HALLITUKSEN
TOIMINTAKERTOMUS JA
TILINPÄÄTÖS 2023
OLVI OYJ
IISALMI, SUOMI
Olvi Oyj, Olvitie I-V
74100 Iisalmi
Y-170318-9
2
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
SISÄLLYSLUETTELO
18 KONSERNIN TALOUDELLISTA
KEHITYSTÄ KUVAAVAT
TUNNUSLUVUT 2021–2023
19 EMOYHTIÖN TALOUDELLISTA
KEHITYSTÄ KUVAAVAT
TUNNUSLUVUT 2021–2023
3 HALLITUKSEN
TOIMINTAKERTOMUS
3 Taloudellinen kehitys
5 Vastuullisuus
5 Ympäristö
6 Henkilöstö ja sosiaalinen vastuu
7 Eettinen toimintatapa,
ihmisoikeudet sekä korruption ja
lahjonnan vastaisuus
7 EU-taksonomia
11 Hallinnointi
12 Liiketoiminnan riskit ja niiden hallinta
13 Olvin osakkeet ja osakemarkkinat
17 Hallituksen esitys voittoa koskeviksi
toimenpiteiksi
17 Lähiajan näkymät ja tilikauden
jälkeiset tapahtumat
17 Taloudelliset tiedotteet vuonna 2024
21 KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS)
21 Konsernin laaja tuloslaskelma
22 Konsernin tase
23 Konsernin rahavirtalaskelma
24 Laskelma konsernin oman
pääoman muutoksista
26 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
52 EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS)
52 Emoyhtiön tuloslaskelma
53 Emoyhtiön tase
54 Emoyhtiön rahavirtalaskelma
55 Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
64 Hallituksen esitys voittoa koskeviksi
toimenpiteiksi
65 Tilinpäätösmerkintä
66 TILINTARKASTUSKERTOMUS
70 OLVI OYJ:N HALLITUKSEN
JÄSENET 29.3.2023
VARSINAISESTA YHTIÖ-
KOKOUKSESTA ALKAEN
3
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
TALOUDELLINEN KEHITYS
Liikevaihto ja kannattavuus paranivat edelliseen vuoteen verrattuna vah-
van alkuvuoden myyntivolyymin kasvun, toteutettujen hinnankorotusten
ja laajaan, paikallisiin tarpeisiin vastaavan ja jatkuvasti kehittyvän tuote-
valikoiman ansiosta.
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
2023 2022
Muutos % /
%-yks.
Myyntivolyymi, Mltr
975,8 956,1 2,1
Liikevaihto, MEUR
630,6 583,7 8,0
Bruttokate, MEUR
235,6 219,9 7,2
% liikevaihdosta
37,4 37,7
Oikaistu liiketulos, MEUR
67,1 59,8 12,3
% liikevaihdosta
10,6 10,2
Liiketuloksen
vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät, MEUR
-12,2 -37,4
Liiketulos, MEUR
54,9 22,4 145,6
% liikevaihdosta
8,7 3,8
Oikaistu tilikauden tulos,
MEUR
50,7 44,9 12,7
% liikevaihdosta
8,0 7,7
Tilikauden tulos
38,5 7,5 411,2
% liikevaihdosta
6,1 1,3
Tulos/osake, EUR
1,85 0,39 379,7
Investoinnit, MEUR
24,9 37,1 -32,7
Oma pääoma /osake, EUR
13,95 13,49 3,4
Omavaraisuusaste, %
59,0 57,5 1,5
Velkaantumisaste, %
-8,5 -20,3 -11,8
Olvi esittää vaihtoehtoisina tunnuslukuina oikaistun liiketuloksen (Ad-
justed EBIT) ja oikaistun tilikauden tuloksen (Adjusted Profit for the pe-
riod), joiden tavoitteena on parantaa raportointikausien vertailtavuutta.
LIIKETOIMINNAN KEHITYS KONSERNISSA JA EMOYHTIÖSSÄ
Koko vuoden myyntivolyymi kasvoi 2,1 ja liikevaihto 8,0 prosenttia. Myyn-
tivolyymi kasvoi hyvin alkuvuodesta, mutta kesäsesongin epäsuotuisa
sää ja kuluttajahintojen nopea nousu näkyivät koko juomamarkkinan ke-
hityksessä vuoden toisella vuosipuoliskolla. Markkinaosuudet ovat py-
syneet vahvoina miedoissa alkoholijuomissa ja kehittyneet positiivisesti
alkoholittomissa tuotteissa. Liikevaihdon kasvua tukivat vuoden aikana
määrätietoisesti toteutetut kustannusten nousua kompensoineet hinnan-
korotukset ja alkuvuoden myyntivolyymin kehitys.
Oikaistu liiketulos kasvoi 12,3 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna
ja oli 67,1 miljoonaa euroa. Tuloksentekokyky parani erityisesti toisella ja
neljännellä vuosineljänneksellä hinnankorotusten ansiosta. Vuoden 2023
aikana hankinnan ja valmistuksen kustannukset nousivat 8,6 prosenttia
sekä logistiikan, myynnin ja markkinoinnin kustannukset 4,6 prosenttia.
Hallinnon kustannukset olivat edellisvuotta pienemmät. Tuotantokus-
tannukset ovat pysyneet vuonna 2023 korkealla tasolla eikä lähitulevai-
suudessakaan ole nähtävissä merkittävää kustannusten laskua. Tämän
vuoksi kannattavuuden parantamiseen tähtääviä toimenpiteitä jatketaan
strategiamme mukaisesti.
Emoyhtiön liikevaihto kasvoi 11,3 ja liikevoitto laski 3,5 prosenttia. Liike-
vaihto kasvoi hinnankorotusten ja myyntivolyymin kasvun avulla. Kan-
nattavuus ei parantanut, kun erityisesti alkuvuonna nopeasti kohonneita
tuotantokustannuksia ei saatu vietyä myyntihintoihin täysimääräisesti.
Suoriutuminen liiketoimintasegmenteittäin
Suomen liiketoimintojen liikevaihto kasvoi 10,9 ja myyntivolyymi kasvoi
2,2 prosenttia. Markkinaosuudet pysyivät aiemmalla tasolla. Myyntivolyy-
mi laski vähittäis- ja rajakaupassa, hotelli- ja ravintolamyynti (HoReCa) oli
edellisen vuoden tasolla. Tuoteryhmistä alkoholittomien tuotteiden, kuten
vesien myynti kasvoi, kun taas oluen myynti laski. Suomen liiketoimin-
tojen liiketulos oli 17,5 miljoonaa euroa ja se pieneni 5,1 prosenttia viime
vuoden vertailujaksosta. Liiketulos laski hieman, vaikka kannattavuutta
parannettiin muun muassa hinnankorotusten avulla. Kannattavuus ei kui-
tenkaan ole kustannuskriisiä edeltäneellä tasolla, joten kannattavuuden
parantamiseen tähtääviä toimenpiteitä jatketaan vuoden 2024 aikana.
Viennin ja konsernin sisäisen myynnin laskusta johtuen Itämeren alueen
myyntivolyymi laski 4,1 prosenttia ja liikevaihto kasvoi 9,9 prosenttia.
HoReCa-myynti kuitenkin kasvoi. Tuoteryhmistä parhaiten myynti ke-
hittyi vesissä. Liiketulos parani 43,4 prosenttia ja oli 22,0 miljoonaa eu-
roa. Kannattavuus parani merkittävästi vuoden aikana tehtyjen kustan-
nusten nousua vastaavien hinnankorotusten ja energiakustannuksissa
saavutettujen säästöjen ansiosta. On huomioitava, että vertailukautena
liiketulosta rasitti poikkeuksellisen nopea ja merkittävä tuotantokustan
-
nusten nousu. Liiketoiminnan kustannukset ovat edelleen korkealla ta
-
solla ja nousua ennakoidaan monien kustannuserien osalta vielä vuoden
2024 aikana. Kustannusten nousuun vastataan tuotannon tehokkuuden
parantamisella ja kohdennetuilla hinnankorotuksilla.
Valko-Venäjän segmentin liikevaihto laski 2,5 ja myyntivolyymi kasvoi
8,7 prosenttia. Kokonaiskysyntä markkinoilla kasvoi edelleen kaikissa
tuotekategorioissa. Euromääräiseen liikevaihtoon vaikutti merkittävästi
heikentynyt valuuttakurssi, sillä paikallisvaluutassa liikevaihto kasvoi 16,8
prosenttia. Raportoitu liiketulos laski 33,6 prosenttia ja oli 16,7 miljoonaa
euroa. Paikallisessa valuutassa liiketulos heikkeni 38,4 prosenttia.
OLVI-KONSERNIN MYYNTI, LIIKEVAIHTO JA TULOS VUONNA 2023
Myynnin kehitys
Olvi-konsernin tammi-joulukuun myyntivolyymi kasvoi 2,1 prosent-
tia ja oli 975,8 (956,1) miljoonaa litraa. Kasvu painottui alkuvuoteen
ja neljännellä vuosineljänneksellä myyntivolyymit laskivat kaikissa
raportointisegmenteissä.
Myyntivolyymi,
miljoonaa litraa
2023 2022 Muutos %
Suomi
268,2 262,5 2,2
Itämeren alue
431,5 450,2 -4,1
Valko-Venäjä
321,2 295,6 8,7
Eliminoinnit
-45,1 -52,2
Yhteensä
975,8 956,1 2,1
Konsernin tammi-joulukuun liikevaihto kasvoi 8,0 prosenttia ja oli 630,6
(583,7) miljoonaa euroa. Liikevaihdon kasvuun vaikutti myyntivolyymin
kasvun lisäksi myyntihintojen korotukset.
4
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Liikevaihto,
miljoonaa euroa
2023 2022 Muutos %
Suomi
229,3 206,7 10,9
Itämeren alue
296,6 269,8 9,9
Valko-Venäjä
135,3 138,8 -2,5
Eliminoinnit
-30,6 -31,6
Yhteensä
630,6 583,7 8,0
Oikaistu liiketulos,
miljoonaa euroa
2023 2022 Muutos %
Suomi
17,5 18,8 -6,7
Itämeren alue
22,0 17,4 26,3
Valko-Venäjä
28,9 25,1 14,8
Eliminoinnit
-1,3 -1,5
Yhteensä
67,1 59,8 12,3
Liiketulos,
miljoonaa euroa
2023 2022 Muutos %
Suomi
17,5 18,4 -5,1
Itämeren alue
22,0 15,3 43,4
Valko-Venäjä
16,7 25,1 -33,6
Eliminoinnit
-1,3 -36,5
Yhteensä
54,9 22,4 145,6
Tuloskehitys
Konsernin oikaistu tammi-joulukuun liiketulos kasvoi 12,3 prosenttia ja
oli 67,1 miljoonaa euroa. Tammi-joulukuun liiketulos oli 54,9 miljoona
euroa, mikä oli 145,6 prosenttia edellisvuoden vertailujaksoa enemmän.
Valko-Venäjällä maksettu 12,2 miljoonan euron sakko laski raportointi-
vuoden liiketulosta. Vertailuvuoden liiketulokseen sisältyi vertailukelpoi-
suuteen vaikuttavana eränä Valko-Venäjän liiketoimintasegmenttiin tehty
arvonalennus 35,0 miljoonaa euroa. Valko-Venäjän segmenttiin ei sisälly
poistoja vuoden 2023 aikana johtuen vuoden 2022 tilinpäätökseen kir-
jatusta arvonalennuksesta, joka kohdistettiin pysyviin vastaaviin.
Konsernin vuoden 2023 tulos verojen jälkeen oli 38,5 (7,5) miljoonaa eu-
roa. Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen
tulos vuonna 2023 oli 1,85 (0,39) euroa ja neljännellä vuosineljänneksel-
lä 0,31 (-1,81) euroa.
RAHOITUS JA INVESTOINNIT
Olvi-konsernin taseen loppusumma oli 490,0 (489,7). Oma pääoma per
osake oli 13,95 (13,49) euroa. Omavaraisuusaste oli 59,0 (57,5) prosenttia
ja velkaantumisaste -8,5 (-20,3) prosenttia. Konsernin maksuvalmiutta
kuvaava mittari, current ratio, pysyi samalla hyvällä tasolla ja oli 1,3 (1,3).
Korollisten velkojen määrä oli joulukuun lopussa 7,0 (4,1) miljoonaa eu-
roa. Korollisista veloista lyhytaikaisten velkojen osuus oli 2,9 (2,2) mil-
joonaa euroa.
Olvi-konsernin tase ja rahoitusasema ovat vahvat. Yhtiö on nettovelaton.
Yhtiön kyky investoida on pysynyt hyvänä.
Kassavarat olivat joulukuun lopussa 31,5 miljoonaa euroa ja ne laskivat
29,7 miljoonaa euroa vertailukaudesta. Kassavaroja vähensi Lidskoe Pi-
von maksama 12,2 miljoonan euron sakko. Liiketoiminnan rahavirta oli
28,0 (67,2) miljoonaa euroa. Käyttöpääomaa heikensi emoyhtiön vuo-
den 2023 alussa tekemä päätös siirtyä myyntisaamisten factoringrahoi-
tuksesta muihin lyhytaikaisen rahoituksen muotoihin sekä korkeammat
varastotasot.Investointien rahavirta oli -27,7 (-36,9) miljoonaa euroa ja
rahoituksen rahavirta -27,5 (-26,2) miljoonaa euroa.
Olvi-konsernin laajennus- ja korvausinvestoinnit olivat tammi-joulukuus-
sa 24,9 (37,1) miljoonaa euroa. Investoinnit laskivat investointiprojektien
aikataulumuutosten vuoksi. Investoinneista kohdistui 10,0 miljoonaa eu-
roa Suomeen ja 12,9 miljoonaa euroa Itämeren alueen tytäryhtiöihin. Val-
ko-Venäjällä tehtiin tytäryhtiön omalla tulorahoituksella vain tuotannon
jatkuvuuden kannalta välttämättömiä korvausinvestointeja 2,0 miljoo-
nalla eurolla.
Olvi panosti vuoden 2023 aikana investoinneissa ympäristöystävällisyy-
teen sekä toiminnan kustannustehokkuuteen ja kapasiteettiin. Vuoden
aikana otettiin käyttöön muun muassa Iisalmen tehtaan hiilidioksidin uusi
talteenotto- ja puhdistuslaitteisto sekä Liettuan uusi keittämö. Tuotan-
tokapasiteettia parannettiin Tanskassa uudella täyttölinjainvestoinnilla.
Lisäksi investoitiin liiketoiminnan kasvun vaatimaan tuotanto- ja varas-
tointikapasiteettiin sekä operatiivisen tehokkuuden parantamiseen.
Olvi ilmoitti merkittävistä investoinneista emoyhtiöön joulukuussa. Näillä
investoinneilla lisätään ja uudistetaan keittämö- sekä varastointikapasi-
2023 2022
Muutos
%-yks.
AS A. Le Coq, Viro
100,00 100,00 -
A/S Cēsu Alus, Latvia
99,88 99,88 -
AB Volfas Engelman, Liettua
99,67 99,67 -
OAO Lidskoe Pivo, Valko-Venäjä
96,36 96,36 -
Servaali Oy, Suomi
100,00 80,00 20,00
Helsingin tislaamo Oy, Suomi
100,00 100,00 -
A/S Bryggeriet Vestfyen, Tanska
100,00 100,00 -
Olvi Oyj omistaa myös 50,0 prosenttia Arctic Silence Oy:stä. Lisäksi Olvi
Oyj:n tytäryhtiöillä on yhtiöomistuksia. Helsingin tislaamo Oy omistaa
100,0 prosenttia Helsingin tislaamoravintola Oy:stä. A. Le Coq -yhtiöl-
lä on 49,0 prosentin omistusosuus AS Karme ja 20,0 prosentin osuus
Verska Mineraalvee OÜ -yhtiöistä Virossa. A/S Cēsu Alus -yhtiöllä on
100 prosentin omistusosuus SIA Piebalgas Alus -yhtiön osakekannasta.
AB Volfas Engelmanilla on 100 prosentin omistusosuus UAB Uniqasta ja
UAB Alaus Pintasta. OAO Lidskoe Pivo omistaa 100-prosenttisesti Trade
House Lidskoe Pivon. A/S Bryggeriet Vestfyen omistaa 95,81 prosenttia
A/S Dansk Coladrik -yhtiöstä.
TUTKIMUS- JA KEHITTÄMISTOIMINTA
Tutkimus- ja kehittämistoimintaan kuuluvat prosessien, toimintatapojen,
tuotteiden, raaka-aineiden ja pakkausmateriaalien suunnittelu ja kehit-
täminen sekä jo olemassa olevien tuotteiden ja pakkausten edelleen ke-
hittäminen. Tutkimus- ja kehittämistoiminnan menot on kirjattu kuluiksi.
teettia. Investoinnit toteutetaan seuraavan kolmen vuoden aikana ja nii-
den kustannukseksi arvioidaan noin 45 miljoonaa euroa.
KONSERNIRAKENTEEN MUUTOKSET VUONNA 2023
Olvi Oyj lunasti 22.6.2023 loput 20,0 prosenttia Servaali Oy:n osake-
kannasta. Lunastusvelka oli kirjattu konsernin taseeseen vuoden 2018
hankinnan yhteydessä. Olvin tytäryhtiöomistuksissa ei tapahtunut muita
muutoksia vuoden 2023 aikana.
Tilikauden päättyessä Olvin omistusosuudet olivat:
5
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Vuoden 2023 aikana julkaistiin useita uutuustuotteita Suomessa sekä
tytäryhtiöissä. Uutuustuotteet on esitelty kunkin yhtiön internetsivuilla.
VASTUULLISUUS
VASTUULLISUUDEN JOHTAMINEN JA RAPORTOINTI
Vastuullisuus on oleellinen osa Olvi-konsernin strategiaa, operatiivista
päätöksentekoa sekä jokapäiväistä toimintaa. Kestävä kehitys ja vastuul-
liset toimintatavat ovat olennainen osa liiketoimintaosaamista, ja niiden
merkitys on toiminnan kehittämisen ja kasvun kannalta ratkaiseva.
Olvi-konsernissa on määritelty vastuullisuuden hallintomalli. Olvi Oyj:n
hallitus sekä sen henkilöstö- ja vastuullisuusvaliokunta tarkastelee vas-
tuullisuuden tavoitteita suhteessa konsernin strategiaan ja sen tavoittei-
siin vuosittain, sekä seuraa mittareiden kehitystä säännöllisesti. Mittarei-
den ja tavoitteiden seurantaa tekevät myös konserniyhtiöiden johdot ja
hallitukset sekä painopistealueiden vastuuhenkilöt.
Raportointia ohjaa muun kuin taloudellisen tiedon raportointia koskeva
EU-direktiivi ja taksonomia-asetus. Vuoden 2024 alusta raportointivel-
voitteet määräytyvät EU:n kestävyysraportoinnin direktiivin (CSRD) sekä
eurooppalaisten kesvyysraportoinnin standardien (ESRS) mukaan, joi-
hin konsernissa parhaillaan valmistaudutaan. Tässä toimintakertomuk-
sessa esitettyjen tietojen lisäksi Olvi-konsernin kestävästä kehitykses
ja vastuullisuudesta voi lukea vuosikertomuksen vastuullisuusosiosta.
Olvi-konsernin vastuullisuusluvuissa on huomioitu suurin osa konsernin
yhtiöistä. Tuotannolliset yhtiöt sekä Servaali on huomioitu luvuissa ko-
konaan. Muut, ei-tuotannolliset yhtiöt on huomioitu vain henkilöstö- ja
talousluvuissa.
VASTUULLISUUDEN PAINOPISTEET
Vastuullisuus jaetaan ympäristöön, yhteiskuntavastuuseen ja hyvään hal
-
lintotapaan. Nämä osa-alueet ovat vaikuttaneet taustalla, kun Olvi-kon-
sernin vastuullisuus jaettiin uudistetun strategian mukaisesti kolmeen
painopistealueeseen, joiden kautta vastuullisuustyötä johdetaan:
Ympäristö
Ihmiset
Tuotteet
Näiden lisäksi olennainen osa kaikkea tekemistä on eettinen liiketoimin-
tapa sekä yhteistyö sidosryhmien kanssa. Lisäksi vastuullisuustyön pai-
nopisteisiin ja tavoitteisiin vaikuttavat megatrendit ja sidosryhmien aset-
tamat odotukset sekä sitoumukset, joissa olemme mukana. Vuotuisen
olennaisuusanalyysin kautta täsmennämme vastuullisuustyötä.
Vuonna 2023 tehtiin ensimmäistä kertaa kaksoisolennaisuusanalyysi
(double materiality assessment) EU:n kestävyysraportointidirektiivin voi-
massa olevien ESRS-standardien neljän luokan mukaisesti - monialaiset
standardit (cross cutting standards) sekä aihekohtaiset standardit eli ym-
päristö-, yhteiskunta- ja hallintotapastandardit. Analyysin tuloksena tun-
nistettiin olennaisiksi raportointistandardeiksi ilmastonmuutos, vesivarat
ja merten luonnonvarat, resurssien käyttö ja kiertotalous, liiketoiminnan
harjoittaminen, oma työvoima, arvoketjun työntekijät sekä kuluttajat ja
loppukäyttäjät. Raportoinnin ulkopuolelle jäivät pilaantuminen, biologi-
nen monimuotoisuus ja ekosysteemit sekä vaikutusten kohteena olevat
yhteisöt. Tulosten pohjalta keskityttiin ihmisoikeusarvioinnin ja luonnon
monimuotoisuusarvioinnin edistämiseen sekä syvennettiin ymmärrys
ja yhteistyötä arvoketjun eri sidosryhmien kanssa. Lisäksi panostettiin
tiedon keruuseen ja digitaalisiin tiedonhallintatyökaluihin.
T&K-menot
miljoonaa euroa
2023 2022 2021
T&K menot
5,6 5,4 4,9
% liikevaihdosta
0,9 0,9 1,1
Ne koostuvat palkoista, hallinnon yleiskuluista sekä kehittämisprojektien
kuluista. Olvi-konsernin tuotekehityksen päätavoitteena on tuottaa uu-
tuuksia kannattaviin ja kasvaviin juomasegmentteihin.
YMPÄRISTÖ
Juomateollisuus käyttää huomattavia määriä raaka-aineita ja luonnonva-
roja, kuten viljaa, energiaa, vettä ja pakkausmateriaaleja. Oman toiminnan
ja toimitusketjun hallinnalla on siten merkittävä vaikutus ympäristöön,
ilmastoon ja yhteiskuntaan.
Vastuu ympäristöstä on yksi tärkeimmistä arvoketjun teemoista – myös
konsernin sidosryhmille. Ympäristövastuu merkitsee ympäristöasioiden
vastuullista johtamista sekä suurelta osin resurssitehokkuutta, kuten ve-
den, materiaalien ja energian tehokasta käyttöä, oikeita ja turvallisia ma-
teriaalivalintoja, kierrätystä ja kiertotaloutta sekä kuljetusten optimointia,
koko arvoketjussa. Luonnon monimuotoisuusselvityksen avulla osaamme
kohdentaa toimia merkityksellisiin kohteisiin.
Olvi-konsernissa tehdään jatkuvasti toimenpiteitä ympäristöjalanjäljen
pienentämiseksi. Konsernin yhteinen ympäristön toimintaperiaate mää-
rittelee ympäristövastuun päämäärät ja tavoitteet. Ne konkretisoituvat
lyhyen ja pitkän aikavälin tavoitteiksi, kuten ilmastopäästöjen ja veden-
kulutuksen vähentäminen, sekä mittareiksi, joita seurataan säännöllisesti.
Olvi-konserni panostaa ilmastopäästöjen vähentämiseen. Osana vä-
hentämistä halutaan siirtyä uusiutuvan sähkön ja energian käyttöön. Il-
mastonmuutokseen sopeutuminen ja sen hillitseminen on tärkeää niin
liiketoiminnan tulevaisuuden toimintaedellytyksien turvaamiseksi kuin
kannattavan liiketoiminnan varmistamiseksi. Ilmastonmuutoksella on
suoria vaikutuksia konsernin liiketoimintaan, sillä ilmaston lämpenemi-
nen heijastuu muun muassa veteen ja maataloustuotantoon. Konsernin
tuotanto on riippuvainen vedestä ja maatalousperäisistä raaka-aineista,
kuten ohrasta, sokerista ja humalista. Näiden saatavuutta varmistetaan
toiminnan kehittämisellä tavarantoimittajien kanssa sekä osallistumalla
kehitysprojekteihin ja tutkimusyhteistyöhön erityisesti uudistavan vilje-
lyn ja lajikkeiden kehittämiseksi.
Konsernin ilmastopäästöjä seurataan vuosittain sekä oman toiminnan
(Scope 1), ostoenergian (Scope 2) että arvoketjun päästöjen (Scope 3)
osalta. Niistä raportoidaan asiakkaille ja sijoittajille CDP:n ilmastopääs-
töraportoinnin kautta. Tarkemmat tiedot laskentamenetelmistä voi lu-
kea vuosikertomuksen vastuullisuusosion liitteistä. Valtaosa päästöistä,
93 prosenttia, syntyi vuonna 2022 arvoketjussa, kun oman tuotannon
osuus on vain kolme prosenttia ja ostoenergian noin neljä prosenttia ko-
konaispäästöistä. Vuonna 2023 kokonaispäästöt oman toiminnan ja os-
toenergian osalta ovat pienentyneet 2,4 prosenttia ja päästöt suhteessa
tuotettuihin litroihin neljä prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Ar-
voketjun päästötieto ei ole vielä saatavilla.
Konsernin tuotantolaitosten halutaan olevan hiilineutraaleja vuonna 2030,
mihin mennessä tavoitteena on siirtyä täysin uusiutuvan energian ja säh-
kön käyttöön kaikissa konserniyhtiöissä. Ensimmäisenä konserniyhtiönä
emoyhtiön Iisalmen tuotantolaitos saavutti hiilineutraaliuden 2023. Li-
säksi tavoitteena on vähentää koko arvoketjun päästöjä 40 prosenttia
vuoteen 2030 mennessä. Hiilineutraalin arvoketjun alustavaksi tavoite-
vuodeksi asetettiin 2040.
Ilmastotavoitteet tarkentuvat vuonna 2024, sillä Olvi-konsernin tietee-
seen perustuvat ilmastotavoitteet (Science Based Targets) on lähetetty
6
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
2023 2022
Sähkö, kWh / valmistettu litra
0,081 0,081
yry ja lämpö, kWh / valmistettu
litra
0,135 0,140
Vedenkulutus, litra / valmistettu litra
2,80 2,80
Scope 1 & 2 päästöt, kg CO
2
e /
valmistettu litra
0,029 0,031
Scope 1 & 2 päästöt, 1000 t CO
2
e
28,031 28,717
HENKILÖSTÖ JA
SOSIAALINEN VASTUU
Uudistetun strategian mukaisesti Olvi-konserni edistää henkilöstön työhy-
vinvointia, työturvallisuutta ja osaamisen kehittymistä. Pyrimme varmista-
maan ihmisoikeuksien toteutumisen myös arvoketjussamme. Ihmisoikeus-
vaikutusten ja -riskien arviointia kehitetään sekä omassa toiminnassa että
arvoketjussa. Vakavia ihmisoikeusriskejä ei omassa toiminnassa tunnis-
tettu, mutta työtä jatketaan sekä oman toiminnan että arvoketjun osalta.
hyväksyttäväksi loppuvuodesta 2023 pyrkien Pariisin sopimuksen mu-
kaisesti korkeintaan 1,5°C keskilämpötilan nousuun. Ilmastotavoitteiden
hyväksymisen yhteydessä tarkennetaan myös siirtymäsuunnitelmaa ja
toimenpiteitä hiilineutraaliuden saavuttamiseksi. Tavoitteiden saavutta-
minen tulee tarkoittamaan investointeja uusiutuvan energian ratkaisui-
hin, kierrätetyn materiaalin käytön lisäämistä ja yhteistyön kehittämis
arvoketjun kanssa.
Lähes kaikissa konsernin tuotantoyhtiöissä on sertifioitu ISO 14001 -ym-
päristöjohtamisjärjestelmä, minkä lisäksi A. Le Coq:lla ja Cēsu Alus’lla on
ISO 50001 -energiajohtamisjärjestelmä. Olvi Oyj on mukana elintarvike-
teollisuuden energiatehokkuussopimuksessa. Käyttöhyödykkeiden, kuten
veden-, höyryn- ja sähkön kulutusta valvotaan reaaliaikaisella seurannalla.
Keskeisimmät tunnusluvut ja niiden toteumatiedot ovat:
Toimiva yrityskulttuuri on Olvi-konsernin toiminnan ytimessä. Konser-
nin henkilöstöjohtaminen perustuu strategiaan, arvoihin ja vastuullisiin
toimintaperiaatteisiin. Johtaminen ja esihenkilöosaamisen kehittäminen
sekä yhteinen tapa tehdä töitä ovat tärkeitä asioita yrityskulttuurille, ja
niitä on vahvistettu koulutuksella vuonna 2023.
Konserni haluaa tarjota turvallisen työympäristön. Vuonna 2023 konser-
nissa laadittiin yhteiset työturvallisuusperiaatteet ja toimintatavat työta
-
paturmien tutkimisessa ja käsittelyssä. Työtapojen kehittämiseksi sekä
vaaratekijöiden havaitsemiseksi, ennaltaehkäisemiseksi ja poistamiseksi
tehdään jatkuvaa työtä. Vuonna 2023 kirjattiin 36 tapaturmaa, mikä oli
44 prosenttia enemmän kuin edellisenä vuotena. Tapaturmien määrän
lisääntymistä selittää ainakin osittain aktiivinen työ turvallisuuskulttuurin
puolesta, jolloin myös pienemmistä tapaturmista ilmoitetaan. Tavoittee-
na on sujuva työ sekä tapaturmaton Olvi-konserni vuonna 2030. Työtä
ohjaamassa on yhteinen työturvallisuuden toimintaperiaate.
Työyhteisö tarjoaa tasa-arvoiset mahdollisuudet kaikille työntekijöille.
Kaikkia työntekijöitä kohdellaan tasapuolisesti ja yhdenvertaisesti iästä,
sukupuolesta, uskonnosta, mielipiteistä, kansallisuudesta tai muista vas-
taavista seikoista riippumatta.
Konsernin sukupuolijakauma on pysynyt hyvin vakiintuneena. Vuonna
2023 konsernissa työskenteli 61 prosenttia miehiä ja 39 prosenttia naisia.
Yhtiöiden johtoryhmien ja tytäryhtiöiden hallitusten jäsenistä 58 prosent-
tia oli miehiä ja 42 prosenttia naisia. Tasa-arvoisten mahdollisuuksien ta-
kaamiseksi Olvi-konsernilla on käytössä yhteinen eettinen ohjeistus (Code
of Conduct). Tasa-arvon toteutumista mitataan henkilöstötutkimuksella.
Keskeisimmät tunnusluvut ja niiden toteumatiedot ovat:
2023 2022
Tapaturmia/vuosi
36 25
Tapaturmataajuus *)
8,7 6,1
Sukupuolijakauma miehet /naiset
61/39 62/38
*) Tapaturmataajuus = (työtapaturmien määrä / tehdyt työtunnit)
x 1 000 000
Vuosisuunnittelun yhteydessä tehdään henkilöstösuunnitelma, joka pe-
rustuu yhtiön tavoitteisiin ja toimintasuunnitelmaan. Rekrytoinneilla tue-
taan liiketoiminnan tavoitteiden saavuttamista. Rekrytointi perustuu aina
harkittuun resurssitarpeeseen sekä tehtävän edellyttämiin pätevyys- ja
osaamisvaatimuksiin. Olvi-konsernin vuotuiset tavoitteet jalkautetaan
organisaatioon vuosisuunnitteluprosessin, tuloskorttien, tiimi- ja osas-
tokokousten, kehityskeskustelujen sekä päivittäisen esihenkilötyön ja
johtamisen kautta.
Olvi-konsernin henkilöstömäärä oli tammi-joulukuussa keskimäärin 2 376
(2 335) henkilöä, mikä on 1,8 prosenttia enemmän kuin vuonna 2022 toi-
minnan kasvun ja lisäresurssoinnin seurauksena.
PALKAT JA PALKKIOT
Palkkaus, työsuhde-etuudet ja kannustimet perustuvat aina voimassa ole-
viin lakeihin ja sopimuksiin noudattaen maakohtaisia käytäntöjä. Näiden
lisäksi palkkaus määräytyy työn vaativuuden, osaamisen, suorituskyvyn
ja/tai tulosten mukaisesti hyvää paikallista käytäntöä noudattaen.
Tilikauden palkat ja palkkiot olivat:
1000 EUR
2023 2022
Palkat ja palkkiot
66 745 63 231
Hallinnointiperiaatteiden mukaan yhtiö antaa vuosittain erillisen Palkit-
semisraportin, joka on laadittu EU:n osakkeenomistajien oikeuksia kos-
kevan lainsäädännön sekä hallinnointikoodin 2020 palkitsemista koske-
vien suositusten mukaisesti.
Yhtiön hallitus on käsitellyt ja hyväksynyt Selvitys hallinto- ja ohjausjär-
jestelmästä vuodelta 2023 sekä Palkitsemisraportin 2023. Raportit on
asetettu saataville yhtiön internetsivuille www.olvigroup.fi. Raportit jul-
kaistaan vuosikertomuksen liitteenä. Selvityksiä ei päivitetä tilikauden
kuluessa, mutta niiden sisältämien aihealueiden ajantasainen tieto voi-
daan esittää tarvittaessa yhtiön internetsivuilla.
7
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
EETTINEN TOIMINTATAPA,
IHMISOIKEUDET SEKÄ
KORRUPTION JA LAHJONNAN
VASTAISUUS
Eettinen ja kestävä työskentelytapa on olennainen osa konsernin arvoja,
liiketoimintaa ja menestystä kaikilla markkina-alueilla. Rehellisen ja luo-
tettavan konsernin mainetta halutaan vaalia.
Eettisten toimintatapojen kiteytys on kirjattu konsernin eettiseen oh-
jeistukseen (Code Of Conduct). Kyseisiin toimintaohjeisiin sisältyy myös
periaatteet koskien ihmisoikeuksien kunnioittamista sekä korruption ja
lahjonnan torjuntaa.
Konsernin tavoitteena on, ettei ihmisoikeusrikkomuksia, korruptiota tai
lahjontaa esiinny. Eettisten toimintatapojen toteutuminen niin konsernis-
sa kuin arvoketjussa on yksi vastuullisuuden päätavoitteista.
Eettisessä ohjeistuksessa on kuvattu vastuullisen toiminnan perustaksi:
toimintaa koskevien lakien ja säädöksien noudattaminen
ihmisoikeuksien ja tasa-arvoisten mahdollisuuksien toteutuminen
työterveys ja -turvallisuus sekä puhtaampi ympäris
nollatoleranssi lahjonnan ja korruption suhteen
terveen ja toimivan kilpailun edistäminen sekä voimassa olevan kil-
pailusäädännön noudattaminen
yrityksen aineellisen ja aineettoman omaisuuden suojaaminen
rehellinen ja kunnioittava sidosryhmäviestintä
oikea-aikainen ja luotettava informaatio sijoittajille
Olvi Oyj ja sen tytäryhtiöt eivät osallistu poliittiseen toimintaan
havainnot epäeettisestä toiminnasta tuodaan keskusteltavaksi tai il-
moitetaan Whistleblowing-kanavan kautta
Olvi-konsernissa kunnioitetaan kaikkia kansainvälisiä ihmisoikeuksia ja
edistetään näitä sekä omassa toiminnassa että arvoketjussa. Ihmisoi-
keuksien kunnioittaminen liittyy tasa-arvoiseen kohteluun, turvalliseen
työympäristöön, monimuotoisuuteen ja vastuulliseen hankintaan. Hen-
kilöstöä ohjataan ihmisoikeuksien kunnioittamiseen sekä korruption ja
lahjonnan nollatoleranssiin koulutuksen sekä henkilöstö- ja väärinkäytös-
ten estämisen toimintaperiaatteen kautta. Vuonna 2024 tavoitteena on,
että kaikki työntekijät ovat suorittaneet Code of Conduct -koulutuksen.
Vastuullinen hankinta tarkoittaa muun muassa toimittajien sitoutumista
noudattamaan Olvi-konsernin eettistä ohjeistusta (Code of Conduct for
Partners). Konsernissa seurataan toimintaperiaatteisiin sitoutuneiden
toimittajien määrää. Vuonna 2023 päivitetyn eettisen ohjeistuksen oli
allekirjoittanut 52 prosenttia ja vanhan 97,2 prosenttia raaka-aineiden ja
pakkaustarvikkeiden sopimuskumppaneista. Vuonna 2024 tavoitteena
on, että 100 prosenttia raaka-aineiden ja pakkaustarvikkeiden tavarantoi-
mittajista on sitoutunut eettiseen ohjeistukseen. Lisäksi tavoitteena on,
että 100 prosenttia kaikista liikekumppaneista on sitoutunut eettiseen
ohjeistukseen vuoteen 2025 mennessä. Yksi tärkeimmistä työkaluista
sitoutumisen valvontaan on auditoinnit.
Konsernissa on ollut vuodesta 2018 lähtien ytössä Whistleblowing-il-
moituskanava koskien eettisiä toimintatapoja, ihmisoikeuksien kunnioit-
tamista sekä korruption ja lahjonnan torjumista. Vuonna 2023 kanavan
kautta tuli seitsemän ilmoitusta.
Olvi Oyj:n hallituksen jäsenten tulee edustaa monipuolista osaamista ja
omata monipuoliset ammatilliset taustat siten, että työ- ja kansainväli-
set kokemukset, iät ja sukupuolet tukevat ja täydentävät toinen toistaan
yhtiön liiketoiminnan parhaaksi ja omistaja-arvon kasvattamiseksi. Hal-
lituksen jäseneksi valittavalla on oltava tehtävän edellyttämän pätevyy-
den lisäksi mahdollisuus käyttää riittävästi aikaa tehtävän hoitamiseen.
Lisäksi varmistetaan, että monimuotoisuuden periaate toteutuu yhtiöi-
den johtoryhmissä ja hallituksissa. Vuonna 2023 Olvi Oyj:n hallituksessa
oli 60 prosenttia miehiä ja 40 prosenttia naisia.
EU-TAKSONOMIA
EU-taksonomia on kestävän rahoituksen luokittelujärjestelmä, joka mää-
rittelee kriteerit ympäristön kannalta kestäville taloudellisille toiminnoille,
jotka edisvät merkittävästi vähintään yhtä EU-taksonomian kuudesta
ympäristötavoitteesta.
Olvi Oyj on arvioinut liiketoimintojensa taksonomiakelpoisuutta ja takso-
nomian mukaisuutta EU-taksonomialainsäädännön edellyttämää takso
-
nomiaraportointia varten. Toimintaa tarkasteltiin taloudellisia toimintoja
vasten, jotka on listattu raportointihetkellä voimassa olevissa säädök-
sissä (ilmastoa koskeva delegoitu asetus (EU) 2021/2139, ydinvoimaa ja
maakaasua koskeva delegoitu asetus (EU) 2022/1214 sekä ympäristöä
koskeva delegoitu asetus (EU) 2023/2486). Vuoden 2023 lopussa Olvi
Oyj:n toimialalle eli elintarvike- ja juomateollisuudelle ei ollut vielä mää-
ritelty toimialaluokitusta ja mittareita EU-taksonomiassa.
Olvi Oyj on juomakonserni ja sen liikevaihto muodostuu lähes täysin
juomien tuotannosta, tuonnista ja myynnistä, joten Olvin Oyj:n pääliike
-
toiminta (C11 Juomien valmistus) ei ole taksonomiakelpoista. Näin ollen
Olvi Oyj ei raportoi taksonomiakelpoista eikä myöskään taksonomian
mukaista liikevaihtoa raportointivuoden 2023 osalta. Koska Olvi Oyj:llä
ei ole taksonomiakelpoista liikevaihtoa, sillä ei vastaavasti ole olennaisia
taksonomiakelpoisia tai taksonomian mukaisia toimintamenoja ja pää-
omamenoja. Lisätietoja Olvin Oyj:n liikevaihdon laadintaperiaatteista
ytyy tilinpäätöksen liitetiedosta 1, pääomamenojen laadintaperiaat-
teista liitetiedoista 10 ja 12 ja toimintamenojen laadintaperiaatteista lii-
tetiedoista 2-5.
Olvi Oyj jatkaakin taksonomian arvioinnin sekä raportoinnin kehittämistä
vuonna 2024 seuraten taksonomialainsäädännön kehitystä sekä lainsää-
dännön tulkintaa ja toimialan parhaita käytäntöjä. Lainsäädännön osalta
Olvi Oyj odottaa edelleen EU:ssa valmisteilla olevia elintarviketuotantoa
ja juomateollisuutta kuvaavia mittareita erityisesti kiertotalouteen siir-
tymisen ja biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelun ja
ennallistamisen osalta.
8
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Tilikausi 1.1.-31.12.2023
2023 Merkittävän edistämisen kriteerit
"Ei merkittävää haittaa" -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat
Koodi
Liikevaihto
Osuus liikevaihdosta
2023
Ilmastonmuutoksen
hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön
pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen
monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen
hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön
pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen
monimuotoisuus
Vähimmäistason
suojatoimet
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmä-
kelpoisten (A.2.) osuus
liikevaihdosta 2022
Luokka mahdollistava
toiminta
Luokka
siirtymätoiminta
MEUR % K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät
(luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
-
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Ympäristön kannalta kestävistä
(luokitusjärjestelmän mukaisista)
toiminnoista saatu liikevaihto (A.1)
0,0 0,0 % 0,0 %
Josta mahdollistavat toiminnat
0,0 0,0 % 0,0 % -
Josta siirtymätoiminnat
0,0 0,0 % 0,0 % -
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei
ympäristön kannalta kestävät (muut kuin
luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
-
- - - - - - - - -
Luokitusjärjestelmäkelpoisista muttei
ympäristön kannalta kestävistä (muista
kuin luokitusjärjestelmän mukaisista)
toiminnoista saatu liikevaihto (A.2)
0,0 0,0 % 0,0 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisista
toiminnoista saatu liikevaihto (A.1 + A.2)
0,0 0,0 % 0,0 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista
toiminnoista saatu liikevaihto
630,6 100 %
YHTEENSÄ
630,6 100 %
LUOKITUSJÄRJESTELMÄN MUKAISIIN TALOUDELLISIIN TOIMINTOIHIN LIITTYVISTÄ TUOTTEISTA TAI PALVELUISTA SAATU OSUUS LIIKEVAIHDOSTA - VUOTTA 2023 KOSKEVAT TIEDOT
Lisätietoa taulukon sisällöstä (Environmental Delegated Act, liite 5): http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/2486/oj
9
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Tilikausi 1.1.-31.12.2023
2023 Merkittävän edistämisen kriteerit
"Ei merkittävää haittaa" -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat
Koodi
Pääomamenot
Osuus pääomamenoista
2023
Ilmastonmuutoksen
hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön
pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen
monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen
hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön
pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen
monimuotoisuus
Vähimmäistason
suojatoimet
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmä-
kelpoisten (A.2.) osuus
pääomamenoista 2022
Luokka mahdollistava
toiminta
Luokka
siirtymätoiminta
MEUR % K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät
(luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
-
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen pääomamenot (A.1)
0,0 0,0 % 0,0 %
Josta mahdollistavat toiminnat
0,0 0,0 % 0,0 % -
Josta siirtymätoiminnat
0,0 0,0 % 0,0 % -
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei
ympäristön kannalta kestävät (muut kuin
luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
-
- - - - - - - - -
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei
ympäristön kannalta kestävien (muiden
kuin luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen pääomamenot (A.2)
0,0 0,0 % 0,0 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen pääomamenot (A.1+A.2)
0,0 0,0 % 0,0 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen pääomamenot
28,5 100 %
YHTEENSÄ
28,5 100 %
LUOKITUSJÄRJESTELMÄN MUKAISIIN TALOUDELLISIIN TOIMINTOIHIN LIITTYVIEN TUOTTEIDEN JA PALVELUJEN OSUUS PÄÄOMAMENOISTA - VUOTTA 2023 KOSKEVAT TIEDOT
Lisätietoa taulukon sisällöstä (Environmental Delegated Act, liite 5): http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/2486/oj
10
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Tilikausi 1.1.-31.12.2023
2023 Merkittävän edistämisen kriteerit
"Ei merkittävää haittaa" -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat
Koodi
Toimintamenot
Osuus toimintamenoista
2023
Ilmastonmuutoksen
hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön
pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen
monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen
hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön
pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen
monimuotoisuus
Vähimmäistason
suojatoimet
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmä-
kelpoisten (A.2.) osuus
toimintamenoista 2022
Luokka mahdollistava
toiminta
Luokka
siirtymätoiminta
MEUR % K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K; E; E/S K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät
(luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
-
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen toimintamenot (A.1)
0,0 0,0 % 0,0 %
Josta mahdollistavat toiminnat
0,0 0,0 % 0,0 % -
Josta siirtymätoiminnat
0,0 0,0 % 0,0 % -
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei
ympäristön kannalta kestävät (muut kuin
luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
-
- - - - - - - - -
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei
ympäristön kannalta kestävien (muiden
kuin luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen toimintamenot (A.2)
0,0 0,0 % 0,0 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen toimintamenot (A.1+A.2)
0,0 0,0 % 0,0 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen toimintamenot
17,6 100 %
YHTEENSÄ
17,6 100 %
LUOKITUSJÄRJESTELMÄN MUKAISIIN TALOUDELLISIIN TOIMINTOIHIN LIITTYVIIN TUOTTEISIIN JA PALVELUIHIN LIITTYVÄ OSUUS TOIMINTAMENOISTA - VUOTTA 2023 KOSKEVAT TIEDOT
Lisätietoa taulukon sisällöstä (Environmental Delegated Act, liite 5): http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/2486/oj
11
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
HALLINNOINTI
HALLINNOINTIPERIAATTEET
Olvi Oyj noudattaa vastuullista, korkeatasoista ja avointa hallinnointi-
tapaa. Hyvä hallinnointitapa on kokonaisuus, joka muodostuu laeista ja
niiden perusteella annetuista säännöksistä sekä itsesääntelystä ja käy-
tännöistä. Avoin hallinnointitapa tukee yhtiön arvonmuodostusta ja kiin-
nostavuutta sijoituskohteena.
Olvi Oyj noudattaa Nasdaq Helsinki Oy:n ja Keskuskauppakamarin sekä
Elinkeinoelämän Keskusliiton kulloinkin voimassa olevaa Corporate Go-
vernance -suositusta listayhtiöiden hallinnointi- ja ohjausjärjestelmistä
poikkeamat selostaen. Toiminnassa ja raportoinnissa noudatetaan Arvo-
paperimarkkinayhdistys ry:n 1.1.2020 voimaan tullutta Hallinnointikoodia.
Hallinnointiperiaatteiden toteutumisesta kerrotaan erillisessä selvitykses-
sä hallinnosta ja ohjausjärjestelmästä, joka on vuosikertomuksen liitteenä.
LIIKETOIMINTASTRATEGIA
Olvi-konsernilla on yhteinen missio ja visio. Toiminnan tarkoituksena on
tarjota nautinnon hetkiä ylpeydellä. Visiona on olla halutuin monipaikal-
linen juomatalo.
Konsernitason strategia ohjaa kaikkien yhtiöiden toimintaa. Konserni
hyväksyy myös paikallista joustavuutta strategian toteuttamisessa, sil-
lä toimintaympäristöissä ja kilpailutilanteissa on eroja. Liiketoiminta pe-
rustuu konsernin yhteisille arvoille, joita ovat paikallisuus, positiivisuus,
kunnioitus ja ketteryys.
Olvi-konserni tavoittelee kannattavaa kasvua ja kestävää omistaja-arvon
kasvattamista vahvan monipaikallisen markkina-aseman ja paikallisiin
tarpeisiin vastaavan, jatkuvasti kehittyvän tuotevalikoiman avulla. Kas-
vua haetaan lähinnä orgaanisesti, mutta myös kohdennetut yritysostot
Euroopassa ovat mahdollisia kasvun nopeuttamiseksi.
Vahvan perusliiketoiminnan myynnin arvoa kasvatetaan keskittymällä
paikallisten asiakastarpeiden tunnistamiseen ja niihin vastaamiseen
hinta- ja valikoimaoptimoinnin avulla. Lisäksi tuotantokapasiteetin
yttöä optimoidaan, toimintaa tehostetaan ja tuotantokapasiteetin
kasvattamiseen investoidaan.
Markkina-asemaa vahvistetaan kasvavissa juomakategorioissa, kuten
alkoholittomissa juomissa ja viineissä. Lisäksi asemaa HoReCa-myyn-
tikanavassa vahvistetaan kehittämällä tarjontaa vastaamaan asiakkai-
den tarpeita ja panostamalla asiakassuhteisiin.
Tuotteiden vientiä kasvatetaan kohdennetusti. Tuotteiden tuontia li-
sätään kulutustottumusten muutoksia ja HoReCa-kanavan kasvua tu-
kevasti. Konsernitasoisia brändejä kehitetään ja brändättyjä yhteis-
työkumppanuuksia solmitaan.
Kasvua tuetaan hyödyntämällä konsernin synergiaa ja yhtenäisiä toimin-
tamalleja liittyen vastuullisuuden, osaamisen ja datakyvykkyyksiemme
kehittämiseen. Henkilöstön hyvinvointiin panostetaan, osaamista kehite-
tään ja tiedonkulkua konserniyhtiöiden välillä parannetaan. Vastuullisuus
halutaan kääntää kilpailueduksi, tehdä vaikuttavia vastuullisuustekoja ja
kehittää vastuullisia tuotteita. Omaan hiilineutraaliin toimintaan investoi-
daan, kiertotalouspohjaisten materiaalien käyttöä lisätään sekä kestävään
veden käyttöön panostetaan. Prosesseja, työkaluja ja kulttuuria kehite-
tään tukemaan tiedolla johdettua päätöksentekoa. Dataa hyödynnetään
sisäisen tehokkuuden parantamisessa sekä asiakasrajapinnassa. Kilpai-
lukykyä vahvistetaan investoimalla liiketoimintaa tukeviin järjestelmiin.
Olvin vahvuuksia markkinaympäristössä ovat:
Vahva monipaikallinen asema, perinne ja läsnäolo kotimarkkinoilla
Laaja, paikallisiin tarpeisiin vastaava tuotevalikoima, jota kehitetään
ketterästi muuttuvien kuluttajatarpeiden ja markkinadatan pohjalta
Tehokas, ketterä ja dataohjautuva tuotantokoneisto
Vahva jakeluverkosto
Vahva osaaminen vähittäiskaupassa, vahvistuva asema
HoReCa-kanavassa
Vahvat kumppanuudet ja asiakassuhteet
Kansainvälisen konsernin vahvuudet ja kyvykkyydet kehittää toimintaa
Vastuullinen tapa toimia osa yhtiön perimää
Innovatiivinen, ammattitaitoinen ja sitoutunut henkilöstö
Sitoutuneet omistajat: toiminnan rauha ja investointikyky
Kokenut ja osaava johto, joka on sitoutunut omistaja-arvon
kasvattamiseen
Yllä mainitut vahvuudet yhdistettynä vahvaan taloudelliseen asemaan
mahdollistavat Olvi-konsernin kilpailuetua. Näitä ovat brändiportfolio,
hinnoitteluvoima, asiakasuskollisuus ja melko suhdannevakaa lopputuot-
teiden kysyntä, korkeat paikalliset markkinaosuudet, todennettu uudis-
tumiskyky kuluttajien muuttuviin tarpeisiin, laaja ja tehokas paikallinen
jakelu sekä tuotannon tehokkuus. Nämä yhdessä mahdollistavat kannat-
tavan kasvun ja kehittymisen myös tulevaisuudessa.
HALLITUS JA TILINTARKASTAJA
Yhtiökokouksesta lähtien hallituksessa on toiminut puheenjohtajana Nora
Hortling ja varapuheenjohtajana Lasse Heinonen. Hallituksen jäseninä
ovat olleet Juho Nummela, Päivi Paltola ja Christian Ståhlberg.
Yhtiön tilintarkastajana toimii tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy ja
päävastuullisena tilintarkastajana KHT Elina Laitinen.
JOHTO
Olvi Oyj:n johtoryhmään kuuluivat toimitusjohtaja Patrik Lundell (pu-
heenjohtaja), myyntijohtaja Ilkka Auvola, markkinointijohtaja Olli Heikkilä,
yhteiskuntasuhde- ja hankintajohtaja Pia Hortling, talousjohtaja Tiina-Lii-
sa Liukkonen, tuotantojohtaja Tomi Vuorinen (Lauri Multanen 28.2.2023
saakka) ja asiakaspalvelu- ja hallintojohtaja Marjatta Rissanen.
Tytäryhtiöiden toimitusjohtajat ovat:
AS A. Le Coq, Tartto, Viro – Jaanus Vihand
A/S Cēsu Alus, Cēsis, Latvia – Eva Sietiņsone
AB Volfas Engelman, Kaunas, Liettua – Marius Horbačauskas
OAO Lidskoe Pivo, Lida, Valko-Venäjä – Audrius Mikšys
A/S Bryggeriet Vestfyen, Assens, Tanska – Jette Andersen
(1.3.2023 alkaen)
Servaali Oy, Helsinki, Suomi – Anna Ekström (liiketoimintajohtaja)
Helsingin tislaamo Oy, Helsinki, Suomi – Mikko Mykkänen.
Tytäryhtiöiden toimitusjohtajat raportoivat Olvi Oyj:n toimitusjohtaja Pat-
rik Lundellille. Baltian, Valko-Venäjän ja Tanskan tytäryhtiöiden hallituk-
set muodostivat Patrik Lundell (puheenjohtaja), Pia Hortling, Tiina-Liisa
Liukkonen sekä Lauri Multanen. Lisäksi Tanskan tytäryhtiön hallituksessa
on kaksi henkilökunnan edustajaa. Suomalaisten tytäryhtiöiden hallituk-
set muodostuivat emoyhtiön johtohenkilöistä ja vähemmistöosakkaista.
Tytäryhtiöiden johtoryhmän muodostavat kunkin yhtiön toimitusjohtaja
ja noin neljä vastuualuejohtajaa.
12
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
LIIKETOIMINNAN RISKIT JA
NIIDEN HALLINTA
Riskienhallinta on osa Olvi-konsernin päivittäistä liiketoiminnan suun-
nittelua ja johtamista, toiminnan seurantaa sekä sisäistä valvontaa. Sillä
varmistetaan strategian toteutuminen ja turvataan edellytykset liiketoi-
minnan tavoitteiden saavuttamiseksi ja jatkuvuuden varmistamiseksi.
Riskienhallinnan tehtävänä on toimia ennakoivasti ja luoda toimintamal-
li, joissa liiketoimintaan kohdistuvia riskejä hallitaan kokonaisvaltaises-
ti ja systemaattisesti kaikissa konserniyhtiöissä ja organisaation kaikilla
tasoilla.
Riskienhallinta tukee tavoitteiden saavuttamista tunnistamalla ei-toivot-
tuja operatiivisia ja taloudellisia yllätyksiä. Lisäksi riskienhallinta tunnis-
taa ja hyödyntää liiketoiminnassa esiin tulevia mahdollisuuksia.
Riskit arvioidaan analysoimalla riskien toteutumisen todennäköisyyttä ja
riskien mahdollisia vaikutuksia. Vaikutukset voivat olla taloudellisia, mutta
myös vaikutuksia tietoturvaan, maineeseen, henkilöstöön, paikallisyhtei-
söön ja ympäristöön. Riskien arvioinnissa huomioidaan myös ympäristön,
kuten ilmastonmuutoksen ja luonnon monimuotoisuuden, vaikutukset lii-
ketoimintaan. Riskianalyysin perusteella tehdään vuosittain päivitettävä
riskienhallinnan kehittämissuunnitelma, jonka avulla pyritään jatkuvaan
ja ennakoivaan toiminnan kehittämiseen. Riskianalyysi pienentää myös
operatiivisen toiminnan riskejä. Olvi-konsernin riskit on jaettu strategi-
siin, liiketoiminnallisiin, taloudellisiin ja compliance-riskeihin.
Strategiset riskit ovat epävarmuuksia liittyen liiketoimintaympäristöön ja
Olvi-konsernin kykyyn toimia siinä sekä varautua mahdollisiin muutoksiin.
Tällaiset riskit voivat liittyä yleiseen taloudelliseen tilanteeseen, vastuul-
lisuusvaatimuksiin, kilpailuasemaan, lainsäädäntöön tai teknologiseen
kehitykseen ja vaikuttaa taloudellisiin tai toiminnallisiin tavoitteisiin. On
tärkeää varmistaa, että strategia on linjassa konsernin riskinottohalun ja
riskinsietokyvyn kanssa.
Operatiiviset riskit ovat olosuhteita tai tapahtumia, jotka voivat estää
tai hidastaa tavoitteiden saavuttamista, tai voivat aiheuttaa vahinkoa
ympäristölle, ihmisille, omaisuudelle, liiketoiminnalle, tiedolle tai muille
Olvin toiminnoille.
Taloudelliset riskit liittyvät Olvi-konsernin taloudelliseen asemaan. Näitä
voivat olla rahoituksen saatavuus tai hinta, valuuttakurssimuutokset ja
investoinnit.
Compliance-riskit syntyvät, kun yhtiö ei noudata sen toimintaan sovellet-
tuja sääntöjä ja lakeja tai sisäisiä toimintaperiaatteita. Näistä voi aiheu-
tua oikeudellisia tai hallinnollisia seuraamuksia, taloudellisia tappioita tai
mainehaittoja. Toimialaspesifejä vaatimuksia Olvi-konsernilla liittyy muun
muassa elintarviketurvallisuuteen ja ympärisvaatimuksiin.
Hallitus vastaa Olvi-konsernin riskienhallinnasta sekä liiketoimintojen si-
säisestä valvonnasta. Tarkastusvaliokunta arvioi riskienhallinnan riittä-
vyyttä, asianmukaisuutta ja tehokkuutta sekä keskeisiä riskialueita. Ope-
ratiivinen johto on vastuussa riskienhallintaperiaatteiden määrittämises
ja käyttöönotosta konsernirakenteen mukaisesti.
LÄHIAJAN RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT LIIKETOIMINNASSA
Geopoliittinen tilanne on vaikuttanut Olvin toimintaympäristöön. Ukrai-
nan sota on lisännyt merkittävästi liiketoiminnan riskejä. Koronapande-
mia aiheutti saatavuusongelmia sekä raaka-aineissa että pakkausmate-
riaaleissa ja Ukrainan sota vaikeutti entisestään materiaalien hankintaa.
Pakkausmateriaalien hinnat jatkoivat koronapandemian aikana alkanutta
nousua vuoden 2023 aikana. Raaka-aineiden hinnat, varsinkin ohramal-
las, sokeri sekä hiilidioksidi, ovat historiallisesti korkealla tasolla. Hinto-
jen ja saatavuuden epävarmuus on jatkunut markkinoilla niin sodan kuin
ilmastonmuutoksen aiheuttamien sääilmiöiden vuoksi. Energian hinnan
suuret vaihtelut jatkuvat edelleen. Logistiikkakustannukset ovat jääneet
korkealle tasolle polttoaineiden hintojen nousun vuoksi. Olvi vastaa kus-
tannusten nousuun parantamalla toiminnan tuottavuutta sekä tarkaste-
lemalla myyntihintojen riittävyyttä kannattavuuden säilyttämiseksi.
Aseelliset iskut Punaisellamerellä ovat vaikuttaneet rahtireitteihin Aa-
siasta Eurooppaan. Pitenevien rahtireittien ja Punaisenmeren levotto-
muuksien vuoksi rahtien hinnat, konttien ja rahtilaivojen riittävyys sekä
pitenevät toimitusajat voivat nostaa materiaalien ja rahtien hintoja sekä
aiheuttaa saatavuushaasteita lähikuukausien aikana.
Kuluttajahinnat ovat nousseet nopeasti erityisesti Euroopassa. Yleinen
kustannusinflaatio heikentää edelleen kuluttajien ostovoimaa ja vaikut-
taa kuluttajakäyttäytymiseen. Tämä muutos näkyy jo kulutuksen siirty-
misenä edullisempiin tuotevaihtoehtoihin, lisäksi kulutus voi kokonaisuu-
dessaan laskea ja premiumisaatiotrendi pysähtyä. Olvi-konserni vastaa
muutokseen kehittämällä tuoteportfoliota kulutuskysyntää vastaavasti
ja huolehtimalla markkinaosuuksien ylläpitämisestä ja vahvistamisesta.
Huomattavaa epävarmuutta liittyy Valko-Venäjän liiketoimintoihin koh-
distuen valuuttakurssin heikentymiseen, toimintaympäristön ja paikallisen
lainsäädännön ennakoimattomuuteen, kauppapakotteisiin ja länsimaihin
suuntautuvan rahaliikenteen toimivuuteen. Olvin paikalliseen tytäryhtiöön
kohdistettiin Valko-Venäjän valtion valvontakomitean erityistarkastus.
Tarkastuksesta seurasi merkittävä sakko, joka heikensi paikallisia kassa-
varoja toisella vuosineljänneksellä merkittävästi. Olvin tytäryhtiö toimii
Valko-Venäjällä omalla kassavirtarahoituksella ja sen rahavarat olivat
katsauskauden lopussa 7,1 miljoonaa euroa. Valko-Venäjällä ulkomaalais-
omisteisten yhtiöiden myynnin estävään lainsäädäntöön tehdyistä muu-
toksista huolimatta, Olvin tytäryhtiön osakkeita koskeva myyntikielto
pysyy voimassa, eikä Olvilla ole tällä hetkellä lupaa osakkeiden myyntiin.
Suomen poliittisten lakkojen jatkuessa Olville voi aiheutua merkittäviä
taloudellisia menetyksiä. Nämä taloudelliset riskit liittyvät erityisesti tuo-
tannon ja toimitusketjun toimivuuteen sekä asiakkaiden kykyyn toimia.
Kyberturvallisuusuhat ovat kasvaneet muun muassa maailmanlaajuisen
geopoliittisen tilanteen kärjistymisen vuoksi. Olvi-konsernissa kasvanei-
siin tietoturvauhkiin on varauduttu monenlaisilla tavoilla. Henkilöstön
koulutusta järjestetään, uhkista tiedotetaan säännöllisesti ja perehdy-
tyksessä kyberturvallisuusohjeet käydään läpi. Olvin tietojärjestelmiä
suojataan säännöllisillä päivityksillä, varmistuksilla, palomuureilla, hait-
taohjelmien torjuntaohjelmilla, sisällönsuodattimilla ja uhkien tunnistus-
ohjelmilla. Näiden kyberturvallisuusohjelmien havaintoja hallinnoidaan
24/7/365 SOC-tietoturvapalvelulla. Vuonna 2024 keskitymme tietotur-
van osalta muun muassa palautumissuunnitelman päivittämiseen, var-
mistusratkaisun ja palomuurien uusimiseen sekä loppukäyttäjien koulu-
tuksen parantamiseen.
Toimintaan liittyy useita vastuullisuuteen liittyviä riskejä, joiden tun-
nistaminen, arviointi ja varautuminen on noussut merkittäväksi osaksi
riskienhallintaa. Olemme tunnistaneet näitä osana strategisia, liiketoi-
minnallisia, taloudellisia ja compliance-riskejä. Vastuullisuusriskejä kar-
toitetaan useiden eri riskikartoitusten yhteydessä, kuten ihmisoikeus- ja
ympäristöarvioinnissa.
13
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Osakkeita % Ääniä %
K-sarjan osakkeet,
rekisteröity
3 732 256 18,0 74 645 120 81,5
A-sarja osakkeet,
rekisteröity
16 989 976 82,0 16 989 976 18,5
Yhteensä
20 722 232 100,0 91 635 096 100,0
OSAKKEET JA OSAKEPÄÄOMA 31.12.2023
OLVIN OSAKKEET JA
OSAKEMARKKINAT
Olvin osakepääoma joulukuun 2023 lopussa oli 20,8 miljoonaa euroa.
Osakkeita oli yhteensä 20 722 232 osaketta, joista 16 989 976 eli 82,0
prosenttia oli julkisesti noteerattuja A-osakkeita ja 3 732 256 eli 18,0 pro-
senttia K-osakkeita.
Jokainen A-osake tuottaa yhden (1) äänen ja jokainen K-osake kaksikym-
mentä (20) ääntä. A- ja K-osakkeet tuottavat saman oikeuden osinkoon.
Olvin A-osaketta vaihdettiin Nasdaq Helsinki Oy:ssä (Helsingin Pörssi)
vuoden 2023 aikana yhteensä 1 608 889 (2 351 044) osaketta eli 9,5
(13,8) prosenttia A-osakkeiden määrästä. Vaihdon arvo oli 48,1 (82,9)
miljoonaa euroa.
Olvi A-osakkeen pörssikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ssä oli vuoden 2023
lopussa 28,05 (33,15) euroa. A-osakkeen ylin kurssi tammi-joulukuussa
oli 34,95 (52,00) euroa ja alin 26,80 (29,40) euroa. Keskikurssi vuonna
2023 oli 29,88 (35,31) euroa.
Joulukuun 2023 lopussa A-osakkeiden markkina-arvo oli 475,8 (562,2)
miljoonaa euroa ja kaikkien osakkeiden markkina-arvo 580,5 (686,0)
miljoonaa euroa.
Olvin osakkeenomistajien määrä oli joulukuun 2023 lopussa 23 025
(21 398). Ulkomaalaisten sekä ulkomaisten ja kotimaisten hallintarekis-
teröityjen omistusten määrä arvo-osuuksien kokonaismäärästä oli 18,9
(20,3) prosenttia ja osuus kokonaisäänimäärästä 4,3 (4,6) prosenttia.
Arvo-osuuksien lukumäärä
Omistajien
lukumäärä
%
omistajista
Arvo-osuus-
määrä
% arvo-
osuuksista
Ääni-
määrä
%
äänistä
1 - 1000
21 797 94,67 2 740 046 13,22 2 744 302 2,99
1 001 - 10 000
1 118 4,86 2 814 461 13,58 2 952 173 3,22
10 001 - 500 000
104 0,45 6 057 346 29,23 14 747 794 16,10
500 001 - 999 999 999 999
6 0,02 9 110 379 43,97 71 190 827 77,69
Yhteensä
23 025 100,00 20 722 232 100,00 91 635 096 100,00
OMISTUSMÄÄRÄJAKAUMA 31.12.2023
Omistajien
lukumäärä
%
omistajista
Arvo-osuus-
määrä
% arvo-
osuuksista
Ääni-
määrä
%
äänistä
Ulkomaiset yhteensä
74 0,32 69 173 0,33 69 173 0,08
Hallintarekisteröidyt (ulkom.) yhteensä
6 0,03 451 230 2,18 451 230 0,49
Hallintarekisteröidyt (kotim.) yhteensä
4 0,02 3 402 339 16,42 3 402 339 3,71
Yhteensä
84 0,37 3 922 742 18,93 3 922 742 4,28
ULKOMAISET JA HALLINTAREKISTERÖIDYT OMISTUKSET 31.12.2023
14
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
K-sarja A-sarja Yhteensä % Äänimäärä %
1. Olvi-säätiö
2 363 904 890 613 3 254 517 15,71 48 168 693 52,57
2. Hortling Heikki kuolinpesä *)
903 488 103 280 1 006 768 4,86 18 173 040 19,83
3. Hortling Timo Einari
212 888 49 152 262 040 1,26 4 306 912 4,70
4. Hortling-Rinne Marit
149 064 14 234 163 298 0,79 2 995 514 3,27
5. Nordea Bank Abp, hall.rek.
2 003 674 2 003 674 9,67 2 003 674 2,19
6. Skandinaviska Enskilda Banken Ab (publ), Helsingin sivukonttori, hall.rek.
1 337 865 1 337 865 6,46 1 337 865 1,46
7. Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma
828 075 828 075 4,00 828 075 0,90
8. Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen
683 000 683 000 3,30 683 000 0,75
9. Hortling Pia Johanna
23 388 26 016 49 404 0,24 493 776 0,54
10. Hortling Jens Einari
23 388 16 216 39 604 0,19 483 976 0,53
11. Rinne Ville Petteri
23 388 10 250 33 638 0,16 478 010 0,52
12. Rinne Valtteri Markunpoika
23 388 9 227 32 615 0,16 476 987 0,52
13. AC Invest Oy
462 000 462 000 2,23 462 000 0,50
14. OP Finland Fund
428 667 428 667 2,07 428 667 0,47
15. Evli Finnish Small Cap Fund
372 819 372 819 1,80 372 819 0,41
16. Citybank Europe plc, hall.rek.
364 532 364 532 1,76 364 532 0,40
17. Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo
321 000 321 000 1,55 321 000 0,35
18. Laakkonen Hannu Markus
216 072 216 072 1,04 216 072 0,24
19. Sijoitusrahasto Aktia Capital
213 400 213 400 1,03 213 400 0,23
20. Pensionsförsäkringsaktiebolaget Veritas
204 628 204 628 0,99 204 628 0,22
Muut
9 360 8 435 256 8 444 616 40,73 8 622 456 9,40
Yhteensä
3 732 256 16 989 976 20 722 232 100,00 91 635 096 100,00
SUURIMMAT OMISTAJAT 31.12.2023
*) Osakkeenomistus sisältää omassa ja määräysvallassa olevien nimissä olevat osakkeet.
15
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Omistajien
lukumäärä
%
omistajista
Arvo-osuus-
määrä
%
arvo-osuuksista
Hallinta-
rekisteröityjen
arvo-osuusmäärä
%
arvo-osuuksista
Ääni-
määrä
%
äänistä
Yritykset
680 2,95 4 566 785 22,04 49 480 961 54,00
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset
26 0,11 1 403 596 6,77 3 402 339 16,42 4 805 935 5,24
Julkisyhteisöt
11 0,05 2 105 595 10,16 2 105 595 2,30
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt
114 0,50 394 313 1,90 394 313 0,43
Kotitaloudet
22 114 96,04 8 329 201 40,20 34 327 889 37,46
Ulkomaat
80 0,35 69 173 0,33 451 230 2,18 520 403 0,57
Yhteensä
23 025 100,00 16 868 663 81,40 3 853 569 18,60 91 635 096 100,00
SEKTORIJAKAUMA 31.12.2023
OSAKKEENOMISTUS
Rekisteröity osakepääoma, 1000 EUR 20 759.
Olvi Oyj:n osakkeille maksettiin osinkoa 1,20 euroa/osake vuodelta 2022
(1,20 euroa/osake vuodelta 2021), yhteensä 24,8 (24,9) miljoonaa euroa.
Osingot maksettiin kahdessa erässä. Ensimmäinen erä 0,60 euroa osak-
keelta maksettiin 20.4.2023. Toinen erä 0,60 euroa osakkeelta makset-
tiin 5.9.2023.
Ääniä / A-sarjan osake 1
Ääniä / K-sarjan osake 20
Sekä K- että A-sarjan osakkeilla on sama oikeus osinkoon. Yhtiöjärjes-
tykseen sisältyy K-sarjan osakkeita koskeva lunastuslauseke.
Sisäpiiri
Helsingin Pörssin, Keskuskauppakamarin ja Teollisuuden ja Työnantajain
Keskusliiton valmistelemat, listattujen yhtiöiden käyttöön tarkoitetut
sisäpiiriohjeet otettiin käyttöön Olvi Oyj:ssä jo vuonna 2000. 3.7.2016
Suomessa tuli sovellettavaksi Markkinoiden väärinkäyttöasetus (EU) N:o
596/2014 (MAR), jota Olvi Oyj noudattaa sisäpiirihallinnossaan Euroopan
arvopaperimarkkinaviranomaisen (ESMA) tulkinnan mukaisesti.
Olvi Oyj:llä oli arvo-osuusjärjestelmässä 31.12.2023 23 025 (21 398) osak-
keenomistajaa, joista 10 (10) hallintarekisteröityjä.
Olvi Oyj:n hallituksen jäsenet ja toimitusjohtaja omistivat 31.12.2023 yh-
teensä 45 535 A-osaketta, jotka edustavat 0,22 prosenttia kaikista osak-
keista ja 0,05 prosenttia äänimäärästä. Yhtiön johdolla ei ole optioita.
HALLITUKSEN VALTUUTUKSET
Olvi Oyj:n yhtiökokous päätti 29.3.2023, peruuttaen samalla käyttämättä
olevat omien osakkeiden hankkimisvaltuudet, valtuuttaa Olvi Oyj:n halli-
tuksen yhden vuoden kuluessa yhtiökokouksesta lukien päättämään yhti-
ön omien A-osakkeiden hankkimisesta voitonjakokelpoisilla varoilla enin-
tään 500 000 A-osaketta, joka vastaa 2,4 prosenttia koko osakekannasta
ja 0,5 prosenttia kaikkien osakkeiden yhteenlasketusta äänimäärästä.
Yhtiökokous myös päätti, peruuttaen samalla käyttämättä olevat omien
osakkeiden luovutusvaltuudet, valtuuttaa Olvi Oyj:n hallituksen päättä-
mään enintään 1 000 000 uuden A-osakkeen antamisesta sekä enintään
500 000 yhtiön hallussa olevan oman A-osakkeen luovuttamisesta.
Osakeantivaltuutuksen ehdotettiin olevan voimassa vuoden 2024 var-
sinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 18
kuukautta yhtiökokouksen osakeantivaltuutusta koskevasta päätökses-
tä lukien.
OSAKEPALKITSEMINEN
Olvi Oyj:n hallitus päätti vuonna 2021 kolmesta uudesta konsernin avain-
henkilöiden osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä: suoriteperustei-
sesta osakepalkkiojärjestelemästä 2021–2025, lisäosakejärjestelmäs
2021–2022 sekä sitouttavasta osakejärjestelmästä 2021–2025. Pitkän
aikajänteen palkitsemisen tavoitteena on tukea Olvin tavoitteiden saa-
vuttamista, sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön ja tarjota yhtiön osakkeiden
ansaintaan perustuvat kannustinjärjestelmät.
Suoriteperusteisessa osakepalkkiojärjestelmässä 2021–2025 on neljä an-
saintajaksoa, tilikaudet 2021–2022, 2021–2023, 2022–2024 ja 2023–2025.
Ansaintajaksoilla 2021–2022 ja 2021–2023 palkkiot perustuivat konsernin
kumulatiiviseen euromääräiseen liiketulokseen ja alkoholittomien tuottei-
den myyntivolyymin kasvuun. Ansaintajaksolta 2021–2022 maksettavat
nettomääräiset palkkiot olisivat voineet olla yhteensä enintään noin 6
100 Olvi Oyj:n A-osaketta ja ansaintajaksolta 2021–2023, yhteensä enin-
tään noin 10 000 Olvi Oyj:n A-osaketta.
Lisäosakejärjestelmässä 2021–2022 oli yksi sitouttamisjakso, tilikaudet
2021–2022. Järjestelmässä kohderyhmällä on mahdollista saada lisä-
osakkeita sijoittamalla henkilökohtaisesti Olvi Oyj:n A-osakkeisiin. Sitout-
tamisjaksolta maksettavat nettomääräiset palkkiot olisivat voineet olla
yhteensä enintään noin 14 300 Olvi Oyj:n A-osaketta.
Olvi Oyj:n hallitus päätti vuonna 2022 lisäosakejärjestelmästä vuosille
2022–2023. Järjestelmässä kohderyhmällä on mahdollisuus saada lisä-
osakkeita sijoittamalla henkilökohtaisesti Olvi Oyj:n A-osakkeisiin. Jär-
jestelmän sitouttamisjakso on 1.6.2022–31.5.2024. Sitouttamisjaksolla
maksettavat nettomääräiset osakkeet voivat olla enintään 2 000 Olvi
Oyj:n A-osaketta.
Päättyneet osakepohjaiset kannustinjärjestelmät
Ensimmäisellä vuosineljänneksellä tilikaudella 2023 Olvi-konsernissa
päättyi avainhenkilöitä koskeva suoriteperusteinen osakepalkkiojärjes-
telmä 2021–2022, jonka ansaintajakso oli 15.2.2021–14.2.2023. Osakepalk-
kiojärjestelmän kohderyhmään kuului 12 henkilöä mukaan lukien Olvin
johtoryhmän jäsenet ja palkkiot maksettiin järjestelmän ehtojen mukai-
sesti Olvi Oyj:n A-osakkeina sekä osittain rahana. Osakepalkkiona luo-
vutettiin yhteensä 5 900 A-osaketta.
Toisella vuosineljänneksellä 2023 Olvi-konsernissa päättyi avainhenki-
16
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
löitä koskeva lisäosakejärjestelmä 2021–2022, jonka ansaintajakso oli
15.4.2021–14.4.2023. Palkkiot maksettiin järjestelmän ehtojen mukaises-
ti sekä Olvi Oyj:n A-osakkeina että rahana. Osakepalkkiona luovutettiin
yhteensä 11 395 A-osaketta. Kannustinjärjestelmän kohderyhmään kuului
49 henkilöä mukaan lukien Olvin johtoryhmän jäsenet.
Olvi Oyj:n edellisen toimitusjohtajan työvelvoitteen päätyttyä 31.12.2022
kannustinjärjestelmien sääntöjen mukaisesti ja hallituksen päätöksellä toi-
mitusjohtajalle erääntyi maksettavaksi suoriteperusteisen osakepalkkio-
järjestelmän ansaintajaksoilta 2021–2023 ja 2022–2024 nettomääräisesti
yhteensä 3 317 Olvi Oyj:n A-osaketta. Palkkiot maksettiin järjestelmän
ehtojen mukaisesti Olvi Oyj:n A-osakkeina sekä osittain rahana. Osake-
palkkion määrä perustui kannustinjärjestelmän ansaintajaksosta kulu-
neeseen aikaan sekä suoriteperusteisen järjestelmän ansaintakriteerien
arvioituun toteumaan.
Päätös osakepohjaisen kannustinjärjestelmän ansaintajakson 2023–
2025 ehdoista
Olvi Oyj:n hallitus tiedotti 2.3.2023 antamallaan pörssitiedotteella suo-
riteperusteisen osakepalkkiojärjestelmän ansaintajakson 2023–2025 eh-
doista ja kohderyhmästä. Ansaintajaksolla 2023–2025 palkkiot perustuvat
konsernin Itämeren ja Suomen segmenttien kumulatiivisen euromääräi-
seen liiketulokseen ja konsernin kumulatiiviseen alkoholittomien tuot-
teiden myyntivolyymiin sekä konsernin koko arvoketjun CO
2
-päästöjen
vähentämiseen verrattuna vuoden 2021 tasoon. Ansaintajaksolla makset-
tavat nettomääräiset palkkiot ovat yhteensä enintään 10 600 Olvi Oyj:n
A-osaketta. Ansaintajaksolla 2023–2025 ohjelmaan kuuluu 16 henkilöä
mukaan lukien Olvin toimitusjohtaja ja muut Olvin johtoryhmän jäsenet.
Päätökset uusista osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä
Olvi Oyj:n hallitus päätti 16.10.2023 kokouksessaan uudesta yhtiön toimi-
tusjohtajan osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä. Ohjelman tavoit-
teena on tukea yhtiön tavoitteiden saavuttamista ja sitouttaa toimitus-
johtajaa yhtiöön vahvistamalla omistajalähtöisyyttä ja tarjoamalla yhtiön
osakkeiden ansaintaan perustuva kannustinjärjestelmä. Toimitusjohtajan
suoriteperusteisessa lisäosakejärjestelmässä on yksi sitouttamisjakso,
joka alkaa 1.12.2023 ja päätyy 31.1.2025. Järjestelmässä toimitusjohtajalla
on mahdollista saada palkkiona yhteensä yksi Olvi Oyj:n A-osake kutakin
henkilökohtaisesti sijoitettua Olvi Oyj:n A-osaketta kohden. Järjestelmän
mahdolliset palkkiot maksetaan sitouttamisjakson päättymisen jälkeen.
Suoriteperusteisessa lisäosakejärjestelmässä toimitusjohtajalla on mah-
dollisuus ansaita 0,5 osaketta sitoutumisen ja jatkuvan osakeomistuksen
perusteella ja 0,5 osaketta Olvin hallituksen asettaman ansaintakritee-
rin saavuttamisen perusteella. Hallitus on asettanut sitouttamisjaksolle
2023–2025 ansaintakriteeriksi Olvi Oyj:n A-osakkeen kokonaistuoton ke-
hityksen (TSR). Sitouttamisjaksolta maksettavat nettomääräiset palkkiot
ovat yhteensä enintään 1 000 Olvi Oyj:n A-osaketta. Palkkiot maksetaan
osittain Olvi Oyj:n A-osakkeina ja osittain rahana.
Olvi Oyj:n hallitus päätti 19.12.2023 kokouksessaan perustaa kaksi uutta
pitkän aikavälin osakepohjaista kannustinjärjestelmää konsernin avain-
henkilöille; suoriteperusteisen osakepalkkiojärjestelmän ja sitouttavan
osakepalkkiojärjestelmän. Järjestelmien tarkoituksena on yhdistää osak-
keenomistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön arvon nostamiseksi
pitkällä aikavälillä, sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön sekä tarjota heille kil-
pailukykyiset yhtiön osakkeiden ansaitsemiseen ja kerryttämiseen pe-
rustuvat kannustinjärjestelmät.
Suoriteperusteisessa osakepalkkiojärjestelmässä 2024–2028 on kolme
ansaintajaksoa, jotka kattavat tilikaudet 2024–2026, 2025–2027 ja 2026–
2028. Hallitus päättää vuosittain ansaintajakson alkamisesta ja sen yksi-
tyiskohdista. Järjestelmässä kohderyhmällä on mahdollisuus ansaita Olvi
Oyj:n A-osakkeita suoriutumisen perusteella. Olvi Oyj painottaa pitkän
aikavälin kannustinjärjestelmän ansaintakriteereissä yhtiön ESG-tavoit-
teita, kuten hiilineutraaliustavoitetta ja alkoholittomien tuotteiden myyn-
nin osuuden kasvattamista. Ensimmäisen ansaintajakson 2024–2026
ansaintakriteereinä ovat Itämeren ja Suomen segmenttien kumulatiivi-
nen liiketulos, alkoholittomien tuotteiden myynti sekä oman tuotannon
hiilineutraalius.
Järjestelmän kohderyhmään kuuluu ansaintajaksolla 2024–2026 noin 37
avainhenkilöä, mukaan lukien konsernin johtoryhmän jäsenet sekä yhtiön
toimitusjohtaja. Järjestelmästä maksettavat palkkiot vastaavat arviolta
yhteensä enintään 43 150 Olvi Oyj:n A-osakkeen arvoa, johon lisätään
vastaavan arvoinen käteisosuus, joka kattaa palkkiosta avainhenkilöille
aiheutuvat verot ja lakisääteiset sosiaalivakuutusmaksut. Järjestelmän
mahdolliset palkkiot maksetaan kunkin ansaintajakson päättymisen jäl-
keen, viimeistään viiden kuukauden kuluessa. Pääsääntöisesti palkkiota
ei makseta, jos avainhenkilön työsopimus- tai palvelussuhde päättyy en-
nen palkkion maksua. Järjestelmän perusteella maksettavien palkkioiden
määrää leikataan, jos hallituksen asettama enimmäisarvo ansaintajaksol-
ta 2024–2026 maksettaville palkkioille saavutetaan.
Konsernin johtoryhmän jäsen, mukaan lukien toimitusjohtaja, on vel-
voitettu omistamaan 50 prosenttia ansaitsemistaan osakkeista, kunnes
hänen osakeomistuksensa arvo yhtiössä vastaa 50 prosentin suuruista
osuutta hänen vuotuisesta peruspalkastaan palkkion maksua edeltävänä
kalenterivuonna. Tämä Olvi Oyj:n osakkeiden määrä on omistettava niin
kauan kuin jäsenyys konsernin johtoryhmässä jatkuu.
Sitouttavaa osakepalkkiojärjestelmää 2024–2028 on tarkoitus käyttää
hallituksen tarpeelliseksi katsomissa tilanteissa, esimerkiksi avainhenkilöi-
den sitouttamiseksi yhtiöön ja uusien työntekijöiden houkuttelemiseksi.
Palkkiot perustuvat jatkuvaan työsuhteeseen, ja pääsääntöisesti palkkiota
ei makseta, jos avainhenkilön työsopimus- tai palvelussuhde päättyy en-
nen palkkion maksua. Järjestelmän palkkiot maksetaan toukokuun 2025,
2026, 2027, 2028, 2029, 2030, 2031 ja 2032 loppuun mennessä, mutta
kuitenkin vähintään kaksitoista (12) kuukautta palkkion lupaamisen jäl-
keen. Järjestelmästä maksettavat palkkiot vastaavat arviolta yhteensä
enintään 6 000 Olvi Oyj:n A-osakkeen arvoa, johon lisätään vastaavan
arvoinen käteisosuus, joka kattaa palkkiosta avainhenkilöille aiheutuvat
verot ja lakisääteiset sosiaalivakuutusmaksut.
Tilikaudella 2023 kirjattiin kyseisiin kannustinjärjestelmiin liittyviä kus-
tannuksia yhteensä 619,1 tuhatta euroa. Osakelukumäärä ohjelmissa on
yhteensä 22 397 kappaletta ja käyvän arvon painotettu keskiarvo on
30,90 euroa osakkeelta. Käyvän arvon määrittelyssä on huomioitu tule-
vaisuuden osingonjako. Olvi-konsernilla ei ole käytössä muita osake- tai
optiojärjestelyjä.
OMAT OSAKKEET
Olvi Oyj:llä oli tammikuun 2023 alussa hallussa 29 404 kappaletta omia
osakkeita. Olvi Oyj:n hallitus päätti 28.2.2023 kokouksessaan käynnistää
omien osakkeiden hankinnan varsinaisen yhtiökokouksen 30.3.2022 an-
taman valtuutuksen perusteella, ja hankkia enintään 20 000 A-osaketta.
Osakkeiden hankinta alkoi 2.3.2023 ja päättyi 14.3.2023. Osakkeet han-
kitaan käytettäväksi mahdollisten yrityskauppojen tai muiden järjeste-
lyjen rahoittamiseen tai toteuttamiseen, yhtiön kannustinjärjestelmien
toteuttamiseen tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
Osakepalkkiojärjestelmän mukaisesti Olvi Oyj luovutti tilikauden aikana
päättyneiden suoriteperusteisen osakejärjestelmän ja lisäosakejärjestel-
män kohderyhmien henkilöille yhteensä 20 712 kappaletta omia osak
-
keitaan hankintahintaan 803,0 tuhatta euroa.
Olvi Oyj:llä on tilikauden lopussa hallussa yhteensä 28 692 kappaletta
omia A-osakkeita. Omien osakkeiden hankintahinta on yhteensä 880,8
tuhatta euroa. Yhtiön hallussa olevilla omilla osakkeilla yhtiö ei voi ää-
nestää. Olvi Oyj:n hallussa olevien omien A-osakkeiden osuus kaikista
osakkeista on 0,14 prosenttia ja osuus kaikkien osakkeiden yhteenlaske-
tusta äänimäärästä 0,03 prosenttia. Hallussa olevien osakkeiden osuus
A-osakkeista ja A-osakkeiden äänimäärästä on 0,17 prosenttia.
LIPUTUSILMOITUKSET
Olvi Oyj ei ole saanut vuoden 2023 aikana arvopaperimarkkinalain 9 lu-
vun 5 pykälän mukaisia liputusilmoituksia.
17
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
HALLITUKSEN ESITYS VOITTOA
KOSKEVIKSI TOIMENPITEIKSI
Emoyhtiö Olvi Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2023 olivat 146,7 (131,0)
miljoonaa euroa, josta tilikauden voitto oli 41,1 (41,7) miljoonaa euroa.
Olvi Oyj:n hallitus esittää varsinaiselle yhtiökokoukselle voitonjakokel-
poisten varojen käyttämistä seuraavasti:
1) osinkona jaetaan 1,20 (1,20) euroa vuodelta 2023 sekä K- että A-sar-
jan osakkeelle eli yhteensä 24,8 (24,8) miljoonaa euroa. Osinko on 64,9
(311,4) prosenttia Olvi-konsernin osakekohtaisesta tuloksesta ja 49,2
(54,7) prosenttia oikaistusta osakekohtaisesta tuloksesta. Osinko mak-
setaan kahdessa erässä. Ensimmäinen erä 0,60 euroa osakkeelta makse-
taan 18.4.2024 osakkeenomistajalle, joka on täsmäytyspäivänä 28.3.2024
merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Toi-
nen erä 0,60 euroa osakkeelta maksetaan 3.9.2024 osakkeenomistajal-
le, joka on täsmäytyspäivänä 27.8.2024 merkitty Euroclear Finland Oy:n
pitämään yhtiön osakasluetteloon. Olvin omille osakkeille ei makseta
osinkoa.
2) emoyhtiön vapaaseen omaan pääomaan jätetään 121,9 miljoonaa euroa.
LÄHIAJAN NÄKYMÄT JA TILIKAUDEN
JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Tilinpäätöstiedotteessa 9.2.2024 Olvi antoi tulosohjauksen, jonka mukaan
2024 oikaistun liiketuloksen odotetaan olevan 71–80 miljoonaa euroa.
Vuodesta 2024 alkaen johtoryhmärakennetta selkeytetään erottamal-
la yhtiön kotimaan ja konsernin johtoryhmävastuut. Tämän mukaisesti
1.1.2024 Olvi-konsernille on perustettu ja nimitetty johtoryhmä, jolla vah-
vistetaan konsernitasoisen strategian toteutusta. Paikallisyhtiöt vastaa-
vat jatkossakin paikallisista asiakassuhteista, kaupallisesta toiminnasta,
tuotekehityksestä ja asiakasrajapinnasta.
Konsernin johtoryhmään on nimetty seuraavat vastuualueet ja henkilöt:
Toimitusjohtaja – Patrik Lundell
Talous- ja tietohallintojohtaja – Tiina-Liisa Liukkonen
Henkilöstö- ja viestintäjohtaja – Marjatta Rissanen
Vastuullisuus- ja hankintajohtaja – Pia Hortling
Liiketoiminnan kehitysjohtaja – Peep Akkel
Lakiasiainjohtaja – Esa Hyttinen (29.2.2024 alkaen)
TALOUDELLISET
TIEDOTTEET
VUONNA 2024
Olvi-konsernin vuosikertomus ja yhtiökokouskutsu julkaistaan 29.2.2024.
Vuosikertomus sisältää hallituksen toimintakertomuksen, konsernin ja
emoyhtiön tilinpäätöksen sekä tilintarkastuskertomuksen tilikaudelta
1.1.–31.12.2023. Vuosikertomus sisältää vastuullisuusraportin, selvityksen
hallinto- ja ohjausjärjestelmästä (Corporate Governance Statement) sekä
palkitsemisraportin tilikaudelta 2023.
Kutsu Olvi Oyj:n varsinaiseen yhtiökokoukseen, joka pidetään 26.3.2024
Iisalmessa, julkaistaan 29.2.2024. Tilinpäätös, toimintakertomus ja yhtiö-
kokouskutsu ovat luettavissa Olvi Oyj:n internetsivuilta samana päivänä.
Vuoden 2024 osavuosikatsausten julkaisuajankohdat:
– osavuosikatsaus tammi-maaliskuulta 18.4.2024
– puolivuosikatsaus tammi-kesäkuulta 13.8.2024
– osavuosikatsaus tammi-syyskuulta 16.10.2024.
OLVI OYJ
Hallitus
18
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
KONSERNIN TALOUDELLISTA KEHITYSTÄ
KUVAAVAT TUNNUSLUVUT 2021—2023
TOIMINNAN LAAJUUS JA KANNATTAVUUS
1000 EUR
2023 2022 2021
Liikevaihto
630 605 583 703 462 226
Muutos, %
8,0 26,3 11,4
Liiketulos
54 918 22 364 59 439
% liikevaihdosta
8,7 3,8 12,9
Rahoitustuotot ja -kulut
-646 -3 989 -327
Voitto ennen veroja
54 918 18 374 59 112
% liikevaihdosta
8,7 3,1 12,8
Tilikauden voitto
38 473 7 526 48 361
% liikevaihdosta
6,1 1,3 10,5
Taseen loppusumma
490 000 489 674 490 242
Tulorahoitus-%
9,3 12,4 16,3
Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI)
19,2 8,2 20,9
Oman pääoman tuotto-% (ROE)
13,5 2,6 17,1
Omavaraisuusaste, %
59,0 57,5 60,7
Maksuvalmius (current ratio)
1,3 1,3 1,3
Velkaantumisaste (gearing), %
-8,5 -20,3 -18,7
Investoinnit käyttöomaisuuteen
24 947 37 071 32 016
% liikevaihdosta
4,0 6,4 6,9
Nettoinvestoinnit käyttöomaisuuteen
23 845 35 834 30 390
% liikevaihdosta
3,8 6,1 6,6
Tutkimus- ja kehittämismenot
5 572 5 405 4 932
% liikevaihdosta
0,9 0,9 1,1
Palkat ja palkkiot
66 745 63 231 51 673
Henkilöstö keskimäärin:
Henkilöstö Suomessa
449 442 416
Viron, Latvian, Liettuan, Tanskan
ja Valko-Venäjän henkilöstö
1 927 1 893 1 695
Henkilöstö yhteensä
2 376 2 335 2 111
*) Vuoden 2023 tunnuslukuja laskettaessa on osinkona käytetty hallituksen yhtiökokoukselle tekemää
esitystä.
OSAKEKOHTAISET TUNNUSLUVUT
2023 2022 2021
Tulos/osake (EPS), euroa, laimentamaton
1,85 0,39 2,31
Tulos/osake (EPS), euroa, laimennettu
1,85 0,39 2,31
Oma pääoma/osake, euroa
13,95 13,49 14,19
*) Osinko/tulos, %
64,9 311,4 51,9
Hinta/voitto-suhde (P/E)
15,2 86,0 22,2
19
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
OSAKEKOHTAISET TUNNUSLUVUT
2023 2022 2021
Tulos/osake (EPS), euroa
2,04 2,06 2,01
Oma pääoma/osake, euroa
9,72 8,91 8,09
*) Nimellisosinko/osake, euroa
1,20 1,20 1,20
*) Efektiivinen osinkotuotto, %
4,28 3,62 2,34
*) Osinko/tulos, %
58,8 58,3 59,7
Hinta/voitto-suhde (P/E)
13,7 16,1 25,5
A-osakkeen kurssi
kauden lopussa, euroa
28,05 33,15 51,20
ylin kurssi, euroa
34,95 52,00 55,70
alin kurssi, euroa
26,80 29,40 43,10
keskikurssi, euroa
29,88 35,31 49,35
A-osakkeiden vaihto, kpl
1 608 889 2 351 044 1 812 283
A-osakekannasta, %
9,5 13,8 10,7
A-osakekannan markkina-arvo 31.12., MEUR
475,8 562,2 869,4
K-osakekannan markkina-arvo 31.12., MEUR
104,7 123,7 191,1
Yhtiön markkina-arvo yhteensä, MEUR
580,5 686,0 1 060,5
Osakkeiden lukumäärä
osakeantioikaistu keskimääräinen lukumäärä
tilikauden aikana **)
20 690 905 20 700 783 20 706 610
osakeantioikaistu lukumäärä
tilikauden lopussa **)
20 693 540 20 692 828 20 712 828
*) Vuoden 2023 tunnuslukuja laskettaessa on osinkona käytetty hallituksen yhtiökokoukselle tekemää esitystä.
**) Olvi Oyj:n hallussa olevat omat osakkeet on vähennetty.
EMOYHTIÖN TALOUDELLISTA KEHITYSTÄ
KUVAAVAT TUNNUSLUVUT 2021—2023
TOIMINNAN LAAJUUS JA KANNATTAVUUS
1000 EUR
2023 2022 2021
Liikevaihto
200 975 180 650 169 174
Muutos, %
11,3 6,8 7,9
Liikevoitto
17 492 18 137 23 489
% liikevaihdosta
8,7 10,0 13,9
Rahoitustuotot ja -kulut
28 771 28 565 22 464
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja
46 263 46 702 45 953
% liikevaihdosta
23,0 25,9 27,2
Tilikauden voitto
41 065 41 735 39 464
% liikevaihdosta
20,4 23,1 23,3
Taseen loppusumma
339 509 336 496 319 575
Tulorahoitus-%
26,4 29,4 30,7
Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI)
22,4 23,3 24,5
Oman pääoman tuotto-% (ROE)
21,9 24,2 26,3
Omavaraisuusaste, %
59,2 54,8 52,4
Maksuvalmius (current ratio)
0,8 0,7 0,8
Velkaantumisaste (gearing), %
1,7 -8,7 -7,7
Investoinnit käyttöomaisuuteen
10 072 15 238 11 893
% liikevaihdosta
5,0 8,4 7,0
Nettoinvestoinnit käyttöomaisuuteen
9 920 15 153 11 307
% liikevaihdosta
4,9 8,4 6,7
Tutkimus- ja kehittämismenot
1 884 1 523 1 581
% liikevaihdosta
0,9 0,8 0,9
Palkat ja palkkiot
20 840 19 722 20 518
Henkilöstö keskimäärin
396 392 373
20
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAPERUSTEET
Tulorahoitus-% = 100 *
Liikevoitto + poistot + rahoitustuotot ja –kulut + satunnaiset
tuotot ja kulut - verot
Liikevaihto
Sijoitetun pääoman tuotto-%
(ROI) =
100 *
Voitto ennen veroja + korko- ja muut rahoituskulut
Taseen loppusumma - korottomat velat (keskimäärin)
Oman pääoman tuotto-%
(ROE) =
100 *
Voitto ennen veroja - verot
Oma pääoma + määräysvallattomien osuus + vapaaehtoiset
varaukset ja poistoero laskennallisella verovelalla
vähennettynä (keskimäärin vuoden aikana)
Omavaraisuusaste, % = 100 *
Oma pääoma + määräysvallattomien osuus + vapaaehtoiset
varaukset ja poistoero laskennallisella verovelalla
vähennettynä
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Maksuvalmius (current ratio) =
Rahoitusomaisuus + vaihto-omaisuus
Lyhytaikainen vieras pääoma
Velkaantumisaste (gearing), % = 100 *
Korolliset velat + saadut ennakkomaksut - rahat ja muut
likvidit varat
Oma pääoma + vapaaehtoiset varaukset ja poistoero
laskennallisella verovelalla vähennettynä
Tulos/osake (EPS) =
Voitto ennen veroja - verot +/- määräysvallattomien osuus
Tilikauden keskimääräinen, osakeantioikaistu osakkeiden
lukumäärä
Oma pääoma/osake =
Oma pääoma + vapaaehtoiset varaukset ja poistoero
laskennallisella verovelalla ja määräysvallattomien osuudella
vähennettynä
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä 31.12.
Efektiivinen osinkotuotto, % 100 *
Osakeantioikaistu osinko/osake
Osakkeen osakeantioikaistu tilikauden viimeinen
kaupantekokurssi
Hinta/voitto-suhde (P/E) =
Osakkeen osakeantioikaistu tilikauden viimeinen
kaupantekokurssi
Tulos/osake
Osinko/tulos, % = 100 *
Osakekohtainen osinko
Osakekohtainen tulos
Osakekannan markkina-arvo
tilikauden lopussa =
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä tilikauden lopussa *
A-osakkeen kurssi tilikauden lopussa
Konserni esittää konsernin tuloslaskelmasta suoraan johdettavat tunnusluvut liikevaihto, liiketulos ja tilikau-
den tulos ja näiden prosenttiosuudet liikevaihdosta sekä tulos/osake -tunnusluvun. (Tulos /osake = Emoyhtiön
omistajille kuuluva tilikauden voitto/Osakkeiden keskimääräinen osakeantioikaistu lukumäärä kauden aikana).
Olvi Oyj esittää IFRS:n mukaisesti laaditun konsernitilinpäätöksen lisäksi vaihtoehtoisia tunnuslukuja kuvaamaan
liiketoimintansa taloudellista kehitystä ja antamaan vertailukelpoisen kokonaiskuvan yhtiön kannattavuudesta,
vakavaraisuudesta sekä maksuvalmiudesta.
Konserni on soveltanut ESMA:n (the European Securities and Markets Authority) 3.7.2016 voimaan tullutta oh-
jeistusta vaihtoehtoisista tunnusluvuista ja määrittänyt vaihtoehtoiset tunnusluvut alla esitetyn mukaisesti:
Liikevaihtoa tukevana vaihtoehtoisena tunnuslukuna konserni esittää myyntivolyymitiedot miljoonina litroina.
Myyntivolyymi on tärkeä, yleisesti toimialalla käytetty, toiminnan laajuutta kuvaava mittari.
Raportointikausien vertailtavuutta parantaakseen konserni esittää vaihtoehtoisina tunnuslukuina myös oikais-
tun liiketuloksen ja oikaistun tilikauden tuloksen. Oikaistu liiketulos lasketaan vähentämällä liiketuloksesta mer-
kittävät vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät (tilikaudella 2023 Valko-Venäjän yhtiölle asetettu sakko ja 2022
Valko-Venäjän yhtiön arvonalentuminen, Liettuan verokorvausvaraus ja toimitusjohtajasopimuksen päättymis-
kulut). Vastaavat erät on vähennetty tilikauden tuloksesta laskettaessa oikaistua tilikauden tulosta.
Investoinnit koostuvat lisäyksistä pysyviin vastaaviin pois lukien IFRS 16 -standardin mukaiset lisäykset.
21
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS)
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA
1000 EUR
Liitetieto 2023 2022
Bruttotuotot
1 326 568 1 253 782
Valmisteverot ja muut vähennettävät erät
-695 963 -670 079
LIIKEVAIHTO
1 630 605 583 703
Hankinnan ja valmistuksen kulut
-394 977 -363 816
BRUTTOKATE
235 628 219 887
Logistiikan, myynnin ja markkinoinnin kulut
2 -126 605 -120 997
Hallinnon kulut
2 -41 472 -42 415
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut
3 -12 633 -34 111
LIIKETULOS
54 918 22 364
Rahoitustuotot
7 990 1 593
Rahoituskulut
7 -1 682 -5 628
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta
21 45 45
VOITTO ENNEN VEROJA
54 271 18 374
Tuloverot
8 -15 798 -10 848
TILIKAUDEN VOITTO
38 473 7 526
1000 EUR
Liitetieto 2023 2022
Muut laajan tuloksen erät, jotka saatetaan myöhemmin
siirtää tulosvaikutteiseksi:
Ulkomaisiin tytäryhtiöihin liittyvät muuntoerot
-5 003 1 638
TILIKAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ
33 470 9 164
Tilikauden voiton jakautuminen:
-emoyhtiön omistajille
38 251 7 977
-määräysvallattomille omistajille
222 -451
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen:
-emoyhtiön omistajille
33 430 9 674
-määräysvallattomille omistajille
40 -510
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu
osakekohtainen tulos:
Laimentamaton osakekohtainen tulos (EUR)
1,85 0,39
Laimennettu osakekohtainen tulos (EUR)
1,85 0,39
22
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
KONSERNIN TASE
1000 EUR
Liitetieto 2023 2022
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet
10 10 518 10 972
Liikearvo
10,11 22 204 22 204
Aineelliset hyödykkeet
12 213 182 208 165
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä
21 1 032 1 025
Muut sijoitukset
13 1 042 1 046
Lainasaamiset ja muut
pitkäaikaiset saamiset
13 5 544 1 377
Laskennalliset verosaamiset
8 4 370 2 569
Pitkäaikaiset varat yhteensä
257 892 247 358
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
14 74 190 70 891
Myyntisaamiset ja muut saamiset
13 125 815 109 712
Tuloverosaaminen
645 506
Rahavarat
15 31 458 61 207
Lyhytaikaiset varat yhteensä
232 108 242 316
VARAT YHTEENSÄ
490 000 489 674
1000 EUR
Liitetieto 2023 2022
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma
16 20 759 20 759
Muut rahastot
16 1 092 1 092
yvän arvon rahasto
16 295 295
Omat osakkeet
16 -881 -1 079
Muuntoerot
-56 768 -52 030
Kertyneet voittovarat
324 120 310 194
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä
288 617 279 231
Määräysvallattomien omistajien osuus
721 2 514
Oma pääoma yhteensä
289 338 281 745
Pitkäaikaiset velat
Rahoitusvelat
17 4 098 1 983
Muut velat
19 782 3 667
Laskennalliset verovelat
8 14 100 13 466
Lyhytaikaiset velat
Rahoitusvelat
17 2 908 2 164
Ostovelat ja muut velat
19 178 751 186 362
Tuloverovelka
23 287
Velat yhteensä
200 662 207 929
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ
490 000 489 674
23
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA
1000 EUR
Liitetieto 2023 2022
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden voitto
38 473 7 526
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset
24 779 64 532
Muut oikaisut
11 778 14 509
yttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien myynti- ja muiden
saamisten lisäys (-)/vähennys (+)
13 -20 279 -9 578
Vaihto-omaisuuden lisäys (-)/vähennys (+)
14 -6 377 -12 349
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+)/
vähennys (-)
19 -4 789 16 536
Maksetut korot
7 -408 -449
Saadut korot
7 531 292
Saadut osingot
7 10 5
Maksetut verot
8 -15 764 -13 861
Liiketoiminnan rahavirta (A)
27 954 67 163
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin
12 -23 687 -36 115
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin
10 -1 863 -1 277
Aineellisten hyödykkeiden luovutustulot
12 591 976
Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinta
19 -2 737 -378
Investoinnit muihin sijoituksiin
13 0 -163
Saadut osingot
21 41 38
Investointien rahavirta (B)
-27 655 -36 919
1000 EUR
2023 2022
Liiketoiminnan rahavirran muut oikaisut ennen käyttöpääoman muutosta:
yttöomaisuuden myyntivoitot
477 227
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta
-45 -45
Realisoitumattomat kurssivoitot ja -tappiot
0 -24
Rahoitustuotot ja -kulut
48 4 134
Tuloverot
15 798 10 848
Muut oikaisut
-4 501 -631
Yhteensä
11 778 14 509
Rahoituksen rahavirta
Lainojen nostot
17 4 577 11 351
Lainojen takaisinmaksut
17 -6 165 -11 674
Omien osakkeiden hankinta
16 -604 -641
Maksetut osingot
16 -25 339 -25 268
Rahoituksen rahavirta (C)
-27 531 -26 232
Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) (A+B+C)
-27 232 4 012
Rahavarat 1.1.
15 61 207 58 741
Valuuttakurssimuutosten vaikutus
-2 517 -1 546
Rahavarat 31.12.
15 31 458 61 207
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRRAN MUUT OIKAISUT:
1000 EUR
Liitetieto 2023 2022
24
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
A B C D E F G H
Oma pääoma 1.1.2023
20 759 1 092 295 -1 079 -52 030 310 194 2 514 281 745
Laaja tulos
Tilikauden tulos
38 251 222 38 473
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot
-4 821 -182 -5 003
Tilikauden laaja tulos yhteensä
-4 821 38 251 40 33 470
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonmaksu
-24 817 -557 -25 374
Osakepalkitseminen, työsuorituksen arvo
619 619
Omien osakkeiden hankinta
-604 -604
Omien osakkeiden liikkeeseenlasku henkilöstölle
802 -1 374 -572
Aikaisempia kausia koskeva oikaisu
83 -7 -22 54
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä
198 83 -25 579 -579 -25 877
Tytäryhtiöomistusosuuksien muutokset
Määräysvallattomien omistajien osuuden muutos
1 254 -1 254 0
Tytäryhtiöomistusosuuksien muutokset yhteensä
1 254 -1 254 0
Oma pääoma 31.12.2023
20 759 1 092 295 -881 -56 768 324 120 721 289 338
A = Osakepääoma
B = Muut rahastot
C = Käyvän arvon rahasto
D = Omien osakkeiden rahasto
E = Muuntoerot
F = Voittovarat
G = Määräysvallattomien omistajien osuus
H = Yhteensä
Muut rahastot sisältävät ylikurssirahaston, vararahaston ja muut rahastot.
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
25
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
A B C D E F G H
Oma pääoma 1.1.2022
20 759 1 092 295 -438 -53 727 326 016 3 627 297 624
Laaja tulos
Tilikauden tulos
7 977 -451 7 526
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot
1 697 -59 1 638
Tilikauden laaja tulos yhteensä
1 697 7 977 -510 9 164
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonmaksu
-24 855 -371 -25 226
Osakepalkitseminen, työsuorituksen arvo
1 076 1 076
Omien osakkeiden hankinta
-641 -641
Aikaisempia kausia koskeva oikaisu
-20 -20
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä
-641 -23 799 -371 -24 811
Tytäryhtiöomistusosuuksien muutokset
Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinta
-232 -232
Määräysvallattomien omistajien osuuden muutos
232 -232 0
Tytäryhtiöomistusosuuksien muutokset yhteensä
0 -232 -232
Oma pääoma 31.12.2022
20 759 1 092 295 -1 079 -52 030 310 194 2 514 281 745
A = Osakepääoma
B = Muut rahastot
C = Käyvän arvon rahasto
D = Omien osakkeiden rahasto
E = Muuntoerot
F = Voittovarat
G = Määräysvallattomien omistajien osuus
H = Yhteensä
Muut rahastot sisältävät ylikurssirahaston, vararahaston ja muut rahastot.
26
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
KONSERNIN PERUSTIEDOT
Olvi Oyj (yhtiö) ja sen tytäryritykset (yhdessä ”konserni”) valmistavat
oluita, siidereitä, long drink -juomia, kivennäisvesiä, mehuja, virvoitus-,
energia- ja urheilujuomia, kvassia, viskiä sekä muita alkoholittomia ja al-
koholillisia juomia. Olvi-konserniin kuuluvat yhtiöt sijaitsevat Suomessa,
Virossa, Latviassa, Liettuassa, Tanskassa ja Valko-Venäjällä.
Konsernin emoyhtiö on Olvi Oyj (Y-tunnus 0170318–9), jonka A-osakkeet
noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:n päälistalla Helsingissä. Emoyhtiön ko-
tipaikka on Iisalmi ja sen rekisteröity osoite on PL 16, 74101 Iisalmi.
Jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa internetosoitteesta
www.olvigroup.fi tai konsernin emoyhtiön pääkonttorista osoitteesta
Olvitie I-IV, 74100 Iisalmi.
Olvi Oyj:n hallitus hyväksyi 29.2.2024 vuoden 2023 tilinpäätöksen jul-
kistettavaksi. Suomen osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on
mahdollisuus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen
pidettävässä yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksessa on myös mahdollista
tehdä päätös tilinpäätöksen muuttamisesta.
Olvi Oyj:n virallinen konsernitilinpäätös julkaistaan European Single
Electronic Format (ESEF) raportointivaatimusten mukaisesti xHTML-muo-
dossa sisältäen iXBRL-merkinnät. Olvi Oyj:n laatimaa ESEF-tilinpäätös
ei ole varmennettu. Lisäksi pdf-muodossa oleva versio konsernitilinpää-
töksestä on saatavilla yhtiön internetsivuilla www.olvigroup.fi.
LAATIMISPERUSTA
Konsernitilinpäätös on laadittu hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätös-
standardien (International Financial Reporting Standards, IFRS) mukai-
sesti ja sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2023 voimassa olevia IAS- ja
IFRS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Kansainvälisillä tilinpää-
tösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla an-
netuissa säännöksissä EU:n asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn
menettelyn mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja
niistä annettuja tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös
suomalaisten, IFRS-säännöksiä täydentävien kirjanpito- ja yhteisölain-
säädännön vaatimusten mukaiset.
Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisiin hankintamenoihin perustuen
lukuun ottamatta käypään arvoon laajan tuloksen kautta tai tulosvaikut-
teisesti kirjattavia rahoitusvaroja ja -velkoja, johdannaissopimuksia ja kä-
teisvaroina suoritettavia osakeperusteisia liiketoimia, jotka on arvostettu
ypään arvoon. Tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina (1 000) euroina.
Esittämistä varten yksittäiset luvut ja loppusummat on pyöristetty täy-
siksi tuhansiksi, mikä saattaa aiheuttaa pyöristyseroja yhteenlaskuissa.
YHDISTELYPERIAATTEET
Tytäryritykset
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiö Olvi Oyj:n ja sen kaikki tytäryri-
tykset. Tytäryritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on määräysvalta.
Määräysvalta syntyy, kun konserni olemalla osallisena yhteisössä altistuu
yhteisön muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon
ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yhteisöä koskevaa
valtaansa. Hankitut tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen
siitä hetkestä lähtien, kun konserni on saanut määräysvallan ja luovute-
tut tytäryritykset siihen saakka, jolloin määräysvalta lakkaa.
Konsernin keskinäinen osakkeenomistus on eliminoitu hankintamenome-
netelmällä. Luovutettu vastike ja hankitun yrityksen yksilöitävissä ole-
vat varat ja vastattavaksi otetut velat on arvostettu käypään arvoon
hankintahetkellä.
Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoitumat-
tomat voitot sekä sisäinen voitonjako eliminoidaan konsernitilinpäätös
laadittaessa. Realisoitumattomia tappioita ei eliminoida siinä tapaukses-
sa, että tappio johtuu arvonalentumisesta.
Tilikauden voiton tai tappion sekä laajan tuloksen jakautuminen emo-
yrityksen omistajille ja määräysvallattomille omistajille esitetään laajan
tuloslaskelman yhteydessä. Laaja tulos kohdistetaan emoyrityksen omis-
tajille ja määräysvallattomille omistajille, vaikka tämä johtaisi siihen, että
määräysvallattomien omistajien osuudesta tulisi negatiivinen. Määräysval-
lattomille omistajille kuuluva osuus omasta pääomasta esitetään omana
eränään taseessa oman pääoman osana. Emoyrityksellä tytäryritykses
olevan omistusosuuden muutokset, jotka eivät johda määräysvallan me-
nettämiseen, käsitellään omaa pääomaa koskevina liiketoimina.
Osakkuus- ja yhteisyritykset
Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on huomattava vai-
kutusvalta, mutta ei määräysvaltaa. Huomattava vaikutusvalta syntyy
pääsääntöisesti silloin, kun konserni omistaa yli 20 prosenttia yrityksen
äänivallasta tai kun konsernilla on muutoin huomattava vaikutusvalta,
mutta ei määräysvaltaa.
Osakkuusyritykset on yhdistelty konsernitilinpäätökseen pääomaosuus-
menetelmää käyttäen. Konsernin omistusosuuden mukainen osuus osak-
kuusyritysten tilikauden tuloksesta on laskettu konsernin omistusosuuden
mukaisesti ja esitetty tuloslaskelmassa omana eränään rahoitustuottojen
ja -kulujen jälkeen. Jos konsernin osuus osakkuusyrityksen tappioista
ylittää sijoituksen kirjanpitoarvon, sijoitus merkitään taseeseen nolla-ar-
voon eikä kirjanpitoarvon ylittäviä tappioita huomioida, ellei konserni ole
muutoin sitoutunut osakkuusyritysten velvoitteiden täyttämiseen.
Yhteisjärjestely on järjestely, jossa kahdella tai useammalla osapuolella
on yhteinen määräysvalta. Olvin yhteisjärjestely on yhteisyritys, joka yh-
distellään konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmällä.
ULKOMAANRAHAN MÄÄRÄISTEN ERIEN MUUNTAMINEN
Ulkomaiset tytäryhtiöt
Olvi-konsernin konserniyhtiöiden tulosta ja taloudellista asemaa koskevat
luvut määritetään siinä valuutassa, joka on kunkin yksikön pääasiallisen
toimintaympäristön valuutta (”toimintavaluutta”). Tämä konsernitilin-
päätös on esitetty euroina, joka on konsernin emoyrityksen toiminta- ja
esittämisvaluutta.
Konserniyhtiöiden, joiden toiminta- ja tilinpäätösvaluutta on muu kuin
euro, tuloslaskelmien tuotto- ja kuluerät on muunnettu konsernin rapor-
tointivaluutaksi käyttäen tilikauden keskikurssia ja tase-erät on muutettu
raportointivaluuttaan käyttäen tilinpäätöspäivän kurssia. Tilikauden tu-
loksen muuntaminen eri kursseilla tuloslaskelmassa ja taseessa aiheuttaa
taseessa omaan pääomaan kirjattavan muuntoeron, jonka muutos kirja-
taan muihin laajan tuloksen eriin. Ulkomaisten tytäryritysten hankinta-
menon eliminoinnista ja hankinnan jälkeen kertyneistä oman pääoman
eristä syntyvät muuntoerot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin. Kun
tytäryritys myydään kokonaan tai osittain, kertyneet muuntoerot kirja-
taan tulosvaikutteisesti osana myyntivoittoa tai -tappiota.
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATTEET
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
27
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Ulkomaisten yksikköjen hankinnasta syntynyttä liikearvoa ja kyseisten
ulkomaisten yksikköjen varojen ja velkojen kirjanpitoarvoihin hankinnan
yhteydessä tehtyjä käypien arvojen oikaisuja on käsitelty kyseisten ulko-
maisten yksikköjen varoina ja velkoina. Ne muunnetaan euroiksi rapor-
tointikauden päättymispäivän kursseja käyttäen.
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu toimintavaluutan
määräisiksi käyttäen tapahtumapäivänä vallitsevaa kurssia. Ulkomaanra-
han määräiset taseen monetaariset varat ja velat on muutettu toimintava-
luutan määräisiksi raportointikauden päättymispäivän kursseja käyttäen.
Ulkomaanrahan määräisistä liiketapahtumista ja monetaaristen erien
muuntamisesta syntyneet voitot ja tappiot on käsitelty tulosvaikutteises-
ti. Liiketoiminnan kurssivoitot ja -tappiot sisältyt vastaaviin eriin liike-
tuloksen yläpuolella. Valuuttamääräisten lainojen kurssivoitot ja -tappiot
sisältyvät rahoitustuottoihin ja -kuluihin, lukuun ottamatta kurssieroja
niistä valuuttamääräisistä eristä, jotka ovat osa ulkomaiseen yksikköön
tehtyä nettosijoitusta. Nämä kurssierot kirjataan muihin laajan tuloksen
eriin ja kertyneet kurssierot sisältyvät omassa pääomassa esitettävään
muuntoeroon.
LIIKETULOS
IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardi ei määrittele liiketuloksen kä-
sitettä. Konserni on määrittänyt sen seuraavasti: liiketulos on nettosum-
ma, joka muodostuu, kun liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan muut tuotot
ja vähennetään hankinnan ja valmistuksen kulut, liiketoiminnan kiinteät
kulut mukaan lukien poistot sekä muut liiketoiminnan kulut.
Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelman erät esitetään liiketulok-
sen alapuolella. Kurssierot sisältyvät liiketulokseen, mikäli ne syntyvät
liiketoimintaan liittyvistä eristä. Muissa tapauksissa ne on kirjattu rahoi-
tuseriin. Muiden tunnuslukujen laskentaperiaatteet on esitetty Tunnus-
lukujen laskentaperusteet –kohdassa.
JOHDON HARKINTAA EDELLYTTÄVÄT
LAATIMISPERIAATTEET JA ARVIOIHIN LIITTYVÄT
KESKEISET EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää kon-
sernin johdolta tiettyjen arvioiden tekemistä ja harkintaan perustuvia
ratkaisuja. Lisäksi joudutaan käyttämään valintaa ja harkintaa koskien ti
-
linpäätöksen laatimisperiaatteiden valintaa ja soveltamista. Tämä koskee
erityisesti niitä tapauksia, joissa voimassa olevassa IFRS-normistossa on
vaihtoehtoisia kirjaamis-, arvostamis- tai esittämistapoja.
Arvioihin liittyvät epävarmuustekijät
Tilinpäätöksen laadinnan yhteydessä tehdyt arviot pohjautuvat johdon
parhaaseen näkemykseen tilinpäätöshetkellä ja niiden lopputulemat voi
-
vat poiketa tehdyistä arvioista ja oletuksista. Arvioiden taustalla ovat ai-
kaisemmat kokemukset sekä tulevaisuutta koskevat, tilinpäätöshetkellä
todennäköisimpinä pidetyt oletukset, jotka liittyvät muun muassa kon-
sernin taloudellisen toimintaympäristön odotettuun kehitykseen myyn-
nin ja kustannustason kannalta. Arvioissa on huomioitu Ukrainan sodan
ja geopoliittisen tilanteen vaikutus liiketoimintaan.
Konsernissa seurataan säännöllisesti yhdessä tytäryhtiöiden johdon kans-
sa arvioiden ja olettamusten toteutumista sekä näiden taustalla olevien
tekijöiden muutoksia käyttämällä useita, sekä sisäisiä että ulkoisia tie-
tolähteitä. Mahdolliset arvioiden ja oletusten muutokset merkitään kir
-
janpitoon sillä tilikaudella, jonka aikana arvioita ja oletuksia korjataan ja
kaikilla tämän jälkeisillä kausilla.
Merkittävimmät osa-alueet, joihin johto on käyttänyt harkintaa ja jotka
edellyttävät arvioiden ja oletusten käyttöä ovat arvonalentumistestaus
(lisätietoa liitetiedossa 11.), Valko-Venäjän luokittelu jatkuviin/lopetettui-
hin toimintoihin, vuokrasopimusten vuokra-aikojen määrittely (lisätietoa
liitetiedossa 12.), yrityshankintoihin liittyvät arviot sekä laskennalliset ve-
rosaamiset ja -velat (lisätietoa liitetiedossa 8.). Muut laadintaperiaatteet
esitetään kyseistä asiaa koskevien liitetietojen yhteydessä. Keskeisimmät
seikat arvioissa ovat ennustetut tulevaisuuden kassavirrat, vuokrasopi-
musten osalta toistaiseksi voimassa olevien vuokrasopimusten käsit-
tely ja mahdolliset muutokset Valko-Venäjän liiketoimintojen myynnin
mahdollisuuksissa.
UUSIEN TAI MUUTETTUJEN IFRS-STANDARDIEN JA TULKINTOJEN
SOVELTAMINEN
Olvi-konserni otti käyttöön vuonna 2023 seuraavat IASB:n julkaisemat
muutetut standardit, joita on sovellettava 1.1.2023 tai sen jälkeen alka-
villa tilikausilla: IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen, IAS 8 Tilinpäätöksen
laatimisperiaatteet, kirjanpidollisten arvioiden muutokset ja virheet sekä
IAS 12 Tuloverot. Muutoksilla ei ole merkittävää vaikutusta konserniti-
linpäätökseen. Lisäksi 1.1.2023 tuli voimaan uusi IFRS 17 Vakuutussopi-
mukset -standardi. Uudella standardilla ei ollut vaikutusta Olvi-konsernin
konsernitilinpäätökseen.
Lisäksi 1.1.2024 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla on sovellettava muu-
toksia standardiin IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen, IAS 7 Rahavirtalas-
kelmat ja IFRS 16 Vuokrasopimukset. Muutoksilla ei arvioida olevan mer-
kittävää vaikutusta konsernitilinpäätökseen.
1. LIIKETOIMINNAN TUOTOT JA SEGMENTTI-INFORMAATIO
Myynnin tuloutusperiaatteet
Liikevaihtona esitetään tuotteiden ja palveluiden myynnistä saadut vastik-
keet käypään arvoon arvostettuina välillisillä veroilla, alennuksilla ja va-
luuttamääräisen myynnin kurssieroilla oikaistuina.
Juomien ja juomatuotteiden myynti tuloutetaan sillä ajan hetkellä, kun
konserni on toimittanut tuotteet asiakkaalle asiakkaan kanssa sovittuun
paikkaan ja tuotteiden määräysvalta on siirtynyt asiakkaalle. Toimituksen
katsotaan tapahtuneen vasta, kun riski tuotteiden epäkuranttiudesta ja
vahingoittumisesta on siirtynyt asiakkaalle eikä Olvilla ole täyttämättömiä
velvoitteita asiakasta kohtaan. Juomatoimituksiin ei sisälly palautus ehtoja.
Konserni vuokraa anniskeluasiakkailleen juomien anniskelulaitteistoja ja
vähittäiskauppa-asiakkailleen kylmäkaappeja. Vuokratuotot tuloutetaan
tasaerinä vuokrakaudelle. Vuokrasopimusten laadintaperiaatteet on ku-
vattu liitetiedossa 12. Aineelliset hyödykkeet.
Transaktiohinta määräytyy asiakkaan kanssa tehdyn sopimuksen mukai-
sesti, ja siitä vähennetään myyntihetkellä arvioidut sopimusehtojen mu
-
kaiset vuosialennukset sekä mahdolliset virheellisten tuotteiden palau-
tukset. Olvi-konserni soveltaa IFRS 15 -standardin mukaista huojennusta
eikä siten ilmoita tilauskantaa.
Kuvaus segmenteistä
Konsernin toimintasegmentit on määritelty perustuen johtamismalliin
sekä sisäiseen taloudelliseen raportointiin, jota ylimmäksi operatiivisek-
si päätöksentekijäksi nimetty konsernin ylin johto käyttää strategisessa
päätöksenteossa. Konsernin ylin johto koostuu emoyhtiön toimitusjoh-
tajasta ja hallituksesta.
Olvi-konsernin raportoitavat segmentit muodostuvat konsernin maan-
tieteellisistä toiminta-alueista, joita ovat Suomi, Itämeren alue ja Val-
ko-Venäjä. Raportoitavien maantieteellisten segmenttien tuotteita tai
palveluita tuotetaan tietyssä taloudellisessa ympäristössä, jonka riskit ja
kannattavuus poikkeavat muiden segmenttien taloudellisen ympäristön
riskeistä ja kannattavuudesta. Raportoitavien segmenttien liikevaihto
syntyy pääasiassa erilaisten juomien valmistuksesta ja tukkumyynnistä.
Liikevaihtoon sisältyy vähäisessä määrin myös anniskeluravintoloille an-
nettua juomalaitepalvelua. Konsernin johto arvioi toimintasegmenttien
tulosta liiketuloksen (EBIT) perusteella. Korkotuottoja ja -kuluja ei koh-
disteta segmenteille, koska konsernin rahoitus hoidetaan keskitetysti
emoyhtiö Olvi Oyj:n toimesta. Segmenttien välinen hinnoittelu on mää-
ritetty markkinaehtoisesti.
28
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Segmentin varat ja velat ovat sellaisia liiketoiminnan eriä, joita segmentti
yttää liiketoiminnassaan tai jotka ovat järkevällä perusteella kohdis-
tettavissa segmenteille. Kohdistamattomat erät sisältävät rahoituserät
sekä koko konsernille yhteiset erät. Segmenteille kohdistettuja varoja
on muutettu aiemmasta siten, että vuodesta 2023 alkaen myös rahava-
rat kohdistetaan segmenteille. Vuoden 2022 vertailutiedot on muutettu
vastaavasti. Investoinnit koostuvat aineellisten ja aineettomien hyödyk-
keiden lisäyksistä, joita käytetään useammalla kuin yhdellä tilikaudella.
Seuraavissa taulukoissa on esitetty segmenttien myynti, liikevaihto, tulos,
varat sekä velat tilikausina 2023 ja 2022. Lisäksi esitetään segmenttien
liikevaihto asiakkaan maantieteellisen sijainnin perusteella ryhmiteltynä
tilikausina 2023 ja 2022.
29
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
2023
1000 EUR/L
Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä Eliminoinnit Konserni
Myyntivolyymi
268 166 431 546 321 231 -45 193 975 750
TUOTOT
Ulkoinen liikevaihto
228 200 267 375 135 030 0 630 605
Juomamyynti
225 991 267 375 135 030 0 628 396
Laitepalvelut
2 209 0 0 0 2 209
Sisäinen liikevaihto
1 056 29 266 297 -30 619 0
Liikevaihto yhteensä
229 256 296 641 135 327 -30 619 630 605
TULOS
Segmentin liiketulos
17 511 21 991 16 680 -1 264 54 918
Rahoitustuotot
990
Rahoituskulut
-1 682
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta
45 45
Tuloverot
-4 238 -3 374 -9 366 1 180 -15 798
Tilikauden voitto
38 473
MUUT TIEDOT
Segmentin varat
319 448 235 340 65 411 -136 247 483 952
Sijoitukset osakkuus- ja yhteisyrityksiin
50 982 1 032
Kohdistamattomat varat
5 016
Konsernin varat yhteensä
490 000
Segmentin velat
118 282 52 440 13 858 -6 792 177 788
Kohdistamattomat velat
22 874
Konsernin velat yhteensä
200 662
Segmentin investoinnit
10 072 12 874 2 001 24 947
Poistot ja arvonalentumiset
11 176 12 518 97 988 24 779
Segmenteille kohdistettuja varoja on muutettu aiemmasta siten, että vuodesta 2023 alkaen myös rahavarat kohdistetaan segmenteille. Suomen segmentin varat sisältävät tytäryhtiöosakkeet. Valko-Venäjän varat eivät sisällä alas-
kirjausta, joka on huomioitu eliminoinneissa.
30
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
2022
1000 EUR/L
Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä Eliminoinnit Konserni
Myyntivolyymi
262 510 450 211 295 576 -52 233 956 064
TUOTOT
Ulkoinen liikevaihto
205 297 240 393 138 013 0 583 703
Juomamyynti
203 498 240 393 138 013 0 581 904
Laitepalvelut
1 799 0 0 0 1 799
Sisäinen liikevaihto
1 414 29 405 771 -31 590 0
Liikevaihto yhteensä
206 711 269 798 138 784 -31 590 583 703
TULOS
Segmentin liiketulos
18 443 15 330 25 137 -36 546 22 364
Rahoitustuotot
1 593
Rahoituskulut
-5 628
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta
45 45
Tuloverot
-4 359 -2 576 -5 094 1 181 -10 848
Tilikauden voitto
7 526
MUUT TIEDOT
Segmentin varat
314 489 231 803 84 417 -144 112 486 597
Sijoitukset osakkuus- ja yhteisyrityksiin
50 975 1 025
Kohdistamattomat varat
2 052
Konsernin varat yhteensä
489 674
Segmentin velat
130 809 51 264 14 212 -6 415 189 870
Kohdistamattomat velat
18 059
Konsernin velat yhteensä
207 929
Segmentin investoinnit
15 308 21 046 717 37 071
Poistot ja arvonalentumiset
10 794 11 433 6 086 36 219 64 532
Liiketuloksen eliminointi sisältää 35,0 miljoonan euron Valko-Venäjän segmentin varoihin kohdistuvan arvonalennuksen. Segmenteille kohdistettuja varoja on muutettu aiemmasta siten, että vuodesta 2023 alkaen myös rahavarat
kohdistetaan segmenteille, joten vuoden 2022 vertailutiedot on muutettu vastaavasti.
31
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
LIIKEVAIHTO ASIAKKAAN SIJAINNIN MUKAAN 2023
2023
Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä Muut maat Eliminoinnit Konserni
Ulkoinen liikevaihto
225 820 237 692 134 145 32 948 0 630 605
Sisäinen liikevaihto
3 558 26 805 256 0 -30 619 0
Liikevaihto yhteensä
229 378 264 497 134 401 32 948 -30 619 630 605
LIIKEVAIHTO ASIAKKAAN SIJAINNIN MUKAAN 2022
2022
Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä Muut maat Eliminoinnit Konserni
Ulkoinen liikevaihto
201 479 214 170 135 001 33 053 0 583 703
Sisäinen liikevaihto
3 345 27 444 353 448 -31 590 0
Liikevaihto yhteensä
204 824 241 614 135 354 33 501 -31 590 583 703
32
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
2023 2022
Logistiikan, myynnin ja markkinoinnin
kulut
Myyntirahdit
40 172 38 906
Muut logistiikan kulut
31 323 29 912
Myynnin ja markkinoinnin kulut
55 110 52 179
Hallinnon kulut
41 472 42 415
Logistiikan, myynnin ja
markkinoinnin sekä hallinnon kulut
yhteensä
168 077 163 412
1000 EUR
2023 2022
Aineellisten
yttöomaisuushyödykkeiden
myyntivoitot
127 290
Vuokratuotot
203 86
Muut
659 1 068
Liiketoiminnan muut tuotot yhteensä
989 1 444
1000 EUR
2023 2022
Aineellisten
yttöomaisuushyödykkeiden
myyntitappiot ja romutukset
690 517
Arvonalentumiset
0 35 099
Muut liiketoiminnan kulut
12 932 -61
Liiketoiminnan muut kulut yhteensä
13 622 35 555
1000 EUR
2023 2022
Palkat
66 745 63 231
Eläkekulut - maksupohjaiset
järjestelyt
4 620 4 397
Osakkeina toteutettavat ja
maksettavat etuudet
293 564
Käteisvaroina maksettavat etuudet
267 493
Muut henkilösivukulut
7 247 6 903
Yhteensä
79 172 75 588
Konsernin henkilökunta keskimäärin
tilikaudella:
Suomi
449 442
Itämeren alue
1 066 1 049
Valko-Venäjä
861 844
Yhteensä
2 376 2 335
2. LOGISTIIKAN, MYYNNIN JA MARKKINOINNIN SEKÄ HALLINNON
KULUT
3. LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT JA KULUT
Tiedot johdon työsuhde-etuuksista ja lainoista esitetään liitetiedossa 22.
Lähipiiritapahtumat.
4. TYÖSUHDE-ETUUKSISTA AIHEUTUVAT KULUT, HENKILÖSTÖ
SEKÄ OSAKEPERUSTEISET MAKSUT
Laadintaperiaatteet
Eläkevelvoitteet
Konsernin eläkejärjestelyt ovat maksupohjaisia järjestelyitä. Maksupoh-
jaisissa järjestelyissä konserni suorittaa kiinteitä maksuja kolmannelle
osapuolelle. Konsernilla ei ole oikeudellista eikä tosiasiallista velvoitetta
lisämaksujen suorittamiseen, mikäli maksujen saajataho ei pysty suoriu-
tumaan kyseisten eläke-etuuksien maksamisesta. Maksupohjaisiin eläke-
järjestelyihin tehdyt suoritukset kirjataan tuloslaskelmaan sillä kaudella,
jota veloitus koskee.
Osakeperusteiset maksut
Konserni soveltaa IFRS 2 Osakeperusteiset maksut -standardia kaikkiin
osakeperusteisesti maksettaviin liiketoimiin. Oman pääoman ehtoisina
instrumentteina sekä käteisvaroina maksettavat järjestelyt arvostetaan
ypään arvoon niiden myöntämishetkellä ja kirjataan kuluksi tuloslas-
kelmaan tasaerinä oikeuden syntymisajanjakson aikana. Järjestelyn tu-
losvaikutus esitetään tuloslaskelmassa työsuhde-etuuksista aiheutuvissa
kuluissa.
Osakepalkkioiden myöntämishetkellä määritetty kulu perustuu konsernin
johdon arvioon niiden osakkeiden määrästä, joihin oletetaan syntyvän
oikeus oikeuden syntymisajanjakson lopussa. Konserni päivittää oletuk-
sen lopullisesta osakkeiden määrästä jokaisena tilinpäätöspäivänä. Ar-
vioiden muutokset kirjataan tuloslaskelmaan.
Muut liiketoiminnan muut tuotot koostuvat muun muassa markkinara-
hatuotoista sekä tuotannon sivutuotteiden myynnistä.
Muihin liiketoiminnan kuluihin vuonna 2023 sisältyy Valko-Venäjän tytär-
yhtiön 12,2 miljoonan euron sakko ja vuonna 2022 Valko-Venäjän tytär-
yhtiön alaskirjaus 35,0 miljoonaa euroa.
Palkat ja palkkiot tilikausina 2023 ja 2022 on esitetty seuraavassa
taulukossa:
33
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Osakeperusteiset maksut
Olvi Oyj:n hallitus päätti vuonna 2021 kolmesta uudesta konsernin avain-
henkilöiden osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä: suoriteperustei-
sesta osakepalkkiojärjestelemästä 2021–2025, lisäosakejärjestelmäs
2021–2022 sekä sitouttavasta osakejärjestelmästä 2021–2025. Pitkän
aikajänteen palkitsemisen tavoitteena on tukea Olvin tavoitteiden saa-
vuttamista, sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön ja tarjota yhtiön osakkeiden
ansaintaan perustuvat kannustinjärjestelmät.
Suoriteperusteisessa osakepalkkiojärjestelmässä 2021—2025 on neljä an-
saintajaksoa, tilikaudet 2021–2022, 2021–2023, 2022–2024 ja 2023–2025.
Ansaintajaksoilla 2021–2022 ja 2021–2023 palkkiot perustuivat konsernin
kumulatiiviseen euromääräiseen liiketulokseen ja alkoholittomien tuottei-
den myyntivolyymin kasvuun. Ansaintajaksolta 2021—2022 maksettavat
nettomääräiset palkkiot olisivat voineet olla yhteensä enintään noin 6100
Olvi Oyj:n A-osaketta ja ansaintajaksolta 2021–2023, yhteensä enintään
noin 10 000 Olvi Oyj:n A-osaketta.
Lisäosakejärjestelmässä 2021—2022 oli yksi sitouttamisjakso, tilikaudet
2021–2022. Järjestelmässä kohderyhmällä oli mahdollista saada lisä-
osakkeita sijoittamalla henkilökohtaisesti Olvi Oyj:n A-osakkeisiin. Sito-
uttamisjaksolta maksettavat nettomääräiset palkkiot olisivat voineet olla
yhteensä enintään noin 14 300 Olvi Oyj:n A-osaketta.
Olvi Oyj:n hallitus päätti vuonna 2022 lisäosakejärjestelmästä vuosille
2022–2023. Järjestelmässä kohderyhmällä on mahdollisuus saada lisä-
osakkeita sijoittamalla henkilökohtaisesti Olvi Oyj:n A-osakkeisiin. Jär-
jestelmän sitouttamisjakso on 1.6.2022–31.5.2024. Sitouttamisjaksolla
maksettavat nettomääräiset osakkeet voivat olla enintään 2 000 Olvi
Oyj:n A-osaketta.
Päättyneet osakepohjaiset kannustinjärjestelmät
Ensimmäisellä vuosineljänneksellä Olvi-konsernissa päättyi avainhen-
kilöitä koskeva suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä 2021–2022,
jonka ansaintajakso oli 15.2.2021–14.2.2023. Osakepalkkiojärjestelmän
kohderyhmään kuului 12 henkilöä mukaan lukien Olvin johtoryhmän jä-
senet ja palkkiot maksettiin järjestelmän ehtojen mukaisesti Olvi Oyj:n
A-osakkeina sekä osittain rahana. Osakepalkkiona luovutettiin yhteensä
5 900 A-osaketta.
Toisella vuosineljänneksellä Olvi-konsernissa päättyi avainhenkilöitä kos-
keva lisäosakejärjestelmä 2021—2022, jonka ansaintajakso oli 15.4.2021–
14.4.2023. Palkkiot maksettiin järjestelmän ehtojen mukaisesti sekä Olvi
Oyj:n A-osakkeina että rahana. Osakepalkkiona luovutettiin yhteensä 11
395 A-osaketta. Kannustinjärjestelmän kohderyhmään kuului 49 henki-
löä mukaan lukien Olvin johtoryhmän jäsenet.
Olvi Oyj:n edellisen toimitusjohtajan työvelvoitteen päätyttyä 31.12.2022
kannustinjärjestelmien sääntöjen mukaisesti ja hallituksen päätöksellä toi-
mitusjohtajalle erääntyi maksettavaksi suoriteperusteisen osakepalkkio-
järjestelmän ansaintajaksoilta 2021–2023 ja 2022–2024 nettomääräisesti
yhteensä 3 317 Olvi Oyj:n A-osaketta. Palkkiot maksettiin järjestelmän
ehtojen mukaisesti Olvi Oyj:n A-osakkeina sekä osittain rahana. Osake-
palkkion määrä perustui kannustinjärjestelmän ansaintajaksosta kulu-
neeseen aikaan sekä suoriteperusteisen järjestelmän ansaintakriteerien
arvioituun toteumaan.
Päätös osakepohjaisen kannustinjärjestelmän ansaintajakson 2023–
2025 ehdoista
Olvi Oyj:n hallitus tiedotti 2.3.2023 antamallaan pörssitiedotteella suo-
riteperusteisen osakepalkkiojärjestelmän ansaintajakson 2023–2025 eh-
doista ja kohderyhmästä. Ansaintajaksolla 2023–2025 palkkiot perustuvat
konsernin Itämeren ja Suomen segmenttien kumulatiivisen euromääräi-
seen liiketulokseen ja konsernin kumulatiiviseen alkoholittomien tuot-
teiden myyntivolyymiin sekä konsernin koko arvoketjun CO
2
-päästöjen
vähentämiseen verrattuna vuoden 2021 tasoon. Ansaintajaksolla makset-
tavat nettomääräiset palkkiot ovat yhteensä enintään 10 600 Olvi Oyj:n
A-osaketta. Ansaintajaksolla 2023–2025 ohjelmaan kuuluu 16 henkilöä
mukaan lukien Olvin toimitusjohtaja ja muut Olvin johtoryhmän jäsenet.
Päätökset uusista osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä
Olvi Oyj:n hallitus päätti 16.10.2023 kokouksessaan uudesta yhtiön toimi-
tusjohtajan osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä. Ohjelman tavoit-
teena on tukea yhtiön tavoitteiden saavuttamista ja sitouttaa toimitus-
johtajaa yhtiöön vahvistamalla omistajalähtöisyyttä ja tarjoamalla yhtiön
osakkeiden ansaintaan perustuva kannustinjärjestelmä. Toimitusjohtajan
suoriteperusteisessa lisäosakejärjestelmässä on yksi sitouttamisjakso,
joka alkaa 1.12.2023 ja päätyy 31.1.2025. Järjestelmässä toimitusjohtajalla
on mahdollista saada palkkiona yhteensä yksi Olvi Oyj:n A-osake kutakin
henkilökohtaisesti sijoitettua Olvi Oyj:n A-osaketta kohden. Järjestelmän
mahdolliset palkkiot maksetaan sitouttamisjakson päättymisen jälkeen.
Suoriteperusteisessa lisäosakejärjestelmässä toimitusjohtajalla on mah-
dollisuus ansaita 0,5 osaketta sitoutumisen ja jatkuvan osakeomistuksen
perusteella ja 0,5 osaketta Olvin hallituksen asettaman ansaintakritee-
rin saavuttamisen perusteella. Hallitus on asettanut sitouttamisjaksolle
2023–2025 ansaintakriteeriksi Olvi Oyj:n A-osakkeen kokonaistuoton ke-
hityksen (TSR). Sitouttamisjaksolta maksettavat nettomääräiset palkkiot
ovat yhteensä enintään 1 000 Olvi Oyj:n A-osaketta. Palkkiot maksetaan
osittain Olvi Oyj:n A-osakkeina ja osittain rahana.
Olvi Oyj:n hallitus päätti 19.12.2023 kokouksessaan perustaa kaksi uutta
pitkän aikavälin osakepohjaista kannustinjärjestelmää konsernin avain-
henkilöille; suoriteperusteisen osakepalkkiojärjestelmän ja sitouttavan
osakepalkkiojärjestelmän. Järjestelmien tarkoituksena on yhdistää osak-
keenomistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön arvon nostamiseksi
pitkällä aikavälillä, sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön sekä tarjota heille kil-
pailukykyiset yhtiön osakkeiden ansaitsemiseen ja kerryttämiseen pe-
rustuvat kannustinjärjestelmät.
Suoriteperusteisessa osakepalkkiojärjestelmässä 2024–2028 on kolme
ansaintajaksoa, jotka kattavat tilikaudet 2024–2026, 2025–2027 ja 2026–
2028. Hallitus päättää vuosittain ansaintajakson alkamisesta ja sen yksi-
tyiskohdista. Järjestelmässä kohderyhmällä on mahdollisuus ansaita Olvi
Oyj:n A-osakkeita suoriutumisen perusteella. Olvi Oyj painottaa pitkän
aikavälin kannustinjärjestelmän ansaintakriteereissä yhtiön ESG-tavoit-
teita, kuten hiilineutraaliustavoitetta ja alkoholittomien tuotteiden myyn-
nin osuuden kasvattamista. Ensimmäisen ansaintajakson 2024–2026
ansaintakriteereinä ovat Itämeren ja Suomen segmenttien kumulatiivi-
nen liiketulos, alkoholittomien tuotteiden myynti sekä oman tuotannon
hiilineutraalius.
Järjestelmän kohderyhmään kuuluu ansaintajaksolla 2024–2026 noin 37
avainhenkilöä, mukaan lukien konsernin johtoryhmän jäsenet sekä yhtiön
toimitusjohtaja. Järjestelmästä maksettavat palkkiot vastaavat arviolta
yhteensä enintään 43 150 Olvi Oyj:n A-osakkeen arvoa, johon lisätään
vastaavan arvoinen käteisosuus, joka kattaa palkkiosta avainhenkilöille
aiheutuvat verot ja lakisääteiset sosiaalivakuutusmaksut. Järjestelmän
mahdolliset palkkiot maksetaan kunkin ansaintajakson päättymisen jäl-
keen, viimeistään viiden kuukauden kuluessa. Pääsääntöisesti palkkiota
ei makseta, jos avainhenkilön työsopimus- tai palvelussuhde päättyy en-
nen palkkion maksua. Järjestelmän perusteella maksettavien palkkioiden
määrää leikataan, jos hallituksen asettama enimmäisarvo ansaintajaksol-
ta 2024–2026 maksettaville palkkioille saavutetaan.
Konsernin johtoryhmän jäsen, mukaan lukien toimitusjohtaja, on vel-
voitettu omistamaan 50 prosenttia ansaitsemistaan osakkeista, kunnes
hänen osakeomistuksensa arvo yhtiössä vastaa 50 prosentin suuruista
osuutta hänen vuotuisesta peruspalkastaan palkkion maksua edeltävänä
kalenterivuonna. Tämä Olvi Oyj:n osakkeiden määrä on omistettava niin
kauan kuin jäsenyys konsernin johtoryhmässä jatkuu.
Sitouttavaa osakepalkkiojärjestelmää 2024–2028 on tarkoitus käyttää
hallituksen tarpeelliseksi katsomissa tilanteissa, esimerkiksi avainhenkilöi-
34
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
8. TULOVEROT
Laadintaperiaatteet
Konsernin tuloslaskelman verokulu muodostuu kauden verotettavaan tu-
loon perustuvasta verosta ja laskennallisen veron muutoksesta. Kauden
verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan verotettavasta tulosta
Tuloslaskelman verokulun ja Suomen verokannalla 20,0 % (20,0 %)
laskettujen verojen välinen täsmäytyslaskelma
1000 EUR
2023 2022
Tulos ennen veroja
54 271 18 374
Verot laskettuna kotimaan
verokannalla
10 854 3 675
Ulkomaisten tytäryritysten
poikkeavien verokantojen vaikutus
-1 298 -1 259
Verovapaat tuotot
-118 -286
Vähennyskelvottomien erien
verovaikutus
3 839 8 614
Tuloslaskelmaan sisältymätön
verotettava tulo
-4 21
Tuloslaskelman ulkopuoliset
vähennyskelpoiset kulut
-2 981 -391
Tappio, josta ei ole kirjattu
laskennallista verosaamista
1 210 0
Verot edelliseltä tilikaudelta
3 859 221
Muut verot ja oikaisut
437 254
Verot tuloslaskelmassa
15 798 10 848
1000 EUR
2023 2022
Tilikauden verotettavaan tuloon
perustuva vero
13 042 12 149
Edellisten tilikausien verot
3 859 221
Laskennalliset verot
-1 103 -1 523
Yhteensä
15 798 10 848
1000 EUR
2023 2022
Korkokulut vuokrasopimuksista
173 172
Korkokulut jaksotettuun
hankintamenoon arvostettavista
rahoitusveloista
408 427
Kurssierot
791 4 956
Muut rahoituskulut
310 73
Yhteensä
1 682 5 628
5. TUTKIMUS- JA KEHITTÄMISMENOT
Tuloslaskelmaan sisältyy kuluksi kirjattuja tutkimus- ja kehittämismenoja
5,6 miljoonaa euroa vuonna 2023 (5,4 miljoonaa euroa vuonna 2022),
joka on 0,9 (0,9) prosenttia liikevaihdosta laskettuna.
Tutkimus- ja kehittämismenojen kirjausperiaatteet on esitetty liitetiedos-
sa 10. Aineettomat hyödykkeet.
6. TILINTARKASTUSKULUT
1000 EUR
2023 2022
Yhtiökokouksen valitsema
tilintarkastusyhteisö
Tilintarkastuspalkkiot
263 296
Muut palvelut
21 9
Yhteensä
284 305
Muut yhteisöt
Tilintarkastuspalkkiot
51 9
Tilintarkastuksen oheispalvelut
3 3
Muut palvelut
1 0
Yhteensä
55 12
7. RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT
Laadintaperiaatteet
Korot
Korkotuotot kirjataan ajan kulumisen perusteella efektiivisen koron me-
netelmää käyttäen. Arvoltaan alentuneista lainasaamisista kertyvät kor-
kotuotot kirjataan alkuperäisen efektiivisen koron mukaisesti.
Osingot
Osinkotuotot kirjataan, kun osingon saamiseen on syntynyt oikeus.
1000 EUR
2023 2022
Osinkotuotot pysyvien vastaavien
sijoituksista
10 5
Korkotuotot pankkitalletuksista
413 181
Kurssierot
397 606
Muut korko- ja rahoitustuotot
170 801
Yhteensä
990 1 593
den sitouttamiseksi yhtiöön ja uusien työntekijöiden houkuttelemiseksi.
Palkkiot perustuvat jatkuvaan työsuhteeseen, ja pääsääntöisesti palkkiota
ei makseta, jos avainhenkilön työsopimus- tai palvelussuhde päättyy en-
nen palkkion maksua. Järjestelmän palkkiot maksetaan toukokuun 2025,
2026, 2027, 2028, 2029, 2030, 2031 ja 2032 loppuun mennessä, mutta
kuitenkin vähintään kaksitoista (12) kuukautta palkkion lupaamisen jäl-
keen. Järjestelmästä maksettavat palkkiot vastaavat arviolta yhteensä
enintään 6 000 Olvi Oyj:n A-osakkeen arvoa, johon lisätään vastaavan
arvoinen käteisosuus, joka kattaa palkkiosta avainhenkilöille aiheutuvat
verot ja lakisääteiset sosiaalivakuutusmaksut.
Tilikaudella kirjattiin kyseisiin kannustinjärjestelmiin liittyviä kustannuksia
yhteensä 619,1 tuhatta euroa. Osakelukumäärä ohjelmissa on yhteensä
22 397 kappaletta ja käyvän arvon painotettu keskiarvo on 30,90 euroa
osakkeelta. Käyvän arvon määrittelyssä on huomioitu tulevaisuuden osin-
gonjako. Olvi-konsernilla ei ole käytössä muita osake- tai optiojärjestelyjä.
Rahoituskuluja koskevat kirjaamisperiaatteet on esitetty liitetiedossa 17.
Rahoitusvelat. Kurssieroista on tarkempia tietoja liitetiedossa 18. Rahoi-
tusriskien hallinta.
kunkin maan voimassa olevan verokannan perusteella. Veroa oikaistaan
mahdollisilla edellisiin kausiin liittyvillä veroilla. Konserni vähentää kau-
den verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja -velat toisistaan
siinä ja vain siinä tapauksessa, että konsernilla on laillisesti toimeenpan-
tavissa oleva oikeus kuitata kirjatut erät toisistaan ja konserni aikoo joko
toteuttaa suorituksen nettoperusteisena tai realisoida omaisuuserän ja
suorittaa velan samanaikaisesti.
Tuloverot tuloslaskelmassa
35
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Verot edelliseltä tilikaudelta sisältävät Valko-Venäjän tytäryhtiölle mää-
rätyn lisäveron. Vähennyskelvottomien erien 2022 verovaikutukseen si-
sältyy 35,0 miljoonan euron arvonalennus. Vähennyskelvottomien erien
2023 verovaikutukseen sisältyy Valko-Venäjän tytäryhtiölle asetettu 12,2
miljoonan euron sakko.
LASKENNALLISET VEROSAAMISET JA -VELAT
Laadintaperiaatteet
Laskennalliset verot lasketaan väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon ja ve-
rotuksellisen arvon välillä. Laskennallista verovelkaa ei kuitenkaan kirjata
liikearvon alkuperäisestä kirjaamisesta tai jos se johtuu omaisuuserän tai
velan alkuperäisestä kirjaamisesta, kun kyseessä ei ole liiketoimintojen
yhdistäminen eikä liiketapahtuma toteutumisaikanaan vaikuta kirjanpi-
don tulokseen eikä verotettavaan tuloon.
Tytär-, osakkuus- ja yhteisyrityksiin tehdyistä sijoituksista kirjataan las-
kennallinen vero paitsi silloin, kun konserni pystyy määräämään väliaikai-
sen eron purkautumisajankohdan, eikä väliaikainen ero todennäköisesti
purkaudu ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa.
Konsernissa merkittävimmät väliaikaiset erot syntyvät aineellis-
ten hyödykkeiden poistoista, oman pääoman ehtoisina instrument-
teina maksettavista järjestelyistä, suunnitellusta tuloksen jaosta sekä
osakepalkkiojärjestelmästä.
Laskennalliset verot on laskettu käyttämällä tilinpäätöspäivään mennessä
säädettyjä tai käytännössä hyväksyttyjä verokantoja ja joita odotetaan
sovellettavan, kun kyseinen laskennallinen verosaaminen realisoituu tai
laskennallinen verovelka suoritetaan.
Laskennallisen verosaamisen määrää ja hyödyntämisen todennäköisyyttä
arvioidaan jokaisen tilinpäätöksen yhteydessä. Vahvistetuista tappioista
kirjatut laskennalliset verosaamiset on kirjattu siihen määrään asti kuin
on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota
vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää. Konserniyhtiöillä on käyttä-
mättömiä verotuksellisia tappioita yhteensä 12 081 tuhatta euroa, joista
2 203 tuhatta euroa vanhentuu vuosina 2027–2032. Muilta osin tappiolla
ei ole vanhentumisaikaa. Laskennallinen vero on kirjattu verotuksellisista
tappioista verovuoteen 2023 saakka siihen määrään asti kuin on toden-
näköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa. Kirjaamattoman
laskennallisen verosaamisen määrä on 544,6 tuhatta euroa.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat esitetään taseessa omina erinään
pitkäaikaisissa varoissa tai veloissa. Konserni vähentää laskennalliset ve-
rosaamiset ja -velat toisistaan vain siinä tapauksessa, että konsernilla on
laillisesti toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata kauden verotettavaan
tuloon perustuvat verosaamiset ja -velat keskenään ja laskennalliset ve-
rosaamiset ja -velat liittyvät saman veronsaajan perimiin tuloveroihin
joko samalta verovelvolliselta tai eri verovelvolliselta, jotka aikovat joko
kuitata kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja -velat
keskenään tai realisoida saamisen ja suorittaa velat samanaikaisesti jokai-
sella sellaisella tulevalla kaudella, jonka aikana odotetaan suoritettavan
merkittävä määrä laskennallisia verovelkoja tai hyödynnettävän merkit-
vä määrä laskennallisia verosaamisia.
36
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
31.12.2022
Kirjattu
tulosvaikutteisesti
Kurssierot 31.12.2023
Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet
10 005 -7 -70 9 928
Tuloksen jako
2 783 178 0 2 961
Muut erät
678 533 0 1 211
Laskennalliset verovelat yhteensä
13 466 704 -70 14 100
AS A. Le Coqin ja A/S Cēsu Aluksen suunnitellusta tilikauden tuloksen jaosta on kirjattu 2 961 tuhannen euron suuruinen laskennallinen verovelka tilinpäätökseen 2023. AS A. Le Coqin ja A/S Cēsu Aluksen jakamattomista voit-
tovaroista 73 086 tuhatta euroa vuonna 2023 ei ole kirjattu laskennallista verovelkaa, sillä emoyrityksellä on määräysvalta siihen, milloin väliaikainen ero purkautuu ja väliaikainen ero ei todennäköisesti purkaudu ennakoitavissa
olevassa tulevaisuudessa. Mikäli jakamattomista voittovaroista kirjattaisiin laskennallista veroa, sen vaikutus olisi 12 924 tuhatta euroa.
Alla olevassa taulukossa on esitetty laskennallisten verovelkojen muutokset tilikauden 2023 aikana:
1000 EUR
31.12.2022
Kirjattu
tulosvaikutteisesti
Kurssierot 31.12.2023
Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet
306 1 413 -7 1 712
Osakepalkitseminen
290 -196 0 94
Vahvistetut tappiot
1 943 126 0 2 069
Muut erät
31 464 0 495
Laskennalliset verosaamiset yhteensä
2 569 1 808 -7 4 370
Alla olevassa taulukossa on esitetty laskennallisten verosaamisten muutokset tilikauden 2023 aikana:
37
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
31.12.2021
Kirjattu
tulosvaikutteisesti
Kurssierot 31.12.2022
Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet
197 114 -5 306
Osakepalkitseminen
125 165 0 290
Vahvistetut tappiot
946 997 0 1 943
Muut erät
219 -188 0 31
Laskennalliset verosaamiset yhteensä
1 487 1 087 -5 2 569
1000 EUR
31.12.2021
Kirjattu
tulosvaikutteisesti
Kurssierot 31.12.2022
Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet
10 769 -756 -8 10 005
Tuloksen jako
3 105 -322 0 2 783
Muut erät
69 609 0 678
Laskennalliset verovelat yhteensä
13 943 -469 -8 13 466
Alla olevissa taulukoissa on esitetty laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutokset tilikauden 2022 aikana:
9. OSAKEKOHTAINEN TULOS
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyrityksen
osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto tilikauden aikana ulkona
olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. Painotettua
keskiarvoa laskettaessa osakkeiden lukumäärästä vähennetään yhti-
ön hallussa olevien omien osakkeiden lukumäärä. Olvi Oyj:n hallussa oli
31.12.2023 yhteensä 28 692 omaa A-osaketta.
Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta laskettaessa
osakkeiden lukumäärän painotetussa keskiarvossa otetaan huomioon
kaikkien kauden aikana ulkona olevien potentiaalisten optioiden osak-
keiksi muuntamisesta johtuva laimentava vaikutus. Laimennusvaikutuk-
sella oikaistua osakkeiden painotettua keskiarvoa laskettaessa osakkei-
den lukumäärästä vähennetään yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden
lukumäärä. Laimennusvaikutusta laskettaessa otetaan huomioon myös
optioiden vaihdossa saatavilla varoilla hankittavien omien osakkeiden
määrä.
Olvi-konsernilla ei ole ollut optioita vuosien 2022–2023 aikana eikä mui-
takaan sellaisia järjestelmiä, joilla olisi ollut laimennusvaikutusta, joten
laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos
on näiden vuosien aikana ollut yhtä suuri.
2023 2022
Emoyhtiön omistajille kuuluva
tilikauden voitto (1000 EUR)
38 251 7 977
Osakkeiden lukumäärän painotettu
keskiarvo tilikauden aikana (1000)
20 722 20 722
Omien osakkeiden vaikutus (1000)
-31 -21
Osakkeiden lukumäärän painotettu
keskiarvo osakekohtaisen tuloksen
laskemiseksi (1000)
20 691 20 701
Laimentamaton/laimennettu
osakekohtainen tulos (EUR/osake)
1,85 0,39
Yhtiön hallussa olevista omista osakkeista on tarkempi selvitys liitetie-
tojen kohdassa 16. Omaa pääomaa koskevat liitetiedot.
38
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
10. AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
Laadintaperiaatteet
Liikearvo
Liiketoimintojen yhdistämisissä syntyvä liikearvo kirjataan määrään, jol-
la luovutettu vastike, määräysvallattomien omistajien osuus hankinnan
kohteessa ja aiemmin omistettu osuus yhteen laskettuina ylittävät han-
kitun nettovarallisuuden käyvän arvon.
Liikearvoista ei kirjata säännönmukaisia poistoja, vaan ne testataan vuo-
sittain tai tarvittaessa useammin mahdollisen arvonalentumisen varal-
ta. Tätä tarkoitusta varten liikearvo on kohdistettu rahavirtaa tuottaville
yksiköille, jotka vastaavat johdon tapaa seurata liiketoimintaa ja siihen
liittyvää liikearvoa. Konsernissa rahavirtaa tuottavat yksiköt vastaavat
ylimmälle johdolle raportoitavia toimintamaita. Liikearvo arvostetaan
alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla.
Tutkimus- ja kehittämismenot
Tutkimusmenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi. Olvi-konsernissa on
aktivoituja kehittämismenoja 31.12.2023 yhteensä 40 tuhatta euroa
(31.12.2022 75 tuhatta euroa).
Muut aineettomat hyödykkeet
Aineeton hyödyke merkitään taseeseen vain, jos hyödykkeen hankinta-
meno on määriteltävissä luotettavasti ja jos on todennäköistä, että hyö-
dykkeestä johtuva odotettavissa oleva taloudellinen hyöty koituu yrityk-
sen hyväksi. Ne aineettomat hyödykkeet, joilla on rajallinen taloudellinen
vaikutusaika, merkitään taseeseen alkuperäiseen hankintamenoonsa ja
kirjataan tasapoistoina kuluksi tuloslaskelmaan niiden tunnetun tai arvi-
oidun taloudellisen vaikutusaikansa kuluessa. Aineettomista hyödykkeis-
tä, joilla on rajoittamaton taloudellinen vaikutusaika, ei kirjata poistoja,
vaan ne testataan vuosittain arvonalentumisen varalta.
Aineettomien hyödykkeiden poistoajat ovat seuraavat:
Aineettomat hyödykkeet koostuvat lähinnä asiakkuuksista, tavaramer-
keistä, ohjelmistoista ja maa-alueiden vuokraoikeuksista.
1000 EUR
Liikearvot
Aineettomat
hyödykkeet
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023
31 254 44 419 75 673
Lisäykset
0 1 863 1 863
Siirrot erien välillä
0 212 212
Kurssierot
-28 -142 -170
Hankintameno 31.12.2023
31 226 46 352 77 578
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.1.2023
9 050 33 446 42 496
Poistot
0 2 494 2 494
Vähennysten ja siirtojen kertyneet
poistot
0 -6 -6
Kurssierot
-28 -100 -128
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 31.12.2023
9 022 35 834 44 856
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
22 204 10 972 33 176
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
22 204 10 518 32 722
1000 EUR
Liikearvot
Aineettomat
hyödykkeet
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2022
31 274 43 426 74 700
Lisäykset
0 1 272 1 272
Vähennykset
0 -360 -360
Siirrot erien välillä
0 87 87
Kurssierot
-20 -6 -26
Hankintameno 31.12.2022
31 254 44 419 75 673
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.1.2022
5 308 30 730 36 038
Poistot
0 2 648 2 648
Vähennysten ja siirtojen kertyneet
poistot
0 6 6
Kurssierot
23 -16 7
Arvonalentumiset
3 719 78 3 798
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 31.12.2022
9 050 33 446 42 496
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
25 966 12 696 38 662
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
22 204 10 972 33 176
Kehittämismenot
6 vuotta
Asiakassuhteet
5–6 vuotta
Tavaramerkit
10 vuotta
Ohjelmistot
5 vuotta
Muut
5 vuotta
39
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
11. ARVONALENTUMISET JA LIIKEARVON
ARVONALENTUMISTESTAUS
Laadintaperiaatteet
Arvonalentumiset
Pitkäaikaisten aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden omaisuuserien
tasearvoja arvioidaan mahdollisen arvonalentumisen selvittämiseksi ti-
linpäätöshetkellä ja aina, kun on viitteitä siitä, että jonkin omaisuuserän
arvo on alentunut. Arvonalentumistesteissä arvioidaan kyseisestä omai-
suuserästä kerrytettävissä oleva rahamäärä. Kerrytettävissä oleva raha-
määrä on omaisuuserän käypä arvo vähennettynä luovutuksesta aiheu-
tuvilla menoilla tai sitä korkeampi käyttöarvo.
Arvonalentumistappio kirjataan tuloslaskelmaan, mikäli omaisuuserän
kirjanpitoarvo on suurempi kuin siitä kerrytettävissä oleva rahamäärä.
Mikäli arvonalentumistappio kohdistuu rahavirtaa tuottavaan yksikköön,
se kohdistetaan ensin vähentämään rahavirtaa tuottavalle yksikölle koh-
distettua liikearvoa. Tämän jälkeen vähennys on kohdistettu aineellisille
hyödykkeille, joiden arvostukseen johto arvioi liittyvän eniten epävar-
muutta. Arvonalentumistappio perutaan, jos olosuhteissa on tapahtunut
muutos ja hyödykkeen kerrytettävissä oleva rahamäärä on muuttunut
arvonalentumistappion kirjaamisajankohdasta. Arvonalentumistappio-
ta ei kuitenkaan peruta enempää, kuin mikä hyödykkeen kirjanpitoarvo
olisi ilman arvonalentumistappion kirjaamista. Liikearvosta kirjattua ar-
vonalentumistappiota ei peruta missään tilanteessa.
Arvonalentumistestaus
Konsernissa testataan vuosittain mahdollisen arvonalentumisen varal-
ta liikearvo ja muut taloudelliselta vaikutusajaltaan rajoittamattomat
aineettomat omaisuuserät. Arvonalentumistestaus tehdään rahavirtaa
tuottavan yksikön tasolla. Alla on esitetty liikearvot ja keskeiset muuttu
-
jat segmenteittäin. Itämeren alueen segmentistä annettavaan tietoon on
yhdistetty Viron, Latvian, Liettuan ja Tanskan rahavirtaa tuottavien yk-
siköiden tiedot. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat
rahamäärät on määritetty käyttöarvoon perustuvien laskelmien avulla.
Näiden laskelmien laatiminen edellyttää arvioiden käyttämistä. Käyttöar-
von laskennassa käytetyt keskeiset muuttujat ovat budjetoitu myynti-
volyymi, budjetoitu liikevaihto ja liiketulos sekä käytetty WACC (Valko-
Venäjä oman pääoman kustannus) ja kasvuprosentti. Arvioidut myynti- ja
tuotantomäärät perustuvat olemassa olevaan käyttöomaisuuteen.
2023
Suomi
Itämeren alue
Valko-
Venäjä
Liikearvo
11 075 11 128 0
Kasvuprosentti
2 % 2 % n/a
WACC/Oman pääoman kustannus
7,33 7,00-7,74 27,09
2022
Liikearvo
11 075 11 128 0
Kasvuprosentti
2 % 2 % n/a
WACC
9,15 8,78-9,43 21,93
Itämeren alueen segmenttiin sisältyvän Liettuan rahavirtaa tuottavaan
yksikköön on liikearvon lisäksi kohdistettu taloudelliselta vaikutusajal-
taan rajoittamaton aineeton hyödyke, jonka kirjanpitoarvo on 1 017 tu-
hatta euroa.
Suomi ja Itämeren alue
Arvonalentumistestauksessa käytetyt tulevaisuuden rahavirta-arviot pe-
rustuvat konsernin johdon hyväksymiin taloudellisiin suunnitelmiin. Käy-
tetyt rahavirta-arviot perustuvat seuraavan 5 vuoden taloudellisiin suun-
nitelmiin. Myöhemmin kuin 5 vuoden kuluttua toteutuvat rahavirta-arviot
ekstrapoloidaan käyttämällä arvioituja kasvuvauhteja, jotka eivät ylitä ra-
havirtaa tuottavien yksiköiden arvioituja pitkän aikavälin kasvuvauhteja.
Arvioidessaan tulevia rahavirtoja johto on myös verrannut aikaisempia
taloudellisia suunnitelmia sekä toteutunutta kehitystä. Testauksen pe-
rusteella liikearvon ja vaikutusajaltaan rajoittamattoman aineettoman
hyödykkeen arvonalentumisesta ei ole viitteitä.
Valko-Venäjä
Valko-Venäjän segmentin osalta on huomioitu liiketoimintaympäristös-
sä tapahtuneet muutokset vuoden 2022 alkaneen Ukrainan sodan takia.
Valko-Venäjää kohtaan on asetettu sanktioita ja Valko-Venäjän valtio on
asettanut vastasanktioita erityisesti EU-maita vastaan. Erilaisia liiketoi-
mintaan ja omistajuuteen vaikuttavia lakeja on asetettu, jotka esimerkik-
si rajoittavat länsimaalaisten omistajien oikeuksia. Lisäksi Valko-Venäjän
valuuttakurssien kehityksen ennakoitavuus ja rahaliikenteen toimivuus
ovat vaikeutuneet.
Edellä kuvatut toimintaympäristöön liittyt epävarmuudet on huomi-
oitu kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioinnissa IFRS-standardien
mukaisesti. Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin arvonalentumistestaus
on tehty käypään arvoon vähennettynä luovutuksesta johtuvilla menoil-
la huomioiden seuraavan kahden vuoden euromääräiset osingot emo-
yhtiölle arvioidun nettotuloksen ja rahoituksellinen aseman perusteella
ja jäännösarvona on käytetty ulkoisia markkinaehtoisia arvioita yhtiön
arvosta. Kahden vuoden aikavälin osinkojen perusteella laskettu talou-
dellinen hyöty emoyhtiölle liittyy toimintaympäristön ennustettavuuden
epävarmuuteen. Diskonttokorkona on käytetty oman pääoman kustan-
nusta 27,09 prosenttia. Omaisuuserään liittyvää erityisriskiä on arvioitu
ja otettu huomioon euromääräisissä rahavirta-arvioissa saatavien osin-
kojen sekä jäännösarvon osalta.
Tilinpäätökseen 31.12.2022 johto arvioi Valko-Venäjän liiketoimintaseg-
mentin kirjanpidollista arvoa muuttuneessa toimintaympäristössä. Arvi-
oinnin perusteella kirjattiin 35,0 miljoonan euron arvonalentuminen tilin-
päätökseen 31.12.2022. Johdon tekemän arvion ja testauksen perusteella
Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin tasearvostus 31.12.2023 on olen-
naisesti oikealla tasolla eikä tehtyä arvonalennusta ole tarvetta muut-
taa. Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin käypä arvo (hierarkiataso 3)
31.12.2023 oli 32,7 miljoonaa euroa. Käypään arvoon sisältyy merkittävää
epävarmuutta. Arvio on tehty huolellisesti johdon harkintaa käyttäen ja
parhaalla mahdollisella tiedolla vaikeutuneet toimintaedellytykset huo-
mioiden. Varojen ja velkojen käypä arvo ei kuvaa yhtiön taloudellista ar-
voa normaalissa, nykyistä vakaammassa liiketoimintaympäristössä eikä
liiketoiminnallista suoriutumista paikallisessa valuutassa.
Herkkyysanalyysi
Suomi ja Itämeren alue
Konsernissa tehdään kaikille arvonalennustesteille herkkyysanalyysi. Herk-
kyysanalyysissä arvioidaan, paljonko yksi muuttuja saisi muuttua, että
kerrytettävissä oleva rahamäärä pysyisi samana kuin omaisuuserän ta-
searvo. Sensitiivisyysprosentit ovat hyvällä tasolla ja varmuusmarginaalit
ovat riittävät. Testattavien tase-erien testausajankohdan mukaiset varat
olivat Suomen segmentissä 81,2 miljoonaa euroa ja Itämeren alueen seg-
mentissä 176,3 miljoonaa euroa. Kerrytettävissä oleva rahamäärä oli Suo-
men segmentissä 379,5 miljoonaa euroa ja Itämeren alueen segmentissä
536,4 miljoonaa euroa. Olvi Oyj:n hallitus seuraa aktiivisesti tytäryhtiö-
maiden taloudellisen tilanteen kehitystä ja sen mahdollisia vaikutuksia.
40
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
2023 2022
Vuokrasopimusvelkojen poismaksut
-1 143 -1 183
Korkokulut vuokrasopimuksista
-173 -111
Lyhytaikaisiin ja vähäarvoisiin
vuokrasopimuksiin liittyvät kulut
-5 668 -5 018
Yhteensä
-6 984 -6 312
Valko-Venäjä
Herkkyysanalyysissä arvioidaan, paljonko yksi muuttuja saisi muuttua,
että varojen ja velkojen käypä arvo muuttuisi olennaisesti. Muuttujat,
joihin liittyy merkittävää epävarmuutta, ovat oman pääoman kustannus,
kahden vuoden euromääräiset osingot sekä markkinaehtoinen jäännös-
arvo. Herkkyysanalyysistä voidaan todeta, että mikä tahansa muutos
oletuksissa aiheuttaa muutoksen käypään arvoon, joka tilinpäätöshetkel-
lä vastaa olennaisesti testattavien tase-erien kirjanpitoarvoa. Olvi Oyj:n
hallitus seuraa aktiivisesti Valko-Venäjän taloudellisen tilanteen kehitystä
ja sen mahdollisia vaikutuksia.
12. AINEELLISET HYÖDYKKEET
Laadintaperiaatteet
Aineellisten hyödykkeiden kirjaaminen
Aineelliset hyödykkeet on kirjattu taseeseen kertyneillä poistoilla ja ar-
vonalentumisilla vähennettyyn alkuperäiseen hankintamenoon.
Hankintamenoon sisällytetään menot, jotka välittömästi aiheutuvat ai-
neellisen hyödykkeen hankinnasta. Itse valmistetun omaisuuserän han-
kintameno sisältää materiaalimenot, työsuhde-etuuksista aiheutuvat vä-
littömät menot sekä muut välittömät menot, jotka johtuvat aineellisen
hyödykkeen saattamisesta valmiiksi sille aiottuun käyttötarkoitukseen.
Ehdot täyttävän aineellisen hyödykkeen hankkimisesta, rakentamisesta
tai valmistamisesta välittömästi johtuvat vieraan pääoman menot akti-
voidaan osaksi omaisuuserän hankintamenoa.
Myöhemmin syntyvät menot, jotka johtuvat hyödykkeeseen tehtävistä
lisäyksistä, sen osan korvaamisesta uudella tai hyödykkeen ylläpidosta,
sisällytetään aineellisen hyödykkeen kirjanpitoarvoon vain, mikäli on to
-
dennäköistä, että hyödykkeeseen liittyvä vastainen taloudellinen hyöty
koituu konsernin hyväksi ja hyödykkeen hankintameno on luotettavasti
määritettävissä. Huoltomenot eli korjaus- ja kunnossapitomenot kirjataan
tulosvaikutteisesti, kun ne toteutuvat.
Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutusajan
kuluessa. Maa-alueista ei tehdä poistoja. Arvioidut taloudelliset vaiku
-
tusajat ovat seuraavat:
Rakennukset ja rakennelmat
10–40 vuotta
Tehdaskoneet ja laitteet
15–20 vuotta
Kierrätettävät päällysteet
5–20 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet
5 vuotta
Hyödykkeiden jäännösarvo ja taloudellinen vaikutusaika tarkistetaan jo-
kaisessa tilinpäätöksessä ja tarvittaessa oikaistaan kuvastamaan talou
-
dellisen hyödyn odotuksissa tapahtuneita muutoksia.
Aineellisen hyödykkeen poistot lopetetaan silloin, kun aineellinen hyödy-
ke luokitellaan myytävänä olevaksi IFRS 5 Myytävänä olevat pitkäaikaiset
omaisuuserät ja lopetetut toiminnot -standardin mukaisesti.
Aineellisten hyödykkeiden käytöstä poistamisesta ja luovutuksista syn-
tyvät myyntivoitot ja -tappiot sisältyvät joko liiketoiminnan muihin tuot-
toihin tai kuluihin. Myyntivoitto tai -tappio määritetään myyntihinnan ja
jäljellä olevan hankintamenon erotuksena.
Julkiset avustukset
Julkiset avustukset, esimerkiksi valtiolta saadut aineellisten hyödykkei-
den hankintoihin liittyt avustukset, kirjataan aineellisten hyödykkeiden
kirjanpitoarvojen vähennykseksi silloin, kun on kohtuullisen varmaa, että
ne tullaan saamaan ja että konserni täyttää avustuksen saamisen ehdot.
Avustukset tuloutuvat pienempien poistojen muodossa hyödykkeen ta-
loudellisen vaikutusajan kuluessa.
Sellaiset avustukset, jotka on saatu syntyneiden menojen korvauksiksi,
tuloutetaan tuloslaskelmaan samalla, kun avustuksen kohteeseen liitty-
vät menot merkitään kuluksi. Tällaiset avustukset esitetään liiketoimin-
nan muissa tuotoissa.
IFRS 16 VUOKRASOPIMUKSET
Konserni vuokralle ottajana
Vuokrasopimuksin hankittu omaisuuserä, pois lukien lyhytaikaiset ja vä-
häarvoiset sopimukset, merkitään taseeseen vuokra-ajan alkamisajan-
kohtana vuokratun hyödykkeen käypään arvoon tai sitä alempaan vähim-
mäisvuokrien nykyarvoon. Vuokrasopimuksella hankitusta hyödykkees
tehdään poistot hyödykkeen taloudellisen vaikutusajan tai sitä lyhyem-
män vuokra-ajan kuluessa. Maksettavat leasingvuokrat jaetaan rahoi-
tusmenoon ja velan vähennykseen vuokra-aikana siten, että tilikausit-
tain jäljellä olevalle velalle muodostuu samansuuruinen korkoprosentti.
Konserni käyttää diskonttauskorkona pääsääntöisesti vuokrasopimuk-
sen sisäistä korkoa tai mikäli se ei ole määritettävissä, lisäluoton korkoa.
Vuokrasopimusvelat sisältyvät taseen korollisiin rahoitusvelkoihin. Kon-
sernin vuokrasopimukset koostuvat pääosin autoista, tuotannon vuok-
ralaitteista sekä vuokratuista toimitiloista.
Vuokrakausi on ajanjakso, jona vuokrasopimus ei ole peruutettavissa.
Mahdolliset jatko- ja päättämisoptiot huomioidaan, mikäli on kohtuul-
lisen varmaa, että kyseiset optiot käytetään tai jätetään käyttämättä.
Toistaiseksi voimassa olevat vuokrasopimukset, joiden irtisanomisaika
Vuokrasopimuksista lähtevä rahavirta
on enintään 12 kuukautta, luokitellaan lyhytaikaisiksi vuokrasopimuksik-
si. Lyhytaikaisten vuokrasopimusten vuokrakulut kirjataan tulosvaikut-
teisesti kuluksi tasaerinä.
Alla olevassa taulukossa on kuvattu IFRS 16 Vuokrasopimukset -stan-
dardin vaikutus Olvi-konsernin rahavirtalaskelmaan 1.1.-31.12.2023 ja
1.1.-31.12.2022.
Konserni vuokralle antajana
Konsernin vuokralle antamat hyödykkeet, joiden omistamiselle ominai-
set riskit ja hyödyt ovat siirtyneet olennaisilta osilta vuokralle ottajalle,
käsitellään rahoitusleasingsopimuksina ja kirjataan taseeseen saamise-
na. Saaminen kirjataan nykyarvoon. Rahoitusleasingsopimuksen rahoi-
tustuotto tuloutetaan vuokra-aikana siten, että jäljellä oleva nettosijoitus
tuottaa tilikausittain saman tuottoprosentin vuokra-ajan kuluessa. Muilla
kuin rahoitusleasingsopimuksilla vuokralle annetut hyödykkeet sisältyvät
taseessa aineellisiin hyödykkeisiin. Niistä tehdään poistot taloudellisena
vaikutusaikana, kuten vastaavista omassa käytössä olevista aineellisista
hyödykkeistä. Vuokratuotot kirjataan tuloslaskelmaan tasaerinä vuok-
ra-ajan kuluessa.
Konsernilla ei tällä hetkellä ole rahoitusleasingsopimuksia vuokralle an-
tajana vaan kaikki juomien jakelu- ja kylmälaitevuokrasopimukset ovat
operatiivisia vuokrasopimuksia. Vuokralle annettuihin hyödykkeisiin liit-
tyvää riskiä hallinnoidaan omaisuusvakuutuksin. Vuokrasopimukset ovat
toistaiseksi voimassa olevia ja siten purettavissa. Vuokrattavien hyödyk-
keiden kirjanpitoarvo on 3,6 miljoonaa euroa (3,6 miljoonaa euroa vuon-
na 2022). Saatujen vuokratuottojen määrä ei ole merkittävä koko kon-
sernin liiketoiminnalle.
41
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
Maa- ja
vesialueet
Rakennukset
Rakennukset,
yttöoikeus-
omaisuus
Koneet ja kalusto
Koneet ja kalusto,
yttöoikeus-
omaisuus
Muut aineelliset
hyödykkeet
Muut aineelliset
hyödykkeet,
yttöoikeus -
omaisuus
Ennakkomaksut
ja keskeneräiset
hankinnat
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023
2 297 150 984 1 348 360 804 8 106 40 458 72 16 899 580 969
Lisäykset
0 1 275 1 951 4 713 760 4 021 848 13 074 26 642
Vähennykset
0 -8 0 -679 45 -1 173 -67 -18 -1 898
Siirto erien välillä
0 10 192 0 30 885 -4 769 -115 3 827 -24 044 15 976
Kurssierot
0 -3 052 -105 -8 858 -1 -608 0 -123 -12 748
Hankintameno 31.12.2023
2 297 159 391 3 194 386 865 4 141 42 583 4 680 5 789 608 942
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
1.1.2023
0 82 653 736 263 609 5 622 20 111 72 0 372 804
Poistot ja arvonalentumiset
0 3 954 124 14 864 510 2 668 617 -29 22 709
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
0 5 824 0 10 193 -3 837 -2 452 2 860 179 12 767
Kurssierot
0 -953 -80 -10 969 0 -489 0 -29 -12 520
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
31.12.2023
0 91 478 780 277 698 2 296 19 838 3 549 120 395 760
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
2 297 68 331 611 97 195 2 485 20 347 0 16 899 208 165
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
2 297 67 913 2 414 109 167 1 845 22 744 1 131 5 668 213 182
Muut aineelliset hyödykkeet ovat pääasiassa päällysteitä, autoja, laitepalvelun laitteita ja toimistokalusteita.
Aineellisten hyödykkeiden muutokset tilikausina 2023 ja 2022:
42
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
Maa- ja
vesialueet
Rakennukset
Rakennukset,
yttöoikeus-
omaisuus
Koneet ja kalusto
Koneet ja kalusto,
yttöoikeus-
omaisuus
Muut aineelliset
hyödykkeet
Muut aineelliset
hyödykkeet,
yttöoikeus -
omaisuus
Ennakkomaksut
ja keskeneräiset
hankinnat
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2022
2 297 141 933 1 136 333 392 9 797 34 187 72 12 616 535 429
Lisäykset
0 470 462 6 264 1 188 4 489 0 24 513 37 386
Vähennykset
0 0 -176 -2 052 17 -710 0 0 -2 919
Siirto erien välillä
0 8 597 0 23 576 -2 894 2 527 0 -19 898 11 909
Kurssierot
0 -16 -75 -376 -1 -36 0 -331 -835
Hankintameno 31.12.2022
2 297 150 984 1 348 360 804 8 106 40 458 72 16 899 580 969
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
1.1.2022
0 67 118 461 215 983 5 179 17 261 72 0 306 073
Poistot ja arvonalentumiset
0 16 319 512 37 748 1 136 2 491 0 0 58 206
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
0 -700 -176 10 409 -692 398 0 0 9 240
Kurssierot
0 -84 -61 -531 0 -39 0 0 -715
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
31.12.2022
0 82 653 736 263 609 5 622 20 111 72 0 372 804
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
2 297 74 815 674 117 409 4 618 16 927 0 12 616 229 356
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
2 297 68 331 611 97 195 2 485 20 347 0 16 899 208 165
43
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
13. RAHOITUSVARAT
Laadintaperiaatteet
Rahoitusvarojen luokittelu
Konsernin rahoitusvarat luokitellaan seuraaviin ryhmiin: jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviin rahoitusvaroi-
hin (lainasaamiset ja muut pitkäaikaiset saamiset), käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroi-
hin (johdannaiset) sekä käypään arvoon laajan tuloksen kautta kirjattaviin rahoitusvaroihin (muut sijoitukset).
Luokittelu tapahtuu rahoitusvarojen hankinnan tarkoituksen perusteella ja ne luokitellaan alkuperäisen hankin-
nan yhteydessä. Oman pääoman ehtoisten sijoitusten kohdalla on tehty peruuttamaton valinta hankintahetkellä
kirjata ne käypään arvoon laajan tuloksen kautta. Transaktiomenot on sisällytetty rahoitusvarojen alkuperäiseen
kirjanpitoarvoon. Ne sisältyvät taseessa luonteensa mukaisesti lyhyt- tai pitkäaikaisiin varoihin: viimeksi mainit-
tuihin, mikäli ne erääntyvät yli 12 kuukauden kuluttua.
Rahoitusvarat kirjataan pois taseesta, kun oikeudet sijoituksen rahavirtoihin ovat lakanneet tai siirretty toiselle
osapuolelle ja konserni on siirtänyt omistukseen liittyvät riskit ja edut olennaisilta osin.
1000 EUR
Jaksotettuun
hankintamenoon
ypään arvoon
tuloksen kautta
ypään arvoon
laajan tuloksen
kautta
Taso
31.12.2023
Muut sijoitukset
1 042 3
Lainasaamiset ja muut
pitkäaikaiset saamiset
5 544
Myyntisaamiset ja muut
lyhytaikaiset saamiset
125 815
1000 EUR
Jaksotettuun
hankintamenoon
ypään arvoon
tuloksen kautta
ypään arvoon
laajan tuloksen
kautta
Taso
31.12.2022
Muut sijoitukset
1 046 3
Lainasaamiset ja muut
pitkäaikaiset saamiset
1 377
Myyntisaamiset ja muut
lyhytaikaiset saamiset
109 712
Rahoitusvarojen arvonalentuminen
Konserni arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä, onko olemassa objektiivista näyttöä yksittäisen rahoitusvaroihin
kuuluvan erän tai rahoitusvarojen ryhmän arvonalentumisesta. Mikäli näyttöä mahdollisesta arvonalentumises-
ta on, tappion suuruus määritetään omaisuuserän kirjanpitoarvon ja kyseisen erän käyvän arvon tai odotetta-
vissa olevien vastaisten, alkuperäisellä efektiivisellä korolla diskontattujen rahavirtojen nykyarvon erotuksena.
Arvonalentuminen kirjataan tulosvaikutteisesti rahoituseriin tai liiketoiminnan muihin kuluihin (myyntisaamisten
arvonalentuminen).
1000 EUR
2023 2022
Kirjanpitoarvo 1.1.
1 046 889
Lisäykset
0 162
Vähennykset
-4 -5
Kirjanpitoarvo 31.12.
1 042 1 046
1000 EUR
2023 2022
Lainasaamiset
1 282 417
Muut pitkäaikaiset saamiset
4 262 960
Yhteensä
5 544 1 377
13.1. MUUT SIJOITUKSET
Konsernin muut sijoitukset sisältävät pääasiassa konserniyhtiön toimintaa palvelevia noteeraamattomia yritys-
osakkeita sekä asunto-osakeyhtiön osakkeita. Hierarkiatason 3 arvostus on määritetty perustuen ulkopuolisen
asiantuntijan arvonmääritykseen. Osakkeet on arvostettu käypään arvoon laajan tuloksen kautta, sillä kyseiset
omistukset eivät ole osa Olvin varsinaista ydinliiketoimintaa. Arvonmäärityksen virhemarginaali on +/- 2 pro-
senttia perustuen ulkopuolisen asiantuntijan arvioon.
13.2. LAINASAAMISET JA MUUT PITKÄAIKAISET SAAMISET
Lainasaamiset ja muut pitkäaikaiset saamiset -ryhmään on luokiteltu konsernin laina- ja muut pitkäaikaiset saa-
miset. Muut pitkäaikaiset saamiset koostuvat pääosin vakuustalletuksista sekä asiakkaille myönnetyistä vuosi-
hyvitysennakoista. Muiden pitkäaikaisten saamisten kirjanpitoarvo vastaa olennaisilta osin niiden käypää arvoa.
44
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
13.3. MYYNTISAAMISET JA MUUT SAAMISET
1000 EUR
2023 2022
Myyntisaamiset
113 835 95 743
Siirtosaamiset
11 980 13 667
Muut saamiset
0 302
Yhteensä
125 815 109 712
Konserni soveltaa myyntisaamisten luottoriskin kirjaamiseen yksinkertaistettua varausmatriisia. Luottotappio-
varaus kirjataan koko omaisuuserän voimassaoloajalta odotettavissa olevien luottotappioiden määräisenä, kun
rahoitusvara merkitään ensimmäisen kerran taseeseen. Saamisten ryhmittely ja varauksen arviointi tehdään
maittain. Johto arvioi tilinpäätöshetkellä eteenpäin katsovasti eri parametrejä hyödyntäen tietoa kuluttajakäyt-
ytymisestä ja eri maiden taloudellisesta tilanteesta. Saamisiin ei liity merkittäviä luottoriskikeskittymiä.
Tilinpäätöshetkellä taseen myyntisaamisiin sisältyi 813 tuhannen euron suuruinen luottotappiovaraus (1 401 tu-
hatta euroa vuonna 2022). Konserni on kirjannut tilikauden aikana luottotappioita tuloslaskelmaan myyntisaa-
misista 1 271 tuhatta euroa (740 tuhatta euroa vuonna 2022).
Konserni arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä, onko olemassa objektiivista näyttöä yksittäisen rahoitusvaroihin
kuuluvan erän tai rahoitusvarojen ryhmän arvonalentumisesta. Myyntisaamisten arvonalentumiseen viittaavina
seikkoina pidetään velallisen merkittäviä maksuvaikeuksia, sitä uhkaavaa konkurssia tai maksun viivästystä yli
60 päivää, kuitenkin huomioiden eri maiden yleinen maksukäyttäytyminen.
Siirtosaamisiin sisältyt olennaiset erät liittyvät vuokrien, markkinoinnin ja myynnin, vakuutusten ja hallinnon
kulujen jaksottamiseen.
Alla olevassa taulukossa on esitetty ulkoisten myyntisaamisten sekä luottotappiovarauksen ikäjakaumat vuo-
sina 2023 ja 2022:
14. VAIHTO-OMAISUUS
Laadintaperiaatteet
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan todennäköiseen nettorealisointiarvoon. Han-
kintameno määritetään raaka- ja tarveaineiden osalta painotetun keskihinnan menetelmällä. Valmiiden ja kes-
keneräisten tuotteiden toteutuneisiin kustannuksiin ja valmistusmäärään perustuva hankintameno muodostuu
raaka-aineista, välittömistä työsuorituksista johtuvista menoista, muista välittömistä menoista sekä osuudesta
valmistuksen muuttuvista ja kiinteistä menoista. Nettorealisointiarvo on tavanomaisessa liiketoiminnassa saa-
tava arvioitu myyntihinta, josta on vähennetty arvioidut tuotteen valmiiksi saattamiseen tarvittavat menot ja
myynnistä johtuvat menot.
1000 EUR
2023
Myynti saamiset brutto Varaus Myynti saamiset netto
Erääntymättömät
103 734 146 103 588
Erääntyneet
Alle 30 päivää
9 180 81 9 099
31-60 päivää
261 17 243
61-90 päivää
326 150 176
91-120 päivää
133 10 124
Yli 120 päivää
1 014 409 605
Yhteensä
114 648 813 113 835
1000 EUR
2022
Myynti saamiset brutto Varaus Myynti saamiset netto
Erääntymättömät
89 682 123 89 558
Erääntyneet
Alle 30 päivää
4 606 38 4 569
31-60 päivää
716 50 666
61-90 päivää
272 20 251
91-120 päivää
336 29 307
Yli 120 päivää
1 533 1 140 392
Yhteensä
97 145 1 401 95 743
Alla olevassa taulukossa on esitetty myyntisaamisten jakautuminen valuutoittain:
1000 EUR/VAL
2023 2022
VAL EUR VAL EUR
EUR
98 213 98 213 77 617 77 617
BYN
50 467 14 271 48 708 16 706
SEK
0 0 6 1
DKK
16 130 2 164 20 975 2 821
45
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
2023 2022
Aineet ja tarvikkeet
29 012 33 303
Keskeneräiset tuotteet
5 930 6 022
Valmiit tuotteet / tavarat
32 544 30 923
Muu vaihto-omaisuus
6 704 643
Yhteensä
74 190 70 891
1000 EUR
2023 2022
Käteinen raha ja pankkitilit
31 458 61 207
Yhteensä
31 458 61 207
15. RAHAVARAT
Laadintaperiaatteet
Rahavarat koostuvat käteisestä rahasta, vaadittaessa nostettavissa ole-
vista pankkitalletuksista ja muista lyhytaikaisista, erittäin likvideistä sijoi-
tuksista. Rahavaroihin luokitelluilla erillä on enintään kolmen kuukauden
maturiteetti hankinta-ajankohdasta lukien. Luotollisten tilien mahdolli
-
sesti käytössä oleva osuus esitetään muissa lyhytaikaisissa veloissa.
Rahavaroista 7,1 miljoonaa euroa kohdistuu Valko-Venäjän segmenttiin
(17,5 miljoona euroa vuonna 2022). Valko-Venäjän rahavarojen käyttöön
maan ulkopuolella liittyy epävarmuutta.
16. OMAA PÄÄOMAA KOSKEVAT LIITETIEDOT
Laadintaperiaatteet
Konserni luokittelee liikkeeseen laskemansa instrumentit niiden luonteen
perusteella joko omaksi pääomaksi tai vieraaksi pääomaksi (rahoitusve-
laksi). Oman pääoman ehtoinen instrumentti on mikä tahansa sopimus,
joka osoittaa oikeutta osuuteen yhteisön varoista sen kaikkien velkojen
vähentämisen jälkeen.
Ulkona olevat K- ja A-sarjan osakkeet esitetään osakepääomana. Uusien
osakkeiden tai optioiden liikkeeseenlaskusta välittömästi johtuvat tran-
saktiomenot esitetään verovaikutuksilla oikaistuina omassa pääomassa
saatujen maksujen vähennyksenä.
1000 EUR
K-osakkeet
(kpl)
A-osakkeet
(kpl)
Osake-pääoma
EUR
Muut rahastot
EUR
yvän arvon
rahasto EUR
Omat osakkeet
EUR
Yhteensä
EUR
31.12.2022
3 732 256 16 960 572 20 759 1 092 295 -1 079 21 067
Omien osakkeiden
hankinta
-20 000 -604 -604
Omien osakkeiden
liikkeeseenlasku
henkilöstölle
20 712 802 802
31.12.2023
3 732 256 16 961 284 20 759 1 092 295 -881 21 265
Jos konserni ostaa yhtiön omia osakkeita, maksettu vastike ja hankinnas-
ta välittömästi aiheutuneet menot vähennetään yhtiön omistajille kuu-
luvasta omasta pääomasta, kunnes osakkeet mitätöidään tai lasketaan
uudelleen liikkeeseen. Omien osakkeiden hankinnan arvopäivänä käyte-
tään todellista kaupantekopäivää.
Jos osakkeet lasketaan uudelleen liikkeeseen, niistä saatavat vastikkeet
sisällytetään yhtiön omistajille kuuluvaan omaan pääomaan niistä välit-
tömästi johtuvilla transaktiomenoilla vähennettyinä.
Osakkeiden lukumäärä
Alla olevassa taulukossa on esitetty muutokset ulkona olevien osakkeiden lukumäärissä ja vastaavat muutokset omassa pääomassa:
Osakkeiden enimmäismäärä on 6,0 miljoonaa K- ja 24,0 miljoonaa A-osaketta (6,0 miljoonaa K- ja 24,0 miljoonaa A-osaketta 2022). K-osakkeiden vä-
himmäismäärä on 1,5 miljoonaa kappaletta. K- ja A-osakkeiden vähimmäismäärä on yhteensä 7,5 miljoonaa kappaletta. Jokainen A-osake tuottaa yhden
äänen ja K-osake 20 ääntä. A- ja K-osakkeet tuottavat saman oikeuden osinkoon. Konsernin enimmäisosakepääoma on 60,0 miljoonaa euroa (60,0
miljoonaa euroa vuonna 2022) ja vähimmäispääoma 15,0 (15,0) miljoonaa euroa. Kaikki liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu täysimääräisesti.
Muut rahastot sisältävät ylikurssirahaston, vararahaston ja muut rahastot.
Epäkuranttiusvähennyksiä vaihto-omaisuudesta vuonna 2023 on tehty
3 621 tuhatta euroa (3 125 tuhatta euroa vuonna 2022).
46
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Oman pääoman rahastojen kuvaukset
Ylikurssirahasto
Ylikurssirahasto on muodostunut osakeantien yhteydessä osakkei-
den nimellisarvon ylittävästä merkintähinnasta. Osakkeella ei ole enää
nimellisarvoa.
Vararahasto
Vararahasto on muodostunut yhtiöjärjestykseen aiemmin sisältyneen
velvoitteen vuoksi tehdyistä rahastosiirroista.
yvän arvon rahasto
yvän arvon rahasto sisältää muiden sijoitusten käyvän arvon muutokset.
Muuntoerot
Muuntoerot-rahasto sisältää ulkomaisten tytäryritysten tilinpäätösten
muuntamisesta syntyneet muuntoerot.
Omat osakkeet
Olvi Oyj:llä oli tammikuun 2023 alussa hallussa 29 404 kappaletta omia
osakkeita. Olvi Oyj:n hallitus päätti 28.2.2023 kokouksessaan käynnistää
omien osakkeiden hankinnan varsinaisen yhtiökokouksen 30.3.2022 an-
taman valtuutuksen perusteella, ja hankkia enintään 20 000 A-osaketta.
Osakkeiden hankinta alkoi 2.3.2023 ja päättyi 14.3.2023. Osakkeet han-
kitaan käytettäväksi mahdollisten yrityskauppojen tai muiden järjeste-
lyjen rahoittamiseen tai toteuttamiseen, yhtiön kannustinjärjestelmien
toteuttamiseen tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
Olvi Oyj:n yhtiökokous päätti 29.3.2023, peruuttaen samalla käyttämät-
tä olevat omien osakkeiden hankkimisvaltuudet, valtuuttaa Olvi Oyj:n
hallituksen yhden vuoden kuluessa yhtiökokouksesta lukien päättämään
yhtiön omien A-osakkeiden hankkimisesta voitonjakokelpoisilla varoilla
enintään 500 000 A-osaketta. Yhtiökokous myös päätti, peruuttaen sa-
malla käyttämättä olevat omien osakkeiden luovutusvaltuudet, valtuuttaa
Olvi Oyj:n hallituksen päättämään enintään 1 000 000 uuden A-osak-
keen antamisesta sekä enintään 500 000 yhtiön hallussa olevan oman
A-osakkeen luovuttamisesta.
Osakepalkkiojärjestelmän mukaisesti Olvi Oyj luovutti tilikauden aikana
päättyneiden suoriteperusteisen osakejärjestelmän ja lisäosakejärjestel-
män kohderyhmien henkilöille yhteensä 20 712 kappaletta omia osak
-
keitaan hankintahintaan 803,0 tuhatta euroa.
Olvi Oyj:llä on tilikauden lopussa hallussa yhteensä 28 692 kappaletta
omia A-osakkeita. Omien osakkeiden hankintahinta on yhteensä 880,8
tuhatta euroa. Yhtiön hallussa olevilla omilla osakkeilla yhtiö ei voi ää-
nestää. Olvi Oyj:n hallussa olevien omien A-osakkeiden osuus kaikista
osakkeista on 0,14 prosenttia ja osuus kaikkien osakkeiden yhteenlaske-
tusta äänimäärästä 0,03 prosenttia. Hallussa olevien osakkeiden osuus
A-osakkeista ja A-osakkeiden äänimäärästä on 0,17 prosenttia.
Osingonjako
Hallituksen yhtiökokoukselle ehdottamasta osingosta ei ole tehty kir
-
jausta tähän tilinpäätökseen, vaan osingot otetaan huomioon vasta yh-
tiökokouksen päätöksen perusteella.
Tilinpäätöspäivän jälkeen hallitus on ehdottanut jaettavaksi vuodelta
2023 osinkoa sekä K- että A-sarjan osakkeelle 1,20 euroa/osake, yhteen-
sä 24,8 miljoonaa euroa. Osinkoa vuodelta 2022 maksettiin 1,20 euroa/
osake, yhteensä 24,8 miljoonaa euroa. Osinko maksettiin 20.4.2023 ja
5.9.2023.
17. RAHOITUSVELAT
Laadintaperiaatteet
Rahoitusvelat kirjataan alun perin kirjanpitoon käypään arvoon transak-
tiomenot sisällyttäen. Tämän jälkeen ne kirjataan jaksotettuun hankin-
tamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää. Rahoitusvelka kirja-
taan pois taseesta silloin, kun velka tai velan osa on lakannut olemasta
olemassa, toisin sanoen, kun sopimuksessa yksilöity velvoite on täytet-
ty tai kumottu tai sen voimassaolo on lakannut. Rahoitusvelat esitetään
jaettuna pitkä- ja lyhytaikaisiin velkoihin niiden realisointiajan perusteella.
Rahoitusvelat luokitellaan lyhytaikaisiksi, ellei konsernilla ole ehdotonta
oikeutta siirtää velan maksua vähintään 12 kuukauden päähän raportoin-
tikauden päättymispäivästä.
Konsernin rahoitusvelat 31.12.2023 koostuvat pääosin vuokrasopimus-
veloista ja vähäisestä määrästä muita rahoitusvelkoja. Rahoitusvelkojen
yvät arvot vastaavat niiden kirjanpitoarvoa.
1000 EUR
2023 2022
Pitkäaikaiset korolliset velat
Lainat rahoituslaitoksilta
105 123
Vuokrasopimusvelat
3 993 1 844
Muut velat
0 16
Yhteensä
4 098 1 983
Lyhytaikaiset korolliset velat
Lainat rahoituslaitoksilta
1 547 1 024
Vuokrasopimusvelat
1 361 1 140
Yhteensä
2 908 2 164
2023
1000 EUR Alle 1 vuosi 1-5 vuotta Yli 5 vuotta
Lainat rahoituslaitoksilta
1 547 105 0
Vuokrasopimusvelat
1 361 3 234 759
Muut velat
0 0 0
Yhteensä
2 908 3 339 759
2022
1000 EUR Alle 1 vuosi 1-5 vuotta Yli 5 vuotta
Lainat rahoituslaitoksilta
1 024 109 14
Vuokrasopimusvelat
1 140 1 615 229
Muut velat
0 16 0
Yhteensä
2 164 1 740 243
Rahoitusvelkojen erääntymisajat
47
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Johdannaissopimukset ja suojauslaskenta
Olvi-konsernin johdannaissopimukset on luokiteltu kaupankäyntitarkoi-
tuksessa pidettäviksi, koska konserni ei sovella IFRS-säännöstön mukaista
suojauslaskentaa. Kaupankäyntitarkoituksessa pidettävät johdannaiset
ovat korko- ja raaka-ainesopimuksia, jotka arvostetaan käypään arvoon
tulosvaikutteisesti. Sopimusten käypä arvo kirjataan muihin lyhytaikaisiin
varoihin tai velkoihin. Käyvän arvon muutoksista johtuvat sekä realisoi-
tumattomat että realisoituneet voitot ja tappiot kirjataan tuloslaskelman
hankinnan ja valmistuksen kuluihin sekä rahoituseriin sillä tilikaudella,
jonka aikana ne syntyvät. Tilinpäätöshetkellä 31.12.2023 Olvi-konsernissa
ei ole voimassa olevia johdannaissopimuksia.
Rahoitusvelkojen täsmäytyslaskelma
Rahavirta
1000 EUR 1.1.2023
Nostot/takaisin-
maksut
Vuokrasopimus-
velkojen lisäys 31.12.2023
Lainat rahoituslaitoksilta
1 147 505 1 652
Vuokrasopimusvelat
2 984 -1 316 3 686 5 354
Muut velat
16 -16 0
Yhteensä
4 147 -827 3 686 7 006
Rahavirta
1000 EUR 1.1.2022
Nostot/takaisin-
maksut
Vuokrasopimus-
velkojen lisäys 31.12.2022
Lainat rahoituslaitoksilta
304 843 1 147
Vuokrasopimusvelat
2 865 -1 183 1 302 2 984
Muut velat
16 16
Yhteensä
3 185 -340 1 302 4 147
18. RAHOITUSRISKIEN HALLINTA
Konserni altistuu normaalissa liiketoiminnassaan rahoitusriskeille: mark-
kinariskille (joka sisältää valuuttariskin ja korkoriskin), luottoriskille sekä
maksuvalmiusriskille.
Rahoitusriskien hallinnan tavoitteena on minimoida rahoitusmarkkinoi-
den muutosten haitalliset vaikutukset konsernin taloudelliseen tulokseen,
omaan pääomaan ja maksuvalmiuteen. Konsernin riskienhallinnan ylei-
set periaatteet hyväksyy emoyhtiön hallitus ja niiden käytännön toteu-
tuksesta vastaa emoyhtiön johto yhdessä tytäryhtiöiden johdon kanssa.
Olvi-konsernin rahoitukseen liittyvät asiat hoidetaan keskitetysti emo-
yhtiö Olvi Oyj:n toimesta. Keskittämisen tavoitteena on rahavirtojen ja
rahoituskulujen optimointi sekä tehokas riskienhallinta.
I Markkinariski
I 1. Valuuttariski
Olvi-konserni toimii kansainvälisesti ja sen liiketoimintaan liittyy valuut-
takurssivaihteluista aiheutuvia riskejä. Valuuttakurssiriskit syntyvät kau-
pallisista transaktioista eli ostojen ja myyntien rahavirroista sekä ulko-
maisiin tytäryhtiöihin tehdyistä sijoituksista ja sisäisistä lainasaamisista
sekä tytäryhtiön tilinpäätöksen muuntamisesta euroiksi.
Konsernin merkittävin valuuttakurssiriski syntyy Valko-Venäjän toimin-
noista. Valko-Venäjän toimintaan liittyt valuuttakurssiriskit syntyvät
ulkomaan valuuttamääräisten myyntien ja ostojen rahavirroista sekä Val-
ko-Venäjän tytäryhtiöön tehdystä sijoituksesta ja sisäisestä rahoitukses
-
ta sekä tytäryhtiön tuloslaskelman ja tase-erien muuntamisesta euroiksi.
Valko-Venäjän valuutta on vaihdellut viime vuosina merkittävästi ja sii-
hen liittyy myös tulevaisuudessa devalvoitumisriski, joka toteutuessaan
laskisi Olvi-konsernin euromääräistä liiketulosta, tilikauden tulosta sekä
omaa pääomaa.
Valko-Venäjän tytäryhtiöön tehdyn nettosijoituksen osalta konserni altis-
tuu taseen muuntoriskille. Translaatiopositio 31.12.2023 oli 21,5 miljoonaa
euroa, joka vastaa tytäryhtiön omaa pääomaa alaskirjauksen määrällä
oikaistuna (66,5 miljoonaa euroa vuonna 2022 ilman 35,0 miljoonan eu-
ron arvonalentumista). +/- 10 prosentin muutos valuuttakurssiin vaikut-
taisi konsernin tilikauden tulokseen +0,4/-0,3 miljoonaa euroa ja omaan
pääomaan noin +2,0/-2,4 miljoonaa euroa. Alaskirjauksen valuuttakurs-
simuutoksella oikaistu vaikutus 31.12.2023 on 29,4 miljoonaa euroa.
Konsernin muita valuuttakurssiriskejä voidaan pitää vähäisenä. Konsernin
uusimman yrityshankinnan A/S Bryggeriet Vestfyenin toimintavaluut-
ta on Tanskan kruunu, muiden ulkomaisten tytäryhtiöiden toiminta- ja
raportointivaluutta on euro. Konsernilla on vähäisessä määrin ostoja ja
myyntejä muissa valuutoissa. Liiketoiminnan luonteen vuoksi tilauksen
ja toimituksen välinen aika on lyhyt ja valuuttariski liiketoiminnassa jää
sen vuoksi pieneksi. Lisäksi valuuttariskiä pienentää se, että suurin osa
konsernin tuotteiden myynnistä ja raaka-aineostoista tapahtuu euroissa.
Konsernin rahoitustuottoihin ja -kuluihin sisältyy valuuttakurssivoittoja
397 tuhatta euroa (606 tuhatta euroa vuonna 2022) ja valuuttakurssi-
tappioita 791 tuhatta euroa (4 956 tuhatta euroa vuonna 2022).
Olvi-konserni arvioi operatiiviseen toimintaan ja rahoitukseen liittyviä
valuuttakurssiriskejä säännöllisesti. Valuuttasuojausta voidaan käyttää,
mikäli suojaus nähdään järkevänä. Valuuttamääräiset myyntisaamiset ja
ostovelat on esitetty liitetiedoissa 13.3 Myyntisaamiset ja muut saamiset
ja 19. Ostovelat ja muut velat.
48
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
I 2. Korkoriski
Konsernin korkoriski aiheutuu korollisista rahoitusveloista ja niihin liit-
tyvistä korkokuluista. Konsernin tulot sekä operatiiviset rahavirrat ovat
pääosiltaan riippumattomia markkinakorkojen vaihteluista.
Konserni voi käyttää koronvaihtosopimuksia korkoriskin vähentämiseksi.
Konserni pyrkii toiminnallaan optimoimaan rahoituskulut ja hallitsemaan
korkoriskiä käytettävissään olevilla keinoilla. Tilinpäätöshetkellä 31.12.2023
konsernilla ei ole voimassa olevia koronvaihtosopimuksia.
Konsernin korollinen vieras pääoma 31.12.2023 koostuu pääosin vuok-
rasopimusveloista sekä vähäisestä määrästä rahalaitoslainoja. Rahalai-
tosvelkojen määrä 31.12.2023 oli 1,6 miljoonaa euroa ja vuokrasopimus-
velkojen määrä 5,4 miljoonaa euroa (vuokrasopimusvelat 3,0 miljoonaa
euroa vuonna 2022). Korkotason muutoksilla ei nykyisellä lainatasolla
ole olennaista vaikutusta konsernin nettotulokseen ennen veroja.
Rahoitusvelkojen maturiteettijakaumat on esitetty liitetiedossa 17.
Rahoitusvelat.
II Luottoriski
Konsernin luottoriski liittyy tukkumyynti- ja HoReCa (hotelli, ravintola,
catering) -asiakkaisiin, joilta on avoimia myyntisaatavia.
Konsernin asiakkaiden luottokelpoisuutta tarkastellaan säännöllisesti ja
aina uusien asiakkaiden sopimusten solmimisvaiheessa. Konserni luo-
tottaa vain sellaisia yrityksiä, joiden luottotiedot ovat moitteettomat.
Lisäksi luottoriskejä pyritään hallitsemaan tehokkaalla saatavien perin-
nällä. Myyntisaatavien määrää seurataan asiakkaittain säännöllisesti, ja
tarvittaessa asiakkaan luottokelpoisuus määritellään uudelleen.
Konserni arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä, onko olemassa objektiivis-
ta näyttöä yksittäisen rahoitusvaroihin kuuluvan erän tai rahoitusvaro-
jen ryhmän arvonalentumisesta. Myyntisaamisten arvonalentumiseen
viittaavina seikkoina pidetään velallisen merkittäviä maksuvaikeuksia,
sitä uhkaavaa konkurssia tai maksun viivästystä yli 60 päivää, kuitenkin
huomioiden eri maiden yleinen maksukäyttäytyminen.
Konserni soveltaa myyntisaamisten luottoriskin kirjaamiseen yksinkertais-
tettua varausmatriisia. Luottotappiovaraus kirjataan koko omaisuuserän
voimassaoloajalta odotettavissa olevien luottotappioiden määräisenä,
kun rahoitusvara merkitään ensimmäisen kerran taseeseen. Saamisten
ryhmittely ja varauksen arviointi tehdään maittain. Johto arvioi tilinpää-
töshetkellä eteenpäin katsovasti eri parametrejä hyödyntäen tietoa ku-
luttajakäyttäytymisestä ja eri maiden taloudellisesta tilanteesta.
Liikevaihtoon suhteutettuna luottotappiot ovat edelleen alhaisella ta-
solla, vaikka luottotappiot ovat hieman kasvaneet edelliseen vuoteen
verrattuna. Konsernilla ei ole merkittäviä saatavien luottoriskikeskitty-
miä, koska sen myyntisaamiset hajaantuvat eri asiakkaille ja eri maan-
tieteellisille alueille. Kaksi suurinta asiakasta, jotka kuuluvat Suomen se-
gmenttiin, muodostavat 23,1 prosenttia (22,8 vuonna 2022) konsernin
kokonaismyynnistä. Tilikauden 2023 aikana kirjattujen lopullisten luot-
totappioiden määrä oli 1 271 tuhatta euroa (740 tuhatta vuonna 2022).
Tilinpäätöshetken taseen myyntisaamisiin sisältyi 813 tuhannen euron
suuruinen luottotappiovaraus (1 401 tuhatta euroa vuonna 2022). Muihin
pitkäaikaisiin saamisiin ei sisälly olennaista luottoriskiä.
Myyntisaamisten ja luottotappiovarauksen ikäjakauma on esitetty liite-
tiedossa 13.3. Myyntisaamiset ja muut saamiset.
III Maksuvalmiusriski
Olvi-konsernin emoyhtiö ja sen tytäryhtiöt laativat kuukausittain rullaa-
vasti kassaennusteet, joiden pohjalta konserni arvioi liiketoiminnan vaa-
timaa rahoituksen määrää, jotta konsernilla olisi tarpeeksi likvidejä varoja
operatiivisen toiminnan ja investointien rahoittamiseksi sekä erääntyvien
lainojen takaisinmaksamiseksi.
Rahoituksen saatavuus ja joustavuus pyritään takaamaan keskittämällä
konsernin rahavarojen hoito emoyhtiölle. Konserni käyttää rahoituksen
hankinnassa useita eri pankkeja ja rahoitusmuotoja. Rahoituksen saata-
vuus ja joustavuus pyritään takaamaan shekkitililimiitin ja luottolimiittien
avulla.
Tilinpäätöshetkellä konsernissa oli yhteensä 32,7 miljoonan euron arvos-
ta tililimiittejä, joista käytössä 31.12.2023 oli 1 329,4 tuhatta euroa. Lisäksi
konsernilla on 5,0 miljoonaa euroa sitomatonta limiittiä, josta käytössä
oli 1 027,5 tuhatta euroa sekä yhteensä 20,0 miljoonaa euroa sitovia li-
miittejä, jotka olivat 31.12.2023 kokonaan käyttämättä. Osa limiiteistä on
voimassa toistaiseksi ja osa uusitaan vuodeksi kerrallaan. Kassanhallin-
taan liittyvissä sijoituksissa käytetään likvidejä ja lähtökohtaisesti alhai-
sen riskin omaavia rahamarkkinainstrumentteja.
Emoyhtiö Olvi Oyj:llä on käytettävissä 50 miljoonan euron yritystodis-
tusohjelma, jolla lyhytaikainen tarve maksuvalmiuden varmistamiseksi
voidaan turvata nopeasti ja kustannustehokkaasti. Olvi Oyj:llä ei ollut
tilinpäätösvaiheessa yritystodistusohjelmalla nostettua lyhytaikaista lai-
naa. Lyhyen aikavälin maksuvalmiuden varmistamiseksi käyttöpääomaa
seurataan säännöllisesti ja käyttöpääomaan sitoutuneen rahan määrää
pyritään vähentämään. Saamisten ja varastojen kiertonopeuksien seu-
raaminen sekä luotonvalvonnan tehokkuus ovat avainasioita.
Konsernilla oli 31.12.2023 rahavaroja 31 458 tuhatta euroa (vuonna 2022
61 207 tuhatta euroa). Rahavaroista 7,1 miljoonaa euroa kohdistuu Valko-
Venäjän segmenttiin (17,5 miljoonaa euroa 2022). Rahavarojen käyttöön
maan ulkopuolella sisältyy epävarmuutta. Konsernin maksuvalmius tilin-
päätösajankohtana oli hyvä. Current ratio 31.12.2023 oli 1,3 (1,3 vuonna
2022).
Liitetiedossa 17. Rahoitusvelat on esitetty rahoitusvelkojen matu ri teet ti-
jakaumat.
IV Pääomariskin hallinta
Olvi-konsernin pitkän aikavälin tavoitteena on tuottaa mahdollisimman
suuri lisäarvo sijoitetulle pääomalle, ottaen kuitenkin huomioon eri sidos-
ryhmien konserniin kohdistamat odotukset ja yhtiön pitkäjänteisen kehit-
tämisen. Pääoman hallinnan perusperiaatteena on säilyttää Olvi-konsernin
vahva taloudellinen asema ja varmistaa, että konsernin rahoitustarpeet
voidaan tyydyttää kustannustehokkaasti kriittisissäkin rahoitusmarkki-
natilanteissa. Tavoitteena on myös optimaalisen pääomarakenteen säi-
lyttäminen pääomakustannusten hallitsemiseksi ja alentamiseksi.
Pääomarakenteen säilyttämiseksi tai muuttamiseksi konserni voi muuttaa
osakkeenomistajille maksettavien osinkojen määrää, palauttaa pääomaa
osakkeenomistajille, laskea liikkeeseen uusia osakkeita, ostaa omia osak-
keita ja mitätöidä ne tai myydä omaisuutta vähentääkseen velkojaan.
Pääomarakennetta seurataan omavaraisuusasteen ja velkaantumisasteen
(gearing) avulla. Olvi-konsernin omavaraisuusaste 31.12.2023 oli 59,0
(57,5) prosenttia ja velkaantumisaste -8,5 (-20,3) prosenttia.
49
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Tilikaudella on maksettu pitkäaikainen muu velka 2,7 miljoonaa euroa
koskien Servaalin vuoden 2018 yrityshankintaa.
Siirtovelkoihin sisältyt olennaiset erät liittyvät jälkihyvitteisiin ja pal-
kanmaksuvelvoitteisiin sekä asiakkaiden käytössä oleviin kierrätettävien
päällysteiden lunastusvelvollisuuteen. Muut velat sisältävät muun muassa
välillisiin veroihin liittyviä jaksotuksia. Ostovelat ja muut velat erääntyvät
12 kuukauden kuluessa ja niiden käyvät arvot vastaavat niiden tasearvoja.
1000 EUR/VAL
2023 2022
VAL EUR VAL EUR
EUR
59 319 59 319 54 214 54 214
USD
97 88 174 163
BYN
21 855 6 180 18 860 6 469
GBP
14 16 23 26
RUB
46 512 472 47 655 601
CHF
71 77 5 5
DKK
15 655 2 100 11 598 1 560
SEK
4 0 45 4
20. VARAUKSET, VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET
Laadintaperiaatteet
Varaus kirjataan taseeseen, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman
seurauksena olemassa oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite ja on to-
dennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää taloudellista suori-
tusta tai aiheuttaa taloudellisen menetyksen, ja velvoitteen suuruus on
arvioitavissa luotettavasti. Jos osasta velvoitetta on mahdollista saada
korvaus joltakin kolmannelta osapuolelta, korvaus kirjataan erilliseksi
omaisuuseräksi, mutta vasta siinä vaiheessa, kun korvauksen saaminen
on käytännössä varmaa. Varaukset arvostetaan velvoitteen kattamiseksi
vaadittavien menojen nykyarvoon.
Tappiollisista sopimuksista kirjataan varaus, kun velvoitteiden täyttämi-
seksi vaadittavat välttämättömät menot ylittävät sopimuksesta saatavat
hyödyt. Ympäristövelvoitteista kirjataan varaus silloin, kun konsernilla
on ympäristölainsäädännön ja konsernin ympäristövastuuperiaatteiden
perusteella velvoite, joka liittyy tuotantolaitoksen käytöstä poistami-
seen, ympäristövahingon korjaamiseen tai laitteiston paikasta toiseen
siirtämiseen.
1000 EUR
2023 2022
Pitkäaikaiset
Saadut ennakot
219 210
Siirtovelat
563 490
Muut velat
0 2 967
Yhteensä
782 3 667
Lyhytaikaiset
Ostovelat
68 252 63 043
Siirtovelat
31 989 39 305
Muut velat
78 510 84 014
Yhteensä
178 751 186 362
19. OSTOVELAT JA MUUT VELAT
Alla olevassa taulukossa on esitetty ulkoisten ostovelkojen jakaantumi-
nen valuutoittain:
Ehdollinen velka on aikaisempien tapahtumien seurauksena syntynyt
mahdollinen velvoite, jonka olemassaolo varmistuu vasta konsernin mää-
räysvallan ulkopuolella olevan epävarman tapahtuman realisoituessa.
Ehdolliseksi velaksi katsotaan myös sellainen olemassa oleva velvoite,
joka ei todennäköisesti edellytä maksuvelvoitteen täyttämistä, tai jon-
ka suuruutta ei voida määrittää luotettavasti. Ehdollinen velka esitetään
liitetietona.
Ehdolliset velat
Vuoden 2023 tilinpäätökseen ei sisälly ehdollisia velkoja.
Taseen ulkopuoliset vastuut
1000 EUR
2023 2022
Ei-purettavissa olevien muiden
vuokrasopimusten perusteella
maksettavat vähimmäisvuokrat:
Yhden vuoden kuluessa
1 300 1 337
Yli yhden vuoden, mutta alle viiden
vuoden kuluessa
1 254 1 283
Yhteensä
2 554 2 620
1000 EUR
2023 2022
Annetut pantit ja vastuusitoumukset
Omasta puolesta
3 268 2 608
Muut vastuut
567 67
50
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
21. TYTÄR-, OSAKKUUS- JA YHTEISYRITYKSET
Konsernin
omistusosuus
(%)
Osuus
äänivallasta
(%)
Emoyhtiö Olvi Oyj, Iisalmi, Suomi
AS A. Le Coq, Tartto, Viro
100,00 100,00
AS Karme, Karksi vald, Viro
49,00 49,00
Verska Mineraalvee OÜ, Värska vald,
Viro
20,00 20,00
A/S Cēsu Alus, Cēsis, Latvia
99,88 99,88
SIA Piebalgas Alus, Latvia
99,88 99,88
AB Volfas Engelman, Kaunas, Liettua
99,67 99,67
UAB Uniqa, Liettua
99,67 99,67
UAB Alaus Pinta, Liettua
99,67 99,67
OAO Lidskoe Pivo, Lida, Valko-Venäjä
96,36 96,36
Trade House Lidskoe Pivo,
Valko-Venäjä
96,36 96,36
Servaali Oy, Helsinki, Suomi
100,00 100,00
Servaali Sweden AB, Tukholma, Ruotsi
100,00 100,00
Helsingin tislaamo Oy / Helsinki Distilling
Company Ltd, Helsinki, Suomi
100,00 100,00
Helsingin tislaamoravintola Oy, Helsinki,
Suomi
100,00 100,00
Arctic Silence Oy, Suomi
50,00 50,00
A/S Bryggeriet Vestfyen, Assens, Tanska
100,00 100,00
A/S Dansk Coladrik, Tanska
95,81 95,81
Osuus Arctic Silence Oy:ssä käsitellään yhteisyrityksenä, sillä toimijoilla
on yhtiössä yhteinen määräysvalta.
Tiedot konsernin osakkuus- ja yhteisyrityksistä sekä niiden yhteenlas-
ketut varat, velat, liikevaihto ja voitto/tappio:
1000 EUR
2023 2022
Osakkuusyritykset
AS Karme, Karksi vald, Viro
Varat
117 143
Velat
18 24
Liikevaihto
82 106
Tilikauden voitto/tappio
64 87
Verska Mineraalvee OÜ, Värska vald, Viro
Varat
1 192 1 167
Velat
359 401
Liikevaihto
1 274 1 283
Tilikauden voitto/tappio
67 10
Yhteisyritykset
Arctic Silence Oy, Suomi
Varat
100 100
Velat
0 0
Liikevaihto
0 0
Tilikauden voitto/tappio
0 0
Olvi-konserni tekee myynti- ja valmistusyhteistyötä osakkuusyritysten
kanssa.
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä
Osuudet pääomaosuusmenetelmällä
yhdisteltävissä yhteisöissä
2023 2022
Hankintameno 1.1.
1 025 1 018
Osuus pääomaosuusmenetelmällä
yhdisteltävien yhteisöjen tuloksesta
45 45
Saadut osingot
-38 -38
Hankintameno 31.12.
1 032 1 025
Kirjanpitoarvo 1.1.
1 025 1 018
Kirjanpitoarvo 31.12.
1 032 1 025
22. LÄHIPIIRITAPAHTUMAT
Konsernin lähipiiriin kuuluvat konsernin tytär-, osakkuus- ja yhteisyrityk-
set sekä johdon avainhenkilöinä hallitus, toimitusjohtaja ja johtoryhmän
jäsenet sekä heidän läheiset perheenjäsenensä ja yrityskytköksensä.
Lähipiirin kanssa toteutuneet liiketoimet sekä lähipiirisaamiset ja -velat
Osakkuusyritysten kanssa toteutuneet liiketoimet sekä lähipiirisaamiset
ja -velat tilikausina 2023 ja 2022 ovat seuraavat:
1000 EUR
2023 2022
Myynnit
435 507
Ostot
1 260 1 205
Saamiset
35 135
Velat
112 119
Liiketoimet osakkuusyhtiöiden kanssa ovat osa normaalia liiketoimintaa ja
ne ovat tapahtuneet markkinaehtoisesti. Tarkemmat tiedot osakkuusyri-
tyksistä on esitetty liitetiedossa 21. Tytär-, osakkuus- ja yhteisyritykset.
51
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
2023 2022
Toimitusjohtaja
Palkat ja muut lyhytaikaiset
työsuhde-etuudet
358 594
Yhteensä
358 594
Muu johtoryhmä
Palkat ja muut lyhytaikaiset
työsuhde-etuudet
1 039 1 064
Osakeperusteiset maksut
239 0
Yhteensä
1 278 1 064
1000 EUR
2023 2022
Hakkarainen Pentti
16 73
Hortling Nora
77 39
Heinonen Lasse
46 33
Markula Elisa
7 33
Nummela Juho
39 33
Paltola Päivi
40 34
Ståhlberg Christian
33 0
Yhteensä
258 245
Johdon työsuhde-etuudet
Johdon palkat ja palkkiot tilikausina 2023 ja 2022 ovat seuraavat:
Hallituksen jäsenille hallitustehtävistä suoritetut korvaukset tilikausina
2023 ja 2022:
Johdolle ei ole myönnetty lainoja.
23. RAPORTOINTIKAUDEN PÄÄTTYMISPÄIVÄN JÄLKEISET
TAPAHTUMAT
Vuodesta 2024 alkaen johtoryhmärakennetta selkeytetään erottamal-
la Yhtiön kotimaan ja konsernin johtoryhmävastuut. Tämän mukaisesti
1.1.2024 Olvi-konsernille on perustettu ja nimitetty johtoryhmä, jolla vah-
vistetaan konsernitasoisen strategian toteutusta. Paikallisyhtiöt vastaa-
vat jatkossakin paikallisista asiakassuhteista, kaupallisesta toiminnasta,
tuotekehityksestä ja kuluttajatuntemuksesta. Konsernin johtoryhmään
on nimetty seuraavat vastuualueet ja henkilöt:
Toimitusjohtaja – Patrik Lundell
Talous- ja tietohallintojohtaja – Tiina-Liisa Liukkonen
Henkilöstö- ja viestintäjohtaja – Marjatta Rissanen
Vastuullisuus- ja hankintajohtaja – Pia Hortling
Liiketoiminnan kehitysjohtaja – Peep Akkel
Lakiasiainjohtaja – Esa Hyttinen (29.2.2024 alkaen).
52
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
EUR
Liitetieto 2023 2022
Bruttotuotot
543 430 021,40 511 429 357,74
Valmisteverot ja muut vähennyserät
-342 454 588,37 -330 779 108,53
LIIKEVAIHTO
1 200 975 433,03 180 650 249,21
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden
varastojen lisäys (+)/vähennys (-)
1 669 652,12 -106 100,43
Liiketoiminnan muut tuotot
2 6 142 772,33 4 900 479,23
Materiaalit ja palvelut
3 110 296 146,16 91 654 513,09
Henkilöstökulut
4 25 789 070,85 23 988 058,72
Poistot ja arvonalentumiset
8 10 870 334,92 10 473 587,98
Liiketoiminnan muut kulut
9 44 340 196,34 41 191 605,99
LIIKEVOITTO
17 492 109,21 18 136 862,23
Rahoitustuotot ja -kulut
10 28 770 961,72 28 564 705,65
VOITTO ENNEN TILINPÄÄTÖS-
SIIRTOJA JA VEROJA
46 263 070,93 46 701 567,88
Tilinpäätössiirrot
11 -1 171 671,27 -865 428,52
Tuloverot
12 -4 026 752,12 -4 101 092,30
TILIKAUDEN VOITTO
41 064 647,54 41 735 047,06
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS)
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMA
53
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
EUR
Liitetieto 2023 2022
VASTAAVAA
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat hyödykkeet
13 3 315 385,65 3 085 533,86
Aineelliset hyödykkeet
13 92 332 901,01 93 585 768,41
Osuudet saman konsernin yrityksis
14 100 914 559,42 95 052 814,33
Muut sijoitukset
14 651 049,54 651 049,54
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ
197 213 895,62 192 375 166,14
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Vaihto-omaisuus
16 12 163 823,58 11 022 390,72
Pitkäaikaiset saamiset
17 50 748 833,71 49 881 103,37
Lyhytaikaiset saamiset
17 64 226 620,54 44 621 775,26
Rahat ja pankkisaamiset
15 155 790,12 38 595 823,70
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ
142 295 067,95 144 121 093,05
VASTAAVAA YHTEENSÄ
339 508 963,57 336 496 259,19
EUR
Liitetieto 2023 2022
EMOYHTIÖN TASE
VASTATTAVAA
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma
20 758 808,00 20 758 808,00
Ylikurssirahasto
856 975,83 856 975,83
Vararahasto
126 981,88 126 981,88
Edellisten tilikausien voitto
105 664 494,96 89 242 761,78
Tilikauden voitto
41 064 647,54 41 735 047,06
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ
18 168 471 908,21 152 720 574,55
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ
19 40 782 870,98 39 611 199,71
VIERAS PÄÄOMA
Pitkäaikainen vieras pääoma
15 617 496,22 18 339 186,88
Lyhytaikainen vieras pääoma
114 636 688,16 125 825 298,05
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ
20 130 254 184,38 144 164 484,93
VASTATTAVAA YHTEENSÄ
339 508 963,57 336 496 259,19
54
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Rahoituksen rahavirta
Lainojen takaisinmaksut
-4 000 000,00 -7 000 000,00
Maksetut osingot
-24 825 306,09 -24 845 454,95
Omien osakkeiden hankinta (-)/myynti (+)
-470 348,36 -641 435,16
Pitkäaikaisten lainasaamisten lisäys (-)/ vähennys (+)
1 284 314,00 -8 955 664,16
Rahoituksen rahavirta (C)
-28 011 340,45 -41 442 554,27
Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) (A+B+C)
-23 440 033,22 -3 717 951,28
Rahavarat 1.1.
38 595 823,70 42 313 774,98
Rahavarat 31.12.
15 155 790,12 38 595 823,70
Rahavarojen muutos
-23 440 033,22 -3 717 951,28
EUR
Liitetieto 2023 2022
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden voitto
41 064 647,54 41 735 047,06
Oikaisut:
Suunnitelman mukaiset poistot ja arvonalentumiset
8 10 870 334,92 10 473 587,98
Rahoitustuotot ja -kulut
10 -29 154 978,56 -28 564 705,65
Muut oikaisut
2 169 938,00 5 016 369,20
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta
24 949 941,90 28 660 298,59
yttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien myynti- ja muiden saamisten
lisäys (-)/vähennys (+) *)
-18 226 122,01 -2 942 799,81
Vaihto-omaisuuden lisäys (-)/vähennys (+)
-1 141 330,51 -917 391,10
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+)/vähennys (-)
-6 928 538,30 8 509 242,04
Maksetut korot
-1 066 993,21 -188 023,94
Saadut korot
1 767 918,98 665 006,48
Saadut osingot
22 297 366,03 24 614 483,57
Maksetut verot
-4 312 039,50 -4 321 460,45
Liiketoiminnan rahavirta (A)
17 340 203,38 54 079 355,38
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
-10 079 636,02 -15 822 733,60
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot
47 430,87 9 064,34
Investoinnit muihin sijoituksiin
-2 736 691,00 -541 083,13
Investointien rahavirta (B)
-12 768 896,15 -16 354 752,39
EUR
Liitetieto 2023 2022
EMOYHTIÖN RAHAVIRTALASKELMA
*) Käyttöpääomaa heikensi emoyhtiön vuoden 2023 alussa tekemä päätös siirtyä myyntisaamisten factoringrahoituksesta muihin lyhytaikaisen rahoituksen muotoihin.
55
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
LAADINTAPERIAATTEET
Olvi Oyj:n tilikausi on 1.1.–31.12. Tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpito-
lain ja -asetuksen sekä muiden tilinpäätöksen laatimista koskevien sää-
dösten mukaisesti (FAS). Tilinpäätös esitetään euroissa.
Pysyvät vastaavat
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet on merkitty taseeseen välittö-
mään hankintamenoon vähennettynä tehdyillä suunnitelman mukaisilla
poistoilla sekä mahdollisilla arvonalennuksilla. Aineettomista ja aineel-
lisista hyödykkeistä tehdään poistosuunnitelman mukaiset tasapoistot,
jotka perustuvat käyttöomaisuushyödykkeiden arvioituun taloudelliseen
vaikutusaikaan.
Poistoajat ovat:
Kehittämismenot
6 vuotta
Tavaramerkit
10 vuotta
Muu aineeton käyttöomaisuus
5 vuotta
Rakennukset ja rakennelmat
10–30 vuotta
Tehdaskoneet ja laitteet
15–20 vuotta
Kierrätettävät päällysteet
5–20 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet
5 vuotta
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan toden-
näköiseen nettorealisointiarvoon. Hankintameno määritetään raaka- ja
tarveaineiden osalta painotetun keskihinnan menetelmällä. Valmiiden ja
keskeneräisten tuotteiden toteutuneisiin kustannuksiin ja valmistusmää-
rään perustuva hankintameno muodostuu raaka-aineista, välittömis
työsuorituksista johtuvista menoista, muista välittömistä menoista sekä
osuudesta valmistuksen muuttuvista ja kiinteistä menoista. Nettoreali-
sointiarvo on tavanomaisessa liiketoiminnassa saatava arvioitu myyn-
tihinta, josta on vähennetty arvioidut tuotteen valmiiksi saattamiseen
tarvittavat menot ja myynnistä johtuvat menot.
Omat osakkeet
Hankitut omat osakkeet kirjataan edellisten tilikausien kertyneiden voit-
tovarojen vähennykseksi. Omien osakkeiden hankinnan arvopäivänä käy-
tetään todellista kaupantekopäivää.
Liikevaihto
Liikevaihtona esitetään tuotteiden ja palveluiden myynnistä saadut vastik-
keet käypään arvoon arvostettuina välillisillä veroilla, alennuksilla ja va-
luuttamääräisen myynnin kurssieroilla oikaistuina. Juomien ja juoma-
tuotteiden myynti tuloutetaan sillä ajan hetkellä, kun Olvi on toimittanut
tuotteet asiakkaalle asiakkaan kanssa sovittuun paikkaan ja tuotteiden
määräysvalta on siirtynyt asiakkaalle.
Tutkimus- ja kehittämismenot
Tutkimus- ja kehittämismenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluiksi.
Eläkekulut
Henkilöstön lakisääteinen eläketurva on järjestetty lainmukaisella TyEL -
vakuutuksella ulkopuolisessa eläkevakuutusyhtiössä. Eläkevakuutusmak-
sut on jaksotettu vastaamaan tilinpäätöksen suoriteperusteisia palkkoja.
Osakekannustinjärjestely
Olvi Oyj:llä on osakekannustinjärjestelyjä, joiden piirissä oleville henkilöil-
le maksetaan palkkiot Olvi Oyj:n A-osakkeina ja osittain rahana. Osake-
palkkiojärjestelmän osakkeiden vaikutus kirjataan voittovarojen vähen-
nykseksi ja rahana maksettu osuus tuloksen kautta kannustinohjelman
päättymishetkenä. Konsernitilinpäätöksen liitteessä 4. Työsuhde-etuuk-
sista aiheutuvat kulut, henkilöstö sekä osakeperusteiset maksut on esi-
tetty tarkemmin palkitsemisjärjestelmien periaatteet.
Vuokrasopimukset
Vuokrasopimuksiin liittyvät kulut on kirjattu tuloslaskelmaan liiketoi-
minnan muihin kuluihin. Jäljellä olevat vuokravastuut esitetään tilinpää-
töksessä taseen ulkopuolisina vastuina. Vuokratuotot, kun yhtiö toimii
vuokranantajana, kirjataan liikevaihtoon.
Tuloverot
Tuloslaskelman verokulu sisältää tilikauden verotettavaan tulokseen pe-
rustuvat tuloverot, aikaisempien tilikausien verojen oikaisut sekä lasken-
nallisen veron muutoksen.
Laskennalliset verosaamiset tai -velat
Laskennallinen verovelka tai -saaminen on laskettu verotuksen ja tilin-
päätöksen välisille väliaikaisille eroille käyttäen tilinpäätöshetkellä vahvis-
tettua seuraavien vuosien verokantaa. Taseeseen sisältyy laskennallinen
verovelka kokonaisuudessaan ja laskennallinen verosaaminen arvioidun
todennäköisen saamisen suuruisena.
Johdannaissopimukset
Emoyhtiön mahdolliset johdannaissopimukset koostuvat koronvaihtoso-
pimuksista ja hyödykejohdannaisista, jotka arvostetaan käypään arvoon.
yvän arvon muutokset kirjataan tuloslaskelman materiaaleihin ja pal-
veluihin sekä rahoituseriin.
Ulkomaanrahan määräiset erät
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu tilikauden aikana
tapahtumapäivän kurssiin ja tilinpäätöshetkenä olevat ulkomaanrahan
määräiset saamiset ja velat on arvostettu tilinpäätöspäivän keskikurssiin.
Tilinpäätössiirtojen kertymä
Tilinpäätössiirtoja on poistoeron muutos. Suunnitelman mukaisten ja kir-
janpidollisten poistojen erotuksen muutos esitetään tilinpäätössiirtona
tuloslaskelmassa, ja suunnitelman mukaisten ja kirjanpidollisten poistojen
kertynyt erotus esitetään taseessa tilinpäätössiirtojen kertymänä.
56
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1. Liikevaihto markkina-alueittain
2023 2022
Suomi
197 671 997,61 176 158 987,89
Venäjä
0,00 15 484,50
Viro
2 648 990,46 2 794 192,29
Muu vienti
654 444,96 1 681 584,53
Yhteensä
200 975 433,03 180 650 249,21
2. Liiketoiminnan muut tuotot
2023 2022
yttöomaisuuden myyntivoitot
7 694,79 3 269,92
Muut
6 135 077,54 4 897 209,31
Yhteensä
6 142 772,33 4 900 479,23
3. Materiaalit ja palvelut
2023 2022
Aineet ja tarvikkeet (tavarat):
Ostot tilikauden aikana
110 824 467,77 92 678 085,94
Varaston muutos
-528 321,61 -1 023 572,85
Yhteensä
110 296 146,16 91 654 513,09
4. Henkilöstökulut
2023 2022
Palkat ja palkkiot
21 316 846,63 19 722 302,56
Eläkekulut
3 553 693,27 3 404 186,40
Muut henkilösivukulut
918 530,95 861 569,76
Yhteensä
25 789 070,85 23 988 058,72
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMAN LIITETIEDOT
5. Johdon palkat ja palkkiot
2023 2022
Toimitusjohtaja
357 962,00 594 381,02
Hallituksen puheenjohtaja
92 500,00 73 050,00
Muut hallituksen jäsenet
165 400,00 171 500,00
Yhteensä
615 862,00 838 931,02
6. Henkilökunta keskimäärin tilikaudella
2023 2022
Toimihenkilöt
208 206
Työntekijät
189 186
Yhteensä
397 392
7. Tilintarkastuskulut
2023 2022
Yhtiökokouksen valitsema tilintarkastusyhteisö
Tilintarkastuspalkkiot
120 388,00 116 845,00
Muut palvelut
13 804,86 6 034,07
Yhteensä
134 192,86 122 879,07
57
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
8. Poistot ja arvonalentumiset
2023 2022
Poistot ja arvonalentumiset aineellisista
ja aineettomista hyödykkeistä
10 870 334,92 10 473 587,98
Yhteensä
10 870 334,92 10 473 587,98
9. Liiketoiminnan muut kulut
2023 2022
Myyntirahdit
16 531 991,75 16 232 941,37
Markkinoinnin ja myynnin kulut
6 331 812,02 6 039 210,61
Muut liiketoiminnan kulut
21 476 392,57 18 919 454,01
Yhteensä
44 340 196,34 41 191 605,99
10. Rahoitustuotot ja -kulut
2023 2022
Osinkotuotot saman konsernin yrityksiltä
26 569 776,01 27 522 150,60
Tuotot pitkäaikaisista sijoituksista
8 839,50 3 249,15
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä
3 307 561,20 1 329 236,50
Muilta
367 390,12 164 431,57
Yhteensä
3 674 951,32 1 493 668,07
Osinkotuotot sekä muut korko- ja rahoitustuotot yhteensä
30 253 566,83 29 019 067,82
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille
801 530,46 223 792,78
Muille
681 074,65 230 569,39
Korkokulut ja muut rahoituskulut yhteensä
1 482 605,11 454 362,17
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä
28 770 961,72 28 564 705,65
11. Tilinpäätössiirrot
2023 2022
Suunnitelman mukaisten ja verotuksessa tehtyjen poistojen erotus
1 171 671,27 865 428,52
Yhteensä
1 171 671,27 865 428,52
12. Tuloverot
2023 2022
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta
3 587 286,77 3 783 112,40
Edellisten tilikausien verot
5 555,18 37 107,85
Muut välittömät verot
437 077,80 275 581,44
Laskennallisen veron muutos
-3 167,63 5 290,61
Yhteensä
4 026 752,12 4 101 092,30
13. Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat
hyödykkeet
Ennakkomaksut
aineettomista
hyödykkeistä
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023
28 051 672,41 158 663,83 28 210 336,24
Lisäykset
1 310 589,18 156 840,00 1 467 429,18
Siirrot erien välillä
159 383,83 -159 383,83 0,00
Hankintameno 31.12.2023
29 521 645,42 156 120,00 29 677 765,42
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023
25 124 802,38 0,00 25 124 802,38
Poistot
1 237 577,39 0,00 1 237 577,39
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023
26 362 379,77 0,00 26 362 379,77
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
2 926 870,03 158 663,83 3 085 533,86
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
3 159 265,65 156 120,00 3 315 385,65
EMOYHTIÖN TASEEN LIITETIEDOT
58
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Aineelliset hyödykkeet
Maa- ja vesialueet Rakennukset Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut ja
keskeneräiset hankinnat
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023
1 245 802,85 54 841 646,01 162 244 295,71 11 245 674,70 7 316 266,76 236 893 686,03
Lisäykset
0,00 1 023 798,47 3 132 071,18 1 132 357,64 3 243 160,92 8 531 388,21
Vähennykset
0,00 -7 731,97 -61 597,60 -176 990,62 0,00 -246 320,19
Siirrot erien välillä
0,00 1 503 350,17 8 679 130,70 0,00 -10 182 480,87 0,00
Hankintameno 31.12.2023
1 245 802,85 57 361 062,68 173 993 899,99 12 201 041,72 376 946,81 245 178 754,05
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023
0,00 28 305 485,42 111 972 027,86 3 030 404,34 0,00 143 307 917,62
Poistot
0,00 1 476 806,06 7 563 149,95 592 792,52 0,00 9 632 748,53
Vähennysten kertyneet poistot
0,00 -7 731,97 -21 861,52 -65 219,62 0,00 -94 813,11
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023
0,00 29 774 559,51 119 513 316,29 3 557 977,24 0,00 152 845 853,04
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
1 245 802,85 26 536 160,59 50 272 267,85 8 215 270,36 7 316 266,76 93 585 768,41
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
1 245 802,85 27 586 503,17 54 480 583,70 8 643 064,48 376 946,81 92 332 901,01
Tuotantotoimintaan liittyvien koneiden ja laitteiden tasearvo
31.12.2023 31.12.2022
49 780 439,65 45 531 462,38
59
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
15. Konserniyritykset
Konsernin
omistusosuus
(%)
Emoyhtiön
omistusosuus
(%)
AS A. Le Coq, Tartto, Viro
100,00 100,00
AS Karme, Karksi vald, Viro
49,00 0,00
Verska Mineraalvee OÜ, Värska vald, Viro
20,00 0,00
A/S Cēsu Alus, Cēsis, Latvia
99,88 99,88
SIA Piebalgas Alus, Latvia
99,88 99,88
AB Volfas Engelman, Kaunas, Liettua
99,67 99,67
UAB Uniqa, Liettua
99,67 99,67
UAB Alaus Pinta, Liettua
99,67 99,67
OAO Lidskoe Pivo, Lida, Valko-Venäjä
96,36 96,36
Trade House Lidskoe Pivo, Valko-Venäjä
96,36 96,36
Servaali Oy, Helsinki, Suomi
100,00 100,00
Servaali Sweden AB, Tukholma, Ruotsi
100,00 100,00
Helsingin tislaamo Oy / Helsinki Distilling Company Ltd, Helsinki, Suomi
100,00 100,00
Helsingin tislaamoravintola Oy, Helsinki, Suomi
100,00 100,00
Arctic Silence Oy, Helsinki, Suomi
50,00 50,00
A/S Bryggeriet Vestfyen, Assens, Tanska
100,00 100,00
A/S Dansk Coladrik, Tanska
95,81 95,81
14. Sijoitukset
Osuudet
konserniyrityksissä
Muut osuudet
Sijoitukset
yhteensä
Hankintameno 1.1.2023
95 052 814,33 666 720,95 95 719 535,28
Lisäykset
5 861 745,09 0,00 5 861 745,09
Hankintameno 31.12.2023
100 914 559,42 666 720,95 101 581 280,37
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023
0,00 15 671,41 15 671,41
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023
0,00 15 671,41 15 671,41
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
95 052 814,33 651 049,54 95 703 863,87
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
100 914 559,42 651 049,54 101 565 608,96
16. Vaihto-omaisuus
2023 2022
Aineet ja tarvikkeet
3 952 894,88 4 415 858,05
Keskeneräiset tuotteet
1 494 869,71 1 754 799,35
Valmiit tuotteet / tavarat
6 716 058,99 4 851 733,32
Yhteensä
12 163 823,58 11 022 390,72
60
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
18. Oma pääoma
2023 2022
Osakepääoma 1.1.
20 758 808,00 20 758 808,00
Osakepääoma 31.12.
20 758 808,00 20 758 808,00
Ylikurssirahasto 1.1.
856 975,83 856 975,83
Ylikurssirahasto 31.12.
856 975,83 856 975,83
Vararahasto 1.1. ja 31.12.
126 981,88 126 981,88
Edellisten tilikausien voitto 1.1.
130 977 808,84 114 739 589,05
Osingonjako
-24 818 454,00 -24 855 392,11
Omien osakkeiden hankinta
-604 398,36 -641 435,16
Omien osakkeiden liikkeeseenlasku henkilöstölle
109 538,48 0,00
Edellisten tilikausien voitto 31.12.
105 664 494,96 89 242 761,78
Tilikauden voitto
41 064 647,54 41 735 047,06
Oma pääoma yhteensä
168 471 908,21 152 720 574,55
17. Saamiset
2023 2022
Pitkäaikaiset saamiset
Lainasaamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä
47 139 982,38 49 705 425,27
Lainasaamiset muilta kuin konserniyrityksiltä
300 000,00 0,00
Vakuudeksi annetut talletukset
100 659,68 100 659,68
Laskennalliset verosaamiset
6 485,54 14 093,91
Siirtosaamiset
3 201 706,11 60 924,51
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä
50 748 833,71 49 881 103,37
Lainasaamiset konserniyhtiöiltä ovat vakuudettomia ja vuosittain uusittavia. Korkotaso määräytyy
markkinaehtoisesti ulkopuolisen palveluntarjoaman tekemän luottoluokituksen perusteella.
Lyhytaikaiset saamiset
Saamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä
Myyntisaamiset
2 251 567,13 1 142 092,09
Osinko- ja muut saamiset
1 535 695,73 308 972,41
Saamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä yhteensä
3 787 262,86 1 451 064,50
Saamiset muilta kuin konserniyrityksiltä
Myyntisaamiset
56 936 449,92 40 126 554,41
Muut saamiset
14 728,88 3 826,41
Siirtosaamiset
3 488 178,88 3 040 329,94
Saamiset muilta kuin konserniyrityksiltä yhteensä
60 439 357,68 43 170 710,76
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä
64 226 620,54 44 621 775,26
Saamiset yhteensä
114 975 454,25 94 502 878,63
Siirtosaamiset
Tuloverosaaminen
170 074,93 0,00
Juomapakkausten kierrätysmaksun palautus
0,00 496 590,24
Valmisteverosaaminen
988 174,49 468 483,36
Jälkihyvite-ennakot
266 007,32 448 565,35
Muut siirtosaamiset
2 063 922,14 1 626 690,99
Siirtosaamiset yhteensä
3 488 178,88 3 040 329,94
2023 2022
Jakokelpoinen vapaa oma pääoma
2023 2022
Edellisten tilikausien voitto
105 664 494,96 89 242 761,78
Tilikauden voitto
41 064 647,54 41 735 047,06
Yhteensä
146 729 142,50 130 977 808,84
Tilikauden lopussa Olvi Oyj:n omistamien omien osakkeiden lukumäärä oli 28 692 (29 404) ja niiden
hankintahinta yhteensä 880 762,53 euroa (1 079 388,19 euroa).
Laskennalliset verosaamiset
Laskennalliset verosaamiset 1.1.
14 093,91 19 384,52
Laskennallisen veron muutos
-7 608,37 -5 290,61
Laskennalliset verosaamiset 31.12.
6 485,54 14 093,91
61
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
2023 2022
Kpl EUR Ääniä Kpl EUR Ääniä
K-sarja (20 ääntä/osake), rekisteröity
3 732 256 3 732 256 74 645 120 3 732 256 3 732 256 74 645 120
K-osakkeet yhteensä
3 732 256 3 732 256 74 645 120 3 732 256 3 732 256 74 645 120
A-sarja (1 ääni/osake), rekisteröity
16 989 976 17 026 552 16 989 976 16 989 976 17 026 552 16 989 976
A-osakkeet yhteensä
16 989 976 17 026 552 16 989 976 16 989 976 17 026 552 16 989 976
Yhteensä 31.12.
20 722 232 20 758 808 91 635 096 20 722 232 20 758 808 91 635 096
OLVI OYJ:N OSAKEPÄÄOMA JAKAUTUU OSAKELAJEITTAIN SEURAAVASTI:
Ääniä / A-sarjan osake 1
Ääniä / K-sarjan osake 20
Rekisteröity osakepääoma 31.12.2023 oli yhteensä 20 758 808,00 euroa.
Olvi Oyj:n osakkeille maksettiin osinkoa 1,20 euroa/osake vuodelta 2022 (1,20 euroa/osake vuodelta 2021), yhteensä 24,8 (24,9) miljoonaa euroa. Osinko maksettiin kahdessa erässä. Ensimmäinen erä 0,60 euroa osakkeelta mak-
settiin 20.4.2023. Toinen erä 0,60 euroa osakkeelta maksettiin 5.9.2023. Sekä K- että A-sarjan osakkeilla on sama oikeus osinkoon. Yhtiöjärjestykseen sisältyy K-sarjan osakkeita koskeva lunastuslauseke.
62
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
19. Tilinpäätössiirtojen kertymä
Tilinpäätössiirtojen kertymä muodostuu kertyneestä poistoerosta.
20. Vieras pääoma
2023 2022
Pitkäaikainen vieras pääoma
Muut velat
44 544,22 2 766 234,88
Yhteensä
44 544,22 2 766 234,88
Velat samaan konserniin kuuluville yrityksille
Muut velat
15 572 952,00 15 572 952,00
Yhteensä
15 572 952,00 15 572 952,00
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä
15 617 496,22 18 339 186,88
Lyhytaikainen vieras pääoma
Ostovelat
33 328 523,59 26 458 499,19
Siirtovelat
15 733 098,44 23 038 465,11
Muut velat
62 308 137,16 68 856 507,27
Yhteensä
111 369 759,19 118 353 471,57
Velat samaan konserniin kuuluville yrityksille
Muut velat
3 000 000,00 7 000 000,00
Ostovelat
266 928,97 471 826,48
Yhteensä
3 266 928,97 7 471 826,48
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä
114 636 688,16 125 825 298,05
Vieras pääoma yhteensä
130 254 184,38 144 164 484,93
Siirtovelat
Henkilöstökuluvaraukset
5 973 768,03 5 471 433,65
Tuloverovelka
0,00 112 044,82
Kiertävien juomapakkausten siirtovelat
7 056 857,88 6 980 935,65
Vuosihyvitevelat
1 457 640,56 1 568 740,19
Muut siirtovelat
1 244 831,97 8 905 310,80
Siirtovelat yhteensä
15 733 098,44 23 038 465,11
Korottomien velkojen määrä 31.12.
111 651 688,13 121 561 988,81
Velat, jotka erääntyvät myöhemmin kuin viiden vuoden kuluttua:
Lainat rahoituslaitoksilta ja muut lainat
29 544,22 29 544,22
Muut siirtovelat koostuvat pääosin matkalla olevista ostolaskuista.
20. Vieras pääoma
2023 2022
63
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
21. Annetut vakuudet, vastuusitoumukset ja muut vastuut
2023 2022
Annetut pantit ja vastuusitoumukset
Omasta puolesta
Kiinnitykset maa-alueisiin ja rakennuksiin
1 336 170,00 1 336 170,00
Muut taseen ulkopuoliset vastuut
Vuokravastuut liikehuoneistoista ja tonteista
1 520 154,86 1 484 405,95
Muut vastuut
1 117 000,00 617 000,00
Annetut vakuudet, vastuusitoumukset ja muut vastuut yhteensä
3 973 324,86 3 437 575,95
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan kiinteistöinvestoinneista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä, jos
kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkistuskauden aikana. Vastuun enimmäismäärä on 2 915 367,41 euroa
ja viimeinen tarkistusvuosi on 2030.
Tilinpäätöshetkellä yhtiöllä oli yhteensä 30,0 miljoonan euron tililimiitti, joka oli 31.12.2023 kokonaan
yttämättä. Lisäksi yhtiöllä on 5,0 miljoonaa euroa sitomatonta limiittiä, josta käytössä oli 1 027 481,83 euroa
sekä yhteensä 20,0 miljoonaa euroa sitovia limiittejä, jotka olivat 31.12.2023 kokonaan käyttämättä.
Olvi Oyj:llä on käytettävissä 50,0 miljoonan euron yritystodistusohjelma. Olvi Oyj:llä ei ollut
tilinpäätösvaiheessa yritystodistusohjelmalla nostettua lyhytaikaista lainaa.
22. Leasingvastuut
2023 2022
Yhden vuoden kuluessa erääntyvät
225 093,62 229 768,14
Myöhemmin erääntyvät
193 848,89 315 115,48
Yhteensä
418 942,51 544 883,62
23. Johdannaissopimukset
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2023 Olvi Oyj:ssä ei ole voimassa olevia johdannaissopimuksia.
64
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
HALLITUKSEN ESITYS VOITTOA KOSKEVIKSI TOIMENPITEIKSI
Emoyhtiö Olvi Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2023 olivat 146,7 (131,0)
miljoonaa euroa, josta tilikauden voitto oli 41,1 (41,7) miljoonaa euroa.
Olvi Oyj:n hallitus esittää varsinaiselle yhtiökokoukselle voitonjakokel-
poisten varojen käyttämistä seuraavasti:
osinkona jaetaan 1,20 (1,20) euroa vuodelta 2023 sekä K- että A-sarjan
osakkeelle eli yhteensä 24,8 (24,8) miljoonaa euroa. Osinko on 64,9
(311,4) prosenttia Olvi-konsernin osakekohtaisesta tuloksesta ja 49,2
(54,7) prosenttia oikaistusta osakekohtaisesta tuloksesta.
Osinko maksetaan kahdessa erässä. Ensimmäinen erä 0,60 euroa osak-
keelta maksetaan 18.4.2024 osakkeenomistajalle, joka on täsmäytyspäi-
vänä 28.3.2024 merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osa-
kasluetteloon. Toinen erä 0,60 euroa osakkeelta maksetaan 3.9.2024
osakkeenomistajalle, joka on täsmäytyspäivänä 27.8.2024 merkitty Eu-
roclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon.
Olvin omille osakkeille ei makseta osinkoa.
emoyhtiön vapaaseen omaan pääomaan jätetään 121,9 miljoonaa
euroa.
Iisalmessa 29. päivänä helmikuuta 2024
Patrik Lundell
toimitusjohtaja
Christian Ståhlberg
hallituksen jäsen
Nora Hortling
hallituksen puheenjohtaja
Lasse Heinonen
hallituksen varapuheenjohtaja
Päivi Paltola
hallituksen jäsen
Juho Nummela
hallituksen jäsen
65
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
TILINPÄÄTÖSMERKINTÄ
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Iisalmessa 29. päivänä helmikuuta 2024
Ernst & Young Oy
Tilintarkastusyhteisö
Elina Laitinen
KHT
66
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
TILINTARKASTUSKERTOMUS
Olvi Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Olvi Oyj:n (y-tunnus 0170318-9) tilinpäätöksen
tilikaudelta 1.1.–31.12.2023. Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, laajan
tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskel-
man ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimispe-
riaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman,
rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudel-
lisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa
yttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien
mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tulok-
sesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien tilinpää-
töksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisää-
teiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun lisärapor
-
tin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän
tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia vel-
vollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvolli-
suudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suo-
messa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat
suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden vaa-
timusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkas
-
tuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan olleet Suo-
messa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia,
emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan 1 kohdassa
tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin tilintarkas
-
tuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 6.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka amma-
tillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen
kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu
huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkas-
tuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä
anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme täyttäneet kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätök-
sen tilintarkastuksessa kuvatut velvollisuutemme tilinpäätöksen tilin-
tarkastuksessa mukaan lukien näihin seikkoihin liittyvät velvoitteemme.
Tämän mukaisesti suoritimme suunnittelemamme tilintarkastustoimenpi-
teet, jotka kohdistuivat arviomme mukaisesti riskeihin, jotka voivat joh-
taa tilinpäätöksen olennaiseen virheellisyyteen. Suorittamamme tilintar
-
kastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat myös alla mainittuihin seikkoihin,
ovat olleet perustana oheista tilinpäätöstä koskevalle lausunnollemme.
67
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäy-
töksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Myyntituottojen tuloutus
Viittaamme konsernitilinpäätöksen liitetietoon 1
ja siinä kohtaan myynnin tuloutusperiaatteet.
Juomien ja juomatuotteiden myynti tuloutetaan
sillä ajan hetkellä, kun konserni on toimittanut
tuotteet asiakkaalle ja kun tuotteiden määräys-
valta on siirtynyt asiakkaalle, eikä ole sellaisia täyt-
tämättömiä velvoitteita, jotka voisivat vaikuttaa
siihen, hyväksyykö asiakas tuotteet. Toimituksen
katsotaan tapahtuneen vasta, kun tuotteet on toi-
mitettu asiakkaan kanssa sovittuun paikkaan ja
riski tuotteiden epäkuranttiudesta ja vahingoittu-
misesta on siirtynyt asiakkaalle.
Juomien myyntiin liittyy usein vuosialennuksia.
Myynti kirjataan myyntisopimuksen mukaiseen
hintaan perustuen ja siitä vähennetään myynti-
hetkellä arvioidut sopimusten ehtojen mukaiset
vuosialennukset sekä arvioidut virheellisten tuot-
teiden palautukset.
Myyntituottojen tuloutus on tilintarkastuksen
kannalta keskeinen seikka sekä EU-asetuksen
537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu
merkittävä olennaisen virheellisyyden riski johtu-
en tuottojen oikea-aikaiseen ja vuosialennusten
oikea-aikaiseen ja -määräiseen kirjaamiseen liit-
tyvästä riskistä.
Myyntituottojen tuloutukseen liittyvän olennai-
sen riskin huomioon ottamiseksi suoritimme muun
muassa seuraavat toimenpiteet:
Arvioimme konsernin laskentaperiaatteiden
asianmukaisuutta myyntituottojen
tuloutuksen osalta ja vertasimme niitä
sovellettaviin laskentastandardeihin.
Selvitimme myyntituottojen luonnetta,
kirjanpitoon kirjautumismäärää ja -ajankohtaa
sekä myynnin sopimusehtoja.
Testasimme myyntituottojen tuloutuksen
ja myyntiin liittyvien alennusten
kirjausmäärää ja -ajankohtaa. Testaukseen
sisältyi muun muassa ulkopuolisten
vahvistusten hankkimisia, myyntituottojen
ja vuosialennusten kirjaamisen vertaamista
asiakassopimuksiin sekä myyntituottojen
kirjaamisajankohdan vertaamista rahtikirjoihin.
Kohdistimme analyyttisiä tarkastustoimen-
piteitä myyntituottoihin ja alennuksiin.
Arvioimme liitetietojen riittävyyttä sekä
asianmukaisuutta myyntituottojen osalta.
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Liikearvon ja Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin arvostus
Viittaamme liitetietoon 10 ja 11
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2023 liikearvon määrä oli 22,2 miljoo-
naa euroa, joka on 4,5 % kokonaisvaroista ja 7,7 % omasta pää-
omasta (2022: 22,2 miljoonaa euroa, 4,5 % kokonaisvaroista ja
7,9 % omasta pääomasta). Vuoden 2022 tilinpäätökseen kir-
jattiin arvonalennusta Valko-Venäjän liiketoimintasegmenttiin
yhteensä 35 miljoonaa euroa. Valko-Venäjän liiketoimintaseg-
menttiin ei sisälly enää liikearvoa eikä segmenttiin ole kirjattu
arvonalentumisia vuoden 2023 tilinpäätökseen.
Liikearvon ja Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin arvostus
on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka, koska:
vuosittain suoritettavan arvonalennustestauksen
arviointiprosessi on monimutkainen ja sisältää
arvionmääräisiä eriä,
arvonalentumistestaus perustuu markkinoita ja taloutta
koskeville oletuksille,
Valko-Venäjän liiketoimintaympäristöön liittyy olennainen
riski ja
liikearvo ja Valko-Venäjän liiketoimintasegmentti ovat
olennaisia tilinpäätöksen kannalta.
Konsernin rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä ole-
va rahamäärä on määritetty muiden kuin Valko-Venäjän seg-
mentin osalta perustuen käyttöarvolaskelmiin, joiden tulos voi
vaihdella merkittävästi laskelmiin sisältyvien oletusten muut-
tuessa. Käyttöarvon määritykseen vaikuttaa useat oletukset,
kuten esimerkiksi liikevaihdon kasvu, käyttökate ja rahavirtojen
diskonttauksessa käytetty diskonttokorko. Muutokset näissä
oletuksissa voivat johtaa liikearvon arvon alentumiseen. Val-
ko-Venäjän segmentti on arvostettu käypään arvoon vähen-
nettynä luovutuksesta johtuvilla menoilla.
Liikearvon ja Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin arvostuk-
seen liittyy EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa
tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden riski.
Tilintarkastustoimenpiteinä liikearvon arvostuk-
seen sisältyvän olennaisen virheellisyyden riskin
huomioon ottamiseksi suoritimme muun muassa
seuraavat toimenpiteet:
ytimme apuna arvonmäärityksen
asiantuntijoitamme arvioidessamme
konsernin tekemien oletusten ja menetelmien
asianmukaisuutta. Toimenpiteet kohdistuivat
erityisesti seuraaviin oletuksiin: ennustettu
liikevaihdon kasvu, käyttökateprosentti ja
rahavirtojen diskonttaamisessa käytetty
pääoman keskimääräinen kustannus.
Testasimme laskelmien matemaattista
oikeellisuutta.
Arvioimme herkkyysanalyysien
asianmukaisuutta sekä sitä, voiko jokin
jokseenkin mahdollinen muutos keskeisessä
oletuksessa johtaa siihen, että yksikön
kirjanpitoarvo ylittää sen kerrytettävissä
olevan rahamäärän.
Arvioimme erityisesti johdon laatimien Valko-
Venäjän liiketoimintojen arvonalentumis-
testauslaskelmia ja niiden sisältämiä oletuksia
Valko-Venäjän toimintaympäristöön liittyvien
merkittävien epävarmuuksien johdosta.
Arvioimme tilinpäätöksen liitetiedossa 10 ja 11
esitettyjä arvonalennustestaukseen liittyvien
liitetietojen riittävyyttä sekä asianmukaisuutta.
68
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hy-
väksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS) mukaisesti ja
siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimas-
sa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja
yttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat
myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai vir-
heestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvi-
oimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvis-
sa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen
ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen.
Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emo-
yhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta
realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätök
-
sessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausun-
tomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole
tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkas-
tustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä
voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan
olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin kohtuudella odottaa
vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätök-
sen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käy-
tämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden
koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat
tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja
suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja
hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä
johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin
riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitse-
matta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämis-
tä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen
esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista si-
säisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin
nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä
tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asian-
mukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä
esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ol-
lut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan
jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin pe-
rusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olo-
suhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää
aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos
johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän
ytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota
epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos
epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausun
-
tomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen
antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vas-
taiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei
emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä,
kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia
siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastus-
evidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintoja koskevas-
ta taloudellisesta informaatiosta pystyäksemme antamaan lausunnon
konsernitilinpäätöksestä. Vastaamme konsernin tilintarkastuksen oh-
jauksesta, valvonnasta ja suorittamisesta. Vastaamme tilintarkastus-
lausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen
suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkas-
tushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkit-
vät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme nou-
dattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia,
ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista,
joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja
soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista oli-
vat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuksessa
ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme ky-
seiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys
estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa
tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastus-
kertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voitai-
siin kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä
koituva yleinen etu.
69
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 16.4.2019
alkaen yhtäjaksoisesti viisi vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu in-
formaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisäl-
tyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa
tilintarkastuskertomustamme.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkas-
tuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio
olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa
hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan
olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenam-
me on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen
sovellettavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen
tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laadittu toimin-
takertomuksen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Jos teemme suorittamamme työn perusteella johtopäätöksen, että muus-
sa informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava
tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Iisalmessa, 29. helmikuuta 2024
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Elina Laitinen
KHT
70
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
OLVI OYJ:N HALLITUKSEN JÄSENET 29.3.2023 VARSINAISESTA
YHTIÖKOKOUKSESTA ALKAEN
Nora Hortling (s. 1986), Olvi Oyj:n hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2023 alkaen,
hallituksen varapuheenjohtaja 2016–2023, hallituksen jäsen vuodesta 2015 alkaen
KTM, Bachelor of Hotel, Restaurant and Tourism Management
Keskeinen työkokemus:
• 10/2019–01/2023
Kesko Oyj/Kespro, osto- ja myyntijohtaja Fresh
• 2018–2019
Kesko Oyj/Kespro, osto- ja myyntijohtaja (hedelmät ja vihannekset)
• 2016–2017
Kesko Oyj/Kespro, ostopäällikkö (HeVi ja maitotaloustuotteet)
• 2014–2015
Kesko Oyj/Kespro, tuotepäällikkö
• 2011–2013
Olvi Oyj, markkinointi
• 2005–2010
Useita esihenkilötehtäviä ravintola-alalla
Keskeiset jäsenyydet muissa yhteisöissä:
2023 alkaen
Hailia Nordic Oy, hallituksen jäsen
Lasse Heinonen (s. 1968), Olvi Oyj:n hallituksen jäsen vuodesta 2018 ja varapuheenjohtaja vuodesta 2023 alkaen
KTM
Keskeinen työkokemus:
• 2018–12/2023
A. Ahlström Oy (aiemmin Ahlström Capital Oy), toimitusjohtaja
• 2011—2018
Tieto Oyj, talousjohtaja
• 2015—2016
Tieto Oyj, liiketoimintajohtaja Telecom, Media & Energy
• 2004—2011
Finnair Oyj, johdon rooleissa kuten EVP Cargo & Aviation Services, varatoimitusjohtaja
ja talousjohtaja
• 1992—2004
Novartis Pharma ja Sandoz, talouden ja logistiikan johdon rooleissa Novartis Pharmalla
ja Sandozilla Suomessa, Turkissa sekä Sveitsissä
Keskeiset jäsenyydet muissa yhteisöissä:
• 2022–2024
Ahlstrom Oy (2018–2022 Ahlstrom-Munksjö Oyj), hallituksen jäsen
2022 alkaen
Munksjö AB, hallituksen jäsen
2022 alkaen
GPV Group A/S, hallituksen jäsen
2020 alkaen
Varma, hallintoneuvoston jäsen
• 2018–2021
Terveystalo Oyj, hallituksen jäsen
71
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Päivi Paltola (s. 1971), Olvi Oyj:n hallituksen jäsen vuodesta 2018 alkaen
KTM
Keskeinen työkokemus:
2021 alkaen
Ruohonjuuri Oy, toimitusjohtaja
• 2019–2023
Circulove Oy, perustaja, hallituksen puheenjohtaja
• 2017–2019
Marimekko Oyj, markkinointijohtaja
• 2010–2017
Fiskars Group, Fiskars Living, liiketoimintajohtaja (Iittala, Royal Copenhagen, Arabia,
Rörstrand & verkkokauppa ja omat myymälät)
• 2004–2010
Lumene Group, brändijohtaja/markkinointipäällikkö (Lumene ja Cutrin)
• 1997–2004
Orion-Yhtymä Oyj NOIRO, tuoteryhmävastaava/tuotepäällikkö ihonhoito (Lumene,
Nanoel, Favora)
Keskeiset jäsenyydet muissa yhteisöissä:
• 2024–
Kaupan liitto, hallituksen jäsen
• 2023
Kaupan liitto, vastuullisuusvaliokunnan jäsen
• 2019–2021
Suomalaisen työn liitto, johtokunnan jäsen
• 2016–2018
Designmuseon säätiö, hallituksen jäsen
Christian Ståhlberg (s. 1974), Olvi Oyj:n hallituksen jäsen vuodesta 2023 alkaen
Oikeustieteen kandidaatti
Keskeinen työkokemus:
2017 alkaen
Neste Oyj, lakiasiainjohtaja
• 2015–2017
Rettig Group Oy, lakiasiainjohtaja
• 2011–2014
Pohjola Pankki Oyj, lakimies
• 2007–2011
Neste Oil Oyj, lakimies
• 1998–2007
Roschier Asianajotoimisto Oy, lakimies
• 2006
Alston & Bird LLP, New York, USA, vieraileva lakimies
Keskeiset jäsenyydet muissa yhteisöissä:
• 2020–
Suomen keskuskauppakamari, lakivaliokunnan jäsen
• 2018–2021
Nynas AB, Ruotsi, hallituksen jäsen
• 2001–2019
Hanken Svenska handelshögskolan, Helsinki, luennoitsija
Juho Nummela (s. 1977), Olvi Oyj:n hallituksen jäsen vuodesta 2021 alkaen
Tekniikan tohtori, diplomi-insinööri
Keskeinen työkokemus:
2008 alkaen
Ponsse Oyj, toimitusjohtaja
• 2006—2008
Ponsse Oyj, tehtaanjohtaja
• 2005—2006
Ponsse Oyj, laatu- ja IT-johtaja
• 2003—2005
Tampereen teknillinen yliopisto, tutkija
• 2002—2003
Ponsse Oyj, diplomityöntekijä
Keskeiset jäsenyydet muissa yhteisöissä:
2020 alkaen
Olvi-säätiö, hallituksen jäsen
• 2018—2021
Ilmarinen, hallituksen jäsen
• 2014—2020
Teknologiateollisuus ry, hallituksen jäsen
2008 alkaen
Ponsse Oyj:n tytäryhtiöt, hallitusten varapuheenjohtaja
2019 alkaen
Epec Oy, hallituksen puheenjohtaja, 2011—2018 varapuheenjohtaja
2008 alkaen
Einari Vidgren säätiö, hallituksen varapuheenjohtaja
• 2006—2008
VTT neuvottelukunta
Panimo
Olvi Oyj
PL 16
74101 IISALMI
Suomi
7437003NX7WWVRT6AJ552023-01-012023-12-317437003NX7WWVRT6AJ552022-01-012022-12-317437003NX7WWVRT6AJ552023-12-317437003NX7WWVRT6AJ552022-12-317437003NX7WWVRT6AJ552021-12-317437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003NX7WWVRT6AJ552023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares