1000 | EUR | Liitetieto | 1.1.–31.12.2023 | 1.1.–31.12.2022 |
Hallinnointipalkkiot | ||||
Palveluiden myynti | ||||
Voitonjako-osuustuotot | ||||
Liikevaihto | 2, 3 | |||
Materiaalit ja palvelut | – | – | ||
Liiketoiminnan muut tuotot | 4 | |||
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 5 | – | – | |
Poistot ja arvonalentumiset | 6 | – | – | |
Liiketoiminnan muut kulut | 7 | – | – | |
Sijoitusten käyvän arvon muutokset | 9 | – | ||
Liikevoitto | ||||
Rahoitustuotot ja -kulut | 10 | – | – | |
Tulos ennen veroja | ||||
Tuloverot | 11 | – | – | |
Konsernin tulos | ||||
| Muut laajan tuloksen erät: | ||||
Muuntoerot | – | |||
Konsernin laaja tulos yhteensä | ||||
| Kauden tuloksen jakautuminen: | ||||
Emoyhtiön omistajille | ||||
Määräysvallattomille omistajille | ||||
| Kauden laajan tuloksen jakautuminen: | ||||
Emoyhtiön omistajille | ||||
Määräysvallattomille omistajille | ||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos: | ||||
Tulos/osake, laimentamaton, senttiä | 12 | |||
Tulos/osake, laimennusvaikutuksella oikaistu, senttiä | 12 |
1000 | EUR | Liitetieto | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
| VARAT | ||||
| Pitkäaikaiset varat | ||||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 14 | |||
Liikearvo | 15 | |||
Muut aineettomat hyödykkeet | 16 | |||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset | 17 | |||
Rahastosijoitukset | ||||
Muut sijoitukset | ||||
Saamiset | 18 | |||
Laskennalliset verosaamiset | 19 | |||
| Lyhytaikaiset varat | ||||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 20 | |||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | 21 | |||
Rahavarat | 22 | |||
Myytävänä olevat omaisuuserät | 13 | |||
Varat yhteensä |
1000 | EUR | Liitetieto | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | ||||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | 23 | |||
Osakepääoma | ||||
Ylikurssirahasto | ||||
Muut rahastot | ||||
Muuntoerorahasto | – | – | ||
Kertyneet voittovarat | ||||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | ||||
Määräysvallattomat omistajat | ||||
Oma pääoma yhteensä | ||||
| Pitkäaikaiset velat | ||||
Laskennalliset verovelat | 19 | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 24 | |||
Muut pitkäaikaiset velat | 25 | |||
| Lyhytaikaiset velat | ||||
Ostovelat ja muut velat | 26 | |||
Lyhytaikaiset korolliset velat | 27 | |||
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat | ||||
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat | 13 | |||
Velat yhteensä | ||||
Oma pääoma ja velat yhteensä |
| Määräysvallatto- | |||||||||
| Kertyneet | mien omistajien | ||||||||
1000 | EUR | Liitetieto | Osakepääoma | Ylikurssirahasto | Muut rahastot | Muuntoerot | voittovarat | Yhteensä | osuus |
Oma pääoma 1.1.2022 | 23 | – | |||||||
Tilikauden tulos | |||||||||
| Tilikauden muut laajan tuloksen erät | |||||||||
Muuntoerot | – | – | |||||||
Tilikauden laaja tulos | – | ||||||||
Osakepalkkio-ohjelma | – | – | |||||||
Osingonjako ja pääomanpalautus | – | – | – | – | |||||
Liiketapahtumat määräysvallattomien omistajien kanssa | |||||||||
Oma pääoma 31.12.2022 | 23 | – | |||||||
Tilikauden tulos | |||||||||
| Tilikauden muut laajan tuloksen erät | |||||||||
Muuntoerot | |||||||||
Tilikauden laaja tulos | |||||||||
Osakepalkkio-ohjelma | – | – | |||||||
Osingonjako ja pääomanpalautus | – | – | – | – | |||||
Liiketapahtumat määräysvallattomien omistajien kanssa | – | ||||||||
Oma pääoma 31.12.2023 | 23 | – |
1000 | EUR | Liitetieto | 1.1.–31.12.2023 | 1.1.–31.12.2022 |
| Liiketoiminnan rahavirrat | ||||
Tilikauden tulos | ||||
Oikaisut tilikauden tulokseen | 8 | – | ||
| Käyttöpääoman muutokset: | ||||
Lyhytaikaisten korottomien saamisten muutos | – | |||
Lyhytaikaisten korottomien velkojen muutos | – | – | ||
Maksetut korot | – | – | ||
Maksetut verot | – | – | ||
Liiketoiminnan nettorahavirta | ||||
| Investointien rahavirrat | ||||
Tytäryritysten hankinta | – | |||
Tytäryritysten myynti | ||||
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | – | – | ||
| Investoinnit käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin | ||||
sijoituksiin (netto) | ||||
Myönnetyt lainat | – | – | ||
Lainasaamisten takaisinmaksut | ||||
Saadut korot investoinneista | ||||
Investointien nettorahavirta |
1000 | EUR | Liitetieto | 1.1.–31.12.2023 | 1.1.–31.12.2022 |
| Rahoituksen rahavirrat | ||||
Lainojen nostot | 28 | |||
Lainojen takaisinmaksut | 28 | – | ||
Vuokrasopimusvelkojen maksut | – | – | ||
Maksetut osingot ja pääomanpalautukset | – | – | ||
Rahoituksen nettorahavirta | – | – | ||
Rahavarojen muutos | – | – | ||
Rahavarat tilikauden alussa | ||||
Valuuttakurssimuutosten vaikutus | – | |||
Rahavarat tilikauden lopussa | 22 |
| 2023 | Hallinnointi- | Palvelu- | Sijoitus- | Muut ja | Konserni | 2023 | Hallinnointi- | Palvelu- | Sijoitus- | Muut ja | Konserni | ||
1000 | EUR | liike toiminta | liiketoiminta | toiminta | eliminoinnit | yhteensä | 1000 | EUR | liike toiminta | liiketoiminta | toiminta | eliminoinnit | yhteensä |
Palkkiotuotot | 45 108 | 10 606 | 524 | 56 238 | Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat | ||||||||
Voitonjako-osuustuotot | 3 126 | 3 126 | erät: | ||||||||||
Liikevaihto, ulkoinen | 48 234 | 10 606 | 524 | 59 364 | Uudelleenjärjestelykulut | 1 179 | |||||||
Liikevaihto, sisäinen | 3 | 44 | –46 | Yritysostoihin liittyvät kulut | 566 | ||||||||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | |||||||||||||
yhteensä | 1 744 | ||||||||||||
Materiaalit ja palvelut | –1 856 | –1 856 | Oikaistu tilikauden tulos | 5 137 | |||||||||
Liiketoiminnan muut tuotot | 60 | 19 | 79 | ||||||||||
Osakekohtainen tulos, senttiä | 0,8 | ||||||||||||
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, | Vertailukelpoisuusteen vaikuttavat | ||||||||||||
josta | –23 548 | –1 899 | –346 | –8 129 | –33 921 | erät, senttiä | 1,1 | ||||||
Palkat ja bonukset | –23 548 | –1 899 | –346 | –7 160 | –32 952 | Oikaistu osakekohtainen tulos, | |||||||
Osakeperusteiset maksut | –970 | –970 | senttiä | 1,9 | |||||||||
Poistot ja arvonalentumiset | –1 048 | –127 | –14 | –302 | –1 491 | ||||||||
Liiketoiminnan muut kulut | –6 648 | –637 | –139 | –3 938 | –11 362 | Osakekohtainen tulos, | |||||||
| laimennusvaikutuksella oikaistu, | |||||||||||||
Yleiskustannusten kohdistus | –4 781 | –143 | 4 923 | senttiä | 0,8 | ||||||||
Sijoitusten käyvän arvon muutokset | –6 115 | –6 115 | Vertailukelpoisuusteen vaikuttavat | ||||||||||
erät, senttiä | 1,1 | ||||||||||||
Liikevoitto / -tappio | 12 212 | 6 048 | –6 614 | –6 949 | 4 697 | Oikaistu osakekohtainen tulos, | |||||||
| laimennusvaikutuksella oikaistu, | |||||||||||||
senttiä | 1,9 | ||||||||||||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat | |||||||||||||
| erät: | Palkkiotuottojen kannattavuus: | ||||||||||||
Uudelleenjärjestelykulut | 1 466 | 12 | 1 478 | Oikaistu liikevoitto / -tappio | 6 740 | ||||||||
Yritysostoihin liittyvät kulut | 566 | 566 | Vähennetään: | ||||||||||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | Voitonjako-osuustuotot | –3 126 | |||||||||||
yhteensä | 1 466 | 577 | 2 043 | Sijoitusten käyvän arvon muutokset | 6 115 | ||||||||
Oikaistu liikevoitto / -tappio | 13 678 | 6 048 | –6 614 | –6 372 | 6 740 | ||||||||
Palkkiotuottojen kannattavuus | 9 729 | ||||||||||||
Rahoitustuotot ja -kulut | –687 | Liikevaihdon alueellinen jakauma: | |||||||||||
Tuloverot | –618 | ||||||||||||
Suomi | 30 868 | ||||||||||||
Tilikauden tulos | 3 392 | Muut maat | 28 496 | ||||||||||
Yhteensä | 59 364 |
| 2022 | Hallinnointi- | Palvelu- | Sijoitus- | Muut ja | Konserni | 2022 | Hallinnointi- | Palvelu- | Sijoitus- | Muut ja | Konserni | ||
1000 | EUR | liiketoiminta | liiketoiminta | toiminta | eliminoinnit | yhteensä | 1000 | EUR | liiketoiminta | liiketoiminta | toiminta | eliminoinnit | yhteensä |
Palkkiotuotot | 46 249 | 11 117 | 553 | 57 919 | Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat | ||||||||
Voitonjako-osuustuotot | 9 613 | 9 613 | erät: | ||||||||||
Liikevaihto, ulkoinen | 55 861 | 11 117 | 553 | 67 532 | Liikearvon arvonalentuminen | 2 600 | |||||||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | |||||||||||||
Liikevaihto, sisäinen | 83 | 534 | –617 | yhteensä | 2 600 | ||||||||
Oikaistu tilikauden tulos | 43 649 | ||||||||||||
Materiaalit ja palvelut | –985 | –985 | |||||||||||
Liiketoiminnan muut tuotot | 2 | 2 | |||||||||||
Osakekohtainen tulos, senttiä | 25,1 | ||||||||||||
| Vertailukelpoisuusteen vaikuttavat | |||||||||||||
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, | erät, senttiä | 1,7 | |||||||||||
josta | –21 414 | –3 331 | –459 | –9 368 | –34 571 | Oikaistu osakekohtainen tulos, | |||||||
Palkat ja bonukset | –21 414 | –3 331 | –459 | –6 641 | –31 844 | senttiä | 26,8 | ||||||
Osakeperusteiset maksut | –2 727 | –2 727 | |||||||||||
Poistot ja arvonalentumiset | –947 | –2 978 | –10 | –245 | –4 180 | Osakekohtainen tulos, | |||||||
| laimennusvaikutuksella oikaistu, | |||||||||||||
Liiketoiminnan muut kulut | –6 652 | –1 114 | –364 | –3 106 | –11 236 | senttiä | 24,8 | ||||||
Yleiskustannusten kohdistus | –4 620 | –231 | 4 851 | Vertailukelpoisuusteen vaikuttavat | |||||||||
erät, senttiä | 1,6 | ||||||||||||
Sijoitusten käyvän arvon muutokset | 36 547 | 36 547 | |||||||||||
| Oikaistu osakekohtainen tulos, | |||||||||||||
| laimennusvaikutuksella oikaistu, | |||||||||||||
Liikevoitto / -tappio | 22 312 | 3 015 | 35 714 | –7 932 | 53 108 | senttiä | 26,4 | ||||||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat | Palkkiotuottojen kannattavuus: | ||||||||||||
| erät: | Oikaistu liikevoitto / -tappio | 55 708 | |||||||||||
Liikearvon arvonalentuminen | 2 600 | 2 600 | Vähennetään: | ||||||||||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | Voitonjako-osuustuotot | –9 613 | |||||||||||
yhteensä | 2 600 | 2 600 | Sijoitusten käyvän arvon muutokset | –36 547 | |||||||||
Oikaistu liikevoitto / -tappio | 22 312 | 5 615 | 35 714 | –7 932 | 55 708 | ||||||||
Palkkiotuottojen kannattavuus | 9 548 | ||||||||||||
Rahoitustuotot ja -kulut | –5 475 | Liikevaihdon alueellinen jakauma: | |||||||||||
Tuloverot | –6 585 | ||||||||||||
Suomi | 38 032 | ||||||||||||
Muut maat | 29 500 | ||||||||||||
Tilikauden tulos | 41 049 | ||||||||||||
Yhteensä | 67 532 |
| 2023 | Hallinnointi- | Palvelu liike- | Sijoitus- | Muut ja | Konserni | |
1000 | EUR | liike toiminta | toiminta | toiminta | eliminoinnit | yhteensä |
Hallinnointipalkkiot | 39 034 | 39 034 | ||||
Palveluiden myynti | 6 074 | 10 606 | 524 | 17 204 | ||
Voitonjako-osuustuotot | 3 126 | 3 126 | ||||
Liikevaihto asiakassopimuksista, ulkoinen | 48 234 | 10 606 | 524 | 59 364 | ||
| Asiakassopimuksista kirjatun | ||||||
| liikevaihdon ajoittuminen: | ||||||
| Ajan kuluessa tuloutettava | ||||||
liikevaihto | 44 445 | 10 606 | 524 | 55 576 | ||
| Tietyllä ajanhetkellä tuloutettava | ||||||
liikevaihto | 3 788 | 3 788 | ||||
Liikevaihto asiakassopimuksista, ulkoinen | 48 234 | 10 606 | 524 | 59 364 |
| 2022 | Hallinnointi- | Palveluliike- | Sijoitus- | Muut ja | Konserni | |
1000 | EUR | liiketoiminta | toiminta | toiminta | eliminoinnit | yhteensä |
Hallinnointipalkkiot | 38 847 | 38 847 | ||||
Palveluiden myynti | 7 401 | 11 117 | 553 | 19 072 | ||
Voitonjako-osuustuotot | 9 613 | 9 613 | ||||
Liikevaihto asiakassopimuksista, ulkoinen | 55 861 | 11 117 | 553 | 67 532 | ||
| Asiakassopimuksista kirjatun | ||||||
| liikevaihdon ajoittuminen: | ||||||
| Ajan kuluessa tuloutettava | ||||||
liikevaihto | 45 622 | 11 117 | 553 | 57 293 | ||
| Tietyllä ajanhetkellä tuloutettava | ||||||
liikevaihto | 10 239 | 10 239 | ||||
Liikevaihto asiakassopimuksista, ulkoinen | 55 861 | 11 117 | 553 | 67 532 |
2023 | 2022 | |
Muut tuottoerät | 79 | 2 |
Yhteensä | 79 | 2 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Palkat | 27 893 | 27 170 | |
Eläkekulut – maksupohjaiset järjestelyt | 3 966 | 3 894 | |
Osakeperusteiset maksut | 970 | 2 727 | |
Muut henkilösivukulut | 1 092 | 780 | |
Yhteensä | 33 921 | 34 571 |
Konsernin henkilökunta keskimäärin | 2023 | 2022 |
| Maittain | ||
Suomi | 133 | 141 |
Ruotsi | 28 | 25 |
Tanska | 10 | 8 |
Norja | 2 | 2 |
Luxemburg | 3 | 2 |
Iso-Britannia | 7 | 7 |
Yhteensä | 183 | 186 |
| Segmenteittäin | ||
Hallinnointiliiketoiminta | 119 | 109 |
Palveluliiketoiminta | 13 | 30 |
Sijoitustoiminta ja muut | 51 | 46 |
Yhteensä | 183 | 186 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
| Poistot hyödykeryhmittäin | |||
| Aineettomat hyödykkeet | |||
Muut aineettomat hyödykkeet | 96 | 396 | |
Yhteensä | 96 | 396 | |
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | |||
Koneet ja kalusto | 87 | 73 | |
Käyttöoikeusomaisuuserät, toimitilat (IFRS 16) | 1 297 | 1097 | |
Käyttöoikeusomaisuuserät, kone ja kalusto (IFRS 16) | 11 | 14 | |
Yhteensä | 1 395 | 1 184 | |
Poistot yhteensä | 1 491 | 1 580 | |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
| Konsernin liiketoiminnan muihin kuluihin sisältyvät seuraavat olennaisimmat | |||
| erät: | |||
Muut henkilöstökulut | 1 359 | 1 474 | |
Toimistokulut | 650 | 539 | |
Matka- ja edustuskulut | 1 297 | 1 218 | |
Ulkopuoliset palvelut | 6 081 | 5 551 | |
Muut kulut | 1 975 | 2 454 | |
Yhteensä | 11 362 | 11 236 | |
Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut (IFRS 16) | 96 | 97 | |
Arvoltaan vähäisiin omaisuuseriin liittyvät vuokrakulut (IFRS 16) | 173 | 190 |
Ernst & Young -ketjuun kuuluville yhtiöille, 1000 EUR | 2023 | 2022 |
Tilintarkastus | 371 | 361 |
Veroneuvonta | 57 | 0 |
Muut palvelut | 33 | 12 |
Yhteensä | 461 | 373 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Henkilöstökulut | 970 | 2 727 | |
Poistot ja arvonalentumiset | 1 491 | 4 180 | |
Sijoitusten käyvän arvon muutos | 6 115 | –36 547 | |
Rahoitustuotot ja -kulut | 687 | 5 475 | |
Yrityshankintojen kulut | –71 | 0 | |
Verot | 618 | 6 585 | |
Muut oikaisut | –144 | –52 | |
Yhteensä | 9 666 | –17 632 | |
Vuokrasopimuksista lähtevä rahavirta yhteensä (IFRS 16) | –1 333 | –1 263 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat sijoitukset ja rahoitusvarat | |||
Rahastosijoitukset | –6 115 | 36 547 | |
Yhteensä | –6 115 | 36 547 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero | 3 049 | 2 611 | |
Edellisten tilikausien verot | 101 | 131 | |
| Laskennalliset verot: | |||
Syntyneet ja purkautuneet väliaikaiset erot | –2 532 | 3 842 | |
Yhteensä | 618 | 6 584 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Tulos ennen veroja | 4 010 | 47 633 | |
Verot laskettuna kotimaan verokannalla 20 % | 802 | 9 527 | |
Ulkomaisten tytäryritysten poikkeavat verokannat | 92 | 78 | |
Verovapaat tuotot | –1 195 | –4 622 | |
Osakepalkkiojärjestelmä | –230 | –225 | |
Liikearvon arvonalentuminen | 0 | 520 | |
Muut vähennyskelvottomat kulut | 161 | 690 | |
| Edellisten tilikausien tappioista kirjaamattomien verosaamisten | |||
| hyödyntäminen ja tilikauden tappioista kirjaamattomat laskennalliset | |||
verosaamiset | 931 | 599 | |
Edellisten tilikausien verot | 101 | 131 | |
Muut erot | –44 | –113 | |
Verot tuloslaskelmassa | 618 | 6 585 |
2023 | 2022 | |
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto (1000 EUR) | 1 346 | 39 616 |
Tilikauden voitto osakekohtaisen tuloksen laskennassa | 1 346 | 39 616 |
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo (1000 kpl) | 158 574 | 157 560 |
Omat osakkeet (1000 kpl) | –26 | –26 |
| Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo osakekohtaisen tuloksen | ||
laskemiseksi (1000 kpl) | 158 548 | 157 534 |
Osakepohjaisten kannustinjärjestelmien vaikutus (1000 kpl) | 1 184 | 2 170 |
| Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo laimennusvaikutuksella oikaistun | ||
osakekohtaisen tuloksen laskemiseksi (1000 kpl) | 159 731 | 159 704 |
Laimentamaton osakekohtainen tulos (senttiä/osake) | 0,8 | 25,1 |
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (senttiä/osake) | 0,8 | 24,8 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Liikearvo | 4 828 | ||
Muut pitkäaikaiset varat | 134 | ||
Lyhytaikaiset varat | 807 | ||
Myytävänä olevat omaisuuserät | – | 5 769 | |
Lyhytaikaiset velat | 717 | ||
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat | – | 717 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
| Koneet ja kalusto | |||
Hankintameno 1.1. | 2 498 | 2 347 | |
Lisäykset | 22 | 168 | |
Siirto myytävänä oleviksi luokiteltuihin pitkäaikaisiin varoihin | 0 | –8 | |
Muuntoerot | 1 | –9 | |
Hankintameno 31.12. | 2 521 | 2 498 | |
Kertyneet poistot 1.1. | –2 246 | –2 183 | |
Tilikauden poisto | –87 | –73 | |
Siirto myytävänä oleviksi luokiteltuihin pitkäaikaisiin varoihin | 0 | 3 | |
Muuntoerot | –1 | 7 | |
Kertyneet poistot 31.12. | –2 334 | –2 246 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 187 | 252 | |
| Käyttöoikeusomaisuuserät | |||
| Koneet ja kalusto (IFRS 16) | |||
Lisäykset | 0 | 0 | |
Tilikauden poisto | –11 | –14 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 0 | 10 | |
| Toimitilat (IFRS 16) | |||
Lisäykset | 1 944 | 2 840 | |
Tilikauden poisto | –1 297 | –1 097 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 3 932 | 3 285 | |
| Muut aineelliset hyödykkeet | |||
Hankintameno1.1. | 23 | 23 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 23 | 23 | |
Aineelliset hyödykkeet yhteensä | 4 142 | 3 571 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Hankintameno 1.1. | 20 581 | 28 009 | |
Siirrot myytävänä oleviin omaisuuseriin | 0 | –7 428 | |
Hankintameno 31.12. | 20 581 | 20 581 | |
Kertyneet arvonalentumiset 1.1. | –12 695 | –12 695 | |
Arvonalentumiset | 0 | –2 600 | |
Siirrot myytävänä oleviin omaisuuseriin | 0 | 2 600 | |
Kertyneet arvonalentumiset 31.12. | –12 695 | –12 695 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 7 886 | 7 886 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
CapMan Wealth Services | 7 412 | 7 412 | |
JAY Solutions | 4 828 | ||
Muut | 474 | 474 | |
Yhteensä | 7 886 | 12 714 |
2023 | 2022 | |
Diskonttokorko ennen veroja | 16,8 % | 17,8 % |
Myynnin keskimääräinen vuotuinen kasvuolettama | 18,0 % | 20,8 % |
Keskimääräinen liikevoittomarginaali | 35,2 % | 50,6 % |
Loppuarvojakson kasvuolettama jäännösarvoa laskettaessa | 1,0 % | 1,0 % |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Hankintameno 1.1. | 6 616 | 6 944 | |
Lisäykset | 16 | 166 | |
Siirrot erien välillä | 0 | 0 | |
Siirto myytävänä oleviksi luokiteltuihin pitkäaikaisiin varoihin | –16 | –494 | |
Hankintameno 31.12. | 6 616 | 6 616 | |
Kertyneet poistot 1.1. | –6 516 | –6 484 | |
Tilikauden poisto | –96 | –396 | |
Siirto myytävänä oleviksi luokiteltuihin pitkäaikaisiin varoihin | 7 | 364 | |
Kertyneet poistot 31.12. | –6 605 | –6 516 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 10 | 100 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Tilikauden alussa | 169 063 | 130 011 | |
Lisäykset | 18 097 | 29 312 | |
Palautukset | –17 615 | –27 598 | |
Vähennykset | –3 975 | –1 | |
Käyvän arvon muutos | –5 926 | 36 685 | |
Siirrot | –737 | 654 | |
Tilikauden lopussa | 158 907 | 169 063 | |
| Rahastosijoitukset sijoitusalueittain kauden lopussa | |||
Buyout | 28 314 | 26 107 | |
Credit | 6 048 | 4 285 | |
Russia | 589 | 307 | |
Real Estate | 40 449 | 44 024 | |
Growth equity | 15 170 | 18 573 | |
Infra | 10 059 | 12 810 | |
Special Situations | 3 105 | 2 925 | |
Rahastojen rahastot | 16 694 | 16 463 | |
Ulkopuoliset Venture Capital -rahastot | 38 085 | 42 459 | |
Muut sijoitusalueet | 394 | 1 110 | |
Yhteensä | 158 907 | 169 063 |
| Muut sijoitukset | 2023 | 2022 |
Tilikauden alussa | 434 | 393 |
Lisäykset | 46 | 46 |
Käyvän arvon muutos | 28 | –5 |
Tilikauden lopussa | 508 | 434 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Myyntisaamiset | 4 134 | 5 188 | |
Lainasaamiset | 2 307 | 263 | |
Muut saamiset | 84 | 83 | |
Siirtosaamiset | 0 | 12 | |
Yhteensä | 6 525 | 5 545 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Lainasaamiset, brutto | 3 909 | 1 848 | |
Luottotappiota koskeva vähennyserä 12 kuukaudelta | –22 | –4 | |
Luottotappiota koskeva vähennyserä koko voimassaoloajalta | –1 581 | –1 581 | |
Lainasaamiset, netto | 2 307 | 263 |
| Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2023 aikana: | ||||||
| Kirjattu | Kirjattu | |||||
| tulos- | omaan | |||||
1000 | EUR | 31.12.2022 | laskelmaan | Muuntoerot | pääomaan | 31.12.2023 |
| Laskennalliset verosaamiset | ||||||
Jaksotuserot ja väliaikaiset erot | 1 790 | 106 | 0 | 0 | 1 896 | |
Yhteensä | 1 790 | 106 | 0 | 0 | 1 896 | |
| Laskennalliset verovelat | ||||||
Jaksotuserot ja väliaikaiset erot | 1 261 | –1 113 | 0 | 0 | 148 | |
Realisoitumattomat arvonmuutokset | 7 157 | –1 314 | 0 | 0 | 5 843 | |
Yhteensä | 8 418 | –2 427 | 0 | 0 | 5 991 | |
| Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2022 aikana: | ||||||
| Kirjattu | Kirjattu | |||||
| tulos- | omaan | |||||
1000 | EUR | 31.12.2021 | laskelmaan | Muuntoerot | pääomaan | 31.12.2022 |
| Laskennalliset verosaamiset | ||||||
Jaksotuserot ja väliaikaiset erot | 1 836 | –46 | 0 | 0 | 1 790 | |
Yhteensä | 1 836 | –46 | 0 | 0 | 1 790 | |
| Laskennalliset verovelat | ||||||
Jaksotuserot ja väliaikaiset erot | 582 | 684 | –5 | 0 | 1 261 | |
Realisoitumattomat arvonmuutokset | 4 045 | 3 112 | 0 | 0 | 7 157 | |
Yhteensä | 4 627 | 3 796 | –5 | 0 | 8 418 | |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Myyntisaamiset | 8 875 | 8 661 | |
Lainasaamiset | 815 | 815 | |
Siirtosaamiset | 1 839 | 1 648 | |
Muut saamiset | 8 853 | 9 593 | |
Yhteensä | 20 382 | 20 717 |
2023 | 2022 | |
Myyntisaamiset, brutto | 9 007 | 8 770 |
Luottotappiota koskeva vähennyserä | –132 | –109 |
Myyntisaamiset, netto | 8 875 | 8 661 |
| Lyhyt- ja pitkäaikaiset myynti- ja muut saamiset valuutoittain tilinpäätöshetkellä | |||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | valuuttamäärä | euromäärä | osuus |
EUR | 19 459 | 72 % | |
USD | 5 808 | 5 256 | 20 % |
SEK | 9 186 | 828 | 3 % |
GBP | 62 | 71 | 0 % |
DKK | 9 494 | 1 274 | 5 % |
NOK | 215 | 19 | 0 % |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Johdannaissaamiset | 116 | 65 | |
Korkorahastosijoitukset | 159 | 0 | |
Yhteensä | 275 | 65 | |
| Johdannaisten käyvät arvot | |||
Valuuttatermiinit | 116 | 65 | |
Yhteensä | 116 | 65 | |
| Johdannaisten nimellisarvot | |||
Valuuttatermiinit | 5 320 | 6 327 | |
Yhteensä | 5 320 | 6 327 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Pankkitilit | 40 144 | 55 571 | |
Rahamarkkinarahastot | 872 | ||
Yhteensä | 41 017 | 55 571 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Taseen rahavarat | 41 017 | 55 571 | |
Myytävänä oleviin omaisuuseriin sisältyvät rahavarat | 373 | ||
Rahavirtalaskelman rahavarat | 41 017 | 55 944 |
1000 kpl | B-osakkeet | Yhteensä |
1.1.2022 | 156 591 | 156 591 |
Suunnattu maksuton osakeanti | 1 438 | 1 438 |
31.12.2022 | 158 029 | 158 029 |
Suunnattu maksuton osakeanti | 794 | 794 |
31.12.2023 | 158 823 | 158 823 |
| Osake- | Ylikurssi- | Muut | ||
| 1 000 euroa | pääoma | rahasto | rahastot | Yhteensä |
1.1.2022 | 772 | 38 968 | 52 718 | 92 458 |
Pääomanpalautus | –17 297 | –17 297 | ||
Muut muutokset | 4 | 4 | ||
31.12.2022 | 772 | 38 968 | 35 425 | 75 165 |
Pääomanpalautus | –14 311 | –14 311 | ||
31.12.2023 | 772 | 38 968 | 21 114 | 60 854 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Joukkovelkakirjalainat | 89 750 | 89 650 | |
Vuokrasopimusvelat (IFRS 16) | 2 720 | 2 204 | |
Yhteensä | 92 470 | 91 854 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Yrityshankintoihin liittyvät velat | 0 | 6 933 | |
Muut velat | 484 | 410 | |
Yhteensä | 484 | 7 343 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Ostovelat | 2 101 | 1 167 | |
Saadut ennakot | 761 | 571 | |
Yrityshankintoihin liittyvät velat | 3 842 | 0 | |
Yhteensä | 24 155 | 18 446 |
Ostovelat ja muut velat | valuuttamäärä | euromäärä | osuus |
EUR | 19 726 | 82 % | |
SEK | 32 121 | 2 895 | 12 % |
GBP | 559 | 644 | 3 % |
DKK | 5 551 | 745 | 3 % |
NOK | 1 636 | 146 | 1 % |
| Kirjanpito- | ||||
1000 | EUR | Liitetieto | arvo | Käypä arvo |
| 2023 | ||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | ||||
| kirjattavat sijoitukset | ||||
Rahastosijoitukset | 17 | 158 907 | 158 907 | |
Muut sijoitukset* | 17 | 508 | 508 | |
Lainasaamiset | 18 | 3 122 | 3 122 | |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 18, 20 | 23 788 | 23 788 | |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | ||||
kirjattavat lyhytaikaiset rahoitusvarat | 21 | 275 | 275 | |
Rahavarat | 22 | 41 017 | 41 017 | |
Yhteensä | 227 617 | 227 617 | ||
1000 | EUR | ||
| 2022 | |||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | |||
| kirjattavat sijoitukset | |||
Rahastosijoitukset | 17 | 169 063 | 169 063 |
Muut sijoitukset* | 17 | 434 | 434 |
Lainasaamiset | 18 | 1 078 | 1 078 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 18, 20 | 25 185 | 25 185 |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | |||
kirjattavat lyhytaikaiset rahoitusvarat | 21 | 65 | 65 |
Rahavarat | 22 | 55 571 | 55 571 |
Yhteensä | 251 396 | 251 396 |
| Kirjanpito- | ||||
1000 | EUR | Liitetieto | arvo | Käypä arvo |
| 2023 | ||||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 24 | 92 470 | 92 470 | |
Pitkäaikaiset korottomat velat | 25 | 484 | 484 | |
Ostovelat ja muut velat | 26 | 24 154 | 24 154 | |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 27 | 1 386 | 1 386 | |
Yhteensä | 118 494 | 118 494 | ||
1000 | EUR | ||
| 2022 | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 24 | 91 854 | 91 854 |
Pitkäaikaiset korottomat velat | 25 | 7 343 | 7 343 |
Ostovelat ja muut velat | 26 | 18 446 | 18 446 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 27 | 1 112 | 1 112 |
Yhteensä | 118 755 | 118 755 |
Rahoitusvelkojen täsmäytyslaskelma | 2023 | 2022 |
Rahavarat | 41 017 | 55 571 |
Lyhytaikaiset korolliset rahoitusvelat | –1 386 | –1 112 |
Pitkäaikaiset korolliset rahoitusvelat | –92 470 | –91 854 |
Nettovelka | –52 839 | –37 395 |
Rahavarat | 41 017 | 55 571 |
Korolliset velat, vaihtuvakorkoiset | –4 106 | –3 196 |
Korolliset velat, kiinteäkorkoiset | –89 750 | –89 770 |
Nettovelka | –52 839 | –37 395 |
| Rahavirran | |||||
| muutoksen | Muut | ||||
1000 | EUR | 1.1.2023 | vaikutus | muutokset | 31.12.2023 |
| 2023 | |||||
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | 89 650 | 0 | 100 | 89 750 | |
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 2 204 | –1 159 | 1 675 | 2 720 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | 52 | 11 | 63 | ||
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 1 060 | –5 | 268 | 1 323 | |
Yhteensä | 92 966 | –1 154 | 2 044 | 93 856 | |
| Myytävänä | ||||||
| oleviin | ||||||
| Rahavirran | omaisuus- | |||||
| muutoksen | eriin liittyvät | Muut | ||||
1000 | EUR | 1.1.2022 | vaikutus | velat | muutokset | 31.12.2022 |
| 2022 | ||||||
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | 81 354 | 8 259 | –120 | 157 | 89 650 | |
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 683 | –1 125 | 2 646 | 2 204 | ||
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | 40 | 12 | 52 | |||
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 930 | –64 | 194 | 1 060 | ||
Yhteensä | 83 007 | 7 082 | –120 | 2 997 | 92 966 | |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
| Omasta puolesta annetut vakuudet | |||
Yrityskiinnitykset | 60 000 | 60 000 | |
Muut vastuusitoumukset | 1 239 | 2 062 | |
| Jäljellä olevat sijoitussitoumukset rahastoihin sijoitusalueittain | |||
Buyout | 17 942 | 25 273 | |
Credit | 3 127 | 4 768 | |
Russia | 1 066 | 1 066 | |
Real Estate | 5 916 | 7 577 | |
Muut | 1 489 | 2 181 | |
Rahastojen rahastot | 245 | 245 | |
Growth equity | 19 243 | 11 171 | |
Infra | 10 151 | 12 127 | |
Special Situations | 4 507 | 4 853 | |
CapMan Wealth Services -rahastot | 15 511 | 13 868 | |
Ulkopuoliset Private Equity -rahastot | 3 703 | 4 665 | |
Ulkopuoliset Venture Capital -rahastot | 2 290 | 1 316 | |
Yhteensä | 85 190 | 89 110 |
| Osakepalkkio- ohjelma | Osakepalkkio -ohjelma | ||
| Sijoitukseen perustuvat kannustinjärjestelmät | 2020–2023 | 2022–2025 | |
Myöntämispäivä | 16.4.2020 | 13.4.2022 | |
Oikeuden syntymisajanjakso alkaa | 16.4.2020 | 13.4.2022 | |
13.4.2024, | 13.4.2025 ja | ||
Oikeuden syntymisajanjakso(t) päättyy/päättyvät | 31.8.2023 | 13.4.2026 | |
Osakkeen hinta myöntämishetkellä, euroa | 1,764 | 2,420 | |
Osakkeen hinta tilikauden päättyessä, euroa | 2,29 | 2,29 | |
Ennustettu volatiliteetti | 27 % | 26 % | |
Riskitön korko | 0,0 % | 1,0 % | |
Odotettavissa olevien osinkojen nykyarvo myöntämispäivänä, euroa | 0,45 | 0,63 | |
Poistumaolettama | 0 % | 0 % | |
Käyvän arvon lisäys (+) tai vähennys (–) tilikauden aikana, milj. euroa | 0,0 | –0,3 | |
Järjestelmän käypä arvo, milj. euroa | 3,4 | 3,0 | |
Tilikauden aikana kuluksi kirjattu, milj. euroa | 0,2 | 0,8 | |
Kumulatiivisesti kuluksi kirjattu, milj. euroa | 3,4 | 1,6 | |
Tulevien ennakonpidätysvelvoitteiden maksun arvioitu rahavirtavaikutus, milj. euroa | – | –1,0 | |
Järjestelmän piirissä henkilöitä tilinpäätöshetkellä | 0 | 22 |
| Osakepalkkio -ohjelma | Osakepalkkio -ohjelma | |
| Osakepalkkioiden muutokset tilikauden aikana | 2020–2023 | 2022–2025 |
Ulkona olevien osakepalkkioiden lkm tilikauden alussa 1.1.2023 | 1 485 000 | 3 938 348 |
Myönnetyt | 0 | 919 573 |
Menetetyt | 0 | 967 569 |
Toteutetut | 1 485 000 | 94 931 |
Rauenneet | 0 | 0 |
Toteutuneiden osakepalkkioiden lkm tilikauden loppuun mennessä 31.12.2023 | 4 402 500 | 94 931 |
Ulkona olevien osakepalkkioiden lkm tilikauden lopussa 31.12.2023 | 0 | 3 795 420 |
| konsernin | emoyhtiön | konsernin | emoyhtiön | ||||
| Konsernin emo- ja tytäryritykset | omistusosuus | omistusosuus | Konsernin emo- ja tytäryritykset | omistusosuus | omistusosuus | ||
CapMan Plc, parent company | Suomi | CapMan Infra Management Oy | Suomi | 60 % | 60 % | ||
CapMan Capital Management Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CapMan Infra Lux Management S.á.r.l. | Luxemburg | 60 % | |
CapMan Sweden AB | Ruotsi | 100 % | 100 % | CapMan Growth Equity 2017 GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan AB | Ruotsi | 100 % | 100 % | CapMan Nordic Infrastructure Manager S.á.r.l. | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan (Guernsey) Limited | Guernsey | 100 % | 100 % | CapMan Infra Lynx GP Oy | Suomi | 60 % | |
CapMan (Guernsey) Buyout VIII GP Limited | Guernsey | 100 % | 100 % | CapMan Buyout XI GP S.á.r.l | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan (Sweden) Buyout VIII GP AB | Ruotsi | 100 % | 100 % | CapMan AIFM Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Classic GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % | Nest Capital III GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Real Estate Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CapMan Procurement Services (CaPS) Oy | Suomi | 93 % | 93 % |
Dividum Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CapMan Buyout Management Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
RG Invest Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CapMan Hotels II Holding GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan RE II GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CapMan Wealth Services Oy | Suomi | 60 % | 60 % |
CapMan (Guernsey) Life Science IV GP Limited | Guernsey | 100 % | 100 % | CapMan Growth Equity II GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan (Guernsey) Technology 2007 GP Limited | Guernsey | 100 % | 100 % | CapMan Special Situations GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan (Sweden) Technology Fund 2007 GP AB | Ruotsi | 100 % | 100 % | CapMan Special Situations Oy | Suomi | 65 % | 65 % |
CapMan Private Equity Advisors Limited | Kypros | 100 % | 100 % | Nest Capital Management AB | Ruotsi | 100 % | 100 % |
RG Growth (Guernsey) GP Ltd | Guernsey | 100 % | 100 % | CM III Feeder GP S.á.r.l. | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan (Guernsey) Investment Limited | Guernsey | 100 % | 100 % | CaPS Baltic OÜ | Viro | 56 % | |
CapMan (Guernsey) Buyout IX GP Limited | Guernsey | 100 % | 100 % | Maneq 2010 AB | Ruotsi | 86 % | 86 % |
CapMan Fund Investments SICAV-SIF | Luxemburg | 100 % | 100 % | Maneq 2005 AB | Ruotsi | 100 % | 100 % |
CapMan (Guernsey) Buyout X GP Limited | Guernsey | 100 % | 100 % | CapMan Residential Manager SA | Luxemburg | 60 % | 60 % |
RG Growth (Guernsey) II GP Ltd | Guernsey | 100 % | 100 % | CMRF Feeder GP S.á.r.l. | Luxemburg | 60 % | |
Maneq 2012 AB | Ruotsi | 100 % | 100 % | CMRF Advisors Oy | Suomi | 60 % | 60 % |
CapMan Nordic Real Estate Manager S.A. | Luxemburg | 100 % | 100 % | CM Nordic Gems GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
CapMan Buyout X GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CMH II Feeder GP Sarl | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan Endowment GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CapMan Nordic Infrastructure II Manager S.á.r.l. | Luxemburg | 100 % | 100 % |
CapMan Real Estate UK Limited | Iso-Britannia | 100 % | CMNPI GP II Sarl | Luxemburg | 100 % | 100 % | |
Nest Capital 2015 GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CapMan Growth Equity III GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
Kokoelmakeskus GP Oy | Suomi | 100 % | 100 % | CapMan Growth Management Oy | Suomi | 65 % | 65 % |
CapMan Growth Equity Oy | Suomi | 100 % | 100 % | Exmo Solutions OÜ | Viro | 56 % | |
CapMan Real Estate Manager S.A. | Luxemburg | 100 % | 100 % | ||||
| konsernin | ||
| Konsernin emo- ja tytäryritykset | omistusosuus | |
| Ulkomaiset sivuliikkeet | ||
CapMan Real Estate Denmark, filial av CapMan AB, Sverige | Tanska | 100 % |
CapMan Real Estate Oy, filial i Norge | Norja | 100 % |
CapMan Procurement Services (CaPS) Oy, filial i Sverige | Ruotsi | 93 % |
CapMan Buyout Management Oy, filial i Sverige | Ruotsi | 100 % |
CapMan Infra Management Oy, filial i Sverige | Ruotsi | 60 % |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Pitkäaikaiset lainasaamiset lähipiiriltä | 242 | 235 | |
Pääomalainavelka lähipiirille | 120 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Lainasitoumukset | 98 | 112 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
| Toimitusjohtaja Pia Kåll | |||
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 351 | ||
Lakisääteiset eläkemaksut | 62 | ||
Lisäeläkemaksut | 35 | ||
Osakeperusteiset maksut | 181 | ||
Yhteensä | 630 | ||
| Toimitusjohtaja Joakim Frimodig | |||
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 130 | 453 | |
Lakisääteiset eläkemaksut | 23 | 80 | |
Lisäeläkemaksut | 13 | 45 | |
Osakeperusteiset maksut | –68 | 793 | |
Yhteensä | 98 | 1 371 | |
| Muu johtoryhmä | |||
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 2 886 | 3 483 | |
Osakeperusteiset maksut | 585 | 1 106 | |
Yhteensä | 3 472 | 4 590 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Joakim Frimodig | 15.3.2023 alkaen | 291 | |
Andreas Tallberg | 15.3.2023 saakka | 16 | 69 |
Johan Bygge | 44 | 44 | |
Mammu Kaario | 55 | 55 | |
Catarina Fagerholm | 45 | 45 | |
Eero Heliövaara | 16.3.2022 saakka | 11 | |
Olli Liitola | 43 | 42 | |
Johan Hammarén | 42 | 42 | |
Yhteensä | 537 | 309 |
| Erääntyy | Erääntyy | ||||||
| alle 3 | 3–12 | Erääntyy 1–3 | Erääntyy 3–5 | Erääntyy | |||
31.12.2023, | 1000 | EUR | kuukaudessa | kuukaudessa | vuodessa | vuodessa | myöhemmin |
Joukkovelkakirjalainat | 50 000 | 40 000 | |||||
Ostovelat | 2 101 | ||||||
Joukkovelkakirjalainojen korot | 3 800 | 5 474 | 503 | ||||
Yrityshankintoihin liittyvät velat | 3 842 | ||||||
Rahastositoumukset | 4 194 | 11 371 | 6 187 | 13 151 | 50 287 | ||
Vuokrasopimusvelat (IFRS 16) | 308 | 882 | 2 852 | ||||
| Erääntyy | Erääntyy | ||||||
| alle 3 | 3–12 | Erääntyy 1–3 | Erääntyy 3–5 | Erääntyy | |||
31.12.2022, | 1 000 | EUR | kuukaudessa | kuukaudessa | vuodessa | vuodessa | myöhemmin |
Joukkovelkakirjalainat | 50 000 | 40 000 | |||||
Ostovelat | 1 167 | ||||||
Joukkovelkakirjalainojen korot | 3 800 | 7 474 | 2 303 | ||||
Yrityshankintoihin liittyvät velat | 6 933 | ||||||
Rahastositoumukset | 0 | 11 544 | 6 779 | 590 | 70 198 | ||
Vuokrasopimusvelat (IFRS 16) | 323 | 976 | 1 089 | 876 | |||
Lainat korkokannan mukaan 1000 EUR | 2023 | 2022 |
Vaihtuvakorkoiset | 0 | 0 |
Kiinteäkorkoiset | 89 750 | 89 770 |
Yhteensä | 89 750 | 89 770 |
1000 | EUR | SEK | USD | Muut valuutat | Yhteensä |
2023 | 2 925 | 25 158 | 2 271 | 30 354 | |
2022 | 6 280 | 26 003 | 1 799 | 34 082 |
1000 | EUR | 2023 | 2022 |
Korolliset rahoitusvelat | 93 856 | 92 966 | |
Rahavarat | –41 017 | –55 571 | |
Nettovelat | 52 839 | 37 395 | |
Oma pääoma | 115 125 | 142 144 | |
Nettovelkaantumisaste | 45,9 % | 26,3 % | |
Oman pääoman tuotto | 2,6 % | 30,5 % | |
Omavaraisuusaste | 47,8 % | 52,7 % |
1000 | EUR | Käypä arvo | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 |
Rahastosijoitukset | 158 907 | 980 | 0 | 157 927 | |
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | 508 | 482 | 0 | 25 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | 275 | 116 | 159 | 0 |
1000 | EUR | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | |||||
| arvostettavat pitkäaikaiset sijoitukset | |||||
| Rahastosijoitukset | |||||
Kauden alussa | 1 197 | 167 866 | 169 063 | ||
Lisäykset | 18 097 | 18 097 | |||
Palautukset | –17 615 | –17 615 | |||
Vähennykset | –3 975 | –3 975 | |||
Käyvän arvon muutos | –5 926 | –5 926 | |||
Siirrot* | –217 | –520 | –737 | ||
Kauden lopussa | 980 | 157 927 | 158 907 | ||
| Muut sijoitukset | |||||
Kauden alussa | 408 | 0 | 25 | 433 | |
Lisäykset | 46 | 46 | |||
Käyvän arvon muutos | 28 | 28 | |||
Kauden lopussa | 482 | 0 | 25 | 508 |
1000 | EUR | Käypä arvo | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 |
Rahastosijoitukset | 169 063 | 1 197 | 0 | 167 866 | |
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | 434 | 408 | 0 | 25 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | 65 | 0 | 65 | 0 |
1000 | EUR | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | |||||
| arvostettavat pitkäaikaiset sijoitukset | |||||
| Rahastosijoitukset | |||||
Kauden alussa | 236 | 129 776 | 130 012 | ||
Lisäykset | 29 313 | 29 313 | |||
Palautukset | –27 600 | –27 600 | |||
Vähennykset | –1 | –1 | |||
Käyvän arvon muutos | 36 685 | 36 685 | |||
Siirrot* | 961 | –307 | 654 | ||
Kauden lopussa | 1197 | 167 866 | 169 063 | ||
| Muut sijoitukset | |||||
Kauden alussa | 368 | 0 | 25 | 393 | |
Lisäykset | 45 | 45 | |||
Käyvän arvon muutos | –5 | –5 | |||
Kauden lopussa | 408 | 0 | 25 | 434 |
| Käypä arvo MEUR | Ei-havaittavissa | Käytetyt syöttötiedot | ||||
| Sijoitusalue | 31.12.2023 | Arvostusmalli | olevat syöttötiedot | (painotettu keskiarvo) | Syöttötiedon muutos | Muutos arvostukseen |
| Verrokkiryhmän | EV/EBITDA 2023 11,2× | +/– 10 % | +/– 0,8 MEUR | |||
Growth | 15,2 | Verrokkiryhmä | arvostuskertoimet | |||
| Negatiivinen oikaisu | 22 % | +/– 10 % | –/+ 0,3 MEUR | |||
| verrokkiryhmän kertoimiin | ||||||
| Verrokkiryhmän | EV/EBITDA 2023 6,5× | +/– 10 % | +/– 3,7 MEUR | |||
Buyout | 28,3 | Verrokkiryhmä | arvostuskertoimet | |||
| Negatiivinen oikaisu | 11 % | +/– 10 % | –/+ 0,9 MEUR | |||
| verrokkiryhmän kertoimiin | ||||||
EUR/SEK 11,0960 | +/–1 % | –/+ 0,1 MEUR | ||||
Real Estate | 40,4 | Ulkopuolisen arvioitsijan tekemä | Valuuttakurssi | EUR/DKK 7,4529 | +/–1 % | –/+ 0,1 MEUR |
| arvostus | ||||||
EUR/NOK 11,2405 | +/–1 % | –/+ 0,0 MEUR | ||||
Terminaaliarvo | EV/EBITDA 15,1× | +/– 5 % | +/– 1,1 MEUR | |||
Infrastructure | 10,1 | Diskontatut kassavirrat | Diskonttokorko; markkinakorko | 13 % | +/– 100 bps | –/+ 1,9 MEUR |
| ja riskipreemio | ||||||
Credit | 6,0 | Diskontatut kassavirrat | Diskonttokorko; markkinakorko | 10 % | +/– 100 bps | –0,1 MEUR / diskonttokoron muutokseen |
| ja riskipreemio | perustuvaa arvonmuutosta ei kirjata | |||||
| Verrokkiryhmän | EV/EBITDA 2023 7,4× | +/– 10 % | +/– 0,2 MEUR | |||
Special Situations | 3,1 | Verrokkiryhmä | arvostuskertoimet | |||
| Negatiivinen oikaisu | 28 % | +/– 10 % | –/+ 0,1 MEUR | |||
| verrokkiryhmän kertoimiin | ||||||
Rahastojen rahastot | 16,0 | Pääomarahaston | ||||
| hallinnointiyhtiön raportit | ||||||
| Ulkopuoliset venture capital | 38,7 | Pääomarahaston | ||||
| -rahastosijoitukset | hallinnointiyhtiön raportit | |||||
| Käypä arvo MEUR | Ei-havaittavissa | Käytetyt syöttötiedot | |||||
| Sijoitusalue | 31/12/2022 | Arvostusmalli | olevat syöttötiedot | (painotettu keskiarvo) | Syöttötiedon muutos | Muutos arvostukseen | |
| Verrokkiryhmän | EV/EBITDA 2022 9,3× | +/– 10 % | +/– 1,3 MEUR | ||||
Growth | 18,7 | Verrokkiryhmä | arvostuskertoimet | ||||
| Negatiivinen oikaisu | 24 % | +/– 10 % | –/+ 0,5 MEUR | ||||
| verrokkiryhmän kertoimiin | |||||||
| Verrokkiryhmän | EV/EBITDA 2022 7,4× | +/– 10 % | +/– 2,3 MEUR | ||||
Buyout | 26,1 | Verrokkiryhmä | arvostuskertoimet | ||||
| Negatiivinen oikaisu | 16 % | +/– 10 % | –/+ 0,6 MEUR | ||||
| verrokkiryhmän kertoimiin | |||||||
EUR/SEK 11,1218 | +/–1 % | –/+ 0,1 MEUR | |||||
Real Estate | 44,0 | Ulkopuolisen arvioitsijan tekemä | Valuuttakurssi | EUR/DKK 7,4365 | +/–1 % | –/+ 0,1 MEUR | |
| arvostus | |||||||
EUR/NOK 10,5138 | +/–1 % | –/+ 0,0 MEUR | |||||
Terminaaliarvo | EV/EBITDA 17,1× | +/– 5 % | +/– 1,0 MEUR | ||||
Infrastructure | 13,1 | Diskontatut kassavirrat | Diskonttokorko; markkinakorko | 15 % | +/– 100 bps | –/+ 1,0 MEUR | |
| ja riskipreemio | |||||||
Credit | 4,3 | Diskontatut kassavirrat | Diskonttokorko; markkinakorko | 10 % | +/– 100 bps | –0,1 MEUR / diskonttokoron muutokseen | |
| ja riskipreemio | perustuvaa arvonmuutosta ei kirjata | ||||||
| Verrokkiryhmän | EV/EBITDA 2022 7,6× | +/– 10 % | +/– 0,2 MEUR | ||||
Special Situations | 2,9 | Verrokkiryhmä | arvostuskertoimet | ||||
| Negatiivinen oikaisu | 23 % | +/– 10 % | –/+ 0,0 MEUR | ||||
| verrokkiryhmän kertoimiin | |||||||
Rahastojen rahastot | 16,5 | Pääomarahaston | |||||
| hallinnointiyhtiön raportit | |||||||
| Pääomarahaston | CapManin tekemä negatiivinen | ||||||
| Ulkopuoliset venture capital | 42,5 | hallinnointiyhtiön raportit ja | oikaisu raportoituun arvoon | 14 % | +/– 10 % | –0,7 MEUR / + | 0,7 MEU |
| -rahastosijoitukset | mahdollinen CapManin tekemä | kohdeyhtiötasolla | |||||
| oikaisu | |||||||