Olvi Oyj
Iisalmi, Suomi
Olvi Oyj
Olvitie I-V
74100 Iisalmi
Y-170318-9
Hallituksen
toimintakertomus
ja tilinpäätös
2025
OLVI OYJ
Taloudellinen kehitys ..........................................2
Hallinnointi ..........................................................4
Liiketoiminnan riskit ja niiden hallinta ................6
Olvin osakkeet ja osakemarkkinat .......................7
Lähiajan näkymät ja tilikauden jälkeiset
tapahtumat ....................................................... 10
Hallituksen esitys voittoa koskeviksi
toimenpiteiksi ....................................................11
Hallituksen toimintakertomus
Konsernin taloudellista kehitystä kuvaavat
tunnusluvut 2023–2025 ................................... 12
Emoyhtiön taloudellista kehitystä kuvaavat
tunnusluvut 2023–2025 ................................... 13
Kestävyysraportti ............................................. 15
OLVI OYJ 1
TALOUDELLINEN KEHITYS
2025 2024 Muutos%
Myyntivolyymi, Mltr 970,1 989,7 -2,0
Liikevaihto, MEUR 665,3 656,9 1,3
Bruttokate, MEUR 277,3 266,4 4,1
% liikevaihdosta 41,7 40,6
Liiketulos, MEUR 81,8 81,4 0,5
% liikevaihdosta 12,3 12,4
Tilikauden tulos 64,8 62,4 3,8
% liikevaihdosta 9,7 9,5
Tulos/osake, EUR 3,09 2,98 3,8
Investoinnit, MEUR 51,8 43,7 18,6
Oma pääoma /osake, EUR 17,73 15,66 13,2
Omavaraisuusaste, % 60,8 60,3
Velkaantumisaste, % -3,7 -12,4
Sijoitetun pääoman tuottoaste, % (ROCE) 19,9 24,2
Olvi esittää vaihtoehtoisina tunnuslukuina tarvittaessa myös oikaistun liiketuloksen ja oikaistun tilikauden tuloksen,
joiden tavoitteena on parantaa raportointikausien vertailtavuutta. Mahdolliset vertailukelpoisuuteen vaikuttavat
erät otetaan huomioon tarvittaessa myös lähiajan näkymissä eli tulosohjaus perustuu oikaistuun liiketulokseen.
Tilikaudella 2025 ei ollut liiketuloksen vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä.
Liiketoiminnan kehitys konsernissa ja emoyhtiössä
Myyntivolyymi laski tammi-joulukuussa 2,0 prosenttia ja oli 970,1 (989,7) miljoonaa litraa. Myyntivolyymin kehitykseen
vaikuttivat yleisen markkinatilanteen heikentyminen, kuluttajakäyttäytymisen muutos alkoholittomiin juomiin,
kesäsesongin epävakainen sää, kuluttajien ostovoiman heikko kehitys ja menetetyt kaupan omien merkkien myynnit.
Olvi-konsernin strategisten tavoitteiden mukaisesti alkoholittomien tuotteiden osuus kokonaismyynnistä kasvoi ja
oli 43,6 (42,9) prosenttia. Alkoholittomista tuoteryhmistä myyntivolyymit kasvoivat vesissä, virvoitus-, energia- ja
urheilujuomissa. Vain mehujen ja kvassin myynti on laskenut edelliseen vuoteen verrattuna. Kiristyneestä kilpailusta
huolimatta markkinaosuuksia pystyttiin säilyttämään tai jopa kasvattamaan kaikissa päätuoteryhmissä. Liikevaihto
kasvoi 1,3 prosenttia ja oli 665,3 (656,9) miljoonaa euroa keskihinnan parantumisen myötä.
Kannattavuus on kehittynyt bruttokatteen osalta hyvin edelliseen vuoteen nähden, vaikka volyymien laskiessa kilpailu
vähittäiskaupassa kiristyi ja hintavetoisia kampanjoita nähtiin enemmän. Portfolion optimointitoimenpiteet, oman
toiminnan tehokkuuden parantaminen sekä valmistuksen ja hankinnan kustannusten nousun tasaantuminen tukivat
bruttokatteen parantumista. Bruttokate kasvoi 4,1 prosenttia ja oli 41,7 prosenttia liikevaihdosta.
Hallituksen toimintakertomus
Liiketulos ylitti hienoisesti edellisen vuoden tason ja oli 81,8 (81,4) miljoonaa euroa. Liiketulos kasvoi Suomen ja
Valko-Venäjän segmenteissä. Itämeren segmentin osalta haasteet Tanskan liiketoiminnan kääntämiseksi kannattavaksi
jatkuivat ja Latvian juomamarkkinan laskun aiheuttama kiristynyt kilpailu laski kannattavuutta.
Liiketulokseen sisältyy strategian mukaisia projektiluonteisia kehityskustannuksia. Järjestelmätoimintaympäristöä
uudistetaan muun muassa uusimalla tuotannonohjausjärjestelmä sekä panostamalla myynnin ja tuotantotoimintojen
suunnitteluun. Näiden projektiluontoisten kustannusten vaikutus tilikauden 2025 liiketulokseen oli 2,8 miljoonaa
euroa. Lisäksi yrityskauppojen järjestelykulut rasittivat vuotta 2025 yhteensä 0,6 miljoonalla eurolla.
Emoyhtiön liikevaihto kasvoi 1,3 ja liikevoitto 16,0 prosenttia.
SUORIUTUMINEN LIIKETOIMINTASEGMENTEITTÄIN
Suomi
Suomen liiketoimintojen liikevaihto kasvoi 1,6 prosenttia ja oli 243,2 (239,5) miljoonaa euroa ja myyntivolyymi pysyi
edellisen vuoden tasolla ollen 261,9 (262,7) miljoonaa litraa. Keskimääräinen myyntihinta parantui tuoteportfolion
optimoinnin seurauksena. Kuluttajakäyttäytymisen muutos jatkui. Alkoholillisten tuotteiden kokonaismarkkina laski
Panimoliiton tilastojen mukaan 3,2 prosenttia, kun taas alkoholittomien tuotteiden myynti jatkoi kasvuaan ja oli
3,0 prosenttia. Olvin alkoholittomien tuotteiden myynti kasvoi markkinaa enemmän. Poikkeuksena alkoholillisista
tuotekategorioista hard seltzerit jatkavat edelleen kasvuaan. Olvi on tässä kategoriassa selvä markkinajohtaja. Myös
viinien osalta Olvi pärjäsi markkinaa paremmin myynnin kasvaessa, kun Alkossa viinien myynti laski 10,3 prosenttia.
Kokonaisuutena markkinaosuudet säilyivät vahvoina ja useassa tuoteryhmässä saavutettiin myös kasvua. Esimerkiksi
Olvin oluen markkinaosuus on muutoksista huolimatta säilynyt johtavana yli 50 prosentissa. Iisalmeen tehty
varastoinvestointi paransi merkittävästi toimitusvarmuutta kesäsesongissa.
Suomen liiketoimintojen liiketulos oli 29,8 (25,8) miljoonaa euroa. Liiketulos parani 15,4 prosenttia vertailukaudesta
parantuneen tuotannollisen tehokkuuden, kustannusten nousun tasaantumisen ja tuotevalikoimamuutosten ansiosta.
Itämeren alue
Itämeren alueen myyntivolyymi laski 6,0 prosenttia 358,8 (381,7) miljoonaan litraan. Liikevaihto laski 3,2 prosenttia ja
oli 261,5 (270,0) miljoonaa euroa, joten keskihinta kasvoi. Segmentin myyntivolyymin lasku tuli pääosin Tanskasta ja
Latviasta. Latviassa kuluttajakysynnän heikko kehitys jatkui, laskien koko toimialan myyntivolyymeja vähittäiskaupassa.
Olvin arvion mukaan esimerkiksi oluen myyntivolyymi laski 8,3 prosenttia vuoden aikana. Olvin markkinaosuus
kuitenkin parani laskevassa markkinassa. Lisäksi Olvi pystyi kasvattamaan hotelli- ja ravintolakanavan myyntiä
edelliseen vuoteen verrattuna. Samoin vuonna 2021 hankitun Piebalgas-olutbrändin myynti kasvoi merkittävästi,
OLVI OYJ 2
joten tuotevalikoiman laajennusten avulla on saatu kasvua muuten laskevassa olutmarkkinassa. Tanskan osalta
myyntivolyymin laskun taustalla ovat päätökset luopua useista kannattamattomista tuotteista sekä merkittävien
kaupan tuotemerkkisopimusten menetykset. Liiketoiminnan painopisteen muutos omiin brändeihin on käynnissä, ja
esimerkiksi Jolly-virvoitusjuomabrändin markkinaosuus virvoitusjuomissa on parantunut selvästi. Tämä ei kuitenkaan
vielä korvaa poisjääneiden kaupan tuotemerkkien myyntiä eikä paranna riittävästi kannattavuutta.
Itämeren alueen liiketulos laski yllä mainittujen markkinavaikutusten, merkittävämpien myynti- ja markkinointi-
panostusten, kasvaneiden palkkakustannusten sekä logistiikkakustannusten nousun vuoksi 23,1 prosenttia ja oli 17,9
(23,3) miljoonaa euroa. Kannattavuuden heikentyminen näkyi erityisesti Tanskassa, Latviassa ja Liettuassa. Tanskassa
strategian mukainen liiketoiminnan painopisteen muutos on käynnissä, mutta toiminta on edelleen merkittävästi
tappiollista. Latviassa aikaisemmin kerrottu markkinamuutos laski myyntiä ja sitä kautta bruttokatetta. Liettuassa
hintakilpailu kiristyi loppuvuodesta ja laski kannattavuutta. Kaikissa toimintamaissa toteutetut, edellisvuotta
merkitvästi suuremmat panostukset brändinäkyvyyteen, kampanjointiin ja hintoihin auttoivat säilyttämään ja
varmistamaan Olvin kilpailuasemat, mutta heikensivät kannattavuutta markkinan ollessa odotuksia pienempi.
Valko-Venäjä
Valko-Venäjällä myyntivolyymi kasvoi 0,7 prosenttia 353,7 (351,3) miljoonaan litraan. Alkoholittomissa tuotekategorioissa,
kuten mehuissa, vesissä, energiajuomissa ja virvoitusjuomissa, myyntivolyymit kasvoivat strategisten tavoitteiden
mukaisesti. Ainoastaan sääriippuvaisen kvassin myynti laski. Alkoholillisissa tuotteissa suurimman tuotekategorian oluen
myynti pysyi edellisen vuoden tasolla. Näiden tuoteryhmien myyntiin ja markkinointiin panostettiin raportointikaudella
edellisvuotta enemmän. Valko-Venäjän myyntivolyymista 62,9 prosenttia tuli alkoholittomista juomista.
Liikevaihto kasvoi 8,5 prosenttia ja oli 164,5 (151,5) miljoonaa euroa. Paikallisessa valuutassa liikevaihto kasvoi 7,0
prosenttia. Liiketulos kasvoi 3,7 prosenttia ja oli 34,6 (33,4) miljoonaa euroa. Neljännen vuosineljänneksen selvä
tulosparannus nosti koko vuoden tuloksen kasvuun. Paikallisessa valuutassa liiketulos kasvoi 2,7 prosenttia. Valko-
Venäjän liiketoiminta raportoidaan osana Olvi-konsernia, mutta se toimii omalla tulorahoituksella. Voitonjakoon
emoyhtiölle liittyy väliaikaisia rajoituksia, kuten Liiketoiminnan riskit ja niiden hallinta -kohdassa on kerrottu.
Olvi-konsernin myynti, liikevaihto ja tulos vuonna 2025
MYYNNIN KEHITYS
Olvi-konsernin tammi–joulukuun myyntivolyymi laski 2,0 prosenttia ja oli 970,1 (989,7) miljoonaa litraa.
Myyntivolyymi, miljoonaa litraa 2025 2024 Muutos%
Suomi 261,9 262,7 -0,3
Itämeren alue 358,8 381,7 -6,0
Valko-Venäjä 353,7 351,3 0,7
Eliminoinnit -4,3 -6,1
Yhteensä 970,1 989,7 -2,0
Konsernin tammi–joulukuun liikevaihto kasvoi 1,3 prosenttia ja oli 665,3 (656,9) miljoonaa euroa.
Liikevaihto, miljoonaa euroa 2025 2024 Muutos%
Suomi 243,2 239,5 1,6
Itämeren alue 261,5 270,0 -3,2
Valko-Venäjä 164,5 151,5 8,5
Eliminoinnit -3,9 -4,1
Yhteensä 665,3 656,9 1,3
TULOSKEHITYS
Konsernin tammi–joulukuun liiketulos pysyi edellisen vuoden tasolla ja oli 81,8 (81,4) miljoonaa euroa. Liiketulokseen
ei ole tehty vertailukelpoisuuteen vaikuttavia oikaisuja, vaikkakin tulos sisältää merkittäviä projektiluonteisia kuluja
liittyen yrityskauppoihin ja järjestelmäuudistuksiin yhteensä 3,4 miljoonaa euroa.
Liiketulos, miljoonaa euroa 2025 2024 Muutos%
Suomi 29,8 25,8 15,4
Itämeren alue 17,9 23,3 -23,1
Valko-Venäjä 34,6 33,4 3,7
Eliminoinnit -0,5 -1,1
Yhteensä 81,8 81,4 0,5
Konsernin vuoden 2025 tulos verojen jälkeen oli 64,8 (62,4) miljoonaa euroa. Emoyhtiön omistajille kuuluvasta
voitosta laskettu osakekohtainen tulos vuonna 2025 oli 3,09 (2,98) euroa.
Rahoitus ja investoinnit
Olvi-konsernin taseen loppusumma 31.12.2025 oli 607,8 (539,6) miljoonaa euroa. Taseen kasvu johtui pääasiassa
aineellisten hyödykkeiden kasvusta investointien myötä sekä myyntisaamisten kasvusta. Oma pääoma per osake
oli 17,73 (15,66) euroa. Omavaraisuusaste oli 60,8 (60,3) prosenttia ja velkaantumisaste -3,7 (-12,4) prosenttia.
Konsernin maksuvalmiutta kuvaava mittari, current ratio, pysyi samalla hyvällä tasolla ja oli 1,5 (1,4). Sijoitetun
pääoman tuottoaste (ROCE) oli 19,9 (24,2) prosenttia. Pääomaa on sitoutunut isojen investointien myötä edellisvuotta
enemmän. Korollisten velkojen määrä oli joulukuun lopussa 42,6 (10,5) miljoonaa euroa. Pitkäaikaista vihreää lainaa
keittämöinvestoinnin rahoittamiseksi oli tilikauden lopussa 22 miljoonaa euroa. Korollisista veloista lyhytaikaisten
velkojen osuus oli 19,5 (3,7) miljoonaa euroa.
Olvi-konsernin tase ja rahoitusasema ovat vahvat. Konsernin rahavarat olivat joulukuun lopussa 56,3 (50,8)
miljoonaa euroa. Rahoituksen saatavuus ja joustavuus pyritään takaamaan tililimiittien, yritystodistusohjelmien ja
luottolimiittien avulla. Liiketoiminnan rahavirta oli 80,8 (86,1) miljoonaa euroa. Investointien rahavirta oli -53,9 (-38,6)
miljoonaa euroa ja rahoituksen rahavirta -22,8 (-27,4) miljoonaa euroa. Rahoituksen rahavirtaa parantaa pitkäaikaisen
vihreän lainan nosto.
OLVI OYJ 3
Olvi-konsernin laajennus- ja korvausinvestoinnit olivat tammi–joulukuussa 51,8 (43,7) miljoonaa euroa. Investoinneista
27,8 miljoonaa euroa kohdistui Suomeen ja 16,2 miljoonaa euroa Itämeren alueen tytäryhtiöihin. Iisalmen tehtaan
varasto- ja logistiikkainvestointi on edennyt aikataulun mukaisesti. Korkeavaraston lisäkapasiteetti saatiin käyttöön
kesäsesonkiin. Tämä paransi merkittävästi toimitusvarmuutta. Myös keittämöinvestointi etenee suunnitellusti
ja suunniteltu käyttöönotto on keväällä 2026. Itämeren alueella investoinnit keskittyivät myyntikaluston kuten
kylmälaitteiden hankintaan ja tuotantoedellytysten parantamiseen. Valko-Venäjällä tehtiin tytäryhtiön omalla
tulorahoituksella tuotannon jatkuvuuden kannalta välttämättömiä korvausinvestointeja 7,8 miljoonalla eurolla.
Olvi-konserni panostaa investoinneissaan ympäristöystävällisyyteen sekä toiminnan kustannustehokkuuteen ja
kapasiteetin kehittämiseen liiketoiminnan vaatimuksia vastaavaksi.
Konsernirakenteen muutokset vuonna 2025
Olvi Oyj:n tytäryhtiöomistuksissa ei tapahtunut merkittäviä muutoksia tammi–joulukuussa 2025.
Tilikauden päättyessä Olvin omistusosuudet olivat:
2025 2024 Muutos %-yks.
AS A. Le Coq, Viro 100,00 100,00 -
A/S Cēsu Alus, Latvia 99,88 99,88 -
AB Volfas Engelman, Liettua 99,67 99,67 -
OAO Lidskoe Pivo, Valko-Venäjä 96,36 96,36 -
Servaali Oy, Suomi 100,00 100,00 -
Helsingin tislaamo Oy, Suomi 100,00 100,00 -
Arctic Silence Oy, Suomi 0,00 50,00 -50,00
Suomen Oluset Oy, Suomi 100,00 47,62 52,38
Barley Finland Oy, Suomi 100,00 0,00 100,00
A/S Bryggeriet Vestfyen, Tanska 100,00 100,00 -
Olvi Oyj:stä tuli tilikaudella 2025 Suomen Oluset Oy:n pääomistaja 100,0 prosentin omistusosuudella. Lisäksi Olvi
Oyj perusti Barley Finland Oy:n. Yhteisyritys Arctic Silence Oy puolestaan purettiin. Lisäksi Olvi Oyj:n tytäryhtiöillä
on yhtiöomistuksia. Helsingin tislaamo Oy omistaa 100,0 prosenttia Helsingin tislaamoravintola Oy:stä. AS A. Le
Coq -yhtiöllä on 49,0 prosentin omistusosuus AS Karme ja 20,0 prosentin osuus Verska Mineraalvee OÜ -yhtiöistä
Virossa. A/S Cēsu Alus -yhtiöllä on 100,0 prosentin omistusosuus SIA Piebalgas Alus -yhtiön osakekannasta. AB
Volfas Engelmanilla on 100,0 prosentin omistusosuus UAB Uniqasta ja UAB Alaus Pintasta. OAO Lidskoe Pivo omistaa
100-prosenttisesti Trade House Lidskoe Pivon.
Tutkimus- ja kehittämistoiminta
Tutkimus- ja kehittämistoimintaan kuuluvat prosessien, toimintatapojen, tuotteiden, raaka-aineiden ja
pakkausmateriaalien suunnittelu ja kehittäminen sekä jo olemassa olevien tuotteiden ja pakkausten edelleen
kehittäminen. Tutkimus- ja kehittämistoiminnan menot on kirjattu kuluiksi. Ne koostuvat palkoista, hallinnon
yleiskuluista sekä kehittämisprojektien kuluista. Olvi-konsernin tuotekehityksen päätavoitteena on tuottaa uutuuksia
kannattaviin ja kasvaviin juomasegmentteihin.
T&K-menot, miljoonaa euroa 2025 2024 2023
T&K menot 10,8 9,7 5,6
% liikevaihdosta 1,6 1,5 0,9
Vuoden 2025 aikana julkaistiin useita uutuustuotteita Suomessa sekä tytäryhtiöissä. Uutuustuotteet on esitelty
kunkin yhtiön internetsivuilla.
Palkat ja palkkiot
Palkkaus, työsuhde-etuudet ja kannustimet perustuvat aina voimassa oleviin lakeihin ja sopimuksiin noudattaen
maakohtaisia käytäntöjä. Näiden lisäksi palkkaus määräytyy työn vaativuuden, osaamisen, suorituskyvyn ja/tai
tulosten mukaisesti hyvää paikallista käytäntöä noudattaen.
Tilikauden palkat ja palkkiot olivat:
1 000 EUR 2025 2024
Palkat ja palkkiot 77 691 73 436
Hallinnointiperiaatteiden mukaan yhtiö antaa vuosittain erillisen Palkitsemisraportin, joka on laadittu EU:n
osakkeenomistajien oikeuksia koskevan lainsäädännön sekä hallinnointikoodin 2025 palkitsemista koskevien
suositusten mukaisesti. Raportti julkaistaan vuosikertomuksen liitteenä ja löytyy yhtiön internetsivuilta
www.olvigroup.fi.
HALLINNOINTI
Hallinnointiperiaatteet
Olvi Oyj noudattaa vastuullista, korkeatasoista ja avointa hallinnointitapaa. Hyvä hallinnointitapa on kokonaisuus,
joka muodostuu laeista ja niiden perusteella annetuista säännöksistä sekä itsesääntelystä ja käytännöistä. Avoin
hallinnointitapa tukee yhtiön arvonmuodostusta ja kiinnostavuutta sijoituskohteena.
Olvi Oyj noudattaa Nasdaq Helsinki Oy:n ja Keskuskauppakamarin sekä Elinkeinoelämän Keskusliiton kulloinkin
voimassa olevaa Corporate Governance -suositusta listayhtiöiden hallinnointi- ja ohjausjärjestelmistä poikkeamat
selostaen. Toiminnassa ja raportoinnissa on noudatettu vuoden 2025 osalta Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n 1.1.2025
voimaan tullutta Hallinnointikoodia.
Hallinnointiperiaatteiden toteutumisesta kerrotaan erillisessä selvityksessä hallinnosta ja ohjausjärjestelmästä, joka
on vuosikertomuksen liitteenä ja löytyy yhtiön internetsivuilta www.olvigroup.fi.
Liiketoimintastrategia
Olvi-konsernilla on yhteinen missio ja visio. Toiminnan tarkoituksena on tarjota nautinnon hetkiä ylpeydellä. Visiona on
olla halutuin monipaikallinen juomatalo.
OLVI OYJ 4
Konsernitason strategia ohjaa kaikkien yhtiöiden toimintaa. Konserni hyväksyy myös paikallista joustavuutta
strategian toteuttamisessa, sillä toimintaympäristöissä ja kilpailutilanteissa on eroja. Liiketoiminta perustuu konsernin
yhteisille arvoille, joita ovat paikallinen, positiivinen, kunnioittava ja ketterä.
Olvi-konserni tavoittelee kannattavaa kasvua ja kestävää omistaja-arvon kasvattamista vahvan monipaikallisen
markkina-aseman ja paikallisiin tarpeisiin vastaavan, jatkuvasti kehittyvän tuotevalikoiman avulla. Kasvua haetaan
lähinnä orgaanisesti, mutta myös kohdennetut yritysostot Euroopassa ovat mahdollisia kasvun nopeuttamiseksi.
Vahvan perusliiketoiminnan myynnin arvoa kasvatetaan keskittymällä paikallisten asiakastarpeiden
tunnistamiseen ja niihin vastaamiseen hinta- ja valikoimaoptimoinnin avulla. Lisäksi tuotantokapasiteetin
käyttöä optimoidaan, toimintaa tehostetaan ja tuotantokapasiteetin kasvattamiseen investoidaan.
Markkina-asemaa vahvistetaan kasvavissa juomakategorioissa, kuten alkoholittomissa juomissa ja viineissä.
Lisäksi asemaa HoReCa-myyntikanavassa vahvistetaan kehittämällä tarjontaa vastaamaan asiakkaiden tarpeita
ja panostamalla asiakassuhteisiin.
Tuotteiden vientiä kasvatetaan kohdennetusti. Paikallisia tuotevalikoimia vahvistetaan kansainvälisesti vahvoilla
brändeillä kulutustottumusten muutoksia ja eri myyntikanavien kasvua tukevasti. Konsernitasoisia brändien
kehittämiseen tullaan panostamaan erityisesti kasvavissa tuotekategorioissa.
Kannattavaa kasvua tuetaan hyödyntämällä konsernin synergiaa ja yhtenäisiä toimintamalleja liittyen vastuullisuuden,
osaamisen ja datakyvykkyyksien kehittämiseen. Henkilöstön hyvinvointiin panostetaan, osaamista kehitetään ja
tiedonkulkua konserniyhtiöiden välillä parannetaan. Tavoitteena on tehdä vaikuttavia vastuullisuustekoja ja kehittää
vastuullisia tuotteita. Omaan päästöttömään toimintaan investoidaan, kiertotalouspohjaisten materiaalien käyttöä
lisätään sekä kestävään veden käyttöön panostetaan. Prosesseja, työkaluja ja kulttuuria kehitetään tukemaan tiedolla
johdettua päätöksentekoa. Dataa hyödynnetään sisäisen tehokkuuden parantamisessa sekä asiakasrajapinnassa.
Kilpailukykyä vahvistetaan investoimalla liiketoimintaa tukeviin järjestelmiin.
Olvin vahvuuksia markkinaympäristössä ovat:
Vahva monipaikallinen asema, perinne ja läsnäolo kotimarkkinoilla
Laaja, paikallisiin tarpeisiin vastaava tuotevalikoima, jota kehitetään muuttuvien kuluttajatarpeiden ja
markkinadatan pohjalta
Tehokas, ketterä ja dataohjautuva tuotantokoneisto
Vahva jakeluverkosto
Vahva osaaminen vähittäiskaupassa, vahvistuva asema HoReCa-kanavassa
Vahvat kumppanuudet ja asiakassuhteet
Kansainvälisen konsernin vahvuudet ja kyvykkyydet kehittää toimintaa
Vastuullinen tapa toimia osana yhtiön perimää
Innovatiivinen, ammattitaitoinen ja sitoutunut henkilöstö
Sitoutuneet omistajat: pitkäjänteinen toiminnan kehittäminen ja investointikyky
Kokenut ja osaava johto, joka on sitoutunut omistaja-arvon kasvattamiseen
Yllä mainitut vahvuudet ja aineettomat voimavarat yhdistettynä vahvaan taloudelliseen asemaan luovat Olvi-
konsernin kilpailuetua. Näitä ovat brändiportfolio, hinnoitteluvoima, asiakasuskollisuus ja melko suhdannevakaa
lopputuotteiden kysyntä, korkeat paikalliset markkinaosuudet, todennettu uudistumiskyky kuluttajien muuttuviin
tarpeisiin, laaja ja tehokas paikallinen jakelu sekä tuotannon tehokkuus. Nämä yhdessä mahdollistavat kannattavan
kasvun ja kehittymisen myös tulevaisuudessa.
Hallitus ja tilintarkastaja
Yhtiökokouksesta lähtien hallituksessa on toiminut puheenjohtajana Nora Hortling ja varapuheenjohtajana Lasse
Heinonen. Hallituksen jäseninä ovat olleet Tarmo Noop, Juho Nummela, Pekka Tiainen ja Anette Vaini-Antila.
Yhtiön tilintarkastajana toimii tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab ja päävastuullisena tilintarkastajana KHT Heidi Hyry.
Johto
Vuodesta 2024 alkaen johtoryhmärakennetta selkeytettiin erottamalla yhtiön Suomen ja konsernin
johtoryhmävastuut. Tämän mukaisesti 1.1.2024 Olvi-konsernille perustettiin ja nimitettiin johtoryhmä, jolla
vahvistettiin konsernitasoisen strategian toteutusta. Konsernin johtoryhmään ovat vuonna 2025 kuuluneet
seuraavat vastuualueet ja henkilöt:
Toimitusjohtaja - Patrik Lundell
Talous- ja tietohallintojohtaja - Tiina-Liisa Liukkonen
Henkilöstö- ja viestintäjohtaja - Marjatta Rissanen
Vastuullisuus- ja hankintajohtaja - Pia Hortling
Liiketoiminnan kehitysjohtaja - Peep Akkel
Lakiasiainjohtaja – Esa Hyttinen
Emoyhtiö Olvi Oyj:n eli Suomen liiketoiminnan johtoryhmään kuuluivat toimitusjohtaja Patrik Lundell,
markkinointijohtaja Antti Airaksinen, Servaalin maajohtaja Anna Ekström, vastuullisuus- ja hankintajohtaja Pia Hortling,
talous- ja tietohallintojohtaja Tiina-Liisa Liukkonen, henkilöstö- ja viestintäjohtaja Marjatta Rissanen, kaupallinen
johtaja Jouni Saarinen ja tuotanto- ja toimitusketjujohtaja Tomi Vuorinen.
Tytäryhtiöiden toimitusjohtajat vuonna 2025 olivat:
AS A. Le Coq, Tartto, Viro – Jaanus Vihand
A/S Cēsu Alus, Cēsis, Latvia – Eva Sietiņsone 21.2.2025 saakka, Dita Sloka (vt) 31.7.2025 saakka, Evija Grīnberga
1.8.2025 alkaen
AB Volfas Engelman, Kaunas, Liettua – Marius Horbačauskas
OAO Lidskoe Pivo, Lida, Valko-Venäjä Audrius Mikšys
A/S Bryggeriet Vestfyen, Assens, Tanska – Jette Andersen 6.1.2025 saakka, Mats Hallstensson (vt) 30.6.2025 saakka,
jonka jälkeen erillistä toimitusjohtajaa ei ole nimetty vaan Tanskan liiketoimintojen johtajaksi ja kehitysohjelman
toteuttajaksi nimettiin Nadia Deshkovets COO-roolissa
Servaali Oy, Helsinki, Suomi Anna Ekström (maajohtaja)
Helsingin tislaamo Oy, Helsinki, Suomi – Mikko Mykkänen.
OLVI OYJ 5
Tytäryhtiöiden toimitusjohtajat raportoivat Olvi Oyj:n toimitusjohtaja Patrik Lundellille. Baltian, Valko-Venäjän ja
Tanskan tytäryhtiöiden hallitukset muodostivat Patrik Lundell (puheenjohtaja), Pia Hortling, Tiina-Liisa Liukkonen
sekä Marjatta Rissanen. Lisäksi Tanskan tytäryhtiön hallituksessa on kaksi henkilökunnan edustajaa. Suomalaisten
tytäryhtiöiden hallitukset muodostuivat emoyhtiön johtohenkilöistä. Tytäryhtiöiden johtoryhmän muodostavat
kunkin yhtiön toimitusjohtaja ja noin neljä vastuualuejohtajaa.
LIIKETOIMINNAN RISKIT JA NIIDEN HALLINTA
Riskienhallinta on osa Olvi-konsernin päivittäistä liiketoiminnan suunnittelua ja johtamista, toiminnan seurantaa
sekä sisäistä valvontaa. Sillä varmistetaan strategian toteutuminen ja turvataan edellytykset liiketoiminnan
tavoitteiden saavuttamiseksi ja jatkuvuuden varmistamiseksi. Riskienhallinnan tehtävänä on toimia ennakoivasti ja
luoda toimintamalli, joissa liiketoimintaan kohdistuvia riskejä hallitaan kokonaisvaltaisesti ja systemaattisesti kaikissa
konserniyhtiöissä ja organisaation kaikilla tasoilla.
Riskienhallinta tukee tavoitteiden saavuttamista tunnistamalla ei-toivottuja operatiivisia ja taloudellisia tapahtumia.
Lisäksi riskienhallinta tunnistaa ja hyödyntää liiketoiminnassa esiin tulevia mahdollisuuksia.
Riskit arvioidaan analysoimalla riskien toteutumisen todennäköisyyttä ja riskien mahdollisia vaikutuksia. Vaikutukset
voivat olla taloudellisia, mutta myös vaikutuksia tieto- ja kyberturvaan, maineeseen, henkilöstöön, paikallisyhteisöön
ja ympäristöön. Riskien arvioinnissa huomioidaan myös ympäristön, kuten ilmastonmuutoksen ja luonnon
monimuotoisuuden, vaikutukset liiketoimintaan sekä ihmisoikeudet niin omassa toiminnassa kuin arvoketjussa.
Riskianalyysin perusteella tehdään vuosittain päivitettävä riskienhallinnan kehittämissuunnitelma, jonka avulla
pyritään jatkuvaan ja ennakoivaan toiminnan kehittämiseen, sekä toiminnan jatkuvuussuunnitelmat. Riskianalyysi
pienentää myös operatiivisen toiminnan riskejä. Olvi-konsernin riskit on jaettu strategisiin, liiketoiminnallisiin,
taloudellisiin ja compliance-riskeihin.
Strategiset riskit ovat epävarmuuksia liittyen liiketoimintaympäristöön ja Olvi-konsernin kykyyn toimia siinä
sekä varautua mahdollisiin muutoksiin. Tällaiset riskit voivat liittyä yleiseen taloudelliseen tilanteeseen,
vastuullisuusvaatimuksiin, kilpailuasemaan, lainsäädäntöön tai teknologiseen kehitykseen ja vaikuttaa taloudellisiin
tai toiminnallisiin tavoitteisiin. On tärkeää varmistaa, että strategia on linjassa konsernin riskinottohalun ja
riskinsietokyvyn kanssa.
Operatiiviset riskit ovat olosuhteita tai tapahtumia, jotka voivat estää tai hidastaa tavoitteiden saavuttamista, tai
voivat aiheuttaa vahinkoa ympäristölle, ihmisille, omaisuudelle, liiketoiminnalle, tiedolle tai muille Olvin toiminnoille.
Taloudelliset riskit liittyvät Olvi-konsernin taloudelliseen asemaan. Näitä voivat olla rahoituksen saatavuus tai hinta,
valuuttakurssimuutokset ja investoinnit.
Compliance-riskit syntyvät, jos yhtiö ei noudata sen toimintaan sovellettuja sääntöjä ja lakeja tai sisäisiä
toimintaperiaatteita. Näistä voi aiheutua oikeudellisia tai hallinnollisia seuraamuksia, taloudellisia tappioita tai
mainehaittoja. Toimialaspesifejä vaatimuksia Olvi-konsernilla liittyy muun muassa elintarviketurvallisuuteen ja
ympäristövaatimuksiin.
Hallitus vastaa Olvi-konsernin riskienhallinnasta sekä liiketoimintojen sisäisestä valvonnasta. Tarkastusvaliokunta
arvioi riskienhallinnan riitvyyttä, asianmukaisuutta ja tehokkuutta sekä keskeisiä riskialueita. Operatiivinen johto on
vastuussa riskienhallintaperiaatteiden määrittämisestä ja käyttöönotosta konsernirakenteen mukaisesti.
Lähiajan riskit ja epävarmuustekijät liiketoiminnassa
Geopoliittinen tilanne on vaikuttanut konsernin toimintaympäristöön. Sen aiheuttamat jännitteet, Ukrainan sota ja
ilmastonmuutoksen aiheuttamat sääilmiöt vaikuttavat muun muassa raaka-aineiden ja pakkausmateriaalien sekä
energian hintoihin ja saatavuuteen markkinoilla sekä kuluttajaluottamukseen. Tullitariffien muutoksella Yhdysvaltojen
ja Euroopan välillä ei ole suoria merkittäviä vaikutuksia Olvin toimintoihin eikä Olvilla ole merkittävää liiketoimintaa
Yhdysvalloissa. Iranin sodan pitkittyminen voi nostaa energian hintoja ja sen myötä logistiikkakustannuksia ja
materiaalien valmistuskustannuksia. Olvi-konserni vastaa kustannusten nousuun parantamalla oman toiminnan
tuottavuutta sekä tarkastelemalla myyntihintoja ja -valikoimia kannattavuuden säilyttämiseksi. Saatavuutta
varmistetaan laajalla kumppaniverkostolla ja pitkäaikaisilla sopimuksilla.
Historiallisen korkeat kuluttajahinnat, juomien verotuksen ja alkoholilainsäädännön kiristäminen sekä geopoliittisen
epävarmuuden aiheuttama yleisen taloudellisen tilanteen heikentyminen laskevat kuluttajien luottamusta ja
vaikuttavat kuluttajakäyttäytymiseen. Tämä lisää muun muassa kulutuksen siirtymistä edullisempiin tuotevaih-
toehtoihin ja hintakilpailua. Lisäksi kulutuksessa nähdään kokonaisuudessaan laskua erityisesti alkoholillisissa
tuotteissa ja premiumisaatiotrendi voi pysähtyä. Markkinakohtaisia eroja kuitenkin on. Olvi-konserni vastaa
muutokseen kehittämällä tuoteportfoliota kulutuskysyntää vastaavasti ja huolehtimalla markkinaosuuksien
ylläpitämisestä ja vahvistamisesta.
Valko-Venäjän liiketoimintoihin ja taloudelliseen ennustamiseen liittyy edelleen epävarmuutta. Epävarmuus koskee
muun muassa valuuttakurssien kehitystä, toimintaympäristön, paikallisen lainsäädännön ja verotuksen enna-
koimattomuutta, kauppapakotteita ja länsimaihin suuntautuvan rahaliikenteen toimivuutta. Olvin tytäryhtiö toimii
Valko-Venäjällä operatiivisesti itsenäisesti vastaten muun muassa hankinnoistaan. Lisäksi IT-toimintaympäristö on
eriytetty. Tytäryhtiö rahoittaa toimintansa oman liiketoiminnan kassavirralla. Länsimaalaisessa omistuksessa olevien
yritysten osinkojen maksamista koskeva rajoitus on voimassa 2026 vuoden loppuun. Säädökset rajoittavat ulkomaille
maksettavien osinkojen enimmäismäärää. Tämänhetkisen tulkinnan mukaan osinko, jonka Valko-Venäjän yhtiö voi lain
mukaan vuosittain emoyhtiölle maksaa rajoitusten voimassaolon aikana, on noin 2–4 miljoonaa euroa. Olvi-konsernin
johdon arvion mukaan Valko-Venäjän tytäryhtiön nyt tiedossa oleva väliaikainen osingonmaksun rajoitus ei heikennä
emoyhtiön osingonmaksukykyä. Olvin tytäryhtiön osakkeita koskevat myyntirajoitukset ovat edelleen voimassa.
Olvilla ei ole lupaa Valko-Venäjän tytäryhtiön osakkeiden myyntiin. Lainsäädäntötilannetta seurataan sekä arvioidaan
aktiivisesti markkinassa toimimisen edellytyksiä ja vaihtoehtoja.
OLVI OYJ 6
Yrityskaupat tarjoavat kasvumahdollisuuksia, mutta sisältävät myös riskejä hankinnan onnistumisen ja yritysarvon
kasvuodotusten osalta. Riskit voivat liittyä esimerkiksi due diligence -selvitysten kattavuuteen sekä liiketoiminta- ja
integraatiosuunnitelmien toteutumiseen. Yrityskauppojen hyödyt ja investoinnin takaisinmaksu ovat riippuvaisia
haltuun ottamisen ja liiketoimintasuunnitelman toteutuksen onnistumisesta. Yrityskauppojen myötä taseelle syntyy
usein liikearvoa, jota testataan säännöllisesti käypään arvoon verraten. Liikearvoihin liittyy riskejä arvonalentumisesta,
mikäli tulevaisuuden kassavirrat eivät tue arvostusta. Olvi hallitsee yrityskauppoihin liittyviä riskejä kehittämällä
yrityskauppaprosessejaan ja resursoimalla prosessien toteuttamista riittävällä tavalla.
Kyberturvallisuusuhat ovat kasvaneet muun muassa maailmanlaajuisen geopoliittisen tilanteen kärjistymisen vuoksi.
Kasvaneisiin tietoturvauhkiin on Olvi-konsernissa varauduttu monenlaisilla tavoilla ja NIS2-kyberturvallisuusdirektiivin
edellyttämät vaatimukset on toteutettu aikataulun mukaisesti. Kyberturvallisuuteen liittyvää koulutusta,
ohjeistusta ja uhkatilanteiden harjoittelua on lisätty. Henkilöstölle järjestetään vuosittain koulutusta sekä jaetaan
tietoa tietoturvariskeistä ja niiden välttämisestä. Olvi-konserni auditoi toimittajiensa tietoturvakäytännöt ja arvioi
niihin liittyvät riskit säännöllisesti. Vuonna 2025 ei ole tapahtunut kolmansien osapuolten tietoturvaloukkauksia.
Olvi-konsernin tavoitteena on jatkossakin nolla tietoturvaloukkausta. Konserniyhtiöissä ei ole esiintynyt
tietoturvaloukkauksia viimeisen kolmen vuoden aikana. Olvi-konsernilla on tietoturvariskejä koskeva vakuutus.
EU:n pakkaus- ja pakkausjäteasetuksen (PPWR) soveltaminen alkaa 12.8.2026. Tämän lisäksi asetuksessa on lukuisia
siirtymäsäännöksiä eri velvoitteiden alkamisajankohdille. Lähivuosina EU-komissiolta tulee täytäntöönpano- ja
delegoituja säädöksiä sekä ohjeita, joilla täsmennetään vaatimuksia ja niiden soveltamista. Tämänhetkisen arvion
mukaan PPWR tulee nostamaan tuotteiden valmistuksen ja logistiikan energiankulutusta ja vaikuttaa sitä kautta
sekä ilmastopäästöihin että vedenkäyttöön, millä on suora vaikutus Olvi-konsernin mahdollisuuksiin saavuttaa
asetetut ympäristötavoitteet. Kasvava vedenkäyttö olisi ristiriidassa myös kesäkuussa 2025 hyväksytyn EU:n
vesiresilienssistrategian kanssa. Lisäksi PPWR aiheuttaa todennäköisesti investointitarpeita uudelleen käytettäviin
pulloihin ja kuljetuspakkauksiin, ja laitteistoihin tuotteiden täytössä ja käsittelyssä. Asetuksen käytäntöönpanon
prosessia seurataan tiiviisti ja sen soveltamisohjeisiin pyritään vaikuttamaan niin, että myös Olvi-konsernin
toimintamaiden kestävyysnäkökohdat tulevat huomioiduksi.
Vastuullisuusriskejä kartoitetaan ihmisoikeus- ja ilmastonmuutoksen vaikutusten arvioinneilla, jotka ovat osana
yrityksen strategisia, liiketoiminnallisia, taloudellisia ja compliance-riskejä.
Liiketoiminnan ja sääntelypohjan laajentuessa Olvi-konserni altistuu jatkuvasti oikeudellisille ja compliance-riskeille,
joiden valvonta kohdistuu esimerkiksi kilpailuoikeuteen, lahjonnan ja korruption vastaiseen toimintaan, pakotteisiin,
verosääntelyn noudattamiseen sekä terveysstandardeihin. Soveltuvan lainsäädännön tai konsernin sisäisten ohjeiden
noudattamatta jättäminen voi johtaa sanktioihin, kuten sakkoihin, korvausvaatimuksiin sekä brändi- ja mainehaittoihin.
Olvi-konsernissa on tehty useita liiketoimintaympäristön kehitykseen liittyviä skenaarioita ja valmistauduttu
vastaamaan muuttuviin tilanteisiin. Kevään 2025 aikana on tehty muun muassa pitkän aikavälin skenaarioita
toimintaympäristön muutosajureiden ymmärtämiseksi ja niihin varautumiseksi. Yhtiö on varautunut tuotannollisiin
häiriöihin ja laatinut jatkuvuussuunnitelmia, jotka liittyvät muun muassa henkilöstön, raaka-aineiden ja energian
saatavuuteen. Yhtiö on tehnyt investointeja energian saannin turvaamiseksi ja varmistanut raaka-aineiden ja
pakkausmateriaalien hankintaa. Huomiota on kiinnitetty erityisesti riskiarvioiden tekemiseen ja niiden mukaisten
riskienhallintasuunnitelmien riittävyyteen sekä uusien riskien arviointitapojen käyttöönottoon muun muassa
tietoturva- ja vastuullisuusriskien osalta.
OLVIN OSAKKEET JA OSAKEMARKKINAT
Olvin osakepääoma joulukuun 2025 lopussa oli 20,8 miljoonaa euroa. Osakkeita oli yhteensä 20 722 232 osaketta,
joista 16 989 976 eli 82,0 prosenttia oli julkisesti noteerattuja A-osakkeita ja 3 732 256 eli 18,0 prosenttia K-osakkeita.
Jokainen A-osake tuottaa yhden (1) äänen ja jokainen K-osake kaksikymmentä (20) ääntä. A- ja K-osakkeet tuottavat
saman oikeuden osinkoon. Olvin A-osaketta vaihdettiin Nasdaq Helsinki Oy:ssä (Helsingin Pörssi) vuoden 2025 aikana
yhteensä 2 391 988 (1 623 387) osaketta eli 14,1 (9,6) prosenttia A-osakkeiden määrästä. Vaihdon arvo oli 75,3 (49,4)
miljoonaa euroa.
Osakkeet ja osakepääoma 31.12.2025
Osakkeita % Ääniä %
K-sarjan osakkeet, rekisteröity 3 732 256 18,0 74 645 120 81,5
A-sarja osakkeet, rekisteröity 16 989 976 82,0 16 989 976 18,5
Yhteensä 20 722 232 100,0 91 635 096 100,0
Olvi A-osakkeen pörssikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ssä oli vuoden 2025 lopussa 31,35 (29,20) euroa. A-osakkeen ylin kurssi
tammi-joulukuussa oli 37,20 (33,80) euroa ja alin 28,20 (28,05) euroa. Keskikurssi vuonna 2025 oli 31,49 (30,44) euroa.
Joulukuun 2025 lopussa A-osakkeiden markkina-arvo oli 532,1 (495,5) miljoonaa euroa ja kaikkien osakkeiden
markkina-arvo 649,1 (604,5) miljoonaa euroa.
Olvin osakkeenomistajien määrä oli joulukuun 2025 lopussa 25 373 (24 109). Ulkomaalaisten sekä ulkomaisten ja
kotimaisten hallintarekisteröityjen omistusten määrä arvo-osuuksien kokonaismäärästä oli 20,0 (17,5) prosenttia ja
osuus kokonaisäänimäärästä 4,5 (4,0) prosenttia.
OLVI OYJ 7
Omistusmääräjakauma 31.12.2025
Arvo-osuuksien lukumäärä
Omistajien
lukumäärä
%
omistajista
Arvo-
osuusmäärä
% arvo-
osuuksista Äänimäärä % äänistä
1 - 1 000 24 116 95,05 3 077 783 14,85 3 082 039 3,36
1 001 - 10 000 1 146 4,52 2 894 623 13,97 3 068 207 3,35
10 001 - 500 000 105 0,41 5 432 808 26,22 14 087 384 15,37
500 001 - 999 999 999 999 6 0,02 9 317 018 44,96 71 397 466 77,92
Yhteensä 25 373 100,00 20 722 232 100,00 91 635 096 100,00
Ulkomaiset ja hallintarekisteröidyt omistukset 31.12.2025
Arvo-osuuksien lukumäärä
Omistajien
lukumäärä
%
omistajista
Arvo-
osuusmäärä
% arvo-
osuuksista Äänimäärä % äänistä
Ulkomaiset yhteensä 80 0,32 41 684 0,20 41 684 0,04
Hallintarekisteröidyt (ulkom.)
yhteensä 6 0,02 522 502 2,52 522 502 0,57
Hallintarekisteröidyt (kotim.)
yhteensä 5 0,02 3 571 683 17,24 3 571 683 3,90
Yhteensä 91 0,36 4 135 869 19,96 4 135 869 4,51
Suurimmat omistajat 31.12.2025
K-sarja A-sarja Yhteensä % Äänimäärä %
1. Olvi-säätiö 2 363 904 990 613 3 354 517 16,19 48 268 693 52,67
2. Hortling Heikki kuolinpesä *) 903 488 103 280 1 006 768 4,86 18 173 040 19,83
3. Hortling Timo Einari 212 888 49 152 262 040 1,26 4 306 912 4,70
4. Hortling-Rinne Marit 149 064 15 545 164 609 0,79 2 996 825 3,27
5. Skandinaviska Enskilda Banken Ab (publ),
Helsingin sivukonttori, hall.rek. 1 813 579 1 813 579 8,75 1 813 579 1,98
6. Nordea Bank Abp, hall.rek. 1 625 251 1 625 251 7,84 1 625 251 1,77
7. Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma 828 075 828 075 4,00 828 075 0,90
8. Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen 692 348 692 348 3,34 692 348 0,76
9. Hortling Pia Johanna 23 388 29 374 52 762 0,25 497 134 0,54
10. Hortling Jens Einari 23 388 18 444 41 832 0,20 486 204 0,53
11. Rinne Ville Petteri 23 388 12 478 35 866 0,17 480 238 0,52
12. Rinne Valtteri Markunpoika 23 388 11 455 34 843 0,17 479 215 0,52
13. Citybank Europe Plc, hall.rek. 358 127 358 127 1,73 358 127 0,39
14. Evli Finnish Small Cap Fund 338 173 338 173 1,63 338 173 0,37
15. Elo Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö 300 000 300 000 1,45 300 000 0,33
16. Laakkonen Hannu Markus 216 072 216 072 1,04 216 072 0,24
17. Sijoitusrahasto Aktia Capital 205 047 205 047 0,99 205 047 0,22
18. Pensionsförsäkringsaktiebolaget Veritas 184 873 184 873 0,89 184 873 0,20
19. Lahti Ari 180 000 180 000 0,87 180 000 0,20
20. Lindell John Herman Dennis 135 000 135 000 0,65 135 000 0,15
Muut 9 360 8 883 090 8 892 450 42,93 9 070 290 9,91
Yhteensä 3 732 256 16 989 976 20 722 232 100,00 91 635 096 100,00
*
)
Osakkeenomistus sisältää omassa ja määräysvallassa olevien nimissä olevat osakkeet.
OLVI OYJ 8
Sektorijakauma 31.12.2025
Hallintarekisteröityjen
Omistajien
lukumäärä
%
omistajista
Arvo-
osuusmäärä
% arvo-
osuuksista
arvo-
osuusmäärä
% arvo-
osuuksista Äänimäärä % äänistä
Yritykset 792 3,12 4 227 983 20,40 49 142 159 53,63
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 33 0,13 1 157 547 5,59 3 571 683 17,24 4 729 230 5,16
Julkisyhteisöt 11 0,04 2 080 188 10,04 2 080 188 2,27
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 122 0,48 337 315 1,63 337 315 0,37
Kotitaloudet 24 329 95,89 8 783 330 42,38 34 782 018 37,96
Ulkomaat 86 0,34 41 684 0,20 522 502 2,52 564 186 0,61
Yhteensä
25 373 100,00
16 628 047
80,24 4 094 185
19,76 91 635 096
100,00
Osakkeenomistus
Rekisteröity osakepääoma, 1 000 EUR 20 759.
Olvi Oyj:n yhtiökokouksen 16.4.2025 päätöksen mukaisesti osakkeille maksettiin osinkoa 1,30 euroa/osake vuodelta
2024 (1,20 euroa/osake vuodelta 2023), yhteensä 26,9 (24,8) miljoonaa euroa. Osinko maksettiin kahdessa erässä.
Ensimmäinen erä 0,65 euroa osakkeelta maksettiin 30.4.2025. Toinen erä 0,65 euroa osakkeelta maksettiin 5.9.2025.
Ääniä / A-sarjan osake 1
Ääniä / K-sarjan osake 20
Sekä K- että A-sarjan osakkeilla on sama oikeus osinkoon. Yhtiöjärjestykseen sisältyy K-sarjan osakkeita koskeva
lunastuslauseke.
SISÄPIIRI
Helsingin Pörssin, Keskuskauppakamarin ja Teollisuuden ja Työnantajain Keskusliiton valmistelemat, listattujen
yhtiöiden käyttöön tarkoitetut sisäpiiriohjeet otettiin käyttöön Olvi Oyj:ssä jo vuonna 2000. Suomessa
3.7.2016 tuli sovellettavaksi Markkinoiden väärinkäyttöasetus (EU) N:o 596/2014 (MAR), jota Olvi Oyj noudattaa
sisäpiirihallinnossaan Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen (ESMA) tulkinnan mukaisesti.
Olvi Oyj:llä oli 31.12.2025 arvo-osuusjärjestelmässä 25 373 (24 109) osakkeenomistajaa, joista 11 (11)
hallintarekisteröityjä.
Olvi Oyj:n hallituksen jäsenet ja toimitusjohtaja omistivat 31.12.2025 yhteensä 46 035 A-osaketta, jotka edustavat
0,22 prosenttia kaikista osakkeista ja 0,05 prosenttia äänimäärästä. Yhtiön johdolla ei ole optioita.
Hallituksen valtuutukset
Olvi Oyj:n yhtiökokous päätti 16.4.2025, peruuttaen samalla käyttämättä olevat omien osakkeiden hankkimisvaltuudet,
valtuuttaa Olvi Oyj:n hallituksen päättämään yhtiön omien A-osakkeiden hankkimisesta voitonjakokelpoisilla varoilla
enintään 500 000 A-osaketta, joka vastaa 2,4 prosenttia koko osakekannasta ja 0,6 prosenttia kaikkien osakkeiden
yhteenlasketusta äänimäärästä.
Yhtiökokous myös päätti, peruuttaen samalla käyttämättä olevat omien osakkeiden luovutusvaltuudet, valtuuttaa
Olvi Oyj:n hallituksen päättämään enintään 1 000 000 uuden A-osakkeen antamisesta sekä enintään 500 000 yhtiön
hallussa olevan oman A-osakkeen luovuttamisesta.
Edellä mainitut valtuutukset ovat voimassa vuoden 2026 varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin
enintään 18 kuukautta yhtiökokouksen valtuutusta koskevasta päätöksestä lukien.
Osakepalkitseminen
Pitkän aikavälin palkitsemisen tavoitteena on Olvin strategian ja tavoitteiden saavuttaminen, omistaja-arvon
lisääminen, kilpailukyvyn kasvattaminen, kannattavan kasvun ja suhteellisen kannattavuuden tukeminen sekä toimivan
johdon ja avainhenkilöiden sitouttaminen.
Olvilla on käytössä kaksi erillistä osakeperusteista kannustinjärjestelmää; suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä
ja rajoitettu osakepalkkiojärjestelmä. Pitkän aikavälin suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä koostuu vuosittain
alkavista yksittäisistä osakeohjelmista, joilla kullakin on kolmen vuoden ansaintajakso. Hallitus päättää vuosittain
kannustinjärjestelmän kohderyhmän ja tavoitteet sekä mahdolliset palkkiot. Rajoitettua osakepalkkiojärjestelmää
käytetään avaintyöntekijöiden sitouttamiseen. Palkkion edellytyksenä on työsuhteen jatkuminen.
Suoriteperusteisen kannustinjärjestelmän ansaintajakson päättyessä arvioidaan, miten suorituskriteerit ovat
toteutuneet ja mahdollinen maksettava palkkio riippuu onnistumisesta näissä asetetuissa tavoitteissa. Palkkiot
suoritetaan Olvi Oyj:n A-sarjan osakkeina ansaintakauden päättymisen jälkeen sekä käteisosuutena, joka kattaa
palkkiosta avainhenkilöille aiheutuvat verot ja lakisääteiset sosiaalivakuutusmaksut.
SUORITEPERUSTEISET OSAKEKANNUSTINJÄRJESTELMÄT
Oheisessa taulukossa tilikaudella päättyneet (p) suoriteperusteiset ohjelmat sekä käynnissä (k) olevat ohjelmat.
Vuodesta 2023 alkaen osakekannustimien tavoitteet ja mahdolliset palkkiot perustuvat konsernin Suomen ja Itämeren
alueen liiketoimintasegmenttien tavoitteiden saavuttamiseen.
Ansaintajakso Ansaintakriteerit ja painoarvot (%)
Kohderyhmä,
henkilöä
Enimmäis-
palkkio, kpl
Toteutunut
palkkio, kpl
2022–2024 (p)
Liiketulos (50 %), Alkoholittomien tuotteiden myyntivolyymin kasvu (40 %),
Arvoketjun CO
2
e -päästöjen väheneminen (10 %)
16 10 670 4 196
2023–2025 (k) 16 10 600
2023–2025 (p) Oma sijoitus (50 %) ja TSR (50 %) *
)
1 1 000 500
2024–2026 (k)
Liiketulos (50 %), Alkoholittomien tuotteiden liikevaihdon kasvu (40 %),
Oman valmistuksen CO
2
e -päästöjen väheneminen (10 %)
37 43 150
2025–2027 (k) Liiketulos (50 %), Alkoholittomien tuotteiden liikevaihdon kasvu (40 %),
Oman valmistuksen CO
2
e -päästöjen väheneminen (10 %)
36 42 702
*
)
TSR on sidottu Olvin A-osakkeen vaihdolla painotettuun keskikurssiin 1.12.2024-31.1.2025 ja maksettuihin osinkoihin ohjelman
käynnistymisestä 31.1.2025 saakka.
OLVI OYJ 9
SITOUTTAVAT RAJOITETUT OSAKEKANNUSTINJÄRJESTELMÄT
Tilikaudella käynnissä (k) olevat ohjelmat.
Ansaintajakso Ansaintakriteeri
Kohderyhmä,
henkilöä
Enimmäis-
palkkio, kpl
Toteutunut
palkkio, kpl
2024–2025 (k) Työsuhde 19 3 250
2025–2026 (k) Työsuhde 16 2 750
Osakepalkkiot maksetaan kerralla ansaintakauden päättymisen jälkeen seuraavan vuoden toukokuun loppuun
mennessä. Palkkion saaminen on sidottu työsuhteen voimassaoloon palkkion maksuhetkellä. Osakepalkkion
lisäksi suoritetaan käteisosuus, joka kattaa palkkiosta avainhenkilöille aiheutuvat verot ja lakisääteiset
sosiaalivakuutusmaksut.
Tilikaudella 2025 kirjattiin kyseisiin kannustinjärjestelmiin liittyviä kustannuksia yhteensä 1 522,9 tuhatta euroa.
Osakelukumäärä ohjelmissa on yhteensä 95 959 kappaletta ja käyvän arvon painotettu keskiarvo on 27,58 euroa
osakkeelta. Käyvän arvon määrittelyssä on huomioitu tulevaisuuden osingonjako. Olvi-konsernilla ei ole käytössä
muita osake- tai optiojärjestelyjä.
Omat osakkeet
Olvi Oyj:llä oli tammikuun 2025 alussa hallussa yhteensä 21 714 kappaletta omia A-osakkeita. Olvi Oyj luovutti omia
A-osakkeitaan toimitusjohtajalle suoriteperusteisen sitouttavan osakepalkkiojärjestelmän mukaisesti yhteensä 500
osaketta ja avainhenkilöille suoriteperusteisen osakepalkkiojärjestelmän mukaisesti yhteensä 4 196 osaketta. Lisäksi
Olvi Oyj luovutti 100 osaketta aiemmin päättyneen lisäosakejärjestelmän ehtojen mukaisesti.
Olvi Oyj:llä on tilikauden 2025 lopussa hallussa yhteensä 16 918 kappaletta omia A-osakkeita. Omien osakkeiden
hankintahinta on yhteensä 511,0 tuhatta euroa. Yhtiön hallussa olevilla omilla osakkeilla yhtiö ei voi äänestää. Olvi
Oyj:n hallussa olevien omien A-osakkeiden osuus kaikista osakkeista on 0,08 prosenttia ja osuus kaikkien osakkeiden
yhteenlasketusta äänimäärästä 0,02 prosenttia. Hallussa olevien osakkeiden osuus A-osakkeista ja A-osakkeiden
äänimäärästä on 0,10 prosenttia.
Liputusilmoitukset
Olvi Oyj ei ole saanut vuoden 2025 aikana arvopaperimarkkinalain 9 luvun 5 pykälän mukaisia liputusilmoituksia.
LÄHIAJAN NÄKYMÄT JA TILIKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Tilinpäätöstiedotteessa 12.2.2026 Olvi antoi tulosohjauksen, jonka mukaan 2026 liiketuloksen odotetaan olevan 84–92
miljoonaa euroa.
Olvi odottaa orgaanista kasvua alkoholittomista tuotekategorioista sekä tavoittelee pitävänsä tai kasvattavansa
markkinaosuutta alkoholillisissa tuotekategorioissa. Uudet ostetut liiketoiminnat ovat integraatiovaiheessa vuonna
2026, ja synergioiden odotetaan pääosin toteutuvan vuodesta 2027 eteenpäin. Uusien liiketoimintojen vaikutus
liiketulokseen arvioidaan olevan alle 5 prosenttia vuoden 2026 osalta.
Yrityshankinnat raportointikauden päättymisen jälkeen
Vahvistuneiden kolmen yrityshankinnan osalta määräysvalta siirtyi raportointikauden päättymisen jälkeen
tammikuussa 2026, joten tapahtumat luokitellaan IAS 10:n mukaisesti ei-oikaistavaksi tapahtumaksi. Näin ollen
hankintoja ei ole kirjattu päättyneeseen tilinpäätökseen, eikä niillä ole vaikutusta raportointikauden taseeseen tai
tulokseen. Tammikuussa varmistuneiden yrityskauppojen yhdistely osaksi Olvi-konsernia tehdään 1.1.2026 alkaen.
Alla kuvattujen vahvistuneiden yritysostojen lopulliset kauppahinnat eivät ole vielä vahvistuneet eikä näin ollen
kauppahinnan allokointilaskelmat ole vielä valmiina.
Kaikkien julkistettujen yrityskauppojen, Viro mukaan lukien, arvioitu vaikutus konsernin vuoden 2025 myyntivolyymiin
olisi ollut 9 prosenttia, liikevaihtoon 10 prosenttia ja liiketulokseen 5 prosenttia olettaen, että liiketoiminnat olisivat
olleet kaikki 12 kuukautta mukana luvuissa. Vuoden 2026 osalta tulee huomioida, että yhtiöiden integrointi konserniin
on vasta aloitettu tammikuussa ja prosessista arvioidaan aiheutuvan lisäkustannuksia. Merkitviä synergioita
arvioidaan saatavaksi vuoden 2027 aikana. Lisäksi Värska Originaal AS:n yrityskauppa ei ole vielä vahvistunut, joten
yhdistely konserniin tehdään vasta myöhemmin. Ostettujen yritysten liiketoimintamallit poikkeavat toisistaan ja ovat
muun muassa kannattavuudeltaan erilaisia.
Valmiermuižas alus
Olvi-konserni ilmoitti 2.9.2025 ostavansa latvialaisen olut- ja juomavalmistajan, Valmiermuižas alus -yhtiön. Yritysosto
on saanut kilpailuviranomaisen hyväksynnän ja kauppa toteutui 15.1.2026. Hankinnan seurauksena konserni on saanut
määräysvallan Valmiermuižas alus -yhtiöstä 100 prosentin omistusosuudella.
Yrityskauppa tukee Olvin strategista tavoitetta olla halutuin monipaikallinen juomatalo, laajentaen konsernin
tuotevalikoimaa ja avaten lisää kasvumahdollisuuksia ravintola- ja vientimarkkinoille.
OLVI OYJ 10
Banjalučka Pivara
Olvi-konserni ilmoitti 9.9.2025 ostavansa Bosnia ja Hertsegovinan suurimman panimon Banjalučka Pivaran, joka toimii
myös Serbiassa. Yritysosto on saanut kilpailuviranomaisen hyväksynnän ja kauppa toteutui 2.1.2026. Hankinnan
seurauksena konserni on saanut määräysvallan Banjalučka Pivarasta 100 prosentin omistusosuudella.
Hankinta tukee Olvin monipaikallista kasvustrategiaa tarjoamalla pääsyn vahvoihin paikallisiin brändeihin ja tuo-
tantokapasiteettiin, mahdollistaen kasvun ja laajentumisen Balkanin alueella. Kasvua tukee oma tuotanto Väli-
meren läheisyydessä, sillä Olvi pystyy palvelemaan Välimeren matkailualueita, kuten Italiaa, Kroatiaa, Kreikkaa ja
Montenegroa, entistä paremmin ja joustavammin.
Värska Originaal AS
Olvi tiedotti 15.9.2025 laajentavansa alkoholittomien tuotteiden valikoimaansa ja hankkivansa Viron johtavan
kivennäisvesivalmistajan Värska Originaal AS:n. Kauppa odottaa edelleen paikallisen kilpailuviranomaisen hyväksyntää.
Brewery International
Olvi-konserni ilmoitti 3.12.2025 ostavansa 51 prosentin enemmistöosuuden Brewery Internationalista, joka on tunnettu
juomien maahantuontiin ja jakeluun erikoistunut yritysryhmä Norjassa ja Ruotsissa. Sopimukseen sisältyy optio
hankkia loput osakkeet myöhemmin. Kauppa toteutui 2.1.2026.
Yritysryhmään kuuluvat panimotuotteisiin keskittyvät Brewery International -yhtiöt sekä laadukkaisiin viineihin
ja väkeviin alkoholijuomiin keskittyvät Mission Wine & Spirits -yhtiöt. Yritysosto tukee Olvi-konsernin strategisia
kasvutavoitteita, vahvistaa sen maantieteellistä asemaa Pohjoismaissa ja luo perustan uusille kasvumahdollisuuksille.
HALLITUKSEN ESITYS VOITTOA KOSKEVIKSI TOIMENPITEIKSI
Emoyhtiö Olvi Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2025 olivat 182,4 (164,6) miljoonaa euroa, josta tilikauden voitto oli
44,6 (42,7) miljoonaa euroa.
Olvi Oyj:n hallitus esittää varsinaiselle yhtiökokoukselle voitonjakokelpoisten varojen käyttämistä seuraavasti:
1) osinkona jaetaan 1,35 (1,30) euroa vuodelta 2025 sekä K- että A-sarjan osakkeelle eli yhteensä 28,0 (26,9) miljoonaa
euroa. Osinko on 43,7 (43,6) prosenttia Olvi-konsernin osakekohtaisesta tuloksesta. Osinko maksetaan kahdessa
erässä. Ensimmäinen erä 0,67 euroa osakkeelta maksetaan 30.4.2026 osakkeenomistajalle, joka on täsmäytyspäivänä
7.4.2026 merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Toinen erä 0,68 euroa osakkeelta
maksetaan 30.9.2026 osakkeenomistajalle, joka on täsmäytyspäivänä 23.9.2026 merkitty Euroclear Finland Oy:n
pitämään yhtiön osakasluetteloon. Olvin omille osakkeille ei makseta osinkoa.
2) emoyhtiön vapaaseen omaan pääomaan jätetään 154,4 miljoonaa euroa.
OLVI OYJ
Hallitus
OLVI OYJ 11
KONSERNIN TALOUDELLISTA KEHITYSTÄ KUVAAVAT TUNNUSLUVUT 2023—2025
Toiminnan laajuus ja kannattavuus
1 000 EUR 2025 2024 2023
Liikevaihto 665 275 656 907 630 605
Muutos, % 1,3 4,2 8,0
Liiketulos 81 811 81 386 54 918
% liikevaihdosta 12,3 12,4 8,7
Rahoitustuotot ja -kulut 1 040 652 -646
Voitto ennen veroja 82 851 82 038 54 918
% liikevaihdosta 12,5 12,5 8,7
Tilikauden voitto 64 824 62 425 38 473
% liikevaihdosta 9,7 9,5 6,1
Taseen loppusumma 607 774 539 602 490 000
Tulorahoitus-% 13,8 13,4 9,3
Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) 22,7 26,5 19,2
Sijoitetun pääoman tuottoaste-% (ROCE) 19,9 24,2 18,5
Oman pääoman tuotto-% (ROE) 18,7 20,3 13,5
Omavaraisuusaste, % 60,8 60,3 59,0
Maksuvalmius (current ratio) 1,5 1,4 1,3
Velkaantumisaste (gearing), % -3,7 -12,4 -8,5
Investoinnit käyttöomaisuuteen 51 797 43 667 24 947
% liikevaihdosta 7,8 6,6 4,0
Nettoinvestoinnit käyttöomaisuuteen 51 426 42 715 23 845
% liikevaihdosta 7,7 6,5 3,8
Tutkimus- ja kehittämismenot 10 848 9 663 5 572
% liikevaihdosta 1,6 1,5 0,9
Palkat ja palkkiot 77 691 73 436 66 745
Henkilöstö keskimäärin:
Henkilöstö Suomessa 465 447 449
Viron, Latvian, Liettuan, Tanskan
ja Valko-Venäjän henkilös 2 020 1 978 1 927
Henkilöstö yhteensä 2 485 2 425 2 376
Osakekohtaiset tunnusluvut 2025 2024 2023
Tulos/osake (EPS), euroa, laimentamaton 3,09 2,98 1,85
Tulos/osake (EPS), euroa, laimennettu 3,09 2,98 1,85
Oma pääoma/osake, euroa 17,73 15,66 13,95
*
)
Osinko/tulos, % 43,7 43,6 64,9
Hinta/voitto-suhde (P/E) 10,1 9,8 15,2
*
)
Vuoden 2025 tunnuslukuja laskettaessa on osinkona käytetty hallituksen yhtiökokoukselle tekemää esitystä.
OLVI OYJ 12
EMOYHTIÖN TALOUDELLISTA KEHITYSTÄ KUVAAVAT TUNNUSLUVUT 2023—2025
Toiminnan laajuus ja kannattavuus
1 000 EUR 2025 2024 2023
Liikevaihto 214 614 211 876 200 975
Muutos, % 1,3 5,4 11,3
Liikevoitto 29 502 25 427 17 492
% liikevaihdosta 13,7 12,0 8,7
Rahoitustuotot ja -kulut 22 659 25 347 28 771
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja 52 162 50 774 46 263
% liikevaihdosta 24,3 24,0 23,0
Tilikauden voitto 44 606 42 663 41 065
% liikevaihdosta 20,8 20,1 20,4
Taseen loppusumma 404 681 357 354 339 509
Tulorahoitus-% 26,4 26,4 26,4
Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) 20,6 22,9 22,4
Oman pääoman tuotto-% (ROE) 19,8 21,4 21,9
Omavaraisuusaste, % 58,6 61,3 59,2
Maksuvalmius (current ratio) 0,7 0,7 0,8
Velkaantumisaste (gearing), % 17,7 -0,9 1,7
Investoinnit käyttöomaisuuteen 27 766 23 928 10 072
% liikevaihdosta 12,9 11,3 5,0
Nettoinvestoinnit käyttöomaisuuteen 27 704 23 844 9 920
% liikevaihdosta 12,9 11,3 4,9
Tutkimus- ja kehittämismenot 5 514 3 401 1 884
% liikevaihdosta 2,6 1,6 0,9
Palkat ja palkkiot 30 058 28 411 20 840
Henkilöstö keskimäärin 427 409 396
Osakekohtaiset tunnusluvut 2025 2024 2023
Tulos/osake (EPS), euroa 2,18 2,17 2,04
Oma pääoma/osake, euroa 11,46 10,58 9,72
*) Nimellisosinko/osake, euroa 1,35 1,30 1,20
*) Efektiivinen osinkotuotto, % 4,31 4,45 4,28
*) Osinko/tulos, % 62,0 59,9 58,8
Hinta/voitto-suhde (P/E) 14,4 13,4 13,7
A-osakkeen kurssi
kauden lopussa, euroa 31,35 29,20 28,05
ylin kurssi, euroa 37,20 33,80 34,95
alin kurssi, euroa 28,20 28,05 26,80
keskikurssi, euroa 31,49 30,44 29,88
A-osakkeiden vaihto, kpl 2 391 988 1 623 387 1 608 889
A-osakekannasta, % 14,1 9,6 9,5
A-osakekannan markkina-arvo 31.12., MEUR 532,1 495,5 475,8
K-osakekannan markkina-arvo 31.12., MEUR 117,00 109,0 104,7
Yhtiön markkina-arvo yhteensä, MEUR 649,1 604,5 580,5
Osakkeiden lukumäärä
osakeantioikaistu keskimääräinen lukumäärä tilikauden aikana **) 20 703 080 20 698 293 20 690 905
osakeantioikaistu lukumäärä tilikauden lopussa **) 20 705 314 20 700 518 20 693 540
*
)
Vuoden 2025 tunnuslukuja laskettaessa on osinkona käytetty hallituksen yhtiökokoukselle tekemää esitystä.
**) Olvi Oyj:n hallussa olevat omat osakkeet on vähennetty.
OLVI OYJ 13
Tunnuslukujen laskentaperusteet
Tulorahoitus-% = 100 *
Liiketulos + poistot + rahoitustuotot ja -kulut + satunnaiset
tuotot ja kulut - verot
Liikevaihto
Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) = 100
*
Voitto ennen veroja + korko- ja muut rahoituskulut
Taseen loppusumma - korottomat velat (keskimäärin)
Oman pääoman tuotto-% (ROE) = 100
*
Voitto ennen veroja – verot
Oma pääoma + määräysvallattomien osuus + vapaaehtoiset
varaukset ja poistoero laskennallisella verovelalla vähennettynä
(keskimäärin vuoden aikana)
Omavaraisuusaste, % =
100 *
Oma pääoma + määräysvallattomien osuus + vapaaehtoiset
varaukset ja poistoero laskennallisella verovelalla vähennettynä
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Maksuvalmius (current ratio) =
Rahoitusomaisuus + vaihto-omaisuus
Lyhytaikainen vieras pääoma
Velkaantumisaste (gearing), % = 100 *
Korolliset velat + saadut ennakkomaksut - rahat ja muut likvidit varat
Oma pääoma + vapaaehtoiset varaukset ja poistoero
laskennallisella verovelalla vähennettynä
Sijoitetun pääoman tuottoaste, % (ROCE) = 100
*
12 kk rullaava liiketulos
Oma pääoma + määräysvallattomien osuus + korolliset velat
Tulos/osake (EPS) =
Voitto ennen veroja - verot +/- määräysvallattomien osuus
Tilikauden keskimääräinen, osakeantioikaistu osakkeiden
lukumäärä
Oma pääoma/osake =
Oma pääoma + vapaaehtoiset varaukset ja poistoero
laskennallisella verovelalla ja määräysvallattomien osuudella
vähennettynä
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä 31.12.
Efektiivinen osinkotuotto, % = 100 *
Osakeantioikaistu osinko/osake
Osakkeen osakeantioikaistu tilikauden viimeinen
kaupantekokurssi
Hinta/voitto- suhde (P/E) =
Osakkeen osakeantioikaistu tilikauden viimeinen
kaupantekokurssi
Tulos/osake
Osinko/tulos, % = 100
*
Osakekohtainen osinko
Osakekohtainen tulos
Osakekannan markkina-arvo tilikauden lopussa =
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä tilikauden lopussa *
A-osakkeen kurssi tilikauden lopussa
Konserni esittää konsernin tuloslaskelmasta suoraan johdettavat tunnusluvut liikevaihto, liiketulos ja tilikauden
tulos ja näiden prosenttiosuudet liikevaihdosta sekä tulos/osake -tunnusluvun. (Tulos/osake = Emoyhtiön omistajille
kuuluva tilikauden voitto/Osakkeiden keskimääräinen osakeantioikaistu lukumäärä kauden aikana).
Olvi Oyj esittää IFRS:n mukaisesti laaditun konsernitilinpäätöksen lisäksi vaihtoehtoisia tunnuslukuja kuvaamaan
liiketoimintansa taloudellista kehitystä ja antamaan vertailukelpoisen kokonaiskuvan yhtiön kannattavuudesta,
vakavaraisuudesta sekä maksuvalmiudesta.
Konserni on soveltanut ESMA:n (the European Securities and Markets Authority) 3.7.2016 voimaan tullutta ohjeistusta
vaihtoehtoisista tunnusluvuista ja määrittänyt vaihtoehtoiset tunnusluvut alla esitetyn mukaisesti.
Liikevaihtoa tukevana vaihtoehtoisena tunnuslukuna konserni esittää myyntivolyymitiedot miljoonina litroina.
Myyntivolyymi on tärkeä, yleisesti toimialalla käytetty, toiminnan laajuutta kuvaava mittari. Raportointikausien
vertailtavuutta parantaakseen konserni esittää vaihtoehtoisina tunnuslukuina tarvittaessa myös oikaistun
liiketuloksen ja oikaistun tilikauden tuloksen. Oikaistu liiketulos lasketaan vähentämällä liiketuloksesta merkittävät
vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät. Vastaavat erät on vähennetty tilikauden tuloksesta laskettaessa oikaistua
tilikauden tulosta.
Investoinnit koostuvat lisäyksistä pysyviin vastaaviin pois lukien IFRS 16 -standardin mukaiset lisäykset.
OLVI OYJ 14
Yleiset tiedot .................................................... 16
ESRS 2 Yleiset tiedot ..............................................................17
Kestävyysraportin laadintaperiaatteet
................................ 17
Kestävyyden hallinto
.............................................................. 17
Kestävyyden strategia
..........................................................20
Sidosryhmien odotukset ja näkemykset
.............................23
Olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien hallinta .....................................................24
Ympäristötiedot ................................................ 31
EU-taksonomia .......................................................................32
E1 Ilmastonmuutos
................................................................. 34
E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat
.................................. 42
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous
...................................44
Kesvyysraportti
Sosiaalisen vastuun tiedot ...............................47
S1 Oma työvoima ....................................................................48
S2 Arvoketjun työntekijät
.....................................................56
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät
............................................59
Hallintotapatiedot .............................................63
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen .........................................64
Kestävyysraportin liitteet ................................. 6
6
15OLVI OYJOLVI OYJ
Yleiset tiedot
ESRS 2 Yleiset tiedot .................................................... 17
Kestävyysraportin laadintaperiaatteet
...................... 17
Kestävyyden hallinto
.................................................... 17
Kestävyyden strategia
................................................ 20
Sidosryhmien odotukset ja näkemykset
....................23
Olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien hallinta ............................................24
16OLVI OYJOLVI OYJ
KESTÄVYYSRAPORTIN
LAADINTAPERIAATTEET
Laadintaperiaatteet
Olvi-konserni koostuu emoyhtiö Olvista ja kuudessa eri
maassa toimivista tytäryhtiöistä. Kestävyysraportointi
kattaa kaikki Olvi-konserniin 31.12. kuuluvat yhtiöt,
ja tiedot ovat konsolidoitu vastaavalla tavalla kuin
tilinpäätöksessä. Osakkuusyhtiöitä ja yhteisyrityksiä
ei ole sisällytetty raportoituihin lukuihin, kuten ei
myöskään vuoden 2025 lopussa yrityskauppojen
kautta hankittuja yhtiöitä Valmiermuižas alus,
Banjalučka Pivara, Brewery International ja Värska
Originaal AS. Kolmen vahvistuneen yrityshankinnan
osalta määräysvalta siirtyi raportointikauden
päättymisen jälkeen tammikuussa 2026 ja yhden
yrityskaupan osalta odotetaan edelleen paikallisen
kilpailuviranomaisen hyväksyntää. Hankittujen
yritysten implementointi osaksi kestävyysraportointia
tapahtuu vuoden 2026 aikana.
Raportointi kattaa myös olennaisen arvoketjun
alku- ja loppupään tiedot, minkä laajuus on määritelty
kaksoisolennaisuusarvioinnin mukaisesti. Arvoketjusta
on kerrottu tarkemmin tämän osion kohdassa
Liiketoimintamalli ja arvoketju. Raportointijakso
on tilikausi 1.1.2025-31.12.2025, joka on sama kuin
taloudellisessa raportoinnissa.
Arvoketjun päästöjen laskennassa on käytetty myös
epäsuoriin lähteisiin perustuvaa estimointia. Arvoketjun
päästöjen laskennasta on kerrottu tarkemmin osiossa
E1 Ilmastonmuutos. Kyseisessä osiossa ei raportoida
investointien kustannuksia, koska ne sisältät
liiketoiminnallisesti sensitiivistä tietoa. Raportointi
keskittyy investointien luonteeseen ja niiden
ESRS 2 Yleiset tiedot
yhteyteen kestävyyden tavoitteisiin. Mahdolliset
muutokset kestävyystietojen laatimisessa ja
esittämisessä on esitetty aihestandardien yhteydessä.
Vuonna 2025 Olvi-konserni ei ole havainnut aiemmilla
kausilla tehtyjä olennaisia virheitä raportoinnissa.
KESTÄVYYDEN HALLINTO
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
ja kestävyysseikkojen käsitteleminen
Kestävyysraporttiin sisällytettävien tietojen lisäksi
hallintoon ja palkitsemiseen liittyvistä asioista on
raportoitu vuosikertomuksen erillisissä osioissa Selvitys
hallinto- ja ohjausjärjestelmästä sekä Palkitsemisraportti.
OLVI OYJ:N HALLITUS JA HALLITUKSEN VALIOKUNNAT
Olvi Oyj:n hallitus hyväksyy Olvi-konsernin strategiset
vastuullisuuspainopisteet, tavoitteet ja niiden mittarit,
kaksoisolennaisuusarvioinnin avulla tunnistetut
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet, sekä vuotuisen,
varmennetun kestävyysraportin osana hallituksen
toimintakertomusta. Hallitus seuraa strategian
vastuullisuusosion mittareiden kehitystä ja tavoitteiden
saavuttamista, sekä tarkastelee vastuullisuuden
tavoitteita suhteessa konsernin strategiaan ja sen
tavoitteisiin kvartaaleittain. Hallitusta päivitetään
vaikutuksiin, riskiin ja mahdollisuuksiin liittyvillä
katsauksilla.
Hallituksen henkilöstö- ja vastuullisuusvaliokunta
avustaa yhtiön hallitusta osallistumalla konsernin
vastuullisuusstrategian ja -ohjelman valvontaan
säännöllisesti. Henkilöstö- ja vastuullisuusvaliokunta
sekä hallituksen tarkastusvaliokunta osallistuvat
vuotuisen kaksoisolennaisuusarvioinnin ja
kestävyysraportin valmisteluun. Tarkastusvaliokunnan
tehtäviin kuuluu riskienhallinta, kuten asianmukaisen
riskienhallintaprosessin varmistaminen ja riskien
arviointitulosten seuraaminen. Tarkastusvaliokunta
käsittelee kestävyyteen liittyviä aiheita säännöllisesti
sekä seuraa ja valvoo kestävyysraportointia ja sen
raportointiprosessia ja varmentamista.
Olvi-konsernin vastuullisuus- ja hankintajohtaja
raportoi valiokunnille vastuullisuuden strategian,
tavoitteiden ja toimintasuunnitelmien toteutumisesta
ja kehittämisestä, toimintaympäristön olennaisista
muutoksista sekä kestävään kehitykseen
liittyvistä olennaisista vaikutuksista, riskeistä ja
mahdollisuuksista. Valiokunnat raportoivat hallitukselle.
Hallitus raportoi osana hallituksen toimintakertomusta
sekä osavuosikatsauksia vastuullisuuden tavoitteiden
saavuttamisesta.
Vuonna 2025 hallitus ja sen valiokunnat käsittelivät
muun muassa seuraavia vastuullisuuteen liittyviä
olennaisia aiheita:
Kestävään kehitykseen liittyvät
lainsäädäntömuutokset
Kestävyys- ja EU:n taksonomiaraportointiin
valmistautuminen, kuten lainsäädännön
vaateiden tunnistaminen ja niihin vastaaminen
Vastuullisuuden päätavoitteiden ja mittareiden
seuranta ja päivittäminen
Olvi-konsernin strategian keskeiset
vastuullisuuden projektit
Riskiarviointien prosessit, niiden
kehittäminen sekä arviointien
tulokset (kaksoisolennaisuusarviointi,
ihmisoikeusvaikutusten arviointi, ilmastoriskit,
ilmastoskenaariot)
17OLVI OYJOLVI OYJ
OLVI-KONSERNIN TOIMITUSJOHTAJA JA OLVI-KONSERNIN
JOHTORYHMÄ
Olvi-konsernin toimitusjohtaja, yhdessä muun
Olvi-konsernin johtoryhmän kanssa, vastaa
kestävän kehityksen strategian, tavoitteiden ja
toimintasuunnitelmien yhteensovittamisesta
konsernin strategian ja liiketoimintamallien
kanssa. He myös hyväksyvät pidemmän tähtäimen
vastuullisuuspainopisteet, tavoitteet ja niiden
mittarit hallitukselle esitettäväksi, kuten myös
riskikartoitusten ja kaksoisolennaisuusarvioinnin avulla
tunnistetut vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä
näihin liittyvät tavoitteet ja mittarit. Olvi-konsernin
johtoryhmä seuraa vastuullisuusohjelman toteutumista
ja vaikutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin
liittyvien toimenpidesuunnitelmien toteutumista.
Olvi-konsernin toimitusjohtaja hyväksyy konsernin
toimintaperiaatteet. Hän raportoi hallitukselle
vastuullisuudesta osana yhtiön strategian seurantaa.
Konsernin johtoryhmä seuraa vastuullisuusasioita
vähintään kvartaaleittain. Vuonna 2025 konsernin
johtoryhmä käsitteli strategian mukaisten
vastuullisuuspainopisteiden ja -tavoitteiden
asettamista, kestävyysraportointiin liittyvien
lainsäädäntöjen muutoksia ja vaatimuksia,
kaksoisolennaisuusarvioinnin ja riskianalyysien
tuloksia sekä toimenpidesuunnitelmaa ja tavoitteita
vuodelle 2026. Lisäksi konsernin johtoryhmän
jäsenet käsittelivät muissa tiimeissä ja työryhmissä
kestävyyslainsäädäntöjen muutoksia ja vaikutuksia
Olvi-konsernin toimintaan. Vastuullisuuteen
liittyvistä aiheista Olvi-konsernin vastuullisuus-
ja hankintajohtaja raportoi suoraan yhdessä
toimitusjohtajan kanssa hallituksen valiokunnille.
OLVI OYJ:N TYTÄRYHTIÖIDEN HALLITUKSET JA
TOIMITUSJOHTAJAT
Olvi Oyj:n tytäryhtiöiden hallitukset hyväksyvät
vastuullisuuden strategiset tavoitteet ja mittarit
osaksi tytäryhtiöiden toimintaa, seuraavat
vastuullisuusohjelman toteutumista konserniyhtiöissä
sekä edesauttavat vastuullisuusohjelman
toimeenpanoa yhtiöihin yhdessä yhtiöiden
toimitusjohtajien kanssa kvartaaleittain.
KONSERNIN VASTUULLISUUDEN JOHTORYHMÄ
Konsernin vastuullisuuden johtoryhmän muodostavat
vastuullisuusohjelman painopistealueiden ja eettisen
toimintatavan vastuuhenkilöt, Olvi-konsernin
vastuullisuus- ja hankintajohtaja sekä Olvi-konsernin
vastuullisuuden erityisasiantuntijatiimi.
Vastuullisuuden johtoryhmä vastaa konsernin
vastuullisuusstrategian ja -ohjelman sekä
kaikkien aikavälien tavoitteiden, mittareiden ja
toimintasuunnitelmien määrittelystä, kehittämisestä
ja eteenpäin viemisestä. He myös vahvistavat
lyhyen ja keskipitkän aikavälin tavoitteet, mittarit
ja toimintasuunnitelmat. Lisäksi heidän vastuullaan
on vastuullisuustavoitteiden ja toimenpiteiden
toteutumisen seuranta sekä vastuullisuuden
vaikutuksien, riskien ja mahdollisuuksien huomiointi
toiminnan kehittämisessä. Konsernin vastuullisuuden
johtoryhmä kokoontuu vähintään kvartaaleittain.
VASTUULLISUUDEN VASTUUHENKILÖT JA TYÖRYHMÄT
OLVI-KONSERNISSA
Vastuullisuusohjelman jokaiselle painopistealueelle
ja eettiselle toimintatavalle on määritetty oma
vastuuhenkilö konsernitasolla. Vastuuhenkilö,
vastuullisuuden erityisasiantuntija(t) ja
konserniyhtiöiden edustajat muodostavat työryhmän
jokaiselle vastuullisuuden painopistealueelle ja
eettiselle toimintatavalle. Työryhmät varmistavat
konsernin vastuullisuusstrategian toteutumisen,
toimintaperiaatteiden, toimintasuunnitelmien,
tavoitteiden, mittareiden ja datan seurannan
ja kehittämisen sekä myös aihealueen
vastuullisuuslainsäädännön ja toimintaympäristön
seurannan huomioiden olennaiset vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet.
Tietoa hallinto-, johto- ja
valvontaelinten kokoonpanosta
ja kestävyysseikkojen
asiantuntemuksesta
Yhtiöllä on tilikauden 2025 aikana ollut yhtiön
toiminnan asettamat vaatimukset ja yhtiön
kehitysvaiheet huomioiden riittävä määrä hallituksen
jäseniä. Vuonna 2025 hallitukseen on kuulunut
kuusi (6) jäsentä, joista 66,7 prosenttia on miehiä
(4) ja 33,3 prosenttia naisia (2). Hallituksen jäsenten
ikäjakauma on ollut 39–57 vuotta. Lisäksi hallituksella
on kokonaisuutena ollut yhtiön tarpeiden ja sääntelyn
edellyttämä monipuolinen osaaminen ja asiantuntemus.
Hallituksen jäsenten kansallisuudet,t, ammatilliset
taustat ja toimikausien pituudet ovat olleet yhtiön
tarpeisiin nähden kattavasti edustettuina.
Hallituksen 6 jäsenestä 83,3 prosenttia jäsenistä (5)
on ollut riippumattomia yhtiöstä ja 66,7 prosenttia
jäsenistä (4) on ollut riippumattomia yhtiön
merkitvästä osakkeenomistajasta. Hallituksessa ei ole
yhtiön toimivaan johtoon kuuluvia henkilöitä.
Vuonna 2025 hallituksen henkilöstö- ja
vastuullisuusvaliokunnan jäseninä toimivat Nora
Hortling, Päivi Paltola (–4/2025), Christian Ståhlberg
(–4/2025), Pekka Tiainen (4/2025–) ja Anette
Vaini-Antila (4/2025–). Vuonna 2025 hallituksen
tarkastusvaliokunnan jäseninä toimivat Lasse
Heinonen, Juho Nummela ja Tarmo Noop.
Hallituksen vastuullisuusosaaminen perustuu sen
jäsenten toisiaan täydentäviin kompetensseihin. Päivi
Paltolalla, Christian Ståhlbergilla, Juho Nummelalla,
Pekka Tiaisella ja Anette Vaini-Antilalla on myös
operatiivista erityisosaamista vastuullisuuteen
liittyvän lainsäädännön, kuten CSRD:n, EU-taksonomian
18OLVI OYJOLVI OYJ
ja Green Claims -vaatimusten soveltamisesta
liiketoiminnassa, mukaan lukien elintarvike- ja teollisten
pakkausten toimialat. Lisäksi Päivi Paltolalla, Christian
Ståhlbergilla ja Juho Nummelalla on erityisosaamista
vastuullisuusraportointistandardeista, erityisesti
olennaisten vastuullisuusvaikutusten, -riskien ja
-mahdollisuuksien tunnistamisesta, arvioinnista ja
raportoinnista Olvi konsernin kannalta. Anette Vaini-
Antila tuo mukanaan laajaa ja syvällistä kokemusta
yritysvastuusta ja vastuullisuuden johtamisesta,
kattaen vastuullisuusselvitykset ja raportoinnin sekä
vastuullisuuteen liittyvien liiketoimintaprosessien
uudistamisen useilla eri toimialoilla.
Hallitus seuraa yhdessä johdon kanssa
toimintaympäristön muutoksia ja regulaatioiden
kehitystä kestävän kehitykseen liittyen, hyödyntäen
myös ulkopuolisten asiantuntijoiden asiantuntemusta
ja näkemyksiä. Hallitus saa säännöllistä koulutusta
vastuullisuuteen sekä Olvi-konsernin vaikutuksiin,
riskeihin ja mahdollisuuksiin liittyen. Hallitus järjestää
seminaarikokouksia, joissa on ollut myös konsernin
ulkopuolisia asiantuntijoita puhumassa kestävyyteen
liittyvistä kysymyksistä. Hallituksen jäsenet
sitoutuvat ja kouluttautuvat Olvi-konsernin eettiseen
ohjeistukseen säännöllisesti.
Jokaisella vastuullisuusohjelman painopistealueella
sekä eettisellä toimintatavalla on vastuuhenkilö
konsernin johtoryhmässä. Ihmiset-painopistealueesta
vastaa konsernin henkilöstö- ja viestintäjohtaja,
jolla on laajaa kokemusta ja asiantuntemusta
henkilöstöhallinnosta. Ympäristö-painopistealueesta
vastaa konsernin tekninen kehityspäällikkö, jolla
on laajaa kokemusta ja asiantuntemusta konsernin
yhtiöiden teknisistä, kestävän kehityksen ratkaisuista.
Tuotteet-painopistealueesta vastaa konsernin myynti-
ja markkinointiprosessin vastaava. He molemmat
raportoivat konsernin liiketoiminnan kehitysjohtajalle,
ja heillä kaikilla on pitkä kokemus ja asiantuntemus
liiketoiminnasta ja tuotteiden kehittämisestä. Eettisestä
toimintatavasta vastaa konsernin lakiasianjohtaja,
jolla on laajaa kokemusta ja asiantuntemusta
vaatimustenmukaisuudesta.
Konsernin vastuullisuudesta vastaavat saavat
säännöllisesti koulutusta vastuullisuudesta sekä
konsernin vaikutuksista, riskeistä ja mahdollisuuksista
sisäisten ja ulkoisten koulutusten avulla. He myös
osallistuvat yhdessä konsernin vastuullisuustiimin
kanssa ulkopuolisten asiantuntijoiden tiimin
kokouksiin. Tiimi arvioi vastuullisuusohjelmaa ja
sen raportointia sekä antaa näkemyksiä ohjelman
kehittämiseksi. Kokouksia järjestetään vähintään
kerran vuodessa. Vastuullisuustyön säännölliseen
arviointiin hyödynnetään myös konsernin ja
yhtiötason ulkopuolisia arviointeja. Lisäksi hallituksella
ja konsernin johtoryhmällä on käytettävissä Olvi-
konsernin vastuullisuus- ja hankintajohtajan sekä
Olvi-konsernin vastuullisuuden erityisasiantuntijatiimin
asiantuntemus.
Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn
sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
Olvi-konsernilla on kestävyysseikkoihin liittyviä
kannustin- ja palkitsemisjärjestelmiä. Sekä Olvi Oyj:n
konsernin että yhtiöiden johdoilla on pitkän aikavälin
osakeperusteinen kannustinjärjestelmä, jonka yhtenä
ansaintakriteerinä on kasvihuonekaasupäästöjen
vähentäminen. Lisäksi toisena vastuullisuuteen
liittyvänä ansaintakriteerinä on alkoholittomien
tuotteiden liikevaihdon kasvu. Nämä molemmat
kuuluvat konsernin vastuullisuuden päätavoitteisiin.
Kannustinjärjestelmässä on määritelty ansaittavissa
olevien osakkeiden enimmäismäärä.
Kestävyyteen liittyvää suoriutumista verrataan
asetettuihin tavoitteisiin ja palkkion edellytyksenä
on asetettujen tavoitteiden saavuttaminen.
Pitkän aikavälin suoriteperusteisessa
osakekannustinohjelmassa kestävyyteen liittyvät
tavoitteet muodostavat yhteensä toimitusjohtajalla
ja muulla johdolla puolet (50 prosenttia) kannustimen
kokonaisansaintamahdollisuudesta, josta
alkoholittomien tuotteiden liikevaihdon painotus
on 40 % ja oman tuotannon CO
2
e-päästöjen
vähentämisen painotus 10 %. Olvi Oyj:n hallitus ei ole
kannustinjärjestelmien piirissä.
Olvi Oyj:n konsernin toimitusjohtajalla ja
johtoryhmällä sekä konserniyhtiöiden johdoilla
on myös lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmä,
jossa on vastuullisuuteen kuten ympäristöön ja
henkilöstöön liittyviä tavoitteita. Lyhyen aikavälin
kannustinjärjestelmien vastuullisuuteen liittyvä
ansaintamahdollisuus vaihtelee tehtävittäin. Vuoden
2025 lyhyen aikavälin kannustinohjelman palkkiossa
(lunastettavissa vuonna 2026) toimitusjohtajalla
10 % ja muulla johdolla 3-10 % liittyy henkilöstöön
ja ESG-painopistealueisiin liittyvien tavoitteiden
saavuttamiseen.
Olvi Oyj:n hallitus päättää vuosittain toimitusjohtajan ja
johdon kannustin- ja palkitsemisjärjestelmistä.
Selvitys kestävyyttä koskevasta due
diligence -prosessista
Kestävyyttä koskeva due diligence -prosessi on
kehitetty tunnistamaan, ehkäisemään ja lieventämään
toimintojen ja arvoketjun negatiivisia vaikutuksia
kestävyyteen. Prosessissa noudatetaan OECD:n
ohjeita sekä YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia
koskevia periaatteita. Merkittävät kestävyyteen
liittyvät riskit ja vaikutukset raportoidaan vuosittain
kestävyysraportissa, jossa käsitellään myös
toteutettujen toimenpiteiden tehokkuutta.
Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista
Prosessin keskeiset osatekijät Kohdat kestävyysraportissa
a) Due diligence -prosessin
sisällyttäminen hallintoon,
strategiaan ja liiketoimintamalliin
ESRS 2 Yleiset tiedot:
Kestävyyden hallinto
Kestävyyden strategia
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
b) Vuorovaikutus vaikutusten kohteena
olevien sidosryhmien kanssa kaikissa
due diligence -prosessin keskeisissä
vaiheissa
ESRS 2 Yleiset tiedot:
Sidosryhmien edut ja näkemykset
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
Aihestandardit S1, S2, S4: Yhteydenpito vaikutuksista sidosryhmien kanssa
c) Haitallisten vaikutusten
tunnistaminen ja arviointi
ESRS 2 Yleiset tiedot:
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
Kestävyyden olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
d) Toimien toteuttaminen kyseisten
haitallisten vaikutusten torjumiseksi
Aihestandardit E1, E3, E5, S1, S2, S4: Toimenpiteet
e) Kyseisten toimien tuloksellisuuden
seuranta ja viestintä
Kestävyysraportin liitteet: Olvi-konsernin toimintaperiaatteet ja sitoumukset
Aihestandardit E1, E3, E5, S1, S2, S4: Tavoitteet
19OLVI OYJOLVI OYJ
Riskienhallinta ja sisäinen valvonta
kestävyysraportoinnin osalta
Kestävyysraportoinnin sisäisessä valvonnassa
ja riskien tunnistamisessa hyödynnetään Olvi-
konsernin taloudellisen raportoinnin sisäisessä
valvonnassa muodostuneita parhaita käytänteitä.
Kestävyysraportointiin liittyvä riskienhallinta sisältää
muun muassa vastuullisuuden tunnuslukujen
seurannan kuukausittain hallituksessa ja
johtoryhmissä. Konsernin hallitus myös käsittelee
kestävyysraportoinnin riskejä säännöllisesti vuosi-
ja osavuosikatsausten käsittelyn yhteydessä.
Kestävyysraportoinnin osalta tärkeimmiksi riskeiksi
on tunnistettu raportoitavien tietojen oikeellisuus
ja tietojen täydellisyys. Erityisesti haasteena on
tarvittavien tietojen hankkiminen arvoketjusta, minkä
osalta voidaan joutua käyttämään arvioita.
Olvi-konsernin käyttöön ottama kestävyyden
hallintomalli, jossa on määritelty kestävyysraportointiin
liittyvät roolit ja vastuut, varmistaa
kestävyysraportissa raportoitavien tietojen
oikeellisuuden ja täydellisyyden.
Hallituksen tehtäviin kuuluu muun muassa
valvoa sisäisen valvonnan ja riskien hallinnan
tehokkuutta myös kestävyysraportoinnin osalta.
Konsernin taloushallinto vastaa sisäisen valvonnan
koordinoinnista ja kehittämisestä taloudellisen
raportoinnin ja kestävyysraportoinnin osalta. Sisäinen
tarkastus arvioi sisäisen valvonnan toimivuutta
osana ohjaus- ja valvontajärjestelmän arviointia ja
varmistusta.
Olvi-konsernin talous- ja tietohallintojohtaja vastaa
hallituksen toimintakertomuksen toteutuksesta
lukuun ottamatta kestävyysraporttia, josta vastaa
Olvi-konsernin vastuullisuus- ja hankintajohtaja.
Konsernin vastuullisuuden erityisasiantuntijatiimi
ohjeistaa kestävyysraportoinnin laadintaprosessia
sekä valvoo raportoitujen tietojen oikeellisuutta ja
täydellisyyttä. Paikallisyhtiöt vastaavat paikallisten
raportointiprosessien toteuttamisesta, raportoitavien
tietojen oikeellisuudesta ja tietojen täydellisyydestä.
Kestävyysraportoinnin laaja-alaisuuden vuoksi tietoa
kerätään raportointia varten useasta eri lähteestä.
Vuonna 2025 jatkunut ja edelleen jatkuva konsernin
prosessien ja tietojärjestelmäympäristön kehittäminen
tukee myös kestävyysraportointia lisäämällä erityisesti
tiedonkeruun automatisointia ja tarkkuustasoa sekä
tehostamalla raportoinnin laatimista.
Taloudellisen raportoinnin tarkastaa vuosittain
yhtiökokouksessa valittava riippumaton
tilintarkastusyhteisö. Kestävyysraportissa esitetyt
tiedot varmennetaan saman riippumattoman
tilintarkastajan toimesta. Kaikki ulkoisen
tilintarkastajan hallitukselle raportoimat havainnot
käsitellään konsernin talous- ja tietohallintojohtajan
koordinoimana konsernin liiketoimintavastaavien
kanssa ja tarvittaville korjaaville toimenpiteille
määritellään vastuut ja määräajat, joiden toteutumista
seurataan ja tarkistetaan säännöllisesti. Muut
mahdolliset sisäisen tarkastuksen tai sisäisen
valvonnan tarkastustoimenpiteiden esille tuomat
havainnot kestävyysraportoinnista raportoidaan
hallitukselle vähintään kerran vuodessa.
KESTÄVYYDEN STRATEGIA
Strategia ja johtaminen
Vastuullisuus on yksi Olvi-konsernin strategian
painopisteistä. Keskeisessä osassa Olvi-konsernin
strategiaa ovat kasvihuonekaasupäästöjen
vähentäminen, alkoholittomien tuotteiden
lisääminen ja ihmisoikeustyön edistäminen. Olvi-
konsernin vastuullisuusohjelma ja vastuullisuuden
toimintaperiaate ohjaavat konsernin vastuullista
liiketoimintaa ja kestävää kehitystä. Vastuullisuuden
toimintaperiaate kuvaa yleisellä tasolla Olvi-konsernin
vastuullisuuden tavoitteita ja vastuullisuuden
johtamista, minkä lisäksi se kertoo olennaisten
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista. Vastuullisuuden päätavoitteet
kattavat vastuullisuusohjelman painopistealueet ja
näitä tukevat teemat.
PÄÄTAVOITTEET
Sosiaalisen vastuullisuuden päätavoitteet keskittyvät
erinomaisen yrityskulttuurin edistämiseen
ja vakavien työtapaturmien ehkäisemiseen.
Ympäristövastuullisuuden päätavoitteet sisältät
ilmastopäästöjen poistamisen omista tuotannoista ja
arvoketjusta, kokonaan vihreällä sähköllä ja uusiutuvalla
lämpöenergialla toimivan tuotannon sekä kestävän
vedenkäytön. Kestävän kehityksen mukaisten
tuotteiden osalta Olvi-konserni kehittää vastuullisia
tuoteportfoliota, edistää vastuullista juomakulttuuria ja
lisää alkoholittomien tuotteiden osuutta valikoimassa.
Eettisten toimintatapojen noudattamiseen sitoutetaan
niin henkilöstö kuin liiketoimintakumppanit ja muut
kumppanit. Vuorovaikutteinen yhteistyö sidosryhmien
kanssa tukee konsernin vastuullisuuden päämääriä.
Vaikuttavaa sidosryhmätyötä tehdään läpi toimintojen ja
arvoketjun. Olennaisten kestävyysseikkojen tavoitteet ja
mittarit määritetään konsernin prosessien mukaisesti.
Sidosryhmien etuja ja näkemyksiä kuullaan
olennaisuusanalyysiin liittyvien haastattelujen ja
kyselyiden lisäksi muun yhteydenpidon ja yhteistyön
kautta. Vuorovaikutuksesta keskeisimpien sidosryhmien
kanssa on annettu tarkemmin tietoa osiossa
Sidosryhmien odotukset ja näkemykset. Sidosryhmien
edut ja näkemykset otetaan huomioon olennaisten
kestävyysseikkojen tavoitteiden ja mittareiden
määrittelyissä. Vastuullisuuden päätavoitteet on
kuvattu tarkemmin osiossa Olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien hallinta.
20OLVI OYJOLVI OYJ
KESTÄVÄN KEHITYKSEN PANOSTUKSET
Olvi-konserni huomioi investoinneissaan
vastuullisuuden ja panostaa ratkaisuihin, jotka
edistät vastuullisuustavoitteiden saavuttamista.
Ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi keskitytään
ratkaisuihin, jotka vähentävät fossiilisten
polttoaineiden käyttöä, parantavat energiatehokkuutta,
mahdollistavat kiertotalouden ja vähentävät
hiilidioksidipäästöjä suoraan.
Sosiaalisessa vastuullisuudessa panostetaan
työturvallisuuden ja -hyvinvoinnin, monimuotoisuuden
ja yhdenvertaisuuden edistämiseen. Panostukset
koulutukseen ja osaamiseen kehittämiseen tukevat
myös näitä teemoja. Tuotteiden osalta panostetaan
turvallisuuteen ja terveellisyyteen, ja niissä
huomioidaan laaja-alaisesti kestävyys. Alkoholittomien
ja matala-alkoholisten tuotteiden osuuden kasvuun
keskitytään tuoteportfoliossa. Hyvää hallintotapaa
tukevat investoinnit, joilla edistetään tietoturvaa ja
digitalisaatiota sekä läpinäkyvää raportointia.
Olvi-konserni on käyttänyt investointien rahoittamiseen
myös vihreää luottoa. Tätä on käytetty uuden
keittämön investointiin, jonka myötä puolitetaan
Iisalmen tehtaan keittämön lämmönkulutus, mikä
parantaa myös huomattavasti resurssitehokkuutta.
Investointi on todettu vihreäksi rahoittajan Green Bond
Frameworkin ja siinä olevien kriteerien perusteella,
jotka liittyvät energiatehokkuuden parantamiseen.
Liiketoimintamalli ja arvoketju
Olvi-konsernin toiminta jaetaan kolmeen
liiketoimintasegmenttiin: Suomi, Itämeren alue ja Valko-
Venäjä. Olvi-konserniin kuuluvat Suomessa emoyhtiö
Olvi Oyj sekä tytäryhtiöt Servaali Oy ja Helsingin
tislaamo Oy. Itämeren alueella on AS A. Le Coq Virossa,
A/S Cēsu Alus Latviassa, AB Volfas Engelman Liettuassa
ja A/S Bryggeriet Vestfyen Tanskassa. OAO Lidskoe Pivo
toimii Valko-Venäjällä.
Yhtiöiden omien maiden markkinoiden lisäksi Olvi-
konsernilla oli vientiä 70 maahan vuonna 2025. Suurin
osa viennistä tapahtuu Eurooppaan. Olvi-konsernin
asiakasryhmiä ovat yritysasiakkaat ja kuluttajat. Olvi-
konsernissa oli 31.12.2025 yhteensä 2 512 työsuhteista
työntekijää. Tarkempi jaottelu työntekijöistä maittain
on esitetty osiossa S1 Oma työvoima.
Olvi-konsernin suurimmat tuoteryhmät ovat oluet,
virvoitusjuomat ja kivennäisvedet. Olvi-konsernilla on
miedoissa alkoholijuomissa vahvat markkinaosuudet,
ja alkoholittomissa tuotteissa markkinaosuudet ovat
kehittyneet positiivisesti. Strategian mukaisesti Olvi-
konserni keskittyy markkina-aseman vahvistamiseen
kasvavissa tuoteryhmissä, kuten alkoholittomissa
tuotteissa, ja HoReCa-myyntikanavassa.
Olvi-konserni kehittää tuotevalikoimaansa huomioiden
kuluttajien odotukset lisäämällä erityisesti sokerittomia
ja vähäsokerisia tuotteita sekä alkoholittomia tuotteita.
Lisäksi tuotteiden osalta edistetään vastuullisten
raaka-aineiden ja pakkausmateriaalien käyttöä.
Tuotepakkauksissa jatketaan kierrätysmateriaalien
osuuden lisäämistä.
Olvi-konsernin arvoketju muodostuu seuraavasti:
Tuotantoketjun alkupää: Viljely ja
materiaalituotanto, raaka-aineiden ja pakkausten
valmistus, ostotuotteet, materiaalien ja
ostotuotteiden kuljetus ja varastointi
Oma toiminta: Tuotantolaitokset
Tuotantoketjun loppupää: Valmiiden tuotteiden
kuljetus ja varastointi, asiakkaat (vähittäiskauppa
ja anniskelu), kuluttajat ja loppukäyttäjät,
kierrätys
Olvi-konsernin arvoketju alkaa alkutuotannosta
ja maanviljelystä raaka-aineiden osalta.
Tuotteita varten hankituista materiaaleista
suurin osa on pakkausmateriaaleja. Vuoden
2025 lopussa Olvi-konsernilla oli 344 raaka-
aineiden ja pakkausmateriaalien toimittajaa.
Lähes kaikki Olvi-konsernin logistiikka tapahtuu
tiekuljetuksena, ja kuljetuksia ajetaan yhteistyössä
logistiikkakumppaneiden kanssa.
Vuonna 2025 Olvi-konsernilla oli 11 519 yritysasiakasta.
Tuotteet päätyvät kuluttajille eri myyntikanavien, kuten
kauppojen ja HoReCa-toiminnan, kautta. Olvi-konsernin
tuotteiden käytetyt kuluttajapakkaukset menevät
kierrätykseen, mikä mahdollistaa tuotteiden materiaalin
käyttämisen uudelleen ja edistää kiertotaloutta.
Pantillisten juomapakkausten kierrätysjärjestelmät
toimivat Suomessa, Virossa, Latviassa, Liettuassa ja
Tanskassa. Valko-Venäjällä järjestelmän rakentaminen
on selvityksessä.
21OLVI OYJOLVI OYJ
Olvi-konsernin arvonluonti
Taulukossa kuvattu Olvi-konsernin tuotantopanoksia sekä tuotoksia ja tuloksia asiakkaille, sijoittajille ja muille sidosryhmille vuonna 2025.
TUOTANTOPANOKSET
Henkilöstö
Olvi-konsernissa keskimäärin 2 485
työntekijää kuudessa maassa
Luonnonvarat
Raaka-aineet ja pakkausmateriaalit 4 898
kpl
Vesi 2 682 miljoonaa litraa
Uusiutuvaa energiaa 43 % ja vihreää sähköä
71 %
Aineettomat resurssit
Brändit ja tuotemerkit 268 kpl
Tutkimus- ja kehittämistoiminta 10,8
miljoonaa euroa
Osaaminen keskimäärin 10 vuoden
työkokemus
Taloudelliset resurssit
Vahva tase; omavaraisuusaste 60,8 %
Hyvä kannattavuus; oikaistu liiketulos 12,3 %
Investoinnit 51,8 miljoonaa euroa
Oma tuotanto
6 panimo- ja juomatehdasta ja
2 pienpanimoa
1 mehutehdas
2 vesitehdasta
1 tislaamo
Yhteistyökumppanit
Asiakkaat 11 519
Tavarantoimittajat ja logistiikkakumppanit
Muut sidosryhmät ja kumppanit
TUOTOKSET
Työntekijöille
Työllistäminen suoraan ja välillisesti
Olvi-konsernin työntekijöiden työhyvinvoinnin edistäminen;
henkilöstötutkimuksen tulos kokonaisluokitus AA+ (vuosi 2024)
Olvi-konsernin työntekijöiden osaamisen kehittäminen;
koulutustuntien määrä 62 683
Toimenpiteitä tapaturmattoman työympäristön varmistamiseksi
Olvi-konsernissa; tapaturmien määrä 22
Ihmisoikeuksien ja monimuotoisuuden huomioiminen ja
edistäminen läpi arvoketjun (Eettinen ohjeistus ja Eettinen
ohjeistus kumppaneille)
Asiakkaille ja kuluttajille
Tuotevalikoiman alkoholillisissa ja alkoholittomissa tuoteryhmissä
4 636 tuotetta; erityisesti alkoholittomien tuoteryhmien
kehittäminen
Innovatiivisia, terveellisiä ja paikallisia tuotteita; 444 uutta
tuotetta
Ympäristölle
Materiaalien ja sivuvirtojen kierrätyksen ja uusiokäytön
kehittäminen luonnon monimuotoisuus huomioiden
Sekajätteen minimointi
Uusiutuvan energian ja vihreän sähkön määrän lisääminen
Vedenkäyttö valmistuotelitraa kohti 2,75
Ilmastopäästöt -4,2 % (Scope 1 ja 2) ja -3,2 % (Scope 3) vs. 2024
Taloudellisen arvon jakaminen
Palkat ja palkkiot työntekijöille 77,7 miljoonaa euroa
Osingot omistajille 27,0 miljoonaa euroa osinkoa
Rahoittajat 0,6 miljoonaa euroa
Ostot yhteistyökumppaneilta 828,1 miljoonaa euroa
Liiketoiminnan kehitys investoinnit + oikaistu liiketulos yhteensä
133,6 miljoonaa euroa
Verot yhteiskunnalle 675,5 miljoonaa euroa
Valmisteverot 456,1 miljoonaa euroa
Arvonlisäverot 157,5 miljoonaa euroa
Muut verot 61,9 miljoonaa euroa
22OLVI OYJOLVI OYJ
Arvoketju
Viljely
Raaka-aineet
LogistiikkaAsiakkaat
Kuluttajat
Kierrätys
Tuotanto-
leitokset
SIDOSRYHMIEN ODOTUKSET JA
NÄKEMYKSET
Olvi-konsernille on tärkeää kuulla ja ymmärtää
keskeisten sidosryhmien odotuksia, näkemyksiä
ja tarpeita vastuullisuuteen liittyen. Vuonna
2024 laaditun kaksoisolennaisuusarvioinnin
taustatietoina huomioitiin Olvi-konsernin aiempien
vuosien olennaisuusanalyysit, joiden kyselyihin ja
haastatteluihin osallistui laajasti eri sidosryhmiä, sekä
tehdyt vastuullisuuden sidosryhmätutkimukset.
Kaksoisolennaisuusarvioinnin tuloksina syntyneet
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet huomioitiin
sidosryhmille tehdyissä haastatteluissa vuonna
2025. Haastatteluihin osallistui 17 eri sidosryhmän
edustajaa. Tuloksia tarkasteltiin osana vuoden 2025
kaksoisolennaisuusarvioinnin päivitystä. Vuonna 2026
tehdään sidosryhmäkysely.
Aktiivinen keskustelu ja yhteistyö sidosryhmien kanssa
on tärkeää Olvi-konsernin strategian toteuttamiseksi
ja liiketoiminnan kehittämiseksi. Vaikuttavan
sidosryhmätyön tekeminen eri sidosryhmien kanssa
on yksi konsernin vastuullisuuden päätavoitteista. Olvi-
konserni haluaa tehdä vuorovaikutteista yhteistyötä,
joka heijastaa konsernin arvoja sekä vastuullisuuden
päätavoitteita ja päämääriä.
Sidosryhmien kanssa ollaan vuorovaikutuksessa eri
viestintäkanavien kautta osana jokapäiväistä toimintaa.
Lisäksi Whistleblowing-ilmoituskanava on kaikkien
sidosryhmien käytössä. Sidosryhmien näkemyksiä ja
heiltä saatua palautetta raportoidaan Olvi-konsernin
johdolle, hallinnolle ja valvontaelimille osana
säännöllistä vastuullisuuteen liittyvää raportointia.
Sidosryhmävuorovaikutus
Keskeiset aiheet Odotuksiin vastaaminen Vuorovaikutuskanavia
Asiakkaat Innovatiiviset ja turvalliset tuotteet, hyvä asiakaspalvelu sekä
toimitusvarmuus
Tuotteiden vastuullisuus kaikilla vastuullisuuden osa-alueilla – erityisesti
vastuullisen arvoketjun päästöjen vähentäminen
Vastuulliset liiketoimintakäytännöt
Arvoketjun yhteistyömallit ja kumppanuudet, vastuullisuustieto
Jatkuvan ja vuorovaikutteisen dialogin ylläpitäminen sekä
palautteen hyödyntäminen
Vastuulliset liiketoimintakäytännöt
Yhteistyö toiminnan ja tuotteiden kehittämiseksi
Digitaalisuus ja data
Tuotteiden ja toimintatapojen vastuullisuuden varmistaminen
toimittaja-arvioinneilla
Asiakastapaamiset ja -tapahtumat
Kyselyt
Yhteistyöprojektit
Tavarantoimittajat ja
muut kumppanit
Hyvämaineinen kumppani, joka tarjoaa kilpailukykyä tukevia palveluita ja
ratkaisuja
Kestävän kehityksen mukainen toiminta, tuotteet ja vastuullisuustieto
Sosiaalisesta vastuullisuudesta huolehtiminen
Yhteistyön kehittäminen vastuullisuuden edistämiseksi
Reilujen liiketoimintatapojen noudattaminen
Yhteisellä työpaikalla työskentelevien turvallisuuden ja terveyden
varmistaminen
Yleinen yhteydenpito
Eettinen ohjeistus
Tapaamiset ja tilaisuudet
Yhteistyöprojektit
Itsearvioinnit, kyselyt ja auditoinnit
Koulutukset
Kuluttajat Turvalliset tuotteet
Vastuulliset tuotteet ja vastuullinen toiminta sekä avoin, läpinäkyvä ja
luotettava tieto tuotteista ja niiden vastuullisuudesta läpi arvoketjun
Kotimaisten tuotteiden tarjonta
Turvallisten ja korkealaatuisten tuotteiden varmistaminen
Oikeellinen kuluttajatieto
Kiertotalouden periaatteiden mukaisia materiaaleja sisältävien
tuotevalikoimien laajentaminen
Tuotteiden vastuullisuuden varmistaminen toimittaja-arvioinneilla
Kuluttajien näkemysten kuuntelu ja huomioon ottaminen
Aktiivinen kommunikointi
Asiakaspalvelukanavat
Kyselytutkimukset
Verkkosivut ja sosiaalinen media
Pakkaukset
Työntekijät Työturvallisuuden takaaminen sekä työhyvinvoinnin ylläpitäminen ja
edistäminen
Osaamisen kehittyminen työtehtävien mukaisesti, myös
vastuullisuusteemoissa
Ympäristöaiheiden merkityksen kasvu
Jokapäiväinen vuorovaikutus sekä palautteen hyödyntäminen
toiminnan kehittämiseksi
Erilaiset havaintojärjestelmät (esimerkiksi turvallisuushavainnot) ja
muut tavat osallistua toiminnan kehittämiseen
Koulutus
Henkilöstötutkimus ja pulssikyselyt ja näiden pohjalta tehtävät
toimenpiteet
Jokapäiväinen vuorovaikutus ja palaute
Palaverikäytännöt
Koulutukset
Tilaisuudet ja tapahtumat
Sisäiset viestinnän ja koulutuksen kanavat
Henkilöstötutkimus ja -kyselyt
Kehityskeskustelut
Sijoittajat ja
osakkeenomistajat
Kannattava kasvu ja riskien- ja maineenhallinta
Edistyksellinen toiminta vastuullisuusasioissa niin omassa toiminnassa,
tuotevalikoimassa kuin arvoketjussa
Vastuullisuusteemat, erityisesti ihmisoikeudet, luonnon monimuotoisuus ja
ilmastonmuutos
Vakaa osingonmaksu ja osakekurssin kehitys
ESG-näkökulmat, tuotteet ja arvoketju
Taloudellisen arvon luonti
Verkkosivut ja sosiaalinen media
Yhtiökokous
Vuosi- ja osavuosikatsaukset (tiedotteet, videot)
Sijoittaja-arvioinnit
Muut sijoittajatapahtumat
Yhteiskunta,
viranomaiset ja
media
Yhteiskunta: Vastuullisen juomakulttuurin ja tuotevalikoiman edistäminen
sekä taloudellisen arvon tuottaminen, hyvä veronmaksukyky ja
yhteiskuntavastuun kantaminen
Viranomaiset: Lainsäädännön ja asetusten noudattaminen sekä toiminnan
kestävä kehittäminen
Media: Läpinäkyvä ja luotettava tieto sekä nopea viestintä, pörssiyhtiön
vaateiden mukaisesti
Verojen maksu ja tuotevalikoiman kehittäminen
Vaikuttamista jäsenliittojen ja muiden toimialan järjestöjen kautta
eri maissa
Vastuullisuuden lainsäädäntöön valmistautuminen ja kestävän
kehityksen tutkimushankkeisiin osallistuminen
Aktiivinen kommunikointi median kanssa
Jatkuva keskustelu ja tapaamiset
Yhteistyöprojektit
Yhteiskunnan sekä viranomaisten odotusten
kehittymisen seuraaminen
Aktiivinen rooli jäsenliitoissa
Osallistuminen keskusteluun mediassa ja
yhteistyön tekeminen
Toimialajärjestöt,
muut järjestöt ja
yhdistykset
Vastuullinen toiminta läpi arvoketjun, sitoumuksien noudattaminen ja
riskienhallinta
Toimialan kehittämisessä mukanaolo
Proaktiivinen rooli ekologisen, sosiaalisen ja taloudellisen muutoksen
hallinnassa
Keskusteluihin osallistuminen jäsenliittojen ja muiden toimialan
järjestöjen kanssa
Liittyminen sitoumuksiin vastuullisen toiminnan kehittämiseksi
toimialalla, kuten UN Global Compact
Yhteistyö vastuullisuuden edistämiseksi
Jatkuva keskustelu
Tapaamiset ja tapahtumat
Yhteistyöprojektit
Jäsenyydet ja yhteistyökumppanuudet
Paikalliset yhteisöt Oman toiminnan vaikutukset
Tuen antaminen ja yhteistyömahdollisuudet
Vastuullisen toiminnan kehittäminen
Suora ja epäsuora työllistäminen
Paikallisen elinvoiman kehittäminen yhdessä muiden alueen
toimijoiden kanssa
Yhteistyö kaupunkien ja oppilaitosten kanssa
Jatkuva keskustelu
Tapaamiset ja tapahtumat
Hankkeet ja yhteistyöprojektit
23OLVI OYJOLVI OYJ
kaksoisolennaisuusarvioinnin tulokset loppuvuodesta
2025.
Olvi-konsernissa tehtävät vuosittaiset riskikartoitukset,
sidosryhmien olennaisten asioiden kartoitukset
ja megatrendien tunnistukset toimivat pohjana
kaksoisolennaisuusarvioinnin tekemisessä. Vaikutusten
ja riskien tunnistamis-, arviointi- ja hallintaprosessi on
integroitu yleiseen riskienhallintaprosessiin soveltuvin
osin.
Vastuullisuuden riskikartoituksissa arvioidaan
ihmisoikeusvaikutuksia ja tunnistetaan
ilmastoriskejä. Ilmastoriskien tunnistamisessa ja
arvioinnissa hyödynnetään resilienssianalyysiä ja
ilmastoskenaarioanalyysia, joiden toteuttamisesta
ja tuloksista on kerrottu tarkemmin osiossa E1
Ilmastonmuutos. Kartoitukset ovat integroitu
osaksi ERM-riskien ja mahdollisuuksien arviointia
ja hallintaa. Vastuullisuuteen liittyviä riskejä liittyy
myös strategisiin, liiketoiminnallisiin, taloudellisiin ja
compliance-riskeihin, joita arvioidaan ERM-riskien
prosessien mukaisesti.
Sidosryhmien odotuksien ja tarpeiden
tunnistamiseksi keskeisiä sidosryhmiä otetaan
mukaan pääsääntöisesti kyselyillä, haastatteluilla
tai työpajoihin osallistumisella. Tämän lisäksi
tehdään lainsäädäntöjen mukanaan tuomien riskien,
mahdollisuuksien ja muutostarpeiden analysointi.
Vuosittain tunnistetaan myös megatrendit, jotka
vaikuttavat toimintaympäristöön sekä juomatoimialaan
koko arvoketjun osalta.
Arvoketjun ja vaikutusten kartoitus
Konsernin arvoketju ja alakategoriat määriteltiin
vuonna 2024 tehdyssä kaksoisolennaisuusarvioinnissa,
eikä näihin ole tunnistettu muutoksia. Niiden pohjalta
tunnistettiin kullekin alakategorialle keskeiset kestävän
kehityksen aiheet ja sidosryhmät, sekä mahdolliset ja
todelliset myönteiset tai kielteiset vaikutukset. Olvi-
konsernin arvoketju on kuvattu tarkemmin tämän osion
kohdassa Kestävyyden strategia.
YKSITTÄISTEN VAIKUTUSTEN ARVIOINTI: VAIKUTUKSEN
OLENNAISUUS
Arvioinnissa on otettava huomioon yrityksen todelliset
ja mahdolliset, kielteiset ja positiiviset vaikutukset sen
omaan toimintaan sekä arvoketjun alku- ja loppupäähän.
Vaikutusten arviointi tulee tehdä lyhyellä, keskipitkällä
ja pitkällä aikavälillä kattaen kaikki sidosryhmät, joihin
yhtiö vaikuttaa. Lyhyt, keskipitkä ja pitkä aikaväli on
määritelty ESRS:n raportoinnin mukaisesti.
Vaikutukset arvioidaan vakavuuden ja
todennäköisyyden perusteella. Vakavuus koostuu
mittakaavan, laaja-alaisuuden ja korjattavuuden
arvioinnista. Jokaiselle näistä määriteltiin
pisteytysasteikot.
Mittakaava: Kuinka vakava negatiivinen vaikutus
on tai kuinka hyödyllinen positiivinen vaikutus on
arvioitavalle aiheelle.
Laaja-alaisuus: Kuinka laajoja negatiiviset
tai positiiviset vaikutukset ovat.
Ympäristövaikutusten osalta laaja-alaisuus
voidaan ymmärtää ympäristövahingon
laajuudeksi tai maantieteelliseksi alueeksi.
Korjattavuus: Voidaanko kielteisiä vaikutuksia
korjata tai ennallistaa ja missä määrin.
Korjattavuus määritellään vain kielteisten
vaikutusten osalta.
Todennäköisyyden arvioinnissa käytetään myös
pisteytysasteikkoa sekä positiivisille että negatiivisille
vaikutuksille. Vaikutusten kokonaispisteytykset
muodostuvat vaikutuksen vakavuuden ja
todennäköisyyden yhteisarvosta. Mahdollisten
kielteisten ihmisoikeusvaikutusten arvioinnissa on
huomioitava, että vakavat ihmisoikeusvaikutukset
voivat aiheuttaa merkittävää haittaa, vaikka niiden
todennäköisyys olisi alhainen ja tämän vuoksi
ne tulee luokitella olennaiseksi vaikutukseksi
kokonaispisteytyksestä riippumatta.
YKSITTÄISTEN VAIKUTUSTEN ARVIOINTI: TALOUDELLINEN
OLENNAISUUS
Arvioinnissa on otettava huomioon riskejä ja
mahdollisuuksia aiheuttavat kestävyysseikat,
jotka vaikuttavat yhtiön taloudelliseen asemaan,
taloudelliseen tulokseen, kassavirtoihin, rahoituksen
saatavuuteen tai pääomakustannuksiin. Nämä
huomioidaan lyhyellä, keskipitkällä tai pitkällä aikavälillä.
Riskit ja mahdollisuudet pisteytetään esiintymisen
todennäköisyyden sekä arvioidun taloudellisen
vaikutuksen suuruuden perusteella. Esiintymisen
todennäköisyyden sekä vaikutuksen suuruuden
arvioinnissa käytetään vastaavaa asteikkoa kuin
Olvi-konsernin riskienhallinnassa ja arviointi tehdään
lyhyellä, pitkällä ja keskipitkällä aikavälillä. Taloudellisten
vaikutusten ominaisriskien kokonaispisteytykset
muodostetaan todennäköisyyden ja suuruuden
keskiarvona.
OLENNAISUUDEN TULOSTEN VAHVISTAMINEN
Kaksoisolennaisuusarvioinnin päivityksen ja
olennaisuudelle määriteltyjen kynnysarvojen tuloksena
olennaisina aihekohtaisina raportointistandardeina
säilyivät edelleen E1 Ilmastonmuutos, E3 Vesivarat
ja merten luonnonvarat, E5 Resurssien käyt
ja kiertotalous, S1 Oma työvoima, S2 Arvoketjun
työntekijät, S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät sekä
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen. Raportoinnin
ulkopuolelle jäivät E2 Pilaantuminen, E4 Biologinen
monimuotoisuus ja ekosysteemit sekä S3 Vaikutusten
kohteena olevat yhteisöt. Arvioinnin yhteydessä lisättiin
uusia ja päivitettiin aiempia tunnistettuja vaikutuksia
sekä taloudellisia vaikutuksia. Tämän seurauksena
S1 Oma työvoima -raportointistandardista jätettiin
ei-olennaisena osa-aiheena ulkopuolelle Muut työhön
OLENNAISTEN VAIKUTUSTEN, RISKIEN JA
MAHDOLLISUUKSIEN HALLINTA
Tunnistaminen ja arviointi
Olvi-konsernissa tehdään vuosittain
kaksoisolennaisuusarviointi, jonka avulla tunnistetaan
ja arvioidaan olennaisten aiheiden vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia. Arvioinnissa arvioidaan
ensin todellisia ja mahdollisia, kielteisiä ja positiivisia
kestävyysvaikutuksia yhteiskuntaan ja ympäristöön,
jonka jälkeen arvioidaan taloudellisia vaikutuksia eli
riskejä ja mahdollisuuksia Olvi-konsernin kehitykseen,
tulokseen ja taloudelliseen asemaan liittyen.
Arvioinneissa huomioidaan Olvi-konsernin vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet sekä omassa toiminnassa et
arvoketjussa.
Vuonna 2025 kaksoisolennaisuusarvioinnin kunkin
aihestandardin työpajassa keskityttiin tarkastelemaan
mahdollisia muutoksia vaikutusten tai taloudellisten
vaikutusten olennaisuuksiin. Arvioinneissa huomioitiin
myös vuonna 2025 tehdyt sidosryhmähaastattelut,
joihin osallistui sekä sisäisten että ulkoisten
sidosryhmien edustajia. Hallitus hyväksyi päivitetyt
24OLVI OYJOLVI OYJ
liittyvät oikeudet – Yksityisyys ja S2 Arvoketjun
työntekijät -raportointistandardissa Työolot-osaosa-
aiheen tilalle tuli Terveys ja turvallisuus -osaosa-aihe.
Vastuullisuus ja siihen liittyvät olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet on keskeinen osa Olvi-
konsernin strategiaa ja liiketoimintamallia. Erityisesti
tietyt olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
on tunnistettu strategisesti merkittäviksi ja nämä on
huomioitu vastuullisuuden päätavoitteissa. Ilmastoon
liittyen konsernin strategiasta ja liiketoimintamallista
sekä resilienssianalyysista ja sen tuloksista on kerrottu
tarkemmin osiossa E1 Ilmastonmuutos.
Kaksoisolennaisuusarvioinnin perusteella päivitetyt
tulokset olennaisista aiheista, osa-aiheista ja
osaosa-aiheista käsiteltiin hallituksen valiokunnissa ja
hyväksyttiin hallituksessa.
Hallituksen hyväksymät olennaisuuden arvioinnin
tulokset, eli Olvi-konsernin olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet, on kuvattu tarkemmin
seuraavissa taulukoissa. Taulukot kertovat
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien luonteen,
kohdistuvatko ne omaan toimintaan vai arvoketjuun
sekä aikahorisontit. Näiden jälkeen on esitelty Olvi-
konsernin vastuullisuuden päätavoitteet ja -mittarit,
joilla vastataan tunnistettuihin olennaisiin vaikutuksiin.
Kestävyysraportin lopussa olevissa liitteissä
on taulukko, johon on listattu Olvi-konsernin
toimintaperiaatteet ja sitoumukset sekä näiden
olennaiset sidosryhmät ja saatavuus. Lisätietoa
Olvi-konsernin kestävyyden olennaisten aiheiden
vaikutuksista ja riskeistä, sekä toimenpiteistä näiden
hallitsemiseksi, on luettavissa kestävyysraportin kunkin
aihealueen standardista. Lisäksi kestävyysraportin
lopussa olevissa liitteissä on taulukko Olvi-konsernin
sertifioiduista johtamisjärjestelmistä, jotka auttavat
hallitsemaan vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia.
Ympäristö Sosiaalinen vastuu Hallintotapa
Olennaisuuden matriisi
Vaikutuksen olennaisuus
Ei-olennainen
Kaksoisolennaisuus
Taloudellinen olennaisuus
VAIKUTUKSEN OLENNAISUUS
Ei-olennainen Olennainen
TALOUDELLINEN OLENNAISUUS
RAPORTOINNIN ULKOPUOLELLA
Ei-olennainen Olennainen
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (E1)
Ilman pilaantuminen (E2)
Veden pilaantuminen (E2)
Maaperän pilaantuminen (E2)
Elävien organismien ja elintarvikkeiden pilaantuminen (E2)
Ongelma-aineet (E2)
Erityistä huolta aiheuavat aineet (E2)
Mikromuovit (E2)
Biologisen monimuotoisuuden vähenemisen suorat vaikutustekijät (E4)
Merten luonnonvarat (E3)
Vaikutukset lajien tilaan (E4)
Vaikutukset ekosysteemien laajuuteen ja tilaan (E4)
Vaikutukset ekosysteemipalveluihin ja riippuvuudet niistä (E4)
te (E5)
Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien
resurssien käyö (E5)
Tuoeisiin ja palveluihin liiyvät resurssien
ulosvirtaukset (E5)
Vesi (E3)
Ilmastonmuutoksen hillintä (E1)
Energia (E1)
Työolot: Työaika (S1)
Työolot (S1)
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset
mahdollisuudet kaikille (S1)
Työolot (S2)
Tietoihin liiyvät kuluajiin ja/tai loppukäyäjiin
kohdistuvat vaikutukset (S4)
Kuluajien ja/tai loppukäyäjien
henkilökohtainen turvallisuus (S4)
Kuluajien ja/tai loppukäyäjien
sosiaalinen inkluusio (S4)
Yrityskuluuri (G1)
Väärinkäytösten paljastajien suojelu (G1)
Korruptio ja lahjonta (G1)
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset
mahdollisuudet kaikille (S2)
Muut työhön liiyvät oikeudet (S1, S2)
Yhteisöjen taloudelliset, sosiaaliset ja
sivistykselliset oikeudet (S3)
Yhteisöjen kansalaisoikeudet ja poliiiset
oikeudet (S3)
Alkuperäiskansojen oikeudet (S3)
Eläinten hyvinvointi (G1)
Poliiinen vuorovaikutus ja lobbaustoiminta (G1)
Suhteet tavaran- ja palveluntoimiajiin,
mukaan lukien maksukäytännöt (G1)
25OLVI OYJOLVI OYJ
Kestävyyden olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet 
VAIKUTUS,
RISKI VAI
MAHDOLLISUUS
SIJAINTI ARVOKETJUSSA AIKAHORISONTTI
OLENNAINEN OSA-AIHE ALKUPÄÄ OMAT TOIMINNOT LOPPUPÄÄ KUVAUS LYHYT KESKIPITKÄ PITKÄ
E1 ILMASTONMUUTOS
Ilmastonmuutoksen hillintä
Kasvihuonekaasupäästöt Olvi-konsernin omassa toiminnassa, eli juomien valmistuksessa, vapautuu
omista tuotantolaitoksista Scope 1-kasvihuonekaasupäästöjä
ostetusta energiasta Scope 2-kasvihuonekaasupäästöjä
Ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi Olvi-konserni on
jättänyt hyväksyttäväksi tieteeseen perustuvat päästövähennystavoitteet
laatinut toimintasuunnitelmia päästöjen vähentämiseksi sekä omassa toiminnassaan että arvoketjussaan
vähentää oman toiminnan päästöjä erityisesti lisäämällä uusiutuvan sähkön ja energian käyttöä
Kasvihuonekaasupäästöt Olvi-konsernin hankkimien materiaalien ja palveluiden valmistamisesta ja kuljettamisesta aiheutuu kasvihuonekaasupäästöjä.
Myös tuotteiden toimitus asiakkaille, myyminen ja pakkausten loppukäsittely aiheuttavat kasvihuonekaasupäästöjä.
Kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisen
taloudelliset vaikutukset
Oman toiminnan kasvihuonekaasupäästöjen vähentäminen tarvitsee lisäinvestointeja.
Lainsäädännön aiheuttamat muutokset
energiantuotannossa
Lainsäädännön muutokset voivat muuttaa energiantuotantotapojen käsittelyä aiheuttaen investointitarpeita (esim. bioenergia) tai
muita kustannuksia (esim. verotus, energian hinta)
Energia
Uusiutuvan energian käytön lisääminen
(kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi)
Olvi-konsernilla on toimintasuunnitelmia uusiutuvan energian osuuden lisäämiseksi ja energiankulutuksen vähentämiseksi
positiivisen ympäristövaikutuksen luomiseksi.
Kaikilla toimintayksiköille on investointisuunnitelmat uusiutuvan energian/sähkön käyttöön vuoteen 2030 mennessä. Uusiutuva
sähkö käytössä lähes kaikkialla.
Kasvihuonekaasupäästöt energian kulutuksen
seurauksena
Juomavalmistajana Olvi-konserni käyttää päivittäin energiaa omassa toiminnassaan, millä on negatiivinen vaikutus
energiankulutuksen aiheuttamien kasvihuonekaasupäästöjen vuoksi. Olvi-konserni ei kuitenkaan toimi energiaintensiivisellä
alalla. Energiaa on arvioitu kuten kasvihuonekaasupäästöjä (Scope 1 & 2), koska se tuottaa suurimman osan omista
kasvihuonekaasupäästöistä.
Uusiutuvan energian käytön lisääminen
(kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi)
Olvi-konsernin tavoite ilmastopäästöjen vähentämisestä arvoketjussa sisältää energian päästöjen vähentämisen. Eettinen ohjeistus
kumppaneille painottaa energiankäytön vähentämistä ja siirtymistä uusiutuvan energian käyttöön. Muutoksen etenemis
seurataan toimittajien arviointiprosessissa.
Kasvihuonekaasupäästöt energian kulutuksen
seurauksena
Olvi-konsernin arvoketjun on käytettävä energiaa taloudellisissa/toiminnallisissa toiminnoissaan, mikä aiheuttaa
kasvihuonekaasupäästöjä ja vaikuttaa negatiivisesti. Energiavaikutus on vain osa arvoketjun kasvihuonekaasupäästövaikutusta, ja
se on myös helpommin korjattavissa.
Uusiutumattoman energian käytön taloudelliset
vaikutukset
Fossiilisiin polttoaineisiin luottaminen voi altistaa kaikki yritykset ja arvoketjun energian hintavaihteluille ja toimitushäiriöille.
Todellinen positiivinen vaikutus
Todellinen negatiivinen vaikutus Riski Mahdollisuus
26OLVI OYJOLVI OYJ
VAIKUTUS,
RISKI VAI
MAHDOLLISUUS
SIJAINTI ARVOKETJUSSA AIKAHORISONTTI
OLENNAINEN OSA-AIHE ALKUPÄÄ OMAT TOIMINNOT LOPPUPÄÄ KUVAUS LYHYT KESKIPITKÄ PITKÄ
E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat
Vesi
Vedenkulutuksen vaikutus vesivaroihin omassa
toiminnassa
Olvi-konsernilla on tavoitteena vähentää vedenottoa tuotettua litraa kohden kaikissa konserniyhtiöissä vähentääkseen
vaikutusta paikallisiin vesivaroihin. Tärkeimpiä vedenkulutuksen vähentämisen työkaluja ovat kiertopesujen kehittäminen ja
tuotannonsuunnittelu.
Vedenkulutuksen vaikutus vesivaroihin omassa
toiminnassa
Juomavalmistajana Olvi-konserni käyttää paljon vettä tuotannossaan ja vaikuttaa paikallisiin vesivaroihin.
Olvi-konsernin toimipaikat eivät sijaitse vesiriskialueilla. Lupamääräykset määrittävät paljonko vettä saa ottaa, perustuen uuden veden
muodostumiseen. Olvi-konsernin yhtiöt noudattavat näitä rajoituksia.
Vastuullisella vedenkäytöllä vähennetään negatiivista vaikutusta veteen toiminta-alueilla.
Vedenoton vaikutus vesivaroihin arvoketjussa Olvi-konsernin kumppanit vaikuttavat paikallisiin vesivaroihin. Olvi-konsernin kumppaneiden toimintaohjeiden kautta velvoitetaan
kumppaneita vähentämään ympäristövaikutuksia, myös veden osalta. Tarkempaa tietoa arvoketjun vedenkäytöstä selvitetään.
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous
Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien ulosvirtaukset
Kiertotalouden edistäminen omassa toiminnassa Ylijäämämateriaalit lajitellaan ja kierrätetään materiaalifraktioina uudelleenkäyttöä varten. Sivutuotteet (mäskit ja ylijäämähiiva)
myydään eläinten rehuksi tai biokaasun tuotantoon.
Kiertotalouden edistäminen arvoketjun
loppupäässä
Olvi-konsernin tuotteet myydään kierrätettävissä tai uudelleenkäytettävissä pakkauksissa kuluttajille ja loppukäyttäjille.
Materiaalina kierrätettävien primääripakkausten, kuten tölkkien, kierrätysaste on korkea kaikissa konserniyhtiöissä lukuun ottamatta
Valko-Venäjää, joka kehittää järjestelmäänsä.
Tuotteiden kuljetuspakkaukset, kuten lavat ja kennot, ovat uudelleenkäytettäviä tai kierrätettäviä.
Kulutetut juomat kierrätetään jäteveden käsittelyssä.
Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyt
Resurssien käyttö ja kierto omassa toiminnassa Tärkeimpiä pakkausmateriaaleja ovat alumiinitölkit, muovi- ja lasipullot. Lisäksi käytetään jonkin verran aaltopahvia. Pääasialliset
raaka-aineet ovat vesi, ohra ja sokeri. Lisäksi käytetään pieniä määriä erilaisia hedelmiä ja humalaa. Yhä suurempi osa
pakkausmateriaaleista valmistetaan kierrätysmateriaaleista. Jotkut primääripakkausmateriaalit ovat uudelleenkäytettäviä, ja kaikki
pakkausmateriaalit ovat kierrätettäviä.
Resurssien käyttö ja kierto arvoketjun alkupäässä Olvi-konsernin arvoketju kehittää kierrätysmateriaalien käyttöä, mutta käyttää myös neitseellisiä materiaaleja, mikä vaikuttaa
ympäristöön. Suurin vaikutus tulee alumiinista, joka on siirtymässä vihreään alumiiniin. Yhä suurempi osa pakkausmateriaaleista
valmistetaan kierrätysmateriaaleista. Jotkut primääripakkausmateriaalit ovat uudelleenkäytettäviä, ja kaikki pakkausmateriaalit
ovat kierrätettäviä.
Todellinen positiivinen vaikutus
Todellinen negatiivinen vaikutus Riski Mahdollisuus
27OLVI OYJOLVI OYJ
VAIKUTUS,
RISKI VAI
MAHDOLLISUUS
SIJAINTI ARVOKETJUSSA AIKAHORISONTTI
OLENNAINEN OSA-AIHE ALKUPÄÄ OMAT TOIMINNOT LOPPUPÄÄ KUVAUS LYHYT KESKIPITKÄ PITKÄ
S1 Oma työvoima
Työolot
Työllisyysturva, Riittävä palkka,
Työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu,
Yhdistymisvapaus, yritysneuvostojen olemassaolo
sekä työntekijöiden tiedonsaanti-, kuulemis- ja
osallistumisoikeudet, Työehtosopimusneuvottelut,
Työaika, Työ- ja yksityiselämän tasapaino
Kaikissa työoloihin liittyvissä asioissa on pohjana paikalliset lainsäädännöt ja määräykset, mukaan lukien työehtosopimukset.
Olvi-konserni tarjoaa työntekijöille turvallisuuden ja jatkuvuuden tunnetta sekä varmuutta työstä ja toimeentulosta tekemällä
pitkäjänteistä liiketoiminnan suunnittelua. Työntekijöitä tuetaan osallistumaan yhdistyksiin, yritysneuvostoihin ja neuvotteluihin
kollektiivisesti.
Olvi-konserni keskittyy luomaan joustavaa työkulttuuria tarjoamalla mahdollisuuksien mukaan joustavia työaikamalleja sekä erilaisia
työvuorojärjestelyjä ja -malleja.
Työaika Olvi-konsernin toimenpiteet, kuten joustavan työkulttuurin edistäminen, auttavat luomaan parempaa työympäristöä työaikojen
avulla, mikä rakentaa positiivista työnantajamielikuvaa ja heijastuu uusien työntekijöiden saatavuuteen.
Terveys ja turvallisuus
Työskentelyolosuhteissa Olvi-konserni noudattaa paikallisia lainsäädäntöjä ja määräyksiä terveys- ja turvallisuusjärjestelmän
osalta. Olvi-konserni tarjoaa terveyspalveluja työterveyshuollon kautta, joka koostuu ennaltaehkäisevästä ja reaktiivisesta
terveydenhuollosta, terveyden tukemisesta ja hyvinvoinnista. Työpaikan terveys- ja turvallisuussäännöt, läheltä piti -ilmoitukset
sekä ohjeiden, koulutusten, suojavaatteiden ja määräysten noudattaminen ehkäisevät onnettomuuksia.
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille
Sukupuolten tasa-arvo ja sama palkka
samanarvoisesta työstä, moninaisuus,
toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja
häirinnän torjumiseksi
Suurin osa Olvi-konsernin työntekijöistä kokee, että heitä kohdellaan oikeudenmukaisesti ja tasapuolisesti riippumatta heidän
asemastaan, sukupuolestaan, iästään tai muista vastaavista tekijöistä. Oikeudenmukainen ja tasapuolinen kohtelu näkyy muun
muassa rekrytoinnissa, palkoissa ja urakehitysmahdollisuuksissa.
Olvi-konsernissa on nollatoleranssi syrjinnälle ja häirinnälle. Olvi-konsernissa on ohjeita syrjinnän ehkäisemiseksi. Kaikki rikkomukset ja
sopimaton käytös käsitellään välittömästi.
Koulutus ja taitojen kehittäminen Olvi-konserni kannustaa ja tarjoaa työntekijöilleen mahdollisuuksia osallistua koulutukseen ja osaamisen kehittämiseen
motivoidakseen, kehittääkseen taitoja ja tietoja sekä varmistaakseen, että strategia toteutuu ja tavoitteet saavutetaan.
S2 Arvoketjun työntekijät
Työolot
Terveys ja turvallisuus Olvi-konsernin omat toimet parantavat konsernin tiloissa toimivien kumppanien työntekijöiden turvallisuutta.
Olvi-konsernin kumppaneiden eettisessä ohjeistuksessa edellytetään terveellisten ja turvallisten työolojen varmistamista.
Todellinen positiivinen vaikutus
Todellinen negatiivinen vaikutus Riski Mahdollisuus
28OLVI OYJOLVI OYJ
VAIKUTUS,
RISKI VAI
MAHDOLLISUUS
SIJAINTI ARVOKETJUSSA AIKAHORISONTTI
OLENNAINEN OSA-AIHE ALKUPÄÄ OMAT TOIMINNOT LOPPUPÄÄ KUVAUS LYHYT KESKIPITKÄ PITKÄ
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät
Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset
Laadukkaiden tietojen saatavuus, tuotteiden ja
palveluiden saanti
Tuotepakkaukset ja konserniyhtiöiden verkkosivut tarjoavat kuluttajille selkeää tuotetietoa.
Vastuullisen kuluttamisen edistämiseksi Olvi-konsernin tuotteissa on varoitusmerkinnät, jotka pyrkivät ehkäisemään alkoholin ja
energiajuomien haitallista käyttöä.
Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien henkilökohtainen turvallisuus
Terveys ja turvallisuus Alkoholiin ja lihavuuteen liittyvät sairaudet alkoholin ja sokeripitoisten tuotteiden väärinkäytön vuoksi
Tuotteiden, kuten energiajuomien, väärinkäyttö herkissä käyttäjäryhmissä (esimerkiksi nuoret ja raskaana olevat).
Onnettomuudet ja alkoholimyrkytykset alkoholin väärinkäytön vuoksi.
Tuotteen sisällön turvallisuus sekä tuotteen elinkaaren aikainen turvallisuus. Tuotteen tulee olla kuluttajalle kaikin puolin turvallinen
Terveellisemmät ja erityisruokavaliotuotteet (gluteenittomat, matala-alkoholiset ja alkoholittomat, vähemmän sokeria sisältävät,
sokerittomat) vaikuttavat kuluttajien terveyteen. Terveellisempien juomien saatavuus on myös yksi kuluttajien odotuksista.
Alkoholittomat juomat ylläpitävät kuluttajan nesteytystä.
Kohtuullinen alkoholin kulutus voi tuoda terveys- ja sosiaalisia hyötyjä.
Kohtuullinen energiajuomien kulutus sopivissa tilanteissa voi parantaa esimerkiksi tarkkaavaisuutta.
Alkoholittomien ja matala-alkoholisten tuotteiden myynnin ja liikevaihdon kasvu
Olvin osuus alkoholittomien tuotteiden myynnistä on useilla markkinoilla suhteessa pienempi kuin alkoholituotteiden
Kulutuksen nopeampi kasvu alkoholittomissa kategorioissa luo mahdollisuuksia myynnin ja liikevaihdon kasvulle.
Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien sosiaalinen
inkluusio
Vastuulliset markkinointikäytännöt
Vastuullisen juomakulttuurin edistäminen.
Vastuullinen kuluttajainformaatio: Tietoa kuluttajille, jotta he voivat tehdä tietoisempia valintoja.
Vastuullisemmat kulutustottumukset tuotteista annetun tiedon avulla
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
Yrityskulttuuri
Yrityskulttuurin edistäminen
Olvi-konsernilla on käytössä hyviä hallintokäytäntöjä, kuten toimintaperiaatteet ja ISO-standardit, jotka varmistavat hyvän
yrityskulttuurin.
Korruptio ja lahjonta
Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja
havaitseminen
Olvi-konserni ohjeistaa työntekijöilleen ohjeita korruption ja lahjonnan estämisestä. Näitä asioita käsitellään korruption vastaisessa
toimintaperiaatteessa ja Whistleblowing-ohjeissa. Olvi-konserni tarjoaa koulutusta toimintaohjeiden sisällöstä.
Väärinkäytösten paljastajien suojelu
Väärinkäytösten paljastajien suojelu Olvi-konsernin Whistleblowing-ilmoituskanavan avulla työntekijät ja muut sidosryhmät voivat tehdä luottamuksellisen ilmoituksen,
jos he havaitsevat konsernin eettisen ohjeistuksen tai arvojen vastaista toimintaa. Olvi-konserni tarjoaa tietoa ja koulutusta omille
työntekijöille ilmoituskanavasta.
Olvi-konsernilla on menettelytavat ilmoitusten tutkimiseksi ja väärinkäytösten paljastajien suojelemiseksi.
Todellinen positiivinen vaikutus Todellinen negatiivinen vaikutus Riski Mahdollisuus
29
OLVI OYJOLVI OYJ
Päätavoitteet ja -mittarit
PAINOPISTEALUE ESG PIDEMMÄN AIKAVÄLIN TAVOITE TAVOITE 2025 TULOS 2025 TAVOITE 2026 SDG
Ilmastopäästötön
arvoketju
E
2030: CO
2
e päästöjen poistaminen, omat
tuotannot (Scope 1 & 2)
2030: Arvoketjun CO
2
e päästöt -40 % vs.
vuosi 2021 (Scope 3)
2040: CO
2
e päästöjen poistaminen,
arvoketju
CO
2
e päästöt < 2024 (Scope 1 & 2)
Koko arvoketjun CO
2
e päästöt -5,5 % vs.
2024 (Scope 1 ,2, 3)
Roadmapin tarkentaminen
konserniyhtiöittäin arvoketjun osalta (Scope
3)
Olvin oma tuotanto CO
2
e päästötön, Scope 1
& 2 tot. -4,2 %
Roadmap päivitettiin muiden
konserniyhtiöiden tuotannoille (Scope 1 & 2)
ja arvoketjulle (Scope 3)
Vuosi 2025 koko arvoketju tot. -3,2 %
CO
2
e päästöt < 2025 (Scope 1 & 2)
Koko arvoketjun CO
2
e päästöt -5,5 % vs.
2025 (Scope 1 ,2, 3)
Roadmapin tarkentaminen
konserniyhtiöittäin arvoketjun osalta (Scope
3)
Uusiutuvat energiat E
2030: 100 % vihreää sähköä ja 100 %
uusiutuvaa lämpöenergiaa
100 % vihreää sähköä (pl. Lidskoe Pivo)
Uusiutuvaa lämpöenergiaa > vuonna 2024
Vihreä sähkö 100 % (pl. Lidskoe Pivo)
Uusiutuva lämpöenergia 43 %
100 % vihreää sähköä (pl. Lidskoe Pivo)
Uusiutuvaa lämpöenergiaa > vuonna 2025
Vesi E
2030: Vedenkäyttö 2,5 litraa valmistettua
litraa kohden
Vedenkäyttö < vuonna 2024 Vedenkäyttö 2,75 litraa / valmistettua litraa Vedenkäyttö < vuonna 2025
Nollan vakavan
tapaturman kulttuuri
S
Jatkuva: Nolla vakavaa tapaturmaa Tapaturmien määrä -10 % vs. 2024
Nolla vakavaa tapaturmaa
22 tapaturmaa (-21 ,4 %)
3 vakavaa tapaturmaa
Tapaturmien määrä -10 % vs. 2025
Nolla vakavaa tapaturmaa
Omistautunut henkilös S
2030: People Power -henkilöstötutkimuksen
kokonaisluokitus AAA
Tärkeimpien kehitystoimenpiteiden
saavuttaminen vuoden 2024 People
Power-henkilöstötutkimuksen tuloksien
perusteella, erityisesti yhteistyö,
esihenkilötyö ja johtamisen kehittäminen
Tärkeimmät kehitystoimenpiteet toteutettu,
erityisesti yhteistyöhön, esihenkilötyöhön
ja johtamisen kehittämiseen liittyen
Tärkeimpien kehitystoimenpiteiden
saavuttaminen vuoden 2026 People Power-
henkilöstötutkimuksen tuloksien perusteella
Vastuullinen
tuoteportfolio
ES
2030: Vastuullisuus huomioitu
kokonaisvaltaisesti kaikissa tuotteissa
Vastuullisen tuotteen kriteerien
päivitys sisältämään voimaan astuvat
vastuullisuuden lainsäädäntövaateet
Vastuullisten tuotekonseptien yhdistäminen
tuoteryhmiin ja brändeihin
Vastuullisen tuotteen kriteerien päivittetty
ja jalkautettu
Vastuullisten tuotekonseptien yhdistäminen
tuoteryhmiin ja brändeihin parhaillaan
menossa
Tuoteportfolion peilaaminen vastuullisen
tuotteen kriteereihin
Vastuullisten tuotekonseptien
hyödyntäminen markkinoinnissa
tuoteryhmittäin
Vastuullisen
juomakulttuurin
edistäminen
ES
2026: Toimenpiteitä vastuullisen
juomakulttuurin edistämiseksi kussakin
tuoteryhmässä
Vastuullisuusviestien tunnistaminen
tuoteryhmittäin jokaisessa konserniyhtiössä
tehty (pl. Olvi, jossa on jo tehty)
Vastuullisuusviestien tunnistaminen
tuoteryhmittäin jokaisessa konserniyhtiössä
tehty
Vastuullisuusviestien hyödyntäminen
viestinnässä jokaisessa konserniyhtiössä
Toimenpiteitä vastuullisen juomakulttuurin
edistämiseksi
Alkoholittomien
tuotteiden myynnin
osuus
ES
Jatkuva: Alkoholittomat tuotteet (< 0,5 til%)
kasvavat muita tuoteryhmiä nopeammin
Alkoholittomat tuotteet (< 0,5 til%) kasvavat
muita tuoteryhmiä nopeammin
Alkoholittomien tuotteiden osuus
kokonaismyyntivolyymista kasvoi 0,6 %
Alkoholittomat tuotteet (< 0,5 til%) kasvavat
muita tuoteryhmiä nopeammin
Eettisten toimintatapojen
noudattaminen
G
Jatkuva: 100 % työntekijöistä vahvistaa
sitoutumisen eettisen ohjeistuksen
noudattamiseen
Jatkuva: Kriittiset ja merkittävät kumppanit
sitoutuneet eettiseen ohjeistukseen
100 % työntekijöistä vahvistanut
sitoutumisen eettisen ohjeistuksen
noudattamiseen
100 % toimittavista kumppaneista
sitoutunut eettiseen ohjeistukseen
89 % työntekijöistä vahvisti sitoutumisen
eettisen ohjeistuksen noudattamiseen
62 % kriittisistä ja merkittävistä
kumppaneista sitoutunut eettiseen
ohjeistukseen
100 % työntekijöistä vahvistanut
sitoutumisen eettisen ohjeistuksen
noudattamiseen
Kriittiset ja merkittävät kumppanit
sitoutuneet eettiseen ohjeistukseen
Vaikuttavaa
sidosryhmätyötä
ESG
Jatkuva: Vaikuttavaa sidosryhmätyö
kunkin sidosryhmän kanssa
Tunnistettu kustakin sidosryhmästä tärkein
kumppani ja luotu toimenpidesuunnitelma
Tärkeimmät kumppanit tunnistettu ja
toimenpidesuunnitelma luotu (Olvi)
Tunnistettu kustakin sidosryhmästä tärkein
kumppani ja luotu toimenpidesuunnitelma
muissa konserniyhtiöissä
30OLVI OYJOLVI OYJ
Ympäristötiedot
EU-taksonomia ..............................................................32
E1 Ilmastonmuutos ....................................................... 34
E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat ......................... 42
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous ......................... 44
31OLVI OYJ VUOSIKERTOMUS 2025
EU-taksonomia on kestävän rahoituksen
luokittelujärjestelmä, joka määrittelee kriteerit
ympäristön kannalta kestäville taloudellisille
toiminnoille. Raportointivelvoitteen piiriin kuuluvien
yhtiöiden tulee raportoida taloudellisten toimintojensa
taksonomiakelpoinen osuus ja taksonomian mukaisuus.
Taksonomiakelpoinen toiminto sisältyy EU:n
taksonomia-asetuksessa määriteltyihin taloudellisiin
toimintoihin ja taksonomian mukainen toiminto
edistää merkittävästi vähintään yhtä EU-taksonomian
kuudesta ympäristötavoitteesta, ei aiheuta haittaa
muille ympäristötavoitteille ja täyttää ihmisoikeuksia ja
työnormeja koskevat vähimmäistason suojatoimet.
Olvi Oyj on arvioinut liiketoimintojensa
taksonomiakelpoisuutta ja taksonomian mukaisuutta
EU-taksonomialainsäädännön edellyttämää
taksonomiaraportointia varten. Toimintaa tarkasteltiin
raportointihetkellä voimassa olevissa säädöksissä
listattuja taloudellisia toimintoja vasten.
Vuoden 2025 lopussa elintarvike- ja juomateollisuudelle
ei ollut vielä määritelty toimialaluokitusta ja mittareita
EU-taksonomiassa. Olvi Oyj on juomakonserni ja
sen liikevaihto muodostuu lähes täysin juomien
tuotannosta, tuonnista ja myynnistä, joten Olvi
Oyj:n pääliiketoiminta (C11 Juomien valmistus)
ei ole taksonomiakelpoista. Näin ollen Olvi Oyj
raportoi vuoden 2025 osalta vastaavalla tavalla kuin
edellisvuonna, ettei sillä ole taksonomiakelpoista eikä
myöskään taksonomian mukaista liikevaihtoa.
EU-taksonomia Laatimisperiaatteet
EU-taksonomian keskeiset tulosindikaattorit,
liikevaihto, pääomamenot ja toimintamenot,
on esitetty taulukossa Komission delegoidun
asetuksen (EU) 2026/73 mukaisesti.
Kokonaisliikevaihtona, joka vuonna 2025 vastaa
myös raportoitavan liikevaihdon osoittajaa,
raportoidaan Olvi-konsernin kokonaismyynti,
kuten on esitetty konsernin tuloslaskelmassa.
Suurin osa liikevaihdosta muodostuu juomien
ja juomatuotteiden myynnistä ja pieni osa
laitepalveluiden vuokratuotoista. Liikevaihdon
laadintaperiaatteet ja tarkempi jaottelu on esitetty
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 2.
Kokonaispääomamenoina raportoidaan Olvi-
konsernin investoinnit vuonna 2025, jotka on
esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 11.
Aineettomat hyödykkeet sekä liitetiedossa 13.
Aineelliset hyödykkeet rivillä Lisäykset (pois lukien
liikearvo).
Toimintamenojen kokonaismäärä, joka vuonna
2025 vastaa myös raportoitavien toiminta-
menojen osoittajaa, raportoidaan taksonomia-
lainsäädännön määritelmän mukaisesti ja se
sisältää Olvi-konsernin pääomittamattomat
tutkimus- ja tuotekehityskulut, kulut rakennusten
huoltoon ja korjaukseen liittyen sekä lyhytaikaiset
vuokrasopimuskulut. Kuluihin sisällytetään
myös muita suoria menoja, jotka liittyvät
kiinteistöjen, laitosten ja laitteiden päivittäiseen
huoltoon, mutta niihin ei sisällytetä hankinnan
ja valmistuksen kustannuksia. Lisätietoa
Olvi-konsernin toimintamenoista on esitetty
konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa 3-6.
Olvi-konserni on tilikaudella 2025 kehittänyt
pääomamenojen arviointia ja raportointia
ja liiketoiminnasta on tunnistettu seuraavat
taksonomiakelpoiset taloudelliset toiminnot:
6.5. Moottoripyörillä, henkilöautoilla ja kevyillä
hyötyajoneuvoilla tapahtuva liikenne
6.6. Tieliikenteen tavaraliikennepalvelut
7.3. Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto
ja korjaus
7.5. Rakennusten energiatehokkuuden
mittaamisessa, säätelyssä ja valvonnassa
käytettävien välineiden asennus, huolto ja
korjaus
7.7. Rakennusten hankinta ja omistaminen
Euroopan komissio on hyväksynyt delegoidun
asetuksen (EU) 2026/73, joka yksinkertaistaa
EU-taksonomiaraportointia mm. olennaisuuskonseptin
käyttöönoton sekä uusien raportointitaulukoiden
myötä. Edellä tunnistettuihin taloudellisiin
toimintoihin liittyvien pääomamenojen määrä
tilikaudella 2025 on todettu epäolennaiseksi. Lisäksi
asetuksen mukaisesti toimintamenojen raportointi
ei ole pakollista, mikäli toimintamenot eivät ole
olennaisia yrityksen liiketoimintamallin kannalta, tai
jäävät alle 10% olennaisuusrajan. Olvi on tunnistanut
toimintamenoihin kuuluvia menoja, kuten esimerkiksi
rakennusten sekä koneiden ja laitteiden huolto- ja
korjauskustannuksia, mutta nämä eivät ole Olvin
liiketoimintamallin kannalta olennaisia. Lisäksi
taksonomiakelpoisten toimintamenojen määrä
suhteessa kokonaiskustannuksiin jää pieneksi eikä
ylitä olennaisuuden rajaa. Tämän johdosta Olvi ei
raportoi toimintamenojen tunnuslukuja vaan raportoi
ainoastaan toimintamenojen kokonaismäärän sekä
muut keskeiset tulosindikaattorit, liikevaihdon ja
pääomamenot, delegoidun asetuksen mukaisesti
lomakkeella 1. Vertailuvuoden tietoja ei ole tämän
johdosta muutettu.
Olvi Oyj jatkaa vuonna 2026 EU-taksonomia-
lainsäädännön kehityksen ja siihen liittyvän
tulkinnan seuraamista sekä taksonomian arvioinnin
ja raportoinnin kehittämistä Olvi-konsernissa.
Taksonomialainsäädännön edellyttämiä sosiaalisen
vastuun vaatimuksia Olvi-konserni noudattaa
sitoutuessaan eettisellä ohjeistuksella ja tä
täydentävillä toimintaperiaatteilla kunnioittamaan
ja edistämään kansainvälisesti tunnistettuja
ihmisoikeuksia ja standardeja. Näihin kuuluvat YK:n
kansainväliset perusasiakirjat ja ohjeet, kansainvälisen
työjärjestön ILO:n työelämän perusperiaatteet ja
-oikeudet sekä OECD:n toimintaohjeet monikansallisille
yrityksille, jotka sisältyvät myös kumppanien
eettiseen ohjeistukseen. Lisäksi Olvi-konserni on
sitoutunut kansainvälisiin vastuullisen liiketoiminnan
sitoumuksiin ja aloitteisiin, kuten YK:n yrityksiä
ja ihmisoikeuksia koskeviin periaatteisiin. Vuonna
2026 jatketaan kumppaneiden eettiseen toimintaan
sitouttamista ja arvoketjun ihmisoikeusvaikutusten ja
-riskien arviointiprosessien kehittämistä.
32OLVI OYJ VUOSIKERTOMUS 2025
Lomake 1: Luokitusjärjestelmäkelpoisiin tai luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin tuotteisiin ja palveluihin liittyvä osuus liikevaihdosta, pääomamenoista ja toimintamenoista –
vuoden 2025 tiedot (yhteenvetävät keskeiset tulosindikaattorit)
Tilikausi 2025
Keskeinen tulosindikaattori
Yhteensä
Luokitusjärjestelmäkel-
poisten toimintojen
osuus
Luokitusjärjestelmän
mukaiset toiminnat
Luokitusjärjestelmän
mukaisten toimintojen
osuus
Luokitusjärjestelmän mukaisten toimintojen erittely ympäristötavoitteiden mukaan
Mahdollistavien
toimintojen osuus
Siirtymätoimintojen
osuus
Arvioimatta jäävät
toiminnat, joita pidetään
ei-olennaisina
Luokitusjärjestelmän
mukaiset toiminnat
edeltävällä tilikaudella
2024
Luokitusjärjestelmän
mukaisten toimintojen
osuus edeltävällä
tilikaudella 2024
Ilmastonmuutoksen
hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Kiertotalous
Ympäristön
pilaantuminen
Biologinen
monimuotoisuus
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16)
MEUR % MEUR % % % % % % % % % % MEUR %
Liikevaihto 665,3 0,0 % 0,0 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 0,0 %
Pääomamenot 53,6 0,0 % 0,0 0,0 % 0,0 % 0,0 % 3,9 % 0,0 0,0 %
Toimintamenot 29,8
33OLVI OYJ VUOSIKERTOMUS 2025
ILMASTONMUUTOKSEN HILLINTÄÄ
KOSKEVA SIIRTYMÄSUUNNITELMA
Ilmastoriskit ja -mahdollisuudet
Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen
liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
tunnistettiin Olvi-konsernin kaksoisolennaisuusarvioinnin
mukaisesti. Prosessi sekä tunnistetut vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet on kuvattu tarkemmin osiossa ESRS
2 Yleiset tiedot. Olennaisia vaikutuksia tai riskejä ovat
ilmaston muutoksen hillintä sekä omassa toiminnassa
että arvoketjussa ja tähän liittyen käytetyn energian
tuottamisessa syntyvät ilmastopäästöt, uusiutuvan
energian osuuden lisääminen, uusiutumattoman
energian käytön taloudelliset vaikutukset ja
energiantuotantoon liittyvän lainsäädännön muutosten
aiheuttamat taloudelliset vaikutukset, sekä omassa
toiminnassa että arvoketjussa.
Olvi-konsernin ilmastoriskien ja -mahdollisuuksien
tunnistaminen ja arviointi tehdään kaikissa
yhtiöissä vuosittain osana konsernin riski- ja
mahdollisuuskartoituksien prosessia, joka on kuvattu
osiossa ESRS 2 Yleiset tiedot. Ilmastoriskien ja
-mahdollisuuksien kartoituksessa hyödynnetään
olemassa olevan yhtiökohtaisen tiedon lisäksi TCFD-
raportointikehystä (Task Force on Climate-related
Financial Disclosures) ja luonnon monimuotoisuuden
osalta myös TNFD-kehystä (The Taskforce on
Nature-related Financial Disclosures) soveltuvin osin.
Siirtymäriskit ja kaikki fyysiset riskit, huomioiden
sekä lämpötilaan, tuuleen, veteen että maaperään ja
maamassoihin liittyvät riskit, arvioidaan huomioiden
mahdollinen taloudellinen vaikutus ja todennäköisyys
lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä sekä omassa
toiminnassa että arvoketjussa.
SKENAARIOANALYYSI
Ilmastoskenaariotyöpajoissa on tarkasteltu kolmea
ilmaston lämpenemisen skenaariota, jotka perustuvat
NGFS:n (The Network of Central Banks and Supervisors
for Greening the Financial System) skenaariomalliin:
Nykyiset politiikat: Kehittymättömäs
sääntelystä ja riittämättömistä toimista johtuen
lämpötilan nousu voi ylittää 3°C, altistaen
maapallon voimakkaille fyysisille riskeille.
Viivästynyt siirtymä: Päästövähenemää ei
tapahdu lähivuosina, mikä johtaa voimakkaisiin
sääntelytoimiin ja nopeaan päästöjen
putoamiseen vuoden 2030 jälkeen, rajoittaen
lämpenemisen alle 2°C.
Nettonolla 2050: Siirtymä tapahtuu hallitusti,
rajoittaen lämpenemisen alle 1,5°C ja saavuttaen
päästöttömän toiminnan vuoteen 2050
mennessä.
Näiden skenaarioiden perusteella on tunnistettu
ja arvioitu riskejä toimialalle ja toiminta-alueille
olennaisilta osin. Eri skenaarioissa vaikutukset ja
kustannukset painottuvat eri ajanjaksoille, mutta
osa vaikutuksista toistuu samankaltaisina kaikissa
skenaarioissa. Epävarmuustekijöitä on erityisesti
arvoketjun ja pidempien aikajänteiden osalta.
Siirtymäriskeistä on tunnistettu merkittävimpinä
lainsäädäntöön liittyvät epävarmuudet, kuten
materiaalien saatavuuteen ja hintaan vaikuttavat
vaateet sekä energiantuotannon sääntely, joka
voi vaikuttaa sekä energian hintaan, saatavuuteen
että energiantuotantoon liittyviin investointeihin ja
tekniikoihin. Ennakointi ja toimien oikea-aikaisuus
ovat merkittäviä riskien minimoimisessa. Siirtymäriskit
korostuvat varsinkin Viivästyt siirtymä - skenaariossa.
E1 Ilmastonmuutos
Fyysiset riskit voivat vaikuttaa erityisesti materiaalien
saatavuuteen, laatuun ja hintaan, varsinkin
maatalousperäisten materiaalien osalta. Yhteistyö
ja kumppanien tunteminen ovat tärkeitä toimitus- ja
toimintavarmuuden varmistamiseksi. Toiminnan
riippuvuus maatalousperäisistä materiaaleista
korostaa fyysisten riskien merkitystä. Fyysiset riskit
korostuvat erityisesti Nykyiset politiikat -skenaariossa.
Riskinarviointien ja skenaarioanalyysin perusteella
tunnistetut suurimmat riskit ja niiden minimoimiseksi
tehtävät toimet on esitetty seuraavalla sivulla
Ilmastoon liittyvät riskit -taulukossa.
RESILIENSSIANALYYSI
Skenaarioanalyysin, tunnistettujen ilmastoriskien,
ilmastopäästöjen ja vesiriskien pohjalta tehdyssä
resilienssianalyysissä vastuullisuuden asiantuntijatiimi
ja vastuuhenkilöt tunnistivat sopeutumiseen
vaikuttavia tekijöitä pienryhmissä. Arvioinnissa
huomioitiin sekä oma toiminta että arvoketju
ylä- ja alavirtaan, erityisesti ketjun lähimmät osat.
Oman toiminnan osalta huomioitiin yhtenä osana
käytetyn energian laatu ja määrä sekä tuotannon
kasvuennusteet.
Resilienssianalyysissä arvioitiin mahdollisia
ongelmakohtia, kuten fossiilisesta polttoaineesta
34OLVI OYJ VUOSIKERTOMUS 2025
Ilmastoon liittyvät riskit
Aikahorisontti
Vaikutukset Hallintakeinot Lyhyt
Keski pitkä Pitkä
Siirtymäriskit
Politiikka ja
lainsäädäntö
Lainsäädäntö ilmastonmuutoksen lieventämiseksi ja siihen sopeutumiseksi
lisääntyy vaikuttaen varsinkin käytettyihin pakkauksiin, materiaaleihin ja
materiaalien kierrätykseen sekä laitteistoihin. Nämä voivat lisätä käyttö- ja
investointikustannuksia sekä verojen kaltaisia maksuja.
EU:n vaateet vihreälle siirtymälle voivat lisätä tai muuttaa energiamuotojen
kustannuksia sekä vaikuttaa kuljetuskustannuksiin
Tulevaisuudessa arvoketjun kumppaneiden suoriutumisen valvonnan ja
tiedonsaannin laiminlyöminen voi johtaa jopa seuraamusmaksuihin
Lainsäädännön kehittymistä seurataan ja se huomioidaan toiminnan
suunnittelussa ja investoinneissa
Vähennetään päästöjä ja asetetaan tieteeseen perustuvat
ilmastotavoitteet
Valmistaudutaan lisääntyvään raportointiin järjestelmäkehityksellä
Huolehditaan aktiivisesta yhteistyöstä sidosryhmien kanssa (mm.
tavarantoimittajat, alan edunvalvontajärjestöt
Teknologia Laitteistojen vanheneminen ennenaikaisesti teknologisen kehityksen
vuoksi
Investoinnit ja kustannukset uusien teknologioiden käyttöönottamiseksi
Hyödynnetään uutta teknologiaa erityisesti toiminnan
energiatehokkuuden parantamiseksi
Osallistutaan tutkimus- ja kehityshankkeisiin
Seurataan teknologian kehitystä ja sen mahdollisia vaikutuksia toimintaan,
materiaaleihin ja käytettyihin laitteisiin tai laiteinvestointeihin
Varaudutaan uusien laitteiden investointeihin tulevaisuudessa
Markkinat Kuluttajien mieltymysten muutos voi näkyä vastuullisiksi koettujen
tuotteiden suosimisena, mikä voi muuttaa tuotteiden kysyntää
Kuluttajien halukkuus maksaa vastuullisemmin tuotetuista tuotteista voi
vaihdella
Uusiutuvan energian saatavuus voi olla heikko ja hinnat korkeat
Uusiutuvan pakkausmateriaalin saatavuus voi olla heikko ja hinnat korkeat
Kehitetään vastuullisia tuotteita
Viestintä ja aktiivinen vuorovaikutus kuluttajien kanssa
Huolehditaan monipuolisesta tuoteportfoliosta
Seurataan uusiutuvan energian eri vaihtoehtoja, saatavuutta sekä hinnan
kehitystä ja huomioidaan ne investoinneissa
Seurataan pakkausmateriaalien kehitystä, saatavuutta sekä hinnan
kehitystä ja huomioidaan ne toiminnoissa
Maine Maineeseen voi kohdistua negatiivisia vaikutuksia, jotka voivat vaikuttaa
liiketoiminnan kehittymiseen, jos sidosryhmien odotuksiin vastuullisille
tuotteille ja vastuulliselle liiketoiminnalle ei vastata
Huolehditaan aktiivisesta yhteistyöstä sidosryhmien kanssa (mm.
tavarantoimittajat, alan edunvalvontajärjestöt)
Panostetaan ajantasaiseen, selkeään ja läpinäkyvään viestintään
Fyysiset riskit
Akuutti Sään ääri-ilmiöiden yleistyminen voi vaikuttaa viljelykasvien, kuten ohran,
satoon, laatuun ja hintaan
Tulvat, rankkasateet ja kuumuus voivat vaikuttaa raaka-aineiden ja
pakkausmateriaalien saatavuuteen, laatuun ja hintaan
Tulvat ja myrskyt voivat aiheuttaa logistisia ongelmia
Myrskyt voivat vaikuttaa tuotantolaitosten sähkön saatavuuteen/
energiantuotantoon
Pyritään valitsemaan vähemmän sääherkkiä maatalousperäisiä
raaka-aineita
Tehdään yhteistyötä arvoketjun kanssa viljelyn kehittämiseksi
ympäristöystävällisemmäksi ja kestävämmäksi
Panostetaan hyviin tavarantoimittajasuhteisiin
Varaudutaan ennakoinnilla, kuten varastoinnilla
Tuotantolaitokset ja päähankinta-alueet eivät sijaitse alueilla, joilla sään
ääri-ilmiöt kuten hurrikaanit, rankkasateet ja tulvat ovat yleisiä
Krooninen Keskilämpötilan nousun aiheuttama kuivuus ja kuumuus voivat pitkällä
aikavälillä heikentää tiettyjen tuotteiden viljelyolosuhteita nykyisillä
viljelyalueilla
Pidempiaikaiset muutokset sadannassa ja lämpötilassa voivat vaikuttaa
raaka-aineiden ja pakkausmateriaalien saatavuuteen, laatuun ja hintaan
Kuivuuden takia pohjaveden saatavuus voi heikentyä, kun taas
rankkasateet tai muuttuneet valumat voivat heikentää pohjaveden laatua
Tehdään yhteistyötä arvoketjun kanssa viljelyn kehittämiseksi
ympäristöystävällisemmäksi ja kestävämmäksi
Panostetaan hyviin tavarantoimittajasuhteisiin
Seurataan ja arvioidaan veden saatavuutta ja laatua
Kehitetään jatkuvasti veden ja muiden materiaalien käytön tehokkuutta
luopumista erityisesti arvoketjussa sekä materiaalien
ja kuljetusten ilmastovaikutusten pienentämistä.
Analyysiin liittyy epävarmuuksia varsinkin fyysisten
riskien osalta. Epävarmuus maantieteellisistä
vaikutuksista arvoketjussa voi vaikuttaa hintaan
ja saatavuuteen erityisesti maatalouspohjaisten,
mutta myös muiden materiaalien osalta. Kauempana
arvoketjussa oleviin vaikutuksiin liittyy enemmän
epävarmuuksia. Analyysiä päivitetään tarvittaessa,
kuten merkittävien rakenne- tai toimintamuutosten
yhteydessä.
Omien toimintojen ja päähankinta-alueiden sijainti
suojaa Olvi-konsernia jossain määrin nopealta
fyysisten riskien realisoitumiselta.
Nykyiset politiikat -skenaariossa raaka-aineiden
hintaan, laatuun ja saatavuuteen liittyvät
haasteet voivat olla huomattavia Olvi-konsernin
toiminnalle. Tältä pyritään suojautumaan
erityisesti toimittajayhteistyötä kehittämällä sekä
tutkimus- ja kehityshankkeisiin osallistumalla.
Viivästynyt siirtymä -skenaariossa sääntelyn
vaikutus energiantuotantoon ja hintaan
voi aiheuttaa merkittäviä heijasteita Olvi-
konsernin toimintaan. Oman toiminnan ja
arvoketjun päästöjen vähennystavoitteisiin
tähtäät toimenpiteet parantavat konsernin
sopeutumiskykyä tässä skenaariossa.
Nettonolla 2050 -skenaarion vaikutukset
ovat hallituimpia, sisältäen kuitenkin edellisiä
lievempiä vaikutuksia sekä raaka-aineisiin et
energiantuotantoon.
Myös kuluttajien ostovoimaan ja maksuhalukkuuteen
vaikuttavat tekijät, kuten voimakas sääntely,
voivat vaikuttaa konsernin toimintaan kaikissa
skenaarioissa. Monipuolisen ja kuluttajia kiinnostavan
tuoteportfolion kehittäminen ja ylläpitäminen takaavat
toimintaedellytysten säilymisen kaikissa skenaarioissa.
35OLVI OYJ VUOSIKERTOMUS 2025
Siirtymäsuunnitelma
Olvi-konserni pyrkii hillitsemään ilmastonmuutosta
sekä omassa toiminnassaan että arvoketjussa.
Suurin osa ilmastopäästöistä syntyy arvoketjussa,
jossa vaikutusmahdollisuudet ovat rajalliset.
Konserni on asettanut parhaillaan hyväksyttävänä
olevat lyhyen tähtäimen tieteeseen perustuvat
ilmastotavoitteet, joiden vaatimukset ovat
absoluuttisella vähennysmallilla arvioituna
vähintään Pariisin sopimuksen 1,5°C mukaisia. Lisäksi
konsernin vastuullisuuden päätavoitteet, oman
tuotannon ilmastopäästöjen poisto vuoteen 2030
mennessä ja arvoketjun ilmastopäästöjen poisto
vuoteen 2040 mennessä, ovat Pariisin sopimusta
kunnianhimoisempia. Ilmastoriskien arvioinnin,
skenaarioanalyysien ja ilmastopäästölaskennan avulla
on tunnistettu konsernin toiminnan ilmastovaikutukset
ja luotu näiden ja asetettujen tavoitteiden
pohjalta siirtymäsuunnitelma ilmastopäästöjen
poistamiseen oman toiminnan ja arvoketjun osalta.
Siirtymäsuunnitelma on päivitetty loppuvuodesta
2025.
Siirtymäsuunnitelman mukaisesti oman tuotannon
päästöjä vähennetään uusiutuvan sähkön ja
uusiutuvien energianlähteiden käytöllä sekä
energiatehokkuutta kehittämällä. Arvoketjun päästöjen
vähentämisessä materiaalikehitys ja pakkausten
uudelleensuunnittelu, tuoteportfolion kehittäminen
sekä kuljetusten päästöjen vähentäminen ovat
tärkeimpiä työkaluja. Päästöjen vähentäminen
omassa toiminnassa tulee vaatimaan merkittäviä
investointeja uusiutuvaa energiaa käyttävään lämmön-
ja höyryntuotantoon useilla tuotantolaitoksilla,
mikäli markkinoille ei synny mahdollisuutta korvata
fossiilisia polttoaineita uusiutuvilla nykyisiä laitteistoja
hyödyntäen. Suomen tehtaalla menossa oleva
keittämöinvestointi tulee merkittävästi vähentämään
käytetyn energian määrää ja Latvian tehtaalla aloitettu
2024 2030
419
423
409
0
2025 2040
Siirtymäsuunnitelma vuoteen 2030Ilmastopäästöt Tavoite
2021
(baseline)
226
1 000 t CO
2
e
Päästö-
intensiteei,
kg CO
2
e /
myyty litra
Kunnianhimoinen skenaario; Scope 1, Scope 2 ja Scope 3 CAT 1, CAT 4 and CAT 9, valitut merkiävät päästölähteet, 75% Scope 3 päästöistä 2021. FLAG-sektorin poistoja ei ole huomioitu.
Suunnitelmaa tarkennetaan vuosiain. Pakkausmateriaaliskenaariot A ja B ovat vaihtoehtoisia ja voivat toteutua myös osiain päällekkäin.
*FLAG = metsä, maankäyö ja maanviljelyssektorit
Liiketoiminnan
kasvu
(havainnollinen)
Scope 1
Scope 2
Logistiikka
Siirtymä
biopoloaineisiin,
sähköistyminen,
tehokkuuden
paraneminen
A. Nykyisen
portfolion
skenaario
B. Matala-
päästöisen
alumiinin
skenaario
Pakkausmateriaalit
Valmistuksen, pakkauksien
ja portfolion kehitys
Raaka-aineet,
teollinen
Valmistuksen
ja portfolion
kehitys
Raaka-aineet,
FLAG*
Viljely-
käytäntöjen
ja poistojen
kehiyminen
Kohdentamaomat
mahdollisuudet
Scope 1 Scope 2 Scope 3 Ilmastopäästöt
Siirtymäsuunnitelma vuoteen 2030
36OLVI OYJ VUOSIKERTOMUS 2025
varastoinvestointi fossiilisen energian käyttöä. Muita
energiatehokkuutta lisääviä investointeja kartoitetaan
ja toteutetaan jatkuvasti eri tehtailla. Mahdollinen
pakkauskehitys voi myöhemmin vaatia investointeja
tuotantolinjoihin eri tuotantolaitoksissa.
Olemassa olevat omien tuotantolaitosten
energiantuotantotavat (höyry, lämpö) tulevat
tuottamaan ilmastopäästöjä, kunnes ne pystytään
investointien tai teknisen kehityksen avulla
korvaamaan uusiutuvaa energiaa käyttävillä
energiantuotantomuodoilla viimeistään vuonna
2030. Tuotteiden käytöstä syntyy ilmastopäästöjä
asiakkaiden myydessä tuotteita kuluttajille
jäähdytettynä. Tämä ei kuitenkaan ole tuotteiden
kannalta välttämätöntä, joten väistämättömiä eli
lukkiutuneita ilmastopäästöjä ei tuotteiden käytöstä
synny. Siirtymäsuunnitelman vaikutukset on huomioitu
konsernin investointisuunnitelmassa ja sen vaatimassa
rahoitussuunnitelmassa. Vastuullisuuden päämittarit
on rakennettu tukemaan strategian mukaisesti
toiminnan muuttamista vähempipäästöiseksi.
Olvi-konsernin johtoryhmä ja hallitus ovat
hyväksyneet tavoitteet ja he tulevat käsittelemään
siirtymäsuunnitelman tarkennuksia tarvittaessa.
Olvi-konsernin oman toiminnan (Scope 1 ja Scope 2)
osalta siirtymäsuunnitelman ensimmäisessä vaiheessa
on siirtymä uusiutuvaan sähköön sekä Iisalmen
ja Tanskan tuotantolaitosten energiantuotannon
päästöttömyys. Nämä ovat toteutuneet suunnitellusti.
Konsernitason suunnitelmia arvoketjun päästöjen
vähentämiseen on tarkennettu edelleen vuoden 2025
aikana (kuva Siirtymäsuunnitelma vuoteen 2030).
Päästöjen vähentämiseen tähtääviä toimia erityisesti
ostettujen materiaalien ja kuljetusten sekä portfolion
hallinnan osalta on jo tehty kaikissa yhtiöissä.
LÄHESTYMISTAPA JA
TOIMINTAPERIAATTEET
Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen
liittyviä periaatteita ja käytäntöjä kuvataan
ympäristön toimintaperiaatteessa, jossa on
huomioitu myös sidosryhmien osallistaminen. Olvi-
konsernin kumppaneille suunnatussa eettisessä
ohjeistuksessa käsitellään ilmastonmuutoksen
hillintään ja sopeutumiseen liittyviä aiheita kumppanien
kannalta. Lisäksi ympäristövastuullisuuden
huomioiminen hankinnassa on kuvattu
hankinnan toimintaperiaatteessa ja tuotteen
ympäristövastuullisuuden huomioiminen tuotteen
toimintaperiaatteessa. Olvi-konsernin eettisen
ohjeistuksen ja kaikkien toimintaperiaatteiden
sidosryhmien kattavuus, toteuttamisen ylin
vastuutaho ja saatavuus sidosryhmille on kuvattu
kestävyysraportin liitteessä.
Ympäristön toimintaperiaate sisältää sitoutumisen
Pariisin sopimuksen mukaiseen ilmastonmuutoksen
hillintään sekä Tieteeseen perustuviin
ilmastotavoitteisiin. Siinä määritellään pyrkimys
ilmastonmuutoksen hillitsemiseen ilmastopäästöjä
vähentämällä, energiatehokkuutta kasvattamalla,
energiankäyttöä vähentämällä sekä siirtymällä
asteittain uusiutuvien energialähteiden käyttöön.
Lisäksi sitoudutaan hallitsemaan ilmastonmuutoksesta
johtuvia siirtymäriskejä ja mukauttamaan toimintaa
ilmastoon liittyvien fyysisten riskien vaikutuksiin sekä
omassa toiminnassa että arvoketjussa. Olvi-konsernia
ei ole suljettu EU:n Pariisin sopimuksen mukaisten
vertailuarvojen ulkopuolelle komission delegoidun
asetuksen (EU) 2020/1818 mukaisesti.
Ilmastonmuutoksen hillintä tukee Olvi-konsernille
keskeisimmistä kahdeksasta YK:n kestävän kehityksen
tavoitteista tavoitteita 7: Edullista ja puhdasta energiaa
sekä 13: Ilmastotekoja.
Toimenpiteet
OMA TOIMINTA
Ilmastonmuutoksen hillintään liittyvät toimenpiteet
kohdistuvat omassa toiminnassa lähinnä merkittäviin
päästölähteisiin, joita ovat höyryn- ja lämmöntuotanto
sekä käytetty sähkö. Siirtymä uusiutuviin
energianlähteisiin etenee. Uusiutuva sähkö on käytössä
koko EU-alueella. Olvin Suomen tehtaat sekä Tanskan
tehdas käyttävät jo höyryn ja lämmön tuotantoon
uusiutuvia energianlähteitä, kuten metsähaketta ja
bioöljyä. Lisäksi A. Le Coqin ja Cēsu Aluksen tehtailla
tuotetaan jätevedestä biokaasua, jolla korvataan
osittain fossiilisia polttoaineita. Käytetyn fossiilisen
polttoaineen korvaamiseksi on suunniteltu vuoteen
2030 mennessä joko investointeja uusiutuvaa energiaa
käyttäviin lämpölaitoksiin tai mahdollisesti biopohjaiseen
polttoaineeseen, jolla fossiilinen polttoaine voitaisiin
korvata nykyisissä lämpölaitoksissa. Mahdollinen vihreän
energian sertifiointikäytäntö tullaan huomioimaan
yhtenä vaihtoehtona. Tuleva kehitys määrittää
tarvittavien investointien suuruusluokkaa. Uusiutuva
sähkö on käytössä kaikissa Suomen ja Itämeren alueen
konserniyhtiöissä. Valko-Venäjällä mahdollisuutta ei
toistaiseksi ole.
Energiankäyttöä pyritään jatkuvasti vähentämään
erilaisin toimin, kuten lämmön talteenoton lisäämisellä,
valaistuksen kehittämisellä sekä lämpö- ja kylmähävikin
minimoimisella. Aiemmin suoritettuun energia-
auditointiin perustuvia kehitystoimia jatkettiin
Latvian ja Liettuan tehtailla ja edistettiin lämmön
talteenottoprojekteja useimmissa tehtaissa. Vuonna
2025 huomattavimpia säästöjä energiankäytössä
tuottavia laiteinvestointeja olivat uusi pullonpesukone
Liettuassa sekä täyttölinjan uudistaminen Virossa.
Iisalmen tehtaalla menossa oleva, vuonna 2026 käyttöön
otettava keittämöinvestointi tulee puolittamaan
keittämön käyttämän energiamäärän, mikä on merkittävää
koko tehtaan energiantarpeen kannalta. Investointi
37OLVI OYJ VUOSIKERTOMUS 2025
rahoitetaan rahoittajan Green Bond Frameworkin
mukaisella vihreällä luotolla, jonka ehdot kytkeytyvät
energiatehokkuuden parantamiseen. Liettuassa
vuonna 2025 aloitettu korkeavaraston rakentaminen
mahdollistaa kaukolämmön käyttämisen lämmityksessä
vähentäen fossiilisen polttoaineen tarvetta jopa
kymmenellä prosentilla. Investointi on tarkoitus ottaa
käyttöön vuoden 2027 alussa. Pienempiä muutoksia ja
investointeja suunnitellaan ja toteutetaan jatkuvasti
kaikissa konserniyhtiöissä. Jatkuvalla kunnossapidolla
ehkäistään laitteiden huonosta kunnosta johtuvaa
energian lisäkäyttöä.
ARVOKETJU
Arvoketjun osalta ilmastonmuutosta pyritään
hillitsemään siirtymäsuunnitelman mukaisesti
kaikissa konserniyhtiöissä. Tärkeimmät toimet
kohdistuvat materiaalien käyttöön ja kuljetuksiin.
Materiaalien ilmastopäästöjä vähennetään pakkauksia
keventämällä, uusiutuvien materiaalien käyttöä
lisäämällä, hävikkiä vähentämällä sekä tuoteportfoliota
kehittämällä. Materiaaleihin liittyviä toimia ja tavoitteita
kuvataan tarkemmin osiossa E5 Resurssien käyt
ja kiertotalous. Kuljetusten päästöjä vähennetään
päivittäisellä työllä, kuten kuljetusten suunnittelulla,
sekä uusiutuvan polttoaineen käytön lisäämisellä.
Kuljetuksista vastaavat pääosin logistiikkakumppanit
ja toimintaa kehitetään tiiviissä yhteistyössä heidän
kanssaan. Vuonna 2025 Virossa ja Suomessa lisättiin
sähköistettyjä kuljetuksia sekä lisättiin biopolttoaineen
käyttöä Suomessa. Latviassa ja Suomessa on
varastoinvestoinneilla ja kuljetusmuutoksilla pystytty
vähentämään kuljetustarvetta ja Liettuan aloitettu
varastoinvestointi tulee valmistuttuaan vähentämään
kuljetusten tarvetta ja siten päästöjä.
MUUT TOIMET
Siirtymäsuunnitelman ulkopuolella tehdään koko
konsernissa jatkuvasti pienempiä ilmastopäästöjä
vähentäviä toimenpiteitä, kuten materiaalien
lajittelua ja uudelleenkäyttöä, hävikin vähentämistä,
sivuvirtojen hyödyntämistä ja kylmälaitteiden
modernisointia. Pakkausten loppukäytön
kehittämiseksi pyritään kannustamaan kuluttajia
kierrättämään pakkauksia erilaisilla merkinnöillä ja
kampanjoilla. Arvoketjun päästöjen vähentämiseksi
kumppanien eettinen ohjeistus, toimittaja-auditoinnit
ja materiaali- ja palvelutoimittajien itsearviointi
sisältävät ilmastonmuutoksen hillitsemiseen ja siihen
sopeutumiseen liittyviä teemoja. Vuoden 2025 aikana
eettisen ohjeistuksen ja itsearvioinnin kattavuutta
on laajennettu merkittäviin epäsuoriin toimittajiin
vaikuttavuuden lisäämiseksi.
Tavoitteet
Olvi-konserni on asettanut edelleen hyväksyttävänä
olevat tieteeseen perustuvat ilmastotavoitteet,
joiden perusvuosi tulee olemaan 2021. Perusvuosi
oli toiminnan osalta normaali, pois lukien
koronapandemian aiheuttama työmatkustamisen
vähäisyys, mikä ei vaikuta merkittävästi tavoitetasoon.
Tavoitteet on asetettu toiminnan kehittämiseksi
huomioiden varsinkin asiakkaiden ja sijoittajien
mutta myös muiden sidosryhmien odotukset.
Lisäksi konsernilla on yleisemmät vastuullisuuden
päätavoitteet, oman tuotannon päästöjen poistaminen
(Scope 1 ja Scope 2, markkinaperusteinen) vuoteen
2030 mennessä ja arvoketjun päästöjen poistaminen
vuoteen 2040 mennessä. Osatavoitteina omassa
toiminnassa ovat uusiutuvan energian osuuden
lisääminen vuosittain sekä uusiutuvan sähkön käytön
jatkaminen, pois lukien Valko-Venäjä, missä uusiutuvaa
sähköä ei ole tällä hetkellä saatavilla.
KOKONAISPÄÄSTÖT
Kasvihuonekaasujen kokonaispäästöt vuonna 2025
olivat 408 804 t CO
2
e ja päästöintensiteetti 0,421
kg CO
2
e myytyä tuotelitraa kohti. Laskua edelliseen
vuoteen on 3,3 prosenttia kokonaispäästöissä ja 1,3
prosenttia päästöintensiteetissä. Oman toiminnan
osalta Scope 1 -päästöt pysyivät samalla tasolla
olleen 11 501 t CO
2
e ja Scope 2 -päästöt laskivat
8,3 prosenttia olleen 11 670 t CO
2
e. Scope 1+2
päästöt laskivat yhteensä 4,2 prosenttia. Scope
1+2 päästöintensiteetti oli 0,024 kg CO
2
e myytyä
tuotelitraa kohti, mikä on 2,3 prosenttia vähemmän
kuin edellisenä vuonna. Arvoketjun Scope 3
kokonaispäästöt vuonna 2025 olivat 385 633 t CO
2
e,
jossa oli laskua edelliseen vuoteen 3,2 prosenttia.
Arvoketjun päästöjen päästöintensiteetti oli 0,398
kg CO
2
e myytyä litraa kohti, mikä on 1,2 prosenttia
vähemmän kuin edellisenä vuonna. Päästöt on kuvattu
edellisessä osiossa kuvassa Siirtymäsuunnitelma
vuoteen 2030 sekä tarkemmin osiossa Mittarit ja
laatimisperiaatteet.
OMA TOIMINTA
Omassa toiminnassa jatketaan uusiutuvan sähkön
käyttämistä. Olvin Iisalmen tuotantolaitoksen
oma toiminta on ollut ilmastopäästötön
vuodesta 2023, ja Tanskan tuotantolaitoksen
oman toiminnan päästöt tulivat vuonna 2025
varavoimasta sekä biopolttoaineiden energiapoltossa
syntyvästä metaanista ja dityppioksidista. Muissa
tuotantolaitoksissa fossiilisten polttoaineiden
korvaaminen energiantuotannossa tulee pääosin
tapahtumaan lähempänä tavoitevuotta 2030
ennakoidun teknologian ja markkinoiden kehittymisen
myötä. Uusiutuvan energian osuus sähkö huomioiden
oli vuonna 2025 54 prosenttia kuten edellisenä
vuonnakin. Päästöjen lasku johtuu ostoenergian
kulutuksen pienentymisestä.
Emoyhtiön Iisalmen tehtaan oman toiminnan
päästöttömyyden saavuttamiseksi on vuodelta 2025
kumottu 303 t CO
2
e ilmastopäästöjä biopolttoaineilla
tuotetun energian typpi- ja metaanipäästöjen sekä
käytetyn liikennepolttoaineen päästöjen kumoamiseksi
ostamalla päästöhyvityksiä ISO 14064 -sertifioidusta
uudistavan viljelyn hankkeesta Saksassa sekä
VCS-sertifioidusta jäteveden biokaasuhankkeesta
Thaimaassa. Uudistavan viljelyn projektille ei ole
sovellettu Pariisin sopimusta vastaavaa säätöä.
Kumottujen päästöjen osuus on kuusi prosenttia
vältetyistä noin 5500 t CO
2
e päästöjä, jonka fossiilisen
polttoaineen käyttö tuottaisi. Kumoamisesta 44
prosenttia on uudistavan viljelyn hankkeessa
ja 66 prosenttia jätevedenkäsittelyhankkeessa.
Päästöhyvityksiä ei huomioida Olvi-konsernin
ilmastopäästölaskennassa eikä niiden käyttöä jatketa
vuonna 2026.
ARVOKETJU
Suurin osa arvoketjun päästöistä syntyy tuotteisiin
hankituista materiaaleista ja kuljetuksista. Siksi
tuotantomäärien kasvu vaikeuttaa varsinkin
kokonaispäästöjen vähentämistä.
Vuonna 2025 merkittävimmät vähennykset
arvoketjun päästöissä saavutettiin hankituissa
pakkausmateriaaleissa. Sekä arvoketjussa tehdyt
päästövähennystoimet että kierrätysmateriaalin
käytön lisääminen erityisesti muoveissa pienensivät
päästöjä. Myös tuotteiden käyttöön liittyvät päästöt
jatkoivat laskua. Suuret investoinnit heijastuivat
kasvaneina tuotantohyödykkeisiin liittyvinä päästöinä.
Kaikkiaan arvoketjun panostukset päästövähennyksiin
alkavat näkyä laskeneina päästöinä, mutta tiedon
tarkentuessa päästöt ovat myös tietyissä kategoriossa
nousseet. Erityisesti kuljetusten päästöihin
laskentatavan muutoksilla oli vuonna 2025 nostava
vaikutus.
Siirtymäsuunnitelman mukaisen toiminnan odotetaan
kääntävän arvoketjun päästöt laskuun. Arvoketjun
päästöjen vähenemisen odotetaan nopeutuvan 2020-
luvun loppupuolella arvoketjun uusiutuvan energian
kasvun ja muiden kehitystoimien myötä.
38OLVI OYJ VUOSIKERTOMUS 2025
Kasvihuonekaasupäästöt
Takautuva Välitavoitteet ja tavoitevuodet
Perusvuosi 2021 2024 2025 Muutos, % 2026 2030 (2050)
Vuotuinen
%-tavoite /
perusvuosi
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen Scope 1 -bruttopäästöt, tCO
2
e 12 470 11 460 11 501 0,4 0 *)
Säänneltyjen päästökauppajärjestelmien piiriin kuuluvien Scope 1
-kasvihuonekaasupäästöjen prosenttiosuus, %
0 0 0 0,0
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset Scope 2 -bruttopäästöt,
tCO
2
e
29 256 27 174 26 090 -4,0
Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset Scope 2
-bruttopäästöt, tCO
2
e
16 981 12 726 11 670 -8,3 0 *)
Merkittävät Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen epäsuorat (Scope 3) kokonaisbruttopäästöt,
tCO
2
e
389 373 398 380 385 633 -3,2 233 624 5,5
1 Ostetut tavarat ja palvelut 313 967 321 002 306 697 -4,5
2 Tuotantohyödykkeet 3 374 7 926 10 113 27,6
4 Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu 21 635 26 825 30 583 14,0
5 Toiminnassa muodostuva jäte 1 732 1 480 1 388 -6,2
6 Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen 1 582 1 399 1 399 0,0
7 Työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenne 1 806 1 794 1 794 0,0
9 Kuljetukset tuotantoketjun loppupäässä 17 050 20 104 18 125 -9,8
11 Myytyjen tuotteiden käyt 19 193 9 748 7 522 -22,8
12 Myytyjen tuotteiden käsittely käyttöiän lopussa 9 034 8 103 8 012 -1,1
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset), tCO
2
e 431 099 437 013 423 224 -3,2
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset), tCO
2
e 418 824 422 566 408 804 -3,3
* Olvi-konsernilla on tavoitteena oman tuotannon päästöttömyys 2030 mennessä. Päästöjen vähenemisellä ei ole vuotuista tavoiteprosenttia, koska valtaosa vähennyksistä tulee toteutumaan lähellä tavoitevuotta 2030
investointien tai markkinakehityksen myötä.
Kasvihuonekaasuintensiteetti
2025 2024
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
(sijaintiperusteiset) liikevaihtoa kohti,
tCO
2
e / milj. euroa
636,2 665,3
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
(markkinaperusteiset) liikevaihtoa kohti,
tCO
2
e / milj. euroa
614,5 643,3
Mittarit ja laatimisperiaatteet
Energian kulutus energialähteittäin
2025 2024
Fossiilinen, % 46,0 45,7
Ydinvoima, % 0,0 0,0
Uusiutuva, % 54,0 54,3
Energian kulutus
Fossiilinen 2025 2024
Hiilestä ja hiilituotteista peräisin olevan
polttoaineen kulutus, MWh
0,0 0,0
Raakaöljystä ja öljytuotteista peräisin
olevan polttoaineen kulutus, MWh
703.4 895,2
Maakaasusta peräisin olevan polttoaineen
kulutus, MWh
45 158,7 44 646,4
Muista fossiilisista lähteistä peräisin
olevan polttoaineen kulutus, MWh
0,00 0,0
Ostetun tai hankitun fossiilisista lähteistä
peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja
jäähdytyksen kulutus, MWh
45 203,6 49 890,3
Fossiilisen energian kokonaiskulutus, MWh 91 065,7 95 431,9
Ydinvoima
Ydinvoimaan perustuvista lähteistä
peräisin olevan energian kulutus, MWh
0,0 0,0
Uusiutuva
Uusiutuvista lähteistä, mukaan lukien
biomassa, peräisin olevan polttoaineen
kulutus, MWh
46 645,9 51 811,4
Ostetun tai hankitun uusiutuvista
lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön,
höyryn ja jäähdytyksen kulutus, MWh
59 885,3 61 413,4
Itse tuotetun, muusta kuin polttoaineesta
peräisin olevan uusiutuvan energian
kulutus, MWh
359,3 349,7
Uusiutuvan energian kokonaiskulutus, MWh 106 890,5 113 574,5
Energian kokonaiskulutus, MWh 197 956,2 209 006,5
Energiaintensiteetti
2025 2024
Ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen
toiminnan kokonaisenergiankulutus
197 956,2 209 006,5
Energiaintensiteetti, MWh / milj. euroa 297,6 318,2
39OLVI OYJ VUOSIKERTOMUS 2025
Laatimisperiaatteet
Olvi-konsernin liiketoiminta (NACE 11 Juomien
valmistus) kuuluu ilmastovaikutuksiltaan
merkitviin aloihin. Tämän vuoksi energia-
intensiteetin määrittämisessä on käytetty
konserninkokonaisliikevaihtoa, 665,3 milj. euroa,
sellaisena kuin se on ilmoitettu tilinpäätöstiedoissa.
Olvi-konsernin ilmastopäästöt lasketaan vuosittain
kaikissa valmistuspaikoissa. Laskenta suoritetaan
Greenhouse Gas –protokollan (GHG) mukaisesti.
Lisäksi käytetään juoma-alan ohjeistusta Beverage
Industry GHG Emissions Sector Guidance (v.4.3)
sekä kuljetusten osalta GLEC-viitekehys
(GLEC Framework 3.2). Laskenta rajataan
hallintaperiaatteen mukaisesti, jolloin huomioidaan
täysimääräisesti päästöt osittain omistetuista,
mutta yhtiön hallussa olevista toiminnoista.
Laskenta sisältää oman toiminnan päästöt (Scope
1), ostoenergian päästöt (Scope 2) sekä arvoketjun
päästöt (Scope 3) merkitviltä osin.
Scope 1
Scope 1 laskenta sisältää energiantuotannossa
käytetyt polttoaineet sekä yhtiön omissa ja
leasing-ajoneuvoissa käytetyt polttoaineet.
Lisäksi on huomioitu energiapoltossa käytetyn
biomassan metaani- ja dityppioksidin päästöt.
Laskennassa käytetyt tiedot on kerätty kulutus-
ja ostotietojen perusteella energialajeittain ja
tuotantolaitoksittain, eikä näihin liity merkittäviä
epävarmuuksia. Päästöjen kumoamista ei
ole huomioitu laskennassa. Polttoaineiden
päästökertoimet ovat pääosin Tilastokeskukselta
ja niitä on erityisesti biopolttoaineiden osalta
täydennetty primäärikertoimilla sekä Yhdistyneen
Kuningaskunnan hallituksen (BEIS) ylläpitämistä
tietokannoista.
Scope 2
Scope 2 laskenta sisältää ostetun sähkön,
höyryn ja lämmön. Laskennassa käytetyt tiedot
on kerätty kulutus- ja ostotietojen perusteella
energialajeittain ja tuotantolaitoksittain,
eikä näihin liity merkittäviä epävarmuuksia.
Uusiutuvan sähkön hankkimiseen käytetään
alkuperätakuita (Guarantees of Origin, GoO).
Sähkön päästökertoimet ovat pääosin Association
of Issuing Bodies (AIB) sekä Tilastokeskuksen
tietokannoista. Markkinaperusteisten päästöjen
laskennassa käytetään jäännöskertoimia, mikäli
uusiutuvaa sähköä ei ole käytetty, vaikka sitä
olisi käytettävissä. Sähkön päästöjen laskenta
on tehty käyttämällä päästökertoimista liukuvaa
kolmen vuoden keskiarvoa. Ostetun lämmön ja
höyryn laskennassa käytetään toimittajakohtaisia
päästökertoimia täydennettynä Tilastokeskuksen
päästökertoimilla. Kokonaispäästöjä ja
päästötavoitteita laskettaessa käytetään Scope 2
osalta markkinaperusteista laskentaa.
Scope 3
Arvoketjun laskenta kattaa kaikki merkittävät
kategoriat. Tavarantoimittajilta tai muilta
arvoketjuun kuuluvilta kumppaneilta saatujen
primääridatan perusteella laskettujen päästöjen
osuus on 60,0 prosenttia.
C1 Ostetut tavarat ja palvelut sisältää kaikki
suorat hankinnat sekä merkittävät epäsuorat
hankinnat. Päästöt on laskettu käyttäen omaa
osto- ja tuotantotietoihin perustuvaa määrätietoa.
Epäsuorien hankintojen osalta on joissain
tapauksissa käytetty myös hankintamenoa.
Päästökertoimina on ensisijaisesti käytetty
luotettavia tavarantoimittajien päästökertoimia
ja niitä on täydennetty kansainvälisis
tietokannoista, kuten EcoInvent, Agribalyse, Ademe
ja BEIS.
C2 Tuotantohyödykkeet sisältää merkittävät
pitkäaikaiset investoinnit ja hankinnat. Päästöt on
laskettu käyttäen määrä- ja hankintakulutietoja.
Päästökertoimet ovat pääosin julkisista
tietokannoista, kuten EcoInvent, Ademe,
International steinless steel (ISSF) ja BEIS.
C4 Tuotantoketjun alkupään kuljetukset
ja jakelu sisältää Olvi-konsernin maksamat
saapuvat ja lähtet kuljetukset. Laskenta
perustuu ensisijaisesti polttoaineen kulutukseen
ja toissijaisesti ajettuihin kilometreihin tai
tonnikilometreihin. Tiedot on kerätty toimittajilta,
kulutuksen tai keskikulutuksen perusteella tai
paikkatietojen perusteella. Päästökertoimet ovat
julkisista tietokannoista GLEC Framework ja BEIS
ja sisältävät polttoaineiden tuotannon päästöt
(WTW). Biopolttoaineiden metaani- ja dityppioksidin
päästöt sisältyvät. Osa päästötiedoista on
yhteistyökumppaneilta.
C5 Toiminnassa muodostuva jäte sisältää
kaikki kierrätykseen ja kaatopaikalle menevät
materiaalijakeet, sivuvirrat sekä jäteveden.
Päästöt on laskettu käyttäen omaa tuotanto-
ja myyntitietoihin perustuvaa määrätietoa.
Päästökertoimet ovat pääosin EPAn tietokannasta.
tevedenkäsittelyn metaani- ja dityppioksidin
40OLVI OYJ VUOSIKERTOMUS 2025
päästöt sisältyvät. Osa päästötiedoista on
yhteistyökumppaneilta.
C6 Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen sisältää
tehdyt työmatkat ja myyntiorganisaation ajot.
Laskenta perustuu pääosin kilometritietoihin ja
osa matkoista on arvioitu. Myös polttoainetietoja
on käytetty. Päästökertoimet ovat BEIS:n
tietokannasta ja sisältät polttoaineiden
tuotannon päästöt (WTW) sekä lentomatkojen
osalta RF päästöt. Polttoaineiden päästökertoimet
ovat Tilastokeskuksen tietokannasta. Osa
päästötiedoista on yhteistyökumppaneilta.
Kategoria päivitetään kolmen vuoden välein.
C7 Työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenne
sisältää vakinaisten ja määräaikaisten
työntekijöiden matkat. Laskenta perustuu
pääosin kilometritietoihin ja osa matkoista sekä
kulkutavoista on arvioitu. Päästökertoimet ovat
BEIS:n tietokannasta ja sisältät polttoaineiden
tuotannon päästöt (WTW). Kategoria päivitetään
kolmen vuoden välein.
C9 Kuljetukset tuotantoketjun loppupäässä
sisältää kumppanien maksamat saapuvat ja
lähtevät kuljetukset. Laskenta perustuu pääasiassa
ajettuihin tonnikilometreihin, jotka on arvioitu
määrä- ja paikkatietojen perusteella. Tietoihin
sisältyy epävarmuuksia varsinkin vientituotteiden
osalta. Päästökertoimet ovat GLEC Framework
– tietokannasta ja sisältävät polttoaineiden
tuotannon päästöt (WTW).
C11 Myytyjen tuotteiden käyttö sisältää tuotteiden
jäähdytykseen käytetyn sähkön asiakkaiden
tiloissa. Tuotteiden myyntiaika ja jäähdytettyjen
tuotteiden määrä on arvioitu tuoteryhmittäin ja
sähkönkulutus yleisimpien laitteiden kulutuksen
perusteella. Käytetyn sähkön päästökertoimet ovat
pääosin Association of Issuing Bodies (AIB) sekä
Tilastokeskuksen tietokannoista jäännöskertoimilla
kolmen vuoden liukuvana keskiarvona laskettuna.
Kuluttajien kotona tapahtuvaa tuotteiden
jäähdytystä ei ole huomioitu, koska luotettavaa
arviota ei pystytä tekemään.
C12 Myytyjen tuotteiden käsittely käyttöiän
lopussa sisältää myytyjen tuotteiden
pakkausten kierrätyksen käytön jälkeen.
Laskenta perustuu määrätietoon ja sisältää sekä
primääri- että sekundääripakkaukset. Pakkausten
käsittelytavat perustuvat maakohtaiseen tietoon
primääripakkausten kierrätyksestä sekä muiden
materiaalien maakohtaisesta käsittelystä.
Päästökertoimet ovat EPAn tietokannasta.
Laskennassa on huomioitu oletettu kahdeksan
prosentin hävikki myytyjen tuotteiden osalta.
Laskennan ulkopuolelle on toimintaan
soveltumattomina jätetty kategoriat
C8 Tuotantoketjun alkupään vuokratut
omaisuuserät, C10 Myytyjen tuotteiden
jalostus, C13 Tuotantoketjun loppupään
vuokratut omaisuuserät, C14 Franchising ja C15
Investoinnit. C3 Polttoaineeseen ja energiaan
liittyvät toiminnot (jotka eivät sisälly Scope
1 tai Scope 2 päästöihin) tullaan lisäämään
laskentaan vuonna 2026 tieteeseen perustuvien
päästövähennystavoitteiden myötä.
Laskennasta on rajattu pois konsernin sisäinen
logistiikka ja ulkoistettujen terminaalien vaikutus,
jotka eivät kokonaisuuden kannalta ole merkittäviä.
Laskennassa on huomioitu saatavilla olevien
kerrointen mukaan vähintään hiilidioksidin,
metaanin ja dityppioksidin päästöt silloin, kun muut
päästöt eivät ole merkittäviä. Päästökertoimiin
sisältyy epävarmuuksia, sillä primäärikertoimet
voivat olla epätäydellisiä tai sisältää muihin
kategorioihin sisällytettyjä päästöjä, kuten
kuljetuksia.
Biogeeniset ilmastopäästöt
Panimon käymisprosessissa, biomassaa
käyttävässä omassa energiantuotannossa ja
teveden puhdistusprosesseissa syntyy lisäksi
biogeenisiä hiilidioksidipäästöjä. Biogeenisten
päästöjen määrä vuonna 2025 oli 31 682 t CO
2
e
Scope 1, 12 134 t CO
2
e Scope 2 ja 3 128 t CO
2
e Scope
3. Arvoketjun osalta erillisiä tietoja biogeenisistä
päästöistä ei ole toistaiseksi saatavilla.
Kasvihuonekaasupäästöjen intensiteetti
lasketaan jakamalla sijaintiperusteisten
tai markkinaperusteisten brutto-
kasvihuonekaasupäästöjen kokonaismäärä Olvi-
konsernin liikevaihdolla, 665,3 milj. euroa, sellaisena
kuin se on ilmoitettu tilinpäätöstiedoissa.
41OLVI OYJ − VUOSIKERTOMUS 2025
LÄHESTYMISTAPA JA
TOIMINTAPERIAATTEET
Vesivaroja ja merten luonnonvaroja koskevat olennaiset
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on tunnistettu
Olvi-konsernin kaksoisolennaisuusarvioinnin
perusteella. Prosessi sekä tunnistetut vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet on kuvattu osiossa ESRS
2 Yleiset tiedot. Näitä olennaisia vaikutuksia ovat
vedenotto ja vedenkulutus.
Vesiriskien arviointi
Juomanvalmistajana Olvi-konserni käyttää vet
tuotannossaan ja vaikuttaa paikallisiin vesivaroihin
vedenotolla. Veden saatavuuteen ja laatuun liittyviä
riskejä arvioidaan vuosittain pääasiallisesti WRI:n
Aqueduct Water Risk Atlas -työkalun avulla, ja
vesiriskit huomioidaan riskienhallinnan periaatteiden
mukaisesti ympäristö- ja liiketoimintariskien
arviointien yhteydessä. Olvi-konsernin toimipaikat
eivät sijaitse korkean vesiriskin alueilla. Valmistavilla
toimipaikoilla on ympäristötoimilupa, jonka pohjana
on toiminnan ympäristövaikutusten arviointi ja
haitallisten vaikutusten minimointi. Lupa määrittää
suurimman vedenoton määrän perustuen paikalliseen
vedenkäyttöön ja veden muodostumiseen. Useimmissa
maissa lupaprosessi sisältää myös yleisen kuulemisen
mahdollisista vaikutuksista paikalliseen yhteisöön.
Kuulemisissa ei ole noussut esille merkittäviä seikkoja.
Oman toiminnan vedenkäyt
Veteen liittyviä periaatteita ja käytäntöjä kuvataan
osana ympäristön toimintaperiaatetta. Siinä käsitellään
E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat
vedenottoon ja vedenkulutukseen liittyviä toimia,
joiden tavoitteena on vähentää vedenottoa ja
tevettä ohjaamalla vedenkäytön tehokkuuteen,
vesiympäristön kuormituksen vähentämiseen sekä
veden kierrätyksen ja uudelleenkäytön tehostamiseen.
Toimintaperiaatteella halutaan varmistaa kestä
vedenkäyttö sekä suojella puhtaan veden varantoja
ja niiden riitvyyttä toiminta-alueiden sidosryhmille.
Olvi-konsernin eettisen ohjeistuksen ja kaikkien
toimintaperiaatteiden sidosryhmien kattavuus,
toteuttamisesta vastuussa oleva ylin taho ja saatavuus
sidosryhmille on kuvattu kestävyysraportin liitteessä.
Arvoketjun vedenkäyt
Arvoketjuun ja arvoketjun vedenkäyttöön liittyviä
periaatteita ja käytäntöjä kuvataan kumppaneille
suunnatussa eettisessä ohjeistuksessa (Code
of Conduct for Partners), jonka pohjana toimii
Olvi-konsernin eettinen ohjeistus. Ohjeistukseen
sitouttamisessa on keskitytty erityisesti arvoketjun
lähimpiin kumppaneihin. Kumppanien eettinen
ohjeistus edellyttää vedenkäyttöön liittyvien
haitallisten vaikutusten ja riskien pienentämistä
minimoimalla vedenottoa, jäteveden muodostumista
ja jäteveden aiheuttamaa kuormitusta sekä
varmistamalla veden kestävä käyttö. Ohjeistuksessa
korostetaan erityisesti haitallisten vaikutusten
minimoimista korkean vesistressin alueilla sekä
vaaditaan toimittajia ulottamaan huolellisuusvelvoite
edelleen omaan arvoketjuunsa. Lisäksi edellytetään,
että tavarantoimittajat ja yhteistyökumppanit
sitoutuvat noudattamaan heille suunnattua eettistä
ohjeistusta.
TOIMENPITEET
Oma toiminta
Olvi-konsernin omassa toiminnassa vettä tarvitaan
lähinnä tuotteisiin, pesuihin ja energiantuotantoon.
Vedenottoa ja vedenkulutusta pyritään vähentämään
vedenkäytön tehokkuutta parantamalla. Tuotanto- ja
pesuprosesseja kehitetään sekä pesuja optimoidaan
jatkuvasti tuotannonsuunnittelun avulla. Tuotteiden
suunnittelulla ei ole merkittävää vaikutusta vedenoton
tai -kulutuksen määrään.
Vuonna 2025 valmistuneita, huomattavimpia säästöjä
vedenotossa tuottavia laite- tai laitosinvestointeja
olivat uusi pullonpesukone Liettuassa, veden
pehmentämiseen tarkoitetun laitoksen saneeraus
Latviassa sekä täyttölinjan uudistaminen Tanskan
tehtaalla. Lisäksi Suomen tehtaalla menossa oleva
keittämöinvestointi tulee vähentämään käytetyn veden
määrää. Keittämön käyttöönotto tapahtuu vuonna
2026. Olvi-konsernin kaikissa tuotantolaitoksissa on
selvityksessä, suunnitteilla tai toteutuksessa useita
vedenkäytön kehittämiseen liittyviä investointeja ja
toimia. Investointitarpeet on huomioitu konsernin
investointisuunnitelmassa ja sen vaatimassa
rahoitussuunnitelmassa.
Veden kierrätyksen ja uusiokäytön lisämahdollisuuksia
omassa toiminnassa kartoitetaan ja arvioidaan
jatkuvasti. Vettä kierrätetään lähinnä tuotantoon
liittyvissä vakiintuneissa suljetuissa pesujärjestelmissä
ja uusiokäytetään hyödyntämällä huuhteluvesiä
aiemmissa pesuvaiheissa. Kierrätyksellä ja
uusiokäytöllä vähennetään vedenottoa, pienennetään
teveden määrää ja minimoidaan sen sisältämää
kuormitusta. Ne eivät saa kuitenkaan vaarantaa
elintarviketuotantoon käytettävän veden laatua
ja hygieniatasoa. Vuonna 2025 merkittävintä vet
kierrättävien pesujärjestelmien optimointia tehtiin
Suomessa ja Latviassa.
Aiemmin aloitettu vedenkäyttöön liittyvä mittaroinnin
ja seurannan kehitystyö jatkui vuonna 2025 koko
konsernissa, erityisesti Virossa. Suomen tehtaalla
mittarointijärjestelmää parannetaan vuonna
2026. Työ tähtää vedenoton ja jäteveden määrän
seurannan tarkentamiseen sekä tiedonhallinnan
ja hallintatyökalujen parantamiseen. Myös
yhtiökohtaisia selvityksiä mahdollisuuksista jäteveden
hyödyntämiseen mm. lämmön talteenotolla jatkettiin.
Arvoketju
Olvi-konsernin kumppanit vaikuttavat paikallisiin
vesivaroihin eri puolilla maailmaa. Merkittävimmät
vesivaikutukset keskittyvät arvoketjun alkupäähän.
Vuonna 2025 aloitettiin arvoketjun merkitvimpiä
raaka-aine- ja pakkausmateriaalitoimittajia koskeva
selvitystyö, jossa kartoitetaan tarkemmin vedenkäyttöä
sekä mahdollista toimintaa vesiriskialueilla
kokonaisvaikutuksen tunnistamiseksi. Työ jatkuu ja tulee
laajentumaan toimittajakentässä vuosittain.
Kumppanien itsearviointikäytäntö sisältää veden ja
se kattoi vuoden 2024 lopussa kaikki raaka-aine- ja
pakkausmateriaalitoimittajat, pois lukien LIdskoe
PIvon toimittajat. Se laajennettiin vuoden 2025 aikana
42OLVI OYJ
kriittisiin ja merkitviin epäsuoriin kumppaneihin.
Valituista toimittajista vuoden 2025 lopussa noin
56 prosenttia on vastannut kyselyyn. Toimittaja-
arviointia on kuvattu tarkemmin osiossa S2 Arvoketjun
työntekijät.
Myös riskipohjaiset toimittaja-auditoinnit huomioivat
vedenkäytön. Auditointikäytäntö täydentää
itsearviointia kumppaniverkon kyvykkyyden ja
kehityksen arvioinnissa. Merkittävimpien kumppanien
vastuullisuustoimintaa veden osalta tullaan arvioimaan
tarvittaessa myös Sedex-alustaa ja mahdollisia muita
arviointialustoja käyttäen, jotta toiminnan tasosta
saadaan riittävä varmuus. Toimet tulevat merkittävästi
parantamaan näkyvyyttä arvoketjun vedenkäyttöön.
Vesivaroista huolehtiminen tukee Olvi-konsernille
keskeisimmistä kahdeksasta YK:n kestävän kehityksen
tavoitteista tavoitetta 6: Puhdas vesi ja sanitaatio.
TAVOITTEET
Olvi-konsernilla on vapaaehtoisena tavoitteena
tehostaa vedenkäyttöään ja vähentää vedenottoa
tuotettua litraa kohden kaikissa konserniyhtiöissä
pienentääkseen vaikutusta paikallisiin vesivaroihin.
Edellinen tavoite alle 2,8 litraa tuotantolitraa kohti
saavutettiin vuonna 2023 ja nyt tavoitteena on
pudottaa vedenotto konsernitasolla alle 2,5 litraa
tuotantolitraa kohti vuoteen 2030 mennessä.
Tavoitteiden asettamisprosessi on kuvattu tarkemmin
osiossa ESRS 2 Yleiset tiedot. Vedenotto omista
kaivoista tai paikallisilta käyttöveden toimittajilta oli
vuonna 2025 yhteensä 2 596 miljoonaa litraa. Vet
otettiin 2,75 litraa valmistuotelitraa kohti, mikä on 1,3
prosenttia vähemmän kuin edellisenä vuonna.
Yksi Olvi-konsernin vastuullisuuden vapaaehtoisista
päätavoitteista on sitouttaa kaikki kriittiset
ja merkitvät toimittajat heille suunnattuun
eettiseen ohjeistukseen. Vuoden 2025 lopussa
hankintajärjestelmän kautta eettiseen ohjeistukseen
oli sitoutunut 62 prosenttia kriittisistä ja merkittävis
tavarantoimittajista. Lisäksi aiempia sitoumuksia on
jonkin verran olemassa epäsuoralla puolella sopimusten
liitteinä. Vuoden 2026 aikana jatketaan työtä kriittisten
ja merkitvien toimittajien sitouttamiseksi. Seuraavina
vuosina tavoitteena on laajentaa eettinen ohjeistus
järjestelmän kautta muihin tavarantoimittajiin, ulottaa
vaikutusten ja riskien tunnistamista ja ehkäisyä
laajemmalle ja entistä enemmän myös asiakkaiden
suuntaan. Eettistä ohjeistusta tarkempia, toimiala- tai
toimittajakohtaisia vaatimuksia ja tavoitteita voidaan
asettaa yksipuolisesti tai yhdessä kumppanin
kanssa, mikäli tarvetta ilmenee. Tavoitetta on kuvattu
tarkemmin osiossa S2 Arvoketjun työntekijät.
MITTARIT JA LAATIMISPERIAATTEET
Vedenotto ja -kulutus
2025 2024
Vedenotto 1000 m
3
2 596 2 682
Vedenotto l/l 2,75 2,79
Vedenkulutus 1000 m
3
914 932
Vesi-intensiteetti (vedenkulutus/liikevaihto, m
3
/milj. euroa) 1 374 1 418
43OLVI OYJ
Laatimisperiaatteet
Laskennallinen vedenkulutus määritetään
vähentämällä otetun veden määrästä syntyvä
tevesi. Suurimmaksi osaksi tämä kulutettu
vesi on sitoutuneena valmistettuihin tuotteisiin.
Vettä on myös sitoutuneena sivuvirroiksi
ohjautuvassa mäskissä ja ylijäämähiivassa, ja
sitä haihtuu jonkin verran valmistusprosessin
aikana. Vedenkulutukseen sisältyvät myös
sisäiseen myyntiin valmistetut tuotteet. Vesi-
intensiteetin tunnusluvun laskennassa on
veden kokonaiskulutus suhteutettu konsernin
kokonaisliikevaihtoon, sellaisena kuin se on
ilmoitettu tilinpäätöksessä.
Vedenoton määrää seurataan säännöllisesti
kullakin tuotantopaikalla ja se raportoidaan
KPI-arvona kuukausittain. Vedenotto on keskeinen
mittari vedenkäytön tehokkuuden tavoitteessa
(vedenotto litroina / valmistuotelitra). Mittauksia
ei ole validoitu erikseen.
LÄHESTYMISTAPA JA
TOIMINTAPERIAATTEET
Olvi-konserni käyttää valmistavana teollisuutena
huomattavia määriä raaka-aineita ja
pakkausmateriaaleja. Kiertotalouteen ja materiaalien
käyttöön liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet on tunnistettu Olvi-konsernin
kaksoisolennaisuusarvioinnin mukaisesti. Prosessi sekä
tunnistetut vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on
kuvattu osiossa ESRS 2 Yleiset tiedot.
Olennaisiksi vaikutuksiksi on tunnistettu resurssien
sisäänvirtaukset ja käyttö sekä resurssien
ulosvirtaukset tuotteisiin ja palveluihin liittyen niin
omassa toiminnassa kuin arvoketjussa. Arvioinnissa
ovat olleet mukana kaikki konsernin tuotantoyksiköt
sekä Servaali, joka ostaa ja välittää tuotteita.
Liiketoimintayksiköistä vain Trade House Lidskoe
Pivo sekä Helsingin tislaamoravintola Oy eivät liity
resurssien käyttöön ja kiertotalouteen kohdistuviin
olennaisiin vaikutuksiin, riskeihin tai mahdollisuuksiin,
sillä niillä ei ole tuotannollista toimintaa.
Kiertotalouteen ja materiaalien käyttöön liittyviä
periaatteita ja käytäntöjä kuvataan ympäristön
toimintaperiaatteessa sekä siihen liittyvissä tuotteen
sekä hankinnan toimintaperiaatteissa. Ympäristön
toimintaperiaatteessa on linjattu sitoutuminen
hiilijalanjäljen pienentämiseen sekä luonnon
monimuotoisuuden tukemiseen. Tärkeänä osana
näitä tavoitteita ovat materiaalien käytön optimointi,
siirtymä neitseellisistä materiaaleista kierrätettyihin tai
uusiutuviin materiaaleihin, kiertotalouden periaatteiden
mukainen toiminta sekä kestävä vedenkäyttö. Veteen
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous
liittyvät asiat on kuvattu osiossa E3 Vesivarat ja merten
luonnonvarat.
Myös tuotteen toimintaperiaatteessa on kuvattu
tuotteiden ympäristövaikutusten huomiointi, kuten
pakkausmateriaalien valinta sekä pakkausten
kierrätettävyyden varmistaminen. Lisäksi
ympäristövastuullisuuden huomioiminen hankinnassa
on kuvattu hankinnan toimintaperiaatteessa.
Olvi-konsernin eettisen ohjeistuksen ja kaikkien
toimintaperiaatteiden sidosryhmien kattavuus,
toteuttamisesta vastuussa oleva ylin taho ja saatavuus
sidosryhmille on kuvattu kestävyysraportin liitteessä.
Kaikilla valmistavilla toimipaikoilla on
ympäristötoimilupa, jonka pohjana on toiminnan
ympäristövaikutusten arviointi ja haitallisten
vaikutusten minimointi. Osassa maista lupaprosessi
sisältää myös yleisen kuulemisen mahdollisista
vaikutuksista paikalliseen yhteisöön. Kuulemisissa ei
ole noussut esille merkitviä seikkoja. Asiakkaat ja
kuluttajat voivat olla yhteydessä materiaalien käyttöön
ja kiertotalouteen liittyvissä asioissa yhtiöiden
palautekanavien välityksellä. Nämä kanavat on esitelty
tarkemmin osiossa S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät.
Asiakkaat voivat lisäksi olla yhteydessä suoraan
paikalliseen myyntiorganisaatioon.
Merkitvä osa käytettyjen materiaalien
ympäristövaikutuksesta syntyy kumppanien
toiminnoissa tai määräytyy heidän valintojensa
perusteella. Vaikutusta on myös asiakkaiden
ja kuluttajien toimilla. Siksi ympäristön
toimintaperiaatteessa on huomioitu sidosryhmien,
kuten toimitusketjun, osallistaminen ja vastaavat
tavoitteet on kuvattu kumppaneille suunnatussa
eettisessä ohjeistuksessa. Tavarantoimittajien ja
yhteistyökumppanien edellytetään sitoutuvan
noudattamaan heille suunnattua eettistä ohjeistusta.
Tuotteen toimintaperiaatteessa on linjattu, et
kuluttajille viestitään pakkausten kierrätettävyydes
ja kierrättämisestä.
TOIMENPITEET
Olvi-konsernin materiaalien käytöllä ja sen
kehittämisellä on positiivisia ja negatiivisia vaikutuksia
sekä resurssien sisäänvirtaukseen ja käyttöön et
tuotteisiin liittyvään resurssien ulosvirtaukseen.
Olennaisia materiaaleja ovat raaka-aineet, kuten
mallas, sokeri ja vesi, sekä pakkaustarvikkeet, kuten
alumiinitölkit, lasi- ja muovipullot, kutistemuovit
sekä kartonkipakkaukset. Lisäksi tarvitaan
kuljetuspakkauksia, kuten lavoja, muovikennoja ja
-koreja, kontteja ja kartonkipakkauksia sekä sisään
tulevien että ulos lähtevien materiaalien ja valmiiden
tuotteiden kuljettamiseen. Ulosvirtaus koostuu
lähinnä valmiista tuotteista, joiden ympäristövaikutus
määräytyy maakohtaisen pakkausmateriaalien
kierrätyksen ja loppukäytön perusteella.
Raaka-aineet
Sisään tulevien materiaalien määrä ja laatu riippuvat
tuoteportfoliosta ja tuotantomääristä. Raaka-aineiden
osalta pyritään aina mahdollisimman tehokkaaseen
materiaalien hyödyntämiseen ja hävikin välttämiseen
tuotannonsuunnittelulla, sisällön tuotekehityksellä,
samojen materiaalien hyödyntämisellä eri
tuotteissa, tilauskokojen optimoinnilla sekä
huolehtimalla asianmukaisesta varastonkierrosta.
Kierrätysmateriaaleina hyödynnetään lähinnä
ylijäämähedelmiä ja niiden kuoria juomien
maustamisessa.
Pakkausmateriaalit
Pakkausmateriaalien määrää pyritään vähentämään
erilaisilla optimointitoimilla, kuten primääri- ja
sekundääripakkausten keventämisellä ja
uudelleensuunnittelulla. Muovipullojen ja tölkkien
osalta erilaisia keventämistoimia on tehty jo useita
vuosia ja näillä on saavutettu konsernitasolla
huomattavia materiaalivähennyksiä. Pakkauskehitys
jatketaan kaikissa konserniyhtiöissä yhteistyössä
tavarantoimittajien kanssa. Pakkauksen ensisijainen
tehtävä on kuitenkin suojata tuotetta, joten
kevennystoimia voi tehdä vain tuoteturvallisuuden
ja laadun määrittämään rajaan saakka. Vuonna 2026
jatketaan erilaisten pakkausten ympäristövaikutusten
selvittämistä, jotta voidaan ohjata tuoteportfoliota
ympäristön kannalta entistä kestävämpään suuntaan
valittujen pakkausmateriaalien kautta. Huomioon on
kuitenkin otettava EU:n SUP-direktiivi (single use
plastic) sekä pakkaus- ja pakkausjäteasetus, jotka
tulevat ohjaamaan alan pakkauskäytäntöjä vuoteen
2030 mennessä.
Neitseellisen, eli uuden, materiaalin käyttöä on
vähennetty käyttämällä kierrätettyjä materiaaleja sekä
muovipulloissa että kartonkipakkauksissa. EU-alueella
kierrätetyn PET-materiaalin käyttöä pulloissa
on lisätty vuonna 2025 ja sitä tullaan lisäämään
edelleen vuoteen 2030 asti. Valko-Venäjällä pyritään
parhaillaan saamaan lainsäädäntöön muutos, joka
sallisi kierrätysmuovin käytön primääripakkauksissa.
44OLVI OYJ
Myös lasi- ja alumiinipakkauksissa kierrätysmateriaalin
osuutta pakkauksessa pyritään jatkuvasti lisäämään
yhdessä kumppaneiden kanssa. Pahvipakkauksista
jo suurin osa on tehty kierrätetystä kuidusta. Myös
erilaisten kierrätysmuovien ja biopohjaisten muovien
käyttömahdollisuuksia on selvitetty, samoin on testattu
värien käytön vähentämistä pahvipakkauksissa sekä
selvitetty mahdollisuuksia ympäristöystävällisempien
värien käyttöön pakkauksissa. Kierrätettyjen
materiaalien käyttöä seurataan ja pyritään edelleen
lisäämään kaikissa konsernin yhtiöissä.
Kuljetuspakkaukset
Sisään tulevien materiaalien kuljettamiseen
käytetään erilaisia kuljetuspakkauksia ja -alustoja,
kuten lavoja, kontteja ja kanistereita. Osa näistä
pystytään hyödyntämään edelleen yhtiön sisällä,
osa kerätään ja palautetaan toimittajille ja osa
kierrätetään materiaalina. Lavoja myös korjataan
ja myydään edelleen kiertotalouden periaatteiden
mukaisesti. Vuoden 2025 aikana on kehitetty kiertävien
materiaalien seurantaa eri yhtiöissä ja kehitystyö
jatketaan vuonna 2026, jotta saadaan parempi kuva
materiaalien kokonaiskäytöstä.
Lähtevät materiaalit
Tuotteisiin liittyvä resurssien ulosvirtaus ja sen
vaikutukset ympäristöön kohdistuvat lähinnä
valmiisiin tuotteisiin, jotka toimitetaan pääosin
konsernimaihin. Tuotteiden sisältö kiertää
uudelleen jätevedenkäsittelyn kautta. Materiaalien
hyödyntämiseksi kaikki Olvi-konsernissa käytetyt
pakkaukset ovat materiaalina uudelleen kierrätettäviä.
Primääripakkaukset kierrätetään pääosin pakkausten
panttijärjestelmien kautta ja monipakkausten
materiaalit yleisten kierrätysjärjestelmien kautta. Valko-
Venäjää lukuun ottamatta yhtiöt osallistuvat paikallisen
juomapakkausten panttijärjestelmän toimintaan ja
pyrkivät lisäämään kuluttajien pakkausmateriaalien
kierrättämistä. Valko-Venäjällä panttijärjestelmän
luomista selvitetään. Toimien tehokkuutta seurataan
maittain paikallisten palautusjärjestelmien ilmoittamien
pullojen ja tölkkien palautusprosenttien avulla. Lähes
kaikki kuljetuspakkaukset, kuten lavat ja korit, ovat
uudelleenkäytettäviä.
Uudelleen käytett juomapakaukset
Konsernin yhtiöissä täytetään uudelleenkäytettäviä
lasipulloja ja ravintola-astioita. Näiden käyttäminen
vähentää neitseellisen materiaalin määrää, mutta
muut ympäristövaikutukset eivät ole yksiselitteisiä.
Uudelleenkäytettävien pakkausten käyttö vaihtelee
maittain niin, että kiertävää lasipulloa on käytössä
pääasiassa Virossa, Latviassa ja Liettuassa, kun taas
Suomessa, Tanskassa ja Valko-Venäjällä käytetään
pelkästään tai lähes pelkästään materiaalina
kierrätettävää lasipulloa. Uudelleenkäytettäviä
ravintola-astioita on käytössä kaikissa maissa.
Muut nykyiset primääripakkaukset eivät sovellu
uudelleenkäytettäväksi. Uudelleenkäytettävän
pullon käyttöä tullaan kehittämään EU:n pakkaus- ja
pakkausjäteasetuksen ja sen tulkintojen mukaisesti
vuoteen 2030 mennessä. Tämä voi vaatia huomattavia
taloudellisia panostuksia lähinnä niissä yhtiöissä,
jossa uudelleenkäytettävä pulloa ei tällä hetkellä
ole käytössä. Mahdollisten investointien tarve ja
suuruusluokka selviää, kun kansalliset tulkinnat
lainsäädännöstä ja asiakkaiden toimenpiteet saadaan
selville.
Arvoketjun materiaalivirrat
Arvoketjussa Olvi-konsernin yhtiöillä on paras näkyvyys
ja vaikutus materiaalien käyttöön ketjun lähiosissa,
mutta mitä kauemmas arvoketjussa mennään, sitä
vähemmän tietoa ja vaikutusmahdollisuuksia on.
Kumppanien eettinen ohjeistus vaatii kiertotalouden
periaatteiden huomioimista materiaalivirroissa ja
lisäksi toimittajien itsearvioinnissa kysytään jätteiden
käsittelystä ja materiaalivirroista.
Yleisesti suorien kumppaneiden materiaalivirrat
koostuvat maatalousperäisistä raaka-aineista
sekä pakkausmateriaaleista. Tölkkien ja muovien
tuotantoon käytetään kierrätettyjä materiaaleja sekä
kaivettua alumiinia ja öljyä. Paperi- ja pahvimateriaalit
pohjautuvat kierrätysmateriaaleihin ja puupohjaisiin
neitseellisiin materiaaleihin. Kuluttajien ja asiakkaiden
materiaalien kierrätystä ja loppukäsittelyä
primääripakkausten palautusjärjestelmän ulkopuolella
voidaan arvioida jossain määrin maakohtaisten
kierrätystietojen perusteella.
Kiertotalous tukee Olvi-konsernille keskeisimmistä
kahdeksasta YK:n kestävän kehityksen tavoitteista
tavoitetta 13: Ilmastotekoja.
TAVOITTEET
Yksi vastuullisuuden päätavoitteista on vastuullisen
tuotteen kriteerien mukainen tuoteportfolio vuonna
2030 (kuvattu tarkemmin osiossa S4 Kuluttajat ja
loppukäyttäjät). Ympäristöystävälliset pakkaukset
ovat osa vastuullisen tuotteen kriteerejä ja
konsernin tavoitteena onkin lisätä kierrätettyjen
materiaalien käyttöä tuotepakkauksissa kaikissa
konserniyhtiöissä. EU-alueella kierrätetyn PET-
materiaalin käyttöä pulloissa tullaan lisäämään
vuoteen 2030 mennessä vähintään 30 prosenttiin
muovisesta primääripakkausmateriaalista
lainsäädännön mukaisesti. Vuodelle 2025 tavoite oli
EU:n SUP-direktiivin (single use plastics) mukaisesti
vähintään 25 %. Vuonna 2025 kierrätysmuovin määrä
primääripakkauksissa oli konsernin EU-alueella 30
prosenttia, yli viisinkertaisesti verrattuna vuoteen
2024. Lisäksi seurataan EU:n SUP-direktiivin mukaisesti
muovimateriaalien käyttöä.
Muiden pakkausmateriaalien kierrätysmateriaalien
osuudelle ei ole asetettu numeerisia tavoitteita johtuen
lasin ja alumiinin valmistusprosessin luonteesta.
Kierrätysmateriaalien yhteismäärä primääri- ja
sekundääripakkauksissa on noin 37 % ja sitä pyritään
nostamaan yhteistyössä tavarantoimittajien kanssa.
Sisään tulevien materiaalien määrä ja laatu
riippuu tuoteportfoliosta ja tuotantomääristä.
Tuotantomäärien muutosten vuoksi suorat
määrälliset materiaalien vähennystavoitteet eivät
ohjaa materiaalikäyttöä eikä niitä ole asetettu, vaikka
materiaalien käyttöä pyritään vähentämään eri
toimilla. Vuoden 2026 aikana kehitetään edelleen
konsernitasolla materiaalivirtojen raportointia, mukaan
lukien kiertävät kuljetuspakkaukset.
Materiaalien ulosvirtauksen osalta ylläpidetään
kaikkien pakkausten kierrätettävyyttä sekä pakkausten
kierrätysohjeita kuluttajia ja asiakkaita varten.
Tavoitteita arvioidaan pakkausten panttijärjestelmien
palautuslukujen avulla. Uusimmat luvut on esitetty
jäljempänä olevassa taulukossa. Lisäksi pyritään
edelleen kehittämään sivuvirtojen hyötykäyttöä, kuten
löytämään uusia hyödyntämismahdollisuuksia mäskille
ja ylijäämähiivalle. Yhtiöiden sisäisiä lajittelukäytäntöjä
kehitetään edelleen ja etsitään käyttökohteita
mahdollisesti hyödynnettäville jätemateriaaleille.
Tavoitteiden täyttymistä seurataan vuosittain
materiaalijakeiden ja jätteiden määrillä.
45OLVI OYJ
MITTARIT JA LAATIMISPERIAATTEET
Resurssien sisäänvirtaukset
2025 2024
Käytetyt tuotteet ja materiaalit kokonaispaino, tn 2 877 685 2 954 723
Uudelleen käytetyt, kierrätetyt ja uusiomateriaalit (pakkausmateriaalit), tn 62 793 58 305
Uudelleen käytetyt, kierrätetyt ja uusiomateriaalit (pakkausmateriaalit), % 57,7 58,2
Kestävästi hankitut biologiset materiaalit, % 0 0
Resurssien ulosvirtaukset
2025 2024
Kierrätettävien ainesten osuus pakkauksissa, % 100 100
Kertapäällysteiden kierrätysjärjestelmä ja kierrätysasteet
Suomi Viro Latvia Liettua Tanska
Muovipullo, % 92 90 86 90 92
Lasipullo, % 100 86 80 84 91
Tölkki, % 100 91 77 91 93
Laatimisperiaatteet
Olennaiset resurssien sisäänvirtaukset on kuvattu
osiossa Toimenpiteet. Harvinaisia maametalleja
ei käytetä, EU:n kriittisistä raaka-aineista alumiini
tölkkipakkausten raaka-aineena on merkittävä.
Materiaalien sisäänvirtauslaskenta sisältää
tuotteiden tuottamiseen käytetyt biologiset
ja tekniset pakkausmateriaalit ja raaka-aineet,
sisältäen veden, sekä kumppaneilta myytäväksi
ostetut valmiit tuotteet raportointikaudelta.
Tuotantotilojen ja laitteiden pesuun käytettävä
vesi on huomioitu. Luvuissa ei ole huomioitu
tuotteiden kuljetuspakkauksia, kuten lavoja ja
kennoja, joiden tarkempaa seurantaa kehitetään
edelleen. Kunnossapitoon tai rakentamiseen
käytettyjä materiaaleja, markkinointimateriaaleja
tai muita tuotteisiin liittymättömiä materiaaleja ei
ole huomioitu.
Uusiutuva pakkausmateriaali on biologisista
materiaaleista valmistettuja pakkauksia,
kuten pahvia. Uusiomateriaali sisältää
kierrätysmateriaalista valmistetun osan
pakkauksista, kuten uusiomuovi ja kierrätetty
lasi sekä alumiini. Uusiutuva ja uusiomateriaali
on laskettu hankintamäärien mukaisesti.
Uudelleenkäytetty materiaali sisältää sellaisenaan
uudelleenkäytettävän primääripakkauskannan,
joka on hankittu raportointivuoden aikana.
Uusiutuva ja uusiomateriaali sisältät osittain
samoja materiaaleja, sillä osa uusiomateriaalista
on myös uusiutuvaa (pahvi ja kartonki), mutta
laskennassa ne on huomioitu vain kerran.
Biologisten raaka-aineiden osalta kestävän
kehityksen mukaista hankintaa ei ole tehty, sillä
sertifioinnit eivät käytetyissä raaka-aineissa ole
yleisiä. Biologisten pakkausmateriaalien osalta
sertifioituja materiaaleja ei ole hankittu, mutta Olvi-
konserni on sitoutunut olemaan aiheuttamatta
metsäkatoa toiminnallaan. Käyttöomaisuus ja sen
lisäykset on raportoitu tilinpäätöksessä.
Laskenta perustuu toimittajan ilmoittamiin tai
mitattuihin hankintapainoihin ja nestemäiset
raaka-aineet on huomioitu märkäpainoina.
Pientä epätarkkuutta voi aiheutua valmiiden
ostotuotteiden netto- ja bruttopainotietojen
epätarkkuudesta sekä muutamien
materiaalikategorioiden pienistä netto- ja
bruttopainoeroista, mutta näillä ei ole merkittävää
vaikutusta lopputulokseen. Kertapäällysteiden
kierrätysasteet ovat maakohtaisista
panttipalautusjärjestelmistä.
Olvi-konsernin kaikki yhtiöt myyvät elintarvikkeita,
jotka on pakattu kierrätettäviin ja osittain
myös uudelleenkäytettäviin pakkauksiin.
Suurin osa tuotteista valmistetaan konsernin
tuotantolaitoksissa. Tuotteiden luonteen
mukaisesti tuote on suunniteltu käytettäväksi
kerran, pois lukien uudelleenkäytettävät
pakkaukset. Kuljetuspakkaukset ovat joko
uudelleenkäytettäviä, kuten lavat, kennot ja
korit, tai kierrätettäviä, kuten pakkausmuovit ja
pahvilaatikot. Ostotuotteiden osalta brutto- ja
nettopainotietojen epätarkkuus voi aiheuttaa
pientä epätarkkuutta laskentaan, mutta sillä ei ole
merkitvää vaikutusta lopputulokseen.
46OLVI OYJ
Sosiaalisen
vastuun tiedot
S1 Oma työvoima .......................................................... 48
S2 Arvoketjun työntekijät ............................................56
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät ...................................59
47OLVI OYJ
LÄHESTYMISTAPA JA
TOIMINTAPERIAATTEET
Omia, työsuhteessa olevia työntekijöitä koskevat
olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on
tunnistettu Olvi-konsernin kaksoisolennaisuusarvioinnin
perusteella. Kaksoisolennaisuusarviointi ja sen kautta
tunnistetut Olvi-konsernin olennaiset vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet on kuvattu tarkemmin osiossa ESRS 2
Yleiset tiedot.
Omia työntekijöitä koskevien olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien hallintaa on kuvattu erityisesti
Olvi-konsernin henkilöstön toimintaperiaatteessa
sekä työturvallisuuden, tietoturvan ja henkilötietojen
tietosuojan toimintaperiaatteissa. Lisäksi Olvi-
konsernin eettisessä ohjeistuksessa ja vastuullisuuden
toimintaperiaatteessa käsitellään omien työntekijöiden
kannalta merkittäviä aiheita. Omien työntekijöiden edut
on otettu huomioon heitä koskevia toimintaperiaatteita
laadittaessa tarkastelemalla muun muassa
kaksoisolennaisuusarvioinnin, henkilöstötutkimusten
tuloksia sekä henkilöstön yhteistyöryhmien ehdotuksia.
Sitoumukset
Olvi-konsernin ihmisoikeussitoumus päivitettiin yhdessä
ulkoisen ihmisoikeusasiantuntijatahon kanssa vuonna
2025. Ihmisoikeussitoumus toimii ohjeena konsernin
eettiselle ohjeistukselle. Olvi-konserni on sitoutunut
kunnioittamaan ja edistämään kansainvälisesti
tunnustettuja ihmisoikeuksia ja niihin liittyviä standardeja
YK:n kansainvälisten perusasiakirjojen, Kansainvälisen
työjärjestön ILO:n työelämän perusperiaatteiden
ja -oikeuksien sekä OECD:n toimintaohjeiden
monikansallisille yrityksille mukaisesti. Toteutusta
S1 Oma työvoima
ohjataan ihmisoikeussitoumuksella, eettisellä
ohjeistuksella ja tätä täydentävillä toimintaperiaatteilla.
Eettinen ohjeistus ja henkilöstön toimintaperiaate
linjaavat omaan työvoimaan liittyen, ettei Olvi-
konserni salli pakkotyötä, lapsityövoiman käyttöä tai
ihmiskauppaa. Olvi-konsernin tavoitteena on nolla
vakavaa lapsityöhön, pakkotyöhön ja ihmiskauppaan
liittyvää ihmisoikeustapausta, eikä tällaisia tapauksia
ollut vuonna 2025.
Olvi-konserni on sitoutunut YK:n yrityksiä ja
ihmisoikeuksia koskeviin ohjaaviin periaatteisiin (UNGPs).
Konsernin ihmisoikeussitoumuksen lisäksi konsernilla on
muita ohjeita ohjaamassa ihmisoikeuksien huomioimista
kaikessa toiminnassa. Olvi-konsernin tietoon ei
ole tullut konsernin työvoimaan liittyviä vakavia
ihmisoikeustapauksia raportointikaudella.
Ihmisoikeusvaikutusten arviointi
Vuonna 2025 Olvi-konsernissa on syvennetty
työntekijöiden ihmisoikeusvaikutusten arviointia
ja vaikutusten riskienarviointia, jotka on toteutettu
YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskevien ohjaavien
periaatteiden mukaisesti. Olvi-konsernin merkittävimmät
ihmisoikeusvaikutukset työntekijöihin liittyvät
turvallisuuteen, terveyteen sekä tasa-arvoon ja
syrjinnän vastaisuuteen. Toimenpiteitä näiden
vaikutusten ehkäisemiseksi ja lieventämiseksi on
kuvattu tämän aihestandardin Toimenpiteet-osioissa.
Vuonna 2024 tehtiin ihmisoikeusvaikutusten arviointi
ja vaikutusten riskienarviointi työntekijöille, jotka
eivät ole suorassa työsuhteessa Olvi-konserniin,
mutta joihin on työnjohdollinen vastuu. Tälle ryhmälle
tehtyä vaikutusten riskienarviointia tarkennettiin
48OLVI OYJ
vuonna 2025 saatujen lisätietojen perusteella. Näihin
työntekijöihin kuuluvat itsenäiset ammatinharjoittajat
ja pääasiallisesti työllistämistoimintaa harjoittavien
kolmansien osapuolten toimittamat henkilöt. Näihin
työntekijöihin kohdistuvat ihmisoikeusriskit arvioidaan
osana epäsuoran hankinnan kokonaisuutta. Epäsuoran
hankinnan riskienarviointien tuloksista on kerrottu
tarkemmin S2 Arvoketjun työntekijät. Arviointeja
tarkennetaan edelleen vuoden 2026 aikana.
Henkilöstön toimintaperiaate
Henkilöstön toimintaperiaate kuvaa
henkilöstökäytäntöjä tavoitteenaan tukea konsernin
strategisia päämääriä, rakentaa positiivista ja
innovatiivista yrityskulttuuria, tukea työntekijöiden
suoriutumista työssä ja ylläpitää työntekijöiden
työhyvinvointia. Lisäksi pyritään työnantajamielikuvan
ylläpitämiseen, konsernina toimimisen varmistamiseen
ja konsernin resurssien, tietämyksen ja kokemuksen
hyödyntämiseen toiminnan kehittämiseksi.
Toimintaperiaatteessa tuodaan esiin myös työntekijöille
suunnatut vuorovaikutuskanavat sekä ilmoituskanava
huolenaiheiden ilmaisemiselle. Henkilöstön
toimintaperiaatteen yhtenä päämääränä on positiivinen,
innovatiivinen ja ketterä yrityskulttuuri, josta on kerrottu
tarkemmin osiossa G1 Liiketoiminnan harjoittaminen.
Henkilöstön toimintaperiaatteen päämäärät liittyen
henkilöstösuunnitteluun ja rekrytointiin sekä
esihenkilötyöhön ja johtamiseen tukevat omien
työntekijöiden olennaisten vaikutusten hallintaa.
Terveys ja turvallisuus
Työntekijöiden terveydellä ja turvallisuudella on
positiivinen vaikutus, ja omien työntekijöiden
työterveyden ja -hyvinvoinnin tukeminen on yksi
henkilöstön toimintaperiaatteen päämääristä.
Työkyvyn ylläpitämiseksi työntekijöitä rohkaistaan
avoimeen keskustelukulttuuriin ja työntekijöille
tarjotaan terveyspalveluja työterveyden kautta.
Toimintaperiaatteen mukaisesti Olvi-konserni keskittyy
varmistamaan henkilöstön fyysisen, henkisen
ja sosiaalisen hyvinvoinnin sekä tarjoamaan
päihteettömän työympäristön. Olvi-konsernin
työturvallisuuden toimintaperiaatteen tarkoituksena
on taata, että jokainen konsernin yhtiöissä
työskentelevä voi tehdä tehtävänsä turvallisesti eikä
altistu vaaroille tai muille tekijöille, jotka vaarantaisivat
heidän henkisen tai fyysisen turvallisuutensa.
Tturvallisuuden toimintaperiaatteen päämääränä
on turvallisuuslähtöiseen toimintatapaan ja
turvallisuuskulttuuriin keskittyminen, missä
keskeisessä roolissa on ohjeistus työturvallisuuden
periaatteista. Johdon ja työntekijöiden aktiivinen
rooli on myös yksi päämääristä. Henkilöstön
työturvallisuustietoisuuteen ja -koulutukseen
panostetaan, ja heitä kannustetaan tekemään näihin
liittyviä havaintoja. Turvallisuuskäytäntöjen jatkuvan
kehittämisen päämääränä on yhteisten toimintamallien
ylläpitäminen ja jatkuva parantaminen. Konsernilla
on yhteiset ohjeet työtapaturmien ehkäisemiselle ja
tutkinnalle.
Tturvallisuuden toimintaperiaatteessa
kerrotaan myös konsernin johtamisjärjestelmistä.
Kaikilla konserniyhtiöillä on omat työterveys- ja
työturvallisuusjohtamisjärjestelmänsä, jotka
varmistavat toiminnan laadun ja yhdenmukaisuuden
sekä täyttävät lakisääteiset vaatimukset. Lisäksi
kaikilla suurilla konsernipanimoilla on sertifioidut
työterveys- ja työturvallisuusjohtamisjärjestelmät
(ISO 45001 -standardi). Osassa yhtiöistä on käytössä
psykologiseen työterveyteen ja -turvallisuuteen
keskittyvä ISO 45003 -standardi.
Työolot
Henkilöstön toimintaperiaatteen yhtenä päämääränä
on hyvien työolojen takaaminen, minkä varmistamalla
Olvi-konsernilla on positiivinen vaikutus omiin
työntekijöihinsä. Toimintaperiaatteen mukaisesti
työolojen osalta halutaan varmistaa riittävä palkka,
työaika sekä työ- ja yksityiselämän tasapaino. Olvi-
konserni luo työaikojen kautta parempaa työympäristöä
erilaisilla toimenpiteillä, mikä rakentaa positiivista
työnantajamielikuvaa. Tämä vähentää työntekijöiden
vaihtuvuutta ja helpottaa uusien työntekijöiden
saatavuutta, joilla on myös positiivista taloudellista
vaikutusta.
Toimintaperiaatteessa kerrotaan myös muista
työoloihin liittyvistä asioista, joita ovat
työmarkkinaosapuolten välinen vuoropuhelu,
yhdistymisvapaus, yritysneuvostojen olemassaolo,
työntekijöiden oikeudet tiedonsaantiin, kuulemiseen
ja osallistumiseen ja työehtosopimusneuvottelut.
Ammatillista yhdistymisvapautta kunnioitetaan,
mukaan lukien oikeus liittyä ammattiliittoihin ja
oikeus käyttää kollektiivista neuvotteluoikeutta.
Työntekijöitä kannustetaan osallistumaan
säännöllisiin sosiaalisen vuoropuhelun foorumeihin.
Kaikissa työoloihin liittyvissä asioissa noudatetaan
paikallisia lakeja, määräyksiä ja sääntöjä.
Henkilöstön toimintaperiaatteen mukaisesti myös
työllisyysturvasta huolehditaan.
Yhdenvertainen kohtelu ja
yhdenvertaiset mahdollisuudet
Varmistamalla moninaisuuden, sukupuolten tasa-
arvon ja samanarvoisesta työstä saman palkan
toteutumisen Olvi-konsernin toiminnalla on positiivisia
vaikutuksia omiin työntekijöihinsä. Yhtenä henkilöstön
toimintaperiaatteen päämääränä on edistää
yhdenvertaisia mahdollisuuksia ja moninaisuutta,
mukaan lukien inklusiivisempaa toimintakulttuuria.
Toimintaperiaatteen mukaisesti kaikkia työntekijöitä
kohdellaan tasapuolisesti ja yhdenvertaisesti
riippumatta iästä, sukupuolesta, sukupuoli-
identiteetistä, etnisestä taustasta, rodusta, ihonväristä,
sukupuolisesta suuntautumisesta, vammaisuudesta,
poliittisista mielipiteistä, uskonnosta, kansallisesta tai
yhteiskunnallisesta alkuperästä tai muusta vastaavasta
seikasta. Olvi-konsernissa on ohjeita, joilla pyritään
ehkäisemään syrjintää.
Toimenpiteillä, joilla torjutaan työpaikalla esiintyvää
mahdollista väkivaltaa ja häirintää, nähdään
olevan positiivinen vaikutus omille työntekijöille.
Toimintaperiaate linjaa, että Olvi-konsernissa on
nollatoleranssi syrjinnälle ja häirinnälle kaikissa
olosuhteissa. Olvi-konsernissa ei hyväksytä
minkäänlaista syrjintää, fyysistä, seksuaalista,
sanallista tai psykologista häirintää, eikä
minkäänlaista loukkaavaa käytöstä tai kiusaamista.
Toimintaperiaatteen mukaisesti syrjintään, rikkomuksiin
ja epäasialliseen käytökseen puututaan välittömästi
näihin tilanteisiin suunniteltujen prosessien mukaisesti.
Henkilöstön kouluttamisella ja taitojen kehittämisellä on
positiivinen vaikutus, ja tämä on yhtenä päämääränä
henkilöstön toimintaperiaatteessa.
Toimintaperiaatteen mukaisesti Olvi-konserni järjestää
kehityskeskusteluja sekä kehittää henkilöstön
osaamista yhtiö- ja konsernitason koulutuksilla.
Kaikkien toimintaperiaatteiden sidosryhmien kattavuus,
toteuttamisesta vastuussa oleva ylin taho ja saatavuus
sidosryhmille on kuvattu kestävyysraportin liitteessä.
Omien työntekijöiden vaikutusten hallitsemiseksi
Olvi-konserni seuraa ja arvioi toimintaperiaatteiden
päämääriin liittyvien toimenpiteiden tehokkuutta eri
organisaatiotasoilla. Tarkemmat tiedot löytyvät osana
hallinto-, johto- ja valvontaelinten roolien kuvauksia
osiossa ESRS 2 Yleiset tiedot. Konsernin työntekijöille
viestitään päämääriin liittyvien tavoitteiden
edistymisestä ja näihin liittyvistä toimenpiteistä
säännöllisesti eri sisäisten kanavien kautta.
TERVEYS JA TURVALLISUUS
Toimenpiteet
Olvi-konserni pyrkii saamaan aikaan myönteisiä
vaikutuksia omiin työntekijöihin terveyteen ja
turvallisuuteen liittyvillä toimenpiteillä.
49OLVI OYJ
TYÖTERVEYS
Olvi-konserni kehittää jatkuvasti työtapoja ja
työympäristöä sujuvan ja tuottavan työn edistämiseksi
sekä terveysvaarojen ja -haittojen poistamiseksi. Kaikki
konserniyhtiöt suunnittelevat työn, siinä käytettävät
koneet ja laitteet sekä työympäristön ja työolosuhteet
siten, ettei niistä aiheudu fyysisiä tai henkisiä
terveyshaittoja tai -vaaroja työntekijöille.
Olvi-konserni toteuttaa jatkuvia toimenpiteitä
työntekijöiden työterveyden ja -hyvinvoinnin
edistämiseksi. Kaikissa Olvi-konsernin
tuotantolaitoksissa kartoitetaan säännöllisesti
työterveyteen liittyviä riskejä ja havaintojen perusteella
tehdään toimenpiteitä, joiden vaikuttavuutta
seurataan. Olvi-konsernin kaikilla yhtiöillä on
käytössään järjestelmät ja menettelytavat työperäisten
terveysongelmien ilmoittamiselle. Koko konsernissa
mahdolliset työkykyyn vaikuttavat seikat pyritään
havaitsemaan jo varhaisessa vaiheessa, erityisesti
kannustamalla avoimeen keskustelukulttuuriin.
Sairauspoissaolojen kohdalla työterveyshuollon
avulla varmistetaan tehokas hoito ja toimenpiteet.
Terveydenhuolto järjestetään kaikissa
konserniyhtiöissä maan lainsäädännön ja käytäntöjen
mukaisesti. Kaikki konserniyhtiöt panostavat
työergonomiaan, -terveyteen ja -hyvinvointiin
erilaisten toimenpiteiden, tapahtumien, tilaisuuksien ja
luentojen avulla. Lisäksi Olvi-konsernissa toteutetaan
työhyvinvointia tukevia ohjelmia ja tapahtumia
jokaisessa yhtiössä. Koko konsernissa tuetaan myös
vapaa-ajalla tapahtuvaa liikuntaa ja harrastuksia.
TYÖTURVALLISUUS
Olvi-konserni haluaa varmistaa tapaturmattoman ja
sujuvan työskentelyn sekä omalle henkilöstölle et
tiloissa työskenteleville ulkopuolisille työntekijöille.
Ttapojen kehittämiseksi sekä vaaratekijöiden
havaitsemiseksi, ennaltaehkäisemiseksi ja
poistamiseksi tehdään jatkuvaa työtä. Kaikissa Olvi-
suunniteltujen järjestelmien ja sovellusten kautta.
Jokainen turvallisuushavainto käsitellään ja niiden
perusteella toteutetaan tarvittavat toimenpiteet,
joiden toteutumista seurataan. Konserniyhtiöissä
kehitetään jatkuvasti toimintaa ja käytäntöjä
turvallisuushavaintojen tekemiseen ja tehokkaaseen
hyödyntämiseen liittyen.
Vuonna 2025 konserniyhtiöt ovat jatkaneet konsernin
työturvallisuuden periaatteiden jalkauttamista, mikä
jatkuu edelleen vuonna 2026. Periaatteisiin kuuluvat:
Turvallisuuden huomioiminen kaikessa
toiminnassa
Siisteyteen ja järjestykseen huomioon
kiinnittäminen
Aktiivisesti turvallisuushavaintojen tekeminen
Asianmukaisten suojavälineiden ja -vaatteiden
käyttäminen
Hyvinvoinnista ja jaksamisesta huolehtiminen
Olvi-konsernin kaikilla yhtiöillä on järjestelmät
ja menettelytavat läheltä piti -tilanteiden ja
onnettomuuksien seuraamiseen, raportoimiseen,
tutkimiseen ja tilanteiden korjaamiseen. Vuonna 2025
konserniyhtiöt jatkoivat konsernin työturvallisuuden
kehittämistä ja tarkensivat vakavan tapaturman
määritelmää. Vuonna 2026 konserniyhtiöissä tehdään
työturvallisuuden nykytilaselvitykset, minkä jälkeen
luodaan konsernin työturvallisuuden strategia ja
kehittämissuunnitelmat.
Vuonna 2025 Olvi-konserniyhtiöt jakoivat yhtiöiden
työterveyden ja -turvallisuuden käytäntöjä toisilleen
paikallisen toiminnan kehittämiseksi. Samanlaista
kehitystyötä jatketaan myös vuonna 2026.
Työntekijöiden terveyden ja turvallisuuden
edistämiseen tähtäävät toimet tukevat Olvi-
konsernille keskeisimmistä kahdeksasta YK:n kestävän
kehityksen tavoitteista 3: Terveyttä ja hyvinvointia ja 8:
Ihmisarvoista työtä ja talouskasvua.
Tavoitteet
Olvi-konserni mittaa työterveyden ja -kyvyn
turvaamista sairauspoissaoloista johtuvilla
poissaoloilla. Konsernin pysyvänä, pitkän
ajan tavoitteena on saavuttaa 3,5 prosenttia
sairauspoissaoloja kaikista omien työntekijöiden
työtunneista. Vuonna 2025 konsernissa oli 4,6
prosenttia sairauspoissaoloja kaikista työtunneista,
kun vuonna 2024 niitä oli 4,3 prosenttia. Työntekijöiden
työterveyden tilannetta seurataan myös
henkilöstökyselyllä. Tutkimustulosten perusteella
asetetaan kullekin toiminnolle kehittämistavoitteet
ja niiden toteutumista seurataan säännöllisesti.
Työntekijät osallistuvat kehittämistavoitteiden
asettamiseen.
Olvi-konserni mittaa turvallista työympäristöä
tapaturmien kokonaismäärällä ja työtapaturmista
johtuvilla poissaoloilla. Vuonna 2025 Olvi-konsernissa
raportoitiin yhteensä 22 tapaturmaa, mikä oli 6
tapaturmaa eli 21,4 prosenttia vähemmän kuin
edellisenä vuotena. Tapaturmien määrän vähenemis
selittää, että Olvi-konsernissa on kehitetty tapaa
tunnistaa ja arvioida työpaikan vaaratekijöitä ja riskejä
ja suunnitella ennaltaehkäiseviä toimenpiteitä riskien
minimoimiseksi.
Vuodesta 2025 eteenpäin Olvi-konsernin yksi
vastuullisuuden päätavoitteista on ollut nolla
vakavaa työtapaturmaa vuosittain. Vakava
onnettomuus on tapaturma, joka johtaa yli 30 päivän
poissaoloon, murtumiin tai vakaviin vammoihin
sekä kuolemantapauksiin. Vuonna 2025 vakavia
tapaturmia oli 3, kun edellisenä vuonna sattui kaksi
vakavaa tapaturmaa. Vuoden 2025 tapaturmat
johtuivat virheellisestä työtavasta, nyrjähdyksestä
ja liukastumisesta, jotka kaikki johtivat yli 30 päivän
sairauspoissaoloihin. Kaikissa tapauksissa toteutettiin
korjaavat toimenpiteet vastaavien tapaturmien
ehkäisemiseksi. Turvallisuusasioista raportoidaan
johdolle kuukausittain.
konsernin tuotantolaitoksissa suoritetaan omien sekä
ulkopuolisten työturvallisuusasiantuntijoiden toimesta
turvallisuusriskien arviointeja ja auditointeja vuosittain,
sekä toiminta- tai laitemuutosten yhteydessä.
Näiden pohjalta määritetään toimenpiteitä, joiden
vaikuttavuutta seurataan.
Konsernissa varmistetaan henkilöstön
osaaminen turvallisuusasioissa perehdytyksen,
turvallisuuskoulutuksien ja ajantasaisten ohjeistuksien
avulla, jotka ovat saatavilla sekä yleisellä tasolla
että tehtäväkohtaisesti. Olvi-konsernin tehtailla
työntekijöillä on asianmukaiset suojavälineet ja
-vaatteet.
Työntekijöitä kannustetaan tekemään
turvallisuushavaintoja kaikissa konserniyhtiöissä tähän
50OLVI OYJ
YHDENVERTAINEN KOHTELU JA
YHDENVERTAISET MAHDOLLISUUDET
Toimenpiteet
Olvi-konserni tekee monimuotoisuuteen liittyen
toimenpiteitä, joilla se pyrkii saamaan aikaan omaan
työvoimaansa kohdistuvia myönteisiä vaikutuksia.
Konserniyhtiöillä on työkaluja ja ohjeita
monimuotoisuuden edistämiseksi ja syrjinnän
ehkäisemiseksi. Emoyhtiö Olvi on sitoutunut edistämään
työyhteisön monimuotoisuutta, yhdenvertaisuutta
ja inklusiivisuutta FIBS-yritysvastuuverkoston
Monimuotoisuus-sitoumuksella. Vuonna 2024 Cēsu Alus
liittyi Vahvuus monimuotoisuudessa -aloitteeseen, joka
on Latvian hallinnon alaisen säätiön perustama. Vuoden
2025 arvioinnissa Cēsu Alus sai toista vuotta peräkkäin
hopeatason osoituksena monimuotoisuuspolitiikan
onnistuneesta toteuttamisesta ja työntekijöiden
aktiivisesta osallistumisesta inklusiivisen työympäristön
edistämiseen.
Vuoden 2025 alussa Olvi-konserni jatkoi DEI-
vertaisoppimisryhmässä, jonka järjesti UN Global
Compact Suomi. Vertaisoppimisryhmässä Olvi-konserni
syvensi tietoaan ja osaamista monimuotoisuuteen,
yhdenvertaisuuteen ja inklusiivisuuden liittyen.
Monimuotoisuus, yhdenvertaisuus ja inklusiivisuus olivat
yksi konsernin vuoden 2025 vastuullisuuskoulutusten
aiheista. Vuonna 2025 Olvi-konserni laati nykytila-
analyysin, minkä pohjalta määritetään vuonna 2026
tavoitteet, painopisteet ja toimenpiteet. Lisäksi vuonna
2026 päivitetään monimuotoisuuteen liittyviä ohjeita.
Konsernin sukupuolijakauma on pysynyt hyvin
vakiintuneena. Vuonna 2025 konsernissa työskenteli
60 prosenttia miehiä ja 40 prosenttia naisia. Vuonna
2025 Olvi Oyj:n hallituksessa oli 67 prosenttia miehiä
ja 33 prosenttia naisia. Konsernin ylimmän johdon,
eli konsernin johtoryhmän, yhtiöiden johtoryhmien
ja tytäryhtiöiden hallitusten jäsenistä 45 prosenttia
oli miehiä ja 55 prosenttia naisia. Sukupuolten tasa-
arvoisuus toteutuu tällä hetkellä varsin hyvin koko
Olvi-konsernissa, eikä erilisiä toimenpiteitä esimerkiksi
rekrytointiin liittyen nähdä tarpeelliseksi. Sukupuolten
tasa-arvoisuuden toteutumisen nykytilaa tarkastellaan
tarkemmin osana monimuotoisuuden suunnitelmaa
vuonna 2026.
Olvi-konserni kehittää palkkaukseen ja
palkitsemiseen liittyviä prosesseja, joilla varmistetaan
oikeudenmukainen, johdonmukainen ja kilpailukykyinen
palkkaus ja palkitseminen. Vuonna 2026 jatketaan
edelleen yhtenäisten palkkauksen ja palkitsemisen
käytänteiden kehittämistä, joilla varmistetaan
palkitsemisen perustuminen tehtävän vaativuuteen,
henkilökohtaiseen pätevyyteen, kokemukseen ja
suoriutumiseen työssä.
Olvi-konsernissa tehdään työpaikalla esiintyvän
mahdollisen väkivallan ja häirinnän torjumiseksi
toimenpiteitä, joilla on positiivinen vaikutus näiden
ehkäisemiseksi. Vuonna 2025 laadittiin Olvi-konsernin
häirinnän ja epäasiallisen käytöksen vastainen ohjeistus.
Tämän lisäksi osalla konserniyhtiöistä on omia erillisiä
ohjeistuksia ja ohjeita häirinnän ja epäasiallisen
käytöksen hallintaan. Vuonna 2026 kaikki työntekijät
suorittavat pakollisen Konsernin Eettinen ohjeistus
-verkkokurssin, joka käsittelee yhtenä teemana
häirintää.
Työntekijöiden monimuotoisuuden edistämiseen ja
syrjinnän vastaisuuteen tähtäät toimet tukevat
Olvi-konsernille keskeisimmistä kahdeksasta YK:n
kestävän kehityksen tavoitteista 8: Ihmisarvoista työtä
ja talouskasvua.
Tavoitteet
Olvi-konserni mittaa yhdenvertaisuuden toteutumista
henkilöstötutkimuksessa olevalla kysymyksellä.
Vuoden 2024 henkilöstötutkimuksen mukaan suurin
osa konsernin työntekijöistä koki, että heitä kohdellaan
reilusti ja tasapuolisesti riippumatta asemasta,
sukupuolesta ja iästä (3,5/4). Henkilöstötutkimus
järjestetään seuraavan kerran vuonna 2026.
Vuodesta 2025 eteenpäin konsernin pysyvänä pitkän
aikavälin tavoitteena on saavuttaa vähintään 3,5/4
henkilöstökyselyn yhdenvertaisuutta koskevassa
kysymyksessä. Sopimattoman käytöksen ja häirinnän
osalta työpaikalla konsernin tavoite on nolla tapausta.
Henkilöstötutkimuksen tuloksien perusteella
asetetaan myös yhtiötasoisia kehittämistavoitteita.
Henkilöstötutkimuksen kysymyksiä ja niihin liittyviä
tavoitteita kehitetään yhdessä osan konsernin
työntekijöistä kanssa.
Olvi-konserni asettaa uusia monimuotoisuuden
tavoitteita ja mittareita, kun konsernin moni-
muotoisuuden toimenpidesuunnitelma on valmistunut
vuonna 2026. Tavoitteita ja toimenpiteitä tarkastellaan
nykytila-analyysin pohjalta, mikä tehtiin vuonna 2025.
Työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän osalta
konsernin tavoitteena on nolla tapausta. Vuonna
2025 ilmoitettiin näihin liittyen nolla tapausta
Whisteblowing-ilmoituskanavan kautta. Vuonna 2025
Olvi-konserni kehitti konsernin yhteisiä prosesseja ja
raportointikanavaa häirinnän ja epäasiallisen käytöksen
tapausten raportoimiseksi.
KOULUTUS JA TAITOJEN KEHITTÄMINEN
Toimenpiteet
Olvi-konserni tekee koulutukseen ja taitojen
kehittämiseen liittyen monia toimenpiteitä, joilla
se pyrkii saamaan aikaan omaan työvoimaansa
kohdistuvia myönteisiä vaikutuksia. Olvi-konserni
tukee henkilöstön osaamista ja kehittymistä
51OLVI OYJ
sekä yhteisen toimintakulttuurin rakentamista
niin yhtiö- että konsernitason koulutuksilla kuin
toiminnan kehittämisellä. Henkilöstöä koulutetaan
monipuolisesti sekä perinteisillä koulutuksilla et
verkkokoulutuksilla.
Vuonna 2025 konserniyhtiöissä järjestettiin
infotilaisuuksia, joissa käsiteltiin eettistä ohjeistusta
ja muita toimintaperiaatteita. Vuonna 2025 Olvi-
konsernin vastuullisuuskoulutukset keskittyivät
sosiaaliseen vastuullisuuteen, ihmisoikeuksiin,
ympäristövastuullisuuteen ja arvoketjuun. Lisäksi
yhtiöissä käynnistettiin pakollinen konsernin
vastuullisuuden verkkokoulutus sekä tarjottiin
yhtiökohtaisia koulutuksia muun muassa
työturvallisuudesta.
Uusille työntekijöille tarjotaan perehdytys
henkilökohtaisella perehdytyksellä, työnopastuksella
ja yhteisellä koulutuksella. Perehdyttäjille järjestetään
koulutusta ja perehdytyksestä kerätään palautetta
toiminnan kehittämiseksi.
keskeisimmistä kahdeksasta YK:n kestävän kehityksen
tavoitteista 4: Hyvä koulutus.
Tavoitteet
Olvi-konserni mittaa kehityskeskustelujen toteutumista
henkilöstön osaamisen ja kehitystarpeiden
kartoittamiseksi. Kehityskeskusteluissa työntekijät
määrittelet yhdessä esihenkilön kanssa
henkilökohtaiset kehitystavoitteet. Tavoitteena on,
että 100 prosenttia kaikista vakinaisista työsuhteisista
työntekijöistä käy kehityskeskustelun vuosittain.
Vuonna 2025 konsernin vakinaisista työntekijöistä 78,7
prosenttia osallistui kehityskeskusteluihin. Vuonna
2025 kehityskeskustelukäytäntöjä ja raportointia
tarkennettiin määräaikaisten työsuhteisten
työntekijöiden osalta ja asetettiin tavoitteet vuosittain
käytävien kehityskeskustelujen määrälle.
Olvi-konsernissa seurataan työntekijöiden käyttämää
aikaa koulutukseen. Vuonna 2025 konsernin
työntekijät käyttivät keskimäärin 25,2 tuntia
koulutuksiin, kun vuonna 2024 vastaava luku oli
44,8 tuntia. Vuonna 2025 raportoitujen koulutusten
määrät ovat vähentyneet, koska edellisenä vuotena
järjestettiin enemmän pakollisia koulutuksia tietyille
työntekijäryhmille. Koulutukseen käytetylle ajalle
ei ole määritelty tiettyä tavoitetasoa. Koulutusten
suoritusten raportointikäytäntöjen kehittämistä
jatketaan, jotta voidaan varmistaa koulutusmäärien
ajantasainen seuranta painopistealueittain ja
lainsäädännön vaatimalla tavalla. Tämän kehityksen
jälkeen koulutuksen seurannalle asetetaan tavoitteita.
TYÖOLOT
Toimenpiteet
Työoloihin kuuluvat työllisyysturva, riittävä palkka,
työaika sekä työ- ja yksityiselämän tasapaino.
Näiden lisäksi niihin kuuluvat työmarkkinaosapuolten
vuoropuhelu, yhdistymisvapaus, yritysneuvostojen
olemassaolo sekä työntekijöiden tiedonsaanti-,
kuulemis- ja osallistumisoikeudet sekä
työehtosopimusneuvottelut.
Yhtiöillä on paikallisten lakien noudattamisen
lisäksi yhtiökohtaisia ohjeita, jotka huomioivat
työntekijöiden turvallisuuden, työpaikan jatkuvuuden
ja toimeentulon varmuuden. Näiden lisäksi konsernilla
on käytössä pitkän aikavälin liiketoiminnan
suunnittelu, joka heijastaa työntekijöiden tarpeita
(määrä, asema, osaaminen) pitkällä aikavälillä. Suurin
osa Olvi-konsernin työntekijöistä on vakinaisissa
työsuhteissa, mutta kausiluonteisuuden vuoksi myös
kausityöntekijöitä tarvitaan.
Olvi-konserni haluaa varmistaa riitvän,
yhdenvertaisen, johdonmukaisen ja kilpailukykyisen
palkkauksen ja palkitsemisen. Olvi-konsernin palkkaus
perustuu aina voimassa oleviin lakeihin ja sopimuksiin
noudattaen maakohtaisia käytäntöjä. Näiden lisäksi
palkkaus määräytyy työn vaativuuden, osaamisen,
suorituskyvyn ja tulosten mukaisesti. Olvi-konsernissa
kehitetään yhtenäisiä prosesseja palkkaukseen ja
palkitsemiseen liittyen. Olvi-konsernin vuoden 2025
arviointien perusteella konsernissa ei ole yhtään
työntekijää missään yhtiössä, jotka saisivat palkkaa
alle sovellettavan riittävän palkkatason.
Työaikojen osalta Olvi-konsernissa noudatetaan
paikallisia lainsäädäntöjä ja määräyksiä sekä
ylityö- ja loma-ajan ohjeita ja seurantaa. Joustavan
työkulttuurin mahdollistaminen vaikuttaa positiivisesti
työntekijöiden työ- ja yksityiselämän tasapainon
säilyttämiseen. Työskentelyedellytyksiä ja työn
joustavuutta kehitetään konserniyhtiöissä. Joustavia
työaikamalleja, kuten osa-aikatyötä sekä etä- ja
hybridityötä pyritään tarjoamaan mahdollisuuksien
mukaan. Työhyvinvoinnin edistämiseksi kokeillaan
erilaisia työvuorojärjestelyjä ja -malleja. Myös pidempi-
ja lyhempiaikaisia vapaita mahdollistetaan muun
muassa opintovapaan toteutumiseksi.
Työntekijöitä kannustetaan oma-aloitteisuuteen ja
osaamisen aktiiviseen kehittämiseen. Konsernissa
panostetaan urapolkuihin, jotka tukevat etenemistä
vaativampiin tehtäviin. Henkilöstön osaamista ja
kehitystarpeita kartoitetaan yhtiöissä vuosittaisilla
kehityskeskusteluilla. Niillä varmistetaan, et
henkilöstöllä on tarvittava osaaminen työtehtäviensä
suorittamiseen sekä selkeät kehitystavoitteet ja
vastuualueet. Vuonna 2025 tarkasteltiin ja kehitettiin
kehityskeskustelujen prosesseja konserni- ja
yhtiötasolla, ja työ jatkuu vuonna 2026.
Strategiaa tukevia johtamiskoulutuksia jatkettiin
vuonna 2025. Konsernin vastuullisuuden ja tietoturvan
verkkokoulutukset otettiin käyttöön. Konsernissa
järjestetään vuosittain kohdennettuja koulutuksia
työntekijöiden tehtävien ja vastuualueiden mukaan,
kuten ihmisoikeuksiin liittyvää koulutusta tietyille
ryhmille vuonna 2025.
Työntekijöiden koulutukseen ja osaamisen
kehittämiseen tähtäät toimet tukevat Olvi-konsernille
52OLVI OYJ
Kaikki konsernin työntekijät ovat työehtosopimusten
piirissä. Työntekijöitä tuetaan osallistumaan yhdistys-
ja yritysneuvostoihin. Työntekijöiden tiedonsaanti-,
kuulemis- ja osallistumisoikeudet ovat voimassa kaikissa
konserniyhtiöissä. Näissä voi olla vaihtelua maittain
kulttuurista ja työntekijöiden kiinnostuksesta riippuen.
Olvi-konsernin henkilöstön ääni kuuluu
yhteistoimintaohjausryhmien ja muiden
yhteistoimintaelinten kautta. Työntekijöitä
kannustetaan osallistumaan säännöllisiin
sosiaalisen vuoropuhelun foorumeihin. Jäsennellyn
työmarkkinaosapuolten vuoropuhelun avulla pyritään
käsittelemään huolenaiheita, parantamaan työoloja
ja ylläpitämään oikeudenmukaista ja osallistavaa
työpaikkaa, joka tukee työntekijöiden työhyvinvointia.
Olvi-konserni suunnittelee työoloihin liittyvän
hyvinvoinnin toimintasuunnitelman laatimista
lähivuosina. Toimintasuunnitelma kattaa eri
työntekijäryhmät, kuten vuoro- ja toimistotyöntekijät.
Olvi-konsernin yhtiöt tarkastelevat säännöllisesti,
mikäli uusia toimenpiteitä tarvitaan työoloihin liittyen.
Työntekijöiden työolojen kehittämiseen tähtäät
toimet tukevat Olvi-konsernille keskeisimmistä
kahdeksasta YK:n kestävän kehityksen tavoitteista 8:
Ihmisarvoista työtä ja talouskasvua.
Tavoitteet
Keskittymällä työolojen kehittämiseen Olvi-konserni
voi vaikuttaa työntekijöiden työtyytyväisyyteen
ja sitoutumiseen. Yksi konsernin vastuullisuuden
päätavoitteista on omistautunut henkilöstö, jonka
toteutumista mitataan henkilöstötutkimuksella.
Henkilöstötutkimus keskittyy henkilöstökokemukseen,
organisaation toimivuuteen ja kulttuurin elementteihin.
Vuonna 2030 tavoitteena on, että People
Power-henkilöstötutkimuksen kokonaistulos on
AAA. Olvi-konsernin tulos oli AA+ vuoden 2024
henkilöstötutkimuksessa. Tutkimuksen tulosten
perusteella määritellään henkilöstön kanssa
yhteisiä ja osastokohtaisia kehittämistavoitteita ja
toimenpiteitä, joilla kehitetään oman työyhteisön
toimintaa. Asetettujen tavoitteiden toteutumista
seurataan henkilöstötutkimuksen vastausten
avulla ja kysymysten laatimiseen osallistuu ryhmä
konsernin työntekijöitä. Seuraava henkilöstötutkimus
järjestetään vuonna 2026.
YHTEYDENPITO OMIEN TYÖNTEKIJÖIDEN
JA TYÖNTEKIJÖIDEN EDUSTAJIEN
KANSSA
Olvi-konserni on vuorovaikutuksessa työntekijöidensä
kanssa säännöllisesti eri kanavien kautta liittyen
konsernin tosiallisiin ja mahdollisiin olennaisiin
vaikutuksiin. Olvi-konserni ottaa mahdollisuuksien
mukaan omien työntekijöiden näkökannat huomioon
sen päätöksentekoprosesseissa. Omien työntekijöiden
ääni tuodaan kuuluviin niin strategian päivityksen kuin
toiminnan kehittämisen yhteydessä. Olvi-konsernin
henkilöstö- ja viestintäjohtajalla on operatiivinen
vastuu varmistaa, että yhteydenpito omien
työntekijöiden kanssa tapahtuu ja että yhteydenpidon
tulokset otetaan huomioon konsernin toimintatavoissa.
Yhtenä kanavana työntekijöiden suuntaan toimii
PeoplePower-henkilöstötutkimus, joka tehdään joka
toinen vuosi. Se keskittyy henkilöstökokemukseen,
organisaation toimivuuteen ja kulttuurin elementteihin.
Henkilöstökokemus painottuu erityisesti
innostuneisuuteen sekä omistautuneisuuteen,
joka koostuu sitoutuneisuudesta, johtamisesta ja
suorituskyvystä. Tutkimuksen tulosten perusteella
määritellään henkilöstön kanssa yhteisiä ja
osastokohtaisia kehittämistavoitteita ja toimenpiteitä,
joilla kehitetään oman työyhteisön toimintaa.
Henkilöstötutkimuksen lisäksi järjestetään suppeampia
Pulssi-kyselyitä yhtiötasolla vuosittain.
Olvi-konsernissa pidetään säännöllisesti yhteyt
työntekijöihin muun muassa intranet-sivujen,
sähköpostien, uutiskirjeiden, tapaamisten ja
infotilaisuuksien kautta. Olvi-konsernin yhtiöillä on
myös erilaisia ohjelmia ja sovelluksia käytössä, joiden
kautta työntekijät voivat tehdä havaintoja muun
muassa turvallisuuteen liittyen.
Toimialan työehtosopimukset ovat yhtiökohtaisia,
ja sopijapuolet uudistavat niitä säännöllisesti.
Olvi-konserni pitää yhteyttä työntekijöihin ja
työntekijöiden edustajiin paikallisten lakien ja
sopimusten mukaisesti luottamushenkilöorganisaation
kautta ja kannustamalla koko henkilöstöä
osallistumaan yhteisiin tai oman osaston kokouksiin
sekä vaikuttamaan henkilöstö- ja muiden kyselyiden
kautta. Toimikunnissa, joissa on myös työntekijät
edustettuna, tarkastellaan työturvallisuuteen ja
työterveyteen liittyviä asioita.
Vuonna 2026 Olvi-konserni määrittelee ja
yhdenmukaistaa prosessit, joilla pidetään yhteyt
omaan henkilöstöön vaikutuksiin liittyen.
PROSESSIT KIELTEISTEN VAIKUTUSTEN
KORJAAMISEKSI JA KANAVAT OMILLE
TYÖNTEKIJÖILLE HUOLENAIHEIDEN ESIIN
TUOMISEKSI
Olvi-konsernin yhtiöillä on useita kanavia työntekijöille
huolenaiheiden esiin tuomiseksi. Työntekijää
kehotetaan aina ensisijaisesti kääntymään esihenkilön
tai paikallisen henkilöstöosaston puoleen, mikäli huoli
liittyy henkilöstöjohtamiseen, kuten työllisyys- ja
työyhteisöasioihin. Tarvittaessa työntekijä voi
myös ilmoittaa havainnoistaan ja huolenaiheistaan
nimettömänä Whistleblowing-ilmoituskanavan kautta.
Ilmoituskanavaa ja ilmoitusten käsittelyprosessia
on kuvattu tarkemmin osiossa G1 Liiketoiminnan
harjoittaminen kohdassa Ilmoituskanava huolenaiheille.
Olvi-konsernin Whistleblowing-ohjeissa on kerrottu
ilmoituskanavasta ja sen prosesseista, minkä lisäksi
ilmoituskanavasta on tietoa eettisessä ohjeistuksessa
sekä korruption vastaisessa toimintaperiaatteessa.
Konsernissa varmistetaan viestinnällä ja koulutuksella,
että työntekijät ovat tietoisia kanavista huolenaiheiden
esiin tuomiseksi. Vuonna 2025 konsernin työntekijöille
järjestettiin koulutusta ja viestintää Whistleblowing-
ohjeista, ja vuonna 2026 kaikki konsernin
työntekijät saavat koulutusta, joka sisältää tietoa
ilmoituskanavasta.
Työntekijät voivat tuoda esiin huolenaiheitaan myös
muita kanavia pitkin, kuten kehityskeskustelujen ja
henkilöstötutkimuksen kautta. Näiden mukaisesti
tehdään tarvittavia toimenpiteitä.
53OLVI OYJ
MITTARIT JA LAATIMISPERIAATTEET
Työntekijöiden määrä ja sukupuolijakauma
Työntekijöiden määrä
2025
(henkilömäärä)
2024
(henkilömäärä)
Naiset 1 016 977
Miehet 1 496 1 482
Työntekijöiden määrä
yhteensä 2 512 2 459
Työntekijöiden määrä
keskimäärin 2 485 2 425
Työntekijät maittain
Työntekijöiden määrä
2025
(henkilömäärä)
2024
(henkilömäärä)
Suomi 466 449
Viro 391 383
Latvia 285 289
Liettua 300 306
Tanska 81 95
Valko-Venäjä 989 937
Työntekijöiden määrä
yhteensä 2 512 2 459
Työntekijöiden jakauma sopimustyypeittäin
2025 2024
Naiset Miehet Yhteensä Naiset Miehet Yhteensä
Vakinaiset työntekijät 953 1 441 2 394 946 1 434 2 380
Määräaikaiset työntekijät 55 34 89 24 31 55
Vaihtelevalla työajalla työskentelevät 8 21 29 7 17 24
Työntekijöiden määrä yhteensä 1 016 1 496 2 512 977 1 482 2 459
Monimuotoisuuden mittarit
2025 2024
Ylimmän johdon
sukupuolijakauma Hlö % Hlö %
Hallitus, naiset 2 33,3 2 33,3
Hallitus, miehet 4 66,7 4 66,7
Konsernin
johtoryhmä, naiset 3 50,0 3 50,0
Konsernin
johtoryhmä, miehet 3 50,0 3 50,0
Työntekijöiden
ikäjakauma Hlö % Hlö %
Alle 30-vuotiaat
399 15,9 459 18,7
30-50 vuotiaat
1 530 60,9 1 424 57,9
Yli 50 vuotiaat
583 23,2 576 23,4
Yhteensä
2 512 100,0 2 459 100,0
Koulutus ja taitojen kehittäminen
2025 2024
Vakinaisten työntekijöiden
osuus vakinaisista, jotka
osallistuivat säännöllisiin tulos- ja
urakehitysarviointeihin, % 78,7 78,1
Vakinaisten työntekijöiden osuus
koko henkilömäärästä, jotka
osallistuivat säännöllisiin tulos- ja
urakehitysarviointeihin, % 75,8 73,2
Keskimääräinen suoritettujen koulutus-
tuntien määrä työntekijää kohden 25,2 44,8
Terveys ja turvallisuus
2025 2024
Omat työntekijät
Työperäisistä vammoista johtuvien
kuolemantapausten määrä 0 0
Työperäisistä terveysongelmista
johtuvien kuolemantapausten määrä 0 0
Työtapaturmien määrä 22 28
Tapaturmataajuus 5,1 6,6
Työterveyden ja työturvallisuuden
hallintajärjestelmän piiriin kuuluvien
työntekijöiden osuus, % 100 100
Toimipaikoissa työskennelleet
ulkopuoliset työntekijät
Työperäisistä vammoista johtuvien
kuolemantapausten määrä
Ei tiedossa
tällaisia
tapauksia
Ei tiedossa
tällaisia
tapauksia
Työperäisistä terveysongelmista
johtuvien kuolemantapausten määrä
Ei tiedossa
tällaisia
tapauksia
Ei tiedossa
tällaisia
tapauksia
Ansiotuloa koskevat mittarit
2025 2024
Naisten ja miesten kokonaispalkkojen
suhde, % 15,4 17,0
Kokonaisansiota koskeva suhdeluku 26,5 24,7
Tapaukset, valitukset ja vakavat
ihmisoikeusvaikutukset
2025 2024
Ilmoitettujen syrjintätapausten,
mukaan lukien häirintä,
kokonaismäärä 0 1
Valitusten lukumäärä, jotka on tehty
omien työntekijöiden käytössä
olevien kanavien kautta 0 1
Valitusten lukumäärä, jotka on
tehty OECD:n monikansallisille
yrityksille tarkoitetuille kansallisille
yhteyspisteille 0 0
Ilmoitettujen tapausten ja
valitusten perusteella maksettujen
sakkojen, seuraamusten ja
vahingonkorvausten kokonaismäärä,
euroa 0 0
Omiiin työntekijöihin liittyvien
vakavien ihmisoikeustapausten
lukumäärä 0 0
Omiin työntekijöihin liittyvät
vakavat ihmisoikeustapaukset,
joissa on jätetty noudattamatta
YK:n ohjaavia periaatteita yritysten
ihmisoikeusvastuusta, työelämän
perusperiaatteista ja -oikeuksista
annettua ILO:n julistusta ja
monikansallisille yrityksille annettuja
OECD:n toimintaohjeita 0 0
Omiin työntekijöihin liittyvien
vakavien ihmisoikeustapausten
perusteella maksettujen
sakkojen, seuraamusten ja
vahingonkorvausten kokonaismäärä,
euroa 0 0
Työntekijöiden vaihtuvuus
2025 2024
Työntekijöiden vaihtuvuus, % 12,3 12,3
2024 aikana lähteneiden
työntekijöiden kokonaismäärä, hlö 294 292
Työehtosopimusneuvottelujen kattavuus ja
työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu
Työehtosopimus-
neuvottelujen
kattavuus
Työmarkkinaosa -
puolten vuoropuhelu
Kattavuusaste Työntekijät - ETA-alue
Edustus työpaikalla
(vain ETA-alue)
2025 2024 2025 2024
0-19 %
20-39 %
40-59 %
60-79 %
80-100 %
Suomi,
Viro,
Latvia,
Liettua
Suomi,
Viro,
Latvia,
Liettua
Suomi,
Viro,
Latvia,
Liettua
Suomi,
Viro,
Latvia,
Liettua
54OLVI OYJ
Laatimisperiaatteet
Laskelmissa esitetyt työntekijämäärät
sisältävät koko Olvi-konsernin työntekijät ja
taulukoissa esitetyt määrät ovat henkilömääriä
raportointikauden lopussa 31.12.2025. Lisäksi on
esitetty keskimääräinen työntekijöiden määrä
(FTE), joka lasketaan työaikojen perusteella ja
raportoidaan koko vuoden keskiarvona. Määrä on
esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 5.
Työntekijöiden vaihtuvuuteen huomioidaan
kaikki lähtösyyt vakinaisten työntekijöiden
osalta. Liiketoiminnan kausiluonteisuuden vuoksi
työntekijöitä palkataan myös määräaikaisiin
tehtäviin vastaamaan lisääntynyttä kysyntää.
Määräaikaista työntekijöistä suurin osa ei ole
työsuhteessa raportointikauden lopussa, jolloin
henkilömäärä lasketaan.
Johdon monimuotoisuuden mittareissa ylimmän
johdon osalta on esitetty tiedot hallituksen ja
konsernin johtoryhmän jäsenistä toimitusjohtaja
mukaan lukien. Sekä johdon että työntekijöiden
sukupuolijakauman osalta tiedot on esitetty
konserniyhtiöiden henkilöstöhallinnon
järjestelmien tietojen mukaisesti, jotka perustuvat
toimintamaiden kansallisten tunnistenumeroiden
jaotteluun (nainen/mies).
Palkitsemisen luvut on laskettu aktiivisessa
työsuhteessa olevan henkilöstön perusteella.
Naisten ja miesten kokonaispalkkojen suhde
on laskettu vertaamalla miesten ja naisten
keskimääräisiä bruttotuntiansioita koko
henkilöstömäärässä prosentteina miesten
keskimääräisestä palkkatasosta. Se sisältää
kaikki työntekijät vuoden lopussa ja otetaan
huomioon henkilöstömäärässä, joka on jaettu
joko nais- tai miespuoliseen sukupuoleen.
Kokonaisansiota koskeva suhdeluku lasketaan
vertaamalla korkeimmin palkatun työntekijän,
konsernin toimitusjohtajan, vuotuista
kokonaisansiota kaikkien muiden työntekijöiden
mediaanivuosiansioihin vuoden lopussa.
Työntekijöiden määrä työsuhteittain sisältää
kaikki aktiivisessa työsuhteessa 31.12.2025
olevat työntekijät. Vakinaiset työntekijät
työskentelevät säännöllisesti joko osa-aikaisessa
tai kokoaikaisessa työssä ilman määrättyä
päättymispäivää, kun taas tilapäiset työntekijät
työskentelevät säännöllisesti joko osa-
aikaisessa tai kokoaikaisessa työssä määrätyllä
päättymispäivällä vuoden lopussa. Vaihtelevan
työajan sopimuksella olevilla työntekijöillä ei ole
takuuta vähimmäis- tai kiinteästä työajasta.
Työehtosopimusten kattavuudessa on huomioitu
työntekijämäärältään merkittäviin ETA-maihin
kuuluvien Olvi Oyj:n tai sen tytäryhtiöiden
allekirjoittamat sopimukset tai työntekijäjärjestön
allekirjoittamat sopimukset, joiden jäsen Olvi Oyj
tai sen tytäryhtiö on. Työntekijöiden edustajien
kattavuusprosentti sisältää kaikki työntekijät, jotka
ovat työntekijöiden edustajien kattamia. Soveltuvia
edustajia ovat ammattiliittojen edustajat (valittu
kansallisen lainsäädännön ja käytännön mukaisesti)
tai muut asianmukaisesti valitut edustajat, jotka
työntekijät ovat vapaasti valinneet.
Säännöllisiin tulos- ja urakehitysarviointeihin
osallistuneiden työntekijöiden määrässä
on huomioitu vakinaisessa työsuhteessa
olevat työntekijät. Suhdelukuina on esitetty
keskusteluihin osallistuneiden osuus sekä
vakinaisten työntekijöiden keskimääräisestä
määrästä että kaikki työsuhdelajit sisältävästä
työntekijöiden keskimääräisestä kokonaismäärästä.
Keskimääräinen koulutustuntien määrä työntekijää
kohden on laskettu jakamalla koulutusjärjestelmien
ja muiden seurantatapojen kautta saatujen
koulutustuntien kokonaismäärä keskimääräisellä
työntekijöiden kokonaismäärällä. Koulutustuntien
määrää ei ole esitetty sukupuolittain, koska
seurantaa kehitetään vielä.
Ttapaturmat ja tapaturmataajuus sisältät
vain omat työntekijät. Toteutuneet työtapaturmat
sisältävät kaikki työtapaturmat, joista on
aiheutunut vähintään yksi poissaolopäivä.
Tapaturmataajuus on laskettu toteutuneiden
työtapaturmien määränä miljoonaa työtuntia
kohden.
Syrjintä- ja häirintätapausten kokonaismäärään
sisällytetään kaikki Whistleblowing-
ilmoituskanavan, esihenkilöiden tai
henkilöstöhallinto-osastojen kautta tietoon tulleet
syrjintätapaukset, mukaan lukien häirintä. Vakavaksi
ihmisoikeusloukkaukseksi omia työntekijöitä
kohtaan luokitellaan muun muassa moderni orjuus,
ihmiskauppa tai lapsityövoiman käyttö, ja jotka
raportoidaan YK:n yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia
koskevien ohjaavien periaatteiden (UNGP)
määritelmien mukaisesti.
55OLVI OYJ
LÄHESTYMISTAPA JA
TOIMINTAPERIAATTEET
Arvoketjun työntekijöitä koskevat olennaiset
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet tunnistettiin
Olvi-konsernin kaksoisolennaisuusarvioinnin
perusteella. Prosessi sekä tunnistetut vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet on kuvattu tarkemmin osiossa
ESRS 2 Yleiset tiedot. Vuonna 2025 lisättiin uusia ja
päivitettiin aiempia tunnistettuja vaikutuksia. Tässä
raportointistandardissa tunnistettiin olennaiseksi
vaikutukseksi Terveys ja turvallisuus -osaosa-aihe,
ja aiemmin olennaisena pidetty Työolot-osaosa-
aihe todettiin epäolennaiseksi aiemmin arvioitua
vähäisemmän merkittävyyden vuoksi.
Olvi-konsernin arvoketjuun kohdistuvia
ihmisoikeusvaikutuksia on tunnistettu sekä
materiaaleihin että alkuperämaihin liittyen käyttäen
pohjana erityisesti YK:n ihmisoikeuksien neuvoston
sekä Amnesty Internationalin julkaisemaa tietoa.
Arviointi tehtiin YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia
koskevien periaatteiden (UNGPs) mukaisesti sisällyttäen
sekä materiaali- että palvelutoimittajat ja sitä
syvennetään vuosittain riskipainotteisesti kategoria
kerrallaan. Riskimateriaaleiksi on tunnistettu erityisesti
maatalousperäisiä materiaaleja, kuten mehut ja viinit.
Lisäksi alumiinitölkkien monipolvisessa tuotantoketjussa
on tunnistettu mahdollisia ihmisoikeusriskejä. Sokeri
on poistettu riskimateriaaleista sen huomattavimpien
ihmisoikeusvaikutusten kohdistuessa ruokosokerin
tuotantoketjuun Olvi-konsernin käyttäessä
juurikassokeria. Epäsuorassa hankinnassa
logistiikka ja siivous on tunnistettu riskikategorioiksi
ihmisoikeusvaikutusten osalta.
S2 Arvoketjun työntekijät
Hankinta ja ihmisoikeudet
Tavarantoimittajien ja yhteistyökumppanien
edellytetään sitoutuvan noudattamaan heille
suunnattua eettistä ohjeistusta. Kumppaneiden
eettisen ohjeistuksen sidosryhmien kattavuus,
toteuttamisesta vastuussa oleva ylin taho ja saatavuus
sidosryhmille on kuvattu kestävyysraportin liitteessä.
Eettisellä ohjeistuksella, ihmisoikeussitoumuksella
ja toimintaperiaatteilla Olvi-konserni on sitoutunut
kansainvälisesti tunnistettujen ihmisoikeuksien ja
standardien kunnioittamiseen ja edistämiseen omassa
toiminnassa ja arvoketjussa. Näihin kuuluvat YK:n
kansainväliset perusasiakirjat ja ohjeet, kansainvälisen
työjärjestön ILO:n työelämän perusperiaatteet ja
-oikeudet sekä OECD:n toimintaohjeet monikansallisille
yrityksille, jotka sisältyvät myös kumppanien eettiseen
ohjeistukseen. Lisäksi Olvi-konserni on sitoutunut
kansainvälisiin vastuullisen liiketoiminnan sitoumuksiin
ja aloitteisiin, kuten YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia
koskeviin periaatteisiin.
Konsernin ihmisoikeussitoumuksen lisäksi Olvi-
konsernilla on muita ohjeita esimerkiksi liittyen
ihmisoikeuksia koskevaan huolellisuusvelvoitteeseen.
Olvi-konsernin tietoon ei ole tullut, että sen
kumppanista tai arvoketjuun kuuluvasta yrityksestä
olisi tehty ilmoitus yllä mainittujen periaatteiden
vastaisesta toiminnasta tai periaatteiden vastaista
toimintaa olisi tullut esille muuta kautta. Harkinnassa
on tarkempi seurantaprosessi kansainvälisten
ihmisoikeussopimusten vaateet sisältävien
kumppanien eettisten ohjeiden noudattamiseen.
Merkitviä hankintamääriä riskimaista on ainoastaan
Valko-Venäjällä eriytettynä toimivalla tytäryhtiöllä.
Nykytilanteen vuoksi tämä tytäryhtiö hankkii
suurimman osan materiaaleistaan riskimaiksi
luokitelluista Valko-Venäjältä sekä osin Venäjältä.
Muut konserniyhtiöt eivät tee hankintoja näistä
maista. Riskimaista hankittavista riskimateriaaleista
on tunnistettu tärkeimpinä edellisten maiden lisäksi
Brasilia, Unkari, Turkki ja USA, joista hankitaan jonkin
verran hedelmä- ja/tai marjamehuja. Arvoketjussa
tunnistettiin nykyisistä toimista huolimatta
mahdollisuus vakaviin ihmisoikeusrikkomuksiin
liittyen pakko- ja lapsityöhön, elämiseen riittävään
palkkaukseen sekä syrjintään, vaikka viitteitä näistä ei
tarkemmissa arvioinneissa tullut esille.
Eettinen ohjeistus
Arvoketjuun ja arvoketjun työntekijöihin liittyviä
periaatteita ja käytäntöjä kuvataan kumppaneille
suunnatussa eettisessä ohjeistuksessa (Code of
Conduct for Partners), jonka pohjana toimii Olvi-
konsernin eettinen ohjeistus. Kumppanien eettinen
ohjeistus käsittelee arvoketjun työntekijöiden kannalta
työ- ja ihmisoikeuksiin sekä terveyteen ja turvallisuuteen
liittyviä vaikutuksia ja riskejä. Ohjeistuksessa
kumppaneita vaaditaan noudattamaan kansainvälisesti
tunnustettuja työ- ja ihmisoikeuksia, huolehtimaan
työntekijöiden terveydestä ja turvallisuudesta sekä
ulottamaan huolellisuusvelvoite omaan arvoketjuunsa
ja ilmoittamaan mahdollisista rikkomuksista Olvi-
konsernille. Ohjeistuksen mukaan kumppaneiden
odotetaan noudattavan YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia
koskevia periaatteita. Kumppanien eettisessä
ohjeistuksessa on yksiselitteisesti kielletty ihmisten
salakuljetus, pakkotyö sekä lapsityövoiman käyttö.
56OLVI OYJ
TERVEYS JA TURVALLISUUS
Toimenpiteet
Olvi-konsernin yhtiöillä on suora vaikutusmahdollisuus
yhtiöiden tiloissa työskentelevien sopimuskumppanien
ja alihankkijoiden työntekijöiden terveyteen ja
turvallisuuteen koulutusten ja turvallisuutta luovien
käytänteiden kautta. Myös kuljetussuunnittelulla
sekä turvallisilla lastaus- ja purkukäytännöillä voidaan
ehkäistä haittoja kumppaniyritysten työntekijöille.
Lisäksi konsernin sopimussuhteilla on positiivinen
vaikutus arvoketjun työntekijöiden terveyteen ja
turvallisuuteen arvoketjun lähimmissä osissa. Mitä
pidemmälle arvoketjussa mennään ja mitä suuremmista
kumppaniyrityksistä on kyse, sitä pienempi on
konserniyhtiöiden vaikutusmahdollisuus. Pohjana
käytetään pääosin Olvi-konsernin hankintasopimusta,
joka kattaa laajalti myös arvoketjun työ- ja ihmisoikeudet
sekä huolellisuusvelvoiteprosessin vaatimukset. Osana
hankintasopimusta on kumppaneille suunnattu eettinen
ohjeistus (Code of Conduct for Partners).
HANKINTA JA IHMISOIKEUDET
Vuonna 2025 Olvi-konsernissa tehtiin tarkempia
suoran ja epäsuoran hankinnan ihmisoikeusriskien
arviointeja ja luotiin prosessi kategoriakohtaiselle
riskinarvioinnille. Suorassa hankinnassa riskiarvioinnissa
keskityttiin mehuihin ja tölkkeihin, jotka on tunnistettu
ihmisoikeusvaikutusten osalta riskikategorioiksi.
Näissä suurimmiksi riskeiksi arvioitiin terveys ja
turvallisuus, elämiseen riittävä palkka ja työelämän
ja vapaa-ajan tasapaino liittyen liiallisiin työaikoihin.
Epäsuorassa hankinnassa riskiarvioinnit kattoivat
laajasti eri toimittajakategorioita, kuten logistiikka,
siivous, kiinteistöpalvelut ja ylläpito, IT-laitteet ja
markkinointimateriaalit. Arvioinnissa korostuivat muun
muassa terveys ja turvallisuus sekä elämiseen riittävä
palkka. Työtä jatketaan vuonna 2026 syventämällä
viineihin sekä logistiikkaan liittyvien ihmisoikeusriskien
arviointia.
ja ihmisoikeuksien suhteen. Olvi-konserni tulee
jatkossakin käyttämään omaa itsearviointia sekä
tarvittaessa muita tunnettuja vastuullisuusarviointeja,
kuten EcoVadista, joka kattaa laajasti sosiaalisen
vastuullisuuden osa-alueita. Vuoden 2026 aikana tullaan
lisäämään kattavuutta toimittajakentässä ja kehitetään
arviointiprosessia yhdistäen oma itsearviointikysely ja
ulkoisilta alustoilta saatava tieto.
EETTINEN OHJEISTUS
Kaikki raaka-aine- ja pakkausmateriaalitoimittajat
oli sisällytetty eettisen ohjeistuksen piiriin vuoden
2024 lopussa. Vuoden 2025 aikana sisällytettiin
toimittajanhallintatyökaluun, ja sen kautta eettiseen
ohjeistuksen piiriin, myös kaikki kriittiset ja merkittävät
epäsuorat toimittajat. Näitä ovat erityisesti logistiikka-
ja kunnossapitokumppanit sekä erikseen määritellyt
kriittiset epäsuorat toimittajat, kuten veden ja
tuholaistorjunnan toimittajat. Kriittiset ja merkittävät
suorat ja epäsuorat toimittajat muodostavat yhteensä
vähintään 85 prosenttia hankintamenosta. Myös osa
muista toimittajista on jo sitoutunut ohjeistuksen
noudattamiseen. Kumppaneille on myös tarjottu
koulutusta eettisten ohjeiden noudattamisen tueksi.
Arvoketjun työntekijöiden ihmisoikeuksien
edistämiseen tähtäävät toimet tukevat Olvi-
konsernille keskeisimmistä kahdeksasta YK:n kestävän
kehityksen tavoitteista 3: Terveyttä ja hyvinvointia ja 8:
Ihmisarvoista työtä ja talouskasvua.
Tavoitteet
Yksi Olvi-konsernin vastuullisuuden vapaaehtoisista
päätavoitteista on tehdä vaikuttavaa sidosryhmätyötä
keskeisten sidosryhmien, kuten toimittajien, kanssa
vuonna 2026. Tavoitteiden asettamisprosessi
on kuvattu tarkemmin osiossa ESRS 2 Yleiset
tiedot. Toimittajissa keskitytään merkittävimpiin
kumppaneihin ja yhteistyön kehittämiseen
heidän kanssaan. Yhteistyön kehittämisen
Pääosa hankinnoista tehdään pitkäaikaisilta
kumppaneilta, joiden kanssa konsernilla on
vakiintuneet hankintasuhteet. Hankintaprosessissa
raaka-aine- ja pakkausmateriaalitoimittajien
peruskyvykkyys varmistetaan ennen
hankintasopimuksen tekemistä osana asianmukaisen
huolellisuuden prosessia. Näiden kumppanien
kyvykkyyttä arvioidaan, Lidskoe Pivon kumppanit
pois lukien, säännöllisellä itsearvioinnilla, joka
kattaa myös sosiaalisen vastuullisuuden aiheita,
kuten perusihmisoikeuksien kunnioittamisen, reilut
työn tekemisen säännöt sekä työturvallisuuden.
Itsearviointikäytäntö kattoi vuoden 2024 lopussa
kaikki raaka-aine- ja pakkausmateriaalitoimittajat.
Se laajennettiin vuoden 2025 aikana kriittisiin ja
merkitviin epäsuoriin kumppaneihin. Valituista
toimittajista vuoden 2025 lopussa noin 56 prosenttia
on vastannut kyselyyn. Toimittaja-arvioinnin
kattavuutta tullaan kehittämään edelleen huomioiden
ulkoiset alustat. Säännöllisesti toistuvan, kumppaneille
suunnatun itsearvioinnin avulla arvioidaan
kumppaniverkon kyvykkyyttä ja kehitystä.
Samat aiheet käsitellään riskipohjaisissa toimittaja-
auditoinneissa, joissa mahdollisuuksien mukaan
keskustellaan sekä esihenkilöiden että työntekijöiden
kanssa työhön liittyvistä asioista. Käyntien
yhteydessä havainnoimalla pyritään poissulkemaan
ihmisoikeusrikkomuksia. Auditoinneissa havaittujen
puutteiden ja kehityskohteiden korjaamista seurataan
auditointiohjeistuksen mukaisesti ja tarvittaessa
suoritetaan uudelleenarviointi. Auditointikäytän
täydentää itsearviointia kumppaniverkon kyvykkyyden
ja kehityksen arvioinnissa.
Nykyistä arviointiprosessia tukemaan Olvi on ottanut
vuonna 2025 käyttöön Sedex-arviointialustan.
Alustalta saatava kolmannen osapuolen varmentama
arviointitieto varmentaa, että tavarantoimittajat
noudattavat kansainvälisiä standardeja työolosuhteiden
pääpainopiste on vastuullisuuteen liitännäisten
toimintamallien ja dokumenttien kehittämisessä sekä
vastuullisuustietoisuuden ja -tiedon lisäämisessä
vastavuoroisesti.
HANKINTA JA IHMISOIKEUDET
Olvi-konsernissa on menossa hankintasopimusten
päivitys. Sopimuspohjan päivityksellä pyritään
varmistamaan muun muassa huolellisuusvelvoitteen
täyttyminen arvoketjussa ihmisoikeuksien osalta,
mukaan lukien työterveys ja turvallisuus. Sopimusten
päivittäminen tapahtuu vaiheittain 2025 alkaen.
Lisäksi pyritään kehittämään yhteistyötä haitallisten
ihmisoikeusvaikutusten minimoiseksi materiaali- ja
palveluntoimittajien kanssa. Sedexin osalta selvitetään
kumppanien perustaso ja luodaan tavoitteet 2026
aikana.
EETTINEN OHJEISTUS
Olvi-konsernin toinen vastuullisuuden vapaaehtoisista
päätavoitteista on sitouttaa kaikki kriittiset ja
merkitvät toimittajat heille suunnattuun eettiseen
ohjeistukseen. Toimittajille tullaan myös tarjoamaan
tietoa ihmisoikeuksiin liittyvistä vaatimuksista
eettisen ohjeistuksen ymmärtämisen tueksi. Tehdyillä
sopimuksilla pyritään luomaan hankintaan ja
vaatimuksiin läpinäkyvyyttä, mikä yhdessä eettisen
ohjeistuksen kanssa ohjaa kohti terveellisempää ja
turvallisempaa työympäristöä.
Vuoden 2025 lopussa hankintajärjestelmän kautta
eettiseen ohjeistukseen oli sitoutunut 62 prosenttia
kriittisistä ja merkittävistä toimittajista. Lisäksi aiempia
sitoumuksia on jonkin verran olemassa epäsuoralla
puolella sopimusten liitteinä. Vuoden 2026 aikana
jatketaan työtä kriittisten ja merkittävien toimittajien
sitouttamiseksi. Seuraavina vuosina tavoitteena on
laajentaa eettinen ohjeistus järjestelmän kautta
muihin toimittajiin, ulottaa vaikutusten ja riskien
tunnistamista ja ehkäisyä laajemmalle ja entistä
57OLVI OYJ
enemmän myös asiakkaiden suuntaan, sekä kehittää
prosessia vaikutusten arvioinnille. Tarkempia, ala- tai
toimijakohtaisia vaateita ja tavoitteita voidaan asettaa
yksipuolisesti tai yhdessä kumppanin kanssa, mikäli
tarvetta ilmenee.
YHTEYDENPITO VAIKUTUKSISTA
ARVOKETJUN TYÖNTEKIJÖIDEN KANSSA
Yhteydenpito arvoketjun työntekijöiden kanssa
tapahtuu tavarantoimittajien suuntaan pääasiassa
osana säännöllistä hankintatoimintaa Olvi-konsernin
vastuullisuus- ja hankintajohtajan alaisuudessa sekä
laajemmin riskiperusteisesti tehtävien auditointien
yhteydessä. Tavarantoimittajayhteistyötä
tehdään laajimmin merkittävien raaka-aine- ja
pakkausmateriaalitoimittajien kanssa, kuten mahdolliseksi
riskikategoriaksi tunnistetussa tölkkikategoriassa. Kaikki
Olvi-konsernin tölkkitavarantoimittajat ovat mukana
vastuullista alumiinintuotantoa edistävässä Aluminium
Stewardship –aloitteessa (ASI). Esiin tulevat mahdolliset
ongelmat tai puuttumista vaativat asiat käsitellään ja
tarvittavat toimenpiteet arvioidaan tapauskohtaisesti
hankinta- ja vastuullisuusorganisaation toimesta.
Asiakkaiden suuntaan yhteydenpito
tapahtuu kaupallisten johtajien alaisuudessa
myyntiorganisaatioissa paikallisten käytäntöjen
mukaisesti. Konsernin myyntiorganisaatiot ovat
säännöllisesti yhteydessä asiakkaiden työntekijöihin,
ja monet heistä tuntevat asiakkaat jo pidemmältä
ajalta. Konsernin yhteisiä käytäntöjä asiakkaiden
sosiaalisen vastuun toimien varmistamiseksi tullaan
kehittämään lähivuosina vastaamaan mahdollisesti tulevia
huolellisuusvelvoitteen vaatimuksia.
PROSESSIT KIELTEISTEN VAIKUTUSTEN
KORJAAMISEKSI JA KANAVAT
ARVOKETJUN TYÖNTEKIJÖILLE
HUOLENAIHEIDEN ESIIN TUOMISEKSI
Eettinen ohjeistus velvoittaa kumppaniyrityksiä
olemaan välittömästi yhteydessä, mikäli rikkomuksia
eettistä ohjeistusta vasten havaitaan. Kielteisten
vaikutusten esille tuomiseksi yhteistyökumppanit
ja heidän työntekijänsä voivat olla yhteydessä
yhtiöihin kaikkien palautekanavien, eli verkkosivujen,
viestien, kirjeiden tai puhelimen välityksellä.
Lisäksi käytössä on myös suojattu, kolmannen
osapuolen hallinnoima Whistleblowing-kanava,
josta on kerrottu osana kumppaneiden eettistä
ohjeistusta. Whistleblowing-kanavan kautta voi
ilmoittaa epäillyistä väärinkäytöksistä anonyymisti.
Whistleblowing-kanavaa on käsitelty tarkemmin
osiossa G1 Liiketoiminnan harjoittaminen. Kanavat
löytyvät Olvi-konsernin yhtiöiden verkkosivuilta ja
tietoa niistä sopimusmateriaaleista, mutta arvoketjun
työntekijöiden tietoisuutta kanavista tai luottamusta
niihin ei toistaiseksi ole erityisesti arvioitu.
Mikäli ihmisoikeusrikkomus tai laiminlyönti tulee
esiin toimittajan itsearviointityökalun kautta tai
paikan päällä tapahtuvassa auditoinnissa, vaaditaan
toimijalta riittävät korjaavat toimenpiteet tapahtuneen
korjaamiseksi sekä vastaavan tapahtuman estämiseksi
jatkossa. Tiedon tullessa konsernin ulkopuolelta
kumppaniin ollaan yhteydessä ja pyydetään selvitystä
tapahtuneesta, korjaavista toimenpiteistä sekä
tapahtuman toistumisen estämisestä. Ensisijaisesti
pyritään yhteistyössä oikaisemaan kumppanin
virheellinen toiminta ja vasta toissijaisesti päätetään
kumppanussuhde, mikäli korjaavat toimet eivät ole
keskusteluista huolimatta riitviä. Toimintamalli
mahdollistaa kumppanien toiminnan kehittymisen.
58OLVI OYJ
LÄHESTYMISTAPA JA
TOIMINTAPERIAATTEET
Kuluttajia ja loppukäyttäjiä koskevat olennaiset
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet tunnistettiin
Olvi-konsernin kaksoisolennaisuusarvioinnin
perusteella. Prosessi sekä tunnistetut vaikutukset
ja mahdollisuudet on kuvattu tarkemmin osiossa
ESRS 2 Yleiset tiedot. Näitä olennaisia vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia ovat terveys ja turvallisuus,
vastuulliset markkinointikäytännöt sekä laadukkaiden
tietojen ja tuotteiden saatavuus.
Vuonna 2025 Olvi-konsernissa on syvennetty
kuluttajien ja loppukäyttäjien ihmisoikeusvaikutusten
arviointia ja vaikutusten riskienarviointia, jotka
on toteutettu YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia
koskevien ohjaavien periaatteiden mukaisesti. Olvi-
konsernin merkittävimmät ihmisoikeusvaikutukset
liittyvät kuluttajien terveyteen ja turvallisuuteen.
Vapaaehtoiset vastuullisten tuotekonseptien kriteerit
päivitettiin vuonna 2025 ohjaamaan tuoteportfoliota
huomioimaan paremmin tuotteiden terveellisyys,
turvallisuus sekä sosiaaliset ja ympäristövaikutukset.
Kriteerit kohdistuvat sekä tuotteiden sisältöön,
pakkauksiin, kuluttajainformaatioon että niiden
tuotantoon. Kriteereissä on huomioitu sekä konsernin
omat että kuluttajien, asiakkaiden ja lainsäädännön
odotukset tuotteille.
Kuluttajiin, tuotteisiin ja kuluttajamarkkinointiin
liittyviä periaatteita ja käytäntöjä kuvataan sekä
tuotteen että markkinoinnin toimintaperiaatteissa,
joissa on huomioitu myös kuluttajiin kohdistuvat
ihmisoikeusvaikutukset. Toimintaperiaatteissa
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät
esitetään myös vuorovaikutuskanavat kuluttajille
palautteen antamiseksi sekä ilmoituskanava
huolenaiheiden ilmaisemiselle. Lisäksi Olvi-konsernin
eettisessä ohjeistuksessa ja vastuullisuuden,
ympäristön sekä hankinnan toimintaperiaatteissa
käsitellään kuluttajan kannalta merkittäviä aiheita.
Olvi-konsernin eettisen ohjeistuksen ja kaikkien
toimintaperiaatteiden sidosryhmien kattavuus,
toteuttamisen ylin vastuutaho ja saatavuus
sidosryhmille on kuvattu kestävyysraportin liitteessä.
Tuotteen toimintaperiaate ohjaa tuoteturvallisuuteen,
kuluttajalle annettavaan tietoon sekä
kuluttajamarkkinointiin liittyviä toimia varmistaen
kuluttajien turvallisuutta ja auttaen heitä tekemään
itselleen ja tilanteeseen sopivia kulutusvalintoja.
Toimintaperiaatteella pyritään vähentämään kuluttajiin
mahdollisesti kohdistuvia haittoja panostaen
erityisesti tuotteiden terveellisyyden kehittämiseen
ja vastuullisen juomakulttuurin ja kuluttamisen
edistämiseen. Muista toimintaperiaatteen aiheista
erityisesti vastuullisten tuotteiden ja tuoteportfolion
kehittämisellä ja toiminnan ympäristövaikutusten
minimoinnilla on positiivinen vaikutus kuluttajien
terveyteen ja hyvinvointiin.
Markkinoinnin toimintaperiaatteen tavoitteet
keskittyvät vastuullisiin markkinointikäytäntöihin,
vastuullisen juomakulttuurin edistämiseen,
laadukkaaseen kuluttajatietoon sekä mainonnan
kohdeyleisön rajaamiseen, joilla pyritään ohjaamaan
kuluttajia kohti terveellisempää ja turvallisempaa
tuotteiden käyttöä. Erityisesti mahdollinen lapsiin
kohdistuva mainonta on tarkasti määritelty.
Lisäksi tavoitteena on eettinen, kunnioittava ja
totuudenmukainen markkinointi, jolla estetään
mahdollisia negatiivisia vaikutuksia kuluttajien
hyvinvointiin.
Olvi-konserni noudattaa kunkin maan voimassa
olevan lainsäädännön lisäksi itsesäätelyä sekä
toimialan yhteisiä ohjeistuksia, kuten kansallisten
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliittojen, Euroopan
panimoliiton Brewers of Europen, Euroopan virvoitus-
juomateollisuusliiton UNESDA:n sekä Euroopan siideri-
ja hedelmäviinijärjestön AICV:n ohjeita. Markkinoinnin
toimintaperiaate kuvaa minimivaatimukset
ulkoiselle markkinoinnille koskien kaikkia konsernin
brändejä kattaen siten välillisesti kaikki kuluttajat
ja loppukäyttäjät, myös lapset, nuoret ja muut
haavoittuvassa asemassa olevat.
Sitoumukset
Olvi-konserni on sitoutunut kansainvälisesti
tunnistettujen ihmisoikeuksien ja standardien
kunnioittamiseen ja edistämiseen, kuten YK:n
perusasiakirjat, Kansainvälisen työjärjestö ILO:n
työelämän perusperiaatteet ja -oikeudet sekä OECD:n
toimintaohjeet monikansallisille yrityksille. Toteutusta
ohjataan Ihmisoikeussitoumuksella, eettisellä
ohjeistuksella ja tätä täydentävillä toimintaperiaatteilla.
Lisäksi Olvi-konserni on sitoutunut kansainvälisiin
vastuullisen liiketoiminnan sitoumuksiin ja aloitteisiin,
kuten YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskeviin
periaatteisiin (UNGPs).
Konsernin ihmisoikeussitoumuksen lisäksi Olvi-
konsernilla on ohjeita ohjaamassa ihmisoikeuksien
huomioimista kaikessa toiminnassa. Kansainvälisten
ihmisoikeussopimusten vaateet sisältävien
59OLVI OYJ
toimintaperiaatteiden ja eettisen ohjeistuksen
noudattamista seurataan säännöllisesti esimerkiksi
tuotteiden turvallisuutta, kuluttajalle annettavaa tietoa
ja markkinoinnin eettisyyttä kuvaavilla mittareilla.
TERVEYS JA TURVALLISUUS
Toimenpiteet
Olvi-konsernin tuotteilla on suoria vaikutuksia
kuluttajien terveyteen, turvallisuuteen ja hyvinvointiin.
Pääasiassa vaikutukset kohdistuvat konsernimaiden
kuluttajiin, sillä tuotteiden laajasta viennistä huolimatta
vientimäärät eivät missään kohdemaassa ole
kokonaismyynnistä merkittävä osa.
Tuotteet voivat vaikuttaa kuluttajien terveyteen
sisällön tai pakkauksen tuoteturvallisuuden sekä
tuotteen ravitsemuksellisten ominaisuuksien kautta.
Tuoteturvallisuuden varmistaminen onkin kaikkien
konserniyhtiöiden tärkeimpiä tehtäviä kuluttajien
turvallisuuden takaamiseksi. Tuotteiden kohtuukäytön
edistämisellä ja tuotesisältöjen terveellisyyden
kehittämisellä edistetään kuluttajien terveyttä sekä
ehkäistään tuotteista mahdollisesti aiheutuvia haittoja.
Tuotteiden sisällön ja pakkauksen turvallisuus
kuluttajalle koko elinkaaren ajan varmistetaan
tuotekehityksen ja laadunvarmistuksen yhteistyönä
kaikissa tuotantolaitoksissa. Tuotteiden turvallisuus
ja lakien, viranomaismääräysten sekä yhtiökohtaisten,
sertifioitujen laatustandardien vaateiden täyttyminen
varmistetaan tuotekehitysprosessin aikana. Tuotteet
valmistetaan tuotekohtaisten valmistusnormien
mukaisesti ja käytetyillä raaka-aineilla ja
pakkaustarvikkeilla on laatuvaateet. Laadunvarmistus
varmistaa käytettyjen materiaalien ja tuotteiden laadun
aistinvaraisin, kemiallisin ja mikrobiologisin analyysein
eri tuotantovaiheissa. Tuotteiden eräkohtainen
jäljitettävyys ja toimiva takaisinvetoprosessi
varmistavat tuoteturvallisuuden ongelmatilanteissa.
tuoteturvallisuutta kehitetään yli lainsäädännön
vaatimusten. Vuosittaiset ulkoiset auditoinnit toimivat
tuoteturvallisuuskulttuurin kehittymisen seurannan
mittareina.
Tuotteiden asianmukainen käyttö tukee kuluttajan
hyvinvointia nesteyttämällä, ravitsemalla ja
tuomalla mielihyvää. Liiallinen alkoholia ja sokeria
sisältävien tuotteiden käyttö voi kuitenkin näkyä
terveysongelmina ja aiheuttaa häiriökäyttäytymistä.
Olvi-konserni pyrkii vastuullisuuden päätavoitteiden
mukaisesti jatkuvasti tukemaan vastuullisen
juomakulttuurin kehittymistä ohjaamalla kuluttajia
nauttimaan tuotteita kohtuudella ja tarjoamaan
erilaisia vaihtoehtoja eri tarpeisiin ja käyttilaisuuksiin.
Toimenpiteiden vaikuttavuuden arviointia ei kuitenkaan
sen ongelmallisuuden vuoksi erillisenä tehdä.
Jokaisen konserniyhtiön markkinointi pyrkii jatkuvasti
tunnistamaan kehitystarpeita tuoteportfoliossa
vastatakseen kuluttajien muuttuviin tarpeisiin.
Alkoholittomien ja matala-alkoholillisten tuotteiden
kasvattamisessa on tunnistettu mahdollisuus lisä
myyntiä ja liikevaihtoa. Tuotevalikoimaa kehitetään
strategian ja vastuullisuuden päätavoitteiden sekä
vastuullisten tuotekonseptien mukaisesti esimerkiksi
lisäämällä alkoholittomien ja vähäsokeristen sekä
sokerittomien tuotteiden tarjontaa. Sokeripitoisuuden
laskentaa on kehitetty vuoden 2025 aikana ja työ
sokeripitoisuuden vähentämiseksi on jatkettu. Lisäksi
kaikki konserniyhtiöt tarjoavat kohtuullisen kulutuksen
tukemiseksi vaihtoehtoisia pakkauskokoja tuotteista eri
tarpeisiin.
Konsernissa lanseerattiin vuonna 2025 444 uutuutta.
Alkoholituoteryhmiin lanseerattiin yhteensä 11
alkoholitonta uutuutta ja alkoholittomiin tuoteryhmiin
39 sokeritonta tai vähäsokerista uutuutta. Kaikkiaan
alkoholituotteiden valikoimassa on 161 alkoholitonta
tuotetta ja 460 pientä pakkausta tukemassa
kohtuukäyttöä.
Kuluttajien terveyden ja turvallisuuden edistämiseen
tähtäät toimet tukevat Olvi-konsernille
keskeisimmistä kahdeksasta YK:n kestävän kehityksen
tavoitteista 3: Terveyttä ja hyvinvointia, ja 12:
Vastuullista kuluttamista.
Tavoitteet
Olvi-konserni pyrkii laadukkailla tuotteilla ja oikeellisilla
merkinnöillä vähentämään reklamaatioita ja estämään
takaisinvetoja. Mittarit käydään säännöllisen sisäisen
seurannan lisäksi läpi tuoteturvallisuusjärjestelmien
ulkoisissa auditoinneissa vuosittain. Osana tätä työtä
ylläpidetään nykyisiä tuoteturvallisuussertifiointeja.
A. Le Coqin päätehtaalle sertifioidaan vuoden 2026
aikana tuoteturvallisuusjärjestelmä, jolloin kaikissa
suurimmissa yksiköissä on Global Food Safety
Initiativen (GFSI) vaatimukset täytvä sertifiointi.
Olvi-konsernin tavoitteena on vuosittain lisätä
alkoholittomien (≤ 0,5 tilavuusprosenttia) tuotteiden
myyntiosuutta alkoholituotteita enemmän, ohjaten
tuotevalikoiman laajentamista kohti alkoholittomia
vaihtoehtoja kuluttajien terveyden tukemiseksi.
Vuonna 2025 alkoholittomien tuotteiden osuus
kokonaismyynnistä kasvoi tavoitteiden mukaisesti ja oli
43,6 (42,9) prosenttia.
Vastuullisen tuoteportfolion kehittämiseksi tuotteiden
sokeripitoisuutta pyritään laskemaan pitkäjänteisesti.
Konserniyhtiöt jatkavat myös vaihtoehtoisten
pakkauskokojen lanseeraamista eri tuoteryhmissä.
Konsernin toimien vaikutusta kuluttajien terveyteen
ja hyvinvointiin on vaikeaa mitata tai arvioida
luotettavasti, joten vaikutusta arvioidaan seuraamalla
tuoteryhmien myyntimäärien kehitystä. Tavoitteiden
asettamisprosessi on kuvattu tarkemmin osiossa ESRS
2 Yleiset tiedot.
Tuotelaatua valvotaan jatkuvasti ja toimien
vaikuttavuutta mitataan seuraamalla erityisesti
kuluttajapalautteen kehitystä ja mahdollisia
takaisinvetoja sekä yhtiökohtaisesti et
konsernitasolla. Tuoteturvallisuusriskien hallinta
tapahtuu omavalvonnan ja HACCP (Hazard Analysis
and Critical Control Points) -järjestelmän avulla.
Suurimmalla osalla konsernin panimoista on
lisäksi sertifioidut tuoteturvallisuusjärjestelmät
(lisätietoja Kestävyysraportin liitteessä), joiden avulla
60OLVI OYJ
kuluttajia kiinnostavien vastuullisuustietojen avulla
kehitetään vastuullisuusviestinnän vaikuttavuutta.
Lisäksi seurataan mahdollisia viranomaishuomautuksia
markkinoinnista konserni yhtiöittäin. Vuonna 2025 Olvi-
konserni ei saanut viranomaisilta yhtään rangaistusta
markkinoinnista, mutta virheellisiä pakkausmerkintöjä
huomattiin ja korjattiin kahdesta tuotteesta. Lisätoimia
ja mahdollisia lisätavoitteita sekä seuranta- ja
vaikuttavuudenarviointiprosessia tullaan käymään läpi
vuoden 2026 aikana.
LAADUKKAIDEN TIETOJEN JA
TUOTTEIDEN SAATAVUUS
Toimenpiteet
Jokainen Olvi-konsernin yhtiö pyrkii vaikuttamaan
positiivisesti kuluttajien terveyteen, turvallisuuteen
ja hyvinvointiin selkeällä ja laadukkaalla kuluttaja-
informaatiolla. Oikeellinen ja riittävä informaatio turvaa
kuluttajien mahdollisuutta tehdä tietoon perustuvia
ostopäätöksiä. Selkeät tuotetiedot tuotteen
etiketissä ja konserniyhtiöiden verkkosivuilla auttavat
kuluttajia valitsemaan itselleen sopivia tuotteita.
Sisältötiedon perusteella kuluttaja pystyy valitsemaan
käyttilanteeseensa sopivan tuotteen, kuten
alkoholittoman vaihtoehdon. Omissa ja ostotuotteissa
merkintöjen oikeellisuus ja lainsäädännönmukaisuus
varmistetaan tuotekehitysprosessin aikana.
Vientituotteissa toimitaan paikallisen lainsäädännön
mukaisesti. Pakkausten kuluttajainformaatiota
tarkastellaan usein myös tuoteturvallisuusauditointien
yhteydessä.
Kaikki Olvi-konsernin tuotteet eivät sovi kaikille
kuluttajille. Oikeellinen kuluttajainformaatio auttaa
kuluttajia käyttämään heille sopivia tuotteita.
Erityisen herkät kuluttajaryhmät huomioiden
pakkauksissa on kaikissa toimintamaissa lisätietoa
tuotteiden soveltuvuudesta, kuten alkoholituotteiden
varoitusmerkinnät – ei raskaana oleville, ei autoileville,
ei alaikäisille – sekä energiajuomien varoitusmerkinnät
– ei suositella lapsille eikä raskaana oleville.
Allergeenimerkinnät pakkauksissa auttavat kuluttajaa
löytämään sopivat tuotteet. Merkintöjen kattavuutta
pakkauksissa seurataan säännöllisesti sekä yhtiö- et
konsernitasolla. Merkintöjen kattavuuden seurantaa
pakkauksissa ja verkossa kehitetään parhaillaan.
Lähes kaikissa omissa tuotteissa on pakkauksessa
esitetty vähintään ainesosaluettelo ja energiapitoisuus,
mutta esimerkiksi viineissä on usein ilmoitettu vain
lainsäädännön mukaisesti pakolliset tiedot, kuten
allergeenit. Markkinointi seuraa ainesosa-, allergeeni-
ja ravintosisältömerkintöjen kattavuutta pakkauksissa
säännöllisesti konserniyhtiöittäin. Kaikissa
pakkauksissa on myös kierrätysmerkit, joilla kuluttajaa
ohjataan palauttamaan pakkausmateriaalit oikeisiin
kierrätysjakeisiin ja uudelleenkäyttöön. Yksittäisen
yhtiön toimenpiteiden vaikuttavuuden arviointi
kuluttajapinnassa on haastavaa. Siksi Olvi-konserni ei
tee erillistä vaikuttavuuden arviointia, vaan varmistaa
kuluttajalle mahdollisuuden tietoon perustuviin
valintoihin tavoitteiden mukaisella toiminnalla.
kohtuullisesti.fi ja Selge Grupijuhi, sekä tarjoavat
koulutusmateriaaleja kouluille alkoholiriippuvuuden
ehkäisemiseksi. Kuluttajiin kohdistuvien toimien
vaikuttavuutta on kuitenkin varsin vaikea arvioida
muusta toimintaympäristöstä erillisenä, joten Olvi-
konserni keskittyy arvioimisen sijaan toteuttamaan
markkinoinnin tehokkuusmittausten perusteella
kuluttajia tavoittaviksi arvioituja toimia. Markkinoinnin
tehokkuutta mitataan muun muassa seuraamalla
verkkomedian käyttöä, sosiaalisen median
toimenpiteitä, hakukonemainonnan tehokkuutta ja
mainonnan kustannustehokkuutta.
Kuluttajille ja yhteistyökumppaneille viestitään
myös tuotteiden ympäristövaikutuksista ja niiden
pienentämisestä sekä omassa toiminnassa et
arvoketjussa. Valko-Venäjää lukuun ottamatta
konserniyhtiöt osallistuvat juomapakkausten
panttijärjestelmän toimintaan ja pyrkivät lisäämään
kuluttajien pakkausmateriaalien kierrättämistä.
Toimien tehokkuutta seurataan maittain paikallisten
palautusjärjestelmien ilmoittamien pullojen ja tölkkien
palautusprosenttien avulla.
Vastuullisiin markkinointikäytäntöihin tähtäävät toimet
tukevat Olvi-konsernille keskeisimmistä kahdeksasta
YK:n kestävän kehityksen tavoitteista 3: Terveyttä ja
hyvinvointia ja 12: Vastuullista kuluttamista. Tuotteisiin
liittyvä ympäristöviestintä tukee YK:n kestävän
kehityksen tavoitetta 13: Ilmastotekoja.
Tavoitteet
Vastuullisen kuluttamisen päätavoitteen tukemiseksi
tavoitteena lisätä vastuullisen markkinoinnin määrää
ja kattavuutta vuosittain. Perustasoksi on asetettu
vuoden 2024 vastuullisten markkinointitoimenpiteiden
taso kohdentuen esimerkiksi alkoholittomiin tuotteisiin
ja kohtuukäyttöön. Vuonna 2025 vastuullisuus sisältyi
59 markkinointitoimenpiteeseen, kun vastaava luku
edellisenä vuonna oli 49. Vuonna 2025 selvitettyjen
VASTUULLISET
MARKKINOINTIKÄYTÄNNÖT
Toimenpiteet
Olvi-konserni on sitoutunut vastuulliseen tuotteiden
mainontaan ja markkinointiin, joita määrittelevät
kansainvälisten, eurooppalaisten ja kansallisten
toimijoiden, kuten kansainvälisen kauppakamarin sekä
Euroopan elintarvike- ja juomateollisuusjärjestön,
ohjeistukset. Markkinointietiikkaa sovelletaan
mainonnan ohella myös sponsoroinnissa. Markkinoinnin
johto seuraa kaikissa konserniyhtiöissä säännöllisesti,
että markkinointi säilyy etiikan mukaisena. Mittarina
seurataan mahdollisten viranomaishuomautusten
määrää konserniyhtiöittäin.
Vastuullisilla markkinointikäytännöillä on vaikutusta
kuluttajien terveyteen. Sovituilla käytännöillä
varmistetaan, että markkinointi pyrkii ohjamaan
kuluttajia kohti kohtuullista kulutusta ja terveellisempiä
vaihtoehtoja. Vastuullisen markkinoinnin määrää
seurataan vuosittain yhtiöittäin tavoitellen vuosittaista
kasvua. Vastuullisen kuluttamisen tukemiseksi on
selvitetty 2024–2025 kaikissa konsernimaissa kuluttajia
kiinnostavia vastuullisuuteen liittyviä tietoja. Tulosten
perusteella tuoteryhmien markkinointia pyritään
kohdentamaan vaikuttavasti.
Erityisesti lapsiin ja nuoriin kohdistuvaa markkinointia
rajoitetaan kaikissa konserniyhtiöissä vapaaehtoisesti
mahdollisten haittojen estämiseksi esimerkiksi
markkinointia kohdentamalla ja välttämällä
lapsiin vetoavaa markkinointia alkoholituotteissa.
Verkkosivuilla on käytössä ikärajat suojaamassa nuoria
kuluttajia. Sokeripitoisten virvoitus- ja energiajuomien
mainontaa ei kohdisteta alle 12-vuotiaisiin.
Konserniyhtiöt toimivat sekä omissa et
alan yhteisissä kohtuullista kuluttamista ja
päihteetöntä liikennettä tukevissa aloitteissa, kuten
61OLVI OYJ
ja maahantuotuja viinejä lukuun ottamatta. Tanskassa
ollaan ottamassa käyttöön ensimmäiset merkinnät
vuoden 2026 alussa. Verkossa jaetaan lisätietoa myös
kumppanien tuotteista. Saatavuuden rajoitukset
vähentävät tutkitusti tuotteiden käyttöä, mutta
vapaaehtoisten merkintöjen osalta vastaavaa tietoa ei
ole saatavilla vaikutusten arvioinnin pohjaksi.
YHTEYDENPITO VAIKUTUKSISTA
KULUTTAJIEN JA LOPPUKÄYTTÄJIEN
KANSSA
Olvi-konserni on yhteydessä kuluttajiin sekä mainonnan
että tuotteiden kautta välitettävän tiedon avulla.
Mainontaa tehdään pääasiassa sosiaalisessa mediassa,
paperilehdissä, televisiossa ja myyntipaikoissa.
Mainonnan keinoin kuluttajalle pyritään välittämään
tietoa tuotteista ja yhtiöstä. Lisäksi tietoa tuotteista
ja yhtiöstä jaetaan konserniyhtiöiden verkkosivuilla,
sosiaalisessa mediassa ja muilla alustoilla. Näillä
alustoilla tieto voi olla syvällisempää ja sisällöltään
laajempaa esimerkiksi tuotesisältöihin tai
ympäristövaikutuksiin liittyen. Säännöllisesti tehdään
myös kuluttaja- ja sidosryhmätutkimuksia, joissa
selvitetään kuluttajien toiveita ja tarpeita.
Olvi-konsernilla on kuluttajille useita erilaisia
yhteydenpitokanavia, joita tyypillisesti hallinnoi
ja yhteydenottoihin vastaa johtoryhmän jäsenen
alaisuudessa asiakaspalvelu tai laadunvarmistus.
Kuluttaja voi milloin vain kysyä tai antaa palautetta
yhtiöiden tuotteisiin tai toimintaan liittyen
verkkosivuilla sekä soittamalla tai kirjoittamalla
yhtiölle. Myös suullista palautetta saadaan
kuluttajilta erilaisissa kontakteissa, kuten messuilla ja
kuluttajatapahtumissa. Koulutetut henkilöt huolehtivat
tarvittavien selvitysten sisäisestä koordinoinnista,
kuluttajille vastaamisesta sekä palautteiden sisäisestä
jakamisesta jatkokäyttöön.
Kuluttajapalautteen määrää ja vastausaikoja
seurataan kuukausittain. Palautteesta nousseita
parannusehdotuksia ja kehitystoiveita viedään
eteenpäin vastuutahojen toimesta esimerkiksi
lanseeraamalla uusia makuja tai pakkauskokoja.
PROSESSIT KIELTEISTEN VAIKUTUSTEN
KORJAAMISEKSI JA KANAVAT
KULUTTAJILLE JA LOPPUKÄYTTÄJILLE
HUOLENAIHEIDEN ESIIN TUOMISEKSI
Kuluttajat voivat ilmoittaa kielteisistä vaikutuksista
konserniyhtiöille käyttämällä kaikkia palautekanavia,
kuten verkkosivuja, viestejä, kirjeitä tai puhelinta.
Yhteystiedot löytyvät kaikista tuotepakkauksista,
jolloin kuluttajan on helppo olla yhteydessä yhtiöihin.
Kuluttajien käytössä on myös suojattu, kolmannen
osapuolen hallinnoima Whistleblowing-kanava,
jonka kautta kuluttaja voi ilmoittaa epäillyistä
väärinkäytöksistä. Whistleblowing-kanava on käsitelty
tarkemmin osiossa G1 Liiketoiminnan harjoittaminen.
Kuluttajilta tulevat kuluttajavalitukset käsitellään
samoin kuin muukin kuluttajalta tuleva palaute, mikä on
esitetty edellisessä kohdassa. Tarvittaessa tuotteille tai
prosesseille suoritetaan tarkempi tutkimus ongelman
syyn selvittämiseksi. Korjaavilla toimenpiteillä pyritään
estämään vian tai ongelman toistuminen. Korjaavat
toimenpiteet päättää ja suorittaa asianomainen osasto
esihenkilön johdolla. Tarvittaessa voidaan suorittaa
tuotteille takaisinveto, mikäli havaittaisiin kuluttajalle
haitallinen tuotevirhe. Takaisinvetojen määrä on yksi
säännöllisesti seurattavista laatumittareista.
Olvi-konserni pyrkii ehkäisemään tuotteiden kielteisiä
vaikutuksia edistämällä vastuullista kuluttamista
sekä tuotteiden, tuoteportfolion että markkinoinnin
keinoin. Mainonnan vapaaehtoiset rajoitukset
nuorille, päihteettömän liikenteen edistäminen sekä
kohtuukäytön kampanjat ovat esimerkkejä kielteisten
vaikutusten ehkäisystä. Osa toimista tehdään
itsenäisesti konserniyhtiöissä, osa yhteistyössä
toimialan tai muiden kumppanien kanssa.
Riitvä ja avoin kuluttajatieto tukee Olvi-konsernille
keskeisimmistä kahdeksasta YK:n kestävän kehityksen
tavoitteista 3: Terveyttä ja hyvinvointia, 12: Vastuullista
kuluttamista sekä 13: Ilmastotekoja.
Tavoitteet
Eri tuoteryhmiä koskeva lainsäädäntö eroaa
jonkin verran pakkausmerkintävaateiden osalta.
Samoin toimintamaissa voi olla toisista eroavaa
lainsäädäntöä tai sen tulkintoja. Jokaisessa maassa
toimitaan paikallisen lainsäädännön puitteissa. Niissä
tuoteryhmissä, joissa ainesosa- ja ravintosisältötiedot
eivät ole pakollisia, kuten väkevät alkoholituotteet,
lisätään kaikissa konserniyhtiöissä lähivuosina
ainesosa- ja ravintosisältötietoja omien tuotteiden
pakkauksissa ja verkossa. Tavoitteena on, et
vuoden 2026 loppuun mennessä kaikista omien
tuotemerkkien tuotteista on saatavilla allergeenien
lisäksi tieto ainesosista ja energiasisällöstä joko
pakkauksessa tai verkossa. Kaikkiin omiin tuotteisiin
lisätään vapaaehtoiset varoitusmerkinnät alkoholin
käytöstä lähivuosina kaikissa toimintamaissa. Lisäksi
myytäviin kumppanien tuotteisiin pyritään saamaan
vapaaehtoisia merkintöjä enenevissä määrin.
Vuoden 2025 lopussa allergeenitieto oli annettu
kaikissa myyntivalikoiman kuluttajatuotteissa,
ainesosaluettelo oli saatavilla 74 prosentissa
ja ravintosisältö, vähintään energiatieto, 62
prosentissa tuotteista. Viineissä merkintöjä lisätään
uusien vuosikertojen pakkauksiin tai digitaalisille
alustoille. Lisäksi digitaalisilla alustoilla tuotteista
jaetaan usein enemmän tuotetietoa ainesosista,
ravintosisällöstä, raaka-aineista ja valmistuksesta
sekä alkoholittomista että alkoholituotteista.
Vapaaehtoisia varoitusmerkintöjä on omien brändien
alkoholipakkauksista Virossa, Latviassa, Liettuassa,
Valko-Venäjällä ja Suomessa väkeviä alkoholituotteita
62OLVI OYJ
Hallintotapatiedot
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen ............................... 64
63OLVI OYJ
LIIKETOIMINNAN HARJOITTAMINEN JA
YRITYSKULTTUURI – LÄHESTYMISTAPA
JA TOIMINTAPERIAATTEET
Hyvää hallintotapaa ja yrityskulttuuria
koskevat olennaiset vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet on tunnistettu Olvi-konsernin
kaksoisolennaisuusarvioinnin perusteella.
Kaksoisolennaisuusarvioinnin ja sen kautta tunnistetut
olennaiset vaikutukset liittyen yrityskulttuuriin ja
liiketoimintaan, väärinkäytösten paljastajien suojeluun
sekä korruption ja lahjonnan ehkäisyyn on kuvattu
tarkemmin osiossa ESRS 2 Yleiset tiedot.
Konsernin eettinen ohjeistus (Code Of Conduct)
on keskeinen periaate Olvi-konsernin toiminnalle ja
yrityskulttuurille, ja se määrittää vastuullisen toiminnan
perustan. Eettinen ohjeistus kokoaa yhteen kaikki
Olvi-konsernin olennaiset eettiset toimintatavat. Olvi-
konsernin toimittajat ja yhteistyökumppanit sitoutuvat
noudattamaan heille suunnattua eettistä ohjeistusta
(Code of Conduct for Partners).
Eettisten toimintatapojen toteutuminen niin
konsernissa kuin arvoketjussa on yksi vastuullisuuden
päätavoitteista. Eettisen ohjeistuksen mukaisesti
hallitus, johto ja henkilöstö kaikissa konserniyhtiöissä
vahvistavat sitoutumisen eettisen ohjeistuksen
noudattamiseen vuosittain. Eettinen ohjeistus
-verkkokoulutus tehdään joka toinen vuosi. Eettiset
toimintatavat huomioidaan myös muussa viestinnässä
ja koulutuksessa.
Vuonna 2025 järjestettiin konsernin toimihenkilöille
infotilaisuudet konsernin eettisestä ohjeistuksesta
ja toimintaperiaatteista. Konsernin tuotannon
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
konsernissa altteimmiksi korruptiolle ja lahjonnalle
on arvioitu hankinnan ja myynnin toiminnot niiden
päätehtävistä johtuen.
Korruption vastaisessa toimintaperiaatteessa ja
sitä täydentävissä Whistleblowing-ohjeissa on
kerrottu Olvi-konsernin menettelytavat tutkinnalle ja
toimenpiteille, mikäli liiketoiminnan harjoittamiseen
liittyy väärinkäytösepäilyjä. Korruption vastaisesta
toimintaperiaatteesta, Whistleblowing-ohjeista
ja menettelytavoista kerrotaan tarkemmin tämän
aihestandardin osiossa Korruption ja lahjonnan
ehkäiseminen ja havaitseminen. Näiden lisäksi
korruption vastaisessa toimintaperiaatteessa on
ohjeistettu kolmansien osapuolten kanssa toimimisesta
ja heihin liittyvistä due diligence -tarkastuksista.
Yrityskulttuuri
Toimiva yrityskulttuuri on Olvi-konsernin
toiminnan ytimessä ja on myös yksi henkilöstön
toimintaperiaatteen osa-alueista. Innostunut, kehittyvä
ja omistautunut henkilöstö on keskeisessä asemassa
erinomaisen työilmapiirin luomisessa. Olvi-konsernin
arvot, johtaminen ja esihenkilöosaamisen kehittäminen
sekä yhteinen tapa tehdä töitä ovat tärkeitä asioita
yrityskulttuurille. Yrityskulttuurin kehittymistä
seurataan PeoplePower-henkilöstötutkimuksella sekä
Pulssi-kyselyillä.
Joka toinen vuosi tehtävä Olvi-konsernin
henkilöstötutkimus keskittyy henkilöstökokemukseen,
organisaation toimivuuteen ja kulttuurin elementteihin.
Tutkimuksen tulosten perusteella määritellään
henkilöstön kanssa yhteisiä ja osastokohtaisia
kehittämistavoitteita ja toimenpiteitä, joilla kehitetään
oman työyhteisön toimintaa.
työntekijöille viestittiin eettisestä ohjeistuksesta
ja toimintaperiaatteista monikanavaisesti. Hallitus,
johto ja henkilöstö velvoitettiin sitoutumaan eettisen
ohjeistuksen ja kaikkien toimintaperiaatteiden
noudattamiseen käyttäen erityyppisiä menetelmiä,
kuten verkkolomakkeita ja yhteisiä tilaisuuksia. Vuonna
2026 hallitus sekä johto ja henkilöstö suorittavat
verkkokoulutuksen, joka keskittyy erityisesti
valikoituihin eettisiin toimintatapoihin.
Konsernin käytössä olevat toimintaperiaatteet
tukevat eettisen ohjeistuksen noudattamista.
Toimintaperiaatteet ohjaavat jokapäiväistä toimintaa ja
sen kehittämistä, huomioiden olennaiset, vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet. Toimintaperiaatteet ja niiden
tavoitteet perustuvat kaksoisolennaisuusarvioinnin
tuloksiin, joissa huomioidaan sidosryhmien
näkemykset ja odotukset. Olvi-konsernin eettisen
ohjeistuksen ja kaikkien toimintaperiaatteiden
sidosryhmien kattavuus, toteuttamisesta vastuussa
oleva ylin taho ja saatavuus sidosryhmille on kuvattu
kestävyysraportin liitteessä.
Vuonna 2025 ihmisoikeussitoumus ja kuusi
toimintaperiaatetta päivitettiin. Tulevina vuosina
prosesseja kehitetään ja yhdenmukaistetaan, jotta
olennaisiin toimintaperiaatteisiin sitoutumista eri
työtehtävien osalta voi seurata tarkemmin.
Olvi-konsernin korruption vastainen toimintaperiaate
keskittyy ehkäisemään ja havaitsemaan petoksia,
lahjontaa ja korruptiota Olvi-konsernissa.
Toimintaperiaate linjaa nollatoleranssin
väärinkäytöksiin ja se on korruption vastaisen YK:n
yleissopimuksen mukainen. Korruption ja lahjonnan
vastaisuus on myös osa eettistä ohjeistusta. Olvi-
Vuonna 2025 henkilöstötutkimukseen luotiin
eettisen toimintatapaan keskittyvä osio ja
tavoitteet vastuullisen toiminnan ja yrityskulttuurin
vahvistamiseksi. Seuraava henkilöstötutkimus
toteutetaan vuoden 2026 alussa. Konsernin
yhtenä vastuullisuuden päätavoitteena on
saada henkilöstötutkimuksen tuloksissa AAA-
kokonaisluokitus vuonna 2030.
ILMOITUSKANAVA HUOLENAIHEILLE
Olvi-konsernin Whistleblowing-ohjeissa on kerrottu
Whistleblowing-ilmoituskanavasta ja sen prosesseista,
minkä lisäksi siitä on tietoa eettisessä ohjeistuksessa
sekä korruption vastaisessa toimintaperiaatteessa.
Whistleblowing-ilmoituskanava on käytössä kaikille
sisäisille ja ulkoisille sidosryhmille. Ilmoituskanavan
avulla kuka tahansa, kuten työntekijä tai
tavarantoimittaja, voi tuoda luottamuksellisesti ja
anonyymisti yhtiön tietoon toiminnan tai asian, joka
on laiton tai vastoin Olvi-konsernin eettisiä ohjeita ja
arvoja.
Laittomasta tai epäeettisestä toiminnasta, mukaan
lukien korruptio ja lahjonta, ilmoitetaan ensisijaisesti
esihenkilölle tai laki- tai henkilöstöosastolle.
Whistleblowing-ilmoituskanava on saatavilla
konserniyhtiöiden ja konsernin verkkosivuilla.
Jokaisella konserniyhtiöllä on mahdollisuus myös
omaan kanavaan. Ilmoituskanavaa ylläpitää teknisesti
ulkopuolinen kumppani anonyymiyden varmistamiseksi.
Whistleblowing-ilmoituskanavan ilmoituksien
käsittelemiseen on määritelty tietyt henkilöt, ja
heille järjestetään säännöllisiä infotilaisuuksia ja
64OLVI OYJ
koulutusta tähän liittyen. Whistleblowing-kanavasta,
vaihtoehtona laittoman tai epäeettiseen toiminnan
ilmoittamiseksi, kerrottiin vuonna 2025 toimihenkilöiden
infotilaisuudessa ja tuotannon työntekijöille
eri kanavien kautta. Lisäksi ilmoituskanava oli
yhtenä sisäisen viestinnän aiheena vuonna 2025,
ja säännöllistä viestintää kanavasta jatketaan
edelleen. Vuonna 2025 Olvi-konserni sai 12 ilmoitusta
ilmoituskanavan kautta. Ilmoitukset liittyivät
muun muassa mahdollisiin tietojenkalastelu- ja
petosyrityksiin, yksilöiden toimintaan sekä
luottamuksellisten tietojen käsittelyyn. Yksikään
ilmoituksista ei liittynyt ihmisoikeustapauksiin.
Whistleblowing-ohjeissa on kerrottu huolenaiheiden
tunnistamiseen, ilmoittamiseen ja tutkimiseen
määritellyistä prosesseista, ja ne kattavat myös
väärinkäytöksen ilmoittajan suojelun mahdollisilta
vastatoimilta. Ilmoitukset käsitellään huolellisesti ja
luottamuksellisesti Olvi-konsernin vastuuhenkilöiden
koordinoimana käyttäen tarvittaessa asian
selvittämiseen tietoja ja asiantuntemusta muilta
henkilöiltä. Tapaukseen mahdollisesti liittyvät henkilöt
eivät itse saa tehtyjä ilmoituksia tietoonsa tutkinnan
aikana. Ilmoituksen tekijän henkilöllisyyttä suojellaan
tarvittaessa lainsäädännön mukaisesti. Tehdystä
selvityksestä annetaan aina palaute ilmoituksen
tekijälle ja tehdään tarvittavat toimenpiteet.
KORRUPTION JA LAHJONNAN
EHKÄISEMINEN JA HAVAITSEMINEN
Olvi-konsernilla on nollatoleranssi korruption
ja lahjonnan suhteen niin omassa toiminnassa
kuin arvoketjussa. Tämä on sisällytetty eettiseen
ohjeistukseen ja kumppaneille tarkoitettuun eettiseen
ohjeistukseen. Tavarantoimittajilta edellytetään,
että he sitoutuvat korruption ja lahjonnan vastaisiin
periaatteisiin noudattamalla Olvi-konsernin eettistä
ohjeistusta yhteistyökumppaneille. Tavarantoimittajien
Korruption ja lahjonnan havaitsemiksi yhtiöiden
johtoryhmän jäsenet ovat vastuussa, että heidän
vastuualueillaan toimintojen, tehtävien, vastuiden ja
ohjeistuksien järjestämisellä mahdollisuus korruption
tai lahjonnan tapahtumiselle eliminoidaan sekä
mahdollisuus korruption tai lahjonnan havaitsemiselle
toteutuu tehokkaasti. Näitä tukevat konsernin yhteiset
ohjeet ja valvontakäytännöt, joiden kehittämisessä
nämä teemat myös huomioidaan. Lisäksi yhtiöiden johto
vastaa, että korruptioriskit ja riskialtteimmat toiminnot
on tunnistettu vastuualueilta ja että kunkin riskin
todennäköisyys ja vaikutukset on arvioitu.
Whistleblowing-ohjeet kertovat tarkemmin
väärinkäytösepäilyihin, kuten korruptioon ja lahjontaan,
liittyvien tapausten tutkintaprosessista, raportoinnista
sekä toimenpiteistä. Ennen varsinaista tutkintaa
tehdään tapaukselle vakavuuden arviointi erikseen
nimettyjen henkilöiden toimesta.
Tutkinnan voi suorittaa konserniyhtiö, Olvi-konserni
tai ulkopuolinen taho Olvi-konsernin valvonnassa.
Tutkinnassa keskitytään keräämään tietoa epäillys
teosta tai toiminnasta, olosuhteista sen tapahtuessa,
osallisina olleista henkilöistä ja yhteisöistä, aiheutuneista
vahingoista sekä riskeistä ja saavutetusta hyödystä.
korruption ja lahjonnan vastaiset toimintatavat
varmistetaan heille tehtävissä auditoinneissa. Olvi-
konserni on mukana YK:n Global Compact -aloitteessa
ja sitoutunut sen kymmeneen periaatteeseen, mukaan
lukien korruption ehkäisy.
Korruptio ja lahjonta ovat osa hallintomekanismeja,
kuten riskienhallinta ja -arviointiprosessia, ja näille
on sisäiset kontrollijärjestelmät. Olvi-konsernin
menettelytavat korruption ja lahjonnan ehkäisemiseksi,
havaitsemiseksi ja käsittelemiseksi on kuvattu
korruption vastaisessa toimintaperiaatteessa ja sitä
täydentävissä Whistleblowing-ohjeissa. Korruption
vastaisessa toimintaperiaatteessa on kerrottu
tarkemmin korruption ja lahjonnan eri luokista sekä
niihin liittyen eri toimintaohjeista Olvi-konsernissa.
Työntekijän täytyy raportoida välittömästi omalle
esihenkilölleen tai konsernin lakiasianjohtajalle, jos
hän havaitsee tai epäilee väärinkäytösepäilyjä. Myös
Olvi-konsernin Whistleblowing-kanavaa on mahdollista
käyttää, jolloin henkilöllä on halutessaan mahdollisuus
raportoida anonyymisti.
Lahjonnan ja korruption ehkäisemiseksi on tärkeää
varmistaa henkilöstön tietoisuus korruption
vastaisen toimintaperiaatteen ja tätä täydentävien
Whistleblowing-ohjeiden sisällöstä. Tiedottamista
tehdään kirjallisten ohjeiden, menettelytapojen,
säännöllisen koulutuksen ja jatkuvan viestinnän avulla
sisäisten kanavien kautta.
Vuonna 2025 riskitoiminnoissa työskenteleville
järjestettiin erillistä, pakollista koulutusta
korruption ja lahjonnan vastaisuudesta. Konsernin
hallitus sekä johto ja henkilöstö velvoitettiin
sitoutumaan noudattamaan korruption vastaista
toimintaperiaatetta käyttäen erityyppisiä menetelmiä,
kuten verkkolomakkeita ja yhteisiä tilaisuuksia. Vuonna
2026 hallitus, johto ja työntekijät suorittavat Eettinen
ohjeistus -verkkokoulutuksen, joka sisältää korruption
ja lahjonnan vastaisuuden aiheita.
Kaikki tutkintaan liittyvät tiedot käsitellään
luottamuksellisesti ja niihin on pääsy vain tutkintaan
osallistuvilla henkilöillä. Olvi-konserni tai kyseinen yhtiö
vastaa tietolähteen henkilöllisyyden suojaamisesta,
luottamuksellisuudesta, vastatoimien estämisestä
ja oikeusturvasta. Tutkinnassa ei saa olla osallisena
henkilöitä, joita epäillään, jotka liittyvät tapaukseen,
tai hallintoketjun osia, jotka osallistuvat päivittäiseen
johtamiseen ja operatiivisiin tehtäviin, joilla pyritään
estämään ja havaitsemaan tällainen toiminta.
Kaikki väärinkäytösepäilyt dokumentoidaan. Olvi-
konsernin toimitusjohtaja saa kirjallisen raportin
tutkinnan päättyessä. Tarkastusvaliokuntaa
tiedotetaan kahdesti vuodessa väärinkäytösepäilyjen
ja tutkintojen määristä, joista valiokunta raportoi
hallitukselle. Olvi-konsernin toimitusjohtaja päättää
tutkinnan tulosten perusteella mahdollisista
jatkotoimenpiteistä henkilöstöosaston avustuksella.
Olvi-konsernin liiketoiminnan periaatteita rikkovalle tai
laittomaan tai epäeettiseen toimintaan syyllistyvälle
työntekijälle tai yhteistyökumppanille voi aiheutua
kielteisiä seuraamuksia.
Hallintotavan mittarit
Sitoutuminen eettiseen ohjeistukseen 2025* 2024
Sitoutumisen osuus kokonaishenkilöstöstä, % 89 79
Sitoutumisen osuus hallituksesta ja ylimmästä johdosta, % 100 100
*Vuosi 2024 pohjautuu Eettinen ohjeistus-verkkokokurssin suorituksiin ja vuosi 2025 kerättyihin sitoumuksiin
Korruption ja lahjonnan vastainen koulutus riskifunktioille Ilmoituskanavan ilmoitukset 2025* 2024
Koulutuksen suorittaneiden osuus riskitoiminnoista, % 92 90
*Vuosi 2024 pohjautuu Eettinen ohjeistus-verkkokokurssin suorituksiin ja vuosi 2025 erilliseen koulutukseen osallistuneisiin
Ilmoituskanavan ilmoitukset 2025 2024
Kaikki ilmoitukset, määrä 12 4
65OLVI OYJ
Kesvyysraportin
liitteet
Kestävyysraportin liitteet ............................................67
66OLVI OYJ
Kestävyysraportin liitteet
Olvi-konsernin toimintaperiaatteet ja sitoumukset
Olvi-konsernin toimitusjohtaja on kaikkien toimintaperiaatteiden sekä ihmisoikeussitoumuksen hyväksyjä ja niiden
toteuttamisesta vastaava ylin taho.
SIDOSRYHMIEN KATTAVUUS SAATAVUUS SIDOSRYHMILLE
Eettinen ohjeistus Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat ja
verkkosivut
Eettinen ohjeistus kumppaneille Koko arvoketju Sopimukset ja verkkosivut
Hankinnan toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Henkilöstön toimintaperiaate Omat työntekijät ja sopimustyöntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Ihmisoikeussitoumus Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
IPR-toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Kilpailulainsäädännön toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Korruption vastainen toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Kustannusten hyväksynnän
toimintaperiaate
Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Markkinoinnin toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat ja
verkkosivut
Palkitsemisen toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Riskienhallinnan toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Tietosuojan toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Tietoturvan toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Tuotteen toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Työturvallisuuden toimintaperiaate Omat työntekijät, sopimustyöntekijät ja
yrityksen tiloissa vierailijat
Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Vastuullisuuden toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Verotuksen toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Viestinnän toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Ympäristön toimintaperiaate Omat työntekijät, sopimustyöntekijät ja
yrityksen tiloissa vierailijat
Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat ja
verkkosivut
Olvi-konsernin sertifioidut johtamisjärjestelmät
YHTIÖ
LAATU
ISO 9001
YMPÄRISTÖ
ISO 14001
TYÖTURVALLISUUS
ISO 45001
ELINTARVIKE-
TURVALLISUUS
ISO 22000 /
FSSC 22000 /
IFS / BRC
ENERGIA
ISO 50001
Olvi Oyj IFS 8 / FSSC 22000
(lähdevesi)
A. Le Coq FSSC 22000
(mehut)
Cēsu Alus BRC GC 9
Volfas Engelman IFS 8
Lidskoe Pivo FSSC 22000
Bryggeriet Vestfyen IFS 8
Uniqa IFS 8
67OLVI OYJ
Luettelo kestävyysraportissa huomioon otetuista ESRS-standardien tiedonantovaatimuksista
Alla olevassa taulukossa on esitetty luettelo kestävyysraportin tiedonantovaatimuksista. Olennaisena esitettävät tiedot on määritelty konsernin kaksoisolennaisuusarvioinnin tuloksena saatujen vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
perusteella. Kaksoisolennaisuuden arviontiprosessi on kuvattu tarkemmin osiossa ESRS 2 Yleiset tiedot / Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta.
STANDARDI OSIO
ESRS 2 Yleiset tiedot
BP-1 Kestävyysselvitysten yleiset laatimisperusteet Kestävyysraportin laadintaperiaatteet
BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot Kestävyysraportin laadintaperiaatteet
GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli Kestävyyden hallinto
GOV-2 Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat Kestävyyden hallinto
GOV-3 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin Kestävyyden hallinto
GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista Kestävyyden hallinto
GOV-5 Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta Kestävyyden hallinto
SBM-1 Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju Kestävyyden strategia
SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset Sidosryhmien odotukset ja näkemykset
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
IRO-2 Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien tiedonantovaatimukset Kestävyysraportin liitteet
E1 Ilmastonmuutos
GOV-3 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin ESRS 2 Kestävyyden hallinto
E1-1 lmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma
IRO-1 Kuvaus ilmastoon liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista ESRS 2 Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
E1-2 lmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
E1-3 lmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit Toimenpiteet
E1-4 Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet Tavoitteet
E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä Mittarit ja laatimisperiaatteet
E1-6 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt Mittarit ja laatimisperiaatteet
E1-7 Päästöhyvityksillä rahoitettavat kasvihuonekaasujen poistot ja kasvihuonekaasupäästöjen hillintähankkeet Tavoitteet
68OLVI OYJ
STANDARDI OSIO
E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat
IRO-1 Kuvaus vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista
ESRS 2 Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
E3-1 Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät toimintaperiaatteet Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
E3-2 Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät toimet ja resurssit Toimenpiteet
E3-3 Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät tavoitteet Tavoitteet
E3-4
Vedenkulutus Mittarit ja laatimisperiaatteet
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous
IRO-1 Kuvaus resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista ESRS 2 Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
E5-1 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
E5-2 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit Toimenpiteet
E5-3 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet Tavoitteet
E5-4 Resurssien sisäänvirtaukset Mittarit ja laatimisperiaatteet
E5-5 Resurssien ulosvirtaukset Mittarit ja laatimisperiaatteet
S1 Oma työvoima
SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset ESRS 2 Sidosryhmien odotukset ja näkemykset
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa ESRS 2 Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
S1-1 Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
S1-2 Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa Yhteydenpito vaikutuksista omien työntekijöiden ja työntekijöiden edustajien kanssa
S1-3 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin
tuomiseksi
S1-4 Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien olennaisten riskien
vähentämiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien vaikuttavuus
Terveys ja turvallisuus, Yhdenvertainen kohtelu ja yhdenvertaiset mahdollisuudet, Koulutus ja taitojen
kehittäminen, Työolot
S1-5 Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien
hallintaan
Terveys ja turvallisuus, Yhdenvertainen kohtelu ja yhdenvertaiset mahdollisuudet, Koulutus ja taitojen
kehittäminen, Työolot
S1-6 Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet Mittarit ja laatimisperiaatteet
S1-8 Työehtosopimusneuvottelujen kattavuus ja työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu Mittarit ja laatimisperiaatteet
S1-9 Monimuotoisuuden mittarit Mittarit ja laatimisperiaatteet
S1-10 Riittävä palkka Työolot
S1-13 Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit Mittarit ja laatimisperiaatteet
S1-14 Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit Mittarit ja laatimisperiaatteet
S1-16 Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot) Mittarit ja laatimisperiaatteet
S1-17 Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset Mittarit ja laatimisperiaatteet
69OLVI OYJ
STANDARDI OSIO
S2 Arvoketjun työntekijät
SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset
ESRS 2 Sidosryhmien odotukset ja näkemykset
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa ESRS 2 Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
S2-1 Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
S2-2 Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden kanssa Yhteydenpito vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden kanssa
S2-3
Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin
tuomiseksi
S2-4 Arvoketjun työntekijöihin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat arvoketjun työntekijöihin kohdistuvien olennaisten
riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus
Terveys ja turvallisuus
S2-5 Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät tavoitteet Terveys ja turvallisuus
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät
SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset ESRS 2 Sidosryhmien odotukset ja näkemykset
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa ESRS 2 Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
S4-1 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
S4-2 Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa Yhteydenpito vaikutuksista kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa
S4-3 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat kuluttajille ja loppukäyttäjille huolenaiheiden esiin tuomiseksi Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat kuluttajille ja loppukäyttäjille huolenaiheiden
esiin tuomiseksi
S4-4 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuvien
olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus
Terveys ja turvallisuus, Vastuulliset markkinointikäytännöt, Laadukkaiden tietojen ja tuotteiden saatavuus
S4-5 Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät tavoitteet Terveys ja turvallisuus, Vastuulliset markkinointikäytännöt, Laadukkaiden tietojen ja tuotteiden saatavuus
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli ESRS 2 Kestävyyden hallinto
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista ESRS 2 Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
G1-1 Yrityskulttuuri ja liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri Liiketoiminnan harjoittaminen ja yrityskulttuuri - Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
G1-3 Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen
70OLVI OYJ
Luettelo EU:n lainsäädännöstä johtuvista ESRS-standardien tietopisteistä
Alla olevassa taulukossa on esitetty ESRS 2:n ja aihekohtaisten ESRS-standardien tietopisteet, jotka on johdettu muusta Euroopan unionin (EU) lainsäädännöstä, jotka luetellaan ESRS 2:n lisäyksessä B. Taulukossa kerrotaan, mistä tietopisteet
löytyvät kestävyysraportissa, mitkä tietopisteet eivät ole olennaisia ja onko siirtymäsäännöstä sovellettu.
TIEDONANTO VAATIMUS TIETOPISTE
VIITTAUS TIEDON-
ANTOVELVOITE-
ASETUKSEEN VIITTAUS PILARIIN 3
VIITTAUS
VERTAILUARVO-
ASETUKSEEN
VIITTAUS EU:N
ILMASTOLAKIIN OSIO
ESRS 2 GOV-1 21 d) Hallituksen sukupuolijakauma ESRS 2 Kestävyyden hallinto
ESRS 2 GOV-1 21 e) Riippumattomien hallituksen jäsenten prosenttiosuus ESRS 2 Kestävyyden hallinto
ESRS 2 GOV-4 30 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista ESRS 2 Kestävyyden hallinto
ESRS 2 SBM-1 40 d) i Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin liittyvään toimintaan Epäolennainen
ESRS 2 SBM-1 40 d) ii Osallistuminen kemikaalien tuotantoon liittyvään toimintaan Epäolennainen
ESRS 2 SBM-1 40 d) iii Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin liittyvään toimintaan Epäolennainen
ESRS 2 SBM-1 40 d) iv Osallistuminen tupakan viljelyyn ja tuotantoon liittyvään toimintaan Epäolennainen
ESRS E1-1 14 Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden saavuttamiseksi vuoteen 2050
mennessä
E1 Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva
siirtymäsuunnitelma
ESRS E1-1 16 g) Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle suljetut yritykset E1 Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS E1-4 34 Kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet E1 Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva
siirtymäsuunnitelma, Tavoitteet
ESRS E1-5 38 Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian kulutus eriteltynä lähteiden
mukaan (vain ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat)
E1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS E1-5 37 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä E1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS E1-5 40-43 Energiaintensiteetti, joka liittyy toimintaan ilmastovaikutuksiltaan merkittävillä
aloilla
E1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS E1-6 44 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja
-kokonaispäästöt
E1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS E1-6 53-55 Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteetti E1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS E1-7 56 Kasvihuonekaasujen poistot ja päästöhyvitykset E1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS E1-9 66 Vertailuarvosalkun alttius ilmastoon liittyville fyysisille riskeille Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS E1-9 66 a),
66 c)
Rahallisten määrien erittely akuutin ja kroonisen fyysisen riskin mukaan;
Sellaisten merkittävien omaisuuserien sijaintipaikka, joihin kohdistuu olennainen
fyysinen riski
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS E1-9 67 c) Yrityksen kiinteistöomaisuuden kirjanpitoarvo eriteltynä
energiatehokkuusluokittain
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS E1-9 69 Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien huomioiminen salkussa Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS E2-4 28 Kunkin sellaisen ilmaan, veteen ja maaperään päätyvän epäpuhtauden määrä,
joka mainitaan E-PRTR-asetuksen (epäpuhtauksien päästöjä ja siirtoja koskeva
eurooppalainen rekisteri) liitteen II luettelossa
Epäolennainen
ESRS E3-1 9 Vesivarat ja merten luonnonvarat E3 Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
71OLVI OYJ
TIEDONANTO VAATIMUS TIETOPISTE
VIITTAUS TIEDON-
ANTOVELVOITE-
ASETUKSEEN VIITTAUS PILARIIN 3
VIITTAUS
VERTAILUARVO-
ASETUKSEEN
VIITTAUS EU:N
ILMASTOLAKIIN OSIO
ESRS E3-1 13 Kohdennetut toimintaperiaatteet Epäolennainen
ESRS E3-1 14
Merien ja valtamerten kestävyys
Epäolennainen
ESRS E3-4 28 c) Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden kokonaismäärä Epäolennainen
ESRS E3-4 29 Kokonaisvedenkulutus kuutiometreinä oman toiminnan liikevoittoa kohti
laskettuna
E3 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS 2 - SBM-3 - E4 16 a) i - Epäolennainen
ESRS 2 - SBM-3 - E4
16 b) -
Epäolennainen
ESRS 2 - SBM-3 - E4 16 c) - Epäolennainen
ESRS E4-2 24 b) Kestävät maata tai maataloutta koskevat käytännöt tai toimintaperiaatteet Epäolennainen
ESRS E4-2 24 c) Kestät meriin liittyvät käytännöt tai toimintaperiaatteet Epäolennainen
ESRS E4-2 24 d) Metsäkatoon puuttumista koskevat toimintaperiaatteet Epäolennainen
ESRS E5-5 37 d) Kierrättämätön jäte Epäolennainen
ESRS E5-5 39 Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen jäte Epäolennainen
ESRS 2 - SBM-3 - S1 14 f) Pakkotyötapausten riski Epäolennainen
ESRS 2 - SBM-3 - S1 14 g) Lapsityövoimatapausten riski Epäolennainen
ESRS S1-1 20 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset S1 Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S1-1 21 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä
aiheita koskevat due diligence -käytännöt
S1 Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S1-1 22 Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat prosessit ja toimenpiteet S1 Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S1-1 23 Työtapaturmien ehkäisemistä koskevat toimintaperiaatteet tai
hallintajärjestelmä
S1 Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S1-3 32 c) Epäkohtien tai valitusten käsittelyjärjestelmät S1 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi
ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin
tuomiseksi
ESRS S1-14 88 b),
88 c)
Kuolemantapausten lukumäärä ja työtapaturmien lukumäärä ja osuus S1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS S1-14 88 e) Loukkaantumisten, onnettomuuksien, kuolemantapausten tai sairauksien vuoksi
menetettyjen päivien määrä
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS S1-16 97 a) Sukupuolten välinen tasoittamaton palkkaero S1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS S1-16 97 b) Toimitusjohtajan suhteettoman suuri palkka S1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS S1-17 103 a) Syrjintätapaukset S1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS S1-17 104 a) Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja
OECD:n periaatteiden noudattamatta jättäminen
S1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS 2 - SBM-3 - S2 11 b) Huomattava lapsityövoiman tai pakkotyön käytön riski arvoketjussa Epäolennainen
72OLVI OYJ
TIEDONANTO VAATIMUS TIETOPISTE
VIITTAUS TIEDON-
ANTOVELVOITE-
ASETUKSEEN VIITTAUS PILARIIN 3
VIITTAUS
VERTAILUARVO-
ASETUKSEEN
VIITTAUS EU:N
ILMASTOLAKIIN OSIO
ESRS S2-1 17 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset S2 Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S2-1 18
Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet
S2 Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S2-1 19 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja
OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen
S2 Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S2-1 19 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä
aiheita koskevat due diligence -käytännöt
S2 Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S2-4 36 Arvoketjun alku- ja loppupäähän liittyvät ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien
loukkaukset
S2 Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S3-1 16 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset Epäolennainen
ESRS S3-1 17 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden, ILO:n
periaatteiden tai OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen
Epäolennainen
ESRS S3-4 36 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset Epäolennainen
ESRS S4-1 16 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet S4 Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S4-1 17 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja
OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen
S4 Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S4-4 35 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset Epäolennainen
ESRS G1-1 10 b) Korruption vastainen Yhdistyneiden kansakuntien yleissopimus Epäolennainen
ESRS G1-1 10 d) Väärinkäytösten paljastajien suojelu Epäolennainen
ESRS G1-4 24 a) Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta määrätyt sakot Epäolennainen
ESRS G1-4 24 b) Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat normit Epäolennainen
73OLVI OYJ
Konsernitilinpäätös (IFRS) .................................75
Konsernin laaja tuloslaskelma .............................................. 75
Konsernin tase .......................................................................76
Konsernin rahavirtalaskelma ................................................ 77
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista ............. 78
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot .......................................80
Emoyhtiön tilinpäätös (FAS)............................ 103
Emoyhtiön tuloslaskelma .................................................... 103
Emoyhtiön tase .................................................................... 103
Emoyhtiön rahavirtalaskelma ............................................. 104
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot ................................. 104
Hallituksen esitys voittoa koskeviksi toimenpiteiksi .........111
Tilinpäätösmerkin ..............................................................112
Tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus ....................................113
Kestävyysraportin varmennuskertomus ..........116
Riippumattoman tilintarkastajan raportti
Olvi Oyj:n ESEF tilinpäätöksestä ....................... 118
74OLVI OYJ
Konsernitilinpäätös (IFRS)
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA
1 000 EUR Liitetieto 2025 2024
Bruttotuotot 1 385 528 1 360 025
Valmisteverot ja muut vähennettävät erät -720 253 -703 118
LIIKEVAIHTO 1 & 2 665 275 656 907
Hankinnan ja valmistuksen kulut -388 014 -390 476
BRUTTOKATE 277 261 266 431
Logistiikan, myynnin ja markkinoinnin kulut 3 -145 329 -136 998
Hallinnon kulut 3 -51 374 -49 235
Liiketoiminnan muut tuotot 4 1 832 1 937
Liiketoiminnan muut kulut 4 -579 -749
LIIKETULOS 81 811 81 386
Rahoitustuotot 8 2 899 2 237
Rahoituskulut 8 -1 914 -1 637
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta 22 55 52
VOITTO ENNEN VEROJA 82 851 82 038
Tuloverot 9 -18 027 -19 613
TILIKAUDEN VOITTO 64 824 62 425
1 000 EUR Liitetieto 2025 2024
Muut laajan tuloksen erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää
tulosvaikutteiseksi:
Ulkomaisiin tytäryhtiöihin liittyvät muuntoerot 2 756 -1 363
Käyvän arvon muutos, muut sijoitukset -93 0
Eriin liittyvät verot 18 0
Muut laajan tuloksen erät yhteensä 2 681 -1 363
TILIKAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ 67 505 61 062
Tilikauden voiton jakautuminen:
-emoyhtiön omistajille 64 003 61 669
-määräysvallattomille omistajille 821 756
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen:
-emoyhtiön omistajille 66 583 60 356
-määräysvallattomille omistajille 922 706
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos:
Laimentamaton osakekohtainen tulos (EUR) 3,09 2,98
Laimennettu osakekohtainen tulos (EUR) 3,09 2,98
75OLVI OYJ
KONSERNIN TASE
1 000 EUR Liitetieto 2025 2024
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 11 8 186 9 313
Liikearvo 11 & 12 22 405 22 204
Aineelliset hyödykkeet 13 263 155 235 669
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä 22 983 1 012
Muut sijoitukset 14 682 893
Lainasaamiset ja muut pitkäaikaiset saamiset 14 7 196 6 023
Laskennalliset verosaamiset 9 7 050 4 429
Pitkäaikaiset varat yhteensä 309 657 279 543
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 15 77 955 76 247
Myyntisaamiset ja muut saamiset 14 162 541 131 495
Tuloverosaaminen 1 329 1 566
Rahavarat 16 56 292 50 751
Lyhytaikaiset varat yhteensä 298 117 260 059
VARAT YHTEENSÄ 607 774 539 602
1 000 EUR Liitetieto 2025 2024
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma 17 20 759 20 759
Käyvän arvon rahasto 17 220 295
Omat osakkeet 17 -511 -658
Muut rahastot 17 1 092 1 092
Muuntoerot -55 426 -58 081
Kertyneet voittovarat 400 966 360 820
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä 367 100 324 227
Määräysvallattomien omistajien osuus 2 265 1 335
Oma pääoma yhteensä 369 365 325 562
Pitkäaikaiset velat
Rahoitusvelat 18 23 099 6 755
Muut velat 20 848 793
Laskennalliset verovelat 9 10 980 13 973
Lyhytaikaiset velat
Rahoitusvelat 18 19 524 3 744
Ostovelat ja muut velat 20 182 472 187 116
Tuloverovelka 1 486 1 659
Velat yhteensä 238 409 214 040
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ 607 774 539 602
76OLVI OYJ
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA
1 000 EUR Liitetieto 2025 2024
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden voitto 64 824 62 425
Oikaisut 44 412 44 009
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien myynti- ja muiden saamisten lisäys (-)/vähennys (+) 14 -6 175 -5 945
Vaihto-omaisuuden lisäys (-)/vähennys (+) 15 -488 -2 544
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+)/vähennys (-) 20 -1 632 4 484
Maksetut korot 8 -587 -479
Saadut korot 8 1 967 1 707
Saadut osingot 8 8 6
Maksetut verot 9 -21 533 -17 608
Liiketoiminnan rahavirta (A) 80 796 86 055
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin 13 -53 681 -37 856
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin 11 -650 -1 608
Investoinnit muihin sijoituksiin 14 -67 0
Aineellisten hyödykkeiden luovutustulot 13 393 836
Ostetut tytär-, osakkuus- ja yhteisyritykset 22 7 0
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä 22 50 0
Saadut osingot 22 34 72
Investointien rahavirta (B) -53 914 -38 556
1 000 EUR Liitetieto 2025 2024
Rahoituksen rahavirta
Lainojen nostot 18 34 093 17 306
Lainojen takaisinmaksut 18 -4 416 -19 783
Maksetut osingot 17 -27 000 -24 907
Muut rahoituksen rahavirrat 14 -25 438 0
Rahoituksen rahavirta (C) -22 761 -27 384
Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) (A+B+C) 4 121 20 115
Rahavarat 1.1. 16 50 751 31 458
Valuuttakurssimuutosten vaikutus 1 420 -822
Rahavarat 31.12. 16 56 292 50 751
Liiketoiminnan rahavirran oikaisut:
1 000 EUR 2025 2024
Liiketoiminnan rahavirran oikaisut ennen käyttöpääoman muutosta:
Poistot ja arvonalentumiset 26 695 25 818
Käyttöomaisuuden myyntivoitot ja -tappiot 254 -8
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta -55 -52
Rahoitustuotot ja -kulut -977 -939
Tuloverot 18 027 19 614
Muut oikaisut 468 -424
Yhteensä 44 412 44 009
77OLVI OYJ
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
1 000 EUR A B C D E F G H I
Oma pääoma 1.1.2025 20 759 295 -658 1 092 -58 081 360 820 324 227 1 335 325 562
Laaja tulos
Tilikauden tulos 64 003 64 003 821 64 824
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot 2 655 2 655 101 2 756
Käyvän arvon muutos, muut sijoitukset -93 -93 -93
Eriin liittyvät verot 18 18 18
Muut laajan tuloksen erät yhteensä -75 2 655 2 580 101 2 681
Tilikauden laaja tulos yhteensä -75 2 655 64 003 66 583 922 67 505
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonmaksu -26 911 -26 911 -64 -26 975
Osakeperusteiset maksut 1 523 1 523 1 523
Omien osakkeiden liikkeeseenlasku henkilöstölle 147 -248 -101 -101
Muut muutokset 1 779 1 779 72 1 851
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä 147 -23 857 -23 710 8 -23 702
Oma pääoma 31.12.2025 20 759 220 -511 1 092 -55 426 400 966 367 100 2 265 369 365
A = Osakepääoma
B = Käyvän arvon rahasto
C = Omien osakkeiden rahasto
D = Muut rahastot
E = Muuntoerot
F = Voittovarat
G = Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä
H = Määräysvallattomien omistajien osuus
I = Yhteensä
Muut rahastot sisältävät ylikurssirahaston, vararahaston ja muut rahastot.
78OLVI OYJ
1 000 EUR A B C D E F G H I
Oma pääoma 1.1.2024 20 759 295 -881 1 092 -56 768 324 120 288 617 721 289 338
Laaja tulos
Tilikauden tulos 61 669 61 669 756 62 425
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot -1 313 -1 313 -50 -1 363
Muut laajan tuloksen erät yhteensä -1 313 -1 313 -50 -1 363
Tilikauden laaja tulos yhteensä -1 313 61 669 60 356 706 61 062
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonmaksu -24 834 -24 834 -70 -24 904
Osakeperusteiset maksut 983 983 983
Omien osakkeiden liikkeeseenlasku henkilöstölle 223 -381 -158 -158
Muut muutokset -714 -714 -714
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä 223 -24 946 -24 723 -70 -24 793
Tytäryhtiöomistusosuuksien muutokset
Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinta -45 -45 -45
Määräysvallattomien omistajien osuuden muutos 22 22 -22 0
Tytäryhtiöomistusosuuksien muutokset yhteensä -23 -23 -22 -45
Oma pääoma 31.12.2024 20 759 295 -658 1 092 -58 081 360 820 324 227 1 335 325 562
A = Osakepääoma
B = Käyvän arvon rahasto
C = Omien osakkeiden rahasto
D = Muut rahastot
E = Muuntoerot
F = Voittovarat
G = Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä
H = Määräysvallattomien omistajien osuus
I = Yhteensä
Muut rahastot sisältävät ylikurssirahaston, vararahaston ja muut rahastot.
79OLVI OYJ
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet
KONSERNIN PERUSTIEDOT
Olvi Oyj (yhtiö) ja sen tytäryritykset (yhdessä ”konserni”) valmistavat oluita, siidereitä, long drink -juomia,
kivennäisvesiä, mehuja, virvoitus-, energia- ja urheilujuomia, kvassia, viskiä sekä muita alkoholittomia ja alkoholillisia
juomia. Olvi-konsernin toimintamaat ovat Suomi, Viro, Latvia, Liettua, Tanska ja Valko-Venäjä.
Olvi-konsernin emoyhtiö on Olvi Oyj (Y-tunnus 0170318–9), jonka A-osakkeet noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:n
päälistalla Helsingissä. Emoyhtiön kotipaikka on Iisalmi ja sen rekisteröity osoite on PL 16, 74101 Iisalmi. Lisäksi OLVI-
säätiö laatii konsernitilinpäätöksen, johon Olvi-konserni yhdistellään. Säätiön osoite on PL 16, 74101 Iisalmi.
Jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa internetosoitteesta www.olvigroup.fi tai konsernin emoyhtiön
pääkonttorista osoitteesta Olvitie I-IV, 74100 Iisalmi.
Olvi Oyj:n hallitus hyväksyi 10.3.2026 vuoden 2025 tilinpäätöksen julkistettavaksi. Suomen osakeyhtiölain mukaan
osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidettävässä
yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksessa on myös mahdollista tehdä päätös tilinpäätöksen muuttamisesta.
Olvi Oyj:n virallinen konsernitilinpäätös julkaistaan European Single Electronic Format (ESEF) raportointivaatimusten
mukaisesti XHTML-muodossa sisältäen iXBRL-merkinnät. Lisäksi pdf-muodossa oleva versio konsernitilinpäätöksestä
on saatavilla yhtiön internetsivuilla www.olvigroup.fi.
LAATIMISPERUSTA
Konsernitilinpäätös on laadittu hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial
Reporting Standards, IFRS) mukaisesti ja sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2025 voimassa olevia IAS- ja IFRS-
standardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa
ja sen nojalla annetuissa säännöksissä EU:n asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa
sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä annettuja tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös
suomalaisten, IFRS-säännöksiä täydentävien kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön vaatimusten mukaiset.
Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisiin hankintamenoihin perustuen lukuun ottamatta käypään arvoon laajan
tuloksen kautta tai tulosvaikutteisesti kirjattavia rahoitusvaroja ja -velkoja, johdannaissopimuksia ja käteisvaroina
suoritettavia osakeperusteisia liiketoimia, jotka on arvostettu käypään arvoon. Tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina
(1 000) euroina. Esittämistä varten yksittäiset luvut ja loppusummat on pyöristetty täysiksi tuhansiksi, mikä saattaa
aiheuttaa pyöristyseroja yhteenlaskuissa.
YHDISTELYPERIAATTEET
Tytäryritykset
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiö Olvi Oyj:n ja sen kaikki tytäryritykset. Tytäryritykset ovat yrityksiä, joissa
konsernilla on määräysvalta. Määräysvalta syntyy, kun konserni olemalla osallisena yhteisössä altistuu yhteisön
muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon
käyttämällä yhteisöä koskevaa valtaansa. Hankitut tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä
lähtien, kun konserni on saanut määräysvallan ja luovutetut tytäryritykset siihen saakka, jolloin määräysvalta lakkaa.
Konsernin keskinäinen osakkeenomistus on eliminoitu hankintamenomenetelmällä. Luovutettu vastike ja hankitun
yrityksen yksilöitävissä olevat varat ja vastattavaksi otetut velat on arvostettu käypään arvoon hankintahetkellä.
Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoitumattomat voitot sekä sisäinen voitonjako
eliminoidaan konsernitilinpäätöstä laadittaessa. Realisoitumattomia tappioita ei eliminoida siinä tapauksessa, et
tappio johtuu arvonalentumisesta.
Tilikauden voiton tai tappion sekä laajan tuloksen jakautuminen emoyrityksen omistajille ja määräysvallattomille
omistajille esitetään laajan tuloslaskelman yhteydessä. Laaja tulos kohdistetaan emoyrityksen omistajille ja
määräysvallattomille omistajille, vaikka tämä johtaisi siihen, että määräysvallattomien omistajien osuudesta tulisi
negatiivinen. Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus omasta pääomasta esitetään omana eränään taseessa
oman pääoman osana. Emoyrityksellä tytäryrityksessä olevan omistusosuuden muutokset, jotka eivät johda
määräysvallan menettämiseen, käsitellään omaa pääomaa koskevina liiketoimina.
Osakkuus- ja yhteisyritykset
Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on huomattava vaikutusvalta, mutta ei määräysvaltaa. Huomattava
vaikutusvalta syntyy pääsääntöisesti silloin, kun konserni omistaa yli 20 prosenttia yrityksen äänivallasta tai kun
konsernilla on muutoin huomattava vaikutusvalta, mutta ei määräysvaltaa.
Osakkuusyritykset on yhdistelty konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmää käyttäen. Konsernin
omistusosuuden mukainen osuus osakkuusyritysten tilikauden tuloksesta on laskettu konsernin omistusosuuden
mukaisesti ja esitetty tuloslaskelmassa omana eränään rahoitustuottojen ja -kulujen jälkeen. Jos konsernin osuus
osakkuusyrityksen tappioista ylittää sijoituksen kirjanpitoarvon, sijoitus merkitään taseeseen nolla-arvoon eikä
kirjanpitoarvon ylittäviä tappioita huomioida, ellei konserni ole muutoin sitoutunut osakkuusyritysten velvoitteiden
täyttämiseen.
Yhteisjärjestely on järjestely, jossa kahdella tai useammalla osapuolella on yhteinen määräysvalta. Olvin
yhteisjärjestely on yhteisyritys, joka yhdistellään konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmällä.
80OLVI OYJ
ULKOMAANRAHAN MÄÄRÄISTEN ERIEN MUUNTAMINEN
Ulkomaiset tytäryhtiöt
Olvi-konsernin konserniyhtiöiden tulosta ja taloudellista asemaa koskevat luvut määritetään siinä valuutassa, joka on
kunkin yksikön pääasiallisen toimintaympäristön valuutta (”toimintavaluutta”). Tämä konsernitilinpäätös on esitetty
euroina, joka on konsernin emoyrityksen toiminta- ja esittämisvaluutta.
Konserniyhtiöiden, joiden toiminta- ja tilinpäätösvaluutta on muu kuin euro, tuloslaskelmien tuotto- ja kuluerät
on muunnettu konsernin raportointivaluutaksi käyttäen tilikauden keskikurssia ja tase-erät on muutettu
raportointivaluuttaan käyttäen tilinpäätöspäivän kurssia. Tilikauden tuloksen muuntaminen eri kursseilla
tuloslaskelmassa ja taseessa aiheuttaa taseessa omaan pääomaan kirjattavan muuntoeron, jonka muutos kirjataan
muihin laajan tuloksen eriin. Ulkomaisten tytäryritysten hankintamenon eliminoinnista ja hankinnan jälkeen
kertyneistä oman pääoman eristä syntyvät muuntoerot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin. Kun tytäryritys
myydään kokonaan tai osittain, kertyneet muuntoerot kirjataan tulosvaikutteisesti osana myyntivoittoa tai -tappiota.
Ulkomaisten yksikköjen hankinnasta syntynyttä liikearvoa ja kyseisten ulkomaisten yksikköjen varojen ja velkojen
kirjanpitoarvoihin hankinnan yhteydessä tehtyjä käypien arvojen oikaisuja on käsitelty kyseisten ulkomaisten
yksikköjen varoina ja velkoina. Ne muunnetaan euroiksi raportointikauden päättymispäivän kursseja käyttäen.
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu toimintavaluutan määräisiksi käyttäen tapahtumapäivänä
vallitsevaa kurssia. Ulkomaanrahan määräiset taseen monetaariset varat ja velat on muutettu toimintavaluutan
määräisiksi raportointikauden päättymispäivän kursseja käyttäen.
Ulkomaanrahan määräisistä liiketapahtumista ja monetaaristen erien muuntamisesta syntyneet voitot ja tappiot on
käsitelty tulosvaikutteisesti. Liiketoiminnan kurssivoitot ja -tappiot sisältyvät vastaaviin eriin liiketuloksen yläpuolella.
Valuuttamääräisten lainojen kurssivoitot ja -tappiot sisältyvät rahoitustuottoihin ja -kuluihin, lukuun ottamatta
kurssieroja niistä valuuttamääräisistä eristä, jotka ovat osa ulkomaiseen yksikköön tehtyä nettosijoitusta. Nämä
kurssierot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin ja kertyneet kurssierot sisältyvät omassa pääomassa esitettävään
muuntoeroon.
LIIKETULOS
IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardi ei määrittele liiketuloksen käsitettä. Konserni on määrittänyt sen
seuraavasti: liiketulos on nettosumma, joka muodostuu, kun liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan muut tuotot
ja vähennetään hankinnan ja valmistuksen kulut, liiketoiminnan kiinteät kulut mukaan lukien poistot sekä muut
liiketoiminnan kulut.
Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelman erät esitetään liiketuloksen alapuolella. Kurssierot sisältyvät
liiketulokseen, mikäli ne syntyvät liiketoimintaan liittyvistä eristä. Muissa tapauksissa ne on kirjattu rahoituseriin.
Muiden tunnuslukujen laskentaperiaatteet on esitetty Tunnuslukujen laskentaperusteet -kohdassa.
JOHDON HARKINTAA EDELLYTTÄVÄT LAATIMISPERIAATTEET JA ARVIOIHIN LIITTYVÄT KESKEISET EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää konsernin johdolta tiettyjen arvioiden tekemistä
ja harkintaan perustuvia ratkaisuja. Lisäksi joudutaan käyttämään valintaa ja harkintaa koskien tilinpäätöksen
laatimisperiaatteiden valintaa ja soveltamista. Tämä koskee erityisesti niitä tapauksia, joissa voimassa olevassa IFRS-
normistossa on vaihtoehtoisia kirjaamis-, arvostamis- tai esittämistapoja.
Arvioihin liittyvät epävarmuustekijät
Tilinpäätöksen laadinnan yhteydessä tehdyt arviot pohjautuvat johdon parhaaseen näkemykseen tilinpäätöshetkellä
ja niiden lopputulemat voivat poiketa tehdyistä arvioista ja oletuksista. Arvioiden taustalla ovat aikaisemmat
kokemukset sekä tulevaisuutta koskevat, tilinpäätöshetkellä todennäköisimpinä pidetyt oletukset, jotka liittyvät
muun muassa konsernin taloudellisen toimintaympäristön odotettuun kehitykseen myynnin ja kustannustason
kannalta. Arvioissa on huomioitu Ukrainan sodan ja geopoliittisen tilanteen vaikutus liiketoimintaan.
Konsernissa seurataan säännöllisesti yhdessä tytäryhtiöiden johdon kanssa arvioiden ja olettamusten toteutumista
sekä näiden taustalla olevien tekijöiden muutoksia käyttämällä useita, sekä sisäisiä että ulkoisia tietolähteitä.
Mahdolliset arvioiden ja oletusten muutokset merkitään kirjanpitoon sillä tilikaudella, jonka aikana arvioita ja oletuksia
korjataan ja kaikilla tämän jälkeisillä kausilla.
Merkitvimmät osa-alueet, joihin johto on käyttänyt harkintaa ja jotka edellyttävät arvioiden ja oletusten käyttöä on
esitetty seuraavissa liitetiedoissa:
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, henkilö sekä osakeperusteiset maksut (liitetieto 5)
Tuloverot (liitetieto 9)
Aineettomat hyödykkeet (liitetieto 11)
Arvonalentumiset ja liikearvon arvonalentumistestaus (liitetieto 12)
Aineelliset hyödykkeet (liitetieto 13)
Myyntisaamiset ja muut saamiset (liitetieto 14.3)
Vaihto-omaisuus (liitetieto 15)
ILMASTOLIITÄNNÄISET SEIKAT KONSERNITILINPÄÄTÖKSESSÄ
Johto on ottanut huomioon tilinpäätöksen laadinnan yhteydessä tekemissään arvioissa ja harkintaan perustuvissa
ratkaisuissa ilmastoriskien, mukaan lukien ilmastonmuutosskenaariot ja päästövähennystavoitteet, vaikutukset
sekä niiden torjumiseksi toteutettujen tai toteutettavien toimenpiteiden vaikutukset. Ilmastoliitännäisiä seikkoja on
arvioitu erityisesti seuraavien konsernitilinpäätöksen erien osalta:
Liikearvo: Olvi-konsernin arvonalentumistestauksessa käytettävät keskeiset muuttujat perustuvat strategiaan
pohjautuvaan toiminnan suunnitteluun, jossa huomioidaan vastuullisuustavoitteiden saavuttamiseksi tarvittavat
ja lainsäädännön muutosten vaatimat investoinnit sekä mahdolliset muutokset verojen kaltaisiin maksuihin,
joihin voidaan vastata tuotteisiin ja tuoteportfolioon tehtävillä muutoksilla. (Liitetieto 11 ja 12)
81OLVI OYJ
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet: Ilmastoliitännäiset asiat voivat vaikuttaa aineettomien ja aineellisten
hyödykkeiden kirjaamiseen ja arvostamiseen. Ilmastoliitännäisillä asioilla ei ollut olennaista vaikutusta
raportointikauden lopussa hyödykkeiden arvioituun taloudelliseen vaikutusaikaan tai hyödykkeiden
arvonalentumisiin. Olvi-konserni jatkaa investointeja muun muassa uusiutuvan energian käyttöön
päästövähennystavoitteiden saavuttamiseksi. Olvi-konsernin ilmastoliitännäisistä tavoitteista kerrotaan
tarkemmin toimintakertomuksen osana raportoivassa kestävyysraportissa. (Liitetieto 11 ja 13)
Vaihto-omaisuus : Ilmastoliitännäiset asiat voivat vaikuttaa vaihto-omaisuuden arvostamiseen, mutta
raportointikaudella ilmastoliitännäisillä asioilla ei ollut olennaista vaikutusta Olvi-konsernin vaihto-omaisuuden
arvostukseen. (Liitetieto 15)
Korolliset velat: Olvi Oyj on allekirjoittanut tilikauden 2024 aikana Green Bond Frameworkin mukaisen, 22
miljoonan euron luottosopimuksen, jonka kriteerit liittyvät energiatehokkuuden parantamiseen. Laina nostettiin
kokonaisuudessaan tilikauden 2025 aikana.
Työsuhde-etuudet: Olvi-konsernilla on kestävyysseikkoihin liittyviä kannustin- ja palkitsemisjärjestelmiä.
Johdon pitkän aikavälin osakeperusteinen kannustinjärjestelmän yhtenä ansaintakriteerinä on
kasvihuonekaasupäästöjen vähentäminen ja toisena ansaintakriteerinä on alkoholittomien tuotteiden
myynnin kasvu. Nämä molemmat kuuluvat konsernin vastuullisuuden päätavoitteisiin. Johdon lyhyen aikavälin
kannustinjärjestelmä sisältää myös vastuullisuuteen kuten ympäristöön ja henkilöstöön liittyviä tavoitteita.
Lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmien vastuullisuuteen liittyvä ansaintamahdollisuus vaihtelee tehtävittäin.
(Liitetieto 5)
Energiaan, materiaaleihin ja logistiikkaan liittyvät kustannukset: : Ilmastoliitännäisillä seikoilla voi olla vaikutusta
tuotantotoimitusketjuun tarvittavien materiaalien ja palveluiden saatavuuteen ja hintaan lisäten kustannuksia.
(Liitetieto 3)
Vuonna 2025 ei havaittu merkittäviä ilmastonmuutoksesta johtuvia vaikutuksia taloudelliseen raportointiin liittyvissä
arvioissa ja harkinnoissa edellä mainittujen seikkojen osalta. Tämän seurauksena omaisuuserien tai velkojen
arvostukset eivät ole merkitvästi muuttuneet ilmastonmuutokseen liittyvien riskien vuoksi.
UUSIEN TAI MUUTETTUJEN IFRS-STANDARDIEN JA TULKINTOJEN SOVELTAMINEN
Olvi-konserni otti käyttöön vuonna 2025 seuraavat IASB:n julkaisemat muutetut standardit, joita on sovellettava
1.1.2025 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla:
IAS 21 Valuuttakurssien muutosten vaikutukset
Muutoksilla ei ole merkittävää vaikutusta konsernitilinpäätökseen.
Lisäksi 1.1.2026 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla on sovellettava muutoksia standardiin:
IFRS 9 Rahoitusinstrumentit
IFRS 7 Rahoitusinstrumentit: tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
IAS 21 Valuuttakurssien muutosten vaikutukset
IFRS 18 Presentation and Disclosure in Financial Statements
IFRS 19 Subsidiaries without Public Accountability: Disclosures
Vuosittaiset parannukset standardeihin: IFRS 1 Ensimmäinen IFRS-standardien käyttöönotto, IFRS
7 Rahoitusinstrumentit: tilinpäätöksessä esitettävät tiedot, IFRS 9 Rahoitusinstrumentit, IFRS 10
Konsernitilinpäätös, IAS 7 Rahavirtalaskelmat
1. Segmentti-informaatio
RAPORTOINTISEGMENTIT
Konsernin toimintasegmentit on määritelty perustuen yhtiön johtamismalliin sekä sisäiseen taloudelliseen
raportointiin, jota ylimmäksi operatiiviseksi päätöksentekijäksi nimetty konsernin ylin johto käyttää strategisessa
päätöksenteossa. Konsernin ylin johto koostuu emoyhtiön toimitusjohtajasta ja hallituksesta.
Olvi-konsernin raportoitavat segmentit muodostuvat konsernin maantieteellisistä toiminta-alueista, joita ovat
Suomi, Itämeren alue ja Valko-Venäjä. Raportoitavien maantieteellisten segmenttien tuotteita tai palveluita tuotetaan
tietyssä taloudellisessa ympäristössä, jonka riskit ja kannattavuus poikkeavat muiden segmenttien taloudellisen
ympäristön riskeistä ja kannattavuudesta. Raportoitavien segmenttien liikevaihto syntyy pääasiassa erilaisten
juomien myynnistä. Liikevaihtoon sisältyy vähäisessä määrin myös anniskeluravintoloille annettua juomalaitepalvelua.
Konsernin johto arvioi toimintasegmenttien tulosta liiketuloksen (EBIT) perusteella. Korkotuottoja ja -kuluja ei
kohdisteta segmenteille, koska konsernin rahoitus hoidetaan keskitetysti emoyhtiö Olvi Oyj:n toimesta. Segmenttien
välinen hinnoittelu on määritetty markkinaehtoisesti.
Segmentin varoihin ja velkoihin kuuluvat sellaiset liiketoiminnan erät, joita segmentti käyttää liiketoiminnassaan
ja jotka ovat järkevällä perusteella kohdistettavissa segmenteille. Segmentin varat sisältävät myös mahdolliset
tytäryhtiöosakkeiden hankintamenot. Kohdistamattomiin eriin kuuluvat rahoituserät sekä koko konsernille yhteiset
erät. Mahdolliset ilman rahavirtavaikutusta tehdyt alaskirjaukset eivät kohdistu segmenteille, vaan sisältyvät
eliminointeihin. Segmenttien investoinnit koostuvat aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden lisäyksistä, joita
käytetään useammalla kuin yhdellä tilikaudella.
82OLVI OYJ
SEGMENTTIEN TUOTOT, VARAT JA VELAT 2025 JA 2024:
2025 1 000 EUR/L Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä Eliminoinnit KonserniMyyntivolyymi 261 851 358 839 353 707 -4 300 970 097TUOTOTUlkoinen liikevaihto 241 991 258 816 164 468 0 665 275 Sisäinen liikevaihto 1 181 2 671 0 -3 852 0 Liikevaihto yhteensä 243 172 261 487 164 468 -3 852 665 275 TULOSSegmentin liiketulos 29 765 17 912 34 614 -480 81 811 Rahoitustuotot 2 899 Rahoituskulut -1 914 Osuus osakkuusyritysten tuloksesta 55 55 Tuloverot -7 133 -4 497 -9 796 3 399 -18 027 Tilikauden voitto 64 824 MUUT TIEDOTSegmentin varat 380 089 261 831 108 829 -152 338 598 411 Sijoitukset osakkuus- ja yhteisyrityksiin 983 983 Kohdistamattomat varat 8 380 Konsernin varat yhteensä 607 774 Segmentin velat 123 437 51 243 16 689 -6 717 184 652 Kohdistamattomat velat 53 757 Konsernin velat yhteensä 238 409 Segmentin investoinnit 27 781 16 314 7 702 51 797 Poistot ja arvonalentumiset 12 536 13 846 0 313 26 695
Liikevaihto kohdemaittain 2025
2025 Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä Muut maat KonserniUlkoinen liikevaihto 238 558 233 520 163 287 29 910 665 275Liikevaihto yhteensä 238 558 233 520 163 287 29 910 665 275
20241 000 EUR/L Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä Eliminoinnit KonserniMyyntivolyymi 262 717 381 729 351 317 -6 053 989 710TUOTOTUlkoinen liikevaihto 238 793 266 596 151 518 0 656 907Sisäinen liikevaihto 664 3 427 0 -4 091 0Liikevaihto yhteensä 239 457 270 023 151 518 -4 091 656 907 TULOSSegmentin liiketulos 25 783 23 285 33 377 -1 059 81 386Rahoitustuotot 2 237 Rahoituskulut -1 637 Osuus osakkuusyritysten tuloksesta 52 52 Tuloverot -6 453 -3 753 -10 260 853 -19 613Tilikauden voitto 62 425 MUUT TIEDOTSegmentin varat 340 601 247 404 83 238 -138 648 532 595Sijoitukset osakkuus- ja yhteisyrityksiin 50 962 1 012Kohdistamattomat varat 5 995 Konsernin varat yhteensä 539 602Segmentin velat 123 096 56 205 14 773 -5 749 188 325Kohdistamattomat velat 25 715 Konsernin velat yhteensä 214 040Segmentin investoinnit 24 122 13 900 5 645 43 667Poistot ja arvonalentumiset 11 664 13 385 0 769 25 818
Liikevaihto kohdemaittain 2024
2024 Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä Muut maat KonserniUlkoinen liikevaihto 235 743 239 879 150 533 30 752 656 907Liikevaihto yhteensä 235 743 239 879 150 533 30 752 656 907
83OLVI OYJ
2. Liikevaihto
LAADINTAPERIAATTEET
Olvi soveltaa IFRS 15 Myyntituotot asiakassopimuksista -standardia. Liikevaihtona esitetään tuotteiden ja palveluiden
myynnistä saadut vastikkeet käypään arvoon arvostettuina välillisillä veroilla, alennuksilla ja valuuttamääräisen
myynnin kurssieroilla oikaistuina.
Suoritevelvoitteet
Juomamyynnin suoritevelvoite on juomatuotteiden toimittaminen asiakkaalle sopimusehtojen mukaisesti.
Juomatoimitukseen mahdollisesti sisältyvä kuljetus ei ole erillinen suoritevelvoite. Asiakassopimuksiin ei sisälly
tuotteita koskevia palveluita tai muita elementtejä tai suoritusvelvoitteita. Laitepalvelumyynnin osalta suoritevelvoite
on kylmälaitteen tai muun vastaavan vuokralaitteen tarjoaminen asiakkaalle sopimuksen mukaiseksi ajaksi.
Myyntituottojen tuloutus
Juomien ja juomatuotteiden myynti tuloutetaan sillä ajan hetkellä, kun konserni on toimittanut tuotteet
asiakassopimuksen toimitusehtojen mukaiseen paikkaan ja tuotteiden määräysvalta on siirtynyt asiakkaalle.
Toimituksen katsotaan tapahtuneen vasta, kun riski tuotteiden epäkuranttiudesta ja vahingoittumisesta on siirtynyt
asiakkaalle eikä Olvilla ole täyttämättömiä velvoitteita asiakasta kohtaan. Juomatoimituksiin ei sisälly palautusehtoja.
Konserni vuokraa anniskeluasiakkailleen juomien anniskelulaitteistoja ja vähittäiskauppa-asiakkailleen kylmäkaappeja.
Vuokratuotot tuloutetaan tasaerinä vuokrakaudelle. Vuokrasopimusten laadintaperiaatteet on kuvattu liitetiedossa
13. Aineelliset hyödykkeet.
Myyntituottojen määrä
Myyntituotto kirjataan siihen määrään, joka odotetaan saatavan asiakkailta tuotteen tai palvelun luovuttamisen
vastikkeena. Transaktiohinta määräytyy asiakkaan kanssa tehdyn sopimuksen mukaisesti, ja siitä vähennetään
myyntihetkellä sopimusehtojen mukaiset vuosialennukset sekä mahdolliset virheellisten tuotteiden palautukset.
Olvi-konserni soveltaa IFRS 15.121a -standardin mukaista käytännön apukeinoa eikä siten ilmoita raportointikauden
lopussa täyttämättä tai osittain täyttämättä oleville suoritevelvoitteille kohdistettua transaktiohinnan yhteenlaskettua
määrää.
Liikevaihdon jaottelu
20251 000 EUR Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä KonserniTUOTOTJuomamyynti 239 618 258 816 164 468 662 902 Laitepalvelut 2 373 0 0 2 373 Liikevaihto yhteensä 241 991 258 816 164 468 665 275
20241 000 EUR Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä KonserniTUOTOTJuomamyynti 236 464 266 596 151 518 654 578 Laitepalvelut2 329 0 0 2 329 Liikevaihto yhteensä 238 793 266 596 151 518 656 907
Asiakassopimuksiin perustuvat varat ja velat
2025 2024 Myyntisaamiset 121 489 115 879Asiakassopimuksiin perustuvat varat 10 325 6862Asiakassopimuksiin perustuvat velat 2 716 2841Saadut ennakot 248 232 Yhteensä 134 778 125 814
Myyntisaamiset perustuvat asiakaslaskutukseen. Myyntisaamisista kirjattu luottotappiovaraus on esitetty
liitetiedossa 14.3. Myyntisaamiset ja muut saamiset.
3. Logistiikan, myynnin ja markkinoinnin sekä hallinnon kulut
1 000 EUR 2025 2024 Logistiikan, myynnin ja markkinoinnin kulutMyyntirahdit 45 253 43 093Muut logistiikan kulut 34 755 32 259Myynnin ja markkinoinnin kulut 65 321 61 646Hallinnon kulut 51 374 49 235Logistiikan, myynnin ja markkinoinnin sekä hallinnon kulut yhteensä 196 703 186 233
4. Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut
1 000 EUR 2025 2024 Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot 242 594Vuokratuotot 243 239Muut 1 347 1 104Liiketoiminnan muut tuotot yhteensä 1 832 1 937
Muut liiketoiminnan muut tuotot koostuvat muun muassa julkisista avustuksista, vakuutuskorvauksista sekä
tuotannon sivutuotteiden myynnistä.
84OLVI OYJ
1 000 EUR 2025 2024 Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntitappiot ja romutukset 562 669Muut liiketoiminnan kulut 17 80Liiketoiminnan muut kulut yhteensä 579 749
5. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, henkilöstö sekä
osakeperusteiset maksut
LAADINTAPERIAATTEET
Palkkakulut
Henkilöstön palkkakulut jaksotetaan suoriteperiaatteen mukaisesti kuluksi tilikaudelle. Olvin henkilöstölleen maksamat
kokonaispalkkiot muodostuvat kiinteästä peruspalkasta, mahdollisista lisistä, mahdollisista kannustimista sekä
luontois- ja muista työsuhde-eduista.
Eläkevelvoitteet
Konsernin eläkejärjestelyt ovat maksupohjaisia järjestelyjä. Maksupohjaisissa järjestelyissä konserni suorittaa
kiinteitä maksuja kolmannelle osapuolelle. Konsernilla ei ole oikeudellista eikä tosiasiallista velvoitetta lisämaksujen
suorittamiseen, mikäli maksujen saajataho ei pysty suoriutumaan kyseisten eläke-etuuksien maksamisesta.
Maksupohjaisiin eläkejärjestelyihin tehdyt suoritukset kirjataan tuloslaskelmaan sillä kaudella, jota veloitus koskee.
Osakeperusteiset maksut
Olvin avainhenkilöille on myönnetty osakepohjaisia kannustinjärjestelmiä. Konserni soveltaa IFRS 2 Osakeperusteiset
maksut -standardia kaikkiin osakeperusteisesti maksettaviin liiketoimiin.
Oman pääoman ehtoisina instrumentteina sekä käteisvaroina maksettavat järjestelyt arvostetaan käypään arvoon
perustuen Olvin osakkeen markkinahintaan niiden myöntämishetkellä ja ne kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan
tasaerinä oikeuden syntymisajanjakson aikana. Käteisvaroina selvitettävät palkkiot maksetaan ainoastaan verojen ja
veronluonteisten maksujen kattamiseksi. Järjestelyjen tulosvaikutus esitetään tuloslaskelmassa työsuhde-etuuksista
aiheutuvissa kuluissa. Osakkeen käypää arvoa laskettaessa on huomioitu odotettavissa olevat osingot. Koko
osakepalkkion arvo, mukaan lukien rahaosuus, kirjataan omaan pääomaan ja myös rahaosuuden arvo perustuu Olvin
osakkeen arvoon myöntämispäivänä.
Osakepalkkioiden myöntämishetkellä määritetty kulu perustuu konsernin johdon arvioon niiden osakkeiden määrästä,
joihin oletetaan syntyvän oikeus oikeuden syntymisajanjakson lopussa. Konserni päivittää oletuksen lopullisesta
osakkeiden määrästä jokaisena tilinpäätöspäivänä. Arvioiden muutokset kirjataan tuloslaskelmaan.
JOHDON HARKINTAA EDELLYTTÄVÄT ARVIOT JA OLETUKSET
Myönnettävien osakkeiden määrää arvioidaan aina tilinpäätöksen yhteydessä. Arvioinnissa otetaan huomioon
muutokset Olvin ja sen raportointisegmenttien tulosennusteissa, palkitsemisjärjestelmän piirin kuuluvan henkilöstön
vaihtuvuus ja muut myönnettävien osakkeiden määrään vaikuttavat tekijät.
Henkilöstökulut
1 000 EUR 2025 2024 Palkat 77 691 73 436Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt 5 181 5 030Osakkeina toteutettavat ja maksettavat etuudet 1 523 983Muut henkilösivukulut 8 742 7 835Yhteensä 93 137 87 284
Henkilöstön lukumäärä keskimäärin tilikaudella 2025 2024 Suomi 465 447 Itämeren alue 1 062 1 068 Valko-Venäjä 958 910 Yhteensä 2 485 2 425
JOHDON TYÖSUHDE-ETUUDET
Johdon palkat ja palkkiot tilikausina 2025 ja 2024:
1 000 EUR 2025 2024 ToimitusjohtajaPalkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 587 613Osakeperusteiset maksut 37 0Yhteensä 624 613
1 000 EUR 2025 2024 Muu konsernin johtoryhmäPalkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 830 696Osakeperusteiset maksut 117 134Yhteensä 948 830
Vertailutietoja on muutettu siten, että aiemmin emoyhtiön johtoryhmän työsuhde-etuuksia koskeneet tiedot on
oikaistu vastaamaan konsernin johtoryhmän työsuhde-etuuksia. Oikaisu ei vaikuta tilikauden tulokseen tai taseeseen.
85OLVI OYJ
Hallituksen jäsenten palkkiot
1 000 EUR 2025 2024 Hortling Nora 94 101Heinonen Lasse 57 60Noop Tarmo 48 37Nummela Juho 45 47Paltola Päivi 15 52Ståhlberg Christian 15 52Tiainen Pekka 35 0Vaini-Antila Anette35 0Yhteensä 345 349
SUORITEPERUSTEISET OSAKEKANNUSTINJÄRJESTELMÄT
Oheisessa taulukossa tilikaudella päättyneet (p) suoriteperusteiset ohjelmat sekä käynnissä (k) olevat ohjelmat.
Vuodesta 2023 alkaen osakekannustimien tavoitteet ja mahdolliset palkkiot perustuvat konsernin Suomen ja Itämeren
alueen liiketoimintasegmenttien tavoitteiden saavuttamiseen.
Kohderyhmä,Enimmäis-Toteutunut Ansaintajakso Ansaintakriteerit ja painoarvot (%)henkilöäpalkkio, kplpalkkio, kpl2022–2024 (p) Liiketulos (50 %), Alkoholittomien tuotteiden 16 10 670 4 196myyntivolyymin kasvu (40 %),2023–2025 (k) 16 10 600 Arvoketjun CO2e-päästöjen väheneminen (10 %) 2023–2025 (p) Oma sijoitus (50 %) ja TSR (50 %) *) 1 1 000 5002024–2026 (k) Liiketulos (50 %), Alkoholittomien tuotteiden liikevaihdon 37 43 150kasvu (40 %), Oman valmistuksen CO2e -päästöjen väheneminen (10 %)2025–2027 (k) Liiketulos (50 %), Alkoholittomien tuotteiden liikevaihdon 36 42 702kasvu (40 %),Oman valmistuksen CO2e-päästöjen väheneminen (10 %)
*
)
TSR on sidottu Olvin A-osakkeen vaihdolla painotettuun keskikurssiin 1.12.2024-31.1.2025 ja maksettuihin osinkoihin ohjelman
käynnistymisestä 31.1.2025 saakka.
Sitouttavat rajoitetut osakekannustinjärjestelmät
Tilikaudella käynnissä (k) olevat ohjelmat.
Kohderyhmä,Enimmäis-Toteutunut Ansaintajakso Ansaintakriteerihenkilöäpalkkio, kplpalkkio, kpl2024–2025 (k) Työsuhde 19 3 2502025–2026 (k) Työsuhde 16 2 750
Osakepalkkiot maksetaan kerralla ansaintakauden päättymisen jälkeen seuraavan vuoden toukokuun loppuun
mennessä. Palkkion saaminen on sidottu työsuhteen voimassaoloon palkkion maksuhetkellä. Osakepalkkion
lisäksi suoritetaan käteisosuus, joka kattaa palkkiosta avainhenkilöille aiheutuvat verot ja lakisääteiset
sosiaalivakuutusmaksut.
Tilikaudella kirjattiin kyseisiin kannustinjärjestelmiin liittyviä kustannuksia yhteensä 1 522,9 tuhatta euroa.
Osakelukumäärä ohjelmissa on yhteensä 95 959 kappaletta ja käyvän arvon painotettu keskiarvo on 27,58 euroa
osakkeelta. Käyvän arvon määrittelyssä on huomioitu tulevaisuuden arvioitu osingonjako. Olvi-konsernilla ei ole
käytössä muita osake- tai optiojärjestelyjä.
6. Tutkimus- ja tuotekehityskulut
LAADINTAPERIAATTEET
Tutkimus- ja tuotekehityskulut kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi.
Tuloslaskelmaan sisältyy kuluksi kirjattuja tutkimus- ja tuotekehityskuluja 10,8 miljoonaa euroa vuonna 2025 (9,7
miljoonaa euroa vuonna 2024), joka on 1,6 (1,5) prosenttia liikevaihdosta laskettuna.
7. Tilintarkastuskulut
1 000 EUR 2025 2024 Yhtiökokouksen valitsema tilintarkastusyhteisöTilintarkastuspalkkiot 319 268Veropalvelut 4 10Muut palvelut 24 77Yhteensä 347 355Muut yhteisötTilintarkastuspalkkiot 8 8Muut palvelut 34 27Yhteensä 42 36
86OLVI OYJ
8. Rahoitustuotot ja -kulut
1 000 EUR 2025 2024 Osinkotuotot pysyvien vastaavien sijoituksista 8 6Korkotuotot pankkitalletuksista 1 892 1 584Kurssierot 546 364Muut korko- ja rahoitustuotot 453 283Yhteensä 2 899 2 237
1 000 EUR 2025 2024 Korkokulut vuokrasopimuksista 393 336Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista rahoitusveloista 752 480Kurssierot 557 443Muut rahoituskulut 212 378Yhteensä 1 914 1 637
9. Tuloverot
LAADINTAPERIAATTEET
Tuloverot
Konsernin tuloslaskelman verokulu muodostuu kauden verotettavaan tuloon perustuvasta verosta ja laskennallisen
veron muutoksesta. Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan verotettavasta tulosta kunkin maan
voimassa olevan verokannan perusteella. Veroa oikaistaan mahdollisilla edellisiin kausiin liittyvillä veroilla. Konserni
vähentää kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja -velat toisistaan siinä ja vain siinä tapauksessa,
että konsernilla on laillisesti toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata kirjatut erät toisistaan ja konserni aikoo joko
toteuttaa suorituksen nettoperusteisena tai realisoida omaisuuserän ja suorittaa velan samanaikaisesti. Konserni on
arvioinut, ettei sillä ole 31.12.2025 epävarmoja veropositioita.
Tuloverot tuloslaskelmassa
1 000 EUR 2025 2024 Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero 20 357 18 630Edellisten tilikausien verot 1 182 1 173Laskennalliset verot -3 512 -190Yhteensä 18 027 19 613
Tuloslaskelman verokulun ja Suomen verokannalla 20,0 % (20,0 %) laskettujen verojen välinen täsmäytyslaskelma
1 000 EUR 2025 2024 Tulos ennen veroja 82 851 82 038Verot laskettuna kotimaan verokannalla 16 570 16 408Ulkomaisten tytäryritysten poikkeavien verokantojen vaikutus 3 445 375Verovapaat tuotot -4 457 -116Vähennyskelvottomien erien verovaikutus 1 776 2 415Tuloslaskelman ulkopuoliset vähennyskelpoiset kulut -2 130 -2 199Tappio, josta ei ole kirjattu laskennallista verosaamista 1 264 1 205Verot edelliseltä tilikaudelta 1 182 1 173Muut verot ja oikaisut 377 352Verot tuloslaskelmassa 18 027 19 613
LASKENNALLISET VEROSAAMISET JA -VELAT
Laadintaperiaatteet
Laskennalliset verot lasketaan väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon ja verotuksellisen arvon välillä. Laskennallista
verovelkaa ei kuitenkaan kirjata liikearvon alkuperäisestä kirjaamisesta tai jos se johtuu omaisuuserän tai
velan alkuperäisestä kirjaamisesta, kun kyseessä ei ole liiketoimintojen yhdistäminen eikä liiketapahtuma
toteutumisaikanaan vaikuta kirjanpidon tulokseen eikä verotettavaan tuloon. Tytär-, osakkuus- ja yhteisyrityksiin
tehdyistä sijoituksista kirjataan laskennallinen vero paitsi silloin, kun konserni pystyy määräämään väliaikaisen eron
purkautumisajankohdan, eikä väliaikainen ero todennäköisesti purkaudu ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa.
Konsernissa merkittävimmät väliaikaiset erot syntyvät aineellisten hyödykkeiden poistoista, oman pääoman
ehtoisina instrumentteina maksettavista järjestelyistä, vahvistetuista tappioista sekä suunnitellusta tuloksen jaosta.
Laskennalliset verot on laskettu käyttämällä tilinpäätöspäivään mennessä säädettyjä tai käytännössä hyväksyttyjä
verokantoja ja joita odotetaan sovellettavan, kun kyseinen laskennallinen verosaaminen realisoituu tai laskennallinen
verovelka suoritetaan.
87OLVI OYJ
Laskennalliset verosaamiset ja -velat esitetään taseessa omina erinään pitkäaikaisissa varoissa tai veloissa. Konserni
vähentää laskennalliset verosaamiset ja -velat toisistaan vain siinä tapauksessa, että konsernilla on laillisesti
toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja -velat keskenään ja
laskennalliset verosaamiset ja -velat liittyvät saman veronsaajan perimiin tuloveroihin joko samalta verovelvolliselta
tai eri verovelvolliselta, jotka aikovat joko kuitata kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja -velat
keskenään tai realisoida saamisen ja suorittaa velat samanaikaisesti jokaisella sellaisella tulevalla kaudella, jonka
aikana odotetaan suoritettavan merkittävä määrä laskennallisia verovelkoja tai hyödynnettävän merkittävä määrä
laskennallisia verosaamisia.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Tuloverojen sekä laskennallisten verojen kirjaamiseen tilinpäätökseen sisältyy aina jonkun verran epävarmuutta.
Laskennallisten verosaamisten määrää ja hyödyntämisen todennäköisyyttä arvioidaan jokaisen tilinpäätöksen
yhteydessä. Vahvistetuista tappioista kirjatut laskennalliset verosaamiset on kirjattu siihen määrään asti kuin on
todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää.
Laskennallinen vero on kirjattu verotuksellisista tappioista verovuoteen 2025 saakka siihen määrään asti kuin on
todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa. Kirjaamattoman laskennallisen verosaamisen määrä
on 2 167 tuhatta euroa.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat 2025
Omaan Kirjattu tulos-Tytäryritysten pääomaan 1 000 EUR 31.12.2024vaikutteisestihankintakirjattu muutos Kurssierot 31.12.2025Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet 2 604 -401 0 2 010 -6 4 207Osakepalkitseminen 133 116 0 0 0 250Vahvistetut tappiot 1 672 -2 77 0 0 1 746Muut erät 20 828 0 0 0 847Laskennalliset verosaamiset yhteensä 4 429 541 77 2 010 -6 7 050
Omaan Kirjattu tulos-Tytäryritysten pääomaan 1 000 EUR 31.12.2024vaikutteisestihankintakirjattu muutos Kurssierot 31.12.2025Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet 9 712 79 0 -19 0 9 773Tuloksen jako 3 124 -2 858 0 0 0 266Muut erät 1 137 -193 0 0 -3 941Laskennalliset verovelat yhteensä 13 973 -2 972 0 -19 -3 10 980
Konserniyhtiöillä on käyttämättömiä verotuksellisia tappioita yhteensä 19 181 tuhatta euroa, joista 458 tuhatta
euroa vanhentuu vuosina 2027–2028. Muilta osin tappiolla ei ole vanhentumisaikaa. A/S Cēsu Aluksen suunnitellusta
tilikauden tuloksen jaosta on kirjattu 266 tuhannen euron suuruinen laskennallinen verovelka tilinpäätökseen 2025.
AS A. Le Coqin ja A/S Cēsu Aluksen jakamattomista voittovaroista 76 042 tuhatta euroa vuonna 2025 ei ole kirjattu
laskennallista verovelkaa, sillä emoyrityksellä on määräysvalta siihen, milloin väliaikainen ero purkautuu ja väliaikainen
ero ei todennäköisesti purkaudu ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa. Mikäli jakamattomista voittovaroista
kirjattaisiin laskennallista veroa, sen vaikutus olisi 21 039 tuhatta euroa.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat 2024
Kirjattu 1 000 EUR 31.12.2023tulosvaikutteisesti Kurssierot 31.12.2024Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet 1 712 892 0 2 604Osakepalkitseminen 94 39 0 133Vahvistetut tappiot 2 069 -397 0 1 672Muut erät 495 -475 0 20Laskennalliset verosaamiset yhteensä 4 370 59 0 4 429
Kirjattu 1 000 EUR 31.12.2023tulosvaikutteisesti Kurssierot 31.12.2024Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet 9 928 -211 -5 9 712Tuloksen jako 2 961 163 0 3 124Muut erät 1 211 -74 0 1 137Laskennalliset verovelat yhteensä 14 100 -122 -5 13 973
88OLVI OYJ
10. Osakekohtainen tulos
LAADINTAPERIAATTEET
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyrityksen osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto
tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. Painotettua keskiarvoa laskettaessa
osakkeiden lukumäärästä vähennetään yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden lukumäärä. Olvi Oyj:n hallussa oli
31.12.2025 yhteensä 16 918 omaa A-osaketta.
OSAKEKOHTAINEN TULOS 2025 JA 2024:
2025 2024 Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto (1000 EUR) 64 003 61 669Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1000) 20 722 20 722Omien osakkeiden vaikutus (1000) -19 -24Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo osakekohtaisen tuloksen laskemiseksi (1000) 20 703 20 698Laimentamaton/laimennettu osakekohtainen tulos (EUR/osake) 3,09 2,98
Yhtiön hallussa olevista omista osakkeista on tarkempi selvitys liitetietojen kohdassa 17. Omaa pääomaa koskevat
liitetiedot.
Olvi-konsernilla ei ole ollut optioita vuosien 2024–2025 aikana eikä muitakaan sellaisia järjestelmiä, joilla olisi ollut
laimennusvaikutusta, joten laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos on näiden vuosien
aikana ollut yhtä suuri.
11. Aineettomat hyödykkeet
LAADINTAPERIAATTEET
Liikearvo
Liiketoimintojen yhdistämisissä syntyvä liikearvo kirjataan määrään, jolla luovutettu vastike, määräysvallattomien
omistajien osuus hankinnan kohteessa ja aiemmin omistettu osuus yhteen laskettuina ylittävät hankitun
nettovarallisuuden käyvän arvon.
Liikearvoista ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vuosittain tai tarvittaessa useammin mahdollisen arvonalentumisen
varalta. Tätä tarkoitusta varten liikearvo on kohdistettu rahavirtaa tuottaville yksiköille, jotka vastaavat johdon
tapaa seurata liiketoimintaa ja siihen liittyvää liikearvoa. Konsernissa rahavirtaa tuottavat yksiköt vastaavat
ylimmälle johdolle raportoitavia toimintamaita. Liikearvo arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä
arvonalentumisilla. Aiemmin kirjattuja liikearvon arvonalentumisia ei palauteta.
Tutkimus- ja kehittämismenot
Tutkimusmenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi. Kehittämismenot, jotka täyttävät IAS 38:n aktivointiedellytykset,
kirjataan taseeseen ja poistetaan kyseisen hyödykkeen todennäköisen taloudellisen pitoajan mukaisesti. Olvi-
konsernissa on aktivoituja kehittämismenoja 31.12.2025 yhteensä 46 tuhatta euroa (31.12.2024 85 tuhatta euroa).
Muut aineettomat hyödykkeet
Aineeton hyödyke merkitään taseeseen vain, jos hyödykkeen hankintameno on määriteltävissä luotettavasti ja jos
on todennäköistä, että hyödykkeestä johtuva odotettavissa oleva taloudellinen hyöty koituu yrityksen hyväksi.
Ne aineettomat hyödykkeet, joilla on rajallinen taloudellinen vaikutusaika, merkitään taseeseen alkuperäiseen
hankintamenoonsa ja kirjataan tasapoistoina kuluksi tuloslaskelmaan niiden tunnetun tai arvioidun taloudellisen
vaikutusaikansa kuluessa. Aineettomista hyödykkeistä, joilla on rajoittamaton taloudellinen vaikutusaika, ei kirjata
poistoja, vaan ne testataan vuosittain arvonalentumisen varalta.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Liikearvon ja muiden taloudelliselta vaikutusajaltaan rajoittamattomien hyödykkeiden arvostaminen sisältää aina
jonkin verran epävarmuutta ja johdon harkintaa. Arvostuslaskelmien tekeminen edellyttää johdon arvioita rahavirtaa
tuottavien yksiköiden liiketoiminnan ja kassavirtojen tulevasta kehityksestä.
AINEETTOMIEN HYÖDYKKEIDEN POISTOAJAT
Kehittämismenot 6 vuotta
Asiakassuhteet 5–6 vuotta
Tavaramerkit 10 vuotta
Ohjelmistot 5 vuotta
Muut 5 vuotta
89OLVI OYJ
AINEETTOMIEN HYÖDYKKEIDEN MUUTOKSET TILIKAUSINA 2025 JA 2024:
Aineettomat 1 000 EUR Liikearvothyödykkeet YhteensäHankintameno 1.1.2025 31 216 47 373 78 589Yritysostot 201 0 201Lisäykset 0 650 650Siirrot erien välillä 0 -101 -101Kurssierot 24 37 62Hankintameno 31.12.2025 31 442 47 960 79 401Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.20259 01238 06047 072Poistot 0 1 803 1 803Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0 -117 -117Kurssierot 24 28 52Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2025 9 036 39 774 48 810Kirjanpitoarvo 1.1.2025 22 204 9 313 31 517Kirjanpitoarvo 31.12.2025 22 405 8 186 30 591
Aineettomat hyödykkeet koostuvat lähinnä asiakkuuksista, tavaramerkeistä, ohjelmistoista ja maa-alueiden
vuokraoikeuksista. Aineettomiin hyödykkeisiin sisältyy 1 017 tuhannen euron suuruinen rajoittamattoman taloudellisen
vaikutusajan sisältävä aineeton oikeus, josta ei kirjata suunnitelman mukaisia poistoja.
Aineettomat 1 000 EUR Liikearvothyödykkeet YhteensäHankintameno 1.1.2024 31 226 46 352 77 578Lisäykset 0 1 607 1 607Siirrot erien välillä 0 -567 -567Kurssierot -10 -19 -29Hankintameno 31.12.2024 31 216 47 373 78 589Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 9 022 35 834 44 856Poistot 0 2 407 2 407Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0 -168 -168Kurssierot -10 -13 -23Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 9 012 38 060 47 072Kirjanpitoarvo 1.1.2024 22 204 10 518 32 722Kirjanpitoarvo 31.12.2024 22 204 9 313 31 517
12. Arvonalentumiset ja liikearvon arvonalentumistestaus
LAADINTAPERIAATTEET
Arvonalentumiset
Pitkäaikaisten aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden omaisuuserien tasearvoja arvioidaan mahdollisen
arvonalentumisen selvittämiseksi tilinpäätöshetkellä ja aina, kun on viitteitä siitä, että jonkin omaisuuserän arvo
on alentunut. Arvonalentumistesteissä arvioidaan kyseisestä omaisuuserästä kerrytettävissä oleva rahamäärä.
Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo vähennettynä luovutuksesta aiheutuvilla menoilla tai
sitä korkeampi käyttöarvo.
Arvonalentumistappio kirjataan tuloslaskelmaan, mikäli omaisuuserän kirjanpitoarvo on suurempi kuin siitä
kerrytettävissä oleva rahamäärä. Mikäli arvonalentumistappio kohdistuu rahavirtaa tuottavaan yksikköön,
se kohdistetaan ensin vähentämään rahavirtaa tuottavalle yksikölle kohdistettua liikearvoa. Tämän jälkeen
vähennys on kohdistettu aineellisille hyödykkeille, joiden arvostukseen johto arvioi liittyvän eniten epävarmuutta.
Arvonalentumistappio perutaan, jos olosuhteissa on tapahtunut muutos ja hyödykkeen kerrytettävissä oleva
rahamäärä on muuttunut arvonalentumistappion kirjaamisajankohdasta. Arvonalentumistappiota ei kuitenkaan peruta
enempää, kuin mikä hyödykkeen kirjanpitoarvo olisi ilman arvonalentumistappion kirjaamista. Liikearvosta kirjattua
arvonalentumistappiota ei peruta missään tilanteessa.
Arvonalentumistestaus
Konsernissa testataan vuosittain mahdollisen arvonalentumisen varalta liikearvo ja muut taloudelliselta
vaikutusajaltaan rajoittamattomat aineettomat omaisuuserät. Arvonalentumistestaus tehdään rahavirtaa tuottavan
yksikön tasolla. Itämeren alueen segmentistä annettavaan tietoon on yhdistetty Viron, Latvian, Liettuan ja Tanskan
rahavirtaa tuottavien yksiköiden tiedot. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat rahamäärät on
määritetty käyttöarvoon perustuvien laskelmien avulla. Näiden laskelmien laatiminen edellyttää arvioiden käyttämistä.
Käyttöarvon laskennassa käytetyt keskeiset muuttujat ovat budjetoitu myyntivolyymi, budjetoitu liikevaihto ja
liiketulos sekä käytetty WACC (Valko-Venäjä oman pääoman kustannus) sekä kasvuprosentti. Arvioidut myynti- ja
tuotantomäärät perustuvat olemassa olevaan käyttöomaisuuteen.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Liikearvojen testauslaskelmat sisältävät useita johdon arvioita sekä oletuksia ja ovat siksi alttiita muutoksille.
Laskelmien tekeminen edellyttää johdon arvioita rahavirtaa tuottavien yksiköiden liiketoiminnan ja kassavirtojen
tulevasta kehityksestä. Rahavirtojen nykyarvot on laskettu käyttäen testatuille rahavirtaa tuottaville
yksiköille laskettuja pääoman keskimääräisen kustannuksen (WACC) arvoja tai oman pääoman kustannusta.
Arvonalentumistestit laaditaan vuosittain, tai kun on viitteitä olosuhteista, jotka saattaisivat aiheuttaa
arvonalentumisia.
90OLVI OYJ
ARVONALENTUMISTESTAUKSEN MUUTTUJAT 2025 JA 2024:2025 Suomi Itämeren alue Valko-VenäjäLiikearvo 11 075 11 128 0Kasvuprosentti 2 % 2 % n/aWACC ennen veroja/Oman pääoman kustannus 7,69 5,93-9,51 37,602024Liikearvo 11 075 11 128 0Kasvuprosentti 2 % 2 % n/aWACC ennen veroja/Oman pääoman kustannus7,53 5,95-8,6733,24
Itämeren alueen segmenttiin sisältyvän Liettuan rahavirtaa tuottavaan yksikköön on liikearvon lisäksi kohdistettu
taloudelliselta vaikutusajaltaan rajoittamaton aineeton oikeus, jonka kirjanpitoarvo on 1 017 tuhatta euroa.
SUOMI JA ITÄMEREN ALUE
Arvonalentumistestauksessa käytetyt tulevaisuuden rahavirta-arviot perustuvat konsernin johdon hyväksymiin
taloudellisiin suunnitelmiin. Käytetyt rahavirta-arviot perustuvat seuraavan 5 vuoden taloudellisiin suunnitelmiin.
Myöhemmin kuin 5 vuoden kuluttua toteutuvat rahavirta-arviot ekstrapoloidaan käyttämällä arvioituja kasvuvauhteja,
jotka eivät ylitä rahavirtaa tuottavien yksiköiden arvioituja pitkän aikavälin kasvuvauhteja. Arvioidessaan
tulevia rahavirtoja johto on myös verrannut aikaisempia taloudellisia suunnitelmia sekä toteutunutta kehitystä.
Arvonalentumistestaus vuonna 2025 osoitti, että testattujen rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä oleva
rahamäärät ylittivät selvästi niille kohdistetun liikearvon ja muiden testattujen omaisuuserien tasearvot. Testauksen
perusteella liikearvon ja vaikutusajaltaan rajoittamattoman aineettoman hyödykkeen arvonalentumisesta ei ole
viitteitä.
VALKO-VENÄJÄ
Valko-Venäjän segmentin osalta on huomioitu liiketoimintaympäristössä tapahtuneet muutokset vuoden 2022
alkaneen Ukrainan sodan takia. Valko-Venäjää kohtaan on asetettu sanktioita ja Valko-Venäjän valtio on asettanut
vastasanktioita erityisesti EU-maita vastaan. Erilaisia liiketoimintaan ja omistajuuteen vaikuttavia lakeja on asetettu,
jotka esimerkiksi rajoittavat länsimaalaisten omistajien oikeuksia. Länsimaalaisessa omistuksessa olevien yritysten
osinkojen maksamista koskeva rajoitus on voimassa 2026 vuoden loppuun. Säädökset rajoittavat ulkomaille
maksettavien osinkojen enimmäismäärää. Tämänhetkisen tulkinnan mukaan osinko, jonka Valko-Venäjän yhtiö voi lain
mukaan vuosittain emoyhtiölle maksaa rajoitusten voimassaolon aikana, on noin 2–4 miljoonaa euroa. Olvi-konsernin
johdon arvion mukaan Valko-Venäjän tytäryhtiön nyt tiedossa oleva väliaikainen osingonmaksun rajoitus ei heikennä
emoyhtiön osingonmaksukykyä. Lisäksi Valko-Venäjän valuuttakurssien kehityksen ennakoitavuus ja rahaliikenteen
toimivuus ovat vaikeutuneet.
Edellä kuvatut toimintaympäristöön liittyvät epävarmuudet on huomioitu kerrytettävissä olevan rahamäärän
arvioinnissa. Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin arvonalentumistestaus on tehty käypään arvoon vähennettynä
luovutuksesta johtuvilla menoilla huomioiden seuraavan kahden vuoden euromääräiset osingot emoyhtiölle arvioidun
nettotuloksen ja rahoituksellinen aseman perusteella. Jäännösarvona on käytetty ulkoisia markkinaehtoisia arvioita
yhtiön arvosta. Kahden vuoden aikavälin osinkojen perusteella laskettu taloudellinen hyöty emoyhtiölle liittyy
toimintaympäristön ennustettavuuden epävarmuuteen. Diskonttokorkona on käytetty oman pääoman kustannusta
37,60 prosenttia. Omaisuuserään liittyvää erityisriskiä on arvioitu ja otettu huomioon euromääräisissä rahavirta-
arvioissa saatavien osinkojen sekä jäännösarvon osalta.
Tilinpäätökseen 31.12.2022 johto arvioi Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin kirjanpidollista arvoa muuttuneessa
toimintaympäristössä. Tuolloin arvioinnin perusteella kirjattiin 35,0 miljoonan euron arvonalentuminen, joka
kohdistettiin pysyviin vastaaviin. Tämän mukaisesti alaskirjattuihin Valko-Venäjän segmentin pysyviin vastaaviin ei
kohdistu ollenkaan poistoja. Johdon tekemän arvion ja testauksen perusteella Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin
tasearvostus 31.12.2025 on olennaisesti oikealla tasolla eikä tehtyä arvonalennusta ole tarvetta muuttaa. Valko-
Venäjän liiketoimintasegmentin käypä arvo (hierarkiataso 3) 31.12.2025 oli 87,0 miljoonaa euroa. Käypään arvoon
sisältyy merkittävää epävarmuutta. Arvio on tehty huolellisesti johdon harkintaa käyttäen ja parhaalla mahdollisella
tiedolla vaikeutuneet toimintaedellytykset huomioiden. Varojen ja velkojen käypä arvo ei kuvaa yhtiön taloudellista
arvoa normaalissa, nykyistä vakaammassa liiketoimintaympäristössä eikä liiketoiminnallista suoriutumista
paikallisessa valuutassa.
HERKKYYSANALYYSI
Suomi ja Itämeren alue
Tehtyjen laskelmien arvonalentumisherkkyyttä testattiin kaikkien rahavirtaa tuottavien yksiköiden osalta arvioimalla,
paljonko yksi muuttuja voisi muuttua, jotta kerrytettävissä oleva rahamäärä pysyisi samana kuin omaisuuserän
tasearvo. Testattavien tase-erien testausajankohdan mukaiset varat olivat Suomen segmentissä 131,7 miljoonaa euroa
ja Itämeren alueen segmentissä 193,0 miljoonaa euroa. Kerrytettävissä oleva rahamäärä oli Suomen segmentissä
568,9 miljoonaa euroa ja Itämeren alueen segmentissä 513,6 miljoonaa euroa. Herkkyysanalyysien perusteella johto
arvioi, että kohtuullisesti todennäköisillä muutoksilla keskeisiin oletuksiin ei ole sellaista vaikutusta, että liikearvon ja
testattujen omaisuuserien tasearvo ylittäisi käyvän arvon.
Valko-Venäjä
Herkkyysanalyysistä voidaan todeta, että lähes mikä tahansa muutos oletuksissa aiheuttaa muutoksen käypään
arvoon, joka tilinpäätöshetkellä vastaa olennaisesti testattavien tase-erien kirjanpitoarvoa. Olvi Oyj:n hallitus seuraa
aktiivisesti Valko-Venäjän taloudellisen tilanteen kehitystä ja sen mahdollisia vaikutuksia.
91OLVI OYJ
13. Aineelliset hyödykkeet
LAADINTAPERIAATTEET
Aineellisten hyödykkeiden kirjaaminen ja poistaminen
Aineelliset hyödykkeet on kirjattu taseeseen kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla vähennettyyn alkuperäiseen
hankintamenoon. Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Maa-alueista
ei tehdä poistoja. Hyödykkeiden jäännösarvo ja taloudellinen vaikutusaika tarkistetaan jokaisessa tilinpäätöksessä
ja tarvittaessa oikaistaan kuvastamaan taloudellisen hyödyn odotuksissa tapahtuneita muutoksia. Aineellisten
hyödykkeiden käytöstä poistamisesta ja luovutuksista syntyvät myyntivoitot ja -tappiot sisältyvät joko
liiketoiminnan muihin tuottoihin tai kuluihin. Myyntivoitto tai -tappio määritetään myyntihinnan ja jäljellä olevan
hankintamenon erotuksena. Aineelliset hyödykkeen hankintamenoon sisällytetään aineellisen hyödykkeen
hankinnasta aiheutuneet välittömät menot.
Myöhemmin syntyvät menot, jotka johtuvat hyödykkeeseen tehtävistä lisäyksistä, sen osan korvaamisesta uudella
tai hyödykkeen ylläpidosta, sisällytetään aineellisen hyödykkeen kirjanpitoarvoon vain, mikäli on todennäköistä,
että hyödykkeeseen liittyvä vastainen taloudellinen hyöty koituu konsernin hyväksi ja hyödykkeen hankintameno
on luotettavasti määritettävissä. Huoltomenot eli korjaus- ja kunnossapitomenot kirjataan tulosvaikutteisesti niiden
toteutumishetkellä.
AINEELLISTEN HYÖDYKKEIDEN TALOUDELLISET VAIKUTUSAJAT
Rakennukset ja rakennelmat 10—40 vuotta
Tehdaskoneet ja laitteet 15—20 vuotta
Kierrätettävät päällysteet 5—20 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet 5 vuotta
Julkiset avustukset
Julkiset avustukset, esimerkiksi valtiolta saadut aineellisten hyödykkeiden hankintoihin liittyvät avustukset, kirjataan
aineellisten hyödykkeiden kirjanpitoarvojen vähennykseksi silloin, kun on kohtuullisen varmaa, että ne tullaan
saamaan ja että konserni täyttää avustuksen saamisen ehdot. Avustukset tuloutuvat pienempien poistojen muodossa
hyödykkeen taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Sellaiset avustukset, jotka on saatu syntyneiden menojen
korvauksiksi, tuloutetaan tuloslaskelmaan samalla, kun avustuksen kohteeseen liittyvät menot merkitään kuluksi.
Tällaiset avustukset esitetään liiketoiminnan muissa tuotoissa.
Julkiset avustukset muodostuvat normaaleista liiketoiminnan kehittämiseen saaduista tuista, eikä niihin liity
merkitviä takaisinmaksuvelvollisuuksia.
IFRS 16 VUOKRASOPIMUKSET
Konserni vuokralle ottajana
Vuokrasopimuksin hankittu omaisuuserä, pois lukien lyhytaikaiset ja vähäarvoiset sopimukset, merkitään taseeseen
vuokra-ajan alkamisajankohtana vuokratun hyödykkeen käypään arvoon tai sitä alempaan vähimmäisvuokrien
nykyarvoon. Vuokrasopimuksella hankitusta hyödykkeestä tehdään poistot hyödykkeen taloudellisen vaikutusajan
tai sitä lyhyemmän vuokra-ajan kuluessa. Maksettavat leasingvuokrat jaetaan rahoitusmenoon ja velan vähennykseen
vuokra-aikana siten, että tilikausittain jäljellä olevalle velalle muodostuu samansuuruinen korkoprosentti. Konserni
käyttää diskonttauskorkona pääsääntöisesti lisäluoton korkoa. Vuokrasopimusvelat sisältyvät taseen korollisiin
rahoitusvelkoihin. Konsernin vuokrasopimukset koostuvat pääosin autoista, tuotannon vuokralaitteista sekä
vuokratuista toimitiloista.
Vuokrakausi on ajanjakso, jona vuokrasopimus ei ole peruutettavissa. Mahdolliset jatko- ja päättämisoptiot
huomioidaan, mikäli on kohtuullisen varmaa, että kyseiset optiot käytetään tai jätetään käyttämättä. Toistaiseksi
voimassa olevat vuokrasopimukset, joiden irtisanomisaika on enintään 12 kuukautta, luokitellaan lyhytaikaisiksi
vuokrasopimuksiksi. Lyhytaikaisten vuokrasopimusten vuokrakulut kirjataan tulosvaikutteisesti kuluksi tasaerinä.
Konserni vuokralle antajana
Konsernilla ei tällä hetkellä ole rahoitusleasingsopimuksia vuokralle antajana vaan kaikki juomien jakelu- ja
kylmälaitevuokrasopimukset ovat operatiivisia vuokrasopimuksia. Vuokralle annetut hyödykkeet ovat osa
konsernin käyttöomaisuutta ja operatiivisten vuokrasopimusten vuokratuotto kirjataan tuotoksi tuloslaskelmaan
vuokrasopimuksen voimassaoloaikana.
Vuokralle annettuihin hyödykkeisiin liittyvää riskiä hallinnoidaan omaisuusvakuutuksin. Vuokrasopimukset ovat
toistaiseksi voimassa olevia ja siten purettavissa. Vuokrattavien hyödykkeiden kirjanpitoarvo on 3,6 miljoonaa euroa
(3,5 miljoonaa euroa vuonna 2024). Saatujen vuokratuottojen määrä ei ole merkittävä koko konsernin liiketoiminnalle.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Toistaiseksi voimassa olevat vuokrasopimukset, joiden irtisanomisaika on enintään 12 kuukautta, luokitellaan
lyhytaikaisiksi vuokrasopimuksiksi. Näiden vuokrasopimusten määrä ei ole olennainen Olvi-konsernissa.
VUOKRASOPIMUKSISTA LÄHTEVÄ RAHAVIRTA
1 000 EUR 2025 2024 Vuokrasopimusvelkojen poismaksut -2 226 -1 694Korkokulut vuokrasopimuksista -393 -336Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut -5 341 -5 714Yhteensä -7 960 -7 744
92OLVI OYJ
AINEELLISTEN HYÖDYKKEIDEN MUUTOKSET TILIKAUSINA 2025 JA 2024:
Muut aineelliset Rakennukset, Koneet ja kalusto, Muut aineelliset hyödykkeet, Ennakkomaksut ja 1 000 EUR Maa- ja vesialueet Rakennuksetkäyttöoikeusomaisuus Koneet ja kalustokäyttöoikeusomaisuushyödykkeetkäyttöoikeusomaisuuskeskeneräiset hankinnat YhteensäHankintameno 1.1.2025 2 292 160 645 7 134 396 600 4 687 46 035 4 720 26 293 648 407Lisäykset 0 1 298 254 3 438 669 3 650 844 42 761 52 913Vähennykset -1 -7 0 -614 -27 -1 809 -23 0 -2 481Siirto erien välillä 0 8 222 360 10 852 -301 86 -1 108 -25 286 -7 174Kurssierot 0 837 102 2 542 -1 169 0 276 3 925Hankintameno 31.12.2025 2 291 170 995 7 849 412 818 5 027 48 130 4 433 44 044 695 589Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2025 0 95 270 1 316 287 008 2 631 22 859 3 530 124 412 738Poistot ja arvonalentumiset 0 4 117 844 14 656 738 3 882 655 0 24 892Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0 14 0 -5 682 -328 -1 877 -1 146 0 -9 019Kurssierot 0 306 46 3 319 -1 145 0 8 3 823Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2025 0 99 706 2 206 299 302 3 040 25 008 3 040 131 432 434Kirjanpitoarvo 1.1.2025 2 292 65 375 5 818 109 591 2 056 23 177 1 190 26 170 235 669Kirjanpitoarvo 31.12.2025 2 291 71 289 5 643 113 516 1 987 23 123 1 393 43 914 263 155
Muut aineelliset hyödykkeet ovat pääasiassa päällysteitä, autoja, laitepalvelun laitteita ja toimistokalusteita.
Muut aineelliset Rakennukset, Koneet ja kalusto, Muut aineelliset hyödykkeet, Ennakkomaksut ja 1 000 EUR Maa- ja vesialueet Rakennuksetkäyttöoikeusomaisuus Koneet ja kalustokäyttöoikeusomaisuushyödykkeetkäyttöoikeusomaisuuskeskeneräiset hankinnat YhteensäHankintameno 1.1.2024 2 297 159 391 3 194 386 865 4 141 42 583 4 680 5 789 608 942Lisäykset 0 583 3 969 5 670 901 4 328 762 31 479 47 691Vähennykset -5 -17 -11 -2 024 -8 -1 215 -113 0 -3 394Siirto erien välillä 0 1 046 0 7 157 -346 409 -609 -10 883 -3 226Kurssierot 0 -358 -18 -1 068 0 -70 0 -92 -1 606Hankintameno 31.12.2024 2 292 160 645 7 134 396 600 4 687 46 035 4 720 26 293 648 407Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 0 91 478 780 277 698 2 296 19 838 3 549 120 395 760Poistot ja arvonalentumiset 0 3 961 548 14 144 672 3 458 700 6 23 489Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0 -36 -1 -3 440 -336 -378 -718 0 -4 910Kurssierot 0 -134 -12 -1 393 0 -60 0 -3 -1 601Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 0 95 270 1 316 287 008 2 631 22 859 3 530 124 412 738Kirjanpitoarvo 1.1.2024 2 297 67 913 2 414 109 167 1 845 22 744 1 131 5 668 213 182 Kirjanpitoarvo 31.12.2024 2 292 65 375 5 818 109 591 2 056 23 177 1 190 26 170 235 669
93OLVI OYJ
14. Rahoitusvarat
LAADINTAPERIAATTEET
Rahoitusvarojen luokittelu, kirjaaminen ja arvostaminen
Konsernin rahoitusvarat luokitellaan seuraaviin ryhmiin:
jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviin rahoitusvaroihin (lainasaamiset, muut pitkäaikaiset saamiset ja muut
rahoitusvarat)
käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin (johdannaiset)
käypään arvoon laajan tuloksen kautta kirjattaviin rahoitusvaroihin (muut sijoitukset)
Luokittelu tapahtuu rahoitusvarojen hankinnan tarkoituksen perusteella ja ne luokitellaan alkuperäisen hankinnan
yhteydessä. Oman pääoman ehtoisten sijoitusten kohdalla on tehty peruuttamaton valinta hankintahetkellä
kirjata ne käypään arvoon laajan tuloksen kautta. Transaktiomenot on sisällytetty rahoitusvarojen alkuperäiseen
kirjanpitoarvoon. Ne sisältyvät taseessa luonteensa mukaisesti lyhyt- tai pitkäaikaisiin varoihin: viimeksi mainittuihin,
mikäli ne erääntyvät yli 12 kuukauden kuluttua. Rahoitusvarat kirjataan pois taseesta, kun oikeudet sijoituksen
rahavirtoihin ovat lakanneet tai siirretty toiselle osapuolelle ja konserni on siirtänyt omistukseen liittyvät riskit ja edut
olennaisilta osin.
Rahoitusvarojen arvonalentuminen
Konserni arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä, onko olemassa objektiivista näyttöä yksittäisen rahoitusvaroihin
kuuluvan erän tai rahoitusvarojen ryhmän arvonalentumisesta. Mikäli näyttöä mahdollisesta arvonalentumisesta on,
tappion suuruus määritetään omaisuuserän kirjanpitoarvon ja kyseisen erän käyvän arvon tai odotettavissa olevien
vastaisten, alkuperäisellä efektiivisellä korolla diskontattujen rahavirtojen nykyarvon erotuksena. Arvonalentuminen
kirjataan tulosvaikutteisesti rahoituseriin tai liiketoiminnan muihin kuluihin (myyntisaamisten arvonalentuminen).
RAHOITUSVAROJEN LUOKITTELU
Käypään arvoon Jaksotettuun Käypään arvoon laajan tuloksen 1 000 EURhankintamenoontuloksen kauttakautta Taso Käypä arvo31.12.2025Muut sijoitukset 682 3 682Lainasaamiset ja muut pitkäaikaiset saamiset 7 196 3 7 196Myyntisaamiset ja muut lyhytaikaiset saamiset *) 162 541 162 541
*) Myyntisaamiset ja muut lyhytaikaiset saamiset sisältävät muita rahoitusvaroja yhteensä 25,4 miljoonaa euroa (0 miljoonaa euroa).
Käypään arvoon Jaksotettuun Käypään arvoon laajan tuloksen 1 000 EURhankintamenoontuloksen kauttakautta Taso Käypä arvo31.12.2024Muut sijoitukset 893 3 893 Lainasaamiset ja muut pitkäaikaiset saamiset6 023 3 6 023 Myyntisaamiset ja muut lyhytaikaiset saamiset 131 495 131 495
14.1. MUUT SIJOITUKSET
Laadintaperiaatteet
Konsernin muut sijoitukset sisältät pääasiassa konserniyhtiön toimintaa palvelevia noteeraamattomia
yritysosakkeita sekä asunto-osakeyhtiön osakkeita. Hierarkiatason 3 arvostus on määritetty perustuen ulkopuolisen
asiantuntijan arvonmääritykseen. Osakkeet on arvostettu käypään arvoon laajan tuloksen kautta, sillä kyseiset
omistukset eivät ole osa Olvin varsinaista ydinliiketoimintaa. Arvonmäärityksen virhemarginaali on +/- 2 prosenttia
perustuen ulkopuolisen asiantuntijan arvioon.
1 000 EUR 2025 2024 Kirjanpitoarvo 1.1. 893 1 042 Vähennykset -211 -149 Kirjanpitoarvo 31.12. 682 893
14.2. LAINASAAMISET JA MUUT PITKÄAIKAISET SAAMISET
1 000 EUR 2025 2024 Lainasaamiset 1 237 1 326Muut pitkäaikaiset saamiset 5 959 4 697Yhteensä 7 196 6 023
Lainasaamiset ja muut pitkäaikaiset saamiset -ryhmään on luokiteltu konsernin laina- ja muut pitkäaikaiset
saamiset. Muut pitkäaikaiset saamiset koostuvat pääosin vakuustalletuksista sekä asiakkaille myönnetyistä
vuosihyvitysennakoista. Muiden pitkäaikaisten saamisten kirjanpitoarvo vastaa olennaisilta osin niiden käypää arvoa.
94OLVI OYJ
14.3. MYYNTISAAMISET JA MUUT SAAMISET
Laadintaperiaatteet
Myyntisaamiset ovat Olvi-konsernin tavanomaisen liiketoiminnan perusteella syntyneitä laskutettuja saamisia
asiakkailta ja ne ovat lyhytaikaisia korottomia saamisia. Myyntisaamiset kirjataan alun perin arvoon, joka siitä
uskotaan perittävän, ja myöhemmin ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon. Olvi-konserni soveltaa
odotettavissa olevien luottotappioiden kirjaamiseen IFRS 9 -standardin mukaista yksinkertaistettua menettelyä, minkä
mukaan kaikista myyntisaamisista kirjataan koko voimassaoloajalta odotettavissa olevat luottotappiot. Siirtosaamiset
ovat menoennakkoja ja etukäteen maksettuja menoja, jotka kuuluvat seuraavalle tilikaudelle.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Odotettavissa olevan luottotappion määrän ja ennakoivan arvonalentumisvarauksen kirjaaminen perustuu johdon
parhaaseen arvioon tulevista luottotappiosta sekä aikaisempaan tietoon ja kokemukseen luottotappioista.
MYYNTISAAMISET JA MUUT SAAMISET 2025 JA 2024: 1 000 EUR 2025 2024 Myyntisaamiset 121 489 115 879Siirtosaamiset 15 613 15 616Muut rahoitusvarat 25 439 0Yhteensä 162 541 131 495
Tilinpäätöshetkellä taseen myyntisaamisiin sisältyi 983 tuhannen euron suuruinen luottotappiovaraus (793 tuhatta
euroa vuonna 2024). Konsernissa on kirjattu tilikauden aikana luottotappioita tuloslaskelmaan myyntisaamisista
247 tuhatta euroa (327 tuhatta euroa vuonna 2024). Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät liittyvät vuokrien,
markkinoinnin ja myynnin, vakuutusten ja hallinnon kulujen jaksottamiseen.
2025Myyntisaamiset Myyntisaamiset 1 000 EURbrutto VarausnettoErääntymättömät 112 655 83 112 572ErääntyneetAlle 30 päivää 8 173 26 8 14731-60 päivää 398 8 39061-90 päivää 188 11 17791-120 päivää 76 15 61Yli 120 päivää 982 840 142Yhteensä 122 472 983 121 489
2024Myyntisaamiset Myyntisaamiset 1 000 EURbrutto VarausnettoErääntymättömät 107 144 58 107 086ErääntyneetAlle 30 päivää 7 779 91 7 68831-60 päivää 427 63 36461-90 päivää 387 9 37891-120 päivää 74 -3 77Yli 120 päivää861 575286Yhteensä 116 672 793 115 879
MYYNTISAAMISET VALUUTOITTAIN
1 000 EUR/VAL 2025 2024VAL EUR VAL EUREUR 100 860 100 860 98 945 98 945BYN 67 409 19 727 58 825 16 229DKK 14 079 1 885 11 172 1 498
14.4. MUUT RAHOITUSVARAT
Muihin rahoitusvaroihin on luokiteltu ennakkomaksut yrityshankinnoista. Muut rahoitusvarat arvostetaan
kirjaushetkellä jaksotettuun hankintamenoon.
15. Vaihto-omaisuus
LAADINTAPERIAATTEET
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan todennäköiseen luovutushintaan. Hankintameno
määritetään raaka- ja tarveaineiden sekä ostotuotteiden osalta painotetun keskihinnan menetelmällä. Valmiiden
ja keskeneräisten tuotteiden hankintameno perustuu standardikustannushintaan. Standardikustannushintaan
luetaan raaka-aineet, välittömistä työsuorituksista johtuvat menot, muut välittömät menot sekä osuus valmistuksen
muuttuvista ja kiinteistä menoista. Hankintamenoa alempi todennäköinen luovutushinta on tavanomaisessa
liiketoiminnassa saatava arvioitu myyntihinta, josta on vähennetty arvioidut tuotteen valmiiksi saattamiseen
tarvittavat menot ja myynnistä johtuvat menot.
JOHDON HARKINTAA EDELLYTTÄVÄT ARVIOT JA OLETUKSET
Standardikustannushintaan arvostusmenetelmänä liittyy aina jonkin verran johdon arviota. Arviot liittyvät muun
muassa kustannustason määrittämiseen sekä arvioituihin tuotannon valmistusmääriin ja myyntiennusteisiin. Vaihto-
omaisuuden arvostus edellyttää johdolta huolellista arviointia myös mahdollisten epäkuranttiusvähennysten osalta.
95OLVI OYJ
VAIHTO-OMAISUUS 2025 JA 2024:
1 000 EUR 2025 2024 Aineet ja tarvikkeet 31 566 30 910Keskeneräiset tuotteet 5 935 5 935Valmiit tuotteet / tavarat 33 557 32 860Muu vaihto-omaisuus 6 897 6 542Yhteensä 77 955 76 247
Epäkuranttiusvähennyksiä vaihto-omaisuudesta vuonna 2025 on tehty 2 464 tuhatta euroa (5 221 tuhatta euroa
vuonna 2024).
16. Rahavarat
LAADINTAPERIAATTEET
Rahavarat koostuvat käteisestä rahasta, vaadittaessa nostettavissa olevista pankkitalletuksista ja muista
lyhytaikaisista, erittäin likvideistä sijoituksista. Rahavaroihin luokitelluilla erillä on enintään kolmen kuukauden
maturiteetti hankinta-ajankohdasta lukien. Käteisvarat ja pankkitilien rahavarat sekä talletukset ja korkosijoitukset
arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon. Luotollisten tilien mahdollisesti käytössä oleva osuus esitetään muissa
lyhytaikaisissa veloissa.
RAHAVARAT 2025 JA 2024:
1 000 EUR 2025 2024 Käteinen raha ja pankkitilit 56 292 50 751Yhteensä 56 292 50 751
Rahavaroista 33,8 miljoonaa euroa kohdistuu Valko-Venäjän segmenttiin (17,9 miljoona euroa vuonna 2024).
Valko-Venäjän rahavarojen käyttöön maan ulkopuolella liittyy epävarmuutta, koska länsimaalaisessa omistuksessa
olevien yritysten osinkojen maksamista koskeva rajoitus on voimassa 2026 vuoden loppuun. Säädökset rajoittavat
ulkomaille maksettavien osinkojen enimmäismäärää. Valko-Venäjän ruplan vaihtokurssina on käytetty Valko-Venäjän
keskuspankilta saatuja kursseja.
17. Omaa pääomaa koskevat liitetiedot
LAADINTAPERIAATTEET
Konserni luokittelee liikkeeseen laskemansa instrumentit niiden luonteen perusteella joko omaksi pääomaksi tai
vieraaksi pääomaksi (rahoitusvelaksi). Oman pääoman ehtoinen instrumentti on mikä tahansa sopimus, joka osoittaa
oikeutta osuuteen yhteisön varoista sen kaikkien velkojen vähentämisen jälkeen.
Ulkona olevat K- ja A-sarjan osakkeet esitetään osakepääomana. Uusien osakkeiden tai optioiden liikkeeseenlaskusta
välittömästi johtuvat transaktiomenot esitetään verovaikutuksilla oikaistuina omassa pääomassa saatujen maksujen
vähennyksenä.
Jos konserni ostaa yhtiön omia osakkeita, maksettu vastike ja hankinnasta välittömästi aiheutuneet menot
vähennetään yhtiön omistajille kuuluvasta omasta pääomasta, kunnes osakkeet mitätöidään tai lasketaan uudelleen
liikkeeseen. Omien osakkeiden hankinnan arvopäivänä käytetään todellista kaupantekopäivää.
Jos osakkeet lasketaan uudelleen liikkeeseen, niistä saatavat vastikkeet sisällytetään yhtiön omistajille kuuluvaan
omaan pääomaan niistä välittömästi johtuvilla transaktiomenoilla vähennettyinä.
OSAKKEIDEN LUKUMÄÄRÄK-osakkeet A-osakkeet Osake-Käyvän arvon Omat Muut Yhteensä 1 000 EUR(kpl)(kpl)pääoma EURrahasto EURosakkeet EURrahastot EUREUR31.12.2024 3 732 256 16 968 262 20 759 295 -658 1 092 21 488Omien osakkeiden liikkeeseenlasku henkilöstölle 4 796 -75 147 7231.12.2025 3 732 256 16 973 058 20 759 220 -511 1 092 21 560
Osakkeiden enimmäismäärä on 6,0 miljoonaa K- ja 24,0 miljoonaa A-osaketta (6,0 miljoonaa K- ja 24,0 miljoonaa
A-osaketta 2024). K-osakkeiden vähimmäismäärä on 1,5 miljoonaa kappaletta. K- ja A-osakkeiden vähimmäismäärä
on yhteensä 7,5 miljoonaa kappaletta. Jokainen A-osake tuottaa yhden äänen ja K-osake 20 ääntä. A- ja K-osakkeet
tuottavat saman oikeuden osinkoon. Konsernin enimmäisosakepääoma on 60,0 miljoonaa euroa (60,0 miljoonaa euroa
vuonna 2024) ja vähimmäispääoma 15,0 (15,0) miljoonaa euroa. Kaikki liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu
täysimääräisesti.
Muut rahastot sisältät ylikurssirahaston, vararahaston ja muut rahastot.
OMAN PÄÄOMAN RAHASTOJEN KUVAUKSET
Käyvän arvon rahasto
Käyvän arvon rahasto sisältää muiden sijoitusten käyvän arvon muutokset.
Omat osakkeet
Olvi Oyj:llä oli tammikuun 2025 alussa hallussa 21 714 kappaletta omia A-osakkeita. Olvi Oyj luovutti omia A-osakkeitaan
toimitusjohtajalle suoriteperusteisen sitouttavan osakepalkkiojärjestelmän mukaisesti yhteensä 500 osaketta ja
avainhenkilöille suoriteperusteisen osakepalkkiojärjestelmän mukaisesti yhteensä 4 196 osaketta. Lisäksi Olvi Oyj
luovutti 100 osaketta aiemmin päättyneen lisäosakejärjestelmän ehtojen mukaisesti.
96OLVI OYJ
Olvi Oyj:llä on tilikauden 2025 lopussa hallussa yhteensä 16 918 kappaletta omia A-osakkeita. Omien osakkeiden
hankintahinta on yhteensä 511,0 tuhatta euroa. Yhtiön hallussa olevilla omilla osakkeilla yhtiö ei voi äänestää. Olvi
Oyj:n hallussa olevien omien A-osakkeiden osuus kaikista osakkeista on 0,08 prosenttia ja osuus kaikkien osakkeiden
yhteenlasketusta äänimäärästä 0,02 prosenttia. Hallussa olevien osakkeiden osuus A-osakkeista ja A-osakkeiden
äänimäärästä on 0,10 prosenttia.
Ylikurssirahasto
Ylikurssirahasto on muodostunut osakeantien yhteydessä osakkeiden nimellisarvon ylittävästä merkintähinnasta.
Osakkeella ei ole enää nimellisarvoa.
Vararahasto
Vararahasto on muodostunut yhtiöjärjestykseen aiemmin sisältyneen velvoitteen vuoksi tehdyistä rahastosiirroista.
Muuntoerot
Muuntoerot-rahasto sisältää ulkomaisten tytäryritysten tilinpäätösten muuntamisesta syntyneet muuntoerot.
Osingonjako
Hallituksen yhtiökokoukselle ehdottamasta osingosta ei ole tehty kirjausta tähän tilinpäätökseen, vaan osingot
otetaan huomioon vasta yhtiökokouksen päätöksen perusteella.
Tilinpäätöspäivän jälkeen hallitus on ehdottanut jaettavaksi vuodelta 2025 osinkoa sekä K- että A-sarjan osakkeelle
1,35 euroa/osake, yhteensä 28,0 miljoonaa euroa. Osinkoa vuodelta 2024 maksettiin 1,30 euroa/osake, yhteensä 26,9
miljoonaa euroa. Osinko maksettiin 30.4.2025 ja 5.9.2025.
18. Rahoitusvelat
LAADINTAPERIAATTEET
Rahoitusvelkojen kirjaaminen ja arvostaminen
Rahoitusvelat kirjataan alun perin kirjanpitoon käypään arvoon transaktiomenot sisällyttäen. Tämän jälkeen ne
kirjataan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää. Rahoitusvelka kirjataan pois
taseesta silloin, kun velka tai velan osa on lakannut olemasta, toisin sanoen, kun sopimuksessa yksilöity velvoite
on täytetty tai kumottu tai sen voimassaolo on lakannut. Rahoitusvelat esitetään jaettuna pitkä- ja lyhytaikaisiin
velkoihin niiden realisointiajan perusteella. Rahoitusvelat luokitellaan lyhytaikaisiksi, ellei konsernilla ole ehdotonta
oikeutta siirtää velan maksua vähintään 12 kuukauden päähän raportointikauden päättymispäivästä.
RAHOITUSVELAT 2025 JA 2024:
1 000 EUR 2025 2024 Pitkäaikaiset korolliset velatLainat rahoituslaitoksilta 16 567 120Vuokrasopimusvelat 6 532 6 635Yhteensä 23 099 6 755Lyhytaikaiset korolliset velatLainat rahoituslaitoksilta 17 014 1 245Vuokrasopimusvelat2 510 2 499Yhteensä 19 524 3 744
Konsernin rahoitusvelat 31.12.2025 koostuvat pääosin rahalaitoslainoista sekä vuokrasopimusveloista.
Rahoitusvelkojen käyvät arvot vastaavat niiden kirjanpitoarvoa. Pitkäaikaista vihreää lainaa keittämöinvestoinnin
rahoittamiseksi oli tilikauden lopussa 22 miljoonaa euroa ja yritystodistusohjelmalla nostettua lyhytaikaista lainaa
yhteensä 11,5 miljoonaa euroa.
RAHOITUSVELKOJEN ERÄÄNTYMISAJAT
20251 000 EUR Alle 1 vuosi 1-5 vuotta Yli 5 vuottaLainat rahoituslaitoksilta 17 014 16 567 0Vuokrasopimusvelat 2 510 5 916 616Ostovelat 68 622 0 0Yhteensä 88 146 22 483 616
20241 000 EUR Alle 1 vuosi 1-5 vuotta Yli 5 vuottaLainat rahoituslaitoksilta 1 245 120 0Vuokrasopimusvelat 2 499 5 950 685Ostovelat 75 997 0 0Yhteensä 79 741 6 070 685
Taulukon vuokrasopimusvelat sisältät korkokomponentin.
RAHOITUSVELKOJEN TÄSMÄYTYSLASKELMA
Vuokrasopimus-1 000 EUR 1.1.2025 Rahavirratvelkojen lisäys Muut muutokset 31.12.2025Lainat rahoituslaitoksilta 1 365 32 229 0 -13 33 581Vuokrasopimusvelat 9 134 -2 618 2 526 0 9 042Yhteensä 10 499 29 611 2 526 -13 42 623
97OLVI OYJ
Vuokrasopimus- 1 000 EUR 1.1.2024 Rahavirratvelkojen lisäys Muut muutokset 31.12.2024Lainat rahoituslaitoksilta 1 652 -81 -206 1 365Vuokrasopimusvelat 5 354 -2 030 5 810 9 134Yhteensä7 006 -2 111 5 810 -206 10 499
19. Rahoitusriskien hallinta
Konserni altistuu normaalissa liiketoiminnassaan rahoitusriskeille: markkinariskille (joka sisältää valuuttariskin ja
korkoriskin), luottoriskille sekä maksuvalmiusriskille.
Rahoitusriskien hallinnan tavoitteena on minimoida rahoitusmarkkinoiden muutosten haitalliset vaikutukset konsernin
taloudelliseen tulokseen, omaan pääomaan ja maksuvalmiuteen. Konsernin riskienhallinnan yleiset periaatteet
hyväksyy emoyhtiön hallitus ja niiden käytännön toteutuksesta vastaa konsernin johto yhdessä tytäryhtiöiden
johdon kanssa. Olvi-konsernin rahoitukseen liittyvät asiat hoidetaan keskitetysti emoyhtiö Olvi Oyj:n toimesta.
Keskittämisen tavoitteena on rahavirtojen ja rahoituskulujen optimointi sekä tehokas riskienhallinta.
I MARKKINARISKI
I 1. Valuuttariski
Olvi-konserni toimii kansainvälisesti ja sen liiketoimintaan liittyy valuuttakurssivaihteluista aiheutuvia riskejä.
Valuuttakurssiriskit syntyvät kaupallisista transaktioista eli ostojen ja myyntien rahavirroista sekä ulkomaisiin
tytäryhtiöihin tehdyistä sijoituksista ja sisäisistä lainasaamisista sekä tytäryhtiön tilinpäätöksen muuntamisesta
euroiksi.
Konsernin merkittävin valuuttakurssiriski syntyy Valko-Venäjän toiminnoista. Valko-Venäjän toimintaan liittyvät
valuuttakurssiriskit syntyvät ulkomaan valuuttamääräisten myyntien ja ostojen rahavirroista sekä Valko-Venäjän
tytäryhtiöön tehdystä sijoituksesta sekä tytäryhtiön tuloslaskelman ja tase-erien muuntamisesta euroiksi. Valko-
Venäjän valuutta on vaihdellut viime vuosina merkittävästi ja siihen liittyy myös tulevaisuudessa devalvoitumisriski,
joka toteutuessaan laskisi Olvi-konsernin euromääräistä liiketulosta, tilikauden tulosta sekä omaa pääomaa.
Valko-Venäjän tytäryhtiöön tehdyn nettosijoituksen osalta konserni altistuu taseen muuntoriskille. Translaatiopositio
31.12.2025 oli 64,4 miljoonaa euroa, joka vastaa tytäryhtiön omaa pääomaa alaskirjauksen määrällä oikaistuna (39,0
miljoonaa euroa vuonna 2024 ilman 35,0 miljoonan euron arvonalentumista). +/- 10 prosentin muutos valuuttakurssiin
olisi vaikuttanut konsernin tilikauden tulokseen +2,5/-2,0 miljoonaa euroa ja omaan pääomaan noin +7,2/-5,9 miljoonaa
euroa. Alaskirjauksen valuuttakurssimuutoksella oikaistu vaikutus 31.12.2025 on 30,4 miljoonaa euroa. Tilikauden oman
pääoman muuntoero oli 2,8 miljoonaa euroa.
Konsernin muita valuuttakurssiriskejä voidaan pitää vähäisenä. A/S Bryggeriet Vestfyenin toimintavaluutta on Tanskan
kruunu, muiden ulkomaisten tytäryhtiöiden toiminta- ja raportointivaluutta on euro. Konsernilla on vähäisessä määrin
ostoja ja myyntejä muissa valuutoissa. Liiketoiminnan luonteen vuoksi tilauksen ja toimituksen välinen aika on lyhyt
ja valuuttariski liiketoiminnassa jää sen vuoksi pieneksi. Lisäksi valuuttariskiä pienentää se, että suurin osa konsernin
tuotteiden myynnistä ja raaka-aineostoista tapahtuu euroissa. Konsernin rahoitustuottoihin ja -kuluihin sisältyy
valuuttakurssivoittoja 546 tuhatta euroa (364 tuhatta euroa vuonna 2024) ja valuuttakurssitappioita 557 tuhatta
euroa (443 tuhatta euroa vuonna 2024).
Olvi-konserni arvioi operatiiviseen toimintaan ja rahoitukseen liittyviä valuuttakurssiriskejä säännöllisesti.
Valuuttasuojausta voidaan käyttää, mikäli suojaus nähdään järkevänä. Valuuttamääräiset myyntisaamiset ja ostovelat
on esitetty liitetiedoissa 14.3 Myyntisaamiset ja muut saamiset ja 20. Ostovelat ja muut velat.
I 2. Korkoriski
Konsernin korkoriski aiheutuu korollisista rahoitusveloista ja niihin liittyvistä korkokuluista. Konsernin tulot sekä
operatiiviset rahavirrat ovat pääosiltaan riippumattomia markkinakorkojen vaihteluista.
Konserni voi käyttää koronvaihtosopimuksia korkoriskin vähentämiseksi. Konserni pyrkii toiminnallaan optimoimaan
rahoituskulut ja hallitsemaan korkoriskiä käytettävissään olevilla keinoilla. Tilinpäätöshetkellä 31.12.2025 konsernilla ei
ole voimassa olevia koronvaihtosopimuksia.
Konsernin korollinen vieras pääoma 31.12.2025 koostuu pääosin vuokrasopimusveloista sekä rahalaitoslainoista.
Rahalaitosvelkojen määrä 31.12.2025 oli 33,6 miljoonaa euroa ja vuokrasopimusvelkojen määrä 9,0 miljoonaa euroa
(vuokrasopimusvelat 9,1 miljoonaa euroa vuonna 2024). Korkotason muutoksilla ei nykyisellä lainatasolla ole
olennaista vaikutusta konsernin nettotulokseen ennen veroja.
Rahoitusvelkojen maturiteettijakaumat on esitetty liitetiedossa 18. Rahoitusvelat.
II Luottoriski
Konsernin luottoriski liittyy tukkumyynti- ja HoReCa (hotelli, ravintola, catering) -asiakkaisiin, joilta on avoimia
myyntisaatavia. Konsernin asiakkaiden luottokelpoisuutta tarkastellaan säännöllisesti ja aina uusien asiakkaiden
sopimusten solmimisvaiheessa. Konserni luotottaa vain sellaisia yrityksiä, joiden luottotiedot ovat moitteettomat.
Lisäksi luottoriskejä pyritään hallitsemaan tehokkaalla saatavien perinnällä. Myyntisaatavien määrää seurataan
asiakkaittain säännöllisesti, ja tarvittaessa asiakkaan luottokelpoisuus määritellään uudelleen.
Olvi-konserni soveltaa odotettavissa olevien luottotappioiden kirjaamiseen IFRS 9 -standardin mukaista
yksinkertaistettua menettelyä, minkä mukaan kaikista myyntisaamisista kirjataan koko voimassaoloajalta
odotettavissa olevat luottotappiot. Odotettavissa olevan luottotappion määrän ja ennakoivan
arvonalentumisvarauksen kirjaaminen perustuu johdon parhaaseen arvioon tulevista luottotappiosta sekä
aikaisempaan tietoon ja kokemukseen luottotappioista. Myyntisaamisten arvonalentumiseen viittaavina seikkoina
pidetään velallisen merkittäviä maksuvaikeuksia, sitä uhkaavaa konkurssia tai maksun viivästystä yli 60 päivää,
kuitenkin huomioiden eri maiden yleinen maksukäyttäytyminen.
98OLVI OYJ
Liikevaihtoon suhteutettuna luottotappiot ovat edelleen alhaisella tasolla. Konsernilla ei ole merkittäviä saatavien
luottoriskikeskittymiä, koska sen myyntisaamiset hajaantuvat eri asiakkaille ja eri maantieteellisille alueille. Kaksi
suurinta asiakasta, jotka kuuluvat Suomen segmenttiin, muodostavat 22,8 prosenttia (23,0 vuonna 2024) konsernin
kokonaismyynnistä. Tilikauden 2025 aikana kirjattujen lopullisten luottotappioiden määrä oli 247 tuhatta euroa
(327 tuhatta vuonna 2024). Tilinpäätöshetken taseen myyntisaamisiin sisältyi 983 tuhannen euron suuruinen
luottotappiovaraus (793 tuhatta euroa vuonna 2024). Muihin pitkäaikaisiin saamisiin ei sisälly olennaista luottoriskiä.
Myyntisaamisten ja luottotappiovarauksen ikäjakauma on esitetty liitetiedossa 14.3. Myyntisaamiset ja muut
saamiset.
III Maksuvalmiusriski
Olvi-konsernin emoyhtiö ja sen tytäryhtiöt laativat kuukausittain rullaavasti kassaennusteet, joiden pohjalta konserni
arvioi liiketoiminnan vaatimaa rahoituksen määrää, jotta konsernilla olisi tarpeeksi likvidejä varoja operatiivisen
toiminnan ja investointien rahoittamiseksi sekä erääntyvien lainojen takaisinmaksamiseksi. Rahoituksen saatavuus ja
joustavuus pyritään takaamaan keskittämällä konsernin rahavarojen hoito emoyhtiölle. Konserni käyttää rahoituksen
hankinnassa useita eri pankkeja ja rahoitusmuotoja. Rahoituksen saatavuus ja joustavuus pyritään takaamaan
tililimiittien, yritystodistusohjelmien ja luottolimiittien avulla.
Tilinpäätöshetkellä konsernissa oli yhteensä 30,0 miljoonan euron arvosta tililimiittejä, jotka olivat 31.12.2025
kokonaan käyttämättä. Lisäksi konsernilla on 5,0 miljoonaa euroa sitomatonta limiittiä, josta käytössä oli 1 325,6
tuhatta euroa sekä yhteensä 30,0 miljoonaa euroa sitovia limiittejä, jotka olivat 31.12.2025 kokonaan käyttämättä.
Osa limiiteistä on voimassa toistaiseksi ja osa uusitaan vuodeksi kerrallaan. Kassanhallintaan liittyvissä sijoituksissa
käytetään likvidejä ja lähtökohtaisesti alhaisen riskin omaavia rahamarkkinainstrumentteja.
Emoyhtiö Olvi Oyj:llä on käytettävissä 50 miljoonan euron yritystodistusohjelma, jolla lyhytaikainen tarve
maksuvalmiuden varmistamiseksi voidaan turvata nopeasti ja kustannustehokkaasti. Olvi Oyj:llä on ollut
tilinpäätösvaiheessa yritystodistusohjelmalla nostettua lyhytaikaista lainaa yhteensä 11,5 miljoonaa euroa. Lyhyen
aikavälin maksuvalmiuden varmistamiseksi käyttöpääomaa seurataan säännöllisesti ja käyttöpääomaan sitoutuneen
rahan määrää pyritään vähentämään. Saamisten ja varastojen kiertonopeuksien seuraaminen sekä luotonvalvonnan
tehokkuus ovat avainasioita.
Konsernilla oli 31.12.2025 rahavaroja 56 292 tuhatta euroa (50 751 tuhatta euroa vuonna 2024). Rahavaroista 33,8
miljoonaa euroa kohdistuu Valko-Venäjän segmenttiin (17,9 miljoonaa euroa 2024). Rahavarojen käyttöön maan
ulkopuolella sisältyy epävarmuutta. Konsernin maksuvalmius tilinpäätösajankohtana oli hyvä. Current ratio 31.12.2025
oli 1,5 (1,4 vuonna 2024).
Liitetiedossa 18. Rahoitusvelat on esitetty rahoitusvelkojen maturiteettijakaumat.
IV Pääomariskin hallinta
Olvi-konsernin pitkän aikavälin tavoitteena on tuottaa mahdollisimman suuri lisäarvo sijoitetulle pääomalle, ottaen
kuitenkin huomioon eri sidosryhmien konserniin kohdistamat odotukset ja yhtiön pitkäjänteisen kehittämisen.
Pääoman hallinnan perusperiaatteena on säilyttää Olvi-konsernin vahva taloudellinen asema ja varmistaa, et
konsernin rahoitustarpeet voidaan tyydyttää kustannustehokkaasti kriittisissäkin rahoitusmarkkinatilanteissa.
Tavoitteena on myös optimaalisen pääomarakenteen säilyttäminen pääomakustannusten hallitsemiseksi ja
alentamiseksi.
Pääomarakenteen säilyttämiseksi tai muuttamiseksi konserni voi muuttaa osakkeenomistajille maksettavien
osinkojen määrää, palauttaa pääomaa osakkeenomistajille, laskea liikkeeseen uusia osakkeita, ostaa omia osakkeita
ja mitätöidä ne tai myydä omaisuutta vähentääkseen velkojaan. Pääomarakennetta seurataan omavaraisuusasteen
ja velkaantumisasteen (gearing) avulla. Olvi-konsernin omavaraisuusaste 31.12.2025 oli 60,8 (60,3) prosenttia ja
velkaantumisaste -3,7 (-12,4) prosenttia.
20. Ostovelat ja muut velat
1 000 EUR 2025 2024 PitkäaikaisetSaadut ennakot 248 232Siirtovelat 600 561Yhteensä 848 793LyhytaikaisetOstovelat 68 622 75 997Siirtovelat 29 208 32 799Muut velat 84 642 78 320Yhteensä 182 472 187 116
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät liittyvät jälkihyvitteisiin ja palkanmaksuvelvoitteisiin sekä asiakkaiden
käytössä oleviin kierrätettävien päällysteiden lunastusvelvollisuuteen. Muut velat sisältävät muun muassa välillisiin
veroihin liittyviä jaksotuksia. Ostovelat ja muut velat erääntyvät 12 kuukauden kuluessa ja niiden käyvät arvot
vastaavat niiden tasearvoja.
99OLVI OYJ
OSTOVELAT VALUUTOITTAIN
1 000 EUR/VAL 2025 2024VAL EUR VAL EUREUR 59 480 59 480 65 160 65 160USD 68 58 87 84BYN 23 236 6 800 25 687 7 087GBP 26 29 26 31RUB 148 966 1 618 93 565 823DKK 4 729 633 20 968 2 812SEK40 440
21. Varaukset, vakuudet ja vastuusitoumukset
LAADINTAPERIAATTEET
Varaus kirjataan taseeseen, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena olemassa oikeudellinen
tai tosiasiallinen velvoite ja on todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää taloudellista suoritusta tai
aiheuttaa taloudellisen menetyksen, ja velvoitteen suuruus on arvioitavissa luotettavasti. Tällaisia varauksia voi liittyä
tappiollisiin sopimuksiin tai ympäristövelvoitteisiin. Jos osasta velvoitetta on mahdollista saada korvaus joltakin
kolmannelta osapuolelta, korvaus kirjataan erilliseksi omaisuuseräksi, mutta vasta siinä vaiheessa, kun korvauksen
saaminen on käytännössä varmaa. Varaukset arvostetaan velvoitteen kattamiseksi vaadittavien menojen nykyarvoon.
TASEEN ULKOPUOLISET VASTUUT
1 000 EUR 2025 2024 Ei-purettavissa olevien muiden vuokrasopimusten perusteella maksettavat vähimmäisvuokrat: Yhden vuoden kuluessa 982 998Yli yhden vuoden, mutta alle viiden vuoden kuluessa 374 482Yhteensä 1 356 1 480
1 000 EUR 2025 2024 Annetut pantit ja vastuusitoumuksetOmasta puolesta 2 588 3 170Muut vastuut 67 67
EHDOLLISET VELAT
Vuoden 2025 tilinpäätökseen ei sisälly ehdollisia velkoja.
22. Tytär-, osakkuus- ja yhteisyritykset
OMISTUSOSUUDET 2025 JA 2024: Konsernin Konsernin Osuus äänivallasta Osuus äänivallasta omistusosuus 2025 omistusosuus 2024 2025 2024 (%)(%)(%)(%)Emoyhtiö Olvi Oyj, Iisalmi, SuomiAS A. Le Coq, Tartto, Viro 100,00 100,00 100,00 100,00AS Karme, Karksi vald, Viro 49,00 49,00 49,00 49,00Verska Mineraalvee OÜ, Värska vald, Viro 20,00 20,00 20,00 20,00A/S Cēsu Alus, Cēsis, Latvia 99,88 99,88 99,88 99,88SIA Piebalgas Alus, Latvia 99,88 99,88 99,88 99,88AB Volfas Engelman, Kaunas, Liettua 99,67 99,67 99,67 99,67UAB Uniqa, Liettua 99,67 99,67 99,67 99,67UAB Alaus Pinta, Liettua 99,67 99,67 99,67 99,67OAO Lidskoe Pivo, Lida, Valko-Venäjä 96,36 96,36 96,36 96,36Trade House Lidskoe Pivo, Valko-Venäjä 96,36 96,36 96,36 96,36Servaali Oy, Helsinki, Suomi 100,00 100,00 100,00 100,00Servaali Sweden AB, Tukholma, Ruotsi 100,00 100,00 100,00 100,00Helsingin tislaamo Oy / Helsinki Distilling Company Ltd, Helsinki, Suomi 100,00 100,00 100,00 100,00Helsingin tislaamoravintola Oy, Helsinki, Suomi 100,00 100,00 100,00 100,00Arctic Silence Oy, Suomi 50,00 50,00Suomen Oluset Oy, Suomi 100,00 47,62 100,00 47,62Barley Finland Oy, Suomi 100,00 100,00A/S Bryggeriet Vestfyen, Assens, Tanska 100,00 100,00 100,00 100,00
KONSERNIRAKENTEEN MUUTOKSET
Olvi Oyj:stä tuli tilikaudella 2025 Suomen Oluset Oy:n pääomistaja 100,0 prosentin omistusosuudella. Lisäksi Olvi Oyj
perusti Barley Finland Oy:n. Yhteisyritys Arctic Silence Oy puolestaan purettiin.
100OLVI OYJ
TIEDOT KONSERNIN OSAKKUUS- JA YHTEISYRITYKSISTÄ
1 000 EUR 2025 2024 OsakkuusyrityksetAS Karme, Karksi vald, ViroVarat165 131Velat 46 23Liikevaihto 102 97Tilikauden voitto/tappio 80 75Verska Mineraalvee OÜ, Värska vald, ViroVarat 1 019 1 075Velat 237 370Liikevaihto 1 495 1 516Tilikauden voitto/tappio77 78YhteisyrityksetArctic Silence Oy, SuomiVarat 0 100Velat 0 0Liikevaihto 0 0Tilikauden voitto/tappio 0 0
Olvi-konserni tekee myynti- ja valmistusyhteistyötä osakkuusyritysten kanssa.
OSUUDET OSAKKUUS- JA YHTEISYRITYKSISSÄ
Osuudet pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltävissä yhteisöissä 2025 2024 Hankintameno 1.1. 1 012 1 032 Osuus pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltävien yhteisöjen tuloksesta 55 52 Vähennykset -50 0Saadut osingot -34 -72 Hankintameno 31.12. 983 1 012 Kirjanpitoarvo 1.1. 1 012 1 032 Kirjanpitoarvo 31.12. 983 1 012
23. Lähipiiritapahtumat
Konsernin lähipiiriin kuuluvat konsernin tytär-, osakkuus- ja yhteisyritykset sekä johdon avainhenkilöinä hallitus,
toimitusjohtaja, Olvi-konsernin emoyhtiön ja konsernin johtoryhmän jäsenet sekä heidän läheiset perheenjäsenensä
ja yrityskytköksensä.
LÄHIPIIRIN KANSSA TOTEUTUNEET LIIKETOIMET SEKÄ LÄHIPIIRISAAMISET JA -VELAT
Osakkuusyritysten kanssa toteutuneet liiketoimet sekä lähipiirisaamiset ja -velat tilikausina 2025 ja 2024 ovat
seuraavat: 1 000 EUR 2025 2024 Myynnit 473 481Ostot 1 494 1 454Saamiset 45 71Velat 163 167
Liiketoimet osakkuusyhtiöiden kanssa ovat osa normaalia liiketoimintaa ja ne ovat tapahtuneet markkinaehtoisesti.
Tarkemmat tiedot osakkuusyrityksistä on esitetty liitetiedossa 22. Tytär-, osakkuus- ja yhteisyritykset.
Lisätietoa hallituksen sekä toimitusjohtajan ja muun konsernin johtoryhmän palkitsemisesta löytyy liitetiedosta 5.
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, henkilöstö sekä osakeperusteiset maksut. Johdolle ei ole myönnetty lainoja.
101OLVI OYJ
24. Raportointikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat
YRITYSHANKINNAT RAPORTOINTIKAUDEN PÄÄTTYMISEN JÄLKEEN
Vahvistuneiden kolmen yrityshankinnan osalta määräysvalta siirtyi raportointikauden päättymisen jälkeen
tammikuussa 2026, joten tapahtumat luokitellaan IAS 10:n mukaisesti ei-oikaistavaksi tapahtumaksi. Näin ollen
hankintoja ei ole kirjattu päättyneeseen tilinpäätökseen, eikä niillä ole vaikutusta raportointikauden taseeseen tai
tulokseen. Tammikuussa varmistuneiden yrityskauppojen yhdistely osaksi Olvi-konsernia tehdään 1.1.2026 alkaen.
Alla kuvattujen vahvistuneiden yritysostojen lopulliset kauppahinnat eivät ole vielä vahvistuneet eikä näin ollen
kauppahinnan allokointilaskelmat ole vielä valmiina.
Kaikkien julkistettujen yrityskauppojen, Viro mukaan lukien, arvioitu vaikutus konsernin vuoden 2025 myyntivolyymiin
olisi ollut 9 prosenttia, liikevaihtoon 10 prosenttia ja liiketulokseen 5 prosenttia olettaen, että liiketoiminnat olisivat
olleet kaikki 12 kuukautta mukana luvuissa. Vuoden 2026 osalta tulee huomioida, että yhtiöiden integrointi konserniin
on vasta aloitettu tammikuussa ja prosessista arvioidaan aiheutuvan lisäkustannuksia. Merkitviä synergioita
arvioidaan saatavaksi vuoden 2027 aikana. Lisäksi Värska Originaal AS:n yrityskauppa ei ole vielä vahvistunut, joten
yhdistely konserniin tehdään vasta myöhemmin. Ostettujen yritysten liiketoimintamallit poikkeavat toisistaan ja ovat
muun muassa kannattavuudeltaan erilaisia.
VALMIERMUIŽAS ALUS
Olvi-konserni ilmoitti 2.9.2025 ostavansa latvialaisen olut- ja juomavalmistajan, Valmiermuižas alus -yhtiön. Yritysosto
on saanut kilpailuviranomaisen hyväksynnän ja kauppa toteutui 15.1.2026. Hankinnan seurauksena konserni on saanut
määräysvallan Valmiermuižas alus -yhtiöstä 100 prosentin omistusosuudella.
Yrityskauppa tukee Olvin strategista tavoitetta olla halutuin monipaikallinen juomatalo, laajentaen konsernin
tuotevalikoimaa ja avaten lisää kasvumahdollisuuksia ravintola- ja vientimarkkinoille.
BANJALUČKA PIVARA
Olvi-konserni ilmoitti 9.9.2025 ostavansa Bosnia ja Hertsegovinan suurimman panimon Banjalučka Pivaran, joka toimii
myös Serbiassa. Yritysosto on saanut kilpailuviranomaisen hyväksynnän ja kauppa toteutui 2.1.2026. Hankinnan
seurauksena konserni on saanut määräysvallan Banjalučka Pivarasta 100 prosentin omistusosuudella.
Hankinta tukee Olvin monipaikallista kasvustrategiaa tarjoamalla pääsyn vahvoihin paikallisiin brändeihin ja
tuotantokapasiteettiin, mahdollistaen kasvun ja laajentumisen Balkanin alueella. Kasvua tukee oma tuotanto
Välimeren läheisyydessä, sillä Olvi pystyy palvelemaan Välimeren matkailualueita, kuten Italiaa, Kroatiaa, Kreikkaa ja
Montenegroa, entistä paremmin ja joustavammin.
VÄRSKA ORIGINAAL AS
Olvi tiedotti 15.9.2025 laajentavansa alkoholittomien tuotteiden valikoimaansa ja hankkivansa Viron johtavan
kivennäisvesivalmistajan Värska Originaal AS:n. Kauppa odottaa edelleen paikallisen kilpailuviranomaisen hyväksyntää.
BREWERY INTERNATIONAL
Olvi-konserni ilmoitti 3.12.2025 ostavansa 51 prosentin enemmistöosuuden Brewery Internationalista, joka on tunnettu
juomien maahantuontiin ja jakeluun erikoistunut yritysryhmä Norjassa ja Ruotsissa. Sopimukseen sisältyy optio
hankkia loput osakkeet myöhemmin. Kauppa toteutui 2.1.2026.
Yritysryhmään kuuluvat panimotuotteisiin keskittyvät Brewery International -yhtiöt sekä laadukkaisiin viineihin
ja väkeviin alkoholijuomiin keskittyvät Mission Wine & Spirits -yhtiöt. Yritysosto tukee Olvi-konsernin strategisia
kasvutavoitteita, vahvistaa sen maantieteellistä asemaa Pohjoismaissa ja luo perustan uusille kasvumahdollisuuksille.
102OLVI OYJ
Emoyhtiön tilinpäätös (FAS)
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMA
EUR Liitetieto 2025 2024
Bruttotuotot 535 510 687,96 535 912 799,66
Valmisteverot ja muut vähennyserät -320 896 663,40 -324 036 570,39
LIIKEVAIHTO 1 214 614 024,56 211 876 229,27
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen lisäys (+)/vähennys (-) 1 444 390,50 -525 893,49
Liiketoiminnan muut tuotot 2 9 208 036,44 6 111 993,17
Materiaalit ja palvelut 3 102 619 057,37 101 982 108,12
Henkilöstökulut 4 30 057 528,03 28 411 013,53
Poistot ja arvonalentumiset 8 11 529 858,37 10 927 038,02
Liiketoiminnan muut kulut 9 51 557 558,30 50 715 366,75
LIIKEVOITTO 29 502 449,43 25 426 802,53
Rahoitustuotot ja -kulut 10 22 659 148,09 25 347 471,28
VOITTO ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA 52 161 597,52 50 774 273,81
Tilinpäätössiirrot 11 -969 882,83 -2 286 028,52
Tuloverot 12 -6 585 675,17 -5 825 611,99
TILIKAUDEN VOITTO 44 606 039,52 42 662 633,30
EMOYHTIÖN TASE
EUR Liitetieto 2025 2024
VASTAAVAA
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat hyödykkeet 13 2 785 925,16 3 440 455,68
Aineelliset hyödykkeet 13 122 006 668,13 105 124 615,14
Osuudet saman konsernin yrityksissä 14 115 737 458,57 109 004 478,70
Muut sijoitukset 14 384 124,74 501 147,08
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ 240 914 176,60 218 070 696,60
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Vaihto-omaisuus 16 13 169 077,59 11 641 548,64
Pitkäaikaiset saamiset 17 61 430 416,92 51 726 460,20
Lyhytaikaiset saamiset 17 84 985 502,30 58 411 890,82
Rahat ja pankkisaamiset 4 182 154,95 17 493 096,79
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ 163 767 151,76 139 272 996,45
VASTAAVAA YHTEENSÄ 404 681 328,36 357 343 693,05
VASTATTAVAA
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 20 758 808,00 20 758 808,00
Ylikurssirahasto 856 975,83 856 975,83
Vararahasto 126 981,88 126 981,88
Edellisten tilikausien voitto 137 782 018,38 121 977 929,48
Tilikauden voitto 44 606 039,52 42 662 633,30
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 18 204 130 823,61 186 383 328,49
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ 19 41 345 635,33 40 868 899,50
VIERAS PÄÄOMA
Pitkäaikainen vieras pääoma 16 515 000,00 12 617 496,22
Lyhytaikainen vieras pääoma 142 689 869,42 117 473 968,84
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ 20 159 204 869,42 130 091 465,06
VASTATTAVAA YHTEENSÄ 404 681 328,36 357 343 693,05
103OLVI OYJ
EMOYHTIÖN RAHAVIRTALASKELMA
EUR Liitetieto 2025 2024
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden voitto 44 606 039,52 42 662 633,30
Oikaisut:
Suunnitelman mukaiset poistot ja arvonalentumiset 8 11 529 898,19 10 927 038,02
Rahoitustuotot ja -kulut 10 -22 545 986,62 -25 403 540,59
Muut oikaisut 7 426 730,64 8 403 357,42
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta 41 016 681,73 36 589 488,15
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien myynti- ja muiden saamisten lisäys (-)/vähennys (+) -3 230 021,10 5 810 929,67
Vaihto-omaisuuden lisäys (-)/vähennys (+) -1 527 528,95 522 274,94
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+)/vähennys (-) 1 356 241,70 -1 211 413,90
Maksetut korot -958 361,02 -1 118 785,21
Saadut korot 1 294 065,51 1 888 505,67
Saadut osingot 21 956 974,52 23 092 662,43
Maksetut verot -5 826 708,99 -6 100 840,51
Liiketoiminnan rahavirta (A) 54 081 343,40 59 472 821,24
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -30 868 258,98 -19 871 829,46
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot 46 575,75 50 194,96
Investoinnit muihin sijoituksiin -160 957,73 0,00
Ostetut tytäryhtiöosakkeet -5 000,00 0,00
Myydyt osakkuusyhtiöosakkeet 50 000,00 0,00
Investointien rahavirta (B) -30 937 640,76 -19 821 634,50
Rahoituksen rahavirta
Lainojen nostot 33 500 000,00 0,00
Lainojen takaisinmaksut -3 000 000,00 -3 000 000,00
Maksetut osingot -26 913 957,20 -24 840 125,05
Pitkäaikaisten lainasaamisten lisäys (-)/vähennys (+) -14 602 652,83 -9 473 755,02
Muut rahoituksen rahavirrat -25 438 034,45 0,00
Rahoituksen rahavirta (C) -36 454 644,48 -37 313 880,07
Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) (A+B+C) -13 310 941,84 2 337 306,67
Rahavarat 1.1. 17 493 096,79 15 155 790,12
Rahavarat 31.12. 4 182 154,95 17 493 096,79
Rahavarojen muutos -13 310 941,84 2 337 306,67
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
Laadintaperiaatteet
Olvi Oyj:n tilikausi on 1.1.–31.12. Tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain ja -asetuksen sekä muiden tilinpäätöksen
laatimista koskevien säädösten mukaisesti (FAS). Tilinpäätös esitetään euroissa.
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet on merkitty taseeseen välittömään hankintamenoon vähennettynä tehdyillä
suunnitelman mukaisilla poistoilla sekä mahdollisilla arvonalennuksilla. Aineettomista ja aineellisista hyödykkeistä
tehdään poistosuunnitelman mukaiset tasapoistot, jotka perustuvat käyttöomaisuushyödykkeiden arvioituun
taloudelliseen vaikutusaikaan.
Poistoajat ovat:
Kehittämismenot 6 vuotta
Tavaramerkit 10 vuotta
Muu aineeton käyttöomaisuus 5 vuotta
Rakennukset ja rakennelmat 10–30 vuotta
Tehdaskoneet ja laitteet 15–20 vuotta
Kierrätettävät päällysteet 5–20 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet 5 vuotta
VAIHTO-OMAISUUS
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan todennäköiseen luovutushintaan. Hankintameno
määritetään raaka- ja tarveaineiden sekä ostotuotteiden osalta painotetun keskihinnan menetelmällä. Valmiiden
ja keskeneräisten tuotteiden hankintameno perustuu standardikustannushintaan. Standardikustannushintaan
luetaan raaka-aineet, välittömistä työsuorituksista johtuvat menot, muut välittömät menot sekä osuus valmistuksen
muuttuvista ja kiinteistä menoista. Hankintamenoa alempi todennäköinen luovutushinta on tavanomaisessa
liiketoiminnassa saatava arvioitu myyntihinta, josta on vähennetty arvioidut tuotteen valmiiksi saattamiseen
tarvittavat menot ja myynnistä johtuvat menot.
OMAT OSAKKEET
Hankitut omat osakkeet kirjataan edellisten tilikausien kertyneiden voittovarojen vähennykseksi. Omien osakkeiden
hankinnan arvopäivänä käytetään todellista kaupantekopäivää.
LIIKEVAIHTO
Liikevaihtona esitetään tuotteiden ja palveluiden myynnistä saadut vastikkeet käypään arvoon arvostettuina välillisillä
veroilla, alennuksilla ja valuuttamääräisen myynnin kurssieroilla oikaistuina. Juomien ja juomatuotteiden myynti
tuloutetaan sillä ajan hetkellä, kun Olvi on toimittanut tuotteet asiakkaalle asiakkaan kanssa sovittuun paikkaan ja
tuotteiden määräysvalta on siirtynyt asiakkaalle.
104OLVI OYJ
TUTKIMUS- JA KEHITTÄMISMENOT
Tutkimus- ja kehittämismenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluiksi.
ELÄKEKULUT
Henkilöstön lakisääteinen eläketurva on järjestetty lainmukaisella TyEL-vakuutuksella ulkopuolisessa
eläkevakuutusyhtiössä. Eläkevakuutusmaksut on jaksotettu vastaamaan tilinpäätöksen suoriteperusteisia palkkoja.
OSAKEKANNUSTINJÄRJESTELY
Olvi Oyj:llä on osakekannustinjärjestelyjä, joiden piirissä oleville henkilöille maksetaan palkkiot Olvi Oyj:n A-osakkeina
ja osittain rahana. Osakepalkkiojärjestelmän osakkeiden vaikutus kirjataan voittovarojen vähennykseksi ja rahana
maksettu osuus tuloksen kautta kannustinohjelman päättymishetkenä. Konsernitilinpäätöksen liitteessä 5. Työsuhde-
etuuksista aiheutuvat kulut, henkilöstö sekä osakeperusteiset maksut on esitetty tarkemmin palkitsemisjärjestelmien
periaatteet.
VUOKRASOPIMUKSET
Vuokrasopimuksiin liittyvät kulut on kirjattu tuloslaskelmaan liiketoiminnan muihin kuluihin. Jäljellä olevat
vuokravastuut esitetään tilinpäätöksessä taseen ulkopuolisina vastuina. Vuokratuotot, kun yhtiö toimii
vuokranantajana, kirjataan liikevaihtoon.
TULOVEROT
Tuloslaskelman verokulu sisältää tilikauden verotettavaan tulokseen perustuvat tuloverot, aikaisempien tilikausien
verojen oikaisut sekä laskennallisen veron muutoksen.
LASKENNALLISET VEROSAAMISET TAI -VELAT
Laskennallinen verovelka tai -saaminen on laskettu verotuksen ja tilinpäätöksen välisille väliaikaisille eroille käyttäen
tilinpäätöshetkellä vahvistettua seuraavien vuosien verokantaa. Taseeseen sisältyy laskennallinen verovelka
kokonaisuudessaan ja laskennallinen verosaaminen arvioidun todennäköisen saamisen suuruisena.
JOHDANNAISSOPIMUKSET
Emoyhtiön mahdolliset johdannaissopimukset koostuvat koronvaihtosopimuksista ja hyödykejohdannaisista, jotka
arvostetaan käypään arvoon. Käyvän arvon muutokset kirjataan tuloslaskelman materiaaleihin ja palveluihin sekä
rahoituseriin.
ULKOMAANRAHAN MÄÄRÄISET ERÄT
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu tilikauden aikana tapahtumapäivän kurssiin
ja tilinpäätöshetkenä olevat ulkomaanrahan määräiset saamiset ja velat on arvostettu tilinpäätöspäivän keskikurssiin.
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ
Tilinpäätössiirtoja on poistoeron muutos. Suunnitelman mukaisten ja kirjanpidollisten poistojen erotuksen muutos
esitetään tilinpäätössiirtona tuloslaskelmassa, ja suunnitelman mukaisten ja kirjanpidollisten poistojen kertynyt
erotus esitetään taseessa tilinpäätössiirtojen kertymänä.
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMAN LIITETIEDOT
1. Liikevaihto markkina-alueittain
EUR 2025 2024
Suomi 209 989 354,82 208 202 538,18
Viro 2 817 538,76 2 902 336,34
Muu vienti 1 807 130,98 771 354,75
Yhteensä 214 614 024,56 211 876 229,27
2. Liiketoiminnan muut tuotot
EUR 2025 2024
Käyttöomaisuuden myyntivoitot 15 913,63 134 711,13
Muut 9 192 122,81 5 977 282,04
Yhteensä 9 208 036,44 6 111 993,17
3. Materiaalit ja palvelut
EUR 2025 2024
Aineet ja tarvikkeet (tavarat):
Ostot tilikauden aikana 102 665 585,43 101 964 801,46
Varaston muutos -46 528,06 17 306,66
Yhteensä 102 619 057,37 101 982 108,12
4. Henkilöstökulut
EUR 2025 2024
Palkat ja palkkiot 25 019 105,07 23 626 129,52
Eläkekulut 4 155 575,08 4 031 178,52
Muut henkilösivukulut 882 847,88 753 705,49
Yhteensä 30 057 528,03 28 411 013,53
105OLVI OYJ
5. Johdon palkat ja palkkiot
EUR 2025 2024
Toimitusjohtaja 623 911,52 612 995,07
Hallituksen puheenjohtaja 94 200,00 100 650,00
Muut hallituksen jäsenet 250 900,00 248 250,00
Yhteensä 969 011,52 961 895,07
6. Henkilökunta keskimäärin tilikaudella
2025 2024
Toimihenkilöt 233 219
Työntekijät 193 190
Yhteensä 426 409
7. Tilintarkastuskulut
EUR 2025 2024
Yhtiökokouksen valitsema tilintarkastusyhteisö
Tilintarkastuspalkkiot 81 530,31 111 441,81
Tilintarkastajan lausunnot 62 754,64 35 000,00
Muut palvelut 20 387,70 15 778,38
Yhteensä 164 672,65 162 220,19
8. Poistot ja arvonalentumiset
EUR 2025 2024
Poistot ja arvonalentumiset aineellisista ja aineettomista hyödykkeistä 11 529 858,37 10 927 038,02
Yhteensä 11 529 858,37 10 927 038,02
9. Liiketoiminnan muut kulut
EUR 2025 2024
Myyntirahdit 18 047 089,36 18 287 264,42
Markkinoinnin ja myynnin kulut 7 929 437,15 8 039 453,45
Muut liiketoiminnan kulut 25 581 031,79 24 388 648,88
Yhteensä 51 557 558,30 50 715 366,75
10. Rahoitustuotot ja -kulut
EUR 2025 2024
Osinkotuotot saman konsernin yrityksiltä 21 049 772,96 22 551 285,46
Tuotot pitkäaikaisista sijoituksista 4 586,80 3 466,82
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä 2 287 112,72 3 515 794,61
Muilta 473 562,14 535 335,97
Yhteensä 2 760 674,86 4 051 130,58
Osinkotuotot sekä muut korko- ja rahoitustuotot yhteensä 23 815 034,62 26 605 882,86
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille 431 258,34 774 404,02
Muille 724 628,19 484 007,56
Korkokulut ja muut rahoituskulut yhteensä 1 155 886,53 1 258 411,58
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä 22 659 148,09 25 347 471,28
11. Tilinpäätössiirrot
EUR 2025 2024
Suunnitelman mukaisten ja verotuksessa tehtyjen poistojen erotus 476 735,83 86 028,52
Annetut konserniavustukset 493 147,00 2 200 000,00
Yhteensä 969 882,83 2 286 028,52
12. Tuloverot
EUR 2025 2024
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta 6 278 904,40 5 477 914,93
Edellisten tilikausien verot -80 685,36 0,00
Muut välittömät verot 376 766,93 352 496,53
Laskennallisen veron muutos 10 689,20 -4 799,47
Yhteensä 6 585 675,17 5 825 611,99
106OLVI OYJ
EMOYHTIÖN TASEEN LIITETIEDOT
13. Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat
hyödykkeet
Ennakkomaksut
aineettomista
hyödykkeistä Yhteensä
Hankintameno 1.1.2025 30 928 471,36 52 030,00 30 980 501,36
Lisäykset 464 897,18 71 538,00 536 435,18
Siirrot erien välillä 0,00 -52 030,00 -52 030,00
Hankintameno 31.12.2025 31 393 368,54 71 538,00 31 464 906,54
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2025 27 540 045,68 0,00 27 540 045,68
Poistot 1 138 935,70 0,00 1 138 935,70
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2025 28 678 981,38 0,00 28 678 981,38
Kirjanpitoarvo 1.1.2025 3 388 425,68 52 030,00 3 440 455,68
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 2 714 387,16 71 538,00 2 785 925,16
Aineelliset hyödykkeet
Maa- ja
vesialueet Rakennukset Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut
ja keskeneräiset
hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1.1.2025 1 245 802,85 58 008 182,20 177 812 824,07 13 048 021,56 17 504 063,42 267 618 894,10
Lisäykset 0,00 1 252 084,17 2 867 889,42 759 307,72 22 404 017,86 27 283 299,17
Vähennykset 0,00 -7 122,76 -239 122,59 -36 240,94 0,00 -282 486,29
Siirrot erien välillä 0,00 6 656 978,38 9 845 360,21 -16 450 308,59 52 030,00
Hankintameno 31.12.2025 1 245 802,85 65 910 121,99 190 286 951,11 13 771 088,34 23 457 772,69 294 671 736,98
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.1.2025 0,00 31 262 568,88 127 091 422,74 4 140 287,34 0,00 162 494 278,96
Poistot 1 649 543,12 8 061 699,49 679 680,06 10 390 922,67
Vähennysten kertyneet poistot 0,00 -7 122,76 -197 226,78 -15 783,24 0,00 -220 132,78
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 31.12.2025 0,00 32 904 989,24 134 955 895,45 4 804 184,16 0,00 172 665 068,85
Kirjanpitoarvo 1.1.2025 1 245 802,85 26 745 613,32 50 721 401,33 8 907 734,22 17 504 063,42 105 124 615,14
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 1 245 802,85 33 005 132,75 55 331 055,66 8 966 904,18 23 457 772,69 122 006 668,13
31.12.2025 31.12.2024
Tuotantotoimintaan liittyvien koneiden ja laitteiden tasearvo 50 441 099,04 45 914 591,55
14. Sijoitukset
EUR
Osuudet
konserniyrityksissä Muut osuudet
Sijoitukset
yhteensä
Hankintameno 1.1.2025 109 004 478,70 516 818,49 109 521 297,19
Lisäykset 6 782 979,87 0,00 6 782 979,87
Vähennykset -50 000,00 -117 022,34 -167 022,34
Hankintameno 31.12.2025 115 737 458,57 399 796,15 116 137 254,72
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2025 0,00 15 671,41 15 671,41
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2025 0,00 15 671,41 15 671,41
Kirjanpitoarvo 1.1.2025 109 004 478,70 501 147,08 109 505 625,78
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 115 737 458,57 384 124,74 116 121 583,31
15. Tytäryhtiöt
Emoyhtiön
omistusosuus 2025
(%)
Emoyhtiön
omistusosuus 2024
(%)
AS A. Le Coq, Tartto, Viro 100,00 100,00
AS Karme, Karksi vald, Viro
Verska Mineraalvee OÜ, Värska vald, Viro
A/S Cēsu Alus, Cēsis, Latvia 99,88 99,88
SIA Piebalgas Alus, Latvia
AB Volfas Engelman, Kaunas, Liettua 99,67 99,67
UAB Uniqa, Liettua
UAB Alaus Pinta, Liettua
OAO Lidskoe Pivo, Lida, Valko-Venäjä 96,36 96,36
Trade House Lidskoe Pivo, Valko-Venäjä
Servaali Oy, Helsinki, Suomi 100,00 100,00
Servaali Sweden AB, Tukholma, Ruotsi
Helsingin tislaamo Oy / Helsinki Distilling Company Ltd, Helsinki, Suomi 100,00 100,00
Helsingin tislaamoravintola Oy, Helsinki, Suomi
Arctic Silence Oy, Helsinki, Suomi 50,00
Suomen Oluset Oy, Suomi 100,00 47,62
Barley Finland Oy, Suomi 100,00
A/S Bryggeriet Vestfyen, Assens, Tanska 100,00 100,00
Olvi Oyj:stä tuli tilikaudella 2025 Suomen Oluset Oy:n pääomistaja 100,0 prosentin omistusosuudella. Lisäksi Olvi Oyj
perusti Barley Finland Oy:n. Yhteisyritys Arctic Silence Oy puolestaan purettiin.
107OLVI OYJ
16. Vaihto-omaisuus
EUR 2025 2024
Aineet ja tarvikkeet 3 981 479,41 3 934 951,35
Keskeneräiset tuotteet 1 442 300,05 1 560 848,66
Valmiit tuotteet / tavarat 7 745 298,13 6 145 748,63
Yhteensä 13 169 077,59 11 641 548,64
17. Saamiset
EUR 2025 2024
Pitkäaikaiset saamiset
Lainasaamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä 57 052 391,74 48 079 951,03
Lainasaamiset muilta kuin konserniyrityksiltä 199 999,88 399 999,92
Vakuudeksi annetut talletukset 226 098,08 226 098,08
Laskennalliset verosaamiset 595,81 11 285,01
Siirtosaamiset 3 951 331,41 3 009 126,16
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä 61 430 416,92 51 726 460,20
Lyhytaikaiset saamiset
Saamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä
Myyntisaamiset 1 608 813,61 941 953,24
Osinko- ja muut saamiset 212 172,24 1 003 015,84
Saamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä yhteensä 1 820 985,85 1 944 969,08
Saamiset muilta kuin konserniyrityksiltä
Myyntisaamiset 54 231 852,97 52 376 908,19
Muut saamiset 25 804 876,81 204 921,47
Siirtosaamiset 3 127 786,67 3 885 092,08
Saamiset muilta kuin konserniyrityksiltä yhteensä 83 164 516,45 56 466 921,74
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 84 985 502,30 58 411 890,82
Saamiset yhteensä 146 415 919,22 110 138 351,02
EUR 2025 2024
Siirtosaamiset
Tuloverosaaminen 0,00 440 503,98
Valmisteverosaaminen 160 698,00 527 216,16
Jälkihyvite-ennakot 680 133,06 453 755,07
Muut siirtosaamiset 2 286 955,61 2 463 616,87
Siirtosaamiset yhteensä 3 127 786,67 3 885 092,08
Laskennalliset verosaamiset
Laskennalliset verosaamiset 1.1. 11 285,01 6 485,54
Laskennallisen veron muutos -10 689,20 4 799,47
Laskennalliset verosaamiset 31.12. 595,81 11 285,01
Lainasaamiset konserniyhtiöiltä ovat vakuudettomia. Korkotaso määräytyy markkinaehtoisesti ulkopuolisen
palveluntarjoajan tekemän konserniyhteysluokituksen perusteella.
18. Oma pääoma
EUR 2025 2024
Osakepääoma 1.1. 20 758 808,00 20 758 808,00
Osakepääoma 31.12. 20 758 808,00 20 758 808,00
Ylikurssirahasto 1.1. 856 975,83 856 975,83
Ylikurssirahasto 31.12. 856 975,83 856 975,83
Vararahasto 1.1. ja 31.12. 126 981,88 126 981,88
Edellisten tilikausien voitto 1.1. 164 640 562,78 146 729 142,50
Osingonjako -26 910 673,40 -24 832 248,00
Omien osakkeiden liikkeeseenlasku henkilöstölle 52 129,00 81 034,98
Edellisten tilikausien voitto 31.12. 137 782 018,38 121 977 929,48
Tilikauden voitto 44 606 039,52 42 662 633,30
Oma pääoma yhteensä 204 130 823,61 186 383 328,49
108OLVI OYJ
Jakokelpoinen vapaa oma pääoma 2025 2024
Edellisten tilikausien voitto 137 782 018,38 121 977 929,50
Tilikauden voitto 44 606 039,52 42 662 633,30
Yhteensä 182 388 057,90 164 640 562,80
Tilikauden lopussa Olvi Oyj:n omistamien omien osakkeiden lukumäärä oli 16 918 (21 714) ja niiden hankintahinta
yhteensä 510 969,56 euroa (657 779,32 euroa).
OLVI OYJ:N OSAKEPÄÄOMA JAKAUTUU OSAKELAJEITTAIN SEURAAVASTI:
2025 2024
Kpl EUR Ääniä Kpl EUR Ääniä
K-sarja (20 ääntä/osake), rekisteröity 3 732 256 3 732 256 74 645 120 3 732 256 3 732 256 74 645 120
K-osakkeet yhteensä 3 732 256 3 732 256 74 645 120 3 732 256 3 732 256 74 645 120
A-sarja (1 ääni/osake), rekisteröity 16 989 976 17 026 552 16 989 976 16 989 976 17 026 552 16 989 976
A-osakkeet yhteensä 16 989 976 17 026 552 16 989 976 16 989 976 17 026 552 16 989 976
Yhteensä 31.12. 20 722 232 20 758 808 91 635 096 20 722 232 20 758 808 91 635 096
Ääniä / A-sarjan osake 1
Ääniä / K-sarjan osake 20
Rekisteröity osakepääoma 31.12.2025 oli yhteensä 20 758 808,00 euroa.
Olvi Oyj:n osakkeille maksettiin osinkoa 1,30 euroa/osake vuodelta 2024 (1,20 euroa/osake vuodelta 2023), yhteensä
26,9 (24,8) miljoonaa euroa. Osinko maksettiin kahdessa erässä. Ensimmäinen erä 0,65 euroa osakkeelta maksettiin
30.4.2025. Toinen erä 0,65 euroa osakkeelta maksettiin 5.9.2025. Sekä K- että A-sarjan osakkeilla on sama oikeus
osinkoon. Yhtiöjärjestykseen sisältyy K-sarjan osakkeita koskeva lunastuslauseke.
19. Tilinpäätössiirtojen kertymä
Tilinpäätössiirtojen kertymä muodostuu kertyneestä poistoerosta.
20. Vieras pääoma
EUR 2025 2024
Pitkäaikainen vieras pääoma
Lainat rahoituslaitoksilta 16 500 000,00 0,00
Muut velat 15 000,00 44 544,22
Yhteensä 16 515 000,00 44 544,22
Velat samaan konserniin kuuluville yrityksille
Muut velat 0,00 12 572 952,00
Yhteensä 0,00 12 572 952,00
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä 16 515 000,00 12 617 496,22
Lyhytaikainen vieras pääoma
Lainat rahoituslaitoksilta 5 500 000,00 0,00
Yritystodistuslainat 11 500 000,00 0,00
Ostovelat 31 733 264,98 36 871 453,28
Siirtovelat 16 664 932,78 16 780 742,01
Muut velat 64 394 166,99 60 478 992,19
Yhteensä 129 792 364,75 114 131 187,48
Velat samaan konserniin kuuluville yrityksille
Muut velat 12 572 952,00 3 000 000,00
Ostovelat 324 552,67 342 781,36
Yhteensä 12 897 504,67 3 342 781,36
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä 142 689 869,42 117 473 968,84
Vieras pääoma yhteensä 159 204 869,42 130 091 465,06
Siirtovelat
Henkilöstökuluvaraukset 7 370 706,42 6 946 422,19
Tuloverovelka 307 773,00 0,00
Kiertävien juomapakkausten siirtovelat 7 282 039,51 7 341 372,83
Vuosihyvitevelat 327 300,93 651 001,16
Muut siirtovelat 1 377 112,92 1 841 945,78
Siirtovelat yhteensä 16 664 932,78 16 780 741,96
Korottomien velkojen määrä 31.12. 113 131 917,37 114 488 968,79
Velat, jotka erääntyvät myöhemmin kuin viiden vuoden kuluttua:
Lainat rahoituslaitoksilta ja muut lainat 0,00 29 544,22
Muut siirtovelat koostuvat pääosin matkalla olevista ostolaskuista.
109OLVI OYJ
21. Annetut vakuudet, vastuusitoumukset ja muut vastuut
EUR 2025 2024
Annetut pantit ja vastuusitoumukset
Omasta puolesta
Kiinnitykset maa-alueisiin ja rakennuksiin 1 345 503,00 1 345 503,00
Muut taseen ulkopuoliset vastuut
Vuokravastuut liikehuoneistoista ja tonteista 2 447 102,53 2 677 303,46
Samaan konserniin kuuluvien yritysten puolesta annetut vakuudet 1 258 264,83 550 000,00
Muut vastuut 67 000,00 67 000,00
Annetut vakuudet, vastuusitoumukset ja muut vastuut yhteensä 5 117 870,36 4 639 806,46
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan kiinteistöinvestoinneista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä, jos kiinteistön verollinen
käyttö vähenee tarkistuskauden aikana. Vastuun enimmäismäärä on 3 347 700,16 euroa ja viimeinen tarkistusvuosi on 2033.
Tilinpäätöshetkellä yhtiöllä oli yhteensä 30,0 miljoonan euron tililimiitti, joka oli 31.12.2025 kokonaan käyttämättä. Lisäksi
yhtiöllä on 5,0 miljoonaa euroa sitomatonta limiittiä, josta käytössä oli 1 325 636,83 euroa sekä yhteensä 30,0 miljoonaa
euroa sitovia limiittejä, jotka olivat 31.12.2025 kokonaan käyttämättä.
Olvi Oyj:llä on käytettävissä 50,0 miljoonan euron yritystodistusohjelma. Olvi Oyj:llä on ollut tilinpäätösvaiheessa
yritystodistusohjelmalla nostettua lyhytaikaista lainaa yhteensä 11,5 miljoonaa euroa.
22. Leasingvastuut
EUR 2025 2024
Yhden vuoden kuluessa erääntyvät 320 775,20 385 715,49
Myöhemmin erääntyvät 261 566,34 420 095,82
Yhteensä 582 341,54 805 811,31
23. Johdannaissopimukset
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2025 Olvi Oyj:ssä ei ole voimassa olevia johdannaissopimuksia.
24. Raportointikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat
Yrityshankinnat raportointikauden päättymisen jälkeen
Vahvistuneiden kolmen yrityshankinnan osalta määräysvalta siirtyi raportointikauden päättymisen jälkeen tammikuussa
2026, joten tapahtumat luokitellaan IAS 10:n mukaisesti ei-oikaistavaksi tapahtumaksi. Näin ollen hankintoja ei ole kirjattu
päättyneeseen tilinpäätökseen, eikä niillä ole vaikutusta raportointikauden taseeseen tai tulokseen. Tammikuussa
varmistuneiden yrityskauppojen yhdistely osaksi Olvi-konsernia tehdään 1.1.2026 alkaen. Alla kuvattujen vahvistuneiden
yritysostojen lopulliset kauppahinnat eivät ole vielä vahvistuneet eikä näin ollen kauppahinnan allokointilaskelmat ole
vielä valmiina.
Kaikkien julkistettujen yrityskauppojen, Viro mukaan lukien, arvioitu vaikutus konsernin vuoden 2025 myyntivolyymiin
olisi ollut 9 prosenttia, liikevaihtoon 10 prosenttia ja liiketulokseen 5 prosenttia olettaen, että liiketoiminnat olisivat olleet
kaikki 12 kuukautta mukana luvuissa. Vuoden 2026 osalta tulee huomioida, että yhtiöiden integrointi konserniin on
vasta aloitettu tammikuussa ja prosessista arvioidaan aiheutuvan lisäkustannuksia. Merkitviä synergioita arvioidaan
saatavaksi vuoden 2027 aikana. Lisäksi Värska Originaal AS:n yrityskauppa ei ole vielä vahvistunut, joten yhdistely
konserniin tehdään vasta myöhemmin. Ostettujen yritysten liiketoimintamallit poikkeavat toisistaan ja ovat muun muassa
kannattavuudeltaan erilaisia.
Valmiermuižas alus
Olvi-konserni ilmoitti 2.9.2025 ostavansa latvialaisen olut- ja juomavalmistajan, Valmiermuižas alus -yhtiön. Yritysosto
on saanut kilpailuviranomaisen hyväksynnän ja kauppa toteutui 15.1.2026. Hankinnan seurauksena konserni on saanut
määräysvallan Valmiermuižas alus -yhtiöstä 100 prosentin omistusosuudella.
Yrityskauppa tukee Olvin strategista tavoitetta olla halutuin monipaikallinen juomatalo, laajentaen konsernin
tuotevalikoimaa ja avaten lisää kasvumahdollisuuksia ravintola- ja vientimarkkinoille.
Banjalučka Pivara
Olvi-konserni ilmoitti 9.9.2025 ostavansa Bosnia ja Hertsegovinan suurimman panimon Banjalučka Pivaran, joka toimii
myös Serbiassa. Yritysosto on saanut kilpailuviranomaisen hyväksynnän ja kauppa toteutui 2.1.2026. Hankinnan
seurauksena konserni on saanut määräysvallan Banjalučka Pivarasta 100 prosentin omistusosuudella.
Hankinta tukee Olvin monipaikallista kasvustrategiaa tarjoamalla pääsyn vahvoihin paikallisiin brändeihin ja
tuotantokapasiteettiin, mahdollistaen kasvun ja laajentumisen Balkanin alueella. Kasvua tukee oma tuotanto Välimeren
läheisyydessä, sillä Olvi pystyy palvelemaan Välimeren matkailualueita, kuten Italiaa, Kroatiaa, Kreikkaa ja Montenegroa,
entistä paremmin ja joustavammin.
Värska Originaal AS
Olvi tiedotti 15.9.2025 laajentavansa alkoholittomien tuotteiden valikoimaansa ja hankkivansa Viron johtavan
kivennäisvesivalmistajan Värska Originaal AS:n. Kauppa odottaa edelleen paikallisen kilpailuviranomaisen hyväksyntää.
Brewery International
Olvi-konserni ilmoitti 3.12.2025 ostavansa 51 prosentin enemmistöosuuden Brewery Internationalista, joka on tunnettu
juomien maahantuontiin ja jakeluun erikoistunut yritysryhmä Norjassa ja Ruotsissa. Sopimukseen sisältyy optio hankkia
loput osakkeet myöhemmin. Kauppa toteutui 2.1.2026.
Yritysryhmään kuuluvat panimotuotteisiin keskittyvät Brewery International -yhtiöt sekä laadukkaisiin viineihin ja väkeviin
alkoholijuomiin keskittyvät Mission Wine & Spirits -yhtiöt. Yritysosto tukee Olvi-konsernin strategisia kasvutavoitteita,
vahvistaa sen maantieteellistä asemaa Pohjoismaissa ja luo perustan uusille kasvumahdollisuuksille.
110OLVI OYJ
Emoyhtiö Olvi Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2025 olivat 182,4 (164,6) miljoonaa euroa, josta tilikauden voitto oli
44,6 (42,7) miljoonaa euroa.
Olvi Oyj:n hallitus esittää varsinaiselle yhtiökokoukselle voitonjakokelpoisten varojen käyttämistä seuraavasti:
osinkona jaetaan 1,35 (1,30) euroa vuodelta 2025 sekä K- että A-sarjan osakkeelle eli yhteensä 28,0 (26,9)
miljoonaa euroa. Osinko on 43,7 (43,6) prosenttia Olvi-konsernin osakekohtaisesta tuloksesta.
Osinko maksetaan kahdessa erässä. Ensimmäinen erä 0,67 euroa osakkeelta maksetaan 30.4.2026
osakkeenomistajalle, joka on täsmäytyspäivänä 7.4.2026 merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön
osakasluetteloon. Toinen erä 0,68 euroa osakkeelta maksetaan 30.9.2026 osakkeenomistajalle, joka on
täsmäytyspäivänä 23.9.2026 merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon.
Olvin omille osakkeille ei makseta osinkoa.
emoyhtiön vapaaseen omaan pääomaan jätetään 154,4 miljoonaa euroa.
Hallituksen esitys voittoa koskeviksi toimenpiteiksi
TOIMINTAKERTOMUKSEN JA TILINPÄÄTÖKSEN ALLEKIRJOITUKSET
EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti laadittu konsernitilinpäätös ja
emoyhtiön Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti laadittu tilinpäätös
antaa oikean ja riittävän kuvan sekä yrityksen että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden
varoista, vastuista, taloudellisesta asemasta sekä voitosta tai tappiosta. Toimintakertomuksessa on todenmukaisen
kuvan antava selostus yrityksen ja konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden liiketoiminnan
kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä ja muusta yrityksen
tilasta. Toimintakertomukseen sisältyvä kestävyysraportti on laadittu noudattaen kirjanpitolain 7 luvussa tarkoitettuja
kestävyysraportointistandardeja sekä taksonomia-asetuksen 8 artiklaa.
Iisalmessa 10. päivänä maaliskuuta 2026
Nora Hortling Lasse Heinonen
hallituksen puheenjohtaja hallituksen varapuheenjohtaja
Tarmo Noop Juho Nummela
hallituksen jäsen hallituksen jäsen
Pekka Tiainen Anette Vaini-Antila
hallituksen jäsen hallituksen jäsen
Patrik Lundell
toimitusjohtaja
111OLVI OYJ
Tilinpäätösmerkin
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Oulussa 10. päivänä maaliskuuta 2026
KPMG Oy Ab
Tilintarkastusyhteisö
Heidi Hyry
KHT
112OLVI OYJ
Tilintarkastuskertomus
Olvi Oyj:n yhtiökokoukselle
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUS
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Olvi Oyj:n (y-tunnus
170318-9) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2025.
Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, laajan
tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista,
rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien
olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva
informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman,
rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, et
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä
sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa
käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-
tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja
taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa
olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien
säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset
vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle ja
hallitukselle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa
noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti.
Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme
kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan
velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja
konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat
suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet
muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut
kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja
käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien,
näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia,
emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5
artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja.
Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on
esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 7.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet
lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut
soveltamamme olennaisuus. Olennaisuus on määritetty
perustuen ammatilliseen harkintaamme ja se ohjaa
tarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen
ja laajuuden määrittämisessä, sekä todettujen
virheellisyyksien vaikutusten arvioimisessa suhteessa
tilinpäätökseen kokonaisuutena. Olennaisuuden
taso perustuu arvioomme sellaisten virheellisyyksien
suuruudesta, joilla yksin tai yhdessä voisi kohtuudella
odottaa olevan vaikutusta tilinpäätöksen käyttäjien
tekemiin taloudellisiin päätöksiin. Olemme ottaneet
huomioon myös sellaiset virheellisyydet, jotka
laadullisten seikkojen vuoksi ovat mielestämme
olennaisia tilinpäätöksen käyttäjille.
Tilintarkastuksen kannalta
keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat
seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan
ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena
olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat
on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena
kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä
laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa,
emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan 2 kohdan
c alakohdan mukaiset merkittävät olennaisen
virheellisyyden riskit sisältyvät alla kuvattuihin
tilintarkastuksen kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon
riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on
sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta
johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta
aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen
virheellisyyden riski.
113OLVI OYJ
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET SEIKAT KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN TILINTARKASTUKSESSA
Myyntituottojen tuloutus ja vuosialennukset (konsernitilinpäätöksen liitetieto 2)
Olvi Oyj -konsernin liikevaihto koostuu tuotteiden ja palveluiden
myynnistä. Konsernin tilikauden 2025 liikevaihto oli yhteensä 665,3
miljoonaa euroa.
Juomien ja juomatuotteiden myyntituotot kirjataan, kun asiakkaan
katsotaan saavan määräysvalta toimitettuihin tuotteisiin ja riskit ovat
siirtyneet asiakkaalle.
Myyntitapahtumiin liittyy usein vuosialennuksia. Ne vähennetään
myyntihetkellä kirjatusta myynnistä myyntisopimusehtojen
mukaisesti. Myyntihetkellä myynnistä vähennetään myös arvioidut
virheellisten tuotteiden palautukset.
Myyntitapahtumien suuresta määrästä sekä virheellisen
tuloutushetken ja vuosialennusten ajoittumiseen liittyvästä
virheellisyyden riskistä johtuen liikevaihdon tuloutus ja
vuosialennukset ovat tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka.
Olemme muodostaneet käsityksen liikevaihdon kirjausperusteista
ja käytännöistä sekä arvioineet konsernin tuloutusperiaatteita
suhteessa sovellettaviin IFRS-standardeihin.
Myyntituottojen tarkastuksessa olemme suorittaneet
aineistotarkastustoimenpiteitä ja analyyttisiä tarkastustoimenpiteitä.
Olemme suorittaneet analyyttisiä toimenpiteitä myyntituottoihin
ja alennuksiin sekä tarkastaneet myyntituottoja saatuihin
maksusuorituksiin. Tarkastukseen sisältyi myös ulkopuolisten
vahvistusten hankkimista ja vuosialennusten kirjausten vertaamista
myyntisopimusten mukaisiin ehtoihin.
Myynnin jaksottumista oikealle tilikaudelle olemme tarkastaneet
vertaamalla myyntilaskuja ja niiden toimitusehtoja tuloutushetkeen
sekä tarkastamalla tilikauden 2026 alun hyvityslaskuja.
Lisäksi olemme arvioineet liikevaihdon esittämiseen liittyvien
liitetietojen asianmukaisuutta.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET SEIKAT KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN TILINTARKASTUKSESSA
Liikearvon ja Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin arvostus (konsernitilinpäätöksen liitetiedot 11 ja 12)
Liikearvon tasearvo, yhteensä 22,4 miljoonaa euroa, on 6,0 %
suhteutettuna konsernin omaan pääomaan. Valko-Venäjän
liiketoimintasegmentin käypä arvo oli yhteensä 87,0 miljoonaa euroa,
segmenttiin ei kohdistu liikearvoa.
Liikearvo testataan mahdollisen arvonalentumisen varalta
vähintään vuosittain. Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin
arvonalentumistestauksessa kerrytettävissä oleva rahamäärä on
määritelty perustuen käypään arvoon vähennettynä luovutuksesta
aiheutuvilla menoilla huomioiden seuraavan kahden vuoden
osinkotuotot. Se testataan mahdollisen arvonalentumisen varalta
vuosittain.
Liikearvon arvonalentumistestausten taustalla olevien
rahavirtaennusteiden laatiminen edellyttää johdon harkintaa ja
arvioita liittyen kannattavuuteen, pitkän aikavälin kasvutekijöihin
ja diskonttauskorkoihin. Valko-Venäjän liiketoiminta segmentin
arvonalentumistestaus edellyttää johdon harkintaa ja arvioita
liittyen osinkotuottoihin, yhtiön markkinaehtoiseen arvoon ja
diskonttauskorkoon.
Arvonalentumistestauksissa käytettäviin ennusteisiin ja
olettamuksiin liittyvän johdon harkinnan sekä Valko-Venäjän
liiketoimintaympäristöön kohdistuvan riskin merkittävyyden takia
liikearvon ja Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin arvostus ovat
tilintarkastuksessa keskeinen seikka.
Olemme arvioineet ja haastaneet keskeisiä laskelmissa käytettyjä
oletuksia suhteessa hallituksen hyväksymiin budjetteihin, konsernin
ulkopuolisiin lähteisiin ja omiin näkemyksiimme. Olemme verranneet
toteutuneita rahavirtoja johdon laatimiin ennusteisiin.
Laskelmien arvioinnissa ovat olleet mukana KPMG:n arvonmäärityksen
asiantuntijat, jotka ovat arvioineet diskonttokoron asianmukaisuutta,
laskelmien teknistä oikeellisuutta ja verranneet käytettyjä oletuksia
markkina- ja toimialakohtaisiin tietoihin. Lisäksi olemme arvioineet
Valko-Venäjän liiketoimintojen arvonalentumistestauslaskelmia ja
niissä käytettyjä oletuksia.
Lisäksi olemme arvioineet konsernitilinpäätöksen liikearvon ja
Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin sekä arvonalentumistestausta
koskevien liitetietojen asianmukaisuutta.
Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta emme ole tunnistaneet muita tilintarkastuksen kannalta keskeisiä seikkoja.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja
toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen
laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa
oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti
ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen
laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää
lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja
vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta,
jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan
velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä
jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa
esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen
ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan
jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan
toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö
tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei
ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus
siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka
sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea
varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen
virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan
mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa.
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai
virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos
niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa
vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät
tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen
tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista
harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden
koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen
virheellisyyden riskit, suunnittelemme
ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia
tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme
lausuntomme perustaksi tarpeellisen
määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, et
väärinkäytöksestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi
kuin riski siitä, että virheestä johtuva
olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä
väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa,
väärentämistä, tietojen tahallista esittämät
ttämistä tai virheellisten tietojen esittämistä
taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen
kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta
pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin
nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet
mutta emme siinä tarkoituksessa, et
pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen
laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä
johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja
niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen
ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia
tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan
jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme
tilintarkastusevidenssin perusteella
johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista
tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista
epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta
epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa
114OLVI OYJ
toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, et
olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy
kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme
lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin
tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos
epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä,
mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme
perustuvat tilintarkastuskertomuksen
antamispäivään mennessä hankittuun
tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat
tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen,
ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan
toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä
esitettävät tiedot mukaan lukien, yleis
esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä,
kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia
liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa
oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin
tilintarkastuksen hankkiaksemme
konsernitilinpäätöstä koskevan
tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konserniin
kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintayksikköjä
koskevasta taloudellisesta informaatiosta.
Vastaamme konsernin tilintarkastusta varten
suoritettavan tilintarkastustyön ohjauksesta,
valvonnasta ja läpikäynnistä. Vastaamme
tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun
muassa tilintarkastuksen suunnitellusta
laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävis
tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset
sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka
tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä,
että olemme noudattaneet riippumattomuutta
koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja
kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista
ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella
vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa
tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa
kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä
tarkasteltavana olevan tilikauden tilin tarkastuksessa
ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta
keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastus-
kertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää
kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen
harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä
seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa,
koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten
voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin
tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
MUUT RAPORTOINTIVELVOITTEET
Tilintarkastustoimeksiantoa
koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana
tilintarkastajana 26.3.2024 alkaen yhtäjaksoisesti 2
vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta
informaatiosta. Muu informaatio käsittää toiminta-
kertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän
informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä
sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme
saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen
tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja
odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme
kyseisen päivän jälkeen. Tilinpäätöstä koskeva
lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity
muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen
yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko
muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilin-
päätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa
hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako
se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
Toiminta kertomuksen osalta velvollisuutenamme
on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu
noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä lukuun
ottamatta niitä kestävyysraporttia koskevia
tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa ja
kestävyysraportointistandardeissa.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen
ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja
että toimintakertomus on laadittu noudattaen
siihen sovellettavia säännöksiä. Lausuntomme
eivät kata niitä kestävyysraporttia koskevia
tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa ja
kestävyysraportointistandardeissa.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen
antamispäivää käyttöömme saamaamme muuhun
informaatioon kohdistamamme työn perusteella
johtopäätöksen, että kyseisessä muussa
informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on
raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian
suhteen raportoitavaa.
Oulussa 10. maaliskuuta 2026
KPMG OY AB
Tilintarkastusyhteisö
Heidi Hyry
KHT
115OLVI OYJ
Kestävyysraportin varmennuskertomus
OLVI OYJ:N YHTIÖKOKOUKSELLE
Olemme suorittaneet rajoitetun varmuuden
antavan toimeksiannon, jonka kohteena on Olvi
Oyj:n (y-tunnus 0170318-9) toimintakertomukseen
sisältyvä kirjanpitolain 7 luvun mukainen
konsernikestävyysraportti tilikaudelta 1.1.–31.12.2025.
Lausunto
Suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme
evidenssin perusteella tietoomme ei ole tullut
seikkaa, joka antaisi meille syyn uskoa, et
konsernikestävyysraportissa ei ole kaikilta olennaisilta
osiltaan noudatettu
1) kirjanpitolain 7 luvussa säädettyjä vaatimuksia ja
kestävyysraportointistandardeja (ESRS), sekä
2) kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä
ja asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta
annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston
asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8 säädettyjä
vaatimuksia (EU-taksonomia).
Edellä kohta 1 käsittää myös prosessin, jolla Olvi Oyj
on yksilöinyt tiedot kestävyysraportointistandardien
mukaista raportoimista varten (kaksinkertainen
olennaisuusanalyysi).
Lausuntomme ei kata kirjanpitolain 7 luvun
22 §:n 1 momentin 2 kohdan mukaista
konsernikestävyysraportin merkitsemistä
digitaalisilla XBRL-kestävyystunnisteilla, koska
kestävyysraportointiyritysten ei ole ollut mahdollista
noudattaa kyseistä vaatimusta ESEF-asetuksen
tai muun Euroopan unionin lainsäädännön
kestävyystietojen merkitsemistä koskevien
vaatimusten puuttumisen vuoksi.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet konsernikestävyysraportin
varmentamisen rajoitetun varmuuden antavana
toimeksiantona noudattaen Suomessa noudatettavaa
hyvää varmennustapaa ja kansainvälistä
varmennustoimeksiantostandardia ISAE 3000
(uudistettu) ”Muut varmennustoimeksiannot kuin
mennyttä aikaa koskevaan taloudelliseen informaatioon
kohdistuva tilintarkastus tai yleisluontoinen tarkastus”.
Tämän standardin mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan
tarkemmin kohdassa Konsernikestävyystarkastajan
velvollisuudet.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet
lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa evidenssiä.
Konsernikestävyystarkastajan
riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja
konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat
suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet
muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Konsernikestävyystarkastaja soveltaa kansainvälistä
laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan
kestävyystarkastusyhteisön on suunniteltava,
otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa
laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien
eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien
sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin
perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Hallituksen ja toimitusjohtajan
velvollisuudet
Olvi Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat:
konsernikestävyysraportista sekä sen
laatimisesta ja esittämisestä kirjanpitolain
7 luvussa säädetyn mukaisesti, mukaan
lukien kestävyysraportointistandardeissa
määritelty prosessi, jolla on yksilöity tiedot
kestävyysraportointistandardien mukaista
raportointia varten,
siitä, että konsernikestävyysraportissa on
noudatettu kestävää sijoittamista helpottavasta
kehyksestä ja asetuksen (EU) 2019/2088
muuttamisesta annetun Euroopan parlamentin ja
neuvoston asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8
säädettyjä vaatimuksia, sekä
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne
katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
konsernikestävyysraportin, jossa ei ole
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa
olennaista virheellisyyttä.
Luontaiset rajoitukset
kestävyysraportin laatimisessa
Konsernikestävyysraportin laatiminen edellyttää
yhtiöltä olennaisuusarviointia relevanttien
raportoitavien seikkojen tunnistamiseksi. Tähän
sisältyy merkittävästi johdon harkintaa ja valintoja.
Kestävyysraportoinnille on myös luonteenomaista,
että tämäntyyppisten tietojen raportointiin liittyy
estimaatteja ja olettamuksia, sekä mittaus- ja
arviointiepävarmuutta.
Kasvihuonekaasujen määrittämiseen liittyy luontaista
epävarmuutta, koska päästökertoimien ja eri kaasujen
päästöjen yhdistämiseen tarvittavien lukuarvojen
määrittämisessä käytettävä tieteellinen tieto on
epätäydellistä.
Raportoidessaan tulevaisuutta koskevia tietoja ESRS-
standardien mukaisesti yhtiön johdon on esitettävä
mahdollisia tulevaisuuden tapahtumia koskevat
oletukset, ja kerrottava yhtiön mahdollisista tulevista
toimista näihin tapahtumiin liittyen, sekä laadittava
tulevaisuutta koskevat tiedot näiden oletusten
perusteella. Todellinen lopputulos on todennäköisesti
erilainen, koska ennustetut tapahtumat eivät usein
toteudu odotetulla tavalla.
Konsernikestävyystarkastajan
velvollisuudet
Velvollisuutemme on suorittaa varmennustoimeksianto
saadaksemme rajoitetun varmuuden siitä, onko
konsernikestävyysraportissa väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä,
sekä antaa rajoitetun varmuuden antava
varmennuskertomus, joka sisältää lausuntomme.
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai
virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos
niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa
vaikuttavan päätöksiin, joita käyttäjät tekevät
konsernikestävyysraportin perusteella.
Kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin
ISAE 3000 (uudistettu) noudattamiseen kuuluu, et
käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme
ammatillisen skeptisyyden koko toimeksiannon ajan.
Lisäksi:
116OLVI OYJ
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvat konsernikestävyysraportin
olennaisen virheellisyyden riskit, ja
muodostamme käsityksen toimeksiannon
kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta
pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin
nähden asianmukaiset varmennustoimenpiteet,
mutta emme siinä tarkoituksessa, et
pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Suunnittelemme ja suoritamme näihin
riskeihin vastaavia varmennustoimenpiteitä
hankkiaksemme lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
evidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä
johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä,
että virheestä johtuva olennainen virheellisyys
jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi
liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen
tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten
tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan
sivuuttamista.
Kuvaus suoritetuista toimenpiteistä
Rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa
suoritettavat toimenpiteet poikkeavat luonteeltaan
ja ajoitukseltaan kohtuullisen varmuuden antavan
toimeksiannon toimenpiteistä, ja ovat niitä
suppeampia. Valittavien varmennustoimenpiteiden
luonne, ajoitus ja laajuus perustuvat ammatilliseen
harkintaan sisältäen arvioinnin väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvasta olennaisen virheellisyyden
riskistä. Tämän vuoksi rajoitetun varmuuden
antavassa toimeksiannossa saatava varmuuden
taso on huomattavasti alempi kuin varmuus, joka
saataisiin suorittamalla kohtuullisen varmuuden antava
toimeksianto.
Toimenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa:
Haastattelimme Olvi Oyj:n johtoa sekä
konsernikestävyysraportin sisältämien tietojen
keräämisestä ja raportoinnista vastaavia
henkilöitä.
Kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin prosessin
osalta arvioimme yhtiön suorittaman prosessin
toteuttamista sekä prosessista annettuja tietoja
suhteessa ESRS-standardien vaatimuksiin.
Hankimme haastatteluilla käsityksen
kestävyystietojen keräämiseen ja
yhdistelemiseen liittyvistä konsernin keskeisistä
prosesseista, kontrolleista ja tietojärjestelmistä.
Perehdyimme konsernikestävyysraportissa
esitettyjen tietojen kannalta olennaisiin konsernin
sisäisiin ohjeistuksiin ja toimintaperiaatteisiin.
Perehdyimme yhtiön laatimaan
taustadokumentaatioon ja asiakirjoihin
soveltuvin osin, ja arvioimme, tukevatko
ne konsernikestävyysraporttiin sisältyvää
informaatiota.
Suoritimme toimipaikkavierailuja valituilla
toimipaikoilla. Vierailimme Suomen sekä Tanskan
toimipisteillä.
Arvioimme konsernikestävyysraportin olennaisia
kestävyysseikkoja koskevien tietojen esittämistä
suhteessa ESRS-standardien vaatimuksiin.
EU-taksonomiatietojen osalta hankimme
käsityksen prosessista, jolla yhtiö on määritellyt
taksonomiakelpoiset ja taksonomian mukaiset
taloudelliset toiminnot, sekä arvioimme näistä
annettujen tietojen säännöstenmukaisuutta.
Oulussa, 10. maaliskuuta 2026
KPMG OY AB
Kestävyystarkastusyhteisö
Heidi Hyry
KRT
117OLVI OYJ
Riippumattoman tilintarkastajan raportti Olvi Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
OLVI OYJ:N HALLITUKSELLE
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan
toimeksiannon, jonka kohteena on Olvi Oyj:n
(y-tunnus 0170318-9) komission teknisen
sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös
7437003NX7WWVRT6AJ55-2025-12-31-1-fi.zip
tilikaudelta 1.1.–31.12.2025.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön
toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-
tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne täyttävät
komission teknisen sääntelystandardin vaatimukset.
Tähän vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa
komission teknisen sääntelystandardin artiklan 3
mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot
ja yhtiön tunnistetiedot iXBRL-merkein komission
teknisen sääntelystandardin artiklan 4 mukaisesti
sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun
tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta
sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen komission
teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja
laadunvalvonta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa
noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka
koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme
täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä
laadunvalvontastandardia ISQM1, jonka mukaan
tilintarkastusyhteisön on suunniteltava,
otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa
laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien
eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien
sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin
perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme on arvopaperimarkkinalain
7:8 § mukaisesti varmentaa komission teknisen
sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös.
Annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen
sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta
osin komission teknisen sääntelystandardin 4 artiklan
vaatimusten mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnossamme,
missä laajuudessa varmennus on suoritettu.
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden
antavan toimeksiannon kansainvälisen
varmennustoimeksi¬antostandardin ISAE 3000
mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin
hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta
osin merkitty iXBRL-merkein komission teknisen
sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten
mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät
konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty iXBRL-
merkein komission teknisen sääntelystandardin 4
artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu
tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja
laajuus riippuvat tilintarkastajan harkinnasta. Tähän
sisältyy sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai
väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa
komission teknisen sääntelystandardin vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet
lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n mukaisena
lausuntona esitämme, että Olvi Oyj:n ESEF-
tilinpäätökseen 7437003NX7WWVRT6AJ55-2025-12-31-
1-fi.zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat
sekä liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta
1.1.–31.12.2025 on olennaisilta osin merkitty komission
teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Olvi Oyj:n konsernitilinpäätöksen
tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.–31.12.2025
on annettu tilintarkastuskertomuksellamme
päivätty 10.3.2026. Tällä raportilla emme anna
konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa
tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Oulussa 11. maaliskuuta 2026
KPMG OY AB
Tilintarkastusyhteisö
Heidi Hyry
KHT
118OLVI OYJ
Olvi Oyj
PL 16
74101 IISALMI
Suomi
olvigroup.fi
7437003NX7WWVRT6AJ552025-01-012025-12-317437003NX7WWVRT6AJ552024-01-012024-12-317437003NX7WWVRT6AJ552025-12-317437003NX7WWVRT6AJ552024-12-317437003NX7WWVRT6AJ552023-12-317437003NX7WWVRT6AJ552024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003NX7WWVRT6AJ552025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437003NX7WWVRT6AJ552025-01-012025-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437003NX7WWVRT6AJ552025-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552025-01-012025-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552025-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember7437003NX7WWVRT6AJ552025-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552025-01-012025-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552025-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552025-01-012025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437003NX7WWVRT6AJ552025-01-012025-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437003NX7WWVRT6AJ552025-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003NX7WWVRT6AJ552025-01-012025-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003NX7WWVRT6AJ552025-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-01-012024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares