TILINPÄÄTÖS JA
TOIMINTAKERTOMUS 2023
SISÄLLYS
Hallituksen toimintakertomus 2023 67
Muut kuin taloudelliset tiedot 73
EU:n taksonomia-asetuksen mukaiset tiedot 75
Osakepääoma ja osakkeet 81
Vaihtoehtoisten tunnuslukujen täsmäyttäminen
ja tunnuslukujen laskentakaavat 83
Konsernin tilinpäätös IFRS 85
Konsernin laaja tuloslaskelma 85
Konsernitase 86
Laskelma konsernin oman pääoman
muutoksista 87
Konsernin rahavirtalaskelma 88
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot 89
Osa 1: laatimisperusta 89
Osa 2: konsernin tulos 93
Osa 3: sidottu pääoma 101
Osa 4: nettokäyttöpääoma 113
Osa 5: nettovelat ja ehdolliset erät 116
Osa 6: muut liitetiedot 128
Emoyhtiön tilinpäätös 139
Emoyhtiön tuloslaskelma 139
Emoyhtiön tase 140
Emoyhtiön rahoituslaskelma 141
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot 142
Hallituksen esitys voittovarojen käytöstä 149
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset 150
Tilintarkastuskertomus 151
Tilintarkastajan ESEF-varmennusraportti 156
66HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Hallituksen toimintakertomus 2023
YLEISTÄ HARVIA-KONSERNISTA
Harvia on yksi maailman johtavista sauna- ja spa-
tuotteiden valmistajista. Yhtiöllä on kokonais-
valtainen tuotevalikoima vastaamaan kansainvälisen
sauna- ja spa-markkinan tarpeisiin sekä alan ammat-
tilaisille että kuluttajille. Konsernin suurimman
asiakasryhmän muodostavat vähittäis- ja tukkukaup-
piaat, jotka myyvät konsernin tuotteita rakentajille
tai loppuasiakkaille. Konsernin tuote- ja palveluvali-
koima on jaettu viiteen ryhmään: kiukaat, saunat ja
kylpytynnyrit, ohjauskeskukset, höyrygeneraattorit
sekä varaosat, palvelut ja muut tuotteet.
Yhtiön pääkonttori sijaitsee Suomessa Muuramessa.
Konsernin omat tuotantolaitokset sijaitsevat Suo -
mes sa, Sak sassa, Kiinassa, Yhdysvalloissa, Roma ni-
assa, Virossa ja Italiassa, minkä lisäksi konsernilla
on Itävallassa myynti- ja asiakaspalvelu toimipiste
sekä logistiikkakeskus. Konsernin tuotteita
toimi tetaan jälleenmyyntiverkoston kautta
maailmanlaajuisesti.
ARVIO JA TUNNUSLUVUT
TALOUDELLISESTA ASEMASTA JA
TULOKSESTA
Harvia-konsernin avainluvut tilikaudelta 1.1.-
31.12.2023 käyvät ilmi seuraavasta taulukosta.
Luvut tuhansina euroina, jos ei muuta mainita.
2023 2022 2021
Tuloslaskelman tunnusluvut
Liikevaihto 150 547 172 408 179 123
Käyttökate 39 298 41 173 52 488
Käyttökateprosentti 26,1 % 23,9 % 29,3 %
Oikaistu käyttökate 39 924 42 947 53 116
Oikaistu käyttökateprosentti 26,5 % 24,9 % 29,7 %
Liikevoitto 33 044 34 678 46 644
Liikevoittoprosentti 21,9 % 20,1 % 26,0 %
Oikaistu liikevoitto 33 670 36 452 47 272
Oikaistu liikevoittoprosentti 22,4 % 21,1 % 26,4 %
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (EUR) 1,25 1,45 1,80
Osakekohtainen tulos, laimennettu (EUR) 1,24 1,44 1,79
Rahavirran tunnusluvut
Liiketoiminnan nettorahavirta 39 139 24 335 21 816
Operatiivinen vapaa kassavirta 44 601 33 989 20 447
Kassavirtasuhde, prosenttia 111,7 % 79,1 % 38,5 %
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -3 124 -3 587 -11 762
Taseen tunnusluvut
Nettovelka 37 569 54 529 43 817
Nettovelka / Oikaistu käyttökate (Velkaantumisaste) 0,9 1,3 0,8
Nettokäyttöpääoma 36 132 45 319 41 931
Sijoitettu pääoma ilman liikearvoa, alun ja lopun keskiarvo 76 129 66 836 41 984
Sijoitettu pääoma ilman liikearvoa kauden lopussa 79 435 79 435 54 236
Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto (ROCE), prosenttia 44,2 % 54,5 % 112,6 %
Omavaraisuusaste, prosenttia 51,0 % 47,3 % 42,4 %
Oman pääoman tuotto (ROE) 22,5 % 30,8 % 45,5 %
67HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Konsernin liikevaihto heikkeni tammi–joulukuussa
12,7 % ja oli 150,5 milj. euroa (172,4). Vertailu-
kelpoisilla valuuttakursseilla laskettu liikevaihto
laski 11,7 % ja oli 152,2 milj. euroa. Orgaaninen
liikevaihdon kasvu oli -9,4 %. Liikevaihto kasvoi
Pohjois-Amerikassa mutta heikkeni edellisvuo-
teen verrattuna kaikilla muilla markkina-alueilla.
Muut maat -alueen liikevaihdon laskun syynä oli
pääasiassa poistuminen Venäjältä vuonna 2022.
Kaikkien muiden tuoteryhmien liikevaihto laski
tammi–joulukuussa, paitsi lisätarvikkeiden ja
kiuaskivien, joiden myynti kasvoi kiuaskivien
vetämänä. Varaosien ja palveluiden myynnin lasku
vertailukauteen verrattuna johtui sekä yleisestä
markkinakehityksestä että Venäjältä poistumi-
sesta vuonna 2022.
Tilikauden 2023 liikevoitto laski 33,0 milj. euroon
(34,7), mutta liikevoittoprosentti kasvoi ja oli 21,9 %
(20,1). Liikevoittoon sisältyi 0,6 milj. euroa (1,8)
vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä, jotka
liittyivät pääasiassa yrityshankintoihin ja yritysjär-
jestelyihin. Valuuttakurssimuutokset vaikuttivat
liikevoittoon noin 0,8 milj. euroa tulosta heikentä-
västi, mikä johtui pääasiassa Yhdysvaltain dollarin
arvon muutoksista.
Oikaistu liikevoitto laski 33,7 milj. euroon (36,5)
ja oikaistu liikevoittoprosentti oli 22,4 % (21,1).
Tilikauden 2023 nettorahoituserät olivat -3,5 milj.
euroa (2,1). Harvialla on nimellisarvoltaan 36 500
tuhannen euron koronvaihtosopimus, joka on
voimassa 15.12.2026 asti. Kassavaikutuksiltaan
suojaus tuottaa selkeitä säästöjä Harvian koron-
maksuihin. Koronvaihtosopimuksen käypä arvo
vaihtelee korkomarkkinoiden odotusten mukaan,
arvon muutos kirjataan rahoituserien käyvän arvon
muutoksiin. Suojauksen arvonmuutoksilla ei ole
kassavaikutusta.
Voitto ennen veroja oli 29,5 milj. euroa (36,8).
Konsernin verot olivat -6,3 milj. euroa (-8,7).
Vuoden 2023 emoyhtiön osakkeenomistajille
kuuluva tulos oli 23,3 milj. euroa (27,1) ja laimenta-
maton osakekohtainen tulos 1,25 euroa (1,45).
Konsernin investoinnit tammi−joulukuussa 2023
olivat 3,1 milj. euroa (3,6). Vuonna 2023 Harvia
teki pieniä investointeja tehtaidensa ylläpitoon
ja kehittämiseen. Harvia paransi energiatehok-
kuutta useilla tehtaillaan ja lisäsi automaatiota
Yhdysvaltojen ja Saksan tehtailla. Tämän lisäksi
Harvia optimoi tuotantoprosessejaan layout-muu-
toksilla Muuramessa sekä päivitti ilmastointia ja
valaistusta parantaakseen työskentelyolosuhteita
tuotantotiloissaan Muuramessa ja Yhdysvalloissa.
Puukiuasrunkojen valmistuslinja valmistui
Muuramen tehtaalle.
HENKILÖSTÖ
Konsernin henkilöstön määrä oli joulukuun
2023 lopussa 605 (633) ja tammi−joulukuussa
keski määrin 612 (768). Joulukuun lopussa henki-
löstöstä 238 (240) työskenteli Suomessa, 116
(136) Saksassa, 76 (66) Yhdysvalloissa, 67 (89)
Romaniassa, 57 (58) Kiinassa ja Hongkongissa, 31
(32) Itävallassa, 12 (0) Italiassa, 6 (9) Virossa, 2 (2)
Ruotsissa ja 0 (1) Venäjällä.
Joulukuun lopun edellisvuotta alempaan
henkilöstömäärään vaikuttivat ensisijaisesti
uudelleenjärjestelyt Suomen ulkopuolella vuoden
2023 aikana, mutta myös Suomessa käydyt
muutosneuvottelut. Lisäksi Venäjältä poistuminen
vuonna 2022 ja Italian Phoenix El-Mecin yritysosto
2023 vaikuttivat henkilöstömäärään.
TUTKIMUS JA TUOTEKEHITYS
Harvia tuotekehitys tuki maantieteellistä laajentu-
mista vuonna 2023 muun muassa kehittämällä ja
sertifioimalla tuotteita Pohjois-Amerikan ja Japanin
markkinoille. Harvia kehitti esimerkiksi uuden
Harvia Xenio universal ohjauskeskuksen kehittyville
markkinoille. Uusi ohjauskeskus soveltuu käytettä-
väksi kohdemaan sähköjärjestelmästä riippumatta.
Vuonna 2023 Harvia keskittyi strategisiin priori-
teetteihinsa: kasvattamaan keskiostoksen arvoa
lanseeraamalla uusia tuotteita erityisesti saunojen
tuoteryhmään, maantieteelliseen laajentumiseen
hankkimalla hyväksyntöjä tuotteilleen ja tuomalla
markkinoille uusia tuotteita etenkin Euroopan
ulkopuolella sekä tuottavuuden tehostamiseen
keskittymällä laatuun, lisäämällä automaatiota ja
kehittämällä tuotantoprosessien tehokkuutta.
Konsernin tuotekehitystehtävissä toimi tili-
kaudella 1.1.-31.12.2023 keskimäärin 21 henkilöä.
Konsernin tutkimus- ja tuotekehitysmenot
olivat 2,3 miljoonaa euroa (2,8 miljoonaa euroa
vuonna 2022), joista kuluksi kirjatut tutkimus- ja
tuotekehitysmenot olivat 1,7 miljoonaa euroa
(2,2 miljoonaa euroa vuonna 2022).
68HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
ARVIO TOIMINNAN
MERKITTÄVIMMISTÄ RISKEISTÄ JA
EPÄVARMUUSTEKIJÖISTÄ
Yleiset taloudelliset, yhteiskunnalliset ja poliittiset
olosuhteet vaikuttavat Harvian toimintaympä-
ristöön. Taloudellinen epävarmuus Suomessa,
Euroopassa, Pohjois-Amerikassa tai laajemmin voi
vaikuttaa yhtiön liiketoimintaan monella tapaa ja
vaikeuttaa tulevan liiketoiminnan tarkkaa ennakoi-
mista ja suunnittelua enemmän kuin tavallisesti.
Harvia osaa toimia tuloksekkaasti muuttuvien
markkinaolosuhteiden muovaamassa ympäristössä,
mutta kaikkien muutosten kokonaisvaikutusta eri
markkinoilla on kuitenkin vaikea ennakoida, koska
tilanne muuttuu jatkuvasti.
Kuluttajaluottamuksen muutoksilla ja niistä
aiheutuvilla kuluttajakysynnän muutoksilla on
suora vaikutus Harvian liiketoimintaan. Etenkin
kuluttajamarkkinassa alentunut kuluttajaluotta-
mus voi näkyä siten, että yksittäiset kuluttajat
lykkäävät uusien saunojen ja komponenttien
hankintaa, ja vähemmässä määrin myös lykkään-
tyneenä korvauskysyntänä. Tämän lisäksi energian
saatavuus ja hinta voivat vaikuttaa kuluttajaluotta-
mukseen ja saunan käyttöön.
Venäjän hyökkäys Ukrainaan on vaikuttanut
Harviaan, vaikka monet vaikutukset ovat olleet
epäsuoria. Nämä epäsuorat vaikutukset ovat
näkyneet markkinoilla korkeiden materiaalihintojen,
kohonneen inflaation, alentuneen kuluttajaluot-
tamuksen sekä kasvaneiden energian hintojen
muodossa. Tähän liittyvät energiansäästötoimen-
piteet olivat huomattavia etenkin Euroopassa
vuoden 2022 syksyn ja 2023 kevään välisenä
aikana. Harvia keskeytti toimintansa Venäjällä
maaliskuun 2022 alussa Ukrainan sodan vuoksi.
Marraskuussa 2022 Harvia saattoi päätökseen
Venäjältä poistumisen myymällä 80 %:n omis-
tusosuutensa EOS Russiasta. Kauppa saatiin
päätökseen maaliskuussa 2023 tarvittavien
Venäjän viranomaishyväksyntöjen saamisen
jälkeen. Sotaan ja sen seurauksiin liittyvät kehi-
tyskulut sekä muut geopoliittiset tapahtumat
voivat vaikuttaa Harviaan jatkossakin suoraan
tai epäsuorasti.
Kyberuhkien maailmanlaajuinen lisääntyminen sekä
kasvava riippuvuus digitaalisesta infrastruktuu-
rista aiheuttavat riskejä Harvian liiketoiminnalle ja
kriittiselle datalle. Vaikka konserni tekee jatkuvasti
toimenpiteitä varautuakseen näihin riskeihin ja
suojatakseen digitaalista infrastruktuuriaan, toimin-
taansa ja työntekijöitään niiltä, kyberuhat monissa
muodoissaan voivat vaikuttaa Harviaan. Kyberuhka
voi vaikuttaa joko suoraan keskeyttämällä tai
vaarantamalla Harvian toiminnan tai vaarantamalla
datan tai vaikuttaa epäsuorasti Harvian toimittajiin
tai asiakkaisiin kohdistuvien hyökkäysten kautta.
Näin kyberuhat voivat aiheuttaa yhtiölle mahdol-
lisesti taloudellisia, operatiivisia tai maineeseen
liittyviä haittoja.
Konsernin valmistusprosessien omavaraisuus,
materiaalien varatoimittajajärjestelmä sekä laajasti
jakautunut asiakaskunta tasapainottavat mahdol-
lisia strategisia riskejä. Tuotanto perustuu omaan
suunnitteluun ja patentteihin, ja niillä hallitaan
mahdollisia operatiivisia riskejä. Vahinkoriskit kate-
taan mahdollisuuksien mukaan vakuutuksilla, joiden
kattavuutta tarkastellaan vakuutuksen antajan
kanssa vuosittain.
Konsernin lainat ovat pitkäaikaisia. Lainat
sisältävät kovenanttiehtoja, jotka epäsuo-
tuisissa liiketoimintaolosuhteissa voivat
edellyttää uusia rahoitusneuvotteluita pankin
kanssa. Rahalaitoslainojen korkoriskiä vastaan
on suojauduttu yhteensä 36,5 miljoonan euron
koronvaihtosopimuksella.
Harvialla on liiketoimintaa useassa maassa.
Harvia on altistunut lähinnä Yhdysvaltain dolla-
riin liittyviin transaktio- ja translaatioriskeihin.
Valuuttakurssiriskit eivät ole toistaiseksi olleet
konsernin kannalta merkittäviä, eikä Harvia ole
suojautunut näiltä riskeiltä valuuttajohdannaisilla.
KONSERNIRAKENNE
Harvia Oyj on holdingyhtiö ja Harvia-konsernin
emoyhtiö. Harvia Oyj omistaa konsernin toisen
hallinnointiyhtiön Harvia Group Oy:n kautta tytä-
ryhtiöt kiuas-, sauna- ja höyrykylpytuotteita
valmistavan Harvia Finland Oy:n, saunatuotteita
valmistavan Velha Oy:n ja ohjauskeskuksiin,
saunahuoneisiin ja sähkökiukaisiin erikoistu-
neen Sentiotec GmbH -alakonsernin, sekä Harvia
Finland Oy:n omistamat Harvia (HK) Sauna Co.
Ltd -alakonsernin ja tytäryhtiöt Harvia Estonia
OÜ:n, LLC Harvia RUS:n, Saunamax Oy:n,
Phoenix El-Mec Srl:n ja Harvia Japan Limited:n.
Harvia Group Oy perusti Harvia US Holdings Inc.
alakonsernin Yhdysvaltoihin loppuvuonna 2018.
Toukokuussa 2021 Harvia osti kylpytynnyreitä
valmistavan Kirami Oy:n, ja kaupan myötä Harvia
omistaa 50 prosenttia virolaisesta tuotantoyritys
Metagroupp Oü:sta sekä 60 prosenttia myyntiyh-
tiö Kirami Sweden AB:sta. Elokuussa 2021 Harvia
osti kivivalmistaja Sauna-Eurox Oy:n sekä Sauna-
Euroxin sisaryhtiön Parhaat Löylyt Oy:n.
69HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Huhtikuussa 2020 Harvia osti enemmistön
saksalaisesta EOS Groupista, jonka hallinnointiin
Harvia perusti Harvia Holding GmbH:n Saksaan.
Heinäkuussa 2022, Harvia Oyj osti EOS Groupin
Saksan toimintojen 21,4 %:n vähemmistö-
osuuden EOS Groupin toimitusjohtaja Rainer
Kunzilta. Harvia omistaa kaupan toteutumisen
jälkeen 100 % EOS Groupin Saksan toiminnoista.
Marraskuussa 2022, Harvia teki sopimuksen EOS
Premium SPA Technologies yhtiön 80,0 % omis-
tusosuutensa myymisestä yhtiön toimitusjohtajalle
Vasilij Sosenkoville. Kaupan toteutumisen jälkeen
Harvia ei omistanut enää osuuksia EOS Russiasta.
Toimintojen myynti saatiin päätökseen 10.3.2023
saatuaan Venäjän viranomaisilta tarvittavat hyväk-
synnät yrityskaupalle. Vuonna 2023 Harvia perusti
yhteisyrityksen Harvia Japan Limited:n ja hankki
sähkömekaanisten ajastimien valmistajan Phoenix
El-Mec Srl:n.
YHTIÖKOKOUS
Harvia Oyj:n 20.4.2023 pidetty varsinainen
yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen ja myönsi
hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle vastuuva-
pauden tilivuodelta 2022. Yhtiökokous hyväksyi
neuvoa-antavassa äänestyksessä yhtiön toimielin-
ten palkitsemisraportin.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen
mukaisesti, että osinkoa maksetaan 0,64 euroa
osakkeelta ja loppuosa jakokelpoisista varoista
jätetään omaan pääomaan. Osinko maksetaan
kahdessa erässä. Ensimmäinen erä, 0,32 euroa
osakkeelta, maksettiin 2.5.2023. Toinen erä, 0,32
euroa osakkeelta, maksettiin 30.10.2023 osakkeen-
omistajille, jotka olivat osingon täsmäytyspäivänä
23.10.2023 merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitä-
mään yhtiön osakasluetteloon.
Yhtiön hallituksen jäsenten lukumääräksi vahvis-
tettiin yhteensä kuusi jäsentä. Hallituksen jäseniksi
valittiin uudelleen Olli Liitola, Anders Holmén,
Hille Korhonen ja Heiner Olbrich sekä uusiksi
jäseneksi Markus Lengauer ja Catharina von
Stackelberg-Hammarén. Tilintarkastajaksi valittiin
tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers
Oy päävastuullisena tilintarkastajanaan KHT
Markku Katajisto.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään
enintään 934 711 yhtiön oman osakkeen hankkimi-
sesta yhdessä tai useammassa erässä. Hankittavien
osakkeiden enimmäismäärä vastaa noin 5 % yhtiön
kaikista osakkeista yhtiökokouksen tilanteen
mukaan. Osakkeita voidaan hankkia esimerkiksi
yhtiön osakepohjaisten kannustinjärjestelmien
toteuttamiseen tai muihin hallituksen päättämiin
tarkoituksiin. Valtuutus on voimassa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka,
kuitenkin enintään 30.6.2024 asti.
OSAKEPERUSTEISET
KANNUSTINJÄRJESTELMÄT
Harvialla on toimitusjohtajalle, johtoryhmälle ja
eräille muille avainhenkilöille suunnattu osakepe-
rusteinen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä.
Pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä on osa yhtiön
johdon palkitsemisohjelmaa ja sen tavoitteena on
tukea yhtiön strategian toteuttamista, yhtenäistää
johdon ja yhtiön osakkeenomistajien tavoitteet
yhtiön arvon kasvattamiseksi ja yhtiön suorituksen
parantamiseksi sekä sitouttaa johtajat yhtiöön.
Pitkän aikavälin kannustinjärjestelmään
kuuluu kolme voimassa olevaa kolmivuotista
ansaintajaksoa, jotka muodostuvat ajanjak-
soista 2021–2023, 2022–2024 ja 2023–2025.
Hallitus päättää kullekin ansaintajaksolle erik-
seen kannustinjärjestelmään osallistuvat henkilöt,
suorituskriteerit ja niihin liittyvät tavoitteet, sekä
tavoitteiden saavuttamisen perusteella kullekin
osallistujalle mahdollisesti maksettavat minimi-,
tavoite- ja enimmäistason palkkiot.
Harvia Oyj:n hallitus päätti 26.6.2023 jatkaa
Harvia Oyj:n johtoryhmälle ja muille avainhenki-
löille suunnattua osakeperusteista pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmää ansaintajaksolle 2023–2025.
Ansaintajaksolla 2023–2025 kannustinjärjestelmään
kuuluu korkeintaan 16 henkilöä, ja ansaintajakson
tavoitteet liittyvät yhtiön osakkeen kokonais-
tuottoon, liikevaihdon kasvuun, CO2-päästöihin
sekä liiketulosmarginaaliin. Ansaintajakson 2023–
2025 perusteella suoritettavien osakepalkkioiden
kokonaismäärä vastaa enintään 61 600 Harvia
Oyj:n osaketta. Kyseinen osakemäärä vastaa
bruttoansaintaa, josta vähennetään osakepalkki-
osta aiheutuvien verojen ja muiden mahdollisten
veroluonteisten maksujen kattamiseksi vaadit-
tava käteisosuus, minkä jälkeen jäljelle jäävä
nettopalkkio maksetaan osakkeina. Yhtiöllä on
kuitenkin oikeus maksaa palkkio tietyissä tilan-
teissa kokonaisuudessaan rahana. Mahdolliset
palkkiot ansaintajaksolta 2023–2025 makse-
taan keväällä 2026.
70HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
HALLITUKSEN ESITYS
VOITTOVAROJEN KÄYTÖSTÄ
Harvia Oyj:n vapaa oma pääoma on yhteensä
75 439 602,34 euroa, josta tilikauden 2023 tulos on
15 481 366,56 euroa. Yhtiön tavoitteena on maksaa
säännöllisesti kasvavaa osinkoa kaksi kertaa
vuodessa. Osingon määrittelemiseksi hallitus on
arvioinut Harvia Oyj:n maksukykyisyyttä ja talou-
dellista asemaa tilikauden päättymisen jälkeen.
Harvian hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiö-
kokoukselle, että Harvia jakaa osinkoa 31.12.2023
päättyneeltä tilikaudelta 0,68 euroa (0,64) osak-
keelta, yhteensä 12 712 080,48 euroa. Hallitus
ehdottaa, että osinko maksetaan kahdessa erässä,
0,34 euroa toukokuussa 2024 ja 0,34 euroa loka-
kuussa 2024.
YHTIÖN ORGANISAATIO, JOHTO JA
TILINTARKASTAJAT
Harvia Oyj:n hallituksen jäseninä ovat toimineet Olli
Liitola, Sanna Suvanto-Harsaae (20.4 2023 saakka),
Hille Korhonen, Anders Holmén, Heiner Olbrich ja
Markus Lengauer sekä Catharina von Stackelberg-
Hammarén (20.4.2023 alkaen). Hallituksen
puheenjohtajana on toiminut Olli Liitola. Yhtiön
toimitusjohtajana toimi Tapio Pajuharju (31.5.2023
saakka) ja Matias Järnefelt (1.6.2023 alkaen). Yhtiön
tilintarkastajana on toiminut tilintarkastusyhteisö
PricewaterhouseCoopers Oy ja päävastuullisena
tilintarkastajana Markku Katajisto, KHT.
Konsernin johtoryhmään kuuluivat seuraavat
jäsenet: toimitusjohtaja Tapio Pajuharju (31.5.2023
saakka), toimitusjohtaja Matias Järnefelt (1.6.2023
alkaen), talousjohtaja Ari Vesterinen, vientijohtaja
David Ahonen, teknologiajohtaja Timo Harvia,
Skandinavian myyntijohtaja Tomas Hjälmeby,
innovaatio- ja markkinointijohtaja Päivi Juolahti,
Suomen myyntijohtaja Anssi Pelkonen, tuotanto- ja
hankintajohtaja Mika Suoja, Keski-Euroopan myyn-
tijohtaja Markus Wörmanseder ja EOS Groupin
toimitusjohtaja Rainer Kunz.
Harvian hallitus nimitti 28.3.2023 Matias Järnefeltin
Harvian uudeksi toimitusjohtajaksi. Harvia oli
tiedottanut 17.11.2022 Harvia Oyj:n toimitusjoh-
tajan Tapio Pajuharjun irtisanoutuneen yhtiön
palveluksesta. Pajuharju jatkoi Harvia Oyj:n toimi-
tusjohtajana 31.5.2023 saakka, ja Järnefelt aloitti
tehtävässään 1.6.2023.
28.9.2023 Harvia Oyj tiedotti, että Rainer Kunz,
EOS Groupin toimitusjohtaja ja Harvian johto-
ryhmän jäsen, on päättänyt jättää tehtävänsä
Harvia-konsernissa. Kunz jatkaa työskentelyä
Harviassa maaliskuun 2024 loppuun saakka.
Harvia tiedotti 17.10.2023 uudistavansa organisaa-
tiorakennettaan ja tekevänsä muutoksia konsernin
johtoryhmään. Uusi organisaatio koostuu neljästä
maantieteellisestä myyntialueesta: Pohjois-
Amerikka, Pohjois-Eurooppa, Manner-Eurooppa
sekä Aasian, Tyynenmeren, Lähi-idän ja Afrikan
alue. Organisaatio sisältää myös viisi konserni-
toimintoa: Markkinointi ja brändi, Tuotteet ja
ratkaisut, Innovaatiot ja teknologia sekä Tuotanto
ja Tukitoiminnot. Lisäksi johtoryhmään nimitetään
EOS-brändistä ja -tuotteista vastaava johtaja.
Uusi organisaatiorakenne astui voimaan 1.1.2024.
Se näkyy myös Harvian markkina-aluekohtai-
sen liikevaihdon taloudellisessa raportoinnissa
vuoden 2024 ensimmäisestä neljänneksestä alkaen.
Harvia tiedotti 18.9.2023, että osakkeenomistajien
nimitystoimikuntaan on nimetty Juho Lipsanen
(Onvest Oy), Jarno Käyhkö (WestStar Oy), Timo
Harvia (Tiipeti Oy) ja Annika Ekman (Keskinäinen
Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen). Lisäksi Olli
Liitola, Harvian hallituksen puheenjohtaja, toimii
asiantuntijana nimitystoimikunnassa olematta
toimkunnan jäsen.
NIMITYSTOIMIKUNNAN
EHDOTUKSET YHTIÖKOKOUKSELLE
Harvia Oyj:n osakkeenomistajien nimitystoimi-
kunta esittää 26.4.2024 pidettäväksi suunnitellulle
Harvia Oyj:n varsinaiselle yhtiökokoukselle
seuraavat ehdotukset:
Nimitystoimikunta ehdottaa, että yhtiön hallituk-
seen valitaan kuusi jäsentä. Nimitystoimikunta
ehdottaa, että hallitukseen valitaan uudelleen sen
nykyiset jäsenet Olli Liitola, Anders Holmén, Hille
Korhonen ja Heiner Olbrich, Markus Lengauer
ja Catharina von Stackelberg-Hammarén. Kaikki
valittavaksi ehdotetut henkilöt ovat antaneet suos-
tumuksensa ehdokkuudelle ja ovat riippumattomia
yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista.
Olli Liitola on ilmoittanut luopuvansa hallituk-
sen puheenjohtajan tehtävästä, mutta olevansa
käytettävissä hallituksen jäsenen tehtävään.
Nimitystoimikunta suosittelee, että yhtiön hallitus
valitsisi puheenjohtajakseen Heiner Olbrichin.
ARVIO TODENNÄKÖISESTÄ
TULEVASTA KEHITYKSESTÄ
Harvian arvion mukaan maailmassa on
noin 18 miljoonaa saunaa, mikä luo merkittävän
71HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
liiketoiminnan saunojen ja kiukaiden uusimisesta.
Kiukaiden säännöllisen uusimistarpeen luoman
vakaan kysynnän ansiosta sauna- ja spa-markkina
on ollut perinteisesti hyvin vakaa taloudellisissa
laskusuhdanteissa. Näin on erityisesti kypsemmillä
saunamarkkinoilla.
Sauna- ja spa-markkina on kasvanut historiallisesti
keskimäärin 5 % vuosittain. Vuotta 2022 edeltänei-
den koronasulkujen aikana sauna- ja spa-markkina
kasvoi kuitenkin huomattavasti historiallista kasvu-
vauhtiaan nopeammin, kun markkinan kasvua
kiihdyttivät saunan terveyshyötyjen tunnettuuden
kasvu sekä pandemian vauhdittama kodinkun-
nostusbuumi. Saunan ja sen terveyshyötyjen
tunnettuuden kasvu on jatkunut pandemian jälkeen.
Yleisesti ottaen sauna- ja spa-markkinalla on ollut
tyypillisesti jonkin verran kausivaihtelua siten, että
kysyntä on hieman voimakkaampaa vuoden alku-
ja loppupuolella ja heikompaa kesäkuukausina.
Tämä oli pandemian aikana heikosti havaittavissa,
mutta vuonna 2023 nähtiin merkkejä siitä, että
kysynnän kausivaihtelu on palannut lähemmäksi
historiallista kaavaa.
Etenkin Euroopassa sauna- ja spa-markkinaan on
vaikuttanut vahvasti Venäjän hyökkäys Ukrainaan
helmikuussa 2022 ja sen jälkeinen laajempi talou-
dellinen kehitys. Vuoden 2022 loppua kohti ja
vuoden 2023 aikana suuri taloudellinen epävar-
muus, koholla olevat korot ja inflaatio sekä matala
kuluttajaluottamus vaikuttivat Euroopan sauna- ja
spa-markkinaan laajasti kaikissa tuoteryhmi-
ssä. Negatiiviset vaikutukset eivät kuitenkaan
olleet yhtä voimakkaita kaikissa Euroopan
maissa. Vuoden 2023 viimeisellä neljänneksellä
markkinaolosuhteissa alkoi näkyä tasoittumisen
merkkejä Keski-Euroopassa. Suomessa ja muissa
Pohjoismaissa, joissa kysyntä on perinteisesti ollut
hyvin vakaata taloudellisissa laskusuhdanteissa,
markkinaolosuhteet säilyivät haastavina, kun
korkeat korot, haasteet rakennusalalla ja matala
kuluttajaluottamus jatkuivat.
Sauna- ja spa-markkina on jatkanut kasvuaan
Euroopan ulkopuolella myös pandemian jälkeen
erityisesti Pohjois-Amerikassa ja Aasiassa.
