REMEDY
ENTERTAINMENT OYJ
TOIMINTAKERTOMUS
JA TILINPÄÄTÖS
2024
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024
SISÄLLYSLUETTELO
10 Rahoitustuotot ja -kulut 32
11 Tuloverot 33
12 Osakekohtainen tulos 35
13 Aineettomat hyödykkeet 36
14 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 38
15 Vuokrasopimukset 39
16 Rahoitusvarat 42
17 Muut saamiset 43
18 Pääoma ja rahastot 43
19 Rahoitusvelat 45
20 Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot 47
21 Rahoitusriskien hallinta 48
22 Muut velat ja jaksotuserät 51
23 Varaukset, ehdolliset erät ja sitoumukset 51
24 Lähipiiritapahtumat 51
25 Tilikauden päättymispäivän
jälkeiset tapahtumat 53
Emoyhtiön tilinpäätös
Emoyhtiön laaja tuloslaskelma 54
Emoyhtiön tase 55
Emoyhtiön rahavirtalaskelma 56
Emoyhtiön laskelma oman pääoman muutoksista 57
Emoyhtiön liitetiedot 58
Hallituksen esitys yhtiön voittoa/tappiota
koskevista toimenpiteistä 66
Allekirjoitukset 67
Tilintarkastuskertomus 68
Hallituksen toimintakertomus 3
Konsernitilinpäätös
Konsernin laaja tuloslaskelma 15
Konsernin tase 16
Konsernin rahavirtalaskelma 17
Konsernin laskelma oman pääoman muutoksista 18
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1 Laatimisperusta 19
2 Myyntituotot 21
3 Toimintasegmentit 23
4 Kehittämismenojen aktivointi 23
5 Materiaalit ja palvelut 23
6 Liiketoiminnan muut tuotot 24
7 Henkilöstökulut 24
8 Poistot ja arvonalentumiset 31
9 Liiketoiminnan muut kulut 31
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
TOIMINTAKERTOMUS
TILIKAUDELTA 1.1.-31.12.2024
Remedy Entertainment Oyj (jäljempänä ”emoyhtiö”), ja yhdessä
tytäryhtiön kanssa Remedy Entertainment Group (jäljempänä
”Remedy” tai ”konserni”), on uraauurtava, kansainvälisesti
menestynyt videopeliyhtiö, joka on perustettu 1995. Konsernilla
on pääkonttori Suomessa ja tytäryhtiö Remedy Entertainment
Sweden AB Tukholmassa, Ruotsissa. Tarinallisista ja visuaalisesti
näyttävistä toimintapeleistään tunnettu Remedy on kehittänyt lukuisia
menestyneitä ja kriitikoiden ylistämiä pelejä, kuten Control, Alan Wake
ja Max Payne. Lisäksi Remedy kehittää omaa Northlight-pelimoottoria
ja pelinkehitystyökaluja, joita käytetään Remedyn peleissä. Konserni
työllistää yli 360 pelialan ammattilaista 36:stä eri maasta.
Olennaiset tapahtumat ja seikat
Remedy hankki 505 Gamesilta kaikki oikeudet Control-pelibrändiin hel-
mikuussa 2024. Kaupan myötä kaikki Control, FBC: Firebreak, Control
2 -peleihin ja tuleviin Control-tuotteisiin liittyvät oikeudet palautuivat
Remedylle. Toukokuussa Remedy ilmoitti lopettavansa koodinimi
Kestrelin. Koska Remedy oli kirjannut jo vuonna 2023 7,2 miljoonan
euron arvonalentumistappion käynnistäessään projektin uudestaan ja
uudelleennimettyään sen koodinimi Vanguardista, projektin lopettaminen
ei luonut arvonalentumistappiota vuodelle 2024. Elokuussa Remedy ja
Annapurna ilmoittavat strategisesta yhteistyösopimuksesta, jonka myötä
Annapurna rahoittaa 50 prosenttia tulevan Control 2 -videopelin kehitys
-
budjetista ja saa oikeudet laajentaa Control ja Alan Wake -pelibrändejä
elokuviin ja televisioon. Syyskuussa Remedy ilmoitti tekevänsä Tencen
-
tin konserniyhtiön Image Frame Investment (HK) Limitedin kanssa 15
miljoonan euron vakuudettoman vaihtovelkakirjalainasopimuksen. Lainan
pääehdot hyväksyttiin ylimääräisessä yhtiökokouksessa lokakuussa.
Remedy myös tiedotti FBC: Firebreakin (tunnettiin aikaisemmin nimellä
koodinimi Condor) itsejulkaisusta vuonna 2025.
Vuonna 2024 Remedyn liikevaihto koostui pääosin
kehittämismaksuista Max Payne 1&2 remakeen ja Control 2:een
liittyen. Rojaltituotto muodostui Controlin, vanhempien Alan
Wake -nimikkeiden sekä Alan Wake 2:n myynnistä tuloutetuista
rojalteista. Alan Wake 2 myi hyvin loppuvuoden lomakaudella ja peli
ylitti kahden miljoonan myydyn kappaleen rajan vuoden viimeisen
vuosineljänneksen aikana. Vuoden 2024 loppuun mennessä
Alan Wake 2 oli kattanut sopimusperusteiset kehitysmaksunsa
ja markkinointi-investointinsa, mikä tarkoittaa, että Remedy alkoi
tulouttaa rojalteja vuosineljänneksen loppupuolella.
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
TILIKAUSI, 1 000 euroa 2024 2023 2022
Liikevaihto
50 661 33 932 43 588
Liikevaihdon kasvu, %
49,3 % -22,2 % -2,5 %
Käyttökate (EBITDA)
2 511 -16 951 1 905
Käyttökate, %
5,0 % -50,0 % 4,4 %
Liikevoitto/-tappio (EBIT)
-4 280 -28 627 -563
Liikevoitto/-tappio, %
-8,4 % -84,4 % -1,3 %
Katsauskauden tulos
-3 596 -22 657 -1 726
Katsauskauden tulos liikevaihdosta, %
-7,1 % -66,8 % -4,0 %
Taseen loppusumma
99 333 79 260 99 552
Liiketoiminnan kassavirta
12 268 -16 034 11 069
Nettokassa
25 277 23 762 49 860
Rahavarat
20 996 20 066 49 034
Nettovelkaantumisaste, %
-36,9 % -35,1 % -56,4 %
Omavaraisuusaste, %
70,9 % 85,5 % 88,8 %
Investoinnit
26 599 9 959 10 657
Osakekohtainen tulos, €
-0,27 -1,68 -0,13
Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa
13 574 151 13 490 151 13 448 600
Tuloskehitys ja tärkeimmät tunnusluvut
Konsernin liikevaihto oli 50 661 tuhatta euroa ja tilikauden tulos
-3 596 tuhatta euroa. Liiketappio tilikaudelta oli -4 280 tuhatta euroa
ja sen osuus liikevaihdosta -8,4 %. Konsernin omavaraisuusaste
tilikauden lopussa oli 70,9 %.
Remedyn liikevaihto nousi 49,3 prosenttia 50,7 (33,9) miljoonaan
euroon. Kehitysmaksut olivat 45,6 (28,7) miljoonaa euroa ja rojaltit
olivat 5,1 (5,2) miljoonaa euroa. Merkittävimmät liikevaihdon lähteet
olivat kehitysmaksut Max Payne 1&2 remakesta ja Control 2:sta.
Remedyn käyttökate (EBITDA) nousi 2,5 (-17,0) miljoonaan euroon.
Liiketappio (EBIT) oli -4,3 (-28,7) miljoonaa euroa eli -8,4 (-84,4)
prosenttia liikevaihdosta. Materiaalien ja palveluiden kulut olivat 1,7
prosenttia, henkilöstökulut 8,4 prosenttia ja liiketoiminnan muut kulut
3,2 prosenttia pienemmät kuin vertailukaudella.
Remedyn liiketoiminnan rahavirta oli 12,3 (-16,0) miljoonaa euroa.
Vertailukauteen nähden Remedy sai merkittävästi suuremman
määrän kehitysmaksuja, jotka sisälsivät myös kertamaksun Control
2:n kehitysmaksuista aiemmin tehdystä työstä. Samalla ulospäin
menevät maksut olivat hieman vertailukautta pienemmät.
Rojalteista saatava kassavirta perustuu kumppaneiden kanssa
sovittuihin maksuehtoihin ja voi erota tiettyinä kausina merkittävästi
suoriteperusteisesti tuloutetusta liikevaihdosta. Lisäksi liiketoiminnan
rahavirtaan vaikuttavat merkittävät, Remedyn saamien projektien
kehitysmaksujen ajoitukset, jotka vaihtelevat projektien
laskutusoikeuden saavuttamisen mukaisesti.
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Remedyn investointien rahavirta oli -24,2 (-9,8) miljoonaa euroa
ja rahoituksen rahavirta 12,9 (-3,1) miljoonaa euroa. Vuoden 2024
investointien rahavirta sisälti kaksi kolmesta maksuerästä Controlin
julkaisuoikeuksien ostoon liittyen.
Konsernin palkat ja palkkiot sivukuluineen tilikaudelta olivat 24 672
tuhatta euroa ja henkilöstömäärä keskimäärin 351.
TILIKAUSI 2024 2023 2022
Palkat ja palkkiot
sivukuluineen
24 672 26 938 23 949
Henkilöstöä keskimäärin
351 334 307
Henkistömäärä kauden
lopussa
367 352 334
Näkymät vuodelle 2025
Remedy arvioi yhtiön liikevaihdon ja liikevoiton (EBIT) kasvavan
edellisvuodesta ja liikevoiton (EBIT) olevan positiivinen.
Pitkän aikavälin liiketoimintanäkymät
Meillä on kaksi omaa vakiintunutta pelibrändiä, Control ja Alan Wake,
jotka linkittyvät Remedy Connected Universen kautta. Remedy
itsejulkaisee kaikki tulevat pelit, joiden IP:t se omistaa. Kahden
pelibrändin kasvattaminen ja laajentaminen tulee olemaan keskeinen
osa tulevaisuuttamme. Lisäksi työskentelemme partneripelibrändi Max
Paynen parissa, joka on alunperin Remedyn luoma.
Vuoteen 2030 mennessä pyrimme olemaan korkeasti arvostettu luova
studio kestävällä kaupallisella menestyksellä. Olemme asettaneet
itsellemme seuraavat taloudelliset tavoitteet:
1)
Vuoden 2024 liikevaihdon kaksinkertaistaminen vuoteen 2027
mennessä ja jatkuva kasvu tämän jälkeen, sekä
2)
Käyttökatteen osuuden liikevaihdosta saaminen 30 prosenttiin
vuoteen 2027 mennessä ja tämän minimitason ylläpitäminen läpi
strategiakauden.
Arvio toiminnan riskeistä ja epävarmuustekijöistä
Olennaisimmat lähiajan riskit ja epävarmuudet ovat:
Remedyn pelinkehitys saattaa epäonnistua, jos yhtiö ei
pysty kehittämään pelejään asetettujen vaatimusten, kuten
julkaisuaikataulun, laatuvaatimusten ja budjetin, mukaisesti.
Lisäksi yhtiön pelit eivät välttämättä käy kaupaksi riittävän hyvin
julkaisunsa jälkeen, vaikka pelit saisivat hyvät arvostelut ja olisivat
korkealaatuisia, minkä seurauksena Remedyn rojaltituotot jäävät
arvioitua pienemmiksi.
Remedy on solminut pitkäaikaisia sopimuksia keskeisten
kumppaneiden kanssa liittyen kehittämisvaiheessa oleviin
projekteihin. Jos yhtiö ei pysty täyttämään keskeisiä
sopimusvelvoitteitaan, sen kumppanit voisivat irtisanoa yhtiön
kanssa tehdyt sopimuksensa tai esittää vaateita yhtiötä kohtaan.
Remedy suunnittelee itsejulkaisevansa pelinsä, jotka perustuvat
sen omistamiin IP:ihin ja ottaa näin enemmän rahoitusriskiä
pelinkehityksessä. Mikäli itsejulkaistut pelit eivät menesty ja
tuota riittäviä myyntejä, Remedy kantaa riskin pelin jäämisestä
kannattamattomaksi.
Remedyn menestys perustuu merkittäviltä osin sen kykyyn palkata,
kouluttaa ja pitää palveluksessaan ammattitaitoista henkilöstöä.
Jos yhtiö epäonnistuu tällä saralla, se ei pysty harjoittamaan
liiketoimintaansa tehokkaasti.
Markkinatilanne sekä taloudelliset ja geopoliittiset olosuhteet
vaikuttavat Remedyn liiketoimintaan, eikä yhtiö pysty vaikuttamaan
näihin tekijöihin.
Edellä mainituilla riskeillä voi toteutuessaan olla merkittävä haitallinen
vaikutus yhtiön liiketoimintaan, liiketoiminnan tulokseen, taloudelliseen
asemaan, tulevaisuudennäkymiin ja osakkeiden arvoon.
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat
Konsernilla ei ole ollut merkittäviä tapahtumia tilikauden päättymispäi-
vän jälkeen.
Selvitys tutkimus- ja kehitystoiminnan laajuudesta
Merkittävä osa Remedyn toiminnasta on tutkimus- ja kehitystoimintaa.
Remedy on aktivoinut tuotekehityskustannuksia, jotka liittyvät yhtiön
omiin pelibrändeihin. Katsauskaudella tuotekehityskustannusten
aktivointi koski projekteja FBC: Firebreak ja Control 2. Koodinimi
Vanguardin aktivoidut tuotekehityskustannukset alaskirjattiin
kokonaisuudessaan vuonna 2023.
Tilikaudella 1.1.-31.12.2024 tuotekehityskustannuksia aktivoitiin
yhteensä 8 008 tuhatta euroa, joka on sisällytetty laajan
tuloslaskelman riveille materiaalit ja palvelut sekä henkilöstökulut.
Taseessa aktivoinnit on esitetty kehittämismenoissa. Aktivointien
vaikutus materiaali- ja palvelukuluihin sekä henkilöstökuluihin on
esitetty tilinpäätöksen liitetiedossa 4. Rahoituslaskelmalla aktivoidut
kehittämismenot on esitetty investointien rahavirrassa.
Osakejakauma sektoreittain 31.12.2024
57,04 %
17%
2,90 %
3,24 %
2,23 %
32,51 %
Kotitaloudet
Hallintarekisteröidyt
Yritykset
Eläke ja vakuutus
Rahastöyhtiöt
Voittoa tavoittelemattomat
yhteisöt
Muut
2,06 %
1,42 %
Osakekannan jakauma suuruusluokittain 31.12.2024
1-100
101-500
501-1 000
1 001-5 000
5 001-10 000
10 001-50 000
50 001-100 000
100 001-500 000
500 001-
Hallintarekisteröidyt
73,98 %
17%
20,67 %
0,22 %
0,06 %
0,06 %
0,06 %
0,06 %
1,86 %
2,90 %
0,20 %
Yhtiön osakkeet
Remedy Entertainment Oyj:llä ei ole hallussaan omia osakkeita
tilinpäätöspäivämäärällä 31.12.2024. Yhtiöllä on 31.12.2024
yhteensä 13 574 151 osaketta. Kaikki osakkeet ovat samaa sarjaa.
Osakkeet on liitetty arvo-osuusjärjestelmään 5.5.2017 alkaen
(ISIN-koodi: FI4000251897). Kasvu yhtiön osakemäärässä aiheutuu
osakemerkinnöistä yhtiön optioilla ohjelmista 2018, 2019 ja 2020.
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2024
NIMI OSAKKEITA PROSENTTIOSUUS
Mäki Markus 3 197 000 23,6
Järvi Sami Antero 560 000 4,1
Virtala Tero Tapani 300 000 2,2
Lehtinen Saku Hermanni 214 820 1,6
Evli Suomi Pienyhtiöt rahasto 198 390 1,5
Sijoitusrahasto Aktia Capital 159 807 1,2
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma 150 000 1,1
Erikoissijoitusrahasto Proprius Partners Micro Finland 149 750 1,1
Paloheimo Johannes 103 000 0,8
Fredrikson Karl-Christian 101 500 0,7
10 suurinta osakkeenomistajaa yhteensä 5 134 267 37,8
Accendo Capital SICAV RAIF (hallintarekisteröity) 2 063 162 15,2
Muut hallintarekisteröidyt 2 350 238 17,3
Muut osakkeet 4 026 484 29,7
Yhteensä 13 574 151 100,0
Remedy Entertainment Oyj:n merkittävin osakkeenomistaja on hallituksen puheenjohtaja Markus Mäki, jonka
omistusosuudet olivat 23.6% 31.12.2024 (31.12.2023: 23.7%). Tällä taholla katsotaan olevan huomattava
vaikutusvalta konsernissa, perustuen yli 20%:n osakeomistukseen sekä aktiiviseen rooliin konsernin
toiminnassa.
Johdon omistukset 31.12.2024
NIMI OSAKKEITA PROSENTTIOSUUS
Mäki Markus 3 197 000 23,6
Järvi Sami 560 000 4,1
Virtala Tero 300 000 2,2
Paloheimo Johannes 103 000 0,8
Österlund Henri 46 139 0,3
Kasurinen Mikael 18 000 0,1
Salakka Kaisa 1 900 0,0
Ängeslevä Sonja 1 482 0,0
Kallionpää Santtu 1 300 0,0
Vehkala Mika - -
Tavakka Kai - -
Yhteensä 4 228 821 31,15
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Voimassa olevat antivaltuutukset
Yhtiön varsinainen yhtiökokous on 12.4.2024 pitämässään
kokouksessa valtuuttanut hallituksen päättämään maksullisista tai
maksuttomista osakeanneista tai optio-oikeuksien tai erityisten
oikeuksien antamisesta siten, että annettavien osakkeiden määrä voi
olla enintään 700 000 ja osakkeita voidaan antaa osakkeenomistajien
merkintäetuoikeudesta poiketen.
Osakeantia tai optio-oikeuksien tai muiden erityisien oikeuksien
antamista koskeva valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen, mutta kuitenkin enintään 18 kuukautta
ja se korvaa aiemmat valtuutukset.
Valtuutus omien osakkeiden hankkimisesta
Yhtiön varsinainen yhtiökokous päätti 12.4.2024 valtuuttaa hallituksen
päättämään enintään 700 000 yhtiön oman osakkeen suunnatusta
hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön vapaaseen
omaan pääomaan kuuluvilla varoilla. Valtuutus on voimassa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen, mutta kuitenkin enintään 18
kuukautta ja se korvaa aiemmat valtuutukset.
Voimassa olevat optio-oikeudet
Optio-ohjelmat ovat osa hallituksen pidemmän tähtäimen
suunnitelmaa ottaa käyttöön pitkäaikainen osakepohjainen
kannustinjärjestelmä Remedyn avainhenkilöille. Optio-oikeudet
myönnetään ilman maksua. Hallitus päättää optio-oikeuksien
jakamisesta ennen osakkeiden merkintäajan alkua. Raportointikauden
lopussa optio-oikeuksia oli käytettävissä 620 999 (454 999
vuonna 2023) eli 4,6 (vuonna 2023: 3,4) prosenttia suhteessa
kokonaisosakemäärään.
2018 ohjelma
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 8.6.2018 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 26.3.2018 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2018”.
Alunperin optio-oikeuksia annettiin yhteensä enintään 400 000
kappaletta, ja ne oikeuttavat haltijaansa merkitsemään yhteensä
enintään 400 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta.
Toukokuussa 2021 Remedy Entertainment Oyj on mitätöinyt
yhteensä 97 500 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta. Optio-
oikeuksia 2018 on mitätöinnin jälkeen 302 500 kappaletta ja ne
oikeuttavat merkitsemään 302 500 yhtiön osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkoi 1.6.2021 ja
päättyi 31.5.2024. Osakekohtainen merkintähinta oli 7,02 euroa, joka
oli yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Helsingin Pörssin
ylläpitämällä monenkeskisellä First North Finland -markkinapaikalla
1.3.-31.5.2018 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 27.5.2021, että yhtiö hakee vuoden
2018 optio-ohjelman optio-oikeuksia julkisen kaupankäynnin kohteeksi
Nasdaq Helsinki Oy:n First North Growth Market -markkinapaikalle.
Optio-oikeudet ovat olleet listattuna kyseisellä markkinapaikalla
1.6.2021 alkaen.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.9.2021 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 1.6.-15.9.2021 yhteensä
226 300 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 1 588 626 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.9.2021. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 27.1.2022 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 16.9.-31.12.2021 yhteensä
4 250 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 29 835 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
27.1.2022. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 29.9.2022 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 1.6.-15.9.2022
yhteensä 11 200 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen
merkintöjen merkintähinta 78 624 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
29.9.2022. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.1.2023 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 16.9.-31.12.2022 yhteensä
2 500 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 17 550 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.1.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 28.9.2023 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 1.6.-15.9.2023
yhteensä 3 250 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen
merkintöjen merkintähinta 22 815 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
28.9.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 1.2.2024 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 16.9.-31.12.2023 yhteensä
7 250 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 50 895 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 1.2.2024.
Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 11.4.2024 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment Oyj:n
optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 1.1.-31.3.2024 yhteensä 33 250 yhtiön
uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen merkintähinta
233 415 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien perusteella
merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 11.4.2024. Uudet
osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 1.7.2024 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 1.4.-31.5.2024 yhteensä
14 500 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 101 790 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 1.7.2024.
Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Optio-ohjelma 2018 on päättynyt 31.5.2024 eikä siinä ole allokoituja
merkittävissä olevia optio-oikeuksia katsauskauden lopussa.
2019 ohjelma
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 11.7.2019 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 8.4.2019 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2019”.
Alunperin optio-oikeuksia annettiin yhteensä enintään 400 000
kappaletta, ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään
400 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta.
Toukokuussa 2022 Remedy Entertainment Oyj on mitätöinyt
yhteensä 29 000 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta. Optio-
oikeuksia 2019 on mitätöinnin jälkeen 371 000 kappaletta ja ne
oikeuttavat merkitsemään 371 000 yhtiön osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkoi 1.6.2022 ja
päättyy 31.5.2025. Osakekohtainen merkintähinta on 9,23 euroa, joka
on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Helsingin Pörssin
ylläpitämällä monenkeskisellä First North Finland -markkinapaikalla
1.4.-30.6.2019 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 31.5.2022 hakevansa vuoden 2019
optio-oikeuksiensa listaamista Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämälle First
North -markkinapaikalle 1.6.2022 lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 29.9.2022 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.6.-15.9.2022 yhteensä
134 700 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 1 243 281 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
29.9.2022. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.1.2023 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 16.9.-31.12.2022 yhteensä
18 000 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 166 140 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.1.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 12.4.2023 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment Oyj:n
optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.1.-31.3.2023 yhteensä 1 000 yhtiön
uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen merkintähinta
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
9 230 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun vapaan
oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien perusteella merkityt
osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 12.4.2023. Uudet
osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.6.2023 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.4.-31.5.2023
yhteensä 7 800 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen
merkintöjen merkintähinta 71 994 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.6.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 28.9.2023 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment Oyj:n
optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.6.-15.9.2023 yhteensä 2 001 yhtiön
uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen merkintähinta
18 469,23 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien perusteella
merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 28.9.2023. Uudet
osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 1.2.2024 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 16.9.-31.12.2023 yhteensä
17 000 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 156 910 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 1.2.2024.
Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 11.4.2024 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment Oyj:n
optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.1.-31.3.2024 yhteensä 3 000 yhtiön
uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen merkintähinta
27 690 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien perusteella
merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 11.4.2024. Uudet
osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 1.7.2024 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.4.-31.5.2024 yhteensä
2 000 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 18 460 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 1.7.2024.
Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.9.2024 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.6.-15.9.2024
yhteensä 5 000 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen
merkintöjen merkintähinta 46 150 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-
oikeuksien perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin
kaupparekisteriin 30.9.2024. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen
osakkeenomistajan oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Optio-ohjelmassa 2019 on 180 499 allokoitua merkittävissä olevaa
optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
2020 ohjelma
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 2.7.2020 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 6.4.2020 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2020”.
Alunperin optio-oikeuksia annettiin yhteensä enintään 400 000
kappaletta, ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään
400 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta.
Toukokuussa 2023 Remedy Entertainment Oyj on mitätöinyt
yhteensä 200 500 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta. Optio-
oikeuksia 2020 on mitätöinnin jälkeen 199 500 kappaletta ja ne
oikeuttavat merkitsemään 199 500 yhtiön osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkoi 1.6.2023 ja
päättyy 31.5.2026. Osakekohtainen merkintähinta on 22,21 euroa, joka
on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Helsingin Pörssin
ylläpitämällä monenkeskisellä First North Finland -markkinapaikalla
1.4.-30.6.2020 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla. Toukokuussa 2024
Remedy Entertainment Oyj on mitätöinyt yhteensä 20 000 yhtiön
hallussa olevaa optio-oikeutta, minkä jälkeen yhtiöllä ei itsellään ole
enää ohjelman optio-oikeuksia hallussaan.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 28.9.2023 osakkeiden merkin-
nästä optio-oikeuksilla 2020 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2020 merkittiin 1.6.-15.9.2023 yhteensä 7 000
yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen merkin-
tähinta 155 470 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien perusteella
merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 28.9.2023. Uudet
osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet rekiste-
röintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 1.2.2024 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2020 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2020 merkittiin 16.9.-31.12.2023 yhteensä
2 000 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 44 420 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 1.2.2024.
Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Optio-ohjelmassa 2020 on 170 500 allokoitua merkittävissä olevaa
optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
2021 ohjelma
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 20.9.2021 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 14.4.2021 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2021”.
Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään 350 000 kappaletta,
ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 350 000 yhtiön
uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Toukokuussa 2024 Remedy
Entertainment Oyj on mitätöinyt yhteensä 80 000 yhtiön hallussa
olevaa optio-oikeutta. Optio-oikeuksia 2021 on mitätöinnin jälkeen
270 000 kappaletta ja ne oikeuttavat merkitsemään 270 000 yhtiön
osaketta. Optio-oikeudet annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida
optio-oikeuksia osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika
alkoi 1.6.2024 ja päättyy 31.5.2027. Osakekohtainen merkintähinta on
47,09 euroa, joka on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi
Helsingin Pörssin ylläpitämällä monenkeskisellä First North Finland
-markkinapaikalla 1.6.-31.8.2021 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla.
Optio-ohjelmassa 2021 on 270 000 allokoitua merkittävissä olevaa
optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
2022 ohjelma
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 20.9.2022 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 13.4.2022 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2022”.
Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään 350 000 kappaletta,
ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 350 000
yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkaa 1.6.2025
ja päättyy 31.5.2028. Osakekohtainen merkintähinta on 26,64 euroa,
joka on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq
Helsingin ylläpitämällä pörssilistalla 1.6.-31.8.2022 aikavälillä lisättynä
10 prosentilla.
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä 292 000
optio-oikeutta ja loput 58 000 optio-oikeutta jäävät yhtiön haltuun
allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille avainhenkilöille.
2023 ohjelma
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 21.9.2023 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 13.4.2023 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2023”.
Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään 350 000 kappaletta,
ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 350 000
yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkaa 1.6.2026
ja päättyy 31.5.2029. Osakekohtainen merkintähinta on 27,31 euroa,
joka on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq
Helsingin ylläpitämällä pörssilistalla 1.6.-31.8.2023 aikavälillä lisättynä
10 prosentilla.
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä 279 000
optio-oikeutta ja loput 71 000 optio-oikeutta jäävät yhtiön haltuun
allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille avainhenkilöille.
2024 ohjelma
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 4.10.2024 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 12.4.2024 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2024”.
Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään 350 000 kappaletta, ja
ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 350 000 yhtiön uutta
tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet annetaan vastik-
keetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia osakemerkintäaikaan
asti. Osakkeiden merkintäaika alkaa 1.6.2027 ja päättyy 31.5.2030.
Osakekohtainen merkintähinta on 19,76 euroa, joka on yhtiön osak-
keen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsingin ylläpitämällä
pörssilistalla 1.6.-31.8.2024 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä 322 000
optio-oikeutta ja loput 28 000 optio-oikeutta jäävät yhtiön haltuun
allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille avainhenkilöille.
Hallituksen esitys yhtiön voittoa/tappiota koskevista
toimenpiteistä
Remedy Entertainment Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2024 olivat
39 606 103,54 euroa, josta tilikauden tulos oli -3 814 988,28
euroa. Hallitus ehdottaa 10.4.2025 kokoontuvalle varsinaiselle
yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 2024 ei jaeta osinkoa.
Remedyn hallitus on määrittänyt osingonjakopolitiikan, jonka mukaan
yhtiö pyrkii maksimoimaan omistaja-arvoa tehokkaalla pääoman
allokoinnilla. Mahdolliseen osingonmaksuun vaikuttavat liiketoiminnan
investointitarpeet ja investoinneista odotettavissa olevat tuotot sekä
maksuvalmiuden turvaaminen. Mikäli osinkoa jaetaan, kaikki Remedyn
osakkeet oikeuttavat samaan osinkoon.
Yhtiön organisaatio ja tilintarkastajat
Yhtiön johtoryhmässä ovat toimineet toimitusjohtaja Tero Virtala,
talousjohtaja Terhi Kauppi (30.6.2024 asti), talousjohtaja Santtu
Kallionpää (8.10.2024 alkaen), tuotejohtaja Markus Mäki, luova
johtaja Sami Järvi, luova johtaja Mikael Kasurinen (25.4.2024 alkaen),
kaupallinen johtaja Johannes Paloheimo, operatiivinen johtaja
Christopher Schmitz (25.4.2024 asti) ja teknologiajohtaja Mika Vehkala.
Yhtiön hallituksessa ovat toimineet Markus Mäki (pj), Jussi Laakkonen
(12.4.2024 asti), Henri Österlund, Kaisa Salakka, Sonja Ängeslevä
ja Kai Tavakka (12.4.2024 alkaen). Tilintarkastajana on toiminut
tilikauden aikana tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab. Päävastuullinen
tilintarkastaja on KHT Petri Sammalisto.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä annetaan erillisenä
kertomuksena osana vuosikertomusta.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Tunnuslukujen laskentaperiaatteet
Käyttökate (EBITDA): Liikevoitto (EBIT) + poistot ja arvonalentumiset
Liikevoitto/-tappio (EBIT): Tilikauden tulos ennen veroja ja rahoituseriä
Liikevoitto/-tappio %: Liikevoitto/-tappio (EBIT) / liikevaihto
Nettokassa: Rahavarat + likvidit investoinnit - korollinen vieras pääoma
Nettovelkaantumisaste, %:
(Korollinen vieras pääoma - rahavarat - likvidit investoinnit) /
oma pääoma
Omavaraisuusaste, %: Oma pääoma / (taseen loppusumma – saadut ennakot)
Investoinnit:
Aineellisen ja aineettoman käyttöomaisuuden muutos lisättynä näiden
erien poistoilla
Osakekohtainen oma pääoma:
Tilikauden päätöspäivän oma pääoma jaettuna osakkeiden
lukumäärällä tilikauden lopussa
Osinko tuloksesta: Osakekohtainen osinko jaettuna osakekohtaisella tuloksella
Efektiivinen osinkotuotto, %: Osakekohtainen osinko jaettuna tilikauden päätöspäivän kurssilla
Hinta/voittosuhde: Tilikauden lopun osakekurssi jaettuna osakekohtaisella tuloksella
Osakekannan markkina-arvo:
Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa kerrottuna tilikauden
päätöspäivän osakekurssilla
Osakekannan vaihto, %: Osakekannan vaihto / osakkeiden lukumäärä kaudella keskimäärin
Osakekohtaiset tunnusluvut
2024 2023 2022
Osakekohtainen tulos, € -0,27 -1,68 -0,13
Osakekohtainen oma pääoma, € 5,05 5,02 6,57
Osakekohtainen osinko, ehdotettu, € - - 0,1
Osinko tuloksesta, % - - -76,9 %
Efektiivinen osinkotuotto, % - - 0,5 %
Hinta/voittosuhde -52,99 -15,11 -168,08
Ylin kurssi, € 26,50 30,15 40,60
Alin kurssi, € 12,72 20,00 16,50
Kurssi 31.12., € 14,06 25,40 21,85
Osakekannan markkina-arvo, 190 852 563 342 649 835 293 851 910
Osakekannan vaihto, lukumäärä 2 318 893 1 708 862 5 033 885
Osakekannan vaihto, % 17,1 % 12,7 % 37,7 %
Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä 13 550 901 13 478 474 13 351 333
Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa 13 574 151 13 490 151 13 448 600
Osakkeiden antioikaistu keskimääräinen lukumäärä 13 619 843 13 672 267 13 585 980
Osakkeiden antioikaistu lukumää
tilikauden lopussa 13 632 379 13 683 711 13 620 226

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Vaihtoehtoisten tunnuslukujen täsmäytys
1 000 euroa 2024 2023 2022
Liikevaihto raportointikaudelta 50 661 33 932 43 588
Liikevaihto raportointikautta edeltävältä kaudelta 33 932 43 588 44 726
Liikevaihdon kasvu, % 49,3 % -22,2 % -2,5 %
Liikevoitto (EBIT) -4 280 -28 627 -563
Poistot ja arvonalentumiset 6 791 11 676 2 468
Käyttökate (EBITDA) 2 511 -16 951 1 905
Liikevoitto (EBIT) -4 280 -28 627 -563
Rahoituserät 460 1 085 -625
Verot 224 4 885 -538
Katsauskauden tulos -3 596 -22 657 -1 726
Liikevaihto raportointikaudella 50 661 33 932 43 588
Katsauskauden tulos liikevaihdosta, % -7,1 % -66,8 % -4,0 %
1 000 euroa 2024 2023 2022
Rahavarat 20 996 20 066 49 034
Likvidit sijoitukset 20 115 7 357 3 818
Korollinen vieras pääoma 15 835 3 660 2 992
Vuokrasopimusvelat 2 503 2 742 1 155
Julkiselta vallalta saatu laina - 918 1 837
Vaihtovelkakirjalainat 13 331 - -
Nettokassa 25 277 23 762 49 860
Rahavarat 20 996 20 066 49 034
Likvidit sijoitukset 20 115 7 357 3 818
Korollinen vieras pääoma 15 835 3 660 2 992
Vuokrasopimusvelat 2 503 2 742 1 155
Julkiselta vallalta saatu laina - 918 1 837
Vaihtovelkakirjalainat 13 331 - -
Oma pääoma 68 527 67 750 88 356
Nettovelkaantumisaste, % -36,9 % -35,1 % -56,4 %
Oma pääoma 68 527 67 750 88 356
Taseen loppusumma 99 333 79 260 99 552
Saadut ennakot 2 674 - -
Omavaraisuusaste, % 70,9 % 85,5 % 88,8 %

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Konsernin laaja tuloslaskelma
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Liikevaihto 2, 3 50 661 33 932
Liiketoiminnan muut tuotot 6 2 49
Materiaalit ja palvelut 4, 5 -16 557 -16 841
Henkilöstökulut 4, 7 -24 672 -26 938
Poistot ja arvonalentumiset 8 -6 791 -11 676
Liiketoiminnan muut kulut 4, 9 -6 922 -7 153
Liikevoitto (-tappio) -4 280 -28 627
Rahoitustuotot 10 879 1 766
Rahoituskulut 10 -420 -681
Nettorahoituskulut 460 1 085
Voitto (Tappio) ennen tuloveroja -3 820 -27 541
Tilikauden verokulu 11 224 4 885
Tilikauden voitto (tappio) -3 596 -22 657
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää
tulosvaikutteisiksi - -
Tilikauden muut laajan tuloksen erät yhteen - -
Tilikauden laaja tulos yhteen -3 596 -22 657
Tilikauden voiton (tappion) jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -3 596 -22 657
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -3 596 -22 657
Osakekohtainen tulos 12
Laimentamaton, euroa -0,27 -1,68
Laimennettu, euroa* - -
* Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta ei esitetä, koska sillä olisi vahventava vaikutus osakekohtaiseen
tulokseen.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Konsernin tase
1 000 euroa Liitetieto 31.12.2024 31.12.2023
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 13 39 815 19 308
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 14 3 357 3 806
Käyttöoikeusomaisuuserät 15 2 471 2 720
Sijoitukset 16 - 3 000
Pitkäaikaiset saamiset 16-17, 21 987 1 013
Laskennalliset verosaamiset 11 5 355 5 027
Pitkäaikaiset varat yhteensä 51 985 34 875
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus - 6
Myyntisaamiset ja muut saamiset 16-17 4 111 9 651
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät 2, 17 2 126 7 306
Muut lyhytaikaiset sijoitukset 16 20 115 7 357
Rahavarat 16 20 996 20 066
Lyhytaikaiset varat yhteen 47 348 44 385
Varat yhteensä 99 333 79 260
1 000 euroa Liitetieto 31.12.2024 31.12.2023
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 80 80
Ylikurssirahasto 38 38
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 58 344 57 815
Kertyneet voittovarat 10 065 9 817
Oma pääoma yhteensä 18 68 527 67 750
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Vaihtovelkakirjalainat 19, 21 13 331 -
Vuokrasopimusvelat 15 1 127 1 433
Pitkäaikaiset velat yhteen 14 458 1 433
Lyhytaikaiset velat
Julkiselta vallalta saatu laina 19, 21 - 918
Vuokrasopimusvelat 15 1 376 1 309
Ostovelat ja muut velat 19, 21-22 14 844 7 751
Laskennalliset verovelat 127 99
Lyhytaikaiset velat yhteensä 16 347 10 076
Velat yhteensä 30 806 11 510
Oma pääoma ja velat yhteen 99 333 79 260

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Konsernin rahavirtalaskelma
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirrat
Myynnistä saadut maksut 58 795 32 324
Liiketoiminnan muista tuotoista saadut maksut 2 49
Maksut liiketoiminnan muista kuluista -46 798 -48 797
Saadut korot 513 986
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan
rahoituskuluista -172 -681
Maksetut tuloverot -72 86
Liiketoiminnan nettorahavirta (A) 12 268 -16 034
Investointien rahavirrat
Aktivoidut kehittämismenot 4 -8 008 -4 780
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin ja aineellisiin
yttöomaisuushyödykkeisiin -6 805 -2 284
Sijoitukset 16 -9 392 -2 758
Investointien nettorahavirta (B) -24 206 -9 822
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Rahoituksen rahavirrat
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut 19 -918 -919
Muut maksut lainoista -464 -
Pitkäaikaisten lainojen nostot ja takaisinmaksut 19, 21 15 000 -
Maksullinen oman pääoman lisäys 18 680 462
Maksetut osingot 18 - -1 347
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset 15 -1 429 -1 308
Rahoituksen nettorahavirta (C) 12 868 -3 112
Liiketoiminnan, investointien ja rahoituksen
nettorahavirrat (A+B+C) 930 -28 968
Rahavarojen nettomuutos 930 -28 968
Rahavarat 1.1. 20 066 49 034
Rahavarat 31.12. 16 20 996 20 066

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Konsernin laskelma oman pääoman muutoksista
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1 000 euroa Liitetieto
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2024 80 38 57 815 9 817 67 750
Laaja tulos
Tilikauden voitto
(tappio) - - - -3 596 -3 596
Muut laajan tuloksen
erät - - - - -
Tilikauden laaja tulos
yhteensä - - - -3 596 -3 596
Liiketoimet
omistajien kanssa
Myönnetyt
osakeoptiot 7.3, 24.2 - - - 2 392 2 392
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät - - 529 - 529
Vaihtovelka-
kirjalainan oman
pääoman osuus 19, 21 - - - 1 452 1 452
Liiketoimet
omistajien kanssa
yhteensä - - 529 3 844 4 373
Oma pääoma
31.12.2024 80 38 58 344 10 065 68 527
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1 000 euroa Liitetieto
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023 80 38 57 101 31 137 88 356
Laaja tulos
Tilikauden voitto
(tappio) - - - -22 657 -22 657
Muut laajan tuloksen
erät - - - - -
Tilikauden laaja
tulos yhteensä - - - -22 657 -22 657
Liiketoimet
omistajien kanssa
Osingonjako 18 - - - -1 347 -1 347
Myönnetyt
osakeoptiot 7.3, 24. 2 - - - 2 684 2 684
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät - - 714 - 714
Liiketoimet
omistajien kanssa
yhteensä - - 714 1 337 2 051
Oma pääoma
31.12.2023 80 38 57 815 9 817 67 750

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
1 Laatimisperusta
1.1 Konsernin perustiedot
Remedy Entertainment Oyj (jäljempänä ”emoyhtiö”) ja yhdessä
tytäryhtiön kanssa Remedy Entertainment Group (jäljempänä
”Remedy” tai ”konserni”) on uraauurtava, kansainvälisesti
menestynyt videopeliyhtiö, joka on perustettu 1995. Konsernilla
on pääkonttori Suomessa ja vuonna 2022 perustettu tytäryhtiö
Remedy Entertainment Sweden AB Tukholmassa, Ruotsissa.
Tarinallisista ja visuaalisesti näyttävistä toimintapeleistään
tunnettu Remedy on kehittänyt lukuisia menestyneitä ja
kriitikoiden ylistämiä pelejä, kuten Control, Alan Wake ja Max
Payne. Lisäksi Remedy kehittää omaa Northlight®-pelimoottoria ja
pelinkehitystyökaluja, jotka toimivat monessa konsernin peleistä.
Konserni työllistää yli 360 pelialan ammattilaista 36:stä eri
maasta.
Remedy Entertainment Groupin emoyhtiö on Remedy
Entertainment Oyj, joka on suomalainen, Suomen lakien
mukaan perustettu julkinen osakeyhtiö, jonka Y-tunnus on
1017278-9. Konsernin kotipaikka on Espoo ja rekisteröity osoite
on Luomanportti 3, 02200 Espoo, Suomi. Emoyhtiö on listattu
Nasdaq Helsinki -markkinapaikalla toukokuusta 2022 lähtien.
Aiemmin, vuodesta 2017 toukokuuhun 2022 asti, se oli listattu
Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalla.
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus hyväksyi konsernin ja
emoyhtiön tilinpäätökset kokouksessaan 11.2.2025.
1.2 Kirjanpidon perusta
Remedyn tilinpäätökset on laadittu 31.12.2024 voimassa olleiden
EU:n hyväksymien kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(International Financial Reporting Standards, IFRS) mukaisesti.
Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen
kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä EU:n
asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn
mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja
ja niistä annettuja tulkintoja. Konserni ja emoyhtiö eivät ole
soveltaneet mitään julkistettua uutta tai muutettua standardia tai
tulkintaa ennen sen voimaantulopäivää. Tilikauden 2024 aikana
voimaantulleilla muutetuilla standardeilla ei ollut merkittäviä
vaikutuksia konsernin ja emoyhtiön tilikauden tulokseen,
taloudelliseen asemaan tai tilinpäätöksen esittämistapaan.
Tässä osiossa 1.2 on kuvattu tilinpäätösten yleiset
laatimisperiaatteet. Ne laatimisperiaatteet ja kuvaukset johdon
harkintaan perustuvista ratkaisuista sekä arvioiden ja oletusten
käytöstä, jotka koskevat tiettyä tilinpäätöserää, on esitetty
kyseisen liitetietoerän yhteydessä. Laatimisperiaatteiden
kuvaukset on merkitty harmaalla pohjavärillä ja johdon harkintaan
perustuvia ratkaisuja, oletuksia ja arvioita koskevat kuvaukset
vaaleansinisellä pohjavärillä.
Tilinpäätös laaditaan alkuperäisiin hankintamenoihin perustuen,
lukuun ottamatta seuraavia eriä, jotka arvostetaan käypään
arvoon: pääomarahastosijoitukset ja osakeoptiot. Katso myös
liitetieto 1.5 Käypien arvojen määrittäminen sekä liitetieto 20
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot.
Tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina euroina, ellei muuta ole
todettu. Konsernin tilikausi on kalenterivuosi.
Emoyhtiön sekä tytäryhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta on
euro. Valuuttamääräiset liiketapahtumat muunnetaan käyttäen
tapahtumapäivän valuuttakursseja. Taseen valuuttamääräiset
saamiset ja velat muunnetaan perustuen tilinpäätöspäivän
valuuttakursseihin. Muuntamisesta johtuvat kurssierot kirjataan
tulosvaikutteisesti. Remedy kirjaa valuuttakurssierot niihin
tuloslaskelman eriin, joiden vaikutuksesta ero muodostuu. Kaikki
muut tulosvaikutteisesti käsitellyt erät esitetään liikevoitto-rivin
alapuolella.
Remedy ei ole vielä soveltanut niitä IASB:n jo julkaisemia
muutettuja standardeja, joiden soveltaminen on pakollista 1.1.2025
tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla. Konserni ottaa ne käyttöön
kunkin standardin ja tulkinnan voimaantulopäivästä lähtien, tai
mikäli voimaantulopäivä on muu kuin tilikauden ensimmäinen
päivä, voimaantulopäivää seuraavan tilikauden alusta lukien,
edellyttäen että ne on hyväksytty sovellettaviksi EU:ssa. Remedyn
nykyinen arvio on, ettei muutetuilla standardeilla ole merkittävää
vaikutusta tuleviin konsernitilinpäätöksiin niiden käyttöönoton
yhteydessä. Remedy arvioi uuden IFRS 18 -standardin vaikutuksia.
1.3 Yhdistelyperiaatteet
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiön Remedy Entertainment
Oyj:n sekä kaikki ne yhtiöt, joista emoyhtiöllä on määräysvalta
tilikauden päättymispäivänä. Remedyllä on määräysvalta, kun
se olemalla osallisena yhtiössä altistuu yhtiön muuttuvalle
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy
vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yhtiötä koskevaa
valtaansa. Tytäryhtiön yhdistely konsernitilinpäätökseen alkaa
silloin, kun Remedy Entertainment Oyj on saanut määräysvallan,
ja se päättyy, kun määräysvalta lakkaa. Konsernin sisäiset
liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoitumattomat katteet
sekä sisäinen voitonjako eliminoidaan konsernitilinpäätöstä
laadittaessa.
Konsernin rakenne
Konsernin liiketoimista vastaa emoyhtiö. Tytäryhtiöllä ei ole ollut
merkittävää vaikutusta konsernin taloudelliseen kehitykseen.
Konsernilla oli 31.12.2024 yksi tytäryhtiö:
- Remedy Entertainment Sweden AB, omistusosuus 100%.
1.4 Merkittävimmät johdon tekemät harkintaan perustuvat
ratkaisut sekä keskeiset epävarmuustekijät
IFRS-tilinpäätöksen laatiminen edellyttää konsernin johdon
tekevän harkintaan perustuvia ratkaisuja sekä käyttävän
arvioita ja oletuksia. Nämä vaikuttavat varojen ja velkojen
määriin, ehdollisista varoista ja veloista annettaviin tietoihin
kauden päättymispäivänä sekä tuottojen ja kulujen määriin
raportointikaudella. Kyseiset arviot ja oletukset perustuvat
Remedylle kertyneeseen kokemukseen ja muihin perusteltavissa
oleviin tekijöihin, kuten vastaavia tapahtumia koskeviin odotuksiin,
ottaen huomioon olosuhteet raportointikauden päättymispäivänä
sekä silloin, kun kyseiset arviot ja oletukset on tehty. Remedy
uskoo, että tehdyt arviot ja käytetyt oletukset ovat kohtuullisia.
On mahdollista, että toteumat saattavat poiketa tehdyistä arvioista
ja oletuksista. Kirjanpidollisia arvoja voidaan joutua muuttamaan,
jos saadaan uutta tietoa tai kokemusta, tai mikäli ne olosuhteet,
joihin arviot perustuvat, muuttuvat. Konserni tarkastelee arvioita
sekä taustaoletuksia säännöllisesti. Mahdolliset arvioiden ja
oletuksien muutokset kirjataan kirjanpitoon sillä tilikaudella, jonka
aikana arviota tai oletusta muutetaan.
Harkintaan perustuvat ratkaisut, joita Remedyn johto on tehnyt
tilinpäätöksen laatimisperiaatteita soveltaessaan, ja joilla on
eniten vaikutusta tilinpäätöksessä esitettäviin lukuihin, koskevat
seuraavia osa-alueita:
- Liikevaihdon tulouttaminen: suoritevelvoitteiden sekä
erillismyyntihintojen määrittäminen sekä tuloutustapa ajan
kuluessa (liitetieto 2 Liikevaihto)
- Kehittämismenojen aktivoiminen, poistoperusteiden ja
arvonalentumisen määrittely (liitetiedot 4 Kehittämismenojen
aktivointi ja 13 Aineettomat hyödykkeet)
- Osakeoptioiden käyvän arvon määrittämisessä käytetyt
oletukset (liitetieto 7 Henkilöstökulut)
- Laskennallisten verosaamisten kirjaaminen verotuksessa
käyttämättömistä tappioista (liitetieto 11 Tuloverot)
- Vuokrasopimukset: työntekijöiden käytössä olevien asuntojen
kirjanpitokäsittely (liitetieto 15 Vuokrasopimukset)
- Vaihtovelkakirjanlainan korko ilman vaihto-oikeutta
(liitetieto 19 Rahoitusvelat)
Remedyn kannalta ne oletuksiin ja arvioihin liittyvät keskeiset
epävarmuustekijät, jotka aiheuttavat merkittävän riskin varojen ja
velkojen kirjanpitoarvojen muuttumisesta olennaisesti seuraavan
tilikauden aikana, ovat seuraavat:
- Rojaltituottojaksotukset (liitetieto 2 Liikevaihto)
- Kehittämismenojen aktivoinnit, poistoperusteiden ja
arvonalentumisen määrittely (liitetiedot 4 Kehittämismenojen
aktivointi ja 13 Aineettomat hyödykkeet)
1.5 Käypien arvojen määrittäminen
Joidenkin Remedyn tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
soveltaminen sekä tilinpäätöksessä esitettävien tietojen laadinta
edellyttää käypien arvojen määrittämistä. Käypä arvo on hinta,
joka saataisiin omaisuuserän myynnistä tai maksettaisiin velan
siirtämisestä markkinaosapuolten välillä arvostuspäivänä
toteutettavassa tavanmukaisessa liiketoimessa. Käyvät arvot
luokitellaan eri käypien arvojen hierarkian tasoille. Nämä tasot
kuvastavat arvostusmenetelmissä käytettävien syöttötietojen
merkittävyyttä, perustuen siihen alimmalla tasolla olevaan
syöttötietoon, joka on merkittävä koko arvonmäärityksen kannalta
seuraavasti:
- Taso 1: käypä arvo lasketaan perustuen täysin samanlaisten
varojen tai velkojen noteerattuihin (oikaisemattomiin)
hintoihin toimivilla markkinoilla, joille Remedyllä on pääsy
arvostuspäivänä.
- Taso 2: käypä arvo lasketaan perustuen tietoihin, jotka ovat
muita kuin tasolle 1 kuuluvia noteerattuja hintoja ja jotka ovat
havainnoitavissa omaisuuserälle tai velalle joko suoraan (ts.
hintoina) tai epäsuorasti (ts. hinnoista johdettuina).
- Taso 3: käypä arvo lasketaan perustuen tietoihin, jotka eivät
ole havainnoitavissa omaisuuserälle tai velalle (muut kuin
havainnoitavissa olevat tiedot).
Määrittäessään omaisuuserän tai velan käypää arvoa Remedy
hyödyntää mahdollisimman paljon havainnoitavissa olevia
markkinatietoja.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
1.6 Liikevoitto
Remedyn näkemys on, että liikevoitto on merkityksellinen
välisumma konsernin ja emoyhtiön taloudellisen kehityksen
ymmärtämiseksi. Koska IFRS-standardisto ei määrittele tätä
käsitettä, Remedy on määritellyt sen seuraavasti:
Liikevoitto on nettomäärä, joka muodostuu kun:
+ myyntituottoihin lisätään liiketoiminnan muut tuotot ja
vähennetään
- materiaali- ja palvelukulut
- henkilöstökulut
- poistot ja arvonalentumistappiot sekä
- liiketoiminnan muut kulut.
Remedy kirjaa valuuttakurssierot niihin tuloslaskelman eriin, joiden
vaikutuksesta ero muodostuu. Kaikki muut tulosvaikutteisesti
käsitellyt erät esitetään liikevoittorivin alapuolella.
2 Myyntituotot
2.1 Laatimisperiaate
Tällä hetkellä Remedyllä on seuraavat kaksi tulovirtaa:
- Kehitysmaksut julkaisukumppaneilta
- Osuudet pelien myyntituotoista
Remedy käyttää viisivaiheista mallia tulouttamisen analysointiin
seuraavasti:
1. Yksilöidään asiakassopimus;
2. Yksilöidään suoritevelvoitteet;
3. Määritetään transaktiohinta;
4. Kohdistetaan transaktiohinta suoritevelvoitteille; ja
5. Tuloutetaan myyntituotot, kun (tai sitä mukaa kuin)
suoritevelvoite tai suoritevelvoitteet on täytetty.
Pelinkehittämisprojektit ovat luonteeltaan useita vuosia kestäviä,
joten myös sopimukset ovat pitkäkestoisia. Jos peliprojekti
päätetään tehdä julkaisijakumppanin kanssa itsejulkaisun
sijaan, julkaisijakumppanit maksavat yleensä kehittämismaksuja
peliprojektien kehittämisen aikana. Nämä maksut on sidottu
pelinkehittämisprojektin todelliseen edistymiseen. Tyypillisesti
projektit jaetaan sopimuksella osasuorituksiin, ”milestoneihin”,
ja niiden hyväksyntä- ja maksuprosessi edellyttää tietyn
vaatimuslistan täyttymistä. On myös tyypillistä, että sopimuksiin
tehdään projektin edetessä lisäyksiä liittyen esimerkiksi
milestonetoimitusten ehtoihin, maksuihin ja pelin julkaisualustoihin.
Yleisesti lisäykset sopimuksiin eivät yksin muodosta merkittävää
suoritevelvoitetta ja siten lisäyksien katsotaan olevan osa
alkuperäistä sopimusta. Remedy pitää yleensä itsellään oikeudet
kehitetyn pelin immateriaaliomaisuuteen (intellectual property),
”IP”, mutta toimii myös ulkoistuskumppanina sopimuksilla, joissa
IP:n omistus jää partnerille. Sopimuksissa, joissa IP-oikeudet
pysyvät Remedyllä, partneri saa yleensä yksinoikeuden
tai lisenssin julkaista ja myydä peliä. Osassa sopimuksista
julkaisuoikeudet on myös jaettu Remedyn ja partnerin välillä
maantieteellisin alueittain tai pelialustoittain. Julkaisijalle annettu
yksinoikeus tarkoittaa, että tämä saa kaikki oikeudet pelin
kaupalliseen käyttöön liittyen eli Remedy käytännössä lisensoi
IP:n. Kehitysvaiheen jälkeen valtaosa Remedyn pelimyynnistä
kuluttajille tapahtuu erilaisten julkaisijakumppanin järjestämien
digitaalisten ja fyysisten tuotteiden markkinapaikkojen kautta.
Sopimuksissa tyypillisesti määritetään, että Remedy on oikeutettu
saamaan tietyn osuuden kuluttajamyynnistä kehittämismaksujen
saamisen lisäksi. Tällaisen myyntitulon määrä riippuu pelistä ja
tosiasiallisista julkaisijan kanssa sovituista sopimusehdoista, jotka
vaihtelevat sopimuksittain. Myyntitulon määrä on usein laskettu
nettomyynneistä. Nettomyynnissä on huomioitu sopimuksesta
riippuen erilaisia vähennyksiä, kuten esimerkiksi alustamaksuja
sekä pelin laadunvarmistuskuluja. Joissain sopimuksissa
julkaisijakumppanille on annettu myös oikeus vähentää
etupainotteisesti sovittuja eriä, kuten kehittäjälle eli Remedylle
maksettuja kehittämismaksuja ja markkinontikuluja, ennen
kuin julkaisijakumppanille muodostuu velvoite kuluttajamyynnin
myyntitulon tilittämisestä Remedylle. Edellä mainittujen
tuloelementtien lisäksi sopimuksissa voi olla myös kertaluontoinen
toimitusbonuselementti, joka luvataan tulospalkkioksi jonkin tietyn
milestonen tai tavoitteen saavuttamisesta.
Sopimuksissa määritetään kehittäjän ja julkaisijan oikeudet
ja velvoitteet. Sopimuksen nojalla annettu merkittävin oikeus
on julkaisuoikeus yksinoikeudella, mikä annetaan julkaisijalle
sopimuksen allekirjoituspäivästä alkaen. Remedyn sopimukset

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
sisältävät kaksi suoritevelvoitetta: lisenssin siirtymisen ja
pelinkehitystoiminnan. Pelinkehitystoiminta on sidoksissa siihen,
että varsinainen tuote, peli, tuotetaan ajallaan ja siinä laajuudessa
kuin julkaisijan kanssa on sovittu. Lisenssin siirtyminen tarkoittaa,
että julkaisijalla on yksinoikeus julkaista peli, kerätä bruttotulo
pelimyynneistä ja sovittujen vähennyksien jälkeen maksaa
Remedylle osuus myyntitulosta.
Transaktiohinta kehittämismaksuille perustuu projektin
työmäärään ja jaetaan milestoneille perustuen tietyn milestonen
suoritevelvoitteisiin. Tämä tarkoittaa, että milestonet heijastavat
maksukertymän perustetta ja määrittävät laskutusoikeuden.
Myyntitulo tai rojalti on se harkinnanvarainen elementti, johon
Remedy odottaa olevansa oikeutettu vaihdossa välittäessään
palveluja loppukäyttäjälle eli pelaavalle kuluttajalle. Myyntitulo
merkitään transaktiohintaan arvonlisäveron ja muiden myyntiin
liittyvien verojen suhteen nettona. Transaktiohintarakenne on
määritetty sopimuksessa. Julkaisija vastaa pelin hinnoittelusta
ja alennuskampanjoista sopimisesta yhdessä kauppapaikkojen
kanssa. Pelinkehittämissopimuksissa kokonaisvastike muodostuu
kehittämismaksuista ja myyntitulosta. Kehittämismaksut ovat
kiinteitä, kun taas myyntitulot kuluttajamyynnistä riippuvia
muuttuvia komponentteja. Remedyllä ei ole merkittäviä
rahoituskomponentteja sopimuksissaan asiakkaiden kanssa.
Arvioidessaan myyntihintaa milestoneperusteisille
kehittämismaksuille Remedy käyttää
kustannusvoittolisämenetelmää (odotettuihin menoihin ja
katteeseen perustuva lähestymistapa), jossa hinta arvioidaan
odotetun kustannuksen ja katteen summana. Kate määräytyy
asiakkaan ja muiden tekijöiden mukaan. Transaktiohinta
kohdistetaan kehittämismaksuiksi ja myyntituloksi sopimuksesta
riippuen. Kehittämismaksujen transaktiohinta allokoidaan
saavutettuihin milestoneihin perustuen. Milestonet ovat
yhteydessä pelin prosentuaaliseen valmiusasteeseen. Myyntitulo
tai rojalti allokoidaan alustojen kautta tapahtuvan todellisen
kuluttajamyynnin mukaan. Edellä mainittu menettely on tyypillistä
pelinkehittämisalan liiketoiminnalle.
Remedy tulouttaa kehittämismaksuja kun (tai samalla kuin) sovittu
milestone toimitetaan asiakkaalle. Myyntitulo tuloutetaan ajan
kuluessa perustuen toteutuneeseen myyntiin siitä alkaen, kun
oikeus myyntituloon/rojaltiin on syntynyt.
2.2 Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut sekä
keskeiset epävarmuustekijät
Remedyn johto on käyttänyt harkintaa seuraaviin liittyen:
- Ajan kuluessa tuloutettava liikevaihto: johdon harkintaan
perustuvia ratkaisuja vaaditaan ajan kuluessa tuloutettavan
liikevaihdon määrittämiseen, sillä tämä perustuu arvioihin
sopimuksen myyntituloista ja projektin kehityksen mittaamiseen.
Asiakas hyväksyy kehittämistyön edistymisen mukaan ja
on mukana kehittämistoiminnan ohjaamisessa, joten johdon
parhaan harkinnan mukaan lisenssi siirtyy ajan kuluessa ja
myyntitulo tuloutetaan vastaavasti. Remedyn johto on käyttänyt
harkintaa määrittäessään milestoneja ja arvioidessaan
yksittäisen milestonen hintoja heijastamaan oikeaa osuutta
koko projektin hinnasta.
- Myyntitulot eli rojaltisaamiset: Rojaltimyyntitulon rahavirran
ajoitus perustuu sovittuihin maksuehtoihin partnereiden kanssa
ja voi erota tiettyinä ajanjaksoina merkittävästi tuloutetusta
myyntitulokertymästä.myyntitulokertymästä.
2.3 Myyntituottojen erittely
Alla myyntituotot on eritelty maantieteellisen jakauman* ja
immateriaaliomaisuuden lähteen mukaan (IP):
1 000 euroa 2024 2023Eurooppa 2 720 7 161Muu maailma 47 941 26 772Yhteensä 50 661 33 932
* Perustuu asiakkaiden maantieteelliseen sijaintiin
1 000 euroa 2024 2023Kehitysmaksut 45 609 28 750Rojaltit 5 052 5 182Yhteensä 50 661 33 932

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
2.4 Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät
sekä velat
1 000 euroa 31.12.2024 31.12.2023Saamiset, jotka kuuluvat myyntisaamisiin (Liitetieto 16) 1 230 7 425Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät 2 126 7 306Saadut ennakot 2 674 -
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät viittaavat pääosin Remedyn
ansaitsemaan, mutta raportointikauden päättymispäivänä
laskuttamattomaan myyntiin. Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
siirretään saamisiksi kun oikeuksista tulee ehdottomia. Tämä
tapahtuu yleensä Remedyn tehdessä laskun julkaisijakumppanille.
Luottotappiovarauksia sopimuksiin perustuviin omaisuuseriin
liittyen ei ole tehty, sillä konserni katsoo luottotappioriskin olevan
epäolennainen.
3 Toimintasegmentit
3.1 Laatimisperiaate
Johto on tunnistanut konsernin liiketoiminnassa yhden
toimintasegmentin. Remedyn pelikehitystoiminta on luonteeltaan
maailmanlaajuista ja myyntikanavat ovat samoja riippumatta
siitä, missä pelien kuluttajat ovat. Tästä syystä taloudellista
tulosta ja asemaa ei voida jakaa eri segmentteihin siten, että
se parantaisi kykyä analysoida ja johtaa yritystä. Remedy kirjaa
tuotot pelikohtaisesti, mutta ei kohdista niille kaikkia kuluja,
varoja ja velkoja. Yhden toimintasegmentin raportointitapa on
yhdenmukainen Remedyn sisäisen johtamisrakenteen ja ylimmälle
operatiiviselle päätöksentekijälle (toimitusjohtaja) toimitetun
sisäisen taloudellisen raportoinnin kanssa. Toimitusjohtaja
on vastuussa strategisten päätösten tekemisestä, resurssien
kohdentamisesta sekä tuloksellisuuden seurannasta ja
arvioinnista. Konsernin tuloksellisuuden arvioinnissa käytetty
keskeinen mittari on liikevoitto.
Maantieteellisten alueiden pitkäaikaiset varat esitetään
kyseisten erien sijainnin mukaan. Alueille kohdistamattomat varat
koostuvat rahoitusinstrumenteista ja laskennallisista veroeristä.
Tilikausilla 2023-2024 konsernin varat olivat pääosin Suomessa.
Maantieteellisten alueiden liikevaihto perustuu asiakkaiden
sijaintiin ja on esitetty liitetiedossa 2.3 Myyntituottojen erittely.
Maantieteelliset tiedot
1 000 euroa 2024 2023Pitkäaikaiset varat Suomi 50 304 32 853Ruotsi 1 681 2 021Yhteensä 51 985 34 875
3.2 Merkittävät asiakkaat
Päättyneenä vuonna Remedyllä oli 2 merkittävää asiakasta, jotka
kukin vastasivat vähintään 10 prosentista liikevaihdosta (2023: 4
asiakasta).
4 Kehittämismenojen aktivointi
Taseeseen tilikausilla 2024 ja 2023 aktivoidut kehittämismenot
koostuvat seuraavista eristä:
1 000 euroa 2024 2023Henkilöstömenot 5 591 2 517Ulkopuoliset palvelut 2 417 2 263Yhteensä 8 008 4 780
Kehittämismenoihin sovelletut laatimisperiaatteet sekä muut
kehittämismenoja koskevat liitetiedot on esitetty kohdassa 13
Aineettomat hyödykkeet.
5 Materiaalit ja palvelut
5.1 Laatimisperiaate
Materiaalit ja palvelut -erä koostuu lähinnä ulkopuolisiin palveluihin
liittyvistä kuluista. Ne ovat yleensä suoraan projekteihin liittyviä
alihankinta-, lisensointi-, agentuuri- tai jakelukanavakuluja. Näiden
kulujen määrä voi vaihdella vuosittain projektien kehitysvaiheiden
tai myyntimäärien mukaan. Tämä erä ei sisällä valuuttakurssieroja,
joiden käsittely on esitetty liitetiedossa 1.6 Liikevoitto.
5.2 Materiaali- ja palvelukulujen erittely
1 000 euroa 2024 2023Ulkopuoliset palvelut -18 929 -19 011Kehittämismenojen aktivointi 2 417 2 263Ostokulut -39 -85Vaihto-omaisuuden muutos -6 -7Yhteensä -16 557 -16 841

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
6 Liiketoiminnan muut tuotot
6.1 Laatimisperiaate
Liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyvät muut kuin Remedyn
varsinaiseen liiketoimintaan liittyvät tuotot.
7 Henkilöstökulut
7.1 Laatimisperiaate
Laajan tuloslaskelman Henkilöstökulut-erään sisältyvät
seuraavat työsuhde-etuudet: lyhytaikaiset työsuhde-etuudet,
työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet, muut pitkäaikaiset
työsuhde-etuudet*, työsuhteen päättämiseen liittyvät
etuudet* ja osakeperusteiset maksut (katso alla liitetieto 7.3
Osakeperusteiset maksut).
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet sisältävät palkat, palkkiot sekä
luontaisedut, vuosilomat ja tulospalkkiot. Remedy kirjaa näistä
etuuksista syntyvät kulut sille kaudelle, jolla työntekijät suorittavat
kyseisen työn.
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet maksetaan saajilleen
työsuhteen päättymisen jälkeen. Remedyllä nämä etuudet
koostuvat eläkkeistä. Remedyn eläkejärjestelyt on hoidettu
ulkopuolisissa eläkevakuutusyhtiöissä. Eläkejärjestelyt luokitellaan
joko etuus- tai maksupohjaisiksi järjestelyiksi. Maksupohjaisella
järjestelyllä tarkoitetaan eläkejärjestelyä, jossa Remedy
maksaa kiinteitä maksuja erilliselle yhteisölle, eikä Remedyllä
ole oikeudellisia tai tosiasiallisia velvoitteita lisämaksujen
suorittamiseen, jos eläkevakuutusyhtiöllä ei ole riittävästi varoja
kaikkien eläke-etuuksien maksamiseen. Muut kuin maksupohjaiset
eläkejärjestelyt ovat etuuspohjaisia järjestelyjä. Konsernilla on
vain maksupohjaisia järjestelyjä. Eläkemaksuvelvoitteet kirjataan
kuluiksi sillä kaudella, jolloin työtekijät suorittavat kyseisen työn.
Remedy kirjaa ennakkoon suoritetut maksut omaisuuseriksi siltä
osin, kuin ne johtavat vastaisten eläkemaksujen vähenemiseen tai
rahana saatavaan palautukseen.
Muita pitkäaikaisia työsuhde-etuuksia ovat kaikki muut työsuhde-
etuudet kuin lyhytaikaiset, työsuhteen päättymisen jälkeiset
sekä työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet. Näitä ovat esim.
pitkäaikaiset palkalliset poissaolot, kuten sapattivapaa.
Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet perustuvat työsuhteen
päättymiseen, eivät työsuoritukseen. Nämä etuudet koostuvat
irtisanomiskorvauksista. Remedy maksaa irtisanomisetuuksia,
jos se päättää henkilön työsuhteen ennen normaalia eläkkeelle
jäämisaikaa, tai kun henkilö suostuu irtisanoutumaan
vapaaehtoisesti näitä etuuksia vastaan.
* Konsernilla ei ollut näitä etuuksia tilikausilla 2024 tai 2023.
7.2 Tulosvaikutteisesti kirjatut kulut
1 000 euroa 2024 2023Palkat ja palkkiot -22 764 -21 647Kehittämismenojen aktivointi 5 591 2 517Eläkekulut (maksupohjaiset järjestelyt) -4 535 -4 340Muut henkilösivukulut -572 -784Osakeperusteiset palkitsemisjärjestelyt (omana pääomana maksettavat) -2 392 -2 684Yhteensä -24 672 -26 938Henkilökunnan lukumäärä keskimäärin tilikaudella oli yhteensä 351 334
Tiedot konsernin johtoon kuuluvien avainhenkilöiden palkitsemisesta
esitetään liitetiedossa 24 Lähipiiritapahtumat.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
7.3 Osakeperusteiset maksut
7.3.1 Laatimisperiaate
Remedyllä on kuusi osakeperusteista palkkio-ohjelmaa:
Optio-ohjelma 2019, Optio-ohjelma 2020, Optio-ohjelma 2021,
Optio-ohjelma 2022, Optio-ohjelma 2023 ja Optio-ohjelma
2024. Optio-ohjelma 2018 päättyi vuonna 2024. Ohjelmat
ovat omana pääomana maksettavia järjestelyjä. Optiot on
myönnetty vastikkeetta. Ne arvostetaan käypään arvoon niiden
myöntämisajankohtana Black-Scholes -mallia käyttäen ja kirjataan
henkilöstökuluiksi oikeuden syntymisajanjakson kuluessa,
vastaava lisäys merkitään kertyneisiin voittovaroihin. Laskennassa
käytetty riskitön korkokanta vastaa Suomen valtion obligaation
10 vuoden korkoa ja volatiliteetin peruste on vuosi taaksepäin
laskentapäivästä.
7.3.2 Osakeoptio-ohjelmien kuvaukset
Optio-ohjelmat ovat osa hallituksen pidemmän tähtäimen
suunnitelmaa ottaa käyttöön pitkäaikainen osakepohjainen
kannustinjärjestelmä Remedyn avainhenkilöille. Optio-oikeudet
myönnetään ilman maksua. Hallitus päättää optio-oikeuksien
jakamisesta ennen osakkeiden merkintäajan alkua.
2018 ohjelma:
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 8.6.2018 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 26.3.2018 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2018”.
Alunperin optio-oikeuksia annettiin yhteensä enintään 400 000
kappaletta, ja ne oikeuttavat haltijaansa merkitsemään yhteensä
enintään 400 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta.
Toukokuussa 2021 Remedy Entertainment Oyj on mitätöinyt
yhteensä 97 500 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta. Optio-
oikeuksia 2018 on mitätöinnin jälkeen 302 500 kappaletta ja ne
oikeuttavat merkitsemään 302 500 yhtiön osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkoi 1.6.2021 ja
päättyi 31.5.2024. Osakekohtainen merkintähinta oli 7,02 euroa, joka
oli yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Helsingin Pörssin
ylläpitämällä monenkeskisellä First North Finland -markkinapaikalla
1.3.-31.5.2018 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 27.5.2021, että yhtiö hakee vuoden
2018 optio-ohjelman optio-oikeuksia julkisen kaupankäynnin kohteeksi
Nasdaq Helsinki Oy:n First North Growth Market -markkinapaikalle.
Optio-oikeudet ovat olleet listattuna kyseisellä markkinapaikalla
1.6.2021 alkaen.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.9.2021 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 1.6.-15.9.2021 yhteensä
226 300 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 1 588 626 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.9.2021. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 27.1.2022 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 16.9.-31.12.2021 yhteensä
4 250 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 29 835 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
27.1.2022. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 29.9.2022 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 1.6.-15.9.2022
yhteensä 11 200 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen
merkintöjen merkintähinta 78 624 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
29.9.2022. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.1.2023 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 16.9.-31.12.2022 yhteensä
2 500 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 17 550 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.1.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 28.9.2023 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 1.6.-15.9.2023
yhteensä 3 250 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen
merkintöjen merkintähinta 22 815 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
28.9.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 1.2.2024 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 16.9.-31.12.2023 yhteensä
7 250 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 50 895 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 1.2.2024.
Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 11.4.2024 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment Oyj:n
optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 1.1.-31.3.2024 yhteensä 33 250 yhtiön
uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen merkintähinta
233 415 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien perusteella
merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 11.4.2024. Uudet
osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 1.7.2024 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 1.4.-31.5.2024 yhteensä
14 500 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 101 790 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 1.7.2024.
Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Optio-ohjelma 2018 on päättynyt 31.5.2024 eikä siinä ole allokoituja
merkittävissä olevia optio-oikeuksia katsauskauden lopussa.
2019 ohjelma:
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 11.7.2019 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 8.4.2019 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2019”.
Alunperin optio-oikeuksia annettiin yhteensä enintään 400 000
kappaletta, ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään
400 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta.
Toukokuussa 2022 Remedy Entertainment Oyj on mitätöinyt
yhteensä 29 000 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta. Optio-
oikeuksia 2019 on mitätöinnin jälkeen 371 000 kappaletta ja ne
oikeuttavat merkitsemään 371 000 yhtiön osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkoi 1.6.2022 ja
päättyy 31.5.2025. Osakekohtainen merkintähinta on 9,23 euroa, joka
on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Helsingin Pörssin
ylläpitämällä monenkeskisellä First North Finland -markkinapaikalla
1.4.-30.6.2019 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 31.5.2022 hakevansa vuoden 2019
optio-oikeuksiensa listaamista Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämälle First
North -markkinapaikalle 1.6.2022 lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 29.9.2022 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.6.-15.9.2022 yhteensä
134 700 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 1 243 281 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
29.9.2022. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.1.2023 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 16.9.-31.12.2022 yhteensä
18 000 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 166 140 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.1.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 12.4.2023 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment Oyj:n
optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.1.-31.3.2023 yhteensä 1 000 yhtiön
uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen merkintähinta
9 230 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun vapaan
oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien perusteella merkityt
osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 12.4.2023. Uudet
osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.6.2023 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.4.-31.5.2023
yhteensä 7 800 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen
merkintöjen merkintähinta 71 994 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
30.6.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 28.9.2023 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment Oyj:n
optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.6.-15.9.2023 yhteensä 2 001 yhtiön
uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen merkintähinta
18 469,23 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien perusteella
merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 28.9.2023. Uudet
osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 1.2.2024 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 16.9.-31.12.2023 yhteensä
17 000 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 156 910 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 1.2.2024.
Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 11.4.2024 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment Oyj:n
optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.1.-31.3.2024 yhteensä 3 000 yhtiön
uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen merkintähinta
27 690 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien perusteella
merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 11.4.2024. Uudet
osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 1.7.2024 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.4.-31.5.2024 yhteensä
2 000 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 18 460 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 1.7.2024.
Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.9.2024 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.6.-15.9.2024
yhteensä 5 000 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen
merkintöjen merkintähinta 46 150 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.9.2024. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Optio-ohjelmassa 2019 on 180 499 allokoitua merkittävissä olevaa
optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
2020 ohjelma:
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 2.7.2020 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 6.4.2020 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2020”.
Alunperin optio-oikeuksia annettiin yhteensä enintään 400 000
kappaletta, ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään
400 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta.
Toukokuussa 2023 Remedy Entertainment Oyj on mitätöinyt
yhteensä 200 500 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta. Optio-
oikeuksia 2020 on mitätöinnin jälkeen 199 500 kappaletta ja ne
oikeuttavat merkitsemään 199 500 yhtiön osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkoi 1.6.2023 ja
päättyy 31.5.2026. Osakekohtainen merkintähinta on 22,21 euroa, joka
on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Helsingin Pörssin
ylläpitämällä monenkeskisellä First North Finland -markkinapaikalla
1.4.-30.6.2020 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla. Toukokuussa 2024
Remedy Entertainment Oyj on mitätöinyt yhteensä 20 000 yhtiön
hallussa olevaa optio-oikeutta, minkä jälkeen yhtiöllä ei itsellään ole
enää ohjelman optio-oikeuksia hallussaan.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 28.9.2023 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2020 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2020 merkittiin 1.6.-15.9.2023
yhteensä 7 000 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen
merkintöjen merkintähinta 155 470 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
28.9.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 1.2.2024 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2020 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2020 merkittiin 16.9.-31.12.2023 yhteensä
2 000 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 44 420 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 1.2.2024.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Optio-ohjelmassa 2020 on 170 500 allokoitua merkittävissä olevaa
optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
2021 ohjelma:
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 20.9.2021 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 14.4.2021 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2021”.
Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään 350 000 kappaletta,
ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 350 000 yhtiön
uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Toukokuussa 2024 Remedy
Entertainment Oyj on mitätöinyt yhteensä 80 000 yhtiön hallussa
olevaa optio-oikeutta. Optio-oikeuksia 2021 on mitätöinnin jälkeen
270 000 kappaletta ja ne oikeuttavat merkitsemään 270 000 yhtiön
osaketta. Optio-oikeudet annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida
optio-oikeuksia osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika
alkoi 1.6.2024 ja päättyy 31.5.2027. Osakekohtainen merkintähinta on
47,09 euroa, joka on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi
Helsingin Pörssin ylläpitämällä monenkeskisellä First North Finland
-markkinapaikalla 1.6.-31.8.2021 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla.
Optio-ohjelmassa 2021 on 270 000 allokoitua merkittävissä olevaa
optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
2022 ohjelma:
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 20.9.2022 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 13.4.2022 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2022”.
Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään 350 000 kappaletta,
ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 350 000
yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkaa 1.6.2025
ja päättyy 31.5.2028. Osakekohtainen merkintähinta on 26,64 euroa,
joka on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq
Helsingin ylläpitämällä pörssilistalla 1.6.-31.8.2022 aikavälillä lisättynä
10 prosentilla.
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä 292 000
optio-oikeutta ja loput 58 000 optio-oikeutta jäävät yhtiön haltuun
allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille avainhenkilöille.
2023 ohjelma:
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 21.9.2023 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 13.4.2023 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2023”.
Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään 350 000 kappaletta,
ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 350 000
yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkaa 1.6.2026
ja päättyy 31.5.2029. Osakekohtainen merkintähinta on 27,31 euroa,
joka on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq
Helsingin ylläpitämällä pörssilistalla 1.6.-31.8.2023 aikavälillä lisättynä
10 prosentilla.
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä 279 000
optio-oikeutta ja loput 71 000 optio-oikeutta jäävät yhtiön haltuun
allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille avainhenkilöille.
2024 ohjelma:
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 4.10.2024 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 12.4.2024 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2024”.
Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään 350 000 kappaletta, ja
ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 350 000 yhtiön uutta
tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet annetaan vastik-
keetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia osakemerkintäaikaan
asti. Osakkeiden merkintäaika alkaa 1.6.2027 ja päättyy 31.5.2030.
Osakekohtainen merkintähinta on 19,76 euroa, joka on yhtiön osak-
keen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq Helsingin ylläpitämällä
pörssilistalla 1.6.-31.8.2024 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla.
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä 322 000
optio-oikeutta ja loput 28 000 optio-oikeutta jäävät yhtiön haltuun
allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille avainhenkilöille.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Ohjelma 2019 2020 2021 2022 2023 2024Ohjelman luonne Osakeoptio Osakeoptio Osakeoptio Osakeoptio Osakeoptio OsakeoptioMyönnetty 10.9.2019 20.10.2020 6.10.2021 20.9.2022 21.9.2023 4.10.2024Oikeuden syntymisjakso 3 vuotta 3 vuotta 3 vuotta 3 vuotta 3 vuotta 3 vuottaMerkintäaika 1.6.2022-31.5.2025 1.6.2023-31.5.2026 1.6.2024-31.5.2027 1.6.2025-31.5.2028 1.6.2026-31.5.2029 1.6.2027-31.5.2030Oikeuden syntymisehto Työssäoloehto Työssäoloehto Työssäoloehto Työssäoloehto Työssäoloehto TyössäoloehtoOptioiden lukumäärä 180 499 170 500 270 000 292 000 279 000 322 000 Merkintähinta, euroa 9,23 22,21 47,09 26,64 27,31 19,76 Osake myöntämishetkellä, euroa 10,60 33,50 40,10 19,48 20,55 16,40 Toteutus Osakkeina Osakkeina Osakkeina Osakkeina Osakkeina Osakkeina
7.3.4 Black-Scholes-optionhinnoittelumallissa käytetyt merkittävimmät oletukset
Alla olevassa taulukossa on esitetty arvostusmallissa käytetyt optio-ohjelmien syöttötiedot.
Ohjelma 2019 2020 2021 2022 2023 2024Myönnetty 10.9.2019 20.10.2020 6.10.2021 20.9.2022 21.9.2023 4.10.2024Volatiliteetti, % 36 % 54 % 45 % 46 % 37 % 42 %Voimassaoloaika, vuosina 6 vuotta 6 vuotta 6 vuotta 6 vuotta 6 vuotta 6 vuotta Riskin korko, % 0 % 0 % 0 % 0 % 3 % 3 %Myöntämispäivän hinta, euroa 10,60 33,50 40,10 19,48 20,55 16,40Optio myöntämispäivänä, euroa 3,99 19,41 15,49 6,54 6,75 6,14
7.3.3 Keskeiset ehdot
Tilinpäätöshetkellä käynnissä olevien ohjelmien keskeiset ehdot ovat seuraavat:

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
7.3.5 Osakeoptioiden määrien muutokset
Seuraava taulukko kuvaa ulkona olevien osakeoptioiden lukumäärien
muutoksia tilikausilla 2024 ja 2023.
2024
Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Kappaletta2018201920202021202220232024Tilikauden alussa 55 000 207 499 192 500 287 500 318 000 277 000 - Myönnetyt - - - - - 31 000 322 000 Menetetyt - - - -17 500 -26 000 -29 000 - Palautuneet - - -20 000 - - - - Käytetyt -55 000 -27 000 -2 000 - - - - Rauenneet - - - - - - - Tilikauden lopussa - 180 499 170 500 270 000 292 000 279 000 322 000 Toteutettavissa olevat optiot tilikauden lopussa - 180 499 170 500 270 000 - - -
2023
Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Kappaletta201820192020202120222023Tilikauden alussa 60 750 236 300 201 500 308 000 319 000 - Myönnetyt - - - - 15 000 277 000 Menetetyt - - -22 000 -20 500 -16 000 - Palautuneet - - 20 000 - - - Käytetyt -5 750 -28 801 -7 000 - - - Rauenneet - - - - - - Tilikauden lopussa 55 000 207 499 192 500 287 500 318 000 277 000 Toteutettavissa olevat optiot tilikauden lopussa 55 000 207 499 172 500 - - -
Ohjelmien etuuksia ei peruutettu tai niihin tehty muutoksia vuosina 2024 ja 2023.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
8 Poistot ja arvonalentumiset
8.1 Poistot ja arvonalentumiset hyödykeryhmittäin
1 000 euroa 2024 2023Aineettomat hyödykkeetKehittämismenot -487 -8 734Muut aineettomat hyödykkeet -3 430 -Yhteensä -3 917 -8 734Aineelliset hyödykkeetKoneet ja laitteet -1 471 -1 547Muut aineelliset hyödykkeet -24 -130Yhteensä -1 495 -1 677Poistot yhteensä, omistetut omaisuuserät -5 412 -10 411yttöoikeusomaisuuserät (vuokratut hyödykkeet)* -1 379 -1 265Tulosvaikutteiset poistot yhteensä -6 791 -11 676
* Poistot käyttöoikeusomaisuuseräluokittain on esitetty liitetiedossa
15.3 Tulosvaikutteisesti kirjatut erät.
Vuonna 2024 arvonalentumistappioita ei tunnistettu. Vuonna
2023 Remedy kirjasi 7 178 tuhannen euron arvonalentumistappion
liittyen Vanguard-peliprojektiin (tarkempi kuvaus liitteessä
13.4 Arvonalentumistestaus).
9 Liiketoiminnan muut kulut
9.1 Laatimisperiaate
Remedyn liiketoiminnan muut kulut sisältävät kulut, joiden ei voida
suoraan katsoa liittyvän konsernin liiketoimintojen operatiivisiin
tehtäviin, kuten hallinto-, tietojärjestelmä-, markkinointi- ja
matkakulut.
9.2 Liiketoiminnan muiden kulujen erittely
1 000 euroa 2024 2023Vapaaehtoiset henkilösivukulut -1 355 -1 437Toimitilakulut -547 -665Laite- ja ohjelmistokulut -2 462 -2 387Matkakulut -578 -832Markkinointikulut -235 -254Hallintokulut -1 579 -1 342Muut kuluerät -166 -236Yhteensä -6 922 -7 153
9.3 Tilintarkastajan palkkiot
1 000 euroa 2024 2023KPMGTilintarkastus -102 -82Veroneuvonta - -4Tilintarkastuslain 1.1,2 §:starkoitetut toimeksiannot -7 -4Muut palvelut -11 -14Yhteensä -120 -104

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
10 Rahoitustuotot ja -kulut
10.1 Laatimisperiaate
Remedy käsittelee korkotuotot ja -kulut efektiivisen koron
menetelmää käyttäen. Remedy kirjaa kaikki korkomenot kuluiksi.
Tarkemmat rahoitusvaroja sekä -velkoja koskevat tilinpäätöksen
laatimisperiaatteet on esitetty liitetiedoissa 16 Rahoitusvarat, 19
Rahoitusvelat sekä 21 Rahoitusriskien hallinta.
10.2 Tulosvaikutteisesti kirjatut erät
10.2.1 Rahoitustuotot
1 000 euroa 2024 2023Valuuttakurssivoitot* 62 377 Korkotuotot 452 609 Muut rahoitustuotot**** 366 781 Yhteensä 879 1 766
10.2.2 Rahoituskulut
1 000 euroa 2024 2023Valuuttakurssitappiot* -35 -559Korkokulut - jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat** -323 -87Muut rahoituskulut*** -61 -35Yhteensä -420 -681Nettorahoituskulut 460 1 085
* Nettomääräiset valuuttakurssivoitot ja -tappiot olivat 27 tuhatta euroa vuonna 2024 (2023: -182 tuhatta).
** Sisältää julkiselta vallalta saadun lainan, vaihtovelkakirjalainan sekä vuokrasopimusvelat.
*** Siltää rahoituspalkkioita 15 tuhatta euroa ja emoyhtiön pörssilistakuluja 46 tuhatta euroa vuonna 2024 (2023: 35 tuhatta).
**** Sisältää sijoitusten käyvän arvon muutokset.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
11 Tuloverot
11.1 Laatimisperiaate
Kauden verokulu koostuu verotettavaan tuloon perustuvasta
verosta sekä laskennallisten verojen muutoksesta. Tuloverot
kirjataan tulosvaikutteisesti, paitsi silloin kun ne liittyvät muihin
laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan kirjattuihin eriin.
Tällöin myös tulovero kirjataan kyseisiin eriin.
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan paikallisen
(Suomen tai Ruotsin) verolainsäädännön mukaan ja kullekin
yritykselle määräytyvän verotettavan tulon ja voimassaolevan
verokannan (tai tilinpäätöspäivään mennessä käytännössä
hyväksytyn verokannan) perusteella. Tätä veroa oikaistaan
mahdollisilla edellisiin tilikausiin liittyvillä veroilla. Verotettava
tulo saattaa erota tilinpäätöksessä raportoidusta tuloksesta
esimerkiksi siksi, että jotkin tuotto- tai kuluerät ovat verotettavia
tai verotuksessa vähennyskelpoisia eri vuosina ja tietyt tuotto- ja
kuluerät eivät ole lainkaan verotettavia tai vähennyskelpoisia
verotuksessa.
Laskennallinen vero kirjataan velkamenetelmää käyttäen:
- omaisuus- ja velkaerien tilinpäätöspäivän kirjanpitoarvojen ja
verotuksellisten arvojen välisistä väliaikaisista eroista, sekä
- käyttämättömistä verotuksellisista tappioista ja
käyttämättömistä verotukseen liittyvistä hyvityksistä.
Remedyn väliaikaiset erot syntyvät lähinnä aktivoiduista
kehittämismenoista sekä vuokrasopimuksista.
Laskennallinen verovelka kirjataan yleensä täysimääräisenä.
Laskennallinen verosaaminen kirjataan verotuksessa
vähennyskelpoisista väliaikaisista eroista vain siihen määrään asti
kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa
tuloa, jota vastaan Remedy voi hyödyntää väliaikaisen eron.
- Taseeseen merkityt laskennalliset verosaamiset: Remedy
arvioi näiden verosaamisten määrän ja niiden hyödyntämisen
todennäköisyyden uudelleen kunkin raportointikauden
päättyessä. Mikäli konserni ei pidä kyseistä verohyötyä enää
todennäköisenä, laskennallisen verosaamisen kirjanpitoarvosta
kirjataan vähennys.
Remedy määrittää laskennalliset verosaamiset ja -velat käyttäen
sitä paikallista verokantaa (ja verolakeja), jotka odotusarvoisesti
ovat voimassa sinä vuonna, jolla omaisuuserä realisoidaan
tai muutoin hyödynnetään tai velka suoritetaan. Verokantana
käytetään raportointikauden päättymispäivänä voimassaolevaa
yhtiöverokantaa tai tilikautta seuraavan vuoden verokantaa,
mikäli se on käytännössä hyväksytty raportointikauden
päättymispäivään mennessä.
Mikäli verovelan tai -saamisen määrään liittyy epävarmuutta,
Remedy ottaa tämän huomioon kirjatessaan kauden
verotettavaan tuloon perustuvia veroja tai laskennallisia veroja.
Tämä perustuu konsernin tulkintaan verolakien soveltamisesta
sekä johdon harkintaan.
11.2 Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut sekä
keskeiset epävarmuustekijät
Remedyllä on laskennallisia verosaamisia ja -velkoja, joiden
odotetaan realisoituvan tuloslaskelman kautta tulevaisuudessa.
Laskennallisia veroeriä laskiessaan Remedyn on tehtävä tiettyjä
oletuksia ja arvioita tulevista verovaikutuksista, jotka johtuvat
tilinpäätökseen kirjattujen varojen ja velkojen kirjanpitoarvojen ja
niiden verotuksellisten arvojen välisistä eroista.
Johdon harkintaa tarvitaan etenkin, kun määritetään, kuinka paljon
laskennallisia verosaamisia voidaan kirjata. Harkintaa on käytetty
erityisesti päätettäessä, kirjataanko laskennallista verosaamista
käyttämättömistä verotuksellisista tappioista. Kirjauksen suuruus
riippuu siitä määrästä verotettavaa tuloa, joka todennäköisesti
syntyy tulevaisuudessa, ja jota vastaan käyttämättömät
verotukselliset tappiot voidaan hyödyntää.
Tulevaisuuden verotettavien voittojen arvioiminen perustuu
Remedyn strategiaan, ennusteisiin ja epävarmuuksien arviointiin.
Remedyn johto seuraa konsernin taloudellista asemaa ja arvioi
tulevaa kehitystä kuukausittain. Verotuksellisista tappioista
kirjattujen laskennallisten verosaamisten määrää arvioidaan
jokaisen raportointikauden päättymispäivänä.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
11.5 Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutokset
2024
Kirjattu tulos-Kirjattu muihin Kurssierot ja muut 1 000 euroa 1.1.2024vaikutteisestilaajan tuloksen eriinmuutokset 31.12.2024Laskennalliset verosaamisetVahvistetuista tappioista 5 027 328 - - 5 355Vuokrasopimukset 15 6 - -3 19Yhteensä 5 042 334 - -3 5 374Laskennalliset verovelatRahastosijoitusten arvostus 71 35 - - 106Vuokrasopimukset 27 - - -7 20Yhteensä 99 35 - -7 127
2023
Kirjattu tulos-Kirjattu muihin Kurssierot ja muut 1 000 euroa 1.1.2023vaikutteisestilaajan tuloksen eriinmuutokset 31.12.2023Laskennalliset verosaamisetVahvistetuista tappioista - 5 027 - - 5 027Vuokrasopimukset - 25 - -9 15Yhteensä - 5 051 - -9 5 042Laskennalliset verovelatRahastosijoitusten arvostus - 71 - - 71Vuokrasopimukset 7 20 - - 27Yhteensä 7 92 - - 99
11.3 Tulosvaikutteisesti kirjatut tuloverot
1 000 euroa 2024 2023Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero -75 -75Laskennallisten verojen muutos 299 4 960 Yhteensä 224 4 885
11.4 Tulosvaikutteisen verokulun ja Suomessa sovellettavalla
verokannalla laskettujen tuloverojen välinen
täsmäytyslaskelma
1 000 euroa 2024 2023Voitto (Tappio) ennen tuloveroja -3 820 -27 541Vero laskettuna Suomessa sovellettavalla verokannalla (20 %) 764 5 508 Edellisiin vuosiin kohdistuva tulovero -2 -43Vähennyskelvottomat menot -59 -72Osakeoptiojärjestelyt -478 -537Ulkomaisen tytäryhtiön vaikutus -2 -2Muut erät 1 31Tulosvaikutteisesti kirjatut tuloverot 224 4 885

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
12 Osakekohtainen tulos
12.1 Laatimisperiaate
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla
emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto (tappio) ulkona
olevien kantaosakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla
tilikauden aikana, pois lukien mahdolliset hallussa olevat omat
osakkeet.
Laskettaessa laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista
tulosta otetaan ulkona olevien osakkeiden painotetussa
keskimääräisessä lukumäärässä huomioon kaikkien
potentiaalisten osakkeiden laimentava vaikutus. 31.12.2024
Remedyllä oli yksi (2023: kolme) optio-ohjelmaa, joilla on
laimentava vaikutus. Optioilla on laimentava vaikutus ainoastaan
silloin, kun osakkeen keskimääräinen markkinahinta ylittää kauden
aikana optioiden merkintähinnan.
Lisätietoja osakeoptio-ohjelmista on esitetty liitetiedoissa
7.3 Osakeperusteiset maksut ja 24.2 Johtoon kuuluvien
avainhenkilöiden palkitseminen.
12.2 Laimentamaton ja laimennettu osakekohtainen tulos
2024 2023Laimentamaton osakekohtainen tulosEmoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, tuhatta euroa -3 596 -22 657Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1 000 kpl) 13 551 13 478 Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa / osake) -0,27 -1,68Laimennettu osakekohtainen tulosEmoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, tuhatta euroa -3 596 -22 657Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1 000 kpl) 13 551 13 478 Osakeoptioiden vaikutus (1 000 kpl) 69 194 Laimennusvaikutuksella oikaistu osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo (1 000 kpl) 13 620 13 672 Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (euroa / osake)* - -
* Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta ei esitetä, koska sillä olisi vahventava vaikutus osakekohtaiseen
tulokseen.
Osakemäärän kasvu johtuu optio-ohjelmien 2018, 2019 ja 2020 osakemerkinnöistä.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
13 Aineettomat hyödykkeet
13.1 Laatimisperiaate
Remedyn aineettomat hyödykkeet sisältävät aktivoituja
kehittämismenoja ja Control Franchisen ostetut julkaisuoikeudet.
Molempiin aineettomien hyödykkeiden kategorioihin sovelletaan
samoja kirjanpidon periaatteita.
Kehittämismenot
Remedy on aktivoinut kehittämismenoja peliprojekteista, jotka
perustuvat yhtiön omiin pelibrändeihin. Aktivoidut kulut liittyvät
projekteihin Alan Wake 2, FBC: Firebreak sekä Control 2.
Vertailukaudella 2023 kehittämismenoja oli aktivoituna myös
Alan Wake Remastered -projektista. Ne poistettiin loppuun
suunnitelmansa mukaisesti vuoden 2024 aikana.
Yhtiö aktivoi kehittämismenoja, kun seuraavat ehdot täyttyvät:
- Remedy pystyy osoittamaan tekniset valmiudet saada peli
valmiiksi myyntiä tai muuta hyötyä varten
- Remedyllä on aikomus ja kyvykkyys tehdä peli valmiiksi ja
myydä sitä
- Remedy pystyy osoittamaan, että peli tuottaa todennäköisesti
taloudellista hyötyä tulevaisuudessa
- Remedyllä on riittävät tekniset, taloudelliset ja muut resurssit
saatavilla kehityksen loppuunviemiseksi ja pelin myymiseksi
- Remedy pystyy todennettavasti määrittämään pelin
kehittämiseen kohdistuvat menot kehittämisvaiheen aikana.
Remedy aktivoi projektin välittömistä henkilöstökuluista
aiheutuvat menot sekä muut projektille suoraan kohdistuvat
menot. Omaisuuserää testataan arvonalentumisen varalta
vuosittain kehitystoiminnan aikana. Remedy ei aktivoi
kehittämismenoja takautuvasti. Tutkimuskulut käsitellään
tulosvaikutteisesti.
Poistot ja arvonalentumiset
Poistot alkavat pelin julkaisun yhteydessä huomioiden mahdollinen
partnerille annettu oikeus vähentää etupainotteisesti sovittuja
kulueriä. Aktivoitujen kehittämismenojen poistomenetelmä
perustuu pelin myyntiennusteen mukaiseen liikevaihtoprofiiliin
poistoajan aikana. Remedyn harkinnan mukaan poistoajan
perustuminen liikevaihtoprofiiliin on asianmukainen, sillä pelin
myynnin ja taloudellisen hyödyn kertymisen välillä on vahva
yhteys. Poistoaika perustuu pelin myynnin odotettuun elinkaareen.
Elinkaari voi vaihdella pelityypistä riippuen 24 kuukaudesta
5 vuoteen. Niin kutsutuilla tripla A -peleillä odotettu myynnin
elinkaari on tyypillisesti ollut lyhyempi ja ilmaiseksi pelattavilla
peleillä puolestaan pidempi.
Remedy arvioi soveltamiaan poistoaikoja vähintään vuosittain.
Jos pelin odotettu taloudellinen vaikutusaika eroaa merkittävästi
aiemmista arvioista, poistoaikaa muutetaan vastaavasti.
Muutokset taloudelliseen vaikutusaikaan voivat aiheutua
esimerkiksi muutoksista kysynnässä, kilpailuaseman kautta tai
uudelleenjärjestelytoimista.
Jokaisena raportointiajankohtana Remedy arvioi pelikohtaisesti
aktivoitujen kehittämismenojen viitteet arvonalentumiseen.
Jos mitään viitteitä tähän on, yhtiö arvioi pelin kerrytettävissä
olevan rahamäärän uudelleen. Arvonalentuminen kirjataan,
mikäli aktivoitujen kehittämismenojen kirjanpitoarvo ylittää
kerrytettävissä olevan rahamäärän.
13.2 Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut sekä
keskeiset epävarmuustekijät
Remedy aktivoi kehittämismenoja aineettomana hyödykkeenä,
kun tietty kriteeristö täyttyy (liitetieto 13.1). Tämä edellyttää johdon
harkintaa liittyen siihen, milloin kaikki aktivoinnin kriteerit täyttyvät,
milloin aktivointi päättyy ja milloin hyödykkeen poisto alkaa.
Investointipäätöksen perusta on liiketoimintamalli, mikä pätee
myös peliprojekti-investointeihin. Liiketoimintamallit hahmotellaan
varhaisessa vaiheessa pelin ideointia ja konseptointia. Kun
projektin laajuus on hahmoteltu, hahmotelma resurssitarpeesta
tehdään tämän pohjalta. Resursointi hahmotellaan sisäisistä
työkuukausista ja ulkoistuksesta. Myös markkinointipanokset
ja muut suorat kulut arvioidaan ja budjetoidaan. Nämä yhdessä
muodostavat perustan projektin budjetille ja aikajanalle.
Seuraava vaihe on päättää, otetaanko projektiin mukaan
julkaisijakumppani vai julkaistaanko projekti itse. Jos kumppani
otetaan mukaan, simuloidaan tarvittavalle sopimukselle rakenne
erilaisten skenaarioiden avulla. Kun kumppani on löytynyt,
toteutuneet sopimusehdot ja projektiaikataulu sekä budjetti
päivitetään liiketoimintamalliin. Prosessin aikana arvioidaan
myös pelin myyntimääriä ja sitä, kuinka paljon Remedy ansaitsisi
tuottoa kumppanin kanssa tehdyn sopimuksen rakenteen
ja ehtojen perusteella. Pelin kokonaistuotto-odotukset
sisältävät sekä kehittämismaksut että myyntituotot/rojaltit.
Kehittämismaksut määritetään sopimuksessa, joten niiden
määrään ei kohdistu arvionvaraisuutta. Pelin julkaisun jälkeiset
myyntituotot/rojaltit sen sijaan sisältävät arvionvaraisuutta
pelin kuluttajamyynnin suhteen. Peliprojektien suhteen Remedy
aktivoi kustannuksista määrän, joka vastaa pelin julkaisun
jälkeen odotettavissa olevien myyntituottojen/rojaltien osuutta
pelin kokonaistuotto-odotuksesta. Mikäli peliprojektissa ei
ole mukana julkaisijakumppania, aktivoidaan kehittämismenot
kokonaisuudessaan.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
13.3 Kirjanpitoarvojen täsmäytys
1 000 euroa Kehittämismenot Muut aineettomat hyödykkeet Yhteensä2024 2023 2024 2023 2024 2023HankintamenoAlkusaldo 1.1. 38 017 33 237 - - 38 017 33 237 Lisäykset 8 008 4 780 16 416 - 24 424 4 780 Loppusaldo 31.12. 46 026 38 017 16 416 - 62 441 38 017 Josta keskeneräiset pelinkehitysprojektit 21 719 13 711 - - 21 719 13 711 Kertyneet poistot ja arvonalentumisetAlkusaldo 1.1. -18 709 -9 975 - - -18 709 -9 975Poistot -487 -1 556 -3 430 - -3 917 -1 556Arvonalentumiset - -7 178 - - - -7 178Loppusaldo 31.12. -19 197 -18 709 -3 430 - -22 626 -18 709Kirjanpitoarvo 1.1 19 308 23 262 - - 19 308 23 262 Kirjanpitoarvo 31.12. 26 829 19 308 12 986 - 39 815 19 308
13.4 Keskeneräisten kehittämisprojektien ja muiden aineettomien
hyödykkeiden arvonalentumisen testaaminen
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 taseeseen sisältyi peliprojekteihin
liittyen aktivoituja kehittämismenoja ja muita aineettomia
hyödykkeitä. Keskeneräisten sekä niiden pelinkehitysprojektien,
joista ei oltu aloitettu poistoja, osalta tehtiin arvonalentumistesti.
Arvonalentumistestauksessa peliprojektien kerrytettävissä
oleva rahamäärä on määritetty käyttöarvoon perustuen.
Kehittämismenojen ja muiden aineettomien hyödykkeiden
kirjanpitoarvo, johon arvonalentumistestaus kohdistui vuonna
2024, oli 39 815 tuhatta euroa (vuonna 2023: 18 920 tuhatta
euroa). Arvonalentumistestauksen perusteella kehittämismenojen
ja muiden aineettomien hyödykkeiden osalta ei tunnistettu
arvonalentamistarvetta.
Arvonalentumistestauslaskelmat vaativat ennusteita ja olettamuksia
peliprojektista riippuen mm. pelin julkaisuajankohdan, myyntivolyymin,
kappalekohtaisen keskihinnan, aktiivisten pelaajien määrän,
keskimääräisen pelaajakohtaisen tuoton ja yritykseltä yritykselle
tehtävän myynnin osalta. Lisäksi arvionvaraisuutta sisältyy laskelmissa
käytettyyn diskonttokorkoon. Laskelmissa käytetty ennen veroja
määritetty diskonttauskorko oli 8,61% (9,91% vuonna 2023).
Remedy hankki 505 Gamesilta kaikki oikeudet Control -pelibrändiin
helmikuussa 2024. Kaupan myötä kaikki Control, FBC: Firebreak,
Control 2 -peleihin ja tuleviin Control-tuotteisiin liittyvät oikeudet
palautuivat Remedylle. Takaisin hankitut oikeudet on esitetty muissa
aineettomissa hyödykkeissä.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
14.2 Tasearvojen täsmäytyslaskelma
1 000 euroa Koneet ja kalusto Muut aineelliset hyödykkeet Yhteensä2024 2023 2024 2023 2024 2023HankintamenoAlkusaldo 1.1. 8 504 6 233 1 988 1 918 10 492 8 151 Lisäykset 1 046 2 271 - 70 1 046 2 341 Loppusaldo 31.12. 9 550 8 504 1 988 1 988 11 538 10 492 Kertyneet poistot ja arvonalentumisetAlkusaldo 1.1. -4 762 -3 215 -1 923 -1 793 -6 686 -5 009Poistot -1 471 -1 547 -24 -130 -1 495 -1 677Loppusaldo 31.12. -6 233 -4 762 -1 947 -1 923 -8 180 -6 686Kirjanpitoarvo 1.1 3 742 3 018 65 125 3 806 3 142 Kirjanpitoarvo 31.12. 3 316 3 742 41 65 3 357 3 806
Liitetiedot Remedyn vuokraamista aineellisista hyödykkeistä on esitetty kohdassa 15 Vuokrasopimukset.
Tilikaudella 2023 Remedy allekirjoitti sopimusmuutoksen koodinimi
Kestreliä koskevaan peliprojektiin (aiemmin Vanguard) ja tämän myötä
Kestrel, joka sittemmin on lakkautettu, aloitettiin puhtaalta pöydältä.
Muutoksen myötä yhtiö kirjasi tilikauden 2023 aikana 7 178 tuhannen
euron tulosvaikutteisen arvonalentumisen kattaen kaikki koodinimi
Vanguardin aktivoidut tuotekehitysmenot.
14 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
14.1 Laatimisperiaate
Remedyn aineelliset hyödykkeet koostuvat lähinnä koneista,
kalustosta sekä vuokrattuihin tiloihin liittyvistä aktivoiduista
remonttimenoista. Hankintameno sisältää ne menot, jotka johtuvat
välittömästi kyseisen hyödykkeen hankinnasta, ml. asennusmenot.
Alkuperäisen kirjaamisen jälkeen aineellinen käyttöomaisuus
esitetään taseessa hankintamenoon vähennettynä kertyneillä
poistoilla ja arvonalentumistappioilla.
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet kirjataan tasapoistoina
kuluiksi arvioitujen taloudellisten vaikutusaikojen kuluessa (4-8
vuotta). Poistojen kirjaaminen lopetetaan, kun aineellinen hyödyke
luokitellaan myytävänä olevaksi. Remedy tarkistaa arvioidut
taloudelliset vaikutusajat ja omaisuuserien jäännösarvot vähintään
jokaisen tilikauden lopussa. Mikäli ne poikkeavat merkittävästi
aikaisemmista arvioista, poistoaikaa muutetaan vastaavasti.
Remedy arvioi jokaisena raportointikauden päättymispäivänä, onko
viitteitä siitä, että aineellisen käyttöomaisuuserän arvo on alentunut.
Jos viitteitä ilmenee, Remedy arvioi kyseisestä omaisuuserästä
kerrytettävissä olevan rahamäärän. Kun omaisuuserän
kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän,
näiden erotus eli arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Myöhemmin käyttöoikeusomaisuuserät arvostetaan
kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla vähennettyyn
hankintamenoon. Sitä oikaistaan tietyillä vuokrasopimusvelan
uudelleen määrittämisestä johtuvilla erillä. Remedy kirjaa
poistot tasapoistoina sopimuksen alkamisajankohdasta lähtien,
joko käyttöoikeusomaisuuserän taloudellisen vaikutusajan tai
vuokra-ajan kuluessa, sen mukaan kumpi näistä on lyhyempi.
Käyttöoikeusomaisuuserä testataan arvonalentumisen varalta
kuten itse omistetut omaisuuserät, jos arvonalentumisesta
on viitteitä. Mahdollinen arvonalentumistappio kirjataan
tulosvaikutteisesti.
Vuokrasopimusvelat
Alun perin vuokrasopimusvelka arvostetaan niiden
vuokramaksujen nykyarvoon, joita ei ole maksettu sopimuksen
alkamisajankohtana. Remedy käyttää diskonttauskorkona
konsernin lisäluoton korkoa, koska kyseisten vuokrasopimusten
sisäinen korkokanta ei ole helposti määritettävissä. Lisäluoton
korko on se korko, jota Remedy joutuisi maksamaan lainatessaan
vastaavan rahamäärän vastaavin ehdoin vastaavanlaisessa
taloudellisessa ympäristössä.
Vuokrasopimusvelan arvoon sisältyvät vuokrat koostuvat
seuraavista eristä:
- kiinteät maksut, ml. tosiasiallisesti kiinteät maksut, ja
- muuttuvat vuokrat, jotka riippuvat indeksistä tai hintatasosta
(esim. kuluttajahintaindeksi) ja jotka alun perin määritetään
sopimuksen alkamisajankohdan indeksin tai hintatason
perusteella.
Myöhemmin vuokrasopimusvelka arvostetaan jaksotettuun
hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää.
Vuokrasopimusvelka määritetään uudelleen, kun vastaisissa
vuokramaksuissa on tapahtunut muutos indeksin tai hintatason
muutoksen takia, tai jos konserni muuttaa arviotaan siitä,
aikooko se käyttää osto-, jatko- tai päättämisoptiota. Kun
vuokrasopimusvelka määritetään uudelleen tällä tavalla,
käyttöoikeusomaisuuserän kirjanpitoarvoon tehdään vastaava
oikaisu, tai oikaisu kirjataan tulosvaikutteisesti, jos em. erän
kirjanpitoarvo on vähennetty nollaan.
Lyhytaikaiset ja vähäarvoisten omaisuuserien vuokrasopimukset
Remedy ei kirjaa taseeseensa niitä käyttöoikeusomaisuuseriä eikä
vuokrasopimusvelkoja, jotka liittyvät:
- lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin (vuokra-aika enintään 12
kuukautta). Remedy soveltaa tätä käytännön apukeinoa kaikkiin
kohdeomaisuuseräluokkiin.
- vähäarvoisten omaisuuserien vuokra-sopimuksiin (kunkin
hyödykkeen arvo uutena enintään noin 5 000 euroa).
Remedy kirjaa näihin liittyvät vuokramenot kuluiksi tasaerinä
vuokra-aikana.
15 Vuokrasopimukset
15.1 Laatimisperiaate
Remedy toimii vuokralle ottajana ja on vuokrannut käyttöönsä
toimistotilaa sekä koneita ja laitteita. Remedy kirjaa yleensä
taseeseensa kaikkiin vuokrasopimuksiin liittyvät omaisuuserät
(käyttöoikeusomaisuuserät) ja vuokrasopimusvelat. Poikkeuksina
ovat lyhytaikaiset sekä vähäarvoisia omaisuuseriä koskevat
vuokrasopimukset. Sopimuksen katsotaan olevan vuokrasopimus
tai sisältävän vuokrasopimuksen, jos sopimus antaa oikeuden
yksilöidyn omaisuuserän käyttöä koskevaan määräysvaltaan
määräajaksi vastiketta vastaan.
Käyttöoikeusomaisuuserät
Remedy kirjaa käyttöoikeusomaisuuserän sekä
vuokrasopimusvelan sopimuksen alkamisajankohtana.
Käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan alun perin
hankintamenoon, joka sisältää:
- vuokrasopimusvelan alkuperäisen arvostuksen mukaisen
määrän
- sopimuksen alkamisajankohtaan mennessä maksetut vuokrat,
joista on vähennetty mahdolliset saadut vuokrasopimukseen
liittyvät kannustimet
- mahdolliset Remedylle syntyneet alkuvaiheen välittömät menot,
ja
- arvion mahdollisista alkuperäiseen tilaan palauttamista
koskevista menoista, joita konsernille syntyy.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
15.3 Tulosvaikutteisesti kirjatut erät
1 000 euroa 2024 2023Kulut tntekiiden asuntojen lyhytaikaisista vuokrasopimuksista, brutto -1 483 -1 492Kulut tntekiiden asuntojen lyhytaikaisista vuokrasopimuksista, netto* -45 -52Kulut muista lyhytaikaisista vuokrasopimuksista** -55 -35Käyttöoikeusomaisuuserien poistot kohdeomaisuuseräluokittain***Toimistotilat -1 379 -1 265Yhteensä -1 379 -1 265Vuokrasopimusvelkojen korkokulut**** -79 -66
* Nettosumma on laskettu vähentällä bruttoluvusta kyseisiltä tntekijöiltä veloitetut vuokrat.
** Sisältyvät erään Liiketoiminnan muut kulut.
*** Siltyvät erään Poistot ja arvonalentumiset.
**** Siltyvät erään Rahoituskulut.
15.4 Rahavirtalaskelmassa esitetyt erät
1 000 euroa 2024 2023Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset -1 429 -1 308Vuokrasopimusten korkokulut -79 -66Maksut vähäarvoisista ja lyhytaikaisista sopimuksista -100 -87Vuokrasopimuksista johtuva lähtevä rahavirta yhteensä -1 608 -1 461
15.2 Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut sekä
keskeiset epävarmuustekijät
Remedyn johto on tehnyt seuraavat harkintaan perustuvat
ratkaisut:
- Toistaiseksi voimassa olevan vuokrasopimuksen käsittely:
Remedyn johto on määritellyt toimistotilojen sopimuksen
vuokrakauden sopimuksen alkuperäisen vuokrakauden
pituuden mukaisesti. Kyseinen sopimus muuttuu kiinteän
vuokrakauden jälkeen toistaiseksi voimassaolevaksi
sopimukseksi.
- Remedyn vuokraamat, mutta työntekijöiltä veloitettavat
työsuhdeasuntojen vuokrasopimukset: Remedy on solminut
usean vuokranantajan kanssa toistaiseksi voimassaolevia
asuntovuokrasopimuksia. Sopimuksia on noin 100 kappaletta.
Remedyn näkemys on, että nämä sopimukset ovat lyhytaikaisia,
eli alle 12 kuukauden pituisia. Tämän vuoksi Remedy soveltaa
niihin lyhytaikaisia vuokrasopimuksia koskevaa helpotusta.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
15.6 Vuokrasopimusvelat
15.6.1 Tasearvot
1 000 euroa 2024 2023Lyhytaikainen 1 376 1 309 Pitkäaikainen 1 127 1 433 Yhteensä 2 503 2 742
Remedyn lisäluoton korkojen painotettu keskiarvo, jota on käytetty
diskonttauskorkona, oli 2,66 % (2023: 3,23 %).
Vuokrasopimusvelat on esitetty taseen rivillä Vuokrasopimusvelat
jaettuna pitkä- ja lyhytaikaisiin osuuksiin erääntymisajankohtansa
mukaan.
15.6.2 Maturiteettijakauma – sopimukseen perustuvat diskonttaamattomat
rahavirrat
1 000 euroa 2024 20230-3 kuukautta 357 3524-12 kuukautta 1 070 1 0571-2 vuotta 659 6412-3 vuotta 403 385 3-4 vuotta 101 385 Diskonttaamattomat rahavirrat yhteensä 2 589 2 819
15.5 Vuokrasopimuksilla hankitut aineelliset hyödykkeet
Toimistotilat Muut omaisuuserät Yhteensä1 000 euroa 2024 2023 2024 2023 2024 2023HankintamenoAlkusaldo 1.1. 7 423 4 585 63 63 7 486 4 648 Lisäykset 1 130 2 838 - - 1 130 2 838 Loppusaldo 31.12. 8 553 7 423 63 63 8 616 7 486 Kertyneet poistot ja arvonalentumisetAlkusaldo 1.1. -4 703 -3 438 -63 -63 -4 766 -3 501Tilikauden poistot -1 379 -1 265 - - -1 379 -1 265Loppusaldo 31.12. -6 082 -4 703 -63 -63 -6 145 -4 766Kirjanpitoarvo 1.1. 2 720 1 147 - - 2 720 1 147 Kirjanpitoarvo 31.12. 2 471 2 720 - - 2 471 2 720
Vuokrasopimuksilla hankitut aineelliset hyödykkeet on esitetty taseen rivillä Käyttöoikeusomaisuuserät.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
16 Rahoitusvarat
16.1 Laatimisperiaate
Remedyn rahoitusvarat koostuvat pääosin rahavaroista,
myyntisaamisista ja sijoituksista.
Luokittelu ja kirjaaminen
Remedy luokittelee rahoitusvaransa joko jaksotettuun
hankintamenoon kirjattaviin rahoitusvaroihin tai käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin. Rahoitusvarojen
luokittelu tehdään niiden hankinnan tarkoituksen perusteella
silloin, kun rahoitusvaroihin kuuluva erä hankitaan. Luokittelu
perustuu Remedyn liiketoimintamallin tavoitteisiin ja
rahoitusvarojen sopimusperusteisiin rahavirtoihin tai käyvän arvon
vaihtoehdon soveltamiseen alkuperäisen hankinnan yhteydessä.
Kaikki rahoitusvarojen ostot ja myynnit kirjataan
kaupantekopäivänä. Jos kyseessä on erä, jota ei arvosteta
käypään arvoon tulosvaikutteisesti, transaktiomenot sisällytetään
rahoitusvarojen alkuperäiseen kirjanpitoarvoon. Rahoitusvarat
kirjataan pois taseesta silloin, kun Remedy on menettänyt
sopimusperusteisen oikeuden rahoitusvaroista kertyviin
rahavirtoihin, tai kun se on siirtänyt merkittäviltä osin riskit ja
tuotot konsernin ulkopuolelle.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
Tähän luokkaan kuuluvat myynti- ja lainasaamiset sekä rahavarat.
Ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen
efektiivisen koron menetelmää. Remedyn liiketoimintamallin
mukaan myyntisaamisilla on tarkoitus pitää sopimukset ja kerätä
niitä koskevia rahavirtoja, jotka perustuvat pelkästään pääomiin ja
korkoihin. Myyntisaamisten kirjanpitoarvon katsotaan olennaisilta
osin vastaavan niiden käypää arvoa. Arvonalentumisten
kirjanpitokäsittely on kuvattu liitetiedossa 21.5 Luottoriski.
Myyntisaamiset ovat lyhytaikaisia varoja, jotka yhtiö aikoo pitää
enintään 12 kuukauden ajan raportointikauden päättymisestä.
Remedyn rahavarat koostuvat vaadittaessa nostettavissa olevista
pankkitalletuksista. Rahavaroihin luokitelluilla erillä on enintään
kolmen kuukauden maturiteetti hankinta-ajankohdasta lukien.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvarat
Remedy luokittelee tähän ryhmään sijoitukset rahastoihin
sekä sellaiset johdannaisinstrumentit, jotka se on hankkinut
suojaustarkoituksessa, mutta joihin Remedy ei sovella
IFRS-suojauslaskentaa. Nämä instrumentit kirjataan käypään
arvoon kaupantekopäivänä ja arvostetaan myöhemmin
kunkin raportointikauden päättymispäivän käypään arvoon.
Käypien arvojen muutoksista johtuvat, sekä realisoituneet että
realisoitumattomat voitot ja tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti
sillä kaudella, jonka aikana ne syntyvät, ja ne esitetään
rahoituserissä.
16.2 Tasearvot
1 000 euroa Liitetieto 2024 2023Jaksotettu hankintamenoLainasaamiset 44 44 Myyntisaamiset 21.5 1 230 7 425 Rahavarat 20 996 20 066 Yhteensä 22 270 27 535 ypään arvoon tulosvaikutteisestiSijoitukset 20 115 10 357 Lyhytaikaiset 20 115 7 357 Pitkäaikaiset - 3 000Yhteensä 42 385 37 892
Rahavarat koostuvat lyhytaikaisista pankkitalletuksista. Sijoitukset
koostuvat noteeratuista rahastosijoituksista.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
17 Muut saamiset
1 000 euroa Liitetieto 2024 2023Sopimukseen perustuvat omaisuuserät 2.3 2 126 7 306 Siirtosaamiset ja ennakkomaksut 2 334 1 576 Verosaamiset 437 387 Muut erät 1 052 1 231 Yhteensä 5 949 10 500
18 Pääoma ja rahastot
18.1 Laatimisperiaate — oman pääoman ehtoiset instrumentit
Remedy luokittelee liikkeeseen laskemansa instrumentit joko
rahoitusvelaksi tai omaksi pääomaksi instrumenttien luonteen
perusteella.
- Rahoitusvelka on instrumentti, joka velvoittaa konsernia
luovuttamaan käteisvaroja tai muita rahoitusvaroja, tai jonka
haltijalla on oikeus vaatia konsernilta käteisvaroja tai muita
rahoitusvaroja.
- Oman pääoman ehtoinen instrumentti on mikä tahansa
sopimus, joka osoittaa oikeuden osuuteen Remedyn varoista
sen kaikkien velkojen vähentämisen jälkeen.
18.2 Osakepääoma
18.2.1 Laatimisperiaate
Osakepääoma koostuu emoyhtiön kantaosakkeista, jotka
luokitellaan omaksi pääomaksi. Osakepääomaan merkitään
osakeantien yhteydessä saatu osakkeiden merkintähinta siltä
osin, kuin merkintähintaa ei ole päätetty osakeantipäätöksessä
kirjattavaksi sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
Uusien osakkeiden liikkeeseenlaskusta välittömästi johtuvat
transaktiomenot kirjataan omaan pääomaan saatujen maksujen
vähennyseränä ja verovaikutuksilla oikaistuina.
Emoyhtiöllä on yksi osakelaji. Osakkeella ei ole nimellisarvoa. Kaikki
liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu täysimääräisesti. Osakkeet
on liitetty arvo-osuusjärjestelmään 5.5.2017 alkaen (lSlN-koodi:
F14000251897). Emoyhtiöllä ei ollut hallussaan omia osakkeita
tilikausilla 2024 ja 2023.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
18.2.2 Osakkeen lukumäärien ja oman pääoman muutokset
Alla olevassa taulukossa on esitetty konsernin oman pääoman
jakautuminen sidottuun ja vapaaseen pääomaan, osakkeen
kappalemäärien muutokset ja vastaavat konsernin oman pääoman
muutokset.
Oma pääoma Sidottu oma pääoma Vapaa oma pääomayhteensäSijoitetun vapaan Osakkeita Osake-Ylikurssi-pääoman Kertyneet (kpl)pääomarahasto Yhteensärahastovoittovarat Yhteensä1.1.2023 13 448 600 80 38 118 57 101 31 137 88 238 88 356 Osakeanti ja muut osakemerkinnät 41 551 - - - 714 - 714 714 Osingonjako - - - - - -1 347 -1 347 -1 347Osakeoptiot - - - - - 2 684 2 684 2 684 Tilikauden tulos - - - - - -22 657 -22 657 -22 65731.12.2023 13 490 151 80 38 118 57 815 9 817 67 632 67 750 1.1.2024 13 490 151 80 38 118 57 815 9 817 67 632 67 750 Osakeanti ja muut osakemerkinnät 84 000 - - - 529 - 529 529 Osakeoptiot - - - - 2 392 2 392 2 392 Vaihtovelkakirjalainan oman pääoman osuus - - - - 1 452 1 452 1 452 Tilikauden tulos - - - - -3 596 -3 596 -3 59631.12.2024 13 574 151 80 38 118 58 344 10 065 68 409 68 528
Ylikurssirahasto
Ylikurssirahasto on aiemman osakeyhtiölain mukainen rahasto.
Voimassa olevan osakeyhtiölain mukaan ylikurssirahasto kuuluu
sidottuun omaan pääomaan, eikä ylikurssirahastoa ole mahdollista
enää kerryttää. Ylikurssirahastoa voidaan alentaa osakepääoman
alentamista koskevien säännösten mukaisesti ja sitä voidaan käyttää
rahastokorotuksena osakepääoman korottamiseen.
Kertyneet voittovarat
Kertyneet voittovarat ovat aiemmilta tilikausilta kertyneitä varoja,
joita ei ole siirretty oman pääoman rahastoihin tai jaettu voitonjakona
omistajille.
18.4 Osingonjako
18.4.1 Laatimisperiaate
Osingonjako emoyhtiön osakkeenomistajille merkitään velaksi
taseeseen sillä kaudella, jonka aikana osingot hyväksytään
yhtiökokouksessa. Osakeyhtiölain mukaan määrä, joka on
merkitty taseeseen kehitysmenona, on vähennettävä vapaasta
omasta pääomasta laskettaessa voitonjakokelpoisia varoja.
Remedyn hallitus on määrittänyt osingonjakoperiaatteet,
joiden mukaan emoyhtiö pyrkii maksimoimaan omistaja-arvoa
tehokkaalla pääoman allokoinnilla. Mahdolliseen osingonmaksuun
vaikuttavat liiketoiminnan investointitarpeet ja investoinneista
odotettavissa olevat tuotot sekä maksuvalmiuden turvaaminen.
Mikäli osinkoa jaetaan, kaikki emoyhtiön osakkeet oikeuttavat
samaan osinkoon.
18.3 Rahastot
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisältää muut oman
pääoman luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan
siltä osin kuin sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä
osakepääomaan.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Varsinainen yhtiökokous päätti 12.4.2024, että 31.12.2023 päättyneeltä
tilikaudelta ei jaeta osinkoa.
Varsinainen yhtiökokous päätti 13.4.2023, että 31.12.2022 päättyneeltä
tilikaudelta jaetaan osinkoa 0,10 euroa osakkeelta, eli yhteensä
1 347 010.00 euroa. Osingonmaksupäivä oli 24.4.2023.
18.5 Pääoman hallinta
Remedyn pääoman hallinnan tavoitteena on varmistaa pääoman
riittävyys liiketoiminta- ja investointitarkoituksiin. Konsernin
toimintaperiaatteena on ylläpitää tehokasta pääomarakennetta
ja vähentää riskejä vahvalla taloudellisella asemalla. Remedy
hallinnoi pääomaa käyttäen omavaraisuusastetta, 70,9% tilikaudella
2024 (2023: 85,5%). Julkiselta vallalta saatuun lainaan ei liittynyt
kovenantteja. Pääoman hallinnassa ei tapahtunut merkittäviä
muutoksia vuonna 2024.
18.6 Valtuutukset
Valtuutus omien osakkeiden hankkimisesta
Yhtiön varsinainen yhtiökokous päätti 12.4.2024 valtuuttaa hallituksen
päättämään enintään 700 000 yhtiön oman osakkeen suunnatusta
hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön vapaaseen
omaan pääomaan kuuluvilla varoilla. Valtuutus on voimassa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen, mutta kuitenkin enintään 18
kuukautta ja se korvaa aiemmat valtuutukset.
Voimassa olevat antivaltuutukset
Yhtiön varsinainen yhtiökokous on 12.4.2024 pitämässään
kokouksessa valtuuttanut hallituksen päättämään maksullisista tai
maksuttomista osakeanneista tai optio-oikeuksien tai erityisten
oikeuksien antamisesta siten, että annettavien osakkeiden määrä voi
olla enintään 700 000 ja osakkeita voidaan antaa osakkeenomistajien
merkintäetuoikeudesta poiketen.
Osakeantia tai optio-oikeuksien tai muiden erityisien oikeuksien
antamista koskeva valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen, mutta kuitenkin enintään 18 kuukautta
ja se korvaa aiemmat valtuutukset.
19 Rahoitusvelat
19.1 Laatimisperiaate
Remedy luokittelee konsernin rahoitusvelat kahteen ryhmään
seuraavasti:
- käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat ja
- jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat.
Luokittelu määrittää sen, edellytetäänkö instrumentin
arvostamista uudelleen käypään arvoon ja mihin kyseinen erä
kirjataan.
Remedy luokittelee rahoitusvelan lyhytaikaiseksi, ellei konsernilla
ole ehdotonta oikeutta siirtää velan suorittamista vähintään
12 kuukauden päähän raportointikauden päättymispäivästä.
Lainoista esitetään lyhytaikaisissa rahoitusveloissa alle 12
kuukauden kuluttua erääntyvien lainojen osuus.
Rahoitusvelka (tai sen osa) kirjataan taseesta pois vasta silloin,
kun velka on lakannut olemasta olemassa, eli kun sopimuksessa
yksilöity velvoite on täytetty, kumottu tai sen voimassaolo on
lakannut.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Remedy luokittelee tähän ryhmään sellaiset
johdannaisinstrumentit, jotka se on hankkinut
suojaustarkoituksessa, mutta joihin konserni ei sovella IFRS-
suojauslaskentaa. Konsernilla ei ollut avoimia valuuttatermiinejä
tilikausilla 2024 tai 2023.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat
rahoitusvelat (muut rahoitusvelat)
Muut rahoitusvelat merkitään alun perin kirjanpitoon käypään
arvoon. Transaktiomenot sisällytetään rahoitusvelan
alkuperäiseen kirjanpitoarvoon. Myöhemmin nämä rahoitusvelat
arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron
menetelmällä. Korkokulut kirjataan tulosvaikutteisesti. Remedyn
vaihtovelkakirjalaina on arvostettu jaksotettuun hankintamenoon.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
19.2 Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut sekä keskeiset epävarmuustekijät
Remedyn johto on käyttänyt harkintaa määrittäessään vaihtovelkakirjalainan korkoa ilman vaihto-
oikeutta. Johdon määrittelemä arvo vaihtovelkakirjalainan korosta ilman vaihto-oikeutta olisi 10,3%.
19.3 Rahoitusvelat
1 000 euroa Liitetieto 2024 2023Jaksotettu hankintamenoPitkäaikaiset rahoitusvelatVaihtovelkakirjalainat 13 331 - Vuokrasopimusvelat 15 1 127 1 433 Yhteensä 14 458 1 433 Lyhytaikaiset rahoitusvelatJulkiselta vallalta saatu laina - 918 Vuokrasopimusvelat 15 1 376 1 309 Ostovelat 730 1 684 Yhteensä 2 107 3 912 Rahoitusvelat yhteensä 16 565 5 345
19.4 Lainojen ehdot sekä takaisinmaksuaikataulut
Remedyllä on 15 miljoonan euron vaihtovelkakirjalaina Image Frame Investment (HK) Limitediltä, joka on
Tencent Holdings Ltd:n konserniyhtiö. Lainan korko on 8,0 %. Laina on nostettu 31.10.2024 ja se erääntyy
viiden vuoden kuluttua nostopäivästä. Lainan vaihto-oikeus alkaa kolme vuotta nostopäivästä ja päättyy
lainan erääntymispäivänä. Tänä aikana laina ja sille kertynyt korko voidaan konvertoida osakkeiksi hintaan
27,20 euroa per osake. Remedyllä on oikeus maksaa laina takaisin minä päivänä tahansa lainan kolmannen
vuosipäivän jälkeen, mikäli Remedyn osakkeen keskikurssi Nasdaq Helsingin pörssissä ylittää 130 prosenttia
konversiohinnasta (35,36 euroa) minkä tahansa kahdenkymmenen (20) peräkkäisen kaupankäyntipäivän
aikana. Jos lainanantaja ei halua hyväksyä takaisinmaksua, on tällä etuoikeus konvertoida laina osakkeiksi.
Vuonna 2023 Remedyllä oli 0,92 miljoonan euron laina Business Finlandilta Northlight 2.0 kehitystyöhön.
Lainan korko oli kolme prosenttiyksikköä alle peruskoron, kuitenkin vähintään yksi prosentti. Laina-aika oli
seitsemän vuotta, joista kolme ensimmäistä oli lyhennyksistä vapaita. Ensimmäinen lainanlyhennys oli vuonna
2021. Laina maksettiin takaisin vuosittaisin lyhennyksin, viimeinen lyhennys maksettiin vuonna 2024. Laina oli
arvostettu jaksotettuun hankintamenoon.
19.5 Rahoituksen rahavirroista johtuvat velkojen muutokset
Seuraavassa taulukossa esitetään rahoituksesta johtuvien velkojen alku- ja päätössaldojen välinen
täsmäytyslaskelma.
2024 2023Vuokra-Vaihto-Julkiselta Vuokra-Julkiselta sopimus-velkakirja-vallalta sopimus-vallalta 1 000 euroavelatlainatsaatu lainavelatsaatu lainaSaldo 1.1. 2 742 - 918 1 155 1 837 Vaihtovelkakirjalainan nosto - 13 331 - - - Julkiselta vallalta saadun lainan lyhennykset - - -918 - -919Vuokrasopimusvelkojen maksut -1 429 - - -1 308 - Rahoituksen rahavirroista johtuvat muutokset yhteensä -1 429 13 331 -918 -1 308 -919Muut muutoksetUudet vuokrasopimukset (liitetieto 15.5) 1 190 - - 2 895 - Saldo 31.12. 2 503 13 331 - 2 742 918

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
20 Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot
20.1 Laatimisperiaate
Remedyn tämänhetkiset käypään arvoon arvostettavat
rahoitusvarat koostuvat rahastosijoituksista, jotka luokitellaan
käyvän arvon tasolle 1 ja arvostetaan raportointikauden
päättymispäivän julkisesti ilmoitettuun arvoon.
Konserni käyttää arvostusmenetelmiä, jotka ovat kyseisissä
olosuhteissa asianmukaisia ja joita varten on saatavilla riittävästi
tietoa käyvän arvon määrittämiseksi, siten että käytetään
mahdollisimman paljon merkityksellisiä havainnoitavissa olevia
syöttötietoja ja mahdollisimman vähän muita kuin havainnoitavissa
olevia syöttötietoja.
20.2 Luokittelu kirjanpidossa ja käyvät arvot
Seuraavassa taulukossa esitetään rahoitusvarojen ja -velkojen
tasearvot sekä käyvät arvot, ml. niiden käyvän arvon hierarkian
mukaiset tasot. Tasot on kuvattu liitetiedossa 1.5 Käypien arvojen
31.12.2024 Tasearvo Käypä arvo1 000 euroa Liitetieto Taso 1 Taso 2 Taso 3 Yhteensäypään arvoon arvostettavat rahoitusvaratRahastosijoitukset 16 20 115 20 115 - - 20 115 20 115 20 115 - - 20 115 Rahoitusvelat, joita ei arvosteta käypään arvoonVaihtovelkakirjalainat 19 13 331 - - 13 331 13 331 13 331 - - 13 331 13 331
31.12.2023 Tasearvo Käypä arvo1 000 euroa Liitetieto Taso 1 Taso 2 Taso 3 Yhteensäypään arvoon arvostettavat rahoitusvaratRahastosijoitukset 16 10 357 10 357 - - 10 357 10 357 10 357 - - 10 357 Rahoitusvelat, joita ei arvosteta käypään arvoonVakuudeton julkiselta vallalta saatu laina 19 918 - - 918 918 918 - - 918 918
määrittäminen. Taulukossa ei esitetä käypiä arvoja koskevia tietoja
niistä rahoitusvaroista ja -veloista, joita ei arvosteta käypään arvoon,
jos kirjanpitoarvo on kohtuullisen lähellä käypää arvoa ja erän
maturiteetti lyhyt (myyntisaamiset ja ostovelat).
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavien sijoitusten kohdalla kymmenen prosentin positiivinen tai negatiivinen muutos sijoitusten
kokonaisarvoon toisi 2,0 (1,0) miljoonan euron vaikutuksen konsernin tulokseen.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
0-3 4-12 Vähintään 1 000 euroa Yhteensäkuukauttakuukautta 2 vuotta 3 vuotta 4 vuotta5 vuotta31.12.2024Rahoitusvelat - muut kuin johdannaisetVaihtovelkakirjalaina 22 040 - - - - 22 040 - Ostovelat 730 730 - - - - - Yhteensä 22 770 730 - - - 22 040 - 31.12.2023Rahoitusvelat - muut kuin johdannaisetJulkiselta vallalta saatu laina 930 - 930 - - - - Ostovelat 1 684 1 684 - - - - - Yhteensä 2 614 1 684 930 - - - -
Vuokrasopimusvelkojen maturiteettijakauma on esitetty liitetiedossa 15.6.2 Maturiteettijakauma – sopimukseen perustuvat diskonttaamattomat
rahavirrat.

21 Rahoitusriskien hallinta
21.1 Rahoitusriskien hallinnan periaatteet
Remedyn liiketoiminta altistuu eri rahoitusriskeille, joita ovat:
- markkinariskit (valuutta- ja korkoriski), sekä
- muut rahoitusriskit (luotto- ja maksuvalmiusriski).
Konsernin rahoitusriskien hallinta keskittyy edellä mainittuihin riskeihin ja
pyrkii pienentämään epävarmuutta, jota rahoitusmarkkinoilla tapahtuvat
muutokset mahdollisesti aiheuttavat konsernin tulokseen ja kassavirtoihin.
Tavoitteena on turvata jatkuva toiminta erilaisissa markkinaolosuhteissa ja
tukea konsernin pitkän aikavälin strategista kehitystä.
Konsernin rahoitusriskien hallintaa toteuttavat toimitusjohtaja
ja talousjohtaja yhdessä hallituksen kanssa. Hallitus määrittelee
riskienhallinnan yleiset linjat. Remedyllä ei ole erillistä
rahoitustoimintoa, vaan talousjohtaja vastaa konsernin rahoituksen
hankinnasta, maksuvalmiuden hallinnasta, rahoittajasuhteista
ja rahoitusriskeistä. Hallitus seuraa konsernin rahoitustilanteen
kehittymistä.
21.2 Maksuvalmiusriski
Maksuvalmiusriski muodostuu konsernin rahoitusvelkoihin liittyvien
velvoitteiden täyttämisestä. Maksuvalmiusriskin eli likviditeettiriskin
hallinnan tavoitteena on ylläpitää riittävä likvidien varojen
määrä ja saatavuus. Konsernin taloushallinto seuraa Remedyn
maksuvalmiustarpeita sen varmistamiseksi, että liiketoiminnan
tarpeisiin on jatkuvasti käytettävissä riittävästi rahavaroja.
Liiketoiminnan rahavirrat ja likvidit varat yhdessä mahdollisen vieraan
tai oman pääoman ehtoisen uuden rahoituksen kanssa ovat tärkein
rahoituslähde tulevia maksuja varten. Konsernin kassatilanne on viime
vuosina ollut erittäin hyvä (2024: 21.0 milj. euroa ja 2023: 20.1 milj.
euroa) ja konsernin rahoitusvelat muodostuvat vaihtovelkakirjalainasta
Image Frame Investment (HK) Limited:ltä, vuokrasopimusveloista sekä
ostoveloista. Vuonna 2023 rahoitusvelat sisälsivät myös Business
Finland -lainaa, jonka viimeinen erä on maksettu vuoden 2024 aikana.
21.2.1 Rahoitusvelkojen sopimusperusteiset erääntyvät määrät
Seuraava taulukko kuvaa rahoitusvelkojen sopimuksiin perustuvaa
jäljellä olevaa maturiteettijakaumaa tilinpäätöspäivänä. Esitetyt luvut
ovat bruttomääräisiä ja diskonttaamattomia sekä sisältävät korot.
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024 
21.3 Valuuttakurssiriski
Valuuttariski aiheutuu liiketoimista, jotka tehdään muissa valuutoissa
kuin yhtiön toimintavaluutassa (euro). Euro on konsernin pääasiallinen
valuutta, jossa tapahtuu suurin osa konsernin myynneistä ja ostoista.
Remedyn käyttämät muut merkittävät valuutat ovat Yhdysvaltain
dollari (USD), Iso-Britannian punta (GBP) ja Ruotsin kruunu
(SEK). Valuuttariskin suuruus vaihtelee tilikausittain ja on osittain
riippuvainen peliprojektien yhteistyökumppaneiden maantieteellisestä
sijainnista. Konserni pyrkii välttämään valuuttariskiä neuvottelemalla
mahdollisuuksiensa mukaan sopimukset euromääräisinä.
Valuuttariskin hallinnan yleisenä tavoitteena on rajoittaa valuuttojen
muutosten lyhyen aikavälin negatiivisia vaikutuksia tulokseen ja
kassavirtaan ja lisätä näin tuloksen ennustettavuutta. Remedy hallitsee
valuuttariskin vaikutuksia seuraamalla säännöllisesti riskipositioita ja
tarvittaessa suojaamalla merkityksellisiä rahavirtoja. Remedyllä on
käytössään eurotilien lisäksi valuuttatilit valuutoilla USD, GBP ja SEK.
21.3.1 Valuuttariskille alttiina olevat erät
Taulukossa on esitetty konsernin myyntisaamisten, rahavarojen ja
ostovelkojen jakautuminen valuutoittain.
1 000 euroa EUR USD GBP SEK Yhteensä31.12.2024Myyntisaamiset 1 223 3 4 - 1 230 Rahavarat 19 256 1 190 48 502 20 996 Ostovelat -628 -77 -1 -24 -730Nettopositio 19 850 1 116 52 478 21 496 31.12.2023Myyntisaamiset 7 267 150 8 - 7 425 Rahavarat 16 931 1 233 1 319 584 20 066 Ostovelat -1 376 -43 -70 -195 -1 684Nettopositio 22 823 1 339 1 257 389 25 806
21.3.2 Herkkyysanalyysi valuuttakurssien muutoksista
31.12.2024 31.12.20231 000 euroa Tulosvaikutus Tulosvaikutusvahvistuminen heikentyminen vahvistuminen heikentyminenRahavarat+/- 10 %:n muutos USD-kurssissa 119 -119 123 -123+/- 10 %:n muutos GBP-kurssissa 5 -5 132 -132+/- 10 %:n muutos SEK-kurssissa 50 -50 58 -58Ostovelat+/- 10 %:n muutos USD-kurssissa 8 -8 4 -4+/- 10 %:n muutos GBP-kurssissa - - 7 -7+/- 10 %:n muutos SEK-kurssissa 2 -2 19 -19Nettovaikutus yhteen 184 -184 344 -344
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024 
21.4 Korkoriski
Korkoriski on riski siitä, että käyvät arvot tai rahoitusinstrumentin
tulevaisuuden realisoituvat kassavirrat vaihtelevat johtuen
markkinakorkojen muutoksista. Markkinakorkojen muutoksen
seurauksena mahdollisella korkotason nousulla voi olla suora vaikutus
saatavilla olevan rahoituksen kustannuksiin ja konsernin nykyisiin
rahoituskustannuksiin. Konsernin nykyiset rahoituskustannukset
ovat suhteellisen matalat. Korkotason nousu voisi kuitenkin
vaikuttaa konsernin velkarahoituksen kustannuksiin tulevaisuudessa.
Korkotason nousulla voi siten olla haitallinen vaikutus yhtiön
liiketoimintaan, liiketoiminnan tulokseen, taloudelliseen asemaan,
tulevaisuudennäkymiin ja osakkeiden arvoon.
Remedyn korkoriski aiheutuu pääasiassa vuokravelkojen
arvostamisesta. Korkoriski ei ole merkittävä korollisen lainan pienen
määrän takia. Vaihtovelkakirjalainan velka ei ole sidottu muuttuvaan
korkoon, joten se ei kasvata korkoriskiä.
Markkinakorkojen vaihtelu ei juuri vaikuta konsernin myyntituottoihin
tai operatiivisiin rahavirtoihin. Remedy hallitsee korkoriskiä
seuraamalla säännöllisesti korollisten lainojen määrää ja yleistä
korkotasoa.
21.5 Luottoriski
Luottoriski muodostuu siitä, ettei vastapuoli mahdollisesti pysty
suoriutumaan maksuvelvollisuuksistaan. Remedyn luottoriski
johtuu pääosin myyntisaamisista ja sopimukseen perustuvista
omaisuuseristä. Konserni pyrkii minimoimaan kustannustehokkaasti
tappiot, jotka aiheutuvat vastapuolen velvollisuuksien täyttämättä
jättämisestä. Remedy hallitsee luottoriskiä jo sopimusvaiheessa
arvioimalla vastapuolen luottokelpoisuutta. Lisäksi konsernin
taloushallinto seuraa asiakkaiden maksukäyttäytymistä jatkuvasti.
Kaikki varat sijoitetaan vain pankkitalletuksiin tai muihin korollisiin
instrumentteihin, joiden luottoluokitus on hyvällä tasolla.
Remedyllä on kerrallaan käynnissä muutamia pelinkehitysprojekteja ja
näin ollen myyntisaamiset sekä sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
keskittyvät vain muutamalle asiakkaalle. Odotettu luottotappio
määritetään tilinpäätöspäivänä arvioimalla yksilöllisesti merkittävien
asiakkaiden saamisten arvonalentumiset niiden maksukyvyttömyyden
todennäköisyyden perusteella. Lisäksi mahdolliset pienet saamiset,
joiden luottokelpoisuus on samalla tasolla, ryhmitellään ja arvioidaan
yhdessä arvonalentumisen varalta.
21.5.1 Luottoriskille alttiina olevat erät maantieteellisten alueiden mukaan
Tasearvo1 000 euroa 31.12.2024 31.12.2023MyyntisaamisetEurooppa 479 2 413 Muut maat 751 5 012 Yhteensä 1 230 7 425
Remedy ei ole kirjannut luottotappioita vuosina 2024 ja 2023.
21.5.2 Luottoriskille alttiina olevat erät ja luottotappiovaraus:
myyntisaamisten ikäjakauma
31.12.2024 31.12.2023Brutto- Luotto-Brutto-Luotto- kirjan-tappio-kirjan-tappio-1 000 euroapitoarvovarauspitoarvovarausLyhytaikaiset myyntisaamiset (erääntymättömät) 753 - 5 474 - Erääntyneet - 1-30 päivää 4 - 1 038 - 31-60 päivää 473 - 200 - 61-90 päivää - - - - Yli 90 päivää - - 713 - Yhteensä 1 230 - 7 425 -
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
23 Varaukset, ehdolliset erät ja sitoumukset
23.1 Laatimisperiaate – Varaukset
Varaukset ovat velkoja, joiden toteutumisajankohta tai toteutuva
määrä on epävarma. Remedy merkitsee varauksen taseeseen, kun:
- konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena
oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite
- maksuvelvoitteen toteutuminen on todennäköistä ja
- velvoitteen suuruus on arvioitavissa luotettavasti.
Varauksena kirjattava määrä on johdon paras arvio menoista,
joita velvoitteen täyttäminen edellyttää raportointikauden
päättymispäivänä, ottaen huomioon mahdolliset velvoitteeseen
liittyvät riski- ja epävarmuustekijät.
Remedy kirjaa uudelleenjärjestelyvarauksen, kun konserni on
laatinut yksityiskohtaisen uudelleenjärjestelysuunnitelman ja
aloittanut suunnitelman toimeenpanon tai tiedottanut asiasta niille,
joita järjestely koskee.
Konsernilla ei ollut varauksia tilikausien 2024 ja 2023 päättyessä.
23.2 Laatimisperiaate — Ehdolliset velat ja ehdolliset varat
sekä sitoumukset
Ehdolliset varat ja ehdolliset velat ovat mahdollisia omaisuuseriä
ja velvoitteita. Ne syntyvät aikaisempien tapahtumien
seurauksena ja niiden olemassaolo varmistuu vasta kun yksi tai
useampi epävarma tapahtuma, joka ei ole kokonaan Remedyn
määräysvallassa, toteutuu tai jää toteutumatta tulevaisuudessa.
23.3 Vakuudet ja vastuusitoumukset
1 000 euroa 2024 2023Muut Remedyn antamat vakuudet 942 969 Luottokorttilimiitti 298 300 Josta käytössä tilikauden päättyessä 50 99
Aiempien ja mahdollisten tulevien valuuttatermiinien vakuudeksi on
annettu 300 tuhannen euron luottotakaus.
23.4 Oikeudenkäynnit ja riita-asiat
Remedyllä ei ollut meneillään olevia oikeudenkäyntejä tai riita-asioita
31.12.2024.
24 Lähipiiritapahtumat
24.1 Laatimisperiaate
Remedy Entertainment Oyj:n lähipiiriin sisältyvät seuraavat tahot:
- yhtiön johtoon kuuluvat avainhenkilöt, joita ovat hallituksen
jäsenet, toimitusjohtaja ja johtoryhmän muut jäsenet
- yhteisöt, joissa edellä mainituilla henkilöillä on määräysvalta tai
yhteinen määräysvalta
- edellä mainittujen henkilöiden läheiset perheenjäsenet
- tytäryhtiö Remedy Entertainment Sweden AB
Remedy Entertainment Oyj:n merkittävin osakkeenomistaja on
hallituksen puheenjohtaja Markus Mäki, jonka omistusosuus oli
23.6% 31.12.2024 (31.12.2023: 23.7%). Tällä taholla katsotaan
olevan huomattava vaikutusvalta konsernissa, perustuen yli 20 %:n
osakeomistukseen sekä aktiiviseen rooliin konsernin toiminnassa.
24.2 Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden palkitseminen
24.2.1 Laatimisperiaate
Alla olevissa taulukoissa esitetyt määrät vastaavat kyseisillä
tilikausilla kuluiksi kirjattuja menoja. Mahdolliset luontaisedut
sisältyvät palkkasummiin. Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden eläke-
etuudet koostuvat Suomen lakisääteisen TyEL-eläkejärjestelyn
eläkkeistä sekä Ruotsin lakisääteisistä eläkejärjestelyistä.
Remedyllä on ruotsalaisille työntekijöilleen lisäksi työnantajille
Ruotsissa tyypillinen työeläke sekä tarjolla vapaaehtoinen
lisäeläkejärjestelmä ”löneväxling”, joka mahdollistaa tytäryhtiön
henkilöstölle siirron osan palkastaan eläkkeeksi.
Johtoon kuuluville avainhenkilöille myönnettyjen osakeoptioiden ehdot
ovat samat kuin muun henkilökunnan optioehdot. Lisätietoja on esitetty
liitetiedossa 7.3 Osakeperusteiset maksut. Remedyn hallituksen
jäsenet eivät ole osakeperusteisen palkitsemisjärjestelyn piirissä.

22 Muut velat ja jaksotuserät
1 000 euroa 2024 2023Saadut ennakot 2 674 - Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat 168 132 Siirtovelat 10 695 5 538 Muut lyhytaikaiset velat 704 494 Yhteensä 14 241 6 165
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
24.2.2 Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden työsuhde-etuudet
1 000 euroa 2024 2023a) Johtoon kuuluvat avainhenkilöt yhteensä (sisältäen b), c) ja d))Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet -1 130 -1 282Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) -163 -196Osakeperusteiset maksut -449 -223Yhteensä -1 742 -1 701b) ToimitusjohtajaPalkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet -210 -210Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) -37 -37Osakeperusteiset maksut -161 - Yhteensä -408 -248Toimitusjohtaja kuuluu Remedyn hallituksen määrittelemiin osakeoptio-ohjelmiin. Toimitusjohtajasopimuksen mukainen eläkeikä on 65 vuotta, elleivät konserni ja toimitusjohtaja toisin sovi. Irtisanomisaika on molemmilla osapuolilla 4 kuukautta.c) Muut johtoryhmän jäsenetPalkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet -722 -897Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) -126 -159Osakeperusteiset maksut -289 -223Yhteensä -1 136 -1 279
1 000 euroa 2024 2023d) HallitusPalkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudetFredrikson Christian - -12Laakkonen Jussi -12 -36Mäki Markus -54 -54Salakka Kaisa -36 -36Tavakka Kai -24 - Ängeslevä Sonja -36 -36Österlund Henri -36 - Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet yhteen -198 -174Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) - - Osakeperusteiset maksut - - Yhteensä -198 -174
Varsinainen yhtiökokous päätti 12.4.2024, että hallituksen jäsenille maksetaan palkkiona 3.000 euroa
kuukaudessa ja puheenjohtajalle 4.500 euroa kuukaudessa. Varsinainen yhtiökokous päätti 14.4.2023,
että hallituksen jäsenille maksetaan palkkiona 3.000 euroa kuukaudessa ja puheenjohtajalle 4.500 euroa
kuukaudessa.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
24.3 Muun lähipiirin kanssa toteutuneet liiketoimet sekä avoimet saldot
Lähipiirin kanssa ei ollut muita merkittäviä tapahtumia tai avoimia saldoja tilikausilla 2024 tai 2023.
24.4 Johdon omistukset
31.12.2024 31.12.2023Prosentti-Prosentti-Nimi Osakkeitaosuus OsakkeitaosuusMäki Markus 3 197 000 23,6 3 197 000 23,7Järvi Sami 560 000 4,1 560 000 4,2Virtala Tero 300 000 2,2 300 000 2,2Paloheimo Johannes 103 000 0,8 103 000 0,8Österlund Henri 46 139 0,3 46 139 0,3Kasurinen Mikael 18 000 0,1 18 000 0,1Salakka Kaisa 1 900 0,0 1 900 -Ängeslevä Sonja 1 482 0,0 1 482 -Kallionpää Santtu 1 300 0,0 - -Vehkala Mika - - - -Tavakka Kai - - - -Yhteensä 4 228 821 31,15 4 227 521 31,30
25 Tilikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat
Konsernilla ei ole ollut merkittäviä tapahtumia tilikauden
päättymispäivän jälkeen.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Emoyhtiön laaja tuloslaskelma
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Liikevaihto 2, 3 50 661 33 932
Liiketoiminnan muut tuotot 6 2 49
Materiaalit ja palvelut 4, 5 -20 888 -20 957
Henkilöstökulut 4, 7 -21 638 -24 213
Poistot ja arvonalentumiset 8 -6 319 -11 331
Liiketoiminnan muut kulut 4, 9 -6 389 -6 412
Liikevoitto (-tappio) -4 570 -28 933
Rahoitustuotot 10 829 1 669
Rahoituskulut 10 -366 -555
Nettorahoituskulut 462 1 114
Voitto (Tappio) ennen tuloveroja -4 108 -27 818
Tilikauden verokulu 11 293 4 951
Tilikauden voitto (tappio) -3 815 -22 867
Emoyhtiön tilinpäätös
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää
tulosvaikutteisiksi - -
Tilikauden muut laajan tuloksen erät yhteen - -
Tilikauden laaja tulos yhteen -3 815 -22 867
Osakekohtainen tulos 12
Laimentamaton, euroa -0,28 -1,70
Laimennettu, euroa* - -
* Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta ei esitetä, koska sillä olisi vahventava vaikutus osakekohtaiseen tulokseen.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Emoyhtiön tase
1 000 euroa Liitetieto 31.12.2024 31.12.2023
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 13 39 815 19 308
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 14 3 103 3 499
Käyttöoikeusomaisuuserät 15 1 242 1 205
Sijoitukset 16 3 3 003
Pitkäaikaiset saamiset 16-17, 21 789 815
Laskennalliset verosaamiset 11 5 355 5 027
Pitkäaikaiset varat yhteensä 50 307 32 856
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus - 6
Myyntisaamiset ja muut saamiset 16-17 4 250 9 970
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät 2, 17 2 126 7 306
Muut lyhytaikaiset sijoitukset 16 20 115 7 357
Rahavarat 16 20 587 19 949
Lyhytaikaiset varat yhteen 47 078 44 587
Varat yhteensä 97 385 77 443
1 000 euroa Liitetieto 31.12.2024 31.12.2023
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 80 80
Ylikurssirahasto 38 38
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 58 344 57 815
Kertyneet voittovarat 9 543 9 514
Oma pääoma yhteensä 18 68 005 67 447
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Vaihtovelkakirjalainat 19, 21 13 331 -
Vuokrasopimusvelat 15 255 247
Pitkäaikaiset velat yhteen 13 586 247
Lyhytaikaiset velat
Julkiselta vallalta saatu laina 19, 21 - 918
Vuokrasopimusvelat 15 1 003 967
Ostovelat ja muut velat 19, 21-22 14 664 7 772
Laskennalliset verovelat 127 92
Lyhytaikaiset velat yhteensä 15 794 9 750
Velat yhteensä 29 380 9 996
Oma pääoma ja velat yhteen 97 385 77 443

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Emoyhtiön rahavirtalaskelma
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirrat
Myynnistä saadut maksut 58 795 32 324
Liiketoiminnan muista tuotoista saadut maksut 2 49
Maksut liiketoiminnan muista kuluista -47 582 -49 191
Saadut korot 463 889
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan
rahoituskuluista -119 -555
Maksetut tuloverot 3 157
Liiketoiminnan nettorahavirta (A) 11 562 -16 328
Investointien rahavirrat
Aktivoidut kehittämismenot 4 -8 008 -4 780
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin ja
aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin -6 796 -1 968
Sijoitukset 16 -9 392 -2 758
Investointien nettorahavirta (B) -24 197 -9 506
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Rahoituksen rahavirrat
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut 19 -918 -919
Muut maksut lainoista -464 -
Pitkäaikaisten lainojen nostot ja takaisinmaksut 19, 21 15 000 -
Maksullinen oman pääoman lisäys 18 680 462
Maksetut osingot 18 - -1 347
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset 15 -1 024 -992
Rahoituksen nettorahavirta (C) 13 273 -2 796
Liiketoiminnan, investointien ja rahoituksen
nettorahavirrat (A+B+C) 638 -28 629
Rahavarojen nettomuutos 638 -28 629
Rahavarat 1.1. 19 949 48 578
Rahavarat 31.12. 16 20 587 19 949

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Emoyhtiön laskelma oman pääoman muutoksista
Yhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1 000 euroa Liitetieto
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2024 80 38 57 815 9 514 67 447
Laaja tulos
Tilikauden voitto
(tappio) - - - -3 815 -3 815
Muut laajan tuloksen
erät - - - - -
Tilikauden laaja tulos
yhteensä - - - -3 815 -3 815
Liiketoimet omistajien
kanssa
Myönnetyt osakeoptiot 7.3, 24.2 - - - 2 392 2 392
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät - - 529 - 529
Vaihtovelkakirjalainan
oman pääoman osuus 19, 21 - - - 1 452 1 452
Liiketoimet omistajien
kanssa yhteensä - - 529 3 844 4 373
Oma pääoma 31.12.2024 80 38 58 344 9 543 68 005
Yhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1 000 euroa Liitetieto
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023 80 38 57 101 31 044 88 263
Laaja tulos
Tilikauden voitto
(tappio) - - - -22 867 -22 867
Muut laajan tuloksen
erät - - - - -
Tilikauden laaja tulos
yhteensä - - - -22 867 -22 867
Liiketoimet omistajien
kanssa
Osingonjako 18 - - - -1 347 -1 347
Myönnetyt osakeoptiot 7.3, 24.2 - - - 2 684 2 684
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät - - 714 - 714
Liiketoimet omistajien
kanssa yhteensä - - 714 1 337 2 051
Oma pääoma 31.12.2023 80 38 57 815 9 514 67 447

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
1. Laatimisperusta
Remedy Entertainment Oyj:n erillistilinpäätös on laadittu
31.12.2024 voimassa olleiden EU:n hyväksymien kansainvälisten
tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards,
IFRS) mukaisesti. Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan
Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä
EU:n asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn
mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä
annettuja tulkintoja. Yhtiö ei ole soveltanut mitään julkistettua uutta
tai muutettua standardia tai tulkintaa ennen sen voimaantulopäivää.
Tilikauden 2024 aikana voimaantulleilla muutetuilla standardeilla ei
ollut merkittäviä vaikutuksia yhtiön tilikauden tulokseen, taloudelliseen
asemaan tai tilinpäätöksen esittämistapaan.
Remedy Entertainment Oyj konsernin laadintaperiaatteita sovelletaan
sekä konsernitilinpäätökseen että emoyhtiön erillistilinpäätökseen, jos
ei erikseen muuta mainita.
2. Myyntituotot
Konsernin myyntituotot kertyvät emoyhtiölle. Kyseiset
laatimisperiaatteet ja liitetiedot on esitetty kokonaisuudessaan
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 2 Myyntituotot.
Emoyhtiön liitetiedot
3. Toimintasegmentit
Laatimisperiaatteet ja liitetiedot on esitetty kokonaisuudessaan
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 3 Toimintasegmentit.
4. Kehittämismenojen aktivointi
1 000 euroa 2024 2023
Henkilöstömenot 5 062 2 517
Ulkopuoliset palvelut 2 946 2 263
Yhteensä 8 008 4 780
5. Materiaalit ja palvelut
1 000 euroa 2024 2023
Ulkopuoliset palvelut -18 929 -19 011
Kehittämismenojen aktivointi 2 946 2 263
Ostokulut -38 -85
Vaihto-omaisuuden muutos -6 -7
Palveluostot konserniyhtiöil -4 861 -4 117
Yhteensä -20 888 -20 957
6. Liiketoiminnan muut tuotot
1 000 euroa 2024 2023
Liiketoiminnan muut tuotot 2 49
Yhteensä 2 49
7. Henkilöstökulut
1 000 euroa 2024 2023
Palkat ja palkkiot -20 299 -19 805
Kehittämismenojen aktivointi 5 062 2 517
Eläkekulut (maksupohjaiset
järjestelyt) -3 468 -3 433
Muut henkilösivukulut -541 -808
Osakeperusteiset
palkitsemisjärjestelyt (omana
pääomana maksettavat) -2 392 -2 684
Yhteensä -21 638 -24 213

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
8. Poistot ja arvonalentumiset
1 000 euroa 2024 2023
Aineettomat hyödykkeet
Kehittämismenot -487 -8 734
Muut aineettomat hyödykkeet -3 430 -
Yhteensä -3 917 -8 734
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja laitteet -1 405 -1 505
Muut aineelliset hyödykkeet - -125
Yhteensä -1 405 -1 630
Poistot yhteensä, omistetut
omaisuuserät -5 322 -10 363
yttöoikeusomaisuuserät
(vuokratut hyödykkeet) -997 -967
Tulosvaikutteiset poistot
yhteensä -6 319 -11 331
Vuonna 2024 arvonalentumistappioita ei tunnistettu. Vuonna 2023
emoyhtiö kirjasi 7 178 tuhannen euron arvonalentumistappion liittyen
Vanguard-peliprojektiin (tarkempi kuvaus konsernitilinpäätöksen
liitetiedossa 13.4 Keskeneräisten kehittämisprojektien
arvonalentumisen testaaminen).
9. Liiketoiminnan muut kulut
1 000 euroa 2024 2023
Vapaaehtoiset henkilösivukulut -1 221 -1 369
Toimitilakulut -454 -462
Laite- ja ohjelmistokulut -2 407 -2 264
Matkakulut -416 -631
Markkinointikulut -235 -254
Hallintokulut -1 514 -1 228
Muut kulut -142 -204
Yhteensä -6 389 -6 412
10. Rahoitustuotot ja -kulut
1 000 euroa 2024 2023
Rahoitustuotot
Valuuttakurssivoitot* 11 281
Korkotuotot 452 608
Muut rahoitustuotot 366 781
Yhteensä 829 1 669
Rahoituskulut
Valuuttakurssitappiot* -23 -469
Korkokulut — jaksotettuun
hankintamenoon arvostettavat
rahoitusvelat** -282 -51
Muut rahoituskulut -61 -35
Yhteensä -366 -555
Nettorahoituskulut 462 1 114
* Nettomääräiset valuuttakurssivoitot ja -tappiot olivat -12 tuhatta euroa vuonna
2024 (2023: -188 tuhatta).
** Sisältää julkiselta vallalta saadun lainan, vaihtovelkakirjalainan se
vuokrasopimusvelat.
11. Tuloverot
Tulosvaikutteisesti kirjatut tuloverot
1 000 euroa 2024 2023
Tilikauden verotettavaan tuloon
perustuva vero -3 -6
Laskennallisten verojen muutos 296 4 957
Yhteensä 293 4 951
Tulosvaikutteisen verokulun ja Suomessa sovellettavalla
verokannalla laskettujen tuloverojen välinen
täsmäytyslaskelma
1 000 euroa 2024 2023
Voitto (Tappio) ennen
tuloveroja -4 108 -27 818
Vero laskettuna Suomessa
sovellettavalla verokannalla
(20 %) 822 5 564
Vähennyskelvottomat menot -47 -72
Osakeoptiojärjestelyt -478 -537
Muut -3 -3
Tulosvaikutteisesti kirjatut
tuloverot 293 4 951

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
12. Osakekohtainen tulos
2024 2023
Laimentamaton osakekohtainen tulos
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, tuhatta euroa -3 815 -22 867
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
tilikauden aikana (1 000 kpl) 13 551 13 478
Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa / osake) -0,28 -1,70
Laimennettu osakekohtainen tulos
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, tuhatta euroa -3 815 -22 867
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
tilikauden aikana (1 000 kpl) 13 551 13 478
Osakeoptioiden vaikutus (1 000 kpl) 69 194
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakkeiden lukumäärän painotettu
keskiarvo (1 000 kpl) 13 620 13 672
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (euroa /
osake)* - -
* Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta ei esitetä, koska sillä olisi vahventava vaikutus osakekohtaiseen
tulokseen.
Osakekohtaisen tuloksen laatimisperiaate on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 12 Osakekohtainen
tulos.
13. Aineettomat hyödykkeet
Yhtiön aineettomat hyödykkeet sisältävät konsernin aktivoidut kehittämismenot ja Control
Franchisen ostetut julkaisuoikeudet. Laatimisperiaatteet ja liitetiedot on esitetty kokonaisuudessaan
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 13 Aineettomat hyödykkeet.
14. Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet Yhteensä
1 000 euroa 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Hankintameno
Alkusaldo 1.1. 8 219 6 225 1 918 1 918 10 137 8 143
Lisäykset 1 010 1 994 - - 1 010 1 994
Loppusaldo 31.12. 9 229 8 219 1 918 1 918 11 147 10 137
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset
Alkusaldo 1.1. -4 720 -3 215 -1 918 -1 793 -6 638 -5 009
Poistot -1 405 -1 505 - -125 -1 405 -1 630
Loppusaldo 31.12. -6 125 -4 720 -1 918 -1 918 -8 044 -6 638
Kirjanpitoarvo 1.1. 3 499 3 010 - 125 3 499 3 134
Kirjanpitoarvo 31.12. 3 103 3 499 - - 3 103 3 499
Liitetiedot emoyhtiön vuokraamista aineellisista hyödykkeistä on esitetty kohdassa 15 Vuokrasopimukset.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Vuokrasopimusvelat
1 000 euroa 2024 2023
Lyhytaikainen 1 003 967
Pitkäaikainen 255 247
Yhteensä 1 258 1 214
Maturiteettijakauma – sopimukseen perustuvat diskonttaamattomat rahavirrat
1 000 euroa 2024 2023
0-3 kuukautta 256 256
4-12 kuukautta 768 768
1-2 vuotta 256 256
Diskonttaamattomat rahavirrat yhteensä 1 280 1 280
15. Vuokrasopimukset
Rahavirtalaskelmassa esitetyt erät
1 000 euroa 2024 2023
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset -1 024 -992
Vuokrasopimusten korkokulut -41 -32
Maksut vähäarvoisista ja lyhytaikaisista sopimuksista -47 -55
Vuokrasopimuksista johtuva lähtevä rahavirta yhteensä -1 112 -1 079
Vuokrasopimuksilla hankitut aineelliset hyödykkeet
Toimistotilat Muut omaisuuserät Yhteensä
1 000 euroa 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Hankintameno
Alkusaldo 1.1. 5 572 4 519 63 63 5 635 4 583
Lisäykset 1 033 1 053 - - 1 033 1 053
Loppusaldo 31.12. 6 605 5 572 63 63 6 669 5 635
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset
Alkusaldo 1.1. -4 368 -3 400 -63 -63 -4 431 -3 463
Poistot -997 -967 - - -997 -967
Loppusaldo 31.12. -5 364 -4 368 -63 -63 -5 427 -4 431
Kirjanpitoarvo 1.1. 1 204 1 119 - - 1 205 1 119
Kirjanpitoarvo 31.12. 1 241 1 204 - - 1 242 1 205

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
18. Pääoma ja rahastot
Sidottu oma pääoma Vapaa oma pääoma
Oma
pääoma
yhteensä
Osakkeita
(kpl)
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto Yhteensä
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
1.1.2023 13 448 600 80 38 118 57 101 31 044 88 145 88 263
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät 41 551 - - - 714 - 714 714
Osingonjako - - - - - -1 347 -1 347 -1 347
Osakeoptiot - - - - - 2 684 2 684 2 684
Tilikauden tulos - - - - - -22 867 -22 867 -22 867
31.12.2023 13 490 151 80 38 118 57 815 9 514 67 329 67 447
1.1.2024 13 490 151 80 38 118 57 815 9 514 67 329 67 447
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät 84 000 - - - 529 - 529 529
Osakeoptiot - - - - - 2 392 2 392 2 392
Vaihtovelkakirjalainan oman
pääoman osuus - - - - - 1 452 1 452 1 452
Tilikauden tulos - - - - - -3 815 -3 815 -3 815
31.12.2024 13 574 151 80 38 118 58 344 9 543 67 887 68 005
16. Rahoitusvarat
1 000 euroa 2024 2023
Jaksotettu hankintameno
Lainasaamiset 44 44
Myyntisaamiset 1 230 7 425
Rahavarat 20 587 19 949
Yhteensä 21 861 27 418
Rahoitusvarat
Sijoitukset 20 118 10 359
Lyhytaikaiset 20 115 7 357
Pitkäaikaiset 3 3 003
Yhteensä 41 978 37 777
Rahavarat koostuvat lyhytaikaisista pankkitalletuksista.
17. Muut saamiset
1 000 euroa 2024 2023
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät 2 126 7 306
Siirtosaamiset ja ennakkomaksut 2 202 1 427
Verosaamiset 359 355
Muut erät 1 204 1 534
Yhteensä 5 891 10 622

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Rahoituksen rahavirroista johtuvat velkojen muutokset
2024 2023
1 000 euroa
Vuokra-
sopimus-
velat
Vaihto-
velkakirja-
lainat
Julkiselta
vallalta
saatu laina
Vuokra-
sopimus-
velat
Julkiselta
vallalta
saatu laina
Saldo 1.1. 1 214 - 918 1 127 1 836
Vaihtovelkakirjalainan nosto - 13 331 - - -
Julkiselta vallalta saadun lainan
lyhennykset - - -918 - -919
Vuokrasopimusvelkojen maksut -1 024 - - -992 -
Rahoituksen rahavirroista
johtuvat muutokset yhteensä -1 024 13 331 -918 -992 -919
Muut muutokset
Uudet vuokrasopimukset 1 068 - - 1 079 -
Saldo 31.12. 1 258 13 331 - 1 214 918
Laskelma emoyhtiön jakokelpoisista varoista*
1 000 euroa 2024 2023
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto 58 344 57 815
Edellisten tilikausien voitto 11 906 33 728
Osingonjako - -1 347
Kehittämismenot -26 829 -19 308
Tilikauden tulos -3 815 -22 867
Yhteensä 39 606 48 021
* Perustuu osakeyhtiölakiin (OYL 13:5)
19. Rahoitusvelat
1 000 euroa 2024 2023
Jaksotettu hankintameno
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Vaihtovelkakirjalainat 13 331 -
Vuokrasopimusvelat 255 247
Yhteensä 13 586 247
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Julkiselta vallalta saatu laina - 918
Vuokrasopimusvelat 1 003 967
Ostovelat 1 122 2 004
Yhteensä 2 125 3 890
Rahoitusvelat yhteensä 15 711 4 137
20. Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot
Laatimisperiaatteet ja liitetiedot on esitetty kokonaisuudessaan
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 20 Rahoitusvarojen ja velkojen
käyvät arvot.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
21. Rahoitusriskien hallinta
1 000 euroa Yhteensä
0-3
kuukautta
4-12
kuukautta 2 vuotta 3 vuotta 4 vuotta
Vähintään
5 vuotta
31.12.2024
Rahoitusvelat
- muut kuin
johdannaiset
Vaihtovelka-
kirjalaina 22 040 - - - - 22 040 -
Ostovelat 1 122 1 122 - - - - -
Yhteensä 23 162 1 122 - - - 22 040 -
31.12.2023
Rahoitusvelat
- muut kuin
johdannaiset
Julkiselta
vallalta saatu
laina 930 - 930 - - - -
Ostovelat 2 004 2 004 - - - - -
Yhteensä 2 934 2 004 930 - - - -
Valuuttariskille alttiina olevat erät
1 000 euroa EUR USD GBP SEK Yhteensä
31.12.2024
Myyntisaamiset 1 223 3 4 - 1 230
Rahavarat 19 254 1 190 48 94 20 587
Ostovelat -628 -77 -1 -416 -1 122
Nettopositio 19 849 1 116 52 -322 20 695
31.12.2023
Myyntisaamiset 7 267 150 8 - 7 425
Rahavarat 16 929 1 233 1 319 468 19 949
Ostovelat -1 378 -43 -70 -512 -2 004
Nettopositio 22 819 1 339 1 257 -44 25 370

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Herkkyysanalyysi valuuttakurssien muutoksista
31.12.2024 31.12.2023
1 000 euroa Tulosvaikutus Tulosvaikutus
Vahvistuminen Heikentyminen Vahvistuminen Heikentyminen
Rahavarat
+/- 10 %:n muutos USD-kurssissa 119 -119 123 -123
+/- 10 %:n muutos GBP-kurssissa 5 -5 132 -132
+/- 10 %:n muutos SEK-kurssissa 9 -9 47 -47
Ostovelat
+/- 10 %:n muutos USD-kurssissa 8 -8 4 -4
+/- 10 %:n muutos GBP-kurssissa - - 7 -7
+/- 10 %:n muutos SEK-kurssissa 42 -42 51 -51
Nettovaikutus yhteen 183 -183 365 -365
Luottoriskille alttiina olevat erät maantieteellisten alueiden mukaan
Tasearvo
1 000 euroa 31.12.2024 31.12.2023
Myyntisaamiset
Eurooppa 479 2 413
Muut maat 751 5 012
Yhteensä 1 230 7 425
Luottoriskille alttiina olevat erät ja luottotappiovaraus: myyntisaamisten ikäjakauma
31.12.2024 31.12.2023
1 000 euroa
Brutto-
kirjanpitoarvo
Luotto-
tappiovaraus
Brutto-
kirjanpitoarvo
Luotto-
tappiovaraus
Lyhytaikaiset myyntisaamiset
(erääntymättömät) 753 - 5 474 -
Erääntyneet
1-30 päivää 4 - 1 038 -
31-60 päivää 473 - 200 -
61-90 päivää - - - -
Yli 90 päivää - - 713 -
Yhteensä 1 230 - 7 425 -

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
22. Muut velat ja jaksotuserät
1 000 euroa 2024 2023
Saadut ennakot 2 674 -
Kauden verotettavaan tuloon
perustuvat verovelat 127 92
Siirtovelat 10 404 5 331
Muut lyhytaikaiset velat 465 437
Yhteensä 13 669 5 860
23. Varaukset, ehdolliset erät ja sitoumukset
1 000 euroa 2024 2023
Muut annetut vakuudet 745 771
Luottokorttilimiitti 250 250
Josta käytössä tilikauden
päättyessä 41 84
Aiempien ja mahdollisten tulevien valuuttatermiinien vakuudeksi on
annettu 300 tuhannen euron luottotakaus.
24. Lähipiiritapahtumat
Emoyhtiöllä on tavanomaiseen liiketoimintaan kuuluvia palveluostoja
tytäryhtiöltään Remedy Entertainment Sweden AB ja ne on esitetty
tilinpäätöserässä materiaalit ja palvelut. Laatimisperiaatteet ja
liitetiedot on esitetty kokonaisuudessaan konsernitilinpäätöksen
liitetiedossa 24 Lähipiiritapahtumat.
25. Tilikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat
Yhtiöllä ei ole ollut merkittäviä tapahtumia tilikauden päättymispäivän
jälkeen.
26. Hallituksen esitys yhtiön voittoa/tappiota koskevista
toimenpiteistä
Remedy Entertainment Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2024 olivat
39 606 103,54 euroa, josta tilikauden tulos oli -3 814 988,28
euroa. Hallitus ehdottaa 10.4.2025 kokoontuvalle varsinaiselle
yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 2024 ei jaeta osinkoa.
Remedyn hallitus on määrittänyt osingonjakopolitiikan, jonka mukaan
yhtiö pyrkii maksimoimaan omistaja-arvoa tehokkaalla pääoman
allokoinnilla. Mahdolliseen osingonmaksuun vaikuttavat liiketoiminnan
investointitarpeet ja investoinneista odotettavissa olevat tuotot sekä
maksuvalmiuden turvaaminen. Mikäli osinkoa jaetaan, kaikki Remedyn
osakkeet oikeuttavat samaan osinkoon.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen 2024 allekirjoitukset
Vahvistamme, että:
- EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti laadittu konsernitilinpäätös ja emoyhtiön tilinpäätös antavat oikean ja riittävän
kuvan sekä yrityksen että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden varoista, vastuista, taloudellisesta asemasta sekä voitosta tai tappiosta
- toimintakertomuksessa on todenmukaisen kuvan antava selostus yrityksen ja konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden liiketoiminnan
kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä ja muusta yrityksen tilasta
Espoo, 11.2.2025
Markus Mäki
Hallituksen puheenjohtaja
Kai Tavakka
Hallituksen jäsen
Kaisa Salakka
Hallituksen jäsen
Sonja Ängeslevä
Hallituksen jäsen
Henri Österlund
Hallituksen jäsen
Tero Virtala
Toimitusjohtaja
Petri Sammalisto
KHT
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tarkastuksesta on tänään annettu tilintarkastuskertomus.
Helsinki, 11.2.2025
KPMG Oy Ab

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Tilintarkastuskertomus
Remedy Entertainment Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Remedy Entertainment Oyj:n (y-tunnus
1017278-9) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2024. Tilinpäätös
sisältää sekä konsernin että emoyhtiön taseen, laajan tuloslaskelman,
laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja
liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita
koskeva informaatio.
Lausuntonamme esitämme, että tilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan konsernin sekä emoyhtiön taloudellisesta asemasta,
toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja täyttää
lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan
hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan
mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden
Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka
koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut
näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan
olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten
mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5 artiklan
1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 9.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme
olennaisuus. Olennaisuus on määritetty perustuen ammatilliseen
harkintaamme ja se ohjaa tarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen
ja laajuuden määrittämisessä, sekä todettujen virheellisyyksien
vaikutusten arvioimisessa suhteessa tilinpäätökseen kokonaisuutena.
Olennaisuuden taso perustuu arvioomme sellaisten virheellisyyksien
suuruudesta, joilla yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa
olevan vaikutusta tilinpäätöksen käyttäjien tekemiin taloudellisiin
päätöksiin. Olemme ottaneet huomioon myös sellaiset virheellisyydet,
jotka laadullisten seikkojen vuoksi ovat mielestämme olennaisia
tilinpäätöksen käyttäjille.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka
ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä
tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa.
Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena
kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä
annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä
lausuntoa. EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan 2 kohdan c alakohdan
mukaiset merkittävät olennaisen virheellisyyden riskit sisältyvät alla
kuvattuihin tilintarkastuksen kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että
johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko
viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta
aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Liikevaihdon tulouttaminen
(Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, konsernin liitetieto 2 ja emoyhtiön liitetieto 2)
Konsernin ja emoyhtiön liikevaihto koostuu erilaisiin
sopimusmalleihin pohjautuvista tulovirroista kuten
pelien kehitysmaksuista ja rojaltituotoista.
Julkaisijakumppanien maksamat pelien
kehitysmaksut kirjataan tuotoiksi ajan kuluessa
kehitysmaksujen osasuorituksiin (”milestone”)
perustuen. Osasuorituksien tulouttaminen
edellyttää johdon harkintaa ja oletuksia,
jotka koskevat erityisesti suoritevelvoitteiden
sekä erillismyyntihintojen määrittämistä sekä
tuloutustapaa ajan kuluessa.
Rojaltit tuloutetaan ajan kuluessa perustuen
toteutuneeseen myyntiin siitä alkaen kun oikeus
myyntituloon/rojaltiin on syntynyt.
Edellä mainittujen seikkojen johdosta liikevaihdon
tulouttaminen on tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka.
Olemme arvioineet yhtiön myynnin tuloutus- ja
laskentaperiaatteita suhteessa IFRS-standardien
määrittelemiin periaatteisiin
Tarkastustoimenpiteisiimme on sisältynyt
myyntiprosessiin liittyvän sisäisen
valvontaympäristön arviointia sekä aineisto-
tarkastustoimenpiteitä arvioidaksemme tuloutusten
oikeellisuutta ja myyntituottojen kirjaamista oikealle
tilikaudelle.
Kehitysmaksujen tuloutuksien osalta olemme
arvioineet tuloutusperusteita suhteessa
myyntisopimuksiin ja sopimusehtoihin sekä
läpikäyneet johdon laatimia ennusteita.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Kehittämismenojen sekä muiden aineettomien hyödykkeiden aktivointi ja arvostus
(Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, konsernin liitetieto 13 ja emoyhtiön liitetieto 13)
Konsernilla on useita kehitysvaiheessa olevia
peliprojekteja, joiden julkaisuajankohdat
ovat tulevaisuudessa. Tämän myötä
konsernin ja emoyhtiön taseeseen sisältyvien
kehittämismenojen ja muiden aineettomien
hyödykkeiden määrä on merkittävä.
Peliprojektien aktivoidut kehittämismenot ja muut
aineettomat hyödykkeet testataan mahdollisen
arvonalentumisen varalta tilinpäätöksessä
vuosittain.
Arvonalentumistestausten taustalla olevien
ennusteiden määrittäminen edellyttää johdon
harkintaa erityisesti pelien julkaisuajankohdan,
tuottojen sekä diskonttauskoron osalta.
Tasearvojen merkittävyydestä ja ennusteisiin
liittyvästä merkittävästä johdon harkinnasta
johtuen kehittämismenojen sekä muiden
aineettomien hyödykkeiden aktivointi ja arvostus
on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka.
Tarkastuksessa olemme arvioineet
kehittämismenojen ja muiden aineettomien
hyödykkeiden aktivointiperusteita sekä
suorittaneet tarkastustoimenpiteitä yksittäisten
projektien aktivointeihin liittyen.
Lisäksi olemme käyneet läpi yhtiön laatimat
arvonalentumistestauslaskelmat keskeneräisten
pelien kehittämisprojektien osalta.
Tarkastukseen on osallistunut KPMG:n
arvonmäärityksen asiantuntijoita, jotka ovat arvioineet
laskelmissa käytetyn mallin asianmukaisuutta ja
testanneet laskelmien teknistä oikeellisuutta.
Olemme arvioineet testauslaskelmissa käytettyjä
keskeisiä oletuksia ennustettujen tuottojen osalta
vertaamalla niitä yhtiön ennusteisiin ja omiin
näkemyksiimme.
Laskelmissa käytettyä diskonttokorkoa
olemme arvioineet vertaamalla sitä markkina- ja
toimialakohtaisiin tietoihin

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan
velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten,
että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön
hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti
ja siten, että tilinpäätös täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja
toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta,
jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen,
jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia
arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja
soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan
jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan
jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen
perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta
lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko
tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus,
joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea
varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys
aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa
tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä
tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai
yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin,
joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu,
että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen
skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat
tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja
suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä
ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä,
että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva
olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi
liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä
jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen
valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista
sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin
nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä
tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja
niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan
ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen
toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme
tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä,
esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista
epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön
tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme
on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää
tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta
koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta
koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme.
Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen
antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin.
Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen,
ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä,
kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia
siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen
hankkiaksemme konsernitilinpäätöstä koskevan
tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeellisen
määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä
konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintayksikköjä koskevasta
taloudellisesta informaatiosta. Vastaamme konsernin tilintarkastusta
varten suoritettavan tilintarkastustyön ohjauksesta, valvonnasta ja
läpikäynnistä. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa
tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä
merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset
sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme
tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme
noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä
vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista
ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan
riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä
varotoimista.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista
seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden
tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta
keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa,
paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai
kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä
seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien
epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat
kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana
vuodesta 2001 alkaen yhtäjaksoisesti 24 vuotta. Remedy
Entertainment Oyj:stä tuli yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö
4.5.2022. Olemme toimineet yhtiön tilintarkastajana koko sen ajan,
kun se on ollut yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu
informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen
sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä
eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme
saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän
tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme saavamme
vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio
tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme
arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen
tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme tietämyksen
kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida,
onko toimintakertomus laadittu noudattaen siihen sovellettavia
säännöksiä.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja
tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on
laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää
käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon kohdistamamme
työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa
informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava
tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 11. helmikuuta 2025
KPMG OY AB
Petri Sammalisto
KHT

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Riippumattoman tilintarkastajan raportti
Remedy Entertainment Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
Remedy Entertainment Oyj:n hallitukselle
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunvalvonta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme
toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset
eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunvalvontastandardia ISQM1,
jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön
ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien
eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä sovellettavien
säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista
koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme on arvopaperimarkkinalain 7:8 § mukaisesti
varmentaa komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu
tilinpäätös. Annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen
sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin komission
teknisen sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnoss
amme, missä
laajuudessa varmennus on suoritettu. Olemme suorittaneet
kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon kansainvälisen
varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen
päälaskelmat olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein komission
teknisen sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetie-
dot ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein
komission teknisen sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten
mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään
yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuvat
tilintarkastajan harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin arvioiminen,
onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa
komission teknisen sääntelystandardin vaatimuksista.
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon,
jonka kohteena on Remedy Entertainment Oyj:n (y-tunnus 1017278-
9) komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu
tilinpäätös 7437003VZ3JPF7DBTG92-2024-12-31-0-fi.zip tilikaudelta
1.1.-31.12.2024.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja
tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne täyttävät
komission teknisen sääntelystandardin vaatimukset. Tähän vastuuseen
kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa komission teknisen
sääntelystandardin artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän konsernitilinpäätöksen
päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot iXBRL-merkein
komission teknisen sääntelystandardin artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen
keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä
valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
ESEF-tilinpäätöksen komission teknisen sääntelystandardin
vaatimusten mukaisesti.
72
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2024
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n mukaisena lausuntona
esitämme, että Remedy Entertainment Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen
7437003VZ3JPF7DBTG92-2024-12-31-0-fi.zip sisältyvät
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat sekä liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.-31.12.2024 on olennaisilta osin merkitty
komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Remedy Entertainment Oyj:n konsernitilinpäätöksen
tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.-31.12.2024 on annettu
tilintarkastuskertomuksellamme 11.2.2025. Tällä raportilla emme
anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta
varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 12. maaliskuuta 2025
KPMG OY AB
Petri Sammalisto
KHT
73
Remedy Entertainment Oyj
Luomanportti 3
02200 Espoo
Suomi
7437003VZ3JPF7DBTG922024-01-012024-12-317437003VZ3JPF7DBTG922023-01-012023-12-317437003VZ3JPF7DBTG922024-12-317437003VZ3JPF7DBTG922023-12-317437003VZ3JPF7DBTG922022-12-317437003VZ3JPF7DBTG922023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003VZ3JPF7DBTG922024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003VZ3JPF7DBTG922024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437003VZ3JPF7DBTG922024-01-012024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437003VZ3JPF7DBTG922024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-12-31REM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003VZ3JPF7DBTG922024-01-012024-12-31REM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003VZ3JPF7DBTG922024-12-31REM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003VZ3JPF7DBTG922024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003VZ3JPF7DBTG922024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003VZ3JPF7DBTG922022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003VZ3JPF7DBTG922022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437003VZ3JPF7DBTG922022-12-31REM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-01-012023-12-31REM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003VZ3JPF7DBTG922022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares