7437001AEZHLL3UEX093 2023-01-01 2023-12-31 7437001AEZHLL3UEX093 2023-12-31 7437001AEZHLL3UEX093 2022-12-31 7437001AEZHLL3UEX093 2022-01-01 2022-12-31 7437001AEZHLL3UEX093 2021-12-31 7437001AEZHLL3UEX093 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 7437001AEZHLL3UEX093 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 7437001AEZHLL3UEX093 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 7437001AEZHLL3UEX093 2022-12-31 Terveyst:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember 7437001AEZHLL3UEX093 2023-01-01 2023-12-31 Terveyst:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember 7437001AEZHLL3UEX093 2023-12-31 Terveyst:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember 7437001AEZHLL3UEX093 2022-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 7437001AEZHLL3UEX093 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 7437001AEZHLL3UEX093 2023-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 7437001AEZHLL3UEX093 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 7437001AEZHLL3UEX093 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 7437001AEZHLL3UEX093 2023-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 7437001AEZHLL3UEX093 2022-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 7437001AEZHLL3UEX093 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 7437001AEZHLL3UEX093 2023-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 7437001AEZHLL3UEX093 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 7437001AEZHLL3UEX093 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 7437001AEZHLL3UEX093 2023-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 7437001AEZHLL3UEX093 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 7437001AEZHLL3UEX093 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 7437001AEZHLL3UEX093 2023-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 7437001AEZHLL3UEX093 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 7437001AEZHLL3UEX093 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 7437001AEZHLL3UEX093 2021-12-31 Terveyst:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember 7437001AEZHLL3UEX093 2022-01-01 2022-12-31 Terveyst:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember 7437001AEZHLL3UEX093 2021-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 7437001AEZHLL3UEX093 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 7437001AEZHLL3UEX093 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 7437001AEZHLL3UEX093 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 7437001AEZHLL3UEX093 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 7437001AEZHLL3UEX093 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 7437001AEZHLL3UEX093 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 7437001AEZHLL3UEX093 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 7437001AEZHLL3UEX093 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 7437001AEZHLL3UEX093 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember iso4217:EUR iso4217:EUR xbrli:shares
 
TERVEYSTALO
 
OYJ
TOIMINTAKERTOMUS
 
JA TILINPÄÄTÖS 31.12.2023
2
Terveystalo-konsernin toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Hallituksen toimintakertomus
 
................................
 
................................
 
................................
 
............ 4
Taloudellista
 
kehitystä kuvaavien tunnuslukujen ja vaihtoehtoisten
 
tunnuslukujen laskentakaavat
 
........................
 
35
Täsmäytyslaskelma vaihtoehtoisiin tunnuslukuihin ..................................................................................................
 
42
Konsernitilinpäätös, IFRS
Konsernin laaja tuloslaskelma ..................................................................................................................................
 
41
Konsernitase
 
.............................................................................................................................................................
 
42
Konsernin rahavirtalaskelma ....................................................................................................................................
 
43
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista ...................................................................................................
 
44
1. Konsernin perustiedot
 
...........................................................................................................................................
 
45
2. Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet ...........................................................................................................
 
45
 
2.1 Laatimisperusta ................................................................................................................................................
 
45
 
2.2 Uuden ja uudistetun IFRS-normiston soveltaminen
 
ja uudet IFRIC agendapäätökset
 
....................................
 
46
 
2.3 Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet ja arvioihin
 
liittyvät epävarmuustekijät
 
................................
 
47
 
2.4 Konsolidointiperiaatteet ....................................................................................................................................
 
49
 
2.5 Ulkomaan rahan määräiset erät .......................................................................................................................
 
49
 
2.6 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
 
............................................................................................................
 
49
 
2.7 Sijoituskiinteistöt ...............................................................................................................................................
 
50
 
2.8 Liikearvo ja muut aineettomat hyödykkeet .......................................................................................................
 
51
 
2.9 Arvonalentumiset
 
..............................................................................................................................................
 
51
 
2.10 Vuokrasopimukset – konserni vuokralle
 
ottajana
 
...........................................................................................
 
52
 
2.11 Rahoitusvarat
 
ja rahoitusvelat ........................................................................................................................
 
53
 
2.12 Vaihto-omaisuus .............................................................................................................................................
 
53
 
2.13 Työsuhde-etuudet
 
...........................................................................................................................................
 
54
 
2.14 Varaukset ja ehdolliset
 
velat
 
...........................................................................................................................
 
54
 
2.15 Tuloutusperiaatteet .........................................................................................................................................
 
55
 
2.16 Segmentti-informaatio ....................................................................................................................................
 
55
 
2.17 Julkiset avustukset..........................................................................................................................................
 
55
 
2.18 Liikevoitto
 
........................................................................................................................................................
 
56
 
2.19 Osakekohtainen tulos .....................................................................................................................................
 
56
 
2.20 Tuloverot
 
.........................................................................................................................................................
 
56
 
3. Liiketoimintojen yhdistäminen
 
...............................................................................................................................
 
67
4. Segmentti-informaatio...........................................................................................................................................
 
61
5. Liikevaihto
 
.............................................................................................................................................................
 
62
6. Liiketoiminnan muut tuotot
 
....................................................................................................................................
 
64
7. Materiaalit ja palvelut
 
............................................................................................................................................
 
64
8. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat
 
kulut ..................................................................................................................
 
64
9. Poistot ja arvonalentumiset ..................................................................................................................................
 
65
10. Liiketoiminnan muut kulut ...................................................................................................................................
 
65
11. Rahoitustuotot
 
ja -kulut
 
.......................................................................................................................................
 
66
12. Verot ...................................................................................................................................................................
 
66
 
12.1 Tuloverot
 
.........................................................................................................................................................
 
66
 
12.2 Laskennalliset verosaamiset ja -velat
 
.............................................................................................................
 
67
13. Osakekohtainen tulos .........................................................................................................................................
 
69
14. Aineelliset hyödykkeet
 
.......................................................................................................................................
 
70
 
14.1 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet ...........................................................................................................
 
70
 
14.2 Käyttöoikeusomaisuuserät .............................................................................................................................
 
71
 
14.3 Vuokrasopimusvelat .......................................................................................................................................
 
71
15. Aineettomat hyödykkeet .....................................................................................................................................
 
73
16. Liikearvoa sisältävien rahavirtaa tuottavien yksiköiden
 
arvonalentumistestaus ................................................
 
74
17. Sijoituskiinteistöt .................................................................................................................................................
 
76
18. Osuudet osakkuusyhtiöissä
 
................................................................................................................................
 
77
19. Osakeperusteiset maksut ...................................................................................................................................
 
77
20. Rahoitusvarojen ja -velkojen kirjanpitoarvot ja käyvät
 
arvot arvostusryhmittäin sekä käyvän arvon hierarkia ..
 
80
21. Rahoitusriskit ......................................................................................................................................................
 
81
3
 
21.1 Rahoitusriskien hallinta
 
...................................................................................................................................
 
81
 
21.2 Korkoriski ja valuuttakurssiriski
 
.......................................................................................................................
 
81
 
21.3 Luottoriski .......................................................................................................................................................
 
82
 
21.4 Maksuvalmiusriski...........................................................................................................................................
 
82
 
21.5 Pääoman hallinta
 
............................................................................................................................................
 
83
22. Myyntisaamiset ja muut saamiset sekä asiakassopimuksiin
 
perustuvat omaisuuserät .....................................
 
84
23. Rahavarat ja muut rahoitusvarat ........................................................................................................................
 
85
24. Osakepääoma ja sijoitetun vapaan oman pääoman
 
rahasto .............................................................................
 
86
25. Rahoitusvelat
 
......................................................................................................................................................
 
87
26. Ostovelat ja muut velat .......................................................................................................................................
 
87
27. Varaukset
 
............................................................................................................................................................
 
88
28. Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt ...........................................................................................................................
 
89
29. Vakuudet, ehdolliset
 
velat ja vastuusitoumukset
 
................................................................................................
 
90
30. Lähipiiritapahtumat .............................................................................................................................................
 
90
31. Konserniyritykset ................................................................................................................................................
 
94
32. Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat
 
......................................................................................................
 
96
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
 
Emoyhtiön tuloslaskelma
 
........................................................................................................................................
 
97
 
Emoyhtiön tase
 
.......................................................................................................................................................
 
98
 
Emoyhtiön rahoituslaskelma
 
...................................................................................................................................
 
99
 
Emoyhtiön tilinpäätöksen laadintaperiaatteet sekä arvostusperiaatteet
 
ja jaksotusmenetelmät ...........................
 
99
 
Emoyhtiön liitetiedot
 
..............................................................................................................................................
 
100
 
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset
 
...................................................................................
 
106
4
Hallituksen toimintakertomus
Toimintaympäristö
Kohdemarkkinat
Vuonna 2023 Suomen terveydenhuollon palveluiden kysyntä jatkui
 
vahvana. Kysynnän kausivaihtelut
 
ja varausasteet normalisoituivat
poikkeukselliseen vertailukauteen nähden. Myös peruslaboratoriopalveluiden
 
kysyntä normalisoitui pääosin pandemiaa edeltävälle
 
tasolle.
 
Pandemian väistyttyä asiointi painottui kivijalkaan ja koronatestauksen,
 
digitaalisten palveluiden ja etävastaanottojen
 
kysyntä laski
merkittävästi vertailukaudesta.
 
Yritys- ja vakuutusasiakkuuksissa kysyntä
 
jatkui vahvana. Julkisrahoitteisella
 
markkinalla henkilöstöpalveluiden kysyntä oli vahvaa.
Heikentynyt kuluttajaluottamus ja
 
ostovoima vaikuttivat itsemaksettavan
 
suunterveyden palveluiden sekä hierontapalveluiden kysyntään
vuoden toisella puoliskolla.
 
Julkisrahoitteisen markkinan kysynnän laaja-alaisempaa kasvua
 
ei ole vielä tapahtunut, ja markkinalla nähtiin
ainoastaan pienempiä digitaalisten palveluiden kilpailutuksia.
 
Ruotsissa talouden kasvanut epävarmuus vaikutti
 
makrotalouden muutoksille herkempien organisaatioiden
 
johtamisen ja haitallisen käytön
kuntoutuspalveluiden kysyntään vuoden toisella puoliskolla.
Terveystalo
 
jatkoi koko
 
vuoden ajan vahvoja panostuksia ammattilaisten rekrytointeihin
 
ja onnistui kasvattamaan tarjontaa
 
tasaisesti
vuoden ajan. Tarjonnan vahvistamiseksi
 
kehityspanoksia siirrettiin entistä
 
enemmän ammattilaisten työtä helpottaviin ja tehostaviin
ratkaisuihin.
 
Kireät työmarkkinat ja inflaatio loivat kasvavia
 
paineita kustannuksiin koko
 
vuoden 2023 ajan, mukaan lukien palkkakuluihin.
Työllisyystilanne on hyvä, mutta
 
sen merkittävät muutokset voivat
 
vaikuttaa myös Suomessa työterveyspalveluiden
 
kysyntään.
 
Terveystalon
 
kohdemarkkinoiden pitkän aikavälin kasvunäkymät
 
ovat hyvät; pohjakysyntä on vahvaa,
 
ja megatrendit, kuten väestön
ikääntyminen ja terveydenhuollon digitalisaatio, sekä kasvavat
 
julkisen terveydenhuollon hoitojonot tukevat kysynnän kasvua
tulevaisuudessa. Alan suosituimpana työnantajana Terveystalolla
 
on hyvät edellytykset vauhdittaa kasvua
 
myös jatkossa vahvan
 
markkina-
asemansa tukemana.
 
Inflaation vaikutukset
Inflaation tasaantumisesta huolimatta osassa hankintakategorioista
 
nähtiin edelleen hintojen nousupaineita. Yhtiö on käynyt aktiivisesti
neuvotteluita keskeisten
 
toimittajien kanssa inflaation kustannusvaikutusten
 
minimoimiseksi. Sähkön hinnan nousu tasaantui
vertailukauteen nähden.
 
Tulosparannusohjelman yhtenä keskeisenä
 
tavoitteena on torjua inflaatiota ja alentaa
 
kustannuksia tietyissä tuote- ja palveluryhmissä.
 
Kireät työmarkkinat sekä jatkunut inflaatio aiheuttavat
 
palkankorotuspaineita terveydenhuollon palveluissa.
 
Yksityisen terveydenhuollon
toimialalla on voimassa kaksivuotinen työehtosopimus ajalle 1.5.2022-30.4.2024, joka koskee
 
Terveystalon
 
suurinta työntekijäryhmää,
hoitajia. Vuonna 2022 palkankorotukset olivat
 
2,0 prosenttia 1.10.2022 alkaen, ja vuodelle 2023 korotukset
 
olivat yhteensä 2,95 prosenttia
ja tulivat voimaan 1.11.2023. Lisäksi kesäkuun 2023 palkanmaksun
 
yhteydessä maksettiin sovittu 450 euron suuruinen kertaerä.
Palkkainflaatio näkyy myös muiden ammattiryhmien rekrytoinneissa. Suurin osa (noin 96 prosenttia)
 
Terveystalossa
 
toimivista lääkäreistä
on kuitenkin yksityisiä ammatinharjoittajia, jotka eivät ole palkkasuhteessa
 
yhtiöön.
 
Inflaation vaikutusten lieventämiseksi Terveystalo
 
toteuttaa myös kaupallisia aloitteita
 
osana tulosparannusohjelmaa. Onnistuneiden
hinnoittelutoimenpiteiden vaikutukset näkyvät vuosien 2023 ja 2024 aikana.
 
 
5
Hoitojonot ja regulaatioympäristö
 
Suomessa
Kiireettömän hoidon supistaminen koronarajoitustoimien
 
aikana aiheutti merkittävän hoitovajeen
 
muissa sairauksissa. Erikoissairaanhoidon
jonot ovat edelleen jatkaneet kasvuaan. THL:n mukaan elokuun
 
2023 lopussa lähes 178 000 potilasta odotti pääsyä julkiseen kiireettömään
erikoissairaanhoitoon. Hoitoa odottaneista
 
yli 30 500 (17,2 prosenttia) oli odottanut hoitoon pääsyä
 
yli puoli vuotta. Elokuussa 2023 yli
puoli vuotta jonottaneita potilaita oli lähes 9 400 enemmän kuin huhtikuussa 2023.
 
Sosiaali- ja terveyspalveluiden järjestämisvastuu siirtyi vuoden 2023 alusta 21 hyvinvointialueelle
 
ja Helsingin kaupungille.
Hyvinvointialueiden aluevaltuustot päättävät
 
muun muassa alueen palvelustrategiasta, palveluverkoston
 
periaatteista, pelastustoimen
palvelutasosta, hyvinvointialueen talousarviosta ja
 
-suunnitelmasta ja jäsenten valitsemisesta toimielimiin.
 
Aluevaltuuston toimikausi on
neljä vuotta.
Hyvinvointialueet ovat käynn38istäneet
 
pienempiä kilpailutuksia esimerkiksi digitaalisiin palveluratkaisuihin, mutta
 
päätöksiä
suuremmista palveluhankinnoista yksityiseltä sektorilta ei ole toistaiseksi
 
tehty.
 
Kesällä 2023 julkaistu hallitusohjelma pyrkii lisäämään yksityisen ja julkisen terveydenhuollon yhteistyötä
 
palvelujärjestelmän
vaikuttavuuden ja kustannustehokkuuden
 
parantamiseksi. Ensimmäisenä konkreettisena
 
toimena hallitus päätti Kela-korvausten
nostamisesta. Uudet Kela-korvaukset astuivat
 
voimaan 1.1.2024 alkaen (
https://www.kela.fi/sairaanhoito
). Kokonaisuudessaan Kela-
korvauksia nostetaan 500 miljoonalla vuosina 2024–2027, josta valtion
 
rahoitusosuus on 335 miljoonaa. Korvausten nostamisella pyritään
purkamaan perusterveydenhuollon hoitojonoja. Hallitusohjelman toimenpiteiden arvioidaan tukevan
 
yksityisen palvelutuotannon kysynnän
kasvua ja tuovan uusia mahdollisuuksia julkisrahoitteista
 
ja yksityisesti tuotettujen palveluiden toteuttamiseen.
 
Maailmanpoliittisen tilanteen ja konfliktien
 
vaikutukset
Käynnissä olevien konfliktien, kuten Ukrainan
 
sodan, välittömät vaikutukset Terveystalolle
 
ovat olleet hyvin vähäisiä. Terveystalolla
 
ei ole
liiketoimintaa Ukrainassa, Israelissa, pakotteiden
 
alaisissa maissa tai näiden maiden kanssa. Konfliktien epäsuorat taloudelliset vaikutukset
syntyvät korkeasta
 
inflaatiosta ja mahdollisista toimitusketjujen
 
ja rahoitusmarkkinoiden häiriöistä. Epäsuorat talousvaikutukset
 
näkyvät
kuluttajaluottamuksen ja ostovoiman heikentymisenä.
 
Vaikutukset voivat
 
näkyä viiveellä myös työllisyydessä ja heikentää
 
Terveystalon
palveluiden kysyntää.
Tulosohjeistus vuodelle
 
2024
Terveystalo
 
arvioi koko vuoden 2024 liikevaihdon kasvavan
 
(2023: 1 286 miljoonaa euroa), ja oikaistun liikevoiton
 
ennen aineettomien
hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia (EBITA)
 
olevan 10,1–11,5 prosenttia liikevaihdosta
 
(2023: 9,8 prosenttia).
Arviot perustuvat vuoden 2023 lopun ennusteeseen inflaatiosta, kuluttajakysynnästä
 
ja työllisyydestä, normaaliin sairastavuuteen
 
sekä
ennustettaviin työmarkkinoihin Suomessa. Arviot sisältävät
 
tulosparannusohjelman onnistuneen loppuunsaattamisen vaikutuksen ja
 
noin
10 miljoonan euron liikevaihdon vuositason vähentymisen Portfolioliiketoiminnot
 
-segmentin ulkoistusliiketoiminnassa. Ruotsi-segmentin
liikevaihdon odotetaan laskevan
 
markkinan heikkouden vuoksi ja valuuttakurssin säilyvän
 
vakaana. Arviot eivät sisällä merkittäviä
yrityskauppoja tai divestointeja.
 
Taloudelliset
 
tavoitteet
Terveystalon
 
tavoitteena on:
 
vähintään 5 prosentin vuotuinen liikevaihdon kasvu
 
orgaanisen kasvun ja yritysostojen avulla
 
vähintään 12 prosentin oikaistu EBITA
 
-marginaali vuonna 2025
enintään 3,5-kertainen Nettovelka
 
/ oikaistu EBITDA
Velkaantuminen voi kuitenkin tilapäisesti
 
ylittää tavoitetason, esimerkiksi yritysostojen
 
yhteydessä.
maksaa vähintään 40 prosenttia tilikauden voitosta
 
osinkona
 
Ehdotetun osingon tulee kuitenkin ottaa huomioon Terveystalon
 
pitkän aikavälin kehitystarpeet
 
ja taloudellinen asema.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
6
Avainluvut
Terveystalo konserni, milj. euroa
2023
2022
2021
Liikevaihto
1 286,4
1 259,1
1 154,6
Oikaistu käyttökate (EBITDA)*
1)
200,2
178,0
206,1
Oikaistu käyttökate (EBITDA), % *
1)
15,6
14,1
17,8
Käyttökate (EBITDA)
1)
179,2
168,8
201,8
Käyttökate (EBITDA), %
1)
13,9
13,4
17,5
Oikaistu liikevoitto/-tappio ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia (EBITA)*
1)
125,6
105,2
141,0
Oikaistu liikevoitto/-tappio ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia (EBITA),
 
% *
1)
9,8
8,4
12,2
Liikevoitto/-tappio ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia (EBITA)
1)
104,4
95,9
136,7
Liikevoitto/-tappio ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia (EBITA),
 
%
1)
8,1
7,6
11,8
Oikaistu liikevoitto/-tappio (EBIT)
* 1)
93,1
73,4
114,4
Oikaistu liikevoitto/-tappio (EBIT), % *
1)
7,2
5,8
9,9
Liikevoitto/-tappio (EBIT)
-14,7
33,9
110,1
Liikevoitto/-tappio (EBIT), %
-1,1
2,7
9,5
Oman pääoman tuotto (ROE), %
1)
-7,6
4,1
13,6
Omavaraisuusaste, %
1)
36,5
40,2
42,2
Osakekohtainen tulos, euroa
-0,33
0,19
0,63
Nettovelka
598,1
566,6
519,0
Nettovelkaantumisaste (Gearing), %
1)
116,0
95,7
85,2
Nettovelka/oikaistu käyttökate (EBITDA)
1)
3,0
3,2
2,5
Varat yhteensä
1 419,5
1 479,4
1 448,6
Henkilöstö keskimäärin HTV
6 426
6 552
5 643
Henkilöstö kauden lopussa
9 824
10 933
9 805
Ammatinharjoittajat kauden lopussa
6 092
5 928
5 754
Oikaistu käyttökate (EBITDA), ilman IFRS 16*
1)
142,8
122,2
156,9
Nettovelka, ilman IFRS 16
379,0
386,8
340,6
Oikaistu nettovelka/oikaistu käyttökate
 
(EBITDA), ilman IFRS 16 *
1)
2,7
3,2
2,2
* Oikaisut ovat tavanomaisesta
 
liiketoiminnasta poikkeavia
 
olennaisia eriä, jotka liittyvät liiketoiminnan
 
hankintojen kuluihin, liiketoiminnan
 
uudelleenjärjestelykuluihin,
omaisuuden nettomyyntivoittoihin
 
ja - tappioihin, arvonalentumisiin, strategisiin
 
projekteihin ja muihin vertailukelpoisuuteen
 
vaikuttaviin eriin.
1)
Vaihtoehtoinen tunnusluku.
 
Terveystalo esittää
 
IFRS-tunnuslukujen lisäksi täydentäviä,
 
vaihtoehtoisia tunnuslukuja, joita
 
yhtiö seuraa sisäisesti ja jotka antavat
 
merkittävää
yhtiötä koskevaa lisätietoa
 
johdolle, sijoittajille, arvopaperimarkkina-analyytikoille
 
ja muille tahoille yhtiön toiminnan tuloksesta,
 
taloudellisesta asemasta ja rahavirroista.
 
Näitä ei
tulisi tarkastella erillisenä IFRS:n
 
mukaisista tunnusluvuista
 
eikä niitä korvaavina tunnuslukuina.
 
Osakekohtaiset avainluvut
2023
2022
2021
Oma pääoma per osake, euroa
4,1
4,7
4,8
Osakekohtainen tulos, euroa
-0,33
0,19
0,63
Osinko per osake, euroa
0,30
0,28
0,28
Osinko osakekohtaisesta tuloksesta, %
190,9 %*
145,0 %
44,3 %
*Vuonna 2023 osinko oikaistusta
 
osakekohtaisesta
 
tuloksesta (0,47 euroa)
 
oli 63,8 prosenttia.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
7
Taloudellinen
 
kehitys
Liikevaihto
 
Konsernin vuoden 2023 liikevaihto
kasvoi 2,2 prosenttia vertailukaudesta
 
1 286,4 (1 259,1) miljoonaan euroon. Terveydenhuollon
palveluiden liikevaihto kasvoi
 
5,7 prosenttia 948,6 (897,8) miljoonaan euroon. Liikevaihto
 
kasvoi vertailukaudesta pääasiassa vahvistuneen
myynnin jakauman ja onnistuneiden hinnoittelutoimenpiteiden ansiosta. Laboratoriopalveluiden
 
käynnit laskivat selvästi vertailukaudesta
merkittävästi vähentyneen koronatestauksen
 
vuoksi. Koronatestejä tehtiin yhteensä
 
noin 6 800 (335 000) kappaletta
1)
. Muiden
laboratoriopalveluiden myynti kasvoi
 
vertailukaudesta. Leikkaustoiminnan ja kuvantamisen
 
liikevaihdot kasvoivat
 
vertailukaudesta.
 
Portfolioliiketoimintojen liikevaihto
 
laski 8,1 prosenttia 267,2 (290,7) miljoonaan euroon päättyneiden ulkoistussopimusten
 
vuoksi.
 
Ruotsi-segmentin liikevaihto laski 0,4 prosenttia
 
92,5 (92,8) miljoonaan euroon. Ilman valuuttakurssivaikutusta
 
liikevaihto kasvoi
 
7,2
prosenttia.
 
Yrityskaupat kasvattivat
 
Ruotsin liiketoimintojen liikevaihtoa
 
noin 4,6 miljoonalla eurolla.
1)
Pois lukien näytteenottopalvelut
Liikevaihto, milj. euroa
2023
2022
Muutos, %
Terveydenhuollon palvelut
948,6
897,8
5,7
Portfolioliiketoiminnot
267,2
290,7
-8,1
Ruotsi
92,5
92,8
-0,4
Eliminoinnit
-21,8
-22,2
-1,7
Yhteensä
1 286,4
1 259,1
2,2
 
Taloudellinen
 
tulos
 
ja
 
rahavirta
Konsernin vuoden 2023
oikaistu liikevoitto ennen aineettomien
 
hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia (EBITA)
 
kasvoi 19,4 prosenttia
125,6 (105,2) miljoonaan euroon, ollen 9,8 (8,4) prosenttia liikevaihdosta.
 
Kannattavuus parani kaikissa liiketoiminnoissa
 
vertailukaudesta.
 
Kysynnän jakauman normalisoituminen, onnistuneet hinnoittelutoimenpiteet,
 
sekä tulosparannusohjelman eteneminen vahvistivat
kannattavuutta.
 
Oikaistu liikevoitto/-tappio ennen aineettomien
 
hyödykkeiden
poistoja ja arvonalentumisia (EBITA),
 
milj. euroa
2023
2022
Muutos, %
Terveydenhuollon palvelut
109,0
99,2
9,9
Portfolioliiketoiminnot
8,7
3,5
149,4
Ruotsi
3,7
2,6
42,5
Muut
4,2
-0,1
>200,0
Yhteensä
125,6
105,2
19,4
Muut-erän raportoitavat luvut koostuvat
 
pääosin emoyhtiön kuluista, liiketoiminnoille
 
allokoimattomista konsernitason
 
oikaisuista ja varauksista.
 
Materiaalikulut ja ostetut palvelut kasvoivat
 
vertailukaudesta 2,0 prosenttia ja olivat
 
536,2 (525,7) miljoonaa euroa. Työsuhde-etuuksista
aiheutuvat kulut laskivat vertailukaudesta
 
1,8 prosenttia ja olivat 447,0 (455,0) miljoonaa euroa. Tulosparannusohjelman
 
toimenpiteet,
vähentyneet sairaspoissaolot sekä päättyneet ulkoistussopimukset
 
vähensivät henkilöstökuluja vertailukaudesta.
 
Henkilöstökuluja
kasvattivat, rekrytointi sekä
 
palkkojen nousu.
 
Liiketoiminnan muut kulut nousivat 14,2 prosenttia
 
128,2 (112,3) miljoonaan euroon johtuen
pääasiassa tulosparannusohjelman neuvonantopalkkioista sekä toimitilakulujen kasvusta.
Konsernin oikaistu käyttökate
 
(EBITDA) kasvoi 12,5 prosenttia 200,2
 
(178,0) miljoonaan euroon. Oikaistu liikevoitto (EBIT) oli 93,1
 
(73,4)
miljoonaa euroa. Liiketulos
 
(EBIT) oli -14,7 (33,9) miljoonaa euroa. Tilikauden liiketulosta heikensivät
 
Portfoliotoiminnot-segmentissä tehdyt
liikearvoa ja julkisrahoitteisia ulkoistusliiketoiminnan
 
asiakassuhteita koskeneet
 
yhteensä 84,6 miljoonan euron suuruiset
8
arvonalentumiskirjaukset. Vertailukaudella muihin aineettomiin
 
hyödykkeisiin kohdistunut 28,9 miljoonan euron arvonalentuminen
heikensi liikevoittoa.
 
Nettorahoituskulut nousivat 24,2 (2,9) miljoonaan euroon johtuen
 
pääosin nousseesta korkotasosta
 
sekä korkosuojausten käypien
 
arvojen
noususta vertailukaudella. Tulos
 
ennen veroja oli -38,9 (30,9) miljoonaa euroa. Tuloverot
 
olivat -3,3 (-6,5) miljoonaa euroa. Veroasteeseen
vaikuttaa konserniliikearvon alaskirjaus. Tilikauden
 
tulos oli -42,2 (24,4) miljoonaa euroa ja osakekohtainen tulos
 
-0,33 (0,19) euroa.
 
Liiketoiminnan rahavirta kasvoi
 
158,0 (140,9) miljoonaan euroon vahvistuneen kannattavuuden ja
 
yhteisöverojen maksun ajoituksellisten
erojen vuoksi. Kasvua vaimensi sitoutuneen käyttöpääoman
 
kasvu.
 
 
Investointien rahavirta laski -44,2 (-93,9)
 
miljoonaan euroon.
 
Ero vertailukauteen muodostui pääosin yritysostojen sekä aineettomiin
hyödykkeisiin kohdistuvien investointien
 
vähentymisestä.
Rahoituksen rahavirta oli -116,2 (-44,6) miljoonaa euroa. Ero vertailukauteen
 
muodostui pääosin raportointikaudella toteutetuista
uudelleenrahoituksista ja kasvaneista nettorahoituskuluista.
 
Tulosparannusohjelmat
Terveystalo
 
käynnisti vuoden 2022 viimeisellä neljänneksellä tulosparannusohjelman, jolla tavoitellaan
 
vähintään 50 miljoonan euron
inflaatiokorjattua, vuositason (run-rate)
 
EBITA-parannusta
 
vuoden 2024 loppuun mennessä. Ohjelma eteni hyvin ja kokonaistavoite
 
ylitettiin
etuajassa.
 
Vuoden 2023 loppuun mennessä implementoitujen toimenpiteiden arvioidaan parantavan
 
vuositason kannattavuutta noin
 
60
miljoonalla eurolla. Ohjelman oikaistu EBITA
 
-vaikutus neljännellä vuosineljänneksellä oli noin 13 miljoonaa euroa ja vuonna 2023 noin 37
miljoonaa euroa.
 
Vuoden 2023 neljännellä vuosineljänneksellä käynnistettiin Ruotsin liiketoiminta
 
-alueella tulosparannusohjelma, jolla tavoitellaan
kannattavuuden rakenteellista
 
muutosta vuonna 2025.
Ohjelmiin liittyvien kokonaiskustannusten
 
vuosina 2022–2024
arvioidaan olevan noin 30–35 miljoonaa euroa. Kustannukset liittyvät
uudelleenjärjestelyihin ja neuvonantopalkkioihin. Neuvonantopalkkiot on sidottu ohjelmilla saavutettaviin
 
tuloksiin. Ohjelmien
kustannukset käsitellään vertailukelpoisuuteen
 
vaikuttavina oikaisuerinä. Ohjelmien kustannukset
 
olivat 5,3 miljoonaa euroa neljännellä
neljänneksellä ja 21,7 miljoonaa euroa vuonna 2023 ja ne on käsitelty vertailukelpoisuuteen vaikuttavina
 
oikaisuerinä.
 
Taloudellinen
 
asema
Terveystalon
 
likviditeetti on hyvä. Rahavarat
 
tilikauden lopussa olivat 37,7 (40,2) miljoonaa euroa. Kokonaisvarat
 
olivat 1 419,5 (1 479,4)
miljoonaa euroa.
 
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma oli 515,4 (592,0) miljoonaa euroa.
 
Nettovelkaantumisaste (sisältäen vuokrasopimusvelat)
 
oli 116,0 (97,7) prosenttia, ja nettovelka oli 598,1
 
(566,6)
miljoonaa euroa.
Nettovelan kasvu aiheutuu pääosin vuokrasopimusveloista.
 
IFRS 16 -oikaistu nettovelka
 
(ilman vuokrasopimusvelkoja) oli 379,0 (386,8)
miljoonaa euroa. Terveystalon
 
rahoituslainojen keskimääräinen maturiteetti oli 3,0
 
(2,3) vuotta neljännen vuosineljänneksen lopussa ja
vuosineljänneksen painotettu keskikorko
 
oli 4,8 (1,2) prosenttia. Tilikauden aikana yhtiö täytti rahoitussopimuksissaan
 
sovitun, suhteellista
velkaantuneisuutta kuvaavan kovenanttiehdon.
 
Yhtiö on sopinut tilikaudella 135 miljoonan euron suuruisen ja vastuullisuustavoitteisiin
 
sidotun pitkäaikaisen pankkirahoitussopimuksen ja
jälleen rahoittanut voimassa olevan valmiusluottolimiitin (RCF).
 
Pankkilainan maturiteetti on kolme vuotta
 
yhden vuoden jatko-optiolla, ja
se on kertalyhenteinen. Pankkilainasta nostettiin
 
125 miljoonaa euroa, joka käytettiin vuosina 2023–2024 erääntyvien
 
pankkilainojen
uudelleenrahoittamiseen. Samassa yhteydessä on sovittu vuonna 2024 erääntyvän
 
40 miljoonan euron valmiusluottolimiitin jälleen
rahoittamisesta. Valmiusluottolimiitin
 
maturiteetti on kolme vuotta
 
yhden vuoden jatko-optiolla.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
9
Toisella vuosineljänneksellä Terveystalo
 
laski liikkeeseen 100 miljoonan euron suuruisen, vastuullisuustavoitteisiin
 
sidotun vakuudettoman
joukkovelkakirjalainan, joka erääntyy 1.6.2028, ja sille maksetaan
 
lähtökohtaisesti kiinteää 5,375 prosentin vuotuista
 
korkoa. Nasdaq
Helsinki otti joukkovelkakirjalainan kaupankäynnin
 
kohteeksi Nasdaq Helsingin pörssilistalle 5.6.2023.
Rahoitussopimuksiin perustuvan luoton sekä luotollisten pankkitilien käyttämätön
 
osuus tilikauden lopussa oli 98,0 (99,6) miljoonaa euroa.
 
Tilikauden oman pääoman tuotto oli -7,6 (4,1) prosenttia.
 
Omavaraisuusaste oli 36,5 (40,2) prosenttia.
 
Yhtiökokouksen päätöksen
mukaisesti 31.12.2022 päättyneeltä tilikaudelta vahvistetun
 
taseen perusteella on jaettu osinkoa yhteensä 0,28
 
euroa osakkeelta. Osinko on
maksettu kahdessa erässä. Ensimmäinen erä maksettiin osakkeenomistajille
 
3.4.2023 ja toinen erä 9.10.2023.
Kausivaihtelu ja
 
arkipäivien lukumäärän
 
vaikutus
Terveystalon
 
liikevaihto yritys-
 
ja yksityisasiakasryhmissä on tyypillisesti alhaisempi lomakausina, erityisesti kesällä. Arkipäivien määrä
vaikuttaa liikevaihdon ja tuloksen
 
kehitykseen, erityisesti vertailtaessa vuosineljänneksien kehitystä.
 
Työpäiviä oli vuonna 2023 251 (253).
Vuonna 2024 työpäiviä on 252. Yhtiön nettokäyttöpääomatarpeet
 
vaihtelevat vuoden aikana liiketoiminnan
 
kausiluonteisuuden vuoksi.
Vaihtelua syntyy muun muassa eläkkeisiin
 
ja arvonlisäveroon liittyvien maksujen ajoituksista sekä lomarahavelvoitteista
 
ja
työterveyshuoltoon liittyvistä palvelumaksuista.
Työpäivien määrä neljänneksittäin
2022
2023
2024
Q1
63
64
63
Q2
61
60
61
Q3
66
65
66
Q4
63
62
62
Koko vuosi
253
251
252
Investoinnit ja
 
yrityskaupat
Tilikauden 2023 nettoinvestoinnit*, sisältäen yrityskaupat,
 
olivat 43,9 (94,1) miljoonaa euroa. Konsernin nettoinvestoinnit
 
ilman
yrityskauppoja olivat 40,2 (60,0) miljoonaa euroa. Investoinnit koostuivat
 
pääosin digitaaliseen sovellus-
 
ja palvelukehitykseen ja IT-
järjestelmähankkeisiin liittyneistä investoinneista
 
sekä lääketieteellisiin laitteisiin ja toimitiloihin tehdyistä
 
investoinneista.
Bruttoinvestoinneista aineettomie
 
n
 
investointien suhteellinen osuus laski vertailukauteen
 
verrattuna.
Terveystalon
 
tytäryhtiö Feelgood Svenska AB teki toisen vuosineljänneksen aikana sopimukset
 
kahdesta yrityskaupasta.
Feelgood osti Växjö
Hälsoforumin (työterveys) sekä Quality Caren toiminnot (työterveys),
 
joista ensimmäinen toteutui kolmannen ja toinen neljännen
vuosineljänneksen aikana.
 
*Nettoinvestoinnit eivät sisällä toimitilojen
 
vuokrasopimuksiin liittyviä käyttöoikeusomaisuuserien
 
lisäyksiä. Nettoinvestoinnit sisältävät
 
määräysvallattomien omistajien
 
osuuksien
hankinnat.
Kehittämismenot
Aktivoidut kehittämismenot vuonna 2023 olivat 23,2 (16,4)
 
miljoonaa euroa ja ne sisältyivät muihin aineettomiin hyödykkeisiin.
Henkilöstö
Terveystalon
 
työsuhteisen henkilöstön määrä 31.12.2023 oli Suomessa 8 950 (10 100), Ruotsissa 874 (833) ja yhteensä 9 824 (10 933).
Henkilöstön määrä henkilötyövuosina oli Suomessa keskimäärin 5 596 (5 865), Ruotsissa 829 (687) ja yhteensä
 
6 426 (6 552).
Ammatinharjoittajien määrä oli Suomessa 5 987 (5 822), Ruotsissa 105 (106) ja yhteensä 6 092 (5 928).
Henkilöstömäärään Suomessa
vaikuttivat koronaan liittyvissä
 
palveluissa työskennelleen henkilöstön väheneminen, tulosparannusohjelman toimenpiteet
 
sekä päättyneet
ulkoistussopimukset.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
10
Raportointisegmentit
Terveystalo
 
muutti taloudellisen raportointinsa rakennetta
 
1.1.2023 alkaen tuodakseen paremmin esiin yhtiön eri liiketoimintojen
 
kehitystä.
Uusi raportointirakenne heijastaa
 
Terveystalon
 
uutta toimintamallia ja on yhdenmukainen sen kanssa,
 
miten yhtiön johto seuraa
Terveystalon
 
liiketoimintojen operatiivista
 
kehitystä. Terveystalo
 
konserni muodostuu kolmesta raportoitavasta
 
segmentistä:
Terveydenhuollon palveluista,
 
Portfolioliiketoiminnoista
 
ja Ruotsista.
Terveydenhuollon
 
palvelut
Terveydenhuollon
 
palvelut -liiketoimintasegmentti
 
tarjoaa Suomessa asiakkaille integroituja
 
hoitopolkuja ennaltaehkäisevistä
työterveyden palveluista perusterveydenhuollon
 
ja erikoislääketieteen
 
palveluihin, diagnostiikkaan ja päiväkirurgiaan.
Terveystalo
 
tavoittelee Terveydenhuollon
 
palvelut -segmentissä toimialan vahvinta
 
kannattavuutta
 
ja parasta hoidon
vaikuttavuutta.
Avainluvut
2023
2022
Muutos, %
Liikevaihto, milj. euroa
948,6
897,8
5,7
EBITA, milj. euroa
107,1
93,8
14,2
EBITA, % liikevaihdosta
11,3 %
10,4 %
0,8 %-yks.
Oikaistu EBITA, milj. euroa
109,0
99,2
9,9
Oikaistu EBITA, % liikevaihdosta
11,5 %
11,0 %
0,4 %-yks.
Terveydenhuollon palveluiden vuoden
 
2023 liikevaihto
 
kasvoi 5,7 prosenttia ja oli 948,6 (897,8) miljoonaa euroa.
Yritysasiakkaiden
liikevaihto kasvoi 7,9
 
prosenttia 564,0 (522,9) miljoonaan euroon.
 
Erityisesti ennaltaehkäisevien työterveyspalveluiden
1)
 
liikevaihto kasvoi
vertailukaudesta. Myös terveydenhuollon palveluiden liikevaihto
 
kasvoi, vaikka koronaan
 
liittyvä myynti laski merkittävästi
vertailukaudesta.
 
Yksityisasiakkaiden liikevaihto kasvoi
 
6,4 prosenttia 296,1 (278,4) miljoonaan euroon. Liikevaihtoa
 
kasvatti erityisesti
vakuutusyhtiöille tuotettujen palveluiden myynti. Julkisen sektorin
 
asiakkaiden liikevaihto laski 8,3 prosenttia
 
88,5 (96,4) miljoonaan euroon
päättyneiden sopimusten sekä koronapalveluiden
 
myynnin poistumisen vuoksi. Kuntien työterveysliiketoiminnan
 
liikevaihto kasvoi
vertailukaudesta onnistuneiden hinnoittelutoimenpiteiden
 
ansiosta.
Vastaanottopalveluiden liikevaihto
 
kasvoi 11,2 prosenttia 618,3 (556,3) miljoonaan euroon pääosin asiakasjakauman
 
muutosten ja
onnistuneiden hinnoittelutoimenpiteiden vuoksi. Fyysisten vastaanottojen
 
käyntimäärät kasvoivat
 
hieman edellisvuodesta.
Etävastaanottojen käyntien
 
määrä laski 19,0 prosenttia vertailukaudesta
 
vertailukauden koronaan liittyvien etäkäyntien
 
takia. Diagnostiikan
(laboratoriopalvelut ja kuvantaminen) liikevaihto
 
laski 8,2 prosenttia ja oli 229,6 (250,0) miljoonaa euroa. Laboratoriopalveluiden
käyntimäärät laskivat selvästi
 
vertailukaudesta, jolloin koronatestausmäärät
 
olivat korkealla tasolla. Ilman vertailukauden
 
koronatestausta
laboratoriokäynnit kasvoivat
 
vertailukaudesta. Muiden palveluiden liikevaihto
 
kasvoi 10,0 prosenttia leikkaustoiminnan
 
vetämänä ja oli
100,7 (91,5) miljoonaa euroa.
 
1) Työterveyden lakisääteinen tehtävä
 
on ennaltaehkäistä työstä
 
aiheutuvia terveyshaittoja. Ennaltaehkäiseviä
 
palveluita ovat muun muassa työpaikkaselvitys,
 
jossa selvitetään
työpaikan olosuhteet ja työn altisteet,
 
terveystarkastukset, toimenpide
 
-ehdotukset työolojen parantamisesta ja
 
työntekijöiden työkyvyn edistämisestä,
 
neuvonta ja ohjaus,
osallistuminen työkykyä ylläpitävän toiminnan
 
suunnitteluun ja toteuttamiseen, työssä
 
selviytymisen edistäminen ja tarvittaessa
 
ohjaaminen kuntoutukseen, kun
 
työntekijän
työkyky on heikentynyt, työpaikan
 
ensiapuvalmiuden ohjaus ja työterveyden laadun ja
 
vaikuttavuuden arviointi ja seuranta.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
11
Terveydenhuollon palveluiden liikevaihto
 
asiakkuuksittain ja palveluittain
Liikevaihto, milj. euroa
2023
2022
Muutos, %
Asiakkuuksittain
Yritysasiakkaat
564,0
522,9
7,9
Yksityisasiakkaat
296,1
278,4
6,4
Julkinen sektori
88,5
96,4
-8,3
Palveluittain
Vastaanotot
618,3
556,3
11,2
Diagnostiikka
229,6
250,0
-8,2
Muut
100,7
91,5
10,0
Yritysasiakkaat
ovat Terveystalon
 
suurin asiakasryhmä. Terveystalon
 
yritysasiakkaat käsittävät
 
yhtiön työterveysasiakkaat lukuun
 
ottamatta kunnallisia työterveysasiakkaita,
 
jotka
sisältyvät julkisen sektorin asiakasryhmään.
 
Yhtiö tarjoaa lakisääteisiä työterveyspalveluja
 
ja muita työterveys-
 
ja työhyvinvointipalveluja kaiken
 
kokoisille yritysasiakkaille.
 
Yksityisasiakkaat
ovat Terveystalon
 
toiseksi suurin asiakasryhmä. Yksityisasiakkaisiin
 
kuuluu yksityishenkilöitä ja perheitä.
 
Yksityisasiakkaiden palvelut maksaa joko
 
asiakas itse tai
vakuutusyhtiö.
Terveydenhuollon palveluiden
 
julkisen sektorin
 
asiakkaille tuottamat palvelut ovat erikoissairaanhoidon
 
palveluita, muita verkostossa
 
tuotettavia terveydenhuollon palveluita
 
sekä
julkisen sektorin toimijoiden työterveyspalveluita.
 
Ulkoistukset ja henkilöstövuokraus
 
ovat osa Portfolioliiketoimintoja.
Terveydenhuollon palveluiden käynnit
Käynnit, kpl
2023
2022
Muutos, %
Vastaanotot
6 069 111
6 351 339
-4,4
Fyysiset vastaanotot
4 750 619
4 723 915
0,6
Etävastaanotot
1 318 492
1 627 424
-19,0
Diagnostiikka
1 285 980
1 460 908
-12,0
Muut
48 984
41 278
18,7
Yhteensä
7 404 075
7 853 525
-5,7
Vuoden 2023
oikaistu liikevoitto
ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia
 
(EBITA)
kasvoi 9,9 prosenttia 109,0
(99,2) miljoonaan euroon, ollen 11,5 (11,0) prosenttia liikevaihdosta.
 
Kannattavuutta heikensi
 
vertailukaudesta koronatestauksen
merkittävä väheneminen, kun taas onnistuneet
 
hinnoittelutoimenpiteet ja suotuisampi myynnin jakauma koronaan
 
liittymättömissä
palveluissa vahvistivat kannattavuutta.
 
Vähintään 50 miljoonan euron vuositason
 
(run-rate) EBITA
 
-parannukseen vuoden 2024 loppuun
tähtäävä tulosparannusohjelma eteni hyvin ja kokonaistavoite
 
ylitettiin etuajassa. Vuoden 2023 loppuun mennessä implementoitujen
toimenpiteiden arvioidaan parantavan vuositason kannattavuutta
 
yli noin 60 miljoonalla eurolla. Ohjelman oikaistu EBITA
 
-vaikutus vuonna
2023 oli noin 37 miljoonaa euroa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
12
Portfolioliiketoiminnot
 
Portfolioliiketoiminnot-segmentti koostuu
 
liiketoiminnoista,
 
jotka tavoittelevat itsenäistä arvonluontia hyödyntäen
 
Terveystalon
kyvykkyyksiä kunkin tarpeen mukaan. Portfolioliiketoimintoihin
 
kuuluvat julkisen sektorin ulkoistukset, henkilöstövuokrauspalvelut
 
ja
suunterveys, sekä muita liiketoimintoja
 
,
 
kuten julkisen sektorin digitaaliset palvelut, kuntoutus-, lastensuojelu
 
-
 
ja hierontapalvelut sekä
tulkkauspalvelut.
Avainluvut
2023
2022
Muutos, %
Liikevaihto, milj. euroa
267,2
290,7
-8,1
EBITA, milj. euroa
8,3
2,0
>200,0
EBITA, % liikevaihdosta
3,1 %
0,7 %
2,4 %-yks.
Oikaistu EBITA, milj. euroa
8,7
3,5
149,4
Oikaistu EBITA, % liikevaihdosta
3,3 %
1,2 %
2,1 %-yks.
Portfolioliiketoimintojen liikevaihto
 
palveluittain
Liikevaihto, milj. euroa
2023
2022
Muutos, %
Ulkoistukset
91,1
118,7
-23,3
Henkilöstövuokraus
84,7
84,1
0,6
Suunterveys
54,5
52,2
4,3
Muut
36,9
35,6
3,7
Yhteensä
267,2
290,7
-8,1
Portfolioliiketoimintojen vuoden 2023 liikevaihto
 
laski 8,1 prosenttia ja oli 267,2 (290,7) miljoonaa euroa. Ulkoistusten
 
liikevaihto laski
päättyneiden ulkoistussopimusten vuoksi 23,3 prosenttia
 
ja oli 91,1 (118,7) miljoonaa euroa. Henkilöstövuokrauspalveluiden liikevaihto
kasvoi 0,6 % erikoissairaanhoidon kysynnän kasvun
 
ansiosta ja oli 84,7 (84,1) miljoonaa euroa. Hoitajavälityksen liikevaihto
 
puolestaan laski
koronaan liittyvien palveluiden kysynnän vähennyttyä
 
vertailukaudesta. Suunterveyden liikevaiht
 
o
 
kasvoi 4,3 prosenttia ja oli 54,5 (52,2)
miljoonaa euroa. Muiden palveluiden liikevaihto kasvoi
 
3,7 prosenttia ja oli 36,9 (35,6) miljoonaa euroa.
 
Vuoden 2023 oikaistu liikevoitto
ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia
 
(EBITA)
 
kasvoi 8,7 (3,5) miljoonaan
euroon, ollen 3,3 (1,2) prosenttia liikevaihdosta.
 
Kannattavuuden vahvistumiseen vaikuttivat
 
heikosti kannattavien
 
ulkoistussopimusten
päättyminen, onnistuneet hinnoittelutoimenpiteet,
 
kustannusten karsiminen sekä
 
kasvanut kysyntä.
 
Ulkoistusten korkeammat
erikoishoidon kustannukset sekä inflaatio
 
heikensivät kannattavuutta
 
vertailukaudesta.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
13
Ruotsi
Ruotsi-segmentti koostuu Feelgood-tytäryhtiöiden työterveyteen, organisaatioiden
 
johtamisen konsultointiin sekä
 
riippuvuuksien ehkäisyn
palveluihin keskittyvästä liiketoiminnasta
 
Ruotsissa. Terveystalo
 
tavoittelee Ruotsissa kannattavaa kasvua
 
keskipitkällä ja pitkällä
aikavälillä.
 
Avainluvut
2023
2022
Muutos, %
Liikevaihto, milj. euroa
92,5
92,8
-0,4
EBITA, milj. euroa
2,1
1,9
10,1
EBITA, % liikevaihdosta
2,3 %
2,0 %
0,2 %-yks.
Oikaistu EBITA, milj. euroa
3,7
2,6
42,5
Oikaistu EBITA, % liikevaihdosta
4,0 %
2,8 %
1,2 %-yks.
Ruotsin liiketoiminnan vuoden 2023 liikevaihto
 
laski 0,4 prosenttia ja oli 92,5 (92,8) miljoonaa euroa. Ruotsin kruunun heikkeneminen
vertailukaudesta vaikutti negatiivisesti
 
liikevaihtoon. Liikevaihdon
 
kasvu ilman valuuttakurssivaikutusta
 
oli 7,2 prosenttia.
 
Kysyntä oli hyvällä tasolla
 
vuoden alkupuoliskolla erityisesti organisaatioiden johtamisen
 
konsultoinnin sekä riippuvuuksien ehkäisyn
palveluissa. Vuoden kolmannella neljänneksellä ennaltaehkäisevien työterveyspalveluiden
 
kysyntä käynnistyi kesälomien
 
jälkeen hieman
aiempaa vuotta hitaammin. Vuoden toisella puoliskolla talouden kasvanut
 
epävarmuus vaikutti makrotalouden muutoksille
 
herkempien
palveluiden kysyntään. Yrityskaupat
 
kasvattivat konsernin
 
Ruotsin liiketoimintojen liikevaihtoa
 
noin 4,6 miljoonalla eurolla.
Vuoden 2023 oikaistu liikevoitto
ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia
 
(EBITA)
 
kasvoi 42,5 prosenttia 3,7 (2,6)
miljoonaan euroon, ollen 4,0 (2,8) prosenttia liikevaihdosta.
 
Kannattavuutta vahvisti
 
toimintojen tehokkuuden paraneminen. Liiketoiminta-
alueella käynnistettiin neljännellä neljänneksellä tulosparannusohjelma, jolla tavoitellaan
 
kannattavuuden rakenteellista
 
muutosta vuonna
2025.
Selvitys muista kuin taloudellisista
 
tiedoista
Terveystalo on liikevaihdoltaan ja verkostoltaan
 
Suomen suurin yksityinen terveyspalveluyritys ja
 
työterveyden johtava toimija Pohjoismaissa.
 
Terveystalossa
 
työskentelee yhteensä yli 15 500 terveyden
 
ja hyvinvoinnin ammattilaista. Terveystalo
 
on Helsingin pörssissä listattu yhtiö,
jolla on vahva suomalainen omistus. Vuonna 2023 Suomen Terveystalossa
 
asioi 1,2 miljoonaa yksittäistä asiakasta. Asiakaskäyntejä
Suomessa tehtiin noin 7,6 miljoonaa.
Terveystalon missiona on taistella terveemmän
 
elämän puolesta keskittymällä siihen, mikä
 
on tärkeintä. Terveystalon strategiana on
 
tuottaa tiedolla
johdettua integroitua terveydenhuoltoa ja varmistaa
 
vaikuttavin ennaltaehkäisy ja hoito sekä
 
paras asiakas- ja ammattilaiskokemus. Tavoitteena
 
on
olla alan kannattavin toimija ja
 
vaikuttaa myönteisesti koko yhteiskuntaan. Terveystalon
 
arvot – kaiken keskellä ihminen,
 
lääketiede luotsaa ja
terveydenhuollon uudistaja - ovat
 
Terveystalon kaiken toiminnan perusta.
Terveystalo
 
raportoi vastuullisuudestaan osana vuosikertomusta.
 
Tähän osioon on koottu
 
osa-alueen keskeiset teemat, tavoitteet
 
ja
tulokset. Vuonna 2023 tehty kaksoisolennaisuuden arviointi toimii perustana Terveystalon
 
vastuullisuustyölle ja kestävyysraportoinnin
sisältämien tietojen määrittelylle. Terveystalon
 
olennaiset vastuullisuusteemat liittyvät Terveystalon
 
asiakkaisiin ja loppukäyttäjiin, omaan
henkilöstöön sekä eettiseen liiketoimintaan.
 
Lisäksi Terveystalo
 
edistää kestävää kulutusta
 
ja ilmastotyötä.
Terveystalon
 
vastuullisuustyötä ohjaavat yhtiön eettiset
 
ohjeet, arvot ja strategiset tavoitteet
 
sekä kaksoisolennaisuusanalyysissä
olennaisiksi määritellyt vastuullisuusteemat.
 
Terveystalo
 
on sitoutunut YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskeviin
 
ohjaaviin periaatteisiin,
Kansainvälisen työjärjestön ILO:n keskeisiin
 
sopimuksiin sekä YK:n Global Compact -aloitteen kymmeneen periaatteeseen.
14
Johtamalla vastuullisuutta järjestelmällisesti Terveystalo
 
pyrkii varmistamaan, että vastuullisuudelle
 
asetetut tavoitteet saavutetaan.
Jatkuvan parantamisen malli takaa, että
 
yhtiön palvelut luovat arvoa asiakkaille myös tulevaisuudessa.
 
Olennaisiin vastuullisuusnäkökohtiin liittyviä merkittävimpiä
 
riskejä arvioidaan ja mitigoidaan osana yhtiön yleistä riskienhallinnan prosessia.
 
Toimialalla koulutetuista
 
ammattilaisista on jatkuvasti pulaa samalla kun hoidon tarve
 
ja kysyntä terveydenhuollonpalveluille kasvaa.
Keskeiset riskit liittyvät terveydenhuollon ammattilaisten
 
saatavuuteen ja siten hoidon saatavuuteen.
 
Yhtiö vähentää riskien vaikutuksia
muun muassa automatisoimalla rutiinitehtäviä, hyödyntämällä
 
teknologiaa ja kohdentamalla resursseja hoidon tarpeen
 
mukaisesti. Lisäksi
yhtiö vahvistaa edelleen asemaansa alan houkuttelevimpana työpaikkana
 
kehittämällä muun muassa moniammatillista yhteistyötä
 
ja
johtamista. Terveystalo
 
uskoo voivansa hyödyntää asemaansa alan
 
houkuttelevimpana työnantajana saavuttaakseen
 
markkinaa
nopeamman kasvun.
Terveyttä
 
ja hyvinvointia
Terveystalon
 
toiminnan ydin ja keskeisin positiivinen vaikutus
 
on oikean, laadukkaan, vaikuttavan
 
ja turvallisen hoidon tarjoaminen
asiakkaille. Terveystalo
 
on edelläkävijä tiedolla johdetussa integroidussa hoidossa. Yhtiö hyödyntää
 
dataa hoidon tukena ja vaikuttavan
ennaltaehkäisyn kohdentamisessa sekä
 
mittaa asiakkaalle syntyvää hyötyä
 
ja hoidon vaikuttavuutta jatkuvasti.
 
Yhtiön integroidun hoidon
malli tarjoaa nopean hoitoon pääsyn, kytkee hoidon eri vaiheet sujuviksi moniammatillisiksi ja -kanavaisiksi
 
hoitopoluiksi sekä ohjaa
asiakasta ja potilasta aktiivisesti ja tukee hoidon jatkuvuutta
 
läpi hoitopolun. Yhtiön digitaalisilla ratkaisuilla on keskeinen
 
rooli
integroiduissa hoitopoluissa ja niiden kehittämisessä.
Laatua johdetaan kaikilla organisaatiotasoilla
 
Terveystalon
 
laatujärjestelmän perusta on potilasturvallisuus ja toimialan kansallinen lainsäädäntö.
 
Laatua johdetaan organisaation kaikilla
tasoilla. Terveystalon
 
laatujärjestelmällä varmistetaan nopea palveluiden saatavuus
 
ja potilasturvallisuus, korkeatasoinen ja jatkuvasti
kehittyvä asiakaskokemus,
 
tietosuojan ja -turvan toteutuminen, suositusten mukainen toiminta
 
sekä hoidon vaikuttavuuden jatkuva
kehittyminen. Terveystalon
 
toimintapolitiikka, laatupolitiikka, sisäisen valvonnan
 
ja riskienhallinnan politiikka, omavalvontaohjelma, eettiset
ohjeet sekä tietosuoja-
 
ja tietoturvapolitiikka ohjaavat toimintaa.
 
Potilasturvallisuuden ja laadukkaan hoidon varmistavat
 
yhteiset prosessit
ja toimintatavat on kuvattu
 
Terveystalon
 
toimintajärjestelmässä. Potilastietojen tietosuojaan liittyvä
 
ohjeistus on kuvattu potilastyön
Tietosuojakäsikirjassa. Toimintaa
 
ohjaavat myös ISO 9001:2015 -laatujärjestelmä, Käypä
 
hoito -suositukset sekä
toimialaa ja yksityisten
palveluntuottajien toimintaa koskeva
 
lainsäädäntö ja viranomaisvelvoitteet sekä
 
asiakassopimukset.
Hoidon laadun ja vaikuttavuuden
 
tavoitteet
Terveystalo
 
on määritellyt kolme
 
keskeisintä
 
tavoitetta,
 
jotka edistävät
 
Terveystalon
 
laatupäämäärien toteutumista.
 
Kaksi tavoitteista
sisältyy myös vuonna
 
2023 julkaistuun
 
vastuullisuustavoitteisiin
 
sidottuun rahoitusviitekehykseen.
 
Vaikuttavaa
 
hoitoa mielenterveyden
 
ongelmiin
Mielenterveysongelmat kuuluvat Terveystalon
 
kolmen yleisimmän diagnoosiryhmän joukkoon ja ovat merkittävä
 
syy inhimilliselle
kärsimykselle sekä siihen liittyville sairauspoissaolopäiville ja ennenaikaisille eläköitymisille
 
Suomessa. Oikean ja vaikuttavan
 
hoidon
toteutuminen mielenterveysongelmissa on yksi Terveystalon
 
lääketieteellisen kehityksen painopisteistä.
 
Lyhytpsykoterapiaan
 
päässeiden
potilaiden on todettu toipuvan nopeammin kuin niiden, jotka saavat
 
vain sairauslomaa ja/tai lääkitystä. Lyhytpsykoterapiaan
 
päässeillä on
myös vähemmän sairauspoissaolopäiviä. Terveystalon
 
tavoitteena on lisätä työterveyden
 
lyhytpsykoterapian käyttöä
 
masennus- tai
ahdistushäiriödiagnoosin saaneiden hoidossa. Kun yhä useammat ihmiset saavat hoitoa varhaisessa vaiheessa, resursseja
 
vapautuu
pitkäaikaiseen kuntouttavaan
 
psykoterapiaan sairauden vakavuuden
 
vuoksi sitä tarvitseville. Terveystalo
 
on kehittänyt systemaattisesti
mielenterveyden hoitopolkuja ja kasvattanut
 
lyhytpsykoterapiaan
 
lähetteen saaneiden potilaiden osuutta.
 
Terveystalon
 
tavoitteena on kasvattaa
 
työterveyden lyhytpsykoterapiaan
 
lähetteen saaneiden ahdistus-
 
tai masennuspotilaiden osuutta 25
prosenttiin vuoteen 2026 mennessä. Vuonna 2023 niiden työterveyden potilaiden osuus, jotka
 
ohjattiin lyhytpsykoterapiaan,
 
oli 12,6 (8,5)
prosenttia kaikista ahdistus-
 
tai masennusdiagnoosin saaneista työterveyden potilaista. Masennus
 
-
 
ja ahdistusdiagnooseja tehtiin
työterveydessä yhteensä 87 335 (80 702). Vuoden 2023 toteuma oli tavoitteen
 
mukainen.
Erinomainen asiakaskokemus
 
 
 
 
 
15
Nettosuositteluindeksi NPS (Net Promoter Score)
 
on Terveystalon
 
tärkein mittari asiakaskokemuksen
 
laadulle. Terveystalo
 
pyrkii
erottumaan tarjoamalla erinomaisen kokemuksen kaikissa
 
asiakaskohtaamisissa. Yritys
 
kehittää palveluitaan kuuntelemalla potilaita
 
ja
hyödyntämällä uutta teknologiaa. NPS-luku ilmaisee osuuden Terveystalon
 
potilaista, jotka suosittelisivat Terveystalon
 
palveluja muille.
Terveystalon
 
NPS on poikkeuksellisen korkea verrattuna
 
alan keskiarvoon (38), ja suorituksen ylläpitäminen vaatii jatkuvaa
 
työtä.
 
Terveystalon
 
tavoitteena on säilyttää asiakastyytyväisyyttä
 
mittaava nettosuositteluindeksi
 
NPS vähintään tasolla 83. Vuonna 2023
vastaanottojen NPS oli 84,8 (82,7).
Vaikuttavaa
 
hoitoa jokaisella käynnillä
Terveystalo
 
käyttää PEI-mittaria (Patient
 
Enablement Instrument) käyntikohtaisen
 
hoidon vaikuttavuuden mittaamisessa. PEI
 
mittaa
asiakkaan kokemaa pärjäämistä sairautensa
 
tai tilansa kanssa vastaanoton jälkeen,
 
eli kokeeko asiakas
 
pärjäävänsä oireensa tai sairautensa
kanssa vastaanoton jälkeen paljon paremmin, paremmin,
 
entiseen tapaan vai huonommin (asteikolla 1–4). Henkilökohtaisen
asiakaspalautteen tavoitteena on parantaa
 
sekä asiakas-
 
että ammattilaiskokemusta.
 
PEI-mittaria käytetään yleisesti
perusterveydenhuollossa, ja Terveyden
 
ja Hyvinvoinnin laitos (THL) on valinnut sen yhdeksi keskeiseksi
 
mittariksi, jolla suomalaisen
terveydenhuollon vaikuttavuutta
 
tulevaisuudessa mitataan.
 
Terveystalon
 
tavoitteena on säilyttää asiakkaan pärjäämistä
 
kuvaava PEI-indeksi vähintään tasolla
 
2,9. Vuonna 2023 PEI-indeksi oli 2,9 (2,9).
Noin 60 prosenttia Terveystalon
 
asiakkaista kokee tulevansa
 
toimeen sairautensa kanssa paremmin tai paljon paremmin vastaanoton
jälkeen.
Terveyttä ja hyvinvointia
Tavoite
Mittari (KPI)
Soveltamisala
Tavoitetaso
Tavoitevuosi
Perusvuosi
2023
2022
2021
Kasvattaa niiden työterveyshoidon
potilaiden osuutta, joille on
diagnosoitu ahdistus tai masennus,
ja jotka ohjataan
lyhytpsykoterapiaan 25 prosenttiin
vuoteen 2026 mennessä 1)
Niiden työterveyshoidon
potilaiden osuus, joille on
diagnosoitu ahdistus tai
masennus, ja jotka ohjataan
lyhytpsykoterapiaan
Työterveyden
asiakkaat
Suomessa
 
25 %
2026
2022
12,6 %
8,5 %
6,2 %
Säilyttää asiakastyytyväisyys
vähintään tasolla 83 2)
Vastaanottojen
nettosuositteluindeksi NPS
(Net Promoter Score)
 
Terveystalon
Suomen
vastaanotoilla
käyneet
asiakkaat
Vähintään
83
Jatkuva
2022
84,8
82,7
83,0
Säilyttää käyntikohtainen PEI-indeksi
3) vähintään tasolla 2,9
PEI-indeksi (Patient
Enablement Instrument)
Terveystalon
Suomen lääkärin
vastaanotoilla
käyneet
asiakkaat
Vähintään
2,9
Jatkuva
2022
2,9
2,9
-
1) Työterveyshuollon potilaat, joilla on masennus
 
-
 
tai ahdistusdiagnoosi ja jotka saavat ohjauksen
 
lyhytpsykoterapiaan / Työterveyshuollon
 
potilaat, joilla on masennus-
 
tai
ahdistusdiagnoosi.
2) NPS mittaa yksittäisen potilaan kokemusta
 
saamastaan palvelusta pian palvelukokemuksen
 
jälkeen. Potilasta pyydetään
 
arvioimaan, kuinka todennäköisesti
 
(asteikolla 0–10) hän
suosittelisi Terveystalon
 
palvelua. Suositteluarvo lasketaan vähentämällä
 
niiden osuus, jotka vastasivat asteikolla
 
0–6 (eli kriitikoiden osuus), niiden osuudesta,
 
jotka vastasivat
asteikolla 9–10 (eli suosittelevien
 
osuus).
 
3) PEI-indeksin (Patient Enablement Instrument)
 
avulla mitataan, kokeeko
 
asiakas pärjäävänsä oireensa tai sairautensa
 
kanssa vastaanoton jälkeen
 
paljon paremmin, paremmin,
entiseen tapaan vai huonommin. Asteikko
 
on 1–4.
Edellä kuvattujen tavoitteiden
 
ohella Terveystalo
 
mittaa jatkuvasti kliinisiä, kokemuksellisia
 
ja prosessituloksiaan parhaiden kansainvälisten
käytäntöjen mukaisesti ja julkaisee jatkuvasti
 
päivittyvän laatumittaristonsa internetsivuillaan. Laatutavoitteiden
 
toteutumista seurataan
Terveystalon
 
Laatu-ohjausryhmässä kvartaaleittain.
 
Vastuullista
 
työtä
 
16
Ammattitaitoinen ja sitoutunut henkilöstö on Terveystalon
 
toiminnan perusta. Osaavista ammattilaisista
 
on monin paikoin pulaa, ja
henkilöstöön kohdistuvat suurimmat riskit liittyvät
 
osaavien ammattilaisten saatavuuteen ja pysyvyyteen.
 
Terveystalon
 
keskeinen
strateginen tavoite on varmistaa,
 
että Terveystalossa
 
on riittävästi terveyden ja hyvinvoinnin
 
ammattilaisia, jotta Terveystalo
 
voi vastata
kasvavaan kysyntään
 
sekä saavuttaa strategiansa mukaiset
 
tavoitteet. Terveystalon
 
tavoitteena on olla toimialan paras ja vetovoimaisin
työntekopaikka.
Terveystalon
 
houkuttelevuus työantajana sekä Terveystalossa
 
työskentelevien työhyvinvointi
 
ja -tyytyväisyys on kaiken toiminnan perusta.
Terveystalo
 
pyrkii vahvistamaan houkuttelevuuttaan
 
työpaikkana tarjoamalla ammattilaisille kiinnostavaa
 
ja merkityksellistä työtä,
kilpailukykyisen palkkauksen, monipuoliset ura-
 
ja kehittymismahdollisuudet sekä varmistamalla, että
 
ammattilaiset voivat tehdä työnsä
sujuvasti ja keskittyä olennaiseen. Tasa
 
-arvo, oikeudenmukaisuus ja syrjimättömyys
 
ovat keskeisiä toimintaperiaatteita.
 
Terveystalo
 
oli
vuonna 2023 neljättä kertaa peräkkäin alan ammattilaisten
 
mielestä toimialan suosituin työnantaja Suomessa
1)
.
1) Universumin työnantajatutkimus 2023
Vuoden 2023 lopussa Terveystalon
 
Suomen toiminnoissa työskenteli 8 950 (10 100) työsuhteista
 
henkilöä ja 5 987 (5 822) itsenäistä
ammatinharjoittajaa. Ruotsissa Terveystalon
 
tytäryhtiö Feelgoodin palveluksessa oli 874 (833) työsuhteista työntekijää
 
ja 105 (106)
ammatinharjoittajaa. Henkilöstömäärään Suomessa vaikuttivat
 
koronaan liittyvissä palveluissa työskennelleen
 
henkilöstön väheneminen,
tulosparannusohjelman toimenpiteet sekä päättyneet ulkoistussopimukset.
Terveystalon
 
henkilöstöjohtamista
 
koskevat
 
toimintaperiaatteet
Terveystalo
 
on laatinut toimintaperiaatteet
 
olennaisten henkilöstöönsä
 
kohdistuvien
 
vaikutusten
 
johtamiseksi.
Terveystalon
 
eettiset
ohjeet (Code of Conduct)
 
pitävät sisällään
 
keskeiset
 
periaatteet koskien
 
tasa-arvoa, oikeudenmukaisuutta,
 
syrjimättömyyttä
 
ja
yhdenvertaisuutta.
 
Terveystalo
 
kunnioittaa
 
Suomen lakien mukaisesti
 
työntekijöidensä
 
oikeutta
 
kuulua ammattiyhdistyksiin
 
tai vastaaviin
edunvalvontajärjestöihin
 
sekä osallistua
 
niiden toimintaan.
 
Terveystalo
 
kunnioittaa
 
myös työntekijöiden
 
kollektiivista
 
neuvotteluoikeutta.
Terveystalon
 
työsuhteisista
 
työntekijöistä
 
Suomessa 80 prosenttia
 
kuuluu työehtosopimusten
 
piiriin. Ruotsissa vastaava
 
osuus on 100
prosenttia.
 
Työyhteisön
 
kehittämissuunnitelma
 
pitää sisällään päämäärät
 
ja toimenpiteet,
 
joilla kehitetään
 
ja ylläpidetään henkilöstön
 
osaamista ja
edistetään työhyvinvointia.
 
Kehittämissuunnitelma
 
sisältää myös
 
Terveystalon
 
tasa-arvo-
 
ja yhdenvertaisuussuunnitelman.
 
Palkkauksen
tasa-arvoa tarkastellaan
 
ja sen toteutumista
 
edistetään osana
 
työyhteisön
 
kehittämissuunnitelmaa.
 
Esimerkiksi sukupuoli
 
ei saa olla
palkkaukseen vaikuttava
 
tekijä. Terveystalon
 
yhdenvertaisuustyöryhmä
 
aloitti toimintansa
 
vuoden 2023 alussa.
 
Sen tavoitteena
 
on edistää
yhdenvertaisuutta
 
Terveystalon
 
työyhteisöissä
 
ja asiakaskohtaamisissa.
Terveystalon
 
osaajastrategiassa
 
yhtenä osa-alueena on
 
merkityksellisten
 
ja kilpailukykyisten
 
palkitsemis-
 
ja palkkausmallien
 
kehittäminen,
joilla vahvistetaan
 
ammattilaisten
 
suoriutumista, sitoutumista
 
sekä Terveystalon
 
vetovoimaisuutta
 
työnantajana. Terveystalon
palkitsemisen periaatteet
 
on määritelty palkitsemispolitiikassa
 
ja ne perustuvat
 
suoritukseen, tasapuolisuuteen
 
ja kilpailukykyyn.
Tavoitteena
 
on varmistaa,
 
että Terveystalo
 
työnantajana houkuttelee
 
motivoituneita ja osaavia
 
asiantuntijoita.
 
Palkitsemisen tulee
 
tukea
Terveystalon
 
strategisten
 
tavoitteiden
 
saavuttamista,
 
kannustaa Terveystalon
 
arvojen mukaiseen
 
käyttäytymiseen
 
ja palkita
erinomaisesta suorituksesta.
Terveystalon
 
tavoitteena on olla toimialansa paras ja vetovoimaisin työntekopaikka
 
Terveystalon
 
tavoitteena on olla toimialansa paras ja vetovoimaisin
 
työntekopaikka kaikille ammattilaisille.
 
Osaajatutkimus on yksi
Terveystalon
 
tärkeimmistä sisäisten toimintatapojen
 
ja esihenkilötyön parantamisen välineistä. Tutkimus
 
on suunnattu kaikille Terveystalon
ammattilaisille, itsenäiset ammatinharjoittajat mukaan lukien. Osaajatutkimuksen keskeisenä
 
mittarina seurataan suositteluindeksiä
 
(eNPS),
joka kertoo, kuinka suuri osa henkilöstöstä
 
ja ammatinharjoittajista suosittelisi Terveystaloa
 
työntekopaikkana muille. Vuoden 2023
osaajatutkimuksessa eNPS-suositteluindeksi oli 19 (28). Vuoden 2023 aikana Terveystalo
 
yksinkertaisti toimintamalliaan ja
organisaatiorakennettaan
 
osana tulosparannusohjelmaa. Nämä muutokset vaikuttivat
 
suositteluhalukkuuteen. Terveystalon
 
vahvuuksiin
kuuluvat toimivat työyhteisöt, yhteistyö
 
sekä lähijohtaminen. Nämä koettiin yhä myönteisemmin.
 
Myös halukkuus työskennellä jatkossa
Terveystalossa
 
säilyi hyvällä tasolla. Tavoitteena
 
on, että eNPS-suositteluindeksi on vähintään 25 vuonna
 
2025.
 
 
 
 
17
Vastuullista työtä
Tavoite
Mittari (KPI)
Soveltamisala
Tavoitetaso
Tavoitevuosi
Perusvuosi
2023
2022
Toimialan paras ja vetovoimaisin
työntekopaikka
 
Henkilöstön
suositteluindeksi,
eNPS
Terveystalon
 
työsuhteiset
työntekijät ja
ammatinharjoittajat
Vähintään 25
2025
2022
19
28
eNPS eli henkilöstön suositteluindeksi kertoo,
 
kuinka suuri osa henkilöstöstä
 
ja ammatinharjoittajista suosittelisi
 
Terveystaloa työntekopaikkana
 
muille.
 
Hyvinvoivat ja vahvat työyhteisöt
 
Terveystalon
 
osaajastrategian keskiössä on rakentaa
 
vahvoja työyhteisöjä, joissa on inhimillisen tehokas työkulttuuri
 
ja joissa ihmiset
viihtyvät ja työnteko on sujuvaa ja tuloksellista.
 
Tämän saavuttamiseksi
 
Terveystalossa
 
huolehditaan henkilöstön terveydestä ja
turvallisuudesta tarjoamalla lakisääteisten palveluiden ylittävät
 
työterveyspalvelut ja kehittämällä jatkuvasti
 
turvallisuuskulttuuria
työyhteisöissä. Työ-
 
ja yksityiselämän tasapainon vaaliminen on osa inhimillisen tehokasta työkulttuuria.
 
Työyhteisöt ovat
 
tasa-arvoisia,
yhdenvertaisia ja monimuotoisia. Hyvä ja toimiva esihenkilötyö on tuloksellisuuden ja työviihtyvyyden
 
avaintekijä, ja sitä vahvistetaan
jatkuvasti tukemalla ja kouluttamalla
 
esihenkilöitä.
 
Työturvallisuus
Terveystalon
 
henkilöstön työturvallisuutta
 
Suomessa kehitetään
 
ja johdetaan konsernitasoisesti
 
yhtiö ja liiketoimintakohtaiset
 
erot
huomioon ottaen. Organisaation
 
eri tasot tuntevat
 
ja tunnistavat
 
omat vastuunsa
 
työturvallisuuden varmistamisessa
 
Suomen
lainsäädännön mukaisesti.
 
Terveystalon
 
tavoite on olla
 
joka päivä entistä
 
turvallisempi työympäristö.
 
Työturvallisuuden
 
kehittäminen
 
Terveystalossa
 
keskittyy työolosuhteista
 
johtuvien terveysvaarojen
 
ja -haittojen
 
tunnistamiseen,
ehkäisemiseen ja
 
torjumiseen sekä
 
työntekijöiden
 
turvallisuuden, työkyvyn
 
ja terveyden
 
suojelemiseen ja edistämiseen.
 
Työturvallisuuden
kehittämiseksi
 
laaditaan vuosittainen
 
toimintasuunnitelma.
 
Vuoden 2023 tavoitteena
 
oli työturvallisuuden
 
systemaattisen
 
johtamisen
kehittäminen
 
yksilötasolla, yksiköissä,
 
liiketoiminnoissa
 
sekä konsernissa
 
selkeyttämällä
 
työturvallisuuden
 
vastuita, huolellisella
perehdyttämisellä
 
sekä työturvallisuusjohtamisen
 
vahvistamisella
 
osana esihenkilötyötä.
 
Vuonna 2023 käynnistettiin
 
uusi toimintamalli
työtehtävien
 
vaarojenarviointiin.
Kaikki Terveystalossa
 
tapahtuneet työ
 
-
 
ja työmatkatapaturmat
 
raportoidaan
 
ja tutkitaan.
 
Toimintaa
 
kehitetään
 
edelleen
turvallisuushavaintojen
 
avulla. Terveystalossa
 
ei ole tapahtunut
 
kuolemaan tai vakavaan
 
vammautumiseen johtanutta
 
työ-
 
tai
työmatkatapaturmaa
 
vuosiin. Tapaturmataajuus
 
Suomessa vuonna 2023 oli
 
20 (18).
 
Ruotsissa (Feelgood)
 
työturvallisuus on järjestetty
 
noudattaen Ruotsin
 
lainsäädäntöä. Toimintaa
 
ohjaa sertifioitu ISO 45001
 
-työterveys-
 
ja
työturvallisuusjärjestelmä.
 
Tapaturmien
 
määrä Ruotsissa oli
 
vuonna 2023 16 (13).
 
Työterveys
Työterveyshuollolla
 
on tärkeä rooli
 
tunnistaa terveyttä
 
uhkaavia riskitekijöitä
 
ja ennaltaehkäistä
 
sairauksia. Terveystalon
 
työterveyshuolto
ja työturvallisuus on
 
Suomessa järjestetty
 
yhtiö-
 
ja aluekohtaisesti
 
noudattaen Suomen
 
lainsäädäntöä, jonka
 
mukaan työnantajan
 
on
kustannuksellaan
 
järjestettävä
 
työterveyshuolto
 
työstä ja työolosuhteista
 
johtuvien terveysvaarojen
 
ja -haittojen
 
ehkäisemiseksi ja
torjumiseksi sekä
 
työntekijöiden
 
turvallisuuden, työkyvyn
 
ja terveyden suojelemiseksi
 
ja edistämiseksi.
 
Lakisääteisten
 
vaatimusten
 
lisäksi Terveystalo
 
tarjoaa työntekijöilleen
 
Suomessa laajasti perusterveydenhuollon,
 
erikoissairaanhoidon
 
ja
hyvinvoinnin palveluita,
 
kuten fysioterapiaa
 
ja mielen hyvinvointia
 
tukevia palveluita.
 
Myös lyhytpsykoterapia
 
on osa Terveystalon
työntekijöiden työterveyspalveluita.
 
Terveystalo
 
tuottaa itse työterveyshuollon
 
palvelut omalle henkilöstölleen
 
kaikkialla Suomessa.
 
Työterveyspalveluilla
 
on ISO 9001:2015 -
laatujärjestelmäsertifikaatti.
 
Työterveydessä
 
panostetaan
 
henkilöstön työkyvyn
 
ylläpitoon ja sairaudenhoitoon.
 
Henkilöstön sairauspoissaolot
 
laskivat edellisvuodesta
ja sairauspoissaoloprosentti
 
Suomessa oli 4,0 (5,2)
 
prosenttia tehdyistä
 
työtunneista.
 
18
Ruotsissa (Feelgood)
 
työterveyshuolto
 
on järjestetty
 
noudattaen Ruotsin
 
lainsäädäntöä. Toimintaa
 
ohjaa sertifioitu ISO
 
45001 työterveys
 
-
ja työturvallisuusjärjeste
 
lmä.
 
Ruotsissa sairauspoissaoloprosentti
 
vuonna 2023 oli 4,8 (5,5).
 
Työ- ja yksityiselämän tasapaino
Työ- ja yksityiselämän tasapaino tukee henkilöstön
 
hyvinvointia, tuottavuutta
 
ja työtyytyväisyyttä. Työnantajana
 
Terveystalo
 
pyrkii
tukemaan henkilöstöä työn ja yksityiselämän yhteensovittamisessa.
Terveystalon
 
kaikki työsuhteiset työntekijät ovat
 
oikeutettuja lakisääteisten vapaiden käyttöön.
 
Vuonna 2023 lakisääteisiä vapaita
ottaneiden osuus kaikista työsuhteisista työntekijöitä
 
oli 7,4 prosenttia, joista 8,1 prosenttia oli naisia
 
ja 4,2 prosenttia miehiä.
 
Terveystalossa
 
tehdään joustavasti työtä
 
paikasta riippumattomasti. Työ
 
n
 
tavoitteet ja tarkoituksenmukaisuus
 
ratkaisevat työnteon
 
tavan.
 
Ammatillinen kasvu ja keskittyminen
 
olennaiseen
Terveystalo
 
tarjoaa työsuhteiselle henkilöstölleen ja ammatinharjoittajille korkeatasoista
 
koulutusta eri osa-alueilla.
 
Osaamisen
kehittämisellä tavoitellaan vahvaa
 
ja ajantasaista ammattitaitoa sekä erinomaista
 
esihenkilötyötä ja johtamista.
Vuonna 2023 koulutuksia järjestettiin Suomessa keskimäärin
 
11,7 tuntia työsuhteista työntekijää kohden.
 
Sisäisten koulutusten lisäksi
Terveystalo
 
tekee myös tutkimus- ja koulutusyhteistyötä
 
useiden yliopistojen kanssa ja edistää nuorten työllistymistä
 
muun muassa trainee-
ohjelmilla.
 
Ammattilaisten työn sujuvuutta parannetaan jatkuvasti
kehittämällä työn rakenteita,
 
työkaluja ja prosesseja. Vuonna 2023 Terveystalon
kaikki työterveysasiakkaat saivat käyttöönsä
 
CE- merkityn lääkinnällisen laitteen, Oirearvio-työkalun, joka
 
sujuvoittaa työterveysasiointia
sairastumistapauksissa. Oirearvio tukee myös
 
ammattilaisten työtä hoitamalla osan rutiiniluontoisista
 
asioista ammattilaisen puolesta,
jolloin säästetty aika voidaan käyttää
 
asiakkaan kohtaamiseen.
Eettistä liiketoimintaa
Eettinen, vastuullinen ja vaatimustenmukainen liiketoiminta
 
korostuvat Terveystalon
 
toiminnassa. Terveystalon
 
liiketoimintaa ohjaavat
toimialaa sekä yksityisiä terveydenhuoltopalveluita tuottavien
 
toimintaa koskeva
 
lainsäädäntö sekä viranomaisvelvoitteet.
 
Lisäksi
terveydenhuollon ammattilaisten työtä ohjaavat
 
ammattikuntien omat eettiset toimintatavat
 
.
 
Eettiset ohjeet tukevat Terveystalon
 
yrityskulttuuria ja luovat puitteet, jotka auttavat
 
varmistamaan Terveystalon
 
arvojen ja sisäisten
ohjeistusten sekä soveltuvien lakien mukaisen toiminnan. Eettiset
 
ohjeet heijastavat myös Terveystalon
 
keskeisille sidosryhmille antamia
sitoumuksia. Terveystalo
 
on sitoutunut edistämään eettisiä liiketoimintakäytäntöjä
 
ja edellyttää, että Terveystalossa
 
toimitaan lakien ja
yhtiön toimintaa koskevien säännösten
 
mukaisesti. Lainsäädännön ja Terveystalon
 
eettisten ohjeiden noudattamisen lisäksi yhtiö on
sitoutunut YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskeviin
 
ohjaaviin periaatteisiin, Kansainvälisen työjärjestön
 
ILO:n keskeisiin sopimuksiin sekä
YK:n Global Compact -aloitteen kymmeneen periaatteeseen. Terveystalo
 
kehittää jatkuvasti compliance
 
-ohjelmaansa ja siihen kuuluvia
prosesseja ja kontrolleja vastatakseen
 
toimintaympäristön muutoksiin.
Terveystalon
 
eettiset ohjeet pitävät sisällään Terveystalon
 
keskeiset periaatteet
 
koskien muun muassa lahjonnan ja korruption vastaista
toimintaa, reilua kilpailua ja ympäristövaatimusten noudattamista,
 
yksityisyyden suojan ja potilasturvallisuuden varmistamista,
työntekijöiden tasa-arvoa, syrjimättömyyttä
 
ja liittymisvapautta, sekä väärinkäytösten
 
ilmoittamista.
 
Terveystalo
 
-konserni odottaa myös toimittajiensa
 
noudattavan korkeita
 
kestävän liiketoiminnan
 
eettisten, sosiaalisten ja
ympäristönäkökohtien sekä työterveys
 
-
 
ja turvallisuusolosuhteiden standardeja. Terveystalo
 
hankkii vuosittain toimipaikkoihinsa palveluita,
materiaaleja ja tarvikkeita noin 5 000 toimittajalta,
 
joista noin 190 suurinta toimittajaa vastaa noin
 
80 prosenttia hankinnan
kokonaiskustannuksesta.
 
Suurimpia hankintakategorioita ovat
 
alihankintapalvelut, kuten siivous-, konsultointi
 
-
 
ja laboratoriopalvelut, ICT-
hankinnat, toimitilojen vuokrat, lääkkeet sekä terveydenhuollon
 
tarvikkeet ja laitteet.
 
Terveystalo
 
-konsernin toimittajien eettisissä ohjeissa määritellään vähimmäisvaatimukset,
 
jotka kaikkien toimittajien ja
yhteistyökumppaneiden on täytettävä
 
voidakseen tehdä liiketoimintaa Terveystalon
 
ja sen tytäryhtiöiden kanssa. Kaikkien Terveystalon
19
sopimustoimittajien sekä kilpailutuksiin osallistuvien toimittajien
 
on hyväksyttävä Terveystalon
 
toimittajien eettiset ohjeet (Supplier Code of
Conduct). Terveystalon
 
toimittajien eettiset ohjeet päivitettiin 2023 ja ne ovat
 
saatavilla Terveystalon
 
verkkosivuilla.
 
Tärkeä
 
osa Terveystalon
 
oikein toimimisen
 
kulttuuria on,
 
että jokainen
 
Terveystalon
 
nimissä tai kanssa
 
toimiva henkilö,
 
asiakas, kumppani
tai toimittaja
 
voi tuoda esiin väärinkäytösepäilynsä
 
ja luottaa siihen,
 
että Terveystalo
 
ryhtyy asianmukaisiin
 
toimiin eettisten
 
ohjeiden
vastaisen toiminnan
 
tai sellaisen epäilyn
 
selvittämiseksi.
 
Terveystalossa
 
on käytössä
 
kaikille suunnattu
 
verkkokoulutus
 
eettisistä ohjeista,
jotka sisältävät
 
ohjeet väärinkäytösten
 
esiin nostamiseksi
 
ja ilmoittamiseksi.
 
Eettisten
 
ohjeiden vastaisesta
 
toiminnasta tai
 
sellaisen
epäilystä on ilmoitettava
 
esihenkilölle, esihenkilön
 
esihenkilölle tai Terveystalon
 
Laki & Compliance
 
-osastolle. Epäilystä
 
voi ilmoittaa
 
myös
Terveystalon
 
kaikille avoimen
 
väärinkäytösten
 
ilmoituskanavan
 
(WhistleB) kautta
 
esimerkiksi, jos epäily
 
koskee vakavaa
 
väärinkäytöstä,
 
tai
asian arkaluonteisuudesta
 
johtuen ilmoitus on
 
tarpeen tehdä nimettömästi.
Terveystalo
 
vastaanotti vuonna 2023 yhteensä 13 (19) ilmoitusta ilmoituskanavan
 
kautta. Vuonna 2023 vastaanotetuista
 
ilmoituksista,
joiden tutkinta on saatettu päätökseen, kahdessa havaittiin
 
eettisten ohjeiden vastaista toimintaa
 
ja ne johtivat kurinpitoprosessiin.
Joidenkin loppuvuodesta 2023 vastaanotettujen ilmoitusten tutkinta
 
on kesken. Ilmoituksista ja päätökseen
 
saatetuista tutkinnoista esiin
nousseet havainnot on otettu huomioon Terveystalon
 
prosessien kehittämisessä.
 
Ihmisoikeuksien kunnioittaminen
Terveystalo
 
ei salli minkäänlaista syrjintää, häirintää, kiusaamista,
 
rasismia tai epäasiallista kohtelua eikä
 
hyväksy lapsityövoiman käyttöä,
mitään pakkotyön muotoa, eikä muita ihmisoikeuksien
 
loukkauksia omassa toiminnassaan tai arvo- ja toimitusketjussaan. Terveystalo
kunnioittaa YK:n ihmisoikeuksien julistuksessa määriteltyjä ihmisoikeuksia
 
sekä Kansainvälisen työjärjestön (ILO)
 
määrittelemiä
työntekijöiden oikeuksia ja kansainvälisiä sopimuksia.
 
Yhtiö on sitoutunut YK:n Global Compact -aloitteeseen ja sen ihmis- ja
työoikeusperiaatteisiin. Myös Terveystalon
 
palvelun- ja tavarantoimittajien
 
ja muiden yhteistyökumppaneiden odotetaan toimivan
 
näiden
periaatteiden edellyttämällä tavalla ja kunnioittavan
 
kansainvälisesti tunnustettuja ihmisoikeuksia.
 
Ihmisoikeuksiin liittyvät periaatteet
sisältyvät Terveystalon
 
eettisiin ohjeisiin ja toimittajien eettisiin ohjeisiin.
Eettiseen liiketoimintaan liittyvät tavoitteet
Terveystalo
 
mittaa eettisen ja vastuullisen liiketoiminnan
 
toteutumista Terveystalossa
 
ja sen arvo- ja toimitusketjussa. Jokaisen
terveystalolaisen on noudatettava
 
eettisiä ohjeita riippumatta liiketoimintayksiköstä
 
tai tehtävästä. Tavoitteena
 
on, että kaikki Terveystalon
työntekijät ovat suorittaneet eettisiin ohjeisiin ja oikein
 
toimimiseen perehdyttävän koulutuksen.
Vuonna 2023 72 (69) prosenttia Terveystalon
 
vakituisessa, kokoaikaisessa työsuhteessa
 
olevista työntekijöistä suoritti koulutuksen.
 
Luvut
sisältävät Terveystalon
 
Suomen toiminnot.
 
Sopimustoimittajien sekä kilpailutuksiin osallistuvien toimittajien
 
on hyväksyttävä Terveystalon
 
toimittajien eettiset ohjeet (Supplier Code
of Conduct), jotka sisältävät korruption ja lahjonnan torjuntaan,
 
ihmisoikeuksiin, työelämän perusoikeuksiin, työturvallisuuteen
 
ja -
terveyteen, verotukseen ja ympäristövastuuseen liittyvät
 
ohjeet ja vaatimukset.
Tavoitteena
 
on, että 100 prosenttia Terveystalon
 
keskeisistä toimittajista
 
on hyväksynyt toimittajien
 
eettiset ohjeet. Vuoden 2023 lopussa
81 (80) prosenttia keskeisistä toimittajista,
 
jotka edustavat 80 prosenttia
 
Terveystalon
 
Suomen toimintojen kokonaishankinnoista,
 
oli
hyväksynyt toimittajien eettiset
 
ohjeet. Luvut sisältävät Ter
 
veystalon Suomen toiminnot.
 
 
 
 
 
20
Eettistä liiketoimintaa
Tavoite
Mittari (KPI)
Soveltamisala
Tavoitetaso
Tavoitevuosi
2023
2022
Kaikki työntekijät ovat suorittaneet eettisiin
ohjeisiin ja oikein toimimiseen perehdyttävän
koulutuksen
Koulutuksen
suorittaneiden
vakituisessa,
kokoaikaisessa
työsuhteessa
olevien
työntekijöiden
%-osuus kaikista
vakituisessa,
kokoaikaisessa
työsuhteessa
olevista
työntekijöistä 1)
Terveystalo Suomen
toiminnot
100 %
Jatkuva
72 %1)
69 % 1)
Keskeiset toimittajat, jotka kattavat
 
yli 80 %
kokonaishankinnoista ovat hyväksyneet
toimittajien eettiset ohjeet
Toimittajien
eettiset ohjeet
hyväksyneiden
toimittajien %-
osuus 2)
 
Terveystalo Suomen
toiminnot
100 %
Jatkuva
81 %
80 %
1) Koulutusten suorituskaudet ovat
 
olleet eripituisia ja henkilöpiiriä, jonka osalta
 
suoritukset raportoidaan, on muutettu,
 
mistä johtuen luvut eivät ole vertailukelpoisia.
 
Uusi
compliance-kurssikokonaisuus
 
otettiin käyttöön ja siirrettiin
 
uudelle verkkoalustalle keväällä
 
2023. Vuoden 2023 luvut sisältävät vain kurssinkokonaisuuden
 
uudistamisen jälkeiset
suoritukset ja ainoastaan Suomen toiminnoissa
 
vakituisessa, kokoaikaisessa
 
työsuhteessa olevien työntekijöiden osalta.
 
Vuoden 2022 lukuihin sisältyy myös
 
vuoden 2021 toisen
vuosipuoliskon aikaisia suorituksia
 
ja luvut sisältävät vakituisessa, kokoaikaisessa
 
työsuhteessa olevien työntekijöiden suoritusten
 
lisäksi myös muun Suomen toimintojen henkilöstön
suoritukset.
2) Terveystalo mittaa
 
toimittajien eettiset ohjeet hyväksyneiden
 
toimittajien osuutta Terveystalon
 
keskeisistä toimittajista,
 
jotka kattavat noin
 
80 prosenttia Terveystalon
 
Suomen
toimintojen kaikista hankintamenoista.
 
Hankintamenot eivät sisällä yksityisten
 
ammatinharjoittajien palkkioihin liittyviä menoja,
 
Ruotsin liiketoimintojen hankintoja
 
tai
kertaluonteisia / vähämerkityksisiä
 
hankintoja.
Korruption ja lahjonnan ehkäisy
Terveystalo
 
noudattaa korruption ja lahjonnan ehkäisyssä lainsäädäntöä
 
sekä muuta soveltuvaa sääntelyä, määräyksiä
 
ja ohjeita.
Terveystalo
 
on lisäksi sitoutunut YK:n Global Compact -aloitteeseen ja sen korruption vastaisiin
 
periaatteisiin. Toimintaa
 
ohjaavat myös
Terveystalon
 
eettiset ohjeet, joissa on lahjonnan ja korruption vastaisia ohjeita muun muassa lahjojen ja
 
vieraanvaraisuuden tarjoamisesta
ja vastaanottamisesta sekä eturistiriitojen
 
välttämisestä.
Terveystalon
 
sopimustoimittajien sekä kilpailutuksiin osallistuvien toimittajien
 
on hyväksyttävä
 
Terveystalon
 
toimittajien eettiset ohjeet
(Supplier Code of Conduct), jotka sisältävät muun muassa korruption
 
ja lahjonnan torjuntaan liittyvät ohjeet ja vaatimukset. Varmistaakseen
toimittajien eettisten ohjeiden ja muiden sopimusehtojen noudattamisen
 
Terveystalo
 
toteuttaa toimittajien itsearviointeja sekä
 
säännöllisiä
auditointeja.
 
Terveystalon
 
eettisten ohjeiden mukaan Terveystalossa
 
ei tarjota, anneta, pyydetä tai vastaanoteta
 
lahjuksia tai muita etuuksia, jotka
saattaisivat vaikuttaa liiketoimintaan
 
liittyviin päätöksiin, tai joilla on huomattavaa
 
henkilökohtaista tai rahallista
 
arvoa. Terveystalo
 
ei tue
poliittista toimintaa yhtiön eettisten ohjeiden mukaisesti.
 
Terveystalo
 
ei jaa rahalahjoituksia poliittisille puolueille tai järjestöille suoraan tai
välillisesti, eikä myöskään rahoita
 
yksittäisten ehdokkaiden vaalikampanjoita. Eettisiin
 
ohjeisiin liittyvistä väärinkäytöksiä koskevista
havainnoista tai epäilyistä on mahdollista ilmoittaa
 
anonyymisti osoitteessa
www.report.whistleb.com/terveystalo
.
 
Vuonna 2023 tietoon ei tullut korruptioon tai lahjontaan liittyviä tapauksia.
 
Terveystalo
 
kehittää korruption ja lahjonnan vastaisuutta
koskevaa compliance-ohjelmaansa ja siihen kuuluvia prosesseja heijastamaan
 
ympäristössään tapahtuneita muutoksia.
 
Potilaiden tietosuojan ja -turvan varmistaminen
Yksityisyyden suojaaminen ja tietosuojan toteutuminen on jokaisen Terveystalossa
 
työskentelevän ja Terveystalon
 
lukuun työtä tekevän
vastuulla. Henkilötietojen asianmukaiseen ja lainmukaiseen käsittelyyn
 
kiinnitetään Terveystalossa
 
erityistä huomiota. Terveystalo
kouluttaa ja ohjeistaa henkilöstöään henkilötietojen käsittelyssä,
 
ja korostaa potilastietojen erityistä
 
salassapitovelvollisuutta ja
suojaamista. Kaikille terveystalolaisille tarkoitettu
 
uudistettu tietosuojaverkkokurssikokonaisuus
 
otettiin käyttöön syksyllä
 
2023.
 
Terveystalossa
 
potilastietoja säilytetään tietoturvasertifioiduissa potilastietojärjestelmissä.
 
Terveystalon
 
Suomessa käytössä olevat
potilastietojärjestelmät ovat A-luokan
 
järjestelmiä ja ne on tietoturvasertifioitu Kanta-palveluja koskevien
 
määritysten mukaisesti. Lisäksi
21
Terveystalon
 
tietosuojaa ja tietoturvaa auditoidaan säännöllisesti ISO 9001:2015 -laatujärjestelmän mukaisesti sekä
 
sisäisesti että
ulkopuolisen toimijan toimesta.
Terveystalo
 
käyttää asianmukaisia fyysisiä, teknisiä ja hallinnollisia suojakeinoja
 
tietojen suojaamiseksi väärinkäytöksiltä. Tällaisia
 
keinoja
ovat muun muassa tietoverkkoliikenteen
 
kontrollointi ja suodattaminen, salaustekniikoiden
 
ja turvallisten laitetilojen käyttö,
 
asianmukainen
kulunvalvonta, hallittu käyttöoikeuksien
 
myöntäminen ja niiden käytön
 
valvonta, henkilötietojen käsittelyyn osallistuvan henkilöstön
ohjeistaminen sekä palvelujen suunnittelussa, toteuttamisessa ja ylläpidossa
 
tapahtuva riskienhallinta. Terveystalo
 
valitsee käyttämänsä
alihankkijat huolellisesti ja huolehtii sopimus- ja muilla järjestelyillä siitä, että tietoja
 
käsitellään myös niiden toimesta lainsäädännön ja
hyvän tietosuojakäytännön mukaisesti.
Terveystalo
 
luo arvoa sidosryhmilleen
Vastuullinen liiketoiminta
 
on myös taloudellisesti tuottavaa
 
ja kestävää. Terveystalo
 
luo arvoa asiakkailleen, osakkeenomistajilleen ja
yhteiskunnalle kehittämällä jatkuvasti
 
palveluidensa lääketieteellistä, kokemuksellista
 
ja toiminnallista laatua, nopeuttamalla hoitoon
pääsyä, vähentämällä sairauspoissaoloja ja työllistämällä
 
suoraan ja välillisesti yhteensä yli 15 500 ammattilaista. Merkittävimmät
Terveystalon
 
toiminnan rahavirrat muodostuvat
 
tuotoista, jotka syntyvät palvelumyynnistä,
 
hankinnoista tavaran-
 
ja palveluntoimittajilta,
henkilöstölle maksetuista palkoista ja
 
palkkioista, ammatinharjoittajille maksetuista palkkioista,
 
veroista ja investoinneista
 
sekä voitonjaosta
osakkeenomistajille.
Terveystalon
 
liikevaihto ja liiketoiminnan
 
muut tuotot olivat vuonna 2023 yhteensä 1 290,6 (1 261,8) miljoonaa euroa. Toimittajilta
 
ostetut
tavarat, materiaalit ja palvelut olivat
 
yhteensä 536,2 (525,7) miljoonaa euroa. Palkat ja palkkiot henkilöstölle olivat
 
yhteensä 375,7 (381,5)
miljoonaa euroa. Nettorahoituskulut olivat yhteensä
 
24,2 (2,9) miljoonaa euroa. Omistajille vuoden 2023 aikana edellisen tilikauden
tuloksen perusteella jaetut osingot olivat yhteensä 35,4 (35,4) miljoonaa euroa. Liiketoiminnan
 
kehittämiseen investoitiin yhteensä
 
40,2
(58,5) miljoonaa euroa.
Terveystalon
 
verojalanjälki vuonna 2023 oli yhteensä 212,1 (235,7) miljoonaa euroa. Verojalanjälki
 
kuvaa yrityksen toiminnasta
yhteiskunnalle kertyviä verotuloja ja veroluonteisia
 
maksuja. Lisäksi Terveystalo
 
tilitti ammatinharjoittajille palkkioita yhteensä 380,1 (340,6)
miljoonaa euroa, josta jokainen ammatinharjoittaja tilittää veronsa
 
itse. Ammatinharjoittajien veroja ei ole sisällytetty Terveystalon
verojalanjälkeen.
 
Kestävää kulutusta
 
ja ilmastotyötä
Terveystalo on sitoutunut kansainvälisten ilmastokokousten
 
tavoitteisiin hillitä ilmaston lämpenemistä. Tavoitteena
 
on, että Terveystalon oma
toiminta on päästötöntä vuonna 2030.
 
Terveystalo edistää luonnonvarojen säästämistä ja
 
kestävää käyttöä toimitusketjuissaan minimoimalla jätteen
syntymisen kaikessa toiminnassaan ja toimittamalla
 
kaikki jätteet hyötykäyttöön. Digitaalisilla palveluilla
 
voidaan yhtä aikaa parantaa palvelujen
saatavuutta ja vähentää asiakkaiden matka-aikaa
 
sekä matkoista aiheutuvia päästöjä.
 
Ilmastonmuutos ei vuonna 2023 suoritetun
 
kaksoisolennaisuusanalyysin tulosten perusteella kuulu Terveystalon
 
olennaisiin vastuullisuuden
teemoihin, koska Terveystalon hiilijalanjälki ei
 
toiminnan luonteen vuoksi ole merkittävä.
 
Palvelualaa pidetään yleisesti vähäpäästöisenä, koska
 
sen
energiaintensiteetti on pieni.
 
Ilmastonmuutoksen vaikutukset ja siihen sopeutuminen
 
eivät aiheuta myöskään merkittäviä riskejä
 
tai mahdollisuuksia
Terveystalon liiketoiminnalle tai strategialle. Läpinäkyvyyden
 
sekä raportoinnin jatkuvuuden vuoksi Terveystalo
 
kuitenkin jatkaa keskeisimpien
ympäristövaikutuksiinsa liittyvien tietojen raportointia.
Terveystalon
 
ympäristöpolitiikka
 
Terveystalo
 
-konsernin ympäristöpolitiikka kuvaa ympäristöperiaatteita,
 
joita kaikkien työntekijöiden, johtajien, toimihenkilöiden,
hallituksen jäsenten, konsulttien ja muun Terve
 
ystalo-konsernin johdolla työskentelevän
 
henkilöstön odotetaan noudattavan.
 
Terveystalo
 
toimii kestävän kehityksen
 
periaatteiden mukaisesti ympäristöön kohdistuvien
 
haittavaikutusten ehkäisemiseksi
 
ja
vähentämiseksi. Konsernin ympäristöpolitiikan lisäksi Terveystalo
 
on sitoutunut noudattamaan sovellettavaa
 
voimassa olevaa
lainsäädäntöä, viranomaismääräyksiä, toimialan työ- ja potilasturvallisuuden varmistavia
 
toimintakäytäntöjä,
 
sekä parantamaan jatkuvasti
ympäristöä säästäviä toimintatapoja.
 
Ympäristöhaittoja ehkäistään
 
muun muassa vähentämällä energiankulutusta ja siirtymällä hiilineutraaleihin
 
energiamuotoihin,
 
 
22
vähentämällä toiminnasta syntyvän jätteen
 
määrää ja lisäämällä kierrätystä, optimoimalla terveydenhuollon
 
laitteiden elinkaarta,
huomioimalla ympäristönäkökohdat matkustus
 
-
 
ja autopolitiikassa, sekä kehittämällä digitaalisia
 
palveluita. Ympäristöhaittoja
 
ehkäistään
lisäksi suunnitelmallisella lääkehuollolla, huomioimalla ympäristönäkökohdat
 
keskitetyissä hankinnoissa, tehokkaalla varastojen
 
hallinnalla
ja huomioimalla kestävän kehityksen ja ympäristönäkökohdat
 
verkosto-
 
ja toimitilahankkeissa.
 
Terveystalon
 
ympäristöohjelma kattaa kaikki toimipaikat
 
Suomessa ja sen asianmukaisuutta arvioidaan laatu- ja ympäristöjärjestelmien
auditoinneissa. Terveystalon
 
ympäristöjärjestelmä on sertifioitu ISO 14001 -standardin mukaisesti.
 
Standardi luo puitteet prosessien ja
negatiivisia
 
ympäristövaikutuksia minimoivien toimintatapojen jatkuvalle
 
kehitykselle. Vuonna 2023 ISO 14001:2015 -ympäristösertifikaatti
laajentui kattamaan kaikki Terveystalon
 
Suomen lääkärikeskusverkoston
 
yksiköt. Myös osa Feelgoodin toimipaikoista
 
Ruotsissa on ISO
14001:2015-sertifioituja.
 
Oma toiminta päästötöntä 2030
 
Terveystalo
 
tavoitteena on pienentää hiilijalanjälkeä
 
siten, että vuonna 2030 Terveystalon
 
oma toiminta on päästötöntä. Tavoitteena
 
on
lisäksi vähentää suoria ja epäsuoria CO2-päästöjä (Scope 1 ja 2) 80 prosenttia
 
vuoteen 2025 mennessä (vuoden 2018 tasosta). Energian
käytössä tavoitteena on, että
 
vihreän sähkön osuus hankittavasta
 
sähköstä on 100 prosenttia. Lisäksi yhtiön tavoitteena
 
on minimoida
jätteen syntyminen ja varmistaa syntyvän
 
jätteen kierrätys ja hyötykäyttö
 
kaikessa toiminnassa.
 
Kestävää kulutusta ja ilmastotyötä
Tavoite
Mittari (KPI)
Soveltamisala
Tavoitetaso
Tavoitevuosi
Perusvuoden
taso
Perusvuosi
2023
2022
2021
Oma toiminta päästötöntä 2030 1)
Suorat (Scope 1) ja
epäsuorat (Scope 2)
kasvihuonekaasujen
vähennys
verrattuna vuoteen
2018
Suomen ja
Ruotsin
toiminnot
-100 %
2030
6 316,8
2018
-56 %
-76 %
-89 %
Vähentää suoria ja epäsuoria CO2-
päästöjä
 
(Scope 1 ja 2) 80 %
vuoteen 2025 mennessä (vuoden
2018 tasosta) 1)
Suorat (Scope 1) ja
epäsuorat (Scope 2)
kasvihuonekaasujen
päästöt, tonnia,
CO2
Suomen ja
Ruotsin
toiminnot
-80 %
 
2025
6 316,8
2018
2 755,4
1
544,1
664,0
Hankkia 100 % vihreää sähköä
vuoteen 2025 mennessä 2)
Vihreän sähkön
osuus hankitusta
sähköstä, %
Suomen ja
Ruotsin
toiminnot
100 %
 
2025
62 %
2020
70 %
72 %
89 %
Minimoida jätteen syntyminen
kaikessa toiminnassa ja toimittaa
kaikki jätteet hyötykäyttöön
Terveystalon
yksiköissä syntyvien
jätteiden hyötyaste,
% 3)
Suomen
toiminnot
100 %
 
2025
99 %
2020
100 %
100
%
100 %
Terveystalon
yksiköissä syntyvien
jätteiden
kierrätysaste, % 3)
Suomen
toiminnot
100 %
 
2025
61 %
2020
68 %
67 %
64 %
1) Scope 2 -päästöt on laskettu
 
markkinaperusteisesti (market-based).
 
Markkinaperusteisessa laskennassa
 
on huomioitu Terveystalon
 
ostamat vihreän sähkön alkuperätakuut,
 
jotka
vuonna 2023 noin 70 (72) prosenttia sähkönkulutuksesta.
 
Jäljelle jäävän ostosähkön päästöt
 
on laskettu Suomen ja Ruotsin jäännösjakaumapäästökertoimilla
 
(AIB, European
Residual Mixes). Suomen jäännösjakaumapäästökerroin
 
kasvoi 83 prosenttia vuodesta
 
2022 johtuen fossiilisten polttoaineiden
 
suuremmasta osuudesta jäännösjakaumassa
(Suomen jäännösjakauman päästökerroin
 
vuonna 2022 oli 0,285 kgCO2e/kWh ja vuonna
 
2023 0,5208 kgCO2e/kWh). Vuoden
 
2022 markkinaperusteiset Scope 2-päästöt
 
on Suomen
osalta laskettu uudelleen, koska
 
Terveystalo osti
 
vihreän sähkön alkuperätakuun
 
ajalle 1.9.-31.12.2022 vuoden 2023 alussa.
 
Vuodesta 2022 alkaen energian
 
käytön ja hiilijalanjäljen
luvut sisältävät myös Ruotsin toiminnot. Vuoden
 
2021 luvut sisältävät vain Suomen toiminnot.
23
2) Niissä yksiköissä, joissa Terveystalo
 
hankkii sähkön itse.
 
3) Ei sisällä jätejakeita, joita ei missään
 
olosuhteissa voida kierrättää tai
 
hyötykäyttää.
Terveystalon
 
hiilijalanjälki
Vuonna 2023 Terveystalon hiilijalanjälki Suomessa
 
Scope 1 ja 2
 
-päästöistä (markkinaperusteinen) oli yhteensä 2 716,0
 
(1 401,9)
tCO2e (hiilidioksidiekvivalenttitonnia). Ruotsissa
 
Feelgoodin toimintojen Scope 1 ja 2
 
-päästöt olivat yhteensä 39,4 (142,2) tCO2e.
Terveystalon hiilijalanjälki koostuu pääosin kiinteistöjen
 
kuluttaman sähköenergian tuotannosta, liikenteestä ja
 
matkustamisesta
syntyvistä päästöistä sekä sairaaloissa ja klinikoilla
 
syntyvästä jätteestä. Toiminnasta aiheutuvia päästöjä
 
vähennetään esimerkiksi
siirtymällä yhä enemmän vihreään sähköön
 
ja suosimalla vähäpäästöisiä ajoneuvoja. Terveystalo kehittää
 
vaikutustensa mittaamista
koko arvoketjussa ja työskentelee keskeisten
 
toimittajien kanssa vähentääkseen arvoketjussa syntyviä
 
päästöjä.
 
 
Terveystalo raportoi toiminnastaan aiheutuvat suorat (Scope
 
1) ja epäsuorat (Scope 2)
 
kasvihuonekaasupäästöt sekä osan
epäsuorista Scope 3 -päästöistä
 
GHG Protocol -standardin mukaisesti. Ruotsin
 
toimintojen päästöt on raportoitu vuodesta
 
2022
alkaen.
 
Scope 1
Terveystalo ei pääosin omista tai hallinnoi
 
itse kiinteistöjä, joissa se toimii,
 
joten suorat kasvihuonekaasupäästöt koostuvat pääosin
Terveystalon hallinnoiman autokannan ja kuvantamiskäytössä olevien rekkojen
 
päästöistä. Omien ja yhtiön suorassa ohjauksessa
olevien ajojen päästöt on laskettu polttoaineenkulutuksen
 
perusteella. Vuonna 2023 Scope 1
 
CO2-päästöt Suomessa olivat yhteensä
137,5 (134,5) tCO2e. Ruotsissa Scope 1
 
-päästöt olivat 18,2 (39,9) tCO2e.
 
Scope 2
Epäsuorat Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt aiheutuvat
 
Terveystalon
 
hankkiman sähkön ja Terveystalon
 
hallinnoimissa kiinteistöissä
kulutetun kaukolämmön tuotannosta.
 
Vuonna 2023 Terveystalon
 
hallinnoimiin kiinteistöihin Suomessa hankittiin yhteensä
 
16 171 (15 841)
MWh sähköä. Vuoden 2020 alusta alkaen yhtiön sähkösalkku
 
(kiinteistöihin hankittava sähkö)
 
on ollut CO2-vapaata vihreää sähköä.
Suomessa kulutusvuodelle 2023 hankittu CO2-vapaa sähkö oli 11 220 (11 395)
 
MWh mikä vastaa noin 69 (72) prosenttia yhtiön Suomen
toimintojen sähkönkulutuksesta. Yhtiön
 
sähkösalkun ulkopuolisiin kiinteistöihin
 
hankittavan sähkön määrä
 
oli 4 951 (4 447) MWh, mikä
vastaa 2 578,5 (1 267,4) tCO2e (markkinaperusteinen) Scope 2 -päästöjä. Markkinaperusteisten
 
Scope 2 -päästöjen nousu johtuu pääosin
päästölaskennassa käytettävän
 
Suomen sähköntuotannon jäännösjakauman päästökertoimen
 
83 prosentin kasvusta edellisvuodesta1).
Sähkösalkun ulkopuolisen ostosähkön
 
määrä Suomessa kasvoi noin 11 prosenttia, mikä
 
myös kasvatti Scope
 
2 -päästöjä vertailukaudesta.
Ruotsin toiminnoissa Feelgoodin hallinnoimiin kiinteistöihin hankittiin
 
2 081 (1 328) MWh sähköä, josta noin 74 (67) prosenttia oli CO2-
vapaata vihreää sähköä. Ruotsin ostosähköstä
 
aiheutuvat Scope 2-päästöt olivat 21,2 (102,3) tCO2e. Terveystalon
 
tavoitteena on, että
vihreän sähkön osuus hankittavasta
 
sähköstä on 100 prosenttia vuoteen 2025 mennessä.
1) Scope 2 -päästöt
 
on laskettu markkinaperusteisesti
 
(market-based). Markkinaperusteisessa
 
laskennassa on huomioitu Terveystalon
 
ostamat vihreän sähkön alkuperätakuut,
 
jotka
vuonna 2023 noin 70 (72) prosenttia sähkönkulutuksesta.
 
Jäljelle jäävän ostosähkön päästöt
 
on laskettu Suomen ja Ruotsin jäännösjakaumapäästökertoimilla
 
(AIB, European
Residual Mixes). Suomen jäännösjakaumapäästökerroin
 
kasvoi 83 prosenttia vuodesta
 
2022 johtuen fossiilisten polttoaineiden
 
suuremmasta osuudesta jäännösjakaumassa
(Suomen jäännösjakauman päästökerroin
 
vuonna 2022 oli 0,285 kgCO2e/kWh ja vuonna
 
2023 0,5208 kgCO2e/kWh). Vuoden
 
2022 markkinaperusteiset Scope 2-päästöt
 
on Suomen
osalta laskettu uudelleen, koska
 
Terveystalo osti
 
vihreän sähkön alkuperätakuun
 
ajalle 1.9.-31.12.2022 vuoden 2023 alussa.
 
Scope 3
Epäsuorista Scope 3 -päästöistä Terveystalo
 
raportoi henkilöstön työmatkustamisesta aiheutuvat päästöt
 
sekä yhtiön toiminnasta
aiheutuvien jätteiden päästöt.
Terveystalossa pyritään välttämään tarpeetonta työhön
 
liittyvää matkustamista muun muassa suosimalla etäpalavereja,
 
kun se on
mahdollista. Suomen henkilöstön työmatkalentämistä vuonna 2023
 
kertyi 0,8 (0,7) miljoonaa lentokilometriä,
 
mikä vastaa 85,5
(84,1) CO2e-tonnia Scope 3 -päästöjä.
 
Henkilöstön kilometrikorvattuja työmatkoja Suomessa kertyi
 
yhteensä 2,7 (2,6) miljoonaa
kilometriä, mikä vastaa 448,2 (440,8) CO2e-tonnia
 
Scope 3 -päästöjä. Terveystalo kannustaa
 
henkilöstöään valitsemaan
vähäpäästöisiä työsuhdeajoneuvoja. Yhtiön Suomessa käyttämät
 
työsuhdeautot olivat päästöarvoltaan keskimäärin 64 (72)
 
g
CO2e/km. Ruotsin henkilöstön työmatkalentämisestä aiheutui päästöjä
 
60,8 (45,1) CO2e-tonnia. Yhteensä Ruotsin
 
henkilöstön
kaikista työmatkoista aiheutui päästöjä 260,4 (262,6)
 
CO2e-tonnia.
 
24
Terveystalon tavoitteena on minimoida sekajätteen
 
syntyminen kaikessa Terveystalon toiminnassa ja
 
toimittaa mahdollisimman iso
osa jätteistä hyötykäyttöön.
Jätteistä aiheutuvat epäsuorat päästöt Suomessa olivat
 
42,6 (41,7) tCO2e. Ruotsin toiminnoissa
 
syntyvät
jätemäärät ja niistä aiheutuvat päästöt ovat
 
hyvin alhaiset, 3,4 (2,1) tCO2e
 
koska jätettä syntyy pääasiassa toimistoissa.
Terveystalon
 
toiminnan luonteen vuoksi CO2-päästöjen intensiteetti
 
on alhainen. Vuonna 2023 Terveystalon
 
päästöintensiteetti (Scope 1 ja
2 markkinaperusteinen) liikevaihtoon suhteutettuna
 
oli 2,1 (1,2) gCO2e/euro. Suhteutettuna työsuhteisten
 
työntekijöiden määrään
päästöintensiteetti oli 0,4 (0,2) tCO2e. Luvuissa on mukana myös
 
Terveystalon
 
Ruotsin toiminnot.
EU-luokitusjärjestelmän mukainen raportointi
EU-luokitusjärjestelmä (taksonomia) on kestävän
 
rahoituksen luokitusjärjestelmä, joka määrittelee kriteerit ympäristön
 
kannalta kestävälle
liiketoiminnalle. Heinäkuussa 2020 voimaan tullut asetus luo EU:n taksonomian perustan
 
asettamalla yleiset edellytykset, jotka
taloudellisen toiminnan on täytettävä,
 
jotta toiminta voidaan luokitella ympäristön kannalta kestäväksi.
 
Asetuksessa asetetaan kuusi
ympäristötavoitetta, jotka
 
ovat: ilmastonmuutoksen hillintä, ilmastonmuutokseen
 
sopeutuminen, vesivarojen ja merten luonnonvarojen
kestävä käyttö
 
ja suojelu, siirtyminen kiertotalouteen, ympäristön saastumisen ehkäiseminen ja vähentäminen sekä
 
luonnon
monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu ja ennallistaminen.
 
Taloudellista toimintaa,
 
joka edistää mitä tahansa näistä tavoitteista
samalla vahingoittamatta muita, voidaan tietyin kriteerein
 
pitää ympäristön kannalta kestävänä.
 
Suurten yritysten on raportoitava
 
kestävän
liiketoiminnan osuus liiketoiminnastaan luokitusjärjestelmän
 
kriteerien mukaisesti.
EU-taksonomia koskee tällä hetkellä
 
pääosin niitä taloudellisia toimintoja, joilla on eniten merkitystä ympäristötavoitteiden
 
saavuttamiselle.
Tämän seurauksena useat toimialat,
 
kuten terveydenhuollon palvelut, jäävät lähes kokonaan
 
nykymuotoisen taksonomian soveltamisalan
ulkopuolelle.
Terveystalo
 
on selvittänyt luokitusjärjestelmäkelpoisuutensa (”Eligibility”) tarkastelemalla
 
toimintojaan suhteessa luokitusjärjestelmässä
lueteltuihin taloudellisiin toimintoihin. Ainoastaan yksi Terveystalon
 
liiketoiminnoista on luokiteltu luokitusjärjestelmässä (12.1 Residential
care activities).
Tämän jälkeen Terveystalo
 
on arvioinut toiminnan luokitusjärjestelmän mukaisuutta (”Alignment”).
 
Toiminta
 
luokitellaan
luokitusjärjestelmän mukaiseksi, mikäli taksonomian kriteerit täyttyvät:
 
1. toiminta tukee olennaisesti ainakin yhden ympäristötavoitteen
saavuttamista 2. sillä ei ole merkittäviä haittavaikutuksia
 
muiden ympäristötavoitteiden näkökulmasta
 
ja 3. toiminta noudattaa
taksonomiassa määriteltyjä sosiaalisia vähimmäistakeita (”Minimum
 
safeguards”). Tämän
 
arvion pohjalta luokitusjärjestelmässä lueteltua
Terveystalon
 
toimintaa (12.1 Residential care activities) ei voida pitää luokitusjärjestelmäkelpoisena,
 
koska toiminta ei luonteensa vuoksi
tavoittele tai tue luokitusjärjestelmän ympäristötavoitteiden
 
saavuttamista.
Arvioinnin perusteella luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen
 
merkittävyys on tunnuslukuina ilmaistuna minimaalinen. Tunnusluvut
 
ovat
luokitusjärjestelmäkelpoisten ja luokitusjärjestelmän mukaisten
 
toimintojen osuus (%) liikevaihdosta,
 
operatiivisista kustannuksista
 
ja
investoinneista. Yhtiön arvion mukaan 1 prosentti
 
Terveystalon
 
liikevaihdosta, operatiivisista
 
kustannuksista ja investoinneista
 
on
luokitusjärjestelmäkelpoista (eligible) ja 99 prosenttia puolestaan
 
ei-luokitusjärjestelmäkelpoista (non-eligible). Osuus liikevaihdosta
 
on
laskettu jakamalla lastensuojelupalveluiden liikevaihto
 
(luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminto), konsernin kokonaisliikevaihdolla.
 
Osuus
investoinneista on laskettu jakamalla
 
lastensuojelupalveluihin vuoden aikana tehdyt investoinnit (huoneistojen
 
peruskorjaukset,
investoinnit koneisiin ja laitteisiin)
 
yhtiön nettoinvestoinneilla ilman yrityskauppoja. Osuus toimintamenoista
 
on laskettu jakamalla
lastensuojelupalveluiden toimintamenot konsernin kokonaistoimintamenoilla
 
(pois lukien poistot ja arvonalentumiset). Terveystalon
liikevaihdosta, operatiivisista
 
kustannuksista ja investoinneista
 
0 prosenttia on luokitusjärjestelmän mukaista (aligned) ja 100 prosenttia
puolestaan ei-luokitusjärjestelmän mukaista (non-aligned). Yllä kuvattu
 
luokitusjärjestelmän mukainen määrittely on tehty vastuullisuus
 
-
 
ja
talousorganisaation edustajien sisäisellä arvioinnilla.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
25
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvistä tuotteista tai palveluista saatu osuus liikevaihdosta 2023
1.1.2023-31.12.2023
2023
Merkittävän edistämisen kriteeri
"Ei merkittävää haittaa" -kriteerit (DNSH: Does Not
Significantly Harm)
 
 
 
 
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi
 
(2)
Liikevai
hto (3)
Osuus
liikevaihd
osta,
vuosi N
(4)
Ilmastonmuutoksen hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaa
ntuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjärjestelmäkelpoisten
(A.2) osuus liikevaihdosta ' vuosi N
-
1 (18)
Luokka mahdollistava toiminta (19)
Luokka siirtymätoiminta (20)
 
 
Milj.
euroa
%
K; E;
E/S
K; E;
E/S
K; E;
E/S
K; E;
E/S
K; E;
E/S
K; E;
E/S
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/
E
%
M
T
A LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät
 
(luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ympäristön kannalta kestävistä
(luokitusjärjestelmän mukaisista)
toiminnoista saatu liikevaihto (A.1)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Josta mahdollistavat toiminnat
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Josta siirtymätoiminnat
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät
 
(muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
 
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lastensuojelu
CCA 12.1
 
12
 
1 %
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 %
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Luokitusjärjestelmäkelpoisista muttei
ympäristön kannalta kestävistä (muista
kuin luokitusjärjestelmän mukaisista)
toiminnoista saatu liikevaihto (A.2)
 
12
 
1 %
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 %
 
 
A Luokitusjärjestelmäkelpoisista
toiminnoista saatu liikevaihto (A.1 + A.2)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
B EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista
toiminnoista saatu liikevaihto
 
1
274
 
99 %
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
99 %
 
 
YHTEENSÄ
 
1
286
 
100 %
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
100
%
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
26
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvien tuotteiden ja palvelujen osuus pääomamenoista 2023
1.1.2023-31.12.2023
2023
Merkittävän edistämisen kriteeri
"Ei merkittävää haittaa" -kriteerit (DNSH: Does Not
Significantly Harm)
 
 
 
 
Taloudelliset toiminnat
(1)
Koodi
 
(2)
Pääoma
menot (3)
Osuus
pääomame
noista,
vuosi N (4)
Ilmastonmuutoksen hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaa
ntuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjärjestelmäkelpoisten
(A.2) osuus pääomamenoista ' vuosi N
-
1 (18)
Luokka mahdollistava toim
inta (19)
Luokka siirtymätoiminta (20)
 
 
Milj.
euroa
%
K; E;
E/S
K; E;
E/S
K; E;
E/S
K; E;
E/S
K; E;
E/S
K; E;
E/S
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/
E
%
M
T
A LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät
 
(luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen pääomamenot (A.1)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Josta mahdollistavat toiminnat
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Josta siirtymätoiminnat
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät
 
(muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
 
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lastensuojelu
CCA 12.1
0
0 %
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 %
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
-
 
 
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei
ympäristön kannalta kestävien (muiden
kuin luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen pääomamenot (A.2)
0
0 %
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 %
 
 
A Luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen pääomamenot (A.1 + A.2)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
B EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen pääomamenot
40
100 %
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
99
%
 
 
YHTEENSÄ
40
100 %
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
100
%
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
27
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin tuotteisiin ja palveluihin liittyvä osuus toimintamenoista 2023
1.1.2023-31.12.2023
2023
Merkittävän edistämisen kriteeri
"Ei merkittävää haittaa" -kriteerit (DNSH: Does Not
Significantly Harm)
 
 
 
 
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi
 
(2)
Toiminta
menot (3)
Osuus
toimintame
noista,
vuosi N (4)
Ilmastonmuutoksen hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön
pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjärjestelmäkelpoisten
(A.2) osuus
toimintamenoista ' vuosi N
-
1 (18)
Luokka mahdollistava toiminta (19)
Luokka siirtymätoiminta (20)
 
 
Milj.
euroa
%
K; E;
E/S
K; E;
E/S
K; E;
E/S
K; E;
E/S
K; E;
E/S
K; E;
E/S
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/
E
%
M
T
A LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät
 
(luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen toimintamenot (A.1)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Josta mahdollistavat toiminnat
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Josta siirtymätoiminnat
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät
 
(muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
 
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lastensuojelu
CCA
12.1
10
1 %
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 %
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei
ympäristön kannalta kestävien (muiden
kuin luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen toimintamenot (A.2)
10
1 %
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 %
 
 
A Luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen toimintamenot
 
(A.1 + A.2)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
B EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen toimintamenot
1101
99 %
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
99
%
 
 
YHTEENSÄ
 
100 %
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
100
%
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
28
Lomake 1: Ydinvoimaan ja fossiilisiin kaasuihin liittyvät toiminnot
Rivi
Ydinenergiaan liittyvät toiminnot
1.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa
 
sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää
tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia
 
ja käyttöönottoa, jotka tuottavat
 
energiaa
ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta
 
aiheutuu mahdollisimman vähän
jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
2.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa
 
sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen
uusien ydinlaitosten rakentamista
 
ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä
 
tai
teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä
 
niiden turvallisuuden
parantamista, käyttäen parasta
 
käytettävissä olevaa teknologiaa, tai
 
sillä on tällaiseen
toimintaan liittyviä vastuita.
EI
3.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa
 
olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien
ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös
 
kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten
vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä
 
niiden turvallisuuden parantamista, tai
sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
 
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
4.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa
 
fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien
sähköntuotantolaitosten rakentamista
 
tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan
liittyviä vastuita.
EI
5.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa
 
fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien
yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien
 
laitosten rakentamista,
kunnostamista ja käyttöä, tai sillä
 
on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
6.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa
 
fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien
 
lämpöä tai
jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista,
 
kunnostamista ja käyttöä, tai sillä
 
on
tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
29
Osake ja
 
osakkeenomistajat
Terveystalo
 
Oyj:llä on yksi osakesarja (TTALO),
 
joka on listattu NASDAQ Helsinki Oy:ssä. Vuoden 2023 lopussa Terveystalon
 
markkina-arvo
oli 983 (794) miljoonaa euroa ja osakkeen päätöskurssi 7,74 (6,25) euroa. Vuoden
 
2023 aikana Terveystalon
 
osakkeen ylin kurssi oli 8,53
(11,94) euroa, alin kurssi 6,43 (6,06) euroa ja keskikurssi 7,50 (9,41)
 
euroa. Osakkeita vaihdettiin 20,6 (29,5) miljoonaa kappaletta.
Terveystalon
 
kaupparekisteriin merkitty osakemäärä oli
 
tilikauden lopussa 127 036 531 (127 036 531) osaketta. Osakkeenomistajia
 
oli
tilikauden lopussa yhteensä 34 025 (30 938).
Terveystalolla
 
ja sen tytäryhtiöillä on hallussaan 480 230 (488 536) omaa osaketta palkitsemiskäyttöön,
 
mikä vastaa 0,4 % kaikista ulkona
olevista osakkeista.
 
Suurimmat rekisteröidyt osakkeenomistajat 31.12.2023
Nimi
Määrä
Määrä, %
Äänet
Äänet, %
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma
 
22 151 945
17,44
 
22 151 945
17,44
Rettig Group Ab
 
21 153 191
16,65
 
21 153 191
16,65
Pohjola Vakuutus Oy
 
10 530 332
8,29
 
10 530 332
8,29
Hartwall Capital
 
8 231 690
6,48
 
8 231 690
6,48
OP-Henkivakuutus Oy
 
7 155 854
5,63
 
7 155 854
5,63
Skandinaviska Enskilda Banken AB
 
5 733 851
4,51
 
5 733 851
4,51
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen
 
5 119 495
4,03
 
5 119 495
4,03
LähiTapiola Keskinäinen Vakuutusyhtiö
 
2 600 000
2,05
 
2 600 000
2,05
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo
 
2 508 000
1,97
 
2 508 000
1,97
Sijoitusrahasto Evli Suomi Pienyhtiöt
 
1 967 033
1,55
 
1 967 033
1,55
10 suurinta yhteensä
 
87 151 391
 
 
68,60
 
 
87 151 391
 
 
68,60
 
Euroclearin ylläpitämän osakerekisterin mukainen
 
lista ei sisällä hallintarekisteröityjä omistuksia.
Osakeomistuksen jakautuminen 31.12.2023
Osakemäärä
Omistajia kpl
Omistajia %
Arvo-osuusmäärä kpl
Arvo-osuusmäärä %
Äänimäärä kpl
Äänimäärä %
1-100
15 740
46,26
701 279
0,55
701 279
0,55
101- 500
12 677
37,26
3 188 040
2,51
3 188 040
2,51
501-1 000
2 927
8,60
2 246 249
1,77
2 246 249
1,77
1 001-5 000
2 156
6,34
4 431 586
3,49
4 431 586
3,49
5 001-10 000
241
0,71
1 763 531
1,39
1 763 531
1,39
10 001-50 000
206
0,61
4 627 671
3,64
4 627 671
3,64
50 001-100 000
27
0,08
2 109 499
1,66
2 109 499
1,66
100 001-500 000
29
0,09
6 428 528
5,06
6 428 528
5,06
500 001-
22
0,06
101 540 148
79,93
101 540 148
79,93
Yhteensä
34 025
100,00
127 036 531
100,00
127 036 531
100,00
joista hallintarekisteröityjä
11
0,03
9 214 087
7,25
9 214 087
7,25
Odotusluettelolla yhteensä
0
0
0
0
0
Yhteistilillä
0
0
0
0
Erityistileillä yhteensä
0
0
0
0
Liikkeeseen laskettu määrä
127 036 531
100,00
127 036 531
100,00
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
30
Osakkeenomistajaryhmät 31.12.2023
Osakkeenomistajat sektorin mukaan
Osakemäärä
% osakkeista
Kotitaloudet
13 337 151
11,32
Julkisyhteisöt
31 236 163
26,51
Rahoitus-ja vakuutuslaitokset
30 372 798
25,78
Yritykset
17 898 422
15,19
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt
3 747 089
3,18
Ulkomaalaisomistus
21 230 821
18,02
Yhteensä
117 822 444
100,00
Hallintarekisteröityjä
 
9 214 087
7,25
Johdon omistukset 31.12.2023
Nimi
Asema
Osakemäärä
%-osuus
osakkeista
%-osuus
äänimäärästä
Kari Kauniskangas
Hallituksen puheenjohtaja
21 802
0,02 %
0,00 %
Matts Rosenberg
Hallituksen jäsen
14 498
0,01 %
0,00 %
Carola Lemne
Hallituksen jäsen
5 126
0,00 %
0,00 %
Kristian Pullola
Hallituksen jäsen
8 207
0,01 %
0,00 %
Katri Viippola
Hallituksen jäsen
11 453
0,01 %
0,00 %
Ari Lehtoranta
Hallituksen jäsen
6 504
0,01 %
0,00 %
Sofia Hasselberg
Hallituksen jäsen
2 499
0,00 %
0,00 %
Ville Iho
Toimitusjohtaja
13 306
0,01 %
0,00 %
Juuso Pajunen
Talousjohtaja
19 000
0,01 %
0,00 %
Petri Bono
Johtava ylilääkäri
2 087
0,00 %
0,00 %
Henri Mäenalanen
Vt. johtaja, Terveydenhuollon palvelut
2 230
0,00 %
0,00 %
Stefan Kullgren
Ruotsin liiketoiminta-alueen johtaja
0
0,00 %
0,00 %
Ilari Richard
Digitaalisten palveluiden johtaja
3 134
0,00 %
0,00 %
Mikko Tainio
Liiketoimintajohtaja, Portfolioliiketoiminnat
5 596
0,00 %
0,00 %
Minttu Sinisalo
Henkilöstöjohtaja
1 400
0,00 %
0,00 %
Johdon omistukset yhteensä
 
116 842
0,09 %
0,00 %
Kaikki osakkeet yhteensä
127 036 531
100,00 %
100,00 %
Liputusilmoitukset
 
Terveystalo
 
Oyj:lle ei tilikauden aikana ilmoitettu merkittävistä
 
muutoksista sen suurimpien osakkeenomistajien omistuksissa.
Hallituksen valtuutukset
Hallituksella on voimassa oleva valtuutus päättää yhtiön omien osakkeiden
 
hankkimisesta ja/tai pantiksi ottamisesta yhtiön vapaalla
 
omalla
pääomalla. Valtuutuksen nojalla hankittavien ja/tai pantiksi
 
otettavien omien osakkeiden lukumäärä
 
on yhteensä enintään 12 703 653
osaketta, mikä vastaa noin 10 prosenttia
 
yhtiön kaikista osakkeista.
Lisäksi hallituksella on voimassa oleva valtuutus päättää osakeannista
 
ja osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:n tarkoittamien
 
osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien
 
antamisesta. Valtuutus kattaa
 
yhteensä enintään 12 703 653 osaketta, mikä
 
vastaa noin 10 prosenttia
yhtiön kaikista osakkeista.
 
Valtuutuksia ei käytetty
 
tilikauden aikana.
31
Osinkopolitiikka ja
 
hallituksen esitys
 
varojenjaosta tilikaudelta
 
2023
Terveystalon
 
osinkopolitiikan tavoitteena on maksaa
 
vähintään 40 prosenttia osakekohtaisesta
 
tuloksesta osinkoina. Yhtiön kulloinenkin
tuloskehitys ja näkymät sekä rahoitustilanne ja pääomatarpeet pyritään
 
ottamaan huomioon osingonjaossa. Vuonna 2023 osakekohtainen
tulos oli -0,33 (0,19) euroa.
 
Emoyhtiön jakokelpoiset varat
 
ovat 535,9 (530,8) miljoonaa euroa, josta tilikauden tulos on 40,5 (23,7) miljoonaa
 
euroa. Hallitus ehdottaa
varsinaiselle yhtiökokoukselle, että
 
31.12.2023 päättyneeltä tilikaudelta vahvistetun taseen
 
perusteella jaetaan osinkoa 0,30 (0,28) euroa
osakkeelta eli yhteensä noin 38,0 (35,4) miljoonaa euroa. Osinko
 
maksettaisiin kahdessa erässä seuraavasti:
 
Osingonmaksun
 
ensimmäinen
 
erä
 
0,15
 
euroa
 
osakkeelta
 
maksettaisiin
 
osakkeenomistajille,
 
jotka
 
ovat
 
osingonmaksun
 
ensimmäisen
 
erän
täsmäytyspäivänä
 
28.3.2024
 
rekisteröityinä
 
Euroclear
 
Finland
 
Oy:n
 
ylläpitämään
 
Yhtiön
 
osakasluetteloon.
 
Hallitus ehdottaa,
 
että
 
osingon
ensimmäinen erä maksettaisiin 8.4.2024.
Osingonmaksun toinen erä 0,15 euroa osakkeelta maksettaisiin
 
osakkeenomistajille, jotka ovat
 
osingonmaksun toisen erän
täsmäytyspäivänä 9.10.2024 rekisteröityinä Euroclear
 
Finland Oy:n ylläpitämään Yhtiön osakasluetteloon. Hallitus ehdottaa, että
osingonmaksun toinen erä maksettaisiin 16.10.2024. Lisäksi hallitus ehdottaa,
 
että yhtiökokous
 
valtuuttaisi hallituksen tarvittaessa
päättämään uudesta täsmäytyspäivästä
 
ja maksupäivästä osingonmaksun toiselle erälle, mikäli Euroclear
 
Finland Oy:n säännöt tai Suomen
arvo-osuusjärjestelmää koskevat
 
säädökset muuttuvat tai muutoin sitä edellyttävät.
 
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden päättymisen jälkeen ole tapahtunut olennaisia muutoksia.
 
Yhtiön maksuvalmius on hyvä, eikä
ehdotettu osingonjako hallituksen näkemyksen
 
mukaan vaaranna yhtiön maksukykyä.
Varsinaisen yhtiökokouksen
 
2023 ja
 
hallituksen järjestäytymiskokouksen
 
päätöksiä
Terveystalo
 
Oyj:n varsinainen yhtiökokous
 
pidettiin 23.3.2023 Helsingissä. Yhtiökokous vahvisti
 
tilinpäätöksen tilikaudelta 2022 ja myönsi
vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle. Yhtiökokous
 
hyväksyi toimielinten palkitsemisraportin.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti,
 
että 31.12.2022 päättyneeltä tilikaudelta vahvistetun
 
taseen perusteella jaetaan
osinkoa yhteensä 0,28 euroa osakkeelta (eli nykyisellä
 
osakemäärällä kokonaisuudessaan
 
noin 35,4 miljoonaa euroa).
 
Osinko maksettiin kahdessa erässä seuraavasti:
Osingonmaksun ensimmäinen erä 0,14 euroa osakkeelta maksettiin
 
osakkeenomistajille, jotka olivat osingonmaksun ensimmäisen
erän täsmäytyspäivänä 27.3.2023 rekisteröityinä Euroclear
 
Finland Oy:n pitämään Yhtiön osakasluetteloon. Osingon ensimmäinen
erä maksettiin osakkeenomistajille 3.4.2023.
Osingonmaksun toinen erä 0,14 euroa osakkeelta maksettiin
 
osakkeenomistajille, jotka olivat osingonmaksun
 
toisen erän
täsmäytyspäivänä 2.10.2023 rekisteröityinä Euroclear
 
Finland Oy:n pitämään Yhtiön osakasluetteloon. Osingonmaksun toinen erä
maksettiin 9.10.2023. Lisäksi yhtiökokous
 
valtuutti hallituksen tarvittaessa päättämään uudesta
 
täsmäytyspäivästä ja
maksupäivästä osingonmaksun toiselle erälle, mikäli Euroclear
 
Finland Oy:n säännöt tai Suomen arvo-osuusjärjestelmää koskevat
säädökset muuttuvat tai muutoin sitä edellyttävät.
Yhtiön hallituksen jäsenten lukumääräksi vahvistettiin
 
seitsemän (7). Hallituksen jäseniksi valittiin uudelleen Kari Kauniskangas, Carola
Lemne, Kristian Pullola, Matts Rosenberg ja Katri Viippola sekä
 
uusiksi jäseniksi Sofia Hasselberg ja Ari Lehtoranta toimikaudeksi,
 
joka
päättyy 2024 varsinaisen yhtiökokouksen
 
päättyessä.
Tilintarkastajaksi valittiin uudelleen tilintarkastusyhteisö
 
KPMG Oy Ab, ja päävastuullisena tilintarkastajana toimii KHT
 
Henrik Holmbom.
 
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti
 
valtuuttaa hallituksen päättämään yhtiön omien osakkeiden
 
hankkimisesta ja/tai
pantiksi ottamisesta yhtiön vapaalla omalla pääomalla. Valtuutuksen
 
nojalla hankittavien ja/tai pantiksi otettavien
 
omien osakkeiden
lukumäärä on yhteensä enintään 12 703 653 osaketta,
 
mikä vastaa noin 10 % yhtiön kaikista osakkeista.
 
Lisäksi hallitus valtuutettiin
päättämään osakeannista sekä osakeyhtiölain
 
10 luvun 1 §:n tarkoittamien osakkeisiin oikeuttavien
 
erityisten oikeuksien antamisesta.
Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden
 
lukumäärä voi olla yhteensä enintään 12 703 653 osaketta,
 
mikä vastaa noin 10 % yhtiön
kaikista osakkeista.
 
Nämä valtuutukset ovat voimassa seuraavan
 
varsinaisen yhtiökokouksen
 
päättymiseen saakka, kuitenkin enintään
30.6.2024 asti.
 
32
Hallitus valtuutettiin myös päättämään
 
yhteensä enintään 150 000 euron suuruisista lahjoituksista yleishyödyllisiin
 
tai niihin rinnastettaviin
tarkoituksiin. Valtuutus on voimassa
 
vuoden 2024 varsinaisen yhtiökokouksen
 
päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 18 kuukautta
yhtiökokouksen päätöksen
 
päivämäärästä lukien.
Uusi hallitus valitsi järjestäytymiskokouksessaan
 
hallituksen puheenjohtajaksi Kari Kauniskankaan ja
 
hallituksen varapuheenjohtajaksi Matts
Rosenbergin. Tarkastusvaliokunnan
 
puheenjohtajaksi valittiin Kristian Pullola ja jäseniksi Matts Rosenberg,
 
Katri Viippola ja Sofia Hasselberg.
Palkitsemisvaliokunnan puheenjohtajaksi valittiin
 
Kari Kauniskangas ja jäseniksi Carola Lemne ja Ari Lehtoranta.
Muutoksia Terveystalon
 
johtoryhmässä
Terveystalon
 
organisaatio on muodostunut 1.1.2023 alkaen kolmesta
 
liiketoiminta-alueesta: Terveydenhuollon
 
palveluista,
Portfolioliiketoiminnoista sekä
 
Ruotsista.
Ilari Richardt nimitettiin Terveystalon
 
digitaalisten palveluiden johtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi 29.3.2023 alkaen Kati
 
Sulinin jätettyä
yhtiön.
Henri Mäenalanen nimitettiin Terveystalon
 
Terveydenhuollon palveluiden operatiiviseksi
 
johtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi 12.4.2023
alkaen Siina Saksin jätettyä yhtiön.
Terveystalo
 
tiedotti 31.10.2023 muutoksista johtoryhmässä. Terveydenhuollon
 
palvelut -liiketoiminta-alueen kaupallinen ja operatiivinen
johto yhdistetään yhden tulosvastuullisen johtajan
 
alle. Sari Heinonen, s.1976, KTT, nimitettiin
 
Terveydenhuollon
 
palvelut -liiketoiminta-
alueen johtajaksi ja Terveystalon
 
johtoryhmän jäseneksi 5.2.2024 alkaen. Operatiivinen johtaja Henri Mäenalanen toimi Terveydenhuollon
palvelut -liiketoiminta-alueen väliaikaisena johtajana
 
Sari Heinosen aloitukseen saakka, minkä jälkeen hän siirtyi Portfolioliiketoimintojen
johtajan tehtävään. Ruotsin liiketoiminta
 
-alueen johtajana ja Feelgood AB:n toimitusjohtajana 1.10.2023 aloittanut Stefan
 
Kullgren
nimitettiin Terveystalon
 
johtoryhmän jäseneksi 1.11.2023 alkaen.
Terveystalon
 
johtoryhmään kuuluu yllä mainittujen johtajien lisäksi johtava
 
ylilääkäri Petri Bono, talousjohtaja Juuso Pajunen sekä
henkilöstöjohtaja Minttu Sinisalo. Kaikki edellä mainitut raportoivat
 
toimitusjohtaja Ville Iholle.
Hallinnointi
Selvitys Terveystalo
 
Oyj:n hallinto-
 
ja ohjausjärjestelmästä, palkitsemispolitiikka sekä palkitsemisraportti vuodelta 2023 julkaistaan
 
osana
vuosikertomusta 22.2.2024.
Tilikauden päättymisen
 
jälkeiset tapahtumat
Terveystalo
 
Oyj:n hallitus on päättänyt avainhenkilöiden
 
pitkän aikavälin osakepalkkio
 
-ohjelman uudesta ansaintajaksosta
2024–2026
 
Terveystalo
 
Oyj:n hallitus on päättänyt osakepalkkio-ohjelman uusista ansaintajaksoista
 
vuosille 2024–2026. Ohjelman tarkoituksena on
yhdistää omistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet
 
yhtiön arvon kasvattamiseksi pitkällä
 
aikavälillä, sitouttaa avainhenkilöt
 
toteuttamaan
Terveystalon
 
strategiaa ja tarjota heille kilpailukykyinen, yhtiön osakkeiden
 
ansaintaan perustuva kannustinohjelma.
Pitkän aikavälin osakepalkkio-ohjelma perustuu rullaavaan
 
3 vuoden ansaintajaksorakenteeseen,
 
jossa uusi ansaintajakso alkaa joka vuosi
hallituksen niin päättäessä. Hallitus päättää vuosittain osallistujat,
 
mittarit, mittareiden tavoitetasot
 
ja ansaintamahdollisuudet. Ohjelman
perustamisesta ja sen keskeisistä
 
ehdoista kerrottiin 3.12.2020 julkaistussa pörssitiedotteessa.
Suoriteperusteisen osakepalkkio
 
-ohjelman (PSP) ansaintajakso 2024–2026
Ansaintajaksolla 2024–2026 osallistujia palkitaan onnistuneesta omistaja
 
-arvon luonnista. Suoritusmittarit, joiden pohjalta osakepalkkioita
mahdollisesti maksetaan noin 90 prosentille osallistujista, ovat
 
yhtiön osakkeen kokonaistuoton
 
(Total Shareholder Return)
 
absoluuttinen ja
suhteellinen kehitys (OMX HKI benchmark CAP GI -indeksiin verrattuna).
 
Noin 10 prosentille osallistujista arvonluonnin mittari on heidän
johtamansa liiketoiminta-alueen tai itsenäisen liiketoiminnon
 
EBITA (oikaistu liikevoitto
 
ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja
 
ja
arvonalentumisia).
 
33
Terveystalon
 
hallitus vahvistaa ansaittujen palkkioiden yhteismäärän ansaintajakson
 
päättymisen jälkeen. 2024‒2026 ansaintajakson
pohjalta mahdollisesti suoritettavat osakepalkkiot
 
maksetaan Terveystalo
 
Oyj:n osakkeina ansaintajakson päätyttyä edellyttäen,
 
että
hallituksen ohjelmalle asettamat suoritustavoitteet
 
saavutetaan. Ohjelman perusteella maksettavien
 
osakkeiden kokonaismäärä
 
on
enintään 640 000 osaketta. Palkkiosta
 
vähennetään palkkionsaajalle aiheutuvat verot ja veronluonteiset
 
maksut, minkä jälkeen jäljelle jäävä
nettomäärä suoritetaan osallistujille osakkeina.
Ohjelmaan on oikeutettu osallistumaan korkeintaan
 
noin 75 hallituksen valitsemaa henkilöä, Terveystalon
 
johtoryhmän jäsenet mukaan
lukien.
Terveystalo
 
soveltaa johtoryhmän jäseniin osakeomistusvaatimusta.
 
Johtoryhmän kunkin jäsenen edellytetään säilyttävän vähintään
 
50
prosenttia pitkän aikavälin kannustinohjelman
 
perusteella nettona saamistaan osakkeista,
 
kunnes hänen osakeomistuksensa Terveystalosta
vastaa vähintään hänen vuosittaista
 
bruttoperuspalkkaansa.
Ehdollisen osakepalkkio-ohjelman (RSP) ansaintajakso
 
2024–2026
Ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän tarkoituksena on toimia
 
täydentävänä rakenteena
 
erikseen valituille Terveystalon
 
avainhenkilöille
erityistilanteissa.
Osakepalkkiot maksetaan Terveystalo
 
Oyj:n osakkeina ansaintajakson päätyttyä edellyttäen, että
 
kunkin osallistujan työsuhde
Terveystaloon
 
jatkuu edelleen. Ohjelman perusteella maksettavien osakkeiden
 
kokonaismäärä on enintään
 
64 000 osaketta.
Merkittävimmät riskit
 
ja epävarmuustekijät
Terveystalon
 
riskienhallintaa ohjaa yhtiön hallituksen hyväksymä riskienhallintapolitiikka.
 
Politiikassa määritellään riskienhallinnan
päämäärät ja periaatteet, organisointi ja
 
vastuut sekä toimintatavat.
 
Rahoitusriskien hallinnassa noudatetaan Terveystalon
 
hallituksen
vahvistamaa konsernin rahoituspolitiikkaa.
 
Alla kuvatuilla riskeillä ja epävarmuustekijöillä katsotaan
 
mahdollisesti olevan merkittävää vaikutusta
 
yhtiön liiketoimintaan, taloudelliseen
tulokseen ja tulevaisuuden näkymiin seuraavan 12 kuukauden aikana.
 
Tämän luettelon
 
ei ole tarkoitus olla tyhjentävä. Riskien
esitysjärjestys ei kuvaa riskien toteutumisen vaikutuksen suuruutta
 
tai esiintymistodennäköisyyttä.
 
Käynnistetyn tulosparannusohjelman tavoiteltujen
 
taloudellisten vaikutusten saavuttaminen
 
on välttämätöntä korkean
 
inflaation
vaikutuksen torjumiseksi ja yhtiön asettamien taloudellisten
 
tavoitteiden saavuttamiseksi.
Yhtiön liiketoiminta riippuu sen kyvystä löytää
 
ja houkutella palvelukseensa päteviä ja ammattitaitoisia terveydenhuollon
ammattilaisia, työntekijöitä ja johtajia sekä pitää
 
heidät palveluksessaan. Kasvanut palvelutarjonta ja
 
kiristynyt kilpailutilanne
vaikuttaa terveydenhuollon ammattilaisten
 
saatavuuteen erityisesti suurilla paikkakunnilla. Avainhenkilöiden
 
vaihtuvuuteen liittyy
riski siitä, että mukana häviää tietoa ja osaamista.
 
Suomen talouden heikko yleinen kehitys, korkea
 
inflaatio ja niiden vaikutukset yksityishenkilöiden, työnantajien ja julkisyhteisöjen
taloudelliseen tilanteeseen voivat vaikuttaa haitallisesti
 
Terveystalon
 
liiketoimintaan ja toiminnan kannattavuuteen
 
vähentämällä
Terveystalon
 
palveluiden kysyntää sekä vaikuttaa
 
haitallisesti rahoituksen saatavuuteen.
Tietojärjestelmähankkeisiin sekä palvelujen, palvelutuotteiden
 
ja toimintamallien kehittämiseen ja käyttöönottoon
 
liittyy riskejä.
Yhtiö luo uusia digitaalisia asiakasratkaisuja, jolloin tietojärjestelmiin
 
liittyvä kokonaisriski kasvaa.
 
Digitaalisten järjestelmien
kehittämisen epäonnistuminen voi altistaa Terveystalon
 
mahdollisille teknisille vioille ja häiriöille.
Yhtiö ei välttämättä onnistu löytämään sopivia yritysostokohteita
 
tai laajentumismahdollisuuksia suotuisin ehdoin ja
ostokohteiden integraatiot
 
eivät välttämättä toteudu
 
suunnitellusti.
Terveystalon
 
laajentumiseen uusille maantieteellisille markkinoille liittyy useita riskejä. Epäonnistuminen
laajentumismahdollisuuksien tunnistamisessa, uusien työntekijöiden rekrytoinnissa tai arvioitujen hyötyjen
 
saavuttamisessa voi
vaikuttaa haitallisesti Terveystalon
 
liiketoimintaan ja toiminnan tulokseen.
Yhtiön liiketoiminta on hyvin riippuvainen toimivista
 
tietojärjestelmistä, tietoliikenteestä
 
ja ulkoisista palveluntoimittajista.
Häiriöitä voivat aiheuttaa mm. laiterikot,
 
ohjelmistovirheet tai kyberuhat. Pitkäkestoiset
 
toimintahäiriöt tietojärjestelmissä tai
maksuliikenteessä voivat aiheuttaa
 
merkittäviä myynnin menetyksiä ja asiakastyytyväisyyden
 
heikkenemistä.
 
34
Tietoturvan tai -suojan vaarantuminen voi aiheuttaa menetyksiä,
 
vahingonkorvausvaatimuksia ja maineen vaarantumisen.
Pandemiat tai epidemiat ja niihin liittyvät rajoitustoimenpiteet
 
voivat vaikuttaa haitallisesti
 
Terveystalon
 
liiketoimintaan muun
muassa vähentämällä joidenkin terveydenhuollon palveluiden kysyntää
 
tai aiheuttamalla haasteita toimitusketjussa.
 
Kilpailuympäristön muutoksilla, markkinoille tulevilla uusilla kilpailijoilla ja lisääntyvällä hintakilpailulla voi olla haitallinen vaikutus
yhtiön kannattavuuteen ja kasvupotentiaaliin.
 
Terveystalon
 
työterveyshuollon kysyntä on altis väestökehityksen
 
aiheuttamille muutoksille väestön ikääntyessä ja työssäkäyvän
väestön osuuden vähentyessä.
Suomen sosiaali- ja terveydenhuollon uudistus (SOTE) ja sen oikeudelliset tulkinnat voivat
 
vaikuttaa Terveystalon
 
liiketoimintaan
ja toiminnan kannattavuuteen.
Muutokset terveydenhuollon palvelujen korvausjärjestelmässä
 
voivat vaikuttaa haitallisesti Terveystalon
 
liiketoimintaan,
taloudelliseen asemaan ja toiminnan tulokseen.
Toiminnallisten riskien hallinnan, lääketieteellisen
 
laadun ja sisäisen valvonnan prosessien epäonnistumiset tai puutteet voivat
johtaa laadunvalvonnan, mukaan lukien lääketieteellisen
 
laadun epäonnistumiseen tai muuten vaikuttaa haitallisesti
 
Terveystalon
kannattavuuteen ja maineeseen.
 
Terveystalon
 
toiminta saattaa olla altis lakoille tai muille työehtoihin
 
liittyville työtaistelutoimille.
Yhtiö on osapuolena ja voi joutua osapuoleksi viranomaisen, potilaan tai kolmannen osapuolen vireille panemassa
oikeudenkäynnissä tai hallinnollisessa menettelyssä. Yhtiö
 
katsoo, etteivät sen tämänhetkiset
 
vireillä olevat oikeudelliset
vaatimukset tai oikeudenkäynnit
 
ole luonteeltaan merkittäviä.
 
Terveystalon
 
riskienhallintaa ja yhtiön liiketoimintaan
 
liittyviä riskejä on kuvattu tarkemmin
 
yhtiön kotisivuilla ja yhtiön vuosikertomuksessa.
Yhtiökokous vuonna
 
2024
Terveystalo
 
Oyj:n varsinainen yhtiökokous
 
on suunniteltu pidettäväksi tiistaina 26.3.2024. Hallitus kutsuu yhtiökokouksen
 
koolle
myöhemmin julkistettavalla kutsulla.
Terveystalo
 
Oyj
Hallitus
 
 
 
 
 
 
 
 
35
Taloudellista kehitystä kuvaavien tunnuslukujen ja vaihtoehtoisten tunnuslukujen laskentakaavat
Tunnusluvut
Osakekohtainen tulos, (euroa)
=
Emoyrityksen omistajille kuuluva kauden tulos
Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä
Terveystalo esittää IFRS-tunnuslukujen lisäksi täydentäviä, vaihtoehtoisia tunnuslukuja, joita yhtiö
 
seuraa sisäisesti ja jotka antavat merkittävää
yhtiötä koskevaa lisätietoa johdolle, sijoittajille, arvopaperimarkkina-analyytikoille
 
ja muille tahoille yhtiön toiminnan tuloksesta, taloudellisesta
asemasta ja rahavirroista. Näitä ei tulisi tarkastella
 
erillisenä IFRS:n mukaisista tunnusluvuista eikä
 
niitä korvaavina tunnuslukuina.
 
Taseen vaihtoehtoiset tunnusluvut
Yhtiö esittää seuraavat taseen vaihtoehtoiset tunnusluvut,
 
koska ne ovat yhtiön näkemyksen mukaan hyödyllisiä
 
mittareita yhtiön kyvystä saada
rahoitusta ja maksaa velkaansa.
Oman pääoman tuotto (ROE), %
=
Kauden tulos (viimeiset 12 kuukautta)
x 100 %
Oma pääoma (sisältäen määräysvallattomien omistajien
 
osuuden) (keskimäärin)
Omavaraisuusaste, %
=
Oma pääoma (sisältäen määräysvallattomien omistajien
 
osuuden)
x 100 %
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Nettovelkaantumisaste (gearing), %
=
Korolliset velat - korolliset saamiset ja rahavarat
x 100 %
Oma pääoma
Nettovelka/oikaistu käyttökate (EBITDA)
(viimeiset 12 kuukautta) *
=
Korolliset velat - korolliset saamiset ja rahavarat
Oikaistu käyttökate (EBITDA) (viimeiset 12 kuukautta)
Oikaistu nettovelka/oikaistu käyttökate
(EBITDA) (viimeiset 12 kuukautta), ilman IFRS
16:ta *
=
Korolliset velat ilman vuokrasopimusvelkoja - korolliset saamiset
 
ja rahavarat
Oikaistu käyttökate (EBITDA) (viimeiset 12 kuukautta),
 
ilman IFRS 16:ta
Tuloslaskelman vaihtoehtoiset tunnusluvut
Yhtiö esittää seuraavat tuloslaskelman vaihtoehtoiset
 
tunnusluvut, koska yhtiön näkemyksen mukaan
 
ne lisäävät ymmärrystä yhtiön liiketoiminnan
tuloksesta. Lisäksi oikaistut vaihtoehtoiset tunnusluvut ovat
 
usein analyytikkojen ja muiden osapuolten käyttämiä
 
ja helpottavat vertailtavuutta
kausien välillä.
Oikaistu käyttökate (EBITDA) *
=
Liikevoitto/-tappio + poistot ja arvonalentumiset +
 
oikaisut
Oikaistu käyttökate (EBITDA), % *
=
Liikevoitto/-tappio + poistot ja arvonalentumiset +
 
oikaisut
x 100 %
Liikevaihto
Oikaistu liikevoitto / -tappio ennen
aineettomien hyödykkeiden poistoja ja
arvonalentumisia (EBITA) *
=
Liikevoitto/-tappio + aineettomien hyödykkeiden poistot
 
ja arvonalentumiset +
oikaisut
 
 
 
 
 
36
Oikaistu liikevoitto/-tappio ennen aineettomien
hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia
(EBITA), % *
=
Liikevoitto/-tappio + aineettomien hyödykkeiden poistot
 
ja arvonalentumiset +
oikaisut
x 100 %
Liikevaihto
Oikaistu liikevoitto/-tappio (EBIT) *
=
Tulos ennen rahoituseriä, veroja ja osuutta osakkuusyhtiöiden tuloksesta
 
+
oikaisut
Oikaistu liikevoitto/-tappio (EBIT), % *
=
Tulos ennen rahoituseriä, veroja ja osuutta osakkuusyhtiöiden tuloksesta
+oikaisut
x 100 %
Liikevaihto
Käyttökate (EBITDA)
=
Liikevoitto/-tappio + poistot ja arvonalentumiset
Käyttökate (EBITDA), %
=
Liikevoitto/-tappio + poistot ja arvonalentumiset
x 100 %
Liikevaihto
Liikevoitto/-tappio ennen aineettomien
hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia
(EBITA)
=
Liikevoitto/-tappio + aineettomien hyödykkeiden poistot
 
ja arvonalentumiset
Liikevoitto/-tappio ennen aineettomien
hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia
(EBITA), %
=
Liikevoitto/-tappio + aineettomien hyödykkeiden poistot
 
ja arvonalentumiset
x 100 %
Liikevaihto
Liikevoitto/-tappio (EBIT)
=
Tulos ennen rahoituseriä, veroja ja osuutta osakkuusyhtiöiden tuloksesta
Liikevoitto/-tappio (EBIT), %
=
Tulos ennen rahoituseriä, veroja ja osuutta osakkuusyhtiöiden tuloksesta
x 100 %
Liikevaihto
Oikaistu käyttökate (EBITDA), ilman IFRS
16:ta *
=
Liikevoitto/-tappio + poistot ja arvonalentumiset + oikaisut
 
- IFRS 16
vuokrakuluoikaisu
* Oikaisut ovat tavanomaisesta liiketoiminnasta poikkeavia
 
olennaisia eriä, jotka liittyvät liiketoiminnan hankintojen
 
kuluihin, liiketoiminnan
uudelleenjärjestelykuluihin, omaisuuden nettomyyntivoittoihin
 
ja -tappioihin, arvonalentumisiin, strategisiin projekteihin
 
ja muihin
vertailukelpoisuuteen vaikuttaviin eriin.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
37
Täsmäytyslaskelma vaihtoehtoisiin tunnuslukuihin
Oman pääoman tuotto (ROE), %
2023
2022
2021
Tilikauden tulos
-42,2
24,4
80,4
Oma pääoma (sisältäen määräysvallattomien omistajien
 
osuuden) (keskimäärin)
553,7
600,4
590,1
Oman pääoman tuotto (ROE), %
-7,6
4,1
13,6
Omavaraisuusaste, %
2023
2022
2021
Oma pääoma (sisältäen määräysvallattomien omistajien
 
osuuden)
515,4
592,0
608,9
Taseen loppusumma
1 419,5
1 479,4
1 448,6
Saadut ennakot
6,4
7,1
6,1
Omavaraisuusaste, %
36,5
40,2
42,2
Nettovelkaantumisaste (gearing), %
2023
2022
2021
Korolliset velat
635,8
607,0
557,2
Korolliset saamiset ja rahavarat
37,7
40,4
38,2
Oma pääoma
515,4
592,0
608,9
Nettovelkaatumisaste (gearing), %
116,0
95,7
85,2
Nettovelka/oikaistu käyttökate (EBITDA)
2023
2022
2021
Korolliset velat
635,8
607,0
557,2
Korolliset saamiset ja rahavarat
37,7
40,4
38,2
Oikaistu käyttökate (EBITDA)
200,2
178,0
206,1
Nettovelka/oikaistu käyttökate (EBITDA)
3,0
3,2
2,5
Oikaistu käyttökate (EBITDA), milj. euroa
2023
2022
2021
Tilikauden tulos
-42,2
24,4
80,4
Tuloverot
3,3
6,5
20,3
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta
0,0
0,1
0,3
Nettorahoituskulut
24,2
2,9
9,0
Poistot ja arvonalentumiset
193,8
134,9
91,7
Oikaisut*
21,1
9,2
4,3
Oikaistu käyttökate (EBITDA)
200,2
178,0
206,1
Oikaistu käyttökate (EBITDA), %
2023
2022
2021
Oikaistu käyttökate (EBITDA)
200,2
178,0
206,1
Liikevaihto
1 286,4
1 259,1
1 154,6
Oikaistu käyttökate (EBITDA), %
15,6
14,1
17,8
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
38
.
Oikaistu liikevoitto/-tappio ennen aineettomien hyödykkeiden
 
poistoja ja
arvonalentumisia (EBITA), milj. euroa
2023
2022
2021
Tilikauden tulos
-42,2
24,4
80,4
Tuloverot
3,3
6,5
20,3
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta
0,0
0,1
0,3
Nettorahoituskulut
24,2
2,9
9,0
Aineettomien hyödykkeiden poistot
 
ja arvonalentumiset
119,1
62,0
26,6
Oikaisut*
21,2
9,2
4,3
Oikaistu liikevoitto/-tappio ennen aineettomien hyödykkeiden
 
poistoja ja
arvonalentumisia (EBITA)
125,6
105,2
141,0
Oikaistu liikevoitto/-tappio ennen aineettomien hyödykkeiden
 
poistoja ja
arvonalentumisia (EBITA), %
2023
2022
2021
Oikaistu liikevoitto/-tappio ennen aineettomien
 
hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia
(EBITA)
125,6
105,2
141,0
Liikevaihto
1 286,4
1 259,1
1 154,6
Oikaistu liikevoitto/-tappio ennen aineettomien hyödykkeiden
 
poistoja ja
arvonalentumisia (EBITA), %
9,8
8,4
12,2
Oikaistu liikevoitto/-tappio (EBIT), milj. euroa
2023
2022
2021
Tilikauden tulos
-42,2
24,4
80,4
Tuloverot
3,3
6,5
20,3
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta
0,0
0,1
0,3
Nettorahoituskulut
24,2
2,9
9,0
Oikaisut*
107,8
39,5
4,3
Oikaistu liikevoitto/-tappio (EBIT)
93,1
73,4
114,4
Oikaistu liikevoitto/-tappio (EBIT), %
2023
2022
2021
Oikaistu liikevoitto/-tappio (EBIT)
93,1
73,4
114,4
Liikevaihto
1 286,4
1 259,1
1 154,6
Oikaistu liikevoitto/-tappio (EBIT), %
7,2
5,8
9,9
Käyttökate (EBITDA), milj. euroa
2023
2022
2021
Tilikauden tulos
-42,2
24,4
80,4
Tuloverot
3,3
6,5
20,3
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta
0,0
0,1
0,3
Nettorahoituskulut
24,2
2,9
9,0
Poistot ja arvonalentumiset
193,8
134,9
91,7
Käyttökate (EBITDA)
179,2
168,8
201,8
Käyttökate (EBITDA), %
2023
2022
2021
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
39
Käyttökate (EBITDA)
179,2
168,8
201,8
Liikevaihto
1 286,4
1 259,1
1 154,6
Käyttökate (EBITDA), %
13,9
13,4
17,5
.
Liikevoitto/-tappio ennen aineettomien hyödykkeiden
 
poistoja ja arvonalentumisia
(EBITA), milj. euroa
2023
2022
2021
Tilikauden tulos
-42,2
24,4
80,4
Tuloverot
3,3
6,5
20,3
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta
0,0
0,1
0,3
Nettorahoituskulut
24,2
2,9
9,0
Aineettomien hyödykkeiden poistot
 
ja arvonalentumiset
119,1
62,0
26,6
Liikevoitto/-tappio ennen aineettomien hyödykkeiden
 
poistoja ja arvonalentumisia
(EBITA)
104,4
95,9
136,7
Liikevoitto/-tappio ennen aineettomien hyödykkeiden
 
poistoja ja arvonalentumisia
(EBITA), %
2023
2022
2021
Liikevoitto/-tappio ennen aineettomien hyödykkeiden
 
poistoja ja arvonalentumisia (EBITA)
104,4
95,9
136,7
Liikevaihto
1 286,4
1 259,1
1 154,6
Liikevoitto/-tappio ennen aineettomien hyödykkeiden
 
poistoja ja arvonalentumisia
(EBITA), %
8,1
7,6
11,8
Liikevoitto/-tappio (EBIT), milj. euroa
2023
2022
2021
Tilikauden tulos
-42,2
24,4
80,4
Tuloverot
3,3
6,5
20,3
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta
0,0
0,1
0,3
Nettorahoituskulut
24,2
2,9
9,0
Liikevoitto/-tappio (EBIT)
-14,7
33,9
110,1
Liikevoitto/-tappio (EBIT), %
2023
2022
2021
Liikevoitto/-tappio (EBIT)
-14,7
33,9
110,1
Liikevaihto
1 286,4
1 259,1
1 154,6
Liikevoitto/-tappio (EBIT), %
-1,1
2,7
9,5
Oikaisut aiheryhmittäin*, milj. euroa
2023
2022
2021
Yrityshankintoihin liittyvät kulut
1)
-0,8
2,8
3,1
Uudelleenjärjestelyihin liittyvät kulut
2)
3,2
1,5
0,3
Arvonalentumiset
80,8
30,3
-
Strategiset projektit ja muut vertailukelpoisuuteen
 
vaikuttavat erät
18,8
5,0
0,8
Oikaisut
101,9
39,5
4,3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
40
Oikaisut tiliryhmittäin*, milj. euroa
2023
2022
2021
Liiketoiminnan muut tuotot
-0,8
-0,1
-0,4
Henkilöstökulut
3,1
1,3
0,3
Liiketoiminnan muut kulut
18,7
8,0
4,4
Poistot ja arvonalentumiset
86,7
30,3
-
Laskennalliset verot
-5,9
-
-
Oikaisut
101,9
39,5
4,3
Oikaistu käyttökate (EBITDA), ilman IFRS 16:ta
2023
2022
2021
Tilikauden tulos
-42,2
24,4
80,4
Tuloverot
3,3
6,5
20,3
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta
0,0
0,1
0,3
Nettorahoituskulut
24,2
2,9
9,0
Poistot ja arvonalentumiset
193,8
134,9
91,7
Oikaisut*
21,1
9,2
4,3
IFRS 16 vuokrakuluoikaisu
-57,4
-55,8
-49,2
Oikaistu käyttökate (EBITDA), ilman IFRS 16:ta
142,8
122,2
156,9
Nettovelka/oikaistu käyttökate (EBITDA), ilman IFRS
 
16:ta
2023
2022
2021
Korolliset velat
416,7
427,2
378,8
Korolliset saamiset ja rahavarat
37,7
40,4
38,2
Oikaistu käyttökate (EBITDA)
142,8
122,2
156,9
Nettovelka/oikaistu käyttökate (EBITDA), ilman IFRS
 
16:ta
2,7
3,2
2,2
* Oikaisut ovat tavanomaisesta liiketoiminnasta poikkeavia
 
olennaisia eriä, jotka liittyvät liiketoiminnan hankintojen
 
kuluihin, liiketoiminnan uudelleenjärjestelykuluihin,
omaisuuden nettomyyntivoittoihin ja -tappioihin, arvonalentumisiin
 
ja muihin vertailukelpoisuuteen vaikuttaviin eriin.
1)
Sisältäen hankittujen liiketoimintojen transaktiokustannukset ja integraatiokulut.
2)
Sisältäen verkoston ja liiketoimintojen uudelleenjärjestelyt.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
41
Konsernitilinpäätös, IFRS
Konsernin laaja tuloslaskelma
Milj. euroa
Liite
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Liikevaihto
4, 5
1 286,4
1 259,1
Liiketoiminnan muut tuotot
6
4,2
2,7
Materiaalit ja palvelut
7
-536,2
-525,7
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
8
-447,0
-455,0
Poistot ja arvonalentumiset
9
-193,8
-134,9
Liiketoiminnan muut kulut
 
10
-128,2
-112,3
Liiketulos
-14,7
33,9
Rahoitustuotot
11
1,2
7,5
Rahoituskulut
11
-25,4
-10,4
Rahoituskulut - netto
-24,2
-2,9
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta
0,0
-0,1
Tilikauden tulos ennen veroja
-38,9
30,9
Tuloverot
 
12
-3,3
-6,5
Tilikauden tulos
-42,2
24,4
Jakautuminen
Emoyhtiön omistajille
-42,2
24,4
Määräysvallattomille omistajille
-
0,0
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan tulevaisuudessa siirtää tulosvaikutteiseksi
 
Muuntoerot ulkomaisista toiminnoista
0,1
-5,3
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteiseksi
 
Etuuspohjaisten velvoitteiden uudelleen määrittäminen
28
-0,1
0,2
Kauden muut laajan tuloksen erät verovaikutus
 
huomioon otettuna
0,0
-5,1
Kauden laaja tulos yhteensä
-42,2
19,3
Jakautuminen
Emoyhtiön omistajille
-42,2
19,3
Määräysvallattomille omistajille
-
0,0
Emoyhtiön osakkeenomistajille tilikauden voitosta laskettu
 
osakekohtainen
tulos, euroissa
 
Laimentamaton
13
-0,33
0,19
Laimennettu
13
-0,33
0,19
Liitetiedot ovat kiinteä osa konsernitilinpäätöstä.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
42
Konsernitase
Milj. euroa
Liite
31.12.2023
31.12.2022
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
14
84,2
82,0
Käyttöoikeusomaisuuserät
14
212,1
173,9
Liikearvo
15, 16
823,5
879,5
Aineettomat hyödykkeet
15
100,0
145,2
Sijoituskiinteistöt
17
0,3
0,5
Osuudet osakkuusyrityksissä
18
0,0
0,0
Lainasaamiset
20
0,0
0,3
Laskennalliset verosaamiset
12
6,0
7,7
Muut pitkäaikaiset varat
20
0,8
0,8
Pitkäaikaiset varat yhteensä
1 226,8
1 289,8
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
7,1
6,6
Myyntisaamiset ja muut saamiset
22
143,1
138,4
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset
4,8
4,5
Rahavarat
23
37,7
40,2
Lyhytaikaiset varat yhteensä
192,6
189,7
VARAT
 
YHTEENSÄ
1 419,5
1 479,4
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma
0,1
0,1
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
492,8
492,8
Omat osakkeet
-15,7
-15,8
Muuntoero
-5,2
-5,3
Kertyneet voittovarat
43,4
120,2
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä
515,4
592,0
Määräysvallattomien omistajien osuus
-
0,0
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ
515,4
592,0
Pitkäaikaiset velat
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
20, 21, 25
394,4
383,1
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat
 
14, 21, 25
172,6
133,2
Laskennalliset verovelat
12
20,2
29,5
Varaukset
27
2,8
8,3
Muut velat
13,7
16,2
Pitkäaikaiset velat yhteensä
603,7
570,3
Lyhytaikaiset velat
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
20, 21, 25
22,3
44,2
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat
 
14, 21, 25
46,5
46,5
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat
3,6
0,0
Varaukset
27
3,3
3,2
Ostovelat ja muut velat
26
224,7
223,2
Lyhytaikaiset velat yhteensä
300,3
317,1
VELAT YHTEENSÄ
904,1
887,4
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ
1 419,5
1 479,4
Liitetiedot ovat kiinteä osa konsernitilinpäätöstä.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
43
Konsernin rahavirtalaskelma
Milj. euroa
Liite
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden voitto ennen veroja
-38,9
30,9
Oikaisut
Liiketoimet, joihin ei liity maksutapahtumaa
 
 
Poistot ja arvonalentumiset
9
193,8
134,9
 
Varausten muutos
27
-2,1
0,5
 
Muut oikaisut, joihin ei liity maksutapahtumaa
-6,7
-4,1
Käyttöomaisuuden ja tytäryhtiöosakkeiden myyntivoitot/-tappiot
-0,2
-0,3
Rahoitustuotot ja -kulut
11
24,2
2,9
Käyttöpääoman muutokset
 
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos
-8,7
1,6
 
Vaihto-omaisuuden muutos
-0,5
-0,2
 
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos
2,5
0,4
Saadut korot
1,2
0,3
Maksetut verot
-6,6
-26,0
Liiketoiminnan rahavirta
158,0
140,9
Investointien rahavirta
Tytäryritysten hankinta vähennettynä hankintahetken rahavaroilla
3
-4,0
-34,9
Investoinnit aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin
-24,6
-30,2
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin
-16,4
-29,0
Osakkuusyhtiöiden myynti
-
0,1
Liiketoimintojen myynti
0,3
-
Liiketoimintojen hankinnat vähennettynä hankintahetken
 
rahavaroilla
3
-0,3
-0,7
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myynnit
0,8
0,7
Saadut osingot
0,0
0,0
Investointien rahavirta
-44,2
-93,9
Rahoituksen rahavirta
Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinta
3
-0,1
-0,0
Pitkäaikaisten lainojen nostot
25
224,6
169,5
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
25
-210,0
-40,0
Lyhytaikaisten lainojen nostot
25
26,8
41,0
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut
25
-47,1
-116,7
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut
25
-50,9
-49,3
Osamaksuvelkojen takaisinmaksut
25
-4,3
-5,3
Maksetut korot ja muut rahoituskulut
-19,9
-8,4
Maksetut osingot
-35,4
-35,4
Rahoituksen rahavirta
-116,2
-44,6
Rahavarojen muutos
-2,4
2,3
Rahavarat tilikauden alussa
40,2
38,1
Valuuttakurssien muutosten vaikutus
-0,1
-0,3
Rahavarat tilikauden lopussa
37,7
40,2
Liitetiedot ovat kiinteä osa konsernitilinpäätöstä.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
44
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Milj. euroa
Osakepää-
oma
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto
Omat
osakkeet
Kertyneet
voittovarat
Muuntoerot
Yhteensä
emoyhtiön
omistajille
Määräysval-
lattomien
omistajien
osuus
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023
0,1
492,8
-15,8
120,2
-5,3
592,0
0,0
592,0
Tilikauden laaja tulos
Tilikauden tulos
-
-
-
-42,2
-
-42,2
-
-42,2
Muut laajan tuloksen erät
-
-
-
-0,1
0,1
0,0
-
0,0
Liiketoimet omistajien kanssa
 
Osakeperusteiset maksut
-
-
0,1
1,3
-
1,4
-
1,4
 
Osingonjako
-
-
-
-35,4
-
-35,4
-
-35,4
Tapahtumat määräysvallattomien
omistajien kanssa
Liiketoimet määräysvallattomien
omistajien kanssa
-
-
-
-
-
-
-0,0
-0,0
Muut
Muut oikaisut*
-
-
-
-0,4
-
-0,4
-
-0,4
Oma pääoma 31.12.2023
0,1
492,8
-15,7
43,5
-5,2
515,4
-
515,4
* Aikaisempiin tilikausiin kohdistuva korjaus.
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Milj. euroa
Osakepää-
oma
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto
Omat
osakkeet
Kertyneet
voittovarat
Muuntoerot
Yhteensä
emoyhtiön
omistajille
Määräysval-
lattomien
omistajien
osuus
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2022
0,1
492,8
-18,0
134,8
-0,8
608,9
0,0
608,9
Tilikauden laaja tulos
Tilikauden tulos
-
-
-
24,4
-
24,4
0,0
24,4
Muut laajan tuloksen erät
-
-
-
-0,5
-4,5
-5,1
-
-5,1
Liiketoimet omistajien kanssa
Osakeperusteiset maksut
-
-
2,2
-3,0
-
-0,8
-
-0,8
Osingonjako
-
-
-
-35,4
-
-35,4
-
-35,4
Tapahtumat määräysvallattomien
omistajien kanssa
Liiketoimet määräysvallattomien
omistajien kanssa
-
-
-
-
-
-
0,0
0,0
Oma pääoma 31.12.2022
0,1
492,8
-15,8
120,2
-5,3
592,0
0,0
592,0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
45
VIITE 1 YHTIÖTIEDOT
Raportoivan yhteisön nimi tai muu tunniste
Terveystalo Oyj
Yhteisön kotipaikka
Suomi
Yhteisön oikeudellinen muoto
Oyj
Kotivaltio
Suomi
Yhteisön rekisteröity osoite
Jaakonkatu 3 A 00100 Helsinki
Pääasiallinen toimipaikka
Suomi ja Ruotsi
Kuvaus yhteisön toiminnan luonteesta ja pääasiallisista
 
toiminnoista
Yhtiö tarjoaa kokonaisvaltaisia hyvinvoinnin, perusterveydenhuollon
ja erikoissairaanhoidon palveluja yritys- ja yksityisasiakkaille, sekä
julkiselle sektorille.
Emoyhtiön nimi
Terveystalo Oyj
 
1. Konsernin perustiedot
Terveystalo
 
Oyj
 
on
 
suomalainen
 
Suomen
 
lakien
 
mukaan
 
perustettu
 
julkinen
 
osakeyhtiö,
 
jonka
 
kotipaikka
 
on
Helsinki. Konsernin
 
emoyhtiö Terveystalo
 
Oyj on
 
noteerattu Nasdaq
 
Helsingissä. Terveystalo
 
-konserni (”Konserni”,
”Terveystalo”)
 
muodostuu emoyhtiöstä
 
ja 24
 
tytäryhtiöstä. Lisätietoja
 
tytäryhtiöistä löytyy
 
liitetiedossa 31.
 
Jäljennös
konsernitilinpäätöksestä on saatavissa Konsernin
 
internet-sivuilta
www.terveystalo.com
, osoitteesta Terveystalo
 
Oyj
/ Konserniviestintä, Jaakonkatu 3, 00100 Helsinki tai sähköpostitse
 
osoitteesta investors@terveystalo.com.
Terveystalo
 
on
 
yksi
 
Suomen
 
johtavista
 
yksityisistä
 
terveyspalveluiden
 
tarjoajista
 
ja
 
johtava
 
toimija
 
työterveydessä
Pohjoismaissa.
 
Yhtiö
 
tarjoaa
 
yleislääketieteen,
 
työterveyden
 
ja
 
erikoissairaanhoidon
 
palveluja,
diagnostiikkapalveluja,
 
päiväkirurgiaa,
 
suunterveyden
 
palveluja
 
ja
 
muita
 
täydentäviä
 
terveyspalveluja
 
yritys-
 
ja
yksityisasiakkaille sekä julkisen sektorin asiakkaille.
 
Terveystalo
 
Oyj:n hallitus on hyväksynyt kokouksessaan 13.2.2024
 
tämän tilinpäätöksen julkistettavaksi.
 
Suomen
 
osakeyhtiölain
 
mukaan
 
osakkeenomistajilla
 
on
 
mahdollisuus
 
hyväksyä
 
tai
 
hylätä
 
tilinpäätös
 
sen
julkistamisen
 
jälkeen
 
pidettävässä
 
yhtiökokouksessa.
 
Yhtiökokouksella
 
on
 
myös
 
mahdollisuus
 
tehdä
 
päätös
tilinpäätöksen muuttamisesta.
2. Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet
2.1 Laatimisperusta
Terveystalon
 
konsernitilinpäätös
 
on
 
laadittu
 
Euroopan
 
unionissa
 
sovellettavaksi
 
hyväksyttyjen
 
kansainvälisten
tilinpäätösstandardien
 
(International
 
Financial
 
Reporting
 
Standards,
 
IFRS)
 
mukaisesti
 
ja
 
sitä
 
laadittaessa
 
on
noudatettu
 
31.12.2023
 
voimassa
 
olevia
 
IAS-
 
ja
 
IFRS-standardeja
 
sekä
 
SIC-
 
ja
 
IFRIC-tulkintoja.
Konsernitilinpäätöksen
 
liitetiedot
 
ovat
 
myös
 
suomalaisten,
 
IFRS-säännöksiä
 
täydentävien
 
kirjanpito-
 
ja
yhteisölainsäädännön vaatimusten mukaiset.
 
Konsernitilinpäätöstiedot
 
esitetään
 
miljoonina
 
euroina,
 
ja
 
ne
 
perustuvat
 
alkuperäisiin
 
hankintamenoihin,
 
ellei
laadintaperiaatteissa ole muuta
 
kerrottu. Kaikki esitetyt
 
luvut on pyöristetty,
 
joten yksittäisten
 
lukujen yhteenlaskettu
summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta.
 
2.2 Uuden ja uudistetun IFRS-normiston soveltaminen
 
sekä uudet IFRIC:n agendapäätökset
Päättyneellä tilikaudella sovelletut uudet ja muutetut
 
standardit
46
Konserni
 
on
 
noudattanut
 
vuoden
 
2023
 
alusta
 
alkaen
 
seuraavia
 
voimaan
 
tulleita
 
uusia
 
ja
 
muutettuja
 
standardeja
(sovellettava 1.1.2023
 
tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla):
 
Muutokset
 
IAS
 
1:een
 
Tilinpäätöksen
 
laatimisperiaatteiden
 
esittäminen
:
 
Muutokset
 
selventävät
olennaisuuden periaatteen soveltamista tilinpäätöksen
 
laatimisperiaatteita koskevaan informaatioon.
 
Muutokset
 
IAS
 
8:aan
 
Kirjanpidollisen
 
arvion
 
määritelmä
:
 
Muutokset
 
selventävät,
 
kuinka
 
yhtiöiden
 
tulisi
erottaa tilinpäätöksen
 
laatimisperiaatteiden muutokset
 
kirjanpidollisten arvioiden
 
muutoksista, ja
 
keskittyvät
kirjanpidollisen arvion määritelmään ja sen selvennyksiin.
 
Muutokset IA
 
S
 
12:een –
Yhdestä
 
liiketoimesta
 
aiheutuviin
 
varoihin ja
 
velkoihin
 
liittyvä
 
laskennallinen
 
vero
:
Muutokset
 
kaventavat
 
alkuperäistä
 
kirjaamista
 
koskevan
 
poikkeuksen
 
soveltamisalaa
 
ja
 
selventävät,
 
ettei
poikkeus
 
sovellu
 
sellaisiin
 
liiketoimiin,
 
kuten
 
vuokrasopimukset
 
ja
 
käytöstä
 
poistamisesta
 
johtuvat
velvoitteet, joista syntyy yhtä suuret ja vastakkaiset väliaikaiset
 
erot.
 
Muutokset
 
IAS
 
12:een
 
Kansainvälinen
 
verouudistus
 
 
Pilari
 
2:n
 
mallisäännöt
:
 
Muutoksilla
 
annetaan
helpotus
 
OECD:n
 
(Organization
 
for
 
Economic
 
Cooperation
 
and
 
Development,
 
Taloudellisen
 
yhteistyön
 
ja
kehityksen
 
järjestö)
 
kansainvälisestä
 
verouudistuksesta
 
johtuvien
 
laskennallisten
 
verojen
kirjanpitokäsittelyyn ja
 
edellytetään uusien
 
liitetietojen esittämistä,
 
joilla pyritään
 
korvaamaan helpotuksesta
mahdollisesti aiheutuva informaation menetys.
Yllä mainituilla standardimuutoksilla ei ole ollut merkittävää
 
vaikutusta Terveystalon
 
konsernitilinpäätökseen.
Päättyneellä
 
tilikaudella
 
sovelletut
 
uudet
 
ja
 
muutetut
 
standardit,
 
joilla
 
ei
 
ole
 
ollut
 
vaikutusta
 
Terveystalon
konsernitilinpäätökseen:
 
IFRS
 
17
Vakuutussopimukset,
 
mukaan
 
lukien
Vertailutiedot
 
 
Muutokset
 
IFRS
 
17:ään
Vakuutussopimukset: IFRS 17 ja IFRS 9
 
alkuperäinen soveltaminen
Tulevilla tilikausilla
 
sovellettavat uudet ja muutetut standardit
Tämän
 
tilinpäätöksen
 
hyväksymispäivänä
 
Terveystalo
 
ei
 
ole
 
soveltanut
 
seuraavia
 
uusia
 
ja
 
uudistettuja
 
IFRS-
standardeja, jotka on julkaistu, mutta jotka eivät ole vielä voimassa:
 
Muutokset IFRS
 
16:een –
Vuokrasopimusvelka myynnissä
 
ja takaisinvuokrauksessa
 
(sovellettava 1.1.2024
tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla)
 
Muutokset
 
IAS
 
1:een
 
Velkojen
 
luokittelu
 
lyhyt-
 
ja
 
pitkäaikaisiin
 
sekä
 
pitkäaikaisiin
 
velkoihin
 
liittyvät
kovenanttiehdot*
 
(sovellettava 1.1.2024 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla)
 
Muutokset
 
IAS 7:ää
 
n
 
ja
 
IFRS 17:ään
 
Toimittajarahoitusjärjestelyt*
 
(sovellettava
 
1.1.2024
 
tai sen
 
jälkeen
alkavilla tilikausilla)
 
Muutokset IFRS
 
10:een ja
 
IAS 28:aan
 
Varojen myynti
 
tai apporttisijoitus
 
sijoittajan ja
 
sen osakkuusyhtiön
tai yhteisyrityksen välillä*
(vapaaehtoinen soveltaminen on sallittua, voimaantulo lykätty
 
toistaiseksi)
Yllä
 
mainituilla
 
standardien
 
käyttöönotoilla
 
ei
 
odoteta
 
olevan
 
merkittävää
 
vaikutusta
 
Terveystalon
konsernitilinpäätöksiin tulevina tilikausina.
 
Tulevilla
 
tilikausilla
 
sovellettavat
 
uudet
 
ja
 
muutetut
 
standardit,
 
joilla
 
ei
 
oleteta
 
olevan
 
vaikutusta
 
Terveystalon
konsernitilinpäätöksiin tulevina tilikausina.:
 
 
Muutokset
 
IAS
 
21:een
 
Vaihdettavuuden
 
puuttuminen*
 
(sovellettava
 
1.1.2025
 
tai
 
sen
 
jälkeen
 
alkavilla
tilikausilla)
* = Kyseistä säännöstä ei ole hyväksytty sovellettavaksi
 
EU:ssa 31.12.2023.
 
47
2.3 Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet
 
ja arvioihin liittyvät epävarmuustekijät
Tilinpäätöstä laadittaessa
 
joudutaan tekemään
 
tulevaisuutta koskevia
 
arvioita ja
 
oletuksia, jotka pohjautuvat
 
johdon
parhaaseen
 
näkemykseen
 
tilinpäätöshetkellä
 
vallitsevista
 
olosuhteista,
 
aikaisempiin
 
kokemuksiin
 
ja
 
oletuksiin
tulevista
 
tapahtumista
 
liittyen
 
muun
 
muassa
 
Konsernin
 
taloudellisen
 
toimintaympäristön
 
odotettuun
 
kehitykseen
myynnin
 
ja
 
kustannustason
 
kannalta.
 
On
 
kuitenkin
 
mahdollista,
 
että
 
toteumat
 
poikkeavat
 
tilinpäätöksessä
käytetyistä
 
arvioista
 
ja
 
oletuksista.
 
Lisäksi
 
joudutaan
 
käyttämään
 
harkintaa
 
tilinpäätöksen
 
laatimisperiaatteiden
soveltamisessa erityisesti silloin,
 
kun voimassaolevassa
 
IFRS-normistossa on
 
vaihtoehtoisia kirjaamis-, arvostamis
 
-
ja esittämistapoja.
Konsernissa
 
seurataan
 
arvioiden
 
ja
 
olettamusten
 
toteutumista
 
sekä
 
näiden
 
taustalla
 
olevien
 
tekijöiden
 
muutoksia
säännöllisesti
 
yhdessä
 
liiketoimintayksiköiden
 
kanssa
 
käyttämällä
 
useita,
 
sekä
 
sisäisiä
 
että
 
ulkoisia,
 
tietolähteitä.
Mahdolliset
 
arvioiden
 
ja
 
olettamusten
 
muutokset
 
merkitään
 
kirjanpitoon
 
sillä
 
tilikaudella,
 
jonka
 
aikana
 
arviota
 
tai
olettamusta korjataan, ja kaikilla tämän jälkeisillä tilikausilla.
Seuraavassa on esitetty tärkeimmät kohteet, joissa johdon
 
harkintaa on käytetty:
Vuokrasopimukset
Terveystalon
 
vuokrasopimukset
 
sisältävät
 
sekä
 
päättämisoptioita
 
että
 
jatkamisoptioita.
 
Konserni
 
käyttää
 
optioita
vuokrasopimusten
 
hallinnassa
 
varmistaakseen
 
toimitilojen
 
joustavan
 
käytön
 
Konsernin
 
liiketoiminnassa.
 
Johto
tekee
 
harkintaan
 
perustuvia
 
ratkaisuja
 
määrittäessään,
 
käytetäänkö
 
vuokrasopimuksien
 
päättämis-
 
tai
jatkamisoptioita
 
ja
 
arvioidessaan
 
vuokrasopimuksien
 
päättymispäivän
 
ja
 
vuokra-ajan.
 
Johdon
 
arvion
 
mukaan
merkittäviin
 
toistaiseksi
 
vuokrattuihin
 
toimitiloihin
 
liittyviä
 
päättämisoptioita
 
ei
 
tulla
 
käyttämään,
 
ja
 
kyseiset
vuokrasopimukset käsitellään pitkäaikaisina vuokrasopimuksina.
 
Varaukset
Merkittävimmät
 
varaukset
 
taseessa
 
liittyvät
 
pääosin
 
tappiollisiin
 
sopimuksiin,
 
joissa
 
johdon
 
harkintaa
 
käytetään
ennustettujen kokonaistappioiden määrittelyyn.
 
Seuraavassa on esitetty tärkeimmät johdon tekemiin arvioihin
 
liittyvät epävarmuustekijät:
Aineettomat hyödykkeet yrityshankintojen yhteydessä
IFRS
 
3
 
edellyttää
 
hankkijaa
 
kirjaamaan
 
aineettomat
 
hyödykkeet
 
erillään
 
liikearvosta
 
tiettyjen
 
kriteerien
 
täyttyessä.
Erillään
 
kirjattavien
 
aineettomien
 
hyödykkeiden
 
kirjaaminen
 
käypään
 
arvoon
 
edellyttää
 
johdon
 
arviota
 
tulevista
kassavirroista.
 
Johto
 
on
 
mahdollisuuksien
 
mukaan
 
käyttänyt
 
saatavilla
 
olevia
 
markkinatietoja
 
käypien
 
arvojen
määrittämiseksi.
 
Jos
 
varojen
 
markkinatietoja
 
ei
 
ole
 
saatavilla,
 
perustuu
 
niiden
 
arvostus
 
historiallisiin
 
tuottotietoihin
sekä
 
varojen
 
aiottuun
 
käyttöön
 
Konsernin
 
liiketoiminnassa.
 
Arvostukset
 
perustuvat
 
diskontattuihin
 
rahavirtoihin
 
ja
arvioituihin luovutus-
 
tai jälleenhankintahintoihin,
 
ja arvostaminen
 
edellyttää johdon
 
arviota omaisuuserien
 
tulevasta
käytöstä ja vaikutuksesta yhtiön taloudelliseen asemaan.
 
Johto uskoo
 
käytettyjen arvioiden
 
ja oletusten
 
olevan riittävän
 
tarkkoja käyvän
 
arvon määrityksen
 
pohjaksi.
 
Lisäksi
Konsernissa
 
käydään
 
läpi
 
vähintään
 
jokaisena
 
raportointipäivänä
 
mahdolliset
 
viitteet
 
aineellisten
 
tai
 
aineettomien
hyödykkeiden arvonalentumisista.
Ehdollisten kauppahintojen arvostaminen
Johto
 
tekee
 
harkintaan
 
perustuvia
 
päätöksiä
 
ja
 
arvioita
 
määrittäessään
 
yrityskauppoihin
 
liittyvien
 
ehdollisten
kauppahintojen
 
arvostusta.
 
Harkintaa
 
käytetään
 
erityisesti
 
odotettujen
 
maksujen
 
määrää
 
arvioitaessa,
 
ja
 
ne
perustuvat
 
tulevaisuuden
 
tuottoihin
 
liittyviin
 
mahdollisiin
 
skenaarioihin,
 
eri
 
skenaarioiden
 
mukaisesti
 
maksettaviin
määriin ja kunkin skenaarion todennäköisyyteen.
48
Arvonalentumistestaus
Konserni
 
suorittaa
 
vähintään
 
vuosittain
 
arvonalentumistestauksen
 
liikearvoa
 
sisältäville
 
rahavirtaa
 
tuottaville
yksiköille. Liikearvon
 
lisäksi Konsernilla
 
ei ole
 
muita aineettomia
 
hyödykkeitä,
 
joilla
 
olisi rajoittamaton
 
taloudellinen
vaikutusaika.
 
Rahavirtaa
 
tuottavien
 
yksiköiden
 
kerrytettävissä
 
olevan
 
rahamäärän
 
arvioiminen
 
perustuu
käyttöarvoon
 
perustuviin
 
laskelmiin.
 
Näiden
 
laskelmien
 
laatiminen
 
vaatii
 
arvioiden
 
käyttämistä.
 
Vaikka
 
johdon
näkemyksen
 
mukaan
 
käytetyt
 
oletukset
 
ovat
 
asianmukaisia,
 
saattavat
 
arvioidut
 
kerrytettävissä
 
olevat
 
rahamäärät
poiketa tulevaisuudessa toteutuvista rahamääristä.
 
2.4 Konsolidointiperiaatteet
Tytäryhtiöt
Konsernitilinpäätökseen
 
sisältyvät
 
emoyhtiö
 
Terveystalo
 
Oyj
 
ja
 
kaikki
 
sen
 
omistamat
 
tytäryhtiöt,
 
joissa
 
sillä
 
on
 
yli
50 prosenttia
 
äänimäärästä,
 
tai
 
yhtiöt,
 
joissa
 
sillä
 
muutoin
 
on
 
määräysvalta.
 
Määräysvalta
 
syntyy,
 
kun
 
Konserni
olemalla
 
osallisena
 
yhteisössä
 
altistuu
 
yhteisön
 
muuttuvalle
 
tuotolle
 
tai
 
on
 
oikeutettu
 
sen
 
muuttuvaan
 
tuottoon
 
ja
pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yhteisöä
 
koskevaa valtaansa.
Hankitut tytäryhtiöt sisältyvät konsernitilinpäätökseen
 
hankintahetkestä määräysvallan päättymiseen saakka.
Tytäryhtiöt yhdistellään
 
konsernitilinpäätökseen hankintamenetelmää
 
käyttäen. Tytäryhtiön
 
hankinnasta maksettava
vastike määritetään
 
luovutettujen varojen,
 
vastattaviksi otettujen
 
velkojen ja
 
Konsernin liikkeeseen
 
laskemien oman
pääoman ehtoisten
 
osuuksien käypänä
 
arvona.
 
Yksilöitävissä
 
olevat liiketoimintojen
 
yhdistämisessä
 
hankitut
 
varat
ja
 
vastattaviksi
 
otetut
 
velat
 
sekä
 
ehdolliset
 
velat
 
arvostetaan
 
hankinta-ajankohdan
 
käypiin
 
arvoihin.
Määräysvallattomien
 
omistajien
 
osuus
 
hankinnan
 
kohteessa
 
kirjataan
 
hankintakohtaisesti
 
joko
 
käypään
 
arvoon
 
tai
määrään, joka vastaa
 
määräysvallattomien omistajien
 
suhteellista osuutta
 
hankinnan kohteen
 
yksilöitävissä olevien
nettovarojen taseeseen merkityistä määristä.
Hankintaan
 
liittyvät
 
menot,
 
lukuun
 
ottamatta
 
vieraan
 
tai
 
oman
 
pääoman
 
ehtoisten
 
arvopapereiden
 
liikkeeseen
laskusta
 
aiheutuvia
 
menoja,
 
kirjataan
 
kuluksi.
 
Luovutettuun
 
vastikkeeseen
 
ei
 
sisällytetä
 
hankinnasta
 
erillisenä
käsiteltäviä
 
liiketoimia,
 
jotka
 
kirjataan
 
tulosvaikutteisesti.
 
Mahdollinen
 
ehdollinen
 
lisäkauppahinta
 
on
 
arvostettu
käypään
 
arvoon
 
hankintahetkellä
 
ja
 
se
 
on
 
luokiteltu
 
joko
 
velaksi
 
tai
 
omaksi
 
pääomaksi.
 
Velaksi
 
luokiteltu
lisäkauppahinta arvostetaan
 
käypään arvoon jokaisen
 
tilikauden päättymispäivänä,
 
ja tästä syntyvä
 
voitto tai
 
tappio
kirjataan tulosvaikutteisesti. Omaksi pääomaksi luokiteltua lisäkauppahintaa
 
ei arvosteta uudelleen.
Jos
 
liiketoimintojen
 
yhdistäminen
 
tapahtuu
 
vaiheittain,
 
hankkijaosapuolella
 
hankinnan
 
kohteessa
 
aiemmin
 
ollut
omistusosuus arvostetaan hankinta-ajankohtana käypään
 
arvoon tulosvaikutteisesti.
Liiketoimintojen
 
yhdistämisissä
 
syntyvä
 
liikearvo
 
kirjataan
 
määrään,
 
jolla
 
luovutettu
 
vastike,
 
määräysvallattomien
omistajien
 
osuus
 
hankinnan
 
kohteessa
 
ja
 
aiemmin
 
omistettu
 
osuus
 
yhteenlaskettuina
 
ylittävät
 
hankitun
nettovarallisuuden käyvän
 
arvon. Jos
 
vastike on
 
pienempi kuin
 
hankitun tytäryhtiön
 
nettovarallisuuden käypä
 
arvo,
negatiivinen erotus kirjataan tulosvaikutteisesti.
Konserniyhtiöiden
 
väliset
 
liiketapahtumat,
 
saamiset,
 
velat,
 
realisoitumattomat
 
voitot
 
sekä
 
Konsernin
 
sisäinen
voitonjako
 
eliminoidaan.
 
Tytäryhtiöiden
 
noudattamat
 
tilinpäätöksen
 
laatimisperiaatteet
 
on
 
tarvittaessa
 
muutettu
vastaamaan Konsernin noudattamia laatimisperiaatteita.
Määräysvallattomien
 
omistajien
 
kanssa
 
toteutuneita
 
liiketoimia,
 
jotka
 
eivät
 
johda
 
määräysvallan
 
menettämiseen,
käsitellään
 
omaa
 
pääomaa
 
koskevina
 
liiketoimina
 
 
toisin sanoen
 
liiketoimina
 
omistajien
 
kanssa
 
näiden
 
toimiessa
omistajan
 
ominaisuudessa.
 
Maksetun
 
tai
 
saadun
 
vastikkeen
 
käyvän
 
arvon
 
ja
 
tytäryhtiön
 
nettovarallisuudesta
hankitun tai luovutetun osuuden kirjanpitoarvon välinen erotus
 
kirjataan omaan pääomaan.
 
Kun
 
määräysvalta
 
tai
 
huomattava
 
vaikutusvalta
 
lakkaa,
 
mahdollinen
 
jäljelle
 
jäävä
 
osuus
 
arvostetaan
 
käypään
arvoon ja syntyvä erotus kirjataan tulosvaikutteisesti.
 
49
Osakkuusyhtiöt
Osakkuusyhtiöt
 
ovat
 
yrityksiä,
 
joissa
 
Konsernilla
 
on
 
huomattava
 
vaikutusvalta.
 
Huomattava
 
vaikutusvalta
 
syntyy
pääsääntöisesti silloin,
 
kun Konserni
 
omistaa yli
 
20 prosenttia
 
yrityksen äänivallasta
 
tai kun
 
Konsernilla on
 
muutoin
huomattava vaikutusvalta mutta ei määräysvaltaa.
Osakkuusyhtiöt
 
on
 
yhdistelty
 
konsernitilinpäätökseen
 
pääomaosuusmenetelmää
 
käyttäen.
 
Ne
 
arvostetaan
 
alun
perin
 
hankintamenoon,
 
joka
 
sisältää
 
hankintaan
 
liittyvät
 
menot.
 
Jos
 
Konsernin
 
osuus
 
osakkuusyhtiön
 
tappioista
ylittää
 
sijoituksen
 
kirjanpitoarvon,
 
sijoitus
 
merkitään
 
taseeseen
 
nolla-arvoon
 
eikä
 
kirjanpitoarvon
 
ylittäviä
 
tappioita
yhdistellä, ellei Konserni ole sitoutunut osakkuusyhtiöiden velvoitteiden
 
täyttämiseen.
Realisoitumattomat
 
voitot
 
Konsernin
 
ja
 
osakkuusyhtiöiden
 
välillä
 
on
 
eliminoitu
 
Konsernin
 
omistusosuuden
mukaisesti.
 
Osakkuusyhtiösijoitus
 
sisältää
 
sen
 
hankinnasta
 
syntyneen
 
liikearvon.
 
Konsernin
 
omistusosuuden
mukainen
 
osuus
 
osakkuusyhtiöiden
 
tilikauden
 
tuloksista
 
esitetään
 
omana
 
eränään
 
rahoituserien
 
jälkeen.
Osakkuusyhtiöiden
 
noudattamat
 
tilinpäätöksen
 
laatimisperiaatteet
 
on
 
tarvittaessa
 
muutettu
 
vastaamaan
 
konsernin
noudattamia periaatteita.
Jokaisen tilikauden lopussa arvioidaan, onko objektiivista
 
näyttöä siitä, että osakkuusyhtiöön tehdyn sijoituksen
 
arvo
on
 
alentunut.
 
Jos
 
tällaista
 
näyttöä
 
on,
 
arvonalentumistappio
 
määritetään
 
osakkuusyhtiöstä
 
kerrytettävissä
 
olevan
rahamäärän ja sen kirjanpitoarvon välisenä erotuksena ja
 
kirjataan arvonalentumistappiona tulosvaikutteisesti.
Jos
 
omistusosuus
 
osakkuusyhtiössä
 
vähenee,
 
mutta
 
huomattava
 
vaikutusvalta
 
säilyy,
 
vain
 
suhteellinen
 
osuus
aiemmin
 
laajan
 
tuloksen
 
eriin
 
kirjatuista
 
määristä
 
ja
 
sijoituksen
 
arvosta
 
konsernitilinpäätöksessä
 
kirjataan
tulosvaikutteisesti osaksi myyntivoittoa tai -tappiota.
2.5 Ulkomaanrahan määräiset erät
Konsernitilinpäätös on
 
esitetty euroina,
 
joka on
 
emoyhtiön toiminta-
 
ja esittämisvaluutta.
 
Ulkomaanrahan määräiset
liiketapahtumat
 
kirjataan
 
toimintavaluutan
 
määräisinä
 
käyttäen
 
tapahtumapäivänä
 
vallitsevaa
 
kurssia.
Ulkomaanrahan
 
määräisistä
 
liiketapahtumista
 
ja
 
monetaaristen
 
erien
 
muuttamisesta
 
syntyneet
 
voitot
 
ja
 
tappiot
merkitään tuloslaskelmaan rahoitustuotoksi tai -kuluksi.
 
Feelgood-alakonsernin toimintavaluutta
 
on Ruotsin
 
kruunu, joka
 
poikkeaa Konsernin
 
esittämisvaluutasta, joten
 
sen
tuloslaskelma, rahavirtalaskelma ja tase on muunnettu esittämisvaluutan
 
määräiseksi seuraavasti:
-
 
Tuloslaskelma sekä rahavirtalaskelma
 
on muunnettu kauden keskikurssilla.
-
 
Tase
 
on muunnettu raportointipäivän kurssilla.
-
 
Kaikki muuntamisesta syntyvät valuuttakurssierot on kirjattu
 
muihin laajan tuloksen eriin.
2.6 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Aineelliset
 
käyttöomaisuushyödykkeet
 
on
 
arvostettu
 
kertyneillä
 
poistoilla
 
ja
 
arvonalentumisilla
 
vähennettyyn
alkuperäiseen
 
hankintamenoon.
 
Hyödykkeistä
 
tehdään
 
tasapoistot
 
arvioidun
 
taloudellisen
 
vaikutusajan
 
kuluessa.
Maa-alueista ei tehdä poistoja.
 
Arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat seuraavat:
Magneettikuvauslaitteet
10 vuotta
Rakennukset
10–40 vuotta
Koneet ja kalusto
2–7 vuotta
Toimitilojen
 
perusparannusmenot
3–10 vuotta
50
Toimitilakiinteistöt
 
poistetaan
 
tasapoistoina
 
40
 
vuoden
 
poistoajalla.
 
Aineellisiin
 
käyttöomaisuushyödykkeisiin
 
liittyy
myös taideteoksia, joista ei kirjata poistoja.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden
 
käytöstä poistamisesta
 
ja luovutuksesta
 
syntyvät myyntivoitot
 
tai -tappiot
sisältyvät joko liiketoiminnan muihin tuottoihin tai kuluihin.
Hyödykkeiden
 
huoltomenoja
 
ei
 
sisällytetä
 
aineellisten
 
käyttöomaisuushyödykkeiden
 
kirjanpitoarvoon.
Magneettikuvauslaitteiden
 
osia joudutaan
 
korvaamaan uusilla
 
,
 
ja Konserni
 
sisällyttää tällaiset
 
osan uudistamisesta
aiheutuvat kustannukset erillisenä aktivoitavaan erään.
 
Hyödykkeiden jäännösarvoa ja taloudellista vaikutusaikaa
 
arvioidaan jokaisen tilikauden lopussa.
2.7 Sijoituskiinteistöt
Sijoituskiinteistöt
 
ovat
 
kiinteistöjä,
 
joita
 
Konserni
 
pitää
 
hallussaan
 
hankkiakseen
 
vuokratuottoa
 
tai
 
omaisuuden
arvonnousua.
 
Osakehuoneistot,
 
joita
 
ei
 
käytetä
 
omassa
 
toiminnassa,
 
on
 
lähtökohtaisesti
 
käsitelty
sijoituskiinteistöinä.
 
Sijoituskiinteistöt
 
arvostetaan
 
alun
 
perin
 
hankintamenoon,
 
ja
 
ne
 
poistetaan
 
tasapoistoin
käyttäen 40 vuoden poistoaikaa.
2.8 Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet
Liikearvo
Liikearvo kirjataan
 
määrään, jolla
 
luovutettu vastike,
 
määräysvallattomien omistajien
 
osuus hankinnan
 
kohteessa ja
aiemmin
 
omistettu
 
osuus
 
yhteenlaskettuina
 
ylittävät
 
Konsernin
 
osuuden
 
hankitun
 
nettovarallisuuden
 
käyvästä
arvosta.
Liikearvosta ei
 
kirjata poistoja,
 
vaan se
 
testataan vuosittain
 
mahdollisen arvonalentumisen
 
varalta. Tätä
 
tarkoitusta
varten liikearvo on
 
kohdistettu rahavirtaa tuottaville
 
yksiköille tai rahavirtaa
 
tuottavien yksiköiden ryhmälle.
 
Liikearvo
arvostetaan
 
alkuperäiseen
 
hankintamenoon
 
vähennettynä
 
arvonalentumisilla.
 
Liikearvosta
 
kirjattuja
arvonalentumistappioita ei peruuteta.
Luovutusten
 
yhteydessä
 
luovutusvoittoon
 
tai
 
-tappioon
 
sisältyy
 
luovutettavaan
 
yksikköön
 
liittynyt
 
liikearvon
kirjanpitoarvo.
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat
 
hyödykkeet
 
sisältävät
 
hankittuja
 
ohjelmistoja
 
ja
 
lisenssejä
 
sekä
 
hankittujen
 
yhtiöiden
 
asiakassuhteita,
tavaramerkkejä
 
tai
 
muita
 
aineettomia
 
hyödykkeitä.
 
Aineeton
 
hyödyke
 
merkitään
 
taseeseen
 
alkuperäiseen
hankintamenoon
 
siinä
 
tapauksessa,
 
että
 
hankintameno
 
on
 
määritettävissä
 
luotettavasti
 
ja
 
on
 
todennäköistä,
 
että
hyödykkeestä johtuva odotettavissa oleva taloudellinen
 
hyöty koituu Konsernin hyväksi.
Pilvipalveluratkaisut,
 
jotka
 
täyttävät
 
vaatimukset
 
aineettoman
 
hyödykkeen
 
määritelmästä,
 
aktivoidaan.
Pilvipalveluihin
 
liittyvät
 
konfigurointi-
 
ja
 
räätälöintimenot,
 
jotka
 
eivät
 
täytä
 
aineettoman
 
hyödykkeen
 
määritelmää
 
ja
jotka
 
ovat
 
erotettavissa
 
varsinaisesta
 
pilvipalvelusta,
 
kirjataan
 
kuluksi
 
silloin
 
kun
 
palvelu
 
vastaanotetaan.
Konfigurointi-
 
ja räätälöintimenot, jotka eivät
 
ole erotettavissa pilvipalvelusta, kirjataan
 
ennakkomaksuiksi taseeseen
ja jaksotetaan kuluksi pilvipalvelun todennäköisen keston aikana.
Yrityskaupoissa
 
hankitut
 
aineettomat
 
hyödykkeet
 
kirjataan
 
hankinta-ajankohtana
 
käypään
 
arvoon
 
erillään
liikearvosta,
 
jos
 
hyödykkeet
 
täyttävät
 
varojen
 
määritelmän,
 
ovat
 
erotettavissa
 
tai
 
pohjautuvat
 
sopimukseen
 
tai
muihin laillisiin oikeuksiin.
Aineettomat
 
hyödykkeet
 
arvostetaan
 
hankintamenoon
 
ja
 
kirjataan
 
tasapoistoina
 
kuluksi
 
tuloslaskelmaan
 
niiden
tunnetun tai arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa.
Konsernissa ei ole liikearvon lisäksi taloudelliselta vaikutusajaltaan
 
rajoittamattomia aineettomia hyödykkeitä.
51
Aineettomien hyödykkeiden taloudelliset vaikutusajat ovat
 
seuraavat:
Aineettomat oikeudet
3–7 vuotta
Tietokoneohjelmistot
3–5 vuotta
Asiakassopimukset ja niihin liittyvät asiakassuhteet
3–12 vuotta
Tavaramerkit
20 vuotta tai lyhyempi taloudellinen vaikutusaika
Muut aineettomat hyödykkeet
3–5 vuotta
Tutkimus-
 
ja kehittämismenot
Tutkimusmenot
 
kirjataan
 
tuloslaskelmaan
 
kuluksi.
 
Kehittämismenot,
 
jotka
 
täyttävät
 
aktivointikriteerit
 
kirjataan
taseeseen
 
kehittämismenoihin,
 
jotka
 
sisältyvät
 
aineettomiin
 
hyödykkeisiin.
 
Menot,
 
jotka
 
eivät
 
täytä
aktivointikriteereitä, kirjataan kuluksi. Aktivoitujen kehittämismenojen
 
taloudellinen vaikutusaika on 3–5 vuotta.
2.9 Arvonalentumiset
Aineelliset ja aineettomat omaisuuserät
Konserni
 
arvioi
 
jokaisena
 
raportointipäivänä,
 
onko
 
viitteitä
 
siitä,
 
että
 
jonkin
 
omaisuuserän
 
arvo
 
on
 
alentunut.
 
Jos
viitteitä
 
ilmenee,
 
arvioidaan
 
kyseisestä
 
omaisuuserästä
 
kerrytettävissä
 
oleva
 
rahamäärä.
 
Kerrytettävissä
 
oleva
rahamäärä
 
arvioidaan
 
lisäksi
 
vuosittain
 
liikearvosta
 
sekä
 
keskeneräisistä
 
aineettomista
 
hyödykkeistä
 
riippumatta
siitä, onko arvonalentumisesta
 
viitteitä. Arvonalentumistarvetta tarkastellaan
 
Konsernin rahavirtaa tuottavan
 
yksikön
tasolla,
 
eli
 
sillä
 
alimmalla
 
yksikkötasolla,
 
joka
 
on
 
pääosin
 
muista
 
yksiköistä
 
riippumaton
 
ja
 
jonka
 
rahavirrat
 
ovat
erotettavissa muista rahavirroista.
Kerrytettävissä
 
oleva
 
rahamäärä
 
on
 
omaisuuserän
 
käypä
 
arvo
 
vähennettynä
 
luovutuksesta
 
johtuvilla
 
menoilla
 
tai
sitä korkeampi käyttöarvo.
 
Käyttöarvolla tarkoitetaan kyseisestä
 
omaisuuserästä tai rahavirtaa tuottavasta
 
yksiköstä
saatavissa
 
olevia
 
arvioituja
 
vastaisia
 
nettorahavirtoja,
 
jotka
 
diskontataan
 
nykyarvoonsa.
 
Diskonttauskorkona
käytetään
 
ennen
 
veroja
 
määritettyä
 
korkoa,
 
joka
 
kuvastaa
 
markkinoiden
 
näkemystä
 
rahan
 
aika-arvosta
 
ja
omaisuuserään liittyvistä erityisriskeistä.
Arvonalentumistappio
 
kirjataan
 
tulosvaikutteisesti,
 
mikäli
 
omaisuuserän
 
kirjanpitoarvo
 
on
 
suurempi
 
kuin
 
siitä
kerrytettävissä
 
oleva
 
rahamäärä.
 
Mikäli
 
arvonalentumistappio
 
kohdistuu
 
rahavirtaa
 
tuottavaan
 
yksikköön,
 
se
kohdistetaan
 
ensin
 
vähentämään
 
rahavirtaa
 
tuottavalle
 
yksikölle
 
kohdistettua
 
liikearvoa
 
ja
 
tämän
 
jälkeen
vähentämään muita yksikön omaisuuseriä
 
tasasuhteisesti. Arvonalentumistappion
 
kirjaamisen yhteydessä poistojen
kohteena
 
oleva
 
omaisuuserän
 
taloudellinen
 
vaikutusaika
 
arvioidaan
 
uudelleen.
 
Muusta
 
omaisuuserästä
 
kuin
liikearvosta
 
kirjattu
 
arvonalentumistappio
 
perutaan
 
siinä
 
tapauksessa,
 
että
 
on
 
tapahtunut
 
muutos
 
niissä
 
arvioissa,
joita
 
on
 
käytetty
 
määrittäessä
 
omaisuuserästä
 
kerrytettävissä
 
olevaa
 
rahamäärää.
 
Arvonalentumistappiota
 
ei
kuitenkaan
 
peruta
 
enempää
 
kuin
 
mikä
 
hyödykkeen
 
kirjanpitoarvo
 
olisi
 
ilman
 
arvonalentumistappion
 
kirjaamista.
Liikearvosta kirjattua arvonalennusta ei peruuteta missään tilanteessa.
Rahoitusvarat
Konserni
 
arvioi
 
jokaisena
 
tilinpäätöspäivänä,
 
onko
 
viitteitä
 
rahoitusvaroihin
 
kuuluvan
 
erän
 
tai
 
rahoitusvarojen
ryhmän arvon alentumisesta.
 
Konserni
 
kirjaa
 
myyntisaamisista
 
ja
 
asiakassopimuksiin
 
perustuvista
 
varoista
 
odotetun
 
luottotappion
yksinkertaistetulla
 
menettelyllä.
 
Varauksessa
 
käytetyt
 
prosentit
 
perustuvat
 
historiatietoon
 
toteutuneista
luottotappioista,
 
ja
 
siinä
 
on
 
otettu
 
huomioon
 
tarkasteluhetken
 
taloudelliset
 
olosuhteet
 
sekä
 
Konsernin
 
näkemys
taloudellisista olosuhteista, jotka tulevat vaikuttamaan
 
myyntisaamisten odotettavissa olevana voimassaoloaikana.
52
2.10 Vuokrasopimukset
Konserni vuokralle ottajana
 
Konserni
 
arvioi
 
sopimuksen
 
syntymisajankohtana,
 
onko
 
sopimus
 
vuokrasopimus
 
tai
 
sisältyykö
 
siihen
vuokrasopimus.
 
Sopimus
 
on
 
vuokrasopimus
 
tai
 
siihen
 
sisältyy
 
vuokrasopimus,
 
jos
 
sopimus
 
antaa
 
oikeuden
yksilöidyn
 
omaisuuserän
 
käyttöä
 
koskevaan
 
määräysvaltaan
 
tietyksi
 
ajanjaksoksi
 
vastiketta
 
vastaan.
 
Vuokralle
ottaja kirjaa sopimuksen alkamisajankohtana käyttöoikeusomaisuuserän
 
ja vuokrasopimusvelan taseeseen.
Vuokrasopimuksen
 
vuokra-ajaksi
 
määritetään
 
ajanjakso,
 
jonka
 
aikana
 
sopimus
 
ei
 
ole
 
peruutettavissa.
 
Vuokra-
aikaan
 
lisätään
 
mahdollisen
 
jatko-
 
tai
 
päättämisoption
 
sisältämä
 
ajanjakso,
 
mikäli
 
on
 
kohtuullisen
 
varmaa,
 
että
Konserni
 
käyttää
 
jatko-option
 
tai
 
ei
 
käytä
 
päättämisoptiota.
 
Toistaiseksi
 
voimassa
 
olevat
 
vuokrasopimukset,
 
jotka
liittyvät
 
merkittäviin
 
toimitiloihin,
 
on
 
käsitelty
 
pitkäaikaisina
 
vuokrasopimuksina,
 
sillä
 
johdon
 
arvion
 
mukaan
 
näihin
sopimuksiin
 
liittyviä
 
päättämisoptioita
 
ei
 
tulla
 
käyttämään.
 
Tällaisten
 
vuokrasopimusten
 
vuokra-aika
 
perustuu
Konsernin strategiaan ja verkostosuunnitelmaan.
Vuokra-ajaltaan
 
enintään
 
12
 
kuukauden
 
pituisia
 
sopimuksia
 
sekä
 
sopimuksia,
 
joiden
 
kohteena
 
olevan
omaisuuserän arvo
 
on vähäinen,
 
ei kirjata
 
taseeseen. Näiden
 
sopimusten osalta
 
vuokrat kirjataan
 
tuloslaskelmaan
kuluksi tasaerinä.
Käyttöoikeusomaisuuserä
 
arvostetaan alun
 
perin hankintamenoon,
 
joka sisältää
 
vuokrasopimusvelan
 
alkuperäisen
arvostuksen
 
mukaisen
 
määrän,
 
sopimuksen
 
alkamisajankohtaan
 
mennessä
 
maksetut
 
vuokrat
 
vähennettyinä
mahdollisilla
 
saaduilla
 
vuokrasopimukseen
 
liittyvillä
 
kannustimilla,
 
mahdolliset
 
Konsernille
 
syntyneet
 
alkuvaiheen
välittömät menot sekä arvion
 
mahdollisista alkuperäiseen tilaan
 
palauttamista koskevista menoista,
 
joita Konsernille
syntyy. Mikäli vuokrasopimuksiin
 
sisältyy useita vuokrasopimuskomponentteja, käsitellään
 
ne erikseen.
Myöhemmin
 
käyttöoikeusomaisuuserät
 
arvostetaan
 
kertyneillä
 
poistoilla
 
ja
 
arvonalentumistappioilla
 
vähennettyyn
hankintamenoon,
 
ja
 
sitä
 
oikaistaan
 
mahdollisella
 
vuokrasopimusvelan
 
uudelleen
 
määrittämisestä
 
johtuvalla
 
erällä.
Käyttöoikeusomaisuuserät
 
poistetaan
 
hyödykkeen
 
taloudellisen
 
vaikutusajan
 
kuluessa
 
tai
 
vuokra-ajan
 
kuluessa
riippuen
 
siitä,
 
kumpi
 
näistä
 
on
 
lyhyempi.
 
Jos
 
sopimuksessa
 
olevan
 
osto-option
 
käyttö
 
on
 
kohtuullisen
 
varmaa,
käyttöoikeusomaisuuserä
 
poistetaan
 
taloudellisen
 
vaikutusajan
 
kuluessa.
 
Käyttöoikeusomaisuuserien
 
taloudellinen
vaikutusaika on 1–16 vuotta.
 
Käyttöoikeusomaisuuserän
 
kirjanpitoarvoa
 
ja
 
taloudellista
 
vaikutusaikaa
 
tarkastellaan
 
tarvittaessa,
 
kuitenkin
vähintään
 
vuosittain,
 
ja
 
mahdollinen
 
arvonalentuminen
 
kirjataan,
 
mikäli
 
taloudellisen
 
hyödyn
 
odotuksissa
 
tapahtuu
muutoksia.
 
Vuokrasopimusvelka
 
arvostetaan
 
alun
 
perin
 
niiden
 
vuokra-aikana
 
maksettavien
 
vuokramaksujen
 
nykyarvoon,
 
joita
ei
 
ole
 
maksettu
 
sopimuksen
 
alkamisajankohtana.
 
Konserni
 
käyttää
 
diskonttokorkona
 
arvioitua
 
lisäluoton
 
korkoa.
Vuokrasopimusvelan
 
arvoon
 
sisältyvät
 
kiinteät
 
maksut,
 
mukaan
 
lukien
 
tosiasiallisesti
 
kiinteät
 
maksut;
 
muuttuvat
vuokrat,
 
jotka
 
riippuvat
 
indeksistä
 
tai
 
hintatasosta
 
ja
 
jotka
 
alun
 
perin
 
määritetään
 
sopimuksen
 
alkamisajankohdan
indeksin
 
tai
 
hintatason
 
perusteella;
 
määrät,
 
jotka
 
vuokralle
 
ottajan
 
odotetaan
 
maksavan
 
jäännösarvotakuiden
perusteella; osto-option toteutushinta, jos on kohtuullisen
 
varmaa, että Terveystalo
 
käyttää kyseisen option.
 
Myöhemmin
 
vuokrasopimusvelka
 
arvostetaan
 
jaksotettuun
 
hankintamenoon
 
käyttäen
 
efektiivisen
 
koron
menetelmää. Vuokrasopimusvelka
 
määritetään uudelleen,
 
kun vastaisissa
 
vuokramaksuissa on
 
tapahtunut muutos
indeksin
 
tai
 
hintatason
 
muutoksen
 
takia,
 
mikäli
 
Terveystalon
 
arvion
 
jäännösarvotakuun
 
perusteella
 
maksettavaksi
odotettavien määrien arvioidaan muuttuvan tai
 
jos Konserni muuttaa arvioitaan siitä,
 
aikooko se käyttää osto-, jatko-
tai
 
päättämisoptiota.
 
Kun
 
vuokrasopimusvelka
 
määritetään
 
uudelleen
 
tällä
 
tavalla,
 
käyttöoikeusomaisuuserän
kirjanpitoarvoon
 
tehdään
 
vastaava
 
oikaisu
 
tai
 
se
 
kirjataan
 
tulosvaikutteisesti,
 
jos
 
käyttöoikeusomaisuuserän
kirjanpitoarvo on vähennetty nollaan.
53
2.11 Rahoitusvarat ja rahoitusvelat
 
Rahoitusvarat
Konsernin
 
rahoitusvarat
 
luokitellaan
 
joko
 
käypään
 
arvoon
 
tulosvaikutteisesti
 
kirjattaviin
 
rahoitusvaroihin
 
tai
jaksotettuun
 
hankintamenoon
 
kirjattaviin
 
rahoitusvaroihin.
 
Luokittelu
 
tapahtuu
 
rahoitusvarojen
 
hankinnan
tarkoituksen perusteella, ja ne luokitellaan alkuperäisen hankinnan
 
yhteydessä.
Käypään
 
arvoon
 
tulosvaikutteisesti
 
kirjattavat
 
rahoitusvarat
 
muodostuvat
 
johdannaisvaroista,
 
noteeraamattomista
osakesijoituksista
 
sekä
 
lainasaamisista.
 
Käypien
 
arvojen
 
muutoksista
 
johtuvat
 
sekä
 
realisoitumattomat
 
että
realisoituneet voitot ja tappiot kirjataan tuloslaskelmaan sillä kaudella,
 
jonka aikana ne syntyvät.
 
Jaksotettuun
 
hankintamenoon
 
kirjattavat
 
rahoitusvarat
 
koostuvat
 
myyntisaamisista
 
ja
 
muista
 
saamisista.
 
Niiden
arvostusperuste on jaksotettu hankintameno
 
,
 
ja ne sisältyvät taseessa luonteensa
 
mukaisesti lyhyt- tai pitkäaikaisiin
rahoitusvaroihin; viimeksi mainittuihin, mikäli ne erääntyvät
 
yli 12 kuukauden kuluttua.
Konsernilla
 
ei
 
ollut käypään
 
arvoon
 
muiden
 
laajan
 
tuloksen
 
erien
 
kautta
 
kirjattavia
 
rahoitusvaroja
 
tilikaudella
 
2022
tai 2023.
Rahoitusvarat
 
kirjataan
 
pois
 
taseesta,
 
kun
 
oikeudet
 
rahavirtoihin
 
ovat
 
lakanneet
 
tai
 
ne
 
on
 
siirretty
 
toiselle
osapuolelle, ja Konserni on siirtänyt omistukseen liittyvät
 
riskit ja edut olennaisilta osin toiselle osapuolelle.
Rahavarat
 
Rahavarat
 
koostuvat
 
käteisestä
 
rahasta,
 
vaadittaessa
 
nostettavissa
 
olevista
 
pankkitalletuksista
 
ja
 
muista
lyhytaikaisista,
 
erittäin
 
likvideistä
 
sijoituksista.
 
Rahavaroihin
 
luokitelluilla
 
erillä
 
on
 
enintään
 
kolmen
 
kuukauden
maturiteetti hankinta-ajankohdasta lukien.
Rahoitusvelat
Konsernin
 
rahoitusvelat
 
luokitellaan
 
joko
 
käypään
 
arvoon
 
tulosvaikutteisesti
 
kirjattaviin
 
rahoitusvelkoihin
 
tai
jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviin rahoitusvelkoihin.
Käypään
 
arvoon
 
tulosvaikutteisesti
 
kirjattavat
 
rahoitusvelat
 
muodostuvat
 
ehdollisista
 
lisäkauppahintaveloista
 
sekä
johdannaisveloista.
 
Käypien
 
arvojen
 
muutoksista
 
johtuvat
 
sekä
 
realisoitumattomat
 
että
 
realisoituneet
 
voitot
 
ja
tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti sillä kaudella, jonka aikana
 
ne syntyvät.
 
Jaksotettuun
 
hankintamenoon
 
kirjattaviin
 
rahoitusvelkoihin
 
sisältyvät
 
rahalaitoslainat,
 
joukkovelkakirjalainat,
osamaksu-
 
ja
 
vuokrasopimusvelat
 
sekä
 
ostovelat
 
ja
 
muut
 
velat.
 
Ne
 
merkitään
 
alun
 
perin
 
kirjanpitoon
 
saadun
vastikkeen
 
käypään
 
arvoon.
 
Transaktiomenot
 
on
 
sisällytetty
 
rahoitusvelkojen
 
alkuperäiseen
 
kirjanpitoarvoon.
Myöhemmin rahoitusvelat arvostetaan efektiivisen koron
 
menetelmällä jaksotettuun hankintamenoon.
Rahoitusvelkoja
 
sisältyy
 
pitkä-
 
ja
 
lyhytaikaisiin
 
velkoihin,
 
ja
 
ne
 
voivat
 
olla
 
korollisia
 
tai
 
korottomia.
 
Rahoitusvelat
luokitellaan
 
lyhytaikaisiksi,
 
ellei
 
Konsernilla
 
ole
 
ehdotonta
 
oikeutta
 
siirtää
 
velan
 
maksua
 
vähintään
 
12
 
kuukauden
päähän raportointipäivästä.
 
Konsernilla ei
 
ollut käypään
 
arvoon muiden
 
laajan tuloksen
 
erien kautta
 
kirjattavia rahoitusvelkoja
 
tilikaudella 2022
tai 2023.
Rahoitusvelka kirjataan
 
pois
 
taseesta, kun
 
Konserni joko
 
maksaa velan
 
lainanantajalle tai
 
on juridisesti
 
vapautettu
pääasiallisesta velkaan liittyvästä velvoitteesta oikeudellisen
 
prosessin seurauksena tai lainanantajan toimesta.
2.12 Vaihto-omaisuus
54
Vaihto-omaisuus
 
arvostetaan
 
hankintamenoon
 
tai
 
sitä
 
alempaan
 
todennäköiseen
 
nettorealisointiarvoon.
Hankintameno
 
määritetään
 
FIFO-menetelmällä
 
(first
 
in,
 
first
 
out).
 
Nettorealisointiarvo
 
on
 
vaihto-omaisuuden
hankintameno vähennettynä mahdollisella arvonalentumistappiolla.
2.13 Työsuhde-etuudet
Eläkevelvoitteet
Eläkejärjestelyt
 
luokitellaan
 
joko
 
maksu-
 
tai
 
etuuspohjaisiksi.
 
Maksupohjaisessa
 
eläkejärjestelyssä
 
yritys
 
maksaa
kiinteitä
 
maksuja
 
järjestelyyn.
 
Yrityksellä
 
ei
 
ole
 
laillista
 
eikä
 
tosiasiallista
 
velvoitetta
 
lisämaksuihin,
 
mikäli
vakuutusyhtiöllä
 
ei
 
ole
 
riittävästi
 
varoja
 
maksaa
 
työntekijöiden
 
nykyisiltä
 
tai
 
aikaisemmilta
 
kausilta
 
ansaitsemia
etuuksia.
 
Maksupohjaisiin
 
järjestelyihin
 
maksetut
 
suoritukset
 
kirjataan
 
tuloslaskelmaan
 
sillä
 
kaudella,
 
jota
 
veloitus
koskee.
Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt
 
ovat eläkejärjestelyitä,
 
joissa Konserni
 
itse vastaa eläkemaksuvelvoitteista
 
ja kantaa
riskin
 
vastuuvelan
 
arvosta
 
sekä
 
varojen
 
tuoton
 
muutoksista.
 
Etuuspohjaisista
 
eläkejärjestelyistä
 
merkitään
taseeseen
 
velaksi
 
velvoitteen
 
tilikauden
 
päättymispäivän
 
nykyarvo,
 
josta
 
vähennetään
 
järjestelyyn
 
kuuluvat
 
varat.
Eläkevelvoite
 
on
 
esitetty
 
taseen
 
pitkäaikaisissa
 
muissa
 
veloissa.
 
Eläkevastuun
 
määrittää
 
vuosittain
 
riippumaton
aktuaari
 
käyttäen
 
ennakoituun
 
etuusoikeusyksikköön
 
perustuvaa
 
menetelmää
 
(projected
 
unit
 
credit
 
method).
Eläkevelvoitteen
 
nykyarvo
 
saadaan
 
diskonttaamalla
 
arvioidut
 
vastaiset
 
maksettavat
 
rahavirrat
 
käyttäen
diskonttokorkona
 
laina-ajoiltaan ja
 
valuutoiltaan
 
maksettavia eläke-etuuksia
 
vastaavia yritysten
 
liikkeelle laskemien
korkealaatuisten joukkovelkakirjalainojen tai valtion liikkeelle
 
laskemien joukkovelkakirjalainojen markkinatuottoja.
 
Vakuutusmatemaattiset
 
voitot
 
ja
 
tappiot
 
liittyen
 
etuuspohjaisen
 
eläkejärjestelyn
 
uudelleen
 
arvostamiseen
 
kirjataan
suoraan
 
muihin
 
laajan
 
tuloksen
 
eriin.
 
Etuuspohjaiseen
 
eläkejärjestelyyn
 
liittyvät
 
korot
 
ja
 
muut
 
kulut
 
kirjataan
suoraan
 
tulosvaikutteisesti.
 
Mikäli
 
etuuspohjaista
 
eläkejärjestelyä
 
muutetaan
 
tai
 
supistetaan,
 
muutos
 
etuudessa
kirjataan välittömästi tuloslaskelmaan siltä osin kuin se perustuu
 
etuuden saajan aiempaan työsuoritukseen.
Osakeperusteiset maksut
Osakeperusteisissa
 
palkkiojärjestelmissä
 
myönnettävät
 
etuudet
 
arvostetaan
 
käypään
 
arvoon
 
niiden
myöntämishetkellä ja kirjataan
 
kuluksi tuloslaskelmaan
 
tasaerinä oikeuden
 
syntymisjakson aikana.
 
Oman pääoman
ehtoisina
 
instrumentteina
 
maksettavia
 
osakeperusteisia
 
etuuksia
 
ei
 
uudelleenarvosteta,
 
ja
 
niistä
 
kirjataan
 
omaan
pääomaan kulua vastaava
 
lisäys. Rahana maksettava
 
osakeperusteinen etuus
 
arvostetaan käypään
 
arvoon kunkin
tilikauden päättyessä velan suoritushetkeen asti sekä
 
kirjataan velaksi taseeseen.
 
Etuuksien
 
kuluksi
 
kirjattava
 
määrä
 
perustuu
 
Konsernin
 
arvioon
 
palvelun
 
suorittamiseen
 
ja
 
tulokseen
 
perustuvien
oikeuden
 
syntymisehtojen
 
mukaisesti
 
maksettavien
 
etuuksien
 
määrästä
 
oikeuden
 
syntymisjakson
 
lopussa.
Markkinaperusteiset
 
ehdot
 
otetaan
 
huomioon
 
etuuden
 
käypää
 
arvoa
 
määritettäessä.
 
Sen
 
sijaan
 
ei-
markkinaperusteisia ehtoja, jotka perustuvat esimerkiksi
 
kannattavuuteen, ei oteta huomioon määritettäessä
 
käypää
arvoa,
 
vaan
 
ne
 
vaikuttavat
 
arvioon
 
etuuksien
 
lopullisesta
 
määrästä.
 
Konserni
 
päivittää
 
oletuksen
 
lopullisesta
etuuksien määrästä kunkin tilikauden päättyessä ja kirjaa
 
arvioiden muutokset tuloslaskelmaan.
2.14 Varaukset ja ehdolliset
 
velat
Varaus kirjataan,
 
kun Konsernilla on aikaisemman
 
tapahtuman seurauksena oikeudellinen
 
tai tosiasiallinen velvoite,
maksuvelvoitteen
 
toteutuminen
 
on
 
todennäköistä
 
ja
 
velvoitteen
 
määrä
 
voidaan
 
arvioida
 
luotettavasti.
 
Varaukset
arvostetaan velvoitteen kattamiseksi
 
vaadittavien menojen nykyarvoon.
 
Jos osasta velvoitetta
 
on mahdollista saada
korvaus
 
joltain kolmannelta
 
osapuolelta,
 
korvaus
 
kirjataan
 
erilliseksi
 
omaisuuseräksi,
 
mutta vasta
 
siinä vaiheessa,
kun korvauksen saaminen on käytännössä varmaa.
Varaus
 
kirjataan
 
sopimuksista
 
silloin,
 
kun
 
sopimuksen
 
mukaisten
 
velvoitteiden
 
täyttäminen
 
aiheuttaa
 
väistämättä
menoja, jotka ylittävät sopimuksesta odotettavissa olevan taloudellisen
 
hyödyn.
Ehdollinen
 
velka
 
on
 
aikaisempien
 
tapahtumien
 
seurauksena
 
syntynyt
 
ehdollinen
 
velvoite,
 
joka
 
varmistuu,
 
kun
Konsernin määräysvallan
 
ulkopuolella
 
oleva epävarma
 
tapahtuma realisoituu.
 
Ehdolliseksi velaksi
 
katsotaan
 
myös
55
sellainen olemassa
 
oleva velvoite, joka
 
ei todennäköisesti
 
edellytä maksuvelvoitteen
 
täyttämistä tai
 
jonka suuruutta
ei voida määrittää luotettavasti. Ehdolliset velat esitetään liitetiedoissa.
2.15 Tuloutusperiaat
 
teet
Konsernin
 
liikevaihto
 
koostuu
 
pääasiallisesti
 
työterveyspalvelujen
 
tuottamisesta,
 
lääkäriasema-
 
ja
sairaalatoiminnoista,
 
suunterveyden
 
palveluista
 
sekä
 
diagnostiikkapalvelujen
 
myynnistä.
 
Lisäksi
 
Konserni
 
tarjoaa
monipuolisia perusterveydenhuollon,
 
erikoissairaanhoidon,
 
lastensuojelun ja digitaalisen
 
terveydenhuollon palveluja
julkiselle sektorill
 
e
 
sekä
 
mm.
 
hieronta-
 
ja
 
kuntoutuspalveluita.
 
Konsernin
 
asiakassopimukset
 
sisältävät
 
pääasiassa
yhden
 
suoritevelvoitteen,
 
joka
 
on
 
tyypillisesti
 
yksi
 
asiakaskäynti,
 
ja
 
sopimuksien
 
transaktiohinnat
 
ovat
 
pääasiassa
kiinteitä. Joissakin tapauksissa hinta sisältää muuttuvan
 
vastikkeen, kuten alennuksen tai sakkoehdon. Mahdollisten
muuttuvien
 
vastikkeiden
 
määrä
 
arvioidaan
 
raportointihetkellä
 
ja
 
kohdistetaan
 
yhdelle
 
tai
 
useammalle
suoritevelvoitteelle. Sopimuksiin
 
sisältyvät maksuehdot
 
ja -ajat vaihtelevat,
 
mutta maksuajat ovat
 
aina selkeästi alle
vuoden.
 
Näin
 
ollen
 
sopimukset
 
eivät
 
sisällä
 
merkittävää
 
rahoituskomponenttia.
 
Myyntituotot
 
kirjataan
 
siihen
määrään
 
asti,
 
johon
 
Konserni
 
odottaa
 
olevansa
 
oikeutettu
 
huomioiden
 
asiakassopimusten
 
ehdot
 
ja
liiketoimintakäytännöt.
Tuotot
 
yksittäisistä
 
asiakaskäynneistä
 
kirjataan
 
yhtenä
 
ajankohtana
 
silloin,
 
kun
 
palvelu
 
on
 
suoritettu.
 
Pitkäaikaiset
sopimukset,
 
jotka
 
koskevat
 
ennalta
 
määritellyn
 
palvelun
 
tai
 
palvelukokonaisuuden
 
tuottamista,
 
tuloutetaan
 
sitä
mukaa
 
kun
 
Terveystalo
 
täyttää
 
suoritevelvoitteensa
 
suorittamalla
 
luvatun
 
palvelun.
 
Konsernin
 
pitkäaikaisissa
sopimuksissa
 
katsotaan
 
olevan
 
yksi
 
suoritevelvoite,
 
jossa
 
Konsernin
 
tarjoamat
 
palvelut
 
yhdistetään
palvelukokonaisuudeksi.
 
Asiakas
 
samanaikaisesti
 
saa
 
ja
 
kuluttaa
 
palvelusta
 
saamansa
 
hyödyn,
 
jolloin
 
ajan
kuluessa
 
tulouttamisen
 
ehdot
 
täyttyvät.
 
Pitkäaikaisissa
 
sopimuksissa
 
Terveystalo
 
määrittää
 
suoritevelvoitteen
täyttämisasteen
 
ajan
 
kulumisen
 
perusteella.
 
Konserni
 
katsoo
 
käytetyn
 
menetelmän
 
kuvaavan
 
parhaiten
 
palvelun
luovuttamista.
 
Ennakoituja
 
kuluja
 
ja
 
tuottoja
 
tarkastellaan
 
säännöllisesti
 
palveluiden
 
suorittamisen
 
aikana.
Ennusteiden
 
tulosvaikutteiset
 
muutokset
 
sekä
 
mahdollinen
 
palvelusopimuksen
 
ennustettavissa
 
oleva
kokonaistappio kirjataan sillä
 
kaudella, kun ne ovat
 
ilmenneet. Terveystalolla
 
ei ole asiakassopimuksien
 
saamisesta
aiheutuvia merkittäviä lisämenoja.
Yksityisten
 
ammatinharjoittajien
 
osalta
 
Terveystalo
 
toimii
 
päämiehenä
 
ja
 
kirjaa
 
myyntituotot
 
bruttoperusteisesti
liikevaihtoon sekä palveluiden hankinnasta aiheutuneet
 
kulut materiaalit ja palvelut -erään.
2.16 Segmentti-informaatio
Terveystalo
 
on
 
muuttanut
 
toimintamalliaan
 
tilikauden
 
2023
 
alusta
 
ja
 
sen
 
seurauksena
 
taloudellisen
 
raportointinsa
rakennetta
 
tuodakseen
 
paremmin
 
esiin
 
yhtiön
 
eri
 
liiketoimintojen
 
kehitystä.
 
Uusi
 
raportointirakenne
 
heijastaa
Terveystalon
 
uutta toimintamallia ja
 
on yhdenmukainen sen
 
kanssa, miten ylin operatiivin
 
en päätöksentekijä seuraa
Terveystalon
 
liiketoimintojen operatiivista kehitystä.
 
Terveystalo
 
-konserni muodostuu kolmesta toimintasegmentistä,
jotka
 
ovat
 
raportoitavia
 
segmenttejä:
 
Terveydenhuollon
 
palveluista,
 
Portfolioliiketoiminnoista
 
ja
 
Ruotsista.
Kannattavuuden
 
seuranta
 
perustuu
 
ensisijaisesti
 
toimintasegmentteihin.
 
Lisäksi
 
Terveystalo
 
esittää
 
liikevaihdon
erittelyn
 
Terveydenhuollon
 
palvelut
 
-segmentistä
 
asiakkuuksittain
 
ja
 
palveluittain
 
sekä
 
Portfolioliiketoiminnot-
segmentistä palveluittain.
 
Terveystalon
 
ylin
 
operatiivinen
 
päätöksentekijä
 
on
 
toimitusjohtaja,
 
joka
 
seuraa
 
toimintasegmenttien
 
operatiivista
tulosta arvioidakseen niiden suoriutumista
 
ja tehdäkseen resurssien kohdistamiseen
 
liittyviä päätöksiä.
 
Segmenttien
keskeisiin
 
taloudellisiin
 
tunnuslukuihin
 
kuuluvat
 
liikevaihto
 
ja
 
oikaistu
 
liikevoitto/-tappio
 
ennen
 
aineettomien
hyödykkeiden
 
poistoja
 
ja
 
arvonalentumisia
 
(EBITA).
 
Segmenttien
 
suoriutumisen
 
arvioiminen
 
ja
 
resurssien
kohdistaminen
 
perustuvat
 
ensisijaisesti
 
segmenttien
 
oikaistuun
 
liikevoittoon/-tappioon
 
ennen
 
aineettomien
hyödykkeiden
 
poistoja
 
ja
 
arvonalentumisia
 
(EBITA),
 
jonka
 
johto
 
arvioi
 
olevan
 
tarkoituksenmukaisin
 
mittari
 
tähän
tarkoitukseen.
 
Terveydenhuollon
 
palvelut
 
-toimintasegmentti
 
tarjoaa
 
Suomessa
 
asiakkaille
 
integroituja
 
hoitopolkuja
ennaltaehkäisevistä
 
työterveyden
 
palveluista
 
perusterveydenhuollon
 
ja
 
erikoislääketieteen
 
palveluihin,
diagnostiikkaan
 
ja
 
päiväkirurgiaan.
 
Terveydenhuollon
 
palveluissa
 
Terveystalo
 
tavoittelee
 
toimialan
 
vahvinta
kannattavuutta ja parasta hoidon vaikuttavuutta.
56
Portfolioliiketoiminnot
 
koostuvat
 
liiketoiminnoista,
 
jotka
 
tavoittelevat
 
terveydenhuollon
 
palveluista
 
itsenäistä
arvonluontia
 
hyödyntäen
 
Terveystalon
 
kyvykkyyksiä
 
kunkin
 
tarpeen
 
mukaan.
 
Portfolioliiketoimintoihin
 
kuuluvat
julkisen
 
sektorin
 
ulkoistukset,
 
henkilöstövuokrauspalvelut
 
ja
 
suunterveys
 
sekä
 
muita
 
liiketoimintoja
 
kuten
 
julkisen
sektorin digitaaliset palvelut, kuntoutus-, lastensuojelu-
 
ja hierontapalvelut sekä viittomakielen tulkkauspalvelut.
Ruotsi-segmentti
 
koostuu
 
Feelgood-tytäryhtiöiden
 
työterveyteen,
 
organisaatioiden
 
johtamisen
 
konsultointiin
 
sekä
riippuvuuksien
 
ehkäisyn
 
palveluihin
 
keskittyvästä
 
liiketoiminnasta
 
Ruotsissa.
 
Terveystalo
 
tavoittelee
 
Ruotsissa
kannattavaa kasvua keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä.
Toimintasegmenttien
 
lisäksi
 
Terveystalo
 
esittää
 
tietoa
 
Muut-erästä,
 
jonka
 
raportoitavat
 
luvut
 
koostuvat
 
pääosin
emoyhtiön kuluista sekä liiketoiminnoille allokoimattomista
 
konsernitason oikaisuista ja varauksista.
 
2.17 Julkiset avustukset
Julkiset
 
avustukset
 
esitetään
 
liiketoiminnan
 
muissa
 
tuotoissa,
 
mikäli
 
ne
 
ovat
 
muita
 
kuin
 
omaisuuseriin
 
liittyviä
avustuksia.
 
Avustukset
 
kirjataan,
 
kun
 
on
 
kohtuullisen
 
varmaa,
 
että
 
avustukset
 
tullaan
 
saamaan
 
ja
 
niihin
 
liittyvät
ehdot täyttyvät.
2.18 Liikevoitto
IAS 1
 
ei
 
määrittele
 
liikevoiton
 
käsitettä.
 
Konserni
 
on
 
määritellyt
 
sen
 
seuraavasti:
 
liikevoitto
 
saadaan
 
lisäämällä
liikevaihtoon
 
liiketoiminnan
 
muut tuotot,
 
vähentämällä
 
siitä materiaalit
 
ja
 
palvelut,
 
työsuhde-etuuksiin
 
liittyvät
 
kulut,
poistot ja arvonalentumiset sekä liiketoiminnan muut kulut.
 
2.19 Osakekohtainen tulos
Laimentamaton
 
osakekohtainen
 
tulos
 
lasketaan
 
jakamalla
 
emoyhtiön
 
osakkeenomistajille
 
kuuluva
 
tilikauden
 
voitto
tilikauden aikana ulkona olevien
 
osakkeiden lukumäärän painotetulla
 
keskiarvolla. Yhtiön osakepalkkiojärjestelmällä
on osakekohtaiseen tulokseen liittyvä laimennusvaikutus.
2.20 Tuloverot
Tuloverot
 
sisältävät
 
pääasiassa
 
tilikauden
 
verotettavaan
 
tuloon
 
perustuvan
 
veron
 
ja
 
laskennalliset
 
verot.
 
Suoraan
omaan pääomaan
 
tai muihin
 
laajan tuloksen
 
eriin kirjattuihin
 
eriin liittyvä
 
verovaikutus
 
kirjataan vastaavasti
 
omaan
pääomaan
 
tai
 
muihin
 
laajan
 
tuloksen
 
eriin.
 
Tilikauden
 
verosaamiset
 
ja
 
-velat
 
kirjataan
 
määrään,
 
joka
 
odotetaan
saatavan
 
tai
 
suoritettavan
 
veronsaajalle,
 
käyttäen
 
niitä
 
verokantoja
 
ja
 
lakeja,
 
joista
 
on
 
säädetty
 
tilinpäätöspäivään
mennessä. Veroa oikaistaan mahdollisilla
 
edellisiin tilikausiin liittyvillä veroilla.
 
Laskennalliset
 
verot
 
lasketaan
 
väliaikaisista
 
eroista
 
kirjanpitoarvon
 
ja
 
verotuksellisen
 
arvon
 
välillä.
 
Laskennallista
verovelkaa
 
ei
 
kuitenkaan
 
kirjata,
 
kun
 
kyseessä
 
on
 
alun
 
perin
 
kirjanpitoon
 
merkittävä
 
omaisuuserä
 
tai
 
velka,
 
eikä
kyseessä
 
ole
 
liiketoimintojen
 
yhdistäminen
 
eikä
 
tällaisen
 
omaisuus-
 
tai
 
velkaerän
 
kirjaaminen
 
vaikuta
 
kirjanpidon
tulokseen
 
eikä
 
verotettavaan
 
tuloon
 
liiketoimen
 
toteutumisajankohtana.
 
Verotuksessa
 
vähennyskelvottomasta
liikearvosta
 
ei
 
kirjata
 
laskennallista
 
veroa
 
eikä
 
tytäryritysten
 
jakamattomista
 
voittovaroista
 
kirjata
 
laskennallista
veroa siltä osin kuin ero ei todennäköisesti
 
purkaudu ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa.
 
Laskennalliset verot
liittyvät pääosin aktivoitujen asiakassuhteiden
 
ja tavaramerkkien kirjanpitoarvon ja
 
verotusarvon välisiin eroihin sekä
varauksiin, jotka on tehty pääasiassa tappiollisiin sopimuksiin
 
liittyen.
Laskennallinen
 
verosaaminen
 
kirjataan
 
siihen
 
määrään
 
asti
 
kuin
 
on
 
olemassa
 
vakuuttavaa
 
näyttöä,
 
että
tulevaisuudessa
 
syntyy
 
verotettavaa
 
tuloa,
 
jota
 
vastaan
 
vahvistetut
 
tappiot
 
voidaan
 
hyödyntää
 
ja
 
tappioiden
käyttämistä pidetään todennäköisenä.
 
Laskennalliset verot lasketaan käyttämällä tilinpäätöspäivään
 
mennessä vahvistettuja verokantoja.
57
3. Liiketoimintojen yhdistämiset
Tilikauden 2023 aikana konserni on
 
tehnyt yhden yrityshankinnan ja yhden liiketoimintakaup
 
an.
 
15.8.2023 Feelgood
 
Företagshälsovård AB
 
hankki 100
 
prosenttia ruotsalaisen
 
työterveyspalveluita tarjoavan
 
Växjö
Hälsoforum AB:n osakekannasta.
 
2.10.2023 Feelgood Sjukvård AB hankki Quality Care
 
AB:n työterveyspalveluihin liittyvät liiketoiminnat.
 
Seuraavassa taulukossa esitetään yhteenveto
 
luovutetun vastikkeen sekä hankinta
 
-ajankohtana hankittujen varojen
ja vastattavaksi otettujen velkojen
 
käyvistä arvoista. Hankittujen yhtiöiden
 
taseet on laadittu olennaisilta
 
osin IFRS:n
ja
 
Terveystalon
 
laskentaperiaatteiden
 
mukaisesti.
 
Laskelmat
 
on
 
laadittu
 
alustavina,
 
ja
 
hankinnat
 
on
 
esitetty
yhdistettynä, koska ne eivät ole yksittäin tarkasteltuna
 
olennaisia.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Luovutettu vastike
Milj. euroa
Kauppahinta, rahana maksettava
0,6
Ehdollinen vastike
0,5
Luovutettu vastike yhteensä
1,0
Hankituista varoista ja vastattavaksi otetuista veloista kirjatut määrät
Milj. euroa
Rahavarat
0,2
Aineettomat hyödykkeet
0,1
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
0,0
Käyttöoikeusomaisuuserät
0,3
Myyntisaamiset ja muut saamiset
0,1
Vuokrasopimusvelat
-0,3
Ostovelat ja muut velat
-0,3
Laskennalliset verovelat
0,0
Yksilöitävissä olevat nettovarat yhteensä
0,0
Liikearvo
1,0
Liiketoimintojen
 
yhdistämisestä
 
syntyi
 
alustava
 
1,0
 
miljoonan
 
euron
 
liikearvo,
 
joka
 
perustuu
 
yhtiöiden
 
ja
liiketoiminnan
 
hankinnasta
 
odotettavissa
 
oleviin
 
synergiaetuihin
 
ja
 
henkilökunnan
 
osaamiseen.
 
Syntyneestä
liikearvosta
 
0,7
 
miljoonaa
 
euroa
 
on
 
vähennyskelpoista
 
verotuksessa.
 
Tilikauden
 
2023
 
aikana
 
tehtyjen
 
hankintojen
rahavirtavaikutus oli -0,3 miljoonaa euroa.
Toteutuneissa
 
liiketoimintojen
 
yhdistämisissä
 
Konserni
 
on
 
hankkinut
 
asiakkuuksia.
 
Muihin
 
aineettomiin
hyödykkeisiin
 
sisältyvien
 
asiakassopimusten
 
ja
 
niihin
 
liittyvien
 
asiakassuhteiden
 
käypä
 
arvo
 
on
 
määritelty
asiakassuhteiden
 
arvioidun
 
kestoajan
 
ja
 
olemassa
 
olevista
 
asiakkuuksista
 
syntyvien
 
diskontattujen
nettorahavirtojen perusteella.
 
Myyntisaamisten
 
ja
 
muiden
 
saamisten
 
käypä
 
arvo
 
oli
 
0,1
 
miljoonaa
 
euroa,
 
eikä
 
niihin
 
liity
 
olennaista
arvonalentumisriskiä.
58
Konserni
 
on
 
kirjannut
 
näistä
 
hankinnoista
 
yhteensä
 
0,1
 
miljoonaa
 
euroa
 
transaktioihin
 
liittyvää
 
kulua
 
palkkioista
liittyen neuvontaan, arvonmääritykseen
 
tai muihin palveluihin. Kulut
 
sisältyvät konsernituloslaskelman liiketoiminnan
muut kulut -erään.
Edellä
 
kuvattujen
 
liiketoimintojen
 
yhdistämisen
 
myötä
 
tilikauden
 
2023
 
aikana
 
kirjattu
 
liikevaihto
 
oli
 
0,4
 
miljoonaa
euroa ja tilikauden tappio 0,0 miljoonaa euroa.
 
Johdon arvion
 
mukaan Konsernin
 
liikevaihto tilikauden
 
2023 aikana
 
olisi ollut
 
1 286,9 miljoonaa
 
euroa ja
 
tilikauden
tappio
 
42,2
 
miljoonaa
 
euroa,
 
jos
 
tilikauden
 
aikana
 
toteutuneet
 
liiketoimintojen
 
hankinnat
 
olisi
 
yhdistelty
konsernitilinpäätökseen 1.1.2023 alkaen.
59
Liiketoimintojen yhdistämiset 2022
Tilikauden 2022 aikana konserni on
 
tehnyt 12 yrityshankintaa ja 3 liiketoimintakauppaa.
 
1.2.2022 Terveystalo
 
Healthcare Oy
 
hankki 100 prosenttia
 
työterveyspalveluita tarjoavan
 
Vantaan
 
Työterveys
 
Oy:n
osakekannasta.
 
1.2.2022
 
Feelgood
 
Företagshälsovård
 
AB
 
hankki
 
100
 
prosenttia
 
ruotsalaisen
 
työterveyspalveluita
 
tarjoavan
Länshälsan Uppsala AB:n osakekannasta.
 
31.3.2022
 
Terveystalo
 
Healthcare
 
Oy
 
hankki
 
100
 
prosenttia
 
fysioterapiapalveluita
 
tarjoavan
 
Lapin
 
Liikuntaklinikka
Oy:n osakekannasta.
 
31.3.2022 Terveystalo
 
Healthcare
 
Oy hankki
 
100 prosenttia
 
fysioterapiapalveluita
 
tarjoavan OMT
 
Klinikka Kokkola
Oy:n osakekannasta.
31.3.2022
 
Terveystalo
 
Healthcare
 
Oy
 
hankki
 
100
 
prosenttia
 
fysio-
 
ja
 
toimintaterapiapalveluita
 
tarjoavan
 
Suomen
Fysiogeriatria
 
Oy:n
 
osakekannasta
 
sekä
 
välillisen
 
100
 
prosentin
 
omistuksen
 
sen
 
tytäryhtiöissä
 
Aktiivi-Fysioterapia
Tampere
 
Oy, Mimmin Terapia
 
Oy sekä toi.minna Oy.
1.5.2022
 
Feelgood
 
Företagshälsovård
 
AB
 
hankki
 
100
 
prosenttia
 
ruotsalaisen
 
työterveyspalveluita
 
tarjoavan
Jobbhälsan i Norr AB:n osakekannasta.
 
1.5.2022
 
Feelgood
 
Svenska
 
AB
 
hankki
 
100
 
prosenttia
 
ruotsalaisen
 
riippuvuushoitopalveluita
 
tarjoavan
Nämndemansgården AB:n ja tytäryhtiöiden osakekannasta.
 
31.5.2022
 
Terveystalo
 
Healthcare
 
Oy
 
hankki
 
100
 
prosenttia
 
fysioterapiapalveluita
 
tarjoavan
 
Into
 
Terveys
 
Oy:n
osakekannasta.
30.6.2022
 
Terveystalo
 
Healthcare
 
Oy
 
hankki
 
100
 
prosenttia
 
fysioterapiapalveluita
 
tarjoavan
 
Kunnon
 
Syke
 
Oy:n
osakekannasta.
31.8.2022
 
Terveystalo
 
Healthcare
 
Oy
 
hankki
 
100
 
prosenttia
 
kuntoutuspalveluita
 
tarjoavan
 
Ludus
 
Oy
 
Tutkimus-
 
ja
Kuntoutuspalvelut -yhtiön osakekannasta.
31.8.2022
 
Suomen
 
Terveystalo
 
Oy
 
hankki
 
Hammasrasti-toiminimellä
 
harjoitetut
 
hammaslääkäri-
 
ja
suuhygienistipalveluihin sekä muuhun suunterveydenhuoltoon
 
liittyvät liiketoiminnat.
 
31.8.2022
 
Suomen
 
Terveystalo
 
Oy
 
hankki
 
FysioProfessionals
 
Oy:n
 
fysioterapiaan,
 
kuntoutukseen,
 
hierontaan,
urheiluhierontaan, osteopatiaan, alaraaja-analyysiin sekä
 
kuntouttavaan liikuntaan liittyvät liiketoiminnat.
30.9.2022
 
Terveystalo
 
Healthcare
 
Oy
 
hankki
 
100
 
prosenttia
 
fysioterapiapalveluita
 
tarjoavan
 
Saimaan
Urheilufysioterapia Oy:n osakekannasta.
30.9.2022
 
Suomen
 
Terveystalo
 
Oy
 
hankki
 
Hammaslääkäripalvelu
 
Hymyn
 
Paikka
 
Oy:n
 
hammaslääkäripalveluihin
sekä terveydenhuoltoon liittyvien aineiden ja tarvikkeide
 
n
 
myyntiin liittyvät liiketoiminnat.
31.10.2022
 
Terveystalo
 
Healthcare
 
Oy
 
hankki
 
100
 
prosenttia
 
chat-
 
ja
 
videoyhteysratkaisuita
 
tarjoavan
 
Somia
Reality Oy:n osakekannasta.
Seuraavassa taulukossa esitetään yhteenveto
 
luovutetun vastikkeen sekä hankinta
 
-ajankohtana hankittujen varojen
ja vastattavaksi otettujen velkojen
 
käyvistä arvoista. Hankittujen yhtiöiden
 
taseet on laadittu olennaisilta
 
osin IFRS:n
ja
 
Terveystalon
 
laskentaperiaatteiden
 
mukaisesti.
 
Hankinnat
 
on
 
esitetty
 
yhdistettynä,
 
koska
 
ne
 
eivät
 
ole
 
yksittäin
tarkasteltuna olennaisia.
 
60
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Luovutettu vastike
Milj. euroa
Kauppahinta, rahana maksettava
37,8
Ehdollinen vastike
5,1
Luovutettu vastike yhteensä
42,9
Hankituista varoista ja vastattavaksi otetuista veloista kirjatut määrät
Milj. euroa
Rahavarat
4,4
Aineettomat hyödykkeet
6,0
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
1,1
Käyttöoikeusomaisuuserät
4,4
Laskennalliset verosaamiset
0,2
Vaihto-omaisuus
0,2
Myyntisaamiset ja muut saamiset
5,2
Rahoitusvelat
-0,5
Vuokrasopimusvelat
-4,4
Ostovelat ja muut velat
-6,2
Laskennalliset verovelat
-1,1
Korolliset velat
-0,1
Yksilöitävissä olevat nettovarat yhteensä
8,9
Liikearvo
34,0
Liiketoimintojen
 
yhdistämisestä
 
syntyi
 
34,0
 
miljoonan
 
euron
 
liikearvo
 
tilikaudella
 
2022,
 
joka
 
perustuu
 
yhtiöiden
 
ja
liiketoiminnan
 
hankinnasta
 
odotettavissa
 
oleviin
 
synergiaetuihin
 
ja
 
henkilökunnan
 
osaamiseen.
 
Tilikauden
 
2023
aikana tehtyihin
 
vuoden 2022
 
yrityshankintoihin
 
liittyneiden
 
oikaisujen vaikutus
 
liikearvoon
 
oli 0,3
 
miljoonaa
 
euroa.
Syntyneestä liikearvosta
 
1,0 miljoonaa
 
euroa oli
 
vähennyskelpoista
 
verotuksessa. Tilikauden
 
2022 aikana
 
tehtyjen
hankintojen rahavirtavaikutus
 
oli -32,9
 
miljoonaa euroa.
 
Tilikaudella
 
2023 rahavirtavaikutus
 
vuonna 2022
 
tehdyistä
yrityshankinnoista
 
oli
 
-4,0
 
miljoonaa
 
euroa
 
kauppahintoihin
 
liittyvistä
 
oikaisuista
 
ja
 
lisäkauppahintojen
 
maksuista
johtuen.
 
Toteutuneissa
 
liiketoimintojen
 
yhdistämisissä
 
Konserni
 
on
 
hankkinut
 
asiakkuuksia
 
ja
 
teknologiaan
 
perustuvia
aineettomia
 
hyödykkeitä.
 
Muihin
 
aineettomiin
 
hyödykkeisiin
 
sisältyvien
 
asiakassopimusten
 
ja
 
niihin
 
liittyvien
asiakassuhteiden
 
käypä
 
arvo
 
on
 
määritelty
 
asiakassuhteiden
 
arvioidun
 
kestoajan
 
ja
 
olemassa
 
olevista
asiakkuuksista
 
syntyvien
 
diskontattujen
 
nettorahavirtojen
 
perusteella.
 
Teknologian
 
käypä
 
arvo
 
on
 
määritelty
käyttäen arvioitua jälleenhankintakustannusta.
Myyntisaamisten
 
ja
 
muiden
 
saamisten
 
käypä
 
arvo
 
oli
 
5,2
 
miljoonaa
 
euroa,
 
eikä
 
niihin
 
liity
 
olennaista
arvonalentumisriskiä.
Konserni
 
on
 
kirjannut
 
näistä
 
hankinnoista
 
yhteensä
 
1,3
 
miljoonaa
 
euroa
 
transaktioihin
 
liittyvää
 
kulua
varainsiirtoverosta
 
sekä
 
palkkioista
 
liittyen
 
neuvontaan,
 
arvonmääritykseen
 
tai
 
muihin
 
palveluihin.
 
Kulut
 
sisältyvät
konsernituloslaskelman liiketoiminnan muut kulut -erään.
Edellä
 
kuvattujen
 
liiketoimintojen
 
yhdistämisen
 
myötä
 
tilikauden
 
2022
 
aikana
 
kirjattu
 
liikevaihto
 
oli
 
18,3
 
miljoonaa
euroa ja tilikauden tappio 1,0 miljoonaa euroa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
61
Johdon
 
arvion
 
mukaan
 
Konsernin
 
liikevaihto
 
tilikauden
 
2022
 
aikana
 
olisi
 
ollut
 
1 268,0
 
miljoonaa
 
euroa
 
ja
 
kauden
voitto
 
23,3
 
miljoonaa
 
euroa,
 
jos
 
tilikauden
 
aikana
 
toteutuneet
 
liiketoimintojen
 
hankinnat
 
olisi
 
yhdistelty
konsernitilinpäätökseen 1.1.2022 alkaen.
4. Segmentti-informaatio
Terveystalo
 
konsernin
 
toimintasegmentit
 
ovat
 
Terveydenhuollon
 
palvelut,
 
Portfolioliiketoiminnot
 
ja
 
Ruotsi.
Toimintasegmentit
 
ovat myös raportoitavia segmenttejä eikä niitä
 
ole yhdistelty.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Segmentti-informaatio
1.1.-31.12.2023
Terveyden
huollon
palvelut
Portfoliolii
ketoiminn
ot
Ruotsi
Segmentit
yhteensä
Muut
Sisäiset
eliminoinn
it
Yhteensä
Milj. euroa
Liikevaihto
Tuotot ulkopuolisilta asiakkailta
933,5
260,7
92,3
1 286,4
-
-
1 286,4
Tuotot liiketoimista saman yhteisön muiden
toimintasegmenttien kanssa
15,1
6,5
0,2
21,8
-
-21,8
-
Liikevaihto yhteensä
948,6
267,2
92,5
1 308,2
-
-21,8
1 286,4
Oikaistu liikevoitto/-tappio ennen aineettomien
hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia (EBITA)
 
109,0
8,7
3,7
121,4
4,2
-
125,6
Poistot aineellisista hyödykkeistä
5,9
1,0
6,9
13,8
60,9
-
74,6
 
1.1.-31.12.2022
Terveyden
huollon
palvelut
Portfoliolii
ketoiminn
ot
Ruotsi
Segmentit
yhteensä
Muut
Sisäiset
eliminoinn
it
Yhteensä
Milj. euroa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Liikevaihto
Tuotot ulkopuolisilta asiakkailta
882,5
284,0
92,6
1 259,1
-
-
1 259,1
Tuotot liiketoimista saman yhteisön muiden
toimintasegmenttien kanssa
15,3
6,7
0,2
22,2
-
-22,2
-
Liikevaihto yhteensä
897,8
290,7
92,8
1 281,3
-
-22,2
1 259,1
Oikaistu liikevoitto/-tappio ennen aineettomien
hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia (EBITA)
 
99,2
3,5
2,6
105,3
-0,1
-
105,2
Poistot aineellisista hyödykkeistä
5,6
0,9
6,6
13,1
59,7
-
72,8
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Segmenttien yhteenlasketun oikaistun liikevoiton/-tappion ennen aineettomien hyödykkeiden poistoja
ja arvonalentumisia (EBITA) täsmäytys konsernin tulokseen ennen veroja
31.12.2023
31.12.2022
Milj. euroa
62
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tulos ennen veroja
-38,9
30,9
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta
0,0
0,1
Nettorahoituskulut
24,2
2,9
Aineettomien hyödykkeiden poistot ja arvonalentumiset
119,1
62,0
Oikaisut
21,2
9,2
Muut
-4,2
0,1
Oikaistu liikevoitto/-tappio ennen aineettomien
hyödykkeiden poistoja ja arvonalentumisia (EBITA)
121,4
105,3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pitkäaikaisten varojen maantieteellinen jakautuminen
Pitkäaikaiset varat sisältävät aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet, käyttöoikeusomaisuuserät, liikearvon, muut
aineettomat hyödykkeet, sijoituskiinteistöt sekä osuudet osakkuusyrityksissä.
Milj. euroa
31.12.2023
31.12.2022
Suomi
1 144,7
1 206,3
Ruotsi
75,3
74,8
Yhteensä
1 220,0
1 281,1
5. Liikevaihto
Konsernin
 
liikevaihto
 
on
 
jaettu
 
kolmeen
 
segmenttiin:
 
Terveydenhuollon
 
palvelut,
 
Portfolioliiketoiminnot
 
ja
 
Ruotsi.
Segmenteistä
 
on
 
kerrottu
 
liitetiedossa
 
4.
 
Terveydenhuollon
 
palveluiden
 
liikevaihto
 
on
 
jaoteltu
 
palveluittain
 
ja
asiakastyyppien
 
perusteella.
 
Portfolioliiketoimintojen
 
liikevaihto
 
on
 
jaettu
 
palveluittain.
 
Konsernin
 
asiakkaat
koostuvat yritysasiakkaista,
 
yksityisasiakkaista
 
ja julkisen
 
sektorin asiakkaista.
 
Konsernilla ei
 
ole asiakkaita,
 
joiden
liikevaihto olisi vähintään 10 prosenttia konsernin liikevaihdosta.
 
 
Yritysasiakkaat
 
ovat
 
Terveystalon
 
suurin
 
asiakasryhmä.
 
Terveystalon
 
yritysasiakkaat
 
käsittävät
 
yhtiön
työterveysasiakkaat
 
lukuun
 
ottamatta
 
kunnallisia
 
työterveysasiakkaita.
 
Yhtiö
 
tarjoaa
 
lakisääteisiä
työterveyspalveluita ja muita työterveys-
 
ja työhyvinvointipalveluita kaiken kokoisille yritysasiakkaille.
Yksityisasiakkaisiin
 
kuuluu
 
yksityishenkilöitä
 
ja
 
perheitä.
 
Yhtiön
 
vahva
 
brändi,
 
vaivaton
 
pääsy
 
palveluihin
 
ilman
pitkiä odotusaikoja,
 
johtava yksityishenkilöille,
 
perheille ja
 
eläkeläisille suunnattu
 
palvelutarjonta ja
 
henkilökohtaiset
digitaaliset palvelut tuovat Terveystalolle
 
kilpailuedun julkiseen terveydenhuoltoon
 
nähden ja kannustavat asiakkaita
investoimaan omaan terveyteensä. Yksityisasiakkaiden palvelut
 
maksaa joko asiakas itse tai vakuutusyhtiö.
Terveystalon
 
julkisen
 
sektorin
 
asiakasryhmään
 
kuuluu
 
suomalaisia
 
julkisen
 
sektorin
 
organisaatioita,
 
kuten
 
kuntia,
kuntayhtymiä,
 
sairaanhoitopiirejä
 
sekä
 
kunnallisia
 
työterveysasiakkaita.
 
Julkisen
 
sektorin
 
asiakkaille
 
tarjottavat
palvelut
 
koostuvat
 
kokonais-
 
ja
 
osaulkoistuksista,
 
terveydenhuollon
 
henkilöstövuokrauspalveluista,
erikoissairaanhoidon
 
palveluista,
 
muista
 
terveydenhuollon
 
palveluista
 
ja
 
kuntien,
 
kuntayhtymien
 
ja
sairaanhoitopiirien työterveyspalveluista.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Liikevaihdon jakautuminen
Milj. euroa
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Terveydenhuollon palvelut
948,6
897,8
Portfolioliiketoiminnot
267,2
290,7
Ruotsi
92,5
92,8
Eliminoinnit
-21,8
-22,2
Yhteensä
1 286,4
1 259,1
63
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Terveydenhuollon palvelut, liikevaihto
Milj. euroa
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Asiakkuuksittain
Yritysasiakkaat
564,0
522,9
Yksityisasiakkaat
296,1
278,4
Julkinen sektori
88,5
96,4
Yhteensä
948,6
897,8
Palveluittain
Vastaanotot
618,3
556,3
Diagnostiikka
229,6
250,0
Muut
100,7
91,5
Yhteensä
948,6
897,8
Portfolioliiketoiminnot, liikevaihto
Milj. euroa
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Ulkoistukset
91,1
118,7
Henkilöstövuokraus
84,7
84,1
Suunterveys
54,5
52,2
Muut
36,9
35,6
Yhteensä
267,2
290,7
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Suoritevelvoitteiden täyttymisen ajoittuminen
Milj. euroa
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Yhtenä ajankohtana
1 192,9
1 134,4
Ajan kuluessa
93,5
124,6
Yhteensä
1 286,4
1 259,1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tase-erät
Milj. euroa
31.12.2023
31.12.2022
Sopimukseen perustuvat varat
10,2
12,8
Sopimukseen perustuvat velat
8,8
10,3
Konserni tulee täyttämään sopimuksiin perustuviin velkoihin liittyvät suoritevelvoitteet
vuoden kuluessa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
6. Liiketoiminnan muut tuotot
Milj. euroa
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Vuokratuotot
0,9
1,1
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitto
0,2
0,3
Muut erät
3,1
1,2
Yhteensä
4,2
2,7
 
 
 
 
 
 
 
 
 
7. Materiaalit ja palvelut
Milj. euroa
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
64
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Materiaalien ostot
-40,8
-44,1
Varaston muutos
0,5
0,2
Ulkopuoliset palvelut
-495,9
-481,8
Yhteensä
-536,2
-525,7
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
8. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
Milj. euroa
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Palkat ja palkkiot
-374,3
-379,5
Osakeperusteiset maksut
-1,4
-2,0
Eläkekulut — maksupohjaiset järjestelyt
-58,7
-61,0
Muut henkilösivukulut
-12,6
-12,5
Yhteensä
-447,0
-455,0
Henkilöstön lukumäärä tilikauden lopussa
9 824
10 933
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
9. Poistot ja arvonalentumiset
Milj. euroa
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Poistot hyödykeryhmittäin
Aineettomat hyödykkeet
 
Tavaramerkit
-4,7
-4,5
 
Asiakkuudet
-9,4
-4,8
 
Muut aineettomat hyödykkeet
-18,2
-20,9
Yhteensä
-32,2
-30,1
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
 
Rakennukset
-0,0
-0,0
 
Koneet ja kalusto
-14,9
-14,6
 
Toimitilojen perusparannukset
-6,4
-5,9
Yhteensä
-21,3
-20,5
Käyttöoikeusomaisuuserät
-53,3
-52,4
Sijoituskiinteistöt
-0,0
-0,0
Poistot yhteensä
 
-107,0
-103,0
Arvonalentumiset hyödykeryhmittäin
 
Liikearvo
-57,3
-
 
Asiakkuudet
-29,3
-
 
Muut aineettomat hyödykkeet
-0,0
-30,5
 
Koneet ja kalusto
-0,0
-0,8
 
Toimitilojen perusparannukset
-0,0
-0,2
 
Sijoituskiinteistöt
-0,2
-
 
Osakkuusyhtiöt
-
-0,4
Arvonalentumiset yhteensä
-86,9
-31,9
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä
-193,8
-134,9
 
10. Liiketoiminnan muut kulut
 
 
 
65
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Liiketoiminnan muiden kulujen erittely
Milj. euroa
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Hankitut ulkopuoliset palvelut
-22,7
-3,7
Toimitilojen ja kaluston käyttö- ja huoltokulut
-25,1
-22,6
Tieto-
 
ja viestintäteknologiakulut
-40,4
-39,7
Vapaaehtoiset henkilöstökulut
-7,4
-7,1
Vuokrat ja vastikkeet
-4,9
-5,1
Matkakulut
-6,9
-6,5
Markkinointi ja viestintä
-8,7
-8,5
Yrityshankintakulut
-0,1
-1,6
Muut kulut
-12,0
-17,4
Yhteensä
-128,2
-112,3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tilintarkastajan palkkiot
Tuhatta euroa
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Tilintarkastus ja tilintarkastajan lausunnot
 
Tilintarkastus, KPMG
-481,1
-387,9
 
Tilintarkastajan lausunnot, KPMG
-11,0
-13,4
Yhteensä
-492,1
-401,4
Muut kuin tilintarkastuspalvelut
 
Veropalvelut, KPMG
-4,3
-2,8
 
Muut palvelut, KPMG
-
-49,5
Yhteensä
-4,3
-52,3
Tilintarkastajan palkkiot yhteensä
-496,4
-453,6
Tilintarkastajan palkkiot on esitetty ilman arvonlisäveroa. Emoyhtiön
 
tilintarkastajalle KPMG Oy Ab:lle on maksettu muista
 
kuin
tilintarkastuspalveluista 4 (52) tuhatta euroa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
11. Rahoitustuotot ja -kulut
Milj. euroa
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Korkotuotot lainoista ja muista saamisista
1,2
0,3
Osinkotuotot
 
0,0
0,0
Korkojohdannaisten käyvän arvon muutos, ei suojauslaskennassa
-
7,1
Rahoitustuotot yhteensä
1,2
7,5
Korkokulut pankkilainoista
-14,3
-5,9
Korkokulut joukkovelkakirjalainoista
-3,2
-
Korkokulut vuokrasopimusveloista
-5,2
-3,9
Korkojohdannaisten käyvän arvon muutos, ei suojauslaskennassa
-1,9
-
Muut rahoituskulut
-0,9
-0,5
Rahoituskulut yhteensä
-25,4
-10,4
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä
-24,2
-2,9
12. Verot
66
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
12.1 Tuloverot
Tuloverot tuloslaskelmassa
Milj. euroa
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero
-10,8
-8,3
Edellisten tilikausien verot
-0,1
0,0
Laskennallisten verojen muutos
7,6
1,8
Tuloverot yhteensä
-3,3
-6,5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Konsernin verokannan täsmäytys Suomen verokantaan
Milj. euroa
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Tulos ennen veroja
-38,9
30,9
Verot laskettuna kotimaan verokannalla
7,8
-6,2
Ulkomaisten tytäryritysten poikkeavat verokannat
-0,0
-0,0
Verovapaat tulot
0,6
0,2
Vähennyskelvottomat kulut
-11,7
-0,5
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta
0,0
-0,0
Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden käyttö
0,2
0,2
Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset verotuksellisista
 
tappioista
-0,2
-0,2
Verot aikaisemmilta tilikausilta
-0,1
0,0
Muut
0,1
0,0
Verot tuloslaskelmassa
-3,3
-6,5
 
Globaali minimivero (Pilari 2)
Terveystalo
 
konserni on arvioinut globaalin minimiveroasetuksen (Pilari 2) vaikutuksia konserniyritysten verotukseen. Konserni
toimii Suomen lisäksi Ruotsissa sekä vähäisessä määrin Virossa. Suomessa ja Ruotsissa tuloveroaste on suurempi kuin globaali
minimiveroaste 15%. Tästä johtuen Pilari 2-verosääntelystä ei oleteta aiheutuvan täydennysverojen maksuja.
Konserni on soveltanut väliaikaista pakollista poikkeusta laskennallisen veron kirjanpitokäsittelystä, joka johtuu kansainvälisen
verouudistuksen täytäntöönpanoa koskevasta lainsäädännöstä.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
12.2 Laskennalliset verosaamiset ja -velat
Laskennalliset verosaamiset 2023
Milj. euroa
1.1.2023
Liiketoimintojen
yhdistäminen
Kirjattu
tuloslaskel
maan
Muuntoer
ot
31.12.2023
Varaukset
1,6
-
-0,4
-
1,2
Vahvistetut tappiot
1,8
-
-0,3
-
1,5
Vuokrasopimukset
1,4
0,0
0,1
0,0
1,5
Korkojohdannaiset
0,7
-
-0,7
-
0,0
Muut väliaikaiset erot
2,1
-
-0,4
-
1,8
Yhteensä
7,7
0,0
-1,7
0,0
6,0
 
 
Laskennalliset verovelat 2023
67
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Milj. euroa
1.1.2023
Liiketoimintojen
yhdistäminen
Kirjattu
tuloslaskel
maan
Muuntoer
ot
31.12.2023
Liikearvopoistojen peruutus
3,0
-
0,2
-
3,2
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden
arvostaminen käypään arvoon
hankinnassa
21,1
0,0
-9,3
-0,0
11,9
Kertyneet poistoerot
2,5
-
0,8
-
3,3
Lainannostokulujen jaksottaminen
0,1
-
0,1
-
0,2
Korkojohdannaiset
2,0
-
-1,0
-
0,9
Muut väliaikaiset erot
0,8
-
-0,0
-
0,8
Yhteensä
29,5
0,0
-9,2
-0,0
20,2
Konsernilla ei ole merkittäviä vähennyskelpoisia väliaikaisia eroja, käyttämättömiä verotuksellisia tappioita
tai käyttämättömiä verotukseen liittyviä hyvityksiä, joista ei ole kirjattu laskennallista verosaamista.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vuokrasopimusten laskennalliset verot
Milj. euroa
1.1.2023
Liiketoimintojen
yhdistäminen
Lisäykset
Vähennyk
set
Kirjattu
tuloslaskelm
aan
31.12.2023
Laskennallinen verosaaminen
36,2
0,1
22,8
-3,5
-10,7
44,8
Laskennallinen verovelka
-34,8
-0,1
-22,8
3,5
10,8
-43,3
Yhteensä
1,4
0,0
0,0
-0,0
0,1
1,5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laskennalliset verosaamiset 2022
Milj. euroa
1.1.2022
Kirjattu
tuloslaskel
maan
Muuntoero
31.12.2022
Varaukset
1,5
0,1
-
1,6
Vahvistetut tappiot
0,0
1,8
-
1,8
Vuokrasopimukset
1,4
0,0
-0,0
1,4
Korkojohdannaiset
0,2
0,4
-
0,7
Muut väliaikaiset erot
2,3
-0,2
-0,0
2,1
Yhteensä
5,4
2,0
-0,0
7,7
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laskennalliset verovelat 2022
Milj. euroa
1.1.2022
Liiketoimintoje
n
yhdistäminen
Kirjattu
tuloslaskel
maan
Muuntoero
31.12.2022
Liikearvopoistojen peruutus
2,9
-
0,1
-
3,0
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden
arvostaminen käypään arvoon hankinnassa
23,5
1,2
-3,4
-0,1
21,1
Kertyneet poistoerot
1,3
-
1,2
-
2,5
Lainannostokulujen jaksottaminen
0,1
-
-0,0
-
0,1
Korkojohdannaiset
0,1
-
1,9
-
2,0
Muut väliaikaiset erot
0,6
-
0,2
-0,0
0,8
Yhteensä
28,5
1,2
-0,1
-0,1
29,5
68
 
Konsernilla ei ole merkittäviä vähennyskelpoisia väliaikaisia eroja, käyttämättömiä verotuksellisia tappioita
tai käyttämättömiä verotukseen liittyviä hyvityksiä, joista ei ole kirjattu laskennallista verosaamista.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vuokrasopimusten laskennalliset verot
Milj. euroa
1.1.2022
Liiketoimintoje
n
yhdistäminen
Lisäykset
Vähennyks
et
Kirjattu
tuloslaskelm
aan
Muuntoer
o
31.12.2022
Laskennallinen verosaaminen
35,9
0,9
11,1
-1,1
-10,5
-0,1
36,2
Laskennallinen verovelka
-34,5
-0,9
-11,1
1,1
10,5
0,1
-34,8
Yhteensä
1,4
0,0
0,0
0,0
0,0
-0,0
1,4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
13. Osakekohtainen tulos
1.1-31.12.2023
1.1-31.12.2022
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, milj. euroa
-42,2
24,4
Ulkona olevien osakkeiden painotettu keskimääräinen lukumäärä,
 
1 000 kpl
126 555
126 508
Laimennettu ulkona olevien osakkeiden painotettu
 
keskimääräinen lukumäärä, 1 000 kpl
127 037
127 037
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta tuloksesta laskettu laimentamaton
 
osakekohtainen
tulos, euroa
-0,33
0,19
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta tuloksesta laskettu laimennusvaikutuksella
 
oikaistu
osakekohtainen tulos, euroa
-0,33
0,19
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
69
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
14. Aineelliset hyödykkeet
14.1 Aineelliset
käyttöomaisuushyödykkeet
2023
Maa- ja
vesialueet,
rakennukset
ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Toimitilojen
perus-
parannukset
Muut
aineelliset
hyödykkeet ja
ennakko-
maksut
Yhteensä
Milj. euroa
Hankintameno 1.1.2023
2,3
165,1
64,4
4,2
236,0
Liiketoimintojen yhdistäminen
-
0,0
-
-
0,0
Lisäykset
 
-
13,8
1,7
8,8
24,3
Vähennykset
-
-0,5
-0,1
-
-0,6
Muuntoerot
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Siirrot erien välillä
-
1,2
10,6
-11,8
-
Hankintameno 31.12.2023
2,3
179,7
76,6
1,1
259,7
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
1.1.2023
-1,2
-117,1
-35,8
-
-154,0
Poistot
-0,0
-14,9
-6,4
-
-21,3
Arvonalentumiset
-
-0,0
-0,0
-
-0,0
Muuntoerot
-0,0
-0,0
-0,0
-
-0,0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
31.12.2023
-1,2
-132,1
-42,2
-
-175,5
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
1,2
47,9
28,7
4,2
82,0
Kirjapitoarvo 31.12.2023
1,2
47,5
34,5
1,1
84,2
.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2022
Maa- ja
vesialueet,
rakennukset
ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Toimitilojen
perus-
parannukset
Muut
aineelliset
hyödykkeet ja
ennakko-
maksut
Yhteensä
Milj. euroa
Hankintameno 1.1.2022
2,1
144,4
55,0
3,0
204,4
Liiketoimintojen yhdistäminen
0,2
0,4
0,5
0,0
1,1
Lisäykset
 
-
20,0
4,9
6,1
31,0
Vähennykset
-
-0,4
-
-0,0
-0,4
Muuntoerot
-0,0
-0,2
-0,0
-0,0
-0,2
Siirrot erien välillä
-
1,0
4,0
-4,9
0,1
Hankintameno 31.12.2022
2,3
165,1
64,4
4,2
236,0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
1.1.2022
-1,1
-101,7
-29,6
-
-132,4
Poistot ja arvonalentumiset
-0,0
-14,6
-5,9
-
-20,6
Arvonalentumiset
-
-0,8
-0,2
-
-1,0
Muuntoerot
0,0
0,1
0,0
-
0,1
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
31.12.2022
-1,2
-117,1
-35,8
-
-154,0
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
1,0
42,6
25,4
2,9
72,0
Kirjapitoarvo 31.12.2022
1,2
47,9
28,7
4,2
82,0
 
 
 
 
 
 
 
70
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
14.2 Käyttöoikeusomaisuuserät
2023
Toimitilat
Muut erät
Yhteensä
Milj. euroa
Hankintameno 1.1.2023
331,7
41,5
373,1
Liiketoimintojen yhdistäminen
0,3
-
0,3
Lisäykset
108,2
0,6
108,9
Vähennykset
-16,5
-1,2
-17,7
Muuntoerot
0,2
0,0
0,3
Hankintameno 31.12.2023
424,0
40,9
464,9
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023
-167,5
-31,8
-199,3
Poistot
-50,2
-3,1
-53,3
Muuntoerot
-0,2
-0,0
-0,2
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023
-217,9
-34,9
-252,8
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
164,2
9,7
173,9
Kirjapitoarvo 31.12.2023
206,1
6,0
212,1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2022
Toimitilat
Muut erät
Yhteensä
Milj. euroa
Hankintameno 1.1.2022
278,7
41,1
319,8
Liiketoimintojen yhdistäminen
4,4
-
4,4
Lisäykset
54,5
0,8
55,3
Vähennykset
-4,7
-0,3
-5,0
Muuntoerot
-1,3
-
-1,3
Hankintameno 31.12.2022
331,7
41,5
373,1
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2022
-119,0
-28,3
-147,3
Poistot
-48,8
-3,5
-52,3
Muuntoerot
0,3
0,0
0,3
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2022
-167,5
-31,8
-199,3
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
159,7
12,7
172,5
Kirjapitoarvo 31.12.2022
164,2
9,7
173,9
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
14.3 Vuokrasopimusvelat
2023
Toimitilat
Muut erät
Yhteensä
Milj. euroa
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat
166,8
5,8
172,6
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat
44,0
2,5
46,5
Vuokrasopimusvelat yhteensä
210,8
8,3
219,1
Konsernilla on vuokrasopimuksia, joihin liittyy vuokratiloihin
 
kohdistuvia korjaus- tai kunnostamisvastuita, joista
 
voi aiheutua muutoksia tulevaan
vuokratasoon.
2022
Toimitilat
Muut erät
Yhteensä
Milj. euroa
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat
124,2
9,0
133,2
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat
43,7
2,8
46,5
Vuokrasopimusvelat yhteensä
167,9
11,8
179,8
 
 
 
71
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
15. Aineettomat hyödykkeet
2023
Liikearvo
Asiakkuudet
Tavaramerkit
Muut
aineettomat
hyödykkeet ja
ennakko-
maksut
Yhteensä
Milj. euroa
Hankintameno 1.1.2023
947,5
167,8
88,7
140,2
1 344,2
Liiketoimintojen yhdistäminen
1,3
0,1
-
-
1,4
Lisäykset
-
-
-
16,3
16,3
Vähennykset
-0,2
-
-
-0,0
-0,2
Muuntoerot
0,1
0,0
0,0
0,1
0,2
Hankintameno 31.12.2023
948,8
167,8
88,7
156,6
1 361,9
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023
-68,0
-117,5
-38,5
-95,6
-319,6
Poistot
-
-9,4
-4,7
-18,2
-32,2
Arvonalentumiset*
-57,3
-29,3
-
-0,0
-86,6
Muuntoerot
-
-0,0
-0,0
-0,1
-0,1
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023
-125,3
-156,2
-43,2
-113,9
-438,6
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
879,5
50,3
50,2
44,6
1 024,7
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
823,5
11,6
45,6
42,8
923,4
* Arvonalentumistestauksen tuloksena on kirjattu liikearvosta
 
55,3 miljoonan euron arvonalennus ja julkisrahoitteisen
 
ulkoistusliiketoiminnan
asiakassuhteista 29,3 miljoonan euron arvonalennus
 
Portfolioliiketoiminnot-segmentin julkisrahoitteisessa kassavirtaa
 
tuottavassa yksikössä.
Alaskirjattu liikearvo syntyi pääasiassa Attendo Terveyspalveluiden hankinnasta vuonna 2018. Asiakassuhteita
 
koskeva arvonalennuskirjaus koskee
ainoastaan Attendo-kaupan mukana hankittua vanhanmallista
 
ulkoistusliiketoimintaa, joka tulee päättymään asteittain.
 
Tilikauden aikana lisäksi
kirjattu 2,0 miljoonan euron liikearvon arvonalentuminen
 
portfolioliiketoimintojen uudelleenjärjestelyyn liittyneen
 
liiketoimintojen myynnin yhteydessä.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2022
Liikearvo
Asiakkuudet
Tavaramerkit
Muut
aineettomat
hyödykkeet ja
ennakko-
maksut
Yhteensä
Milj. euroa
Hankintameno 1.1.2022
916,6
166,5
88,8
111,0
1 282,9
Liiketoimintojen yhdistäminen
34,4
2,0
-
4,1
40,4
Lisäykset
-
-
-
26,1
26,1
Uudelleen luokittelut ja siirrot erien välillä
-
-
-
-0,1
-0,1
Muuntoerot
-3,5
-0,7
-0,1
-0,9
-5,2
Hankintameno 31.12.2022
947,5
167,8
88,7
140,2
1 344,2
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2022
-68,0
-107,4
-33,7
-50,0
-259,1
Poistot
-
-10,2
-4,8
-15,1
-30,1
Arvonalentumiset*
-
-
-
-30,5
-30,5
Muuntoerot
-
0,1
0,0
0,1
0,2
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2022
-68,0
-117,5
-38,5
-95,6
-319,6
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
848,6
59,1
55,1
61,0
1 023,8
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
879,5
50,3
50,2
44,6
1 024,7
* Sisältää n. 29 miljoonan euron arvonalentumisen
 
liittyen lopetettuihin osaprojekteihin operatiivisten perusjärjestelmien
 
uudistuksessa.
 
Kehittämismenot
Muihin aineettomiin hyödykkeisiin sisältyy kehittämismenoja seuraavasti:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
72
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2023
Milj. euroa
Hankintameno 1.1.2023
34,5
Lisäykset
12,4
Siirrot ennakkomaksuista
10,8
Muuntoerot
0,1
Hankintameno 31.12.2023
57,8
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023
-13,0
Poistot ja arvonalentumiset
-12,2
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023
-25,2
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
21,6
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
32,6
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2022
Milj. euroa
Hankintameno 1.1.2022
18,2
Liiketoimintojen yhdistämiset
0,1
Lisäykset
6,8
Siirrot ennakkomaksuista
9,6
Muuntoerot
-0,2
Hankintameno 31.12.2022
34,5
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2022
-5,2
Poistot ja arvonalentumiset
-7,8
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2022
-13,0
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
12,8
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
21,6
16. Liikearvoa sisältävien rahavirtaa tuottavien yksiköiden
 
arvonalentumistestaus
Liikearvosta ei kirjata poistoja, vaan se testataan arvonalentumisen
 
varalta vähintään kerran vuodessa.
Terveystalo
 
on muuttanut
 
tilikauden aikana
 
toimintamalliaan, jonka
 
seurauksena taloudellisen
 
raportoinnin rakenne
on
 
muuttunut.
 
Aikaisemmin
 
rahavirtaa
 
tuottavat
 
yksiköt
 
olivat
 
jaettu
 
aluerakenteen
 
mukaisesti.
 
Vuoden
 
2023
arvonalentumistestauksen
 
perustana
 
on
 
ensimmäistä
 
kertaa
 
uusi,
 
vuoden
 
alusta
 
käyttöön
 
otettu
 
johtamis-
 
ja
raportointirakenne,
 
jossa
 
Terveystalo
 
konserni
 
muodostuu
 
kolmesta
 
toimintasegmentistä:
 
Terveydenhuollon
palveluista,
 
Portfolioliiketoiminnoista
 
ja
 
Ruotsista.
 
Terveydenhuollon
 
palvelut
 
ja
 
Ruotsi
 
ovat
 
myös
 
rahavirtaa
tuottavia yksiköitä.
 
Portfolioliiketoiminnot-segmentti
 
koostuu
 
julkisrahoitteisesta
 
ja
 
yksityisrahoitteisesta
 
kassavirtaa
tuottavista yksiköistä. Muuttuneen raportointirakenteen
 
johdosta vertailutietoja ei esitetä.
Terveydenhuollon
 
Palvelut
 
ja
 
Ruotsi
 
muodostuvat
 
yksiköistä,
 
joilla
 
on
 
oma
 
budjetti
 
ja
 
tulosseuranta
 
sekä
 
ovat
keskitetysti
 
johdettuja.
 
Portfolioliiketoimintoja
 
johdetaan
 
yhtenä
 
kokonaisuutena,
 
ne
 
käyttävät
 
osittain
 
yhteisiä
resursseja
 
ja
 
ovat keskitetysti
 
johdettuja,
 
mutta
 
julkisrahoitteisen
 
ja
 
yksityisrahoitteisen
 
tuottamat
 
rahavirrat,
 
niiden
markkinointitoiminnot ja yksilöitävissä olevat varat ovat
 
erilaisia.
Arvonalentumistestauksen
 
tuloksena
 
konserni
 
on
 
kirjannut
 
liikearvoa
 
koskevan
 
55,3
 
miljoonan
 
euron
arvonalennuksen
 
julkisrahoitteisen
 
Portfolioliiketoimintojen
 
rahavirtaa
 
tuottavassa
 
yksikössä.
 
Alaskirjattu
 
liikearvo
syntyi
 
pääasiassa
 
Attendo
 
Terveyspalveluiden
 
hankinnasta
 
vuonna
 
2018.
 
Arvonalennuskirjauksen
 
jälkeen
Portfolioliiketoimintojen
 
julkisrahoitteiseen
 
kassavirtaa
 
tuottavaan
 
yksikköön
 
liittyvä,
 
jäljelle
 
jäävä
 
liikearvo
 
on
yhteensä 146,4 miljoonaa euroa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
73
Muiden
 
rahavirtaa
 
tuottavien
 
yksiköiden
 
laadittujen
 
testauslaskelmien
 
perusteella
 
liikearvoon
 
ei
 
kohdistu
alaskirjaustarvetta.
 
Näiden
 
rahavirtaa
 
tuottavien
 
yksiköiden
 
kerrytettävissä
 
olevat
 
rahamäärät
 
ylittivät
 
niiden
kirjanpitoarvot.
 
Yrityshankinnoista syntynyt liikearvo on kohdistettu alla olevan taulukon
 
mukaisille rahavirtaa tuottaville yksiköille.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.
31.12.2023
31.12.2023
milj. euroa
Liikearvo
%
Arvonalentuminen
Terveydenhuollon palvelut
603,6
73,3 %
-
Portfolioliiketoiminnot, julkisrahoitteinen
146,4
17,8 %
55,3
Portfolioliiketoiminnot, yksityisrahoitteinen
29,1
3,5 %
-
Ruotsi
44,4
5,4 %
-
Yhteensä
823,5
100,0 %
55,3
Testattavia
 
rahavirtaa
 
tuottavia
 
yksikköjä
 
oli
 
vuonna
 
2023
 
yhteensä
 
neljä.
 
Rahavirtaa
 
tuottavien
 
yksiköiden
kerrytettävissä
 
olevat
 
rahamäärät
 
perustuvat
 
käyttöarvolaskelmiin,
 
jotka
 
on
 
laadittu
 
käyttäen
 
diskontattuja
rahavirtaennusteita.
 
Laskelmissa
 
käytetyt
 
keskeiset
 
oletukset
 
ovat
 
liikevaihdon
 
kasvu
 
loppujaksolla,
 
kannattavuus
(EBIT-%)
 
loppujaksolla sekä
 
diskonttokorko.
 
Ennusteet pohjautuvat
 
johdon hyväksymiin
 
taloudellisiin suunnitelmiin
vuosille 2024–2027 sisältäen loppujakson kasvun.
 
 
 
 
 
Liikearvon testauksessa käytetyt keskeisimmät
 
oletukset vuonna 2023
Terveydenhuol
lon palvelut
Portfolioliiketoi
minnot,
julkisrahoitteine
n
Portfolioliiketoi
minnot,
yksityisrahoittei
nen
Ruotsi
Testattavan jakson pituus
4 vuotta
4 vuotta
4 vuotta
4 vuotta
Liikevaihdon kasvu loppujaksolla
2,0 %
2,0 %
2,0 %
2,0 %
Kannattavuus (EBIT-%) loppujaksolla
13,2 %
5,3 %
6,2 %
5,2 %
Diskonttokorko (Pre-tax WACC)
9,6 %
10,9 %
9,6 %
8,0 %
Diskonttokorko (Post-tax WACC)
8,1 %
9,1 %
8,1 %
6,8 %
Liikevaihdon
 
kasvu
 
loppujaksolla
 
perustuu
 
tasaiseen
 
kasvutekijään,
 
joka
 
vastaa
 
Euroopan
 
keskuspankin
 
pitkän
aikavälin
 
tavoiteinflaatiotasoa.
 
Loppujakson
 
kannattavuus
 
perustuu
 
oletettuun
 
orgaaniseen
 
kasvuun
 
normaalissa
markkinatilanteessa,
 
yleiseen
 
terveyspalveluiden
 
markkinoiden
 
kehitykseen
 
sekä
 
konsernijohdon
 
laatimaan
 
pitkän
aikavälin suunnitelmaan.
Diskonttauskorkona
 
laskelmissa
 
on
 
käytetty
 
pääoman
 
keskimääräistä
 
kustannusta
 
(Pre-tax
 
WACC),
 
jonka
osatekijät
 
ovat
 
riskitön
 
korko,
 
riskipreemiot,
 
toimialakohtainen
 
beta,
 
toimialakohtainen
 
lainakustannus
 
sekä
toimialakohtainen oman ja vieraan pääoman suhde.
 
Herkkyysanalyysi
Konserni
 
on
 
arvioinut
 
liikearvon
 
arvonalentumislaskelman
 
herkkyyttä
 
laskelmassa
 
käytettyjen
 
kriittisimpien
olettamien
 
muutosten
 
vaikutuksen
 
osalta.
 
Alla
 
olevassa
 
taulukossa
 
on
 
esitetty
 
vaadittava
 
muutos
 
yksittäisessä
oletuksessa, jolla kerrytettävissä oleva rahamäärä alittaisi kirjanpitoarvon.
Muuttuja
2023
Liikevaihdon kasvu loppujaksolla
 
 
 
74
Terveydenhuollon palvelut
Lasku yli 17,1 prosenttiyksikköä
Portfolioliiketoiminnot, julkisrahoitteinen
Ei sovellu
Portfolioliiketoiminnot, yksityisrahoitteinen
Lasku yli 10,2 prosenttiyksikköä
Ruotsi
Lasku yli 1,0 prosenttiyksikköä
Kannattavuus (EBIT-%) loppujaksolla
Terveydenhuollon palvelut
Lasku yli 10,6 prosenttiyksikköä
Portfolioliiketoiminnot, julkisrahoitteinen
Ei sovellu
Portfolioliiketoiminnot, yksityisrahoitteinen
Lasku yli 4,2 prosenttiyksikköä
Ruotsi
Lasku yli 0,9 prosenttiyksikköä
Diskonttauskorko (Pre-tax WACC)
Terveydenhuollon palvelut
Kasvu yli 14,3 prosenttiyksikköä
Portfolioliiketoiminnot, julkisrahoitteinen
Ei sovellu
Portfolioliiketoiminnot, yksityisrahoitteinen
Kasvu yli 8,9 prosenttiyksikköä
Ruotsi
Kasvu yli 1,0 prosenttiyksikköä
Arvioitaessa rahavirtaa tuottavien
 
yksiköiden kerrytettävissä olevaa
 
rahamäärää, edellä esitetty
 
huomioiden, johdon
arvion mukaan minkään käytetyn keskeisen muuttujan
 
jokseenkin mahdollinen muutos ei johtaisi tilanteeseen,
 
jossa
yksiköiden
 
kerrytettävissä
 
olevat
 
rahamäärät
 
alittaisivat
 
Terveydenhuollon
 
palvelut
 
tai
 
Portfolioliiketoiminnot,
yksityisrahoitteinen
 
rahavirtaa
 
tuottavan
 
yksikön
 
kirjanpitoarvon.
 
Portfolioliiketoiminnot,
 
julkisrahoitteisessa
rahavirtaa
 
tuottavassa
 
yksikössä
 
käyttöarvo
 
vastaa
 
omaisuuserien
 
kirjanpitoarvoa
 
arvonalentumistestauksen
hetkellä, jolloin herkkyysanalyysi ei sovellu kyseiselle rahavirtaa
 
tuottavalle yksikölle.
Arvonalentumistestauksen
 
mukaan
 
Ruotsin
 
rahavirtaa
 
tuottavan
 
yksikön
 
osalta
 
yllä
 
olevassa
 
taulukossa
 
esitetyt
muutokset
 
keskeisissä
 
oletuksissa
 
johtaisi
 
siihen,
 
että
 
omaisuuserien
 
kirjanpitoarvo
 
vastaisi
 
kerrytettävää
rahamäärää.
 
Ruotsin
 
rahavirtaa
 
tuottavan
 
yksikön
 
testaushetken
 
mukainen
 
omaisuuserien
 
kirjanpitoarvo
 
oli
 
65,3
miljoonaa euroa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
17. Sijoituskiinteistöt
Sijoituskiinteistöjen kirjanpitoarvo
Milj. euroa
1.1-31.12.2023
1.1-31.12.2022
Kirjanpitoarvo tilikauden alussa
0,5
0,5
Arvonalentumiset
-0,2
-
Tilikauden poisto
-0,0
-0,0
Kirjanpitoarvo tilikauden lopussa
0,3
0,5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tuotot ja kulut sijoituskiinteistöistä
Milj. euroa
1.1-31.12.2023
1.1-31.12.2022
Vuokratuotot sijoituskiinteistöistä
0,1
0,1
Sijoituskiinteistöjen hoitokulut
-0,0
-0,0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
75
 
 
 
 
Yhteensä
0,0
0,1
Sijoituskiinteistöjen tuotot on ilmoitettu Konsernin omistusosuuden
 
mukaisina. Sijoituskiinteistöihin ei liity muita
sopimukseen perustuvia velvoitteita.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sijoituskiinteistöjen käyvät arvot
Sijoituskiinteistöosake
m2
Arvo per m2, tuhatta euroa
Arvo yhteensä, tuhatta
euroa
Koy Jyväskylän Väinönkatu 30
1 348
0,2
269
Kiinteistö Oy Jyväskylän Väinönkadun arvo on laskettu Konsernin
 
omistusosuuden (16,81 %) mukaisesti.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
18. Osuudet osakkuusyhtiöissä
Terveystalolla
 
on yksi osakkuusyhtiö, joka yhdistellään pääomaosuusmenetelmällä. Konsernilla ei ole yksittäisiä
olennaisia osakkuusyhtiöitä.
Osakkuusyhtiöt 31.12.2023
Kotimaa
Omistusosuus
Äänivalta
Terveyden Tuottajat Oy
Suomi
0,0 %
48,2 %
 
 
 
 
 
 
 
 
Yhdistetyt taloudelliset tiedot osakkuusyhtiöistä
Milj. euroa
2023
2022
Kirjanpitoarvo
0,0
0,0
Konsernin osuus laajasta tuloksesta
0,0
-0,1
19. Osakeperusteiset maksut
Suoriteperusteinen kannustinohjelma 2021
Suoriteperusteinen
 
kannustinohjelma
 
2021
 
on
 
suunnattu
 
Terveystalon
 
avainhenkilöille.
 
Pitkän
 
aikavälin
osakepalkkio-ohjelma
 
perustuu
 
rullaavaan
 
kolmen
 
vuoden
 
ansaintajaksorakenteeseen,
 
jossa
 
uusi
 
ansaintajakso
alkaa joka
 
vuosi hallituksen
 
niin päättäessä.
 
Hallitus päättää
 
vuosittain osallistujat,
 
mittarit, mittareiden
 
tavoitetasot
ja
 
ansaintamahdollisuudet.
 
Ohjelman
 
ansaintaedellytyksenä
 
on
 
kolmen
 
vuoden
 
työssäoloehto
 
sekä
 
erikseen
määritetyt
 
taloudellisiin
 
tavoitteisiin
 
perustuvat
 
ansaintakriteerit.
 
Palkkio
 
myönnetään
 
Terveystalon
 
osakkeina
sisältäen palkkiosta osallistujalle aiheutuvat verot ja
 
veroluonteiset maksut. Veroihin
 
varatun osuuden vähentämisen
jälkeen
 
työntekijälle
 
maksetaan
 
netto-osakkeet.
 
Ohjelman
 
puitteissa
 
on
 
käynnistetty
 
kolme
 
ansaintajaksoa
 
2021–
2023,
 
2022–2024
 
ja
 
2023–2025.
 
Ohjelmat
 
käsitellään
 
kokonaisuudessaan
 
oman
 
pääoman
 
ehtoisena
osakeperusteisena maksuna. Ansaintajakson 2021–2023
 
vaikutus tilikauden tulokseen on ollut
 
0,4 miljoonaa euroa,
ja
 
sen
 
kokonaiskustannukseksi
 
arvioidaan
 
2,5
 
miljoonaa
 
euroa.
 
Järjestelyn
 
piiriin
 
kuuluu
 
37
 
henkilöä.
Ansaintajakson
 
2022–2024
 
vaikutus
 
tilikauden
 
tulokseen
 
on
 
ollut
 
0,5
 
miljoonaa
 
euroa,
 
ja
 
sen
kokonaiskustannukseksi
 
arvioidaan
 
1,9
 
miljoonaa
 
euroa.
 
Järjestelyn
 
piiriin
 
kuuluu
 
51
 
henkilöä.
 
Ansaintajakson
2023–2025
 
vaikutus
 
tilikauden
 
tulokseen
 
on
 
ollut
 
0,4
 
miljoonaa
 
euroa,
 
ja
 
sen
 
kokonaiskustannukseksi
 
arvioidaan
1,6 miljoonaa euroa. Järjestelyn piiriin kuuluu 55 henkilöä.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Suoriteperusteinen kannustinohjelma 2021
2023-2025
2022-2024
2021-2023
Myöntämispäivä
3.4.2023
1.4.2022
1.4.2021
Palkkio-osakkeita enintään
640 000
683 085
642 000
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
76
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Myönnetyt palkkio-osakkeet 1.1.2023
-
577 864
486 556
 
Kaudella myönnetyt palkkio-osakkeet
582 000
-
-
Kaudella menetetyt palkkio-osakkeet
49 000
121 890
94 000
 
Kaudella toteutetut palkkio-osakkeet
-
-
-
 
Myönnetyt palkkio-osakkeet 31.12.2023
533 000
455 974
392 556
 
Palkkio-osakkeiden käypä arvo myöntämishetkellä
6,6
9,2
12,6
Mittausjakso päättyy
28.2.2026
28.2.2025
29.2.2024
Oikeuden syntyminen arviolta
31.3.2026
31.3.2025
31.3.2024
Ansaintakriteerit
Työssäolo,
osakkeen
kokonaistuotto
Työssäolo,
osakkeen
kokonaistuotto
Työssäolo,
osakkeen
kokonaistuotto,
tuottavuus
 
ja
digitaalinen myynti
Toteutus
Osakkeina
 
ja
rahana
Osakkeina
 
ja
rahana
Osakkeina ja rahana
Siirtymävaiheen kannustinohjelma
Siirtymävaiheen
 
kannustinohjelma
 
on
 
suunnattu
 
ainoastaan
 
toimitusjohtajalle.
 
Ohjelman
 
ansaintaedellytyksenä
 
on
kahden
 
vuoden
 
työssäoloehto
 
sekä
 
erikseen
 
määritetyt
 
taloudellisiin
 
tavoitteisiin
 
perustuvat
 
ansaintakriteerit.
Palkkio
 
myönnetään
 
Terveystalon
 
osakkeina
 
sisältäen
 
palkkiosta
 
osallistujalle
 
aiheutuvat
 
verot
 
ja
 
veroluonteiset
maksut.
 
Verojen
 
pidätyksen
 
jälkeen
 
työntekijälle
 
maksetaan
 
netto-osakkeet.
 
Ohjelma
 
on
 
käsitelty
kokonaisuudessaan
 
oman
 
pääoman
 
ehtoisena
 
osakeperusteisena
 
maksuna.
 
Ohjelma
 
päättyi
 
tilikauden
 
2023
aikana,
 
jonka
 
seurauksena
 
osakkeet
 
maksettiin
 
ohjelman
 
ansaintaedellytyksien
 
toteuman
 
mukaisesti.
 
Ohjelman
vaikutus tilikauden tulokseen on ollut 0,0 miljoonaa
 
euroa.
 
 
 
Siirtymävaiheen kannustinohjelma
2021-2022
Myöntämispäivä
24.5.2021
Palkkio-osakkeita enintään
58 600
Myönnetyt palkkio-osakkeet 1.1.2023
58 600
Kaudella myönnetyt palkkio-osakkeet
-
Kaudella menetetyt palkkio-osakkeet
50 294
Kaudella toteutetut palkkio-osakkeet
8 306
Myönnetyt palkkio-osakkeet 31.12.2023
-
Palkkio-osakkeiden käypä arvo myöntämishetkellä
14,1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
77
 
 
 
 
 
Mittausjakso päättyi
28.2.2023
Oikeuden syntymisjakso päättyi
10.3.2023
Ansaintakriteerit
Työssäolo,
 
osakkeen
kokonaistuotto,
tuottavuus
 
ja
digitaalinen myynti
Toteutus
Osakkeina ja rahana
Ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä
 
Ehdollinen
 
osakepalkkiojärjestelmä
 
tarjoaa
 
erikseen
 
valituille
 
avainhenkilöille
 
mahdollisuuden
 
ansaita
 
kiinteän
määrän
 
yhtiön
 
osakkeita
 
sitouttamisjakson
 
lopussa.
 
Palkkio
 
myönnetään
 
Terveystalon
 
osakkeina
 
sisältäen
palkkiosta osallistujalle
 
aiheutuvat verot
 
ja veroluonteiset
 
maksut. Veroihin
 
varatun osuuden
 
vähentämisen
 
jälkeen
työntekijälle
 
maksetaan
 
netto-osakkeet.
 
Ohjelman
 
puitteissa
 
on
 
käynnistetty
 
kolme
 
sitouttamisjaksoa.
 
Ohjelmaa
käsitellään
 
kokonaisuudessaan
 
oman
 
pääoman
 
ehtoisena
 
osakeperusteisena
 
maksuna.
 
Tilikauden
 
päättyessä
ohjelmassa
 
oli
 
12
 
osallistujaa.
 
Sitouttamisjaksojen
 
2021–2023,
 
2022–2024
 
ja
 
2023–2025
 
vaikutus
 
tilikauden
tulokseen on ollut 0,1 miljoonaa euroa, ja kokonaiskustannukseksi
 
arvioidaan 0,4 miljoonaa euroa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä
2023-2025
2022-2024
2021-2023
Myöntämispäivä
3.4.2023
22.6.2022
15.4.2021
Palkkio-osakkeita enintään
64 000
68 309
64 200
 
Myönnetyt palkkio-osakkeet 1.1.2023
-
3 000
7 000
 
Kaudella myönnetyt palkkio-osakkeet
29 000
6 000
-
 
Kaudella menetetyt palkkio-osakkeet
-
-
-
 
Kaudella toteutetut palkkio-osakkeet
-
-
-
 
Myönnetyt palkkio-osakkeet 31.12.2023
29 000
9 000
7 000
 
Palkkio-osakkeiden käypä arvo myöntämishetkellä
6,6
9,5
11,2
Mittausjakso päättyy
28.2.2026
28.2.2025
29.2.2024
Oikeuden syntyminen arviolta
31.3.2026
31.3.2025
31.3.2024
Ansaintakriteerit
Työssäolo
Työssäolo
Työssäolo
Toteutus
Osakkeina
 
ja
rahana
Osakkeina
 
ja
rahana
Osakkeina ja rahana
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
20. Rahoitusvarojen ja -velkojen kirjanpitoarvot ja käyvät arvot arvostusryhmittäin sekä käyvän arvon hierarkia
Milj. euroa 31.12.2023
Käypään arvoon
tulosvaikuttei-
sesti kirjattavat
rahoitusvarat ja
-velat
Jaksotettuun
hankintamenoon
arvostetut
rahoitusvarat ja
 
-velat
Kirjanpito
arvo
Käypä
arvo
Käyvän arvon
hierarkia
Rahoitusvarat
Pitkäaikaiset
 
Lainasaamiset
0,0
-
0,0
0,0
Taso 2
 
Noteeraamattomat osakesijoitukset
0,8
-
0,8
0,8
Taso 3
Lyhytaikaiset
 
 
 
 
 
 
 
78
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Myyntisaamiset
-
127,6
127,6
127,6
 
Rahavarat
-
37,7
37,7
37,7
 
Korkojohdannaiset
4,8
-
4,8
4,8
Taso 2
Rahoitusvarat yhteensä
5,6
165,3
170,8
170,8
Rahoitusvelat
Pitkäaikaiset
 
Rahalaitoslainat
-
294,0
294,0
294,0
Taso 2
 
Joukkovelkakirjalainat
-
99,1
99,1
102,7
Taso 1
 
Osamaksuvelat
-
1,3
1,3
1,3
Taso 2
 
Ehdolliset lisäkauppahintavelat
3,3
-
3,3
3,3
Taso 3
Lyhytaikaiset
 
Rahalaitoslainat
-
19,8
19,8
19,8
Taso 2
 
Osamaksuvelat
-
2,5
2,5
2,5
Taso 2
 
Ostovelat
-
49,5
49,5
49,5
 
Ehdolliset lisäkauppahintavelat
2,6
-
2,6
2,6
Taso 3
 
Korkojohdannaiset
0,1
-
0,1
0,1
Taso 2
Rahoitusvelat yhteensä
6,0
466,2
472,2
475,7
Käyvän arvon hierarkian tasolle 3 luokitellut rahoitusvarat
 
ja -velat muodostuvat noteeraamattomista osakesijoituksista
 
sekä yritys- ja
liiketoimintakauppojen ehdollisista lisäkauppahintaveloista.
 
Osakesijoitusten arvostus perustuu johdon tapauskohtaiseen
 
arvioon
osakkeisiin liittyvästä tulevasta kassavirrasta, ja ehdollisten
 
lisäkauppahintavelkojen arvostus perustuu kauppakirjoilla
 
määritettyyn
ehdollisen lisäkauppahinnan määrään sekä johdon
 
tapauskohtaiseen arvioon lisäkauppahinnan toteutumisesta.
 
Käyvän arvon
hierarkian tasolle 3 luokiteltujen rahoitusvarojen ja
 
velkojen käypien arvojen muutosten vaikutus kauden
 
tulokseen on ollut 1,6
miljoonaa euroa (2022: -2,4 miljoonaa euroa).
 
Terveystalo laski liikkeeseen 100 miljoonan euron suuruisen, vastuullisuustavoitteisiin sidotun vakuudettoman
 
joukkovelkakirjalainan,
joka erääntyy 1.6.2028, ja sille maksetaan lähtökohtaisesti
 
kiinteää 5,375 prosentin vuotuista korkoa. Nasdaq Helsinki
 
otti
joukkovelkakirjalainan kaupankäynnin kohteeksi Nasdaq Helsingin
 
pörssilistalle 5.6.2023.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Milj. euroa 31.12.2022
Käypään arvoon
tulosvaikuttei-
sesti kirjattavat
rahoitusvarat ja
-velat
Jaksotettuun
hankintamenoon
arvostetut
rahoitusvarat ja
 
-velat
Kirjanpito-
arvo
Käypä
arvo
Käyvän arvon
hierarkia
Rahoitusvarat
Pitkäaikaiset
 
Lainasaamiset
0,3
-
0,3
0,3
Taso 2
 
Noteeraamattomat osakesijoitukset
0,8
-
0,8
0,8
Taso 3
Lyhytaikaiset
 
Myyntisaamiset
-
106,9
106,9
106,9
 
Sopimukseen perustuvat varat
-
12,8
12,8
12,8
 
Rahavarat
-
40,2
40,2
40,2
 
Korkojohdannaiset
9,9
-
9,9
9,9
Taso 2
Rahoitusvarat yhteensä
11,0
159,9
170,9
170,9
Rahoitusvelat
Pitkäaikaiset
 
Rahalaitoslainat
-
379,2
379,2
379,2
 
Osamaksuvelat
-
3,9
3,9
3,9
Taso 2
 
Ehdolliset lisäkauppahintavelat
5,6
-
5,6
5,6
Taso 3
Lyhytaikaiset
 
Rahalaitoslainat
-
40,0
40,0
40,0
 
Osamaksuvelat
-
4,2
4,2
4,2
79
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ostovelat
-
49,0
49,0
49,0
 
Ehdolliset lisäkauppahintavelat
5,0
-
5,0
5,0
Taso 3
 
Korkojohdannaiset
3,4
-
3,4
3,4
Taso 2
Rahoitusvelat yhteensä
14,0
476,2
490,2
490,2
.
21. Rahoitusriskit
 
21.1 Rahoitusriskien hallinta
Konserni altistuu
 
normaalissa
 
liiketoiminnassaan
 
useille rahoitusriskeille.
 
Konsernin riskienhallinnan
 
tavoitteena
 
on
minimoida
 
rahoitusmarkkinoiden
 
muutosten
 
haitalliset
 
vaikutukset
 
Konsernin
 
tulokseen
 
sekä
 
arvostukseen.
Konsernin
 
pääasialliset
 
rahoitusriskit
 
ovat
 
korkoriski,
 
luottoriski
 
ja
 
maksuvalmiusriski.
 
Konsernin
 
riskienhallinnan
yleiset periaatteet hyväksyy
 
hallitus, ja niiden käytännön
 
toteuttamisesta vastaa Konsernin
 
taloushallinto. Konsernin
taloushallinto tunnistaa ja arvioi riskit ja hankkii tarvittavat instrumentit
 
riskeiltä suojautumiseen.
 
21.2 Korkoriski ja valuuttakurssiriski
Konsernin korkoriski
 
aiheutuu sen
 
rahalaitoslainoista,
 
jotka ovat
 
vaihtuvakorkoisia.
 
Keskimääräinen
 
markkinakorko
rahalaitoslainoille konsernissa tilikaudella
 
2023 on ollut
 
4,0 prosenttia (2022:
 
1,2 prosenttia). Jos
 
korot olisivat olleet
yhden prosenttiyksikön
 
suuremmat, niin
 
korkokulut olisivat
 
olleet 4,1
 
miljoonaa euroa
 
suuremmat tilikaudella
 
2023.
(2022: 3,9 miljoonaa euroa).
Konserni
 
ei
 
sovella
 
IFRS
 
9:n
 
mukaista
 
suojauslaskentaa.
 
Tilinpäätöshetkellä
 
konsernin
 
tytäryhtiöllä
 
on
 
avoinna
euromääräisiä korkojohdannaisia seuraavasti:
 
Koronvaihtosopimuksia,
 
joiden
 
perusteella
 
konserni
 
maksaa
 
kiinteää
 
2,94;
 
0,48
 
ja
 
2,92
 
prosentin
 
korkoa
sekä saa vaihtuvaa korkoa yhteensä 30,0; 50,0 ja 50,0
 
miljoonan euron lainapääomille.
 
Koronvaihtosopimuksia,
 
joiden
 
perusteella
 
konserni
 
maksaa
 
vaihtuvaa
 
korkoa
 
sekä
 
saa
 
kiinteää
 
korkoa
yhteensä 15,0 ja 25,0 miljoonan euron lainapääomille.
Konserni toimii Suomen lisäksi
 
Ruotsissa sekä vähäisessä määrin
 
Virossa ja altistuu näin
 
ollen valuuttakurssiriskille
liittyen Ruotsin kruunuun.
 
Konserniyhtiöiden laskutus
 
ja hankinnat tehdään
 
kuitenkin paikallisessa
 
valuutassa, joten
transaktioriski
 
Terveystalolle
 
on
 
vähämerkityksellinen.
 
Tilikaudella
 
2023
 
Konsernin
 
tuloslaskelman
valuuttakurssimuutokset
 
olivat
 
0,0
 
(-0,1)
miljoonaa
 
euroa.
 
Konserni
 
altistuu
 
kuitenkin
 
valuuttakurssien
muuntoeroille, jotka kirjataan laajan tuloksen eriin, jotka saatetaan
 
tulevaisuudessa siirtää tulosvaikutteiseksi.
21.3 Luottoriski
Konsernin
 
rahavirrasta
 
suuri
 
osa
 
tulee
 
erilaisten
 
vakiintuneiden
 
instituutioiden,
 
julkisen
 
sektorin
 
ja
 
yritysten
maksuina, joilla on asianmukainen
 
luottohistoria. Yrityksen myyntisaamisiin
 
sisältyy kuitenkin luottoriski.
 
Luottoriskiä
hallinnoidaan
 
pääasiallisesti
 
tarkistamalla
 
ja
 
seuraamalla
 
asiakkaan
 
luottohistoriaa
 
säännöllisesti
 
sekä
 
tekemällä
yhteistyötä perintäyritysten kanssa. Lisäksi merkittävä
 
osa Konsernin asiakkaista on yksityishenkilöitä, joiden
 
maksu
tapahtuu pääasiassa samanaikaisesti palvelua luovutettaessa.
Konsernilla
 
ei
 
ole
 
merkittäviä
 
asiakaskohtaisia
 
myyntisaamiskeskittymiä,
 
vaan
 
luottoriski
 
on
 
hajaantunut.
Luottoriskiä
 
seurataan
 
myyntisaamisten
 
määrän,
 
ikäjakauman
 
ja
 
kiertonopeuden
 
kehityksellä.
 
Luottoriskiä
seurataan myös asiakkaittain.
Konsernin
 
luottoriskin
 
enimmäismäärä
 
vastaa
 
rahoitusvarojen
 
kirjanpitoarvoa
 
tilikauden
 
lopussa.
 
Myyntisaamisten
ikäjakauma on esitetty liitetiedossa 22
Myyntisaamiset ja muut saamiset
.
 
 
 
 
 
80
21.4 Jälleenrahoitus-
 
ja maksuvalmiusriski
Konserni pyrkii varmistamaan
 
riittävän maksuvalmiuden
 
tehokkaalla kassanhallinnalla
 
sekä riittävillä
 
luottolimiiteillä.
Jälleenrahoitusriskiä
 
hallitaan
 
tasapainoisella
 
ja
 
riittävän
 
pitkäkestoista
 
lainaa
 
sisältävällä
 
portfoliolla.
 
Konsernissa
pyritään
 
jatkuvasti
 
arvioimaan
 
ja
 
seuraamaan
 
liiketoiminnan
 
vaatimaa
 
rahoituksen
 
määrää,
 
jotta
 
konsernilla
 
olisi
tarpeeksi
 
likvidejä
 
varoja
 
toiminnan
 
rahoittamiseksi,
 
erääntyvien
 
lainojen
 
takaisinmaksuun
 
sekä
 
kasvustrategian
mukaisten investointien ja yritysostojen toteuttamiseksi.
Konsernin rahavarat
 
koostuvat pankkitileillä
 
olevista varoista,
 
käteiskassoista, pankki
 
-
 
ja luottokorttisaamisista
 
sekä
raportointihetkellä matkalla olevista käteismaksusuorituksista.
Konserni
 
hallinnoi
 
maksuvalmiusriskiä
 
seuraamalla
 
käyttämättömien
 
varojen
 
määrää
 
sekä
 
ennustamalla
kassavirtoja eteenpäin.
Konsernilla
 
on
 
käytössään
 
luottolimiitti
 
sekä
 
nostamattomia
 
luottoja,
 
joista
 
tilinpäätöshetkellä
 
31.12.2023
 
oli
nostamatta 98,0 miljoonaa euroa (2022: 99,6 miljoonaa euroa).
Konsernilla
 
on
 
412,1
 
miljoonaa
 
euroa
 
rahalaitoslainoja.
 
Epävarmuus
 
rahoitusmarkkinoilla
 
voi
 
aiheuttaa
 
sen,
 
että
konsernin
 
liiketoiminnan
 
harjoittamiseen
 
tarvittavan
 
rahoituksen
 
hinta
 
nousee
 
tai
 
sitä
 
on
 
vaikeammin
 
saatavilla.
Konserni
 
ei
 
välttämättä
 
saa
 
rahoitusta
 
kilpailukykyisin
 
ehdoin
 
tai
 
lainkaan,
 
eikä
 
se
 
välttämättä
 
pysty
 
täyttämään
rahoitusjärjestelyjen mukaisia velvoitteitaan.
Alla
 
oleva
 
taulukko
 
kuvaa
 
sopimuksiin
 
perustuvaa
 
maturiteettianalyysiä.
 
Luvut
 
ovat
 
diskonttaamattomia,
 
ja
 
ne
sisältävät
 
sekä
 
koron-
 
että
 
pääoman
 
takaisinmaksut.
 
Vuokrasopimusvelvoitteiden
 
diskonttaamattomat
 
rahavirrat
eroavat taseeseen
 
merkityistä
 
määristä,
 
koska
 
taseeseen on
 
merkitty
 
diskontattu
 
arvo.
 
Vaihtuvien
 
korkojen
 
osalta
analyysi on laadittu käyttäen tilinpäätöshetken korkotasoa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maksuvalmiusriskin maturiteettianalyysi
31.12.2023
Milj. euroa
Kirjanpitoarvo
Rahavirta
1 vuosi
1–2 vuotta
2–5 vuotta
Yli 5 vuotta
Rahalaitoslainat
313,8
331,6
15,8
137,0
167,6
11,2
Joukkovelkakirjalainat
99,1
124,5
5,4
5,4
113,6
-
Vuokrasopimusvelat
219,1
226,5
51,5
47,4
83,8
43,9
Osamaksuvelat
3,8
3,8
2,6
1,2
0,1
-
Ostovelat
49,5
49,5
49,5
-
-
-
Korkojohdannaiset
0,1
0,4
0,3
0,4
-0,4
-
Yhteensä
688,6
728,6
122,5
188,8
362,1
55,1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
31.12.2022
Milj. euroa
Kirjanpitoarvo
Rahavirta
1 vuosi
1–2 vuotta
2–5 vuotta
Yli 5 vuotta
Rahalaitoslainat
419,2
446,9
52,3
220,3
151,5
22,5
Vuokrasopimusvelat
179,8
191,9
49,9
43,2
74,8
24,0
Osamaksuvelat
8,0
8,2
4,3
2,6
1,3
-
Ostovelat
49,0
49,0
49,0
-
-
-
Korkojohdannaiset
3,4
2,9
0,1
1,9
0,9
-
Yhteensä
659,4
698,5
155,6
267,9
228,5
46,4
.
81
21.5 Pääoman hallinta
Konsernin
 
pääoman
 
hallinnan
 
pyrkimyksenä
 
on
 
optimaalisen
 
pääomarakenteen
 
avulla
 
tukea
 
liiketoimintaa
varmistamalla kilpailukykyiset toimintaedellytykset ja mahdollistaa
 
strategian toteuttaminen.
Pääomarakenteeseen
 
vaikutetaan
 
operatiivisen
 
kassavirran
 
lisäksi
 
mm.
 
mahdollisten
 
osakeantien
 
ja
 
omien
osakkeiden
 
hankintojen
 
kautta,
 
velkarahoituksen
 
lisäämisellä
 
tai
 
takaisinmaksulla,
 
mahdollisilla
 
pääomaerien
välisillä
 
konversioilla
 
sekä
 
operatiivisilla
 
päätöksillä
 
investoinneista,
 
kasvusta
 
ja
 
mahdollisista
 
omaisuuserien
myynneistä velkojen vähentämiseksi.
Konsernin pääomarakenteen kehitystä seurataan
 
mm. nettovelan muutoksella, nettovelan ja käyttökatteen
 
suhteella
sekä kassavirtaennusteella.
Konsernin
 
nettovelkaantumisaste
 
(gearing)
 
31.12.2023
 
oli
 
116,0
 
prosenttia
 
(2022:
 
95,7 prosenttia).
Nettovelkaantumisastetta
 
laskettaessa
 
korollinen
 
nettovelka
 
on
 
jaettu
 
oman
 
pääoman
 
määrällä.
 
Nettovelkoihin
sisältyvät korolliset
 
velat vähennettynä
 
korollisilla saamisilla
 
ja rahavaroilla.
 
Konsernin korolliset
 
velat olivat
 
vuoden
2023
 
lopussa
 
635,8
 
miljoonaa
 
euroa
 
(2022:
 
607,0
 
miljoonaa
 
euroa).
 
Merkittävä
 
osa
 
korollisista
 
veloista
 
on
rahalaitoslainoja.
Konsernin
 
lainasopimuksessa
 
on
 
kovenanttiehto,
 
jonka
 
raja-arvon
 
ylittyessä
 
lainanantajat
 
voivat
 
vaatia
 
lainojen
välitöntä
 
takaisinmaksua.
 
Kovenanttiehto
 
liittyy
 
käyttökatteen
 
ja
 
nettovelan
 
suhteeseen.
 
Konserni
 
on
 
tilikauden
aikana ja tilinpäätöspäivänä täyttänyt rahoitukseen liittyvän
 
kovenanttiehdon.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
22. Myyntisaamiset ja muut saamiset sekä asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät
Myyntisaamisten ja muiden saamisten sekä asiakassopimuksiin perustuvien omaisuuserien kirjanpitoarvot
Milj. euroa
2023
2022
Pitkäaikaiset
Lainasaamiset
0,0
0,3
Yhteensä
0,0
0,3
Lyhytaikaiset
 
Myyntisaamiset
117,4
106,9
Muut saamiset
2,3
2,1
Siirtosaamiset
8,4
6,5
Johdannaissaamiset
4,8
9,9
Asiakassopimuksiin perustuvat varat
10,2
12,8
Yhteensä
143,1
138,4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Erittely siirtosaamisista
Milj. euroa
2023
2022
Henkilöstöön liittyvät siirtyvät erät
0,0
0,0
Muut siirtosaamiset
8,4
6,5
Yhteensä
8,4
6,5
Konserni
 
on
 
kirjannut
 
lopullisia
 
luottotappioita
 
ja
 
odotettavissa
 
olevia
 
luottotappioita
 
myyntisaamisista
 
ja
sopimukseen
 
perustuvista
 
varoista
 
yhteensä
 
2,1
 
miljoonaa
 
euroa
 
(2022:
 
1,9
 
miljoonaa
 
euroa).
 
Odotettujen
luottotappioiden
 
laskenta
 
perustuu
 
yksinkertaistettuun
 
menettelyyn.
 
Laskennassa
 
käytetyt
 
prosentit
 
perustuvat
historiatietoon
 
toteutuneista
 
luottotappioista,
 
ja
 
niissä
 
on otettu
 
huomioon
 
tarkasteluhetken
 
taloudelliset
 
olosuhteet
sekä
 
konsernin
 
näkemys
 
taloudellisista
 
olosuhteista,
 
jotka
 
tulevat
 
vaikuttamaan
 
myyntisaamisten
 
odotettavissa
olevana voimassaoloaikana.
 
82
Konsernin
 
näkemyksen
 
mukaan
 
myyntisaamisten
 
tasearvo
 
vastaa
 
parhaiten
 
sitä
 
rahamäärää,
 
joka
 
on
 
luottoriskin
enimmäismäärä
 
siinä
 
tapauksessa,
 
että
 
sopimusosapuolet
 
eivät
 
pysty
 
täyttämään
 
myyntisaamisiin
 
liittyviä
velvoitteitaan.
Muiden saamisten ja siirtosaamisten käypä arvo on tasearvo.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Myyntisaamisten ikäjakauma ja kirjatut luottotappiot
2023
Milj. euroa
Myyntisaamiset ja
sopimukseen
perustuvat varat
yhteensä
Arvioitu
odotettavissa oleva
luottotappio
Kirjatut odotettavissa
olevat luottotappiot
Kirjanpitoarvo
Sopimukseen perustuvat varat
10,2
0,0 %
-0,0
10,2
Erääntymättömät
101,9
-0,1 %
-0,1
101,8
Erääntyneet
 
Alle 30 päivää
10,4
-0,4 %
-0,0
10,3
 
31–90 päivää
2,4
-1,3 %
-0,0
2,4
 
91–180 päivää
1,8
-8,4 %
-0,2
1,6
 
Yli 180 päivää
3,0
-61,3 %
-1,8
1,1
Yhteensä
129,7
-2,1
127,6
Myyntisaamisiin liittyvistä luottoriskeistä kerrotaan tarkemmin luottoriskeistä kertovassa liitetiedossa 21 Rahoitusriskit.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Myyntisaamisten ikäjakauma ja kirjatut luottotappiot
2022
Milj. euroa
Myyntisaamiset
yhteensä
Arvioitu
odotettavissa oleva
luottotappio
Kirjatut odotettavissa
olevat luottotappiot
Kirjanpitoarvo
Sopimukseen perustuvat varat
12,8
0,0 %
-0,0
12,8
Erääntymättömät
95,0
-0,1 %
-0,1
95,0
Erääntyneet
 
Alle 30 päivää
7,3
-0,4 %
-0,0
7,3
 
31–90 päivää
2,3
-1,2 %
-0,0
2,3
 
91–180 päivää
1,0
-5,9 %
-0,1
1,0
 
Yli 180 päivää
3,2
-55,5 %
-1,8
1,4
Yhteensä
121,6
-1,9
119,7
Myyntisaamisiin liittyvistä luottoriskeistä kerrotaan tarkemmin luottoriskeistä kertovassa liitetiedossa 21 Rahoitusriskit.
23. Rahavarat
 
83
Konsernin
 
rahavarat
 
31.12.2023,
 
yhteensä
 
37,7
 
miljoonaa
 
euroa
 
(2022:
 
40,2
 
miljoonaa
 
euroa),
 
koostuvat
pankkitileillä
 
olevista
 
varoista,
 
käteiskassoista,
 
pankki-
 
ja
 
luottokorttisaamisista
 
sekä
 
matkalla
 
olevista
käteismaksusuorituksista.
Tasearvot
 
vastaavat
 
parhaiten
 
sitä
 
rahamäärää,
 
joka
 
on
 
luottoriskin
 
enimmäismäärä
 
siinä
 
tapauksessa,
 
että
sopimusosapuolet
 
eivät
 
pysty
 
täyttämään
 
rahoitusvaroihin
 
liittyviä
 
velvoitteitaan.
 
Rahavaroihin
 
ei
 
kuitenkaan
 
liity
merkittäviä vastapuoliriskejä. Rahavarojen käypä arvo
 
vastaa niiden tasearvoa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
24. Osakepääoma ja sijoitetun vapaan pääoman rahasto
Milj. euroa
Ulkona
olevien
osakkeiden
lukumäärä, 1
000 kpl
Omat
osakkeet
, 1 000
kpl
Osakkeet
yhteensä,
1 000 kpl
Osakepääoma
Sijoitetun vapaan
oman pääoman
rahasto
Omat
osakkeet
Yhteensä
1.1.2022
126 307
1 730
128 037
0,1
492,8
-18,0
474,9
Maksetut osakepalkkiot
241
-241
-
-
-
2,2
2,2
Omien osakkeiden
mitätöinti
-
-1 000
-1 000
-
-
-
-
31.12.2022
126 548
489
127 037
0,1
492,8
-15,8
477,1
1.1.2023
126 548
489
127 037
0,1
492,8
-15,8
477,1
Maksetut osakepalkkiot
8
-8
-
-
-
0,1
0,1
Omien osakkeiden
mitätöinti
-
-
-
-
-
-
-
31.12.2023
126 556
480
127 036
0,1
492,8
-15,7
477,2
Osakkeet ja osakepääoma
Terveystalo
 
Oyj:n osakkeiden lukumäärä
 
31.12.2023
 
oli 127 036 531, joista oli
 
ulkona olevia osakkeita 126
 
556 301
ja Konsernin hallussa olevia omia osakkeita 480 230.
 
Yhtiöllä
 
on
 
yksi
 
osakelaji.
 
Osakkeilla
 
ei
 
ole
 
nimellisarvoa.
 
Kaikki
 
liikkeeseen
 
lasketut
 
osakkeet
 
on
 
maksettu
täysimääräisesti.
 
Jokaisella
 
osakkeella
 
on
 
yksi
 
ääni
 
yhtiökokouksessa
 
ja
 
yhtäläiset
 
oikeudet
 
osinkoon
 
ja
 
muuhun
varojenjakoon.
 
Terveystalo
 
Oyj:n
 
osake
 
on
 
listattu
 
Nasdaq
 
Helsinki
 
Oy:ssä.
 
Kaupankäyntitunnus
 
on
 
TTALO.
 
Terveystalo
 
Oyj:n
osakkeet kuuluvat Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään arvo-osuusjärjestelmään.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun
 
vapaan
 
oman
 
pääoman
 
rahasto
 
sisältää
 
muut
 
oman
 
pääoman
 
luonteiset
 
sijoitukset
 
ja
 
osakkeiden
merkintähinnan siltä osin,
 
kun sitä ei
 
nimenomaisen päätöksen
 
mukaan merkitä osakepääomaan.
 
Voimassa olevan
osakeyhtiölain
 
mukaan
 
uusien
 
osakkeiden
 
merkintähinta
 
kirjataan
 
osakepääomaan,
 
ellei
 
sitä
 
ole
osakeantipäätöksen perusteella kokonaan tai osittain kirjattu
 
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
Jakokelpoiset varat
Emoyhtiön jakokelpoiset
 
varat ovat
 
535,9 miljoonaa
 
euroa, josta
 
tilikauden voitto
 
on 40,5
 
miljoonaa euroa.
 
Hallitus
ehdottaa
 
varsinaiselle
 
yhtiökokoukselle,
 
että
 
31.12.2023
 
päättyneeltä
 
tilikaudelta
 
vahvistetun
 
taseen
 
perusteella
jaetaan osinkoa
0,30
 
(
0,28
) euroa
 
osakkeelta
 
eli yhteensä
 
noin
38,0
 
(35,4)
 
miljoonaa
 
euroa.
 
Osinko
 
maksettaisiin
kahdessa erässä seuraavasti:
 
 
 
 
84
 
Osingonmaksun
 
ensimmäinen
 
erä
 
0,15
 
euroa
 
osakkeelta
 
maksettaisiin
 
osakkeenomistajille,
 
jotka
 
ovat
osingonmaksun
 
ensimmäisen
 
erän
 
täsmäytyspäivänä
 
28.3.2024
 
rekisteröityinä
 
Euroclear
 
Finland
 
Oy:n
pitämään Yhtiön osakasluetteloon. Hallitus ehdottaa, että
 
osingon ensimmäinen erä maksettaisiin 8.4.2024.
 
Osingonmaksun
 
toinen
 
erä
 
0,15
 
euroa
 
osakkeelta
 
maksettaisiin
 
osakkeenomistajille,
 
jotka
 
ovat
osingonmaksun
 
toisen
 
erän
 
täsmäytyspäivänä
 
9.10.2024
 
rekisteröityinä
 
Euroclear
 
Finland
 
Oy:n
ylläpitämään
 
Yhtiön
 
osakasluetteloon.
 
Hallitus
 
ehdottaa,
 
että
 
osingonmaksun
 
toinen
 
erä
 
maksettaisiin
16.10.2024.
 
Lisäksi
 
hallitus
 
ehdottaa,
 
että
 
yhtiökokous
 
valtuuttaisi
 
hallituksen
 
tarvittaessa
 
päättämään
uudesta täsmäytyspäivästä
 
ja maksupäivästä
 
osingonmaksun toiselle
 
erälle, mikäli
 
Euroclear Finland
 
Oy:n
säännöt tai Suomen arvo-osuusjärjestelmää koskevat
 
säädökset muuttuvat tai muutoin sitä edellyttävät.
Hallituksen
 
yhtiökokoukselle
 
ehdottamaa
 
varojenjakoa
 
ei
 
vähennetä
 
jakokelpoisesta
 
omasta
 
pääomasta
 
ennen
yhtiökokouksen päätöstä.
 
Yhtiön
 
taloudellisessa
 
asemassa
 
ei
 
tilikauden
 
päättymisen
 
jälkeen
 
ole
 
tapahtunut
 
olennaisia
 
muutoksia.
 
Yhtiön
maksuvalmius on hyvä, eikä ehdotettu varojenjako hallituksen
 
näkemyksen mukaan vaaranna yhtiön maksukykyä.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
25. Rahoitusvelat
Ei-rahavirtavaikutteiset muutokset
milj. euroa
1.1.2023
Rahavirta
Liiketoimintojen
yhdistäminen
Muut muutokset
Muuntoerot
31.12.2023
Rahalaitoslainat
419,2
-105,2
-
-0,2
-
313,8
Joukkovelkakirjalainat
-
99,6
-
-0,5
-
99,1
Osamaksuvelat
8,0
-4,3
-
-
-
3,8
Vuokrasopimusvelat
179,8
-50,9
0,3
90,4
-0,5
219,1
Yhteensä
607,0
-60,8
0,3
89,7
-0,5
635,7
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.
Ei-rahavirtavaikutteiset muutokset
milj. euroa
1.1.2022
Rahavirta
Liiketoimintojen
yhdistäminen
Muut muutokset
Muuntoerot
31.12.2022
Rahalaitoslainat
365,4
53,8
0,5
-0,2
-0,4
419,2
Osamaksuvelat
13,3
-5,3
-
-
-
8,0
Vuokrasopimusvelat
178,5
-49,3
4,4
46,2
-0,0
179,8
Yhteensä
557,2
-0,8
4,9
46,0
-0,4
607,0
Konsernin
 
lainasopimuksissa
 
on
 
kovenanttiehto,
 
jonka
 
raja-arvon
 
ylittyessä
 
lainanantajat
 
voivat
 
vaatia
 
lainojen
välitöntä
 
takaisinmaksua.
 
Kovenanttiehto
 
liittyy
 
käyttökatteen
 
ja
 
nettovelan
 
suhteeseen.
 
Konserni
 
on
 
tilikauden
aikana ja tilinpäätöspäivänä täyttänyt rahoitukseen liittyvän
 
kovenanttiehdon.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
26. Ostovelat ja muut velat
Ostovelkojen ja muiden velkojen kirjanpitoarvot
Milj. euroa
2023
2022
 
 
 
 
 
 
 
85
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ostovelat
49,5
49,0
Muut velat
80,1
81,9
Sopimukseen perustuvat velat
8,8
10,3
Johdannaisvelat
0,1
3,4
Siirtovelat
86,2
78,7
Yhteensä
224,7
223,2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Erittely muista veloista
Milj. euroa
2023
2022
Lääkärinpalkkiovelat
48,5
48,2
Alv-velat
23,3
24,0
Muut
 
8,3
9,7
Yhteensä
80,1
81,9
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Erittely siirtoveloista
Milj. euroa
2023
2022
Henkilöstöön liittyvät siirtyvät erät
74,0
71,4
Korkovelat
6,3
1,5
Muut
 
5,9
5,8
Yhteensä
86,2
78,7
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
27. Varaukset
Varausten tasearvot
Milj. euroa
2023
2022
Pitkäaikaiset varaukset
2,8
8,3
Lyhytaikaiset varaukset
3,3
3,2
Yhteensä
6,1
11,5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Milj. euroa
2023
2022
Tappiolliset sopimukset
4,1
7,1
Muut varaukset
2,0
4,4
Yhteensä
6,1
11,5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Varausten muutokset vuoden 2023 aikana
Milj. euroa
Tappiolliset
sopimukset
Muut
varaukset
Yhteensä
1.1.2023
7,1
4,4
11,5
Varausten lisäykset
1,1
0,9
2,1
Käytetyt varaukset
-4,1
-3,4
-7,5
31.12.2023
4,1
2,0
6,1
 
 
Varausten muutokset vuoden 2022 aikana
86
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Milj. euroa
Tappiolliset
sopimukset
Muut
varaukset
Yhteensä
1.1.2022
6,6
4,4
11,0
Varausten lisäykset
2,2
0,6
2,8
Käytetyt varaukset
-1,7
-0,6
-2,3
31.12.2022
7,1
4,4
11,5
28. Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt
Konsernilla
 
on
 
etuuspohjaisia
 
eläkejärjestelyjä
 
Ruotsissa
 
Feelgood-alakonsernissa.
 
Nämä
 
muodostuvat
 
PSA-
 
ja
PA-KL-järjestelyistä,
 
jotka
 
ovat
 
suljettuja
 
ja
 
joiden
 
osalta
 
kaikki
 
osallistujat
 
ovat
 
joko
 
eläköityneet
 
tai
 
poistuneet
Konsernin palveluksesta.
 
Konsernin etuuspohjaisiin
 
eläkejärjestelyihin ei
 
liity varoja.
 
Etuuspohjaisissa järjestelyissä
on
 
määritelty
 
maksettava
 
eläke,
 
mahdolliset
 
työkyvyttömyyskorvaukset
 
ja
 
työsuhteen
 
irtisanomisen
 
yhteydessä
suoritettavat
 
etuudet.
 
Eläke-edut
 
määräytyvät
 
näissä
 
järjestelyissä
 
yleensä
 
perustuen
 
työvuosien
 
määrään
 
ja
loppupalkkaan. Etuuspohjaisten velvoitteiden duraation
 
painotettu keskiarvo tilinpäätöshetkellä oli 7 vuotta.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yhteenveto etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen vaikutuksista tilinpäätöksessä
Milj. euroa
2023
2022
Eläkevelvoitteiden nykyarvo
1,3
1,3
Kulut etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä
0,0
0,0
Etuuspohjaisten eläkevelvoitteiden uudelleen määrittäminen
0,1
-0,2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Eläkevelvoitteen täsmäytyslaskelma
Milj. euroa
2023
2022
1.1.
1,3
1,7
Korkokulu (+) / -tuotto (-)
0,1
0,0
Maksetut etuudet
-0,1
-0,1
Velvoitteen uudelleen määrittäminen:
 
Vakuutusmatemaattiset voitot (-) ja tappiot (+) johtuen muutoksista taloudellisissa oletuksissa
0,1
-0,2
Muuntoerot
0,0
-0,1
31.12.
1,3
1,3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Käytetyt vakuutusmatemaattiset oletukset
%
2023
2022
Diskonttokorko
3,70
3,80
Inflaatio
1,70
1,90
Diskonttokorko on määritelty perustuen ruotsalaisten
 
asuntovakuudellisten joukkovelkakirjalainojen tuottoon,
 
joiden maturiteetti vastaa
Konsernin eläkevelvoitteita.
.
 
 
 
 
87
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Herkkyysanalyysi keskeisten vakuutusmatemaattisten oletusten vaikutuksesta etuuspohjaiseen eläkevelvoitteeseen
Milj. euroa
2023
2022
0,5 prosenttiyksikön lisäys käytetyssä muuttujassa
Diskonttokorko
-0,0
-0,0
Inflaatio
0,0
0,0
0,5 prosenttiyksikön vähennys käytetyssä
 
muuttujassa
Inflaatio
-0,0
-0,0
Ulkopuolinen aktuaari on suorittanut herkkyysanalyysin
 
yhdelle muuttujalle kerrallaan olettaen, että muut muuttujat
 
pysyvät ennallaan ja
olettamalla muuttujalle taulukon mukaisen muutoksen riippumatta
 
tämän todellisesta muutoksesta. Näin ollen herkkyysanalyysin
tarkoituksena ei ole määrittää odotettavissa olevia
 
muutoksia eläkevelvoitteen määrässä vaan havainnollistaa
 
velvoitteen herkkyyttä näille
riskitekijöille.
 
.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
29. Vakuudet, ehdolliset velat ja vastuusitoumukset
Milj. euroa
31.12.2023
31.12.2022
Vakuudeksi annetut yrityskiinnitykset
7,5
11,4
Yhteensä
7,5
11,4
Muut omasta puolesta annetut vakuudet
Talletukset
0,2
0,5
Muut takaukset
0,2
0,4
Yhteensä
0,4
0,9
Osana normaalia toimipaikka-
 
ja sairaalaverkoston kehittämistä ja ylläpitoa Konserni
 
on solminut 20 vuoden
vuokrasopimuksen, jonka arvioitu vuosivuokra on 3,5
 
miljoonaa euroa. Vuokrakohteen hallinnan luovutuksen on
suunniteltu tapahtuvan vuonna 2027.
30. Lähipiiritapahtumat
Konsernin lähipiiri
 
Konsernin
 
lähipiiriin
 
kuuluvat
 
emoyritys
 
sekä
 
Konserniin
 
kuuluvat
 
tytär-
 
ja
 
osakkuusyhtiöt.
 
Lähipiiriin
 
luetaan
 
myös
hallituksen
 
ja
 
johtoryhmän
 
jäsenet
 
mukaan
 
lukien
 
toimitusjohtaja
 
sekä
 
heidän
 
läheiset
 
perheenjäsenensä
 
ja
yhteisöt, joissa heillä on määräysvalta tai yhteinen määräysvalta.
Konsernin emo- ja tytäryhtiösuhteet on esitetty liitetiedossa
 
31
Konserniyritykset
.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lähipiiritapahtumat
2023
Myynnit
Ostot
Saamiset
Velat
Osakkuusyhtiöt
0,6
9,7
0,2
0,8
Muut lähipiiriyhteisöt
0,0
-
-
-
Yhteensä
0,6
9,7
0,2
0,8
 
 
 
 
 
2022
Myynnit
Ostot
Saamiset
Velat
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
88
 
 
 
 
Osakkuusyhtiöt
0,6
10,6
0,3
1,0
Yhteensä
0,6
10,6
0,3
1,0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ylimmän johdon palkitseminen
Toimitusjohtajan palkat ja palkkiot, tuhatta euroa
2023
2022
Kiinteä palkka
397,7
393,6
Muut edut
12,3
6,4
Lyhyen aikavälin kannustinpalkkiot
402,2
105,0
Pitkän aikavälin kannustimet (osakepalkkiot)
348,1
546,9
Lakisääteinen eläke
133,4
82,9
Yhteensä
1 293,7
1 134,8
Toimitusjohtajan
 
palkka on esitetty suoriteperusteisesti.
 
 
 
Johtoryhmän jäsenten palkat ja palkkiot (ilman
 
toimitusjohtajaa), tuhatta euroa
2023
2022
Kiinteä palkka
1 348,3
1 638,5
Muut edut
28,7
28,1
Lyhyen aikavälin kannustinpalkkiot
606,7
146,1
Pitkän aikavälin kannustimet (osakepalkkiot)
412,1
730,9
Työsuhteen päättämisen yhteydessä suoritetut etuudet
226,3
305,9
Lakisääteinen eläke
330,7
301,6
Yhteensä
2 952,8
3 151,1
Johtoryhmän jäsenten palkat ja palkkiot on esitetty suoriteperusteisesti.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hallituksen jäsenten palkkiot,
tuhatta euroa
2023
2022
Rahana
maksettu
vuosipalkkio
Osakkeina
maksettu
vuosipalkkio
Kokousp
alkkiot
Muut
etuudet*
Rahana
maksettu
vuosipalkkio
Osakkeina
maksettu
vuosipalkkio
Kokousp
alkkiot
Muut
etuudet*
Kari Kauniskangas (hallituksen
puheenjohtaja)
52,5
35,0
18,7
0,6
52,5
35,0
19,0
0,6
Kristian Pullola
31,2
20,8
11,7
0,3
31,2
20,8
14,2
0,3
Katri Viippola
24,9
16,6
13,7
0,3
24,9
16,6
15,5
0,3
Matts Rosenberg
31,2
20,8
12,4
0,3
31,2
20,8
10,4
0,3
Carola Lemne
24,9
16,6
18,0
0,3
24,9
16,6
14,7
0,3
Lehtoranta Ari**
24,9
16,6
8,5
0,3
-
-
-
-
Hasselberg Sofia**
24,9
16,6
15,4
0,3
-
-
-
-
Hallituksen jäseninä 10.10.2022
saakka
Dag Andersson
-
-
-
-
41,5
0,0
13,8
0,0
Hallituksen jäseninä 7.4.2022
saakka
Niko Mokkila
-
-
-
-
0,0
0,0
3,8
0,0
Åse Aulie Michet
-
-
-
-
0,0
0,0
4,4
0,0
Tomas Von
 
Rettig
-
-
-
-
0,0
0,0
5,1
0,0
89
 
 
 
 
 
Yhteensä
214,5
143,0
98,1
2,3
206,2
109,8
100,7
1,8
* Muut etuudet sisältävät osakepalkkion varainsiirtoveron
 
osuuden.
** Hallituksen jäsen 2023 lähtien.
.
Bonusjärjestelmä
Yhtiöllä on käytössään bonusjärjestelmä, jonka sisällöstä
 
päättää yhtiön hallitus palkitsemisvaliokunnan suosituksen
perusteella.
 
Toimitusjohtaja
 
ja
 
johtoryhmän
 
jäsenet
 
voivat
 
myös
 
osallistua
 
bonusjärjestelmään
 
yhtiön
bonuskäytännön
 
mukaisesti.
 
Vuosibonusten
 
maksun
 
edellytyksenä
 
on,
 
että
 
yhtiölle
 
asetetut
 
keskeiset
tulostavoitteet
 
saavutetaan.
 
Toimitusjohtajan
 
ja
 
johtoryhmän
 
keskeiset
 
tulostavoitteet
 
perustuvat
 
yhtiön
 
oikaistuun
liikevoittoon/-tappioon
 
ennen
 
aineettomien
 
hyödykkeiden
 
poistoja
 
(EBITA)
 
sekä
 
henkilökohtaisiin
 
tulos-
 
ja
suoritustavoitteisiin.
 
Henkilökohtaisten
 
tulos-
 
ja
 
suoritustavoitteiden
 
asettamisesta
 
vastaa
 
bonusjärjestelmään
osallistuvan henkilön esihenkilö.
Terveystalo
 
Oyj:n
 
hallitus
 
on
 
päättänyt
 
osakepohjaisista
 
kannustinjärjestelmistä
 
Konsernin
 
avainhenkilöille.
Kannustinjärjestelmistä kerrotaan tarkemmin liitetiedossa 19
Osakeperusteiset maksut
.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Johdon omistukset
Nimi
Asema
31.12.2023
Kari Kauniskangas
Hallituksen puheenjohtaja
21 802
Matts Rosenberg
Hallituksen jäsen
14 498
Carola Lemne
Hallituksen jäsen
5 126
Kristian Pullola
Hallituksen jäsen
8 207
Katri Viippola
Hallituksen jäsen
11 453
Ari Lehtoranta
Hallituksen jäsen
6 504
Sofia Hasselberg
Hallituksen jäsen
2 499
Ville Iho
Toimitusjohtaja
13 306
Juuso Pajunen
Talousjohtaja
19 000
Petri Bono
Johtava ylilääkäri
2 087
Henri Mäenalanen
Vt. johtaja, Terveydenhuollon palvelut
2 230
Stefan Kullgren
Ruotsin liiketoiminta-alueen johtaja
-
Ilari Richard
Digitaalisten palveluiden johtaja
3 134
Mikko Tainio
Liiketoimintajohtaja, Portfolioliiketoiminnat
5 596
Minttu Sinisalo
Henkilöstöjohtaja
1 400
31. Konserniyritykset
Konsernin emoyritys on Terveystalo
 
Oyj, jonka kotimaa on Suomi.
Tytäryhtiöt 31.12.2023
90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yhtiön nimi
Kotimaa
Konsernin
omistus
Konsernin
äänivalta
Alna Sverige AB
Ruotsi
100,0 %
100,0 %
EAM TTALO Holding Oy*
Suomi
0,0 %
0,0 %
Feelgood Företagshälsa Dalarna AB
Ruotsi
100,0 %
100,0 %
Feelgood Företagshälsovård AB
Ruotsi
100,0 %
100,0 %
Feelgood Hälsoforum AB
Ruotsi
100,0 %
100,0 %
Feelgood Länshälsan AB
Ruotsi
100,0 %
100,0 %
Feelgood Sjukvård AB
Ruotsi
100,0 %
100,0 %
Feelgood Svenska AB
Ruotsi
100,0 %
100,0 %
Idavallen AB
 
Ruotsi
100,0 %
100,0 %
Länshälsan Skåne AB
Ruotsi
100,0 %
100,0 %
Medimar Scandinavia Ab
Suomi
100,0 %
100,0 %
Nämndemansgården i Sverige AB
Ruotsi
100,0 %
100,0 %
Rela-hierojat Oy
Suomi
100,0 %
100,0 %
Sauma Lastensuojelupalvelut Oy
Suomi
100,0 %
100,0 %
Sivupersoona Oy
Suomi
100,0 %
100,0 %
Suomen Hierojakoulut Oy
Suomi
100,0 %
100,0 %
Suomen Terveystalo Oy
Suomi
100,0 %
100,0 %
Terveystalo Estonia OÜ
Viro
100,0 %
100,0 %
Terveystalo Healthcare Holding Oy
Suomi
100,0 %
100,0 %
Terveystalo Healthcare Oy
Suomi
100,0 %
100,0 %
Terveystalo Julkiset palvelut Oy
Suomi
100,0 %
100,0 %
Terveystalo Kuntaturva Oy
Suomi
100,0 %
100,0 %
Terveystalo Tactus
 
Oy
Suomi
100,0 %
100,0 %
TT Ålands Tandläkarna Ab
Suomi
100,0 %
100,0 %
*EAM TTALO Holding Oy:n juridinen
 
omistus ja äänivalta on Evli Asset Managementilla, mutta
 
sopimuksen perusteella Terveystalo
tosiasiallisesti käyttää määräysvaltaa järjestelyssä ja toimii
 
päämiehenä, kun taas EAM toimii agentin roolissa holdingyhtiön
 
kautta. Tämän
sopimuksellisista piirteistä syntyvän määräysvallan perusteella
 
holdingyhtiö yhdistellään IFRS-konsernitilinpäätökseen
 
strukturoituna
yhteisönä.
Konsernirakenteen muutokset
Tilikausi 2023
Seuraavat fuusiot toteutettiin tilikauden 2023 aikana:
 
31.1.2023 Kunnon Syke Oy fuusioitui Suomen Terveystalo
 
Oy:öön.
 
28.2.2023 Ludus Oy fuusioitui Suomen Terveystalo
 
Oy:öön.
 
31.3.2023 Saimaan Urheilufysioterapia Oy fuusioitui Suomen
 
Terveystalo
 
Oy:öön.
 
31.5.2023 Evalua International Ltd Oy fuusioitui Suomen Terveystalo
 
Oy:öön.
 
31.8.2023 Somia Reality Oy fuusioitui Suomen Terveystalo
 
Oy:öön.
 
30.9.2023 Feelgood Jobbhälsan AB fuusioitui Feelgood
 
Företagshälsovård AB:een.
 
30.9.2023 Medicin Direkt Östersund AB fuusioitui Feelgood
 
Sjukvård AB:een.
 
30.9.2023 The Drawing Room AB fuusioitui Nämndemansgården
 
Sverige AB:een.
Alla olevien yhtiöiden toiminta lakannut tilikauden 2023
 
aikana:
 
22.2.2023 Evalua Nederland B.V.
91
 
31.12.2023 Rela Estonia ÖU
Tilikausi 2022
Seuraavat fuusiot toteutettiin tilikauden 2022 aikana:
 
30.4.2022 Attentio Oy fuusioitui Suomen Terveystalo
 
Oy:öön.
 
1.6.2022 Vantaan Työterveys
 
Oy fuusioitui Suomen Terveystalo
 
Oy:öön.
 
31.8.2022 Lapin Liikuntaklinikka Oy fuusioitui Suomen
 
Terveystalo
 
Oy:öön.
 
31.8.2022 Hierojakoulu Relaxi Oy fuusioitui Suomen Hierojakoulu
 
t
 
Oy:öön.
 
31.8.2022 Feelgood Primärvård AB fuusioitui Feelgood
 
Företagshälsovård AB:een.
 
31.8.2022 Feelgood Online AB fuusioitui Feelgood Företagshälsovård
 
AB:een.
 
31.8.2022 Feelgood Företagshälsovård Östersund AB fuusioitui Feelgood
 
Företagshälsovård AB:een.
 
31.8.2022 Feelgood Företagshälsovård Blekinge AB fuusioitui
 
Feelgood Företagshälsovård AB:een.
 
31.8.2022 Feelgood Företagshälsovård Södra AB fuusioitui Feelgood
 
Företagshälsovård AB:een.
 
30.9.2022 Jyväskylän lastensuojelupalvelut Oy fuusioitu
 
i
 
Jyväskylän Hoitokoti Ankkuri Oy:öön.
 
30.9.2022 Lastensuojelupalvelut Väylä Oy fuusioitui Jyväskylän
 
Hoitokoti Ankkuri Oy:öön.
 
30.9.2022 Ankkurin Huoltamo Oy fuusioitui Jyväskylän Hoitokoti
 
Ankkuri Oy:öön.
 
30.9.2022 Terapiatelakka
 
Oy fuusioitui Jyväskylän Hoitokoti Ankkuri Oy:öön.
 
31.10.2022 OMT-Klinikka Kokkola Oy fuusioitui Suomen Terveystalo
 
Oy:öön.
 
31.10.2022 Aktiivi-Fysioterapia Tampere
 
Oy fuusioitui
 
Suomen Fysiogeriatria Oy:öön.
 
31.10.2022 Mimmin Terapia
 
Oy fuusioitui Suomen Fysiogeriatria Oy:öön.
 
31.10.2022 toi.minna Oy fuusioitui Suomen Fysiogeriatria
 
Oy:öön.
 
1.11.2022 Suomen Fysiogeriatria
 
Oy fuusioitui Suomen Terveystalo
 
Oy:öön.
 
30.11.2022 Keltaisen
 
Kartanon Kuntoutus Oy fuusioitui Jyväskylän Hoitokoti Ankkuri
 
Oy:öön.
 
30.11.2022 Into Terveys
 
Oy fuusioitui Suomen Terveystalo
 
Oy:öön.
92
32. Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat
Terveystalo
 
Oyj:n
 
hallitus
 
on
 
päättänyt
 
avainhenkilöiden
 
pitkän
 
aikavälin
 
osakepalkkio-ohjelman
 
uudesta
ansaintajaksosta 2024–2026
Terveystal
 
o
 
Oyj:n
 
hallitus
 
on
 
päättänyt
 
osakepalkkio-ohjelman
 
uusista
 
ansaintajaksoista
 
vuosille
 
2024–2026.
Ohjelman
 
tarkoituksena
 
on
 
yhdistää
 
omistajien ja
 
avainhenkilöiden
 
tavoitteet
 
yhtiön
 
arvon kasvattamiseksi
 
pitkällä
aikavälillä,
 
sitouttaa
 
avainhenkilöt
 
toteuttamaan
 
Terveystalon
 
strategiaa
 
ja
 
tarjota
 
heille
 
kilpailukykyinen,
 
yhtiön
osakkeiden ansaintaan perustuva kannustinohjelma.
Pitkän
 
aikavälin
 
osakepalkkio-ohjelma
 
perustuu
 
rullaavaan
 
3
 
vuoden
 
ansaintajaksorakenteeseen,
 
jossa
 
uusi
ansaintajakso
 
alkaa
 
joka
 
vuosi
 
hallituksen
 
niin
 
päättäessä.
 
Hallitus
 
päättää
 
vuosittain
 
osallistujat,
 
mittarit,
mittareiden
 
tavoitetasot
 
ja
 
ansaintamahdollisuudet.
 
Ohjelman
 
perustamisesta
 
ja
 
sen keskeisistä
 
ehdoista
 
kerrottiin
3.12.2020 julkaistussa pörssitiedotteessa.
Suoriteperusteisen osakepalkkio-ohjelman (PSP) ansaintajakso
 
2024–2026
Ansaintajaksolla
 
2024–2026
 
osallistujia
 
palkitaan
 
onnistuneesta
 
omistaja-arvon
 
luonnista.
 
Suoritusmittarit,
 
joiden
pohjalta
 
osakepalkkioita
 
mahdollisesti
 
maksetaan
 
noin
 
90
 
prosentille
 
osallistujista,
 
ovat
 
yhtiön
 
osakkeen
kokonaistuoton
 
(Total
 
Shareholder
 
Return)
 
absoluuttinen
 
ja
 
suhteellinen
 
(OMX
 
HKI
 
benchmark
 
CAP
 
GI
 
-indeksiin
verrattuna) kehitys.
 
Noin 10
 
prosentille osallistujista
 
arvonluonnin mittari
 
on heidän
 
johtamansa liiketoiminta
 
-alueen
tai
 
itsenäisen
 
liiketoiminnon
 
EBITA
 
(oikaistu
 
liikevoitto
 
ennen
 
aineettomien
 
hyödykkeiden
 
poistoja
 
ja
arvonalentumisia).
Terveystalon
 
hallitus
 
vahvistaa
 
ansaittujen
 
palkkioiden
 
yhteismäärän
 
ansaintajakson
 
päättymisen
 
jälkeen.
 
2024‒
2026
 
ansaintajakson
 
pohjalta
 
mahdollisesti
 
suoritettavat
 
osakepalkkiot
 
maksetaan
 
Terveystalo
 
Oyj:n
 
osakkeina
ansaintajakson päätyttyä edellyttäen, että hallituksen
 
ohjelmalle asettamat suoritustavoitteet saavutetaan.
 
Ohjelman
perusteella
 
maksettavien
 
osakkeiden
 
kokonaismäärä
 
on
 
enintään
 
640
 
000
 
osaketta.
 
Palkkiosta
 
vähennetään
palkkionsaajalle
 
aiheutuvat
 
verot
 
ja
 
veronluonteiset
 
maksut,
 
minkä
 
jälkeen
 
jäljelle
 
jäävä
 
nettomäärä
 
suoritetaan
osallistujille osakkeina.
Ohjelmaan
 
on
 
oikeutettu
 
osallistumaan
 
korkeintaan
 
noin
 
75
 
hallituksen
 
valitsemaa
 
henkilöä,
 
Terveystalon
johtoryhmän jäsenet mukaan lukien.
Terveystalo
 
soveltaa
 
johtoryhmän
 
jäseniin
 
osakeomistusvaatimusta.
 
Johtoryhmän
 
kunkin
 
jäsenen
 
edellytetään
säilyttävän vähintään
 
50 prosenttia
 
pitkän aikavälin
 
kannustinohjelman
 
perusteella nettona
 
saamistaan
 
osakkeista,
kunnes hänen osakeomistuksensa Terveystalosta
 
vastaa vähintään hänen vuosittaista bruttoperuspalkkaansa.
Ehdollisen osakepalkkio-ohjelman (RSP) ansaintajakso 2024
 
–2026
Ehdollisen
 
osakepalkkiojärjestelmän
 
tarkoituksena
 
on
 
toimia
 
täydentävänä
 
rakenteena
 
erikseen
 
valituille
Terveystalon
 
avainhenkilöille erityistilanteissa.
 
Osakepalkkiot
 
maksetaan
 
Terveystalo
 
Oyj:n
 
osakkeina
 
ansaintajakson
 
päätyttyä
 
edellyttäen,
 
että
 
kunkin
osallistujan
 
työsuhde
 
Terveystaloon
 
jatkuu
 
edelleen.
 
Ohjelman
 
perusteella
 
maksettavien
 
osakkeiden
kokonaismäärä on enintään 64 000 osaketta.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
93
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
Emoyhtiön tuloslaskelma
Euroa
Liite
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Liikevaihto
1.1
11 487 798
1 622 050
Materiaalit ja palvelut
-1 684
-1 851
Henkilöstökulut
 
Palkat ja palkkiot
-1 889 541
-1 446 798
 
Henkilösivukulut
 
Eläkekulut
-232 335
-128 348
 
Muut henkilösivukulut
-153 776
-21 741
Poistot ja arvonalentumiset
1.2
-18 227
-8 199
Liiketoiminnan muut kulut
1.4
-20 555 877
-4 804 758
Liiketappio
-11 363 642
-4 789 646
Rahoitustuotot ja -kulut
1.5
 
Muut korko- ja rahoitustuotot
 
Saman konsernin yrityksiltä
3 194 991
1 629
 
Muilta
-
10
 
Muut korko- ja rahoituskulut
 
Saman konsernin yrityksille
-1 126 839
-10 753
 
Muille
-3 833 481
-215 450
Tappio ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja
-13 128 972
-5 014 210
Tilinpäätössiirrot
1.6
 
Poistoeron muutos
-16 959
-8 937
 
Konserniavustukset
63 777 000
34 634 000
Tuloverot
-10 132 230
-5 952 627
Tilikauden voitto
40 499 784
23 658 227
Emoyhtiön tase
Euroa
Liite
31.12.2023
31.12.2022
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineelliset hyödykkeet
2.1
 
Koneet ja kalusto
86 887
60 753
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
94
Sijoitukset
 
Tytäryhtiöosakkeet
2.2
516 818 244
516 818 244
Lainasaamiset saman konsernin yrityksiltä
2.3
100 000 000
-
Pysyvät vastaavat yhteensä
616 905 132
516 878 997
Vaihtuvat vastaavat
 
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
2.3
87 022 736
41 133 012
 
Siirtosaamiset
2.4
1 030 499
603 637
Vaihtuvat vastaavat yhteensä
88 053 235
41 736 649
VASTAAVAA
 
YHTEENSÄ
704 958 366
558 615 647
Euroa
Liite
31.12.2023
31.12.2022
VASTATTAVAA
Oma pääoma
2.5
 
Osakepääoma
80 000
80 000
 
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
493 503 962
493 503 962
 
Edellisten tilikausien voitto
1 855 024
13 632 562
 
Tilikauden voitto
40 499 784
23 658 227
Oma pääoma yhteensä
535 938 771
530 874 751
Tilinpäätössiirtojen kertymä
 
Poistoero
25 896
8 937
Tilinpäätössiirtojen kertymä yhteensä
25 896
8 937
Vieras pääoma
2.6
Pitkäaikainen vieras pääoma
Joukkovelkakirjalainat
100 000 000
-
Lyhytaikainen vieras pääoma
 
Ostovelat
2 296 985
1 541 585
 
Velat saman konsernin yrityksille
56 730 930
25 190 668
 
Muut velat
35 585
25 159
 
Siirtovelat
9 930 200
974 548
Vieras pääoma yhteensä
168 993 700
27 731 959
VASTATTAVAA
 
YHTEENSÄ
704 958 366
558 615 647
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
95
Emoyhtiön rahoituslaskelma
Euroa
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden voitto ennen veroja
50 631 069
29 610 853
Oikaisut
 
Suunnitelman mukaiset poistot
18 227
8 199
 
Muut tuotot ja kulut, joihin ei liity maksua
 
-60 564 902
-34 625 063
 
Rahoitustuotot ja -kulut
1 765 330
224 564
Käyttöpääoman muutokset
 
Myynti- ja muiden saamisten muutos
-16 767 585
469 239
 
Osto- ja muiden velkojen muutos
878 760
455 667
Verot
-4 464 873
-10 546 536
Liiketoiminnan rahavirta
-28 503 974
-14 403 077
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
-44 361
-68 726
Myönnetyt lainasaamiset tytäryhtiölle
-100 000 000
-
Investointien rahavirta
-100 044 361
-68 726
Rahoituksen rahavirta
Konsernipankkitilin muutos
31 521 429
-7 870 194
Pitkäaikaisten lainojen nostot
99 594 000
-
Saadut konserniavustukset
34 634 000
58 000 000
Maksetut osingot
-35 435 764
-35 433 439
Maksetut korot ja muut rahoituskulut
-1 765 330
-224 564
Rahoituksen rahavirta
128 548 335
14 471 803
Rahavarojen muutos
-
-
Rahavarat tilikauden alussa
-
-
Rahavarat tilikauden lopussa
-
-
Emoyhtiön tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Terveystalo
 
Oyj:n
 
tilinpäätös
 
on laadittu
 
Suomen kirjanpitolain
 
säännösten
 
ja muiden
 
Suomessa
 
voimassa
 
olevien
tilinpäätöksen laadintaa koskevien säännösten ja määräysten
 
mukaisesti.
Arvostusperiaatteet ja jaksotusmenetelmät
Tytäryhtiöosakkeet
Tytäryhtiöosakkeiden
 
tasearvo
 
muodostuu
 
välittömästä
 
hankintamenosta
 
vähennettynä
 
arvonalennuksilla.
 
Jos
pysyviin vastaaviin kuuluvan
 
hyödykkeen tai sijoituksen
 
kerryttämän tulevan kassavirran
 
oletetaan olevan pysyvästi
pienempi
 
kuin
 
kirjanpitoarvo,
 
erotus
 
on
 
kirjattava
 
arvonalennuksena
 
kuluksi.
 
Jos
 
arvonalennuksen
 
perusteet
 
eivät
enää ole perusteltavissa tilinpäätöshetkellä, arvonalennus
 
on peruutettava.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
96
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet ja poistot
Aineellisten
 
käyttöomaisuushyödykkeiden
 
tasearvo
 
muodostuu
 
välittömästä
 
hankintamenosta
 
vähennyttynä
kertyneillä suunnitelman
 
mukaisilla
 
poistoilla
 
ja
 
mahdollisilla
 
arvonalennuksilla.
 
Kuluvista aineellisista
 
hyödykkeistä
tehdään
 
suunnitelman
 
mukaiset
 
poistot,
 
jotka
 
perustuvat
 
hyödykkeiden
 
odotettavissa
 
olevaan
 
taloudelliseen
pitoaikaan.
Poistot perustuvat seuraaviin taloudellisiin vaikutusaikoihin:
Koneet ja kalusto: 5 vuotta.
Tuloslaskelman liitetiedot
1.1 Liikevaihto
Euroa
2023
2022
Suomi
11 455 589
1 593 045
Ruotsi
32 209
29 005
Yhteensä
11 487 798
1 622 050
1.2 Poistot ja arvonalentumiset
Euroa
2023
2022
Poistot aineellisista hyödykkeistä
-18 227
-8 199
Yhteensä
-18 227
-8 199
1.3 Henkilöstö
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä tilikauden aikana
4
4
1.4 Liiketoiminnan muut kulut
Euroa
2023
2022
Hankitut ulkopuoliset palvelut
-19 452 524
-3 535 145
Tieto-
 
ja viestintäteknologiakulut
-36 242
-33 527
Vapaaehtoiset henkilöstökulut
-109 863
-126 093
Vuokrat
-14 731
-13 121
Matkakulut
-51 977
-33 135
Markkinointi ja viestintä
-201 761
-239 655
Muut kulut
-688 779
-824 083
Yhteensä
-20 555 877
-4 804 758
Tilintarkastajan palkkiot
Euroa
2023
2022
Tilintarkastus ja tilintarkastajan lausunnot
 
Tilintarkastus, KPMG
-101 000
-76 000
Tilintarkastajan palkkiot yhteensä
-101 000
-76 000
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
97
1.5 Rahoitustuotot ja -kulut
Euroa
2023
2022
Muut korko-
 
ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä
3 194 991
1 629
Muilta
-
10
Yhteensä
3 194 991
1 639
Muut korko-
 
ja rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille
-1 126 839
-10 753
Muille
-3 833 481
-215 450
Yhteensä
-4 960 321
-226 203
1.6 Tilinpäätössiirrot
Euroa
2023
2022
Poistoeron muutos
-16 959
-8 937
Saadut konserniavustukset
63 777 000
34 634 000
Tilinpäätössiirrot yhteensä
63 760 041
34 625 063
Taseen liitetiedot
2.1 Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto
Euroa
2023
2022
Hankintameno 1.1.
107 614
38 888
Lisäykset
44 361
68 726
Hankintameno 31.12.
151 975
107 614
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
-46 861
-38 661
Poistot
-18 227
-8 199
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.
-65 087
-46 861
Kirjanpitoarvo 1.1.
60 753
227
Kirjanpitoarvo 31.12.
86 887
60 753
 
2.2 Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä
Euroa
2023
2022
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
98
Hankintameno 1.1.
516 818 244
516 818 244
Hankintameno 31.12.
516 818 244
516 818 244
Kirjanpitoarvo 1.1.
516 818 244
516 818 244
Kirjanpitoarvo 31.12.
516 818 244
516 818 244
Emoyhtiön omistusosuudet
Konserniyritykset
2023
2022
Terveystalo Healthcare Holding Oy
100%
100%
2.3 Saamiset saman konsernin yrityksiltä
Euroa
2023
2022
Lainasaamiset
100 000 000
-
Yhteensä
100 000 000
-
Euroa
2023
2022
Pitkäaikaiset saamiset
4 418 475
4 494 632
Myyntisaamiset
827 512
586 503
Konserniavustussaamiset
63 777 000
34 634 000
Siirtosaamiset*
17 999 749
1 417 878
Yhteensä
87 022 736
41 133 012
* 2023 sisältäen edelleenveloitettavat hallintopalveluveloitukset
 
14,8 miljoonaa euroa ja korkosaamiset 3,2 miljoonaa
 
euroa
2.4 Siirtosaamiset
Euroa
2023
2022
ALV-saaminen
477 423
393 681
Siirtosaamiset
553 076
209 957
Yhteensä
1 030 499
603 637
2.5 Oman pääoman muutokset
Sidottu oma pääoma
Osakepääoma
Euroa
2023
2022
Tilikauden alussa
80 000
80 000
Tilikauden lopussa
80 000
80 000
Sidottu oma pääoma yhteensä
80 000
80 000
Vapaa oma pääoma
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
99
Euroa
2023
2022
Tilikauden alussa
493 503 962
493 503 962
Tilikauden lopussa
493 503 962
493 503 962
Kertyneet voittovarat
Euroa
2023
2022
Kertyneet voittovarat tilikauden alussa
37 290 789
49 066 001
Maksetut osingot
-35 435 764
-35 433 439
Kertyneet voittovarat tilikauden lopussa
1 855 024
13 632 562
Tilikauden tulos
40 499 784
23 658 227
Vapaa oma pääoma yhteensä
535 858 771
530 794 751
Oma pääoma yhteensä
535 938 771
530 874 751
Laskelma jakokelpoisesta vapaasta omasta pääomasta
Euroa
2023
2022
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
493 503 962
493 503 962
Kertyneet voittovarat
1 855 024
13 632 562
Tilikauden tulos
40 499 784
23 658 227
Yhteensä
535 858 771
530 794 751
Osakkeet ja osakepääoma
Terveystalo
 
Oyj:n
 
osakkeiden
 
lukumäärä
 
31.12.2023
 
oli
 
127 036
 
531.
 
Osakkeista
 
480 230
 
kappaletta
 
on
Terveystalo
 
Oyj:n määräysvallassa olevan EAM TTALO
 
Holding Oy:n hallussa.
Yhtiöllä
 
on
 
yksi
 
osakelaji.
 
Osakkeilla
 
ei
 
ole
 
nimellisarvoa.
 
Kaikki
 
liikkeeseen
 
lasketut
 
osakkeet
 
on
 
maksettu
täysimääräisesti.
 
Jokaisella
 
osakkeella
 
on
 
yksi
 
ääni
 
yhtiökokouksessa
 
ja
 
yhtäläiset
 
oikeudet
 
osinkoon
 
ja
 
muuhun
varojenjakoon.
Terveystalo
 
Oyj:n
 
osake
 
on
 
listattu
 
Nasdaq
 
Helsinki
 
Oy:ssä.
 
Kaupankäyntitunnus
 
on
 
TTALO.
 
Terveystalo
 
Oyj:n
osakkeet kuuluvat Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään arvo-osuusjärjestelmään.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun
 
vapaan
 
oman
 
pääoman
 
rahasto
 
sisältää
 
muut
 
oman
 
pääoman
 
luonteiset
 
sijoitukset
 
ja
 
osakkeiden
merkintähinnan siltä osin,
 
kun sitä ei nimenomaisen
 
päätöksen mukaan merkitä
 
osakepääomaan. Voimassa
 
olevan
osakeyhtiölain
 
mukaan
 
uusien
 
osakkeiden
 
merkintähinta
 
kirjataan
 
osakepääomaan,
 
ellei
 
sitä
 
ole
osakeantipäätöksen perusteella kokonaan tai osittain
 
kirjattu sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
2.6 Vieras pääoma
2.6.1 Pitkäaikainen vieras pääoma
Euroa
2023
2022
Joukkovelkakirjalainat
100 000 000
-
Yhteensä
100 000 000
-
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
100
Terveystalo Oyj laski liikkeeseen vastuullisuustavoitteisiin sidotun vakuudettoman 100 miljoonan euron
joukkovelkakirjalainan kesäkuussa 2023. Joukkovelkakirjalaina
 
erääntyy 1.6.2028, ja sille maksetaan
lähtökohtaisesti kiinteää 5,375 prosentin vuotuista
 
korkoa. Nasdaq Helsinki Oy:n otti joukkovelkakirjalainan
kaupankäynnin kohteeksi pörssilistalle 5.6.2023 alkaen.
2.6.2 Lyhytaikainen vieras pääoma
Euroa
2023
2022
Ostovelat
2 296 985
1 541 585
Velat saman konsernin yrityksille
56 730 930
25 190 668
Muut velat
35 585
25 159
Siirtovelat
9 930 200
974 548
Yhteensä
68 993 700
27 731 959
2.6.3 Velat saman konsernin yrityksille
Euroa
2023
2022
Ostovelat
265 918
-
Konsernipankkitilivelat
56 440 316
24 918 886
Siirtovelat
24 697
271 781
Yhteensä
56 730 930
25 190 668
2.6.4 Siirtovelat
Euroa
2023
2022
Henkilöstöön liittyvät siirtyvät erät
841 720
271 105
Muut
2 845 628
274 428
Korkovelat
3 195 139
-
Tuloverovelka
3 047 713
429 014
Yhteensä
9 930 200
974 548
Muut liitetiedot
3. Vakuudet ja vastuusitoumukset
Euroa
2023
2022
Omavelkainen takaus*
305 000 000
420 000 000
Muut takaukset
81 927
81 927
* Terveystalo Oyj:n antama omavelkainen takaus tytäryhtiöiden rahoituslaitoslainoille.
101
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset
Helsingissä 13. päivänä helmikuuta 2024
Kari Kauniskangas
 
Kristian Pullola
Hallituksen puheenjohtaja
 
Hallituksen jäsen
Katri Viippola
 
Matts Rosenberg
 
Hallituksen jäsen
 
Hallituksen jäsen
Carola Lemne
 
Ari Lehtoranta
Hallituksen jäsen
 
Hallituksen jäsen
Sofia Hasselberg
 
Ville Iho
Hallituksen jäsen
 
Toimitusj
 
ohtaja
 
 
TILINPÄÄTÖSMERKINTÄ
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu erillinen kertomus.
Helsingissä 13. päivänä helmikuuta 2024
KPMG Oy Ab
Tilintarkastusyhteisö
Henrik Holmbom
KHT
102
Tilintarkastuskertomus
Terveystalo
 
Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme
 
tilintarkastaneet
 
Terveystalo
 
Oyj:n
 
(y-tunnus
 
2575979-3)
 
tilinpäätöksen
 
tilikaudelta
 
1.1.–31.12.2023.
Tilinpäätös
 
sisältää
 
konsernin
 
taseen,
 
laajan
 
tuloslaskelman,
 
laskelman
 
oman
 
pääoman
 
muutoksista,
rahavirtalaskelman
 
ja
 
liitetiedot,
 
mukaan
 
lukien
 
olennainen
 
tilinpäätöksen
 
laatimisperiaatteita
 
koskeva
 
informaatio,
sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja
 
liitetiedot. Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös
 
antaa
 
oikean
 
ja
 
riittävän
 
kuvan
 
konsernin
 
taloudellisesta
 
asemasta
 
sekä
 
sen
 
toiminnan
tuloksesta
 
ja
 
rahavirroista
 
EU:ssa
 
käyttöön
 
hyväksyttyjen
 
kansainvälisten
 
IFRS-tilinpäätösstandardien
mukaisesti,
 
tilinpäätös
 
antaa
 
oikean
 
ja
 
riittävän
 
kuvan
 
emoyhtiön
 
toiminnan
 
tuloksesta
 
ja
 
taloudellisesta
 
asemasta
Suomessa voimassa
 
olevien tilinpäätöksen
 
laatimista koskevien
 
säännösten mukaisesti
 
ja täyttää
 
lakisääteiset
vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun
 
lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme
 
suorittaneet
 
tilintarkastuksen
 
Suomessa
 
noudatettavan
 
hyvän
 
tilintarkastustavan
 
mukaisesti.
 
Hyvän
tilintarkastustavan
 
mukaisia
 
velvollisuuksiamme
 
kuvataan
 
tarkemmin
 
kohdassa
Tilintarkastajan
 
velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
.
Olemme
 
riippumattomia
 
emoyhtiöstä
 
ja
 
konserniyrityksistä
 
niiden
 
Suomessa
 
noudatettavien
 
eettisten
 
vaatimusten
mukaisesti,
 
jotka
 
koskevat
 
suorittamaamme
 
tilintarkastusta
 
ja
 
olemme
 
täyttäneet
 
muut
 
näiden
 
vaatimusten
mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle
 
ja
 
konserniyrityksille
 
suorittamamme
 
muut
 
kuin
 
tilintarkastuspalvelut
 
ovat
 
parhaan
 
tietomme
 
ja
käsityksemme
 
mukaan olleet
 
Suomessa
 
noudatettavien,
 
näitä palveluja
 
koskevien
 
säännösten
 
mukaisia,
 
emmekä
ole
 
suorittaneet
 
EU-asetuksen
 
537/2014
 
5.
 
artiklan
 
1
 
kohdassa
 
tarkoitettuja
 
kiellettyjä
 
palveluja.
 
Suorittamamme
muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen
 
liitetiedossa 10.
Käsityksemme mukaan
 
olemme hankkineet
 
lausuntomme perustaksi
 
tarpeellisen määrän
 
tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme
 
laajuuteen
 
on
 
vaikuttanut
 
soveltamamme
 
olennaisuus.
 
Olennaisuus
 
on
 
määritetty
 
perustuen
ammatilliseen
 
harkintaamme
 
ja
 
se
 
ohjaa
 
tarkastustoimenpiteiden
 
luonteen,
 
ajoituksen
 
ja
 
laajuuden
määrittämisessä,
 
sekä
 
todettujen
 
virheellisyyksien
 
vaikutusten
 
arvioimisessa
 
suhteessa
 
tilinpäätökseen
kokonaisuutena.
 
Olennaisuuden
 
taso
 
perustuu
 
arvioomme
 
sellaisten
 
virheellisyyksien
 
suuruudesta,
 
joilla
 
yksin
 
tai
yhdessä
 
voisi
 
kohtuudella
 
odottaa
 
olevan
 
vaikutusta
 
tilinpäätöksen
 
käyttäjien
 
tekemiin
 
taloudellisiin
 
päätöksiin.
Olemme
 
ottaneet
 
huomioon
 
myös
 
sellaiset
 
virheellisyydet,
 
jotka
 
laadullisten
 
seikkojen
 
vuoksi
 
ovat
 
mielestämme
olennaisia tilinpäätöksen käyttäjille.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen
 
kannalta
 
keskeiset
 
seikat
 
ovat
 
seikkoja,
 
jotka
 
ammatillisen
 
harkintamme
 
mukaan
 
ovat
 
olleet
merkittävimpiä
 
tarkastuksen
 
kohteena
 
olevan
 
tilikauden
 
tilintarkastuksessa.
 
Nämä
 
seikat
 
on
 
otettu
 
huomioon
tilinpäätökseen
 
kokonaisuutena
 
kohdistuneessa
 
tilintarkastuksessamme
 
sekä
 
laatiessamme
 
siitä
 
annettavaa
lausuntoa,
 
emmekä
 
anna
 
näistä
 
seikoista
 
erillistä
 
lausuntoa.
 
EU-asetuksen
 
537/2014
 
10
 
artiklan
 
2
 
kohdan
 
c
alakohdan mukaiset merkittävät olennaisen
 
virheellisyyden riskit sisältyvät
 
alla kuvattuihin tilintarkastuksen
 
kannalta
keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet
 
tilintarkastuksessamme
 
huomioon riskin
 
siitä, että
 
johto sivuuttaa
 
kontrolleja. Tähän
 
on sisältynyt
arviointi
 
siitä,
 
onko
 
viitteitä
 
sellaisesta
 
johdon
 
tarkoitushakuisesta
 
suhtautumisesta,
 
josta
 
aiheutuu
väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
 
 
 
 
 
103
TILINTARKASTUKSEN
 
KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Liikearvon ja yrityshankintoihin liittyvien aineettomien
 
hyödykkeiden arvostaminen
(konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet sekä liitetiedot
 
3, 15 ja 16)
Tilinpäätöksessä
 
31.12.2023
konsernitaseen
 
liikearvon
 
määrä,
 
824
 
milj.
euroa,
 
oli
 
yhteensä
 
58
 
%
 
taseen
loppusummasta
 
ja
 
160
 
%
 
omasta
pääomasta.
Terveystalon
 
yrityshankintoihin
 
liittyvät
asiakassuhteet
 
ja
 
tavaramerkit
 
ovat
konsernitaseen 31.12.2023
 
mukaan 57
 
milj.
euroa.
 
Vuoden
 
2023
 
alusta
 
Terveystalo
 
on
muuttanut
 
organisaatiomallia
 
ja
raportointinsa
 
rakennetta
 
siten,
 
että
rahavirtaa
 
tuottavien
 
yksiköiden
 
koostumus
on
 
muuttunut
 
ja
 
liikearvo
 
on
 
kohdistettu
uudelleen
 
uusille
 
rahavirtaa
 
tuottaville
ysiköille.
Arvonalentumistestauksessa
 
Terveystalo
määrittää
 
kerrytettävissä
 
olevan
 
rahamää-
rän
 
käyttöarvoon
 
perustuen.
 
Arvonalentu-
mistestausten
 
taustalla
 
olevien
 
rahavirtaen-
nusteiden
 
laatiminen
 
edellyttää
 
johdon
harkintaa
 
liittyen
 
kannattavuuteen,
 
pitkän
aikavälin
 
kasvutekijään
 
ja
diskonttauskorkoon.
 
Arvonalentumistestausten
 
tuloksena
konserni
 
on
 
kirjannut
 
liikearvoa
 
koskevan
55
 
miljoonan
 
euron
 
sekä
 
asiakassuhteita
koskevan
 
29
 
miljoonan
 
euron
arvonalennuksen
 
Portfolioliiketoimintojen
julkisrahoitteisessa
 
rahavirtaa
 
tuottavassa
yksikössä.
Testauksissa
 
käytettäviin
 
ennusteisiin
 
liitty-
vistä johdon ratkaisuista ja tasearvojen mer-
kittävyydestä
 
johtuen
 
liikearvon
 
ja
yrityshankintoihin
 
liittyvien
 
aineettomien
hyödykkeiden
 
arvostaminen
 
ovat
 
tilin-
tarkastuksessa keskeisiä seikkoja.
Olemme
 
arvioineet
 
keskeisiä
arvonalentumistestauslaskelmissa
 
käytettyjä
oletuksia,
 
kuten
 
kannattavuutta,
diskonttauskorkoa
 
ja
 
pitkän
 
aikavälin
kasvutekijää.
 
Ennusteisiin
 
perehtyessämme
olemme
 
käyttäneet
 
ammatillista
 
harkintaa
keskeisten
 
oletusten
 
testaamisessa
 
ja
arvioidessamme
 
keskeisten
 
oletusten
vaikutuksia herkkyysanalyysiin.
Olemme
 
arvioineet
 
käytettyjen
 
oletusten
asianmukaisuutta
 
ja
 
laskelmien
 
teknistä
oikeellisuutta.
 
Tähän
 
on
 
sisältynyt
 
vertailu
taloudellisiin ja toimialan ennusteisiin.
 
Lisäksi
 
olemme
 
arvioineet
 
liikearvosta
 
ja
arvonalentumistestauksesta
 
sekä
yrityshankintoihin
 
liittyvistä
 
aineettomista
hyödykkeistä
 
esitettyjen
konsernitilinpäätöksen
 
liitetietojen
asianmukaisuutta.
Myyntituottojen kirjaaminen (konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet
 
sekä liitetieto 5)
 
 
 
104
Konsernin tilikauden
 
2023 liikevaihto,
 
1 286
milj.
 
euroa,
 
koostuu
 
lukuisissa
toimipisteissä
 
eri
 
asiakasryhmille
 
sekä
maksajakunnille
 
suoritetuista
 
monen
tyyppisistä
 
yksittäisistä
 
palveluista
 
ja
palvelukokonaisuuksista.
 
Tietojärjestelmien
kautta
 
käsiteltävien
 
myyntitapahtumien
lukumäärä
 
on
 
suuri
 
ja
 
konsernissa
 
on
käytössä
 
useita
 
hinnoittelu-
 
ja
sopimusmalleja.
 
Myyntitapahtumien
 
monikirjoisuuden
 
ja
suuren
 
lukumäärän
 
johdosta
myyntituottojen
 
kirjaaminen
 
on
tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka.
Tarkastustoimenpiteisiimme
 
on
 
sisältynyt
myyntiprosesseihin
 
liittyvän
 
sisäisen
valvontaympäristön
 
arviointia
 
sekä
keskeisimpien
 
kontrollien
 
testausta
 
ja
aineistotarkastustoimenpiteitä.
 
Olemme
 
testanneet
 
myyntitapahtumien
rekisteröintiä,
 
laskutus-
 
ja
 
hinnoittelupro-
sessien
 
toimivuutta
 
sekä
 
arvioineet
myyntitapahtumien
 
tuloutusten
asianmukaisuutta ja oikea-aikaisuutta.
Olemme
 
arvioineet
 
myynnin
 
kannalta
relevantteja tietojärjestelmiä.
Lisäksi
 
olemme
 
arvioineet
 
myyntituottoja
koskevien
 
konsernin
 
tilinpäätöstietojen
asianmukaisuutta.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan
 
velvollisuudet
Hallitus
 
ja
 
toimitusjohtaja
 
vastaavat
 
tilinpäätöksen
 
laatimisesta
 
siten,
 
että
 
konsernitilinpäätös
 
antaa
 
oikean
 
ja
riittävän kuvan
 
EU:ssa käyttöön
 
hyväksyttyjen kansainvälisten
 
IFRS-tilinpäätösstandardien
 
mukaisesti ja
 
siten, että
tilinpäätös
 
antaa
 
oikean
 
ja
 
riittävän
 
kuvan
 
Suomessa
 
voimassa
 
olevien
 
tilinpäätöksen
 
laatimista
 
koskevien
säännösten
 
mukaisesti
 
ja
 
täyttää
 
lakisääteiset
 
vaatimukset.
 
Hallitus
 
ja
 
toimitusjohtaja
 
vastaavat
 
myös
 
sellaisesta
sisäisestä
 
valvonnasta,
 
jonka
 
ne
 
katsovat
 
tarpeelliseksi
 
voidakseen
 
laatia
 
tilinpäätöksen,
 
jossa
 
ei
 
ole
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus
 
ja
 
toimitusjohtaja
 
ovat
 
tilinpäätöstä
 
laatiessaan
 
velvollisia
 
arvioimaan
 
emoyhtiön
 
ja
 
konsernin kykyä
 
jatkaa
toimintaansa
 
ja
 
soveltuvissa
 
tapauksissa
 
esittämään
 
seikat,
 
jotka
 
liittyvät
 
toiminnan
 
jatkuvuuteen
 
ja
 
siihen,
 
että
tilinpäätös
 
on
 
laadittu
 
toiminnan
 
jatkuvuuteen
 
perustuen.
 
Tilinpäätös
 
laaditaan
 
toiminnan
 
jatkuvuuteen
 
perustuen,
paitsi
 
jos
 
emoyhtiö
 
tai
 
konserni
 
aiotaan
 
purkaa
 
tai
 
toiminta
 
lakkauttaa
 
tai
 
ei
 
ole
 
muuta
 
realistista
 
vaihtoehtoa
 
kuin
tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme
 
on
 
hankkia
 
kohtuullinen
 
varmuus
 
siitä,
 
onko
 
tilinpäätöksessä
 
kokonaisuutena
 
väärinkäytöksestä
tai
 
virheestä
 
johtuvaa
 
olennaista
 
virheellisyyttä,
 
sekä
 
antaa
 
tilintarkastuskertomus,
 
joka
 
sisältää
 
lausuntomme.
Kohtuullinen varmuus on
 
korkea varmuustaso, mutta
 
se ei ole tae
 
siitä, että olennainen
 
virheellisyys aina havaitaan
hyvän
 
tilintarkastustavan
 
mukaisesti
 
suoritettavassa
 
tilintarkastuksessa.
 
Virheellisyyksiä
 
voi
 
aiheutua
väärinkäytöksestä tai virheestä,
 
ja niiden katsotaan
 
olevan olennaisia, jos
 
niiden yksin tai yhdessä
 
voisi kohtuudella
odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät
 
tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan
 
mukaiseen tilintarkastukseen
 
kuuluu, että käytämme
 
ammatillista harkintaa ja
 
säilytämme
ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan.
 
Lisäksi:
Tunnistamme
 
ja
 
arvioimme
 
väärinkäytöksestä
 
tai
 
virheestä
 
johtuvat
 
tilinpäätöksen
 
olennaisen
 
virheellisyyden
riskit,
 
suunnittelemme
 
ja
 
suoritamme
 
näihin
 
riskeihin
 
vastaavia
 
tilintarkastustoimenpiteitä
 
ja
 
hankimme
lausuntomme
 
perustaksi
 
tarpeellisen
 
määrän
 
tarkoitukseen
 
soveltuvaa
 
tilintarkastusevidenssiä.
 
Riski siitä,
 
että
väärinkäytöksestä johtuva olennainen
 
virheellisyys jää havaitsematta,
 
on suurempi kuin
 
riski siitä, että virheestä
johtuva
 
olennainen
 
virheellisyys
 
jää
 
havaitsematta,
 
sillä
 
väärinkäytökseen
 
voi
 
liittyä
 
yhteistoimintaa,
väärentämistä,
 
tietojen
 
tahallista
 
esittämättä
 
jättämistä
 
tai
 
virheellisten
 
tietojen
 
esittämistä
 
taikka
 
sisäisen
valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme
 
käsityksen
 
tilintarkastuksen
 
kannalta
 
relevantista
 
sisäisestä
 
valvonnasta
 
pystyäksemme
suunnittelemaan
 
olosuhteisiin
 
nähden
 
asianmukaiset
 
tilintarkastustoimenpiteet
 
mutta
 
emme
 
siinä
tarkoituksessa,
 
että
 
pystyisimme
 
antamaan
 
lausunnon
 
emoyhtiön
 
tai
 
konsernin
 
sisäisen
 
valvonnan
tehokkuudesta.
105
Arvioimme
 
sovellettujen
 
tilinpäätöksen
 
laatimisperiaatteiden
 
asianmukaisuutta
 
sekä
 
johdon
 
tekemien
kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme
 
johtopäätöksen
 
siitä,
 
onko
 
hallituksen
 
ja
 
toimitusjohtajan
 
ollut
 
asianmukaista
 
laatia
 
tilinpäätös
perustuen
 
oletukseen
 
toiminnan
 
jatkuvuudesta,
 
ja
 
teemme
 
hankkimamme
 
tilintarkastusevidenssin
 
perusteella
johtopäätöksen siitä,
 
esiintyykö sellaista
 
tapahtumiin tai
 
olosuhteisiin liittyvää
 
olennaista epävarmuutta,
 
joka voi
antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön
 
tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa.
 
Jos johtopäätöksemme on,
että
 
olennaista
 
epävarmuutta
 
esiintyy,
 
meidän
 
täytyy
 
kiinnittää
 
tilintarkastuskertomuksessamme
 
lukijan
huomiota
 
epävarmuutta
 
koskeviin
 
tilinpäätöksessä
 
esitettäviin
 
tietoihin
 
tai,
 
jos
 
epävarmuutta
 
koskevat
 
tiedot
eivät
 
ole
 
riittäviä,
 
mukauttaa
 
lausuntomme.
 
Johtopäätöksemme
 
perustuvat
 
tilintarkastuskertomuksen
antamispäivään
 
mennessä
 
hankittuun
 
tilintarkastusevidenssiin.
 
Vastaiset
 
tapahtumat
 
tai
 
olosuhteet
 
voivat
kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty
 
jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme
 
tilinpäätöksen,
 
kaikki
 
tilinpäätöksessä
 
esitettävät
 
tiedot
 
mukaan
 
lukien,
 
yleistä
 
esittämistapaa,
rakennetta ja sisältöä
 
ja sitä, kuvastaako
 
tilinpäätös sen perustana
 
olevia liiketoimia ja
 
tapahtumia siten, että
 
se
antaa oikean ja riittävän kuvan.
Hankimme
 
tarpeellisen
 
määrän
 
tarkoitukseen
 
soveltuvaa
 
tilintarkastusevidenssiä
 
konserniin
 
kuuluvia
 
yhteisöjä
tai
 
liiketoimintoja
 
koskevasta
 
taloudellisesta
 
informaatiosta
 
pystyäksemme
 
antamaan
 
lausunnon
konsernitilinpäätöksestä.
 
Vastaamme
 
konsernin
 
tilintarkastuksen
 
ohjauksesta,
 
valvonnasta
 
ja
 
suorittamisesta.
Vastaamme tilintarkastuslausunnosta
 
yksin.
Kommunikoimme
 
hallintoelinten
 
kanssa
 
muun
 
muassa
 
tilintarkastuksen
 
suunnitellusta
 
laajuudesta
 
ja
 
ajoituksesta
sekä
 
merkittävistä
 
tilintarkastushavainnoista,
 
mukaan
 
lukien
 
mahdolliset
 
sisäisen
 
valvonnan
 
merkittävät
puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi
 
annamme
 
hallintoelimille
 
vahvistuksen
 
siitä,
 
että
 
olemme
 
noudattaneet
 
riippumattomuutta
 
koskevia
relevantteja eettisiä vaatimuksia,
 
ja kommunikoimme
 
niiden kanssa kaikista
 
suhteista ja muista
 
seikoista, joiden voi
kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme,
 
ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme,
 
mitkä
 
hallintoelinten
 
kanssa
 
kommunikoiduista
 
seikoista
 
olivat
 
merkittävimpiä
 
tarkasteltavana
 
olevan
tilikauden
 
tilintarkastuksessa
 
ja
 
näin
 
ollen
 
ovat
 
tilintarkastuksen
 
kannalta
 
keskeisiä.
 
Kuvaamme
 
kyseiset
 
seikat
tilintarkastuskertomuksessa, paitsi
 
jos säädös tai
 
määräys estää kyseisen
 
seikan julkistamisen tai
 
kun äärimmäisen
harvinaisissa
 
tapauksissa
 
toteamme,
 
ettei
 
kyseisestä
 
seikasta
 
viestitä
 
tilintarkastuskertomuksessa,
 
koska
 
siitä
aiheutuvien
 
epäedullisten
 
vaikutusten
 
voisi
 
kohtuudella
 
odottaa
 
olevan
 
suuremmat
 
kuin
 
tällaisesta
 
viestinnästä
koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme
 
toimineet
 
yhtiökokouksen
 
valitsemana
 
tilintarkastajana
 
yhtäjaksoisesti
 
kaksitoista
 
vuotta.
 
Terveystalo
Oyj:stä tuli yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö 13.10.2017.
Muu informaatio
Hallitus
 
ja
 
toimitusjohtaja
 
vastaavat
 
muusta
 
informaatiosta.
 
Muu
 
informaatio
 
käsittää
 
toimintakertomuksen
 
ja
vuosikertomukseen
 
sisältyvän
 
informaation,
 
mutta
 
se
 
ei
 
sisällä
 
tilinpäätöstä
 
eikä
 
sitä
 
koskevaa
 
tilintarkastus-
kertomustamme.
 
Olemme
 
saaneet
 
toimintakertomuksen
 
käyttöömme
 
ennen
 
tämän
 
tilintarkastuskertomuksen
antamispäivää,
 
ja
 
odotamme
 
saavamme
 
vuosikertomuksen
 
käyttöömme
 
kyseisen
 
päivän
 
jälkeen.
 
Tilinpäätöstä
koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme
 
on
 
lukea
 
edellä
 
yksilöity
 
muu
 
informaatio
 
tilinpäätöksen
 
tilintarkastuksen
 
yhteydessä
 
ja
 
tätä
tehdessämme arvioida, onko muu
 
informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen
 
tai tilintarkastusta suorittaessa
hankkimamme
 
tietämyksen
 
kanssa
 
tai
 
vaikuttaako
 
se
 
muutoin
 
olevan
 
olennaisesti
 
virheellistä.
Toimintakertomuksen
 
osalta velvollisuutenamme on
 
lisäksi arvioida, onko toimintakertomus
 
laadittu sen laatimiseen
sovellettavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme
 
esitämme,
 
että
 
toimintakertomuksen
 
ja
 
tilinpäätöksen
 
tiedot
 
ovat
 
yhdenmukaisia
 
ja
 
että
toimintakertomus on laadittu toimintakertomuksen laatimiseen
 
sovellettavien säännösten mukaisesti.
106
Jos
 
teemme
 
ennen
 
tilintarkastuskertomuksen
 
antamispäivää
 
käyttöömme
 
saamaamme
 
muuhun
 
informaatioon
kohdistamamme
 
työn
 
perusteella
 
johtopäätöksen,
 
että
 
kyseisessä
 
muussa
 
informaatiossa
 
on
 
olennainen
virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä
 
ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 13. helmikuuta 2024
KPMG OY AB
Henrik Holmbom
 
KHT
Riippumattoman tilintarkastajan raportti Terveystalo
 
Oyj:n
ESEF-tilinpäätöksestä
Terveystalo
 
Oyj:n hallitukselle
 
Olemme suorittaneet
 
kohtuullisen varmuuden
 
antavan toimeksiannon,
 
joka koskee
 
sitä, onko
 
Terveystalo
 
Oyj:n (y-
tunnus
 
2575979-3)
 
sähköiseen
 
tilinpäätökseen
 
7437001AEZHLL3UEX093-2023-12-31-fi.zip
 
tilikaudella
 
1.1.-
31.12.2023
 
sisältyvä konsernitilinpäätös
 
merkitty iXBRL
 
-merkinnöin
 
EU-komission delegoidun
 
asetuksen 2018/815
(ESEF RTS) 4. artiklan vaatimusten mukaisesti.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus
 
ja
 
toimitusjohtaja
 
vastaavat
 
yhtiön
 
toimintakertomuksen
 
ja
 
tilinpäätöksen
 
(ESEF-tilinpäätös)
 
laatimisesta
siten, että ne täyttävät ESEF RTS:n vaatimukset. Tähän
 
vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa ESEF RTS
 
artiklan 3 mukaisesti
 
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät
 
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
iXBRL-merkein ESEF RTS artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen
 
yhdenmukaisuus.
 
Hallitus
 
ja
 
toimitusjohtaja
 
vastaavat
 
myös
 
sellaisesta
 
sisäisestä
 
valvonnasta,
 
jonka
 
ne
 
katsovat
 
tarpeelliseksi
voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen ESEF RTS:n vaatimusten
 
mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia
 
yhtiöstä niiden
 
Suomessa noudatettavien
 
eettisten vaatimusten
 
mukaisesti, jotka
 
koskevat
suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet
 
muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastaja
 
soveltaa
 
kansainvälistä
 
laadunhallintastandardia
 
ISQM
 
1,
 
jonka
 
mukaan
 
tilintarkastusyhteisön
 
on
suunniteltava,
 
otettava
 
käyttöön
 
ja
 
pidettävä
 
toiminnassa
 
laadunhallintajärjestelmä,
 
mukaan
 
lukien
 
eettisten
vaatimusten,
 
ammatillisten
 
standardien
 
sekä
 
sovellettavien
 
säädöksiin
 
ja
 
määräyksiin
 
perustuvien
 
vaatimusten
noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat
 
.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Toimeksiantosopimuksen
 
mukaisesti
 
annamme
 
lausunnon
 
siitä,
 
onko
 
ESEF-tilinpäätökseen
 
sisältyvä
konsernitilinpäätös merkitty
 
olennaisilta osin
 
ESEF RTS:n
 
4. artiklan
 
vaatimusten mukaisesti.
 
Olemme suorittaneet
kohtuullisen
 
varmuuden
 
antavan
 
toimeksiannon
 
kansainvälisen
 
varmennustoimeksi-antostandardin
 
ISAE
 
3000
mukaisesti.
Tarkastukseen
 
kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät
 
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta osin
 
merkitty iXBRL-
merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti,
 
ja
 
107
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot
 
ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin
merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten
 
mukaisesti, ja
 
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään
 
yhdenmukaisia.
 
Valittujen
 
tarkastustoimenpiteiden
 
luonne, ajoitus
 
ja laajuus
 
riippuu tilintarkastajan
 
harkinnasta.
 
Tähän sisältyy
 
sen
riskin
 
arvioiminen,
 
onko
 
virheestä
 
tai
 
väärinkäytöksestä
 
johtuvaa
 
olennaista
 
poikkeamaa
 
ESEF
 
RTS:n
vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan
 
olemme hankkineet
 
lausuntomme perustaksi
 
tarpeellisen määrän
 
tarkoitukseen soveltuvaa
tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Lausuntonamme
 
esitämme,
 
että
 
Terveystalo
 
Oyj:n
 
ESEF-tilinpäätökseen
 
7437001AEZHLL3UEX093-2023-12-31-
fi.zip
 
sisältyvät
 
konsernitilinpäätöksen
 
päälaskelmat
 
sekä
 
liitetiedot
 
ja
 
yhtiön
 
tunnistetiedot
 
tilikaudelta
 
1.1.-
31.12.2023
 
on olennaisilta osin merkitty ESEF RTS:n vaatimusten
 
mukaisesti.
Lausuntomme
 
Terveystalo
 
Oyj:n
 
konsernitilinpäätöksen
 
tilintarkastuksesta
 
tilikaudelta
 
1.1.-31.12.2023
 
on
 
annettu
tilintarkastuskertomuksellamme
 
13.2.2024.
 
Tällä
 
raportilla
 
emme
 
anna
 
konsernitilinpäätöksen
 
tilintarkastuksesta
lausuntoa tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 21. helmikuuta 2024
KPMG OY AB
Henrik Holmbom
KHT