Pohjois-Amerikan markkinan vahvaa kasvua on
voimakkaasti tukenut kasvava tietoisuus saunasta
ja sen terveyshyödyistä sekä vahva kuluttaja-
luottamus ja taloudelliset olosuhteet. Euroopan
ulkopuolisilla markkina-alueilla kysyntä painot-
tuu edelleen enemmän korkeamman hintaluokan
tuotteisiin, etenkin Suomeen verrattuna. Saunan
suosion kasvu, saunojen alhainen mutta kasvava
yleisyys sekä korkeamman hintaluokan tuotteiden
vakaa kysyntä tukevat edelleen markkinan kasvua
kehittyvillä sauna- ja spa-markkinoilla.
Johdon arvion mukaan Harvian osuus sauna- ja
spa-markkinasta on kasvanut viime vuosina.
Harvian osuus sauna- ja spa-markkinasta vuonna
2023 oli arviolta 5 %. Yhtiön osuus kiuas- ja sauna-
komponenttimarkkinasta on arviolta yli 20 %.
Yhtiön johto arvioi Harvian olevan globaalin sauna-
ja spa-markkinan suurin toimija.
OLENNAISET TAPAHTUMAT
TILIKAUDEN PÄÄTTYMISEN
JÄLKEEN
Harvia tiedotti 26.1.2024 Jennifer Thayerin nimi-
tyksestä Pohjois-Amerikan alueesta vastaavaksi
johtajaksi, Harvia US Inc:n toimitusjohtajaksi sekä
Harvian johtoryhmän jäseneksi. Tehtävässään
Thayer vastaa Pohjois-Amerikan kaupallisen
organisaation johtamisesta ja Harvian kasvun ja
kannattavuuden edistämisestä alueella. Thayer
aloittaa tehtävässään 1.2.2024.
72HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Muut kuin taloudelliset tiedot
HARVIAN LIIKETOIMINTAMALLI JA
VASTUULLISUUS
Vastuullisuus on sisällytetty Harvian arvoihin,
missioon, visioon ja tarkoitukseen. Harvia haluaa
tuoda saunomisen rentouttavan ja terveyttä edistä-
vän kokemuksen kaikkien ulottuville. Yhtiö haluaa
myös olla alan luotettavin kumppani. Harvian arvot
sisältävät kestävyyden ja ympäristöstä huoleh-
timisen sekä ihmiset. Harvian tuotteet on tehty
kestävältä pohjalta sekä suunniteltu turvallisiksi ja
pitkäikäisiksi.
Harvialla on vastuullisuusohjelma vuosille 2022–
2025. Sen keskeiset elementit ovat sitoutuminen
pitkän ja hyvän elämän edistämiseen, turval-
listen ja kestävien kokemusten tarjoaminen,
hiilijalanjäljen minimointi sekä avainsidosryhmien
hyvinvoinnista ja turvallisuudesta huolehti-
minen. Vastuullisuusohjelmassaan Harvia on
kehittänyt erityisesti raportointiaan niin, että
monille jo pitkään käytössä olleille periaatteille
ja toimintatavoille on asetettu selkeät tavoitteet
ja mittarit. Harvia pyrkii vähentämään toimin-
tansa kasvihuonekaasupäästöjä rajoittaakseen
ilmaston lämpenemistä ja myötävaikuttaakseen
maailmanlaajuisiin ponnisteluihin ympäristön suoje-
lemiseksi. Yhtiö on asettanut tavoitteeksi omien
toimintojensa hiilineutraaliuden saavuttamisen
vuoteen 2030 mennessä.
Harvian strategia on vahvasti kasvuhakuinen,
ja yhtiö onkin saavuttanut tavoitteensa
olla alan suurin kokonaisvaltainen sauna- ja
spa-toimija. Toimialan johtava asema rakentuu
innovoinnille, vastuullisuudelle, osaaville ihmisille ja
digitalisoitumiselle.
Vastuullisuuteen liittyviä riskejä yhtiö tunnistaa
ja hallitsee ennaltaehkäisevästi osana Harvia-
konsernin riskienhallintaa. Ilmastoon liittyviä
riskejä on käsitelty osana olennaisuusanalyysiä ja
siinä esiin nousseet tärkeimmät teemat ovat osa
vastuullisuusohjelmaa ja siihen liittyvää seurantaa.
Harvia aloitti valmistautumisen tulevaan EU:n
kestävyysraportointivelvoitteeseen. Yhtiössä tehtiin
vuoden 2023 aikana kaksoisolennaisuusanalyysi,
jossa kartoitettiin merkittävimmät kestävän kehi-
tyksen aiheet sekä taloudellisen olennaisuuden että
vaikutuksen olennaisuuden näkökulmista. Analyysin
tulokset muodostavat perustan Harvia-konsernin
kestävän kehityksen johtamisen ja raportoinnin
kehittämiselle.
KESKEISET POLITIIKAT JA
PERIAATTEET
Harvian toiminta perustuu arvoihin ja toimin-
tatapaohjeeseen (Harvia Code of Conduct).
Toimintatapaohje on osa uusien työntekijöiden
perehdytysohjelmaa ja muita yhtiön koulutuksia.
Suomen toimintojen osalta käytössä on myös
ympäristökäsikirja.
Mahdollisten väärinkäytösepäilyjen varalta
Harvialla on käytössä nimetön ilmiantokanava
(whistleblowing), johon tulevat mahdolliset
ilmoitukset tutkitaan asianmukaisesti ulkoisen
asiantuntijakumppanin toimesta. Vuonna 2023
kanavaan tuli yksi ilmoitus, joka käsiteltiin yhtiön
prosessien mukaisesti. Kanava kattaa koko konser-
nin ja on myös kaikkien ulkoisten sidosryhmien
käytettävissä.
Harvia-konserni edellyttää kaikilta tavaran- ja
palveluntoimittajiltaan vastuullisia toimintatapoja
ja sopimustoimittajilta sitoutumista toimintatapa-
ohjeeseen (Harvia Supplier and Partners’ Code of
Conduct). Sen osa-alueita ovat eettisyys, korruptio,
työvoima, terveys ja turvallisuus sekä ympäristö.
Suurin osa (74 %) Harvian olemassa olevista
tavaran- ja palveluntoimittajista on hyväksynyt
toimintatapaohjeen noudattamisen, ja sen noudat-
taminen on edellytys uusille toimittajille. Yhtiön
tavoitteena on, että kaikki toimittajat, joilta vuotuis-
ten ostojen määrä on vähintään 20 000 euroa,
ovat sitoutuneet toimintatapaohjeeseen
vuoteen 2027 mennessä.
YMPÄRISTÖASIAT
Harvian tuotteet on alusta lähtien tehty kestävältä
pohjalta sekä suunniteltu turvallisiksi ja pitkä-
ikäisiksi. Ympäristö- ja turvallisuusnäkökulmat
huomioidaan suunnittelusta tuotantoon, logis-
tiikkaan, käyttöön ja kierrätykseen. Vastuullinen
hankinta ja materiaalit ovat tärkeä osa Harvian
vastuullisuusohjelmaa.
Yhtiö tekee jatkuvaa kehitystyötä ja tutkimusta
varmistaakseen, että tuotteet ovat aina turval-
lisia käyttää ja lisäävät käyttäjien hyvinvointia.
73HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Kaikki valmistetut kiukaat täyttävät kohdemarkki-
nalainsäädännön vaatimukset. Harvia tutkii myös
sähkökiukaiden energiankulutusta ja opastaa kulut-
tajia kiukaiden oikeasta käytöstä.
Harvia on aktiivinen toimija puhtaamman palamisen
tutkimisessa Suomessa ja toimialan standardointiin
tähtäävissä hankkeissa Euroopassa.
Harvian päästölaskenta tehdään GHG-protokollan
(Greenhouse Gas Protocol) standardien ja ohjeiden
mukaisena. Harvia-konsernin Scope 1 CO₂-päästöt
vuonna 2023 olivat 997,6 tCO₂ (1 196) ja Scope 2
-päästöt 745 tCO₂ (749). Päästöttömän sähkön
osuus Harvia-konsernissa oli 75 prosenttia (73)
vuonna 2023.
Harvian Muuramen, EOSin, Kiramin ja Sauna-Euroxin
tehtaan sekä sentiotecin yksikön sähkö on päästö-
töntä energiaa. Osa Muuramen tehtaan sähköstä
tulee tehtaan aurinkopaneeleista. Tehtaiden energi-
ankulutusta seurataan reaali aikaisesti ja mahdollisiin
muutoksiin reagoidaan nopeasti. Ulkomaan rahdin
osalta Harvia-konsernin kumppanien tavoitteena on
olla päästötön vuoteen 2050 mennessä. Kotimaan
rahdissa kumppanin tavoitteena on vähentää pääs-
töt nettonollaan jo vuoteen 2040 mennessä.
Harvian eurooppalaiset saunatehtaat hankkivat
puun toimittajilta, joilla on voimassa oleva Chain of
Custody -sertifikaatti.
Harvia käyttää Suomessa ja Saksassa ruostumatonta
terästä, joka on valmistettu yli 90 prosenttisesti
kierrätetystä teräksestä. Kierrätetty teräs itsessään
on täysin kierrätettävää. Terästoimitukset tulevat
Suomessa läheltä, jolloin kuljetuksen hiilijalanjälki jää
mahdollisimman pieneksi. Harvia käyttää Suomessa
vain kotimaista kiveä ja yhtiö vie Suomesta kiveä
myös muille Euroopan tehtailleen. Kiinan toimin-
noilla on oma kanava kivien hankintaan.
Hukan ja jätteiden osalta tavoitteena on jätteen
syntymisen ehkäiseminen materiaalien tehokkaalla
käytöllä sekä erityisesti muovijätteen vähentä-
minen. Jätteet lajitellaan mahdollisimman hyvin
ja toimitetaan asianmukaiseen hyötykäsittelyyn
tai kierrätykseen.
SOSIAALISET ASIAT SEKÄ
TYÖNTEKIJÄT
SAUNA JA HYVINVOINTI
Hyvinvointi on edelleen yksi merkittävimpiä
megatrendejä. Sauna tarjoaa keinon rentoutumi-
seen ja rauhoittumiseen, mutta on tutkitusti hyvä
myös terveydelle. Saunominen tekee hyvää sydä-
men terveydelle, auttaa uniongelmiin, rentouttaa
lihaksia ja vaikuttaa kehoon samalla tavoin kuin
liikunta. Harvian tuotevalikoima kattaa kaikki kolme
saunatyyppiä: perinteisen saunan, höyrysaunan
ja infrapunasaunan. Yhtiön tuotteiden käyttä-
jiä ovat niin kuluttaja-asiakkaat kuin sauna- ja
spa-alan ammattilaiset.
HENKILÖSTÖ
Harvian menestyksen taustalla on osaava ja moti-
voitunut henkilöstö, jonka hyvinvoinnista yhtiö
huolehtii. Henkilöstöasioiden kannalta keskeisiä
vastuullisuusnäkökohtia ovat hyvinvointi ja työssä
viihtyminen, osaajien houkutteleminen ja sitout-
taminen, henkilöstön oikeuksien kunnioittaminen
sekä työterveys ja -turvallisuus.
Harvia kartoittaa henkilöstönsä työtyytyväisyyttä
ja hyvinvointia koko konsernin laajuisilla kyselyillä
säännöllisin väliajoin. Vuonna 2023 tehtyyn, koko
konsernin kattavaan henkilöstökyselyyn vastasi 66 %
henkilökunnasta. Tulokset olivat linjassa edellisen,
vuonna 2021 tehdyn kyselyn kanssa.
Harvia on sitoutunut ylläpitämään turvallista ja
lämmintä yhteisöä, johon kuuluvat niin henkilöstö,
kumppanit ja asiakkaat kuin muutkin sidosryhmät.
Sitoumuksen keskiössä ovat yhteistyö, toisten
tukeminen ja auttaminen, osaamisen kehittäminen
sekä turvallisuus, joista syntyy hyvinvointia ja pitkiä
suhteita. Vuoden aikana yhtiön eri tehtailla on tehty
laiteinvestointeja, jotka jo itsessään parantavat
työturvallisuutta. Vuonna 2023 työturvallisuusrapor-
tointi laajeni kattamaan koko konsernin. Yhtiössä ei
raportoitu vuoden aikana vakavia työtapaturmia.
Työntekijöiden jatkuvasta osaamisen kehittämi-
sestä huolehditaan. Vuonna 2023 yhtiö toteutti
muun muassa esimies-, sähköturvallisuus- ja
ensiapukoulutusta. Lisäksi eri alojen asiantuntijat
osallistuivat oman substanssialansa koulutuksiin.
Yhtiön toimintaa koskevat myös monet viranomais-
ten edellyttämät koulutukset.
IHMISOIKEUKSIEN KUNNIOITTAMINEN SEKÄ
KORRUPTION JA LAHJONNAN TORJUNTA
Harvian toimintatapaohje määrittelee yhtiön suhtau-
tumisen ihmisoikeuksiin ja poliittiseen toimintaan
sekä kielteisen suhtautumisen korruptioon, lahjon-
taan tai lapsi- ja pakkotyövoiman käyttöön. Harvia
edellyttää samaa alihankkijoiltaan. Yhtiö pereh-
tyy asiakkaisiinsa huolellisesti ja huomioi muun
muassa EU:n linjauksia. Vuonna 2023 tietoon ei
tullut ihmisoikeuksiin, korruptioon tai lahjontaan
liittyviä tapauksia.
74HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
EU:n taksonomia-asetuksen mukaiset tiedot
Taksonomia-asetus 2020/852 on keskeinen
osa Euroopan komission toimintasuunnitelmaa
pääomavirtojen ohjaamiseksi kohti kestäväm-
pää taloutta. Asetus on tärkeä askel kohti EU:n
tavoitteiden mukaista hiilineutraaliuden saavutta-
mista vuoteen 2050 mennessä, sillä taksonomia
on ympäristön kannalta kestävän taloudellisen
toiminnan luokitusjärjestelmä. EU-taksonomian
määrittelemät kuusi ympäristötavoitetta ovat:
1. ilmastonmuutoksen hillintä
2. ilmastonmuutokseen sopeutuminen
3. vesivarojen ja merten luonnonvarojen kestävä
käyttö ja suojelu
4. siirtyminen kiertotalouteen
5. ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen
ja vähentäminen
6. biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien
suojelu ja ennallistaminen.
Taksonomia-sääntely (asetus 2020/852,
artikla 8) koskee yhtiöitä, kuten Harviaa, joiden
tulee raportoida selvitys muista kuin taloudellisista
tiedoista EU direktiivin (2014/95/EU) mukaisesti.
Seuraavassa osiossa on esitetty konsernin rapor-
tointikauden 2023 yhteenlasketusta liikevaihdosta,
pääomamenoista (Capex), ja toimintamenoista
(Opex) se osuus, joka liittyy taksonomiakelpoi-
seen ja taksonomianmukaiseen taloudelliseen
toimintoon. Taksonomiakelpoisuus ja taksonomian
mukaisuus on analysoitu taksonomian lainsää-
däntöön sekä ilmasto- ja ympäristösäädökseen
pohjautuen. Taksonomianmukaisuus toteutuu,
kun taksonomiakelpoiset taloudelliset toiminnot
edistävät merkittävästi vähintään yhtä ympäristö-
tavoitetta täyttämällä ennalta määritellyt tekniset
arviointikriteerit, toiminnot eivät aiheuta merkit-
tävää haittaa muille ympäristötavoitteille Do No
Significant Harm-kriteerien (DNSH) mukaisesti ja
taksonomiassa määritellyt vähimmäistason suoja-
toimet (Minimum Safeguards) toteutuvat. Harvia
on arvioinut vähimmäistason suojatoimia EU:n
taksonomia-asetuksen (EU) 2020/852 vähimmäis-
vaatimusten mukaisesti koskien ihmisoikeuksia,
lahjontaa, korruptiota, verosääntelyä sekä reilua
kilpailua. Harvia arvioi toimintansa olevan taksono-
miakriteereiden mukaista.
LAADINTAPERIAATTEET
Harvia on arvioinut relevantit taksonomiakelpoiset
ja taksonomianmukaiset taloudelliset toiminnot
ja niiden tunnusluvut asetuksen (EU) 2020/852
mukaisesti. Arviointi on toteutettu yhteistyössä eri
liiketoimintojen, vastuullisuustiimin ja talousosaston
edustajien kanssa.
TAKSONOMIAKELPOINEN JA
TAKSONOMIANMUKAINEN
LIIKEVAIHTO
Harvia on tunnistanut tilikauden 2023 osalta
ilmastonmuutoksen hillinnän (Climate Change
Mitigation, CCM) tavoitteeseen liittyen yhden
aktiviteetin, joka on sekä taksonomiakelpoinen,
että taksonomian mukainen: CCM 3.5.
”Rakennusten energiatehokkuuslaitteiden valmis-
tus”. Toiminnot, joiden on arvioitu olevan
taksonomiakelpoisia aktiviteetin CCM 3.5. alla liitty-
vät lämmitystuotteisiin ja -laitteisiin sekä saunojen
ja saunatekniikan energiatehokkuutta lisääviin
tuotteisiin. Taksonomianmukaisia toimintoja ovat
aktiviteetin CCM 3.5. alla saunatekniikan ohjauk-
seen ja kunnossapitoon liittyvä energiaa säästävä
automatiikka. Taksonomiakelpoiseksi toiminnaksi
on arvioitu myös kiertotalouden tavoitteeseen
(Circular Economy, CE) liittyvä aktiviteetti CE 5.2.
”Varaosien myynti”. Harvian tuotteet on tehty
kestävältä pohjalta sekä suunniteltu huolettaviksi,
korjattaviksi ja pitkäikäisiksi. Kattavalla varaosatar-
jonnalla Harvia tukee kestävää kiertotaloutta.
Osuus taksonomiakelpoisesta liikevaihdosta on
laskettu jakamalla taksonomiakelpoinen liike-
vaihto, joka syntyy edellä mainittujen aktiviteettien
CCM 3.5. ja CE 5.2. mukaisista tuotteiden ja palve-
luiden myynneistä, konsernin kokonaisliikevaihdolla
(kts. Tilinpäätöksen liitetiedot 2.1. Liikevaihto).
Taksonomianmukaisen liikevaihdon osuus
on laskettu jakamalla tunnistetun aktiviteetin
CCM 3.5. taksonomianmukaisten tuotteiden
myynnistä syntyvä liikevaihto, konsernin
kokonaisliikevaihdolla.
Saunojen energiatehokkuutta lisäävien tuotteiden
myynnin kasvu ja uudet ilmastotavoitteet ovat
lisänneet taksonomiakelpoisen ja taksonomian
mukaisen liikevaihdon osuutta.
75HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
LUOKITUSJÄRJESTELMÄN MUKAISIIN TALOUDELLISIIN TOIMINTOIHIN LIITTYVISTÄ TUOTTEISTA TAI PALVELUISTA SAATU OSUUS LIIKEVAIHDOSTA – VUOTTA 2023
KOSKEVAT TIEDOT
Tilikausi N 2023 Merkittävän edistämisen kriteerit
”Ei merkittävää haittaa”
-kriteerit (DNSH: Does Not
Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (a) (2)
Liikevaihto (3)
Osuus liikevaihdosta,
vuosi N (4)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön
pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen
monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön
pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen
monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason
suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestel-
mäkelpoisten (A.2.)
osuus liikevaihdosta,
vuosi N-1 (18)
Luokka mahdollis-
tava toiminta (19)
Luokka siirtymä-
toiminta (20)
Teksti %
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c) K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat
Rakennusten energiatehokkuuslaitteiden valmistus
CCM
3.5. 5 347 000 3,6 % K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 2,1 %
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän
mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.1)  5 347 000 3,6 % 3,6 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K 2,1 %
Josta mahdollistavat toiminnat 5 347 000 3,6 % 3,6 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K 2,1 % M
Josta siirtymätoiminnat % % K K K K K K K % T
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön
kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat(g)
Rakennusten energiatehokkuuslaitteiden valmistus
CCM
3.5. 1 669 000 1,1 % KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0,5 %
Varaosien myynti
CE
5.2. 3 716 000 2,5 % E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL KEL E/KEL 0 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisista muttei ympäristön
kannalta kestävistä (muista kuin luokitusjärjestelmän
mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.2) 5 385 000 3,6 % 1,1 % 0 % 0 % 0 % 2,5 % 0 % 0,5 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu
liikevaihto (A.1+A.2) 10 732 000 7,1 % 4,7 % 0 % 0 % 0 % 2,5 % 0 % 2,6 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu
liikevaihto 139 815 000 92,9 %
YHTEENSÄ 150 547 000 100 %
76HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
TAKSONOMIAKELPOISET JA
TAKSONOMIANMUKAISET
PÄÄOMAMENOT
Harvia on tilikauden 2023 aikana investoinut ilmas-
ton hillinnän tavoitteeseen liittyvien aktiviteettien
CCM 6.6. ” Tieliikenteen tavaraliikennepalvelut” ,
CCM 7.3. ” Energiatehokkuuslaitteiden asennus,
huolto ja korjaus” and CCM 7.4. ”Sähköajoneuvojen
latausasemien asennus, huolto ja korjaus raken-
nuksissa (sekä rakennusten yhteydessä olevissa
pysäköintitaloissa)” taksonomiakelpoisuuden
mukaisesti vähän energiaa kuluttaviin valaisimiin,
rakennusten energiatehokkuuden parantamiseen,
sähkötrukkeihin sekä sähköautojen latauspistei-
siin. Nämä investoinnit mahdollistavat toimintojen
energiatehokkuutta tai johtavat kasvihuonepäästö-
jen vähentämiseen.
Taksonomian mukainen investointi liittyy energia-
tehokkaaseen ohjaukseen liittyvän automatiikan
kehittämiseen aktiviteetin 3.5. mukaisesti.
Taksonomiakelpoinen osuus pääomasta on laskettu
jakamalla taksonomiakelpoiset pääomamenot koko
konsernin pääomamenoilla ja taksonomianmukainen
osuus pääomasta jakamalla taksonomianmukaiset
pääomamenot koko konsernin pääomamenoilla.
Koko konsernin pääomamenot koostuvat yhtiön
aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden lisäyksistä
tilikauden aikana ennen poistoja ja arvonalentumi-
sia, mukaan lukien yritysostojen kautta syntyneet
lisäykset. Liikearvon lisäyksiä tilikauden aikana ei ole
huomioitu laskennassa. Lisätietoja pääomamenojen
laskentaperiaatteista löytyy Harvian tilinpäätöksen
liitetiedoista 3.2 ja 3.4.
77HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
LUOKITUSJÄRJESTELMÄN MUKAISIIN TALOUDELLISIIN TOIMINTOIHIN LIITTYVIEN TUOTTEIDEN JA PALVELUJEN OSUUS PÄÄOMAMENOISTA – VUODEN 2023 TIEDOT
Tilikausi N 2023 Merkittävän edistämisen kriteerit
”Ei merkittävää haittaa”
-kriteerit (DNSH: Does Not
Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (a) (2)
Pääomamenot (3)
Osuus pääomamenoista,
vuosi N (4)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön
pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen
monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön
pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen
monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason
suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai luoki-
tusjärjestelmäkelpoisten
(A.2.) osuus pääomame-
noista, vuosi N-1 (18)
Luokka mahdollistava
toiminta (19)
Luokka siirtymä-
toiminta (20)
Teksti %
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c) K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset)
toiminnat
Rakennusten energiatehokkuuslaitteiden valmistus
CCM
3.5. 18 000 0,6 % K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 4,8 %
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen pääomamenot (A.1)  18 000 0,6 % 0,6 % % % % % % K K K K K K K 4,8 %
Joista mahdollistavat toiminnat 18 000 0,6 % 0,6 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K 4,8 % M
Joista siirtymätoiminnat % % K K K K K K K % T
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta
kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat(g)
Tieliikenteen tavaraliikennepalvelut
CCM
6.6. 40 000 1,3 % KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 1,5 %
Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto ja korjaus
CCM
7.3. 150 000 4,8 % KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0,4 %
Sähköajoneuvojen latausasemien asennus, huolto ja korjaus
rakennuksissa (sekä rakennusten yhteydessä olevissa
pysäköintitaloissa)
CCM
7.4. 2 000 0,1 % KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei ympäristön kannalta
kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen pääomamenot (A.2) 192 000 6,1 % 6,1 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 1,9 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot
(A.1+A.2) 210 000 6,7 % 6,7 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 6,7 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot 2 914 000 93,3 %
YHTEENSÄ 3 124 000 100 %
78HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
TAKSONOMIAKELPOISET JA
TAKSONOMIANMUKAISET
TOIMINTAMENOT
Taksonomiakelpoisia toimintamenoja on tunnis-
tettu Harvialla olevan ilmaston muutoksen hillintään
liittyen aktiviteettien CCM 6.5. ”Moottoripyörillä,
henkilöautoilla ja kevyillä hyötyajoneuvoilla tapah-
tuva liikenne”, CCM 6.6 . ja CCM 7.5. ”Rakennusten
energiatehokkuuden mittaamisessa, säätelyssä ja
valvonnassa käytettyjen välineiden asennus, huolto
ja korjaus” mukaisesti sellaiset konsernin ei-akti-
voidut kulut, jotka liittyvät rakennusten ja niihin
kuuluvien laitteistojen kunnostukseen, ylläpitoon
sekä korjauksiin, kiinteistöjen energiatehokkuu-
den seuraamiseen, kaikkiin suoriin kuluihin, jotka
liittyvät päivittäiseen aineellisten hyödykkeiden
käyttöön sekä ympäristöystävällisten kulkuneu-
vojen leasing-kuluihin. Taksonomian mukaisia
toimintamenoja ei tunnistettu tilikaudelle 2023.
Toimintamenojen taksonomiakelpoinen tunnusluku
on määritelty jakamalla taksonomiakelpoinen osuus
toimintamenoista koko konsernin toimintamenoilla,
siten kun ne on määritelty taksonomia-asetuksessa.
Konsernin kokonaistoimintamenot sisältävät
ei-aktivoidut kulut, jotka liittyvät tutkimus- ja kehit-
tämismenoihin, rakennusten kunnostusmenoihin,
lyhytaikaisiin vuokriin, ylläpitoon sekä korjauksiin ja
kaikkiin suoriin kuluihin, jotka liittyvät päivittäiseen
aineellisten hyödykkeiden käyttöön.
Tuplalaskenta on vältetty kohdistamalla taksono-
miakelpoinen ja taksonomianmukainen liikevaihto,
pääoma- ja toimintamenot vain yhdelle taloudelli-
selle aktiviteetille.
EU-taksonomiasääntely ja sitä koskevat rapor-
tointivaatimukset tulevat kehittymään seuraavien
vuosien aikana, ja Harvia tulee päivittämään takso-
nomialukuja ja raportointia vaatimusten mukaisesti.
79HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
LUOKITUSJÄRJESTELMÄN MUKAISIIN TALOUDELLISIIN TOIMINTOIHIN LIITTYVIIN TUOTTEISIIN JA PALVELUIHIN LIITTYVÄ OSUUS TOIMINTAMENOISTA –
VUODEN 2023 TIEDOT
Tilikausi N Vuosi Merkittävän edistämisen kriteerit
”Ei merkittävää haittaa”
-kriteerit (DNSH: Does Not
Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (a) (2)
Toimintamenot (3)
Osuus
toimintamenoista,
vuosi N (4)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön
pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen
monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön
pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen
monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason
suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmäkel-
poisten (A.2.) osuus
toimintamenoista,
vuosi N-1 (18)
Luokka mahdollistava
toiminta (19)
Luokka siirtymä-
toiminta (20)
Teksti %
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c) K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.1)  0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K %
Josta mahdollistavat toiminnat 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K % M
Josta siirtymätoiminnat % % K K K K K K K % T
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön
kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat(g)
Moottoripyörillä, henkilöautoilla ja kevyillä
hyötyajoneuvoilla tapahtuva liikenne
CCM
6.5. 8 000 0,2 % KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0 %
Tieliikenteen tavaraliikennepalvelut
CCM
6.6. 4 000 0,1 % KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0 %
Rakennusten energiatehokkuuden mittaamisessa,
säätelyssä ja valvonnassa käytettyjen välineiden
asennus, huolto ja korjaus
CCM
7.5. 34 000 0,8 % KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön
kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.2) 46 000 1,1 % 1,1 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen
toimintamenot (A.1+A.2) 46 000 1,1 % 1,1 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen
toimintamenot 4 190 000 98,9 %
YHTEENSÄ 4 236 000 100 %
80HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Osakepääoma ja osakkeet
Harvian osakepääoma kauden lopussa oli 80 000
euroa, joka koostui 18 694 236 (31.12.2022 18 694
236) osakkeesta. Kaikilla osakkeilla on samanlainen
oikeus osinkoon ja yhtiön varoihin. Osakkeiden
kaupankäyntitunnus on HARVIA ja ISIN-tunnus
FI4000306873. Harvialla on yksi osakesarja,
ja kukin osake oikeuttaa yhteen ääneen yhtiön
yhtiökokouksessa.
Yhtiön osakkeet kuuluvat arvo-osuusjärjestelmään.
Osakevaihto katsauskaudella oli 205,2 milj. euroa
(749,5) ja 8 997 433 kappaletta (27 500 497).
Osakkeen kaupankäyntipainotettu keskikurssi
oli 22,81 euroa (27,36), katsauskauden ylin kurssi
oli 28,08 euroa (60,70) ja alin 17,41 euroa (12,69).
Osakkeen päätöskurssi joulukuun 2023 lopussa
oli 27,20 euroa (17,68). Osakekannan markki-
na-arvo 31.12.2023 oli 508,5 milj. euroa (330,5)
omat osakkeet mukaan lukien.
Harvia Oyj:n hallitus päätti 3.5.2023 suunnatusta
maksuttomasta osakeannista yhtiön osake-
pohjaisen kannustinjärjestelmän palkkioiden
maksamista varten. Osakepalkkiot koskivat yhtiön
vuonna 2020 perustetun kannustinjärjestelmän
ansaintajaksoa 2020–2022. 30.5.2023 toteu-
tetussa osakeannissa luovutettiin vastikkeetta
osakepohjaisen kannustinjärjestelmän ehtojen
mukaisesti 9 109 yhtiön hallussa ollutta omaa
osaketta ohjelmaan kuuluville avainhenkilöille.
Kannustinjärjestelmän palkkioiden siirron yhtey-
dessä Harvia siirsi myös, yhtiökokouksen päätöksen
perusteella, 2 328 osaketta Harvia Oyj:n hallituk-
sen jäsenille osana hallituksen palkkioita. Samaan
päätökseen liittyen Harvia luovutti 21.9.2023 vastik-
keetta 3 424 yhtiön hallussa ollutta osaketta
ohjelmaan kuuluville avainhenkilöille.
Rekisteröityjen osakkeenomistajien määrä oli joulu-
kuun 2023 lopussa 41 328 (46 011) mukaan lukien
hallintarekisterit. Hallintarekisteröityjen ja suorien
ulkomaisten osakkeenomistajien omistusosuus
oli katsauskauden lopussa 44,1 % (39,5) yhtiön
osakkeista. Kymmenen suurinta osakkeenomistajaa
omistivat joulukuun 2023 lopussa yhteensä 21,1 %
(21,3) Harvian osakkeista ja äänimäärästä.
Osakkeenomistajat omistajaryhmittäin 31.12.2023 Määrä yht. % Määrä yht.
Ulkomaiset ja hallintarekisteröidyt 44,05 8 235 008
Kotitaloudet 28,11 5 256 008
Yritykset 16,23 3 028 580
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 11,59 2 166 166
Julkisyhteisöt 0,02 3 402
Harvia Oyj omat osakkeet 0,03 5 072
Kaikki yhteensä 100,00 18 694 236
81HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Tiedot osakkeenomistajista 31.12.2023 kpl
Osuus % osakkeista
ja äänimäärästä
ONVEST OY 821 689 4,40
WESTSTAR OY 569 942 3,05
EVLI FINNISH SMALL CAP FUND 500 010 2,67
TIIPETI OY 407 790 2,18
KESKINÄINEN ELÄKEVAKUUTUSYHTIÖ ILMARINEN 392 320 2,10
KESKINÄINEN TYÖELÄKEVAKUUTUSYHTIÖ ELO 364 000 1,95
KTR-INVEST OY 242 625 1,30
DANSKE INVEST FINNISH EQUITY FUND 238 660 1,28
MANTEREENNIEMI OY 214 645 1,15
PAJUHARJU TAPIO OLAVI 189 000 1,01
VESTERINEN ARI JUHANI 149 482 0,80
HARVIA TIMO TAPIO 138 525 0,74
NORDEA NORDIC SMALL CAP FUND 136 797 0,73
AHONEN KARL DAVID 120 943 0,65
AVUS OY 120 626 0,65
Kaikki yhteensä 4 607 054 24,64
* Huom, noin 44 % Harvian osakkaista on rekisteröitynä hallintarekisteriin, eivätkä kaikki suurimmat hallintarekisterin osakkaat ole esillä tässä listassa.
JOHDON OSAKEOMISTUS
Hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja johtoryhmä
sekä heidän määräysvallassaan olevat yhtiöt omisti-
vat 31.12.2023 yhteensä 568 993 Harvia Oyj:n osaketta,
mikä vastaa 3,0 prosenttia yhtiön osakkeista ja
äänistä. (2022 lopussa 1 005 536 osaketta ja 5,4 %)
82HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Vaihtoehtoisten tunnuslukujen täsmäyttäminen ja tunnuslukujen
laskentakaavat
EUR tuhatta 1–12/2023 1–12/2022
Liikevoitto 33 044 34 678
Poistot 6 254 6 494
Käyttökate 39 298 41 173
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
Yrityskauppoihin liittyvät kulut 231 1 174
Uudelleenjärjestelykulut 395 600
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät yhteensä 626 1 774
Oikaistu käyttökate 39 924 42 947
Poistot -6 254 -6 494
Oikaistu liikevoitto 33 670 36 452
Rahoituskulut, netto -3 511 2 110
Oikaistu kauden voitto ennen veroja 30 159 38 562
83HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT
Tunnusluku Määritelmä
Liikevoitto Voitto ennen tuloveroja, rahoitustuottoja ja rahoituskuluja.
Käyttökate Liikevoitto ennen poistoja ja arvonalentumisia.
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
Olennaisia, tavanomaisesta liiketoiminnasta poikkeavia eriä, jotka liittyvät i) listautumiseen liittyviin kuluihin, ii) strategisiin
kehitysprojekteihin, iii) yrityshankintoihin ja yrityshankintojen integraatioon liittyviin kuluihin, iv) uudelleenjärjestelykuluihin sekä
avustustuottoihin ja v) omaisuuserien myynnistä saatuihin nettovoittoihin tai tappioihin.
Oikaistu liikevoitto Liikevoitto ennen vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä.
Oikaistu käyttökate Käyttökate ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä.
Oikaistu tilikauden voitto ennen veroja Tilikauden voitto ennen veroja ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä
Osakekohtainen tulos, laimentamaton Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden nettotulos jaettuna ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla.
Osakekohtainen tulos, laimennettu
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden nettotulos jaettuna ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla
huomioiden vaikutukset, joita aiheutuisi emoyhtiön mahdollisista tulevaisuudessa tapahtuvista osakkeiden liikkeeseenlaskua
koskevista velvoitteista.
Nettovelka Vuokrasopimusvelat sekä pitkä- ja lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta vähennettynä rahavaroilla.
Velkaantumisaste Nettovelka jaettuna oikaistulla käyttökatteella (12 kk)
Nettokäyttöpääoma Vaihto-omaisuus, myyntisaamiset ja muut saamiset vähennettynä ostoveloilla ja muilla veloilla
Sijoitettu pääoma ilman liikearvoa Oma pääoma yhteensä lisättynä nettovelalla vähennettynä liikearvolla.
Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto (ROCE) Oikaistu liikevoitto (12 kk) jaettuna keskimääräisellä sijoitetulla pääomalla ilman liikearvoa.
Operatiivinen vapaa kassavirta
Oikaistu käyttökate lisättynä/vähennettynä konsernin rahavirtalaskelman käyttöpääoman muutoksella ja vähennettynä
investoinneilla, pois lukien yrityshankinnat.
Kassavirtasuhde Operatiivinen vapaa kassavirta jaettuna oikaistulla käyttökatteella.
Omavaraisuusaste Oma pääoma jaettuna taseen loppusummalla, josta on vähennetty saadut ennakot
Oman pääoman tuotto Tilikauden voitto jaettuna oman pääoman kauden alun ja lopun keskiarvolla.
84HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Konsernin tilinpäätös IFRS
Konsernin laaja tuloslaskelma
EUR tuhatta Liitetieto 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
Liikevaihto 2.1 150 547 172 408
Liiketoiminnan muut tuotot 2.3 864 734
Materiaalit ja palvelut 2.3 -56 101 -70 150
Henkilöstökulut 2.3 -28 919 -30 832
Liiketoiminnan muut kulut 2.3 -27 093 -30 036
Poistot 2.4 -6 254 -6 494
Myydyn tytäryhtiön varojen
arvonalentuminen* 3.1 -952
Liikevoitto 33 044 34 678
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta 3.1 -242 26
Rahoitustuotot 5.4 795 1 909
Rahoituskulut 5.4 -3 929 -3 553
Käyvän arvon muutokset** 5.1 -136 3 727
Rahoituskulut, netto -3 511 2 110
Tilikauden voitto ennen veroja 29 533 36 788
Tuloverot 6.3 -6 253 -8 719
Tilikauden voitto 23 280 28 068
Tilikauden voiton jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille 23 271 27 080
Määräysvallattomille
osakkeenomistajille*** 10 988
EUR tuhatta Liitetieto 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää
tulosvaikutteisiksi:
Muuntoerot 6.4 -1 785 326
Erät, joita ei myöhemmin siirretä
tulosvaikutteisiksi:
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot 5.6 124 598
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen -1 662 925
Tilikauden laaja tulos yhteensä 21 619 28 993
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille 21 609 28 005
Määräysvallattomille
osakkeenomistajille*** 10 988
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva
tilikauden osakekohtainen tulos:
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (EUR) 2.5 1,25 1,45
Osakekohtainen tulos, laimennettu (EUR) 2.5 1,24 1,44
* Sisältää myytyjen omaisuuserien käyvän arvon ja EOS Russia-liiketoimintojen myyntiin liittyvät muuntoerot.
** Sisältää käyvän arvon muutoksen koronvaihtosopimuksesta -1 374 tuhatta euroa ja 1 238 tuhatta Kiramin
lisäkauppahinnan arvostuksesta. Vertailukaudella koronvaihtosopimuksen käypäarvo nousi merkittävästi korkojen
nousun myötä.
*** Kirami Ab:n vähemmistöosuus. Vertailukaudella erä sisälsi myös EOS Groupin vähemmistöosuuden.
Liitetiedot ovat kiinteä osa konsernitilinpäätöstä.
85HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Konsernitase
EUR tuhatta Liitetieto 31.12.2023 31.12.2022
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 3.2 8 704 10 463
Liikearvo 3.2 73 402 73 438
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 3.3 26 904 27 098
Käyttöoikeusomaisuuserät* 3.4 2 488 2 144
Sijoitukset osakkuusyhtiöihin 3.1 460 727
Johdannaisinstrumentit 5.1 1 869 3 243
Laskennalliset verosaamiset 6.3 1 045 1 367
Pitkäaikaiset varat yhteensä 114 872 118 481
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 4.1 35 480 45 324
Myyntisaamiset ja muut saamiset 4.2 18 697 18 674
Tuloverosaamiset 4 634 1 010
Rahavarat 5.2 40 581 25 310
Lyhytaikaiset varat yhteensä 99 392 90 318
Varat yhteensä 214 264 208 799
EUR tuhatta Liitetieto 31.12.2023 31.12.2022
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma
pääoma
Osakepääoma 6.4 80 80
Muut rahastot 6.4 32 414 33 426
Kertyneet voittovarat 6.4 51 810 36 687
Tilikauden voitto 6.4 23 271 27 080
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma
pääoma yhteensä 107 575 97 273
Määräysvallattomien omistajien osuus 6.4 1 082 1 072
Oma pääoma yhteensä 108 656 98 345
Velat
Pitkäaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 5.1 75 404 75 389
Vuokrasopimusvelat 3.4 1 981 1 848
Laskennalliset verovelat 6.3 1 182 1 673
Eläkevelvoitteet 5.6 1 671 1 897
Muut pitkäaikaiset velat** 5.1 202 3 609
Varaukset 3.5 277 331
Pitkäaikaiset velat yhteensä 80 716 84 747
Lyhytaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 5.1 6 2 028
Vuokrasopimusvelat 3.4 760 574
Eläkevelvoitteet 5.6 176 174
Tuloverovelat 5 662 3 960
Ostovelat ja muut velat 4.3 18 045 18 679
Varaukset 3.5 242 292
Lyhytaikaiset velat yhteensä 24 891 25 707
Velat yhteensä 105 607 110 454
Oma pääoma ja velat yhteensä 214 264 208 799
* Esitetty aikaisemmin otsikolla Vuokralle otetut hyödykkeet.
** Muut pitkäaikaiset velat sisältävät yrityskaupoista aiheutuneet lisäkauppahintavelat.
Liitetiedot ovat kiinteä osa konsernitilinpäätöstä.
86HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
EUR tuhatta Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva
Liitetieto
Osake
pääoma
Sijoitetun vapaan
oman pääoman
rahasto
Muunto-
erot
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Määräys-
vallattomien
omistajien
osuus Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2022 80 32 047 539 47 886 80 552 3 598 84 149
Osakeperusteinen palkitseminen 557 557 557
Osingonjako -11 200 -11 200 -127 -11 327
Vähemmistön lunastusvelkojen uudelleenarvostus 1 516 1 516 1 516
Määräysvallattomien omistajien osuuden lunastus -3 387 -3 387
Omien osakkeiden lunastus -313 -313 -313
Osakeperusteiset maksut -1 844 -1 844 -1 844
Liiketoimet omistajien kanssa 6.4 -83 -11 200 -11 283 -3 514 -14 798
Kauden voitto 27 080 27 080 988 28 068
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot 598 598 598
Muuntoerot 326 326 326
Kauden laaja tulos yhteensä 598 326 27 080 28 005 988 28 993
Oma pääoma 31.12.2022 80 32 562 865 63 766 97 273 1 072 98 345
Oma pääoma 1.1.2023 80 32 562 865 63 766 97 273 1 072 98 345
Osakeperusteinen palkitseminen 995 995 995
Osingonjako -11 956 -11 956 -11 956
Osakeperusteiset maksut -346 -346 -346
Liiketoimet omistajien kanssa 6.4 649 -11 956 -11 307 -11 307
Kauden voitto 23 271 23 271 10 23 280
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot 5.6 124 124 124
Muuntoerot 6.4 -1 785 -1 785 -1 785
Kauden laaja tulos yhteensä 124 -1 785 23 271 21 609 10 21 619
Oma pääoma 31.12.2023 80 33 334 -921 75 081 107 575 1 082 108 656
Liitetiedot ovat kiinteä osa konsernitilinpäätöstä.
87HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Konsernin rahavirtalaskelma
EUR tuhatta Liitetieto 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirrat
Voitto ennen veroja 29 533 36 788
Oikaisut
Poistot 2.4 6 254 7 446
Rahoitustuotot ja -kulut 5.4 3 511 -2 110
Muut oikaisut 310 311
Rahavirta ennen käyttöpääoman
muutosta 39 608 42 436
Käyttöpääoman muutos:
Myyntisaamisten ja muiden saamisten
lisäys (-)/vähennys (+) 4.2 -1 395 495
Vaihto-omaisuuden lisäys (-)/ vähennys
(+) 4.1 10 108 -852
Ostovelkojen ja muiden velkojen lisäys
(+)/vähennys (-) 4.3 -912 -5 014
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä
ja veroja 47 409 37 065
Maksetut korot ja muut rahoituskulut 5.4 -26 -39
Saadut korot ja muut rahoitustuotot 5.4 100 6
Maksetut tuloverot 6.3 -8 343 -12 697
Liiketoiminnan nettorahavirta 39 139 24 335
EUR tuhatta Liitetieto 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
Investointien rahavirrat
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin
hyödykkeisiin 3.2, 3.3 -3 124 -3 587
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden
luovutustulot 89 48
Tytäryritysten hankinta vähennettynä
hankintahetken rahavaroilla 3.1 -2 801
Tytäryritysten myynti, vähennettynä
hankintahetken rahavaroilla 3.1 104
Investointien nettorahavirta -5 835 -3 435
Rahoituksen rahavirrat
Omien osakkeiden hankinta 6.4 -312
Liiketoimet määräysvallattomien omistajien
kanssa 3.1 -19 000
Pitkäaikaisten lainojen nostot 5.1 925 19 000
Pitkäaikaisten velkojen takaisinmaksut 5.1 -850 -101
Lyhytaikaisten lainojen nostot 5.1 2 000
Lyhytaikaisten velkojen takaisinmaksut 5.1 -2 011 -17
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksu 3.4 -765 -518
Maksetut korot ja muut rahoituskulut 5.4 -2 928 -1 022
Maksetut osingot 6.4 -11 956 -11 327
Rahoituksen nettorahavirta -17 585 -11 297
Rahavarojen muutos 15 718 9 604
Rahavarat vuoden alussa 5.2 25 310 15 488
Valuuttakurssivoitot/-tappiot rahavaroista -447 218
Rahavarat vuoden lopussa 40 581 25 310
Liitetiedot ovat kiinteä osa konsernitilinpäätöstä.
88HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
Tässä osiossa esitetään ne konsernissa noudatettavat tilinpäätöksen laatimisperi-
aatteet siltä osin kuin niitä ei ole esitetty muissa liitetiedoissa. Näitä periaatteita on
sovellettu kaikilla esitettävillä kausilla johdonmukaisesti, ellei muuta mainita.
Osa 1: laatimisperusta
1.1 YLEISET TIEDOT
Harvia Oyj (“emoyhtiö”) on suomalainen osakeyh-
tiö ja Harvia-konsernin (“Harvia”, “Harvia-konserni”
tai “konserni”) emoyhtiö. Harvia Oyj:n rekisteröity
osoite on Teollisuustie 1–7, PL 12, 40951 Muurame.
Harvia on alan johtava sauna ja spa -yhtiöiden
toimija. Kuluneen yli 70 vuoden toiminta-aika-
naan Harvia on laajentanut toimintaansa kiukaiden
valmistajasta laaja-alaiseksi sauna- ja kylpylä-
tuotteiden tarjoajaksi. Harvian tuotteita viedään
yli 90 maahan. Konsernin tuotevalikoima käsit-
tää saunan kiukaat, saunahuoneet, infrapuna- ja
höyrysaunat, kylpyläkomponentit, kylpytynnyrit,
ohjauskeskukset, kiuaskivet, saunatarvikkeet sekä
saunan sisustusratkaisut, kuten saunan lauteet,
kaiuttimet ja valaistusratkaisut. Konserni tarjoaa
myös saunoihin liittyviä asennus-, ylläpito- ja
korjauspalveluita. Konsernin palveluksessa tilikau-
den 2023 lopussa oli 605 henkilöä (31.12.2022: 633),
josta 238 (240) työskenteli Suomessa, 116 (136)
Saksassa, 76 (66) Yhdysvalloissa, 67 (89)
Romaniassa, 57 (58) Kiinassa ja Hongkongissa, 31 (32)
Itävallassa, 12 (0) Italiassa, 6 (9) Virossa, 2 (2)
Ruotsissa ja 0 (1) Venäjällä.
Harvia Oyj on konsernin emoyhtiö.
Konsernitilinpäätökseen on yhdistelty seuraa-
vat tytäryhtiöt:
- konsernin toinen hallinnointiyhtiö
Harvia Group Oy
- kiuas- sauna- ja höyrykylpytuotteita valmistava
Harvia Finland Oy (entinen Harvia Oy)
- sauna- ja höyrykylpytuotteita
valmistava Velha Oy
- ohjauskeskuksiin, saunatuotteisiin ja sähkökiu-
kaisiin erikoistunut Sentiotec GmbH -alakonserni
(hankittu 4.11.2016)
- saunan huolto- ja korjauspalveluja tarjoava
Saunamax Oy (hankittu 24.2.2017)
- saunan kiukaita, höyrygeneraattoreita ja vastaa-
vien laitteiden komponentteja valmistava Harvia
(HK) Sauna Co. Ltd –alakonserni
- höyryhuonekomponentteja ja saunatuotteita
valmistava Harvia Estonia Oü sekä
- LLC Harvia RUS, joka on Harvia-tuotteiden
myyntiyhtiö Venäjällä.
- Hallinnointiyhtiö Harvia US Holdings Inc. ja
saunoja valmistava Harvia US Inc. Yhtiö myy
myös Harvian saunatuotteita Yhdysvalloissa.
Yhtiöt perustettiin marraskuussa 2018.
- Harvia Holding GmbH, joka omistaa EOS
alakonsernin Saksassa. EOS alakonserni valmis-
taa kiukaita ja muita saunatuotteita. (78,6%
hankittu 30.4.2022, heinäkuussa 2022 Harvia
lunasti vähemmistön)
- Kylpytynnyreitä valmistava Kirami Oy alakon-
serni. (hankittu 28.5.2021)
- Kiuaskivi liiketoimintaa harjoittava Sauna-Eurox
Oy sekä yhtiön sisaryhtiö Parhaat Löylyt Oy
(hankittu 31.8.2021)
- Sähkömekaanisten ajastimien valmistaja Phoenix
El-Mec (hankittu 29.9.2023)
Emoyhtiö Harvia Oyj on suomalainen, Suomen
lakien mukaan perustettu julkinen osakeyhtiö.
Harvia Oyj:n osakkeet on noteerattu NASDAQ
OMX Helsingin päälistalla. Konsernitilinpäätös
89HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
on saatavilla yhtiön pääkonttorista osoitteessa
Teollisuustie 1–7, 40950 Muurame sekä konsernin
verkkosivustolla www.harviagroup.com/fi.
Harvia Oyj:n hallitus on hyväksynyt konsernitilin-
päätöksen julkistettavaksi 8.2.2024 Osakeyhtiölain
mukaan osakkeenomistajat voivat julkistami-
sen jälkeen vahvistaa tai jättää vahvistamatta
konsernitilipäätöksen yhtiökokouksessa.
Yhtiökokouksella on myös oikeus tehdä muutoksia
konsernitilinpäätökseen.
1.2 TILINPÄÄTÖKSEN
LAATIMISPERIAATTEET
Harvia-konsernin konsernitilinpäätös on laadittu
Euroopan unionissa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(IFRS.-tilinpäätösstandardit) mukaisesti. IFRS-
tilinpäätösstandardit viittavat standardeihin ja
tulkintoihin, joita Suomen kirjanpitolaissa ja sen
nojalla annetussa ohjeistuksessa määrättyjen
yritysten on noudatettava ja jotka on hyväksytty
sovellettaviksi Euroopan parlamentin ja neuvoston
asetuksessa (EC) No 1606/2002 määrätyn menet-
telyn mukaisesti. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
täyttävät myös IFRS-tilinpäätösstandardeja
täydentävät Suomen kirjanpito- ja yhtiölainsäädän-
nön mukaiset vaatimukset.
Tilinpäätöksessä esitettävät luvut on pyöristetty, ja
siksi yksittäisten lukujen yhteenlaskettu määrä voi
poiketa kokonaislukuna esitettävästä määrästä.
KUINKA HARVIA-KONSERNIN
TILINPÄÄTÖKSEN
LAATIMISPERIAATTEITA TULEE
LUKEA?
Harvia-konsernin tilinpäätöksen laatimisperi-
aatteet kuvataan kunkin liitetiedon yhteydessä,
jotta tilinpäätöksen kukin alue olisi helpommin
ymmärrettävissä. Seuraavassa taulukossa on
yhteenveto siitä, missä liitetiedossa kukin laati-
misperiaate esitetään, ja mainitaan asiaa koskeva
IFRS-tilinpäätösstandardi.
90HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Laatimisperiaate Liitetieto IFRS-tilinpäätösstandardi
Liikevaihto 2.1 Liikevaihto IFRS 15
Työsuhde-etuudet
2.3 Muut tuotto- ja kuluerät
5.6 Etuuspohjaiset velvoitteet IAS 19
Liiketoimintojen yhdistäminen 3.1 Liiketoimintojen yhdistäminen IFRS 3
Aineettomat hyödykkeet 3.2 Aineettomat hyödykkeet IAS 36, IAS 38
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 3.3 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet IAS 16, IAS 36
Vuokrasopimukset 3.4 Vuokrasopimukset IFRS 16
Varaukset 3.5 Varaukset IAS 37
Vaihto-omaisuus 4.1 Vaihto-omaisuus IAS 2
Rahoitusvarat ja -velat 5.1, 5.2 Rahoitusvarat ja -velat IAS 32, IFRS 7, IFRS 13, IFRS 9
Rahoitusriskien hallinta 5.3 Rahoitusriskien hallinta IAS 32, IFRS 7, IFRS 13, IFRS 9
Osakeperusteiset maksut 6.2 Lähipiiritapahtumat IFRS 2
Verot 6.3 Verot IAS 12
Oma pääoma 6.4 Oma pääoma IAS 1
ALKUPERÄINEN HANKINTAMENO
Harvia-konsernin konsernitilinpäätös on laadittu
perustuen alkuperäisiin hankintamenoihin johdan-
naisinstrumentteja lukuun ottamatta, jotka
arvostetaan käypään arvoon.
ULKOMAAN RAHAN MÄÄRÄISTEN ERIEN
MUUNTAMINEN
Konserniyritysten tilinpäätöksiin sisältyvät erät
arvostetaan kyseisen yrityksen pääasiallisen
taloudellisen toimintaympäristön valuutassa
(toimintavaluutta). Konsernitilinpäätös esitetään
tuhansina euroina, ellei muuta mainita.
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat
muunnetaan toimintavaluutan määräisiksi liike-
tapahtumien toteutumispäivän kursseihin.
Valuuttakurssivoitot ja -tappiot, jotka syntyvät
tällaisiin liiketapahtumiin liittyvistä maksuista ja
ulkomaan rahan määräisten monetaaristen varojen
ja velkojen muuttamisesta tilinpäätöspäivän kurs-
siin, kirjataan tulosvaikutteisesti.
Esittämisvaluutasta poikkeavaa toimintavaluuttaa
käyttävien ulkomaisten yksikköjen tuloslaskelmat
ja taseet muunnetaan esittämisvaluutan määräi-
siksi seuraavasti:
- kunkin esitettävän taseen varat ja velat muunne-
taan kyseisen tilinpäätöspäivän kurssiin
- kunkin tuloslaskelman tuotot ja kulut muunne-
taan kauden keskikursseihin, ja
- kaikki näistä syntyvät valuuttakurssierot kirja-
taan muihin laajan tuloksen eriin.
UUDET JA MUUTTUNEET STANDARDIT JA
TULKINNAT.
Harvia ei ole soveltanut uusia standardeja tai
tulkintoja, joilla olisi olennainen vaikutus konsernin
tillinpäätökseen.
Harvia ei ole soveltanut ennenaikaisesti sellaisia
uusia tai muuttuneita standardeja tai tulkintoja,
jotka on julkaistu, mutta jotka eivät ole tulleet
voimaan. Uusilla ja muuttuneilla standardeilla ja
tulkinnoilla, jotka IASB on julkaissut, mutta jotka
tulevat voimaan myöhemmillä raportointikausilla,
ei odoteta olevan olennaista vaikutusta konser-
nin tilinpäätökseen, kun niitä sovelletaan. Harvia
aikoo ottaa nämä uudet ja muuttuneet standardit
ja tulkinnat käyttöön, mikäli ne koskevat Harviaa,
kun ne tulevat voimaan ja hyväksytään sovel-
lettavaksi EU:ssa.
91HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
1.3 KESKEISET KIRJANPIDOLLISET
ARVIOT JA MERKITTÄVÄT JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT
RATKAISUT
Konsernin merkittävimmät tilinpäätöksen laati-
misperiaatteet kuvataan pääasiassa kyseistä asiaa
koskevan liitetiedon yhteydessä. Harvia-konsernin
konsernitilinpäätöksen laatiminen edellyttää, että
käytetään arvioita, harkintaa ja oletuksia, jotka
saattavat vaikuttaa laatimisperiaatteiden sovel-
tamiseen ja taseeseen merkittävien varojen ja
velkojen määrään tilinpäätöspäivänä. Lisäksi niillä
on vaikutusta tilikauden aikana kirjattavien liike-
vaihdon ja kulujen määrään. Toteutuvat tulokset
saattavat poiketa aiemmin tehdyistä arvioista ja
harkintaan perustuvista ratkaisuista.
Arvioita ja harkintaan perustuvia ratkaisuja tarkis-
tetaan säännöllisesti. Kirjanpidollisten arvioiden
muutokset kirjataan sille ajanjaksolle, jolloin
arviota on tarkistettu sekä kaikille myöhem-
mille ajanjaksoille.
Konsernissa tunnistetut kirjanpidollisiin arvioi-
hin liittyvät epävarmuuden lähteet ja johdon
hankintaan perustuvat ratkaisut, joiden katsotaan
täyttävän nämä kriteerit, esitetään niiden erien
yhteydessä, joihin niiden katsotaan vaikuttavan.
Seuraava taulukko osoittaa, mistä nämä kuvaukset
ovat löydettävissä.
Kirjapidolliset arviot ja johdon harkintaan perustuvat ratkaisut Liitetieto
Markkinointiavustukset 2.1
Segmenttiraportointi 2.2
Tutkimus- ja kehittämismenot 3.2
Liikearvon arvonalentumistestauksissa käytetyt keskeiset oletukset 3.2
Vuokrasopimukset 3.4
Varaukset 3.5
Etuuspohjaiset velvoitteet 5.6
Osakeperusteiset maksut 6.2
Verot 6.3
92HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Osa 2: konsernin tulos
Tässä osiossa keskitytään konsernin tulokseen ja sen muodostumiseen.
Seuraavilla sivuilla esitettävissä liitetiedoissa selitetään konsernin liikevoiton eri
komponentteja sekä kerrotaan yhtiön osakekohtaisesta tuloksesta.
LIIKEVOITON OSATEKIJÄT
EUR tuhatta 2023 % liikevaihdosta 2022 % liikevaihdosta
Liikevaihto 150 547 172 408
Liiketoiminnan muut tuotot 864 1 % 734 0 %
Materiaalit ja palvelut -56 101 -37 % -70 150 -41 %
Henkilöstökulut -28 919 -19 % -30 832 -18 %
Liiketoiminnan muut kulut -27 093 -18 % -30 036 -17 %
Poistot -6 254 -4 % -6 494 -4 %
Käyvän arvon muutokset 0 0 % -952 -1 %
Liikevoitto 33 044 22 % 34 678 20 %
2.1 LIIKEVAIHTO
Harvia on yksi maailman johtavista sauna ja
spa -yhtiöistä. Konsernin tuotevalikoima käsit-
tää saunan kiukaat, saunahuoneet, infrapuna- ja
höyrysaunat, höyryhuone- ja kylpyläkomponentit,
kylpytynnyrit, ohjauskeskukset, saunatarvikkeet
sekä saunan sisustusratkaisut, kuten saunan lauteet
ja valaistus- ja ääniratkaisut. Konserni tarjoaa myös
saunoihin liittyviä asennus-, ylläpito- ja korjauspal-
veluita. Suurimmat markkina-alueet ovat Suomi,
Saksa, muut Euroopan maat ja Pohjois-Amerikka.
Harvia-konsernin liikevaihto koostuu pääasiassa
tuotteiden myynnistä. Lisäksi vähäinen osa tulee
konserniyhtiöiden myymistä sauna-asennuksista
sekä huolto- ja korjauspalveluista. Harvia myy
suurimman osan tuotteista jälleenmyyjille, jakelu-
yrityksille ja saunanvalmistajille. Eri asiakasryhmiä
yhdistävä tekijä on asiakassuhteiden pitkäkes-
toisuus. Konsernilla on viralliset sopimussuhteet
asiakkaiden kanssa, mutta useimmat sopimuk-
set ovat lyhytaikaisia (yleisin sopimustyyppi on
vuosisopimus). Pitkäkestoiset asiakassuhteet
perustuvat asiakkaiden uskollisuuteen. Harvian
suurin asiakassuhde perustuu asiakkaan ryhmäta-
son puitesopimukseen. Konserniyhtiöiden solmimat
yksittäiset tilaussopimukset kyseisen asiakkuuden
kanssa muodostivat yhteensä noin 11 % konsernin
liikevaihdosta vuonna 2023 (2022: 10 %).
Vuoden 2022 loppua kohti ja vuoden 2023 aikana
taloudellinen epävarmuus, koholla olevat korot
ja inflaatio sekä matala kuluttajaluottamus
vaikuttivat Euroopan sauna- ja spa-markkinaan
laajasti. Negatiiviset vaikutukset eivät kuiten-
kaan olleet yhtä voimakkaita kaikissa Euroopan
maissa. Vuoden 2023 viimeisellä neljänneksellä
markkinaolosuhteissa alkoi näkyä tasoittumisen
merkkejä Keski-Euroopassa. Suomessa ja muissa
Pohjoismaissa, joissa kysyntä on perinteisesti ollut
93HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
LAATIMISPERIAATE
Harvian liikevaihto koostuu pääosin valmista-
miensa sauna- ja spa-tuotteiden myynnistä.
Harvia myy suurimman osan tuotteistaan
jälleenmyyjille, jakeluyrityksille tai ulkomaan-
kauppaa harjoittaville yrityksille. Myynti kirjataan,
kun määräysvalta tuotteisiin siirtyy ostajalle.
Tämä tapahtuu, kun tuotteet on toimitettu
ostajalle. Toimituksen katsotaan tapahtuneen,
kun tuotteet on toimitettu sovittuun paikkaan,
riski tuotteiden epäkuranttiudesta ja vahin-
goittumisesta on siirtynyt asiakkaalle. Lisäksi
tiettyjen sopimusehtojen osalta kuljetuspalvelun
katsotaan olevan tuotteista erillinen suorite-
velvoite, jolloin määräysvalta tuotteisiin siirtyy
ostajalle ennen kuin tuotteet ovat toimitettu.
Kuljetuspalvelu suoritetaan kuitenkin yleensä
saman päivän aikana kuin määräysvalta tuot-
teisiin on siirtynyt asiakkaalle, minkä vuoksi
tuotteisiin ja kuljetuspalveluun liittyvä myynti
kirjataan samanaikaisesti.
Liikevaihtona esitettävästä määrästä vähen-
netään alennukset, volyymiperusteiset
markkinointituet ja palautukset. Tuotteiden
myyntiin liittyy usein volyymiperusteisia alen-
nuksia, jotka perustuvat 12 kuukauden aikana
toteutuneeseen myyntiin. Myynti kirjataan
sopimuksen mukaisen hinnan perusteella, ja
siitä vähennetään arvioidut volyymiperusteiset
alennukset. Volyymiperusteisista alennuksista
ja markkinointituista, jotka odotetaan annetta-
van asiakkaille ennen raportointikauden loppua
toteutuneesta myynnistä, kirjataan sopimukseen
perustuva velka. Joillakin tukkuasiakkailla on
oikeus palauttaa tiettyjä kampanjatuotteita, jos
tuotteet eivät mene kaupaksi kuuden kuukauden
kuluessa hankinnasta tai tuotteita koskevaan
lainsäädäntöön tulee muutoksia. Verkkokaupan
kautta suoraan kuluttajille myytyihin tuotteisiin
liittyy 14 päivän palautusoikeus. Asiakkaalle
palautettavista maksuista kirjataan sopimukseen
perustuva velka, jolla oikaistaan myyntituottoja.
Alennusten, volyymiperusteisten markkinoin-
titukien ja palautusten arviointi ja kirjaaminen
perustuvat aikaisempaan kokemukseen, ja
tuottoja kirjataan vain siihen määrään asti kuin
on erittäin todennäköistä, ettei merkittävää
peruutusta tapahdu.
Myydyille tuotteille annettava maksuaika vaih-
telee 30 päivästä 120 päivään ja on markkinoilla
noudatettavan käytännön mukainen, joten
myyntiin ei katsota sisältyvän rahoitusosuutta.
Saaminen kirjataan, kun tavarat on toimitettu.
Tämä on se ajankohta, jona vastikkeeseen ei
enää liity ehtoja, koska maksun erääntyminen
edellyttää vain ajan kulumista.
Vähäinen osa Harvian liikevaihdosta kertyy
palveluista, lähinnä asennus- ja huoltopalvelusta,
sekä projektimyynnistä, jossa asiakkaalle toimi-
tetaan sauna- tai spa-osasto tai useita saunoja
valmiiksi asennettuna. Palveluista saatavat
tuotot kirjataan tilikaudella, jonka aikana palvelu
tuotetaan. Kun kyseessä on projektimyyntiin
liittyvä kiinteähintainen sopimus, tuloutetaan
raportointikauden loppuun mennessä toteutu-
nut osuus koko tuotettavasta palvelusta. Tämä
osuus määritetään perustuen toteutuneiden
kustannusten osuuteen odotettavissa olevien
kustannusten kokonaismäärästä.
hyvin vakaata taloudellisissa laskusuhdanteissa,
markkinaolosuhteet säilyivät haastavina, kun
korkeat korot, haasteet rakennusalalla ja matala
kuluttajaluottamus jatkuivat.
Sauna- ja spa-markkina on jatkanut kovaa
kasvua Euroopan ulkopuolella erityisesti Pohjois-
Amerikassa ja Aasiassa. Pohjois-Amerikan
markkinan vahvaa kasvua on voimakkaasti
tukenut kasvava tietoisuus saunasta ja sen terve-
yshyödyistä sekä vahva kuluttajaluottamus ja
taloudelliset olosuhteet.
94HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
LIIKEVAIHTO MARKKINA-ALUEITTAIN
EUR tuhatta 2023 % 2022 %
Suomi 30 238 20 % 36 414 21 %
Muut Pohjoismaat 7 734 5 % 9 530 6 %
Saksa 17 101 11 % 26 109 15 %
Muut Euroopan maat 41 019 27 % 46 404 27 %
Pohjois-Amerikka 43 449 29 % 36 112 21 %
Muut maat* 11 007 7 % 17 838 10 %
Yhteensä 150 547 100 % 172 408 100 %
* Suurimmat: arabimaat ja Aasia
LIIKEVAIHTO TUOTERYHMITTÄIN
EUR tuhatta 2023 % 2022 %
Lämmitystuotteet* 82 128 55 % 93 719 54 %
Saunat ja kylpytynnyrit 42 952 29 % 47 950 28 %
Höyrygeneraattorit 4 573 3 % 4 989 3 %
Lisätarvikkeet ja kiuaskivet 8 812 6 % 8 187 5 %
Varaosat ja palvelut 12 083 8 % 17 564 10 %
Yhteensä 150 547 100 % 172 408 100 %
* Kiukaat, ohjauskeskukset, infrapunasäteilijät
MERKITTÄVÄT JOHDON HARKINTAAN
PERUSTUVAT RATKAISUT
Johto käyttää harkintaa kohdistaessaan
markkinointitukia liikevaihtoon sisälty-
viin vähennyseriin ja liiketoiminnan muihin
kuluihin sisältyviin markkinointikuluihin.
Markkinointituet, jotka määräytyvät myynti-
volyymiin perustuen ja joita vastaan ei saada
markkinointipalvelua, vähennetään liikevaih-
dosta. Muut markkinointituet kohdistetaan
liiketoiminnan kuluihin.
Johto käyttää harkintaa arvioidessaan
suoritusvelvoitteiden toteutumista IFRS 15
standardin mukaisesti.
Vuonna 2023, liikevaihdosta on yli ajan tulou-
tettua projektien liikevaihtoa 653 tuhatta euroa
(896 tuhatta euroa vuonna 2022). Konserni ei esitä
kokonaan tai osittain täyttämättä oleville suorite-
velvoitteille kohdistettua transaktiohintaa, koska
suoritevelvoite on osa sopimusta, jonka odotetta-
vissa oleva kestoaika on enintään yksi vuosi.
95HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
2.2 SEGMENTTIRAPORTOINTI
Konserni muodostaa yhden toimintasegmentin.
Tämä vastaa tapaa, jolla raportoidaan sisäi-
sesti ylimmälle operatiiviselle päätöksentekijälle
(”CODM”), sekä tapaa, jolla ylin operatiivinen
päätöksentekijä tekee päätöksiä resurssien kohdis-
tamisesta ja arvioi tuloksellisuutta.
MERKITTÄVÄT JOHDON HARKINTAAN
PERUSTUVAT RATKAISUT
Toimintasegmenttien määrittäminen
Harvia-konsernin johto on käyttänyt harkintaa
määrittäessään konsernin segmenttirapor-
tointia. Harkintaa vaativia alueita ovat olleet
CODM:n määrittäminen, konsernin johtamisessa
tehdyt päätökset ja käytetyt raportit. Ylimmäksi
operatiiviseksi päätöksentekijäksi on määritetty
hallitus. Hallitus, huomioiden sen kokoonpano ja
sen aktiivinen osallistuminen keskeiseen stra-
tegiseen ja operatiiviseen päätöksentekoon,
vastaa resurssien kohdistamisesta ja tulokselli-
suuden arvioimisesta. Harvia-konsernin johto on
harkintaansa käyttäen todennut, että konsernilla
on yksi toimintasegmentti.
Konsernin pitkäaikaiset varat jakautuvat maantieteellisesti seuraavasti:
EUR tuhatta 31.12.2023 31.12.2022
Suomi 82 397 82 691
Saksa 16 483 17 636
Yhdysvallat 6 483 6 817
Muut Euroopan maat 4 171 3 437
Aasia 1 964 2 563
Pitkäaikaiset varat yhteensä 111 498 113 143
Liikevaihdon maantieteellinen jakauma on esitetty liitetiedossa 2.1.
96HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
2.3 LIIKETOIMINNAN TUOTOT JA KULUT
Tämä liitetieto sisältää informaatiota liikevoi-
ton muista osatekijöistä: liiketoiminnan muista
tuotoista, materiaali- ja palvelukuluista, henki-
löstökuluista, liiketoiminnan muista kuluista sekä
poistoista. Liiketoiminnan muut tuotot pitävät
sisällään aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden
myyntivoitot ja tuotannosta syntyvän romu-
metallin myynnin.
Laajan tuloslaskelman materiaali- ja palvelukulut
koostuvat pääosin sähkö- ja elektroniikkakompo-
nenttien, teräksen ja muiden metallikomponenttien,
kuten kiuaselementtien, ohjauskeskusten sekä
saunoissa käytettävän puutavaran ostoista.
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen
muutos oikaisee tuloslaskelmaa kauden päättyessä
varastoon kirjattujen ja varastosta pois kirjattujen
tuotteiden kuluvaikutuksella.
Liiketoiminnan muiden kulujen merkittävimmät
erät liittyvät myyntiin (kuten myynnin rahtikulut ja
myyntiin liittyvät komissiot) sekä markkinointiin.
Harvian tuotantolaitoksille on luonteenomaista
tuotannon tehokkuus, mikä on myös yksi yhtiön
strategian keskeisistä kulmakivistä. Harvialla on
pitkä kokemus kiukaiden ja muiden saunatuot-
teiden valmistuksessa, ja henkilöstö on pätevä
ja kokenut. Yhtiön toiminnot ovat erittäin inte-
groituneet. Oma tutkimus- ja kehittämisosasto
on erikoistunut tuotantoprosessin ja tuottei-
den kehittämiseen. Muuramessa yhtiön oma
tuotannossa käytettäviin työkaluihin ja laitteisiin
erikoistunut osasto varmistaa kustannustehokkuu-
den tuotantolaitteiden sekä koneiden huollon ja
korjauksen suhteen.
LAATIMISPERIAATE
Maksupohjainen eläkejärjestely on järjestely,
jossa konserni suorittaa kiinteitä maksuja
eläkevakuutuksiin. Konsernilla ei ole oikeudel-
lisia eikä tosiasiallisia velvoitteita lisämaksujen
suorittamiseen, jos vakuutuksesta ei ole
riittävästi varoja kaikkien nykyisen ja aiempien
tilikausien työsuoritukseen perustuvien etuuk-
sien maksamisen kaikille työntekijöille.
Seuraava taulukko osoittaa, mistä eri osatekijöistä henkilöstökulut koostuvat:
EUR tuhatta 2023 2022
Palkat ja palkkiot 23 889 25 372
Eläkekulut – maksu- ja etuuspohjaiset järjestelyt 2 450 2 461
Muut henkilöstökulut 2 580 2 999
Yhteensä 28 919 30 832
Harvia-konsernin palveluksessa oli 31.12.2023
yhteensä 605 henkilöä (2022: 633 henkilöä).
Vuoden 2023 keskimääräisestä kokonais-
henkilömäärästä oli toimihenkilöitä 240 ja
työntekijöitä 370. Edellisvuotta pienempään henki-
löstömäärään vaikuttivat ensisijaisesti toiminnan
uudelleenjärjestelyt Suomen ulkopuolella vuosien
2022 ja 2023 aikana, mutta myös Suomessa käydyt
muutosneuvottelut. Lisäksi Venäjältä poistuminen
vuonna 2022 ja Italian Phoenix El-Mecin yritysosto
2023 vaikuttivat henkilöstömäärään. Konsernin
työntekijöiden eläkejärjestelyt Suomessa,
Itävallassa, Romaniassa, Kiinassa, Yhdysvalloissa,
Hongkongissa sekä Virossa ovat maksupohjaisia.
Harvialla on rahastoimaton etuuspohjainen eläke-
järjestely Saksassa, josta on kerrottu liitetiedossa
5.6.
97HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Muita merkittäviä kulueriä ovat seuraavat:
EUR tuhatta 2023 2022
Myynti ja markkinointi* 14 413 16 715
Matkustus ja autot 1 257 1 212
Sähkö, lämpö, vesi 1 617 1 680
Tilintarkastus-, kirjanpito-, konsultointi- ja lakiasiainpalvelut 1 408 1 248
Vuokrat 495 628
IT ja tietoliikenne 1 402 1 236
Vapaaehtoiset henkilöstökulut 762 643
Muut** 5 738 6 672
Yhteensä 27 093 30 036
* Myynti ja markkinointi pitää sisällään mm. takuukustannuksia, myyntirahtikuluja, myyntikomissioita, sekä markkinointikuluja.
** Muut kulut pitävät sisällään mm. yhtiön hallintoon sekä toimitiloihin liittyviä ylläpitokuluja.
Tilintarkastus-, kirjanpito-, konsul-
tointi- ja lakiasiainpalvelut sekä muut
-kuluryhmät sisältävät tavanomaisesta liiketoi-
minnasta poikkeavia eriä, jotka liittyvät konsernin
strategisiin kehitysprojekteihin, listautumiseen,
yrityshankintoihin ja käyttöomaisuuserien myynti-
tappioihin ja joilla on vaikutusta eri kausien väliseen
vertailukelpoisuuteen.
Tilikaudella 2023 tilintarkastajien palkkiot
PricewaterhouseCoopers Oy:lle olivat 223 tuhatta
euroa (2022: 211 tuhatta euroa). Niistä 197 tuhatta
euroa oli palkkioita lakisääteisestä tilintarkastuk-
sesta (196 tuhatta euroa). Palkkioista 0 tuhatta
euroa (0 tuhatta euroa) maksettiin liittyen tilintar-
kastajan lausuntoihin ja todistuksiin ja 26 tuhatta
euroa muodostui muista palkkioista (15 tuhatta
euroa). Muille yhteisöille maksetut tilintarkastus-
palkkiot olivat 89 tuhatta euroa (2022: 102 tuhatta
euroa). Yrityskaupat ovat kasvattaneet
Harvia-konsernia ja siten kasvattaneet myös
tilintarkastuskuluja.
Harvia-konsernin tutkimus- ja kehitysosas-
tolla työskenteli keskimäärin 21 henkilöä
(2022: 23 henkilöä), ja kuluiksi kirjatut tutkimus- ja
kehittämismenot olivat 1 714 tuhatta euroa tilikau-
della 2023 (2022: 2 248 tuhatta euroa).
98HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
2.4 POISTOT
LAATIMISPERIAATE
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Maa-alueet ja rakennukset kirjataan alkuperäisiin
hankintamenoihin. Maa-alueista ei tehdä poistoja.
Rakennuksista kirjataan poistot niiden taloudelli-
sena vaikutusaikana.
Koneiden ja kaluston sekä muiden aineellisten
hyödykkeiden poistot kirjataan taloudellisen
vaikutusajan kuluessa. Suurin osa kalustosta
poistetaan 3–10 vuoden aikana, pitkäikäisimmät
tuotantokoneet 20 vuoden aikana. Taloudellinen
vaikutusaika perustuu arvioituun aikaan, jona
omaisuuserät tuottavat tuloa. Poistot kirjataan
tasapoistoina omaisuuserien hankintamenon
ja arvioidun taloudellisen vaikutusajan perus-
teella. Poistojen kohteena olevat pitkäaikaiset
omaisuuserät testataan arvonalentumisen
varalta, jos tilinpäätöspäivänä on viitteitä
arvon alentumisesta.
Omaisuuserien taloudelliset vaikutusajat
ovat seuraavat:
- Rakennukset 15–30 vuotta
- Koneet ja kalusto 3–20 vuotta
- Muut aineelliset hyödykkeet 3–5 vuotta
Aineettomat hyödykkeet
Ostetut ja sisäisesti aikaansaadut aineettomat
hyödykkeet kirjataan alkuperäiseen hankintame-
noon. Liiketoimintojen yhdistämisessä hankitut
aineettomat hyödykkeet arvostetaan hankin-
ta-ajankohdan käypään arvoon. Aineettomien
hyödykkeiden poistoajat ovat 10–15 vuotta lukuun
ottamatta aktivoituja kehittämismenoja ja ohjel-
mistolisenssejä, jotka poistetaan 3–5 vuodessa.
Seuraavassa taulukossa esitetään poistot omaisuuseräluokittain:
EUR tuhatta 2023 2022
Poistot ryhmittäin
Rakennukset ja rakennelmat 1 040 1 076
Koneet ja kalusto 1 852 1 982
Muut aineelliset hyödykkeet 111 174
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet yhteensä 3 003 3 232
Vuokralle otetut rakennukset ja rakennelmat 463 392
Vuokralle otetut koneet ja kalusto 220 202
Vuokralle otetut hyödykkeet 683 594
EUR tuhatta 2023 2022
Poistot ryhmittäin
Kehittämismenot 462 417
Asiakassuhteet 1 204 1 337
Brändi 490 420
Teknologia 68 68
Muut aineettomat hyödykkeet 343 426
Aineettomat hyödykkeet yhteensä 2 567 2 668
Poistot yhteensä 6 254 6 494
99HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
2.5 OSAKEKOHTAINEN TULOS
Laimentamaton osakekohtainen tulos laske-
taan jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille
kuuluva tulos tilikauden aikana ulkona olleiden
osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla.
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen
tulos lasketaan samalla perusteella kuin laimen-
tamaton, paitsi että siinä otetaan huomioon
vaikutukset, joita aiheutuisi emoyhtiön mahdol-
lisista tulevaisuudessa tapahtuvasta osakkeiden
liikkeeseenlaskua koskevista velvoitteista.
2023 2022
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, EUR tuhatta 23 271 27 080
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikaudella, tuhatta kappaletta 18 687 18 672
Laimentamaton osakekohtainen tulos, EUR 1,25 1,45
Osakeperusteinen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä 77 167
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana, laimennettu,
tuhatta kappaletta 18 764 18 839
Laimennettu osakekohtainen tulos, EUR 1,24 1,44
100HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Osa 3: sidottu pääoma
Tässä osiossa kuvataan omaisuuseriä, joita tarvitaan liiketoiminnassa sekä
Harvian tekemiä yrityskauppoja. Nettokäyttöpääomaa koskevat tiedot
esitetään osassa 4.
3.1 LIIKETOIMINTOJEN YHDISTÄMINEN
Harvialle yrityskaupat ovat keino nopeuttaa sen
strategian toteuttamista. Vuonna 2023, Harvia
osti sähkömekaanisia ajastimia valmistavan
Phoenix El-Mec srl:n. Hankitun liiketoiminnan
tulos on konsolidoitu Harvia-Konsernin tulok-
seen 1.10.2023 alkaen. Lisäksi Harvia sai EOS
Groupin Venäjän toimintojen omistuksen myynnin
päätökseen 10.3.2023 saatuaan Venäjän viranomai-
silta tarvittavat hyväksynnät yrityskaupalle.
KIRJANPIDOLLISET ARVIOT JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT
Liiketoimintojen yhdistämisessä hankit-
tava nettovarallisuus arvostetaan käypään
arvoon. Hankitun nettovarallisuuden käyvän
arvon määrittäminen perustuu vastaavan-
laisten omaisuuserien markkina-arvoon
(aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet) tai
odotettavissa olevia rahavirtoja koskevaan
arvioon (aineettomat hyödykkeet). Senhetkisiin
jälleenhankinta-arvoihin, odotettavissa oleviin
rahavirtoihin tai arvioituihin myyntihintoihin
perustuva arvonmääritys edellyttää johdolta
harkinnan ja oletusten käyttöä. Käytetyt
arviot ja oletukset ovat johdon käsityksen
mukaan riittävän luotettavia käyvän arvon
määrittämistä varten.
LAATIMISPERIAATE
Liiketoimintojen yhdistämisiin sovelletaan
hankintamenetelmää. Tytäryhtiön hankinnassa
luovutettu vastike käsittää luovutettujen varo-
jen käyvän arvon, syntyneet velat hankinnan
kohteen aiemmille omistajille sekä konsernin
liikkeeseen laskemat osakkeet. Luovutettu
vastike sisältää myös ehdollisesta vastikejärjeste-
lystä aiheutuvan omaisuuserän tai velan käyvän
arvon. Liiketoimintojen yhdistämisessä hankit-
tavat yksilöitävissä olevat varat ja vastattaviksi
otettavat yksilöitävissä olevat velat arvoste-
taan alun perin hankinta-ajankohdan käypään
arvoon. Yksilöitävissä oleviin varoihin sisältyy
aineellisia hyödykkeitä samoin kuin aineettomia
hyödykkeitä, kuten asiakassuhteita, brändi
ja teknologiaa.
Hankintaan liittyvät menot kirjataan kuluiksi
syntyessään ja esitetään tuloslaskelmassa liiketoi-
minnan muissa kuluissa.
YRITYSKAUPAT VUONNA 2023
Harvia sai EOS Groupin Venäjän toimintojen omis-
tuksen myynnin päätökseen 10.3.2023 saatuaan
Venäjän viranomaisilta tarvittavat hyväksynnät
yrityskaupalle. Kauppahinta on enintään 600 000
euroa, josta 400 000 euroa maksettiin vuoden
2022 aikana sekä lisäksi myöhemmin vuonna 2024
maksettava 0–200 tuhatta euroa riippuen yhtiön
tilikauden 2023 tuloksen kehityksestä.
101HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Harvia allekirjoitti ja toteutti 29.9.2023 sopimuksen
kiukaissa käytettävien sähkömekaanisten ajasti-
mien valmistajan, italialaisen Phoenix El-Mec srl:n
ostamisesta. Yritysosto vahvisti Harvian toimitus-
ketjua entisestään ja varmistaa kiuastuotannon
kannalta kriittisen komponentin saatavuuden.
Kiukaiden lisäksi Phoenix El-Mecin kytkimiä
käytetään myös muun muassa uuneissa, kuivaus-
kaapeissa ja lämpökattiloissa. Yhtiön tuotantolaitos
sijaitsee Pohjois-Italian Bellunossa. Hankitun liike-
toiminnan tulos konsolidoitiin Harvia-Konsernin
tulokseen 1.10.2023 alkaen.
Harvia aikaisti Kiramin lisäkauppahinnan maksua
tilikaudella 2023. Harvia ja Kiramin myyjät sopivat,
että Harvia maksaa 2,5 miljoonan euron lisäkauppa-
hinnan aiemmin tiedotettua aikaisemmin 21.12.2023.
Alkuperäinen kauppahinta oli 7 miljoonaa euroa
kaupantekohetkellä sekä lisäksi myöhemmin
maksettava 0–4 miljoonaa euroa kolmen vuoden
jakson jälkeen riippuen Kiramin käyttökatteen
(EBITDA) kehityksestä. Lisäkauppahinnan maksun
aikaistaminen mahdollistaa Kiramin tiiviimmän inte-
groinnin Harvian muuhun liiketoimintaan samassa
yhteydessä, kun Harvia uudistaa organisaatiora-
kenteensa 1.1.2024 alkaen.
Harvia rahoitti lisäkauppahinnan maksun
kassavaroistaan. Maksettu lisäkauppahinta oli
noin 1,2 miljoonaa euroa pienempi kuin Harvian
yrityskauppaan liittynyt varaus. Tämä erotus
paransi Harvian vuoden 2023 tulosta ja se on
esitetty tuloslaskelman rahoituserien käyvän
arvon muutoksissa.
YRITYSKAUPAT VUONNA 2022
Harvia Oyj osti 27.7.2022 EOS Groupin Saksan
toimintojen 21,4 %:n vähemmistöosuuden EOS
Groupin toimitusjohtaja Rainer Kunzilta. Harvia
omistaa kaupan toteutumisen jälkeen 100 % EOS
Groupin Saksan toiminnoista.
Kauppahinta oli 19,0 miljoonaa euroa. Kauppahinnan
laskennassa käytettiin samaa käyttökatekerrointa
kuin alkuperäisessä kaupassa vuonna 2020, jolloin
Harvia osti enemmistön EOS:n osakekannasta.
Harvia rahoitti vähemmistöosuuden oston pitkäaikai-
sella korollisella velalla. Kunz jatkaa kaupan jälkeen
EOS Groupin toimitusjohtajana ja Harvian johto-
ryhmän jäsenenä.
Harvia Oyj teki 7.11.2022 sopimuksen EOS
Russian 80,0 %:n omistuksen myymisestä Vasilij
Sosenkoville. EOS Russian toimitusjohtaja Sosenkov
omisti ennen sopimuksen tekoa 20,0 % OOO EOS
Premium SPA Technologies -yhtiöstä, joka vastaa
EOS Groupin Venäjän toiminnoista. Järjestelyn
toteutumisen jälkeen Sosenkov omistaa 100,0 % EOS
Russiasta. Kaupan toteutuminen edellytti Venäjän
viranomaisten hyväksyntää.
Kauppahinta on enintään 600 000 euroa,
josta 400 000 euroa maksettiin vuoden 2022 aikana.
Sopimuksen mukaan Venäjällä toimivan yhtiön
nimestä, tuotenimistä ja vastaavista poiste-
taan kaikki viittaukset EOS- tai Harvia-nimiin.
EOS-tuotemerkkiin liittyvät immateriaalioikeudet
säilyvät Harvian omistuksessa.
EOS Russia jätettiin yhdistelemättä Harvia-konserniin
marraskuusta 2022 lähtien. Myydyn yhtiön netto-
varojen käyvänarvon arvioitiin olevan 1 280 tuhatta
euroa vähemmän kuin konsernin taseen kirjanpito-
arvot 31.10.2022. Arviossa oli mukana 748 tuhatta
euroa aineettomia hyödykkeitä koostuen liikear-
vosta ja asiakassuhteista. Harvian tase sisälsi
myös 328 tuhatta euroa muuntoeroja EOS Russiaan
liittyen, jotka siirrettiin tulosvaikutteisiksi yhtiöstä
luopumisen vuoksi. Kaikki myyntiin sisältyvät erät
on esitetty konsernin liikevoitossa Myydyn tytäryh-
tiön varojen arvonalentuminen -erässä.
Vuoden 2022 EOS Russian myynnin tulosvaikutus
Harvia-konsernin tuloslaskelmaan oli -952 tuhatta
euroa. Harvian laskentaperiaatteiden mukaisesti,
tulosvaikutus arvioitiin vertailukelpoisuuteen
vaikuttavaksi eräksi oikaistujen tunnuslukujen
laskennassa. Tytäryrityksen myyntituotto konsernin
rahavirtalaskelmalla oli 104 tuhatta euroa huomi-
oiden tytäryrityksen kassavarojen vähentämisen
käteisvastikkeesta.
OSAKKUUS- JA YHTEISYRITYKSET
Harvia omistaa 50% virolaisesta Metagrupp
OÜ:sta, joka toimii tuotantoyrityksenä Kirami-
alakonsernille. Harvian tilinpäätöksessä yhtiö on
esitetty osakkuusyhtiönä, sillä Harvian johdon
arvion mukaan Harvialla ei ole yhtiöstä tosiasial-
lista määräysvaltaa. Vuonna 2023, osakkuusyhtiön
arvo Harvian taseessa oli 460 tuhatta euroa
(2022: 727 tuhatta euroa.). Harvian tuloksessa
osuus osakkuusyhtiön tuloksesta oli -242 tuhatta
euroa (2022: 26 tuhatta euroa). Yhtiö on yhdistetty
Harvian tilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmällä
toukokuusta 2021 alkaen.
Harvia Oyj ja Bergman Ltd allekirjoittivat 7.3.2023
aiesopimuksen yhteisyrityksen perustamiseksi
Japanissa. Tavoitteena on tulla vahvaksi paikal-
liseksi toimijaksi houkuttelevalla ja kasvavalla
Japanin sauna- ja spa-markkinalla. Yhteistyö
yhteisyrityksen perustamiseksi eteni suunnitelmien
mukaan vuoden 2023 kolmannella neljännek-
sellä. Yhteisyritys Harvia Japan Ltd. rekisteröitiin
21.8.2023. Yhteisyrityksen toimintaa käynnistetään
vaiheittain, mutta yhtiöllä ei ollut vielä operatiivista
toimintaa viimeisellä vuosineljänneksellä. Harvia
omistaa yhtiöstä 51 % ja Bergman 49 %.
102HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
3.2 AINEETTOMAT HYÖDYKKEET JA ARVONALENTUMISTESTAUS
Konsernin taseessa olevasta liikearvosta suurin
osa syntyi muodostettaessa yritysryhmää
vuonna 2014. Vuonna 2021, liikearvoa kasvatti-
vat Kirami-konsernin ja Sauna-Euroxin hankinnat.
Vuoden 2022 aikana liikearvo vähentyi hieman EOS
Russian myynnin myötä.
LAATIMISPERIAATE
Liikearvo
Liikearvo syntyy tytäryritysten hankinnasta, ja
se vastaa määrää, jolla kauppahinnan vastike
ylittää yksilöitävissä olevan nettovarallisuu-
den käyvän arvon.
Liiketoimintojen yhdistämisessä hankittu
liikearvo kohdistetaan arvonalentumistes-
tausta varten niille rahavirtaa tuottaville
yksiköille, joiden odotetaan hyötyvän yhdis-
tämisen tuomista synergioista. Yksikkö, jolle
liikearvo kohdistetaan, on yrityksen alin taso,
jolla liikearvoa seurataan sisäisesti johdon
tarkoituksia varten.
Liikearvoa tarkastellaan arvonalentumisen
varalta vuosittain tai sitä useammin, jos tapah-
tumat tai olosuhteiden muutokset viittaavat
mahdolliseen arvonalentumiseen. Liikearvoa
sisältävän rahavirtaa tuottavan yksikön kirjan-
pitoarvoa verrataan kerrytettävissä olevaan
rahamäärään, joka on käyttöarvo tai myynnistä
aiheutuvilla menoilla vähennetty käypä arvo sen
mukaan, kumpi näistä on suurempi. Mahdollinen
arvonalentuminen kirjataan välittömästi kuluksi,
eikä sitä peruuteta myöhemmin.
Muut aineettomat hyödykkeet
Muut aineettomat hyödykkeet sisältävät
pääasiassa liiketoimintojen yhdistämisessä
hankitut asiakassuhteet, brändin ja teknologian,
jotka kirjataan hankintahetkellä käypään arvoon.
Niistä tehdään tasapoistot 10–15 vuodessa.
Muihin aineettomiin hyödykkeisiin sisäl-
tyy myös aktivoituja kehittämismenoja ja
ohjelmistolisenssejä, ja ne kirjataan kuluiksi tasa-
poistoina 3–5 vuodessa.
Kehittämismenot
Kehittämismenot aktivoidaan, kun tietyt talou-
delliseen ja tekniseen toteuttamiskelpoisuuteen
liittyvät kriteerit täyttyvät ja kun on odotetta-
vissa, että tuote kerryttää taloudellista hyötyä
tulevaisuudessa. Aktivoidut kehittämismenot
sisältävät pääasiassa materiaaleja, tarvikkeita ja
välittömiä työsuorituksesta aiheutuvia menoja.
Aiemmin kuluiksi kirjattuja kehittämismenoja ei
aktivoida myöhemmin. Kehitettävänä olevista
aineettomista hyödykkeistä ei tehdä poistoja,
vaan ne testataan arvonalentumisen varalta
vähintään vuosittain.
KIRJANPIDOLLISET ARVIOT JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT
Projektin kehittämisvaiheessa syntyvät menot
aktivoidaan aineettomiksi hyödykkeiksi, jos
aktivointikriteerit täyttyvät. Johto on tehnyt
harkintaan perustuvia ratkaisuja ja oletuksia
arvioidessaan, täyttääkö projekti nämä kritee-
rit, sekä määrittäessään kehittämisprojektien
menoja ja taloudellista vaikutusaikaa samoin
kuin niiden tulevaisuudessa kerryttämiä
rahavirtoja. Aktivoiduista kehittämisprojek-
teista odotettavissa oleviin tuottoihin sisältyy
johdon arvioita ja harkintaa tulevaisuudessa
toteutuvasta liikevaihdosta ja siihen liitty-
vistä menoista. Näihin arvioihin liittyy riskejä
ja epävarmuutta, ja on mahdollista, että
aktivoiduista kehittämisprojekteista odotet-
tavissa olevat tuotot muuttuvat olosuhteiden
muutosten seurauksena. Harvia arvioi
mahdolliset viitteet aktivoituihin kehittämis-
projekteihin liittyvistä arvonalentumisista.
103HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Seuraavissa taulukoissa esitetään aineettomien hyödykkeiden, liikearvo mukaan lukien, muutokset tilinpäätöksessä esitettävillä tilikausilla:
EUR tuhatta Liikearvo
Kehittämis-
menot
Ennakko-
maksut
Asiakas-
suhteet Brändi Teknologia
Muut
aineettomat
hyödykkeet Yhteensä
2023
Hankintameno 1.1. 73 438 3 260 577 7 391 4 987 746 3 213 93 606
Lisäykset 250 368 25 644
Vähennykset
Siirrot erien välillä/oikaisut 271 -455 377 193
Kurssierot -36 -9 -20 0 -1 -66
Hankintameno 31.12. 73 402 3 771 491 7 391 4 961 746 3 615 94 377
Kertyneet poistot 1.1. -1 983 -3 614 -1 478 -291 -2 339 -9 705
Poistot -462 -1 204 -490 -68 -343 -2 567
Vähennykset 0
Kurssierot 9 -8 1
Kertyneet poistot 31.12. 0 -2 436 0 -4 818 -1 976 -358 -2 682 -12 271
Kirjanpitoarvo 1.1. 73 438 1 276 577 3 777 3 503 455 875 83 901
Kirjanpitoarvo 31.12. 73 402 1 335 491 2 573 2 985 388 933 82 106
104HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
EUR tuhatta Liikearvo
Kehittämis-
menot
Ennakko-
maksut
Asiakas-
suhteet Brändi Teknologia
Muut
aineettomat
hyödykkeet Yhteensä
2022
Hankintameno 1.1. 73 730 2 582 628 7 788 4 941 746 2 991 93 406
Lisäykset 159 730 170 1 059
Vähennykset -352 -397 -749
Siirrot erien välillä/oikaisut 527 -781 56 -198
Kurssierot 60 -8 40 0 -4 88
Hankintameno 31.12. 73 438 3 260 577 7 391 4 981 746 3 213 93 606
Kertyneet poistot 1.1. -1 567 -2 277 -977 -223 -1 900 -6 944
Poistot -417 -1 337 -420 -68 -426 -2 668
Kurssierot 1 -81 -13 -93
Kertyneet poistot 31.12. 0 -1 983 0 -3 614 -1 478 -291 -2 339 -9 705
Kirjanpitoarvo 1.1. 73 730 1 014 628 5 511 3 964 523 1 092 86 462
Kirjanpitoarvo 31.12. 73 438 1 276 577 3 777 3 503 455 875 83 901
LIIKEARVON ARVONALENTUMISTESTAUS
KIRJANPIDOLLISET ARVIOT JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT
Liikearvon arvonalentumistestauksessa käyte-
tyt keskeiset oletukset
Johto tekee merkittäviä arvioita ja harkintaan
perustuvia ratkaisuja päättäessään tasosta, jolle
liikearvo kohdistetaan, ja määrittäessään, onko
viitteitä liikearvon arvonalentumisesta.
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä
olevan rahamäärän määrittäminen perustuu
käyttöarvolaskelmiin, jotka edellyttävät arvioiden
käyttämistä. Laskelmissa käytetään rahavir-
taennusteita, jotka perustuvat budjetteihin ja
johdon hyväksymiin arvioihin viiden vuoden
ajanjaksolta. Rahavirtaennusteet perustuvat
konsernin toteutuneisiin tuloksiin ja johdon
parhaisiin arvioihin tulevaisuudessa toteutu-
vasta myynnistä, kustannuskehityksestä, yleisistä
markkinaolosuhteista ja sovellettavista verokan-
noista. Rahavirtaennusteisiin sisältyy budjetteja ja
ennusteita viiden vuoden ajanjaksolta, ja tämän
ajanjakson jälkeiseltä ajalta rahavirrat ekstrapo-
loidaan käyttäen edellä ilmoitettuja arvioituja
kasvuvauhteja. Kasvuvauhdit perustuvat johdon
arvioihin liiketoiminnan tulevasta kasvusta. Johto
testaa merkittävissä oletuksissa tapahtuvien
muutosten vaikutuksia tekemällä herkkyysanalyy-
seja edellä tässä liitetiedossa kuvatulla tavalla.
105HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Seuraavassa taulukossa esitetään liikearvon kohdis-
taminen konsernin rahavirtaa tuottaville yksiköille:
EUR tuhatta 31.12.2023 31.12.2022
Suomi 62 403 62 831
Keski-Eurooppa 10 999 10 607
Yhteensä 73 402 73 438
Arvonalentumistestausta varten johto seuraa
liikearvoa Suomen ja Keski-Euroopan tasolla.
Rahavirtaa tuottavien yksikköjen kerrytettä-
vissä olevat rahamäärät on määritetty perustuen
käyttöarvolaskelmiin, joissa käytetään diskon-
tattuja rahavirtaennusteita. Näissä laskelmissa
käytettävät rahavirtaennusteet on määri-
tetty ennen veroja, ja ne perustuvat johdon
hyväksymiin budjetteihin ja ennusteisiin, jotka
kattavat viiden vuoden ajanjakson. Käypä arvo
vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla
arvioitiin myös ja arvioinnissa käytettiin käyttöar-
volaskelmaa määrittämään kerrytettävissä olevia
rahamääriä. Almost Heaven Saunas -liiketoimin-
takaupasta tilikaudella 2018 kertynyt liikearvo
on esitetty osana Suomen liikearvoa, ja se on
tullut osaksi arvonalennustestausta vuonna 2019.
Vuonna 2020 hankitun EOS Groupin liikearvo
on esitetty osana Keski-Euroopan liikearvoa
ja se on tullut osaksi arvonalennustestausta
vuonna 2020. Vuoden 2021 yrityskaupat sisältyvät
Suomen liikearvoon.
Ennusteissa käytettävät keskeiset oletukset ovat
liikevaihdon ja keskeisten kustannuserien kehi-
tys, laskelmissa käytettävä diskonttauskorko
samoin kuin rahavirtojen kasvuvauhti viiden
vuoden ennustejakson jälkeiseltä ajalta. Ennusteet
on laadittu siten, että ne kuvastavat aiemmin
toteutunutta tulosta ja tulevaisuutta koskevia
odotuksia ottaen huomioon konsernin markki-
na-aseman ja yleisen taloudellisen ympäristön.
Viiden vuoden ajanjakson jälkeiset rahavirrat
ekstrapoloidaan käyttämällä arvioituja kasvu-
vauhteja. Arvonalentumistestauksessa käytettävä
diskonttauskorko on ennen veroja määritetty
pääomakustannusten painotettu keskiarvo
(WACC). Diskonttauskorko kuvastaa oman ja
vieraan pääoman kokonaiskustannuksia ja konser-
niin liittyviä markkinariskejä.
Käyttöarvolaskelmissa käytetyt keskeiset oletukset ja pohjatiedot ovat seuraavat:
31.12.2023 31.12.2022
Pitkän aikavälin kasvuvauhti 1,0 % 1,0 %
Ennustekauden keskimääräinen liikevaihdon kasvu
Suomi 6,0 % 3,7 %
Keski-Eurooppa 5,8 % 3,7 %
Ennustekauden keskimääräinen käyttökate (% liikevaihdosta)
Suomi 25,5 % 27,2 %
Keski-Eurooppa 23,3 % 30,2 %
Diskonttauskorko ennen veroja
Suomi 11,4 % 11,8 %
Keski-Eurooppa 11,0 % 11,4 %
Tehtyjen arvonalentumistestausten seurauksena
ei ole kirjattu arvonalentumistappiota millään
esitetyllä tilikaudella. Käyttöarvolaskelmiin
perustuva kerrytettävissä oleva rahavirta ylitti
vuonna 2023 kirjanpitoarvon 312 miljoonalla
eurolla Suomessa ja 58 miljoonalla eurolla
Keski-Euroopassa (2022: 236 miljoonalla
eurolla Suomessa ja 95 miljoonalla eurolla
Keski-Euroopassa).
106HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Johto on laatinut herkkyysanalyysit, ja tehtyjen analyysien perusteella kerrytettävissä oleva rahamäärä
on yhtä suuri kuin kirjanpitoarvo, jos käyttökateprosentti tai diskonttauskorko muuttuisivat yksi muuttuja
kerrallaan prosenttiyksiköissä mitattuna:
31.12.2023 31.12.2022
Suomi
Käyttökateprosentin pienentyminen -26,4 % -25,3 %
Diskonttauskoron muutos 24,9 % 18,6 %
Keski-Eurooppa
Käyttökateprosentin pienentyminen -15,6 % -20,5 %
Diskonttauskoron muutos 15,0 % 24,4 %
3.3 AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET
Maa-alueet ja rakennukset koostuvat pääasiassa
Harvian Muuramessa sijaitsevista tehdasraken-
nuksista. Myös Velha Oy ja Harvia-konsernin
hallintoyhtiöt toimivat Harvian Muuramen tiloissa.
Vuonna 2023, Harvia teki investointeja tehtaidensa
ylläpitoon ja kehittämiseen, paransi energia-
tehokkuutta tehtaillaan ja lisäsi automaatiota
Yhdysvaltojen ja Saksan tehtailla. Tämän lisäksi
Harvia optimoi tuotantoprosessejaan layout-muu-
toksilla Muuramessa sekä päivitti ilmastointia ja
valaistusta parantaakseen työskentelyolosuhteita
tuotantotiloissaan Muuramessa ja Yhdysvalloissa.
Puukiuasrunkojen valmistuslinja valmistui
Muuramen tehtaalle.
Romaniassa sijaitsevan tehtaan omistaa konser-
nin omistuksessa kokonaan oleva romanialainen
kiinteistöyhtiö K&R Imobiliare. Konserni omistaa
tuotanto ja varastokiinteistön Yhdysvalloissa.
EOS-konsernin tuotanto- ja toimistotilat Saksassa
siirtyivät vuonna 2020 yrityskaupassa konsernin
omistukseen. Vuonna 2021 hankittujen Kiramin ja
Sauna-Euroxin tuotanto- ja toimistotilat siirtyivät
myös Harvian omistukseen. Muut tuotantoyksiköt
toimivat vuokratuissa tiloissa.
Muita merkittäviä eriä ovat tuotantokoneistot
Muuramessa, Yhdysvalloissa, Kiinassa, Romaniassa
ja Saksassa. Harvialla on Muuramessa erillinen
osasto, joka valmistaa tuotannossa käytettäviä
työkaluja ja laitteistoja.
Poistoista ks. myös liitetieto 2.4.
107HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Seuraavissa taulukoissa esitetään aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden muutokset tilinpäätöksessä esitettävillä tilikausilla.
EUR tuhatta Maa-alueet
Rakennukset ja
rakennelmat Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Keskeneräiset
hankinnat Yhteensä
2023
Hankintameno 1.1. 2 060 29 465 23 590 1 851 1 028 57 994
Lisäykset 35 482 656 18 1 945 3 136
Vähennykset -134 -134
Siirrot erien välillä/oikaisut 62 904 1 -967 0
Kurssierot -11 -119 -83 1 -212
Hankintameno 31.12. 2 083 29 889 24 934 1 871 2 006 60 783
Kertyneet poistot 1.1. -14 107 -15 509 -1 282 -30 897
Poistot -1 040 -1 852 -111 -3 003
Vähennykset 0
Siirrot erien välillä/oikaisut 0
Kurssierot 8 13 21
Kertyneet poistot 31.12. -15 139 -17 348 -1 393 0 -33 879
Kirjanpitoarvo 1.1. 2 060 15 358 8 081 569 1 028 27 097
Kirjanpitoarvo 31.12. 2 083 14 750 7 586 478 2 006 26 904
LAATIMISPERIAATE
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet esitetään
hankintamenoon poistoilla ja mahdollisilla arvon-
alentumisilla vähennettynä. Myöhemmin syntyvät
menot sisällytetään hankintamenoon, jos ne ovat
luotettavasti määritettävissä ja yhtiölle koituu
niistä taloudellista hyötyä.
Merkittävät perusparannusmenot sisälly-
tetään joko hyödykkeen tasearvoon tai
erotetaan omaksi hyödykkeekseen silloin, kun on
todennäköistä, että niistä saadaan tulevaisuu-
dessa taloudellista hyötyä ja niistä aiheutuneet
kustannukset voidaan erottaa tavanomaisista
korjaus- ja kunnossapitokustannuksista.
Konserni arvioi jokaisen raportointikauden
lopussa, onko jonkin omaisuuserän arvon alen-
tumisesta viitteitä. Mikäli viitteitä ilmenee,
suoritetaan kyseiselle omaisuuserälle arvonalen-
tumistestaus. Arvonalentumistestissä arvioidaan
kyseisestä omaisuuserästä kerrytettävissä
oleva rahamäärä.
Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuu-
serän käypä arvo vähennettynä myynnistä
aiheutuvilla menoilla tai sitä korkeampi kassavir-
taperusteinen käyttöarvo. Mikäli kerrytettävissä
olevaa rahamäärää ei pystytä määrittämään
yksittäisen omaisuuserän tasolla, arvonalentumis-
tarvetta tarkastellaan sillä alimmalla rahavirtaa
tuottavan yksikön (CGU) tasolla, joka on pääosin
muista yksiköistä riippumaton ja jonka rahavirrat
ovat erotettavissa muiden vastaavien yksiköi-
den rahavirroista.
108HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
EUR tuhatta Maa-alueet
Rakennukset ja
rakennelmat Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Keskeneräiset
hankinnat Yhteensä
2022
Hankintameno 1.1. 2 044 27 644 21 429 1 868 2 796 55 781
Lisäykset 0 269 577 55 1 245 2 146
Vähennykset 0 -57 -144 -201
Siirrot erien välillä 1 377 1 573 23 -3 013 -40
Kurssierot 16 175 68 49 308
Hankintameno 31.12. 2 060 29 465 23 590 1 851 1 028 57 994
Kertyneet poistot 1.1. -13 062 -13 619 -1 107 -27 787
Poistot -1 076 -1 982 -174 -3 232
Vähennykset 0
Siirrot erien välillä 0
Kurssierot 31 92 -1 122
Kertyneet poistot 31.12. -14 107 -15 509 -1 282 -30 897
Kirjanpitoarvo 1.1. 2 044 14 582 7 810 761 2 796 27 994
Kirjanpitoarvo 31.12. 2 060 15 358 8 081 569 1 028 27 097
3.4 KÄYTTÖOIKEUSOMAISUUSERÄT
IFRS 16 Vuokrasopimukset standardi käsittelee
vuokrasopimuksen määritelmää, kirjaustapaa,
arvostamista sekä vuokrasopimuksista annettavia
tietoja. Standardin mukaan vuokrasopimuksista on
kirjattava käyttöoikeusomaisuuserä (oikeus käyttää
vuokrattua hyödykettä) ja vuokrien maksamista
koskeva vuokrasopimusvelka, joka esitetään korolli-
sissa veloissa. IFRS 16 Vuokrasopimukset standardi
käsittelee vuokrasopimuksen määritelmää, kirjaus-
tapaa, arvostamista sekä vuokrasopimuksista
annettavia tietoja. Standardin mukaan vuokraso-
pimuksista on kirjattava käyttöoikeusomaisuuserä
(oikeus käyttää vuokrattua hyödykettä) ja vuokrien
maksamista koskeva vuokrasopimusvelka, joka
esitetään korollisissa veloissa.
LAATIMISPERIAATE
IFRS 16 Vuokrasopimukset -standardin mukaan
vuokrasopimuksesta kirjataan käyttöoikeusomai-
suuserä (oikeus käyttää vuokrattua hyödykettä)
ja vuokrien maksamista koskeva vuokrasopimus-
velka, joka esitetään korollisissa veloissa.
Vuokrasopimusvelkojen määrä on määri-
telty diskonttaamalla sopimusten jäljellä
olevat vuokrat nykyarvoon käyttäen lisä-
luoton korkoa. Käyttöoikeusomaisuuserä
arvostetaan vuokrasopimusvelan määräi-
seksi. Konserni hyödyntää standardin sallimia
helpotuksia, eikä kirjaa uushankinta-arvoltaan
vähäisistä vuokrakohteista tai lyhytaikaisista
vuokrasopimuksista käyttö-oikeusomaisuuseriä
tai vuokrasopimusvelkoja. Konserni soveltaa
samaa diskonttauskorkoa ominaispiirteiltään
jokseenkin samankaltaisista vuokrasopimuksista
koostuvaan salkkuun.
Vuokra-aika on se ajanjakso, jona vuokrasopimus
ei ole purettavissa, mukaan lukien vuokraso-
pimuksen jatko- ja päättämisoption kattamat
ajanjaksot, jos jatko-option käyttäminen tai
päättämisoption käyttämättä jättäminen on
kohtuullisen varmaa. Käyttöoikeusomaisuuserät
poistetaan taloudellisena vaikutusaikanaan.
Vuokrasopimusvelan lyhennysosuus ja korko
esitetään rahoituksen rahavirrassa.
109HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Vuokrasopimuksista kirjatut erät taseeseen ja tuloslaskelmaan ovat seuraavat:
TASEESEEN MERKITYT MÄÄRÄT
EUR tuhatta
Rakennukset ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Käyttöoikeusomaisuuserät
Kirjanpitoarvo 1.1.2022 2 302 342
Lisäykset 164
Kurssierot -68
Poistot -392 -202
Kirjanpitoarvo 31.12.2022 1 841 304
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 1 841 304
Lisäykset 671 285
Kurssierot 72
Poistot -463 -220
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 2 120 369
EUR tuhatta 2023 2022
Vuokrasopimusvelat
Pitkäaikaiset 1 981 1 848
Lyhytaikaiset 760 574
Kirjanpitoarvo 31.12. 2 741 2 421
KIRJANPIDOLLISET ARVIOT JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT
Johto käyttää harkintaa vuokra-ajan määrittämi-
sessä toistaiseksi voimassa oleville sopimuksille,
sekä silloin kun vuokrasopimukseen liittyy
jatko-, purku- tai osto-optio. Päätökset perus-
tuvat yhtiön strategiseen tilanteeseen ja
markkinaolosuhteisiin. Johto käyttää harkin-
taa myös lisäluoton koron määrittämisessä.
Lisäluoton korko on määritelty konsernin
rahoitussopimusten mukaisesti huomioiden
maakohtainen riskittömän korkokannan vaih-
telu. Yhtiö soveltaa yhtä diskonttauskorkoa
ominaispiirteiltään jokseenkin samankaltaisista
vuokrasopimuksista koostuvaan salkkuun.
110HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
TULOSLASKELMAAN MERKITYT ERÄT
EUR tuhatta 2023 2022
Poistot
Rakennukset ja rakennelmat -463 -392
Koneet ja kalusto -220 -202
-683 -594
Korkokulut (sisältyy rahoituskuluihin) -101 -106
Lyhytaikaisiin ja arvoltaan vähäisiä omaisuuseriä koskeviin vuokrasopimuksiin liittyvät
kulut (sisältyy liiketoiminnan muihin kuluihin) -495 -628
Tuloslaskelmaan merkityt erät yhteensä -1 280 -1 328
Vuokrasopimuksista taseeseen kirjatut erät ovat
IAS 36:n mukaisen arvonalentumistestauksen
kohteena. Vuokrasopimusten rahavirrat on esitetty
rahavirtalaskelmalla ja vuokrasopimusvelkojen
maturiteetit liitetiedossa 5.3.
3.5 VARAUKSET
Konsernin tuotteille annetaan takuita ja tätä velvoi-
tetta varten kirjataan varaus. Takuuvaraus sisältää
kaikki olemassa olevan velvoitteen täyttämisestä
aiheutuvat kulut. Arvioitujen siirtyvien takuume-
nojen määrä perustuu ensisijaisesti aiempaan
kokemukseen ja senhetkiseen tietoon korjauskus-
tannuksista ja vaateiden käsittelymenoista.
LAATIMISPERIAATE
Myydyistä tuotteista, joiden takuu on tilikau-
den lopussa voimassa, kirjataan arvioituja
takuuvaateita koskeva varaus. Johto arvioi
varauksen perustuen aiemmin toteutuneisiin
vaateisiin ja viimeaikaisiin kehityssuuntiin,
jotka antavat viitteitä siitä, että tulevat
vaateet saattaisivat poiketa määrältään aiem-
min toteutuneista.
KIRJANPIDOLLISET ARVIOT
Takuuvarauksen määrään liittyy epävar-
muutta, sillä arvioidut takuuvaateet eivät
välttämättä toteudu arvioidun määräisinä.
Tyypillisesti vaateet toteutuvat etupainot-
teisesti takuuajan keston aikana. Arvioita ja
oletuksia tarkistetaan neljännesvuosittain.
Toteutuvien ja arvioitujen takuuvaateiden
väliset erot saattavat vaikuttaa tulevilla tili-
kausilla kirjattavien varausten määrään.
111HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Takuuvarauksen muutokset ovat seuraavat:
EUR tuhatta 31.12.2023 31.12.2022
1.1. 623 651
Varausten lisäykset 519 623
Käyttämättömien varausten peruutukset -623 -651
31.12. 519 623
josta
lyhytaikaista 242 292
pitkäaikaista 277 331
Yhteensä 519 623
Takuuvarausta peruutettiin käyttämättömänä 623
tuhatta euroa vuonna 2023 (2022: 651 tuhatta
euroa), ja varausta kirjattiin uudelleen 519 tuhatta
euroa (2022: 623 tuhatta euroa). Varaus on
jaoteltu lyhyt- ja pitkäaikaiseksi velaksi. Useimmilla
Harvian myymillä tuotteilla on kahden vuoden
takuu yksityiskäytössä ja yhden vuoden takuu
ammattikäytössä. Takuuvaraukseen sisällytetään
ulkoiset takuumenot, valituksia käsittelevien
henkilöiden kulut sekä takuuosat. Vientituotteista
ei kirjata takuuvarausta, sillä sopimusten mukaan
toinen sopimusosapuoli vastaa takuutöistä.
112HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Osa 4: nettokäyttöpääoma
Tässä osiossa kuvataan nettokäyttöpääoman osatekijöitä.
EUR tuhatta 31.12.2023 31.12.2022
Nettokäyttöpääoma
Vaihto-omaisuus 35 480 45 324
Myyntisaamiset 16 336 16 408
Muut saamiset 2 361 2 266
Ostovelat -8 690 -8 737
Muut velat -9 355 -9 942
Yhteensä 36 132 45 319
Nettokäyttöpääoman muutos taseessa -9 187 3 388
Erät, joita ei huomioida rahavirtalaskelman käyttöpääoman muutokseen ja joiden
vaikutus sisällytetään muualle rahavirtalaskelmaan* 1 386 1 983
Nettokäyttöpääoman muutos rahavirtalaskelmassa** -7 801 5 371
* Merkittävimmät erät liittyvät rahoituskuluihin, realisoitumattomiin kurssivoittoihin ja -tappioihin, yrityskauppoihin sekä investointeihin.
** Nettokäyttöpääoman kasvu pienentää rahavirtaa ja lasku lisää rahavirtaa
4.1 VAIHTO-OMAISUUS
Konsernin vaihto-omaisuus koostuu raaka-aineista,
kuten teräs, kivi ja puu, keskeneräisistä tuotteista
sekä valmiista myyntituotteista (kiukaat, saunojen
sisustukset sekä muut saunaan liittyvät tuotteet).
LAATIMISPERIAATE
Raaka-aineet ja tarvikkeet, keskeneräiset
tuotteet ja valmiit tuotteet arvostetaan hankin-
tamenoon tai nettorealisointiarvoon sen
mukaan, kumpi niistä on alempi. Keskeneräisten
ja valmiiden tuotteiden hankintameno sisäl-
tää raaka-aineet, välittömät työsuorituksesta
johtuvat menot sekä asianmukaisen osuuden
normaalin toiminta-asteen perusteella kohdis-
tettavista muuttuvista ja kiinteistä yleismenoista.
Hankintameno kohdistetaan yksittäisille vaih-
to-omaisuuserille painotetun keskihinnan
menetelmällä. Ostetun vaihto-omaisuuden
hankintamenosta vähennetään paljous- ja
käteisalennukset. Nettorealisointiarvo tarkoit-
taa tavanomaisessa liiketoiminnassa toteutuvaa
arvioitua myyntihintaa, josta on vähennetty arvi-
oidut menot, jotka syntyvät tuotteiden valmiiksi
saattamisesta, sekä arvioidut menot myynnin
toteuttamiseksi.
113HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Vaihto-omaisuus jakautuu seuraavasti:
EUR tuhatta 31.12.2023 31.12.2022
Aineet ja tarvikkeet 16 921 24 070
Keskeneräiset tuotteet 3 413 3 621
Valmiit tuotteet 15 145 17 634
Yhteensä 35 480 45 324
Harvia kirjasi tulokseensa vaihto-omaisuuden arvon
ja määrän muutoksiin liittyviä eriä yhteensä 10 919
tuhatta euroa (vuonna 2022: 1 247 tuhatta euroa).
Harvian materiaalit ja palvelut-kuluerä oli yhteensä
56 101 tuhatta euroa (vuonna 2022: 70 150 tuhatta
euroa). Varaston arvoon sisältyi yhteensä 915
tuhannen euron varaus epäkurantin varaston alas-
kirjauksesta (31.12.2022: 921 tuhatta euroa).
4.2 MYYNTISAAMISET JA MUUT SAAMISET
LAATIMISPERIAATE
Myyntisaamiset ovat saamisia, jotka syntyvät
asiakkaille tavanomaisessa liiketoiminnassa
myydyistä tuotteista tai tuotetuista palveluista.
Ne luokitellaan ryhmään jaksotettuun hankin-
tamenoon arvostettavat rahoitusvarat. Jos
saamisista odotetaan saatavan maksu vuoden
kuluessa, ne luokitellaan lyhytaikaisiksi varoiksi.
Muussa tapauksessa ne esitetään pitkäaikaisina
varoina. Myyntisaamiset erääntyvät yleensä
maksettaviksi 30-120 päivän kuluessa, ja näin
ollen ne kaikki luokitellaan lyhytaikaisiksi.
Liitetiedossa 5.3 kuvataan myyntisaamisten ja
muiden saamisten arvonalentumiseen sovellet-
tavia periaatteita ja muita niihin sovellettavia
laatimisperiaatteita.
Muihin saamisiin sisältyy lähinnä konsernin
tavanomaisessa liiketoiminnassa syntyviä
siirtosaamisia.
Saamiset sisältyvät lyhytaikaisiin varoihin,
lukuun ottamatta niitä eriä, jotka erääntyvät
yli 12 kuukauden kuluttua raportointikau-
den päättymisestä.
Myyntisaamiset ja muut saamiset koostu-
vat myyntisaamisista, muista saamisista
(lähinnä arvonlisäverosaamisista) ja siirtosaa-
misista. Tuloverosaamiset esitetään omana
eränään taseessa.
Myyntisaamisten maksuehdot vaihtelevat
asiakastyypin ja luottokelpoisuuden mukaan.
Tietyiltä asiakkailta vaaditaan maksu etukäteen.
Myyntisaamisten ja muiden saamisten arvon alen-
tumisesta ja konsernin altistumisesta luottoriskille
kerrotaan liitetiedossa 5.3.
114HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Seuraavissa taulukoissa esitetään myyntisaamisten
ja muiden saamisten eri osatekijät:
EUR tuhatta 31.12.2023 31.12.2022
Myyntisaamiset 16 336 16 408
Siirtosaamiset 1 249 1 309
Muut saamiset 1 112 956
Yhteensä 18 697 18 674
4.3 OSTOVELAT JA MUUT VELAT
Ostovelat ja muut velat koostuvat ostoveloista,
muista veloista, ennakkomaksuista ja siirtove-
loista, jotka liittyvät konsernin tavanomaiseen
liiketoimintaan.
LAATIMISPERIAATE
Ostovelat ovat maksuvelvoitteita, jotka ovat
syntyneet tavarantoimittajilta tai palvelun-
tuottajilta tavanomaisessa liiketoiminnassa
hankituista tavaroista tai palveluista.
Ostovelat ja muut velat luokitellaan lyhytaikai-
siksi veloiksi, jos ne erääntyvät maksettaviksi
yhden vuoden kuluessa. Ostovelat ja muut
lyhytaikaiset velat arvostetaan jaksotettuun
hankintamenoon.
Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät:
EUR tuhatta 31.12.2023 31.12.2022
Sosiaalikulut 9 55
Vakuutukset 147 96
Ennakkomaksut 429 353
Muut 663 805
Yhteensä 1 249 1 309
Muut siirtosaamiset sisälsivät lähinnä materiaali-,
markkinointi- ja IT-kuluihin liittyviä jaksotuksia.
Lyhytaikaisten saamisten ja ostovelkojen lyhytai-
kaisesta luonteesta johtuen niiden kirjanpitoarvon
oletetaan vastaavan niiden käypää arvoa.
Seuraavissa taulukoissa esitetään ostovelkojen ja
muiden velkojen eri osatekijät:
EUR tuhatta 31.12.2023 31.12.2022
Ostovelat 8 690 8 737
Saadut ennakot 1 103 794
Siirtovelat 7 817 8 775
Muut velat 435 373
Yhteensä 18 045 18 679
Ostovelat ovat vakuudettomia, ja yleensä
ne maksetaan 30–60 päivän kuluessa niiden
kirjaamisesta.
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät:
EUR tuhatta 31.12.2023 31.12.2022
Palkka- ja
sosiaalikulujaksotukset 4 631 3 193
Jaksotetut vuosihyvitteet 1 474 1 553
Korkojaksotukset 83 176
Muut 1 629 3 853
Yhteensä 7 817 8 775
Muut siirtovelat sisälsivät pääasiassa materiaali-,
markkinointi ja myyntiprovisiokuluihin liittyviä
jaksotuksia. Ostovelkojen ja muiden velkojen kirjan-
pitoarvojen arvioidaan vastaavan niiden käypiä
arvoja, koska ne ovat luonteeltaan lyhytaikaisia.
115HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Osa 5: nettovelat ja ehdolliset erät
Tässä osiossa kuvataan, kuinka konsernin toiminta on rahoitettu. Osiossa kuvataan myös rahoitusvaroihin ja velkoihin liittyviä
valuutta-, korko-, maksuvalmius- ja luottoriskejä. Lisäksi tässä annetaan tietoa siitä, kuinka konserni vastaa näihin riskeihin.
5.1 LAINAT JA MUUT RAHOITUSVELAT
Vuonna 2023 Harvia neuvotteli uudelleen 75,5 milj.
euron rahoituslainojen ja aikaisemman 8 milj. euron
luottolimiitin ehdot. Samalla luottolimiitin enim-
mäismäärä nostettiin 10 milj. euroon. Konserni on
tehnyt koronvaihtosopimuksen suojautuakseen
vaihtuvakorkoisista pankkilainoista johtu-
valta korkoriskiltä.
Seuraavassa taulukossa esitetään rahoitusvelkojen luokittelu ja kirjanpitoarvot:
EUR tuhatta
Rahoitusvelat,
jotka on kirjattu
jaksotettuun
hankintamenoon
31.12.2023
Velat taseessa
Lainat rahoituslaitoksilta 75 409
Vuokrasopimusvelat 2 741
Muut pitkäaikaiset velat 202
Ostovelat ja muut velat 9 125
Yhteensä 87 478
EUR tuhatta
Rahoitusvelat
jaksotettuun
hankintamenoon
31.12.2022
Velat taseessa
Lainat rahoituslaitoksilta 77 417
Vuokrasopimusvelat 2 421
Muut pitkäaikaiset velat 3 609
Ostovelat ja muut velat 9 110
Yhteensä 92 558
LAATIMISPERIAATE
Lainat kirjataan aluksi käypään arvoon tran-
saktiomenoilla vähennettyinä. Myöhemmin ne
arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon, ja
saatujen maksujen (transaktiomenoilla vähen-
nettyinä) ja takaisin maksettavan määrän välinen
erotus kirjataan laina-aikana tuloslaskelmaan
efektiivisen koron menetelmällä.
Luottolimiittijärjestelyistä maksettavat palkkiot
kirjataan taseeseen maksuvalmiuspalvelusta
suoritettuna ennakkomaksuna ja jaksotetaan
kuluksi asianomaisen luottolimiitin voimassa-
oloajalle, jos ei ole varmuutta siitä, tullaanko
luottolimiittiä käyttämään osaksi tai kokonaan.
Tämä kuvastaa rahoituskulua nostamattomalle
luottolimiitille. Siltä osin kuin on todennäköistä,
että luottolimiitti tullaan käyttämään osaksi
tai kokonaan, palkkiot kirjataan osaksi lainan
transaktiomenoja vasta, kun laina nostetaan,
ja jaksotetaan tilikauden tulokseen efektiivisen
koron menetelmällä.
116HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
PANKKILAINAT
Pankkilainat
Harvia neuvotteli uudelleen 75 500 tuhannen
euron määräaikaislainojen ja 8 000 tuhannen euron
luottolimiitin ehdot vuoden 2023 lopussa. Samalla
luottolimiitin enimmäismäärä nousi 10 000 tuhan-
teen euroon. Määräaikaislainat erääntyvät
maksettavaksi kahdessa erässä. 36 500 tuhan-
nen euron määräaikaislaina ja 5 000 tuhannen
euron luottolimiitti erääntyvät joulukuussa 2026,
ja 39 000 tuhannen euron määräaikaislaina
ja 5 000 tuhannen euron luottolimiitti erääntyvät
maaliskuussa 2027. Pankkilainojen nimelliskorko
on sidottu Euribor-korkoon ja marginaali konsernin
nettovelka / oikaistu käyttökate -tunnuslukuun.
Kovenanttiehtojen noudattaminen
Pankkilainoihin liittyy rahoitussopimuksen mukaisia
kovenantteja, joita ovat nettovelan suhde oikais-
tuun käyttökatteeseen ja korkokate. Kovenantteja
seurataan neljännesvuosittain. Konserni on noudat-
tanut pankkilainoihin liittyviä kovenanttiehtoja
vuonna 2023 ja 2022.
Käyvät arvot
Pitkäaikaisten lainojen käyvät arvot perustuvat
tasepäivän lainakorolla diskontattuihin rahavir-
toihin. Ne luokitellaan käypien arvojen hierarkian
tasolle 2, koska niiden määrittämiseen käytetään
muita kuin havainnoitavissa olevia syöttötietoja,
mukaan lukien oma luottoriski.
Konsernin johto on todennut, etteivät lainojen
kirjanpitoarvo ja käypä arvo poikkea olennaisesti
toisistaan. Harvian lainamarginaalin katsotaan
kohtuullisen tarkasti kuvastavan lainojen erilaisia
ehtoja ja etuoikeusasemaa.
JOHDANNAISET
LAATIMISPERIAATE
Johdannaisinstrumentit kirjataan alun perin
käypään arvoon sopimuksen solmimispäi-
vänä, ja myöhemmin ne arvostetaan käypään
arvoon tulosvaikutteisesti.
Konserni käyttää korkojen vaihtelulta suojautumi-
seen johdannaisia, kuten koronvaihtosopimuksia.
Sillä oli vuoden 2023 lopussa koronvaihtosopi-
mus, jonka käypä arvo oli 1 869 tuhatta euroa
(2022: 3 243 tuhatta euroa). Kassavaikutuksiltaan
suojaus tuottaa selkeitä säästöjä Harvian
koronmaksuihin. Koronvaihtosopimuksen
käypä arvo vaihtelee korkomarkkinoiden
odotusten mukaan ja arvon muutos kirja-
taan rahoituserien käyvän arvon muutoksiin.
Suojauksen arvonmuutoksilla ei ole kassavai-
kutusta. Koronvaihtosopimuksen nimellisarvo
oli 36 500 tuhatta euroa 31.12.2023 (2022: 36 500).
Koronvaihtosopimus erääntyy 15.12.2026.
Koronvaihtosopimuksen käypä arvo määritetään
arvioitujen rahavirtojen nykyarvona havainnoita-
vissa olevien tuottokäyrien perusteella. Käypä arvo
on käypien arvojen hierarkian tasolla 2.
MUUT PITKÄAIKAISET VELAT
LAATIMISPERIAATE
Harvian muut pitkäaikaiset velat koostu-
vat yrityskauppoihin liittyvistä lunastus- ja
lisäkauppahintaveloista. Lunastus- ja lisäkaup-
pavelat kirjataan alun perin käypään arvoon
tytäryritysten hankintahetkellä. Myöhemmin
ne arvostetaan käypään arvoon tulosvaikut-
teisesti tai omanpääoman kautta.
Konsernilla on yrityshankintoihin liittyviä pitkäai-
kaisia lisäkauppahintavelkoja 202 tuhatta euroa
(2022: 3 609). Velkojen sopimusperäinen määrä
on 250 tuhatta euroa (4 250). Vuoden 2023 aikana
Harvia aikaisti Kiramin lisäkauppahinnan maksua.
Harvia ja Kiramin myyjät sopivat, että Harvia
maksaa 2 488 tuhannen euron lisäkauppahin-
nan aiemmin tiedotettua aikaisemmin 21.12.2023.
Maksettu lisäkauppahinta oli noin 1,2 miljoonaa
euroa pienempi kuin Harvian yrityskauppaan
liittynyt varaus. Tämä erotus paransi Harvian
vuoden 2023 tulosta ja se on esitetty tuloslaskel-
man rahoituserien käyvän arvon muutoksissa.
Harvian suorittaman Kiramin lisäkauppahintavelan
jälkeen Harvian taseessa on vain Sauna-Euroxin
yrityskauppaan liittyvä lisäkauppahintavelka.
Harvian lisäkauppahintavelat vuosina 2023 ja 2022,
olivat sidottuja ostettujen yritysten tunnuslukujen
kehitykseen ja tyypillisimmin käyttökatteeseen.
117HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
5.2 RAHAVARAT
Rahavarojen määrä 31.12.2023 oli 40 581 tuhatta
euroa (31.12.2022: 25 310 tuhatta euroa).
Konsernin rahavirtalaskelmassa rahavaroihin
luetaan käteisvarat ja vaadittaessa nostettavat
pankkitalletukset. Lyhytaikaisten talletusten
katsotaan olevan helposti vaihdettavissa käteisva-
roiksi, koska niiden alkuperäinen erääntymisaika
on enintään kolme kuukautta. Taseessa esitettävät
rahavarat vastaavat rahoituslaskelmassa esitettäviä
rahavaroja. Rahavarat ovat rahoitusvaroja ja ne
luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon arvostet-
taviin rahoitusvaroihin.
5.3 RAHOITUSRISKIEN JA PÄÄOMAN HALLINTA
Tässä liitetiedossa selostetaan, kuinka
Harvia-konserni altistuu rahoitusriskeille ja
kuinka nämä riskit voisivat tulevaisuudessa
vaikuttaa Harvia-konsernin taloudelliseen tulok-
seen. Relevanteissa kohdissa esitetään asian
taustaksi tilikauden tulokseen liittyviä tietoja.
Tässä liitetiedossa kuvataan myös, kuinka konserni
seuraa pääomarakennettaan ja mitkä tavoitteet
sillä on tälle rakenteelle.
LAATIMISPERIAATE
Rahoitusvarojen luokittelu ja arvostaminen
Konsernin rahoitusvarat koostu-
vat myyntisaamisista, tietyistä muista
saamisista ja siirtosaamisista sekä rahavaroista.
Rahoitusvaroihin kuuluva erä arvostetaan alku-
peräisen kirjaamisen yhteydessä käypään arvoon,
johon lisätään sen hankinnasta välittömästi
johtuvat transaktiomenot lukuun ottamatta
myyntisaamisia, jotka arvostetaan transaktio-
hintaan silloin kun niihin ei liity merkittävää
rahoituskomponenttia.
Harvian johto on määrittänyt, mitä liiketoi-
mintamalleja konsernin rahoitusvaroihin
sovelletaan IFRS 9:n
soveltamisen aloittamisajankohtana 1.1.2018 ja
luokitellut rahoitusvarat IFRS 9:n mukaisiin
ryhmiin. Konsernin kaikki rahoitusvarat kuuluvat
jaksotettuun hankintamenoon arvostettaviin
rahoitusvaroihin mahdollisia johdannaisvaroja
lukuun ottamatta.
Rahoitusvarojen arvonalentuminen
Rahoitusvarat koostuvat pääsääntöisesti
myyntisaamisista, joiden odotettavissa olevien
luottotappioiden kirjaamiseen konserni soveltaa
yksinkertaistettua menettelyä, jonka mukaan
kaikista myyntisaamista voidaan kirjata koko
voimassaoloajalta odotettavissa olevat luotto-
tappiot. Odotettavissa olevien luottotappioiden
määrittämistä varten myyntisaamiset on ryhmi-
telty yhteisten luottoriskiominaisuuksien ja
maksun viivästymisen perusteella. Odotettavissa
olevissa luottotappioissa on otettu huomioon
myös ennakoivaa informaatiota.
Rahoitusvelkojen luokittelu ja arvostaminen
Lainat rahoituslaitoksilta kirjataan aluksi
käypään arvoon transaktiomenoilla vähennet-
tyinä. Myöhemmin ne arvostetaan jaksotettuun
hankintamenoon, ja saatujen maksujen (tran-
saktiomenoilla vähennettyinä) ja takaisin
maksettavan määrän välinen erotus kirjataan
laina-aikana tuloslaskelmaan efektiivisen
koron menetelmällä.
Luottolimiittijärjestelyistä maksettavat
palkkiot kirjataan taseeseen maksuvalmiuspalve-
lusta suoritettuna
ennakkomaksuna ja jaksotetaan kuluksi
asianomaisen luottolimiitin voimassaoloajalle,
jos ei ole varmuutta siitä, tullaanko luottolimiittiä
käyttämään osaksi tai kokonaan. Tämä kuvastaa
rahoituskulua nostamattomalle luottolimiitille.
Siltä osin kuin on todennäköistä, että luottoli-
miitti tullaan käyttämään osaksi tai kokonaan,
palkkiot kirjataan osaksi lainan transaktiomenoja,
ja jaksotetaan tilikauden tulokseen efektiivisen
koron menetelmällä.
Johdannaiset
Konsernin johdannaisia ei ole määritetty suojau-
sinstrumenteiksi, minkä vuoksi ne luokitellaan
käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin
varoihin ja velkoihin.
118HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Seuraavat valuuttakursseihin liittyvät erät kirjattiin tilikaudella tulosvaikutteisesti ja muihin laajan
tuloksen eriin:
EUR tuhatta 2023 2022
Tulosvaikutteisesti kirjatut erät
Operatiivisiin tuottoihin/kuluihin sisältyvät nettokurssivoitot/-tappiot -9 -75
Rahoitustuottoihin/-kuluihin sisältyvät nettokurssivoitot/-tappiot -277 257
Valuuttakurssivoitot/-tappiot kirjattu tilikauden tulokseen ennen veroja yhteensä,
netto -286 181
Muihin laajan tuloksen eriin kirjatut voitot/tappiot
Ulkomaan toimintojen muuntoerot -1 785 326
KORKORISKI
Konsernin tärkein korkoriski aiheutuu vaihtuva-
korkoisista pitkäaikaisista lainoista, jotka altistavat
konsernin rahavirran korkoriskille. Lainan korkoriskiä
kuitenkin hallitaan vaihtamalla vaihtuva korko
kiinteäksi koronvaihtosopimusta käyttäen. Näin on
saatu alempi korko kuin jos konserni olisi ottanut
lainan suoraan kiinteäkorkoisena.
Seuraavassa taulukossa on esitetty Harvian korollisten velkojen herkkyysanalyysi yhden prosentin
koron nousulle:
EUR tuhatta 2023 2022
Korolliset lainat rahoituslaitoksilta 75 506 77 528
Vuokrasopimusvelat 2 877 3 144
Korkosuojaus 36 500 36 500
Korkosuojattujen velkojen osuus 47 % 45 %
Vaikutus korkokuluihin, jos korot nousisivat 1% 784 807
Korkosuojaus -365 -365
Vaikutus korkokuluihin yhteensä, jos korot nousisivat 1% 419 442
* testattava velkamäärä on Harvian laina- ja vuokrasopimuksiin liittyvien rahavirtojen nimellisarvo, joka on esitetty myös nettovelan ja rahavirran
täsmäytyslaskelmassa.
Konsernin tavoitteena on pitää vähin-
tään 60 % lainoistaan kiinteäkorkoisina ja
käyttää tarvittaessa koronvaihtosopimuksia tähän
pääsemiseksi. Konsernin vaihtuvakorkoiset lainat
vuosina 2023 ja 2022, olivat pääasiassa euromää-
räisiä ja voimassa olevat koronvaihtosopimukset
Konsernin yleisen riskienhallintaohjelman pääpaino
on rahoitusmarkkinoiden huonossa ennustettavuu-
dessa, ja pyrkimyksenä on minimoida mahdolliset
epäedulliset vaikutukset konsernin taloudelliseen
tulokseen. Tietyiltä riskeiltä suojautumiseen käyte-
tään johdannaisinstrumentteja.
Konsernin riskienhallintaa hoitaa talous hallinto halli-
tuksen antamien ohjeiden mukaisesti. Taloushallinto
tunnistaa, arvioi ja suojaa rahoitusriskejä yhteis-
työssä konsernin liiketoiminta yksikköjen kanssa.
VALUUTTARISKI
Harvialla on liiketoimintaa useassa maassa. Harvia
altistui vuonna 2023 lähinnä Yhdysvaltain dolla-
riin liittyvälle transaktioriskille ja translaatioriskiin,
joka syntyy, kun emoyhtiön sijoitukset euroalueen
ulkopuolella oleviin tytäryhtiöihin muunnetaan
euroiksi. Euroalueen ulkopuolella oleviin tytäryhtiöi-
hin liittyvä transaktioriski muodostuu ensisijaisesti
konserniyhtiöiden operatiivisessa liiketoiminnassa
syntyvistä myyntisaamisista ja ostoveloista kyseisiltä
tytäryhtiöiltä.
Transaktioriskit eivät ole toistaiseksi olleet konser-
nin kannalta merkittäviä eikä Harvia ole suojautunut
näiltä riskeiltä valuuttajohdannaisilla. Muilta osin
konsernin tuotot ja kulut syntyvät lähes yksinomaan
euroina. Konsernin nettoinvestointi euroalueen
ulkopuolisiin yhtiöihin muodostuu Kiinan, Hong
Kongin, Venäjän, Romanian ja Yhdysvaltojen tytä-
ryhtiösijoituksista. Nettoinvestointeihin liittyvää
valuuttakurssiriskiä ei ole suojattu.
119HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
jota on voimakkaasti tukenut kasvava tietoisuus
saunasta ja sen terveyshyödyistä sekä vahva
kuluttajaluottamus ja taloudelliset olosuhteet.
Vertailukaudella 2022, Harvia lisäsi merkittä-
västi Venäjän myyntisaataviensa arvonalennusta,
johtuen Venäjän hyökkäyssodan aiheuttamasta
epävarmuudesta. Harvialla oli 31.12.2023 ruplamää-
räisiä myyntisaatavia Venäjältä 0,8 miljoonan euron
arvosta (2022: 1,8 miljoonaa), jonka arvosta kirjattiin
alas 712 tuhatta euroa vuonna 2023 (2022: 916 tuhatta
euroa). Saataville on tehty maksusuunnitelma.
Harvialla ei ole merkittäviä luottoriskikeskittymiä
johtuen laajasta ja maantieteellisesti hajautuneesta
asiakaspohjasta.
Luottotappioita kirjattiin tulosvaikutteisesti 26 tuhatta euroa vuonna 2023 (2022: 7 tuhatta euroa).
Myyntisaamisista kirjattiin 31.12.2023 arvon alentumista koskevia vähennyseriä yhteensä 1 273 tuhatta euroa
(2022:1 347 tuhatta euroa) ja se on eritelty alla:
31.12.2023
EUR tuhatta
Bruttomääräinen
kirjanpitoarvo
Tappiota koskeva
vähennyserä
Erääntymättömät 12 755 6
Erääntyneet
Alle 30 päivää 2 207 9
30–60 päivää 844 11
61–90 päivää 167 4
91–180 päivää 70 7
181–360 päivää 338 84
Yli 360 päivää 1 228 1 151
Yhteensä 17 609 1 273
31.12.2022
EUR tuhatta
Bruttomääräinen
kirjanpitoarvo
Tappiota koskeva
vähennyserä
Erääntymättömät 12 129 9
Erääntyneet
Alle 30 päivää 1 777 7
30–60 päivää 475 6
61–90 päivää 221 6
91–180 päivää 728 70
181–360 päivää 803 84
Yli 360 päivää 1 621 1 165
Yhteensä 17 755 1 347
kattoivat 31.12.2023 47 % ja 31.12.2022 45 % laina-
pääomasta. Herkkyysanalyysin perusteella, jos
suojaamattomien vaihtuvakorkoisten velkojen korko
nousisi tilinpäätöshetkellä yhden prosenttiyksikön
kaikkien muiden muuttujien pysyessä ennallaan
konsernin korkokulut kasvaisivat 419 tuhatta euroa
(Vuonna 2022: 442 tuhatta euroa).
LUOTTORISKI
Luottoriski tarkoittaa riskiä siitä, että vastapuoli
ei täytä sopimukseen perustuvia velvoittei-
taan ja aiheuttaa yhtiölle taloudellisen tappion.
Luottoriskiä liittyy rahavaroihin sekä avoinna
oleviin saamisiin asiakkailta. Tiettyjen asiakkaiden
osalta käytetään vakuutuksia ja joiltakin asiak-
kailta vaaditaan maksu ennakkoon. Rahavaroihin
liittyvä luottoriski on vähäinen, koska vastapuolet
ovat pankkeja, jotka ovat saaneet kansainvälisiltä
luokittajilta korkean luottoluokituksen. Luottoriskin
hajauttamiseksi Harvia tallettaa kassavarantonsa
eri pankkeihin.
Konsernissa katsotaan arvonalentumisesta olevan
näyttöä, jos jokin seuraavista viitteistä esiintyy:
- velallisen merkittävät taloudelliset vaikeudet
- velallisen konkurssin tai muun taloudellisen
uudelleenjärjestelyn todennäköisyys; ja
- maksujen laiminlyönnit
Harvialla on vuonna 2023 merkittäviä myyn-
tisaamisia johtuen asiakassopimusten pitkistä
maksuajoista. Harvia on myös joissain tilanteissa
tukenut tuotteidensa jakelu- ja jälleenmyyn-
tiasiakassuhteita hyväksymällä tavanomaista
pidempiä maksuaikoja ja sopimalla erääntyvien
saatavien osalta uudesta maksusuunnitel-
masta. Pohjois-Amerikassa myyntisaamisten
määrää on kasvattanut kysynnän vahva kasvu,
120HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Muiden saamisten ryhmiin ei sisälly olennaisesti
arvoltaan alentuneita tai viivästyneitä eriä. Näiden
muiden ryhmien luottohistorian perusteella saami-
sista tullaan saamaan maksu niiden erääntyessä.
Konsernilla ei ole vakuuksia näistä saamisista.
MAKSUVALMIUSRISKI
Rahavirtaennusteet tehdään konsernin tasolla.
Konsernin taloushallinto seuraa Harvia-konsernin
maksuvalmiustarpeita sen varmistamiseksi, että
liiketoiminnan tarpeisiin on käytettävissä riittä-
västi rahaa ja samalla pidetään jatkuvasti varalla
riittävä määrä käyttämätöntä luottolimiittiä,
jottei konserni riko mitään luottolimiittiinsä liit-
tyviä nostorajoja tai kovenantteja. Konsernilla
on 31.12.2023 nostamattomia korollisia luottoja
(valmiusluottolimiitti) 10 000 tuhatta euroa
(31.12.2022: 6 000 tuhatta euroa). Nostamaton
korollinen luotto on jatkuvasti saatavilla.
Liiketoiminnan rahavirrat ja likvidit varat yhdessä
mahdollisen vieraan tai oman pääoman ehtoisen
uuden rahoituksen kanssa ovat tärkein rahoitus-
lähde tulevia maksuja varten.
Seuraavassa taulukossa esitetään konsernin
rahoitusvelkojen tulevat lyhennykset, korkokulut
ja aktivoidut korot jaoteltuina jäljellä olevien
sopimusperusteisten maturiteettien mukai-
siin ryhmiin tilinpäätöspäivänä. Harvialla on
nimellisarvoltaan 36 500 tuhannen euron koron-
vaihtosopimus, joka on voimassa 15.12.2026 asti.
Kassavaikutuksiltaan suojaus tuottaa
selkeitä säästöjä Harvian koronmaksuihin.
Koronvaihtosopimuksen käypä arvo vaihtelee
korkomarkkinoiden odotusten mukaan, arvon
muutos kirjataan rahoituserien käyvän arvon
muutoksiin. Suojauksen arvonmuutoksilla ei ole
kassavaikutusta. Esitettävät luvut ovat sopimuksiin
perustuvia diskonttaamattomia rahavirtoja.
EUR tuhatta Alle 6 kk 6–12 kk 1–2 vuotta 2–5 vuotta Yli 5 vuotta
Sopimuksiin
perustuvat
rahavirrat
yhteensä Kirjanpitoarvo
31.12.2023
Ei-johdannaiset
Lainat rahoituslaitoksilta 6 75 500 75 506 75 409
Vuokrasopimusvelat 355 293 360 1 545 324 2 877 2 741
Eläkevelvoitteet 88 88 172 490 1 185 2 023 2 071
Lunastus- ja lisäkauppahintavelka 250 250 202
Ostovelat 8 690 8 690 8 690
Ei-johdannaiset yhteensä 9 139 381 783 77 535 1 509 89 346 89 113
Johdannaiset
Koronvaihtosopimukset -568 -574 -1 123 395 -1 869 -1 869
Johdannaiset yhteensä -568 -574 -1 123 395 -1 869 -1 869
121HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
EUR tuhatta Alle 6 kk 6–12 kk 1–2 vuotta 2–5 vuotta Yli 5 vuotta
Sopimuksiin
perustuvat
rahavirrat
yhteensä Kirjanpitoarvo
31.12.2022
Ei-johdannaiset
Lainat rahoituslaitoksilta 2 014 14 39 000 36 500 77 528 77 417
Vuokrasopimusvelat 256 225 288 627 1 748 3 144 2 421
Eläkevelvoitteet 87 87 170 485 1 242 2 071 2 071
Lunastus- ja lisäkauppahintavelka 4 000 250 4 250 3 609
Ostovelat 8 737 8 737 8 737
Ei-johdannaiset yhteensä 11 094 326 43 485 37 862 2 990 95 730 94 256
Johdannaiset
Velat koronvaihtosopimuksesta -321 -325 -635 -1 962 -3 243 -3 243
Johdannaiset yhteensä -321 -325 -635 -1 962 -3 243 -3 243
PÄÄOMAN HALLINTA
Konsernin tavoitteena pääoman hallinnassa on
varmistaa kyky jatkuvaan toimintaan, jotta pysty-
tään antamaan osakkeenomistajille tuottoa ja
kasvattamaan heidän sijoittamansa pääoman
arvoa. Konserni seuraa nettovelan suhdetta oikais-
tuun käyttökatteeseen ja nettokäyttöpääomaan.
Nettovelat lasketaan siten, että lyhyt- ja pitkä-
aikaisiin korollisiin velkoihin sisältyvistä lainoista
rahoituslaitoksilta ja vuokrasopimusveloista vähen-
netään rahavarat. Tavoitteena oleva nettovelka
ja nettovelan suhde käyttökatteeseen on sidottu
luottojärjestelyjen kovenanttiehtoihin. Nettovelan
suhteella käyttökatteeseen on vaikutus yhtiön
lainasopimusten lainamarginaaleihin.
Seuraavassa taulukossa esitetään konsernin korollinen nettovelka.
EUR tuhatta 31.12.2023 31.12.2022
Lainat rahoituslaitoksilta 75 409 77 417
Vuokrasopimusvelat 2 741 2 421
Vähennettynä rahavaroilla -40 581 -25 310
Nettovelka 37 569 54 529
122HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Nettorahavirran ja nettovelan muutoksen välinen täsmäytyslaskelma:
EUR tuhatta Rahavarat
Lainat
rahoituslaitoksilta
vuoden kuluessa
Lainat
rahoituslaitoksilta yli
vuoden kuluttua Vuokrasopimusvelat Nettovelka yhteensä
1.1.2022 15 488 -48 -56 380 -2 877 -43 817
Kassavirrat 9 500 -1 983 10 518 8 045
Määräysvallattomien omistajien osuuden hankinta -19 000 -19 000
Yritysmyynnit 104 104
Kurssierot 218 4 222
Muut muutokset, joihin ei liity maksua -20 -63 -82
31.12.2022 25 310 -2 028 -75 389 -2 421 -54 529
Kassavirrat 18 519 2 022 92 765 21 398
Yrityshankinnat -2 801 -66 -307 -3 173
Kurssierot -447 -447
Muut muutokset, joihin ei liity maksua -41 -777 -818
31.12.2023 40 581 -6 -75 404 -2 741 -37 569
123HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
5.4 RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT
Tässä liitetiedossa esitetään konsernin rahoitustuo-
tot ja -kulut. Konsernilla on koronvaihtosopimus,
jolla suojaudutaan vaihtuvakorkoisten pankkilaino-
jen korkojen vaihteluilta.
Johdannaisista ja rahoitusveloista ks. liitetieto 5.1.
Rahavaroista ks. liitetieto 5.2.
Konsernin korkotuotot ja muut rahoitustuotot liittyivät pääasiassa valuuttakurssivoittoihin, myyntisaa-
misista johtuviin korkotuottoihin sekä johdannaissopimusten arvostusvoittoihin ja -tappioihin. Ne olivat
yhteensä 1 791 tuhatta euroa vuonna 2023 (5 663 tuhatta euroa vuonna 2022). Rahoituskulut liittyvät
lähinnä rahalaitoslainoihin, valuuttakurssitappioihin sekä johdannaissopimuksista kirjattuihin arvostustap-
pioihin, ks. seuraava taulukko:
EUR tuhatta 2023 2022
Rahoitustuotot
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta -242 26
Korkotuotot 531 20
Voitto koronvaihtosopimuksen käyvän arvon muutoksesta 0 3 727
Voitto käyvän arvon muutoksesta 1 238 0
Kurssivoitot 259 1 769
Muut rahoitustuotot 5 120
Yhteensä 1 791 5 663
Rahoituskulut
Korkokulut -2 743 -1 062
Muut rahoituskulut muista kuin käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavista
rahoitusveloista -649 -979
Kurssitappiot -536 -1 512
Tappio koronvaihtosopimusten käyvän arvon muutoksesta -1 374 0
Yhteensä -5 302 -3 553
Nettorahoituskulut -3 511 2 110
124HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
5.5 SITOUMUKSET JA EHDOLLISET VELAT
Tämä liitetieto sisältää informaatiota eristä, jotka
eivät sisälly tilinpäätöslaskelmiin, koska ne eivät
(vielä) täytä kirjaamisedellytyksiä. Näitä eriä ovat
takaukset, pantit ja ehdolliset velat.
EUR tuhatta 31.12.2023 31.12.2022
Muut vakuudet:
Pantatut tilit 37 36
Tullitakuu 50 50
Yhteensä 87 86
MUUT SITOUMUKSET
Harvia joutuu ajoittain tavanomaiseen liiketoimin-
taansa liittyen osalliseksi erilaisiin vaatimuksiin
ja oikeudenkäynteihin, kuten kiistoihin asiakkai-
den kanssa sekä viranomaisten käynnistämiin
menettelyihin. Harvia ei ole tilinpäätöksessä esitet-
tävillä kausilla ollut osallisena oikeudenkäynneissä,
välimiesmenettelyissä tai hallintomenettelyissä,
joilla voisi olla merkittävä vaikutus konsernin talou-
delliseen asemaan tai kannattavuuteen.
5.6 ETUUSPOHJAISET VELVOITTEET
Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt käsitellään
IAS 19 mukaan. Harvialla on rahastoimaton
etuuspohjainen eläkejärjestely Saksassa. Saksan
eläkejärjestely siirtyi Harvialle 1.5.2020. Harvian
muut eläkejärjestelyt, kuten esimerkiksi Suomen
lakisääteinen TyEL-järjestely ovat maksupohjaisia.
Saksan eläkejärjestely sisältää vanhuus-, työky-
vyttömyys- ja perhe-eläkkeen, jotka perustuvat
työntekijän palkkaan. Eläkejärjestely perustuu
paikalliseen lainsäädäntöön ja käytäntöihin.
Eläkejärjestely sisältää sekä toimessa olevia, vapaa-
kirjoja että eläkeläisiä.
Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt altista-
vat Harvian riskeille, joista merkittävimpänä
voidaan pitää diskonttauskorkoon liittyvää
riskiä. Diskonttauskoron aleneminen kasvattaa
etuuspohjaista velvoitetta. Myös inflaatio- tai
kuolevuusoletusten muutokset voivat kasvattaa
etuuspohjaista velvoitetta.
125HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Seuraavassa taulukossa esitetään etuuspohjainen kulu ja muun laajan tuloksen erät:
EUR tuhatta 2023 2022
Nettokorko 70 31
Taloudellisten oletusten muutoksista johtuvat vakuutusmatemaattiset voitot (-) /
tappiot (+) -36 -524
Kokemusperäiset muutokset 87 -37
Yhteensä konsernin tuloksessa ja laajassa tuloksessa 121 -530
Seuraavassa taulukossa esitetään etuuspohjaisen velvoitteen ja taseen nettovelan muutokset:
EUR tuhatta 2023 2022
Etuuspohjainen velvoite 1.1. 2 071 2 783
Työsuoritukseen perustuva meno
Nettokorko 70 31
Vakutuusmatemaattiset voitot (-) / tappiot (+) 51 -561
Maksettavat etuudet -169 -182
Yhteensä 2 023 2 071
LAATIMISPERIAATE
Maksupohjainen eläkejärjestely on järjestely, jossa
konserni suorittaa kiinteitä maksuja vakuutus-
yhtiölle tai muulle erilliselle yksikölle. Konsernilla
ei ole oikeudellisia eikä tosiasiallisia velvoitteita
lisämaksujen suorittamiseen, jos vakuutuksesta
ei ole riittävästi varoja kaikkien nykyisen ja
aiempien tilikausien työsuoritukseen perustu-
vien etuuksien maksamisen kaikille työntekijöille.
Maksupohjaisiin järjestelyihin tehdyt suoritukset
kirjataan kuluksi sillä tilikaudella, jota suoritus
koskee. Järjestelyt, jotka eivät ole maksupohjai-
sia, luokitellaan etuuspohjaisiksi.
Etuuspohjaisen järjestelyn sijoitus- ja vakuutus-
matemaattiset riskit ovat Konsernin vastuulla,
joista kirjataan etuuspohjainen velvoite.
Etuuspohjainen velvoite kuvaa maksettavista
etuuksista johtuvien tulevien kassavirto-
jen nykyarvoa, joka on laskettu ennakoituun
etuusyksikköön perustuvalla menetelmällä.
Etuuspohjaisen velvoitteen nykyarvoa lasket-
taessa käytetään diskonttauskorkona yritysten
liikkeelle laskemien korkealaatuisten, vastaa-
van duraation omaavien joukkovelkakirjojen
korkoa. Eläkemenot kirjataan henkilöstökuluihin
jakamalla kustannus työntekijöiden palvelu-
sajalle vakuutusmatemaatikkojen laskelmien
perusteella. Nettokorko sisältyy tuloslaskelman
henkilöstökuluihin.
Konsernitaseeseen merkitty velka (tai varat) on
etuuspohjaisen velvoitteen määrä tilinpäätöshet-
kellä vähennettynä järjestelyyn liittyvien varojen
käyvällä arvolla. Vakuutusmatemaattiset voitot
ja tappiot, jotka syntyvät kokemusperäisistä
oikaisuista ja muutoksista vakuutusmatemaat-
tisissa oletuksissa, kirjataan omaan pääomaan
muun laajan tuloksen eriin sillä kaudella, jonka
aikana ne syntyvät.
KIRJANPIDOLLISET ARVIOT JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT
Etuuspohjaisen velvoitteen laskenta perustuu
johdon arvioihin vakuutusmatemaattisista
oletuksista, kuten esimerkiksi diskonttausko-
rosta, inflaatiosta ja kuolevuudesta.
126HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Seuraava taulukossa esitetään etuuspohjaisen velvoitteen laskennassa käytettävät vakuutusmatemaat-
tiset oletukset:
2023 2022
Diskonttauskorko 3,76 % 3,55 %
Eläkkeiden korotus 2,00 % 2,00 %
Palkankorotus 1,00 % 1,00 %
Eroavuus 0,00 % 0,00 %
Kuolevuus
Richttafeln
2018 G
Richttafeln
2018 G
Seuraava taulukossa esitetään etuuspohjaisen velvoitteen herkkyysanalyysi. Herkkyysanalyysi on laadittu
muuttamalla vain yhtä vakuutusmatemaattista oletusta ja pitämällä muut oletukset muuttumattomina:
EUR tuhatta 2023 2022
Diskonttauskoron muutoksen (+0.50 %) vaikutus eläkevelvoitteeseen -82 -87
Diskonttauskoron muutoksen (-0.50 %) vaikutus eläkevelvoitteeseen 88 94
Etuuspohjaisen velvoitteen duraatio
vuonna 2023 on n. 9 vuotta. Etuuspohjaisissa
järjestelyissä ei ole varoja.
127HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Osa 6: muut liitetiedot
Liitetietojen tässä osiossa on muita tietoja, jotka on esitettävä, jotta noudatettaisiin
tilinpäätösstandardeja ja muita määräyksiä.
6.1 KONSERNIRAKENNE JA KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LAATIMINEN
Tässä liitetiedossa kerrotaan konsernin rakenteesta
ja konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteista.
LAATIMISPERIAATE
Tytäryhtiöitä ovat kaikki yritykset, jossa
konsernilla on määräysvalta. Konsernilla on
määräysvalta yrityksessä, jos se olemalla osal-
lisena siinä altistuu sen muuttuvalle tuotolle
tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon
ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon
käyttämällä yrityksen toiminnan ohjaamista
koskevaa valtaansa. Tytäryritykset yhdistellään
konsernitilinpäätökseen kokonaisuudessaan siitä
päivästä lukien, jona konserni saa määräysvallan.
Konsernin sisäiset liiketapahtumat, saldot
ja realisoitumattomat voitot konserniyritys-
ten välisistä liiketapahtumista eliminoidaan.
Tytäryhtiöiden tilinpäätökset on tarvittaessa
oikaistu vastaamaan konsernissa noudatettavia
tilinpäätöksen laatimisperiaatteita.
128HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Emoyritys Rekisteröinti- maa Liiketoiminnan luonne
Emoyrityksen
omistusosuus (%)
Konsernin
omistusosuus (%)
Hankittu/ perustettu
(kk/vuosi)
Harvia Oyj Suomi Emoyritys
Tytäryritykset
Harvia Group Oy Suomi Hallinnointi 100 100 4/2014
Harvia Finland Oy Suomi Valmistus 100 4/2014
Velha Oy Suomi Valmistus 100 4/2014
Harvia (Hong Kong) Sauna Co. Ltd Hong Kong Myynti 100 4/2014
Guangzhou City Harvia Sauna Co. Ltd Kiina Valmistus 100 4/2014
Harvia Estonia Oü Viro Valmistus 100 12/2014
LLC Harvia RUS Venäjä Myynti 100 6/2015
Sentiotec GmbH Itävalta Myynti 100 11/2016
Domo Wellness Romania Srl Romania Valmistus 100 11/2016
K&R Imobiliare Romania Kiinteistöyhtiö 100 11/2016
Saunamax Oy Suomi Huolto 100 3/2017
Harvia US Holdings Inc. Yhdysvallat Hallinnointi 100 11/2018
Harvia US Inc. Yhdysvallat Valmistus 100 11/2018
Harvia Holding GmbH Saksa Hallinnointi 100 02/2020
EOS Saunatechnik GmbH Saksa Valmistus 100 04/2020
Kusatek GmbH Saksa Valmistus 100 04/2020
Spatronic GmbH Saksa Valmistus 100 04/2020
Kirami Oy Suomi Valmistus 100 05/2021
Kirami Ab Ruotsi Myynti 60 05/2021
Metagroupp OÜ Viro Valmistus 50 05/2021
Sauna-Eurox Oy Suomi Valmistus 100 08/2021
Parhaat Löylyt Oy Suomi Myynti 100 08/2021
Harvia Japan Limited Japani Myynti 51 08/2023
Phoenix El-Mec srl Italia Valmistus 100 09/2023
TYTÄRYRITYKSET
Seuraavassa luetellaan konsernin tytäryri-
tykset 31.12.2023. Ellei muuta mainita, niiden
osakepääoma koostuu kokonaisuudessaan
konsernin suoraan omistamista osakkeista ja omis-
tusosuus vastaa konsernilla olevia äänioikeuksia.
Yritysten rekisteröintimaa on myös niiden pääasial-
linen toiminta-alue.
129HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
6.2 LÄHIPIIRITAPAHTUMAT
Tässä esitetään tietoja Harvia-konsernin lähipii-
ristä ja liiketoimista lähipiiriin kuuluvien kanssa.
Konsernin lähipiiriin kuuluvat emoyritys, ja yllä liite-
tiedossa 6.1 mainitut konserniyritykset. Lähipiiriin
kuuluvat myös johtoon kuuluvat avainhenkilöt
ja heidän läheiset perheenjäsenensä sekä näiden
määräysvallassa olevat yritykset. Johtoon kuuluvia
avainhenkilöitä ovat hallituksen jäsenet, toimitus-
johtaja ja johtoryhmä.
LÄHIPIIRITAPAHTUMAT
Harvian johtoon kuuluvilla avainhenkilöillä, halli-
tuksen jäsenillä sekä heidän perheenjäsenillään
on oikeus ostaa Harvialta saunatuotteita koko
Harvian henkilökuntaa koskevan henkilöstöpoli-
tiikan mukaisesti.
Liiketoimet lähipiirin kanssa on tehty tavanomaisin
markkinaehdoin.
EUR tuhatta 2023 2022
Tavaroiden ja palvelujen myynti 86 7
Tavaroiden ja palvelujen ostot 22 1
LAATIMISPERIAATE
Osakeperusteiset maksut
Osakeperusteiset kannustinjärjestelmät on
kirjattu kuluksi oikeuden ansaintajakson
aikana tuloslaskelman erään henkilöstöku-
lut. Etuuden käypä arvo on osakkeen arvo
etuuden myöntämishetkellä. Kuluksi kirjattava
määrä perustuu arvioon niiden osakkeiden
määrästä, joihin ansaintajakson aikana odote-
taan syntyvän oikeus. Arvio ansaittavista
osakkeista arvioidaan jokaisena tilinpäätös-
päivänä. Mikäli arvio muuttuu myöhempinä
kausina, oikaistaan muutos tuloslaskelmaan
sille kaudelle, jolloin muutos on havaittu.
Osakeperusteisista kannustinjärjestelmistä
osakkeina suoritettavan osuuden vastatili on
sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto.
Harvian osakeperusteiset kannustinjärjestel-
mät, jotka maksetaan ennakonpidätyksen
jälkeen nettomääräisesti osakkeina, kirjataan
kokonaisuudessaan osakkeina selvitet-
tävinä järjestelyinä huolimatta siitä, että
Harvia maksaa verot rahana palkkion-
saajien puolesta.
KIRJANPIDOLLISET ARVIOT JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT
Osakeperusteiset maksut
Harvia-konserni tekee harkintaan perustu-
via ratkaisuja siitä, sisältääkö jokin järjestely
tai transaktio osakeperusteisen maksun.
Järjestelyn käyvän arvon määrittäminen edel-
lyttää johdolta harkintaa.
Harvia ei ole käyttänyt osakeperustei-
sia järjestelyjä yrityskaupoissa. EOS
Groupin ostossa jätettiin myyjille vähem-
mistöosuus kohdeyhtiön osakkeista
tavoitteena motivointi yhteiseen arvonluon-
tiin. Osakassopimuksella sovittiin, että Harvia
ostaa vähemmistöosakkeet tietyn ajan-
jakson kuluttua.
Harvialla on toimitusjohtajalle, johtoryhmälle
ja eräille muille avainhenkilöille suun-
nattu osakeperusteinen pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmä. Pitkäntähtäimen osake-
perusteinen kannustinjärjestelmään on valittu
Harvian hallituksen päätöksellä yrityksen
johtoryhmän jäsenet ja eräitä muita avainhen-
kilöitä yksiköissä, joissa heillä on itsenäinen
johtamisvastuu ja hallituksen käsityksen
mukaan suuri vaikutus yrityksen kasvuun ja
kannattavuuteen.
130HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
JOHDON OMISTUKSET
Hallituksen jäsenten, toimitusjohtajan, johto-
ryhmän ja heidän määräysvallassaan olevien
yhtiöiden omistusosuudet 31.12.2023 emoyhtiön
ulkona olevista osakkeista esitetään seuraa-
vassa taulukossa:
2023 2022
Hallituksen jäsenet 0,3 % 0,3 %
Toimitusjohtaja 0,0 % 1,4 %
Muu johtoryhmä 2,8 % 3,7 %
JOHDON PALKAT JA PALKKIOT
Hallitus päättää toimitusjohtajan ja johtoryh-
män jäsenten palkitsemisesta ja sen perusteista.
Toimitusjohtajan ja johtoryhmän jäsenten palkka
muodostuu kuukausipalkasta ja bonuksesta.
Bonuspalkkion ehdot päättää emoyhtiön halli-
tus vuosittain. Toimitusjohtajan ja johtoryhmän
bonuspalkkiot maksetaan tilikaudelle asetettu-
jen henkilökohtaisten tavoitteiden sekä tiettyjen
kannattavuustavoitteiden saavuttamisen perus-
teella. Tulospalkan osuus kiinteästä palkasta voi
olla korkeintaan 31 % sekä toimitusjohtajan että
muiden johtoryhmän jäsenten osalta.
Konsernin toimitusjohtajalla on oikeus laki-
sääteiseen eläkkeeseen ja eläkeikä määräytyy
lakisääteisen työeläkejärjestelmän puitteissa.
Toimitusjohtajan työsopimuksen irtisanomisaika
on 6 kuukautta, ja hänellä on oikeus palkkaan
irtisanomisajalta. Lisäksi yhtiön irtisanoessa
työsopimuksen, toimitusjohtajalla on oikeus tietyin
edellytyksin kuuden kuukauden kokonaispalkkaa
vastaavaan määrään
JOHDON AVAINHENKILÖIDEN SAAMA
KOMPENSAATIO
EUR tuhatta 2023 2022
Toimitusjohtaja
Palkat, palkkiot ja etuudet 691 793
Pitkän aikavälin
kannustinohjelma 0 721
Eläkekulut - maksupohjaiset
järjestelyt* 123 141
Yhteensä 815 1 656
* Sisältää 4 tuhatta euroa lisäeläkkeestä johtuvaa kulua vuonna 2023 (2022:
9 tuhatta euroa).
Muu johtoryhmä
Palkat, palkkiot ja etuudet 1 432 1 488
Pitkän aikavälin
kannustinohjelma 455 1 949
Eläkekulut - maksupohjaiset
järjestelyt 188 203
Yhteensä 2 076 3 641
HALLITUKSEN JÄSENILLE MAKSETUT PALKKIOT
EUR tuhatta 2023 2022
Olli Liitola (11.3.2014 alkaen) 61 53
Olbrich Heiner (7.4.2022
alkaen) 39 26
Sanna Suvanto-Harsaae
(20.4.2023 saakka) 15 47
Ia Adlercreutz (1.9.2016
- 7.4.2022) 0 7
Anders Holmen ( 8.4.2021
alkaen) 43 35
Hille Korhonen (8.4.2021
alkaen) 47 37
Catharina von Stackelberg-
Hammarén (20.4.2023 alkaen) 25 0
Markus Lengauer (20.4.2023
alkaen) 25 0
Yhteensä 254 205
OSAKEPERUSTEINEN KANNUSTINJÄRJESTELMÄ
Harvialla on toimitusjohtajalle, johtoryhmälle ja
eräille muille avainhenkilöille suunnattu osakepe-
rusteinen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä.
Pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä on osa yhtiön
johdon palkitsemisohjelmaa ja sen tavoitteena on
tukea yhtiön strategian toteuttamista, yhtenäistää
johdon ja yhtiön osakkeenomistajien tavoitteet
yhtiön arvon kasvattamiseksi ja yhtiön suorituksen
parantamiseksi sekä sitouttaa johtajat yhtiöön.
Pitkän aikavälin kannustinjärjestelmään kuuluu
kolme kolmivuotista ansaintajaksoa, jotka
muodostuvat ajanjaksoista 2021–2023, 2022–
2024 ja 2023–2025. Vuonna 2023 maksettiin jo
loppuneen ansaintakauden 2020–2022 palkkiot.
Hallitus päättää kullekin ansaintajaksolle erikseen
131HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
osakepohjaisen kannustinjärjestelmän ehtojen
mukaisesti 9 109 yhtiön hallussa ollutta omaa
osaketta ohjelmaan kuuluville avainhenkilöille.
Kannustinjärjestelmän palkkioiden siirron yhtey-
dessä Harvia siirsi myös, yhtiökokouksen päätöksen
perusteella, 2 328 osaketta Harvia Oyj:n hallituk-
sen jäsenille osana hallituksen palkkioita. Samaan
päätökseen liittyen Harvia luovutti 21.9.2023 vastik-
keetta 3 424 yhtiön hallussa ollutta osaketta
ohjelmaan kuuluville avainhenkilöille.
Ansaintajaksolla 2021–2023 kannustinjärjes-
telmään kuuluu korkeintaan 15 henkilöä ja
ansaintajakson tavoitteet liittyvät yhtiön osakkeen
kokonaistuottoon, liikevaihdon kasvuun, vastuul-
lisuustavoitteisiin sekä liiketulosmarginaaliin.
Ansaintajakson 2021–2023 perusteella suoritet-
tavien osakepalkkioiden kokonaismäärä vastaa
enintään 33 500 Harvia Oyj:n osaketta. Mahdolliset
palkkiot ansaintajaksolta 2021–2023 makse-
taan keväällä 2024.
Ansaintajaksolla 2022–2024 kannustinjär-
jestelmään kuuluu korkeintaan 16 henkilöä ja
ansaintajakson tavoitteet liittyvät yhtiön osakkeen
kokonaistuottoon, liikevaihdon kasvuun, vastuul-
lisuustavoitteisiin sekä liiketulosmarginaaliin.
Ansaintajakson 2022–2024 perusteella suoritet-
tavien osakepalkkioiden kokonaismäärä vastaa
enintään 73 600 Harvia Oyj:n osaketta. Mahdolliset
palkkiot ansaintajaksolta 2022–2024 makse-
taan keväällä 2025.
Harvia Oyj:n hallitus päätti 26.6.2023 jatkaa
Harvia Oyj:n johtoryhmälle ja muille avainhenki-
löille suunnattua osakeperusteista pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmää ansaintajaksolle 2023–2025.
Ansaintajaksolla 2023–2025 kannustinjärjestelmään
kuuluu korkeintaan 16 henkilöä, ja ansaintajakson
tavoitteet liittyvät yhtiön osakkeen kokonais-
tuottoon, liikevaihdon kasvuun, CO2-päästöihin
sekä liiketulosmarginaaliin. Ansaintajakson 2023–
2025 perusteella suoritettavien osakepalkkioiden
kokonaismäärä vastaa enintään 61 600 Harvia
Oyj:n osaketta. Kyseinen osakemäärä vastaa
bruttoansaintaa, josta vähennetään osakepalkki-
osta aiheutuvien verojen ja muiden mahdollisten
veroluonteisten maksujen kattamiseksi vaadit-
tava käteisosuus, minkä jälkeen jäljelle jäävä
nettopalkkio maksetaan osakkeina. Yhtiöllä on
kuitenkin oikeus maksaa palkkio tietyissä tilan-
teissa kokonaisuudessaan rahana. Mahdolliset
palkkiot ansaintajaksolta 2023–2025 makse-
taan keväällä 2026.
kannustinjärjestelmään osallistuvat henkilöt,
suorituskriteerit ja niihin liittyvät tavoitteet, sekä
tavoitteiden saavuttamisen perusteella kullekin
osallistujalle mahdollisesti maksettavat minimi-,
tavoite- ja enimmäistason palkkiot.
Ansaintajaksolla 2020–2022 kannustinjärjes-
telmään sai kuulua korkeintaan 15 henkilöä ja
ansaintajakson tavoitteet liittyivät yhtiön osak-
keen kokonaistuottoon, liikevaihdon kasvuun
sekä liiketulosmarginaaliin. Ansaintajakson 2020–
2022 perusteella suoritettavien osakepalkkioiden
kokonaismäärä tuli vastata enintään 50 300 Harvia
Oyj:n osaketta. Kyseinen osakemäärä vastaa
bruttoansaintaa, josta vähennetään osakepalkki-
osta aiheutuvien verojen ja muiden mahdollisten
veroluonteisten maksujen kattamiseksi vaadittava
käteisosuus, minkä jälkeen jäljelle jäävä nettopalk-
kio maksetaan osakkeina.
Harvia Oyj:n hallitus päätti 3.5.2023 suunnatusta
maksuttomasta osakeannista yhtiön osake-
pohjaisen kannustinjärjestelmän palkkioiden
maksamista varten. Osakepalkkiot koskivat yhtiön
vuonna 2020 perustetun kannustinjärjestelmän
ansaintajaksoa 2020–2022. 30.5.2023 toteu-
tetussa osakeannissa luovutettiin vastikkeetta
132HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
6.3 VEROT
Tässä liitetiedossa esitetään analyysi
konsernin veroista.
LAATIMISPERIAATE
Tilikauden verokulu sisältää kauden vero-
tettavaan tuloon perustuvan veron ja
laskennallisen veron. Verot kirjataan konser-
nin tuloslaskelmaan, tai jos vero liittyy muihin
laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan
pääomaan kirjattaviin eriin, niin se kirjataan
vastaavasti muihin laajan tuloksen eriin tai
omaan pääomaan.
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero
määritetään niiden verolakien perusteella,
jotka on säädetty tai käytännössä hyväksytty
maissa, joissa yhtiö ja sen tytäryritykset toimi-
vat ja kerryttävät verotettavaa tuloa.
TULOVEROT
EUR tuhatta 2023 2022
Tilikauden verot:
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero -6 448 -9 093
Aiempia tilikausia koskevat oikaisut -5 -14
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot yhteensä -6 452 -9 107
Laskennalliset verot:
Laskennallisten verojen muutos 200 388
Tuloverot -6 253 -8 719
VEROKULUN JA KOTIMAAN 20 %:N VEROKANNALLA LASKETTUJEN VEROJEN VÄLINEN
TÄSMÄYTYSLASKELMA
EUR tuhatta 2023 2022
Tulos ennen veroja 29 533 36 788
Vero laskettuna kotimaan verokannalla 20 % -5 907 -7 358
Ulkomaisten tytäryritysten poikkeavat verokannat -602 -1 195
Vähennyskelvottomat kulut* -252 -211
Verovapaat tuotot 353 102
Muut erät 155 -58
Verot tuloslaskelmassa -6 253 -8 720
133HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
LASKENNALLISET VEROT
LAATIMISPERIAATE
Laskennallinen vero kirjataan varojen ja velkojen
verotuksellisten arvojen ja niiden konserni-
tilinpäätökseen sisältyvien kirjanpitoarvojen
välisistä väliaikaisista eroista. Laskennallisia
verovelkoja ei kuitenkaan kirjata, jos ne aiheu-
tuvat liikearvon alkuperäisestä kirjaamisesta;
laskennallista veroa ei myöskään käsitellä kirjan-
pidossa, jos se syntyy omaisuuserän tai velan
alkuperäisestä kirjaamisesta, kun liiketoimi ei ole
liiketoimintojen yhdistäminen ja se ei vaikuta
kirjanpidon tulokseen eikä verotettavaan tuloon
toteutumisaikanaan. Laskennallinen vero määri-
tetään käyttäen verokantoja (ja -lakeja), jotka
on säädetty tai käytännössä hyväksytty tilin-
päätöspäivään mennessä ja joita odotetaan
sovellettavan, kun asianomainen laskennallinen
verosaaminen realisoituu tai laskennallinen vero-
velka suoritetaan.
Laskennallisia verosaamisia kirjataan vain siihen
määrään asti kuin on todennäköistä, että tule-
vaisuudessa on käytettävissä verotettavaa tuloa,
jota vastaan väliaikaiset erot voidaan hyödyntää.
Laskennalliset verosaamiset ja –velat vähen-
netään toisistaan, kun on olemassa laillisesti
toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata tilikauden
verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja
-velat toisiaan vastaan ja kun laskennalliset vero-
saamiset ja -velat liittyvät saman veronsaajan
perimiin tuloveroihin joko samalta verovel-
volliselta tai eri verovelvollisilta, jos saldot on
tarkoitus suorittaa nettoperusteisesti.
JOHDON HARKINTAAN PERUSTUVAT
RATKAISUT
Johdon harkintaa tarvitaan määritettäessä sitä,
missä määrin laskennallisia verosaamisia voidaan
kirjata. Harvia-konsernin johto on käyttänyt
harkintaa päättäessään kirjataanko laskennallista
verosaamista käyttämättömistä verotuksellisista
tappioista tai käyttämättömistä verohyvityksistä.
Kirjaaminen tehdään siihen määrään asti kuin
on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy
verotettavaa tuloa, jota vastaan käyttämättömät
verotukselliset tappiot sekä käyttämättömät
verotukseen liittyvät hyvitykset voidaan hyödyn-
tää. Konserni arvioi veroilmoituksissa otettuja
näkemyksiä tilanteissa, joissa sovellettavaan
verolainsäädäntöön liittyy tulkinnanvarai-
suutta. Tarvittaessa kirjattuja määriä oikaistaan
vastaamaan odotettavia veroviranomaiselle
maksettavaksi tulevia määriä.
Harvian verosaamisin sisältyy vanhoja konsernin
sisäisistä korkomenoista syntyneitä vero-
saamisia. Näiden etuyhteyskorkomenojen
vähennyskelpoisuutta on rajoitettu verolainsää-
dännössä. Tilikaudella 2023 nettokorkomenoja
vähennettiin verotuksessa 3 027 tuhatta euroa
(2022: 377 tuhatta). Vähentämättömiä etuyhteys-
korkomenoja oli 31.12.2023 jäljellä 3 253 tuhatta
euroa. Näiden Harvian aikaisempien vuosien
korkomenojen vähennysaikaa ei ole rajoi-
tettu verotuksessa.
134HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Harvialla ei ole vanhenevia laskennallisia verosaamisia. Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutok-
set tilikauden aikana ottamatta huomioon samaan veronsaajaan liittyvien saldojen vähentämistä toisistaan
olivat seuraavat:
EUR tuhatta 1.1.
Kirjattu
tuloslaskelmaan
Liiketoimintojen
yhdistäminen 31.12.
2023
Laskennalliset verosaamiset
Verotukselliset tappiot ja etuyhteyskorot 1 248 -606 642
Vaihto-omaisuuden sisäinen kate 364 37 401
Varaukset 119 -20 99
Muut erät 372 267 639
Yhteensä 2 103 -322 1 782
Laskennallisten verojen netotus -737 -737
Nettomääräinen laskennallinen verosaatava 1 367 -322 1 045
2023
Laskennalliset verovelat
Hankitun nettovarallisuuden arvostus käypään
arvoon 1 856 -441 1 416
Kertyneet poistoerot 154 -16 138
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 381 -39 341
Muut erät 19 5 24
Yhteensä 2 410 -491 1 919
Laskennallisten verojen netotus -737 -737
Nettomääräinen laskennallinen verovelka 1 673 -491 1 182
135HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
EUR tuhatta 1.1.
Kirjattu
tuloslaskelmaan
Liiketoimintojen
yhdistäminen 31.12.
2022
Laskennalliset verosaamiset
Verotukselliset tappiot ja etuyhteyskorot 1 448 -200 1 248
Vaihto-omaisuuden sisäinen kate 381 -17 364
Varaukset 124 -5 119
Muut erät 285 116 -29 372
Yhteensä 2 238 -106 2 103
Laskennallisten verojen netotus -750 -737
Nettomääräinen laskennallinen verosaatava 1 488 -106 1 367
2022
Laskennalliset verovelat
Hankitun nettovarallisuuden arvostus käypään
arvoon 2 402 -467 -79 1 856
Kertyneet poistoerot 124 30 154
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 421 -40 381
Muut erät 63 -4 -40 19
Yhteensä 3 010 -481 -119 2 410
Laskennallisten verojen netotus -750 -737
Nettomääräinen laskennallinen verovelka 2 260 -481 -119 1 673
Konserni ei ole kirjannut laskennallista verovelkaa
tytäryhtiöidensä jakamattomista voittovaroista
sellaisissa maissa, joissa osingonjaosta aiheutuu
veroseuraamus, mutta osingonjakoa pidetään
epätodennäköisenä.
136HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
6.4 OMA PÄÄOMA
Tässä liitetiedossa kuvataan Harvia-konsernin
omaan pääomaan sisältyviä eriä.
Oma pääoma koostuu osakepääomasta, sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastosta, muuntoeroista
ja kertyneistä voitoista.
OSAKEPÄÄOMA JA OSAKKEIDEN LUKUMÄÄRÄ
Harvialla on yksi osakelaji ja osakkeet tuottavat
haltijoilleen yhtäläiset osinko-oikeudet ja oikeudet
ääniin Harvian yhtiökokouksessa.
EUR tuhatta Osakepääoma
Osakkeiden
lukumäärä
31.12.2022 80 18 694 236
31.12.2023 80 18 694 236
Harvia Oyj:llä oli hallussaan 5 072 omaa
osaketta 31.12.2023. Omat osakkeet on hankittu
käytettäväksi osana konsernin pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmiä.
MUUT RAHASTOT
Seuraava taulukko osoittaa taseen erän ”muut
rahastot” jakautumisen ja näissä rahastoissa
vuoden aikana tapahtuneet muutokset. Taulukon
jälkeen esitetään kuvaus kunkin rahaston luon-
teesta ja tarkoituksesta.
EUR tuhatta
Sijoitetun vapaan
oman pääoman
rahasto Muuntoerot Yhteensä
1.1.2022 32 047 539 32 585
Osakeperusteinen palkitseminen 557 557
Vähemmistön lunastusvelan uudelleenarvostus 1 516 1 516
Omien osakkeiden lunastus -313 -313
Osakeperusteiset maksut -1 844 -1 844
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot 598 598
Muuntoerot 326 326
31.12.2022 32 562 865 33 427
Osakeperusteinen palkitseminen 995 995
Vähemmistön lunastusvelan uudelleenarvostus
Omien osakkeiden lunastus
Osakeperusteiset maksut -346 -346
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot 124 124
Muuntoerot -1 785 -1 785
31.12.2023 33 334 -1 785 32 414
SIJOITETUN VAPAAN OMAN PÄÄOMAN
RAHASTO
Suomen osakeyhtiölain mukaan uusien osakkei-
den merkintähinta kirjataan osakepääomaan, ellei
osakeantipäätöksessä nimenomaisesti määrätä,
että se kirjataan kokonaan tai osittain sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoon. Sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoa voidaan kasvat-
taa myös ilman osakeantia.
MUUNTOEROT
LAATIMISPERIAATE
Muuntoerot, jotka syntyvät muunnettaessa
tytäryritysten tilinpäätöksiä, kirjataan muihin
laajan tuloksen eriin, ja ne kertyvät omaan
pääomaan sisältyviin muuntoeroihin.
Määräysvallassa olevan ulkomaisen yksi-
kön muuntamisesta aiheutuvat muuntoerot
kirjataan muihin laajan tuloksen eriin liite-
tiedossa 5.3 kuvatulla tavalla, ja ne kertyvät
omaan pääomaan erilliseen rahastoon.
Kertynyt määrä siirretään tulosvaikutteiseksi,
kun nettosijoituksesta luovutaan.
137HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
KERTYNEET VOITTOVARAT
Kertyneiden voittovarojen muutokset
olivat seuraavat:
EUR tuhatta 2023 2022
1.1. 63 766 47 886
Osingonjako -11 956 -11 200
Tilikauden voitto 23 271 27 080
31.12. 75 081 63 766
Vuonna 2023 jaettiin osinkoa 0,64 euroa osak-
keelta, yhteensä 11 956 tuhatta euroa.
Harvia Oyj:n vapaa oma pääoma on yhteensä
75 439 602,34 euroa, josta tilikauden 2022 tulos on
15 481 366,56 euroa. Yhtiön tavoitteena on maksaa
säännöllisesti kasvavaa osinkoa kaksi kertaa
vuodessa. Osingon määrittelemiseksi hallitus on
arvioinut Harvia Oyj:n maksukykyisyyttä ja talou-
dellista asemaa tilikauden päättymisen jälkeen.
Harvian hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiöko-
koukselle, että Harvia jakaa osinkoa 31.12.2023
päättyneeltä tilikaudelta 0,68 euroa (0,64) osak-
keelta, yhteensä 12 712 080,48 euroa. Hallitus
ehdottaa, että osinko maksetaan kahdessa erässä,
0,34 euroa toukokuussa 2024 ja 0,34 euroa
lokakuussa 2024.
MÄÄRÄYSVALLATTOMIEN OMISTAJIEN OSUUS
OMASTA PÄÄOMASTA
Muutokset määräysvallattomien omis-
tajien osuudessa:
EUR tuhatta 2023 2022
1.1. 1 072 3 598
Yrityskaupat 0 -3 387
Osingonjako 0 -127
Kauden voitto 10 988
31.12. 1 082 1 072
Määräysvallattomien omistajien osuus
muodostuu Kirami Ab:n osalta katsauskauden
vähemmistölle kuuluvasta osuudesta Harvian
tulosta. Vuonna 2022 erään sisältyi myös
EOS-konsernille kuuluva vähemmistöosuus.
6.5 TILINPÄÄTÖSPÄIVÄN
JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Harvia Oyj on nimittänyt Jennifer Thayerin
Pohjois-Amerikan alueesta vastaavaksi johta-
jaksi, Harvia US, Inc:n toimitusjohtajaksi sekä
Harvian johtoryhmän jäseneksi. Tehtävässään
Thayer vastaa Pohjois-Amerikan kaupallisen
organisaation johtamisesta ja Harvian kasvun ja
kannattavuuden edistämisestä alueella. Hän aloit-
taa tehtävässään 1.2.2024 ja raportoi Harvia Oyj:n
toimitusjohtajalle.
138HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Emoyhtiön tilinpäätös
Emoyhtiön tuloslaskelma
EUR 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
Liikevaihto 1 083 600,00 1 083 600,00
Liiketoiminnan muut tuotot 725,81 42 614,68
Materiaalit ja palvelut 0,00 0,00
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot -1 123 073,85 -1 538 930,36
Henkilösivukulut
Eläkekulut -152 829,24 -141 185,01
Muut henkilösivukulut -23 827,00 -18 847,34
Liiketoiminnan muut kulut -1 187 101,86 -1 085 809,11
Poistot
Suunnitelman mukaiset poistot -18 831,01 -39 987,57
Liikevoitto -1 421 337,15 -1 698 544,71
Rahoitustuotot
Tuotot muista pysyvien vastaavien
sijoituksista 15 000 000,00
Saman konsernin yrityksiltä 2 215 581,36 1 342 060,16
Muilta 1 254 679,23 3 506 199,83
Rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille -542 524,49 -167 483,17
Muille -4 582 443,59 -651 753,91
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä 13 345 292,51 4 029 022,91
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja 11 923 955,36 2 330 478,20
EUR 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
Tilinpäätössiirrot
Poistoeron muutos 29 469,84 -29 469,84
Konserniavustukset 3 650 000,00 15 460 000,00
Tuloverot -122 058,64 -3 561 215,02
Tilikauden voitto 15 481 366,56 14 199 793,34
139HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Emoyhtiön tase
EUR 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat oikeudet 0,00 38,33
Muut pitkävaikutteiset menot 7 388,32 14 208,32
Keskeneräiset hankinnat 109 255,00 88 959,05
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto 0,00 119 726,77
Osuudet saman konsernin yrityksissä 85 909 022,95 85 909 022,95
Pysyvät vastaavat yhteensä 86 025 666,27 86 131 955,42
Vaihtuvat vastaavat
Pitkäaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 42 954 013,00 48 407 186,93
Lyhytaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 19 178 773,95 15 971 717,10
Muut saamiset 171 150,80 150 720,20
Siirtosaamiset 4 068 068,07 702 332,52
Rahat ja pankkisaamiset 11 969 863,16 10 216 787,76
Vaihtuvat vastaavat yhteensä 78 341 868,98 75 448 744,51
Vastaavaa yhteensä 164 367 535,25 161 580 699,93
EUR 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma 80 000,00 80 000,00
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto 50 790 748,26 50 790 748,26
Kertyneet voittovarat 9 167 487,52 6 923 638,50
Kauden voitto 15 481 366,56 14 199 793,34
Oma pääoma yhteensä 75 519 602,34 71 994 180,10
Poistoero 0,00 29 469,84
Vieraspääoma
Pitkäaikainen vieraspääoma
Lainat rahoituslaitoksilta 75 500 000,00 75 500 000,00
Velat saman konsernin yrityksille 8 000 000,00 8 000 000,00
Pitkäaikainen vieraspääoma yhteensä 83 500 000,00 83 500 000,00
Lyhytaikainen vieraspääoma
Lainat rahoituslaitoksilta 0,00 2 000 000,00
Ostovelat 129 600,11 321 371,89
Velat saman konsernin yrityksille 4 711 720,38 3 164 628,06
Muut velat 114 080,35 48 868,98
Siirtovelat 392 532,07 522 181,06
Lyhytaikainen vieraspääoma yhteensä 5 347 932,91 6 057 049,99
Vieraspääoma yhteensä 88 847 932,91 89 557 049,99
Vastattavaa yhteensä 164 367 535,25 161 580 699,93
140HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Emoyhtiön rahoituslaskelma
EUR 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirta:
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja
(+/–) 11 923 955,36 2 330 478,20
Oikaisut liikevoittoon (+/–):
Suunnitelman mukaiset poistot 18 831,01 39 987,57
Realisoitumattomat kurssivoitot ja -tappiot 837,60 158 559,62
Muut tuotot ja kulut, joihin ei liity maksua -26 666,29 0,00
Rahoitustuotot ja -kulut -13 345 292,51 -4 029 022,91
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta -1 428 334,83 -1 499 997,52
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten
lisäys/vähennys 14 325,10 -15 921,18
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys/
vähennys -274 954,18 -78 854,66
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja
veroja -1 688 963,91 -1 594 773,36
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan
rahoituskuluista -163,78 -78,70
Saadut korot liiketoiminnasta 421 486,23 13 563,83
Maksetut välittömät verot (–) -3 561 214,98 -6 677 350,12
Liiketoiminnan rahavirta -4 828 856,44 -8 258 638,35
EUR 1.1.-31.12.2023 1.1.-31.12.2022
Investointien rahavirta:
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin
hyödykkeisiin (–) -20 295,95 -136 288,98
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden
luovutustulot 89 000,00 0,00
Myönnetyt lainat (–) -510 000,00 -20 950 000,00
Konsernitilin muutos 1 837 307,03 -591 458,62
Lainasaamisten takaisinmaksut 4 568 919,93 1 840 143,23
Saadut korot investoinneista 2 123 020,01 1 283 963,78
Investointien rahavirta 8 087 951,02 -18 553 640,59
Rahoituksen rahavirta:
Omien osakkeiden hankkiminen (–) 0,00 -312 026,54
Lyhytaikaisten lainojen nostot 0,00 2 000 000,00
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut (–) -2 000 000,00 0,00
Pitkäaikaisten lainojen nostot 925 225,67 22 000 000,00
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut (–) -925 225,67 0,00
Maksetut korot ja maksut rahoituskuluista (–) -3 010 074,86 -1 134 587,84
Maksetut osingot ja muu voitonjako (–) -11 955 944,32 -11 199 702,30
Saatu konserniavustus 15 460 000,00 23 025 000,00
Rahoituksen rahavirta -1 506 019,18 34 378 683,32
Rahavarojen muutos, lisäys (+) / vähennys (–) 1 753 075,40 7 566 404,38
Rahavarat tilikauden alussa 10 216 787,76 2 650 383,38
Rahavarat tilikauden lopussa 11 969 863,16 10 216 787,76
141HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖKSEN
LAATIMISPERIAATTEET
Harvia Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen
kirjanpitolain (FAS) mukaisesti. Tilinpäätös
esitetään euroissa.
Tilinpäätöstä laatiessaan yhtiön johto joutuu
voimassa olevien määräysten ja hyvän kirjanpitota-
van mukaisesti tekemään arvioita ja olettamuksia,
jotka vaikuttavat tilinpäätöserien arvostukseen
ja jaksotukseen. Toteutuvat luvut voivat poiketa
tehdyistä arvioista.
PYSYVÄT VASTAAVAT
Taseeseen merkittyjen aineettomien hyödykkei-
den hankintamenosta on vähennetty suunnitelman
mukaiset poistot. Hankintamenoon on luettu
hankinnan välittömät menot. Suunnitelman mukai-
set poistot on laskettu tasapoistoina aineettomien
hyödykkeiden taloudellisen vaikutusajan perus-
teella. Aineettomien hyödykkeiden poistoaika
on kolme vuotta. Koneisiin ja kalustoon kirjatut
hyödykkeet poistetaan tasapoistolla korkeintaan
viidessä vuodessa.
Sijoitukset tytäryhtiöihin esitetään taseessa
hankintamenon suuruisena tai nettorealisointiar-
voon, mikäli sijoituksen arvo on huomattavasti ja
pysyvästi laskenut.
SAAMISET
Saamiset arvostetaan hankintamenoon tai sitä
alempaan todennäköiseen arvoon.
ELÄKEJÄRJESTELYT
Suomalaisen henkilöstön lakisääteinen eläkevastuu
ja mahdollinen lisäeläketurva on järjestetty eläkeva-
kuutuksin vakuutusyhtiöiden kautta.
TULOVEROT
Tuloslaskelmaan on tuloveroina kirjattu tilikauden
tuloksesta suomalaisten verosäännösten perus-
teella lasketut verot sekä aikaisempien tilikausien
verojen oikaisut. Emoyhtiössä ei kirjata lasken-
nallisia veroja.
OSINGOT
Hallituksen yhtiökokoukselle ehdottamasta osin-
gosta ei tilinpäätöksessä ole tehty kirjausta, vaan
osingot otetaan huomioon vasta yhtiökokouksen
päätöksen perusteella.
KORONVAIHTOSOPIMUS
Koronvaihtosopimus on siirretty Harvia
Oyj:lle Harvia Group Oy:ltä tilikauden aikana.
Koronvaihtosopimus on kirjattu käypään arvoon
kirjanpidossa, kuten sen kirjaus on tehty Harvia
Group Oy:ssä tilikaudesta 2018 alkaen.
142HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
TULOSLASKELMAN LIITETIEDOT
2023 2022
Henkilöstöä koskevat liitetiedot
Henkilöstö tilikauden lopussa 2 2
Henkilöstö keskimäärin tilikauden aikana
Toimihenkilöt 2 2
EUR 2023 2022
Johdon palkat ja palkkiot
Hallituksen jäsenet ja toimitusjohtaja 945 700,64 1 719 639,88
Tilintarkastajan palkkiot
Tilintarkastus 56 102,83 120 669,76
Muut palvelut 14 689,50 12 903,36
70 792,33 133 573,12
EUR 2023 2022
Rahoitustuotot ja -kulut
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä 2 215 581,36 1 342 060,16
Muilta 1 254 679,23 3 506 199,83
Rahoitustuotot yhteensä 3 470 260,59 4 848 259,99
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille -542 524,49 -167 483,17
Muille -4 582 443,59 -651 753,91
Rahoituskulut yhteensä -5 124 968,08 -819 237,08
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -1 654 707,49 4 029 022,91
Tuloverot
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta -122 058,64 -3 561 215,02
143HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
PYSYVIEN VASTAAVIEN ERITTELY
EUR 2023 2022
Aineettomat hyödykkeet
Hankintameno 1.1. 2 123 591,25 2 123 591,25
Lisäykset tilikaudella
Hankintameno 31.12. 2 123 591,25 2 123 591,25
Kertyneet poistot 1.1. -2 109 344,60 -2 102 432,60
Tilikauden poisto -6 858,33 -6 912,00
Kertyneet poistot 31.12. -2 116 202,93 -2 109 344,60
Ennakkomaksut aineettomista hyödykkeistä 109 255,00 88 959,05
Kirjanpitoarvo tilikauden lopussa 116 643,32 103 205,70
Koneet ja kalusto
Hankintameno 1.1. 215 251,14 115 289,27
Lisäykset 143 194,98
Vähennykset -107 754,09 -43 233,11
Hankintameno 31.12. 107 497,05 215 251,14
Kertyneet poistot 1.1. -95 524,37 -62 448,80
Tilikauden poisto -11 972,68 -33 075,57
Kertyneet poistot 31.12. -107 497,05 -95 524,37
Kirjanpitoarvo 31.12. 119 726,77
Sijoitukset
Hankintameno 1.1. 85 909 022,95 85 909 022,95
Hankintameno 31.12. 85 909 022,95 85 909 022,95
Kirjanpitoarvo 1.1. 85 909 022,95 85 909 022,95
Kirjanpitoarvo 31.12. 85 909 022,95 85 909 022,95
144HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
OMISTUKSET SAMAN KONSERNIN YRITYKSISSÄ
Konserniyritykset Emoyhtiön omistusosuus
Emoyhtiön omistusosuus 31.12.2023 31.12.2022
Harvia Group Oy, Muurame 100 % 100 %
Domo Wellness Romania Srl.
Guangzhou City Harvia Sauna Co. Ltd
Harvia Estonia Oü
Harvia Finland Oy, Muurame
Harvia (HK) Sauna Co. Ltd
Harvia US Holdings Inc.
Harvia US Inc.
K&R Imobiliare
LLC Harvia RUS
Saunamax Oy
Sentiotec GmbH
Velha Oy, Muurame
EOS Saunatechnik GmbH
Kusatek GmbH
Spatronic GmbH
Harvia Holding GmbH
Kirami Oy
Kirami Ab
Metagrupp OÜ
Sauna-Eurox Oy
Parhaat Löylyt Oy
Harvia Japan Limited
Phoenix El-Mec srl
Kaikki konserniyhtiöt on yhdistelty konsernin IFRS tilinpäätökseen.
145HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
SAAMISET
EUR 2023 2022
Pitkäaikaiset saamiset
Lainat saman konserniyrityksille 41 085 000,00 45 163 919,93
Muut pitkäaikaiset saamiset
Korkosuojaus saamiset 1 869 013,00 3 243 267,00
Yhteensä 42 954 013,00 48 407 186,93
Lyhytaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
Myyntisaamiset 220 396,00 137 311,91
Lainasaamiset 120 000,00 100 000,00
Muut saamiset 18 650 000,00 15 638 588,59
Siirtosaamiset 188 377,95 95 816,60
Yhteensä 19 178 773,95 15 971 717,10
Saamiset muilta
Muut saamiset 171 150,80 150 720,20
Siirtosaamiset 4 068 068,07 702 332,52
4 239 218,87 853 052,72
Siirtosaamisten olennaiset erät
Vakuutukset 21 848,34 25 448,96
Muut 12 278,41 82 098,58
Verosaamiset 4 033 941,32 594 784,98
4 068 068,07 702 332,52
146HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
VIERAS PÄÄOMA
EUR 2023 2022
Pitkäaikainen vieraspääoma
Lainat rahoituslaitoksilta 75 500 000,00 75 500 000,00
Velat saman konsernin yrityksille 8 000 000,00 8 000 000,00
83 500 000,00 83 500 000,00
EUR 2023 2022
Lyhytaikainen vieraspääoma
Lainat rahoituslaitoksilta 0,00 2 000 000,00
0,00 2 000 000,00
Velat saman konsernin yrityksille
Muut velat 4 711 720,38 3 164 628,06
Velat muille
Ostovelat 129 600,11 321 371,89
Muut velat 114 080,35 48 868,98
Siirtovelat 392 532,07 522 181,06
636 212,53 892 421,93
Siirtovelkojen olennaiset erät
Palkat sosiaalikuluineen 233 427,56 281 537,75
Korot 82 799,75 175 681,09
Tuloverot 0,00 0,00
Muut 76 304,76 64 962,22
392 532,07 522 181,06
147HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
OMA PÄÄOMA
EUR 2023 2022
Sidottu oma pääoma
Osakepääoma 1.1. 80 000,00 80 000,00
Osakepääoma 31.12. 80 000,00 80 000,00
Sidottu oma pääoma yhteensä 80 000,00 80 000,00
Vapaa oma pääoma
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. 50 790 748,26 51 102 774,80
Omien osakkeiden hankinta 0,00 -312 026,54
31.12. 50 790 748,26 50 790 748,26
Voitto edellisiltä tilikausilta tilikauden alussa 21 123 431,84 18 123 340,80
Osingonjako -11 955 944,32 -11 199 702,30
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. 9 167 487,52 6 923 638,50
Tilikauden voitto/tappio 15 481 366,56 14 199 793,34
Vapaa oma pääoma yhteensä 75 439 602,34 71 914 180,10
Oma pääoma yhteensä 75 519 602,34 71 994 180,10
Jakokelpoinen vapaa oma pääoma
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto 50 790 748,26 50 790 748,26
Voittovarat 9 167 487,52 6 923 638,50
Tilikauden voitto 15 481 366,56 14 199 793,34
Jakokelpoinen vapaa oma pääoma 75 439 602,34 71 914 180,10
148HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
LIITETIEDOT KÄYPÄÄN ARVOON MERKITSEMISESTÄ
Suojattava kohde: Laina, 36 500 000 €
SUOJAAVA JOHDANNAINEN:
Koronvaihtosopimus nimellismäärä 36 500 000
euroa, 21.1.2023-15.12.2026, yhtiö saa 6 kk korkoa
ja maksaa kiinteää korkoa. Sopimuksen käypä arvo
on tilinpäätöshetkellä 1 869 013 euroa.
Koronvaihtosopimuksen kassavirrat on kirjattu
tulosvaikutteisesti.
VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET
EUR 2023 2022
Vuokra- ja leasingvastuut
Seuraavalla tilikaudella maksettavat 45 945,96 12 365,26
Myöhemmin maksettavat 81 554,64 0,00
127 500,60 12 365,26
Johdannaisvastuut
Koronvaihtosopimus 21.1.2022-15.12.2026
Nimellisarvo 36 500 000,00 36 500 000,00
Käypä arvo 1 869 013,00 3 243 267,00
HALLITUKSEN ESITYS VOITTOVAROJEN KÄYTÖSTÄ
Harvia Oyj:n vapaa oma pääoma on yhteensä
75 439 602,34 euroa, josta tilikauden 2023 tulos on
15 481 366,56 euroa. Yhtiön tavoitteena on maksaa
säännöllisesti kasvavaa osinkoa kaksi kertaa
vuodessa. Osingon määrittelemiseksi hallitus on
arvioinut Harvia Oyj:n maksukykyisyyttä ja talou-
dellista asemaa tilikauden päättymisen jälkeen.
Harvian hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiöko-
koukselle, että Harvia jakaa osinkoa 31.12.2023
päättyneeltä tilikaudelta 0,68 euroa osakkeelta,
yhteensä 12 712 080,48 euroa. Hallitus ehdottaa,
että osinko maksetaan kahdessa erässä, 0,34 euroa
toukokuussa 2024 ja 0,34 euroa lokakuussa 2024.
149HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
TILINPÄÄTÖKSEN JA TOIMINTAKERTOMUKSEN ALLEKIRJOITUKSET
Helsingissä 7. päivänä helmikuuta 2024
Olli Liitola
Hallituksen puheenjohtaja
Matias Järnefelt
Toimitusjohtaja
Heiner Olbrich Anders Holmén
Hille Korhonen Catharina von
Stackelberg-Hammarén
Markus Lengauer
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsingissä 7. päivänä helmikuuta 2024
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Markku Katajisto
KHT
150HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Tilintarkastuskertomus
Harvia Oyj:n yhtiökokoukselle
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUS
LAUSUNTO
Lausuntonamme esitämme, että
- konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan konsernin taloudellisesta asemasta
sekä sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista
EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten
tilinpäätösstandardien (IFRS-tilinpäätös-
standardit) mukaisesti
- tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudel-
lisesta asemasta Suomessa voimassa olevien
tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten
mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokun-
nalle annetun lisäraportin kanssa.
Tilintarkastuksen kohde
Olemme tilintarkastaneet Harvia Oyj:n (y-tunnus
2612169-5) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2023.
Tilinpäätös sisältää:
- konsernin taseen, laajan tuloslaskelman,
laskelman oman pääoman muutoksista, raha-
virtalaskelman ja liitetiedot, jotka sisältävät
olennaisen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita
koskevan informaation ja muuta selittävää
informaatiota
- emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoitus-
laskelman ja liitetiedot.
LAUSUNNON PERUSTELUT
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa
noudatettavan hyvän tilintarkastustavan
mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia
velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet
lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Riippumattomuus
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserni-
yrityksistä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat
suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyt-
täneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme
muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan
tietomme ja käsityksemme mukaan olleet
Suomessa noudatettavien, näitä palveluja
koskevien säännösten mukaisia, emmekä ole
suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan
1-kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja.
Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut
on esitetty konserni tilinpäätöksen liitetiedossa 2.3
Liiketoiminnan tuotot ja kulut.
151HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
TARKASTUKSEN YLEINEN LÄHESTYMISTAPA
Yhteenveto
- Konsernitilinpäätökselle
määritetty olennaisuus:
€ 1 800 000, joka on 5 %
tuloksesta ennen veroja
- Konsernitarkastus keskittyi
merkittävimpiin raportointi-
yksiköihin Suomessa,
Itävallassa, Saksassa ja
Pohjois-Amerikassa, jotka
yhdessä kattoivat valtaosan
konsernin liikevaihdosta,
varoista ja veloista.
- Liikearvon arvostus
Osana tilintarkastuksen suunnittelua olemme
määrittäneet olennaisuuden ja arvioineet riskiä siitä,
että tilinpäätöksessä on olennainen virheellisyys.
Erityisesti olemme arvioineet alueita, joiden osalta
johto on tehnyt subjektiivisia arvioita. Tällaisia ovat
esimerkiksi merkittävät kirjanpidolliset arviot, joihin
liittyy oletuksia ja tulevien tapahtumien arviointia.
Olennaisuus
Tarkastuksemme suunnitteluun ja suorittami-
seen on vaikuttanut soveltamamme olennaisuus.
Tilintarkastuksen tavoitteena on hankkia kohtuul-
linen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä
kokonaisuutena olennaista virheellisyyttä.
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä
tai virheestä. Niiden katsotaan olevan olennaisia,
jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin kohtuudella
odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita
käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Perustuen ammatilliseen harkintaamme
määritimme olennaisuuteen liittyen tiettyjä kvanti-
tatiivisia raja-arvoja, kuten alla olevassa taulukossa
kuvatun konsernitilinpäätökselle määritetyn olen-
naisuuden. Nämä raja-arvot yhdessä kvalitatiivisten
tekijöiden kanssa auttoivat meitä määrittämään
tarkastuksen kokonaislaajuuden ja yksittäisten
tilintarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja
laajuuden sekä arvioimaan virheellisyyksien vaiku-
tusta tilinpäätökseen kokonaisuutena.
KONSERNITILINPÄÄTÖKSELLE
MÄÄRITETTY OLENNAISUUS
€ 1 800 000
OLENNAISUUDEN MÄÄRITTÄMISESSÄ
KÄYTETTY VERTAILUKOHDE
5 % konsernin tilikauden 2023 tuloksesta ennen veroja
PERUSTELUT VERTAILUKOHTEEN
VALINNALLE
Valitsimme olennaisuuden määrittämisen vertailukohteeksi
tuloksen ennen veroja, koska käsityksemme mukaan tilinpäätöksen
lukijat käyttävät yleisimmin sitä arvioidessaan konsernin
suoriutumista. Lisäksi tulos ennen veroja on yleisesti hyväksytty
vertailukohde. Valitsimme sovellettavaksi prosenttiosuudeksi
5 %, joka on tilintarkastusstandardeissa yleisesti hyväksyttyjen
määrällisten rajojen puitteissa.
Konsernitilinpäätöksen tarkastuksen
laajuuden määrittäminen
Tilintarkastuksemme laajuutta määrittäessämme
olemme ottaneet huomioon Harvia-konsernin
rakenteen, toimialan sekä taloudelliseen raportoin-
tiin liittyvät prosessit ja kontrollit.
Konsernin tarkastuksen kohteena on ollut
emoyhtiö sekä sen tytäryhtiöitä Suomessa,
Itävallassa, Saksassa ja-Pohjois-Amerikassa.
Konsernitilinpäätöksen tarkastamiseksi määritte-
limme eri konserniyhtiöissä vaadittavan työn, jonka
suoritti joko konsernitiimi tai paikallinen tilintarkas-
taja antamiemme ohjeiden mukaisesti.
Olennaisuus
Tilintarkastuksen
laajuus
Keskeiset
seikat
152HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEINEN SEIKKA
MITEN SEIKKAA ON KÄSITELTY TILINTARKASTUKSESSA
Liikearvon arvostus
Katso konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet ja liitetieto 3.2 Aineettomat
hyödykkeet ja arvonalentumistestaus
Harvia-konsernin taseessa 31.12.2023 on liikearvoa 73,4 miljoonaa euroa, joka on
noin 34 % konsernin kokonaisvaroista. Arvonalentumistestausta varten liikearvo on
kohdistettu konsernin rahavirtaa tuottaville yksiköille.
Liikearvosta ei kirjata poistoja, vaan se testataan mahdollisen arvonalentumisen varalta
vähintään vuosittain. Arvonalentumistestausten taustalla olevien rahavirtaennusteiden
määrittäminen edellyttää johdon harkintaa, joka koskee mm. liikevaihdon kasvua,
kannattavuuden kehittymistä, diskonttauskorkoa ja pitkän aikavälin kasvutekijää.
Testauksissa käytettäviin ennusteisiin liittyvistä johdon arvioista ja tasearvojen
merkittävyydestä johtuen liikearvon arvostus on tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka.
Keskityimme tarkastustoimenpiteissämme johdon harkintaa edellyttävien arvioiden
asianmukaisuuden varmentamiseen seuraavin toimenpitein:
- Tarkastimme yhtiön käyttämän käyttöarvon laskentamallin oikeellisuuden
vertaamalla mallia IAS 36: Omaisuuserien arvonalentuminen –standardin
vaatimuksiin sekä tarkastamalla laskelmien matemaattisen oikeellisuuden
- Arvioimme käyttöarvolaskelmissa käytettyjen rahavirtaennusteiden määrittämiseen
liittyvää prosessia ja vertasimme ennusteita hallituksen hyväksymiin budjetteihin ja
strategialukuihin
- Arvioimme johdon käyttämien ennusteiden luotettavuutta muun muassa myynnin
kasvun ja kannattavuuden kehittymisen osalta vertaamalla aikaisempien vuosien
ennusteita toteumiin sekä niiden ennustettua kehitystä ulkopuolisiin ennusteisiin
- Arvioimme diskonttokoron määrittämisessä ja johdon laatimassa
herkkyyslaskelmassa käytettyjen oletusten asianmukaisuutta
- Arvioimme myös konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 3.2 esitettyjen tietojen
riittävyyttä ja asianmukaisuutta.
Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole sellaisia tilintarkastuksen kannalta keskeisiä seikkoja, joista olisi viestittävä kertomuksessamme.
Konsernitilinpäätöksen tai emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettuja merkittäviä olennaisen virheellisyyden riskejä.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET SEIKAT
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat
seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan
ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena
olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat
on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuu-
tena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä
laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä
anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Otamme kaikissa tilintarkastuksissamme huomioon
riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän
sisältyy arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta
johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta
aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen
virheellisyyden riski.
153HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
TILINPÄÄTÖSTA KOSKEVAT HALLITUKSEN JA
TOIMITUSJOHTAJAN VELVOLLISUUDET
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen
laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa
oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväk-
syttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(IFRS-tilinpäätösstandardit) mukaisesti ja siten,
että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laati-
mista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää
lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja
vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta,
jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laaties-
saan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin
kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauk-
sissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan
jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu
toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös
laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen,
paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai
toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaih-
toehtoa kuin tehdä niin.
TILINTARKASTAJAN VELVOLLISUUDET
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUKSESSA
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus
siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärin-
käytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus,
joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus
on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä,
että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän
tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa
tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua
väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katso-
taan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä
voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin
päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen
perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastuk-
seen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa
ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko
tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
- Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennai-
sen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja
suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintar-
kastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä,
että väärinkäytöksestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi
kuin riski siitä, että virheestä johtuva olen-
nainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä
väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa,
väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä
jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä
taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
- Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen
kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta
pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin
nähden asianmukaiset tilintarkastustoimen-
piteet mutta emme siinä tarkoituksessa, että
pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
- Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laati-
misperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon
tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä
esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
- Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen
ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia
tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan
jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilin-
tarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen
siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuh-
teisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka
voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyh-
tiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa.
Jos johtopäätöksemme on, että olennaista
epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnit-
tää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan
huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätök-
sessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta
koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa
lausuntomme. Johtopäätöksemme perustu-
vat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään
mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin.
Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat
kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai
konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
- Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätök-
sessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä
esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä,
kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liike-
toimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean
ja riittävän kuvan.
- Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin
kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintoja koskevasta
taloudellisesta informaatiosta pystyäksemme
antamaan lausunnon konsernitilinpäätök-
sestä. Vastaamme konsernin tilintarkastuksen
ohjauksesta, valvonnasta ja suorittamisesta.
Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
154HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun
muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta
ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastus-
havainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen
valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka
tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä,
että olemme noudattaneet riippumattomuutta
koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja
kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista
ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella
vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltu-
vissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommu-
nikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä
tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuk-
sessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta
keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastus-
kertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää
kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen
harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kysei-
sestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa,
koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten
voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin
tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
MUUT RAPORTOINTIVELVOITTEET
TILINTARKASTUSTOIMEKSIANTOA KOSKEVAT
TIEDOT
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana
tilintarkastajana 5.2.2015 alkaen yhtäjaksoi-
sesti 9 vuotta. Harvia Oyj:stä on tullut yleisen
edun kannalta merkittävä yhteisö 26.3.2018.
Olemme toimineet yhtiön tilintarkastajana koko
sen ajan, kun se on ollut yleisen edun kannalta
merkittävä yhteisö.
MUU INFORMAATIO
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta
informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimin-
takertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän
informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä
eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme.
Olemme saaneet toimintakertomuksen käyt-
töömme ennen tämän tilintarkastuskertomuksen
antamispäivää ja odotamme saavamme vuosiker-
tomuksen käyttöömme kyseisen päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata
muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity
muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuk-
sen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida,
onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa
tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa
hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikut-
taako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme
on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus
laadittu sen laatimiseen sovellettavien sään-
nösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että
- toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot
ovat yhdenmukaisia
- toimintakertomus on laadittu toiminta-
kertomuksen laatimiseen sovellettavien
säännösten mukaisesti.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen
antamispäivää käyttöömme saamaamme muuhun
informaatioon kohdistamamme työn perusteella
johtopäätöksen, että kyseisessä muussa infor-
maatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on
raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän
asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 7.2.2024
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Markku Katajisto
KHT
155HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
Harvia Oyj:n ESEF-tilinpäätöstä koskeva kohtuullisen varmuuden antava
riippumattoman tilintarkastajan varmennusraportti
Harvia Oyj:n johdolle
Olemme Harvia Oyj:n (y-tunnus 2612169-5)
(jäljempänä myös ”yhtiö”) johdon pyynnöstä
suorittaneet kohtuullisen varmuuden anta-
van toimeksiannon, jonka kohteena on ollut
yhtiön IFRS-konsernitilinpäätös tilikaudelta
1.1. - 31.12.2023 European Single Electronic
Format -muodossa (”ESEF-tilinpäätös”), versio
7437002ULTBOWQQOXL69-2023-12-31-fi.zip.
JOHDON VASTUU ESEF-TILINPÄÄTÖKSESTÄ
Harvia Oyj:n johto vastaa ESEF-tilinpäätöksen
laatimisesta siten, että se täyttää 17.12.2018 annetun
komission delegoidun asetuksen (EU) 2019/815
vaatimukset (”ESEF-vaatimukset”). Tähän vastuu-
seen kuuluu, että suunnitellaan, otetaan käyttöön ja
ylläpidetään sisäistä valvontaa, joka on relevanttia
sellaisen ESEF-tilinpäätöksen laatimisen kannalta,
jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtu-
vaa olennaista ESEF-vaatimusten noudattamatta
jättämistä.
MEIDÄN RIIPPUMATTOMUUTEMME JA
LAADUNHALLINTAMME
Olemme noudattaneet IESBAn (International Ethics
Standards Board for Accountants) Kansainvälisten
eettisten sääntöjen tilintarkastusammattilaisille
(sisältäen Kansainväliset riippumattomuus-
standardit) (IESBAn eettiset säännöt) mukaisia
riippumattomuusvaatimuksia ja muita eettisiä
vaatimuksia. Sääntöjen pohjana olevat perus-
periaatteet ovat rehellisyys, objektiivisuus,
ammatillinen pätevyys ja huolellisuus, salassapito-
velvollisuus ja ammatillinen käyttäytyminen.
Yhtiömme soveltaa kansainvälistä
laadunhallinta standardia ISQM 1, jonka mukaan
tilintarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava
käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallinta-
järjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten,
ammatillisten standardien sekä sovellettavien
säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimus-
ten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet ja
menettelytavat.
MEIDÄN VELVOLLISUUTEMME
Meidän velvollisuutenamme on esittää suorit-
ta miemme toimenpiteiden ja hankkimamme
evi denssin perusteella lausunto ESEF-
tilinpäätöksestä.
Olemme suorittaneet kohtuullisen
varmuuden antavan toimeksiantomme kansain-
välisen varmennustoimeksiantostandardin
(ISAE) 3000 (uudistettu) Muut varmennustoi-
meksiannot kuin menneitä kausia koskevaan
taloudelliseen informaatioon kohdistuva tilintar-
kastus tai yleisluonteinen tarkastus mukaisesti.
Kyseinen standardi edellyttää, että suunnittelemme
ja suoritamme toimeksiannon hankkiaksemme
kohtuullisen varmuuden siitä, onko ESEF-
tilinpäätöksessä olennaista ESEF-vaatimusten
noudattamatta jättämistä.
ISAE 3000 (uudistettu) mukaiseen kohtuullisen
varmuuden antavaan toimeksiantoon kuuluu
toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä, onko
ESEF-tilinpäätös ESEF-vaatimusten mukainen.
Valittavat toimenpiteet perustuvat tilintarkasta-
jan harkintaan, johon kuuluu väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvan olennaisen ESEF-vaatimusten
noudattamatta jättämisen riskien arvioiminen.
Näitä riskejä arvioidessamme olemme tarkastel-
leet sisäistä valvontaa, joka on yhtiössä relevanttia
ESEF-tilinpäätöksen laatimisen kannalta.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet
lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa evidenssiä.
LAUSUNTO
Lausuntonamme esitämme, että Harvia Oyj:n
ESEF-tilinpäätös 31.12.2023 päättyneeltä
tilikaudelta noudattaa olennaisilta osin ESEF-
vaatimuksissa asetettuja vähimmäisvaatimuksia.
Tämä kohtuullisen varmuuden antava varmennus-
raporttimme on laadittu toimeksiantomme ehtojen
mukaisesti. Vastaamme työstämme, tästä rapor-
tista ja esittämästämme lausunnosta vain Harvia
Oyj:lle, emme kolmansille osapuolille.
Helsinki
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Markku Katajisto
KHT
156HARVIA 2023 TOIMINTAYMPÄRISTÖ STRATEGIA INNOVAATIOT VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE HALLINNOINTI TILINPÄÄTÖS
HARVIA OYJ
Teollisuustie 1-7
40950 Muurame
www.harviagroup.com/fi
7437002ULTBOWQQOXL692023-01-012023-12-317437002ULTBOWQQOXL692022-01-012022-12-317437002ULTBOWQQOXL692023-12-317437002ULTBOWQQOXL692022-12-317437002ULTBOWQQOXL692021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437002ULTBOWQQOXL692022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437002ULTBOWQQOXL692021-12-31HAR:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437002ULTBOWQQOXL692022-01-012022-12-31HAR:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437002ULTBOWQQOXL692022-12-31HAR:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437002ULTBOWQQOXL692021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437002ULTBOWQQOXL692022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437002ULTBOWQQOXL692022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437002ULTBOWQQOXL692021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437002ULTBOWQQOXL692022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437002ULTBOWQQOXL692022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437002ULTBOWQQOXL692021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437002ULTBOWQQOXL692022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437002ULTBOWQQOXL692022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437002ULTBOWQQOXL692021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437002ULTBOWQQOXL692022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437002ULTBOWQQOXL692022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437002ULTBOWQQOXL692021-12-317437002ULTBOWQQOXL692023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437002ULTBOWQQOXL692023-01-012023-12-31HAR:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437002ULTBOWQQOXL692023-12-31HAR:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437002ULTBOWQQOXL692023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437002ULTBOWQQOXL692023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437002ULTBOWQQOXL692023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437002ULTBOWQQOXL692023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437002ULTBOWQQOXL692023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437002ULTBOWQQOXL692023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437002ULTBOWQQOXL692023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437002ULTBOWQQOXL692023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares