REMEDY
ENTERTAINMENT OYJ
TOIMINTAKERTOMUS
JA TILINPÄÄTÖS
2023
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
SISÄLLYSLUETTELO
10 Rahoitustuotot ja -kulut 30
11 Tuloverot 31
12 Osakekohtainen tulos 33
13 Aineettomat hyödykkeet 34
14 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 36
15 Vuokrasopimukset 37
16 Rahoitusvarat 40
17 Muut saamiset 41
18 Pääoma ja rahastot 41
19 Rahoitusvelat 43
20 Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot 45
21 Rahoitusriskien hallinta 46
22 Muut velat ja jaksotuserät 49
23 Varaukset, ehdolliset erät ja sitoumukset 49
24 Lähipiiritapahtumat 49
25 Tilikauden päättymispäivän
jälkeiset tapahtumat 51
Emoyhtiön tilinpäätös
Emoyhtiön laaja tuloslaskelma 52
Emoyhtiön tase 53
Emoyhtiön rahavirtalaskelma 54
Emoyhtiön laskelma oman pääoman muutoksista 55
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot 56
Hallituksen esitys yhtiön voittoa/tappiota
koskevista toimenpiteis 64
Allekirjoitukset 65
Tilintarkastuskertomus 66
Hallituksen toimintakertomus 3
Konsernitilinpäätös
Konsernin laaja tuloslaskelma 14
Konsernin tase 15
Konsernin rahavirtalaskelma 16
Konsernin laskelma oman pääoman muutoksista 17
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1 Laatimisperusta 18
2 Myyntituotot 20
3 Toimintasegmentit 22
4 Kehittämismenojen aktivointi 22
5 Materiaalit ja palvelut 22
6 Liiketoiminnan muut tuotot 23
7 Henkilöstökulut 23
8 Poistot ja arvonalentumiset 29
9 Liiketoiminnan muut kulut 29
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
TOIMINTAKERTOMUS
TILIKAUDELTA 1.1.-31.12.2023
Remedy Entertainment Oyj (jäljempänä ”emoyhtiö”), ja yhdessä
tytäryhtiön kanssa Remedy Entertainment Group (jäljempänä
”Remedy” tai ”konserni”), on uraauurtava, kansainvälisesti
menestynyt videopeliyhtiö, joka on perustettu 1995. Konsernilla
on pääkonttori Suomessa ja tytäryhtiö Remedy Entertainment
Sweden AB Tukholmassa, Ruotsissa. Tarinallisista ja visuaalisesti
näyttävistä toimintapeleistään tunnettu Remedy on kehittänyt lukuisia
menestyneitä ja kriitikoiden ylistämiä pelejä, kuten Control, Alan
Wake ja Max Payne. Lisäksi Remedy kehittää omaa Northlight®-
pelimoottoria ja pelinkehitystyökaluja, jotka toimivat monessa
konsernin peleistä. Konserni työllistää yli 350 pelialan ammattilaista
34:stä eri maasta.
Olennaiset tapahtumat ja seikat
Alan Wake 2 julkaistiin lokakuussa 2023 myyden vuoden loppuun
mennessä miljoona kappaletta. Koodinimi Vanguard käynnistettiin
uudelleen puhtaalta pöydältä koodinimellä Kestrel, minkä myötä kaikki
koodinimi Vanguardin aktivoidut tuotekehitysmenot alaskirjattiin.
Alaskirjauksen kertaluontoinen tulosvaikutus oli 7,2 miljoonaa euroa.
Vuonna 2023 Remedyn liikevaihto koostui pääosin
julkaisukumppaneilta saaduista kehittämismaksuista sekä Control- ja
Alan Wake Remastered -pelien myynnistä tuloutetuista rojalteista.
Liikevaihtoon sisältyi myös aikaisemmin julkaistujen pelien
rojaltituottoja.
3
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
TILIKAUSI, 1 000 euroa 2023 2022 2021
Liikevaihto
33 932 43 588 44 726
Liikevaihdon kasvu, %
-22,2 % -2,5 % 8,9 %
Käyttökate (EBITDA)
-16 951 1 905 14 450
Liikevoitto/-tappio (EBIT)
-28 627 -563 11 407
Liikevoitto/-tappio %
-84,4 % -1,3 % 25,5 %
Katsauskauden tulos
-22 657 -1 726 8 794
Katsauskauden tulos liikevaihdosta, %
-66,8 % -4,0 % 19,7 %
Taseen loppusumma
79 260 99 552 101 126
Liiketoiminnan kassavirta
-16 034 11 069 6 052
Nettokassa
23 762 49 860 51 666
Rahavarat
20 066 49 034 51 384
Nettovelkaantumisaste, %
-35,1 % -56,4 % -59,1 %
Omavaraisuusaste, %
85,5 % 88,8 % 86,4 %
Investoinnit
9 959 10 657 9 602
Osakekohtainen tulos, €
-1,68 -0,13 0,67
Osakekohtainen tulos, € (laimennettu)
-1,66 -0,13 0,65
Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa
13 490 151 13 448 600 13 298 450
Tuloskehitys ja tärkeimmät tunnusluvut
Konsernin liikevaihto oli 33 932 tuhatta euroa ja tilikauden voitto
-22 657 tuhatta euroa. Liikevoitto tilikaudelta oli -28 627 tuhatta euroa
ja sen osuus liikevaihdosta -84,4 %. Konsernin omavaraisuusaste
tilikauden lopussa oli 85,5 %.
Koko vuoden 2023 liikevaihtoomme ja kannattavuuteemme vaikuttivat
merkittävästi lisääntyneet omat investoinnit peliprojekteihimme.
Vuoden aikana kehitetyistä viidestä pelistä osarahoitimme neljää,
jotka perustuvat Remedyn omistamiin brändeihin, kun taas Max Payne
1&2 remake on täysin IP:n omistajan ja julkaisukumppanin Rockstarin
rahoittama.
Alan Wake 2:n myynti on alkanut hyvin huolimatta erittäin kilpaillusta
julkaisuajankohdasta ja kaiken kaikkiaan poikkeuksellisesta hienojen
pelijulkaisujen määrästä vuoden aikana. Alan Wake 2, joka on
saatavilla ainoastaan digitaalisesti, myi yli miljoona kappaletta vuoden
2023 viimeisen vuosineljänneksen loppuun mennessä tehden siitä
Remedyn nopeiten myyneen pelin. Tilikauden 2023 aikana Alan Wake
2 ei vielä kerryttänyt rojaltituottoja Remedylle, sillä peliprojektiin
liittyvät kumppanin investoinnit, joihin kumppanilla on recoup-oikeus,
eivät vielä tulleet katetuksi.
Marraskuussa ilmoitimme koodinimi Vanguardin
uudelleenkäynnistämisestä, ja projekti uudelleen nimettiin koodinimi
Kestreliksi. Vaatimukset menestyvälle uudelle free-to-play-pelille
ovat lisääntyneet merkittävästi viime vuosien aikana. Huolimatta
lupaavasta edistyksestä vuoden ensimmäisen puoliskon aikana
päätimme Tencentin kanssa, ettei potentiaalia ollut tarpeeksi. Projekti
ei ollut täysin linjassa ydinosaamisemme ja muiden peliprojektiemme
kanssa. Kestrel palasi konseptointivaiheeseen, jossa pelin johtoryhmä
ja valitut kehitystiimin jäsenet keskittyivät määrittelemään projektin
uutta suuntaa. Konseptointityön tuloksena ilmoitimme helmikuussa
2024, että päätimme käynnistää projektin uudelleen. Näin ollen
alaskirjasimme kaikki projektin aktivoidut tuotekehitysmenot, millä oli
-7,2 miljoonan euron vaikutus tulokseen.
4
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Remedyn liikevaihto laski 22,2 prosenttia 33,9 (43,6) miljoonaan
euroon. Kehitysmaksut olivat 28,7 (39,1) miljoonaa euroa ja rojaltit
julkaisukumppaneilta olivat 5,2 (4,5) miljoonaa euroa. Merkittävimmät
liikevaihdon erät olivat kehitysmaksut Max Payne 1&2 remakesta,
Alan Wake 2:sta sekä koodinimistä Kestrel ja Vanguard. Rojaltit
kasvoivat vertailukaudesta, kun Alan Wake Remastered alkoi tuottaa
rojaltiliikevaihtoa syksyllä 2023.
Remedyn käyttökate (EBITDA) laski -17,0 (1,9) miljoonaan euroon
ja liikevoitto (EBIT) -28,7 (-0,6) miljoonaan euroon eli -84,4 (-1,3)
prosenttiin liikevaihdosta. Siirtymä vaiheeseen, jossa Remedy
investoi itse enemmän peliprojekteihin kehitysvaiheen aikana
mahdollistaakseen pidemmän aikavälin kasvupotentiaalin, on jatkunut
vuoden 2023 aikana. Materiaalien ja palveluiden kulut olivat 43,3
prosenttia, henkilöstökulut 12,5 prosenttia ja liiketoiminnan muut kulut
19,2 prosenttia suuremmat kuin vertailukaudella.
Remedyn liiketoiminnan rahavirta oli -16,0 (11,1) miljoonaa
euroa. Vertailukauteen nähden Remedy sai pienemmän määrän
kehitysmaksuja kumppaneilta, erityisesti Alan Wake 2:een
liittyen. Saamiset kehitysmaksuihin liittyen kasvoivat johtuen
sopimuspohjaisten maksujen ajoittumisesta. Samalla maksut
ulkoistukseen liittyen olivat merkittävästi vertailukautta korkeammat.
Rojalteista saatava kassavirta perustuu kumppaneiden kanssa
sovittuihin maksuehtoihin ja voi erota tiettyinä kausina merkittävästi
suoriteperusteisesti tuloutetusta liikevaihdosta. Lisäksi liiketoiminnan
rahavirtaan vaikuttavat merkittävät, Remedyn saamien projektien
kehitysmaksujen ajoitukset, jotka vaihtelevat projektien
laskutusoikeuden saavuttamisen mukaisesti.
Remedyn investointien rahavirta oli -9,8 (-10,6) miljoonaa euroa ja
rahoituksen rahavirta -3,1 (-2,8) miljoonaa euroa.
Konsernin palkat ja palkkiot sivukuluineen tilikaudelta olivat 26 938
tuhatta euroa ja henkilöstömäärä keskimäärin 334.
TILIKAUSI 2023 2022 2021
Palkat ja palkkiot
sivukuluineen
26 938 23 949 21 152
Henkilöstöä keskimäärin
334 307 280
Henkistömäärä kauden
lopussa
352 334 294
Pitkän aikavälin liiketoimintanäkymät
Remedyllä on kehittämisvaiheessa useita pelejä, joista jokainen
tuottaa liikevaihtoa kehittämismaksujen kautta myös pitkällä
aikavälillä. Kehittämismaksut muodostavat vahvan ja ennustettavan
liikevaihtopohjan useiksi vuosiksi. Kehittämismaksujen lisäksi
Remedyn liikevaihto koostuu pelirojalteista. Rojaltivirrat riippuvat
peliprojekteihin, pelien julkaisuaikatauluihin ja muihin sopimusehtoisin
liittyvistä muuttujista. Yksittäisten pelien julkaisuajankohdat ja uudet
pelinkehityssopimukset voivat aiheuttaa vuosien välistä liikevaihdon
vaihtelua. Useat markkinoilla jo olevat ja rojalteja kerryttävät pelit sekä
kehitteillä olevat uudet pelit tulevat kuitenkin vähentämään edellä
mainittua vaihtelua tulevina vuosina.
Arvio toiminnan riskeistä ja epävarmuustekijöistä
Olennaisimmat lähiajan riskit ja epävarmuudet ovat:
Remedyn pelinkehitys saattaa epäonnistua, jos yhtiö ei
pysty kehittämään pelejään asetettujen vaatimusten, kuten
julkaisuaikataulun, laatuvaatimusten ja budjetin, mukaisesti. Lisäksi
Remedyn pelit eivät välttämättä käy kaupaksi riittävän hyvin
julkaisunsa jälkeen, vaikka pelit saisivat hyvät arvostelut ja olisivat
korkealaatuisia, minkä seurauksena Remedyn rojaltituotot jäävät
arvioitua pienemmiksi.
Remedy on solminut pitkäaikaiset julkaisusopimukset keskeisten
kumppaneiden kanssa. Jos Remedy ei pysty täyttämään keskeisiä
sopimusvelvoitteitaan, sen kumppanit voisivat irtisanoa yhtiön
kanssa tehdyt sopimuksensa tai esittää vaateita yhtiötä kohtaan.
Remedy osti kauden jälkeen takaisin julkaisuoikeudet Control-,
koodinimi Condor- ja Control 2 -peleistä ottaen itse enemmän riskiä
pelinkehityksestä. Tällä hetkellä koodinimi Condorin ja Control
2:n osalta Remedyllä ei ole partneria jakamassa pelinkehityksen
rahoitusta, mikä lisää Remedyn taloudellisia riskejä. On riski, että
Remedy ei löydä rahoitusratkaisua tai että näiden ehdot ovat
raskaat. Rahoitusratkaisujen taloudelliset vaikutukset voivat
johtaa suurempiin rahoituskuluihin nykyisen yleisesti korkeamman
korkotason johdosta.
Remedyn menestys perustuu merkittäviltä osin sen kykyyn palkata,
kouluttaa ja pitää palveluksessaan ammattitaitoista henkilöstöä.
Jos se epäonnistuu tällä saralla, se ei pysty harjoittamaan
liiketoimintaansa tehokkaasti.
5
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Markkinatilanne sekä taloudelliset ja geopoliittiset olosuhteet
vaikuttavat Remedyn liiketoimintaan, eikä se pysty vaikuttamaan
näihin tekijöihin. Remedy on viime aikoina havainnut, että sen
kustannuksiin on kohdistunut inflaatiopaineita. Jos se ei pysty
siirtämään kohonneita kustannuksiaan kumppaneilleen tai jos näitä
ei viedä sen pelien myyntihintoihin, tällä voi olla haitallinen vaikutus
sen kannattavuuteen.
Edellä mainituilla riskeillä voi toteutuessaan olla merkittävä haitallinen
vaikutus yhtiön liiketoimintaan, liiketoiminnan tulokseen, taloudelliseen
asemaan, tulevaisuudennäkymiin ja osakkeiden arvoon.
Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat
Remedy allekirjoitti Tencentin kanssa koodinimi Kestreliä koskevan
sopimusmuutoksen helmikuussa 2024. Maaliskuussa 2024 Remedy
tiedotti ostavansa täydet Control-pelisarjan oikeudet 505 Gamesilta.
Kaupan myötä kaikki julkaisu-, jakelu-, markkinointi- ja muut oikeudet
Controlista, koodinimi Condorista, Control 2:sta ja kaikista tulevista
Control-tuotteista palaavat Remedylle.
Osakejakauma sektoreittain 31.12.2023
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset
Kotitaloudet
Yritykset
Voittoa tavoittelemattomat
yhteisöt
Julkisyhteisöt
Ulkomaat
84,52 %
17%
4,16 %
2,53 %
0,19 %
0,02 %
8,58 %
Osakekannan jakauma suuruusluokittain 31.12.2023
1-100
101-500
501-1 000
1 001-5 000
5 001-10 000
10 001-50 000
50 001-100 000
100 001-500 000
500 001-
76,78 %
17%
18,68 %
0,23 %
0,16 %
0,08 %
0,02 %
0,05 %
1,53 %
2,46 %
Selvitys tutkimus- ja kehitystoiminnan laajuudesta
Merkittävä osa Remedyn toiminnasta on tutkimus- ja kehitystoimintaa.
Remedy on aktivoinut tuotekehityskustannuksia, jotka liittyvät yhtiön
omiin pelibrändeihin. Katsauskaudella tuotekehityskustannusten
aktivointi koski projekteja Koodinimi Condor ja Control 2. Koodinimi
Vanguardin aktivoidut tuotekehityskustannukset kirjattiin
kokonaisuudessaan arvonalentumistappioksi vuonna 2023.
Tilikaudella 1.1.-31.12.2023 aktivoitiin yhteensä 4 780 tuhatta
euroa, joka on sisällytetty laajan tuloslaskelman riveille materiaalit
ja palvelut sekä henkilöstökulut. Taseessa aktivoinnit on esitetty
kehittämismenoissa. Rahoituslaskelmalla aktivoidut kehittämismenot
on esitetty investointien rahavirrassa.
Yhtiön osakkeet
Remedy Entertainment Oyj:llä ei ole hallussaan omia osakkeita
tilinpäätöspäivämäärällä 31.12.2023. Yhtiöllä on 31.12.2023
yhteensä 13 490 151 osaketta. Kaikki osakkeet ovat samaa sarjaa.
Osakkeet on liitetty arvo-osuusjärjestelmään 5.5.2017 alkaen
(ISIN-koodi: FI4000251897). Kasvu yhtiön osakemäärässä aiheutuu
osakemerkinnöistä yhtiön optioilla ohjelmista 2018, 2019 ja 2020.
6
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2023
NIMI OSAKKEITA PROSENTTIOSUUS
Markus Mäki 3 197 000 23,7
Järvi Sami Antero 560 000 4,2
Virtala Tero Tapani 300 000 2,2
Lehtinen Saku Hermanni 227 000 1,7
Evli Suomi Pienyhtiöt rahasto 184 000 1,4
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma 150 000 1,1
Sijoitusrahasto Aktia Capital 129 807 1,0
Erikoissijoitusrahasto Aktia Mikro Markka 114 368 0,9
Erikoissijoitusrahasto Proprius Partners Micro Finland 106 380 0,8
Paloheimo Johannes Alfred Gustaf 103 000 0,8
10 suurinta osakkeenomistajaa yhteensä 5 071 555 37,6
Accendo Capital SICAV RAIF (hallintarekisteröity) 2 063 162 15,3
Muut hallintarekisteröidyt 2 386 381 17,7
Muut osakkeet 3 969 053 29,4
Yhteensä 13 490 151 100,0 %
Remedy Entertainment Oyj:n merkittävin osakkeenomistaja on hallituksen puheenjohtaja Markus Mäki, jonka
omistusosuudet olivat 23,7 % 31.12.2023 (31.12.2022: 28,8 %). Tällä taholla katsotaan olevan huomattava
vaikutusvalta konsernissa, perustuen yli 20 %:n osakeomistukseen sekä aktiiviseen rooliin konsernin
toiminnassa.
Johdon omistukset 31.12.2023
NIMI OSAKKEITA PROSENTTIOSUUS
Mäki Markus 3 197 000 23,7
Järvi Sami 560 000 4,2
Virtala Tero 300 000 2,2
Paloheimo Johannes 103 000 0,8
Österlund Henri 46 139 0,3
Kauppi Terhi 8 000 0,1
Salakka Kaisa 1 900 0,0
Ängeslevä Sonja 1 482 0,0
Laakkonen Jussi - -
Schmitz Christopher - -
Vehkala Mika - -
Yhteensä 4 217 521 31,2
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Voimassa olevat antivaltuutukset
Yhtiön varsinainen yhtiökokous on 13.4.2023 pitämässään
kokouksessa valtuuttanut hallituksen päättämään maksullisista tai
maksuttomista osakeanneista tai optio-oikeuksien tai erityisten
oikeuksien antamisesta siten, että annettavien osakkeiden määrä voi
olla enintään 700 000 ja osakkeita voidaan antaa osakkeenomistajien
merkintäetuoikeudesta poiketen.
Osakeantia tai optio-oikeuksien tai muiden erityisien oikeuksien
antamista koskeva valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen, mutta kuitenkin enintään 18 kuukautta,
ja se korvaa aiemmat valtuutukset.
Valtuutus omien osakkeiden hankkimisesta
Yhtiön varsinainen yhtiökokous päätti 13.4.2023 valtuuttaa hallituksen
päättämään enintään 700 000 yhtiön oman osakkeen suunnatusta
hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön vapaaseen
omaan pääomaan kuuluvilla varoilla. Valtuutus on voimassa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen, mutta kuitenkin enintään 18
kuukautta, ja se korvaa aiemmat valtuutukset.
Voimassa olevat optio-oikeudet
Optio-ohjelmat ovat osa hallituksen pidemmän tähtäimen
suunnitelmaa ottaa käyttöön pitkäaikainen osakepohjainen
kannustinjärjestelmä Remedyn avainhenkilöille. Optio-oikeudet
myönnetään ilman maksua. Hallitus päättää optio-oikeuksien
jakamisesta ennen osakkeiden merkintäajan alkua. Raportointikauden
lopussa optio-oikeuksia oli käytettävissä 1 264 849 (1 125 550
vuonna 2022) eli 9,4 (vuonna 2022: 8,4) prosenttia suhteessa
kokonaisosakemäärään.
2018 ohjelma
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 8.6.2018 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 26.3.2018 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2018”.
Alun perin optio-oikeuksia annettiin yhteensä enintään 400 000
kappaletta, ja ne oikeuttavat haltijansa merkitsemään yhteensä
enintään 400 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta.
Toukokuussa 2021 Remedy Entertainment Oyj on mitätöinyt
yhteensä 97 500 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta. Optio-
oikeuksia 2018 on mitätöinnin jälkeen 302 500 kappaletta ja ne
oikeuttavat merkitsemään 302 500 yhtiön osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkoi 1.6.2021 ja
päättyy 31.5.2024. Osakekohtainen merkintähinta on 7,02 euroa, joka
on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Helsingin Pörssin
ylläpitämällä monenkeskisellä First North Finland -markkinapaikalla
1.3.-31.5.2018 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 27.5.2021, että yhtiö hakee vuoden
2018 optio-ohjelman optio-oikeuksia julkisen kaupankäynnin kohteeksi
Nasdaq Helsinki Oy:n First North Growth Market -markkinapaikalle.
Optio-oikeudet ovat olleet listattuna kyseisellä markkinapaikalla
1.6.2021 alkaen.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.9.2021 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 1.6.-15.9.2021 yhteensä
226 300 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 1 588 626 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.9.2021. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 27.1.2022 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 16.9.-31.12.2021 yhteensä
4 250 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 29 835 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
27.1.2022. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 29.9.2022 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 1.6.-15.9.2022
yhteensä 11 200 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen
merkintöjen merkintähinta 78 624 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
29.9.2022. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.1.2023 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 16.9.-31.12.2022 yhteensä
2 500 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 17 550 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.1.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 28.9.2023 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 1.6.-15.9.2023
yhteensä 3 250 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen
merkintöjen merkintähinta 22 815 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
28.9.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Optio-ohjelmassa 2018 on 55 000 allokoitua merkittävissä olevaa
optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
2019 ohjelma
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 11.7.2019 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 8.4.2019 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2019”.
Alun perin optio-oikeuksia annettiin yhteensä enintään 400 000
kappaletta, ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään
400 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta.
Toukokuussa 2022 Remedy Entertainment Oyj on mitätöinyt
yhteensä 29 000 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta. Optio-
oikeuksia 2019 on mitätöinnin jälkeen 371 000 kappaletta ja ne
oikeuttavat merkitsemään 371 000 yhtiön osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkoi 1.6.2022 ja
päättyy 31.5.2025. Osakekohtainen merkintähinta on 9,23 euroa, joka
on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Helsingin Pörssin
ylläpitämällä monenkeskisellä First North Finland -markkinapaikalla
1.4.-30.6.2019 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 31.5.2022 hakevansa vuoden 2019
optio-oikeuksiensa listaamista Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämälle First
North -markkinapaikalle 1.6.2022 lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 29.9.2022 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.6.-15.9.2022 yhteensä
134 700 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 1 243 281 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
29.9.2022. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.1.2023 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 16.9.-31.12.2022 yhteensä
18 000 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 166 140 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.1.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 12.4.2023 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment Oyj:n
optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.1.-31.3.2023 yhteensä 1 000 yhtiön
uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen merkintähinta
9 230 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun vapaan
oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien perusteella merkityt
osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 12.4.2023. Uudet
osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.6.2023 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.4.-31.5.2023
yhteensä 7 800 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen
merkintöjen merkintähinta 71 994 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.6.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 28.9.2023 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment Oyj:n
optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.6.-15.9.2023 yhteensä 2 001 yhtiön
uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen merkintähinta
18 469,23 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien perusteella
merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 28.9.2023. Uudet
osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Optio-ohjelmassa 2019 on 207 499 allokoitua merkittävissä olevaa
optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
2020 ohjelma
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 2.7.2020 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 6.4.2020 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2020”.
Alun perin optio-oikeuksia annettiin yhteensä enintään 400 000
kappaletta, ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään
400 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta.
Toukokuussa 2023 Remedy Entertainment Oyj on mitätöinyt
yhteensä 200 500 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta. Optio-
oikeuksia 2020 on mitätöinnin jälkeen 199 500 kappaletta ja ne
oikeuttavat merkitsemään 199 500 yhtiön osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkoi 1.6.2023 ja
päättyy 31.5.2026. Osakekohtainen merkintähinta on 22,21 euroa, joka
on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Helsingin Pörssin
ylläpitämällä monenkeskisellä First North Finland -markkinapaikalla
1.4.-30.6.2020 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 28.9.2023 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2020 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2020 merkittiin 1.6.-15.9.2023
yhteensä 7 000 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen
merkintöjen merkintähinta 155 470 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
28.9.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Optio-ohjelmassa 2020 on 172 500 allokoitua merkittävissä olevaa
optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
2021 ohjelma
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 20.9.2021 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 14.4.2021 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2021”.
Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään 350 000 kappaletta,
ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 350 000
yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkaa 1.6.2024 ja
päättyy 31.5.2027. Osakekohtainen merkintähinta on 47,09 euroa, joka
on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Helsingin Pörssin
ylläpitämällä monenkeskisellä First North Finland -markkinapaikalla
1.6.-31.8.2021 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla.
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä 287 500
optio-oikeutta, ja loput 62 500 optio-oikeutta jäävät yhtiön haltuun
allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille avainhenkilöille.
2022 ohjelma
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 20.9.2022 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 13.4.2022 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2022”.
Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään 350 000 kappaletta,
ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 350 000
yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkaa 1.6.2025
ja päättyy 31.5.2028. Osakekohtainen merkintähinta on 26,64 euroa,
joka on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq
Helsingin ylläpitämällä pörssilistalla 1.6.-31.8.2022 aikavälillä lisättynä
10 prosentilla.
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä 318 000
optio-oikeutta, ja loput 32 000 optio-oikeutta jäävät yhtiön haltuun
allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille avainhenkilöille.
2023 ohjelma
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 21.9.2023 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 13.4.2023 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2023”.
Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään 350 000 kappaletta,
ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 350 000
yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkaa 1.6.2026
ja päättyy 31.5.2029. Osakekohtainen merkintähinta on 27,31 euroa,
joka on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq
Helsingin ylläpitämällä pörssilistalla 1.6.-31.8.2023 aikavälillä lisättynä
10 prosentilla.
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä 277 000
optio-oikeutta, ja loput 73 000 optio-oikeutta jäävät yhtiön haltuun
allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille avainhenkilöille.
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Hallituksen esitys yhtiön voittoa/tappiota koskevista
toimenpiteistä
Remedy Entertainment Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2023 olivat
48 020 705,23 euroa, josta tilikauden tulos oli -22 867 054,61
euroa. Hallitus ehdottaa 11.4.2024 kokoontuvalle varsinaiselle
yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 2023 ei jaeta osinkoa.
Remedyn hallitus on määrittänyt osingonjakopolitiikan, jonka mukaan
yhtiö pyrkii maksimoimaan omistaja-arvoa tehokkaalla pääoman
allokoinnilla. Mahdolliseen osingonmaksuun vaikuttavat liiketoiminnan
investointitarpeet ja investoinneista odotettavissa olevat tuotot sekä
maksuvalmiuden turvaaminen. Mikäli osinkoa jaetaan, kaikki Remedyn
osakkeet oikeuttavat samaan osinkoon.
Yhtiön organisaatio ja tilintarkastajat
Yhtiön johtoryhmässä ovat toimineet toimitusjohtaja Tero Virtala,
talousjohtaja Terhi Kauppi, tuotejohtaja Markus Mäki, luova johtaja
Sami Järvi, henkilöstöjohtaja Mikaela Öberg (2.11.2023 asti),
kaupallinen johtaja Johannes Paloheimo, operatiivinen johtaja
Christopher Schmitz ja teknologiajohtaja Mika Vehkala (10.11.2023
alkaen).
Yhtiön hallituksessa ovat toimineet Markus Mäki (pj), Christian
Fredrikson (13.4.2023 asti), Jussi Laakkonen, Henri Österlund, Kaisa
Salakka (13.4.2023 alkaen) ja Sonja Ängeslevä (13.4.2023 alkaen).
Tilintarkastajana on toiminut tilikauden aikana tilintarkastusyhteisö
KPMG Oy Ab. Päävastuullinen tilintarkastaja on KHT Petri Sammalisto.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä annetaan erillisenä
kertomuksena osana vuosikertomusta.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Tunnuslukujen laskentaperiaatteet
Kayttökate (EBITDA): Liikevoitto (EBIT) + poistot ja arvonalentumiset
Liikevoitto/-tappio (EBIT): Tilikauden tulos ennen veroja ja rahoituseriä
Liikevoitto/-tappio %: Liikevoitto/-tappio (EBIT) / liikevaihto
Nettokassa: Rahavarat + likvidit investoinnit - korollinen vieras pääoma
Nettovelkaantumisaste, %:
(Korollinen vieras pääoma - rahavarat - likvidit investoinnit) / oma
pääoma
Omavaraisuusaste, %: Oma pääoma / (taseen loppusumma – saadut ennakot)
Investoinnit:
Aineellisen ja aineettoman käyttöomaisuuden muutos lisättynä näiden
erien poistoilla
Osakekohtainen oma pääoma:
Tilikauden päätöspäivän oma pääoma jaettuna osakkeiden
lukumäärällä tilikauden lopussa
Osinko tuloksesta: Osakekohtainen osinko jaettuna osakekohtaisella tuloksella
Efektiivinen osinkotuotto: Osakekohtainen osinko jaettuna tilikauden päätöspäivän kurssilla
Hinta/voittosuhde: Tilikauden lopun osakekurssi jaettuna osakekohtaisella tuloksella
Osakekannan markkina-arvo:
Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa kerrottuna tilikauden
päätöspäivän osakekurssilla
Osakekannan vaihto, %: Osakekannan vaihto / Osakkeiden lukumäärä kaudella keskimäärin
Osakekohtaiset tunnusluvut
2023 2022 2021
Osakekohtainen tulos, € -1,68 -0,13 0,67
Osakekohtainen tulos, €
(huomioiden laimentuminen) -1,66 -0,13 0,65
Osakekohtainen oma pääoma, € 5,02 6,57 6,57
Osakekohtainen osinko, ehdotettu, € - 0,1 0,17
Osinko tuloksesta, % - -76,90 % 25,40 %
Efektiivinen osinkotuotto, % - 0,50 % 0,40 %
Hinta/voittosuhde -15,11 -168,08 59,25
Ylin kurssi, € 30,15 40,6 49,9
Alin kurssi, € 20,00 16,5 31,2
Kurssi 31.12., € 25,40 21,85 39,7
Osakekannan markkina-arvo, € 342 649 835 293 851 910 527 948 465
Osakekannan vaihto, lukumäärä 1 708 862 5 033 885 5 110 204
Osakekannan vaihto, % 12,7 % 37,7 % 39,2 %
Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä 13 478 474 13 351 333 13 045 392
Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa 13 490 151 13 448 600 13 298 450
Osakkeiden antioikaistu keskimääräinen lukumäärä 13 676 349 13 585 980 13 617 931
Osakkeiden antioikaistu lukumää
tilikauden lopussa 13 681 674 13 620 226 13 731 960

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Vaihtoehtoisten tunnuslukujen täsmäytys
1 000 euroa 2023 2022 2021
Liikevaihto raportointikaudelta 33 932 43 588 44 726
Liikevaihto raportointikautta edeltävältä kaudelta 43 588 44 726 41 086
Liikevaihdon kasvu, % -22,2 % -2,5 % 8,9 %
Liikevoitto (EBIT) -28 627 -563 11 407
Poistot ja arvonalentumiset 11 676 2 468 3 043
Käyttökate (EBITDA) -16 951 1 905 14 450
Liikevoitto (EBIT) -28 627 -563 11 407
Rahoituserät 1 085 -625 -65
Verot 4 885 -538 -2 548
Katsauskauden tulos -22 657 -1 726 8 794
Liikevaihto raportointikaudella 33 932 43 588 44 726
Katsauskauden tulos liikevaihdosta, % -66,8 % -4,0 % 19,7 %
1 000 euroa 2023 2022 2021
Rahavarat 20 066 49 034 51 384
Likvidit investoinnit 7 357 3 818 4 139
Korollinen vieras pääoma 3 660 2 992 3 858
Vuokrasopimusvelat 2 742 1 155 1 103
Julkiselta vallalta saatu laina 918 1 837 2 755
Nettokassa 23 762 49 860 51 666
Rahavarat 20 066 49 034 51 384
Likvidit investoinnit 7 357 3 818 4 139
Korollinen vieras pääoma 3 660 2 992 3 858
Vuokrasopimusvelat 2 742 1 155 1 103
Julkiselta vallalta saatu laina 918 1 837 2 755
Oma pääoma 67 750 88 356 87 419
Nettovelkaantumisaste, % -35,1 % -56,4 % -59,1 %
Oma pääoma 67 750 88 356 87 419
Taseen loppusumma 79 260 99 552 101 126
Omavaraisuusaste, % 85,5 % 88,8 % 86,4 %

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Konsernin laaja tuloslaskelma
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
Liikevaihto 2, 3 33 932 43 588
Liiketoiminnan muut tuotot 6 49 19
Materiaalit ja palvelut 4, 5 -16 841 -11 751
Henkilöstökulut 4, 7 -26 938 -23 949
Poistot ja arvonalentumiset 8 -11 676 -2 468
Liiketoiminnan muut kulut 4, 9 -7 153 -6 002
Liikevoitto (-tappio) -28 627 -563
Rahoitustuotot 10 1 766 316
Rahoituskulut 10 -681 -941
Nettorahoituskulut 1 085 -625
Voitto (Tappio) ennen tuloveroja -27 541 -1 188
Tilikauden verokulu 11 4 885 -538
Tilikauden voitto (tappio) -22 657 -1 726
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää
tulosvaikutteisiksi - -
Tilikauden muut laajan tuloksen erät yhteen - -
Tilikauden laaja tulos yhteen -22 657 -1 726
Tilikauden voiton (tappion) jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -22 657 -1 726
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -22 657 -1 726
Osakekohtainen tulos 12
Laimentamaton, euroa -1,68 -0,13
Laimennettu, euroa -1,66 -0,13

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Konsernin tase
1 000 euroa Liitetieto 31.12.2023 31.12.2022
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet (kehittämismenot) 13 19 308 23 262
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 14 3 806 3 142
Käyttöoikeusomaisuuserät 15 2 720 1 147
Sijoitukset 16 3 000 3 000
Pitkäaikaiset saamiset 16-17, 21 1 013 828
Laskennalliset verosaamiset 11 5 027 -
Pitkäaikaiset varat yhteensä 34 875 31 380
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 6 13
Myyntisaamiset ja muut saamiset 16-17 9 651 12 729
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät 2 7 306 2 577
Lyhytaikaiset sijoitukset 16 7 357 3 818
Rahavarat 16 20 066 49 034
Lyhytaikaiset varat yhteen 44 385 68 172
Varat yhteensä 79 260 99 552
1 000 euroa Liitetieto 31.12.2023 31.12.2022
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 80 80
Ylikurssirahasto 38 38
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 57 815 57 101
Kertyneet voittovarat 9 817 31 137
Oma pääoma yhteensä 18 67 750 88 356
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Julkiselta vallalta saatu laina 19, 21 - 918
Vuokrasopimusvelat 15 1 433 227
Pitkäaikaiset velat yhteen 1 433 1 145
Lyhytaikaiset velat
Julkiselta vallalta saatu laina 19, 21 918 919
Vuokrasopimusvelat 15 1 309 928
Ostovelat ja muut velat 19, 21-22 7 751 8 196
Laskennalliset verovelat 99 7
Lyhytaikaiset velat yhteensä 10 076 10 050
Velat yhteensä 11 510 11 196
Oma pääoma ja velat yhteen 79 260 99 552

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Konsernin rahavirtalaskelma
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirrat
Myynnista saadut maksut 32 324 51 126
Liiketoiminnan muista tuotoista saadut maksut 49 19
Maksut liiketoiminnan muista kuluista -48 797 -38 775
Saadut korot 986 282
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan
rahoituskuluista -681 -622
Maksetut tuloverot 86 -961
Liiketoiminnan nettorahavirta (A) -16 034 11 068
Investointien rahavirrat
Aktivoidut kehittämismenot 4 -4 780 -8 152
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin ja
aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin -2 284 -2 505
Sijoitukset 16 -2 758 34
Investointien nettorahavirta (B) -9 822 -10 623
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
Rahoituksen rahavirrat
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut 19 -919 -919
Muut maksut lainoista 0 -1
Maksullinen oman pääoman lisäys 18 462 1 352
Maksetut osingot 18 -1 347 -2 261
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset 15 -1 308 -966
Rahoituksen nettorahavirta (C) -3 112 -2 796
Liiketoiminnan, investointien ja rahoituksen
nettorahavirrat (A+B+C) -28 968 -2 350
Rahavarojen nettomuutos -28 968 -2 350
Rahavarat 1.1. 49 034 51 384
Rahavarat 31.12. 16 20 066 49 034

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Konsernin laskelma oman pääoman muutoksista
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1 000 euroa Liitetieto
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023 80 38 57 101 31 137 88 356
Laaja tulos
Tilikauden voitto
(tappio) - - - -22 657 -22 657
Muut laajan tuloksen
erät - - - - -
Tilikauden laaja tulos
yhteensä - - - -22 657 -22 657
Liiketoimet
omistajien kanssa
Osingonjako 18 - - - -1 347 -1 347
Myönnetyt
osakeoptiot 7.3, 24.2 - - - 2 684 2 684
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät - - 714 - 714
Liiketoimet
omistajien kanssa
yhteensä - - 714 1 337 2 051
Oma pääoma
31.12.2022 80 38 57 815 9 817 67 750
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1 000 euroa Liitetieto
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2022 80 38 55 779 31 522 87 419
Laaja tulos
Tilikauden voitto
(tappio) - - - -1 726 -1 726
Muut laajan tuloksen
erät - - - - -
Tilikauden laaja tulos
yhteensä - - - -1 726 -1 726
Liiketoimet
omistajien kanssa
Osingonjako 18 - - - -2 261 -2 261
Myönnetyt
osakeoptiot 7.3, 24.2 - - - 3 602 3 602
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät - - 1 322 - 1 322
Liiketoimet
omistajien kanssa
yhteensä - - 1 322 1 341 2 663
Oma pääoma
31.12.2022 80 38 57 101 31 137 88 356

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
1 Laatimisperusta
1.1 Konsernin perustiedot
Remedy Entertainment Oyj (jäljempänä ”emoyhtiö”) ja yhdessä
tytäryhtiön kanssa Remedy Entertainment Group (jäljempänä
”Remedy” tai ”konserni”) on uraauurtava, kansainvälisesti
menestynyt videopeliyhtiö, joka on perustettu 1995. Konsernilla
on pääkonttori Suomessa ja vuonna 2022 perustettu tytäryhtiö
Remedy Entertainment Sweden AB Tukholmassa, Ruotsissa.
Tarinallisista ja visuaalisesti näyttävistä toimintapeleistään
tunnettu Remedy on kehittänyt lukuisia menestyneitä ja
kriitikoiden ylistämiä pelejä, kuten Control, Alan Wake ja Max
Payne. Lisäksi Remedy kehittää omaa Northlight®-pelimoottoria ja
pelinkehitystyökaluja, jotka toimivat monessa konsernin peleistä.
Konserni työllistää yli 350 pelialan ammattilaista 34:stä eri
maasta.
Remedy Entertainment Groupin emoyhtiö on Remedy
Entertainment Oyj, joka on suomalainen, Suomen lakien mukaan
perustettu julkinen osakeyhtiö, jonka Y-tunnus on 1017278-9.
Konsernin kotipaikka on Espoo ja rekisteröity osoite on
Luomanportti 3, 02200 Espoo. Emoyhtiö on listattu Nasdaq
Helsinki -markkinapaikalla toukokuusta 2022 lähtien. Aiemmin,
vuodesta 2017 toukokuuhun 2022 asti, se oli listattu Nasdaq First
North Growth Market Finland -markkinapaikalla.
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus hyväksyi tämän
tilinpäätöksen kokouksessaan 19.3.2024.
1.2 Kirjanpidon perusta
Remedyn tilinpäätökset on laadittu 31.12.2023 voimassa olleiden
EU:n hyväksymien kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(International Financial Reporting Standards, IFRS) mukaisesti.
Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen
kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä EU:n
asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn
mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja
niistä annettuja tulkintoja. Konserni ei ole soveltanut mitään
julkistettua uutta tai muutettua standardia tai tulkintaa ennen
sen voimaantulopäivää. Tilikauden 2023 aikana voimaantulleilla
muutetuilla standardeilla ei ollut merkittäviä vaikutuksia konsernin
tilikauden tulokseen, taloudelliseen asemaan tai tilinpäätöksen
esittämistapaan.
Tässä osiossa 1.2 on kuvattu tilinpäätösten yleiset
laatimisperiaatteet. Ne laatimisperiaatteet ja kuvaukset johdon
harkintaan perustuvista ratkaisuista sekä arvioiden ja oletusten
käytöstä, jotka koskevat tiettyä tilinpäätöserää, on esitetty
kyseisen liitetietoerän yhteydessä. Laatimisperiaatteiden
kuvaukset on merkitty harmaalla pohjavärillä ja johdon harkintaan
perustuvia ratkaisuja, oletuksia ja arvioita koskevat kuvaukset
vaaleansinisellä pohjavärillä.
Tilinpäätös laaditaan alkuperäisiin hankintamenoihin perustuen,
lukuun ottamatta seuraavia eriä, jotka arvostetaan käypään
arvoon: pääomarahastosijoitukset ja osakeoptiot. Katso myös
liitetieto 1.5 Käypien arvojen määrittäminen sekä liitetieto 20
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot.
Tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina euroina, ellei muuta ole
todettu. Konsernin tilikausi on kalenterivuosi.
Emoyhtiön sekä tytäryhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta on
euro. Valuuttamääräiset liiketapahtumat muunnetaan käyttäen
tapahtumapäivän valuuttakursseja. Taseen valuuttamääräiset
saamiset ja velat muunnetaan perustuen tilinpäätöspäivän
valuuttakursseihin. Muuntamisesta johtuvat kurssierot kirjataan
tulosvaikutteisesti. Remedy kirjaa valuuttakurssierot niihin
tuloslaskelman eriin, joiden vaikutuksesta ero muodostuu. Kaikki
muut tulosvaikutteisesti käsitellyt erät esitetään liikevoitto-rivin
alapuolella.
Remedy ei ole vielä soveltanut niitä IASB:n jo julkaisemia
muutettuja standardeja, joiden soveltaminen on pakollista 1.1.2024
tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla. Konserni ottaa ne käyttöön
kunkin standardin ja tulkinnan voimaantulopäivästä lähtien tai
mikäli voimaantulopäivä on muu kuin tilikauden ensimmäinen
päivä, voimaantulopäivää seuraavan tilikauden alusta lukien,
edellyttäen että ne on hyväksytty sovellettaviksi EU:ssa. Remedyn
nykyinen arvio on, ettei muutetuilla standardeilla ole merkittävää
vaikutusta tuleviin konsernitilinpäätöksiin niiden käyttöönoton
yhteydessä.
1.3 Yhdistelyperiaatteet
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiön Remedy Entertainment
Oyj:n sekä kaikki ne yhtiöt, joista emoyhtiöllä on määräysvalta
kauden päättymispäivänä. Remedyllä on määräysvalta, kun
se olemalla osallisena yhtiössä altistuu yhtiön muuttuvalle
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy
vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yhtiötä koskevaa
valtaansa. Tytäryhtiön yhdistely konsernitilinpäätökseen alkaa
silloin, kun Remedy Entertainment Oyj on saanut määräysvallan,
ja se päättyy, kun määräysvalta lakkaa. Konsernin sisäiset
liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoitumattomat katteet
sekä sisäinen voitonjako eliminoidaan konsernitilinpäätöstä
laadittaessa.
Konsernin rakenne
Konsernin liiketoimista vastaa emoyhtiö. Tytäryhtiöllä ei ole ollut
merkittävää vaikutusta konsernin taloudelliseen kehitykseen.
Konsernilla oli 31.12.2023 yksi tytäryhtiö:
- Remedy Entertainment Sweden AB, omistusosuus 100 %.
1.4 Merkittävimmät johdon tekemät harkintaan perustuvat
ratkaisut sekä keskeiset epävarmuustekijät
IFRS-tilinpäätöksen laatiminen edellyttää konsernin johdon
tekevän harkintaan perustuvia ratkaisuja sekä käyttävän
arvioita ja oletuksia. Nämä vaikuttavat varojen ja velkojen
määriin, ehdollisista varoista ja veloista annettaviin tietoihin
kauden päättymispäivänä sekä tuottojen ja kulujen määriin
raportointikaudella. Kyseiset arviot ja oletukset perustuvat
Remedylle kertyneeseen kokemukseen ja muihin perusteltavissa
oleviin tekijöihin, kuten vastaavia tapahtumia koskeviin odotuksiin,
ottaen huomioon olosuhteet raportointikauden päättymispäivänä
sekä silloin, kun kyseiset arviot ja oletukset on tehty. Remedy
uskoo, että tehdyt arviot ja käytetyt oletukset ovat kohtuullisia.
On mahdollista, että toteumat saattavat poiketa tehdyistä
arvioista ja oletuksista. Kirjanpidollisia arvoja voidaan joutua
muuttamaan, jos saadaan uutta tietoa tai kokemusta, tai mikäli
ne olosuhteet, joihin arviot perustuvat, muuttuvat. Konserni
tarkastelee arvioita sekä taustaoletuksia säännöllisesti.
Mahdolliset arvioiden ja oletuksien muutokset kirjataan
kirjanpitoon sillä tilikaudella, jonka aikana arviota tai oletusta
muutetaan.
Harkintaan perustuvat ratkaisut, joita Remedyn johto on tehnyt
tilinpäätöksen laatimisperiaatteita soveltaessaan ja joilla on
eniten vaikutusta tilinpäätöksessä esitettäviin lukuihin, koskevat
seuraavia osa-alueita:
- Liikevaihdon tulouttaminen: suoritevelvoitteiden sekä
erillismyyntihintojen määrittäminen sekä tuloutustapa ajan
kuluessa (liitetieto 2 Liikevaihto)
- Kehittämismenojen aktivoiminen, poistoperusteiden ja
arvonalentumisen määrittely (liitetiedot 4 Kehittämismenojen
aktivointi ja 13 Aineettomat hyödykkeet)
- Osakeoptioiden käyvän arvon määrittämisessä käytetyt
oletukset (liitetieto 7 Henkilöstökulut)
- Laskennallisten verosaamisten kirjaaminen verotuksessa
käyttämättömistä tappioista (liitetieto 11 Tuloverot)
- Vuokrasopimukset: työntekijöiden käytössä olevien asuntojen
kirjanpitokäsittely (liitetieto 15 Vuokrasopimukset)
Remedyn kannalta ne oletuksiin ja arvioihin liittyvät keskeiset
epävarmuustekijät, jotka aiheuttavat merkittävän riskin varojen ja
velkojen kirjanpitoarvojen muuttumisesta olennaisesti seuraavan
tilikauden aikana, ovat seuraavat:
- Rojaltituottojaksotukset (liitetieto 2 Liikevaihto)
- Kehittämismenojen aktivoinnit, poistoperusteiden ja
arvonalentumisen määrittely (liitetiedot 4 Kehittämismenojen
aktivointi ja 13 Aineettomat hyödykkeet)
1.5 Käypien arvojen määrittäminen
Joidenkin Remedyn tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
soveltaminen sekä tilinpäätöksessä esitettävien tietojen laadinta
edellyttää käypien arvojen määrittämistä. Käypä arvo on hinta,
joka saataisiin omaisuuserän myynnistä tai maksettaisiin velan
siirtämisestä markkinaosapuolten välillä arvostuspäivänä
toteutettavassa tavanmukaisessa liiketoimessa. Käyvät arvot
luokitellaan eri käypien arvojen hierarkian tasoille. Nämä tasot
kuvastavat arvostusmenetelmissä käytettävien syöttötietojen
merkittävyyttä perustuen siihen alimmalla tasolla olevaan
syöttötietoon, joka on merkittävä koko arvonmäärityksen kannalta
seuraavasti:
- Taso 1: käypä arvo lasketaan perustuen täysin samanlaisten
varojen tai velkojen noteerattuihin (oikaisemattomiin)
hintoihin toimivilla markkinoilla, joille Remedyllä on pääsy
arvostuspäivänä.
- Taso 2: käypä arvo lasketaan perustuen tietoihin, jotka ovat
muita kuin tasolle 1 kuuluvia noteerattuja hintoja ja jotka ovat
havainnoitavissa omaisuuserälle tai velalle joko suoraan (ts.
hintoina) tai epäsuorasti (ts. hinnoista johdettuina).
- Taso 3: käypä arvo lasketaan perustuen tietoihin, jotka eivät
ole havainnoitavissa omaisuuserälle tai velalle (muut kuin
havainnoitavissa olevat tiedot).
Määrittäessään omaisuuserän tai velan käypää arvoa Remedy
hyödyntää mahdollisimman paljon havainnoitavissa olevia
markkinatietoja.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
1.6 Liikevoitto
Remedyn näkemys on, että liikevoitto on merkityksellinen
välisumma konsernin ja emoyhtiön taloudellisen kehityksen
ymmärtämiseksi. Koska IFRS-standardisto ei määrittele tätä
käsitettä, Remedy on määritellyt sen seuraavasti:
Liikevoitto on nettomäärä, joka muodostuu kun:
+ myyntituottoihin lisätään liiketoiminnan muut tuotot ja
vähennetään
- materiaali- ja palvelukulut
- henkilöstökulut
- poistot ja arvonalentumistappiot sekä
- liiketoiminnan muut kulut.
Remedy kirjaa valuuttakurssierot niihin tuloslaskelman eriin, joiden
vaikutuksesta ero muodostuu. Kaikki muut tulosvaikutteisesti
käsitellyt erät esitetään liikevoittorivin alapuolella.
2 Myyntituotot
2.1 Laatimisperiaate
Tällä hetkellä Remedyllä on seuraavat kaksi tulovirtaa:
- Kehitysmaksut julkaisukumppaneilta
- Osuudet pelien myyntituotoista
Remedy käyttää viisivaiheista mallia tulouttamisen analysointiin
seuraavasti:
1. Yksilöidään asiakassopimus;
2. Yksilöidään suoritevelvoitteet;
3. Määritetään transaktiohinta;
4. Kohdistetaan transaktiohinta suoritevelvoitteille; ja
5. Tuloutetaan myyntituotot, kun (tai sitä mukaa kuin)
suoritevelvoite tai suoritevelvoitteet on täytetty.
Pelinkehittämisprojekti on luonteeltaan useita vuosia
kestävä, joten myös sopimukset ovat pitkäkestoisia.
Julkaisijakumppanit maksavat yleensä kehittämismaksuja
peliprojektien kehittämisen aikana. Nämä maksut on sidottu
pelinkehittämisprojektin todelliseen edistymiseen. Tyypillisesti
projektit jaetaan sopimuksella osasuorituksiin, ”milestoneihin”,
ja niiden hyväksyntä- ja maksuprosessi edellyttää tietyn
vaatimuslistan täyttymistä. On myös tyypillistä, että sopimuksiin
tehdään projektin edetessä lisäyksiä liittyen esimerkiksi
milestonetoimitusten ehtoihin, maksuihin ja pelin julkaisualustoihin.
Yleisesti lisäykset sopimuksiin eivät yksin muodosta merkittävää
suoritevelvoitetta ja siten lisäyksien katsotaan olevan osa
alkuperäistä sopimusta. Remedy pitää yleensä itsellään oikeudet
kehitetyn pelin immateriaaliomaisuuteen (intellectual property),
”IP”, mutta toimii myös ulkoistuskumppanina sopimuksilla, joissa
IP:n omistus jää partnerille. Sopimuksissa, joissa IP-oikeudet
pysyvät Remedyllä, partneri saa yleensä yksinoikeuden
tai lisenssin julkaista ja myydä peliä. Osassa sopimuksista
julkaisuoikeudet on myös jaettu Remedyn ja partnerin välillä
maantieteellisin alueittain tai pelialustoittain. Julkaisijalle annettu
yksinoikeus tarkoittaa, että tämä saa kaikki oikeudet pelin
kaupalliseen käyttöön liittyen eli Remedy käytännössä lisensoi
IP:n. Kehitysvaiheen jälkeen valtaosa Remedyn pelimyynnistä
kuluttajille tapahtuu erilaisten julkaisijakumppanin järjestämien
digitaalisten ja fyysisten tuotteiden markkinapaikkojen kautta.
Sopimuksissa tyypillisesti määritetään, että Remedy on oikeutettu
saamaan tietyn osuuden kuluttajamyynnistä kehittämismaksujen
saamisen lisäksi. Tällaisen myyntitulon määrä riippuu pelistä ja
tosiasiallisista julkaisijan kanssa sovituista sopimusehdoista, jotka
vaihtelevat sopimuksittain. Myyntitulon määrä on usein laskettu
nettomyynneistä. Nettomyynnissä on huomioitu sopimuksesta
riippuen erilaisia vähennyksiä, kuten esimerkiksi alustamaksuja
sekä pelin laadunvarmistuskuluja. Joissain sopimuksissa
julkaisijakumppanille on annettu myös oikeus vähentää
etupainotteisesti sovittuja eriä, kuten kehittäjälle eli Remedylle
maksettuja kehittämismaksuja ja markkinointikuluja, ennen
kuin julkaisijakumppanille muodostuu velvoite kuluttajamyynnin
myyntitulon tilittämisestä Remedylle. Edellä mainittujen
tuloelementtien lisäksi sopimuksissa voi olla myös kertaluontoinen
toimitusbonuselementti, joka luvataan tulospalkkioksi jonkin tietyn
milestonen tai tavoitteen saavuttamisesta.
Sopimuksissa määritetään kehittäjän ja julkaisijan oikeudet
ja velvoitteet. Sopimuksen nojalla annettu merkittävin oikeus
on julkaisuoikeus yksinoikeudella, mikä annetaan julkaisijalle
sopimuksen allekirjoituspäivästä alkaen. Remedyn sopimukset
sisältävät kaksi suoritevelvoitetta: lisenssin siirtymisen ja

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
pelinkehitystoiminnan. Pelinkehitystoiminta on sidoksissa siihen,
että varsinainen tuote, peli, tuotetaan ajallaan ja siinä laajuudessa
kuin julkaisijan kanssa on sovittu. Lisenssin siirtyminen tarkoittaa,
että julkaisijalla on yksinoikeus julkaista peli, kerätä bruttotulo
pelimyynneistä ja sovittujen vähennyksien jälkeen maksaa
Remedylle osuus myyntitulosta.
Transaktiohinta kehittämismaksuille perustuu projektin
työmäärään ja jaetaan milestoneille perustuen tietyn milestonen
suoritevelvoitteisiin. Tämä tarkoittaa, että milestonet heijastavat
maksukertymän perustetta ja määrittävät laskutusoikeuden.
Myyntitulo tai rojalti on se harkinnanvarainen elementti, johon
Remedy odottaa olevansa oikeutettu vaihdossa välittäessään
palveluja loppukäyttäjälle eli pelaavalle kuluttajalle. Myyntitulo
merkitään transaktiohintaan arvonlisäveron ja muiden myyntiin
liittyvien verojen suhteen nettona. Transaktiohintarakenne on
määritetty sopimuksessa. Julkaisija vastaa pelin hinnoittelusta
ja alennuskampanjoista sopimisesta yhdessä kauppapaikkojen
kanssa. Pelinkehittämissopimuksissa kokonaisvastike muodostuu
kehittämismaksuista ja myyntitulosta. Kehittämismaksut ovat
kiinteitä, kun taas myyntitulot kuluttajamyynnistä riippuvia
muuttuvia komponentteja. Remedyllä ei ole merkittäviä
rahoituskomponentteja sopimuksissaan asiakkaiden kanssa.
Arvioidessaan myyntihintaa milestoneperusteisille
kehittämismaksuille Remedy käyttää
kustannusvoittolisämenetelmää (odotettuihin menoihin ja
katteeseen perustuva lähestymistapa), jossa hinta arvioidaan
odotetun kustannuksen ja katteen summana. Kate määräytyy
asiakkaan ja muiden tekijöiden mukaan. Transaktiohinta
kohdistetaan kehittämismaksuiksi ja myyntituloksi sopimuksesta
riippuen. Kehittämismaksujen transaktiohinta allokoidaan
saavutettuihin milestoneihin perustuen. Milestonet ovat
yhteydessä pelin prosentuaaliseen valmiusasteeseen. Myyntitulo
tai rojalti allokoidaan alustojen kautta tapahtuvan todellisen
kuluttajamyynnin mukaan. Edellä mainittu menettely on tyypillistä
pelinkehittämisalan liiketoiminnalle.
Remedy tulouttaa kehittämismaksuja kun (tai samalla kuin) sovittu
milestone toimitetaan asiakkaalle. Myyntitulo tuloutetaan ajan
kuluessa perustuen toteutuneeseen myyntiin siitä alkaen, kun
oikeus myyntituloon/rojaltiin on syntynyt.
2.2 Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut sekä
keskeiset epävarmuustekijät
Remedyn johto on käyttänyt harkintaa seuraaviin liittyen:
- Ajan kuluessa tuloutettava liikevaihto: johdon harkintaan
perustuvia ratkaisuja vaaditaan ajan kuluessa tuloutettavan
liikevaihdon määrittämiseen, sillä tämä perustuu arvioihin
sopimuksen myyntituloista ja projektin kehityksen mittaamiseen.
Asiakas hyväksyy kehittämistyön edistymisen mukaan ja
on mukana kehittämistoiminnan ohjaamisessa, joten johdon
parhaan harkinnan mukaan lisenssi siirtyy ajan kuluessa ja
myyntitulo tuloutetaan vastaavasti. Remedyn johto on käyttänyt
harkintaa määrittäessään milestoneja ja arvioidessaan
yksittäisen milestonen hintoja heijastamaan oikeaa osuutta
koko projektin hinnasta.
- Myyntitulot eli rojaltisaamiset: Rojaltimyyntitulon rahavirran
ajoitus perustuu sovittuihin maksuehtoihin partnereiden kanssa
ja voi erota tiettyinä ajanjaksoina merkittävästi tuloutetusta
myyntitulokertymästä.
2.3 Myyntituottojen erittely
Alla myyntituotot on eritelty maantieteellisen jakauman
*
ja
immateriaaliomaisuuden lähteen mukaan (IP):
1 000 euroa 2023 2022Eurooppa 7 161 11 982 Muu maailma 26 772 31 606 Yhteensä 33 932 43 588
*
Perustuu asiakkaiden maantieteelliseen sijaintiin
1 000 euroa 2023 2022Kehitysmaksut 28 750 39 126 Rojaltit 5 182 4 462 Yhteensä 33 932 43 588

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
2.4 Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät
1 000 euroa 31.12.2023 31.12.2022Saamiset, jotka kuuluvat myyntisaamisiin ja muihin saamisiin (Liitetieto 16) 7 425 10 546 Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät 7 306 2 577
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät viittaavat pääosin Remedyn
ansaitsemaan, mutta raportointikauden päättymispäivänä
laskuttamattomaan myyntiin. Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
siirretään saamisiksi, kun oikeuksista tulee ehdottomia. Tämä
tapahtuu yleensä Remedyn tehdessä laskun julkaisijakumppanille.
Luottotappiovarauksia sopimuksiin perustuviin omaisuuseriin
liittyen ei ole tehty, sillä konserni katsoo luottotappioriskin olevan
epäolennainen. Remedyn asiakassopimusten ehdot eivät yleensä
johda sopimukseen perustuvien velkojen kirjaamiseen.
3 Toimintasegmentit
3.1 Laatimisperiaate
Johto on tunnistanut konsernin liiketoiminnassa yhden
toimintasegmentin. Remedyn pelikehitystoiminta on luonteeltaan
maailmanlaajuista, ja myyntikanavat ovat samoja riippumatta
siitä, missä pelien kuluttajat ovat. Tästä syystä taloudellista
tulosta ja asemaa ei voida jakaa eri segmentteihin siten, että
se parantaisi kykyä analysoida ja johtaa yritystä. Remedy kirjaa
tuotot pelikohtaisesti, mutta ei kohdista niille kaikkia kuluja,
varoja ja velkoja. Yhden toimintasegmentin raportointitapa on
yhdenmukainen Remedyn sisäisen johtamisrakenteen ja ylimmälle
operatiiviselle päätöksentekijälle (toimitusjohtaja) toimitetun
sisäisen taloudellisen raportoinnin kanssa. Toimitusjohtaja
on vastuussa strategisten päätösten tekemisestä, resurssien
kohdentamisesta sekä tuloksellisuuden seurannasta ja
arvioinnista. Konsernin tuloksellisuuden arvioinnissa käytetty
keskeinen mittari on liikevoitto.
Maantieteellisten alueiden pitkäaikaiset varat esitetään
kyseisten erien sijainnin mukaan. Alueille kohdistamattomat varat
koostuvat rahoitusinstrumenteista ja laskennallisista veroeristä.
Tilikausilla 2022–2023 konsernin varat olivat pääosin Suomessa.
Maantieteellisten alueiden liikevaihto perustuu asiakkaiden
sijaintiin ja on esitetty liitetiedossa 2.3 Myyntituottojen erittely.
Maantieteelliset tiedot
1 000 euroa 2023 2022Pitkäaikaiset varat Suomi 32 853 31 343Ruotsi 2 021 36Yhteensä 34 875 31 380
3.2 Merkittävät asiakkaat
Päättyneenä vuonna Remedyllä oli 4 merkittävää asiakasta, jotka
kukin vastasivat vähintään 10 prosentista liikevaihdosta (2022: 3
asiakasta).
4 Kehittämismenojen aktivointi
Taseeseen tilikausilla 2023 ja 2022 aktivoidut kehittämismenot
koostuvat seuraavista eristä:
1 000 euroa 2023 2022Henkilöstömenot 2 517 2 644 Ulkopuoliset palvelut 2 263 5 508 Yhteensä 4 780 8 152
Kehittämismenoihin sovelletut laatimisperiaatteet sekä muut
kehittämismenoja koskevat liitetiedot on esitetty kohdassa 13
Aineettomat hyödykkeet.
5 Materiaalit ja palvelut
5.1 Laatimisperiaate
Materiaalit ja palvelut -erä koostuu lähinnä ulkopuolisiin palveluihin
liittyvistä kuluista. Ne ovat yleensä suoraan projekteihin liittyviä
alihankinta-, lisensointi-, agentuuri- tai jakelukanavakuluja. Näiden
kulujen määrä voi vaihdella vuosittain projektien kehitysvaiheiden
tai myyntimäärien mukaan. Tämä erä ei sisällä valuuttakurssieroja,
joiden käsittely on esitetty liitetiedossa 1.6 Liikevoitto.
5.2 Materiaali- ja palvelukulujen erittely
1 000 euroa 2023 2022Ulkopuoliset palvelut -19 011 -17 207Kehittämismenojen aktivointi 2 263 5 508 Ostokulut -85 -48Vaihto-omaisuuden muutos -7 -4Yhteensä -16 841 -11 751

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
6 Liiketoiminnan muut tuotot
6.1 Laatimisperiaate
Liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyvät muut kuin Remedyn
varsinaiseen liiketoimintaan liittyvät tuotot.
7 Henkilöstökulut
7.1 Laatimisperiaate
Laajan tuloslaskelman Henkilöstökulut-erään sisältyvät
seuraavat työsuhde-etuudet: lyhytaikaiset työsuhde-etuudet,
työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet, muut pitkäaikaiset
työsuhde-etuudet, työsuhteen päättämiseen liittyvät
etuudet* ja osakeperusteiset maksut (katso alla liitetieto 7.3
Osakeperusteiset maksut).
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet sisältävät palkat, palkkiot sekä
luontaisedut, vuosilomat ja tulospalkkiot. Remedy kirjaa näistä
etuuksista syntyvät kulut sille kaudelle, jolla työntekijät suorittavat
kyseisen työn.
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet maksetaan saajilleen
työsuhteen päättymisen jälkeen. Remedyllä nämä etuudet
koostuvat eläkkeistä. Remedyn eläkejärjestelyt on hoidettu
ulkopuolisissa eläkevakuutusyhtiöissä. Eläkejärjestelyt luokitellaan
joko etuus- tai maksupohjaisiksi järjestelyiksi. Maksupohjaisella
järjestelyllä tarkoitetaan eläkejärjestelyä, jossa Remedy
maksaa kiinteitä maksuja erilliselle yhteisölle, eikä Remedyllä
ole oikeudellisia tai tosiasiallisia velvoitteita lisämaksujen
suorittamiseen, jos eläkevakuutusyhtiöllä ei ole riittävästi varoja
kaikkien eläke-etuuksien maksamiseen. Muut kuin maksupohjaiset
eläkejärjestelyt ovat etuuspohjaisia järjestelyjä. Konsernilla on
vain maksupohjaisia järjestelyjä. Eläkemaksuvelvoitteet kirjataan
kuluiksi sillä kaudella, jolloin työtekijät suorittavat kyseisen työn.
Remedy kirjaa ennakkoon suoritetut maksut omaisuuseriksi siltä
osin kuin ne johtavat vastaisten eläkemaksujen vähenemiseen tai
rahana saatavaan palautukseen.
Muita pitkäaikaisia työsuhde-etuuksia ovat kaikki muut työsuhde-
etuudet kuin lyhytaikaiset, työsuhteen päättymisen jälkeiset
sekä työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet. Näitä ovat esim.
pitkäaikaiset palkalliset poissaolot, kuten sapattivapaa.
Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet perustuvat työsuhteen
päättymiseen, eivät työsuoritukseen. Nämä etuudet koostuvat
irtisanomiskorvauksista. Remedy maksaa irtisanomisetuuksia,
jos se päättää henkilön työsuhteen ennen normaalia eläkkeelle
jäämisaikaa, tai kun henkilö suostuu irtisanoutumaan
vapaaehtoisesti näitä etuuksia vastaan.
*
Konsernilla ei ollut näitä etuuksia tilikausilla 2023 ja 2022.
7.2 Tulosvaikutteisesti kirjatut kulut
1 000 euroa 2023 2022Palkat ja palkkiot -21 647 -18 799Kehittämismenojen aktivointi 2 517 2 644 Eläkekulut (maksupohjaiset järjestelyt) -4 340 -3 473Muut henkilösivukulut -784 -719Osakeperusteiset palkitsemisjärjestelyt (omana pääomana maksettavat) -2 684 -3 602Yhteensä -26 938 -23 949Henkilökunnan lukumäärä keskimäärin tilikaudella oli yhteensä 334 307
Tiedot konsernin johtoon kuuluvien avainhenkilöiden palkitsemisesta
esitetään liitetiedossa 24 Lähipiiritapahtumat.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
7.3 Osakeperusteiset maksut
7.3.1 Laatimisperiaate
Remedyllä on kuusi osakeperusteista palkkio-ohjelmaa:
Optio-ohjelma 2018, Optio-ohjelma 2019, Optio-ohjelma 2020,
Optio-ohjelma 2021, Optio-ohjelma 2022 ja Optio-ohjelma 2023.
Ohjelmat ovat omana pääomana maksettavia järjestelyjä. Optiot
on myönnetty vastikkeetta. Ne arvostetaan käypään arvoon niiden
myöntämisajankohtana Black-Scholes-mallia käyttäen ja kirjataan
henkilöstökuluiksi oikeuden syntymisajanjakson kuluessa, ja
vastaava lisäys merkitään kertyneisiin voittovaroihin. Laskennassa
käytetty riskitön korkokanta vastaa Suomen valtion obligaation
10 vuoden korkoa ja volatiliteetin peruste vuosi taaksepäin
laskentapäivästä.
7.3.2 Osakeoptio-ohjelmien kuvaukset
Optio-ohjelmat ovat osa hallituksen pidemmän tähtäimen
suunnitelmaa ottaa käyttöön pitkäaikainen osakepohjainen
kannustinjärjestelmä Remedyn avainhenkilöille. Optio-oikeudet
myönnetään ilman maksua. Hallitus päättää optio-oikeuksien
jakamisesta ennen osakkeiden merkintäajan alkua.
2018 ohjelma:
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 8.6.2018 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 26.3.2018 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2018”.
Alun perin optio-oikeuksia annettiin yhteensä enintään 400 000
kappaletta, ja ne oikeuttavat haltijaansa merkitsemään yhteensä
enintään 400 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta.
Toukokuussa 2021 Remedy Entertainment Oyj on mitätöinyt
yhteensä 97 500 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta. Optio-
oikeuksia 2018 on mitätöinnin jälkeen 302 500 kappaletta ja ne
oikeuttavat merkitsemään 302 500 yhtiön osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkoi 1.6.2021 ja
päättyy 31.5.2024. Osakekohtainen merkintähinta on 7,02 euroa, joka
on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Helsingin Pörssin
ylläpitämällä monenkeskisellä First North Finland -markkinapaikalla
1.3.-31.5.2018 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 27.5.2021, että yhtiö hakee vuoden
2018 optio-ohjelman optio-oikeuksia julkisen kaupankäynnin kohteeksi
Nasdaq Helsinki Oy:n First North Growth Market -markkinapaikalle.
Optio-oikeudet ovat olleet listattuna kyseisellä markkinapaikalla
1.6.2021 alkaen.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.9.2021 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 1.6.-15.9.2021 yhteensä
226 300 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 1 588 626 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.9.2021. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 27.1.2022 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 16.9.-31.12.2021 yhteensä
4 250 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 29 835 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
27.1.2022. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 29.9.2022 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 1.6.-15.9.2022
yhteensä 11 200 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen
merkintöjen merkintähinta 78 624 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
29.9.2022. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.1.2023 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 16.9.-31.12.2022 yhteensä
2 500 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 17 550 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.1.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 28.9.2023 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2018 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2018 merkittiin 1.6.-15.9.2023
yhteensä 3 250 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen
merkintöjen merkintähinta 22 815 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
28.9.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Optio-ohjelmassa 2018 on 55 000 allokoitua merkittävissä olevaa
optio-oikeutta katsauskauden lopussa.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
2019 ohjelma:
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 11.7.2019 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 8.4.2019 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2019”.
Alun perin optio-oikeuksia annettiin yhteensä enintään 400 000
kappaletta, ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään
400 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta.
Toukokuussa 2022 Remedy Entertainment Oyj on mitätöinyt
yhteensä 29 000 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta. Optio-
oikeuksia 2019 on mitätöinnin jälkeen 371 000 kappaletta ja ne
oikeuttavat merkitsemään 371 000 yhtiön osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkoi 1.6.2022 ja
päättyy 31.5.2025. Osakekohtainen merkintähinta on 9,23 euroa, joka
on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Helsingin Pörssin
ylläpitämällä monenkeskisellä First North Finland -markkinapaikalla
1.4.-30.6.2019 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 31.5.2022 hakevansa vuoden 2019
optio-oikeuksiensa listaamista Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämälle First
North -markkinapaikalle 1.6.2022 lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 29.9.2022 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.6.-15.9.2022 yhteensä
134 700 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 1 243 281 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
29.9.2022. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.1.2023 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment
Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 16.9.-31.12.2022 yhteensä
18 000 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen
merkintähinta 166 140 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.1.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 12.4.2023 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment Oyj:n
optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.1.-31.3.2023 yhteensä 1 000 yhtiön
uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen merkintähinta
9 230 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun vapaan
oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien perusteella merkityt
osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 12.4.2023. Uudet
osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 30.6.2023 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.4.-31.5.2023
yhteensä 7 800 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen
merkintöjen merkintähinta 71 994 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.6.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 28.9.2023 osakkeiden merkinnästä
optio-oikeuksilla 2019 optio-ohjelmasta. Remedy Entertainment Oyj:n
optio-oikeuksilla 2019 merkittiin 1.6.-15.9.2023 yhteensä 2 001 yhtiön
uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen merkintöjen merkintähinta
18 469,23 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien perusteella
merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 28.9.2023. Uudet
osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan oikeudet
rekisteröintipäivästä lähtien.
Optio-ohjelmassa 2019 on 207 499 allokoitua merkittävissä olevaa
optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
2020 ohjelma:
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 2.7.2020 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 6.4.2020 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2020”.
Alun perin optio-oikeuksia annettiin yhteensä enintään 400 000
kappaletta, ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään
400 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta.
Toukokuussa 2023 Remedy Entertainment Oyj on mitätöinyt
yhteensä 200 500 yhtiön hallussa olevaa optio-oikeutta. Optio-
oikeuksia 2020 on mitätöinnin jälkeen 199 500 kappaletta ja ne
oikeuttavat merkitsemään 199 500 yhtiön osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkoi 1.6.2023 ja
päättyy 31.5.2026. Osakekohtainen merkintähinta on 22,21 euroa, joka
on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Helsingin Pörssin
ylläpitämällä monenkeskisellä First North Finland -markkinapaikalla
1.4.-30.6.2020 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla.
Remedy Entertainment Oyj tiedotti 28.9.2023 osakkeiden
merkinnästä optio-oikeuksilla 2020 optio-ohjelmasta. Remedy
Entertainment Oyj:n optio-oikeuksilla 2020 merkittiin 1.6.-15.9.2023
yhteensä 7 000 yhtiön uutta osaketta. Optio-oikeuksilla tehtyjen

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
merkintöjen merkintähinta 155 470 euroa kirjattiin kokonaisuudessaan
yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Optio-oikeuksien
perusteella merkityt osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
28.9.2023. Uudet osakkeet tuottavat omistajilleen osakkeenomistajan
oikeudet rekisteröintipäivästä lähtien.
Optio-ohjelmassa 2020 on 172 500 allokoitua merkittävissä olevaa
optio-oikeutta katsauskauden lopussa.
2021 ohjelma:
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 20.9.2021 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 14.4.2021 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2021”.
Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään 350 000 kappaletta,
ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 350 000
yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkaa 1.6.2024 ja
päättyy 31.5.2027. Osakekohtainen merkintähinta on 47,09 euroa, joka
on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Helsingin Pörssin
ylläpitämällä monenkeskisellä First North Finland -markkinapaikalla
1.6.-31.8.2021 aikavälillä lisättynä 10 prosentilla.
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä 287 500
optio-oikeutta, ja loput 62 500 optio-oikeutta jäävät yhtiön haltuun
allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille avainhenkilöille.
2022 ohjelma:
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 20.9.2022 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 13.4.2022 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2022”.
Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään 350 000 kappaletta,
ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 350 000
yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkaa 1.6.2025
ja päättyy 31.5.2028. Osakekohtainen merkintähinta on 26,64 euroa,
joka on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq
Helsingin ylläpitämällä pörssilistalla 1.6.-31.8.2022 aikavälillä lisättynä
10 prosentilla.
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä 318 000
optio-oikeutta, ja loput 32 000 optio-oikeutta jäävät yhtiön haltuun
allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille avainhenkilöille.
2023 ohjelma:
Remedy Entertainment Oyj:n hallitus päätti 21.9.2023 pidetyssä
kokouksessaan varsinaisen yhtiökokouksen 13.4.2023 antaman
valtuutuksen nojalla hallituksen erikseen päättämille avainhenkilöille
suunnatusta optio-ohjelmasta ”Optio-ohjelma 2023”.
Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään 350 000 kappaletta,
ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 350 000
yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Hallitus voi allokoida optio-oikeuksia
osakemerkintäaikaan asti. Osakkeiden merkintäaika alkaa 1.6.2026
ja päättyy 31.5.2029. Osakekohtainen merkintähinta on 27,31 euroa,
joka on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq
Helsingin ylläpitämällä pörssilistalla 1.6.-31.8.2023 aikavälillä lisättynä
10 prosentilla.
Hallitus on allokoinut katsauskauden loppuun mennessä 277 000
optio-oikeutta, ja loput 73 000 optio-oikeutta jäävät yhtiön haltuun
allokoitavaksi myöhemmin hallituksen päättämille avainhenkilöille.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Ohjelma 2018 2019 2020 2021 2022 2023Ohjelman luonne Osakeoptio Osakeoptio Osakeoptio Osakeoptio Osakeoptio OsakeoptioMyönnetty 8.6.2018 10.9.2019 20.10.2020 6.10.2021 20.9.2022 21.9.2023Oikeuden syntymisjakso 3 vuotta 3 vuotta 3 vuotta 3 vuotta 3 vuotta 3 vuottaMerkintäaika 1.6.2021-31.5.2024 1.6.2022-31.5.2025 1.6.2023-31.5.2026 1.6.2024-31.5.2027 1.6.2025-31.5.2028 1.6.2026-31.5.2029Oikeuden syntymisehto Työssäoloehto Työssäoloehto Työssäoloehto Työssäoloehto Työssäoloehto TyössäoloehtoOptioiden lukumäärä 55 000 207 499 192 500 287 500 318 000 277 000 Merkintähinta, euroa 7,02 9,23 22,21 47,09 26,64 27, 31 Osake myöntämishetkellä, euroa 8,30 10,60 33,50 40,10 19,48 20,55 Toteutus Osakkeina Osakkeina Osakkeina Osakkeina Osakkeina Osakkeina
7.3.4 Black-Scholes-optionhinnoittelumallissa käytetyt merkittävimmät oletukset
Alla olevassa taulukossa on esitetty arvostusmallissa käytetyt optio-ohjelmien syöttötiedot.
Ohjelma 2018 2019 2020 2021 2022 2023Myönnetty 8.6.2018 10.9.2019 20.10.2020 6.10.2021 20.9.2022 21.9.2023Volatiliteetti, % 27 % 36 % 54 % 45 % 46 % 37 %Voimassaoloaika, vuosina 6 vuotta 6 vuotta 6 vuotta 6 vuotta 6 vuotta 6 vuotta Riskin korko, % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 3 %Myöntämispäivän hinta, euroa 8,30 10,60 33,50 40,10 19,48 20,55Optio myöntämispäivänä, euroa 2,63 3,99 19,41 15,49 6,54 6,75
7.3.3 Keskeiset ehdot
Ohjelmien keskeiset ehdot ovat seuraavat:

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
7.3.5 Osakeoptioiden määrien muutokset
Seuraava taulukko kuvaa ulkona olevien osakeoptioiden lukumäärien
muutoksia tilikausilla 2023 ja 2022.
2023
Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Kappaletta201820192020202120222023Tilikauden alussa 60 750 236 300 201 500 308 000 319 000 - Myönnetyt - - - - 15 000 277 000 Menetetyt - - -22 000 -20 500 -16 000 - Palautuneet - - 20 000 - - - Käytetyt -5 750 -28 801 -7 000 - - - Rauenneet - - - - - - Tilikauden lopussa 55 000 207 499 192 500 287 500 318 000 277 000 Toteutettavissa olevat optiot tilikauden lopussa 55 000 207 499 172 500 - - -
2022
Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Ohjelma Kappaletta20182019202020212022Tilikauden alussa 76 200 375 000 200 500 309 500 - Myönnetyt - - 5 000 3 000 319 000 Menetetyt - -4 000 -4 000 -4 500 - Palautuneet - - - - - Käytetyt -15 450 -134 700 - - - Rauenneet - - - - - Tilikauden lopussa 60 750 236 300 201 500 308 000 319 000 Toteutettavissa olevat optiot tilikauden lopussa 60 750 236 300 - - -
Ohjelmien etuuksia ei peruutettu eikä niihin tehty muutoksia vuosina 2023 ja 2022.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
8 Poistot ja arvonalentumiset
8.1 Poistot ja arvonalentumiset hyödykeryhmittäin
1 000 euroa 2023 2022Aineettomat hyödykkeetKehittämismenot -8 734 - Yhteensä -8 734 - Aineelliset hyödykkeetKoneet ja laitteet -1 547 -1 061Muut aineelliset hyödykkeet -130 -474Yhteensä -1 677 -1 535Poistot yhteensä, omistetut omaisuuserät -10 411 -1 535yttöoikeusomaisuuserät (vuokratut hyödykkeet)* -1 265 -933Tulosvaikutteiset poistot yhteensä -11 676 -2 468
* Poistot käyttöoikeusomaisuuseräluokittain on esitetty liitetiedossa 15.3
Tulosvaikutteisesti kirjatut erät.
Remedy kirjasi 7 178 tuhannen euron arvonalentumistappion
liittyen Vanguard-peliprojektiin (tarkempi kuvaus liitteessä 13.4
Arvonalentumistestaus). Vuonna 2022 arvonalentumistappioita ei
tunnistettu.
9 Liiketoiminnan muut kulut
9.1 Laatimisperiaate
Remedyn liiketoiminnan muut kulut sisältävät kulut, joiden ei voida
suoraan katsoa liittyvän konsernin liiketoimintojen operatiivisiin
tehtäviin, kuten hallinto-, tietojärjestelmä-, markkinointi- ja
matkakulut.
9.2 Liiketoiminnan muiden kulujen erittely
1 000 euroa 2023 2022Vapaaehtoiset henkilösivukulut -1 437 -1 395Toimitilakulut -665 -291Laite- ja ohjelmistokulut -2 387 -1 709Matkakulut -832 -423Markkinointikulut -254 -240Hallintopalvelut -1 342 -1 686Muut kuluerät -236 -259Yhteensä -7 153 -6 002
9.3 Tilintarkastajan palkkiot
1 000 euroa 2023 2022KPMGTilintarkastus -82 -102Veroneuvonta -4 -8Tilintarkastuslain 1.1,2 §:starkoitetut toimeksiannot -4 -2Muut palvelut -14 - Yhteensä -104 -113

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
10 Rahoitustuotot ja -kulut
10.1 Laatimisperiaate
Remedy käsittelee korkotuotot ja -kulut efektiivisen koron
menetelmää käyttäen. Remedy kirjaa kaikki korkomenot kuluiksi.
Tarkemmat rahoitusvaroja sekä -velkoja koskevat tilinpäätöksen
laatimisperiaatteet on esitetty liitetiedoissa 16 Rahoitusvarat, 19
Rahoitusvelat sekä 21 Rahoitusriskien hallinta.
10.2 Tulosvaikutteisesti kirjatut erät
10.2.1 Rahoitustuotot
1 000 euroa 2023 2022Valuuttakurssivoitot* 377 270 Korkotuotot 609 13 Muut rahoitustuotot ***** 781 34 Yhteensä 1 766 316
10.2.2 Rahoituskulut
1 000 euroa 2023 2022Valuuttakurssitappiot* -559 -195Korkokulut - jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat** -87 -184Muut rahoituskulut*** **** -35 -562Yhteensä -681 -941Nettorahoituskulut 1 085 -625
* Nettomääräiset valuuttakurssivoitot ja -tappiot olivat -182 tuhatta euroa vuonna 2023 (2022: 74 tuhatta euroa).
** Sisältää julkiselta vallalta saadun lainan sekä vuokrasopimusvelat.
*** Siltää emoyhtiön pörssilistakuluja 35 tuhatta euroa vuonna 2023.
**** Siltää emoyhtn listasiirron kuluja 241 tuhatta euroa sekä rahoitusarvopaperien arvonalentumisen -177 tuhatta euroa vuonna
2022.
***** Sisältää sijoitusten käyvän arvon muutokset.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
11 Tuloverot
11.1 Laatimisperiaate
Kauden verokulu koostuu verotettavaan tuloon perustuvasta
verosta sekä laskennallisten verojen muutoksesta. Tuloverot
kirjataan tulosvaikutteisesti, paitsi silloin kun ne liittyvät muihin
laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan kirjattuihin eriin.
Tällöin myös tulovero kirjataan kyseisiin eriin.
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan paikallisen
(Suomen tai Ruotsin) verolainsäädännön mukaan ja kullekkin
yritykselle määräytyvän verotettavan tulon ja voimassaolevan
verokannan (tai tilinpäätöspäivään mennessä käytännössä
hyväksytyn verokannan) perusteella. Tätä veroa oikaistaan
mahdollisilla edellisiin tilikausiin liittyvillä veroilla. Verotettava
tulo eroaa tilinpäätöksessä raportoidusta tuloksesta esimerkiksi
siksi, että jotkin tuotto- tai kuluerät saattavat olla verotettavia tai
verotuksessa vähennyskelpoisia eri vuosina ja tietyt tuotto- ja
kuluerät eivät ole lainkaan verotettavia tai vähennyskelpoisia
verotuksessa.
Laskennallinen vero kirjataan velkamenetelmää käyttäen:
- omaisuus- ja velkaerien tilinpäätöspäivän kirjanpitoarvojen ja
verotuksellisten arvojen välisistä väliaikaisista eroista, sekä
- käyttämättömistä verotuksellisista tappioista ja
käyttämättömistä verotukseen liittyvistä hyvityksistä.
Remedyn väliaikaiset erot syntyvät lähinnä aktivoiduista
kehittämismenoista sekä vuokrasopimuksista
Laskennallinen verovelka kirjataan yleensä täysimääräisenä.
Laskennallinen verosaaminen kirjataan verotuksessa
vähennyskelpoisista väliaikaisista eroista vain siihen määrään asti
kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa
tuloa, jota vastaan Remedy voi hyödyntää väliaikaisen eron.
- Taseeseen merkityt laskennalliset verosaamiset: Remedy
arvioi näiden verosaamisten määrän ja niiden hyödyntämisen
todennäköisyyden uudelleen kunkin raportointikauden
päättyessä. Mikäli konserni ei pidä kyseistä verohyötyä enää
todennäköisenä, laskennallisen verosaamisen kirjanpitoarvosta
kirjataan vähennys.
Remedy määrittää laskennalliset verosaamiset ja -velat käyttäen
sitä paikallista verokantaa (ja verolakeja), jotka todennäköisesti
ovat voimassa sinä vuonna, jona omaisuuserä realisoidaan
tai muutoin hyödynnetään tai velka suoritetaan. Verokantana
käytetään raportointikauden päättymispäivänä voimassaolevaa
yhtiöverokantaa tai tilikautta seuraavan vuoden verokantaa,
mikäli se on käytännössä hyväksytty raportointikauden
päättymispäivään mennessä.
Mikäli verovelan tai -saamisen määrään liittyy epävarmuutta,
Remedy ottaa tämän huomioon kirjatessaan kauden
verotettavaan tuloon perustuvia veroja tai laskennallisia veroja.
Tämä perustuu konsernin tulkintaan verolakien soveltamisesta
sekä johdon harkintaan.
11.2 Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut sekä
keskeiset epävarmuustekijät
Remedyllä on laskennallisia verosaamisia ja -velkoja, joiden
odotetaan realisoituvan tuloslaskelman kautta tulevaisuudessa.
Laskennallisia veroeriä laskiessaan Remedyn on tehtävä tiettyjä
oletuksia ja arvioita tulevista verovaikutuksista, jotka johtuvat
tilinpäätökseen kirjattujen varojen ja velkojen kirjanpitoarvojen ja
niiden verotuksellisten arvojen välisistä eroista.
Johdon harkintaa tarvitaan etenkin, kun määritetään kuinka paljon
laskennallisia verosaamisia voidaan kirjata. Harkintaa on käytetty
erityisesti päätettäessä, kirjataanko laskennallista verosaamista
käyttämättömistä verotuksellisista tappioista. Kirjauksen suuruus
riippuu siitä määrästä verotettavaa tuloa, joka todennäköisesti
syntyy tulevaisuudessa ja jota vastaan käyttämättömät
verotukselliset tappiot voidaan hyödyntää.
Tulevaisuuden verotettavien voittojen arvioiminen perustuu
Remedyn strategiaan, ennusteisiin ja epävarmuuksien arviointiin.
Remedyn johto seuraa konsernin taloudellista asemaa ja arvioi
tulevaa kehitystä kuukausittain. Verotuksellisista tappioista
kirjattujen laskennallisten verosaamisten määrää arvioidaan
jokaisen raportointikauden päättymispäivänä.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
11.5 Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutokset
2023
Kirjattu tulos-Kirjattu muihin Kurssierot ja muut 1 000 euroa 1.1.2023vaikutteisestilaajan tuloksen eriinmuutokset 31.12.2023Laskennalliset verosaamisetVahvistetuista tappioista - 5 027 - - 5 027Yhteensä - 5 027 - - 5 027Laskennalliset verovelatRahastosijoitusten arvostus - 71 - - 71Vuokrasopimukset 7 20 - - 27Yhteensä 7 92 - - 99
2022
Kirjattu tulos-Kirjattu muihin Kurssierot ja muut 1 000 euroa 1.1.2022vaikutteisestilaajan tuloksen eriinmuutokset 31.12.2022Laskennalliset verosaamisetVuokrasopimukset 6 -6 - - -Yhteensä 6 -6 - - -Laskennalliset verovelatVuokrasopimukset - 7 - - 7Rahastosijoitusten arvostus 29 -29 - - -Yhteensä 29 -22 - - 7
11.3 Tulosvaikutteisesti kirjatut tuloverot
1 000 euroa 2023 2022Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero -75 -565Laskennallisten verojen muutos 4 960 27 Yhteensä 4 885 -538
11.4 Tulosvaikutteisen verokulun ja Suomessa sovellettavalla
verokannalla laskettujen tuloverojen välinen
täsmäytyslaskelma
1 000 euroa 2023 2022Voitto (Tappio) ennen tuloveroja -27 541 -1 188Vero laskettuna Suomessa sovellettavalla verokannalla (20 %) 5 508 238 Vähennyskelvottomat menot, Suomi -70 -44Osakeoptiojärjestelyt -537 -720Ulkomaisen tytäryhtiön vaikutus -2 -1Vähennyskevottomat menot, Ruotsi -2 -13Muut erät 31 -Tulosvaikutteisesti kirjatut tuloverot 4 885 -537

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
12 Osakekohtainen tulos
12.1 Laatimisperiaate
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla
emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto (tappio) ulkona
olevien kantaosakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla
(tilikauden aikana), pois lukien mahdolliset hallussa olevat omat
osakkeet.
Laskettaessa laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista
tulosta otetaan ulkona olevien osakkeiden painotetussa
keskimääräisessä lukumäärässä huomioon kaikkien
potentiaalisten osakkeiden laimentava vaikutus. 31.12.2023
Remedyllä oli kolme (2022: kaksi) optio-ohjelmaa, joilla on
laimentava vaikutus. Optioilla on laimentava vaikutus ainoastaan
silloin, kun osakkeen keskimääräinen markkinahinta ylittää kauden
aikana optioiden merkintähinnan.
Lisätietoja osakeoptio-ohjelmista on esitetty liitetiedoissa
7.3 Osakeperusteiset maksut ja 24.2 Johtoon kuuluvien
avainhenkilöiden palkitseminen.
12.2 Laimentamaton ja laimennettu osakekohtainen tulos
2023 2022Laimentamaton osakekohtainen tulosEmoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, tuhatta euroa -22 657 -1 726Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1 000 kpl) 13 478 13 351 Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa / osake) -1,68 -0,13Laimennettu osakekohtainen tulosEmoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, tuhatta euroa -22 657 -1 726Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1 000 kpl) 13 478 13 351 Osakeoptioiden vaikutus (1 000 kpl) 198 234 Laimennusvaikutuksella oikaistu osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo (1 000 kpl) 13 676 13 586 Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (euroa / osake) -1,66 -0,13
Osakemäärän kasvu johtuu optio-ohjelmien 2018, 2019 ja 2020 osakemerkinnöistä.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
13 Aineettomat hyödykkeet
13.1 Laatimisperiaate
Remedyn aineettomat hyödykkeet sisältävät kehittämismenoja.
Kehittämismenot
Remedy on aktivoinut kehittämismenoja peliprojekteista, jotka
perustuvat yhtiön omiin pelibrändeihin. Aktivoidut kulut liittyvät
projekteihin Alan Wake Remastered, Alan Wake 2, Vanguard,
Condor sekä Control 2. Vertailukaudella 2022 kehittämismenoja
oli aktivoituna myös koodinimi Vanguard -projektista, jonka
aktivoidut kehittämismenot kirjattiin kokonaisuudessaan
arvonalentumiseksi vuonna 2023.
Yhtiö aktivoi kehittämismenoja, kun seuraavat ehdot täyttyvät:
- Remedy pystyy osoittamaan tekniset valmiudet saada peli
valmiiksi myyntiä tai muuta hyötyä varten
- Remedyllä on aikomus ja kyvykkyys tehdä peli valmiiksi ja
myydä sitä
- Remedy pystyy osoittamaan, että peli tuottaa todennäköisesti
taloudellista hyötyä tulevaisuudessa
- Remedyllä on riittävät tekniset, taloudelliset ja muut resurssit
saatavilla kehityksen loppuunviemiseksi ja pelin myymiseksi
- Remedy pystyy todennettavasti määrittämään pelin
kehittämiseen kohdistuvat menot kehittämisvaiheen aikana.
Remedy aktivoi projektin välittömistä henkilöstökuluista
aiheutuvat menot sekä muut projektille suoraan kohdistuvat
menot. Omaisuuserää testataan arvonalentumisen varalta
vuosittain kehitystoiminnan aikana. Remedy ei aktivoi
kehittämismenoja takautuvasti. Tutkimuskulut käsitellään
tulosvaikutteisesti.
Poistot ja arvonalentumiset
Poistot alkavat pelin julkaisun yhteydessä. Aktivoitujen
kehittämismenojen poistomenetelmä perustuu pelin
myyntiennusteen mukaiseen liikevaihtoprofiiliin poistoajan
aikana. Remedyn harkinnan mukaan poistoajan perustuminen
liikevaihtoprofiiliin on asianmukainen, sillä pelin myynnin
ja taloudellisen hyödyn kertymisen välillä on vahva yhteys.
Poistoaika perustuu pelin myynnin odotettuun elinkaareen.
Elinkaari voi vaihdella pelityypistä riippuen 24 kuukaudesta
5 vuoteen. Niin kutsutuilla tripla A -peleillä odotettu myynnin
elinkaari on tyypillisesti ollut lyhyempi ja ilmaiseksi pelattavilla
peleillä puolestaan pidempi.
Remedy arvioi soveltamiaan poistoaikoja vähintään vuosittain.
Jos pelin odotettu taloudellinen vaikutusaika eroaa merkittävästi
aiemmista arvioista, poistoaikaa muutetaan vastaavasti.
Muutokset taloudelliseen vaikutusaikaan voivat aiheutua
esimerkiksi muutoksista kysynnässä, kilpailuaseman kautta tai
uudelleenjärjestelytoimista.
Jokaisena raportointiajankohtana Remedy arvioi pelikohtaisesti
aktivoitujen kehittämismenojen viitteet arvonalentumiseen.
Jos mitään viitteitä tähän on, yhtiö arvioi pelin kerrytettävissä
olevan rahamäärän uudelleen. Arvonalentuminen kirjataan,
mikäli aktivoitujen kehittämismenojen kirjanpitoarvo ylittää
kerrytettävissä olevan rahamäärän.
13.2 Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut sekä
keskeiset epävarmuustekijät
Remedy aktivoi kehittämismenoja aineettomana hyödykkeenä,
kun tietty kriteeristö täyttyy (liitetieto 13.1). Tämä edellyttää
johdon harkintaa liittyen siihen, milloin kaikki aktivoinnin kriteerit
täyttyvät, milloin aktivointi päättyy ja milloin hyödykkeen poisto
alkaa.
Investointipäätöksen perusta on liiketoimintamalli, mikä pätee
myös peliprojekti-investointeihin. Liiketoimintamallit hahmotellaan
varhaisessa vaiheessa pelin ideointia ja konseptointia. Kun
projektin laajuus on hahmoteltu, hahmotelma resurssitarpeesta
tehdään tämän pohjalta. Resursointi hahmotellaan sisäisistä
työkuukausista ja ulkoistuksesta. Myös markkinointipanokset
ja muut suorat kulut arvioidaan ja budjetoidaan. Nämä yhdessä
muodostavat perustan projektin budjetille ja aikajanalle.
Seuraava vaihe on päättää, otetaanko projektiin mukaan
julkaisijakumppani vai julkaistaanko projekti itse. Jos kumppani
otetaan mukaan, simuloidaan tarvittavalle sopimukselle rakenne
erilaisten skenaarioiden avulla. Kun kumppani on löytynyt,
toteutuneet sopimusehdot ja projektiaikataulu sekä budjetti
päivitetään liiketoimintamalliin. Prosessin aikana arvioidaan
myös pelin myyntimääriä ja sitä, kuinka paljon Remedy ansaitsisi
tuottoa kumppanin kanssa tehdyn sopimuksen rakenteen
ja ehtojen perusteella. Pelin kokonaistuotto-odotukset
sisältävät sekä kehittämismaksut että myyntituotot/rojaltit.
Kehittämismaksut määritetään sopimuksessa, joten niiden
määrään ei kohdistu arvionvaraisuutta. Pelin julkaisun jälkeiset
myyntituotot/rojaltit sen sijaan sisältävät arvionvaraisuutta
pelin kuluttajamyynnin suhteen. Peliprojektien suhteen Remedy
aktivoi kustannuksista määrän, joka vastaa pelin julkaisun
jälkeen odotettavissa olevien myyntituottojen/rojaltien osuutta
pelin kokonaistuotto-odotuksesta. Mikäli peliprojektissa ei
ole mukana julkaisijakumppania, aktivoidaan kehittämismenot
kokonaisuudessaan.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
13.3 Kirjanpitoarvojen täsmäytys
Kehittämismenot
1000 euroa 2023 2022Hankintameno Alkusaldo 1.1. 33 237 25 085 Lisäykset 4 780 8 152 Loppusaldo 31.12. 38 017 33 237 Josta keskeneräiset pelinkehitysprojektit 13 711 21 318Kertyneet poistot ja arvonalentumisetAlkusaldo 1.1. -9 975 -9 975Tilikauden poistot -1 556 - Arvonalentuminen -7 178 - Loppusaldo 31.12. -18 709 -9 975Kirjanpitoarvo 1.1. 23 262 15 110 Kirjanpitoarvo 31.12. 19 308 23 262
13.4 Keskeneräisten kehittämisprojektien arvonalentumisen
testaaminen
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2023 taseeseen sisältyi peliprojekteihin
liittyen aktivoituja kehittämismenoja. Keskeneräisten sekä
niiden pelinkehitysprojektien, joista ei oltu aloitettu poistoja,
osalta tehtiin arvonalentumistesti. Arvonalentumistestauksessa
peliprojektien kerrytettävissä oleva rahamäärä on määritetty
käyttöarvoon perustuen. Kehittämismenojen kirjanpitoarvo, johon
arvonalentumistestaus kohdistui vuonna 2023, oli 18 920 tuhatta
euroa (vuonna 2022: 23 262 tuhatta euroa).
Arvonalentumistestauslaskelmat vaativat ennusteita ja olettamuksia
peliprojektista riippuen mm. pelin julkaisuajankohdan, myyntivolyymin,
kappalekohtaisen keskihinnan, aktiivisten pelaajien määrän sekä
keskimääräisen pelaajakohtaisen tuoton ja yritykseltä yritykselle
tehtävän myynnin osalta. Lisäksi arvionvaraisuutta sisältyy laskelmissa
käytettyyn diskonttokorkoon. Laskelmissa käytetty ennen veroja
määritetty diskonttauskorko oli 9,91 % (10,64 % vuonna 2022).
Tilikaudella 2023 Remedy allekirjoitti sopimusmuutoksen koodinimi
Kestreliä koskevaan peliprojektiin (aiemmin Vanguard) ja tämän
myötä Kestrel aloitettiin puhtaalta pöydältä. Muutoksen myötä yhtiö
kirjasi tilikauden 2023 aikana 7 178 tuhannen euron tulosvaikutteisen
arvonalentumisen kattaen kaikki koodinimi Vanguardin aktivoidut
tuotekehitysmenot.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
14.2 Tasearvojen täsmäytyslaskelma
1 000 euroa Koneet ja kalusto Muut aineelliset hyödykkeet Yhteensä2023 2022 2023 2022 2023 2022HankintamenoAlkusaldo 1.1. 6 233 4 734 1 918 1 918 8 151 6 652 Lisäykset 2 271 1 499 70 - 2 341 1 499 Loppusaldo 31.12. 8 504 6 233 1 988 1 918 10 492 8 151 Kertyneet poistot ja arvonalentumisetAlkusaldo 1.1. -3 215 -2 154 -1 793 -1 319 -5 009 -3 474Poistot -1 547 -1 061 -130 -474 -1 677 -1 535Loppusaldo 31.12. -4 762 -3 215 -1 923 -1 793 -6 686 -5 009Kirjanpitoarvo 1.1 3 018 2 579 125 599 3 142 3 178 Kirjanpitoarvo 31.12. 3 742 3 018 65 125 3 806 3 142
Liitetiedot Remedyn vuokraamista aineellisista hyödykkeistä on esitetty kohdassa 15 Vuokrasopimukset.
14 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
14.1 Laatimisperiaate
Remedyn aineelliset hyödykkeet koostuvat lähinnä koneista,
kalustosta sekä vuokrattuihin tiloihin liittyvistä aktivoiduista
remonttimenoista. Hankintameno sisältää ne menot, jotka johtuvat
välittömästi kyseisen hyödykkeen hankinnasta, ml. asennusmenot.
Alkuperäisen kirjaamisen jälkeen aineellinen käyttöomaisuus
esitetään taseessa hankintamenoon vähennettynä kertyneillä
poistoilla ja arvonalentumistappioilla.
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet kirjataan tasapoistoina
kuluiksi arvioitujen taloudellisten vaikutusaikojen kuluessa (4-8
vuotta). Poistojen kirjaaminen lopetetaan, kun aineellinen hyödyke
luokitellaan myytävänä olevaksi. Remedy tarkistaa arvioidut
taloudelliset vaikutusajat ja omaisuuserien jäännösarvot vähintään
jokaisen tilikauden lopussa. Mikäli ne poikkeavat merkittävästi
aikaisemmista arvioista, poistoaikaa muutetaan vastaavasti.
Remedy arvioi jokaisena raportointikauden päättymispäivänä, onko
viitteitä siitä, että aineellisen käyttöomaisuuserän arvo on alentunut.
Jos viitteitä ilmenee, Remedy arvioi kyseisestä omaisuuserästä
kerrytettävissä olevan rahamäärän. Kun omaisuuserän
kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän,
näiden erotus eli arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Myöhemmin käyttöoikeusomaisuuserät arvostetaan
kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla vähennettyyn
hankintamenoon. Sitä oikaistaan tietyillä vuokrasopimusvelan
uudelleen määrittämisestä johtuvilla erillä. Remedy kirjaa
poistot tasapoistoina sopimuksen alkamisajankohdasta lähtien,
joko käyttöoikeusomaisuuserän taloudellisen vaikutusajan tai
vuokra-ajan kuluessa, sen mukaan kumpi näistä on lyhyempi.
Käyttöoikeusomaisuuserä testataan arvonalentumisen varalta
kuten itse omistetut omaisuuserät, jos arvonalentumisesta
on viitteitä. Mahdollinen arvonalentumistappio kirjataan
tulosvaikutteisesti.
Vuokrasopimusvelat
Alun perin vuokrasopimusvelka arvostetaan niiden
vuokramaksujen nykyarvoon, joita ei ole maksettu sopimuksen
alkamisajankohtana. Remedy käyttää diskonttauskorkona
konsernin lisäluoton korkoa, koska kyseisten vuokrasopimusten
sisäinen korkokanta ei ole helposti määritettävissä. Lisäluoton
korko on se korko, jota Remedy joutuisi maksamaan lainatessaan
vastaavan rahamäärän vastaavin ehdoin vastaavanlaisessa
taloudellisessa ympäristössä.
Vuokrasopimusvelan arvoon sisältyvät vuokrat koostuvat
seuraavista eristä:
- kiinteät maksut, ml. tosiasiallisesti kiinteät maksut, ja
- muuttuvat vuokrat, jotka riippuvat indeksistä tai hintatasosta
(esim. kuluttajahintaindeksi) ja jotka alun perin määritetään
sopimuksen alkamisajankohdan indeksin tai hintatason
perusteella.
Myöhemmin vuokrasopimusvelka arvostetaan jaksotettuun
hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää.
Vuokrasopimusvelka määritetään uudelleen, kun vastaisissa
vuokramaksuissa on tapahtunut muutos indeksin tai hintatason
muutoksen takia, tai jos konserni muuttaa arviotaan siitä,
aikooko se käyttää osto-, jatko- tai päättämisoptiota. Kun
vuokrasopimusvelka määritetään uudelleen tällä tavalla,
käyttöoikeusomaisuuserän kirjanpitoarvoon tehdään vastaava
oikaisu, tai oikaisu kirjataan tulosvaikutteisesti, jos em. erän
kirjanpitoarvo on vähennetty nollaan.
Lyhytaikaiset ja vähäarvoisten omaisuuserien vuokrasopimukset
Remedy ei kirjaa taseeseensa niitä käyttöoikeusomaisuuseriä eikä
vuokrasopimusvelkoja, jotka liittyvät:
- lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin (vuokra-aika enintään 12
kuukautta). Remedy soveltaa tätä käytännön apukeinoa kaikkiin
kohdeomaisuuseräluokkiin.
- vähäarvoisten omaisuuserien vuokra-sopimuksiin (kunkin
hyödykkeen arvo uutena enintään noin 5 000 euroa).
Remedy kirjaa näihin liittyvät vuokramenot kuluiksi tasaerinä
vuokra-aikana.
15 Vuokrasopimukset
15.1 Laatimisperiaate
Remedy toimii vuokralle ottajana ja on vuokrannut käyttöönsä
toimistotilaa sekä koneita ja laitteita. Remedy kirjaa yleensä
taseeseensa kaikkiin vuokrasopimuksiin liittyvät omaisuuserät
(käyttöoikeusomaisuuserät) ja vuokrasopimusvelat. Poikkeuksina
ovat lyhytaikaiset sekä vähäarvoisia omaisuuseriä koskevat
vuokrasopimukset. Sopimuksen katsotaan olevan vuokrasopimus
tai sisältävän vuokrasopimuksen, jos sopimus antaa oikeuden
yksilöidyn omaisuuserän käyttöä koskevaan määräysvaltaan
määräajaksi vastiketta vastaan.
Käyttöoikeusomaisuuserät
Remedy kirjaa käyttöoikeusomaisuuserän sekä
vuokrasopimusvelan sopimuksen alkamisajankohtana.
Käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan alun perin
hankintamenoon, joka sisältää
- vuokrasopimusvelan alkuperäisen arvostuksen mukaisen
määrän
- sopimuksen alkamisajankohtaan mennessä maksetut vuokrat,
joista on vähennetty mahdolliset saadut vuokrasopimukseen
liittyvät kannustimet
- mahdolliset Remedylle syntyneet alkuvaiheen välittömät menot,
ja
- arvion mahdollisista alkuperäiseen tilaan palauttamista
koskevista menoista, joita konsernille syntyy.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
15.3 Tulosvaikutteisesti kirjatut erät
1 000 euroa 2023 2022Kulut tntekiiden asuntojen lyhytaikaisista vuokrasopimuksista, brutto -1 492 -1 539Kulut tntekiiden asuntojen lyhytaikaisista vuokrasopimuksista, netto* -52 -42Kulut muista lyhytaikaisista vuokrasopimuksista** -35 -2Käyttöoikeusomaisuuserien poistot kohdeomaisuuseräluokittain***Toimistotilat -1 265 -914Muut omaisuuserät - -19Yhteensä -1 265 -933Vuokrasopimusvelkojen korkokulut**** -66 -24
* Nettosumma on laskettu vähentällä bruttoluvusta kyseisiltä tntekijöiltä veloitetut vuokrat.
** Sisältyvät erään Liiketoiminnan muut kulut.
*** Siltyvät erään Poistot ja arvonalentumiset.
**** Siltyvät erään Rahoituskulut.
15.4 Rahavirtalaskelmassa esitetyt erät
1 000 euroa 2023 2022Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset -1 308 -966Vuokrasopimusten korkokulut -66 -24Maksut vähäarvoisista ja lyhytaikaisista sopimuksista -87 -45Vuokrasopimuksista johtuva lähtevä rahavirta yhteensä -1 461 -1 035
15.2 Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut sekä
keskeiset epävarmuustekijät
Remedyn johto on tehnyt seuraavat harkintaan perustuvat
ratkaisut:
- Toistaiseksi voimassa olevan vuokrasopimuksen käsittely:
Remedyn johto on määritellyt toimistotilojen sopimuksen
vuokrakauden sopimuksen alkuperäisen vuokrakauden
pituuden mukaisesti. Kyseinen sopimus muuttuu kiinteän
vuokrakauden jälkeen toistaiseksi voimassaolevaksi
sopimukseksi.
- Remedyn vuokraamat, mutta työntekijöiltä veloitettavat
työsuhdeasuntojen vuokrasopimukset: Remedy on solminut
usean vuokralleantajan kanssa toistaiseksi voimassaolevia
asuntovuokrasopimuksia. Sopimuksia on noin 100 kappaletta.
Remedyn näkemys on, että nämä sopimukset ovat lyhytaikaisia,
eli alle 12 kuukauden pituisia. Tämän vuoksi Remedy soveltaa
niihin lyhytaikaisia vuokrasopimuksia koskevaa helpotusta.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
15.6 Vuokrasopimusvelat
15.6.1 Tasearvot
1 000 euroa 2023 2022Lyhytaikainen 1 309 928 Pitkäaikainen 1 433 227 Yhteensä 2 742 1 155
Remedyn lisäluoton korkojen painotettu keskiarvo, jota on käytetty
diskonttauskorkona, oli 3,23 % (2022: 1,75 %).
Vuokrasopimusvelat on esitetty taseen rivillä Vuokrasopimusvelat
jaettuna pitkä- ja lyhytaikaisiin osuuksiin erääntymisajankohtansa
mukaan.
15.6.2 Maturiteettijakauma – sopimukseen perustuvat diskonttaamattomat
rahavirrat
1 000 euroa 2023 20220-3 kuukautta 352 2764-12 kuukautta 1 057 7441-2 vuotta 641 2482-3 vuotta 385 - 3-4 vuotta 385 - Diskonttaamattomat rahavirrat yhteensä 2 819 1 268
15.5 Vuokrasopimuksilla hankitut aineelliset hyödykkeet
Toimistotilat Muut omaisuuserät Yhteensä1 000 euroa 2023 2022 2023 2022 2023 2022HankintamenoAlkusaldo 1.1. 4 585 3 579 63 63 4 648 3 643 Lisäykset 2 838 1 006 - - 2 838 1 006 Loppusaldo 31.12. 7 423 4 585 63 63 7 486 4 648 Kertyneet poistot ja arvonalentumisetAlkusaldo 1.1. -3 438 -2 524 -63 -44 -3 501 -2 568Tilikauden poistot -1 265 -914 - -19 -1 265 -933Loppusaldo 31.12. -4 703 -3 438 -63 -63 -4 766 -3 501Kirjanpitoarvo 1.1. 1 147 1 055 -0 19 1 147 1 075 Kirjanpitoarvo 31.12. 2 720 1 147 -0 -0 2 720 1 147
Vuokrasopimuksilla hankitut aineelliset hyödykkeet on esitetty taseen rivillä Käyttöoikeusomaisuuserät.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
16 Rahoitusvarat
16.1 Laatimisperiaate
Remedyn rahoitusvarat koostuvat pääosin rahavaroista,
myyntisaamisista ja sijoituksista.
Luokittelu ja kirjaaminen
Remedy luokittelee rahoitusvaransa joko jaksotettuun
hankintamenoon kirjattaviin rahoitusvaroihin tai käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin. Rahoitusvarojen
luokittelu tehdään niiden hankinnan tarkoituksen perusteella
silloin, kun rahoitusvaroihin kuuluva erä hankitaan. Luokittelu
perustuu Remedyn liiketoimintamallin tavoitteisiin ja
rahoitusvarojen sopimusperusteisiin rahavirtoihin tai käyvän arvon
vaihtoehdon soveltamiseen alkuperäisen hankinnan yhteydessä.
Kaikki rahoitusvarojen ostot ja myynnit kirjataan
kaupantekopäivänä. Jos kyseessä on erä, jota ei arvosteta
käypään arvoon tulosvaikutteisesti, transaktiomenot sisällytetään
rahoitusvarojen alkuperäiseen kirjanpitoarvoon. Rahoitusvarat
kirjataan pois taseesta silloin, kun Remedy on menettänyt
sopimusperusteisen oikeuden rahoitusvaroista kertyviin
rahavirtoihin tai kun se on siirtänyt merkittäviltä osin riskit ja tuotot
konsernin ulkopuolelle.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
Tähän luokkaan kuuluvat myynti- ja lainasaamiset sekä rahavarat.
Ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen
efektiivisen koron menetelmää. Remedyn liiketoimintamallin
mukaan myyntisaamisilla on tarkoitus pitää sopimukset ja kerätä
niitä koskevia rahavirtoja, jotka perustuvat pelkästään pääomiin ja
korkoihin. Myyntisaamisten kirjanpitoarvon katsotaan olennaisilta
osin vastaavan niiden käypää arvoa. Arvonalentumisten
kirjanpitokäsittely on kuvattu liitetiedossa 21.5 Luottoriski.
Myyntisaamiset ovat lyhytaikaisia varoja, jotka yhtiö aikoo pitää
enintään 12 kuukauden ajan raportointikauden päättymisestä.
Remedyn rahavarat koostuvat vaadittaessa nostettavissa olevista
pankkitalletuksista. Rahavaroihin luokitelluilla erillä on enintään
kolmen kuukauden maturiteetti hankinta-ajankohdasta lukien.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvarat
Remedy luokittelee tähän ryhmään sijoitukset rahastoihin
sekä sellaiset johdannaisinstrumentit, jotka se on hankkinut
suojaustarkoituksessa, mutta joihin Remedy ei sovella
IFRS-suojauslaskentaa. Nämä instrumentit kirjataan käypään
arvoon kaupantekopäivänä ja arvostetaan myöhemmin
kunkin raportointikauden päättymispäivän käypään arvoon.
Käypien arvojen muutoksista johtuvat sekä realisoituneet että
realisoitumattomat voitot ja tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti
sillä kaudella, jonka aikana ne syntyvät, ja ne esitetään
rahoituserissä.
16.2 Tasearvot
1 000 euroa Liitetieto 2023 2022Jaksotettu hankintamenoLainasaamiset 44 44 Myyntisaamiset 21,5 7 425 10 546 Rahavarat 20 066 49 034 Yhteensä 27 535 59 624 ypään arvoon tulosvaikutteisestiSijoitukset 10 357 6 818 Lyhytaikaiset 7 357 3 818 Pitkäaikaiset 3 000 3 000 Yhteensä 37 892 66 442
Rahavarat koostuvat lyhytaikaisista pankkitalletuksista.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
17 Muut saamiset
1 000 euroa Liitetieto 2023 2022Sopimukseen perustuvat omaisuuserät 2,3 7 306 2 577 Siirtosaamiset ja ennakkomaksut 1 576 1 405 Verosaamiset 387 770 Muut erät 1 231 792 Yhteensä 10 500 5 545
18 Pääoma ja rahastot
18.1 Laatimisperiaate — oman pääoman ehtoiset instrumentit
Remedy luokittelee liikkeeseen laskemansa instrumentit joko
rahoitusvelaksi tai omaksi pääomaksi instrumenttien luonteen
perusteella.
- Rahoitusvelka on instrumentti, joka velvoittaa konsernia
luovuttamaan käteisvaroja tai muita rahoitusvaroja tai jonka
haltijalla on oikeus vaatia konsernilta käteisvaroja tai muita
rahoitusvaroja.
- Oman pääoman ehtoinen instrumentti on mikä tahansa
sopimus, joka osoittaa oikeuden osuuteen Remedyn varoista
sen kaikkien velkojen vähentämisen jälkeen.
18.2 Osakepääoma
18.2.1 Laatimisperiaate
Osakepääoma koostuu emoyhtiön kantaosakkeista, jotka
luokitellaan omaksi pääomaksi. Osakepääomaan merkitään
osakeantien yhteydessä saatu osakkeiden merkintähinta siltä
osin kuin merkintähintaa ei ole päätetty osakeantipäätöksessä
kirjattavaksi sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
Uusien osakkeiden liikkeeseenlaskusta välittömästi johtuvat
transaktiomenot kirjataan omaan pääomaan saatujen maksujen
vähennyseränä ja verovaikutuksilla oikaistuina.
Emoyhtiöllä on yksi osakelaji. Osakkeella ei ole nimellisarvoa. Kaikki
liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu täysimääräisesti. Osakkeet
on liitetty arvo-osuusjärjestelmään 5.5.2017 alkaen (lSlN-koodi:
F14000251897). Emoyhtiöllä ei ollut hallussaan omia osakkeita
tilikausilla 2023 ja 2022.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
18.2.2 Osakkeen lukumäärien ja oman pääoman muutokset
Alla olevassa taulukossa on esitetty konsernin oman pääoman
jakautuminen sidottuun ja vapaaseen pääomaan, osakkeen
kappalemäärien muutokset ja vastaavat konsernin oman pääoman
muutokset.
Oma pääoma Sidottu oma pääoma Vapaa oma pääomayhteensäSijoitetun vapaan Osakkeita Osake-Ylikurssi-pääoman Kertyneet (kpl)pääomarahasto Yhteensärahastovoittovarat Yhteensä1.1.2022 13 298 450 80 38 118 55 779 31 522 87 301 87 419 Osakepääoman lisäys - - - - - - - - Osakeanti ja muut osakemerkinnät 150 150 - - - 1 322 - 1 322 1 322 Osingonjako - - - - - -2 261 -2 261 -2 261Osakeoptiot - - - - - 3 602 3 602 3 602 Tilikauden tulos - - - - - -1 726 -1 726 -1 72631.12.2022 13 448 600 80 38 118 57 101 31 137 88 238 88 356 1.1.2023 13 448 600 80 38 118 57 101 31 137 88 238 88 356 Osakeanti ja muut osakemerkinnät 41 551 - - - 714 - 714 714 Osingonjako - - - - - -1 347 -1 347 -1 347Osakeoptiot - - - - - 2 684 2 684 2 684 Tilikauden tulos - - - - - -22 657 -22 657 -22 65731.12.2023 13 490 151 80 38 118 57 815 9 817 67 633 67 751
Ylikurssirahasto
Ylikurssirahasto on aiemman osakeyhtiölain mukainen rahasto.
Voimassa olevan osakeyhtiölain mukaan ylikurssirahasto kuuluu
sidottuun omaan pääomaan, eikä ylikurssirahastoa ole mahdollista
enää kerryttää. Ylikurssirahastoa voidaan alentaa osakepääoman
alentamista koskevien säännösten mukaisesti ja sitä voidaan käyttää
rahastokorotuksena osakepääoman korottamiseen.
Kertyneet voittovarat
Kertyneet voittovarat ovat aiemmilta tilikausilta kertyneitä varoja,
joita ei ole siirretty oman pääoman rahastoihin tai jaettu voitonjakona
omistajille.
18.4 Osingonjako
18.4.1 Laatimisperiaate
Osingonjako emoyhtiön osakkeenomistajille merkitään velaksi
taseeseen sillä kaudella, jonka aikana osingot hyväksytään
yhtiökokouksessa. Osakeyhtiölain mukaan määrä, joka on
merkitty taseeseen kehitysmenona, on vähennettävä vapaasta
omasta pääomasta laskettaessa voitonjakokelpoisia varoja.
Remedyn hallitus on määrittänyt osingonjakoperiaatteet,
joiden mukaan emoyhtiö pyrkii maksimoimaan omistaja-arvoa
tehokkaalla pääoman allokoinnilla. Mahdolliseen osingonmaksuun
vaikuttavat liiketoiminnan investointitarpeet ja investoinneista
odotettavissa olevat tuotot sekä maksuvalmiuden turvaaminen.
Mikäli osinkoa jaetaan, kaikki emoyhtiön osakkeet oikeuttavat
samaan osinkoon.
18.3 Rahastot
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisältää muut oman
pääoman luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan
siltä osin kuin sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä
osakepääomaan.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Varsinainen yhtiökokous päätti 13.4.2023, että 31.12.2022 päättyneeltä
tilikaudelta jaetaan osinkoa 0,10 euroa osakkeelta, eli yhteensä
1 347 010,00 euroa. Osingonmaksupäivä oli 24.4.2023.
Varsinainen yhtiökokous päätti 13.4.2022, että 31.12.2021 päättyneeltä
tilikaudelta jaetaan osinkoa 0,17 euroa osakkeelta, eli yhteensä
2 261 459,00 euroa. Osingonmaksupäivä oli 26.4.2022.
18.5 Pääoman hallinta
Remedyn pääoman hallinnan tavoitteena on varmistaa pääoman
riittävyys liiketoiminta- ja investointitarkoituksiin. Konsernin
toimintaperiaatteena on ylläpitää tehokasta pääomarakennetta ja
vähentää riskejä vahvalla taloudellisella asemalla. Remedy hallinnoi
pääomaa käyttäen omavaraisuusastetta, 85,5 % tilikaudella 2023
(2022: 88,8 %). Julkiselta vallalta saatuun lainaan ei liity kovenantteja.
Pääoman hallinnassa ei tapahtunut merkittäviä muutoksia vuonna
2023.
18.6 Valtuutukset
Valtuutus omien osakkeiden hankkimisesta
Yhtiön varsinainen yhtiökokous päätti 13.4.2023 valtuuttaa hallituksen
päättämään enintään 700 000 yhtiön oman osakkeen suunnatusta
hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön vapaaseen
omaan pääomaan kuuluvilla varoilla. Valtuutus on voimassa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen, mutta kuitenkin enintään 18
kuukautta, ja se korvaa aiemmat valtuutukset.
Voimassa olevat antivaltuutukset
Yhtiön varsinainen yhtiökokous on 13.4.2023 pitämässään
kokouksessa valtuuttanut hallituksen päättämään maksullisista tai
maksuttomista osakeanneista tai optio-oikeuksien tai erityisten
oikeuksien antamisesta siten, että annettavien osakkeiden määrä voi
olla enintään 700 000 ja osakkeita voidaan antaa osakkeenomistajien
merkintäetuoikeudesta poiketen.
Osakeantia tai optio-oikeuksien tai muiden erityisien oikeuksien
antamista koskeva valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen, mutta kuitenkin enintään 18 kuukautta,
ja se korvaa aiemmat valtuutukset.
19 Rahoitusvelat
19.1 Laatimisperiaate
Remedy luokittelee konsernin rahoitusvelat kahteen ryhmään
seuraavasti:
- käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat, ja
- jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat.
Luokittelu määrittää sen, edellytetäänkö instrumentin
arvostamista uudelleen käypään arvoon ja mihin kyseinen erä
kirjataan.
Remedy luokittelee rahoitusvelan lyhytaikaiseksi, ellei konsernilla
ole ehdotonta oikeutta siirtää velan suorittamista vähintään
12 kuukauden päähän raportointikauden päättymispäivästä.
Lainoista esitetään lyhytaikaisissa rahoitusveloissa alle 12
kuukauden kuluttua erääntyvien lainojen osuus.
Rahoitusvelka (tai sen osa) kirjataan taseesta pois vasta silloin,
kun velka on lakannut olemasta olemassa, eli kun sopimuksessa
yksilöity velvoite on täytetty, kumottu tai sen voimassaolo on
lakannut.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Remedy luokittelee tähän ryhmään sellaiset
johdannaisinstrumentit, jotka se on hankkinut
suojaustarkoituksessa, mutta joihin konserni ei sovella IFRS-
suojauslaskentaa. Konsernilla ei ollut avoimia valuuttatermiinejä
tilikausilla 2023 ja 2022.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat
rahoitusvelat (muut rahoitusvelat)
Muut rahoitusvelat merkitään alun perin kirjanpitoon käypään
arvoon. Transaktiomenot sisällytetään rahoitusvelan alkuperäiseen
kirjanpitoarvoon. Myöhemmin nämä rahoitusvelat arvostetaan
jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron menetelmällä.
Korkokulut kirjataan tulosvaikutteisesti.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
19.2 Rahoitusvelat
1 000 euroa Liitetieto 2023 2022Jaksotettu hankintamenoPitkäaikaiset rahoitusvelatJulkiselta vallalta saatu laina - 918 Vuokrasopimusvelat 15 1 433 227 Yhteensä 1 433 1 145 Lyhytaikaiset rahoitusvelatJulkiselta vallalta saatu laina 918 919 Vuokrasopimusvelat 15 1 309 928 Ostovelat 1 684 3 422 Yhteensä 3 912 5 269 Rahoitusvelat yhteensä 5 345 6 414
19.3 Lainan ehdot sekä takaisinmaksuaikataulu
Remedyllä on 0,92 miljoonan euron laina Business Finlandilta Northlight 2.0:n kehitystyöhön. Lainan korko
on kolme prosenttiyksikköä alle peruskoron, kuitenkin vähintään yksi prosentti. Laina-aika on seitsemän
vuotta, joista kolme ensimmäistä on lyhennyksistä vapaita. Ensimmäinen lainanlyhennys oli vuonna 2021.
Laina maksetaan takaisin vuosittaisin lyhennyksin. Laina on arvostettu jaksotettuun hankintamenoon.
19.4 Rahoituksen rahavirroista johtuvat velkojen muutokset
Seuraavassa taulukossa esitetään rahoituksesta johtuvien velkojen alku- ja päätössaldojen välinen
täsmäytyslaskelma.
2023 2022Vuokra-Julkiselta Vuokra-Julkiselta sopimus-vallalta sopimus-vallalta 1 000 euroavelatsaatu lainavelatsaatu lainaSaldo 1.1. 1 155 1 837 1 103 2 755 Julkiselta vallalta saadun lainan lyhennykset - -919 - -919Vuokrasopimusvelkojen maksut -1 308 - -966 - Rahoituksen rahavirroista johtuvat muutokset yhteensä -1 308 -919 -966 -919Muut muutoksetUudet vuokrasopimukset (liitetieto 15.5) 2 895 - 1 019 - Saldo 31.12. 2 742 918 1 155 1 837

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
20 Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot
20.1 Laatimisperiaate
Remedyn tämänhetkiset käypään arvoon arvostettavat
rahoitusvarat koostuvat sijoituksista pääomarahastoihin.
Sijoitukset pääomarahastoihin luokitellaan käyvän arvon tasolle
1 ja arvostetaan raportointikauden päättymispäivän julkisesti
ilmoitettuun arvoon.
Konserni käyttää arvostusmenetelmiä, jotka ovat kyseisissä
olosuhteissa asianmukaisia ja joita varten on saatavilla riittävästi
tietoa käyvän arvon määrittämiseksi, hyödyntäen mahdollisimman
paljon merkityksellisiä havainnoitavissa olevia syöttötietoja
ja mahdollisimman vähän muita kuin havainnoitavissa olevia
syöttötietoja.
20.2 Luokittelu kirjanpidossa ja käyvät arvot
Seuraavassa taulukossa esitetään rahoitusvarojen ja -velkojen
tasearvot sekä käyvät arvot, ml. niiden käyvän arvon hierarkian
mukaiset tasot. Tasot on kuvattu liitetiedossa 1.5 Käypien arvojen
31.12.2023 Tasearvo Käypä arvo1 000 euroa Liitetieto Taso 1 Taso 2 Taso 3 Yhteensäypään arvoon arvostettavat rahoitusvaratRahastosijoitukset 16 10 357 10 357 - - 10 357 10 357 10 357 - - 10 357 Rahoitusvelat, joita ei arvosteta käypään arvoonVakuudeton julkiselta vallalta saatu laina 19 918 - - 918 918 918 - - 918 918
31.12.2022 Tasearvo Käy arvo1 000 euroa Liitetieto Taso 1 Taso 2 Taso 3 Yhteensä - - - - - ypään arvoon arvostettavat rahoitusvaratRahastosijoitukset 16 6 818 6 818 - - 6 818 6 818 6 818 - - 6 818 Rahoitusvelat, joita ei arvosteta käypään arvoonVakuudeton julkiselta vallalta saatu laina 19 1 837 - - 1 837 1 837 1 837 - - 1 837 1 837
määrittäminen. Taulukossa ei esitetä käypiä arvoja koskevia tietoja
niistä rahoitusvaroista ja -veloista, joita ei arvosteta käypään arvoon,
jos kirjanpitoarvo on kohtuullisen lähellä käypää arvoa ja erän
maturiteetti lyhyt (myyntisaamiset ja ostovelat).

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
0-3 4-12 2 3 4 Vähintään 1 000 euroa Yhteensäkuukauttakuukauttavuottavuottavuotta5 vuotta31.12.2023Rahoitusvelat - muut kuin johdannaisetJulkiselta vallalta saatu laina 930 - 930 - - - - Ostovelat 1 684 1 684 - - - - - Yhteensä 2 614 1 684 930 - - - - 31.12.2022Rahoitusvelat - muut kuin johdannaisetJulkiselta vallalta saatu laina 1 865 - 937 928 - - - Ostovelat 3 422 3 422 - - - - - Yhteensä 5 287 3 422 937 928 - - -
Vuokrasopimusvelkojen maturiteettijakauma on esitetty liitetiedossa 15.6.2 Maturiteettijakauma – sopimukseen perustuvat diskonttaamattomat
rahavirrat.

21 Rahoitusriskien hallinta
21.1 Rahoitusriskien hallinnan periaatteet
Remedyn liiketoiminta altistuu eri rahoitusriskeille, joita ovat:
- markkinariskit (valuutta- ja korkoriski), sekä
- muut rahoitusriskit (luotto- ja maksuvalmiusriski).
Konsernin rahoitusriskien hallinta keskittyy edellä mainittuihin riskeihin
ja pyrkii pienentämään epävarmuutta, jota rahoitusmarkkinoilla
tapahtuvat muutokset mahdollisesti aiheuttavat konsernin tulokseen
ja kassavirtoihin. Tavoitteena on turvata jatkuva toiminta erilaisissa
markkinaolosuhteissa ja tukea konsernin pitkän aikavälin strategista
kehitystä.
Konsernin rahoitusriskien hallintaa toteuttavat toimitusjohtaja
ja talousjohtaja yhdessä hallituksen kanssa. Hallitus määrittelee
riskienhallinnan yleiset linjat. Remedyllä ei ole erillistä
rahoitustoimintoa, vaan talousjohtaja vastaa konsernin rahoituksen
hankinnasta, maksuvalmiuden hallinnasta, rahoittajasuhteista
ja rahoitusriskeistä. Hallitus seuraa konsernin rahoitustilanteen
kehittymistä.
21.2 Maksuvalmiusriski
Maksuvalmiusriski muodostuu konsernin rahoitusvelkoihin liittyvien
velvoitteiden täyttämisestä. Maksuvalmiusriskin eli likviditeettiriskin
hallinnan tavoitteena on ylläpitää riittävä likvidien varojen
määrä ja saatavuus. Konsernin taloushallinto seuraa Remedyn
maksuvalmiustarpeita sen varmistamiseksi, että liiketoiminnan
tarpeisiin on jatkuvasti käytettävissä riittävästi rahavaroja.
Liiketoiminnan rahavirrat ja likvidit varat yhdessä mahdollisen vieraan
tai oman pääoman ehtoisen uuden rahoituksen kanssa ovat tärkein
rahoituslähde tulevia maksuja varten. Konsernin kassatilanne on viime
vuosina ollut erittäin hyvä (2023: 20,1 milj. euroa ja 2022: 49,0 milj.
euroa) ja konsernin rahoitusvelat muodostuvat yhdestä Business
Finland -lainasta, vuokrasopimusveloista sekä ostoveloista.
21.2.1 Rahoitusvelkojen sopimusperusteiset erääntyvät määrät
Seuraava taulukko kuvaa rahoitusvelkojen sopimuksiin perustuvaa
jäljellä olevaa maturiteettijakaumaa tilinpäätöspäivänä. Esitetyt luvut
ovat bruttomääräisiä ja diskonttaamattomia sekä sisältävät korot.
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023 
21.3 Valuuttakurssiriski
Valuuttariski aiheutuu liiketoimista, jotka tehdään muissa valuutoissa
kuin yhtiön toimintavaluutassa (euro). Euro on konsernin pääasiallinen
valuutta, jossa tapahtuu suurin osa konsernin myynneistä ja ostoista.
Remedyn käyttämät muut merkittävät valuutat ovat Yhdysvaltain
dollari (USD), Iso-Britannian punta (GBP) ja Ruotsin kruunu
(SEK). Valuuttariskin suuruus vaihtelee tilikausittain ja on osittain
riippuvainen peliprojektien yhteistyökumppaneiden maantieteellisestä
sijainnista. Konserni pyrkii välttämään valuuttariskiä neuvottelemalla
mahdollisuuksiensa mukaan sopimukset euromääräisinä.
Valuuttariskin hallinnan yleisenä tavoitteena on rajoittaa valuuttojen
muutosten lyhyen aikavälin negatiivisia vaikutuksia tulokseen ja
kassavirtaan ja lisätä näin tuloksen ennustettavuutta. Remedy hallitsee
valuuttariskin vaikutuksia seuraamalla säännöllisesti riskipositioita ja
tarvittaessa suojaamalla merkityksellisiä rahavirtoja. Remedyllä on
käytössään eurotilien lisäksi valuuttatilit valuutoilla USD, GBP ja SEK.
21.3.1 Valuuttariskille alttiina olevat erät
Taulukossa on esitetty konsernin myyntisaamisten, rahavarojen ja
ostovelkojen jakautuminen valuutoittain.
1 000 euroa EUR USD GBP SEK Yhteensä31.12.2023Myyntisaamiset 7 267 150 8 - 7 425 Rahavarat 16 931 1 233 1 319 584 20 066 Ostovelat -1 376 -43 -70 -195 -1 684Nettopositio 22 823 1 339 1 257 389 25 806 31.12.2022Myyntisaamiset 10 546 - - - 10 546 Rahavarat 48 224 286 67 456 49 034 Ostovelat -2 548 -238 -592 -44 -3 422Nettopositio 56 222 49 -525 412 56 158
21.3.2 Herkkyysanalyysi valuuttakurssien muutoksista
31.12.2023 31.12.20221 000 euroa Tulosvaikutus Tulosvaikutusvahvistuminen heikentyminen vahvistuminen heikentyminenRahavarat+/- 10 %:n muutos USD-kurssissa 123 -123 29 -29+/- 10 %:n muutos GBP-kurssissa 132 -132 7 -7+/- 10 %:n muutos SEK-kurssissa 58 -58 46 -46Ostovelat+/- 10 %:n muutos USD-kurssissa 4 -4 24 -24+/- 10 %:n muutos GBP-kurssissa 7 -7 59 -59+/- 10 %:n muutos SEK-kurssissa 19 -19 4 -4Nettovaikutus yhteen 344 -344 168 -168
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023 
21.4 Korkoriski
Korkoriski on riski siitä, että käyvät arvot tai rahoitusinstrumentin
tulevaisuuden realisoituvat kassavirrat vaihtelevat johtuen
markkinakorkojen muutoksista. Markkinakorkojen muutoksen
seurauksena mahdollisella korkotason nousulla voi olla suora vaikutus
saatavilla olevan rahoituksen kustannuksiin ja konsernin nykyisiin
rahoituskustannuksiin. Konsernin nykyiset rahoituskustannukset
ovat suhteellisen matalat. Korkotason nousu voisi kuitenkin
vaikuttaa konsernin velkarahoituksen kustannuksiin tulevaisuudessa.
Korkotason nousulla voi siten olla haitallinen vaikutus yhtiön
liiketoimintaan, liiketoiminnan tulokseen, taloudelliseen asemaan,
tulevaisuudennäkymiin ja osakkeiden arvoon.
Remedyn korkoriski aiheutuu pääasiassa Business Finlandin
vaihtuvakorkoisesta lainasta. Korkoriski ei ole merkittävä korollisen
lainan pienen määrän takia.Lainan korko on kolme prosenttiyksikköä
alle peruskoron, kuitenkin vähintään yksi prosentti.
Markkinakorkojen vaihtelu ei juuri vaikuta konsernin myyntituottoihin
tai operatiivisiin rahavirtoihin. Remedy hallitsee korkoriskiä seuraamalla
säännöllisesti korollisten lainojen määrää ja yleistä korkotasoa.
21.5 Luottoriski
Luottoriski muodostuu siitä, ettei vastapuoli mahdollisesti pysty
suoriutumaan maksuvelvollisuuksistaan. Remedyn luottoriski
johtuu pääosin myyntisaamisista ja sopimukseen perustuvista
omaisuuseristä. Konserni pyrkii minimoimaan kustannustehokkaasti
tappiot, jotka aiheutuvat vastapuolen velvollisuuksien täyttämättä
jättämisestä. Remedy hallitsee luottoriskiä jo sopimusvaiheessa
arvioimalla vastapuolen luottokelpoisuutta. Lisäksi konsernin
taloushallinto seuraa asiakkaiden maksukäyttäytymistä jatkuvasti.
Kaikki varat sijoitetaan vain pankkitalletuksiin tai muihin korollisiin
instrumentteihin, joiden luottoluokitus on hyvällä tasolla.
Remedyllä on kerrallaan käynnissä muutamia pelinkehitysprojekteja, ja
näin ollen myyntisaamiset sekä sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
keskittyvät vain muutamalle asiakkaalle. Odotettu luottotappio
määritetään tilinpäätöspäivänä arvioimalla yksilöllisesti merkittävien
asiakkaiden saamisten arvonalentumiset niiden maksukyvyttömyyden
todennäköisyyden perusteella. Lisäksi mahdolliset pienet saamiset,
joiden luottokelpoisuus on samalla tasolla, ryhmitellään ja arvioidaan
yhdessä arvonalentumisen varalta.
21.5.1 Luottoriskille alttiina olevat erät maantieteellisten alueiden mukaan
Tasearvo1 000 euroa 31.12.2023 31.12.2022MyyntisaamisetEurooppa 2 413 3 539 Muut maat 5 012 7 006 Yhteensä 7 425 10 546
21.5.2 Luottoriskille alttiina olevat erät ja luottotappiovaraus:
myyntisaamisten ikäjakauma
31.12.2023 31.12.2022Brutto- Luotto-Brutto-Luotto- kirjan-tappio-kirjan-tappio-1 000 euroapitoarvovarauspitoarvovarausLyhytaikaiset myyntisaamiset (erääntymättömät) 5 474 - 10 006 - Erääntyneet - - - - 1-30 päivää 1 038 - 250 - 31-60 päivää 200 - 289 - 61-90 päivää - - - - Yli 90 päivää 713 - - - Yhteensä 7 425 - 10 546 -
Remedy ei ole kirjannut luottotappioita vuosina 2023 ja 2022.
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
23 Varaukset, ehdolliset erät ja sitoumukset
23.1 Laatimisperiaate – Varaukset
Varaukset ovat velkoja, joiden toteutumisajankohta tai toteutuva
määrä on epävarma. Remedy merkitsee varauksen taseeseen,
kun:
- konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena
oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite
- maksuvelvoitteen toteutuminen on todennäköistä, ja
- velvoitteen suuruus on arvioitavissa luotettavasti.
Varauksena kirjattava määrä on johdon paras arvio menoista,
joita velvoitteen täyttäminen edellyttää raportointikauden
päättymispäivänä, ottaen huomioon mahdolliset velvoitteeseen
liittyvät riski- ja epävarmuustekijät.
Remedy kirjaa uudelleenjärjestelyvarauksen, kun konserni on
laatinut yksityiskohtaisen uudelleenjärjestelysuunnitelman ja
aloittanut suunnitelman toimeenpanon tai tiedottanut asiasta niille,
joita järjestely koskee.
Konsernilla ei ollut varauksia tilikausien 2023 ja 2022 päättyessä.
23.2 Laatimisperiaate — Ehdolliset velat ja ehdolliset varat
sekä sitoumukset
Ehdolliset varat ja ehdolliset velat ovat mahdollisia omaisuuseriä
ja velvoitteita. Ne syntyvät aikaisempien tapahtumien
seurauksena ja niiden olemassaolo varmistuu vasta, kun yksi tai
useampi epävarma tapahtuma, joka ei ole kokonaan Remedyn
määräysvallassa, toteutuu tai jää toteutumatta tulevaisuudessa.
23.3 Vakuudet ja vastuusitoumukset
1 000 euroa 2023 2022Muut annetut vakuudet 969 784 Luottokorttilimiitti 300 378 Josta käytössä tilikauden päättyessä 99 57
Aiempien ja mahdollisten tulevien valuuttatermiinien vakuudeksi on
annettu 300 tuhannen euron luottotakaus.
23.4 Oikeudenkäynnit ja riita-asiat
Remedyllä ei ollut meneillään olevia oikeudenkäyntejä tai riita-asioita
31.12.2023.
24 Lähipiiritapahtumat
24.1 Laatimisperiaate
Remedy Entertainment Oyj:n lähipiiriin sisältyvät seuraavat tahot:
- yhtiön johtoon kuuluvat avainhenkilöt, joita ovat hallituksen
jäsenet, toimitusjohtaja ja johtoryhmän muut jäsenet ja heidän
läheiset perheenjäsenensä
- yhteisöt, joissa edellä mainituilla henkilöillä on määräysvalta tai
yhteinen määräysvalta
- tytäryhtiö Remedy Entertainment Sweden AB
Remedy Entertainment Oyj:n merkittävin osakkeenomistaja on
hallituksen puheenjohtaja Markus Mäki, jonka omistusosuus oli
23,7 % 31.12.2023 (31.12.2022: 23,80 %). Tällä taholla katsotaan
olevan huomattava vaikutusvalta konsernissa perustuen yli 20 %:n
osakeomistukseen sekä aktiiviseen rooliin konsernin toiminnassa.
24.2 Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden palkitseminen
24.2.1 Laatimisperiaate
Alla taulukoissa esitetyt määrät vastaavat kyseisillä tilikausilla
kuluiksi kirjattuja menoja. Mahdolliset luontaisedut sisältyvät
palkkasummiin. Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden eläke-
etuudet koostuvat Suomen lakisääteisen TyEL-eläkejärjestelyn
eläkkeistä sekä Ruotsin lakisääteisistä eläkejärjestelyistä.
Remedyllä on ruotsalaisille työntekijöilleen lisäksi työnantajille
Ruotsissa tyypillinen työeläke sekä tarjolla vapaaehtoinen
lisäeläkejärjestelmä ”löneväxling”, joka mahdollistaa tytäryhtiön
henkilöstölle siirron osan palkastaan eläkkeeksi.
Johtoon kuuluville avainhenkilöille myönnettyjen osakeoptioiden
ehdot ovat samat kuin muun henkilökunnan optioehdot.
Lisätietoja on esitetty liitetiedossa 7.3 Osakeperusteiset maksut.
Remedyn hallituksen jäsenet eivät ole osakeperusteisen
palkitsemisjärjestelyn piirissä.

22 Muut velat ja jaksotuserät
1 000 euroa 2023 2022Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat 132 367 Siirtovelat 5 538 3 766 Muut lyhytaikaiset velat 494 648 Yhteensä 6 165 4 781
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
24.2.2 Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden työsuhde-etuudet
1 000 euroa 2023 2022a) Johtoon kuuluvat avainhenkilöt yhteensä (sisältäen b), c) ja d))Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet -1 282 -1 305Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) -196 -209Osakeperusteiset maksut -286 -327Yhteensä -1 764 -1 841b) ToimitusjohtajaPalkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet -210 -283Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) -37 -50Osakeperusteiset maksut - -98Yhteensä -248 -431Toimitusjohtaja kuuluu Remedyn hallituksen määrittelemiin osakeoptio-ohjelmiin. Toimitusjohtajasopimuksen mukainen eläkeikä on 65 vuotta, elleivät konserni ja toimitusjohtaja toisin sovi. Irtisanomisaika on molemmilla osapuolilla 4 kuukautta.c) Muut johtoryhmän jäsenetPalkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet -897 -898Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) -159 -159Osakeperusteiset maksut -286 -229Yhteensä -1 343 -1 286
1 000 euroa 2023 2022d) HallitusPalkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudetFredrikson Christian -12 -36Laakkonen Jussi -36 -24Mäki Markus -54 -5Pohjola Ossi - -12Salakka Kaisa -36 -24Ängeslevä Sonja -36 -24Österlund Henri - - Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet yhteen -174 -125Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) - - Osakeperusteiset maksut - - Yhteensä -174 -125
Varsinainen yhtiökokous päätti 14.4.2023, että hallituksen jäsenille maksetaan palkkiona 3 000 euroa
kuukaudessa ja puheenjohtajalle 4 500 euroa kuukaudessa. Varsinainen yhtiökokous päätti 13.4.2022,
että hallituksen jäsenille maksetaan palkkiona 3 000 euroa kuukaudessa ja puheenjohtajalle 4 500 euroa
kuukaudessa.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
24.3 Muun lähipiirin kanssa toteutuneet liiketoimet sekä avoimet saldot
Lähipiirin kanssa ei ollut muita merkittäviä tapahtumia tai avoimia saldoja tilikausilla 2023 ja 2022.
24.4 Johdon omistukset
31.12.2023 31.12.2022Prosentti-Prosentti-Nimi Osakkeitaosuus OsakkeitaosuusMäki Markus 3 197 000 23,7 3 197 000 23,8Järvi Sami 560 000 4,2 560 000 4,2Virtala Tero 300 000 2,2 300 000 2,2Paloheimo Johannes 103 000 0,8 103 000 0,8Österlund Henri 46 139 0,3 1 490 0,0Kauppi Terhi 8 000 0,1 8 000 0,1Salakka Kaisa 1 900 0,0 1 150 0,0Ängeslevä Sonja 1 482 0,0 - -Laakkonen Jussi - - - -Schmitz Christopher - - - -Vehkala Mika - - - -Yhteensä 4 217 521 31,2 4 170 640 31,1
25 Tilikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat
Remedy allekirjoitti Tencentin kanssa koodinimi Kestreliä koskevan
sopimusmuutoksen helmikuussa 2024. Maaliskuussa 2024 Remedy
tiedotti ostavansa täydet Control-pelisarjan oikeudet 505 Gamesilta.
Kaupan myötä kaikki julkaisu-, jakelu-, markkinointi- ja muut oikeudet
Controlista, koodinimi Condorista, Control 2:sta ja kaikista tulevista
Control-tuotteista palaavat Remedylle.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Emoyhtiön laaja tuloslaskelma
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
Liikevaihto 2, 3 33 932 43 588
Liiketoiminnan muut tuotot 6 49 19
Materiaalit ja palvelut 4, 5 -20 957 -13 526
Henkilöstökulut 4, 7 -24 213 -22 659
Poistot ja arvonalentumiset 8 -11 331 -2 430
Liiketoiminnan muut kulut 4, 9 -6 412 -5 700
Liikevoitto (-tappio) -28 933 -709
Rahoitustuotot 10 1 669 308
Rahoituskulut 10 -555 -919
Nettorahoituskulut 1 114 -611
Voitto (Tappio) ennen tuloveroja -27 818 -1 321
Tilikauden verokulu 11 4 951 -498
Tilikauden voitto (tappio) -22 867 -1 819
Emoyhtiön tilinpäätös
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää
tulosvaikutteisiksi - -
Tilikauden muut laajan tuloksen erät yhteen - -
Tilikauden laaja tulos yhteen -22 867 -1 819
Osakekohtainen tulos 12
Laimentamaton, euroa -1,70 -0,14
Laimennettu, euroa -1,67 -0,13

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Emoyhtiön tase
1 000 euroa Liitetieto 31.12.2023 31.12.2022
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet (kehittämismenot) 13 19 308 23 262
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 14 3 499 3 134
Käyttöoikeusomaisuuserät 15 1 205 1 119
Sijoitukset 16 3 003 3 003
Pitkäaikaiset saamiset 16 -17, 21 815 828
Laskennalliset verosaamiset 11 5 027 -
Pitkäaikaiset varat yhteensä 32 856 31 346
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 6 13
Myyntisaamiset ja muut saamiset 16-17 9 970 13 138
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät 2 7 306 2 577
Lyhytaikaiset sijoitukset 16 7 357 3 818
Rahavarat 16 19 949 48 578
Lyhytaikaiset varat yhteen 44 587 68 124
Varat yhteensä 77 443 99 470
1 000 euroa Liitetieto 31.12.2023 31.12.2022
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 80 80
Ylikurssirahasto 38 38
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 57 815 57 101
Kertyneet voittovarat 9 514 31 044
Oma pääoma yhteensä 18 67 447 88 263
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Julkiselta vallalta saatu laina 19, 21 - 918
Vuokrasopimusvelat 15 247 227
Pitkäaikaiset velat yhteen 247 1 145
Lyhytaikaiset velat
Julkiselta vallalta saatu laina 19, 21 918 919
Vuokrasopimusvelat 15 967 900
Ostovelat ja muut velat 19, 21-22 7 772 8 236
Laskennalliset verovelat 92 7
Lyhytaikaiset velat yhteensä 9 750 10 062
Velat yhteensä 9 996 11 207
Oma pääoma ja velat yhteen 77 443 99 470

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Emoyhtiön rahavirtalaskelma
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirrat
Myynnista saadut maksut 32 324 51 126
Liiketoiminnan muista tuotoista saadut maksut 49 19
Maksut liiketoiminnan muista kuluista -49 191 -39 354
Saadut korot 889 274
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan
rahoituskuluista -555 -600
Maksetut tuloverot 157 -961
Liiketoiminnan nettorahavirta (A) -16 328 10 504
Investointien rahavirrat
Aktivoidut kehittämismenot 4 -4 780 -8 152
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin ja
aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin -1 968 -2 434
Sijoitukset 16 -2 758 34
Investointien nettorahavirta (B) -9 506 -10 552
1 000 euroa Liitetieto 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
Rahoituksen rahavirrat
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut 19 -919 -919
Muut maksut lainoista 0 -1
Maksullinen oman pääoman lisäys 18 462 1 352
Maksetut osingot 18 -1 347 -2 261
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset 15 -992 -929
Rahoituksen nettorahavirta (C) -2 796 -2 758
Liiketoiminnan, investointien ja rahoituksen
nettorahavirrat (A+B+C) -28 629 -2 806
Rahavarojen nettomuutos -28 629 -2 806
Rahavarat 1.1. 48 578 51 384
Rahavarat 31.12. 16 19 949 48 578

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Emoyhtiön laskelma oman pääoman muutoksista
Yhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1 000 euroa Liitetieto
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023 80 38 57 101 31 044 88 263
Laaja tulos
Tilikauden voitto
(tappio) - - - -22 867 -22 867
Muut laajan tuloksen
erät - - - - -
Tilikauden laaja tulos
yhteensä - - - -22 867 -22 867
Liiketoimet omistajien
kanssa
Osingonjako 18 - - - -1 347 -1 347
Myönnetyt osakeoptiot 7.3, 24.2 - - - 2 684 2 684
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät - - 714 - 714
Liiketoimet omistajien
kanssa yhteensä - - 714 1 337 2 051
Oma pääoma 31.12.2023 80 38 57 815 9 514 67 447
Yhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1 000 euroa Liitetieto
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2022 80 38 55 779 31 522 87 419
Laaja tulos
Tilikauden voitto
(tappio) - - - -1 819 -1 819
Muut laajan tuloksen
erät - - - - -
Tilikauden laaja tulos
yhteensä - - - -1 819 -1 819
Liiketoimet omistajien
kanssa
Osingonjako 18 - - - -2 261 -2 261
Myönnetyt osakeoptiot 7.3, 24.2 - - - 3 602 3 602
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät - - 1 322 - 1 322
Liiketoimet omistajien
kanssa yhteensä - - 1 322 1 341 2 663
Oma pääoma 31.12.2022 80 38 57 101 31 044 88 263

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
1. Laatimisperusta
Remedy Entertainment Oyj:n erillistilinpäätös on laadittu
31.12.2023 voimassa olleiden EU:n hyväksymien kansainvälisten
tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards,
IFRS) mukaisesti. Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan
Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä
EU:n asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn
mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä
annettuja tulkintoja. Yhtiö ei ole soveltanut mitään julkistettua uutta
tai muutettua standardia tai tulkintaa ennen sen voimaantulopäivää.
Tilikauden 2023 aikana voimaantulleilla muutetuilla standardeilla ei
ollut merkittäviä vaikutuksia yhtiön tilikauden tulokseen, taloudelliseen
asemaan tai tilinpäätöksen esittämistapaan.
Remedy Entertainment Oyj -konsernin laadintaperiaatteita sovelletaan
sekä konsernitilinpäätökseen että emoyhtiön erillistilinpäätökseen, jos
ei erikseen muuta mainita.
2. Myyntituotot
Konsernin myyntituotot kertyvät emoyhtiölle. Kyseiset
laatimisperiaatteet ja liitetiedot on esitetty kokonaisuudessaan
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 2 Myyntituotot.
Emoyhtiön liitetiedot
3. Toimintasegmentit
Laatimisperiaatteet ja liitetiedot on esitetty kokonaisuudessaan
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 3 Toimintasegmentit.
4. Kehittämismenojen aktivointi
Raportointikaudella ja sitä aiemmilla kausilla konsernin aktivoidut
kehittämismenot vastaavat emoyhtiön kehittämismenojen
aktivointeja. Taseeseen aktivoidut kehittämismenot on eritelty
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 4 Kehittämismenojen
aktivointi. Kehittämismenoihin sovelletut laatimisperiaatteet
sekä muut kehittämismenoja koskevat liitetiedot on esitetty
konsernitilinpäätöksen liitetietojen kohdassa 13 Aineettomat
hyödykkeet.
5. Materiaalit ja palvelut
1 000 euroa 2023 2022
Ulkopuoliset palvelut -19 011 -17 194
Kehittämismenojen aktivointi 2 263 5 508
Ostokulut -85 -48
Vaihto-omaisuuden muutos -7 -4
Palveluostot konserniyhtiöiltä -4 117 -1 789
Yhteensä -20 957 -13 526
6. Liiketoiminnan muut tuotot
1 000 euroa 2023 2022
Liiketoiminnan muut tuotot 49 19
Yhteensä 49 19
7. Henkilöstökulut
1 000 euroa 2023 2022
Palkat ja palkkiot -19 805 -17 920
Kehittämismenojen aktivointi 2 517 2 644
Eläkekulut
(maksupohjaiset järjestelyt) -3 433 -3 101
Muut henkilösivukulut -808 -680
Osakeperusteiset
palkitsemisjärjestelyt (omana
pääomana maksettavat) -2 684 -3 602
Yhteensä -24 213 -22 659

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
8. Poistot ja arvonalentumiset
1 000 euroa 2023 2022
Aineettomat hyödykkeet
Kehittämismenot -8 734 -
Yhteensä -8 734 -
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja laitteet -1 505 -1 061
Muut aineelliset hyödykkeet -125 -474
Yhteensä -1 630 -1 535
Poistot yhteensä, omistetut
omaisuuserät -10 363 -1 535
yttöoikeusomaisuuserät
(vuokratut hyödykkeet) -967 -896
Tulosvaikutteiset poistot
yhteensä -11 331 -2 430
Vuonna 2023 emoyhtiö kirjasi 7 178 tuhannen euron
arvonalentumistappion liittyen Vanguard-peliprojektiin (tarkempi
kuvaus konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 13.4 Keskeneräisten
kehittämisprojektien arvonalentumisen testaaminen). Vuonna 2022
arvonalentumistappioita ei tunnistettu.
9. Liiketoiminnan muut kulut
1 000 euroa 2023 2022
Vapaaehtoiset henkilösivukulut -1 369 -1 348
Toimitilakulut -462 -264
Laite- ja ohjelmistokulut -2 264 -1 657
Matkakulut -631 -348
Markkinointikulut -254 -240
Hallintokulut -1 228 -1 585
Muut kulut -204 -257
Yhteensä -6 412 -5 700
10. Rahoitustuotot ja -kulut
1 000 euroa 2023 2022
Rahoitustuotot
Valuuttakurssivoitot* 281 261
Korkotuotot 608 13
Muut rahoitustuotot 781 34
Yhteensä 1 669 308
Rahoituskulut
Valuuttakurssitappiot* -469 -174
Korkokulut — jaksotettuun
hankintamenoon arvostettavat
rahoitusvelat** -51 -182
Muut rahoituskulut -35 -563
Yhteensä -555 -919
Nettorahoituskulut 1 114 -611
* Nettomääräiset valuuttakurssivoitot ja -tappiot olivat 87 tuhatta euroa vuonna
2022 (2021: 18 tuhatta euroa).
** Sisältää julkiselta vallalta saadun lainan sekä vuokrasopimusvelat.
11. Tuloverot
Tulosvaikutteisesti kirjatut tuloverot
1 000 euroa 2023 2022
Tilikauden verotettavaan tuloon
perustuva vero -6 -525
Laskennallisten verojen muutos 4 957 27
Yhteensä 4 951 -498
Tulosvaikutteisen verokulun ja Suomessa sovellettavalla
verokannalla laskettujen tuloverojen välinen
täsmäytyslaskelma
1 000 euroa 2023 2022
Voitto (Tappio) ennen
tuloveroja -27 818 -1 321
Vero laskettuna Suomessa
sovellettavalla verokannalla
(20 %) 5 564 264
Vähennyskelvottomat menot,
Suomi -70 -44
Osakeoptiojärjestelyt -537 -720
Muut -6 2
Tulosvaikutteisesti kirjatut
tuloverot 4 951 -498

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
12. Osakekohtainen tulos
2023 2022
Laimentamaton osakekohtainen tulos
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, tuhatta euroa -22 867 -1 819
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
tilikauden aikana (1 000 kpl) 13 478 13 351
Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa / osake) -1,70 -0,14
Laimennettu osakekohtainen tulos
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, tuhatta euroa -22 867 -1 819
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
tilikauden aikana (1 000 kpl) 13 478 13 351
Osakeoptioiden vaikutus (1 000 kpl) 198 234
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakkeiden lukumäärän painotettu
keskiarvo (1 000 kpl) 13 676 13 586
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (euroa /
osake) -1,67 -0,13
Osakekohtaisen tuloksen laatimisperiaate on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 12 Osakekohtainen
tulos.
13. Aineettomat hyödykkeet
Yhtiön aineettomat hyödykkeet muodostavat yksin konsernin aineettomat hyödykkeet. Laatimisperiaatteet
ja liitetiedot on esitetty kokonaisuudessaan konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 13 Aineettomat hyödykkeet.
14. Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet Yhteensä
1 000 euroa 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Hankintameno
Alkusaldo 1.1. 6 225 4 734 1 918 1 918 8 143 6 652
Lisäykset 1 994 1 491 - - 1 994 1 491
Loppusaldo 31.12. 8 219 6 225 1 918 1 918 10 137 8 143
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset
Alkusaldo 1.1. -3 215 -2 154 -1 793 -1 319 -5 009 -3 474
Poistot -1 505 -1 061 -125 -474 -1 630 -1 535
Loppusaldo 31.12. -4 720 -3 215 -1 918 -1 793 -6 638 -5 009
Kirjanpitoarvo 1.1. 3 010 2 579 125 599 3 134 3 178
Kirjanpitoarvo 31.12. 3 499 3 010 0 125 3 499 3 134
Liitetiedot emoyhtiön vuokraamista aineellisista hyödykkeistä on esitetty kohdassa 15 Vuokrasopimukset.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Vuokrasopimusvelat
1 000 euroa 2023 2022
Lyhytaikainen 967 900
Pitkäaikainen 247 227
Yhteensä 1 214 1 127
Maturiteettijakauma – sopimukseen perustuvat diskonttaamattomat rahavirrat
1 000 euroa 2023 2022
0-3 kuukautta 256 227
4-12 kuukautta 768 682
1-2 vuotta 256 248
Diskonttaamattomat rahavirrat yhteensä 1 280 1 157
15. Vuokrasopimukset
Rahavirtalaskelmassa esitetyt erät
1 000 euroa 2023 2022
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset -992 -929
Vuokrasopimusten korkokulut -32 -24
Maksut vähäarvoisista ja lyhytaikaisista sopimuksista -55 -45
Vuokrasopimuksista johtuva lähtevä rahavirta yhteensä -1 079 -998
Vuokrasopimuksilla hankitut aineelliset hyödykkeet
Toimistotilat Muut omaisuuserät Yhteensä
1 000 euroa 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Hankintameno
Alkusaldo 1.1. 4 519 3 579 63 63 4 583 3 643
Lisäykset 1 053 940 - - 1 053 940
Loppusaldo 31.12. 5 572 4 519 63 63 5 635 4 583
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset
Alkusaldo 1.1. -3 400 -2 524 -63 -44 -3 463 -2 568
Poistot -967 -876 0 -19 -967 -895
Loppusaldo 31.12. -4 368 -3 400 -63 -63 -4 431 -3 463
Kirjanpitoarvo 1.1. 1 119 1 055 0 19 1 119 1 075
Kirjanpitoarvo 31.12. 1 204 1 119 0 0 1 205 1 119
Liitetiedot Remedyn vuokraamista aineellisista hyödykkeistä on esitetty kohdassa 15 Vuokrasopimukset.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
18. Pääoma ja rahastot
Sidottu oma pääoma Vapaa oma pääoma
Oma
pääoma
yhteensä
Osakkeita
(kpl)
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto Yhteensä
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
1.1.2022 13 298 450 80 38 118 55 779 31 522 87 301 87 419
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät 150 150 - - - 1 322 - 1 322 1 322
Osingonjako - - - - - -2 261 -2 261 -2 261
Osakeoptiot - - - - - 3 602 3 602 3 602
Tilikauden tulos - - - - - -1 819 -1 819 -1 819
31.12.2022 13 448 600 80 38 118 57 101 31 044 88 145 88 263
1.1.2023 13 448 600 80 38 118 57 101 31 044 88 145 88 263
Osakeanti ja muut
osakemerkinnät 41 551 - - - 714 - 714 714
Osingonjako - - - - - -1 347 -1 347 -1 347
Osakeoptiot - - - - - 2 684 2 684 2 684
Tilikauden tulos - - - - - -22 867 -22 867 -22 867
31.12.2023 13 490 151 80 38 118 57 815 9 514 67 329 67 447
16. Rahoitusvarat
1 000 euroa 2023 2022
Jaksotettu hankintameno
Lainasaamiset 44 44
Myyntisaamiset 7 925 11 046
Rahavarat 19 949 48 578
Yhteensä 27 918 59 668
Rahoitusvarat
Sijoitukset 10 359 6 821
Lyhytaikaiset 7 357 3 818
Pitkäaikaiset 3 003 3 003
Yhteensä 38 277 66 488
Rahavarat koostuvat lyhytaikaisista pankkitalletuksista.
17. Muut saamiset
1 000 euroa 2023 2022
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät 7 306 2 577
Siirtosaamiset ja ennakkomaksut 1 427 1 364
Verosaamiset 5 382 719
Muut erät 1 034 792
Yhteensä 15 148 5 453

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Rahoituksen rahavirroista johtuvat velkojen muutokset
2023 2022
1 000 euroa
Vuokra-
sopimus-
velat
Julkiselta
vallalta saatu
laina
Vuokra-
sopimus-
velat
Julkiselta
vallalta saatu
laina
Saldo 1.1. 1 127 1 836 1 103 2 755
Julkiselta vallalta saadun lainan
lyhennykset - -919 - -919
Vuokrasopimusvelkojen maksut -992 - -929 -
Rahoituksen rahavirroista johtuvat
muutokset yhteensä -992 -919 -929 -919
Muut muutokset - - - -
Uudet vuokrasopimukset 1 079 - 953 -
Saldo 31.12. 1 214 918 1 127 1 836
20. Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot
Laskelma emoyhtiön jakokelpoisista varoista*
1 000 euroa 2023 2022
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto 57 815 57 101
Edellisten tilikausien voitto 33 728 35 124
Osingonjako -1 347 -2 261
Kehittämismenot -19 308 -23 262
Tilikauden tulos -22 867 -1 819
Yhteensä 48 021 64 883
* Perustuu osakeyhtiölakiin (OYL 13:5)
19. Rahoitusvelat
1 000 euroa 2023 2022
Jaksotettu hankintameno
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Julkiselta vallalta saatu laina - 918
Vuokrasopimusvelat 247 227
Yhteensä 247 1 145
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Julkiselta vallalta saatu laina 918 919
Vuokrasopimusvelat 967 900
Ostovelat 2 004 3 759
Yhteensä 3 890 5 577
Rahoitusvelat yhteensä 4 137 6 722
Laatimisperiaatteet ja liitetiedot on esitetty kokonaisuudessaan
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 20 Rahoitusvarojen ja -velkojen
käyvät arvot.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
21. Rahoitusriskien hallinta
1 000 euroa Yhteensä
0-3
kuukautta
4-12
kuukautta
1
vuotta
2
vuotta
3
vuotta
Vähintään
5 vuotta
31.12.2023
Rahoitusvelat
- muut kuin
johdannaiset
Julkiselta
vallalta saatu
laina 930 - 930 - - - -
Ostovelat 2 004 2 004 - - - - -
Yhteensä 2 934 2 004 930 - - - -
31.12.2022
Rahoitusvelat
- muut kuin
johdannaiset
Julkiselta
vallalta saatu
laina 1 865 - 937 928 - - -
Ostovelat 3 759 3 759 - - - - -
Yhteensä 5 623 3 759 937 928 - - -
Valuuttariskille alttiina olevat erät
1 000 euroa EUR USD GBP SEK Total
31.12.2023
Myyntisaamiset 7 767 150 8 - 7 925
Rahavarat 16 929 1 233 1 319 468 19 949
Ostovelat -1 378 -43 -70 -512 -2 004
Nettopositio 23 319 1 339 1 257 -44 25 870
31.12.2022
Myyntisaamiset 11 046 - - - 11 046
Rahavarat 48 224 286 67 - 48 578
Ostovelat -2 929 -238 -592 - -3 759
Nettopositio 56 341 49 -525 - 55 865

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Herkkyysanalyysi valuuttakurssien muutoksista
31.12.2023 31.12.2022
1 000 euroa Tulosvaikutus Tulosvaikutus
Vahvistuminen Heikentyminen Vahvistuminen Heikentyminen
Rahavarat
+/- 10 %:n muutos USD-kurssissa 123 -123 29 -29
+/- 10 %:n muutos GBP-kurssissa 132 -132 7 -7
+/- 10 %:n muutos SEK-kurssissa 47 -47 - -
Ostovelat
+/- 10 %:n muutos USD-kurssissa 4 -4 24 -24
+/- 10 %:n muutos GBP-kurssissa 7 -7 59 -59
+/- 10 %:n muutos SEK-kurssissa 51 -51 - -
Nettovaikutus yhteen 365 -365 118 -118
Luottoriskille alttiina olevat erät maantieteellisten alueiden mukaan
Tasearvo
1 000 euroa 31.12.2023 31.12.2022
Myyntisaamiset
Eurooppa 2 913 4 039
Muut maat 5 012 7 006
Yhteensä 7 925 11 046
Luottoriskille alttiina olevat erät ja luottotappiovaraus: myyntisaamisten ikäjakauma
31.12.2023 31.12.2022
1 000 euroa
Brutto-
kirjanpitoarvo
Luotto-
tappiovaraus
Brutto-
kirjanpitoarvo
Luotto-
tappiovaraus
Lyhytaikaiset myyntisaamiset
(erääntymättömät) 5 974 - 10 506 -
Erääntyneet
1-30 päivää 1 038 - 250 -
31-60 päivää 200 - 289 -
61-90 päivää - - - -
Yli 90 päivää 713 - - -
Yhteensä 7 925 - 11 046 -

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
22. Muut velat ja jaksotuserät
1 000 euroa 2023 2022
Kauden verotettavaan tuloon
perustuvat verovelat 92 328
Siirtovelat 5 331 3 603
Yhteensä 5 423 3 930
23. Varaukset, ehdolliset erät ja sitoumukset
1 000 euroa 2023 2022
Muut annetut vakuudet 771 784
Luottokorttilimiitti 250 329
Josta käytössä tilikauden
päättyessä 84 52
Aiempien ja mahdollisten tulevien valuuttatermiinien vakuudeksi on
annettu 300 tuhannen euron luottotakaus.
24. Lähipiiritapahtumat
Laatimisperiaatteet ja liitetiedot on esitetty kokonaisuudessaan
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 24 Lähipiiritapahtumat.
25. Tilikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat
Remedy allekirjoitti Tencentin kanssa koodinimi Kestreliä koskevan
sopimusmuutoksen helmikuussa 2024. Maaliskuussa 2024 Remedy
tiedotti ostavansa täydet Control-pelisarjan oikeudet 505 Gamesilta.
Kaupan myötä kaikki julkaisu-, jakelu-, markkinointi- ja muut oikeudet
Controlista, koodinimi Condorista, Control 2:sta ja kaikista tulevista
Control-tuotteista palaavat Remedylle.
26. Hallituksen esitys yhtiön voittoa/tappiota koskevista
toimenpiteistä
Remedy Entertainment Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2023 olivat
48 020 705,23 euroa, josta tilikauden tulos oli -22 867 054,61
euroa. Hallitus ehdottaa 11.4.2024 kokoontuvalle varsinaiselle
yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 2023 ei jaeta osinkoa.
Remedyn hallitus on määrittänyt osingonjakopolitiikan, jonka mukaan
yhtiö pyrkii maksimoimaan omistaja-arvoa tehokkaalla pääoman
allokoinnilla. Mahdolliseen osingonmaksuun vaikuttavat liiketoiminnan
investointitarpeet ja investoinneista odotettavissa olevat tuotot sekä
maksuvalmiuden turvaaminen. Mikäli osinkoa jaetaan, kaikki Remedyn
osakkeet oikeuttavat samaan osinkoon.

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen 2023 allekirjoitukset
Espoo, 19.3.2024
Markus Mäki
Hallituksen puheenjohtaja
Jussi Laakkonen
Hallituksen jäsen
Kaisa Salakka
Hallituksen jäsen
Sonja Ängeslevä
Hallituksen jäsen
Henri Österlund
Hallituksen jäsen
Tero Virtala
Toimitusjohtaja
Petri Sammalisto
KHT
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tarkastuksesta on tänään annettu tilintarkastuskertomus.
Helsinki, 19.3.2024
KPMG Oy Ab

TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Tilintarkastuskertomus
Remedy Entertainment Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Remedy Entertainment Oyj:n (y-tunnus
1017278-9) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2023. Tilinpäätös
sisältää sekä konsernin että emoyhtiön taseen, laajan tuloslaskelman,
laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja
liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita
koskeva informaatio.
Lausuntonamme esitämme, että tilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan konsernin sekä emoyhtiön taloudellisesta asemasta,
toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja täyttää
lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan
hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan
mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden
Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka
koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut
näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan
olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten
mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan
1. kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 9.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme
olennaisuus. Olennaisuus on määritetty perustuen ammatilliseen
harkintaamme ja se ohjaa tarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen
ja laajuuden määrittämisessä, sekä todettujen virheellisyyksien
vaikutusten arvioimisessa suhteessa tilinpäätökseen kokonaisuutena.
Olennaisuuden taso perustuu arvioomme sellaisten virheellisyyksien
suuruudesta, joilla yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa
olevan vaikutusta tilinpäätöksen käyttäjien tekemiin taloudellisiin
päätöksiin. Olemme ottaneet huomioon myös sellaiset virheellisyydet,
jotka laadullisten seikkojen vuoksi ovat mielestämme olennaisia
tilinpäätöksen käyttäjille.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka
ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä
tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa.
Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena
kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä
annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä
lausuntoa. EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan 2 kohdan c alakohdan
mukaiset merkittävät olennaisen virheellisyyden riskit sisältyvät alla
kuvattuihin tilintarkastuksen kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että
johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko
viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta
aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
66
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Liikevaihdon tulouttaminen
(Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, konsernin liitetieto 2 ja emoyhtiön liitetieto 2)
Konsernin ja emoyhtiön liikevaihto koostuu erilaisiin
sopimusmalleihin pohjautuvista tulovirroista kuten
pelien kehitysmaksuista ja rojaltituotoista.
Julkaisijakumppanien maksamat pelien
kehitysmaksut kirjataan tuotoiksi ajan kuluessa
kehitysmaksujen osasuorituksiin (”milestone”)
perustuen. Osasuorituksien tulouttaminen
edellyttää johdon harkintaa ja oletuksia,
jotka koskevat erityisesti suoritevelvoitteiden
sekä erillismyyntihintojen määrittämistä sekä
tuloutustapaa ajan kuluessa.
Rojaltit tuloutetaan ajan kuluessa perustuen
toteutuneeseen myyntiin siitä alkaen kun oikeus
myyntituloon/rojaltiin on syntynyt.
Edellä mainittujen seikkojen johdosta liikevaihdon
tulouttaminen on tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka.
Olemme arvioineet yhtiön myynnin tuloutus- ja
laskentaperiaatteita suhteessa IFRS-standardien
määrittelemiin periaatteisiin.
Tarkastustoimenpiteisiimme on sisältynyt
myyntiprosessiin liittyvän sisäisen
valvontaympäristön arviointia sekä aineisto-
tarkastustoimenpiteitä arvioidaksemme tuloutusten
oikeellisuutta ja myyntituottojen kirjaamista oikealle
tilikaudelle.
Kehitysmaksujen tuloutuksien osalta olemme
arvioineet tuloutusperusteita suhteessa
myyntisopimuksiin ja sopimusehtoihin sekä
läpikäyneet johdon laatimia ennusteita.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Kehittämismenojen aktivointi ja arvostus
(Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, konsernin liitetieto 13 ja emoyhtiön liitetieto 13)
Konsernilla on useita kehitysvaiheessa olevia
peliprojekteja, joiden julkaisuajankohdat
ovat tulevaisuudessa. Tämän myötä
konsernin ja emoyhtiön taseeseen sisältyvien
kehittämismenojen määrä on merkittävä.
Keskeneräisistä kehittämismenoista ei kirjata
poistoja ennen pelin julkaisua ja täten ne
testataan mahdollisen arvonalentumisen varalta
tilinpäätöksessä vuosittain.
Arvonalentumistestausten taustalla olevien
ennusteiden määrittäminen edellyttää johdon
harkintaa erityisesti pelien julkaisuajankohdan,
tuottojen sekä diskonttauskoron osalta.
Tasearvojen merkittävyydestä ja ennusteisiin
liittyvästä merkittävästä johdon harkinnasta
johtuen kehittämismenojen aktivointi ja arvostus on
tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka.
Tarkastuksessa olemme arvioineet
kehittämismenojen aktivointiperusteita sekä
suorittaneet tarkastustoimenpiteitä yksittäisten
projektien aktivointeihin liittyen.
Lisäksi olemme käyneet läpi yhtiön laatimat
arvonalentumistestauslaskelmat keskeneräisten
pelin kehittämisprojektien osalta.
Tarkastukseen on osallistunut KPMG:n
arvonmäärityksen asiantuntijoita, jotka
ovat arvioineet laskelmissa käytetyn mallin
asianmukaisuutta ja testanneet laskelmien teknistä
oikeellisuutta.
Olemme arvioineet testauslaskelmissa käytettyjä
keskeisiä oletuksia ennustettujen tuottojen osalta
vertaamalla niitä yhtiön ennusteisiin ja omiin
näkemyksiimme.
Laskelmissa käytettyä diskonttokorkoa
olemme arvioineet vertaamalla sitä markkina- ja
toimialakohtaisiin tietoihin.
67
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan
velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten,
että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön
hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti
ja siten, että tilinpäätös täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja
toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta,
jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen,
jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia
arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja
soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan
jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan
jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen
perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta
lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko
tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus,
joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea
varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys
aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa
tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä
tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai
yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin,
joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu,
että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen
skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat
tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja
suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä
ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä,
että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva
olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi
liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä
jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen
valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista
sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin
nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä
tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja
niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan
ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen
toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme
tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä,
esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista
epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön
tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme
on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää
tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta
koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta
koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme.
Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen
antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin.
Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen,
ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä,
kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia
siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai
liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta informaatiosta
pystyäksemme antamaan lausunnon konsernitilinpäätöksestä.
Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja
suorittamisesta. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa
tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä
merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset
sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme
tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme
noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä
vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista
ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan
riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä
varotoimista.
68
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista
seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden
tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta
keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa,
paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai
kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä
seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien
epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat
kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana
vuodesta 2001 alkaen yhtäjaksoisesti 23 vuotta. Remedy
Entertainment Oyj:stä tuli yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö
4.5.2022. Olemme toimineet yhtiön tilintarkastajana koko sen ajan,
kun se on ollut yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu
informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen
sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä
eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme
saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän
tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme saavamme
vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio
tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme
arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen
tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme tietämyksen
kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida,
onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen sovellettavien
säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja
tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on
laadittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännösten
mukaisesti.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää
käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon kohdistamamme
työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa
informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava
tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 19. maaliskuuta 2024
KPMG OY AB
Petri Sammalisto
KHT
69
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Riippumattoman tilintarkastajan raportti
Remedy Entertainment Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
Remedy Entertainment Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon,
joka koskee sitä, onko Remedy Entertainment Oyj:n (y-tunnus 1017278-9)
sähköiseen tilinpäätökseen 77437003VZ3JPF7DBTG92-2023-12-31-fi.
zip tilikaudella 1.1.–31.12.2023 sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty iXBRL-
merkinnöin EU-komission delegoidun asetuksen 2018/815 (ESEF RTS) 4.
artiklan vaatimusten mukaisesti.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja
tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne täyttävät
ESEF RTS:n vaatimukset. Tähän vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa ESEF RTS:n artiklan 3
mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen
päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot iXBRL-merkein ESEF
RTS:n artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen
keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä
valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia ESEF-
tilinpäätöksen ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme
toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten
mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia
ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on suunniteltava,
otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä,
mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä
sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten
noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Toimeksiantosopimuksen mukaisesti annamme lausunnon siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty
olennaisilta osin ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti.
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon
kansainvälisen varmennustoimeksi-antostandardin ISAE 3000
mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen
päälaskelmat olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n
4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen
liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty iXBRL-
merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään
yhdenmukaisia.
70
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄS 2023
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuu
tilintarkastajan harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin arvioiminen, onko
virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa ESEF
RTS:n vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että Remedy Entertainment Oyj:n
ESEF-tilinpäätökseen 7437003VZ3JPF7DBTG92-2023-12-31-fi.
zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat sekä liitetiedot ja
yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.–31.12.2023 on olennaisilta osin
merkitty ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Remedy Entertainment Oyj:n konsernitilinpäätöksen
tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.–31.12.2023 on annettu
tilintarkastuskertomuksellamme 19.3.2024. Tällä raportilla emme
anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta
varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 20. maaliskuuta 2024
KPMG OY AB
Petri Sammalisto
KHT
71
Remedy Entertainment Oyj
Luomanportti 3
02200 Espoo
Suomi
7437003VZ3JPF7DBTG922023-01-012023-12-317437003VZ3JPF7DBTG922022-01-012022-12-317437003VZ3JPF7DBTG922023-12-317437003VZ3JPF7DBTG922022-12-317437003VZ3JPF7DBTG922021-12-317437003VZ3JPF7DBTG922022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003VZ3JPF7DBTG922022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437003VZ3JPF7DBTG922022-12-31REM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-01-012023-12-31REM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-12-31REM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003VZ3JPF7DBTG922022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003VZ3JPF7DBTG922023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003VZ3JPF7DBTG922021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003VZ3JPF7DBTG922022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003VZ3JPF7DBTG922021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437003VZ3JPF7DBTG922022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437003VZ3JPF7DBTG922021-12-31REM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003VZ3JPF7DBTG922022-01-012022-12-31REM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003VZ3JPF7DBTG922021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003VZ3JPF7DBTG922022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares