iso4217:EUR7437003R88R5QOCMFQ822024-01-012024-12-317437003R88R5QOCMFQ822023-01-012023-12-317437003R88R5QOCMFQ822024-12-317437003R88R5QOCMFQ822023-12-317437003R88R5QOCMFQ822023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003R88R5QOCMFQ822023-12-31lamor:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003R88R5QOCMFQ822023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003R88R5QOCMFQ822023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003R88R5QOCMFQ822023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437003R88R5QOCMFQ822023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003R88R5QOCMFQ822024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003R88R5QOCMFQ822024-01-012024-12-31lamor:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003R88R5QOCMFQ822024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003R88R5QOCMFQ822024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003R88R5QOCMFQ822024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437003R88R5QOCMFQ822024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003R88R5QOCMFQ822024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003R88R5QOCMFQ822024-12-31lamor:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003R88R5QOCMFQ822024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003R88R5QOCMFQ822024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003R88R5QOCMFQ822024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437003R88R5QOCMFQ822024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003R88R5QOCMFQ822022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003R88R5QOCMFQ822022-12-31lamor:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003R88R5QOCMFQ822022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003R88R5QOCMFQ822022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003R88R5QOCMFQ822022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437003R88R5QOCMFQ822022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003R88R5QOCMFQ822022-12-317437003R88R5QOCMFQ822023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003R88R5QOCMFQ822023-01-012023-12-31lamor:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437003R88R5QOCMFQ822023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003R88R5QOCMFQ822023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003R88R5QOCMFQ822023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437003R88R5QOCMFQ822023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
14
Nature_binoculars_shutterstock_1867671289_cropped.png
Kohti kestävää
tulevaisuutta.
Hallituksen toimintakertomus
ja kestävyysraportti
Hallituksen toimintakertomus ............................................................................................
Kestävyysraportti ..................................................................................................................
Yleiset tiedot ............................................................................................................................
Ympäristöön liittyvät tiedot ...................................................................................................
Hallintotapatiedot ...................................................................................................................
Liitetiedot .................................................................................................................................
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
15
Hallituksen toimintakertomus 1.1.–31.12.2024
Vuosi 2024 oli Lamorille muutosten ja uudistumisen vuosi, jonka aikana tehtiin tärkeää
pohjatyötä liiketoiminnan kehittämiselle uudella strategiakaudella. Vuoden aikana
otettiin useita askeleita toiminnan ja myynnin tehostamiseksi. Lisäksi uudistettiin
yhtiön johtoryhmä paikallisen asiakas- ja markkinaymmärryksen vahvistamiseksi.
Määrätietoinen työ käyttöpääoman hallinnassa tuotti tulosta, ja rahavirta vahvistui
selvästi. Saadut tilaukset lähes kaksinkertaistuivat vertailukaudesta ja
ympäristönsuojeluliiketoiminta kasvoi, mutta kokonaisuudessaan liikevaihto ja
kannattavuus jäivät vielä tavoitteista. Vuoden lopussa päivitetyssä strategiassa
operatiiviset ja myynnilliset resurssit keskitettiin niihin markkinoihin, joissa nähdään
suurimmat kannattavan kasvun mahdollisuudet. Investoinnit kohdistuivat ennen
kaikkea Kilpilahden muovinkierrätyslaitoksen rakentamiseen. Yhtiö näkee, että
kierrätetyn uusioöljyn tuotannossa on merkittävä pitkän aikavälin potentiaali jatkuvaan
kannattavaan kasvuun.
Vuosi 2024 lyhyesti 
Liikevaihto laski 6,6 % vertailukaudesta 114,4 miljoonaan euroon (122,5)
Liikevoitto (EBIT) laski 36,9 % vertailukaudesta 5,3 miljoonaan euroon (8,4) ollen 4,6 %
liikevaihdosta (6,9 %)
Oikaistu liikevoitto (EBIT) laski 43,6 % vertailukaudesta 6,4 miljoonaan euroon (11,3)
ollen 5,6 % liikevaihdosta (9,2 %) 
Liiketoiminnan rahavirta vahvistui merkittävästi ja oli 16,6 miljoonaa euroa (-12,7) 
Nettokäyttöpääoma pieneni tilikauden aikana 7,5 miljoonaa euroa ollen tilikauden lopussa
54,8 miljoonaa euroa (62,2).
Osakekohtainen tulos (laimentamaton) oli -0,06 euroa (0,09) 
Saadut tilaukset kasvoivat 84,2 % vertailukaudesta 80,9 miljoonaan euroon (44,0)
Tilauskanta kauden lopussa oli 88,0 miljoonaa euroa (124,2)
Joulukuussa yhtiö julkaisi päivitetyn strategian ja pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet
Hallitus ehdottaa, että osinkoa ei jaeta tilikaudelta 2024
Sulkeissa esitetyt luvut viittaavat vertailukauteen eli samaan ajanjaksoon edellisenä vuonna, ellei
muuta mainita.
Markkinakatsaus
Maailmanlaajuisesti vahvistuva ympäristötietoisuus luo jatkuvaa kysyntää kestäville ympä­
ristöratkaisuille, ja vihreälle siirtymälle asetetut tavoitteet korostavat ilmaston­muutoksen
hillitsemistä, biodiversiteetin suojelua ja materiaalien kierrättämistä. Lisääntynyt ymmärrys
ekosysteemien haavoittuvuudesta on luonut julkiselle ja yksityiselle sektorille tarpeita
varautua paremmin tuleviin onnettomuuksiin, lisätä materiaalinkierrätystä ja rahoittaa
aiempien vahinkojen puhdistusta. Lamor hyödyntää vahvaa osaamistaan ja referenssejään
kasvaakseen näissä markkinasegmenteissä sekä laajentaakseen edelleen läsnäoloaan.
Lamor arvioi kysynnän ratkaisuilleen kasvavan merkittävästi myös tulevaisuudessa.
Ympäristötietoisuuden kasvamisen seurauksena ympäristölainsäädäntöä on kiristetty. Tämä
on johtanut ympäristönsuojeluun liittyvien öljyntorjuntalaitteiden ja -palveluiden kysynnän
kasvuun. Kysyntä kohdistuu aikaisempaa enemmän kokonaisratkaisuihin, joissa
konsultoinnin ja laitetoimituksen lisäksi hankitaan myös koulutusta ja jatkuvaa
valmiuspalvelua. Ympäristötietoisuuden kasvun lisäksi kysyntään vaikuttaa geopolitiikka ja
globaalit kriisit (mm. Lähi-idässä ja Ukrainassa), jotka kasvattavat merkittävästi
ympäristövahinkojen riskiä esimerkiksi Punaisellamerellä ja Itämerellä. Riskitason nousu voi
lisätä lähialueiden halukkuutta varautua näihin riskeihin.
Lisääntynyt tietoisuus on saanut valtiot ja yksityisen sektorin kiinnittämään huomiota myös
aiemmin puhdistamatta jääneisiin maaperä- ja vesistöalueisiin. Ympäristövahingoista
syntyneitä ennallistamisvastuita on maailmanlaajuisesti paljon. Huomattava määrä
esimerkiksi aiemmin syntyneistä merkittävistä öljyvahingoista on edelleen puhdistamatta.
Maanpuhdistukseen ja ennallistamiseen liittyvä markkina on tällä hetkellä erittäin aktiivinen
ja Lamor on mukana useissa erikokoisissa maanpuhdistukseen liittyvissä kilpailutuksissa
etenkin Lähi-idässä, Afrikassa ja Etelä-Amerikassa.
Osana ilmastonmuutoksen vastaisia toimia petrokemianteollisuus pyrkii vähentämään
neitseellisen raakaöljyn käyttöä ja osa ratkaisua on materiaalinkierrätys. Maailmassa
syntyvän muovijätteen määrä on kaksinkertaistunut viimeisen 20 vuoden aikana. Tällä
hetkellä muovijätteestä vain noin kymmenesosa kierrätetään asianmukaisesti. Lamor
osallistuu globaalin muovijäteongelman ratkomiseen rakentamalla muovin kemiallisen
kierrätyksen laitoksen Suomeen ja suunnittelee vastaavien laitosten rakentamista yhtiön
vahvoille markkina-alueille hyödyntäen kansainvälistä verkostoaan. Myös Lamorin tarjoamille
veden- ja jätteenkäsittelyratkaisuille on kasvavaa tarvetta ympäri maailmaa. Kehittyvissä
talouksissa etsitään vaarallisen jätteen ja teollisuuden jätevesien käsittelyratkaisuja sekä
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
16
ratkaisuja puhtaan juomaveden tuottamiseen. Lisäksi satamat globaalissa etelässä
tarvitsevat laivaperäisen Marpol-jätteen vastaanottopalveluja täyttääkseen kansainväliset
vaatimukset.
Lamorin strategia
Lamor julkaisi joulukuussa (19.12.2024) yhtiön päivitetyn strategian ja pitkän aikavälin
taloudelliset tavoitteet. Strategiakauden 2025-2027 tavoitteena on Lamorin aseman
vahvistaminen ja kannattava kasvu kaikilla markkina-alueilla ja tuotelinjoilla.
Lamorin visio on tulla yhdeksi maailman johtavista ympäristönsuojelu- ja
ennallistamisyrityksistä. Lamorilla on hiilivetyperäisen saastumisen ja ympäristöhaasteiden
ratkaisemisesta vahvaa osaamista, jota yhtiö hyödyntää vuosikymmenten aikana
rakennetun ainutlaatuisen maailmanlaajuisen verkostonsa kautta.
Ympäristöpalveluiden kysynnän odotetaan kasvavan tietoisuuden lisääntymisen, yritysten ja
valtiollisten toimijoiden ilmastoon ja biodiversiteettiin keskittymisen, tiukentuvan sääntelyn,
lisääntyvien geopoliittisten riskien ja laajamittaisen historiallisen saastumisen vuoksi.
Yhtiön kannattavan kasvun kulmakivet:
Yhtiön yli 40 vuoden aikana rakennettua ympäristönsuojelun laite- ja palvelumyyntiä
kasvatetaan globaalisti myyntiä tehostaen ja laajentaen
Maanpuhdistus- ja materiaalinkierrätystuotelinjoja kasvatetaan aiempaa fokusoidummin
keskittäen yhtiön kasvupanostukset Lamorin aseman vahvistamiseen nykyisillä
sillanpäämarkkinoilla ja niiden lähialueilla, joilla nähdään merkittävintä potentiaalia
Muovin kemiallisen kierrätyksen osalta Lamor näkee markkinakysynnän olevan vahvaa ja
yhtiö jatkaa etenemistä kohti ensimmäisen konseptilaitoksensa tuotantovaihetta. Tähän
päästäessä Lamor arvioi vuoden 2025 aikana, miten liiketoimintaa skaalataan kohti
100 tonnin tavoitetta.
Kannattavuutta parannetaan fokusoimalla ja tehostamalla myyntiä, tarjoomaa ja
operatiivisia toimintoja
Pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet
Yhtiön pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet (vuoden 2027 lopussa) ovat:
Kasvu: Liikevaihdon kasvattaminen 170 miljoonaan euroon
Kannattavuus: Oikaistu liikevoitto (EBIT) yli 14 % liikevaihdosta
Osinkopolitiikka: Pyrkimys jakaa osinkoa, huomioiden liiketoiminnan kehittäminen
Rahoitusrakenne: Strategiaan, tavoitteisiin ja hankeportfolioon sopivan
rahoitusrakenteen saavuttaminen vahvan taseen kautta
Liiketoiminnan kehitys 2024
Vuonna 2024 Lamor jatkoi strategiansa mukaista tehokkaiden ja tuloksellisten
ympäristöratkaisujen toimittamista asiakkailleen globaalisti paikallisesti.
Lamor on yksi maailman johtavista ympäristöratkaisujen toimittajista. Yhtiön liikevaihto
syntyy kolmesta tuotelinjasta, jotka ovat ympäristönsuojelu, maanpuhdistus ja
ennallistaminen, sekä materiaalinkierrätys. 
Lamor keskittyy globaalisti lisäämään toimia ympäristön tilan parantamiseksi tavoilla, jotka
mahdollistavat kannattavan liiketoiminnan. Lamorin liiketoiminnan ytimessä on
tuoteportfolioiden synergia. Ympäristönsuojelu kattaa ratkaisuja ympäristövahinkojen
torjumiseksi ja puhdistamiseksi, keskittyen erityisesti öljyntorjuntaan sekä maalla että
merellä. Maanpuhdistus ja ennallistaminen kattaa saastuneiden maa-alueiden
ennallistamisen edistäen ekologista palautumista ja biodiversiteetin säilymistä. Lisäksi
Lamor kehittää ja toimittaa jätteen- ja vedenkäsittelyratkaisuja, jotka auttavat
luonnonvarojen kestävään käyttöön ja kiertotalouden edistämiseen, mukaan lukien muovin
kemiallinen kierrätys. 
Liikevaihdon jakauma
2748779069608
2748779069619
2748779070182
Ympäristönsuojelu 
Lamor on vuosikymmeniä toiminut strategisena kumppanina paikallisille viranomaisille ja
energiayhtiöille toimittaen näille öljyntorjuntateknologiaa sekä auttaen näitä kehittämään
ympäristönsuojeluvalmiuksiaan ympäri maailmaa. Lisäksi Lamor on ollut mukana
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
17
merkittävissä öljyonnettomuuksien puhdistus- ja ympäristönsuojeluhankkeissa, mikä on
vahvistanut sen asemaa globaalina johtajana vuotojen hallinnassa ja puhdistuksessa. 
Vuoden 2024 aikana ympäristönsuojelun liikevaihto kasvoi vertailukaudesta kaikilla
markkina-alueilla, eniten Etelä-Amerikassa.
Suurten palveluhankkeiden osalta merkittävin liikevaihtoon vaikuttanut tekijä oli lopulta
3,5-vuotiseksi jatkettu ja syyskuun lopussa onnistuneesti päätökseen saatu
ympäristönsuojeluhanke Saudi-Arabiassa. Tämän merkittävän palveluhankkeen aikana
perustettiin kolme öljyntorjuntatukikohtaa Punaisen meren rannikolle yhteistyössä
Saudi-Arabian kansallisen ympäristövalvontakeskuksen (NCEC) kanssa ja koulutettiin yli
4 000 asiantuntijaa. Hankkeen päättymisen jälkeen vastuu öljyntorjunnasta siirrettiin
suunnitellusti paikalliselle valtiolliselle toimijalle. Hanke on tärkeä referenssi Lamorin
jatkaessa ympäristönsuojeluliiketoiminnan laajentamista.
Lisäksi Lamor tiedotti solmineensa NEOM Companyn kanssa sopimuksen toisesta
merkittävästä ympäristönsuojelupalveluhankkeesta Saudi-Arabiassa. Alkuperäinen
toukokuussa allekirjoitettu sopimus koostui öljyntorjuntavalmiuspalveluista ja
-teknologiasta, sen kesto oli vähintään kolme vuotta ja kokonaisarvo 55 miljoonaa euroa.
Myöhemmin Lamor tiedotti asiakkaan kanssa neuvoteltavan työnjaon rajaamisesta ja
joulukuussa yhtiöt sopivat Lamorin toimittavan NEOM Companylle yhteensä 9 miljoonan
euron edestä öljyntorjuntateknologiaa. Suurin osa toimituksista toteutui joulukuussa.
Tilauskantaa muutettiin vastamaan uuden sopimuksen arvoa. Merkittävät laitetoimitukset
vahvistivat Lamorin asennettua laitekantaa Lähi-idässä. 
Vuoden aikana Lamor työ jatkui kolmessa pienemmässä ympäristövahingon
puhdistushankkeessa (Perussa ja Ecuadorissa) sekä ja yhtiö teki useita merkittävämpiä
laitetoimituksia etenkin Euroopassa ja Aasiassa (Singapore ja Hongkong).
Lamorin uusi öljyntorjuntalaitteiden vuokraus- ja logistiikkakeskus avattiin toukokuussa
Hollannissa laitteiden globaalin saatavuuden tehostamiseksi. Samoissa tiloissa toimii myös
Euroopan meriturvallisuusviraston (EMSA) Pohjanmeren öljyntorjuntakeskus, jonka
operoinnin Lamor voitti edellisenä vuonna.
Suurin osa Lamorin vuoden 2024 aikana saamista uusista tilauksista liittyi ympäristön­
suojeluun. Merkittävin yksittäinen uusi tilaus oli kolmivuotinen ja 12 miljoonan euron
arvoinen sopimus öljyntorjuntavalmiuksien ylläpidosta ja kehittämisestä Perussa
syyskuussa. 
Maanpuhdistus ja ennallistaminen 
Lamorin tavoitteena on olla ensisijainen strateginen kumppani saastuneiden maa-alueiden
puhdistuksessa ja ennallistamisessa laajentaen yhtiön liiketoimintaa uusiin maihin. Suuret
voitetut projektit Lähi-idässä ja Etelä-Amerikassa ovat olleet keskeisiä tämän liiketoiminnan
kasvussa, vahvistaneet yhtiön paikallisia suhteita sekä Lamorin teknologisia ja operatiivisia
kyvykkyyksiä olla mukana vastaavissa hankkeissa ympäri maailmaa.
Vuoden 2024 aikana maanpuhdistusliikevaihdon määrä laski vertailukaudesta, minkä
taustalla oli lähinnä Kuwaitin hankkeen vertailukautta alhaisempi tuloutus. 
Suurin osa liikevaihdosta tuli Kuwaitista, jossa Lamor on ollut vuodesta 2021 alkaen
merkittävässä roolissa maailman suurimmassa maanpuhdistushankkeessa. Vuoden aikana
Lamorin kahdella alueella sekä biologisen puhdistuksen että maanpesun prosessit saatiin
tavoitetasolle. Etenkin biologinen puhdistus, jossa hyödynnetään öljyä syöviä paikallisia
bakteerikantoja, on osoittautunut ennakoituakin tehokkaammaksi. Maanpesun osalta
prosessin ylösajo kesti ennakoitua kauemmin, millä oli vaikutusta toteutuneisiin
kustannuksiin. Lisäksi Lähi-idässä Lamorilla oli useampia pienempiä maanpuhdistushankkeita
käynnissä myös Omanissa.
Etelä-Amerikassa suurin osa liikevaihdosta tuli Lamorin Equadorissa sijaitsevilta
maanpuhdistusalueilta, mutta pienempiä hankkeita oli käynnissä myös esimerkiksi Chilessä.
Merkittävin vuoden 2024 aikana saatu tilaus liittyi kaksivuotiseen ja 8 miljoonan euron
arvoiseen maanpuhdistushankkeeseen Ecuadorissa.
Materiaalinkierrätys 
Lamorin materiaalinkierrätysliiketoiminta keskittyy luonnonvarojen kestävään käyttöön ja
kiertotalouden edistämiseen. Yhtiö toimittaa jätteiden- ja vedenkäsittelyratkaisuja, jotka
vähentävät ympäristökuormitusta ja tukevat kestävää kehitystä. Viimeaikaiset merkittävät
hankkeet, kuten Bangladeshin Mongla Portin sataman Marpol-jätteenkäsittelylaitoksen
toimitus, innovatiiviset vedenpuhdistusratkaisut kalankasvatuksessa sekä rakennus­
vaiheessa oleva muovin kemiallinen kierrätyslaitos Suomessa luovat Lamorille uusia
kasvumahdollisuuksia. Tuleva laitos on ensivaiheen 10 000 tonnin vuosittaisella
käsittelykapasiteetillaan ensimmäinen teollisen mittakaavan muovin kemiallinen
kierrätyslaitos Suomessa. Se on myös konseptilaitos, jonka avulla Lamor tavoittelee pitkällä
aikavälillä 100 000 tonnin kierrätysmuoviportfoliota.
Vuoden 2024 aikana materiaalinkierrätysliikevaihdon määrä laski vertailukaudesta. Suurin
osa liikevaihdosta tuli Etelä-Amerikasta ja bangladeshilaiseen Mongla Portin satamaan
liittyvästä hankkeesta. 
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
18
Bangladeshin hankkeen osalta vuoden aikana toimitettiin asiakkaalle hankkeeseen kuuluvat
öljyntorjunta-alukset ja Marpol-jätteenkeräysalus. Syksyllä toimitetun jätteen vastaanotto-
ja käsittelylaitoksen (Port Reception Facility, PRF) asentamisen aikataulua jouduttiin
siirtämään vuoden aikana poikkeuksellisten sääolojen sekä syksyllä maassa lisääntyneen
poliittisen epävakauden seurauksena, mikä rajoitti ulkopuolisen toimittajan vastuulla olevien
infratöiden tekemistä. Käsittelylaitoksen rakentaminen päästiin kuitenkin aloittamaan pian
katsauskauden jälkeen, ja Lamoriin johto arvioi hankkeen valmistuvan vuoden 2025
ensimmäisen puoliskon aikana. Huhtikuussa Lamor ja Bangladeshin hankkeessa mukana
oleva Greenflow tiedottivat aloittavansa laajemman yhteistyön edistääkseen Marpolin
mukaisten jätteenkäsittelyratkaisujen saatavuutta sekä parantaakseen kokonaisvaltaisten
ratkaisujen globaalia saatavuutta.
Kilpilahden muovinkierrätyslaitoksen rakentaminen edistyi merkittävästi vuoden aikana.
Esikäsittelylaitteisto toimitettiin toisella neljänneksellä, lopputuotteena syntyvän
kierrätetyn uusioöljyn suuret varastointisäiliöt asennettiin kolmannella neljänneksellä ja
laboratorio sekä toimistotilat viimeisellä neljänneksellä. Myös termokemiallisen
prosessilaitteiston rakentaminen edistyi vuoden aikana, mutta tunnistettujen lisätöiden
seurauksena johdon arvion mukaan niiden asennukset tapahtuvat ensimmäisen
vuosipuoliskon aikana vuonna 2025. Tuotanto käynnistetään johdon arvion mukaan vuoden
kolmannen neljänneksen aikana, minkä jälkeen tuotannon ylösajoa jatketaan loppuvuonna
vaiheittain. Markkinakysyntä uusioöljylle on säilynyt erittäin vahvana.
Suurin osa muusta liikevaihdosta tuli Etelä-Amerikasta (Guyana), mutta pienempiä hankkeita
oli käynnissä myös Omanissa ja Senegalissa.
Merkittävin saatu tilaus vuoden 2024 aikana oli Frøyn tilaama yli miljoonan euron arvoinen
vedenkäsittelylaitteisto.
Tunnusluvut
Tuhatta euroa (ellei mainittu toisin)
1.1.– 31.12. 2024
1.1.– 31.12. 2023
1.1.– 31.12. 2022
Liikevaihto
114 396
122 520
127 656
Käyttökate (EBITDA)
11 587
16 182
16 659
EBITDA %
10,1 %
13,2 %
13,1 %
Oikaistu EBITDA
12 422
18 838*
19 006
Oikaistu EBITDA %
10,9 %
15,4 %
14,9 %
Liikevoitto /-tappio (EBIT)
5 315
8 426
10 018
Liikevoitto /-tappio (EBIT) %
4,6 %
6,9 %
7,8 %
Oikaistu liikevoitto /-tappio (EBIT)
6 385
11 317*
12 608
Oikaistu liikevoitto /-tappio (EBIT) %
5,6 %
9,2 %
9,9 %
Tilikauden tulos
-1 273
2 679
3 535
Tulos/osake (EPS), laimentamaton, euroa
-0,06
0,09
0,13
Tulos/osake (EPS), laimennettu, euroa
-0,06
0,09
0,13
Oman pääoman tuotto (ROE) %
-2,0 %
4,3 %
5,8 %
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) %
4,5 %
8,7 %
12,0 %
Omavaraisuusaste %
37,5 %
40,0 %
53,0 %
Nettovelkaantumisaste %
62,1 %
60,7 %
23,2 %
Nettokäyttöpääoma
54 751
62 245
41 490
Saadut tilaukset
80 938
43 950
87 368
Tilauskanta
88 020
124 192
203 069
Henkilökunta tilikauden lopussa
643
840
508
Henkilökunta keskimäärin tilikauden
aikana
636
658
604
* Vuoden 2023 oikaisuihin liittyviä uudelleenjärjestelykuluja on korjattu vastaamaan tilikaudella 2024
muutettua laskentakaavaa.  Aiemmin raportoitu oikaistu liikevoitto oli 10 943 tuhatta euroa ja oikaistu
EBITDA oli 18 464 tuhatta euroa (1-12/2023).
Tunnuslukujen laskentakaavat on esitetty toimintakertomuksen lopussa.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
19
Vaihtoehtoiset tunnusluvut (APM) 
Lamor noudattaa ESMA:n (European Securities and Markets Authority) vaihtoehtoisten
tunnuslukujen esittämisestä annettua ohjeistusta, joka on ollut voimassa vuodesta 2016
lähtien. Lamor käyttää ja esittää seuraavia vaihtoehtoisia tunnuslukuja, jotka
havainnollistavat paremmin Lamorin toiminnan kehitystä: oikaistu EBIT, oikaistu EBITDA,
ROI, ROE, omavaraisuusaste ja nettovelkaantumisaste. 
Oikaistut EBIT ja EBITDA sisältävät seuraavat erät:
Oikaistu EBIT ja EBITDA  
Tuhatta euroa
1.1.– 31.12. 2024
1.1.– 31.12. 2023
1.1.– 31.12. 2022
Liikevoitto (EBIT)
5 315
8 426
10 018
Poistot ja arvonalentumiset
6 272
7 756
6 641
EBITDA
11 587
16 182
16 659
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
  Yritysjärjestelykulut
0
0
71
  Uudelleenjärjestelykulut
834
1 318*
318
  Arvonalentumiset Venäjän 
  liiketoiminnasta
0
1 338
1 958
Oikaistu EBITDA
12 422
18  838*
19 006
Poistot ja arvonalentumiset
-6 272
–7 756
–6 641
Hankintamenojen kohdistuksiin liittyvät
poistot
236
235
242
Oikaistu EBIT
6 385
11 317*
12 608
* Vuoden 2023 oikaisuihin liittyviä uudelleenjärjestelykuluja on korjattu vastaamaan tilikaudella 2024
muutettua laskentakaavaa. 
Taloudellinen tulos
Liikevaihto (miljoona euroa) ja oikaistu liikevoitto (%) vuosineljänneksittäin
%
2748779167178
Tilauskanta (vas.) ja saadut tilaukset (oik.) vuosineljänneksittäin (miljoona euroa)
2748779167174
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
20
Tammi–joulukuu 2024
Konsernin liikevaihto oli kaudella 114,4 miljoonaa euroa (122,5). Laskua vertailukaudesta oli
6,6 %. Vertailukelpoisin valuuttakurssein liikevaihto laski 6,7 %. Kuwaitissa käynnissä oleva
maanpuhdistushanke, Saudi-Arabian ympäristönsuojeluhanke, Bangladeshin hankkeen
toimitukset, Etelä-Amerikan ympäristövahinkojen puhdistukset sekä Aasian (Hong Kong,
Singapore) tehdyt laitetoimitukset olivat merkittävimmät yksittäiset tammi–joulukuun
liikevaihtoon vaikuttaneet hankkeet.
Oikaistu liikevoitto (EBIT) oli 6,4 miljoonaa euroa (11,3) ja 5,6 % kauden liikevaihdosta
(9,2 %). Kannattavuutta heikensi alhaisempi liikevaihdon taso sekä kiinteitä kuluja
viimeisellä neljänneksellä lisänneet kertaerät päättyneisiin projekteihin liittyen.
Tilauskanta oli kauden lopussa 88,0 miljoonaa euroa (124,2). Katsauskauden aikana saatujen
uusien tilausten arvo oli 80,9 miljoonaa euroa (44,0) mikä on 84,2 % enemmän kuin
vertailukaudella. Tilauskanta sisältää NEOM Companyn tilauksen marraskuussa tiedotetun
uuden työnjaon mukaisesti (9 miljoonan euron öljyntorjuntateknologiatoimitus).
Poistojen määrä oli -6,3 miljoonaa euroa (-7,8) ja ne sisälsivät -3,6 miljoonaa euroa (-4,2)
käyttöoikeusomaisuuserien poistoja (IFRS 16), jotka liittyvät pääosin konsernin Saudi-
Arabian hankkeissa käytettyihin aluksiin sekä Kilpilahden muovinkierrätyslaitoksen
maanvuokrasopimukseen.
Rahoitustuotot ja -kulut, -5,8 miljoonaa euroa (-5,2), muodostuivat liiketoiminnan
rahoituksen korko- ja takauskuluista sekä Yhdysvaltain dollarin määräisten ja
dollarisidonnaisten saamisten ja velkojen arvostuksista ja näihin liittyvistä
valuuttasuojauksista. Kasvu vertailukaudesta aiheutui vuoden 2023 elokuussa liikkeeseen
lasketun vihreän joukkovelkakirjalainan korkokuluista. 
Konsernin tulos ennen veroja oli -0,4 miljoonaa euroa (3,2). Osakekohtainen tulos
(laimentamaton) tammi-joulukuussa 2024 oli -0,06 euroa (0,09).
Liiketoiminnan nettorahavirta oli 16,6 miljoonaa euroa (-12,7). Sitoutunut
nettokäyttöpääoma 31.12.2024 oli 54,8 miljoonaa euroa (62,2). Käyttöpääoman lasku
vertailukaudesta johtui vuoden lopulla kotiutetuista projektilaskutuksen maksuista sekä
lyhytaikaisten velkojen kasvusta. Investointien rahavirta oli -15,8 miljoonaa euroa (-6,9).
Konsernin omavaraisuusaste oli 37,5 % (40,0 %) ja nettovelkaantumisaste 62,1 % (60,7 %).
Nettovelkaantumisasteeseen vaikuttaa erityisesti tilikauden aikana nostetut uudet
rahalaitoslainat ja rahoituslimiitit.
Investoinnit ja tutkimus- ja kehitystoiminta
Tammi–joulukuussa 2024 investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin olivat
19,4 miljoonaa euroa (7,4). Kasvuun tammi-joulukuussa vaikuttivat erityisesti Kilpilahden
muovin kemiallisen kierrätyksen pilottilaitoksen investoinnit ja kehitysmenot. Yhtiö sai
katsauskauden aikana 1,6 miljoonan euron valtionavustuksen muovinkierrätyslaitoksen
kehitysmenoihin Kilpilahdessa.
Käyttöoikeusomaisuuserät, jotka liittyvät pääasiassa Kilpilahden muovinkierrätyslaitoksen
maanvuokrasopimukseen, olivat kauden lopussa 2,6 miljoonaa euroa (5,0). 
Konsernin kehitysmenot tilikaudella olivat 2,1 (2,8) miljoonaa euroa, käsittäen yleisiä
liiketoiminnan kehityksen kuluja sekä muovin kemiallisen kierrätyksen hankkeen
valmistelukuluja. Aktivoiduissa kehitysmenoissa on otettu huomioon saatu 1,6 miljoonan
euron valtionavustus. Lamor on mukana Business Finlandin tukemassa Kasvumoottori-
ohjelmassa, johon liittyvät tilikauden aikaiset kustannukset, 1,0 (1,3) miljoonaa euroa,
sisältyvät edellä mainittuihin menoihin.
Tammi–joulukuussa 2024 poistot ja arvonalentumiset olivat yhteensä -6,3 miljoonaa euroa
(-7,8). 
Lamorin tutkimus- ja kehitystoiminnan tehtävänä on tukea projektitoimintaa ja
liiketoiminnan kasvutavoitteita sekä luoda uusia liiketoimintamalleja. Lamor pyrkii jatkuvasti
kehittämään uusia ratkaisuja asiakkaidensa ympäristöhaasteisiin, minkä lisäksi se pyrkii
laajentamaan jo käytettävissä olevien ratkaisujen soveltamisalaa uusiin käyttökohteisiin.
Taloudellinen asema
Lamorin korolliset velat koostuvat pankkilainoista, joukkovelkakirjalainasta, pääomalainoista
sekä IFRS 16 -standardin mukaisista vuokrasopimusveloista. Lamorin korolliset velat
31.12.2024 olivat 56,9 miljoonaa euroa (49,8), joista vuokrasopimusvelat olivat
2,7 miljoonaa euroa (5,4). Konsernin nettovelat olivat 40,0 miljoonaa euroa (38,8).
Katsauskauden lopussa konsernin rahavarat olivat 16,9 miljoonaa euroa (11,0). 
Lamorin senioriehtoiseen rahoitukseen sisältyy elokuussa 2023 liikkeeseen laskettu
25,0 miljoonan euron vihreä joukkovelkakirjalaina, jonka maksusuoritusten vakuutena on
jälkipantti Lamorin yrityskiinnityksiin. Lainan suunniteltu juoksuaika on 3 vuotta. Lisäksi
konsernin senioriehtoisiin rahalaitoslainoihin sisältyy yhteensä 7,9 miljoonaa euroa lainoja
mukaan lukien Lamor Recyclingin 4,4 miljoonan euron laina. Konsernilla on 11,0 miljoonan
euron rahoituslimiitti ja 7,0 miljoonan euron luotollinen tili sekä Lamor Recyclingin
1,0 miljoonan euron luotollinen tili. Rahoituslimiitistä oli katsauskauden päättyessä
31.12.2024 käytössä 9,5 miljoonaa euroa ja luotollisista tileistä yhteensä 1,0 miljoonaa
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
21
euroa. Lisäksi Lamorilla oli yhteensä 1,0 miljoonan euron arvosta nostamattomia lainoja,
jotka liittyvät muovin kemiallisen kierrätyslaitoksen investointihankkeeseen.
Katsauskauden lopussa muita rahalaitoslainoja oli 0,7 miljoonaa euroa. Annettujen takausten
arvo kauden lopussa oli 35,8 miljoonaa euroa (42,9). Korollisen velkarahoituksen määrää
arvioitaessa on hyvä huomioida myös yhtiön kokonaisvastuiden määrä mukaan lukien yhtiön
takausvelvoitteet, jotka koskevat erityisesti suuria toimitushankkeita.
Katsauskauden lopussa yhtiöllä oli pääomalainoja yhteensä 10,5 miljoonaa euroa.
Business Finlandin kasvumoottorikilpailuun liittyvää Valtiokonttorin myöntämää
pääomalainaa oli 5,5 miljoonaa euroa. Lisäksi Ilmastorahasto on myöntänyt yhtiön muovin
kemiallisen kierrätyksen hankkeeseen pääomalainaa, josta yhtiö on nostanut 5,0 miljoonaa
euroa. Pääomalainat ovat toissijaisessa asemassa senioriehtoiseen rahoitukseen nähden
eikä niitä huomioida kovenanttilaskennassa.
Ohjeistus vuodelle 2025
Liikevaihdon arvioidaan kasvavan verrattuna edelliseen vuoteen (2024: 114,4 milj. eur).
Oikaistun liikevoiton oletetaan kasvavan verrattuna edelliseen vuoteen (2024: 6,4 milj.
eur)
Taustaoletukset
Ohjeistus perustuu olemassa olevaan tilauskantaan sekä yhtiön johdon näkemykseen
kysynnästä ja tiedossa olevista kilpailutuksista. Yhtiö käy parhaillaan neuvotteluja useista
merkittävistä laitekaupoista ja keskisuurista palvelusopimuksista kaikilla markkina-alueillaan.
Liikevaihdon arvioidaan olevan alle vertailuvuoden tason ensimmäisellä vuosipuoliskolla ja
yli sen toisella vuosipuoliskolla. Liikevaihto-ohjeistuksen toteutuminen edellyttää vahvaa
uusien tilausten kertymää vuoden ensimmäisellä vuosipuoliskolla. Vuonna 2025 Lamorin
suurista palveluhankkeista jatkuvan Kuwaitin hankkeen liikevaihdon arvioidaan olevan
edellisen vuoden tasolla, ja suurten palveluhankkeiden ulkopuolisen muun liikevaihdon
kasvun arvioidaan jatkuvan. Muovinkierrätyksen osalta ohjeistus olettaa liikevaihdon
olevan rajallinen.
Kannattavuuden osalta yhtiö arvioi myynnin ja operatiivisen toiminnan tehostamisen
johtavan kannattavuuden paranemiseen, mutta suunnitellut toimenpiteet vaikuttavat
merkittävämmin vuonna 2026.
Riskit ja epävarmuustekijät 
Lamorin toimintaan vaikuttavat erilaiset toimintaympäristöön, sääntelyyn, liiketoimintaan ja
rahoitukseen liittyvät riskit. Lamor pyrkii hyödyntämään saatavilla olevia mahdollisuuksia ja
rajaamaan riskien mahdollisia haitallisia vaikutuksia. Lamorin riskienhallinnan tavoitteena on
varmistaa tehokas ja onnistunut strategian toteutus sekä pitkän että lyhyen aikavälin
tavoitteiden saavuttamiseksi. Lamorin hallituksen tehtävänä on säädellä
riskinottohalukkuutta.
Toimintaympäristöön liittyvät riskit 
Lamor toimii yli 100 maassa tytär- ja osakkuusyhtiöidensä sekä kumppani- ja
jakeluverkostonsa kautta. Lamorilla on tytär- ja osakkuusyhtiöitä yli 20 maassa ja
liiketoimintaa jokaisella mantereella. Lisäksi Lamorin tavoitteena on kasvattaa ja laajentaa
liiketoimintaansa myös tulevaisuudessa. Koska Lamorilla on liiketoimintaa ympäri maailman,
se altistuu esimerkiksi poliittisille, taloudellisille, lainsäädännöllisille ja sosiaalisille
olosuhteille kussakin maassa, jossa se harjoittaa liiketoimintaansa. Toimintansa
kansainvälisen luonteen vuoksi Lamor altistuu kansainväliseen kauppaan liittyvien riskien
vaikutuksille. Lisäksi Lamorin liiketoiminnan kehitys on osittain riippuvaista julkisen talouden
yleisestä kehityksestä sekä julkistaloutta ohjaavasta poliittisesta päätöksenteosta.
Geopoliittisella tilanteella saattaa olla negatiivinen vaikutus Lamorin liiketoimintaan
esimerkiksi hankkeiden aikataulu- ja kustannusmuutosten sekä toimitusketjujen ja
paikallisten toimintamahdollisuuksien muutosten muodossa. Lisäksi kärjistyneet tilanteet
saattavat vaikuttaa henkilöstön turvallisuuteen. 
Oikeudelliseen sääntelyyn liittyvät riskit 
Lamor toimii toimialalla, johon kohdistuu paljon sääntelyä, ja joka on lisäksi muun muassa
yleisen ympäristötietoisuuden lisääntyessä jatkuvan muutospaineen alla. Lamorin tuleekin
toiminnassaan noudattaa suurta määrää toimialaan kohdistuvaa lainsäädäntöä, erilaisia
standardeja ja määräyksiä, jotka koskevat esimerkiksi jätteiden ja haitallisten aineiden
käsittelyä, liiketoiminnan luvanvaraisuutta, terveyttä ja turvallisuutta, tietosuojaa, julkisia
hankintoja, työvoiman käyttöä, kilpailua, yritystoimintaa yleisesti ja verotusta. Lamorin
toiminnan maailmanlaajuinen luonne kasvattaa olennaisesti siihen kohdistuvan erilaisen
sääntelyn määrää, sillä sääntelyn ja määräysten sisältö saattaa vaihdella merkittävästi
valtioittain.
Lamorin ja sen alihankkijoiden on toiminnassaan noudatettava lakeja, määräyksiä,
lupaehtoja, viranomaisten ohjeita ja standardeja, jotka koskevat muun muassa
pilaantuneiden alueiden puhdistamista, vaarallisten ja ympäristölle haitallisten aineiden
käsittelyä ja hävittämistä sekä jätteiden vastaanottoa, käsittelyä ja kuljetusta.
Merkittävimmät ympäristöriskit liittyvät ympäristölle vaarallisten aineiden, kuten kerätyn
öljyn, käytettyjen kemikaalien tai Lamorin ja sen alihankkijoiden toiminnassaan käyttämien
raskaan kaluston ja laivojen polttoaineen mahdolliseen vapautumiseen maaperään tai
vesistöihin.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
22
Liiketoimintaan liittyvät riskit 
Negatiiviset muutokset Lamorin liiketoiminnassaan käyttämien komponenttien ja
alihankkijoiden saatavuudessa ja markkinahinnoissa tai Lamorin laitteiden kuljetus- ja
valmistuskustannuksissa voivat vaikuttaa haitallisesti Lamorin liiketoiminnan
kannattavuuteen. Komponenttien hinnat ja Lamorin laitteiden kuljetus- ja
valmistuskustannukset voivat nousta merkittävästi esimerkiksi luonnonkatastrofien ja
Lamorin toimitussopimusten ongelmien tai globaalien poikkeusolojen tai toimitusketjujen
häiriöiden johdosta.
Lamorin raportointivaluutta on euro, ja yhtiö altistuu valuuttakurssivaihteluista aiheutuvalle
riskille aina, kun se maksaa tai vastaanottaa maksuja muussa valuutassa kuin eurossa.
Lamorin kannalta merkittävin yksittäiseen valuuttaan liittyvä riski liittyy Yhdysvaltain
dollarin ja siihen sidottujen valuuttojen kurssivaihteluihin.
Laitemyynnin lisäksi merkittävä osa Lamorin liiketoiminnasta on projektiluonteista. Uusien
tilauksien määrä ja projektinhallinnan onnistuminen vaikuttaa merkittävästi Lamorin
liiketoiminnan kannattavuuteen ja tulevaisuudennäkymiin.
Lamor on rakentamassa ensimmäistä teollisen mittakaavan muovin kemiallisen kierrätyksen
laitosta. Rajattu kokemus käsittelyprosessin toimivuudesta saattaa aiheuttaa riskin
rakennettavan laitoksen käyttöönottoaikataululle.
Ilmastomuutoksen vaikutukset aiheuttavat muutoksia myös Lamorin
liiketoimintaympäristöön. Ilmastonmuutos voi aiheuttaa ääri-ilmiöitä, jotka toisaalta lisäävät
riskejä erilaisille onnettomuuksille sekä öljy- ja kemikaalivuodoille, mutta saattavat myös
vaikeuttaa Lamorin projektitoimituksia. Merkittävä osa Lamorin liiketoiminnasta liittyy
öljytoimialaan tai sen aiheuttaman saastumisen puhdistamiseen.
Lamorin rahoitukseen ja taloudelliseen asemaan liittyvät riskit 
Lamorin liiketoiminta on käyttöpääomaintensiivistä. Huolimatta siitä, että Lamorin
liiketoiminnan kiinteät kustannukset ovat suurelta osin skaalautuvia, liiketoiminnan
merkittävä kasvattaminen vaatii Lamorilta myös investointeja muun muassa laitteistoon ja
henkilöstöön. Lisäksi Lamorin muovin kemialliseen kierrätykseen liittyvät uudet
laitoshankkeet vaativat merkittäviä investointeja. Lamorin kyky rahoittaa toimintaansa
riippuu monista tekijöistä ja siihen vaikuttavat liiketoiminnan rahavirta, voitontuottamiskyky,
luottokelpoisuus sekä uuden lainarahoituksen ja oman pääoman ehtoisen rahoituksen
saatavuus.
Lamor altistuu esimerkiksi keskeneräisiin projekteihin ja asiakassaamisiin sekä toimittajille
maksettujen ennakkomaksujen saataviin liittyvälle luottoriskille. Yleisen taloudellisen
tilanteen heikkeneminen saattaa heikentää Lamorin sopimusvastapuolten maksuvalmiutta,
millä saattaa olla haitallinen vaikutus Lamorin kykyyn periä saamiset täysimääräisesti tai
niiden erääntyessä.
Lamor arvioi aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden arvonalentumisen vuosittain
jokaisena tilinpäätöspäivänä sekä silloin, kun tapahtumat tai muutokset olosuhteissa
viittaavat siihen, että jonkin omaisuuserän arvo olisi alentunut. Jos omaisuuserän
kirjanpitoarvo on sen arvioitua kerrytettävissä olevaa rahamäärää suurempi, kyseisen
omaisuuserän kirjanpitoarvoa alennetaan välittömästi siten, että se vastaa kerrytettävissä
olevaa rahamäärää.
Korkeana pysyvä inflaatio ja talouden hidastuminen voivat aiheuttaa epävarmuutta myös
Lamorin toimintaympäristössä. Korkea korkotaso voi kasvattaa niin ikään Lamorin
rahoituskuluja. 
Lähiajan riskit ja epävarmuustekijät
Markkinaan liittyvä geopoliittinen riskitaso on edelleen koholla useiden globaaleiden
konfliktien ja poliittisen epävakauden vuoksi. Tilanne on kiristynyt tietyissä Lähi-idän maissa
entisestään ja epävakaus on jatkunut myös Etelä-Amerikan maissa. Lisäksi Venäjän sota
Ukrainassa jatkuu edelleen. Myös Itämeren osalta riskit ovat kasvaneet. Yleisen
turvallisuustilanteen heikkenemisen lisäksi nämä konfliktit vaikuttavat Lamorin
liiketoimintaan monilla tavoin ja nostavat merkittävästi myös öljyvahinkojen riskiä. Tällä
saattaa olla negatiivinen vaikutus Lamorin liiketoimintaan esimerkiksi hankkeiden aikataulu-
ja kustannusmuutosten sekä toimitusketjujen ja paikallisten toimintamahdollisuuksien
muutosten muodossa. 
Lamorin liiketoiminta on globaalia, ja yhtiö altistuu toimintamaissaan poliittisille,
taloudellisille, lainsäädännöllisille ja sosiaalisille olosuhteille ja niihin liittyville riskeille.
Laitemyynnin lisäksi merkittävä osa Lamorin liiketoiminnasta muodostuu tarjouskilpailuihin
perustuvista keskisuurista ja suurista palveluhankkeista. Etenkin suurimpien hankkeiden
jatkuvuus sekä tarjouskilpailujen ajoittumiseen ja niissä menestymiseen liittyvät
epävarmuustekijät voivat vaikuttaa merkittävästi Lamorin liikevaihtoon ja kannattavuuteen.
Lisäksi muovinkierrätyksen ensimmäisen konseptilaitoksen käyttöönoton ja ylösajon
aikataululla voi olla vaikutusta yhtiön kannattavuuteen ja investointeihin sekä rajallisesti
myös kuluvan vuoden liikevaihtoon.
Lamorin liiketoiminnan kehitys on myös osittain riippuvaista talouden yleisestä kehityksestä
sekä julkistaloutta ohjaavasta poliittisesta päätöksenteosta. Korkotaso on laskenut
aiemmilta korkeilta tasoiltaan, mutta muutokset siinä voivat vaikuttaa Lamorin
rahoituskuluihin. Mahdollisesti käynnistyvien globaalien kauppasotien takia kasvavilla
tullimaksuilla voi olla vaikutusta Lamoriin, mutta niiden vaikutusta on tässä vaiheessa vaikea
arvioida.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
23
Hallinnointi 
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 
Lamor julkaisee hallituksen toimintakertomuksesta erillisen selvityksen yhtiön hallinto- ja
ohjausjärjestelmästä vuodelta 2024 voimassa olevan sääntelyn mukaisesti osana yhtiön
vuosikertomusta.
Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset
Lamorin varsinainen yhtiökokous pidettiin 26.3.2024 osakeyhtiölain mukaisena
etäkokouksena. Yhtiökokous kannatti kaikkia hallituksen ja osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan yhtiökokoukselle tekemiä ehdotuksia. 
Yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen vuodelta 2023 ja päätti, että osinkoa ei jaeta, myönsi
hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle vastuuvapauden sekä hyväksyi toimielinten vuoden
2023 palkitsemisraportin. 
Yhtiökokous päätti hallituksen palkkioista, hallituksen jäsenten lukumäärästä ja valitsi
hallituksen jäseniksi uudelleen Nina Ehrnroothin, Fred Larsenin, Kaisa Lipposen, Timo
Rantasen ja Mika Ståhlbergin. Yhtiön tilintarkastajaksi sekä kestävyysraportoinnin
varmentajaksi valittiin tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy, jonka nimeämänä uutena
päävastuullisena tilintarkastajana sekä kestävyysraportoinnin varmentajana toimii
KHT Mikko Rytilahti.   
Yhtiökokouksen päätökset ja pöytäkirja ovat kokonaisuudessaan luettavissa yhtiön
verkkosivuilla.
Varsinaisen yhtiökokouksen päättämät valtuutukset hallitukselle
Yhtiökokous päätti 26.3.2024 valtuuttaa hallituksen päättämään uusien tai yhtiön hallussa
olevien osakkeiden antamisesta päätöksen mukaisin ehdoin. Valtuutuksen nojalla
annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä enintään 2 500 000 osaketta, mikä
vastaa noin 9 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista ehdotuksen tekohetkellä. Osakeanti voi
tapahtua suunnatusti eli osakkeenomistajien etuoikeudesta poiketen edellyttäen, että tälle
on painava taloudellinen syy, ja että osakkeiden suuntaaminen on yhtiön ja sen
osakkeenomistajien etujen mukaista. 
Yhtiökokous päätti 26.3.2024 valtuuttaa hallituksen päättämään yhtiön omien osakkeiden
hankkimisesta päätöksen mukaisin ehdoin siten, että hankittavien omien osakkeiden
lukumäärä voi olla yhteensä enintään 2 500 000 osaketta. Yhtiö ei kuitenkaan voi yhdessä
tytäryhtiöidensä kanssa omistaa ja/tai pitää panttina millään hetkellä enempää kuin
10 prosenttia kaikista yhtiön osakkeista. 
Yhtiökokous päätti 26.3.2024 valtuuttaa hallituksen päättämään osakkeiden sekä optio-
oikeuksien ja muiden osakeyhtiölain 10 luvussa tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien
erityisten oikeuksien antamisesta päätöksen mukaisin ehdoin osana yhtiön johdon ja
henkilöstön kannustinjärjestelmiä. siten, että valtuutuksen nojalla suoraan annettavien
osakkeiden sekä annettavien optio-oikeuksien ja muiden erityisten oikeuksien nojalla
merkittävissä olevien osakkeiden yhteenlaskettu enimmäismäärä on 300 000 osaketta, mikä
vastaa noin yhtä (1) prosenttia yhtiön kaikista osakkeista ehdotuksen tekohetkellä. 
Valtuutukset ovat voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen asti,
kuitenkin enintään 30.6.2025 asti.  Hallitus ei katsauskauden aikana käyttänyt valtuutuksia.
Hallituksen järjestäytyminen
Hallitus järjestäytyi yhtiökokouksen jälkeen 26.3.2024 ja päätti järjestäytymisensä
yhteydessä hallituksen ja sen valiokuntien kokoonpanosta seuraavasti.
Puheenjohtajana valittiin jatkamaan Mika Ståhlberg ja varapuheenjohtajana Fred Larsen. 
Hallituksen valiokuntien jäsenistä päätettiin seuraavasti: 
Tarkastusvaliokunta: Timo Rantanen (puheenjohtaja), Kaisa Lipponen ja Mika Ståhlberg
Palkitsemisvaliokunta: Nina Ehrnrooth (puheenjohtaja), jäsenet Kaisa Lipponen ja
Timo Rantanen.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan kokoonpano ja järjestäytyminen
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta järjestäytyi 18.9.2024 seuraavasti. Järjestäytymisen
yhteydessä toimikunnan puheenjohtajaksi valittiin Fred Larsen.
Fred Larsen (hallituksen puheenjohtaja, Larsen Family Corporation Oy)
Juuso Puolanne (sijoitusjohtaja, Suomen Teollisuussijoitus Oy)
Annika Ekman (osakejohtaja, Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen)
Mika Ståhlberg (hallituksen puheenjohtaja, Lamor Corporation Oyj). 
Tiedonantopolitiikan päivitys
1.10.2024 yhtiö tiedotti hallituksen hyväksyneen Lamorin päivitetyn tiedonantopolitiikan.
Päivityksessä tehtiin erinäisiä teknisiä ja kieliasuun liittyviä päivityksiä, täsmennettiin
pörssi- ja yhtiötiedotteiden hyväksymiseen liittyviä vastuita sekä tarkennettiin
lehdistötiedotteiden julkaisemisen kriteereitä. Muutokset tulivat voimaan välittömästi.
Päivitetty tiedonantopolitiikka on saatavilla yhtiön verkkosivuilla osoitteessa
https://www.lamor.com/fi/sijoittajat/hallinto/tiedonantopolitiikka.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
24
Lähipiiritoimet
Lamorin osakeyhtiölain lähipiirilainat on on eritelty liitetiedoissa 5.2 Lähipiiritapahtumat.
Henkilöstö ja johto
Muutokset johtoryhmässä
Helmikuussa DI Juha Korhonen nimitettiin toimitusketjun ja projektinhallinnan johtajaksi ja
johtoryhmän jäseneksi sekä KTM Östen Lindell Euroopan ja Aasian alueen johtajaksi ja
johtoryhmän jäseneksi 16.2.2024 alkaen.
KTM Vesa Leino nimitettiin yhtiön väliaikaiseksi talousjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi
1.3.2024 alkaen ja hän toimi tässä roolissa 31.10.2024 asti. Uudeksi talousjohtajaksi ja
johtoryhmän jäseneksi nimitettiin 1.11.2024 alkaen Mikko Forsell (DI ja KTM).
Vuoden viimeisellä neljänneksellä Lamor uudisti yhtiön johtoryhmää vahvistaakseen
paikallista asiakas- ja markkinaymmärrystä. Markkina-alueiden johtajien osalta Rob James
nimitettiin 11.11.2024 alkaen Euroopan ja Aasian markkina-alueen johtajaksi,
Aziz Al-Othman 1.11.2024 alkaen Lähi-idän ja Afrikan markkina-alueen johtajaksi sekä
Jesus Pelayo 1.1.2025 alkaen Etelä- ja Pohjois-Amerikan markkina-alueen johtajaksi.
Muutosten yhteydessä tiedotettiin, että väistyvä Etelä- ja Pohjois-Amerikan aluejohtaja
Santiago Gonzalez jää suunnitellusti eläkkeelle. Samoin Richard Hill nimitettiin 13.11.2024
alkaen operatiiviseksi johtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi.
Katsauskauden lopussa Lamorin johtoryhmään kuuluivat seuraavat henkilöt:
Johan Grön, toimitusjohtaja
Mikko Forsell, talousjohtaja
Richard Hill, operatiivinen johtaja
Santiago Gonzales (31.12.2024 asti; Jesús Pelayo 1.1.2025 alkaen), johtaja, Etelä- ja
Pohjois-Amerikka 
Rob James, johtaja, Eurooppa ja Aasia
Aziz Al-Othman, johtaja, Lähi-Itä ja Afrikka
Mervi Oikkonen, johtaja, Ihmiset ja kulttuuri
Henkilöstö
Tammi-joulukuussa 2024 Lamor työllisti keskimäärin 636 (658) henkilöä. Katsauskauden
lopussa Lamor työllisti 643 (840) henkilöä. Henkilöstön lukumäärään vaikuttavat Lamorin
kulloinkin käynnissä olevat suuret hankkeet. 
Lamorin henkilöstön yhteenlasketut palkat ja palkkiot tilikaudella 2024 olivat 17 964
(20 586) tuhatta euroa.
2748779069986
2748779069998
643
636
Konsernirakenne 
Lamorin konsernirakenteessa ei tapahtunut merkittäviä muutoksia tilikauden 2024 aikana. 
Ulkomaiset sivuliikkeet 
Konsernin emoyhtiöllä on Saudi-Arabiassa kaksi rekisteröityä sivuliikettä.
Osakkeet ja kaupankäynti
Lamorilla on yksi osakesarja. Jokaisella osakkeella on yhtäläinen äänioikeus, ja yhtiön
osakkeet tuottavat yhtäläiset oikeudet osinkoon. Osakkeisiin ei liity äänestysrajoituksia.
Osakkeilla ei ole nimellisarvoa. Osakkeet on laskettu liikkeeseen Suomen lakien mukaisesti,
ja kaikki osakkeet on maksettu kokonaisuudessaan. Osakkeet ovat euromääräisiä. Lamorin
osakkeet on liitetty Euroclear Finlandin hallinnoimaan Suomen arvo-osuusjärjestelmään, ja
ne ovat kaupankäynnin kohteena Nasdaq Helsinki Oy:n pörssilistalla.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
25
Osakepääoma ja osakkeiden määrä
31/12/2024
31/12/2023
Osakepääoma, eur
3 866 375,40
3 866 375,40
Osakkeiden kokonaismäärä
27 502 424
27 502 424
        joista yhtiön hallussa
542 450
542 450
Osakkeiden antioikaistun lukumäärän keskiarvo
tilikauden aikana, laimentamaton
26 959 974
26 959 974
      laimennettu
26 959 974
27 557 474
Osakkeiden antioikaistu lukumäärä tilikauden
lopussa, laimentamaton
26 959 974
26 959 974
      laimennettu
26 959 974
26 959 974
Markkina-arvo, milj. eur
33,4
69,8
Osakkeenomistajien lukumäärä
5 797
6 486
Kaupankäynti Lamorin osakkeella Nasdaq Helsingissä
1–12/2024
1–12/2023
Osakevaihto, kpl, milj.
2,0
1,7*
    osuus osakekannasta, %
7,6
6,3
Osakevaihdon arvo, milj. eur
3,9
6,4
Päätöskurssi viimeisenä kaupankäyntipäivänä, eur
1,22
2,59
  Ylin kurssi, eur
2,66
4,85
  Alin kurssi, eur
1,12
2,33
* Osakkeita vaihdettiin Nasdaq First North Premier-segmentin markkinapaikalla ajalla 1.1.–22.11.2023
noin 1,42 miljoonaa kappaletta ja pörssilistalla ajalla 23.11.-31.12.2023 noin 0,28 (0) miljoonaa
kappaletta.
Muita osakekohtaisia tunnuslukuja
2024
2023
Osakekohtainen tulos, laimennettu
-0,06
0,09
Osakekohtainen tulos, laimentamaton
-0,06
0,09
Omapääoma/osake, eur
2,39
2,37
Hinta/osakekohtainen tulos (P/E)
-20,8
26,7
Osakkeenomistajat
Lamorilla oli katsauskauden 2024 päättyessä 5 797 (6 486) osakkeenomistajaa.
Vuonna 2024 Lamorin omistus- ja äänivallassa ei tapahtunut merkittäviä muutoksia.
Yhtiön kymmenen (10) suurinta osakkeenomistajaa sekä osakkeenomistuksen jakauma
omistajaryhmittäin sekä osakemäärän mukaan esitetään seuraavissa taulukoissa.
Sija
Osakkeenomistajat
Osakkeita ja ääniä
(kpl)
% osakkeista ja
äänistä
1
Larsen Family Corporation Oy *
9 406 177
34,20
2
Suomen Teollisuussijoitus Oy
1 938 800
7,05
3
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen
1 738 850
6,32
4
Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö
1 662 029
6,04
5
Larsen Nico Benjamin
1 355 290
4,93
6
Larsen Fred Jörgen
1 098 350
3,99
7
Eläkevakuutusosakeyhtiö Veritas
724 637
2,63
8
Santiago Gonzalez
722 627
2,63
9
Capital Dynamics Oy
631 850
2,30
10
SP Rahastoyhtiö
621 118
2,26
10 suurinta osakkeenomistajaa yhteensä
19 899 728
72,36
100 suurinta osakkeenomistajaa yhteensä
25 796 514
93,80
Hallintarekisteröidyt yhteensä
1 434 574
5,22
Yhteensä
27 502 424
100,00
* Larsen Family Corporation Oy on Fred Larsenin määräysvaltayhteisö
Osakkeenomistajat omistajaryhmittäin 31.12.2024
Osake- ja äänimäärä
(kpl) 
% osakkeista ja
äänistä 
Yritykset ja muut 
10 663 641 
38,77
Kotitaloudet 
7 128 353 
25,92
Eläke ja vakuutus 
5 272 390 
19,17
Julkisyhteisöt 
1 938 800 
7,05
Rahastoyhtiöt 
1 374 575 
5,00
Omat osakkeet 
542 450
1,97
Sijoitusyhtiöt 
446 620
1,62
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt yhteensä 
0
0,00
Tuntemattomat 
135 595
0,49
Yhteensä 
27 502 424
100,00
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
26
Osakkeenomistajien jakautuminen osakkeiden määrän mukaan 31.12.2024
Osakemäärä
Omistajien
määrä
% omistajista
Osakemäärä
% osakkeista
1–100
3 209
55,62
192 064
0,70
101–500
1 759
30,49
420 162
1,53
501–1 000
372
6,45
283 696
1,03
1 001–5 000
336
5,82
749 066
2,72
5 001–10 000
32
0,55
238 811
0,87
10 001–50 000
30
0,52
612 467
2,23
50 001–100 000
6
0,10
386 304
1,40
100 001–500 000
13
0,23
3 530 252
12,84
500 001–
12
0,20
21 013 530
76,41
Yhteensä
5 797
100,00
27 502 424
100,00
Lamor ei ole suoraan tai välillisesti kenenkään henkilön määräysvallassa (siten kuin
määräysvalta on määritelty Arvopaperimarkkinalain 2 luvun 4 pykälässä) eikä yhtiö ole
tietoinen mistään sellaisesta järjestelystä, joka voisi johtaa määräysvallan vaihtumiseen
Yhtiössä. Yhtiön osakkeista tai oman pääoman ehtoisista arvopapereista ei ole tehty
ostotarjouksia.
Johdon omistukset
Yhtiön hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja johtoryhmä sekä heidän määräysvallassaan
olevat yhteisöt omistivat yhteensä 11 991 404 osaketta eli 43,6 prosenttia Lamorin
osakkeista 31.12.2024. Toimitusjohtaja Johan Grön omisti 71 400 osaketta ja muut
johtoryhmän jäsenet yhteensä 702 750 osaketta. Ajankohtainen tieto omistuksista löytyy
Lamorin verkkosivuilta.
Liputusilmoitukset
Yhtiö vastaanotti vuoden aikana yhden arvopaperimarkkinalain 9. luvun 5. pykälän mukaisen
ilmoituksen, jonka mukaan Nico Larsenin omistusosuus Lamorin osakkeista ja osakkeiden
määrästä alitti 5 prosentin rajan 31.7.2024 tehtyjen kauppojen seurauksena.
Osakepohjaiset kannustinohjelmat
Lamorin hallitus päätti helmikuussa 2024 (pörssitiedote 16.2.2024) uuden osakeperusteisen
kannustinohjelman perustamisesta yhtiön avainhenkilöille. Suoriteperusteisessa
osakepalkkio-ohjelmassa on yksi ansaintajakso, joka kattaa tilikaudet 2024-2026. Ohjelman
kohderyhmään kuuluu noin yhdeksän avainhenkilöä, mukaan lukien konsernin johtoryhmän
jäsenet sekä toimitusjohtaja. Ohjelmasta maksettavat mahdolliset palkkiot vastaavat
arviolta yhteensä enintään 700 000 Lamorin osakkeen arvoa, mukaan lukien rahana
maksettava osuus. Hallituksen asettamia kynnysarvoja ei saavutettu vielä tilikauden 2024
aikana. Riippuen kynnysarvojen saavuttamisesta tilikausien 2025-2026 aikana, ohjelmasta
mahdollisesti ansaittavat palkkiot maksetaan tilikausien 2025-2027 aikana.
Tilikauden jälkeiset tapahtumat
Merkittävä teknologiatilaus Kuwaitista
Lamor tiedotti (pörssitiedote 8.1.2025) yhtiön saaneen 8 miljoonan euron
ympäristönsuojeluteknologian tilauksen Kuwaitista. Teknologiaa käytetään Arabianlahden
merielämän ja rantojen suojaamiseen. Tilaus on lisätty Lamorin tilauskantaan vuoden 2025
ensimmäisellä neljänneksellä ja toimitetaan vuoden 2025 toisella puoliskolla.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotukset
Lamor tiedotti (pörssitiedote 26.2.2025) osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
ehdotuksista Lamor Corporation Oyj:n varsinaiselle yhtiökokoukselle 2025.
Nimitystoimikunta ehdottaa, että hallitukseen valitaan uudelleen sen viisi nykyistä jäsentä.
Lisäksi toimikunta ehdottaa, että hallituksen palkkiot pidetään ennallaan ja hallituksen
jäsenten suositellaan hankkivan yhtiön osakkeita markkinoilta julkisessa kaupankäynnissä
muodostuvaan hintaan 40 prosentilla hallituksen jäsenen bruttovuosipalkkiosta, kunnes hän
omistaa yhtiön osakkeita hänelle maksettavan bruttovuosipalkkion kaksinkertaisen arvon.
Omistuksen kasvattaminen muovin kemiallisen kierrätyksen liiketoiminnassa
Lamor tiedotti (lehdistötiedote 6.3.2025) yhtiön kasvattavan omistustaan strategisessa
muovin kemiallisen kierrätyksen liiketoiminnassa ja ostaa vähemmistöosakas Resiclo Oy:n
30 prosentin osuuden Lamor Recycling Oy:stä. Kaupan myötä Lamor omistaa 100 prosenttia
liiketoiminnasta. Tämä korostaa yhtiön vahvaa sitoutumista merkittävään hankkeeseen,
jonka tarkoituksena on vastata globaalisti kasvavaan uusioöljyn kysyntään
muoviteollisuudessa.
Hallituksen voitonjakoehdotus 
Tilikauden päättyessä 31.12.2024 emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat olivat
12 505 566,09 euroa, josta tilikauden tappio oli -14 022 774,91 euroa. Hallitus ehdottaa
yhtiökokoukselle, että osinkoa ei jaeta ja tilikauden 2024 tulos jätetään edellisten tilikausien
voitto/tappio-tilille.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
27
Avainlukujen laskentakaavat
Tunnusluku
Laskentakaava
Käyttökate (EBITDA)
=
Liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset
Käyttökate (EBITDA), %
=
Liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset
x 100
Liikevaihto
Oikaistu käyttökate
(EBITDA)
=
Raportoitu EBITDA + liiketoiminnan
uudelleenjärjestelytuotot-/kulut + liiketoimintojen tai
muuhun kuin päivittäiseen liiketoimintaan liittyvien
pysyvien omaisuuserien myyntivoitto/-tappio +
vahingonkorvaustuotot/-kulut + liiketoimintojen
yhdistämisestä aiheutuvat transaktiomenot +
listautumiseen liittyvät kulut
Oikaistu käyttökate
(EBITDA) %
=
Raportoitu EBITDA + liiketoiminnan
uudelleenjärjestelytuotot-/kulut + liiketoimintojen tai
muuhun kuin päivittäiseen liiketoimintaan liittyvien
pysyvien omaisuuserien myyntivoitto/-tappio +
vahingonkorvaustuotot/-kulut + liiketoimintojen
yhdistämisestä aiheutuvat transaktiomenot +
listautumiseen liittyvät kulut
x 100
Liikevaihto
Liikevoitto (EBIT)
=
Tilikauden voitto ennen rahoituseriä ja veroja.
Liikevoitto (EBIT), %
=
Liikevoitto
x 100
Liikevaihto
Oikaistu liikevoitto (EBIT)
=
Raportoitu EBIT + arvonalentumiset liikearvosta ja poistot
liiketoimintojen yhdistämiseen liittyvistä kohdistuksista +
liiketoiminnan uudelleenjärjestelytuotot-/kulut+
liiketoimintojen tai muuhun kuin päivittäiseen
liiketoimintaan liittyvien pysyvien omaisuuserien
myyntivoitto/-tappio + vahingonkorvaustuotot/-kulut +
liiketoimintojen yhdistämisestä aiheutuvat
transaktiomenot + listautumiseen liittyvät kulut
Oikaistu liikevoitto (EBIT), %
=
Raportoitu EBIT + arvonalentumiset liikearvosta ja poistot
liiketoimintojen yhdistämiseen liittyvistä kohdistuksista +
liiketoiminnan uudelleenjärjestelytuotot-/kulut+
liiketoimintojen tai muuhun kuin päivittäiseen
liiketoimintaan liittyvien pysyvien omaisuuserien
myyntivoitto/-tappio + vahingonkorvaustuotot/-kulut +
liiketoimintojen yhdistämisestä aiheutuvat
transaktiomenot + listautumiseen liittyvät kulut
x 100
Liikevaihto
Tunnusluku
Laskentakaava
Tulos/osake (EPS),
laimentamaton, euroa
=
Yhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto
x 100
Painotettu keskimääräinen ulkona olevien osakkeiden
lukumäärä
Tulos/osake (EPS),
laimennettu, euroa
=
Yhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto
x 100
Painotettu keskimääräinen ulkona olevien osakkeiden
lukumäärä sisältäen potentiaaliset osakkeet
Omavaraisuusaste, %
=
Oma pääoma
x 100
Taseen loppusumma – saadut ennakot
Oman pääoman tuotto
(ROE), %
=
Tilikauden voitto
x 100
Oma pääoma keskimäärin kauden aikana
Sijoitetun pääoman tuotto
(ROI), %
=
Voitto ennen veroja + rahoitustuotot ja -kulut
x 100
Oma pääoma keskimäärin + korolliset rahoitusvelat
keskimäärin
Nettovelkaantumisaste, %
=
Pitkäaikaiset korolliset velat + Pitkäaikaiset
vuokrasopimusvelat + Lyhytaikaiset korolliset velat +
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat – Rahat ja
pankkisaamiset – Rahoitusarvopaperit - Pitkä- ja
lyhytaikaisten varojen sijoitukset
x 100
Oma pääoma
Nettokäyttöpääoma
=
Vaihto-omaisuus + Korottomat lyhytaikaiset saamiset -
Korottomat lyhytaikaiset velat, pois lukien varaukset
Saadut tilaukset
=
Tilikauden aikana saatujen asiakastilausten
yhteenlaskettu arvo
Tilauskanta
=
Tulevaisuudessa toimitettavien asiakastilausten
yhteenlaskettu arvo.
Henkilöstön
keskimääräinen lukumäärä
tilikauden aikana
=
Keskimääräinen henkilöstön lukumäärä edellisen
tilikauden lopussa sekä jokaisen raportointikauden
kalenterikuukauden lopussa.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
28
Kestävyysraportti
Yleiset tiedot
ESRS 2 Yleiset tiedot .......................................................................................................................
BP-1 Kestävyysselvityksen yleiset laatimisperusteet .................................................................
BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot ....................................................................................
GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli .............................................................................
käsittelemät kestävyysseikat ..........................................................................................................
SBM-1 Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju ............................................................................
SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset ......................................................................................
strategian ja liiketoimintamallin kanssa .........................................................................................
arviointiprosesseista .........................................................................................................................
Standardikohtaiset näkökohdat ......................................................................................................
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
29
ESRS 2 Yleiset tiedot
BP-1 Kestävyysselvityksen yleiset laatimisperusteet
Kirjanpitolain mukainen Lamorin kestävyysraportti, myöhemmin kestävyysselvitys, on
laadittu noudattaen kestävyysraportointidirektiiviä (Corporate Sustainability Reporting
Directive, CSRD) ja se rakentuu eurooppalaisille kestävyysraportointistandardeille (European
Sustainability Reporting Standards, ESRS). Kestävyystiedot perustuvat kaksinkertaisen
olennaisuuden arviointiin, joka on tehty CSRD-viitekehyksen puitteissa. Lamorin
kaksinkertaisen olennaisuuden arviointi sisältää tietoja niistä olennaisista vaikutuksista,
riskeistä ja mahdollisuuksista, joilla on yhteys Lamoriin yhtiön suorien tai epäsuorien
liiketoimintasuhteiden kautta, kattaen arvoketjun alku- ja loppupään.
Lamorin kestävyysselvitys on laadittu yhtiön  konsolidoidun tilinpäätöksen mukaisena, ja sen
konsolidoinnin laajuus sekä arvoketjun alku- ja loppupään tiedot ovat yhdenmukaiset
tilinpäätöksen kanssa. Selvitys kattaa samat yksiköt, jotka Lamor on konsolidoinut
tilinpäätöksessään tytäryhtiöinä tai yhteisinä toimintoina. Osakkuusyrityksiä ei ole
sisällytetty kestävyysselvitykseen. Yksityiskohtainen luettelo kestävyysselvitykseen
sisällytetyistä yrityksistä on esitetty vuoden 2024 tilinpäätöksessä, osiossa 1.1 Perustiedot.
Tämä tieto on yhdistelty viittauksena kestävyysselvitykseen. Kaikki tässä raportissa esitetyt
taloudelliset tiedot perustuvat Lamorin konsolidoituun ja tilintarkastettuun tilinpäätökseen,
ellei toisin mainita.
Raportoidut luvut sisältyvät kestävyysselvitykseen kokonaisuudessaan tytäryhtiöiden
osalta. Vähemmistöosuuksia ei ole jätetty laskelmien ulkopuolelle. Yhteisten toimintojen
osalta raportoituihin tietoihin sisältyy kuitenkin vain Lamorin omistuksen mukainen osuus.
Hankitut ja luovutetut yritykset otetaan huomioon IFRS:ssä sovellettujen menetelmien
mukaisesti, esimerkiksi siitä päivästä alkaen, kun Lamor saa määräysvallan hankittuun
yksikköön, siihen päivään asti, kun Lamorilla on määräysvalta luovutettuun yksikköön. Tällä
hetkellä Lamorilla ei ole tytäryhtiöitä, jotka olisi jätetty kestävyysraportoinnin ulkopuolelle.
Lamor ei ole käyttänyt mahdollisuutta jättää tästä kestävyysselvityksestä pois mitään
tiettyä tietoa, joka liittyy immateriaalioikeuksiin, osaamiseen tai innovaatioiden tuloksiin, tai
mitään tietoja koskien tulevia kehityksiä tai neuvottelujen alla olevia asioita. Lamor soveltaa
ESRS:n mukaisia aikavälejä laskettuna raportointijakson päättymisestä.
BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot
Lamor Corporation Oyj raportoi yhtiökohtaiset tietonsa yleisesti hyväksyttyjen kestävyys­
raportointistandardien mukaisesti. Yhtiökohtaiset tiedot raportoidaan GRI-standardien
mukaisesti seuraavissa kohdin: Jäte 306-4 ja Biologinen monimuotoisuus 304-3.
Niissä tapauksissa, joissa Lamor ei kohtuullisista käytettävissä olevista keinoista huolimatta
pysty keräämään arvoketjun alku- ja loppupään tietoja, Lamor tekee arvioita käyttäen
kohtuullisia ja perusteltuja tietoja, kuten toimialan keskiarvotietoja ja muita
arviointimenetelmiä.
Toimittajilta ja muilta arvoketjun kumppaneilta saatavien raportointikauden ensisijaisten
tietojen puuttumisen vuoksi Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt (GHG) on arvioitu käyttäen
toissijaisia tietoja. Lisäksi resurssivirrat on arvioitu Lamorin tuotesuunnittelun perusteella.
Huolta aiheuttavat aineet ja erityistä huolta aiheuttavat aineet on arvioitu inventaarion
perusteella. Näiden tietojen tarkkuuteen sisältyy merkittäviä epävarmuuksia. Näistä
epävarmuuksista on esitetty lisätietoa kustakin aiheesta julkistetun tiedon yhteydessä.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
30
Vaiheittaiset aiheet
Lamor on arvioinut, että S1 Oma työvoima ja S2 Arvoketjun työntekijät ovat olennaisia, ja
käyttää näiden tietojen osalta siirtymäsäännöstä.
S1 Oma työvoima 
ESRS-aihe: S1 Oma työvoima
Matala
Keski-
määräinen
Korkea
Matala
Keski-
määräinen
Korkea
Alkupää
Sisäinen
Loppupää
Osa-aihe
Osaosa-aihe
Negatiivinen
vaikutus
Positiivinen
vaikutus
Arvoketjun osa
Työolot
Työllisyysturva
Terveys ja
turvallisuus
Yhdenvertainen
kohtelu ja
yhtäläiset
mahdollisuudet
kaikille
Sukupuolten tasa-
arvo ja sama
palkka saman-
arvoisesta työstä
Moninaisuus
S2 Arvoketjun työntekijät
ESRS-aihe: S2 Arvoketjun työntekijät
Matala
Keski-
määräinen
Korkea
Matala
Keski-
määräinen
Korkea
Alkupää
Sisäinen
Loppupää
Osa-aihe
Osaosa-aihe
Negatiivinen
vaikutus
Positiivinen
vaikutus
Arvoketjun osa
Työolot
Työaika
Riittävä palkka
Terveys ja
turvallisuus
Omaan työvoimaan ja arvoketjun työntekijöihin sovellettavat toimintaperiaatteet
Lamorin käytännesäännöt ja liikekumppaneiden käytännesäännöt säätelevät Lamorin
sosiaalisen vastuullisuuden aihealueita kaikkien yhtiön toimintojen ja niihin osallistuvien
henkilöiden osalta. Käytännesääntöjensä lisäksi Lamor on ottanut käyttöön toiminta­
periaatteita, jotka vahvistavat sitoutumista sosiaaliseen kestävyyteen. Näitä periaatteita
tarkistetaan vuosittain.
Lamorin ihmisoikeuspolitiikka varmistaa yhdenmukaisuuden kansainvälisten standardien
kanssa, edistää reiluja työvoimakäytäntöjä, estää syrjintää ja turvaa terveyden ja
turvallisuuden. Politiikka sisältää due diligence -prosessin ihmisoikeusvaikutusten
tunnistamiseksi ja käsittelemiseksi, määrittää arvoketjun kumppanit vastuullisiksi ja tarjoaa
mekanismeja epäkohtien ratkaisemiseksi, ja osoittaa sitoutumisen eettiseen ja vastuulliseen
toimintaan.
Työterveyden ja -turvallisuuden, yritysturvallisuuden, ympäristön ja laadun (HSSEQ)
toimintaperiaatteet  Lamor on ISO 9001 (laatu), 14001 (ympäristö) ja 45001 (terveys ja
turvallisuus) sertifioitu yritys, joka on kehittänyt ja ottanut käyttöön integroidun
hallintajärjestelmän (IMS) noudattaakseen näitä standardeja.
Omaa työvoimaa koskevat toimintaperiaatteet
Rekrytointipolitiikka varmistaa oikeudenmukaisen, läpinäkyvän ja sääntöjenmukaisen
rekrytointiprosessin, joka on linjassa yrityksen tavoitteiden ja sovellettavan lainsäädännön
kanssa. Se edistää yhtäläisiä mahdollisuuksia, kieltää syrjinnän ja priorisoi rekrytointia
paikallisyhteisöstä, jos mahdollista. Politiikka sisältää ohjeet sisäisestä liikkuvuudesta,
hakijoita koskevien tietojen luottamuksellisuudesta ja suojelusta sekä ulkoisten arviointien
käytöstä esihenkilötehtäviin rekrytoitaessa. Se korostaa myös eettisiä rekrytointikäytäntöjä
ja rekrytointilupamenettelyä ennen rekrytoinnin aloittamista.
Työntekijän käsikirja tarjoaa käytännön ohjeita työaikaan, poissaoloihin, matkustamiseen,
palkkaukseen ja hyvinvointiin sekä muita työskentelyyn liittyviä ohjeita. Käsikirja varmistaa
läpinäkyvyyden, tukee työtyytyväisyyttä, edistää johdonmukaisuutta sekä auttaa luomaan
yrityksen arvojen ja tavoitteiden mukaista turvallista ja terveellistä työympäristöä.
Henkilöstöä koskevat toimenpiteet ja tavoitteet
Lamorin strategia ja liiketoimintamalli korostavat työvoiman hyvinvointia ja osallisuutta.
Yritys edistää avointa viestintää ja yhteistyötä sekä tunnetta yhteisestä tarkoituksesta.
Lamorin strategia toimia "globaalisti paikallisesti" mahdollistaa paikallisen työvoiman ja
kulttuurisen ymmärryksen yhdistämisen globaaliin toimintaan. Lähestymistapa tukee
paikallista työllisyyttä, hyödyntää alueellista asiantuntemusta ja mukautuu erilaisten
sidosryhmien tarpeisiin.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
31
Ihmisoikeuksien kunnioittaminen sekä oman työvoiman että arvoketjun työntekijöiden
osalta on olennainen osa Lamorin liiketoimintamallia. Lamorin liiketoimintamalli sisältää
due diligence -prosesseja sosiaalisten haittavaikutusten välttämiseksi, kattaen
liikekumppaneiden ja ihmisoikeuskysymyksien tarkastelun sekä toimittajien ja
kumppaneiden valintaprosessit.
Lamor on sitoutunut kunnioittamaan ihmisoikeuksia sekä oman henkilöstönsä että
arvoketjun työntekijöiden osalta. Vuonna 2023 Lamor asetti keskipitkän aikavälin tavoitteen
ihmisoikeuksien varmistamiseksi. Tämän tavoitteen mukaisesti Lamor tarkisti ja päivitti
ihmisoikeuspolitiikkansa vuonna 2024, jotta se vastaisi yhtiön olennaisia kestävyysseikkoja.
Lisäksi Lamor suoritti sisäisen ihmisoikeuksien due diligencen, joka kattoi sekä oman
henkilöstön että arvoketjun työntekijät, tunnistaakseen ja kehittääkseen korjaavia
toimenpiteitä. Lamor on kehittämässä tulosindikaattoreita voidakseen raportoida edistystä
tavoitteen saavuttamisessa. Kaksinkertaisen olennaisuuden arviointinsa yhteydessä Lamor
ei ole tunnistanut arvoketjun työntekijöihin liittyviä riskejä.
Lamor toteuttaa vuosittain henkilöstökyselyn arvioidakseen henkilöstönsä tyytyväisyyttä ja
hyvinvointia. Tulosten perusteella konsernin johtoryhmä määrittelee keskeiset kehitysalueet.
Edistymistä mitataan työtyytyväisyyskyselyllä, jonka tuloksena saadaan Lamorin
työntekijäkokemusta mittaava LIT-indeksiluku. Vuonna 2023 LIT-indeksin keskipitkän
aikavälin tavoitteeksi asetettiin saavuttaa yli 80 (100:sta). Vuoden 2023 LIT-indeksin tulos
oli 77 mutta vuonna 2024 se laski 72:een. LIT-indeksin vuoden 2025 tavoite on edelleen
saavuttaa >80. Lamor on tunnistanut omaan työvoimaansa liittyviä keskisuuria negatiivisia
vaikutuksia ja riskejä ja laatinut toimenpiteitä parantaakseen työntekijäkokemusta. Vuoden
2025 kehitysalueita ovat selkeä strateginen suunta ja selkeä tavoitteenasettelu, ihmisten
johtamisen parantaminen sekä parempi yhteistyö ja avoin viestintä.
Lamor asettaa vuosittaiset yritystavoitteet oman henkilöstön ja arvoketjun työntekijöiden
negatiivisten terveys- ja turvallisuusvaikutusten välttämiseksi. Vuoden 2024 tavoitteena oli
pitää tapaturmien vuoksi menetettyjä työtunteja mittaava Lost Time Incident Rate (LTIR)
nollassa. Vuonna 2024 Lamorilla tapahtui yksi työajan menetykseen johtanut tapaturma.
LTIR-laskelmassa huomioidaan Lamorin oma työvoima ja ne arvoketjun työntekijät, jotka
ovat Lamorin operatiivisessa valvonnassa. 
Oman henkilöstönsä osalta Lamor on asettanut aikaan sidotun tavoitteen noudattaa tulevaa
EU:n palkka-avoimuusdirektiiviä, jonka tavoitteena on parantaa palkkojen tasa-arvoa ja
edistää oikeudenmukaisempaa ja läpinäkyvämpää palkkarakennetta, mukaan lukien
mahdollisten sukupuolten välisten palkkaerojen käsittelyn. Lamor suunnittelee
toteuttavansa vaaditut muutokset EU:n ja kansallisten lainsäätäjien vahvistaman aikataulun
mukaisesti. Aloite on osa Lamorin laajempaa sitoutumista sosiaalisen vastuullisuuden
edistämiseen sekä oikeudenmukaisuuden ja tasa-arvon edistämiseen työpaikalla.
Estääkseen ja käsitelläkseen tosiasiallisia rikkomuksia Lamorilla on proaktiivisina kestävän
kehityksen toimina käytössä ilmoituskanava ja väärinkäytösilmoitusten käsittelyjärjestelmä.
Nämä työkalut mahdollistavat sekä sisäisten että ulkoisten sidosryhmien luottamuksellisen
ilmoittamisen epäillyistä rikoksista, rikkomuksista tai väärinkäytöksistä, mukaan lukien
ihmisoikeusloukkaukset. Tarjoamalla turvallisen ja läpinäkyvän raportointialustan Lamor
noudattaa eettisiä periaatteitaan, edistää luottamusta ja varmistaa vastuullisuuden
toiminnassaan.
Lamorin työntekijät
Lamorin omaan työvoimaan kuuluvat työntekijät jaotellaan kahden pääulottuvuuden
mukaisesti: 1) Alueorganisaatiot (Eurooppa ja Aasia; Lähi-itä ja Afrikka; Etelä- ja Pohjois-
Amerikka ) ja 2) Globaalit toiminnot. Globaalit toiminnot tukevat koko Lamor-konsernia.
Niiden työntekijät voivat työskennellä pääkonttorissa Suomessa tai missä tahansa muussa
Lamorin markkina-alueiden yksikössä.
Lamorin 45-prosenttisesti omistaman Kuwaitin yhteisen toiminnon työntekijät luokitellaan
arvoketjun työntekijöiksi, mikä perustuu ESRS:n "oma työvoima" ja "arvoketjun työntekijät"
-määritelmiin sekä kaksinkertaisen olennaisuuden arviointiin. Näin ollen he eivät sisälly
Lamorin työntekijätilastoihin. Lamorin tilinpäätöksessä esitetystä tilinpäätöshetken
henkilökunnan kokonaismäärästä (643 / FTE) 44 % on Lamorin arvoketjun työntekijöiksi
luokiteltavia Kuwaitin yhteisen toiminnon työntekijöitä, joita ei ole sisällytetty tässä
raportissa esitettyihin oman työvoiman tietoihin.
Alla oleva taulukko esittää Lamorin omaan työvoimaan kuuluvien työntekijöiden
henkilömäärän 31.12.2024 sekä alueorganisaatioiden että Lamorin globaalien toimintojen
osalta. Työntekijät on jaoteltu työsuhdemaan mukaan.
Lamor työntekijöiden henkilömäärä 31.12.2024 - jaottelu maantieteellisten alueiden
mukaan:
Eurooppa ja Aasia
Lähi-itä ja Afrikka
Etelä- ja Pohjois-Amerikka
Yhteensä
120
22
217
359
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
32
Lamorin työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet - Tilanne 31.12.2024
(henkilömäärä)
Sukupuoli
Työntekijöiden määrä (henkilöä)
Mies
271
Nainen
86
Muu
0
Ei tiedossa
2
Yhteensä työntekijöitä
359
Työsuhteisten työntekijöiden määrä maan mukaan jaoteltuna niiden maiden osalta,
joissa yrityksellä on vähintään 50 työsuhteista työntekijää, joka on osuutena vähintään
10 prosenttia yrityksen työsuhteisten työntekijöiden kokonaismäärästä - Tilanne
31.12.2024 (henkilömäärä)
Maa
Työntekijöiden määrä (henkilöä)
Ecuador
116
Suomi
81
Peru
71
Muut maat (yhteensä)
91
Yhteensä työntekijöitä
359
Työsuhteisten työntekijöiden määrä - Tilanne 31.12.2024 (henkilömäärä)
         
Nainen
Mies
Muu *
Ei tiedossa
Yhteensä
Työntekijöiden lukumäärä
86
271
0
2
359
Vakinaiset työsuhteiset työntekijät
59
172
0
2
233
Määräaikaiset työsuhteiset työntekijät
25
88
0
0
113
Vaihtelevalla työajalla työskentelevät
työsuhteiset työntekijät
2
10
0
0
12
Kokoaikaiset työsuhteiset työntekijät
80
258
0
2
340
Osa-aikaiset työsuhteiset työntekijät
4
3
0
0
7
* Sukupuoli työntekijän oman ilmoituksen mukaan.
Lamor toimii alueilla, joilla on tiukat säädökset paikallisyhteisöjen suojelusta ja
voimaannuttamisesta tekemään paikallisia työllisyyttä koskevia päätöksiä. Säädösten
noudattamiseksi ja yhteisöjen osallisuuden edistämiseksi Lamor työllistää säännöllisesti
kiertäviä paikallisia työntekijöitä, mikä lisää määräaikaisen työllisyyden osuutta ja vaikuttaa
oman työvoiman työpaikan pysyvyyttä kuvaaviin tilastoihin.
GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
Lamorin ylimpään johtoon sisältyvät hallitus ja konsernin johtoryhmä, kattaen ne ylimmän
tason henkilöt, jotka vastaavat organisaation toiminnan strategisesta ohjauksesta,
valvonnasta sekä liiketoiminnan toteutuksesta. Nämä ylimmän johdon roolit - hallituksen
jäsenet, toimitusjohtaja ja muut johtoryhmän jäsenet - ovat vastuussa koko organisaatiota
koskevien toimintaperiaatteiden määrittämisestä liittyen Lamorin kestävyyteen, hallintoon
ja riskienhallintaan.
Lamorin hallintorakenne muodostuu hallituksesta, sen valiokunnista ja konsernin
johtoryhmästä. Yhtiön hallinto-, johto- ja valvontaelimissä ei ole työntekijöiden edustajia tai
muita työntekijöitä, eikä määritettyä kiintiöitä sellaiselle edustukselle.
Lamorin hallitus kokonaisuudessaan ja sen yksittäisten jäsenten osaamisen kautta omaavat
monipuolisia kykyjä, asiantuntemusta ja kokemusta eri kansainvälisen liiketoiminnan aloilta 
sekä Lamorille strategisesti tärkeistä toimialoista ja teknologioista. Tämä osaaminen kattaa
oikeudellisen, taloudellisen, HR-, viestintä-, kestävyys-, HSSEQ- ja arvoketjuun liittyvän
osaamisen sekä toimiala- ja tuotelinjakohtaisen, erityisesti öljyntorjuntaan liittyvän
tietämyksen.
Konsernin johtoryhmä koostuu Lamor-konsernin toimitusjohtajasta ja muista johtoryhmän
jäsenistä, jotka tukevat toimitusjohtajaa liiketoiminnan suunnittelussa ja operatiivisessa
johtamisessa. Johtoryhmän jäsenten tämänhetkinen asiantuntemus kattaa taloudellisen,
strategisen, projektitoimitukset ja henkilöstöhallinnon sekä markkina-aluetuntemuksen
yhtiön kullekin kolmelle maantieteelliselle liiketoiminta-alueelle nimitetyn
aluejohtajan kautta.
Liikkeenjohtoon osallistuvien ja muiden jäsenten määrä yhtiön hallinto-, johto- ja
valvontaelimissä
Hallinto-, johto- tai
valvontaelin
Liikkeenjohtoon osallistuvien
jäsenten määrä
Muiden jäsenten määrä
Hallitus
1
4
Tarkastusvaliokunta
0
3
Palkitsemisvaliokunta
0
3
Konsernin johtoryhmä
7
0
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
33
Ylimmän johdon sukupuolijakauma henkilöiden lukumääränä ja prosenttiosuutena
Ylimmän johdon ryhmä
Sukupuoli-
jakauma
(henkilöä)
Sukupuoli-
jakauma (%)
Alle 30-
vuotiaat
(henkilöä)
30 - 50-
vuotiaat
(henkilöä)
Yli 50-
vuotiaat
(henkilöä)
Hallitus
Mies
3
60 %
0
0
3
Nainen
2
40 %
0
1
1
Konsernin johtoryhmä
Mies
6
86 %
0
1
5
Nainen
1
14 %
0
1
0
Kestävyyden hallintotapa ja valvonta
Lamorin hallituksella, hallituksen tarkastusvaliokunnalla ja konsernin johtoryhmällä on
kullakin määritetyt roolinsa Lamorin vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien valvonnassa.
Lamorin hallituksen vastuut ovat säädeltyjä laeilla ja niitä on lisäksi kuvattu hallituksen ja
sen valiokuntien työjärjestyksissä, Lamorin käytännesäännöissä sekä yhtiön toiminta­
periaatteissa, kuten hallintotapa- ja riskienhallintapolitiikassa. Lisäksi toimitusjohtajan,
johtoryhmän ja Lamor-konsernin tytäryhtiöiden edustajien roolit on määritelty hallintotapa-
ja riskienhallintapolitiikassa.
Johtoryhmä ja toimitusjohtaja varmistavat tehokkaan kestävyyden hallinnan integroimalla
kestävyyden osaksi strategiaa ja toimeenpanemalla toimintaperiaatteita kuten käytänne­
sääntöjä. Lamorin hallitus valvoo kestävyyteen liittyviä asioita sekä suoraan että
valiokuntiensa kautta.
Johtoryhmän jäsenenä toimiva talousjohtaja johtaa kestävyystyötä yhdessä kestävyydestä
vastaavan päällikön kanssa. Lamorin vaikutuksia talouteen, ympäristöön ja yhteiskuntaan
hallinnoi kestävyystiimi yhteistyössä yrityksen eri toimintojen kuten myynnin, tutkimuksen
ja kehityksen, tarjooman, hankinnan, logistiikan, projektien toteutuksen, talouden sekä
complianceja HR-toimintojen kanssa.
Lamorin kestävyystietoja keräävät sekä yhtiön globaalit tukitoiminnot että alueelliset
organisaatiot, jotka saavat tietoja eri paikallisyhtiöiden edustajilta kaikista Lamorista
toimintamaista. Prosessissa noudatetaan kestävyystiimin kehittämiä ja johtoryhmän
hyväksymiä ohjeita ja raportointimenetelmiä. Kestävyystiimi analysoi ja tarkistaa kerätyt
tiedot, ja tuloksista raportoidaan johtoryhmälle ja edelleen hallitukselle.
Kestävyyteen liittyvät valvontatoimenpiteet ja -menettelyt
Lamorilla kestävyyteen liittyvät valvontatoimenpiteet ja -menettelyt ovat integroituina
muihin sisäisiin toimintoihin. Näin varmistetaan, että ne ovat linjassa yhtiön kokonais­
strategian kanssa. Lamorin kestävyystiimi työskentelee tiiviissä yhteistyössä muiden
yritystoimintojen kanssa ympäristöön, yhteiskuntaan ja hyvään hallintotapaan liittyvien
näkökohtien sisällyttämiseksi projektien toteutukseen sekä johtoryhmän kanssa
kestävyyden käytäntöjen edistämiseksi organisaatiossa. Hallintoelimet, kuten johtoryhmä,
sisältävät edustajia useista toiminnoista eri toimintojen keskinäisen yhtenäisyyden
varmistamiseksi.
Lamorin integroitu hallintajärjestelmä IMS on olennainen mekanismi kestävyyteen liittyvien
valvontatoimenpiteiden sisällyttämiseksi eri toimintoihin. Nämä käytännöt sekä vuosittainen
strategia- ja riskikatselmusprosessi tukevat strategisten tavoitteiden saavuttamista
tunnistamalla ja käsittelemällä mahdollisia kestävyyteen liittyviä riskejä, kuten korruption ja
lahjonnan lisääntyneitä riskejä tietyissä maissa tai projekteissa.
Riskikatselmointiprosessi toimii kriittisenä perustana johdon toimintasuunnitelmien
määrittämiselle ja sisäisen tarkastuksen painopistealueiden priorisoinnille, ja huomioi myös
Lamorin kestävyyssitoumukset. Hallitus ja tarkastusvaliokunta tarkastelevat säännöllisesti
näiden valvontatoimenpiteiden ja menettelyjen tehokkuutta varmistaakseen, että ne
pysyvät johdonmukaisina Lamorin pitkän aikavälin kestävyystavoitteiden ja strategisten
painopisteiden kanssa ja edistävät läpinäkyvyyttä, luotettavuutta ja resilienssiä.
Hallitus hyväksyy Lamorin kestävyysperiaatteet ja valvoo kestävyysraportointia.
Tarkastusvaliokunta katselmoi yhtiön  kestävyystavoitteiden strategianmukaisuuden sekä
olennaiset aiheet vuosittain, ennen hallituksen hyväksyntää. Tarkastusvaliokunnalle
osoitetuissa asioissa valiokunta antaa päivityksiä hallitukselle työjärjestyksensä ja
vuosikellojensa mukaisesti tai muuten sovitulla tavalla.
Toimitusjohtaja ja konsernin johtoryhmä ovat vastuussa tavoitteiden toteuttamisesta sekä
seurannasta ja edistymisen raportoinnista hallitukselle ja tarkastusvaliokunnalle. Hallitus
hyväksyy vuosittain Lamorin kestävyysraportoinnin ja varmistaa vastuullisuuden ja
hallintostandardien noudattamisen. Tulokset kestävyydessä julkaistaan ulkoisille
sidosryhmille osana Lamorin vuosittaista raportointia.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
34
Lamorin kestävyysasioiden hallinnoinnin ja valvonnan rakenne
Lamor CG chart 2025 updated FIN_narrow.svg
Kestävyyteen liittyvä osaaminen ja asiantuntemus
Hallituksen  vastuulla on nimittää toimitusjohtaja sekä hyväksyä konsernin johtoryhmän
kokoonpano toimitusjohtajan ehdotuksen perusteella. Menettelyllä varmistetaan, että
konsernin johtoryhmällä on sekä kollektiivisesti että yksilöllisesti tarvittava asiantuntemus,
mukaan lukien kestävyyteen liittyvien asioiden tehokkaan valvonnan edellyttämät taidot.
Kestävyyteen liittyvän henkilöstön lisäksi konsernin johtoryhmän ja Lamorin hallituksen
jäsenten – sekä yksilöllisesti että kollektiivisesti – odotetaan kehittävän yhteistä
tietämystään, taitojaan ja kokemustaan kestävän kehityksen edistämiseksi Lamorin
kestävyystavoitteiden saavuttamiseksi.
Sekä konsernin johtoryhmän että hallituksen jäsenet saivat ulkoista kestävyyteen liittyvää
koulutusta vuonna 2024 uusista EU:n kestävyyssäädöksistä ja -standardeista (Corporate
Sustainability Reporting Directive ja European Sustainability Reporting Standard), mukaan
lukien kaksinkertaisen olennaisuuden arviointi ja EU:n luokitusjärjestelmä, sekä niiden
soveltamisesta yhtiön kestävyyteen liittyvien tavoitteiden asettamiseen ja raportointiin.
Sisäisten resurssiensa lisäksi Lamor hyödyntää ulkoista asiantuntemusta prosessiensa
parantamiseksi. Yhtiön kaksinkertaisen olennaisuuden arviointi toteutettiin The Upright
Projectin tuella ja hyödyntäen sen edistynyttä tieteellistä dataohjelmistoa, joka on
erityisesti suunniteltu vastaamaan CSRD-säädösten kaksinkertaisen olennaisuuden
arvioinnin vaatimuksia.
GOV-2 Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille
toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät
kestävyysseikat
Kestävyys on osa Lamorin strategiaa ja liiketoimintamallia. Konsernin johtoryhmä ja
toimitusjohtaja varmistavat kestävyyden integroinnin strategiaan, toimintaan ja
päätöksentekoon. Kestävyyttä hyödynnetään myös ulkoisesti kilpailuetuna ja rahoituksen
saannin keinona, jolloin se tukee kestävää ja kannattavaa kasvua.
Talousjohtaja, yhdessä kestävästä kehityksestä vastaavan päällikön kanssa, tiedottavat
säännöllisesti konsernin johtoryhmää ja hallitusta kestävyyteen liittyvistä olennaisista
vaikutuksista, riskeistä ja mahdollisuuksista. Päivityksiä annetaan sovituin väliajoin riippuen
asioiden luonteesta. Lamor kehittää parhaillaan systemaattisempaa lähestymistapaa
due diligence -prosessien sekä kestävyyteen liittyvien toimintaperiaatteiden, toimien,
mittareiden ja tavoitteiden tulosten ja tehokkuuden seurantaan yhtiön
valvontaympäristössä ja johtamisrakenteessa.
Kestävyysnäkökohdat integroidaan vuosittaiseen riskinarviointiprosessiin, jossa johtoryhmä
käsittelee liiketoimintaympäristöön, hallintoon, johtamiseen ja toimintaan liittyviä riskejä ja
arvioi niiden merkittävyyttä ja mahdollista vaikutusta strategisiin tavoitteisiin. Nämä
tunnistetut riskit ohjaavat sisäisen tarkastuksen suunnitelman laatimista ja
riskienhallintakäytäntöjen kehittämistä.
Keskeisiä lyhyestä ja pitkään aikaväliin ulottuvia riskejä on arvioitu myös yhtiön
pääomamarkkinatapahtumien yhteydessä, ja niitä tarkistetaan säännöllisesti taloudellisen
raportoinnin yhteydessä. Lisäksi riskien arviointi- ja lieventämissuunnitelmien laatiminen on
sisällytettynä päätöksentekoprosesseihin, erityisesti arvioitaessa uusia monimutkaisia
myyntiprojekteja tai uusille markkinoille siirtymistä.
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten käsittelemät olennaiset kestävyysseikat
Johtoryhmä ja hallitus tarkistavat ja hyväksyvät vuosittain Lamorin kaksinkertaisen
olennaisuuden arvioinnin.
Raportointijakson aikana Lamorin hallintoelimet, mukaan lukien hallitus ja sen valiokunnat,
sekä konsernin  johtoryhmä, käsittelivät keskeisiä olennaisia vaikutuksia, riskejä ja
mahdollisuuksia, jotka tukevat pitkän aikavälin strategisia tavoitteita.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
35
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten käsittelemiä olennaisia kestävyysseikkoja ovat
olleet:
Sitoutuminen ihmisoikeuksiin: Lamorin päivitetty ihmisoikeuspolitiikka tarkistettiin ja
hyväksyttiin Lamorin johtoryhmässä, joka lisäksi katselmoi myös ihmisoikeuksien
due diligence -prosessin tulokset.
Väärinkäytösilmoitusten käsittelyjärjestelmä: Tarkastusvaliokunta valvoi väärinkäytösten
ilmoituskanavan ja väärinkäytösilmoitusten käsittelyjärjestelmän toimintaa eettisen
toiminnan ja läpinäkyvyyden edistämiseksi.
Terveys ja turvallisuus: Johtoryhmä seuraa jatkuvasti terveyteen ja turvallisuuteen liittyviä
operatiivisia mittareita. Lisäksi toimitusjohtajan kuukausiraporteissa hallitukselle on
käsitelty riskejä, kuten tiettyjen toimintamaiden turvallisuuteen liittyviä huolenaiheita.
GOV-3 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn
sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
Yhtiökokouksen hyväksymä Lamorin toimielinten palkitsemispolitiikka määrittelee
hallituksen ja toimitusjohtajan palkitsemisen periaatteet ja puitteet.
Lamorin palkitsemispolitiikka ei edellytä erityisiä kestävyyteen liittyviä suorituskyky­
mittareita, mutta kestävyyteen liittyviä tavoitteita, kuten ympäristöön, yhteiskuntaan ja
hyvään hallintotapaan (ESG) liittyviä arviointiperusteita voidaan muiden mittareiden ohella
sisällyttää yhtiön  toimitusjohtajan ja muun konsernin johtoryhmän lyhyen ja pitkän aikavälin
kannustinohjelmiin.
Hallitus hyväksyy toimitusjohtajan ja konsernin johtoryhmän kannustinohjelmat ja varmistaa
niiden yhdenmukaisuuden Lamorin liiketoimintatavoitteiden kanssa. Hallituksen
palkitsemisvaliokunta vastaa kannustinohjelmia, niiden osallistujia sekä johtoryhmään
sovellettavia suorituskykymittareita koskevien päätösehdotusten valmistelusta.
Palkitsemispolitiikan mukaisesti hallituksen jäsenet eivät osallistu yhtiön lyhyen tai pitkän
aikavälin kannustinohjelmiin. Konsernin johtoryhmän palkitseminen sisältää tällä hetkellä
seuraavat lyhyen ja pitkän aikavälin kannustinjärjestelmät:
Lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmä (STI): Vuosittain vahvistettava kannustinohjelma,
joka sisältää sekä yhtiön että yksilön suoritukseen liittyviä suorituskykymittareita.
Määritetyt mittarit ja niiden painotukset vaihtelevat vuosittain asetettujen painopisteiden
mukaan, ja enimmäisansaintamahdollisuudet riippuvat osallistujien asemasta ja roolista.
Pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä (LTI): Suunniteltu yhdenmukaistamaan konsernin
johtoryhmän ja osakkeenomistajien tavoitteet yhtiön arvon nostamiseksi pitkällä aikavälillä,
sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön sekä tarjota heille kilpailukykyinen yhtiön osakkeiden
ansaitsemiseen ja kerryttämiseen perustuva kannustinohjelma. Nykyinen ohjelma kattaa
tilikaudet 2024–2026.
Kestävyyteen liittyvä muuttuva palkitseminen 
Vuonna 2024 yhtiön lyhyen aikavälin kannustinohjelmaan integroidut kestävyystavoitteet
sisälsivät liikekumppaneiden sääntöjenmukaisen arvioinnin, varmistaen liiketoiminnan
eettisyyden, ja henkilöstötyytyväisyyden mittarit.
Vuonna 2024 konsernin johtoryhmän lyhyen aikavälin kannustinohjelman
enimmäisansaintamahdollisuudesta yhteensä enintään 20 % on ollut sidottu
konsernitasoisiin kestävyyteen liittyviin tavoitteisiin ja vaikutuksiin. Muiden osallistujien
osalta 10 % enimmäisansaintamahdollisuudesta on liittynyt vastaavasti kestävyyteen
liittyviin tavoitteisiin ja vaikutuksiin. Lisäksi kestävyyteen liittyvät henkilökohtaiset
tulosmittarit ovat voineet nostaa kestävyyteen liittyvän muuttuvan palkitsemisen
enimmäisansaintamahdollisuutta joidenkin osallistujien osalta.
Vuonna 2024 hallituksen ja konsernin johtoryhmän palkitsemiseen ei sisältynyt ilmastoon
liittyviä mittareita, ja heidän ilmastoon liitännäisen palkitsemisensa osuus oli 0 %.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
36
GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence
-prosessista
DUE DILIGENCE
-PROSESSIN KESKEISET
OSATEKIJÄT
KOHDAT KESTÄVYYSSELVITYKSESSÄ
a) Due diligence
-prosessin
sisällyttäminen
hallintoon, strategiaan ja
liiketoimintamalliin
BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot
ESRS 2 GOV-2: Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat
tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat
ESRS 2 GOV-3: Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen
kannustinjärjestelmiin
b) Yhteydenpito
vaikutusten kohteena
olevien sidosryhmien
kanssa
ESRS 2 SBM-2: Sidosryhmien edut ja näkemykset
c) Haitallisten
vaikutusten
tunnistaminen ja
arviointi
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamis- ja arviointiprosesseista; E1 IRO-1 Kuvaus ilmastoon liittyvien
olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista; E2 IRO-1 Kuvaus pilaantumiseen liittyvien
olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista; E3 IRO-1 Kuvaus vesivaroihin ja merellisiin
luonnonvaroihin liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista; E4 IRO-1 Kuvaus
biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvien olennaisten
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista; E5 IRO-1 Kuvaus resurssien käyttöön ja
kiertotalouteen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista
d) Toimien
toteuttaminen kyseisten
haitallisten vaikutusten
torjumiseksi
E1-3 Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja
resurssit; E2-2 Pilaantumiseen liittyvät toimet ja resurssit; E3-2
Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät toimet ja resurssit; E4-3
Biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvät toimet ja
resurssit; E5-2 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja
resurssit; G1–3 Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen
e) Kyseisten toimien
tuloksellisuuden
seuranta ja viestintä
E1-5 Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian kulutus eriteltynä
lähteiden mukaan; E1-6 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3
-bruttopäästöt ja kokonaispäästöt; E2-4 Ilmaan, veteen ja maaperään
päätyvän epäpuhtauden määrä; E2-5 Huolta ja erityistä huolta aiheuttavat
aineet; E3-4 Vedenkulutus; E4-5 Biologisessa monimuotoisuudessa ja
ekosysteemeissä tapahtuviin muutoksiin liittyvät vaikutusmittarit; E5-4
Resurssien sisäänvirtaukset; E5-5 Resurssien ulosvirtaukset
GOV-5 Riskienhallinta ja sisäinen valvonta
kestävyysraportoinnin osalta
Kestävyyteen liittyvässä raportoinnissa Lamor yhdistää riskienhallinnan ja sisäisen
valvonnan varmistaakseen kestävyystoteumansa raportoinnin tarkkuuden,
vaatimuksenmukaisuuden ja tehokkuuden. Lamorin riskien priorisointimenetelmä sisältää
seuraavat vaiheet: riskien tunnistaminen ja arviointi, riskien priorisointi sekä riskien
lieventäminen, johon kuuluu toimien toteuttaminen ja tehokkuuden seuranta.
Säännöllinen raportointi ja edistymisen seuranta: Säännöllinen ja jaksottainen raportointi
auttaa Lamorin johtoa pysymään tietoisena kestävyyteen liittyvistä riskeistä. Tämä sisältää
aikataulutetut arvioinnit ja kestävyyden edistymisen seurannan.
Alueellinen ja yritystason analyysi: Kestävyysdata kerätään aluksi aluekohtaisesti,
noudattaen sisäisiä tietojen tarkistuksia ja analyysejä. Tiedot toimitetaan kuukausittain
konsernitasolle, jossa ne tarkistetaan ja analysoidaan sekä käydään neljännesvuosittain läpi
kunkin alueen kanssa.
Sisäiset tarkastukset tietojen täydellisyyden ja eheyden varmistamiseksi: Lamor on
ottanut käyttöön monitasoisen tarkistusmenetelmän, jossa vastuu tietojen täydellisyydestä
ja eheydestä alkaa niiden toimittajasta ja päättyy päätöksentekotasolle. Tietojen
oikeellisuuden parantamiseksi kestävyystiimi suorittaa vuosittain sisäisiä tarkastuksia ja
raportoi tulokset konsernin johtoryhmälle.
Ohjeistus integroidun hallintajärjestelmän (IMS) kautta: Lamorin IMS-toimintaperiaatteet
ja -menettelyt ohjaavat kestävyyteen liittyvien tietojen seurantaa, keräystä ja raportointia,
keskittyen läpinäkyviin ja johdonmukaisiin menetelmiin kaikissa toiminnoissa.
Kestävyyteen liittyvien tietojen osalta tunnistetut pääasialliset riskit liittyvät tietojen
täydellisyyteen ja tarkkuuteen. Useimmissa tapauksissa Lamor kerää kestävyyteen liittyvät
tiedot manuaalisesti eikä käytössä ole teknologiapohjaisia seurantatyökaluja. Toimitusketjun
alku- ja loppupäissä tiedot ovat rajoitetusti saatavilla, jonka vuoksi Lamor joutuu edelleen
käyttämään joissain kohdin arvioita, joiden tarkkuutta voidaan pitää riskinä.
Kestävyyteen liittyvien tietojen täydellisyyteen ja eheyteen liittyvien tunnistettujen riskien
ratkaisemiseksi Lamor pyrkii ottamaan käyttöön uusia teknologiapohjaisia seurantatyökaluja
ja kehittämään digitaalista tiedonhallintaa. Työntekijöiden koulutus ja säännölliset
tarkastukset parantavat tietojen laatua, kun taas yhteistyön vahvistaminen toimitusketjun
kumppaneiden kanssa lisää tietojen saatavuutta. Lisäksi ulkopuolisen asiantuntemuksen
kuten Uprightin hyödyntäminen on auttanut Lamoria käsittelemään tietojen puutteita.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
37
SBM-1 Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju
Lamorin strategia edistää kestävyyttä korostamalla ympäristöratkaisujen merkitystä.
Lamorin ratkaisut keskittyvät ympäristön pilaantumisen vähentämiseen ja edistävät
biologista monimuotoisuutta ja kiertotaloutta.
Lamor on erikoistunut kokonaisvaltaisiin ympäristöratkaisuihin, jotka keskittyvät
ympäristönsuojeluun ja ennallistamiseen. Lamor toimii maailmanlaajuisesti ja palvellen
useita eri teollisuudenaloja; erityisesti sektoreita, joilla ympäristönsuojelu ja pilaantumisen
hallinta ovat kriittisiä.
Ympäristönsuojelu: Öljyntorjuntavalmius ja -operaatiot
Lamor on tunnettu öljyvahinkojen tehokkaaseen hallintaan ja öljyn talteenottoon
suunnitellusta laitevalikoimastaan. Valikoimaan sisältyy öljynkeräimiä, puomeja, pumppuja
ja muuta erikoisteknologiaa, joka auttaa keräämään vuotanutta öljyä sekä meri- että maa-
alueilta. Yritys tarjoaa myös aluksia sekä erityisesti öljyn talteenottoon ja puhdistukseen
erilaisissa olosuhteissa, avomereltä rannikkovesiin, tarkoitettujen alusten suunnittelua.
Lamor tarjoaa laajan valikoiman palveluita, jotka auttavat organisaatioita ja hallituksia
varautumaan öljyvahinkoihin tehokkaasti. Palvelut keskittyvät torjuntakyvykkyyden
rakentamiseen, valmiuden parantamiseen ja nopeaan, tehokkaaseen toimintaan
ympäristövahingoissa. Keskeisiä palveluita ovat riskinarvioinnit, valmiussuunnittelu,
koulutus ja simulaatioharjoitukset, jotka parantavat reagointikykyä.
Lamorin öljyvahinkojen valmius- ja torjuntaratkaisut minimoivat ekologisia vaikutuksia,
suojelevat biologista monimuotoisuutta ja vähentävät pilaantumista. Auttamalla 
katastrofivalmiudessa ja -torjunnassa, erityisesti ilmastoon liittyvien tapausten osalta,
Lamor pyrkii lisäksi parantamaan resilienssiä ympäristön häiriöille, varmistamaan nopean
toipumisen ja vähentämään pitkäaikaisia ympäristövaikutuksia.
Maaperän puhdistus ja ennallistaminen
Ympäristön puhdistuksessa Lamor tarjoaa teknologioita ja palveluita saastuneen maaperän
ja veden käsittelyyn pyrkien palauttamaan ekologisen tasapainon. Tämä sisältää usein
hiilivetyjen tai muiden vaarallisten aineiden saastuttaman maaperän puhdistamista. Yritys
tarjoaa myös arviointi-, suunnittelu- ja toteutuspalveluita laajamittaisiin ympäristön
puhdistusprojekteihin. Palvelu tukee yrityksiä ympäristösäädösten noudattamisessa ja
alueiden palauttamisessa turvallisiksi. Palvelut edistävät kestävyyttä ennallistamalla
ekosysteemejä ja palauttamalla maa-alueet turvallisiksi, mikä on olennaista biodiversiteetin
ja yhteisön terveyden kannalta.
Materiaalien talteenotto 
Lamor tekee yhteistyötä satamaviranomaisten kanssa jätteiden vastaanottolaitosten
perustamiseksi noudattamaan MARPOL-säädöksiä. Näin varmistetaan alusten tuottamien
jätteiden asianmukainen keräys, käsittely ja hävittäminen. Esimerkiksi Monglan satamassa
Bangladeshissa Lamor kehittää jätehuoltojärjestelmiä MARPOL-vaatimusten täyttämiseksi.
Lamor tarjoaa teollisuuden jätevesien käsittelyyn järjestelmiä, jotka vähentävät
epäpuhtauksia ja tekevät veden poisjohtamisesta tai uudelleenkäytöstä turvallisempaa.
Järjestelmät vastaavat vesien pilaantumiseen liittyviin huoliin useilla eri aloilla, mukaan
lukien kalankasvatus. Lamor tarjoaa ratkaisuja myös kasvavaan juomaveden kysyntään.
Lamor on parhaillaan rakentamassa muovin kemiallisen kierrätyksen laitosta, jonka
tavoitteena on edistää raaka-ainekiertoa ja minimoida ekosysteemin pilaantumista. Prosessi
muuntaa muovijätteen uudelleenkäytettäväksi raaka-aineeksi, vähentää uuden muovin
tuotannon ympäristövaikutuksia ja edistää kestävämpää tulevaisuutta sekä kiertotaloutta.
Tuottamalla jätteistä arvokasta raaka-ainetta sekä materiaalinkierrätyksen palveluillaan
Lamor pyrkii minimoimaan jätteen määrää ja maksimoimaan resurssien talteenoton, ja
tukemaan eri toimialoja kestävämpien käytäntöjen omaksumisessa.
Asiakkaiden tukeminen positiivisessa muutoksessa
Lamorin tavoitteena on auttaa asiakkaitaan vähentämään toimintojensa
ympäristöjalanjälkeä tarjoamalla korkeatasoisia palveluita pilaantumisen hallintaan ja
torjuntaan. Yritys palvelee teollisuusasiakkaita tarjoamalla jätteiden käsittelyn ratkaisuja,
kierrätysteknologioita ja konsultointia kestävistä käytännöistä. Lamorin laitteet ja palvelut
auttavat asiakasyrityksiä noudattamaan ympäristösäädöksiä ja valmistautumaan
hätätilanteisiin.
Lamor tekee yhteistyötä kansallisten hallitusten, ympäristö- ja meriviranomaisten kanssa
tarjotakseen ratkaisuja alueille, jotka ovat alttiita merien pilaantumiselle ja
ympäristökatastrofeille. Tarjoamalla työkaluja hätätilanteisiin ja pilaantumisen ehkäisyyn
Lamor pyrkii mahdollistamaan julkisen sektorin asiakkaille ekosysteemien suojelun ja yleisen
turvallisuuden parantamisen. Lamor tekee yhteistyötä kansainvälisten järjestöjen, kuten
Yhdistyneiden kansakuntien, kanssa erityisesti ympäristökatastrofien jälkeen tai alueilla,
jotka vaativat ekologista kunnostusta.
Lamor on vuorovaikutuksessa sidosryhmiensä kanssa varmistaakseen läpinäkyvän
viestinnän ympäristövaikutustensa ja niiden torjunnan kyvykkyyksistään. Tämä sisältää
johdonmukaisen kestävän kehityksen raportoinnin ja avoimen palautteen asiakkailta,
yhteisöiltä ja sijoittajilta. Yhteistyöllä pyritään vahvistamaan maailmanlaajuisia
ympäristönsuojelutoimia ja varmistamaan tiedonjako kestävistä käytännöistä.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
38
Maantieteelliset painopistealueet
Lamorin toiminta kohdistuu alueille, joilla on suuri tarve pilaantumisen hallinnalle, mukaan
lukien öljyvahingoille alttiit öljyrikkaat alueet sekä tiheästi asutut teollisuusalueet
esimerkiksi Lähi-idässä ja Latinalaisessa Amerikassa.
Lamor pyrkii myös laajentamaan palveluitaan kehittyville markkinoille, joiden infrastruktuuri
pilaantumisen estämiseksi on vasta kehittymässä, kuten Lähi-itä ja Aasia. Laajentuminen
tukee sekä paikallista ympäristönsuojelua että talouskasvua kestävien käytäntöjen kautta.
Katastrofivalmiutta vastaavasti Lamor kohdistaa toimintaansa alueille, joilla on korkea
ilmastoriskin taso, kuten Lähi-itä ja Latinalainen Amerikka. Tarjoamalla resursseja ja
teknologiaa nopeaan pilaantumisen torjuntaan yritys pyrkii lieventämään ilmastoon liittyvien
ympäristötapahtumien vaikutuksia. 
Liiketoimintamalli ja arvoketju
Lamorin liiketoimintamalli ja arvoketju perustuvat kokonaisvaltaisten, ympäristöresilienssiä
vahvistavien ratkaisujen toimittamiseen. Öljyvahinkojen torjunnassa, jätehuollossa ja
maanpuhdistuksessa Lamor on kokonaisvaltaisten ympäristöratkaisujen integroija ja
lisäarvoa tuottava kumppani asiakkaille, joilla on korkeat ympäristötavoitteet. Lamorin
lähestymistapa mahdollistaa monenlaisiin asiakastarpeisiin vastaamisen ja globaalien
kestävän kehityksen tavoitteiden tehokkaan edistämisen.
Arvoketjun alkupää: Lamorin toimittajat tarjoavat yritykselle tärkeitä resursseja ja
asiantuntemusta. Lamor tekee yhteistyötä toimittajien kanssa hankkiakseen materiaaleja,
laitteita ja teknologiaa, joita sen toiminta edellyttää. Lamorilla ei ole omaa laitetuotantoa tai
-valmistusta, joten se on tässä suhteessa riippuvainen arvoketjunsa alkupäästä.
Lamor suunnittelee maanpuhdistus- ja ennallistamisratkaisunsa, mutta on riippuvainen
arvoketjunsa alkupäästä hankkiessaan toteutukseen tarvittavia resursseja, kuten koneita ja
laitteita, kemikaaleja ja lisäaineita sekä rakennusmateriaaleja. Suurissa hankkeissaan Lamor
tukeutuu myös paikalliseen työvoimaan joko toimittajiensa kautta tai projektityöntekijöinä.
Ecuadorissa ja Perussa Lamor työllistää säännöllisesti työvoimaa paikallisista yhteisöistä.
Arvoketjun loppupää: Lamorin asiakkaisiin kuuluvat ympäristöratkaisuja tarvitsevat
hallitukset, yritykset ja organisaatiot. Lamor tarjoaa asiakkailleen ratkaisuja sekä myynnin
jälkeistä tukea, huoltoa ja koulutusta parantaakseen tuotteiden pitkäikäisyyttä ja ratkaisujen
tehokkuutta.
Lamorin ratkaisut vähentävät haitallisia vaikutuksia ympäristölle ja auttavat yhteisöjä
saavuttamaan pitkäaikaisia ympäristövaikutuksia. Kokonaisvaltainen lähestymistapa
varmistaa, että Lamorin toiminnot tuottavat positiivisia tuloksia, jotka ovat yhdenmukaisia
kasvavan globaalin kestävyyspainotuksen kanssa.
Varmistaakseen arvoketjunsa panoksen Lamorin strategiana on toimia globaalisti
paikallisesti, nojaten pitkäaikaisten strategisten kumppaneidensa paikalliseen
asiantuntemukseen ja läsnäoloon.
Lamorin työntekijöiden osaaminen ja kokemus ovat keskeisiä tekijöitä yhtiön kehitykselle ja
menestykselle. Lamorin on varmistettava asemansa houkuttelevana työnantajana
onnistuakseen uusien kyvykkyyksien rekrytoinnissa ja työntekijöiden sitouttamisessa.
Lamor panostaa johtamisen kehittämiseen mahdollistaakseen oman työvoiman etujen
paremman huomioimisen yhtiön strategiassa ja liiketoimintamallissa.
Lamorin työntekijöiden henkilömäärä ja jaottelu maantieteellisten alueiden mukaan on
esitetty kohdassa BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
39
Lamorin liiketoimintamalli ja arvoketju
Lamor_business_model_image_FIN_texts vectorized 1.svg
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
40
SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset
Lamor on arvioinut liiketoimintamalliaan, arvoketjuaan ja strategiaansa tunnistaakseen
sidosryhmät, joihin sen toiminnot vaikuttavat ja jotka vaikuttavat sen toimintaan. Lamorin
sidosryhmäyhteistyö keskittyy avoimien, yhteistyöhön perustuvien suhteiden
ylläpitämiseen ympäristötavoitteiden ja palveluodotusten mukaisesti.
Vuonna 2024 strategiapäivitys toteutettiin pääasiassa Lamorin sisäisesti. Analyytikoilta
saatua, erityisesti liiketoimintamallia koskevaa palautetta sekä asiakakkailta saatua
palautetta huomioitiin kuitenkin mahdollisimman laajasti. Päivityksessä keskeistä oli
markkina-analyysi, joka auttoi yhtiön liiketoiminnan fokusmaiden ja avainasiakkuuksien
tunnistamisessa erityisesti Lamorin paremman asiakaspalvelun mahdollistamiseksi.
Työntekijöiden näkemyksiä huomioitiin kokonaisvaltaisen lähestymisen varmistamiseksi. 
Seuraavina pääasiallisina toimenpiteinä on strategian sisäinen toimeenpano sekä
vuoropuhelun  jatkaminen sijoittajien, analyytikoiden ja markkinan kanssa päivitettyn
strategian mukaisesti.  Yhtiö on viime aikoina panostanut myös yleisesti ymmärryksen
lisäämiseen sen avainasiakkuuksista ja markkinoista, ja tehnyt myös muutoksia
myyntijohdossa raportointikauden aikana.
Vaikutusten kohteena olevien sidosryhmien näkemykset ja intressit on sisällytetty raporttiin
Lamorin kaksinkertaisen olennaisuuden analyysin (DMA) tulosten perusteella. DMA on jaettu
konsernin johtoryhmälle, tarkastusvaliokunnalle ja hallitukselle, ja ne ovat tarkastaneet sen.
Lamorin asiakkaat
Lamorin asiakkaat ovat pääasiassa teollisuudenaloja ja julkisia toimijoita, jotka tarvitsevat
ympäristöratkaisuja kuten hätätilanteiden hallintaa, jätteiden käsittelyä ja materiaalien
kierrätystä. Lamorin asiakkaat keskittyvät yhä enemmän kestävyyteen, joskin ratkaisujen
kustannukset, tehokkuus ja luotettavuus ovat edelleen merkittäviä prioriteetteja. Lamor
työskentelee tiiviisti asiakkaidensa kanssa vastatakseen heidän muuntuviin
ympäristötarpeisiinsa, kuten ympäristönsuojeluun ja ennallistamiseen sekä kiertotalouteen.
Lamorin toimittajat ja kumppanit
Lamorin toimittajat ja kumppanit toimittavat yritykselle olennaisia resursseja ja paikallista
asiantuntemusta. Lamorin strategia olla globaalisti paikallinen vahvistaa Lamorin
sitoutumista ihmisoikeuksiin ja paikallisten sidosryhmien osallistamiseen, mikä mahdollistaa
paremmin paikallisten paikallisten yhteisöjen intressien ja näkemyksien integroinnin yhtiön
toimintaan. Lähestymistapa tarkoittaa, että Lamor on läsnä erilaisilla alueilla ja mukauttaa
käytäntöjään paikallisiin olosuhteisiin samalla kun se ylläpitää globaaleja turvallisuus-,
kestävyys- ja hyvinvointistandardeja.
Työllistämällä ja tiiviillä yhteistyöllä paikallisten tiimien kanssa Lamor voi tehokkaammin
kunnioittaa alueellisia työkulttuureja, työlainsäädäntöjä ja ihmisoikeusodotuksia. Tämä
globaalisti paikallinen lähestymistapa tukee yhteenkuuluvuuden tunnetta ja luottamusta
organisaatioon sekä sovittaa Lamorin globaalit tavoitteet alueellisiin näkemyksiin ja
tarpeisiin.
Lamor pyrkii lisäämään toimitusketjun kestävyystietojen saatavuutta aloittamalla
vuoropuheluita toimittajiensa ja kumppaneidensa kanssa. Tällä hetkellä Lamor luottaa
laajasti toimialan keskiarvotietoihin sekä toimittajien arvioinnin kautta saatuun
toimittajakohtaiseen tietoon, mutta harkitsee toimittajatietojen yhdistämistä tiiviimmin
tuotetiedonhallinta-, toiminnanohjaus- ja asiakkuudenhallintajärjestelmiinsä arvioidakseen
järjestelmällisesti ympäristöön, yhteiskuntaan ja hyvään hallintotapaan (ESG) liittyvät riskit
toimitusketjussa. Koska Lamorin asiakkaat pyytävät kestävyystietoja, kattavamman
tiedonkeruuprosessin kehittäminen on olennaista Lamorin toimitusketjun hallinnalle.
Lamorin oma työvoima
Työntekijöiden osallistamisen edistämiseksi Lamor toteuttaa vuosittain anonyymin
henkilöstökyselyn. Avointa vuoropuhelua edistetään lisäksi työntekijän ja esihenkilön
välisillä kehityskeskusteluilla sekä erilaisten yritys-, toiminto- tai tiimikohtaisten
kehitysaloitteiden ja työpajojen yhteydessä, jotka liittyvät esimerkiksi Lamorin strategian
toteutukseen, tuotelinjoihin tai liiketoimintoihin. Vuonna 2024 Lamor toteutti myös sisäisen
viestintäkyselyn ja otti globaaleissa henkilöstökokouksissaan käyttöön interaktiivisen
alustan edistääkseen työntekijöiden osallistumista.
Sijoittajat
Lamorin pääomistajiin kuuluu sekä institutionaalisia sijoittajia että yksityisiä
osakkeenomistajia pääasiassa pohjoismaista ja Suomesta. Lamor arvioi sijoittajat keskeiseksi
sidosryhmäksi huomioiden heidän tärkeän roolinsa yrityksen kasvun, strategisen suunnan ja
kestävyyden tukemisessa.
Sijoittajien odotukset vaikuttavat Lamorin pitkän aikavälin strategiaan ja toiminnallisiin
painopisteisiin. Sijoittajat, erityisesti institutionaaliset sijoittajat, keskittyvät usein
läpinäkyvään raportointiin, kestävään kasvuun ja sääntelyvaatimusten noudattamiseen,
mitkä ovat olennaisia tekijöitä Lamorin uskottavuuden ylläpitämiseksi ja lisäsijoitusten
houkuttelemiseksi. Vuorovaikutus sijoittajien kanssa auttaa Lamoria ennakoimaan
mahdollisia huolenaiheita kuten riskialttiilla markkinoilla tai öljyteollisuuden yhteydessä
toimimiseen liittyviä maineriskejä, ja käsittelemään niitä proaktiivisesti strategisessa
suunnittelussaan.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
41
Sääntelyviranomaiset ja poliittiset päättäjät
Sääntelytahojen ja poliittisten päättäjien päätökset vaikuttavat Lamorin toimintaan,
vaatimusten noudattamista koskeviin käytäntöihin ja kestävyyspyrkimyksiin pitkällä
aikavälillä. Lamor noudattaa kolmansien osapuolten standardeja ja aloitteita, joihin liittyy
ympäristösäätelyn noudattamiseen ja kestävyyteen liittyviä näkökohtia. Nämä standardit
käsittelevät pääasiassa pilaantumisen ehkäisyä, maanpuhdistusta ja riskienhallintaa.
Lamorin öljyvahinkojen valmius- ja torjuntatoimet ovat maailmanlaajuisesti kansainvälisten
yleissopimusten, kuten OPRC:n (International Convention on Oil Pollution Preparedness,
Response and Co-operation) ja MARPOLin (International Convention for the Prevention of
Pollution from Ships), säätelemiä. Lisäksi Lamor soveltaa organisaatioiden kuten
IPIECA (International Petroleum Industry Environmental Conservation Association) ja
IMO (International Maritime Organization) ohjeita ja parhaita käytäntöjä.
Lamor hyödyntää laajasti kansainvälisesti tunnustettuja standardeja ja ohjeita
varmistaakseen kohteiden tehokkaan pilaantuneisuusselvityksen, riskienhallinnan ja
puhdistuksen. Alan vakiintuneiden toimintatapojen mukaisesti Lamor suorittaa
ympäristövaikutusten arvioinnin kaikissa kunnostushankkeissaan. Ennen projektin
aloittamista Lamor tekee ympäristö- ja sosiaalisten vaikutusten arvioinnit arvioidakseen
projektin mahdolliset suorat ja epäsuorat vaikutukset projektin kohdealueeseen sekä
määrittääkseen ennaltaehkäisevät toimenpiteet. Näiden havaintojen perusteella Lamor
kehittää räätälöityjä lieventämissuunnitelmia minimoidakseen toimintojensa
haittavaikutukset.
Kohteen pilaantuneisuusselvitys
ASTM-standardit (E1527-13, E1903-11, E1528-14): Nämä ohjeet sisältävät prosessit
ympäristövastuiden tunnistamiseen ja arviointiin vaiheiden I ja II kohteiden
pilaantuneisuusselvitysten sekä rajoitetun due diligence -tarkastuksen kautta.
ITRC-ohjeet (2024): Työkaluja ja tarkistuslistoja maaperätutkimuksiin. Korostaa
kohdeanalyysien tarkkuutta.
Technology Screening Matrix (2024): Federal Remediation Technologies Roundtablen
työkalu, joka auttaa valitsemaan sopivia teknologioita kunnostukseen.
Ympäristöriskien arviointi
ASTM E1739-95: Riskiperusteinen korjaustoimenpideopas öljypäästökohteille (äskettäin
poistettu). Korostaa räätälöityjä kunnostusstrategioita.
ISO 18504:2017: Keskittyy kestävään maaperän puhdistukseen. Tasapainottaa
ympäristölliset, sosiaaliset ja taloudelliset näkökohdat.
Ympäristöriskien arviointikehykset: Tarjoavat jäsenneltyjä lähestymistapoja
ympäristöolosuhteiden arviointiin ja raportointiin.
Maanpuhdistusstandardit
US EPA, EU- ja ISO-standardit: Kattavat menetelmät kunnostukseen. Varmistavat
ympäristönsuojelun ja säädösten noudattamisen.
CL:Aire (UK): Kestävät puhdistuskäytännöt, jotka korostavat resurssitehokkuutta ja
vähäistä ympäristövaikutusta.
IPIECA (2014): Erityisohjeet öljyteollisuuden kohteiden hallintaan ja kunnostukseen.
Keskittyvät ekosysteemien haittojen  minimointiin.
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
sekä niiden vuorovaikutus strategian ja
liiketoimintamallin kanssa
Lamorin kaksinkertaisen olennaisuuden arviointiin perustuvat olennaiset ESRS-aiheet on
esitetty seuraavan sivun taulukossa.
Lamorin positiiviset ympäristövaikutukset ja mahdollisuudet ovat yhdenmukaiset yhtiön
strategian kanssa, joka keskittyy maailman puhdistamiseen. Lamor tuottaa positiivisia
vaikutuksia pilaantumiseen, biodiversiteettiin ja kiertotalouteen arvoketjunsa loppupäässä.
Näihin positiivisiin vaikutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin liittyvät mittarit raportoidaan
yhtiökohtaisina tietoina asianomaisen aiheen alla. Positiivisten vaikutustensa perusteella
Lamor on tunnistanut ympäristöön liittyviä lyhyestä pitkään aikaväliin ulottuvia
mahdollisuuksia.
Lamorin negatiiviset vaikutukset perustuvat omien toimintojen ja arvoketjun alkupään
resurssien ja fossiilisten polttoaineiden käyttöön. Ympäristönäkökohtien lisäksi Lamor on
tunnistanut negatiivisia sosiaalisia ja hallinnollisia vaikutuksia ja riskejä. Lamorin on
erityisesti keskipitkällä aikavälillä keskityttävä tasa-arvo- ja monimuotoisuustoimenpiteisiin
edistääkseen työntekijöiden tyytyväisyyttä ja vastatakseen sijoittajien odotuksiin. Lamor on
jo toteuttanut toimenpiteitä hallintoon liittyvien riskien välttämiseksi. Omien ja arvoketjun
työntekijöiden terveys- ja turvallisuusvaikutukset on tunnistettu, mutta ne ovat hyvin
hallinnassa nykyisten IMS-menettelyjen avulla.
Jokaisen ESRS-aiheen kannalta olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet kuvataan
yhteenvetona taulukoissa kunkin aihekohtaisen kestävän kehityksen osion alussa, ja
samassa yhteydessä esitetään olennaiset aikajännettä, arvoketjua ja toteutettuja
hallintatoimenpiteitä koskevat tiedot.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
42
Lamorin olennaisten riskien ja mahdollisuuksien nykyinen taloudellinen vaikutus ei aiheuta
sellaisia merkittäviä riskejä yhtiön taloudelliselle asemalle, taloudelliselle suorituskyvylle tai
kassavirralle, jotka edellyttäisivät olennaisia korjaustarpeita Lamorin taloustietoihin.
Lamorin strateginen keskittyminen ympäristönsuojeluun on vahvistanut sen asemaa
kestävän kehityksen alalla. Ympäristöstandardien noudattaminen ja vastuullinen hankinta
ovat tulleet keskeisiksi osiksi yhtiön liiketoimintamallia, sillä asiakkaat vaativat kasvavassa
määrin ratkaisuja, jotka ovat linjassa sääntelyn ja eettisten standardien kanssa.
Ilmastomääräysten tiukentuessa ja globaalin kestävyyden korostuessa Lamor odottaa myös
liikevaihdon kasvua keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä, mikäli yhtiö onnistuu hyödyntämään
nämä mahdollisuudet.
Lamorin arvoketjussa on sekä fyysisiä että siirtymävaiheen lyhyestä pitkään aikaväliin
ulottuvia riskejä. Kilpailukyvyn säilyttämiseksi on ennakoitavissa, että Lamorin on
mahdollisesti otettava käyttöön kehittyneempiä teknologioita tulevien tehokkuus­
vaatimusten täyttämiseksi. Muutos saattaa edellyttää suurempia investointeja
tutkimukseen ja kehitykseen sekä kumppanuuksiin. Ilmastonmuutoksen aiheuttamat tulevat
häiriöt, kuten äärimmäiset sääolosuhteet tai resurssipula, voivat vaikuttaa Lamorin
arvoketjun alkupään (materiaalihankinta) ja loppupään (tuotteiden toimitus) toimintoihin.
Lamor saattaa tarvita vahvempia hankintastrategioita näiden riskien lieventämiseksi. Tämä
saattaa vaatia myös lisää pääomamenoja pitkäaikaisten parannusten saavuttamiseksi.
Lamorin liiketoimintamalli keskittyy pysyvää arvoa ympäristölle ja yhteiskunnalle tuottavien
ympäristöratkaisujen toimittamiseen. Joillakin toiminnoilla, erityisesti liittyen laitteiden
tuotantoon arvoketjun alkupäässä, on kuitenkin ollut ja saattaa olla pitkäaikaisia negatiivisia
vaikutuksia sekä ilmastoon että luonnonvaroihin. Lamorilla on keskipitkästä pitkään
aikaväliin ulottuvia lieventämissuunnitelmia, jotka keskittyvät toimittajien kestävyyteen ja
kiertotalouteen.
Lamorin liiketoimintamallin ja strategian luonteen vuoksi kaikki ympäristöaiheet ovat
edelleen olennaisia Lamorille, pääasiassa yhtiön positiivisen ympäristövaikutuksen vuoksi.
Vuonna 2024 Lamor raportoi aiheista, jotka selkeästi edustavat Lamorin ydinliiketoimintaa
ja joissa Lamorilla on mitattavissa oleva vaikutus. Tästä syystä S3 Vaikutusten kohteena
olevat yhteisöt ja S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät on jätetty pois vuoden 2024
raportoinnista.
ESRS-aihe
Osa-alue
Olennaisuus
E - Ympäristö
E1 Ilmastonmuutos
E1 Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
kyllä
E1 Ilmastonmuutoksen hillintä
kyllä
E1 Energia
kyllä
E2 Pilaantuminen
E2 Ilman pilaantuminen
kyllä
E2 Veden pilaantuminen
kyllä
E2 Maaperän pilaantuminen
kyllä
E2 Ongelma-aineet
kyllä
E2 Erityistä huolta aiheuttavat aineet
kyllä
E2 Mikromuovit
ei
E3 Vesivarat ja
merten luonnonvarat
E3 Vesi
kyllä
E3 Merten luonnonvarat
ei
E4 Biologinen
monimuotoisuus ja
ekosysteemit
E4 Biologisen monimuotoisuuden vähenemisen
suorat vaikutustekijät
kyllä
E4 Vaikutukset lajien tilaan
kyllä
E4 Vaikutukset ekosysteemien laajuuteen ja tilaan
ei
E4 Vaikutukset ekosysteemipalveluihin ja
riippuvuudet niistä
ei
E5 Resurssien käyttö
ja kiertotalous
E5 Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien
resurssien käyttö
kyllä
E5 Resurssien ulosvirtaukset ja jäte
kyllä
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
43
ESRS-aihe
Osa-alue
Olennaisuus
S - Sosiaalinen
S1 Oma työvoima
S1 Työolot
kyllä
S1 Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset
mahdollisuudet kaikille
kyllä
S1 Muut työhön liittyvät oikeudet
ei
S2 Arvoketjun
työntekijät
S2 Työolot
kyllä
S1 Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset
mahdollisuudet kaikille
ei
S1 Muut työhön liittyvät oikeudet
ei
S3 Vaikutusten
kohteena olevat
yhteisöt
S3 Yhteisöjen taloudelliset, sosiaaliset ja
sivistykselliset oikeudet
ei
S3 Yhteisöjen kansalaisoikeudet ja poliittiset
oikeudet
ei
S3 Alkuperäiskansojen oikeudet
ei
S4 Kuluttajat ja
loppukäyttäjät
S4 Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin
kohdistuvat vaikutukset
ei
S4 Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien
henkilökohtainen turvallisuus
ei
S4 Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien sosiaalinen
inkluusio
ei
G - Hallinto
G1 Liiketoiminnan
harjoittaminen
G1 Yrityskulttuuri
ei
G1 Väärinkäytösten paljastajien suojelu
kyllä
G1 Eläinten hyvinvointi
ei
G1 Poliittinen vuorovaikutus ja lobbaustoiminta
ei
G1 Suhteet tavaran- ja palveluntoimittajiin, mukaan
lukien maksukäytännöt
ei
G1 Korruptio ja lahjonta
kyllä
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
44
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista
Lamor on suorittanut kaksinkertaisen olennaisuuden arvioinnin määrittääkseen
kestävyysraportointinsa laajuuden ja kohdentaakseen tehokkaasti resurssinsa CSRD-
vaatimusten noudattamiseksi. Lamorin kestävyystiimi suoritti kaksinkertaisen
olennaisuuden arvioinnin yhteistyössä talousosaston kanssa ja hyödynsi arvioinnissa The
Upright Projectin (Upright) tieteellisen datan hyödyntämiseen perustuvia tuloksia.
Keskeisten sidosryhmien, kuten asiakkaiden, työntekijöiden, sijoittajien ja kumppaneiden
panokset auttoivat linjaamaan yhtiön lähestymistavan suhteessa ulkoisiin odotuksiin.
Lamorin konsernin johtoryhmä ja hallitus ovat tarkastaneet ja hyväksyneet kaksinkertaisen
olennaisuuden arvioinnin.
Lamor käytti Uprightin datankäsittelyohjelmistoa saadakseen viitteellisen ja objektiivisen
näkemyksen vaikutuksistaan, riskeistään ja mahdollisuuksistaan. Tätä tarkoitusta varten
Upright keräsi tietoja Lamorilta sen liiketoimintamallista, maantieteellisestä kontekstista
sekä tuotteista ja palveluista, toimitusketjusta ja liikevaihdosta. Upright suoritti myös useita
haastatteluja Lamorilla ymmärtääkseen kontekstia tarkemmin.
Uprightin ohjelmisto yhdistää tietoja tieteellisistä tietolähteistä ja arvioi vaikutusten
olennaisuutta eri näkökulmista, jotka heijastavat yhtiön kykyä huomioida tiettyjä
kestävyyteen liittyviä seikkoja. Olennaisuuden arvioinnissa huomioitu ensisijainen
tietosisältö koostui tieteellisistä artikkeleista, hyödyntäen CORE-tietokantaa sekä
kolmansien osapuolten kuten ILOSTATin, Maailmanpankin, Maailman talousfoorumin ja
OECD:n tietoaineistoja. Näiden tietojen avulla on arvioitu Lamorin vaikutuksia, riskejä ja
mahdollisuuksia. Uprightin kaksinkertaisen olennaisuuden arvioinnin lähestymistavassa
vaikutusten kohteena olevat sidosryhmät huomioidaan analysoimalla näyttö eri vaikutusten
vaikutuksesta kuhunkin kyseessä olevaan sidosryhmään. Sen sijaan, että olisi kerännyt
näkemyksiä yksittäisiltä sidosryhmiltä, Upright on siis kerännyt tieteellisistä artikkeleista
näyttöä siitä, miten Lamorin sidosryhmät ovat vaikutuksen kohteena.
Lisäksi Uprightin ohjelmisto yhdistää erilaisia tietolähteitä ja soveltaa ESRS-ohjeita
arvioidakseen vaikutusten olennaisuuden laajuutta, kattavuutta, korjaamattomuutta ja
todennäköisyyttä sekä taloudellisen olennaisuuden suuruusluokkaa ja todennäköisyyttä.
Analyysin tulos kattaa kaikki ESRS:n kestävyysseikat ja osoittaa niiden olennaisuuden
tilanteen sekä tarjoaa lisätietoja ESRS:n ohjeiden mukaisesti.
Lamorin riskit ja mahdollisuudet on tunnistettu lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä.
Vaikutuslähtöiset riskit ja mahdollisuudet on tunnistettu kaavojen avulla, jotka muuttavat
vaikutukset riskeiksi ja mahdollisuuksiksi. Riippuvuuteen perustuvat riskit ja mahdollisuudet
liittyvät riippuvuuksiin suhteessa luonnonvaroihin sekä henkilö- ja sosiaalisiin resursseihin.
Jokaisen olennaisen seikan merkityksen ymmärtämiseksi käytetään käsitteitä
"olennaisuuspisteet" ja "olennaisuustasot". Taloudellisten riskien ja mahdollisuuksien
olennaisuuspisteet ottavat huomioon näiden riskien/mahdollisuuksien suuruusluokan ja
todennäköisyyden. Todennäköisyydet ja suuruusluokat arvioidaan, ja jokaiselle riskille ja
mahdollisuudelle annetaan olennaisuuspisteet kertomalla todennäköisyyden ja suuruuden
arvot. Nämä olennaisuuspisteet kootaan yhteen kunkin kestävyysseikan osalta. Lamorin
vaikutuksista, riskeistä ja mahdollisuuksista (IRO) toteutettiin analyysi eri kestävyys­
teemojen osalta. Mikäli jonkin teeman vaikutus-, riski- tai mahdollisuuspistemäärä ylitti
määritellyn kynnysarvon, se määriteltiin Lamorille olennaiseksi.
Lamorin vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis-, arviointi- ja hallintaprosessi
on kehittynyt edelliseen raportointikauteen verrattuna. Vuonna 2024 Lamor osallistutti
laajemman joukon sidosryhmiä kaksinkertaisen olennaisuuden arviointiprosessiin lisäämällä
yhteistyötä, koulutusta ja viestintää. Myös Uprightin data-algoritmiin tehtiin päivityksiä,
jotta saataisiin tarkempia ja selkeämpiä tietoja. Kaksinkertaisen olennaisuuden arviointi
tarkistetaan vuosittain ja päivitetään tarvittaessa.
Lamorin riskienhallintaprosessi 
Lamorin kestävän kehityksen riskienhallintaprosessi on integroitu yhtiön laajempaan
riskienhallintasykliin. Osana vuosittaista riskien arviointia johto tunnistaa ja priorisoi
keskeiset riskit niiden todennäköisyyden, merkittävyyden ja luonteen perusteella suhteessa
Lamorin kykyyn saavuttaa strategiset tavoitteensa. Vuotuisen arvioinnin tulosten
perusteella riskeihin liittyvät johdon toimintasuunnitelmat ja lieventämissuunnitelmat
tarkistetaan ja päivitetään tarpeen mukaan. Tarkastusvaliokunta katselmoi vuosittaisen
riskiarvioinnin tulokset sekä niihin liittyvät toimintasuunnitelmat, jotka toimivat myös
perustana hallituksen vahvistamalle sisäisen tarkastuksen vuosisuunnitelmalle.
Lamorin johto suorittaa aika ajoin myös kattavampia riskinarviointeja, kattaen laajemman
kirjon kestävään kehitykseen liittyviä riskejä, muiden riskien ohessa, arvioidakseen eri riskien
vakavuuden, todennäköisyyden ja keston sekä niihin liittyvät lyhyen aikavälin taloudelliset
riskit ja mahdolliset pitkän aikavälin vaikutukset. Lisäksi asiakohtaisia riskinarviointeja ja
due diligence -prosesseja suoritetaan Lamorin niihin liittyvien käytäntöjen ja menettelyjen
mukaisesti. 
Lamorin liiketoiminnan luonne ja erityispiirteet, yhtiön palveluvalikoima sekä sen
maantieteelliset toiminta-alueet lisäävät niihin liittyvien riskien hallinnan ja lieventämisen
monimutkaisuutta. Tunnistetut riskit sekä mahdolliset vaikutukset ja mahdollisuudet
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
45
otetaan huomioon myös taloudellisen arvioinnin ja strategian tarkasteluprosessien
yhteydessä.
Vuonna 2024 Lamor käsitteli olennaisimpia kestävyyteen liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia
seuraavasti:
Liiketoiminnan harjoittamisen riskit ja sosiaaliset riskit liiketoimintasuhteissa
Lieventääkseen mahdollisia haitallisia vaikutuksia liittyen lisääntyneisiin korruptioon ja
muihin liiketoiminnan harjoittamiseen liittyviin riskeihin tietyillä maantieteellisillä alueilla,
joilla Lamor toimii, Lamor on integroinut asiaankuuluvat toimenpiteet käytäntöihinsä ja
menettelyihinsä. Näihin kuuluvat ennakkoarvioinnit uusille markkinoille menon yhteydessä
sekä erityiset menettelyt liiketoimintakumppanuuksien aloittamiseksi, arvioimiseksi ja
hallitsemiseksi.
Vuonna 2024 Lamor vahvisti edelleen toimiaan liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvien
riskien lieventämiseksi laajentamalla liikekumppaneiden ja asiakkaiden arviointia. Lisäksi
Lamor on parantanut myyntiprosesseihin ja kumppanuuksiin liittyviä ennakkoarviointi- ja
riskienhallintaprosessejaan.
Toimitusketjun hallinnassa Lamor suorittaa ennakkoarviointeja päätoimittajiensa
hyväksymiseksi. Näiden arviointien tulosten perusteella Lamor joko päättää edetä tai olla
etenemättä tai määrittää sopivat lieventämistoimenpiteet haitallisten vaikutusten
välttämiseksi. Vaatimusten noudattamisen varmistamiseksi Lamor voi myös suorittaa
toimittajiensa luona vierailuja, joiden aikana tarkkaillaan heidän toimintaansa ja
varmistetaan, että se on Lamorin standardien mukaista.
Tietyillä maantieteellisillä alueilla, joilla Lamor toimii, esiintyy korostuneita sosiaalisia ja
ihmisoikeusriskejä. Näiden riskien vakavuuden ja todennäköisyyden sekä niiden mahdollisten
kielteisten vaikutusten arvioimiseksi Lamor toteuttaa vuosittain sisäisen due diligence
-prosessin. Arvioinnin tulosten perusteella Lamor määrittelee tarvittavat
lieventämistoimenpiteet ja tavoitteet. Lisäksi kaikilla Lamorin toimintaan liittyvillä
työntekijöillä ja ulkoisilla osapuolilla on pääsy yhtiön väärinkäytösilmoitusten
käsittelyjärjestelmään.
Terveys- ja turvallisuusriskit
Geopoliittinen tilanne on pysynyt haastavana vuonna 2024, ja turvallisuusolosuhteet ovat
heikentyneet (esim. konfliktit, poliittinen epävakaus) tietyissä Lamorin toimintamaissa, mikä
lisää Lamorin ja sen arvoketjun työntekijöiden turvallisuusriskejä. Vuoden 2024 aikana
Lamor sekä sen johto- ja valvontaelimet ovat seuranneet Lamorin toiminta-alueiden
geopoliittisia olosuhteita arvioidakseen riskejä ja toteuttaakseen tarvittaessa
lieventämistoimenpiteitä terveyden ja turvallisuuden suojelemiseksi.
Monet Lamorin työntekijät työskentelevät haastavissa ympäristöissä, ja ilmastonmuutoksen
vaikutukset ovat myös muuttaneet liiketoimintaympäristöä. Äärimmäiset sääilmiöt, kuten
rankkasateet ja ankarat kuivuudet, voivat vaikeuttaa projektien toimituksia ja lisätä terveys-
ja turvallisuusriskejä, mikä edellyttää lisää lieventämistoimenpiteitä.
Lamor kohtaa myös toimintoihinsa liittyviä terveys- ja turvallisuusriskejä, koska toimintoihin
sisältyy kemikaalien, raskaan koneiston ja laitteiden käsittelyä. Näiden riskien
vähentämiseksi Lamorilla on paikan päällä koulutettua henkilöstöä tarkastamassa kaikkien
laadullisten vaatimusten täyttymistä ja noudattamista, arvioimassa työmaaolosuhteita ja
laatimassa raportteja. Lisäksi Lamorin HSSEQ-johtaja suorittaa vuosittain auditointeja ja
työmaakäyntejä Lamorin operaatioissa.
Standardikohtaiset näkökohdat
Lamor konsultoi The Upright Projectia (Upright) ja käytti sen tieteellistä data-algoritmia
tukemaan kaksinkertaisen olennaisuuden arviointiaan ja saadakseen viitteellisen,
objektiivisen näkemyksen vaikutuksistaan, riskeistään ja mahdollisuuksistaan omassa
toiminnassaan ja koko arvoketjussaan. Tämän viitteellisen, tieteeseen perustuvan arvioinnin
jälkeen Lamor suoritti lisäksi oman analyysin tuotteistaan ja palveluistaan.
Ymmärtääkseen paremmin toimintojensa ympäristö- ja sosiaalisia vaikutuksia, erityisesti
maanpuhdistushankkeissa, Lamor suorittaa ympäristö- ja sosiaalisten vaikutusten arviointeja
(YVA, SVA) ennen toimintojen aloittamista. Nämä arvioinnit antavat tietoa mahdollisten
riskien vakavuudesta ja todennäköisyydestä, mikä auttaa Lamoria kehittämään räätälöityjä
lieventämissuunnitelmia. Lamor suorittaa myös elinkaarianalyysejä (Life Cycle Assessment,
LCA) ymmärtääkseen paremmin vaikutuksia omassa toiminnassaan ja koko arvoketjussaan.
Niiden avulla Lamor tunnistaa resurssi-intensiiviset vaiheet palveluidensa elinkaaressa
voidakseen soveltaa kestävämpiä käytäntöjä ja kierrätysvaihtoehtoja tulevaisuudessa.
Lamorilla on käytössään LCA-ohjelmisto näiden arviointien suorittamiseksi.
Ilmastoon liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Lamor käyttää Uprightin dataan perustuvaa systemaattista lähestymistapaa tunnistaakseen
ilmastoon liittyvät riskit ja mahdollisuudet toiminnassaan ja arvoketjussaan. ESRS E1:n
mukaisesti Upright hyödyntää vakiintuneita ilmasto- ja energiasiirtymäskenaarioita, kuten
Hallitustenvälisen ilmastonmuutospaneelin IPCC:n ja Kansainvälisen energiajärjestön IEA:n
lähteitä. Upright noudattaa erityisesti ESRS E1 Soveltamista koskevien vaatimusten kohtaa
12(c) laskemalla siirtymäriskejä ja -mahdollisuuksia Pariisin sopimuksen mukaisten ja
ilmastonmuutoksen rajoittamiseen 1,5 asteeseen perustuvien skenaarioiden perusteella
(esim. IEA Net Zero Emissions by 2050); ESRS E1 Soveltamista koskevien vaatimusten
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
46
kohdan 11(d) mukaisesti fyysiset riskit ja mahdollisuudet lasketaan korkean
päästöskenaarion (3–4 asteen lämpeneminen) perusteella (esim. IPCC SSP5-8.5).
Fyysiset riskit arvioidaan ilmastohaitoille, kuten tulviin, kuivuuteen ja merenpinnan nousuun,
haavoittuvuuden perusteella. Riskit kvantifioidaan perustuen niiden mahdolliseen
vaikutukseen toimintaan, resurssien saatavuuteen ja ympäristöön. Tämä analyysi ohjaa
Lamoria priorisoimaan sopeutumis- ja lieventämisstrategioita. 
Siirtymäriskit ja -mahdollisuudet tunnistetaan tieteellisen tutkimuksen, markkinatrendien ja
kestävyyteen liittyvien näkemysten integroinnin avulla sekä analysoimalla sääntelyyn,
teknologiaan, markkinoihin ja maineeseen liittyviä tekijöitä, jotka liittyvät vähähiiliseen
siirtymään. 
Lamorin liiketoimintamalli, jossa ilmastovaikutusten lieventäminen on keskeistä, luo vahvan
yhteyden globaalien ilmastoriskien ja siirtymämahdollisuuksien välille. Tämän seurauksena
ilmastoskenaariot ovat keskeisessä asemassa Lamorin strategisessa suunnittelussa ja ne
ohjaavat investointeja kestäviin toimintoihin ja kehittyviin liiketoimintamahdollisuuksiin.
Lamorin tilinpäätöksessä ei ole tehtynä kriittisiä ilmastoon liittyviä oletuksia.
Lyhyen aikavälin riskien ja mahdollisuuksien analyysi
Lamorin lyhyen aikavälin riskianalyysi keskittyy välittömiin riskeihin, joita aiheuttavat
esimerkiksi äärimmäiset sääilmiöt kuten myrskyt, tulvat, kuivuus tai helleaallot.
Riskianalyysiä käytetään Lamorin tarjonnan mukauttamiseen uusiin säädöksiin ja kestävien
ratkaisujen markkinakysyntään sekä kehittämään toimintojen häiriöihin liittyviä
torjuntastrategioita.
Lamor on tunnistanut kasvumahdollisuuksia esimerkiksi laitteiden vuokrauksessa ja
ympäristön kunnostuspalveluissa, jotka vähentävät toimintojen hiilijalanjälkeä ja tukevat
kiertotalouden käytäntöjä.
Keskipitkän aikavälin riskien ja mahdollisuuksien analyysi 
Lamorin keskipitkän aikavälin riskianalyysi keskittyy vähitellen muuttuviin ilmastoriskeihin,
kuten keskilämpötilojen ja merenpinnan nousuun sekä muuttuviin sääoloihin. Riskianalyysiä
käytetään strategiseen suunnitteluun kuten kestävien käytäntöjen laajentamiseen ja
maantieteellisten painopistealueiden määrittämiseen. Tässä yhteydessä Lamor etsii
laajentumismahdollisuuksia alueille, joilla ympäristöpolitiikat ovat kehittymässä ja painopiste
siirtymässä kestäviin arvoketjuihin.
Pitkän aikavälin riskien ja mahdollisuuksien analyysi 
Lamorin pitkän aikavälin riskianalyysi keskittyy merkittäviin ja systeemisiin ilmastoriskeihin,
jotka liittyvät pitkän aikavälin investointiskenaarioihin. Lamor investoi biologisen
monimuotoisuuden palauttamiseen liittyviin innovaatioihin sekä edistyneisiin teknologioihin,
jossa jätteestä tuotetaan raaka-ainetta, asemoituakseen johtavaksi toimijaksi
ympäristöratkaisuissa.
Pilaantumiseen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Lamor tuottaa positiivisia vaikutuksia ympäristöratkaisuillaan, kuten öljyvahinkojen
varautumis-, torjunta- ja puhdistuspalveluilla, jotka vähentävät veden ja maaperän
pilaantumista. 
Lamor on tunnistanut negatiivisia vaikutuksia ilmaan liittyvän pilaantumisen osalta
arvoketjunsa toiminnoissa. Päästöjä ilmaan seurataan Lamorin toiminnassa paikallisten
ympäristölupien ja sovellettavien sääntelykehysten vaatimusten mukaisesti. Lamorin
tuottamat typpi- ja rikkioksidi- sekä haihtuvien orgaanisten yhdisteiden (VOC) -päästöt ovat
hyvin rajallisia ja paikallisten sääntelyvaatimusten rajoissa.
Veden ja maaperän pilaantumista seurataan ensisijaisesti ympäristövahinkojen seurannan
avulla. Lamorilla ei tapahtunut yhtään vahinkoa vuonna 2024, eikä se tuottanut suoria
päästöjä maaperään tai veteen. Lamorin arvoketjussa on suuri todennäköisyys
toiminnalliselle pilaantumiselle, ja siksi Lamor suosii ISO-sertifioituja toimittajia ja
kumppaneita.
Lamorilla on keskisuuri riski pilaantumiseen liittyen, mikä voi mahdollisesti lisätä sääntelystä
johtuvia toimintakustannuksia keskipitkällä aikavälillä. Koska globaalit ympäristötrendit
todennäköisesti lisäävät Lamorin tuotteiden ja palveluiden kysyntää, Lamor on myös
tunnistanut toiminnalleen keskisuuria, lyhyestä pitkään aikaväliin ulottuvia mahdollisuuksia.
Huolta ja erityistä huolta aiheuttavat aineet 
Koska Lamor käsittelee toiminnassaan huolta aiheuttavia ja erityistä huolta aiheuttavia
aineita, se on tunnistanut niihin liittyviä negatiivisia vaikutuksia. Aineet ovat pääasiassa
kemikaaleja, joita käytetään Lamorin puhdistustoimissa.
Lamorin lyhyen ja pitkän aikavälin riskit ovat keskisuuria huolta aiheuttavien aineiden osalta
ja suuria erityistä huolta aiheuttavien aineiden osalta. Riskit saattavat lisätä Lamorin
toimintakustannuksia tiukan sääntelyn vuoksi.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
47
Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet
Vedenottoon ja -kulutukseen liittyen Lamor on tunnistanut suuria positiivisia vaikutuksia ja
keskisuuria negatiivisia vaikutuksia. Negatiiviset vaikutukset liittyvät sen arvoketjun
alkupäähän, sillä Lamorin tuotteet vaativat tyypillisesti merkittävää vedenkäyttöä niiden
valmistusvaiheessa, erityisesti metallikomponenttien osalta.
Lamorilla arvioitiin olevan erittäin positiivisia vaikutuksia vedenottoon ja -kulutukseen
liittyen Lamorin myötävaikutukseen veden laadun parantamiseksi. Tämä vaikutus perustuu
Lamorin ympäristöratkaisuihin öljyvahinkojen torjunnassa ja puhdistustoimissa.
Lamorin mahdollisuudet ovat yhteneväiset sen strategisen painopisteen kanssa, joka on
ympäristönsuojelussa ja resurssien hallinnassa. Lamorilla on ydintoimintojensa ja kestävien
käytäntöjensä kautta lukuisia mahdollisuuksia, jotka liittyvät vesivaroihin ja merten
luonnonvaroihin. Lamorilla on alhainen riski kustannusten nousulle aiheutuen sääntelystä,
jolla pyritään vähentämään yksityisen sektorin vedenkäyttöön liittyviä negatiivisia
vaikutuksia.
Lamorin negatiiviset vaikutukset liittyvät tuotteiden valmistukseen arvoketjun alkupäässä,
mikä tyypillisesti tuottaa suuria määriä teollisuusjätevettä. Lamorin positiiviset vaikutukset
liittyvät ratkaisuihin teollisuusjäteveden käsittelyssä.
Biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvät
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Lamor on arvioinut maantieteellisen sijainnin, toimintojen luonteen ja ekologisen tilan
omissa toimipaikoissaan sekä niissä toimipaikoissa, joissa sillä on operatiivinen hallinta,
tunnistaakseen todelliset ja mahdolliset vaikutukset biologiseen monimuotoisuuteen ja
ekosysteemeihin.
Kuwaitissa ja Omanissa Lamorin maanpuhdistuskohteet sijaitsevat teollisuusalueilla.
Lamorin Ecuadorin kohteet ovat ainoat, jotka sijaitsevat biologisesti herkällä alueella. Koska
Lamorilla on jatkuvaa aktiivista ulkona tapahtuvaa toimintaa maanpuhdistuskohteissaan, ne
kaikki on tunnistettu olennaisiksi.
Lamorin varastoja ja tulevaa muovin kemiallista kierrätyslaitosta ei ole arvioitu olennaisiksi
kohteiksi. Lamorin kemiallinen kierrätyslaitos sijaitsee teollisuusalueella ja on edelleen
rakenteilla, joten se ei ole vielä toiminnassa. Lamorilla on laitteiden säilytykseen käytettäviä
varastoja Suomessa, Alankomaissa, Omanissa, Intiassa, Kiinassa, Chilessä ja Yhdysvalloissa.
Niiden pinta-ala vaihtelee noin 400 neliömetristä 3 000 neliömetriin. Lamorin varastot
sijaitsevat teollisuusalueilla ja niissä on rajoitetusti toimintaa. Paikat, joissa Lamor tarjoaa
öljyvuotojen torjunta- ja valmiuspalveluja, ovat väliaikaisia eikä niissä ole fyysisiä laitoksia,
joten ne eivät täytä kohteen kriteerejä.
Sitoumus kestäviin käytäntöihin
Lamor on arvioinut toimintojensa luonteen ja käytännöt tunnistaakseen niiden todelliset ja
mahdolliset vaikutukset biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin. Lamorin
toiminnot puhdistavat veden ja maaperän pilaantumista, minkä ansiosta on tunnistettu
merkittäviä positiivisia vaikutuksia biologiseen monimuotoisuuteen. Tässä yhteydessä
Lamor edistää positiivisesti maankäytön, makean veden käytön ja merien käytön
vaikutuksia.
Lamor on ryhtynyt toimenpiteisiin arvioidakseen riippuvuuksiaan biologisesta
monimuotoisuudesta ja ekosysteemeistä toimipaikoillaan ja koko arvoketjussaan. Lamor
tiedostaa, että sen arvoketjun alkupään toiminnot (kuten materiaalien hankinta) voivat
vaikuttaa ekosysteemeihin ja että mahdolliset häiriöt voivat vaikuttaa myös sen omiin
toimintoihin. Arvioidessaan toimipaikkojaan ja toimintojaan Lamor on tunnistanut sekä
siirtymä- että fyysisiä riskejä, jotka liittyvät biologiseen monimuotoisuuteen ja
ekosysteemeihin.
Lamor saattaa kohdata mahdollisia sääntelyyn liittyviä riskejä, kun ympäristösääntely
kasvavassa määrin asettaa biologisen monimuotoisuuden suojelun etusijalle. Tämä voi lisätä
toimintojen seurantaa sekä vaatimusten noudattamisesta johtuvia kustannuksia, mutta
sääntely tarjoaa toisaalta Lamorille myös mahdollisuuksia vahvistaa markkina-asemaansa
tarjoamalla ympäristövastuullisia ratkaisuja, jotka ovat linjassa biologisen
monimuotoisuuden standardien kanssa.
Lamorin fyysisiin riskeihin kuuluvat ekosysteemien heikkeneminen ja ilmastonmuutoksen
aiheuttamat tapahtumat (kuten tulvat ja kuivuus), jotka voivat häiritä Lamorin palvelujen
toimitusta. Toisaalta nämä riskit luovat myös mahdollisuuksia Lamorille. Lamorin
ilmastokestävyys- ja ekosysteemien ennallistamispalvelujen kysyntä on kasvussa, mikä
puoltaa liiketoiminnan laajentamista. Lamor ei ole  ottanut huomioon systeemisiä riskejä
arvioinnissaan.
Lamor kehittää ratkaisuja pilaantumisen estämiseksi ja saastuneen maan ja veden
ennallistamiseksi. Nämä toimet luovat positiivisia ympäristövaikutuksia mahdollistamalla
lajien paluun ja ekologisten prosessien toipumisen. Yksityiskohtaisten kohdearviointien
avulla Lamor tunnistaa epäpuhtaudet, arvioi riskit ihmisten terveydelle ja ympäristölle sekä
räätälöi kunnostustoimet kunkin ekosysteemin erityistarpeiden mukaan. Lähestymistapa
auttaa suojelemaan biologista monimuotoisuutta ja estämään elinympäristöjen
heikkenemistä.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
48
Lamor ei ole toteuttanut konsultaatioita liittyen raaka-aineiden tuotantoon tai hankintaan,
joilla on negatiivisia tai mahdollisia negatiivisia vaikutuksia vaikutuksen alaisiin yhteisöihin.
Yhteisöjä ei ole suoraan otettu mukaan olennaisuuden arviointiin, mutta epäsuoraan
kunnostushankkeiden ympäristö- ja sosiaalisten vaikutusten arviointien kautta.
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet
Lamor tunnistaa kiertotalouteen liittyvät vaikutuksensa ja lieventämistoimensa keräämällä
tietoja toiminnastaan maailmanlaajuisesti. Tällä hetkellä Lamorilla ei ole ohjelmistoa
resurssiensa sisään- ja ulosvirtausten seurantaan. Vuonna 2024 Lamor keskittyi
analysoimaan sisään- ja ulosvirtaustietojaan löytääkseen sopivan seurantaratkaisun.
Lamorin negatiivinen resurssien sisäänvirtausvaikutus liittyy neitseellisten materiaalien
käyttöön toimitusketjussa. Niitä käytetään omien ja toiminnossa käytettävien laitteiden
tuotantoon. Lamorin suurin riski liittyy riippuvuuteen fossiilipohjaisista raaka-aineista. Tämä
voi vaikuttaa arvoketjun alkupään tuotteiden saatavuuteen ja nostaa niiden kustannuksia.
Lamorin positiivinen resurssien ulosvirtausvaikutus liittyy yhtiön ympäristöratkaisuihin,
jotka keskittyvät jätteiden käsittelyyn. Negatiivinen vaikutus liittyy vaarallisen jätteen
syntymiseen arvoketjuissa. Lamor on tunnistanut mahdollisuuksia, jotka liittyvät tuotteiden
ja palveluiden kasvavaan kysyntään. Lisäksi maailmanlaajuinen huomio
ympäristöresilienssiin saattaa vähentää Lamorin pääomakustannuksia houkuttelemalla 
sijoittajia, joille toiminnan vaikutukset ovat merkityksellisiä.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
49
Ympäristöön liittyvät tiedot
EU-luokitusjärjestelmä .....................................................................................................................
Liikevaihto ............................................................................................................................................
Pääomamenot ......................................................................................................................................
Toimintamenot ....................................................................................................................................
E1 Ilmastonmuutos ...........................................................................................................................
E1-1 Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma ................................................
strategian ja liiketoimintamallin kanssa ...........................................................................................
E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä ..................................................................
Kasvihuonekaasujen päästöt .............................................................................................................
Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteetti .......................................................................
E2 Pilaantuminen ...............................................................................................................................
E2-1 Pilaantumiseen liittyvät toimintaperiaatteet ........................................................................
E2-2 Pilaantumiseen liittyvät toimet ja resurssit ...........................................................................
E2-3 Pilaantumiseen liittyvät tavoitteet .........................................................................................
E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat ...........................................................................................
E3-3 Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät tavoitteet ...............................................
E3-4 Vedenkulutus .............................................................................................................................
E4 Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit .......................................................................
strategian ja liiketoimintamallin kanssa ...........................................................................................
liittyvät vaikutusmittarit ....................................................................................................................
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous ...........................................................................................
E5-3 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet ...............................................
E5-4 Resurssien sisäänvirtaukset .....................................................................................................
E5-5 Resurssien ulosvirtaukset ........................................................................................................
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
50
EU-luokitusjärjestelmä
EU-taksonomia on ympäristön kannalta kestävän taloudellisen toiminnan luokitusjärjestelmä,
joka suuntaa investointeja kestävämpiin toimintoihin. Lamorin pääasialliset toiminnot –
öljyntorjuntavalmius ja -operaatiot, maanpuhdistus ja ennallistaminen – ovat taksonomian
piirissä. Lamor on tunnistanut sekä taksonomiakelpoisia että taksonomian mukaisia
toimintoja liiketoiminnassaan.
Arvio taksonomiakelpoisesta toiminnasta 
Vuonna 2024 Lamor on tunnistanut taksonomiakelpoisia toimintoja osa-alueilla
ilmastonmuutoksen hillintä, ilmastonmuutokseen sopeutuminen sekä ympäristön
pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen.
Lamorin tuleva muovin kemiallinen kierrätysliiketoiminta täyttää taksonomiatoiminnon
kuvauksen 3.17 muoviaineiden valmistus. Lamor aikoo valmistaa muoviaineita kierrättämällä
muovijätettä kemiallisesti silloin, kun mekaanista kierrätystä ei arvioida teknisesti
toteuttamiskelpoiseksi tai taloudellisesti kannattavaksi.
Vuonna 2024 Lamor arvioi uudelleen ympäristönsuojelutoimintansa, kuten öljyvahinkojen
torjunnan ja niihin varautumisen, ja totesi niiden parhaiten täyttävän kuvauksen 14.1
hätäpalvelut. Lamorin ratkaisut keskittyvät valmiuden rakentamiseen hätätilanteita varten,
mukaan lukien ilmastohaittojen aiheuttamat tilanteet. Tähän kuuluvat asiaankuuluvien
suunnitelmien kehittäminen ja päivittäminen, jotta varmistetaan valmius vastata tilanteisiin,
sekä henkilöstön ja asiantuntijoiden koulutus ja kapasiteetin kehittäminen.
Lamor jatkoi niiden maaperän puhdistus- ja ennallistamistoimintojensa tunnistamista, jotka
täyttävät kuvauksen 2.4 pilaantuneiden paikkojen ja alueiden kunnostus. Nämä toiminnot
keskittyvät maaperän puhdistamiseen tai kunnostamiseen joko paikan päällä tai muualla
käyttäen fysikaalisia, kemiallisia tai biologisia menetelmiä sekä pintaveden ja rantojen
kunnostamiseen vahinkotilanteiden jälkeen.
Arvio taksonomian mukaisesta toiminnasta
Taksonomiakelpoinen toiminta katsotaan taksonomian mukaiseksi, jos se edistää
merkittävästi vähintään yhtä kuudesta ilmastonmuutokseen sopeutumisen päämäärästä
aiheuttamatta merkittävää haittaa muille ilmastonmuutokseen sopeutumisen päämäärille, ja
täyttää ihmisoikeuksia ja työstandardeja koskevat vähimmäisvaatimukset. Vuonna 2024
Lamor tunnisti taksonomian mukaisia toimintoja ilmastonmuutoksen hillinnän,
ilmastonmuutokseen sopeutumisen sekä ympäristön pilaantumisen ehkäisemisen ja
vähentämisen tavoitteiden osalta ja raportoi näiden toimintojen taksonomian
mukaisuudesta.
Merkittävää edistämistä koskevat kriteerit
Lamor on tarkistanut merkittävää edistämistä koskevat kriteerit taloudellisille toiminnoille
3.17, 14.1 ja 2.4 ja arvioinut asiaankuuluvat projektit niiden taksonomiamukaisuuden osalta.
Lamorin tulevien muovin kemiallisen kierrätyksen prosessien alustava selvitys tehtiin
ilmastonmuutoksen hillitsemiseen liittyvän merkittävän edistämisen kriteerien arvioimiseksi.
Muoviaineiden valmistuksen odotetaan tapahtuvan kierrättämällä muovijätettä kemiallisesti,
ja valmistetun muovin elinkaaren kasvihuonekaasupäästöjen odotetaan olevan alhaisemmat
kuin vastaavan, fossiilisista raaka-aineista valmistettujen muoviaineiden elinkaaren
kasvihuonekaasupäästöt. Lamorin tulevien ratkaisujen arvioitiin täyttävän toiminnon 3.17
kriteerit, jonka perusteella Lamor on saanut myös rahoitusta projektille. Elinkaaren aikaisten
kasvihuonekaasupäästöjen tarkkuus riippuu Lamorin toteuttamista prosesseista. Tulokset
vahvistetaan, kun kierrätyslaitos on toiminnassa. Koska Lamorilla ei ole ollut kirjattuja
tuottoja tästä toiminnasta, Lamor raportoi toimintaan liittyvät pääomamenot
investointisuunnitelmana.
Ilmastonmuutokseen sopeutumiseen liittyvän merkittävän edistämisen osalta Lamor täyttää
toiminnon 14.1 kriteerit. Lamorin öljyvahinkojen torjunta- ja varautumisratkaisuissa
edistetään merkittävästi valmiutta varautua ilmastonmuutokseen liittyvien äärimmäisten
sääilmiöiden lisääntyvään esiintymistiheyteen ja voimakkuuteen. Lamor tarjoaa sekä
laitteita että konsultointia ja koulutusta asiaankuuluvien suunnitelmien kehittämiseksi ja
päivittämiseksi, jotta varmistetaan valmius hätätilanteisiin vastaamiseen. Nämä
sopeutumistoimenpiteet lisäävät ilmastonkestävyyttä ja edistävät merkittävästi
ilmastonmuutokseen sopeutumista.
Ympäristön pilaantumisen ehkäisemisen ja vähentämisen merkittävän edistämisen osalta
Lamor on arvioinut toimintansa ja menettelytapansa, kuten ympäristö- ja sosiaalisten
vaikutusten arvioinnin. Lamor on tarkistanut taksonomiatoiminnon 2.4 tekniset
arviointikriteerit ja todennut Lamorin puhdistustoiminnan olevan niiden mukaisia.
Ei merkittävää haittaa -arviointi
Lamor seuraa ja analysoi jatkuvasti toimintansa vaikutuksia ilmastonmuutokseen. Vuoden
2024 aikana Lamor suoritti elinkaariarvioinnin suurimmalle kunnostusoperaatiolleen
Kuwaitissa analysoiden sekä biologisen puhdistuksen että maanpesun ympäristövaikutuksia.
Lamor käyttää myös alan parhaita käytäntöjä ja parasta saatavilla olevaa teknologiaa
ilmastonmuutoksen vaikutusten hillitsemiseksi, verrattuna vaihtoehtoisiin ratkaisuihin.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
51
Lamorin suurimmissa puhdistusprojekteissa on otettu käyttöön ilmastonmuutokseen
sopeutumistoimenpiteitä sijaintiin liittyvien ilmastoriskien hallintaan. Vähentääkseen
fyysisten ilmastoriskien aiheuttamia vaikutuksia Lamor on toteuttanut toimenpiteitä työajan
sopeuttamiseksi ilmastoon.
Lamorilla on integroidussa johtamisjärjestelmässään (IMS) järjestelmälliset käytännöt, jotka
edellyttävät huolta ja erityistä huolta aiheuttavien aineiden asianmukaista käsittelyä ja
varastointia. Suuri osa Lamorin toiminnasta liittyy niiden varastointiin ja ylläpitoon, joten
saastumisriski on rajallinen.
Lamorin tapa käsitellä ja käyttää vettä tähtää uudelleenkäyttöön ja kierrätykseen. Lamor
käyttää vettä maaperän puhdistus- ja ennallistamistoiminnoissaan sekä
materiaalinkierrätyksessä. Lamor seuraa vedenottoaan, kulutustaan ja vesipäästöjään sekä
niiden lähteitä. Lamor kierrättää vettä aina kun mahdollista. Kuwaitissa maaperän
pesutoiminnoissa käytetty vesi kierrätetään 70-prosenttisesti. Latinalaisessa Amerikassa,
joka on keskimääräisen vesistressin alue, Lamor vastaanottaa jätevettä, jonka se puhdistaa
omaan toiminnalliseen käyttöönsä.
Lamor seuraa i) jätteen syntymistä, hallintaa ja käsittelyä sekä soveltaa asiaankuuluvia
IMS-menettelyjä ii) kemikaalien varastointiin ja hävittämiseen. Projektien toteutusvaiheessa
Lamor käsittelee kaikki tavanomaiset jätteet hyväksyttyjen jätehuoltosuunnitelmien
mukaisesti. Väliaikaisissa projekteissa väliaikaisten tilojen purkaminen on osa suunniteltua
käytöstä poistamista, ja hyväksytyt jätehuoltoyritykset hoitavat purkutoimet kierrätystä
varten.
Lamorin ympäristönsuojelutoiminnot eivät aiheuta suoria negatiivisia ympäristövaikutuksia
luonnon monimuotoisuuden suojelulle ja ennallistamiselle. Kunnostusprojekteissa Lamor
suorittaa ympäristö- ja sosiaalisten vaikutusten arviointeja välttääkseen negatiiviset
vaikutukset luonnon monimuotoisuuteen. Jos mahdollisia luonnon monimuotoisuuteen
kohdistuvia riskejä tunnistetaan, Lamorilla on hyväksytty lieventämissuunnitelma, jolla
minimoidaan arvioinneissa  (YVA, SVA) tunnistetut haitalliset vaikutukset.
Vähimmäistason sosiaaliset suojatoimet
Lamor on arvioinut EU:n kestävän rahoituksen foorumin määrittämät vähimmäistason
suojatoimet ihmisoikeuksiin, lahjontaan ja korruptioon sekä verosääntelyyn ja reiluun
kilpailuun liittyen ja todennut toimintojensa olevan vaatimustenmukaiset. Lamorin
käytännesäännöt, ihmisoikeuspolitiikka ja muut asiaankuuluvat toimintaperiaatteet
määrittelevät ne periaatteet ja normit, joiden mukaan Lamorin työntekijöiden, toimittajien,
jakelijoiden ja muiden liikekumppanien edellytetään toimivan. Lamor on sitoutunut
kunnioittamaan ja tukemaan kansainvälisesti tunnustettuja työ- ja ihmisoikeusnormeja
toiminnassaan ja koko arvoketjussa. Lamorilla on käytössä ihmisoikeuksien due diligence
-prosessi, joka koostuu sisäisistä vaikutusarvioinneista, kolmansien osapuolten arvioinneista
sekä toimittajien arviointi- ja hyväksyntämenettelystä. Lahjonnan ja korruption estämiseksi
Lamor toteuttaa riskiarviointeja ja sillä on käytössä selkeät toimintaperiaatteet, pakollista
koulutusta ja muita ennakoivia toimenpiteitä.
Pääomamenot
Vuonna 2024 Lamorin pääomamenot olivat yhteensä 17,9 miljoonaa euroa, josta
15,4 miljoonaa euroa (86 %) oli taksonomian mukaista.
Investointisuunnitelma 
Taloudellinen toiminta 3.17 muoviaineiden valmistus todettiin sopivimmaksi Lamorin muovin
kemiallisen kierrätyksen liiketoiminnalle. Toiminnan arvioidaan edistävän merkittävästi
ilmastonmuutoksen hillitsemistavoitetta. Koska Lamorilla ei ole kirjattuja tuottoja tästä
toiminnasta, Lamor raportoi toimintaan liittyvät pääomamenot investointisuunnitelmana.
Suunnitelma pyrkii laajentamaan Lamorin taksonomian mukaista taloudellista toimintaa
(’investointisuunnitelma’) viitaten kategoriaan B. Muovin kemiallisen kierrätyslaitoksen on
suunniteltu valmistuvan ja kierrätysprosessin alkavan vuoden 2025 aikana.
Vuonna 2024 Lamorilla oli tähän taksonomian mukaiseen taloudelliseen toimintaan liittyen
pääomamenoja aineellisista hyödykkeistä (14,2 miljoonaa euroa) ja aineettomista
hyödykkeistä (1,1 miljoonaa euroa).
Toimintamenot
Lamor raportoi taksonomian mukaisina toimintamenoina menot tutkimus- ja
kehitystoimintaan, lyhytaikaisiin vuokriin, sekä maapuhdistusprojekteissa laitteiden
huoltoon ja korjaukseen. Lamor on taksonomiasäädöksessä ohjeistetun menetelmän
mukaisesti määritellyt toimintamenojen kokonaiskuluiksi (nimittäjä) 9,7 miljoonaa euroa.
Lamor ei tunnistanut taksonomiakelpoiseen liikevaihtoon liittyviä tai muita
taksonomiakelpoisia toimintamenoja.
Muutokset taksonomiaraportoinnissa vuoden 2023 jälkeen
Vuonna 2023 Lamorin oli raportoitava vain taksonomiakelpoisuus, eikä taksonomian
mukaisuutta raportoitu. Lamor raportoi mukaisuuden vuodelta 2024, mikä johtaa
taksonomian mukaisen toiminnan lisääntymiseen.  Lisäksi Lamor on uudelleenluokitellut
öljyvahinkojen varautumisliiketoiminnasta saadut tulot taloudellisesta toiminnasta 2.4.
pilaantuneiden paikkojen ja alueiden kunnostus taloudelliseksi toiminnaksi 14.1
hätäpalvelut.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
52
Ydinenergiaan liittyvät toiminnot
1
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää
tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa
ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä,
tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
2
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen
uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia
prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista,
käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan
liittyviä vastuita.
EI
3
Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien
ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn
tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai
sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
4
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien
sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan
liittyviä vastuita.
EI
5
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen
lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja
käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
6
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai
jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on
tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
53
Liikevaihto
Tilikausi 2024
2024
Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit (DNSH)
Taloudelliset toiminnat
Koodi
Liikevaihto
Osuus liikevaihdosta,
vuosi 2024
Ilmastonmuutoksen
hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön
pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen
monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen
hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön
pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen
monimuotoisuus
Vähimmäistason
suojatoimet
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmä-
kelpoisten (A.2.) osuus, 
2023
Luokka mahdollistava
toiminta
Luokka siirtymätoiminta
Teksti
MEUR
%
Y; N; N/
EL
Y; N; N/
EL
Y; N; N/
EL
Y; N; N/
EL
Y; N; N/
EL
Y; N; N/
EL
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
%
E
T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Hätäpalvelut
14.1
22,6
20 %
N
Y
N
N
N
N
Y
N/A
Y
Y
Y
Y
Y
NA
E
Pilaantuneiden paikkojen ja alueiden kunnostus
2.4
39,8
35 %
N
N
N
Y
N
N
Y
Y
Y
N/A
Y
Y
Y
NA
E
Ympäristön kannalta kestävistä
(luokitusjärjestelmän mukaisista) toiminnoista saatu
liikevaihto (A.1)
62,4
55 %
0 %
36 %
0 %
64 %
0 %
0 %
Y
Y
Y
Y
Y
Y
Y
NA
Josta mahdollistavat toiminnat
62,4
55 %
0 %
20 %
0 %
35 %
0 %
0 %
Y
Y
Y
Y
Y
Y
Y
E
Josta siirtymätoiminnat
0,0
0 %
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta
kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
EL; N/EL
(f)
EL; N/EL
(f)
EL; N/EL
(f)
EL; N/EL
(f)
EL; N/EL
(f)
EL; N/EL
(f)
Pilaantuneiden paikkojen ja alueiden kunnostus
2.4
44,7
39 %
N
N
N
Y
N
N
61 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisista muttei ympäristön
kannalta kestävistä (muista kuin luokitus-
järjestelmän mukaisista) toiminnoista saatu
liikevaihto (A.2)
44,7
39 %
0 %
0 %
0 %
100 %
0 %
0 %
71 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu
liikevaihto (A.1+A.2)
107,1
94 %
0 %
21 %
0 %
79 %
0 %
0 %
71 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu
liikevaihto
7,3
6 %
Yhteensä
114,4
100 %
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
54
Pääomamenot
Tilikausi 2024
2024
Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit (DNSH)
Taloudelliset toiminnat
Koodi
Pääomamenot
Osuus pääoma-
menoista, vuosi 2024
Ilmastonmuutoksen
hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön
pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen
monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen
hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön
pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen
monimuotoisuus
Vähimmäistason
suojatoimet
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmä-
kelpoisten (A.2.) osuus, 
2023
Luokka mahdollistava
toiminta
Luokka
siirtymätoiminta
Text
MEUR
%
Y; N; N/
EL
Y; N; N/
EL
Y; N; N/
EL
Y; N; N/
EL
Y; N; N/
EL
Y; N; N/
EL
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
%
E
T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Muoviaineiden valmistus
3.17
15,4
86 %
Y
N
N
N
N
N
NA
Y
Y
Y
Y
Y
Y
59 %
T
Pääomamenot ympäristön kannalta kestäviin
(luokitusjärjestelmän mukaisiin) toimintoihin  (A.1)
15,4
86 %
86 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
NA
Y
Y
Y
Y
Y
Y
NA
Josta mahdollistavat toiminnat
0,0
0 %
E
Josta siirtymätoiminnat
15,4
86 %
86 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
Y
Y
Y
Y
Y
Y
Y
T
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta
kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
EL; N/EL
(f)
EL; N/EL
(f)
EL; N/EL
(f)
EL; N/EL
(f)
EL; N/EL
(f)
EL; N/EL
(f)
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei ympäristön
kannalta kestävien (muiden kuin luokitus-
järjestelmän mukaisten) toimintojen pääomamenot
(A.2)
0,0
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
23 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen
pääomamenot (A.1+A.2)
15,4
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
82 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen
pääomamenot
2,5
14 %
Yhteensä
17,9
100 %
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
55
Toimintamenot
Tilikausi 2024
2024
Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit (DNSH)
Taloudelliset toiminnat
Koodi
Liikevaihto
Osuus liikevaihdosta,
vuosi 2024
Ilmastonmuutoksen
hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön
pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen
monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen
hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön
pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen
monimuotoisuus
Vähimmäistason
suojatoimet
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmäkelp
oisten (A.2.) osuus, 
2023
Luokka mahdollistava
toiminta
Luokka
siirtymätoiminta
Teksti
MEUR
%
Y; N; N/
EL
Y; N; N/
EL
Y; N; N/
EL
Y; N; N/
EL
Y; N; N/
EL
Y; N; N/
EL
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
Y/N
%
E
T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Pilaantuneiden paikkojen ja alueiden kunnostus
2.4
9,7
100 %
N
N
N
Y
N
N
Y
Y
Y
N/A
Y
Y
Y
E
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen
toimintamenot (A.1)
9,7
100 %
0 %
0 %
0 %
100 %
0 %
0 %
Y
Y
Y
Y
Y
Y
Y
NA
Josta mahdollistavat toiminnat
9,7
100 %
0 %
0 %
0 %
100 %
0 %
0 %
Y
Y
Y
Y
Y
Y
Y
E
Josta siirtymätoiminnat
T
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta
kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön
kannalta kestävien (muiden kuin
luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen
toimintamenot (A.2)
0,0
97 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen
toimintamenot (A.1+A.2)
9,7
100 %
0 %
0 %
0 %
100 %
0 %
0 %
97 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen
toimintamenot
0,0
0 %
Yhteensä
9,7
100 %
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
56
E1 Ilmastonmuutos
E1-1 Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva
siirtymäsuunnitelma
Lamor on aloittanut siirtymäsuunnitelman alustavan valmistelun. Suunnitelman odotetaan
tulevan voimaan vuoden 2026 loppuun mennessä. Ottaen huomioon Komission delegoidun
asetuksen (EU) 2020/1818 artiklan 12 mukaisten poissulkemiskriteerien raja-arvot, Lamor ei
voi hyödyntää poissulkemiskriteerejä EU:n Pariisin sopimuksen mukaisista energian
keskimääräisen vuotuisen kasvihuonekaasuintensiteetin vertailuarvoista.
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
sekä niiden vuorovaikutus strategian ja
liiketoimintamallin kanssa
ESRS-aihe: E1 Ilmastonmuutos
Matala
Keski-
määräinen
Korkea
Matala
Keski-
määräinen
Korkea
Alkupää
Sisäinen
Loppupää
Osa-alue
Negatiivinen
vaikutus
Positiivinen
vaikutus
Arvoketjun osa
Ilmastonmuutoksen
lieventäminen
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Energia
Lamor on tunnistanut sekä fyysiset että siirtymään liittyvät ilmastoriskit ja -mahdollisuudet
kaksinkertaisen olennaisuuden arvioinnissaan. Lamor konsultoi The Upright Projectia
(Upright) ja käytti sen tieteellistä data-algoritmia oman resilienssianalyysinsä laatimisessa.
Menetelmää on kuvattu tarkemmin ESRS 2:n kohdassa Kuvaus olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista. Lamorin ilmastoriskit on
tunnistettu lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä. Lamorin arvoketjun alku- ja loppupään
osalta on käytetty Uprightin tuotetaksonomiaa arvoketjun ymmärtämiseksi ja siitä
aiheutuvien mahdollisten riskien tunnistamiseksi.
Konsernin johtoryhmä tarkasti arvioinnin (DMA) kesäkuussa 2024 ja hallitus hyväksyi sen
päivitetyssä muodossa joulukuussa 2024. Lamor analysoi ilmastoresilienssiään strategisista
syistä tunnistaakseen investointitarpeet ja -mahdollisuudet eri liiketoiminnoissa,
innovatiivisissa teknologioissa ja resiliensseissä toiminnoissa. Lamor asemoituu ilmasto- ja
tulevaisuudenkestävänä yrityksenä, joka hyödyntää kestävän kehityksen trendejä.
Ilmastonmuutoksen hillitsemiseen liittyvät riskit ja mahdollisuudet
Lamor on tunnistanut siirtymävaiheen ilmastonmuutoksen hillitsemiseen liittyvän riskin
toiminnassaan. Tämä riski liittyy ensisijaisesti yhtiön rooliin ympäristöratkaisujen tarjoajana
sekä sen kykyyn ylläpitää toimintatehokkuutta, täyttää kehittyvät ympäristöstandardit ja
edistää positiivisesti kestävyyspyrkimyksiä arvoketjussaan. Lamorin siirtymäriski johtuu
tiukoista sääntelykehyksistä ja hiilidioksidipäästöjen vähentämiseen liittyvistä odotuksista.
Lamor on myös tunnistanut siirtymävaiheen ilmastonmuutoksen hillitsemiseen liittyvän
mahdollisuuden toiminnassaan. Lamorin mahdollisuudet ovat sidoksissa yhtiön kykyyn
sovittaa liiketoimintastrategiansa globaalien kestävyystrendien mukaiseksi ja tarjota
vaikuttavia ratkaisuja ilmastoon liittyvien haasteiden ratkaisemiseksi. Lamorilla on
mahdollisuuksia laajentaa asiantuntemustaan maailmanlaajuisesti, sillä teollisuus- ja
ympäristökatastrofien aiheuttaman pilaantumisen torjuntaan liittyvien palveluiden kysyntä
on kasvussa. Kun sääntely kehittyy painottamaan hiilineutraaliutta ja biologisen
monimuotoisuuden säilyttämistä, Lamorin ympäristöpalvelut asemoivat yhtiön
hyödyntämään julkisen ja yksityisen sektorin sopimuksia.
Ilmastonmuutokseen sopeutumiseen liittyvät riskit ja mahdollisuudet
Lamor on tunnistanut fyysisiä ilmastonmuutokseen sopeutumiseen liittyviä riskejä
toiminnassaan. Lamorin riskit liittyvät tarpeeseen mukauttaa yhtiön liiketoimintamallia ja
käytäntöjä ympäristön muutoksiin. Äärimmäisten sääolosuhteiden, kuten myrskyjen, tulvien
ja muiden lisääntynyt esiintyvyys ja voimakkuus voivat häiritä toimintaa kentällä, erityisesti
öljyvahinkojen torjunnassa ja puhdistamistoiminnoissa. Toimiminen monenlaisilla
maantieteellisillä alueilla altistaa Lamorin erilaisille ilmastoriskeille, kuten lämpötilan
nousulle, kuivuudelle tai muille sijaintikohtaisille vaikutuksille, jotka vaikuttavat projektien
toteutukseen ja toiminnan jatkuvuuteen.
EU-taksonomian mukaisen selvityksen perusteella Lamor arvioi, että sillä on korkea
siirtymävaiheen mahdollisuus tarjota sopeutumisratkaisuja asiakkailleen.
Ilmastonmuutokseen liittyvien äärimmäisten sääolosuhteiden kasvanut esiintyvyys ja
voimakkuus lisäävät asiakkaiden haavoittuvuutta ja kasvattavat hätäpalveluiden ja
valmiuden kysyntää.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
57
Energiariskit
Lamor on tunnistanut siirtymävaiheen energiariskin toiminnassaan. Lamorin riski liittyy sen
ympäristöratkaisujen energiaintensiiviseen luonteeseen. Asiakkaiden ja sidosryhmien
kasvavat odotukset puhtaan ja uusiutuvan energian käytöstä palveluissa voivat vaatia
Lamorilta innovointia ja investointia vihreämpiin teknologioihin, mikä saattaa lyhyellä
aikavälillä lisätä toimintakustannuksia.
E1-2 Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen
sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet
Lamorin liiketoiminta keskittyy erityisesti vähentämään pilaantuneisuutta globaalisti, missä
Lamor myös tuottaa merkittävän positiivisen vaikutuksen. Lisäksi Lamor noudattaa
kolmansien osapuolten standardeja ja aloitteita, jotka sisältävät elementtejä
ilmastonmuutoksen hillitsemiseen ja sopeutumiseen. Lisätietoa on esitetty ESRS 2:n
kohdassa Sidosryhmien edut ja näkemykset.
Lamorin käytännesäännöt korostavat yhtiön sitoutumista kestävään kehitykseen ja
tarjoamaan ratkaisuja, jotka auttavat asiakkaita saavuttamaan kestävyystavoitteensa
samalla varmistaen, että Lamorin oma toiminta on kestävää. Lamorin käytännesäännöt
edistävät luonnonvarojen huolellista käyttöä kaikissa Lamorin toiminnoissa. Sidosryhmiensä
kanssa Lamor soveltaa liikekumppaneiden käytännesääntöjä varmistaakseen, että sen
olennaiset liikekumppanit noudattavat liiketoimissaan Lamorin eettisiä periaatteita
vastaavia normeja. Konsernin johtoryhmä valvoo näiden sitoumusten toteuttamista. 
Lamor on ISO 9001 (laatu), 14001 (ympäristö) ja 45001 (terveys ja turvallisuus) -sertifioitu
yritys, ja se täydentää käytännesääntöjään integroidun johtamisjärjestelmän (IMS)
toimintaperiaatteilla ja menettelyillä, jotka ohjaavat terveys-, työ- ja yritysturvallisuus-,
laatu- ja ympäristökäytäntöjä sen toiminnassa. Lamor ei ole ottanut käyttöön erityisiä
toimintaperiaatteita, jotka käsittelevät nimenomaisesti ilmastonmuutoksen hillitsemistä,
ilmastonmuutokseen sopeutumista, energiatehokkuutta ja uusiutuvan energian
käyttöönottoa.
E1-3 Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin
liittyvät toimet ja resurssit
Vuonna 2024 Lamor on kohdistanut toimenpiteitä omiin toimintoihinsa. Nämä lyhyen ja
keskipitkän aikavälin toimet johtavat pitkän aikavälin parannuksiin ja edistävät Lamorin
kestävyyssitoumuksen mukaisten toimintaperiaatteiden päämäärien saavuttamista.
Lisätietoja merkittävien pääomamenojen (Capex) osalta on esitetty kohdassa EU:n
luokitusjärjestelmä.
Ilmastonmuutoksen lieventäminen
Vuonna 2024 Lamor investoi merkittävästi ensimmäisen tuotantolinjan viimeistelyyn
Kilpilahteen rakennettavalla muovin kemiallisen kierrätyksen laitoksella, joka aloittaa
uusioöljyn tuotannon vuonna 2025. Kierrätetylle uusioöljylle on merkittävä ja kasvava
markkinakysyntä neitseellisen öljyn korvaajana muovintuotannossa.
Resurssien optimoinnin arviointi
Saadakseen paremman käsityksen omien toimintojensa ja arvoketjunsa vaikutuksista
ilmastoon, Lamor suorittaa elinkaariarviointeja. Ne auttavat Lamoria tunnistamaan resurssi-
intensiiviset vaiheet palveluiden elinkaaren aikana ja soveltamaan kestävämpiä käytäntöjä
ja kierrätysvaihtoehtoja tulevaisuudessa. Lamorilla on käytössä LCA-ohjelmisto näiden
arviointien suorittamiseen.
Biologisessa puhdistuksessa (bioremediaatio) Lamor noudatti optimointistrategiaa
vähentääkseen lisäaineita säilyttäen kuitenkin käsittelytehon maaperässä, jonka
öljyhiilivetypitoisuus (TPH) on 1–5 %. Tämä skenaario analysoitiin LCA:lla positiivisin tuloksin. 
Myös maanpesussa kemikaalien optimointia analysoitiin elinkaariarvioinnin (LCA) avulla.
Kemikaalien käytön vähentäminen viittaa siihen, että hiilijalanjälkeä voidaan merkittävästi
pienentää, kun päästöt vähenevät perusskenaarion 105,85 hiilidioksidiekvivalenttikilosta
per käsitelty maaperätonni optimoinnin jälkeiseen 93,86 hiilidioksidiekvivalenttikiloon
per tonni, jossa kokonaisvähennys on 11,99 hiilidioksidiekvivalenttikilo per tonni, mikä
vastaa 11,3 prosentin vähennystä.
Arvioidut vähennykset johtuvat pääasiassa arvoketjun alkupään ympäristökuormituksista
liittyen materiaalien ja kemikaalien hankintaan, tuotantoon ja kuljetukseen, eikä niinkään
suoraan resurssien operatiivisen kulutuksen muutoksista. On oletettavaa, että Lamorin on
kohdennettava lisäresursseja kestävien hankintakäytäntöjen lisäämiseksi arvoketjun
alkupäässä.
E1-4 Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen
sopeutumiseen liittyvät tavoitteet
Lamor ei ole asettanut mitattavissa olevia tulossuuntautuneita tavoitteita liittyen
ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen. Lamor aikoo jatkaa
siirtymäsuunnitelmansa kehittämistä vuoden 2025 aikana, mikä auttaa yhtiötä
määrittelemään tavoitteidensa tason. Lamor seuraa kuitenkin toimintaperiaatteidensa ja
toimiensa tehokkuutta valvomalla ja keräämällä tietoja toimintojensa ja toimitusketjunsa
vaikutuksista. Nämä ilmastoon liittyvät vaikutukset ilmenevät Lamorin energiankulutuksessa
ja -jakaumassa sekä sen Scope 1, 2 ja 3 -kasvihuonekaasupäästöissä.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
58
E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
Energialähteiden yhdistelmä, MWh
2024
Hiilestä ja hiilituotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) 
0
Raakaöljystä ja öljytuotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) 
23 061
Maakaasusta peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) 
0
Muista fossiilisista lähteistä peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) 
0
Ostetun tai hankitun fossiilisista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja
jäähdytyksen kulutus
77
Fossiilisen energian kokonaiskulutus
23 138
Fossiilisten energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta
97,3 %
Ydinvoimaan perustuvista lähteistä peräisin olevan energian kulutus (MWh) 
3
Ydinvoimaan perustuvien lähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) 
0,01 %
Uusiutuvista lähteistä, mukaan lukien biomassa (sekä biologista alkuperää oleva
teollisuus- ja yhdyskuntajäte, biokaasu, uusiutuva vety jne.), peräisin olevan
polttoaineen kulutus (MWh) 
0
Ostetun tai hankitun uusiutuvista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja
jäähdytyksen kulutus (MWh) 
609
Itse tuotetun, muusta kuin polttoaineesta peräisin olevan uusiutuvan energian kulutus
(MWh) 
23
Uusiutuvan energian kokonaiskulutus
633
Uusiutuvien energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) 
2,7 %
Energian kokonaiskulutus (MWh)
23 774
Energiaintensiteetti suhteessa liikevaihtoon  (MWh/MEUR)
208
Ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen toiminnan kokonaisenergiankulutus  (MWh)
22 916
Ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen toiminnan kokonaisenergiankulutus
suhteessa liikevaihtoon  (MWh/MEUR)
492
* Uusiutuva energia: Lamor tuottaa uusiutuvaa energiaa Kuwaitin projektikohteissaan sekä pohjoisella
että eteläisellä puhdistuslaitoksella käyttämällä 119,9 kW aurinkovoimajärjestelmää. Järjestelmä sisältää
220 aurinkopaneelia, jotka tuottavat yli 15 % projektin kokonaisenergiantarpeesta.
Energiaintensiteettiin määriteltävät ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat
Ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat on tunnistettu asetuksen (EY) N:o 1893/2006
liitteen I osissa A–H ja osassa L lueteltujen toimintojen mukaisesti. Lamorin maanpuhdistus-
ja purkuprojektit kuuluvat ilmastovaikutuksiltaan merkittäviin aloihin. Raportointijaksolla
Ecuadorissa, Kuwaitissa, Omanissa ja Intiassa toteutetut projektit kuuluvat näihin aloihin.
Lisätietoja Lamorin liikevaihdosta ja sen maantieteellisestä jakaumasta on esitetty
tilinpäätöksen liitetiedossa 2.1.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
59
Kasvihuonekaasujen päästöt
E1-6 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt
Takautuva
Välitavoitteet ja tavoitteet
2024
perusvuosi
Vertailu-
luku
N
%N/N-1
2025
2030
Vuotuinen
% tavoite /
perusvuosi
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt 
Kasvihuonekaasujen scope 1 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) 
5 667
NA
NA
NA
NA
NA
NA
NA
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt 
Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset scope 2 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) 
102
NA
NA
NA
NA
NA
NA
NA
Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset scope 2 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) 
44
NA
NA
NA
NA
NA
NA
NA
Sopimusmekanismien osuus, scope 2 -päästöt
18,4 %
Merkittävät scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt 
Kasvihuonekaasujen epäsuorat (scope 3) kokonaisbruttopäästöt (tCO2-ekv.) 
351 733
NA
NA
NA
NA
NA
NA
NA
1 Ostetut tavarat ja palvelut 
312 693
2 Tuotantohyödykkeet 
10 944
3 Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnat (jotka eivät sisälly scope 1 tai scope 2 -päästöihin) 
3 737
8 Tuotantoketjun alkupään vuokratut omaisuuserät 
10 367
11 Myytyjen tuotteiden käyttö 
13 992
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) (tCO2-ekv.) 
357 502
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) (tCO2-ekv.) 
357 445
Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteetti
2024
Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteiset) kokonaispäästöt suhteessa liikevaihtoon (tCO2-ekv./MEUR)
3 125
Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteiset) kokonaispäästöt suhteessa liikevaihtoon (tCO2-ekv./MEUR) 
3 125
Kasvihuonekaasupäästöjen intensiteetti lasketaan bruttokokonaispäästöjen (paikka- tai
markkinaperusteisten) ja omien konsolidoitujen toimintojen liikevaihdon perusteella.
Lisätietoja liikevaihdon osalta on esitetty Lamorin tilinpäätöksen liitetiedossa 2.1. 
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
60
Kasvihuonekaasujen päästölaskennassa käytetyt menetelmät
Lamor laskee kasvihuonekaasupäästönsä Greenhouse Gas (GHG) -protokollan mukaisesti.
Lamor on valinnut lähestymistavaksi taloudellisen määräysvallan lähestymistavan
raportointiperiaatteekseen, joten päästöt on laskettu vain yhtiöistä, joissa Lamorilla on
taloudellinen määräysvalta (tytäryhtiö) tai jaettu määräysvalta yhteisen toiminnon
muodossa. Osakkuusyritykset on jätetty pois laskelmasta. Määräysvallan ja yhteisen
toiminnon määritelmät on yhdenmukaistettu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS)
kanssa. Päästöt lasketaan Lamorin toimittamille palveluille ja laitteille, kattaen kaikki
merkitykselliset maantieteelliset sijainnit. Lamorin kasvihuonekaasupäästöt raportoidaan
hiilidioksidiekvivalentteina (CO2-ekv). Laskelmassa mukana olevat kaasut ovat hiilidioksidi,
metaani ja dityppioksidi.
Kasvihuonekaasujen suorat päästöt (Scope 1)
Suorat kasvihuonekaasupäästöt sisältävät päästöt Lamorin omista tai taloudelliseen
määräysvaltaan kuluvista liikkuvista ja kiinteistä lähteistä. Päästöt lasketaan käytetyn
polttoaineen perusteella ja muunnetaan CO2-ekvivalenteiksi. Muunnoksissa on käytetty
SI/metrisiä yksiköitä. Päästökertoimena ja muuntolähteenä on käytetty Yhdistyneen
kuningaskunnan hallituksen kasvihuonekaasujen muuntokertoimia
yritysraportoinnissa (2024). 
Kasvihuonekaasujen epäsuorat päästöt (Scope 2)
Kasvihuonekaasujen epäsuorat päästöt sisältävät ostetun sähkön ja lämmön tuotannosta
aiheutuvat päästöt, joita Lamor kuluttaa omistamissaan tai hallinnoimissaan toimistoissa ja
varastoissa. Tuloksena olevat päästöt perustuvat laskutukseen ja muunnetaan
kilowattitunneista/kWh-päästöistä CO2-ekvivalenteiksi. Muunnoksissa on käytetty
SI/metrisiä yksiköitä. Scope 2 -päästöt on laskettu markkina- ja paikkaperusteisten
menetelmien mukaisesti. 
Raportoidut päästöt on laskettu markkinaehtoisella menetelmällä niissä paikoissa, joissa
käytetyt energialähteet määritellään energiatodistuksin. Tämä lähestymistapa huomioi
sopimusvälineet, kuten energian toimitussopimukset, uusiutuvan energian sertifikaatit (REC)
ja alkuperätakuut (GO), jotka määrittelevät energialähteiden yhdistelmän ja siihen liittyvät
päästöt. Todistuksia käytettiin määrittämään uusiutuvan ja uusiutumattoman energian
osuus kulutuksesta paikoissa, joissa ne olivat saatavilla. Markkinaehtoisissa
päästölaskelmissa on käytetty toimittajakohtaisia päästökertoimia Suomessa, Alankomaissa,
Chilessä, Isossa-Britanniassa ja Yhdysvalloissa. Paikoissa, joissa energiatodistuksia ei ollut
saatavilla, käytettiin sijaintiin perustuvia päästökertoimia. Paikkaperusteisten
päästökertoimien lähteenä on käytetty Kansainvälisen energiajärjestön IEA:n (2024)
päästökertoimia.
Kasvihuonekaasujen muut epäsuorat päästöt (Scope 3)
Koska toimittajilta ja muilta arvoketjun kumppaneilta ei ollut saatavilla ensisijaisia tietoja
raportointijakson aikana, Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt on arvioitu toissijaisten tietojen
avulla. Ne sisältävät teollisuuden keskiarvot, standardoidut päästökertoimet ja oletukset
taloudellisten tietojen (esim. kulutusperusteiset menetelmät) perusteella. 
Soveltuvilta osin päästökertoimet on hankittu tunnustetuista viitekehyksistä, kuten
Yhdistyneen kuningaskunnan ympäristö-, elintarvike- ja maaseutuministeriöstä (DEFRA), ja
muista julkisesti saatavilla olevista tietokannoista. Näihin arvioihin liittyy luontaisia
rajoituksia, kuten toimittajien käytäntöjen vaihtelu, alueelliset erot ja tietojen saatavuus.
Arvioinnin tarkkuuden katsotaan olevan kohtuullinen, sillä päästöt laskettiin korkean
taloudellisen arvon (yli 10 000 euroa) omaaville tuotteille. Useimmille tuotteille
päästökertoimet olivat saatavilla luotettavista lähteistä. Niille tuotteille, joille ei ollut
saatavilla tietoja, päästöt arvioitiin käyttämällä läheisesti samankaltaisia tuotteita, joilla on
samanlainen paino, toiminto ja koostumus. Epävarmuuden lähde johtuu pääasiassa
toimittajien rajoitetuista päästötiedoista, ja päästöt perustuvat teollisuuden keskiarvoon.
Lamor on sitoutunut parantamaan Scope 3 -päästöjen raportoinnin tarkkuutta tekemällä
yhteistyötä arvoketjun kumppaneiden kanssa tietojen keruuprosessien parantamiseksi ja
ensisijaisten tietojen käytön lisäämiseksi tulevilla raportointijaksoilla.
Kategoria 1: Ostetut tavarat ja palvelut 
Lamorin suunnittelemien tavaroiden ja palveluiden osalta käytettiin keskimääräisiin tietoihin
perustuvaa menetelmää, jossa päästöt arvioitiin materiaalikoostumuksen, massan ja
tuotteen toiminnon perusteella. Tuotekategorioita luotiin, ja päästöt laskettiin teollisuuden
keskiarvoisten päästökertoimien perusteella. Ostetut tuotteet jaettiin vastaavasti ja
arvioitiin vuoden 2024 kokonaispäästöt. Tämä menetelmä tarjoaa suuntaa antavan
tarkkuustason, sillä päästöjä ei laskettu jokaiselle yksittäiselle tuotteelle, vaan pikemminkin
kategorioiden mukaan.
Niiden tavaroiden ja palveluiden osalta, joita Lamor ei ole suunnitellut, sovellettiin
kulutusperusteista menetelmää. Päästöt arvioitiin ostojen taloudellisen arvon perusteella ja
kertomalla se teollisuuden keskiarvoisilla päästökertoimilla (esim. keskimääräiset päästöt
tavaroiden rahallista arvoa kohden). Taloudellinen kynnysarvo oli 10 000 euroa, jota
suuremmat ostot otettiin mukaan.
Ostetut palvelut luokiteltiin kolmeen pääkategoriaan. Ammatilliset palvelut, joihin kuuluvat
alihankkija- ja toimittajapalvelut kuten kaivuu-, kuljetus- ja huoltopalvelut; oikeudelliset
palvelut, joihin kuuluvat neuvonannon ja vaatimusten noudattamisen tukipalvelut; sekä
rahoituspalvelut, joihin kuuluvat tilintarkastus, investointeihin liittyvä neuvonta ja niihin
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
61
liittyvät palvelut. Ostettujen palveluiden päästöt laskettiin niiden rahallisen arvon
perusteella. Käytetyt päästökertoimet on hankittu Ecoinventistä (v3.10) ja
USEEIO:sta (v2.1).
Kategoria 2: Tuotantohyödykkeet
Kategoria kattaa tuotantohyödykkeiden kuten laitteiden ja koneiden tuotannosta
aiheutuvat päästöt sellaisten tuotantohyödykkeiden osalta, jotka Lamor on hankkinut
vuonna 2024. Pääasiassa käytettiin menoperusteista menetelmää, jossa päästöt arvioitiin
tuotantohyödykkeiden taloudellisen arvon ja vastaavien teollisuuden keskiarvoisten
päästökertoimien perusteella.
Kun riittävästi tietoa oli saatavilla, käytettiin keskimääräisiin tietoihin perustuvaa
menetelmää, jossa otettiin huomioon materiaalikoostumus, massa ja muut asiaankuuluvat
tekijät.
Tietoja ostetuista tuotantohyödykkeistä kerättiin ostotilauksista ja laskuista. Taloudellinen
kynnysarvo oli 10 000 euroa ja sitä suuremmat ostot. Päästökertoimet valittiin parhaiten
sopiviksi ostettuihin hyödykkeisiin ja niiden käyttötarkoitukseen nähden. Pääasialliset
päästökertoimien lähteet ovat: Suomen ympäristökeskus (SYKE), Yhdistyneen
kuningaskunnan hallituksen kasvihuonekaasujen muuntokertoimia yritysraportoinnissa
(2024), Earthster, Ecoinvent (v3.10) ja USEEIO (v2.1).
Kategoria 3: Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnat
Kategorian 3 päästöt kattavat polttoaineen ja energian kulutukseen liittyvät arvoketjun
alkupään päästöt, mukaan lukien Lamorin toiminnassa käytettyjen polttoaineiden tuotannon,
jalostuksen ja kuljetuksen. 
Päästöt lasketaan sekä Scope 1:n että Kategoria 8:n, tuotantoketjun alkupään vuokratut
omaisuuserät raportoituja polttoaineenkulutustietoja käyttäen. Tämä sisältää päästöt
liikkuvista ja kiinteistä polttolähteistä sekä vuokratuista laitteista.
Laskennassa käytetään ”lähteestä tankkiin” (Well-to-Tank)-päästökertoimia Yhdistyneen
kuningaskunnan hallituksen kasvihuonekaasujen muuntokertoimia yritysraportoinnissa
(2024) -määrityksistä polttoaineen tuotannon ja kuljetuksen koko elinkaaren päästöjen
huomioimiseksi. Muunnoksissa on käytetty SI/metrisiä yksiköitä johdonmukaisuuden ja
tarkkuuden varmistamiseksi CO₂e-muunnoksessa.
Arvioinnin tarkkuus on korkea, sillä oletettiin, että kulutettu polttoainemäärä vastaa
hankittua määrää.
Kategoria 8: Tuotantoketjun alkupään vuokratut omaisuuserät 
Tuotantoketjun alkupään vuokrattujen omaisuuserien päästöt syntyvät esimerkiksi Lamorin
vuokraamista aluksista, generaattoreista ja ajoneuvoista. Vuokratilojen päästöt sisältyvät
Scope 2 -laskelmiin. Tulokseksi saadut päästöt perustuvat liikkuvassa ja kiinteässä poltossa
käytettyyn polttoaineeseen ja ne on muunnettu CO2-ekvivalenttipäästöiksi. Muunnoksissa
on käytetty SI/metrisiä yksiköitä. Päästökertoimena ja muunnoslähteenä on käytetty
Yhdistyneen kuningaskunnan hallituksen kasvihuonekaasujen muuntokertoimia
yritysraportoinnissa (2024). 
Kategoria 11: Myytyjen tuotteiden käyttö 
Päästöt arvioitiin Lamorin suunnitteluosaston toimittamien tietojen perusteella. Arvioinnin
perustana käytettiin myytyjen laitteiden, mukaan lukien diesel- ja sähkötoimiset yksiköt,
odotettua polttoaineenkulutusta. Menetelmä sisältää seuraavat vaiheet: 
Polttoaineen ja sähkön arviointi: Määritetään myytyjen laitteiden kokonaismäärä ja
arvioidaan niiden kokonaiskäyttötunnit vuokralaitteiden käyttötuntien tietojen
perusteella. Tämä lähestymistapa antaa arvion myytyjen laitteiden odotetuista
vuosittaisista käyttötunneista.
Päästökertoimen soveltaminen:  Dieselkäyttöisten laitteiden osalta on käytetty
Yhdistyneen kuningaskunnan hallituksen kasvihuonekaasujen muuntokertoimia
yritysraportoinnissa (2024). Kertoimet olettavat mineraalidieselin osuudeksi 100 %
päästölaskelmissa. Sähkön osalta sovellettiin Kansainvälisen energiajärjestön (IEA, 2024)
globaaleja päästökertoimia sähkön tuotannolle.
Elinkaaren aikaiset päästöt: Kokonaispäästöt laskettiin kertomalla arvioidut käyttötunnit
laitteen odotetuilla käyttövuosilla ja soveltamalla asiaankuuluvia päästökertoimia
dieselpolttoaineen ja sähkön käytölle.
Kategorian päästöarvioinnin tarkkuus on hyvin alhainen, koska oletettiin, että tuotetta
käytettäisiin yhtä monta tuntia kuin vuokralaitteita raportointivuoden aikana. Tämä ei
kuitenkaan pidä paikkaansa, sillä käyttö riippuu öljyvahinkotapahtumista, jotka vaativat
laitteen käyttöä. Suurin epävarmuuden lähde on myytyjen tuotteiden käytön vaihtelu, joka
riippuu ulkoisista tekijöistä, kuten vahinkojen esiintymisestä, mikä tekee käyttötuntien
tarkasta ennustamisesta vaikeaa.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
62
E2 Pilaantuminen
ESRS-aihe: E2 Pilaantuminen
Matala
Keski-
määräinen
Korkea
Matala
Keski-
määräinen
Korkea
Alkupää
Sisäinen
Loppupää
Osa-alue
Negatiivinen
vaikutus
Positiivinen
vaikutus
Arvoketjun osa
Ilman pilaantuminen
Veden ja maaperän pilaantuminen
Huolta aiheuttavat aineet
Erityistä huolta aiheuttavat
aineet
E2-1 Pilaantumiseen liittyvät toimintaperiaatteet
Lamorin liiketoiminta keskittyy erityisesti maailmanlaajuisen pilaantumisen vähentämiseen,
missä Lamor myös tuottaa merkittävän positiivisen vaikutuksen. Lisäksi Lamor noudattaa
kolmannen osapuolen standardeja ja aloitteita, jotka sisältävät strategioita ilman, veden ja
maaperän pilaantumiseen liittyvien negatiivisten vaikutusten vähentämiseksi parhaiden
käytäntöjen avulla. Näiden toimenpiteiden tavoitteena on ehkäistä, vähentää ja korjata
pilaantumista, varmistaen ympäristön ja ekosysteemin kestävyys. Lisätietoja kolmansien
osapuolten normeista on esitetty ESRS 2:n kohdassa Sidosryhmien edut ja näkemykset.
Lamorin käytännesäännöt korostavat sitoutumista kestävään kehitykseen ja tarjoamaan
ratkaisuja, jotka auttavat asiakkaita saavuttamaan kestävyystavoitteensa samalla
varmistaen, että Lamorin oma toiminta on kestävää. Suhteissaan sidosryhmiinsä Lamor
soveltaa liikekumppaneita koskevia käytännesääntöjä varmistaakseen, että sen olennaiset
liikekumppanit noudattavat liiketoimissaan Lamorin eettisiä periaatteita vastaavia normeja.
Lamorin johtoryhmä valvoo näiden sitoumusten toteuttamista.
Lamor on ISO 9001 (laatu), 14001 (ympäristö) ja 45001 (terveys ja turvallisuus) -sertifioitu
yritys, ja se täydentää käytännesääntöjään integroidun johtamisjärjestelmän (IMS)
toimintaperiaatteilla ja menettelyillä, jotka ohjaavat terveys-, työ- ja yritysturvallisuus-,
laatu- ja ympäristökäytäntöjä sen toiminnassa.
Lamorin IMS keskittyy operatiivisen pilaantumisen riskin vähentämiseen. IMS:iin on kehitetty
ja otettu käyttöön menettely, joka määrittelee toimenpiteet työperäisten vaarojen
jatkuvaan tunnistamiseen sekä riskien ja tarvittavan valvonnan arvioimiseen. Toimenpiteet
riskien ja vaikutusten vähentämiseksi ja hallitsemiseksi kehitetään ottaen huomioon
hallintahierarkia. Lamor suorittaa riskinarviointeja kaikissa toiminnoissaan ja projekteissaan.
Lamorin IMS sisältää menettelytapoja, jotka keskittyvät onnettomuuksien ja hätätilanteiden
välttämiseen. Lamorilla on työterveys- ja turvallisuusmääräykset ja -ohjeet,
pelastussuunnitelmat, jatkuva seuranta, riskinarvioinnit ja valvonta toimintojen eri tasoilla
mahdollisten terveys- ja turvallisuusriskien vähentämiseksi onnettomuuden, inhimillisen
virheen tai yrityksen työntekijöiden tai alihankkijoiden väärinkäytösten sattuessa.
Lamorin IMS-toimintaperiaatteen mukaan kaikilla Lamorille työskentelevillä työntekijöillä on
oikeus ja velvollisuus keskeyttää mikä tahansa tehtävä tai menettely, jonka he uskovat
olevan turvaton. Lisäksi Lamorilla on käytössä järjestelmä tapausten raportointiin ja
välittömien toimenpiteiden kirjaamiseen. Tämä mahdollistaa tarvittavien korjaavien
toimenpiteiden määrittämisen, vastuuhenkilön nimeämisen ja määräajan asettamisen
korjaavien toimenpiteiden toteuttamiselle.
Lamor on ottanut käyttöön tarvittavat menettelyt ja käytännöt varmistaakseen kemikaalien
turvallisen käsittelyn COSHH-säädösten (Control of Substances Hazardous to Health) ja
ISO-standardien mukaisesti. Osana yhtiön sitoutumista Euroopan kestävyysraportointi­
standardien (ESRS) vaatimusten täyttämiseen, Lamor on päivittänyt operaatioissa
käytettyjen kemikaalien luokituksen raportoidakseen huolenaiheita aiheuttavat aineet,
mukaan lukien ne, jotka on luokiteltu korkeaa huolta aiheuttaviksi Euroopan
kemikaaliviraston ohjeiden perusteella.
E2-2 Pilaantumiseen liittyvät toimet ja resurssit
Vuonna 2024 Lamor on ryhtynyt toimenpiteisiin, jotka keskittyvät sekä sen omaan
toimintaan että arvoketjun loppupäähän. Nämä lyhyen ja keskipitkän aikavälin toimenpiteet
johtavat pitkän aikavälin parannuksiin. Lamor jatkaa omien toimintojensa kehittämistä ja
toteuttamista edistäen yhtiön toimintaperiaatteissa asetettujen kestävän kehityksen
päämäärien saavuttamiseksi. Lisätietoja merkittävistä toimintamenoista on esitetty
kohdassa EU:n luokitusjärjestelmä.
Toimenpiteet, jotka keskittyvät maailmanlaajuisen pilaantumisen vähentämiseen
Lamorilla on ympäristönsuojelun ja kunnostuksen asiantuntemuksensa ja ratkaisujensa
ansiosta keskeinen rooli pilaantumisen torjunnassa.
Vuonna 2024 Lamor edisti pilaantumisen ehkäisemistä ja rajoittamista kunnostamalla
2 795 905 tonnia saastunutta maaperää ja puhdistamalla 657 816 neliömetriä maa-alueita
saastumisesta. Lisäksi Lamor on osallistunut 79 öljyvahinkojen torjuntaoperaatioon ja
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
63
hätätilanteisiin vähentääkseen ekologisia riskejä ja estääkseen lisävahinkoja
(Välttäminen ja Minimointi).
Maanpuhdistuksen painopistealueena on maaperän saasteiden vähentäminen.
Öljyhiilivetypitoisuus (TPH) on keskeinen myrkyllisten aineiden indikaattori, jota käytetään
maaperän kunnostusprojektien edistymisen mittaamiseen.
Maaperästä vähennetty pilaantuminen
Sijainti
Parametri
Määrä
Yksikkö
Kuwait
TPH
91 733 884
kg
Oman
TPH
3 723
kg
Ecuador
TPH
7 045 140
kg
Yhteensä
98 782 747
kg
Esitetyt TPH:n vähennystiedot on kerätty maaperän kunnostusprojekteista Kuwaitissa,
Omanissa ja Ecuadorissa. TPH-tasot mitataan saastuneen maaperän TPH-pitoisuudesta, ja
vähennys lasketaan vertaamalla näitä alkuperäisiä lukuja käsittelyn jälkeisiin pitoisuuksiin.
Vuoden 2024 tiedot sisältävät vain TPH:n, joka täytti asiakkaan tai ympäristöviranomaisen
asettamat kunnostuskriteerit. Tämä varmistaa, että raportoidut tiedot kuvaavat käsiteltyjä
ja poistettuja saasteita.
Kestävyyteen tähtäävät toimenpiteet Lamorin operaatioissa
Lamor arvioi säännöllisesti operaatioihinsa liittyviä pilaantumisriskejä sisältäen ilman, veden
ja maaperän pilaantumisriskien analysoinnin ympäristöä ennallistaessa. Riskinarviointia
käytetään arvioitaessa saasteiden toksikologista riskiä ihmisten terveydelle ja ympäristölle,
jotta Lamor voi määrittää ennallistamistavoitetasot riskiperusteisesti.
Saadakseen paremman käsityksen omien toimintojensa ja arvoketjunsa vaikutuksista,
Lamor suorittaa elinkaariarviointeja (LCA). Ne auttavat Lamoria tunnistamaan resurssi-
intensiiviset vaiheet palveluiden elinkaaren aikana ja soveltamaan kestävämpiä käytäntöjä
ja kierrätysvaihtoehtoja tulevaisuudessa. Lamorilla on käytössä LCA-ohjelmisto näiden
arviointien suorittamiseen.
Vuonna 2024 Lamor jatkoi maaperän puhdistusprojektiaan Kuwaitissa biologisen
puhdistuksen (bioremediaatio) ja maanpesun menetelmin. Bioremediaatiossa Lamor noudatti
optimointistrategiaa vähentääkseen lisäaineita säilyttäen kuitenkin käsittelytehon
maaperässä, jonka öljyhiilivetypitoisuus (TPH) on 1–5 %. Myös maanpesussa tavoiteltiin
kemikaalien optimointia elinkaariarvioinnin (LCA) avulla.
Pilaantumisen vaikutuksia ihmisten terveyteen ja yhteisöihin arvioitiin elinkaariarvioinnin
avulla laskemalla ihmisten terveyteen aiheutuneet haitat menetettyinä toimintakykyisinä
elinvuosina (Disability-Adjusted Life Years, DALY). Bioremediaatioprosessin optimointi johti
13,5 prosentin vähennykseen DALY:ssa, kun taas maaperän pesun optimointi johti
10,9 prosentin vähennykseen.
Arvioidut vähennykset johtuvat pääasiassa arvoketjun alkupään ympäristökuormituksista,
jotka liittyvät kunnostuksessa käytettyjen materiaalien ja kemikaalien louhintaan,
tuotantoon ja kuljetukseen, eivätkä niinkään resurssien operatiivisen kulutuksen suorista
muutoksista. Vaikutukset ihmisten terveyteen menetettyinä toimintakykyisinä elinvuosina
(DALY) johtuvat kemikaalien valmistuksen, kuljetuksen ja päästöjen ympäristö- ja
terveyskuormituksista. Alhaisempi vaikutus johtuu vähentyneistä toimitusketjun päästöistä
ja saasteiden syntymisestä, ei suoraan paikan päällä tapahtuvista ilmanlaadun muutoksista.
E2-3 Pilaantumiseen liittyvät tavoitteet
Lamor on parhaillaan määrittelemässä tavoitteitaan uudelleen, jotta ne vastaisivat paremmin
uusia ESRS-vaatimuksia ja lisäisivät toiminnan läpinäkyvyyttä. Lamorin liiketoimintamalli
keskittyy jo nyt pilaantumisen hallintaan ympäristönsuojelun, maanpuhdistuksen ja
kiertotalouden toimintojen kautta. Lisäksi Lamor seuraa jo toimintaperiaatteidensa ja
toimiensa tehokkuutta operatiivisilla KPI-mittareilla. Koska pilaantumisen vähentäminen on
olennainen osa Lamorin toimintaa, erilliset pilaantumistavoitteet eivät välttämättä tuo
merkittävää uutta arvoa.
E2-5 Huolta aiheuttavat aineet ja erityistä huolta
aiheuttavat aineet
Raportointijakson aikana Lamor toteutti puolivuotispäivityksen, joka vaati arvioiden käyttöä
huolta ja erittäin suurta huolta aiheuttavien aineiden määrän kvantifioimiseksi ja
raportoimiseksi.
Raportoituja kemikaaleja käytetään pääasiassa Lamorin maaperän kunnostusprojekteissa,
joiden osuus on yli 92 % tämän palvelukategorian hankituista kemikaaleista.
Öljyntorjuntatoimintoihin liittyvät kemikaalit, joiden osuus on noin 8 % hankituista
kemikaaleista, jätettiin tämän raportin ulkopuolelle, koska niitä käytetään pääasiassa
Lamorin öljyntorjuntalaitteiden huoltoon ja kokoonpanoon.
Kemikaalien luokittelu on tehty niiden käyttöturvallisuustiedotteissa annettujen tietojen ja
kemikaalien maailmanlaajuisesti yhdenmukaistetun luokitus- ja merkintäjärjestelmän
mukaisesti. Jokainen kemikaali luokiteltiin sen ympäristö-, terveys- ja fysikaalisten vaarojen
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
64
perusteella. Tapauksissa, joissa kemikaali aiheutti useita vaaroja, käytettiin korkeinta
vaaraluokitusta sen luokittelun määrittämiseksi.
Lamor ei tuota kemikaaleja osana toimintaansa. Siten näiden aineiden vapautumisen
arviointeja tai raportointia jätevirroissa ei tehty raportointijakson aikana.
Arviointimenetelmä
Raportoidut huolta ja erityistä huolta aiheuttavien aineiden määrät arvioitiin osittaisen
hankintadatan perusteella, joka kerättiin tiettyjen kuukausien aikana. Datan arvioinnissa
oletettiin, että kuukausittaiset hankintamäärät pysyivät tasaisina koko vuoden ajan.
Vuosittainen arvio kuitenkin skaalattiin 10 kuukauteen 12 sijaan, jotta hankintojen vaihtelut
otettaisiin huomioon. Lisäksi kauppatuotteiden, joiden koostumusta ei ole ilmoitettu, huolta
tai erityistä huolta aiheuttavat pitoisuudet oletettiin yhtenäisiksi kaikissa ostoissa. Tämä
lähestymistapa saattaa yliarvioida määriä valmistajien rajoitetun datan vuoksi.
Näiden arvioiden tarkkuus on alhainen, koska ne perustuvat yhden kuukauden dataan, joka
on kerrottu 10 kuukaudelle, mikä lisää vaihtelua ja epävarmuutta. Suurimmat epävarmuuden
lähteet johtuvat puutteellisesta hankintadatasta ja kemikaalien ostojen johdon­
mukaisuudesta, mikä ei välttämättä heijasta todellisia vaihteluita.
Tarkkuuden parantamiseksi Lamor on ottanut käyttöön uuden seurantamenettelyn huolta ja
erityistä huolta aiheuttaville aineille vuoden 2024 kolmannella neljänneksellä. Täydellinen
käyttöönotto on suunniteltu vuodelle 2025. Aloitteen tavoitteena on parantaa datan
luotettavuutta ja varmistaa tarkempi raportointi ESRS-vaatimusten mukaisesti.
Huolta aiheuttavat aineet
#
Luokka
Huolta aiheuttava aine
Huolta aiheuttavien aineiden kokonaismäärä, joka syntyy
tai käytetään tuotannon aikana tai joka hankitaan
Yksikkö
1
Ympäristöriski
Kerosiini
379
l
2
2-etyyliheksyylimetakrylaatti
1 514
l
3
Sininen väriaine (CI liuotin sininen 98)
260
l
4
Dialkyylisinkkiditiofosfaatti
38
l
5
Tisleet (petroli), vedyllä käsitelty kevyt parafiinifraktio
1 514
l
6
Glyfosaatti
757
l
7
Metyyliolaatti
6 435
l
8
Petrolibensiini
379
l
9
Polysulfidit, di-tert-butyylit
644
l
10
1-deseenin, 1-dodeseenin ja 1-okteenin reaktiotuotteet, hydrattu
644
l
11
Terveysriski
1-dodeseenin ja 1-deseenin polymeeri, hydrattu
1 287
l
12
Tisleet (petroli), vedyllä käsitelty kevyt fraktio
227
l
13
WD-40 voiteluaine aerosoli
40
l
14
1-deseenitetrameri sekoitettuna 1-deseenitrimerin kanssa, hydrattu
644
l
15
2,6-di-tert-butylifenoli
1 666
l
16
Akryyliamidi
3 250
kg
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
65
#
Luokka
Huolta aiheuttava aine
Huolta aiheuttavien aineiden kokonaismäärä, joka syntyy
tai käytetään tuotannon aikana tai joka hankitaan
Yksikkö
17
Terveysriski
Vesilious
9 157
l
18
Alifaattinen hiilivety
40
l
19
Bis(nonylifenyyli)amiini
795
l
20
Kalsiumnitraatti
84 000
l
21
Diesel
20 130
l
22
Diyleeniglykoli
38
l
23
Dinatriumkarbonaatin yhdiste vetyperoksidin kanssa (2:3)
41
kg
24
Tisleet (Fischer-Tropsch), raskaat, C18-50 haarautuneet, sykliset ja lineaariset
1 666
l
25
Dodekyylibentseenisulfonihappo
757
l
26
Etyleeniglykoli
833
l
27
Rakeistettu kloori
3 200
kg
28
Erittäin puhdistettu mineraaliöljy (C15-C50)
2 082
l
29
Vetyperoksidi 50–60%
379
l
30
Magnesiumsulfaatti
2 500
kg
31
Metyylipalmitaatti
6 435
l
32
Metyylisoaatti (soijaöljyn metyyliesteri)
6 435
l
33
Naftaeenihapot
159
kg
34
O,O,O-trifenyyli fosforitiofaatti
644
l
35
Paraquatti
795
l
36
Petrolipohjainen öljy
40
l
37
Fosforihappo
2 120
l
38
Fosforoditiohappo, O,O-di-C1-14-alkyyliesterit, sinkkisuolat
2 839
l
39
Poly-alumiinikloridi PAC-V1
21
kg
40
Kvaternaariset ammoniumyhdisteet, bentsyyli-C12-18-alkyylidimetyylikloridit
2 271
l
41
Kvaternaariset ammoniumyhdisteet, C12-14-alkyyli[(eetyylifenyyli)metyyli]dimetyylikloridit
2 271
l
42
REPSOL-öljy 15w40 (sinkkiditiofosfaatti)
454
l
43
Natrium 2-etyyliheksanoaatti
795
l
44
Natriumkarbonaatti (sooda)
6 191
kg
45
Natriummetasilikaatti
757
l
46
Natriumsilikaatti
41
kg
47
Tetrapropenyylifenoli
379
l
48
Trikloorisosyanuurihappo
400
kg
49
Vinyyliasetaattimonomeeri
114
l
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
66
#
Luokka
Huolta aiheuttava aine
Huolta aiheuttavien aineiden kokonaismäärä, joka syntyy
tai käytetään tuotannon aikana tai joka hankitaan
Yksikkö
50
Terveysriski
Sinkkiaryyliditiofosfaatti
379
l
51
Sinkkiditiofosfaatti
2 082
l
52
Fyysinen riski
Dimetyylieetteri
24
l
53
Asetoni
2 839
l
54
Alumiinisulfaatti
5 000
kg
55
Butoksietanoli
1 855
l
56
Hiilidioksidi
349
l
57
Etyyliasetaatti
2 839
l
58
Etyylibentseeni
24
l
59
Suolahappo
265
l
60
Metyylietyyliketoni (MEK)
2 839
l
61
Nafta (petroli), raskas vedyllä desulfuroitu
24
l
62
Tolueeni
2 839
l
63
Ksyleeni
24
l
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
67
Erityistä huolta aiheuttavat aineet
#
Luokitus
Erityistä huolta aiheuttavat aineet
Erityistä huolta aiheuttavien aineiden kokonaismäärä, joka
syntyy tai käytetään tuotannon aikana tai joka hankitaan
Yksikkö
1
Ympäristöriski
C7-9-alkyyli (haaroittunut) 3-(3,5-di-tert-butyyli-4-hydroksifenyyli)propanoaatti
2 082
l
2
Rasvahapot, C18-tyydyttymättömät, dimerit
227
l
3
Terveysriski
Liuotin nafta (petroli), keski-alifaattinen
251
l
4
Tisleet (petroli), raskas parafiininen, vedyllä desulfuroitu
2 082
l
5
Sinkin bis(dithiofosfaatti), bis[O-(6-metyyliheptyyli)] ja bis[O-(sek-butyyl)]
2 082
l
6
Boorihappojauhe
5
kg
7
Butyylistearaatti
227
l
8
Kalsiumkarbonaatti
12
kg
9
Kalsiumhydroksidi
12
kg
10
Kalsiumoksidi
12
kg
11
Tisleet (petroli), raskas parafiinifraktio, liuottimella puhdistettu
227
l
12
Tisleet (petroli), raskas parafiininen, liuottimella vahasta poistettu
2 088
l
13
Tisleet (petroli), vedyllä käsitelty kevyt nafteeni
7
l
14
Tisleet (petroli), kevyt parafiinifraktio, liuottimella vahasta poistettu
2 088
l
15
Ligroiini
100
l
16
Voiteluöljyt (petroli), C15-30, vedyllä käsitelty neutraaliöljypohjainen
2 082
l
17
Voiteluöljyt (petroli), C20-50, vedyllä käsitelty neutraaliöljypohjainen
2 082
l
18
Magnesiumhydroksidi
12
kg
19
Molybdeeniditiokarbamidi-kompleksi, pitkäketjuinen alkyylipolysulfidi
2 082
l
20
Nonaiini
227
l
21
Parafiiniöljyt (petroli), katalyyttisesti vahasta poistettu raskas fraktio
2 082
l
22
Vaseliini
227
l
23
Kvartsi
12
kg
24
Stoddard-liuotin
606
l
25
Sulfonihapot, petroli, natriumsuolat
227
l
26
Fyysinen riski
Dikloorimetaani
100
l
27
Oktaani
227
l
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
68
E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat
ESRS-aihe: E3 Vesivarat ja merten
luonnonvarat
Matala
Keski-
määräinen
Korkea
Matala
Keski-
määräinen
Korkea
Alkupää
Sisäinen
Loppupää
Osa-alue
Osaosa-alue
Negatiivinen
vaikutus
Positiivinen
vaikutus
Arvoketjun osa
Vesi
Vedenotto ja
kulutus
Vesien
poisjohtaminen
E3-1 Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät
toimintaperiaatteet
Lamorilla tähän aiheeseen liittyvä liiketoiminta keskittyy erityisesti ratkaisutoimituksiin
vesivarojen kestävän hallinnan varmistamiseksi, missä Lamor myös tuottaa merkittävän
positiivisen vaikutuksen. Lisäksi Lamor noudattaa kolmannen osapuolen kestävään
vedenhallintaan tähtääviä standardeja ja aloitteita edistämällä käytäntöjä, jotka suojelevat
vesivaroja, vähentävät saastumista ja varmistavat vesivarojen tehokkaan ja kestävän
käytön. Lisätietoja kolmansien osapuolten normeista on esitetty ESRS 2:n kohdassa
Sidosryhmien edut ja näkemykset.
Lamorin käytännesäännöt korostavat sitoutumista kestävään kehitykseen ja tarjoamaan
ratkaisuja, jotka auttavat asiakkaita saavuttamaan kestävyystavoitteensa samalla
varmistaen, että Lamorin oma toiminta on kestävää. Suhteissaan sidosryhmiinsä Lamor
soveltaa liikekumppaneita koskevia käytännesääntöjä varmistaakseen, että sen olennaiset
liikekumppanit noudattavat liiketoimissaan Lamorin eettisiä periaatteita vastaavia normeja.
Lamorin johtoryhmä valvoo näiden sitoumusten toteuttamista.
Lamorin käytännesäännöt edistävät luonnonvarojen huolellista käyttöä kaikissa
Lamorin toiminnoissa. Lamorilla ei ole tuotteiden ja palveluiden suunnitteluun
toimintaperiaatteita, jotka koskisivat nimenomaisesti vesivarojen ja merten luonnonvarojen
säilyttämistä tai sitoutumista oleellisen vedenkulutuksen vähentämiseen vesiriskialueilla.
Lamor on ISO 9001 (laatu), 14001 (ympäristö) ja 45001 (terveys ja turvallisuus) -sertifioitu
yritys, ja se täydentää käytännesääntöjään integroidun johtamisjärjestelmän (IMS)
toimintaperiaatteilla ja menettelyillä, jotka ohjaavat terveys-, työ- ja yritysturvallisuus-,
laatu- ja ympäristökäytäntöjä sen toiminnassa.
Lamor tukeutuu kolmannen osapuolen laatimiin toimintastandardeihin, kuten
ISO-standardeihin, eikä ole sen vuoksi ottanut käyttöön sisäisiä toimintaperiaatteita, jotka
käsittelisivät erityisesti vesihuoltoa myös huomattavasta vesistressistä kärsivien alueiden
osalta.
E3-2 Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät
toimet ja resurssit
Vuonna 2024 Lamor on ryhtynyt toimenpiteisiin, jotka keskittyvät sekä sen omaan
toimintaan että arvoketjun loppupäähän. Nämä lyhyen ja keskipitkän aikavälin toimenpiteet
johtavat pitkän aikavälin parannuksiin ja edistävät Lamorin toimintaperiaatteissa
asetettujen sitoumusten saavuttamista kestävän kehityksen päämäärien osalta.
Vesivarojen ja merten luonnonvarojen suojelu
Lamorin vedenkäsittelyratkaisut lisäävät veden uudelleenkäyttöä ja kierrätystä, mistä tulee
yhä tärkeämpää vesiturvallisuuden ratkaisemisessa. Lamorilla on myös ratkaisuja
juomaveden tuotannolle alueilla, joissa on riittämätön infrastruktuuri. Vuonna 2024 Lamor
osallistui 79:ään öljyvahinkojen torjuntaoperaatioon ja hätätilanteisiin estääkseen ja
vähentääkseen merten saastumista.
Veden kestävä käyttö operaatioissa
Lamor käsittelee ja käyttää vettä tavalla, joka tähtää uudelleenkäyttöön ja kierrätykseen.
Vettä käytetään maaperän puhdistamisessa ja ennallistamisessa sekä
materiaalinkierrätyksessä. Lamor seuraa vedenottoaan, kulutustaan ja jätevesipäästöjään
sekä niiden lähteitä.
Huomattavasta vesistressistä kärsivässä Kuwaitissa Lamor käyttää juomavedeksi
soveltumatonta teollisuusvettä minimoidakseen vaikutukset veden niukkuuteen. Lisäksi
Lamor kierrättää vettä aina kun mahdollista. Kuwaitissa maanpesussa käytetty vesi
kierrätetään 70-prosenttisesti.
Latinalaisessa Amerikassa, joka on kohtalaisen vesistressin alue, Lamor vastaanottaa
jätevettä, jonka se puhdistaa käytettäväksi omissa operaatioissaan. Ecuadorissa Lamor
puhdistaa kolmannen osapuolen tuottaman jäteveden tasolle, joka täyttää turvallisen
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
69
pintaveden kriteerit ja se käytetään ympäröivän luonnonympäristön kasteluun. Myös vesien
poisjohtaminen on Lamorilla vähäistä, sillä suurin osa vedestä kulutetaan sen toiminnassa.
Vuonna 2024 Lamor sai vähennettyä vedenkulutusta 27 prosenttia vuoteen 2023
verrattuna, huolimatta Kuwaitin projektin maanpesuprosessin täydestä käyttöönotosta.
Merkittävä vähennys johtuu pääasiassa maanpesujärjestelmän suunnittelusta toimimaan
99-prosenttisesti suljettuna kiertona, ja minimoi veden käytön. Tämän seurauksena myös
vedenotto väheni vastaavasti.
E3-3 Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät
tavoitteet
Lamor on parhaillaan määrittelemässä tavoitteitaan uudelleen, jotta ne vastaisivat paremmin
uusia ESRS-vaatimuksia ja lisäisivät toiminnan läpinäkyvyyttä. Lamorin ydintoiminnoissa
keskitytään jo nyt vesimuodostumien suojeluun ja ennallistamiseen, mistä seuraa positiivisia
vaikutuksia. Vesimuodostelmille aiheutuvien haittojen sijaan Lamorin projektit yleensä
vähentävät saastumista ja ennallistavat ekosysteemejä, mikä tekee niiden kokonais­
vaikutuksesta vesivaroihin positiivisen. Vesivaroihin liittyvien tavoitteiden asettaminen
hyödyttäisi Lamoria varmistamalla tehokkaan vedenkäytön ja hallitsemalla paikkakohtaisia
riskejä erityisesti vesistressialueilla. 
E3-4 Vedenkulutus
2023
2024
Vedenotto m3
500 207
578 013
Vedenkulutus m3
485 212
352 369
Vesien poisjohtaminen m3
14 995
4 444
Vesi-intensiteetin suhde (m3/MEUR)
3 960
3 080
Kierrätetyn veden kokonaismäärä
6 670 135
Varastoidun veden kokonaismäärä
165 155
386 356
Vedenkulutuksen osuus suorista mittauksista
2,2 %
Vedenkulutus vesiriskialueilla
352 119
Vesi-intensiteetin suhde vesiriskialueilla (m3/MEUR)
3 078
Lamorin toiminta kattaa alueita, jotka on luokiteltu huomattavan vesistressin alueiksi. Näitä
ovat Yhdysvallat, Intia, Kiina, Peru, Chile, Kuwait, Oman ja Saudi-Arabia. Ecuador, yksi Lamorin
keskeisistä toimintapaikoista, on luokiteltu keskisuuren vesistressin alueeksi. Muut sijainnit,
kuten Suomi, Yhdistynyt kuningaskunta, Alankomaat ja Kolumbia, katsotaan matalan
vesistressin alueiksi.
Noin 99 % Lamorin kokonaisvedenkulutuksesta tapahtuu huomattavan vesistressin alueilla.
Tämä johtuu pääasiassa Kuwaitin suurista maaperän puhdistusprojekteista, jotka vaativat
huomattavaa vedenkäyttöä. Vastatakseen tähän haasteeseen Lamor on toteuttanut
seuraavat lieventämistoimenpiteet:
1- Kierrätysjärjestelmät maanpesuprosesseissa: Lamorin maanpesulaitos Kuwaitissa sisältää
kierrätysyksikön, joka kierrättää lähes 90 % prosessissa käytetystä vedestä. Tämä vähentää
merkittävästi kokonaiskulutusta.
2- Käsitellyn veden käyttö biopuhdistustoimissa: Lamor hankkii jälkikäsiteltyä jätevettä
biopuhdistustoimintoihin, mikä varmistaa kestävämmän veden saannin näihin toimintoihin.
Raportoitu kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden määrä on pääosin peräisin Kuwaitin
maanpesutoiminnoista, mikä korostaa suljetun järjestelmän tehokkuutta veden
uudelleenkäytössä. Maanpesuprosessissa kierrätetyn veden määrä lasketaan pesusyklien
tehokkuusasteen perusteella. Ensimmäisen pesusyklin käyttöönotossa lisätään alkuperäinen
vesimäärä. Tämä vesi kierrätetään ja raportoidaan kierrätettynä vetenä jokaisen suoritetun
syklin jälkeen. Maanpesuprosessissa vesitankkiin lisätään uutta vettä vain 10 prosenttia
jokaisen uuden syklin alussa. Tämä lisäys kompensoi kosteuden menetystä ja haihtumista.
Kuwaitissa vesivarasto kasvoi joulukuussa 2024 verrattuna tammikuuhun 2024, koska
toinen vesiallas ei ollut vielä kokonaan täyttyneenä tammikuussa 2024. Vuoden loppuun
mennessä se oli kuitenkin saavuttanut maksimikapasiteettinsa, mikä johti veden
varastoinnin kokonaiskasvuun. Veden varastointia altaissa seurataan sisään- ja
ulosvirtauksesta. Altaan tunnettu kapasiteetti toimii viitteenä, ja sisäänvirtaus täydentää
varastoa, kun taas ulosvirtausta käytetään toimintoihin, kuten biopuhdistukseen,
pölyntorjuntaan ja jäteveden purkuun. Nettovaraston muutos lasketaan vähentämällä
ulosvirtaus sisäänvirtauksesta, mikä varmistaa tarkan seurannan.
Kuwaitin vedenkulutusta seurattiin työmaan käytön perusteella, eikä vedenotto miinus
purku -menetelmällä (jota sovelletaan kaikissa muissa paikoissa) allasvarastoinnin vuoksi.
Vedenotto mitattiin mittareiden tai säiliöautojen tietojen avulla, kun taas purku perustui
saostussäiliöiden tilavuuksiin tai arvioitiin olevan 20 % vedenotosta viemäriin liitetyillä
työmailla.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
70
E4 Biologinen monimuotoisuus ja
ekosysteemit
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
sekä niiden vuorovaikutus strategian ja
liiketoimintamallin kanssa
ESRS-aihe: E4 Biologinen
monimuotoisuus ja ekosysteemit
Matala
Keski-
määräinen
Korkea
Matala
Keski-
määräinen
Korkea
Alkupää
Sisäinen
Loppupää
Osa-alue
Osaosa-alue
Negatiivinen
vaikutus
Positiivinen
vaikutus
Arvoketjun osa
Biologisen moni-
muotoisuuden
vähenemisen
suorat
vaikutustekijät
Ilmastonmuutos
Maankäytön
muutokset, makean
veden ja merten
käytön muutokset
Pilaantuminen
Vaikutukset
ekosysteemeihin
ja lajien tilaan
Vaikutukset
ekosysteemi-
palveluihin
Lamorin ympäristöratkaisut edistävät biodiversiteetin suojelua ja ennallistamista. Yhtiön
ydintoiminnot kuten ympäristönsuojelu ja maanpuhdistus säilyttävät ekosysteemejä
lieventämällä biodiversiteetille aiheutuvia vaurioita sekä vahinkotilanteissa että
suunnitelluissa toimissa. Lamor estää öljyvahinkojen leviämisen ja suojelee meri- ja
rannikkoekosysteemejä pilaantumiselta. Lamorin maanpuhdistushankkeet parantavat
ekosysteemien resilienssiä ja biologisen monimuotoisuuden elpymistä ennallistamalla
pilaantuneet ympäristöt. Lisäksi Lamorin jätteenkäsittelypalvelut vähentävät
ympäristökuormitusta, minimoivat saastumisriskejä ja tukevat ekosysteemien hyvinvointia.
Tulevaisuudessa Lamorin kemiallinen muovinkierrätys edistää muovisaasteen vähentämistä
ja resurssien kiertoa sekä vähentää riskejä luonnoneläimille ja elinympäristöille.
Lamor on tunnistanut seuraavat omassa kontrollissaan olevat kohteet olennaisiksi:
Ecuador 1: CENTRO DE TRATAMIENTO AMBIENTAL “LA PARKER”, CTA. Kohteen omistaa
Lamor ja sitä käytetään biologisessa puhdistuksessa ja vaarallisen ja tavanomaisen jätteen
käsittelyssä. Sijainti: kunta: La Parker, piirikunta: Joya de los Sachas, provinssi: Orellana,
maa: Ecuador
Ecuador 2: CENTRO DE TRATAMIENTO “LÁGRIMAS DE CONEJO”, CDT. Kohteen omistaa
Lamor ja sitä käytetään biologisessa puhdistuksessa ja vaarallisen ja tavanomaisen jätteen
käsittelyssä. Sijainti: kunta: Pacayacu, piirikunta: Lago Agrio, provinssi: Sucumbíos,
maa: Ecuador
Kuwait 1: Kohde on osittain Lamorin operatiivisessa hallinnassa ja sitä käytetään
pilaantuneen maaperän ennallistamiseen biologisen puhdistuksen ja maanpesun
menetelmin. Se sijaitsee Kuwait Oil Companyn eteläisellä toiminta-alueella North Burganin
(Magwa) öljykentillä, teollisuuden käytössä olevalla alueella.
Kuwait 2: Myös tämä kohde on osittain Lamorin operatiivisessa hallinnassa ja sitä käytetään
pilaantuneen maaperän ennallistamiseen biologisen puhdistuksen ja maanpesun
menetelmin. Se sijaitsee Kuwait Oil Companyn pohjoisella toiminta-alueella Raudhatainin ja
Sabriyan öljykentillä, teollisuuden käytössä olevalla alueella.
Oman: Asiakkaan omistuksessa ja Lamorin operatiivisessa hallinnassa oleva 10 000 m2 alue,
jota käytetään biologiseen puhdistukseen ja vaarallisen jätteen käsittelyyn. Sijainti: Samail
Industrial City, teollisuusalue. 
Toiminnat, jotka vaikuttavat kielteisesti biologisen monimuotoisuuden kannalta
herkkiin alueisiin ja niiden jaottelu vaikutusten, riippuvuuksien ja ekologisen tilan
mukaan
Ecuador 1: CENTRO DE TRATAMIENTO AMBIENTAL “LA PARKER”, CTA.
Lamor suoritti ympäristövaikutusten arvioinnin ennen toiminnan aloittamista tällä alueella.
Kohde sijaitsee voimakkaasti muokatulla metsäalueella, mikä aiheuttaa kohtalaisen
ympäristövaikutuksen. Alueella ei ole herkkiä tai harvinaisia kasvilajeja, joihin voisi kohdistua
merkittäviä vaikutuksia. Johtuen aiemmista haitallisista toimista biodiversiteetti on alhainen,
ja herkät lajit ovat siirtyneet paremmin säilyneille alueille. Häirityissä ympäristöissä
menestyvien, resilienttien lajien hallitsevuuden perusteella voidaan päätellä ympäristön
muutoksen taso. Selvitykset vahvistavat, että korkea sopeutumiskyvyn omaavat lajit ovat
hallitsevina toimintokeskusta ympäröivällä alueella.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
71
Ecuador 2: CENTRO DE TRATAMIENTO “LÁGRIMAS DE CONEJO”, CDT.
Lamor suoritti ympäristövaikutusten arvioinnin ennen toiminnan aloittamista tällä alueella.
Arvioinnin mukaan projektin suora vaikutusalue kattaa 270 000 neliömetriä, jolta
kasvillisuus raivataan käsittelyaltaiden ja kulkureittien rakentamista varten. Yleisesti ottaen
biologinen riskitaso on alhainen, lukuun ottamatta kasvillisuuden raivausta, joka aiheuttaa
kohtalaisen riskin käärmeenpuremille, hyönteisten levittämille taudeille, myrkyllisten kasvien
kosketukselle tai putoaville oksille. Koko projektialueella biologinen riski pysyy kuitenkin
alhaisena.
Molempien Ecuadorin kohteiden osalta Lamor on tunnistanut riippuvuuksia, jotka liittyvät
pääasiassa ekosysteemipalveluihin. Lamorin on saatava puhdasta vettä ympäristön
kunnostustöihin. Heikentyneet ekosysteemit voivat vaikuttaa veden saatavuuteen ja
laatuun.
Molempien kohteiden vastuullinen viranomainen on Ecuadorin ympäristö-, vesi- ja ekologisen
siirtymän ministeriö.
Lamorin vaikutukset biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin sen
arvoketjun alku- ja loppupäässä
Vähentämällä muiden kuin kasvihuonekaasujen päästöjä, muuttamalla pilaantuneiden
elinympäristöjen käyttötarkoitusta ja edistämällä suotuisia maankäytön muutoksia Lamorilla
on positiivinen vaikutus maankäytön, makean veden ja merten käytön muutoksiin
arvoketjunsa loppupäässä. Se myös edistää pilaantumisen vähentämistä ja biodiversiteetin
parantamista ennallistamalla luonnollisia elinympäristöjä ja minimoimalla vaarallisten
jätteiden riskejä.
Arvoketjun alkupäässä Lamorilla kuitenkin on matala negatiivinen vaikutus maankäytön
muutoksiin sen tuotteisiin tarvittavien metallien louhinnan takia, ja keskimääräinen
negatiivinen vaikutus, joka liittyy sen toimitusketjun energiaintensiivisiin prosesseihin.
E4-2 Biologiseen monimuotoisuuteen ja
ekosysteemeihin liittyvät toimintaperiaatteet
Lamorin liiketoiminta edistää merkittävästi positiivisia vaikutuksia biodiversiteettiin ja
ekosysteemeihin. Lisäksi Lamor noudattaa kolmansien osapuolten standardeja ja aloitteita,
jotka sisältävät biodiversiteettinäkökulmia erityisten toimenpiteiden kautta, joiden
tavoitteena on minimoida ympäristövahingot, säilyttää ekosysteemit ja ennallistaa
vaurioituneet alueet. Lisätietoja on esitetty kohdassa ESRS 2, Sidosryhmien edut ja
näkemykset.
Lamorin käytännesäännöt korostavat sitoutumista kestävään kehitykseen ja tarjoamaan
ratkaisuja, jotka auttavat asiakkaita saavuttamaan kestävyystavoitteensa samalla
varmistaen, että Lamorin oma toiminta on kestävää. Lamorin käytännesäännöt edistävät
luonnonvarojen huolellista käyttöä kaikissa Lamorin toiminnoissa. Sidosryhmiensä osalta
Lamor soveltaa liikekumppaneiden käytännesääntöjä varmistaakseen, että sen olennaiset
liikekumppanit noudattavat liiketoimissaan Lamorin eettisiä periaatteita vastaavia normeja.
Lamorin johtoryhmä valvoo näiden sitoumusten toteuttamista.
Lamor on ISO 9001 (laatu), 14001 (ympäristö) ja 45001 (terveys ja turvallisuus) -sertifioitu
yritys, ja se täydentää käytännesääntöjään integroidun johtamisjärjestelmän (IMS)
toimintaperiaatteilla ja menettelyillä, jotka ohjaavat terveys-, työ- ja yritysturvallisuus-,
laatu- ja ympäristökäytäntöjä sen toiminnassa.
Lamor tukeutuu kolmannen osapuolen laatimiin toimintastandardeihin, kuten
ISO-standardeihin, eikä ole siten ottanut käyttöön sisäisiä toimintaperiaatteita, jotka 
käsittelisivät nimenomaisesti biologista monimuotoisuutta ja ekosysteemejä. Lamorilla ei ole
toimintaperiaatteita, jotka tukisivat sellaisten tuotteiden, komponenttien ja raaka-aineiden
jäljitettävyyttä, joilla on merkittäviä todellisia tai potentiaalisia vaikutuksia biodiversiteettiin
ja ekosysteemeihin arvoketjussa. Lamorilla ei ole toimintaperiaatteita, jotka käsittelisivät
tuotantoa, hankintaa tai kulutusta ekosysteemeistä, joita hallitaan biodiversiteetin
olosuhteiden ylläpitämiseksi tai parantamiseksi.
E4-3 Biologiseen monimuotoisuuteen ja
ekosysteemeihin liittyvät toimet ja resurssit
Lamorin pääasialliset biodiversiteettiin ja ekosysteemeihin liittyvät toimet ovat sen
tarjoamat ympäristöratkaisut. Lamor vähentää pilaantumista ja mahdollistaa ympäristön
uudistumisen. Lamor ennallistaa pilaantuneita ympäristöjä, kuten öljyn saastuttamia rantoja,
jokia ja maaperää, käyttämällä parhaita saatavilla olevia käytäntöjä. Palauttamalla käsitellyn
maan ympäristöön Lamor pyrkii palauttamaan luonnollisen kasvillisuuden ja luomaan
elinympäristöjä, jotka tukevat paikallisen kasviston ja eläimistön kasvua ja selviytymistä.
Lamor tunnistaa luontopohjaisten ratkaisujen merkityksen ja integroi ne ympäristö- ja
kestävyysaloitteisiinsa parantaakseen biologista monimuotoisuutta, vahvistaakseen
ilmastoresilienssiä ja vähentääkseen pilaantumista. Yhtiö käyttää biologisia
puhdistusmenetelmiä, jotka hyödyntävät luonnollisia mikrobeja maaperän epäpuhtauksien
hajottamisessa ja vähentävät synteettisten kemikaalien tarvetta. Lisäksi Lamor käyttää
orgaanisia materiaaleja, kuten haketta, mikä vähentää kemikaalien ja veden käyttöä
kunnostusprosessissa.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
72
Vaikka Lamor on sitoutunut ekosysteemien ennallistamiseen, se ei käytä biologista
monimuotoisuutta koskevia hyvityksiä, vaan keskittyy suoriin ennallistamistoimiin, jotka
edistävät pitkäaikaista ympäristön kestävyyttä.
E4-4 Biologiseen monimuotoisuuteen ja
ekosysteemeihin liittyvät tavoitteet
Lamorin vaikutukset biodiversiteettiin ja ekosysteemeihin ovat erittäin positiivisia. Lamor ei
ole asettanut mitattavia tulossuuntautuneita tavoitteita. Lamorin päätarkoitus on puhdistaa
ja kunnostaa saastuneempia alueita, mikä on linjassa EU:n ympäristötavoitteen kanssa
suojella ja ennallistaa biodiversiteettiä ja ekosysteemejä. 
Lamorin toimintaperiaatteet edistävät biodiversiteettiä ja ekosysteemejä keskittymällä lain
ja kestävyysvaatimusten noudattamiseen sekä tarjoamalla asiakkaille ratkaisuja, joilla on
positiivinen vaikutus biodiversiteettiin ja ekosysteemeihin. Lamor seuraa
toimintaperiaatteidensa ja toimiensa tehokkuutta integroidun johtamisjärjestelmän (IMS)
prosessien kautta.
E4-5 Biologisessa monimuotoisuudessa ja
ekosysteemeissä tapahtuviin muutoksiin liittyvät
vaikutusmittarit
Lamorin yhtiökohtaiset tiedot kuvaavat alueiden kokoa, joilta saastunut maa-aines on
poistettu ja käsitelty. Yhtiökohtaiset mittarit raportoidaan GRI:n mukaisesti. Ne kerätään
pääasiassa Kuwaitista, Omanista ja Ecuadorista, joissa Lamorilla on aktiivisia maaperän
kunnostushankkeita. Ecuadorissa kunnostustoimet ovat erityisen tärkeitä herkille alueille,
kuten Amazonin sademetsälle, joka on biodiversiteetiltään rikas.
Lisätietoja on esitetty kohdassa E4, Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä
niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa – kohteiden lukumäärä
biologisesti monimuotoisilla alueilla. 
Puhdistetut tai ennallistetut maa-alueet
2023
2024
Puhdistetut tai ennallistetut maa-alueet
(yhtiökohtaiset tiedot, m2)
2 238 733
657 816
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
73
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous
ESRS-aihe: E5 Resurssien
käyttö ja
kiertotalousvaikutukset
Matala
Keski-
määräinen
Korkea
Matala
Keski-
määräinen
Korkea
Alkupää
Sisäinen
Loppupää
Osa-alue
Negatiivinen
vaikutus
Positiivinen
vaikutus
Arvoketjun osa
Resurssien sisäänvirtaukset,
mukaan lukien resurssien käyttö
Resurssien ulosvirtaukset ja jäte
E5-1 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät
toimintaperiaatteet
Lamorilla tähän aiheeseen liittyvä liiketoiminta keskittyy erityisesti kestävien
jätteenkäsittelyratkaisujen kehittämiseen, missä Lamor myös tuottaa merkittävän
positiivisen vaikutuksen. Lisäksi Lamor noudattaa kolmannen osapuolen standardeja ja
aloitteita, jotka sisältävät kiertotalouden näkökulmia korostaen resurssitehokkuutta, jätteen
minimointia ja kestäviä käytäntöjä. Lisätietoja on esitetty ESRS 2:n kohdassa Sidosryhmien
edut ja näkemykset. 
Lamorin käytännesäännöt korostavat sitoutumista kestävään kehitykseen ja tarjoamaan
ratkaisuja, jotka auttavat asiakkaita saavuttamaan kestävyystavoitteensa samalla
varmistaen, että Lamorin oma toiminta on kestävää. Suhteissaan sidosryhmiinsä Lamor
soveltaa liikekumppaneita koskevia käytännesääntöjä varmistaakseen, että sen olennaiset
liikekumppanit noudattavat liiketoimissaan Lamorin eettisiä periaatteita vastaavia normeja.
Lamorin johtoryhmä valvoo näiden sitoumusten toteuttamista. 
Lamor on ISO 9001 (laatu), 14001 (ympäristö) ja 45001 (terveys ja turvallisuus) -sertifioitu
yritys, ja se täydentää käytännesääntöjään integroidun johtamisjärjestelmän (IMS)
toimintaperiaatteilla ja menettelyillä, jotka ohjaavat terveys-, työ- ja yritysturvallisuus-,
laatu- ja ympäristökäytäntöjä sen toiminnassa. Lamorin IMS keskittyy resurssien
ulosvirtaukseen, kuten jätteen välttämiseen ja vähentämiseen sekä sen vaikutusten
lieventämiseen Lamorin toiminnassa. Jokaiselle projektille on kehitettävä ja toteutettava
jätehuoltosuunnitelma. Lamor on parhaillaan kehittämässä toimia ja toimintaperiaatteita,
jotka keskittyvät resurssien käyttöön ja kiertotalouteen arvoketjun alkupäässä.
Lamor tukeutuu kolmansien osapuolten standardeihin, kuten ISO-standardeihin, eikä ole
siten ottanut käyttöönsä sisäisiä toimintaperiaatteita, jotka erityisesti käsittelevät
resurssien sisäänvirtausta, mukaan lukien siirtymää neitseellisten resurssien louhinnasta,
kestävää hankintaa ja uusiutuvien resurssien käyttöä.
E5-2 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät
toimet ja resurssit
Toteutetut toimenpiteet keskittyvät sekä Lamorin omiin toimintoihin että yhtiön arvoketjun
loppupäähän. Nämä ovat lyhyen ja keskipitkän aikavälin toimenpiteitä, jotka johtavat pitkän
aikavälin parannuksiin. Lamor jatkaa omien toimintojensa kehittämistä ja toteuttamista
edistäen yhtiön toimintaperiaatteissa asetettujen päämäärien saavuttamista kestävän
kehityksen sitoumuksen osalta.
Toimenpiteet arvoketjun loppupään jätteen ohjaamiseksi pois loppukäsittelystä 
Nykyisessä jäteintensiivisessä maailmassa jätteenkäsittely ja materiaalien kierrätys ovat
nousseet etusijalle. Lamor keskittyy edistämään kiertotaloutta muuttamalla jätteen
arvokkaaksi.
Lamorin ympäristöratkaisut sisältävät vaarallisten ja tavanomaisten jätemateriaalien
talteenoton, käsittelyn ja kierrätyksen. Palauttamalla resursseja jätevirroista Lamor
vähentää riippuvuutta kaatopaikoista ja parantaa resurssitehokkuutta.
Loppukäsittelystä pois ohjattu asiakasjäte (yhtiökohtaiset tiedot)
2023
2024
Loppukäsittelystä pois ohjattu kiinteä jäte, MT
1 597 484
2 795 905
Loppukäsittelystä pois ohjattu nestemäinen jäte, MT
10 292
5 596
Yhteensä
1 607 776
2 801 500
Taulukko esittää Lamorin globaalit tulokset materiaalien kierrätyksestä ja maaperän
puhdistuksesta. Käsittelemättömänä jätteellä voi olla negatiivisia vaikutuksia, jotka yleensä
ulottuvat jätteiden synty- ja hävittämispaikkojen ulkopuolelle – lisäten kunnostus- ja
ennallistamisalueitten tarvetta. Lamorilla on monien vuosien kokemus kunnostushankkeiden
toteuttamisesta ja se tarjoaa asiantuntemustaan maailmanlaajuisesti. Esimerkiksi öljy- ja
kaasutoiminta tuottaa tyypillisesti suuria määriä vaarallista jätettä. Jätevirrat voivat
saastuttaa pintavettä, pohjavettä ja merivettä sekä vaikuttaa negatiivisesti kasvi- ja
eläinlajeihin ja ihmisten terveyteen.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
74
E5-3 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät
tavoitteet
Lamorin ympäristötavoitteiden asettaminen on kehitteillä ja jatkuu vuonna 2025. Näin ollen
Lamor ei ole vielä asettanut mitään määriteltyjä tasoja näiden tavoitteiden saavuttamiseksi.
Tavoitteissa Lamor keskittyy sekä kiertotalouden mahdollistaviin ratkaisuihin että omien
toimintojensa negatiivisten vaikutusten vähentämiseen.
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet voisivat auttaa Lamoria
vähentämään jätettä ja parantamaan toimitusketjunsa kestävyyttä. Ne valmistaisivat
yhtiötä myös sääntelymuutoksiin ja turvaisivat resurssit tulevien niukkuusriskien varalta.
E5-4 Resurssien sisäänvirtaukset
Kemikaalit,
kg
Biologinen,
kg
Vesi, kg
Metallit, kg
Muovi, kg
Ei-metalliset
mineraalit, kg
Resurssien
sisäänvirtaus
23 452 076
20 277 057
85 144 471
1 932 165
45 354
1 424 046 753
Kierrätetty
aines
50 235 238
Kierrätetyn
aineksen
osuus
3 %
Kestävän
biologisen
aineksen
osuus
0 %
Tiedot resurssien sisäänvirtauksiin perustuvat ostettuihin tavaroihin, joita ovat pääasiassa
öljyntorjuntalaitteet ja projekteissa käytettävät materiaalit. Suunnittelutiimi arvioi kunkin
tuotteen materiaalikoostumuksen ja massan laskelmia varten. Öljyntorjuntalaitteiden
rakenteelliset osat koostuvat pääasiassa metalleista (teräs, alumiini, ruostumaton teräs ja
kupari) ja puomit muoveista. Mukana ovat myös ei-metalliset materiaalit, kuten puiset lavat
ja pahvi pakkauksia varten. Projektihankinnat kattavat operaatioissa käytettävät materiaalit
mukaan lukien kemikaalit, biologiset ainekset kuten hake ja lanta, sekä ei-metalliset
materiaalit kuten hiekka, betoni, vesi ja muovit.
Resurssivirtojen laskelmat perustuivat kahteen lähestymistapaan: projekteille ostettuihin
tavaroihin ja öljyntorjuntalaitteiden hankintaan. 
Projektihankinnoissa käytettiin Greenhouse Gas (GHG) -protokollan Scope 3, Kategoria 1:n
mukaista kulutusperusteista lähestymistapaa. Mukaan otettiin vain tavarat ja palvelut,
joiden arvo oli vähintään 10 000 euroa, ja materiaalijakaumat ja massa arvioitiin päästöjen
laskentamenetelmien avulla.
Öljyntorjuntalaitteiden osalta suunnittelutiimi arvioi kunkin tuotteen painon ja
materiaalikoostumuksen komponenttianalyysin perusteella. Pakkausmateriaalit, kuten pahvi
ja puiset lavat, luokiteltiin ei-metallisiksi komponenteiksi.
Materiaalivirtojen arvioinnin tarkkuus vaihtelee. Myytyjen tuotteiden jakauma on keskitarkka
tai erittäin tarkka, kun taas pakkaus- ja materiaalioletukset heikentävät tarkkuutta.
Tarkkuuden parantamiseksi Lamor suunnittelee tekevänsä yhteistyötä suunnittelu- ja
hankintatiimien kanssa materiaaliseurannan tarkentamiseksi ja toimittajatietojen
parantamiseksi.
Kaksinkertaisen laskennan välttäminen
Kaksinkertaisen laskennan välttämiseksi ja resurssivirtojen raportoinnin tarkkuuden
varmistamiseksi laskenta tehtiin systemaattisesti. Tietolähteet luokiteltiin huolellisesti
erottaen suorat hankinnat ja jätteenkäsittelystä johdetut virrat. Jokaista materiaaliluokkaa
seurattiin erikseen, jotta vältettiin päällekkäisyydet eri raportointivirtojen välillä.
Öljyntorjuntalaitteisiin ja projekteihin hankitut materiaalit kirjattiin hankintatietojen
perusteella varmistaen, ettei jätearvioihin sisältyviä kohteita laskettu uudelleen resurssien
sisäänvirtauksena. Jos sama materiaali esiintyi useissa luokissa, luotiin selkeät
allokointisäännöt sen varmistamiseksi, että kukin resurssi laskettiin vain kerran.
Luokittelun valinta perustui materiaalikoostumukseen, hankintatietoihin ja toiminnalliseen
merkitykseen. Metallit, muovit ja ei-metalliset materiaalit luokiteltiin erikseen
ESRS-vaatimusten mukaisesti, mikä tarjoaa läpinäkyvän ja jäljitettävän raportointirakenteen.
E5-5 Resurssien ulosvirtaukset
Metallit, kg
Muovit, kg
Pakkausmateriaalit, kg
Yhteensä
Resurssien ulosvirtaus
21 132
15 303
5 151
41 586
Kierrätettävä määrä
21 132
5 151
26 283
Kierrätettävä osuus
100 %
100 %
63 %
Resurssivirrat koostuvat pääasiassa Lamorin öljyntorjuntatuotteista, kuten öljynkeräimistä,
varavirtalähteistä, veneistä, puomeista, hydrauliletkusarjoista, uppopumpuista,
puomikeloista, konteista, ilmapuhaltimista, öljynsiirtoletkuista, imeytysmateriaaleista,
kokoontaitettavista säiliöistä, säkeistä ja kelluvista säiliöistä. Nämä tuotteet koostuvat
esimerkiksi teräksestä, alumiinista, ruostumattomasta teräksestä, kuparista, muoveista
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
75
(pääasiassa puomeissa) ja pakkausmateriaaleista, kuten puisista lavoista ja pahvista. Ei-
metallisena komponenttina ilmoitettu pakkausmateriaali katsotaan 100-prosenttisesti
kierrätettäväksi, koska se koostuu pääasiassa kartongista ja puulavoista, mikä muodostaa
12 % resurssien ulosvirtauksesta.
Materiaalivirtojen arvioinnin tarkkuus vaihtelee alhaisesta keskitasoon, ja tuotteiden
jakauma on keskitarkka tai erittäin tarkka, mutta useita tuotteita jätettiin analyysin
ulkopuolelle. Pakkausmateriaalien oletettiin olevan yhtenäisiä eri maiden välillä, mikä
vähentää tarkkuutta. Suurin epävarmuus johtuu yksityiskohtaisten toimittajakohtaisten
tietojen puutteesta ja oletuksista tuotekategorioista.
Tarkkuuden parantamiseksi Lamor suunnitelmiin kuuluu yhteistyö suunnittelu- ja
hankintatiimien kanssa parempien päästötietojen ja materiaaliseurannan varmistamiseksi,
mukaan lukien kaikki pakkausmateriaalit.
Odotettu kestävyys
Lamor toimii kokonaisvaltaisten ympäristöratkaisujen integroijana öljyntorjunnassa,
jätteenkäsittelyssä ja maanpuhdistuksessa. Lamor ei itse valmista laitteita, vaan hankkii
toimittajilta toimintojensa edellyttämät materiaalit, laitteet ja teknologian. Kaikki Lamorin
tuotteet on suunniteltu pitkäikäisiksi, mikä edellyttää säännöllistä ja hyvää ylläpitoa. Alla
oleva taulukko havainnollistaa Lamorin tuotteiden keskimääräistä käyttöikää ja kestävyyttä,
jotka vastaavat alan keskiarvoa tällaisille tuotteille.
Tärkeimmät tuotesarjat
Arvioitu kesto ja käyttöikä (vuosia)
Öljynkeräimet
15
Varavirtalähteet
15-30
Veneet ja alukset
25
Puomit
15
Hydrauliletkusarjat
10
Uppopumput
25
Puomikelat
20
Kontit
25
Ilmanpuhaltimet
20
Öljynsiirtoletkut
10
Imeytysmateriaalit
10
Kokoontaitettavat säiliöt ja säkit
10
Kelluvat säiliöt
10
Lamorin tuottama jäte ja sen loppukäsittely 
Kiinteä
vaarallinen
(tonnia)
Kiinteä
tavan-
omainen
(tonnia)
Nestemäinen
vaarallinen
(tonnia)
Nestemäi-
nen tavan-
omainen
(tonnia)
Yhteensä
Toiminnassa muodostuva jäte
16
4 248
1
1 010
5 275
Kaatopaikalta tai hävittämisestä
pois ohjattu jäte
9
200
1
953
1 163
Kaatopaikalle tai hävittämiseen
ohjattu jäte
7
4 048
0
57
4 112
Pois ohjatun jätteen osuus
56 %
5 %
100 %
94 %
22 %
Kierrättämättömän jätteen
osuus
44 %
95 %
0 %
6 %
78 %
Lamorin jätevirrat
Kiinteä
vaarallinen
(tonnia)
Kiinteä
tavan-
omainen
(tonnia)
Nestemäinen
vaarallinen
(tonnia)
Nestemäi-
nen tavan-
omainen
(tonnia)
Kierrätetty
9
198
0
0
Käsitelty
0
0
0
953
Uudelleenkäytetty
0
2
0
0
Muut hyödyntämistoimet
0
0
1
0
Yhteensä
9
200
1
953
Lamorin kaatopaikalle sijoittama tai muuten poistettu jäte
Kiinteä
vaarallinen
(tonnia)
Kiinteä
tavan-
omainen
(tonnia)
Nestemäinen
vaarallinen
(tonnia)
Nestemäi-
nen tavan-
omainen
(tonnia)
Kaatopaikka
1
4 048
0
0
Poltto
6
0
0
0
Suora purku
0
0
0
57
Yhteensä
7
4 048
0
57
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
76
Vuonna 2024 Lamor paransi jätteenkäsittelyään päivittämällä menettelytapoja ja mittareita
globaaliin jäteseurantaan. Jätteet luokitellaan nestemäisiksi tai kiinteiksi, vaarallisiksi tai
tavanomaisiksi. Kierrätykseen ja käsittelyyn keskittyen lähes 22 % jätteistä ohjattiin pois
loppukäsittelystä.
Lamorin jätteiden koostumukseen vaikuttavat pääasiassa maaperän kunnostaminen ja
öljyntorjunta. Niihin liittyy saastunutta maaperää, hiilivetyjä ja vaarallisia materiaaleja, joita
käsitellään ja huolletaan. Kaikki jätteet hallitaan säädösten mukaisesti. Vuonna 2024 ei
raportoitu radioaktiivista jätettä.
Suurin osa jätteestä syntyy maaperän kunnostuksesta, öljyntorjuntaoperaatioista ja
varastoista, kun taas toimipaikoista syntyy vain vähäisiä määriä jätettä. Jätevirrat
luokitellaan vaarallisiksi, joihin kuuluvat kemikaalikontit, käytetty öljy ja akut, sekä
tavanomaisiksi (81 % kiinteää, 19 % nestemäistä), joihin kuuluvat rakennusjätteet,
pakkausmateriaalit, yleiset kotitalousjätteet ja jätevesi. Lamor priorisoi jätteen vähentämistä
ja kierrätystä kestävyyden parantamiseksi.
Käytetyt menetelmät
Jätetiedot on laskettu eri toimintojen jätteisiin liittyvien tositteiden ja kuittien kirjausten
perusteella, kun taas toimistojätteet arvioidaan vuokranantajien käyttämien
standardilaskelmien perusteella." Lamor varmistaa johdonmukaisen ja tarkan raportoinnin,
joka on linjassa säädösten ja kestävyystavoitteiden kanssa.
Resurssien ulosvirtauksen arvioinnit perustuvat öljyntorjuntalaitteisiin. Itse suunniteltujen
laitteiden osalta suunnittelutiimi arvioi painon ja materiaalikoostumuksen analysoimalla
komponenttimateriaaleja. Pakkausjäte, mukaan lukien pahvi ja puiset lavat, raportoidaan
ei-metallisina komponentteina. Tämä standardoitu lähestymistapa parantaa tarkkuutta,
läpinäkyvyyttä ja ESRS-vaatimusten noudattamista.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
77
Hallintotapatiedot
G1 – Liiketoiminnan harjoittaminen ..............................................................................................
G1-3 Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen ...................................................
G1-4 Korruptio- tai lahjontatapaukset ............................................................................................
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
78
G1 – Liiketoiminnan harjoittaminen
ESRS_aihe: G1 Liiketoiminnan
harjoittaminen
Matala
Keski-
määräinen
Korkea
Matala
Keski-
määräinen
Korkea
Alkupää
Sisäinen
Loppupää
Osa-alue
Osaosa-alue
Negatiivinen
vaikutus
Positiivinen
vaikutus
Arvoketjun osa
Liiketoiminnan
harjoittaminen
Väärinkäytösten
paljastajien suojelu
Korruptio ja
lahjonta
G1-1 Liiketoiminnan harjoittamista koskevat
toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri
Lamorin kestävä liiketoiminta perustuu sovellettavan sääntelykehyksen noudattamiseen
sekä sen käytännesääntöihin ja erilaisiin politiikkoihin ja menettelytapoihin, jotka
käsittelevät keskeisiä eettisiä periaatteita, kuten korruption torjuntaa, ihmisoikeuksia ja
ympäristövastuuta.
Lamor hallinnoi liiketoiminnan harjoittamiseen ja yrityskulttuuriin liittyviä olennaisia
vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia seuraavien politiikkojen kautta:
Lamorin käytännesäännöt koskevat kaikkia Lamorin työntekijöitä ja kattavat kaikki Lamorin
liiketoiminnot läpi arvoketjun. Niissä käsitellään olennaisia riskejä ja mahdollisuuksia, jotka
liittyvät korruption torjuntaan, ihmisoikeuksiin, ympäristövaikutuksiin ja työntekijöiden
oikeuksiin. Käytännesäännöillä Lamor ja sen työntekijät sitoutuvat läpinäkyvyyteen,
vastuullisuuteen ja eettisten suhteiden ylläpitämiseen asiakkaiden, toimittajien ja
sidosryhmien kanssa.
Lamorin liikekumppaneita koskevat käytännesäännöt määrittelevät ne arvot ja
periaatteet, joita Lamor noudattaa ja odottaa liikekumppaneidensa noudattavan, tai
ylläpitävän vastaavia tai korkeampia normeja. Lamor odottaa kaikkien jakelijoiden, tukku- ja
jälleenmyyjien, agenttien, toimittajien ja heihin liitännäisiin toimijoihin — mukaan lukien
alihankkijat ja toimittajat — noudattavan näitä käytännesääntöjä liiketoiminnoissaan,
varmistaen yhdenmukaisuuden Lamorin sitoutumiseen läpinäkyvyyteen, vastuullisuuteen ja
eettiseen toimintaan.
Lamorin ihmisoikeuspolitiikka on linjassa yhtiön eettisen liiketoiminnan harjoittamisen
kanssa edistäen rehellisyyttä, oikeudenmukaisuutta ja kunnioitusta kaikkia sidosryhmiä
kohtaan. Politiikan avulla varmistetaan työntekijöiden ja yhteisöjen arvokkuus, turvallisuus
ja oikeudenmukainen kohtelu ja se edistää samalla läpinäkyvyyttä, vastuullisuutta ja
vuorovaikutusta sidosryhmien kanssa. Ihmisoikeusperiaatteiden integroinnilla Lamor
vahvistaa sitoutumistaan eettiseen toimintaan, estäen haittoja, hyväksikäyttöä ja
epäeettisiä käytäntöjä.
Toimintaperiaatteet liikekumppanien arviointiin, tunne asiakkaasi -menettelyyn ja
toimittajien valintaan on suunniteltu varmistamaan sovellettavien lakien noudattaminen ja
edistämään eettistä liiketoimintaa Lamorin käytännesääntöjen ja kestävyysstandardien
mukaisesti. Toimintaperiaatteilla pyritään lieventämään riskejä ja estämään taloudellisia,
oikeudellisia tai maineeseen kohdistuvia haittoja sekä vahvistamaan liiketoimintakulttuuria,
joka perustuu rehellisyyteen, läpinäkyvyyteen ja vastuullisuuteen kaikissa liikesuhteissa.
Toimintaperiaatteet koskevat Lamorin olennaisia toimittajia, agentteja, asiakkaita,
konsultteja, jakelijoita, jälleenmyyjiä, välittäjiä, yhtiö- ja yhteisyrityskumppaneita ja
palveluntarjoajia.
Lisäksi Lamorilla on menettely tiettyjen kriittisten toimittajien ja urakoitsijoiden
hyväksyntään, arviointiin ja hallintaan. Menettelyllä varmistetaan muiden valintakriteerien
ohella, että nämä toimijat täyttävät Lamorin eettiset standardit ja noudattavat vastaavia
liiketoiminnan harjoittamisen periaatteita. Prosessi koskee myös Lamorin valvonnassa olevia
olennaisia työmaita ja henkilöstöä.
Yhdistyneiden Kansakuntien korruption vastaisen yleissopimuksen (UNCAC)
periaatteiden noudattaminen
Lamorin toimintaperiaatteet ovat yhdenmukaisia YK:n korruption vastaisen yleissopimuksen
(UNCAC) periaatteiden kanssa. Ne keskittyvät rehellisyyteen, läpinäkyvyyteen ja eettiseen
toimintaan. Vaikka tietyissä politiikkatiedoissa ei nimenomaisesti mainita UNCAC:ia, Lamor
osoittaa sitoutumisensa sen keskeisiin tavoitteisiin seuraavilla tavoilla:
Korruptiota torjuvat ja eettisen toiminnan toimintaperiaatteet: Lamorin käytännesäännöt
korostavat nollatoleranssia korruptiolle, lahjonnalle ja epäeettisille käytännöille, mikä on
linjassa UNCAC:n korruption torjunnan periaatteiden kanssa.
Toiminnan läpinäkyvyys: Yhtiön prosessit edistävät läpinäkyvyyttä suhteissa sidosryhmiin,
hallituksiin ja asiakkaisiin, mikä heijastaa UNCAC:n painotusta avoimuuteen ja
vastuullisuuteen.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
79
Riskienhallinta: Lamor toteuttaa riskienhallintamekanismeja toiminnassaan, erityisesti
korkean riskin alueilla, tunnistaakseen ja lieventääkseen korruptioriskejä, mikä on linjassa
UNCAC:n ennaltaehkäisevien toimenpiteiden kanssa.
Väärinkäytösilmoitusten käsittelyjärjestelmä: Yhtiöllä on käytössä kanava epäiltyjen
rikkomusten ilmoittamiseen, mikä edistää vastuullisuutta ja on yhdenmukainen UNCAC:n
painotukselle rehellisyyden ja ilmoitusmekanismien edistämisestä.
Toimintaperiaatteiden hyväksyntä ja toimeenpano
Hallitus on hyväksynyt Lamorin käytännesäännöt, mikä varmistaa liiketoiminnan
harjoittamisen ylimmän tason valvonnan. Liikekumppaneiden käytännesäännöt ja muut
keskeiset liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät toimintaperiaatteet hyväksyy ja
toimeenpanee konsernin johtoryhmä tai konsernin johtoryhmän nimetty jäsen, mikä osoittaa
johdon vastuun näistä politiikoista.
Lamor hallinnoi edellä mainittuja toimintaperiaatteita sekä muita täydentäviä
toimintaperiaatteita ja menettelytapoja integroidun hallintajärjestelmänsä (IMS) ja
toimintaperiaatekäsikirjansa kautta. Järjestelmä tukee liiketoiminnan harjoittamisen
periaatteiden johdonmukaista soveltamista koko organisaatiossa ja auttaa käsittelemään
liiketoiminnan harjoittamiseen ja yrityskulttuuriin liittyviä olennaisia riskejä ja
mahdollisuuksia.
Sidosryhmien osallistuminen ja keskeisten toimintaperiaatteiden saatavuus
vaikutusten kohteena oleville sidosryhmille
Vuonna 2024 Lamorin kaksinkertaisen olennaisuuden arviointiprosessi huomioi
sidosryhmien näkemykset ja intressit myös liiketoiminnan harjoittamisen osalta. Tunnistetut
olennaiset seikat olivat linjassa Lamorin keskeisten painopistealueiden kanssa, erityisesti
ihmisoikeuksien ja työoikeuksien, lahjonnan ja korruption torjunnan käytäntöjen sekä
valitusmekanismien osalta. Nämä asiat olivat merkityksellisiä sekä Lamorin toiminnassa, että
sen arvoketjussa.
Lamorin käytännesäännöt, liikekumppaneiden käytännesäännöt ja tiedot yhtiön
väärinkäytösten ilmoituskanavasta ovat julkisesti saatavilla yhtiön verkkosivuilla.
Toimet Lamorin yrityskulttuurin luomiseksi, kehittämiseksi, edistämiseksi ja
arvioimiseksi
Lamorin yrityskulttuuri perustuu läpinäkyvyyden, vastuullisuuden ja eettisen toiminnan
periaatteisiin kaikissa liiketoimintatoiminnoissa. Hallintorakenne, valvontaympäristö ja
sisäiset mekanismit tarjoavat puitteet tämän kulttuurin luomiselle, kehittämiselle,
edistämiselle ja arvioimiselle.
Valvontaelinten ja ylimmän johdon tasolla hallitus ja konsernin johtoryhmä asettavat
puitteet yrityskulttuurille varmistaen, että ne ovat linjassa Lamorin strategisten tavoitteiden
kanssa. Liiketoiminnan harjoittamista ja yrityskulttuuria vahvistetaan jatkuvalla valvonnalla
ja johdon osallistumisella sääntöjen noudattamisen ja eettisten käytäntöjen edistämiseen.
Hallitus, tarkastusvaliokuntansa avulla, valvoo riskienhallintaa ja varmistaa lakien ja
säädösten noudattamista työjärjestystensä mukaisesti. Lisäksi Lamorin yrityshallinto- ja
riskienhallintapolitiikassa määritellään roolit ja vastuut sekä konserni- että tytäryhtiötasolla.
Vaikka kestävyyden hallinnoinnista vastaa ensisijaisesti kestävyystiimi yhteistyössä
ylimmän johdon kanssa, liiketoiminnan harjoittamiseen ja yrityskulttuuriin liittyviä
käytäntöjä on sisällytettyinä eri toimintoihin, toimintaperiaatteisiin ja sisäisiin
valvontamekanismeihin. Sitoutumista vahvistetaan edelleen rekrytoinnin, johtamisen
kehittämisen ja koulutusprosessien kautta. Yhtiön kulttuurikäsikirja määrittelee ydinarvot,
toimintaperiaatteet ja johtamismallit, jotka ohjaavat päivittäistä toimintaa.
Lamor arvioi yrityskulttuurinsa toimivuutta jatkuvan työntekijäpalautteen, sisäisten
tarkastusten ja suoritusarviointien avulla. Riippumaton sisäinen tarkastustoiminto valvoo
liiketoiminnan harjoittamista ja kulttuuria noudattaen tarkastusvaliokunnan hyväksymiä
vuosisuunnitelmia.
Erityisiä toimia Lamorin yrityskulttuurin luomiseksi, kehittämiseksi, edistämiseksi ja
arvioimiseksi ovat olleet: 
Työntekijäpalautteen mekanismit: Lamor edistää avointa viestintää osana eettisiä
periaatteitaan ja tarjoaa työntekijöille kanavia huolenaiheiden, mielipiteiden ja palautteen
esiin tuomiseksi. Vuosittainen työtyytyväisyyskysely Signi mittaa keskeisiä teemoja, kuten
työntekijäkokemusta ja tyytyväisyyttä määrällisten mittareiden (työntekijöiden
nettosuositteluindeksi ja LIT-indeksi) avulla. Vuoden 2023 työtyytyväisyyskyselyn tulosten
perusteella Lamor lisäsi työntekijöiden osallistumista ja toteutti sisäisen viestinnän kyselyn
vahvistaakseen palautemekanismejaan entisestään.
Liikekumppanien sitoutuminen: Vuonna 2024 Lamor tehosti kumppanien arviointi- ja
riskienlieventämistoimiaan tunne liikekumppanisi -menettelyn ja muiden
hallintomenettelyjen avulla. Tämä sisältää taustatarkistukset, joilla arvioidaan riskejä liittyen
kauppapakotteisiin, korruptioon, rahanpesuun, ihmisoikeusloukkauksiin ja väärinkäytöksiin.
Lisäksi käytetään kyselylomakkeita, vierailuja kumppanien luona sekä auditointeja. Nämä
Lamorin liikekumppaneiden käytänneääntöjä täydentävät toimenpiteet on suunniteltu sen
varmistamiseksi, että Lamor tekee yhteistyötä vain sellaisten kumppanien kanssa, jotka
jakavat sen arvot, ja ne vahvistavat Lamorin sitoutumista vastuullisiin
liiketoimintakäytäntöihin ja yrityskulttuuriin.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
80
Integroitu hallintajärjestelmä ja globaalit toimintatavat: Lamorin globaalisti paikallinen
-strategia yhdistää paikallisen läsnäolon ja globaalit standardit kasvun edistämiseksi ja
riskien lieventämiseksi. Integroitu hallintajärjestelmä (IMS) varmistaa johdonmukaisuuden
maailmanlaajuisissa toiminnoissa, ja sitä tukevat puolivuosittaiset johdon katselmukset,
joilla arvioidaan järjestelmän tehokkuutta ja tunnistetaan parannusmahdollisuuksia.
Keskeiset politiikat, mukaan lukien käytännesäännöt, on sisällytetty integroituun
hallintajärjestelmään Lamorin eettinen kehyksen vahvistamiseksi kaikissa toiminnoissa.
Valvontamekanismit: Vuonna 2024 Lamor paransi prosessejaan ja liiketoiminnan
valvontamekanismejaan ylläpitääkseen yrityskulttuuria ja eettisiä standardeja kaikissa
toiminnoissaan. Tämä sisältää uusien eettiseen liiketoimintaan liittyvien lausekkeiden
lisäämisen sopimuksiin ja tarkempien ”edetään/ei edetä”-kriteerien määrittelyn
myyntiprosessissa, jotta mahdolliset riskit voidaan arvioida ennen uusien projektien tai
asiakkaiden hyväksymistä. Liikekumppanien arviointi sisällytettiin myös Lamorin lyhyen
aikavälin kannustinjärjestelmään yhdeksi mittariksi, jonka edistymistä seurattiin
säännöllisesti konsernitasolla.
Koulutus ja tietoisuus: Jokaisen uuden työntekijän perehdytysprosessiin sisältyy sitoumus
käytännesääntöihin. Vaikka Lamorilla ei ole yksinomaan liiketoiminnan harjoittamiseen
liittyvälle koulutukselle omistettua politiikkaa, yhtiö velvoittaa työntekijät osallistumaan
tietyin väliajoin siihen liittyviin koulutuksiin.
Valitusmekanismit ja väärinkäytösten ilmoittajien suojelu
Lamorin väärinkäytösilmoitusten käsittelyjärjestelmä on käytettävissä minkä tahansa lakien,
toimintaperiaatteiden tai ihmisoikeuksien rikkomusten raportoimiseksi. Sitä voivat käyttää
Lamorin omat työntekijät ja ulkopuoliset tahot kuten Lamorin toimittajille työskentelevät
arvoketjun työntekijät, muut kolmannet osapuolet tai yhteisön jäsenet.
Lamor on sitoutunut tutkimaan kaikki väärinkäytöstapaukset nopeasti, riippumattomasti ja
objektiivisesti. Eettisten käytäntöjen varmistamiseksi yhtiöllä on selkeät menettelytavat
laittomaan toimintaan tai yhtiön käytännesääntöjen ja toimintaperiaatteiden rikkomiseen
liittyvien huolenaiheiden käsittelemiseksi. Riippumaton sisäinen tarkastustoiminto valvoo
valitusprosessia ja varmistaa ajantasaiset ja perusteelliset tutkimukset. Tapaukset
eskaloidaan tarvittaessa noudattaen vakiintuneita menettelyitä.
Kaikki ilmoitetut tapaukset, tarkastushavainnot ja korjaavat toimenpiteet raportoidaan
säännöllisesti Lamorin hallituksen tarkastusvaliokunnalle. Lamorin väärinkäytösilmoitusten
käsittelyjärjestelmästä vastaava sisäisen tarkastuksen toiminto raportoi toiminnastaan
suoraan Lamorin hallituksen tarkastusvaliokunnalle, ja hallinnollisesti yhtiön talousjohtajalle.
EU-direktiivin 2019/1937 mukaisesti Lamor suojelee väärinkäytösten ilmoittajia
vastatoimilta varmistaen, että ilmoitetut huolenaiheet käsitellään oikeudenmukaisesti,
puolueettomasti ja läpinäkyvästi. Työntekijöitä rohkaistaan raportoimaan väärinkäytöksistä
suoraan esihenkilölleen, tai käyttämään Lamorin luottamuksellista väärinkäytösilmoitusten
käsittelyjärjestelmää, jos he haluavat pysyä nimettöminä. Hyvässä uskossa
väärinkäytöksistä ilmoittaneet henkilöt suojataan vastatoimilta, ja kaikki raportit käsitellään
luottamuksellisesti sovellettavien lakien mukaisesti. 
G1-3 Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja
havaitseminen
Menettelyt ja viestintä korruptio- ja lahjontaväitteiden tai -tapausten ehkäisemiseksi,
havaitsemiseksi ja tutkimiseksi
Lamor on sitoutunut ehkäisemään, havaitsemaan ja tutkimaan korruptio- ja lahjontaväitteet
kaikissa toiminnoissaan. Tämä sitoumus on osa Lamorin käytännesääntöjä, jotka kieltävät
kaikenlaiset korruption muodot ja edellyttävät liikekumppanien noudattavan samoja eettisiä
periaatteita.
Eettisen liiketoiminnan tukemiseksi Lamor on määritellyt toimintaperiaatteensa ja
menettelytapansa siten, että ne noudattavat korruption ja lahjonnan vastaisia säädöksiä.
Lamor on tunnistanut ne keskeiset toiminnot, jotka ovat eniten alttiina korruptiolle ja
lahjonnalle. Näihin sisältyvät myynti, tarjoustiimi, hankinta-, talous- ja HR-toiminnot sekä
päätöksentekijät. Näitä korkean riskin toimintoja priorisoidaan kohdennetuilla toimilla ja
valvontatoimenpiteillä mahdollisten riskien vähentämiseksi.
Keskeiset toimenpiteet korruptio- ja lahjontaväitteiden tai -tapausten ehkäisemiseksi,
havaitsemiseksi ja tutkimiseksi ovat sisältäneet:
Taloudellinen valvonta: Lamorin taloushallinnon menettelyt kuten hyväksymiskäytännöt,
kirjanpito- ja raportointiperiaatteet sekä tiedonantokäytännöt pyrkivät varmistamaan
läpinäkyvyyden sekä korruption vastaisten säädösten noudattamisen.
HR-prosessit: Lamorin rekrytointi- ja HR-käytännöt sisältävät mekanismeja, joilla estetään
palkkaamiseen, palkitsemiseen ja ylentämiseen liittyviä korruptoituneita käytäntöjä. Erityisiä
valvontatoimenpiteitä on otettu käyttöön konsernin johtoryhmän ja hallituksen osalta
riskien lieventämiseksi.
Kumppanuudet: Tehostetut asiakkaiden ja liikekumppanien arviointiprosessit – erityisesti
osana kumppanivalintaa sekä myynti- ja tarjousaktiviteetteja – ovat käytössä
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
81
korruptioriskien lieventämiseksi. Lisäksi toimittajien arviointi- ja hyväksymismenettely
vähentää kumppanuuksiin liittyviä riskejä.
Riskiarvioinnit: Lamor hyödyntää sekä sisäisiä että ulkoisia riskinarviointeja, mukaan lukien
riippumattomat tietolähteet ja luokitukset, arvioidakseen riskejä uusien kumppanuuksien,
projektien tai maantieteellisten alueiden osalta.
Sponsorointi ja lahjoitukset: Lamorin toimintaperiaate kieltää yksittäisten henkilöiden,
poliittisten ehdokkaiden, puolueiden tai ryhmien tukemisen sen varmistamiseksi, ettei varoja
käytetä väärin korruptoituneisiin tarkoituksiin.
Eturistiriidat: Lamor suorittaa säännöllisiä menettelyjä hallituksen ja konsernin johtoryhmän
eturistiriitojen tunnistamiseksi ja hallitsemiseksi, arvioiden mahdollisia puolueellisuuksia,
jotka johtuvat liikesuhteista, ristiinomistuksista tai poliittisista sidonnaisuuksista.
Epäiltyjen korruptio- tai lahjontatapauksien raportointi ja käsittely
Työntekijät, arvoketjun työntekijät tai mikä tahansa kolmas osapuoli voivat ilmoittaa
epäilemänsä korruptio- tai lahjontatapaukset käyttäen Lamorin väärinkäytösilmoitusten
käsittelyjärjestelmää, samoin kuten muiden laittomaan toimintaan tai yhtiön
toimintaperiaatteiden ja politiikkojen rikkomiseen liittyvien huolenaiheiden yhteydessä.
Yhtiön sisäinen tarkastus käsittelee ilmoitukset riippumattomasti ja objektiivisesti. Sisäinen
tarkastus on erillään korruption tai lahjonnan ehkäisyyn ja havaitsemiseen osallistuvasta
johtamisketjusta ja varmistaa, että tutkimukset suoritetaan puolueettomasti.
Näiden tutkimusten tulokset eskaloidaan tarvittaessa ja viedään edelleen tiedoksi
Lamorin hallituksen tarkastusvaliokunnalle, mikä varmistaa valvonnan, läpinäkyvyyden ja
tutkimuksen uskottavuuden.
Viestintä, koulutus ja tietoisuus Lamorin korruption ja lahjonnan vastaisista
periaatteista
Lamor on sitoutunut varmistamaan, että sen työntekijät, kumppanit ja olennaiset
sidosryhmät ymmärtävät ja noudattavat sen eettisiä periaatteita ja korruption vastaisia
sitoumuksia. Tämän toteuttamiseksi yhtiö viestii toimintaperiaatteistaan sisäisissä ja
ulkoisissa kanavissa, kuten intra- ja internetissä sekä osana yhtiön toimintoja ja niihin
liittyvää viestintää. Näin varmistetaan, että kaikki yhtiön toimintojen piirissä olevat henkilöt
ovat tietoisia Lamorin eettisen kehyksen mukaisista vastuistaan.
Lamorilla ei ole nimenomaisesti liiketoiminnan harjoittamiseen keskittyvää
koulutuspolitiikkaa, mutta korruption vastaiset toimenpiteet sisältyvät tietyin väliajoin
toteutettavaan toimintaperiaatteiden koulutukseen. Koulutus kattaa Lamorin korruption ja
lahjonnan torjunnan periaatteet, ja se on suunniteltu edistämään niiden johdonmukaista
ymmärrystä ja soveltamista kaikissa olennaisissa toiminnoissa.
Lamorin arvoketjussa työskenteleville, HSSEQ-hallintajärjestelmän piiriin kuuluville
työntekijöille käytännesäännöt viestitään projektinhallinnan ja operatiivisten menettelyjen
kautta. Lamorin ulkoiset sidosryhmät, mukaan lukien liikekumppanit, tutustutetaan yhtiön
korruption vastaisiin periaatteisiin kumppanuus- ja sopimusneuvottelujen aikana.
Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen
Seuraava taulukko esittää Lamorin työntekijöiden ja ylimmän johdon jäsenten sen
lukumäärän ja osuuden, joka on suorittanut käytännesääntökoulutuksen sisältäen korruption
vastaisen sisällön. Lisäksi taulukossa esitetään koulutuksen suorittaneiden osuus niissä
toiminnoissa, jotka on tunnistettu eniten alttiiksi korruptiolle ja lahjonnalle.
Esitetyt tiedot perustuvat Lamor-konsernin johtoryhmän, hallituksen ja henkilöstön määrään
31.12.2024. Tiedot sisältävät kaikki kelpoiset työntekijät Lamorin määräysvaltayhteisöissä
maailmanlaajuisesti, lukuun ottamatta kenttähenkilöstöä, joilla ei ole pääsyä yhtiön
tietoverkkoon, jonka kautta koulutus suoritetaan ja seurataan, tai jotka olivat poissa työstä
koulutuksen suorittamisen ajanjaksona.
Koulutukseen sisältyi erityinen osio, jossa osallistujat vahvistivat sitoutumisensa Lamorin
käytännesääntöihin, mukaan lukien yhtiön korruption ja lahjonnan vastaiset periaatteet.
Koulutus
Kohdeyleisö
Kohdeyleisö
(henkilöä)
Suorittaneet 
(%)
Käytännesäännöt, korruption ja
lahjonnan vastaiset periaatteet ja
sitoumus
Kaikki kelpoiset työntekijät (ei
sisällä konsernin johtoryhmää ja
hallitusta)
177
98 %
Käytännesäännöt, korruption ja
lahjonnan vastaiset periaatteet ja
sitoumus
Konsernin johtoryhmä ja hallitus
12
100 %
Käytännesäännöt, korruption ja
lahjonnan vastaiset periaatteet ja
sitoumus
Riskitoiminnot  (päätöksentekijät,
talous, henkilöstöhallinto, myynti,
tarjoustoiminta, hankinta)
141
99 %
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
82
G1-4 Korruptio- tai lahjontatapaukset
Suunnitellut tulevat toimenpiteet Lamorin korruption ja lahjonnan liittyvien olennaisten
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien lieventämiseksi
Lamorin suunnitellut toimenpiteet vuodelle 2025 korruption ja lahjonnan riskien
lieventämiseksi sisältävät laajennetun korruption vastaisen koulutussisällön ja
osallistumiskattavuuden lisäämisen seuraavin keinoin:
Viestinnän ja koulutuksen laajuus: Lamor aikoo laajentaa korruption vastaisen koulutuksen
sisältöä ja kattavuutta. Tietoisuutta Lamorin politiikoista, sitoumuksista ja Yhdistyneiden
Kansakuntien korruption vastaisen yleissopimuksen tavoitteista lisätään työntekijöiden
ymmärryksen laajentamiseksi korruption vastaisista periaatteista.
Työntekijöiden kattavuus ja osallisuus: Varmistaakseen laajemman tavoittavuuden Lamor
lisää fyysisiä koulutustilaisuuksia, erityisesti kohdistaen niitä työntekijöille, joilla ei ole
pääsyä yhtiön tietoverkkoon. Lisäksi koulutusta tarjotaan useammilla pääkielillä huomioiden
Lamorin monimuotoisen työvoiman.
Korruptio- tai lahjontatapaukset
Vuonna 2024 Lamor ei saanut tuomioita korruption ja lahjonnan vastaisten lakien
rikkomisesta, ja näistä rikkomuksista määrättyjen sakkojen määrä oli nolla.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
83
IRO-2 Muusta EU-lainsäädännöstä johdetut tietopisteet
Tiedonanto-
vaatimus
Tietopiste
Kestävyysselvitys
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
Osio
ESRS 2 GOV-1
21 kohdan d
alakohta
Hallituksen
sukupuolijakauma 
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 13
Komission delegoitu
asetus (EU) 2020/1816,
liite II 
GOV-1 Hallinto-, johto- ja
valvontaelinten rooli
ESRS 2 GOV-1
21 kohdan e
alakohta
Riippumattomien
hallituksen jäsenten
prosenttiosuus
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
GOV-1 Hallinto-, johto- ja
valvontaelinten rooli
ESRS 2 GOV-4
30 kohta
Selvitys kestävyyttä
koskevasta due
diligence -prosessista
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 10
GOV-4 Selvitys kestävyyttä
koskevasta due diligence -
prosessista
ESRS 2 SBM-1 
40 kohdan d
alakohdan i
alakohta
Osallistuminen
fossiilisiin polttoaineisiin
liittyvään toimintaan
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 4
Asetuksen (EU) N:o
575/2013 449 a artikla;
komission täytäntöön-
panoasetuksen (EU)
2022/2453 taulukko 1:
Ympäristöön liittyvää
riskiä koskevat
laadulliset tiedot ja
taulukko 2:
Yhteiskuntaan liittyvää
riskiä koskevat
laadulliset tiedot
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
Epäolennainen
ESRS 2 SBM-1 
40 kohdan d
alakohdan ii
alakohta
Osallistuminen
kemikaalien tuotantoon
liittyvään toimintaan
Liitteen I taulukon 2
indikaattori 9
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
Epäolennainen
ESRS 2 SBM-1 
40 kohdan d
alakohdan iii
alakohta
Osallistuminen
kiistanalaisiin aseisiin
liittyvään toimintaan 
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 14
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12
artiklan 1 kohta,
delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816 liite II
Epäolennainen
ESRS 2 SBM-1 
40 kohdan d
alakohdan iv
alakohta
Osallistuminen tupakan
viljelyyn ja tuotantoon
liittyvään toimintaan
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12
artiklan 1 kohta,
delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816 liite II
Epäolennainen
ESRS E1-1 
14 kohta
Siirtymäsuunnitelma
ilmastoneutraaliuden
saavuttamiseksi
vuoteen 2050
mennessä
Asetuksen (EU)
2021/1119 2 artiklan 1
kohta
E1-1 Ilmastonmuutoksen hillintää
koskeva siirtymäsuunnitelma
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
84
Tiedonanto-
vaatimus
Tietopiste
Kestävyysselvitys
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
Osio
ESRS E1-1 
16 kohdan g
alakohta 
Pariisin sopimuksen
mukaisten
vertailuarvojen
ulkopuolelle suljetut
yritykset
Asetuksen (EU) N:o
575/2013 449 a artikla;
komission täytäntöön-
panoasetuksen (EU)
2022/2453 lomake 1:
Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen
liittyvä siirtymäriski:
Vastuiden luottoluokka
toimialan, päästöjen ja
jäljellä olevan
maturiteetin mukaan
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12
artiklan 1 kohdan d–g
alakohta ja 12 artiklan 2
kohta
E1-1 Ilmastonmuutoksen hillintää
koskeva siirtymäsuunnitelma
ESRS E1-4
34 kohta
Kasvihuonekaasupäästö
jen vähennystavoitteet
Liitteen I taulukon 2
indikaattori 4
Asetuksen (EU) N:o
575/2013 449 a artikla;
komission täytäntöön-
panoasetuksen (EU)
2022/2453 lomake 3:
Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen
liittyvä siirtymäriski:
Mukauttamismittarit
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 6
artikla
E1-4 Ilmastonmuutoksen hillintään
ja siihen sopeutumiseen liittyvät
tavoitteet
ESRS E1-5 
38 kohta
Fossiilisista lähteistä
peräisin olevan energian
kulutus eriteltynä
lähteiden mukaan (vain
ilmastovaikutuksiltaan
merkittävät alat)
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 5 ja
taulukon 2 indikaattori 5
E1-5 Energiankulutus ja
energialähteiden yhdistelmä
ESRS E1-5 
37 kohta
Energiankulutus ja
energialähteiden
yhdistelmä
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 5
E1-5 Energiankulutus ja
energialähteiden yhdistelmä
ESRS E1-5 
40–43 kohta
Energiaintensiteetti,
joka liittyy toimintaan
ilmastovaikutuksiltaan
merkittävillä aloilla
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 6
E1-5 Energiankulutus ja
energialähteiden yhdistelmä
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
85
Tiedonanto-
vaatimus
Tietopiste
Kestävyysselvitys
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
Osio
ESRS E1-6 
44 kohta
Kasvihuonekaasujen
scope 1-, scope 2- ja
scope 3 -bruttopäästöt
ja kokonaispäästöt
Liitteen I taulukon 1
indikaattorit 1 ja 2
Asetuksen (EU) N:o
575/2013 449 a artikla;
komission täytäntöön-
panoasetuksen (EU)
2022/2453 lomake 1:
Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen
liittyvä siirtymäriski:
Vastuiden luottoluokka
toimialan, päästöjen ja
jäljellä olevan
maturiteetin mukaan
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 5
artiklan 1 kohta, 6
artikla ja 8 artiklan 1
kohta
E1-6 Kasvihuonekaasujen scope 1-,
scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja
kokonaispäästöt
ESRS E1-6 
53–55 kohta
Kasvihuonekaasujen
bruttopäästöjen
intensiteetti 
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 3
Asetuksen (EU) N:o
575/2013 449 a artikla;
komission täytäntöön-
panoasetuksen (EU)
2022/2453 lomake 3:
Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen
liittyvä siirtymäriski:
Mukauttamismittarit
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 8
artiklan 1 kohta
Kasvihuonekaasupäästöjen
intensiteetti
ESRS E1-7
56 kohta
Kasvihuonekaasujen
poistot ja
päästöhyvitykset
Asetuksen (EU)
2021/1119 2 artiklan 1
kohta
Epäolennainen
ESRS E1-9
66 kohta
Vertailuarvosalkun
alttius ilmastoon
liittyville fyysisille
riskeille
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 liite II;
delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816 liite II
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS E1-9
66 kohdan a
alakohta
Rahallisten määrien
erittely akuutin ja
kroonisen fyysisen riskin
mukaan
Asetuksen (EU) N:o
575/2013 449 a artikla;
komission täytäntöön-
panoasetus (EU)
2022/2453, 46 ja 47
kohta; Lomake 5:
Kaupankäynti varaston
ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen
liittyvä fyysinen riski:
Vastuut, joihin
kohdistuu fyysinen riski
Siirtymäsäännöstä sovellettu
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
86
Tiedonanto-
vaatimus
Tietopiste
Kestävyysselvitys
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
Osio
ESRS E1-9
66 kohdan c
alakohta
Sellaisten merkittävien
omaisuuserien
sijaintipaikka, joihin
kohdistuu olennainen
fyysinen riski
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS E1-9
67 kohdan c
alakohta
Yrityksen
kiinteistöomaisuuden
kirjanpitoarvo eriteltynä
energiatehokkuus-
luokittain
Asetuksen (EU) N:o
575/2013 449 a artikla;
komission täytäntöön-
panoasetus (EU)
2022/2453, 34 kohta;
Lomake 2:
Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen
liittyvä siirtymäriski:
Kiinteistövakuudelliset
lainat – Vakuuden
energiatehokkuus
ESRS E1-9
69 kohta
Ilmastoon liittyvien
mahdollisuuksien
huomioiminen salkussa
Delegoitu asetus (EU)
2020/1818, liite II 
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS E2-4 
28 kohta
Kunkin sellaisen ilmaan,
veteen ja maaperään
päätyvän epäpuhtauden
määrä, joka mainitaan E-
PRTR-asetuksen
(epäpuhtauksien
päästöjä ja siirtoja
koskeva eurooppalainen
rekisteri) liitteen II
luettelossa
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 8, taulukon
2 indikaattorit 1, 2 ja 3
Epäolennainen
ESRS E3-1 
9 kohta
Vesivarat ja merten
luonnonvarat
Liitteen I taulukon 2
indikaattori 7
E3-1 Vesivaroihin ja merten
luonnonvaroihin liittyvät
toimintaperiaatteet
ESRS E3-1 
13 kohta
Kohdennetut
toimintaperiaatteet
Liitteen I taulukon 2
indikaattori 8
E3-1 Vesivaroihin ja merten
luonnonvaroihin liittyvät
toimintaperiaatteet
ESRS E3-1 
14 kohta
Merien ja valtamerten
kestävyys
Liitteen I taulukon 2
indikaattori 12
Epäolennainen
ESRS E3-4
28 kohdan c
alakohta
Kierrätetyn ja
uudelleenkäytetyn
veden kokonaismäärä
Liitteen I taulukon 2
indikaattori 6.2
E3-4 Vedenkulutus
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
87
Tiedonanto-
vaatimus
Tietopiste
Kestävyysselvitys
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
Osio
ESRS E3-4
29 kohta
Kokonaisvedenkulutus
kuutiometreinä oman
toiminnan liikevoittoa
kohti laskettuna
Liitteen I taulukon 2
indikaattori 6.1
E3-4 Vedenkulutus
ESRS 2 –
SBM-3 – E4
16 kohdan a
alakohdan i
alakohta
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 7
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet sekä niiden suhde
strategiaan ja liiketoimintamalliin
ESRS 2 –
SBM-3 – E4
16 kohdan b
alakohta
Epäolennainen
ESRS 2 –
SBM-3 – E4
16 kohdan c
alakohta
Liitteen I taulukon 2
indikaattori 14
Epäolennainen
ESRS E4-2
24 kohdan b
alakohta
Kestävät maata tai
maataloutta koskevat
käytännöt tai
toimintaperiaatteet
Liitteen I taulukon 2
indikaattori 11
Epäolennainen
ESRS E4-2 
24 kohdan c
alakohta
Kestävät meriin liittyvät
käytännöt tai
toimintaperiaatteet
Liitteen I taulukon 2
indikaattori 12
Epäolennainen
ESRS E4-2 
24 kohdan d
alakohta
Metsäkatoon
puuttumista koskevat
toimintaperiaatteet
Liitteen I taulukon 2
indikaattori 15
Epäolennainen
ESRS E5-5
37 kohdan d
alakohta
Kierrättämätön jäte
Liitteen I taulukon 2
indikaattori 13
E5-5 Resurssien ulosvirtaukset
ESRS E5-5 
39 kohta
Vaarallinen jäte ja
radioaktiivinen jäte
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 9
Epäolennainen
ESRS 2 –
SBM-3 – S1 
14 kohdan f
alakohta
Pakkotyötapausten riski
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 13
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS 2 –
SBM-3 – S1 
14 kohdan g
alakohta
Lapsityövoimatapausten
riski
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 12
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS S1-1 
20 kohta
Ihmisoikeuspoliittiset
sitoumukset
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 9 ja
taulukon 1 indikaattori
11
BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat
tiedot
ESRS S1-1 
21 kohta
Kansainvälisen
työjärjestön kahdeksan
perusyleissopimuksen
käsittelemiä aiheita
koskevat due diligence -
käytännöt
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II 
Siirtymäsäännöstä sovellettu
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
88
Tiedonanto-
vaatimus
Tietopiste
Kestävyysselvitys
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
Osio
ESRS S1-1 
22 kohta
Ihmiskaupan
ehkäisemistä koskevat
prosessit ja
toimenpiteet
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 11
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS S1-1 
23 kohta
Työtapaturmien
ehkäisemistä koskevat
toimintaperiaatteet tai
hallintajärjestelmä
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 1
BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat
tiedot
ESRS S1-3
32 kohdan c
alakohta
Epäkohtien tai
valitusten
käsittelyjärjestelmät
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 5
BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat
tiedot
ESRS S1-14
88 kohdan b ja
c alakohta
Kuolemantapausten
lukumäärä ja
työtapaturmien
lukumäärä ja osuus
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 2
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS S1-14
88 kohdan e
alakohta
Loukkaantumisten,
onnettomuuksien,
kuolemantapausten tai
sairauksien vuoksi
menetettyjen päivien
määrä
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 3
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS S1-16
97 kohdan a
alakohta
Sukupuolten välinen
tasoittamaton palkkaero
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 12
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II 
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS S1-16
97 kohdan b
alakohta
Toimitusjohtajan
suhteettoman suuri
palkka
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 8
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS S1-17
103 kohdan a
alakohta
Syrjintätapaukset
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 7
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS S1-17
104 kohdan a
alakohta
Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia
koskevien YK:n
ohjaavien periaatteiden
ja OECD:n periaatteiden
noudattamatta
jättäminen
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 10 ja
taulukon 3 indikaattori
14
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816 liite II;
delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12
artiklan 1 kohta
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS 2 –
SBM-3 – S2 
11 kohdan b
alakohta
Huomattava
lapsityövoiman tai
pakkotyön käytön riski
arvoketjussa
Liitteen I taulukon 3
indikaattorit 12 ja 13
Siirtymäsäännöstä sovellettu
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
89
Tiedonanto-
vaatimus
Tietopiste
Kestävyysselvitys
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
Osio
ESRS S2-1 
17 kohta
Ihmisoikeuspoliittiset
sitoumukset
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 9 ja
taulukon 1 indikaattori
11
BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat
tiedot
ESRS S2-1 
18 kohta
Arvoketjun
työntekijöihin liittyvät
toimintaperiaatteet
Liitteen I taulukon 3
indikaattorit 11 ja 4
BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat
tiedot
ESRS S2-1 
19 kohta
Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia
koskevien YK:n
ohjaavien periaatteiden
ja OECD:n
toimintaohjeiden
noudattamatta
jättäminen
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 10
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816 liite II;
delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12
artiklan 1 kohta
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS S2-1 
19 kohta
Kansainvälisen
työjärjestön kahdeksan
perusyleissopimuksen
käsittelemiä aiheita
koskevat due diligence -
käytännöt
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS S2-4
36 kohta
Arvoketjun alku- ja
loppupäähän liittyvät
ihmisoikeusongelmat ja
ihmisoikeuksien
loukkaukset
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 14
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS S3-1 
16 kohta
Ihmisoikeuspoliittiset
sitoumukset
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 9 ja
taulukon 1 indikaattori
11
Epäolennainen
ESRS S3-1 
17 kohta
Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia
koskevien YK:n
ohjaavien periaatteiden,
ILO:n periaatteiden tai
OECD:n toiminta-
ohjeiden noudattamatta
jättäminen
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 10
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816 liite II;
delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12
artiklan 1 kohta
Epäolennainen
ESRS S3-4
36 kohta
Ihmisoikeusongelmat ja
ihmisoikeuksien
loukkaukset
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 14
Epäolennainen
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
90
Tiedonanto-
vaatimus
Tietopiste
Kestävyysselvitys
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen
Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
Osio
ESRS S4-1
16 kohta
Kuluttajiin ja
loppukäyttäjiin liittyvät
toimintaperiaatteet
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 9 ja
taulukon 1 indikaattori
11
Epäolennainen
ESRS S4-1
17 kohta
Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia
koskevien YK:n
ohjaavien periaatteiden
ja OECD:n toiminta-
ohjeiden noudattamatta
jättäminen
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 10
Delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816 liite II;
delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1818 12
artiklan 1 kohta
Epäolennainen
ESRS S4-4
35 kohta
Ihmisoikeusongelmat ja
ihmisoikeuksien
loukkaukset
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 14
Epäolennainen
ESRS G1-1
10 kohdan b
alakohta
Korruption vastainen
Yhdistyneiden
kansakuntien
yleissopimus
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 15
G1-1 Liiketoiminnan harjoittamista
koskevat toimintaperiaatteet ja
yrityskulttuuri
ESRS G1-1
10 kohdan d
alakohta
Väärinkäytösten
paljastajien suojelu
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 6
G1-1 Liiketoiminnan harjoittamista
koskevat toimintaperiaatteet ja
yrityskulttuuri
ESRS G1-4
24 kohdan a
alakohta
Korruption ja lahjonnan
torjuntaa koskevien
lakien rikkomisesta
määrätyt sakot
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 17
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
G1-4 Korruptio- tai
lahjontatapaukset
ESRS G1-4
24 kohdan b
alakohta
Korruption ja lahjonnan
torjuntaa koskevat
normit
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 16
G1-1 Liiketoiminnan harjoittamista
koskevat toimintaperiaatteet ja
yrityskulttuuri
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
91
IRO-2 Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien
tiedonantovaatimukset
Yleiset tiedot
ESRS 2
Yleiset tiedot
Tiedonantovaatimus
Kappale
BP-1
Kestävyysselvitysten yleiset laatimisperusteet
BP-1 Kestävyysselvityksen yleiset laatimisperusteet
BP-2
Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot
BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot
GOV-1
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
GOV-2
Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden
käsittelemät kestävyysseikat
GOV-2 Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden
käsittelemät kestävyysseikat
GOV-3
Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
GOV-3 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
GOV-4
Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista
GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence
-prosessista
GOV-5
Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta
GOV-5 Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta
SBM-1
Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju
SBM-1 Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju
SBM-2
Sidosryhmien edut ja näkemykset
SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset
SBM-3
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus
strategian ja liiketoimintamallin kanssa
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden suhde strategiaan ja
liiketoimintamalliin
IRO-1
Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista
IRO-2
Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien
tiedonantovaatimukset
IRO-2 Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien
tiedonantovaatimukset
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
92
Ympäristöä koskevat tiedot
ESRS E1
Ilmastonmuutos
Tiedonantovaatimus
Kappale
E1-1
Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma
E1-1 Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma
E1-2
Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet
E1-2 Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät
toimintaperiaatteet
E1-3
Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit
E1-3 Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit
E1-4
Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet
E1-4 Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet
E1-5
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
E1-6
Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja
kokonaispäästöt
E1-6 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja
kokonaispäästöt
ESRS 2, GOV-3
Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
GOV-3 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
ESRS 2, SBM-3
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus
strategian ja liiketoimintamallin kanssa
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus
strategian ja liiketoimintamallin kanssa
ESRS 2, IRO-1
Kuvaus ilmastoon liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamis- ja arviointiprosesseista
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista
Ympäristöä koskevat tiedot
ESRS E2
Pilaantuminen
Tiedonantovaatimus
Kappale
ESRS 2, IRO-1
Kuvaus pilaantumiseen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista
E2-1
Pilaantumiseen liittyvät toimintaperiaatteet
E2-1 Pilaantumiseen liittyvät toimintaperiaatteet
E2-2
Pilaantumiseen liittyvät toimet ja resurssit
E2-2 Pilaantumiseen liittyvät toimet ja resurssit
E2-3
Pilaantumiseen liittyvät tavoitteet
E2-3 Pilaantumiseen liittyvät tavoitteet
E2-5
Huolta aiheuttavat aineet ja erityistä huolta aiheuttavat aineet
E2-5 Huolta aiheuttavat aineet ja erityistä huolta aiheuttavat aineet
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
93
Ympäristöä koskevat tiedot
ESRS E3
Vesivarat ja merten luonnonvarat
Tiedonantovaatimus
Kappale
ESRS 2, IRO-1
Kuvaus vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvien olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista
E3-1
Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät toimintaperiaatteet
E3-1 Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät toimintaperiaatteet
E3-2
Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät toimet ja resurssit
E3-2 Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät toimet ja resurssit
E3-3
Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät tavoitteet
E3-3 Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät tavoitteet
E3-4
Vedenkulutus
E3-4 Vedenkulutus
Ympäristöä koskevat tiedot
ESRS E4
Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit
Tiedonantovaatimus
Kappale
ESRS 2, SBM-3
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus
strategian ja liiketoimintamallin kanssa
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus
strategian ja liiketoimintamallin kanssa
ESRS 2, IRO-1
Kuvaus biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvien olennaisten
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista
E4-2
Biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvät toimintaperiaatteet
E4-2 Biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvät toimintaperiaatteet
E4-3
Biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvät toimet ja resurssit
E4-3 Biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvät toimet ja resurssit
E4-4
Biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvät tavoitteet
E4-4 Biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvät tavoitteet
E4-5
Biologisessa monimuotoisuudessa ja ekosysteemeissä tapahtuviin muutoksiin
liittyvät vaikutusmittarit
E4-5 Biologisessa monimuotoisuudessa ja ekosysteemeissä tapahtuviin muutoksiin
liittyvät vaikutusmittarit
Ympäristöä koskevat tiedot
ESRS E5
Resurssien käyttö ja kiertotalous
Tiedonantovaatimus
Kappale
ESRS 2, IRO-1
Kuvaus resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista
E5-1
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet
E5-1 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet
E5-2
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit
E5-2 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit
E5-3
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet
E5-3 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet
E5-4
Resurssien sisäänvirtaukset
E5-4 Resurssien sisäänvirtaukset
E5-5
Resurssien ulosvirtaukset
E5-5 Resurssien ulosvirtaukset
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
94
Hallintotapatiedot
ESRS G1
Liiketoiminnan harjoittaminen
Tiedonantovaatimus
Kappale
ESRS 2, GOV-1
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
ESRS 2, IRO-1
Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista
G1-1
Yrityskulttuuri ja liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja
yrityskulttuuri
G1-1 Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri
G1-3
Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen 
G1-3 Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen
G1-4
Vahvistetut korruptio- tai lahjontatapaukset
G1-4 Korruptio- tai lahjontatapaukset
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
95
Taloudellinen_katsaus.png
Lorem ipsum dolor
sit amet, consectetur
Taloudellinen katsaus
Konsernin tilinpäätös ..............................................................................................................
Emoyhtiön tilinpäätös .............................................................................................................
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset ....................................................
Tilinpäätösmerkintä ................................................................................................................
Tilintarkastuskertomus ..........................................................................................................
Kestävyysraportin varmennusraportti .................................................................................
Tietoa osakkeenomistajille ....................................................................................................
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
96
Sisällysluettelo
Konsernitilinpäätös (IFRS) ..............................................................................................................
Konsernin tuloslaskelma .................................................................................................................
Konsernin laaja tuloslaskelma .......................................................................................................
Konsernin tase ..................................................................................................................................
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista ....................................................................
Konsernin rahavirtalaskelma .........................................................................................................
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ................................................................................................
1.1. Konsernin perustiedot ...............................................................................................................
1.2. Laatimisperusta ..........................................................................................................................
1.3. Johdon harkintaa edellyttävät keskeiset arviot ja oletukset ................................................
2.1. Myyntituotot asiakassopimuksista ..........................................................................................
2.2. Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut ........................................................................................
2.3. Henkilöstökulut ...........................................................................................................................
2.4. Rahoitustuotot ja -kulut ............................................................................................................
2.5. Tuloverot .....................................................................................................................................
2.6. Osakekohtainen tulos ................................................................................................................
3.1. Liiketoimintojen yhdistäminen .................................................................................................
3.2. Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä ..................................................................................
3.3. Liikearvo ja arvonalentumistestaus .........................................................................................
3.4. Aineettomat hyödykkeet ...........................................................................................................
3.5. Aineelliset hyödykkeet ..............................................................................................................
3.6. Vuokrasopimukset ......................................................................................................................
3.7. Vaihto-omaisuus .........................................................................................................................
3.8. Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät .................................................
4.1. Rahoitusriskien hallinta .............................................................................................................
4.2. Käyvän arvon laskenta ...............................................................................................................
4.3. Rahoitusvarat ja -velat ..............................................................................................................
4.4. Rahat ja pankkisaamiset ............................................................................................................
4.5. Velat ja vuokrasopimusvelat .....................................................................................................
4.6. Pääoman hallinta ........................................................................................................................
4.7. Oma pääoma ................................................................................................................................
5.1. Osakeperusteiset kannustinjärjestelmät ................................................................................
5.2. Lähipiiritapahtumat ....................................................................................................................
5.3. Ehdolliset velat ja vastuusitoumukset ....................................................................................
5.4. Tilikauden jälkeiset tapahtumat ...............................................................................................
Emoyhtiön tilinpäätös (FAS) ..........................................................................................................
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset ........................................................
Tilinpäätösmerkintä .........................................................................................................................
Tilintarkastuskertomus ...................................................................................................................
Kestävyysraportin varmennusraportti ........................................................................................
Tietoja Lamorin osakkeenomistajille ...........................................................................................
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
97
Konsernitilinpäätös (IFRS)
Konsernin tuloslaskelma
Tuhatta euroa
Liite
1.1.–31.12.2024
1.1.–31.12.2023
Liikevaihto
2.1.
114 396
122 520
Materiaalit ja palvelut
-70 145
-69 844
Liiketoiminnan muut tuotot
2.2.
2 467
238
Henkilöstökulut
2.3.
-20 806
-23 871
Liiketoiminnan muut kulut
2.2.
-14 583
-12 284
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta
259
-578
Käyttökate (EBITDA)
11 587
16 182
Poistot ja arvonalentumiset
3.3.-3.6.
-6 272
-7 756
Liikevoitto (EBIT)
5 315
8 426
Rahoitustuotot
2.4.
2 155
2 159
Rahoituskulut
2.4.
-7 907
-7 401
Tulos ennen veroja
-437
3 184
Verot
2.5.
-836
-505
Tilikauden tulos
-1 273
2 679
Jakautuminen
Emoyhtiön omistajille
-1 572
2 527
Määräysvallattomille omistajille
299
152
Osakekohtainen tulos
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, euroa
2.6.
-0,06
0,09
Osakekohtainen tulos, laimennettu, euroa
2.6.
-0,06
0,09
Konsernin laaja tuloslaskelma
Tuhatta euroa
Liite
1.1.–31.12.2024
1.1.–31.12.2023
Tilikauden tulos
-1 273
2 679
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen:
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää
tulosvaikutteiseksi:
Muuntoerot
2 318
-982
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi:
Etuuspohjaisten järjestelyiden uudelleenarvostus
-41
-61
Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen
jälkeen
2 277
-1 043
Konsernin laaja tulos yhteensä
1 003
1 635
Jakautuminen
Emoyhtiön omistajille
704
1 484
Määräysvallattomille omistajille
1.1.-1.2.
299
152
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
98
Konsernin tase
Tuhatta euroa
Liite
31.12.2024
31.12.2023
Varat
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo
3.3
18 580
18 559
Aineettomat oikeudet
3.4
5 805
5 087
Aineelliset hyödykkeet
3.5
24 160
12 324
Käyttöoikeusomaisuuserät
3.6
2 568
4 974
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä
3.2
1 489
1 210
Pitkäaikaiset lainasaatavat
4.3
1 134
1 070
Sijoitukset muihin osakkeisiin
4.3
411
411
Laskennalliset verosaamiset
2.5
6 377
4 117
Pitkäaikaiset varat yhteensä
60 525
47 752
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
3.7
14 279
14 224
Myyntisaamiset
3.8
27 549
26 458
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät
3.8
54 046
55 858
Muut saamiset
3.8
8 512
8 194
Lyhytaikaiset sijoitukset
4.3
4
100
Rahat- ja pankkisaamiset
4.4
16 851
10 965
Lyhytaikaiset varat yhteensä
121 240
115 799
Varat yhteensä
181 764
163 550
Tuhatta euroa
Liite
31.12.2024
31.12.2023
Oma pääoma ja velat
Oma pääoma
Osakepääoma
4.7
3 866
3 866
Muuntoerot
2 056
-262
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto
44 303
44 303
Kertyneet voittovarat
14 252
16 026
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
64 478
63 934
Määräysvallattomien omistajien osuus
2 397
1 993
Oma pääoma yhteensä
66 875
65 927
Pitkäaikaiset velat
Korolliset velat ja lainat
4.3; 4.5
40 251
32 262
Vuokrasopimusvelat
3.6
1 962
2 683
Laskennalliset verovelat
2.5
5 343
3 192
Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat
3.9
2 233
1 952
Pitkäaikaiset velat yhteensä
49 788
40 089
Lyhytaikaiset velat
Korolliset velat ja lainat
4.3, 4.5
13 939
12 049
Vuokrasopimusvelat
3.6
739
2 757
Varaukset
3.9
789
240
Ostovelat
3.9
18 069
21 554
Sopimukseen perustuvat velat
3.9
10 150
4 378
Muut lyhytaikaiset velat
3.9
21 416
16 556
Lyhytaikaiset velat yhteensä
65 101
57 535
Velat yhteensä
114 889
97 624
Oma pääoma ja velat yhteensä
181 764
163 550
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
99
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
2024
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Tuhatta euroa
Osake-pääoma
Sijoitetun
vapaan pääoman
rahasto
Muunto-erot
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Määräys-
vallattomien
omistajien osuus
Oma pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2024
3 866
44 303
-262
16 026
63 934
1 993
65 927
Tilikauden tulos
-
-
-
-1 572
-1 572
299
-1 273
Muut laajan tuloksen erät
-
-
2 318
-35
2 283
-6
2 277
    Muuntoerot
-
-
2 318
-
2 318
-
2 318
    Etuuspohjaisten järjestelyiden uudelleenarvostus
-
-
-
-35
-35
-6
-41
Tilikauden laaja tulos
-
-
2 318
-1 607
711
293
1 003
Omana pääomana suoritettavat osakeperusteiset maksut
-
-
-
44
44
-
44
Määräysvallattomien omistajien osuuden hankinta*
-
-
-
38
38
-
38
Muut muutokset
-
-
-
-249
-249
112
-137
Oma pääoma 31.12.2024
3 866
44 303
2 056
14 252
64 478
2 397
66 875
* Sisältää Corena S.A.:n, Lamor Perú SAC:n ja Lamor Colombia SAS:n osuuksien hankintaan liittyvän lisäkauppahinnan uudelleenarvostuksen.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
100
2023
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Tuhatta euroa
Osake-pääoma
Sijoitetun
vapaan pääoman
rahasto
Muunto-erot
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Määräys-
vallattomien
omistajien osuus
Oma pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023
3 866
44 303
719
12 720
61 609
1 439
63 048
Tilikauden tulos
-
-
-
2 527
2 527
152
2 679
Muut laajan tuloksen erät
-
-
-982
-52
-1 034
-9
-1 043
    Muuntoerot
-
-
-982
-
-982
-
-982
    Etuuspohjaisten järjestelyiden uudelleenarvostus
-
-
-
-52
-52
-9
-61
Tilikauden laaja tulos
-
-
-982
2 475
1 493
142
1 635
Omana pääomana suoritettavat osakeperusteiset maksut
-
-
-
-31
-31
-
-31
Määräysvallattomien omistajien osuuden hankinta*
-
-
-
1 228
1 228
-
1 228
Osingot
-
-
-
-
-
-42
-42
Muut muutokset
-
-
-
-365
-365
453
88
Oma pääoma 31.12.2023
3 866
44 303
-262
16 026
63 934
1 993
65 927
* Sisältää Corena S.A.:n, Lamor Perú SAC:n ja Lamor Colombia SAS:n osuuksien hankintaan liittyvän lisäkauppahinnan uudelleenarvostuksen.
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
101
Konsernin rahavirtalaskelma
Tuhatta euroa
Liite
1.1.–31.12.2024
1.1.–31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden tulos
-1 273
2 679
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset
3.3.-3.6.
6 272
7 756
Rahoitustuotot ja -kulut
2.4.
5 752
5 242
Aineellisten hyödykkeiden myyntivoitot
-107
-41
Osakkuusyhtiöiden tulos
-259
578
Verot
2.5.
836
505
Muut liiketoimet, joihin ei liity maksutapahtumaa
2 672
929
Oikaisut yhteensä
15 167
14 969
Käyttöpääoman muutokset
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos
2 917
-15 745
Vaihto-omaisuuden muutos
62
-4 165
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos
5 484
-1 028
Käyttöpääoman muutos
8 463
-20 937
Operatiivinen rahavirta ennen rahoituseriä ja
veroja
22 357
-3 290
Maksetut korot
-4 002
-1 383
Saadut korot
114
53
Muut rahoituserät
-1 723
-3 872
Maksetut verot
-137
-4 169
Liiketoiminnan nettorahavirta
16 608
-12 661
Tuhatta euroa
Liite
1.1.–31.12.2024
1.1.–31.12.2023
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin
3.3.-3.4.
-19 444
-7 355
Saadut avustukset
1 551
-
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynti
3.3.-3.4.
2 251
117
Myönnetyt lainat
-391
-175
Lainasaamisten takaisinmaksut
222
467
Investointien nettorahavirta
-15 811
-6 947
Rahoituksen rahavirta
Lainojen nostot
4.5.
61 830
58 323
Lainojen takaisinmaksut
4.5.
-51 869
-27 770
Vuokrasopimusvelkojen maksut
3.6.
-3 652
-3 619
Vähemmistöjen hankinta
-1 221
-1 236
Maksetut osingot määräysvallattomille omistajille
-
-15
Rahoituksen nettorahavirta
5 088
25 684
Rahavarojen muutos
5 885
6 076
Rahavarat tilikauden alussa
10 965
4 889
Rahavarat tilikauden lopussa
4.4.
16 851
10 965
Muutos
5 885
6 076
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
102
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1.1. Konsernin perustiedot
Yhtiön perustiedot
Lamor Corporation Oyj (”Yhtiö”, ”emoyhtiö”) ja sen tytäryhtiöt (yhdessä “Lamor”,
“Lamor-konserni” tai “konserni”) on yksi maailman johtavista ympäristöratkaisujen tarjoajista.
Lamorin tavoitteena on maailman puhdistaminen, ja liiketoimintamme muodostuu
ympäristönsuojelu- ja materiaalinkierrätysratkaisuista .
Lamor Corporation Oyj on julkisesti noteerattu yhtiö, jonka osakkeet on listattu
Nasdaq OMX Helsinki -pörssissä kaupankäyntitunnuksella LAMOR. 
Lamor Corporation Oyj:n kotipaikka on Porvoo ja sen rekisteröity osoite on
Rihkamatori 2, 06100 Porvoo, Suomi.
Lamor Corporation Oyj:n hallitus on hyväksynyt kokouksessaan 27.3.2025 tämän
tilinpäätöksen julkaistavaksi. Osakeyhtiölain mukaisesti osakkeenomistajilla on oikeus
hyväksyä tai hylätä tilinpäätös tai muuttaa sitä seuraavassa  varsinaisessa 
yhtiökokouksessa.
Konserniyhtiöt
Konsernitilinpäätös sisältää seuraavat ympäristöratkaisuja tarjoavat  tytäryhtiöt ja
osakkuusyhtiöt. Lisätietoja konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteista on esitetty
liitetiedossa 1.2. Laatimisperusta.
% omistusosuus
Tytäryhtiöt
Maa
2024
2023
Lamor USA Corporation
Yhdysvallat
100,00
100,00
Lamor Corporation UK Ltd
Iso-Britannia
100,00
100,00
Lamor Beijing Co Ltd
Kiina
100,00
100,00
Lamor Environmental Solutions Spain S.L
Espanja
100,00
100,00
Corena Group Bolivia SRL
Bolivia
100,00
100,00
Lamor Environmental Services LLC
Arabiemiraatit
100,00
100,00
Lamor Netherlands B.V.
Alankomaat
100,00
100,00
Lamor Peru SAC
Peru
100,00
100,00
Lamor Chile SpA
Chile
92,55
92,55
Lamor Colombia SAS
Kolumbia
92,50
92,50
Corporacion Para Los Recursos Naturales Corena S.A.
Ecuador
85,01
85,01
Lamor Recycling Oy
Suomi
70,00
70,00
Lamor Middle East LLC
Oman
70,00
70,00
Lamor India Private Ltd
Intia
60,00
60,00
Lamor Water Technology Oy
Suomi
50,67
50,67
Lamor Vostok LLC*
Venäjä
100,00
100,00
World Environmental Service Technologies LLC*
Yhdysvallat
100,00
100,00
Lamor Environmental Solutions Panama*
Panama
52,00
52,00
Lamor Americas LLC**
Yhdysvallat
100,00
100,00
Lamor International Sales Corp**
Yhdysvallat
100,00
100,00
* Ei aktiivinen
** Suljettu vuonna 2024
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
103
Osakkuusyhtiöt
% omistusosuus
Konsernin emoyhtiön omistamat
Maa
2024
2023
Gaico-Corena Environmental Services Inc.
Guyana
49,00
49,00
Sawa Petroleum Services Ltd
Senegal
45,00
45,00
Lamor Cevre Hizmetleri
Turkki
30,00
30,00
Shanghai Dongan Water Pollution Control Center Co Ltd
Kiina
28,60
28,60
Limpeza e Descontaminacao de Superficies Maritimas
LTDA (Lamor Do Brazil)*
Brasilia
50,00
50,00
Lamor NBO LLC*
Azerbaidžan
50,00
50,00
Lamor Central Asia LLP*
Kazakstan
40,00
40,00
Lamor Ukraine LLC*
Ukraina
19,90
19,90
% omistusosuus
Gaico-Corena Environmental Services Inc.:n omistamat
Maa
2024
2023
Sustainable Environmental Solutions Guyana Inc (SES)
Guyana
24,50
24,50
% omistusosuus
Lamor Peru SAC:n omistamat
Maa
2024
2023
Lamor Paraguay S.A.
Paraguay
99,00
-
% omistusosuus
Konsernin emoyhtiön omistamat
Maa
2024
2023
K Lamor for Environmental Consulting, W.L.L. 
Kuwait
45,00
-
Yhteisyritykset
Olennaiset emoyhtiön sivuliikkeet
Maa
Lamor Corporation Plc, Saudi Arabian branch (LAMOR
Corporation AB Br Co)
Saudi-Arabia
Lamor Corporation Plc, Saudi Arabian branch (LAMOR
Company for Environmental Services)
Saudi Arabia
* Ei aktiivinen
** Suljettu vuonna 2024
Lisätietoja liittyen osakkuusyhtiöihin ja yhteisyrityksiin on esitetty liitetiedossa
3.2. Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä.
1.2. Laatimisperusta
Laatimisperusta
Lamorin konsernitilinpäätös on laadittu noudattaen 31.12.2024 voimassaolevia Euroopan
Unionin hyväksymiä kansainvälisiä tilinpäätösstandardeja (International Financial Reporting
Standards, IFRS) ja niiden tulkintaohjeita (IFRIC). Tilinpäätöksen liitetiedot ovat myös
Suomen kirjanpito- ja yhtiölainsäädännön mukaisia.
Konsernitilinpäätös perustuu pääosin alkuperäisiin hankintamenoihin, ellei jäljempänä
olevissa tilinpäätöksen laatimisperiaatteissa toisin mainita. Konsernitilinpäätös esitetään
euroina ja kaikki arvot ovat pyöristetty lähimpään tuhanteen euroon, ellei toisin ilmoiteta.
Pyöristyserojen vuoksi yksittäisten lukujen summa voi poiketa esitetystä summasta.
Vertailuvuoden tiedot esitetään suluissa kuluvan tilikauden tietojen jälkeen.
Konsolidointiperiaatteet
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiön ja sen tytäryhtiöiden tilinpäätökset. Lamorilla on
määräysvalta yhtiössä, kun se altistuu sijoituskohteen muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu
sen muuttuvaan tuottoon ja pystyy vaikuttamaan saamansa tuoton määrään käyttämällä
sijoituskohdetta koskevaa valtaansa. Määräysvalta on olemassa, kun Lamorilla on enemmistö
äänivallasta tytäryhtiössä tai se voi muutoin osoittaa, että sillä on määräysvalta
tytäryhtiössä. Hankitut yhtiöt on yhdistelty konsernitilinpäätökseen niiden hankintahetkestä
lähtien ja yhdistely lopetetaan, kun Lamor menettää määräysvallan yhtiössä.
Tytäryhtiöiden tilinpäätökset oikaistaan tarvittaessa vastaamaan konsernin tilinpäätöksen
laatimisperiaatteita. Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset ja velat sekä tuotot
ja kulut liiketoimista konserniyhtiöiden välillä, eliminoidaan täysimääräisesti osana
yhdistelyä.
Määräysvallattomien omistajien osuus tytäryhtiöistä esitetään konsernitaseessa osana
omaa pääomaa, erillään osakkeenomistajille kuuluvasta omasta pääomasta.
Määräysvallattomien omistajien osuus tilikauden tuloksesta esitetään tuloksessa ja  laajassa
tuloksessa erikseen.
Määräysvallattomien omistajien osuus
Määräysvallattomien omistajien kanssa toteutuneita liiketoimia, jotka eivät johda
määräysvallan menettämiseen, käsitellään omaa pääoma koskevina liiketoimina.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
104
Määräysvallattomilta omistajilta hankitun omistusosuuden kauppahinnan ja saadun
nettovarallisuuden käyvän arvon välinen ero kirjataan suoraan konsernin omaan pääomaan.
Myös voitot tai tappiot osakkeiden myynnistä määräysvallattomille omistajille kirjataan
omaan pääomaan.
Segmenttiraportointi
Lamor-konsernilla on yksi raportoitava segmentti, joka muodostuu konsernista. Segmenttiin
liittyviä lisätietoja on kuvattu liitetiedossa 2.1. Myyntituotot asiakassopimuksista.
Ulkomaan rahan määräiset erät
Konsernitilinpäätös on laadittu euroissa, joka on emoyhtiön toimintavaluutta. Kunkin yhtiön
osalta konserni määrittää toimintavaluutan, ja kunkin yhtiön tilinpäätökseen sisältyvät erät
kirjataan kyseisessä toimintavaluutassa. Konserni soveltaa suoraa menetelmää yhdistelyyn
ja ulkomaisen toiminnon luovutuksesta tuloslaskelmaan luokiteltu voitto tai tappio heijastaa
tämän menetelmän käytöstä syntyvää vaikutusta.
Konserniyhtiöiden ulkomaan valuutassa olevat tapahtumat on alunperin kirjattu kunkin
toimintavaluutan transaktiopäivän valuuttakurssin perusteella. Rahamääräiset saamiset ja
velat muunnetaan toimintavaluutaksi raportointikauden lopun valuuttakurssien perusteella.
Rahamääräisten erien muuntoerot kirjataan voittoihin tai tappioihin.
Muut kuin rahamääräiset erät, jotka arvostetaan ulkomaan valuutan mukaisiin alkuperäisiin
hankintamenoihin, muunnetaan alkuperäisen transaktiopäivän valuuttakursseilla. Käypään
arvoon ulkomaan valuutassa arvostetut muut kuin rahamääräiset erät muunnetaan käyvän
arvon määrittämispäivän valuuttakursseilla. Käypään arvoon arvostettujen muiden kuin
rahamääräisten erien muuntamisesta syntyvä voitto tai tappio käsitellään erän käyvän arvon
muutoksen voiton tai tappion kirjaamisen mukaisesti.
Konsolidoinnin yhteydessä ulkomaisten yhtiöiden varat ja velat muunnetaan euroiksi
tilinpäätöspäivän kurssilla ja tuloslaskelman tapahtumat muunnetaan käyttäen kauden
keskimääräisiä valuuttakursseja. Konsolidoinnissa syntyvät muuntoerot kirjataan muihin
laajan tuloksen eriin. Kun ulkomaisesta yksiköstä luovutaan, kyseiseen ulkomaiseen
yksikköön liittyvät, muihin laajan tuloksen eriin kirjatut erät siirretään tulosvaikutteisiksi.
Ulkomaisen liiketoimintojen yhdistämisestä syntyvä liikearvo ja mahdolliset hankinnasta
syntyneiden varojen ja velkojen kirjanpitoarvojen oikaisut käsitellään ulkomaisen yhtiön
varoina ja velkoina ja ne muunnetaan käyttäen raportointihetken valuuttakurssia.
1.3. Johdon harkintaa edellyttävät keskeiset arviot ja
oletukset
Konsernitilinpäätöksen laatimisessa edellytetään johdon käyttävän harkintaa, arvioita ja
oletuksia, jotka vaikuttavat raportoituihin tuottojen, kulujen, varojen ja velkojen määriin sekä
niihin liittyviin tilinpäätöksessä esitettäviin liitetietoihin. Näihin oletuksiin ja arvioihin liittyvä
epävarmuus voi johtaa tilanteisiin, jotka edellyttävät olennaista oikaisua tulevien kausien
varojen tai velkojen kirjanpitoarvoon.
Johto on käyttänyt harkintaa ja arvioita konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
soveltamisessa. Erät, joilla johto on arvioinut olevan merkittävin vaikutus
konsernitilinpäätökseen kirjattuihin määriin, on esitelty niihin liittyvissä erillisissä
liitetiedoissa.
Merkittävimmät johdon harkintaa ja arvioita sisältävät erät, sekä näihin liittyvät keskeiset
epävarmuustekijät esitetään seuraavissa liitetiedoissa:
Myyntituotot asiakassopimuksista (liitetieto 2.1.)
Laskennalliset verot (liitetieto 2.5.)
Liiketoimintojen yhdistämiset, hankitun nettovarallisuuden arvo ja ehdolliset vastikkeet
(liitetieto 3.1.)
Osakkuusyhtiöt ja yhteisjärjestelyt, yhteisjärjestelyjen luokittelu (liitetieto 3.2.)
Arvonalentumistestaus (liitetieto 3.3.)
Vuokrasopimukset (liitetieto 3.6.)
Vaihto-omaisuuden arvostaminen (liitetieto 3.7.)
Odotettavissa olevat luottotappiot (liitetieto 3.8.)
Venäjän Ukrainassa aloittaman sodan johdosta Lamor on tarkistanut konsernitilinpäätöksen
laatimisessa käytettyjä arvioita ja oletuksia. Käytetyt arviot ja oletukset perustuvat johdon
parhaaseen harkintaan sodan ja Venäjälle asetettujen talouspakotteiden mahdollisista
vaikutuksista. Lamor on sodan seurauksena lopettanut tuotteidensa ja palveluidensa
myynnin Venäjällä.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
105
1.4. Julkistetut uudet ja muutetut IFRS-standardit, jotka
eivät ole voimassa
Lamor soveltaa uusia ja muutettuja standardeja ja tulkintoja niiden tullessa voimaan.
1.1.2025 tai myöhemmin käyttöön otettavilla standardeilla ja standardien muutoksilla ei
odoteta olevan vaikutusta Lamorin konsernitilinpäätöksen tietoihin.
Seuraavat uudet standardit ja standardien muutokset tulevat voimaan 1.1.2025 alkavalla
tilikaudella tai myöhemmin. Ainoastaan Lamorin kannalta olennaisimmat muutokset on
sisällytetty alla olevaan yhteenvetoon.
Tulevilla tilikausilla sovellettavat uudet ja muutetut
standardit
* = Kyseistä säännöstä ei ole hyväksytty sovellettavaksi EU:ssa 31.12.2024.
Muutokset IAS 21:een – Vaihdettavuuden puute
(Sovellettava 1.1.2025 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla, aikaisempi soveltaminen on
sallittua)
Muutokset selventävät olennaisuuden soveltamista laatimisperiaatteista annettaviin
liitetietoihin auttaakseen yhtiöitä hyödyllisten laatimisperiaatteiden esittämisessä. Muutos
IAS 21:een tarkentaa sitä, kuinka yhtiön tulisi arvioida valuutta vaihdettavuutta, ja kuinka
sen tulisi määrittää spot-vaihtokurssi silloin, kun valuutta ei ole vaihdettavissa.
Standardimuutoksella ei oleteta olevan merkittävää vaikutusta Lamor
konsernitilinpäätökseen.
Muutokset IFRS 9:een JA IFRS 7:een – Kohdennetut
parannukset*
(Sovellettava 1.1.2026 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla)
Muutosten täsmentävät tiettyjen rahoitusvarojen ja -vekojen kirjaamisvaatimuksia ja
lisäävät ohjeistusta rahoitusvarojen SPPI-kriteerien soveltamiseen. Standardimuutoksella ei
oleteta olevan merkittävää vaikutusta Lamor konsernitilinpäätökseen.
Muutokset IFRS 9:een JA IFRS 7:een – Contracts referencing
nature-dependent electricity*
(Sovellettava 1.1.2026 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla)
Muutos sisältää ohjeistusta uusiutuvan energian ostosopimusten käsittelyyn. Muutoksessa
selvennetään oman käytön poikkeuksen soveltamista energian ostosopimuksiin. Lisäksi
muutos antaa ohjeistusta suojauslaskennan soveltamiseen silloin, kun oman köytön
poikkeuksen kriteerit eivät täyty. Standardimuutoksella ei oleteta olevan merkittävää
vaikutusta Lamorin konsernitilinpäätökseen.
IFRS 18 Presentation and disclosure in Financial
Statements*
(Sovellettava 1.1.2027 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla, aikaisempi soveltaminen on
sallittua)
Merkittävimmät muutokset liittyvät tuloslaskelman rakenteeseen ja siinä esitettäviin
välisummiin. Tuotot ja kulut esitetään seuraavissa tuloslaskelman ryhmissä: liiketoiminta,
sijoitukset, rahoitus, lopetetut toiminnot ja verot. Tilinpäätöksessä esitetään myös
liitetietoja tietyistä johdon määrittelemistä tuloksellisuutta kuvaavista tunnusluvuista, jotka
esitetään tällä hetkellä tilinpäätöksen ulkopuolella. Standardi määrittää myös tarkemmin
tietojen yhdistämis- ja erittelykriteerit ja niitä sovelletaan sekä päälaskelmiin että
tilinpäätöksen liitetietoihin. IFRS 18 korvaa IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardin.
Lamor analysoin parhaillaan uuden standardin vaikutuksia konsernitilinpäätökseen.
IFRS 19 Subsidiaries without Public accountability
disclosures*
(Sovellettava 1.1.2027 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla)
Standardi määrittää IFRS-tilinpäätösstandardeja soveltavien tytäryritysten tilinpäätöksissä
esitettäviä liitetietoja. IFRS 19:ää soveltava tytäryritys ei sovella muihin IFRS-standardeihin
sisältyviä tilinpäätöksen esittämisvaatimuksia vaan se soveltaa niihin IFRS 19 -standardia.
IFRS 19 -standardin soveltaminen tytäryritykseen edellyttää, että tytäryrityksen oman tai
vieraan pääoman ehtoisia instrumentteja ei ole julkisen kaupankäynnin kohteena ja
tytäryrityksen emoyritys soveltaa IFRS-tilinpäätöstandardeja konsernitilinpäätöksessään.
Standardin soveltaminen on vapaaehtoista.  Standardimuutoksella ei oleteta olevan
merkittävää vaikutusta Lamor konsernitilinpäätökseen.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
106
2.1. Myyntituotot asiakassopimuksista
Laadintaperiaatteet
Liikevaihto, segmenttiraportointi ja maantieteelliset tiedot
Lamor on yksi maailman johtavista ympäristöratkaisujen tarjoajista. Lamorin visiona on
puhdas huominen ja Lamor pyrkii tavoitteeseensa yhdessä asiakkaiden ja
yhteistyökumppaneiden kanssa ympäristönsuojelu- kuin materiaalinkierrätysratkaisujen
avulla.
Konsernin kannattavuus perustuu One Lamor -lähestymistapaan. Toimitusjohtaja, joka on
konsernin ylin operatiivinen päätöksentekijä, seuraa laitemyynnin sekä palveluiden
liiketoiminta-alueita sekä liikevaihdon maantieteellistä jakaumaa. Johdon raportointi on
laadittu konsernitasolla kootusti. Perustuen yhtiön johtamisrakenteeseen sekä siihen mihin
ylin operatiivinen päätöksentekijä perustaa päätöksensä resursseja allokoidessaan,
Lamor-konserni muodostaa kokonaisuudessaan yhden operatiivisen segmentin, joka on
myös raportoitava segmentti.
Ylin operatiivinen päätöksentekijä seuraa konsernin tuloksellisuutta. Ylin operatiivinen
päätöksentekijä käyttää päätöksenteossaan raportointiperiaatteita, jotka ovat
yhdenmukaisia Lamor-konsernin IFRS-raportointiperiaatteiden kanssa. Ylin operatiivinen
päätöksentekijä käyttää päätöksenteon tukena tuloksellisuutta kuvaavia tunnuslukuja,
joista tärkeimmät ovat saadut tilaukset, liikevaihto, käyttökate (EBITDA) sekä liikevoitto
(EBIT). Lisäksi tulosta seurataan käyttäen tunnuslukua oikaistu käyttökate (EBITDA) ja
oikaistu liikevoitto (EBIT), joita on oikaistu konsernin eri kausien tulosten välistä
vertailukelpoisuutta heikentävät tuotot ja kulut. Lamor käyttää vaihtoehtoisia tunnuslukuja
käyttökate (EBITDA), oikaistu käyttökate (EBITDA), liikevoitto (EBIT) ja oikaistu liikevoitto
(EBIT) osana säänneltyä taloudellista tietoa, jotta taloudellisen tiedon käyttäjien olisi
mahdollista tehdä tarkoituksenmukaisempia analyysejä Lamorin toiminnan
tuloksellisuudesta.
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät sisältävät tietyt varsinaiseen liiketoimintaan
kuulumattomat erät mukaan lukien arvonalentumiset liikearvosta ja poistot liiketoimintojen
yhdistämiseen liittyvistä kohdistuksista, liiketoiminnan uudelleenjärjestelytuotot ja -kulut,
liiketoimintojen tai muuhun kuin päivittäiseen liiketoimintaan liittyvien pysyvien
omaisuuserien myyntivoitto/-tappio, vahingonkorvaustuotot ja -kulut, liiketoimintojen
yhdistämisestä aiheutuvat transaktiomenot sekä listautumiseen liittyvät kulut.
Tuloutusperiaatteet
Tuotot asiakassopimuksista kirjataan, kun määräysvalta tuotteesta tai palvelusta on
siirtynyt asiakkaalle. Tuottona kirjataan vastike, joka kuvastaa määrää, johon Lamor odottaa
olevansa oikeutettu. Määräysvallan siirtyminen tapahtuu joko tiettynä ajanhetkenä tai ajan
kuluessa. Lamor toimii asiakassopimuksissaan yleisesti päämiehenä, sillä tyypillisesti Lamor
kontrolloi tuotteita ja palveluita ennen kuin ne siirtyvät asiakkaalle.
Lamorin asiakassopimukset voidaan jakaa seuraavaan viiteen eri kategoriaan:
Ympäristöratkaisut
“Built-for-purpose” -laitetoimitukset
Standardituotteiden toimitukset
Palveluprojektit
Laitevuokraus
Ympäristöratkaisut sisältäen sekä laitteita että palveluja
Lamorin ympäristöratkaisut sisältävät laaja-alaisia projekteja, joihin sisältyy asiakkaille
tarjottavia avaimet käteen -ratkaisuja. Projekteihin sisältyy tyypillisesti tietyn
ympäristöratkaisun suunnittelu, laitteisto, asennus, käyttöönotto, koulutus ja ylläpito.
Ympäristöratkaisu voi sisältää myös kokonaisratkaisun, esimekriksi ympäristönsuojelullisten
kyvykkyyksien rakentamisesta ja ylläpidosta tai maa-alueen kunnostushankkeesta.
Hinnoittelumallit vaihtelevat kiinteästä hinnasta kiinteään yksikköhintaan riippuen ratkaisun
sisällöstä.
Koska ympäristöratkaisuilla ei ole vaihtoehtoista käyttöä ja Lamorilla on
täytäntöönpantavissa oleva oikeus saada maksu tarkasteluhetkeen mennessä tuotetusta
suoritteesta, Lamor kirjaa myyntituotot ajan kuluessa käyttäen valmistusasteeseen
perustuvaa menetelmää. Lamor arvioi valmistusastetta hyödyntäen cost-to-cost
-menetelmää, jossa liikevaihdon tuloutus lasketaan kertyneiden kustannusten ja arvioitujen
kokonaiskustannusten suhteessa. Kun projektia tuloutetaan ajan kuluessa, johto tarkastelee
säännöllisesti projektin arvioitua kokonaisliikevaihtoa, kertyneitä kustannuksia sekä
budjetoituja kustannuksia varmistuakseen tuloutuksen oikeasta määrästä ja oikea-
aikaisuudesta.
“Built-for-purpose” -laitetoimitukset
Lamorin “built-for-purpose” laite- sekä ratkaisutoimitukset sisältävät laitteita ja niihin
liittyviä palveluita. Laite- ja ratkaisutoimitukset vaihtelevat sopimuksittain yhden laitteen
toimituksista kokonaisvaltaisen ratkaisun toimittamiseen asiakkaalle. Yleisesti toimitukset
sisältävät useita erillisiä tuotteita, laitteita, sekä mahdollisia teettämis- ja asennuspalveluita.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
107
Laitteet sekä järjestelmät, yhdessä näihin räätälöityjen palveluratkaisujen kanssa,
muodostavat yhden kokonaisuuden, ja näin ollen built-for-purpose laite- ja
järjestelmäluovutusprojektit nähdään yhtenä suoritevelvoitteena.
Kun Lamor toimittaa asiakkaalle built-for-purpose järjestelmää, jossa projektille
kohdistetuilla tuotteilla ei ole Lamorille vaihtoehtoista käyttöä ja  ja Lamorilla on
täytäntöönpantavissa oleva oikeus saada maksu tarkasteluhetkeen mennessä tuotetusta
suoritteesta, Lamor kirjaa myyntituotot ajan kuluessa käyttäen valmistusasteeseen
perustuvaa menetelmää. Lamor arvioi valmistusastetta hyödyntäen cost-to-cost
-menetelmää, jossa liikevaihdon tuloutus lasketaan vertaamalla kertyneitä kustannuksia
arvioituihin kokonaiskustannuksiin. Ajan kuluessa tuloutettavien projektin osalta johto
tarkastelee säännöllisesti projektin arvioitua kokonaisliikevaihtoa, kertyneitä kustannuksia
sekä budjetoituja kustannuksia varmistuakseen tuloutuksen oikeasta määrästä ja oikea-
aikaisuudesta.
Standardituotteiden toimitukset
Standardituotteiden luovutukset muodostuvat yleisesti erillisten laitteiden toimituksista
asiakkaille. Kyseisissä toimituksissa jokaisen erillisen laitteen toimitus tunnistetaan omaksi
suoritevelvoitteekseen. Myyntituotto kirjataan yhtenä ajanhetkenä, kun tuotteen
määräysvallan katsotaan siirtyneen asiakkaalle. Määräysvallan siirtyminen perustuu
tyypillisesti Incotermseihin. Tapauksissa, joissa asiakassopimus sisältää esimerkiksi
tuotesuunnittelupalvelua, Lamor analysoi erikseen myyntituoton kirjaamisperusteita sekä
tuloutuksen ajankohtaa, ja myyntituotto kirjataan kun tuotteen tai palvelun määräysvalta on
siirtynyt Lamorilta asiakkaalle.
Palveluprojektit
Lamorin palveluprojektit sisältävät pääsääntöisesti asennus-, tuotesuunnittelu-, laitteiden ja
järjestelmien ylläpito- sekä koulutuspalveluita. Asiakassopimuksissa kukin tuotettu
palvelukomponentti muodostaa tyypillisesti erillisen suoritevelvoitteen. Tuotot palveluista
kirjataan ajan kuluessa, kun asiakas vastaanottaa ja hyödyntää saamaansa palvelua
samanaikaisesti Lamorin sitä suorittaessa.
Laitevuokraus
Lamorin laitevuokrauksessa asiakkaille toimitettava laitekokonaisuus vaihtelee
sopimuksittain asiakkaan tarpeista riippuen. Vuokratut hyödykkeet vaihtelevat
öljyntorjuntakalustosta laivavuokrasopimuksiin. Sopimuskohtainen analyysi tehdään
aina vuokrasopimuksille sen arvioimiseksi, onko kyseessä operatiivinen vai
rahoitusleasing-sopimus.
Vuokrasopimukset luokitellaan useimmiten operatiivisiksi vuokrasopimuksiksi, sillä laitteiden
omistamiselle ominaiset riskit sekä tuotot eivät siirry asiakkaalle, ja lisäksi sopimusten
vuokra-aika ei kata olennaisesti vuokrattavan omaisuuserän taloudellista käyttöaikaa. Lamor
kirjaa siten vuokratuotot operatiivisista vuokrasopimuksista useimmiten tasaerinä
vuokra-aikana.
Transaktiohinta ja muuttuva vastike
Lamorin asiakassopimukset voivat sisältää rangaistusseuraamuksia liittyen toimitusten
viivästymisiin. Asiakassopimuksen alkamisen yhteydessä Lamor arvioi sopimukseen
sisältyvän muuttuvan vastikkeen todennäköisyyttä, ja muuttuvan vastikkeen määrää
arvioidaan jokaisen raportointikauden päättyessä.
Muut periaatteet
Lamor ei tarjoa sellaisia takuita asiakkailleen, jotka tunnistettaisiin erillisiksi
suoritevelvoitteiksi. Takuut joita Lamor tarjoaa asiakkailleen, ovat ominaisuuksiltaan
tavanomaisia takuita, joilla taataan että asiakkaille toimitetut tuotteet toimivat kuten
asiakassopimuksissa on määritelty. Sopimukset eivät sisällä merkittävää
rahoituskomponenttia.
Tilikaudella 2024 Lamorilla oli kolme asiakasta, joilta saadun tuoton määrä ylitti 10 %
konsernin kokonaismyynnistä: Kuwait Oil Company (Kuwait), Bangladesh Port Authority
(Bangladesh) ja National Center for Environmental Compliance (Saudi-Arabia). Näiltä
asiakkailta saadut myyntituotot muodostivat yhteensä 66,1 % konsernin myyntituotoista.
Sopimuksiin perustuvat erät
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
Sopimuksiin perustuvilla omaisuuserillä tarkoitetaan oikeutta vastikkeeseen asiakkaalle
luovutetuista tavaroista ja palveluista. Lamor kirjaa sopimukseen perustuvan omaisuuserän,
jos se toimittaa tuotteita tai palveluita ennen kuin asiakas maksaa toimitukseen kohdistuvan
vastikkeen tai ennen kuin maksua koskeva laskutusoikeus on syntynyt. Katso lisätietoja
liitetiedosta 3.8.
Myyntisaamiset
Saaminen on Lamorin ehdoton oikeus vastikkeeseen (eli vain ajan kuluminen on
edellytyksenä ennen vastikkeen erääntymistä maksettavaksi). Myyntisaamisia koskevat
tilinpäätöksen laatimisperiaatteet on esitetty liitetiedossa 3.8. Myyntisaamiset ja
sopimukseen perustuvat omaisuuserät.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
108
Sopimuksiin perustuvat velat
Sopimukseen perustuvalla velalla tarkoitetaan velvoitetta luovuttaa asiakkaalle tavaroita
tai palveluita, joihin Lamor on saanut maksun (tai maksu on erääntynyt) asiakkaalta. Mikäli
asiakas maksaa vastikkeen ennen kuin Lamor on luovuttanut tuotteet tai palvelut
asiakkaalle, sopimukseen perustuva velka kirjataan kun maksu suoritetaan tai maksu
erääntyy (sen mukaan kumpi näistä on aikaisempi). Sopimukseen perustuva velka kirjataan
myyntituotoksi kun Lamor suoriutuu sopimuksen mukaisesti.
Liikevaihdon jakauma
Alla olevissa taulukoissa on kuvattuna myyntituottojen jakautuminen asiakassopimuksista:
Liikevaihto tuote- ja palvelutyypeittäin
Tuhatta euroa
1–12/2024
1–12/2023
Laitteet
42 475
38 156
Palvelut
71 921
84 364
Myyntituotot asiakassopimuksista yhteensä
114 396
122 520
Suoritevelvoitteen tuloutusajankohta
Tuhatta euroa
1–12/2024
1–12/2023
Yhtenä ajankohtana
32 957
23 661
Ajan kuluessa
81 439
98 860
Myyntituotot asiakassopimuksista yhteensä
114 396
122 520
Liikevaihdon maantieteellinen jakauma*
Tuhatta euroa
1–12/2024
1–12/2023
EURASIA
29 114
28 415
AMER
19 343
18 878
MEAF
65 939
75 228
Myyntituotot asiakassopimuksista yhteensä
114 396
122 520
* EURASIA = Eurooppa ja Aasia, AMER = Pohjois- ja Etelä-Amerikka, MEAF = Lähi-itä ja Afrikka
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät ja velat
Tuhatta euroa
31.12.2024
31.12.2023
Myyntisaamiset (liite 3.8)
27 549
26 458
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät (liite 3.8)
54 046
55 858
Sopimuksiin perustuvat velat (liite 3.9)
10 150
4 378
Myyntisaamiset ovat korottomia saamisia ja yleisesti niiden maksuehto vaihtelee
14 ja 90 päivän välillä. 31.12.2024 Lamor on kirjannut myyntisaamisista ja sopimuksiin
perustuvista omaisuuseristä odotettavissa olevia luottotappioita 3 308 tuhatta euroa
(1 077 tuhatta euroa vuonna 2023). Lisätietoja odotettavissa olevien luottotappioiden
määrittämisestä on esitettynä liitetiedossa 3.8. Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat
omaisuuserät.
Sopimuksiin perustuvat velat sisältävät pääosin asiakkaiden ennakkomaksuja liittyen
ympäristöratkaisuprojekteihin ja built-for-purpose -laitetoimituksiin.
Tuhatta euroa
2024
2023
Tilikaudella kirjatut tuotot projekteista, jotka olivat alkaneet mutta
joita ei ollut vielä saatettu loppuun edellisillä tilikausilla
47 213
83 229
Tulouttamaton osuus projekteista, jotka olivat kesken tilikauden
päättyessä
48 439
81 557
Johdon harkintaa edellyttävät keskeiset arviot ja oletukset
Lamor käyttää johdon harkintaa arvioidessaan tuloutuksen ajankohtaa sekä muuttuvan
vastikkeen määrää. Yhtenä ajanhetkenä kirjattavat myyntituotot kirjataan kun tuotteen tai
palvelun määräysvalta siirtyy asiakkaalle. Määräysvallan siirtymisen perustana on yleisesti
asiakassopimuksissa asetetut toimitusehdot. Johdon harkintaa tarvitaan sellaisten
asiakassopimusten kirjaamisessa, jotka sisältävät muuttuvia vastikkeita, kuten
sakkomaksuja viivästyneistä toimituksista. Lamor arvioi muuttuvan vastikkeen määrää
jokaisen raportonitikauden päättyessä perustuen muun muassa aiempaan kokemukseen.
Sellaisten projektien osalta, joiden tuloutus perustuu valmistusasteeseen perustuvaan
menetelmään (cost-to-cost), Lamor arvioi projektille kohdistuvan kokonaismyynnin ja
kokonaiskustannukset. Johto seuraa säännöllisesti toteutunutta myyntiä, kertyneitä
kustannuksia sekä budjetoituja kustannuksia ja päivittää tarvittaessa projektin
kokonaiskustannusennustetta.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
109
Lamor käyttää johdon harkintaa myös määritellessään odotettavissa olevia luottotappioita
myyntisaamisten sekä sopimuksiin perustuvien omaisuuserien osalta IFRS 9 -standardin
mukaisesti.
2.2. Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut
Laadintaperiaatteet
Liiketoiminnan muut tuotot
Liiketoiminnan muina tuottoina esitetään muut kuin varsinaiseen myyntiin liittyvät tuotot.
Lamorin liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyvät pääasiassa käyttöomaisuuden
luovutusvoitot ja julkiset avustukset. Tilikaudella 2024 liiketoiminnan muihin tuottoihin
sisältyy asiakkaalta saatu 2,2 MEUR korvaus jo syntyneistä kustannuksista liittyen
uudelleenneuvoteltuun NEOM-hankkeen sopimukseen.
Julkiset avustukset
Julkiset avustukset kirjataan, kun on kohtuullisen varmaa, että avustukset tullaan saamaan
ja että konserni täyttää niiden saamiseen liittyvät ehdot. Menoihin liittyvät avustukset
kirjataan tuloslaskelmaan systemaattisella tavalla samalle kaudelle, jolloin niihin liittyvät
menot kirjataan. Avustukset, jotka kohdentuvat aktivoitaviin kehittämismenoihin,
netotetaan kustannuksia vasten, jotka ovat kertyneet ennen aktivointia (ks liitetieto 3.4.)
Tuhatta euroa
2024
2023
Käyttöomaisuuden luovutusvoitot
107
73
Julkiset avustukset
3
-
Muut tuotot
2 357
164
Liiketoiminnan muut tuotot
2 467
238
Liiketoiminnan muut kulut
Liiketoiminnan muissa kuluissa esitetään muut kuin myytyjen tuotteiden hankintamenoihin
liittyvät kulut. Lamorin liiketoiminnan muut kulut koostuvat pääosin hallintokuluista sekä
ulkopuolisista palveluista.
Tuhatta euroa
2024
2023
Muut henkilöstökulut
-628
-617
Lyhytaikaiset ja arvoltaan vähäiset vuokrasopimukset
-472
-411
Myynti- ja markkinointikulut
-393
-562
Toimistojen ylläpitokulut
-556
-79
Hallintokulut
-1 467
-1 263
Matkakulut
-1 238
-1 177
Ulkopuoliset palvelut
-6 810
-4 680
Muut kulut
-3 018
-3 493
Liiketoiminnan muut kulut yhteensä
-14 583
-12 284
Tilintarkastuspalkkiot
Tuhatta euroa
2024
2023
Tilintarkastuspalkkiot
-289
-324
Muut tilintarkastukseen liittyvät toimeksiannot
-22
-1
Kestävyysraportoinnin varmentaminen
-107
-24
Veroneuvontapalvelut
-41
-
Muut palkkiot
-1
-45
Tilintarkastuspalkkiot yhteensä
-459
-394
2.3. Henkilöstökulut
Laadintaperiaatteet
Konsernin eläkejärjestelyt ovat pääosin maksuperusteisia. Maksuperusteisissa
eläkejärjestelyissä Lamor suorittaa eläkemaksut vakuutusyhtiölle, jonka jälkeen konsernilla
ei ole enää muita maksuvelvoitteita. Maksuperusteisiin eläkkeisiin liittyvät suoritteet
kirjataan kuluiksi sen kauden tuloslaskelmaan, johon ne kohdistuvat.
Lamorilla on Ecuadorissa yksi etuuspohjainen eläkejärjestely, joka koskee paikallista
henkilöstöä. Järjestelyn ehdot perustuvat paikalliseen työlainsäädäntöön, jonka mukaan
työntekijällä on oikeus eläke-etuuteen oltuaan tietyn vuosimäärän yhtäjaksoisesti
työnantajan palveluksessa. Lamor kirjaa etuuspohjaisen nettovelan (omaisuuserän) ja siinä
tapahtuvat muutokset IAS 19 -standardin mukaisesti, perustuen pätevän  ulkopuolisen
aktuaarin laatimaan laskelmaan. Raportointikauden lopussa järjestelystä johtuvan
nettovelan määrä oli 271 (223) tuhatta euroa. Järjestelyyn liittyvät kauden työsuorituksesta
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
110
johtuvat menot olivat 42 (48) tuhatta euroa ja rahoituskulut 13 (14) tuhatta euroa, ja
vakuutusmatemaattiset voitot kaudella olivat 8 tuhatta euroa (63 tuhatta euroa).
Paikalliset työsuhde-etuudet, jotka perustuvat esimerkiksi työssäoloaikaan
(palvelusvuosilisät) tai juhlavuosiin, on kirjattu taseen velkoihin.
Henkilöstökulut
Tuhatta euroa
2024
2023
Palkat ja palkkiot
-17 964
-20 586
Henkilösivukulut
-1 731
-2 127
Eläkekulut
-1 111
-1 158
Henkilöstökulut yhteensä
-20 806
-23 871
Henkilöstön lukumäärä
2024
2023
Henkilöstön lukumäärä tilikauden lopussa
643
840
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä tilikauden aikana
636
658
Osakeperusteiset maksut
Lamorilla on ollut osakeperusteisia palkitsemisjärjestelmiä toimitusjohtajalle ja
avainhenkilöille. Katso lisätietoja liitetiedosta 5.1. Järjestelmistä ei suoritettu maksuja
kauden aikana.
Johdon palkat ja palkkiot
Hallituksen jäsenten, konsernin toimitusjohtajan sekä konsernin johtoryhmän jäsenten
palkoista ja palkkioista kerrotaan liitetiedossa 5.2. Lähipiiritapahtumat.
Etuuspohjainen eläkejärjestely (IAS 19)
Etuuspohjaisen velvoitteen sekä järjestelyyn kuuluvien varojen
muutokset
2024
Tuhatta euroa
Velvoitteen
nykyarvo
2024
Velvoitteen
nykyarvo
2023
1.1.
219
219
Kauden työsuoritukseen perustuva meno
44
47
Aiempaan työsuoritukseen perustuva meno
-21
-30
Korkokulut/-tuotot(-)
14
13
Taloutta koskevien oletusten muutoksista johtuva tappio
0
-27
Kokemusperusteiset tappiot
13
-5
Valuuttakurssierot
14
-
31.12.
282
219
Merkittävät vakuutusmatemaattiset oletukset 31.12.
2024
2023
Diskonttokorko
5,27
5,86
Palkkojen nousuvauhti
1,33
1,33
Etuuspohjaisen velvoitteen herkkyys keskeisissä oletuksissa
tapahtuville muutoksille
Tuhatta euroa
Muutoksen
vaikutus
velvoitteeseen
2024
2023
Diskonttauskoron 0,5 prosenttiyksikön lasku
Kasvaa
16
13
Diskonttauskoron 0,5 prosenttiyksikön nousu
Pienentyy
-15
12
Palkkojen 0,5 prosenttiyksikön lasku
Pienentyy
-16
13
Palkkojen 0,5 prosenttiyksikön nousu
Kasvaa
16
13
Liikevaihto 0,5 prosenttiyksikön lasku
Kasvaa
2
7
Liikevaihto 0,5 prosenttiyksikön nousu
Pienentyy
-2
-6
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
111
2.4. Rahoitustuotot ja -kulut
Laadintaperiaatteet
Rahoitustuotot koostuvat pääasiassa korkotuotoista ja valuuttakurssivoitoista.
Rahoituskulut liittyvät pääosin lainoihin rahoituslaitoksilta, asiakasprojekteihin liittyviin
takauskuluihin ja valuuttakurssitappioihin. Valuuttakurssivoitot ja -tappiot sisältävät
valuuttatermiinisopimuksista syntyneet voitot ja tappiot.
Rahoitustuotot ja -kulut kirjataan kaudelle, jonka aikana ne ovat syntyneet. Korkotuotot
ja -kulut kirjataan efektiivisen koron menetelmää käyttäen. Lisätietoa konsernin
rahoitusinstrumenteista on esitetty liitetiedoissa 4.1., 4.2. ja 4.3.
Rahoitustuotot
Tuhatta euroa
2024
2023
Korkotuotot
114
53
Valuuttakurssivoitot
2 041
1 804
Voitot rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutoksesta
-
303
Rahoitustuotot yhteensä
2 155
2 159
Rahoituskulut
Tuhatta euroa
2024
2023
Korkokulut lainoista ja muista veloista
-4 111
-2 090
Korkokulut vuokrasopimusveloista
-208
-249
Valuuttakurssitappiot
-1 330
-2 648
Takaus- ja muut luottojärjestelykulut
-1 431
-1 519
Muut rahoituskulut
-828
-894
Rahoituskulut yhteensä
-7 907
-7 401
2.5. Tuloverot
Laadintaperiaatteet
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero
Lamorin tuloverot koostuvat tilikauden verotettavasta tuloksesta kirjattavasta verosta sekä
laskennallisista veroista. Tuloslaskelman eristä kirjatut verot sisällytetään tuloslaskelmalla
tuloveroihin. Laajan tuloslaskelman kautta kirjattujen erien verovaikutus kirjataan laajan
tuloksen eriin. 
Verotettavaan tulokseen perustuvat verot kirjataan jokaisessa valtiossa paikallisten
verolakien mukaisesti käyttämällä alueelle soveltuvaa verokantaa. Jos tuloverojen
säännöstön tulkintaan liittyy epävarmuutta, Lamor arvioi pystyykö se täysin hyödyntämään
tuloverolaskelman mukaisen verotuksellisen aseman ja tarvittaessa oikaisee verokirjauksia.
Laskennalliset verot
Laskennalliset verosaamiset ja -velat kirjataan väliaikaisista eroista, jotka syntyvät
verotuksellisten arvojen ja kirjanpitoarvojen välisestä erotuksesta tilinpäätöspäivänä.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat lasketaan tilinpäätöshetkellä hyväksyttyjen
verokantojen mukaan, joita arvioidaan käytettävän sinä vuonna kun laskennalliset
verosaamiset ja -velat hyödynnetään. Tyypilliset väliaikaiset erot syntyvät
vuokrasopimuksista, yrityshankinnoista sekä rahoitusvarojen ja -velkojen tuloksen kautta
kirjattavista käyvän arvon arvostuksista.
Laskennallisten verosaamisten tasearvo tarkastellaan jokaisena raportointipäivänä ja sitä
vähennetään silloin, kun ei ole enää todennäköistä, että verotettavaa tuloa on käytettävissä
riittävästi verosaamisten osittaiseen tai kokonaismääräiseen hyödyntämiseen.
Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset arvioidaan uudelleen jokaisena raportointi­
päivänä ja ne kirjataan siinä määrin kun on todennäköistä että verotettavia tuloja on
käytettävissä riittävästi verosaamisten hyödyntämiseen. Laskennalliset verovelat kirjataan
taseelle täysimääräisinä.
Lamor vähentää laskennalliset verosaamiset ja -velat toisistaan vain silloin kun Lamorilla on
laillisesti toimeenpantavissa oleva oikeus netottaa kauden tuloon perustuvat laskennalliset
verosaamiset ja -velat keskenään.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
112
Välittömät verot
Merkittävimmät tuloveroerät 31.12.2024 ja 31.12.2023 päättyneillä tilikausilla ovat:
Tuhatta euroa
2024
2023
Tuloverot liiketoiminnasta
-862
557
Verot edelliseltä tilikaudelta
3
-449
Laskennalliset verot
22
-614
Tuloverot yhteensä
-836
-505
Verokannan täsmäytys
Tuhatta euroa
2024
2023
Tulos ennen veroja
-437
3 184
Verot laskettuna emoyhtiön veroasteella 20%
87
-637
Aikaisempien tilikausien vero
-3
-449
Ulkomaisten tytäryhtiöiden veroasteen erojen vaikutus
666
803
Vähennyskelvottomat kulut
-568
-351
Verovapaat tuotot
171
248
Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden
hyödyntäminen
-1 191
-140
Muut erät
2
21
Tuloverot
-836
-505
Tuloverosaamiset ja -velat
Tuhatta euroa
31.12.2024
31.12.2023
Tuloverosaamiset
3 149
2 683
Tuloverovelat
1 090
398
Laskennalliset verot
Laskennalliset verosaamiset 2024
Tuhatta euroa
1.1.2024
Kirjattu tulos-
laskelmaan
Valuutta-
muunnos
31.12.2024
Vuokrasopimukset
68
-89
-
-20
Odotettavissa olevat
luottotappiot
7
-
-
7
Vahvistetut tappiot
3 852
2 221
58
6 131
Muut väliaikaiset erot
190
61
9
259
Yhteensä
4 117
2 193
67
6 377
Laskennalliset verosaamiset 2023
Tuhatta euroa
1.1.2023
Kirjattu tulos-
laskelmaan
Valuutta-
muunnos
31.12.2023
Vuokrasopimukset
-11
79
-
68
Odotettavissa olevat
luottotappiot
7
-
-
7
Vahvistetut tappiot
2 832
886
134
3 852
Muut väliaikaiset erot
88
96
6
190
Yhteensä
2 916
1 061
140
4 117
Laskennalliset verovelat 2024
Tuhatta euroa
1.1.2024
Kirjattu tulos-
laskelmaan
Valuutta-
muunnos
31.12.2024
Käypään arvoon tuloksen
kautta arvostettavien
rahoitusvarojen
arvonmuutokset
20
-20
-
-
Hankintoihin liittyvien käypien
arvojen kohdistukset
96
-52
4
48
Muut väliaikaiset erot
3 077
1 929
290
5 295
Yhteensä
3 192
1 857
294
5 343
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
113
Laskennalliset verovelat 2023
Tuhatta euroa
1.1.2023
Kirjattu tulos-
laskelmaan
Valuutta-
muunnos
31.12.2023
Käypään arvoon tuloksen
kautta arvostettavien
rahoitusvarojen
arvonmuutokset
12
8
-
20
Hankintoihin liittyvien käypien
arvojen kohdistukset
151
-13
-43
96
Muut väliaikaiset erot
1 476
1 688
-87
3 077
Yhteensä
1 640
1 682
-130
3 192
Laskennalliset verovelat vuokrasopimuksista, nettomäärältään 20 tuhatta euroa kauden
lopussa, sisälsivät bruttomääräisesti 534 tuhatta euroa laskennallisia verosaamisia ja 514
tuhatta euroa laskennallisia verovelkoja.
Johdon harkintaa edellyttävät keskeiset arviot ja oletukset
Johto käyttää harkintaa määrittäessään, mikä osuus laskennallisista verosaamisista kirjataan
taseeseen. Harkinta perustuu arvioon tulevaisuuden verotettavista tuloista, vahvistettujen
tappioiden hyödynnettävyydestä ja mahdollisista verolakien muutoksista maissa, joissa
Lamor toimii. Lamorilla on verotuksessa vahvistettuja tappioita, jotka ovat pääosin
syntyneet emoyhtiössä Suomessa sekä tytäryrityksistä Yhdysvalloissa ja Ecuadorissa.
Laskennalliset verosaamiset on laskettu käyttäen paikallista verokantaa. Lamorin arvioiden
mukaan kyseisissä yhtiöissä on tulevaisuudessa tuottoja, jotka mahdollistavat
laskennallisten verosaamisten hyödyntämisen. Vahvistetut tappiot vanhenevat pääosin
5–10 vuoden aikana. Lamorilla väliaikaisia eroja syntyy pääasiassa vuokrasopimuksista sekä
hankintoihin liittyvien käypien arvojen kohdistuksista.
2.6. Osakekohtainen tulos
Laadintaperiaatteet
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille
kuuluva tilikauden tulos tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän
painotetulla keskiarvolla.
Laimennettu osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille
kuuluva tulos (konvertoituville etuosakkeille kuuluvalla korko-osuudella korjattuna)
tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla lisättynä
osakkeiden määrällä, jotka laskettaisiin liikkeeseen, jos kaikki laimentavat potentiaaliset
osakkeet vaihdettaisiin osakkeisiin. Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
laimennetun osakekohtaisen tuloksen osalta sisältää konsernin osakepalkkio-ohjelmien
(katso liitetieto 5.1.) vaikutuksen.
Osakekohtainen tulos, laimentamaton
Tuhatta euroa
2024
2023
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos
-1 572 191
2 527 034
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
26 959 974
26 959 974
Osakekohtainen tulos, laimentamaton
-0,06
0,09
Osakekohtainen tulos, laimennettu
Tuhatta euroa
2024
2023
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos
-1 572 191
2 527 034
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
26 959 974
27 557 474
Osakekohtainen tulos, laimennettu
-0,06
0,09
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
114
3.1. Liiketoimintojen yhdistäminen
Laadintaperiaatteet
Hankitut tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä päivästä alkaen, jolloin
Lamor saa määräysvallan yhtiössä. Liiketoimintojen yhdistämisissä käytetään IFRS 3
Liiketoimintojen yhdistäminen -standardin mukaista hankintamenetelmää. Hankintameno
muodostuu luovutetun vastikkeen arvosta hankinta-ajankohdan käypään arvoon
arvostettuna, ja siinä on huomioituna mahdollinen määräysvallattomien omistajien osuus
hankinnan kohteessa. Konserni päättää kunkin liiketoimintojen yhdistämisen osalta,
arvostetaanko määräysvallattomien omistajien osuudet hankinnan kohteessa käypään
arvoon vai suhteelliseen osuuteen hankinnan kohteen yksilöitävissä olevista nettovaroista.
Lamor arvostaa hankitut yksilöitävissä olevat varat ja vastattaviksi otetut velat niiden
hankinta-ajankohdan käypiin arvoihin.
Hankintaan liittyvät kulut kirjataan tuloslaskelman liiketoiminnan muihin kuluihin.
Liiketoimintojen yhdistämisessä kirjattu ehdollinen vastike arvostetaan alun perin käypään
arvoon. Tämän jälkeen se arvostetaan IFRS 9 Rahoitusinstrumentit-standardissa esitettyjen
vaatimusten mukaisesti.
Yrityshankinnat 2024
Lamorilla ei ollut vuoden 2024 aikana yritysostoja.
Yrityshankinnat 2023
Lamorilla ei ollut vuoden 2023 aikana yritysostoja.
Johdon harkintaa edellyttävät keskeiset arviot ja oletukset
Liiketoimintojen yhdistämisissä hankittu nettovarallisuus arvostetaan käypään arvoon, joka
määritetään vastaavien omaisuuserien (aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet) markkina-
arvon tai odotettavissa olevien tulevien kassavirtojen (aineettomat hyödykkeet) arvion
perusteella. Tämä arvostus perustuu lyhytaikaisiin takaisinostoarvoihin, odotettuihin
rahavirtoihin tai arvioituihin myyntihintoihin, ja arvostaminen edellyttää johdon harkintaa.
Konsernin johto on arvioinut, että käytetyt oletukset ovat riittävän luotettavia käypien
arvojen määrittämisessä.
3.2. Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä
Laadintaperiaatteet
Osakkuusyritys on yhtiö, jossa Lamorilla on huomattava vaikutusvalta, mutta ei
määräysvaltaa. Huomattava vaikutusvalta muodostuu tavallisesti, kun Lamorilla on 20-50 %
yhtiön äänivallasta tai muusta huomattavasta vaikutusvallasta yhtiössä. Konsernin
sijoitukset osakkuus- ja yhteisyrityksiin yhdistellään konsernitilinpäätökseen
pääomaosuusmenetelmällä.
Yhteinen toiminto on yhteisjärjestely, jossa konsernilla on oikeuksia ja velvollisuuksia
järjestelyn tuottoihin, kuluihin, varoihin ja velkohin omistusosuutensa tai muun sopimuksen
mukaisessa suhteessa. Konsernille kuuluvat osuudet näistä eristä yhdistellään
konsernitilinpäätökseen tämän suhteen mukaisesti.
Osakkuusyhtiön tilikauden aikaiset voitot ja tappiot esitetään ennen liikevoittoa konsernin
tuloslaskelmalla.
Yhtiöt, joita ei yhdistellä pääomaosuusmenetelmällä, käsitellään sijoituksina Lamorin
tilinpäätöksessä. Tällaiset sijoitukset arvostetaan hankintamenoon ja ne kirjataan
sijoituksiksi oman pääoman ehtoisiin instrumentteihin.
Tuhatta euroa
2024
2023
Kirjanpitoarvo 1.1.
1 210
1 808
Osuus tuloksesta
259
153
Osingonjako
-
-
Lisäykset
-
-
Siirrot
-
-
Arvonalentumiset
-
-730
Muuntoerot
20
-20
Kirjanpitoarvo 31.12.
1 489
1 210
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
115
31.12.2024
Yhtiön nimi
Koti-paikka
Omistus-osuus
%
Pitkäaikaiset
varat
Lyhytaikaiset
varat
Oma pääoma
Pitkäaikaiset
velat
Lyhyt-aikaiset
velat
Liikevaihto
Tilikauden
voitto /(tappio)
Tuhatta euroa
Osakkuusyritykset
Lamor Cevre Hizmetleri
Turkki
30,0 %
-
40
-729
-
769
22
25
Shanghai Dongan Water Pollution Control Center Co Ltd
Kiina
28,6 %
300
2 590
264
-
2 626
8 457
27
Gaico-Corena Environmental Services Inc.
Guyana
49,0 %
1
619
1
619
-
-
-
Gaico-Corena Environmental Services Inc.:n omistamat
osakkuusyritykset
Sustainable Environmental Solutions Guyana Inc. (SES)
Guyana
24,5 %
16 316
3 614
3 020
15 294
1 615
10 555
1 056
31.12.2023
Yhtiön nimi
Koti-paikka
Omistus-osuus
%
Pitkäaikaiset
varat
Lyhytaikaiset
varat
Oma pääoma
Pitkäaikaiset
velat
Lyhyt-aikaiset
velat
Liikevaihto
Tilikauden
voitto /(tappio)
Tuhatta euroa
Osakkuusyritykset
Lamor Cevre Hizmetleri
Turkki
30,0 %
1
156
-626
-
782
169
-294
Shanghai Dongan Water Pollution Control Center Co Ltd
Kiina
28,6 %
243
2 942
58
155
2 972
9 188
-973
Gaico-Corena Environmental Services Inc.
Guyana
49,0 %
1
1 048
1
1 048
-
-
-
Gaico-Corena Environmental Services Inc.:n omistamat
osakkuusyritykset
Sustainable Environmental Solutions Guyana Inc. (SES)
Guyana
24,5 %
16 261
4 201
2 113
16 342
2 007
11 436
1 769
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
116
Lamor Cevre (Lamor Çevre Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Anonim Sirketi) valmistaa ja myy
tuotteita konserniyrityksille sekä ulkoisille asiakkaille.
Shanghai Dongan (Shanghai Dongan Water Pollution Control Center Co Ltd) toimii Kiinassa
öljypäästöjen torjuntaan liittyvillä markkinoilla.
Gaico-Corena (Gaico-Corena Environmental Services Inc.) omistaa 50 % osuuden Sustainable
Environmental Services Inc.:stä, joka toimittaa öljykenttien jätteenkäsittelypalveluita
Guyanassa.
Lisäksi Lamor Perú S.A.C omistaa 100 % vuonna 2024 perustetusta uudesta yksiköstä Lamor
Paraguay S.A.;sta, joka tarjoaa oljyntorjunta- ja valmispalveluita, konsultointia ja koulutusta
paikallisilla markkinoilla. Liiketoiminnan odotetaan käynnistyvän vuonna 2025.
Lamor-konserniin luetaan myös seuraavat osakkuus- ja yhteisyritykset: Lamor Ukraine LLC,
Sawa Petroleum Services Ltd (Senegal), Lamor Do Brazil (Lamor Comercio, Servicos de
Limpeza e Descontaminacao de Superficies Maritimas LTDA), Lamor NBO LLC (Azerbaizan)
sekä Lamor Central Asia LLP (Kazakhstan). Nämä yritykset eivät ole aktiivisia ja/tai niiden
liiketoimintaan liittyvät transaktiot eivät ole merkittäviä.
Lisäksi Lamorilla on Kuwaitiin paikallisen kumppanin kanssa yhteisjärjestely, joka toimittaa
maanpuhdistuspalveluita paikallliselle asiakkaalle. Lamorin osuus järjestelystä on 45 %.
Yhteisjärjestely toimii nimellä KAK-Lamor Consortium ja sen kotipaikka on Kuwait. Konserni
on analysoinut sopimukseen perustuvat oikeutensa ja velvoitteensa järjestelyssä, ja tämän
analyysin perusteella luokittelee järjestelyn IFRS 11.15 mukaiseksi yhteiseksi toiminnoksi.
Näin ollen Lamor yhdistelee yhteisen toiminnon tuotot, kulut, varat ja velat
konsernitilinpäätökseen oman osuudensa mukaisessa suhteessa. Vuonna 2024 Lamor
perusti  Kuwaitissa myös uuden yhteisyrityksen saman kumppanin kanssa, vastaavalla
Lamorin 45 % omistusosuudella. Yhteisyritys ei ole aktiivinen tilinpäätöshetkellä
31.12.2024.
Määräysvallattomien omistajien osuudet
Tuhatta euroa
2024
2023
Oma pääoma 1.1.
1 993
1 439
Tilikauden tulos
299
152
Etuuspohjaisten järjestelyiden uudelleenarvostus
-6
-9
Tilikauden laaja tulos
293
142
Osingot
-
-42
Muut muutokset
112
453
Oma pääoma 31.12.
2 397
1 993
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
117
3.3. Liikearvo ja arvonalentumistestaus
Laadintaperiaatteet
Liikearvo syntyy liiketoimintojen yhdistämisestä, ja se vastaa määrää, jonka verran
luovutettu hankintahinta ylittää yksilöitävissä olevien netto-omaisuuserien hankinta-
ajankohdan käyvän arvon. Liiketoimintojen yhdistämisistä syntyvä liikearvo kohdistetaan
arvonalentumistestausta varten rahavirtaa tuottavalle yksikölle, jonka odotetaan hyötyvän
liiketoimintojen yhdistämisen synnyttämistä synergioista.
Liikearvo tarkistetaan arvonalentumisten varalta vuosittain tai aina, kun tapahtumat tai
olosuhteiden muutokset viittaavat mahdolliseen arvonalentumiseen. Rahavirtaa tuottavan
yksikön kirjanpitoarvoa, liikearvo mukaan luettuna, verrataan kerrytettävissä olevaan
määrään, joka on korkeampi seuraavista: käyttöarvo tai käypä arvo vähennettynä
luovutuksesta johtuvilla menoilla. Mahdollinen arvonalentuminen kirjataan välittömästi
kuluksi tuloslaskelmaan, eikä sitä peruuteta myöhemmin.
Siinä tapauksessa, että omaisuuserästä kerrytettävissä oleva rahamäärä on pienempi kuin
omaisuuserän kirjanpitoarvo, omaisuuserästä kirjataan arvonalentumistappio, jotta
kirjanpitoarvo vastaa kerrytettävissä olevaa rahamäärää.
Tuhatta euroa
31.12.2024
31.12.2023
Hankintameno 1.1.
18 558,76
18 633,79
Liikearvo yrityshankinnoista
Valuuttakurssierot
21,26
-75,03
Hankintameno 31.12.
18 580
18 559
Liikearvolle tehdään arvonalentumistestaus IFRS-ohjeistuksen mukaisesti. Lamorilla ei ole
aineetonta omaisuutta, jolla on rajoittamaton taloudellinen vaikutusaika. Liikearvon
arvonalentumistestaukseen liittyen Lamor on määrittänyt, että sillä on kaksi rahavirtaa
tuottavaa yksikköä, Palvelut ja Teknologiamyynti. Koska hankinnat ovat kasvattaneet
Palvelut -liiketoiminta-aluetta, kaikki liikearvo on kohdistettu Palveluiden rahavirtaa
tuottavalle yksikölle.
Raportointikaudella Lamor on toteuttanut liikearvon arvonalentumistestaukset ajankohdille
31.12.2024 ja 31.12.2023. Koska Lamor on soveltanut takautuvasti IFRS 3 Liiketoimintojen
yhdistäminen -standardia, Lamor on tehnyt liikearvon arvonalentumistestaukset vuosittain
vuodesta 2011 lähtien. 
Rahavirtaa tuottavasta yksiköstä kerrytettävä summa määritetään käyttöarvolaskelmien
perusteella. Laskelmat laaditaan noudattamalla diskontattua kassavirtamenetelmää, jossa
käytetään johdon hyväksymiä arvioita seuraavalle vuodelle sekä johdon hyväksymistä
strategisista suunnitelmista johdettua myöhempää kehitystä, jotka perustuvat paikallisilta
myyntitiimeiltä kerättyyn informaatioon. Terminaalivuoden arvo on määritelty pitkän
aikavälin strategisten suunnitelmien perusteella.
Ajalta, jota viiden vuoden ajanjakso ei kata, rahavirrat lasketaan terminaaliarvomenetelmällä.
Terminaalinen kasvuvauhti 2,0 prosenttia (2,0%) perustuu johdon arvioon varovaisesta
pitkän aikavälin kasvusta. Ennusteet on laadittu siten, että ne kuvastavat aiemmin
toteutunutta tulosta ja tulevaisuutta koskevia odotuksia ottaen huomioon konsernin
markkina-aseman ja yleisen taloudellisen ympäristön.
Diskonttauskorkona on käytetty painotettua pääoman kustannusta (WACC). WACC ottaa
huomioon sekä vieraan että oman pääoman tuotto-odotuksen, joka on laskettu hyödyntäen
verrokkiyhtiöiden beta-lukuja, pääomarakennetta ja veroasteita. WACC:n osatekijöitä ovat
riskitön korko, markkinariskipreemio, yhtiökohtainen tekijä ja toimialakohtainen beta-arvo,
velkakustannukset sekä velan ja oman pääoman suhde. Laskelmissa käytetty verojen
jälkeinen WACC on 15,3 prosenttia (13,7 % vuonna 2023).
Arvonalentumistestin tuloksena rahavirtaa tuottavalle yksikölle ei kirjattu
arvonalentumistappiota 31.12.2024 eikä 31.12.2023. Keskeiset käytetyt oletukset
arvioitaessa kerrytettävissä olevaa rahamäärää ovat seuraavat:
%
31.12.2024
31.12.2023
Liikevaihdon kasvu viiden vuoden ennustejaksolla
-3,0% ‒ 8,0%
-10,5%‒22,2%
EBITDA % viiden vuoden ennustejaksolla
21,5%‒24,5%
20,1%‒23,1%
Termiaalijakson kasvu
2,0 %
2,0 %
WACC verojen jälkeen
15,3 %
13,7 %
WACC ennen veroja
18,4 %
16,3 %
Keskeisten oletusten arvot heijastavat aiempia kokemuksia ja johdon odotuksia myynnin
volyymistä, jotka perustuvat testatun rahavirtaa kerryttävän yksikön (CGU) kapasiteettiin.
Herkkyysanalyysi
Lamor on arvioinut arvonalentumistestauksessa käytettyjä olennaisimpien oletusten
herkkyyttä. Johto on arvioinut, että mikään kohtuullisen mahdollinen muutos
olennaisimmissa muuttujissa ei johtaisi tilanteeseen, jossa Palvelut-rahavirtayksikön
kerrytettävissä oleva rahamäärä alittaisi niiden kirjanpitoarvon. Testauksen perusteella
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
118
Palvelut-rahavirtayksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä 31.12.2024 ylitti kirjanpitoarvon
70,9 miljoonalla eurolla. Tehtyjen laskelmien arvonalentumisherkkyyttä testattiin seuraavilla
skenaarioilla:
Skenaario 1: WACC:n nosto 2 prosenttiyksiköllä vuonna 2024
(2 prosenttiyksiköllä vuonna 2023)
Skenaario 2: EBITDA:n lasku 3 prosenttiyksiköllä vuonna 2024
(3 prosenttiyksiköllä vuonna 2023)
Herkkyysanalyysin vaikutus CGU:n käyttöarvoon
%
31.12.2024
31.12.2023
WACC:n nosto 2,0 prosenttiyksiköllä
-12,7 %
-14,1 %
EBITDA:n lasku 3,0 prosenttiyksiköllä
-14,6 %
-20,2 %
Herkkyyttä analysoitiin lisäksi EBITDA % ja WACC:n osalta arvonalentumiseen johtavilla
raja-arvoilla. Mikäli EBITDA % laskisi ennusteperiodilla 12,9 prosenttiyksiköllä (7,7 % vuonna
2023), käyttöarvo vastaisi kirjanpitoarvoa. Lisäksi käyttämällä 40,1 % diskonttokorkoa
(27,5 % vuonna 2023), käyttöarvo vastaisi kirjanpitoarvoa.
Johdon harkintaa edellyttävät keskeiset arviot ja oletukset
Johto tekee merkittäviä arviointeja ja käyttää harkintaa määrittäessään, onko liikearvon
alentumisesta viitteitä. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden määrän määrittämisessä on myös
käytetty johdon harkintaa. Lamorin alin kassavirtaa tuottava yksikkö on Palvelut-toimiala ja
liikearvo on kohdistettu hankitun liiketoiminnan luonteen mukaisesti tälle toimialalle.
Kassavirtaennusteet perustuvat johdon hyväksymiin budjetteihin ja rahoitusarvioihin, jotka
kattavat viiden vuoden ajanjakson. Kassavirtaennusteet perustuvat konsernin olemassa
olevaan liiketoimintarakenteeseen, todellisiin tuloksiin ja johdon parhaisiin arvioihin
tulevasta myynnistä, kustannuskehityksestä, yleisistä markkinaolosuhteista ja
sovellettavista verokannoista. Kasvuluvut perustuvat johdon arvioihin liiketoiminnan
tulevasta kehityksestä.
Johto testaa ennusteisiin liittyvissä merkittävissä arvioissa tapahtuvien muutosten
vaikutuksia herkkyysanalyyseillä edellä kuvatulla tavalla.
3.4. Aineettomat hyödykkeet
Laadintaperiaatteet
Muut aineettomat hyödykkeet
Konserni kirjaa erikseen hankitut aineettomat hyödykkeet hankintahetkellä
hankintamenoon. Liiketoimintojen yhdistämisessä hankittujen aineettomien hyödykkeiden
hankintameno on niiden käypä arvo hankinta-ajankohtana. Alkuperäisen kirjaamisen jälkeen
aineettomat hyödykkeet kirjataan hankintamenoon, josta on vähennetty kertyneet poistot
ja kertyneet arvonalentumistappiot. Sisäisesti aikaansaatuja aineettomia hyödykkeitä,
aktivoidut kehittämismenot pois luettuna, ei aktivoida, vaan niihin liittyvät menot
heijastuvat tulosvaikutteisesti kaudelle, jolla menot ovat syntyneet.
Aineettomien hyödykkeiden taloudellinen vaikutusaika on määritelty Lamor-konsernissa
kaikilta osin rajalliseksi.
Aineettomat hyödykkeet, joilla on rajallinen taloudellinen vaikutusaika, kirjataan poistoina
kuluksi taloudellisena vaikutusaikanaan ja arvioidaan arvonalentumisten varalta aina, kun on
viitteitä siitä, että aineettoman hyödykkeen arvo voi olla alentunut. Aineettoman
hyödykkeen, jonka taloudellinen vaikutusaika on rajallinen, poistoaikaa ja poistomenetelmää
tarkastellaan uudelleen viimeistään kunkin raportointikauden lopussa. Hyödykkeiden
poistoaikaa ja -menetelmää muutetaan, jos taloudellisen vaikutusajan nähdään poikkeavan
alun perin arvioidusta. Mahdolliset muutokset käsitellään kirjanpidollisten arvioiden
muutoksina. Poistot aineettomista hyödykkeistä, joiden taloudellinen vaikutusaika on
rajallinen, kirjataan tuloslaskelmassa kuluksi.
Aineettomien hyödykkeiden odotetut taloudelliset vaikutusajat ovat seuraavat:
Tuotekehitysmenot: 5 vuotta
Muut aineettomat hyödykkeet: 5-10 vuotta
Konsernin liikearvon arvonalentumista koskevat tilinpäätöksen laatimisperiaatteet on
esitetty liitetiedoissa 3.3. Liikearvo ja arvonalentumistestaus.
Aineeton hyödyke kirjataan pois taseelta, kun se luovutetaan (eli sinä päivänä, jona
vastaanottaja saa määräysvallan) tai kun sen käytöstä tai luovutuksesta ei odoteta koituvan
tulevaisuudessa taloudellista hyötyä. Omaisuuserän poiskirjauksesta johtuva voitto tai
tappio (laskettuna nettomääräisen luovutustulon ja omaisuuserän kirjanpitoarvon
erotuksena) kirjataan tuloslaskelmaan.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
119
Pilvipalveluiden kirjanpitokäsittely
IFRS-standardien tulkintakomitea (IFRIC) antoi huhtikuussa 2021 lopullisen
agendapäätöksen hankittujen pilvipalveluiden konfigurointi- ja räätälöintimenojen
kirjanpitokäsittelystä. Päätöksessään IFRIC tarkasteli, kirjaako asiakas IAS 38 -standardia
soveltaen aineettoman hyödykkeen, ja mikäli aineetonta hyödykettä ei kirjata, kuinka
asiakas käsittelee järjestelmän käyttöönottoon liittyvät menot. Agendapäätöksillä ei ole
voimaantuloaikaa, joten niitä odotetaan sovellettavan niin pian kuin mahdollista. Lamorilla
on käytössään pilvipalvelujärjestelyitä. Sovellettuja laskentaperiaatteita on analysoitu ja
täsmennetty järjestelmien käyttöönottovaiheen osalta, ja muutoksella ei ollut olennaista
vaikutusta konsernitilinpäätöksessä.
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot
Tutkimusmenot kirjataan kuluksi sillä kaudella, jonka aikana ne syntyvät. Tuotekehitysmenot
merkitään taseeseen aineettomaksi hyödykkeeksi, kun Lamor pystyy osoittamaan, että
aineeton hyödyke tulee tuottamaan todennäköistä taloudellista hyötyä Lamorille ja kun
muut siihen liittyvät kriteerit on täytetty, kuten se että Lamorilla on aikomus saattaa
aineeton hyödyke valmiiksi ja käyttää sitä tai myydä se. Kehittämisprojektit sisältävät
uusien sekä parannettujen tuotteiden ja prosessien kehitystyötä. Kehittämisprojekteihin
sisältyviä tutkimustyöhön liittyviä kuluja ei aktivoida.
Alkuperäisen taseeseen merkitseminen jälkeen tuotekehitysmenot kirjataan
hankintamenoon, josta on vähennetty kertyneet poistot ja kertyneet arvonalentumistappiot.
Aktivoidut tuotekehitysmenot poistetaan tasaerin taloudellisena vaikutusaikanaan, joka on
kehittämisprojekteille 5 vuotta. Poistot aloitetaan kun tuotekehitystyö on valmis.
Aktivoituihin kehittämismenoihin liittyvät julkiset avustukset netotetaan aktivoituja
kustannuksia vastaan.
Lamorin merkittävimmät julkiset avustukset liittyvät liiketoiminnan kehitysprojekteihin.
Tällä hetkellä Lamorilla ei ole täyttämättömiä ehtoja tai vastuita liittyen julkisiin avustuksiin.
Tuhatta euroa
Kehittämis-
menot
Muut
aineettomat
hyödykkeet
Yhteensä
Hankintameno
1.1.2023
6 378
5 675
12 053
Lisäykset
2 781
111
2 892
Romutettu
-
-2
-2
Siirrot erien välillä
1 366
-1 365
1
Julkiset avustukset
-
-
-
Muuntoerot
-1
-12
-13
31.12.2023
10 523
4 407
14 931
Lisäykset
3 654
-
3 654
Romutettu
-
-
-
Siirrot erien välillä
-
-54
-54
Julkiset avustukset
-1 551
-
-1 551
Muuntoerot
2
5
8
31.12.2024
12 628
4 359
16 987
Poistot ja arvonalentumiset
1.1.2023
-5 460
-2 577
-8 037
Poistot
-1 133
-677
-1 810
Romutettu
-
2
2
Siirrot erien välillä
-145
145
-
Muuntoerot
1
-
1
31.12.2023
-6 737
-3 107
-9 844
Poistot
-739
-600
-1 340
Romutettu
Siirrot erien välillä
3
3
Muuntoerot
-2
-
-2
31.12.2024
-7 478
-3 704
-11 182
Kirjanpitoarvo
31.12.2024
5 151
655
5 805
31.12.2023
3 786
1 301
5 087
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
120
3.5. Aineelliset hyödykkeet
Laadintaperiaatteet
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet koostuvat pääasiassa maa-alueista, rakennuksista
sekä koneista ja kalustosta. Aineelliset hyödykkeet arvostetaan hankintamenoon
vähennettynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla.
Poistot kirjataan tasapoistomenetelmää hyödyntäen niiden taloudellisena vaikutusaikanaan
seuraavasti:
Maa-alueista ei kirjata poistoja vaan ne ovat vuosittaisen arvonalentumistestauksen piirissä
Rakennukset 20 vuotta
Koneet ja kalusto 3–10 vuotta
Poistomenetelmä, taloudellinen vaikutusaika sekä jäännösarvot tarkistetaan jokaisen
raportointikauden päättymispäivänä ja jos ne eroavat merkittävästi aikaisemmasta arviosta,
poistoaikoja muutetaan ei-takautuvasti. 
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden luovutuksesta tai siirrosta johtuvat myyntivoitot
ja -tappiot esitetään liiketoiminnan muissa tuotoissa tai -kuluissa. Myyntivoitot tai -tappiot
lasketaan myyntihinnan ja jäljellä olevan hankintamenon erotuksesta.
Tuhatta euroa
Maa-alueet
Rakennukset
Koneet ja
kalusto
Yhteensä
Hankintameno
1.1.2023
681
337
12 663
13 681
Lisäykset
0
0
736
736
Vähennykset
0
-79
-79
Keskeneräiset hankinnat
0
3 502
3 502
Romutettu
0
-42
-42
Siirrot erien välillä
650
0
-15
635
Muuntoerot
-28
-19
-305
-352
31.12.2023
1 303
317
16 460
18 080
Tuhatta euroa
Maa-alueet
Rakennukset
Koneet ja
kalusto
Yhteensä
Lisäykset
5
1 030
1 035
Vähennykset
-3 005
-3 005
Keskeneräiset hankinnat
14 217
14 217
Romutettu
-1
-1
Siirrot erien välillä
0
0
-165
-165
Muuntoerot
68
34
414
516
31.12.2024
1 370
356
28 952
30 678
Poistot ja arvonalentumiset
1.1.2023
-96
-3 948
-4 044
Tilikauden poisto
-24
-1 824
-1 847
Arvonalentuminen
-28
-28
Vähennykset
3
3
Romutettu
27
27
Siirrot erien välillä
Muuntoero
3
131
134
31.12.2023
-117
-5 639
-5 756
Tilikauden poisto
-24
-1 442
-1 466
Arvonalentuminen
Vähennykset
860
860
Romutettu
Siirrot erien välillä
40
40
Muuntoero
-6
-191
-197
31.12.2024
-147
-6 371
-6 518
Tasearvo
31.12.2024
1 370
209
22 581
24 161
31.12.2023
1 303
201
10 821
12 324
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
121
3.6. Vuokrasopimukset
Laadintaperiaatteet
Lamorin vuokrasopimukset koostuvat pääasiassa toimisto- ja varastotiloista sekä
ajoneuvoista.  Konserni arvioi sopimuksen tekohetkellä, onko sopimus vuokrasopimus tai
sisältääkö se vuokrasopimuksen. Sopimus määritetään vuokrasopimukseksi, jos sopimus
antaa oikeuden hallita tunnistetun hyödykkeen käyttöä tietyn ajanjakson ajan vastiketta
vastaan. Käyttöoikeusomaisuuserä ja vuokrasopimusvelka, jotka vastaavat tulevien vuokrien
nykyarvoa, kirjataan konsernitaseeseen vuokrasopimuksen alkamispäivänä.
Käyttöoikeusomaisuuserän arviointi ja kirjaaminen
Käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan hankintamenoon, joka sisältää vuokrasopimusvelan
määrän, vuokramaksut, jotka on suoritettu joko vuokrasopimuksen alkamisen yhteydessä tai
ennen sopimuksen alkamista (vähennettynä saaduilla vuokrasopimukseen liittyvillä
kannustimilla), alkuvaiheen välittömät menot ja arvion menoista, jotka syntyvät
kohdeomaisuuserän purkamisesta ja poistamisesta tai palauttamisesta sopimuksessa
vaadittuun kuntoon tai sen sijaintipaikan palauttamista alkuperäiseen tilaan. Tyypillisesti
Lamorin vuokrasopimukset eivät sisällä välittömiä menoja, purkamiskustannuksia tai
kunnostuskustannuksia.
Käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan myöhemmin hankintamenoon vähennettynä
kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla. Poistot alkavat vuokrattava hyödyke on
Lamorin käytettävissä ja käyttöoikeusomaisuuserät poistetaan tasapoistoina joko
vuokrasopimuksen aikana tai käyttöoikeusomaisuuserän taloudellisena vaikutusaikana
riippuen siitä, kumpi ajanjakso on lyhyempi.
Lamor soveltaa standardin mahdollistamia kirjaamista koskevia helpotuksia lyhytaikaisiin
vuokrasopimuksiin ja sellaisiin vuokrasopimuksiin, jotka ovat arvoltaan vähäisiä.
Lyhytaikaisten ja arvoltaan vähäisten vuokrasopimusten vuokrat kirjataan tuloslaskelmaan
kuluksi suoriteperusteisesti.
Vuokrasopimusvelat
Vuokrasopimuksen alkamispäivänä Lamor arvostaa vuokrasopimusvelat niiden
voimassaoloaikana suoritettavien tulevien vuokramaksujen nykyarvoon. Tulevien vuokrien
nykyarvoa laskettaessa käytetään vuokrasopimuksen sisäistä korkokantaa, jos se on
helposti saatavilla. Useimmissa Lamorin vuokrasopimuksissa sopimuksen sisäistä
korkokantaa ei ole saatavilla. Tällaisissa tapauksissa Lamor käyttää korkona lisäluoton
korkoa. Lisäluoton korko heijastaa korkoa, jolla Lamor voisi lainata käyttöoikeusomaisuus­
erän arvon kaltaisen summan samassa valuutassa, samalla laina-ajalla ja samalla vakuudella.
Lisäluoton korko sisältää riskittömän viitekoron, luottoriskin sekä maa- ja valuuttapreemion,
jos sellainen on sovellettavissa.
Vuokrasopimuksen alkamispäivänä vuokrasopimusvelan arvostus sisältää kiinteät
vuokramaksut, muuttuvat vuokramaksut, jotka riippuvat indeksistä tai korkotasosta ja
mahdolliset odotettavissa olevat takausmaksut. Sopimuksen päättämisestä aiheutuvat
seuraamusmaksut otetaan huomioon laskennassa, mikäli Lamor kohtuullisen todennäköisesti
hyödyntää päättämisoption ja se on otettu huomioon vuokrakauden pituudessa.
Sopimukseen liittyvät palvelukomponentit erotellaan vuokramaksuista ja näin ollen
palvelukomponentit eivät ole osana vuokrasopimusvelkaa, mikäli palvelukomponentin osuus
voidaan määrittää luotettavasti.
Vuokrasopimusaika määritellään ajanjaksoksi, jolloin vuokrasopimusta ei voi peruuttaa.
Lisäksi vuokrakauteen sisällytetään jatkamis- ja irtisanomisoption kattama kausi, jos Lamor
tulee kohtuullisen todennäköisesti käyttämään kyseistä optiota. Lamorin vuokrasopimuksilla
on yleisesti kiinteä vuokrasopimuskausi tai vaihtoehtoisesti kiinteä vuokrasopimuskausi,
joka sisältää jatko-option sopimukselle.
Vuokrasopimusvelkojen kirjanpitoarvo arvostetaan uudelleen vuokrasopimuksen
muuttuessa, vuokramaksujen muuttuessa tai kohde-etuuden osto-option arvioinnin
muuttuessa.
Tuloslaskelmaan rahoituskuluihin kirjataan vuokrasopimusvelasta aiheutuvat  korkokulut.
Vuokrasopimusvelat arvostetaan alkuperäisiin arvoihin vähennettynä vuokranmaksujen
pääoman osuudella.
Johdon harkintaa edellyttävät keskeiset arviot ja oletukset
Olennaisin johdon harkinta liittyy vuokrasopimuksiin, joissa Lamorilla on optio jatkaa
vuokrakautta. Näiden sopimusten osalta johdon tulee arvioida tällaisen option toteuttamisen
todennäköisyyttä, millä voi olla olennainen vaikutus vuokrakauden arvioituun kestoon ja sitä
kautta kirjattavien käyttöoikeusomaisuuserän ja vuokrasopimusvelan sekä näihin liittyvien
poistojen ja korkokulujen määrään. Lisäksi, johto käyttää harkintaa vuokranmaksujen
nykyarvon laskemisessa käytettävän lisäluoton koron määrittelemisessä.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
122
Käyttöomaisuuserät
Seuraavassa taulukossa esitetään käyttöoikeusomaisuuserien kirjanpitoarvot ja kauden
aikana tapahtuneet muutokset.
Tuhatta euroa
Koneet ja
laitteet
Muut
Yhteensä
Hankintameno
1.1.2023
2 875
9 441
12 317
Lisäykset
3 888
3 888
Vähennykset
Muuntoerot
-52
-328
-380
31.12.2023
6 712
9 113
15 825
Lisäykset
0
1 109
1 109
uudelleen määrittämisestä
-66
0
-66
Vähennykset
0
0
0
Muuntoerot
35
625
659
31.12.2024
6 681
10 847
17 528
Poistot
1.1.2023
-2 722
-4 301
-7 023
Tilikauden poisto
-752
-3 341
-4 093
Vähennykset
0
0
0
Muuntoero
49
216
265
31.12.2023
-3 425
-7 426
-10 851
Tilikauden poisto
-656
-2 835
-3 490
Vähennykset
Muuntoero
-32
-587
-619
31.12.2024
-4 113
-10 847
-14 960
Tasearvo
31.12.2024
2 568
0
2 568
31.12.2023
3 287
1 688
4 974
Vuokrasopimusvelat
Alla on esitetty vuokrasopimusvelkojen kirjanpitoarvot ja kauden muutokset.
Tuhatta euroa
2024
2023
1.1.
5 441
5 134
Lisäykset
854
3 896
Vähennys
-254
-106
uudelleen määrittämisestä
144
0
Muuntoerot
45
-114
Maksut
-3 652
-3 619
Korkokulut
123
249
31.12.
2 700
5 441
Lisäykset vuonna 2023 koskivat pääasiassa kiinteistöjen vuokrasopimuksia ja vuonna Saudi-
Arabiassa solmittuja uusia vuokrasopimuksia. Vuonna 2024 lisäykset koskivat kiinteistöjen
vuokrasopimuksia.
Tuhatta euroa
31.12.2024
31.12.2023
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat
1 962
2 683
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat
739
2 757
Yhteensä
2 700
5 441
Liitetiedossa 4.5 esitetään vuokrasopimusvelkojen maturiteettianalyysi.
Vuokrasopimusten vaikutus tuloslaskelmaan
Tulokseen kirjatut määrät ovat seuraavat:
Tuhatta euroa
31.12.2024
31.12.2023
Arvoltaan vähäiset ja lyhytaikaiset vuokrasopimukset
-472
-411
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot
-3 490
-4 093
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut
-208
-249
Yhteensä
-4 170
-4 753
Konsernin vuokrasopimuksiin perustuvat maksut olivat 3 652 tuhatta euroa vuonna 2024
(4 390 tuhatta euroa vuonna 2023).
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
123
3.7. Vaihto-omaisuus
Laadintaperiaatteet
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai nettorealisointiarvoon alemman arvon
periaatteen mukaisesti. Vaihto-omaisuuden hankintameno on arvostettu painotetun
keskihinnan menetelmää käyttäen ja sisältää kaikki välittömät menot vaihto-omaisuuden
saattamiseksi sen nykyiseen sijaintipaikkaan ja tilaan.
Lamor sisällyttää vaihto-omaisuuden hankintamenoon aineiden ja tarvikkeiden ostohinnat
niiden projektien osalta, jotka eivät täytä ajan kuluessa kirjaamisen kriteerejä. Niiden
projektien osalta, jotka kirjataan ajan kuluessa, myös muut menot, kuten tuontitullit ja
kuljetuskustannukset kirjataan projektille, ja nämä erät esitetään keskeneräisissä tuotteissa.
Tuhatta euroa
31.12.2024
31.12.2023
Aineet ja tarvikkeet
13 484
13 970
Keskeneräiset tuotteet
795
254
Vaihto-omaisuus yhteensä
14 279
14 224
Aineet ja tarvikkeet sisältävät pääosin asiakasprojekteihin hankittuja materiaaleja.
Keskeneräiset tuotteet sisältävät laitteistoa, suoraan kohdistettavia työsuorituksia sekä
muita projektikuluja liittyen erikseen määriteltyyn projektiin.
Arvonalentuminen kirjataan jokaisena raportointipäivänä vanhentuneille erille perustuen
johdon arvioimiin yksikkökohtaisiin nettorealisointiarvoihin. Lamor on kirjannut varastojen
arvonalentumista vuonna 2024 yhteensä 153 tuhatta euroa, vuonna 2023 yhteensä
115 tuhatta euroa.
Johdon harkintaa edellyttävät keskeiset arviot ja oletukset
Vaihto-omaisuuden arvostus edellyttää myös johdon arviointia arvonalentumisvarausten
osalta sekä ennustettavan mahdollisen myyntihinnan ja myynnin kustannusten määrittelyn
osalta erilaisissa markkinatilanteissa ottaen huomioon yhtiön liiketoiminnan luonteen.
3.8. Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat
omaisuuserät
Laadintaperiaatteet
Myyntisaamiset
Lamorin myyntisaamiset arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon, joka koostuu
laskutetusta summasta vähennettynä arvioidulla arvonalentumisella. Lamor arvioi
mahdollista luottoriskin kasvua jaksotettuun hankintamenoon arvostetuille rahoitusvaroille
jokaisen raportointikauden päätteeksi. Myyntisaamiset ovat korottomia ja niiden maksuaika
on pääosin 14 ja 90 päivän välillä.
Myyntisaamisten ja sopimukseen perustuvien omaisuuserien luottotappiolaskennassa
käytetään yksinkertaistettua lähestymistapaa IFRS 9 -standardin mukaisesti. Tappiota
koskeva vähennyserä perustuu koko voimassaoloajalta odotettavissa olevista
luottotappioista. Lamor käyttää odotettavissa olevien luottotappioiden arvioimiseen
varausmatriisia, jossa saamiset on eroteltu perustuen niiden ikäjakaumaan ja saamisen
alkuperään. Lamorilla on käytössä tehokas perintäprosessi, joka pienentää mahdollisten
luottotappioiden riskiä. Laskettaessa odotettavissa olevia luottotappioita, Lamor hyödyntää
historiallista tappioastetta jokaiseen kategoriaan ja tekee muokkaukset eteenpäin katsovien
taloudellisen ja asiakasperusteisen datan mukaisesti. Analyysiin perustuen erääntyneisiin tai
maksimissaan 360 päivää myöhästyneisiin myyntisaamisiin sovelletaan 0,1 %–25 %
arvonalentumista. Lisäksi yli 360 päivää erääntyneiden myyntisaamisten arvonalentumista
arvioidaan tapauskohtaisesti. Esimerkkejä tapahtumista, jotka muodostavat
arvonalentumisen ovat velallisen merkittävät talousongelmat, ja velallisen mahdollinen
konkurssi tai muu taloudellinen järjestely. Myyntisaamiset kirjataan pysyvästi pois taseelta,
kun niiden takaisinsaanti ei ole perustellusti odotettavissa.
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät ja velat
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät (katso liitetieto 2.1.) liittyvät pääosin konsernin
oikeuteen saada suorite luovutettujen tavaroiden ja palveluiden osalta, joita ei ole vielä
laskutettu raportointihetkellä. Sopimukseen perustuvat omaisuuserät siirretään
myyntisaamisiksi, kun laskutusoikeusta tulee ehdoton. Kun asiakas maksaa suoritteen
etukäteen, tai kun suorite erääntyy ennen sopimusperusteista suoriteperusteen mukaista
siirtoa, saatu etukäteinen suorite esitetään saatuna ennakkona. Sopimukseen perustuvat
omaisuuserät testataan arvonalentumisen osalta myyntisaamisten yhteydessä.
Sopimukseen perustuvat velat kirjataan liikevaihdoksi, kun konserni täyttää sopimuksella
määrätyn suoriteperusteen. Saadut ennakot ja tuloennakot liittyvät saatuihin maksuihin tai
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
124
ylimääräiseen laskutukseen kirjattuun liikevaihtoon nähden. Sopimukseen perustuvien
omaisuuserien ja velkojen kasvu liittyy tavanomaisiin vaihteluihin projekteissa.
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät (raportointihetkellä 54,0 miljoonaa euroa) koostuvat
projektisaamisista, joita ei ole vielä laskutettu raportointihetkellä. Suurimmat omaisuuserät
jakaantuvat maantieteellisesti näihin maihin: Kuwait 37,5 miljoonaa euroa, Bangladesh 9,4
miljoonaa euroa, Peru 4,4 miljoonaa euroa ja Saudi-Arabia 1,1 miljoonaa euroa.
Myyntisaamiset ikäluokittain
Odotettavissa olevat luottotappiot 31.12.2024
Tuhatta euroa
Bruttoarvo
Odotettavissa
oleva
luottotappio
Nettoarvo
Erääntymättömät
8 324
548
7 776
1-30 päivää
5 753
66
5 688
31-180 päivää
2 404
50
2 354
181-360 päivää
5 186
185
5 001
Yli 360 päivää*
9 189
2 459
6 730
Yhteensä
30 857
3 308
27 549
* Yli 360 päivää vanhoihin myyntisaamisiin sisältyy 5,2 miljoonaa euroa saamisia riita-asiassa, joka on jo
alaskirjattu todennäköiseen arvoonsa. Luottotappiovarauksen perustana on käytetty muita tähän
ikäluokkaan kuuluvia saamisia (n. 4,0 miljoonan euroa).
Odotettavissa olevat luottotappiot 31.12.2023
Tuhatta euroa
Bruttoarvo
Odotettavissa
oleva
luottotappio
Nettoarvo
Erääntymättömät
17 676
44
17 632
1-30 päivää
2 266
12
2 254
31-180 päivää
2 388
49
2 339
181-360 päivää
2 018
165
1 853
Yli 360 päivää
3 187
807
2 380
Yhteensä
27 534
1 077
26 458
Lamor konsernilla ei ollut yllättäviä odottamattomia luottotappioita tilikaudella 2024.
Lamorin johto tarkastelee kriittisesti odotettavissa olevien luottotappioiden tasoa
raportointikauden lopussa IFRS 9 -standardin mukaisesti. Kokonaisuudessaan yhtiön johto
arvioi konsernin luottotappioiden hieman kasvaneen viime vuoden tasoon nähden.
Luottotappiot ja saamisten arvonalentuminen olivat yhteensä 3,3 miljoonaa euroa (1,1
miljoonaa euroa vuonna 2023). Enimmillään konserni altistuu luottoriskille
raportointipäivänä (31.12.2024) sen rahoitusvarojen kirjanpitoarvoa vastaavan määrän
verran. Konsernilla oli  9,2 miljoonaa euroa (3,2 miljoonaa euroa vuonna 2023) erääntyneitä
saamisia, jotka ovat yli 360 päivää myöhässä. Suurin osa näistä saamisista liittyy suurten
valtiollisten asiakkaiden kuten kansallisten öljy-yhtiöiden sopimuksiin. Saamisia ja niihin
liittyviä riskejä seurataan jatkuvasti ja riskiarviota päivitetään aina, kun niihin liittyvät
olosuhteet muuttuvat.
Konsernin johto arvioi konsernin myyntisaamisten rakennetta kriittisesti ja huomioi
erityisesti sen erääntyneet myyntisaamiset tilikauden päättyessä. Asiakkaiden
maksukäyttäytymisen muuttumisesta ei ole ollut merkittäviä indikaatioita, ja tästä syystä
odotettavissa olevien luottotappioiden kirjaamiseen on käytetty samoja periaatteita
tilikaudella 2024 kuin vertailukaudella 2023. Myyntisaamisten keräämistä on korostettu.
Sopimukseen perustuvien omaisuuserien takaisin perintään liittyvät riskit eivät ole
merkittävästi kasvaneet. Raportointipäivänä Lamor ei ole vastaanottanut merkittäviä
peruutuksia liittyen sen projekteihin tai pitkäaikaisiin käynnissä oleviin sopimuksiin, joilla
olisi vaikutusta myyntisaamisiin tai sopimukseen perustuviin saamisiin taseessa..
Muut saamiset
Laadintaperiaatteet
Muut korottomat saamiset kirjataan taseeseen alkuperäiseen käypään arvoonsa, jota
voidaan myöhemmin oikaista mahdollisella arvonalentumiskirjauksella.
Muut saamiset ja siirtosaamiset
Tuhatta euroa
31.12.2024
31.12.2023
Ennakkomaksut ja muut saamiset
8 512
8 194
Yhteensä
8 512
8 194
3.9. Varaukset, ostovelat, muut lyhytaikaiset velat ja
sopimukseen perustuvat velat
Tuhatta euroa
31.12.2024
31.12.2023
Varaukset
Takuuvaraukset
789
240
Varaukset yhteensä
789
240
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
125
Takuusitoumuksiin perustuvat varaukset sisältävät arvion toimitettujen tuotteiden
tulevaisuudessa realisoituvista takuukuluista. Tulevaisuuden takuukulujen määrä perustuu
kertyneeseen historialliseen kokemukseen.  Takuukulujen määrä on ollut historiallisesti
hyvin alhainen ja tulevaisuuden takuukulujen määrä perustuu tähän kokemukseen.
Tyypillisesti tavallinen takuuaika on vuosi tuotteen toimituksesta.
Tuhatta euroa
31.12.2024
31.12.2023
Muut pitkäaikaiset velat
Muut velat
2 233
1 952
Muut pitkäaikaiset velat yhteensä
2 233
1 952
Muut velat liittyvät Kuwaitin yhteisjärjestelyyn.
Tuhatta euroa
31.12.2024
31.12.2023
Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat
Ostovelat
18 069
21 554
Sopimukseen perustuvat velat
10 150
4 378
Ehdollinen vastike
263
1 324
Muut lyhytaikaiset velat
21 152
15 232
Ostovelat ja muut velat yhteensä
49 635
42 489
Ostovelat ovat velvoitteita maksaa tavaroista ja palveluista, jotka on hankittu tuottajilta
osana tavanomaista liiketoimintaa. Ostovelat luokitellaan lyhytaikaisiksi veloiksi, jos ne
erääntyvät maksettavaksi 12 kuukauden sisällä. Jos ne eivät eräänny 12 kuukauden sisällä,
ne luokitellaan pitkäaikaisiksi veloiksi.
Sopimukseen perustuvien erien selitteet on esitetty liitiedossa 2.1. Tuotot
asiakassopimuksista.
Muut lyhytaikaiset velat koostuvat pääasiassa palkka- ja korkoveloista.
4.1. Rahoitusriskien hallinta
Rahoitusriskienhallinnan tavoitteet ja toimintaperiaatteet
Lamor on kansainvälinen yhtiö, jonka toimintaan sisältyy monenlaisia rahoitusriskejä.
Pääosin rahoitusriskit aiheutuvat muutoksista markkinaolosuhteissa ja asiakkaiden
käyttäytymisessä. Lamorin rahoitusvaroihin vaikuttavat riskit liittyvät pääasiassa
vastapuolen maksukäyttäytymisessä tapahtuviin muutoksiin, luottoriskiin ja valuuttariskiin.
Korkotason muutokset vaikuttavat konsernin rahoitusvelkoihin, jotka sisältävät
vaihtuvakorkoisia lainoja, joten ne ovat alttiita korkoriskille.
Lamor arvioi riskiympäristöä tasaisin väliajoin ja johto valvoo näiden riskien hallintaa Lamorin
rahoitusriskien hallintapolitiikan mukaisesti. Lamorilla on asianmukaiset toimintaperiaatteet
ja menettelyt, ja taloudelliset riskit tunnistetaan, määritetään ja hallitaan konsernin
toimintaperiaatteiden ja riskitavoitteiden mukaisesti. Hallitus tarkastaa ja hyväksyy
riskienhallintaa koskevat toimintaperiaatteet, jotka esitetään tiivistetysti alla.
Lamor voi käyttää johdannaisinstrumentteja suojautuakseen valuuttariskeiltä ja
korkoriskeiltä. Lamorilla ei tällä hetkellä ole hallussaan johdannaisinstrumentteja.
Herkkyysanalyysi
Lamor arvioi riskienhallintapolitiikassa altistumista olennaisille markkinariskeille tekemällä
herkkyysanalyysin määräajoin kunakin raportointipäivänä. Herkkyysanalyysit on laadittu sillä
perusteella, että muuttujat kuten esimerkiksi nettovelan määrä, kiinteän ja vaihtuvan koron
suhde ja rahoitusvälineiden osuus ulkomaan valuutoista ovat kaikki vakioita.
Seuraavissa osioissa esitetyt herkkyysanalyysit liittyvät 31.12.2023 ja 31.12.2024
vallinneisiin tilanteisiin.
Herkkyysanalyysi perustuu seuraaviin oletuksiin:
Tietyn tuloslaskelman erän herkkyys on kyseisten markkinariskien oletettujen muutosten
vaikutus erään. Tämä perustuu 31.12.2023 ja 2024 hallussa olleisiin rahoitusvaroihin ja
-velkoihin.
Markkinariski
Markkinariski on riski siitä, että rahoitusvälineistä johtuva käypä arvo tai syntyvät rahavirrat
vaihtelevat markkinahintojen tai markkinaolosuhteiden muutosten takia. Markkinariski
käsittää kolmenlaisia riskejä, joita ovat korkoriski, valuuttariski ja muu hintariski, kuten oman
pääoman hintariski ja hyödykeriski. Markkinariskien vaikutuksen piiriin kuuluvat
rahoituslainat ja talletukset.
Korkoriski
Korkoriski on riski siitä, että rahoitusinstrumentin käypä arvo tai tulevat rahavirrat
vaihtelevat markkinakorkojen muutosten vuoksi. Konsernin altistuminen korkovaihteluille
liittyy pääasiassa niihin Lamorin velkavelvoittesiin, joissa on vaihtuva korko. Konsernin
pitkäaikaiset pankkilainat, joilla on vaihtuvat korot, ovat sidoksissa Euribor-korkoihin.
Markkinakorkojen muutoksilla on suora vaikutus konsernin tuleviin korkomaksuihin.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
126
Konsernin periaate korkoriskin vaikutusten vähentämiseksi on säilyttää ennalta määritelty
tasapaino hankittujen lainajärjestelyiden kokonaismäärän ja likviditeettiposition välillä. Johto
arvioi korkoriskiä jokaisena raportointipäivänä määrittääkseen toimet, joita tarvitaan vakaan
korkoympäristön ylläpitämiseksi. Konsernilla on mahdollisuus neuvotella rahoitusvälineiden
ehdoista uudelleen markkinaympäristön ja korkoympäristön muuttuessa.
Lamor voi käyttää johdannaisia suojautuakseen korkoriskiä vastaan.
Korkoherkkyys
Seuraavassa taulukossa esitetään herkkyys kohtuullisen mahdolliselle korkotasojen
muutokselle niiden lainojen osalta, joihin se vaikuttaa. Herkkyysanalyysi on tehty olettaen,
että viitekorko ja lainamäärä ovat positiivisia raportointikauden lopussa, poislukien
mahdolliset tulevaisuuden lyhennykset. Korkotason muutokset heijastuvat herkkyys­
analyysissä täysimääräisesti huomioimatta velkojen mahdollisia sopimusperusteisia
korkolattioiden vaikutuksia. Kun kaikki muut muuttujat pidetään vakioina ja korkoa
muutetaan 2 %-yksikköä, vaihtuvakorkoiset lainat vaikuttaisivat konsernin tulokseen
ennen veroja ja omaan pääomaan seuraavasti:
Tuhatta euroa
Nousu/lasku
prosentteina
Vaikutus tulos ennen
veroja
Vaikutus omaan
pääomaan
ennen veroja
2024
Euribor 6 kk
+2%
-469
299
Euribor 6 kk
-2 %
469
-299
Valuuttariski
Lamorin konsernissa on suomalainen emoyhtiö ja sen merkittävimmät tytäryhtiöt sijaitsevat
USA:ssa, Kiinassa, Ecuadorissa, Perussa ja Omanissa.
Konsernin valuuttariskille alttiina olevat rahamäärät Lamor Oyj:n valuutassa esitettynä olivat
raportointikauden lopussa seuraavat
2024
Tuhatta euroa
EUR
USD
CNY
SAR
KWD
Myyntisaamiset
10 516
2 825
221
11 688
3 982
Johdannaisinstrumentit
0
-42
0
0
0
Korolliset velat rahoituslaitoksilta
-22 938
-679
0
0
0
Ostovelat
-8 013
-1 701
-177
769
-3 199
Nettotase
-20 435
403
44
12 456
782
2023
Tuhatta euroa
EUR
USD
CNY
SAR
KWD
Myyntisaamiset
9 964
1 771
1 111
14 530
1 311
Johdannaisinstrumentit
0
100
0
0
0
Korolliset velat rahoituslaitoksilta
-13 631
-434
0
0
0
Ostovelat
-7 626
-947
-539
-2 359
-8 218
Nettotase
-11 293
490
573
12 171
-6 907
Transaktioriski
Lamorin rahoituspolitiikan mukaisesti emoyhtiön ja ulkomaisten tytäryhtiöiden väliset
transaktiot tehdään pääosin tytäryhtiön paikallisessa valuutassa. Emoyhtiö kantaa näihin
liittyvän transaktioriskin, mistä johtuen ulkomaisilla tytäryhtiöillä ei ole merkittävää
valuuttariskiä. Poikkeuksena ovat tytäryhtiöt, joilla on muita kuin paikallisessa valuutassa
tapahtuvia transaktioita ja saldoja liiketoiminnan luonteeseen liittyen. Emoyhtiön ja
tytäryhtiön väliset transaktiot toteutetaan konsernin valuutta-altistumiseen liittyen
sopivassa valuutassa. Suurin osa konsernin myynneistä on USD- tai EUR-määräisiä
asiakkaiden preferenssien ja öljyliiketoiminnan luonteeseen perustuen. Emoyhtiön ja
tytäryhtiöiden kaikkiin transaktioihin liittyvä altistuminen ulkomaan valuutoille liittyy
taseella oleviin ulkomaanvaluuttamääräisiin saamisiin ja velkoihin, sekä
ulkomaanvaluuttamääräisiin sitoviin osto- ja myyntisopimuksiin. Lamor voi käyttää
valuuttajohdannaisia, kuten valuuttatermiinejä, suojautuakseen merkittäviin
valuuttapositiohin liittyviltä riskeiltä.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
127
Translaatioriski
Tilinpäätöksessä ulkomaalaisten tytäryhtiöiden taseet on käännetty euroiksi käyttäen
Euroopan Keskuspankin päätöskursseja ja tuloslaskelmat käyttäen vuoden keskikurssia.
Valuuttojen kurssivaihteluiden vaikutukset liittyen tytäryhtiöiden tuloslaskelmien ja
taseiden käännöksiin kirjataan valuuttakurssieroissa laajassa tuloslaskelmassa ja omassa
pääomassa muuntoerot erässä. Valuuttakurssien kurssivaihtelusta johtuva vaikutus Lamorin
laajaan tulokseen oli 2,3 miljoonaa euroa positiivinen (1,0 miljoonaa euroa negatiivinen
2023 osalta).
Ulkomaan valuuttariskin herkkyysanalyysi
Seuraava taulukko esittää kohtuullisen mahdolliset muutokset taustavaluutan ja noteeratun
valuutan välisen herkkyydestä johtuvat vaikutukset konsernin tulokseen ennen veroja
tilikaudella 31.12.2024, muiden muuttujien ollessa vakiota. Kohtuullisena mahdollisena
muutoksena pidetään 10% muutosta pohjavaluutan arvon nousuun ja laskuun muita
noteerattuja valuuttoja vasten. Erilaisen kokoluokan muutos voidaan myös arvioida
suhteellisen tarkasti, koska herkkyyssuhde valuutoissa on lähes lineaarinen.
Tuhatta euroa
Nousu/lasku,
valuuttakurssi
Vaikutus tulokseen ennen veroja
USD/EUR
+10%
46
USD/EUR
-10 %
-57
Seuraava taulukko esittää kohtuullisen mahdolliset muutokset taustavaluutan ja noteeratun
valuutan välisen herkkyydestä johtuvat vaikutukset Lamorin omistamien 
valuuttatermiinisopimusten käypään arvoon raportointipäivänä 31.12.2024, muiden
muuttujien ollessa vakiota. Kohtuullisena mahdollisena muutoksena pidetään 10 %
muutosta pohjavaluutan arvon nousuun ja laskuun termiinisopimusten valuuttaa vasten.
Johdannaissopimukset arvostetaan tulosvaikutteisesti käypään arvoon.
Tuhatta euroa
Nousu/lasku,
valuuttakurssi
Vaikutus tulokseen
ennen veroja
Vaikutus omaan
pääomaan
ennen veroja
Termiinisopimukset:
USD / EUR
+10%
305
305
USD / EUR
-10 %
-473
-473
Luottoriski
Luottoriski muodostuu asiakkaista, jotka eivät ole kykeneväisiä suoriutumaan
rahoitusinstrumenttien tai asiakassopimuksien mukaisista velvoitteistaan, joka johtaa
rahalliseen tappioon Lamorin näkökulmasta. Normaaleihin kaupallisiin toimintoihin liittyvän
luottoriskinhallinnan vastuu on yrityksillä ja konserniyhtiöillä. Suurimpiin kauppoihin ja
projekteihin liittyvät luottoriskit on minimoitu siirtämällä riskiä pankeille ja viennin
luotottajille.
Lamorin operatiivinen luottoriski syntyy avoimista saamisista sekä pitkäaikaisista
sopimuksista asiakkaiden kanssa. Asiakaskunta ja liiketoimintasopimuksien luonteet
vaihtelevat maittain, ja paikalliset ryhmät ovat vastuussa asiakaskohtaisen luottoriskin
jatkuvasta seurannasta. Saamiset on jaettu kahteen eri asiakasluokkaan laitteistot- ja
palvelut -ryhmien välille. Molemmat asiakasluokat sisältävät oman erillisen tarkan arvion
tulevaisuuden odottevissa olevista luottotappioista.
Konserni hallitsee operatiivisiin eriin liittyvää luottoriskiä esimerkiksi etukäteismaksuilla,
maksuvakuuksilla ja asiakkaan tarkalla luottokelpoisuuden arvioinnilla. Suurin osa Lamor
konsernin operatiivisesta toiminnasta perustuu vakiintuneisiin, luotettaviin asiakassuhteisiin
sekä yleisesti hyväksyttyihin sopimusehtoihin. Maksuehdot laskulla ovat pääosin 14 ja 90
päivän välillä. Uusien asiakkaiden kohdalla luottoluokitus ja tausta arvioidaan
kokonaisvaltaisesti, ja kun tarpeellista, vakuudet vaaditaan asiakkailta ja asiakkaiden
maksukäyttäytymistä seurataan aktiivisesti.
Lisäksi konserni altistuu vastapuoliriskille, jota hallitaan luottoriskin hallinnan yhteydessä
tunnistamalla asiakkaat ennen kaupankäyntiä tai veloittamalla asiakasta etukäteen
suoriutettavista palveluista. Konserni käy kauppaa ainoastaan tunnistettujen ja luotettavien
osapuolien kanssa. Saamisten arvoja seurataan ja kerätään jatkuvalla järjestelyllä.
Maksimaalinen altistuminen luottoriskille raportointipäivänä muodostuu kaikista
rahoitusvaroista.
Lamor-konsernin merkittävimmät keskittymät myyntisaamisten ja sopimusperusteisten
omaisuuserien osalta liittyvät valtiollisiin tai valtio-omisteisiin yhteisöihin Lähi-Idän maissa,
mikä rajoittaa osaltaan konsernin luottoriskiä.
Odotettavissa olevat luottotappiot
Konserni arvioi myyntisaamisten määrää vuosineljänneksittäin raportoinnin yhteydessä.
Konserni soveltaa odotettavissa olevien luottotappioiden laskentaan yksinkertaistettua
menetelmää myyntisaamisten arvonalentumisten arvioimiseen. Lisätietoja odotettavissa
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
128
olevista luottotappioista on esitetty liitetietojen kohdassa 3.8. Myyntisaamiset ja muut
saamiset.
Likviditeettiriski
Lamor tarkastelee sen saatavilla olevia rahavaroja ja maturiteettianalyysiä määrittääkseen
käteisvarojen tarpeen. Johto arvioi liiketoimintaennusteita ja niihin liittyviä kassavirtoja
likviditeettitarpeen ylläpitämiseksi.
Lamorin tavoite on ylläpitää rahoituksen jatkuvuutta ja joustavuutta käyttämällä
pankkilimiittejä, ja jos tarpeen, pankkilainoja. Konserni on arvioinut uudelleenrahoitukseen
liittyvän riskikeskittymän tasoa ja arvioi riskin olevan matala. Lamorilla on saatavilla riittävä
määrä eri rahoituslähteitä ja 12 kuukauden aikana erääntyvät velat pystytään siirtämään
eteenpäin nykyisien tai uusien lainottajien kanssa. Konsernilla on takaamatonta lainaa, joihin
sisältyy kovenanttiehtoja kuten oman pääoma suhde ja korollisen velan suhde EBITDA:an.
Lisätietoja likvideihin varoihin liittyen on esitetty liitetiedossa 4.4. Rahat ja pankkisaamiset.
Rahoitusvelkojen erääntymisanalyysi on esitetty erääntymistaulukkona liitetiedossa 4.5.
Velat ja vuokrasopimusvelat, joka esittää lähitulevaisuudessa tapahtuvat relevantit ulospäin
lähtevät kassavirrat.
Lamorilla on 11,0 miljoonan euron rahoituslimiitti ja yhteensä 8,0 miljoonan euron arvosta
luotollisia tilejä. Rahoituslimiitistä oli 31.12.2024 käyttämättä 1,5 miljoonaa euroa ja
luotollisista tileistä yhteensä 7,0 miljoonaa euroa. Lisäksi Lamorilla oli yhteensä 1,0
miljoonan euron arvosta nostamattomia lainoja, jotka liittyvät muovin kemiallisen
kierrätyslaitoksen investointihankkeeseen.
Liitetiedossa 4.3. on esitetty Lamorin lyhytaikaiset rahoitusvarat- ja velat. Lyhytaikaisten
rahoitusvarojen yhteismäärä 98,4 MEUR ylittää lyhytaikaisten rahoitusvelkojen 64,3 MEUR
määrän. Rahoitusvarat koostuvat likvidien rahojen ja pankkisaamisten (16,4 MEUR) lisäksi
lähinnä myyntisaamisista ja sopimukseen perustuvista projektisaamisista. Näiden
yhteismäärä tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 oli 81,6 MEUR, ollen samalla tasolla kuin vuotta
aikaisemmin. Keskimäärin näiden saamisten kiertoaika on 262 vuorokautta.
Yhtiö katsoo, että myyntisaamisten ja sopimukseen perustuvien saamisten tehokkaalla
kotiuttamisella, yhtiö pystyy jatkossakin turvaamaan maksuvalmiutensa seuraavan 12
kuukauden aikana. Lyhyemmällä aikavälillä maksuvalmius on turvattu likvideillä
pankkisaamisilla sekä nostamattomilla lyhytaikaisilla rahoituslimiiteillä ja lainoilla.
4.2. Käyvän arvon laskenta
Lamor arvostaa käypään arvoon arvostetut rahoitusinstrumentit jokaisena
tilinpäätöspäivänä. Tämän liitetiedon lisäksi muita käypään arvoon liittyviä tietoja, mukaan
lukien arvostusmenetelmät, merkittävät arvioinnit ja oletukset, esitetään myös liitetiedossa
3.1. Liiketoimintojen yhdistäminen.
Laadintaperiaatteet
Käypä arvo on hinta, joka saataisiin omaisuuserän myynnistä tai maksettaisiin velan
siirtämisestä markkinaosapuolten välillä arvostuspäivänä toteutuvassa tavanmukaisessa
liiketoimessa. Käypää arvoa määritettäessä oletetaan, että omaisuuserän myymiseksi tai
velan siirtämiseksi toteutuva liiketoimi tapahtuu joko:
omaisuuserän tai velan pääasiallisilla markkinoilla; tai
jos pääasiallisia markkinoita ei ole, omaisuuserän tai velan suotuisimmilla markkinoilla.
Konsernilla on oltava pääsy pääasiallisille markkinoille tai suotuisimmille markkinoille.
Omaisuuserän tai velan käypä arvo on määritettävä käyttäen niitä oletuksia, joita
markkinaosapuolet käyttäisivät omaisuuserän tai velan hinnoittelussa olettaen, että
markkinaosapuolet toimivat parhaan taloudellisen etunsa mukaisesti.
Konserni käyttää arvostusmenetelmiä, jotka ovat kyseisissä olosuhteissa asianmukaisia ja
joita varten on saatavilla riittävästi tietoa käyvän arvon määrittämiseksi siten, että
käytetään mahdollisimman paljon merkityksellisiä havainnoitavissa olevia syöttötietoja ja
mahdollisimman vähän muita kuin havainnoitavissa olevia syöttötietoja.
Käyvän arvon arviointi
Kaikki omaisuuserät ja velat, joille määritetään tai ilmoitetaan käypä arvo tilinpäätöksessä,
luokitellaan käypien arvojen hierarkiaan seuraavasti perustuen alimman tason syöttötietoon,
joka on merkittävä koko arvonmäärityksen kannalta:
Taso 1:
Näiden omaisuuserien tai velkojen käypä arvo perustuu täysin samanlaisille varoille tai
veloille noteerattuihin (oikaisemattomiin) hintoihin toimivilla markkinoilla, joille yhteisöllä on
pääsy. Käyvän arvon tasolle 1 luokitellaan seuraavat rahoitusinstrumentit 
Julkisesti noteeratut joukkovelkakirjalainat
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
129
Taso 2:
Näiden omaisuuserien tai velkojen käypä arvo perustuu arvostusmenetelmiin, joissa käyvän
arvon arvioimisen kannalta merkittävät syöttötiedot, jotka ovat havainnoitavissa
omaisuuserälle tai velalle joko suorasti tai epäsuorasti. Arvostuksen syöttötiedot perustuvat
noteerattuun tai muuhun helposti saatavilla olevaan lähteeseen. Käyvän arvon tasolle 2
luokitellaan seuraavat rahoitusinstrumentit:
Rahastosijoitukset
Valuuttajohdannaissopimukset
Taso 3:
Näiden omaisuuserien tai velkojen käypä arvo perustuu muihin kuin havainnoitavissa oleviin
syöttötietoihin, jotka ovat merkittäviä käyvän arvon määrittämisen kannalta. Näiden
syöttötietojen arvostusmenetelmät edellyttävät itsenäistä harkintaa. 31.12.2024
päättyneellä tilikaudella ja a 31.12.2023 päättyneellä tilikaudella Lamorilla oli tason 3
rahoitusinstrumentteja, joihin luokiteltiin:
Listaamattomat sijoitukset
Ehdollinen vastike
Näiden sijoituksien arvostukset eivät sisällä merkittävää epävarmuutta.
Lamor päättää uudelleen käypään arvoon arvostettaviin varoihin ja velkoihin liittyvistä
tasojen välisistä siirtymistä uudelleen arvioimalla niiden luokittelun jokaisena raportointi
päivänä (määrittely perustuu helpoimmin saatavilla oleviin käypiin arvoihin liittyviin
merkittäviin syöttötietoihin).
Lamorilla oli raportointipäivänä tason 1, 2 ja 3 rahoitusinstrumentteja ja tasojen välillä ei ole
ollut muutoksia tai siirtoja.
Lamorin johto arvioi jokaisena raportointipäivänä niiden varoihin ja velkoihin liittyvää arvon
muutosta, joiden arvojen uudelleen arvostusta tai arviointia pidetään Konsernin kirjanpito-
ohjeistuksen mukaan pakollisena.
Käyvän arvon raportoinnin vuoksi Lamor on luokitellut varat ja velat niiden luonteen,
piirteiden ja riskien sekä käyvänarvon hierarkiatasojen mukaisesti, kuten ylempänä
kuvataan.
Käyvät arvot
Rahoitusinstrumenttien taulukkomuotoinen esittäminen kuvaa konsernin
rahoitusinstrumentit luokittain osoittaen kirjanpitoarvojen ja käypien arvojen erot, paitsi
niille instrumenteille, joiden kirjanpitoarvo on perusteltu arvio käyvistä arvoista. Lisätietoja
taulukkomuotoisesta esittämisestä on saatavilla liitetiedossa 4.3. Rahoitusvarat ja -velat.
4.3. Rahoitusvarat ja -velat
Laadintaperiaatteet
Rahoitusinstrumentteihin luetaan mikä tahansa sopimus, joka synnyttää yhdelle osapuolelle
yrityksen rahoitusvaroihin kuuluvan erän ja toiselle osapuolelle rahoitusvelan tai oman
pääoman ehtoisen instrumentin.
Rahoitusvarat
Lamorin rahoitusvarat arvostetaan käypään arvoon alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä
kaupantekopäivänä, ja ne luokitellaan myöhemmin arvostettaviksi jaksotettuun
hankintamenoon, käypään arvoon muiden laajan tuloslaskelman erien (OCI) kautta tai
käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Luokitus perustuu rahoitusvarojen sopimusperusteisiin
kassavirtoihin ja konsernin instrumenttien hallinnointia koskevaan liiketoimintamalliin.
Rahoitusvarojen arvonalentumista käsitellään tarkemmin liitetiedossa 4.1. Rahoitusriskien
hallinta.
Jaksotettu hankintameno
Rahoitusvarat luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon, jos omaisuuserää pidetään
hallussa sopimusperusteisten rahavirtojen keräämiseksi ja jos rahavirrat ovat yksinomaan
pääoman ja siitä syntyvien korkojen maksuja. Rahoitusvarat, jotka täyttävät molemmat
ehdot, arvostetaan myöhemmin käyttämällä efektiivisen koron menetelmää  (EIR), ja ne ovat
altistuneita arvonalentumisille. Rahoitusvaroista syntyvät voitot tai tappiot kirjataan
tulosvaikutteisesti, kun omaisuuserä kirjataan pois taseelta, sitä muutetaan tai sen arvo on
pysyvästi alentunut.
Lamorin jaksotettuun hankintamenoon kirjatut konsernin rahoitusvarat sisältävät rahat- ja
pankkisaamiset, myyntisaamiset ja muut saamiset.
Rahoitusvarat käypään arvoon tuloksen kautta
Rahoitusvarat luokitellaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti, kun rahoitusvarojen erää
pidetään hallussa kaupankäyntiä varten, ja kun rahavirtojen kerääminen ei perustu pääoman
ja niistä syntyvien korkojen maksuihin, eivätkä SPPI (yksinomaan pääoman ja koron maksua)-
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
130
kriteerit täyty. Rahoitusvarat luokitellaan kaupankäyntitarkoituksessa hallussa pidettäviksi,
jos ne hankitaan myytäväksi tai takaisinostoa varten lähitulevaisuudessa. Käypään arvoon
tulosvaikutteisesti luokitellut rahoitusvarat kirjataan taseeseen käypään arvoon ja käyvän
arvon nettomuutokset kirjataan tuloslaskelmaan.
Lamor luokittelee tähän kategoriaan johdannaisinstrumentit, joihin se ei sovella IFRS 9
määrittelemää suojauslaskentaa. Lisäksi, tämä luokka sisältää rahastosijoitukset.
Rahoitusvarat käypään arvoon laajan tuloksen kautta
Sijoitukset velkainstrumentteihin luokitellaan arvostettavaksi käypään arvoon muiden laajan
tuloksen erien kautta, jos rahoitusvaroja pidetään hallussa sekä sopimusperusteisten
rahavirtojen keräämiseksi että rahoitusvarojen myymiseksi ja jos rahoitusvarojen erästä
syntyvät rahavirrat ovat pelkästään pääoman ja siitä syntyvien korkojen maksuja.
Korkotuotot kirjataan tuloslaskelmalle käyttäen efektiivisen koron menetelmää. Jäljelle jäävä
käyvän arvon muutos kirjataan muun laajan tuloksen kautta. Kumulatiivinen laajassa
tuloslaskelmassa kirjattu käyvän arvon muutos kirjataan tuloslaskelmalle taseelta
poiskirjaamisen yhteydessä.
Lamorilla ei tällä hetkellä ole käypään arvoon laajan tuloksen kautta luokiteltavia sijoituksia
velkainstrumentteihin.
Alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä Lamor voi tehdä peruuttamattoman valinnan luokitella
ja arvostaa sen tekemät  sijoitukset oman pääoman ehtoisiksi instrumenteiksi, jotka on
luokiteltu käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta, kun näitä instrumentteja
ei pidetä hallussa myyntitarkoituksessa ja kun nämä rahoitusinstrumentit täyttävät
IAS 32 -standardin mukaiset ehdot oman pääoman ehtoisista instrumenteista.
Rahoitusvarojen käyvän arvon muutoksista johtuvia voittoja ja tappioita ei koskaan
kierrätetä tuloslaskelman kautta. Osingot kirjataan tuloslaskelmassa muihin tuloihin, kun
oikeus maksuun on vahvistettu, paitsi jos Lamor kattaa tällaisilla tuotoilla rahoitusvarojen
hankinnasta syntyviä kuluja, jolloin tuotot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin.
Lamor on tehnyt peruuttamattoman päätöksen luokitella sijoitukset muihin osakkeisiin
käyvässä arvossa laajan tuloksen kautta.
Rahoitusvarojen kirjaaminen pois taseesta
Konserni kirjaa rahoitusvarat pois taseesta vain silloin, kun sopimusperusteiset oikeudet
rahavirtoihin rahoitusvaroihin kuuluvasta erästä lakkaavat tai se siirtää rahoitusvaroihin
kuuluvan erän ja siirto täyttää taseesta pois kirjaamisen edellytykset.
Kun Lamor on siirtänyt oikeutensa vastaanottaa rahavirtoja omaisuuserästä tai ottanut
käyttöön pass-through -järjestelyn, se arvioi, onko se pitänyt omistamiseen liittyvät riskit ja
edut itsellään ja missä määrin. Jos konserni ei ole siirtänyt omaisuuserän omistamiseen
liittyviä riskejä ja etuja olennaisilta osin toiselle eikä pidä niitä olennaisilta osin itsellään ja
sillä säilyy määräysvalta omaisuuserään, se pitää siirretyn omaisuuserän edelleen
taseessaan siihen määrään asti kuin sillä on säilynyt siihen intressi. Siinä tapauksessa
konserni kirjaa myös siihen liittyvän velan.
Rahoitusvelat
Lamor kirjaa rahoitusvelan taseeseensa vain silloin, kun yhteisöstä tulee instrumentin
sopimuslausekkeen osapuoli. Lamorin rahoitusvelat arvostetaan käypään arvoon
alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä kaupantekopäivänä, ja ne luokitellaan myöhemmin
arvostettaviksi jaksotettuun hankintamenoon ja käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Rahoitusvelat luokitellaan niiden lyhyt- ja pitkäaikaisiin eriin.
Jaksotettu hankintameno
Lamorin rahoitusvelat luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon, kuten korolliset velat ja
ostovelat kirjataan alun perin käypään arvoon vähennettynä niihin liittyvillä mahdollisilla
transaktiomenoilla, ja ne arvostetaan myöhemmin efektiivisen koron (EIR) menetelmällä.
Voitot ja tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti, kun velat kirjataan pois taseesta sekä
EIR-jaksotusmenetelmän kautta.
Jaksotettu hankintameno lasketaan ottamalla huomioon hankinnan diskonttaus tai preemio
sekä palkkiot tai menot, jotka ovat erottamaton osa EIR:ää. EIR-jaksotukset sisällytetään
tuloslaskelmaan rahoituskuluina.
Rahoitusvelat käypään arvoon tuloksen kautta
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti luokiteltavat rahoitusvelat sisältävät ne instrumentit,
joita pidetään hallussa kaupankäyntitarkoituksessa, ja jotka on luokiteltu alkuperäisen
kirjaamisen yhteydessä tulosvaikutteisesti käypään arvoon.
Kaupankäyntitarkoituksessa hallussa pidettäviksi rahoitusveloiksi luokitellaan instrumentit,
jotka on hankittu lähitulevaisuudessa tapahtuvaa takaisinostoa varten. Tähän luokkaan
kuuluvat johdannaisinstrumentit, joista konserni on tehnyt sopimuksen ja joita ei ole
määritetty IFRS 9 -standardin mukaisiksi suojausinstrumenteiksi suojaussuhteissa.
Lamor kirjaa käypään arvoon tuloksen kautta arvostettaviksi ehdollisen vastikkeen
Corena SA:n, Lamor Colombia SAS:n ja Lamor Peru SAC:n määräysvallattomien osakkeiden
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
131
hankintaan liittyen IFRS 9 -standardin mukaisesti. Ehdolliset velat kirjataan joulukuussa
2020 allekirjoitetun osakassopimuksen mukaisesti.
Rahoitusvelkojen kirjaaminen pois taseesta
Lamor kirjaa rahoitusvelat pois taseesta vain silloin, kun rahoitusvelkaan liittyvä velvoite,
joka on yksilöity kyseisessä sopimuksessa, on täytetty, peruutettu tai sen voimassaolo on
päättynyt. Tämä koskee myös tilanteita, joissa olemassa oleva rahoitusvelka korvataan
toisella velalla, jonka sama lainanantaja myöntää olennaisilta osin erilaisin ehdoin, tai
olemassa olevan velan ehtoja muutetaan olennaisesti, tällaista vaihtoa tai muutosta
käsitellään alkuperäisen velan kirjaamisena pois taseesta ja uuden velan kirjaamisena
taseeseen. Kyseisten kirjanpitoarvojen erotus kirjataan tuloslaskelmaan. Lamor ei ole
poistanut velkoja taseesta tilikauden tai vertailukausien aikana.
Rahoitusinstrumenttien nettomääräinen toteuttaminen
Rahoitusvarat ja rahoitusvelat kumotaan toisillaan ja nettomäärä ilmoitetaan
konsernitilinpäätöksessä, jos konsernilla on sillä hetkellä toimeenpantavissa oleva laillinen
oikeus taseeseen merkittyjen määrien nettomääräisellä kirjaamisella ja aikomus suorittaa
maksut nettomääräisenä, realisoida omaisuuseriä ja maksaa velat samanaikaisesti. Lamor ei
sovella rahoitusinstrumentteihinsa nettomääräistä toteuttamista.
Rahoitusinstrumentit arvostusluokittain 31.12.2024
Rahoitusvarat, 2024
Tuhatta euroa
Liitetieto
Taso
Käypään arvoon
tuloksen kautta
Käypään arvoon
laajan tuloksen
kautta
Jaksotettu
hankinta-meno
Kirjan-pitoarvo
Käypä arvo
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
Sijoitukset noteeraamattomiin osakkeisiin
4.1.
3
0
411
0
411
411
Piktäaikaiset saamiset
0
0
1 134
1 134
1 134
Pitkäaikaiset rahoitusvarat yhteensä
0
411
1 134
1 545
1 545
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset
3.8.
0
0
27 549
27 549
27 549
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät
3.8.
0
0
54 046
54 046
54 046
Rahastosijoitukset
4.2.
2
4
0
0
4
4
Rahat ja pankkisaamiset
4.4.
0
0
16 851
16 851
16 851
Lyhytaikaiset rahoitusvarat yhteensä
4
0
98 445
98 449
98 449
Rahoitusvarat yhteensä
4
411
99 579
99 994
99 994
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
132
Rahoitusvelat, 2024
Tuhatta euroa
Liitetieto
Taso
Käypään arvoon
tuloksen kautta
Käypään arvoon
laajan tuloksen
kautta
Jaksotettu
hankinta-meno
Kirjan-pitoarvo
Käypä arvo
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Joukkovelkakirjalainat
4.5.
1
0
0
24 544
24 544
25 000
Korolliset lainat rahoituslaitoksilta
4.5.
2
0
0
15 707
15 707
15 707
Vuokravelat
3.6.
0
0
1 962
1 962
1 962
Muut velat
3.9.
0
0
2 233
2 233
2 233
Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä
0
0
44 445
44 445
44 901
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Korolliset lainat rahoituslaitoksilta
4.5.
2
0
0
13 939
13 939
13 939
Vuokravelat
3.6.
0
0
739
739
739
Johdannaisinstrumentit
4.1.
2
42
0
0
42
42
Ehdollinen vastike
4.5.
3
263
0
0
263
263
Ostovelat
3.9.
0
0
18 069
18 069
18 069
Sopimukseen perustuvat velat
3.9.
0
0
10 150
10 150
10 150
Muut lyhytaikaiset velat
3.9. & 4.5.
0
0
21 111
21 111
21 111
Lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä
305
0
64 007
64 312
64 312
Rahoitusvelat yhteensä
305
0
108 452
108 757
109 214
Kauden lopussa Lamorilla oli valuuttatermiinisopimuksia, joita käytetään valuuttariskiltä
suojautumiseen. Termiinisopimusten nimellispääoma oli yhteensä 3,8 miljoonaa euroa ja
käypä arvo -42 tuhatta euroa.
Joukkovelkakirjalainojen jaksotetusta hankintamenosta on vähennetty 825 tuhatta euroa
välittömiä järjestelykustannuksia, jotka kirjataan kuluksi ja pääomitetaan laina-ajan kuluessa.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
133
Rahoitusinstrumentit arvotusluokittain 31.12.2023
Rahoitusvarat, 2023
Tuhatta euroa
Liitetieto
Taso
Käypään arvoon
tuloksen kautta
Käypään arvoon
laajan tuloksen
kautta
Jaksotettu
hankinta-meno
Kirjan-pitoarvo
Käypä arvo
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
Sijoitukset noteeraamattomiin
osakkeisiin
4.1.
3
0
411
0
411
411
Muut saatavat
0
0
1 070
1 070
1 070
Pitkäaikaiset rahoitusvarat yhteensä
0
411
1 070
1 481
1 481
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset
3.8.
0
0
26 458
26 458
26 458
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät
3.8.
0
0
55 858
55 858
55 858
Johdannaisinstrumentit
4.1.
2
99
0
0
99
99
Rahastosijoitukset
4.2.
2
0
0
0
0
0
Rahat ja pankkisaamiset
4.4.
0
0
10 965
10 965
10 965
Lyhytaikaiset rahoitusvarat yhteensä
100
0
93 281
93 381
93 381
Rahoitusvarat yhteensä
100
411
94 351
94 862
94 862
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
134
Rahoitusvelat, 2023
Tuhatta euroa
Liite-tieto
Taso
Käypään arvoon
tuloksen kautta
Käypään arvoon
laajan tuloksen
kautta
Jaksotettu
hankintameno
Kirjan-pitoarvo
Käypä arvo
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Joukkovelkakirjalainat
4.5.
1
0
0
24 270
24 270
25 000
Korolliset lainat rahoituslaitoksilta
4.5.
2
0
0
7 992
7 992
7 992
Vuokravelat
3.6.
0
0
2 683
2 683
2 683
Muut velat
3.9.
0
0
1 952
1 952
1 952
Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä
0
0
36 897
36 897
37 627
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Korolliset lainat rahoituslaitoksilta
4.5.
2
0
0
12 049
12 049
12 049
Vuokravelat
3.6.
0
0
2 757
2 757
2 757
Ehdollinen vastike
4.5.
3
1 324
0
0
1 324
1 324
Ostovelat
3.9.
0
0
21 554
21 554
21 554
Sopimukseen perustuvat velat
3.9.
0
0
4 378
4 378
4 378
Muut lyhytaikaiset velat
3.9. & 4.5.
0
0
15 232
15 232
15 232
Lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä
1 324
0
55 970
57 294
57 294
Rahoitusvelat yhteensä
1 324
0
92 867
94 191
94 921
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
135
4.4. Rahat ja pankkisaamiset
Rahat- ja pankkisaamiset koostuvat pankkisaamisista, käteisestä rahasta ja lyhytaikaisista
sijoituksista, jotka erääntyvät alle kolme kuukauden sisällä. Rahavaroihin ja lyhytaikaisiin
talletuksiin kohdistuu merkityksetön arvonmuutokseen liittyvä riski.
Tuhatta euroa
31.12.2024
31.12.2023
Rahat ja pankkisaamiset, ja käteisvarat
16 145
10 786
Lyhytaikaiset talletukset
706
180
Yhteensä
16 851
10 965
4.5. Velat ja vuokrasopimusvelat
Korolliset velat ja nettovelka
Nettovelka
Tuhatta euroa
31.12.2024
31.12.2023
Pitkäaikaiset korolliset velat
40 251
32 262
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat
1 962
2 683
Lyhytaikaiset korolliset velat
13 939
12 049
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat
739
2 757
Likvidit varat
-16 851
-10 965
Nettovelka yhteensä
40 039
38 786
Muutokset korollisissa veloissa
31.12.2024
Tuhatta euroa
Avaavan taseen
arvot 1.1.
Kassavirrat
Muut ei raha-
määräiset
muutoserät
Raportointi-
päivän arvot
31.12.
Korolliset velat
44 310
9 961
-81
54 190
Vuokrasopimusvelat
5 441
-3 652
912
2 700
Muutokset korollisissa
veloissa yhteensä
49 751
6 309
830
56 890
31.12.2023
Tuhatta euroa
Avaavan taseen
arvot 1.1.
Kassavirrat
Muut ei raha-
määräiset
muutoserät
Raportointi-
päivän arvot
31.12.
Korolliset velat
14 025
30 554
-269
44 310
Vuokrasopimusvelat
5 134
-3 619
3 925
5 441
Muutokset korollisissa
veloissa yhteensä
19 160
26 935
3 657
49 751
Ehdollinen vastike
Rahoitusvelkoihin sisältyy määräysvallattoman osuuden hankintaan liittyvää ehdollista
vastiketta. Corena S.A.:n, Corena Columbian ja Lamor Perun lisäosakkeiden hankinnan
yhteydessä Lamor on kirjannut 263 tuhatta euroa ehdollista vastiketta. Määrä perustuu
arvioon yritysten kolmen vuoden voitto-osuuksiin vähennettynä laskenta-ajan arvioiduilla
tappioilla.
Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma
Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma sisältää konsernin rahoitusvelkoihin liittyvät ulospäin
suuntautuvat, sopimuksiin perustuvat kassavirrat. Taulukossa eritellään
likviditeettivaatimukset tulevaisuudessa vuositasolla tapahtuvien ulospäinsuuntautuvien
kassavirtojen osalta. Maturiteettianalyysi sisältää korolliset velat ja IFRS 16
vuokrasopimusvelat konsernin rahoitusvelkoihin liittyvien tosiasiallisien
ulospäinsuuntautuvien kassavirtojen esittämiseksi.
Maturiteettijakauman tilanteen perusteella konsernin johto ylläpitää luottotilannetta ja
likviditeettivaatimusta ja muokkaa yhtiön luottoriskin ohjeistusta.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
136
31.12.2024
Tuhatta euroa
Tasearvo
2025
2026
2027
2028
2029
Yli 5 vuotta
Ulospäin suuntautuvat
kassavirrat yhteensä
Joukkovelkakirjalainat
24 544
2 500
27 500
0
30 000
Korolliset velat
rahoituslaitoksilta
29 646
14 470
3 741
2 105
3 439
1 166
10 494
35 415
Vuokrasopimusvelat
2 700
825
362
357
357
357
2 900
5 157
Ostovelat ja muut velat
39 485
39 485
39 485
Ehdolliset vastikkeet
263
263
263
Yhteensä
96 638
57 543
31 603
2 462
3 796
1 523
13 394
110 320
Sopimukseen perustuvat kassavirrat johdannaisista
Tuhatta euroa
Tasearvo
2025
2026
2027
2028
2029
Yli 5 vuotta
Yhteensä
Valuuttajohdannaiset
- rahavirrat ulos
3 850
0
0
0
0
0
3 850
- rahavirrat sisään (-)
-3 805
0
0
0
0
0
-3 805
Yhteensä
-42
45
0
0
0
0
0
45
31.12.2023
Tuhatta euroa
Tasearvo
2024
2025
2026
2027
2028
Yli 5 vuotta
Ulospäin suuntautuvat
kassavirrat yhteensä
Joukkovelkakirjalainat
24 270
2 500
2 500
27 500
32 500
Korolliset velat
rahoituslaitoksilta
20 041
12 475
2 417
2 782
1 195
1 162
979
21 009
Vuokrasopimusvelat
5 441
2 270
163
149
344
344
3 257
6 526
Ostovelat ja muut velat
38 110
38 110
38 110
Ehdolliset vastikkeet
1 324
1 324
1 324
Yhteensä
89 186
56 679
5 081
30 431
1 538
1 505
4 235
99 469
Sopimukseen perustuvat kassavirrat johdannaisista
Tuhatta euroa
Tasearvo
2024
2025
2026
2027
2028
Yli 5 vuotta
Yhteensä
Valuuttajohdannaiset
- rahavirrat ulos
8 507
0
0
0
0
0
8 507
- rahavirrat sisään (-)
-8 458
0
0
0
0
0
-8 458
Yhteensä
99
49
0
0
0
0
0
49
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
137
4.6. Pääoman hallinta
Lamorin pääoman hallintatavan mukaisesti pääoma sisältää osakepääoman, osakepreemion
ja kaikki muut emoyhtiön pääoman omistajille suunnatut pääoman ehtoiset rahastot.
Lamorin pääomien hallinnan tavoite on maksimoida osakkeenomistajien sijoituksen arvo.
Lamor hallitsee pääomarakennetta ja tekee siihen muutoksia talouden suhdanteiden ja
rahoitukseen liittyvien kovenanttiehtojen mukaisesti. Lamor voi muokata sen
osakkeenomistajille suunnattua osingonjakoa, pääoman palautuksia ja uusien osakkeiden
liikkeeseen laskentaa ylläpitääkseen ja muokatakseen pääomarakennetta. Lamor seuraa
pääomarakennetta nettovelkaantumisasteen ja  omavaraisuusasteen avulla.
Korolliset nettovelat on esitetty erikseen liitetiedossa 4.5. Lainat ja vuokrasopimusvelat.
Tuhatta euroa
31.12.2024
31.12.2023
Nettovelka (liitetieto 4.5.)
40 039
38 786
Emoyhtiön omistajille kuuluva pääoma
64 478
63 934
Nettovelkaantumisaste
62,1 %
60,7 %
Omavaraisuusaste
37,5 %
40,0 %
Lamorin vuonna 2023 liikkeeseen laskema senioriehtoinen vihreä joukkovelkakirjalaina sekä
vieraan pääoman ehtoinen senior-etusijalla oleva rahoitussopimus sisältävät tavanomaisia
kovenanttiehtoja, jotka liittyvät muun muassa Yhtiön velkaantumisasteeseen ja
omavaraisuusasteeseen.  Kovenanttiehtojen mukaan Yhtiön senior-etusijalla olevan velan ja
oikaistun käyttökatteen suhteen tulee olla alle 3,0 ja omavaraisuusasteen yli 32,5
prosenttia. Senior-etusijalla olevan velan ja käyttökatteen suhdetta sekä
omavaraisuusastetta tarkastellaan neljännesvuosittain. Lamorilla ei ole ollut korollisten
velkojen kovenanttiehtoihin liittyviä laiminlyöntejä tilikausien 2024 tai 2023 aikana.
4.7. Oma pääoma
Oma pääoma ja pääoma rahastot
Oma pääoma muodostuu osakepääomasta, vapaan oman pääoman rahastosta, ulkomaan
liiketoimintojen valuuttamuunnoksesta muodostuvasta kurssierosta ja jakokelpoisista
voittovarojen ja yhtiön omien osakkeiden nettoarvosta. Yhtiöllä on yksi osakesarja ja
osakkeilla ei ole nimellisarvoa.
Osakkeiden määrä
2024
2023
Osakkeiden lukumäärä yhteensä
tilikauden alussa
27 502 424
27 502 424
Tilikauden aikana annetut
uudet osakkeet
0
0
Osakkeiden lukumäärä yhteensä
tilikauden lopussa
27 502 424
27 502 424
Yhtiön hallussa olleet omat osakkeet
tilikauden alussa
542 450
542 450
Tilikauden aikana takaisin
lunastetut osakkeet
0
0
Yhtiön hallussa olleet omat osakkeet
tilikauden lopussa
542 450
542 450
Yhtiön liikkeellelaskemat osakkeet
raportointikauden alussa
26 959 974
26 959 974
Yhtiön liikkeellelaskemat osakkeet
raportointikauden lopussa
26 959 974
26 959 974
Raportointikauden lopussa 31.12.2024 Lamorin osakepääoma oli 3 866 375,40 euroa,
joka oli kokonaisuudessaan maksettu, ja osakkeiden lukumäärä, pois lukien yhtiön omistamat
omat osakkeet, oli 26 959 974 kappaletta. Lamor omisti 31.12.2024 yhteensä
542 450 kappaletta omia osakkeitaan.
Osingonjako
Hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että 31.12.2024 päättyneeltä tilikaudelta
ei makseta osinkoa.
Vapaan oman pääoman rahasto
Vapaan oman pääoman rahasto sisältää muut oman pääoman ehtoiset sijoitukset, jotka eivät
sisälly osakepääomaan.
Ulkomaan liiketoiminnoista johtuvat valuuttakurssierot
Valuuttakurssierot jotka liittyvät konsernin ulkomaisten toimintojen tuloksen ja
nettovarallisuuden muuntamiseen niiden toimintavaluutoista konsernin esittämisvaluuttaan
(eli euroihin), kirjataan muihin laajan tuloksen eriin omaan pääomaan.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
138
5.1. Osakeperusteiset kannustinjärjestelmät
Lamor Corporation Oyj:n hallitus päätti helmikuussa 2024 uuden osakeperusteisen
kannustinohjelman perustamisesta  yhtiön avainhenkilöille. Ohjelman tarkoituksena on
yhdistää osakkeenomistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön arvon nostamiseksi
pitkällä aikavälillä, sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön sekä tarjota heille kilpailukykyinen yhtiön
osakkeiden ansaitsemiseen ja kerryttämiseen perustuva kannustinohjelma.
Suoriteperusteisessa osakepalkkio-ohjelmassa 2024—2026 on yksi ansaintajakso, joka
kattaa tilikaudet 2024—2026.
Ohjelmassa kohderyhmällä on mahdollisuus ansaita Lamorin osakkeita suoriutumisen
perusteella. Ohjelman ansaintakriteeri perustuu osakkeen vaihdolla painotettuun
keskikurssiin. Ohjelmasta mahdollisesti ansaittavat palkkiot maksetaan tilikausien 2025—
2027 aikana.
Ohjelmasta maksettavat mahdolliset palkkiot maksetaan osittain Lamorin osakkeina ja
osittain rahana. Rahaosuudella on tarkoitus kattaa palkkiosta osallistujille aiheutuvat verot
ja lakisääteiset sosiaalivakuutusmaksut. Jos avainhenkilön työ- tai toimisopimus päättyy
ennen palkkion maksamista, palkkiota ei pääsääntöisesti makseta.
Konsernin johtoryhmän jäsenten on omistettava viisikymmentä (50) prosenttia
ansaitsemistaan osakkeista, kunnes hänen osakeomistuksensa arvo yhtiössä vastaa 50
prosentin suuruista osuutta hänen vuotuisesta peruspalkastaan palkkion maksua edeltävänä
kalenterivuonna. Vastaavasti yhtiön toimitusjohtajan on omistettava kaikki ansaitsemansa
osakkeet, kunnes hänen osakeomistuksensa arvo yhtiössä vastaa 100 prosentin suuruista
osuutta hänen vuotuisesta peruspalkastaan palkkion maksua edeltävänä kalenterivuonna.
Tämä Lamorin osakkeiden määrä on omistettava niin kauan kuin jäsenyys konsernin
johtoryhmässä tai asema toimitusjohtajana jatkuu.
Seuraavassa taulukossa on esitetty yhteenveto osakepalkkiojärjestelmistä kaudella 2024.
Instrumentti
Suoriteperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2024-2026
Osakkeiden maksimimäärä, kpl
700 000
Ohjelman liikkeeseenlasku, pvm
18/3/2024
Osakkeiden vapautuminen viimeistään, pvm
30/3/2027
Enimmäisvoimassaoloaika, vuotta
3,0
Jäljellä oleva voimassaoloaika, vuotta
2,2
Henkilöitä tilikauden päättyessä
2
Toteutustapa
Osakkeita ja käteistä (nettomaksu)
Muutokset kauden aikana
Kpl
Suoriteperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2024-2026
1.1.2024 alussa ulkona olleet
0
Muutokset kauden aikana:
  Kaudella myönnetyt
453 766
  Kaudella menetetyt
233 766
  Kaudella toteutetut
0
31.12.2024 ulkona olleet
220 000
Käyvän arvon määrittäminen
Osakeperusteisen maksun käypä arvo määritellään myöntämishetkellä ja kirjataan kuluksi
oletetun oikeuden syntymisajan kuluessa. Markkinaehtoinen kriteeri, tässä tapauksessa
osakepalkkion ansaitsemiksi edellytetty osakekurssi, otetaan huomioon myöntämishetken
käyvässä arvossa, eikä sitä muuteta ohjelman aikana.
Arvostusparametrit tilikaudella myönnetyille kannustimille
Osakkeen kurssi antohetkellä, €
2,25
Oletettu volatiliteetti, %
40 %
Oletettu oikeuden syntymisjakso vuosina, painotettu keskiarvo
2,88
Riskitön korko, %
2,88 %
Oletetut osingot yhteensä juoksuajalla, EUR
0
Arvostusmenetelmä
Binomimalli
Käypä arvo per osake, €, painotettu keskiarvo
0,65
* Volatiliteetti perustuu yhtiön osakkeen volatiliteettiin ajalta kun se on saatavilla ohjelman aikaa
vastaavalla historiallisella ajanjaksolla.
Vaikutus tulokseen ja taloudelliseen asemaan tilikaudella
Tilikauden kulu osakeperusteiset maksut, EUR
44 470
Tilikauden kulu osakeperusteiset maksut, oma pääoma, EUR
44 470
Osakeperusteisista maksuista aiheutuva velka 31.12.2024, EUR
0
Arvio veroihin maksettavasta palkkion osuudesta 31.12.2024, EUR
44 550
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
139
5.2. Lähipiiritapahtumat
Konsernin lähipiiri koostuu yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista, hallituksesta,
toimitusjohtajasta sekä yhtiön muusta johtoryhmästä ja heidän perheenjäsenistään, sekä
heidän kontrolloimistaan yhteisöistä ja osakkuus- ja yhteisyrityksistä. Lisäksi konsernin
lähipiiriin luetaan osakkuus- ja yhteisyritykset, joissa konserni on omistajana.
Emoyhtiön ja tytäryhtiöiden tai yhteisten toimintojen, joissa konserni on osallisena, väliset
erät ja liiketoimet, jotka luetaan lähipiiriin, on eliminoitu konsernitilinpäätöksessä, eikä niitä
esitetä tässä liitetiedossa.
Seuraavassa taulukossa on esitetty tilikauden aikaisten lähipiiritapahtumien
kokonaistoteuma.
Liiketoimet lähipiirin kanssa
Tuhatta euroa
2024
2023
Myynnit lähipiirille
39
304
Ostot lähipiiriltä
1 462
1 437
Saamiset
628
443
Velat
265
1 345
Myynnit ja ostot lähipiirin kanssa tehdään yleisiä liiketoiminnallisia ehtoja noudattaen.
Lainasaamiset lähipiiriltä ja velat lähipiirille
Tuhatta euroa
2024
2023
Saamiset lähipiiriltä
529
675
Velat lähipiirille
0
0
Johdon avainhenkilöiden palkkiot
Johdon avainhenkilöstö koostuu yhtiön hallituksen jäsenistä, konsernin toimitusjohtajasta ja
konsernin johtoryhmästä.  Seuraavassa taulukossa on esitetty avainhenkilöille maksetut
palkkiot tilikauden aikana.
Yhtiön hallituksen palkkiot
Tuhatta euroa
2024
2023
Hallituksen puheenjohtaja
76
69
Hallituksen jäsenet
211
192
Yhteensä
287
261
Konsernin toimitusjohtaja, työsuhde-etuudet
Tuhatta euroa
2024
2023
Kiinteät kk-palkat
240
243
Lyhyen aikavälin palkkiot
24
159
Yhteensä
264
402
Johtoryhmä, työsuhde-etuudet
Tuhatta euroa
2024
2023
Kiinteät kk-palkat
1 195
1 522
Lyhyen aikavälin palkkiot
106
299
Yhteensä
1 301
1 821
Lamorilla on vuodesta 2022 alkaen ollut useita eri pitkän aikavälin osakeperusteisia
palkitsemisohjelmia toimitusjohtajalle ja johtoryhmän jäsenille. Tilikausilta 2023 ja 2024 ei
ole raportoitavia ansaittuja eikä maksettuja palkkioita ohjelmiin liittyen. Lisätietoja
ohjelmista on esitetty liitetiedossa 5.1.
Edellämainittujen työsuhde-etuuksien lisäksi Lamor on kirjannut vuoden lopussa 430
tuhannen euron suuruisen velan eri johtoryhmän jäsenten työsuhteen päättymisiin
liittyvistä etuuksista.
Johdon avainhenkilöille maksetut palkkiot yhteensä
1 853
2 484
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
140
Ostot lähipiiriltä sisältävät seuraavat korvaukset, joita hallituksen jäsenille tai heidän
määräysvaltayhteisöilleen on maksettu konsultointisopimusten tai muiden toimeksiantojen
perusteella muusta kuin hallitustyöskentelystä.
Tuhatta euroa
2024
2023
Konsultointipalkkiot yhteensä
324
330
5.3. Ehdolliset velat ja vastuusitoumukset
Vastuusitoumukset
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 Lamorilla oli lainojensa vakuutena yrityskiinnityksiä
91,8 miljoonan euron arvosta (91,8 miljoonaa euroa 31.12.2023).
Oikeusvaateisiin liittyvät ehdolliset velat
Lamorin entinen ulkomaalainen jälleenmyyjä on nostanut konsernia vastaan oikeusvaateen
liittyen liiketoimintaan Kolumbiassa. Lopullista oikeudenkäyntiä ei ole määrättynä.
Konsernin asianajajan näkemyksen mukaan vaateen toteutuminen on erittäin
epätodennäköistä. Oikeusvaateesta ei ole kirjattuna varausta tilinpäätökseen.
Takaukset
Lamor on antanut seuraavia pankkitakauksia ulkomaalaisille asiakkailleen:
Tuhatta euroa
2024
2023
Suoriutumiseen ja takuisiin liittyvät takaukset
26 468
24 540
Etukäteismaksuihin liittyvät takaukset
9 188
18 361
Tarjoustakaukset
100
0
Muut sitoumukset yhteensä
35 757
42 901
Takauksista ei odoteta muodostuvan velkaerää.
5.4. Tilikauden jälkeiset tapahtumat
Merkittävä teknologiatilaus Kuwaitista
Lamor tiedotti (pörssitiedote 8.1.2025) yhtiön saaneen 8 miljoonan euron
ympäristönsuojeluteknologian tilauksen Kuwaitista. Teknologiaa käytetään Arabianlahden
merielämän ja rantojen suojaamiseen. Tilaus on lisätty Lamorin tilauskantaan vuoden 2025
ensimmäisellä neljänneksellä ja toimitetaan vuoden 2025 toisella puoliskolla.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotukset
Lamor tiedotti (pörssitiedote 26.2.2025) osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
ehdotuksista Lamor Corporation Oyj:n varsinaiselle yhtiökokoukselle 2025.
Nimitystoimikunta ehdottaa, että hallitukseen valitaan uudelleen sen viisi nykyistä jäsentä.
Lisäksi toimikunta ehdottaa, että hallituksen palkkiot pidetään ennallaan ja hallituksen
jäsenten suositellaan hankkivan yhtiön osakkeita markkinoilta julkisessa kaupankäynnissä
muodostuvaan hintaan 40 prosentilla hallituksen jäsenen bruttovuosipalkkiosta, kunnes hän
omistaa yhtiön osakkeita hänelle maksettavan bruttovuosipalkkion kaksinkertaisen arvon.
Omistuksen kasvattaminen muovin kemiallisen kierrätyksen
liiketoiminnassa
Lamor tiedotti (lehdistötiedote 6.3.2025) yhtiön kasvattavan omistustaan strategisessa
muovin kemiallisen kierrätyksen liiketoiminnassa ja ostaa vähemmistöosakas Resiclo Oy:n
30 prosentin osuuden Lamor Recycling Oy:stä. Kaupan myötä Lamor omistaa 100 prosenttia
liiketoiminnasta. Tämä korostaa yhtiön vahvaa sitoutumista merkittävään hankkeeseen,
jonka tarkoituksena on vastata globaalisti kasvavaan uusioöljyn kysyntään
muoviteollisuudessa.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
141
Emoyhtiön tilinpäätös (FAS)
Tuloslaskelma
Liite
1.1.–31.12.2024
1.1.–31.12.2023
Liikevaihto
1
56 218 356,97
61 237 878,41
Liiketoiminnan muut tuotot 
2
1 013 714,14
608 875,56
Materiaalit ja palvelut
3
-31 385 356,64
-38 877 073,33
Henkilöstökulut
4
-7 440 376,45
-7 833 263,20
Poistot ja arvonalentumiset
5
-1 967 588,65
-2 563 925,23
Liiketoiminnan muut kulut
6
-27 268 108,94
-15 348 799,81
Liikevoitto (-tappio)
-10 829 359,57
-2 776 307,60
Rahoitustuotot- ja kulut
7
Osinkotuotot saman konsernin yrityksiltä
0,00
225 461,58
Korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä
31 230,32
23 360,54
Muilta
1 996 918,33
1 795 817,89
Korko- ja rahoituskulut
Muille
-7 309 468,45
-7 613 004,99
Voitto (-tappio) ennen tilinpäätös-siirtoja ja veroja
-16 110 679,37
-8 344 672,58
Tuloverot
8
2 087 904,46
1 094 037,78
Tilikauden voitto (-tappio)
-14 022 774,91
-7 250 634,80
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
142
Tase
Liite
1.1.–31.12.2024
1.1.–31.12.2023
VASTAAVAA
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat hyödykkeet
9
3 512 613,65
3 689 574,69
Aineelliset hyödykkeet
10
2 373 338,99
5 159 835,62
Sijoitukset
11
15 380 734,01
15 053 650,46
Pysyvät vastaavat yhteensä
21 266 686,65
23 903 060,77
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Vaihto-omaisuus
12
9 301 906,90
6 537 108,84
Pitkäaikaiset saamiset
13
Saman konsernin yrityksiltä
4 720 540,71
1 272 981,59
Muilta kuin saman konsernin yrityksiltä
483 870,17
316 576,38
Lyhytaikaiset saamiset
14
Saman konsernin yrityksiltä
5 620 308,62
6 100 252,87
Muilta kuin saman konsernin yrityksiltä
31 679 477,99
36 732 027,50
Laskennalliset verosaamiset
15
8 126 051,75
5 138 075,30
Rahat ja pankkisaamiset
9 985 236,32
2 755 067,78
Vaihtuvat vastaavat yhteensä
70 293 373,96
78 986 658,38
VASTAAVAA YHTEENSÄ
91 560 060,61
102 889 719,15
Liite
1.1.–31.12.2024
1.1.–31.12.2023
VASTATTAVAA
OMA PÄÄOMA
16
Osakepääoma
3 866 375,40
3 866 375,40
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
47 439 004,23
47 439 004,23
Edellisten tilikausien voitto (-tappio)
-18 398 053,98
-11 543 779,56
Tilikauden voitto (-tappio)
-14 022 774,91
-7 250 634,80
Oma pääoma yhteensä
18 884 550,74
32 510 965,27
VIERAS PÄÄOMA
Pitkäaikainen vieras pääoma
17
Korolliset velat
Muille
32 000 000,00
32 750 000,00
Lyhytaikainen vieras pääoma
18
Korolliset velat
Muille
11 500 000,00
11 473 899,19
Korottomat velat
Saman konsernin yrityksille
1 571 381,68
1 153 033,44
Muille
27 604 128,19
25 001 821,25
Vieras pääoma yhteensä
72 675 509,87
70 378 753,88
VASTATTAVAA YHTEENSÄ
91 560 060,61
102 889 719,15
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
143
Rahoituslaskelma
Tuhatta euroa
2024
2023
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden tulos
-14 023
-7 251
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset
1 968
2 564
Rahoitustuotot ja -kulut
5 281
5 568
Aineellisten hyödykkeiden myyntivoitot
-63
-65
Verot
-2 088
-1 094
Muut liiketoimet, joihin ei liity maksutapahtumaa
1 541
1 724
Oikaisut yhteensä
-7 384
1 447
Käyttöpääoman muutokset
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos
3 025
-4 764
Vaihto-omaisuuden muutos
-3 024
-670
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos
3 806
-675
Käyttöpääoman muutos
3 807
-6 109
Operatiivinen rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
-3 577
-4 663
Maksetut korot
-3 967
-1 092
Saadut korot
15
11
Muut rahoituserät
-1 867
-3 021
Maksetut verot
-96
-499
Liiketoiminnan nettorahavirta
-9 491
-9 264
Tuhatta euroa
2024
2023
Investointien rahavirta
Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin
-1 062
-4 223
Myönnetyt lainat
-3 469
-10 536
Lainasaamisten takaisinmaksut
20 615
464
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin
-1 129
-1 624
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynti
2 490
108
Investointien nettorahavirta
17 445
-15 810
Rahoituksen rahavirta
Lainojen nostot
49 750
53 174
Lainojen takaisinmaksut
-50 474
-27 486
Rahoituksen nettorahavirta
-724
25 688
Rahavarojen muutos
7 230
613
Rahavarat tilikauden alussa
2 755
2 142
Rahavarat tilikauden lopussa
9 985
2 755
Muutos
7 230
613
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
144
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
Emoyhtiön tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Lamor Corporation Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitosäännösten mukaisesti
(FAS).
Arvostus- ja jaksotusperiaatteet ja -menetelmät
Pysyvien vastaavien arvostaminen
Taseeseen merkittyjen aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden hankintamenosta on
vähennetty suunnitelman mukaiset poistot. Hankintamenoon on luettu hankinnasta ja
valmistuksesta aiheutuneet muuttuvat menot. Saadut avustukset on kirjattu hankintamenon
vähennykseksi. Suunnitelman mukaiset poistot on laskettu tasapoistoina aineettomien ja
aineellisten hyödykkeiden taloudellisen pitoajan perusteella. Poistot on tehty hyödykkeen
käyttöönottokuukaudesta alkaen.
Poistoajat ovat:
Liikearvo 5-10 vuotta
Kehittämismenot 5 vuotta
Muut aineettomat hyödykkeet 3-10 vuotta
Koneet ja kalusto 3–10 vuotta
Pysyvien vastaavien hyödykkeiden hankintamenot, joiden todennäköinen taloudellinen
käyttöaika on alle 3 vuotta, sekä pienhankinnat on kirjattu kokonaisuudessaan
hankintatilikauden kuluksi.
Vaihto-omaisuuden arvostaminen
Vaihto-omaisuus on merkitty taseeseen fifo-periaatteen mukaisesti hankintamenoonsa tai
sitä alempaan jälleenhankintahintaan tai todennäköiseen myyntihintaan.
Rahoitusvälineiden arvostaminen
Rahoitusvälineet on arvostettu hankintamenoon tai sitä alempaan todennäköiseen
arvoonsa.
Tuotekehitys- ja pitkävaikutteisten menojen jaksottaminen
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot on kirjattu vuosikuluiksi niiden syntymisvuonna. Kolmen
tai useamman vuoden ajan tuloa kerryttävät tuotekehitysmenot on aktivoitu taseeseen
kehittämismenoina ja poistetaan 5 vuoden aikana. Saadut avustukset vähennetään
aktivoidusta hankintamenosta.
Laskennallisten verojen kirjaaminen
Laskennallinen verovelka ja -saaminen on laskettu verotuksen ja tilinpäätöksen välisille
eroille käyttäen tilinpäätöshetkellä vahvistettua seuraavien vuosien verokantaa. Taseeseen
sisältyy laskennallinen verosaaminen vahvistetuista tappioista arvioidun todennäköisen
saamisen suuruisena.
Sivuliikkeet
Sivuliikkeen liiketapahtumat sisältyvät tilinpäätökseen. Pääliikkeen ja sivuliikkeen väliset
keskinäiset tapahtumat on eliminoitu tilinpäätöstä laadittaessa. Yhtiöllä on sivuliike
Saudi-Arabiassa.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
145
Tuloslaskelman liitetiedot
1. Liikevaihto
1.1.–31.12.2024
1.1.–31.12.2023
Liikevaihdon jakautuminen markkina-alueittain
EURA
24 993 602,88
30 196 752,22
AMER
2 175 958,18
5 306 546,74
MEAF
29 048 795,91
25 734 579,45
Yhteensä
56 218 356,97
61 237 878,41
2. Liiketoiminnan muut tuotot
1.1.–31.12.2024
1.1.–31.12.2023
Myyntivoitot
62 658,33
64 924,72
Muut liiketoiminnan tuotot
951 055,81
543 950,84
Yhteensä
1 013 714,14
608 875,56
3. Materiaalit ja palvelut
1.1.–31.12.2024
1.1.–31.12.2023
Ostot tilikauden aikana
-19 608 121,59
-22 869 832,35
Varaston muutos
680 543,47
667 204,07
Aineet ja tarvikkeet
-18 927 578,12
-22 202 628,28
Ulkopuoliset palvelut
-12 457 778,52
-16 674 445,05
Yhteensä
-31 385 356,64
-38 877 073,33
4. Henkilöstökulut
1.1.–31.12.2024
1.1.–31.12.2023
Palkat ja palkkiot
-6 412 613,21
-6 701 043,42
Eläkekulut
-903 357,54
-1 017 166,94
Muut henkilösivukulut
-124 405,70
-115 052,84
Yhteensä
-7 440 376,45
-7 833 263,20
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä tilikauden aikana
110
101
Johdon palkat ja palkkiot
Toimitusjohtajan ja hallituksen jäsenten palkat
ja palkkiot
551 233,02
663 035,00
5. Poistot ja arvonalentumiset
1.1.–31.12.2024
1.1.–31.12.2023
Suunnitelman mukaiset poistot
-1 967 588,65
-2 563 925,23
Yhteensä
-1 967 588,65
-2 563 925,23
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
146
6. Liiketoiminnan muut kulut
1.1.–31.12.2024
1.1.–31.12.2023
Vapaaehtoiset henkilöstökulut
-408 749,77
-460 855,73
Vuokrakulut
-971 407,86
-673 781,44
Matkakulut
-727 302,93
-662 241,20
Kuljetuskulut
-922 833,13
-610 257,72
Mainos- ja edustuskulut
-190 037,85
-363 893,84
Käyttö- ja ylläpitokulut
-134 768,71
-98 645,01
Provisiot ja royaltyt
-12 223 725,37
-3 041 249,03
Hallintokulut
-972 808,28
-716 103,86
Ostopalvelut
-6 362 899,49
-4 316 910,27
Muut liiketoiminnan kulut
-4 353 575,55
-4 404 861,71
Yhteensä
-27 268 108,94
-15 348 799,81
Tilintarkastajan palkkiot
Tilintarkastus
260 540,00
293 815,00
Muut tilintarkastukseen liittyvät toimeksiannot
21 863,55
600,00
Veroneuvonta
41 259,62
0,00
Muut palvelut (vero- ja erityispalvelut)
107 750,00
24 200,00
Yhteensä
431 413,17
318 615,00
7. Rahoitustuotot ja -kulut
1.1.–31.12.2024
1.1.–31.12.2023
Rahoitustuotot
Osinkotuotot saman konsernin yrityksiltä
0,00
225 461,58
Korkotuotot muilta
33 357,56
32 250,76
Korkotuotot, saman konsernin yrityksiltä
31 230,32
23 360,54
Kurssivoitot
1 963 560,77
1 763 567,13
Yhteensä
2 028 148,65
2 044 640,01
Rahoituskulut
Korkokulut
-4 059 740,74
-2 055 986,51
Kurssitappiot
-1 108 827,11
-2 537 641,19
Muut rahoituskulut
-2 140 900,60
-3 019 377,29
Yhteensä
-7 309 468,45
-7 613 004,99
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä
-5 281 319,80
-5 568 364,98
Muut rahoituskulut vuonna 2023 sisältävät 0,7 miljoonaa euroa arvonalentumisia pysyvien
vastaavien sijoituksista.
8. Tuloverot
1.1.–31.12.2024
1.1.–31.12.2023
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta
-270 109,92
0,00
Tuloverot aikaisemmilta tilikausilta
0,00
-1 652,54
Muut verot
-95 634,58
-497 599,45
Laskennallisen verovelan muutos
2 453 648,96
1 593 289,77
Yhteensä
2 087 904,46
1 094 037,78
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
147
Taseen vastaavien liitetiedot
9. Aineettomat hyödykkeet
31.12.2024
31.12.2023
Kehittämismenot
Hankintameno 1.1
2 246 656,69
868 791,15
Lisäykset
991 379,63
1 296 677,02
Vähennykset
0,00
0,00
Siirrot erien välillä
0,00
1 199 304,86
Tilikauden poisto
-725 427,08
-1 118 116,34
Kirjanpitoarvo 31.12
2 512 609,24
2 246 656,69
Aineettomat oikeudet
Hankintameno 1.1
1 063 969,05
2 594 321,99
Lisäykset
0,00
110 661,63
Vähennykset
0,00
0,00
Siirrot erien välillä
0,00
-1 199 304,86
Tilikauden poisto
-374 801,61
-441 709,71
Kirjanpitoarvo 31.12
689 167,44
1 063 969,05
Liikearvo
Hankintameno 1.1
378 948,95
447 061,19
Tilikauden poisto
-68 111,98
-68 112,24
Kirjanpitoarvo 31.12
310 836,97
378 948,95
Aineettomat hyödykkeet yhteensä
3 512 613,65
3 689 574,69
10. Aineelliset hyödykkeet
31.12.2024
31.12.2023
Koneet ja kalusto
Hankintameno 1.1
5 159 835,62
5 930 056,50
Lisäykset
137 427,80
216 180,62
Vähennykset
-2 427 003,81
-42 621,12
Siirrot erien välillä (siirto vaihto-omaisuudesta)
191 742,68
88 162,37
Kurssierot
110 868,01
-95 955,81
Tilikauden poisto
-799 531,31
-935 986,94
Kirjanpitoarvo 31.12
2 373 338,99
5 159 835,62
Aineelliset hyödykkeet yhteensä
2 373 338,99
5 159 835,62
11. Sijoitukset
31.12.2024
31.12.2023
Osuudet saman konsernin yrityksissä
Hankintameno 1.1
12 727 973,62
12 597 068,08
Lisäykset
327 083,55
1 986 515,20
Vähennykset
0,00
-1 228 101,70
Arvonalennukset
0,00
-627 507,96
Siirrot erien välillä
1 600 988,47
0,00
Hankintameno 31.12
14 656 045,64
12 727 973,62
Arvonalennukset 2023 liittyivät konsernin Venäjän liiketoimintaan. Vähennykset 2023
liittyivät kolmen ulkomaisen tytäryhtiön (Corena S.A., Lamor Peru S.A.C., Lamor Colombia
SAS) vähemmistöosuuksien hankintaan ja niihin liittyvän ehdollisen lisäkauppahinnan
uudelleenarvostukseen.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
148
Konserniyhtiöt
Kotipaikka
Konsernin
omistus %
Lamor USA Corporation
USA
100,00 %
Lamor Corporation UK Ltd.
Iso-Britannia
100,00 %
Lamor Beijing Co Ltd.
Kiina
100,00 %
Lamor Americas LLC**
USA
100,00 %
Lamor International Sales Corp. **
USA
100,00 %
Lamor Peru S.A.C
Peru
100,00 %
Lamor Environ. Solutions Spain
Espanja
100,00 %
Corena Group Bolivia SRL
Bolivia
100,00 %
World Environmental Service Technologies LLC*
USA
100,00 %
Lamor Environmental Services L.L.C.
Arabiemiirikunnat
100,00 %
Lamor Netherlands B.V.
Alankomaat
100,00 %
Lamor Vostok
Venäjä
100,00 %
Corena Chile SpA
Chile
92,55 %
Lamor Colombia SAS
Kolumbia
92,50 %
Corporacion Para Los Recursos Naturales Corena S.A.
Ecuador
85,01 %
Lamor Recycling Oy
Suomi
70,00 %
Lamor Middle East LLC
Oman
70,00 %
Lamor India Private Ltd
Intia
60,00 %
Lamor Environmental Solutions Panama*
Panama
52,00 %
Lamor Water Technology Oy
Suomi
50,67 %
* ei aktiivinen
** suljettu vuonna 2024
Osuudet osakkuusyrityksissä
31.12.2024
31.12.2023
Hankintameno 1.1
1 914 327,93
2 015 706,93
Lisäykset
0,00
0,00
Vähennykset
0,00
-101 379,00
Siirrot erien välillä *
-1 600 988,47
0,00
Hankintameno 31.12
313 339,46
1 914 327,93
* West LLC hankintahinta esitetty aikaisemmin virheellisesti osakkuusyhtiöryhmässä
Osakkuusyhtiöt
Kotipaikka
Konsernin
omistus %
Suoraan omistetut
Shanghai Dongan Water Pollution Control Center Co Ltd
Kiina
28,60 %
Lamor Cevre Hitzmetleri Sanayi ve Ticaret Anomin Sirketi
Turkki
30,00 %
Lamor Central Asia LLP
Kazakstan
40,00 %
Limpeza e Descontaminacao de Superficies Maritimas LTDA
(Lamor Do Brazil)
Brasilia
50,00 %
Lamor NBO LLC
Azerbaidžan
50,00 %
Sawa Petroleum Services Ltd
Senegal
45,00 %
Lamor Ukraine LLC
Ukraina
19,90 %
Gaico-Corena Environmental Services Inc.
Guyana
49,00 %
Yhteisyritykset
K Lamor for Environmental Consulting, W.L.L. 
Kuwait
45,00 %
Gaico-Corena Environmental Services Inc.:n omistamat
Sustainable Environmental Solutions Guayana Inc. (SES)
Guyana
24,50 %
Olennaiset emoyhtiön sivuliikkeet
Maa
Lamor Corporation Plc, Saudi Arabian branch (LAMOR
Corporation AB Br Co)
Saudi-Arabia
Lamor Corporation Plc, Saudi Arabian branch (LAMOR Company
for Environmental Services)
Saudi-Arabia
Muut osakkeet ja osuudet
31.12.2024
31.12.2023
Hankintameno 1.1
411 348,91
411 348,91
Lisäykset
0,00
0,00
Vähennykset
0,00
0,00
Hankintameno 31.12
411 348,91
411 348,91
Sijoitukset yhteensä
15 380 734,01
15 053 650,46
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
149
12. Vaihto-omaisuus
31.12.2024
31.12.2023
Aineet ja tarvikkeet
8 850 913,65
6 483 817,39
Keskeneräiset tuotteet
450 993,25
53 291,45
Yhteensä
9 301 906,90
6 537 108,84
13. Pitkäaikaiset saamiset
31.12.2024
31.12.2023
Pitkäaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä
Lainasaamiset
4 720 540,71
1 272 981,59
Pitkäaikaiset saamiset osakkuusyhtiöiltä
Lainasaamiset osakkuusyhtiöiltä
375 981,50
20 134 568,12
Pitkäaikaiset saamiset muilta
Lainasaamiset
483 870,17
316 576,38
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä
5 580 392,38
21 724 126,09
14. Lyhytaikaiset saamiset
31.12.2024
31.12.2023
Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä
Myyntisaamiset
5 274 860,35
5 241 730,51
Muut saamiset
345 448,27
858 522,36
Yhteensä
5 620 308,62
6 100 252,87
Lyhytaikaiset saamiset muilta
Myyntisaamiset
18 876 526,59
25 133 557,57
Ennakkomaksut
252 616,67
2 552 901,44
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät
10 566 883,25
6 651 959,25
Arvonlisäverosaamiset
256 610,61
417 918,82
Muut saamiset
1 233 814,74
1 010 225,72
Siirtosaamiset
493 026,13
965 464,70
Yhteensä
31 679 477,99
36 732 027,50
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä
37 299 786,61
42 832 280,37
Lyhytaikaiset siirtosaamiset
Avustussaamiset
0,00
203 917,75
Jaksotetut rahoituskulut
456 417,89
730 180,78
Muut siirtosaamiset
36 608,24
31 366,17
Yhteensä
493 026,13
965 464,70
15. Laskennalliset verosaamiset
31.12.2024
31.12.2023
Laskennalliset verosaamiset vahvistetuista tappioista
8 126 051,75
5 138 075,30
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
150
Taseen vastaavien liitetiedot
16. Oma pääoma
31.12.2024
31.12.2023
Sidottu oma pääoma
Osakepääoma 1.1
3 866 375,40
3 866 375,40
Lisäys, siirto rahastoista
0,00
0,00
Osakepääoma 31.12
3 866 375,40
3 866 375,40
Sidottu oma pääoma yhteensä
3 866 375,40
3 866 375,40
Vapaa oma pääoma
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1
47 439 004,23
47 439 004,23
Lisäys tilikauden aikana
0,00
0,00
Vähennys, siirto osakepääomaan
0,00
0,00
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12
47 439 004,23
47 439 004,23
Edellisten tilikausien voitto 1.1
-18 794 414,36
-10 981 709,98
Muuntoerot sivuliikkeen toiminnasta
396 360,38
-562 069,58
Edellisten tilikausien voitto 31.12
-18 398 053,98
-11 543 779,56
Tilikauden tulos
-14 022 774,91
-7 250 634,80
Vapaa oma pääoma yhteensä
15 018 175,33
28 644 589,87
Oma pääoma yhteensä
18 884 550,73
32 510 965,27
Raportointikauden lopussa 31.12.2024 Lamorin osakepääoma oli 3 866 375,40 euroa ja
osakkeiden lukumäärä, pois lukien yhtiön omistamat omat osakkeet, oli 26 959 974
kappaletta. Lamor omisti tilikauden lopussa 31.12.2024 yhteensä 542 450 kappaletta omia
osakkeitaan.
31.12.2024
31.12.2023
Laskelma jakokelpoisesta omasta pääomasta
Edellisten tilikausien voittovarat
-18 398 053,98
-11 543 779,56
Tilikauden voitto/tappio
-14 022 774,91
-7 250 634,80
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto
47 439 004,23
47 439 004,23
Aktivoidut kehittämismenot
-2 512 609,24
-2 246 656,69
Yhteensä
12 505 566,09
26 397 933,18
17. Pitkäaikainen vieras pääoma
31.12.2024
31.12.2023
Korolliset pitkäaikaiset velat
Joukkovelkakirjalainat
25 000 000,00
25 000 000,00
Rahoituslaitoksille
1 500 000,00
3 500 000,00
Muilta
5 500 000,00
4 250 000,00
Yhteensä
32 000 000,00
32 750 000,00
Korolliset pitkäaikaiset velat yhteensä
32 000 000,00
32 750 000,00
Korolliset ja korottomat pitkäaikaiset velat yhteensä
32 000 000,00
32 750 000,00
Velat, jotka erääntyvät myöhemmin kuin viiden vuoden
kuluttua
Muilta
1 100 000,00
950 000,00
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
151
18. Lyhytaikainen vieras pääoma
31.12.2024
31.12.2023
Korolliset lyhytaikaiset velat
Rahoituslaitoksille
11 500 000,00
11 473 899,19
Osakkeenomistajille
0,00
0,00
Muille
0,00
0,00
Yhteensä
11 500 000,00
11 473 899,19
Korolliset lyhytaikaiset velat yhteensä
11 500 000,00
11 473 899,19
Korottomat lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille
Ostovelat
1 571 381,68
1 153 033,44
Muut velat
0,00
0,00
Yhteensä
1 571 381,68
1 153 033,44
Korottomat lyhytaikaiset velat muille
Saadut ennakot
8 300 412,38
2 033 118,69
Ostovelat
7 191 456,82
9 062 363,95
Muut velat
161 742,22
194 219,67
Arvonlisäverovelat
1 954 129,50
1 470 397,98
Siirtovelat
9 996 387,27
12 241 720,96
Yhteensä
27 604 128,19
25 001 821,25
Siirtovelat
Lomapalkkavelka sosiaalikuluineen
836 454,84
809 017,21
Palkkavelka sosiaalikuluineen
334 748,40
445 894,38
Korkojaksotus
1 167 732,33
1 074 877,15
Siirtovelat yritysjärjestelyistä
263 121,64
1 438 967,44
Siirtovelat käynnissä olevista projekteista
6 529 546,25
7 892 169,14
Muut lyhytaikaiset siirtovelat
864 783,81
580 795,64
Yhteensä
9 996 387,27
12 241 720,96
Korottomat lyhytaikaiset velat yhteensä
29 175 509,87
26 154 854,69
Korolliset ja korottomat lyhytaikaiset velat yhteensä
40 675 509,87
37 628 753,88
Vakuuksia ja vastuusitoumuksia koskevat liitetiedot
19. Annetut vakuudet
31.12.2024
31.12.2023
Yrityskiinnitykset
91 806 375,84
91 806 375,84
Velat, joiden vakuudeksi annettu kiinnityksiä tai pantteja
Luotollinen tili (limiitti 7 MEUR)
0,00
5 973 899,19
Lainat rahoituslaitoksilta
13 000 000,00
9 000 000,00
Joukkovelkakirjalainat
25 000 000,00
25 000 000,00
Yhteensä
38 000 000,00
39 973 899,19
20. Vastuusitoumukset ja muut vastuut
31.12.2024
31.12.2023
Leasingsopimuksista maksettavat määrät
Seuraavalla tilikaudella maksettavat
56 139,61
64 530,30
Myöhemmin maksettavat
41 417,52
47 215,10
Yhteensä
97 557,13
111 745,40
Takaukset
Samaan konserniin kuuluvien yritysten puolesta annetut
takaukset
3 711 751,54
1 481 087,92
Tarjous - ja toimitustakaukset muille
34 250 661,22
41 769 784,91
Yhteensä
37 962 412,76
43 250 872,83
Vuokravastuut
Seuraavalla tilikaudella maksettavat
334 865,22
285 460,52
Yhteensä
334 865,22
285 460,52
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
152
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat tilinpäätöshetkellä olivat 12 505 566,09 euroa, josta
tilikauden tappio on -14 022 774,91 euroa. Hallitus esittää yhtiökokoukselle, että osinkoa ei
jaeta, ja että tilikauden tappio siirretään voittovaroihin.
Tilinpäätös on laadittu sovellettavia tilinpäätössäännöksiä noudattaen ja antaa oikean ja
riittävän kuvan sekä emoyhtiöstä että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yhtiöiden
varoista, vastuista, taloudellisesta asemasta sekä voitosta tai tappiosta.
Lisäksi vahvistamme, että hallituksen toimintakertomus sisältää:
Todenmukaisen kuvan liiketoiminnan kehittymisestä ja taloudellisesta tuloksesta,
Kuvauksen merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuustekjöistä sekä muusta yrityksen
tilasta ja
Kestävyysraportin, joka on laadittu noudattaen kirjanpitolain 7 luvussa tarkoitettuja
raportointistandardeja ja taksonomia-asetuksen 8 artiklaa.
Porvoossa 27. päivänä maaliskuuta 2025
Mika Ståhlberg
Fred Larsen
Hallituksen puheenjohtaja
Hallituksen varapuheenjohtaja
Nina Ehrnrooth
Kaisa Lipponen
Hallituksen jäsen
Hallituksen jäsen
Timo Rantanen
Johan Grön
Hallituksen jäsen
Toimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsingissä 28. päivänä maaliskuuta 2025
Ernst & Young Oy
Tilintarkastusyhteisö
Mikko Rytilahti
KHT
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
153
Tilintarkastuskertomus
Lamor Corporation Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Lamor Corporation Oyj:n (y-tunnus 2038517-1) tilinpäätöksen
tilikaudelta 1.1.–31.12.2024. Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan
tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot,
mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva informaatio, sekä
emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta
sekä sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja
taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien
säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut 
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan
mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin
kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja
olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat
parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja
koskevien säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5.
artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 2.2.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme
mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden
tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena
kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa,
emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme täyttäneet kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa kuvatut velvollisuutemme tilinpäätöksen tilintarkastuksessa mukaan
lukien näihin seikkoihin liittyvät velvoitteemme. Tämän mukaisesti suoritimme
suunnittelemamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat arviomme mukaisesti
riskeihin, jotka voivat johtaa tilinpäätöksen olennaiseen virheellisyyteen. Suorittamamme
tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat myös alla mainittuihin seikkoihin, ovat olleet
perustana oheista tilinpäätöstä koskevalle lausunnollemme.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa
kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon
tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen
virheellisyyden riski.
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka
Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Liikearvon arvostus
Viittaamme konsernitilinpäätöksen liitetietoon 3.3
Tilinpäätöspäivänä liikearvon arvo oli 18,6 M€
(18,6 M€), mikä edustaa 10,2 % (11,3 %) taseen
varoista.
Liikearvon arvostus oli tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka, koska johdon vuosittain
suorittamaan arvonalentumistestaukseen sisältyy
arvionmääräisiä eriä. Konsernin johto tekee
oletuksia markkinoiden ja talouden tulevaisuuden
olosuhteista, kuten liikevaihdon ja katteen
kehityksestä.
Liikearvon arvostus oli myös EU-asetuksen
537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu
merkittävä olennaisen virheellisyyden riski.
Tilintarkastustoimenpiteet, jotka vastasivat
liikearvon arvostukseen liittyvään olennaisen
virheellisyyden riskiin, sisälsivät muun muassa
seuraavia toimenpiteitä:
Käytimme apuna arvonmäärityksen
erityisasiantuntijoitamme arvioidessamme
johdon arvonalentumistestauksessa
käyttämien menetelmien, arvostuslaskelmien
sekä laskelmiin sisältyvien oletusten
asianmukaisuutta;
Testasimme johdon laatimien
arvonalentumislaskelmien täsmällisyyttä;
Keskityimme siihen, kuinka paljon rahavirtaa
tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat
rahamäärät ylittivät kirjanpitoarvot ja voisiko
jokin mahdollinen muutos oletuksissa johtaa
siihen, että kirjanpitoarvo ylittäisi
kerrytettävissä olevan rahamäärän;
Arvioimme konsernin liikearvosta esitettyjen
liitetietojen riittävyyttä.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
154
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka
Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Pitkäaikaisten projektitoimitusten tuloutus
Viittaamme konsernitilinpäätöksen liitetietoon 2.1
Lamor Corporation Oyj soveltaa pitkäaikaisissa
projektitoimituksissaan laskentaperiaatteidensa
mukaisesti valmiusasteeseen mukaista ajan
kulumiseen perustuvaa tuloutusmenetelmää
(suoritevelvoite toteutetaan ajan kuluessa).
Olemme tunnistaneet projektitoimitusten
tuloutuksen olennaiseksi riskiksi ja
tilintarkastuksen kannalta olennaiseksi seikaksi,
koska tuloutusmenetelmään liittyy merkittävässä
määrin johdon harkintaa.
Valmiusasteen määrittäminen perustuu
menetelmään, joka edellyttää johdon arvioita
raportointikauden päättymispäivään mennessä
kertyneistä kustannuksista suhteessa hankkeen
arvioituihin kokonaiskustannuksiin.
Vuonna 2024 noin 71 % konsernin 114,4
miljoonan euron kokonaisliikevaihdosta on
tuloutettu valmiusasteeseen perustuvan
tuloutusmenetelmän mukaisesti.
Tämä seikka oli EU-asetuksen 537/2014 10.
artiklan 2 c-kohdassa tarkoitettu merkittävä
olennaisen virheellisyyden riski.
Vastataksemme pitkäaikaisten projektitoimitusten
tuloutukseen liittyvän olennaisen virheellisyyden
riskiin, tilintarkastustoimenpiteemme sisälsivät
muun muassa seuraavia toimenpiteitä:
Arvioimme konsernin pitkäaikaisten
projektitoimitusten tuloutuksen
laskentaperiaatteita;
Muodostimme käsityksen pitkäaikaisten
projektitoimitusten tuloutuksen prosessista;
Perehdyimme pitkäaikaisiin projekteihin
liittyvään dokumentaatioon ja testasimme
pistokokein tuloutuslaskelmia sekä vertasimme
ennusteita toteumaa vastaan;
Suoritimme analyyttisiä toimenpiteitä;
Arvioimme johdon ennusteita käymällä läpi
projektidokumentaatiota ja keskustelemalla
keskeneräisten projektitoimitusten tilanteesta
yhtiön taloushallinnon ja projektivastaavien
kanssa; ja
Arvioimme tuloutukseen liittyviä liitetietoja
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa
oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien
säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja
vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa
olennaista virheellisyyttä. 
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja
konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka
liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan
jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos
emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista
vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä
kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä
antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea
varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän
tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi
aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden
yksin tai yhdessä voitaisiin kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita
käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista
harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen
olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin
vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen
määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että
väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin
riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä
väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan
sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta
pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset
tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan
lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä
johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista
laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme
hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö
sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa
merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos
johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää
tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
155
tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole
riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat
tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun
tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa
siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien,
yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana
olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen hankkiaksemme
konsernitilinpäätöstä koskevan tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeellisen
määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä
tai liiketoimintayksikköjä koskevasta taloudellisesta informaatiosta. Vastaamme
konsernin tilintarkastusta varten suoritettavan tilintarkastustyön ohjauksesta,
valvonnasta ja läpikäynnistä. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta
laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien
mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme
tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet
riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden
kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan
riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä
tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen
kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös
tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa
tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska
siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voitaisiin kohtuudella odottaa olevan suuremmat
kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 17.5.2016 alkaen
yhtäjaksoisesti yhdeksän vuotta.  Lamor Corporation Oyj:stä on tullut yleisen edun kannalta
merkittävä yhteisö 23.11.2023.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää
toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä
tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet
toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää,
ja odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen
tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio
olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suorittaessa hankkimamme
tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus
laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä lukuun ottamatta niitä
kestävyysraporttia koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa ja
kestävyysraportointistandardeissa.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat
yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laadittu noudattaen siihen sovellettavia
säännöksiä. Lausuntomme eivät kata niitä kestävyysraporttia koskevia tietoja, joista
säädetään kirjanpitolain 7 luvussa ja kestävyysraportointistandardeissa.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme saamaamme
muuhun informaatioon kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä
muussa informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta.
Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 28.3.2025
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Mikko Rytilahti
KHT
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
156
Kestävyysraportin varmennusraportti
Lamor Corporation Oyj:n yhtiökokoukselle
Olemme suorittaneet rajoitetun varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on
Lamor Corporation Oyj:n (y-tunnus 2038517-1) toimintakertomukseen sisältyvä
kirjanpitolain 7 luvun mukainen konsernikestävyysraportti tilikaudelta 1.1.–31.12.2024.
Lausunto
Suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme evidenssin perusteella tietoomme ei ole
tullut seikkaa, joka antaisi meille syyn uskoa, että konsernikestävyysraportissa ei ole kaikilta
olennaisilta osiltaan noudatettu
1. kirjanpitolain 7 luvussa säädettyjä vaatimuksia ja kestävyysraportointistandardeja (ESRS);
2. kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja asetuksen (EU) 2019/2088
muuttamisesta annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2020/852
artiklassa 8 säädettyjä vaatimuksia (EU-taksonomia).
Edellä kohta 1 käsittää myös prosessin, jolla Lamor Corporation Oyj on yksilöinyt tiedot
kestävyysraportointistandardien mukaista raportoimista varten (kaksinkertainen
olennaisuusanalyysi), sekä tietojen merkitsemisen kirjanpitolain 7 luvun 22 §:ssä
tarkoitetulla tavalla.
Lausuntomme ei kata kirjanpitolain 7 luvun 22 § 1 mom. 2 kohdan mukaista
konsernikestävyysraportin merkitsemistä digitaalisilla XBRL-kestävyystunnisteilla, koska
kestävyysraportointiyritysten ei ole ollut mahdollista noudattaa kyseistä säännöstä
ESEF-asetuksen tai muun Euroopan unionin lainsäädännön puuttumisen vuoksi.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet konsernikestävyysraportin varmentamisen rajoitetun varmuuden
antavana toimeksiantona noudattaen Suomessa noudatettavaa hyvää varmennustapaa ja
kansainvälistä varmennustoimeksiantostandardia ISAE 3000 (uudistettu) ”Muut
varmennustoimeksiannot kuin mennyttä aikaa koskevaan taloudelliseen informaatioon
kohdistuva tilintarkastus tai yleisluontoinen tarkastus”.
Tämän standardin mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa
Konsernikestävyystarkastajan velvollisuudet.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa evidenssiä.
Muu seikka
Haluamme kiinnittää huomiota siihen, että Lamor Corporation Oyj:n kirjanpitolain 7 luvun
mukainen konsernikestävyysraportti on laadittu ja varmennettu ensimmäistä kertaa
tilikaudelta 1.1.–31.12.2024. Lausuntomme ei kata konsernikestävyysraportissa esitettyjä
vertailutietoja. Lausuntoamme ei ole mukautettu tämän seikan osalta.
Konsernikestävyystarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme
täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Konsernikestävyystarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka
mukaan kestävyystarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä
toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten
standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten
noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Lamor Corporation Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat:
konsernikestävyysraportista sekä sen laatimisesta ja esittämisestä kirjanpitolain
7 luvussa säädetyn mukaisesti, mukaan lukien kestävyysraportointistandardeissa
määritelty prosessi, jolla on yksilöity tiedot kestävyysraportointistandardien mukaista
raportointia varten ja tietojen merkitseminen kirjanpitolain 7 luvun 22 §:ssä tarkoitetulla
tavalla, sekä
siitä, että konsernikestävyysraportissa on noudatettu kestävää sijoittamista
helpottavasta kehyksestä ja asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun
Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8 säädettyjä
vaatimuksia;
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
konsernikestävyysraportin, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa
olennaista virheellisyyttä.
Luontaiset rajoitukset kestävyysraportin laatimisessa
Konsernikestävyysraportin laatiminen edellyttää yhtiöltä olennaisuusarviointia relevanttien
raportoitavien seikkojen tunnistamiseksi. Tähän sisältyy merkittävästi johdon harkintaa ja
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
157
valintoja. Konsernikestävyysraportoinnille on myös luonteenomaista, että tämäntyyppisten
tietojen raportointiin liittyy estimaatteja ja olettamuksia, sekä mittaus- ja arviointiepävarmuutta.
Kasvihuonekaasujen määrittämiseen liittyy luontaista epävarmuutta, koska
päästökertoimien ja eri kaasujen päästöjen yhdistämiseen tarvittavien lukuarvojen
määrittämisessä käytettävä tieteellinen tieto on epätäydellistä.
Lisäksi raportoidessaan tulevaisuuteen suuntautuvia tietoja yhtiön on esitettävä mahdollisia
tulevaisuuden tapahtumia koskevat oletukset, ja kerrottava yhtiön mahdollisista tulevista
toimista näihin tapahtumiin liittyen. Todellinen lopputulos saattaa olla erilainen, koska
ennustetut tapahtumat eivät aina toteudu odotetulla tavalla.
Konsernikestävyystarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutemme on suorittaa varmennustoimeksianto saadaksemme rajoitetun varmuuden
siitä, onko konsernikestävyysraportissa väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä, sekä antaa rajoitetun varmuuden antava varmennuskertomus, joka sisältää
lausuntomme. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden
katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa
vaikuttavan päätöksiin, joita käyttäjät tekevät konsernikestävyysraportin perusteella.
Kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 (uudistettu) noudattamiseen
kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko
toimeksiannon ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat
konsernikestävyysraportin olennaisen virheellisyyden riskit, ja muodostamme käsityksen
toimeksiannon kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset varmennustoimenpiteet, mutta
emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia varmennustoimenpiteitä
hankkiaksemme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
evidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa,
väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen
esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Kuvaus suoritetuista toimenpiteistä
Rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa suoritettavat toimenpiteet poikkeavat
luonteeltaan ja ajoitukseltaan kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon
toimenpiteistä, ja ovat niitä suppeampia. Valittavien varmennustoimenpiteiden luonne,
ajoitus ja laajuus perustuvat ammatilliseen harkintaan sisältäen arvioinnin väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvasta olennaisen virheellisyyden riskistä. Tämän vuoksi rajoitetun
varmuuden antavassa toimeksiannossa saatava varmuuden taso on huomattavasti alempi
kuin varmuus, joka saataisiin suorittamalla kohtuullisen varmuuden antava toimeksianto.
Toimenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa:
Olemme haastatelleet konsernikestävyysraportin sisältämien tietojen keräämisestä ja
raportoinnista vastaavia avainhenkilöitä.
Hankimme haastatteluilla ymmärryksen konsernin kontrolliympäristöstä
konsernikestävyysraportointiprosessiin liittyen.
Arvioimme yrityksen kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin prosessin toteuttamista
suhteessa ESRS-standardien vaatimuksiin, sekä sitä, että kaksoisolennaisuusarvioinnista
annetut tiedot ovat ESRS-standardien mukaisia.
Arvioimme, täyttääkö konsernikestävyysraportti olennaisia kestävyysteemoja koskevat
ESRS-standardien vaatimukset olennaisilta osin:
Olemme testanneet konsernikestävyysraportissa esitetyn informaation oikeellisuutta
vertaamalla informaatiota otosperusteisesti tätä tukevaan yrityksen dokumentaatioon.
Olemme otosperusteisesti suorittaneet analyyttisiä tarkastustoimenpiteitä ja niihin
liittyviä kyselyitä, uudelleenlaskentaa ja aineistotarkastusta, sekä testanneet tietojen
yhdistelyä arvioidaksemme konsernikestävyysraportin oikeellisuutta.
Hankimme ymmärryksen prosessista, joilla yritys on määritellyt taksonomiakelpoiset ja
taksonomian mukaiset taloudelliset toiminnot, sekä arvioimme näistä annettujen tietojen
säännöstenmukaisuutta.
Helsingissä 28.3.2025
Ernst & Young Oy
kestävyystarkastusyhteisö
Mikko Rytilahti
KRT
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
158
Riippumattoman tilintarkastajan raportti Lamor Corporation Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
Lamor Corporation Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on Lamor
Corporation Oyj:n (y-tunnus: 2038517-1) komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti
laadittu tilinpäätös 7437003R88R5QOCMFQ82-2024-12-31-fi.zip tilikaudelta 1.1.-31.12.2024..
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-
tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne täyttävät komission teknisen sääntelystandardin
vaatimukset. Tähän vastuuseen kuuluu,
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa komission teknisen sääntelystandardin artiklan
3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot
ja yhtiön tunnistetiedot iXBRL-merkein komission sääntelystandardin artiklan 4
mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen
yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne
katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen komission teknisen
sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut
näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastusyhteisömme soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka
mukaan tilintarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa
laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien
sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista
koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme on arvopaperimarkkinalain 7:8 § mukaisesti varmentaa komission
teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös. Annamme lausunnon siitä, onko
ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin komission
teknisen sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnossamme, missä laajuudessa varmennus on
suoritettu. Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon
kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta
osin merkitty iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin 4. artiklan
vaatimusten mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein komission teknisen
sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuvat tilintarkastajan
harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä
johtuvaa olennaista poikkeamaa komission teknisen sääntelystandardin vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n mukaisena lausuntona esitämme, että Lamor
Corporation Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen 7437003R88R5QOCMFQ82-2024-12-31-fi.zip
sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat sekä liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
tilikaudelta 1.1.-31.12.2024 on olennaisilta osin merkitty komission teknisen
sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Lamor Corporation Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta
tilikaudelta 1.1.-31.12.2024 on annettu 28.03.2025 päivätyllä tilintarkastus-
kertomuksellamme. Tällä raportilla emme anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta
lausuntoa tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 04.04.2025
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Mikko Rytilahti
KHT
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
159
Tietoja Lamorin osakkeenomistajille
Lamor Corporation Oyj:n osake on kaupankäynnin kohteena Nasdaq Helsinki Oy:n
ylläpitämällä pörssilistalla kaupankäyntitunnuksella LAMOR.
Lamorilla on yksi osakesarja.
Lamorin osakkeet on laskettu liikkeeseen Suomen lakien mukaisesti, ja osakkeet on
liitetty Euroclear Finlandin hallinnoimaan Suomen arvo-osuusjärjestelmään.
Osakkeisiin ei liity äänestysrajoituksia.
Jokaisella osakkeella on yhtäläinen äänioikeus, ja yhtiön osakkeet tuottavat yhtäläiset
oikeudet osinkoon.
Osakkeet ovat euromääräisiä.
Osakkeilla ei ole nimellisarvoa.
Kaikki osakkeet on maksettu kokonaisuudessaan.
Lisäksi Lamorin vihreä joukkovelkakirjalaina on noteerattu Nasdaqin First North Finland
-listalla.
Osinkopolitiikka
Osinkopolitiikkansa mukaisesti Lamor pyrkii jakamaan vuosittaista osinkoa, huomioiden
kuitenkin liiketoiminnan kehittämiseen liittyvät tarpeet.
Varsinainen yhtiökokous 2025
Lamorin varsinainen yhtiökokous on suunniteltu järjestettäväksi 28.4.2025.
Yhtiökokouskutsu on suunniteltu julkaistavaksi 7.4.2025. Yhtiökokouskutsu julkaistaan
yhtiön verkkosivuilla ja lisäksi pörssitiedotteena.
Yhtiökokouskutsu sisältää hallituksen sekä osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
ehdotukset Lamorin vuoden 2025 varsinaiselle yhtiökokoukselle sekä lisäksi tietoa
kokoukseen ilmoittautumisesta ja osallistumisesta osakkeenomistajille ja heidän
edustajilleen sekä hallintarekisteröityjen osakkeiden haltijoille.
Hallituksen voitonjakoehdotus
Tilikauden päättyessä 31.12.2024 emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat olivat
12 505 566,09 euroa, josta tilikauden tappio oli -14 022 774,91 euroa. Hallitus ehdottaa
yhtiökokoukselle, että osinkoa ei jaeta ja tilikauden 2024 tulos jätetään edellisten tilikausien
voitto/tappio-tilille.
Lamorin taloudellinen tiedottaminen vuonna 2025
Lamor julkaisee taloudelliset katsauksensa vuonna 2025 seuraavasti:
Osavuosikatsaus tammi–maaliskuulta 2025 julkaistaan 8.5.2025
Puolivuosikatsaus tammi–kesäkuulta 2025 julkaistaan 31.7.2025
Osavuosikatsaus tammi–syyskuulta 2025 julkaistaan 30.10.2025
Taloudelliset katsaukset ovat julkaisuhetkestä alkaen saatavilla Lamorin verkkosivuilla.
Tulosjulkistustilaisuus
Lamor tiedottaa ennen kunkin taloudellisten katsauksensa julkaisua osakkeen- omistajien
mahdollisuudesta osallistua tulosjulkistustilaisuuteen. Mahdollinen oheis- materiaali ja/tai
tallenne pyritään on saatavilla Lamorin verkkosivuilla aina viimeistään tilaisuuden jälkeen.
Lamorin tiedotteiden tilaaminen
Lamorin tiedotteet ovat tilattavissa yhtiön verkkosivuilla olevalla tiedotetilaus- lomakkeella.
Pörssi- ja lehdistötiedotteiden lisäksi Lamor julkaisee yhtiötiedotteita Nasdaq Helsinki Bond
Market -markkinapaikan ehtojen mukaisesti, sillä Lamorin ensimmäisen vihreä
joukkovelkakirjalaina on noteerattu kyseisellä markkinapaikalla vuonna 2023.
Hiljainen jakso
Lamorilla on 30 kalenteripäivän hiljainen jakso ennen osavuosikatsausten, puoli-
vuosikatsauksen, tilinpäätöstiedotteen ja tilinpäätöksen julkistusta. Tänä aikana Lamor ei
kommentoi taloudellista tulostaan, markkinoita tai markkinanäkymiä eikä tapaa
pääomamarkkinoiden tai talousmedian edustajia muuten kuin yleisluontoisten tai teknisten
katsausten merkeissä.
Osakkeet ja kaupankäynti
Lamorin osakkeiden kokonaislukumäärässä tai yhtiön hallussa olevien osakkeiden
lukumäärässä ei tapahtunut muutoksia vuoden 2024 aikana, eikä yhtiön osakkeisiin tai
niiden antamiseen kohdistunut avoimia sitoumuksia tilikauden 2024 päättyessä.
Lamorin hallitus ei käyttänyt vuoden 2024 aikana varsinaisen yhtiökokouksen hallitukselle
antamia valtuuksia päättää uusien tai yhtiön hallussa olevien osakkeiden antamisesta, yhtiön
omien osakkeiden hankkimisesta, tai osakkeiden sekä optio-oikeuksien tai muiden osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta.
Yhtiön osakeperusteisten kannustinohjelmien perusteella ei ole maksettu tai kertynyt
maksettavia osakepalkkioita.
Yhtiön osakkeisiin ei kohdistu avoimia optio-oikeuksia.
LAMOR VUOSIKERTOMUS 2024
160
Analyytikot
Ajantasaiset tiedot Lamoria seuraavista analyytikoista löytyy Lamorin verkkosivuilta.
Lamor IR
Lamorin sijoittajasuhteista vastaavat yhtiön toimitusjohtaja, talousjohtaja sekä yhtiön
sijoittajasuhteista, viestinnästä ja strategiasta vastaava johtaja.
Lamor IR, yhteydenotot: Ir@lamor.com
Osakkeen perustiedot 31.12.2024
Listauspaikka*
Nasdaq Helsinki
Kaupankäyntitunnus
LAMOR
ISIN-koodi
FI4000512488
Toimiala
Teollisuushyödykkeet
Markkina-arvoluokka
Pienet yhtiöt
Listauspäivämäärä*
45
Osakkeita
27502424
Liikkeeseen laskettujen osakkeiden lukumäärä
26959974
Yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden lukumäärä
542450
Osakepääoma
3 866 375,40 euroa
Markkina-arvo**
32,7 milj. euroa
Osakkeenomistajia yhteensä
6486
Lamorin osakevaihto ja osakekurssin kehitys 2024
Osakevaihdon määrä (kpl) yhteensä
2,0 milj. kappaletta
Osakevaihdon arvo yhteensä
3,9 milj. euroa
Ylin noteeraus
2,66 euroa
Alin noteeraus
1,12 euroa
Päätöskurssi vuoden viimeisenä kaupankäyntipäivänä
1,22 euroa
* Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämällä First North Growth Market Premier -markkinapaikalla ajalla
8.12.2021–22.11.2023.
** Poislukien yhtiön hallussa olevat omat osakkeet