HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 .................................. | 3. | Investoinnit, yrityshankinnat ja -myynnit .................... | 6. | Konsernirakenne ................................................................ | ||||||||
Kestävyysraportti ......................................................................... | 3.1. | Liikearvo ............................................................................... | 6.1. | Lähipiiri ................................................................................. | ||||||||
Yleiset tiedot ....................................................................... | 3.2. | Muut aineettomat hyödykkeet ........................................ | 6.2. | Konsernin tytäryritykset ja osakkuusyritykset ........... | ||||||||
Ympäristötiedot .................................................................. | 3.3. | Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet ........................ | 7. | Taseen ulkopuoliset erät ................................................. | ||||||||
Sosiaaliset tiedot ................................................................ | 3.4. | Vuokrasopimukset .............................................................. | 7.1. | Vastuusitoumukset ja ehdolliset velat .......................... | ||||||||
Hallintotapa tiedot ............................................................. | 3.5. | Muut osakkeet ..................................................................... | 7.2. | Tilinpäätöspäivän jälkeiset tapahtumat ....................... | ||||||||
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) *) ................................................... | 3.6. | Liiketoimintojen yhdistäminen ........................................ | ||||||||||
Konsernin tuloslaskelma ............................................................. | 3.7. | Myytävänä oleviksi luokitellut erät ................................. | EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS *) ........................................................... | |||||||||
Konsernin laaja tuloslaskelma ................................................... | 4. | Käyttöpääoma ja muut tase-erät ................................... | HALLITUKSEN VOITONJAKOEHDOTUS JA | |||||||||
Konsernin tase ............................................................................... | 4.1. | Vaihto-omaisuus ................................................................. | ALLEKIRJOITUKSET *) ....................................................................... | |||||||||
Konsernin rahavirtalaskelma ..................................................... | 4.2. | Myyntisaamiset ja muut lyhytaikaiset saamiset ......... | TILINTARKASTUSKERTOMUS .......................................................... | |||||||||
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista ................ | 4.3. | Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat ............................ | KESTÄVYYSRAPORTIN VARMENNUSKERTOMUS ....................... | |||||||||
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ............................................ | 4.4. | Laskennalliset verovelat ja -saamiset ........................... | ESEF-TILINPÄÄTÖKSEN VARMENNUSRAPORTTI ....................... | |||||||||
1. | Konsernitilinpäätöksen olennaiset laatimisperiaatteet ............................................................ | 4.5. | Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt ja työsuhde- etuudet ................................................................................. | MUU TALOUDELLINEN INFORMAATIO | ||||||||
2. | Taloudellinen tulos ............................................................ | 4.6. | Varaukset ............................................................................. | Konsernin tunnusluvut ................................................................ | ||||||||
2.1. | Segmenttitiedot .................................................................. | 5. | Pääomarakenne ja rahoitusriskit ................................... | Tunnuslukujen laskentakaavat ................................................. | ||||||||
2.2. | Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut ............................... | 5.1. | Pääomarakenne .................................................................. | Tunnuslukujen täsmäytys IFRS-lukuihin ................................ | ||||||||
2.3. | Osakeperusteiset maksut ................................................ | 5.2. | Oma pääoma ........................................................................ | Tuloskehitys neljännesvuosittain ............................................. | ||||||||
2.4. | Poistot ja arvonalentumiset ............................................. | 5.3. | Korolliset velat .................................................................... | OSAKKEET JA OSAKKEENOMISTAJAT .......................................... | ||||||||
2.5. | Rahoitustuotot ja -kulut .................................................... | 5.4. | Rahoitusvarat ja -velat arvostusryhmittäin .................. | TIETOA SIJOITTAJILLE ....................................................................... | ||||||||
2.6. | Tuloverot .............................................................................. | 5.5. | Rahoitusriskien hallinta .................................................... | |||||||||
2.7. | Osakekohtainen tulos ........................................................ | 5.6. | Johdannaisinstrumentit .................................................... | |||||||||
2.8. | Muut laajan tuloksen erät ................................................. | |||||||||||
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
MIlj. euroa | 2024 | 2023 | 2022 | Milj. euroa | 2024 | 2023 | 2022 | |
Liikevaihto | 2 948,1 | 3 383,7 | 3 569,6 | Sidottu pääoma* | 1 920,1 | 2 155,5 | 2 238,0 | |
Liikevaihto, O&G-myynti huomioiden | 2 903,5 | 2 889,0 | 3 141,1 | Sidottu pääoma*, O&G-myynti huomioiden | 1 920,1 | 1 856,0 | ||
Operatiivinen käyttökate | 585,4 | 666,7 | 571,6 | Operatiivinen sidotun pääoman tuotto*, % | 20,8 | 21,5 | 16,2 | |
Operatiivinen käyttökate, O&G-myynti huomioiden | 582,1 | 595,9 | 518,3 | Operatiivinen sidotun pääoman tuotto*, %, O&G-myynti huomioiden | 20,6 | 22,4 | ||
Operatiivinen käyttökate, % | 19,9 | 19,7 | 16,0 | Sidotun pääoman tuotto*, % | 18,9 | 15,6 | 15,5 | |
Operatiivinen käyttökate, %, O&G-myynti huomioiden | 20,0 | 20,6 | 16,5 | Liiketoiminnan rahavirta | 484,6 | 546,0 | 400,3 | |
Käyttökate | 550,7 | 540,0 | 558,8 | Investoinnit ilman yritysostoja | 167,3 | 204,9 | 197,9 | |
Käyttökate, % | 18,7 | 16,0 | 15,7 | Investoinnit ilman yritysostoja, O&G-myynti huomioiden | 167,3 | 187,7 | 176,2 | |
Operatiivinen liikevoitto | 398,7 | 463,0 | 361,6 | Investoinnit | 170,5 | 206,8 | 197,9 | |
Operatiivinen liikevoitto, O&G-myynti huomioiden | 395,5 | 415,5 | 331,7 | Rahavirta investointien jälkeen | 411,8 | 349,3 | 222,3 | |
Operatiivinen liikevoitto, % | 13,5 | 13,7 | 10,1 | Omavaraisuus, % kauden lopussa | 53 | 48 | 46 | |
Operatiivinen liikevoitto, %, O&G-myynti huomioiden | 13,6 | 14,4 | 10,6 | Osakekohtainen oma pääoma, euroa | 11,59 | 10,84 | 10,89 | |
Liikevoitto | 363,2 | 336,4 | 347,6 | Velkaantuneisuus, % kauden lopussa | 16 | 32 | 46 | |
Liikevoitto, % | 12,3 | 9,9 | 9,7 | Henkilömäärä keskimäärin | 4 746 | 4 946 | 4 936 | |
Tilikauden voitto | 262,7 | 211,3 | 239,7 | Palkat ja palkkiot | 335,0 | 343,5 | 339,2 | |
Osakekohtainen tulos, laimennettu, euroa | 1,61 | 1,28 | 1,50 | |||||
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
Liikevaihto | 2024 | 2023 | ∆% | Orgaaninen kasvu*, % | Valuutta- kurssien vaikutus, % | Yritys- ostojen ja -myyntien vaikutus, % |
milj. euroa | milj. euroa | |||||
Pulp & Paper | 1 646,7 | 1 748,2 | -6 | -4 | -1 | -1 |
Industry & Water | 1 301,4 | 1 635,5 | -20 | +3 | 0 | -28 |
Yhteensä | 2 948,1 | 3 383,7 | -13 | -1 | 0 | -14 |
Industry & Water, O&G-myynti huomioiden | 1 256,9 | 1 140,9 | +10 | |||
Yhteensä, Oil & Gas - myynti huomioiden | 2 903,5 | 2 889,0 | +1 |
Varianssianalyysi, milj. euroa | 1–12 |
Operatiivinen käyttökate, 2023 | 666,7 |
Myyntimäärät | +63,2 |
Myyntihinnat | -175,7 |
Muuttuvat kustannukset | +148,8 |
Kiinteät kustannukset | -33,7 |
Valuuttakurssimuutokset | -0,2 |
Muut | -14,4 |
Yritysmyynnit | -69,3 |
Operatiivinen käyttökate, 2024 | 585,4 |
Operatiivinen käyttökate | 2024 | 2023 | ∆% | 2024 | 2023 |
milj. euroa | milj. euroa | kate-% | kate-% | ||
Pulp & Paper | 303,1 | 330,9 | -8 | 18,4 | 18,9 |
Industry & Water | 282,3 | 335,8 | -16 | 21,7 | 20,5 |
Yhteensä | 585,4 | 666,7 | -12 | 19,9 | 19,7 |
Industry & Water, O&G-myynti huomioiden | 279,1 | 265,0 | +5 | 22,2 | 23,2 |
Yhteensä, O&G- myynti huomioiden | 582,1 | 595,9 | -2 | 20,0 | 20,6 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, milj. euroa | 2024 | 2023 |
Käyttökatteessa | -34,8 | -126,7 |
Pulp & Paper | -20,6 | -22,9 |
Industry & Water | -14,1 | -103,7 |
Poistoissa ja arvonalentumisissa | -0,7 | 0,0 |
Pulp & Paper | -0,7 | 0,0 |
Industry & Water | 0,0 | 0,0 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät liikevoitossa yhteensä | -35,5 | -126,7 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
SDG | TUNNUSLUVUT | YKSIKKÖ | 2024 | 2023 |
TURVALLISUUS | 3,2 | 2,5 | ||
TRIF* 2,2 vuoden loppuun 2025 mennessä ja 1,5 vuoden 2030 loppuun mennessä *TRIF = työtapaturmien kokonaismäärä miljoonaa työtuntia kohti, sisältäen Kemiran työntekijät ja urakoitsijat | ||||
IHMISET | Hieman parhaimman 25 %:n ulkopuolella | Parhaan 25 %:n joukossa | ||
Tavoitteena kuulua monimuotoisuudessa ja osallisuudessa Glintin teollisuuden alan korkeimpaan 10 %:iin vuoden 2025 loppuun mennessä | ||||
KIERTOTALOUS | kg/ tuotanto- tonni | 4,2 | 4,1 | |
Uusiutuvien ratkaisujen liikevaihto > 500 miljoonaa euroa vuoden 2030 loppuun mennessä. | Milj. euroa | 240 | 226 | |
VESI | Arviointi- asteikko A–D | B | B | |
Tavoitteena on saavuttaa CDP Water Security luokituksen mukainen vesivarojen hallinnan korkein taso (Leadership A-/A) vuoden 2025 loppuun mennessä. | ||||
ILMASTO | ktCO2e | 586 | 589 | |
Scope 1 & 2*** -päästöjen vähentäminen 51,23 % vuoden 2030 loppuun mennessä verrattuna vuoden 2018 lähtötasoon 894 ktCO2e. | ||||
Scope 3 -päästöjen vähentäminen 32,5 % vuoden 2033 loppuun mennessä verrattuna vuoden 2021 lähtötasoon 2337,5 ktCO2e. | 1881 | 1863 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Liikevaihto | 1 646,7 | 1 748,2 |
Operatiivinen käyttökate | 303,1 | 330,9 |
Operatiivinen käyttökate, % | 18,4 | 18,9 |
Käyttökate | 282,4 | 308,0 |
Käyttökate, % | 17,2 | 17,6 |
Operatiivinen liikevoitto | 183,8 | 216,3 |
Operatiivinen liikevoitto, % | 11,2 | 12,4 |
Liikevoitto | 162,4 | 193,4 |
Liikevoitto, % | 9,9 | 11,1 |
Sidottu pääoma* | 1 286,7 | 1 282,0 |
Operatiivinen sidotun pääoman tuotto*, % | 14,3 | 16,9 |
Sidotun pääoman tuotto*, % | 12,6 | 15,1 |
Investoinnit ilman yritysostoja | 99,2 | 124,4 |
Investoinnit yritysostot mukaan lukien | 99,2 | 126,2 |
Rahavirta investointien jälkeen | 202,4 | 216,3 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Liikevaihto | 1 301,4 | 1 635,5 |
Liikevaihto, O&G-myynti huomioiden | 1 256,9 | 1 140,9 |
Operatiivinen käyttökate | 282,3 | 335,8 |
Operatiivinen käyttökate, O&G-myynti huomioiden | 279,1 | 265,0 |
Operatiivinen käyttökate, % | 21,7 | 20,5 |
Operatiivinen käyttökate, %, O&G-myynti huomioiden | 22,2 | 23,2 |
Käyttökate | 268,2 | 232,0 |
Käyttökate, % | 20,6 | 14,2 |
Operatiivinen liikevoitto | 214,9 | 246,7 |
Operatiivinen liikevoitto, O&G-myynti huomioiden | 211,7 | 199,2 |
Operatiivinen liikevoitto, % | 16,5 | 15,1 |
Operatiivinen liikevoitto, %, O&G-myynti huomioiden | 16,8 | 17,5 |
Liikevoitto | 200,8 | 143,0 |
Liikevoitto, % | 15,4 | 8,7 |
Sidottu pääoma* | 633,5 | 873,5 |
Operatiivinen sidotun pääoman tuotto*, % | 33,9 | 28,2 |
Operatiivinen sidotun pääoman tuotto*, %, O&G-myynti huomioiden | 33,4 | 34,7 |
Sidotun pääoman tuotto*, % | 31,7 | 16,4 |
Investoinnit ilman yritysostoja | 68,2 | 80,5 |
Investoinnit ilman yritysostoja, O&G-myynti huomioiden | 68,2 | 63,4 |
Investoinnit yritysostot mukaan lukien | 71,3 | 80,5 |
Rahavirta investointien jälkeen | 328,8 | 242,5 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
Osakemäärä | Osuus osakkeista | |||
Omistajat | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Hallitus | 63 309 | 55 702 | 0,04 | 0,04 |
Toimitusjohtaja* | 99 166 | 56 140 | 0,06 | 0,04 |
Toimitusjohtajan sijainen | 118 087 | 102 687 | 0,08 | 0,07 |
Konsernin johtoryhmä (pl. toimitusjohtaja ja toimitusjohtajan sijainen) | 286 517 | 245 128 | 0,18 | 0,16 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
% osakkeista ja äänistä | ||
Omistajat | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Yritykset | 26,9 | 26,0 |
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset | 5,0 | 4,0 |
Julkisyhteisöt | 9,1 | 13,6 |
Kotitaloudet | 18,1 | 19,0 |
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt | 2,4 | 2,7 |
Hallintarekisteröidyt ja ulkomaiset osakkeenomistajat | 38,3 | 34,7 |
Osakkeiden lukumäärä | Omistajia kpl | Omistajia % | Osakkeet, kpl | % osakkeista ja äänistä |
1–100 | 18 959 | 39,3 | 884 776 | 0,6 |
101–500 | 17 674 | 36,6 | 4 649 936 | 3,0 |
501–1 000 | 5 561 | 11,5 | 4 250 058 | 2,7 |
1 001–5 000 | 5 105 | 10,6 | 10 614 751 | 6,8 |
5 001–10 000 | 535 | 1,1 | 3 823 615 | 2,5 |
10 001–50 000 | 337 | 0,7 | 6 471 254 | 4,2 |
50 001–100 000 | 32 | 0,1 | 2 260 115 | 1,5 |
100 001–500 000 | 37 | 0,1 | 7 631 223 | 4,9 |
500 001–1 000 000 | 7 | 0,0 | 5 342 805 | 3,4 |
1 000 001– | 8 | 0,0 | 109 414 024 | 70,4 |
Yhteensä | 48 255 | 100,0 | 155 342 557 | 100,0 |
Omistaja | Osakkeiden lukumäärä, kpl | % osakkeista ja äänistä | |
1 | Oras Invest Oy | 35 103 000 | 22,6 |
2 | Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma | 5 732 678 | 3,7 |
3 | Nordea-Rahastot | 4 540 904 | 2,9 |
4 | Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 3 959 870 | 2,6 |
5 | Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo | 2 330 000 | 1,5 |
6 | Etola Group | 1 000 000 | 0,6 |
7 | Eläkevakuutusyhtiö Veritas | 870 000 | 0,6 |
8 | Laakkonen Mikko Kalervo | 770 000 | 0,5 |
9 | Valtion Eläkerahasto | 760 000 | 0,5 |
10 | Säästöpankki-rahastot | 651 936 | 0,4 |
11 | Nordea Henkivakuutus Suomi Oy | 640 721 | 0,4 |
12 | Pohjola Varainhoito | 500 641 | 0,3 |
13 | Seligson-rahastot | 494 153 | 0,3 |
14 | Paasikivi Pekka Johannes | 462 200 | 0,3 |
15 | Valion Eläkekassa | 379 450 | 0,2 |
Kemira Oyj | 1 359 348 | 0,9 | |
Hallintarekisteröidyt ja ulkomaiset omistajat | 59 106 429 | 38,1 | |
Muut yhteensä | 36 681 227 | 23,6 | |
Kaikki yhteensä | 155 342 557 | 100,0 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | |
OSAKEKOHTAISET TUNNUSLUVUT | |||||
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, euroa ¹⁾ | 1,62 | 1,30 | 1,51 | 0,71 | 0,86 |
Osakekohtainen tulos, laimennettu, euroa ¹⁾ | 1,61 | 1,28 | 1,50 | 0,70 | 0,86 |
Liiketoiminnan nettorahavirta/osake, euroa ¹⁾ | 3,15 | 3,56 | 2,61 | 1,44 | 2,45 |
Osinko/osake, euroa ¹⁾ ²⁾ | 0,74 | 0,68 | 0,62 | 0,58 | 0,58 |
Osinkosuhde, % ¹⁾ ²⁾ | 45,7 | 52,4 | 41,0 | 82,2 | 67,5 |
Efektiivinen osinkotuotto, % ¹⁾ ²⁾ | 3,8 | 4,1 | 4,3 | 4,4 | 4,5 |
Oma pääoma/osake, euroa ¹⁾ | 11,59 | 10,84 | 10,89 | 8,68 | 7,80 |
Hinta/osakekohtainen tulos (P/E) ¹⁾ | 12,04 | 12,95 | 9,48 | 18,88 | 15,07 |
Hinta/oma pääoma per osake ¹⁾ | 1,68 | 1,55 | 1,32 | 1,54 | 1,66 |
Hinta/liiketoiminnan rahavirta per osake ¹⁾ | 6,20 | 4,72 | 5,49 | 9,27 | 5,28 |
Osingonjako, milj. euroa ²⁾ | 113,9 | 104,5 | 95,1 | 88,8 | 88,7 |
OSAKKEEN HINTA JA KAUPANKÄYNTI | |||||
Osakkeen hinta, ylin, euroa | 24,58 | 18,22 | 14,94 | 14,66 | 14,24 |
Osakkeen hinta, alin, euroa | 15,96 | 13,51 | 10,36 | 12,64 | 8,02 |
Osakkeen hinta, keskimäärin, euroa | 19,84 | 15,36 | 12,57 | 13,67 | 11,55 |
Osakkeen hinta 31.12., euroa | 19,52 | 16,79 | 14,33 | 13,33 | 12,94 |
Osakkeen vaihto (1 000 kpl) ³⁾ | 46 801 | 43 852 | 37 017 | 57 478 | 75 885 |
Osuus osakekannasta, % | 30 | 29 | 24 | 38 | 50 |
Osakekannan markkina-arvo 31.12 ¹⁾ | 3 006 | 2 579 | 2 198 | 2 041 | 1 979 |
OSAKEMÄÄRÄT JA OSAKEPÄÄOMA | |||||
Keskimääräinen osakemäärä, laimentamaton (1 000) ¹⁾ | 153 921 | 153 573 | 153 320 | 153 092 | 152 879 |
Keskimääräinen osakemäärä, laimennettu (1 000) ¹⁾ | 155 234 | 155 051 | 154 261 | 153 785 | 153 373 |
Osakemäärä 31.12., laimentamaton (1 000) ¹⁾ | 153 983 | 153 620 | 153 352 | 153 127 | 152 924 |
Osakemäärä 31.12., laimennettu (1 000) ¹⁾ | 155 409 | 155 303 | 154 894 | 154 068 | 153 744 |
Ulkona olevien osakkeiden lisäykset (+) / vähennykset (-) (1 000) | 363 | 267 | 225 | 203 | 275 |
Osakepääoma, milj. euroa | 221,8 | 221,8 | 221,8 | 221,8 | 221,8 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Hallitus | Tarkastusvaliokunta | |||
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta | ||||
Toimitusjohtaja ja johtoryhmä | Sustainability Reporting Compliance Team -ohjausryhmä | |||
Sustainability Steering Team -ohjausryhmä | ||||
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Hallituksen ja johtoryhmän monimuotoisuus, % | 2024 | 2023 |
Riippumattomat hallituksen jäsenet | 100 | 100 |
Muut kuin liikkeenjohtoon osallistuvat hallituksen jäsenet | 100 | 100 |
Hallituksen sukupuolijakauma | ||
Naiset | 29 | 38 |
Miehet | 71 | 63 |
Johtoryhmän sukupuolijakauma | ||
Naiset | 25 | 25 |
Miehet | 75 | 75 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Hallituksen asiantuntemuksen taso | Matti Kähkönen | Annika Paasikivi | Tina Sejersgård Fanø | Werner Fuhrmann | Timo Lappalainen | Kristian Pullola | Mikael Staffas | Fernanda Lopes Larsen |
Pätevyys ja asiantuntemus | ||||||||
Hallituskokemus 1) | ● | ● | ● | ● | ||||
Toimitusjohtajakokemus 2) | ● | ● | ● | |||||
Talousjohtajakokemus 2) | ● | ● | ||||||
Johtoryhmäkokemus 2) | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | |
Hallintotapa- ja vaatimustenmukaisuusosaaminen 3) | ● | ● | ● | ● | ||||
Kansainvälinen kokemus 4) | ||||||||
EMEA | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | |
Americas | ● | |||||||
APAC | ||||||||
Kemianteollisuuden kokemus 5) | ● | ● | ● | ● | ● | |||
Kasvun vauhdittamiskokemus 6) | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | |
Kestävyyden edistämiskokemus 6) | ● | ● | ● | ● | ||||
Kannattavuuden kehittämiskokemus 6) | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | |
Innovaatioiden edistämiskokemus 6) | ● | ● | ● | ● | ||||
Digitalisaation edistämiskokemus 6) | ● | ● | ● | |||||
Muut pätevyydet ja tiedot | ||||||||
Syntymävuosi | 1956 | 1975 | 1969 | 1953 | 1962 | 1973 | 1965 | 1974 |
Sukupuoli | Mies | Nainen | Nainen | Mies | Mies | Mies | Mies | Nainen |
Kansalaisuus | FIN | FIN | DEN | GER | FIN | FIN | SWE | BRA/GB |
Jäsenyyden alkamisajankohta | 3/2021 | 2/2022 | 3/2022 | 5/2020 | 3/2013 | 3/2021 | 3/2023 | 3/2023–7/2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Due diligence -prosessin keskeiset osatekijät | Kestävyysraportin kohdat |
Vaikutusten ja riskien arviointi | Yleiset tiedot -osion Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet -kappale |
Vaikutusten ja riskien sisällyttäminen ja toimet niiden käsittelemiseksi | Jokaisen aiheen standardeihin liittyvät toimet |
Toimien vaikuttavuuden seuranta | Jokaisen aiheen standardeihin liittyvät tavoitteet |
Viestintä vaikutuksista ja riskeistä | Jokaisen aiheen standardeihin liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet |
Due diligence -prosessien sidosryhmävuorovaikutus | Jokaisen aiheen standardeihin liittyvät toimintaperiaatteet |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Sidosryhmät | Vuorovaikutuksen tarkoitus | Miten vuorovaikutus on järjestetty | Toimintaan, liiketoimintamalliin ja strategiaan liittyvät tulokset ja vaikutukset |
Oma työvoima | • Suora vaikutus arvonmuodostukseen sekä operatiiviseen ja kestävyyssuoritukseen • Vaikutus kestävään työympäristöön ja työoloihin (työterveys ja turvallisuus) • Työ- ja ihmisoikeudet • Monimuotoisuus, yhdenvertaisuus ja osallisuus (DEI) | • Suorituskyvyn johtaminen – henkilökohtaiset kehityskeskustelut • Yhteistyö työntekijöiden edustajien kanssa • Ethics and Compliance -ilmoituskanava ja eettisyyskoulutukset • Paikalliset hyvinvointiohjelmat • Kyselyt ja työpaikka-arvioinnit | • Strategiaviestintä • Suorituskyvyn ja osaamisen kehittäminen • Palkitseminen ja tunnustukset • Johtotason viestintä • Maailmanlaajuiset aloitteet ja kampanjat • Sertifioitu johtamisjärjestelmä ja sisäisten toimintaperiaatteiden päivitykset |
Osakkeen- omistajat ja luotonantajat | • Arvonmuodostus osinkojen ja korkomaksujen avulla • Sijoitetun pääoman tuottoon, hyviin hallinto- ja ohjauskäytäntöihin sekä kestävyystoimintaan (ilmastonmuutosten hillitseminen ja päästöjen vähentäminen koko arvoketjussa) liittyvät odotukset • Ihmisoikeudet ja monimuotoisuus • Vastuullisten sijoittajien houkutteleminen • Läpinäkyvyyden lisääminen | • Lainsäädäntöön perustuva talousviestintä: talousraportointi ja pörssiviestintä • Roadshow't, puhelinkonferenssit ja henkilökohtaiset tapaamiset • ESG-luokitukset ja olennaisuusarviointi • Pääomamarkkinapäivät • Yhtiökokous | • Läpinäkyvä ja säännöllinen raportointi ja varmennettu tietojen julkistaminen • Osallistuminen CDP Climate Change- ja CDP Water Security -kyselyihin • Vastaaminen luokitusyhtiö- ja sijoittajakyselyihin • ESG-luokituksen kehityssuunnitelmat • Viestintä kestävyyskäytännöistä |
Asiakkaat | • Liikevaihdon luominen • Kestävien ratkaisujen tarjoaminen • Asiakkaiden auttaminen tavoitteiden saavuttamisessa • Luottamuksen rakentaminen | • Suorat asiakasyhteydet ja asiakaskyselyt • Asiakaswebinaarit, -tapahtumat ja -uutiskirjeet • Liikekumppaneiden due diligence -prosessi • Olennaisuusarviointi ja kestävyysarvioinnit | • Kestävä tuotekehitys ja kestävyyteen liittyvät suoritustiedot, kuten tuotteiden hiilijalanjäljet sekä tuote- ja prosessisertifioinnit • Asiakastyytyväisyys (Net Promoter Score) |
Toimittajat | • Toimittajien kestävyystoiminnan vaikutus Kemiran liiketoimintaan – arvoketjumme hiilidioksidipäästöjen vähentäminen • Vastuullisen hankinnan ja kestävän arvoketjun edistäminen – raaka- aineiden hiilijalanjälkien arviointi ja päästöjen vähentämistä koskeva etenemissuunnitelma (ilmastonmuutos, biologinen monimuotoisuus, kiertotalous) • Liiketapaperiaatteiden noudattaminen • Työntekijöiden ihmis- ja työelämäoikeuksien suojelu | • Aktiivinen vuoropuhelu toimittajien kanssa • Toimittajien suoritusarviot • Toimittajien due diligence -prosessi • Olennaisuusarviointi • Ethics and Compliance -ilmoituskanava | • Toimittajien kestävyysarvioinnit ja -tarkastukset • Kestävien raaka-aineiden hankinta • Toimittajien sitoutuminen liikekumppanien liiketapaperiaatteisiin • Toimittajien kehityssuunnitelmat • Yhdenmukaistettu terveyden ja turvallisuuden hallintajärjestelmä yhtiön omille ja palveluntarjoajien työntekijöille |
Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt | • Arvonmuodostaminen veromaksuilla, koulutuksella ja työpaikoilla • Turvallisuuden ja ympäristönsuojelun taso • Luottamuksen luominen ja yhteisön tuki • Yhteisön huolenaiheisiin, kysymyksiin ja palautteeseen puuttuminen | • Vuoropuhelu ja yhteistyö yhteisön huolenaiheisiin puuttumiseksi | • EHSQ-riskienarvioinnit • Avoin vuoropuhelu yhteisöjen kanssa • Paikallisten hankkeiden tukeminen |
Valvovat viranomaiset | • Kyky vaikuttaa poliittisiin päätöksiin, jotka koskevat toimintaamme ja liiketoimintaamme vaikuttavaa lainsäädäntöä • Lainsäädännön noudattamisen varmistaminen • Kestävän toimien edistäminen • Ilmastoon liittyvien siirtymäriskien ja -mahdollisuuksien huomioiminen | • Aihekohtainen vuoropuhelu valvovien viranomaisten kanssa • Julkisiin kuulemisiin vastaaminen ja kyselyt • Kahdenväliset kokoukset • Ethics and Compliance -ilmoituskanava • Olennaisuusarviointi | • Vuoropuhelu EU:n direktiiviehdotuksista • Liiketoimintamallin ja strategian yhdenmukaistaminen • Arvonmuodostus ja vaatimustenmukaisuuteen liittyvien riskien lieventäminen • Resurssitehokas arvoketju |
Toimiala- järjestöt | • Kestävyyteen liittyvien alan standardien kehittäminen • Mahdollistetaan toimialan osallistuminen poliittisten päättäjien toimintaan • Arvoketjun työntekijöiden edustajien näkemysten ymmärtäminen | • Teollisuusalan ammattiyhdistysten jäsenyys • Yhteisaloitteet ja -ohjelmat • Panostaminen strategisiin suuntiin • Työpajat ja tiedon jakaminen • Kahdenväliset tapaamiset | • European Chemical Industry Council (CEFIC) -yhdistyksen toimintaan osallistuminen • Kemianteollisuus ry:n toimintaan osallistuminen • Kestävyyskäytäntöjen ja -mittausstandardien yhdenmukaistaminen • Arvoketjun työntekijäaloitteiden suunnittelu |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Vaikutuksen olennaisuus | Erittäin todennäköinen | Ilmaston- muutos (E1) | Vesivarat ja merten luonnonvarat (E3) Resurssien käyttö ja kiertotalous (E5) | |||
Todennäköinen | Biologinen monimuotoi- suus & ekosysteemit (E4) | Oma työvoima (S1) Arvoketjun työntekijät (S2) | Pilaantuminen (E2) | |||
Mahdollinen | Liike- toiminnan harjoittaminen (G1) | |||||
Epätoden- näköinen | Epäolennaiset aiheet: Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (S3) Kuluttajat ja loppukäyttäjät (S4) | |||||
Erittäin epätoden- näköinen | ||||||
Erittäin matala | Matala | Kohtalainen | Korkea | Erittäin korkea | ||
Taloudellinen olennaisuus | ||||||
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Sijainti arvoketjussa | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien määrä | |||||||
Olennaiset vaikutukset | Taloudellinen olennaisuus | |||||||
Standardi | Olennaiset kestävyysaiheet ja osa-aiheet | Alkupää | Omat toiminnot | Loppupää | Tunnistetut | Olennaiset | ||
Ympäristö | E1 Ilmastonmuutos | 30 | 9 | |||||
Energia | ● | ↘ | ● ● | ▲ △ | 4 | |||
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | ● | △ | 1 | |||||
Ilmastonmuutoksen hillintä | ↗ | ● | ↘ | ● ● | □ △ | 4 | ||
E2 Pilaantuminen | 19 | 4 | ||||||
Ilman, veden ja maaperän pilaantuminen | ↗ | ● | ● | △ | 3 | |||
Huolta tai erityistä huolta aiheuttavat aineet | ↗ | ● | ↘ | ○ | 1 | |||
E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat | 18 | 6 | ||||||
Vesi | ↗ | ● | ↘ | ● ● | □ △ | 6 | ||
E4 Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | 16 | 2 | ||||||
Biologisen monimuotoisuuden vähenemisen suorat vaikutustekijät | ↗ | ↘ | ● ● | 2 | ||||
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous | 28 | 11 | ||||||
Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö | ↗ | ● | ↘ | ● ● | ■ | 3 | ||
Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien ulosvirtaukset | ● | ↘ | ● | ■ | 5 | |||
Jäte | ↗ | ● | ↘ | ● | 3 | |||
Sosiaalinen | S1 Oma työvoima | 28 | 7 | |||||
Työolot | ● | ● ● | □ | 3 | ||||
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille | ● | ○ | ▲ | 3 | ||||
Muut työhön liittyvät oikeudet | ● | ○ | 1 | |||||
S2 Arvoketjun työntekijät | 15 | 4 | ||||||
Työolot | ↗ | ● ○ | 3 | |||||
Muut työhön liittyvät oikeudet | ↗ | ○ | 1 | |||||
Hallintotapa | G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | 30 | 7 | |||||
Yrityskulttuuri | ● | ↘ | ● ○ | □ △ | 5 | |||
Poliittinen vuorovaikutus ja lobbaustoiminta | ● | □ | 1 | |||||
Korruptio ja lahjonta | ↗ | ● | ↘ | ○ | 1 | |||
● Omat toiminnot ↗ Alkupää ↘ Loppupää ● Myönteinen ● Kielteinen ○ Mahdollisesti myönteinen ○ Mahdollisesti kielteinen ■ Mahdollisuus ▲ Riski □ Mahdollinen mahdollisuus △ Mahdollinen riski | ||||||||
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
ESRS | Tiedonantovaatimus | Sivu | ESRS | Tiedonantovaatimus | Sivu | |||
Yleiset tiedot | E2 Pilaantuminen | |||||||
ESRS 2 | BP-1 | Kestävyysraportin yleiset laatimisperusteet | ESRS E2 | E2-1 | Pilaantumiseen liittyvät toimintaperiaatteet | |||
ESRS 2 | BP-2 | Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot | ESRS E2 | E2-2 | Pilaantumiseen liittyvät toimet ja resurssit | |||
ESRS 2 | GOV-1 | Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | ESRS E2 | E2-3 | Pilaantumiseen liittyvät tavoitteet | |||
ESRS 2 | GOV-2 | Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja | ESRS E2 | E2-4 | Ilman, veden ja maaperän pilaantuminen | |||
niiden käsittelemät kestävyysseikat | ESRS E2 | E2-5 | Huolta aiheuttavat aineet ja erityistä huolta aiheuttavat aineet | |||||
ESRS 2 | GOV-3 | Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat | |||||
ESRS 2 | GOV-4 | Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista | ESRS E3 | E3-1 | Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät toimintaperiaatteet | |||
ESRS 2 | GOV-5 | Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta | ESRS E3 | E3-2 | Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät toimet ja resurssit | |||
ESRS 2 | SBM-1 | Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju | ESRS E3 | E3-3 | Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät tavoitteet | |||
ESRS 2 | SBM-2 | Sidosryhmien edut ja näkemykset | ESRS E3 | E3-4 | Vedenkulutus | |||
ESRS 2 | SBM-3 | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden | E4 Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemi | |||||
vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | ESRS E4 | E4-1 | Siirtymäsuunnitelma sekä biologisen monimuotoisuuden ja | |||||
ESRS 2 | IRO-1 | Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien | ekosysteemien huomioiminen strategiassa ja liiketoimintamallissa | |||||
tunnistamis- ja arviointiprosesseista | ESRS 2 | SBM3-E4 | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden | |||||
ESRS 2 | IRO-2 | Yrityksen kestävyysraportissa huomioon otetut ESRS-standardien | vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | |||||
tiedonantovaatimukset | ESRS E4 | E4-2 | Biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvät | |||||
Ympäristötiedot | toimintaperiaatteet | |||||||
ESRS E | Asetuksen (EU) 2020/852 8 artiklan mukaiset tiedot (EU Taksonomia) | ESRS E4 | E4-3 | Biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvät toimet | ||||
E1 Ilmastonmuutos | ja resurssit | |||||||
ESRS E1 | E1-1 | Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma | ESRS E4 | E4-4 | Biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvät | |||
ESRS 2 | SBM3-E1 | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden | tavoitteet | |||||
vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | ESRS E4 | E4-5 | Biologisessa monimuotoisuudessa ja ekosysteemeissä tapahtuviin | |||||
ESRS E1 | E1-2 | Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet | muutoksiin liittyvät vaikutusmittarit | |||||
ESRS E1 | E1-3 | Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit | E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous | |||||
ESRS E1 | E1-4 | Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet | ESRS E5 | E5-1 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet | |||
ESRS E1 | E1-5 | Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä | ESRS E5 | E5-2 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit | |||
ESRS E1 | E1-6 | Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja | ESRS E5 | E5-3 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet | |||
kokonaispäästöt | ESRS E5 | E5-4 | Resurssien sisäänvirtaukset | |||||
ESRS E1 | E1-7 | Päästöhyvityksillä rahoitettavat kasvihuonekaasujen poistot ja | ESRS E5 | E5-5 | Resurssien ulosvirtaukset | |||
kasvihuonekaasupäästöjen hillintähankkeet | ||||||||
ESRS E1 | E1-8 | Sisäinen hiilen hinnoittelu | ||||||
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
ESRS | Tiedonantovaatimus | Sivu | ESRS | Tiedonantovaatimus | Sivu | |||
Sosiaaliset tiedot | S2 Arvoketjun työntekijät | |||||||
S1 Oma työvoima | ESRS 2 | SBM2-S2 | Sidosryhmien edut ja näkemykset | |||||
ESRS 2 | SBM2-S1 | Sidosryhmien edut ja näkemykset | ESRS S2 | SBM3-S2 | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden | |||
ESRS 2 | SBM3-S1 | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden | vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | |||||
vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | ESRS S2 | S2-1 | Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet | |||||
ESRS S1 | S1-1 | Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet | ESRS S2 | S2-2 | Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun | |||
ESRS S1 | S1-2 | Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien | työntekijöiden kanssa | |||||
työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa | ESRS S2 | S2-3 | Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun | |||||
ESRS S1 | S1-3 | Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille | työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | |||||
työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | ESRS S2 | S2-4 | Arvoketjun työntekijöihin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin | |||||
ESRS S1 | S1-4 | Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten | toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat arvoketjun työntekijöihin | |||||
vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien | kohdistuvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten | |||||||
olennaisten riskien vähentämiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien | mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus | |||||||
hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien vaikuttavuus | ESRS S2 | S2-5 | Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten | |||||
ESRS S1 | S1-5 | Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten | vaikutusten edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien | |||||
hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten | hallintaan liittyvät tavoitteet | |||||||
riskien ja mahdollisuuksien hallintaan | Hallintotapatiedot | |||||||
ESRS S1 | S1-6 | Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | |||||
ESRS S1 | S1-7 | Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien muiden kuin työsuhteisten | ESRS G1 | G1-1 | Yrityskulttuuria ja liiketoiminnan harjoittamista koskevat | |||
työntekijöiden ominaisuudet | toimintaperiaatteet | |||||||
ESRS S1 | S1-8 | Työehtosopimusneuvottelujen kattavuus ja työmarkkinaosapuolten | ESRS G1 | G1-3 | Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen | |||
vuoropuhelu | ESRS G1 | G1-4 | Vahvistetut korruptio- tai lahjontatapaukset | |||||
ESRS S1 | S1-9 | Monimuotoisuuden mittarit | ESRS G1 | G1-5 | Poliittinen vaikuttaminen ja lobbaustoiminta | |||
ESRS S1 | S1-10 | Riittävä palkka | ||||||
ESRS S1 | S1-13 | Koulutusta ja osaamisen kehittämistä koskevat mittarit | ||||||
ESRS S1 | S1-14 | Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit | ||||||
ESRS S1 | S1-16 | Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot) | ||||||
ESRS S1 | S1-17 | Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset | ||||||
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Keskeiset suorituskyvyn mittarit | Yhteensä milj. euroa | Taksonomia- kelpoisten taloudellisten toimintojen osuus (%) | Ei- taksonomia- kelpoisten taloudellisten toimintojen osuus (%) | Taksonomian mukaisten taloudellisten toimintojen osuus (%) | Ei taksonomian mukaisten taloudellisten toimintojen osuus (%) |
Liikevaihto | 2 948,1 | 0 | 100 | 0 | 100 |
Pääomamenot (CapEx) EU-taksonomian määritelmän mukaisesti | 208,7 | 1 | 99 | 0 | 100 |
Toimintamenot (OpEx) EU-taksonomian määritelmän mukaisesti | 109,4 | 0 | 100 | 0 | 100 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Rivi | Ydinenergiaan liittyvät toiminnot | |
1 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita | EI |
2 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita | EI |
3 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita | EI |
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot | ||
4 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita | EI |
5 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita | EI |
6 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita | EI |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Tilikausi 2024 | 2024 | Merkittävää edistämistä koskevat kriteerit | ”Ei merkittävää haittaa” -kriteerit (DNSH: ”Does Not Significantly Harm”) | ||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnot (1) | Koodi (a) (2) | Liikevaihto (3) | Osuus liikevaihdosta vuonna 2024 (4) | Ilmastonmuutoksen hillintä (5) | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (6) | Vesi (7) | Ympäristön pilaantuminen (8) | Kiertotalous (9) | Biologinen monimuotoisuus (10) | Ilmastonmuutokset hillintä (11) | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (12) | Vesi (13) | Ympäristön pilaantuminen (14) | Kiertotalous (15) | Biologinen monimuotoisuus (16) | Vähimmäistason suojatoimet (17) | Taksonomian mukainen (A.1) tai taksonomiakelpoinen (A.2.) osuus liikevaihdosta, v. 2023 (18) | Luokka mahdollistava toiminta (19) | Luokka siirtymätoiminta (20) |
milj. euroa | % | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | T | ||
A. TAKSONOMIAKELPOISET TOIMINNOT | |||||||||||||||||||
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (taksonomian mukaiset) toiminnot | |||||||||||||||||||
Lämmön/jäähdytyksen tuotanto hukkalämmöstä | 4.25 | 7,4 | 0,3 % | K | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | K | K | K | K | K | K | 0,2 % | |||
Ympäristön kannalta kestävistä (taksonomian mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.1) | 7,4 | 0,3 % | 0,3 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,2 % | ||||||||||
Josta mahdollistavat toiminnot | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | ||||||||||||
Josta siirtymätoiminnot | 0,0 % | 0,0 % | |||||||||||||||||
A.2 Taksonomiakelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin taksonomian mukaiset) toiminnot | |||||||||||||||||||
KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | ||||||||||||||||
Vedyn valmistus | 3.10 | 5,2 | 0,2 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0,1 % | |||||||||
Taksonomiakelpoisista muttei ympäristön kannalta kestävistä (muista kuin taksonomian mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.2) | 5,2 | 0,2 % | 0,2 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,1 % | ||||||||||
A. Taksonomiakelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto (A.1+A.2) | 12,6 | 0,4 % | 0,4 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,4 % | ||||||||||
B. EI-TAKSONOMIAKELPOISET TOIMINNOT | |||||||||||||||||||
Ei-taksonomiakelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto | 2 935,5 | 99,6 % | |||||||||||||||||
YHTEENSÄ | 2 948,1 | 100,0 % | |||||||||||||||||
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Tilikausi 2024 | 2024 | Merkittävää edistämistä koskevat kriteerit | "Ei merkittävää haittaa" -kriteerit (DNSH: "Does Not Significantly Harm”) | ||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnot (1) | Koodi (a) (2) | Pääomamenot (3) | Osuus pääomamenoista vuonna 2024 (4) | Ilmastonmuutoksen hillintä (5) | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (6) | Vesi (7) | Ympäristön pilaantuminen (8) | Kiertotalous (9) | Biologinen monimuotoisuus (10) | Ilmastonmuutokset hillintä (11) | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (12) | Vesi (13) | Ympäristön pilaantuminen (14) | Kiertotalous (15) | Biologinen monimuotoisuus (16) | Vähimmäistason suojatoimet (17) | Taksonomian mukaisten (A.1) tai taksonomiakelpoisten (A.2.) osuus pääomamenoista, v. 2023 (18) | Luokka mahdollistava toiminta (19) | Luokka siirtymätoiminta (20) |
milj. euroa | % | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | T | ||
A. TAKSONOMIAKELPOISET TOIMINNOT | |||||||||||||||||||
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (taksonomian mukaiset) toiminnot | |||||||||||||||||||
Lämmön/jäähdytyksen tuotanto hukkalämmöstä | 4.25 | 0,0 | 0,0 % | K | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | K | K | K | K | K | K | 0,0 % | |||
Ympäristön kannalta kestävien (taksonomian mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.1) | 0,0 | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | ||||||||||
Josta mahdollistavat toiminnot | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | ||||||||||||
Josta siirtymätoiminnot | 0,0 % | 0,0 % | |||||||||||||||||
A.2 Taksonomiakelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin taksonomian mukaiset) toiminnot | |||||||||||||||||||
KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | ||||||||||||||
Vedyn valmistus | 3.10 | 0,0 | 0,0 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | |||||||||
Kuljetus moottoripyörillä, henkilöautoilla ja kevyillä hyötyajoneuvoilla | 6.5 | 1,2 | 0,6 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 1,0 % | |||||||||
Taksonomiakelpoisten muttei ympäristön kannalta kestävien (muiden kuin taksonomian mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.2) | 1,2 | 0,6 % | 0,6 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 1,0 % | ||||||||||
A. Taksonomiakelpoisten toimintojen pääomamenot (A.1+A.2) | 1,2 | 0,6 % | 0,6 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 1,0 % | ||||||||||
B. EI-TAKSONOMIAKELPOISET TOIMINNOT | |||||||||||||||||||
Ei-taksonomiakelpoisten toimintojen pääomamenot | 207,5 | 99,4 % | |||||||||||||||||
YHTEENSÄ | 208,7 | 100,0 % | |||||||||||||||||
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Tilikausi 2024 | 2024 | Merkittävää edistämistä koskevat kriteerit | ”Ei merkittävää haittaa” -kriteerit (DNSH: ”Does Not Significantly Harm”) | ||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnot (1) | Koodi (a) (2) | Toimintamenot (3) | Osuus toimintamenoista vuonna 2024 (4) | Ilmastonmuutoksen hillintä (5) | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (6) | Vesi (7) | Ympäristön pilaantuminen (8) | Kiertotalous (9) | Biologinen monimuotoisuus (10) | Ilmastonmuutokset hillintä (11) | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (12) | Vesi (13) | Ympäristön pilaantuminen (14) | Kiertotalous (15) | Biologinen monimuotoisuus (16) | Vähimmäistason suojatoimet (17) | Taksonomian mukaisten (A.1) tai taksonomiakelpoisten (A.2.) osuus toimintamenoista, v. 2023 (18) | Luokka mahdollistava toiminta (19) | Luokka siirtymätoiminta (20) |
milj. euroa | % | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | T | ||
A. TAKSONOMIAKELPOISET TOIMINNOT | |||||||||||||||||||
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (taksonomian mukaiset) toiminnot | |||||||||||||||||||
Lämmön/jäähdytyksen tuotanto hukkalämmöstä | 4.25 | 0,0 | 0,0 % | K | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | K | K | K | K | K | K | 0,0 % | |||
Ympäristön kannalta kestävien (taksonomian mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.1) | 0,0 | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | ||||||||||
Josta mahdollistavat toiminnat | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | ||||||||||||
Josta siirtymätoiminnat | 0,0 % | 0,0 % | |||||||||||||||||
A.2 Taksonomiakelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin taksonomian mukaiset) toiminnot | |||||||||||||||||||
KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | ||||||||||||||
Vedyn valmistus | 3.10 | 0,0 | 0,0 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | |||||||||
Kuljetus moottoripyörillä, henkilöautoilla ja kevyillä hyötyajoneuvoilla | 6.5 | 0,0 | 0,0 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | |||||||||
Taksonomiakelpoisten muttei ympäristön kannalta kestävien (muiden kuin taksonomian mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.2) | 0,0 | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | ||||||||||
A. Taksonomiakelpoisten toimintojen toimintamenot (A.1+A.2) | 0,0 | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | ||||||||||
B. EI-TAKSONOMIAKELPOISET TOIMINNOT | |||||||||||||||||||
Ei-taksonomiakelpoisten toimintojen toimintamenot | 109,4 | 100,0 % | |||||||||||||||||
YHTEENSÄ | 109,4 | 100,0 % | |||||||||||||||||
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Sijainti arvoketjussa | Prosessien ja toimintaperiaatteiden keskeiset hallinta-alueet | |||
Energia | |||||
● | Kemiran toiminnot, erityisesti natriumkloraatin tuotanto, ovat hyvin energiaintensiivisiä | ● Omat toiminnot | • Kemiralla on ISO 14001 -standardin mukainen integroitu johtamisjärjestelmä, joka on kolmannen osapuolen varmentama, ja järjestelmää kehitetään jatkuvasti • Kemira on sitoutunut Suomen energiatehokkuussopimukseen (2017–2025). Kemira aloitti EnRe5- ohjelman vuonna 2023 vähentääkseen energiankulutusta viidellä prosentilla vuoden 2022 perustasosta kahden tai kolmen vuoden kuluessa ja sai valmiiksi Kemiran oman E3plus-ohjelman. • Kemiran strategia keskittyy pitkäaikaisiin sähkönhankintasopimuksiin (power purchase agreement, PPA), alkuperätakuiden (guarantee of origin, GOO) varmistamiseen ja toimintojen sähköistämisen jatkamiseen. Kemiran tavoitteena on käyttää kaikissa Suomen tuotantolaitoksissaan päästötöntä sähköä vuoteen 2025 mennessä. • SBTi-sitoumuksen avulla Kemira pyrkii jatkuvasti vähentämään scope 1- ja 2 -päästöjään | ||
Suurin osa Kemiran energiahankinnoista on peräisin vähähiilisistä lähteistä | ● Omat toiminnot | ||||
▲ | Kemiran toiminta tuottaa kasvihuonekaasupäästöjä fossiilisesta energiasta erityisesti Yhdysvalloissa ja Kiinassa | ● Omat toiminnot | |||
△ | Energian hintojen vaihtelusta johtuvat ilmastoon liittyvät siirtymäriskit, jotka voivat vaikuttaa merkittävästi Kemiran toimintakuluihin ja energiaintensiivisten asiakkaiden taloudelliseen kehitykseen | ● Omat toiminnot ↘ Loppupää | |||
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | |||||
▲ | Ilmastonmuutokseen liittyvät riskit voivat vaikuttaa taloudellisesti Kemiran toimintaan esimerkiksi häiritsemällä tuotantoa, tukkimalla liikennereittejä ja rajoittamalla tiloihin pääsyä. Ilmastoon liittyvät riskit saattavat edellyttää investointeja äärimmäisistä sääoloista johtuvien riskien lieventämiseksi. | ● Omat toiminnot | • Kemira hallitsee ilmastoon liittyviä fyysisiä kroonisia ja akuutteja riskejä parantamalla infrastruktuurin kestävyyttä, optimoimalla erittäin tärkeiden järjestelmien ylläpitoa sekä edistämällä hätä- ja resurssistrategioita | ||
Ilmastonmuutoksen hillintä | |||||
● | Kemiran toiminnot tuottavat kasvihuonekaasupäästöjä (scope 1 ja 2), joiden taustalla on ennen kaikkea tuotannon energian käyttö | ● Omat toiminnot | • Kemira on sitoutunut Suomen energiatehokkuussopimukseen (2017–2025). Kemira aloitti EnRe5- ohjelman vuonna 2023 vähentääkseen energiankulutusta viidellä prosentilla vuoden 2022 perustasosta kahden tai kolmen vuoden kuluessa ja Kemiran oman E3plus-ohjelman. • Kemiralla on sähkönhankintasopimusohjelma, jonka avulla fossiilisesta energiasta luovutaan asteittain • SBTi-sitoumuksen avulla Kemira pyrkii jatkuvasti vähentämään scope 1- ja 2 -päästöjä | ||
● | Kemiran arvoketjujen alku- ja loppupäät tuottavat yli 80 % Kemiran kaikista kasvihuonekaasupäästöistä (scope 3), jotka syntyvät pääasiassa ostetuista tavaroista ja palveluista | ↗ Alkupää ↘ Loppupää | • SBTi-sitoumuksen avulla Kemira pyrkii jatkuvasti vähentämään scope 1, 2- ja 3 -päästöjä, mikä myös vähentää Kemiran riippuvuutta fossiilisesta energiasta • Kemira käynnisti vuonna 2023 toimittajaohjelman parantaakseen scope 3 -päästöprosessia • Sisäisen prosessinsa avulla Kemira hallinnoi mahdollisesti huolta aiheuttavia aineita ja laatii hallinnointisuunnitelmia niitä varten. Nämä sisältävät myös mahdollisuuden korvata aineita, joihin sovelletaan tiukempaa sääntelyä. | ||
△ | Kyvyttömyys siirtyä fossiilisista raaka-aineista vaihtoehtoisiin raaka- aineisiin luo ilmastoon liittyvän siirtymäriskin, joka saattaa laskea Kemiran tuotteiden kysyntää. Nykyisten öljypohjaisten raaka-aineiden käytön rajoittaminen on riski teollisuudelle. | ● Omat toiminnot | |||
□ | Lisääntyneet päästövähennysvaatimukset ja fossiilisista materiaaleista luopuminen yhdessä teollisuuden prosessien optimointipaineiden kanssa luovat kysyntää kemikaaleille ja ratkaisuille sekä uusiutuvien tuotteiden myyntiä | ↗ Alkupää ● Omat toiminnot ↘ Loppupää | • Kemiran uusien tuotteiden kehitysprosesseilla (New Product Development, NPD) varmistetaan, että hankkeet sekä tukevat kestävyyttä että tarjoavat liiketoimintaan liittyviä hyötyjä • Kemiran Growth Accelerator -yksikkö nopeuttaa uusien ja ainutlaatuisten uusiutuvien materiaalien ja biomateriaalien kaupallistamista nykyisille markkinoillemme ja luo liiketoimintamahdollisuuksia uusille lähimarkkinoille | ||
● Omat toiminnot ↗ Alkupää ↘ Loppupää ● Myönteinen ● Kielteinen ○ Mahdollisesti myönteinen ○ Mahdollisesti kielteinen ■ Mahdollisuus ▲ Riski □ Mahdollinen mahdollisuus △ Mahdollinen riski | |||||
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Kasvihuonekaasupäästöjen vähentäminen | Tavoite- vuosi | Absoluuttinen arvo 1) | Vähennys-% | ||
2024 | Tavoite | 2024 | Tavoite | ||
Scope 1 & 2 (markkinaperusteinen) | 2030 | 585,9 | 436,0 | 34,48 | 51,23 |
Scope 3 | 2033 | 1880,7 | 1577,0 | 19,54 | 32,50 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä | 2024 | 2023 |
1) Hiilestä ja hiilituotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus, MWh | N/A | N/A |
2) Raakaöljystä ja öljytuotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus, MWh | 19 714 | 24 076 |
3) Maakaasusta peräisin olevan polttoaineen kulutus, MWh | 375 310 | 465 513 |
4) Muista fossiilisista lähteistä peräisin olevan polttoaineen kulutus, MWh | 237 737 | 270 635 |
5) Ostetun tai hankitun fossiilisista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn tai jäähdytyksen kulutus, MWh | 604 137 | 629 042 |
6) Fossiilisen energian kokonaiskulutus, MWh | 1 236 898 | 1 389 266 |
Fossiilisten energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta, % | 31,3 | 34,0 |
7) Muu uusiutumaton energian kulutus, MWh | 334 966 | 325 698 |
Uusiutumattomien energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta, % | 8,5 | 8,0 |
8) Ydinvoimaan perustuvista lähteistä peräisin olevan energian kulutus, MWh | 1 283 988 | 1 439 084 |
Ydinvoimaan perustuvien lähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta, % | 32,5 | 35,3 |
9) Uusiutuvista lähteistä peräisin olevan polttoaineen kulutus, MWh | — | — |
10) Ostetun tai hankitun uusiutuvista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen kulutus, MWh | 1 100 753 | 927 881 |
11) Itse tuotetun, muusta kuin polttoaineesta peräisin olevan uusiutuvan energian kulutus, MWh | 144 | 78 |
12) Uusiutuvan energian kokonaiskulutus, MWh | 1 100 898 | 927 959 |
Uusiutuvien energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta, % | 27,8 | 22,7 |
Energian kokonaiskulutus, MWh (rivit 6–8, 12 yhteensä) | 3 956 749 | 4 082 007 |
13) Tuotantolaitoksen ulkopuolelle toimitettu energia, MWh | 401 845 | 401 281 |
Energian kokonaiskulutus vähennettynä tuotantolaitoksen ulkopuolelle toimitetulla energialla, MWh | 3 554 905 | 3 680 726 |
Energiaintensiteetti | 2024 | 2023 |
Energian kokonaiskulutus ilmastovaikutukseltaan merkittävillä aloilla, MWh | 3 956 749 | 4 082 007 |
Liikevaihto, toiminnasta ilmastovaikutuksiltaan merkittäviltä aloilta, milj. euroa | 2 948,1 | 3 383,7 |
Energiaintensiteetti 1) | 0,001 | 0,001 |
Energiantuotanto, MWh | 2024 | 2023 |
Uusiutuva | 19 777 | 78 |
Uusiutumaton | 425 796 | 441 651 |
Kasvihuonekaasupäästöjen intensiteetti | 2024 | 2023 |
Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteinen) intensiteetti 1) | 0,001 | 0,001 |
Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteinen) intensiteetti 1) | 0,001 | 0,001 |
Liikevaihto, milj. euroa | 2 948,1 | 3 383,7 |
Kasvihuonekaasupäästöt maantieteellisen alueen mukaan 1) | 2024 | |||
EMEA | APAC | Americas | Yhteensä | |
Kasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) | 1 611 792 | 504 161 | 1 157 657 | 3 273 610 |
Kasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) | 1 607 509 | 498 978 | 1 008 151 | 3 114 638 |
Kasvihuonekaasupäästöt maantieteellisen alueen mukaan 1) | 2023 | |||
EMEA | APAC | Americas | Yhteensä | |
Kasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) | 1 586 714 | 524 643 | 1 545 243 | 3 656 600 |
Kasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) | 1 582 461 | 520 904 | 1 397 455 | 3 500 821 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Kasvihuonekaasupäästöt | Takautuva | Välitavoitteet ja tavoitevuodet | |||||||
Perusvuosi | Lähtötaso | 2023 | 2024 | Muutos-% | 2025 | 2030 | 2033 | Vuotuinen %-tavoite / perusvuosi | |
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt | |||||||||
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt, tCO2-ekv. | 2018 | 137 352 | 118 556 | 118 364 | -0,2 | — | — | — | — |
Säänneltyjen päästökauppajärjestelmien piiriin kuuluvien scope 1 - kasvihuonekaasupäästöjen prosenttiosuus, % | — | — | 37,0 | 48,8 | 31,9 | — | — | — | — |
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt | |||||||||
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset), tCO2-ekv. | 2018 | 1 009 913 | 622 902 | 626 533 | 0,6 | — | — | — | — |
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset), tCO2-ekv. | 2018 | 756 951 | 469 839 | 467 561 | -0,5 | — | — | — | — |
Scope 1 ja scope 2 -kasvihuonepäästöt (markkinaperusteiset) 1) | 2018 | 894 303 | 588 395 | 585 925 | -0,4 | — | 436 000 | — | 4,27 |
Merkittävät scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt | |||||||||
Epäsuorien scope 3 -kasvihuonekaasujen kokonaispäästöt, tCO2-ekv. | 2021 | 2 337 475 | 1 862 773 | 1 880 746 | 1,0 | — | — | 1 577 000 | 2,71 |
1 Ostetut tavarat ja palvelut | 2021 | 2 116 922 | 1 643 940 | 1 691 323 | 2,9 | — | — | — | — |
4 Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu | 2021 | 176 052 | 179 041 | 159 176 | -11,1 | — | — | — | |
9 Kuljetukset tuotantoketjun loppupäässä | 2021 | 44 501 | 39 792 | 30 247 | -24,0 | — | — | — | |
Kasvihuonekaasujen kokonaispäästöt 2) | |||||||||
Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteiset) kokonaispäästöt, tCO2-ekv. | 3 484 740 | 2 604 231 | 2 625 643 | 0,8 | — | — | — | — | |
Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteiset) kokonaispäästöt, tCO2-ekv. | 3 231 778 | 2 451 168 | 2 466 671 | 0,6 | — | — | — | — | |
Kasvihuonekaasujen bruttopäästöt, tCO2-ekv | 2024 | 2023 |
Scope 1 1) | 118 364 | 136 676 |
Scope 2 (sijaintiperusteiset) 1) | 626 533 | 643 300 |
Scope 2 (markkinaperusteiset) 1) | 467 561 | 487 520 |
Scope 3 2) | 2 528 713 | 2 876 625 |
Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteiset) kokonaispäästöt | 3 273 610 | 3 656 600 |
Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteiset) kokonaispäästöt | 3 114 638 | 3 500 821 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Sijainti arvoketjussa | Prosessien ja toimintaperiaatteiden keskeiset hallinta-alueet | |||
Ilman, veden ja maaperän pilaantuminen | |||||
● | Ilma, vesi ja maaperä voivat pilaantua, kun raaka-aineita prosessoidaan | ↗ Alkupää | • Kemiran Liikekumppanien liiketapaperiaatteissa määritellään toimittajiin kohdistuvia odotuksia ympäristövaikutusten vähentämiseen liittyen. Pilaantumiseen liittyviä riskejä arvioidaan osana toimittajien kestävyysarviointeja. Toimittajien pilaantumisen hallintaan liittyviä riskejä tunnistetaan toimittajatarkastuksissa. | ||
△ | Mahdolliset ympäristövahingot tuotantolaitoksissa tai kuljetusten aikana, jotka aiheuttavat ilman, veden tai maaperän pilaantumista. Pilaantumisesta voi aiheutua taloudellisia vaikutuksia puhdistusten, tuotannon keskeytysten ja mainehaittojen kautta. | ● Omat toiminnot | • Ilmaan, veteen ja maaperään joutuvien vuotojen ja päästöjen vaatimustenmukaisuutta hallinnoidaan integroidulla johtamisjärjestelmällä ja siihen liittyvillä prosesseilla | ||
△ | Kemiralla on historiallisiin toimintoihin liittyviä ympäristövastuita tuotantolaitoksilla, jotka on rakennettu ennen nykyisellä tasolla olevia ympäristömääräyksiä. Säädösten tai tuotantolaitosten maankäytön muutoksilla voi olla merkittäviä taloudellisia vaikutuksia. | ● Omat toiminnot | • Kemiralla on prosessi, jolla hallitaan ja seurataan ympäristövastuisiin liittyviä hankkeita ja varauksia säännöllisesti. Kunnostushankkeita hallinnoidaan viranomaisvaatimusten ja Kemiran kestävän projektinhallinnan periaatteiden mukaisesti. | ||
Huolta tai erityistä huolta aiheuttavat aineet | |||||
○ | Huolta tai erityistä huolta aiheuttavat aineet voivat aiheuttaa kielteisiä vaikutuksia ihmisiin ja ympäristöön | ↗ Alkupää ● Omat toiminnot ↘ Loppupää | • Kemiran prioriteettiaineiden hallintaprosessi kattaa huolta ja erityistä huolta aiheuttavat aineet raaka-aineissa, prosessikemikaaleissa sekä omissa tuotteissa. • Uusien tuotteiden kehitysprosessin kestävyystarkasteluissa käsitellään Kemiran tuotteiden turvallisuutta ja raaka-aineiden kestävyyttä. • Aineiden turvallista käyttöä koskevat ohjeet ovat saatavilla. | ||
● Omat toiminnot ↗ Alkupää ↘ Loppupää ● Myönteinen ● Kielteinen ○ Mahdollisesti myönteinen ○ Mahdollisesti kielteinen ■ Mahdollisuus ▲ Riski □ Mahdollinen mahdollisuus △ Mahdollinen riski | |||||
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Päästöt ilmaan, veteen ja maaympäristöön epäpuhtauden mukaan, tonnia | 2024 | 2023 |
Ammoniakki (ilmaan) | 8,7 | 12,5 |
Muut haihtuvat orgaaniset yhdisteet kuin metaani (ilmaan) 1) | 581,9 | 569,4 |
Erityistä huolta aiheuttavat aineet, tonnia | 2024 |
Niiden erityistä huolta aiheuttavien aineiden kokonaismäärät, joita syntyy tai käytetään tuotannon aikana tai jotka hankitaan | 13 945 |
Syöpää aiheuttava (57 artiklan a kohta) | 11 411 |
Hitaasti hajoava, biokertyvä ja myrkyllinen (57 artiklan d kohta) | 8 |
Lisääntymiselle vaarallinen (57 artiklan c kohta) | 1 959 |
Hormonitoimintaa häiritsevät ominaisuudet (57 artiklan f kohta – ympäristö) | 21 |
Hengityselimistöä herkistävät ominaisuudet (57 artiklan f kohta – ihmisen terveys) | 546 |
Niiden erityistä huolta aiheuttavien aineiden kokonaismäärät, jotka lähtevät yrityksen laitoksista päästöinä, tuotteina tai osana tuotteita tai palveluja | 3 526 |
Niiden erityistä huolta aiheuttavien aineiden kokonaismäärät, jotka lähtevät yrityksen laitoksista osana tuotteita | 739 |
Syöpää aiheuttava (57 artiklan a kohta) | 666 |
Hormonitoimintaa häiritsevät ominaisuudet (57 artiklan f kohta – ympäristö) | 2 |
Hengityselimistöä herkistävät ominaisuudet (57 artiklan f kohta – ihmisen terveys) | 71 |
Niiden erityistä huolta aiheuttavien aineiden kokonaismäärät, jotka lähtevät yrityksen laitoksista tuotteina | 2 787 |
Syöpää aiheuttava (57 artiklan a kohta) | 2 469 |
Hengityselimistöä herkistävät ominaisuudet (57 artiklan f kohta – ihmisen terveys) | 318 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Huolta aiheuttavat aineet, tonnia | 2024 |
Niiden huolta aiheuttavien aineiden kokonaismäärät, joita syntyy tai käytetään tuotannon aikana tai jotka hankitaan | 214 052 |
Syöpää aiheuttava, kategoriat 1 ja 2 | 61 100 |
Sukusolujen perimää vaurioittava, kategoriat 1 ja 2 | 2 201 |
Lisääntymiselle vaarallinen, kategoriat 1 ja 2 | 5 524 |
Hengitysteiden herkistyminen, kategoria 1 | 11 713 |
Ihon herkistyminen, kategoria 1 | 125 715 |
Krooninen vaarallisuus vesiympäristölle, kategoriat 1–4 | 1 788 |
Elinkohtainen myrkyllisyys, toistuva altistuminen, kategoriat 1 ja 2 | 5 200 |
Elinkohtainen myrkyllisyys, kerta-altistuminen, kategoriat 1 ja 2 | 811 |
Niiden huolta aiheuttavien aineiden kokonaismäärät, jotka lähtevät yrityksen laitoksista päästöinä, tuotteina tai osana tuotteita tai palveluja | 74 814 |
Niiden huolta aiheuttavien aineiden kokonaismäärät, jotka lähtevät yrityksen laitoksista osana tuotteita | 20 730 |
Syöpää aiheuttava, kategoriat 1 ja 2 | 304 |
Lisääntymiselle vaarallinen, kategoriat 1 ja 2 | 971 |
Ihon herkistyminen, kategoria 1 | 13 890 |
Krooninen vaarallisuus vesiympäristölle, kategoriat 1–4 | 671 |
Elinkohtainen myrkyllisyys, toistuva altistuminen, kategoriat 1 ja 2 | 4 859 |
Elinkohtainen myrkyllisyys, kerta-altistuminen, kategoriat 1 ja 2 | 35 |
Niiden huolta aiheuttavien aineiden kokonaismäärät, jotka lähtevät yrityksen laitoksista tuotteina | 54 084 |
Sukusolujen perimää vaurioittava, kategoriat 1 ja 2 | 1 155 |
Lisääntymiselle vaarallinen, kategoriat 1 ja 2 | 1 655 |
Ihon herkistyminen, kategoria 1 | 50 911 |
Elinkohtainen myrkyllisyys, toistuva altistuminen, kategoriat 1 ja 2 | 363 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Sijainti arvoketjussa | Prosessien ja toimintaperiaatteiden keskeiset hallinta-alueet | |||
Jätevesipäästöt, vedenkulutus ja -käyttö | |||||
● | Kemiran asiakkailleen tarjoamien veden kiertokulkuun ja vesivarojen hallintaan liittyvien ratkaisujen myönteiset vaikutukset. Asiakkaiden tukeminen teollisuusprosessien vedenkäytön vähentämisessä. Vahvistettu digitaalisilla ratkaisuilla. | ↘ Loppupää | • Water Solutions on Kemiran suurin liiketoimintayksikkö uuden toimintamallin myötä. Vesi on merkittävä osa Kemiran kasvutavoitteita. Painopiste on runsaasti vettä käyttäville teollisuudenaloille tarjottavissa kemiallisissa ratkaisuissa ja digitaalisissa palveluissa. Vesiratkaisujen T&K-hankkeet, joiden tavoitteena on vähentää vedenkulutusta • Laajentaminen uusiin vesiratkaisuihin ja -markkinoihin ostamalla mikroepäpuhtauksien poistoteknologioita • Yhteistyö arvoketjun toimijoiden kanssa – kehitetään teknologioita, joilla ravinteita voidaan ottaa talteen jätevesilietteestä, esim. fosforinpoisto • Ratkaisuja, joilla liete muutetaan biokaasuksi, sekä biokaasusaantoa parantavia teknologioita, jotka lisäävät jätevedenkäsittelylaitosten omavaraisuutta | ||
● | Koko arvoketjun korkea vedenkulutus aiheuttaa kielteisiä vaikutuksia | ↗ Alkupää ● Omat toiminnot ↘ Loppupää | • Kemira palvelee runsaasti vettä käyttävien teollisuudenalojen asiakkaita tarjoamalla kemian palveluita ja digitaalisia palveluita • Liikekumppanien liiketapaperiaatteissa määritellään toimittajiin kohdistuvia odotuksia ympäristövaikutusten vähentämiseen liittyen. Riskejä arvioidaan osana toimittajien kestävyysarviointeja. Toimittajien vesivarojen ja merten luonnonvarojen hallintaan liittyviä riskejä tunnistetaan toimittajatarkastuksissa. • Omien toimintojen makean veden käyttöä ja kulutusta hallinnoidaan integroidulla johtamisjärjestelmällä sekä Nature Stewardship -ohjelmalla ja niihin liittyvillä prosesseilla • Biologisen monimuotoisuuden vaikutuksia ja riippuvuuksia koskevan sisäisen tutkimuksen perusteella laadittiin tiekartta, jonka avulla voidaan hallita korkeaan vedenkulutukseen liittyviä tunnistettuja olennaisia kielteisiä vaikutuksia sekä jätevesipäästöjä arvoketjun alku- ja loppupäässä | ||
□ | Asiakkaiden tukeminen teollisuusprosessien vedenkäytön vähentämisessä ja jäteveden uudelleenkäytön lisääminen Kemiran tuotteilla luovat merkittäviä mahdollisuuksia | ↘ Loppupää | |||
Jätevesipäästöt vesistöihin ja valtameriin | |||||
● | Arvoketjun alku- ja loppupään jätevesipäästöt (runsaasti vettä käyttävät teollisuudenalat) | ↗ Alkupää ↘ Loppupää | • Liikekumppanien liiketapaperiaatteissa määritellään toimittajiin kohdistuvia odotuksia ympäristövaikutusten vähentämiseen liittyen. Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyviä riskejä arvioidaan osana toimittajien kestävyysarviointeja. Toimittajien vesivarojen ja merten luonnonvarojen hallintaan liittyviä riskejä tunnistetaan toimittajatarkastuksissa. • Kemira on ainoa valmistaja, joka tarjoaa täyden tuotevalikoiman saostuskemikaaleja, polyakryyliamidipolymeerejä, prosessikemikaaleja ja muita vedenkäsittelykemikaaleja sekä älykkäitä digitaalisia teknologioita, jotka tarjoavat ratkaisuja jätevesi-, juomavesi-, raakavesi- ja liete-/biokaasusovelluksiin • Aktiivinen vaikuttaminen EU:ssa ja muilla alueilla tiukemman vesilainsäädännön puolesta, veden- ja jätevedenkäsittelyratkaisujen merkityksen edistäminen aktiivisella viestinnällä aiheesta | ||
● | Jätevesien hallintaratkaisujen merkittävät vaikutukset. Veden kiertokulun parantaminen käyttämällä jätevesiä uudelleen energianlähteenä asiakkaiden prosesseissa. | ↘ Loppupää | |||
□ △ | Tiukempi sääntely ja globaalit vesivarojen ja jätevesien hallintaan liittyvät aloitteet lisäävät kemikaalien kysyntää. Lisääntyvää sääntelyä voidaan pitää myös riskinä, joka voi vähentää Kemiran tuotteiden ja ratkaisujen kysyntää. | ↘ Loppupää | |||
● Omat toiminnot ↗ Alkupää ↘ Loppupää ● Myönteinen ● Kielteinen ○ Mahdollisesti myönteinen ○ Mahdollisesti kielteinen ■ Mahdollisuus ▲ Riski □ Mahdollinen mahdollisuus △ Mahdollinen riski | |||||
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Vedenkulutus ja vesi-intensiteetti | 2024 | 2023 |
Kokonaisvedenkulutus, m3 | 4 843 124,0 | 5 194 856,0 |
Vedenkulutus vesiriskialueilla, m3 1) | 599 507,0 | 584 531,0 |
Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden kokonaismäärä, m3 | 982 132,0 | 1 014 784,0 |
Vesi-intensiteetin suhdeluku 2) | 1642,8 | 1535,3 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Sijainti arvoketjussa | Prosessien ja toimintaperiaatteiden keskeiset hallinta-alueet | |||
Biologisen monimuotoisuuden vähenemisen suorat vaikutustekijät | |||||
● | Luonnonvarojen käyttö, luonnonvarojen louhinnan, pilaantumisen ja maanpäällisten muutosten tai ekosysteemin rappeutumisen aiheuttamat maankäytön muutokset, mahdolliset jätevesipäästöt maaperään sekä valon tai melun aiheuttamat häiriöt arvoketjun alkupäässä | ↗ Alkupää | • Nature Stewardship -ohjelman kautta ja biologisen monimuotoisuuden vaikutuksia ja riippuvuuksia koskevan sisäisen selvityksen perusteella luotiin tiekartta, jonka avulla voidaan hallita ylävirran arvoketjussa havaittuja olennaisia negatiivisia vaikutuksia. • Water Solutions on Kemiran suurin liiketoimintayksikkö uuden toimintamallin myötä. Vesi on merkittävä osa Kemiran kasvutavoitteita. Painopiste on runsaasti vettä käyttäville teollisuudenaloille tarjottavissa kemiallisissa ratkaisuissa ja digitaalisissa palveluissa. • Vesiratkaisujen T&K-hankkeet, joiden tavoitteena on vähentää vedenkulutusta • Laajentaminen uusien vesiratkaisujen ja markkinoiden pariin ostamalla mikroepäpuhtauksien poistoteknologioita • Yhteistyö arvoketjun toimijoiden kanssa – kehitetään teknologioita, joilla ravinteita voidaan ottaa talteen jätevesilietteestä, esim. fosforinpoistoratkaisut, joilla liete muutetaan biokaasuksi, sekä biokaasusaantoa parantavat teknologiat, jotka lisäävät jätevedenkäsittelylaitosten omavaraisuutta | ||
● | Vaarallisten kemikaalien poistaminen kaikista asiakassovelluksista (esim. elintarvikepakkaukset, jätevedet) arvoketjun loppupäässä | ↘ Loppupää | |||
● Omat toiminnot ↗ Alkupää ↘ Loppupää ● Myönteinen ● Kielteinen ○ Mahdollisesti myönteinen ○ Mahdollisesti kielteinen ■ Mahdollisuus ▲ Riski □ Mahdollinen mahdollisuus △ Mahdollinen riski | |||||
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Sijainti arvoketjussa | Prosessien ja toimintaperiaatteiden keskeiset hallinta-alueet | |||
Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö | |||||
● | Resurssi-intensiivinen toiminta, jossa käytetään osittain kierrättämättömiä ja uusiutumattomia raaka-aineita | ↗ Alkupää ● Omat toiminnot | • Liiketoimintastrategian ja kestävyysstrategian sekä sitoumusten ja tavoitteiden yhteensovittaminen, uusiutuvien ja kierrätettyjen materiaalien määrän lisääminen tuotevalikoimassa. Sivuvirtojen, sivutuotteiden ja muiden teollisuudenalojen jätteiden hyödyntäminen tuotteiden valmistamisessa • Kemira keskittyy uusien uusiutuvien raaka-aineiden kehittämiseen, ja sen tavoitteena on kasvattaa uusiutuvien ratkaisujen määrää. Kiertotalouteen liittyvät näkökulmat sisällytetään tutkimus- ja kehitystoiminnan kestävyysarviointeihin. Niitä arvioidaan laadullisesti koko arvoketjussa. • Uusien tuoteratkaisujen kehittäminen asiakkaille yhteistyössä arvoketjun toimittajien kanssa • Strategiset hankinta-aloitteet ja -arvioinnit sellaisten raaka-aineiden varmistamiseksi, jotka ovat uusiutuvia ja joiden tuotteen hiilijalanjälki on matala • Tunnettuihin sertifiointijärjestelmiin osallistuminen ja niiden hyödyntäminen raaka-aineiden alkuperän jäljitettävyyden parantamiseksi • Aktiiviset vaikuttamistoimet, joilla edistetään uusiutuvia ratkaisuja vaihtoehtoina fossiilisille raaka- aineille jäsenyyksillä ja yhteistyöllä, esimerkiksi EU:n Renewable Carbon Initiative -aloite | ||
Omien ja teollisuuskumppaneiden sivutuotteiden ja jätteen käyttö raaka- aineena tuotannossa (jätteen uudelleenkäyttö) | ↗ Alkupää ● Omat toiminnot | ||||
□ | Vaihtoehtojen löytäminen fossiilipohjaisille raaka-aineille luo kysyntää Kemiran uusiutuvien tuotteiden liiketoiminnalle | ↗ Alkupää ● Omat toiminnot ↘ Loppupää | |||
Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien ulosvirtaukset | |||||
Kierrätettävyyteen keskittyvä merkittävä ja kasvava tuotevalikoima. Kehitetään tuotteita ja ratkaisuja, jotka parantavat kierrätettävyyttä ja biohajoavuutta. | ● Omat toiminnot ↘ Loppupää | • Kemiran strategiassa painotetaan uuden liiketoiminnan luomista kiertotalouteen perustuvissa sovelluksissa. Kemialla ja digitaalisilla palveluilla optimoidaan asiakkaiden prosessitehokkuutta ja luodaan asiakkaille mahdollisuuksia vähentää raaka-aineiden, energian- ja vedenkulutusta sekä ehkäistä päästöjä ja jätteiden syntymistä • Kemira tarjoaa asiakkaille uusiomateriaaleista tehtyjä tuotteita ja ratkaisuja • Asiakkaiden tuotteiden käyttöiän pidentäminen parantamalla kestävyyttä ja kierrätettävyyttä tai biohajoavuutta • Teknologioiden kehittäminen ja pilotoiminen resurssien talteen ottamiseksi asiakkaiden prosesseista, esim. fosforinpoisto jätevedenkäsittelyssä ja biokaasusaannon lisääminen energiaomavaraisuuden lisäämiseksi • Uusien ratkaisujen kehittäminen yhteistyössä Kemiran arvoketjun asiakkaiden kanssa • Uusien Chemical Island -toimintamallin mukaisten laitosten perustaminen yhdessä asiakkaiden kanssa; asiakkaiden toimintojen läheisyys parantaa selkeästi tehokkuutta yhteisten resurssien avulla • Resurssitehokkuuden parantaminen kehittämällä nykyisiä ja uusia kemian konsepteja ja teknologioita. Asiakkaiden tehokkuusongelmien ratkaiseminen ennakoivalla T&K-toiminnalla ja sovelluskehityksellä ja digitaalisten palveluiden kasvattamisen painottaminen strategiassa. Tutkimus- ja kehitystoiminnan kestävyysarviointi, jossa arvioidaan laadullisesti koko arvoketjun kiertoon liittyviä näkökohtia. | |||
Asiakkaiden prosessien resurssitehokkuuden parantaminen. Tätä vahvistetaan digitaalisilla ratkaisuilla. | ↘ Loppupää | ||||
□ | Taloudelliset mahdollisuudet, jotka ovat sen ansiota, että asiakkaat kiinnittävät yhä enemmän huomiota resurssitehokkuuteen. Kemiallisten ratkaisujen kehittäminen ja soveltaminen resurssien käytön optimoimiseksi on Kemiran ydinliiketoimintaa. | ● Omat toiminnot ↘ Loppupää | |||
□ | Fossiilisten pakkausten korvaaminen uusiutuvilla materiaaleilla; kuluttajien kysyntään pohjautuva kasvava trendi, jota sekä sääntely että brändien omistajat ohjaavat, ja luo Kemiralle uusia myyntimahdollisuuksia | ↘ Loppupää | |||
■ | Chemical Island -toimintamalli (kemikaalien tuotannon integrointi asiakkaiden tuotantolaitoksiin), jossa prosessit optimoidaan yhdessä asiakkaiden kanssa, mikä lisää resurssitehokkuutta | ● Omat toiminnot ↘ Loppupää | |||
Jäte | |||||
● | Arvoketjun alkupään raaka-ainetoimittajien synnyttämät jätteet | ↗ Alkupää | • Kemira arvioi toimittajiensa kestävyyttä EcoVadis-organisaation kehittämän alustan avulla. Jätehallinta on yksi EcoVadis-alustan kriteereistä. EcoVadis-alusta vaatii toimittajia täyttämään tietyt vaatimukset ja parantamaan jatkuvasti toimintaansa. | ||
● | Oman tuotannon jätteet (kemialliset jätteet ja jätevedet, mukaan lukien vaaralliset jätteet) | ● Omat toiminnot | • Omasta toiminnasta syntyvää jätettä hallinnoidaan integroidun johtamisjärjestelmän sekä Nature Stewardship -ohjelman ja siihen liittyvien prosessien avulla. Tavoitteena on vähentää jätettä ja lisätä jätteiden hyödyntämistä. | ||
● | Asiakkaiden tuotteiden loppukäsittelyprosessin aikana syntyneet jätteet | ↘ Loppupää | |||
● Omat toiminnot ↗ Alkupää ↘ Loppupää ● Myönteinen ● Kielteinen ○ Mahdollisesti myönteinen ○ Mahdollisesti kielteinen ■ Mahdollisuus ▲ Riski □ Mahdollinen mahdollisuus △ Mahdollinen riski | |||||
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Tavoite | Tavoite vuosi | Lähtö- taso | Perus- vuosi | 2024 | 2023 | Sisään-/ ulosvirtauksien suhde | |
Uusiutuvien ratkaisujen liikevaihto, milj. euroa | 500 | 2030 | 184 | 2020 | 240 | 226 | Sisäänvirtaus (raaka-aineet) Ulosvirtaus (tuotteet) |
Asiakkaiden resurssitehokkuutta parantavat tuotteet, % | >50 | – | 50 | 2017 | 58 | 59 | Ulosvirtaus (tuotteet) |
Loppukäsittelyyn ohjatun tuotantojäteintensiteetin vähentäminen, kg/ tuotantotonni | -15 % | 2030 | 4,4 | 2019 | 4.2 | 4,1 | Ulosvirtaus (jätteet) |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Vaaralliset ja tavanomaiset jätteet, tonnia | Tuotantolaitokset | Vastuu- ja purkukohteet | Yhteensä | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Vaaralliset jätteet | 17 196,0 | 17 281,1 | 9 189,3 | 20 682,7 | 26 385,3 | 37 963,9 |
Ohjattu loppukäsittelyyn | 8 099,8 | 6 246,4 | 8 332,8 | 20 680,9 | 16 432,6 | 26 927,3 |
Poltto | 1 489,6 | 575,8 | — | — | 1 489,6 | 575,8 |
Kaatopaikalle sijoittaminen | 3 637,3 | 3 038,9 | 7 208,9 | 17 599,6 | 10 846,2 | 20 638,5 |
Muu loppukäsittely | 2 972,9 | 2 631,7 | 1 123,9 | 3 081,3 | 4 096,9 | 5 713,0 |
Ohjattu muualle loppukäsittelystä | 9 096,1 | 11 034,7 | 856,5 | 1,8 | 9 952,6 | 11 036,6 |
Valmistelu uudelleenkäyttöä varten | 53,4 | 40,8 | — | — | 53,4 | 40,8 |
Kierrätys | 4 570,3 | 5 437,5 | 838,2 | — | 5 408,5 | 5 437,5 |
Muut hyödyntämistoimet | 4 472,4 | 5 556,4 | 18,3 | 1,8 | 4 490,7 | 5 558,2 |
Tavanomaiset jätteet | 55 286,7 | 73 286,6 | 31 955,2 | 94 236,6 | 87 241,8 | 167 523,2 |
Ohjattu loppukäsittelyyn | 12 426,6 | 15 889,3 | 13 431,9 | 3 149,8 | 25 858,5 | 19 039,2 |
Poltto | 73,4 | 271,2 | — | — | 73,4 | 271,2 |
Kaatopaikalle sijoittaminen | 8 349,0 | 11 447,6 | 615,2 | 2 820,8 | 8 964,2 | 14 268,4 |
Muu loppukäsittely | 4 004,2 | 4 170,5 | 12 816,7 | 329,0 | 16 820,9 | 4 499,5 |
Ohjattu muualle loppukäsittelystä | 42 860,0 | 57 397,2 | 18 523,3 | 91 086,8 | 61 383,3 | 148 484,0 |
Valmistelu uudelleenkäyttöä varten | 375,8 | 251,2 | 0,4 | 5,6 | 376,2 | 256,8 |
Kierrätys | 6 728,3 | 8 661,5 | 17 126,4 | 91 073,8 | 23 854,8 | 99 735,3 |
Muut hyödyntämistoimet | 35 755,9 | 48 484,5 | 1 396,5 | 7,4 | 37 152,4 | 48 491,9 |
Kierrättämätön jäte | 61 184,0 | 76 468,7 | 23 179,8 | 23 845,5 | 84 363,8 | 100 314,2 |
Kierrättämättömän jätteen osuus, % | 84,4 | 84,4 | 56,3 | 20,7 | 74,2 | 48,8 |
Jäte yhteensä | 72 482,6 | 90 567,7 | 41 144,0 | 114 919,0 | 113 626,6 | 205 486,7 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Sijainti arvoketjussa | Prosessien ja toimintaperiaatteiden keskeiset hallinta-alueet | |||
Työolot | |||||
● | Toimintaan liittyvät terveys- ja turvallisuusriskit: prosessi- ja kemikaaliturvallisuus | ● Omat toiminnot | • Turvallisuus ja hyvinvointi on Kemiran liiketoimintaperiaatteiden ensimmäinen periaate, ja se ohjaa Kemiran toimintaa. Kemiralla on sertifioitu integroitu johtamisjärjestelmä, jonka avulla tämän periaatteen toteutuminen varmistetaan. • Kemira on sitoutunut varmistamaan turvalliset ja terveelliset työolot kaikissa toimipaikoissa kaikille työntekijöilleen. | ||
● | Alan johtavien terveys- ja turvallisuusstandardien ylläpitäminen ja kehittäminen | ● Omat toiminnot | |||
□ | Työskentelyn jatkaminen terveyden, turvallisuuden ja hyvinvoinnin sekä monimuotoisuuden, yhdenvertaisuuden ja osallisuuden edistämiseksi, jotta Kemiran houkuttelevuus työnantajana paranisi | ● Omat toiminnot | • Kemira varmistaa, että asiaankuuluvat toimintaperiaatteet ja menettelytavat (esim. liiketapaperiaatteet ja rekrytointitoimintaperiaatteet) ovat käytössä, ja lisää tietoisuutta näistä aiheista eri viestintäkanavien kautta ulkoisesti ja sisäisesti. | ||
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille | |||||
▲ | Puutteet yrityskulttuurin monimuotoisuudessa,yhdenvertaisuudessa ja osallisuudessa saattavat heikentää kasvua ja uusien innovaatioiden syntyä | ● Omat toiminnot | • Liiketapaperiaatteissa kuvataan Kemiran sitoumus siihen, että Kemira kunnioittaa kaikkien erilaisuutta, osaamista ja kyvykkyyksiä. Rekrytointitoimintaperiaatteissa kuvataan Kemiran sitoumusta siihen, että se rekrytoi tasapuolisesti ja kunnioittaa monimuotoisuutta, yhdenvertaisia mahdollisuuksia ja kaikkien yhdenvertaista kohtelua. • Kuuntelemalla työntekijöitä jatkuvasti kerätään säännöllisesti tietoa työntekijöiden näkemyksistä ja palautetta työntekijöiltä. • Suoritus- ja kehityskeskustelut varmistavat, että työntekijöiden suorituksesta ja kehittymisestä keskustellaan läpi vuoden. • Ethics and Compliance -ilmoituskanava on käytettävissä huolenaiheista ilmoittamiseen. | ||
○ | Sukupuolten moninaisuuden mahdollinen eriarvoisuus | ● Omat toiminnot | |||
○ | Mahdollisesti epätasa-arvoiset oppimismahdollisuudet | ● Omat toiminnot | |||
Muut työhön liittyvät oikeudet | |||||
○ | Mahdolliset yksityisyyden loukkaukset suuririskisissä maissa voivat vaikuttaa kielteisesti ihmisoikeuksiin. Kemiran suuririskiset maat on määritellyt kolmas osapuoli, joka hyödyntää erilaisia ihmis- ja työoikeuksia koskevia julkisia indeksejä (Business Social Compliance Initiative -aloite, Labor Rights -indeksi, Global Rights -indeksi). | ● Omat toiminnot | • Liiketapaperiaatteissa kuvataan Kemiran sitoumusta kunnioittaa henkilötietojen yksityisyyttä ja käsitellä niitä sovellettavien lakien mukaisesti. • Konsernin tietosuojatoimintaperiaatteissa määritellään tarkemmat vaatimukset yksityisyyteen liittyen. Työntekijöiden tietosuojaseloste on kaikkien työntekijöiden saatavilla. • Kemiralla on käytössään luottamuksellinen kanava, jonka kautta voidaan ilmoittaa mahdollisista tietosuojaloukkauksista, ja mahdolliset huolenaiheet voidaan tuoda esiin myös Ethics and Compliance -ilmoituskanavan kautta. | ||
● Omat toiminnot ↗ Alkupää ↘ Loppupää ● Myönteinen ● Kielteinen ○ Mahdollisesti myönteinen ○ Mahdollisesti kielteinen ■ Mahdollisuus ▲ Riski □ Mahdollinen mahdollisuus △ Mahdollinen riski | |||||
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Työsuhteisten työntekijöiden kokonaismäärä sukupuolen mukaan | 2024 | 2023 |
Naiset | 1 278 | 1 327 |
Miehet | 3 420 | 3 588 |
Yhteensä | 4 698 | 4 915 |
Työsuhteisten työntekijöiden kokonaismäärä maan mukaan | 2024 | 2023 |
Suomi 1) | 779 | 790 |
Kiina 1) | 692 | 695 |
Yhdysvallat 1) | 780 | 1 007 |
Muut | 2 447 | 2 423 |
Yhteensä | 4 698 | 4 915 |
Työsuhteiset työntekijät sopimuksittain maantieteellisen alueen mukaan | ||||||||
2024 | 2023 | |||||||
EMEA | APAC | Americas | Yhteensä | EMEA | APAC | Americas | Yhteensä | |
Yhteensä | 2 517 | 939 | 1 242 | 4 698 | 2 499 | 932 | 1 484 | 4 915 |
Vakituiset | 2 445 | 939 | 1 238 | 4 622 | 2 426 | 932 | 1 481 | 4 839 |
Määräaikaiset | 72 | — | 4 | 76 | 73 | — | 3 | 76 |
Työntekijät sopimustyypeittäin sukupuolen mukaan | ||||||
2024 | 2023 | |||||
Naiset | Miehet | Yhteensä | Naiset | Miehet | Yhteensä | |
Yhteensä | 1 278 | 3 420 | 4 698 | 1 327 | 3 588 | 4 915 |
Vakituiset | 1 251 | 3 371 | 4 622 | 1 303 | 3 536 | 4 839 |
Määräaikaiset | 27 | 49 | 76 | 24 | 52 | 76 |
Määrittelemättömällä työajalla työskentelevät 1) | — | — | — | — | — | — |
Kokoaikaiset | 1 228 | 3 390 | 4 618 | 1 273 | 3 558 | 4 831 |
Osa-aikaiset | 50 | 30 | 80 | 54 | 30 | 84 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Työsuhteisten työntekijöiden vaihtuvuus | 2024 | 2023 |
Kokonaisvaihtuvuus, % | 13,9 | 9,6 |
Kokonaisvaihtuvuus | 646 | 465 |
Kattavuusaste ¹⁾ | Työehtosopimukset: työsuhteiset työntekijät – ETA-alue | Henkilöstön edustus työpaikalla: työsuhteiset työntekijät – ETA-alue |
0–19 % | ||
20–39 % | ||
40–59 % | ||
60–79 % | ||
80–100 % | Suomi | Suomi |
Oma työvoima, joka kuuluu yrityksen työterveyden ja työturvallisuuden hallintajärjestelmän piiriin, % | 2024 | 2023 |
Työsuhteiset työntekijät | 100,0 | 100,0 |
Muut kuin työsuhteiset työntekijät | 100,0 | 100,0 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Työtapaturmat (TRI) | Lukumäärä | Taajuus (TRIF) 1) | ||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Työsuhteiset työntekijät | 29 | 21 | 2,7 | 1,9 |
Urakoitsijat | 14 | 16 | 5,3 | 4,8 |
Yhteensä | 43 | 37 | 3,2 | 2,5 |
Poissaoloon johtaneet tapaturmat (LTI) | Lukumäärä | Taajuus (LTIF) 1) | ||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Työsuhteiset työntekijät | 7 | 12 | 0,6 | 1,1 |
Urakoitsijat | 9 | 9 | 3,4 | 2,7 |
Yhteensä | 16 | 21 | 1,2 | 1,4 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Lukumäärä | Jakauma, % | |||
Ylin johto sukupuolen mukaan eriteltynä 1) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Naiset | 38 | 42 | 29 | 31 |
Miehet | 92 | 94 | 71 | 69 |
Yhteensä | 130 | 136 | 100 | 100 |
Lukumäärä | Jakauma, % | |||
Työsuhteisten työntekijöiden ikäjakauma | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
< 30 | 444 | 484 | 9 | 10 |
30–50 | 2 758 | 2 847 | 59 | 58 |
> 50 | 1 496 | 1 584 | 32 | 32 |
Yhteensä | 4 698 | 4 915 | 100 | 100 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Työsuhteiset työntekijät, jotka osallistuivat säännöllisiin suoritus- ja kehityskeskusteluihin 1) | Lukumäärä | Kattavuus, % | ||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Työntekijät sukupuolen mukaan | ||||
Naiset | 1 211 | 1 233 | 99 | 98 |
Miehet | 3 287 | 3 175 | 98 | 91 |
Työntekijät kategorian mukaan | ||||
Toimihenkilöt | 2 735 | 2 770 | 98 | 98 |
Operatiiviset työntekijät | 1 763 | 1 638 | 98 | 85 |
Yhteensä | 4 498 | 4 408 | 98 | 93 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Sijainti arvoketjussa | Prosessien ja toimintaperiaatteiden keskeiset hallinta-alueet | |||
Työolot | |||||
○ | Mahdolliset ihmisoikeusrikkomukset, esimerkiksi arvoketjun terveys- ja turvallisuusongelmat, erityisesti suuririskisissä maissa | ↗ Alkupää ↘ Loppupää | • Liiketapaperiaatteissa ja liikekumppanien liiketapaperiaatteissa määritellään toimittajiin kohdistuvia odotuksia ihmisoikeuksien kunnioittamiseen ja kemikaalien turvalliseen käyttöön liittyen • Toimittajien kestävyysarvioinneilla ja -tarkastuksilla tunnistetaan riskejä liittyen toimittajien ihmisoikeusvaikutuksiin, -riskeihin ja -hallintaan • Tuotevastuullisuuden ohjeistuksessa kuvataan Kemiran sitoutumista kemikaalien turvalliseen käyttöön. Prioriteettiaineiden hallintaprosessin tavoitteena on vähentää kemikaalien kielteisiä vaikutuksia koko arvoketjussa. | ||
○ | Työlainsäädännön toteuttamiseen liittyvät mahdolliset riskit tietyissä uusiutuvien raaka-aineiden arvoketjuissa | ↗ Alkupää | |||
● | Urakoitsijoiden terveyteen ja turvallisuuteen liittyvät tapaukset; tämä on yksi merkittävä riskiryhmä arvoketjun työntekijöiden keskuudessa | ● Omat toiminnot | • Liiketapaperiaatteiden ensimmäinen periaate on tarjota turvalliset ja terveelliset työolot kaikissa toimipaikoissa sekä Kemiran omille työsuhteisille työntekijöille että urakoitsijoille • Kemira valitsee urakoitsijat esitietokyselyn pohjalta. Valittujen urakoitsijoiden on suoritettava pakolliset työlupa- ja turvallisuusperehdytykset. | ||
Muut työhön liittyvät oikeudet | |||||
○ | Mahdolliset ihmisoikeusrikkomukset, esimerkiksi lapsi- ja pakkotyövoiman käyttö arvoketjussa, erityisesti suuririskisissä maissa | ↗ Alkupää ↘ Loppupää | • Liiketapaperiaatteissa ja liikekumppanien liiketapaperiaatteissa määritellään toimittajiin ja Kemiran asiakkaisiin kohdistuvia odotuksia ihmisoikeuksien kunnioittamiseen liittyen • Toimittajien kestävyysarviointien ja -tarkastuksien avulla tunnistetaan toimittajien ihmisoikeusvaikutuksiin, - riskeihin ja -hallintaan liittyviä riskejä | ||
● Omat toiminnot ↗ Alkupää ↘ Loppupää ● Myönteinen ● Kielteinen ○ Mahdollisesti myönteinen ○ Mahdollisesti kielteinen ■ Mahdollisuus ▲ Riski □ Mahdollinen mahdollisuus △ Mahdollinen riski | |||||
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Olennaiset vaikutukset | Sijainti arvoketjussa | Työntekijät, joihin vaikutukset todennäköisesti kohdistuvat | Erityisen haavoit- tuvassa asemassa olevat työntekijät | |
Työolot | ||||
○ | Ihmisoikeusrikkomukset, esimerkiksi arvoketjun terveys- ja turvallisuusongelmat, erityisesti suuririskisissä maissa | ↗ Alkupää ↘ Loppupää | Alkupää: Kemikaaleja käsittelevät tuotantolaitos-, laboratorio-, logistiikka- ja varastotyöntekijät Loppupää: Kemiran asiakkaiden työntekijät, jotka käsittelevät Kemiran tuotteita | Huoltotyöntekijät, määräaikaiset työntekijät, maahanmuuttajat, lapset ja raskaana olevat naiset |
○ | Työlainsäädännön toteuttamiseen liittyvät riskit tietyissä uusiutuvien raaka-aineiden arvoketjuissa | ↗ Alkupää | Työntekijät, jotka työskentelevät Kemiran raaka-aineiden lähteiden parissa | Lapset, maahanmuuttajat ja työntekijät, jotka eivät osaa lukea |
● | Urakoitsijoiden terveyteen ja turvallisuuteen liittyvät tapaukset; tämä on yksi merkittävä riskiryhmä arvoketjun työntekijöiden keskuudessa | ● Omat toiminnot | Ulkoiset urakoitsijat kunnossapito- ja korjaustöissä, seisokkeihin ja perusparannuksiin liittyvissä töissä sekä muissa erikoistöissä Kemiran toimipaikoilla | Huoltotyöntekijät, määräaikaiset työntekijät ja maahanmuuttajat |
Muut työhön liittyvät oikeudet | ||||
○ | Ihmisoikeusrikkomukset, esimerkiksi lapsi- ja pakkotyövoiman käyttö arvoketjussa, erityisesti suuririskisissä maissa | ↗ Alkupää ↘ Loppupää | Työntekijät, jotka työskentelevät suuririskisissä maissa joko Kemiran arvoketjun alku- tai loppupäässä | Lapset, maahanmuuttajat ja työntekijät, jotka eivät osaa lukea |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Sijainti arvoketjussa | Prosessien ja toimintaperiaatteiden keskeiset hallinta-alueet | |||
Yrityskulttuuri | |||||
○ | Mahdollinen eettisten liiketoimintakäytäntöjen tai ympäristö-, terveys- ja turvallisuuslakien noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa kielteisiä vaikutuksia | ● Omat toiminnot | • Kemiran liiketapaperiaatteet, liikekumppanien liiketapaperiaatteet ja muut liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät toimintaperiaatteet perustuvat periaatteeseen, jonka mukaan Kemira harjoittaa liiketoimintaa turvallisesti ja vastuullisesti sekä toimii rehellisesti, lainmukaisesti ja eettisesti ja odottaa samaa liikekumppaneiltaan • Toimintaperiaatteista viestitään omille työntekijöille ja liikekumppaneille. Heitä kannustetaan ilmoittamaan epäillyistä rikkomuksista tai muista huolenaiheista luottamuksellisesti ja ilman pelkoa kostotoimista. Ilmoitetut huolenaiheet tutkitaan tehokkaasti, ja ne johtavat korjaaviin toimiin, jos se on perustellusti tarpeen. | ||
● | Vakiintuneet toimintaperiaatteet, menettelytavat ja käytännöt varmistavat sen, että liiketoimintaa harjoitetaan eettisesti ja lakeja noudatetaan | ● Omat toiminnot | • Kemirassa on käytössä järjestelmällinen prosessi, jonka avulla yhtiössä laaditaan toimintaperiaatteita, menettelytapoja ja käytäntöjä ja tarkastellaan ja tarkennetaan niitä säännöllisesti. Niistä viestitään tehokkaasti henkilöstölle ja tarvittaessa myös liikekumppaneille. | ||
● | Kemiran järjestelmällinen kestävä tuotekehitys, jossa keskitytään esimerkiksi turvallisuuden ja säädösten noudattamisen parantamiseen, voi aiheuttaa myönteisiä vaikutuksia | ● Omat toiminnot | • Kemiran tuotevastuullisuuden ohjeistuksessa määritellään yhtiön tuotekehitykseen ja tuotteiden elinkaaren hallintaan liittyvät sitoumukset. Näitä sitoumuksia ovat muun muassa sitoutuminen turvallisuusriskien sekä terveys- ja ympäristöhaittojen minimoiseen sekä kestävämpien tuotteiden tuottamiseen korvaamalla huolta aiheuttavat aineet. | ||
■ | Hyvän maineen ja liiketoimintakäytäntöjen ylläpitäminen. Arvokas brändi ja laadukas palvelu tuovat kilpailuetua ja mahdollistavat jonkin verran korkeamman hinnoittelun. | ● Omat toiminnot ↘ Loppupää | • Kemiran liiketoimintastrategiassa keskitytään parantamaan kannattavuutta ja toiminnallista huippuosaamista sekä kehittämään Kemiran brändiä ja yrityskulttuuria • Kemiran taloudellinen tulos on parantunut jatkuvasti viime vuosina | ||
□ △ | Kyky muuttua tuoteyhtiöstä kestävyyteen tähtääväksi liiketoiminnaksi voi aiheuttaa riskejä ja mahdollisuuksia. Mahdollisuus kasvattaa edelleen kestävyyteen liittyvää arvoa markkinoinnissa ja brändäyksessä tosiasioihin perustuvalla tavalla. | ● Omat toiminnot | • Kemiran liiketoimintastrategia vuoteen 2030 perustuu siihen, että yhtiö mahdollistaa entistä kestävämmät prosessit ja tuotteet asiakkailleen. Tavoitteena on olla maailman johtava yhtiö, joka valmistaa kestäviä kemikaaliratkaisuja runsaasti vettä käyttäville teollisuudenaloille. | ||
Korruptio ja lahjonta | |||||
○ | Se on mahdollinen riski, että Kemiran työntekijät tai liikekumppanit syyllistyvät lahjontaan tai muihin korruption muotoihin. | ↗ Alkupää ● Omat toiminnot ↘ Loppupää | • Kemiran liiketapaperiaatteet sekä lahjoja, kestitystä ja lahjonnan torjuntaa koskevat toimintaperiaatteet muodostavat yhdessä korruption vastaiset toimintaperiaatteet, jotka ovat yhdenmukaiset korruption vastaisen YK:n yleissopimuksen kanssa • Lahjoja, kestitystä ja lahjonnan torjuntaa käsittelevät koulutukset ovat pakollisia Kemiran työsuhteisille työntekijöille | ||
Poliittinen vuorovaikutus ja lobbaustoiminta | |||||
□ | Tiukempi sääntely luo merkittäviä liiketoimintamahdollisuuksia erityisesti vedenkäsittelyyn liittyen | ● Omat toiminnot | • Kemiran poliittinen vuorovaikutus liittyy seuraaviin aiheisiin: resurssitehokkuus ja kiertotalous, vesivaroja, jätevesiä, jätteitä, muoveja ja kemikaaleja koskeva lainsäädäntö, energia, ilmastonmuutos, teollisuuspolitiikka, terveys, turvallisuus ja ympäristö. Kemira noudattaa liiketapaperiaatteitaan poliittiseen vaikuttamiseen liittyen. Liiketapaperiaatteiden mukaan Kemira on puolueeton poliittisten puolueiden ja julkisiin virkoihin pyrkivien ehdokkaiden suhteen. | ||
● Omat toiminnot ↗ Alkupää ↘ Loppupää ● Myönteinen ● Kielteinen ○ Mahdollisesti myönteinen ○ Mahdollisesti kielteinen ■ Mahdollisuus ▲ Riski □ Mahdollinen mahdollisuus △ Mahdollinen riski | |||||
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Toimintaperiaate | Keskeinen sisältö | Laajuus | Seurantaprosessi | Vastuuhenkilö | Ulkoiset standardit | Saatavuus |
Liiketapa- periaatteet | 19 periaatetta, jotka ovat sitoumuksia Kemiran työyhteisölle, asiakkaille, toimittajille, markkinoille, yhteiskunnalle ja sijoittajille | Kaikki Kemiran toiminnot, työntekijät ja johtajat maailmanlaajuisesti | Johdon valvonta, E&C- ilmoituskanava, sisäiset tutkimukset, sisäiset tarkastukset | Toimitus- johtaja | YK:n Global Compact, Responsible Care | Julkisesti saatavilla yhtiön verkkosivuilla |
Liikekumppanien liiketapa- periaatteet | Määrittelevät vähimmäisvaatimukset, joita liikekumppaneiden odotetaan noudattavan liiketoiminnan, ihmisoikeuksien, ympäristön ja turvallisuuden, tuoteturvallisuuden, laadun ja kestävyyden osalta | Liikekumppanit (esim. toimittajat, konsultit, neuvonantajat, jakelijat ja agentit) maailmanlaajuisesti | Keskeiset valvontatoimet: STP3, CTC1, liikekumppaneiden säännölliset tarkastukset, E&C-ilmoituskanava | Hankinta- johtaja | OECD:n moni- kansallisia yrityksiä koskevat toiminta-ohjeet | Julkisesti saatavilla yhtiön verkkosivuilla |
Kemira-konsernin kestävyystoiminta- periaatteet | Toimintaperiaatteissa kuvataan Kemiran sitoutumista kestävyysvaatimuksiin ja niiden hallintaa. Siinä esitetään 12 sidosryhmiin, ympäristöön ja hallintotapaan liittyvää sitoumusta. | Kaikki Kemiran toiminnot ja työsuhteiset työntekijät maailmanlaajuisesti, Kemiran toimipaikoilla työskentelevät urakoitsijat sekä Kemiran puolesta työskentelevät ja/tai Kemiran kanssa yhteistyötä tekevät henkilöt | ISO 9001-, ISO 14001-, ISO 45001- ja ISO 50001 - sertifikaatit (tietyt tuotantolaitokset) ja serti- fiointi hallintatavoitteena | Kehityksestä ja vastuulli- suudesta vastaava johtaja | Julkisesti saatavilla yhtiön verkkosivuilla | |
Lahjoja, kestitystä ja lahjonnan torjuntaa koskevat toiminta- periaatteet | Kemiralla on nollatoleranssi lahjontaa ja korruptiota kohtaan. Kemira ja sen työntekijät eivät saa koskaan tarjota, maksaa, antaa, pyytää tai ottaa lahjusta missään muodossa. Toimintaperiaatteissa selvitetään, minkälaiset lahjat ja vieraanvaraisuus ovat hyväksyttäviä Kemiran liiketoiminnassa. | Toimintaperiaatteet koskevat Kemira-yhtiön tai sen työntekijöiden Kemiran ulkopuoliselle henkilölle tarjoamia tai saamia lahjoja ja kestitystä | Johdon valvonta, E&C- ilmoituskanava, sisäiset tutkimukset, sisäiset tarkastukset | Lakiasiain- johtaja | Sisäisesti koko Kemiran henkilöstön saatavilla | |
Rekrytointi- toiminta- periaatteet | Toimintaperiaatteet vahvistavat Kemiran monimuotoisuuteen ja osallisuuteen liittyviä linjauksia, ihmisoikeuksien kunnioittamista ja yhtäläisiä mahdollisuuksia koskevaa periaatetta | Toimintaperiaatteita sovelletaan kaikkiin sisäisiin ja ulkoisiin rekrytointeihin, jotka johtavat hakijan työllistymiseen Kemira- konsernissa maailmanlaajuisesti | Keskeiset valvontatoimet: HR1 | Henkilöstö- johtaja | YK:n Global Compact | Sisäisesti koko Kemiran henkilöstön saatavilla |
Hankinta- ja ostotoiminta- periaatteet | Sourcing-yksikön henkilökunta hallinnoi kaikkia toimittaja- velvoitteita muutamia pieniä poikkeuksia lukuun ottamatta: kaikkien hankintojen ja ostojen on oltava linjassa yhtiön julkaistujen arvojen ja kestävyystavoitteiden kanssa. Eturisti- riitoja on ehdottomasti vältettävä, ja puolueettomuus- periaatetta on noudatettava. Henkilökohtaisia hankintoja ei saa yhdistää yrityksen hankintoihin. | Toimintaperiaatteet koskevat kaikkia Kemira- konsernin hankintoja lukuun ottamatta tiettyjä poikkeuksia. Toimintaperiaatteita sovelletaan suorien materiaalien, yrityspalvelujen, tuotan- toon liittyvien pääoma- ja toimintamenojen, energian ja logistiikan hankintaan. | Keskeiset valvontatoimet: STP2–3, STP5–9 | Kehityksestä vastaava johtaja | Sisäisesti koko Kemiran henkilöstön saatavilla | |
Kilpailulainsäädän- nön noudattamista koskevat toiminta- periaatteet | Kemira kannattaa reilua kilpailua ja kilpailee voimakkaasti mutta reilusti ja eettisesti sekä sovellettavien kilpailulakien mukaisesti. Kemira ei tee kilpailun vastaisia sopimuksia eikä harjoita muuta kilpailun vastaista toimintaa. | Toimintaperiaatteita sovelletaan globaalisti kaikkiin Kemiran yhtiöihin ja työntekijöihin. Toimintaperiaatteita sovelletaan Kemiran tosiasiallisiin ja mahdollisiin kilpailijoihin, asiakkaisiin, jakelijoihin ja toimittajiin sekä toimialajärjestöihin. | Johdon valvonta, E&C- ilmoituskanava, sisäiset tutkimukset | Lakiasiain- johtaja | Sisäisesti koko Kemiran henkilöstön saatavilla |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Toimintaperiaate | Keskeinen sisältö | Laajuus | Seurantaprosessi | Vastuuhenkilö | Ulkoiset standardit | Saatavuus |
Tuotevastuullisuu- den ohjeistus | Kemira on sitoutunut periaatteisiin, kuten sellaisten turvallisuusriskien sekä terveys- ja ympäristöhaittojen minimoiseen, joita tuotteet voivat aiheuttaa yhtiön koko arvoketjussa, sellaisten huolta aiheuttavien aineiden korvaamiseen, jotka voivat aiheuttaa kohtuuttoman riskin ihmisten terveydelle, turvallisuudelle tai ympäristölle, sellaisten riskienarviointien tekemiseen, jotka kattavat sääntelyn noudattamisen, sekä kemikaalien turvallista käyttöä koskevan opastuksen tarjoamiseen asiakkaille | Toimintaperiaatteissa kuvataan sitoutumista tuotevastuullisuuden ja kemikaalilainsäädännön noudattamista koskeviin vaatimuksiin ja niiden hallintaa Kemirassa maailmanlaajuisesti | Johdon valvonta | Tuote- turvallisuus- johtaja | Responsible Care -ohjelman globaali peruskirja | Sisäisesti koko Kemiran henkilöstön saatavilla |
Logistiikka- ja kuljetustoiminta- periaatteet | Toimintaperiaatteiden tavoitteena on muun muassa varmistaa tehokas ja hyvin toimiva logistiikkaverkosto, joka toimii kestävällä ja turvallisella tavalla sekä kaikkien kemikaalien kuljetukseen ja varastointiin sovellettavien lakien ja määräysten mukaisesti | Toimintaperiaatteita sovelletaan kuljetus- ja logistiikkatoimintojen hankintaan ja operatiiviseen hallinnointiin kaikissa Kemira- konsernin yhtiöissä maailmanlaajuisesti | Johdon valvonta | Toimitus- ketjun hallinnan- johtaja | Sisäisesti koko Kemiran henkilöstön saatavilla | |
Kaupan vaatimusten- mukaisuus- toimintaperiaatteet | Kemiran kansainväliset liiketoimet toteutetaan tuonti-, vienti-, jälleenvienti- ja/tai alkuperämaan sovellettavien lakien, asetusten, lupavaatimusten ja menettelyjen mukaisesti | Toimintaperiaatteissa määritellään ne vaatimukset ja yleisperiaatteet, joita Kemiran on noudatettava kansainvälisessä tuonti- ja vientikaupassa | Johdon valvonta | Tuoteturvalli- suus- ja sääntelyasiain -johtaja | Sisäisesti koko Kemiran henkilöstön saatavilla | |
Väärinkäytöksistä ilmoittamisen toiminta- periaatteet | Toimintaperiaatteet kannustavat kaikkia, jotka työskentelevät Kemiralle tai Kemiran kanssa, ilmoittamaan kaikista väärinkäytösepäilyksistä luottamuksellisesti ja ilman pelkoa kostotoimista. Toimintaperiaatteissa määriteltyjä menettelytapoja sovelletaan, kun Kemiralle ilmoitetaan väärinkäytöksistä. Toimintaperiaatteissa määritellään myös se, miten väärinkäytöksiä koskevien ilmoitusten seuranta toteutetaan ja miten ilmoittajia suojellaan. Kemira tukee avointa kulttuuria, joka kannustaa kaikkia puhumaan vapaasti ja ilman pelkoa häirinnästä. Kemira tarjoaa kanavan, jonka kautta väärinkäytösepäilyksistä voi ilmoittaa luottamuksellisesti ja ilman pelkoa kostotoimista. Ilmoittajaa ei irtisanota, kiusata tai syrjitä, eikä ilmoituksesta koidu ilmoittajalle haitallisia seuraamuksia. Henkilölle, joka kohdistaa ilmoittajaan perusteettomia seuraamuksia ilmoituksen jättämisestä, voidaan tämän asemasta riippumatta määrätä kurinpidollisia seuraamuksia. | Toimintaperiaatteita sovelletaan Kemiran liiketapaperiaatteiden rikkomuksista, Kemiran taloudellisten tietojen vääristelystä, rikoksista ja muista sovellettavien lakien rikkomuksista ilmoittamiseen. Toimintaperiaatteita sovelle- taan Kemiran nykyisiin tai entisiin työntekijöi- hin, mukaan lukien harjoittelijat, työnhakijat ja henkilöt, jotka ovat muuten tehneet töitä Kemiralle esimerkiksi itsenäisinä ammatin- harjoittajina, ulkopuolisina palveluntarjoajina tai tilapäistyöntekijöinä, osakkeenomistajiin ja Kemiran yhtiöiden hallinto-, johto- tai valvontaelimiin kuuluviin henkilöihin sekä Kemira-konsernin urakoitsijoiden, alihankkijoiden ja toimittajien valvonnassa ja johdolla työskenteleviin henkilöihin. Toimintaperiaatteet ovat globaalit. | E&C-ilmoituskanava, sisäiset tutkimukset | Lakiasiain- johtaja | EU:n väärinkäytös- ten paljastajia koskeva direktiivi | Sisäisesti koko Kemiran henkilöstön saatavilla. Luottamuksel- linen ja anonyymi ilmoituskanava on kaikkien käytettävissä Kemiran verkkosivuilla. |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
Toimihenkilöiden korruption vastainen koulutus alueittain 1) | 2024 | |
Henkilö- määrä | Kattavuus, % | |
EMEA | 1 561 | 92 |
APAC | 488 | 97 |
Americas | 751 | 92 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
ESRS | Tiedonanto- vaatimus | Tietopiste | Tietopisteeseen liittyvä tiedonantovaatimus | Kestävyysraportin osa |
ESRS 2 | GOV-1 | 21 d) | Hallituksen sukupuolijakauma | Yleiset tiedot |
ESRS 2 | GOV-1 | 21 e) | Riippumattomien hallituksen jäsenten prosenttiosuus | Yleiset tiedot |
ESRS 2 | GOV-4 | 30 | Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista | Yleiset tiedot |
ESRS 2 | SBM-1 | 40 d) i | Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin liittyvään toimintaan | Epäolennainen |
ESRS 2 | SBM-1 | 40 d) ii | Osallistuminen kemikaalien tuotantoon liittyvään toimintaan | Yleiset tiedot |
ESRS 2 | SBM-1 | 40 d) iii | Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin liittyvään toimintaan | Epäolennainen |
ESRS 2 | SBM-1 | 40 d) iv | Osallistuminen tupakan viljelyyn ja tuotantoon liittyvään toimintaan | Epäolennainen |
ESRS E1 | E1-1 | 14 | Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden saavuttamiseksi vuoteen 2050 mennessä | E1 – Strategia ja siirtymäsuunnitelma |
ESRS E1 | E1-1 | 16 g) | Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle suljetut yritykset | E1 – Strategia ja siirtymäsuunnitelma |
ESRS E1 | E1-4 | 34 | Kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet | E1 – Ilmastonmuutokseen liittyvät tavoitteet |
ESRS E1 | E1-5 | 38 | Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian kulutus eriteltynä lähteiden mukaan (vain ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat) | E1 – Energiankulutus |
ESRS E1 | E1-5 | 37 | Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä | E1 – Energiankulutus |
ESRS E1 | E1-5 | 40–43 | Energiaintensiteetti, joka liittyy toimintaan ilmastovaikutuksiltaan merkittävillä aloilla | E1 – Energiankulutus |
ESRS E1 | E1-6 | 44 | Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt | E1 – Kasvihuonekaasupäästöt |
ESRS E1 | E1-6 | 53–55 | Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteetti | E1 – Kasvihuonekaasupäästöt |
ESRS E1 | E1-7 | 56 | Kasvihuonekaasujen poistot ja päästöhyvitykset | E1 – Kasvihuonekaasupäästöt |
ESRS E1 | E1-9 | 66 | Vertailuarvosalkun alttius ilmastoon liittyville fyysisille riskeille | Epäolennainen |
ESRS E1 | E1-9 | 66 a) | Rahallisten määrien erittely akuutin ja kroonisen fyysisen riskin mukaan | Epäolennainen |
ESRS E1 | E1-9 | 66 c) | Sellaisten merkittävien omaisuuserien sijaintipaikka, joihin kohdistuu olennainen fyysinen riski | Epäolennainen |
ESRS E1 | E1-9 | 67 c) | Yrityksen kiinteistöomaisuuden kirjanpitoarvo eriteltynä energiatehokkuusluokittain | Epäolennainen |
ESRS E1 | E1-9 | 69 | Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien huomioiminen salkussa | Epäolennainen |
ESRS E2 | E2-4 | 28 | Kunkin sellaisen ilmaan, veteen ja maaperään päätyvän epäpuhtauden määrä, joka mainitaan E-PRTR- asetuksen (epäpuhtauksien päästöjä ja siirtoja koskeva eurooppalainen rekisteri) liitteen II luettelossa | E2 – Ilman, veden ja maaperän pilaantuminen |
ESRS E3 | E3-1 | 9 | Vesivarat ja merten luonnonvarat | E3 – Vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvät toimintaperiaatteet |
ESRS E3 | E3-1 | 13 | Kohdennetut toimintaperiaatteet | Epäolennainen |
ESRS E3 | E3-1 | 14 | Merien ja valtamerten kestävyys | Epäolennainen |
ESRS E3 | E3-4 | 28 c) | Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden kokonaismäärä | E3 – Vedenkulutus |
ESRS E3 | E3-4 | 29 | Kokonaisvedenkulutus kuutiometreinä omien toimintojen liikevaihtoa kohti laskettuna | E3 – Vedenkulutus |
ESRS 2 | SBM3 - E4 | 16 a) i, b), c) | E4 – Strategia ja siirtymäsuunnitelma | |
ESRS E4 | E4-2 | 24 b) | Kestävät maata tai maataloutta koskevat käytännöt tai toimintaperiaatteet | Epäolennainen |
ESRS E4 | E4-2 | 24 c) | Kestävät meriin liittyvät käytännöt tai toimintaperiaatteet | Epäolennainen |
KESTÄVYYSRAPORTTI 2024 |
ESRS E4 | E4-2 | 24 d) | Metsäkatoon puuttumista koskevat toimintaperiaatteet | Epäolennainen |
ESRS E5 | E5-5 | 37 d) | Kierrättämätön jäte | E5 – Jäte |
ESRS E5 | E5-5 | 39 | Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen jäte | E5 – Jäte |
ESRS 2 | SBM3 - S1 | 14 f) | Pakkotyötapausten riski | Epäolennainen |
ESRS 2 | SBM3 - S1 | 14 g) | Lapsityövoimatapausten riski | Epäolennainen |
ESRS S1 | S1-1 | 20 | Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset | S1 – Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet |
ESRS S1 | S1-1 | 21 | Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence - käytännöt | S1 – Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet |
ESRS S1 | S1-1 | 22 | Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat prosessit ja toimenpiteet | S1 – Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet |
ESRS S1 | S1-1 | 23 | Työtapaturmien ehkäisemistä koskevat toimintaperiaatteet tai hallintajärjestelmä | S1 – Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet |
ESRS S1 | S1-3 | 32 c) | Epäkohtien tai valitusten käsittelyjärjestelmät | S1 – Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset |
ESRS S1 | S1-14 | 88 b), c) | Kuolemantapausten lukumäärä ja työtapaturmien lukumäärä ja osuus | Epäolennainen |
ESRS S1 | S1-14 | 88 e) | Loukkaantumisten, onnettomuuksien, kuolemantapausten tai sairauksien vuoksi menetettyjen päivien määrä | S1 – Terveys ja turvallisuus |
ESRS S1 | S1-16 | 97 a) | Sukupuolten välinen tasoittamaton palkkaero | S1 – Palkitseminen |
ESRS S1 | S1-16 | 97 b) | Toimitusjohtajan suhteettoman suuri palkka | S1 – Palkitseminen |
ESRS S1 | S1-17 | 103 a) | Syrjintätapaukset | S1 – Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset |
ESRS S1 | S1-17 | 104 a) | Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n periaatteiden noudattamatta jättäminen | S1 – Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset |
ESRS 2 | SBM3 – S2 | 11 b) | Huomattava lapsityövoiman tai pakkotyön käytön riski arvoketjussa | S2 – Strategia ja liiketoimintamalli |
ESRS S2 | S2-1 | 17 | Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset | S2 – Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet |
ESRS S2 | S2-1 | 18 | Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet | S2 – Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet |
ESRS S2 | S2-1 | 19 | Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n periaatteiden noudattamatta jättäminen | S2 – Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet |
ESRS S2 | S2-1 | 19 | S2 – Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet | |
ESRS S2 | S2-4 | 36 | Arvoketjun alku- ja loppupäähän liittyvät ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset | S2 – Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimet |
ESRS S3 | S3-1 | 16 | Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset | Epäolennainen |
ESRS S3 | S3-1 | 17 | Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden, ILOn periaatteiden tai OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen | Epäolennainen |
ESRS S3 | S3-4 | 36 | Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset | Epäolennainen |
ESRS S4 | S4-1 | 16 | Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet | Epäolennainen |
ESRS S4 | S4-1 | 17 | Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen | Epäolennainen |
ESRS S4 | S4-4 | 35 | Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset | Epäolennainen |
ESRS G1 | G1-1 | 10 b) | Korruption vastainen Yhdistyneiden kansakuntien yleissopimus | Epäolennainen |
ESRS G1 | G1-1 | 10 d) | Väärinkäytösten paljastajien suojelu | Epäolennainen |
ESRS G1 | G1-4 | 24 a) | Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta määrätyt sakot | G1 – Korruptio ja lahjonta |
ESRS G1 | G1-4 | 24 b) | Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat normit | G1 – Korruptio ja lahjonta |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | Liite | 2024 | 2023 |
Liikevaihto | 2.1. | ||
Liiketoiminnan muut tuotot | 2.2. | ||
Liiketoiminnan kulut | 2.2. | - | - |
Osuus osakkuusyritysten tuloksista | 6.2. | ||
Käyttökate | |||
Poistot ja arvonalentumiset | 2.4. | - | - |
Liikevoitto | |||
Rahoitustuotot | 2.5. | ||
Rahoituskulut | 2.5. | - | - |
Kurssierot | 2.5. | - | - |
Rahoituskulut, netto | 2.5. | - | - |
Voitto ennen veroja | |||
Tuloverot | 2.6. | - | - |
Tilikauden tulos | |||
Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||
Emoyhtiön omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille | 6.2. | ||
Tilikauden tulos | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta tuloksesta laskettu osakekohtainen tulos, euroa | |||
Laimentamaton | 2.7. | ||
Laimennettu | 2.7. |
Milj. euroa | Liite | 2024 | 2023 |
Tilikauden tulos | |||
Muut laajan tuloksen erät | |||
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi | |||
Muuntoerot | - | ||
Rahavirran suojaus | - | - | |
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi | |||
Muut osakkeet | - | - | |
Etuuspohjaisten järjestelyiden uudelleenarvostus | |||
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | 2.8. | - | - |
Tilikauden laaja tulos | |||
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | |||
Emoyhtiön omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille | 6.2. | ||
Tilikauden laaja tulos |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
VARAT | |||
PITKÄAIKAISET VARAT | |||
Liikearvo | 3.1. | ||
Muut aineettomat hyödykkeet | 3.2. | ||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 3.3. | ||
Käyttöoikeusomaisuuserät | 3.4. | ||
Osuudet osakkuusyrityksissä | 6.2. | ||
Muut osakkeet | 3.5. | ||
Laskennalliset verosaamiset | 4.4. | ||
Muut rahoitusvarat | 5.4. | ||
Saamiset etuuspohjaisista järjestelyistä | 4.5. | ||
Pitkäaikaiset varat yhteensä | |||
LYHYTAIKAISET VARAT | |||
Vaihto-omaisuus | 4.1. | ||
Lainasaamiset | 5.4. | ||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 4.2. | ||
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset | |||
Rahavarat | 5.4. | ||
Lyhytaikaiset varat yhteensä | |||
Myytävänä oleviksi luokitellut varat | 3.7. | ||
Varat yhteensä |
Milj. euroa | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||
OMA PÄÄOMA | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | |||
Osakepääoma | |||
Ylikurssirahasto | |||
Käyvän arvon ja muut rahastot | |||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | |||
Muuntoerot | - | - | |
Omat osakkeet | - | - | |
Kertyneet voittovarat | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | 5.2. | ||
Määräysvallattomien omistajien osuus | 6.2. | ||
Oma pääoma yhteensä | |||
PITKÄAIKAISET VELAT | |||
Korolliset velat | 5.3. | ||
Muut rahoitusvelat | 5.4. | ||
Laskennalliset verovelat | 4.4. | ||
Velat etuuspohjaisista järjestelyistä | 4.5. | ||
Varaukset | 4.6. | ||
Pitkäaikaiset velat yhteensä | |||
LYHYTAIKAISET VELAT | |||
Korolliset velat | 5.3. | ||
Ostovelat ja muut velat | 4.3. | ||
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat | |||
Varaukset | 4.6. | ||
Lyhytaikaiset velat yhteensä | |||
Velat yhteensä | |||
Myytävänä oleviksi luokitellut velat | 3.7. | ||
Oma pääoma ja velat yhteensä | |||
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | Liite | 2024 | 2023 |
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA | |||
Tilikauden tulos | |||
Oikaisut | |||
Poistot ja arvonalentumiset | 2.4. | ||
Tuloverot | 2.6. | ||
Rahoituskulut, netto | 2.5. | ||
Osuus osakkuusyritysten tuloksista | 6.2. | - | - |
Pitkäaikaisten varojen myyntivoitot ja -tappiot | |||
Muut oikaisut | |||
Rahavirta ennen nettokäyttöpääoman muutosta | |||
Nettokäyttöpääoman muutos | |||
Vaihto-omaisuuden lisäys (-) / vähennys (+) | - | ||
Myyntisaamisten ja muiden saamisten lisäys (-) / vähennys (+) | |||
Ostovelkojen ja muiden velkojen lisäys (+) / vähennys (-) | - | ||
Nettokäyttöpääoman muutos | |||
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | |||
Maksetut korot | - | - | |
Saadut korot | |||
Muut rahoituserät, netto | - | ||
Maksetut välittömät verot | - | - | |
Liiketoiminnan nettorahavirta |
Milj. euroa | Liite | 2024 | 2023 |
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA | |||
Tytäryritysten hankinnat ja liiketoimintakaupat vähennettynä hankintahetken rahavaroilla | - | - | |
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | - | - | |
Lainasaamisten vähennys (+) / lisäys (-) | - | ||
Tytäryritysten ja liiketoimintojen myynnit vähennettynä myyntihetken rahavaroilla | |||
Myyntitulot muista osakkeista | |||
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myyntitulot | |||
Investointien nettorahavirta | - | - | |
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA | |||
Pitkäaikaisten lainojen nostot (+) | 5.1. | ||
Pitkäaikaisten korollisten lainojen takaisinmaksut (-) | 5.1. | - | |
Lyhytaikaisten lainojen nostot (+) / takaisinmaksut (-) | 5.1. | - | |
Vuokrasopimusvelkoihin perustuvat maksut | - | - | |
Maksetut osingot emoyhtiön omistajille | - | - | |
Maksetut osingot määräysvallattomille omistajille | - | - | |
Rahoituksen nettorahavirta | - | - | |
Rahavarojen nettolisäys (+) / -vähennys (-) | |||
Rahavarat 31.12. | |||
Valuuttakurssivoitot (+) / -tappiot (-) rahavaroista | - | ||
Rahavarat 1.1. | |||
Rahavarojen nettolisäys (+) / -vähennys (-) |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | ||||||||||
Milj. euroa | Osake- pääoma | Ylikurssi- rahasto | Käyvän arvon ja muut rahastot | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Muunto- erot | Omat osakkeet | Kertyneet voittovarat | Yhteensä | Määräys- vallattomien omistajien osuus | Oma pääoma yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2024 | - | - | ||||||||
Tilikauden tulos | — | — | — | — | — | — | ||||
Muut osakkeet | — | — | - | — | — | — | — | - | — | - |
Muuntoerot | — | — | — | — | — | — | — | |||
Rahavirran suojaus | — | — | - | — | — | — | — | - | — | - |
Etuuspohjaisten järjestelyiden uudelleenarvostus | — | — | — | — | — | — | — | |||
Muut laajan tuloksen erät yhteensä | — | — | - | — | — | - | - | |||
Tilikauden laaja tulos | — | — | - | — | — | |||||
Liiketoimet omistajien kanssa | ||||||||||
Osingonjako | — | — | — | — | — | — | - | - | - | - |
Omien osakkeiden siirto osakepalkkiojärjestelmään kuuluville | — | — | — | — | — | — | — | |||
Omien osakkeiden siirto hallitukselle | — | — | — | — | — | — | — | |||
Osana eläkesäätiö Neliapilan ylikatteen palautusta osakkeita siirtyi Kemira Oyj:lle | — | — | — | — | — | - | — | - | — | - |
Osakeperusteinen palkitseminen | — | — | — | — | — | — | - | - | — | - |
Muut erät | — | — | — | — | — | — | — | |||
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä | — | — | — | — | — | - | - | - | - | |
Oma pääoma 31.12.2024 | - | - | ||||||||
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | ||||||||||
Milj. euroa | Osake- pääoma | Ylikurssi- rahasto | Käyvän arvon ja muut rahastot | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Muunto- erot | Omat osakkeet | Kertyneet voittovarat | Yhteensä | Määräys- vallattomien omistajien osuus | Oma pääoma yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2023 | - | - | ||||||||
Tilikauden tulos | — | — | — | — | — | — | ||||
Muut osakkeet | — | — | - | — | — | — | — | - | — | - |
Muuntoerot | — | — | — | — | - | — | — | - | - | |
Rahavirran suojaus | — | — | - | — | — | — | — | - | — | - |
Etuuspohjaisten järjestelyiden uudelleenarvostus | — | — | — | — | — | — | — | |||
Muut laajan tuloksen erät yhteensä | — | — | - | — | - | — | - | - | ||
Tilikauden laaja tulos | — | — | - | — | - | — | ||||
Liiketoimet omistajien kanssa | ||||||||||
Osingonjako | — | — | — | — | — | — | - | - | - | - |
Omien osakkeiden siirto osakepalkkiojärjestelmään kuuluville | — | — | — | — | — | — | — | |||
Omien osakkeiden siirto hallitukselle | — | — | — | — | — | — | — | |||
Osakeperusteinen palkitseminen | — | — | — | — | — | — | — | |||
Siirrot oman pääoman sisällä | — | — | — | — | — | - | — | |||
Muut erät | — | — | — | — | — | — | — | |||
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä | — | — | — | — | - | - | - | - | ||
Oma pääoma 31.12.2023 | - | - | ||||||||
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Tilinpäätökset erät | Tilinpäätöksen liitetieto |
Liikearvo | 3.1. Liikearvo |
PVO-konsernin osakkeiden käypä arvo | 3.5. Muut osakkeet |
Laskennalliset verot ja epävarmat veropositiot | 2.6. Tuloverot ja 4.4. Laskennalliset verovelat ja - saamiset |
Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt | 4.5. Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt ja työsuhde- etuudet |
Varaukset | 4.6. Varaukset |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2024, milj. euroa | Pulp & Paper | Industry & Water | Konserni |
Liikevaihto ¹⁾ | 1 646,7 | 1 301,4 | 2 948,1 |
Käyttökate ²⁾ | 282,4 | 268,2 | 550,7 |
Poistot ja arvonalentumiset | -120,0 | -67,4 | -187,4 |
Osuus osakkuusyritysten tuloksista | 0,3 | 0,0 | 0,3 |
Liikevoitto ²⁾ | 162,4 | 200,8 | 363,2 |
Rahoituskulut, netto | -26,9 | ||
Voitto ennen veroja | 336,3 | ||
Tuloverot | -73,6 | ||
Tilikauden tulos | 262,7 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2024, milj. euroa | Pulp & Paper | Industry & Water | Konserni |
Operatiivinen käyttökate, O&G-myynti huomioiden ¹⁾ | 303,1 | 279,1 | 582,1 |
O&G-myynti huomioiden | 0,0 | 3,3 | 3,3 |
Operatiivinen käyttökate | 303,1 | 282,3 | 585,4 |
Uudelleenjärjestely- ja kustannussäästöohjelmat | -12,5 | ||
Transaktio- ja integraatiokulut yrityshankinnoissa | -0,2 | ||
Liiketoimintojen ja omaisuuden myynti | -21,8 | ||
Muut erät | -0,2 | ||
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät yhteensä | -20,6 | -14,1 | -34,8 |
Käyttökate | 282,4 | 268,2 | 550,7 |
Operatiivinen liikevoitto, O&G-myynti huomioiden ¹⁾ | 183,8 | 211,7 | 395,5 |
O&G-myynti huomioiden | 0,0 | 3,2 | 3,2 |
Operatiivinen liikevoitto | 183,8 | 214,9 | 398,7 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät käyttökatteessa | -20,6 | -14,1 | -34,8 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät poistoissa ja arvonalentumisissa | -0,7 | 0,0 | -0,7 |
Liikevoitto | 162,4 | 200,8 | 363,2 |
2024, milj. euroa | Pulp & Paper | Industry & Water | Konserni |
Segmentin varat | 1 523,0 | 834,2 | 2 357,2 |
Täsmäytys raportoituihin varoihin konsernin taseessa: | |||
Muut osakkeet | 270,5 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 31,5 | ||
Muut pitkäaikaiset varat | 6,4 | ||
Saamiset etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä | 115,7 | ||
Muut varat | 80,4 | ||
Rahavarat | 519,2 | ||
Myytävänä oleviksi luokitellut varat | 9,9 | ||
Varat yhteensä | 3 381,0 | ||
Segmentin velat | 276,9 | 196,4 | 473,3 |
Täsmäytys raportoituihin velkoihin konsernin taseessa: | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 547,1 | ||
Lyhytaikaiset korolliset velat | 263,6 | ||
Muut velat | 279,8 | ||
Myytävänä oleviksi luokitellut velat | 12,0 | ||
Velat yhteensä | 1 577,5 |
2024, milj. euroa | Pulp & Paper | Industry & Water | Konserni |
Sidottu pääoma segmenteittäin (31.12.) | 1 246,1 | 637,8 | 1 883,9 |
Sidottu pääoma segmenteittäin ²⁾ | 1 286,7 | 633,5 | 1 920,2 |
Operatiivinen ROCE, % | 14,3 | 33,9 | 20,8 |
Investoinnit | 99,2 | 71,3 | 170,5 |
Rahavirta investointien jälkeen ³⁾ | 202,4 | 328,9 | 411,8 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2023, milj. euroa | Pulp & Paper | Industry & Water | Konserni |
Liikevaihto ¹⁾ | 1 748,2 | 1 635,5 | 3 383,7 |
Käyttökate ²⁾ | 308,0 | 232,0 | 540,0 |
Poistot ja arvonalentumiset ²⁾ | -114,6 | -89,0 | -203,6 |
Osuus osakkuusyritysten tuloksista | 0,1 | 0,0 | 0,1 |
Liikevoitto ²⁾ | 193,4 | 143,0 | 336,4 |
Rahoituskulut, netto | -44,4 | ||
Voitto ennen veroja | 292,0 | ||
Tuloverot | -80,7 | ||
Tilikauden tulos | 211,3 |
2023, milj. euroa | Pulp & Paper | Industry & Water | Konserni |
Operatiivinen käyttökate, O&G-myynti huomioiden ³⁾ | 330,9 | 265,0 | 595,9 |
O&G-myynti huomioiden | 0,0 | 70,8 | 70,8 |
Operatiivinen käyttökate | 330,9 | 335,8 | 666,7 |
Uudelleenjärjestely- ja kustannussäästöohjelmat | -0,9 | ||
Transaktio- ja integraatiokulut yrityshankinnoissa | -0,2 | ||
Liiketoimintojen ja omaisuuden myynti | -125,9 | ||
Muut erät | 0,4 | ||
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät yhteensä | -22,9 | -103,7 | -126,7 |
Käyttökate | 308,0 | 232,0 | 540,0 |
Operatiivinen liikevoitto, O&G-myynti huomioiden ³⁾ | 216,3 | 199,2 | 415,5 |
O&G-myynti huomioiden | 0,0 | 47,6 | 47,6 |
Operatiivinen liikevoitto | 216,3 | 246,7 | 463,0 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät käyttökatteessa | -22,9 | -103,7 | -126,7 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät poistoissa ja arvonalentumisissa | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Liikevoitto | 193,4 | 143,0 | 336,4 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2023, milj. euroa | Pulp & Paper | Industry & Water | Konserni |
Segmentin varat | 1 539,6 | 791,2 | 2 330,8 |
Täsmäytys raportoituihin varoihin konsernin taseessa: | |||
Muut osakkeet | 305,4 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 31,8 | ||
Muut pitkäaikaiset varat | 7,9 | ||
Saamiset etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä | 106,3 | ||
Muut varat | 304,5 | ||
Rahavarat | 402,5 | ||
Myytävänä oleviksi luokitellut varat | 255,6 | ||
Varat yhteensä | 3 489,3 | ||
Segmentin velat | 276,6 | 175,8 | 452,4 |
Täsmäytys raportoituihin velkoihin konsernin taseessa: | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 615,7 | ||
Lyhytaikaiset korolliset velat | 322,1 | ||
Muut velat | 308,1 | ||
Myytävänä oleviksi luokitellut velat | 104,8 | ||
Velat yhteensä | 1 805,1 |
2023, milj. euroa | Pulp & Paper | Industry & Water | Konserni |
Sidottu pääoma segmenteittäin (31.12.) | 1 263,0 | 615,4 | 1 878,4 |
Sidottu pääoma segmenteittäin ¹⁾ | 1 282,0 | 873,5 | 2 155,5 |
Operatiivinen ROCE, % | 16,9 | 28,2 | 21,5 |
Investoinnit | 126,2 | 80,5 | 206,8 |
Rahavirta investointien jälkeen ²⁾ | 216,3 | 242,5 | 349,3 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Suomi, kotipaikkavaltio | 368,6 | 448,1 |
Muu Eurooppa, Lähi-itä ja Afrikka | 1 174,6 | 1 171,9 |
Americas-alue | 1 113,0 | 1 458,8 |
APAC-alue | 291,8 | 304,9 |
Yhteensä | 2 948,1 | 3 383,7 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Suomi, kotipaikkavaltio | 772,1 | 821,9 |
Muu Eurooppa, Lähi-itä ja Afrikka | 460,4 | 441,7 |
Americas-alue | 526,2 | 483,2 |
APAC-alue | 154,4 | 166,0 |
Yhteensä | 1 913,2 | 1 912,8 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Pitkäaikaisten varojen myyntivoitot | 0,1 | 0,1 |
Vuokratuotot | 0,6 | 0,7 |
Palvelut | 1,0 | 3,1 |
Muut liiketoiminnan tuotot ¹⁾ | 0,4 | 4,8 |
Yhteensä | 2,1 | 8,6 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Aineet ja tarvikkeet ²⁾ | 1 422,9 | 1 754,2 |
Henkilöstökulut | 431,9 | 440,8 |
Ulkopuoliset palvelut ja muut kulut ³⁾ ⁴⁾ | 340,9 | 440,5 |
Rahdit ja toimituskulut | 204,1 | 216,9 |
Yhteensä | 2 399,8 | 2 852,3 |
Milj. euroa | Liite | 2024 | 2023 |
Palkat ja palkkiot | |||
Palkat ⁵⁾ | 322,5 | 330,4 | |
Osakeperusteiset maksut | 2.3. | 12,5 | 13,1 |
Yhteensä | 335,0 | 343,5 | |
Henkilösivukulut | |||
Kulut etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä ja työsuhde-etuuksista | 4.5. | 1,7 | 2,0 |
Eläkekulut maksupohjaisista järjestelyistä | 34,3 | 34,9 | |
Muut henkilösivukulut | 60,9 | 60,4 | |
Yhteensä | 96,9 | 97,3 | |
Henkilöstökulut yhteensä | 431,9 | 440,8 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2024 | 2023 | |
Henkilöstö keskimäärin maantieteellisen sijainnin mukaan | ||
EMEA-alue | 2 542 | 2 512 |
Americas-alue | 1 271 | 1 506 |
APAC-alue | 933 | 928 |
Yhteensä | 4 746 | 4 946 |
Henkilöstö Suomessa keskimäärin | 818 | 806 |
Henkilöstö Suomen ulkopuolella keskimäärin | 3 928 | 4 140 |
Yhteensä | 4 746 | 4 946 |
Henkilöstö 31.12. | 4 698 | 4 915 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Tilintarkastuspalkkiot | 1,7 | 1,8 |
Palkkiot veropalveluista | 0,1 | 0,1 |
Palkkiot muista palveluista | 0,2 | 0,1 |
Yhteensä | 2,0 | 2,0 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Osakepalkkiojärjestelmä | 2020–2022 | 2021–2023 | 2022–2024 | 2023–2025 | 2024–2026 |
Ansaintajakso (kalenterivuosi) | 2020–2022 | 2021–2023 | 2022–2024 | 2023–2025 | 2024–2026 |
Osakkeiden antamisvuosi | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 |
Osakekurssi myöntämishetkellä, euroa | 13,41 | 12,57 | 13,32 | 14,58 | 16,87 |
Järjestelyissä luovutettujen osakkeiden määrä | 254 375 | 468 437 | — | — | — |
Arvioitu osakkeiden määrä, 31.12.2024 | — | — | 458 700 | 337 126 | 415 800 |
Osallistujien lukumäärä, 31.12.2024 | — | — | 78 | 77 | 86 |
Ansaintakriteerit | ¹⁾ | ¹⁾ | ¹⁾ | ²⁾ | ²⁾ |
Milj. euroa | Liite | 2024 | 2023 |
Tilikauden kulu osakkeina maksettavasta | 5,5 | 5,9 | |
Tilikauden kulu rahana maksettavasta | 7,0 | 7,1 | |
Yhteensä | 2.2. | 12,5 | 13,1 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Poistot aineettomista hyödykkeistä ja aineellisista käyttöomaisuushyödykkeistä | ||
Muut aineettomat hyödykkeet ¹⁾ | 17,8 | 19,0 |
Rakennukset ja rakennelmat | 23,9 | 23,8 |
Koneet ja kalusto | 105,0 | 116,3 |
Muut aineelliset hyödykkeet | 6,8 | 6,4 |
Yhteensä | 153,5 | 165,5 |
Poistot käyttöoikeusomaisuuseristä | ||
Maa-alueet | 1,9 | 1,6 |
Rakennukset ja rakennelmat | 9,1 | 10,3 |
Koneet ja kalusto | 21,8 | 25,6 |
Muut aineelliset hyödykkeet | 0,5 | 0,6 |
Yhteensä | 33,3 | 38,1 |
Arvonalentumiset aineettomista hyödykkeistä ja aineellisista käyttöomaisuushyödykkeistä ²⁾ | ||
Liikearvo | 0,0 | 0,0 |
Rakennukset ja rakennelmat | 0,0 | 0,0 |
Koneet ja kalusto | 0,0 | 0,0 |
Muut aineelliset hyödykkeet | 0,7 | 0,0 |
Yhteensä | 0,7 | 0,0 |
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä | 187,4 | 203,6 |
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden poistoajat vuosissa | |
Rakennukset ja rakennelmat | 20–40 |
Koneet ja kalusto | 3–15 |
Kehittämismenot | enintään 8 |
Asiakassuhteet | 5–7 |
Teknologia | 5–10 |
Kilpailukieltosopimukset | 3–5 |
Muut aineettomat hyödykkeet | 5–10 |
Käyttöoikeusomaisuuserät | vuokra-ajan kuluessa |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 | |
Rahoitustuotot | |||
Osinkotuotot | 0,0 | 0,0 | |
Korkotuotot | |||
Korkotuotot lainoista ja saamisista | 15,9 | 10,3 | |
Korkotuotot käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjatuista rahoitusvaroista | 2,3 | 2,3 | |
Muut rahoitustuotot | 0,0 | 0,1 | |
Yhteensä | 18,2 | 12,7 | |
Rahoituskulut | |||
Korkokulut | |||
Korkokulut muista veloista | -28,8 | -32,9 | |
Korkokulut käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjatuista rahoitusveloista | -1,8 | -4,2 | |
Korkokulut vuokrasopimusveloista | -7,8 | -7,8 | |
Muut rahoituskulut ¹⁾ | -4,6 | -4,5 | |
Yhteensä | -43,0 | -49,3 | |
Kurssierot | |||
Kurssierot käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjatuista varoista ja veloista | -2,0 | 16,6 | |
Kurssierot suojattavista kohteista | -0,1 | -24,4 | |
Yhteensä | -2,1 | -7,7 | |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | -26,9 | -44,4 | |
Nettorahoituskulut liikevaihdosta, % | 0,9 | 1,3 | |
Nettokorot liikevaihdosta, % | 0,7 | 1,0 | |
Milj. euroa | 2024 | 2023 | |
Suojauslaskennan piirissä olevista rahoitusinstrumenteista aiheutuneet muutokset laajassa tuloslaskelmassa | |||
Rahavirran suojaus: laajaan tuloslaskelmaan merkitty määrä ²⁾ | -14,1 | -54,1 | |
Yhteensä | -14,1 | -54,1 | |
Kurssierot | |||
Realisoituneet | 0,2 | 13,2 | |
Realisoitumattomat | -2,3 | -20,9 | |
Yhteensä | -2,1 | -7,7 | |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verot | -70,5 | -87,3 |
Edellisten tilikausien verot | -3,0 | 2,6 |
Laskennallisten verojen muutos | 0,0 | 4,1 |
Yhteensä | -73,6 | -80,7 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Voitto ennen veroja | 336,3 | 292,0 |
Verot emoyhtiön verokannan mukaan 20 % | -67,3 | -58,4 |
Ulkomaisten tytäryhtiöiden verokantojen vaikutus | -3,8 | -8,0 |
Verovapaat tulot ja vähennyskelvottomat kulut | -0,4 | -30,8 |
Osakkuusyritysten vaikutus | 0,1 | -0,1 |
Kauden verotappiot, joista ei laskennallista verosaamista | -0,1 | -1,3 |
Edellisten tilikausien verot | -3,0 | 2,6 |
Verokantamuutoksien vaikutus | 0,0 | -0,1 |
Aiempien vuosien verotappioiden hyödyntäminen, joista ei laskennallista veroa | 0,6 | 1,0 |
Laskennallisten verojen muutos | 0,4 | 14,4 |
Tuloverot tuloslaskelmassa | -73,6 | -80,7 |
Vahvistetut verotappiot | Laskennallinen verosaaminen kirjattu | Laskennallista verosaamista ei kirjattu | ||||
Milj. euroa | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Vanhenee viiden vuoden kuluessa | 26,2 | 42,6 | 4,1 | 7,9 | 2,0 | 2,2 |
Vanhenee viiden vuoden jälkeen | 24,1 | 2,5 | 3,5 | 0,6 | 2,2 | 0,0 |
Ei vanhene | 33,9 | 52,5 | 5,8 | 9,2 | 5,0 | 7,5 |
Yhteensä | 84,2 | 97,6 | 13,4 | 17,7 | 9,2 | 9,7 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2024 | 2023 | |
Osakekohtainen tulos, laimentamaton | ||
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, milj. euroa | 249,4 | 199,1 |
Keskimääräinen painotettu osakemäärä ¹⁾ | 153 920 990 | 153 573 071 |
Laimentamaton osakekohtainen tulos, euroa | 1,62 | 1,30 |
Osakekohtainen tulos, laimennettu | ||
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, milj. euroa | 249,4 | 199,1 |
Keskimääräinen painotettu osakemäärä ¹⁾ | 153 920 990 | 153 573 071 |
Oikaisut: | ||
Osakepohjaisen palkitsemisjärjestelmän perusteella mahdollisesti liikkeelle laskettavat omat osakkeet keskimäärin | 1 312 591 | 1 478 009 |
Keskimääräinen painotettu osakemäärä laimennettua osakekohtaista tulosta laskettaessa | 155 233 581 | 155 051 080 |
Laimennettu osakekohtainen tulos, euroa | 1,61 | 1,28 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi | ||
Muuntoerot | 7,5 | -17,5 |
Rahavirran suojaus | -15,0 | -67,7 |
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi | ||
Muut osakkeet | -34,9 | -76,7 |
Etuuspohjaisten järjestelyiden uudelleenarvostus | 16,6 | 23,3 |
Muut laajan tuloksen erät ennen veroja | -25,8 | -138,7 |
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot | 2,2 | 25,1 |
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | -23,6 | -113,4 |
2024 | 2023 | |||||
Milj. euroa | Ennen veroja | Verokulu (-) /-tuotto (+) | Verojen jälkeen | Ennen veroja | Verokulu (-) /-tuotto (+) | Verojen jälkeen |
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi | ||||||
Muuntoerot | 7,5 | 0,2 | 7,7 | -17,5 | 0,6 | -16,9 |
Rahavirran suojaus | -15,0 | 0,9 | -14,1 | -67,7 | 13,6 | -54,1 |
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi | ||||||
Muut osakkeet | -34,9 | 7,0 | -27,9 | -76,7 | 15,3 | -61,3 |
Etuuspohjaisten järjestelyiden uudelleenarvostus | 16,6 | -5,9 | 10,7 | 23,3 | -4,4 | 18,9 |
Muut laajan tuloksen erät yhteensä | -25,8 | 2,2 | -23,6 | -138,7 | 25,1 | -113,4 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | Liite | 2024 | 2023 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 480,9 | 510,5 | |
Tytäryritysten hankinnat ja liiketoimintakaupat | 2,5 | 2,3 | |
Arvonalentumiset | 0,0 | 0,0 | |
Siirretty myytävänä oleviksi luokiteltuihin varoihin ¹⁾ | 3.7. | 0,0 | -26,5 |
Valuuttakurssierot | 7,3 | -5,3 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 490,6 | 480,9 |
2024 | 2023 | |||
Milj. euroa | Kirjanpitoarvo | josta liikearvoa | Kirjanpitoarvo | josta liikearvoa |
Pulp & Paper | 1 246 | 353 | 1 263 | 349 |
Industry & Water | 638 | 137 | 615 | 132 |
Yhteensä | 1 884 | 491 | 1 878 | 481 |
% | 2024 | 2023 |
Pulp & Paper | 9,0 | 9,3 |
Industry & Water | 9,0 | 9,3 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Muut aineettomat hyödykkeet | |||
2024, milj.euroa | Ennakkomaksut | Yhteensä | |
Hankintameno 1.1. | 334,5 | 3,4 | 337,9 |
Lisäykset | 9,8 | 1,4 | 11,2 |
Tytäryritysten hankinnat ja liiketoimintakaupat | 0,5 | 0,0 | 0,5 |
Vähennykset | -0,3 | 0,0 | -0,3 |
Uudelleenryhmittelyt | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Valuuttakurssierot ja muut muutokset | 2,2 | 0,0 | 2,1 |
Hankintameno 31.12. | 346,7 | 4,9 | 351,5 |
Kertyneet poistot 1.1. | -287,4 | -287,4 | |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0,0 | 0,0 | |
Tilikauden poistot | -17,8 | -17,8 | |
Arvonalentumiset | 0,0 | 0,0 | |
Valuuttakurssierot | -2,1 | -2,1 | |
Kertyneet poistot 31.12. | -307,2 | -307,2 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 39,4 | 4,9 | 44,3 |
Päästöoikeudet | 0,3 | ||
Kirjanpitoarvo sisältäen päästöoikeudet 31.12. | 44,5 |
Muut aineettomat hyödykkeet | |||
2023, milj.euroa | Ennakkomaksut | Yhteensä | |
Hankintameno 1.1. | 333,7 | 11,1 | 344,8 |
Lisäykset | 17,8 | -7,5 | 10,3 |
Tytäryritysten hankinnat ja liiketoimintakaupat | 1,2 | 0,0 | 1,2 |
Vähennykset | -0,9 | 0,0 | -0,9 |
Siirretty myytävänä oleviksi luokiteltuihin varoihin ¹⁾ | -13,3 | 0,0 | -13,3 |
Uudelleenryhmittelyt | 0,0 | -0,1 | -0,1 |
Valuuttakurssierot ja muut muutokset | -4,0 | 0,0 | -4,0 |
Hankintameno 31.12. | 334,5 | 3,4 | 337,9 |
Kertyneet poistot 1.1. | -283,8 | -283,8 | |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0,9 | 0,9 | |
Tilikauden poistot | -19,0 | -19,0 | |
Arvonalentumiset | 0,0 | 0,0 | |
Siirretty myytävänä oleviksi luokiteltuihin varoihin ¹⁾ | 11,6 | 0,0 | 11,6 |
Valuuttakurssierot | 2,9 | 2,9 | |
Kertyneet poistot 31.12. | -287,4 | -287,4 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 47,1 | 3,4 | 50,5 |
Päästöoikeudet | 0,6 | ||
Kirjanpitoarvo sisältäen päästöoikeudet 31.12. | 51,1 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat ¹⁾ | |||
2024, milj. euroa | Maa-alueet | Yhteensä | ||||
Hankintameno 1.1. | 45,8 | 517,5 | 1 663,1 | 92,6 | 131,1 | 2 450,1 |
Lisäykset | 0,1 | 47,6 | 121,3 | 9,5 | -22,4 | 156,0 |
Tytäryritysten hankinnat ja liiketoimintakaupat | — | — | 0,2 | — | — | 0,2 |
Vähennykset | -9,9 | — | — | -2,4 | — | -12,4 |
Tytäryritysten myynnit | — | — | — | — | — | — |
Siirretty myytävänä oleviksi luokiteltuihin varoihin ²⁾ | — | -0,1 | -2,2 | — | 1,3 | -1,0 |
Uudelleenryhmittelyt | — | -0,1 | 0,1 | 0,1 | — | — |
Valuuttakurssierot ja muut muutokset | -0,2 | 7,0 | 21,5 | 1,5 | -0,4 | 29,3 |
Hankintameno 31.12. | 35,7 | 571,8 | 1 803,9 | 101,2 | 109,4 | 2 622,1 |
Kertyneet poistot 1.1. | -9,9 | -269,0 | -1 175,8 | -55,8 | -1 510,5 | |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 9,9 | — | — | 2,4 | 12,3 | |
Tilikauden poistot | — | -23,9 | -105,0 | -6,8 | -135,7 | |
Arvonalentumiset | — | — | — | -0,7 | -0,7 | |
Siirretty myytävänä oleviksi luokiteltuihin varoihin ²⁾ | — | — | — | — | — | |
Valuuttakurssierot | — | -3,3 | -18,5 | -1,3 | -23,1 | |
Kertyneet poistot 31.12. | — | -296,2 | -1 299,3 | -62,1 | -1 657,6 | |
Kirjanpitoarvo 31.12 | 35,7 | 275,6 | 504,7 | 39,1 | 109,4 | 964,5 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Muut aineelliset hyödykkeet | Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat ¹⁾ | |||||
Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | |||||
2023, milj. euroa | Maa-alueet | Yhteensä | ||||
Hankintameno 1.1. | 47,5 | 552,0 | 1 819,5 | 97,5 | 153,2 | 2 669,7 |
Lisäykset | 0,2 | 55,3 | 129,9 | 7,5 | 1,1 | 194,0 |
Vähennykset | 0,0 | -2,2 | -41,7 | -2,1 | 0,0 | -46,0 |
Tytäryritysten myynnit | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Siirretty myytävänä oleviksi luokiteltuihin varoihin ²⁾ | -1,7 | -80,0 | -223,3 | -8,0 | -17,0 | -330,0 |
Uudelleenryhmittelyt | 0,0 | 0,0 | 4,6 | 0,0 | -4,4 | 0,1 |
Valuuttakurssierot ja muut muutokset | -0,3 | -7,6 | -25,9 | -2,3 | -1,8 | -37,8 |
Hankintameno 31.12. | 45,8 | 517,5 | 1 663,1 | 92,6 | 131,1 | 2 450,1 |
Kertyneet poistot 1.1. | -9,9 | -270,2 | -1 249,6 | -59,9 | -1 589,6 | |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0,0 | 2,2 | 41,6 | 2,1 | 45,9 | |
Tilikauden poistot | 0,0 | -23,8 | -116,3 | -6,4 | -146,5 | |
Arvonalentumiset | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
Siirretty myytävänä oleviksi luokiteltuihin varoihin ²⁾ | 0,0 | 20,0 | 130,7 | 6,7 | 0,0 | 157,5 |
Valuuttakurssierot | 0,0 | 2,7 | 17,8 | 1,7 | 22,3 | |
Kertyneet poistot 31.12. | -9,9 | -269,0 | -1 175,8 | -55,8 | -1 510,5 | |
Kirjanpitoarvo 31.12 | 35,9 | 248,5 | 487,3 | 36,8 | 131,1 | 939,6 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2024, milj. euroa | Maa-alueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Yhteensä |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 25,8 | 29,4 | 66,5 | 1,3 | 123,0 |
Lisäykset | 4,3 | 9,3 | 24,3 | 0,2 | 38,2 |
Tytäryritysten hankinnat ja liiketoimintakaupat | 0,5 | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,6 |
Poistot ja arvonalentumiset | -1,9 | -9,1 | -21,8 | -0,5 | -33,3 |
Siirretty myytävänä oleviksi luokiteltuihin varoihin ¹⁾ | -1,5 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -1,5 |
Uudelleenryhmittelyt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Valuuttakurssierot ja muut muutokset | 0,6 | 1,5 | 2,6 | 0,0 | 4,7 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 27,8 | 31,1 | 71,8 | 1,0 | 131,8 |
2023, milj. euroa | Maa-alueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Yhteensä |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 31,5 | 37,8 | 74,8 | 1,9 | 146,0 |
Lisäykset | 0,4 | 5,2 | 31,3 | 0,2 | 37,1 |
Poistot ja arvonalentumiset | -1,6 | -10,3 | -25,6 | -0,6 | -38,1 |
Siirretty myytävänä oleviksi luokiteltuihin varoihin ²⁾ | -3,8 | -2,8 | -11,1 | -0,1 | -17,8 |
Uudelleenryhmittelyt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Valuuttakurssierot ja muut muutokset | -0,7 | -0,6 | -2,9 | 0,0 | -4,2 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 25,8 | 29,4 | 66,5 | 1,3 | 123,0 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2024, milj. euroa | Pohjolan Voima -konsernin osakkeet | Muut noteeraamat- tomat osakkeet | Yhteensä |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 303,9 | 1,4 | 305,4 |
Lisäykset | — | 0,0 | 0,0 |
Vähennykset | — | — | — |
Käyvän arvon muutos | -34,9 | — | -34,9 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 269,0 | 1,5 | 270,5 |
2023, milj. euroa | |||
Kirjanpitoarvo 1.1. | 380,6 | 2,7 | 383,3 |
Lisäykset | — | — | — |
Vähennykset | — | -0,3 | -0,3 |
Käyvän arvon muutos | -76,7 | — | -76,7 |
Uudelleenryhmittelyt | — | -1,0 | -1,0 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 303,9 | 1,4 | 305,4 |
Milj. euroa | Osakesarja | Omistus, % | Omaisuuslaji | 2024 | 2023 |
Pohjolan Voima Oyj | A | 5 | vesivoima | 119,6 | 100,2 |
Pohjolan Voima Oyj | B | 2 | ydinvoima | 40,4 | 47,9 |
Pohjolan Voima Oyj | B2 | 7 | ydinvoima | 30,3 | 62,9 |
Teollisuuden Voima Oyj | A | 2 | ydinvoima | 77,8 | 92,2 |
Muut Pohjolan Voima Oyj | G5, G6 | useita | useita | 0,8 | 0,8 |
Yhteensä | 269,0 | 303,9 |
Lyhyen aikavälin diskonttauskorko | 4,7 % | 5,1 % |
Pitkän aikavälin diskonttauskorko | 4,7 % | 5,1 % |
Sähkön hintaennusteen vaihteluväli EUR/MWh | 55,13–64,60 | 51,85–69,32 |
Sähkötermiinien hintojen vaihteluväli EUR/MWh | 29,45–70,90 | 44,25–95,25 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | Liite | 2024 | 2023 |
Liikearvo | 3.1. | — | — |
Aineettomat hyödykkeet | 3.2. | — | 1,6 |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 3.3. | 4,5 | 109,5 |
Käyttöoikeusomaisuuserät | 3.4. | 5,5 | 17,8 |
Laskennalliset verosaamiset | 4.4. | — | 19,2 |
Vaihto-omaisuus | 4.1. | — | 48,3 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 4.2. | — | 57,0 |
Rahavarat | 5.4. | — | 2,2 |
Yhteensä | 9,9 | 255,6 |
Milj. euroa | Liite | 2024 | 2023 |
Käyttöoikeusomaisuuseriin liittyvät velat | 5.3. | 12,0 | 24,1 |
Laskennalliset verovelat | 4.4. | — | 32,1 |
Ostovelat ja muut velat | 4.3. | — | 44,0 |
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat | — | 4,6 | |
Yhteensä | 12,0 | 104,8 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | Liite | 2024 | 2023 |
Vaihto-omaisuus | 4.1. | 307,9 | 281,8 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 4.2. | 420,1 | 468,2 |
Poislukien rahoituserät muissa saamisissa ¹⁾ | -7,1 | -18,6 | |
Ostovelat ja muut velat | 4.3. | 517,8 | 489,4 |
Poislukien rahoituserät muissa veloissa ¹⁾ | -44,5 | -37,0 | |
Yhteensä | 247,7 | 278,9 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Aineet ja tarvikkeet | 115,1 | 113,0 |
Valmiit tuotteet | 171,6 | 149,4 |
Ennakkomaksut | 21,3 | 19,4 |
Yhteensä | 307,9 | 281,8 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | ||
Myyntisaamiset | 345,8 | 386,2 |
Ennakkomaksut | 11,2 | 8,5 |
Siirtosaamiset | 25,5 | 38,9 |
Muut lyhytaikaiset saamiset | 37,6 | 34,7 |
Yhteensä | 420,1 | 468,2 |
2024 | |||
Milj. euroa | Myyntisaamiset, bruttomäärä | Odotettavissa olevat luottotappiot | Myyntisaamiset, nettomäärä |
Erääntymättömät myyntisaamiset | 299,2 | -0,5 | 298,7 |
1-90 päivää myöhässä olevat myyntisaamiset | 45,5 | -0,1 | 45,4 |
Yli 91 päivää myöhässä olevat myyntisaamiset | 5,8 | -4,0 | 1,8 |
Yhteensä | 350,4 | -4,6 | 345,8 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2023 | |||
Milj. euroa | Myyntisaamiset, bruttomäärä | Odotettavissa olevat luottotappiot | Myyntisaamiset, nettomäärä |
Erääntymättömät myyntisaamiset | 327,9 | -0,1 | 327,7 |
1-90 päivää myöhässä olevat myyntisaamiset | 58,1 | -0,3 | 57,8 |
Yli 91 päivää myöhässä olevat myyntisaamiset | 5,0 | -4,3 | 0,6 |
Yhteensä | 390,9 | -4,8 | 386,2 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Ostovelat ja muut velat | ||
Saadut ennakot | 3,1 | 1,6 |
Ostovelat | 237,7 | 226,7 |
Siirtovelat | 233,2 | 218,4 |
Muut korottomat lyhytaikaiset velat | 43,8 | 42,7 |
Yhteensä | 517,8 | 489,4 |
Siirtovelat | ||
Henkilöstökulut | 97,0 | 89,7 |
Liikevaihtoon ja ostoihin liittyvät erät | 94,0 | 91,4 |
Korot | 7,1 | 7,7 |
Kurssierot | 11,7 | 6,9 |
Muut | 23,4 | 22,7 |
Yhteensä | 233,2 | 218,4 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | 1.1.2024 | Kirjattu tulos- laskelmaan | Kirjattu laajaan tuloslaskelmaan | Kirjattu omaan pääomaan | Ostetut tytäryritykset ja myytävänä oleviksi luokitellut omaisuuserät | Valuuttakurssi- erot ja siirrot erien välillä | 31.12.2024 |
Laskennalliset verovelat | |||||||
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet | 40,4 | 1,8 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,4 | 41,8 |
Käyttöoikeusomaisuuserät | 1,7 | 4,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 1,6 | 7,4 |
Muut osakkeet | 37,3 | 0,0 | -7,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 30,4 |
Rahoitusinstrumentit | 3,0 | -0,5 | -2,2 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,4 |
Etuuspohjaiset järjestelyt | 20,9 | -1,8 | 4,2 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 23,3 |
Hankitun nettovarallisuuden arvostaminen käypään arvoon | 0,4 | -0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,5 |
Muut jaksotukset | 4,5 | -0,5 | -0,2 | -0,9 | 0,0 | -0,1 | 2,8 |
Yhteensä | 108,3 | 3,0 | -5,2 | -0,9 | 0,1 | 1,1 | 106,5 |
Vähennetty laskennallisista verosaamisista | -27,0 | -33,4 | |||||
Laskennalliset verovelat taseessa | 81,3 | 73,1 | |||||
Laskennalliset verosaamiset | |||||||
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet | 8,0 | -1,7 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -1,0 | 5,4 |
Varaukset ja jaksotukset | 17,7 | 8,8 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,8 | 25,8 |
Vuokrasopimusvelat | 4,2 | 3,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 1,9 | 9,1 |
Rahoitusinstrumentit | 0,6 | -0,5 | 1,3 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 1,4 |
Vahvistetut tappiot ja verohyvitykset | 17,2 | -5,3 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 1,5 | 13,4 |
Etuuspohjaiset järjestelyt | 3,4 | -0,6 | 1,7 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 4,6 |
Muut | 7,7 | -0,8 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -1,5 | 5,2 |
Yhteensä | 58,8 | 3,0 | 3,0 | 0,0 | 0,0 | 0,2 | 65,0 |
Vähennetty laskennallisista veroveloista | -27,0 | -33,4 | |||||
Laskennalliset verosaamiset taseessa | 31,8 | 31,5 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | 1.1.2023 | Kirjattu tulos- laskelmaan | Kirjattu laajaan tuloslaskelmaan | Kirjattu omaan pääomaan | Ostetut tytäryritykset ja myytävänä oleviksi luokitellut omaisuuserät | Valuuttakurssi- erot ja siirrot erien välillä | 31.12.2023 |
Laskennalliset verovelat | |||||||
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet | 73,2 | -0,8 | 0,0 | 0,0 | -29,4 | -2,5 | 40,4 |
Käyttöoikeusomaisuuserät ¹⁾ | 0,0 | 3,1 | 0,0 | 0,0 | -1,2 | -0,2 | 1,7 |
Muut osakkeet | 52,7 | 0,0 | -15,3 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 37,3 |
Rahoitusinstrumentit | 16,5 | 0,0 | -11,6 | 0,0 | 0,0 | -1,9 | 3,0 |
Etuuspohjaiset järjestelyt | 15,9 | 0,2 | 5,1 | 0,0 | 0,0 | -0,3 | 20,9 |
Hankitun nettovarallisuuden arvostaminen käypään arvoon | 0,6 | -0,3 | 0,0 | 0,0 | 0,2 | 0,0 | 0,4 |
Muut jaksotukset | 4,3 | 1,8 | -0,6 | 0,7 | -1,4 | -0,2 | 4,5 |
Yhteensä | 163,1 | 4,0 | -22,5 | 0,7 | -31,9 | -5,1 | 108,3 |
Vähennetty laskennallisista verosaamisista | -44,9 | -27,0 | |||||
Laskennalliset verovelat taseessa | 118,2 | 81,3 | |||||
Laskennalliset verosaamiset | |||||||
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet | 0,0 | 5,8 | 0,0 | 0,0 | -7,2 | 9,4 | 8,0 |
Varaukset ja jaksotukset | 20,7 | 0,8 | 0,0 | 0,0 | -10,3 | 6,5 | 17,7 |
Vuokrasopimusvelat ¹⁾ | 0,0 | 4,4 | 0,0 | 0,0 | -1,5 | 1,3 | 4,2 |
Rahoitusinstumentit | 0,0 | 0,5 | 2,0 | 0,0 | 0,0 | -1,9 | 0,6 |
Vahvistetut tappiot ja verohyvitykset | 21,3 | -3,4 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,7 | 17,2 |
Etuuspohjaiset järjestelyt | 2,6 | -0,2 | 0,7 | 0,0 | 0,0 | 0,4 | 3,4 |
Muut | 27,5 | 0,2 | 0,0 | 0,0 | -0,2 | -19,8 | 7,7 |
Yhteensä | 72,0 | 8,1 | 2,7 | 0,0 | -19,2 | -4,8 | 58,8 |
Vähennetty laskennallisista veroveloista | -44,9 | -27,0 | |||||
Laskennalliset verosaamiset taseessa | 27,1 | 31,8 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Etuuspohjaisten velvoitteiden nykyarvo | 222,5 | 233,9 |
Järjestelyihin kuuluvien varojen käypä arvo | -265,3 | -272,2 |
Ylijäämä (-) / Alijäämä (+) | -42,8 | -38,3 |
Omaisuuserän rajoittamisesta johtuva vaikutus | 0,4 | 1,8 |
Nettomääräinen saaminen (-) / velka (+) etuuspohjaisista järjestelyistä taseessa | -42,4 | -36,5 |
Velat etuuspohjaisista järjestelyistä | 73,1 | 69,8 |
Saamiset etuuspohjaisista järjestelyistä | -115,7 | -106,3 |
Nettomääräinen saaminen (-) / velka (+) etuuspohjaisista järjestelyistä taseessa | -42,4 | -36,5 |
TULOSVAIKUTTEISESTI KIRJATUT ETUUSPOHJAISET JÄRJESTELYT | ||
Työsuoritukseen perustuvat menot | 1,7 | 2,0 |
Nettokorkomenot ¹⁾ | -0,6 | -0,5 |
Etuuspohjaisten järjestelyiden kulut (+) / tuotot (-) tuloslaskelmassa | 1,1 | 1,5 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Etuuspohjaisten järjestelyiden uudelleenarvostuksesta johtuvat erät ²⁾ | ||
Velvoitteiden väestötilastollisten oletusten muutoksista johtuvat vakuutusmatemaattiset voitot (-) / tappiot (+) | 0,0 | 0,3 |
Velvoitteiden taloutta koskevien oletusten muutoksista johtuvat vakuutusmatemaattiset voitot (-) / tappiot (+) | 0,0 | 1,9 |
Velvoitteiden kokemusperäiset vakuutusmatemaattiset voitot (-) / tappiot (+) | -2,0 | 6,9 |
Järjestelyiden varoihin kuuluvat vakuutusmatemaattiset voitot (-) / tappiot (+) ³⁾ | -10,2 | -32,2 |
Omaisuuserän rajoittamisesta johtuva vaikutus | -1,5 | 0,3 |
Etuuspohjaisten järjestelyiden kulut (+) / tuotot (-) muissa laajan tuloksen erissä | -13,8 | -22,8 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Etuuspohjaiset velvoitteet 1.1. | 233,9 | 231,5 |
Tilikauden työsuoritukseen perustuvat menot | 1,3 | 1,6 |
Korkomenot | 7,4 | 8,4 |
Vakuutusmatemaattiset tappiot (+) / voitot (-) | -2,0 | 9,1 |
Valuuttakurssierot ulkomaisista järjestelyistä | -0,9 | 0,0 |
Maksetut etuudet | -17,0 | -16,8 |
Järjestelyjen supistamiset ja velvoitteiden täyttämiset | 0,0 | 0,0 |
Muut erät | -0,2 | 0,0 |
Etuuspohjaiset velvoitteet 31.12. | 222,5 | 233,9 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Varojen käypä arvo 1.1. | 272,2 | 244,4 |
Korkotuotot | 8,1 | 9,0 |
Työnantajan maksusuoritukset | 0,3 | 0,4 |
Ylikatepalautus ⁴⁾ | -11,9 | — |
Vakuutusmatemaattiset tappiot (-) / voitot (+) | 10,2 | 32,2 |
Valuuttakurssierot ulkomaisista järjestelyistä | 0,2 | 0,1 |
Maksetut etuudet | -13,1 | -13,3 |
Järjestelyjen supistamiset ja velvoitteiden täyttämiset | 0,0 | 0,0 |
Muut erät | -0,7 | -0,5 |
Varojen käypä arvo 31.12. | 265,3 | 272,2 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Korkosijoitukset ja muut varat | 131,1 | 144,1 |
Osakkeet ja osakerahastot | 91,2 | 79,5 |
Konsernin käytössä olevat kiinteistöt | 43,0 | 46,8 |
Kemira Oyj:n osakkeet | — | 1,9 |
Varat yhteensä | 265,3 | 272,2 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
% | 2024 | 2023 |
Diskonttauskorko | 3,0–5,6 | 3,1–4,5 |
Inflaatioaste | 1,9–3,2 | 1,6–3,1 |
Tulevat palkankorotukset | 2,3–2,5 | 2,1–2,5 |
Tulevat eläkkeiden korotukset | 2,0–2,2 | 2,0–2,3 |
Etuuspohjainen velvoite | Vaikutus etuuspohjaiseen velvoitteeseen | |||
Milj. euroa | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Diskonttauskorko 3,2 % (3,1 %) | 141,8 | 156,2 | ||
Diskonttauskorko +0,5 % | 135,6 | 149,2 | -4,3% | -4,5% |
Diskonttauskorko -0,5 % | 148,4 | 163,8 | 4,7% | 4,9% |
Tulevat eläkkeiden korotukset 2,1 % (2,3 %) | 141,8 | 156,2 | ||
Tulevat eläkkeiden korotukset +0,5 % | 147,7 | 163,0 | 4,2% | 4,4% |
Tulevat eläkkeiden korotukset -0,5 % | 136,2 | 149,8 | -3,9% | -4,1% |
Etuuspohjainen velvoite | Vaikutus etuuspohjaiseen velvoitteeseen | |||
Milj. euroa | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Diskonttauskorko 3,0 % (3,8 %) | 41,7 | 38,2 | ||
Diskonttauskorko +0,5 % | 39,2 | 36,0 | -6,1% | -5,8% |
Diskonttauskorko -0,5 % | 44,6 | 40,7 | 6,8% | 6,4% |
Tulevat palkankorotukset 2,3 % (2,1 %) | 41,7 | 38,2 | ||
Tulevat palkankorotukset +0,5 % | 42,5 | 38,9 | 1,8% | 1,6% |
Tulevat palkankorotukset -0,5 % | 41,0 | 37,7 | -1,6% | -1,5% |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | Henkilöstö- kuluvaraukset | Uudelleen- järjestely- varaukset | Ympäristö- varaukset ¹⁾ | Muut varaukset ²⁾ | Yhteensä |
Pitkäaikaiset varaukset | |||||
1.1.2024 | 0,1 | 0,0 | 12,4 | 25,3 | 37,8 |
Valuuttakurssierot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Uudet varaukset ja varausten lisäykset | 0,2 | 0,0 | 1,3 | 8,4 | 9,9 |
Käytetyt varaukset tilikauden aikana | 0,0 | 0,0 | -0,2 | -0,2 | -0,5 |
Käyttämättömien varausten peruuttaminen | 0,0 | 0,0 | -0,1 | -0,3 | -0,4 |
Uudelleenryhmittely | 0,0 | 0,0 | -1,1 | -7,8 | -8,9 |
31.12.2024 | 0,2 | 0,0 | 12,3 | 25,4 | 37,9 |
Lyhytaikaiset varaukset | |||||
1.1.2024 | 0,3 | 0,0 | 7,7 | 8,9 | 16,9 |
Valuuttakurssierot | 0,0 | 0,0 | -0,1 | 0,0 | 0,0 |
Uudet varaukset ja varausten lisäykset | 3,9 | 1,0 | 1,5 | 0,8 | 7,3 |
Käytetyt varaukset tilikauden aikana | -0,5 | 0,0 | -5,3 | -8,7 | -14,5 |
Käyttämättömien varausten peruuttaminen | -0,2 | 0,0 | 0,0 | -0,5 | -0,7 |
Uudelleenryhmittely | 0,0 | 0,0 | 1,1 | 7,8 | 8,9 |
31.12.2024 | 3,5 | 1,0 | 5,0 | 8,4 | 17,9 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Varausten kokonaismäärän jakautuminen | ||
Pitkäaikaiset varaukset | 37,9 | 37,8 |
Lyhytaikaiset varaukset | 17,9 | 16,9 |
Yhteensä | 55,8 | 54,6 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 | |
Oma pääoma | 1 803,5 | 1 684,2 | |
Taseen loppusumma | 3 381,0 | 3 489,3 | |
Velkaantuneisuus, % ¹⁾ | 16 | 32 | |
Omavaraisuusaste, % ²⁾ | 53 | 48 |
Milj. euroa | Liite | 2024 | 2023 |
Pitkäaikaiset korolliset velat | 5.3. | 547,1 | 615,7 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 5.3. | 263,6 | 322,1 |
Korolliset velat | 810,7 | 937,8 | |
Rahavarat | 5.4. | 519,2 | 402,5 |
Korolliset nettovelat | 291,5 | 535,2 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | Pitkäaikaiset korolliset velat sisältäen lyhennyserät | Lyhytaikaiset korolliset velat | Korolliset velat yhteensä | Rahavarat | Korolliset nettovelat |
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 849,0 | 88,8 | 937,8 | 402,5 | 535,2 |
Nettovelan muutokset, joihin liittyy rahavirtoja | |||||
Pitkäaikaisten velkojen nostot (+) | 50,0 | 50,0 | 50,0 | ||
Pitkäaikaisten velkojen maksut (-) | -200,0 | -200,0 | -200,0 | ||
Vuokrasopimusvelkojen maksut (-) | -31,7 | -31,7 | -31,7 | ||
Lyhytaikaisten velkojen nostot (+) ja maksut (-) | 4,3 | 4,3 | 4,3 | ||
Rahavarojen muutos | 115,2 | -115,2 | |||
Nettovelan muutokset, joihin ei liity rahavirtoja | |||||
Vuokrasopimusvelkojen lisäykset (+) | 37,3 | 37,3 | 37,3 | ||
Valuuttakurssimuutosten vaikutus | 7,9 | 3,2 | 11,1 | 1,4 | 9,6 |
Muut muutokset, joihin ei liity maksua | 1,7 | 0,2 | 1,9 | — | 1,9 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 714,1 | 96,5 | 810,7 | 519,2 | 291,5 |
Milj. euroa | Pitkäaikaiset korolliset velat sisältäen lyhennyserät | Lyhytaikaiset korolliset velat | Korolliset velat yhteensä | Rahavarat | Korolliset nettovelat |
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 875,5 | 146,3 | 1 021,8 | 250,6 | 771,2 |
Nettovelan muutokset, joihin liittyy rahavirtoja | |||||
Pitkäaikaisten velkojen nostot (+) | 0,2 | 0,2 | 0,2 | ||
Pitkäaikaisten velkojen maksut (-) | — | — | — | ||
Vuokrasopimusvelkojen maksut (-) | -37,3 | -37,3 | -37,3 | ||
Lyhytaikaisten velkojen nostot (+) ja maksut (-) | -50,7 | -50,7 | -50,7 | ||
Rahavarojen muutos | 158,0 | -158,0 | |||
Nettovelan muutokset, joihin ei liity rahavirtoja | |||||
Vuokrasopimusvelkojen lisäykset (+) | 36,4 | 36,4 | 36,4 | ||
Valuuttakurssimuutosten vaikutus | -4,4 | -6,8 | -11,1 | -6,1 | -5,0 |
Muut muutokset, joihin ei liity maksua ¹⁾ | -21,5 | — | -21,5 | — | -21,5 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 849,0 | 88,8 | 937,8 | 402,5 | 535,2 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä (1 000) | Omien osakkeiden lukumäärä (1 000) | Osakkeiden lukumäärä (1 000) | Osake- pääoman kirjanpito- arvo | Omien osakkeiden kirjanpito- arvo |
1.1.2024 | 153 619 | 1 723 | 155 343 | 221,8 | 11,6 |
Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän 2021-2023 perusteella henkilöille myönnetyt omat osakkeet | 468 | -468 | — | — | -3,2 |
Omien osakkeiden siirto hallitukselle | 10 | -10 | — | — | -0,1 |
Osana eläkesäätiö Neliapilan ylikatteen palautusta osakkeita siirtyi Kemira Oyj:lle | -115 | 115 | — | — | 1,9 |
31.12.2024 | 153 983 | 1 359 | 155 343 | 221,8 | 10,3 |
1.1.2023 | 153 352 | 1 990 | 155 343 | 221,8 | 13,4 |
Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän 2020-2022 perusteella henkilöille myönnetyt omat osakkeet | 254 | -254 | — | — | -1,7 |
Omien osakkeiden siirto hallitukselle | 13 | -13 | — | — | -0,1 |
31.12.2023 | 153 619 | 1 723 | 155 343 | 221,8 | 11,6 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2024, milj. euroa | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030- | Kirjanpitoarvo yhteensä |
Lainat rahoituslaitoksilta | 133,5 | 60,0 | 120,0 | 7,7 | 7,7 | 34,6 | 363,5 |
Joukkovelkakirjalainat | — | — | — | 195,3 | — | — | 195,3 |
Vuokrasopimusvelat | 27,6 | 24,1 | 18,5 | 13,3 | 8,8 | 40,0 | 132,2 |
Muut pitkäaikaiset velat | 6,3 | 16,9 | — | — | — | — | 23,2 |
Muut lyhytaikaiset velat | 96,5 | — | — | — | — | — | 96,5 |
Korollisten velkojen lyhennykset yhteensä | 263,9 | 101,0 | 138,5 | 216,3 | 16,5 | 74,6 | 810,7 |
2023, milj. euroa | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029- | Kirjanpitoarvo yhteensä |
Lainat rahoituslaitoksilta | — | 190,9 | — | 120,0 | — | — | 310,9 |
Joukkovelkakirjalainat | 199,6 | — | — | — | 193,9 | — | 393,5 |
Vuokrasopimusvelat | 27,6 | 20,0 | 16,6 | 11,5 | 7,8 | 38,0 | 121,4 |
Muut pitkäaikaiset velat | 6,1 | 1,0 | 16,0 | — | — | — | 23,2 |
Muut lyhytaikaiset velat | 88,8 | — | — | — | — | — | 88,8 |
Korollisten velkojen lyhennykset yhteensä | 322,1 | 211,9 | 32,6 | 131,5 | 201,7 | 38,0 | 937,8 |
2024 | Kirjanpitoarvo yhteensä | ||||||
Valuutta, milj. euroa | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030- | |
EUR | 96,3 | 81,4 | 123,6 | 205,0 | 8,9 | 49,9 | 565,1 |
USD | 57,8 | 14,5 | 12,2 | 9,8 | 6,8 | 21,3 | 122,4 |
GBP | 1,1 | 1,0 | 0,6 | 0,3 | 0,2 | 0,9 | 4,1 |
Muut | 12,1 | 4,1 | 2,1 | 1,1 | 0,5 | 2,6 | 22,5 |
Yhteensä | 167,4 | 101,0 | 138,5 | 216,3 | 16,5 | 74,6 | 714,2 |
2023 | Kirjanpitoarvo yhteensä | ||||||
Valuutta, milj. euroa | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029- | |
EUR | 206,8 | 155,3 | 18,9 | 122,1 | 195,2 | 14,0 | 712,3 |
USD | 12,4 | 52,4 | 10,4 | 8,3 | 5,9 | 19,4 | 108,7 |
GBP | 0,9 | 0,5 | 0,2 | 0,0 | — | 1,7 | 3,3 |
Muut | 13,3 | 3,8 | 3,0 | 1,1 | 0,6 | 2,9 | 24,6 |
Yhteensä | 233,3 | 211,9 | 32,6 | 131,5 | 201,7 | 38,0 | 849,0 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2024 | 2023 | ||||||||||
Milj. euroa | Liite | Kirjanpito- arvot | Käyvät arvot | Kirjanpito- arvot | Käyvät arvot | ||||||
Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | ||||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | 5.6. | ||||||||||
Suojauslaskennan ulkopuolella olevat johdannaiset | 4,3 | — | 4,3 | — | 4,3 | 3,6 | — | 3,6 | — | 3,6 | |
Käypään arvoon muun laajan tuloksen kautta | 5.6. | ||||||||||
Suojauslaskennan piirissä olevat johdannaiset | |||||||||||
Rahavirran suojaus ¹⁾ | 2,1 | — | 2,1 | — | 2,1 | 15,9 | — | 15,9 | — | 15,9 | |
Muut osakkeet | 3.5. | ||||||||||
PVO-konsernin osakkeet | 269,0 | — | — | 269,0 | 269,0 | 303,9 | — | — | 303,9 | 303,9 | |
Muut noteeraamattomat osakkeet | 1,5 | — | — | 1,5 | 1,5 | 1,4 | — | — | 1,4 | 1,4 | |
Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut | |||||||||||
Muut pitkäaikaiset varat ²⁾ | 6,3 | — | 6,3 | — | 6,3 | 6,3 | — | 6,3 | — | 6,3 | |
Lainasaamiset ²⁾ | 48,3 | — | 48,3 | — | 48,3 | 0,3 | — | 0,3 | — | 0,3 | |
Myyntisaamiset ²⁾ | 4.2. | 345,8 | — | 345,8 | — | 345,8 | 386,2 | — | 386,2 | — | 386,2 |
Rahavarat | |||||||||||
Rahat ja pankkisaamiset | 266,7 | — | 266,7 | — | 266,7 | 271,0 | — | 271,0 | — | 271,0 | |
Talletukset ja rahamarkkinasijoitukset ³⁾ | 252,5 | — | 252,5 | — | 252,5 | 131,5 | — | 131,5 | — | 131,5 | |
Myytävänä oleviksi luokitellut varat ⁴⁾ | 3.7. | — | — | — | — | 57,1 | — | 57,1 | — | 57,1 | |
Rahoitusvarat yhteensä | 1 196,5 | — | 926,0 | 270,5 | 1 196,5 | 1 177,2 | — | 871,9 | 305,3 | 1 177,2 | |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2024 | 2023 | ||||||||||
Milj. euroa | Liite | Kirjanpito- arvot | Käyvät arvot | Kirjanpito- arvot | Käyvät arvot | ||||||
Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | ||||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | 5.6. | ||||||||||
Suojauslaskennan ulkopuolella olevat johdannaiset | 3,2 | — | 3,2 | — | 3,2 | 4,1 | — | 4,1 | — | 4,1 | |
Käypään arvoon muun laajan tuloksen kautta | 5.6. | ||||||||||
Suojauslaskennan piirissä olevat johdannaiset | |||||||||||
Rahavirran suojaus ¹⁾ | 7,3 | — | 7,3 | — | 7,3 | 3,6 | — | 3,6 | — | 3,6 | |
Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut | |||||||||||
Korolliset velat | 5.3. | ||||||||||
Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 230,4 | — | 232,3 | — | 232,3 | 311,3 | — | 312,7 | — | 312,7 | |
Lyhytaikainen osuus | 133,5 | — | 134,7 | — | 134,7 | — | — | — | — | — | |
Joukkovelkakirjalainat | 195,3 | — | 194,1 | — | 194,1 | 193,9 | — | 189,8 | — | 189,8 | |
Lyhytaikainen osuus | — | — | — | — | — | 199,6 | — | 200,2 | — | 200,2 | |
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 104,9 | — | 104,9 | — | 104,9 | 93,9 | — | 93,9 | — | 93,9 | |
Lyhytaikainen osuus | 27,3 | — | 27,3 | — | 27,3 | 27,6 | — | 27,6 | — | 27,6 | |
Muut pitkäaikaiset velat | 16,5 | — | 16,6 | — | 16,6 | 16,7 | — | 16,8 | — | 16,8 | |
Lyhytaikainen osuus | 6,3 | — | 6,5 | — | 6,5 | 6,1 | — | 6,3 | — | 6,3 | |
Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 96,5 | — | 96,6 | — | 96,6 | 88,8 | — | 88,7 | — | 88,7 | |
Korottomat velat | |||||||||||
Muut pitkäaikaiset velat | 9,1 | — | 9,1 | — | 9,1 | 8,7 | — | 8,7 | — | 8,7 | |
Muut lyhytaikaiset velat | 26,8 | — | 26,8 | — | 26,8 | 26,2 | — | 26,2 | — | 26,2 | |
Ostovelat | 4.3. | 237,7 | — | 237,7 | — | 237,7 | 226,7 | — | 226,7 | — | 226,7 |
Myytävänä oleviksi luokitellut velat ²⁾ | 3.7. | 12,0 | — | 12,0 | — | 12,0 | 45,6 | — | 45,6 | — | 45,6 |
Rahoitusvelat yhteensä | 1 106,8 | — | 1 108,9 | — | 1 108,9 | 1 252,7 | — | 1 250,9 | — | 1 250,9 | |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Taso 3 täsmäytyslaskelma, rahoitusvarat milj. euroa | 2024 | 2023 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 305,4 | 383,3 |
Vaikutus muihin laajan tuloksen eriin | -34,9 | -76,7 |
Lisäykset | 0,0 | -0,3 |
Vähennykset | — | -1,0 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 270,5 | 305,4 |
Luokka | Rahoitusinstrumentti |
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | Valuuttatermiinit, valuutanvaihtosopimukset, koronvaihtosopimukset, sähkö- ja maakaasujohdannaissopimukset, sijoitustodistukset ja yritystodistukset |
Jaksotettuun hankintamenoon | Lainasaamiset, rahat, pankkisaamiset, pankkitalletukset, myyntisaamiset ja muut saamiset |
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta | Muut sijoitukset: osakkeet ja suojauslaskennan piirissä (rahavirran suojaus tai käyvän arvon suojaus) olevat johdannaiset |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Luokka | Rahoitusinstrumentti |
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | Valuuttatermiinit, valuutanvaihtosopimukset, koronvaihtosopimukset, sähkö- ja maakaasujohdannaissopimukset |
Jaksotettuun hankintamenoon | Lyhyt- ja pitkäaikaiset lainat, eläkelainat, joukkovelkakirjalainat, vuokrasopimusvelat ja ostovelat |
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta | Suojauslaskennan piirissä (rahavirran suojaus) olevat johdannaiset |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2024 | 2023 | |||||||
Transaktioriski, merkittävimmät valuutat, milj. euroa | USD vastaan EUR | CNY vastaan EUR | CAD vastaan EUR | SEK vastaan EUR | USD vastaan EUR | CNY vastaan EUR | CAD vastaan EUR | SEK vastaan EUR |
Operatiivinen nettovaluuttavirta- ennuste ¹⁾ | 141,5 | -120,7 | 40,9 | -38,7 | 131,8 | -115,1 | 55,5 | -35,3 |
Nettolainaus | 289,2 | 59,2 | 0,0 | -13,6 | 390,8 | 57,6 | 0,0 | -9,3 |
Johdannaiset, operatiivisen nettovaluuttavirran suojaus | -98,5 | 90,2 | -33,7 | 25,8 | -74,5 | 82,8 | -39,9 | 25,3 |
Johdannaiset, nettolainauksen suojaus | -64,5 | -59,3 | 0,0 | 14,0 | -180,1 | -57,6 | 0,0 | 9,9 |
Yhteensä | 267,7 | -30,6 | 7,2 | -12,6 | 268,0 | -32,3 | 15,6 | -9,4 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2024 | 1–5 vuotta | >5 vuotta | |||||
Koron määräytyminen, milj. euroa | <1 vuosi | Yhteensä | |||||
Vaihtuvakorkoinen nettovelka | -130,7 | — | — | -130,7 | |||
Kiinteäkorkoinen nettovelka ¹⁾ | 90,0 | 200,0 | — | 290,0 | |||
Yhteensä | -40,7 | 200,0 | — | 159,3 | |||
2023 | 1–5 vuotta | >5 vuotta | |||||
Koron määräytyminen, milj. euroa | <1 vuosi | Yhteensä | |||||
Vaihtuvakorkoinen nettovelka | 123,8 | — | — | 123,8 | |||
Kiinteäkorkoinen nettovelka ¹⁾ | — | 290,0 | — | 290,0 | |||
Yhteensä | 123,8 | 290,0 | — | 413,8 | |||
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2024 | ||||||||
Luottotyyppi, milj. euroa ¹⁾ | Nosta- matta | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030- | Nostettu yhteensä |
Lainat rahoituslaitoksilta | — | 133,8 | 60,0 | 120,0 | 7,7 | 7,7 | 34,6 | 363,8 |
Joukkovelkakirjalainat | — | — | — | — | 200,0 | — | — | 200,0 |
Valmiusluotto | 400,0 | — | — | — | — | — | — | — |
Vuokrasopimusvelat | — | 36,4 | 29,0 | 21,8 | 15,5 | 10,3 | 39,4 | 152,4 |
Yritystodistusohjelma | 600,0 | — | — | — | — | — | — | — |
Muut pitkäaikaiset korolliset velat | — | 6,3 | 16,9 | — | — | — | — | 23,2 |
Muut lyhytaikaiset korolliset velat | — | 96,5 | — | — | — | — | — | 96,5 |
Arvioidut sopimukselliset korkojen maksut ²⁾ | — | 14,2 | 12,4 | 9,1 | 4,1 | 1,8 | 3,8 | 45,3 |
Korolliset velat yhteensä | 1 000,0 | 287,2 | 118,2 | 150,9 | 227,3 | 19,8 | 77,8 | 881,2 |
2023 | ||||||||
Luottotyyppi, milj. euroa ¹⁾ | Nosta- matta | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029- | Nostettu yhteensä |
Lainat rahoituslaitoksilta | — | — | 191,2 | — | 120,0 | — | — | 311,2 |
Joukkovelkakirjalainat | — | 200,0 | — | — | — | 200,0 | — | 400,0 |
Valmiusluotto | 400,0 | — | — | — | — | — | — | — |
Vuokrasopimusvelat | — | 33,9 | 26,1 | 19,8 | 13,9 | 9,5 | 37,1 | 140,2 |
Yritystodistusohjelma | 600,0 | — | — | — | — | — | — | — |
Muut pitkäaikaiset korolliset velat | — | 6,1 | 1,0 | 16,0 | — | — | — | 23,2 |
Muut lyhytaikaiset korolliset velat | — | 88,8 | — | — | — | — | — | 88,8 |
Arvioidut sopimukselliset korkojen maksut ²⁾ | — | 23,6 | 13,8 | 10,2 | 6,9 | 2,0 | — | 56,5 |
Korolliset velat yhteensä | 1 000,0 | 328,8 | 218,3 | 35,8 | 133,9 | 209,5 | 37,1 | 963,4 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Nimellisarvot, milj. euroa | Maturiteettirakenne | 2024 | 2023 | ||||
2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | Yhteensä | Yhteensä | |
Valuuttajohdannaiset | |||||||
Valuuttatermiinisopimukset | 589,2 | — | — | — | — | 589,2 | 789,6 |
Tulovirta | 279,3 | — | — | — | — | 279,3 | 440,2 |
joista rahavirran suojaukseen | 25,7 | — | — | — | — | 25,7 | 48,7 |
Menovirta | 309,9 | — | — | — | — | 309,9 | 349,3 |
joista rahavirran suojaukseen | 101,4 | — | — | — | — | 101,4 | 217,1 |
Hyödykejohdannaiset | |||||||
Hyödyketermiinisopimukset (GWh) | 231,4 | 80,4 | 24,3 | 10,9 | — | 347,0 | 637,8 |
joista rahavirran suojaukseen | 231,4 | 80,4 | 24,3 | 10,9 | — | 347,0 | 637,8 |
Käyvät arvot, milj. euroa | 2024 | 2023 | ||||
Positiivinen | Negatiivinen | Netto | Positiivinen | Negatiivinen | Netto | |
Valuuttajohdannaiset | ||||||
Valuuttatermiinisopimukset | 4,8 | -7,6 | -2,8 | 8,4 | -4,2 | 4,2 |
joista rahavirran suojaukseen | 0,5 | -4,3 | -3,8 | 4,8 | -0,1 | 4,7 |
Hyödykejohdannaiset | ||||||
Hyödyketermiinisopimukset ¹⁾ | 1,6 | -3,0 | -1,4 | 11,2 | -3,5 | 7,7 |
joista rahavirran suojaukseen | 1,6 | -3,0 | -1,4 | 11,2 | -3,5 | 7,7 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Euroa | Palkat luontois- etuineen | Tulos- palkkiot | Osake- palkkiot ¹⁾ | 2024 Yhteensä | 2023 Yhteensä |
Toimitusjohtaja Antti Salminen (12.2.2024 alkaen) ²⁾ | 608 544 | 122 738 | 1 112 314 | 1 843 597 | — |
Väliaikainen toimitusjohtaja Petri Castrén (18.7.2023-11.2.2024) ²⁾ | 312 203 | 465 000 | 889 851 | 1 667 054 | 228 722 |
Toimitusjohtaja Jari Rosendal (11.7.2023 asti) ³⁾ | — | — | — | — | 4 375 054 |
Toimitusjohtajan sijainen Jukka Hakkila ⁴⁾ | 203 028 | 80 534 | 622 896 | 906 458 | 608 815 |
Muut johtoryhmän jäsenet ⁵⁾ ⁶⁾ | 1 702 052 | 751 387 | 2 274 990 | 4 728 429 | 4 839 544 |
Yhteensä | 2 825 827 | 1 419 659 | 4 900 051 | 9 145 538 | 10 052 134 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Osakkeet, kpl | Osakkeiden luovutusarvo, euroa | Rahapalkkio, euroa ⁵⁾ | 2024 Yhteensä, euroa | 2023 Yhteensä, euroa | |
Matti Kähkönen, puheenjohtaja | 2 323 | 50 383 | 84 517 | 134 900 | 128 200 |
Annika Paasikivi, varapuheenjohtaja | 1 301 | 28 217 | 56 183 | 84 400 | 76 600 |
Wolfgang Büchele (22.3.2023 asti) | — | — | — | — | 5 400 |
Tina Sejersgård Fanø | 1 003 | 21 754 | 46 346 | 68 100 | 64 000 |
Werner Fuhrmann | 1 003 | 21 754 | 47 096 | 68 850 | 66 400 |
Timo Lappalainen | 1 003 | 21 754 | 50 096 | 71 850 | 79 600 |
Fernanda Lopes Larsen (22.3.2023-31.7.2024) | 1 003 | 21 754 | 11 967 | 33 720 | 64 000 |
Kristian Pullola | 1 301 | 28 217 | 53 933 | 82 150 | 62 800 |
Mikael Staffas (22.3.2023 alkaen) | 1 003 | 21 754 | 47 996 | 69 750 | 59 200 |
Yhteensä | 9 940 | 215 588 | 398 133 | 613 720 | 606 200 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Myynnit | ||
Osakkuusyritykset | 0,0 | 0,0 |
Vuokrat, tavaroiden ja palveluiden ostot | ||
Osakkuusyritykset | 31,2 | 31,6 |
Eläkesäätiö Neliapila | 0,7 | 0,8 |
Yhteensä | 32,0 | 32,4 |
Saamiset | ||
Osakkuusyritykset | 7,1 | 5,7 |
Velat | ||
Osakkuusyritykset | 5,6 | 7,2 |
Eläkesäätiö Neliapila | 0,0 | 0,7 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Kaupunki | Maa | Konsernin omistus- osuus, % | Emoyhtiön omistus- osuus, % | Määräys- vallattomien omistus- osuus, % | |
Kemira Oyj (emoyhtiö) | Helsinki | Suomi | |||
Aliada Quimica de Portugal Lda. | Estarreja | Portugali | 50,1 | 0,0 | 49,9 |
AS Kemivesi | Lehmja Küla | Viro | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Corporación Kemira Chemicals de Venezuela, C.A. | Caracas | Venezuela | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Industry Park i Helsingborg Förvaltning AB | Helsingborg | Ruotsi | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemifloc a.s. | Přerov | Tsêkki | 51,0 | 0,0 | 49,0 |
Kemifloc Slovakia s.r.o. | Prešov | Slovakia | 51,0 | 0,0 | 49,0 |
Kemipol Sp. z.o.o. | Police | Puola | 51,0 | 0,0 | 49,0 |
Kemira (Asia) Co., Ltd. | Shanghai | Kiina | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira (Jining) Environmental Engineering Co., Ltd. | Jining | Kiina | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira (Malaysia) SDN.BHD | Kuala Lumpur | Malesia | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira (Thailand) Co., Ltd. | Bangkok | Thaimaa | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira (Vietnam) Company Limited | Long Thanh | Vietnami | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira Argentina S.A. | Buenos Aires | Argentiina | 100,0 | 51,0 | 0,0 |
Kemira Australia Pty Ltd | Hallam | Australia | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira Cell Sp. z.o.o. | Ostroleka | Puola | 55,0 | 55,0 | 45,0 |
Kemira Chemicals (India) Private Limited | New Delhi | Intia | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira Chemicals (Nanjing) Co., Ltd. | Nanjing | Kiina | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Kemira Chemicals (Shanghai) Co., Ltd. | Shanghai | Kiina | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Kemira Chemicals (UK) Ltd. | Bradford | Iso-Britannia | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Kaupunki | Maa | Konsernin omistus- osuus, % | Emoyhtiön omistus- osuus, % | Määräys- vallattomien omistus- osuus, % | |
Kemira Chemicals (Yanzhou) Co., Ltd. | Yanzhou City | Kiina | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Kemira Chemicals AS | Gamle Fredrikstad | Norja | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira Chemicals Brasil Ltda. | São Paulo | Brasilia | 100,0 | 99,9 | 0,0 |
Kemira Chemicals Germany GmbH | Frankfurt am Main | Saksa | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Kemira Chemicals Korea Corporation | Gunsan-City | Etelä-Korea | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Kemira Chemicals NV | Aartselaar | Belgia | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira Chemicals Oy | Helsinki | Suomi | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira Chemicals Pte. Ltd. | Singapore | Singapore | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira Chemie GesmbH | Krems | Itävalta | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Kemira Chile Comercial Limitada | Santiago | Chile | 100,0 | 99,0 | 0,0 |
Kemira Chimie S.A.S.U. | Strasbourg | Ranska | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira Europe Oy | Helsinki | Suomi | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Kemira Gdańsk Sp. z o.o. | Gdańsk | Puola | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira Hong Kong Company Limited | Hong Kong | Kiina | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Kemira Ibérica S.A. | Barcelona | Espanja | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira International Finance B.V. | Rotterdam | Hollanti | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Kemira Italy S.p.A. | San Giorgio di Nogaro | Italia | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira Japan Co., Ltd. | Tokyo | Japani | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira Kemi AB | Helsingborg | Ruotsi | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira Kopparverket KB | Helsingborg | Ruotsi | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Kaupunki | Maa | Konsernin omistus- osuus, % | Emoyhtiön omistus- osuus, % | Määräys- vallattomien omistus- osuus, % | |
Kemira KTM d.o.o. | Ljubljana | Slovenia | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Kemira Purton Ltd. | Purton | Iso-Britannia | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Kemira Research Center Shanghai Co., Ltd. | Shanghai | Kiina | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Kemira Rotterdam B.V. | Rotterdam | Hollanti | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira South Africa (Pty) Ltd. | Weltevreden park | Etelä- Afrikka | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira Świecie Sp. z.o.o. | Swiecie | Puola | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Kemira Taiwan Corporation | Taipei | Taiwan | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira TC Wanfeng Chemicals (Yanzhou) Co., Ltd. | Yanzhou City | Kiina | 80,0 | 0,0 | 20,0 |
Kemira Uruguay S.A. | Fray Bentos | Uruguay | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira Water Danmark A/S | Copenhagen | Tanska | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Kemira Water Solutions Canada Inc. | Varennes | Kanada | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemira Water Solutions, Inc. | Atlanta, GA | Yhdysvallat | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Kemwater ProChemie s.r.o. | Bradlec | Tsêkki | 95,1 | 0,0 | 4,9 |
PT Kemira Chemicals Indonesia | Pasuruan | Indonesia | 99,8 | 99,8 | 0,2 |
PT Kemira Indonesia | Surabaya | Indonesia | 100,0 | 76,2 | 0,0 |
SimAnalytics Oy | Helsinki | Suomi | 100,0 | 100,0 | 0,0 |
Kaupunki | Maa | Konsernin omistusosuus, % | Emoyhtiön omistusosuus, % | |
Honkalahden Teollisuuslaituri Oy | Lappeenranta | Suomi | 50,0 | 0,0 |
Kemira Yongsan Chemicals Co., Ltd ¹⁾ | Seoul | Etelä-Korea | 35,0 | 0,0 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 4,8 | 5,1 |
Lisäykset | 0,0 | 0,0 |
Vähennykset | 0,0 | 0,0 |
Osuus tilikauden voitosta (+) / tappiosta (-) | 0,3 | 0,1 |
Valuuttakurssierot | -0,3 | -0,3 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 4,8 | 4,8 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Varat | 43,3 | 52,3 |
Velat | 29,8 | 38,6 |
Liikevaihto | 32,5 | 33,4 |
Tilikauden voitto (+) / tappio (-) | 1,2 | 0,6 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 19,4 | 14,7 |
Osingot | -14,4 | -8,3 |
Osuus tilikauden tuloksesta | 13,2 | 12,2 |
Valuuttakurssierot | -0,1 | 0,8 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 18,1 | 19,4 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Milj. euroa | 2024 | 2023 |
Takaukset | ||
Omien sitoumusten puolesta | 114,8 | 109,5 |
Osakkuusyhtiöiden puolesta | 10,9 | 11,7 |
Muiden puolesta | 2,8 | 2,7 |
Muut vastuut | ||
Omien sitoumusten puolesta | 0,8 | 0,7 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Tuhatta euroa | Liite | 2024 | 2023 |
Liikevaihto | 2 | 1 950 291 | 2 030 416 |
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varaston muutos +/- | 4 | 991 | -60 079 |
Liiketoiminnan muut tuotot | 3 | 475 | 3 262 |
Materiaalit ja palvelut | 4 | -1 076 131 | -1 077 936 |
Henkilöstökulut | 5 | -61 562 | -68 544 |
Poistot ja arvonalentumiset | 6 | -21 760 | -23 738 |
Liiketoiminnan muut kulut | 7 | -665 570 | -631 371 |
Liikevoitto | 126 734 | 172 010 | |
Rahoitustuotot ja -kulut | 8 | 97 866 | -24 926 |
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 224 600 | 147 084 | |
Tilinpäätössiirrot | 9 | -8 134 | -2 739 |
Tuloverot | 10 | -32 856 | -40 154 |
Tilikauden voitto | 183 610 | 104 191 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Tuhatta euroa | Liite | 2024 | 2023 |
VASTAAVAA | |||
PYSYVÄT VASTAAVAT | |||
Aineettomat hyödykkeet | 11 | 41 328 | 51 537 |
Aineelliset hyödykkeet | 12 | 38 213 | 36 383 |
Sijoitukset | 13 | ||
Osuudet saman konsernin yrityksissä | 1 013 089 | 1 090 711 | |
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | 372 002 | 445 180 | |
Muut osakkeet ja osuudet | 98 339 | 98 339 | |
Muut sijoitukset | 6 127 | 6 127 | |
Sijoitukset yhteensä | 1 489 557 | 1 640 357 | |
Pysyvät vastaavat yhteensä | 1 569 098 | 1 728 277 | |
VAIHTUVAT VASTAAVAT | |||
Vaihto-omaisuus | 14 | 143 985 | 141 366 |
Pitkäaikaiset saamiset | 15 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 16 181 | 15 595 | |
Lainasaamiset | 400 | 400 | |
Muut saamiset | 132 | 1 608 | |
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä | 16 713 | 17 603 | |
Lyhytaikaiset saamiset | 15 | 518 239 | 460 922 |
Rahoitusarvopaperit | 16 | 247 602 | 119 822 |
Rahat ja pankkisaamiset | 217 925 | 215 787 | |
Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 1 144 464 | 955 499 | |
Vastaavaa yhteensä | 2 713 562 | 2 683 777 |
Tuhatta euroa | Liite | 2024 | 2023 |
VASTATTAVAA | |||
OMA PÄÄOMA | 17 | ||
Osakepääoma | 221 762 | 221 762 | |
Ylikurssirahasto | 257 878 | 257 878 | |
Käyvän arvon rahasto | -2 217 | 9 961 | |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 199 964 | 199 964 | |
Edellisten tilikausien voitto | 410 456 | 409 525 | |
Tilikauden voitto | 183 610 | 104 191 | |
Oma pääoma yhteensä | 1 271 452 | 1 203 281 | |
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ | 18 | 16 971 | 15 837 |
PAKOLLISET VARAUKSET | 19 | 52 464 | 52 957 |
VIERAS PÄÄOMA | |||
Pitkäaikainen vieras pääoma | 20 | ||
Laskennallinen verovelka | 281 | 2 581 | |
Muu pitkäaikainen vieras pääoma | 445 058 | 525 786 | |
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä | 445 340 | 528 367 | |
Lyhytaikainen vieras pääoma | 21 | 927 335 | 883 335 |
Vieras pääoma yhteensä | 1 372 675 | 1 411 702 | |
Vastattavaa yhteensä | 2 713 562 | 2 683 777 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA | ||
Tilikauden tulos | 183 610 | 104 191 |
Oikaisut | ||
Suunnitelmanmukaiset poistot | 21 760 | 23 738 |
Realisoitumattomat valuuttakurssierot (netto) | -7 274 | 8 733 |
Rahoitustuotot ja -kulut (+/-) | -97 866 | 24 926 |
Tuloverot | 32 856 | 40 154 |
Muut oikaisut (+/-) | -2 575 | 4 070 |
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta | 130 510 | 205 814 |
Käyttöpääoman muutos | ||
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys (-) / vähennys (+) | -58 066 | 18 283 |
Vaihto-omaisuuden lisäys (-) / vähennys (+) | -2 620 | 70 237 |
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+) / vähennys (-) | 134 495 | -46 073 |
Käyttöpääoman muutos | 73 809 | 42 448 |
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | 204 320 | 248 261 |
Maksetut korot ja muut rahoituskulut | -32 413 | -33 531 |
Saadut korot ja muut rahoitustuotot | 92 233 | 78 136 |
Realisoituneet valuuttakurssierot (netto) | 985 | 11 591 |
Saadut osingot | 44 580 | 39 621 |
Maksetut välittömät verot | -43 071 | -59 530 |
Liiketoiminnan rahavirta | 266 633 | 284 549 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA | ||
Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin | -3 159 | -6 476 |
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin | -6 477 | -10 244 |
Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin | -8 877 | -7 987 |
Luovutustulot tytäryhtiöosakkeista | 94 056 | 28 259 |
Luovutustulot muista sijoituksista | 0 | 400 |
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot | 1 866 | 0 |
Lainasaamisten lisäys (-) / vähennys (+) | 40 392 | -9 131 |
Investointien rahavirta | 117 800 | -5 178 |
Rahavirta ennen rahoitusta | 384 433 | 279 371 |
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA | ||
Pitkäaikaisten lainojen nostot (+) | 50 000 | 127 |
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut (-) | -200 000 | 0 |
Lyhytaikaisten lainojen nostot (+) / takaisinmaksut (-) | 3 050 | -35 730 |
Maksetut osingot | -104 702 | -95 236 |
Maksetut konserniavustukset | 0 | -9 000 |
Rahoituksen rahavirta | -251 652 | -139 839 |
Rahavarojen muutos lisäys (+) / -vähennys (-) | 132 781 | 139 532 |
Rahavarat 31.12. | 465 527 | 335 609 |
Valuuttakurssivoitot (+) / -tappiot (-) rahavaroista | -2 863 | 1 612 |
Rahavarat 1.1. | 335 609 | 194 464 |
Rahavarojen muutos lisäys (+) / -vähennys (-) | 132 781 | 139 532 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Liikevaihto toimialoittain | ||
Pulp & Paper | 803 954 | 887 894 |
Industry & Water | 547 696 | 524 291 |
Konsernin sisäinen | 598 640 | 618 231 |
Yhteensä | 1 950 291 | 2 030 416 |
Liikevaihdon jakauma markkina-alueittain, % liikevaihdosta | ||
Suomi, emoyhtiön kotipaikka | 22 | 25 |
Muu Eurooppa, Lähi-Itä ja Afrikka | 55 | 53 |
Americas-alue | 13 | 12 |
APAC-alue | 10 | 9 |
Yhteensä | 100 | 100 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Käyttöomaisuuden myyntivoitot | 152 | 143 |
Saadut vakuutuskorvaukset | 53 | 2 481 |
Muut liiketoiminnan tuotot | 270 | 638 |
Yhteensä | 475 | 3 262 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varaston muutos | -991 | 60 079 |
Materiaalit ja palvelut | ||
Aineet ja tarvikkeet | ||
Ostot tilikauden aikana | 1 074 630 | 1 055 338 |
Varaston muutos (lisäys - / vähennys +) | -7 153 | 13 628 |
Ulkopuoliset palvelut | 8 654 | 8 970 |
Yhteensä | 1 076 131 | 1 077 936 |
Materiaalit ja palvelut yhteensä | 1 075 140 | 1 138 015 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Henkilöstökulut | ||
Palkat ja palkkiot | 64 092 | 58 900 |
Eläkekulut ¹⁾ | -4 064 | 8 101 |
Muut henkilöstösivukulut | 1 534 | 1 544 |
Yhteensä | 61 562 | 68 544 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Johdon palkat ja palkkiot ²⁾ | ||
Toimitusjohtaja | 3 511 | 4 604 |
Toimitusjohtajan sijainen | 906 | 609 |
Hallituksen jäsenet | 614 | 606 |
Yhteensä | 5 031 | 5 819 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Palkkoihin ja palkkioihin sisältyvät tulos- ja osakepalkkiot | ||
Toimitusjohtaja | 2 590 | 3 815 |
Toimitusjohtajan sijainen | 703 | 411 |
Yhteensä | 3 293 | 4 226 |
Henkilöstö 31.12. | 2024 | 2023 |
Pulp & Paper segmentti | 107 | 101 |
Industry & Water segmentti | 35 | 39 |
Muut, josta | 339 | 357 |
Tutkimus ja tuotekehitys | 149 | 164 |
Yhteensä | 481 | 497 |
Henkilöstö keskimäärin | 506 | 500 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Suunnitelman mukaiset poistot ja arvonalentumiset | ||
Aineettomat oikeudet | 10 681 | 13 219 |
Aineettomien oikeuksien arvonalentumiset | 536 | 55 |
Liikearvo | 3 634 | 3 626 |
Rakennukset ja rakennelmat | 678 | 666 |
Koneet ja kalusto | 6 188 | 6 154 |
Koneiden ja kaluston arvonalentumiset | 42 | 17 |
Yhteensä | 21 760 | 23 738 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Vuokrat | 8 636 | 9 363 |
Konsernin sisäiset palkkiovalmistuksen kulut | 250 911 | 241 571 |
Muut konsernin sisäiset veloitukset | 161 546 | 166 582 |
Rahdit ja toimituskulut | 123 583 | 125 373 |
Ulkopuoliset palvelut | 22 377 | 22 082 |
Muut liiketoiminnan kulut ¹⁾ | 98 516 | 66 399 |
Yhteensä | 665 570 | 631 371 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Tilintarkastus | 542 | 612 |
Veroneuvonta | 61 | 37 |
Muut palvelut | 139 | 116 |
Yhteensä | 782 | 765 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Osinkotuotot | ||
Konserniyhtiöiltä | 44 553 | 39 621 |
Muilta | 26 | 0 |
Yhteensä | 44 580 | 39 621 |
Muut korko- ja rahoitustuotot | ||
Korkotuotot konserniyhtiöiltä | 48 504 | 63 275 |
Korkotuotot muilta | 14 266 | 7 953 |
Muut rahoitustuotot konserniyhtiöiltä ¹⁾ | 16 720 | 572 |
Muut rahoitustuotot muilta ²⁾ | 3 055 | 0 |
Valuuttakurssivoitot konserniyhtiöiltä (netto) | 21 206 | 0 |
Valuuttakurssivoitot muilta (netto) | 0 | 10 059 |
Yhteensä | 103 751 | 81 859 |
Rahoitustuotot yhteensä | 148 330 | 121 481 |
Arvonmuutokset pysyvien vastaavien sijoituksista | ||
Konserniyhtiöt ³⁾ | -10 376 | -97 024 |
Yhteensä | -10 376 | -97 024 |
Korkokulut ja muut rahoituskulut | ||
Korkokulut konserniyhtiöille | -9 914 | -6 767 |
Korkokulut muille | -22 179 | -25 604 |
Muut rahoituskulut muille | -2 001 | -2 121 |
Valuuttakurssitappiot konserniyhtiöiltä (netto) | 0 | -14 889 |
Valuuttakurssitappiot muilta (netto) | -5 995 | 0 |
Yhteensä | -40 088 | -49 382 |
Rahoituskulut yhteensä | -50 464 | -146 406 |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | 97 866 | -24 926 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Kurssierot | ||
Realisoituneet | 1 203 | 11 591 |
Realisoitumattomat | 14 009 | -16 422 |
Yhteensä | 15 211 | -4 830 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Poistoeron muutos (lisäys - / vähennys +) | ||
Aineettomat oikeudet | 215 | 382 |
Muu aineeton omaisuus | 0 | -457 |
Liikearvo | 2 | -6 |
Rakennukset ja rakennelmat | -215 | -268 |
Koneet ja kalusto | -1 136 | -2 386 |
Muut aineelliset hyödykkeet | 0 | -3 |
Yhteensä | -1 134 | -2 739 |
Konserniavustus | ||
Saadut konserniavustukset | 0 | 7 000 |
Annetut konserniavustukset | -7 000 | -7 000 |
Yhteensä | -7 000 | 0 |
Tilinpäätössiirrot yhteensä | -8 134 | -2 739 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta | -30 267 | -38 578 |
Tuloverot aikaisemmilta tilikausilta | -238 | 69 |
Laskennallisten verojen muutos | -159 | 59 |
Muut verot ja veronluonteiset maksut | -2 192 | -1 704 |
Yhteensä | -32 856 | -40 154 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2024, Tuhatta euroa | Aineettomat oikeudet | Liikearvo | Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | Muu aineeton omaisuus | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 292 837 | 32 597 | 1 692 | 39 878 | 367 005 |
Lisäykset | 4 244 | 0 | 2 234 | 0 | 6 477 |
Vähennykset | -7 468 | 0 | 0 | 0 | -7 468 |
Siirrot erien välillä | 827 | 0 | -827 | 0 | 0 |
Hankintameno 31.12. | 290 440 | 32 597 | 3 099 | 39 878 | 366 014 |
Kertyneet poistot 1.1. | -257 531 | -18 059 | 0 | -39 878 | -315 468 |
Vähennysten kertyneet poistot | 5 096 | 0 | 0 | 0 | 5 096 |
Tilikauden poistot | -10 681 | -3 634 | 0 | 0 | -14 315 |
Kertyneet poistot 31.12. | -263 115 | -21 693 | 0 | -39 878 | -324 686 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 27 325 | 10 905 | 3 099 | 0 | 41 328 |
2023, Tuhatta euroa | Aineettomat oikeudet | Liikearvo | Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | Muu aineeton omaisuus | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 279 833 | 32 364 | 9 334 | 39 878 | 361 408 |
Lisäykset | 9 100 | 234 | 910 | 0 | 10 244 |
Vähennykset | -4 648 | 0 | 0 | 0 | -4 648 |
Siirrot erien välillä | 8 552 | 0 | -8 552 | 0 | 0 |
Hankintameno 31.12. | 292 837 | 32 597 | 1 692 | 39 878 | 367 005 |
Kertyneet poistot 1.1. | -248 890 | -14 433 | 0 | -39 878 | -303 200 |
Vähennysten kertyneet poistot | 4 578 | 0 | 0 | 0 | 4 578 |
Tilikauden poistot | -13 219 | -3 626 | 0 | 0 | -16 845 |
Kertyneet poistot 31.12. | -257 531 | -18 059 | 0 | -39 878 | -315 468 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 35 306 | 14 539 | 1 692 | 0 | 51 537 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2024, Tuhatta euroa | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 1 618 | 17 619 | 108 873 | 343 | 3 877 | 132 330 |
Lisäykset | 0 | 467 | 3 518 | 0 | 4 893 | 8 877 |
Vähennykset | 0 | 0 | -1 399 | 0 | 0 | -1 399 |
Siirrot erien välillä | 0 | 21 | 1 618 | 0 | -1 639 | 0 |
Hankintameno 31.12. | 1 618 | 18 107 | 112 609 | 343 | 7 131 | 139 808 |
Kertyneet poistot 1.1. | -110 | -8 165 | -87 330 | -341 | 0 | -95 947 |
Vähennysten kertyneet poistot | 0 | 0 | 1 218 | 0 | 0 | 1 218 |
Tilikauden poistot | 0 | -678 | -6 188 | 0 | 0 | -6 866 |
Kertyneet poistot 31.12. | -110 | -8 843 | -92 300 | -342 | 0 | -101 595 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 1 509 | 9 263 | 20 309 | 2 | 7 131 | 38 213 |
2023, Tuhatta euroa | Maa- ja vesialueet | Koneet ja kalusto | Yhteensä | |||
Hankintameno 1.1. | 1 263 | 16 261 | 102 080 | 343 | 4 725 | 124 671 |
Lisäykset | 59 | 311 | 4 268 | 0 | 3 349 | 7 987 |
Vähennykset | 0 | 0 | -327 | 0 | 0 | -327 |
Siirrot erien välillä | 297 | 1 047 | 2 853 | 0 | -4 196 | 0 |
Hankintameno 31.12. | 1 618 | 17 619 | 108 873 | 343 | 3 877 | 132 330 |
Kertyneet poistot 1.1. | -110 | -7 499 | -81 443 | -341 | 0 | -89 393 |
Vähennysten kertyneet poistot | 0 | 0 | 268 | 0 | 0 | 268 |
Tilikauden poistot | 0 | -666 | -6 154 | 0 | 0 | -6 821 |
Kertyneet poistot 31.12. | -110 | -8 165 | -87 330 | -341 | 0 | -95 947 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 1 509 | 9 453 | 21 543 | 2 | 3 877 | 36 383 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
2024, Tuhatta euroa | Osuudet saman konsernin yrityksissä | Saamiset saman konsernin yrityksiltä | Muut osakkeet ja osuudet | Muut Saamiset | Yhteensä |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 1 090 711 | 445 180 | 98 339 | 6 127 | 1 640 357 |
Lisäykset | 7 035 | 0 | 0 | 0 | 7 035 |
Vähennykset | -74 281 | -73 178 | 0 | 0 | -147 459 |
Arvonalentumiset | -10 376 | 0 | 0 | 0 | -10 376 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 1 013 089 | 372 002 | 98 339 | 6 127 | 1 489 557 |
2023, Tuhatta euroa | Osuudet saman konsernin yrityksissä | Saamiset saman konsernin yrityksiltä | Muut osakkeet ja osuudet | Muut Saamiset | Yhteensä |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 1 049 503 | 552 996 | 99 609 | 6 127 | 1 708 236 |
Lisäykset | 165 492 | 0 | 0 | 0 | 165 492 |
Vähennykset | -31 767 | -107 817 | -270 | 0 | -139 854 |
Arvonalentumiset | -93 516 | 0 | 0 | 0 | -93 516 |
Siirrot erien välillä | 1 000 | 0 | -1 000 | 0 | 0 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 1 090 711 | 445 180 | 98 339 | 6 127 | 1 640 357 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Aineet ja tarvikkeet | 50 379 | 43 225 |
Valmiit tuotteet | 88 455 | 88 525 |
Ennakkomaksut | 5 152 | 9 615 |
Yhteensä | 143 985 | 141 366 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Pitkäaikaiset saamiset | ||
Saamiset muilta | ||
Lainasaamiset | 400 | 400 |
Muut saamiset | 132 | 1 608 |
Yhteensä | 532 | 2 008 |
Laskennalliset verosaamiset | ||
Tilinpäätössiirroista | 229 | 289 |
Varauksista | 9 759 | 9 823 |
Valuutta- ja sähkönsuojauksesta | 835 | 91 |
Arvostuksista | 4 285 | 4 285 |
Muista laskennallisista verosaamisista | 1 073 | 1 107 |
Yhteensä | 16 181 | 15 595 |
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä | 16 713 | 17 603 |
Lyhytaikaiset saamiset | ||
Saamiset omistusyhteysyrityksiltä | ||
Myyntisaamiset | 391 | 40 |
Yhteensä | 391 | 40 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | ||
Myyntisaamiset | 156 789 | 131 920 |
Lainasaamiset | 143 326 | 93 415 |
Maksetut ennakot | 18 066 | 18 836 |
Muut saamiset | 237 411 | 206 754 |
Siirtosaamiset | 8 266 | 25 604 |
Yhteensä | 563 858 | 476 529 |
Saamiset muilta | ||
Myyntisaamiset | 123 785 | 137 406 |
Lainasaamiset | 500 | 0 |
Maksetut ennakot | 112 | 133 |
Muut saamiset | 5 934 | 3 626 |
Siirtosaamiset | 12 941 | 42 924 |
Yhteensä | 143 272 | 184 088 |
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä | 707 522 | 660 657 |
Saamiset yhteensä | 724 234 | 678 261 |
Siirtosaamiset muilta | ||
Verot | 0 | 18 251 |
Jaksotetut suojauskulut | 5 836 | 18 060 |
Ennakkoon maksetut kulut | 4 989 | 4 285 |
Kertyneet tulot | 446 | 1 486 |
Muut erät | 1 670 | 841 |
Yhteensä | 12 941 | 42 924 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Rahoitusarvopaperit | ||
Kirjanpitoarvo | 247 602 | 119 822 |
Jälleenhankintahinta | 248 000 | 120 000 |
Erotus | -398 | -178 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Sidottu oma pääoma | ||
Osakepääoma 1.1. | 221 762 | 221 762 |
Osakepääoma 31.12. | 221 762 | 221 762 |
Ylikurssirahasto 1.1. | 257 878 | 257 878 |
Ylikurssirahasto 31.12. | 257 878 | 257 878 |
Käyvän arvon rahasto 1.1. | 9 961 | 56 764 |
Rahavirran suojaus | -12 178 | -46 803 |
Käyvän arvon rahasto 31.12. | -2 217 | 9 961 |
Sidottu oma pääoma yhteensä 31.12. | 477 422 | 489 600 |
Vapaa oma pääoma | ||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. | 199 964 | 199 964 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. | 199 964 | 199 964 |
Edellisten tilikausien voitto 1.1. | 513 716 | 502 839 |
Osingonjako | -104 702 | -95 236 |
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä | ||
Luovutetut osakkeet | 3 372 | 1 922 |
Palautuneet osakkeet | -1 931 | 0 |
Edellisten tilikausien voitto 31.12. | 410 456 | 409 525 |
Tilikauden voitto | 183 610 | 104 191 |
Vapaa oma pääoma yhteensä 31.12. | 794 029 | 713 680 |
Oma pääoma yhteensä 31.12. | 1 271 452 | 1 203 281 |
Voitonjakokelpoiset varat yhteensä 31.12. | 794 029 | 713 680 |
Tuhatta | Euroa | Kpl |
Hankintameno/määrä 1.1.2024 | 11 596 | 1 723 |
Muutos | -1 298 | -363 |
Hankintameno/määrä 31.12.2024 | 10 299 | 1 359 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Tilinpäätössiirtojen kertymä | ||
Kertynyt poistoero | 16 971 | 15 837 |
Kertyneiden poistoerojen laskennallinen verovelka | 3 394 | 3 167 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Pitkäaikaiset varaukset | ||
Eläkevaraukset | 5 365 | 5 536 |
Ympäristövaraukset | 9 960 | 9 835 |
Henkilöstökuluvaraukset | 127 | 0 |
Uudelleenjärjestelyvaraukset | 24 943 | 24 390 |
Pitkäaikaiset varaukset yhteensä | 40 396 | 39 762 |
Lyhytaikaiset varaukset | ||
Ympäristövaraukset | 2 383 | 4 890 |
Henkilöstökuluvaraukset | 2 042 | 0 |
Uudelleenjärjestelyvaraukset | 7 643 | 8 305 |
Lyhytaikaiset varaukset yhteensä | 12 069 | 13 195 |
Varaukset yhteensä | 52 464 | 52 957 |
Muutos pakollisissa varauksissa | ||
Pakolliset varaukset 1.1. | 52 957 | 52 230 |
Varausten käyttö tilikauden aikana | -12 332 | -12 031 |
Käyttämättömien varausten peruuttaminen | -362 | 0 |
Varausten lisäys tilikauden aikana | 12 202 | 12 758 |
Pakolliset varaukset 31.12. | 52 464 | 52 957 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Lainat rahoituslaitoksilta | 230 000 | 310 887 |
Joukkovelkakirjalaina | 198 895 | 198 850 |
Muut pitkäaikaiset velat | 16 163 | 16 049 |
Yhteensä | 445 058 | 525 786 |
Velat, jotka erääntyvät myöhemmin kuin viiden vuoden kuluttua | ||
Muut velat | 16 037 | 16 037 |
Yhteensä | 16 037 | 16 037 |
Laskennalliset verovelat | ||
Valuutta- ja sähkönsuojauksesta | 281 | 2 581 |
Yhteensä | 281 | 2 581 |
Pitkäaikainen vieraspääoma yhteensä | 445 340 | 528 367 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Velat saman konsernin yrityksille | ||
Lainat | 11 488 | 8 438 |
Ostovelat | 219 300 | 155 944 |
Muut velat | 363 798 | 285 937 |
Siirtovelat | 6 559 | 7 663 |
Yhteensä | 601 145 | 457 981 |
Velat muille | ||
Joukkovelkakirjalainat | 0 | 199 597 |
Lainat rahoituslaitoksilta | 133 488 | 0 |
Saadut ennakot | 437 | 1 064 |
Ostovelat | 94 762 | 95 134 |
Muut velat | 9 117 | 9 235 |
Siirtovelat | 88 387 | 120 323 |
Yhteensä | 326 190 | 425 354 |
Lyhytaikaiset velat yhteensä | 927 335 | 883 335 |
Siirtovelat | ||
Henkilökulujaksotukset | 26 659 | 22 727 |
Korot ja kurssierot | 12 127 | 10 958 |
Kulujaksotukset | 32 869 | 44 827 |
Tuloverojaksotukset | 9 953 | 38 578 |
Muut | 6 780 | 3 233 |
Yhteensä | 88 387 | 120 323 |
2024 | 2023 | |
Nimellisarvot, tuhatta euroa | Yhteensä | Yhteensä |
Valuuttajohdannaiset | ||
Valuuttatermiinisopimukset | 612 726 | 812 819 |
joista rahavirran suojaukseen | 127 134 | 110 463 |
Hyödykejohdannaiset | ||
Hyödyketermiinisopimukset (MWh) ¹⁾ | 230 656 | 525 989 |
joista rahavirran suojaukseen | 230 656 | 525 989 |
2024 | |||
Käyvät arvot, tuhatta euroa | Positiivinen | Negatiivinen | Netto |
Valuuttajohdannaiset | |||
Valuuttatermiinisopimukset | 5 369 | 7 600 | -2 231 |
joista rahavirran suojaukseen | 495 | 4 331 | -3 836 |
Hyödykejohdannaiset | |||
Hyödyketermiinisopimukset ¹⁾ | 1 567 | 161 | 1 406 |
joista rahavirran suojaukseen | 1 567 | 161 | 1 406 |
2023 | |||
Käyvät arvot, tuhatta euroa | Positiivinen | Negatiivinen | Netto |
Valuuttajohdannaiset | |||
Valuuttatermiinisopimukset | 8 571 | 4 258 | 4 313 |
joista rahavirran suojaukseen | 2 190 | 136 | 2 054 |
Hyödykejohdannaiset | |||
Hyödyketermiinisopimukset | 10 836 | 533 | 10 303 |
joista rahavirran suojaukseen | 10 836 | 533 | 10 303 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Annetut vakuudet | ||
Omien sitoumusten puolesta | ||
Liiketoimintaan liittyvät toimitus-, ympäristö- ja muut takaukset | 18 964 | 35 482 |
Samaan konserniin kuuluvien yritysten puolesta | ||
Liiketoimintaan ja rahoitukseen liittyvät takaukset | 523 933 | 527 802 |
Osakkuusyritysten puolesta | ||
Liiketoimintaan ja rahoitukseen liittyvät takaukset | 10 915 | 11 718 |
Muiden puolesta | ||
Takaukset | 2 582 | 2 436 |
Vuokravastuut | ||
Seuraavalla tilikaudella maksettavat | 2 923 | 2 767 |
Myöhemmin maksettavat | 3 566 | 3 765 |
Yhteensä | 6 489 | 6 532 |
Leasingvastuut | ||
Seuraavalla tilikaudella maksettavat | 2 513 | 1 870 |
Myöhemmin maksettavat | 4 528 | 3 551 |
Yhteensä | 7 041 | 5 421 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Osakeyhtiölain vaatimat lähipiiriliitetiedot | ||
Merkittävimmät konserniyhtiöt, joiden kanssa yhtiöllä on lainoja | ||
Kemira Water Solutions Inc. | 173 041 | 162 690 |
Kemira Chemicals Oy | 67 400 | 77 400 |
Kemira Chemicals (Nanjing) Co.,Ltd. | 59 679 | 56 109 |
Muut konserniyhtiöt | 215 208 | 242 396 |
Yhteensä | 515 327 | 538 594 |
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS) | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Emoyhtiön omistusosuus, % | |||
AS Kemivesi | 100,00 | 100,00 | |
Kemira Argentina S.A. | 100,00 | 51,00 | |
Kemira Cell Sp. z.o.o. | 55,00 | 55,00 | |
Kemira Chemicals (Nanjing) Co., Ltd. | 100,00 | 100,00 | |
Kemira Chemicals (Shanghai) Co., Ltd. | 100,00 | 100,00 | |
Kemira Chemicals (UK) Ltd. | 100,00 | 100,00 | |
Kemira Chemicals (Yanzhou) Co., Ltd. | 100,00 | 100,00 | |
Kemira Chemicals Germany GmbH | 100,00 | 100,00 | |
Kemira Chemicals Korea Corporation | 100,00 | 100,00 | |
Kemira Chemie GesmbH | 100,00 | 100,00 | |
Kemira Chile Comercial Limitada | 100,00 | 99,00 | |
Kemira Europe Oy | 100,00 | 100,00 | |
Kemira Hong Kong Company Limited | 100,00 | 100,00 | |
Kemira International Finance B.V. | 100,00 | 100,00 | |
Kemira KTM d.o.o. | 100,00 | 100,00 | |
Kemira Purton Ltd | 100,00 | 100,00 | |
Kemira Świecie Sp. z o.o. | 100,00 | 100,00 | |
Kemira Water Danmark A/S | 100,00 | 100,00 | |
PT Kemira Chemicals Indonesia | 99,77 | 99,77 | |
PT Kemira Indonesia | 100,00 | 76,23 | |
SimAnalytics Oy | 100,00 | 100,00 |
HALLITUKSEN VOITONJAKOEHDOTUS JA ALLEKIRJOITUKSET | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
Matti Kähkönen | Annika Paasikivi | Tina Sejersgård Fanø | ||
Puheenjohtaja | Varapuheenjohtaja | |||
Werner Fuhrmann | Timo Lappalainen | Kristian Pullola | ||
Mikael Staffas | Antti Salminen | |||
Toimitusjohtaja |
HALLITUKSEN VOITONJAKOEHDOTUS JA ALLEKIRJOITUKSET | OSA TILINTARKASTETTUA TILINPÄÄTÖSTÄ 2024 |
TILINTARKASTUSKERTOMUS |
Ernst & Young Oy Korkeavuorenkatu 32-34 00130 Helsinki Finland | Puhelin: 020 728 0190 www.ey.com/fi Y-tunnus 2204039-6 kotipaikka Helsinki |
TILINTARKASTUSKERTOMUS |
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka | Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa |
Liikearvon arvostus Liikearvoa koskevat laadintaperiaatteet ja liitetiedot esitetään liitetiedossa 3.1. Liikearvon arvostaminen on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka, koska • vuosittain suoritettavaan arvonalentumistestaukseen liittyy arvionvaraisuutta, • se perustuu pitkälle tulevaisuuteen ulottuviin markkinoita ja taloutta koskeviin oletuksiin, ja koska • liikearvon määrä on olennainen tilinpäätöksen kannalta. Tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 liikearvon määrä oli 491 miljoonaa euroa, joka on 15 % konsernin kokonaisvaroista ja 27 % konsernin omasta pääomasta. Liikearvon arvostus perustuu johdon arvioihin konsernin rahavirtaa tuottavien yksiköiden käyttöarvosta. Käyttöarvon määritykseen vaikuttavia tulevaisuuteen kohdistuvia oletuksia ovat mm. liikevaihdon kasvu, käyttökate sekä rahavirtojen diskonttauksessa käytetty diskonttokorko. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden arvioidut käyttöarvot voivat vaihdella merkittävästi niihin sisältyvien oletusten muuttuessa ja muutokset edellä mainituissa yksittäisissä oletuksissa voivat johtaa liikearvon arvon alentumiseen. |
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka | Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa |
Muiden osakkeiden käyvän arvon määrittely Muiden osakkeiden käyvän arvon määrittelyä koskevat laadintaperiaatteet ja liitetiedot esitetään liitetiedossa 3.5. Pohjolan Voima Oyj:n (PVO) ja Teollisuuden Voima Oyj:n (TVO) osakkeiden käyvän arvon määrittely on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka koska • PVO / TVO -osakkeiden arvo on tilinpäätöksen kannalta olennainen, ja koska • käyvän arvon määrittely edellyttää johdolta merkittävää harkintaa. Tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 muihin osakkeisiin sisältyvien PVO / TVO -osakkeiden käypä arvo oli 269 miljoonaa euroa, joka on 8 % konsernin kokonaisvaroista ja 15 % konsernin omasta pääomasta. PVO / TVO -osakkeet muodostavat pääosan taseen osoittamasta muiden osakkeiden tasearvosta. Määritellessään PVO / TVO -osakkeiden käyvän arvon, Kemiran johto joutuu laatimaan mm. arvion • PVO:n sekä TVO:n sähkön tuotantokustannuksista tulevaisuudessa, • Suomessa tulevaisuudessa toteutuvista sähkön markkinahinnoista, sekä • rahavirtojen diskonttaamisessa käytettävän diskonttokoron suuruudesta. Käypään arvoon määritettyjen PVO:n ja TVO:n osakkeiden arvot voivat vaihdella merkittävästi mm. yllä olevien arvioiden muuttuessa. Muiden osakkeiden käyvän arvon määrittely oli tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka sekä EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden riski. |
TILINTARKASTUSKERTOMUS |
TILINTARKASTUSKERTOMUS |
VARMENNUSKERTOMUS |
Ernst & Young Oy Korkeavuorenkatu 32-34 00130 Helsinki Finland | Puhelin: 020 728 0190 www.ey.com/fi Y-tunnus 2204039-6, kotipaikka Helsinki |
VARMENNUSKERTOMUS |
VARMENNUSKERTOMUS |
ESEF-TILINPÄÄTÖKSEN VARMENNUSRAPORTTI |
Ernst & Young Oy Korkeavuorenkatu 32-34 00130 Helsinki Finland | Puhelin: 020 728 0190 www.ey.com/fi Y-tunnus 2204039-6, kotipaikka Helsinki |
ESEF-TILINPÄÄTÖKSEN VARMENNUSRAPORTTI |
KONSERNIN TUNNUSLUVUT |
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | |
TULOSLASKELMA JA KANNATTAVUUS | |||||
Liikevaihto, milj. euroa | 2 948 | 3 384 | 3 570 | 2 674 | 2 427 |
Liikevaihto, O&G-myynti huomioiden ⁵⁾ | 2 904 | 2 889 | — | — | — |
Operatiivinen käyttökate, milj. euroa | 585 | 667 | 572 | 426 | 435 |
Operatiivinen käyttökate, O&G-myynti huomioiden ⁵⁾ | 582 | 596 | — | — | — |
Operatiivinen käyttökate, % | 19,9 | 19,7 | 16,0 | 15,9 | 17,9 |
Operatiivinen käyttökate, %, O&G-myynti huomioiden ⁵⁾ | 20,0 | 20,6 | — | — | — |
Käyttökate (EBITDA), milj. euroa | 551 | 540 | 559 | 373 | 413 |
Käyttökate (EBITDA), % | 18,7 | 16,0 | 15,7 | 14,0 | 17,0 |
Operatiivinen liikevoitto, milj. euroa | 399 | 463 | 362 | 225 | 238 |
Operatiivinen liikevoitto, O&G-myynti huomioiden ⁵⁾ | 395 | 415 | — | — | — |
Operatiivinen liikevoitto, % | 13,5 | 13,7 | 10,1 | 8,4 | 9,8 |
Operatiivinen liikevoitto, %, O&G-myynti huomioiden ⁵⁾ | 13,6 | 14,4 | — | — | — |
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | |
Liikevoitto (EBIT), milj. euroa | 363 | 336 | 348 | 170 | 216 |
Liikevoitto (EBIT), % | 12,3 | 9,9 | 9,7 | 6,4 | 8,9 |
Rahoituskulut (netto), milj. euroa | 27 | 44 | 39 | 27 | 35 |
% liikevaihdosta | 0,9 | 1,3 | 1,1 | 1,0 | 1,4 |
Voitto ennen veroja, milj. euroa | 336 | 292 | 308 | 143 | 181 |
% liikevaihdosta | 11,4 | 8,6 | 8,6 | 5,4 | 7,5 |
Tilikauden tulos (emoyhtiön omistajien osuus), milj. euroa | 249 | 199 | 232 | 108 | 131 |
% liikevaihdosta | 8,4 | 5,9 | 6,5 | 4,0 | 5,4 |
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % | 13,2 | 11,6 | 12,7 | 7,2 | 9,1 |
Oman pääoman tuotto (ROE), % | 14,5 | 11,9 | 15,4 | 8,6 | 10,9 |
Sidottu pääoma, milj. euroa | 1 920 | 2 156 | 2 238 | 1 995 | 1 965 |
Operatiivinen sidotun pääoman tuotto (Operatiivinen ROCE), % ¹⁾ | 20,8 | 21,5 | 16,2 | 11,3 | 12,1 |
Operatiivinen sidotun pääoman tuotto*, %, O&G-myynti huomioiden ⁵⁾ | 20,6 | 22,4 | — | — | — |
Sidotun pääoman tuotto (ROCE), % ¹⁾ | 18,9 | 15,6 | 15,5 | 8,5 | 11,0 |
Tutkimus- ja kehittämiskulut, milj. euroa ¹⁾ | 34 | 34 | 33 | 28 | 29 |
% liikevaihdosta | 1,1 | 1,0 | 0,9 | 1,1 | 1,2 |
Orgaaninen kasvu, % | -1 | -2 | 27 | 11 | -7 |
KONSERNIN TUNNUSLUVUT |
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | |
RAHAVIRTA | |||||
Liiketoiminnan nettorahavirta, milj. euroa | 485 | 546 | 400 | 220 | 375 |
Luovutustulot käyttöomaisuuden ja tytäryritysten myynnistä, milj. euroa | 144 | 10 | 19 | 7 | 2 |
Investoinnit, milj. euroa | 170 | 207 | 198 | 170 | 198 |
% liikevaihdosta | 5,8 | 6,1 | 5,5 | 6,3 | 8,2 |
Investoinnit ilman yritysostoja, milj. euroa | 167 | 205 | 198 | 169 | 196 |
% liikevaihdosta | 5,7 | 6,1 | 5,5 | 6,3 | 8,1 |
Rahavirta investointien jälkeen, milj. euroa | 412 | 349 | 222 | 57 | 173 |
TASE JA VAKAVARAISUUS | |||||
Pitkäaikaiset varat, milj. euroa | 2 060 | 2 051 | 2 323 | 2 155 | 2 018 |
Oma pääoma (emoyhtiön omistajien osuus), milj. euroa | 1 785 | 1 665 | 1 670 | 1 329 | 1 192 |
Oma pääoma ml. määräysvallattomien omistajien osuus, milj. euroa | 1 804 | 1 684 | 1 685 | 1 343 | 1 205 |
Vieras pääoma, milj. euroa | 1 566 | 1 700 | 1 966 | 1 797 | 1 590 |
Taseen loppusumma, milj. euroa | 3 381 | 3 489 | 3 651 | 3 139 | 2 796 |
Nettokäyttöpääoma | 248 | 279 | 362 | 287 | 197 |
Korolliset nettovelat, milj. euroa | 291 | 535 | 771 | 850 | 759 |
Omavaraisuusaste, % | 53 | 48 | 46 | 43 | 43 |
Velkaantuneisuus (gearing), % | 16 | 32 | 46 | 63 | 63 |
Korolliset nettovelat / käyttökate | 0,5 | 1,0 | 1,4 | 2,3 | 1,8 |
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | |
HENKILÖSTÖ | |||||
Henkilömäärä kauden lopussa | 4 698 | 4 915 | 4 902 | 4 926 | 4 921 |
Henkilömäärä keskimäärin | 4 746 | 4 946 | 4 936 | 4 947 | 5 038 |
josta Suomessa | 818 | 806 | 780 | 784 | 790 |
Palkat ja palkkiot, milj. euroa | 335 | 343 | 339 | 288 | 303 |
VALUUTTAKURSSIT | |||||
Merkittävimmät valuuttakurssit 31.12. | |||||
USD | 1,039 | 1,105 | 1,067 | 1,133 | 1,227 |
CAD | 1,495 | 1,464 | 1,444 | 1,439 | 1,563 |
SEK | 11,459 | 11,096 | 11,122 | 10,250 | 10,034 |
CNY | 7,583 | 7,851 | 7,358 | 7,195 | 8,023 |
BRL | 6,425 | 5,362 | 5,639 | 6,310 | 6,374 |
OSAKEKOHTAISET TUNNUSLUVUT | |||||
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, euroa ²⁾ | 1,62 | 1,30 | 1,51 | 0,71 | 0,86 |
Osakekohtainen tulos, laimennettu, euroa ²⁾ | 1,61 | 1,28 | 1,50 | 0,70 | 0,86 |
Liiketoiminnan nettorahavirta/osake, euroa ²⁾ | 3,15 | 3,56 | 2,61 | 1,44 | 2,45 |
Osinko/osake, euroa ²⁾ ³⁾ | 0,74 | 0,68 | 0,62 | 0,58 | 0,58 |
Osinkosuhde, % ²⁾ ³⁾ | 45,7 | 52,4 | 41,0 | 82,2 | 67,5 |
Efektiivinen osinkotuotto, % ²⁾ ³⁾ | 3,8 | 4,1 | 4,3 | 4,4 | 4,5 |
Oma pääoma/osake, euroa ²⁾ | 11,59 | 10,84 | 10,89 | 8,68 | 7,80 |
Hinta/osakekohtainen tulos (P/E) ²⁾ | 12,04 | 12,95 | 9,48 | 18,88 | 15,07 |
Hinta/oma pääoma per osake ²⁾ | 1,68 | 1,55 | 1,32 | 1,54 | 1,66 |
Hinta/liiketoiminnan rahavirta per osake ²⁾ | 6,20 | 4,72 | 5,49 | 9,27 | 5,28 |
Osingonjako, milj. euroa ³⁾ | 113,9 | 104,5 | 95,1 | 88,8 | 88,7 |
KONSERNIN TUNNUSLUVUT |
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | |
OSAKKEEN HINTA JA KAUPANKÄYNTI | |||||
Osakkeen hinta, ylin, euroa | 24,58 | 18,22 | 14,94 | 14,66 | 14,24 |
Osakkeen hinta, alin, euroa | 15,96 | 13,51 | 10,36 | 12,64 | 8,02 |
Osakkeen hinta, keskimäärin, euroa | 19,84 | 15,36 | 12,57 | 13,67 | 11,55 |
Osakkeen hinta 31.12., euroa | 19,52 | 16,79 | 14,33 | 13,33 | 12,94 |
Osakkeen vaihto (1 000 kpl) ⁴⁾ | 46 801 | 43 852 | 37 017 | 57 478 | 75 885 |
Osuus osakekannasta, % | 30 | 29 | 24 | 38 | 50 |
Osakekannan markkina-arvo 31.12. ²⁾ | 3 006 | 2 579 | 2 198 | 2 041 | 1 979 |
OSAKEMÄÄRÄT JA OSAKEPÄÄOMA | |||||
Keskimääräinen osakemäärä, laimentamaton (1 000 ²⁾ | 153 921 | 153 573 | 153 320 | 153 092 | 152 879 |
Keskimääräinen osakemäärä, laimennettu (1 000) ²⁾ | 155 234 | 155 051 | 154 261 | 153 785 | 153 373 |
Osakemäärä 31.12., laimentamaton (1 000) ²⁾ | 153 983 | 153 620 | 153 352 | 153 127 | 152 924 |
Osakemäärä 31.12., laimennettu (1 000) ²⁾ | 155 409 | 155 303 | 154 894 | 154 068 | 153 744 |
Ulkona olevien osakkeiden lisäykset (+) / vähennykset (-) (1 000) | 363 | 267 | 225 | 203 | 275 |
Osakepääoma, milj. euroa | 221,8 | 221,8 | 221,8 | 221,8 | 221,8 |
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT |
TUNNUSLUKU | TUNNUSLUVUN MÄÄRITELMÄ | KÄYTTÖTARKOITUS | |||
KÄYTTÖKATE | = | Liikevoitto + poistot + arvonalentumiset | Käyttökate kuvaa liiketoiminnan kannattavuutta, kun liikevoittoon lisätään poistot ja arvonalentumiset. Tunnuslukua käytetään liiketoiminnan tuloskehityksen seurannassa. | ||
OPERATIIVINEN KÄYTTÖKATE | = | Liikevoitto + poistot + arvonalentumiset +/- vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | Operatiivinen käyttökate kuvaa liiketoiminnan kannattavuutta, kun liikevoittoon lisätään poistot ja arvonalentumiset. Tunnuslukua käytetään liiketoiminnan tuloskehityksen seurannassa. Tunnusluku lasketaan oikaisemalla käyttökatteesta vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, jolloin se parantaa toiminnan kannattavuuden vertailtavuutta eri kausien välillä. | ||
VERTAILUKELPOISUUTEEN VAIKUTTAVAT ERÄT ¹⁾ | = | Uudelleenjärjestely- ja kustannussäästöohjelmat + transaktio- ja integraatiokulut yrityshankinnoissa + liiketoimintojen ja omaisuuden myynti + muut erät | Käytetään osatekijänä operatiivisen käyttökatteen ja operatiivisen liikevoiton laskennassa. | ||
LIIKEVOITTO | = | Liikevaihto + liiketoiminnan muut tuotot - liiketoiminnan kulut - poistot ja arvonalentumiset + osuus osakkuusyritysten tuloksista | Liikevoittoa käytetään liiketoiminnan tuloskehityksen seurannassa. Tunnusluku kuvaa liiketoiminnan kannattavuutta ennen rahoituseriä ja veroja. | ||
OPERATIIVINEN LIIKEVOITTO | = | Liikevoitto +/- vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | Operatiivista liikevoittoa käytetään liiketoiminnan tuloskehityksen seurannassa. Tunnusluku kuvaa liiketoiminnan kannattavuutta ennen rahoituseriä ja veroja. Tunnusluku lasketaan oikaisemalla liikevoitosta vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, jolloin se parantaa toiminnan kannattavuuden vertailtavuutta eri kausien välillä. | ||
KOROLLISET NETTOVELAT | = | Korolliset velat - rahavarat | Korollisia nettovelkoja käytetään konsernin velkaantuneisuuden seurannassa. | ||
OMAVARAISUUSASTE (%) | = | 100 x | Oma pääoma | Omavaraisuusaste (%) kertoo kuinka suuri osuus varallisuudesta on katettu omalla pääomalla. | |
Taseen loppusumma - saadut ennakot | |||||
VELKAANTUNEISUUS (%) | = | 100 x | Korolliset nettovelat | Velkaantuneisuus (%) mittaa korollisten nettovelkojen suhdetta omaan pääomaan. | |
Oma pääoma | |||||
SIJOITETUN PÄÄOMAN TUOTTO (ROI) (%) | = | 100 x | Voitto ennen veroja + korkokulut + muut rahoituskulut | Sijoitetun pääoman tuotto (%) mittaa kuinka tehokkaasti sijoitettua pääomaa käytetään. | |
Taseen loppusumma - korottomat velat ²⁾ |
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT |
TUNNUSLUKU | TUNNUSLUVUN MÄÄRITELMÄ | KÄYTTÖTARKOITUS | |||
OMAN PÄÄOMAN TUOTTO (ROE) (%) | = | 100 x | Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto | Oman pääoman tuottoa (%) käytetään mittaamaan kuinka tehokkaasti emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma on käytössä. | |
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma ²⁾ | |||||
SIDOTUN PÄÄOMAN TUOTTO (%) | = | 100 x | Liikevoitto ³⁾ | Sidotun pääoman tuottoa (%) käytetään mittaamaan sidotun pääoman käytön tehokkuutta. | |
Sidottu pääoma ⁴⁾ | |||||
OPERATIIVINEN SIDOTUN PÄÄOMAN TUOTTO (%) (OPERATIIVINEN ROCE) (%) | = | 100 x | Operatiivinen liikevoitto ³⁾ | Operatiivisen sidotun pääoman tuottoa (%) käytetään mittaamaan sidotun pääoman käytön tehokkuutta. | |
Sidottu pääoma ⁴⁾ | |||||
RAHAVIRTA INVESTOINTIEN JÄLKEEN | = | Liiketoiminnan nettorahavirta + investointien nettorahavirta | Rahavirta investointien jälkeen on tunnusluku, joka kuvaa liiketoiminnan rahavirtaa investointien jälkeen eli vapaata rahavirtaa, joka jää jäljelle esim. osingon ja velkojen maksuun. | ||
KOROLLISET NETTOVELAT / KÄYTTÖKATE | = | Korolliset nettovelat | Korolliset nettovelat / käyttökate tunnusluku mittaa konsernin pääomarakennetta. Tunnusluku kuvaa kuinka kauan korollisten nettovelkojen maksaminen kestäisi nykyisellä kannattavuustasolla mikäli käyttökate kokonaisuudessaan käytettäisiin velkojen poismaksuun. | ||
Liikevoitto + poistot, arvonalentumiset ja arvonalentumisten peruutukset | |||||
NETTORAHOITUSKUSTANNUS (%) | = | 100 x | Rahoituskulut, netto - osinkotuotot +/- valuuttakurssierot | Nettorahoituskustannus (%) kuvaa rahoituskulurakennetta ja tunnuslukua voidaan verratta vallitsevaan keskimääräiseen korkotasoon. | |
Korolliset nettovelat ²⁾ | |||||
NETTOKÄYTTÖPÄÄOMA | = | Vaihto-omaisuus + myyntisaamiset + muut saamiset, pois lukien johdannaissaamiset, jaksotetut korkotuotot ja muut rahoituserät - ostovelat - muut velat, poislukien johdannaisvelat, jaksotetut korkokulut ja muut rahoituserät | Nettokäyttöpääomaa kertoo liiketoimintaan sitoutuvan pääoman määrän eli kuvaa rahamäärää, jota tarvitaan pyörittämään konsernin päivittäistä toimintaa. | ||
SIDOTTU PÄÄOMA | = | Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet + käyttöoikeusomaisuuserät + aineettomat hyödykkeet + nettokäyttöpääoma + osuudet osakkuusyrityksissä | Sidottu pääoma kuvaa konsernin toimintaan sitoutunutta pääomaa (esim. tuotantolaitokset), joka on edellytys konsernin myytävien tuotteiden valmistukselle. Sidottua pääomaa käytetään osatekijänä sidotun pääoman tuotto -tunnusluvun laskemisessa. | ||
INVESTOINNIT | = | Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet + aineettomat hyödykkeet + muut osakkeet + osakkuusyrityssijoitukset | Investoinnit ovat pitkäaikaisten omaisuuserien (esim. tuotantolaitosten) hankintaan käytettyä rahaa. Tunnusluku on osa rahavirtalaskelmaa. |
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT |
TUNNUSLUKU | TUNNUSLUVUN MÄÄRITELMÄ | KÄYTTÖTARKOITUS | |||
INVESTOINNIT ILMAN YRITYSOSTOJA | = | Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet + aineettomat hyödykkeet + muut osakkeet + osakkuusyrityssijoitukset - yrityskaupat | Investoinnit ilman yritysostoja ovat pitkäaikaisten omaisuuserien hankintaan käytettyä rahaa pois lukien yritysostot. Tunnusluku on osa rahavirtalaskelmaa. | ||
ORGAANINEN KASVU (%) | = | Liikevaihdon kasvu paikallisissa valuutoissa yritysostot ja -myynnit pois lukien | Orgaaninen kasvu kuvaa liikevaihdon kasvua paikallisissa valuutoissa yritysostot ja -myynnit pois lukien. | ||
TUOTTOARVO | = | Operatiivinen käyttökate x 8 - korolliset nettovelat | Tuottoarvoa käytetään palkitsemisen kriteerinä konsernin osakeperusteisissa kannustimissa. |
TUNNUSLUKU | TUNNUSLUVUN MÄÄRITELMÄ | TUNNUSLUKU | TUNNUSLUVUN MÄÄRITELMÄ | |||||
OSAKEKOHTAINEN TULOS (EPS) | = | Emoyhtiön omistajien osuus tilikauden voitosta | OSAKKEEN HINTA KESKIMÄÄRIN | = | Osakkeen vaihto euroa vuodessa | |||
Keskimääräinen osakemäärä | Osakkeen vaihto kpl vuodessa | |||||||
LIIKETOIMINNAN NETTORAHAVIRTA / OSAKE | = | Liiketoiminnasta kertynyt nettorahavirta | HINTA / OSAKEKOHTAINEN TULOS (P/E) | = | Osakkeen hinta 31.12. | |||
Keskimääräinen osakemäärä | Osakekohtainen tulos (EPS), laimentamaton | |||||||
OSINKO / OSAKE | = | Tilikaudelta jaettu osinko | HINTA / OMA PÄÄOMA PER OSAKE | = | Osakkeen hinta 31.12. | |||
Osakkeiden lukumäärä 31.12. | Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma per osake | |||||||
OSINKOSUHDE (%) | = | 100 x | Osakekohtainen osinko | HINTA / LIIKETOIMINNAN NETTORAHAVIRTA PER OSAKE | = | Osakkeen hinta 31.12. | ||
Osakekohtainen tulos (EPS), laimentamaton | Liiketoiminnan nettorahavirta per osake | |||||||
EFEKTIIVINEN OSINKOTUOTTO (%) | = | 100 x | Osakekohtainen osinko | OSAKKEIDEN VAIHDON OSUUS OSAKEKANNASTA (%) | = | 100 x | Kauden aikana vaihdettujen osakkeiden lukumäärä päämarkkinapaikassa | |
Osakkeen hinta 31.12. | Keskimääräinen osakemäärä | |||||||
OMA PÄÄOMA / OSAKE | = | Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma 31.12. | ||||||
Osakkeiden lukumäärä 31.12. | ||||||||
TUNNUSLUKUJEN TÄSMÄYTYS IFRS-LUKUIHIN |
2024 | 2023 | |||||||||
Milj. euroa | 1-3 | 4-6 | 7-9 | 10-12 | Yhteensä | 1-3 | 4-6 | 7-9 | 10-12 | Yhteensä |
Liikevaihto, O&G-myynti huomioiden | ||||||||||
Pulp & Paper | 422,9 | 412,4 | 399,0 | 412,4 | 1 646,7 | 504,6 | 421,2 | 403,6 | 418,8 | 1 748,2 |
Industry & Water, O&G-myynti huomioiden | 295,9 | 321,0 | 328,6 | 311,3 | 1 256,9 | 291,0 | 287,9 | 290,7 | 271,4 | 1 140,9 |
Yhteensä, O&G-myynti huomioiden | 718,8 | 733,4 | 727,6 | 723,7 | 2 903,5 | 795,6 | 709,1 | 694,3 | 690,2 | 2 889,0 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät liikevaihdossa | ||||||||||
Pulp & Paper | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Industry & Water, O&G-myynnin vaikutus | 44,5 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 44,5 | 110,5 | 131,0 | 134,4 | 118,7 | 494,6 |
Yhteensä | 44,5 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 44,5 | 110,5 | 131,0 | 134,4 | 118,7 | 494,6 |
Liikevaihto | ||||||||||
Pulp & Paper | 422,9 | 412,4 | 399,0 | 412,4 | 1 646,7 | 504,6 | 421,2 | 403,6 | 418,8 | 1 748,2 |
Industry & Water | 340,5 | 321,0 | 328,6 | 311,3 | 1 301,4 | 401,5 | 418,9 | 425,1 | 390,0 | 1 635,5 |
Yhteensä | 763,3 | 733,4 | 727,6 | 723,7 | 2 948,1 | 906,0 | 840,1 | 828,7 | 808,8 | 3 383,7 |
Operatiivinen käyttökate, O&G-myynti huomioiden | ||||||||||
Pulp & Paper | 88,2 | 67,9 | 70,7 | 76,2 | 303,1 | 109,4 | 65,2 | 68,9 | 87,5 | 330,9 |
Industry & Water, O&G-myynti huomioiden | 71,0 | 72,6 | 76,7 | 58,8 | 279,1 | 60,1 | 68,1 | 75,0 | 61,8 | 265,0 |
Yhteensä, O&G-myynti huomioiden | 159,2 | 140,5 | 147,4 | 135,0 | 582,1 | 169,4 | 133,3 | 143,8 | 149,3 | 595,9 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät operatiivisessa käyttökatteessa | ||||||||||
Pulp & Paper | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Industry & Water, O&G-myynti huomioiden | 3,3 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 3,3 | 23,2 | 17,7 | 16,5 | 13,4 | 70,8 |
Yhteensä | 3,3 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 3,3 | 23,2 | 17,7 | 16,5 | 13,4 | 70,8 |
TUNNUSLUKUJEN TÄSMÄYTYS IFRS-LUKUIHIN |
2024 | 2023 | |||||||||
Milj. euroa | 1-3 | 4-6 | 7-9 | 10-12 | Yhteensä | 1-3 | 4-6 | 7-9 | 10-12 | Yhteensä |
Operatiivinen käyttökate | ||||||||||
Pulp & Paper | 88,2 | 67,9 | 70,7 | 76,2 | 303,1 | 109,4 | 65,2 | 68,9 | 87,5 | 330,9 |
Industry & Water | 74,3 | 72,6 | 76,7 | 58,8 | 282,3 | 83,3 | 85,8 | 91,5 | 75,2 | 335,8 |
Yhteensä | 162,5 | 140,5 | 147,4 | 135,0 | 585,4 | 192,6 | 151,0 | 160,3 | 162,7 | 666,7 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät käyttökatteessa | ||||||||||
Pulp & Paper | -0,1 | -0,9 | -4,1 | -15,4 | -20,6 | -8,5 | -1,3 | -0,1 | -13,0 | -22,9 |
Industry & Water | -8,3 | -2,4 | -0,3 | -3,1 | -14,1 | 0,0 | -2,4 | -3,0 | -98,4 | -103,7 |
Yhteensä | -8,4 | -3,3 | -4,5 | -18,5 | -34,8 | -8,5 | -3,7 | -3,1 | -111,4 | -126,7 |
Käyttökate | ||||||||||
Pulp & Paper | 88,0 | 67,0 | 66,6 | 60,8 | 282,4 | 100,9 | 63,9 | 68,7 | 74,5 | 308,0 |
Industry & Water | 66,0 | 70,1 | 76,3 | 55,7 | 268,2 | 83,3 | 83,5 | 88,5 | -23,2 | 232,0 |
Yhteensä | 154,1 | 137,1 | 142,9 | 116,5 | 550,7 | 184,1 | 147,4 | 157,2 | 51,3 | 540,0 |
Operatiivinen liikevoitto, O&G-myynti huomioiden | ||||||||||
Pulp & Paper | 59,8 | 38,0 | 41,1 | 45,0 | 183,8 | 80,4 | 37,6 | 39,8 | 58,6 | 216,3 |
Industry & Water, O&G-myynti huomioiden | 54,6 | 56,0 | 59,7 | 41,3 | 211,7 | 44,1 | 52,0 | 58,0 | 45,1 | 199,2 |
Yhteensä, O&G-myynti huomioiden | 114,4 | 94,0 | 100,8 | 86,2 | 395,5 | 124,4 | 89,6 | 97,8 | 103,7 | 415,5 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät operatiivisessa liikevoitossa | ||||||||||
Pulp & Paper | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Industry & Water, O&G-myynti huomioiden | 3,2 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 3,2 | 17,4 | 11,3 | 9,9 | 8,9 | 47,6 |
Yhteensä | 3,2 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 3,2 | 17,4 | 11,3 | 9,9 | 8,9 | 47,6 |
Operatiivinen liikevoitto | ||||||||||
Pulp & Paper | 59,8 | 38,0 | 41,1 | 45,0 | 183,8 | 80,4 | 37,6 | 39,8 | 58,6 | 216,3 |
Industry & Water | 57,8 | 56,0 | 59,7 | 41,3 | 214,9 | 61,5 | 63,3 | 67,8 | 54,1 | 246,7 |
Yhteensä | 117,6 | 94,0 | 100,8 | 86,2 | 398,7 | 141,9 | 100,9 | 107,6 | 112,6 | 463,0 |
TUNNUSLUKUJEN TÄSMÄYTYS IFRS-LUKUIHIN |
2024 | 2023 | |||||||||
Milj. euroa | 1-3 | 4-6 | 7-9 | 10-12 | Yhteensä | 1-3 | 4-6 | 7-9 | 10-12 | Yhteensä |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät liikevoitossa | ||||||||||
Pulp & Paper | -0,1 | -0,9 | -4,1 | -16,1 | -21,3 | -8,5 | -1,3 | -0,1 | -13,0 | -22,9 |
Industry & Water | -8,3 | -2,4 | -0,3 | -3,1 | -14,1 | 0,0 | -2,4 | -3,0 | -98,4 | -103,7 |
Yhteensä | -8,4 | -3,3 | -4,5 | -19,2 | -35,5 | -8,5 | -3,7 | -3,1 | -111,4 | -126,7 |
Liikevoitto | ||||||||||
Pulp & Paper | 59,6 | 37,1 | 36,9 | 28,8 | 162,4 | 71,9 | 36,3 | 39,7 | 45,5 | 193,4 |
Industry & Water | 49,5 | 53,6 | 59,4 | 38,2 | 200,8 | 61,5 | 61,0 | 64,8 | -44,3 | 143,0 |
Yhteensä | 109,2 | 90,7 | 96,3 | 67,0 | 363,2 | 133,4 | 97,2 | 104,5 | 1,3 | 336,4 |
Operatiivinen käyttökate | 162,5 | 140,5 | 147,4 | 135,0 | 585,4 | 192,6 | 151,0 | 160,3 | 162,7 | 666,7 |
Uudelleenjärjestely- ja kustannussäästöohjelmat | -0,2 | -1,0 | -1,2 | -10,1 | -12,5 | 0,0 | -1,0 | 0,0 | 0,1 | -0,9 |
Transaktio- ja integraatiokulut yrityshankinnoissa | -0,1 | -0,1 | 0,0 | 0,0 | -0,2 | -0,1 | 0,0 | 0,0 | -0,1 | -0,2 |
Liiketoimintojen ja omaisuuden myynti | -7,9 | -2,2 | -3,3 | -8,4 | -21,8 | -8,9 | -2,6 | -3,1 | -111,3 | -125,9 |
Muut erät | -0,1 | -0,1 | 0,0 | 0,0 | -0,2 | 0,4 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,4 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät yhteensä | -8,4 | -3,3 | -4,5 | -18,5 | -34,8 | -8,5 | -3,7 | -3,1 | -111,4 | -126,7 |
Käyttökate | 154,1 | 137,1 | 142,9 | 116,5 | 550,7 | 184,1 | 147,4 | 157,2 | 51,3 | 540,0 |
Operatiivinen liikevoitto | 117,6 | 94,0 | 100,8 | 86,2 | 398,7 | 141,9 | 100,9 | 107,6 | 112,6 | 463,0 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät käyttökatteessa | -8,4 | -3,3 | -4,5 | -18,5 | -34,8 | -8,5 | -3,7 | -3,1 | -111,4 | -126,7 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät poistoissa ja arvonalentumisissa | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,7 | -0,7 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Liikevoitto | 109,2 | 90,7 | 96,3 | 67,0 | 363,2 | 133,4 | 97,2 | 104,5 | 1,3 | 336,4 |
SIDOTUN PÄÄOMAN TUOTTO JA OPERATIIVINEN SIDOTUN PÄÄOMAN TUOTTO | ||||||||||
Operatiivinen liikevoitto | 117,6 | 94,0 | 100,8 | 86,2 | 398,7 | 141,9 | 100,9 | 107,6 | 112,6 | 463,0 |
Liikevoitto | 109,2 | 90,7 | 96,3 | 67,0 | 363,2 | 133,4 | 97,2 | 104,5 | 1,3 | 336,4 |
Sidottu pääoma ¹⁾ | 2 092,9 | 2 032,1 | 1 963,2 | 1 920,1 | 1 920,1 | 2 244,5 | 2 221,5 | 2 188,9 | 2 155,5 | 2 155,5 |
Operatiivinen sidotun pääoman tuotto, % | 21,0 | 21,3 | 21,7 | 20,8 | 20,8 | 19,4 | 21,0 | 21,6 | 21,5 | 21,5 |
Sidotun pääoman tuotto (ROCE), % | 14,9 | 15,0 | 15,2 | 18,9 | 18,9 | 18,7 | 20,1 | 21,3 | 15,6 | 15,6 |
TUNNUSLUKUJEN TÄSMÄYTYS IFRS-LUKUIHIN |
2024 | 2023 | |||||||||
Milj. euroa | 1-3 | 4-6 | 7-9 | 10-12 | Yhteensä | 1-3 | 4-6 | 7-9 | 10-12 | Yhteensä |
NETTOKÄYTTÖPÄÄOMA | ||||||||||
Vaihto-omaisuus | 292,6 | 299,9 | 301,3 | 307,9 | 307,9 | 421,5 | 383,9 | 347,5 | 281,8 | 281,8 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 449,4 | 434,6 | 434,9 | 420,1 | 420,1 | 517,6 | 494,4 | 496,8 | 468,2 | 468,2 |
Poislukien rahoituserät muissa saamisissa | -12,1 | -6,7 | -8,1 | -7,1 | -7,1 | -23,7 | -21,9 | -10,0 | -18,6 | -18,6 |
Ostovelat ja muut velat | 586,8 | 530,9 | 516,4 | 517,8 | 517,8 | 633,2 | 552,6 | 569,4 | 489,4 | 489,4 |
Poislukien rahoituserät muissa veloissa | -143,3 | -86,9 | -88,1 | -44,5 | -44,5 | -127,7 | -78,2 | -83,1 | -37,0 | -37,0 |
Nettokäyttöpääoma | 286,4 | 283,8 | 299,8 | 247,7 | 247,7 | 409,9 | 382,0 | 347,9 | 278,9 | 278,9 |
KOROLLISET NETTOVELAT | ||||||||||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 491,7 | 494,1 | 488,5 | 547,1 | 547,1 | 832,6 | 639,6 | 641,8 | 615,7 | 615,7 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 456,1 | 258,9 | 254,9 | 263,6 | 263,6 | 148,8 | 325,5 | 327,8 | 322,1 | 322,1 |
Korolliset velat | 947,8 | 753,0 | 743,5 | 810,7 | 810,7 | 981,4 | 965,1 | 969,6 | 937,8 | 937,8 |
Rahavarat | 572,2 | 384,6 | 433,6 | 519,2 | 519,2 | 273,2 | 299,5 | 403,1 | 402,5 | 402,5 |
Korolliset nettovelat | 375,6 | 368,4 | 309,8 | 291,5 | 291,5 | 708,2 | 665,5 | 566,5 | 535,2 | 535,2 |
TULOSKEHITYS NELJÄNNESVUOSITTAIN |
2024 | 2023 | |||||||||
Milj. euroa | 1-3 | 4-6 | 7-9 | 10-12 | Yhteensä | 1-3 | 4-6 | 7-9 | 10-12 | Yhteensä |
Liikevaihto | ||||||||||
Pulp & Paper | 422,9 | 412,4 | 399,0 | 412,4 | 1 646,7 | 504,6 | 421,2 | 403,6 | 418,8 | 1 748,2 |
Industry & Water | 340,5 | 321,0 | 328,6 | 311,3 | 1 301,4 | 401,5 | 418,9 | 425,1 | 390,0 | 1 635,5 |
Yhteensä | 763,3 | 733,4 | 727,6 | 723,7 | 2 948,1 | 906,0 | 840,1 | 828,7 | 808,8 | 3 383,7 |
Käyttökate ¹⁾ | ||||||||||
Pulp & Paper | 88,0 | 67,0 | 66,6 | 60,8 | 282,4 | 100,9 | 63,9 | 68,7 | 74,5 | 308,0 |
Industry & Water | 66,0 | 70,1 | 76,3 | 55,7 | 268,2 | 83,3 | 83,5 | 88,5 | -23,2 | 232,0 |
Yhteensä | 154,1 | 137,1 | 142,9 | 116,5 | 550,7 | 184,1 | 147,4 | 157,2 | 51,3 | 540,0 |
Liikevoitto ¹⁾ | ||||||||||
Pulp & Paper | 59,6 | 37,1 | 36,9 | 28,8 | 162,4 | 71,9 | 36,3 | 39,7 | 45,5 | 193,4 |
Industry & Water | 49,5 | 53,6 | 59,4 | 38,2 | 200,8 | 61,5 | 61,0 | 64,8 | -44,3 | 143,0 |
Yhteensä | 109,2 | 90,7 | 96,3 | 67,0 | 363,2 | 133,4 | 97,2 | 104,5 | 1,3 | 336,4 |
Rahoituskulut, netto | -8,3 | -6,6 | -6,9 | -5,1 | -26,9 | -10,7 | -12,1 | -9,9 | -11,6 | -44,4 |
Voitto ennen veroja | 100,9 | 84,1 | 89,4 | 61,9 | 336,3 | 122,7 | 85,1 | 94,6 | -10,3 | 292,0 |
Tuloverot | -21,9 | -18,7 | -22,2 | -10,8 | -73,6 | -27,2 | -17,4 | -19,3 | -16,7 | -80,7 |
Tilikauden tulos | 79,0 | 65,4 | 67,2 | 51,1 | 262,7 | 95,4 | 67,7 | 75,2 | -27,1 | 211,3 |
Tilikauden tuloksen jakautuminen | ||||||||||
Emoyhtiön omistajille | 75,8 | 62,0 | 63,6 | 48,0 | 249,4 | 92,9 | 64,7 | 71,7 | -30,2 | 199,1 |
Määräysvallattomille omistajille | 3,2 | 3,4 | 3,6 | 3,0 | 13,2 | 2,5 | 3,0 | 3,5 | 3,1 | 12,2 |
Tilikauden tulos | 79,0 | 65,4 | 67,2 | 51,1 | 262,7 | 95,4 | 67,7 | 75,2 | -27,1 | 211,3 |
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, euroa | 0,49 | 0,40 | 0,41 | 0,31 | 1,62 | 0,61 | 0,42 | 0,47 | -0,20 | 1,30 |
Osakekohtainen tulos, laimennettu, euroa | 0,49 | 0,40 | 0,41 | 0,31 | 1,61 | 0,60 | 0,42 | 0,46 | -0,20 | 1,28 |
OSAKKEET JA OSAKKEENOMISTAJAT |
OSAKKEET JA OSAKKEENOMISTAJAT |
OSAKKEET JA OSAKKEENOMISTAJAT |
Omistaja | Osakkeiden lukumäärä, kpl | % osakkeista ja äänistä | |
1 | Oras Invest Oy | 35 103 000 | 22,6 |
2 | Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma | 5 732 678 | 3,7 |
3 | Nordea-Rahastot | 4 540 904 | 2,9 |
4 | Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 3 959 870 | 2,6 |
5 | Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo | 2 330 000 | 1,5 |
6 | Etola Group | 1 000 000 | 0,6 |
7 | Eläkevakuutusyhtiö Veritas | 870 000 | 0,6 |
8 | Laakkonen Mikko Kalervo | 770 000 | 0,5 |
9 | Valtion Eläkerahasto | 760 000 | 0,5 |
10 | Säästöpankki-rahastot | 651 936 | 0,4 |
11 | Nordea Henkivakuutus Suomi Oy | 640 721 | 0,4 |
12 | Pohjola Varainhoito | 500 641 | 0,3 |
13 | Seligson-rahastot | 494 153 | 0,3 |
14 | Paasikivi Pekka Johannes | 462 200 | 0,3 |
15 | Valion Eläkekassa | 379 450 | 0,2 |
Kemira Oyj | 1 359 348 | 0,9 | |
Hallintarekisteröidyt ja ulkomaiset omistajat | 59 106 429 | 38,1 | |
Muut yhteensä | 38 681 227 | 23,6 | |
Kaikki yhteensä | 155 342 557 | 100,0 |
Osakkeiden lukumäärä | Omistajia kpl | Omistajia % | Osakkeet, kpl | % osakkeista ja äänistä |
1–100 | 18 959 | 39,3 | 884 776 | 0,6 |
101–500 | 17 674 | 36,6 | 4 649 936 | 3,0 |
501–1 000 | 5 561 | 11,5 | 4 250 058 | 2,7 |
1 001–5 000 | 5 105 | 10,6 | 10 614 751 | 6,8 |
5 001–10 000 | 535 | 1,1 | 3 823 615 | 2,5 |
10 001–50 000 | 337 | 0,7 | 6 471 254 | 4,2 |
50 001–100 000 | 32 | 0,1 | 2 260 115 | 1,5 |
100 001–500 000 | 37 | 0,1 | 7 631 223 | 4,9 |
500 001–1 000 000 | 7 | 0,0 | 5 342 805 | 3,4 |
1 000 001– | 8 | 0,0 | 109 414 024 | 70,4 |
Yhteensä | 48 255 | 100,0 | 155 342 557 | 100,0 |
TIETOA SIJOITTAJILLE |
TIETOA SIJOITTAJILLE |