REMEDY
ENTERTAINMENT OYJ
TOIMINTAKERTOMUS
JA TILINPÄÄTÖS
2025
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2025
SISÄLLYSLUETTELO
10 Rahoitustuotot ja -kulut 27
11 Tuloverot 28
12 Osakekohtainen tulos 31
13 Aineettomat hyödykkeet 32
14 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 34
15 Vuokrasopimukset 35
16 Rahoitusvarat 37
17 Muut saamiset 38
18 Pääoma ja rahastot 39
19 Rahoitusvelat 41
20 Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot 43
21 Rahoitusriskien hallinta 44
22 Muut velat ja jaksotuserät 46
23 Varaukset, ehdolliset erät ja sitoumukset 47
24 Lähipiiritapahtumat 47
25 Tilikauden päättymispäivän
jälkeiset tapahtumat 49
Emoyhtiön tilinpäätös
Emoyhtiön laaja tuloslaskelma 50
Emoyhtiön tase 51
Emoyhtiön rahavirtalaskelma 52
Emoyhtiön laskelma oman pääoman muutoksista 53
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot 54
Hallituksen esitys yhtiön voittoa/tappiota
koskevista toimenpiteistä 62
Hallituksen toimintakertomus 3
Konsernitilinpäätös
Konsernin laaja tuloslaskelma 13
Konsernin tase 14
Konsernin rahavirtalaskelma 15
Konsernin laskelma oman pääoman muutoksista 16
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1 Laatimisperusta 17
2 Myyntituotot 19
3 Toimintasegmentit 21
4 Kehittämismenojen aktivointi 21
5 Materiaalit ja palvelut 22
6 Liiketoiminnan muut tuotot 22
7 Henkilöstökulut 22
8 Poistot ja arvonalentumiset 27
9 Liiketoiminnan muut kulut 27
Allekirjoitukset 63
Tilintarkastuskertomus 64
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
TILIKAUDELTA 1.1.–31.12.2025
Remedy Entertainment Oyj (jäljempänä ”emoyhtiö”), ja yhdessä
tytäryhtiön kanssa Remedy Entertainment Group (jäljempänä
”Remedy” tai ”konserni”), on uraauurtava, kansainvälisesti menestynyt
videopeliyhtiö, joka on perustettu 1995. Konsernilla on pääkonttori
Suomessa ja vuonna 2022 toimintansa aloittanut tytäryhtiö Remedy
Entertainment Sweden AB Tukholmassa, Ruotsissa. Tarinallisista
ja visuaalisesti näyttävistä toimintapeleistään tunnettu Remedy on
kehittänyt lukuisia menestyneitä ja kriitikoiden ylistämiä pelejä, kuten
Control, Alan Wake ja Max Payne. Lisäksi Remedy kehittää omaa
Northlight®-pelimoottoria ja pelinkehitystyökaluja, joita käytetään
Remedyn peleissä. Konserni työllistää yli 380 pelialan ammattilaista
38:sta eri maasta.
Olennaiset tapahtumat ja seikat
Remedyn vuosi huipentui siihen, kun Remedy julkisti joulukuussa, että
CONTROL Resonant, joka tunnettiin aikaisemmin nimellä Control 2,
tullaan julkaisemaan vuonna 2026. CONTROL Resonant on jatko-osa
ylistetylle ja moninkertaisesti palkitulle vuonna 2019 julkaistulle
Control-pelille. Remedy itsejulkaisee pelin.
Itsejulkaisu on yksi Remedyn seuraavaksi viideksi vuodeksi laatiman
uuden strategian avainpilareita. Strategian tavoitteena on vuoden
2024 liikevaihdon kaksinkertaistaminen vuoteen 2027 mennessä
ja tasainen kasvu tämän merkkipaalun jälkeen, sekä 30 prosentin
EBITDA-marginaalin saavuttaminen vuoteen 2027 mennessä, ja
tämän vähimmäistason ylläpitäminen strategiakauden loppuun asti.
Kesäkuussa 2025 Remedy itsejulkaisi yhtiön ensimmäisen kolmen
pelaajan yhteistyöhön perustuvan FPS-pelin, FBC: Firebreakin.
Pelin myynnit eivät yltäneet Remedyn odotuksiin, minkä takia
yhtiö kirjasi kaudelle Q3 2025 tulokseen 14,9 miljoonan euron
ei-kassavirtavaikutteisen arvonalentumisen, joka kattoi suurimman
osan FBC: Firebreak -pelin aktivoiduista kehittämismenoista ja
pelille kohdistetuista hankituista julkaisuoikeuksista. Samanaikaisesti
Remedy päivitti näkymänsä vuodelle 2025 vastaavasti.
Lokakuussa Tero Virtala jätti tehtävänsä Remedyn toimitusjohtajana
ja Markus Mäki nimitettiin yhtiön väliaikaiseksi toimitusjohtajaksi.
Nimityksen myötä Markus Mäki luopui hallituksen puheenjohtajan
tehtävästä jatkaen hallituksen varsinaisena jäsenenä. Hallitus valitsi
Henri Österlundin uudeksi puheenjohtajaksi ja yhtiö aloitti uuden
toimitusjohtajan haun.
Lokakuun 2025 lopussa Remedy päätti aloittaa omien osakkeiden
hankinnan vuoden 2025 varsinaisen yhtiökokouksen 10.4.2025
antaman valtuutuksen perusteella. Hallituksen päätöksen mukaisesti
omia osakkeita hankittiin korkeintaan 50 000 kappaletta. Ostojen
tarkoituksena oli hankkia osakkeet pääomarakenteen kehittämiseksi,
muutoin edelleen luovutettavaksi, yhtiöllä pidettäväksi tai
mitätöitäväksi. 3.11.2025–5.12.2025 välisenä aikana yhtiö hankki
lopulta yhteensä 50 000 omaa osaketta, mikä vastaa noin 0,37 %
yhtiön kaikista osakkeista. Vuoden 2025 päättyessä Remedyllä oli
hallussaan yhteensä 50 000 omaa osaketta.
Vuonna 2025 Remedyn liikevaihto kasvoi edellisvuodesta.
Liikevaihdon kasvua vauhditti etenkin korkeammalle tasolle kivunneet
pelimyynnit ja rojaltit. Pelimyynnit ja rojaltituotot muodostivat lähes
puolet vuoden 2025 kokonaisliikevaihdosta. Kasvun ajurina toimi
Alan Wake 2 -pelistä saadut rojaltituotot sekä FBC: Firebreak -pelin
julkaisu. Myös Controlin ja vanhempien Remedy-pelien myynti oli
korkeammalla tasolla kuin vertailukaudella. 2025 oli ensimmäinen täysi
vuosi, kun Remedy omisti täydet julkaisu- ja jakeluoikeudet Control-
peliin, ja koska pelisarjoilla on luonnostaan synergiavaikutuksia,
Controlin pelimyynti sai myös vauhtia CONTROL Resonantin
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
TILIKAUSI, 1 000 euroa 2025 2024 2023
Liikevaihto 59 510 50 661 33 932
Liikevaihdon kasvu, % 17,5 % 49,3 % -22,2 %
Käyttökate (EBITDA) 11 343 2 511 -16 951
Käyttökate liikevaihdosta, % 19,1 % 5,0 % -50,0 %
Liikevoitto/-tappio (EBIT) -14 863 -4 280 -28 627
Liikevoitto/-tappio liikevaihdosta, % -25,0 % -8,4 % -84,4 %
Katsauskauden tulos -13 030 -3 596 -22 657
Katsauskauden tulos liikevaihdosta, % -21,9 % -7,1 % -66,8 %
Taseen loppusumma 87 548 99 333 79 260
Liiketoiminnan kassavirta 4 513 11 001 -16 034
Nettokassa 11 127 25 277 23 762
Rahavarat ja likvidit sijoitukset 29 395 41 111 27 422
Nettovelkaantumisaste, % -19,7 % -36,9 % -35,1 %
Omavaraisuusaste, % 67,4 % 70,9 % 85,5 %
Investoinnit 14 255 26 599 9 959
Osakekohtainen tulos, € -0,96 -0,27 -1,68
Osakekohtainen tulos, €
(huomioiden laimentuminen) * -0,96 -0,27 -1,68
Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa 13 640 451 13 574 151 13 490 151
Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa, poislukien
yhtiön hallussa olevat omat osakkeet 13 590 451 13 574 151 13 490 151
* Laimennusvaikutusta osakekohtaiseen tulokseen ei esitetä, koska sillä olisi vahventava vaikutus osakekohtaiseen tulokseen.
julkistuksesta. Kehitysmaksut tuottivat noin 55 prosenttia vuoden
kokonaisliikevaihdosta, ja pääosa kehitysmaksuista liittyi Max
Payne 1&2 remakeen. Remedy sai kehitysmaksuja myös CONTROL
Resonant -peliprojektista.
Kehityksessä olevat pelit
Peli Julkaisija Stage-gate status
FBC: Firebreak
Remedy
Entertainment
Post-launch
development
CONTROL Resonant
Remedy
Entertainment Full production
New project
Remedy
Entertainment Proof of concept
Max Payne 1&2
remake
Rockstar Games Full production
Tuloskehitys ja keskeiset tunnusluvut
Konsernin liikevaihto oli 59 510 tuhatta euroa ja tilikauden tulos
-13 030 tuhatta euroa. Liiketappio tilikaudelta oli -14 863 tuhatta
euroa ja sen osuus liikevaihdosta -25,0 %.
Remedyn liikevaihto kasvoi 17,5 prosenttia 59,5 (50,7) miljoonaan
euroon. Kehitysmaksut olivat 32,9 (45,6) miljoonaa euroa.
Pelimyynnit ja rojaltituotot olivat 26,6 (5,1) miljoonaa euroa.
Liikevaihdon merkittävimmät lähteet olivat Max Payne 1&2 remake
-peliprojektin kehitysmaksut, Alan Wake 2 -pelin rojaltit, FBC:
Firebreak -pelin tuotot sisältäen tilaajapalvelusopimukset sekä
kehitysmaksut CONTROL Resonant -peliprojektiin liittyen. Myös
Control sekä vanhemmat Remedy pelit tuottivat korkeamman
pelimyyntituoton kuin vertailukaudella.
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Remedyn käyttökate (EBITDA) oli 11,3 (2,5) miljoonaa euroa ja
liikevoitto (EBIT) oli -14,9 (-4,3) miljoonaa euroa ollen -25,0 (-8,4)
prosenttia liikevaihdosta. Koko vuoden liikevoittoon vaikutti Q3 2025
kirjattu 14,9 miljoonan euron arvonalentuminen liittyen FBC: Firebreak
-pelin aktivoituihin kehittämismenoihin ja sille kohdistettuihin
hankittuihin julkaisu- ja jakeluoikeuksiin. Materiaalien ja palveluiden
kulut olivat 12,2 miljoonaa euroa ollen 26,1 prosenttia matalammalla
tasolla kuin vertailukaudella. Tämä muutos myötäilee kehitteillä
olevien peliprojektien ulkoistustarpeiden muutosta. Henkilöstökulut
olivat 24,9 miljoonaa euroa ollen 0,9 prosenttia korkeammalla tasolla
kuin vertailukaudella. Johtuen itsejulkaisuliitännäisistä panostuksista
liiketoiminnan muut kulut olivat 11,0 miljoonaa euroa ollen 59,4
prosenttia korkeammalla tasolla kuin vertailukaudella.
Remedyn liiketoiminnan rahavirta oli 4,5 (11,0) miljoonaa euroa.
Vertailukauteen nähden Remedy sai vähemmän sopimusperusteisia
kehitysmaksuja vuonna 2025. Liiketoimintaan liittyvät ulospäin
suuntautuneet operatiiviset maksut olivat yleisesti alemmalla tasolla
kuin vertailukaudella.
Pelimyynneistä ja rojalteista saatava kassavirta perustuu
kumppaneiden kanssa sovittuihin maksuehtoihin ja voi erota tiettyinä
kausina merkittävästi suoriteperusteisesti tuloutetusta liikevaihdosta.
Lisäksi liiketoiminnan rahavirtaan vaikuttavat merkittävät, Remedyn
saamien projektien kehitysmaksujen ajoitukset, jotka vaihtelevat
projektien laskutusoikeuden saavuttamisen mukaisesti.
Remedyn investointien rahavirta oli -13,6 (-22,9) miljoonaa euroa.
Vertailukauden investointien rahavirtaan vaikuttivat kaksi ensimmäistä
maksuerää liittyen CONTROL-pelibrändin julkaisu- ja jakeluoikeuksien
hankintaan. Viimeinen maksuerä tapahtui vuoden 2025 ensimmäisellä
kvartaalilla. Rahoituksen rahavirta oli -2,2 (12,9) miljoonaa euroa.
Vuoden lopussa 2025 Remedyn rahavarat olivat 9,6 (21,0) miljoonaa
euroa ja muut lyhytaikaiset sijoitukset olivat 19,8 (20,1) miljoonaa
euroa. Muut lyhytaikaiset sijoitukset pitivät sisällään Remedyn
likvidit kassanhallinnalliset investoinnit. Yhtiön vieras pääoma oli
31,0 (30,8) miljoonaa euroa. Tämä sisältää 14,8 miljoonaa euroa
vaihtovelkakirjalainaa liittyen Remedyn ja Tencentin välillä syyskuussa
2024 solmittuun lainasopimukseen.
Remedyn taseen loppusumma 31.12.2025 oli 87,5 (99,3) miljoonaa
euroa ja oma pääoma oli 56,6 (68,5) miljoonaa euroa. Yhtiön
omavaraisuusaste oli 67,4 (70,9) prosenttia ja nettovelkaantumisaste
-19,7 (-36,9) prosenttia.
Konsernin palkat ja palkkiot sivukuluineen tilikaudelta olivat 24 896
tuhatta euroa ja henkilöstömäärä oli keskimäärin 371.
TILIKAUSI 2025 2024 2023
Palkat ja palkkiot
sivukuluineen
24 896 24 672 26 938
Henkistömäärä
keskimäärin kauden aikana
371 351 334
Henkistömäärä kauden
lopussa
387 367 352
Näkymät vuodelle 2026
Remedy arvioi yhtiön liikevaihdon ja käyttökatteen (EBITDA) kasvavan
edellisvuodesta.
Pitkän aikavälin liiketoimintanäkymät
Remedyllä on kaksi omaa vakiintunutta pelibrändiä, CONTROL ja
Alan Wake, jotka linkittyvät Remedy Connected Universen kautta.
Remedy itsejulkaisee tulevat pelit, joiden immateriaalioikeudet se
omistaa. Kahden pelibrändin kasvattaminen ja laajentaminen tulee
olemaan keskeinen osa tulevaisuuttamme. Lisäksi työskentelemme
partneripelibrändi Max Paynen parissa, joka on alunperin Remedyn
luoma.
Vuoteen 2030 mennessä Remedy pyrkii olemaan arvostettu luova
studio, jolla on kestävää ja merkittävää kaupallista menestystä.
Remedy on asettanut itselleen seuraavat taloudelliset tavoitteet:
1) Vuoden 2024 liikevaihdon kaksinkertaistaminen vuoteen 2027
mennessä ja tasainen kasvu tämän merkkipaalun jälkeen, sekä
2) 30 prosentin EBITDA-marginaali vuoteen 2027 mennessä, ja tämän
vähimmäistason ylläpitäminen strategiakauden loppuun asti.
Riskit ja epävarmuustekijät
Olennaisimmat lähiajan riskit ja epävarmuudet ovat:
Remedyn pelinkehitys saattaa epäonnistua, jos yhtiö ei
pysty kehittämään pelejään asetettujen vaatimusten, kuten
julkaisuaikataulun, laatuvaatimusten ja budjetin, mukaisesti.
Lisäksi yhtiön pelit eivät välttämättä käy kaupaksi riittävän hyvin
julkaisunsa jälkeen, vaikka pelit saisivat hyvät arvostelut ja olisivat
korkealaatuisia, minkä seurauksena Remedyn pelituotot jäävät
arvioitua pienemmiksi.
Remedy on solminut pitkäaikaisia julkaisusopimuksia keskeisten
pelinkehitykseen ja pelimyyntiin liittyvien kumppaneiden kanssa.
Jos yhtiö ei pysty täyttämään keskeisiä sopimusvelvoitteitaan, sen
kumppanit voisivat irtisanoa yhtiön kanssa tehdyt sopimuksensa tai
esittää vaateita yhtiötä kohtaan.
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Remedy itsejulkaisee pelit, joiden oikeudet se täysin omistaa, ja
siten yhtiö ottaa enemmän rahoitusriskiä pelien kehityksessä. Mikäli
itsejulkaistut pelit eivät menesty eivätkä tuota riittävästi myyntiä,
Remedy kantaa riskin pelien kannattamattomuudesta.
Remedyn menestys perustuu merkittäviltä osin sen kykyyn palkata,
kouluttaa ja pitää palveluksessaan ammattitaitoista henkilöstöä.
Jos yhtiö epäonnistuu tällä saralla, se ei pysty harjoittamaan
liiketoimintaansa tehokkaasti.
Markkinatilanne sekä taloudelliset ja geopoliittiset olosuhteet
vaikuttavat Remedyn liiketoimintaan, eikä yhtiö pysty vaikuttamaan
näihin tekijöihin. Mahdolliset merkittävät vaihtelut valuuttojen
arvoissa, erityisesti Yhdysvaltain dollarin (USD) vaihtokurssissa,
voivat vaikuttaa Remedyn kannattavuuteen.
Edellä mainituilla riskeillä voi toteutuessaan olla merkittävä haitallinen
vaikutus yhtiön liiketoimintaan, liiketoiminnan tulokseen, taloudelliseen
asemaan, tulevaisuudennäkymiin ja osakkeiden arvoon.
Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat
Konsernilla ei ole ollut merkittäviä tapahtumia tilikauden päättymispäi-
vän jälkeen.
Selvitys tutkimus- ja kehitystoiminnan laajuudesta
Merkittävä osa Remedyn toiminnasta on tutkimus- ja kehitystoimintaa.
Remedy on aktivoinut tuotekehityskustannuksia projekteista,
jotka liittyvät yhtiön omiin pelibrändeihin. Katsauskaudella 2025
tuotekehityskustannusten aktivointi koski projekteja FBC: Firebreak
ja CONTROL Resonant sekä uutta peliprojektia, joka Remedyllä on
kehitteillä. Remedy kirjasi Q3 2025 FBC: Firebreak -peliä koskevan
arvonalentumisen, joka kattoi suurimman osan pelin aktivoiduista
kehittämismenoista.
Osakekannan jakauma sektoreittain 31.12.2025
55,59 %
3,00 %
3,03 %
2,20 %
34,16 %
Kotitaloudet
Yritykset
Muut
Eläke ja vakuutus
Rahastöyhtiöt
Voittoa tavoittelemattomat
yhteisöt
Hallintarekisteröidyt
2,02 %
0,01 %
Osakekannan jakauma suuruusluokittain 31.12.2025
1–100
101–500
501–1 000
1 001–5 000
5 001–10 000
10 001–50 000
50 001–100 000
100 001–
Hallintarekisteröidyt
34,16 %
37,03 %
2,55 %
1,70 %
6,55 %
5,17 %
5,59 %
2,93 %
4,31 %
Tilikaudella 2025 tuotekehityskustannuksia aktivoitiin yhteensä
10 962 tuhatta euroa, joka on sisällytetty laajan tuloslaskelman riveille
materiaalit ja palvelut sekä henkilöstökulut. Taseessa aktivoinnit
on esitetty kehittämismenoissa. Aktivointien vaikutus materiaali- ja
palvelukuluihin sekä henkilöstökuluihin on esitetty tilinpäätöksen
liitetiedossa 4 Kehittämismenojen aktivointi. Rahoituslaskelmalla
aktivoidut kehittämismenot on esitetty investointien rahavirrassa.
Yhtiön osakkeet
31.12.2025 Remedyllä oli hallussaan 50 000 omaa osaketta. Yhtiön
hallussa olevat osakkeet edustavat 0,37 % kaikista yhtiön listatuista
osakkeista. Remedy toteutti omien osakkeiden hankinnan neljännen
vuosineljänneksen aikana alkaen 3.11.2025 ja päättyen 5.12.2025.
Tuolla aikavälillä yhtiö hankki 50 000 omaa osaketta keskihintaan
13,72 euroa osakkeelta. Osakkeet hankittiin Nasdaq Helsinki
Oy:n järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä hankintahetken
markkinahintaan muutoin kuin osakkeenomistajien omistamien
osakkeiden suhteessa. Omien osakkeiden hankinta perustui
yhtiökokouksen 10.4.2025 antamaan valtuutukseen. Osakkeet
hankittiin yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi, muutoin edelleen
luovutettavaksi, yhtiöllä pidettäväksi tai mitätöitäväksi.
Yhtiöllä on 31.12.2025 yhteensä 13 640 451 osaketta. Kaikki osakkeet
ovat samaa sarjaa. Osakkeet on liitetty arvo-osuusjärjestelmään
5.5.2017 alkaen (ISIN-koodi: FI4000251897). Kasvu yhtiön
osakemäärässä aiheutui osakemerkinnöistä yhtiön optioilla ohjelmasta
2019.
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2025
NIMI OSAKKEITA PROSENTTIOSUUS
Mäki Markus 3 197 000 23,4
Järvi Sami 560 000 4,1
Virtala Tero 301 000 2,2
Lehtinen Saku 204 000 1,5
Sijoitusrahasto Evli Suomi Pienyhtiöt 194 099 1,4
Sijoitusrahasto Aktia Capital 188 807 1,4
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma 150 000 1,1
Erikoissijoitusrahasto Proprius Partners Micro Finland 149 750 1,1
Paloheimo Johannes 106 000 0,8
Pulkkinen Janne 100 000 0,7
10 suurinta osakkeenomistajaa yhteensä 5 150 656 37,8
Accendo Capital SICAV RAIF (hallintarekisteröity) 2 063 162 15,1
Muut hallintarekisteröidyt 2 596 036 19,0
Muut osakkeet 3 780 597 27,7
Yhtiön hallussa olevat omat osakkeet 50 000 0,4
Yhteensä 13 640 451 100,0
Remedy Entertainment Oyj:n merkittävin osakkeenomistaja on väliaikainen toimitusjohtaja Markus Mäki,
jonka omistusosuudet olivat 23,4 % 31.12.2025 (31.12.2024: 23,6 %). Tällä taholla katsotaan olevan
huomattava vaikutusvalta konsernissa, perustuen yli 20 %:n osakeomistukseen sekä aktiiviseen rooliin
konsernin toiminnassa.
Johdon omistukset 31.12.2025
NIMI OSAKKEITA PROSENTTIOSUUS
Mäki Markus 3 197 000 23,4
Järvi Sami 560 000 4,1
Paloheimo Johannes 106 000 0,8
Österlund Henri 46 139 0,3
Kasurinen Mikael 18 000 0,1
Tavakka Kai 6 000 0,0
Salakka Kaisa 1 900 0,0
Ängeslevä Sonja 1 482 0,0
Kallionpää Santtu 1 300 0,0
Vehkala Mika 400 0,0
Yhteensä 3 938 221 28,9
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Voimassa olevat antivaltuutukset
Yhtiön varsinainen yhtiökokous on 10.4.2025 pitämässään
kokouksessa valtuuttanut hallituksen päättämään maksullisista tai
maksuttomista osakeanneista tai optio-oikeuksien tai erityisten
oikeuksien antamisesta siten, että annettavien osakkeiden
määrä voi olla enintään 1 000 000 ja osakkeita voidaan antaa
osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen.
Osakeantia tai optio-oikeuksien tai muiden erityisien oikeuksien
antamista koskeva valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen, mutta kuitenkin enintään 18 kuukautta
ja se korvaa aiemmat valtuutukset.
Valtuutus omien osakkeiden hankkimisesta
Yhtiön varsinainen yhtiökokous päätti 10.4.2025 valtuuttaa hallituksen
päättämään enintään 700 000 yhtiön oman osakkeen suunnatusta
hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön vapaaseen
omaan pääomaan kuuluvilla varoilla. Valtuutus on voimassa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen, mutta kuitenkin enintään 18
kuukautta ja se korvaa aiemmat valtuutukset.
Valtuutuksen nojalla yhtiö on hankkinut yhteensä 50 000 kappaletta
omia osakkeita vuoden 2025 loppuun mennessä. Näin ollen valtuutus
mahdollistaa vielä enintään 650 000 yhtiön oman osakkeen
hankkimisen seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen
mennessä vuonna 2026.
Voimassa olevat erityiset oikeudet
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 24.10.2024 pidetyssä
kokouksessaan ylimääräisen yhtiökokouksen 24.10.2024 antaman
valtuutuksen nojalla antaa erityisiä oikeuksia Tencent Holdings
Ltd:n konserniyhtiölle Image Frame Investment (HK) Limitedillle.
Erityiset oikeudet liittyvät 15 miljoonan euron vaihtovelkakirjalainaan,
jota koskevan Vaihtovelkakirjalainasopimuksen Remedy allekirjoitti
Tencentin kanssa 27.9.2024. Erityisiä oikeuksia annetaan yhteensä
enintään 811 100 kappaletta, ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä
enintään 811 100 yhtiön uutta osaketta. Erityiset oikeudet annetaan
vastikkeetta. Osakkeiden merkintäaika erityisillä oikeuksilla alkaa
kolmantena vuosipäivänä 31.10.2024 lukien eli siitä päivästä, jona
Tencent maksoi vaihtovelkakirjalainan määrän Remedylle ja päättyy
kyseisen päivän viidentenä vuosipäivänä. Raportointikauden lopussa
erityiset oikeudet eivät olleet vielä käytettävissä.
Voimassa olevat optio-oikeudet
Optio-ohjelmat ovat osa hallituksen pitkän tähtäimen osakepohjaista
kannustinjärjestelmää Remedyn avainhenkilöille. Optio-oikeudet
myönnetään ilman maksua. Hallitus päättää optio-oikeuksien
jakamisesta ennen osakkeiden merkintäajan alkua. Raportointikauden
lopussa optio-oikeuksia oli käytettävissä 732 500 (620 999
vuonna 2024) eli 5,4 (vuonna 2024: 4,6) prosenttia suhteessa
kokonaisosakemäärään.
Merkintähinnan peruste
Ohjelma
Perustamis-
ivä
Optio-
oikeuksien
alkuperäinen
maksimimäärä
Optio-
oikeuksien
tämän hetkinen
maksimimäärä
Käyt-
mättömät
optio-
oikeudet
Merkintä-
aika
Merkintä-
hinta (€)
Ajanjakso
voluumi-
painotetusta
keskikurssista
yhtiön osakkeesta
Lisättynä
(%)
2019 11.7.2019 400 000 371 000 -
1.6.2022
31.5.2025 9,23 1.4.30.6.2019 10
2020 2.7.2020 400 000 179 500 170 500
1.6.2023
31.5.2026 22,21 1.4.30.6.2020 10
2021 20.9.2021 350 000 270 000 270 000
1.6.2024
31.5.2027 47,09 1.6.31.8.2021 10
2022 20.9.2022 350 000 292 000 292 000
1.6.2025
31.5.2028 26,64 1.6.31.8.2022 10
2023 21.9.2023 350 000 350 000 350 000
1.6.2026
31.5.2029 27,31 1.6.31.8.2023 10
2024 4.10.2024 350 000 350 000 350 000
1.6.2027–
31.5.2030 19,76 1.6.–31.8.2024 10
2025 30.10.2025 350 000 350 000 350 000
1.6.2028
31.5.2031 16,66 1.7.30.9.2025 10
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Optio-ohjelmien tapahtumat
2019 ohjelma:
Merkinnät
Tiedotuspäivä Merkintäaika
Optio-oikeuksilla
merkittyjen
osakkeiden määrä Merkintähinta (€) Rekisteröimispäivä
29.9.2022 1.6.–15.9. 2022 134 700 1 243 281 29.9.2022
30.1.2023 16.9.31.12.2022 18 000 166 140 30.1.2023
12.4.2023 1.1.–31.3.2023 1 000 9 230 12.4.2023
30.6.2023 1.4.–31.5.2023 7 800 71 994 30.6.2023
28.9.2023 1.6.–15.9.2023 2 001 18 469 28.9.2023
1.2.2024 16.9.–31.12.2023 17 000 156 910 1.2.2024
11.4.2024 1.1.31.3.2024 3 000 27 690 11.4.2024
1.7.2024 1.4.–31.5.2024 2 000 18 460 1.7.2024
30.9.2024 1.6.–15.9.2024 5 000 46 150 30.9.2024
27.1.2025 16.9.– 31.12.2024 11 000 101 530 27.1.2025
25.4.2025 1.1.– 31.3.2025 2 000 18 460 25.4.2025
12.6.2025 1.4.31.5.2025 53 000 491 959 13.6.2025
Muut tapahtumat
Toukokuussa 2022 Remedy Entertainment Oyj mitätöi yhteensä 29 000 yhtiön hallussa olevaa optio-
oikeutta ohjelmasta 2019.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 31.5.2022 hakevansa vuoden 2019 optio-oikeuksiensa listaamista
Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämälle First North -markkinapaikalle 1.6.2022 lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 2.5.2025 tarjoutuvansa ostamaan 80 prosenttia ohjelman 2019 optioista.
Optio-ohjelma 2019 päättyi 31.5.2025 eikä siinä ole allokoituja merkittävissä olevia optio-oikeuksia
katsauskauden lopussa.
2020 ohjelma:
Merkinnät
Tiedotuspäivä Merkintäaika
Optio-oikeuksilla
merkittyjen
osakkeiden määrä Merkintähinta (€) Rekisteröimispäivä
28.9.2023 1.6.–15.9.2023 7 000 155 470 28.9.2023
1.2.2024 16.9.–31.12.2023 2 000 44 420 1.2.2024
Muut tapahtumat
Toukokuussa 2023 Remedy Entertainment Oyj mitätöi yhteensä 200 500 yhtiön hallussa olevaa
optio-oikeutta ohjelmasta 2020.
Toukokuussa 2024 Remedy Entertainment Oyj mitätöi yhteensä 20 000 yhtiön hallussa olevaa
optio-oikeutta ohjelmasta 2020.
Optio-ohjelmassa 2020 on 170 500 allokoitua merkittävissä olevaa optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
2021 ohjelma:
Toukokuussa 2024 Remedy Entertainment Oyj mitätöi yhteensä 80 000 yhtiön hallussa olevaa
optio-oikeutta ohjelmasta 2021.
Optio-ohjelmassa 2021 on 270 000 allokoitua merkittävissä olevaa optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
2022 ohjelma:
Syyskuussa 2025 Remedy Entertainment Oyj mitätöi yhteensä 58 000 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta
ohjelmasta 2022.
Optio-ohjelmassa 2022 on 292 000 allokoitua merkittävissä olevaa optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
2023 ohjelma:
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä 259 000
optio-oikeutta ja loput 91 000 optio-oikeutta jäävät yhtiön haltuun
allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille avainhenkilöille.
2024 ohjelma:
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä 305 000
optio-oikeutta ja loput 45 000 optio-oikeutta jäävät yhtiön haltuun
allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille avainhenkilöille.
2025 ohjelma:
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä 308 000
optio-oikeutta ja loput 42 000 optio-oikeutta jäävät yhtiön haltuun
allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille avainhenkilöille.
Hallituksen esitys yhtiön voittoa/tappiota koskevista
toimenpiteistä
Remedy Entertainment Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2025 olivat
34 217 132,98 euroa, josta tilikauden tulos oli -13 145 666,29 euroa.
Hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 2025
vahvistettavan taseen perusteella ei jaeta osinkoa.
Remedyn hallitus on määrittänyt osingonjakopolitiikan, jonka mukaan
yhtiö pyrkii maksimoimaan omistaja-arvoa tehokkaalla pääoman
allokoinnilla. Mahdolliseen osingonmaksuun vaikuttavat liiketoiminnan
investointitarpeet ja investoinneista odotettavissa olevat tuotot sekä
maksuvalmiuden turvaaminen. Mikäli osinkoa jaetaan, kaikki Remedyn
osakkeet oikeuttavat samaan osinkoon.
Yhtiön organisaatio ja tilintarkastajat
Yhtiön johtoryhmässä ovat toimineet väliaikainen toimitusjohtaja
Markus Mäki (tuotejohtaja 22.10.2025 asti), toimitusjohtaja Tero
Virtala (22.10.2025 asti), talousjohtaja Santtu Kallionpää, luova
johtaja Sami Järvi, luova johtaja Mikael Kasurinen, kaupallinen johtaja
Johannes Paloheimo ja teknologiajohtaja Mika Vehkala.
Yhtiön hallituksessa ovat toimineet Markus Mäki (pj 22.10.2025
asti), Henri Österlund (pj 22.10.2025 alkaen), Kaisa Salakka, Sonja
Ängeslevä ja Kai Tavakka. Tilintarkastajana on toiminut tilikauden
aikana tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab. Päävastuullinen
tilintarkastaja on KHT Petri Sammalisto.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä annetaan erillisenä
kertomuksena osana vuosikertomusta.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Tunnuslukujen laskentaperiaatteet
Käyttökate (EBITDA): Liikevoitto/-tappio (EBIT) + poistot ja arvonalentumiset
Liikevoitto/-tappio (EBIT): Katsauskauden tulos - (verot + rahoituserät)
Liikevoitto/-tappio liikevaihdosta, %: Liikevoitto/-tappio (EBIT) / liikevaihto
Nettokassa: Rahavarat + likvidit sijoitukset - korollinen vieras pääoma
Nettovelkaantumisaste, %:
(Korollinen vieras pääoma - rahavarat - likvidit sijoitukset) /
oma pääoma
Omavaraisuusaste, %: Oma pääoma / (taseen loppusumma - saadut ennakot)
Investoinnit:
Aineellisen ja aineettoman käyttöomaisuuden muutos +
näiden erien poistot
Osakekohtainen oma pääoma, €:
Tilikauden päätöspäivän oma pääoma /
osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa
Osinko tuloksesta, %: Osakekohtainen osinko / osakekohtainen tulos
Efektiivinen osinkotuotto, %: Osakekohtainen osinko / tilikauden päätöspäivän kurssi
Hinta/voittosuhde: Tilikauden päätöspäivän osakekurssi / osakekohtainen tulos
Osakekannan markkina-arvo, €:
Osakkeiden lukuärä tilikauden lopussa ×
tilikauden päätöspäivän osakekurssi
Osakekannan vaihto, %: Osakekannan vaihto / osakkeiden lukumäärä kaudella keskimäärin
Osakekohtaiset tunnusluvut*
2025 2024 2023
Osakekohtainen tulos, € -0,96 -0,27 -1,68
Osakekohtainen oma pääoma, € 4,16 5,05 5,02
Hinta/voittosuhde -15,88 -52,99 -15,11
Ylin kurssi, € 19,04 26,50 30,15
Alin kurssi, € 12,10 12,72 20,00
Kurssi 31.12., € 15,20 14,06 25,40
Osakekannan markkina-arvo, 206 574 855 190 852 563 342 649 835
Osakekannan vaihto, lukumäärä 1 883 682 2 318 893 1 708 862
Osakekannan vaihto, % 13,8 % 17,1 % 12,7 %
Osakkeiden lukumäärä kaudella keskimäärin 13 610 679 13 550 901 13 478 484
Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa 13 590 451 13 574 151 13 490 151
Osakkeiden antioikaistu keskimääräinen lukumäärä 13 637 784 13 645 229 13 672 267
Osakkeiden antioikaistu lukumäärä tilikauden
lopussa 13 590 451 13 632 379 13 683 711
* Osakekohtaiset tunnusluvut on laskettu huomioiden hankittujen omien osakkeiden vaikutus.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Vaihtoehtoisten tunnuslukujen täsmäytys
1 000 euroa 2025 2024 2023
Liikevaihto katsauskaudelta 59 510 50 661 33 932
Liikevaihto katsauskautta edeltävältä kaudelta 50 661 33 932 43 588
Liikevaihdon kasvu, % 17,5 % 49,3 % -22,2 %
Liikevoitto/-tappio (EBIT) -14 863 -4 280 -28 627
Poistot ja arvonalentumiset 26 206 6 791 11 676
Käyttökate (EBITDA) 11 343 2 511 -16 951
Liikevoitto/-tappio (EBIT) -14 863 -4 280 -28 627
Rahoituserät -841 460 1 085
Verot 2 673 224 4 885
Katsauskauden tulos -13 030 -3 596 -22 657
Liikevaihto katsauskaudella 59 510 50 661 33 932
Katsauskauden tulos liikevaihdosta, % -21,9 % -7,1 % -66,8 %
1 000 euroa 2025 2024 2023
Rahavarat 9 641 20 996 20 066
Likvidit sijoitukset 19 754 20 115 7 357
Korollinen vieras pääoma 18 267 15 835 3 660
Vuokrasopimusvelat 3 429 2 503 2 742
Julkiselta vallalta saatu laina - - 918
Vaihtovelkakirjalainat 14 838 13 331 -
Nettokassa 11 127 25 277 23 762
Rahavarat 9 641 20 996 20 066
Likvidit sijoitukset 19 754 20 115 7 357
Korollinen vieras pääoma 18 267 15 835 3 660
Vuokrasopimusvelat 3 429 2 503 2 742
Julkiselta vallalta saatu laina - - 918
Vaihtovelkakirjalainat 14 838 13 331 -
Oma pääoma 56 594 68 527 67 750
Nettovelkaantumisaste, % -19,7 % -36,9 % -35,1 %
Oma pääoma 56 594 68 527 67 750
Taseen loppusumma 87 548 99 333 79 260
Saadut ennakot 3 540 2 674 -
Omavaraisuusaste, % 67,4 % 70,9 % 85,5 %

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Konsernin laaja tuloslaskelma
1 000 euroa Liitetieto 1.1.31.12.2025 1.1.31.12.2024
Liikevaihto 2, 3 59 510 50 661
Liiketoiminnan muut tuotot 6 0 2
Materiaalit ja palvelut 4, 5 -12 240 -16 557
Henkilöstökulut 4, 7 -24 896 -24 672
Poistot ja arvonalentumiset 8 -26 206 -6 791
Liiketoiminnan muut kulut 4, 9 -11 031 -6 922
Liikevoitto (-tappio) -14 863 -4 280
Rahoitustuotot 10 1 150 879
Rahoituskulut 10 -1 991 -420
Nettorahoituskulut -841 460
Voitto (Tappio) ennen tuloveroja -15 703 -3 820
Tilikauden verokulu 11 2 673 224
Tilikauden voitto (tappio) -13 030 -3 596
1 000 euroa Liitetieto 1.1.31.12.2025 1.1.31.12.2024
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää
tulosvaikutteisiksi - -
Tilikauden muut laajan tuloksen erät yhteen - -
Tilikauden laaja tulos yhteen -13 030 -3 596
Tilikauden voiton (tappion) jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -13 030 -3 596
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -13 030 -3 596
Osakekohtainen tulos 12
Laimentamaton, euroa -0,96 -0,27
Laimennettu, euroa* -0,96 -0,27
* Laimennusvaikutusta osakekohtaiseen tulokseen ei esitetä, koska sillä olisi vahventava vaikutus osakekohtaiseen tulokseen.
Konsernitilinpäätös

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Konsernin tase
1 000 euroa Liitetieto 31.12.2025 31.12.2024
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 13 27 933 39 815
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 14 2 369 3 357
Käyttöoikeusomaisuuserät 15 3 391 2 471
Pitkäaikaiset saamiset 16-17, 21 751 987
Laskennalliset verosaamiset 11 8 308 5 355
Pitkäaikaiset varat yhteensä 42 752 51 985
Lyhytaikaiset varat
Myyntisaamiset ja muut saamiset 16-17 6 530 4 111
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät 2, 17 8 872 2 126
Lyhytaikaiset sijoitukset 16 19 754 20 115
Rahavarat 16 9 641 20 996
Lyhytaikaiset varat yhteen 44 797 47 348
Varat yhteensä 87 548 99 333
1 000 euroa Liitetieto 31.12.2025 31.12.2024
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 80 80
Ylikurssirahasto 38 38
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 58 169 58 344
Kertyneet voittovarat -1 693 10 065
Oma pääoma yhteensä 18 56 594 68 527
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Vaihtovelkakirjalainat 19, 21 14 838 13 331
Vuokrasopimusvelat 15 2 123 1 127
Laskennalliset verovelat 196 127
Pitkäaikaiset velat yhteen 17 157 14 585
Lyhytaikaiset velat
Vuokrasopimusvelat 15 1 306 1 376
Ostovelat ja muut velat 19, 21-22 12 491 14 844
Lyhytaikaiset velat yhteensä 13 797 16 221
Velat yhteensä 30 954 30 806
Oma pääoma ja velat yhteen 87 548 99 333

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Konsernin rahavirtalaskelma
1 000 euroa Liitetieto 1.1.31.12.2025 1.1.31.12.2024
Liiketoiminnan rahavirrat
Myynnistä saadut maksut 48 862 57 528
Liiketoiminnan muista tuotoista saadut maksut 0 2
Maksut liiketoiminnan muista kuluista -44 081 -46 798
Saadut korot 346 513
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan
rahoituskuluista -440 -172
Maksetut tuloverot -176 -72
Liiketoiminnan nettorahavirta (A) 4 513 11 001
Investointien rahavirrat
Aktivoidut kehittämismenot 4 -10 962 -8 008
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin ja aineellisiin
yttöomaisuushyödykkeisiin -3 849 -5 538
Sijoitukset 16 1 165 -9 392
Investointien nettorahavirta (B) -13 646 -22 939
1 000 euroa Liitetieto 1.1.31.12.2025 1.1.31.12.2024
Rahoituksen rahavirrat
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut 19 - -918
Muut maksut lainoista - -464
Pitkäaikaisten lainojen nostot ja takaisinmaksut 19, 21 - 15 000
Omien osakkeiden osto 18 -686 -
Maksullinen oman pääoman lisäys 18 612 680
Maksut omaa pääomaa koskevista liiketoimista 7, 18 -710 -
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset 15 -1 439 -1 429
Rahoituksen nettorahavirta (C) -2 222 12 868
Liiketoiminnan, investointien ja rahoituksen
nettorahavirrat (A+B+C) -11 356 930
Rahavarojen nettomuutos -11 356 930
Rahavarat 1.1. 20 996 20 066
Rahavarat 31.12. 16 9 641 20 996

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Konsernin laskelma oman pääoman muutoksista
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1 000 euroa Liitetieto
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
SVOP-
rahasto*
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2025 80 38 58 344 10 065 68 527
Laaja tulos
Tilikauden voitto
(tappio) - - - -13 030 -13 030
Tilikauden laaja tulos
yhteensä - - - -13 030 -13 030
Liiketoimet
omistajien kanssa
Myönnetyt
osakeoptiot 7.3, 24.2 - - - 1 982 1 982
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät - - 510 - 510
Optio-oikeuksien
osto - - - -710 -710
Omien osakkeiden
osto - - -686 - -686
Liiketoimet
omistajien kanssa
yhteensä - - -175 1 272 1 097
Oma pääoma
31.12.2025 80 38 58 169 -1 693 56 594
* Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1 000 euroa Liitetieto
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
SVOP-
rahasto*
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2024 80 38 57 815 9 817 67 750
Laaja tulos
Tilikauden voitto
(tappio) - - - -3 596 -3 596
Tilikauden laaja tulos
yhteensä - - - -3 596 -3 596
Liiketoimet
omistajien kanssa
Myönnetyt
osakeoptiot 7.3, 24.2 - - - 2 392 2 392
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät - - 529 - 529
Vaihtovelkakirja-
lainan oman
pääoman osuus 19, 21 - - - 1 452 1 452
Liiketoimet
omistajien kanssa
yhteensä - - 529 3 844 4 373
Oma pääoma
31.12.2024 80 38 58 344 10 065 68 527
* Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
1 Laatimisperusta
1.1 Konsernin perustiedot
Remedy Entertainment Oyj (jäljempänä ”emoyhtiö”) ja
yhdessä tytäryhtiön kanssa Remedy Entertainment Group
(jäljempänä ”Remedy” tai ”konserni”) on uraauurtava,
kansainvälisesti menestynyt videopeliyhtiö, joka on perustettu
1995. Konsernilla on pääkonttori Suomessa ja vuonna 2022
toimintansa aloittanut tytäryhtiö Remedy Entertainment
Sweden AB Tukholmassa, Ruotsissa. Tarinallisista ja
visuaalisesti näyttävistä toimintapeleistään tunnettu
Remedy on kehittänyt lukuisia menestyneitä ja kriitikoiden
ylistämiä pelejä, kuten Control, Alan Wake ja Max Payne.
Lisäksi Remedy kehittää omaa Northlight®-pelimoottoria
ja pelinkehitystyökaluja, joita käytetään Remedyn peleissä.
Konserni työllistää yli 380 pelialan ammattilaista 38:sta eri
maasta.
Remedy Entertainment Groupin emoyhtiö on Remedy
Entertainment Oyj, joka on suomalainen, Suomen lakien
mukaan perustettu julkinen osakeyhtiö, jonka Y-tunnus on
1017278-9. Konsernin kotipaikka on Espoo ja rekisteröity osoite
on Luomanportti 3, 02200 Espoo, Suomi. Emoyhtiö on listattu
Nasdaq Helsinki -markkinapaikalla toukokuusta 2022 lähtien.
Aiemmin, vuodesta 2017 toukokuuhun 2022 asti, se oli listattu
Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalla.
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus hyväksyi konsernin ja
emoyhtiön tilinpäätökset kokouksessaan 9.2.2026.
1.2 Kirjanpidon perusta
Remedyn tilinpäätökset on laadittu 31.12.2025 voimassa olleiden
EU:n hyväksymien kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(International Financial Reporting Standards, IFRS) mukaisesti.
Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen
kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä EU:n
asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn
mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja
ja niistä annettuja tulkintoja. Konserni ja emoyhtiö eivät ole
soveltaneet mitään julkistettua uutta tai muutettua standardia tai
tulkintaa ennen sen voimaantulopäivää. Tilikauden 2025 aikana
voimaantulleilla, muutetuilla standardeilla ei ollut merkittäviä
vaikutuksia konsernin ja emoyhtiön tilikauden tulokseen,
taloudelliseen asemaan tai tilinpäätöksen esittämistapaan.
Tässä osiossa 1.2 on kuvattu tilinpäätösten yleiset
laatimisperiaatteet. Ne laatimisperiaatteet ja kuvaukset johdon
harkintaan perustuvista ratkaisuista sekä arvioiden ja oletusten
käytöstä, jotka koskevat tiettyä tilinpäätöserää, on esitetty
kyseisen liitetietoerän yhteydessä. Laatimisperiaatteiden
kuvaukset on merkitty harmaalla pohjavärillä ja johdon harkintaan
perustuvia ratkaisuja, oletuksia ja arvioita koskevat kuvaukset on
merkitty vaaleansinisellä pohjavärillä.
Tilinpäätös laaditaan alkuperäisiin hankintamenoihin perustuen,
lukuun ottamatta seuraavia eriä, jotka arvostetaan käypään
arvoon: pääomarahastosijoitukset ja osakeoptiot. Katso myös
liitetieto 1.5 Käypien arvojen määrittäminen sekä liitetieto 20
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot.
Tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina euroina, ellei muuta ole
todettu. Konsernin tilikausi on kalenterivuosi.
Emoyhtiön sekä tytäryhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta on
euro. Valuuttamääräiset liiketapahtumat muunnetaan käyttäen
tapahtumapäivän valuuttakursseja. Taseen valuuttamääräiset
saamiset ja velat muunnetaan käyttäen tilinpäätöspäivän
valuuttakursseja. Muuntamisesta johtuvat kurssierot kirjataan
tulosvaikutteisesti. Remedy kirjaa valuuttakurssierot niihin
tuloslaskelman eriin, joiden vaikutuksesta kurssierot ovat
muodostuneet.
Remedy ei ole vielä soveltanut niitä IASB:n jo julkaisemia
muutettuja standardeja, joiden soveltaminen on pakollista 1.1.2026
tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla. Konserni ottaa ne käyttöön
kunkin standardin ja tulkinnan voimaantulopäivästä lähtien, tai
mikäli voimaantulopäivä on muu kuin tilikauden ensimmäinen
päivä, voimaantulopäivää seuraavan tilikauden alusta lukien,
edellyttäen että ne on hyväksytty sovellettaviksi EU:ssa. Remedyn
nykyinen arvio on, ettei muutetuilla standardeilla ole merkittävää
vaikutusta tuleviin konsernitilinpäätöksiin niiden käyttöönoton
yhteydessä, vaikkakin uusi IFRS 18 -standardi tilinpäätösten
esittämisestä ja liitetiedoista tulee vaikuttamaan jonkin verran
erityisesti siihen, miten Remedy esittää tuloslaskelmansa 1.1.2027
alkaen. IFRS 18 -standardi tulee edellyttämään, että yhteisöt
luokittelevat tuotot ja kulut erillisiin liiketoiminta-, sijoitus-,
rahoitus- ja tuloverokategorioihin sekä lisäksi tiettyjen uusien
välisummien esittämistä tuloslaskelmassa.
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
1.3 Yhdistelyperiaatteet
Konsernitilinpäätökseen sisältyvät emoyhtiö Remedy
Entertainment Oyj sekä kaikki ne tytäryhtiöt, joista emoyhtiöllä
on määräysvalta tilikauden päättymispäivänä. Remedyllä on
määräysvalta, kun se olemalla osallisena yhtiössä altistuu yhtiön
muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon
ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yhtiötä
koskevaa valtaansa. Tytäryhtiön yhdistely konsernitilinpäätökseen
alkaa silloin, kun Remedy Entertainment Oyj on saanut
siihen määräysvallan, ja yhdistely päättyy, kun määräysvalta
lakkaa. Konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja
realisoitumattomat katteet sekä sisäinen voitonjako eliminoidaan
konsernitilinpäätöstä laadittaessa.
Konsernin rakenne
Konsernin liiketoimista vastaa emoyhtiö. Tytäryhtiöllä ei ole ollut
merkittävää vaikutusta konsernin taloudelliseen kehitykseen.
Konsernilla oli 31.12.2025 yksi tytäryhtiö:
- Remedy Entertainment Sweden AB, omistusosuus 100 %.
1.4 Merkittävimmät johdon tekemät harkintaan perustuvat
ratkaisut sekä keskeiset epävarmuustekijät
IFRS-tilinpäätöksen laatiminen edellyttää konsernin johdon
tekevän harkintaan perustuvia ratkaisuja sekä käyttävän
arvioita ja oletuksia. Nämä vaikuttavat varojen ja velkojen
määriin, ehdollisista varoista ja veloista annettaviin tietoihin
kauden päättymispäivänä sekä tuottojen ja kulujen määriin
raportointikaudella. Kyseiset arviot ja oletukset perustuvat
Remedylle kertyneeseen kokemukseen ja muihin perusteltavissa
oleviin tekijöihin, kuten vastaavia tapahtumia koskeviin odotuksiin,
ottaen huomioon olosuhteet raportointikauden päättymispäivänä
sekä silloin, kun kyseiset arviot ja oletukset on tehty. Remedy
uskoo, että tehdyt arviot ja käytetyt oletukset ovat kohtuullisia.
On mahdollista, että toteumat poikkeavat tehdyistä arvioista ja
oletuksista. Kirjanpidollisia arvoja voidaan joutua muuttamaan,
mikäli uutta tietoa tai kokemusta on saatavilla, tai mikäli ne
olosuhteet, joihin arviot perustuvat, muuttuvat. Konserni
tarkastelee arvioita sekä taustaoletuksia säännöllisesti.
Mahdolliset arvioiden ja oletuksien muutokset kirjataan
kirjanpitoon sille tilikaudella, jonka aikana arviota tai oletusta
muutetaan.
Harkintaan perustuvat ratkaisut, joita Remedyn johto on tehnyt
tilinpäätöksen laatimisperiaatteita soveltaessaan, ja joilla on
eniten vaikutusta tilinpäätöksessä esitettäviin lukuihin, koskevat
seuraavia osa-alueita:
—Liikevaihdon tulouttaminen: suoritevelvoitteiden sekä
erillismyyntihintojen määrittäminen sekä tuloutustapa ajan
kuluessa (liitetieto 2 Liikevaihto)
—Kehittämismenojen aktivoiminen, poistoperusteiden ja
arvonalentumisen määrittely (liitetiedot 4 Kehittämismenojen
aktivointi ja 13 Aineettomat hyödykkeet)
—Osakeoptioiden käyvän arvon määrittämisessä käytetyt
oletukset (liitetieto 7 Henkilöstökulut)
—Laskennallisten verosaamisten kirjaaminen verotuksessa
käyttämättömistä tappioista (liitetieto 11 Tuloverot)
—Vuokrasopimukset: työntekijöiden käytössä olevien asuntojen
kirjanpitokäsittely (liitetieto 15 Vuokrasopimukset)
—Vaihtovelkakirjanlainan korko ilman vaihto-oikeutta (liitetieto 19
Rahoitusvelat)
Remedyn kannalta ne oletuksiin ja arvioihin liittyvät keskeiset
epävarmuustekijät, jotka aiheuttavat merkittävän riskin varojen ja
velkojen kirjanpitoarvojen muuttumisesta olennaisesti seuraavan
tilikauden aikana, ovat seuraavat:
—Rojaltituottojaksotukset (liitetieto 2 Liikevaihto)
—Kehittämismenojen aktivoiminen, poistoperusteiden ja
arvonalentumisen määrittely (liitetiedot 4 Kehittämismenojen
aktivointi ja 13 Aineettomat hyödykkeet)
1.5 Käypien arvojen määrittäminen
Joidenkin Remedyn tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
soveltaminen sekä tilinpäätöksessä esitettävien tietojen laadinta
edellyttää käypien arvojen määrittämistä. Käypä arvo on hinta,
joka saataisiin omaisuuserän myynnistä tai maksettaisiin velan
siirtämisestä markkinaosapuolten välillä arvostuspäivänä
toteutettavassa tavanmukaisessa liiketoimessa. Käyvät arvot
luokitellaan eri käypien arvojen hierarkian tasoille. Nämä tasot
kuvastavat arvostusmenetelmissä käytettävien syöttötietojen
merkittävyyttä, perustuen siihen alimmalla tasolla olevaan
syöttötietoon, joka on merkittävä koko arvonmäärityksen kannalta
seuraavasti:
—Taso 1: käypä arvo lasketaan perustuen täysin samanlaisten
varojen tai velkojen noteerattuihin (oikaisemattomiin)
hintoihin toimivilla markkinoilla, joille Remedyllä on pääsy
arvostuspäivänä.
—Taso 2: käypä arvo lasketaan perustuen tietoihin, jotka ovat
muita kuin tasolle 1 kuuluvia noteerattuja hintoja ja jotka ovat
havainnoitavissa omaisuuserälle tai velalle joko suoraan (ts.
hintoina) tai epäsuorasti (ts. hinnoista johdettuina).

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
—Taso 3: käypä arvo lasketaan perustuen tietoihin, jotka eivät
ole havainnoitavissa omaisuuserälle tai velalle (muut kuin
havainnoitavissa olevat tiedot).
Määrittäessään omaisuuserän tai velan käypää arvoa Remedy
hyödyntää mahdollisimman paljon havainnoitavissa olevia
markkinatietoja.
1.6 Liikevoitto
Remedyn näkemys on, että liikevoitto on merkityksellinen
välisumma konsernin ja emoyhtiön taloudellisen kehityksen
ymmärtämiseksi. Koska IFRS-standardisto ei ole aiemmin
määrittelyt tätä käsitettä, Remedy on määritellyt sen
seuraavasti:
Liikevoitto on nettomäärä, joka muodostuu kun:
+ myyntituottoihin lisätään liiketoiminnan muut tuotot ja
vähennetään
- materiaali- ja palvelukulut
- henkilöstökulut
- poistot ja arvonalentumistappiot sekä
- liiketoiminnan muut kulut.
Remedyn käyttämä määritelmä on linjassa uuden IFRS 18
-standardin kanssa, jossa liikevoiton määritellään sisältävän kaikki
liiketoimintakategoriaan sisältyvät tuotot ja kulut. Remedy kirjaa
valuuttakurssierot niihin tuloslaskelman eriin, joiden vaikutuksesta
ero muodostuu. Kaikki muut tulosvaikutteisesti käsitellyt erät
esitetään liikevoittorivin alapuolella.
2 Myyntituotot
2.1 Laatimisperiaate
Tällä hetkellä Remedyllä on seuraavat kolme tulovirtaa:
- Kehitysmaksut julkaisukumppaneilta
- Osuudet ja rojaltit pelien kuluttajamyyntituotoista
- Suorat pelimyynnit yhtiön itsejulkaisemista peleistä
Remedy käyttää viisivaiheista mallia tulouttamisen analysointiin
seuraavasti:
1. Yksilöidään asiakassopimus;
2. Yksilöidään suoritevelvoitteet;
3. Määritetään transaktiohinta;
4. Kohdistetaan transaktiohinta suoritevelvoitteille; ja
5. Tuloutetaan myyntituotot, kun (tai sitä mukaa kuin)
suoritevelvoite tai suoritevelvoitteet on täytetty.
Pelinkehitysprojektit kestävät tyypillisesti useita vuosia, minkä
vuoksi myös niihin liittyvät sopimukset ovat pitkäkestoisia.
Jos peliprojekti toteutetaan julkaisijakumppanin kanssa
itsejulkaisun sijaan, julkaisijakumppanit maksavat pelinkehittäjälle
yleensä kehitysmaksuja peliprojektien kehityksen aikana.
Remedy voi saada mahdollisia kehitysmaksuja myös muihin
partnerisopimuksiin liittyen, mikäli yhteistyökumppani rahoittaa
pelin kehitystä yhdessä Remedyn kanssa. Nämä kehitysmaksut
on sidottu pelinkehittämisprojektin todelliseen edistymiseen.
Tyypillisesti projektit jaetaan sopimuksella osasuorituksiin,
”milestoneihin”, ja niiden hyväksyntä- ja maksuprosessi
edellyttää tietyn vaatimuslistan täyttymistä. On myös tyypillistä,
että sopimuksiin tehdään projektin edetessä lisäyksiä
liittyen esimerkiksi milestonetoimitusten ehtoihin, maksuihin
ja pelin julkaisualustoihin. Yleisesti lisäykset sopimuksiin
eivät yksin muodosta merkittävää suoritevelvoitetta ja siten
lisäyksien katsotaan olevan osa alkuperäistä sopimusta.
Remedy pitää yleensä itsellään oikeudet kehitetyn pelin
immateriaaliomaisuuteen (intellectual property), ”IP”, mutta
toimii myös ulkoistuskumppanina sopimuksilla, joissa IP:n
omistus jää partnerille. Sopimuksissa, joissa IP-oikeudet pysyvät
Remedyllä, partnerille voidaan myöntää yksinoikeus tai lisenssi
julkaista ja myydä peliä. Osassa sopimuksista julkaisuoikeudet
on myös jaettu Remedyn ja partnerin välillä maantieteellisesti
tai pelialustoittain. Julkaisijalle annettu yksinoikeus tarkoittaa,
että tämä saa kaikki oikeudet pelin kaupalliseen käyttöön liittyen
eli Remedy käytännössä lisensoi IP:n. Kehitysvaiheen jälkeen
valtaosa Remedyn pelimyynnistä kuluttajille tapahtuu erilaisten
julkaisijakumppanin tai Remedyn järjestämien digitaalisten ja
fyysisten tuotteiden markkinapaikkojen kautta.
Strategiakaudella 2025–2030 yksi Remedyn strategisista
peruspilareista on itsejulkaista pelit, joiden oikeudet yhtiö omistaa,
ja partnerin rooli on tukea Remedyä tässä toiminnassa. Remedy
pitää itseään sopimuksen päämiehenä, kun se itse julkaisee
pelin ja omistaa pelin immateriaalioikeudet. Näissä tapauksissa
Remedy kontrolloi lisenssiä ennen sen toimittamista asiakkaana
olevalle loppukuluttajalle. Tämä liiketoimintamalli on Remedylle
riskisempi ja yhtiö kantaa suuremman taloudellisen taakan
pelin kehitysvaiheen kustannuksista, mutta toisaalta yhtiö saa
myös suuremman osuuden pelimyyntiin liittyvistä tuotoista
itselleen ja maksaa kumppaneilleen pienempiä rojaltikuluja
verrattuna liiketoimintamalleihin, jotka nojautuvat vahvasti
mukana oleviin julkaisukumppaneihin. Itsejulkaisemiensa pelien
osalta Remedy on vastuussa muun muassa pelien hinnoittelusta
ja alennuskampanjoiden sopimisesta. Pelimyynti on muuttuva

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
komponentti, joka on riippuvainen pelien kuluttajamyynnistä
ja se kirjataan bruttomyyntinä. Myyntiin liittyvät kulut, kuten
alustamaksut ja kumppaneille maksettavat rojaltikulut, kirjataan
erikseen materiaalien ja palveluiden kulukategoriaan.
Julkaisusopimuksissa tyypillisesti määritetään, että Remedy
on oikeutettu saamaan tietyn osuuden kuluttajamyynnistä
vastaanottamiensa kehitysmaksujen lisäksi. Tällaisen myyntitulon
määrä riippuu pelistä ja tosiasiallisista julkaisijan kanssa sovituista
sopimusehdoista, jotka vaihtelevat sopimuksittain. Myyntitulon
määrä on usein laskettu nettomyynneistä. Nettomyynnissä on
huomioitu sopimuksesta riippuen erilaisia vähennyksiä, kuten
esimerkiksi alustamaksuja sekä pelin laadunvarmistuskuluja.
Joissain sopimuksissa julkaisijakumppanille on annettu myös
oikeus vähentää etupainotteisesti sovittuja eriä, kuten kehittäjälle
maksettuja kehitysmaksuja ja markkinontikuluja, ennen kuin
julkaisijakumppanille muodostuu velvoite kuluttajamyynnin
myyntitulon tilittämisestä Remedylle. Edellä mainittujen
tuloelementtien lisäksi sopimuksissa voi olla myös kertaluontoinen
toimitusbonuselementti, joka luvataan tulospalkkioksi jonkin tietyn
milestonen tai tavoitteen saavuttamisesta.
Sopimuksissa määritetään kehittäjän ja julkaisijan oikeudet
ja velvoitteet. Sopimuksen nojalla annettu merkittävin oikeus
on julkaisuoikeus yksinoikeudella, mikä annetaan julkaisijalle
sopimuksen allekirjoituspäivästä alkaen. Remedyn sopimukset
sisältävät kaksi suoritevelvoitetta: lisenssin siirtymisen ja
pelinkehitystoiminnan. Pelinkehitystoiminta on sidoksissa siihen,
että varsinainen tuote, peli, tuotetaan ajallaan ja siinä laajuudessa
kuin julkaisijan kanssa on sovittu. Lisenssin siirtyminen tarkoittaa,
että julkaisijalla on yksinoikeus julkaista peli, kerätä bruttotulo
pelimyynneistä ja sovittujen vähennyksien jälkeen maksaa
Remedylle osuus myyntitulosta.
Transaktiohinta kehitysmaksuille perustuu projektin
työmäärään ja jaetaan milestoneille perustuen tietyn milestonen
suoritevelvoitteisiin. Tämä tarkoittaa, että milestonet heijastavat
maksukertymän perustetta ja määrittävät laskutusoikeuden.
Myyntitulo tai rojalti on se harkinnanvarainen elementti, johon
Remedy odottaa olevansa oikeutettu vaihdossa välittäessään
palveluja loppukäyttäjälle eli pelaavalle kuluttajalle. Myyntitulo
merkitään transaktiohintaan arvonlisäveron ja muiden myyntiin
liittyvien verojen suhteen nettona. Transaktiohintarakenne on
määritetty sopimuksessa. Julkaisija vastaa pelin hinnoittelusta
ja alennuskampanjoista sopimisesta yhdessä kauppapaikkojen
kanssa. Pelinkehityssopimuksissa kokonaisvastike muodostuu
kehitysmaksuista ja myyntitulosta. Kehitysmaksut ovat
kiinteitä, kun taas myyntitulot kuluttajamyynnistä riippuvia
muuttuvia komponentteja. Remedyllä ei ole merkittäviä
rahoituskomponentteja sopimuksissaan asiakkaiden kanssa.
Arvioidessaan myyntihintaa milestoneperusteisille
kehitysmaksuille Remedy käyttää kustannusvoittolisämenetelmää
(odotettuihin menoihin ja katteeseen perustuva lähestymistapa),
jossa hinta arvioidaan odotetun kustannuksen ja katteen
summana. Kate määräytyy asiakkaan ja muiden tekijöiden
mukaan. Transaktiohinta kohdistetaan kehitysmaksuiksi
ja myyntituloksi sopimuksesta riippuen. Kehitysmaksujen
transaktiohinta allokoidaan saavutettuihin milestoneihin
perustuen. Milestonet ovat yhteydessä pelin prosentuaaliseen
valmiusasteeseen. Myyntitulo tai rojalti allokoidaan alustojen
kautta tapahtuvan todellisen kuluttajamyynnin mukaan.
Edellä mainittu menettely on tyypillistä pelinkehittämisalan
liiketoiminnalle.
Remedy tulouttaa kehitysmaksuja kun (tai samalla kuin) se täyttää
suoritusvaateen toimittamalla sovitun milestonen asiakkaalle.
Myyntitulo tuloutetaan ajan kuluessa perustuen toteutuneeseen
myyntiin siitä alkaen, kun oikeus myyntituloon/rojaltiin on syntynyt.
2.2 Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut sekä
keskeiset epävarmuustekijät
Remedyn johto on käyttänyt harkintaa seuraaviin liittyen:
—Ajan kuluessa tuloutettava liikevaihto: johdon harkintaan
perustuvia ratkaisuja vaaditaan ajan kuluessa tuloutettavan
liikevaihdon määrittämiseen, sillä tämä perustuu arvioihin
sopimuksen myyntituloista ja projektin kehityksen mittaamiseen.
Asiakas hyväksyy kehitystyön edistymisen mukaan ja on
mukana kehitystoiminnan ohjaamisessa, joten johdon parhaan
harkinnan mukaan lisenssi siirtyy ajan kuluessa ja myyntitulo
tuloutetaan vastaavasti. Remedyn johto on käyttänyt harkintaa
määrittäessään milestoneja ja arvioidessaan yksittäisen
milestonen hintoja heijastamaan oikeaa osuutta koko projektin
hinnasta.
—Myyntitulot eli rojaltisaamiset: Rojaltimyyntitulon rahavirran
ajoitus perustuu sovittuihin maksuehtoihin partnereiden kanssa
ja voi erota tiettyinä ajanjaksoina merkittävästi tuloutetusta
myyntitulokertymästä.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
2.3 Myyntituottojen erittely
Alla myyntituotot on eritelty maantieteellisen jakauman
1
ja
immateriaaliomaisuuden lähteen mukaan (IP):
1 000 euroa 2025 2024Eurooppa 604 2 720Muu maailma 58 906 47 941Yhteensä 59 510 50 661
1
Perustuu kumppaneiden ja myyntialustojen maantieteelliseen sijaintiin.
1 000 euroa 2025 2024Kehitysmaksut 32 947 45 609Pelimyynnit ja rojaltit 26 562 5 052Yhteensä 59 510 50 661
2.4 Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät
sekä velat
1 000 euroa 31.12.2025 31.12.2024Saamiset, jotka kuuluvat myyntisaamisiin (Liitetieto 16) 4 075 1 230Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät 8 872 2 126Saadut ennakot 3 540 2 674
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät viittaavat pääosin Remedyn
ansaitsemaan, mutta raportointikauden päättymispäivänä
laskuttamattomaan myyntiin. Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
siirretään saamisiksi, kun oikeuksista tulee ehdottomia. Tämä
tapahtuu yleensä Remedyn tehdessä laskun julkaisijakumppanille.
Luottotappiovarauksia sopimuksiin perustuviin omaisuuseriin
liittyen ei ole tehty, sillä konserni katsoo luottotappioriskin olevan
epäolennainen.
3 Toimintasegmentit
3.1 Laatimisperiaate
Johto on tunnistanut konsernin liiketoiminnassa yhden
toimintasegmentin. Remedyn pelikehitystoiminta on luonteeltaan
maailmanlaajuista ja myyntikanavat ovat samoja riippumatta
siitä, missä pelien kuluttajat ovat. Tästä syystä taloudellista
tulosta ja asemaa ei voida jakaa eri segmentteihin siten, että
se parantaisi kykyä analysoida ja johtaa yritystä. Remedy kirjaa
tuotot pelikohtaisesti, mutta ei kohdista niille kaikkia kuluja,
varoja ja velkoja. Yhden toimintasegmentin raportointitapa on
yhdenmukainen Remedyn sisäisen johtamisrakenteen ja ylimmälle
operatiiviselle päätöksentekijälle (toimitusjohtaja) toimitetun
sisäisen taloudellisen raportoinnin kanssa. Toimitusjohtaja
on vastuussa strategisten päätösten tekemisestä, resurssien
kohdentamisesta sekä tuloksellisuuden seurannasta ja
arvioinnista. Konsernin tuloksellisuuden arvioinnissa käytetty
keskeinen mittari on liikevoitto.
Maantieteellisten alueiden pitkäaikaiset varat esitetään
kyseisten erien sijainnin mukaan. Alueille kohdistamattomat varat
koostuvat rahoitusinstrumenteista ja laskennallisista veroeristä.
Tilikausilla 2024-2025 konsernin varat olivat pääosin Suomessa.
Maantieteellisten alueiden liikevaihto perustuu asiakkaiden
sijaintiin ja on esitetty liitetiedossa 2.3 Myyntituottojen erittely.
Maantieteelliset tiedot
1 000 euroa 2025 2024Pitkäaikaiset varatSuomi 41 430 50 304Ruotsi 1 322 1 681Yhteensä 42 752 51 985
3.2 Merkittävät asiakkaat
Päättyneellä tilikaudella 2025 Remedyllä oli 3 merkittävää asiakasta,
jotka kukin vastasivat vähintään 10 prosentista liikevaihdosta
(2024: 2 asiakasta).
4 Kehittämismenojen aktivointi
Taseeseen tilikausilla 2025 ja 2024 aktivoidut
kehittämismenot koostuvat seuraavista eristä:
1 000 euroa 2025 2024Henkilöstömenot 7 111 5 591Ulkopuoliset palvelut 3 852 2 417Yhteensä 10 962 8 008
Kehittämismenoihin sovelletut laatimisperiaatteet sekä muut
kehittämismenoja koskevat liitetiedot on esitetty liitetiedossa
13 Aineettomat hyödykkeet.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
5 Materiaalit ja palvelut
5.1 Laatimisperiaate
Materiaalit ja palvelut -erä koostuu pelinkehitysliitännäisistä
palveluostoista, materiaaliostoista ja vaihto-omaisuudesta sekä
tuottoihin liittyvistä alustakuluista ja partnereille maksettavista
rojaltikuluista. Näiden kulujen määrä voi vaihdella vuosittain
projektien kehitysvaiheiden tai myyntimäärien mukaan. Tämä
erä ei sisällä valuuttakurssieroja, joiden käsittely on esitetty
liitetiedossa 1.6 Liikevoitto. Suoria projektille liitannäisiä
pelinkehitysliitännäisiä materiaalien ja palvelujen kuluja
aktivoidaan liitetiedossa 13 Aineettomat hyödykkeet esitettyjen
periaatteiden mukaan.
5.2 Materiaali- ja palvelukulujen erittely
1 000 euroa 2025 2024Pelinkehitysliitännäiset materaalit ja palvelutUlkopuoliset palvelut -14 304 -18 925Kehittämismenojen aktivointi 3 852 2 417Ostokulut -18 -39Vaihto-omaisuuden muutos - -6Yhteensä -10 471 -16 552Tuottoihin liittyvät kumppanikulutAlustakulut -1 754 - Rojaltikulut -15 -4Yhteensä -1 769 -4Materiaalit ja palvelut yhteensä -12 240 -16 557
6 Liiketoiminnan muut tuotot
6.1 Laatimisperiaate
Liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyvät muut kuin Remedyn
varsinaiseen liiketoimintaan liittyvät tuotot.
7 Henkilöstökulut
7.1 Laatimisperiaate
Laajan tuloslaskelman Henkilöstökulut-erään sisältyvät
seuraavat työsuhde-etuudet: lyhytaikaiset työsuhde-etuudet,
työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet, muut pitkäaikaiset
työsuhde-etuudet
1
, työsuhteen päättämiseen liittyvät
etuudet ja osakeperusteiset maksut (katso alla liitetieto 7.3
Osakeperusteiset maksut).
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet sisältävät palkat, palkkiot sekä
luontaisedut, vuosilomat ja tulospalkkiot. Remedy kirjaa näistä
etuuksista syntyvät kulut sille kaudelle, jolla työntekijät suorittavat
kyseisen työn.
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet maksetaan saajilleen
työsuhteen päättymisen jälkeen. Remedyllä nämä etuudet
koostuvat eläkkeistä. Remedyn eläkejärjestelyt on hoidettu
ulkopuolisissa eläkevakuutusyhtiöissä. Eläkejärjestelyt luokitellaan
joko etuus- tai maksupohjaisiksi järjestelyiksi. Maksupohjaisella
järjestelyllä tarkoitetaan eläkejärjestelyä, jossa Remedy
maksaa kiinteitä maksuja erilliselle yhteisölle, eikä Remedyllä
ole oikeudellisia tai tosiasiallisia velvoitteita lisämaksujen
suorittamiseen, jos eläkevakuutusyhtiöllä ei ole riittävästi varoja
kaikkien eläke-etuuksien maksamiseen. Muut kuin maksupohjaiset
eläkejärjestelyt ovat etuuspohjaisia järjestelyjä. Konsernilla on
vain maksupohjaisia järjestelyjä. Eläkemaksuvelvoitteet kirjataan
kuluiksi sillä kaudella, jolloin työtekijät suorittavat kyseisen työn.
Remedy kirjaa ennakkoon suoritetut maksut omaisuuseriksi siltä
osin, kuin ne johtavat vastaisten eläkemaksujen vähenemiseen tai
rahana saatavaan palautukseen.
Muita pitkäaikaisia työsuhde-etuuksia ovat kaikki muut työsuhde-
etuudet kuin lyhytaikaiset, työsuhteen päättymisen jälkeiset
sekä työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet. Näitä ovat esim.
pitkäaikaiset palkalliset poissaolot, kuten sapattivapaa.
Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet perustuvat työsuhteen
päättymiseen, eivät työsuoritukseen. Nämä etuudet koostuvat
irtisanomiskorvauksista. Remedy maksaa irtisanomisetuuksia,
jos se päättää henkilön työsuhteen ennen normaalia eläkkeelle
jäämisaikaa, tai kun henkilö suostuu irtisanoutumaan
vapaaehtoisesti näitä etuuksia vastaan.
1
Konsernilla ei ollut näitä etuuksia tilikausilla 2025 tai 2024.
7.2 Tulosvaikutteisesti kirjatut kulut
1 000 euroa 2025 2024Palkat ja palkkiot -24 268 -22 764Kehittämismenojen aktivointi 7 111 5 591Eläkekulut (maksupohjaiset järjestelyt) -4 980 -4 535Muut henkilösivukulut -776 -572Osakeperusteiset palkitsemisjärjestelyt (omana pääomana maksettavat) -1 982 -2 392Yhteensä -24 896 -24 672Henkilökunnan lukumäärä keskimäärin tilikaudella oli yhteensä 371 351
Tiedot konsernin johtoon kuuluvien avainhenkilöiden palkitsemisesta
esitetään liitetiedossa 24 Lähipiiritapahtumat
.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
7.3 Osakeperusteiset maksut
7.3.1 Laatimisperiaate
31.12.2025 Remedyllä oli kuusi käynnissä olevaa osakeperusteista
palkkio-ohjelmaa: Optio-ohjelma 2020, Optio-ohjelma 2021,
Optio-ohjelma 2022, Optio-ohjelma 2023, Optio-ohjelma 2024
ja Optio-ohjelma 2025. Optio-ohjelma 2019 päättyi vuonna
2025 ja Optio-ohjelma 2018 päättyi vuonna 2024. Ohjelmat
ovat omana pääomana maksettavia järjestelyjä. Optiot on
myönnetty vastikkeetta. Ne arvostetaan käypään arvoon niiden
myöntämisajankohtana Black-Scholes -mallia käyttäen ja kirjataan
henkilöstökuluiksi oikeuden syntymisajanjakson kuluessa,
vastaava lisäys merkitään kertyneisiin voittovaroihin. Laskennassa
käytetty riskitön korkokanta vastaa Suomen valtion obligaation
10 vuoden korkoa ja volatiliteetin peruste on vuosi taaksepäin
laskentapäivästä.
7.3.2 Osakeoptio-ohjelmien kuvaukset
Optio-ohjelmat ovat osa hallituksen pidemmän tähtäimen
suunnitelmaa ottaa käyttöön pitkäaikainen osakepohjainen
kannustinjärjestelmä Remedyn avainhenkilöille. Optio-oikeudet
myönnetään ilman maksua. Hallitus päättää optio-oikeuksien
jakamisesta ennen osakkeiden merkintäajan alkua.
Merkintähinnan perusteAjanjakso Optio-Optio-Käyt-voluumi-oikeuksien oikeuksien mättömät painotetusta Perustamis-alkuperäinen tämän hetkinen optio-Merkintä- Merkintä-keskikurssista Lisättynä Ohjelmaivämaksimimäärämaksimimääräoikeudetaikahinta (€)yhtiön osakkeesta(%)1.6.20222019 11.7.2019 400 000 371 000 -31.5.2025 9,23 1.4.30.6.2019 101.6.20232020 2.7.2020 400 000 179 500 170 50031.5.2026 22,21 1.4.30.6.2020 101.6.20242021 20.9.2021 350 000 270 000 270 00031.5.2027 47,09 1.6.31.8.2021 101.6.20252022 20.9.2022 350 000 292 000 292 00031.5.2028 26,64 1.6.31.8.2022 101.6.20262023 21.9.2023 350 000 350 000 350 00031.5.2029 27,31 1.6.31.8.2023 101.6.2027–2024 4.10.2024 350 000 350 000 350 00031.5.2030 19,76 1.6.–31.8.2024 101.6.20282025 30.10.2025 350 000 350 000 350 00031.5.2031 16,66 1.7.30.9.2025 10

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
2019 ohjelma:
Merkinnät
Optio- oikeuksilla merkittyjen Tiedotus-osakkeiden Merkintä-Rekiste-ivä Merkintä aikamäärähinta (€)röimis päivä29.9.2022 1.6.–15.9. 2022 134 700 1 243 281 29.9.202230.1.2023 16.9.31.12.2022 18 000 166 140 30.1.202312.4.2023 1.1.–31.3.2023 1 000 9 230 12.4.202330.6.2023 1.4.31.5.2023 7 800 71 994 30.6.202328.9.2023 1.6.–15.9.2023 2 001 18 469 28.9.20231.2.2024 16.9.–31.12.2023 17 000 156 910 1.2.202411.4.2024 1.1.–31.3.2024 3 000 27 690 11.4.20241.7.2024 1.4.–31.5.2024 2 000 18 460 1.7.202430.9.2024 1.6.–15.9.2024 5 000 46 150 30.9.202427.1.2025 16.9.– 31.12.2024 11 000 101 530 27.1.202525.4.2025 1.1.– 31.3.2025 2 000 18 460 25.4.202512.6.2025 1.4.31.5.2025 53 000 491 959 13.6.2025
Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen merkintähinnat on kirjattu
kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
Merkityt osakkeet tuottivat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröimispäivästä lähtien.
Muut tapahtumat
Toukokuussa 2022 Remedy Entertainment Oyj mitätöi yhteensä
29 000 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta ohjelmasta 2019.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 31.5.2022 hakevansa vuoden 2019
optio-oikeuksiensa listaamista Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämälle First
North -markkinapaikalle 1.6.2022 lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 2.5.2025 tarjoutuvansa
ostamaan 80 prosenttia ohjelman 2019 optioista.
Optio-ohjelma 2019 päättyi 31.5.2025 eikä siinä ole allokoituja
merkittävissä olevia optio-oikeuksia katsauskauden lopussa.
2020 ohjelma:
Merkinnät
Optio- oikeuksilla merkittyjen Tiedotus-osakkeiden Merkintä-Rekiste-ivä Merkintä aikamäärähinta (€)röimis päivä28.9.2023 1.6.–15.9.2023 7 000 155 470 28.9.20231.2.2024 16.9.–31.12.2023 2 000 44 420 1.2.2024
Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen merkintähinnat
on kirjattu kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun vapaan
oman pääoman rahastoon. Merkityt osakkeet tuottivat
omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröimis päivästä lähtien.
Muut tapahtumat
Toukokuussa 2023 Remedy Entertainment Oyj
mitätöi yhteensä 200 500 yhtiön hallussa olevaa
optio-oikeutta ohjelmasta 2020.
Toukokuussa 2024 Remedy Entertainment Oyj mitätöi yhteensä
20 000 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta ohjelmasta 2020.
Optio-ohjelmassa 2020 on 170 500 allokoitua merkittävissä olevaa
optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
2021 ohjelma:
Toukokuussa 2024 Remedy Entertainment Oyj mitätöi yhteensä
80 000 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta ohjelmasta 2021.
Optio-ohjelmassa 2021 on 270 000 allokoitua merkittävissä
olevaa optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
2022 ohjelma:
Syyskuussa 2025 Remedy Entertainment Oyj mitätöi yhteensä
58 000 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta ohjelmasta 2022.
Optio-ohjelmassa 2022 on 292 000 allokoitua merkittävissä
olevaa optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
2023 ohjelma:
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä 259 000
optio-oikeutta ja loput 91 000 optio-oikeutta jäävät yhtiön haltuun
allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille avainhenkilöille.
2024 ohjelma:
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä
305 000 optio-oikeutta ja loput 45 000 optio-oikeutta jäävät
yhtiön haltuun allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille
avainhenkilöille.
2025 ohjelma:
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä
308 000 optio-oikeutta ja loput 42 000 optio-oikeutta jäävät
yhtiön haltuun allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille
avainhenkilöille.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Ohjelma 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025Ohjelman luonne Osakeoptio Osakeoptio Osakeoptio Osakeoptio Osakeoptio Osakeoptio OsakeoptioMyönnetty 10.9.2019 20.10.2020 6.10.2021 20.9.2022 21.9.2023 4.10.2024 30.10.2025Oikeuden syntymisjakso 3 vuotta 3 vuotta 3 vuotta 3 vuotta 3 vuotta 3 vuotta 3 vuottaMerkintäaika 1.6.202231.5.2025 1.6.202331.5.2026 1.6.202431.5.2027 1.6.202531.5.2028 1.6.202631.5.2029 1.6.2027–31.5.2030 1.6.202831.5.2031Oikeuden syntymisehto Työssäoloehto Työssäoloehto Työssäoloehto Työssäoloehto Työssäoloehto Työssäoloehto TyössäoloehtoOptioiden lukumäärä - 170 500 270 000 292 000 259 000 305 000 308 000 Merkintähinta, euroa 9,23 22,21 47,09 26,64 27,31 19,76 16,66Myöntämispäivän osakkeen hinta, euroa 10,60 33,50 40,10 19,48 20,55 16,46 13,16Toteutus Osakkeina Osakkeina Osakkeina Osakkeina Osakkeina Osakkeina Osakkeina
7.3.4 Black-Scholes-optionhinnoittelumallissa käytetyt merkittävimmät oletukset
Alla olevassa taulukossa on esitetty arvostusmallissa käytetyt optio-ohjelmien syöttötiedot.
Ohjelma 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025Myönnetty 10.9.2019 20.10.2020 6.10.2021 20.9.2022 21.9.2023 4.10.2024 30.10.2025Volatiliteetti, % 36 % 54 % 45 % 46 % 37 % 42 % 41 %Voimassaoloaika, vuosina 5,7 vuotta 5,6 vuotta 5,7 vuotta 5,7 vuotta 5,7 vuotta 5,7 vuotta 5,6 vuotta Riskin korko, % 0 % 0 % 0 % 0 % 3,29 % 2,66 % 3,02 %Myöntämispäivän osakkeen hinta, euroa 10,60 33,50 40,10 19,48 20,55 16,46 13,16Optio myöntämispäivänä, euroa 3,99 19,41 15,49 6,54 6,75 6,14 4,60
7.3.3 Keskeiset ehdot
Tilinpäätöshetkellä vuosina 2024 ja 2025 käynnissä olleiden ohjelmien keskeiset ehdot ovat seuraavat:

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
7.3.5 Osakeoptioiden määrien muutokset
Seuraava taulukko kuvaa ulkona olevien osakeoptioiden lukumäärien muutoksia tilikausilla 2025 ja 2024.
2025Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Kappaletta2019202020212022202320242025Tilikauden alussa 180 499 170 500 270 000 292 000 279 000 322 000 - Myönnetyt - - - - - - 308 000 Menetetyt - - - - -20 000 -17 000 - Palautuneet - - - - - - - Käytetyt -66 300 - - - - - - Rauenneet -114 199 - - - - - - Tilikauden lopussa - 170 500 270 000 292 000 259 000 305 000 308 000 Toteutettavissa olevat optiot tilikauden lopussa - 170 500 270 000 292 000 - - -
2024Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Kappaletta201920202021202220232024Tilikauden alussa 207 499 192 500 287 500 318 000 277 000 - Myönnetyt - - - - 31 000 322 000 Menetetyt - - -17 500 -26 000 -29 000 - Palautuneet - -20 000 - - - - Käytetyt -27 000 -2 000 - - - - Rauenneet - - - - - - Tilikauden lopussa 180 499 170 500 270 000 292 000 279 000 322 000 Toteutettavissa olevat optiot tilikauden lopussa 180 499 170 500 270 000 - -
Ohjelmien etuuksia ei peruutettu tai niihin tehty muutoksia vuosina 2025 ja 2024.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
8 Poistot ja arvonalentumiset
8.1 Poistot ja arvonalentumiset hyödykeryhmittäin
1 000 euroa 2025 2024Aineettomat hyödykkeetKehittämismenot -17 622 -487Muut aineettomat hyödykkeet -5 751 -3 430Yhteensä -23 373 -3 917Aineelliset hyödykkeetKoneet ja laitteet -1 475 -1 471Muut aineelliset hyödykkeet -24 -24Yhteensä -1 499 -1 495Poistot yhteensä, omistetut omaisuuserät -24 872 -5 412yttöoikeusomaisuuserät 1(vuokratut hyödykkeet)-1 334 -1 379Tulosvaikutteiset poistot yhteensä -26 206 -6 791
1
Poistot käyttöoikeusomaisuuseräluokittain on
esitetty liitetiedossa
15.3 Tulosvaikutteisesti kirjatut erät.
Vuonna 2025 Remedy kirjasi 14 919 tuhannen euron
arvonalentumistappion liittyen FBC: Firebreak -peliprojektiin (tarkempi
kuvaus liitetiedossa 13.4 Arvonalentumistestaus). Vuonna 2024
arvonalentumistappioita ei tunnistettu.
9 Liiketoiminnan muut kulut
9.1 Laatimisperiaate
Remedyn liiketoiminnan muut kulut sisältävät kulut, joiden ei voida
suoraan katsoa liittyvän konsernin liiketoimintojen operatiivisiin
tehtäviin, kuten hallinto-, tietojärjestelmä-, markkinointi- ja
matkakulut.
9.2 Liiketoiminnan muiden kulujen erittely
1 000 euroa 2025 2024Vapaaehtoiset henkilösivukulut -1 348 -1 355Toimitilakulut -520 -547Laite- ja ohjelmistokulut -3 259 -2 462Matkakulut -335 -578Markkinointikulut -2 906 -235Hallintokulut -1 208 -1 579Muut palvelujen ostokulut -1 359 - Muut kuluerät -97 -166Yhteensä -11 031 -6 922
9.3 Tilintarkastajan palkkiot
1 000 euroa 2025 2024KPMGTilintarkastus -139 -102Tilintarkastuslain 1.1,2 §:starkoitetut toimeksiannot -9 -7Muut palvelut -11 -11Yhteensä -159 -120
10 Rahoitustuotot ja -kulut
10.1 Laatimisperiaate
Remedy käsittelee korkotuotot ja -kulut efektiivisen koron
menetelmää käyttäen. Remedy kirjaa kaikki korkomenot kuluiksi.
Tarkemmat rahoitusvaroja sekä -velkoja koskevat tilinpäätöksen
laatimisperiaatteet on esitetty liitetiedoissa 16 Rahoitusvarat, 19
Rahoitusvelat sekä 21 Rahoitusriskien hallinta.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
10.2 Tulosvaikutteisesti kirjatut erät
10.2.1 Rahoitustuotot
1 000 euroa 2025 20241Valuuttakurssivoitot 54 62 Korkotuotot 292 452 4Muut rahoitustuotot 804 366 Yhteensä 1 150 879
10.2.2 Rahoituskulut
1 000 euroa 2025 20241Valuuttakurssitappiot-285 -35Korkokulut - jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat 2rahoitusvelat-1 523 -3233Muut rahoituskulut-183 -61Yhteensä -1 991 -420Nettorahoituskulut -841 460
1
Nettomääiset valuuttakurssivoitot ja -tappiot olivat -231 tuhatta euroa vuonna
2025 (2024: 27 tuhatta).
2
Sisältää vaihtovelkakirjalainan sekä vuokrasopimusvelat, vuonna 2024 myös
julkiselta vallalta saadun lainan.
3
Sisältää rahoituspalkkioita 93 tuhatta euroa vuonna 2025 (2024:15 tuhatta),
emoyhtiön pörssilistakuluja 46 tuhatta euroa vuonna 2025 (2024: 46 tuhatta) ja
lainasaamisten luottotappion 44 tuhatta euroa.
4
Sisältää sijoitusten käyvän arvon muutokset.
11 Tuloverot
11.1 Laatimisperiaate
Kauden verokulu koostuu verotettavaan tuloon perustuvasta
verosta sekä laskennallisten verojen muutoksesta. Tuloverot
kirjataan tulosvaikutteisesti, paitsi silloin kun ne liittyvät muihin
laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan kirjattuihin
eriin. Tällöin myös tulovero kirjataan kyseisiin eriin.
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan paikallisen
(Suomen tai Ruotsin) verolainsäädännön mukaan ja kullekin
yritykselle määräytyvän verotettavan tulon ja voimassaolevan
verokannan (tai tilinpäätöspäivään mennessä käytännössä
hyväksytyn verokannan) perusteella. Tätä veroa oikaistaan
mahdollisilla edellisiin tilikausiin liittyvillä veroilla. Verotettava
tulo saattaa erota tilinpäätöksessä raportoidusta tuloksesta
esimerkiksi siksi, että jotkin tuotto- tai kuluerät ovat verotettavia
tai verotuksessa vähennyskelpoisia eri vuosina tai tietyt tuotto- ja
kuluerät eivät ole lainkaan verotettavia tai vähennyskelpoisia
verotuksessa.
Laskennallinen vero kirjataan velkamenetelmää käyttäen:
—omaisuus- ja velkaerien tilinpäätöspäivän kirjanpitoarvojen ja
verotuksellisten arvojen välisistä väliaikaisista eroista, sekä
—käyttämättömistä verotuksellisista tappioista ja
käyttämättömistä verotukseen liittyvistä hyvityksistä.
Laskennallinen verovelka kirjataan yleensä täysimääräisenä.
Laskennallinen verosaaminen kirjataan verotuksessa
vähennyskelpoisista väliaikaisista eroista vain siihen määrään asti
kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa
tuloa, jota vastaan Remedy voi hyödyntää väliaikaisen eron.
—Taseeseen merkityt laskennalliset verosaamiset: Remedy
arvioi näiden verosaamisten määrän ja niiden hyödyntämisen
todennäköisyyden uudelleen kunkin raportointikauden
päättyessä. Mikäli konserni ei pidä kyseistä verohyötyä enää
todennäköisenä, laskennallisen verosaamisen kirjanpitoarvosta
kirjataan vähennys.
Remedy määrittää laskennalliset verosaamiset ja -velat käyttäen
sitä paikallista verokantaa (ja verolakeja), jotka odotusarvoisesti
ovat voimassa sinä vuonna, jolla omaisuuserä realisoidaan
tai muutoin hyödynnetään tai velka suoritetaan. Verokantana
käytetään raportointikauden päättymispäivänä voimassaolevaa
yhtiöverokantaa tai tilikautta seuraavan vuoden verokantaa,
mikäli se on käytännössä hyväksytty raportointikauden
päättymispäivään mennessä.
Mikäli verovelan tai -saamisen määrään liittyy epävarmuutta,
Remedy ottaa tämän huomioon kirjatessaan kauden
verotettavaan tuloon perustuvia veroja tai laskennallisia veroja.
Tämä perustuu konsernin tulkintaan verolakien soveltamisesta
sekä johdon harkintaan.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
11.2 Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut sekä
keskeiset epävarmuustekijät
Remedyllä on laskennallisia verosaamisia ja -velkoja, joiden
odotetaan realisoituvan tuloslaskelman kautta tulevaisuudessa.
Laskennallisia veroeriä laskiessaan Remedyn on tehtävä tiettyjä
oletuksia ja arvioita tulevista verovaikutuksista, jotka johtuvat
tilinpäätökseen kirjattujen varojen ja velkojen kirjanpitoarvojen ja
niiden verotuksellisten arvojen välisistä eroista.
Johdon harkintaa tarvitaan etenkin, kun määritetään, kuinka paljon
laskennallisia verosaamisia voidaan kirjata. Harkintaa on käytetty
erityisesti päätettäessä, kirjataanko laskennallista verosaamista
käyttämättömistä verotuksellisista tappioista. Kirjauksen suuruus
riippuu siitä määrästä verotettavaa tuloa, joka todennäköisesti
syntyy tulevaisuudessa, ja jota vastaan käyttämättömät
verotukselliset tappiot voidaan hyödyntää.
Tulevaisuuden verotettavien voittojen arvioiminen perustuu
Remedyn strategiaan, ennusteisiin ja epävarmuuksien arviointiin.
Remedyn johto seuraa konsernin taloudellista asemaa ja arvioi
tulevaa kehitystä kuukausittain. Verotuksellisista tappioista
kirjattujen laskennallisten verosaamisten määrää arvioidaan
jokaisen raportointikauden päättymispäivänä.
11.3 Tulosvaikutteisesti kirjatut tuloverot
1 000 euroa 2025 2024Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero -211 -75Laskennallisten verojen muutos 2 884 299 Yhteensä 2 673 224
11.4 Tulosvaikutteisen verokulun ja Suomessa sovellettavalla
verokannalla laskettujen tuloverojen välinen
täsmäytyslaskelma
1 000 euroa 2025 2024Voitto (Tappio) ennen tuloveroja -15 703 -3 820Vero laskettuna Suomessa sovellettavalla verokannalla (20 %) 3 141 764 Edellisiin vuosiin kohdistuva tulovero 184 -2Vähennyskelvottomat menot -103 -59Osakeoptiojärjestelyt -396 -478Ulkomaisen tytäryhtiön vaikutus -1 -2Muut erät -151 1Tulosvaikutteisesti kirjatut tuloverot 2 673 224

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
11.5 Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutokset
2025Kirjattu Kirjattu Kurssierot tulos-muihin laajan ja muut 1 000 euroa 1.1.2025vaikutteisestituloksen eriinmuutokset 31.12.2025Laskennalliset verosaamisetVahvistetuista tappioista 5 355 2 953 - - 8 308Vuokrasopimusvelasta 501 178 - - 679Yhteensä 5 856 3 131 - - 8 987Laskennallisten verojen netotus -482 -177 - - -659Laskennalliset verosaamiset netto 5 374 2 954 - - 8 328Laskennalliset verovelatRahastosijoitusten arvostus 106 70 - - 176Vuokrasopimuksien yttöoikeusomaisuuserästä 502 177 - - 679Yhteensä 608 247 - - 855Laskennallisten verojen netotus -482 -177 - - -659Laskennalliset verovelat netto 126 70 - - 196
2024Kirjattu Kirjattu Kurssierot tulos-muihin laajan ja muut 1 000 euroa 1.1.2024vaikutteisestituloksen eriinmuutokset 31.12.2024Laskennalliset verosaamisetVahvistetuista tappioista 5 027 328 - - 5 355Vuokrasopimusvelasta 536 -32 - -3 501Yhteensä 5 563 296 - -3 5 856Laskennallisten verojen netotus -528 39 - 7 -482Laskennalliset verosaamiset netto 5 035 335 - 4 5 374 Laskennalliset verovelatRahastosijoitusten arvostus 71 35 - - 106Vuokrasopimuksien yttöoikeusomaisuuserästä 548 -39 - -7 502Yhteensä 619 -4 - -7 608Laskennallisten verojen netotus -528 39 - 7 -482Laskennalliset verovelat netto 91 35 - - 126

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
12 Osakekohtainen tulos
12.1 Laatimisperiaate
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla
emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto (tappio) ulkona
olevien kantaosakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla
tilikauden aikana, pois lukien mahdolliset yhtiön hallussa olevat
omat osakkeet.
Laskettaessa laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista
tulosta otetaan ulkona olevien osakkeiden painotetussa
keskimääräisessä lukumäärässä huomioon kaikkien
potentiaalisten osakkeiden laimentava vaikutus. 31.12.2025
Remedyllä oli nolla (2024: yksi) optio-ohjelmaa, joilla on
laimentava vaikutus. Optioilla on laimentava vaikutus ainoastaan
silloin, kun osakkeen keskimääräinen markkinahinta ylittää kauden
aikana optioiden merkintähinnan.
Lisätietoja osakeoptio-ohjelmista on esitetty liitetiedoissa
7.3 Osakeperusteiset maksut ja 24.2 Johtoon kuuluvien
avainhenkilöiden palkitseminen.
12.2 Laimentamaton ja laimennettu osakekohtainen tulos
2025 2024Laimentamaton osakekohtainen tulosEmoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto (1 000 euroa) -13 030 -3 596Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1 000 kpl) 13 611 13 551 Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa / osake) -0,96 -0,27Laimennettu osakekohtainen tulosEmoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto (1 000 euroa) -13 030 -3 596Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1 000 kpl) 13 611 13 551 Osakeoptioiden vaikutus (1 000 kpl) 27 94 Laimennusvaikutuksella oikaistu osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo (1 000 kpl) 13 638 13 645 Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (euroa / osake)* -0,96 -0,27
* Laimennusvaikutusta osakekohtaiseen tulokseen ei esitetä, koska sillä olisi vahventava vaikutus osakekohtaiseen tulokseen.
Osakemäärän kasvu johtuu optio-ohjelman 2019 osakemerkinnöistä.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
13 Aineettomat hyödykkeet
13.1 Laatimisperiaate
Remedyn aineettomat hyödykkeet sisältävät aktivoituja
kehittämismenoja ja CONTROL franchisen ostetut
julkaisuoikeudet. Molempiin aineettomien hyödykkeiden
kategorioihin sovelletaan samoja kirjanpidon periaatteita.
Kehittämismenot
Remedy on aktivoinut kehittämismenoja peliprojekteista, jotka
perustuvat yhtiön omiin pelibrändeihin. Vuoden 2025 lopussa
aktivoidut kulut liittyvät projekteihin Alan Wake 2, FBC: Firebreak
ja CONTROL Resonant sekä uuteen peliprojektiin, joka Remedyllä
on kehitteillä. Vertailukauden 2024 alussa kehittämismenoja oli
aktivoituna myös Alan Wake Remastered -projektista. Ne poistettiin
loppuun suunnitelmansa mukaisesti vuoden 2024 aikana.
Yhtiö aktivoi kehittämismenoja, kun seuraavat ehdot täyttyvät:
—Remedy pystyy osoittamaan tekniset valmiudet saada peli
valmiiksi myyntiä tai muuta hyötyä varten
—Remedyllä on aikomus ja kyvykkyys tehdä peli valmiiksi ja
myydä sitä
—Remedy pystyy osoittamaan, että peli tuottaa todennäköisesti
taloudellista hyötyä tulevaisuudessa
—Remedyllä on riittävät tekniset, taloudelliset ja muut resurssit
saatavilla kehityksen loppuunviemiseksi ja pelin myymiseksi
—Remedy pystyy todennettavasti määrittämään pelin
kehittämiseen kohdistuvat menot kehittämisvaiheen aikana.
Remedy aktivoi projektin välittömistä henkilöstökuluista
aiheutuvat menot sekä muut projektille suoraan kohdistuvat
menot. Omaisuuserää testataan arvonalentumisen varalta
vuosittain kehitystoiminnan aikana. Remedy ei aktivoi
kehittämismenoja takautuvasti. Tutkimuskulut käsitellään
tulosvaikutteisesti.
Poistot ja arvonalentumiset
Poistot alkavat pelin julkaisun yhteydessä huomioiden
mahdollinen partnerille annettu oikeus vähentää etupainotteisesti
sovittuja kulueriä. Aktivoitujen kehittämismenojen
poistomenetelmä perustuu pelin nettomyyntiennusteen
mukaiseen liikevaihtoprofiiliin ja liikevaihtoon suoraan liitännäiseen
kuluennusteeseen poistoajan aikana. Remedyn harkinnan mukaan
poistoajan perustuminen nettomääräiseen liikevaihtoprofiiliin on
asianmukainen, sillä pelin nettomyynnin ja taloudellisen hyödyn
kertymisen välillä on vahva yhteys. Poistoaika perustuu pelin
nettomyynnin odotettuun elinkaareen. Elinkaari voi vaihdella
pelityypistä riippuen 2 vuodesta 5 vuoteen. Niin kutsutuilla tripla A
-peleillä odotettu myynnin elinkaari on tyypillisesti ollut lyhyempi ja
ilmaiseksi pelattavilla peleillä puolestaan pidempi.
Remedy arvioi soveltamiaan poistoaikoja vähintään vuosittain.
Jos pelin odotettu taloudellinen vaikutusaika eroaa merkittävästi
aiemmista arvioista, poistoaikaa muutetaan vastaavasti.
Muutokset taloudelliseen vaikutusaikaan voivat aiheutua
esimerkiksi muutoksista kysynnässä, kilpailuaseman kautta tai
uudelleenjärjestelytoimista.
Jokaisena raportointiajankohtana Remedy arvioi pelikohtaisesti
aktivoitujen kehittämismenojen viitteet arvonalentumiseen.
Jos mitään viitteitä tähän on, yhtiö arvioi pelin kerrytettävissä
olevan rahamäärän uudelleen. Arvonalentuminen kirjataan,
mikäli aktivoitujen kehittämismenojen kirjanpitoarvo ylittää
kerrytettävissä olevan rahamäärän.
13.2 Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut sekä
keskeiset epävarmuustekijät
Remedy aktivoi kehittämismenoja aineettomana hyödykkeenä, kun
tietty kriteeristö täyttyy (kts. yllä oleva liitetieto 13.1 Laatimisperiaate).
Tämä edellyttää johdon harkintaa liittyen siihen, milloin kaikki
aktivoinnin kriteerit täyttyvät, milloin aktivointi päättyy ja milloin
hyödykkeen poisto alkaa.
Investointipäätöksen perusta on liiketoimintamalli, mikä pätee
myös peliprojekti-investointeihin. Liiketoimintamallit hahmotellaan
varhaisessa vaiheessa osana pelin ideointia ja konseptointia. Kun
projektin laajuus on hahmoteltu, hahmotelma resurssitarpeesta
tehdään tämän pohjalta. Resursointi hahmotellaan sisäisistä
työkuukausista ja ulkoistuksesta. Myös markkinointipanokset ja muut
suorat liiketoimintakulut arvioidaan ja budjetoidaan. Nämä yhdessä
muodostavat perustan projektin budjetille ja aikajanalle. Seuraava
vaihe on päättää, otetaanko projektiin mukaan julkaisijakumppani vai
julkaistaanko peli itse. Jos kumppani otetaan mukaan, simuloidaan
tarvittavalle sopimukselle rakenne erilaisten skenaarioiden
avulla. Kun kumppani on löytynyt, toteutuneet sopimusehdot ja
projektiaikataulu sekä budjetti päivitetään liiketoimintamalliin.
Prosessin aikana arvioidaan myös pelin myyntimääriä ja sitä,
kuinka paljon Remedy ansaitsisi tuottoa kumppanin kanssa tehdyn
sopimuksen rakenteen ja ehtojen perusteella. Pelin kokonaistuotto-
odotukset sisältävät sekä kehittämismaksut että myyntituotot/rojaltit.
Kehittämismaksut määritetään sopimuksessa, joten niiden määrään
ei kohdistu arvionvaraisuutta. Pelin julkaisun jälkeiset myyntituotot/
rojaltit sen sijaan sisältävät arvionvaraisuutta pelin kuluttajamyynnin
suhteen. Peliprojektien suhteen Remedy aktivoi kustannuksista
määrän, joka vastaa pelin julkaisun jälkeen odotettavissa olevien
myyntituottojen/rojaltien osuutta pelin kokonaistuotto-odotuksesta.
Mikäli peliprojektissa ei ole mukana julkaisijakumppania, aktivoidaan
kehittämismenot kokonaisuudessaan.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
13.3 Kirjanpitoarvojen täsmäytys
1 000 euroa Aktivoidut kehittämismenot Muut aineettomat hyödykkeet Yhteensä2025 2024 2025 2024 2025 2024HankintamenoAlkusaldo 1.1. 46 026 38 017 16 416 - 62 441 38 017 Lisäykset 10 962 8 008 529 16 416 11 491 24 424 Loppusaldo 31.12. 56 988 46 026 16 945 16 416 73 932 62 441 Josta keskeneräiset pelinkehitysprojektit 17 402 21 719 - - 17 402 21 719 Kertyneet poistot ja arvonalentumisetAlkusaldo 1.1. -19 197 -18 709 -3 430 - -22 626 -18 709Poistot -7 059 -487 -1 394 -3 430 -8 454 -3 917Arvonalentumiset -10 563 - -4 357 - -14 919 - Loppusaldo 31.12. -36 819 -19 197 -9 181 -3 430 -45 999 -22 626Kirjanpitoarvo 1.1 26 829 19 308 12 986 - 39 815 19 308 Kirjanpitoarvo 31.12. 20 169 26 829 7 764 12 986 27 933 39 815
Arvonalentumistestauslaskelmat vaativat ennusteita ja olettamuksia
peliprojektista riippuen mm. pelin julkaisuajankohdan, myyntivolyymin,
kappalekohtaisen keskihinnan, aktiivisten pelaajien määrän,
keskimääräisen pelaajakohtaisen tuoton, yritykseltä yritykselle
tehtävän myynnin sekä myyntiin suoraan liitännäisten kulujen
osalta. Lisäksi arvionvaraisuutta sisältyy laskelmissa käytettyyn
diskonttokorkoon. Laskelmissa käytetty ennen veroja määritetty
diskonttauskorko oli 7,84 % (8,61 % vuonna 2024).
Kesäkuussa 2025 Remedy julkaisi maailmanlaajuisesti FBC: Firebreak
-pelin. Kyseessä on yhtiön ensimmäinen kolmen pelaajan yhteistyöhön
perustuva FPS-peli sekä yhtiön ensimmäinen itsejulkaisema peli.
Pelin heikon myynnin johdosta Remedy laski pitkän aikavälin
myyntiennustettaan pelin osalta lokakuun 2025 aikana. Kyseisten
myyntiennustepäivityksien seurauksena yhtiö kirjasi 14 919 tuhannen
euron ei-kassavirtavaikutteisen arvonalentumisen tilikaudelle 2025.
Tämä arvonalentuminen kattoi suurimman osan pelin aktivoiduista
kehittämismenoista ja sille kohdistuneista hankituista julkaisu- ja
jakeluoikeuksista.
Remedy hankki 505 Gamesilta kaikki oikeudet CONTROL
-pelibrändiin helmikuussa 2024. Kaupan myötä kaikki Control, FBC:
Firebreak, CONTROL Resonant -peleihin ja tuleviin CONTROL-
tuotteisiin liittyvät oikeudet palautuivat Remedylle. Takaisin hankitut
oikeudet on esitetty muissa aineettomissa hyödykkeissä.
13.4 Keskeneräisten kehittämisprojektien ja muiden aineettomien
hyödykkeiden arvonalentumisen testaaminen
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2025 taseeseen sisältyi peliprojekteihin
liittyen aktivoituja kehittämismenoja ja muita aineettomia
hyödykkeitä. Keskeneräisten sekä niiden pelinkehitysprojektien,
joista ei oltu aloitettu poistoja, osalta tehtiin arvonalentumistesti.
Arvonalentumistestauksessa peliprojektien kerrytettävissä oleva
rahamäärä on määritetty käyttöarvoon perustuen. Kehittämismenojen
ja muiden aineettomien hyödykkeiden kirjanpitoarvo, johon
arvonalentumistestaus kohdistui vuonna 2025, oli 27 933 tuhatta
euroa (vuonna 2024: 39 815 tuhatta euroa). Arvonalentumistestauksen
perusteella kehittämismenojen ja muiden aineettomien hyödykkeiden
osalta ei tunnistettu arvonalentamistarvetta.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
14.2 Kirjanpitoarvojen täsmäytyslaskelma
1 000 euroa Koneet ja kalusto Muut aineelliset hyödykkeet Yhteensä2025 2024 2025 2024 2025 2024HankintamenoAlkusaldo 1.1. 9 550 8 504 1 988 1 988 11 538 10 492 Lisäykset 510 1 046 - - 510 1 046 Loppusaldo 31.12. 10 059 9 550 1 988 1 988 12 048 11 538 Kertyneet poistot ja arvonalentumisetAlkusaldo 1.1. -6 233 -4 762 -1 947 -1 923 -8 180 -6 686Poistot -1 475 -1 471 -24 -24 -1 499 -1 495Loppusaldo 31.12. -7 708 -6 233 -1 971 -1 947 -9 679 -8 180Kirjanpitoarvo 1.1 3 316 3 742 41 65 3 357 3 806 Kirjanpitoarvo 31.12. 2 351 3 316 17 41 2 369 3 357 Tiedot Remedyn vuokraamista aineellisista hyödykkeistä on esitetty liitetiedossa 15 Vuokrasopimukset.
14 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
14.1 Laatimisperiaate
Remedyn aineelliset hyödykkeet koostuvat lähinnä koneista,
kalustosta sekä vuokrattuihin tiloihin liittyvistä aktivoiduista
remonttimenoista. Hankintameno sisältää ne menot, jotka johtuvat
välittömästi kyseisen hyödykkeen hankinnasta, ml. asennusmenot.
Alkuperäisen kirjaamisen jälkeen aineellinen käyttöomaisuus
esitetään taseessa hankintamenoon vähennettynä kertyneillä
poistoilla ja arvonalentumistappioilla.
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet kirjataan tasapoistoina
kuluiksi arvioitujen taloudellisten vaikutusaikojen kuluessa (4-8
vuotta). Poistojen kirjaaminen lopetetaan, kun aineellinen hyödyke
luokitellaan myytävänä olevaksi. Remedy tarkistaa arvioidut
taloudelliset vaikutusajat ja omaisuuserien jäännösarvot vähintään
jokaisen tilikauden lopussa. Mikäli ne poikkeavat merkittävästi
aikaisemmista arvioista, poistoaikaa muutetaan vastaavasti.
Remedy arvioi jokaisena raportointikauden päättymispäivänä,
onko viitteitä siitä, että aineellisen käyttöomaisuuserän arvo
on alentunut. Jos viitteitä ilmenee, Remedy arvioi kyseisestä
omaisuuserästä kerrytettävissä olevan rahamäärän. Kun
omaisuuserän kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan
rahamäärän, näiden erotus eli arvonalentumistappio kirjataan
tulosvaikutteisesti.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Myöhemmin käyttöoikeusomaisuuserät arvostetaan
kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla vähennettyyn
hankintamenoon. Sitä oikaistaan tietyillä vuokrasopimusvelan
uudelleen määrittämisestä johtuvilla erillä. Remedy kirjaa
poistot tasapoistoina sopimuksen alkamisajankohdasta lähtien,
joko käyttöoikeusomaisuuserän taloudellisen vaikutusajan tai
vuokra-ajan kuluessa, sen mukaan kumpi näistä on lyhyempi.
Käyttöoikeusomaisuuserä testataan arvonalentumisen varalta kuten
itse omistetut omaisuuserät, jos arvonalentumisesta on viitteitä.
Mahdollinen arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti.
Vuokrasopimusvelat
Alun perin vuokrasopimusvelka arvostetaan niiden vuokramaksujen
nykyarvoon, joita ei ole maksettu sopimuksen alkamisajankohtana.
Remedy käyttää diskonttauskorkona konsernin lisäluoton korkoa,
koska kyseisten vuokrasopimusten sisäinen korkokanta ei ole
helposti määritettävissä. Lisäluoton korko on se korko, jota Remedy
joutuisi maksamaan lainatessaan vastaavan rahamäärän vastaavan
omaisuuserän hankkimiseksi vastaavin ehdoin vastaavanlaisessa
taloudellisessa ympäristössä.
Vuokrasopimusvelan arvoon sisältyvät vuokrat koostuvat
seuraavista eristä:
kiinteät maksut, ml. tosiasiallisesti kiinteät maksut, ja
muuttuvat vuokrat, jotka riippuvat indeksistä tai hintatasosta
(esim. kuluttajahintaindeksi) ja jotka alun perin määritetään
sopimuksen alkamisajankohdan indeksin tai hintatason
perusteella.
Myöhemmin vuokrasopimusvelka arvostetaan jaksotettuun
hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää.
Vuokrasopimusvelka määritetään uudelleen, kun vastaisissa
vuokramaksuissa on tapahtunut muutos indeksin tai hintatason
muutoksen takia, tai jos konserni muuttaa arviotaan siitä,
aikooko se käyttää osto-, jatko- tai päättämisoptiota. Kun
vuokrasopimusvelka määritetään uudelleen tällä tavalla,
käyttöoikeusomaisuuserän kirjanpitoarvoon tehdään vastaava
oikaisu, tai oikaisu kirjataan tulosvaikutteisesti, jos em. erän
kirjanpitoarvo on vähennetty nollaan.
Lyhytaikaiset ja vähäarvoisten omaisuuserien vuokrasopimukset
Remedy ei kirjaa taseeseensa niitä käyttöoikeusomaisuuseriä eikä
vuokrasopimusvelkoja, jotka liittyvät:
—lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin (vuokra-aika enintään 12
kuukautta). Remedy soveltaa tätä käytännön apukeinoa kaikkiin
kohdeomaisuuseräluokkiin.
—vähäarvoisten omaisuuserien vuokra-sopimuksiin (kunkin
hyödykkeen arvo uutena enintään noin 5 000 euroa).
Remedy kirjaa näihin liittyvät vuokramenot kuluiksi tasaerinä
vuokra-aikana.
15 Vuokrasopimukset
15.1 Laatimisperiaate
Remedy toimii vuokralleottajana ja on vuokrannut
käyttöönsä toimistotilaa sekä koneita ja laitteita. Remedy
kirjaa yleensä taseeseensa kaikkiin vuokrasopimuksiin
liittyvät omaisuuserät (käyttöoikeusomaisuuserät) ja
vuokrasopimusvelat. Poikkeuksina ovat lyhytaikaiset sekä
vähäarvoisia omaisuuseriä koskevat vuokrasopimukset.
Sopimuksen katsotaan olevan vuokrasopimus tai sisältävän
vuokrasopimuksen, jos sopimus antaa oikeuden yksilöidyn
omaisuuserän käyttöä koskevaan määräysvaltaan määräajaksi
vastiketta vastaan.
Käyttöoikeusomaisuuserät
Remedy kirjaa käyttöoikeusomaisuuserän sekä
vuokrasopimusvelan sopimuksen alkamisajankohtana.
Käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan alun perin
hankintamenoon, joka sisältää:
—vuokrasopimusvelan alkuperäisen arvostuksen mukaisen
määrän
—sopimuksen alkamisajankohtaan mennessä maksetut vuokrat,
joista on vähennetty mahdolliset saadut vuokrasopimukseen
liittyvät kannustimet
—mahdolliset Remedylle syntyneet alkuvaiheen välittömät menot
ja
—arvion mahdollisista alkuperäiseen tilaan palauttamista
koskevista menoista, joita konsernille syntyy.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
15.3 Tulosvaikutteisesti kirjatut erät
1 000 euroa 2025 2024Kulut tntekiiden asuntojen lyhytaikaisista vuokrasopimuksista, brutto -1 540 -1 483Kulut tntekiiden asuntojen lyhytaikaisista 1vuokrasopimuksista, netto-60 -45Kulut muista lyhytaikaisista 2vuokrasopimuksista -21 -55Käyttöoikeus omaisuus erien poistot 3kohdeomaisuus eräluokittain Toimistotilat -1 334 -1 379Yhteensä -1 334 -1 3794Vuokrasopimusvelkojen korkokulut -101 -791 Nettosumma on laskettu vähentällä bruttoluvusta kyseisiltä tntekijöilveloitetut vuokrat.2 Siltyvät erään Liiketoiminnan muut kulut.3 Siltyvät erään Poistot ja arvonalentumiset.4 Sisältyvät erään Rahoituskulut.
15.4 Rahavirtalaskelmassa esitetyt erät
1 000 euroa 2025 2024Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset -1 439 -1 429Vuokrasopimusten korkokulut -101 -79Maksut vähäarvoisista ja lyhytaikaisista sopimuksista -81 -100Vuokrasopimuksista johtuva lähtevä rahavirta yhteen -1 620 -1 608
15.2 Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut sekä
keskeiset epävarmuustekijät
Remedyn johto on tehnyt seuraavat harkintaan perustuvat
ratkaisut:
—Toistaiseksi voimassa olevan vuokrasopimuksen käsittely:
Remedyn johto on määritellyt toimistotilojen sopimuksen
vuokrakauden sopimuksen alkuperäisen vuokrakauden
pituuden mukaisesti. Kyseinen sopimus muuttuu kiinteän
vuokrakauden jälkeen toistaiseksi voimassaolevaksi
sopimukseksi.
—Remedyn vuokraamat, mutta työntekijöiltä veloitettavat
työsuhdeasuntojen vuokrasopimukset: Remedy on solminut
usean vuokranantajan kanssa toistaiseksi voimassa olevia
asuntovuokrasopimuksia. Sopimuksia on noin 100 kappaletta.
Remedyn näkemys on, että nämä sopimukset ovat lyhytaikaisia,
eli alle 12 kuukauden pituisia. Tämän vuoksi Remedy soveltaa
niihin lyhytaikaisia vuokrasopimuksia koskevaa helpotusta.
15.5 Vuokrasopimuksilla hankitut aineelliset hyödykkeet
Muut 1 000 euroa Toimistotilatomaisuuserät Yhteensä2025 2024 2025 2024 2025 2024HankintamenoAlkusaldo 1.1. 8 553 7 423 63 63 8 616 7 486 Lisäykset 2 254 1 130 - - 2 254 1 130 Loppusaldo 31.12. 10 807 8 553 63 63 10 871 8 616 Kertyneet poistot ja arvon-alentumisetAlkusaldo 1.1. -6 082 -4 703 -63 -63 -6 145 -4 766Tilikauden poistot -1 334 -1 379 - - -1 334 -1 379Loppusaldo 31.12. -7 416 -6 082 -63 -63 -7 479 -6 145Kirjanpitoarvo 1.1. 2 471 2 720 - - 2 471 2 720 Kirjanpitoarvo 31.12. 3 391 2 471 - - 3 391 2 471 Vuokrasopimuksilla hankitut aineelliset hyödykkeet on esitetty taseen rivillä Käyttöoikeusomaisuuserät.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
15.6 Vuokrasopimusvelat
15.6.1 Tasearvot
1 000 euroa 2025 2024Lyhytaikainen 1 306 1 376 Pitkäaikainen 2 123 1 127 Yhteensä 3 429 2 503
Remedyn lisäluoton korkojen painotettu keskiarvo, jota on käytetty
diskonttauskorkona vuonna 2025, oli 2,78 % (2024: 2,66 %).
Vuokrasopimusvelat on esitetty taseen rivillä Vuokrasopimusvelat
jaettuna pitkä- ja lyhytaikaisiin osuuksiin erääntymisajankohtansa
mukaan.
15.6.2 Maturiteettijakauma – sopimukseen perustuvat diskonttaamattomat
rahavirrat
1 000 euroa 2025 20240-3 kuukautta 352 3574-12 kuukautta 1 057 1 0701-2 vuotta 1 409 6592-3 vuotta 819 4033-4 vuotta - 101Diskonttaamattomat rahavirrat yhteensä 3 638 2 589
16 Rahoitusvarat
16.1 Laatimisperiaate
Remedyn rahoitusvarat koostuvat pääosin rahavaroista,
myyntisaamisista ja sijoituksista.
Luokittelu ja kirjaaminen
Remedy luokittelee rahoitusvaransa joko jaksotettuun
hankintamenoon kirjattaviin rahoitusvaroihin tai käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin. Rahoitusvarojen
luokittelu tehdään niiden hankinnan tarkoituksen perusteella
silloin, kun rahoitusvaroihin kuuluva erä hankitaan. Luokittelu
perustuu Remedyn liiketoimintamallin tavoitteisiin ja
rahoitusvarojen sopimusperusteisiin rahavirtoihin tai käyvän arvon
vaihtoehdon soveltamiseen alkuperäisen hankinnan yhteydessä.
Kaikki rahoitusvarojen ostot ja myynnit kirjataan
kaupantekopäivänä. Jos kyseessä on erä, jota ei arvosteta
käypään arvoon tulosvaikutteisesti, transaktiomenot sisällytetään
rahoitusvarojen alkuperäiseen kirjanpitoarvoon. Rahoitusvarat
kirjataan pois taseesta silloin, kun Remedy on menettänyt
sopimusperusteisen oikeuden rahoitusvaroista kertyviin
rahavirtoihin, tai kun se on siirtänyt merkittäviltä osin riskit ja
tuotot konsernin ulkopuolelle.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
Tähän luokkaan kuuluvat myynti- ja lainasaamiset sekä rahavarat.
Ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen
efektiivisen koron menetelmää. Remedyn liiketoimintamallin
mukaan myyntisaamisilla on tarkoitus kerätä sopimuspohjaisia
rahavirtoja sekä rahavirtoja, jotka perustuvat pelkästään
pääoman maksuihin ja korkoihin. Myyntisaamisten kirjanpitoarvon
katsotaan olennaisilta osin vastaavan niiden käypää arvoa.
Arvonalentumisten kirjanpitokäsittely on kuvattu liitetiedossa
21.5 Luottoriski. Myyntisaamiset ovat lyhytaikaisia varoja,
jotka yhtiö aikoo pitää hallussaan enintään 12 kuukauden ajan
raportointikauden päättymisestä.
Remedyn rahavarat koostuvat vaadittaessa nostettavissa olevista
pankkitalletuksista. Rahavaroihin luokitelluilla erillä on enintään
kolmen kuukauden maturiteetti hankinta-ajankohdasta lukien.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvarat
Remedy luokittelee tähän ryhmään sijoitukset rahastoihin
sekä sellaiset johdannaisinstrumentit, jotka se on hankkinut
suojaustarkoituksessa, mutta joihin Remedy ei sovella
IFRS-suojauslaskentaa. Nämä instrumentit kirjataan käypään
arvoon kaupantekopäivänä ja arvostetaan myöhemmin
kunkin raportointikauden päättymispäivän käypään arvoon.
Käypien arvojen muutoksista johtuvat, sekä realisoituneet että
realisoitumattomat voitot ja tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti
sillä kaudella, jonka aikana ne syntyvät, ja ne esitetään
rahoituserissä.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
16.2 Tasearvot
1 000 euroa Liitetieto 2025 2024Jaksotettu hankintamenoLainasaamiset - 44 Myyntisaamiset 21.5 4 075 1 230 Rahavarat 9 641 20 996 Yhteensä 13 716 22 270 ypään arvoon tulosvaikutteisestiSijoituksetLyhytaikaiset 19 754 20 115 Yhteensä 33 470 42 385
Rahavarat koostuvat lyhytaikaisista pankkitalletuksista. Sijoitukset
koostuvat noteeratuista rahastosijoituksista.
16.2.1 Sijoitukset
Rahoitussijoittaminen ei ole Remedyn ydinliiketoimintaa.
Rahoitussijoitusten ensisijainen tavoite on pääoman säilyttäminen
ja liitetiedossa 21 Rahoitusriskien hallinta kuvattujen riskien
lieventäminen. Talousjohtaja valvoo hallituksen hyväksymän
sijoituspolitiikan noudattamista. Politiikan mukaisesti Remedy
tekee rahoitussijoituksia pääasiassa likvideihin lyhytaikaisiin
instrumentteihin varmistaakseen riittävän kassavarannon operatiivisiin
tarpeisiin. Remedy vähentää rahoitussijoituksiin liittyviä tappioriskejä
painottamalla korkealaatuisia ja vähäriskisiä instrumentteja,
keskittyen turvallisiin korkoinstrumentteihin. Remedy käyttää
passiivisia ratkaisuja aina kun mahdollista. Tällä hetkellä Remedyn
rahoitussijoitukset koostuvat vähäriskisistä korkosijoituksista sekä
pienestä sijoituksesta käteisvaroihin ja rahamarkkinainstrumentteihin.
16.2.2. Herkkyysanalyysi sijoituksista
31.12.2025 31.12.20241 000 euroa Tulosvaikutus Tulosvaikutusvahvis-heiken- vahvis-heiken- tuminentyminentuminentyminenSijoitukset+/- 10 %:n muutos yvässä arvossa -1 975 1 975 -2 011 2 011 Nettovaikutus -1 975 1 975 -2 011 2 011
17 Muut saamiset
1 000 euroa Liitetieto 2025 2024Sopimukseen perustuvat omaisuuserät 2.3 8 872 2 126 Siirtosaamiset ja ennakkomaksut 2 075 2 334 Verosaamiset 365 437 Muut erät 765 1 052 Yhteensä 12 078 5 949

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Emoyhtiöllä on yksi osakelaji. Osakkeella ei ole nimellisarvoa.
Kaikki liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu täysimääräisesti.
Osakkeet on liitetty arvo-osuusjärjestelmään 5.5.2017 alkaen
(lSlN-koodi: F14000251897).
18.2.2 Omat osakkeet
31.12.2025 Remedyllä oli hallussaan 50 000 omaa osaketta. Omat
osakkeet ostettiin osana hankintaa, josta yhtiö tiedotti 31.10.2025.
Hankinta perustui varsinaisen yhtiökokouksen 10.4.2025
antamaan valtuutukseen. Hankintajakso oli 3.11.2025–5.12.2025,
jona aikana hankittiin yhteensä 50 000 omaa osaketta
käyttäen ostoon yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman varoja.
Hankittujen omien osakkeiden määrä vastasi noin 0,37 % yhtiön
kaikista ulkona olevista osakkeista. Hankintojen tarkoituksena
oli hankkia osakkeet pääomarakenteen kehittämiseksi, muutoin
edelleen luovutettavaksi, yhtiöllä pidettäväksi tai mitätöitäväksi.
Yhtiöllä ei ollut hallussaan omia osakkeita tilikaudella 2024.
Osakkeita Hankinta-(kpl) meno Keskihinta 31.12.2024 - - - Omien osakkeiden hankinta 50 000 685 821 13,7231.12.2025 50 000 685 821 13,72
18 Pääoma ja rahastot
18.1 Laatimisperiaate — oman pääoman ehtoiset instrumentit
Remedy luokittelee liikkeeseen laskemansa instrumentit joko
rahoitusvelaksi tai omaksi pääomaksi instrumenttien luonteen
perusteella.
—Rahoitusvelka on instrumentti, joka velvoittaa konsernia
luovuttamaan käteisvaroja tai muita rahoitusvaroja, tai jonka
haltijalla on oikeus vaatia konsernilta käteisvaroja tai muita
rahoitusvaroja.
—Oman pääoman ehtoinen instrumentti on mikä tahansa
sopimus, joka osoittaa oikeuden osuuteen Remedyn varoista
sen kaikkien velkojen vähentämisen jälkeen.
18.2 Osakepääoma
18.2.1 Laatimisperiaate
Konsernin osakepääoma koostuu emoyhtiön kantaosakkeista,
jotka luokitellaan omaksi pääomaksi. Osakepääomaan merkitään
osakeantien yhteydessä saatu osakkeiden merkintähinta siltä
osin, kuin merkintähintaa ei ole päätetty osakeantipäätöksessä
kirjattavaksi sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
Uusien osakkeiden liikkeeseenlaskusta välittömästi johtuvat
transaktiomenot kirjataan omaan pääomaan saatujen maksujen
vähennyseränä ja verovaikutuksilla oikaistuina.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
18.2.3 Osakkeiden lukumäärien ja oman pääoman muutokset
Alla olevassa taulukossa on esitetty konsernin oman pääoman jakautuminen sidottuun ja vapaaseen pääomaan, ulkona olevien osakkeiden
kappalemäärien muutokset ja vastaavat konsernin oman pääoman muutokset.
Oma pääoma Sidottu oma pääoma Vapaa oma pääomayhteensäOsakkeita Osake-Ylikurssi-SVOP-Kertyneet (kpl)pääomarahasto Yhteensärahasto*voittovarat Yhteensä1.1.2024 13 490 151 80 38 118 57 815 9 817 67 632 67 750 Osakeanti ja muut osakemerkinnät 84 000 - - - 529 - 529 529 Osakeoptiot - - - - - 2 392 2 392 2 392 Vaihtovelkakirjalainan oman pääoman osuus - - - - - 1 452 1 452 1 452 Tilikauden tulos - - - - - -3 596 -3 596 -3 59631.12.2024 13 574 151 80 38 118 58 344 10 065 68 409 68 527 1.1.2025 13 574 151 80 38 118 58 344 10 065 68 409 68 527 Osakeanti ja muut osakemerkinnät 66 300 - - - 510 - 510 510 Osakeoptiot - - - - - 1 982 1 982 1 982 Optio-oikeuksien osto - - - - - -710 -710 -710Omien osakkeiden osto -50 000 - - - -686 - -686 -686Tilikauden tulos - - - - - -13 030 -13 030 -13 03031.12.2025 13 590 451 80 38 118 58 169 -1 693 56 476 56 594
* Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
18.3 Rahastot
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisältää muut oman
pääoman luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan
siltä osin kuin sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä
osakepääomaan.
Ylikurssirahasto
Ylikurssirahasto on aiemman osakeyhtiölain mukainen rahasto.
Voimassa olevan osakeyhtiölain mukaan ylikurssirahasto kuuluu
sidottuun omaan pääomaan, eikä ylikurssirahastoa ole mahdollista
enää kerryttää. Ylikurssirahastoa voidaan alentaa osakepääoman
alentamista koskevien säännösten mukaisesti ja sitä voidaan käyttää
rahastokorotuksena osakepääoman korottamiseen.
Kertyneet voittovarat
Kertyneet voittovarat ovat aiemmilta tilikausilta kertyneitä varoja,
joita ei ole siirretty oman pääoman rahastoihin tai jaettu voitonjakona
omistajille.
18.4 Osingonjako
18.4.1 Laatimisperiaate
Osingonjako emoyhtiön osakkeenomistajille merkitään velaksi
taseeseen sillä kaudella, jonka aikana osingot hyväksytään
yhtiökokouksessa. Osakeyhtiölain mukaan määrä, joka on
aktivoitu taseeseen kehitysmenona, on vähennettävä vapaasta
omasta pääomasta laskettaessa voitonjakokelpoisia varoja.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Remedyn hallitus on määrittänyt osingonjakoperiaatteet,
joiden mukaan emoyhtiö pyrkii maksimoimaan omistaja-arvoa
tehokkaalla pääoman allokoinnilla. Mahdolliseen osingonmaksuun
vaikuttavat liiketoiminnan investointitarpeet ja investoinneista
odotettavissa olevat tuotot sekä maksuvalmiuden turvaaminen.
Mikäli osinkoa jaetaan, kaikki emoyhtiön osakkeet oikeuttavat
samaan osinkoon.
18.4.2 Osingon maksut
2025* 2024 2023 2022 2021Osakekohtainen osinko, euro / osake - - - 0,10 0,17Osinko yhteensä, euroa - - - 1 347 010 2 261 459Osingonmaksu-ivä - - - 24.4.2023 26.4.2022
* Hallituksen osinkoehdotus vuodelle 2025.
Varsinainen yhtiökokous päätti 10.4.2025, että 31.12.2024
päättyneeltä tilikaudelta ei jaeta osinkoa.
Varsinainen yhtiökokous päätti 12.4.2024, että 31.12.2023
päättyneeltä tilikaudelta ei jaeta osinkoa.
18.5 Pääoman hallinta
Remedyn pääoman hallinnan tavoitteena on varmistaa pääoman
riittävyys liiketoiminta- ja investointitarpeisiin. Konsernin
toimintaperiaatteena on ylläpitää tehokasta pääomarakennetta ja
vähentää riskejä vahvalla taloudellisella asemalla. Remedy hallinnoi
pääomaa käyttäen omavaraisuusastetta, 67,4 % tilikaudella 2025
19 Rahoitusvelat
19.1 Laatimisperiaate
Remedy luokittelee konsernin rahoitusvelat kahteen ryhmään
seuraavasti:
käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat, ja
jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat.
Luokittelu määrittää sen, edellytetäänkö instrumentin arvostamista
uudelleen käypään arvoon ja mihin kyseinen erä kirjataan.
Remedy luokittelee rahoitusvelan lyhytaikaiseksi, ellei konsernilla ole
ehdotonta oikeutta siirtää velan suorittamista vähintään 12 kuukauden
päähän raportointikauden päättymispäivästä. Lainoista esitetään
lyhytaikaisissa rahoitusveloissa alle 12 kuukauden kuluttua erääntyvien
lainojen osuus.
Rahoitusvelka (tai sen osa) kirjataan taseesta pois vasta silloin, kun
velka on lakannut olemasta olemassa, eli kun sopimuksessa yksilöity
velvoite on täytetty, kumottu tai sen voimassaolo on lakannut.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Remedy luokittelee tähän ryhmään sellaiset johdannaisinstrumentit,
jotka se on hankkinut suojaustarkoituksessa, mutta joihin konserni
ei sovella IFRS-suojauslaskentaa. Konsernilla ei ollut avoimia
valuuttatermiinejä tilikausilla 2025 tai 2024.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat
(muut rahoitusvelat)
Muut rahoitusvelat merkitään alun perin kirjanpitoon käypään
arvoon. Transaktiomenot sisällytetään rahoitusvelan alkuperäiseen
kirjanpitoarvoon. Myöhemmin nämä rahoitusvelat arvostetaan
jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron menetelmällä.
Korkokulut kirjataan tulosvaikutteisesti. Remedyn vaihtovelkakirjalaina
on arvostettu jaksotettuun hankintamenoon.
(2024: 70,9 %). Pääoman hallinnassa ei tapahtunut merkittäviä
muutoksia vuonna 2025.
18.6 Valtuutukset
Valtuutus omien osakkeiden hankkimisesta
Yhtiön varsinainen yhtiökokous päätti 10.4.2025 valtuuttaa hallituksen
päättämään enintään 700 000 yhtiön oman osakkeen suunnatusta
hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön vapaaseen
omaan pääomaan kuuluvilla varoilla. Valtuutus on voimassa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen, mutta kuitenkin enintään 18
kuukautta ja se korvaa aiemmat valtuutukset.
Valtuutuksen nojalla yhtiö on hankkinut yhteensä 50 000 kappaletta
omia osakkeita vuoden 2025 loppuun mennessä. Näin ollen valtuutus
mahdollistaa vielä enintään 650 000 yhtiön oman osakkeen
hankkimisen seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen
mennessä vuonna 2026.
Voimassa olevat antivaltuutukset
Yhtiön varsinainen yhtiökokous on 10.4.2025 pitämässään
kokouksessa valtuuttanut hallituksen päättämään maksullisista tai
maksuttomista osakeanneista tai optio-oikeuksien tai erityisten
oikeuksien antamisesta siten, että annettavien osakkeiden
määrä voi olla enintään 1 000 000 ja osakkeita voidaan antaa
osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen.
Osakeantia tai optio-oikeuksien tai muiden erityisien oikeuksien
antamista koskeva valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen, mutta kuitenkin enintään 18 kuukautta
ja se korvaa aiemmat valtuutukset.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
19.2 Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut sekä keskeiset epävarmuustekijät
Remedyn johto on käyttänyt harkintaa määrittäessään vaihtovelkakirjalainan korkoa ilman vaihto-
oikeutta. Johdon määrittelemä arvo vaihtovelkakirjalainan korosta ilman vaihto-oikeutta olisi 10,3%.
19.3 Rahoitusvelat
1 000 euroa Liitetieto 2025 2024Jaksotettu hankintamenoPitkäaikaiset rahoitusvelatVaihtovelkakirjalainat 14 838 13 331 Vuokrasopimusvelat 15 2 123 1 127 Yhteensä 16 961 14 458 Lyhytaikaiset rahoitusvelatVuokrasopimusvelat 15 1 306 1 376 Ostovelat 1 841 730 Yhteensä 3 148 2 107 Rahoitusvelat yhteensä 20 109 16 565
19.4 Lainojen ehdot sekä takaisinmaksuaikataulut
Remedyllä on 15 miljoonan euron vaihtovelkakirjalaina Image Frame Investment (HK) Limitediltä, joka on
Tencent Holdings Ltd:n konserniyhtiö. Lainan korko on 8,0 %. Laina on nostettu 31.10.2024 ja se erääntyy
viiden vuoden kuluttua nostopäivästä. Lainan vaihto-oikeus alkaa kolme vuotta nostopäivästä ja päättyy
lainan erääntymispäivänä. Tänä aikana laina ja sille kertynyt korko voidaan konvertoida osakkeiksi hintaan
27,20 euroa per osake. Remedyllä on oikeus maksaa laina takaisin minä päivänä tahansa lainan kolmannen
vuosipäivän jälkeen, mikäli Remedyn osakkeen keskikurssi Nasdaq Helsingin pörssissä ylittää 130 prosenttia
konversiohinnasta (35,36 euroa) minkä tahansa kahdenkymmenen (20) peräkkäisen kaupankäyntipäivän
aikana. Jos lainanantaja ei halua hyväksyä takaisinmaksua, on tällä etuoikeus konvertoida laina osakkeiksi.
Vuoden 2024 alussa Remedyllä oli jäljellä 0,92 miljoonan euroa lainaa Business Finlandilta Northlight 2.0
kehitystyöhön. Lainan korko oli kolme prosenttiyksikköä alle peruskoron, kuitenkin vähintään yksi prosentti.
Laina-aika oli seitsemän vuotta, joista kolme ensimmäistä oli lyhennysvapaita. Ensimmäinen lainanlyhennys
tapahtui vuonna 2021. Laina maksettiin takaisin vuosittaisin lyhennyksin ja viimeinen lyhennys maksettiin
vuonna 2024. Laina oli arvostettu jaksotettuun hankintamenoon.
19.5 Rahoituksen rahavirroista johtuvat velkojen muutokset
Seuraavassa taulukossa esitetään rahoituksesta johtuvien velkojen alku- ja päätössaldojen välinen
täsmäytyslaskelma.
2025 2024Vuokra-Vaihto-Julkiselta Vuokra-Vaihto-Julkiselta sopimus-velkakirja-vallalta sopimus- velkakirja-vallalta 1 000 euroavelatlainatsaatu lainavelatlainatsaatu lainaSaldo 1.1. 2 503 13 331 - 2 742 - 918 Vaihtovelkakirjalainan nosto - - - - 13 331 - Julkiselta vallalta saadun lainan lyhennykset - - - - - -918Vuokrasopimusvelkojen maksut -1 439 - - -1 429 - - Rahoituksen rahavirroista johtuvat muutokset yhteensä -1 439 - - -1 429 13 331 -918Muut muutoksetUudet vuokrasopimukset (liitetieto 15.5) 2 364 - - 1 190 - - Vaihtovelkakirjalainan korot - 1 507 - - - - Saldo 31.12. 3 429 14 838 - 2 503 13 331 -

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
20 Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot
20.1 Laatimisperiaate
Remedyn tämänhetkiset käypään arvoon arvostettavat
rahoitusvarat koostuvat rahastosijoituksista, jotka luokitellaan
käyvän arvon tasolle 1 ja arvostetaan raportointikauden
päättymispäivän julkisesti ilmoitettuun arvoon.
Konserni käyttää arvostusmenetelmiä, jotka ovat kyseisissä
olosuhteissa asianmukaisia ja joita varten on saatavilla riittävästi
tietoa käyvän arvon määrittämiseksi, siten että käytetään
mahdollisimman paljon merkityksellisiä havainnoitavissa olevia
syöttötietoja ja mahdollisimman vähän muita kuin havainnoitavissa
olevia syöttötietoja.
20.2 Luokittelu kirjanpidossa ja käyvät arvot
Seuraavassa taulukossa esitetään rahoitusvarojen ja -velkojen
tasearvot sekä käyvät arvot, ml. niiden käyvän arvon hierarkian
mukaiset tasot. Tasot on kuvattu liitetiedossa 1.5 Käypien arvojen
määrittäminen. Taulukossa ei esitetä käypiä arvoja koskevia tietoja
niistä rahoitusvaroista ja -veloista, joita ei arvosteta käypään arvoon,
jos kirjanpitoarvo on kohtuullisen lähellä käypää arvoa ja erän
maturiteetti lyhyt (myyntisaamiset ja ostovelat).
31.12.2025 Tasearvo Käypä arvo1 000 euroa Liitetieto Taso 1 Taso 2 Taso 3 Yhteensäypään arvoon arvostettavat rahoitusvaratRahastosijoitukset 16 19 754 19 754 - - 19 754 19 754 19 754 - - 19 754 Rahoitusvelat, joita ei arvosteta käypään arvoonVaihtovelkakirjalainat 19 14 838 - - 14 838 14 838 14 838 - - 14 838 14 838
31.12.2024 Tasearvo Käy arvo1 000 euroa Liitetieto Taso 1 Taso 2 Taso 3 Yhteensäypään arvoon arvostettavat rahoitusvaratRahastosijoitukset 16 20 115 20 115 - - 20 115 20 115 20 115 - - 20 115 Rahoitusvelat, joita ei arvosteta käypään arvoonVaihtovelkakirjalainat 19 13 331 - - 13 331 13 331 13 331 - - 13 331 13 331
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavien sijoitusten kohdalla kymmenen prosentin positiivinen tai negatiivinen muutos sijoitusten
kokonaisarvoon toisi 2,0 (2024: 2,0) miljoonan euron vaikutuksen konsernin tulokseen vuonna 2025.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
03 4–12 1–2 2–3 3–4 Vähintään 1 000 euroa Yhteensäkuukauttakuukauttavuotta vuotta vuotta4 vuotta31.12.2025Rahoitusvelat - muut kuin johdannaisetVaihtovelkakirjalaina 22 040 - - - - 22 040 - Ostovelat 1 841 1 841 - - - - - Yhteensä 23 881 1 841 - - - 22 040 - 31.12.2024Rahoitusvelat - muut kuin johdannaisetVaihtovelkakirjalaina 22 040 - - - - - 22 040 Ostovelat 730 730 - - - - - Yhteensä 22 770 730 - - - - 22 040
Vuokrasopimusvelkojen maturiteettijakauma on esitetty liitetiedossa 15.6.2 Maturiteettijakauma – sopimukseen perustuvat diskonttaamattomat
rahavirrat.

21 Rahoitusriskien hallinta
21.1 Rahoitusriskien hallinnan periaatteet
Remedyn liiketoiminta altistuu eri rahoitusriskeille, joita ovat:
—markkinariskit (valuutta- ja korkoriski), sekä
—muut rahoitusriskit (luotto- ja maksuvalmiusriski).
Konsernin rahoitusriskien hallinta keskittyy edellä mainittuihin riskeihin
ja pyrkii pienentämään epävarmuutta, jota rahoitusmarkkinoilla
tapahtuvat muutokset mahdollisesti aiheuttavat konsernin tulokseen ja
kassavirtoihin. Tavoitteena on turvata toiminnan jatkuvuus erilaisissa
markkinaolosuhteissa ja tukea konsernin pitkän aikavälin strategista
kehitystä.
Toimitusjohtaja ja talousjohtaja yhdessä hallituksen kanssa
toteuttavat konsernin rahoitusriskien hallinnan. Hallitus määrittelee
riskinhallinnan yleiset linjat. Remedyllä ei ole erillistä rahoitustoimintoa,
vaan talousjohtaja vastaa konsernin rahoituksen hankinnasta,
maksuvalmiuden hallinnasta, rahoittajasuhteista ja rahoitusriskeistä.
Yhtiön hallitus seuraa konsernin rahoitustilanteen kehittymistä.
21.2 Maksuvalmiusriski
Maksuvalmiusriski muodostuu konsernin rahoitusvelkoihin liittyvien
velvoitteiden täyttämisestä. Maksuvalmiusriskin eli likviditeettiriskin
hallinnan tavoitteena on ylläpitää riittävä likvidien varojen
määrä ja saatavuus. Konsernin taloushallinto seuraa Remedyn
maksuvalmiustarpeita sen varmistamiseksi, että liiketoiminnan tarpeisiin
on jatkuvasti käytettävissä riittävästi rahavaroja. Liiketoiminnan
rahavirrat ja likvidit varat yhdessä mahdollisen vieraan tai oman
pääoman ehtoisen uuden rahoituksen kanssa ovat tärkein rahoituslähde
tulevia maksuja varten. Konsernin kassatilanne on viime vuosina ollut
erittäin hyvä (2025 9,6 milj. euroa ja 2024 21,0 milj. euroa) ja konsernin
rahoitusvelat muodostuvat vaihtovelkakirjalainasta Image Frame
Investment (HK) Limited:ltä, vuokrasopimusveloista sekä ostoveloista.
Vuoden 2024 alussa rahoitusvelat sisälsivät myös Business Finland
-lainaa, jonka viimeinen erä maksettiin vuoden 2024 aikana.
21.2.1 Rahoitusvelkojen sopimusperusteiset erääntyvät määrät
Seuraava taulukko kuvaa rahoitusvelkojen sopimuksiin perustuvaa
jäljellä olevaa maturiteettijakaumaa tilinpäätöspäivänä. Esitetyt luvut
ovat bruttomääräisiä ja diskonttaamattomia sekä sisältävät korot.
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025 
21.3 Valuuttakurssiriski
Valuuttariski aiheutuu liiketoimista, jotka tehdään muissa valuutoissa
kuin yhtiön toimintavaluutassa (euro). Euro on konsernin pääasiallinen
valuutta, jossa tapahtuu suurin osa konsernin myynneistä ja ostoista.
Remedyn käyttämät muut merkittävät valuutat ovat Yhdysvaltain
dollari (USD), Iso-Britannian punta (GBP) ja Ruotsin kruunu
(SEK). Valuuttariskin suuruus vaihtelee tilikausittain ja on osittain
riippuvainen peliprojektien yhteistyökumppaneiden maantieteellisestä
sijainnista. Konserni pyrkii välttämään valuuttariskiä neuvottelemalla
mahdollisuuksiensa mukaan sopimukset euromääräisinä.
Valuuttariskin hallinnan yleisenä tavoitteena on rajoittaa valuuttojen
muutosten lyhyen aikavälin negatiivisia vaikutuksia tulokseen ja
kassavirtaan ja lisätä näin tuloksen ennustettavuutta. Remedy hallitsee
valuuttariskin vaikutuksia seuraamalla säännöllisesti riskipositioita ja
tarvittaessa suojaamalla merkityksellisiä rahavirtoja. Remedyllä on
käytössään eurotilien lisäksi valuuttatilit valuutoilla USD, GBP ja SEK.
21.3.1 Valuuttariskille alttiina olevat erät
Taulukossa on esitetty konsernin myyntisaamisten, rahavarojen ja
ostovelkojen jakautuminen valuutoittain.
1 000 euroa EUR USD GBP SEK Yhteensä31.12.2025Myyntisaamiset 4 072 - 3 - 4 075 Rahavarat 4 358 4 784 112 387 9 641 Ostovelat -1 677 -76 -63 -24 -1 841Nettopositio 6 752 4 708 52 363 11 875 31.12.2024Myyntisaamiset 1 223 3 4 - 1 230 Rahavarat 19 256 1 190 48 502 20 996 Ostovelat -628 -77 -1 -24 -730Nettopositio 19 850 1 116 52 478 21 496
21.3.2 Herkkyysanalyysi valuuttakurssien muutoksista
31.12.2025 31.12.20241 000 euroa Tulosvaikutus Tulosvaikutusvahvistuminen heikentyminen vahvistuminen heikentyminenRahavarat+/- 10 %:n muutos USD-kurssissa 478 -478 119 -119+/- 10 %:n muutos GBP-kurssissa 11 -11 5 -5+/- 10 %:n muutos SEK-kurssissa 39 -39 50 -50Ostovelat+/- 10 %:n muutos USD-kurssissa 8 -8 8 -8+/- 10 %:n muutos GBP-kurssissa 6 -6 0 -0+/- 10 %:n muutos SEK-kurssissa 2 -2 2 -2Nettovaikutus yhteen 545 -545 184 -184
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025 
21.4 Korkoriski
Korkoriski on riski siitä, että käyvät arvot tai rahoitusinstrumentin
tulevaisuuden realisoituvat kassavirrat vaihtelevat johtuen
markkinakorkojen muutoksista. Markkinakorkojen muutoksen
seurauksena mahdollisella korkotason nousulla voi olla suora vaikutus
saatavilla olevan rahoituksen kustannuksiin ja konsernin nykyisiin
rahoituskustannuksiin. Konsernin nykyiset rahoituskustannukset
ovat suhteellisen matalat. Korkotason nousu voisi kuitenkin
vaikuttaa konsernin velkarahoituksen kustannuksiin tulevaisuudessa.
Korkotason nousulla voi siten olla haitallinen vaikutus yhtiön
liiketoimintaan, liiketoiminnan tulokseen, taloudelliseen asemaan,
tulevaisuudennäkymiin ja osakkeiden arvoon.
Remedyn korkoriski aiheutuu pääasiassa vuokravelkojen
arvostamisesta. Korkoriski ei ole merkittävä korollisen lainan pienen
määrän takia. Vaihtovelkakirjalainan velka ei ole sidottu muuttuvaan
korkoon, joten se ei kasvata korkoriskiä.
Markkinakorkojen vaihtelu ei juuri vaikuta konsernin myyntituottoihin
tai operatiivisiin rahavirtoihin. Remedy hallitsee korkoriskiä seuraamalla
säännöllisesti korollisten lainojen määrää ja yleistä korkotasoa.
21.5 Luottoriski
Luottoriski muodostuu siitä, ettei vastapuoli mahdollisesti pysty
suoriutumaan maksuvelvollisuuksistaan. Remedyn luottoriski johtuu
pääosin myyntisaamisista ja sopimukseen perustuvista omaisuuseristä.
Konserni pyrkii minimoimaan kustannustehokkaasti tappiot, jotka
aiheutuvat vastapuolen velvollisuuksien täyttämättä jättämisestä.
Remedy hallitsee luottoriskiä jo sopimusvaiheessa arvioimalla
vastapuolen luottokelpoisuutta. Lisäksi konsernin taloushallinto seuraa
jatkuvasti asiakkaiden maksukäyttäytymistä. Kaikki varat sijoitetaan
pankkitalletuksiin tai muihin korollisiin instrumentteihin, joiden
luottoluokitus on hyvällä tasolla.
Remedyllä on kerrallaan käynnissä muutamia pelinkehitysprojekteja ja
näin ollen myyntisaamiset sekä sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
keskittyvät vain muutamalle asiakkaalle. Odotettu luottotappio
määritetään tilinpäätöspäivänä arvioimalla yksilöllisesti merkittävien
asiakkaiden saamisten arvonalentumiset niiden maksukyvyttömyyden
todennäköisyyden perusteella. Lisäksi mahdolliset pienet saamiset,
joiden luottokelpoisuus on samalla tasolla, ryhmitellään ja arvioidaan
yhdessä arvonalentumisen varalta.
21.5.1 Luottoriskille alttiina olevat erät maantieteellisten alueiden mukaan
Tasearvo1 000 euroa 31.12.2025 31.12.2024MyyntisaamisetEurooppa 11 479 Muut maat 4 064 751 Yhteensä 4 075 1 230
Remedy ei ole kirjannut myyntisaamisten luottotappioita
vuosina 2025 tai 2024.
21.5.2 Luottoriskille alttiina olevat erät ja luottotappiovaraus:
myyntisaamisten ikäjakauma
31.12.2025 31.12.2024Brutto- Luotto-Brutto-Luotto- kirjan-tappio-kirjan-tappio-1 000 euroapitoarvovarauspitoarvovarausLyhytaikaiset myyntisaamiset (erääntymättömät) - - 753 - Erääntyneet - 130 päivää 4 067 - 4 - 3160 päivää - - 473 - 6190 päivää 8 - - - Yli 90 päivää - - - - Yhteensä 4 075 - 1 230 -
22 Muut velat ja jaksotuserät
1 000 euroa 2025 2024Saadut ennakot 3 540 2 674 Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat 196 168 Siirtovelat 6 259 10 695 Muut lyhytaikaiset velat 850 704 Yhteensä 10 846 14 241
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
23 Varaukset, ehdolliset erät ja sitoumukset
23.1 Laatimisperiaate – Varaukset
Varaukset ovat velkoja, joiden toteutumisajankohta tai toteutuva
määrä on epävarma. Remedy merkitsee varauksen taseeseen, kun:
—konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena
oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite
—maksuvelvoitteen toteutuminen on todennäköistä ja
—velvoitteen suuruus on arvioitavissa luotettavasti.
Varauksena kirjattava määrä on johdon paras arvio menoista,
joita velvoitteen täyttäminen edellyttää raportointikauden
päättymispäivänä, ottaen huomioon mahdolliset velvoitteeseen
liittyvät riski- ja epävarmuustekijät.
Remedy kirjaa uudelleenjärjestelyvarauksen, kun konserni on
laatinut yksityiskohtaisen uudelleenjärjestelysuunnitelman ja
aloittanut suunnitelman toimeenpanon tai tiedottanut asiasta niille,
joita järjestely koskee.
Konsernilla ei ollut varauksia tilikausien 2025 ja 2024 päättyessä.
23.2 Laatimisperiaate — Ehdolliset velat ja ehdolliset varat
sekä sitoumukset
Ehdolliset varat ja ehdolliset velat ovat mahdollisia omaisuuseriä
ja velvoitteita. Ne syntyvät aikaisempien tapahtumien
seurauksena ja niiden olemassaolo varmistuu vasta kun yksi tai
useampi epävarma tapahtuma, joka ei ole kokonaan Remedyn
määräysvallassa, toteutuu tai jää toteutumatta tulevaisuudessa.
23.3 Vakuudet ja vastuusitoumukset
1 000 euroa 2025 2024Muut Remedyn antamat vakuudet 751 942 Luottokorttilimiitti 301 298 Josta käytössä tilikauden päättyessä 137 50
Aiempien ja mahdollisten tulevien valuuttatermiinien vakuudeksi on
annettu 400 tuhannen euron luottotakaus.
23.4 Oikeudenkäynnit ja riita-asiat
Remedyllä ei ollut meneillään olevia oikeudenkäyntejä tai riita-asioita
31.12.2025.
24 Lähipiiritapahtumat
24.1 Laatimisperiaate
Remedy Entertainment Oyj:n lähipiiriin sisältyvät seuraavat tahot:
—yhtiön johtoon kuuluvat avainhenkilöt, joita ovat hallituksen
jäsenet, toimitusjohtaja ja johtoryhmän muut jäsenet
—yhteisöt, joissa edellä mainituilla henkilöillä on määräysvalta tai
yhteinen määräysvalta
—edellä mainittujen henkilöiden läheiset perheenjäsenet
—tytäryhtiö Remedy Entertainment Sweden AB
Remedy Entertainment Oyj:n merkittävin osakkeenomistaja on
hallituksen jäsen ja väliaikainen toimitusjohtaja Markus Mäki, jonka
omistusosuus oli 23,4 % 31.12.2025 (31.12.2024: 23,6 %). Tällä
taholla katsotaan olevan huomattava vaikutusvalta konsernissa,
perustuen yli 20 %:n osakeomistukseen sekä aktiiviseen rooliin
konsernin toiminnassa.
24.2 Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden palkitseminen
24.2.1 Laatimisperiaate
Alla olevissa taulukoissa esitetyt määrät vastaavat kyseisillä
tilikausilla kuluiksi kirjattuja menoja. Mahdolliset luontaisedut
sisältyvät palkkasummiin. Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden eläke-
etuudet koostuvat Suomen lakisääteisen TyEL-eläkejärjestelyn
eläkkeistä sekä Ruotsin lakisääteisistä eläkejärjestelyistä.
Remedyllä on Ruotsissa työskenteleville työntekijöilleen lisäksi
työnantajille Ruotsissa tyypillinen työeläke, minkä lisäksi Remedy
tarjoaa työntekijöilleen mahdollisuuden hyödyntää vapaaehtoista
lisäeläkejärjestelmää “löneväxling”, joka mahdollistaa tytäryhtiön
henkilöstölle siirron osan palkastaan eläkkeeksi.
Johtoon kuuluville avainhenkilöille myönnettyjen osakeoptioiden
ehdot ovat samat kuin muun henkilökunnan optioehdot. Lisätietoja
on esitetty liitetiedossa 7.3 Osakeperusteiset maksut. Remedyn
hallituksen jäsenet eivät ole osakeperusteisen palkitsemisjärjestelyn
piirissä.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
24.2.2 Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden työsuhde-etuudet
1 000 euroa 2025 2024a) Johtoon kuuluvat avainhenkilöt yhteensä (sisältäen b), c) ja d))Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet -1 165 -1 130Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) -171 -163Osakeperusteiset maksut -225 -449Yhteensä -1 562 -1 742b) ToimitusjohtajaPalkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet -197 -210Tero Virtala (22.10.2025 asti) -174 -210Markus Mäki (22.10.2025 alkaen) -23 - Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) -35 -37Tero Virtala (22.10.2025 asti) -30 -37Markus Mäki (22.10.2025 alkaen) -4 - Osakeperusteiset maksut - -161Tero Virtala (22.10.2025 asti) - -161Markus Mäki (22.10.2025 alkaen) - - Yhteensä -232 -408
Toimitusjohtaja kuuluu Remedyn hallituksen määrittelemiin osakeoptio-ohjelmiin. Toimitusjohtaja-
sopimuksen mukainen eläkeikä on 65 vuotta, elleivät konserni ja toimitusjohtaja toisin sovi. Irtisanomisaika
on molemmilla osapuolilla 4 kuukautta. Työsopimuksensa väliaikaisen lisäyksen mukaan, huolimatta
nimityksestään väliaikaiseksi toimitusjohtajaksi, väliaikainen toimitusjohtaja pitää asemansa yhtiön työn-
tekijänä, vaikka se on tauolla toimitusjohtajanimityksen aikana. Väliaikaisella toimitusjohtajalla ei ole erillistä
eläke-ehtoa. Sopimuslisäyksen irtisanomisaika on molemmilla osapuolilla 1 kuukausi.
1 000 euroa 2025 2024c) Muut johtoryhn jäsenetPalkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet -769 -722Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) -136 -126Osakeperusteiset maksut -225 -289Yhteensä -1 131 -1 136d) HallitusPalkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet Laakkonen Jussi - -12 Mäki Markus -51 -54 Salakka Kaisa -36 -36 Tavakka Kai -36 -24 Ängeslevä Sonja -36 -36 Österlund Henri -39 -36Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet yhteen -198 -198Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) - - Osakeperusteiset maksut - - Yhteensä -198 -198
Varsinainen yhtiökokous päätti 10.4.2025, että hallituksen jäsenille maksetaan palkkiona 3 000 euroa
kuukaudessa ja puheenjohtajalle 4 500 euroa kuukaudessa.
Varsinainen yhtiökokous päätti 12.4.2024, että hallituksen jäsenille maksetaan palkkiona 3 000 euroa
kuukaudessa ja puheenjohtajalle 4 500 euroa kuukaudessa.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
24.3 Muun lähipiirin kanssa toteutuneet liiketoimet sekä avoimet saldot
Lähipiirin kanssa ei ollut muita merkittäviä tapahtumia tai avoimia saldoja tilikausilla 2025 tai 2024.
24.4 Johdon omistukset
31.12.2025 31.12.2024Prosentti-Prosentti-Nimi Osakkeitaosuus OsakkeitaosuusMäki Markus 3 197 000 23,4 3 197 000 23,6Järvi Sami 560 000 4,1 560 000 4,1Virtala Tero (toimitusjohtaja 22.10.2025 asti) 301 000 2,2 300 000 2,2Paloheimo Johannes 106 000 0,8 103 000 0,8Österlund Henri 46 139 0,3 46 139 0,3Kasurinen Mikael 18 000 0,1 18 000 0,1Tavakka Kai 6 000 0,0 - -Salakka Kaisa 1 900 0,0 1 900 0,0Ängeslevä Sonja 1 482 0,0 1 482 0,0Kallionpää Santtu 1 300 0,0 1300 0,0Vehkala Mika 400 0,0 - -Yhteensä 4 239 221 31,1 4 228 821 31,2
25 Tilikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat
Konsernilla ei ole ollut merkittäviä tapahtumia tilikauden
päättymispäivän jälkeen.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Emoyhtiön laaja tuloslaskelma
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2025 1.1.-31.12.2024
Liikevaihto 2, 3 59 510 50 661
Liiketoiminnan muut tuotot 6 0 2
Materiaalit ja palvelut 4, 5 -16 775 -20 888
Henkilöstökulut 4, 7 -21 517 -21 638
Poistot ja arvonalentumiset 8 -25 678 -6 319
Liiketoiminnan muut kulut 4, 9 -10 603 -6 389
Liikevoitto (-tappio) -15 063 -4 570
Rahoitustuotot 10 1 114 829
Rahoituskulut 10 -1 930 -366
Nettorahoituskulut -816 462
Voitto (Tappio) ennen tuloveroja -15 879 -4 108
Tilikauden verokulu 11 2 734 293
Tilikauden voitto (tappio) -13 146 -3 815
Emoyhtiön tilinpäätös
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2025 1.1.-31.12.2024
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää
tulosvaikutteisiksi - -
Tilikauden muut laajan tuloksen erät yhteen - -
Tilikauden laaja tulos yhteen -13 146 -3 815
Tilikauden voiton (tappion) jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -13 146 -3 815
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -13 146 -3 815
Osakekohtainen tulos 12
Laimentamaton, euroa -0,97 -0,28
Laimennettu, euroa* -0,97 -0,28
* Laimennusvaikutusta osakekohtaiseen tulokseen ei esitetä, koska sillä olisi vahventava vaikutus osakekohtaiseen tulokseen.
Emoyhtiön tilinpäätös

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Emoyhtiön tase
1 000 euroa Liitetieto 31.12.2025 31.12.2024
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 13 27 933 39 815
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 14 2 190 3 103
Käyttöoikeusomaisuuserät 15 2 446 1 242
Sijoitukset 16 3 3
Pitkäaikaiset saamiset 16 17, 21 553 789
Laskennalliset verosaamiset 11 8 308 5 355
Pitkäaikaiset varat yhteensä 41 432 50 307
Lyhytaikaiset varat
Myyntisaamiset ja muut saamiset 16–17 6 396 4 250
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät 2, 17 8 872 2 126
Lyhytaikaiset sijoitukset 16 19 754 20 115
Rahavarat 16 9 278 20 587
Lyhytaikaiset varat yhteen 44 300 47 078
Varat yhteensä 85 733 97 385
1 000 euroa Liitetieto 31.12.2025 31.12.2024
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 80 80
Ylikurssirahasto 38 38
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 58 169 58 344
Kertyneet voittovarat -2 331 9 543
Oma pääoma yhteensä 18 55 956 68 005
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Vaihtovelkakirjalainat 19, 21 14 838 13 331
Vuokrasopimusvelat 15 1 594 255
Laskennalliset verovelat 196 127
Pitkäaikaiset velat yhteen 16 628 13 713
Lyhytaikaiset velat
Vuokrasopimusvelat 15 877 1 003
Ostovelat ja muut velat 19, 21–22 12 272 14 664
Lyhytaikaiset velat yhteensä 13 149 15 667
Velat yhteensä 29 777 29 380
Oma pääoma ja velat yhteen 85 733 97 385

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Emoyhtiön rahavirtalaskelma
1 000 euroa Liitetieto 1.1.31.12.2025 1.1.31.12.2024
Liiketoiminnan rahavirrat
Myynnistä saadut maksut 48 862 57 528
Liiketoiminnan muista tuotoista saadut maksut 0 2
Maksut liiketoiminnan muista kuluista -44 688 -47 582
Saadut korot 310 463
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan
rahoituskuluista -379 -119
Maksetut tuloverot -1 3
Liiketoiminnan nettorahavirta (A) 4 104 10 295
Investointien rahavirrat
Aktivoidut kehittämismenot 4 -10 962 -8 008
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin ja
aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin -3 873 -5 529
Sijoitukset 16 1 165 -9 392
Investointien nettorahavirta (B) -13 670 -22 930
1 000 euroa Liitetieto 1.1.31.12.2025 1.1.31.12.2024
Rahoituksen rahavirrat
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut 19 - -918
Muut maksut lainoista - -464
Pitkäaikaisten lainojen nostot ja takaisinmaksut 19, 21 - 15 000
Omien osakkeiden osto 18 -686 -
Maksullinen oman pääoman lisäys 18 612 680
Maksut omaa pääomaa koskevista liiketoimista 7, 18 -710 -
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset 15 -959 -1 024
Rahoituksen nettorahavirta (C) -1 743 13 273
Liiketoiminnan, investointien ja rahoituksen
nettorahavirrat (A+B+C) -11 309 638
Rahavarojen nettomuutos -11 309 638
Rahavarat 1.1. 20 587 19 949
Rahavarat 31.12. 16 9 278 20 587

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Emoyhtiön laskelma oman pääoman muutoksista
Yhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1 000 euroa Liitetieto
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
SVOP-
rahasto*
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2025 80 38 58 344 9 543 68 005
Laaja tulos
Tilikauden voitto
(tappio) - - - -13 146 -13 146
Tilikauden laaja tulos
yhteensä - - - -13 146 -13 146
Liiketoimet omistajien
kanssa
Myönnetyt osakeoptiot 7.3, 24.2 - - - 1 982 1 982
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät - - 510 - 510
Optio-oikeuksien osto - - - -710 -710
Omien osakkeiden osto - - -686 - -686
Liiketoimet omistajien
kanssa yhteensä - - -175 1 272 1 097
Oma pääoma 31.12.2025 80 38 58 169 -2 331 55 956
* Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Yhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1 000 euroa Liitetieto
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
SVOP-
rahasto*
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2024 80 38 57 815 9 514 67 447
Laaja tulos
Tilikauden voitto
(tappio) - - - -3 815 -3 815
Tilikauden laaja tulos
yhteensä - - - -3 815 -3 815
Liiketoimet omistajien
kanssa
Myönnetyt osakeoptiot 7.3, 24.2 - - - 2 392 2 392
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät - - 529 - 529
Vaihtovelkakirjalainan
oman pääoman osuus 19, 21 - - - 1 452 1 452
Liiketoimet omistajien
kanssa yhteensä - - 529 3 844 4 373
Oma pääoma 31.12.2024 80 38 58 344 9 543 68 005
* Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
1. Laatimisperusta
Remedy Entertainment Oyj:n erillistilinpäätös on laadittu
31.12.2025 voimassa olleiden EU:n hyväksymien kansainvälisten
tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards,
IFRS) mukaisesti. Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan
Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä
EU:n asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn
mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä
annettuja tulkintoja. Yhtiö ei ole soveltanut mitään julkistettua uutta
tai muutettua standardia tai tulkintaa ennen sen voimaantulopäivää.
Tilikauden 2025 aikana voimaantulleilla muutetuilla standardeilla ei
ollut merkittäviä vaikutuksia yhtiön tilikauden tulokseen, taloudelliseen
asemaan tai tilinpäätöksen esittämistapaan.
Remedy Entertainment Oyj konsernin laadintaperiaatteita sovelletaan
sekä konsernitilinpäätökseen että emoyhtiön erillistilinpäätökseen, jos
ei erikseen muuta mainita.
2. Myyntituotot
Konsernin myyntituotot kertyvät emoyhtiölle. Kyseiset
laatimisperiaatteet ja liitetiedot on esitetty kokonaisuudessaan
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 2 Myyntituotot.
3. Toimintasegmentit
Laatimisperiaatteet ja liitetiedot on esitetty kokonaisuudessaan
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 3 Toimintasegmentit.
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
4. Kehittämismenojen aktivointi
1 000 euroa 2025 2024
Henkilöstömenot 6 369 5 062
Ulkopuoliset palvelut 4 593 2 946
Yhteensä 10 962 8 008
5. Materiaalit ja palvelut
1 000 euroa 2025 2024
Pelinkehitysliitännäiset
materaalit ja palvelut
Ulkopuoliset palvelut -14 304 -18 925
Kehittämismenojen aktivointi 4 593 2 946
Ostokulut -18 -38
Vaihto-omaisuuden muutos - -6
Palveluostot konserniyhtiöil -5 276 -4 861
Yhteensä -15 006 -20 883
Tuottoihin liittyvät
kumppanikulut
Alustakulut -1 754 -
Rojaltikulut -15 -4
Yhteensä -1 769 -4
Materiaalit ja palvelut
yhteensä -16 775 -20 888
6. Liiketoiminnan muut tuotot
1 000 euroa 2025 2024
Liiketoiminnan muut tuotot 0 2
Yhteensä 0 2
7. Henkilöstökulut
1 000 euroa 2025 2024
Palkat ja palkkiot -21 430 -20 299
Kehittämismenojen aktivointi 6 369 5 062
Eläkekulut (maksupohjaiset
järjestelyt) -3 737 -3 468
Muut henkilösivukulut -737 -541
Osakeperusteiset
palkitsemisjärjestelyt (omana
pääomana maksettavat) -1 982 -2 392
Yhteensä -21 517 -21 638

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
8. Poistot ja arvonalentumiset
1 000 euroa 2025 2024
Aineettomat hyödykkeet
Kehittämismenot -17 622 -487
Muut aineettomat hyödykkeet -5 751 -3 430
Yhteensä -23 373 -3 917
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja laitteet -1 403 -1 405
Yhteensä -1 403 -1 405
Poistot yhteensä, omistetut
omaisuuserät -24 777 -5 322
yttöoikeusomaisuuserät
(vuokratut hyödykkeet) -901 -997
Tulosvaikutteiset poistot
yhteensä -25 678 -6 319
Vuonna 2025 emoyhtiö kirjasi 14 919 tuhannen euron
arvonalentumistappion liittyen FBC: Firebreak -peliprojektiin (tarkempi
kuvaus konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 13.4 Keskeneräisten
kehittämisprojektien arvonalentumisen testaaminen). Vuonna 2024
arvonalentumistappioita ei tunnistettu.
9. Liiketoiminnan muut kulut
Liiketoiminnan muiden kulujen erittely
1 000 euroa 2025 2024
Vapaaehtoiset henkilösivukulut -1 179 -1 221
Toimitilakulut -457 -454
Laite- ja ohjelmistokulut -3 218 -2 407
Matkakulut -254 -416
Markkinointikulut -2 905 -235
Hallintokulut -1 133 -1 514
Muut palvelujen ostokulut -1 359 -
Muut kulut -98 -142
Yhteensä -10 603 -6 389
Tilintarkastajan palkkiot
1 000 euroa 2025 2024
KPMG
Tilintarkastus -124 -102
Tilintarkastuslain 1.1,2 §:s
tarkoitetut toimeksiannot -9 -7
Muut palvelut -11 -11
Yhteensä -144 -120
10. Rahoitustuotot ja -kulut
1 000 euroa 2025 2024
Rahoitustuotot
Valuuttakurssivoitot
1
17 11
Korkotuotot 292 452
Muut rahoitustuotot 804 366
Yhteensä 1 114 829
Rahoituskulut
Valuuttakurssitappiot
1
-265 -23
Korkokulut — jaksotettuun
hankintamenoon arvostettavat
rahoitusvelat
2
-1 482 -282
Muut rahoituskulut -183 -61
Yhteensä -1 930 -366
Nettorahoituskulut -816 462
1
Nettomääräiset valuuttakurssivoitot ja -tappiot olivat -248 tuhatta euroa vuonna
2025 (2024: -12 tuhatta).
2
Siltää vaihtovelkakirjalainan sekä vuokrasopimusvelat, vuonna 2024 myös
julkiselta vallalta saadun lainan.
11. Tuloverot
Tulosvaikutteisesti kirjatut tuloverot
1 000 euroa 2025 2024
Tilikauden verotettavaan tuloon
perustuva vero -151 -3
Laskennallisten verojen muutos 2 885 296
Yhteensä 2 734 293

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Tulosvaikutteisen verokulun ja Suomessa sovellettavalla verokannalla laskettujen
tuloverojen välinen täsmäytyslaskelma
1 000 euroa 2025 2024
Voitto (Tappio) ennen tuloveroja -15 879 -4 108
Vero laskettuna Suomessa sovellettavalla verokannalla (20 %) 3 176 822
Edellisiin vuosiin kohdistuva tulovero 198 -
Vähennyskelvottomat menot -93 -47
Osakeoptiojärjestelyt -396 -478
Muut -151 -3
Tulosvaikutteisesti kirjatut tuloverot 2 734 293
12. Osakekohtainen tulos
2025 2024
Laimentamaton osakekohtainen tulos
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto (1 000 euroa) -13 146 -3 815
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
tilikauden aikana (1 000 kpl) 13 611 13 551
Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa/osake) -0,97 -0,28
Laimennettu osakekohtainen tulos
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto (1 000 euroa) -13 146 -3 815
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
tilikauden aikana (1 000 kpl) 13 611 13 551
Osakeoptioiden vaikutus (1 000 kpl) 27 94
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakkeiden lukumäärän painotettu
keskiarvo (1 000 kpl) 13 638 13 645
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (euroa/osake)* -0,97 -0,28
* Laimennusvaikutusta osakekohtaiseen tulokseen ei esitetä, koska sillä olisi vahventava vaikutus osakekohtaiseen tulokseen.
Osakekohtainen tulon laatimisperiaate on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 12 Osakekohtainen
tulos.
13. Aineettomat hyödykkeet
Yhtiön aineettomat hyödykkeet sisältävät konsernin aktivoidut kehittämismenot ja CONTROL
franchisen ostetut julkaisuoikeudet. Laatimisperiaatteet ja liitetiedot on esitetty kokonaisuudessaan
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 13 Aineettomat hyödykkeet.
14. Aineelliset hyödykkeet
1 000 euroa Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet Yhteensä
2025 2024 2025 2024 2025 2024
Hankintameno
Alkusaldo 1.1. 9 229 8 219 1 918 1 918 11 147 10 137
Lisäykset 490 1 010 - - 490 1 010
Loppusaldo 31.12. 9 719 9 229 1 918 1 918 11 637 11 147
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset
Alkusaldo 1.1. -6 125 -4 720 -1 918 -1 918 -8 044 -6 638
Poistot -1 403 -1 405 - - -1 403 -1 405
Loppusaldo 31.12. -7 529 -6 125 -1 918 -1 918 -9 447 -8 044
Kirjanpitoarvo 1.1. 3 103 3 499 - - 3 103 3 499
Kirjanpitoarvo 31.12. 2 190 3 103 - - 2 190 3 103
Tiedot emoyhtiön vuokraamista aineellisista hyödykkeistä on esitetty liitetiedossa 15 Vuokrasopimukset.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Vuokrasopimusvelat
1 000 euroa 2025 2024
Lyhytaikainen 877 1 003
Pitkäaikainen 1 594 255
Yhteensä 2 471 1 258
Maturiteettijakauma – sopimukseen perustuvat diskonttaamattomat rahavirrat
1 000 euroa 2025 2024
03 kuukautta 233 256
4–12 kuukautta 700 768
12 vuotta 934 256
2–3 vuotta 700 -
Diskonttaamattomat rahavirrat yhteensä 2 568 1 280
15. Vuokrasopimukset
Rahavirtalaskelmassa esitetyt erät
1 000 euroa 2025 2024
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset -959 -1 024
Vuokrasopimusten korkokulut -66 -41
Maksut vähäarvoisista ja lyhytaikaisista sopimuksista -62 -47
Vuokrasopimuksista johtuva lähtevä rahavirta yhteensä -1 087 -1 112
Vuokrasopimuksilla hankitut aineelliset hyödykkeet
1 000 euroa Toimistotilat Muut omaisuuserät Yhteensä
2025 2024 2025 2024 2025 2024
Hankintameno
Alkusaldo 1.1. 6 605 5 572 63 63 6 669 5 635
Lisäykset 2 105 1 033 - - 2 105 1 033
Loppusaldo 31.12. 8 711 6 605 63 63 8 774 6 669
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset
Alkusaldo 1.1. -5 364 -4 368 -63 -63 -5 427 -4 431
Poistot -901 -997 - - -901 -997
Loppusaldo 31.12. -6 265 -5 364 -63 -63 -6 329 -5 427
Kirjanpitoarvo 1.1. 1 242 1 204 - - 1 242 1 204
Kirjanpitoarvo 31.12. 2 446 1 242 - - 2 446 1 242

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
18. Pääoma ja rahastot
Sidottu oma pääoma Vapaa oma pääoma
Oma
pääoma
yhteensä
Osakkeita
(kpl)
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto Yhteensä
SVOP-
rahasto*
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
1.1.2024 13 490 151 80 38 118 57 815 9 514 67 329 67 447
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät 84 000 - - - 529 - 529 529
Osakeoptiot - - - - - 2 392 2 392 2 392
Vaihtovelkakirjalainan oman
pääoman osuus - - - - - 1 452 1 452 1 452
Tilikauden tulos - - - - - -3 815 -3 815 -3 815
31.12.2024 13 574 151 80 38 118 58 344 9 543 67 887 68 005
1.1.2025 13 574 151 80 38 118 58 344 9 543 67 887 68 005
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät 66 300 - - - 510 - 510 510
Osakeoptiot - - - - - 1 982 1 982 1 982
Optio-oikeuksien osto - - - - - -710 -710 -710
Omien osakkeiden osto -50 000 - - - -686 - -686 -686
Tilikauden tulos - - - - - -13 146 -13 146 -13 146
31.12.2025 13 590 451 80 38 118 58 169
-2 331 55 838 55 956
* Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
16. Rahoitusvarat
1 000 euroa 2025 2024
Jaksotettu hankintameno
Lainasaamiset - 44
Myyntisaamiset 4 075 1 230
Rahavarat 9 278 20 587
Yhteensä 13 353 21 861
Rahoitusvarat
Sijoitukset 19 757 20 118
Lyhytaikaiset 19 754 20 115
Pitkäaikaiset 3 3
Yhteensä 33 110 41 978
Rahavarat koostuvat lyhytaikaisista pankkitalletuksista. Sijoitukset
koostuvat noteeratuista rahastosijoituksista.
17. Muut saamiset
1 000 euroa 2025 2024
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät 8 872 2 126
Siirtosaamiset ja ennakkomaksut 1 930 2 202
Verosaamiset 238 359
Muut erät 705 1 204
Yhteensä 11 746 5 891

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Rahoituksen rahavirroista johtuvat velkojen muutokset
2025 2024
1 000 euroa
Vuokra-
sopimus-
velat
Vaihto-
velkakirja-
lainat
Julkiselta
vallalta
saatu laina
Vuokra-
sopimus-
velat
Vaihto-
velkakirja-
lainat
Julkiselta
vallalta
saatu laina
Saldo 1.1. 1 258 13 331 - 1 214 - 918
Vaihtovelkakirjalainan nosto - - - - 13 331 -
Julkiselta vallalta saadun lainan
lyhennykset - - - - - -918
Vuokrasopimusvelkojen maksut -959 - - -1 024 - -
Rahoituksen rahavirroista
johtuvat muutokset yhteensä -959 - - -1 024 13 331 -918
Muut muutokset
Uudet vuokrasopimukset 2 172 - - 1 068 - -
Vaihtovelkakirjalainan korot - 1 507 - - - -
Saldo 31.12. 2 471 14 838 - 1 258 13 331 -
Laskelma emoyhtiön jakokelpoisista varoista
1
1 000 euroa 2025 2024
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 58 169 58 344
Edellisten tilikausien voitto 9 363 11 906
Kehittämismenot -20 169 -26 829
Tilikauden tulos -13 146 -3 815
Yhteensä 34 217 39 606
1
Perustuu osakeyhtiölakiin (OYL 13:5)
19. Rahoitusvelat
1 000 euroa 2025 2024
Jaksotettu hankintameno
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Vaihtovelkakirjalainat 14 838 13 331
Vuokrasopimusvelat 1 594 255
Yhteensä 16 432 13 586
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Vuokrasopimusvelat 877 1 003
Ostovelat 2 310 1 122
Yhteensä 3 187 2 125
Rahoitusvelat yhteensä 19 619 15 711

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
20.
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot
Laatimisperiaatteet ja liitetiedot on esitetty kokonaisuudessaan konsernitilinpäätöksen liitetiedossa
20 Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot.
21. Rahoitusriskien hallinta
1 000 euroa Yhteensä
03
kuukautta
4–12
kuukautta
1–2
vuotta
2–3
vuotta
3–4
vuotta
Vähintään
4 vuotta
31.12.2025
Rahoitusvelat
- muut kuin
johdannaiset
Vaihtovelka-
kirjalaina 22 040 - - - - 22 040 -
Ostovelat 2 310 2 310 - - - - -
Yhteensä 24 350 2 310 - - - 22 040 -
31.12.2024
Rahoitusvelat
- muut kuin
johdannaiset
Vaihtovelka-
kirjalaina 22 040 - - - - - 22 040
Ostovelat 1 122 1 122 - - - - -
Yhteensä 23 162 1 122 - - - - 22 040
Valuuttariskille alttiina olevat erät
1 000 euroa EUR USD GBP SEK Yhteensä
31.12.2025
Myyntisaamiset 4 072 - 3 - 4 075
Rahavarat 4 353 4 784 112 30 9 278
Ostovelat -1 677 -76 -63 -493 -2 310
Nettopositio 6 747 4 708 52 -463 11 043
31.12.2024
Myyntisaamiset 1 223 3 4 - 1 230
Rahavarat 19 254 1 190 48 94 20 587
Ostovelat -628 -77 -1 -416 -1 122
Nettopositio 19 849 1 116 52 -322 20 695

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Herkkyysanalyysi valuuttakurssien muutoksista
31.12.2025 31.12.2024
1 000 euroa Tulosvaikutus Tulosvaikutus
vahvistuminen heikentyminen vahvistuminen heikentyminen
Rahavarat
+/- 10 %:n muutos USD-kurssissa 478 -478 119 -119
+/- 10 %:n muutos GBP-kurssissa 11 -11 5 -5
+/- 10 %:n muutos SEK-kurssissa 3 -3 9 -9
Ostovelat
+/- 10 %:n muutos USD-kurssissa 8 -8 8 -8
+/- 10 %:n muutos GBP-kurssissa 6 -6 0 -0
+/- 10 %:n muutos SEK-kurssissa 49 -49 42 -42
Nettovaikutus yhteen 556 -556 183 -183
Luottoriskille alttiina olevat erät maantieteellisten alueiden mukaan
Tasearvo
1 000 euroa 31.12.2025 31.12.2024
Myyntisaamiset
Eurooppa 11 479
Muut maat 4 064 751
Yhteensä 4 075 1 230
Luottoriskille alttiina olevat erät ja luottotappiovaraus: myyntisaamisten ikäjakauma
31.12.2025 31.12.2024
1 000 euroa
Brutto-
kirjanpitoarvo
Luotto-
tappiovaraus
Brutto-
kirjanpitoarvo
Luotto-
tappiovaraus
Lyhytaikaiset myyntisaamiset
(erääntymättömät) - - 753 -
Erääntyneet
130 päivää 4 067 - 4 -
3160 päivää - - 473 -
6190 päivää 8 - - -
Yli 90 päivää - - - -
Yhteensä 4 075 - 1 230 -

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
22. Muut velat ja jaksotuserät
1 000 euroa 2025 2024
Saadut ennakot 3 540 2 674
Kauden verotettavaan tuloon
perustuvat verovelat 196 127
Siirtovelat 5 861 10 404
Muut lyhytaikaiset velat 560 465
Yhteensä 10 158 13 669
23. Varaukset, ehdolliset erät ja sitoumukset
1 000 euroa 2025 2024
Muut annetut vakuudet 553 745
Luottokorttilimiitti 250 250
Josta käytössä tilikauden
päättyessä 133 41
Aiempien ja mahdollisten tulevien valuuttatermiinien vakuudeksi on
annettu 400 tuhannen euron luottotakaus.
24. Lähipiiritapahtumat
Emoyhtiöllä on tavanomaiseen liiketoimintaan kuuluvia palveluostoja
tytäryhtiöltään Remedy Entertainment Sweden AB:lta ja ne on
esitetty tilinpäätöserässä materiaalit ja palvelut. Laatimisperiaatteet
ja liitetiedot on esitetty kokonaisuudessaan konsernitilinpäätöksen
liitetiedossa 24 Lähipiiritapahtumat.
25. Tilikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat
Yhtiöllä ei ole ollut merkittäviä tapahtumia tilikauden päättymispäivän
jälkeen.
26. Hallituksen esitys yhtiön voittoa/tappiota koskevista
toimenpiteistä
Remedy Entertainment Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2025 olivat
34 217 132,98 euroa, josta tilikauden tulos oli -13 145 666,29 euroa.
Hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 2025
vahvistettavan taseen perusteella ei jaeta osinkoa.
Remedyn hallitus on määrittänyt osingonjakopolitiikan, jonka mukaan
yhtiö pyrkii maksimoimaan omistaja-arvoa tehokkaalla
pääoman allokoinnilla. Mahdolliseen osingonmaksuun vaikuttavat
liiketoiminnan investointitarpeet ja investoinneista odotettavissa
olevat tuotot sekä maksuvalmiuden turvaaminen. Mikäli osinkoa
jaetaan, kaikki Remedyn osakkeet oikeuttavat samaan osinkoon.
Hallituksen esitys yhtiön voittoa/tappiota koskevista toimenpiteistä

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen 2025 allekirjoitukset
Vahvistamme, että:
—EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti laadittu konsernitilinpäätös ja emoyhtiön tilinpäätös antavat oikean ja riittävän
kuvan sekä yrityksen että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden varoista, vastuista, taloudellisesta asemasta sekä voitosta tai tappiosta
—toimintakertomuksessa on todenmukaisen kuvan antava selostus yrityksen ja konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden liiketoiminnan
kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä ja muusta yrityksen tilasta
Espoo, 9.2.2026
Henri Österlund
Hallituksen puheenjohtaja
Kai Tavakka
Hallituksen jäsen
Kaisa Salakka
Hallituksen jäsen
Sonja Ängeslevä
Hallituksen jäsen
Markus Mäki
Hallituksen jäsen ja väliaikainen toimitusjohtaja
Petri Sammalisto
KHT
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tarkastuksesta on tänään annettu tilintarkastuskertomus.
Helsinki, 9.2.2026
KPMG Oy Ab
Tilintarkastusyhteisö
ALLEKIRJOITUKSET

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
TILINTARKASTUSKERTOMUS
Tilintarkastuskertomus
Remedy Entertainment Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Remedy Entertainment Oyj:n (y-tunnus
1017278-9) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2025. Tilinpäätös
sisältää sekä konsernin että emoyhtiön taseen, laajan tuloslaskelman,
laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja
liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita
koskeva informaatio.
Lausuntonamme esitämme, että tilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan konsernin sekä emoyhtiön taloudellisesta asemasta,
toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja täyttää
lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan
hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan
mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden
Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka
koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut
näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan
olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten
mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5 artiklan
1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 9.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme
olennaisuus. Olennaisuus on määritetty perustuen ammatilliseen
harkintaamme ja se ohjaa tarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen
ja laajuuden määrittämisessä, sekä todettujen virheellisyyksien
vaikutusten arvioimisessa suhteessa tilinpäätökseen kokonaisuutena.
Olennaisuuden taso perustuu arvioomme sellaisten virheellisyyksien
suuruudesta, joilla yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa
olevan vaikutusta tilinpäätöksen käyttäjien tekemiin taloudellisiin
päätöksiin. Olemme ottaneet huomioon myös sellaiset virheellisyydet,
jotka laadullisten seikkojen vuoksi ovat mielestämme olennaisia
tilinpäätöksen käyttäjille.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka
ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä
tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa.
Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena
kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä
annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä
lausuntoa. EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan 2 kohdan c alakohdan
mukaiset merkittävät olennaisen virheellisyyden riskit sisältyvät alla
kuvattuihin tilintarkastuksen kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että
johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko
viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta
aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Liikevaihdon tulouttaminen
(Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, konsernin liitetieto 2 ja emoyhtiön liitetieto 2)
Konsernin ja emoyhtiön liikevaihto koostuu
erilaisiin sopimusmalleihin pohjautuvista
tulovirroista kuten pelien kehitysmaksuista,
pelimyynnistä ja rojaltituotoista.
Julkaisijakumppanien maksamat pelien
kehitysmaksut kirjataan tuotoiksi ajan kuluessa
kehitysmaksujen osasuorituksiin (”milestone”)
perustuen. Osasuorituksien tulouttaminen
edellyttää johdon harkintaa ja oletuksia,
jotka koskevat erityisesti suoritevelvoitteiden
sekä erillismyyntihintojen määrittämistä sekä
tuloutustapaa ajan kuluessa.
Pelimyynti ja rojaltit tuloutetaan ajan kuluessa
perustuen toteutuneeseen myyntiin siitä alkaen
kun oikeus myyntituloon/rojaltiin on syntynyt.
Edellä mainittujen seikkojen johdosta liikevaihdon
tulouttaminen on tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka.
Olemme arvioineet yhtiön myynnin tuloutus- ja
laskentaperiaatteita suhteessa IFRS-standardien
määrittelemiin periaatteisiin
Tarkastustoimenpiteisiimme on sisältynyt
myyntiprosessiin liittyvän sisäisen
valvontaympäristön arviointia sekä aineisto-
tarkastustoimenpiteitä arvioidaksemme
tuloutusten oikeellisuutta ja myyntituottojen
kirjaamista oikealle tilikaudelle.
Kehitysmaksujen tuloutuksien osalta olemme
arvioineet tuloutusperusteita suhteessa
myyntisopimuksiin ja sopimusehtoihin sekä
läpikäyneet johdon laatimia ennusteita.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Kehittämismenojen sekä muiden aineettomien hyödykkeiden aktivointi ja arvostus
(Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, konsernin liitetieto 13 ja emoyhtiön liitetieto 13)
Konsernilla on kehitysvaiheessa olevia
peliprojekteja, joiden julkaisuajankohdat
ovat tulevaisuudessa. Tämän myötä
konsernin ja emoyhtiön taseeseen sisältyvien
kehittämismenojen ja muiden aineettomien
hyödykkeiden määrä on merkittävä.
Peliprojektien aktivoidut kehittämismenot
ja muut aineettomat hyödykkeet testataan
mahdollisen arvonalentumisen varalta
tilinpäätöksessä vuosittain.
Arvonalentumistestausten taustalla olevien
ennusteiden määrittäminen edellyttää johdon
harkintaa erityisesti pelien julkaisuajankohdan,
tuottojen sekä diskonttauskoron osalta.
Tasearvojen merkittävyydestä ja ennusteisiin
liittyvästä merkittävästä johdon harkinnasta
johtuen kehittämismenojen sekä muiden
aineettomien hyödykkeiden aktivointi ja arvostus
on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka.
Tarkastuksessa olemme arvioineet
kehittämismenojen ja muiden aineettomien
hyödykkeiden aktivointiperusteita sekä
suorittaneet tarkastustoimenpiteitä yksittäisten
projektien aktivointeihin liittyen.
Lisäksi olemme käyneet läpi yhtiön laatimat
arvonalentumistestauslaskelmat keskeneräisten
pelien kehittämisprojektien osalta.
Tarkastukseen on osallistunut KPMG:n
arvonmäärityksen asiantuntijoita, jotka
ovat arvioineet laskelmissa käytetyn mallin
asianmukaisuutta ja testanneet laskelmien
teknistä oikeellisuutta.
Olemme arvioineet testauslaskelmissa käytettyjä
keskeisiä oletuksia ennustettujen tuottojen osalta
vertaamalla niitä yhtiön ennusteisiin ja omiin
näkemyksiimme.
Laskelmissa käytettyä diskonttokorkoa
olemme arvioineet vertaamalla sitä markkina- ja
toimialakohtaisiin tietoihin

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten,
että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön
hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti
ja siten, että tilinpäätös täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja
toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta,
jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen,
jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia
arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja
soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan
jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan
jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen
perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta
lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko
tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus,
joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea
varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys
aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa
tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä
tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai
yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin,
joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu,
että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen
skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat
tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja
suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä
ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä,
että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva
olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi
liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä
jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen
valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista
sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin
nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä
tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja
niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan
ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen
toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme
tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä,
esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista
epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön
tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme
on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää
tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta
koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta
koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme.
Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen
antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin.
Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen,
ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja
sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja
tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen
hankkiaksemme konsernitilinpäätöstä koskevan
tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeellisen
määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä
konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintayksikköjä
koskevasta taloudellisesta informaatiosta. Vastaamme konsernin
tilintarkastusta varten suoritettavan tilintarkastustyön ohjauksesta,
valvonnasta ja läpikäynnistä. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta
yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa
tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä
merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset
sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme
tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme
noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä
vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista
ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan
riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä
varotoimista.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista
seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden
tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta
keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa,
paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai
kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä
seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien
epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat
kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana
vuodesta 2001 alkaen yhtäjaksoisesti 25 vuotta. Remedy
Entertainment Oyj:stä tuli yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö
4.5.2022. Olemme toimineet yhtiön tilintarkastajana koko sen ajan,
kun se on ollut yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu
informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen
sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä
eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme
saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän
tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme saavamme
vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio
tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme
arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen
tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme tietämyksen
kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida,
onko toimintakertomus laadittu noudattaen siihen sovellettavia
säännöksiä.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja
tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on
laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää
käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon kohdistamamme
työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa
informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava
tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 9. helmikuuta 2026
KPMG OY AB
Tilintarkastusyhteisö
Petri Sammalisto
KHT

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Riippumattoman tilintarkastajan raportti
Remedy Entertainment Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
Remedy Entertainment Oyj:n hallitukselle
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunvalvonta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme
toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten
mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunvalvontastandardia
ISQM1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on suunniteltava,
otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä,
mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä
sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten
noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme on arvopaperimarkkinalain 7:8 § mukaisesti
varmentaa komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu
tilinpäätös. Annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen
sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin komission
teknisen sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnossamme, missä
laajuudessa varmennus on suoritettu. Olemme suorittaneet
kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon kansainvälisen
varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen
päälaskelmat olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein komission
teknisen sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen
liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty
iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin 4 artiklan
vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään
yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuvat
tilintarkastajan harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin arvioiminen,
onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa
komission teknisen sääntelystandardin vaatimuksista.
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon,
jonka kohteena on Remedy Entertainment Oyj:n (y-tunnus 1017278-9)
komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu
tilinpäätös 7437003VZ3JPF7DBTG92-2025-12-31-1-fi.zip tilikaudelta
1.1.–31.12.2025.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen
ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne
täyttävät komission teknisen sääntelystandardin vaatimukset. Tähän
vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa komission teknisen
sääntelystandardin artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän konsernitilinpäätöksen
päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot iXBRL-merkein
komission teknisen sääntelystandardin artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen
keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä
valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
ESEF-tilinpäätöksen komission teknisen sääntelystandardin
vaatimusten mukaisesti.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2025
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n mukaisena lausuntona
esitämme, että Remedy Entertainment Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen
7437003VZ3JPF7DBTG92-2025-12-31-1-fi.zip sisältyvät
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat sekä liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.–31.12.2025 on olennaisilta osin merkitty
komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Remedy Entertainment Oyj:n konsernitilinpäätöksen
tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.–31.12.2025 on annettu
tilintarkastuskertomuksellamme päivätty 9.2.2026. Tällä raportilla
emme anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai
muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 24. maaliskuuta 2026
KPMG OY AB
Petri Sammalisto
KHT

Remedy Entertainment Oyj
Luomanportti 3
02200 Espoo
Suomi
7437003VZ3JPF7DBTG922025-01-012025-12-317437003VZ3JPF7DBTG922024-01-012024-12-317437003VZ3JPF7DBTG922025-12-317437003VZ3JPF7DBTG922024-12-317437003VZ3JPF7DBTG922023-12-317437003VZ3JPF7DBTG922024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003VZ3JPF7DBTG922025-01-012025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003VZ3JPF7DBTG922025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003VZ3JPF7DBTG922024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437003VZ3JPF7DBTG922025-01-012025-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437003VZ3JPF7DBTG922025-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437003VZ3JPF7DBTG922024-12-31REM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003VZ3JPF7DBTG922025-01-012025-12-31REM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003VZ3JPF7DBTG922025-12-31REM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003VZ3JPF7DBTG922024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003VZ3JPF7DBTG922025-01-012025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003VZ3JPF7DBTG922025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003VZ3JPF7DBTG922024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437003VZ3JPF7DBTG922024-01-012024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-12-31REM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003VZ3JPF7DBTG922024-01-012024-12-31REM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003VZ3JPF7DBTG922024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares