HALLITUKSEN
TOIMINTAKERTOMUS JA
TILINPÄÄTÖS 2022
OLVI OYJ
IISALMI, SUOMI
Olvi Oyj, Olvitie I-V
74100 Iisalmi
Y-170318-9
2
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
SISÄLLYSLUETTELO
15 KONSERNIN TALOUDELLISTA
KEHITYSTÄ KUVAAVAT
TUNNUSLUVUT 2020-2022
16 EMOYHTIÖN TALOUDELLISTA
KEHITYSTÄ KUVAAVAT
TUNNUSLUVUT 2020-2022
3 HALLITUKSEN
TOIMINTAKERTOMUS
3 Taloudellinen kehitys
5 Vastuullisuus
5 Ympäristö
6 Henkilöstö
7 Eettinen toimintatapa, ihmis -
oikeudet sekä korruption ja
lahjonnan vastaisuus
8 EU-taksonomia
8 Hallinnointi
9 Liiketoiminnan riskit ja
niiden hallinta
10 Olvin osakkeet ja
osakemarkkinat
14 Hallituksen esitys voittoa
koskeviksi toimenpiteiksi
14 Lähiajan näkymät ja tilikauden
jälkeiset tapahtumat
14 Taloudelliset tiedotteet vuonna 2023
18 KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS)
18 Konsernin laaja tuloslaskelma
19 Konsernin tase
20 Konsernin rahavirtalaskelma
21 Laskelma konsernin oman
pääoman muutoksista
23 Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
49 EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS)
49 Emoyhtiön tuloslaskelma
50 Emoyhtiön tase
51 Emoyhtiön rahavirtalaskelma
52 Emoyhtiön tilinpäätöksen
liitetiedot
61 Hallituksen esitys voittoa
koskeviksi toimenpiteiksi
62 Tilinpäätösmerkintä
63 TILINTARKASTUSKERTOMUS
67 OLVI OYJ:N HALLITUKSEN
JÄSENET 30.3.2022
VARSINAISESTA YHTIÖ-
KOKOUKSESTA ALKAEN
3
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
TALOUDELLINEN KEHITYS
Olvi-konsernin vuoden 2022 myyntivolyymi ja liikevaihto kasvoivat uu-
teen ennätykseen seitsemättä vuotta peräkkäin. Oikaistu liikevoitto oli
edellisen vuoden tasolla, vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät laski
-
vat liikevoiton 22,4 miljoonaan euroon. Liiketoimintaympäristön mer-
kittävästä muutoksesta johtuen Valko-Venäjän liiketoimintasegmen
-
tin tasearvoon on tehty 35,0 miljoonan euron arvonalennus, jolla ei
ole kassavirtavaikutusta. Vakavaraisuus ja kassavirta pysyivät hyvinä.
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
2022 2021 Muutos %
Myyntivolyymi, Mltr
956,1 853,7 12,0
Liikevaihto, MEUR
583,7 462,2 26,3
Bruttokate, MEUR
219,9 192,9 14,0
% liikevaihdosta
37,7 41,7
Oikaistu liikevoitto, MEUR
59,8 59,4 0,6
% liikevaihdosta
10,2 12,9
Liikevoiton
vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät, MEUR
-37,4 0,0
Liikevoitto, MEUR
22,4 59,4 -62,4
% liikevaihdosta
3,8 12,9
Oikaistu tilikauden tulos,
MEUR
44,9 48,4 -7,1
% liikevaihdosta
7,7 10,5
Tilikauden tulos
7,5 48,4 -84,4
% liikevaihdosta
1,3 10,5
Tulos/osake, EUR
0,39 2,31 -83,3
Investoinnit, MEUR
37,1 32,0 15,8
Oma pääoma /osake, EUR
13,49 14,19 -4,9
Omavaraisuusaste, %
57,5 60,7 -3,2
Velkaantumisaste, %
-20,3 -18,7 1,6
Olvi esittää vaihtoehtoisina tunnuslukuina oikaistun liikevoiton
(Adjusted EBIT) ja oikaistun tilikauden tuloksen (Adjusted Profit
for the period), joiden tavoitteena on parantaa raportointikausien
vertailtavuutta.
Tammi-joulukuussa 2022 vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät koos-
tuivat pääosin Valko-Venäjän yhtiön arvonalentumisesta ja Liettuan
verokorvausvarauksesta. Lisätietoa liitetiedoissa 11. Arvonalentumiset
ja liikearvon arvonalentumistestaus sekä 20. Varaukset, vakuudet ja
vastuusitoumukset.
LIIKETOIMINNAN KEHITYS
Myyntivolyymi kasvoi 12,0 prosenttia ja ylitti ensimmäistä kertaa 900
miljoonan litran rajan ollen 956,1 miljoonaa litraa. Myyntivolyymi kasvoi
kaikissa yhtiöissä edelliseen vuoteen verrattuna. Tanskan ja Latvian
uudet yhtiöt vaikuttivat kasvuun koko vuoden 2022. Hyvää myyn-
tivolyymin kasvua vähittäiskaupassa tukivat vahvat ja kehittyneet
markkinaosuudet niin alkoholillisissa kuin alkoholittomissa juomissa.
HoReCa:ssa ja rajakaupassa myynti kasvoi koronarajoitusten pois-
tuessa. Vienti vähentyi edellisestä vuodesta Venäjän kaupan loput-
tua maaliskuussa. Venäjän osuus kaikesta viennistä oli noin 90 pro-
senttia vuoden 2022 alussa.
Liikevaihto kasvoi 26,3 prosenttia ja oli 583,7 miljoonaa euroa. Ko-
honneet myyntivolyymit ja hinnankorotukset kasvattivat liikevaihtoa.
Kustannusinflaation vaikutuksia vietiin myyntihintoihin koko vuoden
ajan. Kustannusinflaatio alkoi jo koronapandemian aikana, mutta voi-
mistui merkittävästi Ukrainan sodan seurauksena. Myyntiä vastaavat
kustannukset kasvoivat 94,5 miljoonaa euroa eli 35,1 prosenttia ver-
rattuna edelliseen vuoteen, mikä on liikevaihdon kasvua merkittä-
västi enemmän. Logistiikan, myynnin ja markkinoinnin kulut kasvoi-
vat 21,4 miljoonaa euroa eli 21,5 prosenttia. Oikaistu liikevoitto kasvoi
0,6 prosenttia ja oli 59,8 miljoonaa euroa. Vuoden 2022 liikevoitto oli
22,4 miljoonaa euroa vertailukelpoisuuteen vaikuttavien erien jälkeen
ja jäi edellisestä vuodesta 62,4 prosenttia.
Olvi investoi vuoden aikana tuotanto- ja varastointikapasiteetin lisää-
miseen liiketoiminnan kasvun mahdollistamiseksi. Olvi panostaa ym-
päristöysvällisyyteen ja työolosuhteiden parantamiseen sekä tur-
vallisuuteen yhä enemmän. Investointeja tehtiin vuonna 2022 muun
muassa lämmön- ja hiilidioksidin talteenottoon, energiatehokkuuteen,
jäteveden käsittelyyn ja työn kuormituksen vähentämiseen. Yhtiön
tavoitteena on saavuttaa hiilineutraali toiminta vuoden 2023 aikana
Iisalmen tehtaalla ja tulevina vuosina muilla tehtailla. Laajennus- ja
korvausinvestoinnit vuonna 2022 olivat 37,1 miljoonaa euroa.
Suoriutuminen liiketoimintasegmenteittäin
Suomen toimintojen myyntivolyymi kasvoi koko vuonna 1,7 prosent-
tia. Markkinaosuudet kasvoivat ja olivat korkeita erityisesti oluissa,
siidereissä ja lonkeroissa. Vesissä markkinaosuus on pysynyt hyvällä
tasolla ja energiajuomien myynti on edelleen kasvussa. Vuoden 2022
onnistuneisiin tuotelanseerauksiin voidaan nostaa hard selzerit, joissa
Olvi on selkeä markkinajohtaja. Kasvua tuli myös HoReCa- ja raja-
kaupasta. Liikevaihto kasvoi koko vuonna 7,3 prosenttia. Hintoja ko-
rotettiin vähittäiskaupassa neljännellä vuosineljänneksellä, ja näillä
pystyttiin osittain kattamaan kasvaneita kustannuksia. Vähittäiskau-
pan hintajaksot ovat auki vain kaksi kertaa vuodessa. Syksyn hinnat
annettiin sitovasti jo alkukeväästä, jolloin ei ollut vielä kokonaisuu-
dessaan tiedossa kustannusinflaation vaikutusta pitkällä aikavälillä.
Koko vuoden 2022 Suomen liiketoimintojen oikaistu liikevoitto oli
18,8 miljoonaa euroa pienentyen 25,5 prosenttia edellisestä vuodesta.
Kustannusinflaation odotetaan vaikuttavan myös vuoden 2023 kan-
nattavuuteen. Hinnankorotuksia kuitenkin jatketaan sopimusehtojen
ja hintajaksojen puitteissa kannattavuuden palauttamiseksi pitkällä
aikavälillä.
Itämeren alueen raportointisegmentin osalta myyntivolyymi kasvoi
vuoden alusta 29,6 prosenttia. Myynti kehittyi hyvin Baltian maissa
sekä vähittäis- ja rajakaupassa että HoReCa:ssa. Vienti kasvoi uu-
sien markkina-avausten kautta korvaten Venäjän kaupan loppumi-
sen. Liikevaihto kasvoi vuoden alusta 45,1 prosenttia. Kaikissa Baltian
maissa hinnankorotuksia pystyttiin tekemään vuoden aikana jousta-
vasti, mikä näkyi liikevaihdon kehityksessä. Lisän Itämeren segmentin
kasvuun tuovat yrityshankinnat Tanskassa ja Latviassa vuonna 2021.
Nämä yhtiöt eivät ole kokonaisuudessaan mukana edellisen vuoden
vertailuluvuissa. Ilman vuoden 2021 yrityshankintoja myyntivolyymi
olisi kasvanut vuoden alusta 7,5 ja liikevaihto 23,1 prosenttia. Ener-
gia- ja polttoainekustannusten nousivat todella voimakkaasti, mikä
yhdessä raaka-aineiden ja pakkausmateriaalien hintojen nousun ja
saatavuusongelmien kanssa on heikentänyt suhteellista kannatta-
vuutta. Lisäksi palkat ovat nousseet vuoden aikana merkittävästi Bal-
tian maissa. Vuonna 2022 oikaistu liikevoitto oli 17,4 miljoonaa euroa
ja laski 16,9 prosenttia. Segmentin sisällä kannattavuudessa on kui-
4
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
tenkin eroja. Baltian maiden yhtiöt ovat pystyneet ylläpitämään kan-
nattavuutta. Tanskan tuoteportfolio on painottunut kaupan merkkei-
hin, jolloin hinnan korotukset tapahtuvat viiveellä sopimusjaksojen
mukaisesti ja kustannusinflaatio on vaikuttanut kannattavuuteen. Toi-
menpiteet kannattavuuden parantamiseksi ovat käynnissä.
Valko-Venäjän liiketoimintaympäristöön on vaikuttanut merkittävästi
vuoden 2022 aikana Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan. Olvi Oyj:n hal-
litus teki 5.3.2022 päätöksen lopettaa viennin Venäjälle ja Valko-Venä-
jälle sekä keskeyttää investoinnit Valko-Venäjälle ja aloittaa vetäytymi-
sen Valko-Venäjän markkinoilta. Valko-Venäjän liiketoimintasegmentti
luokiteltiin myytävissä oleviin eriin. Ulkomaalaisten yritysten myyntiä
säätelevä lainsäädäntö kiristyi kuitenkin vuoden aikana ja Olvi ilmoitti
22.11.2022 tiedotteellaan, että Valko-Venäjän tytäryrityksen myynti ei
enää ole todennäköistä seuraavan 12 kuukauden aikana ja luokittelu
myytävissä oleviin sekä tulosohjeistus vuodelle 2022 peruttiin. Val-
ko-Venäjän liiketoimintasegmentti raportoidaan tämän seurauksena
koko vuoden 2022 osalta osana Olvi-konsernia. Toimintaympäris-
töön liittyvien merkittävien epävarmuuksien perusteella Valko-Venä-
jän kirjanpitoarvoon tehtiin arvonalennustestauksen perusteella 35,0
miljoonan euron arvonalennus. Liiketoiminnan osalta Valko-Venäjän
myyntivolyymi kasvoi neljännellä vuosineljänneksellä 20,7 ja koko
vuonna 4,3 prosenttia. Myyntivolyymi kasvoi erityisesti vähittäiskau-
passa markkinaosuuksien kasvaessa ja korvasi Venäjän viennin lop-
pumista. Myös HoReCa:ssa myynti kasvoi koko vuoden osalta. Liike-
vaihto kasvoi vuosineljänneksellä 56,6 ja koko vuonna 41,1 prosenttia.
Hinnankorotukset ja kasvanut myyntivolyymi kasvattivat liikevaihtoa.
Kustannukset ovat nousseet myös Valko-Venäjän segmentissä val-
mistus- ja rahtikuluissa, mutta merkittäviltä saatavuusongelmilta on
vältytty. Liikevoitto laski viimeisellä vuosineljänneksellä 10,3 prosent-
tia. Vuosineljänneksen liikevoittoa rasittivat poistot, joita ei ole sinä
aikana tehty, kun segmentti luokiteltiin myytävissä oleviin eriin. Näi-
den vaikutus on 3,3 miljoonaa euroa. Koko vuoden liikevoitto oli 25,1 ja
kasvoi 73,7 prosenttia. Vertailukelpoista koko vuoden euromääräistä
liikevoittoa paransivat liikevaihdon kasvu, kustannussäästöt sekä vah-
vistunut valuuttakurssi. Valko-Venäjän liiketoiminnan kehittymiseen
vuonna 2023 liittyy merkittäviä riskejä Ukrainan sodan vuoksi. Lisäksi
valuuttakurssin kehittymistä on vaikea ennakoida. Kannattavuuden
oletetaan heikentyvän, koska muun muassa hinnankorotuksia on lain
puitteissa rajoitettu
OLVI-KONSERNIN MYYNTI, LIIKEVAIHTO JA
TULOS VUONNA 2022
Myynnin kehitys
Olvi-konsernin myyntivolyymi kasvoi 12,0 prosenttia ja oli 956,1
(853,7) miljoonaa litraa vuonna 2022. Kasvua kertyi kaikissa
raportointisegmenteissä.
Myyntivolyymi,
miljoonaa litraa
2022 2021 Muutos %
Suomi
262,5 258,1 1,7
Itämeren alue
450,2 347,3 29,6
Valko-Venäjä
295,6 283,3 4,3
Eliminoinnit
-52,2 -35,0
Yhteensä
956,1 853,7 12,0
Liikevaihto,
miljoonaa euroa
2022 2021 Muutos %
Suomi
206,7 192,7 7,3
Itämeren alue
269,8 186,0 45,1
Valko-Venäjä
138,8 98,4 41,1
Eliminoinnit
-31,6 -14,9
Yhteensä
583,7 462,2 26,3
Oikaistu liikevoitto,
miljoonaa euroa
2022 2021 Muutos %
Suomi
18,8 25,2 -25,5
Itämeren alue
17,4 20,9 -16,9
Valko-Venäjä
25,1 14,5 73,7
Eliminoinnit
-1,5 -1,2
Yhteensä
59,8 59,4 0,6
Liikevoitto,
miljoonaa euroa
2022 2021 Muutos %
Suomi
18,4 25,2 -26,8
Itämeren alue
15,3 20,9 -26,9
Valko-Venäjä
25,1 14,5 73,7
Eliminoinnit
-36,5 -1,2
Yhteensä
22,4 59,4 -62,4
Konsernin liikevaihto kasvoi koko vuonna 26,3 prosenttia ja oli 583,7
(462,2) miljoonaa euroa. Raportointisegmenttien välillä on merkit-
viä eroja liikevaihdon kasvussa johtuen toteutuneista myyntihin-
nan korotuksista. Suomessa vähittäiskaupan hintojen nosto on muita
markkinoita rajoitetumpaa.
Tuloskehitys
Konsernin liikevoitto oli tammi-joulukuussa 22,4 (59,4) miljoonaa eu-
roa, mikä on 3,8 (12,9) prosenttia liikevaihdosta. Kertaluonteisesti vii-
meisen neljänneksen liikevoittoa rasitti Valko-Venäjän liiketoimintaseg-
menttiin tehty 35,0 miljoonan euron kirjanpidollinen arvonalennus, 2,4
miljoonan euron kuluvaraus Liettuan yhtiöön kohdistuvasta verokor-
vausvaatimuksesta sekä toimitusjohtajasopimuksen päättymiskulujen
kohdistamisesta kokonaisuudessaan vuodelle 2022. Arvonalennuksen
Konsernin vuoden 2022 tulos verojen jälkeen oli 7,5 (48,4) miljoonaa
euroa. Tilikauden tulosta pienensivät rahoituskuluihin kirjatut 3,5 mil-
joonan euron kumulatiiviset valuuttamuuntoerot Valko-Venäjän yh-
tiön nettosijoituslainan poismaksuun liittyen.
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen
tulos oli tammi-joulukuussa 0,39 (2,31) euroa.
RAHOITUS JA INVESTOINNIT
Olvi-konsernin taseen loppusumma joulukuun 2022 lopussa oli 489,7
(490,2) miljoonaa euroa. Oma pääoma per osake oli vuoden 2022
lopussa 13,49 (14,19) euroa. Omavaraisuusaste oli 57,5 (60,7) pro-
senttia ja velkaantumisaste -20,3 (-18,7) prosenttia. Konsernin mak-
suvalmiutta kuvaava mittari, current ratio, pysyi samalla tasolla kuin
aiemmin ja oli 1,3 (1,3).
perusteista raportoidaan tarkemmin tilinpäätöksessä. Oikaistu liike-
voitto kasvoi tammi-joulukuussa 0,6 prosenttia ja oli 59,8 miljoonaa
euroa. Viimeisellä vuosineljänneksellä oikaistu liikevoitto oli 1,7 mil-
joonaa euroa. Oikaistun liikevoittoprosentin heikentymiseen vaikutti
myyntiä vastaavien kustannusten sekä logistiikan, myynnin ja mark-
kinoinnin kulujen merkittävä kasvu edellisestä vuodesta.
5
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Korollisten velkojen määrä oli joulukuun lopussa 4,1 (3,2) miljoonaa
euroa. Korollisista veloista lyhytaikaisten velkojen osuus oli 2,2 (1,3)
miljoonaa euroa.
Kassavirta pysyi hyvänä. Rahavarat olivat 61,2 miljoonaa euroa ja kas-
voivat 2,5 miljoonaa euroa edellisen vuoden lopusta.
Olvi-konsernin laajennus- ja korvausinvestoinnit vuonna 2022 olivat
37,1 (32,0) miljoonaa euroa. Investoinneista Suomeen kohdistui 15,3
miljoonaa euroa, Itämeren alueelle 21,1 miljoonaa euroa ja Valko-Ve-
näjälle 0,7 miljoonaa euroa. Valko-Venäjälle kohdistuneet investoinnit
ajoittuvat tammi-helmikuulle. Olvi-konserni on investoinut liiketoimin-
nan kasvun vaatimaan tuotanto- ja varastointikapasiteettiin ja moni-
puolistamiseen, energiaratkaisuihin sekä tuotannon modernisointiin
ja ympäristöysvällisyyteen. Lisäksi investointiin panimoiden yhtey-
dessä sijaitseviin vierailukeskuksiin Baltiassa.
KONSERNIRAKENTEEN MUUTOKSET VUONNA 2022
Tilikauden päättyessä Olvin omistusosuudet olivat:
Olvi Oyj omistaa myös 50 prosenttia Arctic Silence Oy:stä. Lisäksi
Olvi Oyj:n tytäryrityksillä on yhtiöomistuksia. Helsingin tislaamo Oy
omistaa 100 prosenttia Helsingin tislaamoravintola Oy:stä. A. Le Coq
-yhtiöllä on 49,0 prosentin omistusosuus AS Karme ja 20,0 prosen-
tin osuus Verska Mineraalvee OÜ -yhtiöistä Virossa. A/S Cēsu Alus
-yhtiöllä on 100 prosentin omistusosuus SIA Piebalgas Alus -yhtiön
osakekannasta. AB Volfas Engelmanilla on 100 prosentin omistus-
osuus UAB Uniqasta ja UAB Alaus Pintasta. OAO Lidskoe Pivo omis
-
taa 100-prosenttisesti Trade House Lidskoe Pivon. A/S Bryggeriet
Vestfyen omistaa 95,81 prosenttia A/S Dansk Coladrik -yhtiöstä.
TUTKIMUS- JA KEHITTÄMISTOIMINTA
Tutkimus- ja kehittämistoimintaan kuuluvat prosessien, toimintata-
pojen, tuotteiden, raaka-aineiden ja pakkausmateriaalien suunnit
-
telu ja kehittäminen sekä jo olemassa olevien tuotteiden ja pakkaus-
ten edelleen kehittäminen. Tutkimus- ja kehittämistoiminnan menot
on kirjattu pääosin kuluiksi. Ne koostuvat palkoista, hallinnon yleis-
kuluista sekä kehittämisprojektien kuluista. Olvi-konsernin tuoteke-
hityksen päätavoitteena on tuottaa uutuuksia kannattaviin ja kasva-
viin juomasegmentteihin.
Vuonna 2021 konsernissa määriteltiin uudelleen tutkimus- ja kehit-
tämistoiminta. Aikaisemmin se kattoi vain tuotekehityksen. Muu-
tosta ei ole tehty takautuvasti, joten edellisten kausien luvut eivät
ole vertailukelpoiset.
Vuoden 2022 aikana julkaistiin useita uutuustuotteita Suomessa sekä
tytäryhtiöissä. Uutuustuotteet on esitelty kunkin yhtiön internetsivuilla.
VASTUULLISUUS
VASTUULLISUUDEN JOHTAMINEN JA RAPORTOINTI
Vastuullisuus on yksi Olvi-konsernin arvoista ja keskeinen osa stra-
tegista ja operatiivista päätöksentekoa sekä jokapäiväistä toimintaa.
Kestävä kehitys ja vastuulliset toimintatavat ovat olennainen osa lii-
ketoimintaosaamista, ja niiden merkitys on toiminnan kehittämisen
ja kasvun kannalta ratkaiseva.
Olvi-konsernissa on määritelty vastuullisuuden hallintomalli. Olvi Oyj:n
hallitus tarkastelee vastuullisuuden tavoitteita suhteessa konsernin
strategiaan ja sen tavoitteisiin vuosittain sekä seuraa mittareiden ke-
hitystä säännöllisesti. Vuonna 2022 Palkitsemisvaliokunta päivitettiin
Vastuullisuus- ja henkilösvaliokunnaksi. Mittareiden ja tavoitteiden
seurantaa tekevät myös konserniyhtiöiden johdot ja hallitukset sekä
painopistealueiden vastuuhenkilöt.
Raportointia ohjaa muun kuin taloudellisen tiedon raportointia kos-
keva EU-direktiivi ja taksonomia-asetus. Lisäksi tulevina vuosina uusia
raportointivelvoitteita tulee asettamaan EU:n kestävyysraportoinnin
direktiivi (CSRD) sekä eurooppalaiset kestävyysraportoinnin standar-
dit (ESRS), joihin konsernissa parhaillaan valmistaudutaan. Tässä toi-
mintakertomuksessa esitettyjen tietojen lisäksi Olvi-konsernin kestä-
västä kehityksestä ja vastuullisuudesta voi lukea vuosikertomuksen
vastuullisuusosiosta.
Olvi-konsernin vastuullisuusluvuissa on huomioitu suurin osa konser-
nin yhtiöistä. Isot tuotannolliset yhtiöt on huomioitu luvuissa koko-
naan ja myös pienemmät tuotannolliset yhtiöt (Helsingin tislaamo,
Uniqa ja Piebalgas) on huomioitu, pois lukien Scope 3 -laskenta. Muut,
pienemmät ja ei-tuotannolliset yhtiöt on huomioitu vain henkilöstö-
ja talousluvuissa.
VASTUULLISUUDEN PAINOPISTEET
Vastuullisuus jaetaan ympäristöön, yhteiskuntavastuuseen ja hyvään
hallintotapaan. Nämä osa-alueet ovat vaikuttaneet taustalla, kun Olvi-
konsernin vastuullisuus on jaettu neljään painopistealueeseen, joiden
kautta vastuullisuustyötä johdetaan:
Vastuullinen arvoketju
Paras työpaikka
Arvonluonti sidosryhmille
Kuluttajat ja tuotteet
Neljän painopistealueen lisäksi yksi toiminnan kulmakivistä on eettinen
toimintatapa, joka on vastuullisen yrityksen perusedellytys ja lähtö-
kohtana kaikelle tekemiselle ja kehitystyölle. Lisäksi vastuullisuustyön
painopisteisiin ja tavoitteisiin vaikuttavat megatrendit ja sidosryhmien
asettamat odotukset sekä sitoumukset, joissa olemme mukana. Vuo-
tuisen olennaisuusanalyysin kautta täsmennetään vastuullisuustyötä.
Vuoden 2022 olennaisuusanalyysi osoitti, että nykyiset painopistea-
lueet ja niiden fokukset ovat edelleen olennaisia. Analyysin pohjalta
esimerkiksi täsmennettiin vastuullisuuden päätavoitteita.
YMPÄRISTÖ
Juomateollisuus käyttää huomattavia määriä raaka-aineita ja luon-
nonvaroja, kuten viljaa, energiaa, vettä ja pakkausmateriaaleja. Toi-
2022 2021
Muutos
%-yks.
AS A. Le Coq, Viro
100,00 100,00 -
A/S Cēsu Alus, Latvia
99,88 99,88 -
AB Volfas Engelman, Liettua
99,67 99,67 -
OAO Lidskoe Pivo,
Valko-Venäjä
96,36 96,36 -
Servaali Oy, Suomi
80,00 80,00 -
Helsingin tislaamo Oy, Suomi
100,00 100,00 -
A/S Bryggeriet Vestfyen,
Tanska
100,00 96,41 3,59
T&K-menot
miljoonaa euroa
2022 2021 2020
T&K menot
5,4 4,9 0,7
% liikevaihdosta
0,9 1,1 0,2
6
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
mitusketjun hallinnalla on siten merkittävä vaikutus ympäristöön, il-
mastoon ja yhteiskuntaan.
Vastuu ympäristöstä on yksi tärkeimmistä arvoketjun teemoista –
myös konsernin sidosryhmille. Ympäristövastuu merkitsee ympäris-
töasioiden vastuullista johtamista sekä suurelta osin resurssitehok-
kuutta, kuten materiaalien ja energian tehokasta käyttöä, oikeita ja
turvallisia materiaalivalintoja, kierrätystä ja kiertotaloutta sekä kulje-
tusten optimointia, läpi koko arvoketjun.
Olvi-konsernissa tehdään jatkuvasti toimenpiteitä ympäristöjalanjäl-
jen pienentämiseksi. Konsernin yhteinen ympäristöpolitiikka määrit-
telee ympäristövastuun päämäärät ja tavoitteet. Ne konkretisoituvat
lyhyen ja pitkän aikavälin tavoitteiksi ja mittareiksi, joita seurataan
säännöllisesti.
Olvi-konserni haluaa myös panostaa ilmastopäästöjen vähentämiseen
ja siirtyä uusiutuvan sähkön ja energian käyttöön. Ilmastonmuutok-
seen sopeutuminen ja sen hillitseminen on tärkeää niin liiketoiminnan
tulevaisuuden toimintaedellytyksien turvaamiseksi kuin kannattavan
liiketoiminnan varmistamiseksi. Ilmastonmuutoksella on suoria vai-
kutuksia konsernin liiketoimintaan, sillä ilmaston lämpeneminen hei-
jastuu muun muassa maataloustuotantoon. Konsernin tuotanto on
riippuvainen maatalousperäisistä raaka-aineista, kuten ohrasta, so-
kerista ja humalista. Näiden saatavuutta varmistetaan toiminnan ke-
hittämisellä tavarantoimittajien kanssa sekä osallistumalla kehitys-
projekteihin ja tutkimusyhteistyöhön erityisesti viljelyn ja lajikkeiden
kehittämiseksi.
Konsernin ilmastopäästöjä seurataan vuosittain sekä oman toiminnan
(Scope 1), ostoenergian (Scope 2) että arvoketjun päästöjen (Scope
3) osalta. Niistä raportoidaan asiakkaille ja sijoittajille CDP:n ilmasto-
päästöraportoinnin kautta. Tarkemmat tiedot laskentamenetelmistä
voi lukea vuosikertomuksen vastuullisuusosion liitteistä. Vuonna 2022
raportoitiin ensimmäistä kertaa arvoketjutieto myös koko konser
-
nista. Valtaosa päästöistä, 90 prosenttia, syntyy arvoketjussa, kun
oman tuotannon osuus on vain 4 prosenttia ja ostoenergian noin 6
prosenttia kokonaispäästöistä. Alustavien tulosten mukaan vuonna
2022 kokonaispäästöt oman toiminnan ja ostoenergian osalta ovat
pienentyneet 2 prosenttia ja päästöt suhteessa tuotettuihin litroihin
6 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen.
Konserni asetti tuotantolaitosten hiilineutraaliuudelle tavoitevuoden
2030, johon mennessä tavoitteena on siirtyä täysin uusiutuvan ener-
gian ja sähkön käyttöön kaikissa konserniyhtiöissä. Lisäksi tavoit-
teena on vähentää koko arvoketjun päästöjä 40 prosenttia vuoteen
2030 mennessä. Hiilineutraalin arvoketjun alustavaksi tavoitevuodeksi
asetettiin 2040. Tavoitteiden saavuttaminen tulee tarkoittamaan in-
vestointeja uusiutuvan energian ratkaisuihin, kierrätetyn materiaalin
ytön lisäämistä ja yhteistyön kehittämistä arvoketjun kanssa. Hiili-
neutraalin arvoketjun tavoite tarkentuu vuonna 2023, kun Olvi-kon-
serni asettaa tieteeseen perustuvat ilmastotavoitteet (Science Based
Targets). Näillä tavoitteilla sitoudutaan vielä vahvemmin vähentämään
ilmastopäästöjä Pariisin sopimuksen mukaisesti pyrkien korkeintaan
1,5 °C keskilämpötilan nousuun. Ilmastotavoitteiden asettamisen yh-
teydessä tarkennetaan myös siirtymäsuunnitelmaa ja toimenpiteitä
hiilineutraaliuden saavuttamiseksi.
Lähes kaikissa konsernin yhtiöissä on sertifioitu ISO 45001 -ympäris-
töjohtamisjärjestelmä, minkä lisäksi A. Le Coq:lla ja Cēsu Alus’lla on
ISO 50001 -energiajohtamisjärjestelmä. Olvi Oyj on mukana elintar-
viketeollisuuden energiatehokkuussopimuksessa. Käyttöhyödykkei-
den, kuten veden-, höyryn- ja sähkön kulutusta valvotaan reaaliaikai-
sella seurannalla.
Keskeisimmät tunnusluvut ja niiden toteumatiedot ovat:
HENKILÖSTÖ
Innostunut, kehittyvä ja omistautunut henkilöstö on avainasemassa
Olvi-konsernin liiketoiminnan menestymisessä. Panostaminen työ-
turvallisuuteen ja -hyvinvointiin sekä tasa-arvoinen kohtelu on tär-
keää. Konsernin henkilöstöjohtaminen perustuu strategiaan, arvoihin
ja vastuullisiin toimintaperiaatteisiin.
Toimiva yrityskulttuuri on Olvi-konsernin toiminnan ytimessä. Olvi-
konserni jatkoi työtä yrityskulttuurin jäsentämiseksi vuonna 2022.
Vuonna 2022 tehtiin PeoplePower-henkilöstötutkimus, jossa konser-
nin kokonaisluokitus pysyi hyvänä (AA-luokka).
Konserni haluaa tarjota turvallisen työympäristön. Työtapojen kehit-
tämiseksi sekä vaaratekijöiden havaitsemiseksi, ennaltaehkäisemiseksi
ja poistamiseksi tehdään jatkuvaa työtä. Vuonna 2022 sattui 25 tapa-
turmaa, mikä oli kolme tapaturmaa vähemmän kuin edellisenä vuo-
tena. Konsernin turvallisuuskulttuurin kehittämistä jatketaan. Tavoit-
teena on sujuva työskentely ja tapaturmaton Olvi-konserni vuonna
2030. Työtä ohjaamassa on yhteinen työturvallisuuden politiikka.
Työyhteisö tarjoaa tasa-arvoiset mahdollisuudet kaikille työnteki-
jöille. Kaikkia työntekijöitä kohdellaan tasapuolisesti ja yhdenvertai-
sesti iästä, sukupuolesta, uskonnosta, mielipiteistä, kansallisuudesta
tai muista vastaavista seikoista riippumatta.
Konsernin sukupuolijakauma on pysynyt hyvin vakiintuneena. Vuonna
2022 konsernissa työskenteli 62 prosenttia miehiä ja 38 prosenttia
naisia. Yhtiöiden johtoryhmien ja tytäryhtiöiden hallitusten jäsenis
59 prosenttia oli miehiä ja 41 prosenttia naisia. Tasa-arvoisten mah-
dollisuuksien takaamiseksi Olvi-konsernilla on käytössä yhteinen eet-
tinen ohjeistus (Code of Conduct). Tasa-arvon toteutumista mitataan
henkilöstötutkimuksella.
Keskeisimmät tunnusluvut ja niiden toteumatiedot ovat:
Vuosisuunnittelun yhteydessä tehdään henkilöstösuunnitelma, joka
perustuu yhtiön tavoitteisiin ja toimintasuunnitelmaan. Rekrytoinneilla
tuetaan liiketoiminnan tavoitteiden saavuttamista. Rekrytointi perus-
tuu aina harkittuun resurssitarpeeseen sekä tehtävän edellyttämiin
pätevyys- ja osaamisvaatimuksiin. Olvi-konsernin vuotuiset tavoitteet
jalkautetaan organisaatioon vuosisuunnitteluprosessin, tuloskorttien,
2022 2021
Sähkö, kWh / valmistettu litra
0,081 0,085
yry ja lämpö, kWh / valmistettu
litra
0,140 0,148
Vedenkulutus, litra / valmistettu litra
2,80 2,95
Scope 1 & 2 päästöt, kg CO
2e
/
valmistettu litra
0,031* 0,033
*alustava tieto
2022 2021
Tapaturmia/vuosi
25 28
Tapaturmataajuus *)
6,1 7,5
Sukupuolijakauma miehet/naiset
62/38 62/38
*) Tapaturmataajuus = (työtapaturmien määrä / tehdyt työtunnit)
x 1 000 000.
7
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
tiimi- ja osastokokousten, kehityskeskustelujen sekä päivittäisen esi-
henkilötyön ja johtamisen kautta.
Olvi-konsernin henkilöstömäärä oli tammi-joulukuussa keskimäärin
2 335 (2 111) henkilöä, mikä on 10,6 prosenttia enemmän kuin vuonna
2021. 224 henkilön kasvu johtuu pääosin 2021 tilikauden yritysostoista.
PALKAT JA PALKKIOT
Palkkaus, työsuhde-etuudet ja kannustimet perustuvat aina voimassa
oleviin lakeihin ja sopimuksiin noudattaen maakohtaisia käytäntöjä.
Näiden lisäksi palkkaus määräytyy työn vaativuuden, osaamisen,
suorituskyvyn ja/tai tulosten mukaisesti hyvää paikallista käytäntöä
noudattaen.
Tilikauden palkat ja palkkiot olivat:
Hallinnointiperiaatteiden mukaan yhtiö antaa vuosittain erillisen Pal-
kitsemisraportin, joka on laadittu EU:n osakkeenomistajien oikeuksia
koskevan lainsäädännön sekä hallinnointikoodin 2020 palkitsemista
koskevien suositusten mukaisesti.
Yhtiön hallitus on käsitellyt ja hyväksynyt Selvitys hallinto- ja ohjaus-
järjestelmästä vuodelta 2022 sekä Palkitsemisraportin 2022. Rapor-
tit on asetettu saataville yhtiön internetsivuille www.olvigroup.fi. Ra-
portit julkaistaan vuosikertomuksen liitteenä. Selvityksiä ei päivitetä
tilikauden kuluessa, mutta niiden sisältämien aihealueiden ajantasai-
nen tieto voidaan esittää tarvittaessa yhtiön internetsivuilla.
1000 EUR
2022 2021
Palkat ja palkkiot
63 231 51 673
EETTINEN TOIMINTATAPA, IHMISOIKEUDET SEKÄ KORRUPTION
JA LAHJONNAN VASTAISUUS
Eettinen ja kestävä työskentelytapa on olennainen osa konsernin ar-
voja, liiketoimintaa ja menestystä kaikilla markkina-alueilla. Rehelli-
sen ja luotettavan konsernin mainetta halutaan vaalia.
Eettisten toimintatapojen kiteytys on kirjattu konsernin eettiseen oh-
jeistukseen (Code Of Conduct). Kyseisiin toimintaohjeisiin sisältyy
myös periaatteet koskien ihmisoikeuksien kunnioittamista sekä kor-
ruption ja lahjonnan torjuntaa.
Konsernin tavoitteena on nolla rikkomusta koskien ihmisoikeuksia,
korruptiota ja lahjontaa. Vuonna 2022 eettisten toimintatapojen to-
teutuminen niin konsernissa kuin arvoketjussa nostettiin yhdeksi vas-
tuullisuuden päätavoitteista.
Eettisessä ohjeistuksessa on kuvattu vastuullisen toiminnan perustaksi:
toimintaa koskevien lakien ja säädöksien noudattaminen
ihmisoikeuksien ja tasa-arvoisten mahdollisuuksien toteutuminen
työterveys ja -turvallisuus sekä puhtaampi ympäristö
nollatoleranssi lahjonnan ja korruption suhteen
terveen ja toimivan kilpailun edistäminen sekä voimassa olevan
kilpailusäädännön noudattaminen
yrityksen aineellisen ja aineettoman omaisuuden suojaaminen
rehellinen ja kunnioittava sidosryhmäviestintä
oikea-aikainen ja luotettava informaatio sijoittajille
Olvi Oyj ja sen tytäryhtiöt eivät osallistu poliittiseen toimintaan
havainnot epäeettisestä toiminnasta tuodaan keskusteltavaksi tai
ilmoitetaan Whistleblowing-kanavan kautta
Ihmisoikeuksien kunnioittaminen liittyy tasa-arvoiseen kohteluun, tur-
valliseen työympäristöön, johdon monimuotoisuuteen ja vastuulliseen
hankintaan. Henkilöstöä ohjataan ihmisoikeuksien kunnioittamiseen
sekä korruption ja lahjonnan nollatoleranssiin koulutuksen, henkilös-
töpolitiikan ja väärinkäytösten estämisen politiikan kautta. Vuonna
2023 tavoitteena on, että 100 prosenttia työntekijöistä on suoritta-
nut Code of Conduct -koulutuksen.
Vastuullinen hankinta tarkoittaa muun muassa toimittajien sitoutu-
mista noudattamaan Olvi-konsernin eettistä ohjeistusta (Code of
Conduct for Partners). Konsernissa seurataan toimintaperiaatteisiin
sitoutuneiden toimittajien määrää. Raaka-aineiden ja pakkaustarvik-
keiden osalta 97,2 prosenttia sopimuskumppaneista oli allekirjoitta-
nut eettisen ohjeistuksen vuonna 2022. Vuonna 2023 tavoitteena on,
että 100 prosenttia raaka-aineiden ja pakkaustarvikkeiden toimitta-
jista on sitoutunut eettiseen ohjeistukseen. Yksi tärkeimmistä työka-
luista sitoutumisen valvontaan on auditoinnit.
Konsernissa on ollut vuodesta 2018 lähtien käytössä Whistleblo-
wing-ilmoituskanava koskien eettisiä toimintatapoja, ihmisoikeuk-
sien kunnioittamista sekä korruption ja lahjonnan torjumista. Vuonna
2022 saatiin kahdeksan ilmoitusta kanavan kautta.
Olvi Oyj:n hallituksen jäsenten tulee edustaa monipuolista osaamista
ja omata monipuoliset ammatilliset taustat siten, että työ- ja kansain-
väliset kokemukset, iät ja sukupuolet tukevat ja täydentävät toinen
toistaan yhtiön liiketoiminnan parhaaksi ja omistaja-arvon kasvatta-
miseksi. Hallituksen jäseneksi valittavalla on oltava tehtävän edellyttä
-
män pätevyyden lisäksi mahdollisuus käyttää riittävästi aikaa tehtävän
hoitamiseen. Lisäksi varmistetaan, että monimuotoisuuden periaate
toteutuu yhtiöiden johtoryhmissä ja hallituksissa. Vuonna 2022 Olvi
Oyj:n hallituksessa oli 50 prosenttia miehiä ja 50 prosenttia naisia.
8
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
EU-TAKSONOMIA
Olvi tarkasteli taksonomia-arvioinnissaan asetuksen (EU) 2020/852
edellyttämää taksonomiaraportointia varten kaikkia liiketoiminta-aluei-
taan koskien raportointivuotta 2022. Toimintaa tarkasteltiin EU-takso-
nomian kahta ympäristötavoitetta eli ilmastonmuutoksen hillintää ja
siihen sopeutumista koskevassa delegoidussa säädöksessä listattuja
taloudellisia toimintoja vasten. Soveltuvien taloudellisten toimintojen
tunnistamiseen käytettiin eurooppalaista NACE-toimialaluokitusta.
Olvi on juomakonserni, jonka toimintaan kuuluu juomien tuotanto,
tuonti ja myynti. Lisäksi toimintaan kuuluvat myös rehuraaka-aineiden
(mäski, hiiva) tuotanto sivutuotteena. Ilmastonmuutoksen hillintä- ja
ilmastonmuutokseen sopeutuminen -kriteereissä ei ole suoraan elin-
tarviketuotantoon tai juomateollisuuteen soveltuvaa toimialaluoki-
tusta ja mittareita. Tämän vuoksi Olvin pääliiketoiminta (C11 Juomien
valmistus) ja sen liikevaihto ei ole taksonomiakelpoista ja Olvi ei si-
ten raportoi taksonomiakelpoista eikä myöskään taksonomian mu-
kaista liikevaihtoa raportointivuoden 2022 osalta. Lisätietoja Olvin lii-
kevaihdon laadintaperiaatteista löytyy tilinpäätöksen liitetiedosta 1.
Taksonomiakelpoisten pääomamenojen ja toimintamenojen osalta
Olvi on tunnistanut yksittäisiä uusiutuvan energian teknologioiden
ja energiatehokkuuslaitteiden investointeihin tai kunnossapitoon liit-
tyviä menoja. Nämä luvut eivät kuitenkaan ole merkityksellisiä, jo-
ten Olvi ei varovaisuuden periaatteella raportoi taksonomiakelpoisia
eikä taksonomian mukaisia pääomamenoja tai toimintamenoja ra-
portointivuodelta 2022. Olvilla ei myöskään ollut raportointivuoden
aikana taksonomia-asetuksessa (EU) 2020/852 määriteltyä takso-
nomianmukaisuuteen tähtäävää pääomamenosuunnitelmaa, mutta
sen soveltuvuutta Olvin liiketoimintaan tullaan jatkossa arvioimaan.
Lisätietoja Olvin pääomamenojen laadintaperiaatteista löytyy tilin
-
päätöksen liitetiedoista 10 ja 12 ja toimintamenojen laadintaperiaat-
teista liitetiedoista 2-5.
Olvi odottaakin EU:ssa valmisteilla olevia elintarviketuotantoa ja juo-
mateollisuutta kuvaavia mittareita, jotka tulevat arviomme mukaan
paremmin esiin tulevaisuudessa valmistuvista EU:n neljän muun ym-
päristötavoitteen kriteereistä eli vesivarojen ja merten luonnonvaro-
jen kestävä käyttö ja suojelu; siirtyminen kiertotalouteen; ympäris-
tön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen sekä biologisen
monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu ja ennallistaminen. Olvi
seuraa muutoinkin taksonomialainsäädännön kehitystä, sen tulkintaa
sekä toimialamme parhaita käytäntöjä ja tulee arvioimaan tarvittavia
muutoksia yhtiön taloudelliseen seurantaan ja raportointiin.
HALLINNOINTI
HALLINNOINTIPERIAATTEET
Olvi Oyj noudattaa vastuullista, korkeatasoista ja avointa hallinnointi-
tapaa. Hyvä hallinnointitapa on kokonaisuus, joka muodostuu laeista
ja niiden perusteella annetuista säännöksistä sekä itsesääntelystä ja
ytännöistä. Avoin hallinnointitapa tukee yhtiön arvonmuodostusta
ja kiinnostavuutta sijoituskohteena.
Olvi Oyj noudattaa NASDAQ OMX Helsinki Oy:n ja Keskuskauppa-
kamarin sekä Elinkeinoelämän Keskusliiton kulloinkin voimassa ole-
vaa Corporate Governance -suositusta listayhtiöiden hallinnointi- ja
ohjausjärjestelmistä poikkeamat selostaen. Toiminnassa ja raportoin-
nissa noudatetaan Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n 1.1.2020 voimaan
tullutta Hallinnointikoodia.
LIIKETOIMINTASTRATEGIA
Olvi-konsernilla on yhteinen missio ja visio. Konsernitason strategia
ohjaa kaikkien yhtiöiden toimintaa. Konserni hyväksyy myös paikal-
lista joustavuutta strategian toteuttamisessa, sillä toimintaympäris-
töissä ja kilpailutilanteissa on eroja. Liiketoiminta perustuu konser-
nin yhteisille arvoille.
Strategian päätavoitteita ovat kannattava kasvu, markkina-aseman
vahvistaminen sekä uusien kasvumahdollisuuksien hyödyntäminen.
Konserni keskittyy kannattavuutta tukeviin uutuuksiin sekä valittujen
tuotteiden ja myyntikanavien myynnin kasvattamiseen. Yhtiöissä pa-
nostetaan innovatiiviseen tuotekehitykseen niin alkoholillisissa kuin al-
koholittomissa tuotteissa. Tuotantokapasiteetin käyttöä optimoidaan
ja kehitetään tehokkuutta keskittymällä dynaamiseen tuotannon ja
myynnin suunnitteluun. Tässä keskeisessä roolissa on Lean-filosofia,
digitalisaation tuomien mahdollisuuksien hyödyntäminen sekä eri-
tyisesti uudistuva, motivoitunut ja osaava henkilöstö. Tämän vuoksi
konserni panostaa myös sujuvaan ja tuottavaan työhön, työhyvin-
vointiin sekä koulutukseen ja osaamiseen. Yhtenä strategisena kon-
sernin tavoitteena on olla myös alan johtavia vastuullisuuden toi-
mijoita, minkä vuoksi keskitytään kehittämään konsernin yhteistä
vastuullisuus ohjelmaa, toimintasuunnitelmaa ja tavoitteita.
Olvin vahvuuksia markkinaympäristössä ovat:
vakaa omistuspohja
uudistuva ja ketterä toimintamalli
tehokas ja optimoitu tuotantokapasiteetti sekä toimintavarmuus
keskittyminen ja sitoutuminen valituille markkinoille
vahvat paikalliset brändit ja markkinaosuudet
monipuolinen tuoteportfolio ja innovatiivinen tuotekehitys
paikallisen markkinan osaaminen
Yllä mainitut vahvuudet yhdistettynä vahvaan taloudelliseen ase-
maan mahdollistavat kannattavan kasvun ja kehittymisen myös
tulevaisuudessa.
HALLITUS JA TILINTARKASTAJA
Yhtiön hallituksen muodostavat puheenjohtaja KTM, OTK, varatuo-
mari Pentti Hakkarainen, varapuheenjohtaja KTM Nora Hortling sekä
muut jäsenet KTM Lasse Heinonen, KTM Elisa Markula, tekniikan toh-
tori, DI Juho Nummela ja KTM Päivi Paltola.
Yhtiön tilintarkastajana toimii tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy
ja päävastuullisena tilintarkastajana KHT Elina Laitinen.
JOHTO
Olvi Oyj:n johtoryhmään kuuluivat toimitusjohtaja Lasse Aho (puheen-
johtaja), myyntijohtaja Ilkka Auvola, markkinointijohtaja Olli Heikkilä,
yhteiskuntasuhde- ja hankintajohtaja Pia Hortling, talousjohtaja Tii-
na-Liisa Liukkonen, tuotantojohtaja Lauri Multanen ja asiakaspalvelu-
ja hallintojohtaja Marjatta Rissanen.
Tytäryhtiöiden toimitusjohtajat ovat:
AS A. Le Coq, Tartto, Viro – Tarmo Noop 31.8.2022 saakka, Jaanus
Vihand 1.9.2022 alkaen
A/S Cēsu Alus, Cēsis, Latvia – Eva Sietiņsone
AB Volfas Engelman, Kaunas, Liettua – Marius Horbačauskas
9
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
OAO Lidskoe Pivo, Lida, Valko-Venäjä – Audrius Mikšys
AS Bryggeriet Vestfyen, Assens, Tanska – Rasmus Damsted
Hansen 27.10.2022 saakka, Majken Filsø Sørensen (vt) 28.10.2022
alkaen
Servaali Oy, Helsinki, Suomi – Teemu Lehto (hallituksen
puheenjohtaja)
Helsingin tislaamo Oy, Helsinki, Suomi – Mikko Mykkänen.
Tytäryhtiöiden toimitusjohtajat raportoivat Olvi Oyj:n toimitusjohtaja
Lasse Aholle. Baltian, Valko-Venäjän ja Tanskan tytäryhtiöiden hallituk-
set muodostavat Lasse Aho (puheenjohtaja), Pia Hortling, Tiina- Liisa
Liukkonen sekä Lauri Multanen. Lisäksi Tanskan tytäryhtiön hallituk-
sessa on kaksi henkilökunnan edustajaa. Suomalaisten tytäryhtiöiden
hallitukset muodostuvat emoyhtiön johtohenkilöistä ja vähemmistö-
osakkaista. Tytäryhtiöiden johtoryhmän muodostavat kunkin yhtiön
toimitusjohtaja ja noin neljä vastuualuejohtajaa.
LIIKETOIMINNAN RISKIT JA
NIIDEN HALLINTA
Riskienhallinta on osa Olvi-konsernin päivittäistä liiketoiminnan suun-
nittelua ja johtamista, toiminnan seurantaa sekä sisäistä valvontaa.
Sillä varmistetaan strategian toteutuminen ja turvataan edellytykset
liiketoiminnan tavoitteiden saavuttamiseksi ja jatkuvuuden varmista-
miseksi. Riskienhallinnan tehtävänä on toimia ennakoivasti ja luoda
toimintamalli, joissa liiketoimintaan kohdistuvia riskejä hallitaan ko-
konaisvaltaisesti ja systemaattisesti kaikissa konserniyhtiöissä ja or-
ganisaation kaikilla tasoilla.
Riskienhallinta tukee tavoitteiden saavuttamista tunnistamalla ei-toi-
vottuja operatiivisia ja taloudellisia yllätyksiä. Lisäksi riskienhallinta
tunnistaa ja hyödyntää liiketoiminnassa esiin tulevia mahdollisuuksia.
Riskit arvioidaan analysoimalla riskien toteutumisen todennäköisyyttä
ja riskien mahdollisia vaikutuksia. Vaikutukset voivat olla taloudelli-
sia, mutta myös vaikutuksia maineeseen, henkilöstöön, paikallisyhtei-
söön ja ympäristöön. Riskianalyysin perusteella tehdään vuosittain
päivitettävä riskienhallinnan kehittämissuunnitelma, jonka avulla py-
ritään jatkuvaan ja ennakoivaan toiminnan kehittämiseen. Riskiana-
lyysi pienentää myös operatiivisen toiminnan riskejä. Olvi-konser
-
nin riskit on jaettu strategisiin, liiketoiminnallisiin, taloudellisiin ja
compliance-riskeihin.
Strategiset riskit ovat epävarmuuksia liittyen liiketoimintaympäris-
töön ja Olvi-konsernin kykyyn toimia siinä sekä varautua mahdollisiin
muutoksiin. Tällaiset riskit voivat liittyä yleiseen taloudelliseen tilan-
teeseen, vastuullisvaatimuksiin, kilpailuasemaan, lainsäädäntöön tai
teknologiseen kehitykseen ja vaikuttaa taloudellisiin tai toiminnalli-
siin tavoitteisiin. On tärkeää varmistaa, että strategia on linjassa kon-
sernin riskinottohalun ja riskinsietokyvyn kanssa.
Operatiiviset riskit ovat olosuhteita tai tapahtumia, jotka voivat es-
tää tai hidastaa tavoitteiden saavuttamista, tai voivat aiheuttaa va-
hinkoa ihmisille, omaisuudelle, liiketoiminnalle, tiedolle tai muille Ol-
vin toiminnoille.
Taloudelliset riskit liittyvät Olvi-konsernin taloudelliseen asemaan.
Näitä voivat olla rahoituksen saatavuus tai hinta, valuuttakurssimuu-
tokset ja investoinnit.
Compliance-riskit syntyvät, kun yhtiö ei noudata sen toimintaan so-
vellettuja sääntöjä ja lakeja tai sisäisiä toimintaperiaatteita. Näistä
voi aiheutua oikeudellisia tai hallinnollisia seuraamuksia, talou-
dellisia tappioita tai mainehaittoja. Toimialaspesifejä vaatimuksia
Olvi- konsernilla liittyy muun muassa elintarviketurvallisuuteen ja
ympäristövaatimuksiin.
Hallitus vastaa Olvi-konsernin riskienhallinnasta sekä liiketoimintojen
sisäisestä valvonnasta. Tarkastusvaliokunta arvioi riskienhallinnan riit-
vyyttä, asianmukaisuutta ja tehokkuutta sekä keskeisiä riskialueita.
Operatiivinen johto on vastuussa riskienhallintaperiaatteiden määrit-
tämisestä ja käyttöönotosta konsernirakenteen mukaisesti.
Strategiset riskit ovat epävarmuuksia liittyen liiketoimintaympäris-
töön ja Olvi-konsernin kykyyn toimia siinä sekä varautua mahdollisiin
muutoksiin. Tällaiset riskit voivat liittyä yleiseen taloudelliseen tilan-
teeseen, vastuullisvaatimuksiin, kilpailuasemaan, lainsäädäntöön tai
teknologiseen kehitykseen ja vaikuttaa taloudellisiin tai toiminnalli-
siin tavoitteisiin. On tärkeää varmistaa, että strategia on linjassa kon-
sernin riskinottohalun ja riskinsietokyvyn kanssa.
Operatiiviset riskit ovat olosuhteita tai tapahtumia, jotka voivat es-
tää tai hidastaa tavoitteiden saavuttamista, tai voivat aiheuttaa va-
hinkoa ihmisille, omaisuudelle, liiketoiminnalle, tiedolle tai muille Ol-
vin toiminnoille.
Taloudelliset riskit liittyvät Olvi-konsernin taloudelliseen asemaan.
Näitä voivat olla rahoituksen saatavuus tai hinta, valuuttakurssimuu-
tokset ja investoinnit.
Compliance-riskit syntyvät, kun yhtiö ei noudata sen toimintaan so-
vellettuja sääntöjä ja lakeja tai sisäisiä toimintaperiaatteita. Näistä
voi aiheutua oikeudellisia tai hallinnollisia seuraamuksia, talou-
dellisia tappioita tai mainehaittoja. Toimialaspesifejä vaatimuksia
Olvi- konsernilla liittyy muun muassa elintarviketurvallisuuteen ja
ympäristövaatimuksiin.
Vuonna 2022 kehitettiin ilmastoriskien ja -mahdollisuuksien arvioin-
tia, jossa hyödynnettiin TCFD:n (Task Force on Climate-Related Fi-
nancial Disclosures) suosituksia. Lisätietoa arvioinnista ja tuloksista
voi lukea vuosikertomuksen vastuullisuusosiosta. TCFD:n suosituksia
ytetään laajemmin osana CDP-raportointia, ja myös muuta rapor-
tointia kehitetään niiden mukaiseksi. Lisäksi toteutettiin kyberturval-
lisuuskartoitus koko konsernissa.
LÄHIAJAN RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT LIIKETOIMINNASSA
Ukrainan sota on lisännyt merkittävästi liiketoiminnan riskejä. Pakkaus-
materiaaleissa oli saatavuusongelmia jo koronapandemian takia,
mutta Ukrainan sota on entisestään vaikeuttanut tilannetta erityi-
sesti tölkkien ja lasipullojen osalta. Toistaiseksi myynnin menetykset
eivät ole olleet merkittäviä. Pakkausmateriaalien hinnat ovat jatka-
neet koronapandemian aikana alkanutta tuotanto- ja logistiikkakus-
tannuksista johtuvaa nousuaan. Lisäksi raaka-aineiden hinnat ovat
nousseet nopeasti varsinkin ohramaltaan, sokerin sekä hiilidioksidin
osalta ja saatavuus on heikentynyt markkinoilla. Energian hinta on
moninkertaistunut ja hinnanvaihtelut ovat suuria sähkön ja kaasun
osalta erityisesti Itämeren segmentissä, mikä vaikuttaa tuotantokus-
tannuksiin. Öljyn hinta on nostanut polttoaineiden hintoja, jotka hei-
jastuvat suoraan logistiikkakustannuksiin. Olvi vastaa kustannusten
nousuun jatkamalla hintojen korotuksia mahdollisuuksien mukaan.
Yhtiö etsii aktiivisesti vaihtoehtoisia tavarantoimittajia ja pyrkii pa-
rantamaan tuotannollisen toimintansa tehokkuutta.
Kuluttajahinnat ovat Ukrainan sodan seurauksena nousseet nopeasti
vuoden 2022 aikana erityisesti Euroopassa. Yleinen kustannus inflaatio
10
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
vähentää kuluttajien ostovoimaa ja sitä kautta vaikuttaa kuluttaja-
yttäytymiseen. Kulutuksen painopiste siirtyy edullisempiin tuote-
vaihtoehtoihin ja kulutus voi kokonaisuudessaan laskea. Tällä voi pit-
källä aikavälillä olla vaikutusta liiketoiminnan kasvuedellytyksiin.
Maakaasun saatavuuteen liittyvät haasteet on huomioitu erityisesti
Olvin Baltian liiketoiminnassa. Keskeytymättömän valmistuksen var-
mistamiseksi tuotantolaitokset on sopeutettu onnistuneesti mah-
dollisiin energiamuutoksiin. Olvi tekee investointeja raaka-aineiden
omavaraisuuteen myös Suomessa ottamalla käyttöön hiilidioksidin
talteenotto- ja varastointilaitteistoa.
Ukrainan sota on muuttanut merkittävästi liiketoimintaympäristöä
Venäjällä ja Valko-Venäjällä. 5.3.2022 julkaistun tiedotteen mukai-
sesti Olvi lopetti viennin Venäjälle kaikista yhtiön toimintamaista ja
aloitti toimenpiteet Valko-Venäjältä vetäytymiseksi. Kuten 21.11.2022
julkaistussa tiedotteessa kerrottiin, vetäytymistoimenpiteet lopetet-
tiin yritysten myyntiä säätelevän lainsäädännön kiristymisen vuoksi.
Venäjän viennin loppumisella sekä sodan aiheuttamalla tuotanto-
ja logistiikkakustannusten nousulla on merkittävä vaikutus konser-
nin liiketoimintaan. Valko-Venäjän yhtiön liiketoimintaan vaikuttavat
EU:n pakotteet sekä viennin lopettaminen Venäjälle. Valko-Venäjän
yhtiön liiketoimintaa ylläpitävää toimintaa on pystytty kuitenkin jat-
kamaan turvaamalla riittävät hankinnat paikallisesti. Olvi ottaa huo-
mioon ja noudattaa kaikkia sanktioita ja paikallisia lainsäädäntöjä
toiminnassaan.
Olvi-konsernissa on tehty useita skenaarioita liiketoimintaympäris-
tön kehitykseen liittyen ja valmistauduttu vastaamaan muuttuviin ti-
lanteisiin. Tuotannollisiin häiriöihin on varauduttu ja jatkuvuussuunni-
telmia laadittu muun muassa henkilöstön, raaka-aineiden ja energian
saatavuuteen liittyen. Investointeja energian saannin turvaamiseksi
on tehty. Lisäksi raaka-aineiden ja pakkausmateriaalien saatavuutta
on varmistettu.
Muut merkittävimmät lyhyen aikavälin riskit ja epävarmuustekijät
liittyvät yleisen taloustilanteen kehitykseen, kilpailutilanteen muu-
tokseen, tietoturvaan, ilmastonmuutokseen, Ukrainan sotaan, Valko-
Venäjän liiketoimintaympäristöön ja näiden mahdollisiin vaikutuksiin
yhtiön toiminnassa.
Osakkeita % Ääniä %
K-sarjan osakkeet,
rekisteröity
3 732 256 18,0 74 645 120 81,5
A-sarja osakkeet,
rekisteröity
16 989 976 82,0 16 989 976 18,5
Yhteensä
20 722 232 100,0 91 635 096 100,0
Arvo-osuuksien lukumäärä
Omistajien
lukumäärä
%
omistajista
Arvo-osuus-
määrä
% arvo-
osuuksista
Ääni-
määrä
%
äänistä
1 - 1000
20 188 94,34 2 548 672 12,30 2 558 400 2,79
1 001 - 10 000
1 101 5,15 2 835 332 13,68 2 973 044 3,24
10 001 - 500 000
103 0,48 5 926 656 28,60 14 611 632 15,95
500 001 - 999 999 999 999
6 0,03 9 411 572 45,42 71 492 020 78,02
Yhteensä
21 398 100,00 20 722 232 100,00 91 635 096 100,00
OMISTUSMÄÄRÄJAKAUMA 31.12.2022
OSAKKEET JA OSAKEPÄÄOMA 31.12.2022
OLVIN OSAKKEET JA OSAKEMARKKINAT
Olvin osakepääoma joulukuun 2022 lopussa oli 20,8 miljoonaa eu-
roa. Osakkeita oli yhteensä 20 722 232 osaketta, joista 16 989 976 eli
82,0 prosenttia oli julkisesti noteerattuja A-osakkeita ja 3 732 256 eli
18,0 prosenttia K-osakkeita.
Jokainen A-osake tuottaa yhden (1) äänen ja jokainen K-osake kak-
sikymmentä (20) ääntä. A- ja K-osakkeet tuottavat saman oikeuden
osinkoon. Olvin A-osaketta vaihdettiin Nasdaq OMX Helsinki Oy:s
(Helsingin Pörssi) vuoden 2022 aikana yhteensä 2 351 044 (1 812 283)
osaketta eli 13,8 (10,7) prosenttia A-osakkeiden määrästä. Vaihdon
arvo oli 82,9 (89,4) miljoonaa euroa.
Olvi A-osakkeen pörssikurssi Nasdaq OMX Helsinki Oy:ssä oli vuoden
2022 lopussa 33,15 (51,20) euroa. A-osakkeen ylin kurssi tammi-jou-
lukuussa oli 52,00 (55,70) euroa ja alin 29,40 (43,10) euroa. Keski-
kurssi vuonna 2022 oli 35,31 (49,35) euroa.
Joulukuun 2022 lopussa A-osakkeiden markkina-arvo oli 562,2 (869,4)
miljoonaa euroa ja kaikkien osakkeiden markkina-arvo 686,0 (1 060,5)
miljoonaa euroa.
Olvin osakkeenomistajien määrä oli joulukuun 2022 lopussa 21 398 (17
459). Ulkomaalaisten sekä ulkomaisten ja kotimaisten hallintarekiste-
röityjen omistusten määrä arvo-osuuksien kokonaismäärästä oli 20,3
(21,8) prosenttia ja osuus kokonaisäänimäärästä 4,6 (4,9) prosenttia.
11
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
K-sarja A-sarja Yhteensä % Äänimäärä %
1. Olvi-säätiö
2 363 904 890 613 3 254 517 15,71 48 168 693 52,57
2. Hortling Heikki kuolinpesä *)
903 488 103 280 1 006 768 4,86 18 173 040 19,83
3. Hortling Timo Einari
212 600 49 152 261 752 1,26 4 301 152 4,69
4. Hortling-Rinne Marit
149 064 14 234 163 298 0,79 2 995 514 3,27
5. Nordea Bank Abp, hall.rek.
2 003 905 2 003 905 9,67 2 003 905 2,19
6. Scandinaviska Enskilda Banken Ab (publ) Helsingin konttori, hall.rek.
1 638 827 1 638 827 7,91 1 638 827 1,79
7. Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma
828 075 828 075 4,00 828 075 0,90
8. Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen
683 000 683 000 3,30 683 000 0,75
9. Hortling Pia Johanna
23 388 25 366 48 754 0,24 493 126 0,54
10. Hortling Jens Einari
23 388 16 216 39 604 0,19 483 976 0,53
11. Rinne Ville Petteri
23 388 10 250 33 638 0,16 478 010 0,52
12. Rinne Valtteri Markunpoika
23 388 9 952 33 340 0,16 477 712 0,52
13. AC Invest Oy
462 000 462 000 2,23 462 000 0,50
14. OP Finland Fund
428 667 428 667 2,07 428 667 0,47
15. Citybank Europe plc, hall.rek.
335 794 335 794 1,62 335 794 0,37
16. Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo
286 000 286 000 1,38 286 000 0,31
17. Sijoitusrahasto Evli Suomi Pienyhtiöt
253 835 253 835 1,22 253 835 0,28
18. Laakkonen Hannu Markus
216 072 216 072 1,04 216 072 0,24
19. Pensionsforsäkringsaktiebolaget Veritas
205 000 205 000 0,99 205 000 0,22
20. Lahti Ari
180 000 180 000 0,87 180 000 0,20
Muut
9 648 8 349 738 8 359 386 40,33 8 542 698 9,31
Yhteensä
3 732 256 16 989 976 20 722 232 100,00 91 635 096 100,00
SUURIMMAT OMISTAJAT 31.12.2022
*) Osakkeenomistus sisältää omassa ja määräysvallassa olevien nimissä olevat osakkeet.
Omistajien
lukumäärä
%
omistajista
Arvo-osuus-
määrä
% arvo-
osuuksista
Ääni-
määrä
%
äänistä
Ulkomaiset yhteensä
75 0,35 65 449 0,32 65 449 0,07
Hallintarekisteröidyt (ulkom.) yhteensä
6 0,03 446 485 2,15 446 485 0,49
Hallintarekisteröidyt (kotim.) yhteensä
4 0,02 3 692 898 17,82 3 692 898 4,03
Yhteensä
85 0,40 4 204 832 20,29 4 204 832 4,59
ULKOMAISET JA HALLINTAREKISTERÖIDYT OMISTUKSET 31.12.2022
12
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Omistajien
lukumäärä
%
omistajista
Arvo-osuus-
määrä
%
arvo-osuuksista
Hallinta-
rekisteröityjen
arvo-
osuusmäärä
%
arvo-osuuksista
Ääni-
määrä
%
äänistä
Yritykset
638 2,98 4 594 143 22,17 49 508 319 54,03
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset
27 0,13 1 245 681 6,01 3 692 898 17,82 4 938 579 5,39
Julkisyhteisöt
12 0,06 2 068 254 9,98 2 068 254 2,26
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt
104 0,49 466 015 2,25 466 015 0,51
Kotitaloudet
20 536 95,96 8 143 307 39,30 34 141 995 37,26
Ulkomaat
81 0,38 65 449 0,32 446 485 2,15 511 934 0,56
Yhteensä
21 398 100,00 16 582 849 80,02 4 139 383 19,98 91 635 096 100,00
SEKTORIJAKAUMA 31.12.2022
OSAKKEENOMISTUS
Rekisteröity osakepääoma, 1000 EUR 20 759.
Olvi Oyj:n osakkeille maksettiin osinkoa 1,20 euroa/osake vuodelta
2021 (1,10 euroa/osake vuodelta 2020), yhteensä 24,9 (22,8) miljoo-
naa euroa. Osingot maksettiin kahdessa erässä. Ensimmäinen erä
0,60 euroa osakkeelta maksettiin 20.4.2022. Toinen erä 0,60 euroa
osakkeelta maksettiin 2.9.2022.
Ääniä / A-sarjan osake 1
Ääniä / K-sarjan osake 20
Sekä K- että A-sarjan osakkeilla on sama oikeus osinkoon. Yhtiöjär-
jestykseen sisältyy K-sarjan osakkeita koskeva lunastuslauseke.
Sisäpiiri
Helsingin Pörssin, Keskuskauppakamarin ja Teollisuuden ja Työnan-
tajain Keskusliiton valmistelemat, listattujen yhtiöiden käyttöön tar-
koitetut sisäpiiriohjeet otettiin käyttöön Olvi Oyj:ssä jo vuonna 2000.
3.7.2016 Suomessa tuli sovellettavaksi Markkinoiden väärinkäyttö-
asetus (EU) N:o 596/2014 (MAR), jota Olvi Oyj noudattaa sisäpiiri-
hallinnossaan Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen (ESMA)
tulkinnan mukaisesti.
Olvi Oyj:llä oli arvo-osuusjärjestelmässä 31.12.2022 21 398 (17 459)
osakkeenomistajaa, joista 10 (11) hallintarekisteröityjä.
Olvi Oyj:n hallituksen jäsenet ja toimitusjohtaja omistivat 31.12.2022
yhteensä 78 010 A-osaketta, jotka edustavat 0,38 prosenttia kai-
kista osakkeista ja 0,09 prosenttia äänimäärästä. Yhtiön johdolla ei
ole optioita.
HALLITUKSEN VALTUUTUKSET
Olvi Oyj:n yhtiökokous päätti 30.3.2022, peruuttaen samalla käyttä-
mättä olevat omien osakkeiden hankkimisvaltuudet, valtuuttaa Olvi
Oyj:n hallituksen yhden vuoden kuluessa yhtiökokouksesta lukien
päättämään yhtiön omien A-osakkeiden hankkimisesta voitonjako-
kelpoisilla varoilla enintään 500 000 A-osaketta, joka vastaa 2,4 pro-
senttia koko osakekannasta ja 0,5 prosenttia kaikkien osakkeiden yh-
teenlasketusta äänimäärästä.
Yhtiökokous myös päätti, peruuttaen samalla käyttämättä olevat
omien osakkeiden luovutusvaltuudet, valtuuttaa Olvi Oyj:n hallituk-
sen päättämään enintään 1 000 000 uuden A-osakkeen antamisesta
sekä enintään 500 000 yhtiön hallussa olevan oman A-osakkeen
luovuttamisesta.
Osakeantivaltuutuksen ehdotettiin olevan voimassa vuoden 2023
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään
18 kuukautta yhtiökokouksen osakeantivaltuutusta koskevasta pää-
töksestä lukien.
OSAKEPALKITSEMINEN
Olvi Oyj:n hallitus on päättänyt 1.2.2021 kokouksessaan kolmen uu-
den konsernin avainhenkilöiden osakepohjaisen kannustinjärjestelmän
ehdoista: suoriteperusteisesta osakepalkkiojärjestelmästä vuosille
2021—2025, lisäosakejärjestelmästä vuosille 2021—2022 ja sitoutta-
vasta osakepalkkiojärjestelmästä vuosille 2021—2025. Suoriteperustei-
sessa osakepalkkiojärjestelmässä 2021—2025 on neljä ansaintajaksoa,
tilikaudet 2021—2022, 2021—2023, 2022—2024 ja 2023—2025. Halli-
tus päättää järjestelmän ansaintakriteerit ja kullekin ansaintakriteerille
asetettavat tavoitteet ansaintajakson alussa. Järjestelmän mahdolli-
set palkkiot maksetaan kunkin ansaintajakson päättymisen jälkeen.
Olvi Oyj:n hallitus tiedotti 27.5.2022 antamallaan pörssitiedotteella
suoriteperusteisen osakepalkkiojärjestelmän ansaintajakson 2022–
2024 ehdoista ja kohderyhmästä sekä uusien avainhenkilöiden li-
säosakejärjestelmästä 2022—2023. Pitkän aikajänteen palkitsemi-
sen tavoitteena on tukea Olvin tavoitteiden saavuttamista, sitouttaa
13
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
avainhenkilöt yhtiöön ja tarjota yhtiön osakkeiden ansaintaan perus-
tuvat kannustinjärjestelmät.
Suoriteperusteisessa osakepalkkiojärjestelmässä 2022–2024 on yksi
ansaintajakso. Ansaintajaksolla 2022–2024 palkkiot perustuvat kon-
sernin kumulatiivisen euromääräiseen liikevoittoon ja konsernin kumu-
latiiviseen alkoholittomien tuotteiden myyntivolyymiin sekä konser-
nin koko arvoketjun CO
2
-päästöjen vähentämiseen verrattuna vuoden
2021 tasoon. Ansaintajaksolla maksettavat nettomääräiset palkkiot
ovat yhteensä enintään 10 670 Olvi Oyj:n A-osaketta. Ansaintajak-
solla 2022–2024 ohjelmaan kuuluu 16 henkilöä mukaan lukien Olvin
toimitusjohtaja ja muut Olvin johtoryhmän jäsenet.
Uusien avainhenkilöiden lisäosakejärjestelmässä on yksi sitouttamis-
jakso, tilikaudet 2022–2023. Järjestelmässä kohderyhmällä on mah-
dollista saada yksi Olvi Oyj:n A-osake kutakin henkilökohtaisesti si-
joitettua Olvi Oyj:n A-osaketta kohden. Järjestelmän mahdolliset
palkkiot maksetaan sitouttamisjakson päättymisen jälkeen. Sitout-
tamisjaksolta maksettavat nettomääräiset palkkiot ovat enintään
800 Olvi Oyj:n A-osaketta. Järjestelmän kohderyhmään kuuluu neljä
henkilöä.
Pitkän aikajänteen palkitsemisen tavoitteena on tukea yhtiön tavoit-
teiden saavuttamista, sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön ja tarjota yh-
tiön osakkeiden ansaintaan perustuvat kannustinjärjestelmät. Palk-
kiot maksetaan osittain Olvi Oyj:n A-osakkeina ja osittain rahana.
Palkkioiden rahaosuuksilla pyritään kattamaan palkkioista osallistu-
jille aiheutuvia veroja ja veronluonteisia maksuja. Jos osallistujan työ-
tai johtajasopimus päättyy ennen palkkion maksamista, palkkiota ei
pääsääntöisesti makseta. Järjestelmässä kohderyhmällä on mahdol-
lista ansaita Olvi Oyj:n A-osakkeita suoriutumisen perusteella. Halli-
tus päättää järjestelmän ansaintakriteerit ja kullekin ansaintakriteerille
asetettavat tavoitteet ansaintajakson alussa. Järjestelmän mahdolli-
set palkkiot maksetaan kunkin ansaintajakson päättymisen jälkeen.
Hallitus on asettanut palkkiokaton yhden kalenterivuoden aikana
osallistujalle maksettavien bruttomääräisten palkkioiden kokonais-
määrälle. Palkkiokatto koskee kaikkia pitkän aikavälin kannustinjärjes-
telmien perusteella maksettavia bruttopalkkioita. Olvin johtoryhmän
jäsenen on omistettava vähintään puolet uusien kannustinjärjestel-
mien perusteella nettopalkkiona saamistaan osakkeista, kunnes hä-
nen osakeomistuksensa arvo yhtiössä yhteensä vastaa puolta hä-
nen edellisen vuoden vuosipalkastaan. Tämä Olvi Oyj:n A-osakkeiden
määrä on omistettava niin kauan kuin hänen jäsenyytensä johtoryh-
mässä jatkuu.
Katsauskaudella kirjattiin kyseisiin järjestelmiin liittyviä kustannuksia
yhteensä 1 057,8 tuhatta euroa. Olvi-konsernilla ei ole käytössä muita
osake- tai optiojärjestelyjä.
OMAT OSAKKEET
Olvi Oyj:llä oli tammikuun 2022 alussa hallussa 9 404 kappaletta
omia osakkeita. Olvi Oyj:n hallitus päätti 23.5.2022 kokouksessaan
ynnistää omien osakkeiden hankinnan 30.3.2022 pidetyn varsinai-
sen yhtiökokouksen myöntämän valtuutuksen perusteella ja hankkia
enintään 20 000 A-osaketta. Osakkeiden hankinta alkoi 30.5.2022
ja päättyi 14.6.2022. Osakkeet hankitaan käytettäväksi mahdollisten
yrityskauppojen tai muiden järjestelyjen rahoittamiseen tai toteutta-
miseen, yhtiön kannustinjärjestelmien toteuttamiseen tai muihin hal-
lituksen päättämiin tarkoituksiin.
Olvi Oyj:llä on katsauskauden lopussa hallussa yhteensä 29 404 kap-
paletta omia A-osakkeita. Omien osakkeiden hankintahinta on yh-
teensä 1 079,4 tuhatta euroa. Yhtiön hallussa olevilla omilla osakkeilla
yhtiö ei voi äänestää. Olvi Oyj:n hallussa olevien omien A-osakkeiden
osuus kaikista osakkeista on 0,14 prosenttia ja osuus kaikkien osak-
keiden yhteenlasketusta äänimäärästä 0,03 prosenttia. Hallussa ole-
vien osakkeiden osuus A-osakkeista ja A-osakkeiden äänimäärästä
on 0,17 prosenttia.
LIPUTUSILMOITUKSET
Olvi Oyj ei ole saanut vuoden 2022 aikana arvopaperimarkkinalain 2
luvun 10 pykälän mukaisia liputusilmoituksia.
14
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
HALLITUKSEN ESITYS VOITTOA
KOSKEVIKSI TOIMENPITEIKSI
Emoyhtiö Olvi Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2022 olivat 131,0 (114,7)
miljoonaa euroa, josta tilikauden voitto oli 41,7 (39,5) miljoonaa euroa.
Olvi Oyj:n hallitus esittää varsinaiselle yhtiökokoukselle voitonjako-
kelpoisten varojen käyttämistä seuraavasti:
1) osinkona jaetaan 1,20 (1,20) euroa vuodelta 2022 sekä K- että A-sar-
jan osakkeelle eli yhteensä 24,8 (24,9) miljoonaa euroa. Osinko on
311,4 (51,9) prosenttia Olvi-konsernin osakekohtaisesta tuloksesta.
Osinko maksetaan kahdessa erässä. Ensimmäinen erä 0,60 euroa
osakkeelta maksetaan 20.4.2023 osakkeenomistajalle, joka on täs-
ytyspäivänä 31.3.2023 merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään
yhtiön osakasluetteloon. Toinen erä 0,60 euroa osakkeelta maksetaan
5.9.2023 osakkeenomistajalle, joka on täsmäytyspäivänä 29.8.2023
merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon.
Olvin omille osakkeille ei makseta osinkoa.
2) emoyhtiön vapaaseen omaan pääomaan jätetään 106,1 miljoonaa
euroa.
LÄHIAJAN NÄKYMÄT JA TILIKAUDEN
JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Tilinpäätöstiedotteessa 10.2.2023 Olvi antoi tulosohjauksen, jonka mu-
kaan 2023 oikaistun liikevoiton odotetaan laskevan edellisestä vuo-
desta. Olvin ohjeistus oli ”Olvi-konsernin tilikauden 2023 oikaistun
liikevoiton odotetaan laskevan edellisestä vuodesta. Epävarmuutta si-
sältyy Valko-Venäjän liiketoimintaan Ukrainan sodan ja erityisesti va-
luuttakurssin vaikutuksesta, jonka takia kyseisen segmentin liikevoiton
oletetaan laskevan. Myyntivolyymin ja liikevaihdon arvioidaan kehit-
tyvän suotuisasti. Liikevoittoon sisältyy merkittäviä epävarmuuksia.
Kustannusten nousun odotetaan jatkuvan vuonna 2023. Kustannus-
ten nousua viedään lopputuotteiden hintoihin porrastetusti, mutta
hinnankorotusten ajoittumisen ennakointi on haasteellista ja korotus-
ten suuruudessa tulee huomioida kuluttajakysynnän heikentyminen.
Tämän jälkeen Valko-Venäjän valtion valvontakomitea on asettanut
Olvin tytäryhtiö Lidskoe Pivolle 35,8 miljoonan Valko-Venäjän ruplan
(12,0 miljoonan euron) sakon tekemänsä tarkastuksen perusteella.
Lidskoe Pivo on valittanut asiasta asianmukaiseen oikeuteen. Asian
valitus prosessin odotetaan kestävän kuukausia. Tilanteen epävarmuu-
den takia Olvi peruutti 20.2.2023 julkaisemallaan pörssitiedotteella
aiemmin annetun tulosohjeistuksen eikä antanut uutta ohjeistusta.
Olvi Oyj:n uutena toimitusjohtajana aloitti 1.1.2023 Patrik Lundell Lasse
Ahon jäädessä eläkkeelle toimitusjohtajan tehtävästä.
TALOUDELLISET
TIEDOTTEET
VUONNA 2023
Olvi-konsernin vuosikertomus ja yhtiökokouskutsu julkaistaan
28.2.2023. Vuosikertomus sisältää hallituksen toimintakertomuksen,
konsernin ja emoyhtiön tilinpäätöksen sekä tilintarkastuskertomuk-
sen tilikaudelta 1.1. - 31.12.2022. Vuosikertomus sisältää vastuullisuus-
raportin, selvityksen hallinto- ja ohjausjärjestelmästä (Corporate Go-
vernance Statement) sekä palkitsemisraportin tilivuodelta 2022.
Kutsu Olvi Oyj:n varsinaiseen yhtiökokoukseen, joka pidetään
29.3.2023 Iisalmessa, julkaistaan 28.2.2023. Tilinpäätös, toimintaker-
tomus ja yhtiökokouskutsu ovat luettavissa Olvi Oyj:n internetsivuilta
samana päivänä.
Vuoden 2023 osavuosikatsausten julkaisuajankohdat:
osavuosikatsaus tammi-maaliskuulta 20.4.2023
puolivuosikatsaus tammi-kesäkuulta 11.8.2023
osavuosikatsaus tammi-syyskuulta 17.10.2023
OLVI OYJ
Hallitus
15
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
KONSERNIN TALOUDELLISTA KEHITYSTÄ
KUVAAVAT TUNNUSLUVUT 2020—2022
TOIMINNAN LAAJUUS JA KANNATTAVUUS
1000 EUR
2022 2021 2020
Liikevaihto
583 703 462 226 414 884
Muutos, %
26,3 11,4 1,5
Liikevoitto
22 364 59 439 56 435
% liikevaihdosta
3,8 12,9 13,6
Rahoitustuotot ja -kulut
-3 989 -327 -2 624
Voitto ennen veroja
18 374 59 112 53 811
% liikevaihdosta
3,1 12,8 13,0
Tilikauden voitto
7 526 48 361 40 916
% liikevaihdosta
1,3 10,5 9,9
Taseen loppusumma
489 674 490 242 420 351
Tulorahoitus-%
12,4 16,3 15,9
Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI)
8,2 20,9 21,0
Oman pääoman tuotto-% (ROE)
2,6 17,1 15,4
Omavaraisuusaste, %
57,5 60,7 63,8
Maksuvalmius (current ratio)
1,3 1,3 1,3
Velkaantumisaste (gearing), %
-20,3 -18,7 -15,5
Investoinnit käyttöomaisuuteen
37 071 32 016 32 035
% liikevaihdosta
6,4 6,9 7,7
Nettoinvestoinnit käyttöomaisuuteen
35 834 30 390 30 345
% liikevaihdosta
6,1 6,6 7,3
Henkilöstö keskimäärin:
Henkilöstö Suomessa
442 416 389
Viron, Latvian, Liettuan, Tanskan
ja Valko-Venäjän henkilöstö
1 893 1 695 1 522
Henkilöstö yhteensä
2 335 2 111 1 911
*) Vuoden 2022 tunnuslukuja laskettaessa on osinkona käytetty hallituksen
yhtiökokoukselle tekemää esitystä.
OSAKEKOHTAISET TUNNUSLUVUT
2022 2021 2020
Tulos/osake (EPS), euroa, laimentamaton
0,39 2,31 1,96
Tulos/osake (EPS), euroa, laimennettu
0,39 2,31 1,96
Oma pääoma/osake, euroa
13,49 14,19 12,81
*) Osinko/tulos, %
311,4 51,9 56,2
Hinta/voitto-suhde (P/E)
86,0 22,2 24,8
16
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
OSAKEKOHTAISET TUNNUSLUVUT
2022 2021 2020
Tulos/osake (EPS), euroa
2,06 2,01 1,74
Oma pääoma/osake, euroa
8,91 8,09 7,21
*) Nimellisosinko/osake, euroa
1,20 1,20 1,10
*) Efektiivinen osinkotuotto, %
3,62 2,34 2,27
*) Osinko/tulos, %
58,3 59,7 63,1
Hinta/voitto-suhde (P/E)
16,1 25,5 27,8
A-osakkeen kurssi
kauden lopussa, euroa
33,15 51,20 48,50
ylin kurssi, euroa
52,00 55,70 50,00
alin kurssi, euroa
29,40 43,10 30,25
keskikurssi, euroa
35,31 49,35 41,03
A-osakkeiden vaihto, kpl
2 351 044 1 812 283 1 474 892
A-osakekannasta, %
13,8 10,7 8,7
A-osakekannan markkina-arvo 31.12., MEUR
562,2 869,4 822,1
K-osakekannan markkina-arvo 31.12., MEUR
123,7 191,1 181,0
Yhtiön markkina-arvo yhteensä, MEUR
686,0 1 060,5 1 003,2
Osakkeiden lukumäärä
osakeantioikaistu keskimääräinen lukumäärä
tilikauden aikana **)
20 700 783 20 706 610 20 708 331
osakeantioikaistu lukumäärä
tilikauden lopussa **)
20 692 828 20 712 828 20 683 672
*) Vuoden 2022 tunnuslukuja laskettaessa on osinkona käytetty hallituksen
yhtiökokoukselle tekemää esitystä.
**) Olvi Oyj:n hallussa olevat omat osakkeet on vähennetty.
EMOYHTIÖN TALOUDELLISTA KEHITYSTÄ
KUVAAVAT TUNNUSLUVUT 2020—2022
TOIMINNAN LAAJUUS JA KANNATTAVUUS
1000 EUR
2022 2021 2020
Liikevaihto
180 650 169 174 156 809
Muutos, %
6,8 7,9 8,3
Liikevoitto
18 137 23 489 22 780
% liikevaihdosta
10,0 13,9 14,5
Rahoitustuotot ja -kulut
28 565 22 464 16 979
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja
46 702 45 953 39 759
% liikevaihdosta
25,9 27,2 25,4
Tilikauden voitto
41 735 39 464 30 823
% liikevaihdosta
23,1 23,3 19,7
Taseen loppusumma
336 496 319 575 284 352
Tulorahoitus-%
29,4 30,7 29,0
Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI)
23,3 24,5 22,9
Oman pääoman tuotto-% (ROE)
24,2 26,3 25,3
Omavaraisuusaste, %
54,8 52,4 52,5
Maksuvalmius (current ratio)
0,7 0,8 0,8
Velkaantumisaste (gearing), %
-8,7 -7,7 4,3
Investoinnit käyttöomaisuuteen
15 238 11 893 13 579
% liikevaihdosta
8,4 7,0 8,7
Nettoinvestoinnit käyttöomaisuuteen
15 153 11 307 13 445
% liikevaihdosta
8,4 6,7 8,6
Henkilöstö keskimäärin
392 373 358
17
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAPERUSTEET
Tulorahoitus-% = 100 *
Liikevoitto + poistot + rahoitustuotot ja –kulut +
satunnaiset tuotot ja kulut - verot
Liikevaihto
Sijoitetun pääoman tuotto-%
(ROI) =
100 *
Voitto ennen veroja + korko- ja muut rahoituskulut
Taseen loppusumma - korottomat velat (keskimäärin)
Oman pääoman tuotto-%
(ROE) =
100 *
Voitto ennen veroja - verot
Oma pääoma + määräysvallattomien osuus +
vapaaehtoiset varaukset ja poistoero laskennallisella
verovelalla vähennettynä (keskimäärin vuoden aikana)
Omavaraisuusaste, % = 100 *
Oma pääoma + määräysvallattomien osuus +
vapaaehtoiset varaukset ja poistoero laskennallisella
verovelalla vähennettynä
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Maksuvalmius (current ratio) =
Rahoitusomaisuus + vaihto-omaisuus
Lyhytaikainen vieras pääoma
Velkaantumisaste (gearing), % = 100 *
Korolliset velat + saadut ennakkomaksut - rahat ja muut
likvidit varat
Oma pääoma + vapaaehtoiset varaukset ja poistoero
laskennallisella verovelalla vähennettynä
Tulos/osake (EPS) =
Voitto ennen veroja - verot +/- määräysvallattomien osuus
Tilikauden keskimääräinen, osakeantioikaistu osakkeiden
lukumäärä
Oma pääoma/osake =
Oma pääoma + vapaaehtoiset varaukset ja poistoero
laskennallisella verovelalla ja määräysvallattomien
osuudella vähennettynä
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä 31.12.
Efektiivinen osinkotuotto, % 100 *
Osakeantioikaistu osinko/osake
Osakkeen osakeantioikaistu tilikauden viimeinen
kaupantekokurssi
Hinta/voitto-suhde (P/E) =
Osakkeen osakeantioikaistu tilikauden viimeinen
kaupantekokurssi
Tulos/osake
Osinko/tulos, % = 100 *
Osakekohtainen osinko
Osakekohtainen tulos
Osakekannan markkina-arvo
tilikauden lopussa =
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä tilikauden
lopussa *
A-osakkeen kurssi tilikauden lopussa
Konserni esittää konsernin tuloslaskelmasta suoraan johdettavat tunnusluvut liikevaihto, liikevoitto
ja tilikauden tulos ja näiden prosenttiosuudet liikevaihdosta sekä tulos/osake -tunnusluvun. (Tulos /
osake = Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto/Osakkeiden keskimääräinen osakeantioikaistu
lukumäärä kauden aikana).
Olvi Oyj esittää IFRS:n mukaisesti laaditun konsernitilinpäätöksen lisäksi vaihtoehtoisia tunnuslukuja
kuvaamaan liiketoimintansa taloudellista kehitystä ja antamaan vertailukelpoisen kokonaiskuvan yhtiön
kannattavuudesta, vakavaraisuudesta sekä maksuvalmiudesta.
Konserni on soveltanut ESMA:n (the European Securities and Markets Authority) uutta 3.7.2016
voimaan tullutta ohjeistusta vaihtoehtoisista tunnusluvuista ja määrittänyt vaihtoehtoiset tunnusluvut
alla esitetyn mukaisesti.
Liikevaihtoa tukevana vaihtoehtoisena tunnuslukuna konserni esittää myyntivolyymitiedot miljoonina
litroina. Myyntivolyymi on tärkeä, yleisesti toimialalla käytetty, toiminnan laajuutta kuvaava mittari.
Investoinnit koostuvat lisäyksistä pysyviin vastaaviin pois lukien IFRS 16 -standardin mukaiset lisäykset.
18
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS)
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA
1000 EUR
Liitetieto 2022 2021
Bruttotuotot
1 253 782 1 069 260
Valmisteverot ja muut vähennettävät erät
-670 079 -607 034
LIIKEVAIHTO
1 583 703 462 226
Hankinnan ja valmistuksen kulut
-363 816 -269 344
BRUTTOKATE
219 887 192 882
Logistiikan, myynnin ja markkinoinnin kulut
2 -120 997 -99 594
Hallinnon kulut
2 -42 415 -34 990
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut
3 -34 111 1 141
LIIKEVOITTO
22 364 59 439
Rahoitustuotot
7 1 593 284
Rahoituskulut
7 -5 628 -655
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta
22 45 44
VOITTO ENNEN VEROJA
18 374 59 112
Tuloverot
8 -10 848 -10 751
TILIKAUDEN VOITTO
7 526 48 361
1000 EUR
Liitetieto 2022 2021
Muut laajan tuloksen erät, jotka saatetaan
myöhemmin siirtää tulosvaikutteiseksi:
Ulkomaisiin tytäryhtiöihin liittyvät muuntoerot
1 638 5 366
Eriin liittyvät tuloverot
0 -85
TILIKAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ
9 164 53 642
Tilikauden voiton jakautuminen:
-emoyhtiön omistajille
7 977 47 862
-määräysvallattomille omistajille
-451 499
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen:
-emoyhtiön omistajille
9 674 52 977
-määräysvallattomille omistajille
-510 665
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu
osakekohtainen tulos:
Laimentamaton osakekohtainen tulos (EUR)
0,39 2,31
Laimennettu osakekohtainen tulos (EUR)
0,39 2,31
19
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
KONSERNIN TASE
1000 EUR
Liitetieto 2022 2021
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset hyödykkeet
12 208 165 229 356
Liikearvo
11 22 204 25 966
Muut aineettomat hyödykkeet
10 10 972 12 696
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksis
22 1 025 1 018
Muut sijoitukset
13 1 046 888
Lainasaamiset ja muut
pitkäaikaiset saamiset
13 1 377 1 731
Laskennalliset verosaamiset
8 2 569 1 487
Pitkäaikaiset varat yhteensä
247 358 273 142
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
14 70 891 58 609
Myyntisaamiset ja muut saamiset
13 109 712 99 246
Tuloverosaaminen
506 504
Rahavarat
15 61 207 58 741
Lyhytaikaiset varat yhteensä
242 316 217 100
VARAT YHTEENSÄ
489 674 490 242
1000 EUR
Liitetieto 2022 2021
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma
16 20 759 20 759
Muut rahastot
16 1 092 1 092
yvän arvon rahasto
16 295 295
Omat osakkeet
16 -1 079 -438
Muuntoerot
-52 030 -53 727
Kertyneet voittovarat
310 194 326 016
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä
279 231 293 997
Määräysvallattomien omistajien osuus
2 514 3 627
Oma pääoma yhteensä
281 745 297 624
Pitkäaikaiset velat
Rahoitusvelat
17 1 983 1 913
Muut velat
19 3 667 3 985
Laskennalliset verovelat
8 13 466 13 943
Lyhytaikaiset velat
Rahoitusvelat
17 2 164 1 272
Ostovelat ja muut velat
19 186 362 170 633
Tuloverovelka
287 872
Velat yhteensä
207 929 192 618
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ
489 674 490 242
20
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA
1000 EUR
Liitetieto 2022 2021
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden voitto
7 526 48 361
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset
64 532 27 006
Muut oikaisut
14 509 10 251
yttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien myynti- ja muiden
saamisten lisäys (-)/vähennys (+)
13 -9 578 -5 878
Vaihto-omaisuuden lisäys (-)/vähennys (+)
14 -12 349 -8 684
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+)/
vähennys (-)
19 16 536 28 561
Maksetut korot
7 -449 -594
Saadut korot
7 292 268
Saadut osingot
7 5 3
Maksetut verot
8 -13 861 -9 687
Liiketoiminnan rahavirta (A)
67 163 89 607
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin
12 -36 115 -28 831
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin
10 -1 277 -2 382
Aineellisten hyödykkeiden luovutustulot
12 976 1 068
Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinta
21 -378 0
Ostetut tytär-, osakkuus- ja yhteisyritysosakkeet
21 0 -11 121
Investoinnit muihin sijoituksiin
13 -163 -30
Saadut osingot
21 38 21
Investointien rahavirta (B)
-36 919 -41 275
1000 EUR
2022 2021
Liiketoiminnan rahavirran muut oikaisut ennen käyttöpääoman
muutosta:
yttöomaisuuden myyntivoitot
227 255
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta
-45 -44
Realisoitumattomat kurssivoitot ja -tappiot
-24 21
Rahoitustuotot ja -kulut
4 134 351
Tuloverot
10 848 10 751
Muut oikaisut
-631 -1 082
Yhteensä
14 509 10 251
Rahoituksen rahavirta
Lainojen nostot
17 11 351 884
Lainojen takaisinmaksut
17 -11 674 -12 371
Omien osakkeiden hankinta
16 -641 -874
Omien osakkeiden myynti henkilöstölle
16 0 551
Maksetut osingot
16 -25 268 -23 240
Rahoituksen rahavirta (C)
-26 232 -35 050
Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) (A+B+C)
4 012 13 282
Rahavarat 1.1.
15 58 741 45 096
Valuuttakurssimuutosten vaikutus
-1 546 363
Rahavarat 31.12.
15 61 207 58 741
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRRAN MUUT OIKAISUT:
1000 EUR
Liitetieto 2022 2021
21
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
A B C D E F G H
Oma pääoma 1.1.2022
20 759 1 092 295 -438 -53 727 326 016 3 627 297 624
Laaja tulos
Tilikauden tulos
7 977 -451 7 526
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot
1 697 -59 1 638
Tilikauden laaja tulos yhteensä
1 697 7 977 -510 9 164
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonmaksu
-24 855 -371 -25 226
Omien osakkeiden hankinta
-641 -641
Osakepalkitseminen, työsuorituksen arvo
1 076 1 076
Aikaisempia kausia koskeva oikaisu
-20 -20
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä
-641 -23 799 -371 -24 811
Tytäryhtiöomistusosuuksien muutokset
Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinta
-232 -232
Määräysvallattomien omistajien osuuden muutos
232 -232 0
Tytäryhtiöomistusosuuksien muutokset yhteensä
0 -232 -232
Oma pääoma 31.12.2022
20 759 1 092 295 -1 079 -52 030 310 194 2 514 281 745
A = Osakepääoma
B = Muut rahastot
C = Käyvän arvon rahasto
D = Omien osakkeiden rahasto
E = Muuntoerot
F = Voittovarat
G = Määräysvallattomien omistajien osuus
H = Yhteensä
Muut rahastot sisältävät ylikurssirahaston, vararahaston ja muut rahastot.
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
22
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
A B C D E F G H
Oma pääoma 1.1.2021
20 759 1 092 295 -1 802 -58 842 303 465 3 165 268 132
Laaja tulos
Tilikauden tulos
47 862 499 48 361
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot
5 200 166 5 366
Eriin liittyvät tuloverot
-85 -85
Tilikauden laaja tulos yhteensä
5 115 47 862 665 53 642
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonmaksu
-22 771 -459 -23 230
Omien osakkeiden hankinta
-874 -874
Osakepalkitseminen, työsuorituksen arvo
802 802
Omien osakkeiden liikkeeseenlasku henkilöstölle
1 687 -1 614 73
Omien osakkeiden myynti henkilöstölle
551 551
Aikaisempia kausia koskeva oikaisu
-1 728 -27 -1 755
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä
1 364 -25 311 -486 -24 433
Tytäryhtiöomistusosuuksien muutokset
Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinta
283 283
Määräysvallattomien omistajien osuuden muutos
-283 283 0
Tytäryhtiöomistusosuuksien muutokset yhteensä
0 283 283
Oma pääoma 31.12.2021
20 759 1 092 295 -438 -53 727 326 016 3 627 297 624
A = Osakepääoma
B = Muut rahastot
C = Käyvän arvon rahasto
D = Omien osakkeiden rahasto
E = Muuntoerot
F = Voittovarat
G = Määräysvallattomien omistajien osuus
H = Yhteensä
Muut rahastot sisältävät ylikurssirahaston, vararahaston ja muut rahastot.
23
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
KONSERNIN PERUSTIEDOT
Olvi Oyj (yhtiö) ja sen tytäryritykset (yhdessä ”konserni”) valmistavat
oluita, siidereitä, long drink -juomia, kivennäisvesiä, mehuja, virvoitus-,
energia- ja urheilujuomia, kvassia, viskiä sekä muita alkoholittomia ja
alkoholillisia juomia. Olvi-konserniin kuuluvat yhtiöt sijaitsevat Suo-
messa, Virossa, Latviassa, Liettuassa, Tanskassa ja Valko-Venäjällä.
Konsernin emoyhtiö on Olvi Oyj (Y-tunnus 0170318–9), jonka A-osak-
keet noteerataan Nasdaq OMX Helsinki Oy:n päälistalla Helsingissä.
Emoyhtiön kotipaikka on Iisalmi ja sen rekisteröity osoite on PL 16,
74101 Iisalmi.
Jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa internetosoitteesta
www.olvigroup.fi tai konsernin emoyhtiön pääkonttorista osoitteesta
Olvitie I-IV, 74100 Iisalmi.
Olvi Oyj:n hallitus hyväksyi 28.2.2023 vuoden 2022 tilinpäätöksen jul-
kistettavaksi. Suomen osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on
mahdollisuus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen
pidettävässä yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksessa on myös mahdol-
lista tehdä päätös tilinpäätöksen muuttamisesta.
Olvi Oyj:n virallinen konsernitilinpäätös julkaistaan European Single
Electronic Format (ESEF) raportointivaatimusten mukaisesti xHTML-
muodossa sisältäen iXBRL-merkinnät. Olvi Oyj:n laatimaa ESEF-
tilinpäätöstä ei ole varmennettu. Lisäksi pdf-muodossa oleva ver-
sio konsernitilinpäätöksestä on saatavilla yhtiön internetsivuilla
www.olvigroup.fi.
LAATIMISPERUSTA
Konsernitilinpäätös on laadittu hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpää-
tösstandardien (International Financial Reporting Standards, IFRS)
mukaisesti ja sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2022 voimassa ole-
via IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Kansain-
välisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa
ja sen nojalla annetuissa säännöksissä EU:n asetuksessa (EY) N:o
1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi
hyväksyttyjä standardeja ja niistä annettuja tulkintoja. Konsernitilin-
päätöksen liitetiedot ovat myös suomalaisten, IFRS-säännöksiä täy-
dentävien kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön vaatimusten mukaiset.
Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisiin hankintamenoihin pe-
rustuen lukuun ottamatta käypään arvoon laajan tuloksen kautta tai
tulosvaikutteisesti kirjattavia rahoitusvaroja ja -velkoja, johdannais-
sopimuksia ja käteisvaroina suoritettavia osakeperusteisia liiketoimia,
jotka on arvostettu käypään arvoon. Tilinpäätöstiedot esitetään tu-
hansina (1 000) euroina. Esittämistä varten yksittäiset luvut ja lop-
pusummat on pyöristetty täysiksi tuhansiksi, mikä saattaa aiheuttaa
pyöristyseroja yhteenlaskuissa.
YHDISTELYPERIAATTEET
Tytäryritykset
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiö Olvi Oyj:n ja sen kaikki tytär-
yritykset. Tytäryritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on määräys-
valta. Määräysvalta syntyy, kun konserni olemalla osallisena yhteisös
altistuu yhteisön muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muut-
tuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttä-
mällä yhteisöä koskevaa valtaansa. Hankitut tytäryritykset yhdistel-
lään konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä lähtien, kun konserni on
saanut määräysvallan ja luovutetut tytäryritykset siihen saakka, jol
-
loin määräysvalta lakkaa.
Konsernin keskinäinen osakkeenomistus on eliminoitu hankinta-
menomenetelmällä. Luovutettu vastike ja hankitun yrityksen yksilöi-
vissä olevat varat ja vastattavaksi otetut velat on arvostettu käy-
pään arvoon hankintahetkellä.
Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoi-
tumattomat voitot sekä sisäinen voitonjako eliminoidaan konserniti-
linpäätöstä laadittaessa. Realisoitumattomia tappioita ei eliminoida
siinä tapauksessa, että tappio johtuu arvonalentumisesta.
Tilikauden voiton tai tappion sekä laajan tuloksen jakautuminen emo
-
yrityksen omistajille ja määräysvallattomille omistajille esitetään laa-
jan tuloslaskelman yhteydessä. Laaja tulos kohdistetaan emoyrityk-
sen omistajille ja määräysvallattomille omistajille, vaikka tämä johtaisi
siihen, että määräysvallattomien omistajien osuudesta tulisi negatii-
vinen. Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus omasta pää-
omasta esitetään omana eränään taseessa oman pääoman osana.
Emoyrityksellä tytäryrityksessä olevan omistusosuuden muutokset,
jotka eivät johda määräysvallan menettämiseen, käsitellään omaa
pääomaa koskevina liiketoimina.
Osakkuus- ja yhteisyritykset
Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on huomattava
vaikutusvalta, mutta ei määräysvaltaa. Huomattava vaikutusvalta syn-
tyy pääsääntöisesti silloin, kun konserni omistaa yli 20 prosenttia yri-
tyksen äänivallasta tai kun konsernilla on muutoin huomattava vai-
kutusvalta, mutta ei määräysvaltaa.
Osakkuusyritykset on yhdistelty konsernitilinpäätökseen pää-
omaosuusmenetelmää käyttäen. Konsernin omistusosuuden mukai-
nen osuus osakkuusyritysten tilikauden tuloksesta on laskettu kon-
sernin omistusosuuden mukaisesti ja esitetty tuloslaskelmassa omana
eränään rahoitustuottojen ja -kulujen jälkeen. Jos konsernin osuus
osakkuusyrityksen tappioista ylittää sijoituksen kirjanpitoarvon, si-
joitus merkitään taseeseen nolla-arvoon eikä kirjanpitoarvon ylittä-
viä tappioita huomioida, ellei konserni ole muutoin sitoutunut osak-
kuusyritysten velvoitteiden täyttämiseen.
Yhteisjärjestely on järjestely, jossa kahdella tai useammalla osapuo-
lella on yhteinen määräysvalta. Olvin yhteisjärjestely on yhteisyritys,
joka yhdistellään konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmällä.
ULKOMAANRAHAN MÄÄRÄISTEN ERIEN MUUNTAMINEN
Ulkomaiset tytäryhtiöt
Olvi-konsernin konserniyhtiöiden tulosta ja taloudellista asemaa kos-
kevat luvut määritetään siinä valuutassa, joka on kunkin yksikön pää-
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATTEET
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
24
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
asiallisen toimintaympäristön valuutta (”toimintavaluutta”). Tämä kon-
sernitilinpäätös on esitetty euroina, joka on konsernin emoyrityksen
toiminta- ja esittämisvaluutta.
Konserniyhtiöiden, joiden toiminta- ja tilinpäätösvaluutta on muu
kuin euro, tuloslaskelmien tuotto- ja kuluerät on muunnettu konser-
nin raportointivaluutaksi käyttäen tilikauden keskikurssia ja tase-erät
on muutettu raportointivaluuttaan käyttäen tilinpäätöspäivän kurs-
sia. Tilikauden tuloksen muuntaminen eri kursseilla tuloslaskelmassa
ja taseessa aiheuttaa taseessa omaan pääomaan kirjattavan muun-
toeron, jonka muutos kirjataan muihin laajan tuloksen eriin. Ulkomais-
ten tytäryritysten hankintamenon eliminoinnista ja hankinnan jälkeen
kertyneistä oman pääoman eristä syntyvät muuntoerot kirjataan mui
-
hin laajan tuloksen eriin. Kun tytäryritys myydään kokonaan tai osit-
tain, kertyneet muuntoerot kirjataan tulosvaikutteisesti osana myyn-
tivoittoa tai -tappiota.
Ulkomaisten yksikköjen hankinnasta syntynyttä liikearvoa ja kyseis-
ten ulkomaisten yksikköjen varojen ja velkojen kirjanpitoarvoihin han-
kinnan yhteydessä tehtyjä käypien arvojen oikaisuja on käsitelty ky-
seisten ulkomaisten yksikköjen varoina ja velkoina. Ne muunnetaan
euroiksi raportointikauden päättymispäivän kursseja käyttäen
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu toimintavaluu-
tan määräisiksi käyttäen tapahtumapäivänä vallitsevaa kurssia. Ul-
komaanrahan määräiset taseen monetaariset varat ja velat on muu-
tettu toimintavaluutan määräisiksi raportointikauden päättymispäivän
kursseja käyttäen.
Ulkomaanrahan määräisistä liiketapahtumista ja monetaaristen erien
muuntamisesta syntyneet voitot ja tappiot on käsitelty tulosvaikut-
teisesti. Liiketoiminnan kurssivoitot ja -tappiot sisältyvät vastaaviin
eriin liikevoiton yläpuolella. Valuuttamääräisten lainojen kurssivoitot
ja -tappiot sisältyvät rahoitustuottoihin ja -kuluihin, lukuun ottamatta
kurssieroja niistä valuuttamääräisistä eristä, jotka ovat osa ulkomai-
seen yksikköön tehtyä nettosijoitusta. Nämä kurssierot kirjataan mui-
hin laajan tuloksen eriin ja kertyneet kurssierot sisältyvät omassa pää-
omassa esitettävään muuntoeroon.
LIIKEVOITTO
IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardi ei määrittele liikevoiton
käsitettä. Konserni on määrittänyt sen seuraavasti: liikevoitto on net-
tosumma, joka muodostuu, kun liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan
muut tuotot ja vähennetään hankinnan ja valmistuksen kulut, liiketoi-
minnan kiinteät kulut mukaan lukien poistot sekä muut liiketoimin-
nan kulut.
Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelman erät esitetään liike-
voiton alapuolella. Kurssierot sisältyvät liikevoittoon, mikäli ne synty
-
vät liiketoimintaan liittyvistä eristä. Muissa tapauksissa ne on kirjattu
rahoituseriin. Muiden tunnuslukujen laskentaperiaatteet on esitetty
Tunnuslukujen laskentaperusteet –kohdassa.
JOHDON HARKINTAA EDELLYTTÄVÄT
LAATIMISPERIAATTEET JA ARVIOIHIN LIITTYVÄT
KESKEISET EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää kon-
sernin johdolta tiettyjen arvioiden tekemistä ja harkintaan perustuvia
ratkaisuja. Lisäksi joudutaan käyttämään valintaa ja harkintaa koskien
tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden valintaa ja soveltamista. Tämä
koskee erityisesti niitä tapauksia, joissa voimassa olevassa IFRS-nor-
mistossa on vaihtoehtoisia kirjaamis-, arvostamis- tai esittämistapoja.
Arvioihin liittyvät epävarmuustekijät
Tilinpäätöksen laadinnan yhteydessä tehdyt arviot pohjautuvat joh-
don parhaaseen näkemykseen tilinpäätöshetkellä ja niiden loppu-
tulemat voivat poiketa tehdyistä arvioista ja oletuksista. Arvioiden
taustalla ovat aikaisemmat kokemukset sekä tulevaisuutta koskevat,
tilinpäätöshetkellä todennäköisimpinä pidetyt oletukset, jotka liittyt
muun muassa konsernin taloudellisen toimintaympäristön odotettuun
kehitykseen myynnin ja kustannustason kannalta. Arvioissa on huo-
mioitu Ukrainan sodan ja koronapandemian vaikutus liiketoimintaan.
Konsernissa seurataan säännöllisesti yhdessä tytäryhtiöiden johdon
kanssa arvioiden ja olettamusten toteutumista sekä näiden taustalla
olevien tekijöiden muutoksia käyttämällä useita, sekä sisäisiä että ul-
koisia tietolähteitä. Mahdolliset arvioiden ja oletusten muutokset mer-
kitään kirjanpitoon sillä tilikaudella, jonka aikana arvioita ja oletuksia
korjataan ja kaikilla tämän jälkeisillä kausilla.
Merkittävimmät osa-alueet, joihin johto on käyttänyt harkintaa ja
jotka edellyttät arvioiden ja oletusten käyttöä ovat arvonalentu-
mistestaus (lisätietoa liitetiedossa 11.), Valko-Venäjän luokittelu jat-
kuviin/lopetettuihin toimintoihin, vuokrasopimusten vuokra-aikojen
määrittely (lisätietoa liitetiedossa 12.), yrityshankintoihin liittyvät ar-
viot (lisätietoa liitetiedossa 20.) sekä laskennalliset verosaamiset ja
-velat (lisätietoa liitetiedossa 8.). Muut laadintaperiaatteet esitetään
kyseistä asiaa koskevien liitetietojen yhteydessä. Keskeisimmät sei-
kat arvioissa ovat ennustetut tulevaisuuden kassavirrat sekä vuokra-
sopimusten osalta toistaiseksi voimassa olevien vuokrasopimusten
käsittely.
UUSIEN TAI MUUTETTUJEN IFRS-STANDARDIEN JA
TULKINTOJEN SOVELTAMINEN
Konserni otti käyttöön vuonna 2022 seuraavat IASB:n julkaisemat
muutetut standardit, joita on sovellettava 1.1.2022 tai sen jälkeen al-
kavilla tilikausilla: IFRS 3 Liiketoimintojen yhdistäminen, IAS 16 Ai-
neelliset käyttöoikeushyödykkeet sekä IAS 37 Varaukset, ehdolliset
velat ja ehdolliset varat. Muutoksilla ei ole merkittävää vaikutusta
konsernitilinpäätökseen.
Konserni ottaa vuonna 2023 tai myöhemmin käyttöön seuraavat
IASB:n julkaisemat uudet ja muutetut standardit, joita on sovellet-
tava 1.1.2023 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla: IAS 1 Tilinpäätöksen
esittäminen, IAS 8 Tilinpäätöksen laadintaperiaatteet, kirjanpidollis-
ten arvioiden muutokset ja virheet sekä IFRS 17 Vakuutussopimuk-
set. Lisäksi 1.1.2024 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla on sovellettava
muutoksia standardiin IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen *) ja IFRS 16
Vuokrasopimukset *). Muutoksilla ei arvioida olevan merkittävää vai-
kutusta konsernitilinpäätökseen.
*) Kyseiset standardimuutokset eivät ole EU:n hyväksymiä 31.12.2022.
25
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1. LIIKETOIMINNAN TUOTOT JA SEGMENTTI-INFORMAATIO
Myynnin tuloutusperiaatteet
Liikevaihtona esitetään tuotteiden ja palveluiden myynnistä saadut
vastikkeet käypään arvoon arvostettuina välillisillä veroilla, alennuk-
silla ja valuuttamääräisen myynnin kurssieroilla oikaistuina.
Juomien ja juomatuotteiden myynti tuloutetaan sillä ajan hetkellä, kun
konserni on toimittanut tuotteet asiakkaalle asiakkaan kanssa sovit-
tuun paikkaan ja tuotteiden määräysvalta on siirtynyt asiakkaalle. Toi-
mituksen katsotaan tapahtuneen vasta, kun riski tuotteiden epäku-
ranttiudesta ja vahingoittumisesta on siirtynyt asiakkaalle eikä Olvilla
ole täyttämättömiä velvoitteita asiakasta kohtaan. Juomatoimituk-
siin ei sisälly palautusehtoja. Konserni vuokraa anniskeluasiakkailleen
juomien anniskelulaitteistoja ja vähittäiskauppa-asiakkailleen kylmä-
kaappeja. Vuokratuotot tuloutetaan tasaerinä vuokrakaudelle. Vuok-
rasopimusten laadintaperiaatteet on kuvattu liitetiedossa 12. Aineel-
liset hyödykkeet.
Transaktiohinta määräytyy asiakkaan kanssa tehdyn sopimuksen mu-
kaisesti, ja siitä vähennetään myyntihetkellä arvioidut sopimusehto-
jen mukaiset vuosialennukset sekä mahdolliset virheellisten tuottei-
den palautukset. Olvi-konserni soveltaa IFRS 15 -standardin mukaista
huojennusta eikä siten ilmoita tilauskantaa.
Kuvaus segmenteis
Konsernin toimintasegmentit on määritelty perustuen johtamismal-
liin sekä sisäiseen taloudelliseen raportointiin, jota ylimmäksi opera-
tiiviseksi päätöksentekijäksi nimetty konsernin ylin johto käyttää stra-
tegisessa päätöksenteossa. Konsernin ylin johto koostuu emoyhtiön
toimitusjohtajasta ja hallituksesta.
Olvi-konsernin raportoitavat segmentit muodostuvat konsernin maan-
tieteellisistä toiminta-alueista, joita ovat Suomi, Itämeren alue ja Val-
ko-Venäjä. Olvi-konserni muutti segmenttijakoaan 1.1.2022 alkaen
muodostamalla uuden raportoitavan segmentin, Itämeren alue, jo-
hon sisältyy Tanskan liiketoiminnot sekä aiemmin erillisinä segment-
teinä raportoidut Viro, Latvia, ja Liettua. Vertailutiedot vuodelta 2021
on muutettu vastaamaan uutta segmenttijakoa.
Raportoitavien maantieteellisten segmenttien tuotteita tai palveluita
tuotetaan tietyssä taloudellisessa ympäristössä, jonka riskit ja kan-
nattavuus poikkeavat muiden segmenttien taloudellisen ympäristön
riskeistä ja kannattavuudesta. Raportoitavien segmenttien liikevaihto
syntyy pääasiassa erilaisten juomien valmistuksesta ja tukkumyyn-
nistä. Liikevaihtoon sisältyy vähäisessä määrin myös anniskeluravin-
toloille annettua juomalaitepalvelua. Konsernin johto arvioi toiminta-
segmenttien tulosta liikevoiton (EBIT) perusteella. Korkotuottoja ja
-kuluja ei kohdisteta segmenteille, koska konsernin rahoitus hoide-
taan keskitetysti emoyhtiö Olvi Oyj:n toimesta. Segmenttien välinen
hinnoittelu on määritetty markkinaehtoisesti.
Segmentin varat ja velat ovat sellaisia liiketoiminnan eriä, joita seg-
mentti käyttää liiketoiminnassaan tai jotka ovat järkevällä perusteella
kohdistettavissa segmenteille. Kohdistamattomat erät sisältävät ra-
hoituserät sekä koko konsernille yhteiset erät. Investoinnit koostuvat
aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden lisäyksistä, joita käytetään
useammalla kuin yhdellä tilikaudella.
Seuraavissa taulukoissa on esitetty segmenttien myynti, liikevaihto,
tulos, varat sekä velat segmentin varojen sijainnin mukaisesti ryhmi-
teltynä tilikausina 2022 ja 2021. Lisäksi esitetään segmenttien liike-
vaihto asiakkaan maantieteellisen sijainnin perusteella ryhmiteltynä
2022 ja 2021.
26
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
2022
1000 EUR/L
Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä Eliminoinnit Konserni
Myyntivolyymi
262 510 450 211 295 576 -52 233 956 064
TUOTOT
Ulkoinen liikevaihto
205 297 240 393 138 013 0 583 703
Juomamyynti
203 498 240 393 138 013 0 581 904
Laitepalvelut
1 799 0 0 0 1 799
Sisäinen liikevaihto
1 414 29 405 771 -31 590 0
Liikevaihto yhteensä
206 711 269 798 138 784 -31 590 583 703
TULOS
Segmentin liikevoitto
18 443 15 330 25 137 -36 546 22 364
Rahoitustuotot
1 593
Rahoituskulut
-5 628
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta
45 45
Tuloverot
-4 359 -2 576 -5 094 1 181 -10 848
Tilikauden voitto
7 526
MUUT TIEDOT
Segmentin varat
273 602 228 995 66 905 -144 112 425 390
Sijoitukset osakkuus- ja yhteisyrityksiin
50 975 1 025
Kohdistamattomat varat
63 259
Konsernin varat yhteensä
489 674
Segmentin velat
130 809 51 264 14 212 -6 415 189 870
Kohdistamattomat velat
18 059
Konsernin velat yhteensä
207 929
Segmentin investoinnit
15 308 21 046 717 37 071
Poistot ja arvonalentumiset
10 794 11 433 6 086 36 219 64 532
Liikevoiton eliminointi sisältää 35,0 miljoonan euron Valko-Venäjän segmentin varoihin kohdistuvan arvonalennuksen. Kohdistamattomat varat sisältävät 17,5 miljoonaa euroa Valko-Venäjän segmentin rahavaroja.
27
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
2021
1000 EUR/L
Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä Eliminoinnit Konserni
Myyntivolyymi
258 075 347 303 283 291 -34 992 853 677
TUOTOT
Ulkoinen liikevaihto
191 573 173 192 97 461 0 462 226
Juomamyynti
190 333 173 192 97 461 0 460 986
Laitepalvelut
1 240 0 0 0 1 240
Sisäinen liikevaihto
1 091 12 781 914 -14 786 0
Liikevaihto yhteensä
192 664 185 973 98 375 -14 786 462 226
TULOS
Segmentin liikevoitto
25 182 20 962 14 471 -1 176 59 439
Rahoitustuotot
284
Rahoituskulut
-655
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta
44 44
Tuloverot
-5 307 -2 613 -2 614 -217 -10 751
Tilikauden voitto
48 361
MUUT TIEDOT
Segmentin varat
263 177 209 583 67 877 -111 128 429 509
Sijoitukset osakkuus- ja yhteisyrityksiin
50 968 1 018
Kohdistamattomat varat
59 715
Konsernin varat yhteensä
490 242
Segmentin velat
121 839 43 939 12 468 -3 764 174 482
Kohdistamattomat velat
18 136
Konsernin velat yhteensä
192 618
Segmentin investoinnit
12 069 14 752 5 195 32 016
Poistot ja arvonalentumiset
10 679 10 305 4 896 1 126 27 006
28
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
LIIKEVAIHTO ASIAKKAAN SIJAINNIN MUKAAN 2022
2022
1000 EUR
Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä Muut maat Eliminoinnit Konserni
Ulkoinen liikevaihto
201 479 214 170 135 001 33 053 0 583 703
Sisäinen liikevaihto
3 345 27 444 353 448 -31 590 0
Liikevaihto yhteensä
204 824 241 614 135 354 33 501 -31 590 583 703
LIIKEVAIHTO ASIAKKAAN SIJAINNIN MUKAAN 2021
2021
1000 EUR
Suomi Itämeren alue Valko-Venäjä Muut maat Eliminoinnit Konserni
Ulkoinen liikevaihto
188 850 149 502 78 330 45 544 0 462 226
Sisäinen liikevaihto
2 488 11 269 365 664 -14 786 0
Liikevaihto yhteensä
191 338 160 771 78 695 46 208 -14 786 462 226
29
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
2022 2021
Logistiikan, myynnin ja
markkinoinnin kulut
Myyntirahdit
38 906 29 457
Muut logistiikan kulut
29 912 23 661
Myynnin ja markkinoinnin kulut
52 179 46 476
Hallinnon kulut
42 415 34 990
Logistiikan, myynnin ja
markkinoinnin sekä hallinnon
kulut yhteensä
163 412 134 584
1000 EUR
2022 2021
Aineellisten käyttöomaisuus-
hyödykkeiden myyntivoitot
290 503
Vuokratuotot
86 132
Muut
1 068 1 341
Liiketoiminnan muut tuotot
yhteensä
1 444 1 976
1000 EUR
2022 2021
Aineellisten käyttöomaisuus-
hyödykkeiden myyntitappiot ja
romutukset
517 758
Arvonalentumiset
35 099 26
Muut liiketoiminnan kulut
-61 50
Liiketoiminnan muut kulut
yhteensä
35 555 834
1000 EUR
2022 2021
Palkat
63 231 51 673
Eläkekulut – maksupohjaiset
järjestelyt
4 397 3 619
Osakkeina toteutettavat ja
maksettavat etuudet
564 429
teisvaroina maksettavat etuudet
493 188
Muut henkilösivukulut
6 903 5 434
Yhteensä
75 588 61 343
Konsernin henkilökunta
keskimäärin tilikaudella:
Suomi
442 416
Itämeren alue
1 049 863
Valko-Venäjä
844 832
Yhteensä
2 335 2 111
2. LOGISTIIKAN, MYYNNIN JA MARKKINOINNIN SEKÄ
HALLINNON KULUT
3. LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT JA KULUT
Tiedot johdon työsuhde-etuuksista ja lainoista esitetään liitetiedossa
22. Lähipiiritapahtumat.
4. TYÖSUHDE-ETUUKSISTA AIHEUTUVAT KULUT, HENKILÖSTÖ
SEKÄ OSAKEPERUSTEISET MAKSUT
Laadintaperiaatteet
Eläkevelvoitteet
Konsernin eläkejärjestelyt ovat maksupohjaisia järjestelyitä. Maksu-
pohjaisissa järjestelyissä konserni suorittaa kiinteitä maksuja kolman-
nelle osapuolelle. Konsernilla ei ole oikeudellista eikä tosiasiallista vel-
voitetta lisämaksujen suorittamiseen, mikäli maksujen saajataho ei
pysty suoriutumaan kyseisten eläke-etuuksien maksamisesta. Mak-
supohjaisiin eläkejärjestelyihin tehdyt suoritukset kirjataan tuloslas-
kelmaan sillä kaudella, jota veloitus koskee.
Osakeperusteiset maksut
Konserni soveltaa IFRS 2 Osakeperusteiset maksut -standardia kaik-
kiin osakeperusteisesti maksettaviin liiketoimiin. Oman pääoman eh-
toisina instrumentteina sekä käteisvaroina maksettavat järjestelyt
arvostetaan käypään arvoon niiden myöntämishetkellä ja kirjataan
kuluksi tuloslaskelmaan tasaerinä oikeuden syntymisajanjakson ai-
kana. Järjestelyn tulosvaikutus esitetään tuloslaskelmassa työsuhde-
etuuksista aiheutuvissa kuluissa.
Osakepalkkioiden myöntämishetkellä määritetty kulu perustuu kon-
sernin johdon arvioon niiden osakkeiden määrästä, joihin oletetaan
syntyvän oikeus oikeuden syntymisajanjakson lopussa. Konserni päi-
vittää oletuksen lopullisesta osakkeiden määrästä jokaisena tilinpää-
töspäivänä. Arvioiden muutokset kirjataan tuloslaskelmaan.
Palkat ja palkkiot tilikausina 2022 ja 2021 on esitetty seuraavassa
taulukossa:
Liiketoiminnan muut tuotot koostuvat muun muassa markkinaraha-
tuotoista sekä tuotannon sivutuotteiden myynnistä.
Arvonalentumisesta lisätietoa liitetiedossa 11.
30
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Osakeperusteiset maksut
Olvi Oyj:n hallitus on päättänyt 1.2.2021 kokouksessaan kolmen uu-
den konsernin avainhenkilöiden osakepohjaisen kannustinjärjestelmän
ehdoista: suoriteperusteisesta osakepalkkiojärjestelmästä vuosille
2021—2025, lisäosakejärjestelmästä vuosille 2021—2022 ja sitoutta-
vasta osakepalkkiojärjestelmästä vuosille 2021—2025. Suoriteperustei-
sessa osakepalkkiojärjestelmässä 2021—2025 on neljä ansaintajaksoa,
tilikaudet 2021–2022, 2021–2023, 2022–2024 ja 2023–2025. Hallitus
päättää järjestelmän ansaintakriteerit ja kullekin ansaintakriteerille
asetettavat tavoitteet ansaintajakson alussa. Järjestelmän mahdolli-
set palkkiot maksetaan kunkin ansaintajakson päättymisen jälkeen.
Olvi Oyj:n hallitus tiedotti 27.5.2022 antamallaan pörssitiedotteella
suoriteperusteisen osakepalkkiojärjestelmän ansaintajakson 2022–
2024 ehdoista ja kohderyhmästä sekä uusien avainhenkilöiden lisä-
osakejärjestelmästä 2022–2023. Pitkän aikajänteen palkitsemisen
tavoitteena on tukea Olvin tavoitteiden saavuttamista, sitouttaa avain-
henkilöt yhtiöön ja tarjota yhtiön osakkeiden ansaintaan perustuvat
kannustinjärjestelmät.
Suoriteperusteisessa osakepalkkiojärjestelmässä 2022–2024 on yksi
ansaintajakso. Ansaintajaksolla 2022–2024 palkkiot perustuvat kon-
sernin kumulatiivisen euromääräiseen liikevoittoon ja konsernin kumu-
latiiviseen alkoholittomien tuotteiden myyntivolyymiin sekä konser-
nin koko arvoketjun CO
2
-päästöjen vähentämiseen verrattuna vuoden
2021 tasoon. Ansaintajaksolla maksettavat nettomääräiset palkkiot
ovat yhteensä enintään 10 670 Olvi Oyj:n A-osaketta. Ansaintajak-
solla 2022–2024 ohjelmaan kuuluu 16 henkilöä mukaan lukien Olvin
toimitusjohtaja ja muut Olvin johtoryhmän jäsenet.
Uusien avainhenkilöiden lisäosakejärjestelmässä on yksi sitouttamis-
jakso, tilikaudet 2022–2023. Järjestelmässä kohderyhmällä on mah-
dollista saada yksi Olvi Oyj:n A-osake kutakin henkilökohtaisesti si-
joitettua Olvi Oyj:n A-osaketta kohden. Järjestelmän mahdolliset
palkkiot maksetaan sitouttamisjakson päättymisen jälkeen. Sitout-
tamisjaksolta maksettavat nettomääräiset palkkiot ovat enintään
800 Olvi Oyj:n A-osaketta. Järjestelmän kohderyhmään kuuluu neljä
henkilöä.
Pitkän aikajänteen palkitsemisen tavoitteena on tukea yhtiön tavoit-
teiden saavuttamista, sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön ja tarjota yh-
tiön osakkeiden ansaintaan perustuvat kannustinjärjestelmät. Palk-
kiot maksetaan osittain Olvi Oyj:n A-osakkeina ja osittain rahana.
5. TUTKIMUS- JA KEHITTÄMISMENOT
Tuloslaskelmaan sisältyy kuluksi kirjattuja tutkimus- ja kehittämisme-
noja 5,4 miljoonaa euroa vuonna 2022 (4,9 miljoonaa euroa vuonna
2021), joka on 0,9 (1,1) prosenttia liikevaihdosta laskettuna.
Tutkimus- ja kehittämismenojen kirjausperiaatteet on esitetty liite-
tiedossa 10. Aineettomat hyödykkeet.
6. TILINTARKASTUSKULUT
1000 EUR
2022 2021
Yhtiökokouksen valitsema
tilintarkastusyhteisö
Tilintarkastuspalkkiot
262 187
Tilintarkastuksen oheispalvelut
0 1
Veropalvelut
0 5
Muut palvelut
43 17
Yhteensä
305 209
Muut yhteisöt
Tilintarkastuspalkkiot
9 32
Tilintarkastuksen oheispalvelut
3 1
Yhteensä
12 33
7. RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT
Laadintaperiaatteet
Korot
Korkotuotot kirjataan ajan kulumisen perusteella efektiivisen koron
menetelmää käyttäen. Arvoltaan alentuneista lainasaamisista kerty-
vät korkotuotot kirjataan alkuperäisen efektiivisen koron mukaisesti.
Osingot
Osinkotuotot kirjataan, kun osingon saamiseen on syntynyt oikeus.
Palkkioiden rahaosuuksilla pyritään kattamaan palkkioista osallistu-
jille aiheutuvia veroja ja veronluonteisia maksuja. Jos osallistujan työ-
tai johtajasopimus päättyy ennen palkkion maksamista, palkkiota ei
pääsääntöisesti makseta. Järjestelmässä kohderyhmällä on mahdol-
lista ansaita Olvi Oyj:n A-osakkeita suoriutumisen perusteella. Halli-
tus päättää järjestelmän ansaintakriteerit ja kullekin ansaintakriteerille
asetettavat tavoitteet ansaintajakson alussa. Järjestelmän mahdolli-
set palkkiot maksetaan kunkin ansaintajakson päättymisen jälkeen.
Hallitus on asettanut palkkiokaton yhden kalenterivuoden aikana
osallistujalle maksettavien bruttomääräisten palkkioiden kokonais-
määrälle. Palkkiokatto koskee kaikkia pitkän aikavälin kannustinjärjes-
telmien perusteella maksettavia bruttopalkkioita. Olvin johtoryhmän
jäsenen on omistettava vähintään puolet uusien kannustinjärjestel-
mien perusteella nettopalkkiona saamistaan osakkeista, kunnes hä-
nen osakeomistuksensa arvo yhtiössä yhteensä vastaa puolta hä-
nen edellisen vuoden vuosipalkastaan. Tämä Olvi Oyj:n A-osakkeiden
määrä on omistettava niin kauan kuin hänen jäsenyytensä johtoryh-
mässä jatkuu.
Tilikaudella kirjattiin kyseisiin järjestelmiin liittyviä kustannuksia yh-
teensä 1 057,8 tuhatta euroa. Osakelukumäärä ohjelmissa on yhteensä
34 717 kappaletta ja käyvän arvon painotettu keskiarvo on 41,04 eu-
roa osakkeelta. Käyvän arvon määrittelyssä on huomioitu tulevai-
suuden osingonjako. Olvi-konsernilla ei ole käytössä muita osake- tai
optiojärjestelyjä.
1000 EUR
2022 2021
Osinkotuotot pysyvien vastaavien
sijoituksista
5 3
Korkotuotot pankkitalletuksista
181 224
Kurssierot
606 11
Muut korko- ja rahoitustuotot
801 46
Yhteensä
1 593 284
31
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
8. TULOVEROT
Laadintaperiaatteet
Konsernin tuloslaskelman verokulu muodostuu kauden verotettavaan
tuloon perustuvasta verosta ja laskennallisen veron muutoksesta.
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan verotetta-
vasta tulosta kunkin maan voimassa olevan verokannan perusteella.
Veroa oikaistaan mahdollisilla edellisiin kausiin liittyvillä veroilla. Kon-
serni vähentää kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaami-
set ja -velat toisistaan siinä ja vain siinä tapauksessa, että konsernilla
on laillisesti toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata kirjatut erät toi-
sistaan ja konserni aikoo joko toteuttaa suorituksen nettoperustei-
sena tai realisoida omaisuuserän ja suorittaa velan samanaikaisesti.
Tuloverot tuloslaskelmassa
Tuloslaskelman verokulun ja Suomen verokannalla 20,0 % (20,0 %)
laskettujen verojen välinen täsmäytyslaskelma.
Vähennyskelvottomien erien verovaikutukseen sisältyy 35,0 miljoonan
euron arvonalennus, jonka hyödyntämiseen verotuksessa liittyy epä
-
varmuutta. Arvonalennuksesta on esitetty lisätietoa liitetiedossa 11.
1000 EUR
2022 2021
Tulos ennen veroja
18 374 59 113
Verot laskettuna kotimaan
verokannalla
3 675 11 823
Ulkomaisten tytäryritysten
poikkeavien verokantojen vaikutus
-1 259 -855
Verovapaat tuotot
-286 -194
Aikaisempien vuosien tappio, josta
kirjattu laskennallinen verosaaminen
0 -235
Vähennyskelvottomien erien
verovaikutus
8 614 767
Tuloslaskelmaan sisältymätön
verotettava tulo
21 0
Tuloslaskelman ulkopuoliset
vähennyskelpoiset kulut
-391 -854
Verot edelliseltä tilikaudelta
221 -31
Muut verot ja oikaisut
254 331
Verot tuloslaskelmassa
10 848 10 751
1000 EUR
2022 2021
Tilikauden verotettavaan tuloon
perustuva vero
12 149 10 226
Edellisten tilikausien verot
221 -31
Laskennalliset verot
-1 523 556
Yhteensä
10 848 10 751
LASKENNALLISET VEROSAAMISET JA -VELAT
Laadintaperiaatteet
Laskennalliset verot lasketaan väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon ja
verotuksellisen arvon välillä. Laskennallista verovelkaa ei kuitenkaan
kirjata liikearvon alkuperäisestä kirjaamisesta tai jos se johtuu omai-
suuserän tai velan alkuperäisestä kirjaamisesta, kun kyseessä ei ole lii-
ketoimintojen yhdistäminen eikä liiketapahtuma toteutumisaikanaan
vaikuta kirjanpidon tulokseen eikä verotettavaan tuloon.
Tytär-, osakkuus- ja yhteisyrityksiin tehdyistä sijoituksista kirjataan
laskennallinen vero paitsi silloin, kun konserni pystyy määräämään vä-
liaikaisen eron purkautumisajankohdan, eikä väliaikainen ero toden-
näköisesti purkaudu ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa.
Konsernissa merkittävimmät väliaikaiset erot syntyvät aineellis-
ten hyödykkeiden poistoista, oman pääoman ehtoisina instrument-
teina maksettavista järjestelyistä, suunnitellusta tuloksen jaosta sekä
osakepalkkiojärjestelmästä.
Laskennalliset verot on laskettu käyttämällä tilinpäätöspäivään men-
nessä säädettyjä tai käytännössä hyväksyttyjä verokantoja ja joita
odotetaan sovellettavan, kun kyseinen laskennallinen verosaaminen
realisoituu tai laskennallinen verovelka suoritetaan.
Laskennallisen verosaamisen määrää ja hyödyntämisen todennäköi-
syyttä arvioidaan jokaisen tilinpäätöksen yhteydessä. Vahvistetuista
tappioista kirjatut laskennalliset verosaamiset on kirjattu siihen mää-
rään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotet-
tavaa tuloa, jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää. Konser-
niyhtiöillä on käyttämättömiä verotuksellisia tappioita yhteensä 8 951
tuhatta euroa, joista 1 332 tuhatta euroa vanhentuu vuosina 2027
2032. Muilta osin tappiolla ei ole vanhentumisaikaa. Laskennallinen
vero on kirjattu verotuksellisista tappioista verovuoteen 2022 saakka
siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syn-
tyy verotettavaa tuloa.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat esitetään taseessa omina eri-
nään pitkäaikaisissa varoissa tai veloissa. Konserni vähentää lasken-
nalliset verosaamiset ja -velat toisistaan vain siinä tapauksessa, että
konsernilla on laillisesti toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata kau-
den verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja -velat keskenään
ja laskennalliset verosaamiset ja -velat liittyvät saman veronsaajan
perimiin tuloveroihin joko samalta verovelvolliselta tai eri verovelvol-
liselta, jotka aikovat joko kuitata kauden verotettavaan tuloon pe-
rustuvat verosaamiset ja -velat keskenään tai realisoida saamisen ja
suorittaa velat samanaikaisesti jokaisella sellaisella tulevalla kaudella,
jonka aikana odotetaan suoritettavan merkittävä määrä laskennalli
-
sia verovelkoja tai hyödynnettävän merkittävä määrä laskennallisia
verosaamisia.
1000 EUR
2022 2021
Korkokulut vuokrasopimuksista
172 108
Korkokulut jaksotettuun
hankintamenoon arvostettavista
rahoitusveloista
427 394
Kurssierot
4 956 63
Muut rahoituskulut
73 90
Yhteensä
5 628 655
Muita rahoitustuottoja koskevat tiedot on esitetty liitetiedossa 19. Os-
tovelat ja muut korottomat velat. Rahoituskuluja koskevat kirjaamis-
periaatteet on esitetty liitetiedossa 17. Rahoitusvelat. Kurssieroista on
tarkempia tietoja liitetietojen kohdassa Valuuttariski.
32
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
31.12.2021
Kirjattu
tulosvaikutteisesti
Kurssierot 31.12.2022
Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet
197 114 -5 306
Osakepalkitseminen
125 165 0 290
Vahvistetut tappiot
946 997 0 1 943
Muut erät
219 -188 0 31
Yhteensä
1 487 1 087 -5 2 569
1000 EUR
31.12.2021
Kirjattu
tulosvaikutteisesti
Kurssierot 31.12.2022
Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet
10 769 -756 -8 10 005
Tuloksen jako
3 105 -322 0 2 783
Muut erät
69 609 0 678
Yhteensä
13 943 -469 -8 13 466
AS A. Le Coqin ja A/S Cēsu Aluksen suunnitellusta tilikauden tuloksen jaosta on kirjattu 2 784 tuhannen euron suuruinen laskennallinen verovelka tilinpäätökseen 2022. AS A. Le Coqin ja A/S Cēsu Aluksen jakamat-
tomista voittovaroista 73 715 tuhatta euroa vuonna 2022 ei ole kirjattu laskennallista verovelkaa, sillä emoyrityksellä on määräysvalta siihen, milloin väliaikainen ero purkautuu ja väliaikainen ero ei todennäköisesti pur-
kaudu ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa. Mikäli jakamattomista voittovaroista kirjattaisiin laskennallista veroa, sen vaikutus olisi 13 022 tuhatta euroa.
Alla olevassa taulukossa on esitetty laskennallisten verosaamisten muutokset tilikauden 2022 aikana:
Alla olevassa taulukossa on esitetty laskennallisten verovelkojen muutokset tilikauden 2022 aikana:
33
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
31.12.2020
Kirjattu
tulosvaikutteisesti
Tytäryritysten hankinta Kurssierot 31.12.2021
Johdannaiset käypään arvoon
1 -1 0 0 0
Sisäiset katteet
221 -32 0 8 197
Osakepalkitseminen
407 -282 0 0 125
Vahvistetut tappiot
222 173 551 0 946
Muut erät
235 -16 0 0 219
Yhteensä
1 086 -158 551 8 1 487
1000 EUR
31.12.2020
Kirjattu
tulosvaikutteisesti
Tytäryritysten hankinta Kurssierot 31.12.2021
yttöomaisuushyödykkeet
8 418 -87 2 434 3 10 769
Tuloksen jako
2 605 500 0 0 3 105
Muut erät
84 -15 0 0 69
Yhteensä
11 107 398 2 434 3 13 943
Alla olevissa taulukoissa on esitetty laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutokset tilikauden 2021 aikana:
9. OSAKEKOHTAINEN TULOS
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyrityk-
sen osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto tilikauden aikana ul-
kona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. Paino-
tettua keskiarvoa laskettaessa osakkeiden lukumäärästä vähennetään
yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden lukumäärä. Olvi Oyj:n hal-
lussa oli 31.12.2022 yhteensä 29 404 omaa A-osaketta.
Yhtiön hallussa olevista omista osakkeista on tarkempi selvitys liite-
tietojen kohdassa 16. Omaa pääomaa koskevat liitetiedot.
Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta laskettaessa
osakkeiden lukumäärän painotetussa keskiarvossa otetaan huomioon
kaikkien kauden aikana ulkona olevien potentiaalisten optioiden osak-
keiksi muuntamisesta johtuva laimentava vaikutus. Laimennusvai-
kutuksella oikaistua osakkeiden painotettua keskiarvoa laskettaessa
osakkeiden lukumäärästä vähennetään yhtiön hallussa olevien omien
osakkeiden lukumäärä. Laimennusvaikutusta laskettaessa otetaan
huomioon myös optioiden vaihdossa saatavilla varoilla hankittavien
omien osakkeiden määrä.
Olvi-konsernilla ei ole ollut optioita vuosien 2021–2022 aikana eikä
muitakaan sellaisia järjestelmiä, joilla olisi ollut laimennusvaikutusta,
joten laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtai-
nen tulos on näiden vuosien aikana ollut yhtä suuri.
2022 2021
Emoyhtiön omistajille kuuluva
tilikauden voitto (1000 EUR)
7 977 47 862
Osakkeiden lukumäärän painotettu
keskiarvo tilikauden aikana (1000)
20 722 20 722
Omien osakkeiden vaikutus (1000)
-21 -15
Osakkeiden lukumäärän painotettu
keskiarvo osakekohtaisen tuloksen
laskemiseksi (1000)
20 701 20 707
Laimentamaton/laimennettu
osakekohtainen tulos (EUR/osake)
0,39 2,31
34
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
10. AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
Laadintaperiaatteet
Liikearvo
Liiketoimintojen yhdistämisissä syntyvä liikearvo kirjataan määrään,
jolla luovutettu vastike, määräysvallattomien omistajien osuus han-
kinnan kohteessa ja aiemmin omistettu osuus yhteen laskettuina ylit-
vät hankitun nettovarallisuuden käyvän arvon.
Liikearvoista ei kirjata säännönmukaisia poistoja, vaan ne testataan
vuosittain tai tarvittaessa useammin mahdollisen arvonalentumisen
varalta. Tätä tarkoitusta varten liikearvo on kohdistettu rahavirtaa
tuottaville yksiköille, jotka vastaavat johdon tapaa seurata liiketoi-
mintaa ja siihen liittyvää liikearvoa. Konsernissa rahavirtaa tuottavat
yksiköt vastaavat ylimmälle johdolle raportoitavia toimintasegment-
tejä. Liikearvo arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennet-
tynä arvonalentumisilla.
Tutkimus- ja kehittämismenot
Tutkimus- ja kehittämismenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi. Tili-
kauden 1.1.-31.12.2018 yritysostojen myötä Olvi-konsernissa on aktivoi-
tuja kehittämismenoja 31.12.2022 yhteensä 75 tuhatta euroa (31.12.2021
101 tuhatta euroa).
Muut aineettomat hyödykkeet
Aineeton hyödyke merkitään taseeseen vain, jos hyödykkeen han-
kintameno on määriteltävissä luotettavasti ja jos on todennäköistä,
että hyödykkeestä johtuva odotettavissa oleva taloudellinen hyöty
koituu yrityksen hyväksi. Ne aineettomat hyödykkeet, joilla on rajal-
linen taloudellinen vaikutusaika, merkitään taseeseen alkuperäiseen
hankintamenoonsa ja kirjataan tasapoistoina kuluksi tuloslaskelmaan
niiden tunnetun tai arvioidun taloudellisen vaikutusaikansa kuluessa.
Aineettomista hyödykkeistä, joilla on rajoittamaton taloudellinen vai-
kutusaika, ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vuosittain arvonalen-
tumisen varalta.
Aineettomien hyödykkeiden poistoajat ovat seuraavat:
Arvonalentumisesta lisätietoa liitetiedossa 11.
Aineettomat hyödykkeet koostuvat lähinnä asiakkuuksista, tavara-
merkeistä, ohjelmistoista ja maa-alueiden vuokraoikeuksista.
1000 EUR
Liikearvot
Aineettomat
hyödykkeet
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2022
31 274 43 426 74 700
Lisäykset
0 1 272 1 272
Vähennykset
0 -360 -360
Siirrot erien välillä
0 87 87
Kurssierot
-20 -6 -26
Hankintameno 31.12.2022
31 254 44 419 75 673
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.1.2022
5 308 30 730 36 038
Poistot
0 2 648 2 648
Vähennysten ja siirtojen
kertyneet poistot
0 6 6
Kurssierot
23 -16 7
Arvonalentumiset
3 719 78 3 798
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 31.12.2022
9 050 33 446 42 496
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
25 966 12 696 38 662
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
22 204 10 972 33 176
1000 EUR
Liikearvot
Aineettomat
hyödykkeet
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2021
30 661 38 297 68 958
Yritysostot
455 2 944 3 399
Lisäykset
0 2 298 2 298
Vähennykset
0 -123 -123
Siirrot erien välillä
0 -59 -59
Kurssierot
159 69 228
Hankintameno 31.12.2021
31 274 43 426 74 700
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.1.2021
5 488 28 371 33 860
Poistot
0 2 409 2 409
Vähennysten ja siirtojen
kertyneet poistot
0 -101 -101
Kurssierot
-180 51 -129
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 31.12.2021
5 308 30 730 36 038
Kirjanpitoarvo 1.1.2021
25 172 9 925 35 097
Kirjanpitoarvo 31.12.2021
25 966 12 696 38 662
Kehittämismenot
6 vuotta
Tavaramerkit
10 vuotta
Ohjelmistot
5 vuotta
Muut
5 vuotta
35
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
11. ARVONALENTUMISET JA LIIKEARVON
ARVONALENTUMISTESTAUS
Laadintaperiaatteet
Arvonalentumiset
Pitkäaikaisten aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden omaisuus-
erien tasearvoja arvioidaan mahdollisen arvonalentumisen selvittä-
miseksi tilinpäätöshetkellä ja aina, kun on viitteitä siitä, että jonkin
omaisuuserän arvo on alentunut. Arvonalentumistesteissä arvioidaan
kyseisestä omaisuuserästä kerrytettävissä oleva rahamäärä. Kerrytet-
vissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo vähennettynä
luovutuksesta aiheutuvilla menoilla tai sitä korkeampi käyttöarvo.
Arvonalentumistappio kirjataan tuloslaskelmaan, mikäli omaisuus-
erän kirjanpitoarvo on suurempi kuin siitä kerrytettävissä oleva raha
-
määrä. Mikäli arvonalentumistappio kohdistuu rahavirtaa tuottavaan
yksikköön, se kohdistetaan ensin vähentämään rahavirtaa tuottavalle
yksikölle kohdistettua liikearvoa. Tämän jälkeen vähennys on kohdis-
tettu aineellisille hyödykkeille, joiden arvostukseen johto arvioi liitty-
vän eniten epävarmuutta. Arvonalentumistappio perutaan, jos olo-
suhteissa on tapahtunut muutos ja hyödykkeen kerrytettävissä oleva
rahamäärä on muuttunut arvonalentumistappion kirjaamisajankoh-
dasta. Arvonalentumistappiota ei kuitenkaan peruta enempää, kuin
mikä hyödykkeen kirjanpitoarvo olisi ilman arvonalentumistappion
kirjaamista. Liikearvosta kirjattua arvonalentumistappiota ei peruta
missään tilanteessa.
Arvonalentumistestaus
Konsernissa testataan vuosittain mahdollisen arvonalentumisen va-
ralta liikearvo ja muut taloudelliselta vaikutusajaltaan rajoittamatto-
mat aineettomat omaisuuserät. Arvonalentumistestaus tehdään ra-
havirtaa tuottavan yksikön tasolla. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden
kerrytettävissä olevat rahamäärät on määritetty käyttöarvoon pe-
rustuvien laskelmien avulla. Näiden laskelmien laatiminen edellyttää
arvioiden käyttämistä. Käyttöarvon laskennassa käytetyt keskeiset
muuttujat ovat budjetoitu myyntivolyymi, budjetoitu liikevaihto ja
liikevoitto sekä käytetty WACC ja kasvuprosentti. Arvioidut myynti-
ja tuotantomäärät perustuvat olemassa olevaan käyttöomaisuuteen.
2022
Suomi
Itämeren
alue
Valko-
Venäjä
Liikearvo
11 075 11 128 0
Kasvuprosentti
2 % 2 % n/a
WACC
9,15 8,78-9,43 21,93
2021
Suomi
Itämeren
alue
Valko-
Venäjä
Liikearvo
11 075 11 129 3 763
Kasvuprosentti
2 % 2 % 2 %
WACC
8,82 8,89-9,42 19,23
Itämeren alue -segmenttiin on liikearvon lisäksi kohdistettu taloudel-
liselta vaikutusajaltaan rajoittamaton aineeton hyödyke, jonka kirjan-
pitoarvo on 1 017 tuhatta euroa.
Suomi ja Itämeren alue
Arvonalentumistestauksessa käytetyt tulevaisuuden rahavirta-arviot
perustuvat konsernin johdon hyväksymiin taloudellisiin suunnitelmiin.
ytetyt rahavirta-arviot perustuvat seuraavan 4 vuoden taloudel-
lisiin suunnitelmiin. Myöhemmin kuin 4 vuoden kuluttua toteutuvat
rahavirta-arviot ekstrapoloidaan käyttämällä arvioituja kasvuvauh-
teja, jotka eivät ylitä rahavirtaa tuottavien yksiköiden arvioituja pit-
kän aikavälin kasvuvauhteja. Arvioidessaan tulevia rahavirtoja johto
on myös verrannut aikaisempia taloudellisia suunnitelmia sekä toteu-
tunutta kehitystä.
Valko-Venäjä
Valko-Venäjän segmentin osalta on huomioitu liiketoimintaympäris-
tössä tapahtuneet muutokset vuoden 2022 aikana Ukrainan sodan
takia. Valko-Venäjää kohtaan on asetettu sanktioita ja Valko-Venäjän
valtio on asettanut vastasanktioita erityisesti EU-maita vastaan. Eri-
laisia liiketoimintaan ja omistajuuteen vaikuttavia lakeja on asetettu,
jotka esimerkiksi rajoittavat länsimaalaisten omistajien oikeuksia. Li-
säksi Valko-Venäjän valuuttakurssien kehityksen ennakoitavuus ja ra-
haliikenteen toimivuus ovat vaikeutuneet.
Edellä kuvatut toimintaympäristöön liittyvät epävarmuudet tulee
huomioida kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioinnissa IFRS-stan-
dardien mukaisesti. Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin arvonalen-
tumistestaus on tehty käypään arvoon vähennettynä luovutuksesta
johtuvilla menoilla huomioiden seuraavan kahden vuoden euromää-
räiset osingot emoyhtiölle arvioidun nettotuloksen ja rahoituksellinen
aseman perusteella ja jäännösarvona on käytetty ulkoisia markkina-
ehtoisia arvioita yhtiön arvosta. Kahden vuoden aikavälin osinkojen
perusteella laskettu taloudellinen hyöty emoyhtiölle liittyy toimin-
taympäristön ennustettavuuden epävarmuuteen. Diskonttokorkona
on käytetty 21,93 prosenttia. Omaisuuserään liittyvää erityisriskiä on
arvioitu ja otettu huomioon euromääräisissä rahavirta-arvioissa saa-
tavien osinkojen sekä jäännösarvon osalta.
Edellä mainittujen toimintaympäristöön liittyvien merkittävien epävar-
muuksien perusteella johto arvioi, että Valko-Venäjän liiketoimintaseg-
mentin varojen ja velkojen käypä arvo (hierarkiataso 3) on tilinpää-
töshetkellä 35,8 miljoonaa euroa ja siitä aiheutuva arvonalennuksen
määrä on 35,0 miljoonaa euroa. Käypään arvoon sisältyy merkittä-
vää epävarmuutta. Arvonalentuminen sisältyy tuloslaskelman mui-
hin tuottoihin ja kuluihin. Arvonalentumisesta 3,7 miljoonaa euroa on
kohdistettu liikearvoon, 19,2 miljoonaa euroa koneisiin ja kalustoon ja
12,1 miljoonaa euroa rakennuksiin ja rakennelmiin. Arvonalentuminen
kohdistuu kokonaisuudessaan Valko-Venäjän segmenttiin. Arvio on
tehty huolellisesti johdon harkintaa käyttäen ja parhaalla mahdolli-
sella tiedolla vaikeutuneet toimintaedellytykset huomioiden. Varojen
ja velkojen käypä arvo ei kuvaa yhtiön taloudellista arvoa normaa-
lissa, nykyistä vakaammassa liiketoimintaympäristössä eikä liiketoi-
minnallista suoriutumista paikallisessa valuutassa. Tehdyllä kirjauk-
sella ei ole vaikutusta yhtiön kassavirtaan.
Herkkyysanalyysi
Suomi ja Itämeren alue
Konsernissa tehdään kaikille arvonalennustesteille herkkyysanalyysi.
Herkkyysanalyysissä arvioidaan, paljonko yksi muuttuja saisi muut-
tua, että kerrytettävissä oleva rahamäärä pysyisi samana kuin omai-
suuserän tasearvo. Sensitiivisyysprosentit ovat hyvällä tasolla ja var-
muusmarginaalit ovat riittävät. Olvi Oyj:n hallitus seuraa aktiivisesti
tytäryhtiömaiden taloudellisen tilanteen kehitystä ja sen mahdollisia
vaikutuksia.
Valko-Venäjä
Herkkyysanalyysissä arvioidaan, paljonko yksi muuttuja saisi muut-
tua, että varojen ja velkojen käypä arvo muuttuisi olennaisesti. Muut-
tujat, joihin liittyy merkittävää epävarmuutta, ovat WACC, kahden
vuoden euromääräiset osingot sekä markkinaehtoinen jäännösarvo.
36
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
IFRS 16 VUOKRASOPIMUKSET
Konserni vuokralle ottajana
Vuokrasopimuksin hankittu omaisuuserä, pois lukien lyhytaikaiset
ja vähäarvoiset sopimukset, merkitään taseeseen vuokra-ajan alka-
misajankohtana vuokratun hyödykkeen käypään arvoon tai sitä alem-
paan vähimmäisvuokrien nykyarvoon. Vuokrasopimuksella hankitusta
hyödykkeestä tehdään poistot hyödykkeen taloudellisen vaikutusajan
tai sitä lyhyemmän vuokra-ajan kuluessa. Maksettavat leasingvuokrat
jaetaan rahoitusmenoon ja velan vähennykseen vuokra-aikana siten,
että tilikausittain jäljellä olevalle velalle muodostuu samansuuruinen
korkoprosentti. Konserni käyttää diskonttauskorkona pääsääntöisesti
vuokrasopimuksen sisäistä korkoa tai mikäli se ei ole määritettävissä,
lisäluoton korkoa. Vuokrasopimusvelat sisältyvät taseen korollisiin ra-
hoitusvelkoihin. Konsernin vuokrasopimukset koostuvat pääosin au-
toista, tuotannon vuokralaitteista sekä vuokratuista toimitiloista.
Vuokrakausi on ajanjakso, jona vuokrasopimus ei ole peruutettavissa.
Mahdolliset jatko- ja päättämisoptiot huomioidaan, mikäli on kohtuul-
lisen varmaa, että kyseiset optiot käytetään tai jätetään käyttämättä.
1000 EUR
2022 2021
Vuokrasopimusvelkojen poismaksut
-1 183 -2 876
Korkokulut vuokrasopimuksista
-111 -103
Lyhytaikaisiin ja vähäarvoisiin
vuokrasopimuksiin liittyvät kulut
-5 018 -3 766
Yhteensä
-6 312 -6 745
Herkkyysanalyysistä voidaan todeta, että mikä tahansa muutos ole-
tuksissa aiheuttaa muutoksen käypään arvoon. Olvi Oyj:n hallitus seu-
raa aktiivisesti Valko-Venäjän taloudellisen tilanteen kehitystä ja sen
mahdollisia vaikutuksia.
12. AINEELLISET HYÖDYKKEET
Laadintaperiaatteet
Aineellisten hyödykkeiden kirjaaminen
Aineelliset hyödykkeet on kirjattu taseeseen kertyneillä poistoilla ja
arvonalentumisilla vähennettyyn alkuperäiseen hankintamenoon.
Hankintamenoon sisällytetään menot, jotka välittömästi aiheutuvat
aineellisen hyödykkeen hankinnasta. Itse valmistetun omaisuuserän
hankintameno sisältää materiaalimenot, työsuhde-etuuksista aiheu-
tuvat välittömät menot sekä muut välittömät menot, jotka johtuvat
aineellisen hyödykkeen saattamisesta valmiiksi sille aiottuun käyttö-
tarkoitukseen. Ehdot täyttävän aineellisen hyödykkeen hankkimisesta,
rakentamisesta tai valmistamisesta välittömästi johtuvat vieraan pää-
oman menot aktivoidaan osaksi omaisuuserän hankintamenoa.
Myöhemmin syntyvät menot, jotka johtuvat hyödykkeeseen tehtä-
vistä lisäyksistä, sen osan korvaamisesta uudella tai hyödykkeen yl-
läpidosta, sisällytetään aineellisen hyödykkeen kirjanpitoarvoon vain,
mikäli on todennäköistä, että hyödykkeeseen liittyvä vastainen ta
-
loudellinen hyöty koituu konsernin hyväksi ja hyödykkeen hankinta-
meno on luotettavasti määritettävissä. Huoltomenot eli korjaus- ja
kunnossapitomenot kirjataan tulosvaikutteisesti, kun ne toteutuvat.
Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutus-
ajan kuluessa. Maa-alueista ei tehdä poistoja. Arvioidut taloudelliset
vaikutusajat ovat seuraavat:
Rakennukset ja rakennelmat
10–40 vuotta
Tehdaskoneet ja laitteet
15–20 vuotta
Kierrätettävät päällysteet
5–20 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet
5 vuotta
Hyödykkeiden jäännösarvo ja taloudellinen vaikutusaika tarkistetaan
jokaisessa tilinpäätöksessä ja tarvittaessa oikaistaan kuvastamaan ta-
loudellisen hyödyn odotuksissa tapahtuneita muutoksia.
Aineellisen hyödykkeen poistot lopetetaan silloin, kun aineellinen hyö-
dyke luokitellaan myytävänä olevaksi IFRS 5 Myytävänä olevat pitkä-
aikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot -standardin mukaisesti.
Aineellisten hyödykkeiden käytöstä poistamisesta ja luovutuksista
syntyvät myyntivoitot ja -tappiot sisältyvät joko liiketoiminnan mui-
hin tuottoihin tai kuluihin. Myyntivoitto tai -tappio määritetään myyn-
tihinnan ja jäljellä olevan hankintamenon erotuksena.
Julkiset avustukset
Julkiset avustukset, esimerkiksi valtiolta saadut aineellisten hyödyk-
keiden hankintoihin liittyvät avustukset, kirjataan aineellisten hyödyk-
keiden kirjanpitoarvojen vähennykseksi silloin, kun on kohtuullisen
varmaa, että ne tullaan saamaan ja että konserni täyttää avustuksen
saamisen ehdot. Avustukset tuloutuvat pienempien poistojen muo-
dossa hyödykkeen taloudellisen vaikutusajan kuluessa.
Sellaiset avustukset, jotka on saatu syntyneiden menojen korvauk
-
siksi, tuloutetaan tuloslaskelmaan samalla, kun avustuksen kohtee-
seen liittyvät menot merkitään kuluksi. Tällaiset avustukset esitetään
liiketoiminnan muissa tuotoissa.
Toistaiseksi voimassa olevat vuokrasopimukset, joiden irtisanomisaika
on enintään 12 kuukautta, luokitellaan lyhytaikaisiksi vuokrasopimuk-
siksi. Lyhytaikaisten vuokrasopimusten vuokrakulut kirjataan tulos-
vaikutteisesti kuluksi tasaerinä.
Alla olevassa taulukossa on kuvattu IFRS 16 Vuokrasopimukset -stan-
dardin vaikutus Olvi-konsernin rahavirtalaskelmaan 1.1.-31.12.2022 ja
1.1.-31.12.2021.
Konserni vuokralle antajana
Konsernin vuokralle antamat hyödykkeet, joiden omistamiselle omi-
naiset riskit ja hyödyt ovat siirtyneet olennaisilta osilta vuokralle ot-
tajalle, käsitellään rahoitusleasingsopimuksina ja kirjataan taseeseen
saamisena. Saaminen kirjataan nykyarvoon. Rahoitusleasingsopimuk-
sen rahoitustuotto tuloutetaan vuokra-aikana siten, että jäljellä oleva
nettosijoitus tuottaa tilikausittain saman tuottoprosentin vuokra-ajan
kuluessa. Muilla kuin rahoitusleasingsopimuksilla vuokralle annetut
hyödykkeet sisältyvät taseessa aineellisiin hyödykkeisiin. Niistä teh-
dään poistot taloudellisena vaikutusaikana, kuten vastaavista omassa
ytössä olevista aineellisista hyödykkeistä. Vuokratuotot kirjataan
tuloslaskelmaan tasaerinä vuokra-ajan kuluessa.
Konsernilla ei tällä hetkellä ole rahoitusleasingsopimuksia vuokralle
antajana vaan kaikki juomien jakelu- ja kylmälaitevuokrasopimuk-
set ovat operatiivisia vuokrasopimuksia. Vuokralle annettuihin hyö-
dykkeisiin liittyvää riskiä hallinnoidaan omaisuusvakuutuksin. Vuok-
rasopimukset ovat toistaiseksi voimassa olevia ja siten purettavissa.
Vuokrattavien hyödykkeiden kirjanpitoarvo on 3,6 miljoonaa euroa
(3,5 miljoonaa euroa vuonna 2021). Saatujen vuokratuottojen määrä
ei ole merkittävä koko konsernin liiketoiminnalle.
Vuokrasopimuksista lähtevä rahavirta
37
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
Maa- ja vesialueet Rakennukset
Rakennukset,
yttöoikeus-
omaisuus
Koneet ja kalusto
Koneet ja kalusto,
yttöoikeus-
omaisuus
Muut aineelliset
hyödykkeet
Muut aineelliset
hyödykkeet,
yttöoikeus-
omaisuus
Ennakkomaksut
ja keskeneräiset
hankinnat
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2022
2 297 141 933 1 136 333 392 9 797 34 187 72 12 616 535 429
Lisäykset
0 470 462 6 264 1 188 4 489 0 24 513 37 386
Vähennykset
0 0 -176 -2 052 17 -710 0 0 -2 919
Siirto erien välillä
0 8 597 0 23 576 -2 894 2 527 0 -19 898 11 909
Kurssierot
0 -16 -75 -376 -1 -36 0 -331 -835
Hankintameno 31.12.2022
2 297 150 984 1 348 360 804 8 106 40 458 72 16 899 580 969
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
1.1.2022
0 67 118 461 215 983 5 179 17 261 72 0 306 073
Poistot ja arvonalentumiset
0 16 319 512 37 748 1 136 2 491 0 0 58 206
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
0 -700 -176 10 409 -692 398 0 0 9 240
Kurssierot
0 -84 -61 -531 0 -39 0 0 -715
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
31.12.2022
0 82 653 736 263 609 5 622 20 111 72 0 372 804
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
2 297 74 815 674 117 409 4 618 16 927 0 12 616 229 356
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
2 297 68 331 611 97 195 2 485 20 347 0 16 899 208 165
Muut aineelliset hyödykkeet ovat pääasiassa päällysteitä, autoja, laitepalvelun laitteita ja toimistokalusteita.
Aineellisten hyödykkeiden muutokset tilikausina 2022 ja 2021:
38
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
Maa- ja vesialueet Rakennukset
Rakennukset,
yttöoikeus-
omaisuus
Koneet ja
kalusto
Koneet ja kalusto,
yttöoikeus-
omaisuus
Muut aineelliset
hyödykkeet
Muut aineelliset
hyödykkeet,
yttöoikeus-
omaisuus
Ennakkomaksut
ja keskeneräiset
hankinnat
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2021
1 884 130 313 1 125 309 829 7 317 32 938 72 4 851 488 329
Yritysostot
9 8 334 0 6 901 2 674 55 0 75 18 048
Lisäykset
404 1 738 0 4 674 534 3 309 0 19 601 30 260
Vähennykset
0 -689 0 -3 614 -390 -2 161 0 -60 -6 915
Siirto erien välillä
0 779 0 11 359 -337 -251 0 -12 007 -458
Kurssierot
0 1 457 11 4 244 0 297 0 156 6 165
Hankintameno 31.12.2021
2 297 141 933 1 136 333 392 9 796 34 187 72 12 616 535 429
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
1.1.2021
0 63 292 303 200 048 4 684 15 775 72 0 284 174
Poistot ja arvonalentumiset
0 3 869 151 16 985 1 218 2 363 0 0 24 586
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
0 -423 0 -3 127 -723 -1 099 0 0 -5 372
Kurssierot
0 379 7 2 078 0 222 0 0 2 686
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
31.12.2021
0 67 118 461 215 983 5 179 17 261 72 0 306 073
Kirjanpitoarvo 1.1.2021
1 884 67 021 822 109 781 2 632 17 163 0 4 851 204 155
Kirjanpitoarvo 31.12.2021
2 297 74 815 674 117 409 4 618 16 927 0 12 616 229 356
39
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
13. RAHOITUSVARAT
Laadintaperiaatteet
Rahoitusvarojen luokittelu
Konsernin rahoitusvarat luokitellaan seuraaviin ryhmiin: jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviin rahoi-
tusvaroihin (lainasaamiset ja muut pitkäaikaiset saamiset), käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin
rahoitusvaroihin (johdannaiset) sekä käypään arvoon laajan tuloksen kautta kirjattaviin rahoitusvaroihin
(muut sijoitukset). Luokittelu tapahtuu rahoitusvarojen hankinnan tarkoituksen perusteella ja ne luokitel-
laan alkuperäisen hankinnan yhteydessä. Oman pääoman ehtoisten sijoitusten kohdalla on tehty peruut-
tamaton valinta hankintahetkellä kirjata ne käypään arvoon laajan tuloksen kautta. Transaktiomenot on
sisällytetty rahoitusvarojen alkuperäiseen kirjanpitoarvoon. Ne sisältyvät taseessa luonteensa mukaisesti
lyhyt- tai pitkäaikaisiin varoihin: viimeksi mainittuihin, mikäli ne erääntyvät yli 12 kuukauden kuluttua.
Rahoitusvarat kirjataan pois taseesta, kun oikeudet sijoituksen rahavirtoihin ovat lakanneet tai siirretty toi-
selle osapuolelle ja konserni on siirtänyt omistukseen liittyvät riskit ja edut olennaisilta osin.
1000 EUR
Jaksotettuun
hankintamenoon
ypään arvoon
tuloksen kautta
ypään
arvoon laajan
tuloksen kautta
Taso
31.12.2022
Muut sijoitukset
1 046 3
Lainasaamiset ja muut
pitkäaikaiset saamiset
1 377
Myyntisaamiset ja muut
lyhytaikaiset saamiset
109 712
1000 EUR
Jaksotettuun
hankintamenoon
ypään arvoon
tuloksen kautta
ypään
arvoon laajan
tuloksen kautta
Taso
31.12.2021
Muut sijoitukset
888 3
Lainasaamiset ja muut
pitkäaikaiset saamiset
1 731
Myyntisaamiset ja muut
lyhytaikaiset saamiset
99 246
Rahoitusvarojen arvonalentuminen
Konserni arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä, onko olemassa objektiivista näyttöä yksittäisen rahoitusvaroi-
hin kuuluvan erän tai rahoitusvarojen ryhmän arvonalentumisesta. Mikäli näyttöä mahdollisesta arvonalen-
tumisesta on, tappion suuruus määritetään omaisuuserän kirjanpitoarvon ja kyseisen erän käyvän arvon
tai odotettavissa olevien vastaisten, alkuperäisellä efektiivisellä korolla diskontattujen rahavirtojen nykyar-
von erotuksena. Arvonalentuminen kirjataan tulosvaikutteisesti rahoituseriin tai liiketoiminnan muihin ku-
luihin (myyntisaamisten arvonalentuminen).
40
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
2022 2021
Kirjanpitoarvo 1.1.
904 866
Yritysostot
0 8
Lisäykset
162 29
Vähennykset
-5 0
Kirjanpitoarvo 31.12.
1 061 903
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
-15 -15
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
0 0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.
-15 -15
Kirjanpitoarvo 1.1.
889 852
Kirjanpitoarvo 31.12.
1 046 888
13.1. MUUT SIJOITUKSET
Konsernin muut sijoitukset sisältävät pääasiassa konserniyhtiön toimintaa palvelevia noteeraamattomia
yritysosakkeita sekä asunto-osakeyhtiön osakkeita. Hierarkiatason 3 arvostus on määritetty perustuen
ulkopuolisen asiantuntijan arvonmääritykseen. Osakkeet on arvostettu käypään arvoon laajan tuloksen
kautta, sillä kyseiset omistukset eivät ole osa Olvin varsinaista ydinliiketoimintaa. Arvonmäärityksen vir-
hemarginaali on +/- 2 prosenttia perustuen ulkopuolisen asiantuntijan arvioon.
13.2. LAINASAAMISET JA MUUT PITKÄAIKAISET SAAMISET
Lainasaamiset ja muut pitkäaikaiset saamiset -ryhmään on luokiteltu konsernin laina- ja muut pitkäaikaiset
saamiset. Muut pitkäaikaiset saamiset koostuvat pääosin vakuustalletuksista sekä asiakkaille annetuista
ennakoista. Muiden pitkäaikaisten saamisten kirjanpitoarvo vastaa olennaisilta osin niiden käypää arvoa.
13.3. MYYNTISAAMISET JA MUUT KOROTTOMAT SAAMISET
1000 EUR
2022 2021
Lainasaamiset
417 454
Muut pitkäaikaiset saamiset
960 1 277
Yhteensä
1 377 1 731
1000 EUR
2022 2021
Myyntisaamiset
95 743 85 497
Siirtosaamiset
13 667 13 190
Muut saamiset
302 560
Yhteensä
109 712 99 246
Konserni soveltaa myyntisaamisten luottoriskin kirjaamiseen yksinkertaistettua varausmatriisia. Luotto-
tappiovaraus kirjataan koko omaisuuserän voimassaoloajalta odotettavissa olevien luottotappioiden mää-
räisenä, kun rahoitusvara merkitään ensimmäisen kerran taseeseen. Saamisten ryhmittely ja varauksen
arviointi tehdään maittain. Johto arvioi tilinpäätöshetkellä eteenpäin katsovasti eri parametrejä hyödyn-
täen tietoa kuluttajakäyttäytymisestä ja eri maiden taloudellisesta tilanteesta. Saamisiin ei liity merkittä-
viä luottoriskikeskittymiä.
Tilinpäätöshetkellä taseen myyntisaamisiin sisältyi 1 401 tuhannen euron suuruinen luottotappiovaraus
(1 564 tuhatta euroa vuonna 2021). Konserni on kirjannut tilikauden aikana luottotappioita tuloslaskelmaan
myyntisaamisista 740 tuhatta euroa (259 tuhatta euroa vuonna 2021).
Konserni arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä, onko olemassa objektiivista näyttöä yksittäisen rahoitusva-
roihin kuuluvan erän tai rahoitusvarojen ryhmän arvonalentumisesta. Myyntisaamisten arvonalentumiseen
viittaavina seikkoina pidetään velallisen merkittäviä maksuvaikeuksia, sitä uhkaavaa konkurssia tai maksun
viivästystä yli 60 päivää, kuitenkin huomioiden eri maiden yleinen maksukäyttäytyminen.
Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät liittyvät vuokrien, markkinoinnin ja myynnin, vakuutusten ja hal-
linnon kulujen jaksottamiseen.
41
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Alla olevassa taulukossa on esitetty ulkoisten myyntisaamisten sekä
luottotappiovarauksen ikäjakaumat vuosina 2022 ja 2021:
1000 EUR
2022
Myynti-
saamiset
brutto
Varaus
Myynti-
saamiset
netto
Erääntymättömät
89 682 123 89 558
Erääntyneet
Alle 30 päivää
4 606 38 4 569
31-60 päivää
716 50 666
61-90 päivää
272 20 251
91-120 päivää
336 29 307
Yli 120 päivää
1 533 1 140 392
Yhteensä
97 145 1 401 95 743
1000 EUR
2021
Myynti-
saamiset
brutto
Varaus
Myynti-
saamiset
netto
Erääntymättömät
80 251 27 80 225
Erääntyneet
Alle 30 päivää
5 243 239 5 005
31-60 päivää
345 58 287
61-90 päivää
56 13 43
91-120 päivää
37 13 25
Yli 120 päivää
1 128 1 215 -87
Yhteensä
87 061 1 564 85 497
1000 EUR/VAL
2022 2021
VAL EUR VAL EUR
EUR
77 617 77 617 72 799 72 799
BYN
48 708 16 706 34 041 11 809
RUB
0 0 26 936 316
SEK
6 1 6 1
DKK
20 975 2 821 15 886 2 136
Alla olevassa taulukossa on esitetty myyntisaamisten jakautuminen
valuutoittain:
1000 EUR
2022 2021
Aineet ja tarvikkeet
33 303 29 214
Keskeneräiset tuotteet
6 022 3 921
Valmiit tuotteet / tavarat
30 923 24 877
Muu vaihto-omaisuus
643 598
Yhteensä
70 891 58 609
1000 EUR
2022 2021
teinen raha ja pankkitilit
61 207 58 741
Yhteensä
61 207 58 741
14. VAIHTO-OMAISUUS
Laadintaperiaatteet
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan to-
dennäköiseen nettorealisointiarvoon. Hankintameno määritetään
raaka- ja tarveaineiden osalta painotetun keskihinnan menetelmällä.
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden toteutuneisiin kustannuk-
siin ja valmistusmäärään perustuva hankintameno muodostuu raa-
ka-aineista, välittömistä työsuorituksista johtuvista menoista, muista
välittömistä menoista sekä osuudesta valmistuksen muuttuvista ja
kiinteistä menoista. Nettorealisointiarvo on tavanomaisessa liiketoi-
minnassa saatava arvioitu myyntihinta, josta on vähennetty arvioi-
dut tuotteen valmiiksi saattamiseen tarvittavat menot ja myynnistä
johtuvat menot.
16. OMAA PÄÄOMAA KOSKEVAT LIITETIEDOT
Laadintaperiaatteet
Konserni luokittelee liikkeeseen laskemansa instrumentit niiden luon-
teen perusteella joko omaksi pääomaksi tai vieraaksi pääomaksi (ra-
hoitusvelaksi). Oman pääoman ehtoinen instrumentti on mikä tahansa
sopimus, joka osoittaa oikeutta osuuteen yhteisön varoista sen kaik-
kien velkojen vähentämisen jälkeen.
Ulkona olevat K- ja A-sarjan osakkeet esitetään osakepääomana. Uu-
sien osakkeiden tai optioiden liikkeeseenlaskusta välittömästi johtu-
vat transaktiomenot esitetään verovaikutuksilla oikaistuina omassa
pääomassa saatujen maksujen vähennyksenä.
Jos konserni ostaa yhtiön omia osakkeita, maksettu vastike ja han-
kinnasta välittömästi aiheutuneet menot vähennetään yhtiön omista-
jille kuuluvasta omasta pääomasta, kunnes osakkeet mitätöidään tai
lasketaan uudelleen liikkeeseen. Omien osakkeiden hankinnan arvo-
päivänä käytetään todellista kaupantekopäivää.
Jos osakkeet lasketaan uudelleen liikkeeseen, niistä saatavat vastik-
keet sisällytetään yhtiön omistajille kuuluvaan omaan pääomaan niistä
välittömästi johtuvilla transaktiomenoilla vähennettyinä.
Epäkuranttiusvähennyksiä vaihto-omaisuudesta vuonna 2022 on
tehty 3 125 tuhatta euroa (1 704 tuhatta euroa vuonna 2021).
15. RAHAVARAT
Laadintaperiaatteet
Rahavarat koostuvat käteisestä rahasta, vaadittaessa nostettavissa
olevista pankkitalletuksista ja muista lyhytaikaisista, erittäin likvideistä
sijoituksista. Rahavaroihin luokitelluilla erillä on enintään kolmen kuu
-
kauden maturiteetti hankinta-ajankohdasta lukien. Luotollisten tilien
mahdollisesti käytössä oleva osuus esitetään muissa lyhytaikaisissa
veloissa.
Rahavaroista 17,5 miljoonaa euroa kohdistuu Valko-Venäjän segment-
tiin. Valko-Venäjän rahavarojen käyttöön maan ulkopuolella liittyy
epävarmuutta.
42
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1000 EUR
K-osakkeet
(kpl)
A-osakkeet
(kpl)
Osakepääoma
EUR
Muut rahastot
EUR
yvän arvon
rahasto
EUR
Omat osakkeet
EUR
Yhteensä
EUR
31.12.2021
3 732 256 16 980 572 20 759 1 092 295 -437 21 709
Omien osakkeiden
hankinta
-20 000 -642 -642
31.12.2022
3 732 256 16 960 572 20 759 1 092 295 -1 079 21 067
Osakkeiden enimmäismäärä on 6,0 miljoonaa K- ja 24,0 miljoonaa
A-osaketta (6,0 miljoonaa K- ja 24,0 miljoonaa A-osaketta 2021).
K-osakkeiden vähimmäismäärä on 1,5 miljoonaa kappaletta. Jokainen
A-osake tuottaa yhden äänen ja K-osake 20 ääntä. A- ja K-osakkeet
tuottavat saman oikeuden osinkoon. Konsernin enimmäisosakepää-
oma on 60,0 miljoonaa euroa (60,0 miljoonaa euroa vuonna 2021)
ja vähimmäispääoma 15,0 (15,0) miljoonaa euroa. Kaikki liikkeeseen
lasketut osakkeet on maksettu täysimääräisesti.
Muut rahastot sisältät ylikurssirahaston, vararahaston ja muut
rahastot.
Oman pääoman rahastojen kuvaukset
Ylikurssirahasto
Ylikurssirahasto on muodostunut osakeantien yhteydessä osakkei-
den nimellisarvon ylittävästä merkintähinnasta. Osakkeella ei ole enää
nimellisarvoa.
Vararahasto
Vararahasto on muodostunut yhtiöjärjestykseen aiemmin sisältyneen
velvoitteen vuoksi tehdyistä rahastosiirroista.
yvän arvon rahasto
yvän arvon rahasto sisältää muiden sijoitusten käyvän arvon
muutokset.
Muuntoerot
Muuntoerot-rahasto sisältää ulkomaisten tytäryritysten tilinpäätös-
ten muuntamisesta syntyneet muuntoerot.
Omat osakkeet
Olvi Oyj:n yhtiökokous päätti 30.3.2022, peruuttaen samalla käyttä-
mättä olevat omien osakkeiden hankkimisvaltuudet, valtuuttaa Olvi
Oyj:n hallituksen yhden vuoden kuluessa yhtiökokouksesta lukien
päättämään yhtiön omien A-osakkeiden hankkimisesta voitonjako-
kelpoisilla varoilla enintään 500 000 A-osaketta.
Yhtiökokous myös päätti, peruuttaen samalla käyttämättä olevat
omien osakkeiden luovutusvaltuudet, valtuuttaa Olvi Oyj:n hallituk-
sen päättämään enintään 1 000 000 uuden A-osakkeen antamisesta
sekä enintään 500 000 yhtiön hallussa olevan oman A-osakkeen
luovuttamisesta.
Olvi Oyj:llä oli tammikuun 2022 alussa hallussa 9 404 kappaletta
omia osakkeita. Olvi Oyj:n hallitus päätti 23.5.2022 kokouksessaan
ynnistää omien osakkeiden hankinnan 30.3.2022 pidetyn varsinai-
sen yhtiökokouksen myöntämän valtuutuksen perusteella ja hankkia
enintään 20 000 A-osaketta. Osakkeiden hankinta alkoi 30.5.2022
ja päättyi 14.6.2022. Osakkeet hankitaan käytettäväksi mahdollisten
yrityskauppojen tai muiden järjestelyjen rahoittamiseen tai toteutta-
miseen, yhtiön kannustinjärjestelmien toteuttamiseen tai muihin hal-
lituksen päättämiin tarkoituksiin.
Olvi Oyj:llä on tilikauden lopussa hallussa yhteensä 29 404 kappa
-
letta omia A-osakkeita. Omien osakkeiden hankintahinta on yhteensä
1 079,4 tuhatta euroa. Yhtiön hallussa olevilla omilla osakkeilla yh-
tiö ei voi äänestää. Olvi Oyj:n hallussa olevien omien A-osakkeiden
osuus kaikista osakkeista on 0,14 prosenttia ja osuus kaikkien osak-
keiden yhteenlasketusta äänimäärästä 0,03 prosenttia. Hallussa ole-
vien osakkeiden osuus A-osakkeista ja A-osakkeiden äänimäärästä
on 0,17 prosenttia.
Osingonjako
Hallituksen yhtiökokoukselle ehdottamasta osingosta ei ole tehty kir-
jausta tähän tilinpäätökseen, vaan osingot otetaan huomioon vasta
yhtiökokouksen päätöksen perusteella.
Tilinpäätöspäivän jälkeen hallitus on ehdottanut jaettavaksi vuo-
delta 2022 osinkoa sekä K- että A-sarjan osakkeelle 1,20 euroa/osake,
yhteensä 24,8 miljoonaa euroa. Osinkoa vuodelta 2021 maksettiin
1,20 euroa/osake, yhteensä 24,9 miljoonaa euroa. Osinko maksettiin
20.4.2022 ja 2.9.2022.
Osakkeiden lukumäärä
Alla olevassa taulukossa on esitetty muutokset ulkona olevien osakkeiden lukumäärissä ja vastaavat muutokset omassa pääomassa:
43
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
17. RAHOITUSVELAT
Laadintaperiaatteet
Rahoitusvelat kirjataan alun perin kirjanpitoon käypään arvoon tran-
saktiomenot sisällyttäen. Tämän jälkeen ne kirjataan jaksotettuun han-
kintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää. Rahoitusvelka
kirjataan pois taseesta silloin, kun velka tai velan osa on lakannut ole-
masta olemassa, toisin sanoen, kun sopimuksessa yksilöity velvoite
on täytetty tai kumottu tai sen voimassaolo on lakannut. Rahoitus-
velat esitetään jaettuna pitkä- ja lyhytaikaisiin velkoihin niiden reali-
sointiajan perusteella. Rahoitusvelat luokitellaan lyhytaikaisiksi, ellei
konsernilla ole ehdotonta oikeutta siirtää velan maksua vähintään 12
kuukauden päähän raportointikauden päättymispäivästä.
Konsernin rahoitusvelat 31.12.2022 koostuvat pääosin vuokrasopi-
musveloista ja vähäisestä määrästä muita rahoitusvelkoja. Rahoitus-
velkojen käyvät arvot vastaavat niiden kirjanpitoarvoa.
Johdannaissopimukset ja suojauslaskenta
Olvi-konsernin johdannaissopimukset on luokiteltu kaupankäyntitarkoituksessa pidettäviksi, koska konserni ei sovella IFRS-säännöstön mu-
kaista suojauslaskentaa. Kaupankäyntitarkoituksessa pidettävät johdannaiset ovat korko- ja raaka-ainesopimuksia, jotka arvostetaan käypään
arvoon tulosvaikutteisesti. Sopimusten käypä arvo kirjataan muihin lyhytaikaisiin varoihin tai velkoihin. Käyvän arvon muutoksista johtuvat sekä
realisoitumattomat että realisoituneet voitot ja tappiot kirjataan tuloslaskelman hankinnan ja valmistuksen kuluihin sekä rahoituseriin sillä tili-
kaudella, jonka aikana ne syntyvät. Tilinpäätöshetkellä 31.12.2022 Olvi-konsernissa ei ole voimassa olevia johdannaissopimuksia.
1000 EUR
2022 2021
Pitkäaikaiset korolliset velat
Lainat rahoituslaitoksilta
123 129
Vuokrasopimusvelat
1 844 1 769
Muut velat
16 16
Yhteensä
1 983 1 913
Lyhytaikaiset korolliset velat
Lainat rahoituslaitoksilta
1 024 175
Vuokrasopimusvelat
1 140 1 097
Yhteensä
2 164 1 272
2022
1000 EUR Alle 1 vuosi 1-5 vuotta Yli 5 vuotta
Lainat rahoituslaitoksilta
1 024 109 14
Vuokrasopimusvelat
1 140 1 615 229
Muut velat
0 16 0
Yhteensä
2 164 1 740 243
2021
1000 EUR Alle 1 vuosi 1-5 vuotta Yli 5 vuotta
Lainat rahoituslaitoksilta
175 115 14
Vuokrasopimusvelat
1 097 1 463 305
Muut velat
0 16 0
Yhteensä
1 272 1 594 319
Rahoitusvelkojen erääntymisajat
Rahoitusvelkojen täsmäytyslaskelma
Rahavirta
1000 EUR 1.1.2022
Nostot/takaisin-
maksut
Vuokrasopimus-
velkojen lisäys 31.12.2022
Lainat rahoituslaitoksilta
304 843 1 147
Vuokrasopimusvelat
2 865 -1 183 1 302 2 984
Muut velat
16 16
Yhteensä
3 185 -340 1 302 4 147
Rahavirta
1000 EUR 1.1.2021
Nostot/takaisin-
maksut
Vuokrasopimus-
velkojen lisäys 31.12.2021
Lainat rahoituslaitoksilta
447 -143 304
Vuokrasopimusvelat
3 173 -2 877 2 569 2 865
Muut velat
16 16
Yhteensä
3 636 -3 020 2 569 3 185
44
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
18. RAHOITUSRISKIEN HALLINTA
Konserni altistuu normaalissa liiketoiminnassaan rahoitusriskeille:
markkinariskille (joka sisältää valuuttariskin ja korkoriskin), luotto-
riskille sekä maksuvalmiusriskille.
Rahoitusriskien hallinnan tavoitteena on minimoida rahoitusmark-
kinoiden muutosten haitalliset vaikutukset konsernin taloudelliseen
tulokseen, omaan pääomaan ja maksuvalmiuteen. Konsernin riski-
enhallinnan yleiset periaatteet hyväksyy emoyhtiön hallitus ja niiden
ytännön toteutuksesta vastaa emoyhtiön johto yhdessä tytäryhti-
öiden johdon kanssa. Olvi-konsernin rahoitukseen liittyvät asiat hoi-
detaan keskitetysti emoyhtiö Olvi Oyj:n toimesta. Keskittämisen ta-
voitteena on rahavirtojen ja rahoituskulujen optimointi sekä tehokas
riskienhallinta.
I Markkinariski
I 1. Valuuttariski
Olvi-konserni toimii kansainvälisesti ja sen liiketoimintaan liittyy va-
luuttakurssivaihteluista aiheutuvia riskejä. Valuuttakurssiriskit synty-
vät kaupallisista transaktioista eli ostojen ja myyntien rahavirroista
sekä ulkomaisiin tytäryhtiöihin tehdyistä sijoituksista ja sisäisistä lai-
nasaamisista sekä tytäryhtiön tilinpäätöksen muuntamisesta euroiksi.
Konsernin merkittävin valuuttakurssiriski syntyy Valko-Venäjän toi-
minnoista. Valko-Venäjän toimintaan liittyvät valuuttakurssiriskit syn-
tyvät ulkomaan valuuttamääräisten myyntien ja ostojen rahavirroista
sekä Valko-Venäjän tytäryhtiöön tehdystä sijoituksesta ja sisäisestä
rahoituksesta sekä tytäryhtiön tuloslaskelman ja tase-erien muunta-
misesta euroiksi. Valko-Venäjän valuutta on vaihdellut viime vuosina
merkittävästi ja siihen liittyy myös tulevaisuudessa devalvoitumisriski,
joka toteutuessaan laskisi Olvi-konsernin euromääräistä liikevoittoa,
tilikauden tulosta sekä omaa pääomaa.
Valko-Venäjän tytäryhtiöön tehdyn nettosijoituksen osalta konserni
altistuu taseen muuntoriskille. Translaatiopositio 31.12.2022 oli 66,5
miljoonaa euroa, joka vastaa tytäryhtiön omaa pääomaa (62,7 mil-
joonaa euroa vuonna 2021). +/- 10 prosentin muutos valuuttakurs-
siin vaikuttaisi konsernin tilikauden tulokseen +2,1/-1,7 miljoonaa eu-
roa ja omaan pääomaan noin +7,4/-6,0 miljoonaa euroa. Laskennassa
ei ole huomioitu Valko-Venäjästä tehtyä arvonalentumista 35,0 mil-
joonaa euroa.
Konsernin muita valuuttakurssiriskejä voidaan pitää vähäisenä. Kon-
sernin uusimman yrityshankinnan A/S Bryggeriet Vestfyenin toimin-
tavaluutta on Tanskan kruunu, muiden ulkomaisten tytäryhtiöiden
toiminta- ja raportointivaluutta on euro. Konsernilla on vähäisessä
määrin ostoja ja myyntejä muissa valuutoissa. Liiketoiminnan luon-
teen vuoksi tilauksen ja toimituksen välinen aika on lyhyt ja valuut-
tariski liiketoiminnassa jää sen vuoksi pieneksi. Lisäksi valuuttariskiä
pienentää se, että suurin osa konsernin tuotteiden myynnistä ja raaka-
aineostoista tapahtuu euroissa. Konsernin rahoitustuottoihin ja -ku-
luihin sisältyy valuuttakurssivoittoja 606 tuhatta euroa (11 tuhatta eu-
roa vuonna 2021) ja valuuttakurssitappioita 4 956 tuhatta euroa (137
tuhatta euroa vuonna 2021). Valko-Venäjältä oleva saaminen 5 000
tuhatta euroa, joka on aiemmissa tilinpäätöksissä luokiteltu nettosi-
joitukseksi ulkomaiseen yksikköön, tuloutui tilikauden 2022 aikana.
Tilikauden valuuttakurssitappioista 4 203 tuhatta johtuu nettosijoi-
tuksen purkautumisesta.
Olvi-konserni arvioi operatiiviseen toimintaan ja rahoitukseen liittyviä
valuuttakurssiriskejä säännöllisesti. Valuuttasuojausta voidaan käyt-
tää, mikäli suojaus nähdään järkevänä. Valuuttamääräiset myynti-
saamiset ja ostovelat on esitetty liitetiedoissa 13.3 Myyntisaamiset ja
muut korottomat saamiset ja 19. Ostovelat ja muut korottomat velat.
I 2. Korkoriski
Konsernin korkoriski aiheutuu korollisista rahoitusveloista ja niihin
liittyvistä korkokuluista. Konsernin tulot sekä operatiiviset rahavirrat
ovat pääosiltaan riippumattomia markkinakorkojen vaihteluista.
Konserni voi käyttää koronvaihtosopimuksia korkoriskin vähentä-
miseksi. Konserni pyrkii toiminnallaan optimoimaan rahoitusku-
lut ja hallitsemaan korkoriskiä käytettävissään olevilla keinoilla. Ti-
linpäätöshetkellä 31.12.2022 konsernilla ei ole voimassa olevia
koronvaihtosopimuksia.
Konsernin korollinen vieras pääoma 31.12.2022 koostuu pääosin vuok-
rasopimusveloista sekä vähäisestä määrästä rahalaitoslainoja. Raha-
laitosvelkojen määrä 31.12.2022 oli 1,1 miljoonaa euroa ja vuokraso-
pimusvelkojen määrä 3,0 miljoonaa euroa (vuokrasopimusvelat 2,9
miljoonaa euroa vuonna 2021). Korkotason muutoksilla ei nykyisellä
lainatasolla ole olennaista vaikutusta konsernin nettotulokseen en
-
nen veroja.
Rahoitusvelkojen maturiteettijakaumat on esitetty liitetiedossa 17.
Rahoitusvelat.
II Luottoriski
Konsernin luottoriski liittyy tukkumyynti- ja HoReCa (hotelli, ravin-
tola, catering) -asiakkaisiin, joilta on avoimia myyntisaatavia.
Konsernin asiakkaiden luottokelpoisuutta tarkastellaan säännöllisesti
ja aina uusien asiakkaiden sopimusten solmimisvaiheessa. Konserni
luotottaa vain sellaisia yrityksiä, joiden luottotiedot ovat moitteet-
tomat. Lisäksi luottoriskejä pyritään hallitsemaan tehokkaalla saa-
tavien perinnällä. Myyntisaatavien määrää seurataan asiakkaittain
säännöllisesti, ja tarvittaessa asiakkaan luottokelpoisuus määritel-
lään uudelleen.
Konserni arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä, onko olemassa ob-
jektiivista näyttöä yksittäisen rahoitusvaroihin kuuluvan erän tai
rahoitusvarojen ryhmän arvonalentumisesta. Myyntisaamisten
arvonalentumiseen viittaavina seikkoina pidetään velallisen mer-
kittäviä maksuvaikeuksia, sitä uhkaavaa konkurssia tai maksun vii-
västystä yli 60 päivää, kuitenkin huomioiden eri maiden yleinen
maksukäyttäytyminen.
Konserni soveltaa myyntisaamisten luottoriskin kirjaamiseen yksinker-
taistettua varausmatriisia. Luottotappiovaraus kirjataan koko omai-
suuserän voimassaoloajalta odotettavissa olevien luottotappioiden
määräisenä, kun rahoitusvara merkitään ensimmäisen kerran tasee-
seen. Saamisten ryhmittely ja varauksen arviointi tehdään maittain.
Johto arvioi tilinpäätöshetkellä eteenpäin katsovasti eri parametrejä
hyödyntäen tietoa kuluttajakäyttäytymisestä ja eri maiden taloudel-
lisesta tilanteesta.
Erääntyneet saatavat eivätkä luottotappiot ole kasvaneet, vaikka ko-
ronapandemia on haastanut erityisesti ravintolaliiketoiminnan asiak-
kaita. Konsernilla ei ole merkittäviä saatavien luottoriskikeskittymiä,
koska sen myyntisaamiset hajaantuvat eri asiakkaille ja eri maantie-
teellisille alueille. Kaksi suurinta asiakasta muodostavat 22,8 prosent-
tia (27,2 vuonna 2021) konsernin kokonaismyynnistä. Tilikauden 2022
aikana kirjattujen lopullisten luottotappioiden määrä oli 740 tuhatta
euroa (259 tuhatta vuonna 2021). Tilinpäätöshetken taseen myynti-
saamisiin sisältyi 1 401 tuhannen euron suuruinen luottotappiovaraus
45
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
(1 564 tuhatta euroa vuonna 2021). Muihin pitkäaikaisiin saamisiin liit-
tyvän luottoriskin arvioidaan olevan vähäinen.
Myyntisaamisten ja luottotappiovarauksen ikäjakauma on esitetty lii-
tetiedossa 13.3. Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset.
III Maksuvalmiusriski
Olvi-konsernin emoyhtiö ja sen tytäryhtiöt laativat kuukausittain rul-
laavasti kassaennusteet, joiden pohjalta konserni arvioi liiketoimin-
nan vaatimaa rahoituksen määrää, jotta konsernilla olisi tarpeeksi lik-
videjä varoja operatiivisen toiminnan ja investointien rahoittamiseksi
sekä erääntyvien lainojen takaisinmaksamiseksi.
Rahoituksen saatavuus ja joustavuus pyritään takaamaan keskittä-
mällä konsernin rahavarojen hoito emoyhtiölle. Konserni käyttää ra-
hoituksen hankinnassa useita eri pankkeja ja rahoitusmuotoja. Rahoi-
tuksen saatavuus ja joustavuus pyritään takaamaan shekkitililimiitin
ja luottolimiittien avulla.
Tilinpäätöshetkellä konsernissa oli yhteensä 30,4 miljoonan euron ar-
vosta tililimiittejä, joista käytössä 31.12.2022 oli 3 090,8 tuhatta euroa.
Osa limiiteistä on voimassa toistaiseksi ja osa uusitaan vuodeksi ker-
rallaan. Kassanhallintaan liittyvissä sijoituksissa käytetään likvidejä ja
lähtökohtaisesti alhaisen riskin omaavia rahamarkkinainstrumentteja.
Emoyhtiö Olvi Oyj:llä on käytettävissä 50 miljoonan euron yritysto-
distusohjelma, jolla lyhytaikainen tarve maksuvalmiuden varmistami-
seksi voidaan turvata nopeasti ja kustannustehokkaasti. Olvi Oyj:llä
ei ollut tilinpäätösvaiheessa yritystodistusohjelmalla nostettua lyhyt-
aikaista lainaa. Lyhyen aikavälin maksuvalmiuden varmistamiseksi
yttöpääomaa seurataan säännöllisesti ja käyttöpääomaan sitou-
tuneen rahan määrää pyritään vähentämään. Saamisten ja varasto-
jen kiertonopeuksien seuraaminen sekä luotonvalvonnan tehokkuus
ovat avainasioita.
Konsernilla oli 31.12.2022 rahavaroja 61 207 tuhatta euroa (vuonna
2021 58 741 tuhatta euroa). Rahavaroista 17,5 miljoonaa euroa koh-
distuu Valko-Venäjän segmenttiin. Rahavarojen käyttöön maan ulko-
puolella sisältyy epävarmuutta. Konsernin maksuvalmius tilinpäätös-
ajankohtana oli hyvä. Current ratio 31.12.2022 oli 1,3 (1,3 vuonna 2021).
Liitetiedossa 17. Rahoitusvelat on esitetty rahoitusvelkojen maturi-
teettijakaumat.
IV Pääomariskin hallinta
Olvi-konsernin pitkän aikavälin tavoitteena on tuottaa mahdollisim-
man suuri lisäarvo sijoitetulle pääomalle, ottaen kuitenkin huomioon
eri sidosryhmien konserniin kohdistamat odotukset ja yhtiön pitkä-
jänteisen kehittämisen. Pääoman hallinnan perusperiaatteena on säi-
lyttää Olvi-konsernin vahva taloudellinen asema ja varmistaa, että
konsernin rahoitustarpeet voidaan tyydyttää kustannustehokkaasti
kriittisissäkin rahoitusmarkkinatilanteissa. Tavoitteena on myös opti-
maalisen pääomarakenteen säilyttäminen pääomakustannusten hal-
litsemiseksi ja alentamiseksi.
Pääomarakenteen säilyttämiseksi tai muuttamiseksi konserni voi
muuttaa osakkeenomistajille maksettavien osinkojen määrää, pa-
lauttaa pääomaa osakkeenomistajille, laskea liikkeeseen uusia osak-
keita, ostaa omia osakkeita ja mitätöidä ne tai myydä omaisuutta vä-
hentääkseen velkojaan.
Pääomarakennetta seurataan omavaraisuusasteen ja velkaantumisas-
teen (gearing) avulla. Olvi-konsernin omavaraisuusaste 31.12.2022 oli
57,5 (60,7) prosenttia ja velkaantumisaste -20,3 (-18,7) prosenttia.
1000 EUR
2022 2021
Pitkäaikaiset
Saadut ennakot
210 184
Siirtovelat
490 16
Muut velat
3 089 3 784
Yhteensä
3 789 3 985
Lyhytaikaiset
Ostovelat
63 043 60 018
Siirtovelat
39 305 27 818
Muut velat
84 014 82 797
Yhteensä
186 362 170 633
Pitkäaikaiset muut velat koostuvat pääosin yrityshankintaan liittyvästä
lunastusvelasta koskien tilikauden 2018 Servaalin yrityshankintaa. Lu-
nastusvelan kokonaismäärä taseessa on 2,7 miljoonaa euroa (3,4 mil
-
joonaa euroa vuonna 2021), joka on kokonaan pitkäaikaista velkaa.
ytetty lisäluoton korko on 1,0 prosenttia. Kirjatun velan määrä pe-
rustuu Olvi-konsernin johdon arvioihin yhtiön tulevaisuuden näky-
mistä ja liiketoiminnan kehityksestä. Arvioidut tulevaisuuden kassa-
virrat on diskontattu nykyhetkeen.
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät liittyvät jälkihyvitteisiin ja pal-
kanmaksuvelvoitteisiin sekä asiakkaiden käytössä oleviin kierrätettä-
vien päällysteiden lunastusvelvollisuuteen. Muut velat sisältävät muun
muassa välillisiin veroihin liittyviä jaksotuksia. Ostovelat ja muut ve-
lat erääntyvät 12 kuukauden kuluessa ja niiden käyvät arvot vastaa-
vat niiden tasearvoja.
Alla olevassa taulukossa on esitetty ulkoisten ostovelkojen jakaantu-
minen valuutoittain:
1000 EUR/VAL
2022 2021
VAL EUR VAL EUR
EUR
54 214 54 214 51 629 51 629
USD
174 163 1 004 887
BYN
18 860 6 469 16 212 5 624
GBP
23 26 68 81
RUB
47 655 601 47 161 552
CHF
5 5 0 0
DKK
11 598 1 560 9 048 1 217
SEK
45 4 288 28
19. OSTOVELAT JA MUUT KOROTTOMAT VELAT
20. VARAUKSET, VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET
Laadintaperiaatteet
Varaus kirjataan taseeseen, kun konsernilla on aikaisemman tapah-
tuman seurauksena olemassa oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite
ja on todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää talou-
dellista suoritusta tai aiheuttaa taloudellisen menetyksen, ja velvoit-
46
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Taseen ulkopuoliset vastuut
1000 EUR
2022 2021
Ei-purettavissa olevien muiden
vuokrasopimusten perusteella
maksettavat vähimmäisvuokrat:
Yhden vuoden kuluessa
1 337 1 012
Yli yhden vuoden, mutta alle
viiden vuoden kuluessa
1 283 550
Yhteensä
2 620 1 562
1000 EUR
2022 2021
Annetut pantit ja
vastuusitoumukset
Omasta puolesta
2 608 10 007
Muut vastuut
67 60
21. TYTÄR-, OSAKKUUS- JA YHTEISYRITYKSET
Konsernin
omistus-
osuus (%)
Osuus
äänivallasta
(%)
Emoyhtiö Olvi Oyj, Iisalmi, Suomi
AS A. Le Coq, Tartto, Viro
100,00 100,00
AS Karme, Karksi vald, Viro
49,00 49,00
Verska Mineraalvee OÜ, Värska vald,
Viro
20,00 20,00
A/S Cēsu Alus, Cēsis, Latvia
99,88 99,88
SIA Piebalgas Alus, Latvia
99,88 99,88
AB Volfas Engelman, Kaunas, Liettua
99,67 99,67
UAB Uniqa, Liettua
99,67 99,67
UAB Alaus Pinta, Liettua
99,67 99,67
OAO Lidskoe Pivo, Lida, Valko-Venäjä
96,36 96,36
Trade House Lidskoe Pivo,
Valko-Venäjä
96,36 96,36
Servaali Oy, Helsinki, Suomi
80,00 80,00
Servaali Sweden AB, Tukholma,
Ruotsi
80,00 80,00
Helsingin tislaamo Oy / Helsinki
Distilling Company Ltd, Helsinki,
Suomi
100,00 100,00
Helsingin tislaamoravintola Oy,
Helsinki, Suomi
100,00 100,00
Arctic Silence Oy, Suomi
50,00 50,00
A/S Bryggeriet Vestfyen, Assens,
Tanska
100,00 100,00
A/S Dansk Coladrik, Tanska
95,81 95,81
Osuus Arctic Silence Oy:ssä käsitellään yhteisyrityksenä, sillä toimi-
joilla on yhtiössä yhteinen määräysvalta.
teen suuruus on arvioitavissa luotettavasti. Jos osasta velvoitetta on
mahdollista saada korvaus joltakin kolmannelta osapuolelta, korvaus
kirjataan erilliseksi omaisuuseräksi, mutta vasta siinä vaiheessa, kun
korvauksen saaminen on käytännössä varmaa. Varaukset arvostetaan
velvoitteen kattamiseksi vaadittavien menojen nykyarvoon.
Tappiollisista sopimuksista kirjataan varaus, kun velvoitteiden täyt-
tämiseksi vaadittavat välttämättömät menot ylittävät sopimuksesta
saatavat hyödyt. Ympärisvelvoitteista kirjataan varaus silloin, kun
konsernilla on ympäristölainsäädännön ja konsernin ympäristövas-
tuuperiaatteiden perusteella velvoite, joka liittyy tuotantolaitoksen
ytöstä poistamiseen, ympäristövahingon korjaamiseen tai laitteis-
ton paikasta toiseen siirtämiseen.
Ehdollinen velka on aikaisempien tapahtumien seurauksena syntynyt
mahdollinen velvoite, jonka olemassaolo varmistuu vasta konsernin
määräysvallan ulkopuolella olevan epävarman tapahtuman realisoi
-
tuessa. Ehdolliseksi velaksi katsotaan myös sellainen olemassa oleva
velvoite, joka ei todennäköisesti edellytä maksuvelvoitteen täyttä-
mistä, tai jonka suuruutta ei voida määrittää luotettavasti. Ehdollinen
velka esitetään liitetietona.
Ehdolliset velat ja muut velat
Olvi-konsernissa aikaisempina tilikausina ollut IAS 37 -standardin
mukainen ehdollinen velka 2 083 tuhatta euroa koskien Liettuan yk-
sikön kierrätysmaksuja on kirjattu varaukseksi ja kuluksi tuloslaskel-
maan tilikaudelle 2022 viimeaikaisen oikeuskäytännön perusteella.
Kyseessä on kiistanalainen lähes 1 800 yritykselle lähetetty vaati-
mus ympäristömaksun uudelleen maksamisesta koskien vuosia 2013–
2015. Kustannuksen toteutumisajankohtaa ei pystytä arvioimaan
tilinpäätöshetkellä.
Valko-Venäjän valtion valvontakomitea on tehnyt tarkastuksen Ol-
vin Lidskoe Pivo tytäryhtiössä. Tarkastuksen pohjalta valvontakomi-
tea on asettanut 35,8 miljoonan Valko-Venäjän ruplan (12,0 miljoo-
nan euron) sakon Lidskoe Pivolle. Lidskoe Pivo on valittanut asiasta
asianmukaiseen oikeuteen. Asian valitusprosessin odotetaan kestä-
vän kuukausia. Mahdollisen velvoitteen määrää tai ajankohtaa ei ti-
linpäätöshetkellä pystytä arvioimaan luotettavasti.
47
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Sijoitukset osakkuus- ja yhteisyrityksiin
Osuudet pääomaosuusmenetelmällä
yhdisteltävissä yhteisöissä
2022 2021
Hankintameno 1.1.
1 018 994
Osuus pääomaosuusmenetelmällä
yhdisteltävien yhteisöjen tuloksesta
45 44
Saadut osingot
-38 -21
Hankintameno 31.12.
1 025 1 018
Kirjanpitoarvo 1.1.
1 018 994
Kirjanpitoarvo 31.12.
1 025 1 018
1000 EUR
2022 2021
Myynnit
507 389
Ostot
1 205 1 028
Saamiset
135 147
Velat
119 92
22. LÄHIPIIRITAPAHTUMAT
Konsernin lähipiiriin kuuluvat konsernin tytär-, osakkuus- ja yh-
teisyritykset sekä johdon avainhenkilöinä hallitus, toimitusjohtaja
ja johtoryhmän jäsenet sekä heidän läheiset perheenjäsenensä ja
yrityskytköksensä.
Lähipiirin kanssa toteutuneet liiketoimet sekä lähipiirisaamiset ja
-velat
Osakkuusyritysten kanssa toteutuneet liiketoimet sekä lähipiirisaa-
miset ja -velat tilikausina 2021 ja 2022 ovat seuraavat:
Liiketoimet osakkuusyhtiöiden kanssa ovat osa normaalia liiketoi-
mintaa ja ne ovat tapahtuneet markkinaehtoisesti. Tarkemmat tie-
dot osakkuusyrityksistä on esitetty liitetiedossa 21. Tytär-, osakkuus-
ja yhteisyritykset.
1000 EUR
2022 2021
Toimitusjohtaja
Palkat ja muut lyhytaikaiset
työsuhde-etuudet
594 567
Osakeperusteiset maksut
0 689
Yhteensä
594 1 256
Muu johtoryhmä
Palkat ja muut lyhytaikaiset
työsuhde-etuudet
1 064 1 019
Osakeperusteiset maksut
0 842
Yhteensä
1 064 1 861
1000 EUR
2022 2021
Hakkarainen Pentti
73 73
Hortling Nora
39 39
Heinonen Lasse
33 33
Markula Elisa
33 34
Nummela Juho
33 22
Paltola Päivi
34 34
Sirviö Heikki
0 11
Yhteensä
245 245
Johdon työsuhde-etuudet
Johdon palkat ja palkkiot tilikausina 2021 ja 2022 ovat seuraavat:
Hallituksen jäsenille hallitustehtävistä suoritetut korvaukset tilikau-
sina 2021 ja 2022:
Johdolle ei ole myönnetty lainoja.
Tiedot konsernin osakkuus- ja yhteisyrityksistä sekä niiden yhteen-
lasketut varat, velat, liikevaihto ja voitto/tappio:
1000 EUR
2022 2021
Osakkuusyritykset
AS Karme, Karksi vald, Viro
Varat
143 129
Velat
24 28
Liikevaihto
106 94
Tilikauden voitto/tappio
87 81
Verska Mineraalvee OÜ, Värska vald, Viro
Varat
1 167 1 093
Velat
401 295
Liikevaihto
1 283 1 131
Tilikauden voitto/tappio
10 23
Yhteisyritykset
Arctic Silence Oy, Suomi
Varat
100 100
Velat
0 0
Liikevaihto
0 0
Tilikauden voitto/tappio
0 0
Olvi-konserni tekee myynti- ja valmistusyhteistyötä osakkuusyritys-
ten kanssa.
48
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
23. RAPORTOINTIKAUDEN PÄÄTTYMISPÄIVÄN
JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Valko-Venäjän valtion valvontakomitea on tehnyt tarkastuksen Ol-
vin Lidskoe Pivo tytäryhtiössä. Tarkastuksen pohjalta valvontakomi-
tea on asettanut 35,8 miljoonan Valko-Venäjän ruplan (12,0 miljoo-
nan euron) sakon Lidskoe Pivolle. Lidskoe Pivo on valittanut asiasta
asianmukaiseen oikeuteen. Asian valitusprosessin odotetaan kestä-
vän kuukausia. Mahdollisen velvoitteen määrää tai ajankohtaa ei ti-
linpäätöshetkellä pystytä arvioimaan luotettavasti.
Olvi Oyj:n uutena toimitusjohtajana aloitti 1.1.2023 Patrik Lundell Lasse
Ahon jäädessä eläkkeelle toimitusjohtajan tehtävästä.
49
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Liitetieto 2022 2021
Bruttotuotot
511 429 357,74 493 093 905,73
Valmisteverot ja muut vähennyserät
-330 779 108,53 -323 919 782,97
LIIKEVAIHTO
1 180 650 249,21 169 174 122,76
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden
varastojen lisäys (+)/vähennys(-)
-106 100,43 2 061 173,78
Liiketoiminnan muut tuotot
2 4 900 479,23 3 572 466,04
Materiaalit ja palvelut
3 91 654 513,09 83 015 830,04
Henkilöstökulut
4 23 988 058,72 24 272 215,88
Poistot ja arvonalentumiset
8 10 473 587,98 10 235 997,68
Liiketoiminnan muut kulut
9 41 191 605,99 33 794 278,79
LIIKEVOITTO
18 136 862,23 23 489 440,19
Rahoitustuotot ja -kulut
10 28 564 705,65 22 463 530,02
VOITTO ENNEN TILINPÄÄTÖS-
SIIRTOJA JA VEROJA
46 701 567,88 45 952 970,21
Tilinpäätössiirrot
11 -865 428,52 -2 182 382,23
Tuloverot
12 -4 101 092,30 -4 306 143,51
TILIKAUDEN VOITTO
41 735 047,06 39 464 444,47
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS)
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMA
50
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Liitetieto 2022 2021
VASTAAVAA
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat hyödykkeet
13 3 085 533,86 3 040 204,15
Aineelliset hyödykkeet
13 93 585 768,41 89 114 686,94
Osuudet saman konsernin yrityksis
14 95 052 814,33 95 351 583,95
Muut sijoitukset
14 651 049,54 488 013,67
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ
192 375 166,14 187 994 488,71
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Vaihto-omaisuus
16 11 022 390,72 10 104 999,62
Pitkäaikaiset saamiset
17 49 881 103,37 37 632 347,48
Lyhytaikaiset saamiset
17 44 621 775,26 41 529 453,87
Rahat ja pankkisaamiset
38 595 823,70 42 313 774,98
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ
144 121 093,05 131 580 575,95
VASTAAVAA YHTEENSÄ
336 496 259,19 319 575 064,66
Liitetieto 2022 2021
EMOYHTIÖN TASE
VASTATTAVAA
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma
20 758 808,00 20 758 808,00
Ylikurssirahasto
856 975,83 856 975,83
Vararahasto
126 981,88 126 981,88
Edellisten tilikausien voitto
89 242 761,78 75 275 144,58
Tilikauden voitto
41 735 047,06 39 464 444,47
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ
18 152 720 574,55 136 482 354,76
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ
19 39 611 199,71 38 745 771,19
VIERAS PÄÄOMA
Pitkäaikainen vieras pääoma
18 339 186,88 25 810 378,98
Lyhytaikainen vieras pääoma
125 825 298,05 118 536 559,73
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ
20 144 164 484,93 144 346 938,71
VASTATTAVAA YHTEENSÄ
336 496 259,19 319 575 064,66
51
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Rahoituksen rahavirta
Lainojen takaisinmaksut
-7 000 000,00 -7 000 000,00
Maksetut osingot
-24 845 454,95 -22 779 986,93
Omien osakkeiden hankinta (-)/myynti (+)
-641 435,16 189 465,23
Pitkäaikaisten lainasaamisten lisäys (-)/
vähennys (+)
-8 955 664,16 -9 203 009,58
Rahoituksen rahavirta (C)
-41 442 554,27 -38 793 531,28
Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) (A+B+C)
-3 717 951,28 12 391 570,19
Rahavarat 1.1.
42 313 774,98 29 922 204,79
Rahavarat 31.12.
38 595 823,70 42 313 774,98
Rahavarojen muutos
-3 717 951,28 12 391 570,19
Liitetieto 2022 2021
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden voitto
41 735 047,06 39 464 444,47
Oikaisut:
Suunnitelman mukaiset poistot ja
arvonalentumiset
8 10 473 587,98 10 235 997,68
Rahoitustuotot ja -kulut
10 -28 564 705,65 -22 463 530,02
Muut oikaisut
5 016 369,20 6 572 726,27
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta
28 660 298,59 33 809 638,40
yttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien myynti- ja muiden
saamisten lisäys (-)/vähennys (+)
-2 942 799,81 -1 322 861,09
Vaihto-omaisuuden lisäys (-)/vähennys (+)
-917 391,10 -2 250 328,14
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+)/
vähennys (-)
8 509 242,04 21 854 186,43
Maksetut korot
-188 023,94 -103 047,16
Saadut korot
665 006,48 719 648,95
Saadut osingot
24 614 483,57 22 002 859,93
Maksetut verot
-4 321 460,45 -3 106 176,30
Liiketoiminnan rahavirta (A)
54 079 355,38 71 603 921,02
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
-15 822 733,60 -11 169 479,14
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot
9 064,34 119 747,29
Investoinnit muihin sijoituksiin
-541 083,13 -9 369 087,70
Investointien rahavirta (B)
-16 354 752,39 -20 418 819,55
Liitetieto 2022 2021
EMOYHTIÖN RAHAVIRTALASKELMA
52
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
LAADINTAPERIAATTEET
Olvi Oyj:n tilikausi on 1.1.–31.12. Tilinpäätös on laadittu Suomen kirjan-
pitolain ja -asetuksen sekä muiden tilinpäätöksen laatimista koske-
vien säädösten mukaisesti (FAS). Tilinpäätös esitetään euroissa.
Pysyvät vastaavat
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet on merkitty taseeseen välittö-
mään hankintamenoon vähennettynä tehdyillä suunnitelman mukai-
silla poistoilla sekä mahdollisilla arvonalennuksilla. Aineettomista ja
aineellisista hyödykkeistä tehdään poistosuunnitelman mukaiset ta-
sapoistot, jotka perustuvat käyttöomaisuushyödykkeiden arvioituun
taloudelliseen vaikutusaikaan.
Poistoajat ovat:
Kehittämismenot
6 vuotta
Tavaramerkit
10 vuotta
Muu aineeton käyttöomaisuus
5 vuotta
Rakennukset ja rakennelmat
10–30 vuotta
Tehdaskoneet ja laitteet
15–20 vuotta
Kierrätettävät päällysteet
5–20 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet
5 vuotta
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan to-
dennäköiseen nettorealisointiarvoon. Hankintameno määritetään
raaka- ja tarveaineiden osalta painotetun keskihinnan menetelmällä.
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden toteutuneisiin kustannuk-
siin ja valmistusmäärään perustuva hankintameno muodostuu raa-
ka-aineista, välittömistä työsuorituksista johtuvista menoista, muista
välittömistä menoista sekä osuudesta valmistuksen muuttuvista ja
kiinteistä menoista. Nettorealisointiarvo on tavanomaisessa liiketoi-
minnassa saatava arvioitu myyntihinta, josta on vähennetty arvioi-
dut tuotteen valmiiksi saattamiseen tarvittavat menot ja myynnistä
johtuvat menot.
Omat osakkeet
Hankitut omat osakkeet kirjataan edellisten tilikausien kertyneiden
voittovarojen vähennykseksi. Omien osakkeiden hankinnan arvopäi-
vänä käytetään todellista kaupantekopäivää.
Liikevaihto
Liikevaihtona esitetään tuotteiden ja palveluiden myynnistä saadut
vastikkeet käypään arvoon arvostettuina välillisillä veroilla, alennuk-
silla ja valuuttamääräisen myynnin kurssieroilla oikaistuina. Juomien
ja juomatuotteiden myynti tuloutetaan sillä ajan hetkellä, kun Olvi on
toimittanut tuotteet asiakkaalle asiakkaan kanssa sovittuun paikkaan
ja tuotteiden määräysvalta on siirtynyt asiakkaalle.
Tutkimus- ja kehittämismenot
Tutkimus- ja kehittämismenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluiksi.
Eläkekulut
Henkilöstön lakisääteinen eläketurva on järjestetty lainmukaisella
TyEL- vakuutuksella ulkopuolisessa eläkevakuutusyhtiössä. Eläkeva-
kuutusmaksut on jaksotettu vastaamaan tilinpäätöksen suoritepe-
rusteisia palkkoja.
Osakekannustinjärjestely
Olvi Oyj:llä on osakekannustinjärjestelyjä, joiden piirissä oleville hen-
kilöille maksetaan palkkiot Olvi Oyj:n A-osakkeina ja osittain rahana.
Osakepalkkiojärjestelmän osakkeiden vaikutus kirjataan voittovarojen
vähennykseksi ja rahana maksettu osuus tuloksen kautta kannustinoh-
jelman päättymishetkenä. Konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 4. Työ-
suhde-etuuksista aiheutuvat kulut, henkilöstö sekä osakeperusteiset
maksut on esitetty tarkemmin palkitsemisjärjestelmien periaatteet.
Vuokrasopimukset
Vuokrasopimuksiin liittyvät kulut on kirjattu tuloslaskelmaan liiketoi-
minnan muihin kuluihin. Jäljellä olevat vuokravastuut esitetään tilin-
päätöksessä taseen ulkopuolisina vastuina. Vuokratuotot, kun yhtiö
toimii vuokranantajana, kirjataan liikevaihtoon.
Tuloverot
Tuloslaskelman verokulu sisältää tilikauden verotettavaan tulokseen
perustuvat tuloverot, aikaisempien tilikausien verojen oikaisut sekä
laskennallisen veron muutoksen.
Laskennalliset verosaamiset tai -velat
Laskennallinen verovelka tai -saaminen on laskettu verotuksen ja ti-
linpäätöksen välisille väliaikaisille eroille käyttäen tilinpäätöshetkellä
vahvistettua seuraavien vuosien verokantaa. Taseeseen sisältyy las-
kennallinen verovelka kokonaisuudessaan ja laskennallinen verosaa-
minen arvioidun todennäköisen saamisen suuruisena.
Johdannaissopimukset
Emoyhtiön mahdolliset johdannaissopimukset koostuvat koronvaih-
tosopimuksista ja hyödykejohdannaisista, jotka arvostetaan käypään
arvoon. Käyvän arvon muutokset kirjataan tuloslaskelman materiaa-
leihin ja palveluihin sekä rahoituseriin.
Ulkomaanrahan määräiset erät
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu tilikauden ai-
kana tapahtumapäivän kurssiin ja tilinpäätöshetkenä olevat ulko-
maanrahan määräiset saamiset ja velat on arvostettu tilinpäätöspäi-
vän keskikurssiin.
Tilinpäätössiirtojen kertymä
Tilinpäätössiirtoja on poistoeron muutos. Suunnitelman mukaisten ja
kirjanpidollisten poistojen erotuksen muutos esitetään tilinpäätös-
siirtona tuloslaskelmassa, ja suunnitelman mukaisten ja kirjanpidol-
listen poistojen kertynyt erotus esitetään taseessa tilinpäätössiirto-
jen kertymänä.
53
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
1. Liikevaihto markkina-alueittain
2022 2021
Suomi
176 158 987,89 165 881 798,62
Venäjä
15 484,50 251 411,85
Viro
2 794 192,29 1 729 413,05
Muu vienti
1 681 584,53 1 311 499,24
Yhteensä
180 650 249,21 169 174 122,76
2. Liiketoiminnan muut tuotot
2022 2021
yttöomaisuuden myyntivoitot
3 269,92 22 525,25
Muut
4 897 209,31 3 549 940,79
Yhteensä
4 900 479,23 3 572 466,04
3. Materiaalit ja palvelut
2022 2021
Aineet ja tarvikkeet (tavarat):
Ostot tilikauden aikana
92 678 085,94 83 204 984,40
Varaston muutos
-1 023 572,85 -189 154,36
Yhteensä
91 654 513,09 83 015 830,04
4. Henkilöstökulut
2022 2021
Palkat ja palkkiot
19 722 302,56 20 517 809,55
Eläkekulut
3 404 186,40 3 075 537,03
Muut henkilösivukulut
861 569,76 678 869,30
Yhteensä
23 988 058,72 24 272 215,88
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMAN LIITETIEDOT
5. Johdon palkat ja palkkiot
2022 2021
Toimitusjohtaja
594 381,02 939 300,72
Hallituksen puheenjohtaja
73 050,00 72 750,00
Muut hallituksen jäsenet
171 500,00 172 150,00
Yhteensä
838 931,02 1 184 200,72
6. Henkilökunta keskimäärin tilikaudella
2022 2021
Toimihenkilöt
206 194
Työntekijät
186 179
Yhteensä
392 373
7. Tilintarkastuskulut
2022 2021
Yhtiökokouksen valitsema tilintarkastusyhteisö
Tilintarkastuspalkkiot
82 240,00 79 846,00
Muut palvelut
40 639,07 16 116,66
Yhteensä
122 879,07 95 962,66
54
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
8. Poistot ja arvonalentumiset
2022 2021
Poistot ja arvonalentumiset aineellisista
ja aineettomista hyödykkeis
10 473 587,98 10 235 997,68
Yhteensä
10 473 587,98 10 235 997,68
9. Liiketoiminnan muut kulut
2022 2021
Myyntirahdit
16 232 941,37 13 617 569,98
Markkinoinnin ja myynnin kulut
6 039 210,61 5 794 097,30
Muut liiketoiminnan kulut
18 919 454,01 14 382 611,51
Yhteensä
41 191 605,99 33 794 278,79
10. Rahoitustuotot ja -kulut
2022 2021
Osinkotuotot saman konsernin yrityksiltä
27 522 150,60 22 171 164,92
Tuotot pitkäaikaisista sijoituksista
3 249,15 2 563,50
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä
1 329 236,50 614 680,68
Muilta
164 431,57 28 523,67
Yhteensä
1 493 668,07 643 204,35
Osinkotuotot sekä muut korko- ja rahoitustuotot yhteensä
29 019 067,82 22 816 932,77
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille
223 792,78 250 355,59
Muille
230 569,39 103 047,16
Korkokulut ja muut rahoituskulut yhteensä
454 362,17 353 402,75
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä
28 564 705,65 22 463 530,02
11. Tilinpäätössiirrot
2022 2021
Suunnitelman mukaisten ja verotuksessa tehtyjen poistojen erotus
865 428,52 2 182 382,23
Yhteensä
865 428,52 2 182 382,23
12. Tuloverot
2022 2021
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta
3 783 112,40 4 156 787,23
Edellisten tilikausien verot
37 107,85 -31 115,08
Muut välittömät verot
275 581,44 182 867,82
Laskennallisen veron muutos
5 290,61 -2 396,46
Yhteensä
4 101 092,30 4 306 143,51
13. Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat
hyödykkeet
Ennakkomaksut
aineettomista
hyödykkeistä
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2022
27 022 711,29 0,00 27 022 711,29
Lisäykset
1 028 961,12 158 663,83 1 187 624,95
Hankintameno 31.12.2022
28 051 672,41 158 663,83 28 210 336,24
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2022
23 982 507,14 0,00 23 982 507,14
Poistot
1 142 295,24 0,00 1 142 295,24
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2022
25 124 802,38 0,00 25 124 802,38
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
3 040 204,15 0,00 3 040 204,15
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
2 926 870,03 158 663,83 3 085 533,86
EMOYHTIÖN TASEEN LIITETIEDOT
55
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Aineelliset hyödykkeet
Maa- ja vesialueet Rakennukset Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut ja
keskeneräiset hankinnat
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2022
1 245 802,85 51 837 786,15 156 841 381,98 10 935 375,29 2 337 432,15 223 197 778,42
Lisäykset
0,00 425 940,60 3 180 462,82 427 280,84 9 854 055,72 13 887 739,98
Vähennykset
0,00 0,00 -74 850,94 -116 981,43 0,00 -191 832,37
Siirrot erien välillä
0,00 2 577 919,26 2 297 301,85 0,00 -4 875 221,11 0,00
Hankintameno 31.12.2022
1 245 802,85 54 841 646,01 162 244 295,71 11 245 674,70 7 316 266,76 236 893 686,03
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2022
0,00 26 962 322,60 104 609 699,91 2 511 068,97 0,00 134 083 091,48
Poistot
0,00 1 343 162,82 7 431 384,47 556 745,45 0,00 9 331 292,74
Vähennysten kertyneet poistot
0,00 0,00 -69 056,52 -37 410,08 0,00 -106 466,60
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2022
0,00 28 305 485,42 111 972 027,86 3 030 404,34 0,00 143 307 917,62
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
1 245 802,85 24 875 463,55 52 231 682,07 8 424 306,32 2 337 432,15 89 114 686,94
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
1 245 802,85 26 536 160,59 50 272 267,85 8 215 270,36 7 316 266,76 93 585 768,41
Tuotantotoimintaan liittyvien koneiden ja laitteiden tasearvo
31.12.2022 31.12.2021
45 531 462,38 47 472 971,56
56
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
15. Konserniyritykset
Konsernin
omistusosuus
(%)
Emoyhtiön
omistusosuus
(%)
AS A. Le Coq, Tartto, Viro
100,00 100,00
AS Karme, Karksi vald, Viro
49,00 0,00
Verska Mineraalvee OÜ, Värska vald, Viro
20,00 0,00
A/S Cēsu Alus, Cēsis, Latvia
99,88 99,88
SIA Piebalgas Alus, Latvia
99,88 99,88
AB Volfas Engelman, Kaunas, Liettua
99,67 99,67
UAB Uniqa, Liettua
99,67 99,67
UAB Alaus Pinta, Liettua
99,67 99,67
OAO Lidskoe Pivo, Lida, Valko-Venäjä
96,36 96,36
Trade House Lidskoe Pivo, Valko-Venäjä
96,36 96,36
Servaali Oy, Helsinki, Suomi
80,00 80,00
Servaali Sweden AB, Tukholma, Ruotsi
80,00 80,00
Helsingin tislaamo Oy / Helsinki Distilling Company Ltd, Helsinki, Suomi
100,00 100,00
Helsingin tislaamoravintola Oy, Helsinki, Suomi
100,00 100,00
Arctic Silence Oy, Helsinki, Suomi
50,00 50,00
A/S Bryggeriet Vestfyen, Assens, Tanska
100,00 100,00
A/S Dansk Coladrik, Tanska
95,81 95,81
14. Sijoitukset
Osuudet
konserni yrityksissä
Muut osuudet
Sijoitukset
yhteensä
Hankintameno 1.1.2022
95 351 583,95 503 685,08 95 855 269,03
Lisäykset
378 047,26 163 035,87 541 083,13
Vähennykset
-676 816,88 0,00 -676 816,88
Hankintameno 31.12.2022
95 052 814,33 666 720,95 95 719 535,28
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2022
0,00 15 671,41 15 671,41
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2022
0,00 15 671,41 15 671,41
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
95 351 583,95 488 013,67 95 839 597,62
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
95 052 814,33 651 049,54 95 703 863,87
16. Vaihto-omaisuus
2022 2021
Aineet ja tarvikkeet
4 415 858,05 3 464 793,47
Keskeneräiset tuotteet
1 754 799,35 1 305 738,99
Valmiit tuotteet / tavarat
4 851 733,32 5 334 467,16
Yhteensä
11 022 390,72 10 104 999,62
57
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
18. Oma pääoma
2022 2021
Osakepääoma 1.1.
20 758 808,00 20 758 808,00
Osakepääoma 31.12.
20 758 808,00 20 758 808,00
Ylikurssirahasto 1.1.
856 975,83 856 975,83
Ylikurssirahasto 31.12.
856 975,83 856 975,83
Vararahasto 1.1. ja 31.12.
126 981,88 126 981,88
Edellisten tilikausien voitto 1.1.
114 739 589,05 98 197 403,07
Osingonjako
-24 855 392,11 -22 771 466,30
Omien osakkeiden hankinta
-641 435,16 -874 090,12
Omien osakkeiden myynti henkilöstölle
0,00 1 063 555,35
Aikaisempia kausia koskeva oikaisu
0,00 -340 257,42
Edellisten tilikausien voitto 31.12.
89 242 761,78 75 275 144,58
Tilikauden voitto
41 735 047,06 39 464 444,47
Oma pääoma yhteensä
152 720 574,55 136 482 354,76
17. Saamiset
2022 2021
Pitkäaikaiset saamiset
Lainasaamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä
49 705 425,27 37 289 873,66
Vakuudeksi annetut talletukset
100 659,68 303 089,30
Laskennalliset verosaamiset
14 093,91 19 384,52
Siirtosaamiset
60 924,51 20 000,00
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä
49 881 103,37 37 632 347,48
Lainasaamiset konserniyhtiöiltä ovat vakuudettomia ja vuosittain uusittavia. Korkotaso määräytyy
markkinaehtoisesti ulkopuolisen palveluntarjoajan tekemän luottoluokituksen perusteella.
Lyhytaikaiset saamiset
Saamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä
Myyntisaamiset
1 142 092,09 378 907,51
Osinko- ja muut saamiset
308 972,41 345 808,98
Saamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä yhteensä
1 451 064,50 724 716,49
Saamiset muilta kuin konserniyrityksiltä
Myyntisaamiset
40 126 554,41 37 655 010,05
Muut saamiset
3 826,41 -1 063,16
Siirtosaamiset
3 040 329,94 3 150 790,49
Saamiset muilta kuin konserniyrityksiltä yhteensä
43 170 710,76 40 804 737,38
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä
44 621 775,26 41 529 453,87
Saamiset yhteensä
94 502 878,63 79 161 801,35
Siirtosaamiset
Juomapakkausten kierrätysmaksun palautus
496 590,24 909 093,60
Valmisteverosaaminen
468 483,36 574 080,52
Jälkihyvite-ennakot
448 565,35 384 232,61
Muut siirtosaamiset
1 626 690,99 1 283 383,76
Siirtosaamiset yhteensä
3 040 329,94 3 150 790,49
2022 2021
Jakokelpoinen vapaa oma pääoma
2022 2021
Edellisten tilikausien voitto
89 242 761,78 75 275 144,58
Tilikauden voitto
41 735 047,06 39 464 444,47
Yhteensä
130 977 808,84 114 739 589,05
Tilikauden lopussa Olvi Oyj:n omistamien omien osakkeiden lukumäärä oli 29 404 (9 404) ja niiden
hankintahinta yhteensä 1 079 388,19 euroa (437 953,03 euroa).
Laskennalliset verosaamiset
Laskennalliset verosaamiset 1.1.
19 384,52 16 988,06
Laskennallisen veron muutos
-5 290,61 2 396,46
Laskennalliset verosaamiset 31.12.
14 093,91 19 384,52
58
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
2022 2021
Kpl EUR Ääniä Kpl EUR Ääniä
K-sarja (20 ääntä/osake), rekisteröity
3 732 256 3 732 256 74 645 120 3 732 256 3 732 256 74 645 120
K-osakkeet yhteensä
3 732 256 3 732 256 74 645 120 3 732 256 3 732 256 74 645 120
A-sarja (1 ääni/osake), rekisteröity
16 989 976 17 026 552 16 989 976 16 989 976 17 026 552 16 989 976
A-osakkeet yhteensä
16 989 976 17 026 552 16 989 976 16 989 976 17 026 552 16 989 976
Yhteensä 31.12.
20 722 232 20 758 808 91 635 096 20 722 232 20 758 808 91 635 096
OLVI OYJ:N OSAKEPÄÄOMA JAKAUTUU OSAKELAJEITTAIN SEURAAVASTI:
Ääniä / A-sarjan osake 1
Ääniä / K-sarjan osake 20
Rekisteröity osakepääoma 31.12.2022 oli yhteensä 20 758 808,00 euroa.
Olvi Oyj:n osakkeille maksettiin osinkoa 1,20 euroa/osake vuodelta 2021 (1,10 euroa/osake vuodelta 2020), yhteensä 24,9 (22,8) miljoonaa euroa. Osinko maksettiin kahdessa erässä. Ensimmäinen erä 0,60 euroa osak-
keelta maksettiin 20.4.2022. Toinen erä 0,60 euroa osakkeelta maksettiin 2.9.2022. Sekä K- että A-sarjan osakkeilla on sama oikeus osinkoon. Yhtiöjärjestykseen sisältyy K-sarjan osakkeita koskeva lunastuslauseke.
59
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
19. Tilinpäätössiirtojen kertymä
Tilinpäätössiirtojen kertymä muodostuu kertyneestä poistoerosta.
20. Vieras pääoma
2022 2021
Pitkäaikainen vieras pääoma
Muut velat
2 766 234,88 3 461 219,76
Yhteensä
2 766 234,88 3 461 219,76
Velat samaan konserniin kuuluville yrityksille
Muut velat
15 572 952,00 22 349 159,22
Yhteensä
15 572 952,00 22 349 159,22
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä
18 339 186,88 25 810 378,98
Lyhytaikainen vieras pääoma
Ostovelat
26 458 499,19 30 045 961,09
Siirtovelat
23 038 465,11 16 901 444,72
Muut velat
68 856 507,27 64 305 378,76
Yhteensä
118 353 471,57 111 252 784,57
Velat samaan konserniin kuuluville yrityksille
Muut velat
7 000 000,00 7 000 000,00
Ostovelat
471 826,48 283 775,16
Yhteensä
7 471 826,48 7 283 775,16
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä
125 825 298,05 118 536 559,73
Vieras pääoma yhteensä
144 164 484,93 144 346 938,71
Siirtovelat
Henkilöstökuluvaraukset
5 471 433,65 5 806 264,56
Tuloverovelka
112 044,82 613 285,02
Kiertävien juomapakkausten siirtovelat
6 980 935,65 6 454 094,19
Vuosihyvitevelat
1 568 740,19 1 666 952,12
Muut siirtovelat
8 905 310,80 2 360 848,83
Siirtovelat yhteensä
23 038 465,11 16 901 444,72
Korottomien velkojen määrä 31.12.
121 561 988,81 114 968 235,37
Velat, jotka erääntyvät myöhemmin kuin viiden vuoden kuluttua:
Lainat rahoituslaitoksilta ja muut lainat
29 544,22 29 544,22
Muut siirtovelat koostuvat pääosin matkalla olevista ostolaskuista.
20. Vieras pääoma
2022 2021
60
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
21. Annetut vakuudet, vastuusitoumukset ja muut vastuut
2022 2021
Annetut pantit ja vastuusitoumukset
Omasta puolesta
Kiinnitykset maa-alueisiin ja rakennuksiin
1 336 170,00 1 336 170,00
Muut taseen ulkopuoliset vastuut
Vuokravastuut liikehuoneistoista ja tonteista
1 484 405,95 427 328,50
Muut vastuut
617 000,00 609 500,00
Annetut vakuudet, vastuusitoumukset ja muut vastuut yhteensä
3 437 575,95 2 372 998,50
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan kiinteistöinvestoinneista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä, jos
kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkistuskauden aikana. Vastuun enimmäismäärä on 3 676 531,60
euroa ja viimeinen tarkistusvuosi on 2030.
Tilinpäätöshetkellä yhtiöllä oli yhteensä 20 miljoonan euron tililimiitti, joka oli 31.12.2022 kokonaan
yttämättä. Lisäksi yhtiöllä on 5 miljoonaa euroa sitomatonta limiittiä, josta käytössä 31.12.2022 oli
2 090 758,99 euroa.
22. Leasingvastuut
2022 2021
Yhden vuoden kuluessa erääntyvät
229 768,14 213 647,75
Myöhemmin erääntyvät
315 115,48 346 902,52
Yhteensä
544 883,62 560 550,27
23. Johdannaissopimukset
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2022 Olvi Oyj:ssä ei ole voimassa olevia johdannaissopimuksia.
61
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
HALLITUKSEN ESITYS VOITTOA KOSKEVIKSI TOIMENPITEIKSI
Emoyhtiö Olvi Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2022 olivat 131,0 (114,7)
miljoonaa euroa, josta tilikauden voitto oli 41,7 (39,5) miljoonaa euroa.
Olvi Oyj:n hallitus esittää varsinaiselle yhtiökokoukselle voitonjako-
kelpoisten varojen käyttämistä seuraavasti:
osinkona jaetaan 1,20 (1,20) euroa vuodelta 2022 sekä K- että
A-sarjan osakkeelle eli yhteensä 24,8 (24,9) miljoonaa euroa.
Osinko on 311,4 (51,9) prosenttia Olvi-konsernin osakekohtaisesta
tuloksesta.
Osinko maksetaan kahdessa erässä. Ensimmäinen erä 0,60 euroa
osakkeelta maksetaan 20.4.2023 osakkeenomistajalle, joka on täs-
ytyspäivänä 31.3.2023 merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään
yhtiön osakasluetteloon. Toinen erä 0,60 euroa osakkeelta maksetaan
5.9.2023 osakkeenomistajalle, joka on täsmäytyspäivänä 29.8.2023
merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon.
Olvin omille osakkeille ei makseta osinkoa.
emoyhtiön vapaaseen omaan pääomaan jätetään 106,1 miljoonaa
euroa.
Iisalmessa 28. päivänä helmikuuta 2023
Patrik Lundell
toimitusjohtaja
Pentti Hakkarainen
hallituksen puheenjohtaja
Nora Hortling
hallituksen varapuheenjohtaja
Lasse Heinonen
hallituksen jäsen
Elisa Markula
hallituksen jäsen
Päivi Paltola
hallituksen jäsen
Juho Nummela
hallituksen jäsen
62
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
TILINPÄÄTÖSMERKINTÄ
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Iisalmessa 28. päivänä helmikuuta 2023
Ernst & Young Oy
Tilintarkastusyhteisö
Elina Laitinen
KHT
63
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
TILINTARKASTUSKERTOMUS
Olvi Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Olvi Oyj:n (y-tunnus 0170318-9) tilinpää-
töksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2022. Tilinpäätös sisältää konsernin ta-
seen, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista,
rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien yhteenvedon merkit
-
vimmistä tilinpäätöksen laatimisperiaatteista, sekä emoyhtiön ta-
seen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin talou-
dellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista
EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandar-
dien (IFRS) mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan
tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien
tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyt-
tää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun lisära-
portin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hy-
vän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukai-
sia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkasta-
jan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden
Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka
koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut
näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintar-
kastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan ol-
leet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten
mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan
1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut
kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetie-
dossa 6.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka am-
matillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkas-
tuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat
on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa
tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausun-
toa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme täyttäneet kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpää-
töksen tilintarkastuksessa kuvatut velvollisuutemme tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa mukaan lukien näihin seikkoihin liittyvät velvoit-
teemme. Tämän mukaisesti suoritimme suunnittelemamme tilintar-
kastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat arviomme mukaisesti riskei-
hin, jotka voivat johtaa tilinpäätöksen olennaiseen virheellisyyteen.
Suorittamamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat myös
alla mainittuihin seikkoihin, ovat olleet perustana oheista tilinpäätös
koskevalle lausunnollemme.
64
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu
väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Myyntituottojen tuloutus
Viittaamme konsernitilinpäätöksen liitetietoon
1 ja siinä kohtaan myynnin tuloutusperiaatteet.
Juomien ja juomatuotteiden myynti tuloute-
taan sillä ajan hetkellä, kun konserni on toimit-
tanut tuotteet asiakkaalle ja kun tuotteiden
määräysvalta on siirtynyt asiakkaalle, eikä ole
sellaisia täyttämättömiä velvoitteita, jotka voi-
sivat vaikuttaa siihen, hyväksyykö asiakas tuot-
teet. Toimituksen katsotaan tapahtuneen vasta,
kun tuotteet on toimitettu asiakkaan kanssa
sovittuun paikkaan ja riski tuotteiden epäku-
ranttiudesta ja vahingoittumisesta on siirtynyt
asiakkaalle.
Juomien myyntiin liittyy usein vuosialennuksia.
Myynti kirjataan myyntisopimuksen mukaiseen
hintaan perustuen ja siitä vähennetään myyn-
tihetkellä arvioidut sopimusten ehtojen mukai-
set vuosialennukset sekä arvioidut virheellisten
tuotteiden palautukset.
Myyntituottojen tuloutus on tilintarkastuksen
kannalta keskeinen seikka sekä EU-asetuksen
537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu
merkittävä olennaisen virheellisyyden riski joh-
tuen tuottojen oikea-aikaiseen ja vuosialennus-
ten oikea-aikaiseen ja -määräiseen kirjaamiseen
liittyvästä riskistä.
Myyntituottojen tuloutukseen liittyvän olennai-
sen riskin huomioon ottamiseksi suoritimme
muun muassa seuraavat toimenpiteet:
Arvioimme konsernin laskentaperiaatteiden
asianmukaisuutta myyntituottojen
tuloutuksen osalta ja vertasimme niitä
sovellettaviin laskentastandardeihin.
Selvitimme myyntituottojen luonnetta,
kirjanpitoon kirjautumismäärää ja
-ajankohtaa sekä myynnin sopimusehtoja.
Testasimme myyntituottojen tuloutuksen
ja myyntiin liittyvien alennusten
kirjausmäärää ja -ajankohtaa. Testaukseen
sisältyi muun muassa ulkopuolisten
vahvistusten hankkimisia, myyntituottojen
ja vuosialennusten kirjaamisen vertaamista
asiakassopimuksiin sekä myyntituottojen
kirjaamisajankohdan vertaamista
rahtikirjoihin.
Kohdistimme analyyttisiä tarkastustoimen-
piteitä myyntituottoihin ja alennuksiin.
Arvioimme liitetietojen riittävyyttä sekä
asianmukaisuutta myyntituottojen osalta.
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Liikearvon ja Valko-Venäjän liiketoimintasegmentin
arvostus
Viittaamme liitetietoon 10 ja 11
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2022 liikearvon määrä oli 22,2 mil-
joonaa euroa, joka on 4,5 % kokonaisvaroista ja 7,9 % omasta
pääomasta (2021: 26,0 miljoonaa euroa, 5,3 % kokonaisva-
roista ja 8,7 % omasta pääomasta). Tilinpäätökseen kirjat-
tiin arvonalennusta Valko-Venäjän segmenttiin yhteensä 35
miljoonaa euroa. Arvonalennuksesta 3,7 miljoonan euroa
kohdistuu liikearvoon, 12,1 miljoonaa euroa rakennuksiin ja
rakennelmiin ja 19,2 miljoonaa euroa koneisiin ja kalustoon.
Liikearvon arvostus on tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka, koska:
vuosittain suoritettavan arvonalennus-testauksen
arviointiprosessi on monimutkainen ja sisältää
arvionmääräisiä eriä,
arvonalentumistestaus perustuu markkinoita ja taloutta
koskeville oletuksille ja
liikearvo on olennainen tilinpäätöksen kannalta.
Konsernin rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävis
oleva rahamäärä on määritetty muiden kuin Valko-Venäjän
segmentin osalta perustuen käyttöarvolaskelmiin, joiden tu
-
los voi vaihdella merkittävästi laskelmiin sisältyvien oletus-
ten muuttuessa. Käyttöarvon määritykseen vaikuttaa useat
oletukset, kuten esimerkiksi liikevaihdon kasvu, käyttökate
ja rahavirtojen diskonttauksessa käytetty diskonttokorko.
Muutokset näissä oletuksissa voivat johtaa liikearvon arvon
alentumiseen. Valko-Venäjän segmentti on arvostettu käy-
pään arvoon vähennettynä luovutuksesta johtuvilla menoilla.
Liikearvon arvostukseen liittyy EU-asetuksen 537/2014 10.
artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen vir-
heellisyyden riski.
Tilintarkastustoimenpiteinä liikearvon arvotuk-
seen sisältyvän olennaisen virheellisyyden ris-
kin huomioon ottamiseksi suoritimme muun
muassa seuraavat toimenpiteet:
Käytimme apuna arvonmäärityksen
asiantuntijoitamme arvioidessamme
konsernin tekemien oletusten ja
menetelmien asianmukaisuutta.
Toimenpiteet kohdistuivat erityisesti
seuraaviin oletuksiin: ennustettu
liikevaihdon kasvu, käyttökateprosentti ja
rahavirtojen diskonttaamisessa käytetty
pääoman keskimääräinen kustannus.
Testasimme laskelmien matemaattista
oikeellisuutta.
Arvioimme herkkyysanalyysien
asianmukaisuutta sekä sitä, voiko jokin
jokseenkin mahdollinen muutos keskeisessä
oletuksessa johtaa siihen, että yksikön
kirjanpitoarvo ylittää sen kerrytettävissä
olevan rahamäärän.
Arvioimme erityisesti johdon laatimien
Valko-Venäjän liiketoimintojen
arvonalentumis-testauslaskelmia ja
niiden sisältämiä oletuksia Valko-Venäjän
toimintaympäristöön liittyvien merkittävien
epävarmuuksien johdosta.
Arvioimme tilinpäätöksen liitetiedossa 10
ja 11 esitettyjä arvonalennustestaukseen
liittyvien liitetietojen riittävyyttä sekä
asianmukaisuutta.
65
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten,
että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyt-
töön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS)
mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien sään-
nösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toi-
mitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka
ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia ar-
vioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja sovel-
tuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatku-
vuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen
perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen,
paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkaut-
taa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilin-
päätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtu-
vaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka
sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso,
mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan
hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuk-
sessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja
niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voi-
taisiin kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita
yttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että
ytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skep-
tisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat
tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja
suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja
hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoituk-
seen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäy-
töksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suu-
rempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys
jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa,
väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheel-
listen tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista
sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhtei-
siin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme
siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emo-
yhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asian-
mukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja
niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan
ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toimin-
nan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidens-
sin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin
tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa
merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävar-
muutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuk-
sessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätök-
sessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot
eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme
perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä
hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olo-
suhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni
pysty jatkamaan toimintaansa.
arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä,
kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtu-
mia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkas-
tusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintoja kos-
kevasta taloudellisesta informaatiosta pystyäksemme antamaan
lausunnon konsernitilinpäätöksestä. Vastaamme konsernin tilintar
-
kastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja suorittamisesta. Vastaamme
tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkas-
tuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä
tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen val-
vonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkas-
tuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme nou-
dattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä vaati-
muksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista
seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuu-
teemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista
olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkas-
tuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Ku-
vaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös
tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen
harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä
tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vai-
kutusten voitaisiin kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin täl-
laisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
66
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana
16.4.2019 alkaen yhtäjaksoisesti neljä vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu in-
formaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisäl-
tyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koske-
vaa tilintarkastuskertomustamme.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea muu informaatio tilinpäätöksen tilintar-
kastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu in-
formaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta
suoritettaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se
muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta
velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laa-
dittu sen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpää-
töksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laa-
dittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännösten
mukaisesti.
Jos teemme suorittamamme työn perusteella johtopäätöksen, että
muussa informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on rapor-
toitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Iisalmessa, 28. helmikuuta 2023
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Elina Laitinen
KHT
67
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
OLVI OYJ:N HALLITUKSEN JÄSENET 30.3.2022 VARSINAISESTA
YHTIÖKOKOUKSESTA ALKAEN
Pentti Hakkarainen (s. 1958), Olvi Oyj:n hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2017 alkaen
KTM, oikeust. kand., varatuomari
Keskeinen työkokemus:
• 2017—2022
Euroopan Keskuspankki, Supervisory Board (Pankkivalvonta), päätoiminen jäsen
• 2008—2017
Suomen Pankin johtokunnan varapuheenjohtaja
• 2002—2007
Suomen Pankin johtokunnan jäsen
• 1998—2001
Toimitusjohtaja, Postipankki Oyj, mm.*
• 1995—1997
Toimitusjohtaja, johtokunnan jäsen, Osuuspankkien Keskuspankki Oy (OKO) mm.*
• 1985—1995
Rahoitusjohtaja, Outokumpu Oy, mm.*
mm.* = useita eri tehtäviä
Luottamustoimet
2022 alkaen
Euroopan Keskuspankki, Administrative Board of Review, varapuheenjohtaja ja
2023 alkaen puheenjohtaja
2022 alkaen
Pohjoismaiden Investointipankki, Control Committee, varapuheenjohtaja
2017—2021
Finnvera Oyj, hallituksen puheenjohtaja
2008—2017
EKP:n neuvoston varajäsen
2008—2017
Finanssivalvonnan johtokunnan puheenjohtaja
2015—2017
ECB, Budget Committee, Chair
2012—2015
ECB, Committee on Controlling, Chair
2008—2017
IMF, Board of Governors, Alternate
2005—2017
EU Economic and Financial Committee, jäsen
• 2004—2006
IMF, Audit Committee, Chair and Member
2000—2001
Suomen Pankkiyhdistys, varapuheenjohtaja
1991—1999
IS-Yhtymä Oy, hallituksen jäsen
Nora Hortling (s. 1986), Olvi Oyj:n hallituksen jäsen vuodesta 2015
ja varapuheenjohtaja vuodesta 2016 alkaen
KTM, Bachelor of Hotel, Restaurant and Tourism Management
Keskeinen työkokemus:
10/2019 alkaen
Kespro Oy, osto- ja myyntijohtaja Fresh
2018—2019
Kespro Oy, osto- ja myyntijohtaja (hedelmät ja vihannekset)
2016—2017
Kespro Oy, ostopäällikkö (HeVi ja maitotaloustuotteet)
2014—2015
Kespro Oy, tuotepäällikkö
2011—2013
Olvi Oyj, markkinointi
2005—2010
Useita esimiestehtäviä ravintola-alalla
Lasse Heinonen (s. 1968), Olvi Oyj:n hallituksen jäsen vuodesta 2018 alkaen
KTM
Keskeinen työkokemus:
2018 alkaen
Ahlström Capital, toimitusjohtaja
• 2011—2018
Tieto Oyj, talousjohtaja
• 2015—2016
Tieto Oyj, liiketoimintajohtaja Telecom, Media & Energy
2004—2011
Finnair Oyj, johdon rooleissa kuten EVP Cargo & Aviation Services,
varatoimitusjohtaja ja talousjohtaja
1992—2004
Novartis Pharma ja Sandoz, talouden ja logistiikan johdon rooleissa Novartis
Pharmalla ja Sandozilla Suomessa, Turkissa sekä Sveitsissä
Keskeiset jäsenyydet muissa yhteisöissä:
2020 alkaen
Varma, hallintoneuvoston jäsen
2018 alkaen
Ahlström-Munksjö Oyj, hallituksen jäsen
2018 alkaen
Enics AG, hallituksen puheenjohtaja
68
SISÄLTÖ | TOIMINTAKERTOMUS | TALOUDELLISET TIEDOT | TILINTARKASTUSKERTOMUS | HALLITUKSEN JÄSENET
Elisa Markula (s. 1966), Olvi Oyj:n hallituksen jäsen vuodesta 2015 alkaen
Turku School of Economics and Business, Administration, MSc Economics (International Marketing)
Keskeinen työkokemus:
8/2022 alkaen
Toimitusjohtaja, VR-Yhtymä Oyj
• 2021—2022
Toimitusjohtaja, Oriola Oyj
2018—2021
Toimitusjohtaja, Tikkurila Oyj
2009—2018
Head of Coffee Division at Paulig Group/ Managing Director at
Oy Gustav Paulig Ab
2006—2009
Senior Vice President at Oy Suomen LEGO Ab
2003—2006
Sales Director at Oy Snellman Ab
2000—2003
Key Account Manager and Trade Marketing Manager at
Oy SCA Hygiene Products Ab
1998—2000
Product Manager, Feminine Consumer Products at Oy SCA Hygiene Products Ab
1993—1998
Area Marketing Manager at Oy Fazer Chocolates Ab
Keskeiset jäsenyydet muissa yhteisöissä:
• 2021
Keskuskauppakamari, hallituksen jäsen, 2022 alkaen hallituksen varapuheenjohtaja
Juho Nummela (s. 1977), Olvi Oyj:n hallituksen jäsen vuodesta 2021 alkaen
Tekniikan tohtori, diplomi-insinööri
Keskeinen työkokemus:
2008 alkaen
Ponsse Oyj, toimitusjohtaja
• 2006—2008
Ponsse Oyj, tehtaanjohtaja
2005—2006
Ponsse Oyj, laatu- ja IT-johtaja
2003—2005
Tampereen teknillinen yliopisto, tutkija
2002—2003
Ponsse Oyj, diplomityöntekijä
Keskeiset jäsenyydet muissa yhteisöissä:
2020 alkaen
Olvi-säätiö, hallituksen jäsen
2018—2021
Ilmarinen, hallituksen jäsen
2014—2020
Teknologiateollisuus ry, hallituksen jäsen
2008 alkaen
Ponsse Oyj:n tytäryhtiöt, hallitusten varapuheenjohtaja
2019 alkaen
Epec Oy, hallituksen puheenjohtaja, 2011—2018 varapuheenjohtaja
2008 alkaen
Einari Vidgren säätiö, hallituksen varapuheenjohtaja
• 2006—2008
VTT neuvottelukunta
Päivi Paltola (s. 1971), Olvi Oyj:n hallituksen jäsen vuodesta 2018 alkaen
KTM
Keskeinen työkokemus:
2021 alkaen
Ruohonjuuri Oy, toimitusjohtaja
2019 alkaen
Circulove Oy, perustaja, hallituksen puheenjohtaja
• 2017—2019
Marimekko Oyj, markkinointijohtaja
2010—2017
Fiskars Group, Fiskars Living, liiketoimintajohtaja (Iittala, Royal Copenhagen,
Arabia, Rörstrand & verkkokauppa ja omat myymälät)
2004—2010
Lumene Group, brändijohtaja/markkinointipäällikkö (Lumene ja Cutrin)
1997—2004
Orion-Yhtymä Oyj NOIRO, tuoteryhmävastaava/tuotepäällikkö ihonhoito
(Lumene, Nanoel, Favora)
Keskeiset jäsenyydet muissa yhteisöissä:
2019—2021
Suomalaisen Työn Liitto, johtokunnan jäsen
2016—2018
Designmuseon säätiö, hallituksen jäsen
2011—2015
Art&Design City, hallituksen jäsen
Panimo
Olvi Oyj
PL 16
74101 IISALMI
Suomi
7437003NX7WWVRT6AJ552022-01-012022-12-317437003NX7WWVRT6AJ552021-01-012021-12-317437003NX7WWVRT6AJ552022-12-317437003NX7WWVRT6AJ552021-12-317437003NX7WWVRT6AJ552020-12-317437003NX7WWVRT6AJ552021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003NX7WWVRT6AJ552022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003NX7WWVRT6AJ552020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437003NX7WWVRT6AJ552020-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember7437003NX7WWVRT6AJ552020-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember7437003NX7WWVRT6AJ552020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437003NX7WWVRT6AJ552020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437003NX7WWVRT6AJ552020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437003NX7WWVRT6AJ552020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437003NX7WWVRT6AJ552021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares