| Konserni, | ||
| IFRS | ||
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Liikevaihto segmenteittäin | ||
| Organisaatioiden toiminnan kehittäminen | 6 614 | 7 550 |
| Liikevaihto yhteensä | 6 614 | 7 550 |
| Konserni, IFRS | ||||
| (EUR 1 000) | ||||
| 2024 | 2023 | Muutos % | ||
| Ohjelmistolisenssit | 926 | 485 | 91 % | |
| Uusiutuvat ohjelmistolisenssit | 420 | 504 | -17 % | |
| Ohjelmistojen ylläpitopalvelut | 1 717 | 1 720 | 0 % | |
| Pilvipalvelut | 2 721 | 2 371 | 15 % | |
| Konsultointipalvelut | 830 | 2 469 | -66 % | |
| Liikevaihto yhteensä | 6 614 | 7 550 | -12 % | |
| Konserni, IFRS | |||
| (EUR 1 000) | |||
| 2024 | 2023 | Muutos % | |
| Suomi | 2 579 | 3 499 | -26 % |
| Muu Eurooppa ml. Turkki | 2 656 | 3 128 | -15 % |
| Muu maailma | 1 379 | 923 | 49 % |
| Liikevaihto yhteensä | 6 614 | 7 550 | -12 % |
| Konserni, IFRS | ||
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Julkiset avustukset | 132 | - |
| Muut erät | - | 1 |
| Yhteensä | 132 | 1 |
| 2024 | 2023 | |
| Materiaalit ja palvelut* | 1 026 | 1 241 |
| Konserni, IFRS | ||
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Palkat | 2 955 | 4 425 |
| Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt | 558 | 741 |
| Muut henkilösivukulut | 47 | 121 |
| Yhteensä | 3 467 | 5 287 |
| Henkilökunta keskimäärin tilikauden aikana | ||
| (henkilöä) | 33 | 57 |
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet: | ||
| Hallituksen jäsenet | 120 | 120 |
| Toimitusjohtaja Jussi Vasama | - | 56 |
| Toimitusjohtaja Heikki Veijola | 181 | 163 |
| Johtoryhmä | 1 029 | 1 041 |
| Yhteensä | 1 330 | 1 380 |
| (EUR 1 000) | 2024 | 2023 |
| Hallituspalkkiot jäsenittäin: | ||
| Ervi Pertti, puheenjohtaja | 45 | 45 |
| Heikkonen Matti | - | 25 |
| Koskela Antti | 25 | 25 |
| von Schantz Linda | 25 | - |
| Tapaninen Jukka | 25 | 25 |
| Yhteensä | 120 | 120 |
| 2022 | 2023 | 2024A | |
| 10.9.2024- | |||
| Merkintäaika | 15.6.2025-31.5.2027 | 6.9.2026-6.9.2028 | 9.9.2029 |
| Osakkeen merkintähinta | 0,85 | 0,42 | 0,59 |
| Optio-ohjelmien kauden lopussa | 489 542 | 1 000 000 | 720 000 |
| ulkona olevat optiot, kpl | |||
| Optio-ohjelman oletettu | |||
| kuluvaikutus, 1 000 EUR | 88 | 150 | 131 |
| Konserni, IFRS | ||
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Aineettomat hyödykkeet | 934 | 787 |
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | ||
| Koneet ja kalusto | 55 | 90 |
| Käyttöoikeusomaisuus | 47 | 118 |
| Yhteensä | 1 036 | 995 |
| Konserni, IFRS | ||
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Vapaaehtoiset henkilösivukulut | 74 | 93 |
| Toimitilakulut | 59 | 52 |
| Matkakulut | 49 | 14 |
| Markkinointi ja muu myynnin edistäminen | 200 | 223 |
| Tietokoneet ja ohjelmistot | 276 | 615 |
| Ulkopuoliset palvelut | 758 | 258 |
| Epävarmat myyntisaamiset ja luottotappiot | -23 | 2 |
| Tuotekehitysmenojen aktivointi | -331 | -619 |
| Muut kulut | 173 | 201 |
| Yhteensä | 1 234 | 840 |
| Tilintarkastajan palkkiot | ||
| Tilintarkastus | 66 | 73 |
| Muut palvelut | 3 | 2 |
| Yhteensä | 69 | 75 |
| Tilikauden aikana syntyneet | ||
| tuotekehitysmenot | ||
| Kuluksi kirjatut tuotekehitysmenot | 979 | 809 |
| Aktivoidut tuotekehitysmenot | 331 | 619 |
| Yhteensä | 1 310 | 1 428 |
| Konserni, IFRS | ||
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Korkotuotot lainoista ja muista saamisista | 5 | 1 |
| Muut rahoitustuotot | - | - |
| Kurssivoitot | 11 | 0 |
| Rahoitustuotot yhteensä | 16 | 1 |
| Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon | ||
| arvostetuista rahoitusveloista | -36 | -89 |
| Muut rahoitustuotot ja -kulut | -50 | -9 |
| Kurssierot | -17 | -14 |
| Rahoituskulut yhteensä | -103 | -112 |
| Rahoitustuotot ja -kulut, netto | -87 | -111 |
| Tulosvaikutteiset kurssierot | ||
| Liikevaihtoon sisältyvät kurssierot | 9 | -40 |
| Rahoitustuottoihin kirjatut | ||
| valuuttakurssivoitot | 11 | 0 |
| Rahoituskuluihin kirjatut valuuttakurssitappiot | -17 | -14 |
| Yhteensä | 2 | -54 |
| Konserni, IFRS | ||
| (EUR 1 | ||
| 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Tilikauden verot | -18 | 0 |
| Edellisten tilikausien verot | -13 | 0 |
| Laskennalliset verot | 52 | 0 |
| Yhteensä | 21 | 0 |
| Konserni, IFRS | ||
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Tulos ennen veroja | -103 | -924 |
| Verot laskettuna Suomen verokannalla | 21 | 185 |
| Ulkomaalaisten tytäryritysten poikkeavat | ||
| verokannat | -3 | -1 |
| Optioiden ja IFRS 16 vaikutus | -23 | 6 |
| Muut erät | - | -11 |
| Lähdeverot | - | 19 |
| Laskennalliset verot, merkintäoikeuskulut | - | 19 |
| Kirjaamattoman vahvistetun tappion käyttö | 55 | - |
| Kirjaamattoman väliaikaisen vähennyskelpoisen | ||
| erän verovaikutus | 11 | - |
| Aiempien tilikausien verot | -13 | - |
| Uusi laskennallinen verosaaminen | 152 | - |
| Kirjaamaton verosaaminen | -179 | -217 |
| Verot laajassa tuloslaskelmassa | 21 | 0 |
| Konserni, IFRS | ||
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva | ||
| tilikauden tulos, 1 000 euroa | -82 | -924 |
| Osakkeiden keskimääräinen | ||
| lukumäärä, 1 000 kpl | 17 918 | 16 678 |
| Osakekohtainen tulos, euroa/osake | ||
| Laimentamaton ja laimennettu | -0,005 | -0,055 |
| Muut | Aktivoidut | |||
| Atk- | aineettomat | kehittämis | ||
| Konserni (EUR 1 000), IFRS | ohjelmat | hyödykkeet | -menot | Yhteensä |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 3 | 28 | 2 380 | 2 411 |
| Lisäykset ja siirrot | 0 | 2 | 619 | 620 |
| Tilikauden poistot | -2 | -3 | -782 | -787 |
| Hankintameno 31.12.2023 | 1 064 | 2 632 | 10 318 | 14 014 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 | -1 063 | -2 605 | -8 101 | -11 769 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 1 | 29 | 2 217 | 2 245 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 1 | 29 | 2 217 | 2 245 |
| Lisäykset ja siirrot | 0 | 0 | 331 | 331 |
| Tilikauden poistot | -1 | -16 | -919 | -935 |
| Hankintameno 31.12.2024 | 1 064 | 2 632 | 10 649 | 14 345 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 | -1 064 | -2 621 | -9 020 | -12 705 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 0 | 13 | 1 629 | 1 641 |
| Konserni (EUR 1 000) | 2024 | 2023 |
| Hankintameno 1.1. | 358 | 358 |
| Hankintameno 31.12. | 358 | 358 |
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 358 | 358 |
| Käyttöoikeus- | ||
| omaisuus: | ||
| rakennukset | ||
| Koneet ja | ja | |
| Konserni (EUR 1 000), IFRS | kalusto | rakennelmat |
| Hankintameno 1.1.2023 | 2 277 | 756 |
| Lisäykset | - | - |
| Vähennykset | - | -319 |
| Tilikauden poistot | -90 | -118 |
| Hankintameno 31.12.2023 | 2 277 | 1 535 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 | -2 195 | -1217 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 81 | 318 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 81 | 318 |
| Lisäykset | - | 412 |
| Vähennykset | -6 | -307 |
| Tilikauden poistot | -55 | -47 |
| Hankintameno 31.12.2024 | 2 272 | 1 641 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 | -2 250 | -1 264 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 20 | 377 |
| Emoyhtiön omistamat tytäryhtiöt | Kotipaikka | 2024 | 2023 |
| Suoraan omistetut: | |||
| QPR CIS Oy | Helsinki | 100 % | 100 % |
| QPR Software AB | Tukholma, Ruotsi | 100 % | 100 % |
| QPR Services Oy | Helsinki | 100 % | 100 % |
| QPR Software Inc. | San Jose, CA, USA | 100 % | 100 % |
| QPR Software Limited | Lontoo, Iso Britannia | 100 % | 100 % |
| Muut sijoitukset | 2024 | 2023 |
| Hankintameno 1.1. | 4 562 | 4 562 |
| Hankintameno 31.12. | 4 562 | 4 562 |
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 4 562 | 4 562 |
| Konserni, IFRS | ||
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| 1.1. | 273 | 273 |
| Kirjattu tilikauden tulokseen | 52 | - |
| 31.12 | 325 | 273 |
| Konserni, IFRS | ||
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Myyntisaamiset | 2 024 | 1 290 |
| Luottotappiovaraukset | -5 | -7 |
| Siirtosaamiset | 186 | 218 |
| Muut saamiset | 150 | 205 |
| Yhteensä | 2 355 | 1 706 |
| Myyntisaamisten erittely maantieteellisesti: | ||
| Suomi | 691 | 547 |
| Muu Eurooppa ml. Turkki | 650 | 452 |
| Euroopan ulkopuoliset maat | 683 | 291 |
| Yhteensä | 2 024 | 1 290 |
| Konserni, IFRS | ||||
| (EUR 1,000) | 2024 | % | 2023 | % |
| EUR (euro) | 1 634 | 80,7 | 1 014 | 78,6 |
| USD (Yhdysvaltain dollari) | 307 | 15,2 | 248 | 19,2 |
| SEK (Ruotsin kruunu) | 18 | 0,9 | 3 | 0,2 |
| ZAR (Etelä-Afrikan randi) | 15 | 0,7 | 9 | 0,7 |
| JPY (Japanin jeni) | 21 | 1,0 | 13 | 1,0 |
| GBP (Englannin punta) | 29 | 1,4 | 4 | 0,3 |
| AED (Yhdistyneiden arabiemiirikuntien | ||||
| dirhami) | 0 | - | - | - |
| Yhteensä | 2 024 | 100 | 1 290 | 100 |
| Konserni, IFRS | ||||
| (EUR 1,000) | 2024 | % | 2023 | % |
| Erääntymättömät | 1 363 | 67,4 | 681 | 52,8 |
| 0 - 90 päivää yli eräpäivän | 593 | 29,3 | 543 | 42,1 |
| 90 - 180 päivää yli eräpäivän | 63 | 3,1 | 33 | 2,5 |
| >180 päivää yli eräpäivän | 5 | 0,2 | 33 | 2,6 |
| Yhteensä | 2 024 | 100 | 1 290 | 100 |
| Myynti- | 'Myyntisaamisiin perustuva | |
| saamiset | luottotappio-odotus 2024, | |
| EUR 1 000 | ||
| Erääntymättömät | 1 363 | 0 |
| 0 - 60 päivää yli eräpäivän | 566 | 3 |
| 60 - 120 päivää yli eräpäivän | 62 | 1 |
| 120 - 180 päivää yli eräpäivän | 29 | 1 |
| >180 päivää yli eräpäivän | 5 | 0 |
| Yhteensä | 2 024 | 5 |
| Konserni, IFRS | ||
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Pankkitilit | 825 | 884 |
| Yhteensä | 825 | 884 |
| Konserni, IFRS | ||
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Myyntisaamiset | 2 024 | 1 290 |
| Sopimusvarallisuus | 119 | 34 |
| Sopimusvelka | -2 534 | -2 186 |
| Emoyhtiö QPR Software Oyj | ||
| (1 000 kpl) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Osakkeiden lukumäärä 1.1. | 18 175 | 16 455 |
| Merkinnät | - | 1 720 |
| Osakkeiden lukumäärä 31.12. | 18 175 | 18 175 |
| Emoyhtiö QPR Software Oyj | |||
| (EUR) | |||
| 2024 | 2023 | ||
| Voitto edellisiltä tilikausilta | -4 205 310 | -2 747 372 | |
| Tilikauden tulos | -643 379 | -1 402 736 | |
| Maksetut osingot | - | - | |
| Omat osakkeet | -244 349 | -347 552 | |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 5 529 731 | 5 529 731 | |
| Aktivoidut kehittämismenot | - | - | |
| Jakokelpoiset varat | 436 693 | 1 032 072 | |
| Pitkäaikaiset velat | Konserni, IFRS | |
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 372 | 192 |
| Lainat pankeilta | 500 | 1 000 |
| Yhteensä | 872 | 1192 |
| Lyhytaikaiset velat | Konserni, IFRS | |
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Lainat pankeilta, seuraavan vuoden | ||
| lyhennys | 500 | 500 |
| Vuokrasopimusvelat | 29 | 126 |
| Yhteensä | 529 | 626 |
| 2024 | 2023 | |||
| Lisäluoton | Kirjanpito- | Kirjanpito- | ||
| korko% | Maturiteetti | arvo | arvo | |
| Vuokrasopimusvelat | 4,00 % | 2024-2034 | 402 | 318 |
| Korolliset käyttöoikeusomaisuusvelat | ||||
| yhteensä | 402 | 318 | ||
| Konserni, IFRS | ||
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Ostovelat | 374 | 212 |
| Siirtovelat | 707 | 1 539 |
| Saadut ennakot | 2 363 | 1 558 |
| Muut velat | 659 | 395 |
| Yhteensä | 4 104 | 3 703 |
| Käypään | Jaksotettuun | ||||||
| arvoon | hankinta- | ||||||
| Liite- | tulosvaikutteise | menoon | |||||
| tieto | sti kirjattavat | kirjattavat | Yhteensä | ||||
| Rahoitusvarat | |||||||
| Käypään arvoon arvostettavat | |||||||
| rahoitusvarat | |||||||
| Oman pääoman ehtoiset sijoitukset | 16 | 5 | 5 | ||||
| Yhteensä | 5 | 5 | |||||
| Rahoitusvarat, joita ei arvosteta | |||||||
| käypään arvoon | |||||||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 18 | 2 355 | 2 355 | ||||
| Rahavarat | 19 | 825 | 825 | ||||
| Yhteensä | 3 180 | 3 180 |
| Rahoitusvelat, joita ei arvosteta | |||
| käypään arvoon | |||
| Lainat pankeilta | 22 | 1 000 | 1 000 |
| Vuokrasopimusvelat | 22 | 402 | 402 |
| Ostovelat ja muut velat | 23 | 4 104 | 4 104 |
| Yhteensä | 5 505 | 5 505 |
| Konserni, IFRS | ||
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Muut erät | 111 | 21 |
| Yhteensä | 111 | 21 |
| (EUR 1 000) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Yrityskiinnitykset | 2 382 | 2 382 |
| Leasing- ja vuokravastuut | ||
| Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät | 26 | 30 |
| 1–5 vuoden sisällä erääntyvät | - | 27 |
| Vastuut yhteensä | 2 408 | 2 439 |
| 31/12/2024 | 31/12/2023 | |
| Varat | ||
| Pitkäaikaiset varat | ||
| Käyttöoikeusomaisuus - kiinteistöt | 402 | 318 |
| Yhteensä | 402 | 318 |
| Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 372 | 192 |
| Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 29 | 126 |
| Yhteensä | 402 | 318 |
| 2024 | 2023 | |
| Käyttöoikeusomaisuuserän poistot | -47 | -118 |
| Korkokulut | -18 | -6 |
| Yhteensä | -65 | -124 |
| (EUR 1 000) | Tasearvo | 0–6 kk | 7-12 kk | yli 12 kk |
| Ostovelat | 374 | 374 | - | - |
| Pankkilaina | 1 000 | 500 | - | 500 |
| Vuokravelat (IFRS16) | 402 | 16 | 17 | 369 |
| Yhteensä | 1 776 | 890 | 17 | 869 |
| (EUR 1 000) | Tasearvo | 0–6 kk | 7-12 kk | yli 12 kk |
| Ostovelat | 212 | 212 | - | - |
| Pankkilaina | 1 500 | 500 | - | 1000 |
| Vuokravelat (IFRS16) | 318 | 57 | 69 | 192 |
| Yhteensä | 2 031 | 769 | 69 | 1 192 |
| (EUR 1 000) | 2024 | 2023 |
| Rahavarat | 825 | 884 |
| Nettovelka | 577 | 934 |
| Oma pääoma | 401 | 348 |
| Nettovelkaantumisaste, % | 143,9 | 268,3 |
| Omavaraisuusaste, % | 11,9 | 8,1 |
| Taseen | ||
| loppusumma | 5 906 | 5 869 |
| 2024 | 2023 | |
| Oma pääoma yhteensä kauden lopussa | 401 | 348 |
| Taseen loppusumma | 5 906 | 5 869 |
| Saadut ennakot kauden lopussa | 2 534 | 1 558 |
| Oma pääoma yhteensä kauden lopussa/( | ||
| taseen loppusumma - saadut ennakot | ||
| kauden lopussa) | 11,9 % | 8,1 % |
| (EUR) | Liitetieto | 2024 | 2023 |
| Liikevaihto | 3 | 6 098 792 | 6 957 506 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 | 458 607 | 388 696 |
| Materiaalit ja palvelut | 5 | 3 041 734 | 1 241 000 |
| Henkilöstökulut | 6 | 2 419 236 | 3 992 126 |
| Poistot | 8 | 125 312 | 158 066 |
| Liiketoiminnan muut kulut | 9 | 1 505 733 | 840000 |
| Kulut yhteensä | 7 092 015 | 8 280 317 | |
| Liiketulos | -534 617 | -934 116 | |
| Rahoitustuotot ja -kulut | 10 | -108 762 | -468 620 |
| Tulos ennen veroja | -643 379 | -1 402 736 | |
| Tuloverot | 11 | - | - |
| Tilikauden tulos | -643 379 | -1 402 736 |
| (EUR) | Liitetieto | 2024 | 2023 |
| VASTAAVAA | |||
| Pysyvät vastaavat | |||
| Aineettomat hyödykkeet | 13,14 | 13 781 | 84 107 |
| Aineelliset hyödykkeet | 15 | 20 260 | 80 775 |
| Osuudet saman konsernin yrityksissä | 16 | 3 497 653 | 3 497 653 |
| Muut sijoitukset | 16 | 4 562 | 4 562 |
| Pysyvät vastaavat yhteensä | 3 536 256 | 3 667 098 | |
| Vaihtuvat vastaavat | |||
| Lyhytaikaiset saamiset | 16 | 2 885 012 | 3 472 941 |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 | 799 527 | 859 814 |
| Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 3 684 539 | 4 332 755 | |
| VASTAAVAA YHTEENSÄ | 7 220 795 | 7 999 852 | |
| VASTATTAVAA | |||
| Oma pääoma | |||
| Osakepääoma | 19 | 80 000 | 80 000 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 19 | 5 529 731 | 5 529 731 |
| Edellisten tilikausien tulos | -4 205 310 | -2 747 372 | |
| Omat osakkeet | -244 349 | -347 552 | |
| Tilikauden tulos | -643 379 | -1 402 736 | |
| Oma pääoma yhteensä | 516 693 | 1 112 072 | |
| Vieras pääoma | |||
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 20 | 500 000 | 1 000 000 |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 20,21 | 6 204 102 | 5 887 781 |
| Vieras pääoma yhteensä | 6 704 102 | 6 887 781 | |
| VASTATTAVAA YHTEENSÄ | 7 220 795 | 7 999 852 |
| (EUR) | 2024 | 2023 |
| Liiketoiminnan rahavirrat | ||
| Liiketulos | -643 379 | -1 402 736 |
| Oikaisut tilikauden tulokseen: | ||
| Poistot | 125 312 | 158 066 |
| Liiketoimet, joihin ei liity rahavirtaa | 48 000 | 356 610 |
| Varaukset | ||
| Rahoituserät, netto | -4 733 | -69 746 |
| Maksetut verot | -11 877 | - |
| Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta | -486 677 | -957 806 |
| Käyttöpääoman muutokset: | ||
| Lyhytaikaisten korottomien saamisten lisäys (-) / vähennys (+) | -622 550 | 1 807 431 |
| Lyhytaikaisten korottomien velkojen muutos lisäys (+) / vähennys (-) | -24 278 | -952 531 |
| Käyttöpääoman muutos yhteensä | -646 828 | 854 900 |
| Liiketoiminnan rahavirta | -1 133 505 | -102 905 |
| Investointien rahavirrat | ||
| Investoinnit aineettomiin käyttöomaisuushyödykkeisiin | 0 | -1 657 |
| Investoinnit aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin | 0 | 0 |
| Konsernilainojen muutokset | 1 573 218 | 203 694 |
| Investointien rahavirta | 1 573 218 | 202 037 |
| Rahoituksen rahavirrat | ||
| Lainojen nostot | - | 1 500 000 |
| Lainojen takaisinmaksut | - 500 000 | -1 500 000 |
| Osakeanti, netto | - | 759 744 |
| Rahoituksen rahavirta | -500 000 | 759 744 |
| Rahavarojen muutos | -60 287 | 858 876 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 859 814 | 938 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 799 527 | 859 814 |
| Sidottu | |||||||
| oma | Vapaa oma | ||||||
| pääoma | pääoma | ||||||
| Sijoitetun | |||||||
| vapaan | |||||||
| oman | Oma | ||||||
| Osakkeiden | Osake- | Omat | pääoman | Voitto- | pääoma | ||
| (EUR) | lukumäärä | pääoma | osakkeet | rahasto | varat | Yhteensä | yhteensä |
| Oma | |||||||
| pääoma | |||||||
| 31.12.2022 | 16 455 321 | 1 359 090 | -405 726 | 3 454 341 | -2 737 197 | 311 417 | 1 670 507 |
| Merkintä- | |||||||
| oikeusanti | 796 300 | 796 300 | 796 300 | ||||
| Osakepääo | |||||||
| man | |||||||
| alentamine | |||||||
| n | -1 279 090 | 1 279 090 | 1 279 090 | 0 | |||
| Omien | |||||||
| osakkeiden | |||||||
| luovutusvoi | |||||||
| tto | 0 | 0 | 0 | ||||
| Omien | |||||||
| osakkeiden | |||||||
| luovutus | 58 175 | -10 175 | 48 000 | 48 000 | |||
| Tilikauden | |||||||
| tulos | -1 402 736 | -1 402 736 | -1 402 736 | ||||
| Oma | |||||||
| pääoma | |||||||
| 31.12.2023 | 18 175 192 | 80 000 | -347 551 | 5 529 731 | -4 150 108 | 1 032 072 | 1 112 072 |
| Merkintä- | |||||||
| oikeusanti | 0 | 0 | 0 | ||||
| Osakepääo | |||||||
| man | |||||||
| alentamine | |||||||
| n | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Omien | |||||||
| osakkeiden | |||||||
| luovutusvoi | |||||||
| tto | 0 | 0 | 0 | ||||
| Omien | |||||||
| osakkeiden | |||||||
| luovutus | 103 202 | -55 202 | 48 000 | 48 000 | |||
| Tilikauden | |||||||
| tulos | -643 379 | -643 379 | -643 379 | ||||
| Oma | |||||||
| pääoma | |||||||
| 31.12.2024 | 18 175 192 | 80 000 | -244 349 | 5 529 731 | -4 848 688 | 436 692 | 516 693 |
| Emoyhtiö, FAS | ||
| (EUR) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Ohjelmistolisenssit | 915 791 | 446 561 |
| Uusiutuvat ohjelmistolisenssit | 194 732 | 239 533 |
| Ohjelmistojen ylläpitopalvelut | 1 486 559 | 1 480 323 |
| Pilvipalvelut | 2 671 602 | 2 322 405 |
| Konsultointipalvelut | 830 108 | 2 468 683 |
| Liikevaihto yhteensä | 6 098 792 | 6 957 506 |
| Emoyhtiö, FAS | ||
| (EUR) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Suomi | 2 454 348 | 3 499 399 |
| Muu Eurooppa Turkki | 2 219 453 | 2 627 272 |
| Muu maailma | 1 424 991 | 830 835 |
| Liikevaihto yhteensä | 6 098 792 | 6 957 506 |
| Emoyhtiö, FAS | ||
| (EUR) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Muut erät | 458 607 | 388 696 |
| Yhteensä | 458 607 | 388 696 |
| Emoyhtiö, FAS | ||
| (EUR) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Materiaalit ja palvelut | 3 041 734 | 2 301 230 |
| Emoyhtiö, FAS | ||
| (EUR) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Palkat | 2 061 388 | 3 339 953 |
| Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt | 393 244 | 551 973 |
| Muut henkilösivukulut | -35 396 | 100 200 |
| Yhteensä | 2 419 236 | 3 992 126 |
| Henkilökunta keskimäärin tilikauden aikana | ||
| (henkilöä) | 20 | 40 |
| Emoyhtiö, FAS | |
| (EUR) | |
| 2024 | 2023 |
| Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet: | ||
| Hallituksen jäsenet | 120 000 | 120 000 |
| Toimitusjohtaja Jussi Vasama | - | 55 937 |
| Toimitusjohtaja Heikki Veijola | 181 089 | 162 593 |
| Johtoryhmä | 1 029 037 | 1 041 134 |
| Yhteensä | 1 330 126 | 1 379 664 |
| Emoyhtiö, FAS | ||
| (EUR) | ||
| 2024 | 2023 | |
| Hallituspalkkiot jäsenittäin: | ||
| Ervi Pertti, puheenjohtaja | 45 000 | 45 000 |
| Heikkonen Matti | - | 25 000 |
| Koskela Antti | 25 000 | 25 000 |
| von Schantz Linda | 25 000 | |
| Tapaninen Jukka | 25 000 | 25 000 |
| Yhteensä | 120 000 | 120 000 |
| 2022 | 2023 | 2024A | |
| Merkintäaika | 15.6.2025-31.5.2027 | 6.9.2026-6.9.2028 | 10.9.2024-9.9.2029 |
| Osakkeen merkintähinta | 0,85 | 0,42 | 0,59 |
| Optio-ohjelmien kauden lopussa ulkona | 489 542 | 1 000 000 | 720 000 |
| olevat optiot, kpl |