuntoerot | pääomaan | 31.12.2023 |
| Laskennalliset verosaamiset | ||||||
Jaksotuserot ja väliaikaiset erot | 1 790 | 106 | 0 | 0 | 1 896 | |
Yhteensä | 1 790 | 106 | 0 | 0 | 1 896 | |
| Laskennalliset verovelat | ||||||
Jaksotuserot ja väliaikaiset erot | 1 261 | –1 113 | 0 | 0 | 148 | |
Realisoitumattomat arvonmuutokset | 7 157 | –1 314 | 0 | 0 | 5 843 | |
Yhteensä | 8 418 | –2 427 | 0 | 0 | 5 991 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Myyntisaamiset | 9 621 | 8 875 | |
Lainasaamiset | 254 | 815 | |
Siirtosaamiset | 1 783 | 1 839 | |
Muut saamiset | 15 702 | 8 853 | |
Yhteensä | 27 360 | 20 382 |
2024 | 2023 | |
Myyntisaamiset, brutto | 9 727 | 9 007 |
Luottotappiota koskeva vähennyserä | –106 | –132 |
Myyntisaamiset, netto | 9 621 | 8 875 |
| Lyhyt- ja pitkäaikaiset myynti- ja muut saamiset valuutoittain tilinpäätöshetkellä | |||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | valuuttamäärä | euromäärä | osuus |
EUR | 26 770 | 78 % | |
USD | 4 799 | 4 619 | 13 % |
SEK | 12 430 | 1 085 | 3 % |
GBP | 69 | 83 | 0 % |
DKK | 13 789 | 1 849 | 5 % |
NOK | 72 | 6 | 0 % |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Johdannaissaamiset | 0 | 116 | |
Korkorahastosijoitukset | 3 790 | 159 | |
Yhteensä | 3 790 | 275 | |
| Johdannaisten käyvät arvot | |||
Valuuttatermiinit | –77 | 116 | |
Yhteensä | –77 | 116 | |
| Johdannaisten nimellisarvot | |||
Valuuttatermiinit | 4 484 | 5 320 | |
Yhteensä | 4 484 | 5 320 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Pankkitilit | 78 756 | 40 144 | |
Rahamarkkinarahastot | 11 386 | 872 | |
Yhteensä | 90 142 | 41 017 |
1000 kpl | B-osakkeet* | Yhteensä* |
1.1.2023 | 158 029 | 158 029 |
Osakepalkkio-ohjelman suunnattu maksuton osakeanti | 794 | 794 |
31.12.2023 | 158 823 | 158 823 |
Suunnattu osakeanti yrityshankinnan yhteydessä | 17 673 | 17 673 |
Osakepalkkio-ohjelman suunnattu maksuton osakeanti | 356 | 356 |
31.12.2024 | 176 852 | 176 852 |
| Osake- | Ylikurssi- | Muut | ||
| 1 000 euroa | pääoma | rahasto | rahastot | Yhteensä |
1.1.2023 | 772 | 38 968 | 35 425 | 75 165 |
Pääomanpalautus | –14 311 | –14 311 | ||
31.12.2023 | 772 | 38 968 | 21 114 | 60 854 |
Suunnattu osakeanti yrityshankinnan yhteydessä | 34 427 | 34 427 | ||
31.12.2024 | 35 199 | 38 968 | 21 114 | 95 281 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Joukkovelkakirjalainat | 99 607 | 89 750 | |
Vuokrasopimusvelat (IFRS 16) | 1 655 | 2 720 | |
Yhteensä | 101 262 | 92 470 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Muut velat | 547 | 484 | |
Yhteensä | 547 | 484 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Ostovelat | 1 284 | 2 101 | |
Saadut ennakot | 83 | 761 | |
Siirtovelat | 16 208 | 14 178 | |
Yrityshankintoihin liittyvät velat | 0 | 3 842 | |
Johdannaisvelat | 77 | 0 | |
Muut velat | 1 725 | 3 274 | |
Yhteensä | 19 378 | 24 155 |
Ostovelat ja muut velat | valuuttamäärä | euromäärä | osuus |
EUR | 15 622 | 81 % | |
SEK | 26 394 | 2 303 | 12 % |
GBP | 457 | 551 | 3 % |
DKK | 5 714 | 766 | 4 % |
NOK | 1 597 | 135 | 1 % |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Vuokrasopimusvelat (IFRS 16) | 1 271 | 1 323 | |
Velka määräysvallattomille omistajille | 0 | 63 | |
Yhteensä | 1 271 | 1 386 |
| Kirjanpito- | ||||
1000 | EUR | Liitetieto | arvo | Käypä arvo |
| 2024 | ||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset | ||||
Rahastosijoitukset | 18 | 167 221 | 167 221 | |
Muut sijoitukset* | 18 | 571 | 571 | |
Lainasaamiset | 19 | 3 795 | 3 795 | |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 19, 21 | 30 616 | 30 616 | |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat lyhytaikaiset | ||||
rahoitusvarat | 22 | 3 790 | 3 790 | |
Rahavarat | 23 | 90 142 | 90 142 | |
Yhteensä | 296 135 | 296 135 |
1000 | EUR | ||
| 2023 | |||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset | |||
Rahastosijoitukset | 18 | 158 907 | 158 907 |
Muut sijoitukset* | 18 | 508 | 508 |
Lainasaamiset | 19 | 3 122 | 3 122 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 19, 21 | 23 785 | 23 785 |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat | |||
lyhytaikaiset rahoitusvarat | 22 | 275 | 275 |
Rahavarat | 23 | 41 017 | 41 017 |
Yhteensä | 227 614 | 227 614 | |
| Kirjanpito- | ||||
1000 | EUR | Liitetieto | arvo | Käypä arvo |
| 2024 | ||||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 25 | 101 262 | 101 262 | |
Pitkäaikaiset korottomat velat | 26 | 547 | 547 | |
Ostovelat ja muut velat | 27 | 19 378 | 19 378 | |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 28 | 1 271 | 1 271 | |
Yhteensä | 122 458 | 122 458 |
1000 | EUR | ||
| 2023 | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 25 | 92 470 | 92 470 |
Pitkäaikaiset korottomat velat | 26 | 484 | 484 |
Ostovelat ja muut velat | 27 | 24 154 | 24 154 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 28 | 1 386 | 1 386 |
Yhteensä | 118 494 | 118 494 |
Rahoitusvelkojen täsmäytyslaskelma | 2024 | 2023 |
Rahavarat | 90 142 | 41 017 |
Lyhytaikaiset korolliset rahoitusvelat | –1 271 | –1 386 |
Pitkäaikaiset korolliset rahoitusvelat | –101 262 | –92 470 |
Nettovelka | –12 391 | –52 839 |
Rahavarat | 90 142 | 41 017 |
Korolliset velat, vaihtuvakorkoiset | –2 926 | –4 106 |
Korolliset velat, kiinteäkorkoiset | –99 607 | –89 750 |
Nettovelka | –12 391 | –52 839 |
| Rahavirran | |||||
| muutoksen | Muut | ||||
1000 | EUR | 1.1.2024 | vaikutus | muutokset | 31.12.2024 |
| 2024 | |||||
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | 89 750 | 9 566 | 291 | 99 607 | |
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 2 720 | –1 216 | 151 | 1 655 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | 63 | 0 | –63 | 0 | |
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 1 323 | –52 | 0 | 1 271 | |
Yhteensä | 93 856 | 8 299 | 379 | 102 533 |
| Rahavirran | |||||
| muutoksen | Muut | ||||
1000 | EUR | 1.1.2023 | vaikutus | muutokset | 31.12.2023 |
| 2023 | |||||
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | 89 650 | 0 | 100 | 89 750 | |
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 2 204 | –1 159 | 1 675 | 2 720 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | 52 | 11 | 63 | ||
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 1 060 | –5 | 268 | 1 323 | |
Yhteensä | 92 966 | –1 154 | 2 044 | 93 856 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
| Omasta puolesta annetut vakuudet | |||
Yrityskiinnitykset | 60 000 | 60 000 | |
Muut vastuusitoumukset | 1 132 | 1 239 | |
| Jäljellä olevat sijoitussitoumukset rahastoihin | |||
| sijoitusalueittain | |||
Buyout | 14 886 | 17 942 | |
Credit | 2 527 | 3 127 | |
Russia | 1 066 | 1 066 | |
Real Estate | 6 432 | 5 916 | |
Muut | 1 489 | 1 489 | |
Rahastojen rahastot | 245 | 245 | |
Growth equity | 10 569 | 19 243 | |
Infra | 8 230 | 10 151 | |
Special Situations | 3 462 | 4 507 | |
Natural Capital | 43 | ||
CapMan Wealth Services -rahastot | 16 031 | 15 511 | |
Ulkopuoliset Private Equity -rahastot | 265 | 3 703 | |
Ulkopuoliset Venture Capital -rahastot | 1 583 | 2 290 | |
Yhteensä | 66 829 | 85 190 |
| Osakepalkkio - | |
| ohjelma | |
| Sijoitukseen perustuvat kannustinjärjestelmät | 2022–2025 |
Myöntämispäivä | 13.4.2022 |
Oikeuden syntymisajanjakso alkaa | 13.4.2022 |
| 13.4.2024, | |
| 13.4.2025 ja | |
| Oikeuden syntymisajanjakso(t) päättyy/päättyvät | 13.4.2026 |
Osakkeen hinta myöntämishetkellä, euroa | 2,420 |
Osakkeen hinta tilikauden päättyessä, euroa | 1,714 |
Ennustettu volatiliteetti | 26 % |
Riskitön korko | 1,0 % |
Odotettavissa olevien osinkojen nykyarvo myöntämispäivänä, euroa | 0,63 |
Poistumaolettama | 0 % |
Käyvän arvon lisäys (+) tai vähennys (–) tilikauden aikana, milj. euroa | –0,2 |
Järjestelmän käypä arvo, milj. euroa | 2,8 |
Tilikauden aikana kuluksi kirjattu, milj. euroa | 0,6 |
Kumulatiivisesti kuluksi kirjattu, milj. euroa | 2,2 |
Tulevien ennakonpidätysvelvoitteiden maksun arvioitu rahavirtavaikutus, milj. euroa | –0,3 |
Järjestelmän piirissä henkilöitä tilinpäätöshetkellä | 21 |
| Osakepalkkio - | |
| ohjelma | |
| Osakepalkkioiden muutokset tilikauden aikana | 2022–2025 |
Ulkona olevien osakepalkkioiden lkm tilikauden alussa 1.1.2024 | 3 795 420 |
Myönnetyt | 85 000 |
Menetetyt | 408 121 |
Toteutetut | 642 298 |
Rauenneet | 0 |
Toteutuneiden osakepalkkioiden lkm tilikauden loppuun mennessä 31.12.2024 | 737 230 |
Ulkona olevien osakepalkkioiden lkm tilikauden lopussa 31.12.2024 | 2 830 000 |
| konsernin | emoyhtiön | konsernin | emoyhtiön | ||||
| Konsernin emo- ja tytäryritykset | omistusosuus | omistusosuus | Konsernin emo- ja tytäryritykset | omistusosuus | omistusosuus | ||
CapMan Plc, parent company | Suomi | CapMan Nordic Infrastructure Manager S.á.r.l. | Luxemburg | 100 % | 100 % | ||
CapMan Capital Management Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CapMan Infra Lynx GP Oy | Suomi | 60 % | |
CapMan Sweden AB | Ruotsi | 100 % | 100 % | CapMan Buyout XI GP S.á.r.l | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan AB | Ruotsi | 100 % | 100 % | CapMan AIFM Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan (Guernsey) Limited | Guernsey | 100 % | 100 % | Nest Capital III GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan (Guernsey) Buyout VIII GP Limited | Guernsey | 100 % | 100 % | CapMan Buyout Management Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan (Sweden) Buyout VIII GP AB | Ruotsi | 100 % | 100 % | CapMan Hotels II Holding GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Classic GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CapMan Wealth Oy | Suomi | 60 % | 60 % |
CapMan Real Estate Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CapMan Growth Equity II GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
Dividum Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CapMan Special Situations GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
RG Invest Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CapMan Special Situations Oy | Suomi | 65 % | 65 % |
CapMan RE II GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CM III Feeder GP S.á.r.l. | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan Private Equity Advisors Limited | Kypros | 100 % | 100 % | Maneq 2010 AB | Ruotsi | 86 % | 86 % |
RG Growth (Guernsey) GP Ltd | Guernsey | 100 % | 100 % | Maneq 2005 AB | Ruotsi | 100 % | 100 % |
CapMan (Guernsey) Investment Limited | Guernsey | 100 % | 100 % | CapMan Residential Manager SA | Luxemburg | 60 % | 60 % |
CapMan (Guernsey) Buyout IX GP Limited | Guernsey | 100 % | 100 % | CMRF Feeder GP S.á.r.l. | Luxemburg | 60 % | |
CapMan Fund Investments SICAV-SIF | Luxemburg | 100 % | 100 % | CMRF Advisors Oy | Suomi | 60 % | 60 % |
CapMan (Guernsey) Buyout X GP Limited | Guernsey | 100 % | 100 % | Nest Capital IV GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
RG Growth (Guernsey) II GP Ltd | Guernsey | 100 % | 100 % | CMH II Feeder GP Sarl | Luxemburg | 100 % | 100 % |
Maneq 2012 AB | Ruotsi | 100 % | 100 % | CapMan Nordic Infrastructure II Manager S.á.r.l. | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan Nordic Real Estate Manager S.A. | Luxemburg | 100 % | 100 % | CMNPI GP II Sarl | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan Buyout X GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CapMan Growth Equity III GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Endowment GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CapMan Growth Management Oy | Suomi | 65 % | 65 % |
CapMan Real Estate UK Limited | Iso-Britannia | 100 % | Dasos Capital Oy | Suomi | 100 % | 100 % | |
Nest Capital 2015 GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % | Dasos Habitat Foundation Oy | Suomi | 100 % | |
Kokoelmakeskus GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % | Dasos Climate-Smart Real Estate Oy | Suomi | 100 % | |
CapMan Growth Equity Oy | Suomi | 100 % | 100 % | Dasos Foraois Management Ltd. | Irlanti | 100 % | |
CapMan Real Estate Manager S.A. | Luxemburg | 100 % | 100 % | Dasos FS Management S.a.r.l. | Luxemburg | 100 % | |
CapMan Infra Management Oy | Suomi | 60 % | 60 % | Dasos LT Management S.a.r.l. | Luxemburg | 100 % | |
CapMan Infra Lux Management S.á.r.l. | Luxemburg | 60 % | Dasos S.A. | Luxemburg | 93 % | ||
CapMan Growth Equity 2017 GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % | Dasos II S.A. | Luxemburg | 100 % |
| konsernin | emoyhtiön | ||
| Konsernin emo- ja tytäryritykset | omistusosuus | omistusosuus | |
Profor Investments S.a.r.l. | Luxemburg | 67 % | |
CapMan Nordic Real Estate IV Manager Sarl | Luxemburg | 100 % | 100 % |
| konsernin | ||
| Konsernin emo- ja tytäryritykset | omistusosuus | |
| Ulkomaiset sivuliikkeet | ||
CapMan Real Estate Denmark, filial av CapMan AB, Sverige | Tanska | 100 % |
CapMan Real Estate Oy, filial i Norge | Norja | 100 % |
CapMan Buyout Management Oy, filial i Sverige | Ruotsi | 100 % |
CapMan Infra Management Oy, filial i Sverige | Ruotsi | 60 % |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Pitkäaikaiset | 817 | 242 | |
Lyhytaikaiset | 175 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Lainasitoumukset | 73 | 98 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
| Toimitusjohtaja Pia Kåll | |||
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 440 | 351 | |
Lakisääteiset eläkemaksut | 78 | 62 | |
Lisäeläkemaksut | 42 | 35 | |
Osakeperusteiset maksut | 144 | 181 | |
Yhteensä | 704 | 630 | |
| Toimitusjohtaja Joakim Frimodig | |||
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 130 | ||
Lakisääteiset eläkemaksut | 23 | ||
Lisäeläkemaksut | 13 | ||
Osakeperusteiset maksut | –68 | ||
Yhteensä | 98 | ||
| Muu johtoryhmä | |||
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 2 945 | 2 886 | |
Osakeperusteiset maksut | 351 | 585 | |
Yhteensä | 3 295 | 3 472 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Joakim Frimodig 15.3.2023 alkaen | 279 | 291 | |
Andreas Tallberg 15.3.2023 saakka | 16 | ||
Johan Bygge | 45 | 44 | |
Mammu Kaario | 56 | 55 | |
Catarina Fagerholm | 46 | 45 | |
Olli Liitola | 44 | 43 | |
Johan Hammarén | 43 | 42 | |
Yhteensä | 513 | 537 |
| Erääntyy | Erääntyy | ||||||
| alle 3 | 3–12 | Erääntyy 1–3 | Erääntyy 3–5 | Erääntyy | |||
31.12.2024, | 1000 | EUR | kuukaudessa | kuukaudessa | vuodessa | vuodessa | myöhemmin |
Joukkovelkakirjalainat | 40 000 | 60 000 | |||||
Ostovelat | 1 284 | ||||||
Joukkovelkakirjalainojen korot | 5 700 | 10 103 | 5 610 | ||||
Yrityshankintoihin liittyvät velat | 0 | ||||||
Rahastositoumukset | 326 | 17 132 | 1 209 | 7 452 | 40 709 | ||
Vuokrasopimusvelat (IFRS 16) | 299 | 836 | 1 790 |
| Erääntyy | Erääntyy | ||||||
| alle 3 | 3–12 | Erääntyy 1–3 | Erääntyy 3–5 | Erääntyy | |||
31.12.2023, | 1 000 | EUR | kuukaudessa | kuukaudessa | vuodessa | vuodessa | myöhemmin |
Joukkovelkakirjalainat | 50 000 | 40 000 | |||||
Ostovelat | 2 101 | ||||||
Joukkovelkakirjalainojen korot | 3 800 | 5 474 | 503 | ||||
Yrityshankintoihin liittyvät velat | 3 842 | ||||||
Rahastositoumukset | 4 194 | 11 371 | 6 187 | 13 151 | 50 287 | ||
Vuokrasopimusvelat (IFRS 16) | 308 | 882 | 2 852 |
Lainat korkokannan mukaan 1000 EUR | 2024 | 2023 |
Vaihtuvakorkoiset | 0 | 0 |
Kiinteäkorkoiset | 99 607 | 89 750 |
Yhteensä | 99 607 | 89 750 |
1000 | EUR | SEK | USD | Muut valuutat | Yhteensä |
2024 | 2 195 | 21 052 | 2 484 | 25 731 | |
2023 | 2 925 | 25 158 | 2 271 | 30 354 |
1000 | EUR | 2024 | 2023 |
Korolliset rahoitusvelat | 102 533 | 93 856 | |
Rahavarat | –90 142 | –41 017 | |
Nettovelat | 12 391 | 52 839 | |
Oma pääoma | 202 568 | 115 125 | |
Nettovelkaantumisaste | 6,1 % | 45,9 % | |
Oman pääoman tuotto | 46,2 % | 2,6 % | |
Omavaraisuusaste | 59,0 % | 47,8 % |
1000 | EUR | Käypä arvo | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 |
Rahastosijoitukset | 167 221 | 4 318 | 0 | 162 903 | |
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | 571 | 545 | 0 | 25 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | 3 790 | 0 | 3 790 | 0 |
1000 | EUR | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | |||||
| arvostettavat pitkäaikaiset sijoitukset | |||||
| Rahastosijoitukset | |||||
Kauden alussa | 980 | 157 927 | 158 907 | ||
Lisäykset | 19 017 | 19 017 | |||
Yrityshankinnat | 3 301 | ||||
Palautukset | –589 | –9 465 | –9 465 | ||
Vähennykset | –15 623 | –15 623 | |||
Käyvän arvon muutos | 7 746 | 7 746 | |||
Siirrot* | 3 927 | 0 | 3 927 | ||
Kauden lopussa | 4 318 | 162 903 | 167 221 | ||
| Muut sijoitukset | |||||
Kauden alussa | 482 | 0 | 25 | 507 | |
Lisäykset | 42 | 42 | |||
Käyvän arvon muutos | 21 | 21 | |||
Kauden lopussa | 545 | 0 | 25 | 571 |
1000 | EUR | Käypä arvo | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 |
Rahastosijoitukset | 158 907 | 980 | 0 | 157 927 | |
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | 508 | 482 | 0 | 25 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | 275 | 116 | 159 | 0 |
1000 | EUR | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | |||||
| arvostettavat pitkäaikaiset sijoitukset | |||||
| Rahastosijoitukset | |||||
Kauden alussa | 1 197 | 167 866 | 169 063 | ||
Lisäykset | 18 097 | 18 097 | |||
Palautukset | –17 615 | –17 615 | |||
Vähennykset | –3 975 | –3 975 | |||
Käyvän arvon muutos | –5 926 | –5 926 | |||
Siirrot* | –217 | –520 | –737 | ||
Kauden lopussa | 980 | 157 927 | 158 907 | ||
| Muut sijoitukset | |||||
Kauden alussa | 408 | 0 | 25 | 433 | |
Lisäykset | 46 | 46 | |||
Käyvän arvon muutos | 28 | 28 | |||
Kauden lopussa | 482 | 0 | 25 | 508 |
| Käypä arvo MEUR | Ei-havaittavissa | Käytetyt syöttötiedot | ||||
| Sijoitusalue | 31.12.2023 | Arvostusmalli | olevat syöttötiedot | (painotettu keskiarvo) | Syöttötiedon muutos | Muutos arvostukseen |
| Verrokkiryhmän | EV/EBITDA 2024 12,1× | +/– 10 % | +/– 5,2 MEUR | |||
Private Equity | 50,3 | Verrokkiryhmä | arvostuskertoimet | |||
| Negatiivinen oikaisu | 20 % | +/– 10 % | –/+ 1,4 MEUR | |||
| verrokkiryhmän kertoimiin | ||||||
EUR/SEK 11,4590 | +/–1 % | –/+ 0,1 MEUR | ||||
Real Estate | 39,3 | Ulkopuolisen arvioitsijan | Valuuttakurssi | EUR/DKK 7,4578 | +/–1 % | –/+ 0,1 MEUR |
| tekemä arvostus | ||||||
EUR/NOK 11,7950 | +/–1 % | –/+ 0,0 MEUR | ||||
Terminaaliarvo | EV/EBITDA 14,6× | +/– 5 % | +/– 1,2 MEUR | |||
Infrastructure | 17,7 | Diskontatut kassavirrat | Diskonttokorko; markkinakorko | 13 % | +/– 100 bps | –/+ 1,9 MEUR |
| ja riskipreemio | ||||||
| Diskonttokorko; markkinakorko | – 0,2 MEUR / diskonttokoron | |||||
Credit | 5,9 | Diskontatut kassavirrat | ja riskipreemio | 10 % | +/– 100 bps | muutokseen perustuvaa |
| arvonmuutosta ei kirjata | ||||||
Puun hinta | na | +/– 2,5 % | +/– 0,3 MEUR | |||
Natural Capital | 2,9 | Diskontatut kassavirrat | ||||
Diskonttokorko | 4 % | +–0,3 % | –/+ 0,9 MEUR | |||
Rahastojen rahastot | 7,8 | Pääomarahaston | Valuuttakurssi | EUR/USD 1,0389 | +/–1 % | –/+ 0,1 MEUR |
| hallinnointiyhtiön raportit | ||||||
| Ulkopuoliset venture capital | 39,1 | Pääomarahaston | ||||
| -rahastosijoitukset | hallinnointiyhtiön raportit |
| Käypä arvo MEUR | Ei-havaittavissa | Käytetyt syöttötiedot | ||||
| Sijoitusalue | 31.12.2023 | Arvostusmalli | olevat syöttötiedot | (painotettu keskiarvo) | Syöttötiedon muutos | Muutos arvostukseen |
| Verrokkiryhmän | EV/EBITDA 2023 10,5× | +/– 10 % | +/– 4,9 MEUR | |||
Private Equity | 46,6 | Verrokkiryhmä | arvostuskertoimet | |||
| Negatiivinen oikaisu | 21 % | +/– 10 % | –/+ 1,3 MEUR | |||
| verrokkiryhmän kertoimiin | ||||||
EUR/SEK 11,0960 | +/–1 % | –/+ 0,1 MEUR | ||||
Real Estate | 40,4 | Ulkopuolisen arvioitsijan | Valuuttakurssi | EUR/DKK 7,4529 | +/–1 % | –/+ 0,1 MEUR |
| tekemä arvostus | ||||||
EUR/NOK 11,2405 | +/–1 % | –/+ 0,0 MEUR | ||||
Terminaaliarvo | EV/EBITDA 15,1× | +/– 5 % | +/– 1,1 MEUR | |||
Infrastructure | 10,1 | Diskontatut kassavirrat | Diskonttokorko; markkinakorko | 13 % | +/– 100 bps | –/+ 1,9 MEUR |
| ja riskipreemio | ||||||
| Diskonttokorko; markkinakorko | – 0,1 MEUR / diskonttokoron | |||||
Credit | 6,0 | Diskontatut kassavirrat | ja riskipreemio | 10 % | +/– 100 bps | muutokseen perustuvaa |
| arvonmuutosta ei kirjata | ||||||
Rahastojen rahastot | 16,0 | Pääomarahaston | Valuuttakurssi | EUR/USD 1,1050 | +/–1 % | –/+ 0,2 MEUR |
| hallinnointiyhtiön raportit | ||||||
| Ulkopuoliset venture capital | 38,7 | Pääomarahaston | ||||
| -rahastosijoitukset | hallinnointiyhtiön raportit |