Olvi Oyj
Iisalmi, Suomi
Olvi Oyj
Olvitie I-V
74100 Iisalmi
Y-170318-9
Hallituksen
toimintakertomus
ja tilinpäätös
2024
1OLVI OYJ
Taloudellinen kehitys .......................................... 2
Hallinnointi ..........................................................4
Liiketoiminnan riskit ja niiden hallinta ................6
Olvin osakkeet ja osakemarkkinat ......................7
Lähiajan näkymät ja tilikauden jälkeiset
tapahtumat ....................................................... 10
Hallituksen esitys voittoa koskeviksi
toimenpiteiksi ................................................... 10
Hallituksen toimintakertomus
Konsernin taloudellista kehitystä kuvaavat
tunnusluvut 2022–2024 ....................................11
Emoyhtiön taloudellista kehitystä kuvaavat
tunnusluvut 2022–2024 ................................... 12
Kestävyysraportti ............................................. 14
1OLVI OYJ
TALOUDELLINEN KEHITYS
2024 2023 Muutos%
Myyntivolyymi, Mltr 989,7 975,8 1,4
Liikevaihto, MEUR 656,9 630,6 4,2
Bruttokate, MEUR 266,4 235,6 13,1
% liikevaihdosta 40,6 37,4
Oikaistu liiketulos, MEUR 81,4 67,1 21,3
% liikevaihdosta 12,4 10,6
Liiketuloksen vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, MEUR 0,0 -12,2
Liiketulos, MEUR 81,4 54,9 48,2
% liikevaihdosta 12,4 8,7
Oikaistu tilikauden tulos, MEUR 62,4 50,7 23,2
% liikevaihdosta 9,5 8,0
Tilikauden tulos 62,4 38,5 62,3
% liikevaihdosta 9,5 6,1
Tulos/osake, EUR 2,98 1,85 61,2
Investoinnit, MEUR 43,7 24,9 75,0
Oma pääoma /osake, EUR 15,66 13,95 12,3
Omavaraisuusaste, % 60,3 59,0
Velkaantumisaste, % -12,4 -8,5
Sijoitetun pääoman tuottoaste, % (ROCE) 24,2 18,5
Olvi esittää vaihtoehtoisina tunnuslukuina oikaistun liiketuloksen (Adjusted EBIT) ja oikaistun tilikauden tuloksen
(Adjusted Profit for the period), joiden tavoitteena on parantaa raportointikausien vertailtavuutta.
Liiketoiminnan kehitys konsernissa ja emoyhtiössä
Myyntivolyymi kasvoi 1,4 prosenttia ja oli 989,7 (975,8) miljoonaa litraa. Kehitystä on rajoittanut kuluttajien heikko
ostovoima Suomen ja Baltian markkinoilla, mutta myös tuotevalikoiman optimointitoimenpiteet koko konsernissa.
Toisaalta Valko-Venäjän markkinalla myyntivolyymi on kasvanut markkinan kasvun kautta. Hintakilpailu kasvoi
kuluttajien etsiessä edullisempia tuotteita. Kiristyneestä kilpailusta huolimatta pystyttiin kasvattamaan niin
vähittäismyynnin kuin hotelli- ja ravintolakanavan (HoReCa) myyntivolyymeja sekä ylläpitämään ja kasvattamaan
markkinaosuuksia. Vienti ja satama- ja rajakauppa oli toisaalta edellisvuotta vähäisempää. Viennin osalta konsernin
toimintamallia on uudistettu vuoden 2024 aikana ja kasvutavoitteet kohdistuvat tuleville vuosille. Hyvän kolmannen ja
neljännen vuosineljänneksen keskihinnan kehityksen ansiosta myös tammi–joulukuun liikevaihto kasvoi 4,2 prosenttia
ja oli 656,9 (630,6) miljoonaa euroa.
Hallituksen toimintakertomus
Oikaistu liiketulos kasvoi 21,3 prosenttia vertailukaudesta ja oli 81,4 (67,1) miljoonaa euroa. Kannattavuus
on parantunut kaikilla raportointisegmenteillä tuotantokustannusten nousun pysähtymisen, valikoima- ja
hintaoptimoinnin, kesäsesongin lämpimän sään ja oman toiminnan tehokkuuden parantumisen myötä. Suhteellinen
liiketulos parantui merkittävästi edellisestä vuodesta ja oli 12,4 (10,6). Liiketulosprosentti on tavoitteen mukaisesti
noussut yli 12 prosentin palauttaen kannattavuutta lähemmäs koronapandemian ja Ukrainan sodan aiheuttamaa
kustannuskriisiä edeltänyttä tasoa.
Emoyhtiön liikevaihto kasvoi 5,4 ja liikevoitto 45,4 prosenttia.
SUORIUTUMINEN LIIKETOIMINTASEGMENTEITTÄIN
Suomi
Suomen liiketoimintojen liikevaihto kasvoi 4,9 prosenttia 239,5 (228,2) miljoonaan euroon, mutta myyntivolyymi laski
2,0 prosenttia 262,7 (268,1) miljoonaan litraan. Myyntivolyymin laskuun vaikuttivat erityisesti vähittäiskaupassa
tehdyt tuotevalikoimamuutokset. Myyntiä tuki toisaalta edellisiä vuosia selvästi parempi toimitusvarmuus, kun
prosesseja ja käytänteitä tarkennettiin sekä sesonkiin valmistava tuotteiden puskurointi että keräilykapasiteetin
lisäys tehtiin onnistuneesti. Tuoteryhmien osalta vesien ja hard seltzereiden myynti kehittyi parhaiten. KevytOlo
ja Olvi Vichy ovat kasvattaneet merkittävästi myyntiä ja vahvistaneet brändiasemaa. Hard seltzereissä Olvi
on säilyttänyt selvän kategorian markkinajohtajuuden kiristyneestä kilpailusta huolimatta ja kasvattanut
kokonaiskategoriaa. Oluissa tuoteportfoliota optimoitiin suunnitelmallisesti volyymin suhteen. Oluen markkinaosuus
on säilynyt vahvana yli 50 prosentissa ja Sandels pysynyt Suomen suosituimpana oluena kasvattaen myyntiä.
Alkoholilainsäädännön muutoksen myötä vähittäiskaupat muuttivat valikoimiaan sisältämään 5,5–8,0
tilavuusprosentin käymisteitse valmistetut juomat. Tämä kasvatti selvästi näiden tuotteiden kokonaismyyntiä Alkon
myynnin laskusta huolimatta. Kokonaisuutena nämä tuotteet eivät kuitenkaan edusta merkittävää osaa Suomen
liiketoiminnan myyntivolyymista tai liikevaihdosta, mutta ovat ottaneet paikan osana vähittäiskaupan valikoimaa ja
sitä kautta Olvin tuoteportfoliota.
Suomen liiketoimintojen liiketulos oli 25,8 (17,5) miljoonaa euroa. Liiketulos parani 47,2 prosenttia vertailukaudesta
ennen kaikkea tuotannollisen tehokkuuden parantumisen, kustannusten nousun tasaantumisen,
tuotevalikoimamuutosten ja hinnankorotusten ansiosta. Strategiatavoitteiden mukaisia toimenpiteitä jatketaan
kannattavuuden parantamiseksi muun muassa kehittämällä tuotevalikoimaa ja kustannustehokkuutta.
2OLVI OYJ
Itämeren alue
Itämeren alueen myyntivolyymi laski 2,2 prosenttia 381,7 (390,4) miljoonaan litraan, ja liikevaihto pysyi edellisvuoden
tasolla 270,0 (269,8) miljoonassa eurossa. Myyntivolyymin lasku tuli Tanskasta johtuen tuotevalikoimassa
tapahtuneista muutoksista. Baltian maissa kuluttajien ostovoima kehittyi heikosti. Tämä vaikutti juomien kysynnän
kehitykseen heikentävästi ja johti hintakilpailuun erityisesti toisella vuosipuoliskolla. Segmentin hotelli- ja
ravintolakanavan (HoReCa) myynti kehittyi edellisvuotta paremmin, kun taas satama- ja rajakauppa sekä vienti jäivät
edellisvuotta alhaisemmalle tasolle. Tuotekategorioista parhaiten myyntivolyymi kasvoi juomasekoituksissa, kun taas
valikoiman tuoteoptimointi laski oluiden myyntivolyymia.
Itämeren alueen liiketulos parani vaikeasta markkinatilanteesta huolimatta 5,9 prosenttia ja oli 23,3 (22,0)
miljoonaa euroa. Kannattavuutta paransivat kustannusten nousun pysähtyminen, tuotannon tehostaminen sekä
kohdennetut hinnankorotukset. Kannattavuuskehitys segmentin osalta tuli Baltian maista. Tanskan liiketoiminnan
kehittämistoimenpiteet jatkuvat kannattavuuden parantamiseksi ja myynnin kasvattamiseksi.
Valko-Venäjä
Valko-Venäjällä kuluttajakysyntä kasvoi ja tuki kokonaismarkkinan kehitystä. Segmentin myyntivolyymi kasvoi 9,4
prosenttia 351,3 (321,2) miljoonaan litraan. Myyntivolyymi kasvoi erityisesti alkoholittomissa tuotekategorioissa
kuten vesissä, energiajuomissa ja virvoitusjuomissa ja kasvua tuli kaikkien myyntikanavien kautta. Kokonaiskysynnän
kasvun lisäksi markkinaosuus kasvoi oluissa.
Valko-Venäjän segmentin liikevaihto kasvoi 12,2 prosenttia ja oli 151,5 (135,1) miljoonaa euroa. Valko-Venäjän ruplan
valuuttakurssi heikentyi vertailukaudesta. Paikallisessa valuutassa liikevaihto kasvoi 21,0 prosenttia. Oikaistu
liiketulos kasvoi 15,7 prosenttia vertailukaudesta ja oli 33,4 (28,9) miljoonaa euroa. Paikallisessa valuutassa oikaistu
liiketulos parani 25,1 prosenttia. Valko-Venäjän liiketoiminta raportoidaan osana Olvi-konsernia, mutta se toimii omalla
tulorahoituksella ja voitonjakoon emoyhtiölle liittyy joitakin rajoituksia.
Olvi-konsernin myynti, liikevaihto ja tulos vuonna 2024
MYYNNIN KEHITYS
Olvi-konsernin tammi–joulukuun myyntivolyymi kasvoi 1,4 prosenttia ja oli 989,7 (975,8) miljoonaa litraa.
Myyntivolyymi, miljoonaa litraa 2024 2023 Muutos%
Suomi 262,7 268,1 -2,0
Itämeren alue 381,7 390,4 -2,2
Valko-Venäjä 351,3 321,2 9,4
Eliminoinnit -6,1 -3,9
Yhteensä 989,7 975,8 1,4
Konsernin tammi–joulukuun liikevaihto kasvoi 4,2 prosenttia ja oli 656,9 (630,6) miljoonaa euroa.
Liikevaihto, miljoonaa euroa 2024 2023 Muutos%
Suomi 239,5 228,2 4,9
Itämeren alue 270,0 269,8 0,1
Valko-Venäjä 151,5 135,1 12,2
Eliminoinnit -4,1 -2,5
Yhteensä 656,9 630,6 4,2
Olvi-konserni on muuttanut 1.1.2024 alkaen segmenttien esitystapaa aiemmasta vastaamaan johdon seurantaa.
Segmenttien myyntivolyymit ja liikevaihdot esitetään segmentin sisäisillä liiketapahtumilla eliminoituna.
Vertailutiedot on muutettu vastaavasti.
TULOSKEHITYS
Oikaistu tammi–joulukuun liiketulos kasvoi 21,3 prosenttia ja oli 81,4 (67,1) miljoonaa euroa. Oikaistun liiketuloksen
parantumiseen vaikutti ennen kaikkea Suomen toimintojen kannattavuuden parantuminen vertailukaudesta. Tammi–
joulukuun liiketulos kasvoi 48,2 prosenttia vertailukaudesta 81,4 (54,9) miljoonaan euroon. Vertailukauden liiketulosta
rasitti Valko-Venäjän tytäryhtiölle asetettu sakko.
Oikaistu liiketulos, miljoonaa euroa 2024 2023 Muutos%
Suomi 25,8 17,5 47,2
Itämeren alue 23,3 22,0 5,9
Valko-Venäjä 33,4 28,9 15,7
Eliminoinnit -1,1 -1,3
Yhteensä 81,4 67,1 21,3
Liiketulos, miljoonaa euroa 2024 2023 Muutos%
Suomi 25,8 17,5 47,2
Itämeren alue 23,3 22,0 5,9
Valko-Venäjä 33,4 16,7 100,1
Eliminoinnit -1,1 -1,3
Yhteensä 81,4 54,9 48,2
Konsernin vuoden 2024 tulos verojen jälkeen oli 62,4 (38,5) miljoonaa euroa. Emoyhtiön omistajille kuuluvasta
voitosta laskettu osakekohtainen tulos vuonna 2024 oli 2,98 (1,85) euroa.
Rahoitus ja investoinnit
Olvi-konsernin taseen loppusumma 31.12.2024 oli 539,6 (490,0) miljoonaa euroa. Taseen kasvu johtui pääasiassa
oman pääoman ja pysyvien vastaavien kasvusta investointien myötä. Oma pääoma per osake oli 15,66 (13,95) euroa.
Omavaraisuusaste oli 60,3 (59,0) prosenttia ja velkaantumisaste -12,4 (-8,5) prosenttia. Konsernin maksuvalmiutta
kuvaava mittari, current ratio, parani ja oli 1,4 (1,3). Sijoitetun pääoman tuottoaste oli 24,2 (18,5) prosenttia. Korollisten
velkojen määrä oli joulukuun lopussa 10,5 (7,0) miljoonaa euroa. Korollisista veloista lyhytaikaisten velkojen osuus oli
3,7 (2,9) miljoonaa euroa.
3OLVI OYJ
Olvi-konsernin tase ja rahoitusasema ovat vahvat. Yhtiö on nettovelaton, ja yhtiön kyky investoida pysyi hyvänä.
Konsernin rahavarat olivat joulukuun lopussa 50,8 (31,5) miljoonaa euroa. Olvilla on käytössä likviditeetin hallintaan
erilaisia lyhytaikaisia rahoitusinstrumentteja kuten luottolimiittejä. Liiketoiminnan rahavirta oli 86,1 (28,0) miljoonaa
euroa. Sitä paransivat liiketuloksen kasvu ja käyttöpääoman muutos vertailukaudesta erityisesti myyntisaamisten
osalta. Investointien rahavirta oli -38,6 (-27,7) miljoonaa euroa ja rahoituksen rahavirta -27,4 (-27,5) miljoonaa euroa.
Olvi-konsernin laajennus- ja korvausinvestoinnit olivat tammi–joulukuussa 43,7 (24,9) miljoonaa euroa. Investoinneista
24,1 miljoonaa euroa kohdistui Suomeen ja 13,9 miljoonaa euroa Itämeren alueen tytäryhtiöihin. Iisalmen tehtaan
varasto- ja logistiikkainvestointi on edennyt aikataulun mukaisesti, ja keittämöinvestointi on aloitettu. Itämeren
alueella investoinnit ovat keskittyneet tuotantolinjojen uudistamiseen. Valko-Venäjällä tehtiin tytäryhtiön omalla
tulorahoituksella tuotannon jatkuvuuden kannalta välttämättömiä korvausinvestointeja 5,7 miljoonalla eurolla. Olvi
panostaa investoinneissaan kestävää kehitystä edistäviin ratkaisuihin sekä toiminnan kustannustehokkuuteen ja
kapasiteetin kehittämiseen liiketoiminnan vaatimuksia vastaavaksi.
Konsernirakenteen muutokset vuonna 2024
Olvi Oyj:n tytäryhtiöomistuksissa ei tapahtunut merkittäviä muutoksia tammi–joulukuussa 2024.
Tilikauden päättyessä Olvin omistusosuudet olivat:
2024 2023 Muutos %-yks.
AS A. Le Coq, Viro 100,00 100,00 -
A/S Cēsu Alus, Latvia 99,88 99,88 -
AB Volfas Engelman, Liettua 99,67 99,67 -
OAO Lidskoe Pivo, Valko-Venäjä 96,36 96,36 -
Servaali Oy, Suomi 100,00 100,00 -
Helsingin tislaamo Oy, Suomi 100,00 100,00 -
A/S Bryggeriet Vestfyen, Tanska 100,00 100,00 -
Olvi Oyj omistaa 50,0 prosenttia Arctic Silence Oy:stä. Yhtiöllä ei ole ollut operatiivista toimintaa vuoden 2024
aikana. Lisäksi Olvi Oyj:n tytäryhtiöillä on yhtiöomistuksia. Helsingin tislaamo Oy omistaa 100,0 prosenttia Helsingin
tislaamoravintola Oy:stä. A. Le Coq -yhtiöllä on 49,0 prosentin omistusosuus AS Karme ja 20,0 prosentin osuus Verska
Mineraalvee OÜ -yhtiöistä Virossa. A/S Cēsu Alus -yhtiöllä on 100 prosentin omistusosuus SIA Piebalgas Alus -yhtiön
osakekannasta. AB Volfas Engelmanilla on 100 prosentin omistusosuus UAB Uniqasta ja UAB Alaus Pintasta. OAO
Lidskoe Pivo omistaa 100-prosenttisesti Trade House Lidskoe Pivon. A/S Bryggeriet Vestfyen lunasti tilikauden aikana
loput 4,19 prosenttia A/S Dansk Coladrik -yhtiön osakekannasta. Tilikauden lopussa A/S Dansk Coladrik fuusioitui A/S
Bryggeriet Vestfyen -yhtiöön.
Tutkimus- ja kehittämistoiminta
Tutkimus- ja kehittämistoimintaan kuuluvat prosessien, toimintatapojen, tuotteiden, raaka-aineiden ja
pakkausmateriaalien suunnittelu ja kehittäminen sekä jo olemassa olevien tuotteiden ja pakkausten edelleen
kehittäminen. Tutkimus- ja kehittämistoiminnan menot on kirjattu kuluiksi. Ne koostuvat palkoista, hallinnon
yleiskuluista sekä kehittämisprojektien kuluista. Olvi-konsernin tuotekehityksen päätavoitteena on tuottaa uutuuksia
kannattaviin ja kasvaviin juomasegmentteihin.
T&K-menot, miljoonaa euroa 2024 2023 2022
T&K menot 9,7 5,6 5,4
% liikevaihdosta 1,5 0,9 0,9
Vuoden 2024 aikana julkaistiin useita uutuustuotteita Suomessa sekä tytäryhtiöissä. Uutuustuotteet on esitelty
kunkin yhtiön internetsivuilla.
Palkat ja palkkiot
Palkkaus, työsuhde-etuudet ja kannustimet perustuvat aina voimassa oleviin lakeihin ja sopimuksiin noudattaen
maakohtaisia käytäntöjä. Näiden lisäksi palkkaus määräytyy työn vaativuuden, osaamisen, suorituskyvyn ja/tai
tulosten mukaisesti hyvää paikallista käytäntöä noudattaen.
Tilikauden palkat ja palkkiot olivat:
1 000 EUR 2024 2023
Palkat ja palkkiot 73 436 66 745
Hallinnointiperiaatteiden mukaan yhtiö antaa vuosittain erillisen Palkitsemisraportin, joka on laadittu EU:n osakkeen-
omistajien oikeuksia koskevan lainsäädännön sekä hallinnointikoodin 2025 palkitsemista koskevien suositusten
mukaisesti. Raportti julkaistaan vuosikertomuksen liitteenä ja löytyy yhtiön internetsivuilta www.olvigroup.fi.
HALLINNOINTI
Hallinnointiperiaatteet
Olvi Oyj noudattaa vastuullista, korkeatasoista ja avointa hallinnointitapaa. Hyvä hallinnointitapa on kokonaisuus,
joka muodostuu laeista ja niiden perusteella annetuista säännöksistä sekä itsesääntelystä ja käytännöistä. Avoin
hallinnointitapa tukee yhtiön arvonmuodostusta ja kiinnostavuutta sijoituskohteena.
Olvi Oyj noudattaa Nasdaq Helsinki Oy:n ja Keskuskauppakamarin sekä Elinkeinoelämän Keskusliiton kulloinkin
voimassa olevaa Corporate Governance -suositusta listayhtiöiden hallinnointi- ja ohjausjärjestelmistä poikkeamat
selostaen. Toiminnassa ja raportoinnissa noudatetaan Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n 1.1.2025 voimaan tullutta
Hallinnointikoodia.
Hallinnointiperiaatteiden toteutumisesta kerrotaan erillisessä selvityksessä hallinnosta ja ohjausjärjestelmästä, joka
on vuosikertomuksen liitteenä ja löytyy yhtiön internetsivuilta www.olvigroup.fi.
Liiketoimintastrategia
Olvi-konsernilla on yhteinen missio ja visio. Toiminnan tarkoituksena on tarjota nautinnon hetkiä ylpeydellä. Visiona
on olla halutuin monipaikallinen juomatalo.
4OLVI OYJ
Konsernitason strategia ohjaa kaikkien yhtiöiden toimintaa. Konserni hyväksyy myös paikallista joustavuutta
strategian toteuttamisessa, sillä toimintaympäristöissä ja kilpailutilanteissa on eroja. Liiketoiminta perustuu
konsernin yhteisille arvoille, joita ovat paikallinen, positiivinen, kunnioittava ja ketterä.
Olvi-konserni tavoittelee kannattavaa kasvua ja kestävää omistaja-arvon kasvattamista vahvan monipaikallisen
markkina-aseman ja paikallisiin tarpeisiin vastaavan, jatkuvasti kehittyvän tuotevalikoiman avulla. Kasvua haetaan
lähinnä orgaanisesti, mutta myös kohdennetut yritysostot Euroopassa ovat mahdollisia kasvun nopeuttamiseksi.
Vahvan perusliiketoiminnan myynnin arvoa kasvatetaan keskittymällä paikallisten asiakastarpeiden
tunnistamiseen ja niihin vastaamiseen hinta- ja valikoimaoptimoinnin avulla. Lisäksi tuotantokapasiteetin
käyttöä optimoidaan, toimintaa tehostetaan ja tuotantokapasiteetin kasvattamiseen investoidaan.
Markkina-asemaa vahvistetaan kasvavissa juomakategorioissa, kuten alkoholittomissa juomissa ja viineissä.
Lisäksi asemaa HoReCa-myyntikanavassa vahvistetaan kehittämällä tarjontaa vastaamaan asiakkaiden tarpeita
ja panostamalla asiakassuhteisiin.
Tuotteiden vientiä kasvatetaan kohdennetusti. Paikallisia tuotevalikoimia vahvistetaan kansainvälisesti
vahvoilla brändeillä kulutustottumusten muutoksia ja eri myyntikanavien kasvua tukevasti. Konsernitasoisia
brändien kehittämiseen tullaan panostamaan erityisesti kasvavissa tuotekategorioissa.
Kannattavaa kasvua tuetaan hyödyntämällä konsernin synergiaa ja yhtenäisiä toimintamalleja liittyen
vastuullisuuden, osaamisen ja datakyvykkyyksien kehittämiseen. Henkilöstön hyvinvointiin panostetaan,
osaamista kehitetään ja tiedonkulkua konserniyhtiöiden välillä parannetaan. Tavoitteena on tehdä vaikuttavia
vastuullisuustekoja ja kehittää vastuullisia tuotteita. Omaan hiilineutraaliin toimintaan investoidaan,
kiertotalouspohjaisten materiaalien käyttöä lisätään sekä kestävään veden käyttöön panostetaan. Prosesseja,
työkaluja ja kulttuuria kehitetään tukemaan tiedolla johdettua päätöksentekoa. Dataa hyödynnetään sisäisen
tehokkuuden parantamisessa sekä asiakasrajapinnassa. Kilpailukykyä vahvistetaan investoimalla liiketoimintaa
tukeviin järjestelmiin.
Olvin vahvuuksia markkinaympäristössä ovat:
Vahva monipaikallinen asema, perinne ja läsnäolo kotimarkkinoilla
Laaja, paikallisiin tarpeisiin vastaava tuotevalikoima, jota kehitetään muuttuvien kuluttajatarpeiden ja
markkinadatan pohjalta
Tehokas, ketterä ja dataohjautuva tuotantokoneisto
Vahva jakeluverkosto
Vahva osaaminen vähittäiskaupassa, vahvistuva asema HoReCa-kanavassa
Vahvat kumppanuudet ja asiakassuhteet
Kansainvälisen konsernin vahvuudet ja kyvykkyydet kehittää toimintaa
Vastuullinen tapa toimia osa yhtiön perimää
Innovatiivinen, ammattitaitoinen ja sitoutunut henkilöstö
Sitoutuneet omistajat: pitkäjänteinen toiminnan kehittäminen ja investointikyky
Kokenut ja osaava johto, joka on sitoutunut omistaja-arvon kasvattamiseen
Yllä mainitut vahvuudet ja aineettomat voimavarat yhdistettynä vahvaan taloudelliseen asemaan luovat Olvi-
konsernin kilpailuetua. Näitä ovat brändiportfolio, hinnoitteluvoima, asiakasuskollisuus ja melko suhdannevakaa
lopputuotteiden kysyntä, korkeat paikalliset markkinaosuudet, todennettu uudistumiskyky kuluttajien muuttuviin
tarpeisiin, laaja ja tehokas paikallinen jakelu sekä tuotannon tehokkuus. Nämä yhdessä mahdollistavat kannattavan
kasvun ja kehittymisen myös tulevaisuudessa.
Hallitus ja tilintarkastaja
Yhtiökokouksesta lähtien hallituksessa on toiminut puheenjohtajana Nora Hortling ja varapuheenjohtajana Lasse
Heinonen. Hallituksen jäseninä ovat olleet Tarmo Noop, Juho Nummela, Päivi Paltola ja Christian Ståhlberg.
Yhtiön tilintarkastajana toimii tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab ja päävastuullisena tilintarkastajana KHT Heidi Hyry.
Johto
Vuodesta 2024 alkaen johtoryhmärakennetta selkeytettiin erottamalla yhtiön Suomen ja konsernin
johtoryhmävastuut. Tämän mukaisesti 1.1.2024 Olvi-konsernille perustettiin ja nimitettiin johtoryhmä, jolla
vahvistettiin konsernitasoisen strategian toteutusta. Konsernin johtoryhmään ovat vuonna 2024 kuuluneet
seuraavat vastuualueet ja henkilöt:
Toimitusjohtaja - Patrik Lundell
Talous- ja tietohallintojohtaja - Tiina-Liisa Liukkonen
Henkilöstö- ja viestintäjohtaja - Marjatta Rissanen
Vastuullisuus- ja hankintajohtaja - Pia Hortling
Liiketoiminnan kehitysjohtaja - Peep Akkel
Lakiasiainjohtaja – Esa Hyttinen (29.2.2024 alkaen)
Emoyhtiö Olvi Oyj:n eli Suomen liiketoiminnan johtoryhmään kuuluivat toimitusjohtaja Patrik Lundell,
markkinointijohtaja Antti Airaksinen, vastuullisuus- ja hankintajohtaja Pia Hortling, talous- ja tietohallintojohtaja
Tiina-Liisa Liukkonen, henkilöstö- ja viestintäjohtaja Marjatta Rissanen, kaupallinen johtaja Jouni Saarinen ja
tuotanto- ja toimitusketjujohtaja Tomi Vuorinen.
Tytäryhtiöiden toimitusjohtajat vuonna 2024 olivat:
AS A. Le Coq, Tartto, Viro – Jaanus Vihand
A/S Cēsu Alus, Cēsis, Latvia – Eva Sietiņsone
AB Volfas Engelman, Kaunas, Liettua – Marius Horbačauskas
OAO Lidskoe Pivo, Lida, Valko-Venäjä – Audrius Mikšys
A/S Bryggeriet Vestfyen, Assens, Tanska – Jette Andersen
Servaali Oy, Helsinki, Suomi Anna Ekström (liiketoimintajohtaja)
Helsingin tislaamo Oy, Helsinki, Suomi – Mikko Mykkänen.
5OLVI OYJ
Tytäryhtiöiden toimitusjohtajat raportoivat Olvi Oyj:n toimitusjohtaja Patrik Lundellille. Baltian, Valko-Venäjän ja
Tanskan tytäryhtiöiden hallitukset muodostivat Patrik Lundell (puheenjohtaja), Pia Hortling, Tiina-Liisa Liukkonen
sekä Marjatta Rissanen. Lisäksi Tanskan tytäryhtiön hallituksessa on kaksi henkilökunnan edustajaa. Suomalaisten
tytäryhtiöiden hallitukset muodostuivat emoyhtiön johtohenkilöistä. Tytäryhtiöiden johtoryhmän muodostavat
kunkin yhtiön toimitusjohtaja ja noin neljä vastuualuejohtajaa.
LIIKETOIMINNAN RISKIT JA NIIDEN HALLINTA
Riskienhallinta on osa Olvi-konsernin päivittäistä liiketoiminnan suunnittelua ja johtamista, toiminnan seurantaa
sekä sisäistä valvontaa. Sillä varmistetaan strategian toteutuminen ja turvataan edellytykset liiketoiminnan
tavoitteiden saavuttamiseksi ja jatkuvuuden varmistamiseksi. Riskienhallinnan tehtävänä on toimia ennakoivasti ja
luoda toimintamalli, joissa liiketoimintaan kohdistuvia riskejä hallitaan kokonaisvaltaisesti ja systemaattisesti kaikissa
konserniyhtiöissä ja organisaation kaikilla tasoilla.
Riskienhallinta tukee tavoitteiden saavuttamista tunnistamalla ei-toivottuja operatiivisia ja taloudellisia tapahtumia.
Lisäksi riskienhallinta tunnistaa ja hyödyntää liiketoiminnassa esiin tulevia mahdollisuuksia.
Riskit arvioidaan analysoimalla riskien toteutumisen todennäköisyyttä ja riskien mahdollisia vaikutuksia. Vaikutukset
voivat olla taloudellisia, mutta myös vaikutuksia tieto- ja kyberturvaan, maineeseen, henkilöstöön, paikallisyhteisöön
ja ympäristöön. Riskien arvioinnissa huomioidaan myös ympäristön, kuten ilmastonmuutoksen ja luonnon
monimuotoisuuden, vaikutukset liiketoimintaan sekä ihmisoikeudet niin omassa toiminnassa kuin arvoketjussa.
Riskianalyysin perusteella tehdään vuosittain päivitettävä riskienhallinnan kehittämissuunnitelma, jonka avulla
pyritään jatkuvaan ja ennakoivaan toiminnan kehittämiseen, sekä toiminnan jatkuvuussuunnitelmat. Riskianalyysi
pienentää myös operatiivisen toiminnan riskejä. Olvi-konsernin riskit on jaettu strategisiin, liiketoiminnallisiin,
taloudellisiin ja compliance-riskeihin.
Strategiset riskit ovat epävarmuuksia liittyen liiketoimintaympäristöön ja Olvi-konsernin kykyyn toimia siinä
sekä varautua mahdollisiin muutoksiin. Tällaiset riskit voivat liittyä yleiseen taloudelliseen tilanteeseen,
vastuullisuusvaatimuksiin, kilpailuasemaan, lainsäädäntöön tai teknologiseen kehitykseen ja vaikuttaa taloudellisiin
tai toiminnallisiin tavoitteisiin. On tärkeää varmistaa, että strategia on linjassa konsernin riskinottohalun ja
riskinsietokyvyn kanssa.
Operatiiviset riskit ovat olosuhteita tai tapahtumia, jotka voivat estää tai hidastaa tavoitteiden saavuttamista, tai
voivat aiheuttaa vahinkoa ympäristölle, ihmisille, omaisuudelle, liiketoiminnalle, tiedolle tai muille Olvin toiminnoille.
Taloudelliset riskit liittyvät Olvi-konsernin taloudelliseen asemaan. Näitä voivat olla rahoituksen saatavuus tai hinta,
valuuttakurssimuutokset ja investoinnit.
Compliance-riskit syntyvät, jos yhtiö ei noudata sen toimintaan sovellettuja sääntöjä ja lakeja tai sisäisiä
toimintaperiaatteita. Näistä voi aiheutua oikeudellisia tai hallinnollisia seuraamuksia, taloudellisia tappioita tai
mainehaittoja. Toimialaspesifejä vaatimuksia Olvi-konsernilla liittyy muun muassa elintarviketurvallisuuteen ja
ympäristövaatimuksiin.
Hallitus vastaa Olvi-konsernin riskienhallinnasta sekä liiketoimintojen sisäisestä valvonnasta. Tarkastusvaliokunta
arvioi riskienhallinnan riittävyyttä, asianmukaisuutta ja tehokkuutta sekä keskeisiä riskialueita. Operatiivinen johto on
vastuussa riskienhallintaperiaatteiden määrittämisestä ja käyttöönotosta konsernirakenteen mukaisesti.
Lähiajan riskit ja epävarmuustekijät liiketoiminnassa
Geopoliittinen tilanne vaikuttaa yhä Olvin toimintaympäristöön. Sota Ukrainassa on lisännyt merkittävästi
liiketoiminnan riskejä. Koronapandemia aiheutti saatavuusongelmia sekä raaka-aineissa että pakkausmateriaaleissa
ja sota vaikeutti entisestään materiaalien hankintaa. Materiaalien koronapandemian aikana alkanut kustannusten
nousu jatkui vuoden 2023 aikana, mutta kasvu on kokonaisuutena tasaantunut vuoden 2024 alusta alkaen. Hintojen
ja saatavuuden epävarmuus on kuitenkin jatkunut markkinoilla Ukrainan sodan, geopoliittisten jännitteiden ja
ilmastonmuutoksen aiheuttamien sääilmiöiden vuoksi. Logistiikkakustannukset ovat jääneet korkealle tasolle.
Lisäksi energian saatavuuteen, hintoihin tai toimitusvarmuuteen voi liittyä epävarmuuksia. Olvi vastaa kustannusten
nousuun parantamalla toiminnan tuottavuutta sekä tarkastelemalla myyntihintoja ja -valikoimia kannattavuuden
säilyttämiseksi.
Yleisen kustannustason nousun laantumisesta huolimatta, korkeat kuluttajahinnat ja kulutukseen liittyvät
veronkorotukset heikentävät edelleen kuluttajien ostovoimaa ja vaikuttavat kuluttajakäyttäytymiseen. Tämä muutos
näkyy jo kulutuksen siirtymisenä edullisempiin tuotevaihtoehtoihin. Lisäksi kulutus voi kokonaisuudessaan laskea
sekä premiumisaatiotrendi pysähtyä. Markkinakohtaisia eroja kuitenkin on. Olvi-konserni vastaa muutokseen
kehittämällä tuoteportfoliota kulutuskysyntää vastaavasti ja huolehtimalla markkinaosuuksien ylläpitämisestä ja
vahvistamisesta. Strategian onnistunut toteuttaminen tulee olemaan konsernin kannalta keskeinen menestystekijä.
Valko-Venäjän liiketoimintoihin ja taloudelliseen ennustamiseen liittyy edelleen huomattavaa epävarmuutta.
Epävarmuus koskee muun muassa valuuttakurssien kehitystä, toimintaympäristön, paikallisen lainsäädännön
ja verotuksen ennakoimattomuutta, kauppapakotteita ja länsimaihin suuntautuvan rahaliikenteen toimivuutta.
Olvin tytäryhtiö toimii Valko-Venäjällä operatiivisesti itsenäisesti vastaten muun muassa hankinnoistaan. Lisäksi
IT-toimintaympäristö on eriytetty. Tytäryhtiö rahoittaa toimintansa oman liiketoiminnan kassavirralla.
Lakimuutoksia on vuoden 2024 aikana tullut niin osinkojen maksuun kuin yhtiöiden myynnin estävään
lainsäädäntöön. Länsimaalaisessa omistuksessa olevien yritysten osinkojen maksamista ulkomaille on rajoitettu
vuosien 2024–2025 osalta asettamalla säädöksiä enimmäismääristä. Tämänhetkisen tulkinnan mukaan osinko, jonka
Valko-Venäjän yhtiö voi lain mukaan emoyhtiölle maksaa on noin 1–3 miljoonaa euroa vuosittain vuosina 2024–2025.
Johdon arvion mukaan Valko-Venäjän tytäryhtiön nyt tiedossa oleva väliaikainen osingonmaksun rajoitus ei heikennä
emoyhtiön osingonmaksukykyä. Myyntikieltoa koskevista lainsäädännön muutoksista huolimatta Olvin tytäryhtiön
osakkeita koskevat myyntirajoitukset ovat voimassa. Olvilla ei ole lupaa Valko-Venäjän tytäryhtiön osakkeiden
6OLVI OYJ
myyntiin. Lainsäädäntötilannetta seurataan sekä markkinassa toimimisen edellytyksiä ja vaihtoehtoja arvioidaan
aktiivisesti.
Kyberturvallisuusuhat ovat kasvaneet muun muassa maailmanlaajuisen geopoliittisen tilanteen kärjistymisen vuoksi.
Olvi-konsernissa kasvaneisiin tietoturvauhkiin on varauduttu monenlaisilla tavoilla ja NIS2-kyberturvallisuusdirektiivin
edellyttämät uudet vaatimukset on saatu implementoitua aikataulun mukaisesti.
EU:n pakkaus- ja pakkausjäteasetus hyväksyttiin ja se tuli voimaan 11.2.2025 ja sitä sovelletaan 12.8.2026 alkaen.
Lisäksi asetuksessa on lukuisia siirtymäsäännöksiä eri velvoitteiden alkamisajankohdille. Lähivuosina komissiolta tulee
useita täytäntöönpano- ja delegoituja säädöksiä sekä ohjeita, joilla täsmennetään vaatimuksia ja niiden soveltamista.
Tämänhetkisen arvion mukaan uusi asetus tulee vaikuttamaan nostavasti tuotteiden valmistuksen ja logistiikan
energiankulutukseen ja sitä kautta ilmastopäästöihin, sekä veden käyttöön, millä on suora vaikutus Olvi-konsernin
mahdollisuuksiin saavuttaa asetetut ympäristötavoitteet. Lisäksi se todennäköisesti aiheuttaa investointitarpeita
uudelleen käytettäviin pulloihin ja kuljetuspakkauksiin, ja laitteistoihin tuotteiden täytössä ja käsittelyssä. Asetuksen
käytäntöönpanon prosessia seurataan tiiviisti ja asetuksen soveltamisohjeisiin pyritään vaikuttamaan niin, että myös
Olvi-konsernin toimintamaiden kestävyysnäkökohdat tulevat huomioiduksi.
Vastuullisuusriskejä kartoitetaan ihmisoikeus- ja ilmastonmuutoksen vaikutusten arvioinneilla, jotka ovat osana
yrityksen strategisia, liiketoiminnallisia, taloudellisia ja compliance-riskejä.
OLVIN OSAKKEET JA OSAKEMARKKINAT
Olvin osakepääoma joulukuun 2024 lopussa oli 20,8 miljoonaa euroa. Osakkeita oli yhteensä 20 722 232 osaketta,
joista 16 989 976 eli 82,0 prosenttia oli julkisesti noteerattuja A-osakkeita ja 3 732 256 eli 18,0 prosenttia K-osakkeita.
Jokainen A-osake tuottaa yhden (1) äänen ja jokainen K-osake kaksikymmentä (20) ääntä. A- ja K-osakkeet tuottavat
saman oikeuden osinkoon. Olvin A-osaketta vaihdettiin Nasdaq Helsinki Oy:ssä (Helsingin Pörssi) vuoden 2024 aikana
yhteensä 1 623 387 (1 608 889) osaketta eli 9,6 (9,5) prosenttia A-osakkeiden määrästä. Vaihdon arvo oli 49,4 (48,1)
miljoonaa euroa.
Osakkeet ja osakepääoma 31.12.2024
Osakkeita % Ääniä %
K-sarjan osakkeet, rekisteröity 3 732 256 18,0 74 645 120 81,5
A-sarja osakkeet, rekisteröity 16 989 976 82,0 16 989 976 18,5
Yhteensä 20 722 232 100,0 91 635 096 100,0
Olvi A-osakkeen pörssikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ssä oli vuoden 2024 lopussa 29,20 (28,05) euroa. A-osakkeen ylin
kurssi tammi-joulukuussa oli 33,80 (34,95) euroa ja alin 28,05 (26,80) euroa. Keskikurssi vuonna 2024 oli 30,44 (29,88)
euroa.
Joulukuun 2024 lopussa A-osakkeiden markkina-arvo oli 495,5 (475,8) miljoonaa euroa ja kaikkien osakkeiden
markkina-arvo 604,5 (580,5) miljoonaa euroa.
Olvin osakkeenomistajien määrä oli joulukuun 2024 lopussa 24 109 (23 025). Ulkomaalaisten sekä ulkomaisten ja
kotimaisten hallintarekisteröityjen omistusten määrä arvo-osuuksien kokonaismäärästä oli 17,5 (18,9) prosenttia ja
osuus kokonaisäänimäärästä 4,0 (4,3) prosenttia.
Omistusmääräjakauma 31.12.2024
Arvo-osuuksien lukumäärä
Omistajien
lukumäärä
%
omistajista
Arvo-
osuusmäärä
% arvo-
osuuksista Äänimäärä % äänistä
1 - 1 000 22 875 94,88 2 898 334 13,99 2 898 334 3,16
1 001 - 10 000 1 125 4,67 2 820 626 13,61 2 958 338 3,23
10 001 - 500 000 103 0,43 6 024 712 29,07 14 679 288 16,02
500 001 - 999 999 999 999 6 0,02 8 976 448 43,32 71 056 896 77,54
Odotusluettelolla 2 112 0,01 42 240 0,05
Yhteensä 24 109 100,00 20 722 232 100,00 91 635 096 100,00
Ulkomaiset ja hallintarekisteröidyt omistukset 31.12.2024
Arvo-osuuksien lukumäärä
Omistajien
lukumäärä
%
omistajista
Arvo-
osuusmäärä
% arvo-
osuuksista Äänimäärä % äänistä
Ulkomaiset yhteensä 71 0,29 39 131 0,19 39 131 0,04
Hallintarekisteröidyt (ulkom.)
yhteensä 6 0,02 430 116 2,08 430 116 0,47
Hallintarekisteröidyt (kotim.)
yhteensä 5 0,02 3 164 618 15,27 3 164 618 3,45
Yhteensä 82 0,33 3 633 865 17,54 3 633 865 3,97
7OLVI OYJ
Suurimmat omistajat 31.12.2024
K-sarja A-sarja Yhteensä % Äänimäärä %
1. Olvi-säätiö 2 363 904 990 613 3 354 517 16,19 48 268 693 52,67
2. Hortling Heikki kuolinpesä *
)
903 488 103 280 1 006 768 4,86 18 173 040 19,83
3. Hortling Timo Einari 212 888 49 152 262 040 1,26 4 306 912 4,70
4. Hortling-Rinne Marit 149 064 14 234 163 298 0,79 2 995 514 3,27
5. Nordea Bank Abp, hall.rek. 1 729 570 1 729 570 8,35 1 729 570 1,89
6. Skandinaviska Enskilda Banken Ab (publ),
Helsingin sivukonttori, hall.rek. 1 368 690 1 368 690 6,60 1 368 690 1,49
7. Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma 828 075 828 075 4,00 828 075 0,90
8. Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen 692 348 692 348 3,34 692 348 0,76
9. Hortling Pia Johanna 23 388 28 894 52 282 0,25 496 654 0,54
10. Hortling Jens Einari 23 388 18 444 41 832 0,20 486 204 0,53
11. Rinne Ville Petteri 23 388 12 478 35 866 0,17 480 238 0,52
12. Rinne Valtteri Markunpoika 23 388 11 455 34 843 0,17 479 215 0,52
13. AC Invest Oy 464 000 464 000 2,24 464 000 0,51
14. OP-Suomi-sijoitusrahasto 418 503 418 503 2,02 418 503 0,46
15. Evli Finnish Small Cap Fund 389 204 389 204 1,88 389 204 0,42
16. Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo 333 000 333 000 1,61 333 000 0,36
17. Citybank Europe Plc, hall.rek. 320 681 320 681 1,55 320 681 0,35
18. Sijoitusrahasto Aktia Capital 216 400 216 400 1,04 216 400 0,24
19. Laakkonen Hannu Markus 216 072 216 072 1,04 216 072 0,24
20. Pensionsförsäkringsaktiebolaget Veritas 200 245 200 245 0,97 200 245 0,22
Muut 9 360 8 584 638 8 593 998 41,47 8 771 838 9,58
Yhteensä 3 732 256 16 989 976 20 722 232 100,00 91 635 096 100,00
*
)
Osakkeenomistus sisältää omassa ja määräysvallassa olevien nimissä olevat osakkeet.
Sektorijakauma 31.12.2024
Hallintarekisteröityjen
Omistajien
lukumäärä
%
omistajista
Arvo-
osuusmäärä
% arvo-
osuuksista
arvo-
osuusmäärä
% arvo-
osuuksista Äänimäärä % äänistä
Yritykset 748 3,10 4 695 218 22,66 49 609 394 54,14
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 32 0,13 1 464 056 7,06 3 164 618 15,28 4 628 674 5,05
Julkisyhteisöt 11 0,05 2 112 560 10,20 2 112 560 2,30
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 118 0,49 336 660 1,62 336 660 0,37
Kotitaloudet 23 123 95,91 8 477 761 40,91 34 436 321 37,58
Ulkomaat 77 0,32 39 131 0,19 430 116 2,07 469 247 0,51
Odotusluettelolla 2 112 0,01 42 240 0,05
Yhteensä 24 109 100,00 17 127 498 82,65 3 594 734 17,35 91 635 096 100,00
Osakkeenomistus
Rekisteröity osakepääoma, 1 000 EUR 20 759.
Olvi Oyj:n osakkeille maksettiin osinkoa 1,20 euroa/osake vuodelta 2023 (1,20 euroa/osake vuodelta 2022), yhteensä
24,8 (24,8) miljoonaa euroa. Osingot maksettiin kahdessa erässä. Ensimmäinen erä 0,60 euroa osakkeelta maksettiin
18.4.2024. Toinen erä 0,60 euroa osakkeelta maksettiin 3.9.2024.
Ääniä / A-sarjan osake 1
Ääniä / K-sarjan osake 20
Sekä K- että A-sarjan osakkeilla on sama oikeus osinkoon. Yhtiöjärjestykseen sisältyy K-sarjan osakkeita koskeva
lunastuslauseke.
SISÄPIIRI
Helsingin Pörssin, Keskuskauppakamarin ja Teollisuuden ja Työnantajain Keskusliiton valmistelemat, listattujen
yhtiöiden käyttöön tarkoitetut sisäpiiriohjeet otettiin käyttöön Olvi Oyj:ssä jo vuonna 2000. Suomessa
3.7.2016 tuli sovellettavaksi Markkinoiden väärinkäyttöasetus (EU) N:o 596/2014 (MAR), jota Olvi Oyj noudattaa
sisäpiirihallinnossaan Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen (ESMA) tulkinnan mukaisesti.
Olvi Oyj:llä oli 31.12.2024 arvo-osuusjärjestelmässä 24 109 (23 025) osakkeenomistajaa, joista 11 (10)
hallintarekisteröityjä.
Olvi Oyj:n hallituksen jäsenet ja toimitusjohtaja omistivat 31.12.2024 yhteensä 45 535 A-osaketta, jotka edustavat
0,22 prosenttia kaikista osakkeista ja 0,05 prosenttia äänimäärästä. Yhtiön johdolla ei ole optioita.
8OLVI OYJ
Hallituksen valtuutukset
Olvi Oyj:n yhtiökokous päätti 26.3.2024, peruuttaen samalla käyttämättä olevat omien osakkeiden hankkimisvaltuudet,
valtuuttaa Olvi Oyj:n hallituksen yhden vuoden kuluessa yhtiökokouksesta lukien päättämään yhtiön omien
A-osakkeiden hankkimisesta voitonjakokelpoisilla varoilla enintään 500 000 A-osaketta, joka vastaa 2,4 prosenttia
koko osakekannasta ja 0,6 prosenttia kaikkien osakkeiden yhteenlasketusta äänimäärästä.
Yhtiökokous myös päätti, peruuttaen samalla käyttämättä olevat omien osakkeiden luovutusvaltuudet, valtuuttaa
Olvi Oyj:n hallituksen päättämään enintään 1 000 000 uuden A-osakkeen antamisesta sekä enintään 500 000 yhtiön
hallussa olevan oman A-osakkeen luovuttamisesta.
Osakeantivaltuutuksen ehdotettiin olevan voimassa vuoden 2025 varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka,
kuitenkin enintään 18 kuukautta yhtiökokouksen osakeantivaltuutusta koskevasta päätöksestä lukien.
Osakepalkitseminen
Pitkän aikavälin palkitsemisen tavoitteena on Olvin strategian ja tavoitteiden saavuttaminen, omistaja-arvon
lisääminen, kilpailukyvyn kasvattaminen, kannattavan kasvun ja suhteellisen kannattavuuden tukeminen sekä
toimivan johdon ja avainhenkilöiden sitouttaminen.
Olvilla on käytössä kaksi erillistä osakeperusteista kannustinjärjestelmää; suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä
ja rajoitettu osakepalkkiojärjestelmä. Pitkän aikavälin suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä koostuu vuosittain
alkavista yksittäisistä osakeohjelmista, joilla kullakin on kolmen vuoden ansaintajakso. Hallitus päättää vuosittain
kannustinjärjestelmän kohderyhmän ja tavoitteet sekä mahdolliset palkkiot. Rajoitettua osakepalkkiojärjestelmää
käytetään avaintyöntekijöiden sitouttamiseen. Palkkion edellytyksenä on työsuhteen jatkuminen.
Suoriteperusteisen kannustinjärjestelmän ansaintajakson päättyessä arvioidaan miten suorituskriteerit ovat
toteutuneet ja mahdollinen maksettava palkkio riippuu onnistumisesta näissä asetetuissa tavoitteissa. Palkkiot
suoritetaan Olvi Oyj:n A-sarjan osakkeina ansaintakauden päätymisen jälkeen sekä käteisosuutena, joka kattaa
palkkiosta avainhenkilöille aiheutuvat verot ja lakisääteiset sosiaalivakuutusmaksut.
SUORITEPERUSTEISET OSAKEKANNUSTINJÄRJESTELMÄT
Oheisessa taulukossa tilikaudella päättyneet suoriteperusteiset (p) ohjelmat sekä käynnissä (k) olevat ohjelmat.
Vuodesta 2023 alkaen osakekannustimien tavoitteet ja mahdolliset palkkiot perustuvat konsernin Suomen ja
Itämeren alueen liiketoimintasegmenttien tavoitteiden saavuttamiseen.
Ansaintajakso Ansaintakriteerit ja painoarvot (%)
Kohderyhmä,
henkilöä
Enimmäis-
palkkio, kpl
Toteutunut
palkkio, kpl
2021–2023 (p)
Liiketulos (50 %), Alkoholittomien tuotteiden myyntivolyymin kasvu (40 %),
Arvoketjun CO
2
e -päästöjen väheneminen (10 %)
13 10 000 6 319
2022–2024 (k) 16 10 670 259
2023–2025 (k) 16 10 600
2023–2025 (k) Oma sijoitus (50 %) ja TSR (50 %) *
)
1 1 000
2024–2026 (k) Liiketulos (50 %), Alkoholittomien tuotteiden liikevaihdon kasvu (40 %),
Oman valmistuksen CO
2
e -päästöjen väheneminen (10 %)
37 43 150
*
)
TSR on sidottu Olvin A-osakkeen vaihdolla painotettuun keskikurssiin 1.12.2024-31.1.2025 ja maksettuihin osinkoihin ohjelman
käynnistymisestä 31.1.2025 saakka.
Oheisessa taulukossa tilikauden aikana päätetyt uudet suoriteperusteiset ohjelmat.
Ansaintajakso Ansaintakriteerit ja painoarvot (%)
Kohderyhmä,
henkilöä
Enimmäis-
palkkio, kpl
Toteutunut
palkkio, kpl
2025–2027 Liiketulos (50 %), Alkoholittomien tuotteiden liikevaihdon kasvu (40 %),
Oman valmistuksen CO
2
e -päästöjen väheneminen (10 %)
36 42 702
SITOUTTAVAT RAJOITETUT OSAKEKANNUSTINJÄRJESTELMÄT
Tilikaudella päättyneet (p) ohjelmat sekä käynnissä (k) olevat ohjelmat.
Ansaintajakso Ansaintakriteeri
Kohderyhmä,
henkilöä
Enimmäis-
palkkio, kpl
Toteutunut
palkkio, kpl
2022–2023 (p) Oma sijoitus ja työsuhde 10 2 000 400
2024–2025 (k) Työsuhde 19 3 250
Tilikauden aikana päätetyt uudet ohjelmat.
Ansaintajakso Ansaintakriteeri
Kohderyhmä,
henkilöä
Enimmäis-
palkkio, kpl
Toteutunut
palkkio, kpl
2025–2026 Työsuhde 16 2 750
Osakepalkkiot maksetaan kerralla ansaintakauden päättymisen jälkeen seuraavan vuoden toukokuun loppuun
mennessä. Palkkion saaminen on sidottu työsuhteen voimassaoloon palkkion maksuhetkellä. Osakepalkkion
lisäksi suoritetaan käteisosuus, joka kattaa palkkiosta avainhenkilöille aiheutuvat verot ja lakisääteiset
sosiaalivakuutusmaksut.
Tilikaudella 2024 kirjattiin kyseisiin kannustinjärjestelmiin liittyviä kustannuksia yhteensä 983,1 tuhatta euroa.
Osakelukumäärä ohjelmissa on yhteensä 63 079 kappaletta ja käyvän arvon painotettu keskiarvo on 29,31 euroa
osakkeelta. Käyvän arvon määrittelyssä on huomioitu tulevaisuuden osingonjako. Olvi-konsernilla ei ole käytössä
muita osake- tai optiojärjestelyjä.
9OLVI OYJ
Omat osakkeet
Olvi Oyj:llä oli tammikuun 2024 alussa hallussa 28 692 kappaletta omia A-osakkeita. Osakepalkkiojärjestelmän
mukaisesti Olvi Oyj luovutti tilikauden aikana päättyneiden suoriteperusteisien osakejärjestelmien ja
lisäosakejärjestelmän kohderyhmien henkilöille yhteensä 6 978 kappaletta omia A-osakkeitaan hankintahintaan 223,0
tuhatta euroa. Luovutettujen omien A-osakkeiden osuus kaikista osakkeista oli 0,03 prosenttia.
Olvi Oyj:llä on tilikauden lopussa hallussa yhteensä 21 714 kappaletta omia A-osakkeita. Omien osakkeiden
hankintahinta on yhteensä 657,8 tuhatta euroa. Yhtiön hallussa olevilla omilla osakkeilla yhtiö ei voi äänestää. Olvi
Oyj:n hallussa olevien omien A-osakkeiden osuus kaikista osakkeista on 0,10 prosenttia ja osuus kaikkien osakkeiden
yhteenlasketusta äänimäärästä 0,02 prosenttia. Hallussa olevien osakkeiden osuus A-osakkeista ja A-osakkeiden
äänimäärästä on 0,13 prosenttia.
Liputusilmoitukset
Olvi Oyj ei ole saanut vuoden 2024 aikana arvopaperimarkkinalain 9 luvun 5 pykälän mukaisia liputusilmoituksia.
LÄHIAJAN NÄKYMÄT JA TILIKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Tilinpäätöstiedotteessa 11.2.2025 Olvi antoi tulosohjauksen, jonka mukaan 2025 oikaistun liiketuloksen odotetaan
olevan 82–90 miljoonaa euroa.
Suomen segmentin osalta vuoden 2024 merkittävä kannattavuuden parantuminen perustui tuotemerkkien markkina-
asemien vahvistumisen, valikoimamuutosten, kustannustehokkuuden ja hinnankorotusten yhteisvaikutukseen.
Vuonna 2025 keskitytään kannattavaan kasvuun muun muassa hinta- ja valikoimaoptimoinnin sekä toiminnan
tehokkuuden parantamiseen asteittain ja pitkäjänteisesti.
Itämeren segmentissä vuoden 2024 osalta markkinaosuudet säilytettiin kiristyneestä kilpailusta huolimatta
vahvojen paikallisten ja edustettujen kumppaneiden tuotemerkkien ansiosta. Liiketoiminnan kehitykseen vaikuttavat
kuluttajakysynnän muutokset ja hintakilpailun kiristyminen Baltian maissa sekä Tanskan kannattavuushaasteet.
Vuonna 2025 panostetaan monikanavaisen myynnin vahvistamiseen ja tuotevalikoiman kehittämiseen.
Valko-Venäjän segmentin kuluttajakysynnän kehitys oli vuoden 2024 osalta poikkeuksellisen vahva.
Epävarmuustekijät vuodelle 2025 liittyvät kotimaisen kuluttajakysynnän jatkuvuuteen sekä geopoliittisen tilanteen ja
paikallisen valuuttakurssin kehitykseen.
HALLITUKSEN ESITYS VOITTOA KOSKEVIKSI TOIMENPITEIKSI
Emoyhtiö Olvi Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2024 olivat 164,6 (146,7) miljoonaa euroa, josta tilikauden voitto oli 42,7
(41,1) miljoonaa euroa.
Olvi Oyj:n hallitus esittää varsinaiselle yhtiökokoukselle voitonjakokelpoisten varojen käyttämistä seuraavasti:
1) osinkona jaetaan 1,30 (1,20) euroa vuodelta 2024 sekä K- että A-sarjan osakkeelle eli yhteensä 26,9 (24,8)
miljoonaa euroa. Osinko on 43,6 (64,9) prosenttia Olvi-konsernin osakekohtaisesta tuloksesta ja 43,6 (49,2) prosenttia
oikaistusta osakekohtaisesta tuloksesta. Osinko maksetaan kahdessa erässä. Ensimmäinen erä 0,65 euroa osakkeelta
maksetaan 30.4.2025 osakkeenomistajalle, joka on täsmäytyspäivänä 22.4.2025 merkitty Euroclear Finland Oy:n
pitämään yhtiön osakasluetteloon. Toinen erä 0,65 euroa osakkeelta maksetaan 5.9.2025 osakkeenomistajalle, joka
on täsmäytyspäivänä 29.8.2025 merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Olvin omille
osakkeille ei makseta osinkoa.
2) emoyhtiön vapaaseen omaan pääomaan jätetään 137,7 miljoonaa euroa.
10OLVI OYJ
KONSERNIN TALOUDELLISTA KEHITYSTÄ KUVAAVAT TUNNUSLUVUT 2022—2024
Toiminnan laajuus ja kannattavuus
1 000 EUR 2024 2023 2022
Liikevaihto 656 907 630 605 583 703
Muutos, % 4,2 8,0 26,3
Liiketulos 81 386 54 918 22 364
% liikevaihdosta 12,4 8,7 3,8
Rahoitustuotot ja -kulut 652 -646 -3 989
Voitto ennen veroja 82 038 54 918 18 374
% liikevaihdosta 12,5 8,7 3,1
Tilikauden voitto 62 425 38 473 7 526
% liikevaihdosta 9,5 6,1 1,3
Taseen loppusumma 539 602 490 000 489 674
Tulorahoitus-% 13,4 9,3 12,4
Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) 26,5 19,2 8,2
Sijoitetun pääoman tuottoaste-% (ROCE) 24,2 18,5 7,8
Oman pääoman tuotto-% (ROE) 20,3 13,5 2,6
Omavaraisuusaste, % 60,3 59,0 57,5
Maksuvalmius (current ratio) 1,4 1,3 1,3
Velkaantumisaste (gearing), % -12,4 -8,5 -20,3
Investoinnit käyttöomaisuuteen 43 667 24 947 37 071
% liikevaihdosta 6,6 4,0 6,4
Nettoinvestoinnit käyttöomaisuuteen 42 715 23 845 35 834
% liikevaihdosta 6,5 3,8 6,1
Tutkimus- ja kehittämismenot 9 663 5 572 5 405
% liikevaihdosta 1,5 0,9 0,9
Palkat ja palkkiot 73 436 66 745 63 231
Henkilöstö keskimäärin:
Henkilöstö Suomessa 447 449 442
Viron, Latvian, Liettuan, Tanskan
ja Valko-Venäjän henkilöstö 1 978 1 927 1 893
Henkilöstö yhteensä 2 425 2 376 2 335
Osakekohtaiset tunnusluvut 2024 2023 2022
Tulos/osake (EPS), euroa, laimentamaton 2,98 1,85 0,39
Tulos/osake (EPS), euroa, laimennettu 2,98 1,85 0,39
Oma pääoma/osake, euroa 15,66 13,95 13,49
*
)
Osinko/tulos, % 43,6 64,9 311,4
Hinta/voitto-suhde (P/E) 9,8 15,2 86,0
*
)
Vuoden 2024 tunnuslukuja laskettaessa on osinkona käytetty hallituksen yhtiökokoukselle tekemää esitystä.
11OLVI OYJ
EMOYHTIÖN TALOUDELLISTA KEHITYSTÄ KUVAAVAT TUNNUSLUVUT 2022—2024
Toiminnan laajuus ja kannattavuus
1 000 EUR 2024 2023 2022
Liikevaihto 211 876 200 975 180 650
Muutos, % 5,4 11,3 6,8
Liikevoitto 25 427 17 492 18 137
% liikevaihdosta 12,0 8,7 10,0
Rahoitustuotot ja -kulut 25 347 28 771 28 565
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja 50 774 46 263 46 702
% liikevaihdosta 24,0 23,0 25,9
Tilikauden voitto 42 663 41 065 41 735
% liikevaihdosta 20,1 20,4 23,1
Taseen loppusumma 357 354 339 509 336 496
Tulorahoitus-% 26,4 26,4 29,4
Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) 22,9 22,4 23,3
Oman pääoman tuotto-% (ROE) 21,4 21,9 24,2
Omavaraisuusaste, % 61,3 59,2 54,8
Maksuvalmius (current ratio) 0,7 0,8 0,7
Velkaantumisaste (gearing), % -0,9 1,7 -8,7
Investoinnit käyttöomaisuuteen 23 928 10 072 15 238
% liikevaihdosta 11,3 5,0 8,4
Nettoinvestoinnit käyttöomaisuuteen 23 844 9 920 15 153
% liikevaihdosta 11,3 4,9 8,4
Tutkimus- ja kehittämismenot 3 401 1 884 1 523
% liikevaihdosta 1,6 0,9 0,8
Palkat ja palkkiot 28 411 20 840 19 722
Henkilöstö keskimäärin 409 396 392
Osakekohtaiset tunnusluvut 2024 2023 2022
Tulos/osake (EPS), euroa 2,17 2,04 2,06
Oma pääoma/osake, euroa 10,58 9,72 8,91
*
)
Nimellisosinko/osake, euroa 1,30 1,20 1,20
*
)
Efektiivinen osinkotuotto, % 4,45 4,28 3,62
*
)
Osinko/tulos, % 59,9 58,8 58,3
Hinta/voitto-suhde (P/E) 13,4 13,7 16,1
A-osakkeen kurssi
kauden lopussa, euroa 29,20 28,05 33,15
ylin kurssi, euroa 33,80 34,95 52,00
alin kurssi, euroa 28,05 26,80 29,40
keskikurssi, euroa 30,44 29,88 35,31
A-osakkeiden vaihto, kpl 1 623 387 1 608 889 2 351 044
A-osakekannasta, % 9,6 9,5 13,8
A-osakekannan markkina-arvo 31.12., MEUR 495,5 475,8 562,2
K-osakekannan markkina-arvo 31.12., MEUR 109,0 104,7 123,7
Yhtiön markkina-arvo yhteensä, MEUR 604,5 580,5 686,0
Osakkeiden lukumäärä
osakeantioikaistu keskimääräinen lukumäärä tilikauden aikana **
)
20 698 293 20 690 905 20 700 783
osakeantioikaistu lukumäärä tilikauden lopussa **
)
20 700 518 20 693 540 20 692 828
*
)
Vuoden 2024 tunnuslukuja laskettaessa on osinkona käytetty hallituksen yhtiökokoukselle tekemää esitystä.
**
)
Olvi Oyj:n hallussa olevat omat osakkeet on vähennetty.
12OLVI OYJ
Tunnuslukujen laskentaperusteet
Tulorahoitus-% = 100 *
Liiketulos + poistot + rahoitustuotot ja -kulut + satunnaiset
tuotot ja kulut - verot
Liikevaihto
Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) = 100
*
Voitto ennen veroja + korko- ja muut rahoituskulut
Taseen loppusumma - korottomat velat (keskimäärin)
Oman pääoman tuotto-% (ROE) = 100
*
Voitto ennen veroja – verot
Oma pääoma + määräysvallattomien osuus + vapaaehtoiset
varaukset ja poistoero laskennallisella verovelalla vähennettynä
(keskimäärin vuoden aikana)
Omavaraisuusaste, % =
100 *
Oma pääoma + määräysvallattomien osuus + vapaaehtoiset
varaukset ja poistoero laskennallisella verovelalla vähennettynä
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Maksuvalmius (current ratio) =
Rahoitusomaisuus + vaihto-omaisuus
Lyhytaikainen vieras pääoma
Velkaantumisaste (gearing), % = 100 *
Korolliset velat + saadut ennakkomaksut - rahat ja muut likvidit varat
Oma pääoma + vapaaehtoiset varaukset ja poistoero
laskennallisella verovelalla vähennettynä
Sijoitetun pääoman tuottoaste, % (ROCE) = 100
*
12 kk rullaava liiketulos
Oma pääoma + määräysvallattomien osuus + korolliset velat
Tulos/osake (EPS) =
Voitto ennen veroja - verot +/- määräysvallattomien osuus
Tilikauden keskimääräinen, osakeantioikaistu osakkeiden
lukumäärä
Oma pääoma/osake =
Oma pääoma + vapaaehtoiset varaukset ja poistoero
laskennallisella verovelalla ja määräysvallattomien osuudella
vähennettynä
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä 31.12.
Efektiivinen osinkotuotto, % = 100 *
Osakeantioikaistu osinko/osake
Osakkeen osakeantioikaistu tilikauden viimeinen
kaupantekokurssi
Hinta/voitto- suhde (P/E) =
Osakkeen osakeantioikaistu tilikauden viimeinen
kaupantekokurssi
Tulos/osake
Osinko/tulos, % = 100
*
Osakekohtainen osinko
Osakekohtainen tulos
Osakekannan markkina-arvo tilikauden lopussa =
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä tilikauden lopussa *
A-osakkeen kurssi tilikauden lopussa
Konserni esittää konsernin tuloslaskelmasta suoraan johdettavat tunnusluvut liikevaihto, liiketulos ja tilikauden
tulos ja näiden prosenttiosuudet liikevaihdosta sekä tulos/osake -tunnusluvun. (Tulos/osake = Emoyhtiön omistajille
kuuluva tilikauden voitto/Osakkeiden keskimääräinen osakeantioikaistu lukumäärä kauden aikana).
Olvi Oyj esittää IFRS:n mukaisesti laaditun konsernitilinpäätöksen lisäksi vaihtoehtoisia tunnuslukuja kuvaamaan
liiketoimintansa taloudellista kehitystä ja antamaan vertailukelpoisen kokonaiskuvan yhtiön kannattavuudesta,
vakavaraisuudesta sekä maksuvalmiudesta.
Konserni on soveltanut ESMA:n (the European Securities and Markets Authority) 3.7.2016 voimaan tullutta
ohjeistusta vaihtoehtoisista tunnusluvuista ja määrittänyt vaihtoehtoiset tunnusluvut alla esitetyn mukaisesti:
Liikevaihtoa tukevana vaihtoehtoisena tunnuslukuna konserni esittää myyntivolyymitiedot miljoonina litroina.
Myyntivolyymi on tärkeä, yleisesti toimialalla käytetty, toiminnan laajuutta kuvaava mittari.
Raportointikausien vertailtavuutta parantaakseen konserni esittää vaihtoehtoisina tunnuslukuina myös oikaistun
liiketuloksen ja oikaistun tilikauden tuloksen. Oikaistu liiketulos lasketaan vähentämällä liiketuloksesta merkittävät
vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät (tilikaudella 2023 Valko-Venäjän yhtiölle asetettu sakko). Vastaavat erät on
vähennetty tilikauden tuloksesta laskettaessa oikaistua tilikauden tulosta.
Investoinnit koostuvat lisäyksistä pysyviin vastaaviin pois lukien IFRS 16 -standardin mukaiset lisäykset.
13OLVI OYJ
Yleiset tiedot .................................................... 15
ESRS 2 Yleiset tiedot ............................................................. 16
Kestävyysraportin laadintaperiaatteet .............................. 16
Kestävyyden hallinto ............................................................ 16
Kestävyyden strategia ......................................................... 19
Sidosryhmien odotukset ja näkemykset ............................22
Olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien hallinta .....................................................23
Ympäristötiedot ................................................ 31
EU-taksonomia .......................................................................32
E1 Ilmastonmuutos .................................................................36
E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat .................................44
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous ................................... 46
Kestävyysraportti
Sosiaalisen vastuun tiedot ...............................49
S1 Oma työvoima ....................................................................50
S2 Arvoketjun työntekijät .....................................................59
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät ............................................62
Hallintotapatiedot ............................................66
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen ......................................... 67
Kestävyysraportin liitteet ................................. 69
14OLVI OYJ
Yleiset tiedot
ESRS 2 Yleiset tiedot .................................................... 16
Kestävyysraportin laadintaperiaatteet ..................... 16
Kestävyyden hallinto ................................................... 16
Kestävyyden strategia ................................................ 19
Sidosryhmien odotukset ja näkemykset ...................22
Olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien hallinta ............................................23
15OLVI OYJ
KESTÄVYYSRAPORTIN
LAADINTAPERIAATTEET
Laadintaperiaatteet
Olvi-konserni koostuu emoyhtiö Olvista ja kuudessa eri
maassa toimivista tytäryhtiöistä. Kestävyysraportointi
kattaa kaikki Olvi-konsernin yhtiöt, ja tiedot ovat
konsolidoitu vastaavalla tavalla kuin tilinpäätöksessä.
Osakkuusyhtiöitä ja yhteisyrityksiä ei ole sisällytetty
raportoituihin lukuihin. Raportointi kattaa myös
olennaisen arvoketjun alku- ja loppupään tiedot, minkä
laajuus on määritelty kaksoisolennaisuusarvioinnin
mukaisesti. Arvoketjusta on kerrottu tarkemmin
tämän osion kohdassa Liiketoimintamalli ja arvoketju.
Raportointijakso on tilikausi 1.1.2024-31.12.2024, joka
on sama kuin taloudellisessa raportoinnissa.
Vuonna 2024 Olvi-konsernissa päivitettiin
kestävyysraportoinnissa ja riskienhallinnassa
käytettävät lyhyen, keskipitkän ja pitkän aikavälin
määritelmät kestävyysraportointistandardien
(European Sustainability Reporting Standards,
ESRS) mukaiseksi. Arvoketjun päästöjen laskennassa
on käytetty myös epäsuoriin lähteisiin perustuvaa
estimointia. Arvoketjun päästöjen laskennasta on
kerrottu tarkemmin osiossa E1 Ilmastonmuutos.
Mahdolliset muutokset kestävyystietojen laatimisessa
ja esittämisessä on esitetty aihestandardien
yhteydessä. Vuonna 2024 Olvi-konserni ei ole
havainnut aiemmilla kausilla tehtyjä olennaisia virheitä
raportoinnissa.
ESRS 2 Yleiset tiedot
KESTÄVYYDEN HALLINTO
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten
rooli ja kestävyysseikkojen
käsitteleminen
Kestävyysraporttiin sisällytettävien tietojen lisäksi
hallintoon ja palkitsemiseen liittyvistä asioista on
raportoitu vuosikertomuksen erillisissä osioissa
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä sekä
Palkitsemisraportti.
OLVI OYJ:N HALLITUS JA HALLITUKSEN VALIOKUNNAT
Olvi Oyj:n hallitus hyväksyy Olvi-konsernin strategiset
vastuullisuuspainopisteet, tavoitteet ja niiden
mittarit, kaksoisolennaisuusarvioinnin avulla
tunnistetut vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet,
sekä vuotuisen, varmennetun kestävyysraportin
osana hallituksen toimintakertomusta. Hallitus seuraa
strategian vastuullisuusosion mittareiden kehitystä
ja tavoitteiden saavuttamista, sekä tarkastelee
vastuullisuuden tavoitteita suhteessa konsernin
strategiaan ja sen tavoitteisiin kvartaaleittain.
Hallitusta päivitetään vaikutuksiin, riskiin ja
mahdollisuuksiin liittyvillä katsauksilla.
Hallituksen henkilöstö- ja vastuullisuusvaliokunta
avustaa yhtiön hallitusta osallistumalla konsernin
vastuullisuusstrategian ja -ohjelman valvontaan
säännöllisesti. Henkilöstö- ja vastuullisuusvaliokunta
sekä hallituksen tarkastusvaliokunta osallistuvat
vuotuisen kaksoisolennaisuusarvioinnin ja
kestävyysraportin valmisteluun. Tarkastusvaliokunnan
tehtäviin kuuluu riskienhallinta, kuten asianmukaisen
riskienhallintaprosessin varmistaminen ja riskien
arviointitulosten seuraaminen. Tarkastusvaliokunta
käsittelee kestävyyteen liittyviä aiheita säännöllisesti
sekä seuraa ja valvoo kestävyysraportointia ja sen
raportointiprosessia ja varmentamista.
Olvi-konsernin vastuullisuus- ja hankintajohtaja
raportoi valiokunnille vastuullisuuden strategian,
tavoitteiden ja toimintasuunnitelmien toteutumisesta
ja kehittämisestä, toimintaympäristön olennaisista
muutoksista sekä kestävään kehitykseen
liittyvistä olennaisista vaikutuksista, riskeistä
ja mahdollisuuksista. Valiokunnat raportoivat
hallitukselle. Hallitus raportoi osana hallituksen
toimintakertomusta sekä osavuosikatsauksia
vastuullisuuden tavoitteiden saavuttamisesta.
Vuonna 2024 hallitus ja sen valiokunnat käsittelivät
muun muassa seuraavia vastuullisuuteen liittyviä
olennaisia aiheita:
Kestävään kehitykseen liittyvät
lainsäädäntömuutokset
Kestävyys- ja EU:n taksonomiaraportointiin
valmistautuminen, kuten lainsäädännön
vaateiden tunnistaminen ja niihin vastaaminen,
konsernin toimintaperiaatteiden ja
vastuullisuuden hallintomallin päivitys
Vastuullisuuden lyhyen ja pitkän aikavälin
mittareiden seuranta ja päätavoitteiden
päivittäminen
Olvi-konsernin strategian keskeiset
vastuullisuuden projektit
Riskiarviointien prosessit, niiden
kehittäminen sekä arviointien
tulokset (kaksoisolennaisuusarviointi,
ihmisoikeusvaikutusten arviointi, ilmastoriskit,
ilmastoskenaariot)
16OLVI OYJ
OLVI-KONSERNIN TOIMITUSJOHTAJA JA OLVI-KONSERNIN
JOHTORYHMÄ
Olvi-konsernin toimitusjohtaja, yhdessä muun
Olvi-konsernin johtoryhmän kanssa, vastaa
kestävän kehityksen strategian, tavoitteiden ja
toimintasuunnitelmien yhteensovittamisesta
konsernin strategian ja liiketoimintamallien
kanssa. He myös hyväksyvät pidemmän tähtäimen
vastuullisuuspainopisteet, tavoitteet ja niiden
mittarit hallitukselle esitettäväksi, kuten myös
riskikartoitusten ja kaksoisolennaisuusarvioinnin
avulla tunnistetut vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
sekä näihin liittyvät tavoitteet ja mittarit. Olvi-
konsernin johtoryhmä seuraa vastuullisuusohjelman
toteutumista ja vaikutuksiin, riskeihin ja
mahdollisuuksiin liittyvien toimenpidesuunnitelmien
toteutumista. Olvi-konsernin toimitusjohtaja
hyväksyy konsernin toimintaperiaatteet. Hän raportoi
hallitukselle vastuullisuudesta osana yhtiön strategian
seurantaa.
Vuonna 2024 perustetun konsernin johtoryhmän
toimintaa on kehitetty vuoden aikana ja vuodesta
2025 alkaen konsernin johtoryhmä seuraa
vastuullisuusasioita vähintään kvartaaleittain.
Vuonna 2024 konsernin johtoryhmä käsitteli
strategian mukaisten vastuullisuuspainopisteiden
ja -tavoitteiden asettamista, kestävyysraportointiin
liittyvien lainsäädäntöjen muutoksia ja vaatimuksia,
kaksoisolennaisuusarvioinnin ja riskianalyysien
tuloksia sekä toimenpidesuunnitelmaa ja tavoitteita
vuodelle 2025. Lisäksi konsernin johtoryhmän jäsenet
käsittelivät muissa työryhmissä ja palavereissa
kestävyyslainsäädäntöjen muutoksia ja vaikutuksia
Olvi-konsernin toimintaan. Vastuullisuuteen
liittyvistä aiheista Olvi-konsernin vastuullisuus-
ja hankintajohtaja raportoi suoraan yhdessä
toimitusjohtajan kanssa hallituksen valiokunnille.
OLVI OYJ:N TYTÄRYHTIÖIDEN HALLITUKSET JA
TOIMITUSJOHTAJAT
Olvi Oyj:n tytäryhtiöiden hallitukset hyväksyvät
vastuullisuuden strategiset tavoitteet ja mittarit
osaksi tytäryhtiöiden toimintaa, seuraavat
vastuullisuusohjelman toteutumista konserniyhtiöissä
sekä edesauttavat vastuullisuusohjelman
toimeenpanoa yhtiöihin yhdessä yhtiöiden
toimitusjohtajien kanssa kvartaaleittain.
KONSERNIN VASTUULLISUUDEN JOHTORYHMÄ
Konsernin vastuullisuuden johtoryhmän muodostavat
vastuullisuusohjelman painopistealueiden ja eettisen
toimintatavan vastuuhenkilöt, Olvi-konsernin
vastuullisuus- ja hankintajohtaja sekä Olvi-konsernin
vastuullisuuden erityisasiantuntijatiimi. Vuonna 2024
perustettu konsernin vastuullisuuden johtoryhmä
korvaa aiemmin toimineen vastuullisuuden
ohjausryhmän.
Vastuullisuuden johtoryhmä vastaa konsernin
vastuullisuusstrategian ja -ohjelman sekä
kaikkien aikavälien tavoitteiden, mittareiden ja
toimintasuunnitelmien määrittelystä, kehittämisestä
ja eteenpäin viemisestä. He myös vahvistavat
lyhyen ja keskipitkän aikavälin tavoitteet, mittarit
ja toimintasuunnitelmat. Lisäksi heidän vastuullaan
on vastuullisuustavoitteiden ja toimenpiteiden
toteutumisen seuranta sekä vastuullisuuden
vaikutuksien, riskien ja mahdollisuuksien huomiointi
toiminnan kehittämisessä. Konsernin vastuullisuuden
johtoryhmä kokoontuu vähintään kvartaaleittain.
VASTUULLISUUDEN VASTUUHENKILÖT JA TYÖRYHMÄT
OLVI-KONSERNISSA
Vastuullisuusohjelman jokaiselle painopistealueelle
ja eettiselle toimintatavalle on määritetty oma
vastuuhenkilö konsernitasolla. Vastuuhenkilö,
vastuullisuuden erityisasiantuntija(t) ja
konserniyhtiöiden edustajat muodostavat työryhmän
jokaiselle vastuullisuuden painopistealueelle ja
eettiselle toimintatavalle. Työryhmät varmistavat
konsernin vastuullisuusstrategian toteutumisen,
toimintaperiaatteiden, toimintasuunnitelmien,
tavoitteiden, mittareiden ja datan seurannan
ja kehittämisen sekä myös aihealueen
vastuullisuuslainsäädännön seurannan huomioiden
olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet.
Tietoa hallinto-, johto- ja
valvontaelinten kokoonpanosta
ja kestävyysseikkojen
asiantuntemuksesta
Yhtiöllä on tilikauden 2024 aikana ollut yhtiön
toiminnan asettamat vaatimukset ja yhtiön
kehitysvaiheet huomioiden riittävä määrä hallituksen
jäseniä. Vuonna 2024 hallitukseen on kuulunut
kuusi (6) jäsentä, joista 66,7 prosenttia on miehiä
(4) ja 33,3 prosenttia naisia (2). Hallituksen jäsenten
ikäjakauma on ollut 38–56 vuotta. Lisäksi hallituksella
on kokonaisuutena ollut yhtiön tarpeiden ja
sääntelyn edellyttämä monipuolinen osaaminen ja
asiantuntemus. Hallituksen jäsenten kansallisuudet,
iät, ammatilliset taustat ja toimikausien pituudet
ovat olleet yhtiön tarpeisiin nähden olleet kattavasti
edustettuina.
Hallituksen 6 jäsenestä 83,3 prosenttia jäsenistä (5)
on ollut riippumattomia yhtiöstä ja 66,7 prosenttia
jäsenistä (4) on ollut riippumattomia yhtiön
merkittävästä osakkeenomistajasta. Hallituksessa ei
ole yhtiön toimivaan johtoon kuuluvia henkilöitä.
Vuonna 2024 hallituksen henkilöstö- ja
vastuullisuusvaliokunnan jäsenet olivat Nora
Hortling, Päivi Paltola ja Christian Ståhlberg.
Vuonna 2024 hallituksen tarkastusvaliokunnan
jäsenet olivat Lasse Heinonen, Juho Nummela ja
Tarmo Noop. Konsernin hallituksen jäsenillä on
laajaa liikkeenjohdollista kokemusta eri toimialoilta,
17OLVI OYJ
kuten juomista, tukkukaupasta, vähittäiskaupasta,
kestävän kehityksen mukaisten tuotteiden
vähittäismyynnistä, kuitupohjaisista tuotteista ja
uusiutuvista polttoaineista Pohjoismaissa ja Baltiassa.
Lisäksi heistä Päivi Paltolalla, Christian Ståhlbergilla
ja Juho Nummelalla on erityistä operatiivista
osaamista kestävään kehitykseen liittyvien
lainsäädäntöjen, kuten CSRD:n, EU-taksonomian
ja Green Claims -vaatimusten huomioimisesta
liiketoiminnassa. Lisäksi heillä on myös erityistä
kokemusta kestävyysraportointistandardien sisällön
vaatimuksista vastuullisuusvaikutuksien, -riskien ja
-mahdollisuuksien näkökulmasta myös Olvi-konsernille
olennaisten standardien osalta.
Hallitus seuraa yhdessä johdon kanssa
toimintaympäristön muutoksia ja regulaatioiden
kehitystä kestävän kehitykseen liittyen, hyödyntäen
myös ulkopuolisten asiantuntijoiden asiantuntemusta
ja näkemyksiä. Hallitus saa säännöllistä koulutusta
vastuullisuuteen sekä Olvi-konsernin vaikutuksiin,
riskeihin ja mahdollisuuksiin liittyen. Hallitus järjestää
seminaarikokouksia, joissa on ollut myös konsernin
ulkopuolisia asiantuntijoita puhumassa kestävyyteen
liittyvistä kysymyksistä. Hallituksen jäsenet suorittavat
myös Olvi-konsernin Code of Conduct -verkkokurssin
joka toinen vuosi.
Jokaisella vastuullisuusohjelman painopistealueella
sekä eettisellä toimintatavalla on vastuuhenkilö
konsernin johtoryhmässä. Ihmiset-painopistealueesta
vastaa konsernin henkilöstö- ja viestintäjohtaja,
jolla on laajaa kokemusta ja asiantuntemusta
henkilöstöhallinnosta. Ympäristö-painopistealueesta
vastaa konsernin tekninen kehityspäällikkö, jolla
on laajaa kokemusta ja asiantuntemusta konsernin
yhtiöiden teknisistä, kestävän kehityksen ratkaisuista.
Tuotteet-painopistealueesta vastaa konsernin
myynti- ja markkinointiprosessin vastaava. He
molemmat raportoivat konsernin liiketoiminnan
kehitysjohtajalle, ja heillä kaikilla on pitkä kokemus
ja asiantuntemus liiketoiminnasta ja tuotteiden
kehittämisestä. Eettisestä toimintatavasta vastaa
konsernin lakiasianjohtaja, jolla on laajaa kokemusta ja
asiantuntemusta vaatimustenmukaisuudesta.
Konsernin vastuullisuudesta vastaavat saavat
säännöllisesti koulutusta vastuullisuudesta sekä
konsernin vaikutuksista, riskeistä ja mahdollisuuksista
sisäisten ja ulkoisten koulutusten avulla. He myös
osallistuvat yhdessä konsernin vastuullisuustiimin
kanssa ulkopuolisten asiantuntijoiden tiimin
kokouksiin. Tiimi arvioi vastuullisuusohjelmaa ja
sen raportointia sekä antaa näkemyksiä ohjelman
kehittämiseksi. Kokouksia järjestetään vähintään
kerran vuodessa. Vastuullisuustyön säännölliseen
arviointiin hyödynnetään myös konsernin ja
yhtiötason ulkopuolisia arviointeja. Lisäksi hallituksella
ja konsernin johtoryhmällä on käytettävissä Olvi-
konsernin vastuullisuus- ja hankintajohtajan sekä
Olvi-konsernin vastuullisuuden erityisasiantuntijatiimin
asiantuntemus.
Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn
sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
Olvi-konsernilla on kestävyysseikkoihin liittyviä
kannustin- ja palkitsemisjärjestelmiä. Sekä Olvi Oyj:n
konsernin että yhtiöiden johdoilla on pitkän aikavälin
osakeperusteinen kannustinjärjestelmä, jonka yhtenä
ansaintakriteerinä on kasvihuonekaasupäästöjen
vähentäminen. Lisäksi toisena vastuullisuuteen
liittyvänä ansaintakriteerinä on alkoholittomien
tuotteiden myynnin kasvu. Nämä molemmat
kuuluvat konsernin vastuullisuuden päätavoitteisiin.
Kannustinjärjestelmässä on määritelty ansaittavissa
olevien osakkeiden enimmäismäärä.
Kestävyyteen liittyvää suoriutumista verrataan
asetettuihin tavoitteisiin ja palkkion edellytyksenä
on asetettujen tavoitteiden saavuttaminen.
Pitkän aikavälin suoriteperusteisessa
osakekannustinohjelmassa kestävyyteen liittyvät
tavoitteet muodostavat yhteensä toimitusjohtajalla
ja muulla johdolla puolet (50 prosenttia)
kannustimen kokonaisansaintamahdollisuudesta,
josta alkoholittomien tuotteiden myyntivolyymin
painotus on 40 % ja koko arvoketjun CO
2
e-päästöjen
vähentämisen painotus 10 %. Olvi Oyj:n hallitus ei ole
kannustinjärjestelmien piirissä.
Olvi Oyj:n konsernin toimitusjohtajalla ja
johtoryhmällä sekä konserniyhtiöiden johdoilla
on myös lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmä,
jossa on vastuullisuuteen kuten ympäristöön ja
henkilöstöön liittyviä tavoitteita. Lyhyen aikavälin
kannustinjärjestelmien vastuullisuuteen liittyvä
ansaintamahdollisuus vaihtelee tehtävittäin. Vuoden
2024 lyhyen aikavälin kannustinohjelman palkkiossa
(lunastettavissa vuonna 2025) toimitusjohtajalla
10 % ja muulla johdolla 3 % liittyy henkilöstöön
ja ESG-painopistealueisiin liittyvien tavoitteiden
saavuttamiseen.
Olvi Oyj:n hallitus päättää vuosittain toimitusjohtajan ja
johdon kannustin- ja palkitsemisjärjestelmistä.
Selvitys kestävyyttä koskevasta due
diligence -prosessista
Kestävyyttä koskeva due diligence -prosessi on
kehitetty tunnistamaan, ehkäisemään ja lieventämään
toimintojen ja arvoketjun negatiivisia vaikutuksia
kestävyyteen. Prosessissa noudatetaan OECD:n
ohjeita sekä YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia
koskevia periaatteita. Merkittävät kestävyyteen
liittyvät riskit ja vaikutukset raportoidaan vuosittain
kestävyysraportissa, jossa käsitellään myös
toteutettujen toimenpiteiden tehokkuutta.
Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista
Prosessin keskeiset osatekijät Kohdat kestävyysraportissa
a) Due diligence -prosessin
sisällyttäminen hallintoon, strategiaan
ja liiketoimintamalliin
ESRS 2 Yleiset tiedot:
Kestävyyden hallinto
Kestävyyden strategia
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
b) Vuorovaikutus vaikutusten kohteena
olevien sidosryhmien kanssa kaikissa
due diligence -prosessin keskeisissä
vaiheissa
ESRS 2 Yleiset tiedot:
Sidosryhmien edut ja näkemykset
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
Aihestandardit S1, S2, S4: Yhteydenpito vaikutuksista sidosryhmien kanssa
c) Haitallisten vaikutusten
tunnistaminen ja arviointi
ESRS 2 Yleiset tiedot:
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
Kestävyyden olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
d) Toimien toteuttaminen kyseisten
haitallisten vaikutusten torjumiseksi
Aihestandardit E1, E3, E5, S1, S2, S4: Toimenpiteet
e) Kyseisten toimien tuloksellisuuden
seuranta ja viestintä
Kestävyysraportin liitteet: Olvi-konsernin toimintaperiaatteet ja sitoumukset
Aihestandardit E1, E3, E5, S1, S2, S4: Tavoitteet
18OLVI OYJ
Riskienhallinta ja sisäinen valvonta
kestävyysraportoinnin osalta
Kestävyysraportoinnin sisäisessä valvonnassa
ja riskien tunnistamisessa hyödynnetään Olvi-
konsernin taloudellisen raportoinnin sisäisessä
valvonnassa muodostuneita parhaita käytänteitä.
Kestävyysraportointiin liittyvä riskienhallinta sisältää
muun muassa vastuullisuuden tunnuslukujen
seurannan kuukausittain hallituksessa ja
johtoryhmissä. Konsernin hallitus myös käsittelee
kestävyysraportoinnin riskejä säännöllisesti vuosi-
ja osavuosikatsausten käsittelyn yhteydessä.
Kestävyysraportoinnin osalta tärkeimmiksi riskeiksi
on tunnistettu raportoitavien tietojen oikeellisuus
ja tietojen täydellisyys. Erityisesti haasteena on
tarvittavien tietojen hankkiminen arvoketjusta, minkä
osalta voidaan joutua käyttämään arvioita.
Olvi-konsernin käyttöön ottama kestävyyden
hallintomalli, jossa on määritelty
kestävyysraportointiin liittyvät roolit ja vastuut,
varmistaa kestävyysraportissa raportoitavien tietojen
oikeellisuuden ja täydellisyyden.
Hallituksen tehtäviin kuuluu muun muassa
valvoa sisäisen valvonnan ja riskien hallinnan
tehokkuutta myös kestävyysraportoinnin osalta.
Konsernin taloushallinto vastaa sisäisen valvonnan
koordinoinnista ja kehittämisestä taloudellisen
raportoinnin ja kestävyysraportoinnin osalta. Sisäinen
tarkastus arvioi sisäisen valvonnan toimivuutta
osana ohjaus- ja valvontajärjestelmän arviointia ja
varmistusta.
Olvi-konsernin talous- ja tietohallintojohtaja vastaa
hallituksen toimintakertomuksen toteutuksesta
lukuun ottamatta kestävyysraporttia, josta vastaa
Olvi-konsernin vastuullisuus- ja hankintajohtaja.
Konsernin vastuullisuuden erityisasiantuntijatiimi
ohjeistaa kestävyysraportoinnin laadintaprosessia
sekä valvoo raportoitujen tietojen oikeellisuutta ja
täydellisyyttä. Paikallisyhtiöt vastaavat paikallisten
raportointiprosessien toteuttamisesta, raportoitavien
tietojen oikeellisuudesta ja tietojen täydellisyydestä.
Kestävyysraportoinnin laaja-alaisuuden vuoksi
tietoa kerätään raportointia varten useasta eri
lähteestä. Vuonna 2025 jatkuva konsernin prosessien
ja tietojärjestelmäympäristön kehittäminen tukee
myös kestävyysraportointia lisäämällä erityisesti
tiedonkeruun automatisointia ja tarkkuustasoa sekä
tehostamalla raportoinnin laatimista.
Taloudellisen raportoinnin tarkastaa vuosittain
yhtiökokouksessa valittava riippumaton tilintarkastus-
yhteisö. Kestävyysraportissa esitetyt tiedot
varmennetaan saman riippumattoman tilintarkastajan
toimesta. Kaikki ulkoisen tilintarkastajan hallitukselle
raportoimat havainnot käsitellään konsernin talous-
ja tietohallintojohtajan koordinoimana konsernin
liiketoimintavastaavien kanssa ja tarvittaville korjaaville
toimenpiteille määritellään vastuut ja määräajat, joiden
toteutumista seurataan ja tarkistetaan säännöllisesti.
Muut mahdolliset sisäisen tarkastuksen tai sisäisen
valvonnan tarkastustoimenpiteiden esille tuomat
havainnot kestävyysraportoinnista raportoidaan
hallitukselle vähintään kerran vuodessa.
KESTÄVYYDEN STRATEGIA
Strategia ja johtaminen
Vastuullisuus on yksi Olvi-konsernin strategian
painopisteistä. Keskeisessä osassa Olvi-konsernin
strategiaa ovat kasvihuonekaasupäästöjen
vähentäminen, alkoholittomien tuotteiden
lisääminen ja ihmisoikeustyön edistäminen. Olvi-
konsernin vastuullisuusohjelma ja vastuullisuuden
toimintaperiaate ohjaavat konsernin vastuullista
liiketoimintaa ja kestävää kehitystä. Vastuullisuuden
toimintaperiaate kuvaa yleisellä tasolla Olvi-konsernin
vastuullisuuden tavoitteita ja vastuullisuuden
johtamista, minkä lisäksi se kertoo olennaisten
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista. Vastuullisuuden päätavoitteet
kattavat vastuullisuusohjelman painopistealueet ja
näitä tukevat teemat.
PÄÄTAVOITTEET
Sosiaalisen vastuullisuuden päätavoitteet keskittyvät
erinomaisen yrityskulttuurin edistämiseen
ja vakavien työtapaturmien ehkäisemiseen.
Ympäristövastuullisuuden päätavoitteet sisältävät
hiilineutraalit tuotannot ja hiilineutraalin arvoketjun,
kokonaan vihreällä sähköllä ja uusiutuvalla
lämpöenergialla toimivan tuotannon sekä kestävän
vedenkäytön. Kestävän kehityksen mukaisten
tuotteiden osalta Olvi-konserni kehittää vastuullisia
tuotekonsepteja, edistää vastuullista juomakulttuuria
ja lisää alkoholittomien tuotteiden osuutta
valikoimassa.
Eettisten toimintatapojen noudattamiseen sitoutetaan
niin henkilöstö kuin liiketoimintakumppanit ja muut
kumppanit. Vuorovaikutteinen yhteistyö sidosryhmien
kanssa tukee konsernin vastuullisuuden päämääriä.
Vaikuttavaa sidosryhmätyötä tehdään läpi toimintojen
ja arvoketjun. Olennaisten kestävyysseikkojen
tavoitteet ja mittarit määritetään konsernin prosessien
mukaisesti.
Sidosryhmien etuja ja näkemyksiä kuullaan
olennaisuus analyysiin liittyvien haastattelujen
ja kyselyiden lisäksi muun yhteydenpidon ja
yhteistyön kautta. Vuorovaikutuksesta keskeisimpien
sidosryhmien kanssa on annettu tarkemmin tietoa
osiossa Sidosryhmien odotukset ja näkemykset.
Sidosryhmien edut ja näkemykset otetaan huomioon
olennaisten kestävyysseikkojen tavoitteiden
ja mittareiden määrittelyissä. Vastuullisuuden
19OLVI OYJ
päätavoitteet on kuvattu tarkemmin osiossa
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
hallinta.
KESTÄVÄN KEHITYKSEN PANOSTUKSET
Olvi-konserni huomioi investoinneissaan
vastuullisuuden ja panostaa ratkaisuihin,
jotka edistävät vastuullisuustavoitteiden
saavuttamista. Ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi
keskitytään ratkaisuihin, jotka vähentävät
fossiilisten polttoaineiden käyttöä, parantavat
energiatehokkuutta, mahdollistavat kiertotalouden ja
vähentävät hiilidioksidipäästöjä suoraan.
Sosiaalisessa vastuussa panostetaan työturvallisuu-
den ja -hyvinvoinnin, monimuotoisuuden ja tasa-arvon
sekä tuoteturvallisuuden edistämiseen. Panostukset
koulutukseen ja osaamiseen kehittämiseen tukevat
myös näitä teemoja. Hyvää hallintotapaa tukevat
investoinnit, joilla edistetään tietoturvaa ja
digitalisaatiota sekä läpinäkyvää raportointia.
Investointien rahoittamiseen Olvi-konserni tulee
käyttämään vihreää luottoa. Investointi on todettu
vihreäksi rahoittajan Green Bond Frameworkin ja
siinä olevien kriteerien perusteella, jotka liittyvät
energiatehokkuuden parantamiseen. Kyseisellä
investoinnilla Olvi pystyy puolittamaan Iisalmen
tehtaan keittämön lämmönkulutuksen ja investointi
parantaa myös huomattavasti resurssitehokkuutta.
Liiketoimintamalli ja arvoketju
Olvi-konsernin toiminta jaetaan kolmeen
liiketoimintasegmenttiin: Suomi, Itämeren alue ja Valko-
Venäjä. Olvi-konserniin kuuluvat Suomessa emoyhtiö
Olvi Oyj sekä tytäryhtiöt Servaali Oy ja Helsingin
tislaamo Oy. Itämeren alueella on AS A. Le Coq Virossa,
A/S Cēsu Alus Latviassa, AB Volfas Engelman Liettuassa
ja A/S Bryggeriet Vestfyen Tanskassa. OAO Lidskoe
Pivo toimii Valko-Venäjällä.
Yhtiöiden omien maiden markkinoiden lisäksi Olvi-
konsernilla oli vientiä lähes 80 maahan vuonna
2024. Suurin osa viennistä tapahtuu Eurooppaan.
Olvi-konsernin asiakasryhmiä ovat yritysasiakkaat ja
kuluttajat. Olvi-konsernissa oli 31.12.2024 yhteensä
2 459 työsuhteista työntekijää. Tarkempi jaottelu
työntekijöistä maittain on esitetty osiossa S1 Oma
työvoima.
Olvi-konsernin suurimmat tuoteryhmät ovat oluet,
virvoitusjuomat ja kivennäisvedet. Olvi-konsernilla on
miedoissa alkoholijuomissa vahvat markkinaosuudet,
ja alkoholittomissa tuotteissa markkinaosuudet ovat
kehittyneet positiivisesti. Strategian mukaisesti Olvi-
konserni keskittyy markkina-aseman vahvistamiseen
kasvavissa tuoteryhmissä, kuten alkoholittomissa
tuotteissa, ja HoReCa-myyntikanavassa.
Olvi-konserni kehittää tuotevalikoimaansa huomioiden
kuluttajien odotukset lisäämällä erityisesti sokerittomia
ja vähäsokerisia tuotteita sekä alkoholittomia tuotteita.
Lisäksi tuotteiden osalta edistetään vastuullisten
raaka-aineiden ja pakkausmateriaalien käyttöä.
Tuotepakkauksissa jatketaan kierrätysmateriaalien
osuuden lisäämistä.
Olvi-konsernin arvoketju muodostuu seuraavasti:
Tuotantoketjun alkupää: Viljely ja
materiaalituotanto, raaka-aineiden ja pakkausten
valmistus, ostotuotteet, materiaalien ja
ostotuotteiden kuljetus ja varastointi
Oma toiminta: Tuotantolaitokset
Tuotantoketjun loppupää: Valmiiden tuotteiden
kuljetus ja varastointi, asiakkaat (vähittäiskauppa
ja anniskelu), kuluttajat ja loppukäyttäjät,
kierrätys
Olvi-konsernin arvoketju alkaa alkutuotannosta
ja maanviljelystä raaka-aineiden osalta.
Tuotteita varten hankituista materiaaleista
suurin osa on pakkausmateriaaleja. Vuoden
2024 lopussa Olvi-konsernilla oli 344 raaka-
aineiden ja pakkausmateriaalien toimittajaa.
Lähes kaikki Olvi-konsernin logistiikka tapahtuu
tiekuljetuksena, ja kuljetuksia ajetaan yhteistyössä
logistiikkakumppaneiden kanssa.
Vuonna 2024 Olvi-konsernilla oli 11 457 yritysasiakasta.
Tuotteet päätyvät kuluttajille eri myyntikanavien,
kuten kauppojen ja HoReCa-toiminnan, kautta. Olvi-
konsernin tuotteiden käytetyt kuluttajapakkaukset
menevät kierrätykseen, mikä mahdollistaa tuotteiden
materiaalin käyttämisen uudelleen ja edistää
kiertotaloutta. Pantillisten juomapakkausten
kierrätysjärjestelmät toimivat Suomessa, Virossa,
Latviassa, Liettuassa ja Tanskassa. Valko-Venäjällä
järjestelmän rakentaminen on selvityksessä.
20OLVI OYJ
Olvi-konsernin arvonluonti
Taulukossa kuvattu Olvi-konsernin tuotantopanoksia sekä tuotoksia ja tuloksia asiakkaille, sijoittajille ja muille sidosryhmille vuonna 2024.
TUOTANTOPANOKSET
Henkilöstö
Olvi-konsernissa keskimäärin 2 425
työntekijää kuudessa maassa
Luonnonvarat
Raaka-aineet ja pakkausmateriaalit 4 978
kpl
Vesi 2 682 miljoonaa litraa
Uusiutuvaa energiaa 45 % ja vihreää
sähköä 69 %
Aineettomat resurssit
Brändit ja tuotemerkit 267 kpl
Tutkimus- ja kehittämistoiminta 9,7
miljoonaa euroa
Osaaminen keskimäärin 10 vuoden
työkokemus
Taloudelliset resurssit
Vahva tase; omavaraisuusaste 60,3 %
Hyvä kannattavuus; oikaistu liiketulos 12,4 %
Investoinnit 43,7 miljoonaa euroa
Oma tuotanto
6 panimo- ja juomatehdasta ja 2
pienpanimoa
1 mehutehdas
2 vesitehdasta
1 tislaamo
Yhteistyökumppanit
Asiakkaat 11 457
Tavarantoimittajat ja logistiikkakumppanit
Muut sidosryhmät ja kumppanit
TUOTOKSET
Työntekijöille
Työllistäminen suoraan ja välillisesti
Olvi-konsernin työntekijöiden työhyvinvoinnin edistäminen;
henkilöstötutkimuksen tulos kokonaisluokitus AA+ (vuosi 2024)
Olvi-konsernin työntekijöiden osaamisen kehittäminen;
koulutustuntien määrä 108 648
Toimenpiteitä tapaturmattoman työympäristön varmistamiseksi
Olvi-konsernissa; tapaturmien määrä 28
Ihmisoikeuksien ja monimuotoisuuden huomioiminen ja
edistäminen läpi arvoketjun (Eettinen ohjeistus ja Eettinen
ohjeistus kumppaneille)
Asiakkaille ja kuluttajille
Tuotevalikoiman alkoholillisissa ja alkoholittomissa tuoteryhmissä
4 660 tuotetta; erityisesti alkoholittomien tuoteryhmien
kehittäminen
Innovatiivisia, terveellisiä ja paikallisia tuotteita; 421 uutta
tuotetta
Ympäristölle
Materiaalien ja sivuvirtojen kierrätyksen ja uusiokäytön
kehittäminen luonnon monimuotoisuus huomioiden
Sekajätteen minimointi
Uusiutuvan energian ja vihreän sähkön määrän lisääminen
Vedenkäyttö valmistuotelitraa kohti 2,79
Ilmastopäästöt -13,4 % (Scope 1 ja 2) ja -1,3 % (Scope 3) vs. 2023
Taloudellisen arvon jakaminen
Palkat ja palkkiot työntekijöille 73,4 miljoonaa euroa
Osingot omistajille 24,9 miljoonaa euroa osinkoa
Rahoittajat 0,5 miljoonaa euroa
Ostot yhteistyökumppaneilta 839,1 miljoonaa euroa
Liiketoiminnan kehitys investoinnit + oikaistu liiketulos yhteensä
125,1 miljoonaa euroa
Verot yhteiskunnalle 667,3 miljoonaa euroa
Valmisteverot 453,5 miljoonaa euroa
Arvonlisäverot 158,5 miljoonaa euroa
Muut verot 55,3 miljoonaa euroa
21OLVI OYJ
Arvoketju
Viljely
Raaka-aineet
LogistiikkaAsiakkaat
Kuluttajat
Kierrätys
Tuotanto-
leitokset
SIDOSRYHMIEN ODOTUKSET JA
NÄKEMYKSET
Olvi-konsernille on tärkeää kuulla ja ymmärtää
keskeisten sidosryhmien odotuksia, näkemyksiä
ja tarpeita vastuullisuuteen liittyen. Vuonna
2024 laaditun kaksoisolennaisuusarvioinnin
taustatietoina huomiotiin Olvi-konsernin aiempien
vuosien olennaisuusanalyysit, joiden kyselyihin ja
haastatteluihin osallistui laajasti eri sidosryhmiä, sekä
tehdyt vastuullisuuden sidosryhmätutkimukset.
Kaksoisolennaisuusarvioinnin tuloksina syntyneet
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet huomioidaan
vuonna 2025 sidosryhmille tehtävissä kyselyissä
ja haastatteluissa. Kaksoisolennaisuusarviointia
päivitetään tarvittaessa näiden tulosten perusteella.
Aktiivinen keskustelu ja yhteistyö sidosryhmien kanssa
on tärkeää Olvi-konsernin strategian toteuttamiseksi
ja liiketoiminnan kehittämiseksi. Vaikuttavan
sidosryhmätyön tekeminen eri sidosryhmien kanssa on
yksi konsernin vastuullisuuden päätavoitteista. Olvi-
konserni haluaa tehdä vuorovaikutteista yhteistyötä,
joka heijastaa konsernin arvoja sekä vastuullisuuden
päätavoitteita ja päämääriä.
Sidosryhmien kanssa ollaan vuorovaikutuksessa eri
viesintäkanavien kautta osana jokapäiväistä toimintaa.
Lisäksi Whistleblowing -ilmoituskanava on kaikkien
sidosryhmien käytössä. Sidosryhmien näkemyksiä ja
heiltä saatua palautetta raportoidaan Olvi-konsernin
johdolle, hallinnolle ja valvontaelimille osana
säännöllistä vastuullisuuteen liittyvää raportointia.
Sidosryhmävuorovaikutus
Keskeiset aiheet Odotuksiin vastaaminen Vuorovaikutuskanavia
Asiakkaat Innovatiiviset ja turvalliset tuotteet, hyvä asiakaspalvelu sekä
toimitusvarmuus
Tuotteiden vastuullisuus kaikilla vastuullisuuden osa-alueilla – erityisesti
vastuullisen arvoketjun päästöjen vähentäminen
Arvoketjun yhteistyömallit ja kumppanuudet, vastuullisuustieto
Jatkuvan ja vuorovaikutteisen dialogin ylläpitäminen sekä
palautteen hyödyntäminen
Yhteistyö toiminnan ja tuotteiden kehittämiseksi
Digitaalisuus ja data
Asiakastapaamiset ja -tapahtumat
Kyselyt
Yhteistyöprojektit
Tavarantoimittajat ja
muut kumppanit
Hyvämaineinen kumppani, joka tarjoaa kilpailukykyä tukevia palveluita ja
ratkaisuja
Kestävän kehityksen mukainen toiminta, tuotteet ja vastuullisuustieto
Vastuullinen alkutuotanto, luonnon monimuotoisuus ja ihmisoikeudet läpi
arvoketjun
Yhteistyön kehittäminen vastuullisuuden edistämiseksi
Eettiseen ohjeistukseen sitoutumisen seuranta
Auditointien kehittäminen vastuullisuuden näkökulmasta
Yleinen yhteydenpito
Eettinen ohjeistus
Tapaamiset ja tilaisuudet
Yhteistyöprojektit
Itsearvioinnit, kyselyt ja auditoinnit
Koulutukset
Kuluttajat Turvalliset tuotteet
Vastuulliset tuotteet ja vastuullinen toiminta sekä avoin, läpinäkyvä ja
luotettava tieto tuotteista ja niiden vastuullisuudesta läpi arvoketjun
Kotimaisten tuotteiden tarjonta
Kiertotalouden periaatteiden mukaisia raaka-aineita ja
pakkausmateriaaleja sisältävien tuotevalikoiman laajentaminen
Kuluttajien näkemysten kuuntelu ja huomioon ottaminen
Aktiivinen kommunikointi
Turvallisten ja korkealaatuisten tuotteiden varmistaminen
Asiakaspalvelukanavat
Kyselytutkimukset
Verkkosivut ja sosiaalinen media
Pakkaukset
Työntekijät Työturvallisuuden takaaminen sekä työhyvinvoinnin ylläpitäminen ja
edistäminen
Osaamisen kehittyminen työtehtävien mukaisesti, myös
vastuullisuusteemoissa
Ympäristöaiheiden merkityksen kasvu
Jokapäiväinen vuorovaikutus sekä palautteen hyödyntäminen
toiminnan kehittämiseksi
Erilaiset havaintojärjestelmät (esimerkiksi turvallisuushavainnot) ja
muut tavat osallistua toiminnan kehittämiseen
Koulutus
Henkilöstötutkimus ja pulssikyselyt ja näiden pohjalta tehtävät
toimenpiteet
Jokapäiväinen vuorovaikutus ja palaute
Palaverikäytännöt
Koulutukset
Tilaisuudet ja tapahtumat
Sisäiset viestinnän ja koulutuksen kanavat
Henkilöstötutkimus ja -kyselyt
Kehityskeskustelut
Sijoittajat ja
osakkeenomistajat
Kannattava kasvu ja riskien- ja maineenhallinta
Edistyksellinen toiminta vastuullisuusasioissa niin omassa toiminnassa,
tuotevalikoimassa kuin arvoketjussa
Vastuullisuusteemat, erityisesti ihmisoikeudet, luonnon monimuotoisuus
ja ilmastonmuutos
Vakaa osingonmaksu ja osakekurssin kehitys
Pidemmän aikavälin ilmastopäästöjen vähentämistavoitteet (SBTi),
päästöjen vähentämisen toimenpiteet ja CDP-raportointi
Kattavampaa tietoa vastuullisuusarviointeja varten
Taloudellisen arvon luonti
Verkkosivut ja sosiaalinen media
Yhtiökokous
Vuosi- ja osavuosikatsaukset (tiedotteet, videot)
Sijoittaja-arvioinnit
Muut sijoittajatapahtumat ja -tapaamiset
Yhteiskunta,
viranomaiset ja
media
Yhteiskunta: Vastuullisen juomakulttuurin ja tuotevalikoiman edistäminen
sekä taloudellisen arvon tuottaminen, hyvä veronmaksukyky ja
yhteiskuntavastuun kantaminen
Viranomaiset: Lainsäädännön ja asetusten noudattaminen sekä toiminnan
kestävä kehittäminen
Media: Läpinäkyvä ja luotettava tieto sekä nopea viestintä, pörssiyhtiön
vaateiden mukaisesti
Verojen maksu ja tuotevalikoiman kehittäminen
Vaikuttamista jäsenliittojen ja muiden toimialan järjestöjen kautta
eri maissa
Vastuullisuuden lainsäädäntöön valmistautuminen ja kestävän
kehityksen tutkimushankkeisiin osallistuminen
Aktiivinen kommunikointi median kanssa
Jatkuva keskustelu ja tapaamiset
Yhteistyöprojektit
Yhteiskunnan sekä viranomaisten odotusten
kehittymisen seuraaminen
Aktiivinen rooli jäsenliitoissa
Osallistuminen keskusteluun mediassa ja
yhteistyön tekeminen
Toimialajärjestöt,
muut järjestöt ja
yhdistykset
Vastuullinen toiminta läpi arvoketjun, sitoumuksien noudattaminen ja
riskienhallinta
Toimialan kehittämisessä mukanaolo
Proaktiivinen rooli ekologisen, sosiaalisen ja taloudellisen muutoksen
hallinnassa
Keskusteluihin osallistuminen jäsenliittojen ja muiden toimialan
järjestöjen kanssa
Liittyminen sitoumuksiin vastuullisen toiminnan kehittämiseksi
toimialalla, kuten UN Global Compact
Yhteistyö vastuullisuuden edistämiseksi
Jatkuva keskustelu
Tapaamiset ja tapahtumat
Yhteistyöprojektit
Jäsenyydet ja yhteistyökumppanuudet
Paikalliset yhteisöt Oman toiminnan vaikutukset
Tuen antaminen ja yhteistyömahdollisuudet
Vastuullisen toiminnan kehittäminen
Suora ja epäsuora työllistäminen
Paikallisen elinvoiman kehittäminen yhdessä muiden alueen
toimijoiden kanssa
Yhteistyö kaupunkien ja oppilaitosten kanssa
Jatkuva keskustelu
Tapaamiset ja tapahtumat
Hankkeet ja yhteistyöprojektit
22OLVI OYJ
OLENNAISTEN VAIKUTUSTEN, RISKIEN JA
MAHDOLLISUUKSIEN HALLINTA
Tunnistaminen ja arviointi
Olvi-konsernissa tehdään vuosittain
kaksoisolennaisuusarviointi, jonka avulla tunnistetaan
ja arvioidaan olennaisten aiheiden vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia. Arvioinnissa arvioidaan
ensin todellisia ja mahdollisia, kielteisiä ja positiivisia
kestävyysvaikutuksia yhteiskuntaan ja ympäristöön,
jonka jälkeen arvioidaan taloudellisia vaikutuksia eli
riskejä ja mahdollisuuksia Olvi-konsernin kehitykseen,
tulokseen ja taloudelliseen asemaan liittyen.
Arvioinneissa huomioidaan Olvi-konsernin vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet sekä omassa toiminnassa et
arvoketjussa.
Olvi-konserni teki ensimmäistä kertaa kaksois-
olennaisuusarvioinnin EU:n kestävyysraportointi-
direktiivin ESRS-standardien mukaisesti vuonna 2023,
jota tarkennettiin 2024 aikana. Hallitus hyväksyi
kaksoisolennaisuusarvioinnin tulokset ensimmäisen
kerran loppuvuodesta 2024.
Kaksoisolennaisuuden arviointi tehtiin neljässä eri
työpajassa, joiden aiheet olivat:
1) Arvoketjun ja vaikutusten kartoitus
2) Yksittäisten vaikutusten arviointi:
Vaikutuksen olennaisuus
3) Yksittäisten vaikutusten arviointi:
Taloudellisen vaikutuksen olennaisuus
4) Olennaisuuden tulosten vahvistaminen
Kaksoisolennaisuusarvioinnin työpajoihin osallistui
asiantuntijoita kaikista konserniyhtiöistä ja eri
toiminnoista konserni- ja yhtiötasolla. Heillä on
syvällistä tietoa Olvi-konsernin päivittäisestä työstä
ja näkemyksiä käsiteltävistä aiheista konsernin ja
konserniyhtiöiden näkökulmasta. Työpajoihin osallistui
seuraavia toimintoja: hankinta, myynti, markkinointi,
taloushallinto, henkilöstöhallinto ja muu hallinto,
vastuullisuus, ympäristö ja energia, tuotanto ja
logistiikka.
Olvi-konsernissa tehtävät vuosittaiset
riskikartoitukset, sidosryhmien olennaisten
asioiden kartoitukset ja megatrendien tunnistukset
toimivat pohjana kaksoisolennaisuusarvioinnin
tekemisessä. Vaikutusten ja riskien tunnistamis-,
arviointi- ja hallintaprosessi on integroitu yleiseen
riskienhallintaprosessiin soveltuvin osin.
Vastuullisuuden riskikartoituksissa arvioidaan
ihmisoikeusvaikutuksia ja tunnistetaan
ilmastoriskejä. Ilmastoriskien tunnistamisessa ja
arvioinnissa hyödynnetään resilienssianalyysia ja
ilmastoskenaarioanalyysia, joiden toteuttamisesta
ja tuloksista on kerrottu tarkemmin osiossa E1
Ilmastonmuutos. Kartoitukset ovat integroitu
osaksi ERM-riskien ja mahdollisuuksien arviointia
ja hallintaa. Vastuullisuuteen liittyviä riskejä liittyy
myös strategisiin, liiketoiminnallisiin, taloudellisiin
ja compliance-riskeihin, joita arvioidaan ERM-riskien
prosessien mukaisesti.
Sidosryhmien odotuksien ja tarpeiden tunnistamiseksi
keskeisiä sidosryhmiä otetaan mukaan pääsääntöisesti
kyselyillä, haastatteluilla tai työpajoihin
osallistumisella. Tämän lisäksi tehdään lainsäädäntöjen
mukanaan tuomien riskien, mahdollisuuksien ja
muutostarpeiden analysointi. Samalla tunnistetaan
megatrendit, jotka vaikuttavat toimintaympäristöön
sekä juomatoimialaan koko arvoketjun osalta.
Kaksoisolennaisuusarvioinnin prosessiin osallistui
sekä sisäisiä että ulkoisia asiantuntijoita, minkä
lisäksi edellisten vuosien sidosryhmäkyselyiden ja
-haastatteluiden tuloksia hyödynnettiin arvoketjun
23OLVI OYJ
kartoituksessa ja vaikutusten arviointiin keskittyvissä
työpajoissa. Vuoden 2025 syksyllä Olvi-konsernissa
tehtävä kaksoisolennaisuusarvioinnin päivitys sisältää
sidosryhmäkyselyitä ja -haastatteluja.
Arvoketjun ja vaikutusten kartoitus
Arvoketjun kartoituksen tavoitteena oli kuvata Olvi-
konsernin toiminta, tuotteet, palvelut ja liikesuhteet
koko arvoketjun osalta/koko arvoketjussa. Tavoitteena
oli ymmärtää kestävän kehityksen asiayhteydet ja
sidosryhmät vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamiseksi ja arvioimiseksi. Lisäksi tavoitteena
oli tunnistaa todelliset ja mahdolliset vaikutukset
(positiiviset ja negatiiviset) sekä riskit ja
mahdollisuudet, jotka vaikuttavat tai joiden voidaan
kohtuudella odottaa vaikuttavan Olvi-konsernin
taloudelliseen kehitykseen, tulokseen ja asemaan.
Konsernin arvoketju ja alakategoriat määriteltiin, ja
niiden pohjalta tunnistettiin kullekin alakategorialle
keskeiset kestävän kehityksen aiheet ja sidosryhmät,
sekä mahdolliset ja todelliset myönteiset tai kielteiset
vaikutukset. Olvi-konsernin arvoketju on kuvattu
tarkemmin tämän osion kohdassa Kestävyyden
strategia.
YKSITTÄISTEN VAIKUTUSTEN ARVIOINTI: VAIKUTUKSEN
OLENNAISUUS
Arvioinnissa on otettava huomioon yrityksen todelliset
ja mahdolliset, kielteiset ja positiiviset vaikutukset
sen omaan toimintaan sekä arvoketjun alku- ja
loppupäähän. Vaikutusten arviointi tulee tehdä lyhyellä,
keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä kattaen kaikki
sidosryhmät, joihin yhtiö vaikuttaa.
Ensimmäisessä työpajassa muodostettua vaikutusten
listaa käytettiin yksittäisten vaikutusten arvioimiseksi
ja pisteyttämiseksi. Lyhyt, keskipitkä ja pitkä aikaväli
määriteltiin ESRS:n raportoinnin mukaisesti.
Vaikutukset arvioitiin vakavuuden ja todennäköisyyden
perusteella. Vakavuus koostuu mittakaavan, laaja-
alaisuuden ja korjattavuuden arvioinnista, joille kullekin
oli määritelty pisteytysasteikot.
Mittakaava: Kuinka vakava negatiivinen vaikutus
on tai kuinka hyödyllinen positiivinen vaikutus on
arvioitavalle aiheelle
Laaja-alaisuus: Kuinka laajoja negatiiviset
tai positiiviset vaikutukset ovat.
Ympäristövaikutusten osalta laaja-alaisuus
voidaan ymmärtää ympäristövahingon
laajuudeksi tai maantieteelliseksi alueeksi.
Korjattavuus: Voidaanko kielteisiä vaikutuksia
korjata tai ennallistaa ja missä määrin.
Korjattavuus määriteltiin vain kielteisten
vaikutusten osalta.
Todennäköisyyden arvioinnissa käytettiin myös
pisteytysasteikkoa sekä positiivisille että negatiivisille
vaikutuksille. Vaikutusten kokonaispisteytykset
muodostuivat vaikutuksen vakavuuden ja
todennäköisyyden yhteisarvosta. Mahdollisten
kielteisten ihmisoikeusvaikutusten arvioinnissa on
huomioitava, että vakavat ihmisoikeusvaikutukset
voivat aiheuttaa merkittävää haittaa, vaikka niiden
todennäköisyys olisi alhainen ja tämän vuoksi
ne tulee luokitella olennaiseksi vaikutukseksi
kokonaispisteytyksestä riippumatta.
YKSITTÄISTEN VAIKUTUSTEN ARVIOINTI: TALOUDELLINEN
OLENNAISUUS
Arvioinnissa on otettava huomioon riskejä ja
mahdollisuuksia aiheuttavat kestävyysseikat,
jotka vaikuttavat yhtiön taloudelliseen asemaan,
taloudelliseen tulokseen, kassavirtoihin, rahoituksen
saatavuuteen tai pääomakustannuksiin. Nämä
huomioidaan lyhyellä, keskipitkällä tai pitkällä
aikavälillä.
Kolmannessa työpajassa arvioitiin riskejä ja
mahdollisuuksia kunkin kestävyysraportointistandardin
käsittelemän kestävyysaiheen sekä yhtiökohtaisten
riskien ja mahdollisuuksien osalta taloudellisten
vaikutusten tunnistamiseksi. Arvioinnissa käsiteltiin
myös edellisessä työpajassa tunnistettujen kielteisten
ja myönteisten vaikutusten aiheuttamia riskejä
ja mahdollisuuksia Olvi-konsernin taloudelliselle
toiminnalle. Riskit ja mahdollisuudet pisteytettiin
esiintymisen todennäköisyyden sekä arvioidun
taloudellisen vaikutuksen suuruuden perusteella.
Esiintymisen todennäköisyyden sekä vaikutuksen
suuruuden arvioinnissa käytettiin Olvi-konsernin
riskienhallinnassa käytettävää asteikkoa, sekä
sen kaksoisolennaisuusarvioinnin laadintahetkellä
voimassa olevia aikahorisontteja (alle yksi kuukausi,
1–6 kuukautta, alle vuosi, yli vuosi).
Riskienhallintaprosessia on päivitetty vuoden 2024
loppupuolella, ja jatkossa riskienhallinnan sekä
taloudellisen vaikutuksen arvioinnin aika-asteikot
tulevat vastaamaan ESRS-raportoinnissa käytettäviä
aikavälejä. Taloudellisten vaikutusten ominaisriskien
kokonaispisteytykset muodostettiin todennäköisyyden
ja suuruuden keskiarvona.
OLENNAISUUDEN TULOSTEN VAHVISTAMINEN
Yhteenvetoa vaikutuksien olennaisuudesta ja
taloudellisesta olennaisuudesta tarkasteltiin
ja kynnysarvot olennaisuudelle vahvistettiin.
Yhteenvedossa kielteiset ja positiiviset vaikutukset
asetettiin tärkeysjärjestykseen niiden suhteellisen
vakavuuden ja todennäköisyyden perusteella ja riskit
ja mahdollisuudet suuruuden ja todennäköisyyden
perusteella.
Kaksoisolennaisuusarvioinnin tuloksena tunnistettiin
olennaisiksi aihekohtaisiksi raportointistandardeiksi E1
Ilmastonmuutos, E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat,
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous, S1 Oma
työvoima, S2 Arvoketjun työntekijät, S4 Kuluttajat ja
loppukäyttäjät sekä G1 Liiketoiminnan harjoittaminen.
Raportoinnin ulkopuolelle jäivät E2 Pilaantuminen, E4
Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit sekä S3
Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt.
Vuonna 2024 tarkennettiin kaksoisolennaisuusarvioinnin
tuloksia sekä listattiin olennaisten osa-aiheiden ja
osaosa-aiheiden olennaiset tietopisteet. Vastuullisuus
ja siihen liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet on keskeinen osa Olvi-konsernin
strategiaa ja liiketoimintamallia. Erityisesti tietyt
olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on
24OLVI OYJ
tunnistettu strategisesti merkittäviksi ja nämä on
huomioitu vastuullisuuden päätavoitteissa. Ilmastoon
liittyen konsernin strategiasta ja liiketoimintamallista
sekä resilienssianalyysista ja sen tuloksista on kerrottu
tarkemmin osiossa E1 Ilmastonmuutos.
Kaksoisolennaisuusarvioinnin perusteella tunnistetut
olennaiset aiheet, osa-aiheet ja osaosa-aiheet
käsiteltiin hallituksen valiokunnissa ja hyväksyttiin
hallituksessa. Lisäksi on varmistettu, että hyväksytyt
kaksoisolennaisuusarvioinnin tulokset perustuvat
sidosryhmätyöskentelyssä tunnistettuihin
kestävyysaiheisiin ja niihin yhdistettyihin vaikutuksiin,
riskeihin ja mahdollisuuksiin, jotka on kuvattu ja
pisteytetty yksityiskohtaisesti.
Hallituksen hyväksymät olennaisuuden arvioinnin
tulokset, eli Olvi-konsernin olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet, on kuvattu tarkemmin
seuraavissa taulukoissa. Taulukot kertovat
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien luonteen,
kohdistuvatko ne omaan toimintaan vai arvoketjuun
sekä aikahorisontit. Näiden jälkeen on esitelty Olvi-
konsernin vastuullisuuden päätavoitteet ja -mittarit,
joilla vastataan tunnistettuihin olennaisiin vaikutuksiin.
Kestävyysraportin lopussa olevissa liitteissä
on taulukko, johon on listattu Olvi-konsernin
toimintaperiaatteet ja sitoumukset sekä näiden
olennaiset sidosryhmät ja saatavuus. Lisätietoa
Olvi-konsernin kestävyyden olennaisten aiheiden
vaikutuksista ja riskeistä, sekä toimenpiteistä näiden
hallitsemiseksi, on luettavissa kestävyysraportin kunkin
aihealueen standardista. Lisäksi kestävyysraportin
lopussa olevissa liitteissä on taulukko Olvi-konsernin
sertifioiduista johtamisjärjestelmistä, jotka auttavat
hallitsemaan vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia.
Vaikutuksen olennaisuus
Ei-olennainen
Kaksoisolennaisuus
Taloudellinen olennaisuus
VAIKUTUKSEN OLENNAISUUS
Ei-olennainen Olennainen
TALOUDELLINEN OLENNAISUUS
RAPORTOINNIN ULKOPUOLELLA
Ei-olennainen Olennainen
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (E1)
Ilman pilaantuminen (E2)
Veden pilaantuminen (E2)
Maaperän pilaantuminen (E2)
Elävien organismien ja elintarvikkeiden pilaantuminen (E2)
Ongelma-aineet (E2)
Erityistä huolta aiheuttavat aineet (E2)
Mikromuovit (E2)
Biologisen monimuotoisuuden vähenemisen suorat vaikutustekijät (E4)
Merten luonnonvarat (E3)
Vaikutukset lajien tilaan (E4)
Vaikutukset ekosysteemien laajuuteen ja tilaan
(E4)
Vaikutukset ekosysteemipalveluihin ja riippuvuudet niistä (E4)
Jäte (E5)
Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien
resurssien käyttö (E5)
Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien
ulosvirtaukset (E5)
Vesi
(E3)
Ilmastonmuutoksen hillintä (E1)
Energia (E1)
Työolot: Työaika (S1)
Työolot (S1)
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset
mahdollisuudet kaikille (S1)
Muut työhön liittyvät oikeudet
(S1)
Työolot (S2)
Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin
kohdistuvat vaikutukset (S4)
Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien
henkilökohtainen turvallisuus (S4)
Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien
sosiaalinen inkluusio (S4)
Yrityskulttuuri (G1)
Väärinkäytösten paljastajien suojelu (G1)
Korruptio ja lahjonta (G1)
Ympäristö Sosiaalinen vastuu Hallintotapa
Olennaisuuden matriisi
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset
mahdollisuudet kaikille (S2)
Muut työhön liittyvät oikeudet (S2)
Yhteisöjen taloudelliset, sosiaaliset ja
sivistykselliset oikeudet (S3)
Yhteisöjen kansalaisoikeudet ja poliittiset
oikeudet (S3)
Alkuperäiskansojen oikeudet (S3)
Eläinten hyvinvointi (G1)
Poliittinen vuorovaikutus ja lobbaustoiminta (G1)
Suhteet tavaran- ja palveluntoimittajiin,
mukaan lukien maksukäytännöt (G1)
25OLVI OYJ
Kestävyyden olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
VAIKUTUS,
RISKI VAI
MAHDOLLISUUS
SIJAINTI ARVOKETJUSSA AIKAHORISONTTI
OLENNAINEN OSA-AIHE ALKUPÄÄ
OMAT
TOIMINNOT LOPPUPÄÄ KUVAUS LYHYT KESKIPITKÄ PITKÄ
E1 ILMASTONMUUTOS
Ilmastonmuutoksen hillintä
Kasvihuonekaasupäästöt
Olvi-konsernin omassa toiminnassa, eli juomien valmistuksessa, vapautuu
omista tuotantolaitoksista Scope 1-kasvihuonekaasupäästöjä
ostetusta energiasta Scope 2-kasvihuonekaasupäästöjä
Ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi Olvi-konserni on
jättänyt hyväksyttäväksi tieteeseen perustuvat päästövähennystavoitteet
laatinut toimintasuunnitelmia päästöjen vähentämiseksi sekä omassa toiminnassaan että arvoketjussaan
etenee kohti hiilineutraaliutta erityisesti lisäämällä uusiutuvan sähkön ja energian käyttöä
Kasvihuonekaasupäästöt Olvi-konsernin juomavalmistajana hankkimien materiaalien ja palveluiden valmistamisesta ja kuljettamisesta aiheutuu
kasvihuonekaasupäästöjä.
Myös tuotteiden toimitus asiakkaille, myyminen ja pakkausten loppukäsittely aiheuttavat kasvihuonekaasupäästöjä.
Kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisen
taloudelliset vaikutukset
Oman toiminnan kasvihuonekaasupäästöjen vähentäminen tarvitsee lisäinvestointeja.
Energia
Uusiutuvan energian käytön lisääminen
(kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi)
Olvi-konsernilla on toimintasuunnitelmia energiankulutuksen vähentämiseksi ja uusiutuvan energian osuuden lisäämiseksi
positiivisen ympäristövaikutuksen luomiseksi:
energiakatselmukset tehdään säännöllisesti kaikissa toimintayksiköissä
lämmön talteenottojärjestelmiä kehitetään
automaattista lämmityksen/jäähdytyksen ohjausta sekä energian talteenottoa varastoissa kehitetään
siirrytään LED-valaistukseen kaikissa toimintayksiköissä
Kaikille toimintayksiköille on investointisuunnitelmat uusiutuvan energian/sähkön käyttöön vuoteen 2030 mennessä.
Kasvihuonekaasupäästöt energian kulutuksen
seurauksena
Juomavalmistajana Olvi-konserni käyttää päivittäin energiaa omassa toiminnassaan, millä on negatiivinen vaikutus
energiankulutuksen aiheuttamien kasvihuonekaasupäästöjen vuoksi. Olvi-konserni ei kuitenkaan toimi energiaintensiivisellä
alalla. Energiaa on arvioitu kuten kasvihuonekaasupäästöjä (Scope 1 & 2), koska se tuottaa suurimman osan omista
kasvihuonekaasupäästöistä.
Uusiutuvan energian käytön lisääminen
(kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi)
Olvi-konsernin tavoite hiilineutraalista arvoketjusta sisältää energian päästöjen vähentämisen. Eettinen ohjeistus kumppaneille
painottaa energiankäytön vähentämistä ja siirtymistä uusiutuvan energian käyttöön. Muutoksen etenemistä seurataan
toimittajien arviointiprosessissa.
Kasvihuonekaasupäästöt energian kulutuksen
seurauksena
Olvi-konsernin arvoketjun on käytettävä energiaa taloudellisissa/toiminnallisissa toiminnoissaan, mikä aiheuttaa
kasvihuonekaasupäästöjä ja vaikuttaa negatiivisesti. Energiavaikutus on vain osa arvoketjun kasvihuonekaasupäästövaikutusta, ja
se on myös helpommin korjattavissa.
Uusiutumattoman energian käytön taloudelliset
vaikutukset
Fossiilisiin polttoaineisiin luottaminen voi altistaa kaikki yritykset ja arvoketjun energian hintavaihteluille ja toimitushäiriöille.
Todellinen positiivinen vaikutus
Todellinen negatiivinen vaikutus Riski Mahdollisuus
26OLVI OYJ
VAIKUTUS,
RISKI VAI
MAHDOLLISUUS
SIJAINTI ARVOKETJUSSA AIKAHORISONTTI
OLENNAINEN OSA-AIHE ALKUPÄÄ
OMAT
TOIMINNOT LOPPUPÄÄ KUVAUS LYHYT KESKIPITKÄ PITKÄ
E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat
Vesi
Vedenkulutuksen vaikutus vesivaroihin omassa
toiminnassa
Olvi-konsernilla on tavoitteita vähentää vedenottoa tuotettua litraa kohden kaikissa konserniyhtiöissä vähentääkseen
vaikutusta paikallisiin vesivaroihin. Tärkeimpiä vedenkulutuksen vähentämisen työkaluja ovat kiertopesujen kehittäminen ja
tuotannonsuunnittelu.
Vedenkulutuksen vaikutus vesivaroihin omassa
toiminnassa
Juomavalmistajana Olvi-konserni käyttää paljon vettä tuotannossaan ja vaikuttaa paikallisiin vesivaroihin.
Olvi-konsernin toimipaikat eivät sijaitse vesipula-alueilla. Lupamääräykset määrittävät paljonko vettä saa ottaa, perustuen uuden
veden muodostumiseen. Olvi-konsernin yhtiöt noudattavat näitä rajoituksia.
Vastuullisella vedenkäytöllä vähennetään negatiivista vaikutusta veteen näillä alueilla.
Vedenoton vaikutus vesivaroihin arvoketjussa Olvi-konsernin kumppanit vaikuttavat paikallisiin vesivaroihin. Olvi-konsernin kumppaneiden toimintaohjeiden kautta velvoitetaan
kumppaneita vähentämään ympäristövaikutuksia, myös veden osalta. Yksityiskohtaista tietoa arvoketjun vedenkäytöstä ei
kuitenkaan ole vielä olemassa.
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous
Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien ulosvirtaukset
Kiertotalouden edistäminen omassa toiminnassa
Ylijäämämateriaalit lajitellaan ja kierrätetään materiaalifraktioina uudelleenkäyttöä varten. Sivutuotteet (mäskit ja ylijäämähiiva)
myydään eläinten rehuksi tai biokaasun tuotantoon.
Kiertotalouden edistäminen arvoketjun
loppupäässä
Olvi-konsernin tuotteet myydään kierrätettävissä tai uudelleenkäytettävissä pakkauksissa kuluttajille ja loppukäyttäjille.
Materiaalina kierrätettävien primääripakkausten, kuten tölkkien, kierrätysaste on korkea kaikissa konserniyhtiöissä lukuun ottamatta
Valko-Venäjää, joka kehittää järjestelmäänsä.
Tuotteiden kuljetuspakkaukset, kuten lavat ja kennot, ovat uudelleenkäytettäviä tai kierrätettäviä.
Kulutetut juomat kierrätetään jäteveden käsittelyssä.
Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyt
Resurssien käyttö ja kierto omassa toiminnassa
Tärkeimpiä pakkausmateriaaleja ovat alumiinitölkit, muovi- ja lasipullot. Lisäksi käytetään jonkin verran aaltopahvia. Pääasialliset
raaka-aineet ovat vesi, ohra ja sokeri. Lisäksi käytetään pieniä määriä erilaisia hedelmiä ja humalaa. Yhä suurempi osa
pakkausmateriaaleista valmistetaan kierrätysmateriaaleista. Jotkut primääripakkausmateriaalit ovat uudelleenkäytettäviä, ja
kaikki pakkausmateriaalit ovat kierrätettäviä.
Resurssien käyttö ja kierto arvoketjun alkupäässä Olvi-konsernin arvoketju kehittää kierrätysmateriaalien käyttöä, mutta käyttää myös neitseellisiä materiaaleja, mikä vaikuttaa
ympäristöön. Suurin vaikutus tulee alumiinista, joka on siirtymässä vihreään alumiiniin. Yhä suurempi osa pakkausmateriaaleista
valmistetaan kierrätysmateriaaleista. Jotkut primääripakkausmateriaalit ovat uudelleenkäytettäviä, ja kaikki pakkausmateriaalit
ovat kierrätettäviä.
Todellinen positiivinen vaikutus
Todellinen negatiivinen vaikutus Riski Mahdollisuus
27OLVI OYJ
VAIKUTUS,
RISKI VAI
MAHDOLLISUUS
SIJAINTI ARVOKETJUSSA AIKAHORISONTTI
OLENNAINEN OSA-AIHE ALKUPÄÄ
OMAT
TOIMINNOT LOPPUPÄÄ KUVAUS LYHYT KESKIPITKÄ PITKÄ
S1 Oma työvoima
Työolot
Työllisyysturva, Riittävä palkka,
Työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu,
Yhdistymisvapaus, yritysneuvostojen olemassaolo
sekä työntekijöiden tiedonsaanti-, kuulemis- ja
osallistumisoikeudet, Työehtosopimusneuvottelut,
Työaika, Työ- ja yksityiselämän tasapaino
Kaikissa työoloihin liittyvissä asioissa on pohjana paikalliset lainsäädännöt ja määräykset, mukaan lukien työehtosopimukset.
Olvi-konserni tarjoaa työntekijöille turvallisuuden ja jatkuvuuden tunnetta sekä varmuutta työstä ja toimeentulosta tekemällä
pitkäjänteistä liiketoiminnan suunnittelua. Työntekijöitä tuetaan osallistumaan yhdistyksiin, yritysneuvostoihin ja neuvotteluihin
kollektiivisesti.
Olvi-konserni keskittyy luomaan joustavaa työkulttuuria tarjoamalla mahdollisuuksien mukaan joustavia työaikamalleja sekä erilaisia
työvuorojärjestelyjä ja -malleja.
Työaika Olvi-konsernin toimenpiteet, kuten joustavan työkulttuurin edistäminen, auttavat luomaan parempaa työympäristöä työaikojen
avulla, mikä rakentaa positiivista työnantajamielikuvaa ja heijastuu uusien työntekijöiden saatavuuteen.
Terveys ja turvallisuus Työskentelyolosuhteissa Olvi-konserni noudattaa paikallisia lainsäädäntöjä ja määräyksiä terveys- ja turvallisuusjärjestelmän
osalta. Olvi-konserni tarjoaa terveyspalveluja työterveyshuollon kautta, joka koostuu ennaltaehkäisevästä ja reaktiivisesta
terveydenhuollosta, terveyden tukemisesta ja hyvinvoinnista. Työpaikan terveys- ja turvallisuussäännöt, läheltä piti -ilmoitukset
sekä ohjeiden, koulutusten, suojavaatteiden ja määräysten noudattaminen ehkäisevät onnettomuuksia.
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille
Sukupuolten tasa-arvo ja sama palkka
samanarvoisesta työstä
Suurin osa Olvi-konsernin työntekijöistä kokee, että heitä kohdellaan oikeudenmukaisesti ja tasapuolisesti riippumatta heidän
asemastaan, sukupuolestaan, iästään tai muista vastaavista tekijöistä. Oikeudenmukainen ja tasapuolinen kohtelu näkyy muun
muassa rekrytoinnissa, palkoissa ja urakehitysmahdollisuuksissa.
Moninaisuus Olvi-konsernissa on ohjeita syrjinnän ehkäisemiseksi.
Olvi-konserni varmistaa, että monimuotoisuus näkyy myös konserniyhtiöiden hallituksissa ja johtoryhmissä.
Koulutus ja taitojen kehittäminen Olvi-konserni kannustaa ja tarjoaa työntekijöilleen mahdollisuuksia osallistua koulutukseen ja osaamisen kehittämiseen
motivoidakseen, kehittääkseen taitoja ja tietoja sekä varmistaakseen, että strategia toteutuu ja tavoitteet saavutetaan.
Toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja
häirinnän torjumiseksi
Olvi-konsernissa on nollatoleranssi syrjinnälle ja häirinnälle. Kaikki rikkomukset ja sopimaton käytös käsitellään välittömästi.
Muut työhön liittyvät oikeudet
Yksityisyys
Oman henkilöstön tietoihin ja dataan liittyvät vaikutukset hallitaan tarkasti. Olvi-konsernissa on olemassa yksityisyyden ja
luottamuksellisuuden varmistamiseksi prosessit, joita noudatetaan muun muassa väärinkäytösten ilmoittamistapauksissa.
S2 Arvoketjun työntekijät
Työolot
Todellinen positiivinen vaikutus
Todellinen negatiivinen vaikutus Riski Mahdollisuus
28OLVI OYJ
VAIKUTUS,
RISKI VAI
MAHDOLLISUUS
SIJAINTI ARVOKETJUSSA AIKAHORISONTTI
OLENNAINEN OSA-AIHE ALKUPÄÄ
OMAT
TOIMINNOT LOPPUPÄÄ KUVAUS LYHYT KESKIPITKÄ PITKÄ
Työllisyysturva
Olvi-konsernin hankinta- ja myyntisopimukset luovat tietyn ajanjakson ajan tavarantoimittajille ja asiakkaille näkyvyyttä ja
ennustettavuutta resurssointiin (kuten henkilöstö, kustannukset ja aika).
Olvi-konsernin kumppaneiden eettisesssä ohjeistuksessa edellytetään elämiseen riittävän palkan oikeuden kunnioittamista. Palkan
tulee myös täyttää vähintään lain tai alan vähimmäisvaatimukset, eikä palkasta tehdä vähennyksiä kurinpitotoimenpiteenä. Lisäksi
kirjallinen työsopimus on tarjottava. Tilannetta seurataan toimittajien arviointiprosessin yhteydessä.
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät
Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset
Laadukkaiden tietojen saatavuus
Tuotepakkaukset ja konserniyhtiöiden verkkosivut tarjoavat kuluttajille selkeää tuotetietoa.
Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien henkilökohtainen turvallisuus
Terveys ja turvallisuus
Alkoholiin ja lihavuuteen liittyvät sairaudet alkoholin ja sokeripitoisten tuotteiden väärinkäytön vuoksi
Tuotteiden, kuten energiajuomien, väärinkäyttö herkissä käyttäjäryhmissä (esimerkiksi nuoret ja raskaana olevat).
Onnettomuudet ja alkoholimyrkytykset alkoholin väärinkäytön vuoksi.
Tuotteen sisällön turvallisuus sekä tuotteen elinkaaren aikainen turvallisuus. Tuotteen tulee olla kuluttajalle kaikin puolin turvallinen
Terveellisemmät ja erityisruokavaliotuotteet (gluteenittomat, matala-alkoholiset ja alkoholittomat, vähemmän sokeria sisältävät,
sokerittomat) vaikuttavat kuluttajien terveyteen. Terveellisempien juomien saatavuus on myös yksi kuluttajien odotuksista.
Alkoholittomat juomat ylläpitävät kuluttajan nesteytystä.
Kohtuullinen alkoholin kulutus voi tuoda terveys- ja sosiaalisia hyötyjä.
Kohtuullinen energiajuomien kulutus sopivissa tilanteissa voi parantaa esimerkiksi tarkkaavaisuutta.
Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien sosiaalinen
inkluusio
Vastuulliset markkinointikäytännöt
Vastuullisen juomakulttuurin edistäminen.
Vastuullinen kuluttajainformaatio: Tietoa kuluttajille, jotta he voivat tehdä tietoisempia valintoja.
Vastuullisemmat kulutustottumukset tuotteista annetun tiedon avulla
Tuotteiden ja palvelujen saanti Vastuullisen kuluttamisen edistämiseksi Olvi-konsernin tuotteissa on varoitusmerkinnät, jotka pyrkivät ehkäisemään alkoholin ja
energiajuomien haitallista käyttöä
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
Yrityskulttuuri
Yrityskulttuurin edistäminen
Olvi-konsernilla on käytössä hyviä hallintokäytäntöjä, kuten toimintaperiaatteet ja ISO-standardit, jotka varmistavat hyvän
yrityskulttuurin.
Korruptio ja lahjonta
Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja
havaitseminen
Olvi-konserni ohjeistaa työntekijöilleen ohjeita korruption ja lahjonnan estämisestä. Näitä asioita käsitellään korruption vastaisessa
toimintaperiaatteessa ja Whistleblowing-ohjeissa. Olvi-konserni tarjoaa koulutusta toimintaohjeiden sisällöstä.
Väärinkäytösten paljastajien suojelu
Väärinkäytösten paljastajien suojelu
Olvi-konsernin Whistleblowing-ilmoituskanavan avulla työntekijät ja muut sidosryhmät voivat tehdä luottamuksellisen ilmoituksen,
jos he havaitsevat konsernin eettisen ohjeistuksen tai arvojen vastaista toimintaa. Olvi-konserni tarjoaa tietoa ja koulutusta omille
työntekijöille ilmoituskanavasta.
Olvi-konsernilla on menettelytavat ilmoitusten tutkimiseksi ja väärinkäytösten paljastajien suojelemiseksi.
Todellinen positiivinen vaikutus
Todellinen negatiivinen vaikutus Riski Mahdollisuus
29OLVI OYJ
Päätavoitteet ja -mittarit
PAINOPISTEALUE ESG PIDEMMÄN AIKAVÄLIN TAVOITE TAVOITE 2024 TULOS 2024 TAVOITE 2025 SDG
Hiilineutraali arvoketju E
2030: Hiilineutraalit tuotannot (Scope 1 & 2)
2030: Arvoketjun CO
2
e päästöt -40 % vs.
vuosi 2021 (Scope 3)
2040: Hiilineutraali arvoketju
CO
2
e päästöt < 2023 (Scope 1 & 2)
Roadmapin luominen muille tuotannoille
kuin Olvi sekä arvoketjulle
Koko arvoketjun CO
2
e päästöt -5,5 % vs.
2023 (Scope 1, 2, 3)
Olvin oma tuotanto hiilineutraali, Scope 1 &
2 tot. -13,4 %
Roadmap luotiin muiden konserniyhtiöiden
tuotannoille (Scope 1 & 2) ja konsernitasolla
arvoketjulle (Scope 3)
Vuosi 2024 koko arvoketju tot. -1,3 %
CO
2
e päästöt < 2024 (Scope 1 & 2)
Koko arvoketjun CO
2
e päästöt -5,5 % vs.
2024 (Scope 1 ,2, 3)
Roadmapin tarkentaminen
konserniyhtiöittäin arvoketjun osalta
(Scope 3)
Uusiutuvat energiat E
2030: 100 % vihreää sähköä ja 100 %
uusiutuvaa lämpöenergiaa
100 % vihreää sähköä (pl. Lidskoe Pivo)
Uusiutuvaa lämpöenergiaa > vuonna 2024
(46 %)
Vihreä sähkö 100 % (pl. Lidskoe Pivo)
Uusiutuva lämpöenergia 45 %
100 % vihreää sähköä (pl. Lidskoe Pivo)
Uusiutuvaa lämpöenergiaa > vuonna 2024
Vesi E
2030: Vedenkäyttö 2,5 litraa valmistettua
litraa kohden
Vedenkäyttö < vuonna 2023 (2,8 litraa /
valmistettua litraa)
Vedenkäyttö 2,79 litraa / valmistettua litraa Vedenkäyttö < vuonna 2024
Nollan tapaturman
kulttuuri
S
Jatkuva: Nolla vakavaa tapaturmaa Tapaturmien määrä -10 % vs. 2023 (31 kpl) 28 tapaturmaa (-9,7 %) Tapaturmien määrä -10 % vs. 2024
Nolla vakavaa tapaturmaa
Omistautunut henkilöstö S
2030: People Power -henkilöstötutkimuksen
kokonaisluokitus AAA
Tärkeimpien kehitystoimenpiteiden
saavuttaminen vuoden 2024 People
Power-henkilöstötutkimuksen tuloksien
perusteella
Tärkeimpien kehitystoimenpiteiden
toteuttaminen aloitettu, erityisesti
yhteistyöhön, esihenkilötyöhön ja
johtamisen kehittämiseen liittyen
Tärkeimpien kehitystoimenpiteiden
saavuttaminen vuoden 2024 People
Power-henkilöstötutkimuksen tuloksien
perusteella, erityisesti yhteistyö,
esihenkilötyö ja johtamisen kehittäminen
Vastuulliset
tuotekonseptit
ES
Vastuullisuus huomioitu kokonaisvaltaisesti
kaikissa tuotteissa vuonna 2030
Vastuullisen tuotteen kriteerien
päivitys sisältämään voimaan astuvat
vastuullisuuden lainsäädäntövaateet
Vastuullisten tuotekonseptien
yhdistäminen tuoteryhmiin ja brändeihin
Vastuullisen tuotteen kriteerien
päivittäminen sisältämään vastuullisuuden
lainsäädäntövaateet aloitettu
Vastuullisten tuotekonseptien
yhdistäminen tuoteryhmiin ja brändeihin
parhaillaan menossa
Vastuullisen tuotteen kriteerien
päivitys sisältämään voimaan astuvat
vastuullisuuden lainsäädäntövaateet
Vastuullisten tuotekonseptien
yhdistäminen tuoteryhmiin ja brändeihin
Vastuullisen
juomakulttuurin
edistäminen
ES
2025: Toimenpiteitä vastuullisen
juomakulttuurin edistämiseksi kussakin
tuoteryhmässä
Vastuullisuusviestien tunnistaminen
tuoteryhmittäin jokaisessa konserniyhtiössä
(pl.Olvi, jossa on jo tehty)
Vastuullisuusviestien tunnistaminen
tuoteryhmittäin jokaisessa konserniyhtiössä
parhaillaan menossa
Vastuullisuusviestien tunnistaminen
tuoteryhmittäin jokaisessa konserniyhtiössä
tehty (pl.Olvi, jossa on jo tehty)
Alkoholittomien
tuotteiden myynnin
osuus
ES
Jatkuva: Alkoholittomat tuotteet (< 0,5 til%)
kasvavat muita tuoteryhmiä nopeammin
Alkoholittomat tuotteet (< 0,5 til%) kasvavat
muita tuoteryhmiä nopeammin
Alkoholittomat tuotteet kasvoivat 5,1 %
muita tuoteryhmiä nopeammin
Alkoholittomat tuotteet (< 0,5 til%) kasvavat
muita tuoteryhmiä nopeammin
Eettisten toimintatapojen
noudattaminen
G
Jatkuva: 100 % työntekijöistä vahvistaa
sitoutumisen Code of Conductin
noudattamiseen vuosittain ja uusii
koulutuksen joka 2. vuosi
Jatkuva: 100 % toimittavista kumppaneista
sitoutuu eettisiin ohjeisiin
100 % työntekijöistä suorittanut Code of
Conduct –koulutuksen
100 % suorista toimittajista sitoutunut
eettisiin ohjeisiin
79 % työntekijöistä suoritti Code of Conduct
-koulutuksen
84 % suorista toimittajista sitoutunut
eettisiin ohjeisiin
100 % työntekijöistä vahvistanut
sitoutumisen Code of Conductin
noudattamiseen
100 % toimittavista kumppaneista
sitoutunut eettisiin ohjeisiin
Vaikuttavaa
sidosryhmätyötä
ESG
2025: Vaikuttavaa sidosryhmätyötä kunkin
sidosryhmän kanssa
Tunnistettu kustakin sidosryhmästä tärkein
kumppani ja luotu toimenpidesuunnitelma
Tärkeimmät kumppanit tunnistettu, osaa
toimenpidesuunnitelmista tullaan vielä
täydentämään
Tunnistettu kustakin sidosryhmästä tärkein
kumppani ja luotu toimenpidesuunnitelma
30OLVI OYJ
Ympäristötiedot
EU-taksonomia ..............................................................32
E1 Ilmastonmuutos ....................................................... 36
E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat ........................ 44
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous ......................... 46
31OLVI OYJ
Lomake 1: Ydinvoimaan ja fossiilisiin kaasuihin liittyvät toiminnot
Rivi Ydinenergiaan liittyvät toiminnot
1.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä,
demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu
mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
2.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja
turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden
parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
3.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa,
myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden
parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
4.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai
toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
5.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä
tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
6.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten
rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
EU-taksonomia on kestävän rahoituksen
luokittelujärjestelmä, joka määrittelee kriteerit
ympäristön kannalta kestäville taloudellisille
toiminnoille. Raportointivelvoitteen piiriin kuuluvien
yhtiöiden tulee raportoida taloudellisten toimintojensa
taksonomiakelpoinen osuus ja taksonomian mukaisuus.
Taksonomiakelpoinen toiminto sisältyy EU:n
taksonomia-asetuksessa määriteltyihin taloudellisiin
toimintoihin ja taksonomian mukainen toiminto
edistää merkittävästi vähintään yhtä EU-taksonomian
kuudesta ympäristötavoitteesta, ei aiheuta haittaa
muille ympäristötavoitteille ja täyttää ihmisoikeuksia ja
työnormeja koskevat vähimmäistason suojanormit.
Olvi Oyj on arvioinut liiketoimintojensa
taksonomiakelpoisuutta ja taksonomian mukaisuutta
EU-taksonomialainsäädännön edellyttämää
taksonomiaraportointia varten. Toimintaa tarkasteltiin
raportointihetkellä voimassa olevissa säädöksissä
listattuja taloudellisia toimintoja vasten.
Vuoden 2024 lopussa elintarvike- ja
juomateollisuudelle ei ollut vielä määritelty
toimialaluokitusta ja mittareita EU-taksonomiassa. Olvi
Oyj on juomakonserni ja sen liikevaihto muodostuu
lähes täysin juomien tuotannosta, tuonnista ja
myynnistä, joten Olvi Oyj:n pääliiketoiminta (C11
Juomien valmistus) ei ole taksonomiakelpoista.
Näin ollen Olvi Oyj ei raportoi edellisvuoden tavoin
taksonomiakelpoista eikä myöskään taksonomian
mukaista liikevaihtoa vuoden 2024 osalta.
Vuoden 2024 aikana on tarkennettu
taksonomiakelpoisten toimintojen tunnistamista.
EU-taksonomia Laatimisperiaatteet
EU-taksonomian keskeiset tulosindikaattorit,
liikevaihto, pääomamenot ja toimintamenot, on
esitetty eri taulukoissa taksonomia-asetuksen
mukaisesti. Kukin projekti ja toiminto on arvioitu
erikseen ja raportoitu yhden EU-taksonomian
määrittelemän taloudellisen toiminnon alle. Näin
ollen, kaksoislaskentaa ei osoittajien osalta synny.
Kokonaisliikevaihtona, joka vuonna 2024 vastaa
myös raportoitavan liikevaihdon osoittajaa,
raportoidaan Olvi-konsernin kokonais myynti,
kuten on esitetty konsernin tulos laskelmassa.
Suurin osa liikevaihdosta muodostuu juomien
ja juomatuotteiden myynnistä ja pieni osa
laitepalveluiden vuokratuotoista. Liikevaihdon
laadintaperiaatteet ja tarkempi jaottelu on
esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 2.
Kokonaispääomamenoina raportoidaan Olvi-
konsernin investoinnit vuonna 2024, jotka on
esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa
11. Aineettomat hyödykkeet sekä liitetiedossa
13. Aineelliset hyödykkeet rivillä Lisäykset
(pois lukien liikearvo). Taksonomiakelpoisina
pääomamenoina raportoidaan investoinnit, jotka
liittyvät taloudellisten toimintojen omaisuuseriin
tai prosesseihin ja vuonna 2024 sellaisiksi
luokiteltiin taseeseen kirjatut kiinteistöjen
vuokrasopimukset.
Toimintamenojen kokonaismäärä, joka vuonna
2024 vastaa myös raportoitavien toiminta-
menojen osoittajaa, raportoidaan taksonomia-
lainsäädännön määritelmän mukaisesti ja se
sisältää Olvi-konsernin pääomittamattomat
tutkimus- ja tuotekehityskulut, kulut rakennusten
huoltoon ja korjaukseen liittyen sekä lyhyt aikaiset
vuokra sopimus kulut. Kuluihin sisällytetään
myös muita suoria menoja, jotka liittyvät
kiinteistöjen, laitosten ja laitteiden päivittäiseen
huoltoon, mutta niihin ei sisällytetä hankinnan
ja valmistuksen kustannuksia. Lisätietoa
Olvi-konsernin toimintamenoista on esitetty
konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa 3-6.
Pääomamenojen osalta Olvi-konsernin liiketoiminnasta
on tunnistettu merkittävänä taksonomiakelpoisena
taloudellisena toimintona 7.7. Rakennusten hankinta ja
omistaminen, johon liittyvät pääomamenot koostuivat
vuonna 2024 kiinteistöjen vuokrasopimuksista
taseeseen käyttöoikeusomaisuuserinä kirjatuista
määristä. Taksonomian mukaisuuden osalta ei ole
ollut mahdollista saada kaikkia vaadittuja tietoja
mukaisuusarvioinnin toteuttamiseksi. Tämän
syystä Olvi Oyj ei raportoi taksonomian mukaisia
pääomamenoja vuonna 2024. Vuonna 2023 ei
raportoitu taksonomiakelpoisia pääomamenoja.
Olvi-konsernissa ei ole taksonomiakelpoiseen
liikevaihtoon liittyviä eikä muita olennaiseksi
tunnistettuja taksonomiakelpoisia toimintamenoja.
Vuoden 2024 osalta ei siten edellisvuoden tavoin
raportoida taksonomiakelpoisia tai taksonomian
mukaisia toimintamenoja.
Olvi Oyj jatkaa vuonna 2025 taksonomian
arvioinnin sekä raportoinnin kehittämistä etenkin
mukaisuusvaatimusten osalta. Vähimmäistason
suojatoimia kehitetään oman toiminnan ja arvoketjun
ihmisoikeusvaikutusten arviointiprosessin avulla sekä
sitouttamalla kumppaneita eettiseen liiketoimintaan.
Lisäksi seurataan EU-taksonomialainsäädännön
kehitystä sekä siihen liittyvää tulkintaa. Lainsäädännön
osalta odotetaan edelleen elintarviketuotantoa
ja juomateollisuutta kuvaavia mittareita erityisesti
kiertotalouteen siirtymisen ja biologisen
monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelun ja
ennallistamisen osalta.
32OLVI OYJ
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvistä tuotteista tai palveluista saatu osuus liikevaihdosta - vuoden 2024 tiedot
2024 Merkittävän edistämisen kriteerit "Ei merkittävää haittaa" -kriteerit (DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (2)
Liikevaihto (3)
Osuus liikevaihdosta
2024 (4)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön
pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen
monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön
pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen
monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason
suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmä-
kelpoisten (A.2.) osuus
liikevaihdosta 2023 (18)
Luokka mahdollistava
toiminta (19)
Luokka
siirtymätoiminta (20)
MEUR % K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät
(luokitusjärjestelmän mukaiset)
toiminnat
Ympäristön kannalta kestävistä
(luokitusjärjestelmän mukaisista)
toiminnoista saatu liikevaihto (A.1)
0,00 0,00 % 0,00 %
Josta mahdollistavat toiminnat 0,00 0,00 % 0,00 % -
Josta siirtymätoiminnat 0,00 0,00 % 0,00 % -
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei
ympäristön kannalta kestävät
(muut kuin luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
Luokitusjärjestelmäkelpoisista muttei
ympäristön kannalta kestävistä (muista
kuin luokitusjärjestelmän mukaisista)
toiminnoista saatu liikevaihto (A.2)
0,00 0,00 % 0,00 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisista
toiminnoista saatu liikevaihto (A.1 + A.2)
0,00 0,00 % 0,00 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista
toiminnoista saatu liikevaihto
656,9 100 %
YHTEENSÄ 656,9 100 %
K = Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E = Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S = Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
KEL = Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
E/KEL = Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
33OLVI OYJ
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvistä tuotteista tai palveluista saatu osuus pääomamenoista - vuoden 2024 tiedot
2024 Merkittävän edistämisen kriteerit "Ei merkittävää haittaa" -kriteerit (DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (2)
Pääomamenot (3)
Osuus pääomamenoista
2024 (4)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön
pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen
monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön
pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen
monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason
suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmä-
kelpoisten (A.2.) osuus
pääomamenoista 2023
(18)
Luokka mahdollistava
toiminta (19)
Luokka
siirtymätoiminta (20)
MEUR % K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät
(luokitusjärjestelmän mukaiset)
toiminnat
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen pääomamenot (A.1)
0,00 0,00 % 0,00 %
Josta mahdollistavat toiminnat 0,00 0,00 % 0,00 % -
Josta siirtymätoiminnat 0,00 0,00 % 0,00 % -
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei
ympäristön kannalta kestävät
(muut kuin luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
Rakennusten hankinta ja omistaminen CCM 7.7. 4,0 8,1 % KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0,00 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei
ympäristön kannalta kestävien (muiden
kuin luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen pääomamenot (A.2)
4,0 8,1 % 0,00 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen pääomamenot (A.1+A.2)
4,0 8,1 % 0,00 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen pääomamenot
45,3 91,9 %
YHTEENSÄ 49,3 100,0 %
K = Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E = Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S = Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
KEL = Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
E/KEL = Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
34OLVI OYJ
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvistä tuotteista tai palveluista saatu osuus toimintamenoista - vuoden 2024 tiedot
2024 Merkittävän edistämisen kriteerit "Ei merkittävää haittaa" -kriteerit (DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (2)
Toimintamenot (3)
Osuus
toimintamenoista 2024
(4)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön
pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen
monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön
pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen
monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason
suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmä-
kelpoisten (A.2.) osuus
toimintamenoista 2023
(18)
Luokka mahdollistava
toiminta (19)
Luokka
siirtymätoiminta (20)
MEUR % K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät
(luokitusjärjestelmän mukaiset)
toiminnat
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen toimintamenot (A.1)
0,00 0,00 % 0,00 %
Josta mahdollistavat toiminnat 0,00 0,00 % 0,00 % -
Josta siirtymätoiminnat 0,00 0,00 % 0,00 % -
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei
ympäristön kannalta kestävät
(muut kuin luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei
ympäristön kannalta kestävien (muiden
kuin luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen toimintamenot (A.2)
0,00 0,00 % 0,00 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen toimintamenot (A.1+A.2)
0,00 0,00 % 0,00 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen toimintamenot
22,0 100 %
YHTEENSÄ 22,0 100 %
K = Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E = Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S = Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
KEL = Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
E/KEL = Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
35OLVI OYJ
ILMASTONMUUTOKSEN HILLINTÄÄ
KOSKEVA SIIRTYMÄSUUNNITELMA
Ilmastoriskit ja -mahdollisuudet
Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen
sopeutumiseen liittyvät olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet tunnistettiin Olvi-konsernin
kaksoisolennaisuusarvioinnin mukaisesti. Prosessi
sekä tunnistetut vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
on kuvattutarkemmin osiossa ESRS 2 Yleiset tiedot.
Olennaisia vaikutuksia tai riskejä ovat ilmaston-
muutoksen hillintä sekä omassa toiminnassa et
arvoketjussa ja tähän liittyen käytetyn energian
tuottamisessa syntyvät ilmastopäästöt, uusiutuvan
energian osuuden lisääminen sekä uusiutumattoman
energian käytön taloudelliset vaikutukset, sekä
omassa toiminnassa että arvoketjussa.
Olvi-konsernin ilmastoriskien ja -mahdollisuuksien
tunnistaminen ja arviointi tehdään kaikissa yhtiöissä
vuosittain osana konsernin riski- ja mahdollisuus-
kartoituksien prosessia, joka on kuvattu osiossa ESRS
2 Yleiset tiedot. Ilmastoriskien ja -mahdollisuuksien
kartoituksessa hyödynnetään olemassa olevan
yhtiökohtaisen tiedon lisäksi TCFD-raportointikehystä
(Task Force on Climate-related Financial Disclosures)
ja luonnon monimuotoisuuden osalta myös TNFD-
kehystä (The Taskforce on Nature-related Financial
Disclosures) soveltuvin osin. Siirtymäriskit ja kaikki
fyysiset riskit, huomioiden sekä lämpötilaan, tuuleen,
veteen että maaperään ja maamassoihin liittyvät riskit,
arvioidaan huomioiden mahdollinen taloudellinen
vaikutus ja todennäköisyys lyhyellä, keskipitkällä
ja pitkällä aikavälillä sekä omassa toiminnassa et
arvoketjussa.
SKENAARIOANALYYSI
Ilmastoskenaariotyöpajoissa tarkasteltiin vuonna 2024
kolmea ilmaston lämpenemisen skenaariota, jotka
perustuvat NGFS:n (The Network of Central Banks
and Supervisors for Greening the Financial System)
skenaariomalliin:
Viivästynyt siirtymä: Päästövähenemää ei
tapahdu lähivuosina, mikä johtaa voimakkaisiin
sääntelytoimiin ja nopeaan päästöjen
putoamiseen vuoden 2030 jälkeen, rajoittaen
lämpenemisen alle 2°C.
Nettonolla 2050: Siirtymä tapahtuu hallitusti,
rajoittaen lämpenemisen alle 1,5°C ja saavuttaen
hiilineutraaliuden vuoteen 2050 mennessä.
Nykyiset politiikat: Kehittymättömästä
sääntelystä ja riittämättömistä toimista johtuen
lämpötilan nousu voi ylittää 3°C, altistaen
maapallon voimakkaille fyysisille riskeille.
Näiden skenaarioiden perusteella tunnistettiin
ja arvioitiin riskejä toimialalle ja toiminta-alueille
olennaisilta osin. Eri skenaarioissa vaikutukset ja
kustannukset painottuvat eri ajanjaksoille, mutta
osa vaikutuksista toistuu samankaltaisina kaikissa
skenaarioissa. Epävarmuustekijöitä on erityisesti
arvoketjun ja pidempien aikajänteiden osalta.
Siirtymäriskeistä tunnistettiin merkittävimpinä
lainsäädäntöön liittyvät epävarmuudet, kuten
materiaalien saatavuuteen ja hintaan vaikuttavat
vaateet sekä energiantuotannon sääntely, joka
voi vaikuttaa sekä energian hintaan, saatavuuteen
että energiantuotantoon liittyviin investointeihin ja
E1 Ilmastonmuutos
tekniikoihin. Ennakointi ja toimien oikea-aikaisuus
ovat merkittäviä riskien minimoimisessa. Siirtymäriskit
korostuvat varsinkin Viivästyneen siirtymän
skenaariossa. Fyysiset riskit voivat vaikuttaa erityisesti
materiaalien saatavuuteen, laatuun ja hintaan,
varsinkin maatalousperäisten materiaalien osalta.
Yhteistyö ja kumppanien tunteminen ovat tärkeitä
toimitus- ja toimintavarmuuden varmistamiseksi.
Toiminnan riippuvuus maatalousperäisistä
materiaaleista korostaa fyysisten riskien merkitystä.
Fyysiset riskit korostuvat erityisesti Nykyiset politiikat
- skenaariossa. Riskinarviointien ja skenaarioanalyysin
perusteella tunnistetut suurimmat riskit ja niiden
RESILIENSSIANALYYSI
Vuonna 2024 skenaarioanalyysin, tunnistettujen
ilmastoriskien, ilmastopäästöjen ja vesiriskien pohjalta
tehdyssä resilienssianalyysissä vastuullisuuden
asiantuntijatiimi ja vastuuhenkilöt tunnistivat
sopeutumiseen vaikuttavia tekijöitä pienryhmissä.
Arvioinnissa huomioitiin sekä oma toiminta et
arvoketju ylä- ja alavirtaan, erityisesti ketjun lähimmät
osat. Oman toiminnan osalta huomioitiin yhtenä osana
käytetyn energian laatu ja määrä sekä tuotannon
kasvuennusteet.
36OLVI OYJ
Ilmastoon liittyvät riskit
Aikahorisontti
Vaikutukset Hallintakeinot Lyhyt Keski pitkä Pitkä
Siirtymäriskit
Politiikka ja
lainsäädäntö
Lainsäädäntö ilmastonmuutoksen lieventämiseksi ja siihen
sopeutumiseksi lisääntyy vaikuttaen varsinkin käytettyihin pakkauksiin,
materiaaleihin ja materiaalien kierrätykseen sekä laitteistoihin. Nämä
voivat lisätä käyttö- ja investointikustannuksia sekä verojen kaltaisia
maksuja.
EU:n vaateet vihreälle siirtymälle voivat lisätä tai muuttaa
energiamuotojen kustannuksia sekä vaikuttaa kuljetuskustannuksiin
Tulevaisuudessa arvoketjun kumppaneiden suoriutumisen valvonnan ja
tiedonsaannin laiminlyöminen voi johtaa jopa seuraamusmaksuihin
Lainsäädännön kehittymistä seurataan ja se huomioidaan toiminnan
suunnittelussa ja investoinneissa
Vähennetään päästöjä ja asetetaan tieteeseen perustuvat
ilmastotavoitteet
Valmistaudutaan lisääntyvään raportointiin järjestelmäkehityksellä
Huolehditaan aktiivisesta yhteistyöstä sidosryhmien kanssa (mm.
tavarantoimittajat, alan edunvalvontajärjestöt)
Teknologia Laitteistojen vanheneminen ennenaikaisesti teknologisen kehityksen
vuoksi
Investoinnit ja kustannukset uusien teknologioiden käyttöönottamiseksi
Hyödynnetään uutta teknologiaa erityisesti toiminnan
energiatehokkuuden parantamiseksi
Osallistutaan tutkimus- ja kehityshankkeisiin
Seurataan teknologian kehitystä ja sen mahdollisia vaikutuksia toimintaan,
materiaaleihin ja käytettyihin laitteisiin tai laiteinvestointeihin
Varaudutaan uusien laitteiden investointeihin tulevaisuudessa
Markkinat Kuluttajien mieltymysten muutos voi näkyä vastuullisiksi koettujen
tuotteiden suosimisena, mikä voi muuttaa tuotteiden kysyntää
Kuluttajien halukkuus maksaa vastuullisemmin tuotetuista tuotteista voi
vaihdella
Uusiutuvan energian saatavuus voi olla heikko ja hinnat korkeat
Uusiutuvan pakkausmateriaalin saatavuus voi olla heikko ja hinnat korkeat
Kehitetään vastuullisia tuotteita
Viestintä ja aktiivinen vuorovaikutus kuluttajien kanssa
Huolehditaan monipuolisesta tuoteportfoliosta
Seurataan uusiutuvan energian eri vaihtoehtoja, saatavuutta sekä hinnan
kehitystä ja huomioidaan ne investoinneissa
Seurataan pakkausmateriaalien kehitystä, saatavuutta sekä hinnan
kehitystä ja huomioidaan ne toiminnoissa
Maine Maineeseen voi kohdistua negatiivisia vaikutuksia, jotka voivat vaikuttaa
liiketoiminnan kehittymiseen, jos sidosryhmien odotuksiin vastuullisille
tuotteille ja vastuulliselle liiketoiminnalle ei vastata
Huolehditaan aktiivisesta yhteistyöstä sidosryhmien kanssa (mm.
tavarantoimittajat, alan edunvalvontajärjestöt)
Panostetaan ajantasaiseen, selkeään ja läpinäkyvään viestintään
Fyysiset riskit
Akuutti Sään ääri-ilmiöiden yleistyminen voi vaikuttaa viljelykasvien, kuten ohran,
satoon, laatuun ja hintaan
Tulvat, rankkasateet ja kuumuus voivat vaikuttaa raaka-aineiden ja
pakkausmateriaalien saatavuuteen, laatuun ja hintaan
Tulvat ja myrskyt voivat aiheuttaa logistisia ongelmia
Myrskyt voivat vaikuttaa tuotantolaitosten sähkön saatavuuteen/
energiantuotantoon
Pyritään valitsemaan vähemmän sääherkkiä maatalousperäisiä
raaka-aineita
Tehdään yhteistyötä arvoketjun kanssa viljelyn kehittämiseksi
ympäristöystävällisemmäksi ja kestävämmäksi
Panostetaan hyviin tavarantoimittajasuhteisiin
Varaudutaan ennakoinnilla, kuten varastoinnilla
Tuotantolaitokset ja päähankinta-alueet eivät sijaitse alueilla, joilla sään
ääri-ilmiöt kuten hurrikaanit, rankkasateet ja tulvat ovat yleisiä
Krooninen Keskilämpötilan nousun aiheuttama kuivuus ja kuumuus voivat pitkällä
aikavälillä heikentää tiettyjen tuotteiden viljelyolosuhteita nykyisillä
viljelyalueilla
Pidempiaikaiset muutokset sademäärissä ja lämpötilassa voivat vaikuttaa
raaka-aineiden ja pakkausmateriaalien saatavuuteen, laatuun ja hintaan
Kuivuuden takia pohjaveden saatavuus voi heikentyä, kun taas
rankkasateet tai muuttuneet valumat voivat heikentää pohjaveden laatua
Tehdään yhteistyötä arvoketjun kanssa viljelyn kehittämiseksi
ympäristöystävällisemmäksi ja kestävämmäksi
Panostetaan hyviin tavarantoimittajasuhteisiin
Seurataan ja arvioidaan veden saatavuutta ja laatua
Kehitetään jatkuvasti veden ja muiden materiaalien käytön tehokkuutta
Resilienssianalyysissä arvioitiin mahdollisia
ongelmakohtia, kuten fossiilisesta polttoaineesta
luopumista erityisesti arvoketjussa sekä materiaalien
ja kuljetusten ilmastovaikutusten pienentämistä.
Analyysin liittyy epävarmuuksia varsinkin fyysisten
riskien osalta. Epävarmuus maantieteellisistä
vaikutuksista arvoketjussa voi vaikuttaa hintaan
ja saatavuuteen erityisesti maatalouspohjaisten,
mutta myös muiden materiaalien osalta. Kauempana
arvoketjussa oleviin vaikutuksiin liittyy enemmän
epävarmuuksia.
Omien toimintojen ja päähankinta-alueiden sijainti
suojaa Olvi-konsernia jossain määrin nopealta
fyysisten riskien realisoitumiselta.
Nykyiset politiikat -skenaariossa raaka-
aineiden hintaan, laatuun ja saatavuuteen
liittyvät haasteet voivat olla huomattavia
Olvi-konsernin toiminnalle. Tältä pyritään
suojautumaan erityisesti toimittajayhteistyötä
kehittämällä sekä tutkimus- ja kehityshankkeisiin
osallistumalla.
Viivästynyt siirtymä -skenaariossa sääntelyn
vaikutus energiantuotantoon ja hintaan
voi aiheuttaa merkittäviä heijasteita Olvi-
konsernin toimintaan. Oman toiminnan
ja arvoketjun hiilineutraaliustavoitteisiin
tähtäävät toimenpiteet parantavat konsernin
sopeutumiskykyä tässä skenaariossa.
Nettonolla 2050 -skenaarion vaikutukset
ovat hallituimpia, sisältäen kuitenkin edellisiä
lievempiä vaikutuksia sekä raaka-aineisiin et
energiantuotantoon.
Myös kuluttajien ostovoimaan ja maksuhalukkuuteen
vaikuttavat tekijät, kuten voimakas sääntely,
voivat vaikuttaa konsernin toimintaan kaikissa
skenaarioissa. Monipuolisen ja kuluttajia kiinnostavan
tuoteportfolion kehittäminen ja ylläpitäminen takaavat
toimintaedellytysten säilymisen kaikissa skenaarioissa.
37OLVI OYJ
Siirtymäsuunnitelma
Olvi-konserni pyrkii hillitsemään ilmastonmuutosta
sekä omassa toiminnassaan että arvoketjussa. Suurin
osa ilmastopäästöistä syntyy arvoketjussa, jossa
vaikutusmahdollisuudet ovat rajalliset. Konserni
on asettanut parhaillaan hyväksyttävänä olevat
tieteeseen perustuvat ilmastotavoitteet, joiden
vaatimukset ovat vähintään Pariisin sopimuksen
1,5°C mukaisia. Lisäksi konsernin vastuullisuuden
päätavoitteet, oman tuotannon hiilineutraalius
vuoteen 2030 mennessä ja arvoketjun hiilineutraalius
vuoteen 2040 mennessä, ovat Pariisin sopimusta
kunnianhimoisempia. Ilmastoriskien arvioinnin,
skenaarioanalyysien ja ilmastopäästölaskennan
avulla on tunnistettu konsernin toiminnan
ilmastovaikutukset ja vuonna 2024 luotiin näiden ja
asetettujen tavoitteiden pohjalta siirtymäsuunnitelma
hiilineutraaliin toimintaan arvoketjun osalta. Oman
toiminnan siirtymäsuunnitelma on luotu asetettujen
tavoitteiden saavuttamiseksi vuonna 2023.
Siirtymäsuunnitelman mukaisesti oman tuotannon
päästöjä vähennetään uusiutuvan sähkön ja
uusiutuvien energianlähteiden käytöllä sekä
energiatehokkuutta kehittämällä. Arvoketjun päästöjen
vähentämisessä materiaalikehitys ja pakkausten
uudelleensuunnittelu, tuoteportfolion kehittäminen
sekä kuljetusten päästöjen vähentäminen ovat
tärkeimpiä työkaluja. Päästöjen vähentäminen
omassa toiminnassa tulee vaatimaan merkittäviä
investointeja uusiutuvaa energiaa käyttävään lämmön-
ja höyryntuotantoon useilla tuotantolaitoksilla,
mikäli markkinoille ei synny mahdollisuutta korvata
fossiilisia polttoaineita uusiutuvilla nykyisiä
laitteistoja hyödyntäen. Iisalmen tehtaalla
käynnistynyt keittämöinvestointi tulee merkittävästi
vähentämään käytetyn energian määrää, ja muita
Siirtymäsuunnitelma vuoteen
2021
(baseline)
2023 2030
419
432
226
423
0
1 000 t CO
2
e
Päästö-
intensiteetti,
kg CO
2
e /
myyty litra
2024 2040
Kunnianhimoinen skenaario; Scope 1, Scope 2 ja Scope 3 CAT 1, CAT 4 and CAT 9, valitut merkittävät päästölähteet, 75% Scope 3 päästöistä 2021. FLAG-sektorin poistoja ei ole huomioitu.
Suunnitelmaa tarkennetaan vuosittain. Pakkausmateriaaliskenaariot A ja B ovat vaihtoehtoisia ja voivat toteutua myös osittain päällekkäin.
*FLAG = metsä, maankäyttö ja maanviljelyssektorit
Scope 1 Scope 2 Scope 3 Ilmastopäästöt
Siirtymäsuunnitelma vuoteen 2030
Liiketoiminnan
kasvu
(havainnollinen)
Scope 1
Scope 2
Logistiikka
Siirtymä
biopoltto-
aineisiin,
sähköistyminen,
tehokkuuden
paraneminen
A. Nykyisen
portfolion
skenaario
B. Matala-
päästöisen
alumiinin
skenaario
Pakkausmateriaalit
Valmistuksen, pakkauksien
ja portfolion kehitys
Raaka-aineet,
teollinen
Valmistuksen
ja portfolion
kehitys
Raaka-aineet,
FLAG*
Viljely-
käytäntöjen
ja poistojen
kehittyminen
Kohdentamattomat
mahdollisuudet
38OLVI OYJ
energiatehokkuutta lisääviä investointeja kartoitetaan
ja toteutetaan jatkuvasti eri tehtailla. Mahdollinen
pakkauskehitys voi myöhemmin vaatia investointeja
tuotantolinjoihin eri tuotantolaitoksissa.
Olemassa olevat omien tuotantolaitosten
energiatuotantotavat (höyry, lämpö) tulevat
tuottamaan ilmastopäästöjä, kunnes ne pystytään
investointien tai teknisen kehityksen avulla
korvaamaan uusiutuvaa energiaa käyttävillä
energian tuotantomuodoilla viimeistään vuonna
2030. Tuotteiden käytöstä syntyy ilmastopäästöjä
asiakkaiden myydessä tuotteita kuluttajille
jäähdytettynä. Tämä ei kuitenkaan ole tuotteiden
kannalta välttämätöntä, joten väistämättömiä eli
lukkiutuneita ilmastopäästöjä ei tuotteiden käytöstä
synny. Siirtymäsuunnitelman vaikutukset on huomioitu
konsernin investointisuunnitelmassa ja sen vaatimassa
rahoitussuunnitelmassa. Vastuullisuuden päämittarit
on rakennettu tukemaan strategian mukaisesti
toiminnan muuttamista vähempipäästöiseksi.
Olvi-konsernin johtoryhmä ja hallitus ovat
hyväksyneet tavoitteet ja he tulevat käsittelemään
siirtymäsuunnitelman tarkentamisen vuoden 2025
aikana.
Olvi-konsernin oman toiminnan (Scope 1 ja Scope 2)
osalta siirtymäsuunnitelman ensimmäisessä vaiheessa
on siirtymä uusiutuvaan sähköön sekä Iisalmen ja
Tanskan tuotantolaitosten energiantuotannon
päästöttömyys. Nämä ovat toteutuneet suunnitellusti.
Vuoden 2024 aikana on luotu konsernitason
suunnitelma arvoketjun päästöjen vähentämiseen
(kuva Siirtymäsuunnitelma vuoteen 2030) ja vuoden
2025 aikana alustavia yhtiökohtaisia suunnitelmia
tarkennetaan. Päästöjen vähentämiseen tähtääviä
toimia erityisesti ostettujen materiaalien ja kuljetusten
osalta on jo tehty kaikissa yhtiöissä.
LÄHESTYMISTAPA JA
TOIMINTAPERIAATTEET
Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen
liittyviä periaatteita ja käytäntöjä kuvataan
ympäristön toimintaperiaatteessa, jossa on huomioitu
myös sidosryhmien osallistaminen. Olvi-konsernin
kumppaneille suunnatussa eettisessä ohjeistuksessa
käsitellään ilmastonmuutoksen hillintään ja
sopeutumiseen liittyviä aiheita kumppanien
kannalta. Lisäksi ympäristövastuullisuuden
huomioiminen hankinnassa on kuvattu
hankinnan toimintaperiaatteessa ja tuotteen
ympäristövastuullisuuden huomioiminen tuotteen
toimintaperiaatteessa. Olvi-konsernin eettisen
ohjeistuksen ja kaikkien toimintaperiaatteiden
sidosryhmien kattavuus, toteuttamisen ylin
vastuutaho ja saatavuus sidosryhmille on kuvattu
kestävyysraportin liitteessä.
Ympäristön toimintaperiaate sisältää sitoutumisen
Pariisin sopimuksen mukaiseen ilmastonmuutoksen
hillintään sekä Tieteeseen perustuvat
ilmastotavoittet - aloitteeseen. Siinä määritellään
pyrkimys ilmastonmuutoksen hillitsemiseen
ilmastopäästöjä vähentämällä, energiatehokkuutta
kasvattamalla, energiankäyttöä vähentämällä sekä
siirtymällä asteittain uusiutuvien energialähteiden
käyttöön. Lisäksi sitoudutaan hallitsemaan
ilmastonmuutoksesta johtuvia siirtymäriskejä
ja mukauttamaan toimintaa ilmastoon liittyvien
fyysisten riskien vaikutuksiin sekä omassa
toiminnassa että arvoketjussa. Olvi-konsernia ei
ole suljettu EU:n Pariisin sopimuksen mukaisten
vertailuarvojen ulkopuolelle komission delegoidun
asetuksen (EU) 2020/1818 mukaisesti.
Ilmastonmuutoksen hillintä tukee Olvi-konsernille
keskeisimmistä kahdeksasta YK:n kestävän
kehityksen tavoitteista tavoitteita 7: Edullista ja
puhdasta energiaa sekä 13: Ilmastotekoja.
Toimenpiteet
OMA TOIMINTA
Ilmastonmuutoksen hillintään liittyvät toimenpiteet
kohdistuvat omassa toiminnassa lähinnä
merkittäviin päästölähteisiin, joita ovat höyryn- ja
lämmöntuotanto sekä käytetty sähkö. Siirtymä
uusiutuviin energianlähteisiin etenee. Olvin Suomen
tehtaat sekä Tanskan tehdas käyttävät jo höyryn ja
lämmön tuotantoon uusiutuvia energianlähteitä, kuten
metsähaketta ja bioöljyä. Lisäksi A. Le Coqin ja Cēsu
Aluksen tehtailla tuotetaan jätevedestä biokaasua, jolla
korvataan osittain fossiilisia polttoaineita. Käytetyn
fossiilisen polttoaineen korvaamiseksi on suunniteltu
vuoteen 2030 mennessä joko investointeja uusiutuvaa
energiaa käyttäviin lämpölaitoksiin tai mahdollisesti
biopohjaiseen polttoaineeseen, jolla fossiilinen
polttoaine voitaisiin korvata nykyisissä lämpölaitoksissa.
Tuleva kehitys määrittää tarvittavien investointien
suuruusluokkaa. Uusiutuva sähkö on käytössä kaikissa
Suomen ja Itämeren alueen konserniyhtiöissä Tanskan
tehtaan siirryttyä vuonna 2024 uusiutuvan sähkön
käyttöön. Valko-Venäjällä mahdollisuutta ei toistaiseksi
ole.
Energiankäyttöä pyritään jatkuvasti vähentämään
erilaisin toimin, kuten lämmön talteenoton lisäämisellä,
valaistuksen ja ilmastoinnin kehittämisellä sekä
energia-auditointien tuloksena tunnistetuilla muilla
tavoilla. Vuonna 2024 suoritettiin panimoprosessiin
liittyvä energia-auditointi Latvian ja Liettuan tehtailla
ja edistettiin lämmön talteenottoprojekteja useimmissa
tehtaissa. Iisalmen tehtaalla on aloitettu vuonna
2026 käyttöön otettava keittämöinvestointi, joka
tulee vähentämään huomattavasti käytetyn energian
tarvetta. Investointi rahoitetaan rahoittajan Green Bond
39OLVI OYJ
Frameworkin mukaisella vihreällä luotolla, jonka ehdot
kytkeytyvät energiatehokkuuden parantamiseen.
Pienempiä muutoksia ja investointeja suunnitellaan
ja toteutetaan jatkuvasti kaikissa konserniyhtiöissä.
Jatkuvalla kunnossapidolla ehkäistään laitteiden
huonosta kunnosta johtuvaa energian lisäkäyttöä.
ARVOKETJU
Arvoketjun osalta ilmastonmuutosta
pyritään hillitsemään vuonna 2024 tehdyn
siirtymäsuunnitelman mukaisesti kaikissa
konserniyhtiöissä. Tärkeimmät toimet kohdistuvat
materiaalien käyttöön ja kuljetuksiin. Materiaalien
ilmastopäästöjä vähennetään pakkauksia
keventämällä, uusiutuvien materiaalien käyttöä
lisäämällä, hävikkiä vähentämällä sekä tuoteportfoliota
kehittämällä. Materiaaleihin liittyviä toimia ja tavoitteita
kuvataan tarkemmin osiossa E5 Resurssien käyt
ja kiertotalous. Kuljetusten päästöjä vähennetään
päivittäisellä työllä, kuten kuljetusten suunnittelulla,
sekä uusiutuvan polttoaineen käytön lisäämisellä.
Kuljetuksista vastaavat pääosin logistiikkakumppanit
ja toimintaa kehitetään tiiviissä yhteistyössä
heidän kanssaan. Vuonna 2024 Virossa lisättiin
sähköistettyjä kuljetuksia ottamalla käyttöön toinen
sähkörekka. Liettuassa siirryttiin ajamaan kuljetuksia
biokaasurekalla. Lisäksi Suomessa laajennettiin vuonna
2023 aloitettua biopolttoainepilottia, mikä lisäsi
käytetyn biopolttoaineen määrää huomattavasti.
MUUT TOIMET
Siirtymäsuunnitelman ulkopuolella tehdään koko
konsernissa jatkuvasti pienempiä ilmastopäästöjä
vähentäviä toimenpiteitä, kuten materiaalien lajittelua
ja uudelleenkäyttöä, hävikin vähentämistä, sivuvirtojen
hyödyntämistä ja kylmälaitteiden modernisointia.
Pakkausten loppukäytön kehittämiseksi pyritään
kannustamaan kuluttajia kierrättämään pakkauksia
erilaisilla merkinnöillä ja kampanjoilla. Arvoketjun
päästöjen vähentämiseksi kumppanien eettinen
ohjeistus, toimittaja-auditoinnit ja raaka-aine- ja
pakkausmateriaalitoimittajien vuonna 2024
aloitettu itsearviointi sisältävät ilmastonmuutoksen
hillitsemiseen ja siihen sopeutumiseen liittyviä
teemoja. Vuoden 2025 aikana laajennetaan eettisen
ohjeistuksen ja itsearvioinnin kattavuutta epäsuoriin
toimittajiin vaikuttavuuden lisäämiseksi.
Tavoitteet
Olvi-konserni on asettanut parhaillaan hyväksyttävänä
olevat tieteeseen perustuvat ilmastotavoitteet,
joiden perusvuosi tulee olemaan 2021. Perusvuosi
oli toiminnan osalta normaali, pois lukien
koronapandemian aiheuttama työmatkustamisen
vähäisyys, mikä ei vaikuta merkittävästi tavoitetasoon.
Tavoitteet on asetettu toiminnan kehittämiseksi
huomioiden varsinkin asiakkaiden ja sijoittajien
mutta myös muiden sidosryhmien odotukset.
Lisäksi konsernilla on yleisemmät vastuullisuuden
päätavoitteet, oman tuotannon hiilineutraalius (Scope
1 ja Scope 2, markkinaperusteinen) vuoteen 2030
mennessä ja arvoketjun hiilineutraalius vuoteen 2040
mennessä. Osatavoitteina omassa toiminnassa ovat
uusiutuvan energian osuuden lisääminen vuosittain
sekä ainoastaan uusiutuvan sähkön käyttäminen, pois
lukien Valko-Venäjä, missä uusiutuvaa sähköä ei ole
tällä hetkellä saatavilla.
KOKONAISPÄÄSTÖT
Kasvihuonekaasujen kokonaispäästöt vuonna 2024
olivat 422 566 t CO
2
e ja päästöintensiteetti 0,427
kg CO
2
e myytyä tuotelitraa kohti. Laskua edelliseen
vuoteen on 2,1 prosenttia kokonaispäästöissä ja 3,5
prosenttia päästöintensiteetissä. Oman toiminnan
osalta Scope 1 -päästöt laskivat 0,7 prosenttia
olleen 11 460 t CO
2
e ja Scope 2 -päästöt laskivat
22,3 prosenttia olleen 12 726 t CO
2
e. Scope 1+2
päästöt laskivat yhteensä 13,4 prosenttia. Scope
1+2 päästöintensiteetti oli 0,024 kg CO
2
e myytyä
tuotelitraa kohti, mikä on 14,6 prosenttia vähemmän
kuin edellisenä vuonna. Arvoketjun Scope 3
kokonaispäästöt vuonna 2024 olivat 398 380 t CO
2
e,
jossa oli laskua edelliseen vuoteen 1,3 prosenttia.
Arvoketjun päästöjen päästöintensiteetti oli 0,403
kg CO
2
e myytyä litraa kohti, mikä on 2,7 prosenttia
vähemmän kuin edellisenä vuonna. Päästöt on
kuvattu edellä osiossa kuvassa Siirtymäsuunnitelma
vuoteen 2030 sekä tarkemmin osiossa Mittarit ja
laatimisperiaatteet.
OMA TOIMINTA
Oman toiminnan osalta Olvin Iisalmen tuotantolaitos
saavutti hiilineutraaliuden vuonna 2023, ja Tanskan
tuotantolaitoksen oman toiminnan päästöt tulivat
vuonna 2024 varavoimasta sekä biopolttoaineiden
energiapoltossa syntyvästä metaanista ja
dityppioksidista. Muissa tuotantolaitoksissa
fossiilisten polttoaineiden korvaaminen energian-
tuotannossa tulee pääosin tapahtumaan lähempänä
tavoitevuotta 2030 ennakoidun teknologian ja
markkinoiden kehittymisen myötä. Merkittävä lasku
Scope 2 -päästöihin saatiin Tanskan panimon
siirtyessä käyttämään vihreää sähköä.
Emoyhtiön Iisalmen tehtaan oman toiminnan
hiilineutraaliustavoitteen saavuttamiseksi on
vuodelta 2024 kumottu 345 t CO
2
e ilmastopäästöjä
biopolttoaineilla tuotetun energian typpi- ja
metaanipäästöjen sekä käytetyn liikennepolttoaineen
päästöjen kumoamiseksi ostamalla päästöhyvityksiä
Puro- ja VCS- sertifioidusta puujätteen biohiili-
hankkeesta Boliviassa sekä VCS-sertifioidusta
jäteveden biokaasuhankkeesta Thaimaassa.
Kumottujen päästöjen osuus on kuusi prosenttia
vältetyistä noin 5500 t CO
2
e päästöjä, jonka fossiilisen
polttoaineen käyttö tuottaisi. Kumoamisesta 13
prosenttia on biohiilihankkeessa ja 87 prosenttia
jätevedenkäsittelyhankkeessa. Päästöhyvitysten
käyttöä jatketaan vuonna 2025, mutta ne eivät ole osa
Olvi-konsernin hiilineutraaliustavoitteita.
ARVOKETJU
Suurin osa arvoketjun päästöistä syntyy tuotteisiin
hankituista materiaaleista ja kuljetuksista. Siksi
tuotantomäärien kasvu vaikeuttaa varsinkin
kokonaispäästöjen vähentämistä.
Vuonna 2024 logistiikan päästöt kasvoivat
pitkälti tuotantovolyymin kasvun myötä, vaikka
biopolttoaineiden käyttö vähensi päästöjä osittain.
Hankittujen materiaalien päästöjä onnistuttiin
pienentämään kasvaneesta volyymista huolimatta.
Tuotteiden käyttöön liittyvät päästöt laskivat sekä
laskennan tarkentuessa että käytäntöjen muuttuessa.
Siirtymäsuunnitelman mukaisen toiminnan odotetaan
kääntävän arvoketjun päästöt laskuun. Arvoketjun
päästöjen vähenemisen odotetaan nopeutuvan 2020-
luvun loppupuolella arvoketjun uusiutuvan energian
kasvun ja muiden kehitystoimien myötä.
40OLVI OYJ
Kasvihuonekaasupäästöt
Takautuva Välitavoitteet ja tavoitevuodet
Perusvuosi 2021 2023 2024 Muutos, % 2025 2030 (2050)
Vuotuinen
%-tavoite /
perusvuosi
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen Scope 1 -bruttopäästöt, tCO
2
e 12 470 11 544 11 460 -0,7 0 *)
Säänneltyjen päästökauppajärjestelmien piiriin kuuluvien Scope 1
-kasvihuonekaasupäästöjen prosenttiosuus, %
0 0 0 0
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset Scope 2 -bruttopäästöt,
tCO
2
e
29 256 28 019 27 174 -3,0
Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset Scope 2
-bruttopäästöt, tCO
2
e
16 981 16 369 12 726 -22,3 0 *)
Merkittävät Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen epäsuorat (Scope 3) kokonaisbruttopäästöt,
tCO
2
e
389 373 403 601 398 380 -1,3 233 624 5,5
1 Ostetut tavarat ja palvelut 313 967 322 507 321 002 -0,5
2 Tuotantohyödykkeet 3 374 6 457 7 926 22,7
4 Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu 21 635 23 929 26 825 12,1
5 Toiminnassa muodostuva jäte 1 732 1 745 1 480 -15,2
6 Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen 1 582 1 472 1 399 -5,0
7 Työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenne 1 806 1 798 1 794 -0,2
9 Kuljetukset tuotantoketjun loppupäässä 17 050 19 156 20 104 4,9
11 Myytyjen tuotteiden käyt 19 193 19 232 9 748 -49,3
12 Myytyjen tuotteiden käsittely käyttöiän lopussa 9 034 7 306 8 103 10,9
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset), tCO
2
e 431 099 443 164 437 013 -1,4
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset), tCO
2
e 418 824 431 514 422 566 -2,1
* Olvi-konsernilla on tavoitteena oman tuotannon hiilineutraalius 2030 mennessä. Päästöjen vähenemisellä ei ole vuotuista tavoiteprosenttia, koska valtaosa vähennyksistä tulee toteutumaan lähellä tavoitevuotta 2030
investointien tai markkinakehityksen myötä.
Kasvihuonekaasuintensiteetti
2024
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
(sijaintiperusteiset) liikevaihtoa kohti,
tCO
2
e / milj. euroa
665,3
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
(markkinaperusteiset) liikevaihtoa kohti,
tCO
2
e / milj. euroa
643,3
Mittarit ja laatimisperiaatteet
Energian kulutus energialähteittäin
2024
Fossiilinen, % 45,7
Ydinvoima, % 0,0
Uusiutuva, % 54,3
Energian kulutus
Fossiilinen 2024
Hiilestä ja hiilituotteista peräisin olevan polttoaineen
kulutus, MWh
0,0
Raakaöljystä ja öljytuotteista peräisin olevan
polttoaineen kulutus, MWh
895,2
Maakaasusta peräisin olevan polttoaineen kulutus,
MWh 44 646,4
Muista fossiilisista lähteistä peräisin olevan
polttoaineen kulutus, MWh 0,0
Ostetun tai hankitun fossiilisista lähteistä peräisin
olevan sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen
kulutus, MWh 49 890,3
Fossiilisen energian kokonaiskulutus, MWh 95 431,9
Ydinvoima
Ydinvoimaan perustuvista lähteistä peräisin olevan
energian kulutus, MWh 0,0
Uusiutuva
Uusiutuvista lähteistä, mukaan lukien biomassa,
peräisin olevan polttoaineen kulutus, MWh 51 811,4
Ostetun tai hankitun uusiutuvista lähteistä peräisin
olevan sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen
kulutus, MWh 61 413,4
Itse tuotetun, muusta kuin polttoaineesta peräisin
olevan uusiutuvan energian kulutus, MWh 349,7
Uusiutuvan energian kokonaiskulutus, MWh 113 574,5
Energian kokonaiskulutus, MWh 209 006,5
Energiaintensiteetti
2024
Ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen
toiminnan kokonaisenergiankulutus
209 006,5
Energiaintensiteetti, MWh / milj. euroa 318,2
41OLVI OYJ
Laatimisperiaatteet
Olvi-konsernin liiketoiminta (NACE 11 Juomien
valmistus) kuuluu ilmastovaikutuksiltaan
merkittäviin aloihin. Tämän vuoksi energia-
intensiteetin määrittämisessä on käytetty
konserninkokonaisliikevaihtoa, 656,9 milj. euroa,
sellaisena kuin se on ilmoitettu tilinpäätöstiedoissa.
Olvi-konsernin ilmastopäästöt lasketaan vuosittain
kaikissa valmistuspaikoissa. Laskenta suoritetaan
Greenhouse Gas –protokollan (GHG) mukaisesti.
Lisäksi käytetään juoma-alan ohjeistusta Beverage
Industry GHG Emissions Sector Guidance (v.4.3)
sekä kuljetusten osalta GLEC-viitekehystä
(GLEC Framework 3.1). Laskenta rajataan
hallintaperiaatteen mukaisesti, jolloin huomioidaan
täysimääräisesti päästöt osittain omistetuista
mutta yhtiön hallussa olevista toiminnoista.
Laskenta sisältää oman toiminnan päästöt (Scope
1), ostoenergian päästöt (Scope 2) sekä arvoketjun
päästöt (Scope 3) merkittäviltä osin.
Scope 1
Scope 1 laskenta sisältää energiantuotannossa
käytetyt polttoaineet sekä yhtiön omissa ja
leasing-ajoneuvoissa käytetyt polttoaineet.
Lisäksi on huomioitu energiapoltossa käytetyn
biomassan metaani- ja dityppioksidin päästöt.
Laskennassa käytetyt tiedot on kerätty kulutus-
ja ostotietojen perusteella energialajeittain ja
tuotantolaitoksittain, eikä näihin liity merkittäviä
epävarmuuksia. Polttoaineiden päästökertoimet
ovat pääosin Tilastokeskukselta ja niitä on
erityisesti biopolttoaineiden osalta täydennetty
Yhdysvaltain ympäristönsuojeluviraston (EPA) ja
Yhdistyneen Kuningaskunnan hallituksen (BEIS)
ylläpitämistä tietokannoista.
Scope 2
Scope 2 laskenta sisältää ostetun sähkön,
höyryn ja lämmön. Laskennassa käytetyt tiedot
on kerätty kulutus- ja ostotietojen perusteella
energialajeittain ja tuotantolaitoksittain,
eikä näihin liity merkittäviä epävarmuuksia.
Uusiutuvan sähkön hankkimiseen käytetään
sekä sähkön hankintasopimuksia et
alkuperätakuita (Guarantees of Origin, GoO).
Sähkön päästökertoimet ovat pääosin Association
of Issuing Bodies (AIB) sekä Tilastokeskuksen
tietokannoista. Markkinaperusteisten päästöjen
laskennassa käytetään jäännöskertoimia, mikäli
uusiutuvaa sähköä ei ole käytetty, vaikka sitä
olisi käytettävissä. Sähkön päästöjen laskenta
on tehty käyttämällä päästökertoimista liukuvaa
kolmen vuoden keskiarvoa. Ostetun lämmön ja
höyryn laskennassa käytetään toimittajakohtaisia
päästökertoimia täydennettynä Tilastokeskuksen
päästökertoimilla. Kokonaispäästöjä ja
päästötavoitteita laskettaessa käytetään Scope 2
osalta markkinaperusteista laskentaa.
Scope 3
Arvoketjun laskenta kattaa kaikki merkittävät
kategoriat. Tavarantoimittajilta tai muilta
arvoketjuun kuuluvilta kumppaneilta saatujen
primääridatan perusteella laskettujen päästöjen
osuus on 60,6 prosenttia.
C1 Ostetut tavarat ja palvelut sisältää kaikki
suorat hankinnat sekä merkittävät epäsuorat
hankinnat. Päästöt on laskettu käyttäen omaa
osto- ja tuotantotietoihin perustuvaa määrätietoa.
Epäsuorien hankintojen osalta on joissain
tapauksissa käytetty myös hankintamenoa.
Päästökertoimina on ensisijaisesti käytetty
luotettavia tavarantoimittajien päästökertoimia
ja niitä on täydennetty kansainvälisistä
tietokannoista, kuten EcoInvent, Agribalyse, Ademe
ja BEIS.
C2 Tuotantohyödykkeet sisältää merkittävät
pitkäaikaiset investoinnit ja hankinnat. Päästöt on
laskettu käyttäen määrä- ja hankintakulutietoja.
Päästökertoimet ovat pääosin julkisista
tietokannoista, kuten EcoInvent, Ademe,
International steinless steel (ISSF) ja BEIS.
C4 Tuotantoketjun alkupään kuljetukset
ja jakelu sisältää Olvi-konsernin maksamat
saapuvat ja lähtevät kuljetukset. Laskenta
perustuu ensisijaisesti polttoaineen kulutukseen
ja toissijaisesti ajettuihin kilometreihin tai
tonnikilometreihin. Tiedot on kerätty toimittajilta,
kulutuksen tai keskikulutuksen perusteella tai
paikkatietojen perusteella. Päästökertoimet
ovat julkisista tietokannoista GLEC Framework
ja BEIS ja sisältävät polttoaineiden tuotannon
päästöt (WTW). Biopolttoaineiden metaani-
ja dityppioksidin päästöt sisältyvät. Osa
päästötiedoista on yhteistyökumppaneilta.
C5 Toiminnassa muodostuva jäte sisältää
kaikki kierrätykseen ja kaatopaikalle menevät
materiaalijakeet, sivuvirrat sekä jäteveden.
Päästöt on laskettu käyttäen omaa tuotanto-
ja myyntitietoihin perustuvaa määrätietoa.
Päästökertoimet ovat pääosin EPAn tietokannasta.
42OLVI OYJ
Jätevedenkäsittelyn metaani- ja dityppioksidin
päästöt sisältyvät. Osa päästötiedoista on
yhteistyökumppaneilta.
C6 Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen sisältää
tehdyt työmatkat ja myyntiorganisaation ajot.
Laskenta perustuu pääosin kilometritietoihin ja
osa matkoista on arvioitu. Myös polttoainetietoja
on käytetty. Päästökertoimet ovat BEIS:n
tietokannasta ja sisältävät polttoaineiden
tuotannon päästöt (WTW) sekä lentomatkojen
osalta RF päästöt. Polttoaineiden päästökertoimet
ovat Tilastokeskuksen tietokannasta. Osa
päästötiedoista on yhteistyökumppaneilta.
C7 Työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenne
sisältää vakituisten ja määräaikaisten
työntekijöiden matkat. Laskenta perustuu
pääosin kilometritietoihin ja osa matkoista sekä
kulkutavoista on arvioitu. Päästökertoimet ovat
BEIS:n tietokannasta ja sisältävät polttoaineiden
tuotannon päästöt (WTW).
C9 Kuljetukset tuotantoketjun loppupäässä
sisältää kumppanien maksamat saapuvat ja
lähtevät kuljetukset. Laskenta perustuu pääasiassa
ajettuihin tonnikilometreihin, jotka on arvioitu
määrä- ja paikkatietojen perusteella. Tietoihin
sisältyy epävarmuuksia varsinkin vientituotteiden
osalta. Päästökertoimet ovat GLEC Framework
– tietokannasta ja sisältävät polttoaineiden
tuotannon päästöt (WTW).
C11 Myytyjen tuotteiden käyttö sisältää tuotteiden
jäähdytykseen käytetyn sähkön asiakkaiden
tiloissa. Tuotteiden myyntiaika ja jäähdytettyjen
tuotteiden määrä on arvioitu tuoteryhmittäin ja
sähkönkulutus yleisimpien laitteiden kulutuksen
perusteella. Käytetyn sähkön päästökertoimet
ovat pääosin Association of Issuing Bodies
(AIB) sekä Tilastokeskuksen tietokannoista
jäännöskertoimilla kolmen vuoden liukuvana
keskiarvona laskettuna. Kuluttajien kotona
tapahtuvaa tuotteiden jäähdytystä ei ole
huomioitu, koska luotettavaa arviota ei pystytä
tekemään.
C12 Myytyjen tuotteiden käsittely käyttöiän
lopussa sisältää myytyjen tuotteiden
pakkausten kierrätyksen käytön jälkeen.
Laskenta perustuu määrätietoon ja sisältää sekä
primääri- että sekundääripakkaukset. Pakkausten
käsittelytavat perustuvat maakohtaiseen tietoon
primääripakkausten kierrätyksestä sekä muiden
materiaalien maakohtaisesta käsittelystä.
Päästökertoimet ovat EPAn tietokannasta.
Laskennassa on huomioitu oletettu kahdeksan
prosentin hävikki myytyjen tuotteiden osalta.
Laskennan ulkopuolelle on toimintaan
soveltumattomina jätetty kategoriat
C8 Tuotantoketjun alkupään vuokratut
omaisuuserät, C10 Myytyjen tuotteiden
jalostus, C13 Tuotantoketjun loppupään
vuokratut omaisuuserät, C14 Franchising ja C15
Investoinnit. C3 Polttoaineiseen ja energiaan
liittyvät toiminnot (jotka eivät sisälly Scope
1 tai Scope 2 päästöihin) tullaan lisäämään
laskentaan vuonna 2025 tieteeseen perustuvien
päästövähennystavoitteiden myötä.
Laskennasta on rajattu pois konsernin sisäinen
logistiikka ja ulkoistettujen terminaalien vaikutus,
jotka eivät kokonaisuuden kannalta ole merkittäviä.
Laskennassa on huomioitu saatavilla olevien
kerrointen mukaan vähintään hiilidioksidin,
metaanin ja dityppioksidin päästöt silloin, kun muut
päästöt eivät ole merkittäviä. Päästökertoimiin
sisältyy epävarmuuksia, sillä primäärikertoimet
voivat olla epätäydellisiä tai sisältää muihin
kategorioihin sisällytettyjä päästöjä, kuten
kuljetuksia. Liikenteeseen liittyviä päästöjä on
luokiteltu uudelleen ja ostotuotteiden laskentaa
tarkennettu vuonna 2024, joten luvut eivät ole
suoraan vertailukelpoisia aiempiin lukuihin.
Biogeeniset ilmastopäästöt
Panimon käymisprosessissa, biomassaa
käyttävässä omassa energiantuotannossa ja
jäteveden puhdistusprosesseissa syntyy lisäksi
biogeenisiä hiilidioksidipäästöjä. Biogeenisten
päästöjen määrä vuonna 2024 oli 35 258 t
CO
2
e Scope 1, 12 848 t CO
2
e Scope 2 ja 3 164 t
CO
2
e Scope 3. Arvoketjun osalta erillisiä tietoja
biogeenisistä päästöistä ei ole toistaiseksi
saatavilla
Kasvihuonekaasupäästöjen intensiteetti
lasketaan jakamalla sijaintiperusteisten
tai markkinaperusteisten brutto-
kasvihuonekaasupäästöjen kokonaismäärä Olvi-
konsernin liikevaihdolla, 656,9 milj. euroa, sellaisena
kuin se on ilmoitettu tilinpäätöstiedoissa.
43OLVI OYJ
LÄHESTYMISTAPA JA
TOIMINTAPERIAATTEET
Vesivaroja ja merten luonnonvaroja koskevat olennaiset
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on tunnistettu
Olvi-konsernin kaksoisolennaisuusarvioinnnin
perusteella. Prosessi sekä tunnistetut vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet on kuvattu osiossa ESRS
2 Yleiset tiedot. Näitä olennaisia vaikutuksia ovat
vedenotto ja vedenkulutus.
Vesiriskien arviointi
Juomanvalmistajana Olvi-konserni käyttää vet
tuotannossaan ja vaikuttaa paikallisiin vesivaroihin
vedenotolla. Veden saatavuuteen ja laatuun liittyviä
riskejä arvioidaan vuosittain pääasiallisesti WRI:n
Aqueduct Water Risk Atlas -työkalun avulla, ja
vesiriskit huomioidaan riskienhallinnan periaatteiden
mukaisesti ympäristö- ja liiketoimintariskien
arviointien yhteydessä. Olvi-konsernin toimipaikat
eivät sijaitse vesiriskialueilla ja valmistavilla
toimipaikoilla on ympäristötoimilupa, jonka pohjana
on toiminnan ympäristövaikutusten arviointi ja
haitallisten vaikutusten minimointi. Lupa määrittää
suurimman vedenoton määrän perustuen paikalliseen
vedenkäyttöön ja veden muodostumiseen. Useimmissa
maista lupaprosessi sisältää myös yleisen kuulemisen
mahdollisista vaikutuksista paikalliseen yhteisöön.
Kuulemisissa ei ole noussut esille merkitviä seikkoja.
Oman toiminnan vedenkäyt
Veteen liittyviä periaatteita ja käytäntöjä kuvataan
osana ympäristön toimintaperiaatetta. Siinä käsitellään
vedenottoon ja vedenkulutukseen liittyviä toimia,
E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat
joilla on positiivisia tai negatiivisia vaikutuksia
veden käyttöön ja laatuun omassa toiminnassa.
Toimintaperiaatteen tavoitteena on vähentää
vedenottoa ja jätevettä ohjaamalla vedenkäytön
tehokkuuteen, vesiympäristön kuormituksen
vähentämiseen sekä veden kierrätyksen ja
uudelleenkäytön tehostamiseen. Toimintaperiaatteella
halutaan varmistaa kestävä vedenkäyttö sekä
suojella puhtaan veden varantoja ja niiden riittävyyt
toiminta-alueiden sidosryhmille. Olvi-konsernin
eettisen ohjeistuksen ja kaikkien toimintaperiaatteiden
sidosryhmien kattavuus, toteuttamisesta vastuussa
oleva ylin taho ja saatavuus sidosryhmille on kuvattu
kestävyysraportin liitteessä.
Arvoketjun vedenkäyttö
Arvoketjuun ja arvoketjun vedenkäyttöön liittyviä
periaatteita ja käytäntöjä kuvataan kumppaneille
suunnatussa eettisessä ohjeistuksessa (Code
of Conduct for Partners), jonka pohjana toimii
Olvi-konsernin eettinen ohjeistus. Ohjeistukseen
sitouttamisessa on keskitytty erityisesti arvoketjun
lähimpiin kumppaneihin. Kumppanien eettinen
ohjeistus edellyttää vedenkäyttöön liittyvien
negatiivisten vaikutusten ja riskien pienentämis
minimoimalla vedenottoa, jäteveden muodostumista ja
teveden aiheuttamaa kuormitusta sekä varmistamalla
veden kestävä käyttö. Ohjeistuksessa korostetaan
erityisesti negatiivisten vaikutusten minimoimista
korkean vesistressin alueilla sekä vaaditaan
toimittajia ulottamaan huolellisuusvelvoite edelleen
omaan arvoketjuunsa. Lisäksi edellytetään, et
tavarantoimittajat ja yhteistyökumppanit sitoutuvat
noudattamaan heille suunnattua eettistä ohjeistusta.
TOIMENPITEET
Oma toiminta
Olvi-konsernin omassa toiminnassa vettä tarvitaan
lähinnä tuotteisiin, pesuihin ja energiantuotantoon.
Vedenottoa ja vedenkulutusta pyritään vähentämään
kehittämällä vedenkäytön tehokkuutta. Tuotanto- ja
pesuprosesseja kehitetään sekä pesuja optimoidaan
jatkuvasti tuotannonsuunnittelun avulla. Tuotteiden
suunnittelulla ei ole merkittävää vaikutusta vedenoton
tai -kulutuksen määrään. Vuonna 2024 Latviassa
ja Liettuassa tehtiin tuotantoyksiköissä teknisiä
auditointeja, joissa energiansäästömahdollisuuksien
lisäksi havaittiin mahdollisuuksia saavuttaa lähivuosina
tuntuvia säästöjä vedenkäytössä.
Veden kierrätyksen ja uusiokäytön nykytilaa sekä
mahdollisuuksia omassa toiminnassa kartoitettiin
vuoden 2024 aikana. Vettä kierrätetään lähinnä
tuotantoon liittyvissä suljetuissa pesujärjestelmissä
ja uusiokäytetään huuhteluvesiä aiemmissa
pesuvaiheissa. Kierrätyksellä ja uusiokäytöllä pyritään
vähentämään vedenottoa, pienentämään jäteveden
määrää ja minimoimaan sen kuormitusta. Ne eivät
saa kuitenkaan vaarantaa elintarviketuotantoon
käytetvän veden laatua ja hygieniatasoa.
Vedenkulutukseen liittyvää mittarointia ja seurantaa
kehitettiin edelleen vuonna 2024 tarkentaen
vedenoton ja jäteveden määrän seurantaa, parantaen
tiedonhallintaa ja kehittäen hallintatyökaluja etenkin
Baltian ja Valko-Venäjän konserniyhtiöissä. Kehitystyö
jatkuu edelleen koko konsernissa. Vesi halutaan
hyödyntää mahdollisimman hyvin, joten vuonna 2024
selvitettiin myös mahdollisuutta hyödyntää jätevet
biokaasun tuotantoon entistä laajemmin.
Olvi-konsernissa on suunnitteilla erilaisia vedenkäytön
kehittämiseen tähtääviä toimia. Iisalmen tehtaalla
on aloitettu vuonna 2026 käyttöönotettava
keittämöinvestointi, joka yhdessä Liettuassa
menossa olevan pullonpesukoneen investoinnin
kanssa tulee vähentämään käytetyn veden määrää.
Muita eri suuruisia toimenpiteitä ja investointeja on
selvityksessä tai toteutuksessa kaikissa konsernin
tuotantolaitoksissa. Investointitarpeet on huomioitu
konsernin investointisuunnitelmassa ja sen vaatimassa
rahoitussuunnitelmassa.
Arvoketju
Olvi-konsernin kumppanit vaikuttavat paikallisiin
vesivaroihin eri puolilla maailmaa. Merkittävimmät
vesivaikutukset keskittyvät arvoketjun alkupäähän.
Raaka-aine- ja pakkausmateriaalitoimittajien
itsearviointikäytäntö aloitettiin vuonna 2024 ja
se kattoi vuoden lopussa kaikki raaka-aine- ja
pakkausmateriaalitoimittajat. Arviointi sisältää
myös veden ja samoin sen sisältävät riskipohjaiset
toimittaja-auditoinnit. Auditointikäytäntö täydentää
itsearviointia kumppaniverkon kyvykkyyden ja
kehityksen arvioinnissa. Vuonna 2025 selvitetään
tarkemmin arvoketjun merkittävimpien raaka-aine-
ja pakkausmateriaalitoimittajien vedenkäyttöä
kokonaisvaikutuksen tunnistamiseksi. Toimet tulevat
merkittävästi parantamaan näkyvyyttä arvoketjun
vedenkäyttöön.
44OLVI OYJ
Vesivaroista huolehtiminen tukee Olvi-konsernille
keskeisimmistä kahdeksasta YK:n kestävän kehityksen
tavoitteista tavoitetta 6: Puhdas vesi ja sanitaatio.
TAVOITTEET
Olvi-konsernilla on vapaaehtoisena tavoitteena
tehostaa vedenkäyttöään ja vähentää vedenottoa
tuotettua litraa kohden kaikissa konserniyhtiöissä
pienentääkseen vaikutusta paikallisiin vesivaroihin.
Edellinen tavoite alle 2,8 litraa tuotantolitraa kohti
saavutettiin vuonna 2023 ja nyt tavoitteena on
pudottaa vedenotto konsernitasolla alle 2,5 litraa
tuotantolitraa kohti vuoteen 2030 mennessä.
Tavoitteiden asettamisprosessi on kuvattu tarkemmin
osiossa ESRS 2 Yleiset tiedot. Vedenotto omista
kaivoista tai paikallisilta käyttöveden toimittajilta oli
vuonna 2024 yhteensä 2 682 miljoonaa litraa. Vet
otettiin 2,79 litraa valmistuotelitraa kohti, mikä on 0,4
prosenttia pienempi kuin edellisenä vuonna.
Yksi Olvi-konsernin vastuullisuuden vapaaehtoisista
päätavoitteista on sitouttaa kaikki toimittajat heille
suunnattuun eettiseen ohjeistukseen. Vuonna 2024
eettiseen ohjeistukseen on sitoutunut suorista
toimittajista 84 prosenttia. Lisäksi osa epäsuorista
toimittajista on sitoutunut ohjeistukseen. Vuoden
2025 aikana sisällytetään toimittajanhallintatyökaluun,
ja sen kautta eettiseen ohjeistuksen piiriin, myös
kaikki merkittävät epäsuorat toimittajat. Näitä ovat
erityisesti logistiikka- ja kunnossapitokumppanit sekä
erikseen määritellyt tärkeät epäsuorat toimittajat,
kuten veden ja tuholaistorjunnan toimittajat.
Tavoitteena on kattaa vuoden 2025 aikana 100
prosenttia tavarantoimittajista, joiden kanssa Olvi-
konsernilla on toistuvaa liiketoimintaa ja jotka ylittävät
asetetun yhtiökohtaisen eurorajan. Seuraavina
vuosina tavoitteena on laajentaa eettinen ohjeistus
harvoin käytettyihin tavarantoimittajiin sekä ulottaa
vaikutusten ja riskien tunnistamista ja ehkäisyä
laajemmalle ja entistä enemmän myös asiakkaiden
suuntaa.
Mittarina tullaan käyttämään eettiseen ohjeistukseen
sitoutuneiden kumppanien määrää. Eettistä ohjeistusta
tarkempia, toimiala- tai toimittajakohtaisia vaatimuksia
ja tavoitteita voidaan asettaa yksipuolisesti
tai yhdessä kumppanin kanssa, mikäli tarvetta
ilmenee. Toimittajien itsearviointikäytäntöä tullaan
laajentamaan vuoden 2025 aikana myös merkittäviin
epäsuoriin kumppaneihin. Merkittävimpien kumppanien
vastuullisuustoimintaa veden osalta tullaan arvioimaan
myös ulkopuolisia arviointialustoja tai -käytäntöjä
käyttäen, jotta toiminnan tasosta saadaan riittävä
varmuus.
MITTARIT JA LAATIMISPERIAATTEET
Vedenotto ja -kulutus
2024
Vedenotto 1000 m
3
2 682
Vedenotto l/l 2,79
Vedenkulutus 1000 m
3
932
Vesi-intensiteetti (vedenkulutus/liikevaihto, m
3
/milj. euroa) 1 418
45OLVI OYJ
Laatimisperiaatteet
Laskennallinen vedenkulutus määritetään
vähentämällä otetun veden määrästä syntyvä
tevesi. Suurimmaksi osaksi tämä kulutettu
vesi on sitoutuneena valmistettuihin tuotteisiin.
Vettä on myös sitoutuneena sivuvirroiksi
ohjautuvassa mäskissä ja ylijäämähiivassa, ja
sitä haihtuu jonkin verran valmistusprosessin
aikana. Vedenkulutukseen sisältyvät myös
sisäiseen myyntiin valmistetut tuotteet. Vesi-
intensiteetin tunnusluvun laskennassa on
veden kokonaiskulutus suhteutettu konsernin
kokonaisliikevaihtoon, sellaisena kuin se on
ilmoitettu tilinpäätöksessä.
Vedenoton määrää seurataan säännöllisesti
kullakin tuotantopaikalla ja se raportoidaan
KPI-arvona kuukausittain. Vedenotto on keskeinen
mittari vedenkäytön tehokkuuden tavoitteessa
(vedenotto litroina / valmistuotelitra). Mittauksia
ei ole validoitu erikseen.
LÄHESTYMISTAPA JA
TOIMINTAPERIAATTEET
Olvi-konserni käyttää valmistavana teollisuutena
huomattavia määriä raaka-aineita ja
pakkausmateriaaleja. Kiertotalouteen ja materiaalien
käyttöön liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet on tunnistettu Olvi-konsernin
kaksoisolennaisuusarvioinnin mukaisesti. Prosessi sekä
tunnistetut vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on
kuvattu osiossa ESRS 2 Yleiset tiedot.
Olennaisiksi vaikutuksiksi on tunnistettu resurssien
sisäänvirtaukset ja käyttö sekä resurssien
ulosvirtaukset tuotteisiin ja palveluihin liittyen niin
omassa toiminnassa kuin arvoketjussa. Arvioinnissa
ovat olleet mukana kaikki konsernin tuotantoyksiköt
sekä Servaali, joka ostaa ja välittää tuotteita.
Liiketoimintayksiköistä vain Trade House Lidskoe
Pivo sekä Helsingin tislaamoravintola Oy eivät liity
resurssien käyttöön ja kiertotalouteen kohdistuviin
olennaisiin vaikutuksiin, riskeihin tai mahdollisuuksiin,
sillä niillä ei ole tuotannollista toimintaa.
Kiertotalouteen ja materiaalien käyttöön liittyviä
periaatteita ja käytäntöjä kuvataan ympäristön
toimintaperiaatteessa sekä siihen liittyvissä tuotteen
sekä hankinnan toimintaperiaatteissa. Ympäristön
toimintaperiaatteessa käsitellään sekä materiaalien
sisäänvirtaukseen että ulosvirtaukseen liittyviä
positiivisia ja negatiivisia vaikutuksia. Siinä on linjattu
sitoutuminen hiilijalanjäljen pienentämiseen sekä
luonnon monimuotoisuuden tukemiseen. Tärkeänä
osana näitä tavoitteita ovat materiaalien käytön
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous
optimointi, siirtymä neitseellisistä materiaaleista
kierrätettyihin tai uusiutuviin materiaaleihin,
kiertotalouden periaatteiden mukainen toiminta sekä
kestävä vedenkäyttö. Veteen liittyvät asiat on kuvattu
osiossa E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat.
Myös tuotteen toimintaperiaatteessa käsitellään sekä
materiaalien sisäänvirtaukseen että ulosvirtaukseen
liittyviä positiivisia ja negatiivisia vaikutuksia.
Siinä on kuvattu tuotteiden ympäristövaikutusten
huomiointi, kuten pakkausmateriaalien valinta sekä
pakkausten kierrätettävyyden varmistaminen. Lisäksi
ympäristövastuullisuuden huomioiminen hankinnassa
on kuvattu hankinnan toimintaperiaatteessa.
Olvi-konsernin eettisen ohjeistuksen ja kaikkien
toimintaperiaatteiden sidosryhmien kattavuus,
toteuttamisesta vastuussa oleva ylin taho ja saatavuus
sidosryhmille on kuvattu kestävyysraportin liitteessä.
Kaikilla valmistavilla toimipaikoilla on
ympäristötoimilupa, jonka pohjana on toiminnan
ympäristövaikutusten arviointi ja haitallisten
vaikutusten minimointi. Osassa maista lupaprosessi
sisältää myös yleisen kuulemisen mahdollisista
vaikutuksista paikalliseen yhteisöön. Kuulemisissa ei
ole noussut esille merkittäviä seikkoja. Asiakkaat ja
kuluttajat voivat olla yhteydessä materiaalien käyttöön
ja kiertotalouteen liittyvissä asioissa yhtiöiden
palautekanavien välityksellä. Nämä kanavat on esitelty
tarkemmin osiossa S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät.
Asiakkaat voivat lisäksi olla yhteydessä suoraan
paikalliseen myyntiorganisaatioon.
Merkittävä osa käytettyjen materiaalien
ympäristövaikutuksesta syntyy kumppanien
toiminnoissa tai määräytyy heidän valintojensa
perusteella. Vaikutusta on myös asiakkaiden
ja kuluttajien toimilla. Siksi ympäristön
toimintaperiaatteessa on huomioitu sidosryhmien,
kuten toimitusketjun, osallistaminen ja vastaavat
tavoitteet on kuvattu kumppaneille suunnatussa
eettisessä ohjeistuksessa. Tavarantoimittajien ja
yhteistyökumppanien edellytetään sitoutuvan
noudattamaan noudattamaan heille suunnattua
eettistä ohjeistusta. Tuotteen toimintaperiaatteessa
materiaalien ulosvirtauksen osalta merkittävästä
positiivisesta ja/tai negatiivisesta vaikutuksesta
on linjattu, että kuluttajille viestitään pakkausten
kierrätettävyydestä ja kierrättämisestä.
TOIMENPITEET
Olvi-konsernin materiaalien käytöllä ja sen
kehittämisellä on positiivisia ja negatiivisia vaikutuksia
sekä resurssien sisäänvirtaukseen ja käyttöön et
tuotteisiin liittyvään resurssien ulosvirtaukseen.
Olennaisia materiaaleja ovat raaka-aineet, kuten
mallas, sokeri ja vesi, sekä pakkaustarvikkeet, kuten
alumiinitölkit, lasi- ja muovipullot, kutistemuovit
sekä kartonkipakkaukset. Lisäksi tarvitaan
kuljetuspakkauksia, kuten lavoja, muovikennoja ja
-koreja, kontteja ja kartonkipakkauksia sekä sisään
tulevien että ulos lähtevien materiaalien ja valmiiden
tuotteiden kuljettamiseen. Ulosvirtaus koostuu
lähinnä valmiista tuotteista, joiden ympäristövaikutus
määräytyy pakkausmateriaalien kierrätyksen ja
loppukäytön perusteella.
Raaka-aineet
Sisään tulevien materiaalien määrä ja laatu riippuvat
tuoteportfoliosta ja tuotantomääristä. Raaka-
aineiden osalta pyritään aina mahdollisimman
tehokkaaseen materiaalien hyödyntämiseen ja
hävikin välttämiseen tuotannonsuunnittelulla,
sisällön tuotekehityksellä, hyödyntämällä samoja
materiaaleja eri tuotteissa, optimoimalla tilauskokoja
ja huolehtimalla asianmukaisesta varastonkierrosta.
Kierrätysmateriaaleina hyödynnetään lähinnä
ylijäämähedelmiä ja niiden kuoria juomien
maustamisessa.
Pakkausmateriaalit
Pakkausmateriaalien määrää pyritään vähentämään
erilaisilla optimointitoimilla, kuten primääri- ja
sekundääripakkausten keventämisellä ja
uudelleensuunnittelulla. Muovipullojen ja tölkkien
osalta erilaisia keventämistoimia on tehty jo useita
vuosia ja näillä on saavutettu konsernitasolla
huomattavia materiaalivähennyksiä. Pakkauskehitystä
jatketaan kaikissa konserniyhtiöissä yhteistyössä
tavarantoimittajien kanssa. Pakkauksen ensisijainen
tehtävä on kuitenkin suojata tuotetta, joten
kevennystoimia voi tehdä vain tuoteturvallisuuden
ja laadun määrittämään rajaan saakka. Vuonna 2025
jatketaan erilaisten pakkausten ympäristövaikutusten
selvittämistä, jotta voidaan ohjata tuoteportfoliota
ympäristön kannalta kestävämpään suuntaan valittujen
pakkausmateriaalien kautta. Huomioon on kuitenkin
otettava EU:n SUP-direktiivi (single use plastic)
sekä pakkaus- ja pakkausjäteasetus, jotka tulevat
ohjaamaan alan pakkauskäytäntöjä vuoteen 2030
mennessä.
46OLVI OYJ
Neitseellisen, eli uuden, materiaalin käyttöä on
vähennetty käyttämällä kierrätettyjä materiaaleja sekä
muovipulloissa että kartonkipakkauksissa. Valko-
Venäjällä pyritään parhaillaan saamaan lainsäädäntöön
muutos, joka sallisi kierrätysmuovin käytön
primääripakkauksissa. EU-alueella kierrätetyn PET-
materiaalin käyttöä pulloissa tullaan lisäämään vuoden
2025 aikana ja edelleen vuoteen 2030 asti. Myös lasi-
ja alumiinipakkauksissa on kierrätysmateriaalia osana
tuotteeseen käytettyä materiaalia. Pahvipakkauksista
jo suurin osa on tehty kierrätetystä kuidusta.
Myös erilaisten kierrätysmuovien ja biopohjaisten
muovien käyttömahdollisuuksia on selvitetty, samoin
mahdollisuuksia värien käytön vähentämiseen
ja ympäristöystävällisempien värien käyttöön
pakkauksissa. Kierrätettyjen materiaalien käyttöä
seurataan ja pyritään edelleen lisäämään kaikissa
konsernin yhtiöissä.
Kuljetuspakkaukset
Sisään tulevien materiaalien kuljettamiseen
käytetään erilaisia kuljetuspakkauksia ja -alustoja,
kuten lavoja, kontteja ja kanistereita. Osa näistä
pystytään hyödyntämään edelleen yhtiön sisällä,
osa kerätään ja palautetaan toimittajille ja osa
kierrätetään materiaalina. Lavoja myös korjataan
ja myydään edelleen kiertotalouden periaatteiden
mukaisesti. Vuoden 2024 aikana on kehitetty kiertävien
materiaalien seurantaa eri yhtiöissä ja kehitystyötä
jatketaan vuoden 2025 aikana, jotta saadaan parempi
kuva materiaalien kokonaiskäytöstä.
Tuotteisiin liittyvä resurssien ulosvirtaus ja sen
positiiviset ja negatiiviset vaikutukset ympäristöön
kohdistuvat lähinnä valmiisiin tuotteisiin, jotka
toimitetaan pääosin konsernimaihin. Tuotteiden
sisältö kiertää uudelleen jätevedenkäsittelyn
kautta. Materiaalien hyödyntämiseksi kaikki Olvi-
konsernissa käytetyt pakkaukset ovat materiaalina
uudelleen kierrätettäviä. Primääripakkaukset
kierrätetään pääosin pakkausten panttijärjestelmien
kautta ja monipakkausten materiaalit yleisten
kierrätysjärjestelmien kautta. Valko-Venäjää lukuun
ottamatta yhtiöt osallistuvat juomapakkausten
panttijärjestelmän toimintaan ja pyrkivät lisäämään
kuluttajien pakkausmateriaalien kierrättämistä. Valko-
Venäjällä panttijärjestelmän luomista selvitetään.
Toimien tehokkuutta seurataan maittain paikallisten
palautusjärjestelmien ilmoittamien pullojen ja tölkkien
palautusprosenttien avulla.
Uudelleen käytettävät juomapakaukset
Konsernin yhtiöissä on käytössä jonkin verran
uudelleenkäytetviä lasipulloja ja ravintola-astioita.
Näiden käyttäminen vähentää neitseellisen materiaalin
määrää, mutta muut ympäristövaikutukset eivät ole
yksiselitteisiä. Uudelleenkäytettävien pakkausten
käyttö vaihtelee maittain niin, että kiertävää lasipulloa
on käytössä pääasiassa Virossa, Latviassa ja Liettuassa,
kun taas Suomessa, Tanskassa ja Valko-Venäjällä
käytetään pelkästään tai lähes pelkästään materiaalina
kierrätettävää lasipulloa. Uudelleenkäytettäviä
ravintola-astioita on käytössä kaikissa maissa.
Muut nykyiset primääripakkaukset eivät sovellu
uudelleenkäytetväksi. Uudelleenkäytettävän
pullon käyttöä tullaan kehittämään EU:n pakkaus- ja
pakkausjäteasetuksen ja sen tulkintojen mukaisesti
vuoteen 2030 mennessä. Tämä voi vaatia huomattavia
taloudellisia panostuksia lähinnä niissä yhtiöissä,
jossa uudelleenkäytettävä pulloa ei tällä hetkellä
ole käytössä. Mahdollisten investointien tarve ja
suuruusluokka selviää, kun kansalliset tulkinnat
lainsäädännöstä ja asiakkaiden toimenpiteet saadaan
selville.
Arvoketjun materiaalivirrat
Koko arvoketjun kaikkiin materiaalivirtoihin Olvi-
konsernin yhtiöillä ei ole suoraa näkyvyyttä.
Kumppanien eettinen ohjeistus vaatii kiertotalouden
periaatteiden huomioimista materiaalivirroissa ja lisäksi
toimittajien itsearviointi käsittelee jätteiden käsittelyä
ja materiaalivirtoja. Vuoden 2025 aikana on tarkoitus
syventää kokonaiskuvaa arvoketjun materiaalikäytöistä
erityisesti toimittajasuuntaan. Kuluttajien ja
asiakkaiden materiaalien kierrätystä ja loppukäsittelyä
primääripakkausten palautusjärjestelmän ulkopuolella
voidaan arvioida jossain määrin maakohtaisten
kierrätystietojen perusteella.
Kiertotalous tukee Olvi-konsernille keskeisimmistä
kahdeksasta YK:n kestävän kehityksen tavoitteista
tavoitetta 13: Ilmastotekoja.
TAVOITTEET
Yksi vastuullisuuden päätavoitteista on vastuullisen
tuotteen kriteerien mukainen tuoteportfolio vuonna
2030. Ympäristöystävälliset pakkaukset ovat
osa vastuullisen tuotteen kriteerejä ja konsernin
tavoitteena onkin lisätä kierrätettyjen materiaalien
käyttöä tuotepakkauksissa kaikissa konserniyhtiöissä.
EU-alueella kierrätetyn PET-materiaalin käyttöä
pulloissa tullaan lisäämään vuonna 2025 vähintään 25
prosenttiin muovisesta primääripakkausmateriaalista
ja vuoteen 2030 mennessä vähintään 30
prosenttiin. Vuonna 2024 kierrätysmuovin määrä
primääripakkauksissa oli konsernin EU-alueella 5,7
prosenttia. Lisäksi seurataan EU:n SUP-direktiivin
(single use plastics) mukaisesti muovimateriaalien
käyttöä. Muiden pakkausmateriaalien
kierrätysmateriaalien osuudelle ei ole asetettu
numeerisia tavoitteita johtuen lasin ja alumiinin
valmistusprosessin luonteesta. Kierrätysmateriaalien
pitoisuuksia seurataan kuitenkin vuosittain kaikissa
yhtiöissä sekä primääri- että sekundääripakkausten
osalta ja niitä pyritään nostamaan yhteistyössä
tavarantoimittajien kanssa.
Sisään tulevien materiaalien määrä ja laatu
riippuu tuoteportfoliosta ja tuotantomääristä.
Tuotantomäärien muutosten vuoksi suorat
määrälliset materiaalien vähennystavoitteet eivät
ohjaa materiaalikäyttöä eikä niitä ole asetettu, vaikka
materiaalien käyttöä pyritään vähentämään eri
toimilla. Vuoden 2025 aikana kehitetään edelleen
konsernitasolla materiaalivirtojen raportointia, mukaan
lukien kiertävät kuljetuspakkaukset.
Materiaalien ulosvirtauksen osalta ylläpidetään
kaikkien pakkausten kierrätettävyyttä sekä pakkausten
kierrätysohjeita kuluttajia ja asiakkaita varten.
Tavoitteita arvioidaan pakkausten panttijärjestelmien
palautuslukujen avulla. Uusimmat luvut on esitetty
jäljempänä olevassa taulukossa. Lisäksi pyritään
edelleen kehittämään sivuvirtojen hyötykäyttöä, kuten
löytämään uusia hyödyntämismahdollisuuksia mäskille
ja ylijäämähiivalle. Yhtiöiden sisäisiä lajittelukäytäntöjä
kehitetään edelleen ja etsitään käyttökohteita
mahdollisesti hyödynnettäville jätemateriaaleille.
Tavoitteiden täyttymistä seurataan vuosittain
materiaalijakeiden ja jätteiden määrillä.
47OLVI OYJ
MITTARIT JA LAATIMISPERIAATTEET
Resurssien sisäänvirtaukset
2024
Käytetyt tuotteet ja materiaalit kokonaispaino, tn 2 954 723
Uudelleen käytetyt, kierrätetyt ja uusiomateriaalit (pakkausmateriaalit), tn 58 305
Uudelleen käytetyt, kierrätetyt ja uusiomateriaalit (pakkausmateriaalit), % 58,2
Kestävästi hankitut biologiset materiaalit, % 0
Resurssien ulosvirtaukset
2024
Kierrätettävien ainesten osuus pakkauksissa, % 100
Kertapäällysteiden kierrätysjärjestelmä ja kierrätysasteet
Suomi Viro Latvia Liettua Tanska
Muovipullo, % 90 89 92 89 91
Lasipullo, % 99 92 84 86 88
Tölkki, % 98 86 86 91 93
Laatimisperiaatteet
Olennaiset resurssien sisäänvirtaukset on kuvattu
osiossa Toimenpiteet. Harvinaisia maametalleja
ei käytetä, EU:n kriittisistä raaka-aineista alumiini
tölkkipakkausten raaka-aineena on merkittävä.
Materiaalien sisäänvirtauslaskenta sisältää
tuotteiden tuottamiseen käytetyt biologiset
ja tekniset pakkausmateriaalit ja raaka-aineet,
sisältäen veden, sekä kumppaneilta myytäväksi
ostetut valmiit tuotteet raportointikaudelta.
Tuotantotilojen ja laitteiden pesuun käytettävä
vesi on huomioitu. Luvuissa ei ole huomioitu
tuotteiden kuljetuspakkauksia, kuten lavoja ja
kennoja, joiden tarkempaa seurantaa kehitetään
edelleen. Kunnossapitoon tai rakentamiseen
käytettyjä materiaaleja, markkinointimateriaaleja
tai muita tuotteisiin liittymättömiä materiaaleja ei
ole huomioitu.
Uusiutuva pakkausmateriaali on biologisista
materiaaleista valmistettuja pakkauksia,
kuten pahvia. Uusiomateriaali sisältää
kierrätysmateriaalista valmistetun osan
pakkauksista, kuten uusiomuovi ja kierrätetty
lasi sekä alumiini. Uusiutuva ja uusiomateriaali
on laskettu hankintamäärien mukaisesti.
Uudelleenkäytetty materiaali sisältää sellaisenaan
uudelleenkäytetvän primääripakkauskannan,
joka on täytetty raportointivuoden aikana.
Uusiutuva ja uusiomateriaali sisältävät osittain
samoja materiaaleja, sillä osa uusiomateriaalista
on myös uusiutuvaa (pahvi ja kartonki), mutta
laskennassa ne on huomioitu vain kerran.
Ostotuotteiden pakkausmateriaaleja ei ole
huomioitu.
Biologisten raaka-aineiden osalta kestävää
kehityksen mukaista hankintaa ei ole tehty, sillä
sertifioinnit eivät käytetyissä raaka-aineissa
ole yleisiä. Biologisten pakkausmateriaalien
osalta sertifioituja materiaaleja ei ole hankittu,
mutta Olvi-konserni on sitoutunut olemaan
aiheuttamatta metsäkatoa toiminnallaan.
Käyttöomaisuus ja sen lisäykset on raportoitu
tilinpäätöksessä.
Laskenta perustuu toimittajan ilmoittamiin tai
mitattuihin hankintapainoihin ja nestemäiset
raaka-aineet on huomioitu märkäpainoina.
Pientä epätarkkuutta voi aiheutua valmiiden
ostotuotteiden netto- ja bruttopainotietojen
epätarkkuudesta sekä muutamien
materiaalikategorioiden pienistä netto- ja
bruttopainoeroista, mutta näillä ei ole merkittävää
vaikutusta lopputulokseen.
Olvi-konsernin kaikki yhtiöt myyvät
elintarvikkeita, jotka on pakattu kierrätettäviin ja
osittain myös uudelleenkäytettäviin pakkauksiin.
Suurin osa tuotteista valmistetaan konsernin
tuotantolaitoksissa. Tuotteiden luonteen
mukaisesti tuote on suunniteltu käytettäväksi
kerran, pois lukien uudelleenkäytettävät
pakkaukset. Kuljetuspakkaukset ovat joko
uudelleenkäytetviä, kuten lavat, kennot ja
korit, tai kierrätettäviä, kuten pakkausmuovit ja
pahvilaatikot. Ostotuotteiden osalta brutto- ja
nettopainotietojen epätarkkuus voi aiheuttaa
pientä epätarkkuutta laskentaa, mutta sillä ei ole
merkittävää vaikutusta lopputulokseen.
48OLVI OYJ
Sosiaalisen
vastuun tiedot
S1 Oma työvoima .......................................................... 50
S2 Arvoketjun työntekijät ............................................59
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät ...................................62
49OLVI OYJ
LÄHESTYMISTAPA JA
TOIMINTAPERIAATTEET
Omia, työsuhteessa olevia työntekijöitä koskevat
olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on
tunnistettu Olvi-konsernin kaksoisolennaisuusarvioinnin
perusteella. Kaksoisolennaisuusarviointi ja sen kautta
tunnistetut Olvi-konsernin olennaiset vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet on kuvattu tarkemmin osiossa ESRS
2 Yleiset tiedot. Vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia
muihin kuin työsuhteessa oleviin työntekijöihin
tarkastellaan tarkemmin vuoden 2025 aikana.
Omia työntekijöitä koskevien olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien hallintaa on kuvattu erityisesti
Olvi-konsernin henkilöstön toimintaperiaatteessa
sekä työturvallisuuden, tietoturvan ja henkilötietojen
tietosuojan toimintaperiaatteissa. Lisäksi Olvi-
konsernin eettisessä ohjeistuksessa ja vastuullisuuden
toimintaperiaatteessa käsitellään omien työntekijöiden
kannalta merkittäviä aiheita. Omien työntekijöiden edut
on otettu huomioon heitä koskevia toimintaperiaatteita
laadittaessa tarkastelemalla muun muassa
kaksoisolennaisuusarvioinnin, henkilöstötutkimusten
sekä henkilöstön foorumeiden tuloksia.
Sitoumukset
Eettisellä ohjeistuksella ja tätä täydentävillä
toimintaperiaatteilla Olvi-konserni on sitoutunut
kansainvälisesti tunnistettujen ihmisoikeuksien ja
standardien kunnioittamiseen ja edistämiseen YK:n
kansainvälisten perusasiakirjojen, kansainvälisen
työjärjestön ILO:n työelämän perusperiaatteiden
ja -oikeuksien sekä OECD:n toimintaohjeiden moni-
kansallisille yrityksille mukaisesti. Eettinen ohjeistus
S1 Oma työvoima
ja henkilöstön toimintaperiaate linjaavat omaan
työvoimaan liittyen, ettei Olvi-konserni salli pakkotyötä,
lapsityövoiman käyttöä tai ihmiskauppaa.
Lisäksi Olvi-konserni on sitoutunut YK:n yrityksiä ja
ihmisoikeuksia koskeviin ohjaaviin periaatteisiin (UNGPs).
Konsernin ihmisoikeussitoumus kuvaa tarkemmin
prosesseja tähän liittyen, huomioiden eri sidosryhmät.
Olvi-konsernin tietoon ei ole tullut konsernin
työvoimaan liittyviä vakavia ihmisoikeustapauksia
raportointikaudella.
Ihmisoikeusvaikutusten arviointi
Olvi-konsernissa on tehty vuonna 2024 työntekijöiden
ihmisoikeusvaikutusten arviointi ja vaikutusten
riskienarviointi, jotka on toteutettu YK:n yrityksiä
ja ihmisoikeuksia koskevien ohjaavien periaatteiden
mukaisesti. Olvi-konsernin merkittävimmät vaikutukset
työntekijöihin liittyvät terveyteen, työelämän
tasapainoon, tasa-arvoon ja syrjinnän vastaisuuteen
sekä yksityisyyden suojaamiseen ja henkilötietojen
tietosuojaan. Toimenpiteitä näiden vaikutusten
ehkäisemiseksi ja lieventämiseksi on kuvattu tämän
aihestandardin Toimenpiteet-osioissa.
Työntekijöille, jotka eivät ole suorassa työsuhteessa
Olvi-konserniin, mutta joihin on työnjohdollinen vastuu,
on myös tehty ihmisoikeusvaikutusten arviointi
yleisen tiedon avulla ja vaikutusten riskienarviointi.
Näihin kuuluvat itsenäiset ammatinharjoittajat ja
pääasiallisesti työllistämistoimintaa harjoittavien
kolmansien osapuolten toimittamat henkilöt.
Arviointeja syvennetään edelleen vuoden 2025
aikana. Työntekijöistä, jotka eivät ole suorassa
työsuhteessa, tarvitaan lisätietoa tarkempaa
50OLVI OYJ
riskienarviointia varten. Tavoitteena on tunnistaa
merkittävimmät työntekijäryhmät, kehittää prosesseja
ja tarkastella mahdollisia olennaisia vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia näihin työntekijöihin liittyen.
Tarkemman riskienarvioinnin perusteella päivitetään
tarvittaessa kaksoisolennaisuusarviointia.
Henkilöstön toimintaperiaate
Henkilöstön toimintaperiaate kuvaa
henkilöstökäytäntöjä tavoitteenaan tukea konsernin
strategisia päämääriä, rakentaa positiivista ja
innovatiivista yrityskulttuuria, tukea työntekijöiden
suoriutumista työssä ja ylläpitää työntekijöiden
työhyvinvointia. Lisäksi pyritään työnantajamielikuvan
ylläpitämiseen, konsernina toimimisen varmistamiseen
ja konsernin resurssien, tietämyksen ja kokemuksen
hyödyntämiseen toiminnan kehittämiseksi.
Toimintaperiaatteessa tuodaan esiin myös työntekijöille
suunnatut vuorovaikutuskanavat sekä ilmoituskanava
huolenaiheiden ilmaisemiselle. Henkilöstön
toimintaperiaatteen yhtenä päämääränä on positiivinen,
innovatiivinen ja ketterä yrityskulttuuri, josta on kerrottu
tarkemmin osiossa G1 Liiketoiminnan harjoittaminen.
Henkilöstön toimintaperiaatteen päämäärät liittyen
henkilöstösuunnitteluun ja rekrytointiin sekä
esihenkilötyöhön ja johtamiseen tukevat omien
työntekijöiden olennaisten vaikutusten hallintaa.
Terveys ja turvallisuus
Työntekijöiden terveydellä ja turvallisuudella on
positiivinen vaikutus, ja omien työntekijöiden
työterveyden ja -hyvinvoinnin tukeminen on yksi
henkilöstön toimintaperiaatteen päämääristä.
Työkyvyn ylläpitämiseksi työntekijöitä rohkaistaan
avoimeen keskustelukulttuuriin ja työntekijöille
tarjotaan terveyspalveluja työterveyden kautta.
Toimintaperiaatteen mukaisesti Olvi-konserni keskittyy
varmistamaan henkilöstön fyysisen, henkisen ja
sosiaalisen hyvinvoinnin sekä tarjoamaan päihteettömän
työympäristön työntekijöille. Olvi-konsernin
työturvallisuuden toimintaperiaatteen tarkoituksena on
taata, että jokainen konsernin yhtiöissä työskentelevä
voi tehdä tehtävänsä turvallisesti eikä altistu vaaroille
tai muille tekijöille, jotka vaarantaisivat heidän
henkisen tai fyysisen turvallisuutensa.
Työturvallisuuden toimintaperiaatteen päämääränä
on turvallisuuslähtöiseen ajattelutapaan ja
turvallisuuskulttuuriin keskittyminen, missä keskeisessä
roolissa on ohjeistus työturvallisuuden periaatteista.
Johdon ja työntekijöiden aktiivinen rooli on myös yksi
päämääristä. Henkilöstön työtuvallisuustietoisuuteen
ja -koulutukseen panostetaan, ja heitä
kannustetaan tekemään turvallisuushavaintoja.
Turvallisuuskäytäntöjen jatkuvan kehittämisen
päämääränä on yhteisten toimintamallien
ylläpitäminen ja jatkuva parantaminen. Konsernilla
on yhteinen malli työtapaturmien ehkäisemiselle ja
tutkinnalle.
Työturvallisuuden toimintaperiaatteessa
kerrotaan myös konsernin johtamisjärjestelmistä.
Kaikilla konserniyhtiöillä on omat työterveys- ja
työturvallisuusjohtamisjärjestelmänsä toiminnan
laadun ja yhdenmukaisuuden varmistamiseksi,
jotka täyttävät myös lakisääteiset vaatimukset.
Lisäksi useimmilla konsernipanimoilla on sertifioidut
työterveys- ja työturvallisuusjohtamisjärjestelmät
(ISO 45001 -standardi). Osassa yhtiöistä on käytössä
psykologiseen työterveyteen ja -turvallisuuteen
keskittyvä ISO 45003 -standardi.
Työolot
Henkilöstön toimintaperiaatteen yhtenä päämääränä
on työolojen takaaminen, minkä varmistamalla
Olvi-konsernilla on positiivinen vaikutus omiin
työntekijöihinsä. Toimintaperiaatteen mukaisesti
työolojen osalta halutaan varmistaa riittävä palkka,
työaika sekä työ- ja yksityiselämän tasapaino.
Olvi-konserni luo työaikojen kautta parempaa
työympäristöä erilaisilla toimenpiteillä, mikä rakentaa
positiivista työnantajamielikuvaa. Tämä vähentää
työntekijöiden vaihtuvuutta ja helpottaa uusien
työntekijöiden saatavuutta, joilla on myös positiivista
taloudellista vaikutusta.
Toimintaperiaatteessa kerrotaan myös muista
työoloihin liittyvistä asioista, joita ovat
työmarkkinaosapuolten välinen vuoropuhelu,
yhdistymisvapaus, yritysneuvostojen olemassaolo,
työntekijöiden oikeudet tiedonsaantiin, kuulemiseen
ja osallistumiseen ja työehtosopimusneuvottelut.
Ammatillista yhdistymisvapautta, mukaan lukien
oikeus liittyä ammattiliittoihin ja käyttää kollektiivista
neuvotteluoikeutta, kunnioitetaan. Työntekijöitä
kannustetaan osallistumaan säännöllisiin sosiaalisen
vuoropuhelun foorumeihin. Kaikissa työoloihin liittyvissä
asioissa noudatetaan paikallisia lakeja, määräyksiä ja
sääntöjä. Henkilöstön toimintaperiaatteen mukaisesti
myös työllisyysturvasta huolehditaan.
Yhdenvertainen kohtelu ja
yhdenvertaiset mahdollisuudet
Varmistamalla moninaisuuden, sukupuolten
tasa-arvon ja samanarvoisesta työstä saman
palkan toteutumisen Olvi-konsernin toiminnalla
on positiivisia vaikutuksia omiin työntekijöihinsä.
Yhtenä henkilöstön toimintaperiaatteen päämääränä
on edistää yhdenvertaisia mahdollisuuksia ja
moninaisuutta, mukaan lukien inklusiivisempaa
toimintakulttuuria. Toimintaperiaatteen mukaisesti
kaikkia työntekijöitä kohdellaan tasapuolisesti ja
yhdenvertaisesti riippumatta iästä, sukupuolesta,
sukupuoli-identiteetistä, etnisestä taustasta, rodusta,
ihonväristä, sukupuolisesta suuntautumisesta,
vammaisuudesta, poliittisista mielipiteistä, uskonnosta,
kansallisesta tai yhteiskunnallisesta alkuperästä tai
muusta vastaavasta seikasta. Olvi-konsernissa on
ohjeita, joilla pyritään ehkäisemään syrjintää.
Toimenpiteillä, joilla torjutaan työpaikalla esiintyvää
mahdollista väkivaltaa ja häirintää, nähdään
olevan positiivinen vaikutus omille työntekijöille.
Toimintaperiaate linjaa, että Olvi-konsernissa on
nollatoleranssi syrjinnälle ja häirinnälle kaikissa
olosuhteissa. Olvi-konsernissa ei hyväksytä
minkäänlaista syrjintää, fyysistä, seksuaalista,
sanallista tai psykologista häirintää, eikä
minkäänlaista loukkaavaa käytöstä tai kiusaamista.
Toimintaperiaatteen mukaisesti syrjintään, rikkomuksiin
ja epäasialliseen käytökseen puututaan välittömästi
näihin tilanteisiin suunniteltujen prosessien mukaisesti.
Henkilöstön kouluttamisella ja taitojen kehittämisellä
on positiivinen vaikutus, ja tämä on yhtenä
päämääränä henkilöstön toimintaperiaatteessa.
Toimintaperiaatteen mukaisesti Olvi-konserni järjestää
kehityskeskusteluja sekä kehittää henkilöstön
osaamista yhtiö- ja konsernitason koulutuksilla.
Tietosuoja ja tietoturva
Oman työvoiman yksityisyyden toteutumisella
on positiivinen vaikutus Olvi-konserniin.
Tietosuojan toimintaperiaatteen tarkoituksena on
vähentää ja hallita henkilötietojen käsittelyyn ja
tietosuojaan liittyviä riskejä. Toimintaperiaatteen
tärkeimpänä päämääränä on henkilötietojen
suojauksen varmistaminen. Lisäksi päämääriin
kuuluu henkilötietojen käsittely oikealla tavalla ja
rekisteröityjen informointi kerättyjen henkilötietojen
käyttötarkoituksesta.
Tietoturvan toimintaperiaatteen tavoitteena on
vähentää ja hallita tietoturvaan liittyviä riskejä.
Tietoturvallisuuden johtamisen tavoitteena on
varmistaa liiketoiminnan jatkuvuus ja minimoida
vahinkojen riski ehkäisemällä tietoturvapoikkeamia
ja -loukkauksia sekä vähentämällä niiden mahdollisia
vaikutuksia. Toimintaperiaatteen päämäärät
keskittyvät tietojärjestelmien pääsynhallintaan,
tiedon luokitteluun ja käsittelyyn, tilojen fyysiseen
tietoturvaan, laitteiden turvallisuuteen, ja
konsernin tietoverkon käyttöön. Päämääriä liittyy
myös tietojärjestelmiä hallinnoiviin ja ylläpitäviin
51OLVI OYJ
avainkäyttäjiin ja käyttäjiin sekä tietojärjestelmien
hankintaan, kehittämiseen ja ylläpitoon. Lisäksi
toimintaperiaate pyrkii varmistamaan liiketoiminnan
jatkuvuuden ja tietoturvan.
Kaikkien toimintaperiaatteiden sidosryhmien
kattavuus, toteuttamisesta vastuussa oleva
ylin taho ja saatavuus sidosryhmille on kuvattu
kestävyysraportin liitteessä. Omien työntekijöiden
vaikutusten hallitsemiseksi Olvi-konserni seuraa ja
arvioi toimintaperiaatteiden päämääriin liittyvien
toimenpiteiden tehokkuutta eri organisaatiotasoilla.
Tarkemmat tiedot löytyvät osana hallinto-, johto- ja
valvontaelinten roolien kuvauksia osiossa ESRS 2
Yleiset tiedot. Konsernin työntekijöille viestitään
päämääriin liittyvien tavoitteiden edistymisestä ja
näihin liittyvistä toimenpiteistä säännöllisesti eri
sisäisten kanavien kautta.
TERVEYS JA TURVALLISUUS
Toimenpiteet
Olvi-konserni pyrkii saamaan aikaan myönteisiä
vaikutuksia omiin työntekijöihin terveyteen ja
turvallisuuteen liittyvillä toimenpiteillä.
TYÖTERVEYS
Olvi-konserni kehittää jatkuvasti työtapoja ja
työympäristöä sujuvan ja tuottavan työn edistämiseksi
sekä terveysvaarojen ja -haittojen poistamiseksi. Kaikki
konserniyhtiöt suunnittelevat työn, siinä käytettävät
koneet ja laitteet sekä työympäristön ja työolosuhteet
siten, ettei niistä aiheudu fyysisiä tai henkisiä
terveyshaittoja tai -vaaroja työntekijöille.
Olvi-konserni toteuttaa jatkuvia toimenpiteitä
työntekijöiden työterveyden ja -hyvinvoinnin
edistämiseksi. Kaikissa Olvi-konsernin tuotanto-
laitoksissa kartoitetaan säännöllisesti työterveyteen
liittyviä riskejä ja havaintojen perusteella tehdään
toimenpiteitä, joiden vaikuttavuutta seurataan. Olvi-
konsernin kaikilla yhtiöillä on käytössään järjestelmät
ja menettelytavat työperäisten terveysongelmien
ilmoittamiselle. Koko konsernissa mahdolliset
työkykyyn vaikuttavat seikat pyritään havaitsemaan
jo varhaisessa vaiheessa, erityisesti kannustamalla
avoimeen keskustelukulttuuriin.
Sairauspoissaolojen kohdalla työterveyshuollon
avulla varmistetaan tehokas hoito ja toimenpiteet.
Terveydenhuolto järjestetään kaikissa
konserniyhtiöissä maan lainsäädännön ja käytäntöjen
mukaisesti. Kaikki konserniyhtiöt panostavat
työergonomiaan, -terveyteen ja -hyvinvointiin
erilaisten toimenpiteiden, tapahtumien, tilaisuuksien ja
luentojen avulla. Lisäksi Olvi-konsernissa toteutetaan
työhyvinvointia tukevia ohjelmia ja tapahtumia
jokaisessa yhtiössä. Koko konsernissa tuetaan myös
vapaa-ajalla tapahtuvaa liikuntaa ja harrastuksia.
TYÖTURVALLISUUS
Olvi-konserni haluaa varmistaa tapaturmattoman ja
sujuvan työskentelyn sekä omalle henkilöstölle et
tiloissa työskenteleville ulkopuolisille työntekijöille.
Työtapojen kehittämiseksi sekä vaaratekijöiden
havaitsemiseksi, ennaltaehkäisemiseksi ja
poistamiseksi tehdään jatkuvaa työtä. Kaikissa Olvi-
konsernin tuotantolaitoksissa suoritetaan omien sekä
ulkopuolisten työturvallisuusasiantuntijoiden toimesta
turvallisuusriskien arviointeja ja auditointeja vuosittain,
sekä toiminta- tai laitemuutosten yhteydessä.
Näiden pohjalta määritetään toimenpiteitä, joiden
vaikuttavuutta seurataan.
Konsernissa varmistetaan henkilöstön
osaaminen turvallisuusasioissa perehdytyksen,
turvallisuuskoulutuksien ja ajantasaisten ohjeistuksien
avulla, jotka ovat saatavilla sekä yleisellä tasolla
että tehtäväkohtaisesti. Olvi-konsernin tehtailla
työntekijöillä on asianmukaiset suojavälineet ja
-vaatteet.
Työntekijöitä kannustetaan tekemään
turvallisuushavaintoja kaikissa konserniyhtiöissä tähän
suunniteltujen järjestelmien ja sovellusten kautta.
Jokainen turvallisuushavainto käsitellään ja niiden
perusteella toteutetaan tarvittavat toimenpiteet,
joiden toteutumista seurataan. Konserniyhtiöissä
kehitetään jatkuvasti toimintaa ja käytäntöjä
turvallisuushavaintojen tekemiseen ja tehokkaaseen
hyödyntämiseen liittyen.
Vuonna 2024 konserniyhtiöt ovat jatkaneet konsernin
työturvallisuuden periaatteiden jalkauttamista, mikä
jatkuu edelleen vuonna 2025. Periaatteisiin kuuluvat:
Turvallisuuden huomioiminen kaikessa
toiminnassa
Siisteyteen ja järjestykseen huomioon
kiinnittäminen
Aktiivisesti turvallisuushavaintojen tekeminen
Asianmukaisten suojavälineiden ja -vaatteiden
käyttäminen
Hyvinvoinnista ja jaksamisesta huolehtiminen
Olvi-konsernin kaikilla yhtiöillä on järjestelmät
ja menettelytavat läheltä piti -tilanteiden ja
onnettomuuksien seuraamiseen, raportoimiseen,
tutkimiseen ja tilanteiden korjaamiseen. Vuonna 2025
konserniyhtiöt jatkavat konsernin työtapaturmien
ehkäisemisen ja tutkinnan mallin kehittämistä. Lisäksi
vuonna 2025 tehdään koko konsernin työntekijöille
suunnattu työturvallisuuden verkkokoulutus.
Vuonna 2025 Olvi-konserniyhtiöt jakavat yhtiöiden
työterveyden ja -turvallisuuden käytäntöjä toisilleen
ja tarkastelevat, mikäli joitakin uusia yhteisiä
toimenpiteitä tarvitaan.
52OLVI OYJ
Työntekijöiden terveyden ja turvallisuuden
edistämiseen tähtäävät toimet tukevat Olvi-
konsernille keskeisimmistä kahdeksasta YK:n kestävän
kehityksen tavoitteista 3: Terveyttä ja hyvinvointia ja 8:
Ihmisarvoista työtä ja talouskasvua.
Tavoitteet
Olvi-konserni mittaa työterveyden ja -kyvyn
turvaamista sairauspoissaoloista johtuvilla
poissaoloilla. Konsernin pysyvänä, pitkän
ajan tavoitteena on saavuttaa 3,5 prosenttia
sairauspoissaoloja kaikista omien työntekijöiden
työtunneista. Vuonna 2024 konsernissa oli 4,3
prosenttia sairauspoissaoloja kaikista työtunneista,
kun vuonna 2023 niitä oli 4,5 prosenttia. Työntekijöiden
työterveyden tilannetta seurataan myös
henkilöstökyselyllä. Tutkimustulosten perusteella
asetetaan kullekin toiminnolle kehittämistavoitteet
ja niiden toteutumista seurataan säännöllisesti.
Työntekijät osallistuvat kehittämistavoitteiden
asettamiseen.
Olvi-konserni mittaa turvallista työympäristöä
tapaturmien kokonaismäärällä ja työtapaturmista
johtuvilla poissaoloilla. Vuonna 2024 Olvi-konsernissa
raportoitiin 28 tapaturmaa, mikä oli 3 tapaturmaa eli
9,7 prosenttia vähemmän kuin edellisenä vuotena.
Vertailuvuoden arvona on käytetty lukua, joka on
muutettu vastaamaan 2024 käytettyä tapaturman
määritelmää. Tapaturmien määrän vähenemistä
selittää, että Olvi-konsernissa on kehitetty tapaa
tunnistaa ja arvioida työpaikan vaaratekijöitä ja riskejä
ja suunnitella ennaltaehkäiseviä toimenpiteitä riskien
minimoimiseksi.
Vuoden 2024 loppuun Olvi-konsernin yksi
vastuullisuuden päätavoitteista oli saavuttaa nolla
tapaturmaa ja tapaturmasta johtuvaa poissaoloa.
Vuodesta 2025 eteenpäin tämän korvaa jatkuva
tavoite, joka on nolla vakavaa työtapaturmaa
vuosittain. Vakava onnettomuus on tapaturma, joka
johtaa yli 30 päivän poissaoloon, murtumiin tai vakaviin
vammoihin sekä kuolemantapauksiin. Vuonna 2024
vakavia tapaturmia oli kaksi, kun edellisenä vuonna
sattui yksi vakava tapaturma. Turvallisuusasioista
raportoidaan johdolle kuukausittain.
YHDENVERTAINEN KOHTELU JA
YHDENVERTAISET MAHDOLLISUUDET
Toimenpiteet
Olvi-konserni tekee monimuotoisuuteen liittyen
toimenpiteitä, joilla se pyrkii saamaan aikaan omaan
työvoimaansa kohdistuvia myönteisiä vaikutuksia.
Kaikille konsernin työntekijöille pakollinen Eettinen
ohjeistus -verkkokurssi käsittelee yhtenä teemana
monimuotoisuutta ja syrjinnän vastaisuutta.
MONIMUOTOISUUS
Konserniyhtiöillä on työkaluja ja ohjeita
monimuotoisuuden edistämiseksi ja syrjinnän
ehkäisemiseksi. Emoyhtiö Olvi on sitoutunut
edistämään työyhteisön monimuotoisuutta,
yhdenvertaisuutta ja osallisuutta FIBS-
yritysvastuuverkoston Monimuotoisuus-
sitoumuksella. Vuonna 2024 Cēsu Alus liittyi Vahvuus
monimuotoisuudessa -aloitteeseen, joka on Latvian
hallinnon alaisen säätiön perustama. Cēsu Alus sai
hopeatason osoituksena monimuotoisuuspolitiikan
onnistuneesta toteuttamisesta ja työntekijöiden
aktiivisesta osallistumisesta osallistavan
työympäristön edistämiseen.
Vuonna 2024 Olvi-konserni aloitti DEI-
vertaisoppimisryhmässä, jonka järjestää UN
Global Compact Suomi. Vertaisoppimisryhmässä
tutustutaan monimuotoisuuden, yhdenvertaisuuden ja
inklusiivisuuden kehittämistä tukeviin työkaluihin sekä
syvennetään konsernin tietoa ja osaamista teemoihin
liittyen. Vuonna 2025 kehitetään konsernin yhteisiä
toimintatapoja monimuotoisuuden, yhdenvertaisuuden
ja inklusiivisuuden huomioimiseksi. Nykytila-analyysin
avulla määritetään painopistealueet ja toimenpiteet.
Lisäksi luodaan yleisiä monimuotoisuuden ohjeita sekä
päivitetään ohjeita erityisesti rekrytointiin liittyen.
Konsernin sukupuolijakauma on pysynyt hyvin
vakiintuneena. Vuonna 2024 konsernissa työskenteli
60 prosenttia miehiä ja 40 prosenttia naisia. Vuonna
2024 Olvi Oyj:n hallituksessa oli 67 prosenttia miehiä
ja 33 prosenttia naisia. Konsernin ylimmän johdon,
eli konsernin johtoryhmän, yhtiöiden johtoryhmien
ja tytäryhtiöiden hallitusten jäsenistä 49 prosenttia
oli miehiä ja 51 prosenttia naisia. Sukupuolten
tasa-arvoisuus toteutuu tällä hetkellä varsin hyvin
koko Olvi-konsernissa, eikä erilisiä toimenpiteitä
esimerkiksi rekrytointiin liittyen nähdä tarpeelliseksi.
Sukupuolten tasa-arvoisuuden toteutumisen nykytilaa
tarkastellaan tarkemmin osana monimuotoisuuden
suunnitelmaa vuonna 2025.
TASA-ARVOINEN PALKKAUS
Olvi-konserni kehittää tasa-arvoiseen palkkaukseen
liittyviä prosesseja, joilla arvioidaan samalla tavalla
tehtävän vaativuutta. Kaikki konserniyhtiöt tekevät
säännöllisesti palkkavertailuja, joilla varmistetaan
tasa-arvoinen palkka. Vuonna 2024 Olvi-konsernissa
tehtiin toimintamalli työtehtävän arvioimiseksi
ja palkkakriteerien määrittämiseksi. Vuonna 2025
jatketaan yhtenäisten palkkauksen ja palkitsemisen
käytänteiden kehittämistä, joilla varmistetaan
palkitsemisen perustuminen tehtävän vaativuuteen,
henkilökohtaiseen pätevyyteen, kokemukseen ja
suoriutumiseen työssä.
HÄIRINNÄN TORJUMINEN
Olvi-konsernissa tehdään työpaikalla esiintyvän
mahdollisen väkivallan ja häirinnän torjumiseksi
toimenpiteitä, joilla on positiivinen vaikutus näiden
53OLVI OYJ
ehkäisemiseksi. Kaikille työntekijöille pakollinen
Konsernin Eettinen ohjeistus -verkkokurssi käsittelee
yhtenä teemana häirintää. Emoyhtiö Olvilla ja Volfas
Engelmanilla on omat erilliset ohjeistukset häirinnän
ja epäasiallisen kohtelun hallintaan. Myös muilla
konserniyhtiöillä on omia ohjeita ja koulutuksia,
joiden yhtenä osana on häirinnän torjuminen. Vuonna
2025 varmistetaan, että kaikilla konserniyhtiöillä on
tarvittavat ohjeet työntekijöille väkivallan, häirinnän ja
epäasiallisen kohtelun torjumiseksi.
Työntekijöiden monimuotoisuuden edistämiseen ja
syrjinnän vastaisuuteen tähtäävät toimet tukevat
Olvi-konsernille keskeisimmistä kahdeksasta YK:n
kestävän kehityksen tavoitteista 8: Ihmisarvoista työtä
ja talouskasvua.
ja niihin liittyviä tavoitteita kehitetään yhdessä osan
konsernin työntekijöistä kanssa.
Työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän osalta
konsernin tavoitteena on nolla tapausta. Vuonna 2024
ilmoitettiin yksi tapaus Whisteblowing-ilmoituskanavan
kautta. Vuonna 2025 Olvi-konserni kehittää konsernin
yhteisiä prosesseja ja kanavia väkivallan ja häirinnän
tapausten raportoimiseksi.
KOULUTUS JA TAITOJEN KEHITTÄMINEN
Toimenpiteet
Olvi-konserni tekee koulutukseen ja taitojen
kehittämiseen liittyen monia toimenpiteitä, joilla
se pyrkii saamaan aikaan omaan työvoimaansa
kohdistuvia myönteisiä vaikutuksia. Olvi-konserni
tukee henkilöstön osaamista ja kehittymistä sekä
yhteisen toimintakulttuurin rakentamista niin yhtiö-
että konsernitason koulutuksilla kuin toiminnan
kehittämisellä. Henkilöstöä koulutetaan monipuolisesti
sekä perinteisillä koulutuksilla että verkkokoulutuksilla.
KOULUTUS
Konsernissa järjestetään koulutusta eettisestä
ohjeistuksesta ja muista toimintaperiaatteista.
Vuonna 2024 julkaistiin konsernin Eettinen ohjeistus
-verkkokoulutus, joka on pakollinen kaikille
työntekijöille. Lisäksi yhtiökohtaisia verkkokoulutuksia
on tarjolla muun muassa työturvallisuudesta ja
tietosuojasta.
Vuonna 2024 Olvi-konsernissa järjestettiin kaikille
työntekijöille avoin vastuullisuuden webinaarisarja,
jossa aiheet käsittelivät sosiaalista vastuullisuutta,
ympäristövastuullisuutta, arvoketjua, eettisiä
toimintatapoja, kestävien tuotteiden kehittämistä
ja taloudellista vastuullisuutta. Vastuullisuuden
webinaarisarjan lisäksi konsernissa keskityttiin laajasti
vastuullisuustietoisuuden lisäämiseen myös muun
koulutuksen kautta.
Uusille työntekijöille tarjotaan perehdytystä
perinteisellä henkilökohtaisella perehdytyksellä,
työnopastuksella ja yhteisellä koulutuksella.
Perehdyttäjille järjestetään koulutusta.
Perehdytyksestä kerätään myös palautetta toiminnan
kehittämiseksi.
TAITOJEN KEHITTÄMINEN
Työntekijöitä kannustetaan oma-aloitteisuuteen ja
osaamisen aktiiviseen kehittämiseen. Konsernissa
panostetaan urapolkukehykseen, eli miten työntekijä
voi uran alusta kasvaa ja kehittyä vaativimpiin
tehtäviin. Henkilöstön osaamista ja kehitystarpeita
kartoitetaan vuosittaisilla kehityskeskusteluilla, jotka
tehdään kaikissa konserniyhtiöissä. Keskusteluilla
varmistetaan, että henkilöstöllä on tarvittava
osaaminen työtehtäviensä suorittamiseen sekä selkeät
kehitystavoitteet ja vastuualueet.
Vuonna 2025 aloitetaan kehityskeskustelujen
prosessien ja mallien tarkastelu ja kehittäminen
yhtiö- ja konsernitasolla, mikä jatkuu myös
seuraavana vuonna. Lisäksi jatketaan strategiaa
tukevilla koulutusteemoilla, jotka liittyvät
johtamiseen. Vuonna 2025 julkaistaan konsernin
vastuullisuuden, työturvallisuuden, tietoturvan
ja tietosuojan verkkokoulutukset. Näiden lisäksi
konsernissa järjestetään eri koulutuksia tietyille
ryhmille työntekijöiden työtehtävät ja vastuualueet
huomioiden.
Työntekijöiden koulutukseen ja osaamisen
kehittämiseen tähtäävät toimet tukevat Olvi-
konsernille keskeisimmistä kahdeksasta YK:n kestävän
kehityksen tavoitteista 4: Hyvä koulutus.
Tavoitteet
Olvi-konserni mittaa yhdenvertaisuuden toteutumista
henkilöstötutkimuksessa olevalla kysymyksellä.
Vuoden 2024 henkilöstötutkimuksen mukaan suurin
osa konsernin työntekijöistä koki, että heitä kohdellaan
reilusti ja tasapuolisesti riippumatta asemasta,
sukupuolesta ja iästä (3,5/4). Kysymyksen tulokselle
ei ole määritelty tavoitetasoa. Kysymyksen tulos on
pysynyt hyvällä tasolla; edellisessä vuoden 2022
henkilötutkimuksessa tulos oli 3,3/4.
Henkilöstötutkimuksen tuloksien perusteella
asetetaan yhtiötasoisia kehittämistavoitteita. Olvi-
konserni asettaa uusia monimuotoisuuden tavoitteita
ja mittareita, kun konsernin monimuotoisuuden
suunnitelman toimenpidesuunnitelma on valmistunut
vuonna 2025. Näitä henkilöstötutkimuksen kysymyksiä
54OLVI OYJ
Tavoitteet
Olvi-konserni mittaa kehityskeskustelujen
toteutumista henkilöstön osaamisen ja kehitys-
tarpeiden kartoittamiseksi. Kehityskeskusteluissa
työntekijät määrittelevät yhdessä esihenkilön kanssa
henkilökohtaiset kehitystavoitteet. Tavoitteena on,
että 100 prosenttia kaikista vakinaisista työsuhteisista
työntekijöistä käy kehityskeskustelun vuosittain.
Vuonna 2024 78,1 prosenttia konsernin vakituisista
työntekijöistä osallistui kehityskeskusteluihin. Vuonna
2025 kehityskeskustelukäytäntöjä ja raportointia
tullaan tarkentamaan määräaikaisten työsuhteisten
työntekijöiden osalta, jonka jälkeen määritellään myös
tavoitteet vuosittain käytävien kehityskeskustelujen
määrästä.
Olvi-konsernissa seurataan työntekijöiden
käyttämää aikaa koulutukseen. Vuonna 2024
konsernin työntekijät käyttivät keskimäärin 44,8
tuntia koulutuksiin, kun vuonna 2023 vastaava luku
oli 7,1 tuntia. Raportoitujen koulutusten määrät
ovat lisääntyneet, koska koulutuksia on järjestetty
enemmän ja kirjauskäytäntöihin on kiinnitetty
enemmän huomiota. Koulutukseen käytetylle ajalle
ei ole määritelty tiettyä tavoitetasoa. Koulutusten
suoritusten raportointikäytäntöjä kehitetään, jotta
voidaan varmistaa koulutusmäärien ajantasainen
seuranta painopistealueittain ja lainsäädännön
vaatimalla tavalla. Tämän kehityksen jälkeen
koulutuksen seurannalle asetetaan tavoitteita.
TYÖOLOT
Toimenpiteet
Työoloihin kuuluvat työllisyysturva, riittävä palkka,
työaika sekä työ- ja yksityiselämän tasapaino.
Näiden lisäksi niihin kuuluvat työmarkkinaosapuolten
vuoropuhelu, yhdistymisvapaus, yritysneuvostojen
olemassaolo sekä työntekijöiden tiedonsaanti-,
kuulemis- ja osallistumisoikeudet sekä
työehtosopimusneuvottelut.
Yhtiöillä on paikallisten lakien noudattamisen lisäksi
yhtiökohtaisia ohjeita, jotka huomioivat työntekijöiden
turvallisuuden, työpaikan jatkuvuuden ja toimeen-
tulon varmuuden. Näiden lisäksi konsernilla on
käytössä pitkän aikavälin liiketoiminnan suunnittelu,
joka heijastaa työntekijöiden tarpeita (määrä,
asema, osaaminen) pitkällä aikavälillä. Suurin
osa Olvi-konsernin työntekijöistä on vakituisissa
työsuhteissa, mutta kausiluonteisuuden vuoksi myös
kausityöntekijöitä tarvitaan.
Olvi-konsernin palkkaus perustuu aina voimassa oleviin
lakeihin ja sopimuksiin noudattaen maakohtaisia
käytäntöjä. Näiden lisäksi palkkaus määräytyy työn
vaativuuden, osaamisen, suorituskyvyn ja tulosten
mukaisesti. Olvi-konsernissa kehitetään yhtenäisiä
prosesseja palkkaukseen ja palkitsemiseen liittyen.
Olvi-konsernin vuoden 2024 arviointien perusteella
konsernissa ei ole yhtään työntekijää missään
yhtiössä, jotka saisivat palkkaa alle sovellettavan
riittävän palkkatason.
Työaikojen osalta Olvi-konsernissa noudatetaan
paikallisia lainsäädäntöjä ja määräyksiä sekä
ylityö- ja loma-ajan ohjeita ja seurantaa. Joustavan
työkulttuurin mahdollistaminen vaikuttaa positiivisesti
työntekijöiden työ- ja yksityiselämän tasapainon
säilyttämiseen. Työskentelyedellytyksiä ja työn
joustavuutta kehitetään konserniyhtiöissä. Joustavia
työaikamalleja, osa-aikatyötä sekä etä- ja hybridityötä
pyritään tarjoamaan mahdollisuuksien mukaan.
Työhyvinvoinnin edistämiseksi kokeillaan erilaisia
työvuorojärjestelyjä ja -malleja. Myös pidempi- ja
lyhempiaikaisia vapaita mahdollistetaan muun muassa
opintovapaan tai vuorotteluvapaan toteutumiseksi.
Kaikki konsernin työntekijät ovat työehtosopimusten
piirissä. Työntekijöitä tuetaan osallistumaan yhdistys-
ja yritysneuvostoihin. Työntekijöiden tiedonsaanti-,
kuulemis- ja osallistumisoikeudet ovat voimassa
kaikissa konserniyhtiöissä. Näissä voi olla vaihtelua
maittain kulttuurista ja työntekijöiden kiinnostuksesta
riippuen.
Olvi-konsernin henkilöstön ääni kuuluu yhteistoiminta-
ohjausryhmien ja muiden yhteistoimintaelinten kautta.
Työntekijöitä kannustetaan osallistumaan säännöllisiin
sosiaalisen vuoropuhelun foorumeihin. Jäsennellyn
työmarkkinaosapuolten vuoropuhelun avulla pyritään
käsittelemään huolenaiheita, parantamaan työoloja
ja ylläpitämään oikeudenmukaista ja osallistavaa
työpaikkaa, joka tukee työntekijöiden työhyvinvointia.
Olvi-konserni suunnittelee työaikoihin liittyvän hyvin-
voinnin toimintasuunnitelman laatimista lähivuosina.
Toimintasuunnitelma kattaa eri työntekijäryhmät, kuten
vuoro- ja toimistotyöntekijät. Olvi-konsernin yhtiöt
tarkastelevat säännöllisesti, mikäli uusia toimenpiteitä
tarvitaan työoloihin liittyen.
Työntekijöiden työolojen kehittämiseen tähtäävät
toimet tukevat Olvi-konsernille keskeisimmistä
kahdeksasta YK:n kestävän kehityksen tavoitteista 8:
Ihmisarvoista työtä ja talouskasvua.
Tavoitteet
Keskittymällä työolojen kehittämiseen Olvi-konserni
voi vaikuttaa työntekijöiden työtyytyväisyyteen
ja sitoutumiseen. Yksi konsernin vastuullisuuden
päätavoitteista on omistautunut henkilöstö, jonka
toteutumista mitataan henkilöstötutkimuksella.
Henkilöstötutkimus keskittyy henkilöstökokemukseen,
organisaation toimivuuteen ja kulttuurin elementteihin.
Vuonna 2030 tavoitteena on, että People Power-
henkilöstötutkimuksen kokonaistulos on AAA.
55OLVI OYJ
Olvi-konsernin tulos oli AA+ vuoden 2024 henkilöstö-
tutkimuksessa. Tutkimuksen tulosten perusteella
määritellään henkilöstön kanssa yhteisiä ja osasto-
kohtaisia kehittämistavoitteita ja toimenpiteitä,
joilla kehitetään oman työyhteisön toimintaa. Myös
henkilöstötutkimuksen kysymyksien ja niihin liittyvien
tavoitteiden kehittämiseen osallistuu ryhmä konsernin
työntekijöitä.
MUUT TYÖHÖN LIITTYVÄT OIKEUDET
– YKSITYISYYS
Toimenpiteet
Olvi-konsernissa keskitytään takaamaan omien
työntekijöiden yksityisyyden ja tietoturvan
toteutuminen. Henkilötietojen suojaamiseksi
arkaluonteisia henkilötietoja sisältävien tietokantojen
pääsy oikeuksia hallinnoidaan tarkasti. Olvi-konsernissa
varmistetaan säännöllisellä koulutuksella ja
viestinnällä, että luottamuksellisia tietoja käyttävät
työntekijät ovat tietoisia luottamuksellisten ja
henkilökohtaisten arkaluonteisten tietojen käsittelyä
koskevista säännöistä.
Tietoturva
Konserni on varautunut kasvaneisiin tietoturvauhkiin
monenlaisilla tavoilla. Olvi-konsernin toiminta on
riippuvainen sen IT-järjestelmien toimivuudesta. Niihin
kohdistuvat, kyberturvauhkista johtuvat pitkittyneet
toiminta häiriöt tai niiden sisään murtautuminen voivat
tuoda tapahtuessaan merkittäviä ongelmia.
Olvi-konserni kehittää jatkuvasti IT-palveluidensa
turvallisuutta. Olvi-konsernin tietojärjestelmiä
suojataan säännöllisillä päivityksillä, varmuus-
kopioinnilla, palomuureilla, haittaohjelmien
torjuntaohjelmilla, sisällönsuodattimilla ja uhkien
tunnistusohjelmilla. Konsernin tietoturvapäivystys
reagoi näiden tietoturvallisuusohjelmien havaitsemiin
poikkeamiin ja hälytyksiin sekä tekee tarvittavat
toimenpiteet. Henkilöstön koulutusta ja tiedotusta
tietoturvariskeistä ja niiden välttymiseltä järjestetään
säännöllisesti.
Vuonna 2024 Olvi-konserni kehitti omia
toimintatapojaan varmistaakseen omien
IT-palveluidensa päivittäisen toiminnan, parhaan
mahdollisen suojauksen tietojen häviämiseltä
sekä tietoturvallisuusuhkien seurannan ja
niihin reagoinnin. Vuoden aikana ei ollut yhtään
varmistettua tietoturvapoikkeamaa. Vuonna 2024
Olvi-konsernissa päivitettiin palautumissuunnitelma
ja verkkokäyttöoikeuksien hallinta sekä uusittiin
varmistusratkaisut ja palomuurit. Työntekijöiden
tietoisuutta tietoturvauhista lisättiin viestinnällä
ja koulutuksella, jossa erityisenä painopisteenä oli
tietojenkalastelu. Tietoturvallisuuden resurssointia
lisättiin ja prosesseja kehitettiin vastamaan
alan muuttuneisiin säädöksiin, kuten uusimpana
kyberturvallisuusdirektiivi.
Vuonna 2025 keskitytään parantamaan
edelleen tietoturvan tasoa ja otetaan käyttöön
edellistäkin tehostetumpi pääsynvalvonta. Lisäksi
tehdään konsernin tietoturvan ja tietosuojan
verkkokoulutukset.
Työntekijöiden yksityisyyteen tähtäävät toimet
tukevat Olvi-konsernille keskeisimmistä kahdeksasta
YK:n kestävän kehityksen tavoitteista 4: Hyvä koulutus.
Tavoitteet
Olvi-konsernin tavoitteena on, ettei onnistuneita
tietomurtoja tule. Lisäksi vuoden 2025 tavoitteena
on, että konsernin työntekijät suorittavat uuden
tietoturvan ja tietosuojan verkkokoulutuksen.
YHTEYDENPITO OMIEN TYÖNTEKIJÖIDEN
JA TYÖNTEKIJÖIDEN EDUSTAJIEN
KANSSA
Olvi-konserni on vuorovaikutuksessa työntekijöidensä
kanssa säännöllisesti eri kanavien kautta liittyen
konsernin tosiallisiin ja mahdollisiin olennaisiin
vaikutuksiin. Olvi-konserni ottaa mahdollisuuksien
mukaan omien työntekijöiden näkökannat huomioon
sen päätöksentekoprosesseissa. Omien työntekijöiden
ääni tuodaan kuuluviin niin strategian päivityksen kuin
toiminnan kehittämisen yhteydessä.
Olvi-konsernin henkilöstö- ja viestintäjohtajalla on
operatiivinen vastuu varmistaa, että yhteydenpito
omien työntekijöiden kanssa tapahtuu ja et
yhteydenpidon tulokset otetaan huomioon konsernin
toimintatavoissa.
Yhtenä kanavana työntekijöiden suuntaan toimii
PeoplePower-henkilöstötutkimus, joka tehdään joka
toinen vuosi. Se keskittyy henkilöstökokemukseen,
organisaation toimivuuteen ja kulttuurin elementteihin.
Henkilöstökokemus painottuu erityisesti
innostuneisuuteen sekä omistautuneisuuteen,
joka koostuu sitoutuneisuudesta, johtamisesta ja
suorituskyvystä. Tutkimuksen tulosten perusteella
määritellään henkilöstön kanssa yhteisiä ja
osastokohtaisia kehittämistavoitteita ja toimenpiteitä,
joilla kehitetään oman työyhteisön toimintaa.
Henkilöstötutkimuksen lisäksi järjestetään suppeampia
Pulssi-kyselyitä vuosittain.
Olvi-konsernissa pidetään säännöllisesti yhteyt
työntekijöihin muun muassa intranet-sivujen,
sähköpostien, uutiskirjeiden, tapaamisten ja
infotilaisuuksien kautta. Olvi-konsernin yhtiöillä on
myös erilaisia ohjelmia ja sovelluksia käytössä, joiden
kautta työntekijät voivat tehdä havaintoja muun
muassa turvallisuuteen liittyen.
Toimialan työehtosopimukset ovat yhtiökohtaisia,
ja sopijapuolet uudistavat niitä säännöllisesti.
Olvi-konserni pitää yhteyttä työntekijöihin ja
työntekijöiden edustajiin paikallisten lakien ja
sopimusten mukaisesti luottamushenkilöorganisaation
kautta ja kannustamalla koko henkilöstöä
osallistumaan yhteisiin tai oman osaston kokouksiin
sekä vaikuttamaan henkilöstö- ja muiden kyselyiden
kautta. Toimikunnissa, joissa on myös työntekijät
edustettuna, tarkastellaan työturvallisuuteen ja
työterveyteen liittyviä asioita.
Vuonna 2025 Olvi-konserni määrittelee ja
yhdenmukaistaa prosessit, joilla pidetään yhteyt
omaan henkilöstöön vaikutuksiin liittyen.
PROSESSIT KIELTEISTEN VAIKUTUSTEN
KORJAAMISEKSI JA KANAVAT OMILLE
TYÖNTEKIJÖILLE HUOLENAIHEIDEN ESIIN
TUOMISEKSI
Olvi-konsernin yhtiöillä on useita kanavia työntekijöille
huolenaiheiden esiin tuomiseksi. Työntekijää
kehotetaan kääntymään esihenkilön tai paikallisen
henkilöstöosaston puoleen, jos työntekijän huoli
liittyy henkilöstöjohtamiseen, kuten työllisyys- ja
työyhteisöasioihin. Jos työntekijä kuitenkin
kokee, ettei pysty keskustelemaan näistä asioista
paikallisen henkilöstöosaston kanssa, hän voi
ilmoittaa havainnoistaan ja huolenaiheistaan
nimettömänä Whistleblowing-ilmoituskanavan kautta.
Ilmoituskanavaa ja ilmoitusten käsittelyprosessia
on kuvattu tarkemmin osiossa G1 Liiketoiminnan
harjoittaminen kohdassa Ilmoituskanava huolenaiheille.
Olvi-konsernin Whistleblowing-ohjeissa on kerrottu
ilmoituskanavasta ja sen prosesseista, minkä lisäksi
ilmoituskanavasta on tietoa eettisessä ohjeistuksessa
sekä korruption vastaisessa toimintaperiaatteessa.
56OLVI OYJ
Konsernissa varmistetaan, että työntekijät ovat
tietoisia kanavista huolenaiheiden esiin tuomiseksi
viestinnällä ja koulutuksella. Kaikille konsernin
työntekijöille pakollinen Eettinen ohjeistus
-verkkokoulutus sisältää tietoa ilmoituskanavasta.
Vuonna 2025 konsernin työntekijöitä tullaan
kouluttamaan päivitetyistä Whistleblowing-ohjeista.
Työntekijät voivat tuoda esiin huolenaiheitaan myös
muita kanavia pitkin, kuten kehityskeskustelujen ja
henkilöstötutkimuksen kautta. Näiden mukaisesti
tehdään tarvittavia toimenpiteitä.
MITTARIT JA LAATIMISPERIAATTEET
Työntekijöiden määrä ja sukupuolijakauma
Työntekijöiden määrä
2024 (henkilömäärä)
Naiset 977
Miehet 1 482
Työntekijöiden määrä yhteensä 2 459
Työntekijöiden määrä keskimäärin 2 425
Työntekijät maittain
Työntekijöiden määrä
2024 (henkilömäärä)
Suomi 449
Viro 383
Latvia 289
Liettua 306
Tanska 95
Valko-Venäjä 937
Työntekijöiden määrä yhteensä 2 459
Työntekijöiden jakauma sopimustyypeittäin
Naiset Miehet Yhteensä
Vakinaiset työntekijät 946 1 434 2 380
Määräaikaiset työntekijät 24 31 55
Vaihtelevalla työajalla
työskentelevät 7 17 24
Työntekijöiden määrä
yhteensä 977 1 482 2 459
Työntekijöiden vaihtuvuus
2024
Työntekijöiden vaihtuvuus, % 12,3
2024 aikana lähteneiden työntekijöiden
kokonaismäärä, hlö 292
Työehtosopimusneuvottelujen kattavuus ja
työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu
Työehtosopimus-
neuvottelujen kattavuus
Työmarkkinaosa -
puolten vuoropuhelu
Työntekijät - ETA-alue
Edustus työpaikalla
(vain ETA-alue)
0-19 %
20-39 %
40-59 %
60-79 %
80-100 %
Suomi, Viro, Latvia,
Liettua
Suomi, Viro, Latvia,
Liettua
Monimuotoisuuden mittarit
Ylimmän johdon sukupuolijakauma Hlö %
Hallitus, naiset 2 33,3
Hallitus, miehet 4 66,7
Konsernin johtoryhmä, naiset 3 50,0
Konsernin johtoryhmä, miehet 3 50,0
Työntekijöiden ikäjakauma Hlö %
Alle 30-vuotiaat 459 18,7
30-50 vuotiaat 1 424 57,9
Yli 50 vuotiaat 576 23,4
Yhteensä 2 459 100,0
Koulutus ja taitojen kehittäminen
2024
Osuus vakituisista työntekijöistä, jotka
osallistuivat säännöllisiin tulos- ja
urakehitysarviointeihin, % 78,1
Keskimääräinen suoritettujen
koulutustuntien määrä työntekijää
kohden 44,8
Terveys ja turvallisuus
2024
Omat työntekijät
Työperäisistä vammoista johtuvien
kuolemantapausten määrä 0
Työperäisistä terveysongelmista
johtuvien kuolemantapausten määrä 0
Työtapaturmien määrä 28
Tapaturmataajuus 6,6
Työterveyden ja työturvallisuuden
hallintajärjestelmän piiriin kuuluvien
työntekijöiden osuus, % 100
Toimipaikoissa työskennelleet
ulkopuoliset työntekijät
Työperäisistä vammoista johtuvien
kuolemantapausten määrä
Ei tiedossa tällaisia
tapauksia
Työperäisistä terveysongelmista
johtuvien kuolemantapausten määrä
Ei tiedossa tällaisia
tapauksia
Ansiotuloa koskevat mittarit
2024
Naisten ja miesten kokonaispalkkojen
suhde, % 17,0
Kokonaisansiota koskeva suhdeluku 24,7
Tapaukset, valitukset ja vakavat
ihmisoikeusvaikutukset
2024
Ilmoitettujen syrjintätapausten, mukaan
lukien häirintä, kokonaismäärä 1
Valitusten lukumäärä, jotka on tehty
omien työntekijöiden käytössä olevien
kanavien kautta 1
Valitusten lukumäärä, jotka on tehty
OECD:n monikansallisille yrityksille
tarkoitetuille kansallisille yhteyspisteille 0
Ilmoitettujen tapausten ja valitusten
perusteella maksettujen sakkojen,
seuraamusten ja vahingonkorvausten
kokonaismäärä, euroa 0
Omiiin työntekijöihin liittyvien vakavien
ihmisoikeustapausten lukumäärä 0
Omiin työntekijöihin liittyvät vakavat
ihmisoikeustapaukset, joissa on jätetty
noudattamatta YK:n ohjaavia periaatteita
yritysten ihmisoikeusvastuusta,
työelämän perusperiaatteista ja
-oikeuksista annettua ILO:n julistusta
ja monikansallisille yrityksille annettuja
OECD:n toimintaohjeita 0
Omiin työntekijöihin liittyvien vakavien
ihmisoikeustapausten perusteella
maksettujen sakkojen, seuraamusten
ja vahingonkorvausten kokonaismäärä,
euroa 0
57OLVI OYJ
Laatimisperiaatteet
Laskelmissa esitetyt työntekijämäärät
sisältävät koko Olvi-konsernin työntekijät ja
taulukoissa esitetyt määrät ovat henkilömääriä
raportointikauden lopussa 31.12.2024. Lisäksi on
esitetty keskimääräinen työntekijöiden määrä
(FTE), joka lasketaan työaikojen perusteella ja
raportoidaan koko vuoden keskiarvona. Määrä on
esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 5.
Työntekijöiden vaihtuvuuteen huomioidaan
kaikki lähtösyyt vakituisten työntekijöiden
osalta. Liiketoiminnan kausiluonteisuuden vuoksi
työntekijöitä palkataan myös määräaikaisiin
tehtäviin vastaamaan lisääntynyttä kysyntää.
Määräaikaista työntekijöistä suurin osa ei ole
työsuhteessa raportointikauden lopussa, jolloin
henkilömäärä lasketaan.
Johdon monimuotoisuuden mittareissa ylimmän
johdon osalta on esitetty tiedot hallituksen ja
konsernin johtoryhmän jäsenistä toimitusjohtaja
mukaan lukien. Sekä johdon että työntekijöiden
sukupuolijakauman osalta tiedot on esitetty
konserniyhtiöiden henkilöstöhallinnon
järjestelmien tietojen mukaisesti, jotka perustuvat
toimintamaiden kansallisten tunnistenumeroiden
jaotteluun (nainen/mies).
Palkitsemisen luvut on laskettu aktiivisessa
työsuhteessa olevan henkilöstön perusteella.
Naisten ja miesten kokonaispalkkojen suhde
on laskettu vertaamalla miesten ja naisten
keskimääräisiä bruttotuntiansioita koko
henkilöstömäärässä prosentteina miesten
keskimääräisestä palkkatasosta. Se sisältää
kaikki työntekijät vuoden lopussa ja otetaan
huomioon henkilöstömäärässä, joka on jaettu
joko nais- tai miespuoliseen sukupuoleen.
Kokonaisansiota koskeva suhdeluku lasketaan
vertaamalla korkeimmin palkatun työntekijän,
konsernin toimitusjohtajan, vuotuista
kokonaisansiota kaikkien muiden työntekijöiden
mediaanivuosiansioihin vuoden lopussa.
Työntekijöiden määrä työsuhteittain sisältää
kaikki aktiivisessa työsuhteessa 31.12.2024
olevat työntekijät. Vakinaiset työntekijät
työskentelevät säännöllisesti joko osa-aikaisessa
tai kokoaikaisessa työssä ilman määrättyä
päättymispäivää, kun taas tilapäiset työntekijät
työskentelevät säännöllisesti joko osa-
aikaisessa tai kokoaikaisessa työssä määrätyllä
päättymispäivällä vuoden lopussa. Vaihtelevan
työajan sopimuksella olevilla työntekijöillä ei ole
takuuta vähimmäis- tai kiinteästä työajasta.
Työehtosopimusten kattavuudessa on huomioitu
Olvi Oyj:n tai sen tytäryhtiöiden allekirjoittamat
sopimukset tai työntekijäjärjestön allekirjoittamat
sopimukset, joiden jäsen Olvi Oyj tai sen tytäryhtiö
on. Työntekijöiden edustajien kattavuusprosentti
sisältää kaikki työntekijät, jotka ovat
työntekijöiden edustajien kattamia. Soveltuvia
edustajia ovat ammattiliittojen edustajat (valittu
kansallisen lainsäädännön ja käytännön mukaisesti)
tai muut asianmukaisesti valitut edustajat, jotka
työntekijät ovat vapaasti valinneet.
Työtapaturmat ja tapaturmataajuus sisältävät
vain omat työntekijät. Toteutuneet työtapaturmat
sisältävät kaikki työtapaturmat, joista on
aiheutunut vähintään yksi poissaolopäivä.
Tapaturmataajuus on laskettu toteutuneiden
työtapaturmien määränä miljoonaa työtuntia
kohden.
Syrjintä- ja häirintätapausten kokonaismäärään
sisällytetään kaikki Whistleblowing-ilmoitus-
kanavan, esihenkilöiden tai henkilöstöhallinto-
osastojen kautta tietoon tulleet syrjintätapaukset,
mukaan lukien häirintä. Vakavaksi
ihmisoikeusloukkaukseksi omia työntekijöitä
kohtaan luokitellaan muun muassa moderni orjuus,
ihmiskauppa tai lapsityövoiman käyttö, ja jotka
raportoidaan YK:n yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia
koskevien ohjaavien periaatteiden (UNGP)
määritelmien mukaisesti.
58OLVI OYJ
LÄHESTYMISTAPA JA
TOIMINTAPERIAATTEET
Arvoketjun työntekijöitä koskevat olennaiset
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet tunnistettiin
Olvi-konsernin kaksoisolennaisuusarvioinnin
perusteella. Prosessi sekä tunnistetut vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet on kuvattu tarkemmin osiossa
ESRS 2 Yleiset tiedot. Olennaiseksi vaikutukseksi
on tunnistettu työllisyysturva, joka kattaa erilaisia
työsuhteen pysyvyyteen liittyviä toimia. Myös
muihin teemoihin liittyviä vaikutuksia, riskejä ja
mahdollisuuksia tunnistettiin, mutta saatavilla olevan
tiedon pohjalta ne eivät nousseet olennaisiksi.
Kaksoisolennaisuusarvioinnin valmistumisen
jälkeen on loppuvuonna 2024 tehty arvoketjun
ihmisoikeusvaikutusten arviointi sekä vaikutusten
riskienarviointi, jotka on toteutettu YK:n yrityksiä
ja ihmisoikeuksia koskevien periaatteiden (UNGPs)
mukaisesti. Yksityiskohtaisempaa riskienarviointia
varten tarvitaan lisätietoa konsernin arvoketjuista,
joten arviointeja syvennetään edelleen vuoden
2025 aikana. Tarkemman riskienarvioinnin
tulosten perusteella päivitetään tarvittaessa
kaksoisolennaisuusarviointia.
Olvi-konsernin arvoketjuun kohdistuvia
ihmisoikeusvaikutuksia on tunnistettu sekä
materiaaleihin että alkuperämaihin liittyen käyttäen
pohjana erityisesti YK:n ihmisoikeuksien neuvoston
sekä Amnesty Internationalin julkaisemaa tietoa.
Riskimateriaaleiksi tunnistettiin erityisesti
maatalousperäisiä materiaaleja, kuten mehut,
viinit, sekä sokeriruokopohjainen sokeri. Lisäksi
pakkausmateriaaleista alumiinitölkkien monipolvisessa
S2 Arvoketjun työntekijät
eettisessä ohjeistuksessa on yksiselitteisesti kielletty
ihmisten salakuljetus, pakkotyö sekä lapsityövoiman
käyttö.
Hankinta ja ihmisoikeudet
Hankinnan toimintaperiaatteessa on kuvattu
työntekijöiden työllisyysturvaan positiivisesti
vaikuttavia, kumppaneihin liittyviä toimintatapoja,
kuten sopimuskäytäntöjä. Tavarantoimittajien ja
yhteistyökumppanien edellytetään sitoutuvan
noudattamaan heille suunnattua eettistä ohjeistusta.
Kumppaneiden eettisen ohjeistuksen sidosryhmien
kattavuus, toteuttamisesta vastuussa oleva ylin taho ja
saatavuus sidosryhmille on kuvattu kestävyysraportin
liitteessä.
Eettisellä ohjeistuksella ja tätä täydentävillä
toimintaperiaatteilla Olvi-konserni on sitoutunut
kansainvälisesti tunnistettujen ihmisoikeuksien
ja standardien kunnioittamiseen ja edistämiseen.
Näihin kuuluvat YK:n kansainväliset perusasiakirjat ja
ohjeet, kansainvälisen työjärjestön ILO:n työelämän
perusperiaatteet ja -oikeudet sekä OECD:n
toimintaohjeet monikansallisille yrityksille, jotka
sisältyvät myös kumppanien eettiseen ohjeistukseen.
Lisäksi Olvi-konserni on sitoutunut kansainvälisiin
vastuullisen liiketoiminnan sitoumuksiin ja aloitteisiin,
kuten YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskeviin
periaatteisiin.
Konsernin ihmisoikeussitoumus kuvaa tarkemmin
prosesseja tähän liittyen huomioiden eri sidosryhmät.
Olvi-konsernin tietoon ei ole tullut, että sen
kumppanista tai arvoketjuun kuuluvasta yrityksestä
olisi tehty ilmoitus yllä mainittujen periaatteiden
tuotantoketjussa tunnistettiin mahdollisia
ihmisoikeusriskejä. Merkittäviä hankintamääriä
riskimaista on ainoastaan Valko-Venäjällä eriytettynä
toimivalla tytäryhtiöllä. Nykytilanteen vuoksi tämä
tytäryhtiö hankkii suurimman osan materiaaleistaan
riskimaiksi luokitelluista Valko-Venäjältä sekä
osin Venäjältä. Muut konserniyhtiöt eivät tee
hankintoja näistä maista. Riskimaista hankittavista
riskimateriaaleista tunnistettiin tärkeimpinä edellisten
maiden lisäksi Brasilia, Unkari, Turkki ja USA, joista
hankitaan jonkin verran hedelmä- ja/tai marjamehuja.
Mahdollisten vaikutusten vuoksi mehukategorian
toimittajien ihmisoikeuksien toteutumista tullaan
selvittämään tarkemmin vuoden 2025 aikana, vaikka
hankintamäärät eivät ole konsernin mittakaavassa
merkittäviä.
Eettinen ohjeistus
Arvoketjuun ja arvoketjun työntekijöihin liittyviä
periaatteita ja käytäntöjä kuvataan kumppaneille
suunnatussa eettisessä ohjeistuksessa (Code of
Conduct for Partners), jonka pohjana toimii Olvi-
konsernin eettinen ohjeistus. Kumppanien eettinen
ohjeistus käsittelee arvoketjun työntekijöiden kannalta
positiivisia sekä mahdollisia negatiivisia työ- ja
ihmisoikeuksiin sekä turvallisuuteen ja terveyteen
liittyviä vaikutuksia ja riskejä, kuten työllisyysturvaa.
Ohjeistuksessa kumppaneita vaaditaan noudattamaan
kansainvälisesti tunnustettuja työ- ja ihmisoikeuksia,
huolehtimaan työntekijöiden terveydestä ja
turvallisuudesta sekä ulottamaan huolellisuusvelvoite
omaan arvoketjuunsa ja ilmoittamaan mahdollisista
rikkomuksista Olvi-konsernille. Ohjeistuksen mukaan
kumppaneiden odotetaan noudattavan YK:n yrityksiä
ja ihmisoikeuksia koskevia periaatteita. Kumppanien
59OLVI OYJ
vastaisesta toiminnasta tai periaatteiden vastaista
toimintaa olisi tullut esille muuta kautta. Suunnitteilla
on tarkempi seurantaprosessi kansainvälisten
ihmisoikeussopimusten vaateet sisältävien kumppanien
eettisten ohjeiden noudattamiseen.
TYÖLLISYYSTURVA
Toimenpiteet
Olvi-konsernin sopimussuhteilla on positiivinen vaikutus
arvoketjun työntekijöiden työllisyysturvaan arvoketjun
lähimmissä osissa. Mitä pidemmälle arvoketjussa
mennään ja mitä suuremmista kumppaniyrityksistä
on kyse, sitä pienempi on konserniyhtiöiden
vaikutusmahdollisuus. Konserni pyrkii auttamaan
kumppaneitaan vakaassa työllistämisessä tekemällä
reiluja ja pitkäkestoisia sopimuksia, jotka mahdollistavat
kumppaneille kauaskantoista suunnittelua. Pohjana
käytetään pääosin Olvi-konsernin hankintasopimusta,
joka on päivitetty vuoden 2024 lopussa kattamaan
entistä laajemmin myös arvoketjun työ- ja ihmisoikeudet
sekä huolellisuusvelvoiteprosessin vaatimukset.
HANKINTA JA IHMISOIKEUDET
Pääosa hankinnoista tehdään pitkäaikaisilta
kumppaneilta, joiden kanssa konsernilla on
vakiintuneet hankintasuhteet. Raaka-aine- ja
pakkausmateriaalitoimittajille hankintaennusteet
jaetaan hyvissä ajoin etukäteen ja maksuajat
sovitaan kohtuullisiksi. Toimintamalli mahdollistaa
molemminpuolisen tietojenvaihdon ja kehittämisen sekä
lisää toiminnan vakautta ja ennakoitavuutta.
Arvoketjun kaikkia ihmisoikeuksia pyritään
varmistamaan sekä hankinnan toimintamalleilla et
kumppaneille suunnatun eettisen ohjeistuksen avulla.
Ohjeistus on päivitetty vuonna 2024 vastaamaan
tämänhetkisiä vastuullisuuden vaateita ja se käsittelee
työllisyysturvan lisäksi kaikkia muitakin merkittäviä
EETTINEN OHJEISTUS
Kaikkia raaka-aine- ja pakkausmateriaalitoimittajia
edellytetään vastuullisuuden päätavoitteen mukaisesti
sitoutumaan kumppaneille tarkoitettuun Olvi-konsernin
eettiseen ohjeistukseen. Myös osa muista toimittajista,
kuten logistiikka- ja ohjelmistotoimittajista, on jo
sitoutunut ohjeistuksen noudattamiseen. Tehdyillä
sopimuksilla pyritään luomaan hankintaan ja vaatimuk -
siin läpinäkyvyyttä, mikä yhdessä eettisen ohjeistuksen
kanssa ohjaa kohti pysyvää ja reilua työllistämistä,
kuten selkeitä työsuhteita ja sopimusten mukaisia
työoloja.
Arvoketjun työntekijöiden ihmisoikeuksien
edistämiseen tähtäävät toimet tukevat Olvi-konsernille
keskeisimmistä kahdeksasta YK:n kestävän kehityksen
tavoitteista 3: Terveyttä ja hyvinvointia ja 8: Ihmis-
arvoista työtä ja talouskasvua.
Tavoitteet
Yksi Olvi-konsernin vastuullisuuden päätavoitteista on
tehdä vaikuttavaa sidosryhmätyötä keskeisten sidos-
ryhmien, kuten tavarantoimittajien, kanssa vuonna
2025. Tavoitteiden asettamis prosessi on kuvattu
tarkemmin osiossa ESRS 2 Yleiset tiedot. Tavaran-
toimittajissa keskitytään tärkeimpiin kumppaneihin ja
yhteistyön kehittämiseen heidän kanssaan. Yhteistyön
kehittämisen pääpainopiste on vastuullisuuteen
liitännäisten toimintamallien ja dokumenttien
kehittämisessä sekä vastuullisuus tietoisuuden ja
-tiedon lisäämisessä vastavuoroisesti.
HANKINTA JA IHMISOIKEUDET
Olvi-konsernissa on menossa hankintasopimusten
päivitys. Sopimuspohjan päivityksellä pyritään
varmistamaan muun muassa huolellisuus velvoitteen
täyttyminen arvoketjussa ihmisoikeuksien osalta,
mukaan lukien työsuhteeseen liittyvät asiat.
Sopimusten päivittäminen tapahtuu vaiheittain alkaen
vuoden 2025 alusta.
ihmisoikeusvaikutuksia. Hankintaprosessissa raaka-
aine- ja pakkausmateriaalitoimittajien peruskyvykkyys
varmistetaan ennen hankintasopimuksen tekemistä
osana asianmukaisen huolellisuuden prosessia. Näiden
kumppanien kyvykkyyttä arvioidaan säännöllisellä
itsearvioinnilla, joka kattaa myös sosiaalisen
vastuullisuuden aiheita, kuten perusihmisoikeuksien
kunnioittamisen, reilut työn tekemisen säännöt sekä
työturvallisuuden. Itsearviointikäytäntö on aloitettu
vuoden 2024 aikana ja se kattoi vuoden lopussa
kaikki raaka-aine- ja pakkausmateriaalitoimittajat.
Säännöllisesti toistuvan, kumppaneille suunnatun
itsearvioinnin avulla arvioidaan kumppaniverkon
kyvykkyyttä ja kehitystä.
Samat aiheet käsitellään riskipohjaisissa toimittaja-
auditoinneissa, joissa mahdollisuuksien mukaan
keskustellaan sekä esihenkilöiden että työntekijöiden
kanssa työhön liittyvistä asioista. Käyntien
yhteydessä havainnoimalla pyritään poissulkemaan
ihmisoikeusrikkomuksia. Auditoinneissa havaittujen
puutteiden ja kehityskohteiden korjaamista seurataan
auditointiohjeistuksen mukaisesti ja tarvittaessa
suoritetaan uudelleenarviointi. Auditointikäytäntö
täydentää itsearviointia kumppaniverkon kyvykkyyden
ja kehityksen arvioinnissa.
Nykyistä arviointiprosessia tukemaan Olvi-konserni
ottaa käyttöön vuoden 2025 aikana uusia työkaluja ja
toimintamalleja, kuten amfori BSCI viitekehyksen, joilla
varmistutaan, että tavarantoimittajat noudattavat
kansainvälisiä standardeja työolosuhteiden ja
ihmisoikeuksien suhteen. Huomioitavia teemoja ovat
muun muassa työajat, palkanmaksu, turvallisuus
ja terveellisten olosuhteiden huomioiminen.
Olvi-konserni tulee jatkossa käyttämään myös
toimittajien vastuullisuuden arvioinnissa tunnettuja
vastuullisuusarviointeja, kuten EcoVadista, joka kattaa
laajasti sosiaalisen vastuullisuuden osa-alueita.
Ihmisoikeusvaikutusten ja -riskien arviointiprosessissa
on loppuvuodesta 2024 saatu uutta tietoa.
Tämän pohjalta lähdetään tarkentamaan
tilannetta ja kehittämään yhteistyötä haitallisten
ihmisoikeusvaikutusten minimoiseksi raaka-aineiden
ja pakkausmateriaalien mahdollisten riskitoimijoiden
kanssa. Tavoitteena on vuoden 2025 aikana
syventää ymmärrystä ihmisoikeusvaikutuksista ja
haitallisten vaikutusten estämisestä sekä positiivisten
vaikutuksen edistämisestä riskikategorioissa.
Samalla ulotetaan huolellisuusvelvoite pidemmälle
toimitusketjuissa.
EETTINEN OHJEISTUS
Olvi-konsernin toinen vastuullisuuden päätavoite
on sitouttaa kaikki toimittajat heille suunnattuun
eettiseen ohjeistukseen. Vuoden 2025 aikana
sisällytetään toimittajanhallintatyökaluun, ja sen
kautta eettiseen ohjeistuksen piiriin, myös kaikki
merkittävät epäsuorat toimittajat. Näitä ovat erityisesti
logistiikka- ja kunnossapitokumppanit sekä erikseen
määritellyt tärkeät epäsuorat toimittajat, kuten
veden ja tuholaistorjunnan toimittajat. Tavoitteena
on kattaa vuoden 2025 aikana 100 prosenttia
tavarantoimittajista, joiden kanssa Olvi-konsernilla
on toistuvaa liiketoimintaa ja jotka ylittävät asetetun
yhtiökohtaisen eurorajan. Tavarantoimittajille tullaan
myös tarjoamaan tietoa ihmisoikeuksiin liittyvistä
vaatimuksista eettisen ohjeistuksen ymmärtämisen
tueksi.
Seuraavina vuosina tavoitteena on laajentaa eettinen
ohjeistus järjestelmän kautta harvoin käytettyihin
tavarantoimittajiin, ulottaa vaikutusten ja riskien
tunnistamista ja ehkäisyä laajemmalle ja entistä
enemmän myös asiakkaiden suuntaan, sekä luoda
prosessi vaikutusten arvioinnille. Vuoden 2024 lopussa
hankintajärjestelmän kautta eettiseen ohjeistukseen oli
sitoutunut suorista toimittajista 84 prosenttia. Lisäksi
60OLVI OYJ
epäsuoria toimittajia on sitoutunut, mutta kattavuuden
arviointi ilman järjestelmän apua on haastavaa.
Mittarina tullaan käyttämään eettiseen ohjeistukseen
sitoutuneiden kumppanien määrää. Tarkempia, ala- tai
toimijakohtaisia vaateita ja tavoitteita voidaan asettaa
yksipuolisesti tai yhdessä kumppanin kanssa, mikäli
tarvetta ilmenee. Toimittajien itsearviointikäytäntöä
tullaan laajentamaan vuoden 2025 aikana myös
merkittäviin epäsuoriin kumppaneihin. Merkittävimpien
kumppanien vastuullisuustoimintaa tullaan arvioimaan
myös ulkopuolisia arviointialustoja tai -käytäntöjä
käyttäen, jotta toiminnan tasosta saadaan riittävä
varmuus.
YHTEYDENPITO VAIKUTUKSISTA
ARVOKETJUN TYÖNTEKIJÖIDEN KANSSA
Yhteydenpito arvoketjun työntekijöiden kanssa
tapahtuu tavarantoimittajien suuntaan pääasiassa
osana säännöllistä hankintatoimintaa Olvi-konsernin
vastuullisuus- ja hankintajohtajan alaisuudessa sekä
laajemmin riskiperusteisesti tehtävien auditointien
yhteydessä. Tavarantoimittajayhteistyötä tehdään
laajimmin merkittävien raaka-aine- ja pakkaus-
materiaalitoimittajien kanssa, kuten mahdolliseksi
riskikategoriaksi tunnistetussa tölkkikategoriassa. Kaikki
Olvi-konsernin tölkkitavarantoimittajat ovat mukana
vastuullista alumiinintuotantoa edistävässä Aluminium
Stewardship –aloitteessa (ASI). Esiin tulevat mahdolliset
ongelmat tai puuttumista vaativat asiat käsitellään ja
tarvittavat toimenpiteet arvioidaan tapauskohtaisesti
hankinta- ja vastuullisuusorganisaation toimesta.
Asiakkaiden suuntaan yhteydenpito tapahtuu
kaupallisten johtajien alaisuudessa myynti-
organisaatioissa paikallisten käytäntöjen mukaisesti.
Konsernin myyntiorganisaatiot ovat säännöllisesti
yhteydessä asiakkaiden työntekijöihin, ja monet heistä
tuntevat asiakkaat jo pidemmältä ajalta. Konsernin
yhteisiä käytäntöjä asiakkaiden sosiaalisen vastuun
toimien varmistamiseksi tullaan kehittämään
lähivuosina vastaamaan tulevan huolellisuus-
velvoitteen vaatimuksia.
PROSESSIT KIELTEISTEN VAIKUTUSTEN
KORJAAMISEKSI JA KANAVAT
ARVOKETJUN TYÖNTEKIJÖILLE
HUOLENAIHEIDEN ESIIN TUOMISEKSI
Eettinen ohjeistus velvoittaa kumppaniyrityksiä
olemaan välittömästi yhteydessä, mikäli rikkomuksia
eettistä ohjeistusta vasten havaitaan. Kielteisten
vaikutusten esille tuomiseksi yhteistyökumppanit
ja heidän työntekijänsä voivat olla yhteydessä
yhtiöihin kaikkien palautekanavien, eli verkkosivujen,
viestien, kirjeiden tai puhelimen välityksellä.
Lisäksi käytössä on myös suojattu, kolmannen
osapuolen hallinnoima Whistleblowing-kanava, jonka
kautta voi ilmoittaa epäillyistä väärinkäytöksistä.
Whistleblowing-kanavaa on käsitelty tarkemmin
osiossa G1 Liike toiminnan harjoittaminen. Kanavat
löytyvät Olvi-konsernin yhtiöiden verkko sivuilta ja
tietoa niistä sopimusmateriaaleista, mutta arvoketjun
työn tekijöiden tietoisuutta kanavista tai luottamusta
niihin ei toistaiseksi ole erityisesti arvioitu.
Mikäli ihmisoikeusrikkomus tai laiminlyönti tulee
esiin toimittajan itsearviointityökalun kautta tai
paikan päällä tapahtuvassa auditoinnissa, vaaditaan
toimijalta riittävät korjaavat toimenpiteet tapahtuneen
korjaamiseksi sekä vastaavan tapahtuman estämiseksi
jatkossa. Tiedon tullessa konsernin ulkopuolelta
kumppaniin ollaan yhteydessä ja pyydetään selvitystä
tapahtuneesta, korjaavista toimenpiteistä sekä
tapahtuman toistumisen estämisestä. Ensisijaisesti
pyritään yhteistyössä oikaisemaan kumppanin
virheellinen toiminta ja vasta toissijaisesti päätetään
kumppanussuhde, mikäli korjaavat toimet eivät ole
keskusteluista huolimatta riittäviä. Toimintamalli
mahdollistaa kumppanien toiminnan kehittymisen.
61OLVI OYJ
LÄHESTYMISTAPA JA
TOIMINTAPERIAATTEET
Kuluttajia ja loppukäyttäjiä koskevat olennaiset
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet tunnistettiin
Olvi-konsernin kaksoisolennaisuusarvioinnnin
perusteella. Prosessi sekä tunnistetut vaikutukset on
kuvattu tarkemmin osiossa ESRS 2 Yleiset tiedot. Näitä
olennaisia vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia ovat
terveys ja turvallisuus, tuotteiden ja palveluiden saanti,
vastuulliset markkinointikäytännöt sekä laadukkaiden
tietojen saatavuus.
Kuluttajiin, tuotteisiin ja kuluttajamarkkinointiin
liittyviä periaatteita ja käytäntöjä kuvataan sekä
tuotteen että markkinoinnin toimintaperiaatteissa,
joissa on huomioitu myös kuluttajiin kohdistuvat
ihmisoikeusvaikutukset. Toimintaperiaatteissa
tuodaan myös esiin vuorovaikutuskanavat kuluttajille
palautteen antamiseksi sekä ilmoituskanava
huolenaiheiden ilmaisemiselle. Lisäksi Olvi-konsernin
eettisessä ohjeistuksessa ja vastuullisuuden,
ympäristön sekä hankinnan toimintaperiaatteissa
käsitellään kuluttajan kannalta merkittäviä aiheita.
Olvi-konsernin eettisen ohjeistuksen ja kaikkien
toimintaperiaatteiden sidosryhmien kattavuus,
toteuttamisen ylin vastuutaho ja saatavuus
sidosryhmille on kuvattu kestävyysraportin liitteessä.
Tuotteen toimintaperiaate käsittelee kuluttajien
terveyteen, turvallisuuteen ja hyvinvointiin sekä
vastuullisiin markkinointi käytäntöihin liittyviä
aiheita. Tärkeimpiä tavoitteita ovat tuote-
turvallisuuteen, kuluttajalle annettavaan tietoon sekä
kuluttajamarkkinointiin liittyvät toimintatavat, jotka
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät
kattaen siten välillisesti kaikki kuluttajat ja loppu-
käyttäjät, myös lapset, nuoret ja muut haavoittuvassa
asemassa olevat.
Sitoumukset
Eettisellä ohjeistuksella ja tätä täydentävillä
toimintaperiaatteilla Olvi-konserni on sitoutunut
kansainvälisesti tunnistettujen ihmisoikeuksien ja
standardien kunnioittamiseen ja edistämiseen, kuten
YK:n kansainväliset perusasiakirjat, kansainvälisen
työjärjestön ILO:n työelämän perusperiaatteet ja
-oikeudet ja OECD:n toimintaohjeet monikansallisille
yrityksille. Lisäksi Olvi-konserni on sitoutunut
kansainvälisiin vastuullisen liiketoiminnan sitoumuksiin
ja aloitteisiin, kuten YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia
koskevat periaatteet (UNGPs).
Konsernin ihmisoikeussitoumus kuvaa tarkemmin
prosesseja tähän liittyen huomioiden eri sidosryhmät.
Kansainvälisten ihmisoikeussopimusten vaateet
sisältävien toimintaperiaatteiden ja eettisen
ohjeistuksen noudattamista seurataan säännöllisesti
esimerkiksi tuotteiden turvallisuutta, kuluttajalle
annettavaa tietoa ja markkinoinnin eettisyyt
kuvaavilla mittareilla.
Olvi-konsernissa on tehty vuonna 2024 kuluttajien ja
loppukäyttäjien ihmisoikeusvaikutusten arviointi ja
vaikutusten riskienarviointi, jotka on toteutettu YK:n
yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskevien periaatteiden
mukaisesti. Olvi-konsernin merkittävimmät vaikutukset
liittyvät kuluttajien terveyteen ja turvallisuuteen.
Arviointeja syvennetään edelleen vuoden 2025 aikana
ja tulosten perusteella päivitetään tarvittaessa
kaksoisolennaisuusarviointia.
varmistavat kuluttajien turvallisuutta ja auttavat
kuluttajaa tekemään itselleen ja tilanteeseen
sopivia kulutusvalintoja. Toimintaperiaatteella
pyritään vähentämään kuluttajiin mahdollisesti
kohdistuvia haittoja esimerkiksi kehittämällä
tuotteiden terveellisyyttä ja edistämällä
vastuullista juomakulttuuria ja kuluttamista. Lisäksi
toimintaperiaatteen aiheista esimerkiksi vastuullisten
tuotteiden ja tuoteportfolion kehittäminen ja
toiminnan ympäristövaikutusten minimointi
vaikuttavat positiivisesti kuluttajien terveyteen ja
hyvinvointiin.
Markkinoinnin toimintaperiaate käsittelee tuotteiden
saatavuuteen, vastuullisiin markkinointikäytäntöihin
ja laadukkaisiin tuotetietoihin liittyviä aiheita.
Markkinoinnin toimintaperiaatteen tavoitteet
keskittyvät vastuullisen juomakulttuurin edistämiseen,
vastuulliseen kuluttajatietoon sekä mainonnan
kohdeyleisön rajaamiseen, joilla pyritään ohjaamaan
kuluttajia kohti terveellisempää ja turvallisempaa
tuotteiden käyttöä. Lisäksi tavoitteena on eettinen,
kunnioittava ja totuudenmukainen markkinointi,
jolla estetään mahdollisia negatiivisia vaikutuksia
kuluttajien hyvinvointiin.
Olvi-konserni noudattaa kunkin maan voimassa
olevan lainsäädännön lisäksi itsesäätelyä sekä
toimialan yhteisiä ohjeistuksia, kuten kansallisten
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliittojen, Euroopan
panimoliiton Brewers of Europen, Euroopan virvoitus-
juomateollisuusliiton UNESDA:n sekä Euroopan siideri
ja hedelmäviinijärjestön AICV:n ohjeita. Markkinoinnin
toimintaperiaate kuvaa minimivaatimukset ulkoiselle
markkinoinnille koskien kaikkia konsernin brändejä
TERVEYS JA TURVALLISUUS
Toimenpiteet
Olvi-konsernin tuotteilla on suoria vaikutuksia
kuluttajien terveyteen, turvallisuuteen ja hyvinvointiin.
Pääasiassa sekä positiiviset että negatiiviset
vaikutukset kohdistuvat konsernimaiden kuluttajiin,
mutta tuotteita viedään myös laajalti muihin maihin.
Vaikutukset konsernimaiden ulkopuolella ovat
kuitenkin varsin rajalliset, sillä vientimäärät eivät
missään kohdemaassa ole kokonaismyynnistä
merkittävä osa.
Tuotteet voivat vaikuttaa kuluttajien terveyteen
sisällön tai pakkauksen tuoteturvallisuuden sekä
tuotteen ravitsemuksellisten ominaisuuksien kautta.
Tuoteturvallisuuden varmistaminen onkin kaikkien
konserniyhtiöiden tärkeimpiä tehtäviä kuluttajien
turvallisuuden takaamiseksi. Tuotteiden kohtuukäytön
edistämisellä ja tuotesisältöjen terveellisyyden
kehittämisellä edistetään kuluttajien terveyttä sekä
ehkäistään tuotteista mahdollisesti aiheutuvia haittoja.
Tuotteiden sisällön ja pakkauksen turvallisuus
kuluttajalle koko elinkaaren ajan varmistetaan tuote-
kehityksen ja laadunvarmistuksen yhteistyönä kaikissa
tuotantolaitoksissa. Tuotteiden turvallisuus ja lakien,
viranomaismääräysten sekä yhtiökohtaisia sertifioituja
laatustandardien vaateiden täyttyminen varmistetaan
tuotekehitysprosessin aikana. Tuotteet valmistetaan
tuotekohtaisten valmistus normien mukaisesti ja
käytetyillä raaka-aineilla ja pakkaus tarvikkeilla
on spesifi kaatiot. Laadun varmistus varmistaa
käytettyjen materiaalien ja tuotteiden laadun aistin-
varaisin, kemiallisin ja mikrobiologisin analyysein
62OLVI OYJ
eri tuotantovaiheissa. Tuotteiden eräkohtainen
jäljitettävyys ja toimiva takaisinvetoprosessi
varmistavat tuoteturvallisuuden ongelmatilanteissa.
Tuotelaatua valvotaan jatkuvasti ja toimien
vaikuttavuutta mitataan seuraamalla erityisesti
kuluttaja palautteen kehitystä ja mahdollisia
takaisin vetoja sekä yhtiökohtaisesti että konserni-
tasolla. Tuote turvallisuus riskien hallinta tapahtuu
HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points)
-järjestelmän ja omavalvonnan avulla. Suurimmalla
osalla konsernin panimoista on lisäksi sertifioidut
tuote turvallisuus järjestelmät (lisätietoja Kestävyys-
raportin liitteessä), joiden avulla tuoteturvallisuutta
kehitetään yli lainsäädännön vaatimusten. Vuosittaiset
ulkoiset auditoinnit toimivat tuote turvallisuus-
kulttuurin kehittymisen seurannan mittareina.
Tuotteiden asianmukaisella käytöllä on yleisesti
kuluttajan hyvinvointia tukevia vaikutuksia, kuten
ravitsemus, nesteytys ja mielihyvä. Liiallinen
alkoholia ja sokeria sisältävien tuotteiden käyt
voi kuitenkin näkyä terveysongelmina ja aiheuttaa
häiriökäyttäytymistä. Olvi-konserni pyrkii
vastuullisuuden päätavoitteiden mukaisesti jatkuvasti
tukemaan vastuullisen juomakulttuurin kehittymistä
ohjaamalla kuluttajia nauttimaan tuotteita kohtuudella
ja tarjoamaan erilaisia vaihtoehtoja eri tarpeisiin ja
käyttötilaisuuksiin. Toimenpiteiden vaikuttavuuden
arviointia ei kuitenkaan sen ongelmallisuuden vuoksi
tehdä erillisenä.
Jokaisen konserniyhtiön markkinointi pyrkii jatkuvasti
tunnistamaan kehitystarpeita tuoteportfoliossa
vastatakseen kuluttajien muuttuviin tarpeisiin.
Tuotevalikoimaa kehitetään strategian ja
vastuullisuuden päätavoitteiden mukaisesti esimerkiksi
lisäämällä alkoholittomien ja vähäsokeristen sekä
sokerittomien tuotteiden tarjontaa. Lisäksi kaikki
konserniyhtiöt tarjoavat kohtuullisen kulutuksen
konsernin kattavaksi tavoitteeksi on vuonna 2024
asetettu sokerittomien ja vähäsokeristen tuotteiden
myyntiosuuden kasvattaminen vuosittain. Mittarina
tullaan käyttämään tuotteiden sokeripitoisuuden
kehitystä, mutta sen perustason asettaminen
vaatii vielä laskennan kehittämistä. Laskentatapa
ja perustaso tarkennetaan vuoden 2025 aikana
konsernitasolla. Konserniyhtiöt jatkavat myös
vaihtoehtoisten pakkauskokojen lanseeraamista
eri tuoteryhmissä. Konsernin toimien vaikutusta
kuluttajien terveyteen ja hyvinvointiin on kuitenkin
erittäin vaikeaa mitata tai arvioida luotettavasti,
joten vaikutusta arvioidaan seuraamalla
tuoteryhmien myyntimäärien kehitystä. Tavoitteiden
asettamisprosessi on kuvattu tarkemmin osiossa ESRS
2 Yleiset tiedot.
TUOTTEIDEN JA PALVELUIDEN SAANTI
Toimenpiteet
Kaikki Olvi-konsernin tuotteet eivät sovi kaikille
kuluttajille. Oikeellinen kuluttajainformaatio vaikuttaa
positiivisesti kuluttajien kulutuskäyttäytymiseen,
koska tietojen avulla kuluttajilla on mahdollisuus
välttää heille sopimattomia tuotteita. Erityisen
herkät kuluttajaryhmät huomioiden pakkauksissa
on kaikissa toimintamaissa lisätietoa tuotteiden
soveltuvuudesta, kuten alkoholituotteiden
varoitusmerkinnät – ei raskaana oleville, ei autoileville,
ei alaikäisille – sekä energiajuomien varoitusmerkinnät
– ei suositella lapsille eikä raskaana oleville. Myös
allergeenimerkinnät pakkauksissa auttavat kuluttajaa
löytämään sopivat tuotteet. Merkintöjen kattavuutta
pakkauksissa seurataan säännöllisesti sekä yhtiö- et
konsernitasolla omien brändien osalta. Vientituotteissa
toimitaan paikallisen lainsäädännön mukaisesti.
Erityisesti lapsiin ja nuoriin kohdistuvaa toimintaa,
kuten markkinointia, rajoitetaan kaikissa
tukemiseksi vaihtoehtoisia pakkauskokoja tuotteista
eri tarpeisiin. Vastuullisuuden päätavoitteiden
mukaisesti konsernissa lanseerattiin vuonna 2024
421 uutuutta. Alkoholituoteryhmiin lanseerattiin
yhteensä 22 alkoholitonta uutuutta oluissa,
lonkeroissa, siidereissä ja viineissä. Sokerittomia
tai vähäsokerisia tuotteita lanseerattiin sekä
virvoitusjuomiin, vesikategoriaan, energiajuomiin et
alkoholisekoituksiin. Kaikkiaan noin 70 uutuutta vastasi
vuonna 2024 terveellisyyden megatrendiin.
Kuluttajien terveyden ja turvallisuuden edistämiseen
tähtäävät toimet tukevat Olvi-konsernille
keskeisimmistä kahdeksasta YK:n kestävän kehityksen
tavoitteista 3: Terveyttä ja hyvinvointia, ja 12:
Vastuullista kuluttamista.
Tavoitteet
Tuoteturvallisuuden osalta konsernissa pyritään
säilyttämään vähintään edellisvuosien erittäin hyvä
taso kuluttajapalautteissa ja takaisinvedoissa sekä
ylläpitämään nykyisiä tuoteturvallisuusstandardeja.
Nämä mittarit käydään säännöllisen sisäisen
seurannan lisäksi läpi tuoteturvallisuusjärjestelmien
ulkoisissa auditoinneissa vuosittain. A. Le Coqin
päätehtaalle sertifioidaan vuoden 2025 aikana
tuoteturvallisuusjärjestelmä, jolloin kaikissa
suurimmissa yksiköissä on vastaava sertifiointi.
Olvi-konsernin tavoitteena on vuosittain lisätä
alkoholittomien (< 0,5 tilavuusprosenttia) tuotteiden
myyntiosuutta alkoholituotteita enemmän,
ohjaten siten tuotevalikoiman laajentamista kohti
alkoholittomia vaihtoehtoja kuluttajien terveyden
tukemiseksi. Vuonna 2024 alkoholittomien
tuotteiden myynti kasvoi 5,1 prosenttia enemmän
verrattuna alkoholituotteiden myyntiin. Vastuullisten
tuotekonseptien kriteerit päivitetään vuoden
2025 aikana uutta lainsäädäntöä hyödyntäen.
Vastuullisten tuotekonseptien tueksi uudeksi koko
konserniyhtiöissä vapaaehtoisesti mahdollisten
haittojen estämiseksi esimerkiksi markkinointia
kohdentamalla ja välttämällä lapsiin vetoavaa
markkinointia alkoholituotteissa. Verkkosivuilla on
käytössä ikärajat suojaamassa nuoria kuluttajia.
Kuluttajiin kohdistuvien toimien vaikuttavuutta
on kuitenkin varsin vaikea arvioida muusta
toimintaympäristöstä erillisenä, joten Olvi-konserni
keskittyy arvioimisen sijaan valitsemaan tehtävät
toimet perustellusti.
Kuluttajien terveyden ja turvallisuuden edistämiseen
tähtäävät toimet tukevat Olvi-konsernille
keskeisimmistä kahdeksasta YK:n kestävän kehityksen
tavoitteista 3: Terveyttä ja hyvinvointia ja 12:
Vastuullista kuluttamista.
Tavoitteet
Eri tuoteryhmiä koskeva lainsäädäntö eroaa jonkin
verran pakkausmerkintävaateiden osalta. Samoin
toimintamaissa voi olla toisista eroavaa lainsäädäntöä
tai sen tulkintoja. Jokaisessa maassa toimitaan
paikallisen lainsäädännön puitteissa. Vuoden 2024
lopussa vapaaehtoiset varoitusmerkinnät löytyivät
omien brändien alkoholipakkauksista Virossa,
Latviassa, Liettuassa ja Valko-Venäjällä. Suomessa
väkeviä alkoholituotteita ja maahantuotuja viinejä
lukuun ottamatta varoitusmerkinnät löytyvät
kaikista omien tuotemerkkien alkoholipakkauksista.
Kaikkiin omiin tuotteisiin lisätään vapaaehtoiset
varoitusmerkinnät alkoholin käytöstä lähivuosina
kaikissa toimintamaissa. Lisäksi myytäviin kumppanien
tuotteisiin pyritään saamaan vapaaehtoisia merkintöjä
enenevissä määrin. Digitaalisilla alustoilla jaetaan
lisätietoa myös kumppanien tuotteista. Saatavuuden
rajoitukset vähentävät tutkitusti tuotteiden käyttöä,
mutta vapaaehtoisten merkintöjen osalta vastaavaa
tietoa ei ole saatavilla vaikutusten arvioinnin pohjaksi.
63OLVI OYJ
VASTUULLISET
MARKKINOINTIKÄYTÄNNÖT
Toimenpiteet
Olvi-konserni on sitoutunut vastuulliseen tuotteiden
mainontaan ja markkinointiin, joita määrittelevät
kansainvälisten, eurooppalaisten ja kansallisten
toimijoiden, kuten kansainvälisen kauppakamarin sekä
Euroopan elintarvike- ja juomateollisuusjärjestön,
ohjeistukset. Markkinointietiikkaa sovelletaan
mainonnan ohella myös sponsoroinnissa. Markkinoinnin
toimintaperiaatteen päivitys vuonna 2024 antoi
entistä selkeämmät raamit vastuullisen markkinoinnin
toimille, esimerkiksi koskien energiajuomien
markkinointia nuorille. Markkinoinnin johto seuraa
kaikissa konserniyhtiöissä säännöllisesti, et
markkinointi säilyy etiikan mukaisena. Mittarina
seurataan mahdollisten viranomaishuomautusten
määrää konserniyhtiöittäin.
Vastuullisilla markkinointikäytännöillä on vaikutusta
kuluttajien terveyteen. Sovituilla käytännöillä
varmistetaan, että markkinointi pyrkii ohjamaan
kuluttajia kohti kohtuullista kulutusta ja terveellisempiä
vaihtoehtoja. Siksi vuonna 2024 on määritelty
vastuullisen markkinoinnin sisältöä ja jatkossa
seurataan vuosittain kriteerien mukaisen markkinoinnin
määrää yhtiöittäin tavoitellen vuosittaista kasvua.
Vastuullisen kuluttamisen tukemiseksi selvitetään
Suomea lukuun ottamatta kaikissa konsernimaissa
kuluttajia kiinnostavia vastuullisuuteen liittyviä
tietoja, jotta tuoteryhmien markkinointia pystytään
kohdentamaan vaikuttavasti. Tutkimusta on Suomessa
aiemmin tehdyn tutkimuksen pohjalta valmisteltu
konsernitasolla kuluvana vuonna, ja se toteutetaan
vuonna 2025.
Konserniyhtiöt toimivat sekä omissa että alan
yhteisissä kohtuullista kuluttamista ja päihteetöntä
liikennettä tukevissa aloitteissa, kuten kohtuullisesti.fi
ja Selge Grupijuhi, sekä tarjoavat koulutus materiaaleja
kouluille alkoholiriippuvuuden ehkäisemiseksi.
Kuluttajiin kohdistuvan mainonnan ja markkinoinnin
tehokkuutta on terveyden ja hyvinvoinnin
osalta kuitenkin erittäin vaikea arvioida erillisenä
muista yhteiskunnan muutoksista, joten Olvi-
konserni keskittyy toteuttamaan markkinoinnin
tehokkuusmittausten perusteella kuluttajia
tavoittaviksi arvioituja toimia. Markkinoinnin
tehokkuutta mitataan muun muassa seuraamalla
verkkomedian käyttöä, sosiaalisen median
toimenpiteitä, hakukonemainonnan tehokkuutta ja
mainonnan kustannustehokkuutta.
Kuluttajille ja yhteistyökumppaneille viestitään
myös tuotteiden ympäristövaikutuksista ja niiden
pienentämisestä sekä omassa toiminnassa et
arvoketjussa. Valko-Venäjää lukuun ottamatta
konserniyhtiöt osallistuvat juomapakkausten
panttijärjestelmän toimintaan ja pyrkivät lisäämää
kuluttajien pakkausmateriaalien kierrättämistä.
Toimien tehokkuutta seurataan maittain paikallisten
palautusjärjestelmien ilmoittamien pullojen ja tölkkien
palautusprosenttien avulla.
Vastuullisiin markkinointikäytäntöihin tähtäävät toimet
tukevat Olvi-konsernille keskeisimmistä kahdeksasta
YK:n kestävän kehityksen tavoitteista 3: Terveyttä ja
hyvinvointia ja 12: Vastuullista kuluttamista. Tuotteisiin
liittyvä ympäristöviestintä tukee YK:n kestävän
kehityksen tavoitetta 13: Ilmastotekoja.
Tavoitteet
Vastuullisen kuluttamisen päätavoitteen tukemiseksi
vastuullisten markkinointitoimenpiteiden määrän
seuranta systematisoidaan vuoden 2025 aikana
tavoitteena lisätä vastuullisen markkinoinnin määrää
ja kattavuutta vuosittain. Perustasoksi asetetaan
vuoden 2024 vastuullisten markkinointitoimenpiteiden
taso kohdentuen esimerkiksi alkoholittomiin oluisiin ja
64OLVI OYJ
kohtuukäyttöön. Vastuullisuusviestien kiinnostavuutta
kuluttajille eri tuoteryhmissä selvitetään vuoden 2025
aikana emoyhtiön ulkopuolella ja tietoa käytetään
jatkossa entistä vaikuttavamman vastuullisuus-
viestinnän kehittämiseen. Lisäksi seurataan mahdollisia
viranomais huomautuksia markkinoinnista konserni-
yhtiöittäin. Vuonna 2024 Olvi-konserni ei saanut
viranomaisilta yhtään huomautusta tai rangaistusta
markkinoinnista. Sisäistä tietoisuutta vastuullisesta
markkinoinnista tullaan kasvattamaan vuoden 2025
aikana koko henkilöstön keskuudessa jakamalla
tietoa erilaisista markkinointitoimista. Lisätoimia
ja mahdollisia lisätavoitteita sekä seuranta- ja
vaikuttavuudenarviointiprosessia tullaan käymään läpi
vuoden 2025 aikana.
LAADUKKAIDEN TIETOJEN SAATAVUUS
Toimenpiteet
Jokainen Olvi-konsernin yhtiö pyrkii vaikuttamaan
positiivisesti kuluttajien terveyteen, turvallisuuteen
ja hyvinvointiin selkeällä ja laadukkaalla kuluttaja-
informaatiolla. Oikeellinen ja riittävä informaatio turvaa
kuluttajien mahdollisuutta tehdä tietoon perustuvia
ostopäätöksiä. Selkeät tuotetiedot tuotteen
etiketissä ja konserniyhtiöiden verkkosivuilla auttavat
kuluttajia valitsemaan itselleen sopivia tuotteita.
Sisältötiedon perusteella kuluttaja pystyy valitsemaan
käyttötilanteeseensa sopivan tuotteen, kuten
alkoholittoman vaihtoehdon, sekä tunnistamaan muun
muassa mahdolliset allergeenit. Omissa tuotteissa
merkintöjen oikeellisuus ja lainsäädännönmukaisuus
varmistetaan tuotekehitysprosessin aikana.
Pakkausten kuluttajainformaatiota tarkastellaan usein
myös tuoteturvallisuusauditointien yhteydessä.
Lähes kaikissa omissa tuotteissa on esitetty
vähintään ainesosaluettelo ja energiapitoisuus,
mutta esimerkiksi viineissä on usein ilmoitettu
vain lainsäädännön mukaisesti pakolliset tiedot,
kuten allergeenit. Markkinointi seuraa ainesosa-,
allergeeni- ja ravintosisältömerkintöjen kattavuutta
pakkauksissa säännöllisesti konserniyhtiöittäin.
Kaikissa pakkauksissa on myös kierrätysmerkit, joilla
kuluttajaa ohjataan palauttamaan pakkausmateriaalit
oikeisiin kierrätysjakeisiin ja uudelleenkäyttöön.
Yksittäisen yhtiön toimenpiteiden vaikuttavuuden
arviointi kuluttajapinnassa on hyvin haastavaa. Siksi
Olvi-konserni ei tee erillistä vaikuttavuuden arviointia,
vaan varmistaa kuluttajalle mahdollisuuden tietoon
perustuviin valintoihin tavoitteiden mukaisella
toiminnalla.
Riittävä ja avoin kuluttajatieto tukee Olvi-konsernille
keskeisimmistä kahdeksasta YK:n kestävän kehityksen
tavoitteista 3: Terveyttä ja hyvinvointia, 12: Vastuullista
kuluttamista sekä 13: Ilmastotekoja.
Tavoitteet
Niissä tuoteryhmissä, joissa tiedot eivät ole pakollisia,
kuten väkevät alkoholituotteet ja viinit, lisätään
lähivuosina kaikissa konserniyhtiöissä ainesosa- ja
ravintosisältötietoja omien tuotteiden pakkauksissa
ja digitaalisilla alustoilla. Tavoitteena on, että vuoden
2026 loppuun mennessä kaikista omien tuotemerkkien
tuotteista on saatavilla allergeenien lisäksi tieto
ainesosista ja energiasisällöstä joko pakkauksessa
tai digitaalisilla alustoilla. Vuoden 2024 lopussa
allergeenitieto oli annettu kaikissa omissa tuotteissa,
ainesosaluettelo oli saatavilla suurimmassa osassa
tuotteista ja ravintosisältö, vähintään energiatieto,
noin kolmessa tuotteessa neljästä. Lisäksi digitaalisilla
alustoilla tuotteista jaetaan usein enemmän
tuotetietoa ainesosista, ravintosisällöstä, raaka-
aineista ja valmistuksesta sekä alkoholittomista et
alkoholituotteista.
YHTEYDENPITO VAIKUTUKSISTA
KULUTTAJIEN JA LOPPUKÄYTTÄJIEN
KANSSA
Olvi-konserni on yhteydessä kuluttajiin sekä
mainonnan että tuotteiden kautta välitettävän
tiedon avulla. Mainontaa tehdään esimerkiksi
sosiaalisessa mediassa, paperilehdissä, televisiossa
ja myyntipaikoissa. Mainonnan keinoin kuluttajalle
pyritään välittämään tietoa tuotteista ja yhtiöstä.
Lisäksi tietoa tuotteista ja yhtiöstä jaetaan
konserni yhtiöiden verkkosivuilla, sosiaalisessa
mediassa ja muilla alustoilla. Näillä alustoilla tieto
voi olla syvällisempää ja sisällöltään laajempaa
esimerkiksi tuotesisältöihin tai ympäristö vaikutuksiin
liittyen. Säännöllisesti tehdään myös kuluttaja- ja
sidosryhmätutkimuksia, joissa selvitetään kuluttajien
toiveita ja tarpeita.
Olvi-konsernilla on kuluttajille useita erilaisia
yhteydenpitokanavia, joita tyypillisesti hallinnoi
ja yhteydenottoihin vastaa johtoryhmän jäsenen
alaisuudessa asiakaspalvelu tai laadunvarmistus.
Kuluttaja voi milloin vain kysyä tai antaa palautetta
yhtiöiden tuotteisiin tai toimintaan liittyen
verkkosivuilla sekä soittamalla tai kirjoittamalla
yhtiölle. Myös suullista palautetta saadaan
kuluttajilta erilaisissa kontakteissa, kuten messuilla ja
kuluttajatapahtumissa. Koulutetut henkilöt huolehtivat
tarvittavien selvitysten sisäisestä koordinoinnista,
kuluttajille vastaamisesta sekä palautteiden sisäisestä
jakamisesta jatkokäyttöön.
Kuluttajapalautteen määrää ja vastausaikoja
seurataan kuukausittain. Palautteesta nousseita
parannusehdotuksia ja kehitystoiveita viedään
eteenpäin vastuutahojen toimesta esimerkiksi
lanseeraamalla uusia makuja tai pakkauskokoja.
PROSESSIT KIELTEISTEN VAIKUTUSTEN
KORJAAMISEKSI JA KANAVAT
KULUTTAJILLE JA LOPPUKÄYTTÄJILLE
HUOLENAIHEIDEN ESIIN TUOMISEKSI
Kielteisten vaikutusten esille tuomiseksi kuluttajat
voivat olla yhteydessä konserniyhtiöihin kaikkien
palautekanavien välityksellä, joita ovat verkkosivut,
viestit, kirjeet tai puhelin. Yhteystiedot löytyvät
kaikista tuotepakkauksista, jolloin kuluttajan on
helppo olla yhteydessä yhtiöihin. Kuluttajien
käytössä on myös suojattu, kolmannen osapuolen
hallinnoima Whistleblowing-kanava, jonka kautta
kuluttaja voi ilmoittaa epäillyistä väärinkäytöksistä.
Whistleblowing-kanava on käsitelty tarkemmin osiossa
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen.
Kuluttajilta tulevat kuluttajavalitukset käsitellään
samoin kuin muukin kuluttajalta tuleva palaute,
mikä on esitetty edellisessä kohdassa. Tarvittaessa
tuotteille tai prosesseille suoritetaan tarkempi
tutkimus ongelman syyn selvittämiseksi. Korjaavilla
toimenpiteillä pyritään estämään vian tai ongelman
toistuminen. Korjaavat toimenpiteet päättää ja
suorittaa asianomainen osasto esihenkilön johdolla.
Tarvittaessa voidaan suorittaa tuotteille takaisinveto,
mikäli havaittaisiin kuluttajalle haitallinen tuotevirhe.
Takaisinvetojen määrä on yksi säännöllisesti
seurattavista laatumittareista.
Olvi-konserni pyrkii ehkäisemään tuotteiden kielteisiä
vaikutuksia edistämällä vastuullista kuluttamista
sekä tuotteiden, tuoteportfolion että markkinoinnin
keinoin. Mainonnan vapaaehtoiset rajoitukset
nuorille, päihteettömän liikenteen edistäminen sekä
kohtuukäytön kampanjat ovat esimerkkejä kielteisten
vaikutusten ehkäisystä. Osa toimista tehdään
itsenäisesti konserniyhtiöissä, osa yhteistyössä
toimialan tai muiden kumppanien kanssa.
65OLVI OYJ
Hallintotapatiedot
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen ................................67
66OLVI OYJ
LIIKETOIMINNAN HARJOITTAMINEN JA
YRITYSKULTTUURI – LÄHESTYMISTAPA
JA TOIMINTAPERIAATTEET
Hyvää hallintotapaa ja yrityskulttuuria koskevat
olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
on tunnistettu Olvi-konsernin kaksois olennaisuus-
arvioinnin perusteella. Kaksois olennaisuusarvioinnin ja
sen kautta tunnistetut olennaiset vaikutukset liittyen
yrityskulttuuriin ja liiketoimintaan, väärinkäytösten
paljastajien suojeluun sekä korruption ja lahjonnan
ehkäisyyn on kuvattu tarkemmin osiossa ESRS 2 Yleiset
tiedot.
Konsernin eettinen ohjeistus (Code Of Conduct)
on keskeinen periaate Olvi-konsernin toiminnalle ja
yrityskulttuurille, ja se määrittää vastuullisen toiminnan
perustan. Eettinen ohjeistus sisältää Olvi-konsernin
kaikki olennaiset eettiset toimintatavat. Olvi-konsernin
toimittajat ja yhteistyökumppanit sitoutuvat
noudattamaan heille suunnattua eettistä ohjeistusta
(Code of Conduct for Partners).
Eettisten toimintatapojen toteutuminen niin
konsernissa kuin arvoketjussa on yksi vastuullisuuden
päätavoitteista. Eettisen ohjeistuksen mukaisesti
hallitus, johto ja henkilöstö kaikissa konserniyhtiöissä
vahvistavat sitoutumisen eettisen ohjeistuksen
noudattamiseen vuosittain ja uusivat Eettinen ohjeistus
-verkkokoulutuksen joka toinen vuosi. Eettiset
toimintatavat huomioidaan myös muussa viestinnässä
ja koulutuksessa.
Vuonna 2024 hallitus sekä johto ja henkilöstö
velvoitettiin suorittamaan verkkokoulutus,
joka keskittyy erityisesti valikoituihin eettisiin
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
Korruption vastaisessa toimintaperiaatteessa ja
sitä täydentävissä Whistleblowing-ohjeissa on
kerrottu Olvi-konsernin menettelytavat tutkinnalle ja
toimenpiteille, mikäli liiketoiminnan harjoittamiseen
liittyy väärinkäytösepäilyjä. Korruption vastaisesta
toimintaperiaatteesta, Whistleblowing-ohjeista
ja menettelytavoista kerrotaan tarkemmin tämän
aihestandardin osiossa Korruption ja lahjonnan
ehkäiseminen ja havaitseminen. Näiden lisäksi
korruption vastaisessa toimintaperiaatteessa
on ohjeistettu kolmansien osapuolten kanssa
toimimisesta ja heihin liittyvistä due diligence
-tarkastuksista.
Yrityskulttuuri
Toimiva yrityskulttuuri on Olvi-konsernin toiminnan
ytimessä ja myös yksi henkilöstön toimintaperiaatteen
osa-alueista. Innostunut, kehittyvä ja omistautunut
henkilöstö on keskeisessä asemassa erinomaisen
työilmapiirin luomisessa. Olvi-konsernin arvot,
johtaminen ja esihenkilöosaamisen kehittäminen
sekä yhteinen tapa tehdä töitä ovat tärkeitä asioita
yrityskulttuurille. Yrityskulttuurin kehittymistä
seurataan PeoplePower-henkilöstötutkimuksella sekä
Pulssi-kyselyillä.
Joka toinen vuosi tehtävä Olvi-konsernin
henkilöstötutkimus keskittyy henkilöstökokemukseen,
organisaation toimivuuteen ja kulttuurin elementteihin.
Tutkimuksen tulosten perusteella määritellään
henkilöstön kanssa yhteisiä ja osastokohtaisia
kehittämistavoitteita ja toimenpiteitä, joilla kehitetään
oman työyhteisön toimintaa.
Vastuullisen toiminnan ja yrityskulttuurin
vahvistamiseksi vuoden 2025 aikana henkilöstö-
toimintatapoihin. Vuonna 2025 järjestetään eettisen
ohjeistuksen aiheisiin keskittyviä infotilaisuuksia.
Konsernin käytössä olevat toimintaperiaatteet
tukevat eettisen ohjeistuksen noudattamista.
Toimintaperiaatteet ohjaavat jokapäiväistä
toimintaa ja sen kehittämistä, huomioiden
olennaiset, vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet.
Toimintaperiaatteet ja niiden tavoitteet perustuvat
kaksoisolennaisuusarvioinnin tuloksiin, joissa
huomioidaan sidosryhmien näkemykset ja odotukset.
Olvi-konsernin työntekijöiden täytyy sitoutua
noudattamaan toimintaperiaatteita, ja heille
järjestetään koulutusta näihin liittyen. Olvi-konsernin
eettisen ohjeistuksen ja kaikkien toimintaperiaatteiden
sidosryhmien kattavuus, toteuttamisesta vastuussa
oleva ylin taho ja saatavuus sidosryhmille on kuvattu
kestävyysraportin liitteessä.
Vuonna 2024 päivitettiin suurin osa konsernin
toimintaperiaatteista ja luotiin uusi ihmisoikeus-
sitoumus. Vuonna 2025 prosesseja kehitetään ja
yhdenmukaistetaan, jotta olennaisiin toiminta-
periaatteisiin sitoutumista eri työtehtävien osalta voi
seurata tarkemmin.
Olvi-konsernin korruption vastainen toimintaperiaate
keskittyy ehkäisemään ja havaitsemaan petoksia,
lahjontaa ja korruptiota Olvi-konsernissa.
Toimintaperiaate linjaa nollatoleranssin minkälaisiin
tahansa väärinkäytöksiin ja on korruption vastaisen
YK:n yleissopimuksen mukainen. Korruption
ja lahjonnan vastaisuus on myös osa eettistä
ohjeistusta. Olvi-konsernissa altteimpia korruptiolle
ja lahjonnalle ovat hankinnan ja myynnin toiminnot
niiden päätehtävistä johtuen.
tutkimukseen luodaan eettisen toiminta tapaan
keskittyvä osio. Konsernin yhtenä vastuullisuuden
päätavoitteena on saada henkilöstö tutkimuksen
tuloksissa AAA-kokonaisluokitus vuonna 2030.
ILMOITUSKANAVA HUOLENAIHEILLE
Olvi-konsernin Whistleblowing-ohjeissa on kerrottu
Whistleblowing-ilmoituskanavasta ja sen prosesseista,
minkä lisäksi siitä on tietoa eettisessä ohjeistuksessa
sekä korruption vastaisessa toimintaperiaatteessa.
Whistleblowing-ilmoituskanava on käytössä kaikille
sisäisille ja ulkoisille sidosryhmille. Ilmoituskanavan
avulla kuka tahansa, kuten työntekijä tai
tavarantoimittaja, voi tuoda luottamuksellisesti ja
anonyymisti yhtiön tietoon toiminnan tai asian, joka
on laitonta tai vastoin Olvi-konsernin eettisiä ohjeita ja
arvoja.
Laittomasta tai epäeettisestä toiminnasta, mukaan
lukien korruptio ja lahjonta, ilmoitetaan ensisijaisesti
esihenkilölle tai laki- tai henkilöstöosastolle.
Whistleblowing-ilmoituskanava on saatavilla
konserniyhtiöiden ja konsernin verkkosivuilla. Vuoden
2024 alussa Olvi-konserni päivitti ilmoituskanavan
työkalua, jonka myötä jokainen konserniyhtiö
sai mahdollisuuden myös omaan kanavaan.
Ilmoituskanavaa ylläpitää ulkopuolinen kumppani
nimettömyyden varmistamiseksi.
Whistleblowing-ilmoituskanavan ilmoituksien
käsittelemiseen on määritelty tietyt henkilöt, ja
he saavat säännöllistä koulutusta tähän liittyen.
Whistleblowing-kanavasta, vaihtoehtona laittoman tai
epäeettiseen toiminnan ilmoittamiseksi, on kerrottu
67OLVI OYJ
työntekijöille Eettinen ohjeistus -verkkokoulutuksessa.
Lisäksi ilmoituskanava on yhtenä sisäisen viestinnän
aiheena vuonna 2025. Vuonna 2024 Olvi-konserni sai
4 ilmoitusta ilmoituskanavan kautta. Ilmoitukset ovat
liittyneet tuotelaatuun, tietojenkalasteluun, henkilön
käytökseen ja immateriaalioikeuksiin.
Whistleblowing-ohjeissa on kerrottu huolenaiheiden
tunnistamiseen, ilmoittamiseen ja tutkimiseen
määritellyistä prosesseista, ja ne kattavat myös
väärinkäytöksen ilmoittajan suojelun mahdollisilta
vastatoimilta. Ilmoitukset käsitellään huolellisesti ja
luottamuksellisesti Olvi-konsernin vastuuhenkilöiden
koordinoimana käyttäen tarvittaessa asian
selvittämiseen tietoja ja asiantuntemusta muilta
henkilöiltä.
Tapaukseen mahdollisesti liittyvät henkilöt eivät itse
saa tehtyjä ilmoituksia tietoonsa tutkinnan aikana.
Ilmoituksen tekijän henkilöllisyyttä suojellaan. Jos se
on tiedossa, sitä ei paljasteta. Tehdystä selvityksestä
annetaan aina palaute ilmoituksen tekijälle ja tehdään
tarvittavat toimenpiteet.
KORRUPTION JA LAHJONNAN
EHKÄISEMINEN JA HAVAITSEMINEN
Olvi-konsernilla on nollatoleranssi korruption
ja lahjonnan suhteen niin omassa toiminnassa
kuin arvoketjussa. Tämä on sisällytetty eettiseen
ohjeistukseen ja kumppaneille tarkoitettuun eettiseen
ohjeistukseen. Tavarantoimittajilta edellytetään,
että he sitoutuvat korruption ja lahjonnan vastaisiin
periaatteisiin noudattamalla Olvi-konsernin eettistä
ohjeistusta yhteistyökumppaneille. Tavarantoimittajien
korruption ja lahjonnan vastaiset toimintatavat
varmistetaan heille tehtävissä auditoinneissa. Olvi-
konserni on mukana YK:n Global Compact -aloitteessa
vastuualueellaan toimintojen, tehtävien, vastuiden ja
ohjeistuksien järjestämisellä mahdollisuus korruption
tai lahjonnan tapahtumiselle eliminoidaan sekä
mahdollisuus korruption tai lahjonnan havaitsemiselle
toteutuu tehokkaasti. Näitä tukevat konsernin
yhteiset ohjeet ja valvontakäytännöt, joiden
kehittämisessä nämä teemat myös huomioidaan.
Lisäksi yhtiöiden johto vastaa, että korruptioriskit ja
riskialtteimmat toiminnot on tunnistettu vastuualueilta
ja että kunkin riskin todennäköisyys ja vaikutukset on
arvioitu.
Whistleblowing-ohjeet kertovat tarkemmin
väärinkäytösepäilyihin, kuten korruptioon ja
lahjontaan, liittyvien tapausten tutkintaprosessista,
raportoinnista sekä toimenpiteistä. Ennen varsinaista
tutkintaa tehdään tapaukselle vakavuuden arviointi
ja alustava tutkinta erikseen nimettyjen henkilöiden
toimesta.
Tutkinnan voi suorittaa konserniyhtiö, Olvi-konserni
tai ulkopuolinen taho Olvi-konsernin valvonnassa.
Tutkinnassa keskitytään keräämään eri tavoin
riittävästi tietoa epäillystä teosta tai toiminnasta,
ja sitoutunut sen kymmeneen periaatteeseen, mukaan
lukien korruption ehkäisy.
Korruptio ja lahjonta ovat osa hallintomekanismeja,
kuten riskienhallinta ja -arviointiprosessia, ja
näille on sisäiset kontrollijärjestelmät. Olvi-
konsernin menettelytavat korruption ja lahjonnan
ehkäisemiseksi, havaitsemiseksi ja käsittelemiseksi on
kuvattu korruption vastaisessa toimintaperiaatteessa
ja sitä täydentävissä Whistleblowing-ohjeissa.
Korruption vastaisessa toimintaperiaatteessa on
kerrottu tarkemmin korruption ja lahjonnan eri
luokista sekä niihin liittyen eri toimintaohjeista
Olvi-konsernissa.
Työntekijän täytyy raportoida välittömästi omalle
esihenkilölleen tai konsernin lakiasianjohtajalle, jos
hän havaitsee tai epäilee väärinkäytösepäilyjä. Myös
Olvi-konsernin Whistleblowing-kanavaa on mahdollista
käyttää.
Lahjonnan ja korruption ehkäisemiseksi tärkeässä
roolissa on henkilöstön tietoisuuden varmistaminen
korruption vastaisen toimintaperiaatteen ja tätä
täydentävien Whistleblowing-ohjeiden sisällöstä.
Tiedottamista tehdään kirjallisten ohjeiden,
menettelytapojen, säännöllisen koulutuksen ja
jatkuvan viestinnän avulla sisäisten kanavien kautta.
Vuonna 2024 hallitus, johto ja työntekijät velvoitettiin
suorittamaan Eettinen ohjeistus -verkkokoulutus,
joka sisältää korruption ja lahjonnan vastaisuuden
aiheita. Riskitoiminnoissa työskenteleville järjestetään
erillistä, pakollista koulutusta vuonna 2025. Ensi
vuonna lahjonnan ja korruption vastaisuus tulee
olemaan myös yhtenä aiheena kaikille työntekijöille
suunnatuissa sisäisissä koulutustilaisuuksissa.
Korruption ja lahjonnan havaitsemiksi yhtiöiden
johtoryhmän jäsenet ovat vastuussa, että heidän
olosuhteista sen tapahtuessa, osallisina olleista
henkilöistä ja yhteisöistä, aiheutuneista vahingoista
sekä riskeistä ja saavutetusta hyödystä.
Kaikki tutkintaan liittyvät tiedot käsitellään
luottamuksellisesti ja niihin on pääsy vain tutkintaan
osallistuvilla henkilöillä. Olvi-konserni tai kyseinen yhtiö
vastaa tietolähteen henkilöllisyyden suojaamisesta,
luottamuksellisuudesta, vastatoimien estämisestä
ja oikeusturvasta. Tutkinnassa ei saa olla osallisena
henkilöitä, joita epäillään, jotka liittyvät tapaukseen,
tai hallintoketjun osia, jotka osallistuvat päivittäiseen
johtamiseen ja operatiivisiin tehtäviin, joilla pyritään
estämään ja havaitsemaan tällainen toiminta.
Kaikki väärinkäytösepäilyt dokumentoidaan.
Olvi-konsernin toimitusjohtaja saa kirjallisen
raportin tutkinnan päättyessä. Henkilöstö- ja
vastuullisuusvaliokuntaa tiedotetaan säännöllisesti
väärinkäytösepäilyjen ja tutkintojen määristä, joista
valiokunta raportoi hallitukselle. Olvi-konsernin
toimitusjohtaja päättää tutkinnan tulosten perusteella
mahdollisista jatkotoimenpiteistä henkilöstöosaston
avustuksella. Olvi-konsernin liiketoiminnan periaatteita
rikkovalle tai laittomaan tai epäeettiseen toimintaan
syyllistyvälle työntekijälle tai yhteistyökumppanille voi
aiheutua kielteisiä seuraamuksia.
Eettinen ohjeistus -verkkokoulutuksen suoritustiedot ja Whistleblowing-ilmoituskanavan ilmoitukset
Eettinen ohjeistus -verkkokoulutus 2024
Koulutuksen suorittaneiden osuus kokonaishenkilöstöstä, % 79
Koulutuksen suorittaneiden osuus hallituksesta ja ylimmästä johdosta, % 100
Koulutuksen suorittaneiden osuus riskitoiminnoista, % 90
Ilmoituskanavan ilmoitukset 2024
Kaikki ilmoitukset, määrä 4
68OLVI OYJ
Kestävyysraportin
liitteet
Kestävyysraportin liitteet............................................70
69OLVI OYJ
Kestävyysraportin liitteet
Olvi-konsernin toimintaperiaatteet ja sitoumukset
Olvi-konsernin toimitusjohtaja on kaikkien toimintaperiaatteiden sekä ihmisoikeussitoumuksen hyväksyjä ja niiden
toteuttamisesta vastaava ylin taho.
SIDOSRYHMIEN KATTAVUUS SAATAVUUS SIDOSRYHMILLE
Eettinen ohjeistus Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat ja
verkkosivut
Eettinen ohjeistus kumppaneille Koko arvoketju Sopimukset ja verkkosivut
Korruption vastainen toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Ympäristön toimintaperiaate Omat työntekijät, sopimustyöntekijät ja
yrityksen tiloissa vierailijat
Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat ja
verkkosivut
Henkilöstön toimintaperiaate Omat työntekijät ja sopimustyöntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Työturvallisuuden toimintaperiaate Omat työntekijät, sopimustyöntekijät ja
yrityksen tiloissa vierailijat
Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Verotuksen toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Kustannusten hyväksynnän
toimintaperiaate
Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Tietoturvan toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Tietosuojan toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Hankinnan toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Tuotteen toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Markkinoinnin toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat ja
verkkosivut
Viestinnän toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Vastuullisuuden toimintaperiaate Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Ihmisoikeussitoumus Omat työntekijät Konsernin ja yhtiöiden sisäiset kanavat
Olvi-konsernin sertifioidut johtamisjärjestelmät
YHTIÖ
LAATU
ISO 9001
YMPÄRISTÖ
ISO 14001
TYÖTURVALLISUUS
ISO 45001
ELINTARVIKE-
TURVALLISUUS
ISO 22000 /
FSSC 22000 /
IFS / BRC
ENERGIA
ISO 50001
Olvi Oyj
IFS 8 / ISO 22000
(lähdevesi)
A. Le Coq
FSSC 22000
(mehut)
Cēsu Alus BRC GC 9
Volfas Engelman IFS 8
Lidskoe Pivo
FSSC 22000
Bryggeriet Vestfyen IFS 8
Uniqa IFS 8
70OLVI OYJ
Luettelo kestävyysraportissa huomioon otetuista ESRS-standardien tiedonantovaatimuksista
Alla olevassa taulukossa on esitetty luettelo kestävyysraportin tiedonantovaatimuksista. Olennaisena esitettävät tiedot on määritelty konsernin kaksoisolennaisuusarvioinnin tuloksena saatujen vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
perusteella. Kaksoisolennaisuuden arviontiprosessi on kuvattu tarkemmin osiossa ESRS 2 Yleiset tiedot / Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta.
STANDARDI OSIO
ESRS 2 Yleiset tiedot
BP-1 Kestävyysselvitysten yleiset laatimisperusteet Kestävyysraportin laadintaperiaatteet
BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot Kestävyysraportin laadintaperiaatteet
GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli Kestävyyden hallinto
GOV-2 Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat Kestävyyden hallinto
GOV-3 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin Kestävyyden hallinto
GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista Kestävyyden hallinto
GOV-5 Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta Kestävyyden hallinto
SBM-1 Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju Kestävyyden strategia
SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset Sidosryhmien odotukset ja näkemykset
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
IRO-2 Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien tiedonantovaatimukset Kestävyysraportin liitteet
E1 Ilmastonmuutos
GOV-3 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin ESRS 2 Kestävyyden hallinto
E1-1 lmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma
IRO-1 Kuvaus ilmastoon liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista ESRS 2 Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
E1-2 lmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
E1-3 lmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit Toimenpiteet
E1-4 Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet Tavoitteet
E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä Mittarit ja laatimisperiaatteet
E1-6 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt Mittarit ja laatimisperiaatteet
E1-7 Päästöhyvityksillä rahoitettavat kasvihuonekaasujen poistot ja kasvihuonekaasupäästöjen hillintähankkeet Tavoitteet
71OLVI OYJ
STANDARDI OSIO
E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat
IRO-1 Kuvaus vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista ESRS 2 Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
E3-1 Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät toimintaperiaatteet Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
E3-2 Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät toimet ja resurssit Toimenpiteet
E3-3 Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät tavoitteet Tavoitteet
E3-4 Vedenkulutus Mittarit ja laatimisperiaatteet
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous
IRO-1 Kuvaus resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista ESRS 2 Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
E5-1 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
E5-2 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit Toimenpiteet
E5-3 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet Tavoitteet
E5-4 Resurssien sisäänvirtaukset Mittarit ja laatimisperiaatteet
E5-5 Resurssien ulosvirtaukset Mittarit ja laatimisperiaatteet
S1 Oma työvoima
SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset ESRS 2 Sidosryhmien odotukset ja näkemykset
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa ESRS 2 Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
S1-1 Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
S1-2 Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa Yhteydenpito vaikutuksista omien työntekijöiden ja työntekijöiden edustajien kanssa
S1-3 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin
tuomiseksi
S1-4 Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien olennaisten riskien
vähentämiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien vaikuttavuus
Terveys ja turvallisuus, Yhdenvertainen kohtelu ja yhdenvertaiset mahdollisuudet, Koulutus ja osaamisen
kehittäminen, Työolot, Muut työhön liittyvät oikeudet - Yksityisyys
S1-5 Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien
hallintaan
Terveys ja turvallisuus, Yhdenvertainen kohtelu ja yhdenvertaiset mahdollisuudet, Koulutus ja osaamisen
kehittäminen, Työolot, Muut työhön liittyvät oikeudet - Yksityisyys
S1-6 Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet Mittarit ja laatimisperiaatteet
S1-8 Työehtosopimusneuvottelujen kattavuus ja työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu Mittarit ja laatimisperiaatteet
S1-9 Monimuotoisuuden mittarit Mittarit ja laatimisperiaatteet
S1-10 Riittävä palkka Työolot
S1-13 Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit Mittarit ja laatimisperiaatteet
S1-14 Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit Mittarit ja laatimisperiaatteet
S1-16 Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot) Mittarit ja laatimisperiaatteet
S1-17 Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset Mittarit ja laatimisperiaatteet
72OLVI OYJ
STANDARDI OSIO
S2 Arvoketjun työntekijät
SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset ESRS 2 Sidosryhmien odotukset ja näkemykset
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa ESRS 2 Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
S2-1 Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
S2-2 Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden kanssa Yhteydenpito vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden kanssa
S2-3 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin
tuomiseksi
S2-4 Arvoketjun työntekijöihin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat arvoketjun työntekijöihin kohdistuvien
olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus
Työllisyysturva
S2-5 Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät
tavoitteet
Työllisyysturva
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät
SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset ESRS 2 Sidosryhmien odotukset ja näkemykset
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa ESRS 2 Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
S4-1 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
S4-2 Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa Yhteydenpito vaikutuksista kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa
S4-3 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat kuluttajille ja loppukäyttäjille huolenaiheiden esiin tuomiseksi Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat kuluttajille ja loppukäyttäjille huolenaiheiden
esiin tuomiseksi
S4-4 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuvien
olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus
Terveys ja turvallisuus, Tuotteiden ja palveluiden saanti, Vastuulliset markkinointikäytännöt,
Laadukkaiden tietojen saatavuus
S4-5 Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät
tavoitteet
Terveys ja turvallisuus, Tuotteiden ja palveluiden saanti, Vastuulliset markkinointikäytännöt,
Laadukkaiden tietojen saatavuus
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli ESRS 2 Kestävyyden hallinto
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista ESRS 2 Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
G1-1 Yrityskulttuuri ja liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri Liiketoiminnan harjoittaminen ja yrityskulttuuri - Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
G1-3 Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen
73OLVI OYJ
Luettelo EU:n lainsäädännöstä johtuvista ESRS-standardien tietopisteistä
Alla olevassa taulukossa on esitetty ESRS 2:n ja aihekohtaisten ESRS-standardien tietopisteet, jotka on johdettu muusta Euroopan unionin (EU) lainsäädännöstä, jotka luetellaan ESRS 2:n lisäyksessä B. Taulukossa kerrotaan, mistä tietopisteet
löytyvät kestävyysraportissa, mitkä tietopisteet eivät ole olennaisia ja onko siirtymäsäännöstä sovellettu.
TIEDONANTO-
VAATIMUS TIETOPISTE
VIITTAUS TIEDON-
ANTOVELVOITE-
ASETUKSEEN VIITTAUS PILARIIN 3
VIITTAUS
VERTAILUARVO-
ASETUKSEEN
VIITTAUS EU:N
ILMASTOLAKIIN OSIO
ESRS 2 GOV-1 21 d) Hallituksen sukupuolijakauma
ESRS 2 Kestävyyden hallinto
ESRS 2 GOV-1 21 e) Riippumattomien hallituksen jäsenten prosenttiosuus
ESRS 2 Kestävyyden hallinto
ESRS 2 GOV-4 30 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista
ESRS 2 Kestävyyden hallinto
ESRS 2 SBM-1 40 d) i Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin liittyvään toimintaan
Epäolennainen
ESRS 2 SBM-1 40 d) ii Osallistuminen kemikaalien tuotantoon liittyvään toimintaan
Epäolennainen
ESRS 2 SBM-1 40 d) iii Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin liittyvään toimintaan
Epäolennainen
ESRS 2 SBM-1 40 d) iv Osallistuminen tupakan viljelyyn ja tuotantoon liittyvään toimintaan
Epäolennainen
ESRS E1-1 14 Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden saavuttamiseksi vuoteen 2050
mennessä
E1 Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva
siirtymäsuunnitelma
ESRS E1-1 16 g) Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle suljetut yritykset
E1 Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS E1-4 34 Kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet
E1 Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva
siirtymäsuunnitelma, Tavoitteet
ESRS E1-5 38 Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian kulutus eriteltynä lähteiden
mukaan (vain ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat)
E1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS E1-5 37 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
E1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS E1-5 40-43 Energiaintensiteetti, joka liittyy toimintaan ilmastovaikutuksiltaan merkittävillä
aloilla
E1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS E1-6 44 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja
-kokonaispäästöt
E1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS E1-6 53-55 Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteetti
E1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS E1-7 56 Kasvihuonekaasujen poistot ja päästöhyvitykset
E1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS E1-9 66 Vertailuarvosalkun alttius ilmastoon liittyville fyysisille riskeille
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS E1-9 66 a),
66 c)
Rahallisten määrien erittely akuutin ja kroonisen fyysisen riskin mukaan;
Sellaisten merkittävien omaisuuserien sijaintipaikka, joihin kohdistuu olennainen
fyysinen riski
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS E1-9 67 c) Yrityksen kiinteistöomaisuuden kirjanpitoarvo eriteltynä
energiatehokkuusluokittain
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS E1-9 69 Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien huomioiminen salkussa
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS E2-4 28 Kunkin sellaisen ilmaan, veteen ja maaperään päätyvän epäpuhtauden määrä,
joka mainitaan E-PRTR-asetuksen (epäpuhtauksien päästöjä ja siirtoja koskeva
eurooppalainen rekisteri) liitteen II luettelossa
Epäolennainen
ESRS E3-1 9 Vesivarat ja merten luonnonvarat
E3 Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
74OLVI OYJ
TIEDONANTO-
VAATIMUS TIETOPISTE
VIITTAUS TIEDON-
ANTOVELVOITE-
ASETUKSEEN VIITTAUS PILARIIN 3
VIITTAUS
VERTAILUARVO-
ASETUKSEEN
VIITTAUS EU:N
ILMASTOLAKIIN OSIO
ESRS E3-1 13 Kohdennetut toimintaperiaatteet
Epäolennainen
ESRS E3-1 14 Merien ja valtamerten kestävyys
Epäolennainen
ESRS E3-4 28 c) Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden kokonaismäärä
Epäolennainen
ESRS E3-4 29 Kokonaisvedenkulutus kuutiometreinä oman toiminnan liikevoittoa kohti
laskettuna
E3 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS 2 - SBM-3 - E4 16 a) i -
Epäolennainen
ESRS 2 - SBM-3 - E4 16 b) -
Epäolennainen
ESRS 2 - SBM-3 - E4 16 c) -
Epäolennainen
ESRS E4-2 24 b) Kestävät maata tai maataloutta koskevat käytännöt tai toimintaperiaatteet
Epäolennainen
ESRS E4-2 24 c) Kestävät meriin liittyvät käytännöt tai toimintaperiaatteet
Epäolennainen
ESRS E4-2 24 d) Metsäkatoon puuttumista koskevat toimintaperiaatteet
Epäolennainen
ESRS E5-5 37 d) Kierrättämätön jäte
Epäolennainen
ESRS E5-5 39 Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen jäte
Epäolennainen
ESRS 2 - SBM-3 - S1 14 f) Pakkotyötapausten riski
Epäolennainen
ESRS 2 - SBM-3 - S1 14 g) Lapsityövoimatapausten riski
Epäolennainen
ESRS S1-1 20 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset
S1 Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S1-1 21 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä
aiheita koskevat due diligence -käytännöt
S1 Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S1-1 22 Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat prosessit ja toimenpiteet
S1 Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S1-1 23 Työtapaturmien ehkäisemistä koskevat toimintaperiaatteet tai
hallintajärjestelmä
S1 Lähestymistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S1-3 32 c) Epäkohtien tai valitusten käsittelyjärjestelmät
S1 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi
ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin
tuomiseksi
ESRS S1-14 88 b),
88 c)
Kuolemantapausten lukumäärä ja työtapaturmien lukumäärä ja osuus
S1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS S1-14 88 e) Loukkaantumisten, onnettomuuksien, kuolemantapausten tai sairauksien vuoksi
menetettyjen päivien määrä
Siirtymäsäännöstä sovellettu
ESRS S1-16 97 a) Sukupuolten välinen tasoittamaton palkkaero
S1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS S1-16 97 b) Toimitusjohtajan suhteettoman suuri palkka
S1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS S1-17 103 a) Syrjintätapaukset
S1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS S1-17 104 a) Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja
OECD:n periaatteiden noudattamatta jättäminen
S1 Mittarit ja laatimisperiaatteet
ESRS 2 - SBM-3 - S2 11 b) Huomattava lapsityövoiman tai pakkotyön käytön riski arvoketjussa
Epäolennainen
75OLVI OYJ
TIEDONANTO-
VAATIMUS TIETOPISTE
VIITTAUS TIEDON-
ANTOVELVOITE-
ASETUKSEEN VIITTAUS PILARIIN 3
VIITTAUS
VERTAILUARVO-
ASETUKSEEN
VIITTAUS EU:N
ILMASTOLAKIIN OSIO
ESRS S2-1 17 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset
S2 Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S2-1 18 Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet
S2 Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S2-1 19 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja
OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen
S2 Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S2-1 19 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä
aiheita koskevat due diligence -käytännöt
S2 Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S2-4 36 Arvoketjun alku- ja loppupäähän liittyvät ihmisoikeusongelmat ja
ihmisoikeuksien loukkaukset
S2 Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S3-1 16 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset
Epäolennainen
ESRS S3-1 17 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden, ILO:n
periaatteiden tai OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen
Epäolennainen
ESRS S3-4 36 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset
Epäolennainen
ESRS S4-1 16 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet
S4 Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S4-1 17 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja
OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen
S4 Lähestysmistapa ja toimintaperiaatteet
ESRS S4-4 35 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset
Epäolennainen
ESRS G1-1 10 b) Korruption vastainen Yhdistyneiden kansakuntien yleissopimus
Epäolennainen
ESRS G1-1 10 d) Väärinkäytösten paljastajien suojelu
Epäolennainen
ESRS G1-4 24 a) Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta määrätyt sakot
Epäolennainen
ESRS G1-4 24 b) Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat normit
Epäolennainen
76OLVI OYJ
Konsernitilinpäätös (IFRS) .................................78
Konsernin laaja tuloslaskelma .............................................. 78
Konsernin tase .......................................................................79
Konsernin rahavirtalaskelma ................................................80
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista ............. 81
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot .......................................83
Emoyhtiön tilinpäätös (FAS)............................ 105
Emoyhtiön tuloslaskelma .................................................... 105
Emoyhtiön tase .................................................................... 105
Emoyhtiön rahavirtalaskelma ............................................. 106
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot ................................. 106
Hallituksen esitys voittoa koskeviksi toimenpiteiksi ........113
Tilinpäätösmerkintä ..............................................................114
Tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus ....................................115
Kestävyysraportin varmennusraportti .............118
Riippumattoman tilintarkastajan raportti
Olvi Oyj:n ESEF-tilinpäätökses ..................... 120
77OLVI OYJ
Konsernitilinpäätös (IFRS)
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA
1 000 EUR Liitetieto 2024 2023
Bruttotuotot 1 360 025 1 326 568
Valmisteverot ja muut vähennetvät erät -703 118 -695 963
LIIKEVAIHTO 1 & 2 656 907 630 605
Hankinnan ja valmistuksen kulut -390 476 -394 977
BRUTTOKATE 266 431 235 628
Logistiikan, myynnin ja markkinoinnin kulut 3 -136 998 -126 605
Hallinnon kulut 3 -49 235 -41 472
Liiketoiminnan muut tuotot 4 1 937 989
Liiketoiminnan muut kulut 4 -749 -13 622
LIIKETULOS 81 386 54 918
Rahoitustuotot 8 2 237 990
Rahoituskulut 8 -1 637 -1 682
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta 22 52 45
VOITTO ENNEN VEROJA 82 038 54 271
Tuloverot 9 -19 613 -15 798
TILIKAUDEN VOITTO 62 425 38 473
1 000 EUR Liitetieto 2024 2023
Muut laajan tuloksen erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää
tulosvaikutteiseksi:
Ulkomaisiin tytäryhtiöihin liittyvät muuntoerot -1 363 -5 003
Muut laajan tuloksen erät yhteensä -1 363 -5 003
TILIKAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ 61 062 33 470
Tilikauden voiton jakautuminen:
-emoyhtiön omistajille 61 669 38 251
-määräysvallattomille omistajille 756 222
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen:
-emoyhtiön omistajille 60 356 33 430
-määräysvallattomille omistajille 706 40
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos:
Laimentamaton osakekohtainen tulos (EUR) 2,98 1,85
Laimennettu osakekohtainen tulos (EUR) 2,98 1,85
78OLVI OYJ
KONSERNIN TASE
1 000 EUR Liitetieto 2024 2023
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 11 9 313 10 518
Liikearvo 11 & 12 22 204 22 204
Aineelliset hyödykkeet 13 235 669 213 182
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä 22 1 012 1 032
Muut sijoitukset 14 893 1 042
Lainasaamiset ja muut pitkäaikaiset saamiset 14 6 023 5 544
Laskennalliset verosaamiset 9 4 429 4 370
Pitkäaikaiset varat yhteensä 279 543 257 892
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 15 76 247 74 190
Myyntisaamiset ja muut saamiset 14 131 495 125 815
Tuloverosaaminen 1 566 645
Rahavarat 16 50 751 31 458
Lyhytaikaiset varat yhteensä 260 059 232 108
VARAT YHTEENSÄ 539 602 490 000
1 000 EUR Liitetieto 2024 2023
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma 17 20 759 20 759
Käyvän arvon rahasto 17 295 295
Omat osakkeet 17 -658 -881
Muut rahastot 17 1 092 1 092
Muuntoerot -58 081 -56 768
Kertyneet voittovarat 360 820 324 120
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä 324 227 288 617
Määräysvallattomien omistajien osuus 1 335 721
Oma pääoma yhteensä 325 562 289 338
Pitkäaikaiset velat
Rahoitusvelat 18 6 755 4 098
Muut velat 20 793 782
Laskennalliset verovelat 9 13 973 14 100
Lyhytaikaiset velat
Rahoitusvelat 18 3 744 2 908
Ostovelat ja muut velat 20 187 116 178 751
Tuloverovelka 1 659 23
Velat yhteensä 214 040 200 662
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ 539 602 490 000
79OLVI OYJ
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA
1 000 EUR Liitetieto 2024 2023
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden voitto 62 425 38 473
Oikaisut 44 009 36 557
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien myynti- ja muiden saamisten lisäys (-)/vähennys (+) 14 -5 945 -20 279
Vaihto-omaisuuden lisäys (-)/vähennys (+) 15 -2 544 -6 377
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+)/vähennys (-) 20 4 484 -4 789
Maksetut korot 8 -479 -408
Saadut korot 8 1 707 531
Saadut osingot 8 6 10
Maksetut verot 9 -17 608 -15 764
Liiketoiminnan rahavirta (A) 86 055 27 954
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin 13 -37 856 -23 687
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin 11 -1 608 -1 863
Aineellisten hyödykkeiden luovutustulot 13 836 591
Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinta 22 0 -2 737
Saadut osingot 22 72 41
Investointien rahavirta (B) -38 556 -27 655
1 000 EUR Liitetieto 2024 2023
Rahoituksen rahavirta
Lainojen nostot 18 17 306 4 577
Lainojen takaisinmaksut 18 -19 783 -6 165
Omien osakkeiden hankinta 17 0 -604
Maksetut osingot 17 -24 907 -25 339
Rahoituksen rahavirta (C) -27 384 -27 531
Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) (A+B+C) 20 115 -27 232
Rahavarat 1.1. 16 31 458 61 207
Valuuttakurssimuutosten vaikutus -822 -2 517
Rahavarat 31.12. 16 50 751 31 458
Liiketoiminnan rahavirran oikaisut:
1 000 EUR 2024 2023
Liiketoiminnan rahavirran oikaisut ennen käyttöpääoman muutosta:
Poistot ja arvonalentumiset 25 818 24 779
Käyttöomaisuuden myyntivoitot ja -tappiot -8 477
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta -52 -45
Rahoitustuotot ja -kulut -939 48
Tuloverot 19 614 15 798
Muut oikaisut -424 -4 501
Yhteensä 44 009 36 557
80OLVI OYJ
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
1 000 EUR A B C D E F G H I
Oma pääoma 1.1.2024 20 759 295 -881 1 092 -56 768 324 120 288 617 721 289 338
Laaja tulos
Tilikauden tulos 61 669 61 669 756 62 425
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot -1 313 -1 313 -50 -1 363
Muut laajan tuloksen erät yhteensä -1 313 -1 313 -50 -1 363
Tilikauden laaja tulos yhteensä -1 313 61 669 60 356 706 61 062
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonmaksu -24 834 -24 834 -70 -24 904
Osakepalkitseminen, työsuorituksen arvo 983 983 983
Omien osakkeiden liikkeeseenlasku henkilöstölle 223 -381 -158 -158
Muut muutokset -714 -714 -714
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä 223 -24 946 -24 723 -70 -24 793
Tytäryhtiöomistusosuuksien muutokset
Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinta -45 -45 -45
Määräysvallattomien omistajien osuuden muutos 22 22 -22 0
Tytäryhtiöomistusosuuksien muutokset yhteensä -23 -23 -22 -45
Oma pääoma 31.12.2024 20 759 295 -658 1 092 -58 081 360 820 324 227 1 335 325 562
A = Osakepääoma
B = Käyvän arvon rahasto
C = Omien osakkeiden rahasto
D = Muut rahastot
E = Muuntoerot
F = Voittovarat
G = Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä
H = Määräysvallattomien omistajien osuus
I = Yhteensä
Muut rahastot sisältävät ylikurssirahaston, vararahaston ja muut rahastot.
81OLVI OYJ
1 000 EUR A B C D E F G H I
Oma pääoma 1.1.2023 20 759 295 -1 079 1 092 -52 030 310 194 279 231 2 514 281 745
Laaja tulos
Tilikauden tulos 38 251 38 251 222 38 473
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot -4 821 -4 821 -182 -5 003
Muut laajan tuloksen erät yhteensä -4 821 -4 821 -182 -5 003
Tilikauden laaja tulos yhteensä -4 821 38 251 33 430 40 33 470
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonmaksu -24 817 -24 817 -557 -25 374
Osakepalkitseminen, työsuorituksen arvo 619 619 619
Omien osakkeiden hankinta -604 -604 -604
Omien osakkeiden liikkeeseenlasku henkilöstölle 802 -1 374 -572 -572
Muut muutokset 83 -7 76 -22 54
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä 198 83 -25 579 -25 298 -579 -25 877
Tytäryhtiöomistusosuuksien muutokset
Määräysvallattomien omistajien osuuden muutos 1 254 1 254 -1 254 0
Tytäryhtiöomistusosuuksien muutokset yhteensä 1 254 1 254 -1 254 0
Oma pääoma 31.12.2023 20 759 295 -881 1 092 -56 768 324 120 288 617 721 289 338
A = Osakepääoma
B = Käyvän arvon rahasto
C = Omien osakkeiden rahasto
D = Muut rahastot
E = Muuntoerot
F = Voittovarat
G = Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä
H = Määräysvallattomien omistajien osuus
I = Yhteensä
Muut rahastot sisältävät ylikurssirahaston, vararahaston ja muut rahastot.
82OLVI OYJ
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet
KONSERNIN PERUSTIEDOT
Olvi Oyj (yhtiö) ja sen tytäryritykset (yhdessä ”konserni”) valmistavat oluita, siidereitä, long drink -juomia,
kivennäisvesiä, mehuja, virvoitus-, energia- ja urheilujuomia, kvassia, viskiä sekä muita alkoholittomia ja alkoholillisia
juomia. Olvi-konsernin toimintamaat ovat Suomi, Viro, Latvia, Liettua, Tanska ja Valko-Venäjä.
Olvi-konsernin emoyhtiö on Olvi Oyj (Y-tunnus 0170318–9), jonka A-osakkeet noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:n
päälistalla Helsingissä. Emoyhtiön kotipaikka on Iisalmi ja sen rekisteröity osoite on PL 16, 74101 Iisalmi. Lisäksi OLVI-
säätiö laatii konsernitilinpäätöksen, johon Olvi-konserni yhdistellään. Säätiön osoite on PL 16, 74101 Iisalmi.
Jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa internetosoitteesta www.olvigroup.fi tai konsernin emoyhtiön
pääkonttorista osoitteesta Olvitie I-IV, 74100 Iisalmi.
Olvi Oyj:n hallitus hyväksyi 20.3.2025 vuoden 2024 tilinpäätöksen julkistettavaksi. Suomen osakeyhtiölain mukaan
osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidettävässä
yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksessa on myös mahdollista tehdä päätös tilinpäätöksen muuttamisesta.
Olvi Oyj:n virallinen konsernitilinpäätös julkaistaan European Single Electronic Format (ESEF) raportointivaatimusten
mukaisesti xHTML-muodossa sisältäen iXBRL-merkinnät. Lisäksi pdf-muodossa oleva versio konsernitilinpäätöksestä
on saatavilla yhtiön internetsivuilla www.olvigroup.fi.
LAATIMISPERUSTA
Konsernitilinpäätös on laadittu hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial
Reporting Standards, IFRS) mukaisesti ja sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2024 voimassa olevia IAS- ja IFRS-
standardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa
ja sen nojalla annetuissa säännöksissä EU:n asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa
sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä annettuja tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös
suomalaisten, IFRS-säännöksiä täydentävien kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön vaatimusten mukaiset.
Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisiin hankintamenoihin perustuen lukuun ottamatta käypään arvoon laajan
tuloksen kautta tai tulosvaikutteisesti kirjattavia rahoitusvaroja ja -velkoja, johdannaissopimuksia ja käteisvaroina
suoritettavia osakeperusteisia liiketoimia, jotka on arvostettu käypään arvoon. Tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina
(1 000) euroina. Esittämistä varten yksittäiset luvut ja loppusummat on pyöristetty täysiksi tuhansiksi, mikä saattaa
aiheuttaa pyöristyseroja yhteenlaskuissa.
YHDISTELYPERIAATTEET
Tytäryritykset
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiö Olvi Oyj:n ja sen kaikki tytäryritykset. Tytäryritykset ovat yrityksiä, joissa
konsernilla on määräysvalta. Määräysvalta syntyy, kun konserni olemalla osallisena yhteisössä altistuu yhteisön
muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon
käyttämällä yhteisöä koskevaa valtaansa. Hankitut tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä
lähtien, kun konserni on saanut määräysvallan ja luovutetut tytäryritykset siihen saakka, jolloin määräysvalta lakkaa.
Konsernin keskinäinen osakkeenomistus on eliminoitu hankintamenomenetelmällä. Luovutettu vastike ja hankitun
yrityksen yksilöitävissä olevat varat ja vastattavaksi otetut velat on arvostettu käypään arvoon hankintahetkellä.
Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoitumattomat voitot sekä sisäinen voitonjako
eliminoidaan konsernitilinpäätöstä laadittaessa. Realisoitumattomia tappioita ei eliminoida siinä tapauksessa, et
tappio johtuu arvonalentumisesta.
Tilikauden voiton tai tappion sekä laajan tuloksen jakautuminen emoyrityksen omistajille ja määräysvallattomille
omistajille esitetään laajan tuloslaskelman yhteydessä. Laaja tulos kohdistetaan emoyrityksen omistajille ja
määräysvallattomille omistajille, vaikka tämä johtaisi siihen, että määräysvallattomien omistajien osuudesta tulisi
negatiivinen. Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus omasta pääomasta esitetään omana eränään taseessa
oman pääoman osana. Emoyrityksellä tytäryrityksessä olevan omistusosuuden muutokset, jotka eivät johda
määräysvallan menettämiseen, käsitellään omaa pääomaa koskevina liiketoimina.
Osakkuus- ja yhteisyritykset
Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on huomattava vaikutusvalta, mutta ei määräysvaltaa.
Huomattava vaikutusvalta syntyy pääsääntöisesti silloin, kun konserni omistaa yli 20 prosenttia yrityksen
äänivallasta tai kun konsernilla on muutoin huomattava vaikutusvalta, mutta ei määräysvaltaa.
Osakkuusyritykset on yhdistelty konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmää käyttäen. Konsernin
omistusosuuden mukainen osuus osakkuusyritysten tilikauden tuloksesta on laskettu konsernin omistusosuuden
mukaisesti ja esitetty tuloslaskelmassa omana eränään rahoitustuottojen ja -kulujen jälkeen. Jos konsernin osuus
osakkuusyrityksen tappioista ylittää sijoituksen kirjanpitoarvon, sijoitus merkitään taseeseen nolla-arvoon eikä
kirjanpitoarvon ylittäviä tappioita huomioida, ellei konserni ole muutoin sitoutunut osakkuusyritysten velvoitteiden
täyttämiseen.
Yhteisjärjestely on järjestely, jossa kahdella tai useammalla osapuolella on yhteinen määräysvalta. Olvin
yhteisjärjestely on yhteisyritys, joka yhdistellään konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmällä.
83OLVI OYJ
ULKOMAANRAHAN MÄÄRÄISTEN ERIEN MUUNTAMINEN
Ulkomaiset tytäryhtiöt
Olvi-konsernin konserniyhtiöiden tulosta ja taloudellista asemaa koskevat luvut määritetään siinä valuutassa, joka on
kunkin yksikön pääasiallisen toimintaympäristön valuutta (”toimintavaluutta”). Tämä konsernitilinpäätös on esitetty
euroina, joka on konsernin emoyrityksen toiminta- ja esittämisvaluutta.
Konserniyhtiöiden, joiden toiminta- ja tilinpäätösvaluutta on muu kuin euro, tuloslaskelmien tuotto- ja kuluerät
on muunnettu konsernin raportointivaluutaksi käyttäen tilikauden keskikurssia ja tase-erät on muutettu
raportointivaluuttaan käyttäen tilinpäätöspäivän kurssia. Tilikauden tuloksen muuntaminen eri kursseilla
tuloslaskelmassa ja taseessa aiheuttaa taseessa omaan pääomaan kirjattavan muuntoeron, jonka muutos kirjataan
muihin laajan tuloksen eriin. Ulkomaisten tytäryritysten hankintamenon eliminoinnista ja hankinnan jälkeen
kertyneistä oman pääoman eristä syntyvät muuntoerot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin. Kun tytäryritys
myydään kokonaan tai osittain, kertyneet muuntoerot kirjataan tulosvaikutteisesti osana myyntivoittoa tai -tappiota.
Ulkomaisten yksikköjen hankinnasta syntynyttä liikearvoa ja kyseisten ulkomaisten yksikköjen varojen ja velkojen
kirjanpitoarvoihin hankinnan yhteydessä tehtyjä käypien arvojen oikaisuja on käsitelty kyseisten ulkomaisten
yksikköjen varoina ja velkoina. Ne muunnetaan euroiksi raportointikauden päättymispäivän kursseja käyttäen.
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu toimintavaluutan määräisiksi käyttäen tapahtumapäivänä
vallitsevaa kurssia. Ulkomaanrahan määräiset taseen monetaariset varat ja velat on muutettu toimintavaluutan
määräisiksi raportointikauden päättymispäivän kursseja käyttäen.
Ulkomaanrahan määräisistä liiketapahtumista ja monetaaristen erien muuntamisesta syntyneet voitot ja tappiot
on käsitelty tulosvaikutteisesti. Liiketoiminnan kurssivoitot ja -tappiot sisältyvät vastaaviin eriin liiketuloksen
yläpuolella. Valuuttamääräisten lainojen kurssivoitot ja -tappiot sisältyvät rahoitustuottoihin ja -kuluihin, lukuun
ottamatta kurssieroja niistä valuuttamääräisistä eristä, jotka ovat osa ulkomaiseen yksikköön tehtyä nettosijoitusta.
Nämä kurssierot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin ja kertyneet kurssierot sisältyvät omassa pääomassa
esitettävään muuntoeroon.
LIIKETULOS
IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardi ei määrittele liiketuloksen käsitettä. Konserni on määrittänyt sen
seuraavasti: liiketulos on nettosumma, joka muodostuu, kun liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan muut tuotot
ja vähennetään hankinnan ja valmistuksen kulut, liiketoiminnan kiinteät kulut mukaan lukien poistot sekä muut
liiketoiminnan kulut.
Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelman erät esitetään liiketuloksen alapuolella. Kurssierot sisältyvät
liiketulokseen, mikäli ne syntyvät liiketoimintaan liittyvistä eristä. Muissa tapauksissa ne on kirjattu rahoituseriin.
Muiden tunnuslukujen laskentaperiaatteet on esitetty Tunnuslukujen laskentaperusteet -kohdassa.
JOHDON HARKINTAA EDELLYTTÄVÄT LAATIMISPERIAATTEET JA ARVIOIHIN LIITTYVÄT KESKEISET EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää konsernin johdolta tiettyjen arvioiden tekemistä
ja harkintaan perustuvia ratkaisuja. Lisäksi joudutaan käyttämään valintaa ja harkintaa koskien tilinpäätöksen
laatimisperiaatteiden valintaa ja soveltamista. Tämä koskee erityisesti niitä tapauksia, joissa voimassa olevassa IFRS-
normistossa on vaihtoehtoisia kirjaamis-, arvostamis- tai esittämistapoja.
Arvioihin liittyvät epävarmuustekijät
Tilinpäätöksen laadinnan yhteydessä tehdyt arviot pohjautuvat johdon parhaaseen näkemykseen tilinpäätöshetkellä
ja niiden lopputulemat voivat poiketa tehdyistä arvioista ja oletuksista. Arvioiden taustalla ovat aikaisemmat
kokemukset sekä tulevaisuutta koskevat, tilinpäätöshetkellä todennäköisimpinä pidetyt oletukset, jotka liittyvät
muun muassa konsernin taloudellisen toimintaympäristön odotettuun kehitykseen myynnin ja kustannustason
kannalta. Arvioissa on huomioitu Ukrainan sodan ja geopoliittisen tilanteen vaikutus liiketoimintaan.
Konsernissa seurataan säännöllisesti yhdessä tytäryhtiöiden johdon kanssa arvioiden ja olettamusten toteutumista
sekä näiden taustalla olevien tekijöiden muutoksia käyttämällä useita, sekä sisäisiä että ulkoisia tietolähteitä.
Mahdolliset arvioiden ja oletusten muutokset merkitään kirjanpitoon sillä tilikaudella, jonka aikana arvioita ja oletuksia
korjataan ja kaikilla tämän jälkeisillä kausilla.
Merkittävimmät osa-alueet, joihin johto on käyttänyt harkintaa ja jotka edellyttävät arvioiden ja oletusten käyttöä on
esitetty seuraavissa liitetiedoissa:
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, henkilö sekä osakeperusteiset maksut (liitetieto 5)
Tuloverot (liitetieto 9)
Aineettomat hyödykkeet (liitetieto 11)
Arvonalentumiset ja liikearvon arvonalentumistestaus (liitetieto 12)
Aineelliset hyödykkeet (liitetieto 13)
Myyntisaamiset ja muut saamiset (liitetieto 14.3)
Vaihto-omaisuus (liitetieto 15)
ILMASTOLIITÄNNÄISET SEIKAT KONSERNITILINPÄÄTÖKSESSÄ
Johto on ottanut huomioon tilinpäätöksen laadinnan yhteydessä tekemissään arvioissa ja harkintaan perustuvissa
ratkaisuissa ilmastoriskien, mukaan lukien ilmastonmuutosskenaariot ja päästövähennystavoitteet, vaikutukset
sekä niiden torjumiseksi toteutettujen tai toteutettavien toimenpiteiden vaikutukset. Ilmastoliitännäisiä seikkoja on
arvioitu erityisesti seuraavien konsernitilinpäätöksen erien osalta:
Liikearvo: Olvi-konsernin arvonalentumistestauksessa käytettävät keskeiset muuttujat perustuvat strategiaan
pohjautuvaan toiminnan suunnitteluun, jossa huomioidaan vastuullisuustavoitteiden saavuttamiseksi tarvittavat
ja lainsäädännön muutosten vaatimat investoinnit sekä mahdolliset muutokset verojen kaltaisiin maksuihin,
joihin voidaan vastata tuotteisiin ja tuoteportfolioon tehtävillä muutoksilla. (Liitetieto 11 ja 12)
84OLVI OYJ
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet: Ilmastoliitännäiset asiat voivat vaikuttaa aineettomien ja aineellisten
hyödykkeiden kirjaamiseen ja arvostamiseen. Ilmastoliitännäisillä asioilla ei ollut olennaista vaikutusta
raportointikauden lopussa hyödykkeiden arvioituun taloudelliseen vaikutusaikaan tai hyödykkeiden
arvonalentumisiin. Olvi-konserni jatkaa investointeja muun muassa uusiutuvan energian käyttöön
päästövähennystavoitteiden saavuttamiseksi. Olvi-konsernin ilmastoliitännäisistä tavoitteista kerrotaan
tarkemmin toimintakertomuksen osana raportoivassa kestävyysraportissa. (Liitetieto 11 ja 13)
Vaihto-omaisuus: Ilmastoliitännäiset asiat voivat vaikuttaa vaihto-omaisuuden arvostamiseen, mutta
raportointikaudella ilmastoliitännäisillä asioilla ei ollut olennaista vaikutusta Olvi-konsernin vaihto-omaisuuden
arvostukseen. (Liitetieto 15)
Korolliset velat: Olvi Oyj on allekirjoittanut tilikauden aikana Green Bond Frameworkin mukaisen, 22 miljoonan
euron luottosopimuksen, jonka kriteerit liittyvät energiatehokkuuden parantamiseen. Laina tullaan nostamaan
tilikauden 2025 aikana.
Työsuhde-etuudet: Olvi-konsernilla on kestävyysseikkoihin liittyviä kannustin- ja palkitsemisjärjestelmiä.
Johdon pitkän aikavälin osakeperusteinen kannustinjärjestelmän yhtenä ansaintakriteerinä on
kasvihuonekaasupäästöjen vähentäminen ja toisena ansaintakriteerinä on alkoholittomien tuotteiden
myynnin kasvu. Nämä molemmat kuuluvat konsernin vastuullisuuden päätavoitteisiin. Johdon lyhyen aikavälin
kannustinjärjestelmä sisältää myös vastuullisuuteen kuten ympäristöön ja henkilöstöön liittyviä tavoitteita.
Lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmien vastuullisuuteen liittyvä ansaintamahdollisuus vaihtelee tehtävittäin.
(Liitetieto 5)
Energiaan, materiaaleihin ja logistiikkaan liittyvät kustannukset: Ilmastoliitännäisillä seikoilla voi olla vaikutusta
tuotantotoimitusketjuun tarvittavien materiaalien ja palveluiden saatavuuteen ja hintaan lisäten kustannuksia.
(Liitetieto 3)
Vuonna 2024 ei havaittu merkittäviä ilmastonmuutoksesta johtuvia vaikutuksia taloudelliseen raportointiin liittyvissä
arvioissa ja harkinnoissa edellä mainittujen seikkojen osalta. Tämän seurauksena omaisuuserien tai velkojen
arvostukset eivät ole merkittävästi muuttuneet ilmastonmuutokseen liittyvien riskien vuoksi.
UUSIEN TAI MUUTETTUJEN IFRS-STANDARDIEN JA TULKINTOJEN SOVELTAMINEN
Olvi-konserni otti käyttöön vuonna 2024 seuraavat IASB:n julkaisemat muutetut standardit, joita on sovellettava
1.1.2024 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla:
IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen
IAS 7 Rahavirtalaskelmat ja IFRS 7 Rahoitusinstrumentit: Tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
IFRS 16 Vuokrasopimukset
IFRIC agendapäätökset koskien standardeja IAS 27 Erillistilinpäätös, IFRS 3 Liiketoimintojen yhdistäminen,
IAS 37 Varaukset, ehdolliset velat ja ehdolliset varat ja IFRS 8 Toimintasegmentit.
Muutoksilla ei ole merkittävää vaikutusta konsernitilinpäätökseen.
Lisäksi 1.1.2025 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla on sovellettava muutoksia standardiin:
IAS 21 Valuuttakurssien muutosten vaikutukset
IFRS 18 Presentation and Disclosure in Financial Statements
IFRS 19 Subsidiaries without Public Accountability: Disclosures
IFRS 7 Rahoitusinstrumentit: Tilinpäätöksessä esitettävät tiedot ja IFRS 9 Rahoitusinstrumentit
Vuosittaiset parannukset standardeihin: IFRS 7 Rahoitusinstrumentit: Tilinpäätöksessä esitettävät
tiedot sekä siihen liittyvä soveltamisohjeistus, IFRS 9 Rahoitusinstrumentit, IFRS 10 Konsernitilinpäätös,
IAS 7 Rahavirtalaskelmat, IFRS 7 Rahoitusinstrumentit: tilinpäätöksessä esitettävät tiedot ja IFRS 9
Rahoitusinstrumentit.
1. Segmentti-informaatio
RAPORTOINTISEGMENTIT
Konsernin toimintasegmentit on määritelty perustuen yhtiön johtamismalliin sekä sisäiseen taloudelliseen
raportointiin, jota ylimmäksi operatiiviseksi päätöksentekijäksi nimetty konsernin ylin johto käyttää strategisessa
päätöksenteossa. Konsernin ylin johto koostuu emoyhtiön toimitusjohtajasta ja hallituksesta.
Olvi-konsernin raportoitavat segmentit muodostuvat konsernin maantieteellisistä toiminta-alueista, joita ovat
Suomi, Itämeren alue ja Valko-Venäjä. Raportoitavien maantieteellisten segmenttien tuotteita tai palveluita tuotetaan
tietyssä taloudellisessa ympäristössä, jonka riskit ja kannattavuus poikkeavat muiden segmenttien taloudellisen
ympäristön riskeistä ja kannattavuudesta. Raportoitavien segmenttien liikevaihto syntyy pääasiassa erilaisten
juomien myynnistä. Liikevaihtoon sisältyy vähäisessä määrin myös anniskeluravintoloille annettua juomalaitepalvelua.
Konsernin johto arvioi toimintasegmenttien tulosta liiketuloksen (EBIT) perusteella. Korkotuottoja ja -kuluja ei
kohdisteta segmenteille, koska konsernin rahoitus hoidetaan keskitetysti emoyhtiö Olvi Oyj:n toimesta. Segmenttien
välinen hinnoittelu on määritetty markkinaehtoisesti.
Segmentin varoihin ja velkoihin kuuluvat sellaiset liiketoiminnan erät, joita segmentti käyttää liiketoiminnassaan
ja jotka ovat järkevällä perusteella kohdistettavissa segmenteille. Segmentin varat sisältävät myös mahdolliset
tytäryhtiöosakkeiden hankintamenot. Kohdistamattomiin eriin kuuluvat rahoituserät sekä koko konsernille yhteiset
erät. Mahdolliset ilman rahavirtavaikutusta tehdyt alaskirjaukset eivät kohdistu segmenteille, vaan sisältyvät
eliminointeihin. Segmenttien investoinnit koostuvat aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden lisäyksistä, joita
käytetään useammalla kuin yhdellä tilikaudella.
85OLVI OYJ
SEGMENTTIEN TUOTOT, VARAT JA VELAT 2024 JA 2023:
2024 1 000 EUR/L Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä Eliminoinnit KonserniMyyntivolyymi 262 717 381 729 351 317 -6 053 989 710TUOTOTUlkoinen liikevaihto 238 793 266 596 151 518 0 656 907 Sisäinen liikevaihto 664 3 427 0 -4 091 0 Liikevaihto yhteensä 239 457 270 023 151 518 -4 091 656 907 TULOSSegmentin liiketulos 25 783 23 285 33 377 -1 059 81 386 Rahoitustuotot 2 237 Rahoituskulut -1 637 Osuus osakkuusyritysten tuloksesta 52 52 Tuloverot -6 453 -3 753 -10 260 853 -19 613 Tilikauden voitto 62 425 MUUT TIEDOTSegmentin varat 340 601 247 404 83 238 -138 648 532 595 Sijoitukset osakkuus- ja yhteisyrityksiin 50 962 1 012 Kohdistamattomat varat 5 995 Konsernin varat yhteensä 539 602 Segmentin velat 123 096 56 205 14 773 -5 749 188 325 Kohdistamattomat velat 25 715 Konsernin velat yhteensä 214 040 Segmentin investoinnit 24 122 13 900 5 645 43 667 Poistot ja arvonalentumiset 11 664 13 385 0 769 25 818
Liikevaihto kohdemaittain 2024
2024 Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä Muut maat KonserniUlkoinen liikevaihto 235 743 239 879 150 533 30 752 656 907Liikevaihto yhteensä 235 743 239 879 150 533 30 752 656 907
20231 000 EUR/L Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä Eliminoinnit KonserniMyyntivolyymi 268 085 390 374 321 231 -3 940 975 750TUOTOTUlkoinen liikevaihto 228 200 267 375 135 030 0 630 605Sisäinen liikevaihto 34 2 432 0 -2 466 0Liikevaihto yhteensä 228 234 269 807 135 030 -2 466 630 605 TULOSSegmentin liiketulos 17 511 21 991 16 680 -1 264 54 918Rahoitustuotot 990 Rahoituskulut -1 682 Osuus osakkuusyritysten tuloksesta 45 45 Tuloverot -4 238 -3 374 -9 366 1 180 -15 798Tilikauden voitto 38 473 MUUT TIEDOTSegmentin varat 319 448 235 340 65 411 -136 247 483 952Sijoitukset osakkuus- ja yhteisyrityksiin 50 982 1 032Kohdistamattomat varat 5 016 Konsernin varat yhteensä 490 000 Segmentin velat 118 282 52 440 13 858 -6 792 177 788Kohdistamattomat velat 22 874 Konsernin velat yhteensä 200 662 Segmentin investoinnit 10 072 12 874 2 001 24 947Poistot ja arvonalentumiset 11 176 12 518 97 988 24 779
Liikevaihto kohdemaittain 20232023 Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä Muut maat KonserniUlkoinen liikevaihto 225 820 237 692 134 145 32 948 630 605Liikevaihto yhteensä 225 820 237 692 134 145 32 948 630 605
Olvi-konserni on muuttanut 1.1.2024 alkaen segmenttien esitystapaa aiemmasta vastaamaan johdon seurantaa.
Segmenttien myyntivolyymit ja liikevaihdot esitetään segmentin sisäisillä liiketapahtumilla eliminoituna.
Vertailutiedot on muutettu vastaavasti.
86OLVI OYJ
2. Liikevaihto
LAADINTAPERIAATTEET
Olvi soveltaa IFRS 15 Myyntituotot asiakassopimuksista -standardia. Liikevaihtona esitetään tuotteiden ja palveluiden
myynnistä saadut vastikkeet käypään arvoon arvostettuina välillisillä veroilla, alennuksilla ja valuuttamääräisen
myynnin kurssieroilla oikaistuina.
Suoritevelvoitteet
Juomamyynnin suoritevelvoite on juomatuotteiden toimittaminen asiakkaalle sopimusehtojen mukaisesti.
Juomatoimitukseen mahdollisesti sisältyvä kuljetus ei ole erillinen suoritevelvoite. Asiakassopimuksiin ei sisälly
tuotteita koskevia palveluita tai muita elementtejä tai suoritusvelvoitteita. Laitepalvelumyynnin osalta suoritevelvoite
on kylmälaitteen tai muun vastaavan vuokralaitteen tarjoaminen asiakkaalle sopimuksen mukaiseksi ajaksi.
Myyntituottojen tuloutus
Juomien ja juomatuotteiden myynti tuloutetaan sillä ajan hetkellä, kun konserni on toimittanut tuotteet
asiakassopimuksen toimitusehtojen mukaiseen paikkaan ja tuotteiden määräysvalta on siirtynyt asiakkaalle.
Toimituksen katsotaan tapahtuneen vasta, kun riski tuotteiden epäkuranttiudesta ja vahingoittumisesta on siirtynyt
asiakkaalle eikä Olvilla ole täyttämättömiä velvoitteita asiakasta kohtaan. Juomatoimituksiin ei sisälly palautusehtoja.
Konserni vuokraa anniskeluasiakkailleen juomien anniskelulaitteistoja ja vähittäiskauppa-asiakkailleen kylmäkaappeja.
Vuokratuotot tuloutetaan tasaerinä vuokrakaudelle. Vuokrasopimusten laadintaperiaatteet on kuvattu liitetiedossa
13. Aineelliset hyödykkeet.
Myyntituottojen määrä
Myyntituotto kirjataan siihen määrään, joka odotetaan saatavan asiakkailta tuotteen tai palvelun luovuttamisen
vastikkeena. Transaktiohinta määräytyy asiakkaan kanssa tehdyn sopimuksen mukaisesti, ja siitä vähennetään
myyntihetkellä sopimusehtojen mukaiset vuosialennukset sekä mahdolliset virheellisten tuotteiden palautukset.
Olvi-konserni soveltaa IFRS 15.121a -standardin mukaista käytännön apukeinoa eikä siten ilmoita raportointikauden
lopussa täyttämättä tai osittain täyttämättä oleville suoritevelvoitteille kohdistettua transaktiohinnan
yhteenlaskettua määrää.
Liikevaihdon jaottelu
20241 000 EUR Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä KonserniTUOTOTJuomamyynti 236 464 266 596 151 518 654 578 Laitepalvelut 2 329 0 0 2 329 Liikevaihto yhteensä 238 793 266 596 151 518 656 907
20231 000 EUR Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä KonserniTUOTOTJuomamyynti 225 991 267 375 135 030 628 396 Laitepalvelut 2 209 0 0 2 209 Liikevaihto yhteensä 228 200 267 375 135 030 630 605
Asiakassopimuksiin perustuvat varat ja velat
2024 2023 Myyntisaamiset 115 879 113 835Asiakassopimuksiin perustuvat varat 6 862 4 447Asiakassopimuksiin perustuvat velat 2 841 3 066Saadut ennakot 232 219 Yhteensä 125 814 121 567
Myyntisaamiset perustuvat asiakaslaskutukseen. Myyntisaamisista kirjattu luottotappiovaraus on esitetty
liitetiedossa 14.3. Myyntisaamiset ja muut saamiset.
3. Logistiikan, myynnin ja markkinoinnin sekä hallinnon kulut
1 000 EUR 2024 2023 Logistiikan, myynnin ja markkinoinnin kulutMyyntirahdit 43 093 40 172Muut logistiikan kulut 32 259 31 323Myynnin ja markkinoinnin kulut 61 646 55 110Hallinnon kulut 49 235 41 472Logistiikan, myynnin ja markkinoinnin sekä hallinnon kulut yhteensä 186 233 168 077
4. Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut
1 000 EUR 2024 2023 Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot 594 127Vuokratuotot 239 203Muut 1 104 659Liiketoiminnan muut tuotot yhteensä 1 937 989
Muut liiketoiminnan muut tuotot koostuvat muun muassa julkisista avustuksista sekä tuotannon sivutuotteiden
myynnistä.
87OLVI OYJ
1 000 EUR 2024 2023 Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntitappiot ja romutukset 669 690Muut liiketoiminnan kulut 80 12 932Liiketoiminnan muut kulut yhteensä 749 13 622
Muihin liiketoiminnan kuluihin vuonna 2023 sisältyy Valko-Venäjän tytäryhtiön 12,2 miljoonan euron sakko.
5. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, henkilöstö sekä osakeperusteiset
maksut
LAADINTAPERIAATTEET
Palkkakulut
Henkilöstön palkkakulut jaksotetaan suoriteperiaatteen mukaisesti kuluksi tilikaudelle. Olvin henkilöstölleen
maksamat kokonaispalkkiot muodostuvat kiinteästä peruspalkasta, mahdollisista lisistä, mahdollisista kannustimista
sekä luontois- ja muista työsuhde-eduista.
Eläkevelvoitteet
Konsernin eläkejärjestelyt ovat maksupohjaisia järjestelyitä. Maksupohjaisissa järjestelyissä konserni suorittaa
kiinteitä maksuja kolmannelle osapuolelle. Konsernilla ei ole oikeudellista eikä tosiasiallista velvoitetta lisämaksujen
suorittamiseen, mikäli maksujen saajataho ei pysty suoriutumaan kyseisten eläke-etuuksien maksamisesta.
Maksupohjaisiin eläkejärjestelyihin tehdyt suoritukset kirjataan tuloslaskelmaan sillä kaudella, jota veloitus koskee.
Osakeperusteiset maksut
Olvin avainhenkilöille on myönnetty osakepohjaisia kannustinjärjestelmiä. Konserni soveltaa IFRS 2 Osakeperusteiset
maksut -standardia kaikkiin osakeperusteisesti maksettaviin liiketoimiin.
Oman pääoman ehtoisina instrumentteina sekä käteisvaroina maksettavat järjestelyt arvostetaan käypään arvoon
perustuen Olvin osakkeen markkinahintaan niiden myöntämishetkellä ja ne kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan
tasaerinä oikeuden syntymisajanjakson aikana. Käteisvaroina selvitettävät palkkiot maksetaan ainoastaan verojen
ja veronluonteisten maksujen kattamiseksi. Järjestelyjen tulosvaikutus esitetään tuloslaskelmassa työsuhde-
etuuksista aiheutuvissa kuluissa. Osakkeen käypää arvoa laskettaessa on huomioitu odotettavissa olevat osingot.
Koko osakepalkkion arvo, mukaan lukien rahaosuus, kirjataan omaan pääomaan ja myös rahaosuuden arvo perustuu
Olvin osakkeen arvoon myöntämispäivänä.
Osakepalkkioiden myöntämishetkellä määritetty kulu perustuu konsernin johdon arvioon niiden osakkeiden määrästä,
joihin oletetaan syntyvän oikeus oikeuden syntymisajanjakson lopussa. Konserni päivittää oletuksen lopullisesta
osakkeiden määrästä jokaisena tilinpäätöspäivänä. Arvioiden muutokset kirjataan tuloslaskelmaan.
JOHDON HARKINTAA EDELLYTTÄVÄT ARVIOT JA OLETUKSET
Myönnettävien osakkeiden määrää arvioidaan aina tilinpäätöksen yhteydessä. Arvioinnissa otetaan huomioon
muutokset Olvin ja sen raportointisegmenttien tulosennusteissa, palkitsemisjärjestelmän piirin kuuluvan henkilöstön
vaihtuvuus ja muut myönnettävien osakkeiden määrään vaikuttavat tekijät.
Henkilöstökulut 1 000 EUR 2024 2023 Palkat 73 436 66 745Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt 5 030 4 620Osakkeina toteutettavat ja maksettavat etuudet 533 293Käteisvaroina maksettavat etuudet 450 267Muut henkilösivukulut 7 835 7 247Yhteensä 87 284 79 172
Henkilöstön lukumäärä keskimäärin tilikaudella 2024 2023Suomi 447 449 Itämeren alue 1 068 1 066 Valko-Venäjä 910 861 Yhteensä 2 425 2 376
JOHDON TYÖSUHDE-ETUUDET
Johdon palkat ja palkkiot tilikausina 2024 ja 2023:
1 000 EUR 2024 2023 ToimitusjohtajaPalkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 613 358Yhteensä 613 358
1 000 EUR 2024 2023 Muu johtoryhmäPalkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 1 315 1 039Osakeperusteiset maksut 234 239Yhteensä 1 549 1 278
88OLVI OYJ
Hallituksen jäsenten palkkiot
1 000 EUR 2024 2023 Hortling Nora 101 77Hakkarainen Pentti 0 16Heinonen Lasse 60 46Markula Elisa 0 7Noop Tarmo 37 0Nummela Juho 47 39Paltola Päivi 52 40Ståhlberg Christian 52 33Yhteensä 349 258
SUORITEPERUSTEISET OSAKEKANNUSTINJÄRJESTELMÄT
Oheisessa taulukossa tilikaudella päättyneet suoriteperusteiset (p) ohjelmat sekä käynnissä (k) olevat ohjelmat.
Vuodesta 2023 alkaen osakekannustimien tavoitteet ja mahdolliset palkkiot perustuvat konsernin Suomen ja
Itämeren alueen liiketoimintasegmenttien tavoitteiden saavuttamiseen.
Kohderyhmä,Enimmäis-Toteutunut Ansaintajakso Ansaintakriteerit ja painoarvot (%)henkilöäpalkkio, kplpalkkio, kpl2021–2023 (p) 13 10 000 6 319Liiketulos (50 %), Alkoholittomien tuotteiden 2022–2024 (k)myyntivolyymin kasvu (40 %),16 10 670 2592023–2025 (k)Arvoketjun CO2e -päästöjen väheneminen (10 %)16 10 600 )2023–2025 (k) Oma sijoitus (50 %) ja TSR (50 %) *1 1 0002024–2026 (k) Liiketulos (50 %), Alkoholittomien tuotteiden liikevaihdon 37 43 150kasvu (40 %),Oman valmistuksen CO2e -päästöjen väheneminen (10 %)
*
)
TSR on sidottu Olvin A-osakkeen vaihdolla painotettuun keskikurssiin 1.12.2024-31.1.2025 ja maksettuihin osinkoihin ohjelman
käynnistymisestä 31.1.2025 saakka.
Oheisessa taulukossa tilikauden aikana päätetyt uudet suoriteperusteiset ohjelmat.
Kohderyhmä,Enimmäis-Toteutunut Ansaintajakso Ansaintakriteerit ja painoarvot (%)henkilöäpalkkio, kplpalkkio, kpl2025–2027 Liiketulos (50 %), Alkoholittomien tuotteiden liikevaihdon 36 42 702kasvu (40 %),Oman valmistuksen CO2e -päästöjen väheneminen (10 %)
Sitouttavat rajoitetut osakekannustinjärjestelmät
Tilikaudella päättyneet (p) ohjelmat sekä käynnissä (k) olevat ohjelmat.
Kohderyhmä,Enimmäis-Toteutunut Ansaintajakso Ansaintakriteerihenkilöäpalkkio, kplpalkkio, kpl2022–2023 (p) Oma sijoitus ja työsuhde 10 2 000 4002024–2025 (k) Työsuhde 19 3 250
Tilikauden aikana päätetyt uudet ohjelmat.
Kohderyhmä,Enimmäis-Toteutunut Ansaintajakso Ansaintakriteerihenkilöäpalkkio, kplpalkkio, kpl2025–2026 Työsuhde 16 2 750
Osakepalkkiot maksetaan kerralla ansaintakauden päättymisen jälkeen seuraavan vuoden toukokuun loppuun
mennessä. Palkkion saaminen on sidottu työsuhteen voimassaoloon palkkion maksuhetkellä. Osakepalkkion
lisäksi suoritetaan käteisosuus, joka kattaa palkkiosta avainhenkilöille aiheutuvat verot ja lakisääteiset
sosiaalivakuutusmaksut.
Tilikaudella kirjattiin kyseisiin kannustinjärjestelmiin liittyviä kustannuksia yhteensä 983,1 tuhatta euroa.
Kannustinjärjestelmiin liittyvien velkojen kirjanpitoarvo tilikauden lopussa on 1 206,3 tuhatta euroa. Osakelukumäärä
ohjelmissa on yhteensä 63 079 kappaletta ja käyvän arvon painotettu keskiarvo on 29,31 euroa osakkeelta. Käyvän
arvon määrittelyssä on huomioitu tulevaisuuden arvioitu osingonjako. Olvi-konsernilla ei ole käytössä muita osake- tai
optiojärjestelyjä.
6. Tutkimus- ja tuotekehityskulut
LAADINTAPERIAATTEET
Tutkimus- ja tuotekehityskulut kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi.
Tuloslaskelmaan sisältyy kuluksi kirjattuja tutkimus- ja tuotekehityskuluja 9,7 miljoonaa euroa vuonna 2024 (5,6
miljoonaa euroa vuonna 2023), joka on 1,5 (0,9) prosenttia liikevaihdosta laskettuna.
89OLVI OYJ
7. Tilintarkastuskulut
1 000 EUR 2024 2023 Yhtiökokouksen valitsema tilintarkastusyhteisöTilintarkastuspalkkiot 268 263Veropalvelut 10 0Muut palvelut 77 21Yhteensä 355 284Muut yhteisötTilintarkastuspalkkiot 8 51Tilintarkastuksen oheispalvelut 0 3Muut palvelut 27 1Yhteensä 36 55
8. Rahoitustuotot ja -kulut
1 000 EUR 2024 2023 Osinkotuotot pysyvien vastaavien sijoituksista 6 10Korkotuotot pankkitalletuksista 1 584 413Kurssierot 364 397Muut korko- ja rahoitustuotot 283 170Yhteensä 2 237 990
1 000 EUR 2024 2023 Korkokulut vuokrasopimuksista 336 173Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista rahoitusveloista 480 408Kurssierot 443 791Muut rahoituskulut 378 310Yhteensä 1 637 1 682
9. Tuloverot
LAADINTAPERIAATTEET
Tuloverot
Konsernin tuloslaskelman verokulu muodostuu kauden verotettavaan tuloon perustuvasta verosta ja laskennallisen
veron muutoksesta. Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan verotettavasta tulosta kunkin maan
voimassa olevan verokannan perusteella. Veroa oikaistaan mahdollisilla edellisiin kausiin liittyvillä veroilla. Konserni
vähentää kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja -velat toisistaan siinä ja vain siinä tapauksessa,
että konsernilla on laillisesti toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata kirjatut erät toisistaan ja konserni aikoo joko
toteuttaa suorituksen nettoperusteisena tai realisoida omaisuuserän ja suorittaa velan samanaikaisesti. Konserni on
arvioinut, ettei sillä ole 31.12.2024 epävarmoja veropositioita.
Tuloverot tuloslaskelmassa1 000 EUR 2024 2023 Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero 18 630 13 042Edellisten tilikausien verot 1 173 3 859Laskennalliset verot -190 -1 103Yhteensä 19 613 15 798
Tuloslaskelman verokulun ja Suomen verokannalla 20,0 % (20,0 %) laskettujen verojen välinen täsmäytyslaskelma
1 000 EUR 2024 2023 Tulos ennen veroja 82 038 54 271Verot laskettuna kotimaan verokannalla 16 408 10 854Ulkomaisten tytäryritysten poikkeavien verokantojen vaikutus 375 -1 298Verovapaat tuotot -116 -118Vähennyskelvottomien erien verovaikutus 2 415 3 839Tuloslaskelmaan sisältymätön verotettava tulo 0 -4Tuloslaskelman ulkopuoliset vähennyskelpoiset kulut -2 199 -2 981Tappio, josta ei ole kirjattu laskennallista verosaamista 1 205 1 210Verot edelliseltä tilikaudelta 1 173 3 859Muut verot ja oikaisut 352 437Verot tuloslaskelmassa 19 613 15 798
Verot edelliseltä tilikaudelta sisältävät Valko-Venäjän tytäryhtiölle määrätyn lisäveron. Vähennyskelvottomien erien
2023 verovaikutukseen sisältyy Valko-Venäjän tytäryhtiölle asetettu 12,2 miljoonan euron sakko.
90OLVI OYJ
LASKENNALLISET VEROSAAMISET JA -VELAT
Laadintaperiaatteet
Laskennalliset verot lasketaan väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon ja verotuksellisen arvon välillä. Laskennallista
verovelkaa ei kuitenkaan kirjata liikearvon alkuperäisestä kirjaamisesta tai jos se johtuu omaisuuserän tai
velan alkuperäisestä kirjaamisesta, kun kyseessä ei ole liiketoimintojen yhdistäminen eikä liiketapahtuma
toteutumisaikanaan vaikuta kirjanpidon tulokseen eikä verotettavaan tuloon. Tytär-, osakkuus- ja yhteisyrityksiin
tehdyistä sijoituksista kirjataan laskennallinen vero paitsi silloin, kun konserni pystyy määräämään väliaikaisen eron
purkautumisajankohdan, eikä väliaikainen ero todennäköisesti purkaudu ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa.
Konsernissa merkittävimmät väliaikaiset erot syntyvät aineellisten hyödykkeiden poistoista, oman pääoman
ehtoisina instrumentteina maksettavista järjestelyistä, vahvistetuista tappioista sekä suunnitellusta tuloksen jaosta.
Laskennalliset verot on laskettu käyttämällä tilinpäätöspäivään mennessä säädettyjä tai käytännössä hyväksyttyjä
verokantoja ja joita odotetaan sovellettavan, kun kyseinen laskennallinen verosaaminen realisoituu tai laskennallinen
verovelka suoritetaan.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat esitetään taseessa omina erinään pitkäaikaisissa varoissa tai veloissa. Konserni
vähentää laskennalliset verosaamiset ja -velat toisistaan vain siinä tapauksessa, että konsernilla on laillisesti
toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja -velat keskenään
ja laskennalliset verosaamiset ja -velat liittyvät saman veronsaajan perimiin tuloveroihin joko samalta verovelvolliselta
tai eri verovelvolliselta, jotka aikovat joko kuitata kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja -velat
keskenään tai realisoida saamisen ja suorittaa velat samanaikaisesti jokaisella sellaisella tulevalla kaudella, jonka
aikana odotetaan suoritettavan merkittävä määrä laskennallisia verovelkoja tai hyödynnettävän merkittävä määrä
laskennallisia verosaamisia.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Tuloverojen sekä laskennallisten verojen kirjaamiseen tilinpäätökseen sisältyy aina jonkun verran epävarmuutta.
Laskennallisten verosaamisten määrää ja hyödyntämisen todennäköisyyttä arvioidaan jokaisen tilinpäätöksen
yhteydessä. Vahvistetuista tappioista kirjatut laskennalliset verosaamiset on kirjattu siihen määrään asti kuin on
todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää.
Laskennallinen vero on kirjattu verotuksellisista tappioista verovuoteen 2024 saakka siihen määrään asti kuin on
todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa. Kirjaamattoman laskennallisen verosaamisen määrä
on 1 429 tuhatta euroa.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat 2024
Kirjattu 1 000 EUR 31.12.2023tulosvaikutteisesti Kurssierot 31.12.2024Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet 1 712 892 0 2 604Osakepalkitseminen 94 39 0 133Vahvistetut tappiot 2 069 -397 0 1 672Muut erät 495 -475 0 20Laskennalliset verosaamiset yhteensä 4 370 59 0 4 429
Kirjattu 1 000 EUR 31.12.2023tulosvaikutteisesti Kurssierot 31.12.2024Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet 9 928 -211 -5 9 712Tuloksen jako 2 961 163 0 3 124Muut erät 1 211 -74 0 1 137Laskennalliset verovelat yhteensä 14 100 -122 -5 13 973
Konserniyhtiöillä on käyttämättömiä verotuksellisia tappioita yhteensä 14 937 tuhatta euroa, joista 458 tuhatta
euroa vanhentuu vuosina 2027–2028. Muilta osin tappiolla ei ole vanhentumisaikaa. AS A. Le Coqin ja A/S Cēsu
Aluksen suunnitellusta tilikauden tuloksen jaosta on kirjattu 3 124 tuhannen euron suuruinen laskennallinen verovelka
tilinpäätökseen 2024. AS A. Le Coqin ja A/S Cēsu Aluksen jakamattomista voittovaroista 73 256 tuhatta euroa
vuonna 2024 ei ole kirjattu laskennallista verovelkaa, sillä emoyrityksellä on määräysvalta siihen, milloin väliaikainen
ero purkautuu ja väliaikainen ero ei todennäköisesti purkaudu ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa. Mikäli
jakamattomista voittovaroista kirjattaisiin laskennallista veroa, sen vaikutus olisi 13 027 tuhatta euroa.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat 2023
Kirjattu 1 000 EUR 31.12.2022tulosvaikutteisesti Kurssierot 31.12.2023Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet 306 1 413 -7 1 712Osakepalkitseminen 290 -196 0 94Vahvistetut tappiot 1 943 126 0 2 069Muut erät 31 464 0 495Laskennalliset verosaamiset yhteensä 2 569 1 808 -7 4 370
Kirjattu 1 000 EUR 31.12.2022tulosvaikutteisesti Kurssierot 31.12.2023Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet 10 005 -7 -70 9 928Tuloksen jako 2 783 178 0 2 961Muut erät 678 533 0 1 211Laskennalliset verovelat yhteensä 13 466 704 -70 14 100
91OLVI OYJ
10. Osakekohtainen tulos
LAADINTAPERIAATTEET
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyrityksen osakkeenomistajille kuuluva tilikauden
voitto tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. Painotettua keskiarvoa
laskettaessa osakkeiden lukumäärästä vähennetään yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden lukumäärä. Olvi Oyj:n
hallussa oli 31.12.2024 yhteensä 21 714 omaa A-osaketta.
OSAKEKOHTAINEN TULOS 2024 JA 2023:
2024 2023 Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto (1 000 EUR) 61 669 38 251Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1 000) 20 722 20 722Omien osakkeiden vaikutus (1 000) -24 -31Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo osakekohtaisen tuloksen laskemiseksi (1 000) 20 698 20 691Laimentamaton/laimennettu osakekohtainen tulos (EUR/osake) 2,98 1,85
Yhtiön hallussa olevista omista osakkeista on tarkempi selvitys liitetietojen kohdassa 17. Omaa pääomaa koskevat
liitetiedot.
Olvi-konsernilla ei ole ollut optioita vuosien 2023–2024 aikana eikä muitakaan sellaisia järjestelmiä, joilla olisi ollut
laimennusvaikutusta, joten laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos on näiden
vuosien aikana ollut yhtä suuri.
11. Aineettomat hyödykkeet
LAADINTAPERIAATTEET
Liikearvo
Liiketoimintojen yhdistämisissä syntyvä liikearvo kirjataan määrään, jolla luovutettu vastike, määräysvallattomien
omistajien osuus hankinnan kohteessa ja aiemmin omistettu osuus yhteen laskettuina ylittävät hankitun
nettovarallisuuden käyvän arvon.
Liikearvoista ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vuosittain tai tarvittaessa useammin mahdollisen arvonalentumisen
varalta. Tätä tarkoitusta varten liikearvo on kohdistettu rahavirtaa tuottaville yksiköille, jotka vastaavat johdon
tapaa seurata liiketoimintaa ja siihen liittyvää liikearvoa. Konsernissa rahavirtaa tuottavat yksiköt vastaavat
ylimmälle johdolle raportoitavia toimintamaita. Liikearvo arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä
arvonalentumisilla. Aiemmin kirjattuja liikearvon arvonalentumisia ei palauteta.
Tutkimus- ja kehittämismenot
Tutkimusmenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi. Kehittämismenot, jotka täyttävät IAS 38:n aktivointiedellytykset,
kirjataan taseeseen ja poistetaan kyseisen hyödykkeen todennäköisen taloudellisen pitoajan mukaisesti. Olvi-
konsernissa on aktivoituja kehittämismenoja 31.12.2024 yhteensä 85 tuhatta euroa (31.12.2023 40 tuhatta euroa).
Muut aineettomat hyödykkeet
Aineeton hyödyke merkitään taseeseen vain, jos hyödykkeen hankintameno on määriteltävissä luotettavasti ja jos
on todennäköistä, että hyödykkeestä johtuva odotettavissa oleva taloudellinen hyöty koituu yrityksen hyväksi.
Ne aineettomat hyödykkeet, joilla on rajallinen taloudellinen vaikutusaika, merkitään taseeseen alkuperäiseen
hankintamenoonsa ja kirjataan tasapoistoina kuluksi tuloslaskelmaan niiden tunnetun tai arvioidun taloudellisen
vaikutusaikansa kuluessa. Aineettomista hyödykkeistä, joilla on rajoittamaton taloudellinen vaikutusaika, ei kirjata
poistoja, vaan ne testataan vuosittain arvonalentumisen varalta.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Liikearvon ja muiden taloudelliselta vaikutusajaltaan rajoittamattomien hyödykkeiden arvostaminen sisältää aina
jonkun verran epävarmuutta ja johdon harkintaa. Arvostuslaskelmien tekeminen edellyttää johdon arvioita rahavirtaa
tuottavien yksiköiden liiketoiminnan ja kassavirtojen tulevasta kehityksestä.
AINEETTOMIEN HYÖDYKKEIDEN POISTOAJAT
Kehittämismenot 6 vuotta
Asiakassuhteet 5–6 vuotta
Tavaramerkit 10 vuotta
Ohjelmistot 5 vuotta
Muut 5 vuotta
92OLVI OYJ
AINEETTOMIEN HYÖDYKKEIDEN MUUTOKSET TILIKAUSINA 2024 JA 2023:
Aineettomat 1 000 EUR Liikearvothyödykkeet YhteensäHankintameno 1.1.2024 31 226 46 352 77 578Lisäykset 0 1 607 1 607Siirrot erien välillä 0 -567 -567Kurssierot -10 -19 -29Hankintameno 31.12.2024 31 216 47 373 78 589Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 9 022 35 834 44 856Poistot 0 2 407 2 407Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0 -168 -168Kurssierot -10 -13 -23Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 9 012 38 060 47 072Kirjanpitoarvo 1.1.2024 22 204 10 518 32 722Kirjanpitoarvo 31.12.2024 22 204 9 313 31 517
Aineettomat hyödykkeet koostuvat lähinnä asiakkuuksista, tavaramerkeistä, ohjelmistoista ja maa-alueiden
vuokraoikeuksista. Aineettomiin hyödykkeisiin sisältyy 1 017 tuhannen euron suuruinen rajoittamattoman
taloudellisen vaikutusajan sisältävä aineeton oikeus, josta ei kirjata suunnitelman mukaisia poistoja.
Aineettomat 1 000 EUR Liikearvothyödykkeet YhteensäHankintameno 1.1.2023 31 254 44 419 75 673Lisäykset 0 1 863 1 863Siirrot erien välillä 0 212 212Kurssierot -28 -142 -170Hankintameno 31.12.2023 31 226 46 352 77 578Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 9 050 33 446 42 496Poistot 0 2 494 2 494Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0 -6 -6Kurssierot -28 -100 -128Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 9 022 35 834 44 856Kirjanpitoarvo 1.1.2023 22 204 10 972 33 176Kirjanpitoarvo 31.12.2023 22 204 10 518 32 722
12. Arvonalentumiset ja liikearvon arvonalentumistestaus
LAADINTAPERIAATTEET
Arvonalentumiset
Pitkäaikaisten aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden omaisuuserien tasearvoja arvioidaan mahdollisen
arvonalentumisen selvittämiseksi tilinpäätöshetkellä ja aina, kun on viitteitä siitä, että jonkin omaisuuserän arvo
on alentunut. Arvonalentumistesteissä arvioidaan kyseisestä omaisuuserästä kerrytettävissä oleva rahamäärä.
Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo vähennettynä luovutuksesta aiheutuvilla menoilla tai
sitä korkeampi käyttöarvo.
Arvonalentumistappio kirjataan tuloslaskelmaan, mikäli omaisuuserän kirjanpitoarvo on suurempi kuin siitä
kerrytettävissä oleva rahamäärä. Mikäli arvonalentumistappio kohdistuu rahavirtaa tuottavaan yksikköön,
se kohdistetaan ensin vähentämään rahavirtaa tuottavalle yksikölle kohdistettua liikearvoa. Tämän jälkeen
vähennys on kohdistettu aineellisille hyödykkeille, joiden arvostukseen johto arvioi liittyvän eniten epävarmuutta.
Arvonalentumistappio perutaan, jos olosuhteissa on tapahtunut muutos ja hyödykkeen kerrytettävissä oleva
rahamäärä on muuttunut arvonalentumistappion kirjaamisajankohdasta. Arvonalentumistappiota ei kuitenkaan
peruta enempää, kuin mikä hyödykkeen kirjanpitoarvo olisi ilman arvonalentumistappion kirjaamista. Liikearvosta
kirjattua arvonalentumistappiota ei peruta missään tilanteessa.
Arvonalentumistestaus
Konsernissa testataan vuosittain mahdollisen arvonalentumisen varalta liikearvo ja muut taloudelliselta
vaikutusajaltaan rajoittamattomat aineettomat omaisuuserät. Arvonalentumistestaus tehdään rahavirtaa tuottavan
yksikön tasolla. Itämeren alueen segmentistä annettavaan tietoon on yhdistetty Viron, Latvian, Liettuan ja Tanskan
rahavirtaa tuottavien yksiköiden tiedot. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat rahamäärät on
määritetty käyttöarvoon perustuvien laskelmien avulla. Näiden laskelmien laatiminen edellyttää arvioiden käyttämistä.
Käyttöarvon laskennassa käytetyt keskeiset muuttujat ovat budjetoitu myyntivolyymi, budjetoitu liikevaihto ja
liiketulos sekä käytetty WACC (Valko-Venäjä oman pääoman kustannus) sekä kasvuprosentti. Arvioidut myynti- ja
tuotantomäärät perustuvat olemassa olevaan käyttöomaisuuteen.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Liikearvojen testauslaskelmat sisältävät useita johdon arvioita sekä oletuksia ja ovat siksi alttiita muutoksille.
Laskelmien tekeminen edellyttää johdon arvioita rahavirtaa tuottavien yksiköiden liiketoiminnan ja kassavirtojen
tulevasta kehityksestä. Rahavirtojen nykyarvot on laskettu käyttäen testatuille rahavirtaa tuottaville
yksiköille laskettuja pääoman keskimääräisen kustannuksen (WACC) arvoja tai oman pääoman kustannusta.
Arvonalentumistestit laaditaan vuosittain, tai kun on viitteitä olosuhteista, jotka saattaisivat aiheuttaa
arvonalentumisia.
93OLVI OYJ
ARVONALENTUMISTESTAUKSEN MUUTTUJAT 20242024 Suomi Itämeren alue Valko-VenäjäLiikearvo 11 075 11 128 0Kasvuprosentti 2 % 2 % n/aWACC ennen veroja/Oman pääoman kustannus 7,53 5,95-8,67 33,242023Liikearvo 11 075 11 128 0Kasvuprosentti 2 % 2 % n/aWACC ennen veroja/Oman pääoman kustannus 8,82 8,55-9,09 27,09
Yllä olevassa taulukossa on siirrytty esittämään WACC ennen veroja (aiemmin verojen jälkeen) ja vuoden 2023
vertailuluvut on oikaistu vastaavasti. Itämeren alueen segmenttiin sisältyvän Liettuan rahavirtaa tuottavaan
yksikköön on liikearvon lisäksi kohdistettu taloudelliselta vaikutusajaltaan rajoittamaton aineeton oikeus, jonka
kirjanpitoarvo on 1 017 tuhatta euroa.
SUOMI JA ITÄMEREN ALUE
Arvonalentumistestauksessa käytetyt tulevaisuuden rahavirta-arviot perustuvat konsernin johdon hyväksymiin
taloudellisiin suunnitelmiin. Käytetyt rahavirta-arviot perustuvat seuraavan 5 vuoden taloudellisiin suunnitelmiin.
Myöhemmin kuin 5 vuoden kuluttua toteutuvat rahavirta-arviot ekstrapoloidaan käyttämällä arvioituja kasvuvauhteja,
jotka eivät ylitä rahavirtaa tuottavien yksiköiden arvioituja pitkän aikavälin kasvuvauhteja. Arvioidessaan
tulevia rahavirtoja johto on myös verrannut aikaisempia taloudellisia suunnitelmia sekä toteutunutta kehitystä.
Arvonalentumistestaus vuonna 2024 osoitti, että testattujen rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä oleva
rahamäärät ylittivät selvästi niille kohdistetun liikearvon ja muiden testattujen omaisuuserien tasearvot. Testauksen
perusteella liikearvon ja vaikutusajaltaan rajoittamattoman aineettoman hyödykkeen arvonalentumisesta ei ole
viitteitä.
VALKO-VENÄJÄ
Valko-Venäjän segmentin osalta on huomioitu liiketoimintaympäristössä tapahtuneet muutokset vuoden 2022
alkaneen Ukrainan sodan takia. Valko-Venäjää kohtaan on asetettu sanktioita ja Valko-Venäjän valtio on asettanut
vastasanktioita erityisesti EU-maita vastaan. Erilaisia liiketoimintaan ja omistajuuteen vaikuttavia lakeja on asetettu,
jotka esimerkiksi rajoittavat länsimaalaisten omistajien oikeuksia. Lisäksi Valko-Venäjän valuuttakurssien kehityksen
ennakoitavuus ja rahaliikenteen toimivuus ovat vaikeutuneet.
Edellä kuvatut toimintaympäristöön liittyvät epävarmuudet on huomioitu kerrytettävissä olevan rahamäärän
arvioinnissa. Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin arvonalentumistestaus on tehty käypään arvoon vähennettynä
luovutuksesta johtuvilla menoilla huomioiden seuraavan kahden vuoden euromääräiset osingot emoyhtiölle arvioidun
nettotuloksen ja rahoituksellinen aseman perusteella. Jäännösarvona on käytetty ulkoisia markkinaehtoisia arvioita
yhtiön arvosta. Kahden vuoden aikavälin osinkojen perusteella laskettu taloudellinen hyöty emoyhtiölle liittyy
toimintaympäristön ennustettavuuden epävarmuuteen. Diskonttokorkona on käytetty oman pääoman kustannusta
33,24 prosenttia. Omaisuuserään liittyvää erityisriskiä on arvioitu ja otettu huomioon euromääräisissä rahavirta-
arvioissa saatavien osinkojen sekä jäännösarvon osalta.
Tilinpäätökseen 31.12.2022 johto arvioi Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin kirjanpidollista arvoa muuttuneessa
toimintaympäristössä. Tuolloin arvioinnin perusteella kirjattiin 35,0 miljoonan euron arvonalentuminen tilinpäätökseen
31.12.2022. Johdon tekemän arvion ja testauksen perusteella Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin tasearvostus
31.12.2024 on olennaisesti oikealla tasolla eikä tehtyä arvonalennusta ole tarvetta muuttaa. Valko-Venäjän
liiketoimintasegmentin käypä arvo (hierarkiataso 3) 31.12.2024 oli 50,2 miljoonaa euroa. Käypään arvoon sisältyy
merkittävää epävarmuutta. Arvio on tehty huolellisesti johdon harkintaa käyttäen ja parhaalla mahdollisella tiedolla
vaikeutuneet toimintaedellytykset huomioiden. Varojen ja velkojen käypä arvo ei kuvaa yhtiön taloudellista arvoa
normaalissa, nykyistä vakaammassa liiketoimintaympäristössä eikä liiketoiminnallista suoriutumista paikallisessa
valuutassa.
HERKKYYSANALYYSI
Suomi ja Itämeren alue
Tehtyjen laskelmien arvonalentumisherkkyyttä testattiin kaikkien rahavirtaa tuottavien yksiköiden osalta arvioimalla,
paljonko yksi muuttuja voisi muuttua, jotta kerrytettävissä oleva rahamäärä pysyisi samana kuin omaisuuserän
tasearvo. Testattavien tase-erien testausajankohdan mukaiset varat olivat Suomen segmentissä 91,0 miljoonaa euroa
ja Itämeren alueen segmentissä 176,3 miljoonaa euroa. Kerrytettävissä oleva rahamäärä oli Suomen segmentissä
545,4 miljoonaa euroa ja Itämeren alueen segmentissä 563,3 miljoonaa euroa Herkkyysanalyysien perusteella johto
arvioi, että kohtuullisesti todennäköisillä muutoksilla keskeisiin oletuksiin ei ole sellaista vaikutusta, että liikearvon ja
testattujen omaisuuserien tasearvo ylittäisi käyvän arvon.
Valko-Venäjä
Herkkyysanalyysistä voidaan todeta, että lähes mikä tahansa muutos oletuksissa aiheuttaa muutoksen käypään
arvoon, joka tilinpäätöshetkellä vastaa olennaisesti testattavien tase-erien kirjanpitoarvoa. Olvi Oyj:n hallitus seuraa
aktiivisesti Valko-Venäjän taloudellisen tilanteen kehitystä ja sen mahdollisia vaikutuksia.
13. Aineelliset hyödykkeet
LAADINTAPERIAATTEET
Aineellisten hyödykkeiden kirjaaminen ja poistaminen
Aineelliset hyödykkeet on kirjattu taseeseen kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla vähennettyyn alkuperäiseen
hankintamenoon. Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Maa-alueista
ei tehdä poistoja. Hyödykkeiden jäännösarvo ja taloudellinen vaikutusaika tarkistetaan jokaisessa tilinpäätöksessä
ja tarvittaessa oikaistaan kuvastamaan taloudellisen hyödyn odotuksissa tapahtuneita muutoksia. Aineellisen
hyödykkeen poistot lopetetaan silloin, kun aineellinen hyödyke luokitellaan myytävänä olevaksi IFRS 5 Myytävänä
94OLVI OYJ
olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot -standardin mukaisesti. Aineellisten hyödykkeiden käytöstä
poistamisesta ja luovutuksista syntyvät myyntivoitot ja -tappiot sisältyvät joko liiketoiminnan muihin tuottoihin tai
kuluihin. Myyntivoitto tai -tappio määritetään myyntihinnan ja jäljellä olevan hankintamenon erotuksena. Aineelliset
hyödykkeen hankintamenoon sisällytetään aineellisen hyödykkeen hankinnasta aiheutuneet välittömät menot.
Myöhemmin syntyvät menot, jotka johtuvat hyödykkeeseen tehtävistä lisäyksistä, sen osan korvaamisesta uudella
tai hyödykkeen ylläpidosta, sisällytetään aineellisen hyödykkeen kirjanpitoarvoon vain, mikäli on todennäköistä,
että hyödykkeeseen liittyvä vastainen taloudellinen hyöty koituu konsernin hyväksi ja hyödykkeen hankintameno
on luotettavasti määritettävissä. Huoltomenot eli korjaus- ja kunnossapitomenot kirjataan tulosvaikutteisesti niiden
toteutumishetkellä.
AINEELLISTEN HYÖDYKKEIDEN TALOUDELLISET VAIKUTUSAJAT
Rakennukset ja rakennelmat 10—40 vuotta
Tehdaskoneet ja laitteet 15—20 vuotta
Kierrätettävät päällysteet 5—20 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet 5 vuotta
Julkiset avustukset
Julkiset avustukset, esimerkiksi valtiolta saadut aineellisten hyödykkeiden hankintoihin liittyvät avustukset,
kirjataan aineellisten hyödykkeiden kirjanpitoarvojen vähennykseksi silloin, kun on kohtuullisen varmaa, että ne
tullaan saamaan ja että konserni täyttää avustuksen saamisen ehdot. Avustukset tuloutuvat pienempien poistojen
muodossa hyödykkeen taloudellisen vaikutusajan kuluessa.
Sellaiset avustukset, jotka on saatu syntyneiden menojen korvauksiksi, tuloutetaan tuloslaskelmaan samalla, kun
avustuksen kohteeseen liittyvät menot merkitään kuluksi. Tällaiset avustukset esitetään liiketoiminnan muissa
tuotoissa.
IFRS 16 VUOKRASOPIMUKSET
Konserni vuokralle ottajana
Vuokrasopimuksin hankittu omaisuuserä, pois lukien lyhytaikaiset ja vähäarvoiset sopimukset, merkitään taseeseen
vuokra-ajan alkamisajankohtana vuokratun hyödykkeen käypään arvoon tai sitä alempaan vähimmäisvuokrien
nykyarvoon. Vuokrasopimuksella hankitusta hyödykkeestä tehdään poistot hyödykkeen taloudellisen
vaikutusajan tai sitä lyhyemmän vuokra-ajan kuluessa. Maksettavat leasingvuokrat jaetaan rahoitusmenoon ja
velan vähennykseen vuokra-aikana siten, että tilikausittain jäljellä olevalle velalle muodostuu samansuuruinen
korkoprosentti. Konserni käyttää diskonttauskorkona pääsääntöisesti vuokrasopimuksen sisäistä korkoa tai mikäli se
ei ole määritettävissä, lisäluoton korkoa. Vuokrasopimusvelat sisältyvät taseen korollisiin rahoitusvelkoihin. Konsernin
vuokrasopimukset koostuvat pääosin autoista, tuotannon vuokralaitteista sekä vuokratuista toimitiloista.
Vuokrakausi on ajanjakso, jona vuokrasopimus ei ole peruutettavissa. Mahdolliset jatko- ja päättämisoptiot
huomioidaan, mikäli on kohtuullisen varmaa, että kyseiset optiot käytetään tai jätetään käyttämättä. Toistaiseksi
voimassa olevat vuokrasopimukset, joiden irtisanomisaika on enintään 12 kuukautta, luokitellaan lyhytaikaisiksi
vuokrasopimuksiksi. Lyhytaikaisten vuokrasopimusten vuokrakulut kirjataan tulosvaikutteisesti kuluksi tasaerinä.
Konserni vuokralle antajana
Konsernilla ei tällä hetkellä ole rahoitusleasingsopimuksia vuokralle antajana vaan kaikki juomien jakelu- ja
kylmälaitevuokrasopimukset ovat operatiivisia vuokrasopimuksia. Vuokralle annetut hyödykkeet ovat osa
konsernin käyttöomaisuutta ja operatiivisten vuokrasopimusten vuokratuotto kirjataan tuotoksi tuloslaskelmaan
vuokrasopimuksen voimassaoloaikana.
Vuokralle annettuihin hyödykkeisiin liittyvää riskiä hallinnoidaan omaisuusvakuutuksin. Vuokrasopimukset ovat
toistaiseksi voimassa olevia ja siten purettavissa. Vuokrattavien hyödykkeiden kirjanpitoarvo on 3,5 miljoonaa euroa
(3,6 miljoonaa euroa vuonna 2023). Saatujen vuokratuottojen määrä ei ole merkittävä koko konsernin liiketoiminnalle.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Toistaiseksi voimassa olevat vuokrasopimukset, joiden irtisanomisaika on enintään 12 kuukautta, luokitellaan
lyhytaikaisiksi vuokrasopimuksiksi. Näiden vuokrasopimusten määrä ei ole olennainen Olvi-konsernissa.
VUOKRASOPIMUKSISTA LÄHTEVÄ RAHAVIRTA1 000 EUR 2024 2023 Vuokrasopimusvelkojen poismaksut -1 694 -1 143Korkokulut vuokrasopimuksista -336 -173Lyhytaikaisiin ja vähäarvoisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut -5 714 -5 668Yhteensä -7 744 -6 984
95OLVI OYJ
AINEELLISTEN HYÖDYKKEIDEN MUUTOKSET TILIKAUSINA 2024 JA 2023:
Muut aineelliset Rakennukset, Koneet ja kalusto, Muut aineelliset hyödykkeet, Ennakkomaksut ja 1 000 EUR Maa- ja vesialueet Rakennuksetkäyttöoikeusomaisuus Koneet ja kalustokäyttöoikeusomaisuushyödykkeetkäyttöoikeusomaisuuskeskeneräiset hankinnat YhteensäHankintameno 1.1.2024 2 297 159 391 3 194 386 865 4 141 42 583 4 680 5 789 608 942Lisäykset 0 583 3 969 5 670 901 4 328 762 31 479 47 691Vähennykset -5 -17 -11 -2 024 -8 -1 215 -113 0 -3 394Siirto erien välillä 0 1 046 0 7 157 -346 409 -609 -10 883 -3 226Kurssierot 0 -358 -18 -1 068 0 -70 0 -92 -1 606Hankintameno 31.12.2024 2 292 160 645 7 134 396 600 4 687 46 035 4 720 26 293 648 407Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 0 91 478 780 277 698 2 296 19 838 3 549 120 395 760Poistot ja arvonalentumiset 0 3 961 548 14 144 672 3 458 700 6 23 489Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0 -36 -1 -3 440 -336 -378 -718 0 -4 910Kurssierot 0 -134 -12 -1 393 -0 -60 0 -3 -1 601Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 0 95 270 1 316 287 008 2 631 22 859 3 530 124 412 738Kirjanpitoarvo 1.1.2024 2 297 67 913 2 414 109 167 1 845 22 744 1 131 5 668 213 182Kirjanpitoarvo 31.12.2024 2 292 65 375 5 818 109 591 2 056 23 177 1 190 26 170 235 669
Muut aineelliset hyödykkeet ovat pääasiassa päällysteitä, autoja, laitepalvelun laitteita ja toimistokalusteita.
Muut aineelliset Rakennukset, Koneet ja kalusto, Muut aineelliset hyödykkeet, Ennakkomaksut ja 1 000 EUR Maa- ja vesialueet Rakennuksetkäyttöoikeusomaisuus Koneet ja kalustokäyttöoikeusomaisuushyödykkeetkäyttöoikeusomaisuuskeskeneräiset hankinnat YhteensäHankintameno 1.1.2023 2 297 150 984 1 348 360 804 8 106 40 458 72 16 899 580 969Lisäykset 0 1 275 1 951 4 713 760 4 021 848 13 074 26 642Vähennykset 0 -8 0 -679 45 -1 173 -67 -18 -1 898Siirto erien välillä 0 10 192 0 30 885 -4 769 -115 3 827 -24 044 15 976Kurssierot 0 -3 052 -105 -8 858 -1 -608 0 -123 -12 748Hankintameno 31.12.2023 2 297 159 391 3 194 386 865 4 141 42 583 4 680 5 789 608 942Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 0 82 653 736 263 609 5 622 20 111 72 0 372 804Poistot ja arvonalentumiset 0 3 954 124 14 864 510 2 668 617 -29 22 709Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0 5 824 0 10 193 -3 837 -2 452 2 860 178 12 767Kurssierot 0 -953 -80 -10 969 0 -489 0 -29 -12 520Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 0 91 478 780 277 698 2 296 19 838 3 549 120 395 760Kirjanpitoarvo 1.1.2023 2 297 68 331 611 97 195 2 485 20 347 0 16 899 208 165 Kirjanpitoarvo 31.12.2023 2 297 67 913 2 414 109 167 1 845 22 744 1 131 5 668 213 182
96OLVI OYJ
14. Rahoitusvarat
LAADINTAPERIAATTEET
Rahoitusvarojen luokittelu, kirjaaminen ja arvostaminen
Konsernin rahoitusvarat luokitellaan seuraaviin ryhmiin:
jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviin rahoitusvaroihin (lainasaamiset ja muut pitkäaikaiset saamiset)
käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin (johdannaiset), sekä
käypään arvoon laajan tuloksen kautta kirjattaviin rahoitusvaroihin (muut sijoitukset).
Luokittelu tapahtuu rahoitusvarojen hankinnan tarkoituksen perusteella ja ne luokitellaan alkuperäisen hankinnan
yhteydessä. Oman pääoman ehtoisten sijoitusten kohdalla on tehty peruuttamaton valinta hankintahetkellä
kirjata ne käypään arvoon laajan tuloksen kautta. Transaktiomenot on sisällytetty rahoitusvarojen alkuperäiseen
kirjanpitoarvoon. Ne sisältyvät taseessa luonteensa mukaisesti lyhyt- tai pitkäaikaisiin varoihin: viimeksi mainittuihin,
mikäli ne erääntyvät yli 12 kuukauden kuluttua. Rahoitusvarat kirjataan pois taseesta, kun oikeudet sijoituksen
rahavirtoihin ovat lakanneet tai siirretty toiselle osapuolelle ja konserni on siirtänyt omistukseen liittyvät riskit ja edut
olennaisilta osin.
Rahoitusvarojen arvonalentuminen
Konserni arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä, onko olemassa objektiivista näyttöä yksittäisen rahoitusvaroihin
kuuluvan erän tai rahoitusvarojen ryhmän arvonalentumisesta. Mikäli näyttöä mahdollisesta arvonalentumisesta on,
tappion suuruus määritetään omaisuuserän kirjanpitoarvon ja kyseisen erän käyvän arvon tai odotettavissa olevien
vastaisten, alkuperäisellä efektiivisellä korolla diskontattujen rahavirtojen nykyarvon erotuksena. Arvonalentuminen
kirjataan tulosvaikutteisesti rahoituseriin tai liiketoiminnan muihin kuluihin (myyntisaamisten arvonalentuminen).
RAHOITUSVAROJEN LUOKITTELUKäypään arvoon Jaksotettuun Käypään arvoon laajan tuloksen 1 000 EURhankintamenoontuloksen kauttakautta Taso Käypä arvo31.12.2024Muut sijoitukset 893 3 893 Lainasaamiset ja muut pitkäaikaiset saamiset 6 023 3 6 023 Myyntisaamiset ja muut lyhytaikaiset saamiset 131 495 131 495
Käypään arvoon Jaksotettuun Käypään arvoon laajan tuloksen 1 000 EURhankintamenoontuloksen kauttakautta Taso Käypä arvo31.12.2023Muut sijoitukset 1 042 3 1 042 Lainasaamiset ja muut pitkäaikaiset saamiset 5 544 3 5 544 Myyntisaamiset ja muut lyhytaikaiset saamiset 125 815 125 815
14.1. MUUT SIJOITUKSET
Laadintaperiaatteet
Konsernin muut sijoitukset sisältävät pääasiassa konserniyhtiön toimintaa palvelevia noteeraamattomia
yritysosakkeita sekä asunto-osakeyhtiön osakkeita. Hierarkiatason 3 arvostus on määritetty perustuen ulkopuolisen
asiantuntijan arvonmääritykseen. Osakkeet on arvostettu käypään arvoon laajan tuloksen kautta, sillä kyseiset
omistukset eivät ole osa Olvin varsinaista ydinliiketoimintaa. Arvonmäärityksen virhemarginaali on +/- 2 prosenttia
perustuen ulkopuolisen asiantuntijan arvioon.
1 000 EUR 2024 2023 Kirjanpitoarvo 1.1. 1 042 1 046 Vähennykset -149 -4 Kirjanpitoarvo 31.12. 893 1 042
14.2. LAINASAAMISET JA MUUT PITKÄAIKAISET SAAMISET
1 000 EUR 2024 2023 Lainasaamiset 1 326 1 282Muut pitkäaikaiset saamiset 4 697 4 262Yhteensä 6 023 5 544
Lainasaamiset ja muut pitkäaikaiset saamiset -ryhmään on luokiteltu konsernin laina- ja muut pitkäaikaiset
saamiset. Muut pitkäaikaiset saamiset koostuvat pääosin vakuustalletuksista sekä asiakkaille myönnetyistä
vuosihyvitysennakoista. Muiden pitkäaikaisten saamisten kirjanpitoarvo vastaa olennaisilta osin niiden käypää arvoa.
97OLVI OYJ
14.3. MYYNTISAAMISET JA MUUT SAAMISET
Laadintaperiaatteet
Myyntisaamiset ovat Olvi-konsernin tavanomaisen liiketoiminnan perusteella syntyneitä laskutettuja saamisia
asiakkailta ja ne ovat lyhytaikaisia korottomia saamisia. Myyntisaamiset kirjataan alun perin arvoon, joka siitä
uskotaan perittävän, ja myöhemmin ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon. Olvi-konserni soveltaa
odotettavissa olevien luottotappioiden kirjaamiseen IFRS 9 -standardin mukaista yksinkertaistettua menettelyä,
minkä mukaan kaikista myyntisaamisista kirjataan koko voimassaoloajalta odotettavissa olevat luottotappiot.
Siirtosaamiset ovat menoennakkoja ja etukäteen maksettuja menoja, jotka kuuluvat seuraavalle tilikaudelle.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Odotettavissa olevan luottotappion määrän ja ennakoivan arvonalentumisvarauksen kirjaaminen perustuu johdon
parhaaseen arvioon tulevista luottotappiosta sekä aikaisempaan tietoon ja kokemukseen luottotappioista.
MYYNTISAAMISET JA MUUT SAAMISET 2024 JA 2023:
1 000 EUR 2024 2023 Myyntisaamiset 115 879 113 835Siirtosaamiset 15 616 11 980Muut saamiset 0 0Yhteensä 131 495 125 815
Tilinpäätöshetkellä taseen myyntisaamisiin sisältyi 793 tuhannen euron suuruinen luottotappiovaraus (813 tuhatta
euroa vuonna 2023). Konsernissa on kirjattu tilikauden aikana luottotappioita tuloslaskelmaan myyntisaamisista
327 tuhatta euroa (1 271 tuhatta euroa vuonna 2023). Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät liittyvät vuokrien,
markkinoinnin ja myynnin, vakuutusten ja hallinnon kulujen jaksottamiseen.
2024Myyntisaamiset Myyntisaamiset 1 000 EURbrutto VarausnettoErääntymättömät 107 144 58 107 086ErääntyneetAlle 30 päivää 7 779 91 7 68831-60 päivää 427 63 36461-90 päivää 387 9 37891-120 päivää 74 -3 77Yli 120 päivää 861 575 286Yhteensä 116 672 793 115 879
2023Myyntisaamiset Myyntisaamiset 1 000 EURbrutto VarausnettoErääntymättömät 103 734 146 103 588ErääntyneetAlle 30 päivää 9 180 81 9 09931-60 päivää 261 17 24361-90 päivää 326 150 17691-120 päivää 133 10 124Yli 120 päivää 1 014 409 605Yhteensä 114 648 813 113 835
MYYNTISAAMISET VALUUTOITTAIN
1 000 EUR/VAL 2024 2023VAL EUR VAL EUREUR 98 945 98 945 98 213 98 213BYN 58 825 16 229 50 467 14 271DKK 11 172 1 498 16 130 2 164
15. Vaihto-omaisuus
LAADINTAPERIAATTEET
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan todennäköiseen luovutushintaan. Hankintameno
määritetään raaka- ja tarveaineiden sekä ostotuotteiden osalta painotetun keskihinnan menetelmällä. Valmiiden
ja keskeneräisten tuotteiden hankintameno perustuu standardikustannushintaan. Standardikustannushintaan
luetaan raaka-aineet, välittömistä työsuorituksista johtuvat menot, muut välittömät menot sekä osuus valmistuksen
muuttuvista ja kiinteistä menoista. Hankintamenoa alempi todennäköinen luovutushinta on tavanomaisessa
liiketoiminnassa saatava arvioitu myyntihinta, josta on vähennetty arvioidut tuotteen valmiiksi saattamiseen
tarvittavat menot ja myynnistä johtuvat menot.
JOHDON HARKINTAA EDELLYTTÄVÄT ARVIOT JA OLETUKSET
Standardikustannushintaan arvostusmenetelmänä liittyy aina jonkun verran johdon arviota. Arviot liittyvät muun
muassa kustannustason määrittämiseen sekä arvioituihin tuotannon valmistusmääriin ja myyntiennusteisiin. Vaihto-
omaisuuden arvostus edellyttää johdolta huolellista arviointia myös mahdollisten epäkuranttiusvähennysten osalta.
98OLVI OYJ
VAIHTO-OMAISUUS 2024 JA 2023:
1 000 EUR 2024 2023 Aineet ja tarvikkeet 30 910 29 012Keskeneräiset tuotteet 5 935 5 930Valmiit tuotteet / tavarat 32 860 32 544Muu vaihto-omaisuus 6 542 6 704Yhteensä 76 247 74 190
Epäkuranttiusvähennyksiä vaihto-omaisuudesta vuonna 2024 on tehty 5 221 tuhatta euroa (3 621 tuhatta euroa
vuonna 2023).
16. Rahavarat
LAADINTAPERIAATTEET
Rahavarat koostuvat käteisestä rahasta, vaadittaessa nostettavissa olevista pankkitalletuksista ja muista
lyhytaikaisista, erittäin likvideistä sijoituksista. Rahavaroihin luokitelluilla erillä on enintään kolmen kuukauden
maturiteetti hankinta-ajankohdasta lukien. Käteisvarat ja pankkitilien rahavarat sekä talletukset ja korkosijoitukset
arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon. Luotollisten tilien mahdollisesti käytössä oleva osuus esitetään muissa
lyhytaikaisissa veloissa.
RAHAVARAT 2024 JA 2023:1 000 EUR 2024 2023 Käteinen raha ja pankkitilit 50 751 31 458Yhteensä 50 751 31 458
Rahavaroista 17,9 miljoonaa euroa kohdistuu Valko-Venäjän segmenttiin (7,1 miljoona euroa vuonna 2023). Valko-
Venäjän rahavarojen käyttöön maan ulkopuolella liittyy epävarmuutta.
17. Omaa pääomaa koskevat liitetiedot
LAADINTAPERIAATTEET
Konserni luokittelee liikkeeseen laskemansa instrumentit niiden luonteen perusteella joko omaksi pääomaksi tai
vieraaksi pääomaksi (rahoitusvelaksi). Oman pääoman ehtoinen instrumentti on mikä tahansa sopimus, joka osoittaa
oikeutta osuuteen yhteisön varoista sen kaikkien velkojen vähentämisen jälkeen.
Ulkona olevat K- ja A-sarjan osakkeet esitetään osakepääomana. Uusien osakkeiden tai optioiden liikkeeseenlaskusta
välittömästi johtuvat transaktiomenot esitetään verovaikutuksilla oikaistuina omassa pääomassa saatujen maksujen
vähennyksenä.
Jos konserni ostaa yhtiön omia osakkeita, maksettu vastike ja hankinnasta välittömästi aiheutuneet menot
vähennetään yhtiön omistajille kuuluvasta omasta pääomasta, kunnes osakkeet mitätöidään tai lasketaan uudelleen
liikkeeseen. Omien osakkeiden hankinnan arvopäivänä käytetään todellista kaupantekopäivää.
Jos osakkeet lasketaan uudelleen liikkeeseen, niistä saatavat vastikkeet sisällytetään yhtiön omistajille kuuluvaan
omaan pääomaan niistä välittömästi johtuvilla transaktiomenoilla vähennettyinä.
OSAKKEIDEN LUKUMÄÄRÄK-osakkeet A-osakkeet Osake-Käyvän arvon Omat Muut Yhteensä 1 000 EUR(kpl)(kpl)pääoma EURrahasto EURosakkeet EURrahastot EUREUR31.12.2023 3 732 256 16 961 284 20 759 295 -881 1 092 21 265Omien osakkeiden liikkeeseenlasku henkilöstölle 6 978 223 22331.12.2024 3 732 256 16 968 262 20 759 295 -658 1 092 21 488
Osakkeiden enimmäismäärä on 6,0 miljoonaa K- ja 24,0 miljoonaa A-osaketta (6,0 miljoonaa K- ja 24,0 miljoonaa
A-osaketta 2023). K-osakkeiden vähimmäismäärä on 1,5 miljoonaa kappaletta. K- ja A-osakkeiden vähimmäismäärä
on yhteensä 7,5 miljoonaa kappaletta. Jokainen A-osake tuottaa yhden äänen ja K-osake 20 ääntä. A- ja K-osakkeet
tuottavat saman oikeuden osinkoon. Konsernin enimmäisosakepääoma on 60,0 miljoonaa euroa (60,0 miljoonaa euroa
vuonna 2023) ja vähimmäispääoma 15,0 (15,0) miljoonaa euroa. Kaikki liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu
täysimääräisesti.
Muut rahastot sisältävät ylikurssirahaston, vararahaston ja muut rahastot.
OMAN PÄÄOMAN RAHASTOJEN KUVAUKSET
Käyvän arvon rahasto
Käyvän arvon rahasto sisältää muiden sijoitusten käyvän arvon muutokset.
Omat osakkeet
Olvi Oyj:llä oli tammikuun 2024 alussa hallussa 28 692 kappaletta omia A-osakkeita. Osakepalkkiojärjestelmän
mukaisesti Olvi Oyj luovutti tilikauden aikana päättyneiden suoriteperusteisien osakejärjestelmien ja
lisäosakejärjestelmän kohderyhmien henkilöille yhteensä 6 978 kappaletta omia A-osakkeitaan hankintahintaan 223,0
tuhatta euroa. Luovutettujen omien A-osakkeiden osuus kaikista osakkeista oli 0,03 prosenttia.
Olvi Oyj:llä on tilikauden lopussa hallussa yhteensä 21 714 kappaletta omia A-osakkeita. Omien osakkeiden
hankintahinta on yhteensä 657,8 tuhatta euroa. Yhtiön hallussa olevilla omilla osakkeilla yhtiö ei voi äänestää. Olvi
Oyj:n hallussa olevien omien A-osakkeiden osuus kaikista osakkeista on 0,10 prosenttia ja osuus kaikkien osakkeiden
yhteenlasketusta äänimäärästä 0,02 prosenttia. Hallussa olevien osakkeiden osuus A-osakkeista ja A-osakkeiden
äänimäärästä on 0,13 prosenttia.
99OLVI OYJ
Ylikurssirahasto
Ylikurssirahasto on muodostunut osakeantien yhteydessä osakkeiden nimellisarvon ylittävästä merkintähinnasta.
Osakkeella ei ole enää nimellisarvoa.
Vararahasto
Vararahasto on muodostunut yhtiöjärjestykseen aiemmin sisältyneen velvoitteen vuoksi tehdyistä rahastosiirroista.
Muuntoerot
Muuntoerot-rahasto sisältää ulkomaisten tytäryritysten tilinpäätösten muuntamisesta syntyneet muuntoerot.
Osingonjako
Hallituksen yhtiökokoukselle ehdottamasta osingosta ei ole tehty kirjausta tähän tilinpäätökseen, vaan osingot
otetaan huomioon vasta yhtiökokouksen päätöksen perusteella.
Tilinpäätöspäivän jälkeen hallitus on ehdottanut jaettavaksi vuodelta 2024 osinkoa sekä K- että A-sarjan osakkeelle
1,30 euroa/osake, yhteensä 26,9 miljoonaa euroa. Osinkoa vuodelta 2023 maksettiin 1,20 euroa/osake, yhteensä 24,8
miljoonaa euroa. Osinko maksettiin 18.4.2024 ja 3.9.2024.
18. Rahoitusvelat
LAADINTAPERIAATTEET
Rahoitusvelkojen kirjaaminen ja arvostaminen
Rahoitusvelat kirjataan alun perin kirjanpitoon käypään arvoon transaktiomenot sisällyttäen. Tämän jälkeen ne
kirjataan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää. Rahoitusvelka kirjataan pois
taseesta silloin, kun velka tai velan osa on lakannut olemasta olemassa, toisin sanoen, kun sopimuksessa yksilöity
velvoite on täytetty tai kumottu tai sen voimassaolo on lakannut. Rahoitusvelat esitetään jaettuna pitkä- ja
lyhytaikaisiin velkoihin niiden realisointiajan perusteella. Rahoitusvelat luokitellaan lyhytaikaisiksi, ellei konsernilla ole
ehdotonta oikeutta siirtää velan maksua vähintään 12 kuukauden päähän raportointikauden päättymispäivästä.
RAHOITUSVELAT 2024 JA 2023: 1 000 EUR 2024 2023 Pitkäaikaiset korolliset velatLainat rahoituslaitoksilta 120 105Vuokrasopimusvelat 6 635 3 993Yhteensä 6 755 4 098Lyhytaikaiset korolliset velatLainat rahoituslaitoksilta 1 245 1 547Vuokrasopimusvelat 2 499 1 361Yhteensä 3 744 2 908
Konsernin rahoitusvelat 31.12.2024 koostuvat pääosin vuokrasopimusveloista ja vähäisestä määrästä muita
rahoitusvelkoja. Rahoitusvelkojen käyvät arvot vastaavat niiden kirjanpitoarvoa.
RAHOITUSVELKOJEN ERÄÄNTYMISAJAT
20241 000 EUR Alle 1 vuosi 1-5 vuotta Yli 5 vuottaLainat rahoituslaitoksilta 1 245 120 0Vuokrasopimusvelat 2 499 5 950 685Ostovelat 75 997 0 0Yhteensä 79 741 6 070 685
20231 000 EUR Alle 1 vuosi 1-5 vuotta Yli 5 vuottaLainat rahoituslaitoksilta 1 547 105 0Vuokrasopimusvelat 1 361 3 234 759Ostovelat 68 252 0 0Yhteensä 71 160 3 339 759
Taulukon vuokrasopimusvelat sisältävät korkokomponentin.
RAHOITUSVELKOJEN TÄSMÄYTYSLASKELMA
Vuokrasopimus-1 000 EUR 1.1.2024 Rahavirratvelkojen lisäys Muut muutokset 31.12.2024Lainat rahoituslaitoksilta 1 652 -81 -206 1 365Vuokrasopimusvelat 5 354 -2 030 5 810 9 134Yhteensä 7 006 -2 111 5 810 -206 10 499
100OLVI OYJ
Vuokrasopimus -1 000 EUR 1.1.2023 Rahavirratvelkojen lisäys Muut muutokset 31.12.2023Lainat rahoituslaitoksilta 1 147 505 1 652Vuokrasopimusvelat 2 984 -1 316 3 686 5 354Muut velat 16 -16 0Yhteensä 4 147 -827 3 686 0 7 006
19. Rahoitusriskien hallinta
Konserni altistuu normaalissa liiketoiminnassaan rahoitusriskeille: markkinariskille (joka sisältää valuuttariskin ja
korkoriskin), luottoriskille sekä maksuvalmiusriskille.
Rahoitusriskien hallinnan tavoitteena on minimoida rahoitusmarkkinoiden muutosten haitalliset vaikutukset
konsernin taloudelliseen tulokseen, omaan pääomaan ja maksuvalmiuteen. Konsernin riskienhallinnan yleiset
periaatteet hyväksyy emoyhtiön hallitus ja niiden käytännön toteutuksesta vastaa emoyhtiön johto yhdessä
tytäryhtiöiden johdon kanssa. Olvi-konsernin rahoitukseen liittyvät asiat hoidetaan keskitetysti emoyhtiö Olvi Oyj:n
toimesta. Keskittämisen tavoitteena on rahavirtojen ja rahoituskulujen optimointi sekä tehokas riskienhallinta.
I MARKKINARISKI
I 1. Valuuttariski
Olvi-konserni toimii kansainvälisesti ja sen liiketoimintaan liittyy valuuttakurssivaihteluista aiheutuvia riskejä.
Valuuttakurssiriskit syntyvät kaupallisista transaktioista eli ostojen ja myyntien rahavirroista sekä ulkomaisiin
tytäryhtiöihin tehdyistä sijoituksista ja sisäisistä lainasaamisista sekä tytäryhtiön tilinpäätöksen muuntamisesta
euroiksi.
Konsernin merkittävin valuuttakurssiriski syntyy Valko-Venäjän toiminnoista. Valko-Venäjän toimintaan liittyvät
valuuttakurssiriskit syntyvät ulkomaan valuuttamääräisten myyntien ja ostojen rahavirroista sekä Valko-Venäjän
tytäryhtiöön tehdystä sijoituksesta ja sisäisestä rahoituksesta sekä tytäryhtiön tuloslaskelman ja tase-erien
muuntamisesta euroiksi. Valko-Venäjän valuutta on vaihdellut viime vuosina merkittävästi ja siihen liittyy myös
tulevaisuudessa devalvoitumisriski, joka toteutuessaan laskisi Olvi-konsernin euromääräistä liiketulosta, tilikauden
tulosta sekä omaa pääomaa.
Valko-Venäjän tytäryhtiöön tehdyn nettosijoituksen osalta konserni altistuu taseen muuntoriskille.
Translaatiopositio 31.12.2024 oli 39,0 miljoonaa euroa, joka vastaa tytäryhtiön omaa pääomaa alaskirjauksen määrällä
oikaistuna (21,5 miljoonaa euroa vuonna 2023 ilman 35,0 miljoonan euron arvonalentumista). +/- 10 prosentin muutos
valuuttakurssiin olisi vaikuttanut konsernin tilikauden tulokseen +2,2/-1,8 miljoonaa euroa ja omaan pääomaan noin
+4,3/-3,5 miljoonaa euroa. Alaskirjauksen valuuttakurssimuutoksella oikaistu vaikutus 31.12.2024 on 28,7 miljoonaa
euroa. Tilikauden oman pääoman muuntoero oli -1,4 miljoonaa euroa.
Konsernin muita valuuttakurssiriskejä voidaan pitää vähäisenä. Konsernin uusimman yrityshankinnan A/S Bryggeriet
Vestfyenin toimintavaluutta on Tanskan kruunu, muiden ulkomaisten tytäryhtiöiden toiminta- ja raportointivaluutta
on euro. Konsernilla on vähäisessä määrin ostoja ja myyntejä muissa valuutoissa. Liiketoiminnan luonteen vuoksi
tilauksen ja toimituksen välinen aika on lyhyt ja valuuttariski liiketoiminnassa jää sen vuoksi pieneksi. Lisäksi
valuuttariskiä pienentää se, että suurin osa konsernin tuotteiden myynnistä ja raaka-aineostoista tapahtuu euroissa.
Konsernin rahoitustuottoihin ja -kuluihin sisältyy valuuttakurssivoittoja 364 tuhatta euroa (397 tuhatta euroa vuonna
2023) ja valuuttakurssitappioita 443 tuhatta euroa (791 tuhatta euroa vuonna 2023).
Olvi-konserni arvioi operatiiviseen toimintaan ja rahoitukseen liittyviä valuuttakurssiriskejä säännöllisesti.
Valuuttasuojausta voidaan käyttää, mikäli suojaus nähdään järkevänä. Valuuttamääräiset myyntisaamiset ja ostovelat
on esitetty liitetiedoissa 14.3 Myyntisaamiset ja muut saamiset ja 20. Ostovelat ja muut velat.
I 2. Korkoriski
Konsernin korkoriski aiheutuu korollisista rahoitusveloista ja niihin liittyvistä korkokuluista. Konsernin tulot sekä
operatiiviset rahavirrat ovat pääosiltaan riippumattomia markkinakorkojen vaihteluista.
Konserni voi käyttää koronvaihtosopimuksia korkoriskin vähentämiseksi. Konserni pyrkii toiminnallaan optimoimaan
rahoituskulut ja hallitsemaan korkoriskiä käytettävissään olevilla keinoilla. Tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 konsernilla ei
ole voimassa olevia koronvaihtosopimuksia.
Konsernin korollinen vieras pääoma 31.12.2024 koostuu pääosin vuokrasopimusveloista sekä vähäisestä määrästä
rahalaitoslainoja. Rahalaitosvelkojen määrä 31.12.2024 oli 1,4 miljoonaa euroa ja vuokrasopimusvelkojen määrä 9,1
miljoonaa euroa (5,4 miljoonaa euroa vuonna 2023). Korkotason muutoksilla ei nykyisellä lainatasolla ole olennaista
vaikutusta konsernin nettotulokseen ennen veroja.
Rahoitusvelkojen maturiteettijakaumat on esitetty liitetiedossa 18. Rahoitusvelat.
II Luottoriski
Konsernin luottoriski liittyy tukkumyynti- ja HoReCa (hotelli, ravintola, catering) -asiakkaisiin, joilta on avoimia
myyntisaatavia. Konsernin asiakkaiden luottokelpoisuutta tarkastellaan säännöllisesti ja aina uusien asiakkaiden
sopimusten solmimisvaiheessa. Konserni luotottaa vain sellaisia yrityksiä, joiden luottotiedot ovat moitteettomat.
Lisäksi luottoriskejä pyritään hallitsemaan tehokkaalla saatavien perinnällä. Myyntisaatavien määrää seurataan
asiakkaittain säännöllisesti, ja tarvittaessa asiakkaan luottokelpoisuus määritellään uudelleen.
Olvi-konserni soveltaa odotettavissa olevien luottotappioiden kirjaamiseen IFRS 9 -standardin mukaista
yksinkertaistettua menettelyä, minkä mukaan kaikista myyntisaamisista kirjataan koko voimassaoloajalta
odotettavissa olevat luottotappiot. Odotettavissa olevan luottotappion määrän ja ennakoivan
arvonalentumisvarauksen kirjaaminen perustuu johdon parhaaseen arvioon tulevista luottotappiosta sekä
aikaisempaan tietoon ja kokemukseen luottotappioista. Myyntisaamisten arvonalentumiseen viittaavina seikkoina
101OLVI OYJ
pidetään velallisen merkittäviä maksuvaikeuksia, sitä uhkaavaa konkurssia tai maksun viivästystä yli 60 päivää,
kuitenkin huomioiden eri maiden yleinen maksukäyttäytyminen.
Liikevaihtoon suhteutettuna luottotappiot ovat edelleen alhaisella tasolla, vaikka luottotappiot ovat hieman
kasvaneet edelliseen vuoteen verrattuna. Konsernilla ei ole merkittäviä saatavien luottoriskikeskittymiä, koska sen
myyntisaamiset hajaantuvat eri asiakkaille ja eri maantieteellisille alueille. Kaksi suurinta asiakasta, jotka kuuluvat
Suomen segmenttiin, muodostavat 23,0 prosenttia (23,1 vuonna 2023) konsernin kokonaismyynnistä. Tilikauden
2024 aikana kirjattujen lopullisten luottotappioiden määrä oli 327 tuhatta euroa (1 271 tuhatta vuonna 2023).
Tilinpäätöshetken taseen myyntisaamisiin sisältyi 793 tuhannen euron suuruinen luottotappiovaraus (813 tuhatta
euroa vuonna 2023). Muihin pitkäaikaisiin saamisiin ei sisälly olennaista luottoriskiä.
Myyntisaamisten ja luottotappiovarauksen ikäjakauma on esitetty liitetiedossa 14.3. Myyntisaamiset ja muut
saamiset.
III Maksuvalmiusriski
Olvi-konsernin emoyhtiö ja sen tytäryhtiöt laativat kuukausittain rullaavasti kassaennusteet, joiden pohjalta konserni
arvioi liiketoiminnan vaatimaa rahoituksen määrää, jotta konsernilla olisi tarpeeksi likvidejä varoja operatiivisen
toiminnan ja investointien rahoittamiseksi sekä erääntyvien lainojen takaisinmaksamiseksi. Rahoituksen saatavuus ja
joustavuus pyritään takaamaan keskittämällä konsernin rahavarojen hoito emoyhtiölle. Konserni käyttää rahoituksen
hankinnassa useita eri pankkeja ja rahoitusmuotoja. Rahoituksen saatavuus ja joustavuus pyritään takaamaan
shekkitililimiitin ja luottolimiittien avulla.
Tilinpäätöshetkellä konsernissa oli yhteensä 32,7 miljoonan euron arvosta tililimiittejä, joista käytössä 31.12.2024
oli 1 231,8 tuhatta euroa. Lisäksi konsernilla on 5,0 miljoonaa euroa sitomatonta limiittiä, josta käytössä oli 1 325,6
tuhatta euroa sekä yhteensä 20,0 miljoonaa euroa sitovia limiittejä, jotka olivat 31.12.2024 kokonaan käyttämättä.
Osa limiiteistä on voimassa toistaiseksi ja osa uusitaan vuodeksi kerrallaan. Kassanhallintaan liittyvissä sijoituksissa
käytetään likvidejä ja lähtökohtaisesti alhaisen riskin omaavia rahamarkkinainstrumentteja.
Emoyhtiö Olvi Oyj:llä on käytettävissä 50 miljoonan euron yritystodistusohjelma, jolla lyhytaikainen tarve
maksuvalmiuden varmistamiseksi voidaan turvata nopeasti ja kustannustehokkaasti. Olvi Oyj:llä ei ollut
tilinpäätösvaiheessa yritystodistusohjelmalla nostettua lyhytaikaista lainaa. Lyhyen aikavälin maksuvalmiuden
varmistamiseksi käyttöpääomaa seurataan säännöllisesti ja käyttöpääomaan sitoutuneen rahan määrää pyritään
vähentämään. Saamisten ja varastojen kiertonopeuksien seuraaminen sekä luotonvalvonnan tehokkuus ovat
avainasioita.
Konsernilla oli 31.12.2024 rahavaroja 50 751 tuhatta euroa (vuonna 2023 31 458 tuhatta euroa). Rahavaroista 17,9
miljoonaa euroa kohdistuu Valko-Venäjän segmenttiin (7,1 miljoonaa euroa 2023). Rahavarojen käyttöön maan
ulkopuolella sisältyy epävarmuutta. Konsernin maksuvalmius tilinpäätösajankohtana oli hyvä. Current ratio 31.12.2024
oli 1,4 (1,3 vuonna 2023).
Liitetiedossa 18. Rahoitusvelat on esitetty rahoitusvelkojen maturiteettijakaumat.
IV Pääomariskin hallinta
Olvi-konsernin pitkän aikavälin tavoitteena on tuottaa mahdollisimman suuri lisäarvo sijoitetulle pääomalle, ottaen
kuitenkin huomioon eri sidosryhmien konserniin kohdistamat odotukset ja yhtiön pitkäjänteisen kehittämisen.
Pääoman hallinnan perusperiaatteena on säilyttää Olvi-konsernin vahva taloudellinen asema ja varmistaa, et
konsernin rahoitustarpeet voidaan tyydyttää kustannustehokkaasti kriittisissäkin rahoitusmarkkinatilanteissa.
Tavoitteena on myös optimaalisen pääomarakenteen säilyttäminen pääomakustannusten hallitsemiseksi ja
alentamiseksi.
Pääomarakenteen säilyttämiseksi tai muuttamiseksi konserni voi muuttaa osakkeenomistajille maksettavien
osinkojen määrää, palauttaa pääomaa osakkeenomistajille, laskea liikkeeseen uusia osakkeita, ostaa omia osakkeita
ja mitätöidä ne tai myydä omaisuutta vähentääkseen velkojaan. Pääomarakennetta seurataan omavaraisuusasteen
ja velkaantumisasteen (gearing) avulla. Olvi-konsernin omavaraisuusaste 31.12.2024 oli 60,3 (59,0) prosenttia ja
velkaantumisaste -12,4 (-8,5) prosenttia. Tällä hetkellä konsernissa ei ole olennaista ulkopuolista rahoitusta ja
investoinnit sekä osingot on maksettu kassavirralla.
20. Ostovelat ja muut velat
1 000 EUR 2024 2023 PitkäaikaisetSaadut ennakot 232 219Siirtovelat 561 563Yhteensä 793 782LyhytaikaisetOstovelat 75 997 68 252Siirtovelat 32 799 31 989Muut velat 78 320 78 510Yhteensä 187 116 178 751
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät liittyvät jälkihyvitteisiin ja palkanmaksuvelvoitteisiin sekä asiakkaiden
käytössä oleviin kierrätettävien päällysteiden lunastusvelvollisuuteen. Muut velat sisältävät muun muassa välillisiin
veroihin liittyviä jaksotuksia. Ostovelat ja muut velat erääntyvät 12 kuukauden kuluessa ja niiden käyvät arvot
vastaavat niiden tasearvoja.
102OLVI OYJ
OSTOVELAT VALUUTOITTAIN
1 000 EUR/VAL 2024 2023VAL EUR VAL EUREUR 65 160 65 160 59 319 59 319USD 87 84 97 88BYN 25 687 7 087 21 855 6 180GBP 26 31 14 16RUB 93 565 823 46 512 472CHF 0 0 71 77DKK 20 968 2 812 15 655 2 100SEK 4 0 4 0
21. Varaukset, vakuudet ja vastuusitoumukset
LAADINTAPERIAATTEET
Varaus kirjataan taseeseen, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena olemassa oikeudellinen
tai tosiasiallinen velvoite ja on todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää taloudellista suoritusta tai
aiheuttaa taloudellisen menetyksen, ja velvoitteen suuruus on arvioitavissa luotettavasti. Jos osasta velvoitetta on
mahdollista saada korvaus joltakin kolmannelta osapuolelta, korvaus kirjataan erilliseksi omaisuuseräksi, mutta vasta
siinä vaiheessa, kun korvauksen saaminen on käytännössä varmaa. Varaukset arvostetaan velvoitteen kattamiseksi
vaadittavien menojen nykyarvoon.
Tappiollisista sopimuksista kirjataan varaus, kun velvoitteiden täyttämiseksi vaadittavat välttämättömät
menot ylittävät sopimuksesta saatavat hyödyt. Ympäristövelvoitteista kirjataan varaus silloin, kun konsernilla
on ympäristölainsäädännön ja konsernin ympäristövastuuperiaatteiden perusteella velvoite, joka liittyy
tuotantolaitoksen käytöstä poistamiseen, ympäristövahingon korjaamiseen tai laitteiston paikasta toiseen
siirtämiseen.
TASEEN ULKOPUOLISET VASTUUT1 000 EUR 2024 2023 Ei-purettavissa olevien muiden vuokrasopimusten perusteella maksettavat vähimmäisvuokrat: Yhden vuoden kuluessa 998 1 300Yli yhden vuoden, mutta alle viiden vuoden kuluessa 482 1 254Yhteensä 1 480 2 554
1 000 EUR 2024 2023 Annetut pantit ja vastuusitoumuksetOmasta puolesta 3 170 3 268Muut vastuut 67 567
EHDOLLISET VELAT
Vuoden 2024 tilinpäätökseen ei sisälly ehdollisia velkoja.
22. Tytär-, osakkuus- ja yhteisyritykset
OMISTUSOSUUDET 2024 JA 2023: Konsernin Konsernin Osuus äänivallasta Osuus äänivallasta omistusosuus 2024omistusosuus 202320242023(%)(%)(%)(%)Emoyhtiö Olvi Oyj, Iisalmi, SuomiAS A. Le Coq, Tartto, Viro 100,00 100,00 100,00 100,00AS Karme, Karksi vald, Viro 49,00 49,00 49,00 49,00Verska Mineraalvee OÜ, Värska vald, Viro 20,00 20,00 20,00 20,00A/S Cēsu Alus, Cēsis, Latvia 99,88 99,88 99,88 99,88SIA Piebalgas Alus, Latvia 99,88 99,88 99,88 99,88AB Volfas Engelman, Kaunas, Liettua 99,67 99,67 99,67 99,67UAB Uniqa, Liettua 99,67 99,67 99,67 99,67UAB Alaus Pinta, Liettua 99,67 99,67 99,67 99,67OAO Lidskoe Pivo, Lida, Valko-Venäjä 96,36 96,36 96,36 96,36Trade House Lidskoe Pivo, Valko-Venäjä 96,36 96,36 96,36 96,36Servaali Oy, Helsinki, Suomi 100,00 100,00 100,00 100,00Servaali Sweden AB, Tukholma, Ruotsi 100,00 100,00 100,00 100,00Helsingin tislaamo Oy / Helsinki Distilling Company Ltd, Helsinki, Suomi 100,00 100,00 100,00 100,00Helsingin tislaamoravintola Oy, Helsinki, Suomi 100,00 100,00 100,00 100,00Arctic Silence Oy, Suomi 50,00 50,00 50,00 50,00A/S Bryggeriet Vestfyen, Assens, Tanska 100,00 100,00 100,00 100,00A/S Dansk Coladrik, Tanska 100,00 95,81 100,00 95,81
Osuus Arctic Silence Oy:ssä käsitellään yhteisyrityksenä, sillä toimijoilla on yhtiössä yhteinen määräysvalta.
KONSERNIRAKENTEEN MUUTOKSET
A/S Bryggeriet Vestfyen lunasti tilikauden aikana loput 4,19 prosenttia A/S Dansk Coladrik -yhtiön osakekannasta.
Tilikauden lopussa A/S Dansk Coladrik fuusioitui A/S Bryggeriet Vestfyen -yhtiöön.
103OLVI OYJ
TIEDOT KONSERNIN OSAKKUUS- JA YHTEISYRITYKSISTÄ
1 000 EUR 2024 2023 OsakkuusyrityksetAS Karme, Karksi vald, ViroVarat 131 117Velat 23 18Liikevaihto 97 82Tilikauden voitto/tappio 75 64Verska Mineraalvee OÜ, Värska vald, ViroVarat 1 075 1 192Velat 370 359Liikevaihto 1 516 1 274Tilikauden voitto/tappio 78 67YhteisyrityksetArctic Silence Oy, SuomiVarat 100 100Velat 0 0Liikevaihto 0 0Tilikauden voitto/tappio 0 0
Olvi-konserni tekee myynti- ja valmistusyhteistyötä osakkuusyritysten kanssa.
OSUUDET OSAKKUUS- JA YHTEISYRITYKSISSÄ
Osuudet pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltävissä yhteisöissä 2024 2023 Hankintameno 1.1. 1 032 1 025 Osuus pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltävien yhteisöjen tuloksesta 52 45 Saadut osingot -72 -38 Hankintameno 31.12. 1 012 1 032 Kirjanpitoarvo 1.1. 1 032 1 025 Kirjanpitoarvo 31.12. 1 012 1 032
23. Lähipiiritapahtumat
Konsernin lähipiiriin kuuluvat konsernin tytär-, osakkuus- ja yhteisyritykset sekä johdon avainhenkilöinä hallitus,
toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsenet sekä heidän läheiset perheenjäsenensä ja yrityskytköksensä.
LÄHIPIIRIN KANSSA TOTEUTUNEET LIIKETOIMET SEKÄ LÄHIPIIRISAAMISET JA -VELAT
Osakkuusyritysten kanssa toteutuneet liiketoimet sekä lähipiirisaamiset ja -velat tilikausina 2024 ja 2023 ovat
seuraavat:
1 000 EUR 2024 2023 Myynnit 481 435Ostot 1 454 1 260Saamiset 71 35Velat 167 112
Liiketoimet osakkuusyhtiöiden kanssa ovat osa normaalia liiketoimintaa ja ne ovat tapahtuneet markkinaehtoisesti.
Tarkemmat tiedot osakkuusyrityksistä on esitetty liitetiedossa 22. Tytär-, osakkuus- ja yhteisyritykset.
Lisätietoa hallituksen sekä toimitusjohtajan ja muun johtoryhmän palkitsemisesta löytyy liitetiedosta 5. Työsuhde-
etuuksista aiheutuvat kulut, henkilöstö sekä osakeperusteiset maksut. Johdolle ei ole myönnetty lainoja.
24. Raportointikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat
Raportointikauden päättymispäivän jälkeisiä olennaisia tapahtumia ei ole.
104OLVI OYJ
Emoyhtiön tilinpäätös (FAS)
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMA
EUR Liitetieto 2024 2023
Bruttotuotot 535 912 799,66 543 430 021,40
Valmisteverot ja muut vähennyserät -324 036 570,39 -342 454 588,37
LIIKEVAIHTO 1 211 876 229,27 200 975 433,03
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen lisäys (+)/vähennys (-) -525 893,49 1 669 652,12
Liiketoiminnan muut tuotot 2 6 111 993,17 6 142 772,33
Materiaalit ja palvelut 3 101 982 108,12 110 296 146,16
Henkilöstökulut 4 28 411 013,53 25 789 070,85
Poistot ja arvonalentumiset 8 10 927 038,02 10 870 334,92
Liiketoiminnan muut kulut 9 50 715 366,75 44 340 196,34
LIIKEVOITTO 25 426 802,53 17 492 109,21
Rahoitustuotot ja -kulut 10 25 347 471,28 28 770 961,72
VOITTO ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA 50 774 273,81 46 263 070,93
Tilinpäätössiirrot 11 -2 286 028,52 -1 171 671,27
Tuloverot 12 -5 825 611,99 -4 026 752,12
TILIKAUDEN VOITTO 42 662 633,30 41 064 647,54
EMOYHTIÖN TASE
EUR Liitetieto 2024 2023
VASTAAVAA
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat hyödykkeet 13 3 440 455,68 3 315 385,65
Aineelliset hyödykkeet 13 105 124 615,14 92 332 901,01
Osuudet saman konsernin yrityksissä 14 109 004 478,70 100 914 559,42
Muut sijoitukset 14 501 147,08 651 049,54
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ 218 070 696,60 197 213 895,62
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Vaihto-omaisuus 16 11 641 548,64 12 163 823,58
Pitkäaikaiset saamiset 17 51 726 460,20 50 748 833,71
Lyhytaikaiset saamiset 17 58 411 890,82 64 226 620,54
Rahat ja pankkisaamiset 17 493 096,79 15 155 790,12
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ 139 272 996,45 142 295 067,95
VASTAAVAA YHTEENSÄ 357 343 693,05 339 508 963,57
VASTATTAVAA
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 20 758 808,00 20 758 808,00
Ylikurssirahasto 856 975,83 856 975,83
Vararahasto 126 981,88 126 981,88
Edellisten tilikausien voitto 121 977 929,48 105 664 494,96
Tilikauden voitto 42 662 633,30 41 064 647,54
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 18 186 383 328,49 168 471 908,21
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ 19 40 868 899,50 40 782 870,98
VIERAS PÄÄOMA
Pitkäaikainen vieras pääoma 12 617 496,22 15 617 496,22
Lyhytaikainen vieras pääoma 117 473 968,84 114 636 688,16
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ 20 130 091 465,06 130 254 184,38
VASTATTAVAA YHTEENSÄ 357 343 693,05 339 508 963,57
105OLVI OYJ
EMOYHTIÖN RAHAVIRTALASKELMA
EUR Liitetieto 2024 2023
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden voitto 42 662 633,30 41 064 647,54
Oikaisut:
Suunnitelman mukaiset poistot ja arvonalentumiset 8 10 927 038,02 10 870 334,92
Rahoitustuotot ja -kulut 10 -25 403 540,59 -29 154 978,56
Muut oikaisut 8 403 357,42 2 169 938,00
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta 36 589 488,15 24 949 941,90
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien myynti- ja muiden saamisten lisäys (-)/vähennys (+) *) 5 810 929,67 -18 226 122,01
Vaihto-omaisuuden lisäys (-)/vähennys (+) 522 274,94 -1 141 330,51
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+)/vähennys (-) -1 211 413,90 -6 928 538,30
Maksetut korot -1 118 785,21 -1 066 993,21
Saadut korot 1 888 505,67 1 767 918,98
Saadut osingot 23 092 662,43 22 297 366,03
Maksetut verot -6 100 840,51 -4 312 039,50
Liiketoiminnan rahavirta (A) 59 472 821,24 17 340 203,38
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -19 871 829,46 -10 079 636,02
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot 50 194,96 47 430,87
Investoinnit muihin sijoituksiin 0,00 -2 736 691,00
Investointien rahavirta (B) -19 821 634,50 -12 768 896,15
Rahoituksen rahavirta
Lainojen takaisinmaksut -3 000 000,00 -4 000 000,00
Maksetut osingot -24 840 125,05 -24 825 306,09
Omien osakkeiden hankinta (-)/myynti (+) 0,00 -470 348,36
Pitkäaikaisten lainasaamisten lisäys (-)/ vähennys (+) -9 473 755,02 1 284 314,00
Rahoituksen rahavirta (C) -37 313 880,07 -28 011 340,45
Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) (A+B+C) 2 337 306,67 -23 440 033,22
Rahavarat 1.1. 15 155 790,12 38 595 823,70
Rahavarat 31.12. 17 493 096,79 15 155 790,12
Rahavarojen muutos 2 337 306,67 -23 440 033,22
*
)
Käyttöpääomaa 2023 heikensi emoyhtiön vuoden 2023 alussa tekemä päätös siirtyä myyntisaamisten factoringrahoituksesta muihin
lyhytaikaisen rahoituksen muotoihin.
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
Laadintaperiaatteet
Olvi Oyj:n tilikausi on 1.1.–31.12. Tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain ja -asetuksen sekä muiden tilinpäätöksen
laatimista koskevien säädösten mukaisesti (FAS). Tilinpäätös esitetään euroissa.
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet on merkitty taseeseen välittömään hankintamenoon vähennettynä tehdyillä
suunnitelman mukaisilla poistoilla sekä mahdollisilla arvonalennuksilla. Aineettomista ja aineellisista hyödykkeistä
tehdään poistosuunnitelman mukaiset tasapoistot, jotka perustuvat käyttöomaisuushyödykkeiden arvioituun
taloudelliseen vaikutusaikaan.
Poistoajat ovat:
Kehittämismenot 6 vuotta
Tavaramerkit 10 vuotta
Muu aineeton käyttöomaisuus 5 vuotta
Rakennukset ja rakennelmat 10–30 vuotta
Tehdaskoneet ja laitteet 15–20 vuotta
Kierrätettävät päällysteet 5–20 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet 5 vuotta
VAIHTO-OMAISUUS
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan todennäköiseen luovutushintaan. Hankintameno
määritetään raaka- ja tarveaineiden sekä ostotuotteiden osalta painotetun keskihinnan menetelmällä. Valmiiden
ja keskeneräisten tuotteiden hankintameno perustuu standardikustannushintaan. Standardikustannushintaan
luetaan raaka-aineet, välittömistä työsuorituksista johtuvat menot, muut välittömät menot sekä osuus valmistuksen
muuttuvista ja kiinteistä menoista. Hankintamenoa alempi todennäköinen luovutushinta on tavanomaisessa
liiketoiminnassa saatava arvioitu myyntihinta, josta on vähennetty arvioidut tuotteen valmiiksi saattamiseen
tarvittavat menot ja myynnistä johtuvat menot.
OMAT OSAKKEET
Hankitut omat osakkeet kirjataan edellisten tilikausien kertyneiden voittovarojen vähennykseksi. Omien osakkeiden
hankinnan arvopäivänä käytetään todellista kaupantekopäivää.
LIIKEVAIHTO
Liikevaihtona esitetään tuotteiden ja palveluiden myynnistä saadut vastikkeet käypään arvoon arvostettuina
välillisillä veroilla, alennuksilla ja valuuttamääräisen myynnin kurssieroilla oikaistuina. Juomien ja juomatuotteiden
myynti tuloutetaan sillä ajan hetkellä, kun Olvi on toimittanut tuotteet asiakkaalle asiakkaan kanssa sovittuun
paikkaan ja tuotteiden määräysvalta on siirtynyt asiakkaalle.
106OLVI OYJ
TUTKIMUS- JA KEHITTÄMISMENOT
Tutkimus- ja kehittämismenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluiksi.
ELÄKEKULUT
Henkilöstön lakisääteinen eläketurva on järjestetty lainmukaisella TyEL-vakuutuksella ulkopuolisessa
eläkevakuutusyhtiössä. Eläkevakuutusmaksut on jaksotettu vastaamaan tilinpäätöksen suoriteperusteisia palkkoja.
OSAKEKANNUSTINJÄRJESTELY
Olvi Oyj:llä on osakekannustinjärjestelyjä, joiden piirissä oleville henkilöille maksetaan palkkiot Olvi Oyj:n A-osakkeina
ja osittain rahana. Osakepalkkiojärjestelmän osakkeiden vaikutus kirjataan voittovarojen vähennykseksi ja
rahana maksettu osuus tuloksen kautta kannustinohjelman päättymishetkenä. Konsernitilinpäätöksen liitteessä
5. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, henkilöstö sekä osakeperusteiset maksut on esitetty tarkemmin
palkitsemisjärjestelmien periaatteet.
VUOKRASOPIMUKSET
Vuokrasopimuksiin liittyvät kulut on kirjattu tuloslaskelmaan liiketoiminnan muihin kuluihin. Jäljellä olevat
vuokravastuut esitetään tilinpäätöksessä taseen ulkopuolisina vastuina. Vuokratuotot, kun yhtiö toimii
vuokranantajana, kirjataan liikevaihtoon.
TULOVEROT
Tuloslaskelman verokulu sisältää tilikauden verotettavaan tulokseen perustuvat tuloverot, aikaisempien tilikausien
verojen oikaisut sekä laskennallisen veron muutoksen.
LASKENNALLISET VEROSAAMISET TAI -VELAT
Laskennallinen verovelka tai -saaminen on laskettu verotuksen ja tilinpäätöksen välisille väliaikaisille eroille käyttäen
tilinpäätöshetkellä vahvistettua seuraavien vuosien verokantaa. Taseeseen sisältyy laskennallinen verovelka
kokonaisuudessaan ja laskennallinen verosaaminen arvioidun todennäköisen saamisen suuruisena.
JOHDANNAISSOPIMUKSET
Emoyhtiön mahdolliset johdannaissopimukset koostuvat koronvaihtosopimuksista ja hyödykejohdannaisista, jotka
arvostetaan käypään arvoon. Käyvän arvon muutokset kirjataan tuloslaskelman materiaaleihin ja palveluihin sekä
rahoituseriin.
ULKOMAANRAHAN MÄÄRÄISET ERÄT
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu tilikauden aikana tapahtumapäivän kurssiin
ja tilinpäätöshetkenä olevat ulkomaanrahan määräiset saamiset ja velat on arvostettu tilinpäätöspäivän keskikurssiin.
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ
Tilinpäätössiirtoja on poistoeron muutos. Suunnitelman mukaisten ja kirjanpidollisten poistojen erotuksen muutos
esitetään tilinpäätössiirtona tuloslaskelmassa, ja suunnitelman mukaisten ja kirjanpidollisten poistojen kertynyt
erotus esitetään taseessa tilinpäätössiirtojen kertymänä.
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMAN LIITETIEDOT
1. Liikevaihto markkina-alueittain
EUR 2024 2023
Suomi 208 202 538,18 197 671 997,61
Venäjä 0,00 0,00
Viro 2 902 336,34 2 648 990,46
Muu vienti 771 354,75 654 444,96
Yhteensä 211 876 229,27 200 975 433,03
2. Liiketoiminnan muut tuotot
EUR 2024 2023
Käyttöomaisuuden myyntivoitot 134 711,13 7 694,79
Muut 5 977 282,04 6 135 077,54
Yhteensä 6 111 993,17 6 142 772,33
3. Materiaalit ja palvelut
EUR 2024 2023
Aineet ja tarvikkeet (tavarat):
Ostot tilikauden aikana 101 964 801,46 110 824 467,77
Varaston muutos 17 306,66 -528 321,61
Yhteensä 101 982 108,12 110 296 146,16
4. Henkilöstökulut
EUR 2024 2023
Palkat ja palkkiot 23 626 129,52 21 316 846,63
Eläkekulut 4 031 178,52 3 553 693,27
Muut henkilösivukulut 753 705,49 918 530,95
Yhteensä 28 411 013,53 25 789 070,85
107OLVI OYJ
5. Johdon palkat ja palkkiot
EUR 2024 2023
Toimitusjohtaja 612 995,07 357 962,00
Hallituksen puheenjohtaja 100 650,00 92 500,00
Muut hallituksen jäsenet 248 250,00 165 400,00
Yhteensä 961 895,07 615 862,00
6. Henkilökunta keskimäärin tilikaudella
2024 2023
Toimihenkilöt 219 208
Työntekijät 190 189
Yhteensä 409 397
7. Tilintarkastuskulut
EUR 2024 2023
Yhtiökokouksen valitsema tilintarkastusyhteisö
Tilintarkastuspalkkiot 111 441,81 120 388,00
Muut palvelut 50 778,38 13 804,86
Yhteensä 162 220,19 134 192,86
8. Poistot ja arvonalentumiset
EUR 2024 2023
Poistot ja arvonalentumiset aineellisista ja aineettomista hyödykkeistä 10 927 038,02 10 870 334,92
Yhteensä 10 927 038,02 10 870 334,92
9. Liiketoiminnan muut kulut
EUR 2024 2023
Myyntirahdit 18 287 264,42 16 531 991,75
Markkinoinnin ja myynnin kulut 8 039 453,45 6 331 812,02
Muut liiketoiminnan kulut 24 388 648,88 21 476 392,57
Yhteensä 50 715 366,75 44 340 196,34
10. Rahoitustuotot ja -kulut
EUR 2024 2023
Osinkotuotot saman konsernin yrityksiltä 22 551 285,46 26 569 776,01
Tuotot pitkäaikaisista sijoituksista 3 466,82 8 839,50
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä 3 515 794,61 3 307 561,20
Muilta 535 335,97 367 390,12
Yhteensä 4 051 130,58 3 674 951,32
Osinkotuotot sekä muut korko- ja rahoitustuotot yhteensä 26 605 882,86 30 253 566,83
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille 774 404,02 801 530,46
Muille 484 007,56 681 074,65
Korkokulut ja muut rahoituskulut yhteensä 1 258 411,58 1 482 605,11
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä 25 347 471,28 28 770 961,72
11. Tilinpäätössiirrot
EUR 2024 2023
Suunnitelman mukaisten ja verotuksessa tehtyjen poistojen erotus 86 028,52 1 171 671,27
Annetut konserniavustukset 2 200 000,00 0,00
Yhteensä 2 286 028,52 1 171 671,27
12. Tuloverot
EUR 2024 2023
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta 5 477 914,93 3 587 286,77
Edellisten tilikausien verot 0,00 5 555,18
Muut välittömät verot 352 496,53 437 077,80
Laskennallisen veron muutos -4 799,47 -3 167,63
Yhteensä 5 825 611,99 4 026 752,12
108OLVI OYJ
EMOYHTIÖN TASEEN LIITETIEDOT
13. Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat
hyödykkeet
Ennakkomaksut
aineettomista
hyödykkeistä Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 29 521 645,42 156 120,00 29 677 765,42
Lisäykset 856 437,87 446 298,07 1 302 735,94
Siirrot erien välillä 550 388,07 -550 388,07 0,00
Hankintameno 31.12.2024 30 928 471,36 52 030,00 30 980 501,36
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 26 362 379,77 0,00 26 362 379,77
Poistot 1 177 665,91 0,00 1 177 665,91
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 27 540 045,68 0,00 27 540 045,68
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 3 159 265,65 156 120,00 3 315 385,65
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 3 388 425,68 52 030,00 3 440 455,68
Aineelliset hyödykkeet
Maa- ja
vesialueet Rakennukset Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut
ja keskeneräiset
hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 1 245 802,85 57 361 062,68 173 993 899,99 12 201 041,72 376 946,81 245 178 754,05
Lisäykset 0,00 530 594,80 2 462 266,73 933 933,33 18 698 870,65 22 625 665,51
Vähennykset 0,00 -17 470,33 -81 101,64 -86 953,49 0,00 -185 525,46
Siirrot erien välillä 0,00 133 995,05 1 437 758,99 0,00 -1 571 754,04 0,00
Hankintameno 31.12.2024 1 245 802,85 58 008 182,20 177 812 824,07 13 048 021,56 17 504 063,42 267 618 894,10
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.1.2024 0,00 29 774 559,51 119 513 316,29 3 557 977,24 0,00 152 845 853,04
Poistot 0,00 1 496 174,17 7 634 879,57 618 318,37 0,00 9 749 372,11
Vähennysten kertyneet poistot 0,00 -8 164,80 -56 773,12 -36 008,27 0,00 -100 946,19
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 31.12.2024 0,00 31 262 568,88 127 091 422,74 4 140 287,34 0,00 162 494 278,96
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 1 245 802,85 27 586 503,17 54 480 583,70 8 643 064,48 376 946,81 92 332 901,01
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 1 245 802,85 26 745 613,32 50 721 401,33 8 907 734,22 17 504 063,42 105 124 615,14
31.12.2024 31.12.2023
Tuotantotoimintaan liittyvien koneiden ja laitteiden tasearvo 45 914 591,55 49 780 439,65
14. Sijoitukset
EUR
Osuudet
konserniyrityksissä Muut osuudet
Sijoitukset
yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 100 914 559,42 666 720,95 101 581 280,37
Lisäykset 8 089 919,28 106 942,34 8 196 861,62
Vähennykset 0,00 -256 844,80 -256 844,80
Hankintameno 31.12.2024 109 004 478,70 516 818,49 109 521 297,19
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 0,00 15 671,41 15 671,41
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 0,00 15 671,41 15 671,41
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 100 914 559,42 651 049,54 101 565 608,96
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 109 004 478,70 501 147,08 109 505 625,78
15. Tytäryhtiöt
Emoyhtiön
omistusosuus 2024
(%)
Emoyhtiön
omistusosuus 2023
(%)
AS A. Le Coq, Tartto, Viro 100,00 100,00
AS Karme, Karksi vald, Viro 0,00 0,00
Verska Mineraalvee OÜ, Värska vald, Viro 0,00 0,00
A/S Cēsu Alus, Cēsis, Latvia 99,88 99,88
SIA Piebalgas Alus, Latvia 99,88 99,88
AB Volfas Engelman, Kaunas, Liettua 99,67 99,67
UAB Uniqa, Liettua 99,67 99,67
UAB Alaus Pinta, Liettua 99,67 99,67
OAO Lidskoe Pivo, Lida, Valko-Venäjä 96,36 96,36
Trade House Lidskoe Pivo, Valko-Venäjä 96,36 96,36
Servaali Oy, Helsinki, Suomi 100,00 100,00
Servaali Sweden AB, Tukholma, Ruotsi 100,00 100,00
Helsingin tislaamo Oy / Helsinki Distilling Company Ltd, Helsinki, Suomi 100,00 100,00
Helsingin tislaamoravintola Oy, Helsinki, Suomi 100,00 100,00
Arctic Silence Oy, Helsinki, Suomi 50,00 50,00
A/S Bryggeriet Vestfyen, Assens, Tanska 100,00 100,00
A/S Dansk Coladrik, Tanska 100,00 95,81
A/S Bryggeriet Vestfyen lunasti tilikauden aikana loput 4,19 prosenttia A/S Dansk Coladrik -yhtiön osakekannasta.
Tilikauden lopussa A/S Dansk Coladrik fuusioitui A/S Bryggeriet Vestfyen -yhtiöön.
109OLVI OYJ
16. Vaihto-omaisuus
EUR 2024 2023
Aineet ja tarvikkeet 3 934 951,35 3 952 894,88
Keskeneräiset tuotteet 1 560 848,66 1 494 869,71
Valmiit tuotteet / tavarat 6 145 748,63 6 716 058,99
Yhteensä 11 641 548,64 12 163 823,58
17. Saamiset
EUR 2024 2023
Pitkäaikaiset saamiset
Lainasaamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä 48 079 951,03 47 139 982,38
Lainasaamiset muilta kuin konserniyrityksiltä 399 999,92 300 000,00
Vakuudeksi annetut talletukset 226 098,08 100 659,68
Laskennalliset verosaamiset 11 285,01 6 485,54
Siirtosaamiset 3 009 126,16 3 201 706,11
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä 51 726 460,20 50 748 833,71
Lyhytaikaiset saamiset
Saamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä
Myyntisaamiset 941 953,24 2 251 567,13
Osinko- ja muut saamiset 1 003 015,84 1 535 695,73
Saamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä yhteensä 1 944 969,08 3 787 262,86
Saamiset muilta kuin konserniyrityksiltä
Myyntisaamiset 52 376 908,19 56 936 449,92
Muut saamiset 204 921,47 14 728,88
Siirtosaamiset 3 885 092,08 3 488 178,88
Saamiset muilta kuin konserniyrityksiltä yhteensä 56 466 921,74 60 439 357,68
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 58 411 890,82 64 226 620,54
Saamiset yhteensä 110 138 351,02 114 975 454,25
EUR 2024 2023
Siirtosaamiset
Tuloverosaaminen 440 503,98 170 074,93
Valmisteverosaaminen 527 216,16 988 174,49
Jälkihyvite-ennakot 453 755,07 266 007,32
Muut siirtosaamiset 2 463 616,87 2 063 922,14
Siirtosaamiset yhteensä 3 885 092,08 3 488 178,88
Laskennalliset verosaamiset
Laskennalliset verosaamiset 1.1. 6 485,54 14 093,91
Laskennallisen veron muutos 4 799,47 -7 608,37
Laskennalliset verosaamiset 31.12. 11 285,01 6 485,54
Lainasaamiset konserniyhtiöiltä ovat vakuudettomia ja vuosittain uusittavia. Korkotaso määräytyy markkinaehtoisesti
ulkopuolisen palveluntarjoaman tekemän luottoluokituksen perusteella.
18. Oma pääoma
EUR 2024 2023
Osakepääoma 1.1. 20 758 808,00 20 758 808,00
Osakepääoma 31.12. 20 758 808,00 20 758 808,00
Ylikurssirahasto 1.1. 856 975,83 856 975,83
Ylikurssirahasto 31.12. 856 975,83 856 975,83
Vararahasto 1.1. ja 31.12. 126 981,88 126 981,88
Edellisten tilikausien voitto 1.1. 146 729 142,50 130 977 808,84
Osingonjako -24 832 248,00 -24 818 454,00
Omien osakkeiden hankinta 0,00 -604 398,36
Omien osakkeiden liikkeeseenlasku henkilöstölle 81 034,98 109 538,48
Edellisten tilikausien voitto 31.12. 121 977 929,48 105 664 494,96
Tilikauden voitto 42 662 633,30 41 064 647,54
Oma pääoma yhteensä 186 383 328,49 168 471 908,21
110OLVI OYJ
Jakokelpoinen vapaa oma pääoma 2024 2023
Edellisten tilikausien voitto 121 977 929,50 105 664 494,96
Tilikauden voitto 42 662 633,30 41 064 647,54
Yhteensä 164 640 562,80 146 729 142,50
Tilikauden lopussa Olvi Oyj:n omistamien omien osakkeiden lukumäärä oli 21 714 (28 692) ja niiden hankintahinta
yhteensä 657 779,32 euroa (880 762,53 euroa).
OLVI OYJ:N OSAKEPÄÄOMA JAKAUTUU OSAKELAJEITTAIN SEURAAVASTI:
2024 2023
Kpl EUR Ääniä Kpl EUR Ääniä
K-sarja (20 ääntä/osake), rekisteröity 3 732 256 3 732 256 74 645 120 3 732 256 3 732 256 74 645 120
K-osakkeet yhteensä 3 732 256 3 732 256 74 645 120 3 732 256 3 732 256 74 645 120
A-sarja (1 ääni/osake), rekisteröity 16 989 976 17 026 552 16 989 976 16 989 976 17 026 552 16 989 976
A-osakkeet yhteensä 16 989 976 17 026 552 16 989 976 16 989 976 17 026 552 16 989 976
Yhteensä 31.12. 20 722 232 20 758 808 91 635 096 20 722 232 20 758 808 91 635 096
Ääniä / A-sarjan osake 1
Ääniä / K-sarjan osake 20
Rekisteröity osakepääoma 31.12.2024 oli yhteensä 20 758 808,00 euroa.
Olvi Oyj:n osakkeille maksettiin osinkoa 1,20 euroa/osake vuodelta 2023 (1,20 euroa/osake vuodelta 2022), yhteensä
24,8 (24,8) miljoonaa euroa. Osinko maksettiin kahdessa erässä. Ensimmäinen erä 0,60 euroa osakkeelta maksettiin
18.4.2024. Toinen erä 0,60 euroa osakkeelta maksettiin 3.9.2024. Sekä K- että A-sarjan osakkeilla on sama oikeus
osinkoon. Yhtiöjärjestykseen sisältyy K-sarjan osakkeita koskeva lunastuslauseke.
19. Tilinpäätössiirtojen kertymä
Tilinpäätössiirtojen kertymä muodostuu kertyneestä poistoerosta sekä annetusta konserniavustuksesta.
20. Vieras pääoma
EUR 2024 2023
Pitkäaikainen vieras pääoma
Muut velat 44 544,22 44 544,22
Yhteensä 44 544,22 44 544,22
Velat samaan konserniin kuuluville yrityksille
Muut velat 12 572 952,00 15 572 952,00
Yhteensä 12 572 952,00 15 572 952,00
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä 12 617 496,22 15 617 496,22
Lyhytaikainen vieras pääoma
Ostovelat 36 871 453,28 33 328 523,59
Siirtovelat 16 780 742,01 15 733 098,44
Muut velat 60 478 992,19 62 308 137,16
Yhteensä 114 131 187,48 111 369 759,19
Velat samaan konserniin kuuluville yrityksille
Muut velat 3 000 000,00 3 000 000,00
Ostovelat 342 781,36 266 928,97
Yhteensä 3 342 781,36 3 266 928,97
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä 117 473 968,84 114 636 688,16
Vieras pääoma yhteensä 130 091 465,06 130 254 184,38
Siirtovelat
Henkilöstökuluvaraukset 6 946 422,19 5 973 768,03
Tuloverovelka 0,00 0,00
Kiertävien juomapakkausten siirtovelat 7 341 372,83 7 056 857,88
Vuosihyvitevelat 651 001,16 1 457 640,56
Muut siirtovelat 1 841 945,78 1 244 831,97
Siirtovelat yhteensä 16 780 741,96 15 733 098,44
Korottomien velkojen määrä 31.12. 114 488 968,79 111 651 688,13
Velat, jotka erääntyvät myöhemmin kuin viiden vuoden kuluttua:
Lainat rahoituslaitoksilta ja muut lainat 29 544,22 29 544,22
Muut siirtovelat koostuvat pääosin matkalla olevista ostolaskuista.
111OLVI OYJ
21. Annetut vakuudet, vastuusitoumukset ja muut vastuut
EUR 2024 2023
Annetut pantit ja vastuusitoumukset
Omasta puolesta
Kiinnitykset maa-alueisiin ja rakennuksiin 1 345 503,00 1 336 170,00
Muut taseen ulkopuoliset vastuut
Vuokravastuut liikehuoneistoista ja tonteista 2 677 303,46 1 520 154,86
Muut vastuut 617 000,00 1 117 000,00
Annetut vakuudet, vastuusitoumukset ja muut vastuut yhteensä 4 639 806,46 3 973 324,86
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan kiinteistöinvestoinneista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä, jos kiinteistön
verollinen käyttö vähenee tarkistuskauden aikana. Vastuun enimmäismäärä on 2 154 203,22 euroa ja viimeinen
tarkistusvuosi on 2030.
Tilinpäätöshetkellä yhtiöllä oli yhteensä 30,0 miljoonan euron tililimiitti, joka oli 31.12.2024 kokonaan käyttämättä.
Lisäksi yhtiöllä on 5,0 miljoonaa euroa sitomatonta limiittiä, josta käytössä oli 1 325 636,83 euroa sekä yhteensä 20,0
miljoonaa euroa sitovia limiittejä, jotka olivat 31.12.2024 kokonaan käyttämättä.
Olvi Oyj:llä on käytettävissä 50,0 miljoonan euron yritystodistusohjelma. Olvi Oyj:llä ei ollut tilinpäätösvaiheessa
yritystodistusohjelmalla nostettua lyhytaikaista lainaa.
22. Leasingvastuut
EUR 2024 2023
Yhden vuoden kuluessa erääntyvät 385 715,49 225 093,62
Myöhemmin erääntyvät 420 095,82 193 848,89
Yhteensä 805 811,31 418 942,51
23. Johdannaissopimukset
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 Olvi Oyj:ssä ei ole voimassa olevia johdannaissopimuksia.
112OLVI OYJ
Emoyhtiö Olvi Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2024 olivat 164,6 (146,7) miljoonaa euroa, josta tilikauden voitto oli
42,7 (41,1) miljoonaa euroa.
Olvi Oyj:n hallitus esittää varsinaiselle yhtiökokoukselle voitonjakokelpoisten varojen käyttämistä seuraavasti:
osinkona jaetaan 1,30 (1,20) euroa vuodelta 2024 sekä K- että A-sarjan osakkeelle eli yhteensä 26,9 (24,8)
miljoonaa euroa. Osinko on 43,6 (64,9) prosenttia Olvi-konsernin osakekohtaisesta tuloksesta ja 43,6 (49,2)
prosenttia oikaistusta osakekohtaisesta tuloksesta.
Osinko maksetaan kahdessa erässä. Ensimmäinen erä 0,65 euroa osakkeelta maksetaan 30.4.2025
osakkeenomistajalle, joka on täsmäytyspäivänä 22.4.2025 merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön
osakasluetteloon. Toinen erä 0,65 euroa osakkeelta maksetaan 5.9.2025 osakkeenomistajalle, joka on
täsmäytyspäivänä 29.8.2025 merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon.
Olvin omille osakkeille ei makseta osinkoa.
emoyhtiön vapaaseen omaan pääomaan jätetään 137,7 miljoonaa euroa.
Hallituksen esitys voittoa koskeviksi toimenpiteiksi
TOIMINTAKERTOMUKSEN JA TILINPÄÄTÖKSEN ALLEKIRJOITUKSET
EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti laadittu konsernitilinpäätös
ja emoyhtiön Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti laadittu
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan sekä yrityksen että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten
kokonaisuuden varoista, vastuista, taloudellisesta asemasta sekä voitosta tai tappiosta. Toimintakertomuksessa
on todenmukaisen kuvan antava selostus yrityksen ja konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden
liiketoiminnan kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä ja muusta
yrityksen tilasta. Toimintakertomukseen sisältyvä kestävyysraportti on laadittu noudattaen kirjanpitolain 7 luvussa
tarkoitettuja kestävyysraportointistandardeja sekä taksonomia-asetuksen 8 artiklaa.
Iisalmessa 20. päivänä maaliskuuta 2025
Nora Hortling Lasse Heinonen
hallituksen puheenjohtaja hallituksen varapuheenjohtaja
Tarmo Noop Juho Nummela
hallituksen jäsen hallituksen jäsen
Päivi Paltola Christian Ståhlberg
hallituksen jäsen hallituksen jäsen
Patrik Lundell
toimitusjohtaja
113OLVI OYJ
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Oulussa 20. päivänä maaliskuuta 2025
KPMG Oy Ab
Tilintarkastusyhteisö
Heidi Hyry
KHT
114OLVI OYJ
Tilintarkastuskertomus
Olvi Oyj:n yhtiökokoukselle
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUS
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Olvi Oyj:n (y-tunnus
170318-9) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2024.
Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, laajan
tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista,
rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien
olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva
informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman,
rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, et
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä
sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa
käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-
tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja
taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa
olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien
säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset
vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun
lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa
noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti.
Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme
kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan
velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja
konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat
suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet
muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme
muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan
tietomme ja käsityksemme mukaan olleet Suomessa
noudatettavien, näitä palveluja koskevien
säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet
EU-asetuksen 537/2014 5 artiklan 1 kohdassa
tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme
muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 7.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet
lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut
soveltamamme olennaisuus. Olennaisuus on määritetty
perustuen ammatilliseen harkintaamme ja se ohjaa
tarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen
ja laajuuden määrittämisessä, sekä todettujen
virheellisyyksien vaikutusten arvioimisessa suhteessa
tilinpäätökseen kokonaisuutena. Olennaisuuden
taso perustuu arvioomme sellaisten virheellisyyksien
suuruudesta, joilla yksin tai yhdessä voisi kohtuudella
odottaa olevan vaikutusta tilinpäätöksen käyttäjien
tekemiin taloudellisiin päätöksiin. Olemme ottaneet
huomioon myös sellaiset virheellisyydet, jotka
laadullisten seikkojen vuoksi ovat mielestämme
olennaisia tilinpäätöksen käyttäjille.
Tilintarkastuksen kannalta
keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat
seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan
ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena
olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat
on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena
kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä
laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa,
emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan 2 kohdan
c alakohdan mukaiset merkittävät olennaisen
virheellisyyden riskit sisältyvät alla kuvattuihin
tilintarkastuksen kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon
riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän
on sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta
johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta
aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen
virheellisyyden riski.
115OLVI OYJ
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET SEIKAT KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN TILINTARKASTUKSESSA
Myyntituottojen tuloutus ja vuosialennukset (konsernitilinpäätöksen liitetieto 2)
Olvi Oyj -konsernin liikevaihto koostuu tuotteiden ja palveluiden
myynnistä. Konsernin tilikauden 2024 liikevaihto oli yhteensä 656,9
miljoonaa euroa.
Juomien ja juomatuotteiden myyntituotot kirjataan, kun asiakkaan
katsotaan saavan määräysvalta toimitettuihin tuotteisiin ja riskit ovat
siirtyneet asiakkaalle.
Myyntitapahtumiin liittyy usein vuosialennuksia. Ne vähennetään
myyntihetkellä kirjatusta myynnistä myyntisopimusehtojen
mukaisesti. Myyntihetkellä myynnistä vähennetään myös arvioidut
virheellisten tuotteiden palautukset.
Myyntitapahtumien suuresta määrästä sekä virheellisen
tuloutushetken ja vuosialennusten ajoittumiseen liittyvästä
virheellisyyden riskistä johtuen liikevaihdon tuloutus ja
vuosialennukset ovat tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka.
Olemme muodostaneet käsityksen liikevaihdon kirjausperusteista
ja käytännöistä sekä arvioineet konsernin tuloutusperiaatteita
suhteessa sovellettaviin IFRS-standardeihin.
Myyntituottojen tarkastuksessa olemme suorittaneet
aineistotarkastustoimenpiteitä ja analyyttisiä tarkastustoimenpiteitä.
Olemme suorittaneet analyyttisiä toimenpiteitä myyntituottoihin
ja alennuksiin sekä tarkastaneet myyntituottoja saatuihin
maksusuorituksiin. Tarkastukseen sisältyi myös ulkopuolisten
vahvistusten hankkimista ja vuosialennusten kirjausten vertaamista
myyntisopimusten mukaisiin ehtoihin.
Myynnin jaksottumista oikealle tilikaudelle olemme tarkastaneet
vertaamalla myyntilaskuja ja niiden toimitusehtoja tuloutushetkeen
sekä tarkastamalla tilikauden 2025 alun hyvityslaskuja.
Lisäksi olemme arvioineet liikevaihdon esittämiseen liittyvien
liitetietojen asianmukaisuutta.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET SEIKAT KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN TILINTARKASTUKSESSA
Liikearvon ja Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin arvostus (konsernitilinpäätöksen liitetiedot 11 ja 12)
Liikearvon tasearvo, yhteensä 22,2 miljoonaa euroa, on 6,8 %
suhteutettuna konsernin omaan pääomaan. Valko-Venäjän
liiketoimintasegmentin käypä arvo oli yhteensä 50,2 miljoonaa euroa,
segmenttiin ei kohdistu liikearvoa.
Liikearvo testataan mahdollisen arvonalentumisen varalta
vähintään vuosittain. Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin
arvonalentumistestauksessa kerrytettävissä oleva rahamäärä on
määritelty perustuen käypään arvoon vähennettynä luovutuksesta
aiheutuvilla menoilla huomioiden seuraavan kahden vuoden
osinkotuotot. Se testataan mahdollisen arvonalentumisen varalta
vuosittain.
Liikearvon arvonalentumistestausten taustalla olevien
rahavirtaennusteiden laatiminen edellyttää johdon harkintaa ja
arvioita liittyen kannattavuuteen, pitkän aikavälin kasvutekijöihin
ja diskonttauskorkoihin. Valko-Venäjän liiketoiminta segmentin
arvonalentumistestaus edellyttää johdon harkintaa ja arvioita
liittyen osinkotuottoihin, yhtiön markkinaehtoiseen arvoon ja
diskonttauskorkoon.
Arvonalentumistestauksissa käytettäviin ennusteisiin ja
olettamuksiin liittyvän johdon harkinnan sekä Valko-Venäjän
liiketoimintaympäristöön kohdistuvan riskin merkittävyyden takia
liikearvon ja Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin arvostus ovat
tilintarkastuksessa keskeinen seikka.
Olemme arvioineet ja haastaneet keskeisiä laskelmissa käytettyjä
oletuksia suhteessa hallituksen hyväksymiin budjetteihin, konsernin
ulkopuolisiin lähteisiin ja omiin näkemyksiimme. Olemme verranneet
toteutuneita rahavirtoja johdon laatimiin ennusteisiin.
Laskelmien arvioinnissa ovat olleet mukana KPMG:n arvonmäärityksen
asiantuntijat, jotka ovat arvioineet diskonttokoron asianmukaisuutta,
laskelmien teknistä oikeellisuutta ja verranneet käytettyjä oletuksia
markkina- ja toimialakohtaisiin tietoihin. Lisäksi olemme arvioineet
Valko-Venäjän liiketoimintojen arvonalentumistestauslaskelmia ja
niissä käytettyjä oletuksia.
Lisäksi olemme arvioineet konsernitilinpäätöksen liikearvon ja
Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin sekä arvonalentumistestausta
koskevien liitetietojen asianmukaisuutta.
Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta emme ole tunnistaneet muita tilintarkastuksen kannalta keskeisiä seikkoja.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja
toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen
laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa
oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti
ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen
laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää
lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja
vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta,
jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä
laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja
konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa
tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan
jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu
toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös
laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi
jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta
lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin
tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus
siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka
sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea
varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen
virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan
mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa.
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai
virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos
niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa
vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät
tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen
tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista
harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden
koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen
virheellisyyden riskit, suunnittelemme
ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia
tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme
lausuntomme perustaksi tarpeellisen
määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, et
väärinkäytöksestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi
kuin riski siitä, että virheestä johtuva
olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä
väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa,
väärentämistä, tietojen tahallista esittämät
jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä
taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen
kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta
pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin
nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet
mutta emme siinä tarkoituksessa, et
pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen
laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä
johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja
niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen
ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia
tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan
jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme
tilintarkastusevidenssin perusteella
johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista
tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista
epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta
116OLVI OYJ
epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, et
olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy
kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme
lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin
tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos
epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä,
mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme
perustuvat tilintarkastuskertomuksen
antamispäivään mennessä hankittuun
tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat
tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen,
ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan
toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä
esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä
esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä,
kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia
liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa
oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin
tilintarkastuksen hankkiaksemme
konsernitilinpäätöstä koskevan
tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konserniin
kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintayksikköjä
koskevasta taloudellisesta informaatiosta.
Vastaamme konsernin tilintarkastusta varten
suoritettavan tilintarkastustyön ohjauksesta,
valvonnasta ja läpikäynnistä. Vastaamme
tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun
muassa tilintarkastuksen suunnitellusta
laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä
tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset
sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka
tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä,
että olemme noudattaneet riippumattomuutta
koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja
kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista
ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella
vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa
tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa
kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä
tarkasteltavana olevan tilikauden tilin tarkastuksessa
ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta
keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastus-
kertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää
kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen
harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä
seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa,
koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten
voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin
tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
MUUT RAPORTOINTIVELVOITTEET
Tilintarkastustoimeksiantoa
koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana
tilintarkastajana 26.3.2024 alkaen yhtäjaksoisesti
yhden vuoden.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta
informaatiosta. Muu informaatio käsittää toiminta-
kertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän
informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä
sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme
saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen
tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää,
ja odotamme saavamme vuosikertomuksen
käyttöömme kyseisen päivän jälkeen. Tilinpäätöstä
koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity
muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen
yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko
muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilin-
päätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa
hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako
se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
Toiminta kertomuksen osalta velvollisuutenamme
on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu
noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä lukuun
ottamatta niitä kestävyysraporttia koskevia
tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa ja
kestävyysraportointistandardeissa.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen
ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja
että toimintakertomus on laadittu noudattaen
siihen sovellettavia säännöksiä. Lausuntomme
eivät kata niitä kestävyysraporttia koskevia
tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa ja
kestävyysraportointistandardeissa.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen
antamispäivää käyttöömme saamaamme muuhun
informaatioon kohdistamamme työn perusteella
johtopäätöksen, että kyseisessä muussa
informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on
raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian
suhteen raportoitavaa.
Oulussa 20. maaliskuuta 2025
KPMG OY AB
Heidi Hyry
KHT
117OLVI OYJ
Kestävyysraportin varmennusraportti
OLVI OYJ:N YHTIÖKOKOUKSELLE
Olemme suorittaneet rajoitetun varmuuden antavan
toimeksiannon, jonka kohteena on Olvi Oyj:n
(0170318-9) toimintakertomukseen sisältyvä
kirjanpitolain 7 luvun mukainen konsernin
kestävyysraportti tilikaudelta 1.1.–31.12.2024.
Lausunto
Suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme
evidenssin perusteella tietoomme ei ole tullut
seikkaa, joka antaisi meille syyn uskoa, että konsernin
kestävyysraportissa ei ole kaikilta olennaisilta osiltaan
noudatettu
1) kirjanpitolain 7 luvussa säädettyjä vaatimuksia ja
kestävyysraportointistandardeja (ESRS);
2) kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä
ja asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta
annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston
asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8 säädettyjä
vaatimuksia (EU-taksonomia).
Edellä kohta 1 käsittää myös prosessin, jolla Olvi Oyj
on yksilöinyt tiedot kestävyysraportointistandardien
mukaista raportoimista varten (kaksinkertainen
olennaisuusanalyysi), sekä tietojen merkitsemisen
kirjanpitolain 7 luvun 22 §:ssä tarkoitetulla tavalla.
Lausuntomme ei kata kirjanpitolain 7 luvun 22 § 1
mom. 2 kohdan mukaista konsernin kestävyysraportin
merkitsemistä digitaalisilla XBRL-kestävyystunnisteilla,
koska kestävyysraportointiyritysten ei ole ollut
mahdollista noudattaa kyseistä säännöstä ESEF-
asetuksen tai muun Euroopan unionin lainsäädännön
puuttumisen vuoksi.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet konsernin kestävyysraportin
varmentamisen rajoitetun varmuuden antavana
toimeksiantona noudattaen Suomessa noudatettavaa
hyvää varmennustapaa ja kansainvälistä varmennus-
toimeksiantostandardia ISAE 3000 (uudistettu)
”Muut varmennustoimeksiannot kuin mennyttä aikaa
koskevaan taloudelliseen informaatioon kohdistuva
tilintarkastus tai yleisluontoinen tarkastus”.
Tämän standardin mukaisia velvollisuuksiamme
kuvataan tarkemmin kohdassa
Konsernikestävyystarkastajan velvollisuudet.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet
lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa evidenssiä.
Muu seikka
Haluamme kiinnittää huomiota siihen, että Olvi
Oyj:n kirjanpitolain 7 luvun mukainen konsernin
kestävyysraportti on laadittu ja varmennettu
ensimmäistä kertaa tilikaudelta 1.1.–31.12.2024.
Lausuntomme ei kata konsernin kestävyysraportissa
esitettyjä vertailutietoja. Lausuntoamme ei ole
mukautettu tämän seikan osalta.
Konsernikestävyystarkastajan
riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja
konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat
suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet
muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Konsernikestävyystarkastaja soveltaa kansainvälistä
laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan
kestävyystarkastusyhteisön on suunniteltava,
otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa
laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien
eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien
sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin
perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Hallituksen ja toimitusjohtajan
velvollisuudet
Olvi Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat:
konsernin kestävyysraportista sekä sen
laatimisesta ja esittämisestä kirjanpitolain 7
luvussa säädetyn mukaisesti, mukaan lukien
kestävyys raportointi standardeissa määritelty
prosessi, jolla on yksilöity tiedot kestävyys-
raportointi standardien mukaista raportointia
varten ja tietojen merkitseminen kirjanpitolain 7
luvun 22 §:ssä tarkoitetulla tavalla, sekä
siitä, että konsernin kestävyysraportissa on
noudatettu kestävää sijoittamista helpottavasta
kehyksestä ja asetuksen (EU) 2019/2088
muuttamisesta annetun Euroopan parlamentin ja
neuvoston asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8
säädettyjä vaatimuksia;
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne
katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
konsernin kestävyysraportin, jossa ei ole
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa
olennaista virheellisyyttä.
Luontaiset rajoitukset
kestävyysraportin laatimisessa
Kestävyysraportin laatiminen edellyttää yhtiöltä
olennaisuusarviointia relevanttien raportoitavien
seikkojen tunnistamiseksi. Tähän sisältyy merkittävästi
johdon harkintaa ja valintoja. Kestävyysraportoinnille
on myös luonteenomaista, että tämäntyyppisten
tietojen raportointiin liittyy estimaatteja ja
olettamuksia sekä mittaus- ja arviointiepävarmuutta.
Lisäksi raportoidessaan tulevaisuuteen suuntautuvia
tietoja yhtiön on esitettävä mahdollisia tulevaisuuden
tapahtumia koskevat oletukset ja kerrottava yhtiön
mahdollisista tulevista toimista näihin tapahtumiin
liittyen. Todellinen lopputulos saattaa olla erilainen,
koska ennustetut tapahtumat eivät aina toteudu
odotetulla tavalla.
Konsernikestävyystarkastajan
velvollisuudet
Velvollisuutemme on suorittaa varmennustoimeksianto
saadaksemme rajoitetun varmuuden siitä, onko
konsernin kestävyysraportissa väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä,
sekä antaa rajoitetun varmuuden antava
varmennuskertomus, joka sisältää lausuntomme.
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai
virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos
niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa
vaikuttavan päätöksiin, joita käyttäjät tekevät
konsernin kestävyysraportin perusteella.
118OLVI OYJ
Kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin
ISAE 3000 (uudistettu) noudattamiseen kuuluu, et
käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme
ammatillisen skeptisyyden koko toimeksiannon ajan.
Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvat konsernin kestävyysraportin
olennaisen virheellisyyden riskit, ja
muodostamme käsityksen toimeksiannon
kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta
pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin
nähden asianmukaiset varmennustoimenpiteet,
mutta emme siinä tarkoituksessa, et
pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Suunnittelemme ja suoritamme näihin
riskeihin vastaavia varmennustoimenpiteitä
hankkiaksemme lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
evidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä
johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä,
että virheestä johtuva olennainen virheellisyys
jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi
liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen
tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten
tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan
sivuuttamista.
Kuvaus suoritetuista toimenpiteistä
Rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa
suoritettavat toimenpiteet poikkeavat luonteeltaan
ja ajoitukseltaan kohtuullisen varmuuden antavan
toimeksiannon toimenpiteistä, ja ovat niitä
suppeampia. Valittavien varmennustoimenpiteiden
luonne, ajoitus ja laajuus perustuvat ammatilliseen
harkintaan sisältäen arvioinnin väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvasta olennaisen virheellisyyden
riskistä. Tämän vuoksi rajoitetun varmuuden
antavassa toimeksiannossa saatava varmuuden
taso on huomattavasti alempi kuin varmuus, joka
saataisiin suorittamalla kohtuullisen varmuuden antava
toimeksianto.
Toimenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa:
Haastattelimme Olvi Oyj:n johtoa sekä
kestävyystietojen laatimisesta ja kokoamisesta
vastaavia henkilöitä.
Perehdyimme kestävyystietojen keräämiseen ja
yhdistelemiseen liittyviin keskeisiin prosesseihin
haastatteluin.
Tutustuimme kestävyysraportilla esitettyjen
tietojen kannalta olennaisiin sisäisiin ohjeistuksiin
ja toimintaperiaatteisiin.
Perehdyimme yhtiön laatimaan
taustadokumentaatioon ja asiakirjoihin
soveltuvin osin ja arvioimme tukevatko ne
kestävyysraporttiin sisältyvää informaatiota.
Kaksinkertaisen olennaisuuden määrittämistä
koskevan prosessin osalta haastattelimme
prosessista vastaavia henkilöitä ja perehdyimme
kaksinkertaisesta olennaisuusarvioinnista
laadittuun prosessikuvaukseen ja muuhun
dokumentaatioon ja tausta-aineistoon.
EU-taksonomiatietojen osalta haastattelimme
yrityksen johtoa ja taksonomiatietojen
raportoinnin kannalta avainasemassa
olevia henkilöitä selvittääksemme miten
taksonomiakelpoiset toiminnot on tunnistettu,
hankimme haastatteluja tukevaa evidenssiä ja
täsmäytimme raportoidut EU-taksonomiatiedot
taustalaskemiin ja soveltuvin osin kirjanpitoon.
Arvioimme ESRS-
kestävyysraportointistandardien raportointia
koskevien periaatteiden soveltamista
kestävyystietojen esittämisessä.
Oulussa 20. maaliskuuta 2025
KPMG OY AB
Kestävyystarkastusyhteisö
Heidi Hyry
KRT
119OLVI OYJ
Riippumattoman tilintarkastajan raportti Olvi Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
OLVI OYJ:N HALLITUKSELLE
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden
antavan toimeksiannon, jonka kohteena on Olvi
Oyj:n (y-tunnus 0170318-9) komission teknisen
sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös
7437003NX7WWVRT6AJ55-2024-12-31-f i.zip
tilikaudelta 1.1.-31.12.2024.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön
toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-
tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne täyttävät
komission teknisen sääntelystandardin vaatimukset.
Tähän vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa
komission teknisen sääntelystandardin artiklan 3
mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot
ja yhtiön tunnistetiedot iXBRL-merkein
komission teknisen sääntelystandardin artiklan 4
mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun
tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta
sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen komission
teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja
laadunvalvonta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa
noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti,
jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja
olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset
eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä
laadunvalvontastandardia ISQM1, jonka mukaan
tilintarkastusyhteisön on suunniteltava,
otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa
laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien
eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien
sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin
perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme on arvopaperimarkkinalain
7:8 § mukaisesti varmentaa komission teknisen
sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös.
Annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen
sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta
osin komission teknisen sääntelystandardin 4 artiklan
vaatimusten mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnossamme,
missä laajuudessa varmennus on suoritettu.
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden
antavan toimeksiannon kansainvälisen
varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000
mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin
hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta
osin merkitty iXBRL-merkein komission teknisen
sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten
mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät
konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty iXBRL-
merkein komission teknisen sääntelystandardin 4
artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu
tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja
laajuus riippuvat tilintarkastajan harkinnasta. Tähän
sisältyy sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai
väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa
komission teknisen sääntelystandardin vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet
lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n mukaisena
lausuntona esitämme, että Olvi Oyj:n ESEF-
tilinpäätökseen 7437003NX7WWVRT6AJ55-2024-
12-31-f i.zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen
päälaskelmat sekä liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
tilikaudelta 1.1.-31.12.2024 on olennaisilta osin merkitty
komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten
mukaisesti.
Lausuntomme Olvi Oyj:n konsernitilinpäätöksen
tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.-31.12.2024
on annettu tilintarkastuskertomuksellamme
päivätty 20.3.2025. Tällä raportilla emme anna
konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa
tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Oulussa 21. maaliskuuta 2025
KPMG OY AB
Heidi Hyry
KHT
120OLVI OYJ
Olvi Oyj
PL 16
74101 IISALMI
Suomi
olvigroup.fi
7437003NX7WWVRT6AJ552024-01-012024-12-317437003NX7WWVRT6AJ552023-01-012023-12-317437003NX7WWVRT6AJ552024-12-317437003NX7WWVRT6AJ552023-12-317437003NX7WWVRT6AJ552022-12-317437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-01-012024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003NX7WWVRT6AJ552024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares