Toimintakertomus
ja tilinpäätös
2023
Toimintakertomus
ja tilinpäätös 2023
Hallituksen toimintakertomus .......... 3
Tilinpäätös 2023
....................................... 28
Konsernin tuloslaskelma 1.1.–31.12. .....................28
Konsernin laaja tuloslaskelma 1.1.–31.12. ...........29
Konsernin tase 31.12. .............................................30
Konsernin rahavirtalaskelma ..................................31
Laskelma konsernin oman pääoman
muutoksista ..............................................................32
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot 2023 ...............34
Tuloslaskelman liitetiedot ......................................47
Taseen liitetiedot .....................................................58
Emoyhtiön tuloslaskelma 1.1.–31.12. ...................89
Emoyhtiön tase 31.12. ............................................90
Emoyhtiön rahavirtalaskelma ................................91
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot .....................92
Emoyhtiön tuloslaskelman liitetiedot ...................94
Emoyhtiön taseen liitetiedot .................................96
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset ...................................................... 105
Tilinpäätösmerkintä ............................................. 105
Tilintarkastuskertomus .................... 106
Varmennusraportti
.............................. 111
Hallituksen toimintakertomus
Liikevaihto
HKScanin jatkuvien toimintojen liikevaihto kasvoi 6,0 prosenttia ja oli
1 163,2 (1 097,5) miljoonaa euroa. Liikevaihto kasvoi sekä Suomessa et
Tanskassa. Vähittäiskauppamyynti kasvoi Tanskassa 8 prosenttia ja Suomessa
6 prosenttia. Food service -myynti kehittyi vielä vahvemmin alkuvuoden huomattavan
kasvun myötä, mitä osittain selitti Covid-rajoitusten vaikutus edellisenä vuonna.
Kokonaismyyntivolyymi supistui edellisen vuoden vastaavasta ajankohdasta
vähentyneen lihan vientimyynnin seurauksena.
Liiketulos
HKScanin jatkuvien toimintojen liiketulos oli 17,4 (-2,6) miljoonaa euroa.
Jatkuvien toimintojen vertailukelpoinen liiketulos oli 14,9 (-2,9) miljoonaa euroa.
Jatkuviin toimintoihin kirjattiin 2,5 (0,3) miljoonan euron vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät. Tarkempi kuvaus vertailukelpoisuuteen vaikuttavista eristä on
liiketoimintayksiköiden katsauksissa.
Vuonna 2023 voimakas kustannusinflaatio jatkui edelleen erityisesti raaka-
aineiden ja ulkoisten palvelujen osalta. Lisäksi palkkaratkaisujen yleiskorotukset ja
kertaerät nostivat kustannuksia. Energiakustannukset pysyivät maltillisella tasolla
katsauskaudella ja olivat heinä-syyskuussa merkittävästi vertailukautta alemmat.
Korkeaa kustannusinflaatiota oli pystytty tasapainottamaan myyntihintojen asteittaisilla
korotuksilla vuoden 2022 aikana, ja katsauskaudella myyntihinnat ovat pääsääntöisesti
kattaneet korkeat kustannukset. Kuluttajakysynnän muutos heikensi liiketulosta
alkuvuonna erityisesti Suomessa. Kuluttajakysyntä koheni hieman keväästä alkaen,
mutta se painottui erityisesti edullisempiin tuotteisiin. Naudanlihan kysynnän
heikkeneminen jatkui vuonna 2023. HKScanin parantunut myynnin rakenne paransi
liiketulosta vuoden lopulla. HKScanin toimenpiteet tuotannon tehostamiseksi ja
kulujen säästämiseksi paransivat liiketulosta vuonna 2023.
Konsernin liikevaihto ja -tulos
HKScan Oyj julkisti 29.12.2023 allekirjoittaneensa sopimuksen, jolla se myy Ruotsin
tytäryhtiönsä HKScan Sweden AB:n osakkeet ruotsalaiselle Lantmännen ek förille.
Kaupan odotetaan toteutuvan vuoden 2024 ensimmäisellä vuosipuoliskolla, ja
sen toteutuminen edellyttää EU:n komission ja Ruotsin viranomaisten hyväksyntää
ulkomaisten yritysostojen valvonnan (FDI) osalta. Yrityskauppa muuttaa HKScanin
rakennetta ja taloudellisia tunnuslukuja. HKScan esittää Ruotsin liiketoiminnan
lopetettuna toimintona, ja yhtiön taloudellinen raportointi keskittyy jatkuviin
toimintoihin, joita ovat liiketoiminnat Suomessa ja Tanskassa. Kauppaan ei kuulu
Puolan pekonia valmistava yksikkö, joka on aikaisemmin raportoitu osana Ruotsin
liiketoimintayksikköä. Puolan yksikön luvut raportoidaan tilinpäätöksessä osana
Suomen liiketoimintayksikköä. Ruotsin liiketoiminnan luokittelu myytävänä oleviksi
varoiksi ja veloiksi sekä arvostaminen käypään arvoon kauppahinnan perusteella
johti 17,3 miljoonan euron arvonalentumiseen ja 2,7 miljoonaa euroa sisältyy
transaktiokuluina lopetettujen toimintojen tulokseen.
HKScan saattoi loppuun Baltian liiketoimintojen myynnin virolaiselle AS Maag
Gruppille 31.8.2023.
Lisätietoa myytävänä olevista varoista ja veloista sekä lopetetuista toiminnoista
kerrotaan toimintakertomuksessa omassa kappaleessa.
tilivuodelta 2023
3Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Tase, rahavirta ja rahoitus
HKScanin taseen loppusumma vuoden lopussa oli 851,7 (976,0) miljoonaa euroa.
Konsernin korolliset velat olivat vuoden lopussa 306,9 (364,5) miljoonaa euroa
sisältäen IFRS 16:n mukaisen leasingvelan 89,6 (101,7) miljoonaa euroa. Yhtiön
nettovelka laski vertailukaudesta 65,2 miljoonalla eurolla 287,9 (353,1) miljoonaan
euroon. HKScanin nettovelkaantumisaste oli 121,0 (123,7) prosenttia. IFRS 16:n
mukaisen leasingvelan vaikutus nettovelkaantumisasteeseen oli 43,5 prosenttiyksikköä.
Vuoden 2023 lopussa yhtiöllä oli vuonna 2018 liikkeeseen laskettua hybridilainaa
taseessa 25,9 miljoonaa euroa. Lainalla ei ole määrättyä eräpäivää ja sitä käsitellään
omana pääomana. Omaan pääomaan lasketulle hybridilainalle maksettiin syyskuussa
korkoa taseen voittovaroista 2,1 miljoonaa euroa.
Joulukuussa yhtiö sopi 75,0 miljoonan euron valmiusluoton, 10,0 miljoonan euron
valmiusluoton lisäosan ja 36,0 miljoonan euron pankkilainan voimassaoloajan
pidentämisestä tammikuulle 2025.
Konsernin maksuvalmiustilanne oli tyydyttävä. 200 miljoonan euron yritystodistus-
ohjelmasta oli käytössä 3,5 (15,0) miljoonaa euroa. Sitovien valmiusluottojen määrä
vuoden 2023 lopussa oli 85,0 (145,0) miljoonaa euroa ja niistä oli nostettuna 75,0
(100,0) miljoonaa euroa.
HKScanin pankkilainojen ja valmiusluottojen kovenantit ovat nettovelkaantumisaste,
nettovelan ja käyttökatteen suhde sekä likviditeettikovenantti. Käyttökatteeseen
lasketaan mukaan osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksista.
Pankkilainojen ehdoissa nettovelkaantumisasteen raja on 125 prosenttia
pankkilainoille ja joukkovelkakirjalainan ehdoissa 130 prosenttia. Vuoden 2023
lopussa nettovelkaantumisaste oli 121,0 prosenttia.
Nettovelan ja käyttökatteen suhteen kovenanttiraja oli vuoden loppuun asti 5,0.
Vuoden 2023 lopussa nettovelan ja käyttökatteen suhde oli 3,7. Tammikuun 2024
alusta nettovelan ja käyttökatteen suhteen kovenanttiraja on 4,5.
Likviditeettikovenantin alaraja on 20,0 miljoonaa euroa. Vuoden 2023 lopussa
likviditeetti oli 35,5 miljoonaa euroa. 1.1.2024 alkaen likviditeettikovenanttiraja laskee
15 miljoonaan euroon.
HKScanin johto on arvioinut liiketoiminnan kassavirtaennusteet seuraavan 12
kuukauden aikana, minkä perusteella kovenantit eivät rikkoudu. Lisätietoja on
tilinpäätöksen laadintaperiaatteissa Oletus toiminnan jatkuvuudesta -osiossa.
Jatkuvien toimintojen nettorahoituskulut olivat -27,7 (-16,0) miljoonaa euroa.
Nettorahoituskulujen kasvu johtui yleisestä korkotason noususta ja lainojen
järjestelykuluista. Liiketoiminnan rahavirta oli 50,6 (18,9) miljoonaa euroa.
Rahavirta investointien jälkeen oli 73,3 (-21,9) miljoonaa euroa.
Riita-asiat ja vireillä olevat viranomaisprosessit
Tanskan veroviranomaiset suorittivat konsernin tytäryhtiössä HKScan Denmark A/S:ssa
energiavero-tarkastuksen, joka kattaa vuodet 2011–2020. Tanskan veroviranomaiset
antoivat loppuvuonna 2020 päätöksensä, jonka mukaan yhtiö on ollut velvollinen
maksamaan takaisin aiemmin saatuja energiaverojen palautuksia 24,7 miljoonaa
Tanskan kruunua (noin 3,3 miljoonaa euroa). Ei voida myöskään sulkea pois
mahdollisuutta, että tällä hetkellä vireillä olevan asian lisäksi yhtiölle määrätään
erikseen seuraamusmaksuja verotarkastuksen seurauksena. HKScan Denmark A/S on
valittanut saadusta päätöksestä. HKScan kirjasi kulun vuonna 2020 ja maksoi summan
viranomaisille vuonna 2021.
4Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Investoinnit
HKScanin jatkuvien toimintojen investoinnit olivat 21,5 (20,8) miljoonaa euroa. IFRS
16:n mukaiset lisäykset käyttöoikeusomaisuuseriin olivat 13,1 (4,9) miljoonaa euroa.
Forssan yksikön investointi tuotannon kilpailukyvyn ja kustannustehokkuuden
parantamiseksi eteni suunnitelman mukaisesti.
Huhtikuussa HKScan päätti toteuttaa Rauman siipikarjaleikkaamon noin
4,6 miljoonan euron kehittämisinvestoinnin, jolla parannetaan yksikön kannattavuutta
ja kilpailukykyä. HKScan tavoittelee investoinnilla ja siihen liittyvillä kehittämistoimilla
Suomessa yhteensä noin kolmen miljoonan euron vuotuisia säästöjä, joiden
arvioidaan toteutuvan investoinnin valmistumisen jälkeen viimeistään vuoden 2024
toisella vuosipuoliskolla. Rauman kehittämisinvestointi eteni myös suunnitellusti.
Tanskassa saatiin päätökseen investointi korkeamman jalostusasteen kypsien
siipikarjatuotteiden valmistukseen. Puolan tuotantoyksikössä jatkettiin
pekonituotannon kapasiteettia ja tehokkuutta parantavaa sekä jalostusarvon
nostoa koskevaa investointia sekä kiinteistön kehityshanketta.
Lisäksi HKScan toteutti useita muita toimintaa tehostavia investointeja osana
jatkuvaa investointisuunnitelmaansa Suomessa ja Tanskassa.
(miljoonaa euroa) 2023 2022
INVESTOINNIT
Suomi
Bruttoinvestoinnit käyttöomaisuuteen 15,9 17,3
Lisäykset käyttöoikeusomaisuuseriin 10,6 3,0
Investoinnit yhteensä 26,5 20,3
Tanska
Bruttoinvestoinnit käyttöomaisuuteen 5,6 3,5
Lisäykset käyttöoikeusomaisuuseriin 2,5 1,9
Investoinnit yhteensä 8,1 5,4
Yhteensä, jatkuvat toiminnot 34,6 25,7
Vienti
HKScanin tavoitteena on kehittää valmisteiden vientiä ja vähentää lihan viennin roolia
kotimarkkinoita tasapainottavana kanavana. Tällä hetkellä valmisteiden osuus viennistä
on noin viidennes. Lihan vientiä vähennettiin vuonna 2023 suunnitelman mukaisesti.
Marraskuussa 2023 suomalainen siipikarjanliha sai vientihyväksynnän Kiinaan.
HKScan arvioi viennin käynnistyvän alkuvuoden 2024 aikana. Yhtiö vie jo tällä hetkellä
Kiinaan suomalaista sianlihaa. Vuoden aikana HKScan käynnisti myös naudanlihan
viennin Suomesta Japaniin.
Muutokset kansainvälisillä lihamarkkinoilla
Siipikarjanlihan vahvan kysynnän arvioidaan jatkuvan edelleen. Naudanlihan
kulutuksen arvioidaan edelleen laskevan, mikä osaltaan vaikuttaa jo ennestään
hyvään siipikarjatuotteiden kysyntään. Amerikan mantereen erittäin alhainen sianlihan
hinta haastaa edelleen EU:n vientihintoja. Viimeaikaisten hintojen laskusta huolimatta
sianlihan hintatason arvioidaan pysyvän korkeana EU:ssa.
5Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Liiketoimintayksiköiden katsaukset
(miljoonaa euroa) 2023 2022
LIIKEVAIHTO
- Suomi 933,0 877,2
- Tanska 230,2 220,4
Konserni yhteensä, jatkuvat toiminnot 1 163,2 1 097,5
LIIKETULOS
- Suomi 20,7 6,4
- Tanska 3,1 1,4
Segmentit yhteensä 23,8 7,8
Konsernihallinnon kulut -6,4 -10,3
Konserni yhteensä, jatkuvat toiminnot 17,4 -2,6
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
(miljoonaa euroa) 2023 2022
Vertailukelpoinen liiketulos, jatkuvat toiminnot 14,9 -2,9
Työsuhteen lopetus, Konsernihallinto
1)
- -1,8
Työsuhteen lopetus, Suomi
1)
-0,3 -
Ympäristövarauksen peruutus, Suomi
2)
0,5 -
Ennakkomaksun menetys, Suomi
3)
-
-0,2
Omaisuuden alaskirjauksen palautus, Suomi
2)
-
2,3
Sähköjohdannaisten luokittelun muutoksesta johtuva oikaisu,
Konsernihallinto
3)
2,6 -
Sähköjohdannaisten käyvän arvon muutos, Konsernihallinto
3)
0,0 -
Osakkuusyhtiön arvonalentuminen, Tanska
3)
-0,2 -
Liiketulos, jatkuvat toiminnot 17,4 -2,6
1)
Sisältyvät tuloslaskelmassa riville ”Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut”
2)
Sisältyvät tuloslaskelmassa riville ”Poistot
3)
Sisältyvät tuloslaskelmassa riville ”Liiketoiminnan muut kulut
Liiketoimintayksikkö Suomi
Liikevaihto Suomessa oli 933,0 (877,2) miljoonaa euroa. Liikevaihto kasvoi
pääasiassa ennen katsauskautta tehtyjen hinnankorotusten ansiosta. Myyntivolyymi
oli vertailukauden tasolla. Vähittäiskauppamyynnin arvo kasvoi selvästi. Erityisesti
HKScanin omien brändituotteiden osalta vähittäiskauppamyynnin arvo kasvoi
vahvasti. Vähittäiskaupan volyymi laski hieman katsauskaudella alkuvuoden heikon
kuluttajakysynnän seurauksena, mutta koheni keväästä alkaen. Food service -myynnin
kasvu jatkui voimakkaana etenkin vuoden ensimmäisellä neljänneksellä tasaantuen
vuoden loppua kohti. Vahvinta kasvu oli strategisesti tärkeissä siipikarjatuotteissa. Myös
sianlihan myynti kasvoi selvästi, kun taas naudanlihan kysyntä heikkeni. Alkuvuonna
voimakkaasti kasvanut sianlihan vienti kääntyi selvään laskuun toisella neljänneksellä.
Liiketulos oli 20,7 (6,4) miljoonaa euroa. Vertailukelpoinen liiketulos oli
20,5 (4,3) miljoonaa euroa. Liiketulokseen sisältyi 0,1 (2,1) miljoonan euron
vertailukelpoisuuteen vaikuttava erä. Kustannustaso Suomessa pysyi korkeana,
ja erityisesti raaka-aineet olivat vertailukautta kalliimpia. Kustannusten nousu
katettiin korkeammilla myyntihinnoilla. Lisäksi palkkaratkaisujen yleiskorotukset
ja kertaerät sekä ulkoisten palvelujen kohonneet hinnat nostivat kustannuksia.
Energiakustannukset olivat edellisvuotta pienemmät. Alkuvuonna voimakkaasti
kasvanut sianlihan vienti vaikutti negatiivisesti kannattavuuteen. Brändituotteiden
myynnin kasvua tuettiin markkinointitoimenpiteiden lisäpanostuksilla, mikä kasvatti
kiinteitä kuluja. Suotuisampi myynnin rakenne paransi liiketulosta vuoden lopulla.
Tuotannon tehostaminen ja onnistuneet kaupalliset toimenpiteet paransivat
liiketulosta vuonna 2023.
HKScan päätti keväällä käytyjen muutosneuvotteluiden jälkeen toteuttaa
kannattavuutta ja kilpailukykyä parantavan 4,6 miljoonan euron kehittämisinvestoinnin
Rauman yksikössä. Investointiin liittyvän toiminnan uudelleenorganisoinnin ja
henkilöstömäärän sopeuttamisen myötä Rauman siipikarjaleikkaamosta vähenee
enimmillään 35 työtehtävää ja runsaaseen 200 työtehtävään tulee muutoksia.
HKScan tavoittelee investoinnilla ja siihen liittyvillä kehittämistoimilla Suomessa
yhteensä noin kolmen miljoonan euron vuotuisia säästöjä, joiden arvioidaan toteutuvan
investoinnin valmistumisen jälkeen viimeistään vuoden 2024 toisella vuosipuoliskolla.
6Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Liiketoimintayksikkö Tanska
Liikevaihto Tanskassa oli 230,2 (220,4) miljoonaa euroa. Ennen katsauskautta tehdyt
hinnankorotukset kasvattivat liikevaihtoa huomattavasti alkuvuonna, mutta inflaation
ja hinnankorotusten vaikutus tasaantui toisesta neljänneksestä lähtien. Vähittäiskaupan
myynnin kasvu oli erityisen vahvaa vuoden alussa, mutta kasvu tasaantui keväästä
alkaen. Lisäksi kampanjamyynnin merkitys korostui vuoden loppua kohden.
Food service -myynti Tanskassa kasvoi selvästi. Kotimarkkinoiden vahvan kysynnän
seurauksena vienti väheni edellisestä vuodesta.
Liiketulos Tanskassa oli 3,1 (1,4) miljoonaa euroa. Vertailukelpoinen liiketulos
oli 3,3 (1,4) miljoonaa euroa. Liiketulokseen sisältyi -0,2 (0,0) miljoonan euron
vertailukelpoisuuteen vaikuttava erä. Voimakas kustannusinflaatio katettiin ennen
katsauskautta tehdyillä myyntihintojen korotuksilla. Onnistuneet kaupalliset
toimenpiteet, vahva kuluttajakysyntä ja pitkäjänteinen tuotannon tehostaminen
paransivat liiketulosta.
HKScanin strategian mukainen investointi siipikarjatuotteiden myynnin kasvuun ja
tuotteiden jalostusarvon nostamiseen valmistui Tanskassa. Tuotanto uudella kypsien
pintapaistettujen siipikarjatuotteiden käynnistyi elokuussa.
Myytävänä oleviksi luokitellut varat ja velat
sekä lopetetut toiminnot
Baltian toimintojen myynti
HKScan ja AS Maag Grupp saattoivat 31.8.2023 päätökseen aiemmin ilmoittamansa
järjestelyn, jossa HKScan myi Baltian liiketoimintonsa virolaiselle AS Maag Gruppille.
Kaupan kohteena olivat HKScanin Baltian liiketoimintayksikön muodostaneiden
tytäryhtiöiden, AS HKScan Estonian, AS HKScan Latvian ja UAB HKScan Lietuvan,
osakkeet. Velaton kauppahinta oli 90 miljoonaa euroa, josta 20 miljoonan euron osuus
on ehdollinen erikseen määritellyn kaupan kohteena olevan lihaliiketoiminnan ja
Maag Gruppin Baltian lihaliiketoiminnan seuraavan kolmen vuoden yhteenlasketulle
tulokselle. Kiinteästä 70 miljoonan euron kauppahinnasta 55 miljoonaa euroa
maksettiin yrityskaupan toteuttamisen (closing) yhteydessä ja loput maksetaan
seuraavan kolmen vuoden aikana. HKScan sai closingissa rahavaroja 40,8 miljoonaa
euroa. Myytyjen yhtiöiden closingin rahavarat olivat 2,8 miljoonaa euroa.
Baltian liiketoimintayksikkö luokiteltiin 31.12.2022 taseessa myytävänä oleviksi
varoiksi ja veloiksi ja esitetään 2023 ja 2022 tuloslaskelmassa lopetettuna
toimintona. Joulukuun 2023 lopussa konsernin taseessa on kauppaan liittyen
24,5 miljoonan euron kauppahintasaaminen. Kiinteä ja vakuudeton 15 miljoonan
euron kauppahintasaaminen on arvostettu jaksotettuun hankintamenoon ja
diskontattu 5 prosentilla. Ehdollinen kauppahintasaaminen arvostetaan käypään
arvoon tuloksen kautta ja sisältää johdon harkintaa ja arviota. Johto on arvioinut
earn-outin toteutumisen todennäköisyyttä ja siinä on huomioitu epävarmuus
kannattavuuden kehittymisestä. Earn-outin toteutumiseen vaadittava EBITDA
myytävän liiketoiminnan osalta on alhaisempi mitä konserni on aikaisemmin
arvostamisessa käyttänyt, koska earn-outin toteutumiseen vaikuttaa merkittävästi
myös ostajan lihaliiketoiminnan ja saavutettavien synergioiden kehitys. Ehdollisen
kauppahinnan käyväksi arvoksi on määritelty joulukuun 2023 lopussa 10,5 miljoonaa
euroa.
Konsernin merkittävät sisäiset transaktiot jatkuvien ja lopetettujen toimintojen välillä
olivat Baltian liiketoiminnon ja muun konsernin välinen tuotemyynti ja -osto, konsernin
hallintopalveluveloitus Baltian liiketoiminnolta sekä konsernin rahoitustuotto Baltian
liiketoiminnon lainoittamisesta. Jatkuvien ja lopetettujen toimintojen luvut kuvastavat
ulkoista myyntiä ja sen kustannuksia konsernin segmenttiraportoinnin mukaisesti.
Lopetetun toiminnon rahoituskuluna näytetään Baltian liiketoiminnon ulkoiset
rahoituskustannukset.
Ruotsin toimintojen myynti
HKScan on sopinut 29.12.2023 Ruotsin tytäryhtiön HKScan Sweden AB:n
osakkeiden myynnistä ruotsalaiselle Lantmännen ek förille. Kauppaan ei kuulu
Puolan pekonia valmistava yksikkö, joka on aikaisemmin raportoitu osana
Ruotsin liiketoimintayksikköä. Puolan yksikön luvut raportoidaan tilinpäätöksessä
osana Suomen liiketoimintayksikköä. Vuoden 2023 tilinpäätöksessä Ruotsin
liiketoimintayksikkö, poislukien Puolan yksikkö, on luokiteltu myytävänä oleviksi
varoiksi ja veloiksi ja ne esitetään lopetettuina toimintoina.
7Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
HKScan Sweden AB:n osakkeiden kauppahinta muodostuu noin 60 miljoonan euron
käteisvastikkeesta sekä Lantmännenin omistamista HKScanin A-osakkeista
(6 869 750 kpl) ja K-osakkeista (665 000 kpl). Lisäksi Lantmännen maksaa takaisin
HKScanin ja HKScan Sweden AB:n välisen sisäisen lainan, jonka määrä on noin
50 miljoonaa euroa. HKScanilta poistuu myös taseen ulkopuolista factoring-
rahoitusta noin 55 miljoonaa euroa ja IFRS-16 leasingvelkaa noin 13 miljoonaa
euroa. Kauppahinnasta maksettiin sopimuksen allekirjoituksen (signing) yhteydessä
25 miljoonan euron ennakkomaksu. Ennakkomaksulle on otettu pankkitakaus.
Kauppahinnan loppuosa maksetaan yrityskaupan toteuttamisen (closing) yhteydessä.
Käteisvastiketta oikaistaan kaupantekohetkellä tavanomaisilla oikaisuerillä.
Lantmännenin omistamien kauppahintana HKScanille luovutettavien A- ja
K-osakkeiden yhteismäärä on 7 534 750 kpl, ja niiden laskennallinen markkina-arvo
sopimuksen allekirjoitushetkellä on 5,5 miljoonaa euroa.
Kaupan odotetaan toteutuvan vuoden 2024 ensimmäisellä puoliskolla ja sen
toteutuminen edellyttää EU:n komission ja lisäksi Ruotsin viranomaisten hyväksyntää
ulkomaisten yritysostojen valvonnan (FDI) osalta. HKScanin hallitus tulee kutsumaan
koolle ylimääräisen yhtiökokouksen kaupan vahvistamiseksi ja hyväksymiseksi,
minkä yhteydessä hallitus tulee esittämään yhtiökokoukselle kaupan toteuttamisen
edellyttämiä hyväksyntöjä, mukaan lukien valtuutus toteuttaa Lantmännenin
omistamien HKScanin A- ja K-osakkeiden suunnattu hankinta.
Myytävänä olevat varat ja velat on arvostettu 115,5 miljoonan euron kauppahintaan
vähennettynä transaktiokuluilla mikä johti 17,3 miljoonan euron arvonalentumiseen
omaisuuserien kirjanpitoarvoissa, joka kohdennettiin liikearvoon ja 2,7 miljoonaa
euroa sisältyy transaktiokuluina lopetettujen toimintojen tulokseen. Konsernin
oman pääoman muuntoero tulee lähes kokonaan Ruotsin toiminnoista ja kaupan
toteutushetkellä se kirjataan laajasta tuloksesta tuloslaskelmaan.
Konsernin merkittävät sisäiset transaktiot jatkuvien ja lopetettujen toimintojen
välillä ovat Ruotsin ja muun konsernin välinen tuotemyynti ja -osto, konsernin
hallintopalveluveloitus Ruotsilta sekä konsernin rahoitustuotto Ruotsin
lainoittamisesta. Jatkuvien ja lopetettujen toimintojen luvut kuvastavat ulkoista
myyntiä ja sen kustannuksia konsernin segmenttiraportoinnin mukaisesti. Lopetetun
toiminnon rahoituskuluna näytetään Ruotsin ulkoiset rahoituskustannukset.
Alla esitetyt tulos ja rahavirrat sisältävät Ruotsin toiminnot koko vuosilta 2022–2023
ja Baltian toiminnot elokuuhun 2023 asti. Taseen tiedot sisältävät Ruotsin toiminnot
vuonna 2023 ja Baltian toiminnot vuonna 2022.
Lopetetun toiminnon tulos 2023 2022
Liikevaihto 862,5 931,9
Hankinnan ja valmistuksen kulut -822,7 -914,4
Muut tuotot ja kulut -29,0 -35,1
Liiketulos 10,7 -17,6*
Rahoitustuotot ja -kulut -1,8 -0,5
Osuus osakkuusyritysten ja yhteisyritysten tuloksista 0,0 0,1
Tuloverot -0,7 -1,3
Tilikauden voitto/tappio 8,2 -19,4
Arvonalentuminen käypään arvoon arvostamisesta -17,3 -30,6
Oman pääoman erän siirto tilikauden tulokseen 2,2 -
Tilikauden tappio lopetetuista toiminnoista -6,9 -50,0
* Sisältää 15,6 miljoonan euron arvonalentumisen liikearvoon.
8Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Lopetetun toiminnon rahavirrat 2023 2022
Liiketoiminnan rahavirrat 12,4 12,1
Investointien rahavirrat 48,9 -22,7
Rahoituksen rahavirrat -3,5 -4,1
Rahavirrat yhteensä 57,7 -14,7
Myytävänä oleviksi luokitellut varat ja velat 2023 2022
Aineettomat hyödykkeet 52,1 0,0
Aineelliset hyödykkeet 88,7 49,7
Muut pitkäaikaiset varat 20,2 -
Vaihto-omaisuus 39,0 34,4
Saamiset 45,7 17,2
Rahat ja pankkisaamiset 0,3 0,6
Varat yhteensä (A) 246,0 101,9
Leasingvelat 14,1 8,1
Ostovelat ja muut velat 124,9 32,2
Velat yhteensä (B) 139,0 40,4
Nettotasearvo (A-B) 107,1 61,5
Strategia
HKScanin pitkän aikavälin strateginen tavoite on kasvaa monipuoliseksi ruokataloksi.
Nykyisessä poikkeuksellisessa ja nopeasti muuttuvassa toimintaympäristössä
yhtiö keskittyy taloudellisen perustan vahvistamiseen sekä ydinliiketoimintansa
kannattavuuden parantamiseen. HKScanin ydinliiketoimintaa ovat liha, lihavalmisteet
ja valmisruoat, joita ovat esimerkiksi ateriat, ateriakomponentit ja välipalat.
Pitkän aikavälin strategian edistäminen edellyttää HKScanilta nykyistä
vahvempaa tasetta. Taloudellisen liikkumatilan lisäämiseksi yhtiö arvioi jatkuvasti
eri liiketoimintojen asemaa osana konsernia. Tuottavuuden nosto kaikissa
liiketoimintaprosesseissa on tärkeää.
Taloudellisten resurssiensa puitteissa HKScan hakee uutta kasvua ja tarttuu strategiaa
edistäviin liiketoimintamahdollisuuksiin. HKScanille kumppanuudet tarjoavat
mahdollisuuden edetä uusille liiketoiminta-alueille nopeasti ja joustavasti.
HKScan haluaa kasvaa ydinliiketoiminnassaan nostamalla tuotteiden jalostusarvoa
sekä vahvistamalla yhtiön omien brändien arvonluontikykyä. Tavoitteena on
kasvaa kuluttajan arkea helpottavissa tuotekategorioissa, kuten aterioissa,
ateriakomponenteissa ja välipaloissa. Lisäksi tavoitteena on kasvaa siipikarjatuotteissa
ja uusissa tuotekategorioissa sekä vahvistua kasvavissa ja uusissa myyntikanavissa.
HKScan haluaa vahvistaa suhdettaan kuluttajiin luotettujen brändiensä kautta ja
uudistua kaupallisesti.
Vastuullisuuden rakentaminen liiketoiminnan arvoa luovaksi perustaksi on
keskeistä luotaessa erilaistavaa arvoa markkinassa. Vastuullisuustyön keskiössä
ovat liiketoiminnan tarpeet sekä keskeisten sidosryhmien odotukset ja vaatimukset.
HKScan jatkaa tavoitteellista ilmastotyötään.
9Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Keskeistä 2023
Juha Ruohola aloitti toimitusjohtajana 2.3.2023
HKScanin hallitus nimitti 2.3.2023 maa- ja metsätaloustieteen maisteri, eMBA
Juha Ruoholan HKScan Oyj:n toimitusjohtajaksi. Ruohola toimi sitä ennen HKScanin
väliaikaisena toimitusjohtajana 29.9.2022 lähtien.
HKScan saattoi loppuun Baltian liiketoimintojen myynnin virolaiselle
AS Maag Gruppille 31.8.2023
Kaupan kohteena olivat HKScanin Baltian liiketoimintayksikön muodostaneiden
tytäryhtiöiden, AS HKScan Estonian, AS HKScan Latvian ja UAB HKScan Lietuvan,
osakkeet. Kauppaa edelsi Viron kilpailuviranomaisten heinäkuussa 2023 AS Maag
Gruppille antama asiaa koskeva hyväksyntä. Latvian kilpailuviranomainen hyväksyi
kaupan ilman ehtoja helmikuussa 2023. Velaton kauppahinta oli 90 miljoonaa
euroa, josta 20 miljoonan euron osuus on ehdollinen erikseen määritellyn kaupan
kohteena olevan lihaliiketoiminnan ja Maag Gruppin Baltian lihaliiketoiminnan
seuraavan kolmen vuoden yhteenlasketulle tulokselle. Kiinteästä 70 miljoonan euron
kauppahinnasta 55 miljoonaa euroa on maksettu yrityskaupan toteuttamisen (closing)
yhteydessä ja loput maksetaan seuraavan kolmen vuoden aikana.
Kaupan myötä HKScanin omistus Baltian liiketoiminnoissa päättyi. Baltian
liiketoimintojen myynti paransi HKScanin kannattavuutta ja vahvisti tasetta.
Tietoja kaupasta on kerrottu tiedotteilla: 13.12.2022, 24.7.2023 ja 31.8.2023.
HKScan allekirjoitti 29.12.2023 sopimuksen Ruotsin liiketoimintojensa
myynnis
HKScan Oyj julkisti 29.12.2023 allekirjoittaneensa sopimuksen, jolla se myy Ruotsin
tytäryhtiönsä HKScan Sweden AB:n osakkeet ruotsalaiselle Lantmännen ek förille.
Kaupan odotetaan toteutuvan vuoden 2024 ensimmäisellä vuosipuoliskolla, ja
sen toteutuminen edellyttää EU:n komission ja Ruotsin viranomaisten hyväksyntää
ulkomaisten yritysostojen valvonnan (FDI) osalta.
HKScan Sweden AB:n osakkeiden kauppahinta muodostuu noin 60 miljoonan
euron käteisvastikkeesta sekä Lantmännenin omistamista HKScanin A-osakkeista
(6 869 750 kpl) ja K-osakkeista (665 000 kpl). Lisäksi Lantmännen maksaa takaisin
HKScanin ja HKScan Sweden AB:n välisen sisäisen lainan, jonka määrä on noin
50 miljoonaa euroa. HKScanilta poistuu myös taseen ulkopuolista factoring-
rahoitusta noin 55 miljoonaa euroa ja IFRS-16 leasingvelkaa noin 13 miljoonaa euroa.
Kauppahinnasta maksettiin sopimuksen allekirjoituksen (signing) yhteydessä
25 miljoonan euron ennakkomaksu.
Tietoja kaupasta on kerrottu tiedotteella: 29.12.2023
Investointeja kannattavuuteen ja jalostusarvon nostamiseen
HKScan jatkoi investointien toteuttamista kannattavuuden parantamiseksi ja
jalostusarvon kasvattamiseksi useissa tuotantoyksiköissään Suomessa ja Tanskassa.
SBTi:n hyväksyntä HKScanin lyhyen aikavälin ja maaperään liittyvien
päästöjen ilmastotavoitteille
HKScan on ensimmäisten pohjoismaalaisten ruokayritysten joukossa eritellyt
lyhyen aikavälin tavoitteet teollisuudessa käytetylle energialle (Industrial) ja
maankäyttösektorille (Forest, Land and Agriculture = FLAG).
SBTi:n hyväksymien lyhyen aikavälin tavoitteiden mukaan HKScan sitoutuu
vähentämään teollisen toiminnan ja energian osalta absoluuttisia scope 1- ja 2
-kasvihuonekaasupäästöjä 42 prosenttia vuoteen 2030 mennessä vuoden 2022
lähtötasoon nähden. Samoin HKScan sitoutuu vähentämään määrättyjen
scope 3 -kategorioiden päästöjä 42 prosenttia samalla aikavälillä. Tavoite sisältää
myös bioenergian raaka-aineisiin liittyvät päästöt.
Lisäksi HKScan vähentää maaperään liittyvien päästöjen osalta absoluuttisia scope 3
FLAG -kasvihuonekaasupäästöjään 30,3 prosenttia vuoden 2022 lähtötasoon nähden.
HKScan sitoutuu myös metsäkadon torjuntaan niiden hyödykkeiden osalta, joita
metsäkato koskee.
10Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista
HKScan on pohjoiseurooppalainen ruokatalo, joka valmistaa, myy ja markkinoi
maistuvaa ja vastuullisesti tuotettua ruokaa kuluttajien erilaisiin ruokahetkiin.
Yhtiön strateginen tavoite pitkällä aikavälillä on kasvaa monipuoliseksi ruokataloksi.
HKScanin jatkuvien toimintojen kotimarkkinoita ovat Suomi ja Tanska. Yhtiön tunnettuja
tuotemerkkejä ovat muun muassa HK, Kariniemen, Via ja Rose. HKScanin selvitys muista
kuin taloudellisista tiedoista kattaa konsernin jatkuvat toiminnot.
Vastuullisuustyö on HKScanin strategian perusta ja sen keskiössä ovat liiketoiminnan
tarpeet sekä keskeisten sidosryhmien odotukset ja vaatimukset. Konsernitason
strategisesti tärkeimmät vastuullisuustavoitteet on kiteytetty vastuullisuusohjelmaan,
jonka olennaiset teemat on määritelty sidosryhmäanalyysin ja olennaisuusarvion
pohjalta. HKScan on päivittänyt vastuullisuusohjelmansa ilmastotavoitteet ja aikataulun
vastaamaan paremmin kansainvälisiä ilmastotyön suuntaviivoja ja raportointistandardeja
vuoden 2024 alussa.
HKScanin johtoryhmän hyväksymän vastuullisuusohjelman tavoitteet liittyvät luonnon
ja ihmisten hyvinvointiin: ilmastoon, pakkauksiin, luonnon monimuotoisuuteen sekä
henkilöstön turvallisuuteen ja hyvinvointiin. Muita yhtiölle keskeisiä vastuullisuusteemoja
ovat eläinten hyvinvointi, turvallinen ruoka, kilpailukykyinen tuottajayhteisö sekä hyvä
hallintotapa. Näitä teemoja edistetään liiketoimintayksiköissä, sillä niihin liittyy paikallista
sääntelyä ja sidosryhmien odotukset vaihtelevat eri markkinoilla.
HKScanin vastuullisuustyön edistymisestä kerrotaan laajemmin viikolla 11/2024
julkaistavassa GRI Standards -viitekehyksen mukaan laaditussa Vuosi- ja
vastuullisuusraportissa. Raportissa kuvataan tarkemmin HKScanin vaikutuksia
ympäristöön ja ihmisiin sekä yhtiön vastuullisuustoimenpiteitä.
Tärkeimmät sitoumukset, politiikat ja periaatteet
HKScanin toimintatavan perustan luovat yhtiön arvot ja eettiset toimintaohjeet (Code
of Conduct). HKScanin toimintaa ohjaavat muun muassa konsernitasoiset hallinnointi-,
tietoturva-, tietosuoja-, tiedonanto-, palkitsemis-, riskienhallinta- ja ympäristöpolitiikat,
työterveys- ja turvallisuuspolitiikka, elintarviketurvallisuus- ja laatupolitiikka sekä
eläinten hyvinvointipolitiikka. Yhtiöllä on tavaran- ja palveluiden toimittajille oma
toimintaohjeisto (Supplier Code of Conduct), jolla sitoutetaan hankintaketjun toimijat
noudattamaan yhtiön asettamia vaatimuksia koko toimitusketjussaan. Näiden lisäksi
yhtiöllä on useita eettiseen toimintatapaan liittyviä sisäisiä politiikkoja ja toimintaohjeita.
HKScan kunnioittaa ja tukee kansainvälisiä ihmisoikeussopimuksia, YK:n sopimusta
lapsen oikeuksista ja kansainvälisen työjärjestö ILO:n perussopimuksia. Lisäksi HKScan
huomioi toiminnassaan YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia ohjaavat periaatteet sekä
OECD:n ohjeet monikansallisille yrityksille.
HKScan on YK:n Global Compact -vastuullisuusaloitteen jäsen ja on integroinut sen
kestävän liiketoiminnan periaatteet Code of Conduct -toimintaohjeeseensa. Lisäksi
HKScan on sitoutunut YK:n kestävän kehityksen tavoitteisiin (Sustainable Development
Goals, SDG) osana konsernin vastuullisuusohjelmaa. Terveyteen ja hyvinvointiin (SDG 3),
tasa-arvoon (SDG 5), työhön (SDG 8), vastuulliseen kuluttamiseen (SDG 12), ilmastoon
(SDG 13) ja maaekosysteemeihin (SDG 15) liittyvien kestävän kehityksen tavoitteiden
edistymistä seurataan konsernin vastuullisuusohjelman mittareilla.
Vuonna 2023 HKScan jatkoi valmistautumista EU:n kestävyysraportointidirektiiviin
(CSRD) muun muassa päivittämällä vastuullisuuden olennaisuusanalyysiä ja tutustumalla
Euroopan tilinpäätösraportoinnin neuvoa-antavan ryhmän European Financial
Reporting Advisory Groupin (EFRAG) laatimiin ja EU:n komission heinäkuun lopulla
hyväksymiin direktiivin jalkauttamista ohjeistaviin ESRS-standardeihin. HKScan päivitti
myös yhtiön ilmastopäästöjen laskentaa vastaamaan uutta maankäyttösektoria koskevaa
GHG-protokollan laskentamallia.
Ympäris
Katsauskauden jälkeen tammikuussa 2024 HKScan ilmoitti päivittäneensä
vastuullisuusohjelmansa ilmastopäästöjen laskennan ja ilmastotavoitteen sekä
aikataulun vastaamaan paremmin kansainvälisiä ilmastotyön suuntaviivoja,
laskentaohjeistuksia ja raportointistandardeja.
HKScan-konsernin uudistettu ilmastotavoite on saavuttaa nettonolla kaikkien
kasvihuonekaasupäästöjen osalta (net zero) viimeistään vuonna 2050.
Kasvihuonekaasujen kokonaispäästöjen merkittävä leikkaaminen on HKScanin
11Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
ensisijainen tapa saavuttaa nettonolla. Tavoitteen saavuttamiseksi kasvihuonekaasujen
leikkaamista on lisäksi täydennettävä kestävillä hiilenpoistoilla joko luonnon tai
teknisten ratkaisujen avulla. Yhtiön aiempi ilmastotavoite oli hiilineutraali ruokaketju
maatiloilta kuluttajille 2040.
Ilmastotavoitteen päivittämisen yhteydessä HKScan kertoi saaneensa lyhyen
aikavälin ja maaperään liittyvien päästöjen ilmastotavoitteille SBTi:n (Science Based
Targets initiative) hyväksynnän. HKScanin uudistettu ilmastolaskenta osoittaa, että
yhtiön kokonaispäästöistä noin yksi prosentti syntyy yhtiön omassa toiminnassa ja
99 prosenttia ruokaketjun muissa osissa. Maankäytön ja koko ruokaketjun päästöjen
huomiointi on siksi keskeistä.
HKScanin ilmastotyötä ohjaa kattava toimenpidekokonaisuus. Se koostuu
kymmenistä liiketoimintayksiköidemme määrittelemistä, mitattavista ilmastopäästöjen
vähentämistoimista. Yhtiö etenee kohti ilmastopäästöjen nettonollaa yhdessä
sopimustuottajien ja muiden kumppaneiden kanssa.
Oman tuotantonsa ilmastotyössä HKScan keskittyi vuonna 2023 erityisesti
energiatehokkuuden parantamiseen. Vantaalla otettiin maakaasun rinnalle
mahdollisuus käyttää sähköä yhden valmisruokalinjaston lämmöntuotannossa.
Lisäksi Tanskan Vinderupin yksikössä korvattiin maakaasu hiilineutraalilla sähköllä.
Vinderupissa voidaan jatkossakin tarvittaessa käyttää maakaasua.
HKScan jatkoi tutkimuksia parhaista käytännöistä lihantuotannon ilmastovaikutusten
vähentämiseksi yhdessä noin 50 pilottitilan kanssa Suomessa ja Tanskassa. Kesän
2023 kasvukaudella HKScan selvitti peltojen hiilensidonnan tehostamista pilottitiloilla
muun muassa maaperäsensoreiden, sääasemien ja hiilivuomittauslaitteistojen avulla
sekä eri viljalajikkeita vertailemalla. Tutkimusten ja kerätyn tiedon pohjalta yhtiö antaa
toimenpidesuosituksia sopimustuottajilleen.
Vuoden aikana yhtiö kehitti digitaalisen datan keräämistä arvoketjun ilmasto-
vaikutuksista. Suomessa HKScan laajensi Zero Carbon -mittarin käyttöä. HKScan saa
digitaalisilla ilmastotyökaluilla tietoa sopimustuottajiensa ilmastovaikutuksista, ja
maatilat voivat kohdentaa ilmastotekonsa vaikuttavuudeltaan merkittävimpiin asioihin.
HKScan edistää luonnon monimuotoisuutta maatiloilla ja omassa tuotannossaan sekä
vastuullisen hankinnan käytännöillä. Vuonna 2023 HKScan selvitti luontovaikutustensa
nykytilannetta osallistumalla Suomessa Elintarviketeollisuusliiton (ETL) selvitykseen,
jossa kartoitettiin elintarviketeollisuuden keskeisimpiä luontovaikutuksia ja haettiin
keinoja niiden vähentämiseksi. Lisäksi HKScan valittiin UN Global Compact Network
Finlandin Tieteeseen perustuvat luontotavoitteet -koulutusohjelmaan, jossa yhtiön
luontotyötä kehitetään Science Based Targets Networkin viitekehyksen mukaisesti.
Suomessa HKScan on myös kaudella 2022–2026 mukana Elintarvikealan
materiaalitehokkuuden sitoumuksessa, jolla vähennetään ruoan ja ruokapakkausten
ympäristövaikutuksia koko elintarvikealalla. Tehokas materiaalien käyttö pienentää
merkittävästi yhtiön ympäristövaikutuksia.
Tanskassa HKScan on tukenut sopimustuottajiaan siirtymisessä aurinkosähköön.
Ensimmäiset aurinkopaneelit, joilla vähennetään ostetun sähkön tarvetta, on
asennettu neljälle tilalle alkuvuonna 2023. Lisäksi yhden sopimustuottajan tilalle on
asennettu tuuliturbiini.
HKScan jatkoi kaikilla jatkuvien toimintojensa kotimarkkinoillaan pakkausten
kierrätyskelpoisuuden edistämistä ja kehitystyötä uusiutuvien pakkausmateriaalien
lisäämiseksi. Lisäksi yhtiö jatkoi pakkausmateriaalien käytön optimointia ja
muovimateriaalien ohentamista.
Lokakuussa HKScan allekirjoitti ensimmäisenä elintarvikealan yrityksenä Suomessa
vapaaehtoisen green deal -sitoumuksen, jonka tavoitteena on vähentää muovisten
kerta-annospakkausten kulutusta Euroopan unionissa. SUP-direktiivi edellyttää,
että EU:n jäsenmaiden on vähennettävä tiettyjen kertakäyttöisten muovituotteiden
kulutusta kunnianhimoisesti ja pysyvästi vuoteen 2026 mennessä. Vähentäminen
koskee kokonaan tai osittain muovista valmistettuja juomamukeja ja muovisia
kertakäyttöisiä elintarvikepakkauksia, joiden sisältö on valmista syötäväksi suoraan
astiasta.
HKScanin arvoketjussa syntyy ilmastopäästöjä, joiden vähentämiseksi yhtiö tekee
tavoitteellista työtä. HKScan on arvioinut ilmastonmuutokseen liittyvät riskit ja
mahdollisuudet sekä niiden taloudelliset vaikutukset Task Force on Climate-
12Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Related Financial Disclosure (TCFD) -mallin mukaisesti. Keskeiset riskit liittyvät
muun muassa lainsäädäntöön, vähäpäästöisemmän teknologian saatavuuteen,
energiakustannuksiin, kuluttajakäyttäytymiseen sekä kiinnostavuuteen työnantajana
ja sijoituskohteena. Päivitetty kuvaus riskeistä ja mahdollisuuksista julkaistaan viikolla
11/2024 HKScanin Vuosi- ja vastuullisuusraportissa.
HKScanissa oman tuotannon ympäristötyön tehokkuutta ja vaikuttavuutta arvioidaan
yhtiön sisäisillä ja ulkoisilla ISO 14001 -auditoinneilla lukuun ottamatta Tanskan
tuotantoyksiköitä. Vuonna 2023 ei tapahtunut merkittäviä ympäristöpoikkeamia.
HKScanin tuotantoyksiköiden ympäristöriskit on tunnistettu osana ISO 14001
-ympäristöjohtamisen järjestelmää, ja niistä merkittävimmät liittyvät jätevesiin
ja mahdollisiin kemikaalivuotoihin. Ympäristöriskejä hallitaan ja johdetaan
tuotantoyksikkökohtaisesti muun muassa ennakoivalla kunnossapidolla ja
valvontalaitteistoilla. Henkilöstöä koulutetaan ympäristöasioissa ja kannustetaan
tekemään ympäristöhavaintoja sekä raportoimaan havaitsemistaan poikkeamista.
Toukokuussa 2023 HKScan valittiin kolmatta vuotta peräkkäin Financial Times
-talousmedian Euroopan ilmastojohtajien listalle. Financial Timesin listalla on noin
500 eurooppalaista yritystä, jotka ovat vähentäneet oman tuotantonsa ilmastopäästöjä
eniten suhteutettuna liikevaihtoon vuosina 2016–2021.
Sosiaalinen vastuu ja henkilöstöasiat
Vuonna 2023 HKScanin jatkuvien toimintojen palveluksessa oli 3 623 (3 631)
henkilöä. Lisäksi lopetettuna toimintona raportoitavassa Ruotsin liiketoimintayksikössä
työskenteli 1 765 (1 758) henkilöä. HKScanin jatkuvien toimintojen maksamat
palkat ja palkkiot sivukuluineen vuonna 2023 olivat yhteensä 206,1 (199,5)
miljoonaa euroa. Lisäksi HKScanin jatkuvien toimintojen arvoketjuun kuuluu noin
2 150 sopimustuottajaa, joiden kanssa yhtiö tekee tiivistä yhteistyötä tuotannon
ja vastuullisuuden kehittämisessä sekä paikallisen lihantuotannon kilpailukyvyn
turvaamisessa.
Jatkuvien toimintojen henkilöstö 1-12/2023 1-12/2022
Henkilöstö keskimäärin* 3 623 3 631
Suomi ** 2 946 2 967
Tanska 677 664
Naisia / miehiä % 40 / 60 41 / 59
Naisia / miehiä esihenkilöistä % 31 / 69 29 / 71
* Luvut sisältävät HKScanin palveluksessa olevat henkilöt kokoaikaisiksi työntekijöiksi (FTE) muutettuina.
** Sisältää Puolan henkilöstön.
HKScan tekee tavoitteellista turvallisuustyötä kohti nollaa työtapaturmaa Safety First
-periaatteella keskittyen erityisesti ennakoivan työturvallisuuskulttuurin edistämiseen
ja jatkuvaan parantamiseen. Yhtiö jatkoi valmistautumista ISO 45001 -työterveys-
ja turvallisuusstandardiin kartoittamalla nykyisiä käytäntöjä Suomen ja Tanskan
tuotantoyksiköissä. HKScanin tavoitteena on, että kaikilla sen yksiköillä on ISO 45001
-sertifiointi vuoden 2025 loppuun mennessä.
Vuonna 2023 turvallisuustyön pääpainopisteinä olivat ennakoiva turvallisuus
sekä työntekijöiden osaamisen kehittäminen Blue Rules -koulutusten kautta.
Turvallisuushavainnot, läheltä piti -tilanteet ja tapaturmat käsiteltiin systemaattisesti,
ja niiden pohjalta toimintatapoja, prosesseja ja työympäristöä kehitettiin
turvallisemmiksi. Turvallisuuskulttuuria edistettiin myös huolellisella riskiarvioinnilla ja
prosessien johtamisella.
Vuoden 2023 loppuun mennessä 92 prosenttia työntekijöistä ja toimihenkilöistä
oli suorittanut hengenvaarallisten tapaturmien välttämiseksi tehdyn turvallisen
työskentelyn Blue Rules -verkkokoulutuksen. Lokakuussa konsernissa vietettiin
Euroopan työsuojeluviikkoa Blue Rules -ohjeistuksen teemoihin paneutuen.
Tapaturmataajuus HKScanissa oli vuonna 2023 16,4 (LTIR: poissaoloon johtaneet
tapaturmat / miljoona työtuntia vuonna 2022 13,5).
13Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
HKScan jatkoi työhyvinvoinnin edistämistä koko konsernin kattavalla Better Together
-ohjelmalla, jonka tavoitteita ovat henkilöstön sitoutuminen, työhyvinvoinnin
edistäminen ja psykologinen turvallisuus. Työhyvinvoinnin toimenpidesuunnitelmat
on laadittu tuotantoyksikkö- ja liiketoimintayksikkötasoisesti. Vuonna 2023 ohjelman
teemoja olivat Ravitsemus ja liikunta, Mielenterveys työssä, Uni ja palautuminen sekä
Tuki- ja liikuntaelinsairauksien ehkäisy.
Lokakuussa yhtiö toteutti konserninlaajuisen Voice -henkilöstökyselyn, jolla
kartoitettiin henkilöstön työntekijäkokemusta ja sitoutumista HKScaniin.
Kyselyn vastausprosentti oli 85,4 prosenttia. Työntekijöiden nettosuositteluindeksi
(Employee Net Promoter Score, eNPS) parani hieman verrattuna edelliseen, vuonna
2021 tehtyyn kyselyyn. Voice 2023 -kyselyn eNPS on 0, kun aiempi luku vuodelta
2021 oli -3. HKScanin tavoitteena on saavuttaa nettosuositteluindeksiluku 10.
Joulukuussa tiimit kävivät tulokset läpi yhdessä esihenkilönsä kanssa ja laativat
kehittämissuunnitelman osuudestaan työyhteisön kehittämiseksi.
Edellisvuoden tapaan HKScan palkitsi erinomaisesti suoriutuneita tiimejä jakamalla
niille High Five Rewards -tunnustuksia. We Are Valuable -tunnustuksia jaettiin kesällä
Suomessa ja Puolassa arvojen mukaisesta käyttäytymisestä.
Yhtiöllä on aktiivisesti käytössä sisäinen oppimisalusta Learning Point, joka kokoaa
yhteen HKScanin työntekijöilleen tarjoamat koulutukset. Learning Pointissa ovat
pakolliset koulutukset, kuten yleisperehdytykset, Blue Rules -säännöt, eettiset
toimintaohjeet ja tietoturvakoulutukset sekä räätälöidyt paikkakuntakohtaiset
perehdytykset.
Vuonna 2023 HKScan panosti liiketoiminnan kannalta kriittisten osaamisten
vahvistamiseen ja tähän liittyen käynnistettiin kaksi koulutusohjelmaa: Tanskassa
Poultry Academy ja Suomessa Meat Academy. Näiden koulutusohjelmien tavoitteena
on kehittää henkilöstön osaamista vastuullisesta lihantuotannosta ja siihen liittyvästä
ruokaketjusta.
HKScan on useiden vuosien ajan työllistänyt henkilöitä, joiden työllistyminen on
erilaisista syistä haastavaa, sekä panostanut monimuotoisuuden ja osallisuuden
kehittämiseen. Tanskassa HKScan sai arvostetun CSR People Prize 2023 -palkinnon
merkittävästä työstään monimuotoisuuden ja osallisuuden edistämiseksi työpaikoilla.
Tunnettu palkinto jaetaan vuosittain edistyksellisestä sosiaalisen vastuun edistämisestä.
HKScanin henkilöstöön liittyvät riskit koskevat ammattitaitoisen ja sitoutuneen
henkilöstön saatavuutta, työturvallisuutta sekä elintarvikealan ja HKScanin
kiinnostavuutta työnantajana. Lisäksi mahdolliset lailliset tai laittomat lakot HKScanin
arvoketjussa ja omissa toiminnoissa voivat aiheuttaa liiketoimintariskejä. HKScan ei
hyväksy minkäänlaista henkilöstönsä epäasiallista kohtelua, minkä varmistamiseksi
konsernissa on käytössä epäasiallista kohtelua koskevat ohjeet ja Fair Way
-ilmoituskanava (whistleblowing). Riskejä vähennetään kehittämällä yhteistyötä
sekä henkilöstön osaamista ja työhyvinvointia. Työturvallisuusriskejä hallitaan
järjestelmällisellä työturvallisuuden edistämisellä.
Ihmisoikeudet sekä korruption ja lahjonnan vastaiset toimet
HKScan kunnioittaa kansainvälisiä ihmisoikeussopimuksia, YK:n sopimusta lapsen
oikeuksista ja kansainvälisen työjärjestö ILO:n perussopimuksia. HKScan huomioi
myös toiminnassaan YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia ohjaavat periaatteet.
HKScanin henkilöstö suorittaa eettisen toimintaohjeen (Code of Conduct)
verkkokoulutuksen kahden vuoden välein. Koulutus vahvistaa henkilöstön osaamista
muun muassa ihmisoikeuksista sekä korruption ja lahjonnan vastaisista periaatteista.
HKScan jatkoi vastuullisen hankinnan prosessien kehittämistä ja päivitti tavaran- ja
palveluidentoimittajien eettisen toimintaohjeiston (Supplier Code of Conduct).
Ohjeisto sitouttaa hankintaketjun toimijat noudattamaan yhtiön asettamia vaatimuksia
koko toimitusketjussaan kuten muun muassa eläinten hyvinvointiin, ihmisoikeuksiin,
ympäristöön, terveyteen ja turvallisuuteen liittyviä periaatteita.
14Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
HKScanin sidosryhmät voivat ilmoittaa epäeettiseen toimintaan liittyvistä epäilyistä
anonyymisti Fair Way -ilmoituskanavalla (whistleblowing). Vuonna 2023 Fair Way
-kanavan kautta tuli 14 (20) ilmoitusta laiminlyönti- tai väärinkäytösepäilyistä.
Ilmoitukset koskivat pääasiassa epäilyksiä epäasiallisesta käytöksestä tai johtamiseen
liittyvistä haasteista. Suurin osa ilmoituksista selvitettiin henkilöstöhallinnon prosessien
kautta vuoden 2023 aikana. Ilmoitusten pohjalta tarkennettiin ja tarkasteltiin sisäisiä
toimintamalleja ja johtamisen kehittämistä.
HKScanin ihmisoikeusvaikutusten arviointityö yhtiön omissa tuotantoyksiköissä
työskentelevien henkilöiden osalta valmistui vuonna 2023. Yhtiö analysoi
ihmisoikeusvaikutusten todennäköisyyttä ja vakavuutta sekä määritteli seuraavat
askeleet vaikutusten hallintaan. HKScanin ihmisoikeuksia koskevat riskit liittyvät
työntekijöiden kohteluun koko arvoketjussa.
Omaan toimintaan liittyviä korruptio- ja lahjontariskejä ehkäistään ja hallitaan tarkasti
määritellyillä hyväksyntäprosesseilla, muilla sisäisen valvonnan prosesseilla sekä
henkilöstön koulutuksilla. Ihmisoikeuksiin ja korruptioon liittyviä mahdollisia riskejä
hankintaketjussa hallitaan hankinnan riskiarvioinnilla, standardivaatimuksilla ja
edellyttämällä sitoutumista eettiseen toimintaohjeistoon. Periaatteiden toteutumista
valvotaan sisäisessä tarkastuksessa ja kolmannen osapuolen tekemillä auditoinneilla.
Vuonna 2023 ei havaittu poikkeamia ihmisoikeus-, lahjonta- ja korruptioperiaatteiden
noudattamisessa.
Elintarviketurvallisuus
Elintarvikkeiden tuotantoketjussa ruoan turvallisuuden merkitys on keskeinen.
HKScan kehittää jatkuvasti elintarviketurvallisuuskulttuuriaan ja varmistaa tuotteiden
turvallisuuden systemaattisella työllä hankinnasta asiakkaalle asti. Kaikki HKScanin
tuotantoyksiköt on sertifioitu Global Food Safety Initiativen (GFSI) hyväksymien
standardien mukaisesti (FSSC 22000, IFS tai BRC).
Yhtiö tekee järjestelmällistä elintarviketurvallisuuden riskienhallintaa kaikissa
arvoketjunsa vaiheissa. Riskiarviointi tuotantoyksiköissä perustuu HACCP-prosessiin
(Hazard Analysis Critical Control Point), jonka toimivuus varmennetaan vuosittain useilla
sisäisillä ja ulkoisilla auditoinneilla. HKScan edellyttää myös raaka-ainetoimittajiltaan
ja alihankkijoiltaan sertifioituja elintarviketurvallisuuden hallintajärjestelmiä ja
jäljitettävyysjärjestelmää, jonka avulla tunnistetaan raaka-aineiden alkuperiin liittyviä
riskejä. Yhtiö järjestää säännöllisesti elintarviketurvallisuuskoulutuksia henkilöstölleen
ja yhteistyökumppaneilleen sekä kannustaa jatkuvaan parantamiseen tekemällä
elintarviketurvallisuushavaintoja ja raportoimalla poikkeamia.
Elintarvikkeiden toimitusketjun globalisaation myötä tuoteväärennökset ja
tarkoituksellinen vahingonteko ovat nousseet keskeisiksi teemoiksi muiden
elintarviketurvallisuusriskien rinnalle. Niihin liittyvien riskien tunnistamiseksi
ja ennaltaehkäisemiseksi HKScan-konsernilla on koko toimitusketjun kattava
riskinarviointimalli, jonka avulla määritetään tarvittavat toimenpiteet.
HKScanin tuotantoyksiköt Vinderupissa ja Skovsgaardissa saivat toukokuussa
arvostetussa BRC-elintarviketurvallisuussertifioinnin auditoinnissa parhaan
mahdollisen BRC AA+ -arvion. Lisäksi Suomen yksiköt saivat loistavat tulokset vuonna
2023 tehdyistä sertifiointiauditoinneista. Suomessa neljän tuotantoyksikön FSSC-
auditoinnit menivät erinomaisesti ja kolme BRC-sertifioitua yksikköä saivat parhaan
mahdollisen AA+ -arvion.
Eläinten hyvinvointi
HKScan on sitoutunut eläinten hyvinvoinnin edistämiseen sopimustuottajiensa kanssa
Suomessa ja Tanskassa. Eläinten terveyden ja hyvinvoinnin perustana ovat EU:n ja
paikallisen lainsäädännön noudattaminen sekä HKScanin omat ohjeistukset. Eläinten
hyvinvoinnin seuranta on järjestelmällistä, ja mahdollisiin poikkeamiin puututaan
välittömästi. Eläinten terveyteen ja hyvinvointiin panostaminen näkyy muun muassa
erittäin vähäisenä antibioottien käyttönä. HKScan edellyttää, että antibiootteja ei
käytetä ennaltaehkäisevästi tai kasvun edistämiseen, vaan niitä käytetään ainoastaan
eläimen sairastuessa eläinlääkärin määräyksestä ja valvonnassa sekä varoaikoja
noudattaen.
15Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Vuonna 2023 HKScan jatkoi Suomessa aloittamaansa eläinten hyvinvointihanketta,
jossa tutkitaan sonnien käyttäytymistä videokuvantamisen ja tekoälyn avulla.
Hankkeen tuloksia voidaan hyödyntää yhdessä sopimustuottajien kanssa esimerkiksi
eri kasvattamo-olosuhteiden vertailuissa ja eläinten hyvinvoinnin kehittämistyössä.
Eläintauteihin liittyviä riskejä hallitaan seuraamalla jatkuvasti eläintautitilannetta sekä
tiiviissä yhteistyössä viranomaisten, eläinlääkäreiden ja tuottajien kanssa.
Eläintautien ehkäisyyn on kansalliset ohjelmat, ja tilatasolla noudatetaan
tautisuojausohjeita sekä hyviä hygieniakäytäntöjä. HKScanin tuotantolaitoksilla on
valmiussuunnitelmat eläintautitilanteiden varalta. Eläintautien mahdollisuutta ei
kuitenkaan voida täysin sulkea pois. Esimerkiksi afrikkalainen sikarutto ja Euroopan
maiden lintuinfluenssatapaukset ovat heikentäneet lihan vientimahdollisuuksia
EU:n ulkopuolelle.
EU-taksonomia
EU-taksonomia on EU:n kestävän rahoituksen luokittelujärjestelmä, joka
määrittelee ympäristön kannalta kestävät taloudelliset toiminnot. Taksonomia-
asetuksen käyttöönotto etenee vaiheittain, ja aluksi EU-komissio julkaisi tekniset
kriteerit ilmastonmuutoksen hillinnälle ja ilmastonmuutokseen sopeutumiselle
niille toimialoille, joiden ilmastovaikutukset ovat suurimmat. Kesäkuussa 2023
EU-taksonomia täydentyi, kun EU-komissio julkaisi osana kesän 2023 kestävän
rahoituksen pakettia taksonomian ympäristökriteerit. Uudet kriteerit koskevat luonnon
monimuotoisuutta, vesistöjen ja merten suojelua, kiertotaloutta sekä ympäristön
pilaantumisen ehkäisemistä.
HKScan seuraa EU-taksonomian kehittymistä ja raportoi tiedot EU-komission
ohjeistuksen mukaisesti. Vuoden 2023 lopussa yhtiön toimialalle eli elintarvikkeiden
valmistamiselle ja myynnille ei ollut määritelty toimialaluokitusta (NACE)
EU-taksonomiassa. EU:n komission ohjeistuksen mukaisesti yhtiöiden tulee raportoida
vuodelta 2023 toimintonsa, jotka kuuluvat taksonomian luokitusjärjestelmän piiriin
liikevaihdon, investointien ja toimintamenojen osalta.
Liikevaihto
HKScanin jatkuvien toimintojen liikevaihto 1 163,2 (1 097,5) miljoonaa euroa
muodostuu lähes täysin yhtiön valmistamien elintarvikkeiden myynnistä, mille ei
ole toimialaluokitusta EU-taksonomiassa. Yhtiöllä ei siis ole taksonomiakelpoista
liikevaihtoa, minkä seurauksena yhtiöllä ei myöskään ole taksonomianmukaista
liikevaihtoa. Suhteutettuna liikevaihtoon yhtiön jatkuvien toimintojen kustannuksista
merkittävä osuus syntyy liharaaka-aineen hankinnasta sopimustuottajilta. Lihan
alkutuotannon taksonomiakriteeristö on EU:ssa valmisteilla ja sen lopullinen sisältö
sekä vaikutus HKScanin taksonomia-asetuksen mukaiseen raportointiin on vielä
epävarma.
Pääoma- ja toimintamenot
Koska HKScanilla ei ole taksonomiakelpoista liikevaihtoa, sillä ei vastaavasti ole
taksonomiakelpoisia tai taksonomianmukaisia pääomamenoja tai toimintamenoja.
16Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Tavoite Hallinnointitapa Jatkuvien toimintojen tulokset 2023
LUONTO
Ympäristö
Zero Carbon*
• hiilineutraali oma tuotanto (scope 1 ja 2) 2025 loppuun mennessä
• hiilineutraali ruokaketju (scope 1–3) 2040 loppuun mennessä
Toimenpidesuunnitelma kohti hiilineutraaliutta • Oman tuotannon (scope 1 ja 2) ilmastovaikutukset 26 310 (26 418) tCO
2
e*,
hiili-intensiteetti 0,07 (0,07) tCO
2
e/myyty tuotetonni*
• Koko ruokaketjun ilmastovaikutukset (scope 1–3) 1,194 (1,125) MtCO
2
e*,
hiili-intensiteetti 3,28 (3,02) tCO
2
e/myyty tuotetonni*
• Energiankulutus 0,75 (0,74) MWh/myyty tuotetonni*
Vastuulliset pakkaukset
• 100 % kierrätettävät pakkaukset vuoden 2030 loppuun mennessä
• 80 % uusiutuvia tai kierrätettyjä pakkausmateriaaleja vuoden 2030
loppuun mennessä
Liiketoimintayksikköjen suunnitelmat kohti tavoitteita • 77 (75) % pakkauksista kierrätettäviä
• 58 (58) % uusiutuvia tai kierrätettyjä materiaaleja
Sitoudumme lisäämään luonnon monimuotoisuutta
ruokaketjussamme
Osa ilmastotyötä. Luonnon monimuotoisuuden
hallinnointitapa, tavoitteet ja mittarit määritellään
myöhemmin.
Luonnon monimuotoisuutta edistetty maatiloilla osana ilmastotyötä.
IHMISET
Sosiaaliset ja henkilöstöasiat
Määrätietoinen työ kohti nollaa tapaturmaa Safety First -ohjelma työturvallisuuden edistämiseksi • Vähintään yhden päivän poissaoloon johtaneita työtapaturmia 16,4 (13,5) /
miljoona tehtyä työtuntia
• Tapaturmista aiheutuneet poissaolopäivät 1 124 (846)
Jatkuva henkilöstön työhyvinvoinnin edistäminen Better Together -ohjelma työhyvinvoinnin edistämiseksi • Henkilöstön työtyytyväisyys eNPS 0 (-3)
• Poissaoloja 7,1 (8,1) % työajasta
Ihmisoikeudet sekä korruption ja lahjonnan vastaiset toimet
• Ihmisoikeusvaikutusten arviointityö HKScanin tuotantoyksiköissä
työskentelevien henkilöiden osalta
• 100 % henkilöstöstä suorittanut eettisen toimintaohjeen
(Code of Conduct) koulutuksen
• Ihmisoikeusvaikutusten arviointi
• Henkilöstön kouluttaminen HKScanin politiikkojen
noudattamiseen
• Ensimmäisen vaiheen ihmisoikeusvaikutusten arviointityö tehty
• Koko henkilöstöstä 91 (75) % suorittanut eettisen toimintaohjeen
koulutuksen
HKScanin vastuullisuustyön tuloksista kerrotaan tarkemmin viikolla 11/2024 julkaistavassa GRI Standards -viitekehyksen mukaan laaditussa vuoden 2023 vuosi- ja vastuullisuusraportissa. Lukujen tarkistuslaskenta valmistuu vuosi- ja
vastuullisuusraporttiin 2023.
Yhtiön ilmastopäästöjen laskennassa on käytetty GHG-protokollan ohjeistusta vuosien 2019–2023 osalta. HKScan päivittää laskennan, kun Ruotsin liiketoimintojen kauppa on saatettu loppuun. Uudessa laskennassa on päivityksiä
olemassa olevaan GHG Protocol -ohjeistukseen sisältäen maankäyttösektorin uuden ohjeistuksen (Land Sector and Removals Guidance).
Keskeiset tavoitteet ja tulokset
* Laskenta sisältää Suomen liiketoimintayksikön tytäryhtiöistä Kivikylän Kotipalvaamo Oy:n ja Lihatukku Harri Tamminen Oy:n
17Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
LIIKEVAIHTO Merkittävän edistämisen kriteerit
"Ei merkittävää haittaa" -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (a) (2)
Liikevaihto (3)
Osuus liikevaihdosta,
Vuosi N (4)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön
pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen
monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön
pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen
monimuotoisuus(16)
Vähimmäistason
suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai luokitus-
järjestelmäkelpoisten
(A.2.) osuus liikevaihdosta,
vuosi N-1 (18)
Luokka mahdollistava
toiminta (19)
Luokka siirtymätoiminta (20)
milj.
euroa
%
K; E; E/S
(b) (c)
K; E; E/S
(b) (c)
K; E; E/S
(b) (c)
K; E; E/S
(b) (c)
K; E; E/S
(b) (c)
K; E; E/S
(b) (c)
K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Toiminta: HKScanin toimialalle
ei ole taksonomialuokitusta
0 0 K K K K K K K 0
Ympäristön kannalta kestävistä
(luokitusjärjestelmän mukaisista)
toiminnoista saatu liikevaihto (A.1)
% % % % % % % K K K K K K K %
Josta mahdollistavat toiminnat % % % % % % K K K K K K K % M
Josta siirtymätoiminnat % % K K K K K K K % T
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat (g)
KEL;
E/KEL (f)
KEL;
E/KEL (f)
KEL; E/
KEL (f)
KEL;
E/KEL (f)
KEL;
E/KEL (f)
KEL;
E/KEL (f)
Toiminta: HKScanin toimialalle
ei ole taksonomialuokitusta
0 0 KEL KEL KEL 0
Luokitusjärjestelmäkelpoisista muttei
ympäristön kannalta kestävistä (muista
kuin luokitusjärjestelmän mukaisista)
toiminnoista saatu liikevaihto (A.2)
% % % % % % % %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisista
toiminnoista saatu liikevaihto
(A.1+A.2)
0 0 % % % % % % 0
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista
toiminnoista saatu liikevaihto
1 163,2 100 %
YHTEENSÄ 1 163,2 100 %
EU-taksonomia-asetuksen mukaiset taulukot
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvistä tuotteista tai palveluista saatu osuus liikevaihdosta vuonna 2023
18Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvien tuotteiden ja palvelujen osuus pääomamenoista vuonna 2023
PÄÄOMAMENOT Merkittävän edistämisen kriteerit
"Ei merkittävää haittaa" -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (a) (2)
Pääomamenot (3)
Osuus pääomamenoista,
Vuosi N (4)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön
pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen
monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön
pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen
monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason
suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai luokitus-
järjestelmäkelpoisten
(A.2.) osuus pääoma-
menoista, vuosi N-1 (18)
Luokka mahdollistava
toiminta (19)
Luokka siirtymätoiminta (20)
milj.
euroa
%
K; E; E/S
(b) (c)
K; E; E/S
(b) (c)
K; E; E/S
(b) (c)
K; E; E/S
(b) (c)
K; E; E/S
(b) (c)
K; E; E/S
(b) (c)
K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Toiminta: HKScanin toimialalle
ei ole taksonomialuokitusta
0 0 K K K K K K K 0
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen pääomamenot (A.1)
% % % % % % % K K K K K K K %
Josta mahdollistavat toiminnat % % % % % % % K K K K K K K % M
Josta siirtymätoiminnat % % K K K K K K K % T
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat (g)
KEL;
E/KEL (f)
KEL;
E/KEL (f)
KEL;
E/KEL (f)
KEL;
E/KEL (f)
KEL;
E/KEL (f)
KEL;
E/KEL (f)
Toiminta: HKScanin toimialalle
ei ole taksonomialuokitusta
0 0 0
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei
ympäristön kannalta kestävien (muiden
kuin luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen pääomamenot (A.2)
% % % % % % % %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen pääomamenot
(A.1+A.2)
0 0 % % % % % % 0
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen pääomamenot
34,6 100 %
YHTEENSÄ 34,6 100 %
19Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin tuotteisiin ja palveluihin liittyvä osuus toimintamenoista vuonna 2023
TOIMINTAMENOT Merkittävän edistämisen kriteerit
"Ei merkittävää haittaa" -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (a) (2)
Toimintamenot (3)
Osuus toimintamenoista,
Vuosi N (4)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön
pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen
monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön
pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen
monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason
suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai luokitus-
järjestelmäkelpoisten
(A.2.) osuus toiminta-
menoista, vuosi N-1 (18)
Luokka mahdollistava
toiminta (19)
Luokka siirtymätoiminta (20)
milj.
euroa
%
K; E; E/S
(b) (c)
K; E; E/S
(b) (c)
K; E; E/S
(b) (c)
K; E; E/S
(b) (c)
K; E; E/S
(b) (c)
K; E; E/S
(b) (c)
K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Toiminta: HKScanin toimialalle
ei ole taksonomialuokitusta
0 0 K K K K K K K 0
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen toimintamenot (A.1)
% % % % % % % K K K K K K K %
Josta mahdollistavat toiminnat % % % % % % % K K K K K K K % M
Josta siirtymätoiminnat % % K K K K K K K % T
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat (g)
KEL;
E/KEL (f)
KEL;
E/KEL (f)
KEL;
E/KEL (f)
KEL;
E/KEL (f)
KEL;
E/KEL (f)
KEL;
E/KEL (f)
Toiminta: HKScanin toimialalle
ei ole taksonomialuokitusta
0 0 0
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei
ympäristön kannalta kestävien (muiden
kuin luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen toimintamenot (A.2)
% % % % % % % %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen toimintamenot
(A.1+A.2)
0 0 % % % % % % 0
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen toimintamenot
0 0
YHTEENSÄ 0 100 %
20Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Tutkimus ja kehitys
HKScanin tutkimus- ja kehitystoiminnan tavoitteena on kehittää tuotevalikoimaa
vastaamaan kuluttajien ja asiakkaiden muuttuvaan kysyntään yhtiön keskeisillä
markkina-alueilla. Tuotekehityksessä keskeisessä roolissa ovat yhtiön strategiassaan
määrittelemät nykyiset ja uudet tuotekategoriat sekä raaka-aineet, kehittyvät
ja kasvavat myyntikanavat, muutokset kuluttajien ostokäyttäytymisessä sekä
vastuullisuus.
HKScan päätti huhtikuussa 2020 tukea uuden Nordic FoodTech VC:n pääomarahaston
kautta yrityksiä, jotka uudistavat ruokajärjestelmää Suomessa, muissa Pohjoismaissa
ja Baltiassa. Rahaston tavoitteena on panostaa teknologiayrityksiin, jotka muuttavat
ruokaketjua resurssitehokkaammaksi ja ekologisemmaksi, tuottavat ravintoa uusilla
tavoilla tai edistävät terveellistä syömistä. Sijoituksen mukanaan tuoma näkymä
tulevaisuuden ruokateknologioihin tukee erinomaisesti HKScanin strategista
uudistumista ja vastuullisuustyötä.
Innovaatiorahoituskeskus Business Finland on mukana rahoittamassa HKScanin
Digitalized Agrofood Ecosystem® -liiketoiminnan kehitysprojektia. Projektin
tavoitteena on luoda uutta liiketoimintaa lisäämällä koko arvoketjun läpinäkyvyyttä
sekä kehittämällä toiminnan vastuullisuutta paremman resurssitehokkuuden ja
tuottavuuden keinoin. Digitaalisuus on keskeinen osa kehitettäviä liiketoimintamalleja.
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Joulukuun 2023 lopussa HKScan Oyj:n maksettu ja kaupparekisteriin merkitty
osakepääoma oli 66 820 528,10 euroa. Yhtiön osakkeiden kokonaismäärä, 98 951 781
osaketta, jakaantui kahteen sarjaan seuraavasti: A-osakkeita 93 551 781 kpl (94,54 %
osakemäärästä) ja K-osakkeita 5 400 000 kpl (5,46 % osakemäärästä). A-osakkeet
noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:ssä. K-osakkeet ovat LSO Osuuskunnan (4 735 000
osaketta) ja Lantmännen ek förin (665 000 osaketta) omistuksessa eikä niitä ole
listattu. LSO Osuuskunnan ja Lantmännen ek förin K-osakkeiden määrät pysyivät
ennallaan.
HKScan Oyj:n hallitus päätti suunnatusta maksuttomasta osakeannista liittyen HKScan-
konsernin ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän 2019–2021 ja suoriteperusteisen
osakepalkkiojärjestelmän 2018 ansaintajakson 2019–2021 palkkioiden maksamiseen.
Osakeannissa luovutettiin 6.3.2023 yhteensä 115 137 yhtiön hallussa ollutta
HKScan Oyj:n A-sarjan osaketta vastikkeetta osakepohjaisiin kannustinohjelmiin
kuuluville henkilöille järjestelmien ehtojen mukaisesti. Ohjelmien perustamisesta ja
niiden keskeisistä ehdoista on kerrottu 7.2.2018, 8.5.2019 ja 7.4.2021 julkaistuissa
pörssitiedotteissa. Osakkeiden luovuttaminen suunnatulla maksuttomalla osakeannilla
perustuu varsinaisen yhtiökokouksen 30.3.2022 hallitukselle antamaan valtuutukseen.
Luovutuksen jälkeen HKScanin hallussa on 1 506 658 omaa A-sarjan osaketta.
Joulukuun lopussa yhtiöllä oli hallussaan 1 506 658 (1 621 795) omaa
A-osaketta. Niiden osuus kaikista osakkeista oli 1,52 prosenttia ja äänimäärästä
0,75 prosenttia.
HKScanin osakkeiden laskennallinen markkina-arvo oli joulukuun lopussa
86,9 (84,6) miljoonaa euroa. A-sarjan osakkeiden markkina-arvo oli 82,1 (79,9)
miljoonaa euroa, ja listaamattoman K-sarjan osakkeiden laskennallinen markkina-arvo
oli 4,8 (4,7) miljoonaa euroa.
Vuonna 2023 yhtiön osakkeita vaihdettiin yhteensä 15 571 128 (16 990 679)
kappaletta. Osakevaihdon arvo oli 12 190 163 (22 060 625) euroa. Ylin noteeraus
oli 0,97 (1,71) euroa ja alin 0,68 (0,86) euroa. Keskikurssi oli 0,78 (1,31) euroa.
Joulukuun päätöskurssi oli 0,89 (0,87) euroa.
Euroclear Finland Oy:n ylläpitämässä yhtiön osakasluettelossa oli vuoden
2023 lopussa 15 552 (15 698) osakkeenomistajaa. Yhtiön kaikista osakkeista
6,4 (6,5) prosenttia oli hallintarekisteröidyillä ulkomaisilla omistajilla.
Yhtiön hallituksen jäsenet sekä toimitusjohtaja ja hänen sijaisensa sekä heidän
lähipiirinsä omistivat vuoden 2023 lopussa yhteensä 409 876 A-osaketta, mikä vastaa
0,4 prosenttia osakkeiden kokonaismäärästä ja 0,2 prosenttia äänistä.
21Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Omistusjakauma osakemäärän mukaan 31.12.2023
Osakkeiden
määrä
Osakkaiden
määrä
%-osuus
omistajista
Osakkeiden
määrä
Osuus
osakkeista, %
1-100 4 095 26,33 186 740 0,19
101-500 4 793 30,82 1 378 820 1,39
501-1000 2 382 15,32 1 896 819 1,92
1001-5000 3 136 20,16 7 219 109 7,30
5001-10000 569 3,66 4 198 306 4,24
10001-50000 472 3,03 9 331 453 9,43
50001-100000 54 0,35 3 786 412 3,83
100001-500000 31 0,20 6 435 726 6,50
500001- 20 0,13 64 390 831 65,07
Yhteistileillä 0 0,00 127 565 0,13
Yhteensä 15 552 100 98 951 781 100
Osakesarja Osakkeita
Osuus
osakepääomasta % Osuus äänistä %
A-sarja 93 551 781 94,54 46,42
K-sarja 5 400 000 5,46 53,58
Yhteensä 98 951 781 100 100
Osuus
omistajista %
Osuus
osakkeista %
Osuus
äänistä %
Yritykset 3,20 44,26 66,37
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 0,11 8,23 4,04
Julkisyhteisöt 0,02 5,68 2,79
Kotitaloudet 96,03 29,44 14,45
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 0,33 0,91 0,44
Ulkomaat 0,31 11,35 11,84
Muut 0,00 0,14 0,06
Kaikki yhteensä 100 100 100
Osakemäärä osakesarjoittain 31.12.2023
Sektorijakauma 31.12.2023
22Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
A-osake K-osake
Osuus
osakkeista,
%
Osuus
äänistä,
%
1 LSO Osuuskunta 25 083 884 4 735 000 30,13 59,43
2 Lantmännen ek. För 6 869 750 665 000 7,61 10,01
3 Apteekkien Eläkekassa 3 581 889 3,62 1,78
4 Sijoitusrahasto Fourton Hannibal 3 250 000 3,28 1,61
5
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto
MTK ry
2 711 414 2,74 1,35
6 Suhonen Jyrki 1 605 362 1,62 0,80
7 Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma 1 539 247 1,56 0,76
8 HKScan Oyj 1 506 658 1,52 0,75
9 Oy Etra Invest Ab 1 500 000 1,52 0,74
10 Jocer Oy Ab 1 175 000 1,19 0,58
11 Etola Group Oy 1 000 000 1,01 0,50
12 J & K Hämäläinen Oy 616 582 0,62 0,31
13 Sinituote Oy 600 000 0,61 0,30
14 Gripenberg Jarl kuolinpesä 545 000 0,55 0,27
15
Petter ja Margit Forsströmin säätiö Karl ja
Olivia Forsströmin muistolle
522 000 0,53 0,26
16 Ab 2011 Fruitgum Company Oy 510 000 0,52 0,25
17 Sun Marianne Oy 508 200 0,51 0,25
18 Valtion Eläkerahasto 500 000 0,51 0,25
19 Hallqvist AB 405 000 0,41 0,20
20 Piglauri Oy 393 968 0,40 0,20
Muut osakkeenomistajat yhteensä 39 127 827 0 39,54 19,41
Kaikki osakkeet yhteensä 93 551 781 5 400 000 100 100
20 suurinta osakkeenomistajaa 31.12.2023 Varsinainen yhtiökokous 2023
HKScan Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 20.4.2023 Turussa. Yhtiökokous
vahvisti emoyhtiön ja konsernin tilinpäätöksen, myönsi vastuuvapauden hallituksen
jäsenille ja varajäsenille sekä toimitusjohtajille vuodelta 2022 sekä hyväksyi toimielinten
palkitsemisraportin. Yhtiökokous päätti, että yhtiö ei jaa osinkoa vuodelta 2022.
Yhtiökokouksen päätökset kokonaisuudessaan on julkistettu pörssitiedotteella
20.4.2023, ja yhtiökokouksen pöytäkirja on luettavissa yhtiön verkkosivuilla
www.hkscan.com.
Osakepohjainen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä
HKScan tiedotti 7.4.2021 muutoksista sekä suoritusperusteisen (PSP) että ehdollisen
(RSP) osakepalkkio-ohjelman maksuaikatauluihin varmistaakseen palkkioiden
suhteellisen vastaavuuden yhtiön pitkän aikavälin suoriutumisen ja osakkeenomistajien
tuottojen kanssa. Uuden maksuaikataulun mukaan ansaituista palkkioista osa
maksetaan vuosina 2021–2023, ja konsernin johtoryhmän palkkioista loppuosa
lykätään ja maksetaan vuosina 2024–2025. Palkkiot, joiden maksua lykätään,
maksetaan hallituksen osakkeen kokonaistuotolle (TSR) ja kannattavuudelle
asettamien vähimmäistavoitteiden saavuttamisen perusteella. Hallitus on asettanut
enimmäismäärän lykätyn palkkion kustannuksille.
PSP-ohjelman 2018–2020 suoritustavoitteiden saavuttamisen perusteella
ansaituista osakkeista osa maksettiin alkuperäisen maksuaikataulun mukaisesti
keväällä 2021 ja osa palkkioista maksettiin uuden maksuaikataulun mukaisesti
keväällä 2022. PSP-ohjelman 2019–2021 suoritustavoitteiden saavuttamisen ja
RSP-ohjelman 2019–2021 taloudellisen mittarin täyttymisen perusteella ansaituista
osakkeista osa maksettiin alkuperäisen palkkioiden maksuaikataulun mukaisesti
keväällä 2022 ja 2023.
Huhtikuussa 2023 HKScan tiedotti uudesta toimitusjohtajan suoriteperusteisesta
osakepalkkiojärjestelmästä vuosille 2023–2027. Lisätietoja toimitusjohtajan
kannustinjärjestelmästä on 3.4.2023 julkaistussa pörssitiedotteessa.
Lähde: Euroclear Finland
23Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Lisätietoja kannustinjärjestelmästä on HKScanin vuoden 2022 palkitsemisraportissa
yhtiön verkkosivuilla www.hkscan.com.
Liiketoiminnan lähiajan riskit
Taloudellinen toimintaympäristö ja rahoitukseen liittyvät riskit
Vuoden 2023 kolmannella vuosineljänneksellä euroalueen inflaatio hidastui
mutta pysyi edelleen yli 4 prosentin tasolla erityisesti palkkojen, palveluiden ja
elintarvikkeiden hinnannousujen vuoksi. Vaikka korkean inflaation odotetaan
jatkuvan euroalueella, on siihen liittynyt epävarmuus erityisesti energian ja sähkön
hinnan osalta pienentynyt merkittävästi vuoden takaisesta. Euroalueen inflaatio laski
joulukuussa 2,9 prosenttiin, ja EKP:n koronlaskuodotukset ovat kasvussa. Energian ja
elintarvikkeiden hinnoista puhdistettu inflaatio on kuitenkin edelleen 3,4 prosentin
nousussa, mikä on selvästi yli keskuspankin inflaatiotavoitteen.
Epävarmuus vuodelle 2024 liittyy edelleen kuluttajakysynnän kehittymiseen korkean
inflaation ja korkeiden lainakorkojen olosuhteissa. Myös konkurssien, lomautusten ja
irtisanomisten määrä on jatkanut nousuaan. Lisäksi levottomuudet työmarkkinoilla
ja puheet mahdollisista uusista julkisen talouden tasapainottamistoimista lisäävät
epävarmuutta. Mikäli kuluttajakysyntä heikentyy merkittävästi ja HKScanin
myyntivolyymit laskevat huomattavasti, on sillä negatiivinen vaikutus yhtiön
kannattavuuteen.
Edellä kuvattu kehitys tai Ruotsin liiketoimintojen myynnin toteutumisen viivästyminen
voisivat johtaa kovenanttien rikkoutumiseen. Kovenantit ovat lähellä rajoja Ruotsin
liiketoimintojen myynnin toteutumiseen asti, vaikka liikkumatilaa onkin jonkin verran
aikaisempaa enemmän. Mikäli liiketoimintaympäristön ennakoimattomien muutosten
vuoksi kovenanttien rikkoutuminen näyttäisi toteutuvan, aloittaa johto neuvottelut
pankkien kanssa kovenanttien väliaikaisesta muuttamisesta ja niiden ehdoista.
Mikäli konsernin taloudellinen suorituskyky ei parane suunnitelmien mukaisesti tai
pitkien korkojen taso kääntyy uudelleen nousuun, riskit arvonalentumiskirjauksille
kasvavat ja voivat vaikuttaa yhtiön taloudelliseen ja rahoitukselliseen asemaan.
HKScanilla on rahoitusjärjestelyt voimassa vuoden 2025 tammikuun loppuun asti.
Vuoden 2024 ensimmäisellä vuosipuoliskolla yhtiö käynnistää neuvottelut vuonna
2025 erääntyvän velan uudelleenrahoittamiseksi.
Tuotantopanosten ja raaka-aineiden hintojen nousu ja saatavuus
Epävarmuus tuotantopanosten saatavuudesta ja hinnasta voi heijastua
tuotantokustannuksiin. Maatiloja koskevan maksuvalmius- ja kannattavuuskriisin
mahdollisesti uusiutuessa tilanne voisi heikentää paikallisen liharaaka-aineen
saatavuutta tai yhtiön kannattavuutta, jos yhtiö ei onnistuisi nostamaan tuotteidensa
myyntihintoja tuotantoketjun kustannusten nousun kattamiseksi tuotannon
tehostamistoimien ohella.
Globaalissa liharaaka-ainemarkkinassa muutokset suurten lihan tuonti- ja vientimaiden
kauppasuhteissa voivat aiheuttaa paikallisesti merkittäviä hintavaihteluja. Näiden
hintavaihtelujen vaikutukset ovat osin ennakoimattomia, ja ne koskettavat myös
HKScanin kotimarkkinoita. Epävakaassa geopoliittisessa tilanteessa globaalien
toimitusketjujen asema heikkenee ja alueellisten toimitusketjujen sekä paikallisen
ruoantuotannon merkitys ja mahdollisuudet kasvavat.
Muutokset kuluttajakäyttäytymises
Ruokaketjun kustannusten nousua seuraavan ruoan hinnan voimakkaan nousun
myötä kuluttajien ostokäyttäytymisen ennustetaan muuttuvan selvästi. HKScanin eri
kotimarkkinoilla kuluttajien ostovoimasta riippuen ruoan kuluttajakysyntä painottuu
hinnaltaan edullisempiin tuotteisiin ja tuoteryhmiin. Tämä voi näkyä HKScanin
myynnin volyymin heikentymisenä kalliimmissa tuotteissa ja vahvistumisena
peruselintarvikkeissa. Epävakaassa geopoliittisessa tilanteessa peruselintarvikkeiden
kysynnän uskotaan olevan vahvaa.
Mahdollisten kansainvälisten tai paikallisten ruokaskandaalien vaikutusta
kulutuskäyttäytymiseen ei voida sulkea pois. Ilmastonmuutokseen liittyvä keskustelu
voi osaltaan vaikuttaa lihatuotteiden kuluttajakysyntään. Myös odottamattomat
painostusryhmien toimenpiteet voivat vaikuttaa liiketoimintaan ja kulutuskysyntään.
24Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Muut liiketoiminnan riskit
Elintarviketeollisuuden pitkässä tuotantoketjussa ruoan turvallisuuden merkitys on
keskeinen.
Eläintautien mahdollisuutta ei voida täysin sulkea pois. Afrikkalainen sikarutto
sekä Euroopan maiden lintuinfluenssatapaukset ovat heikentäneet lihan
vientimahdollisuuksia EU:n ulkopuolelle.
Kyberhyökkäysten riski on epävakaan geopoliittisen tilanteen vuoksi
aiempaa suurempi. Lähialueilla yhä useampi elintarvikealan yritys on joutunut
kyberhyökkäyksen kohteeksi. Toteutuessaan kyberhyökkäykset voisivat haitata
merkittävästi yhtiön toimintaa.
Globaalien logistiikkaketjujen heikentynyt toiminta voi aiheuttaa riskejä yhtiön
investointien toteuttamiselle suunnitelluissa aikatauluissa ja suunnitelluin kustannuksin
sekä vaikuttaa HKScanin arvoketjussa käytettävien investointihyödykkeiden
saatavuuteen. HKScan ottaa suunnitelmissaan huomioon kustannus- ja
aikatauluriskien mahdolliset vaikutukset investointiensa toteutukseen.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
HKScan suunnittelee siipikarjanlihan pakkaustoimintojen keskittämistä
Eurasta Raumalle ja/tai Forssaan
HKScan suunnittelee tuotantotoimintansa tehostamista keskittämällä Euran
yksikössä nykyisin oleva siipikarjapakkaamotoiminta yhtiön Rauman ja/tai Forssan
tuotantoyksiköihin. Yhtiö käynnisti tammikuussa yhteistoimintalain mukaiset
muutosneuvottelut Euran yksikön siipikarjapakkaamossa ja pakkaustoimintoja
mahdollisesti vastaanottavissa Rauman ja Forssan tuotantoyksiköissä. HKScan
tavoittelee tehostamissuunnitelmalla noin miljoonan euron vuotuisia säästöjä vuoden
2024 kolmannelta neljännekseltä alkaen.
Tietoa asiasta on kerrottu tiedotteella: 11.1.2024
HKScan uudisti ilmastopäästöjen laskentaa ja ilmastotavoitteen
sekä sai SBTi:n hyväksynnän lyhyen aikavälin ja maaperään liittyvien
päästöjen ilmastotavoitteille
HKScan on päivittänyt vastuullisuusohjelmansa ilmastopäästöjen laskennan ja
ilmastotavoitteen sekä aikataulun vastaamaan paremmin kansainvälisiä ilmastotyön
suuntaviivoja, laskentaohjeistuksia ja raportointistandardeja. HKScan-konsernin
uudistettu ilmastotavoite on saavuttaa nettonolla kaikkien kasvihuonekaasujen
päästöjen osalta (net zero) vuoteen 2050 mennessä.
Tietoa asiasta on kerrottu tiedotteella: 25.1.2024
Ylimääräinen yhtiökokous
Katsauskauden jälkeen 29.1.2024 HKScan kutsui koolle ylimääräisen yhtiökokouksen,
joka pidetään 28.2.2024 Turussa.
Tietoa asiasta on kerrottu tiedotteella: 29.1.2024
Hallituksen esitys voitonjaosta
Emoyhtiön jakokelpoinen oma pääoma on 195,6 (265,4) miljoonaa euroa sisältäen
vapaan oman pääoman rahaston (SVOP) määrältään 216,2 (216,0) miljoonaa euroa
sekä tilikauden 2023 tuloksen -69,9 miljoonaa euroa. Hallitus esittää varsinaiselle
yhtiökokoukselle, että yhtiö ei jaa osinkoa vuodelta 2023. Jäljellä oleva osuus
jakokelpoisista varoista jätetään omaan pääomaan.
Näkymät vuodelle 2024
Vuonna 2024 HKScan arvioi konsernin jatkuvien toimintojen vertailukelpoisen
liiketuloksen paranevan vuodesta 2023.
Varsinainen yhtiökokous 2024
HKScanin varsinainen yhtiökokous suunnitellaan pidettävän 18.4.2024 Turussa.
Kokouskutsu julkaistaan myöhemmin.
25Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Avainluvut
Taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut 2023 2022 2021 2020 2019
Liikevaihto, Meur, jatkuvat toiminnot 1 163,2 1 097,5 950,6 947,1 925,8
Liiketulos, Meur, jatkuvat toiminnot 17,4 -2,6 4,9 2,9 -29,0
% liikevaihdosta 1,5 -0,2 0,5 0,3 -3,1
Vertailukelpoinen liiketulos, Meur,
jatkuvat toiminnot
14,9 -2,9 1,3 -1,6 -13,0
% liikevaihdosta 1,3 -0,3 0,1 -0,2 -1,4
Voitto/tappio ennen veroja, Meur,
jatkuvat toiminnot
-9,0 -13,4 -6,9 -6,6 -40,0
% liikevaihdosta -0,8 -1,2 -0,7 -0,7 -4,3
Oman pääoman tuotto (ROE), %, sis. lopetetut
toiminnot
-8,6 -21,2 -0,4 1,5 -11,5
Sitoutuneen pääoman tuotto (ROCE) ennen
veroja , %, sis. lopetetut toiminnot
3,0 -6,4 3,5 3,9 -3,1
Omavaraisuusaste, % 28,8 29,3 33,9 33,7 34,8
Nettovelkaantumisaste (Net gearing) , % 121,0 123,7 92,2 89,8 84,6
Bruttoinvestoinnit käyttöomaisuuteen, Meur,
jatkuvat toiminnot
21,5 20,8 22,4 61,5 11,9
Lisäykset käyttöoikeusomaisuuseriin, Meur,
jatkuvat toiminnot
13,1 4,9 71,7 4,6 9,1
Investoinnit yhteensä, Meur, jatkuvat toiminnot 34,6 25,7 94,1 66,2 21,0
% liikevaihdosta 3,0 2,3 9,9 7,0 2,3
Tutkimus- ja kehitysmenot, Meur, jatkuvat
toiminnot
3,6 4,2 4,1 2,9 3,3
% liikevaihdosta 0,3 0,4 0,4 0,3 0,4
Henkilöstö keskimäärin (FTE), jatkuvat
toiminnot
3 623 3 631 3 618 3 484 3 431
Osakekohtaiset tunnusluvut 2023 2022 2021 2020 2019
Laimentamaton osakekohtainen tulos,
jatkuvat toiminnot (euroa/osake)
-0,22 -0,22 -0,17 -0,18 -0,58
Laimennusvaikutuksella oikaistu tulos,
jatkuvat toiminnot (euroa/osake)
-0,22 -0,22 -0,17 -0,18 -0,58
Laimentamaton osakekohtainen tulos,
lopetetut toiminnot (euroa/osake)
-0,07 -0,51 0,11 0,17 0,07
Laimennusvaikutuksella oikaistu tulos,
lopetetut toiminnot (euroa/osake)
-0,07 -0,51 0,11 0,17 0,07
Laimentamaton osakekohtainen tulos,
(euroa/osake)
-0,29 -0,73 -0,06 -0,01 -0,51
Laimennusvaikutuksella oikaistu tulos,
(euroa/osake)
-0,29 -0,73 -0,06 -0,01 -0,51
Vertailukelpoinen tulos/osake, eur, jatkuvat
toiminnot
-0,25 -0,22 -0,21 -0,23 -0,38
Oma pääoma/osake, eur 2,17 2,68 3,24 3,19 3,18
Osakekohtainen osinko, eur 0,00* 0,00 0,04 0,03 0,00
Osinko laimentamattomasta tuloksesta, % 0,0* 0,0 -23,8 -16,3 0,0
Osinko laimennetusta tuloksesta, % 0,0* 0,0 -23,8 -16,3 0,0
Efektiivinen osinkotuotto, % 0,0* 0,0 2,4 1,5 0,0
Hinta/voittosuhde (P/E-luku)
laimentamaton -4,0 -3,9 -9,9 -10,7 -4,8
laimennettu -4,0 -3,9 -9,9 -10,7 -4,8
Alin osakekurssi, eur 0,68 0,86 1,57 1,60 1,48
Ylin osakekurssi, eur 0,97 1,71 2,52 2,85 2,88
Keskikurssi, eur 0,78 1,31 2,08 2,03 2,05
Vuoden päätöskurssi, eur 0,89 0,87 1,66 1,96 2,76
Ulkona olevan osakekannan markkina-arvo, Meur 86,9 84,6 161,2 190,0 267,6
Vaihdettujen osakkeiden määrä, 1 000 kpl 15 571 16 991 32 515 27 000 26 948
% keskimääräisestä lukumäärästä 16,0 17,5 33,5 27,8 33,7
Ulkona olevien osakkeiden oikaistu lukumäärä, 1 000 kpl
keskimäärin tilikaudella 97 426 97 291 97 046 96 952 79 943
tilikauden lopussa 97 445 97 330 97 094 96 952 96 952
täysin laimennettu 97 445 97 330 97 094 96 952 96 952
* Hallituksen osinkoehdotuksen perusteella.
26Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Tunnuslukujen laskentakaavat
HKScan julkaisee vaihtoehtoisia tunnuslukuja antaakseen relevanttia tietoa sidosryhmille. Julkaistuja vaihtoehtoisia tunnuslukuja käytetään myös yhtiön ohjaamiseen.
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät ja siihen liittyvät vaihtoehtoiset tunnusluvut julkaistaan koska ne kuvaavat paremmin liiketoiminnan kehittymistä ja parantaa kausien
välistä vertailukelpoisuutta.
Oman pääoman tuotto (%)
Tilikauden tulos
x 100
Oma pääoma yhteensä (keskiarvo)
Sitoutuneen pääoman tuotto
(ROCE) ennen veroja (%)
Tulos ennen veroja + korko- ja muut rahoituskulut
x 100
Taseen loppusumma – korottomat velat (keskiarvo)
Omavaraisuusaste (%)
Oma pääoma yhteensä
x 100
Taseen loppusumma – saadut ennakot
Velkaantumisaste (%)
Korolliset rahoitusvelat
x 100
Oma pääoma
Nettovelkaantumisaste (%)*
Korolliset nettorahoitusvelat
x 100
Oma pääoma
Osakekohtainen tulos (EPS)**
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto
Ulkona olevien osakkeiden keskimääräinen lukumäärä
tilikauden aikana
Osakekohtainen
oma pääoma
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä tilinpäätöspäivänä
Osakekohtainen osinko
Tilikauden osingonjako
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä tilinpäätöspäivänä
Osinko tuloksesta (%)
Osakekohtainen osinko
x 100
Osakekohtainen tulos
Efektiivinen osinkotuotto (%)
Osakekohtainen osinko
x 100
Tilikauden päätöskurssi
Hinta/voittosuhde (P/E)
Tilikauden päätöskurssi
Osakekohtainen tulos
Osakekannan markkina-arvo
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä tilinpäätöspäivänä
x tilikauden päätöskurssi
Rahavirta ennen
rahoituskuluja ja rahoitusta
Rahavirta investointien jälkeen - rahoituserät
Henkilöstön määrä
Kalenterikuukausien lopussa laskettujen
henkilöstömäärien keskiarvo
Vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät
Kertaluonteisia muutoksia, mitkä eivät liity normaaleihin jatkuviin
toimintoihin ja merkittävästi vaikuttavat yrityksen talouteen.
Esimerkiksi sellaisia kustannuksia ovat: kapasiteetin sopeuttaminen
(rakenneuudistukset), irtisanomiset, rakenneuudistuksiin liittyvät
juridiset kustannukset tai vastaavat kertaluonteiset kulut, mitkä liittyvät
tehokkuus- tai uudelleenorganisointiohjelmiin, merkittävät korvaukset
tai sakot, jotka maksetaan juridisen päätöksen tai sopimuksen takia,
liiketoimintakauppaan liittyvät transaction palkkiot / kustannukset
(konsultointi, neuvonta, juridinen, due diligence, rekisteröinti jne.)
sekä liiketoimintojen myynnistä syntyneet voito/tappiot.
Vertailukelpoinen liiketulos
Liiketulos – vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
Vertailukelpoinen
osakekohtainen tulos**
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto
- vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
Ulkona olevien osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikauden
aikana
Korollinen nettovelka
Korolliset velat sis. lopetetut toiminnot – rahat ja pankkisaamiset ja
korolliset lainasaamiset sis. lopetetut toiminnot
Nettovelan ja käyttökatteen
suhde (leverage)
Korollinen nettovelka sis. lopetetut toiminnot
Käyttökate (EBITDA) sis. lopetetut toiminnot + osuus
osakkuusyritysten ja yhteisyritysten tuloksista sis. lopetetut toiminnot
Likviditeettikovenantti
Käytettävissä olevat kassavarat sis. lopetetut toiminnot + käyttämätön
valmiusluotto - liikkeeseen laskettujen yritystodistusten nimellisarvo
* Laskentaa on muutettu vuonna 2023 ja vuosi 2022 on oikaistu vertailukelpoiseksi. Vuoden 2022
raportoitu luku oli 121,6.
** Osakekohtaisen tuloksen laskennassa tilikauden voitosta on vähennetty hybridilainan kaudelle
kuuluva korko sekä liikkeeseenlaskukulut verovaikutuksella oikaistuna.
27Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
(milj. euroa) Liitetieto 2023 2022
Jatkuvat toiminnot:
Liikevaihto 1. 1 163,2 1 097,5
Liiketoiminnan muut tuotot 2. 4,0 6,1
Materiaalit ja palvelut 3. -800,4 -753,9
Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut 4. -206,1 -199,5
Poistot 5.,13. -35,3 -32,7
Liiketoiminnan muut kulut 6. -108,0 -120,1
Liiketulos 17,4 -2,6
Rahoitustuotot 7. 3,6 1,7
Rahoituskulut 7.,13. -31,3 -17,7
Osuus osakkuusyritysten ja yhteisyritysten tuloksista 1,3 5,3
Voitto/tappio ennen veroja -9,0 -13,3
Tuloverot 8. -6,6 -2,7
Tilikauden voitto/tappio, jatkuvat toiminnot -15,6 -16,0
Lopetettujen toimintojen tulos 20. -6,9 -50,0
Tilikauden voitto/tappio -22,5 -66,0
Tilikauden voiton/tappion jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille -26,4 -69,7
Määräysvallattomille omistajille 4,0 3,7
Yhteensä -22,5 -66,0
(milj. euroa) Liitetieto 2023 2022
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos:
Tulos/osake, laimentamaton, jatkuvat toiminnot euroa/osake 9. -0,22 -0,22
Tulos/osake, laimennettu, jatkuvat toiminnot euroa/osake 9. -0,22 -0,22
Laimentamaton osakekohtainen tulos, lopetetut toiminnot
(euroa/osake)
9. -0,07 -0,51
Laimennusvaikutuksella oikaistu tulos, lopetetut toiminnot
(euroa/osake)
9. -0,07 -0,51
Laimentamaton osakekohtainen tulos, (euroa/osake) 9. -0,29 -0,73
Laimennusvaikutuksella oikaistu tulos, (euroa/osake) 9. -0,29 -0,73
Konsernin tuloslaskelma 1.1.–31.12.
Liitetiedot 1-29 muodostavat olennaisen osan konsernitilinpäätöstä.
Tilinpäätös 2023
28Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Konsernin laaja tuloslaskelma 1.1.–31.12.
(milj. euroa) 2023 2022
Tilikauden voitto / tappio -22,5 -66,0
MUUT LAAJAN TULOKSEN ERÄT (verojen jälkeen):
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot, lopetetut toiminnot 1,3 -7,3
Rahavirran suojaus, jatkuvat toiminnot -10,4 11,1
Rahavirran suojaus, lopetetut toiminnot -3,6 4,1
Luokittelun muutoksesta johtuva oikaisu (sähköjohdannaiset),
jatkuvat toiminnot
-2,6 -
Osuus pääomaosuusmenetelmällä käsiteltyjen sijoituskohteiden muista
laajan tuloksen eristä, jatkuvat toiminnot
0,5 -
Erät, joita ei myöhemmin siirretä tulosvaikutteisiksi
Vakuutusmatemaattiset voitot tai tappiot, lopetetut toiminnot -4,4 14,1
Muut laajan tuloksen erät (verojen jälkeen) -19,2 22,1
Kauden laaja tulos yhteensä -41,6 -43,9
TILIKAUDEN LAAJAN TULOKSEN JAKAUTUMINEN:
Emoyhtiön osakkeenomistajille -45,6 -47,6
Määräysvallattomille omistajille 4,0 3,7
Yhteensä -41,6 -43,9
Liitetiedot 1–29 muodostavat olennaisen osan konsernitilinpäätöstä.
29Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Konsernin tase 31.12.
(milj. euroa) Liitetieto 31.12.2023 31.12.2022
Aineettomat hyödykkeet 10. 16,2 67,1
Liikearvo 11. 27,8 46,8
Aineelliset hyödykkeet 12.,13. 284,9 378,6
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä 14. 23,6 29,3
Muut saamiset 15. 26,2 12,2
Muut osakkeet ja osuudet 15. 0,7 11,8
Laskennallinen verosaaminen 16. 25,1 31,8
Pitkäaikaiset varat 404,5 577,5
Vaihto-omaisuus 17. 75,2 123,9
Myyntisaamiset 18. 75,3 118,7
Muut saamiset 18. 21,9 36,6
Tuloverosaaminen 18. 0,1 0,2
Rahat ja pankkisaamiset 19. 28,7 17,2
Lyhytaikaiset varat 201,1 296,5
Myytävänä oleviksi luokitellut varat 20. 246,0 101,9
Varat 851,7 976,0
Osakepääoma 21. 66,8 66,8
Ylikurssirahasto 21. 72,9 72,9
Omat osakkeet 21. -3,8 -4,1
Hybridilaina 21. 25,9 25,9
Käyvän arvon rahasto ja muut rahastot 21. 228,9 247,6
Muuntoerot 21. -18,6 -19,9
Kertyneet voittovarat 21. -160,9 -128,4
Emoyhtiön osakkeenomistajien oman pääoman osuus 211,1 260,9
Määräysvallattomien omistajien osuus 26,9 24,6
Oma pääoma 238,0 285,5
(milj. euroa) Liitetieto 31.12.2023 31.12.2022
Laskennallinen verovelka 16. 3,9 23,9
Pitkäaikainen korollinen vieras pääoma 13.,24. 289,0 333,9
Pitkäaikainen koroton vieras pääoma 24. -0,1 0,0
Pitkäaikaiset varaukset 23. 0,0 5,1
Eläkevelvoitteet 22. 2,5 13,2
Pitkäaikainen vieras pääoma 295,3 376,1
Korollinen vieras pääoma 13.,24. 17,9 30,6
Ostovelat ja muut velat 24. 156,5 233,9
Asiakashyvitykset 24. 3,7 7,7
Tuloverovelka 24. 1,4 1,5
Varaukset 23. 0,0 0,2
Lyhytaikainen vieras pääoma 179,4 273,9
Myytävänä oleviksi luokitellut velat 20. 139,0 40,4
Oma pääoma ja velat 851,7 976,0
Liitetiedot 1–29 muodostavat olennaisen osan konsernitilinpäätöstä.
30Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Konsernin rahavirtalaskelma
(milj. euroa) 2023 2022
Tilikauden voitto/tappio, jatkuvat toiminnot -15,6 -16,0
Lopetettujen toimintojen tulos -6,9 -50,0
Oikaisuerät 96,6 119,2
Rahavirta ennen nettokäyttöpääoman muutosta 74,2 53,2
Nettokäyttöpääoman muutos 15,1 -18,9
Muu muutos -9,3 -1,9
Korkokulut -29,6 -16,0
Muut rahoituskulut -10,6 -9,0
Korkotuotot 4,2 2,3
Muut rahoitustuotot 7,9 9,2
Osinkotuotot 1,7 2,4
Tuloverot -3,0 -2,4
Liiketoiminnan rahavirta (A) 50,6 18,9
Käyttöomaisuuden investoinnit -36,0 -46,1
Käyttöomaisuuden myynnit 1,7 2,4
Ostetut tytäryhtiöosakkeet 0,2 0,3
Myydyt tytäryhtiöosakkeet 59,6 -
Myönnetyt lainat ja lainasaamisten takaisinmaksut -2,8 2,6
Investointien rahavirta (B) 22,6 -40,8
(milj. euroa) 2023 2022
Hybridilaina -2,1 -2,1
Lainojen nostot 35,0 139,5
Lainojen takaisinmaksut -80,7 -105,6
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset -12,4 -12,1
Maksetut osingot -1,9 -5,3
Rahoituksen rahavirta (C) -62,0 14,4
Nettorahavirta (A+B+C) 11,3 -7,4
Rahavarat 31.12. 29,0 17,8
Rahavarat 1.1. 17,8 27,2
Rahavarojen valuuttakurssimuutosten vaikutus -0,1 -2,0
Muutos 11,3 -7,4
Liitetiedot 1–29 muodostavat olennaisen osan konsernitilinpäätöstä.
31Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
(milj. euroa)
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Arvon-
muutos-
rahasto
Sijoitettu
vapaa oma
pääoma
(SVOP)
Hybridi-
laina
Muut
rahastot
Muunto-
erot*
Omat
osakkeet
Voitto-
varat
Emoyhtiön
osakkeen-
omistajien
osuus
yhteensä
Määräys-
vallattomien
omistajien
osuus Yhteensä
OMA PÄÄOMA 1.1.2023 66,8 72,9 21,9 215,4 25,9 10,4 -19,9 -4,1 -128,4 260,9 24,6 285,5
Tilikauden tulos - - - - - - - - -26,4 -26,4 4,0 -22,5
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot - - 0,0 - - - 1,3 - - 1,3 - 1,3
Rahavirran suojaus - - -14,0 - - - - - - -14,0 - -14,0
Luokittelun muutoksesta johtuva
oikaisu (sähköjohdannaiset)
- - -2,6 - - - - - - -2,6 - -2,6
Osuus pääomaosuusmenetelmällä
käsiteltyjen sijoituskohteiden
muista laajan tuloksen eristä
- - 0,5 - - - - - - 0,5 - 0,5
Vakuutusmatemaattiset voitot tai
tappiot
- - - - - - - - -4,4 -4,4 - -4,4
Muut laajan tuloksen erät yhteensä - - -16,0 - - - 1,3 - -4,4 -19,2 - -19,2
Tilikauden laaja tulos - - -16,0 - - - 1,3 - -30,9 -45,6 4,0 -41,6
Suorat kirjaukset - - - - - - - - 0,1 0,1 - 0,1
Baltian myyntiin liittyvä siirto
tilikauden tulokseen
- - - - - -2,2 - - - -2,2 - -2,2
Omien osakkeiden luovutukset - - - - - - - 0,3 -0,3 0,0 - 0,0
Osingonjako - - - - - - - - - - -1,9 -1,9
Liiketoimet määräysvallattomien
omistajien kanssa
- - - - - - - - - - 0,2 0,2
Hybridilaina - - - - - - - - -2,1 -2,1 - -2,1
OMA PÄÄOMA 31.12.2023 66,8 72,9 5,9 215,4 25,9 8,1 -18,6 -3,8 -161,5 211,1 26,9 238,0
Liitetiedot 1–29 muodostavat olennaisen osan konsernitilinpäätöstä.
* Muuntoero tulee lähes kokonaan Ruotsin toiminnoista. Muuntoero tuloutuu kaupan toteutushetkellä.
32Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
(milj. euroa)
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Arvon-
muutos-
rahasto
Sijoitettu
vapaa oma
pääoma
(SVOP)
Hybridi-
laina
Muut
rahastot
Muunto-
erot*
Omat
osakkeet
Voitto-
varat
Emoyhtiön
osakkeen-
omistajien
osuus
yhteensä
Määräys-
vallattomien
omistajien
osuus Yhteensä
OMA PÄÄOMA 1.1.2022 66,8 72,9 6,6 215,4 25,9 10,4 -12,6 -4,8 -65,9 314,8 22,1 336,9
Tilikauden tulos - - - - - - - - -69,7 -69,7 3,7 -66,0
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoerot - - 0,0 - - - -7,3 - - -7,3 - -7,3
Rahavirran suojaus - - 15,2 - - - - - - 15,2 - 15,2
Vakuutusmatemaattiset voitot
tai tappiot
- - - - - - - - 14,1 14,1 - 14,1
Muut laajan tuloksen erät yhteensä - - 15,3 - - - -7,3 - 14,1 22,1 - 22,1
Tilikauden laaja tulos - - 15,3 - - - -7,3 - -55,5 -47,6 3,7 -43,9
Suorat kirjaukset - - - - - - - - -0,3 -0,3 - -0,3
Omien osakkeiden luovutukset
- - - - - - -
0,7 -0,7 0,0 - 0,0
Osingonjako
- - - - - - -
- -3,9 -3,9 -1,4 -5,3
Tytäryhtiön perustaminen - - - - - - - - - - 0,3 0,3
Hybridilaina - - - - - - - - -2,1 -2,1 - -2,1
OMA PÄÄOMA 31.12.2022 66,8 72,9 21,9 215,4 25,9 10,4 -19,9 -4,1 -128,4 260,9 24,6 285,5
Liitetiedot 1–29 muodostavat olennaisen osan konsernitilinpäätöstä.
33Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot 2023
Laatimisperiaatteet
Tähän konsernitilinpäätökseen sovellettavat laatimisperiaatteet on lueteltu alla.
Ellei toisin mainita, näitä periaatteita on sovellettu johdonmukaisesti kaikkiin
tilinpäätöksessä mainittuihin vuosiin.
Oletus toiminnan jatkuvuudesta
Tilipäätös tilivuodelle 2023 on laadittu perustuen toiminnan jatkuvuuteen,
jolloin oletetaan, että HKScan pystyy ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa
realisoimaan varansa ja suorittamaan velkansa osana tavanomaista liiketoimintaa.
HKScanin johto on toiminnan jatkuvuuden periaatetta arvioidessaan huomioinut
liiketoimintaympäristöön liittyvät epävarmuustekijät ja riskit, yhtiön käytettävissä
olevat rahoituslähteet sekä eri konserniyhtiöiden liiketoiminnan kassavirtaennusteet
seuraavan 12 kuukauden aikana.
Vuoden 2022 heikolla kannattavuuden kehityksellä ja käyttöpääoman kasvulla on
ollut negatiivinen vaikutus rahavirtaan ja edelleen nettovelkaantumisasteeseen
sekä korollisten nettovelkojen ja käyttökatteen suhteeseen, mitkä ovat yhtiön
kovenantit. Tammi–maaliskuussa 2023 kuluttajakysynnän heikentymisen vaikutus
yhtiön kannattavuuteen ja rahavirtaan pystyttiin korjaamaan kulusäästöillä ja
toimintaa tehostamalla sekä käyttöpääoman hallinnalla. Huhti–joulukuussa 2023
kuluttajakysyntä vahvistui hieman, mutta sen lisäksi yhtiö jatkoi ja käynnisti uusia
toimenpiteitä kannattavuuden ja rahavirran vahvistamiseksi.
Kustannusinflaation nousuun vuonna 2024 liittyvä epävarmuus on pienentynyt.
Katsauskaudella päivitettyjen seuraavan 12 kuukauden sähkön hintaennusteiden
perusteella erityisesti energian ja sähkön hintaan liittyvä epävarmuus on pienentynyt
vuodelle 2024.
Yhteisön perustiedot
HKScan Oyj on suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka toimialana on ruokateollisuus.
Yhtiön kotipaikka on Turku.
HKScan Oyj ja sen tytäryhtiöt (yhdessä konserni) valmistaa, markkinoi ja myy
korkealaatuista ja vastuullisesti tuotettua sian-, naudan-, siipikarjan- ja lampaanlihaa,
niistä valmistettuja tuotteita ja valmisruokia vahvoilla tuotemerkeillä. Sen asiakkaita
ovat vähittäiskauppa-, food service-, teollisuus- ja vientisektorit. Konsernilla on
toimintaa Itämeren alueella Suomessa, Ruotsissa, Puolassa ja Tanskassa. HKScan Oyj:n
A-osake on listattu Nasdaq Helsingissä vuodesta 1997 lähtien.
HKScan Oyj on LSO Osuuskunnan tytäryhtiö ja kuuluu LSO Osuuskunta -konserniin.
LSO Osuuskunnan kotipaikka on Turku.
HKScan Oyj:n hallitus on hyväksynyt kokouksessaan 8.2.2024 tämän tilinpäätöksen
julkistettavaksi. Suomen osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on
mahdollisuus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidettävässä
yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksella on myös mahdollisuus muuttaa tilinpäätöstä.
Jäljennös HKScan-konsernin konsernitilinpäätöksestä on saatavilla yhtiön
verkkosivuilta osoitteesta www.hkscan.com tai konsernin emoyhtiön pääkonttorista
osoitteessa Lemminkäisenkatu 48, 20520 Turku. Samassa osoitteessa on saatavilla
myös LSO Osuuskunta -konsernin konsernitilinpäätös.
34Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Epävarmuus vuodelle 2024 liittyy edelleen kuluttajakysynnän kehittymiseen
korkean inflaation ja korkeiden lainakorkojen olosuhteissa. Mikäli kuluttajakysyntä
heikentyy merkittävästi ja HKScanin myyntivolyymit laskevat huomattavasti, on sillä
negatiivinen vaikutus yhtiön kannattavuuteen. Edellä kuvattu kehitys voi johtaa myös
tilapäiseen käyttöpääoman kasvuun, millä olisi kannattavuuden heikentymisen ohella
negatiivinen vaikutus yhtiön rahavirtaan ja omaisuuserien arvoon. Tämä voisi johtaa
kovenanttien rikkoutumiseen. Mikäli liiketoimintaympäristön ennakoimattomien
muutosten vuoksi kovenanttien rikkoutuminen näyttäisi toteutuvan, aloittaa
johto neuvottelut pankkien kanssa kovenanttien väliaikaisesta muuttamisesta ja
niiden ehdoista. Vuoden 2024 ensimmäisellä vuosipuoliskolla HKScan käynnistää
neuvottelut vuonna 2025 erääntyvän velan uudelleenrahoittamiseksi. Tämä ei
kuitenkaan vaikuta arvioon yhtiön tilinpäätöksestä perustuen toiminnan jatkuvuuteen
sillä yhtiö on varmistanut riittävän rahoituksen vuoden 2024 loppuun asti, mikä on
toiminnan jatkuvuuden tarkastelukausi.
HKScanin pankkilainojen ja valmiusluottojen kovenantit ovat nettovelkaantumisaste,
nettovelan ja käyttökatteen suhde sekä likviditeettikovenantti. Käyttökatteeseen
lasketaan mukaan osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksista.
Likviditeettikovenantin määritelmä on käytettävissä olevat kassavarat ja käyttämätön
valmiusluotto, josta on vähennetty liikkeeseen laskettujen yritystodistusten
nimellisarvo.
Nettovelkaantumisasteen raja on 125 prosenttia pankkilainoille ja 130 prosenttia
joukkovelkakirjalainalle. Nettovelan ja käyttökatteen raja oli loka-joulukuussa 2023
5,0 ja tammikuun 2024 alussa 4,5. Likviditeettikovenantin raja-arvo oli joulukuussa
2023 20,0 miljoonaa euroa ja 1.1.2024 alkaen 31.10.2024 asti 15 miljoonaa euroa.
Joulukuussa 2023 yhtiön nettovelkaantumisaste oli 121,0 prosenttia, nettovelan ja
käyttökatteen suhde oli 3,7 ja likviditeetti 35,5 miljoonaa euroa.
Liiketoimintaympäristöön liittyvät epävarmuudet ja riskit ovat pienentyneet
huomattavasti vuoden 2023 jälkimmäisellä puoliskolla jatkuvien toimintojen
parantuneen kannattavuuden ja rahavirran johdosta ja erityisesti Ruotsin
liiketoiminnan myynnin julkistamisen sekä ennakoidun toteutumisen myötä, mikä
parantaa huomattavasti yhtiön taloudellista asemaa. HKScanin johto on arvioinut
liiketoiminnan kassavirtaennusteet tilinpäätöshetkeä seuraavan 12 kuukauden aikana,
minkä perusteella kovenantit ovat lähellä rajoja vuoden 2024 alkupuolella, kunnes
Ruotsin liiketoimintojen myynti toteutuu, mutta eivät rikkoudu ja rahoitus on turvattu
vuodelle 2024.
Oletukseen toiminnan jatkuvuudesta liittyy edellä mainittuja epävarmuuksia ja riskejä,
mutta HKScanin johto arvioi niiden olevan hallittavissa. Vuoden 2023 tilinpäätökseen
ei liity merkittävää epävarmuutta IFRS standardin mukaiseen oletukseen toiminnan
jatkuvuudesta.
Laatimisperusta
Konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International
Financial Reporting Standards, IFRS) mukaisesti, ja sitä laadittaessa on noudatettu
31.12.2023 voimassa olevia IAS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja.
Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen
nojalla annetuissa säännöksissä EU:n asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn
menettelyn mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä annettuja
tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös suomalaisten, IFRS-säännöksiä
täydentävien kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön vaatimusten mukaiset.
Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisten hankintamenojen perusteella
lukuun ottamatta myöhemmin selitettyjä rahoitusinstrumentteja, jotka on arvostettu
käypään arvoon.
Tytäryhtiöiden laadintaperiaatteita on tarvittaessa muutettu vastaamaan emoyhtiön
laskentaperiaatteita.
Konsernitilinpäätöksen tiedot esitetään miljoonina euroina, mikäli ei toisin ilmoiteta,
joten yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta.
Konsernitilinpäätöksen laatimisessa on sovellettu samoja laskentaperiaatteita kuin
vuositilinpäätöksessä 2022, lukuun ottamatta muutosta varaosavarastojen käsittelyssä.
Vuodesta 2023 alkaen varaosavarastojen käytännön syistä asetetun minimiarvon
35Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
omistajien osuus hankinnan kohteessa kirjataan hankintakohtaisesti joko käypään
arvoon tai määrään, joka vastaa määräysvallattomien omistajien suhteellista osuutta
hankinnan kohteen yksilöitävissä olevien nettovarojen taseeseen merkityistä määristä.
Liikearvona kirjataan alun perin määrä, jolla luovutettu vastike ja määräysvallattomien
omistajien osuuden käypä arvo yhteenlaskettuina ylittävät hankittujen varojen ja
vastattaviksi otettujen velkojen nettomäärän. Jos vastike on pienempi kuin tytäryhtiön
hankitun nettovarallisuuden käypä arvo, erotus kirjataan tulosvaikutteisesti.
Hankitut tytäryhtiöt yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä lähtien, kun
konserni on saanut määräysvallan. Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset,
velat ja sisäinen voitonjako eliminoidaan konsernitilinpäätöstä laadittaessa.
Vaiheittain toteutuvan hankinnan yhteydessä aiempi omistusosuus arvostetaan
käypään arvoon ja tästä syntyvä voitto tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti.
Konsernin menettäessä määräysvallan tytäryhtiössä arvostetaan jäljelle jäävä sijoitus
määräysvallan menettämispäivän käypään arvoon ja tästä syntyvä erotus kirjataan
tulosvaikutteisesti.
Tilikauden voiton jakautuminen emoyrityksen omistajille ja määräysvallattomille
omistajille esitetään erillisessä tuloslaskelmassa sekä laajan tuloksen jakautuminen
emoyrityksen omistajille ja määräysvallattomille omistajille esitetään laajan
tuloslaskelman yhteydessä. Laaja tulos kohdistetaan emoyrityksen omistajille ja
määräysvallattomille omistajille, vaikka tämä johtaisi siihen, että määräysvallattomien
omistajien osuudesta tulisi negatiivinen. Määräysvallattomille omistajille kuuluva
osuus omista pääomista esitetään omana eränään taseessa oman pääoman osana.
Emoyrityksellä tytäryrityksessä olevan omistusosuuden muutokset, jotka eivät johda
määräysvallan menettämiseen, käsitellään omaa pääomaa koskevina liiketoimina.
Hankitun omistusosuuden kauppahinnan ja saadun nettovarallisuuden käyvän
arvon välinen ero kirjataan suoraan konsernin omiin pääomiin. Määräysvallattomille
omistajille myydyn osuuden luovutusvoitto tai -tappio kirjataan myös omaan
pääomaan.
ylittävät varaosanimikkeet aktivoidaan varastosaldoon hankintamenoon. Minimiarvon
alittavat nimikkeet kirjataan kuluksi ostohetkellä. Aikaisemmin kaikki ostetut varaosat
kirjattiin kuluksi. Muutos tehdään takautuvasti aivan kuten periaate olisi ollut voimassa
jo aiemmin. Vuoden 2022 avaavaa tasetta on oikaistu varaston osalta 7,9 miljoonaa
euroa, voittovarojen osalta 6,4 miljoonaa euroa ja laskennallisen verovelan osalta
1,5 miljoonaa euroa suuremmaksi mitä aikaisemmin on raportoitu. Tilikauden 2022
tulokseen muutoksella ei ole vaikutusta, koska varastosaldo on vakaa.
Konsernin käyttöönottamat uudet ja muutetut standardit
1.1.2023 alkaneelle tilikaudelle voimaan tulleita standardeja, muutoksia tai tulkintoja,
joilla olisi vaikutusta konsernin kirjanpitokäytäntöihin, ei ole ollut.
Vertailukelpoisuus
Vuodet 2023 ja 2022 ovat keskenään vertailukelpoisia. Taseen myytävänä oleviksi
luokitellut varat ja velat sisältävät vuonna 2022 Baltian liiketoiminnot ja vuonna
2023 Ruotsin liiketoiminnot. Tuloslaskelman lopetetut toiminnot sisältävät Ruotsin
liiketoiminnot koko vuosilta 2022–2023 ja Baltian liiketoiminnot elokuuhun 2023 asti.
Tytäryhtiöiden yhdistely
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiö HKScan Oyj:n tilinpäätöksen lisäksi
tytäryhtiöiden tilinpäätökset. Tytäryhtiöt ovat yhteisöjä, joissa konsernilla on
määräysvalta. Konsernilla on määräysvalta yhteisössä, kun konserni olemalla
osallisena yhteisössä altistuu yhteisön muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen
muuttuvaan tuottoon ja pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yhteisöä
koskevaa valtaansa. Tytäryhtiöt yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä lähtien,
kun määräysvalta siirtyy konsernille. Yhdistely lopetetaan, kun määräysvalta lakkaa.
Liiketoimintojen yhdistämiset käsitellään hankintamenetelmällä. Tytäryhtiön
hankinnasta maksettava vastike sisältää luovutetut varat, syntyneet velat aiemmille
omistajille sekä konsernin liikkeeseen laskemat oman pääoman ehtoiset osuudet,
kaikki käypiin arvoihinsa. Luovutettu vastike sisältää ehdollisesta vastikejärjestelystä
johtuvan omaisuuserän tai velan käyvän arvon. Yksilöitävissä olevat liiketoimintojen
yhdistämisessä hankitut varat ja vastattaviksi otetut velat ja ehdolliset velat
arvostetaan alun perin hankinta-ajankohdan käypiin arvoihin. Määräysvallattomien
36Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Kun konsernin määräysvalta lakkaa, jäljelle jäävä omistus arvostetaan määräysvallan
menettämispäivän käypään arvoon ja kirjanpitoarvon muutos kirjataan
tulosvaikutteisesti. Tämä käypä arvo toimii alkuperäisenä kirjanpitoarvona, kun jäljelle
jäävää osuutta myöhemmin käsitellään osakkuusyrityksenä, yhteisyrityksenä tai
rahoitusvaroina. Lisäksi asianomaisesta yrityksestä aiemmin muihin laajan tuloksen
eriin kirjattuja määriä käsitellään ikään kuin konserni olisi suoraan luovuttanut niihin
liittyvät varat ja velat. Tämä voi tarkoittaa, että aiemmin muihin laajan tuloksen eriin
kirjatut määrät siirretään tulosvaikutteisiksi.
Osakkuusyritykset
Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on huomattava vaikutusvalta,
mikä tavallisesti toteutuu, kun konserni omistaa 20–50 prosenttia yrityksen äänivallasta.
Osakkuusyritykset on yhdistelty konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmää
käyttäen. Pääomaosuusmenetelmää sovellettaessa sijoitus kirjataan alun perin
hankintamenon määräisenä ja kirjanpitoarvoa lisätään tai vähennetään kirjaamalla
sijoittajayrityksen osuus sijoituskohteen hankinta-ajankohdan jälkeisistä voitoista
tai tappioista. Jos konsernin osuus osakkuusyrityksen tappioista ylittää sijoituksen
kirjanpitoarvon, sijoitus merkitään taseeseen nolla-arvoon eikä kirjapitoarvon ylittäviä
tappioita yhdistellä, ellei konserni ole sitoutunut osakkuusyritysten velvoitteiden
täyttämiseen. Osakkuusyrityssijoitukset sisältävät niiden hankinnasta syntyneet
liikearvot. Osakkuusyrityksiltä saadut osingot on eliminoitu konsernitilinpäätöksessä.
Konsernitilinpäätökseen on yhdistelty jäljempänä liitetietojen kohdassa 27.
”Lähipiiriliiketoimet” mainitut osakkuusyritykset. Osuus osakkuusyritysten tuloksesta
esitetään liikevoiton alapuolella.
Konsernin osuus osakkuusyrityksen muihin laajan tuloksen eriin kirjatuista muutoksista
kirjataan konsernin muihin laajan tuloksen eriin.
Yhteisyritykset
Yhteisyritys on yritys, jossa konserni käyttää toisen osapuolen kanssa
yhteistä määräysvaltaa. Yhteisyritykset on yhdistelty konsernitilinpäätökseen
pääomaosuusmenetelmää käyttäen.
Tarkemmat tiedot konserniin kuuluvien yritysten ja osakkuusyritysten sekä
yhteisyritysten omistuksista esitetään jäljempänä liitetietojen kohdassa 28.
”Lähipiiriliiketoimet”.
Ulkomaanvaluuttojen muuntaminen
Konserniyritysten tilinpäätöksiin sisältyvät erät arvostetaan sen taloudellisen
ympäristön valuutassa, jossa kyseinen yritys pääasiallisesti toimii (”toimintavaluutta”).
Konsernitilinpäätös on esitetty euroina, joka on konsernin emoyrityksen toiminta- ja
esittämisvaluutta.
Ulkomaisten tytäryhtiöiden ja ulkomaisen yhteisyrityksen varat ja velat muunnetaan
euroiksi Euroopan keskuspankin vahvistamien tilinpäätöspäivän päätöskurssien
mukaan. Tuloslaskelmat muunnetaan euroiksi kauden keskikurssia käyttäen.
Tilikauden tuloksen ja laajan tuloksen muuntaminen eri kursseilla toisaalta
tuloslaskelmassa ja laajassa tuloslaskelmassa ja toisaalta taseessa aiheuttaa
taseessa omaan pääomaan kirjattavan muuntoeron, jonka muutos kirjataan
muihin laajan tuloksen eriin. Ulkomaisten tytäryritysten ja yhteisyrityksen
hankintamenon eliminoinnista sekä hankinnan jälkeen kertyneiden oman pääoman
erien muuntamisesta syntyneet muuntoerot kirjataan konsernin oman pääoman
muuntoeroihin ja muutos laajan tuloksen eriin.
Konserniyhtiöt kirjaavat ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat tapahtumapäivän
kurssiin. Ulkomaanrahan määräiset ostovelat ja myyntisaamiset, lainasaamiset
sekä valuuttamääräiset pankkitilit on muunnettu toimintavaluutan määräisiksi
tilinpäätöspäivän kurssiin. Valuuttamääräisten lainojen kurssivoitot ja -tappiot sisältyvät
rahoitustuottoihin ja -kuluihin liikevoiton alapuolelle. Liiketoiminnan kurssivoitot ja
-tappiot sisältyvät pääsääntöisesti vastaaviin eriin liikevoiton yläpuolelle.
37Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet on arvostettu kertyneillä poistoilla ja
mahdollisilla arvonalentumisilla vähennettyyn alkuperäiseen hankintamenoon.
Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa.
Maa-alueista ei tehdä poistoja.
Arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat seuraavat:
Rakennukset ja rakennelmat 25–50 vuotta
Rakennuksen koneet ja laitteet 8–12,5 vuotta
Koneet ja kalusto 2–15 vuotta
Hyödykkeiden jäännösarvo ja taloudellinen vaikutusaika tarkistetaan jokaisessa
tilinpäätöksessä ja tarvittaessa oikaistaan kuvastamaan taloudellisen hyödyn
odotuksissa tapahtuneita muutoksia.
Aineellisen käyttöomaisuushyödykkeen poistot lopetetaan silloin, kun
aineellinen käyttöomaisuushyödyke luokitellaan myytävissä olevaksi.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden käytöstä poistamisesta ja luovutuksista
syntyneet myyntivoitot ja -tappiot sisältyvät joko liiketoiminnan muihin tuottoihin
tai kuluihin.
Normaalista kulumisesta johtuvat kunnossapito- ja korjauskustannukset kirjataan
kuluksi syntymähetkellä. Merkittävät uudistus- ja parannusinvestoinnit aktivoidaan
ja poistetaan niihin liittyvän päähyödykkeen jäljellä olevana taloudellisena
vaikutusaikana.
Julkiset avustukset
Julkiset avustukset, esimerkiksi valtiolta tai EU:lta saadut aineellisten
käyttöomaisuushyödykkeiden hankintoihin liittyvät avustukset, on kirjattu aineellisten
käyttöomaisuushyödykkeiden kirjanpitoarvojen vähennyksiksi silloin, kun on
kohtuullisen varmaa, että ne tullaan saamaan ja että konserni täyttää avustuksen
saamisen edellytykset. Avustukset tuloutuvat pienempien poistojen muodossa
hyödykkeen taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Sellaiset avustukset, jotka on
saatu syntyneiden menojen korvauksiksi, tuloutetaan tuloslaskelmaan samalla, kun
avustuksen kohteeseen liittyvät menot merkitään kuluksi. Tällaiset avustukset esitetään
liiketoiminnan muissa tuotoissa.
Aineettomat hyödykkeet
Liikearvo
Liikearvo syntyy tytäryhtiöiden tai liiketoimintojen hankinnasta ja kuvaa ylimenevää
osaa vastikkeesta, joka luovutetaan konsernin osuudesta yksilöitävissä olevien
nettovarojen nettomääräisestä käyvästä arvosta, hankinnan kohteen veloista ja
ehdollisista veloista, sekä hankinnan kohteen määräysvallattomien omistajien
osuuden käypää arvoa.
Liiketoimintojen yhdistämisessä hankittu liikearvo kohdistetaan arvonalentumis-
testausta varten kullekin niistä rahavirtaa tuottavista yksiköistä tai yksikköryhmistä,
joiden odotetaan hyötyvän yhdistämisen synergiasta. Kukin yksikkö tai yksikköryhmä,
johon liikearvo kohdistetaan, edustaa alinta tasoa siitä yksiköstä, jonka tasolla
liikearvoa seurataan sisäisen hallinnan vuoksi. Liikearvoa seurataan segmenttitasolla.
Liikearvon alentumista koskevat tarkistukset suoritetaan vuosittain tai useammin,
jos tapahtumat tai olosuhteiden muutokset viittaavat mahdolliseen arvon
alentumiseen. Liikearvon kirjanpitoarvoa verrataan kerrytettävissä olevaan
rahamäärään, joka on käyttöarvosta ja käyvästä arvosta suurempi, vähennettynä
luovutuksesta johtuvilla menoilla. Arvon alentuminen kirjataan välittömästi kuluksi,
eikä tätä myöhemmin peruuteta.
38Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Liikearvoista ja muista taloudelliselta vaikutusajaltaan rajoittamattomista aineettomista
hyödykkeistä ei kirjata säännönmukaisia poistoja, vaan ne testataan vuosittain
mahdollisen arvonalentumisen varalta. Tätä tarkoitusta varten liikearvo on kohdistettu
rahavirtaa tuottaville yksiköille, tai jos kyseessä on osakkuusyritys, liikearvo sisältyy
kyseisen osakkuusyrityksen hankintamenoon. Liikearvo arvostetaan alkuperäiseen
hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla. Arvonalentumistappiot kirjataan
tuloslaskelmaan. Liikearvosta kirjattuja arvonalentumisia ei peruuteta. Ks. kohdat
Arvonalentumiset” ja ”Arvonalentumistestaus”.
Tutkimus- ja kehittämismenot
Tutkimus- ja kehittämismenot kirjataan kuluksi toteutumishetkellä.
Muut aineettomat oikeudet ja hyödykkeet
Aineeton hyödyke merkitään taseeseen vain, jos hyödykkeen hankintameno
on määritettävissä luotettavasti ja on todennäköistä, että hyödykkeestä johtuva
odotettavissa oleva taloudellinen hyöty koituu yrityksen hyväksi. Aineettomiin
oikeuksiin kuuluvat tavaramerkit ja patentit, muihin aineettomiin hyödykkeisiin mm.
ohjelmistolisenssit. Patentit ja ohjelmistolisenssit merkitään taseeseen alkuperäiseen
hankintamenoon ja poistetaan tasapoistoina taloudellisena vaikutusaikanaan, joka
vaihtelee viidestä kymmeneen vuoteen. Rajoittamattoman taloudellisen vaikutusajan
omaavia aineettomia hyödykkeitä ei poisteta.
Tavaramerkkien taloudelliset vaikutusajat on arvioitu rajoittamattomiksi.
Tavaramerkkien vahva tunnettuus ja tehdyt analyysit tukevat johdon käsitystä siitä,
että tavaramerkit vaikuttavat rahavirtojen kerryttämiseen määrittelemättömän ajan.
Rahoitusvaroihin kuulumattomien
omaisuuserien arvon alentuminen
Taloudelliselta vaikutusajaltaan rajoittamattomia ja käyttöönottamattomia aineettomia
hyödykkeitä ei poisteta, ja niiden arvon alentuminen testataan vuosittain.
Hyödykkeet, joihin kohdistuu poistoja, tarkistetaan arvon alentumisen varalta silloin,
kun tapahtumat tai olosuhteiden muutokset viittaavat siihen, että kirjanpidollinen arvo
ei ole kerrytettävissä. Arvonalentumistappioksi kirjataan se määrä, jolla omaisuuserän
kirjanpidollinen arvo ylittää sen kerrytettävissä olevan rahamäärän. Kerrytettävissä
oleva rahamäärä on omaisuuserän käyvästä arvosta, luovutuksesta johtuvilla menoilla
vähennettynä, ja käyttöarvosta suurempi. Arvon alentumisen arviointia varten
omaisuuserät ryhmitellään alimmille tasoille, joilla on itsenäisiä rahavirtoja (rahavirtaa
tuottavat yksiköt). Rahoitusvaroihin kuulumattomien omaisuuserien (muut kuin
liikearvo) aiemmat arvon alentumiset tarkistetaan mahdollisen peruuttamisen varalta
kunakin raportointipäivänä.
Katso ”Kriittiset laskennalliset arviot ja harkinta” ja ”Liikearvo”.
Vaihto-omaisuus
Raaka-aineet arvostetaan painotetulla keskihinnalla. Valmiiden tuotteiden ja
keskeneräisten tuotteiden hankintameno koostuu raaka-aineista, välittömästä
työsuorituksesta johtuvista menoista, muista välittömistä menoista sekä
johdonmukaisesti kohdennetusta osuudesta valmistuksen muuttuvia ja kiinteitä
yleismenoja. Hankintamenon määrittämiseen käytetään standardikustannuslaskentaa.
Standardikustannukset tarkistetaan säännöllisesti ja muutetaan tarvittaessa.
Nettorealisointiarvo on arvioitu myyntihinta tavanomaisessa liiketoiminnassa
vähennettynä valmistus- ja myyntikustannuksilla.
Vaihto-omaisuus esitetään epäkurantti ja hitaasti liikkuva vaihto-omaisuus
vähennettynä. Varaus tehdään ja vastaava veloitus viedään sen kauden voittoon tai
tappioon, jonka kuluessa tappio epäkuranttiutta koskevan arvioinnin ja siihen liittyvien
tekijöiden perusteella syntyi.
39Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Vuokrasopimukset
Konserni vuokralle ottajana
Yhtiö kirjaa käyttöoikeusomaisuuserän ja sitä vastaavaan vuokrasopimusvelan
kaikista yli 12 kuukauden vuokrasopimuksista. Alle 12 kuukauden sopimukset
ja arvoltaan vähäiset hyödykkeet jätetään kirjausten ulkopuolelle. Arvoltaan
vähäisiä hyödykkeitä ovat mm. toimistokalusteet kuten printterit ja kahvikoneet
sekä puhelimet ja tietokoneet. Alkuperäinen kirjaaminen taseeseen perustuu
maksettavien vuokrien nykyarvoon. Nykyarvon diskonttauksessa käytetään
sopimuksessa ilmoitettua korkoa, tai jos sitä ei ole saatavilla, yhtiön lisäluoton
korkoa. Maksettavien vuokrien nykyarvoon lasketaan mukaan odotettu maksu
jäännösarvotakuun perusteella, osto- tai jatko-option hinta, jos on todennäköistä,
että yhtiö käyttää sen, sekä vuokrasopimuksen päättämisestä odotettavissa olevat
todennäköiset maksut. Toistaiseksi voimassa olevien vuokrasopimusten (joissa lyhyt
irtisanomisaika) osalta yhtiö käyttää pääsääntöisesti johdon harkintaan perustuen
kahden vuoden kestoa, joka uusitaan aikajakson päättyessä. Toistaiseksi voimassa
olevien vuokrasopimusten kestona voidaan johdon harkinnan perusteella käyttää
myös muuta perusteltavissa olevaa kestoa. Tuloslaskelmassa vuokrakulun sijaan
esitetään poistot käyttöoikeusomaisuuserästä sekä korkokulu vuokrasopimusvelalle.
Käyttöoikeusomaisuuserä poistetaan tasapoistoin vuokrasopimuksen aikana.
Maksettavat vuokrat jaetaan korkokuluun ja velan vähennykseen vuokra-aikana
efektiivisen koron menetelmällä. Käyttöoikeusomaisuuserät sisältyvät taseen
aineellisiin hyödykkeisiin ja vuokrasopimusvelat korollisiin velkoihin.
Järjestelyn alkaessa konserni määrittelee järjestelyn tosiasiallisen sisällön perusteella,
onko kyseinen järjestely vuokrasopimus tai sisältääkö se sellaisen. Vuokrasopimus
on olemassa, jos kaikki seuraavat ehdot täyttyvät: kyseessä on yksilöity omaisuuserä,
asiakkaalla on oikeus olennaiseen osaan omaisuuserän käytöstä saatavasta
taloudellisesta hyödystä käyttöaikana, asiakkaalla on oikeus ohjata sitä, kuinka ja
mihin tarkoitukseen omaisuuserää käytetään käyttöaikana, tai jos omaisuuserän käyttö
on ennalta määrätty, asiakas operoi omaisuuserää tai on suunnitellut sen.
Konserni vuokralle antajana
Konsernin vuokralle antamat hyödykkeet, joiden omistamiselle ominaiset riskit
ja hyödyt ovat siirtyneet olennaisilta osilta vuokralle ottajalle, kirjataan taseeseen
saamisina. Saaminen kirjataan alun perin vuokrasopimuksen nykyarvoon.
Rahoitustuotto tuloutetaan vuokra-aikana siten, että jäljellä oleva nettosijoitus tuottaa
kullakin kaudella samansuuruisen tuottoasteen vuokra-ajan kuluessa.
Muilla vuokrasopimuksilla vuokralle annetut hyödykkeet sisältyvät taseen aineellisiin
käyttöomaisuushyödykkeisiin. Niistä tehdään poistot taloudellisena vaikutusaikana,
kuten vastaavista omassa käytössä olevista aineellisista käyttöomaisuushyödykkeistä.
Vuokratuotot merkitään tulosvaikutteisesti tasaerinä vuokra-ajan kuluessa.
Työsuhde-etuudet
Eläkevelvoitteet
Eläkejärjestelyt luokitellaan etuuspohjaisiksi ja maksupohjaisiksi järjestelyiksi.
Maksupohjaisissa järjestelyissä konserni suorittaa kiinteitä maksuja erilliselle
yksikölle. Konsernilla ei ole oikeudellista tai tosiasiallista velvoitetta lisämaksujen
suorittamiseen, mikäli maksujen saajataho ei pysty suoriutumaan kyseisten eläke-
etuuksien maksamisesta. Kaikki sellaiset järjestelyt, jotka eivät täytä näitä ehtoja,
ovat etuuspohjaisia eläkejärjestelyitä.
Konserniyhtiöiden suomalaisen henkilöstön lakisääteinen eläketurva on hoidettu
eläkevakuutuksilla. Ulkomaisen henkilöstön eläkejärjestelyt on hoidettu paikallisen
käytännön mukaisesti.
Maksupohjaisissa järjestelyissä, joita suomalainen TyEL-järjestelmä ja ruotsalainen
ITP-plan ovat, konsernin eläkejärjestelyihin tehdyt suoritukset kirjataan
tuloslaskelmaan sillä kaudella, johon maksusuoritus liittyy.
Etuuspohjaisessa järjestelyssä tyypillisesti määritellään eläke-etuus, jonka työntekijä
saa eläkkeelle jäädessään, ja etuuden määrä riippuu yleensä yhdestä tai useammasta
tekijästä, kuten iästä, palvelusvuosista ja palkkatasosta.
40Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä merkitään taseeseen velaksi velvoitteen
raportointikauden päättymispäivän nykyarvo, josta vähennetään järjestelyyn
kuuluvien varojen käypä arvo. Etuuspohjaisista järjestelyistä johtuvan velvoitteen
määrä perustuu riippumattomien vakuutusmatemaatikkojen vuosittaisiin laskelmiin,
joissa käytetään ennakoituun etuusoikeusyksikköön perustuvaa menetelmää
(projected unit credit method). Velvoitteen nykyarvo määritetään diskonttaamalla
arvioidut vastaiset rahavirrat korolla, joka vastaa yritysten liikkeeseen laskemien
korkealaatuisten joukkovelkakirjalainojen korkoa. Lainat, joiden korkoa käytetään,
on laskettu liikkeeseen samassa valuutassa kuin maksettavat etuudet ja erääntyvät
suunnilleen samaan aikaan kuin vastaava eläkevelvoite. Maissa, joissa tällaisille
joukkovelkakirjalainoille ei ole syviä markkinoita, käytetään valtion joukkolainojen
markkinakorkoja.
Etuuspohjaisesta järjestelystä aiheutuva kauden työsuoritukseen perustuva
meno merkitään tuloslaskelmaan henkilöstökuluihin, ellei sitä sisällytetä jonkin
omaisuuserän hankintamenoon, ja sen määrä vastaa etuuspohjaisen velvoitteen
muutosta, joka johtuu kyseisen kauden työsuorituksesta, järjestelyjen supistamisista
ja velvoitteiden täyttämisestä.
Aiempaan työsuoritukseen perustuvat menot kirjataan välittömästi tulosvaikutteisesti.
Nettokorko lasketaan etuuspohjaisen velvoitteen ja järjestelyyn kuuluvien varojen
nettomäärälle diskonttauskorkoa käyttäen. Se sisältyy tuloslaskelmassa työsuhde-
etuuksista aiheutuneisiin kuluihin.
Kokemusperusteisista tarkistuksista ja vakuutusmatemaattisten oletusten muutoksista
johtuvat vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot kirjataan muiden laajan tuloksen
erien kautta oman pääoman hyvitykseksi tai veloitukseksi sillä kaudella, jonka aikana
ne syntyvät.
Osakepalkkiojärjestelmä
IFRS 2:n mukaan osakeperusteiset kannustinjärjestelmät tulee arvostaa käypään
arvoon myöntämishetkellä ja kirjataan kuluksi oikeuden syntymisajanjakson kuluessa.
Jos osakepalkkio maksetaan osakkeiden ja rahan yhdistelmänä, jakautuu palkkion
käyvän arvon määrittäminen IFRS 2 -standardin mukaisesti kahteen osaan: osakkeina
selvitettävään ja rahana selvitettävään osuuteen. Osakkeina selvitettävä osuus
kirjataan omaan pääomaan ja käteisenä selvitettävä maksu vieraaseen pääomaan.
Osakkeina selvitettävän osuuden käypä arvo on palkkion myöntämishetkellä
yhtiön osakkeen kurssi vähennettynä odotetuilla osingoilla. Osakeomistusvelvoite
on ansaintajaksolla huomioitu vähentämällä käyvästä arvosta lisäksi osakeostosta
aiheutunut laskennallinen rahoituskulu. Rahana selvitettävän osuuden käypää arvoa
tarkistetaan uudelleen jokaisena raportointipäivänä osakepalkkion maksuhetkeen asti.
Varaukset
Varaus kirjataan, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena
oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite, maksuvelvoitteen toteutuminen on
todennäköistä ja velvoitteen suuruus on arvioitavissa luotettavasti.
Uudelleenjärjestelyvaraus kirjataan, kun konserni on laatinut yksityiskohtaisen
uudelleenjärjestelysuunnitelman ja aloittanut suunnitelman toimeenpanon
tai tiedottanut asiasta. Konsernin jatkuvaan toimintaan liittyvistä menoista ei
kirjata varausta.
Ympäristövelvoitteista kirjataan varaus silloin, kun konsernilla on ympäristö-
lainsäädännön ja konsernin ympäristövastuuperiaatteiden perusteella velvoite, joka
liittyy tuotantolaitoksen käytöstä poistamiseen, ympäristövahingon korjaamiseen tai
laitteiston paikasta toiseen siirtämiseen.
41Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot ja
laskennalliset verot
Tuloslaskelman verokulu muodostuu tilikauden verotettavaan tuloon perustuvasta
verosta ja laskennallisesta verosta. Verot kirjataan tulosvaikutteisesti, paitsi milloin
ne liittyvät suoraan omaan pääomaan tai laajaan tuloslaskelmaan kirjattuihin eriin.
Tällöin myös vero kirjataan kyseisiin eriin. Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva
vero lasketaan verotettavasta tulosta kunkin yhtiön kotipaikan verolainsäädännön
perusteella. Veroa oikaistaan mahdollisilla edellisiin tilikausiin liittyvillä veroilla.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat lasketaan kirjanpidon ja verotuksen välisistä
väliaikaisista eroista tilinpäätöshetken tai arvioidun veronmaksuhetken verokannan
mukaisesti. Merkittävimmät väliaikaiset erot syntyvät johdannaissopimusten käypään
arvoon arvostamisesta, etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä, käyttämättömistä
verotuksellisista tappioista ja hankintojen yhteydessä tehdyistä käypiin arvoihin
arvostuksista. Verotuksessa vähennyskelvottomasta liikearvosta ei kirjata laskennallista
veroa. Laskennallisia verosaamisia kirjataan siihen määrään, joka tulvaisuudessa on
todennäköistä saada verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikaista eroa voidaan käyttää.
Laskennalliset verot lasketaan käyttämällä raportointikauden päättymispäivään
mennessä säädettyjä verokantoja tai verokantoja, jotka on käytännössä hyväksytty
raportointikauden päättymispäivään mennessä.
Tuloutusperiaatteet
Liikevaihtona esitetään tuotteiden ja palveluiden myynnistä saadut tuotot käypään
arvoon arvostettuina välillisillä veroilla, alennuksilla ja valuuttamääräisen myynnin
kurssieroilla oikaistuina.
Konserni myy elintarvikkeita, rehua, eläimiä ja vähäisessä määrin teurastus- ja
kuljetuspalveluita. Konserni täyttää suoritevelvoitteensa ja kirjaa myynnin, kun
tuote toimitetaan ja palvelu suoritetaan. Elintarvikkeilla on rajallinen hyllyikä, joten
laatu- ja takuuasiat realisoituvat nopeasti. Toimitetuista tuotteista ei kirjata erillistä
takuuvarausta. Tuotteiden ja palveluiden hinnat ja määrät eivät sisällä merkittävää
arvionvaraisuutta. Muuttuvan alennuksen jaksot ovat yleensä lyhyitä, ne ovat arvoltaan
vähäisiä ja päättyvät yleensä vuoden loppuun, joten ne voidaan luotettavasti
arvioida. Konserni ei erota myynnistä rahoituskomponenttia sillä tuotteen tai palvelun
luovuttamisen ja maksun saamisen välinen aika on lyhyt.
Myytävänä olevaksi luokitellut pitkäaikaiset omaisuuserät ja
lopetetut toiminnot
Pitkäaikaiset omaisuuserät luokitellaan myytävänä oleviksi, kun niiden kirjanpitoarvoa
vastaava määrä tulee kertymään pääasiassa niiden myynnistä ja myynti on erittäin
todennäköinen. Omaisuuserän on oltava nykyisessä kunnossaan välittömästi
myytävissä tavanomaisin ehdoin, johdon on oltava sitoutunut omaisuuserän myyntiin
ja myynnin voidaan odottaa toteutuvan vuoden sisällä luokittelusta. Myytävänä
olevat varat esitetään kirjanpitoarvoonsa tai käypään arvoon vähennettynä myynnistä
aiheutuvilla menoilla sen mukaan, kumpi näistä on pienempi. Luokittelun jälkeen
poistojen kirjaaminen loppuu. Myytävänä olevat omaisuuserät ja niihin liittyvät velat
esitetään omalla rivillä konsernin taseessa vertailulukuja oikaisematta.
Lopetettu toiminto on konsernin olennainen osa, josta on luovuttu tai joka on
luokiteltu myytävänä olevaksi. Lopetettujen toimintojen voitto esitetään omana
eränään tuloslaskelmassa ja vertailukauden luvut on oikaistu vastaavasti
Rahoitusvarat ja rahoitusvelat
Rahoitusvarat
Konsernin rahoitusvarat luokitellaan alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä jaksotettuun
hankintamenoon, käypään arvoon laajan tuloksen kautta tai käypään arvoon
tulosvaikutteisesti myöhemmin kirjattaviksi. Luokittelu perustuu rahoitusvaran
sopimusehtojen mukaisiin rahavirtoihin ja konsernin liiketoimintamalliin näiden osalta.
42Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat (velkainstrumentit)
Konserni arvostaa rahoitusvarat jaksotettuun hankintamenoon, jos molemmat
seuraavista ehdoista täyttyvät:
• Rahoitusvaran pitäminen perustuu liiketoimintamalliin, jossa tavoitteena on
sopimukseen perustuvien rahavirtojen kerääminen
• Rahoitusvaran sopimusehdoista aiheutuvat rahavirrat ovat yksinomaan pääoman ja
koron maksua.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat arvostetaan efektiivisen
koron menetelmällä ja niihin tehdään tarvittaessa arvonalentumiskirjaus. Voitot tai
tappiot myynnistä, modifioinnista tai arvonalentumisesta kirjataan tuloslaskelmaan.
Konsernin jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat sisältävät
myyntisaamiset sekä lyhyt- ja pitkäaikaiset lainasaamiset.
Käypään arvoon laajan tuloksen kautta kirjattavat rahoitusvarat
(oman pääoman ehtoiset instrumentit)
Alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä konserni voi peruuttamattomasti luokitella
oman pääoman ehtoiset instrumentit käypään arvoon laajan tuloksen kautta
kirjattaviksi rahoitusvaroiksi, kun ne ovat IAS 32:n mukaisia eikä niitä pidetä
kaupankäyntitarkoituksessa. Luokittelu määritetään instrumenttikohtaisesti.
Voittoja ja tappioita näistä ei koskaan siirretä tulosvaikutteisiksi. Osingot esitetään
tuloslaskelman rahoitustuotoissa, kun oikeus osinkoon on syntynyt, paitsi jos kyseinen
suorite saadaan rahoitusvaran hankintahinnan palautukseksi, jolloin tällainen tuotto
kirjataan laajan tulokseen. Käypään arvoon laajan tuloksen kautta kirjattaviin oman
pääoman ehtoisiin instrumentteihin ei tehdä arvonalentumisen arviointia. Konserni
on päättänyt luokitella peruuttamattomasti listaamattomat oman pääoman ehtoiset
sijoituksensa tähän luokkaan.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat sisältävät
kaupankäyntitarkoituksessa pidettävät rahoitusvarat, tähän luokkaan alun perin
määritetyt rahavarat sekä rahavarat jotka pitää arvostaa käypään arvoon.
Rahavarat ovat kaupankäyntitarkoituksessa pidettäviä, jos ne on hankittu
luovutettavaksi lähiaikoina. Johdannaiset luokitellaan kaupankäyntitarkoituksessa
pidettäviksi, paitsi jos niihin sovelletaan suojauslaskentaa. Rahoitusvarat,
joiden rahavirrat eivät ole yksinomaan pääoman ja koron maksua, luokitellaan
käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavaksi riippumatta liiketoimintamallista.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat arvostetaan taseessa
käypään arvoon ja arvon muutos esitetään tuloslaskelmassa.
Taseesta pois kirjaaminen
Rahoitusvarojen taseesta pois kirjaaminen tapahtuu silloin, kun konserni on
menettänyt sopimusperusteisen oikeuden rahavirtoihin tai kun se on siirtänyt
merkittäviltä osin riskit ja tuotot konsernin ulkopuolelle.
Rahoitusvarojen arvonalentuminen
Konserni kirjaa varausta odotetuista luottotappioista kaikille velkainstrumenteille,
joita ei kirjata käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Odotetut luottotappiot perustuvat
siihen rahavirtojen erotukseen mitä sopimuksen perusteella pitäisi saada ja mitä
konserni odottaa saavansa. Odotetut rahavirrat sisältävät vakuuksien realisoinnista
saatavat rahavirrat. Myyntisaamisten osalta konserni soveltaa yksinkertaistettua
lähestymistapaa odotetun luottotappion laskennassa. Luottotappiovaraus perustuu
saamisten elinaikana odotettuihin luottotappioihin kunakin raportointipäivänä.
Konserni on laatinut luottotappiomatriisin, joka perustuu historiallisiin toteutuneisiin
luottotappioihin, ja sitä säädetään eteenpäin katsovilla vastapuoleen ja taloudelliseen
ympäristöön liittyvillä tekijöillä. Rahoitusvara kirjataan alas, kun ei ole kohtuullista
odotusta saada sopimuksen mukaisia rahavirtoja.
Rahavarat
Rahavarat koostuvat käteisestä rahasta, vaadittaessa nostettavissa olevista
pankkitalletuksista ja muista lyhytaikaisista, erittäin likvideistä sijoituksista,
jotka ovat helposti vaihdettavissa etukäteen tiedossa olevaan määrään käteisvaroja
ja joiden arvomuutosten riski on vähäinen. Rahavaroihin luokitelluilla erillä
on enintään kolmen kuukauden maturiteetti hankinta-ajankohdasta lukien.
Konsernitileihin liittyvät luottotilit sisältyvät lyhytaikaisiin rahoitusvelkoihin ja
ne on esitetty netotettuina, sillä konsernilla on sopimukseen perustuva laillinen
kuittausoikeus, jonka mukaan se voi kuitata velkojalle suoritettavan määrän
kokonaan tai osaksi tai muutoin eliminoida sen.
43Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Rahoitusvelat
Konsernin rahoitusvelat luokitellaan seuraaviin ryhmiin: käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat ja jaksotettuun hankintamenoon
arvostetut muut rahoitusvelat.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat arvostetaan alun perin
ja myöhemmin käypään arvoon samoilla periaatteilla kuin vastaavat rahoitusvarat.
Johdannaisvelat sisältyvät tähän ryhmään. Muut rahoitusvelat merkitään alun
perin kirjanpitoon käypään arvoon, ja transaktiomenot sisällytetään alkuperäiseen
kirjanpitoarvoon. Myöhemmin rahoitusvelat, lukuun ottamatta johdannaisvelkoja,
arvostetaan efektiivisen koron menetelmällä jaksotettuun hankintamenoon.
Rahoitusvelkoja sisältyy pitkä- ja lyhytaikaisiin velkoihin. Rahoitusvelat luokitellaan
lyhytaikaisiksi, ellei konsernilla ole ehdotonta oikeutta siirtää velan maksua vähintään
12 kuukauden päähän raportointikauden päättymispäivästä.
Ehdot täyttävän omaisuuserän hankkimisesta, rakentamisesta tai valmistamisesta
välittömästi johtuvat vieraan pääoman menot aktivoidaan osana kyseisen
omaisuuserän hankintamenoa silloin, kun on todennäköistä, että ne tuottavat
vastaista taloudellista hyötyä, ja kun menot on määritettävissä luotettavasti.
Esitettyjen tilikausien aikana konsernilla ei ole ollut ehdot täyttäviä investointeja.
Muut vieraan pääoman menot kirjataan kuluiksi sillä kaudella, jonka aikana
ne ovat syntyneet. Lainasitoumuksiin liittyvistä järjestelypalkkioista kirjataan
transaktiomenoiksi todennäköisen nostomäärän mukainen suhteellinen
osuus. Järjestelypalkkiot kirjataan taseeseen, kunnes laina nostetaan. Lainan
noston yhteydessä lainasitoumuksiin liittyvä järjestelypalkkio merkitään osaksi
transaktiokuluja. Siltä osin kuin on todennäköistä, että lainasitoumusta ei tulla
nostamaan, järjestelypalkkio kirjataan ennakkomaksuksi maksuvalmiuteen liittyvästä
palvelusta ja jaksotetaan kuluksi lainasitoumuksen ajanjaksolle.
Johdannaissopimukset ja suojauslaskenta
Johdannaissopimukset merkitään kirjanpitoon alun perin käypään arvoon
sinä päivänä, jona konsernista tulee sopimusosapuoli, ja ne arvostetaan
myöhemmin edelleen käypään arvoon. Voitot ja tappiot, jotka syntyvät käypään
arvoon arvostamisesta, käsitellään kirjanpidossa johdannaissopimuksen
käyttötarkoituksen määräämällä tavalla. Niiden johdannaissopimusten, joihin
sovelletaan suojauslaskentaa ja jotka ovat tehokkaita suojausinstrumentteja,
arvonmuutosten tulosvaikutukset esitetään yhteneväisesti suojatun erän kanssa.
Kun johdannaissopimuksia solmitaan, konserni käsittelee ne korkoriskin kyseessä
ollessa rahavirran suojauksina, ennakoidun erittäin todennäköisen liiketoimen
rahavirran suojauksina tai johdannaissopimuksina, jotka eivät täytä suojauslaskennan
soveltamisedellytyksiä. Konserni dokumentoi suojauslaskentaa aloittaessaan
suojattavan kohteen ja suojausinstrumenttien välisen suhteen sekä konsernin
riskienhallinnan tavoitteet ja suojaukseen ryhtymisen strategian. Konserni dokumentoi
ja arvioi suojausta aloitettaessa ja vähintään jokaisen tilinpäätöksen yhteydessä
suojaussuhteiden tehokkuuden tarkastelemalla suojaavan instrumentin kykyä kumota
suojattavan erän käyvän arvon tai rahavirtojen muutokset.
Rahavirran suojaukset
Rahavirran suojauksen ehdot täyttävien johdannaisinstrumenttien tehokkaan
osuuden käyvän arvon muutos kirjataan muihin laajan tuloksen eriin ja esitetään
oman pääoman suojausrahastossa (sisältyy erään Käyvän arvon rahasto ja
muut rahastot). Suojausinstrumentista omaan pääomaan kertyneet voitot ja
tappiot siirretään tulosvaikutteisiksi silloin, kun suojattu erä vaikuttaa voittoon
tai tappioon. Suojausinstrumentin voiton tai tappion tehoton osuus merkitään
rahoitustuottoihin tai –kuluihin (korkojohdannaiset) tai liiketoiminnan muihin kuluihin
(hyödykejohdannaiset).
Kun rahavirran suojaukseksi hankittu suojausinstrumentti erääntyy tai se myydään tai
kun suojauslaskennan soveltamisedellytykset eivät enää täyty, suojausinstrumentista
kertynyt voitto tai tappio jää omaan pääomaan siihen asti, kunnes ennakoitu liiketoimi
toteutuu. Jos ennakoidun suojatun liiketoimen ei enää odoteta toteutuvan, omaan
pääomaan kertynyt voitto tai tappio kirjataan kuitenkin välittömästi tulosvaikutteisesti.
44Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Muut suojausinstrumentit, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa
Siitä huolimatta, että eräät suojaussuhteet täyttävät konsernin riskienhallinnan
asettamat tehokkaan suojauksen vaatimukset, niihin ei sovelleta suojauslaskentaa.
Valuutta- ja korkoriskiä suojaavat johdannaiset kuuluvat tähän ryhmään.
Kaupallisia virtoja suojaavien valuuttatermiinien käyvän arvon muutokset kirjataan
konsernin noudattaman kirjaustavan mukaisesti liiketoiminnan muihin tuottoihin
tai kuluihin, ja rahoituseriä suojaavien valuuttatermiinien arvon muutokset
tuloslaskelmaan rahoituksen kurssivoittoihin ja -tappioihin. Taseessa ulkomaan
valuutan määräisiin myyntisaamisiin ja ostovelkoihin liittyvät johdannaiset esitetään
muissa lyhytaikaisissa saamisissa tai veloissa. Korkojohdannaisten käyvän arvon
muutokset kirjataan rahoituseriin. Taseessa korkojohdannaisten käyvät arvot esitetään
lyhyt- ja pitkäaikaisissa veloissa maturiteetin mukaisesti.
Suojausrahaston muutokset on esitetty liitetiedossa 21. ”Omaa pääomaa koskevat
liitetiedot” kohdassa ”Arvonmuutosrahasto”.
Oma pääoma
Osakepääomana esitetään yhtiön kaikki osakkeet. Jos yhtiö hankkii takaisin omia
osakkeitaan, näiden hankinta vähennetään omasta pääomasta.
Osinko
Hallituksen yhtiökokoukselle ehdottamaa osinkoa ei ole vähennetty jakokelpoisesta
omasta pääomasta ennen yhtiökokouksen hyväksyntää.
Liiketulos
IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardi ei määrittele liiketuloksen käsitettä.
Konserni on määrittänyt sen seuraavasti: liiketulos on nettosumma, joka muodostuu
kun liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan muut tuotot ja vähennetään ostokulut ja
työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, poistot ja mahdolliset arvonalentumistappiot
sekä liiketoiminnan muut kulut. Kaikki muut tuloslaskelman erät esitetään
liiketuloksen alapuolella.
Merkittävät luovutusvoitot ja -tappiot, lopetettujen toimintojen arvon alentumiset
ja kirjaamiset, toimintojen uudelleenorganisoinnit tai merkittävät tuomioistuimen
päätöksen tai ratkaisun perusteella maksetut vertailukelpoisuuteen vaikuttaviksi eriksi
kirjatut korvaukset tai sakot sekä vertailukelpoinen liiketulos voidaan tarvittaessa
esittää erillisenä osavuosikatsauksissa ja tilinpäätöstiedotteissa.
Kriittiset laskennalliset arviot ja harkinta
Tilinpäätöksen laadinta edellyttää johdon tekemiä arvioita ja oletuksia, jotka
vaikuttavat tilinpäätöksen sisältöön, sekä johdon harkintaa tilinpäätöksen
laatimisperiaatteiden soveltamisessa. Tärkeimmillä arvioilla on vaikutusta
mahdolliseen liikearvon ja muiden omaisuuserien arvon alentumiseen sekä
varauksiin. Toteutunut tulos voi poiketa näistä arvioista.
Tilinpäätöstä laadittaessa tehtävät arviot perustuvat johdon parhaaseen harkintaan
tilinpäätöspäivänä. Arviot perustuvat menneitä kausia koskevaan kehitykseen sekä
tulevaisuutta koskeviin todennäköisimmiksi katsottuihin oletuksiin tilinpäätöspäivänä.
Oletukset liittyvät konsernin taloudellisen toimintaympäristön odotettavissa olevaan
kehitykseen suhteessa myyntiin ja hankintamenotasoihin. Arvioita ja harkintaan
perustuvia ratkaisuja tarkastellaan säännöllisesti.
45Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Tärkeimmät alueet, joiden kohdalla on käytetty arvioita ja oletuksia, esitetään alla.
Johdon tekemät, konserniyhtiöiden tulevien tilikausien veronalaista tuloa koskevat
oletukset huomioidaan kirjattujen laskennallisten verosaamisten määrää arvioidessa.
Arvonalentumistestaus
Konserni testaa mahdollisen liikearvon arvonalentumisen vuosittain.
Rahavirtoja tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat rahamäärät määritetään
käyttöarvoon perustuvilla laskelmilla. Näiden laskelmien tekeminen edellyttää
arvioiden käyttöä. Vaikka käytetyt oletukset ovat johdon mielestä asianmukaisia,
arvioidut kerrytettävissä rahamäärät saattavat poiketa merkittävästi toteutuneesta.
Arvonalentumislaskelmassa käytettyihin oletuksiin liittyy johdon harkintaa, joka
koskee eri tekijöiden kehityksen arviointia. Herkkyysanalyysi korostaa sitä, että
tuoton kasvuun liittyvät tekijät ovat laskelmissa käytettyjen menetelmien, oletuksien
ja arvioiden keskeisimpiä epävarmuuden lähteitä. Tämä herkkyys perustuu edellä
mainittujen tekijöiden tulevan kehityksen arvioimisen vaikeuteen. Tarkempi kuvaus
asiasta on liitetiedossa 11.
Laskennalliset verot
Laskennallinen verosaaminen kirjataan vain siihen määrään asti kuin on
todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan
väliaikainen ero voidaan hyödyntää. Konserni arvioi tilinpäätösten yhteydessä
laskennallisten verosaamisten kirjausperusteet. Tätä varten arvioidaan, miten
todennäköisesti tytäryrityksillä on kerrytettävissä verotettavaa tuloa, jota vastaan
käyttämättömät verotukselliset tappiot tai käyttämättömät verotukseen liittyvät
hyvitykset voidaan hyödyntää. Tarkempi kuvaus asiasta on liitetiedossa 16.
Vaihto-omaisuuden arvostaminen
Johdon periaatteena on kirjata hitaasti liikkuvalle ja vanhentuneelle vaihto-
omaisuudelle arvonalentumistappio, joka perustuu johdon parhaaseen arviointiin
konsernin omistuksessa tilinpäätöspäivänä mahdollisesti olevasta käyttökelvottomasta
vaihto-omaisuudesta. Konsernilla on johdon hyväksymä vaihto-omaisuuden
arvostamispolitiikka. Johdon arviot perustuvat johdonmukaiseen ja jatkuvaan
seurantaan ja arviointiin.
Ilmastoon liittyvien asioiden vaikutus tilinpäätökseen
Yhtiö on arvioinut ilmastonmuutokseen liittyvät riskit ja mahdollisuudet sekä
niiden taloudelliset vaikutukset Task Force on Climate Related Financial Disclosure
(TCFD) -mallin mukaisesti. Keskeiset riskit liittyvät muun muassa lainsäädäntöön,
vähäpäästöisemmän teknologian saatavuuteen, energiakustannuksiin,
kuluttajakäyttäytymiseen sekä kiinnostavuuteen työnantajana ja sijoituskohteena.
Tilinpäätöksessä ilmastoon liittyvät asiat vaikuttavat pääasiassa johdon arvioihin
tulevista pitkän aikavälin kassavirroista esimerkiksi arvonalentumistestauksen ja
laskennallisen verosaamisen arvostuksen osalta.
Ehdollisen kauppahintasaamisen arvostus
Baltian liiketoiminnan myyntiin liittyvä ehdollinen kauppahintasaaminen sisältää
merkittävästi johdon arviota ja harkintaa. Tarkempi kuvaus asiasta on liitetiedossa 20.
Oletus toiminnan jatkuvuudesta
Tilinpäätös on laadittu perustuen toiminnan jatkuvuuteen. Jos osoittautuisi,
ettei tilinpäätöksen laatiminen toiminnan jatkuvuuteen perustuen ole perusteltua,
yhtiön varojen ja velkojen kirjanpitoa ja/tai luokittelua jouduttaisiin muuttamaan.
Tämä johtaisi laskennallisten verosaamisten alaskirjaukseen ja pitkäaikaisten
omaisuuserien käypään arvoon arvostamiseen. Katso ”Oletus toiminnan
jatkuvuudesta” laadintaperiaatteiden alussa.
Uuden ja uudistetun IFRS-normiston soveltaminen
Millään jo julkaistulla mutta ei vielä voimassa olevalla IFRS-standardilla tai IFRIC-
tulkinnalla ei odoteta olevan olennaista vaikutusta konsernille.
46Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Tuloslaskelman liitetiedot
1. Toimintasegmentit
Konsernin operatiivisesta toiminnasta vastaa konsernin toimitusjohtaja konsernin
johtoryhmän avustamana. Toimintasegmentit on määritelty niiden raporttien
perusteella, joita konsernin johtoryhmä käyttää resurssien jakamiseen ja
tuloksellisuuden arviointiin.
Konsernin johtoryhmä seuraa liiketoimintaa maantieteellisesti. Maantieteellisesti
katsottuna johto arvioi tulosta Suomessa ja Tanskassa. Puolan yksikkö, joka on
aikaisemmin raportoitu osana Ruotsia, raportoidaan nyt osana Suomea.
Vuoden 2022 tiedot on oikaistu vastaavasti.
Kaikki maantieteelliset segmentit valmistavat, myyvät ja markkinoivat lihatuotteita
ja -valmisteita sekä valmisruokia. Tämän lisäksi konserni myy vähäisessä määrin
teurastus- ja kuljetuspalveluja.
Segmenttien liikevaihto ja liikevoitto eivät sisällä sisäistä myyntiä ja katetta.
Segmentit raportoivat ulkoista myyntiä ja ulkoisen myynnin kustannuksia.
Segmenttien varat ja velat ovat sellaisia liiketoiminnan eriä, jotka ovat suoraan tai
perustellusti kohdistettavissa ao. segmentin liiketoimintaan. Segmentin varoihin on
laskettu aineelliset ja aineettomat hyödykkeet, osuudet osakkuusyhtiöissä, vaihto-
omaisuus ja korottomat saamiset. Segmentin velkoihin sisältyvät leasing velat ja
lyhytaikaiset, korottomat velat. Kohdistamattomat erät sisältävät rahoitus- ja veroeriä
sekä koko konsernille yhteisiä eriä.
47Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Toiminta-RuotsinSuomenTanskanBaltiansegmentitKonserni-Kohdista-KonserniVuosi 2023toiminnottoiminnottoiminnot toiminnotyhteensähallinto EliminoinnitmattomatyhteensäTULOSLASKELMATIEDOTLiikevaihto - 933,0 230,2 - 1 163,2 - - - 1 163,2Liiketulos - 20,7 3,1 - 23,8 -6,4 - - 17,4Osuus osakkuusyritysten tuloksesta - 2,0 -0,7 - 1,3 - - - 1,3Rahoitustuotot ja -kulut -27,7 -27,7Tuloverot -6,6 -6,6Tilikauden tulos -15,6TASETIEDOTSegmentin varat - 471,0 69,6 - 540,7 59,2 -85,1 - 514,8Osuudet osakkuusyrityksissä - 20,1 3,5 - 23,6 - - - 23,6Myytävänä oleviksi luokitellut varat 246,0 - - - 246,0 - - - 246,0Kohdistamattomat varat - - - - - - - 67,3 67,3Varat yhteensä 246,0 491,1 73,2 - 810,3 59,2 -85,1 67,3 851,7Segmentin velat - 208,9 24,8 - 233,7 38,5 -20,7 - 251,5Myytävänä oleviksi luokitellut velat 139,0 - - - 139,0 - - - 139,0Kohdistamattomat velat - - - - - - - 223,2 223,2Velat yhteensä 139,0 208,9 24,8 - 372,7 38,5 -20,7 223,2 613,7
48Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Toiminta-RuotsinSuomenTanskanBaltiansegmentitKonserni-Kohdista-KonserniVuosi 2023toiminnottoiminnottoiminnot toiminnotyhteensähallinto EliminoinnitmattomatyhteensäMUUT TIEDOTLiikevaihto, tavarat - 929,5 230,2 - 1 159,7 - - - 1 159,7Liikevaihto, palvelut - 3,5 - - 3,5 - - - 3,5Investoinnit - 25,5 8,1 - 33,6 1,0 - - 34,6Poistot - -29,7 -4,5 - -34,2 -1,1 - - -35,3Arvonalentumiset - - - - - - - - -Liikearvot - 27,8 - - 27,8 - - - 27,8Rahavirta ilman rahoituskuluja 3,4 26,1 10,7 -1,0 39,2 63,3 - - 102,5Rahavirta ilman rahoituskuluja, täsmäytys konserni yhteensäLiiketoiminnan rahavirta 50,6Rahoituserät (-) 26,4Investointien rahavirta 22,6Myönnetyt lainat ja lainasaamisten takaisinmaksut (-) 2,8Rahavirta ilman rahoituskuluja 102,5Toiminta-RuotsinSuomenTanskanBaltiansegmentitKonserni-Kohdista-KonserniVuosi 2022toiminnottoiminnottoiminnot toiminnotyhteensähallinto EliminoinnitmattomatyhteensäTULOSLASKELMATIEDOTLiikevaihto - 877,2 220,4 - 1 097,5 - - - 1 097,5Liiketulos - 6,4 1,4 - 7,8 -10,3 - - -2,6Osuus osakkuusyritysten tuloksesta - 5,0 0,3 - 5,3 - - - 5,3Rahoitustuotot ja -kulut -16,0 -16,0Tuloverot -2,7 -2,7Tilikauden tulos -16,0
49Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Toiminta-RuotsinSuomenTanskanBaltiansegmentitKonserni-Kohdista-KonserniVuosi 2022toiminnottoiminnottoiminnot toiminnotyhteensähallinto EliminoinnitmattomatyhteensäTASETIEDOTSegmentin varat 286,9 453,0 71,7 - 811,7 29,1 -52,0 - 788,8Osuudet osakkuusyrityksissä 5,0 19,1 4,7 - 28,8 0,5 - - 29,3Myytävänä oleviksi luokitellut varat - - - 101,9 101,9 - - - 101,9Kohdistamattomat varat - - - - - - - 55,9 55,9Varat yhteensä 291,9 472,2 76,4 101,9 942,4 29,6 -52,0 55,9 976,0Segmentin velat 126,9 198,4 22,5 - 347,9 14,1 -6,7 - 355,3Myytävänä oleviksi luokitellut velat - - - 40,4 40,4 - - - 40,4Kohdistamattomat velat - - - - - - - 294,8 294,8Velat yhteensä 126,9 198,4 22,5 40,4 388,3 14,1 -6,7 294,8 690,5MUUT TIEDOTLiikevaihto, tavarat - 873,2 220,4 - 1 093,6 - - - 1 093,6Liikevaihto, palvelut - 3,9 - - 3,9 - - - 3,9Investoinnit - 19,0 5,4 - 24,4 1,3 - - 25,7Poistot - -29,5 -4,4 - -33,8 -1,2 - - -35,1Arvonalentumiset - 2,3 - - 2,3 - - - 2,3Liikearvot 18,9 27,8 - - 46,8 - - - 46,8Rahavirta ilman rahoituskuluja 8,2 1,1 -3,4 -17,5 -11,6 -1,8 - - -13,4Rahavirta ilman rahoituskuluja, täsmäytys konserni yhteensäLiiketoiminnan rahavirta 18,9Rahoituserät (-) 11,1Investointien rahavirta -40,8Myönnetyt lainat ja lainasaamisten takaisinmaksut (-) -2,6Rahavirta ilman rahoituskuluja -13,4
50Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
2023 2022
Vuokratuotot 1,6 1,2
Myyntivoitot pysyvistä vastaavista 0,1 0,0
Valuuttajohdannaisten kurssivoitot 0,8 0,6
Vakuutuskorvaus 0,2 2,0
Julkiset avustukset 0,3 0,1
Liiketoiminnan muut tuotot 1,0 2,2
Liiketoiminnan muut tuotot 4,0 6,1
2023 2022
Ostot tilikauden aikana -693,6 -669,2
Varastojen lisäys tai vähennys -10,7 10,0
Valmistus omaan käyttöön 0,0 0,0
Aineet, tavarat, tarvikkeet -704,3 -659,2
Ulkopuoliset palvelut -96,1 -94,7
Materiaalit ja palvelut -800,4 -753,9
2023 2022
Palkat ja palkkiot -169,1 -163,8
Osakepalkkiojärjestelmän kulut -0,1 0,0
Eläkekulut, maksupohjaiset järjestelyt -25,0 -24,3
Eläkekulut, etuuspohjaiset järjestelyt -0,3 -0,3
Eläkekulut yhteensä -25,4 -24,7
Muut henkilösivukulut -11,5 -11,0
Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut -206,1 -199,5
Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden saama kompensaatio:
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet -2,9 -3,2
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet -0,4 -0,5
Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet -0,1 -1,6
Osakeperusteiset maksut -0,1 -0,4
Johdon palkat, palkkiot ja etuudet -3,5 -5,8
Henkilöstömäärä tilikauden aikana keskimäärin (FTE):
Toimihenkilöt 655 650
Työntekijät 2 968 2 981
Yhteensä 3 623 3 631
2. Liiketoiminnan muut tuotot
3. Materiaalit ja palvelut
4. Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut
51Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Hallituksen jäsenet
Palkat ja
palkkiot
Työsuhteen
päättymisen
jälkeiset etuudet
Reijo Kiskola, Puheenjohtaja 0,125 -
Jari Mäkilä, Varapuheenjohtaja 0,058 -
Per Olof Nyman 0,055 -
Harri Suutari 0,052 -
Terhi Tuomi 0,050 -
Anne Koutonen 0,062 -
Ilkka Uusitalo 0,034 -
Ove Conradsson 0,034 -
Yhteensä 0,470 -
Toimitusjohtaja
Juha Ruohola 0,577 0,106
Konsernin johtoryhmän suomalaisilla jäsenillä on maksuperusteinen lisäeläkevakuutus.
Lisäeläkevakuutusmaksun suuruus on 20 prosenttia vakuutetun vuosipalkasta.
Lisäeläkesopimusten mukainen eläkeikä on 63 vuotta.
Osakepalkkiojärjestelmä
Osakepalkkiojärjestelmä 2018
HKScan Oyj:n hallitus hyväksyi 7.2.2018 osakepohjaisen kannustinjärjestelmän
konsernin avainhenkilöille. Järjestelmä koostuu suoriteperusteisesta
osakepalkkiojärjestelmästä (Performance Share Plan - PSP) päärakenteena sekä
ehdollisesta osakepalkkiojärjestelmästä (Restricted Share Plan - RSP) täydentävänä
osakepalkkiojärjestelmänä. Kukin järjestelmä kattaa kolme vuoden pituisen jakson.
Osakepalkkiojärjestelmän osallistujien ansaintamahdollisuus on rajattu.
Vuonna 2021 hallitus päätti, että Osakepalkkio-ohjelmien 2018–2020 ja 2019–2021
alkuperäisten kriteerien toteumien perusteella ansaittavista osakkeista noin puolet
maksetaan vuosina 2021–2023, työssäolovelvoite huomioiden. Varmistaakseen
palkkionmaksujen yhdenmukaisuuden yhtiön pitkän aikavälin suoriutumisen ja
osakkeenomistajien tuottojen kanssa, hallitus päätti lykätä ja maksaa loppuosan
konsernin johtoryhmän palkkioista vuosina 2024–2025. Palkkiot, joiden maksua
lykätään, maksetaan hallituksen osakkeen kokonaistuotolle (TSR) ja kannattavuudelle
asettamien vähimmäistavoitteiden saavuttamisen ja työssäolovelvoitteen toteutumisen
perusteella. Hallitus on asettanut enimmäismäärän lykätyn palkkion kustannuksille.
Keväällä 2023 maksettiin 115 137 osaketta 5 osallistujalle ansaintajaksolta 2019–2021.
Lisäksi maksettiin rahaosuus, jolla katettiin palkkiosta aiheutuvia veroja.
PSP 2018–2020
Palkkiot ansaintajaksolta maksetaan osittain yhtiön A-sarjan osakkeina ja osittain
rahana vuosina 2021–2025. Rahaosuudella pyritään kattamaan palkkiosta
avainhenkilöille aiheutuvia veroja ja veronluonteisia maksuja. Mikäli avainhenkilön
työ- tai toimisuhde päättyy ennen palkkion maksamista, palkkiota ei pääsääntöisesti
makseta. PSP 2018–2020-ohjelmaan sovellettavat ansaintakriteerit vuodelle 2018 ovat
HKScanin vertailukelpoinen liikevoitto (EBIT) sekä vertailukelpoinen osakekohtainen
tulos (EPS) ja vuosille 2019–2020 HKScanin operatiivinen kassavirta.
52Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Palkkiojärjestelmän piiriin kuuluu noin 30 henkilöä. Ansaintajakson perusteella
maksettavat palkkiot ovat yhteensä enintään noin 910 400 HKScan Oyj:n A-sarjan
osaketta sisältäen rahana maksettavan osuuden. Mikäli HKScanin A-sarjan osakkeen
arvo ohjelman päättyessä on enemmän kuin kolminkertainen verrattuna osakkeen
arvoon ohjelman alkaessa, tämän rajan ylittävä osa palkkiosta leikataan eikä sitä
makseta.
PSP 2019–2021
Palkkiot ansaintajaksolta maksetaan osittain yhtiön A-sarjan osakkeina ja osittain
rahana vuosina 2022–2025. Rahaosuudella pyritään kattamaan palkkiosta
avainhenkilöille aiheutuvia veroja ja veronluonteisia maksuja. Mikäli avainhenkilön
työ- tai toimisuhde päättyy ennen palkkion maksamista, palkkiota ei pääsääntöisesti
makseta. PSP 2019–2021 -ohjelmaan sovellettava ansaintakriteeri on HKScanin
operatiivinen kassavirta.
PSP 2019–2021 -ohjelmaan ovat oikeutettuja osallistumaan HKScan-konsernin
johtoryhmän jäsenet, yhteensä enintään 10 henkilöä. Ansaintajakson perusteella
maksettavat palkkiot ovat yhteensä enintään noin 1322 200 HKScan Oyj:n A-sarjan
osaketta sisältäen rahana maksettavan osuuden. Mikäli HKScanin A-sarjan osakkeen
arvo ohjelman päättyessä on enemmän kuin nelinkertainen verrattuna osakkeen
arvoon ohjelman alkaessa, tämän rajan ylittävä osa palkkiosta leikataan eikä sitä
makseta.
RSP 2019–2021
Mahdolliset palkkiot ansaintajaksolta maksetaan osittain yhtiön A-sarjan osakkeina
ja osittain rahana vuosina 2022–2025. Rahaosuudella pyritään kattamaan palkkiosta
avainhenkilöille aiheutuvia veroja ja veronluonteisia maksuja. Mikäli avainhenkilön työ-
tai toimisuhde päättyy ennen palkkion maksamista, palkkiota ei makseta. Yllä mainitun
työsuhteen jatkumisehdon lisäksi hallitus on asettanut RSP 2019–2021-ohjelmalle
yhtiötason taloudellisen mittarin, jonka täyttyminen on edellytyksenä osakepalkkion
maksamiselle ohjelman perusteella. Kyseinen mittari perustuu vertailukelpoiseen
sijoitetun pääoman tuoton (ROCE) ennen veroja keskiarvoon.
RSP 2019–2021 -ohjelmaan ovat oikeutettuja osallistumaan HKScan-konsernin
johtoryhmän jäsenet, yhteensä enintään 10 henkilöä. Ansaintajakson perusteella
maksettavat palkkiot ovat yhteensä enintään noin 881 500 HKScan Oyj:n A-sarjan
osaketta sisältäen rahana maksettavan osuuden. Mikäli HKScanin A-sarjan osakkeen
arvo ohjelman päättyessä on enemmän kuin nelinkertainen verrattuna osakkeen
arvoon ohjelman alkaessa, tämän rajan ylittävä osa palkkiosta leikataan eikä
sitä makseta.
Suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä 2023–2027
HKScan Oyj:n hallitus hyväksyi 3.4.2023 osakepohjaisen kannustinjärjestelmän
konsernin toimitusjohtajalle. Suoriteperusteisessa osakepalkkiojärjestelmässä
2023–2027 on yksi (1) viiden (5) vuoden mittainen ansaintajakso, joka kattaa
tilikaudet 2023–2027. Järjestelmässä toimitusjohtajalla on mahdollisuus ansaita
HKScan Oyj:n A-sarjan osakkeita ansaintakriteerien saavuttamisen perusteella.
Järjestelmän mahdolliset palkkiot maksetaan kolmessa erässä toukokuun 2026,
toukokuun 2027 ja toukokuun 2028 loppuun mennessä.
Ansaintajaksolta 2023–2027 maksettavat palkkiot vastaavat yhteensä enintään noin
1,9 miljoonan HKScan Oyj:n osakkeen arvoa sisältäen myös rahana maksettavan
osuuden. Suoriteperusteisen osakepalkkiojärjestelmän perusteella maksettavan
palkkion määrää leikataan, jos hallituksen asettamat rajat ansaintajaksolta 2023–2027
maksettavalle palkkiolle saavutetaan.
Suoriteperusteisen osakepalkkiojärjestelmän palkkio maksetaan osittain HKScanin
osakkeina ja osittain rahana. Palkkion rahaosuudella pyritään kattamaan palkkiosta
osallistujalle aiheutuvia veroja ja veronluonteisia maksuja. Pääsääntöisesti palkkion
maksu ei ole sitova, jos toimitusjohtajasopimus päättyy ansaintajakson aikana.
Osakepalkkiojärjestelmän perustiedot ja tapahtumat on koottu seuraaviin taulukoihin.
53Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Suoriteperusteinen osakepalkkio-Järjestelmäjärjestelmä 2023–2027 Osakepalkkiojärjestelmä 2018PSP 2019-2021 RSP 2019-2021 PSP 2019-2021 RSP 2019-2021 Yhteensä /Instrumentti PSP 2023-2027(2. erä)(2. erä)(1. erä)(1. erä) PSP 2018-2020 KeskiarvoOsakepalkkioita enintään, brutto kpl 1 944 445 661 100 440 750 661 100 440 750 910 400 5 058 545Myöntämispäivä 3.4.2023 26.6.2019 26.6.2019 26.6.2019 26.6.2019 5.3.2018Oikeuden syntyminen / 31.5.2026, 31.5.2027, 31.3.2023, 31.5.2024, 31.3.2023, 31.5.2024, 31.3.2022, 31.5.2024, 31.3.2022, 31.5.2024, 31.3.2021, 31.3.2022, maksu viimeistään, pvm31.5.202831.5.202531.5.202531.5.202531.5.202531.5.2024, 31.5.2025Maksimi juoksuaika, vuotta 5 6 6 6 6 7 5,9Jäljellä oleva juoksuaika, vuotta 4,4 1,4 1,4 1,4 1,4 1,4 3,72018: EBIT (50%), EPS Operatiivinen Operatiivinen ROCE , ROCE , (50%), 2019-2020: kassavirta, kassavirta, Työssäolovelvoite, Työssäolovelvoite, Operatiivinen kassavirta EBIT, EPS, Työssäolovelvoite, Työssäolovelvoite, lisäksi 2024-2025 lisäksi 2024-2025 Työssäolovelvoite, Oikeuden syntymisehdotvelanhoitokapasiteetti, lisäksi 2024-2025 lisäksi 2024-2025 maksuilla osakkeen maksuilla osakkeen lisäksi 2024-2025 työssäolovelvoitemaksuilla osakkeen maksuilla osakkeen kokonaistuotto- ja kokonaistuotto- ja maksuilla osakkeen kokonaistuotto- ja kokonaistuotto- ja kannattavuustavoitteetkannattavuustavoitteetkokonaistuotto- ja kannattavuustavoitteetkannattavuustavoitteetkannattavuustavoitteetHenkilöitä tilikauden päättyessä 1 6 5 6 5 4Maksutapa Osakkeita ja rahaa Osakkeita ja rahaa Osakkeita ja rahaa Osakkeita ja rahaa Osakkeita ja rahaa Osakkeita ja rahaaPSP 2019-2021 RSP 2019-2021 PSP 2019-2021 RSP 2019-2021 Muutokset tilikauden aikana PSP 2023-2027(2. erä)(2. erä)(1. erä)(1. erä) PSP 2018-2020 Yhteensä 1.1.2023Myönnetyt palkkiot tilikauden alkaessa - 219 350 231 800 132 424 115 900 56 950 756 424Muutokset tilikauden aikanaMyönnetyt 1 944 445 - - - - - 1 944 445Menetetyt - - - - - - 0Toteutetut - 86 924 115 900 - - - 202 824Rauenneet - - - - - - 031.12.2023Myönnetyt palkkiot tilikauden 1 944 445 132 426 115 900 132 424 115 900 56 950 2 498 045päättyessä
Osakepohjaiset kannustimet tilikaudella 1.1.–31.12.2023
54Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Käyvän arvon määrittely
IFRS 2:n mukaan osakeperusteiset kannustinjärjestelmät tulee arvostaa käypään
arvoon myöntämishetkellä ja kirjataan kuluksi oikeuden syntymisajanjakson kuluessa.
Palkkion käypä arvo kirjataan omaan pääomaan ja mahdolliset palkkion lisäksi
tulevat sosiaalikulut vieraaseen pääomaan. Omaan pääomaan kirjattavan osuuden
käypä arvo on palkkion myöntämishetkellä HKScanin A-osakeen kurssi vähennettynä
odotetuilla osingoilla. Markkinaperusteinen osakkeen kokonaistuottokriteeri (TSR) on
huomioitu käyvässä arvossa Monte-Carlo simulaatiolla. Velkaan kirjattavan osuuden
käypää arvoa tarkistetaan uudelleen jokaisena raportointipäivänä osakepalkkion
maksuhetkeen asti.
Kauden aikana myönnettyjen osakepalkkioiden käypä arvo ja vaikutus tulokseen
määritettiin seuraavilla parametreilla:
Tilikauden aikana myönnettyjen osakepalkkioden arvostusparametrit
Osakkeen kurssi myöntämishetkellä, € 0,78
Osakkeen kurssi tilikauden päättyessä, € 0,83
Juoksuaika, vuotta 4,2
Odotetut osingot, € 0
Käypä arvo myöntämishetkellä yhteensä, 1 516 667
Käypä arvo raportointihetkellä yhteensä, € 151 667
Osakepohjaisten kannustimien vaikutus tulokseen ja taloudelliseen
asemaan tilikauden aikana
Tilikauden kustannukset, osakepohjaiset maksut, euroa 101 668
Omana pääomana kirjattava, euroa 106 772
Osakepohjaisista maksuista aiheutuva velka tilikauden lopussa, euroa 6 886
Arvio raportointihetkellä maksamattomien ohjelmien veroihin tarkoitetusta
rahaosuudesta.
196 273
2023 2022
Suunnitelman mukaiset poistot -24,9 -25,3
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot -10,4 -9,8
Arvonalentumiset - 2,3
Yhteensä -35,3 -32,7
5. Poistot ja arvonalentumiset
Vuonna 2022 2,3 miljoonan euron arvonalentumistappion peruutus kirjattiin Euran
tehtaaseen nousseen käyttöasteen ja parantuneen näkymän johdosta.
55Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
2023 2022
Vuokrat -1,2 -1,1
Luovutustappiot pysyvistä vastaavista -2,9 -0,2
Vapaaehtoiset henkilöstökulut -8,4 -7,8
Energia -24,5 -38,5
Kunnossapito -25,9 -24,9
Mainos-, markkinointi- ja edustuskulut -12,0 -10,8
Palvelu-, tietohallinto- ja konttorikulut -20,3 -21,8
Valuuttajohdannaisten kurssitappiot -0,8 -0,7
Muut kulut -12,1 -14,3
Liiketoiminnan muut kulut yhteensä -108,0 -120,1
Rahoitustuotot 2023 2022
Osinkotuotot 0,2 0,1
Korkotuotot
Korkotuotot lainoista ja saamisista 2,6 1,3
Korkotuotot korkojohdannaisista 0,8 0,2
Muut rahoitustuotot 0,0 0,0
Yhteensä 3,6 1,7
Rahoituskulut
Korkokulut
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostetuista rahoitusveloista -21,5 -10,7
Korkokulut korkojohdannaisista -0,6 -1,1
Korkokulut vuokrasopimusveloista -4,4 -4,1
Muut rahoituskulut
Korkojohdannaisten käyvän arvon muutos -0,1 1,4
Muut rahoituskulut -4,2 -2,6
Kurssierot lainoista ja saamisista -0,5 -0,6
Yhteensä -31,3 -17,7
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -27,7 -16,0
2023 2022
Tilintarkastuspalkkiot -0,5 -0,5
Veroneuvonta 0,0 0,0
Muut palkkiot -0,1 -0,1
Tilintarkastusmenot yhteensä -0,6 -0,6
6. Liiketoiminnan muut kulut 7. Rahoitustuotot ja -kulut
Tilintarkastuspalkkiot
Konsernin tilintarkastuspalkkiot sen riippumattomille tilintarkastajille esitetään
alla olevassa taulukossa. Varsinaisen tilintarkastuksen tilintarkastusmenot liittyvät
vuositilinpäätösten tarkastukseen ja niihin läheisesti liittyviin lainsäädännöllisiin
toimintoihin. Tilintarkastuksen muita palkkioita ovat mm. verokonsultointi ja
yritysjärjestelyissä avustaminen.
Ernst & Young Oy:lle maksettiin muista kuin tilintarkastukseen liittyvistä palveluista
HKScan-konsernin yhtiöille yhteensä 76 tuhatta euroa tilikauden 2023 aikana.
56Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Tuloverot 2023 2022
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta -2,9 -2,4
Aikaisempien tilikausien verot - 0,0
Laskennallisten verovelkojen ja -saamisten muutos -3,7 -0,3
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta -6,6 -2,7
Verokannan täsmäytys, kumulatiivinen
Kirjanpidon voitto/tappio ennen veroja -9,0 -13,3
Laskennallinen vero emoyhtiön verokannalla 1,8 2,7
Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikk. verokantojen vaikutukset 0,1 0,0
Osuus osakkuusyritysten tuloksista 0,3 1,1
Verovapaat tulot 0,0 0,0
Vähennyskelvottomat menot - -0,3
Tilikauden tappioista kirjaamaton vero -8,3 -6,2
Aikaisempien tilikausien vero -0,5 0,0
Verokulu tuloslaskelmassa -6,6 -2,7
2023 2022
Emoyrityksen omistajille kuuluva tilikauden voitto jatkuvista toiminnoista -19,6 -19,7
Emoyrityksen omistajille kuuluva tilikauden voitto lopetetuista
toiminnoista
-6,9 -50,0
Hybridilainan laskennallinen korko (verojen jälkeen), jatkuvat toiminnot -1,7 -1,7
Yhteensä -28,1 -71,3
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo (1 000 kpl) 97 426 97 291
Laimennusvaikutuksella oikaistut ulkona olevat osakkeet,
painotettu keskiarvo
97 426 97 291
Laimentamaton osakekohtainen tulos, jatkuvat toiminnot (euroa/osake) -0,22 -0,22
Laimennusvaikutuksella oikaistu tulos, jatkuvat toiminnot (euroa/osake) -0,22 -0,22
Laimentamaton osakekohtainen tulos, lopetetut toiminnot (euroa/osake) -0,07 -0,51
Laimennusvaikutuksella oikaistu tulos, lopetetut toiminnot (euroa/osake) -0,07 -0,51
Laimentamaton osakekohtainen tulos, (euroa/osake) -0,29 -0,73
Laimennusvaikutuksella oikaistu tulos, (euroa/osake) -0,29 -0,73
8. Tuloverot 9. Osakekohtainen tulos
57Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Taseen liitetiedot
10. Aineettomat hyödykkeet
2023 2022
Hankintameno 1.1. 111,4 114,7
Muuntoerot 0,2 -4,7
Lisäykset 0,9 2,0
Siirrot erien välillä 2,3 1,3
Myytävänä oleviksi luokitellut varat -55,5 -2,0
Hankintameno 31.12. 59,3 111,4
Kertyneet poistot 1.1. -44,3 -41,7
Muuntoerot 0,0 0,4
Tilikauden poisto -4,0 -4,5
Myytävänä oleviksi luokitellut varat 5,1 1,5
Kertyneet poistot 31.12. -43,2 -44,3
Kirjanpitoarvo 31.12. 16,2 67,1
Ruotsin liiketoimintaan kuuluvat aineettomat hyödykkeet on luokiteltu myytävänä
oleviksi varoiksi vuonna 2023. Jäljellä oleva tasearvo muodostuu IT-ohjelmistoista,
tuotemerkeistä ja liittymismaksuista.
11. Liikearvo
2023 2022
Hankintameno 1.1. 46,8 71,3
Muuntoerot 0,1 -2,3
Poistot ja arvonalentumiset - -15,6
Myytävänä oleviksi luokitellut varat -19,0 -6,6
Kirjanpitoarvo 31.12. 27,8 46,8
Liikearvojen kohdistus
Kaikki konsernin liikearvon kirjaamiseen johtaneet hankinnat ovat kohdistuneet
yksittäisen rahavirtaa tuottavan yksikön nettovarojen hankintaan tai liiketoiminnan
hankintaan, ja liikearvo on hankintakohtaisesti kohdistettu kyseiselle rahavirtaa
tuottavalle yksikölle. Kaikki konsernin liikearvo kohdistuu Suomelle. Tanskan liikearvo
on alaskirjattu vuonna 2017. Tanskan osalta testataan muiden omaisuuserien
arvonalentumista.
Liikearvojen erittely 2023 2022
Suomi 27,8 19,8
Ruotsi - 26,9
Yhteensä 27,8 46,8
58Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Arvonalentumistestaus
Yhtiö laatii arvonalennustestauslaskelmat vuosittain. Keskeisiä oletuksia laskelmissa
ovat liiketoiminnan kasvunäkymät, kustannuskehitys ja käytetty diskonttokorko.
Johto tarkastelee liiketoiminnan tuloksia liiketoimintakohtaisesti, ja on tunnistanut
Suomen ja Tanskan rahavirtaa tuottaviksi yksiköiksi. Johto seuraa liikearvoa rahavirtaa
tuottavien yksiköiden tasolla. Ruotsin liiketoimintayksikkö, poislukien Puolan yksikkö,
on luokiteltu myytävänä olevaksi ja arvostettu IFRS 5 mukaisesti käypään arvoon
vähennettynä myynnistä aiheutuvilla kustannuksilla, katso liite 20. Luokittelun
yhteydessä Ruotsin rahavirtaa tuottavalle yksikölle kohdistuneesta liikearvosta
allokoitiin 8 miljoonaa euroa Puolan yksikölle, joka on testattu osana Suomen
rahavirtaa tuottavaa yksikköä 31.12.2023.
Arvonalennustestauksessa kaikki rahavirtaa tuottavan yksikön varat testataan
tulevaisuuden rahavirtaa vastaan. Rahavirtaa tuottavan yksikön liiketoiminnasta
kerrytettävissä oleva rahamäärä perustuu arvonalentumistestauksessa
käyttöarvolaskelmiin. Laskelmissa käytetyt rahavirta-arviot perustuvat johdon
taloudellisiin suunnitelmiin. Suomen liikevaihdon ennustetaan kasvavan 2,9 prosenttia
ja Tanskan 2,2 prosenttia vuonna 2024. Suunnitelmissa on EBITDA-parannus
vuodelle 2024. Vuoden 2024 jälkeiselle terminaalijaksolle ei ole laskettu muuta
tuloskehitystä kuin terminaalikasvukerroin. HKScanin pitkän aikavälin taloudellinen
tavoite yli 4 prosentin liiketulos, joka on myös kilpailijoiden saavuttama taso, ei ole
käytetty oletuksena laskelmassa, sillä yhtiö on jäänyt aiempina vuosina ennusteista
ja nykyinen liiketulosprosentti on selvästi alle tavoitetason. Oletuksena on, että
Suomessa myynnin rakenne paranee ja Tanskassa uusien lisäarvotuotteiden myynti
kasvaa. Lisäksi molempien maiden osalta oletuksena on tuotannon tehokkuuden
parantaminen. Kustannusinflaation odotetaan olevan maltillinen. Vuotta 2023
edeltävien vuosien ennusteista jäämisen takia diskonttauskorko sisältää tulevaisuuden
kassavirtojen epävarmuuteen liittyvän riskilisän. Terminaali rahavirta on ekstrapoloitu
käyttäen kasvukerrointa (2,0 prosenttia).
Korkokanta on määritelty oman ja vieraan pääoman painotettuna keskikustannuksena
(WACC). Korkokannan laskenta perustuu samalla alalla toimivien yhtiöiden
(verrokkiryhmä) markkinatietoon. Lisäksi laskennassa on huomioitu johdon arvioon
perustuva yhtiökohtainen riskilisä, joka on Suomen ja Tanskan osalta 3,5 %.
Tämä sisältää kuluttajakäyttäytymiseen ja tulevaisuuden kassavirtoihin liittyvän
epävarmuuden. Käytetyt korkokannat ennen veroja ovat Suomessa 9,5 (8,7)
prosenttia ja Tanskassa 8,9 (8,2) prosenttia.
Kunkin rahavirtaa tuottavan yksikön herkkyys arvon alentumiselle testataan
diskonttauskorkoa ja tulevaa rahavirtaa muuttamalla. Herkkyysanalyysin perusteella
yhden prosenttiyksikön nousu diskonttauskorossa johtaisi arvonalentumiseen,
joka olisi 18 miljoonaa euroa Suomessa ja 6 miljoonaa euroa Tanskassa.
Jos testauksen kaikkien tulevien vuosien EBITDA olisi 10 % pienempi, pitäisi
kirjata arvonalentuminen, joka olisi 35 miljoonaa euroa Suomessa ja 12 miljoonaa
euroa Tanskassa. Seuraavat korkokannan nousut prosenttiyksiköissä eivät johtaisi
arvonalentumiseen, olettaen että muut tekijät pysyvät muuttumattomina: Suomi 0,6,
Tanska 0,0. Seuraavat EBITDAn laskut eivät johtaisi arvonalentumiseen, olettaen että
muut tekijät pysyvät muuttumattomina: Suomi 2 miljoonaa euroa ja Tanska
0 miljoonaa euroa. Tulevaisuuden rahavirrat testauksessa ylittivät testattavat varat
seuraavasti: 29 miljoonaa euroa Suomessa ja 0 miljoonaa euroa Tanskassa.
Oheinen taulukko esittää testauksessa käytetyn EBITDAn miljoonina euroina.
Vuodet 2022–2023 ovat toteumaa. Vertailukausi on oikaistu siten, että Suomi
sisältää Puolan yksikön.
2022 2023 2024
terminaalivuosi
2025
Suomi 32,0 49,3 49,5 49,5
Tanska 4,3 5,9 7,7 7,7
Arvonalentumistestin perusteella ei tehty arvonalentumiskirjauksia vuonna
2023. Vuonna 2022 arvonalennustestin perusteella tehtiin 15,6 miljoonan euron
arvonalentumiskirjaus Baltian liikearvoon ennen segmentin luokittelua myytävänä
olevaksi.
59Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
MuutEnnakkomaksut Maa- jaRakennuksetKoneet jaaineellisetja keskeneräisetAineelliset hyödykkeet 2023vesialueetja rakennelmatkalustohyödykkeethankinnat YhteensäHankintameno 1.1. 6,7 336,6 712,8 5,4 27,2 1 088,8Muuntoerot 0,0 0,8 1,1 - 0,4 2,3Lisäykset 1,6 0,8 2,9 0,1 26,9 32,3Vähennykset 0,0 -5,0 -11,6 0,0 - -16,6Muu muutos--4,1 -21,1 -0,1 - -25,3Siirrot erien välillä - 2,9 14,1 0,0 -19,7 -2,7Myytävänä oleviksi luokitellut varat -2,0 -64,6 -200,4 - -14,5 -281,5Hankintameno 31.12. 6,4 267,5 497,7 5,3 20,3 797,2Kertyneet poistot 1.1. 0,0 -226,3 -575,3 -4,8 - -806,4Muuntoerot - -0,5 -1,0 - - -1,4Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot - - 11,5 - - 11,5Tilikauden poisto - -7,6 -22,9 -0,1 - -30,6Muu muutos - 4,1 21,1 0,1 - 25,3Myytävänä oleviksi luokitellut varat - 61,5 144,8 - - 206,4Kertyneet poistot 31.12. 0,0 -168,7 -421,7 -4,8 - -595,2Kirjanpitoarvo 31.12.2023 6,4 98,8 76,0 0,6 20,3 202,0Käyttöoikeusomaisuuserät (liite 13) 0,0 81,4 15,1 - - 96,5Myytävänä oleviksi luokitellut varat - -11,1 -2,5 - - -13,6Aineelliset hyödykkeet yhteensä 6,3 169,0 88,7 0,6 20,3 284,9
12. Aineelliset hyödykkeet
60Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
MuutEnnakkomaksut Maa- jaRakennuksetKoneet jaaineellisetja keskeneräisetAineelliset hyödykkeet 2022vesialueetja rakennelmatkalustohyödykkeethankinnat YhteensäHankintameno 1.1. 10,5 427,1 811,2 19,7 24,4 1 292,9Muuntoerot -0,2 -5,6 -16,7 - -0,7 -23,2Lisäykset 1,1 0,5 6,4 1,1 34,5 43,6Vähennykset -0,2 0,0 -1,0 -0,6 - -1,9Siirrot erien välillä 0,2 3,0 21,7 0,4 -26,5 -1,2Myytävänä oleviksi luokitellut varat -4,8 -88,3 -108,7 -15,1 -4,4 -221,4Hankintameno 31.12. 6,7 336,6 712,8 5,4 27,2 1 088,8Kertyneet poistot 1.1. 0,0 -277,6 -647,8 -17,5 - -942,8Muuntoerot - 5,2 12,2 - - 17,5Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot - 0,0 0,8 0,0 - 0,8Tilikauden poisto - -11,3 -28,1 -0,8 - -40,2Arvonalennusten palautukset - 2,3 - - - 2,3Myytävänä oleviksi luokitellut varat - 55,0 87,6 13,4 - 156,0Kertyneet poistot 31.12. 0,0 -226,3 -575,3 -4,8 - -806,4Kirjanpitoarvo 31.12.2022 6,7 110,3 137,5 0,6 27,2 282,4Käyttöoikeusomaisuuserät (liite 13) 2,2 86,6 15,4 - - 104,1Myytävänä oleviksi luokitellut varat - -6,3 -1,6 - - -7,9Aineelliset hyödykkeet yhteensä 8,8 190,6 151,3 0,6 27,2 378,6
61Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Maa- ja vesialueet Rakennukset ja rakennelmat Koneet ja kalusto Yhteensä VuokrasopimusvelkaKirjanpitoarvo kauden alussa 1.1.2023 2,2 80,3 13,8 96,3 101,7Muuntoerot - 0,0 0,0 0,0 0,0Lisäykset 0,1 9,2 6,4 15,7 15,7Vähennykset -2,2 - 0,0 -2,2 0,0Poistot ja arvonalentumiset 0,0 -8,1 -5,1 -13,2 -Muu muutos - - - - -2,2Maksut - - - - -11,5Myytävänä oleviksi luokitellut varat - -11,1 -2,5 -13,6 -14,1Kirjanpitoarvo 31.12.2023 0,0 70,3 12,7 82,9 89,6Maa- ja vesialueet Rakennukset ja rakennelmat Koneet ja kalusto Yhteensä VuokrasopimusvelkaKirjanpitoarvo kauden alussa 1.1.2022 2,2 92,1 15,3 109,5 113,4Muuntoerot - -0,8 -0,2 -1,1 -1,1Lisäykset 0,1 3,7 5,8 9,6 9,6Poistot ja arvonalentumiset -0,1 -8,4 -5,5 -14,0 -Siirto toiseen tase-erään - - - - 0,0Maksut - - - - -12,1Myytävänä oleviksi luokitellut varat - -6,3 -1,6 -7,9 -8,1Kirjanpitoarvo 31.12.2022 2,2 80,3 13,8 96,3 101,7
13. Käyttöoikeusomaisuuserät ja vuokrasopimusvelat
Yhtiö vuokraa maa-alueita, toimitiloja, koneita ja ajoneuvoja. Yhtiön vuokrasopimusten
kesto vaihtelee koneiden ja laitteiden muutamista vuosista maa-alueiden kymmeniin
vuosiin. Lyhytaikaisten ja arvoltaan vähäisten vuokrasopimusten osalta liiketoiminnan
muihin kuluihin kirjattu kustannus oli -1,2 (-1,1) miljoonaa euroa.
2023 2022
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot -10,4 -9,8
Korkokulu vuokrasopimusvelalle -4,4 -4,1
Yhteensä tuloslaskelmaan kirjattu -14,9 -13,9
Vuokrasopimusvelkojen maturiteettijakauma on esitetty korollisten velkojen
liitetiedossa numero 25.
62Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
2023 2022
Hankintameno 1.1. 29,3 26,4
Muuntoerot 0,0 -0,4
Arvonalennukset -0,2 -
Vähennykset (yritysjärjestelyt) -0,9 -0,1
Myytävänä oleviksi luokitellut varat -5,0 -
Hankintameno 31.12. 23,3 25,9
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta 1,4 5,4
Osuus pääomaosuusmenetelmällä käsiteltyjen sijoituskohteiden muista
laajan tuloksen eristä
0,5 -
Osingot osakkuus- ja yhteisyrityksistä -1,6 -2,0
Kirjanpitoarvo 31.12. 23,6 29,3
Vaikutus konsernin tulokseen:
Osakkuusyritykset -0,6 0,5
Yhteisyritykset 1,9 4,8
Yhteensä 1,4 5,4
Kirjanpitoarvot konsernin taseessa:
Osakkuusyritykset 5,8 12,0
Yhteisyritykset 17,8 17,3
Yhteensä 23,6 29,3
Yhteenveto Honkajoki-konsernin tuloksesta: 2023 2022
Liikevaihto 60,0 66,1
Liiketulos 4,8 12,4
Tulos ennen veroja 4,6 12,2
Tilikauden tulos 3,7 9,8
Yhteenveto Honkajoki-konsernin taseesta:
Varat
Pitkäaikaiset varat 38,2 36,0
Lyhytaikaiset varat 13,9 16,3
Varat yhteensä 52,1 52,3
Velat
Pitkäaikaiset velat 7,1 7,0
Lyhytaikaiset velat 10,4 11,4
Velat yhteensä 17,4 18,4
Yhtiön nettovarallisuus 34,7 34,0
Honkajoki-konsernin taloudellista informaatiota koskevan yhteenvedon täsmäytys:
Tilikauden tulos 3,7 9,8
josta määräysvallattomien osuus 0,0 0,0
Osuus yhteisyrityksen tuloksesta (50 %) 1,9 4,9
Nettovarallisuus 1.1. 34,0 28,1
Tilikauden tulos 3,7 9,8
Osingonjako -3,0 -4,0
Nettovarallisuus 31.12. 34,7 34,0
josta määräysvallattomien osuus 0,3 0,3
Osuus yhteisyrityksessä (50 %) 17,2 16,8
14. Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksis
Konsernitilinpäätökseen yhdistellyt osakkuus- ja yhteisyritykset on lueteltu
liitetiedossa 28. Konserni harjoittaa osakkuus- ja yhteisyritysten kautta liiketoimintaa
mm. harjoittamalla teurastusta, leikkuuta, lihan jatkojalostusta ja käyttämällä
vuokraus-, jätteiden hävittämis-, tutkimus- ja neuvontapalveluita.
Konsernin osuuteen osakkuus- ja yhteisyrityksissä ei liity ehdollisia velkoja.
Olennainen sijoitus yhteisyritykseen:
Honkajoki Oy on eläinperäisen raaka-aineen kierrätyslaitos. HKScan Finland Oy
omistaa yhtiöstä 50 prosenttia ja käyttää yhteistä määräysvaltaa Atria Oyj:n kanssa.
63Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Käypään arvoon Oman pääoman tulosvaikutteisesti Jaksotettuun instrumentit Suojaus-Jaksotettuun kirjattavat hankintamenoon käypään arvoon laskennassa hankintamenoon rahoitus varat arvostetut laajan tuloksen olevat arvostetut Käyvän arvon ja -velatrahoitusvaratkauttajohdannaisetrahoitusvelat Yhteensä Käypä arvohierarkiaTaseen varatPitkäaikaiset myynti- ja muut saamiset 10,5 14,0 - - - 24,5 24,5 3Muut osakkeet ja osuudet - - 0,7 - - 0,7 0,7 3Myyntisaamiset ja muut saamiset* - 83,1 - - - 83,1 - -Johdannaiset - - - 5,5 - 5,5 5,5 2Rahat ja pankkisaamiset - 28,7 - - - 28,7 - -Yhteensä 10,5 125,8 0,7 5,5 0,0 142,5 - -*) Myyntisaamisten ja muiden saamisten tasearvo 97,2 miljoonaa euroa sisältää johdannaisia 3,8 miljoonaa euroa sekä rahoitusinstrumentteihin kuulumattomia ennakkomaksuja ja muita eriä 10,2 miljoonaa euroa.Taseen velatPitkäaikainen korollinen vieras pääoma - - - - 289,0 289,0 - -Pitkäaikainen koroton vieras pääoma - - - - -0,1 -0,1 - -Lyhytaikainen korollinen vieras pääoma - - - - 17,9 17,9 - -Johdannaiset* 1,7 - - - - 1,7 1,7 2Ostovelat ja muut velat* - - - - 133,4 133,4 - -Yhteensä 1,7 0,0 0,0 0,0 440,2 441,8 - -*) Ostovelkojen ja muiden velkojen tasearvo 160,2 miljoonaa euroa sisältää johdannaisia 1,7 miljoonaa euroa ja rahoitusinstrumentteihin kuulumattomia ennakkomaksuja 25,1 miljoonaa euroa.
15. Rahoitusvarat ja rahoitusvelat
Rahoitusinstrumentit luokittain 2023
64Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Käypään arvoon Oman pääoman tulosvaikutteisesti Jaksotettuun instrumentit Suojaus-Jaksotettuun kirjattavat hankintamenoon käypään arvoon laskennassa hankintamenoon rahoitusvarat arvostetut laajan tuloksen olevat arvostetut Käyvän arvon ja -velatrahoitusvaratkauttajohdannaisetrahoitusvelat Yhteensä Käypä arvohierarkiaTaseen varatPitkäaikaiset myynti- ja muut saamiset - 3,1 - - - 3,1 - -Muut osakkeet ja osuudet - - 11,8 - - 11,8 11,8 3Myyntisaamiset ja muut saamiset* - 130,6 - - - 130,6 - -Johdannaiset 1,1 - - 24,0 - 25,1 25,1 2Rahat ja pankkisaamiset - 17,2 - - - 17,2 - -Yhteensä 1,1 150,9 11,8 24,0 0,0 187,7 - -*) Myyntisaamisten ja muiden saamisten tasearvo 155,3 miljoonaa euroa sisältää johdannaisia 16,0 miljoonaa euroa sekä rahoitusinstrumentteihin kuulumattomia ennakkomaksuja ja muita eriä 8,7 miljoonaa euroa.Taseen velatPitkäaikainen korollinen vieras pääoma - - - - 333,9 333,9 - -Pitkäaikainen koroton vieras pääoma - - - - 0,0 0,0 - -Lyhytaikainen korollinen vieras pääoma - - - - 30,6 30,6 - -Johdannaiset* - - - 0,1 - 0,1 0,1 2Ostovelat ja muut velat* - - - - 241,2 241,2 - -Yhteensä 0,0 0,0 0,0 0,0 605,7 605,8 - -*) Ostovelkojen ja muiden velkojen tasearvo 241,6 miljoonaa euroa sisältää johdannaisia 0,1 miljoonaa euroa ja rahoitusinstrumentteihin kuulumattomia ennakkomaksuja 0,4 miljoonaa euroa.
Rahoitusinstrumentit luokittain 2022
sopimuspuolet eivät pysty täyttämään rahoitusinstrumentteihin liittyviä velvoitteitaan.
Muiden kuin käypään arvoon kirjattujen rahoitusinstrumenttien käypä arvo (hierarkia
2) on lähellä tasearvoa, minkä vuoksi niitä ei ole esitetty erikseen. 90,0 miljoonan
euron joukkovelkakirjalaina, jonka tasearvo on 89,7 miljoonaa euroa, markkina-arvo
vuoden 2023 lopussa on 68,3 miljoonaa euroa.
Vuonna 2023 pitkäaikaiset saamiset liittyvät Baltian liiketoiminnan myynnin kiinteään
ja ehdolliseen kauppahintasaamiseen. Muut osakkeet ja osuudet sisältävät omistuksia
listaamattomissa yhtiöissä, ja ne arvostetaan hankintamenoon, sillä sen arvioidaan
olevan asianmukainen arvio käyvästä arvosta. Tasearvot vastaavat parhaiten sitä
rahamäärää, joka on luottoriskin enimmäismäärä siinä tapauksessa, että toiset
65Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Kirjattu tulos-Kirjattu omaanMyytävänä oleviksi 1.1.2023 Muuntoerolaskelmaan pääomaanluokitellut varat ja velat 31.12.2023Eläke-etuudet 2,5 0,0 -1,2 1,1 -2,0 0,5Muut jaksotuserot 1,3 0,0 -0,2 - -0,3 0,7Hyllypoistot 9,9 - - - - 9,9Vähennyskelvottomat korot 4,5 - - - - 4,5Vahvistetut tappiot 13,6 - -4,1 - - 9,4Yhteensä 31,8 0,0 -5,5 1,1 -2,4 25,1
Kirjattu tulos-Kirjattu omaanMyytävänä oleviksi 1.1.2022 Muuntoerolaskelmaan pääomaanluokitellut varat ja velat 31.12.2022Eläke-etuudet 7,7 -0,4 -0,9 -3,8 - 2,5Muut jaksotuserot 1,3 0,0 0,0 - - 1,3Hyllypoistot 9,9 - - - - 9,9Vähennyskelvottomat korot 4,5 - - - - 4,5Vahvistetut tappiot 13,9 - -0,3 - - 13,6Suojauslaskennasta syntyvät -1,0 0,0 - 1,0 - 0,0Yhteensä 36,3 -0,4 -1,2 -2,8 - 31,8
Kirjattu tulos-Kirjattu omaanMyytävänä oleviksi 1.1.2023 Muuntoerolaskelmaan pääomaanluokitellut varat ja velat 31.12.2023Poistoerot 6,6 0,0 -0,4 - -4,8 1,3Muut jaksotuserot 2,4 0,0 0,3 - -0,5 2,3Konsolidoinnista syntyvät 11,6 0,0 -1,1 - -10,8 -0,3Suojauslaskennasta syntyvät 3,3 - - -2,3 -0,4 0,5Yhteensä 23,9 0,0 -1,2 -2,3 -16,5 3,9
16. Laskennalliset verosaamiset ja -velat
Laskennallisten verosaamisten erittely
Laskennallisten verovelkojen erittely
Laskennallisten verosaamisten erittely
66Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Laskennallisten verovelkojen erittely
25,1 miljoonan euron laskennallisesta verosaamisesta 23,9 miljoonaa euroa tulee
konsernin Suomen toimintojen tappioista, hyllypoistoista ja vähennyskelvottomista
korkokuluista. Suomen toimintojen tappioista kirjatun laskennallisen verosaamisen
kasvu vuonna 2018 johtui Rauman tehtaan käynnistysvaiheen tappioista, jotka olivat
luonteeltaan tilapäisiä.
Laskennallisten verosaamisten odotetaan tulevan käytetyksi tappioiden osalta
vuonna 2027 ja hyllypoistojen ja vähennyskelvottomien korkojen osalta olennaisilta
osin tämän vuosikymmenen loppuun mennessä. Aiemmista ennusteista jääminen
on johtanut odotetun käyttöajan pidentymiseen vuodella. Arvio perustuu johdon
lähivuosien suunnitelmiin. Suunnitelmiin aina liittyvää epävarmuutta on pienennetty
arvioimalla erittäin varovainen liiketuloksen kasvu vuonna 2026 ja sen jälkeen.
Laskennallisen verosaamisen käyttö perustuu tulevaisuuden verotettaviin tuloihin, ja
oletukseen, että verolainsäädännössä ei tapahdu merkittäviä negatiivisia muutoksia.
Lisäksi poistojen hyllyttämisellä ja korkovähennysten rajoituksilla voidaan nopeuttaa
tappioiden käyttöä ennen kuin ne vanhenevat. Hyllypoistojen ja vähennysrajoitusten
alaisten korkojen käyttöä ei ole ajallisesti rajoitettu.
Yhtiö on käyttänyt Suomessa syntyneitä tappioita vuosittain 2019–2023 eikä tappioita
ole vanhentunut. Vuonna 2023 yhtiö pystyi käyttämään verotuksen tappioita ja
4,1 (0,2) miljoona euroa laskennallista verosaamista käytettiin ja kirjattiin kuluksi.
Kirjaamaton laskennallinen verosaaminen Suomessa vuoden 2023 lopussa oli
29,2 miljoonaa euroa. Suomen toimintojen tappiot verotuksessa vanhenevat
seuraavasti: 4,7 miljoonaa euroa vuonna 2024, 5,5 miljoonaa euroa vuonna 2025,
17,8 miljoonaa euroa vuonna 2027, 23,2 miljoonaa euroa vuonna 2028,
10,0 miljoonaa euroa vuonna 2029 ja 1,6 miljoonaa euroa vuonna 2031.
Konsernilla oli 31.12.2023 42,1 (37,4) miljoonaa euroa kirjaamatonta laskennallista
verosaamista.
Globaalia 15 prosentin minimiveroa koskeva Pillar 2 -sääntely koskee HKScania.
Yhtiö on arvioinut Pillar 2 sääntelyn vaikutukset. Sääntelyllä ei odoteta olevan
vaikutusta konsernin tuloveroihin. Yhtiö tulee käyttämään väliaikaista helpotusta
minimiveron laskennassa.
Kirjattu tulos-Kirjattu omaanMyytävänä oleviksi 1.1.2022 Muuntoerolaskelmaan pääomaanluokitellut varat ja velat 31.12.2022Poistoerot 6,5 -0,4 0,5 0,0 - 6,6Muut jaksotuserot 2,5 0,0 -0,1 - - 2,4Konsolidoinnista syntyvät 12,6 -0,9 0,0 - - 11,6Suojauslaskennasta syntyvät 0,0 - - 3,3 - 3,3Yhteensä 21,6 -1,4 0,4 3,3 - 23,9
67Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
2023 2022
Aineet ja tarvikkeet 37,5 66,2
Keskeneräiset tuotteet 4,1 6,1
Valmiit tuotteet 25,4 41,9
Muu vaihto-omaisuus 5,5 7,9
Ennakkomaksut vaihto-omaisuudesta 2,6 1,7
Vaihto-omaisuus yhteensä 75,2 123,9
2023 2022
Myyntisaamiset osakkuusyrityksiltä 1,4 1,9
Lyhytaikaiset saamiset osakkuusyrityksiltä 1,4 1,9
Myyntisaamiset 73,9 116,8
Lainasaamiset 0,1 0,1
Muut saamiset 6,7 10,2
Lyhytaikaiset saamiset muilta 80,6 127,1
Lyhytaikaiset johdannaissaamiset 3,8 16,0
Korkosaamiset 1,1 1,6
Muut siirtosaamiset 10,3 8,7
Lyhytaikaiset siirtosaamiset 11,3 10,3
Myynti- ja muut saamiset 97,2 155,3
Verosaamiset (tuloverot) 0,1 0,2
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 97,3 155,5
17. Vaihto-omaisuus 18. Myyntisaamiset ja muut lyhytaikaiset saamiset
68Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
2023
Odotettavissa
oleva
tappioaste
Arvon-
alentumis-
tappiot
Netto
2023
Erääntymättömät 70,6 0,03 % -0,1 70,6
Erääntyneet:
Alle 30 päivää 5,3 0,03 % 0,0 5,3
30–60 päivää 0,2 22 % - 100 % -0,1 0,2
61–90 päivää 0,2 37 % - 100 % -0,1 0,1
yli 90 päivää* 0,5 57 % - 100 % -0,2 0,2
Yhteensä 76,8 -0,4 76,5
2023 2022
Tappiota koskeva vähennyserä 1.1. 1,0 0,5
Tilikauden aikana lopullisiksi luottotappioiksi
perimiskelvottomina kirjatut saamiset
-0,1 0,0
Tilikaudelle tulosvaikutteisesti kirjattu tappiota koskevan
vähennyserän lisäys
0,5 1,0
Peruutettu käyttämätön määrä -0,9 -0,5
Tappiota koskeva vähennyserä 31.12. 0,5 1,0
2022
Odotettavissa
oleva
tappioaste
Arvon-
alentumis-
tappiot
Netto
2022
Erääntymättömät 114,6 0,01 % - 0,1 % -0,12 114,5
Erääntyneet:
Alle 30 päivää 3,8 0,01 % - 0,1 % 0,0 3,8
30–60 päivää 0,3 20 % - 35 % -0,1 0,2
61–90 päivää 0,3 35 % - 50 % -0,1 0,2
yli 90 päivää* 0,6 50 % - 100 % -0,7 -0,1
Yhteensä 119,7 -1,0 118,6
Myyntisaamisten ikäjakauma
ja arvonalentumistappioksi kirjatut erät
Myyntisaamisiin liittyvän tappiota koskevan
vähennyserän 31.12. saldon täsmäytys
vähennyserän alkusaldoon:
*
Muodostuu mm. eläintilityksistä kuitattavista saatavista.
*
Muodostuu mm. eläintilityksistä kuitattavista saatavista.
Konsernin käyttämät luottotappiovarausprosentit edustavat pitkäaikaista
keskimääräistä luottotappiohistoriaa huomioiden johdon näkemys ja painotukset
tulevasta vuodesta. Lisäksi luottotappiovarauksen määrässä on huomioitu
eläinsaataviin liittyvä kuittausoikeus. Tästä johtuen yli 90 päivää vanhoja saamisia
ei ole kokonaan alaskirjattu.
2023 2022
Rahat ja pankkisaamiset 28,7 17,2
Lyhytaikaiset rahamarkkinasijoitukset - -
Muut rahoitusarvopaperit - -
Rahavarat yhteensä 28,7 17,2
19. Rahavarat
Tasearvot vastaavat parhaiten sitä rahamäärää, joka on luottoriskin enimmäismäärä
siinä tapauksessa, että toiset sopimuspuolet eivät pysty täyttämään
rahoitusinstrumentteihin liittyviä velvoitteitaan.
Rahavirtalaskelman mukaiset rahavarat muodostuvat seuraavasti:
Rahavaroihin ei liity merkittäviä luottoriskikeskittymiä.
69Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
20. Myytävänä oleviksi luokitellut varat ja velat
sekä lopetetut toiminnot
Baltian toimintojen myynti
HKScan ja AS Maag Grupp saattoivat 31.8.2023 päätökseen aiemmin ilmoittamansa
järjestelyn, jossa HKScan myi Baltian liiketoimintonsa virolaiselle AS Maag Gruppille.
Kaupan kohteena olivat HKScanin Baltian liiketoimintayksikön muodostaneiden
tytäryhtiöiden, AS HKScan Estonian, AS HKScan Latvian ja UAB HKScan Lietuvan,
osakkeet. Velaton kauppahinta oli 90 miljoonaa euroa, josta 20 miljoonan euron osuus
on ehdollinen erikseen määritellyn kaupan kohteena olevan lihaliiketoiminnan ja
Maag Gruppin Baltian lihaliiketoiminnan seuraavan kolmen vuoden yhteenlasketulle
tulokselle. Kiinteästä 70 miljoonan euron kauppahinnasta 55 miljoonaa euroa
maksettiin yrityskaupan toteuttamisen (closing) yhteydessä ja loput maksetaan
seuraavan kolmen vuoden aikana. HKScan sai closingissa rahavaroja 40,8 miljoonaa
euroa. Myytyjen yhtiöiden closingin rahavarat olivat 2,8 miljoonaa euroa.
Baltian liiketoimintayksikkö luokiteltiin 31.12.2022 taseessa myytävänä oleviksi
varoiksi ja veloiksi ja esitetään 2023 ja 2022 tuloslaskelmassa lopetettuna toimintona.
Joulukuun 2023 lopussa konsernin taseessa on kauppaan liittyen 24,5 miljoonan euron
kauppahintasaaminen. Kiinteä ja vakuudeton 15 miljoonan euron kauppahintasaaminen
on arvostettu jaksotettuun hankintamenoon ja diskontattu 5 prosentilla. Ehdollinen
kauppahintasaaminen arvostetaan käypään arvoon tuloksen kautta ja sisältää johdon
harkintaa ja arviota. Johto on arvioinut earn-outin toteutumisen todennäköisyyttä ja siinä
on huomioitu epävarmuus kannattavuuden kehittymisestä. Earn-outin toteutumiseen
vaadittava EBITDA myytävän liiketoiminnan osalta on alhaisempi mitä konserni on
aikaisemmin arvostamisessa käyttänyt, koska earn-outin toteutumiseen vaikuttaa
merkittävästi myös ostajan lihaliiketoiminnan ja saavutettavien synergioiden kehitys.
Ehdollisen kauppahinnan käyväksi arvoksi on määritelty joulukuun 2023 lopussa
10,5 miljoonaa euroa.
Konsernin merkittävät sisäiset transaktiot jatkuvien ja lopetettujen toimintojen välillä
olivat Baltian liiketoiminnon ja muun konsernin välinen tuotemyynti ja -osto, konsernin
hallintopalveluveloitus Baltian liiketoiminnolta sekä konsernin rahoitustuotto Baltian
liiketoiminnon lainoittamisesta. Jatkuvien ja lopetettujen toimintojen luvut kuvastavat
ulkoista myyntiä ja sen kustannuksia konsernin segmenttiraportoinnin mukaisesti.
Lopetetun toiminnon rahoituskuluna näytetään Baltian liiketoiminnon ulkoiset
rahoituskustannukset.
Ruotsin toimintojen myynti
HKScan on sopinut 29.12.2023 Ruotsin tytäryhtiön HKScan Sweden AB:n osakkeiden
myynnistä ruotsalaiselle Lantmännen ek förille. Kauppaan ei kuulu Puolan pekonia
valmistava yksikkö, joka on aikaisemmin raportoitu osana Ruotsin liiketoimintayksikköä.
Puolan yksikön luvut raportoidaan tilinpäätöksessä osana Suomen liiketoiminta-
yksikköä. Vuoden 2023 tilinpäätöksessä Ruotsin liiketoimintayksikkö, poislukien
Puolan yksikkö, on luokiteltu myytävänä oleviksi varoiksi ja veloiksi ja ne esitetään
lopetettuina toimintoina. HKScan Sweden AB:n osakkeiden kauppahinta muodostuu
noin 60 miljoonan euron käteisvastikkeesta sekä Lantmännenin omistamista
HKScanin A-osakkeista (6 869 750 kpl) ja K-osakkeista (665 000 kpl). Lisäksi
Lantmännen maksaa takaisin HKScanin ja HKScan Sweden AB:n välisen sisäisen
lainan, jonka määrä on noin 50 miljoonaa euroa. HKScanilta poistuu myös taseen
ulkopuolista factoring-rahoitusta noin 55 miljoonaa euroa ja IFRS-16 leasingvelkaa
noin 13 miljoonaa euroa. Kauppahinnasta maksettiin sopimuksen allekirjoituksen
(signing) yhteydessä 25 miljoonan euron ennakkomaksu. Ennakkomaksulle on
otettu pankkitakaus. Kauppahinnan loppuosa maksetaan yrityskaupan toteuttamisen
(closing) yhteydessä. Käteisvastiketta oikaistaan kaupantekohetkellä tavanomaisilla
oikaisuerillä. Lantmännenin omistamien kauppahintana HKScanille luovutettavien A- ja
K-osakkeiden yhteismäärä on 7 534 750 kpl, ja niiden laskennallinen markkina-arvo
sopimuksen allekirjoitushetkellä on 5,5 miljoonaa euroa.
Kaupan odotetaan toteutuvan vuoden 2024 ensimmäisellä puoliskolla ja sen
toteutuminen edellyttää EU:n komission ja lisäksi Ruotsin viranomaisten hyväksyntää
ulkomaisten yritysostojen valvonnan (FDI) osalta. HKScanin hallitus tulee kutsumaan
koolle ylimääräisen yhtiökokouksen kaupan vahvistamiseksi ja hyväksymiseksi,
minkä yhteydessä hallitus tulee esittämään yhtiökokoukselle kaupan toteuttamisen
edellyttämiä hyväksyntöjä, mukaan lukien valtuutus toteuttaa Lantmännenin
omistamien HKScanin A- ja K-osakkeiden suunnattu hankinta.
70Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Myytävänä olevat varat ja velat on arvostettu 115,5 miljoonan euron kauppahintaan
vähennettynä transaktiokuluilla mikä johti 17,3 miljoonan euron arvonalentumiseen
omaisuuserien kirjanpitoarvoissa, joka kohdennettiin liikearvoon ja 2,7 miljoonaa
euroa sisältyy transaktiokuluina lopetettujen toimintojen tulokseen. Konsernin
oman pääoman muuntoero tulee lähes kokonaan Ruotsin toiminnoista ja kaupan
toteutushetkellä se kirjataan laajasta tuloksesta tuloslaskelmaan.
Konsernin merkittävät sisäiset transaktiot jatkuvien ja lopetettujen toimintojen
välillä ovat Ruotsin ja muun konsernin välinen tuotemyynti ja -osto, konsernin
hallintopalveluveloitus Ruotsilta sekä konsernin rahoitustuotto Ruotsin
lainoittamisesta. Jatkuvien ja lopetettujen toimintojen luvut kuvastavat ulkoista
myyntiä ja sen kustannuksia konsernin segmenttiraportoinnin mukaisesti. Lopetetun
toiminnon rahoituskuluna näytetään Ruotsin ulkoiset rahoituskustannukset.
Alla esitetyt tulos ja rahavirrat sisältävät Ruotsin toiminnot koko vuosilta 2022–2023
ja Baltian toiminnot elokuuhun 2023 asti. Taseen tiedot sisältävät Ruotsin toiminnot
vuonna 2023 ja Baltian toiminnot vuonna 2022.
Lopetetun toiminnon tulos 2023 2022
Liikevaihto 862,5 931,9
Hankinnan ja valmistuksen kulut -822,7 -914,4
Muut tuotot ja kulut -29,0 -35,1
Liiketulos 10,7 -17,6*
Rahoitustuotot ja -kulut -1,8 -0,5
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksista 0,0 0,1
Tuloverot -0,7 -1,3
Tilikauden voitto/tappio 8,2 -19,4
Arvonalentuminen käypään arvoon arvostamisesta -17,3 -30,6
Oman pääoman erän siirto tilikauden tulokseen 2,2 -
Tilikauden voitto lopetetuista toiminnoista -6,9 -50,0
* Sisältää 15,6 miljoonan euron arvonalentumisen liikearvoon.
Lopetetun toiminnon rahavirrat 2023 2022
Liiketoiminnan rahavirrat 12,4 12,1
Investointien rahavirrat 48,9 -22,7
Rahoituksen rahavirrat -3,5 -4,1
Rahavirrat yhteensä 57,7 -14,7
Myytävänä oleviksi luokitellut varat ja velat 2023 2022
Aineettomat hyödykkeet 52,1 0,0
Aineelliset hyödykkeet 88,7 49,7
Muut pitkäaikaiset varat 20,2 -
Vaihto-omaisuus 39,0 34,4
Saamiset 45,7 17,2
Rahat ja pankkisaamiset 0,3 0,6
Varat yhteensä (A) 246,0 101,9
Leasingvelat 14,1 8,1
Ostovelat ja muut velat 124,9 32,2
Velat yhteensä (B) 139,0 40,4
Nettotasearvo (A-B) 107,1 61,5
71Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Ulkona olevien
osakkeiden
lukumäärä
(1 000 kpl)
Osake-
pääoma
(Meur)
Ylikurssi-
rahasto
(Meur)
Sijoitettu
vapaa oma
pääoma
(Meur)
Omat
osakkeet
(Meur)
Yhteensä
(Meur)
1.1.2022 97 094 66,8 72,9 215,4 -4,8 350,3
31.12.2022 97 330 66,8 72,9 215,4 -4,1 351,0
1.1.2023 97 330 66,8 72,9 215,4 -4,1 351,0
31.12.2023 97 445 66,8 72,9 215,4 -3,8 351,2
21. Omaa pääomaa koskevat liitetiedot
Seuraavassa on esitetty ulkona olevien osakkeiden lukumäärän muutosten vaikutukset.
Omat osakkeet
HKScanin hallussa oli tilivuoden 2023 alussa 1 621 795 omaa A-osaketta. Tilikauden
aikana HKScan Oyj:n hallitus päätti suunnatusta maksuttomasta osakeannista
liittyen HKScan-konsernin ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän 2019–2021 ja
suoriteperusteisen osakepalkkiojärjestelmän 2018 ansaintajakson 2019–2021
palkkioiden maksamiseen. Osakeannissa luovutettiin 6.3.2023 yhteensä 115 137
yhtiön hallussa ollutta HKScan Oyj:n A-sarjan osaketta vastikkeetta osakepohjaiseen
kannustinohjelmaan kuuluville henkilöille järjestelmän ehtojen mukaisesti. Osakkeiden
luovuttaminen suunnatulla maksuttomalla osakeannilla perustuu varsinaisen
yhtiökokouksen 30.3.2022 hallitukselle antamaan valtuutukseen. Vuoden lopussa
yhtiöllä oli hallussaan 1 506 658 omaa A-osaketta. Vuoden lopussa niiden markkina-
arvo oli 1,3 miljoonaa euroa ja osuus kaikista osakkeista 1,52 prosenttia ja äänimäärästä
0,75 prosenttia. Hankintameno esitetään taseessa oman pääoman vähennyksenä.
Muuntoerot
Muuntoerot-rahasto sisältää ulkomaisten yksikköjen tilinpäätösten muuntamisesta
syntyneet muuntoerot sekä ulkomaisiin yksikköihin tehtyjen nettosijoitusten suojauksista
syntyneet voitot ja tappiot silloin, kun suojauslaskennan edellytykset ovat täyttyneet.
Arvonmuutosrahasto ja muut rahastot
Nämä rahastot ovat myytävissä olevien rahoitusvarojen arvonmuutoksia varten
ja rahavirran suojauksena käytettävien johdannaisinstrumenttien käyvän arvon
muutoksia varten. Seuraavassa on erittely suojausinstrumenttien rahaston
tapahtumista tilikauden aikana.
Suojausinstrumenttien rahasto 2023 2022
Käyvän arvon rahasto ja suojausinstrumenttien rahasto 1.1. 20,8 6,1
Opo:oon tilikaudella kirjattu määrä (tehokas osa), hyödykejohdann. -17,6 15,8
Laskennallisen verosaamisen osuus kauden muutoksista 0,9 -1,1
Käyvän arvon rahasto ja suojausinstrumenttien rahasto 31.12. 4,1 20,8
Laajasta tuloslaskelmasta tuloslaskelmaan uudelleenluokitellut voitot tai tappiot olivat
15,0 (5,3) miljoonaa euroa hyödykejohdannaisista.
Osakkeilla ei ole nimellisarvoa. Kaikki liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu
täysimääräisesti. Yhtiön osakkeet jakautuvat A- ja K-sarjoihin, jotka eroavat toisistaan
sillä tavoin kuin yhtiöjärjestyksessä on määrätty. Kaikilla osakkeilla on yhtäläinen
osinko-oikeus. K-osakkeella on 20 ääntä ja A-osakkeella 1 ääni. A-sarjan osakkeita on
93 551 781 kpl ja K-sarjan osakkeita 5 400 000 kpl.
Seuraavassa on esitetty oman pääoman rahastojen kuvaukset:
Ylikurssirahasto
Kun osakeanneista on päätetty vanhan osakeyhtiölain (29.9.1978/734) aikana,
osakemerkinnöistä saadut rahasuoritukset tai muut vastikkeet on kirjattu
osakepääomaan ja ylikurssirahastoon järjestelyiden ehtojen mukaisesti,
transaktiokuluilla vähennettynä.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman (SVOP) rahasto sisältää muut oman pääoman
luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan siltä osin, kun sitä ei
nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä osakepääomaan.
72Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Osingot
Vuonna 2023 osinkoa jaettiin 0,00 (0,04) euroa osakkeelta, yhteensä 0,0 (3,9) miljoonaa
euroa. Raportointikauden päättymispäivän jälkeen hallitus on ehdottanut, että yhtiö ei
jaa osinkoa vuodelta 2023.
Hybridilaina
Syyskuussa 2018 konserni laski liikkeeseen 40 miljoonan euron hybridijoukkovelka-
kirjalainan vahvistaakseen yhtiön pääomarakennetta. Kesäkuussa 2019 osakeannin
yhteydessä toteutettujen konversioiden jälkeen hybridilainan koko on 25,9 miljoonaa
euroa. Hybridilainaa käsitellään IFRS-konsernitilinpäätöksessä omana pääomana.
Hybridilainan kuponkikorko on kiinteä 8,00 prosenttia vuodessa ensimmäiseen
lunastusmahdollisuuteen asti. Lainalla ei ole määrättyä eräpäivää, mutta konsernilla on
oikeus lunastaa laina takaisin ensimmäistä kertaa viiden vuoden kuluttua hybridilainan
liikkeeseenlaskupäivästä sekä tätä seuraavina vuotuisina koronmaksupäivinä.
Yhtiö ei käyttänyt ensimmäistä lunastusmahdollisuutta, jonka johdosta korko nousi.
Uusi korko 17.9.2023 alkaen on 16 prosenttia. Koronmaksuvelvoite syntyy, jos
yhtiökokous päättää jakaa osinkoa. Jos osinkoa ei jaeta, yhtiö päättää koron maksusta
erikseen. Hybridilainalla on taseen ulkopuolista kertynyttä korkoa 1,2 miljoonaa euroa.
Koron maksu kirjataan kertyneistä voittovaroista.
22. Eläkevelvoitteet
2023 2022
Eläkevelka/-saaminen taseessa
Eläkevelvoitteet, etuuspohjaiset 2,5 12,4
Muut pitkäaikaiset eläkevelvoitteet - 0,8
Eläkevelka (+)/-saaminen (-) taseessa 2,5 13,2
Konsernin etuuspohjaiset eläkejärjestelyt muodostuvat emoyhtiön entisen
toimitusjohtajan eläkevastuusta, mikä on rahastoimaton sekä Ruotsin eläkeohjelmasta,
mikä on rahastoitu. Ruotsin eläkeohjelmaan liittyvä eläkevastuu on siirretty myytävänä
oleviksi luokiteltuihin velkoihin. Odotettu kontribuutio entisen toimitusjohtajan
eläkejärjestelyyn vuonna 2024 on 0,3 miljoonaa euroa.
1.1.2023
Muunto-
erot
Varausten
lisäykset
Käytetty
tk:n aikana
(-)
Varausten
peruutukset 31.12.2023
Pitkäaikaiset
varaukset
5,1 - - -0,1 -5,0 0,0
Lyhytaikaiset
varaukset
0,2 0,0 - -0,2 - 0,0
Yhteensä 5,3 0,0 0,0 -0,3 -5,0 0,0
1.1.2022
Muunto-
erot
Varausten
lisäykset
Käytetty
tk:n aikana
(-)
Varausten
peruutukset 31.12.2022
Pitkäaikaiset
varaukset
5,2 - - -0,1 - 5,1
Lyhytaikaiset
varaukset
0,1 0,0 - 0,1 - 0,2
Yhteensä 5,2 0,0 0,0 0,1 0,0 5,3
23. Varaukset
Vuonna 2017 Rauman tuotantolaitoksen hankintamenon osana on kirjattu
vuokratontin ennallistamisvaraus 5,0 miljoonaa euroa pitkäaikaisiin varauksiin. Summa
on perustunut arvioon. Varaus on sisältynyt rakennuksen arvoon ja sitä on poistettu
tontin vuokrasopimuksen keston mukaisesti. Vuonna 2023 konserni on ostanut tontin
ja ennallistamisvaraus on peruutettu. Poistamatta oleva menojäännös on vastaavasti
poistettu rakennusten arvosta.
Oikeudelliset asiat
Jotkin konserniyhtiöistä ovat, ja hyvin todennäköisesti tulevat jatkossakin olemaan,
osallisina erilaisissa oikeusprosesseissa ja tutkinnoissa, joita syntyy ajoittain. Näiden
seurauksena konsernille voi aiheutua merkittäviä kustannuksia, joita vakuutussuoja ei
välttämättä kata ja jotka voivat vaikuttaa liiketoimintaan ja maineeseen. Vaikka johto
ei odotakaan minkään näistä oikeusprosesseista vaikuttavan olennaisen haitallisesti
konsernin taloudelliseen asemaan, riita-asioihin liittyy olennaisesti lopputuloksen
vaikea ennakoitavuus. Siksi konserni saattaa tulevaisuudessa olla tuomioistuinten
päätösten kohteena tai osapuolena vaateita koskevissa sovintoratkaisuissa, joilla voi
olla olennaisia haitallisia vaikutuksia konsernin toiminnan tulokselle ja rahavirroille.
73Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
2023 2022
Pitkäaikainen vieras pääoma
Korollinen
Joukkovelkakirjalaina 89,7 89,2
Rahalaitoslainat 116,4 148,8
Eläkelainat - 2,1
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 81,2 92,0
Muut velat 1,7 1,8
Pitkäaikainen korollinen vieras pääoma 289,0 333,9
Koroton
Muut velat -0,1 0,0
Pitkäaikainen koroton vieras pääoma -0,1 0,0
Pitkäaikaiset varaukset - 5,1
Laskennallinen verovelka 3,9 23,9
Eläkevelvoitteet 2,5 13,2
Pitkäaikainen vieras pääoma 295,3 376,1
Lyhytaikainen korollinen vieras pääoma
Yritystodistus 3,4 14,8
Eläkelainat 2,1 2,1
Rahalaitoslainat 3,6 3,6
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 8,4 9,7
Muut velat 0,3 0,3
Lyhytaikainen korollinen vieras pääoma 17,9 30,6
24. Vieras pääoma
2023 2022
Ostovelat ja muut velat
Saadut ennakot 25,1 0,4
Ostovelat 76,4 138,3
Asiakashyvitykset 3,7 7,7
Siirtovelat
Lyhytaikaiset korkovelat 2,4 3,0
Jaksotetut henkilöstökulut 39,9 57,4
Muut lyhytaikaiset siirtovelat 5,7 27,8
Johdannaiset 1,7 0,1
Muut velat 5,4 7,0
Ostovelat ja muut velat 160,1 241,6
Tuloverovelka 1,4 1,5
Lyhytaikaiset varaukset - 0,2
Lyhytaikainen vieras pääoma 179,4 273,9
Vieras pääoma 474,7 650,0
Konsernin korollisten velkojen määrät (ilman vuokrasopimusvelkoja) ja niiden
sopimusten mukaiset uudelleenhinnoittelujaksot ovat seuraavat:
2023 2022
Alle 6 kk -125,6 -167,0
6–12 kk -0,2 -4,4
1–5 vuotta -91,6 -91,4
Yli 5 vuotta - -
Yhteensä -217,3 -262,8
74Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
2023 2022
Rahavarat 29,0 17,8
Korolliset lainasaamiset 4,1 1,7
Vuokrasopimukset vuoden kuluessa erääntyvät -10,9 -11,0
Vuokrasopimukset yli vuoden kuluttua erääntyvät -92,8 -98,9
Lainat - vuoden kuluessa erääntyvät (mukaan lukien luotolliset tilit) -9,5 -20,9
Lainat - yli vuoden kuluttua erääntyvät -207,8 -241,9
Korolliset nettovelat -287,9 -353,1
Muut varat Rahoitukseen liittyvät velatVuokra sopimukset Vuokra sopimukset Lainat vuoden Rahavarat/ Korolliset vuoden kuluessa yli vuoden kuluttua kuluessa Lainat yli vuoden luotoll. tilitlainasaamiseterääntyväterääntyväterääntyvätkuluttua erääntyvät YhteensäKorolliset nettovelat 1.1.2022 27,2 4,2 -10,9 -102,5 -120,9 -107,6 -310,5Rahavirrat -9,4 -2,4 12,1 - 171,4 -205,6 -34,1Hankinnat - vuokrasopimukset - - -2,3 -7,4 - - -9,6Siirrot erien välillä - vuokrasopimukset - - -10,0 10,0 - - 0,0Siirrot erien välillä - lainat - - - - -71,4 71,4 -Valuuttakurssioikaisut - - 0,2 0,9 - - 1,1Korolliset nettovelat 31.12.2022 17,8 1,7 -11,0 -98,9 -20,9 -241,9 -353,1Rahavirrat 14,0 2,4 12,4 - -17,2 62,7 74,2Hankinnat - vuokrasopimukset - - -2,7 -13,4 - - -16,0Vähennykset - vuokrasopimukset - - 0,0 2,2 - - 2,3Siirrot erien välillä - vuokrasopimukset - - -10,9 10,9 - - 0,0Siirrot erien välillä - lainat - - - - 28,6 -28,6 -Valuuttakurssioikaisut - - 0,0 0,0 - - 0,0Baltian myynti -2,8 - 1,2 6,4 - - 4,8Korolliset nettovelat 31.12.2023 29,0 4,1 -10,9 -92,8 -9,5 -207,8 -287,9
Korollisten nettovelkojen täsmäytyslaskelma
Nettovelan laskentaa on muutettu vuonna 2023 siten että lopetettujen toimintojen
nettovelat ovat mukana. Vuosi 2022 on oikaistu vastaamaan vuoden 2023 laskentaa.
Se on vertailukelpoinen, mutta ei 2022 tilinpäätöksessä raportoidun mukainen.
75Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
25. Rahoitusriskien hallinta
HKScan-konsernin konsernirahoituksen tehtävänä on huolehtia kustannustehokkaasti
konserniyritysten rahoituksen hankinnasta, likviditeetistä, rahavaroista, rahoitusriskien
hallinnasta ja rahoittajasuhteista. Hallituksen hyväksymä rahoituspolitiikka määrittää
konsernin rahoitusriskien hallinnan periaatteet. Politiikkaa täydentävät erilliset
toimintaohjeet sekä hyväksymiskäytännöt.
Rahoitusriskeillä tarkoitetaan rahoitusmarkkinoilla tapahtuvia epäsuotuisia muutoksia,
joiden seurauksena yrityksen tuloksen kertyminen voi heikentyä tai rahavirrat voivat
supistua. Rahoitusriskien hallinnan tavoitteena on rahoituksen keinoin suojata yhtiön
suunniteltu tuloskehitys ja oma pääoma sekä turvata konsernin maksuvalmius kaikissa
tilanteissa ja markkinaolosuhteissa.
Konsernin toiminnan ulkoinen rahoitus ja rahoitusriskien hallinta on keskitetty
rahoitusosastolle, joka toimii konsernin talousjohtajan alaisuudessa.
Konsernin rahoitusosasto tunnistaa ja arvioi riskit ja hankkii tarvittavat instrumentit
riskeiltä suojautumiseen läheisessä yhteistyössä operatiivisten yksiköiden kanssa.
Riskienhallinnassa voidaan käyttää erilaisia instrumentteja, kuten valuuttatermiinejä ja
-optioita, koron- ja valuutanvaihtosopimuksia, valuuttalainoja ja hyödykejohdannaisia.
Johdannaisia käytetään ainoastaan suojaustarkoituksiin, ei spekulatiivisesti.
Konsernin tytäryhtiöiden rahoitus hoidetaan pääasiassa emoyhtiön kautta.
Tytäryhtiöt eivät saa ottaa uutta ulkoista rahoitusta eivätkä antaa takausta tai panttia
ilman emoyhtiön rahoitusosaston lupaa.
Valuuttariski
Konsernin kotimarkkina-alue muodostuu Suomesta, Ruotsista ja Tanskasta. Asiakkaita
ovat vähittäiskauppa-, food service-, teollisuus- ja vientisektorit. Lihatuotteet tuotetaan
pääasiassa kotimarkkinoille, mikä vähentää konsernin valuuttariskiä.
Transaktioriski syntyy konserniyhtiöiden harjoittaessa ulkomaanrahan määräistä
tuontia ja vientiä sekä konsernin ulkopuolelle että konsernin sisällä. Transaktioriskin
hallinnan tavoitteena on suojata konsernin liiketoiminta valuuttakurssien muutoksilta
ja antaa liiketoimintayksiköille aikaa reagoida ja mukautua valuuttakurssitason
vaihteluun. Valuuttapositiot, jotka muodostuvat myynti- ja ostosopimusten (tase-erät ja
komittoidut rahavirrat) ja rahoitussopimusten rahavirroista sekä erittäin todennäköisistä
ennustetuista rahavirroista, suojataan emoyhtiön kanssa tehtävillä termiinisopimuksilla.
Liiketoimintayksiköt raportoivat taseriskipositionsa, ennustetut ulkomaanvaluutan
määräiset myynnit ja ostot ja suojausasteensa rahoitusosastolle säännöllisesti.
Rahoituspolitiikan mukaisesti tytäryhtiöiden tulee suojata tase-erät kokonaan
ja komittoidut rahavirrat välillä 50–100 prosenttia. Lisäksi ennustetut, erittäin
todennäköiset rahavirrat suojataan välillä 0–50 prosenttia enintään 12 kuukautta
eteenpäin. Rahoitusosasto voi käyttää suojaavana instrumenttina valuuttatermiineitä,
-optioita ja valuutanvaihtosopimuksia. Rahoitusosasto pyrkii suojaamaan merkittävät
valuuttapositionsa kokonaan. Nämä muodostuvat kaupallisista positioista, ulkoisesta
rahoituksesta ja sisäisestä rahoituksesta, joka annetaan tytäryhtiön kotivaluutassa. Kaikki
avoimet termiinisopimukset erääntyvät vuoden sisällä. Kaikki suojausinstrumentit on
tehty suojaustarkoituksessa mutta tällä hetkellä niihin ei sovelleta suojauslaskentaa.
Translaatioriski muodostuu tytäryhtiöiden, joiden toiminnallinen valuutta on muu
kuin euro, oman pääoman konsolidoinnista perusvaluuttaan. Konsernin yhtiöiden
merkittävimmät valuuttamääräiset omat pääomat ovat Ruotsin ja Tanskan kruunuina
sekä Puolan zlotyinä. Valuuttakurssien vaihtelut vaikuttavat konsolidoitavan oman
pääoman määrään, ja konsolidoinnissa syntyy kirjanpidollista oman pääoman
muuntoeroa. Rahoitusosasto tunnistaa ja hallinnoi valuuttojen translaatioriskejä
rahoituspolitiikan mukaisesti. HKScan-konserni ei nykyisin suojaudu translaatioriskiltä.
Ruotsin kruunuun liittyvä translaatioriski on poistunut sovitun liiketoimintayksikön
kaupan myötä. Kauppahinta on euromääräinen.
76Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Konsernin ei-euromääräisten tytäryhtiöiden ja osakkuusyhtiöiden omat pääomat on
esitetty alla olevassa taulukossa miljoonina euroina.
Nettosijoitukset
2023 2022
Valuutta Positio Positio
SEK - 89,5
PLN 25,1 12,6
DKK 0,5 6,2
Emoyrityksen toimintavaluutta on euro. Seuraavat merkittävimmät ulkomaan
rahan (USD, NZD, SEK, JPY) määräiset nettopositiot muodostuvat myyntisaatavista,
ostoveloista, korollisista lainoista ja saatavista, kassavaroista ja komittoiduista
kaupallisista rahavirroista. SEK-position muutos johtuu konsernin sisäisestä
lainasta, joka on suojattu termiineillä. Sovitun liiketoimintayksikön kaupan myötä,
sisäisen lainan valuuttakurssiriski on poistunut ja yhtiön nettopositio ennen suojia
on pienentynyt. Liiketoimintayksikön kauppahinta on euromääräinen. Avoin
termiinipositio on suljettu tilikauden päättymisen jälkeen. Raportoitavat määrät
muutettuna euroiksi raportointikauden päättymispäivän kurssiin ovat seuraavat:
2023 2022
USD NZD SEK JPY USD NZD SEK JPY
Nettopositio ennen suojia 2,9 1,9 10,7 0,4 2,2 2,9 46,8 0,4
Tase-erien suojaukset -0,9 -1,0 -56,9 -0,1 -0,9 -2,1 -43,7 -0,3
Komittoitujen erien suojaukset 0,0 -0,8 -1,1 -0,3 0,0 -0,9 0,0 -0,1
Avoin positio 2,0 0,1 -47,3 0,0 1,4 -0,1 3,1 0,0
Seuraavassa taulukossa on esitetty euron vahvistuminen tai heikkeneminen
Yhdysvaltain dollariin, Uuden-Seelannin dollariin, Ruotsin kruunuun ja Japanin jeniin
verrattuna kaikkien muiden tekijöiden pysyessä muuttumattomana. Herkkyysanalyysi
perustuu raportointikauden päättymispäivän ulkomaan rahan määräisiin varoihin,
velkoihin ja komittoituihin rahavirtoihin. Herkkyysanalyysissa otetaan huomioon
myös valuuttajohdannaisten vaikutukset, jotka netottavat valuuttakurssimuutosten
vaikutuksia. Nettosijoituksia ulkomaisiin yksiköihin ja niitä suojaavia instrumentteja ei
ole sisällytetty herkkyysanalyysiin.
Valuuttojen osalta vaikutus johtuisi pääasiassa muutoksista vaihtokursseissa, joita
sovelletaan ulkomaanrahan määräisiin myyntisaamisiin ja ostovelkoihin.
2023 2022
USD NZD SEK JPY USD NZD SEK JPY
Muutosprosentti (+/-) 10,0 10,0 10,0 10,0 10,0 10,0 10,0 10,0
Vaikutus tulokseen ennen veroja 0,2 0,0 4,3 0,0 0,1 0,0 0,3 0,0
Herkkyys valuuttariskeille laskettiin seuraavien oletusten perusteella:
Laskennassa ei ole otettu huomioon ennustettuja vastaisia rahavirtoja, paitsi
komittoidut rahavirrat. Analyysiin sisältyvät näiden positioiden kattamiseen käytettävät
rahoitusinstrumentit, kuten termiinit.
Laskelma ja arviot jokseenkin mahdollisista muutoksista valuuttakursseissa perustuvat
oletuksiin tavanomaisista markkina- ja liiketoimintaolosuhteista.
77Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Korkoriski
Konserni on pääasiallisesti altistunut korkoriskille korollisten velkojen kautta.
Korkoriskin hallinnan tavoitteena on vähentää korkokulujen vaihtelua tuloslaskelmassa,
minimoida velanhoitokustannukset ja parantaa ennustettavuutta. Konsernin lyhyet
rahamarkkinasijoitukset altistavat sen rahavirran korkoriskille, mutta niiden vaikutus ei
ole merkittävä, sillä kyseiset sijoitukset pyritään pitämään vähäisinä. Konsernin tulot sekä
operatiiviset rahavirrat ovat pääosiltaan riippumattomia markkinakorkojen vaihteluista.
Korkoriskiä mitataan koron liikkeiden vaikutuksella ennustettuun kokonaisvelkaan.
Korkoriskin hallitsemiseksi konsernin lainanotto on hajautettu kiinteä- ja
vaihtuvakorkoisiin instrumentteihin. Yritys voi ottaa lainaa joko kiinteäkorkoisena
tai vaihtuvakorkoisena ja käyttää korkojohdannaisia päästäkseen rahoituspolitiikan
mukaiseen tulokseen. Politiikan tavoitteena on pitää lainojen korkosidonnaisuusaika 12
ja 48 kuukauden välillä. Tilinpäätöshetkellä korkosidonnaisuusaika oli 9 kuukautta.
Konserni seuraa ja analysoi korkoriskiä säännöllisesti. Konserni on määritellyt
herkkyysrajat korkojen liikkeille. Nettorahoituskulujen herkkyys yhden prosenttiyksikön
korkojen muutokselle muiden tekijöiden pysyessä ennallaan oli tilinpäätöshetkellä
korkojen nousulle noin -3,1 (-2,7) miljoonaa euroa ja korkojen laskulle noin 3,1
(2,7) ennen veroja seuraavien 12 kuukauden aikana. Herkkyysanalyysi on laadittu
tilinpäätöshetken korollisten velkojen ja korkojohdannaisten määrien ja maturiteettien
perusteella.
Rahoitussopimusten vastapuoliriski
Rahoituksen vastapuoliriskiä aiheutuu siitä, että rahoitustapahtuman sopimusosapuoli
ei välttämättä pysty täyttämään sopimusvelvoitteitaan. Riskit liittyvät lähinnä
sijoitustoimintaan ja johdannaissopimusten vastapuoliriskeihin. Vastapuolina
käytetään konsernin rahoittajapankkeja aina kun se on mahdollista sekä joitakin muita
toimijoita. Kassavaroja voidaan sijoittaa pankkitalletuksiin, pankkien sijoitustodistuksiin,
kuntatodistuksiin, erikseen määritettyjen, pääasiassa Nasdaq Helsingin päälistalla
noteerattujen yritysten yritystodistusohjelmiin sekä tiettyihin valtio-omisteisiin
yhtiöihin. Sijoitustoiminnan vähäisyyden vuoksi vastapuoliriski ja hintariski tästä
toiminnasta eivät ole merkittäviä.
Hyödykeriski
Konserni altistuu hyödykeriskeille, jotka liittyvät hyödykkeen saatavuuteen ja
hinnanvaihteluihin. Liha-raaka-aineiden lisäksi fyysinen sähkönkulutus on yksi
konserniyhtiöiden merkittävimmistä hyödykeriskeistä. Tytäryhtiöt voivat suojautua
sähkön markkinahintojen ja muiden hyödykehintojen vaihtelua vastaan hankkimalla
kiinteähintaisia tuotteita tai tekemällä johdannaissopimuksia rahoitusosaston kanssa.
Hyödykeriskien hallinnassa yhtiöt voivat käyttää apunaan ulkoisia toimijoita.
Konserni käyttää sähkötermiinejä Suomessa, Ruotsissa ja Tanskassa
energiakustannusten tasaamiseen. Sähkötermiinit eivät johda fyysisen sähkön
toimitukseen, vaan ainoastaan kiinteän ja vaihtuvan hinnan välinen erotus realisoituu
kassavirtana. Sähkön hintariskiä tarkastellaan viiden vuoden aikajänteellä siten, että
lähimmän vuoden suojausaste pidetään 50 %:n ja 100 %:n välillä ja sitä seuraavien
vuosien ajan mukaan alenevalla suojausasteella. Sähkötermiinien 124 GWH:n
nimellismäärästä 85 GWh kohdistuu alle 12 kuukauden periodille. Tilikauden aikana
toimitetun sähkön hintaa suojaavien johdannaisten osalta arvonmuutokset sisältyvät
ostojen oikaisueriin. Tulevaisuuden ostoja suojaavien sopimusten osalta noudatetaan
suojauslaskentaa. Sähköjohdannaisten maturiteettitaulukko on esitetty myöhemmin
tässä liitetiedossa.
Herkkyysanalyysin laskennassa on oletettu jatkuvien toimintojen vuotuinen
sähkönkulutus olevan noin 135 GWh. Sähkön markkinahinnan muutos ja alle
12 kuukauden kuluttua erääntyvien johdannaisten vaikutus oletetaan tulevan
tulokseen ja yli 12 kuukauden kuluttua erääntyvien johdannaisten taseeseen. Jos
sähkön markkinahinta muuttuisi tilinpäätöspäivän tasosta +/- 10 prosenttiyksikköä,
tulosvaikutus olisi seuraava ennen veroja laskettuna:
Milj. euroa 2023 2022
Sähkö – vaikutus tuloslaskelmaan +/- 0,3 +/- 0,3
Sähkö – vaikutus omaan pääomaan (hinta + 10 %) -2,8 -14,8
Sähkö – vaikutus omaan pääomaan (hinta - 10 %) -2,6 -15,8
78Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Luottoriski
Konsernin rahoituspolitiikassa ja siihen liittyvissä ohjeistuksissa määritellään
asiakkaiden sekä sijoitustransaktioiden ja johdannaissopimusten vastapuolten
luottokelpoisuusvaatimukset sekä sijoitusperiaatteet. Rahoitusosasto vastaa konsernin
luotonhallintaan liittyvien periaatteiden määrittelystä, luottopolitiikan päivittämisestä
ja konsernin tytäryhtiöiden ohjeistamisesta luotonhallinnan osalta.
Luottoriski aiheutuu siitä, että asiakas ei välttämättä pysty täyttämään
maksuvelvoitteitaan. Konsernin myyntisaamiset hajaantuvat laajalle asiakaskunnalle,
ja merkittävimpiä asiakkaita ovat eri markkina-alueiden kaupan keskusliikkeet.
Asiakkaiden luottokelpoisuutta, maksukäyttäytymistä ja luottolimiittejä seurataan
järjestelmällisesti. Pääperiaatteena on, että kaikelle myönnetylle luotolle vaaditaan
jonkinlainen vakuus. Se voi olla luottovakuutus, pankkitakaus tai vakuustalletus.
Konserni altistuu lisäksi vähäiselle luottoriskille rahoittaessaan alkutuotannon
sopimustuottajien investointeja. Tilikauden aikana tulosvaikutteisesti kirjattujen
arvonalentumistappioiden määrä oli -0,4 (-1,0) miljoonaa euroa. Konsernin
luottoriskin enimmäismäärä vastaa rahoitusvarojen kirjanpitoarvoa tilikauden lopussa.
Myyntisaamisten ikäjakautuma on esitetty liitetiedossa 18. Baltian liiketoiminnan
myyntiin liittyvä kauppahintasaaminen on vakuudeton.
Maksuvalmius- ja jälleenrahoitusriski
Konsernissa arvioidaan ja seurataan jatkuvasti liiketoiminnan vaatiman rahoituksen
määrää mm. laatimalla ja analysoimalla rahavirtaennusteita. Konsernilla tulee olla
riittävä maksuvalmius kaikissa tilanteissa, niin että sillä katetaan lähitulevaisuuden
tarpeet sekä liiketoiminnassa että rahoituksessa.
Rahoituksen saatavuus varmistetaan hajauttamalla lainasalkku maturiteettien,
rahoituslähteiden ja rahoitusinstrumenttien suhteen. Rahavarat pyritään yleisesti
pitämään vähäisinä. Konsernilla on pankkeja sitovia valmiusluottojärjestelyjä,
pankkilainoja, shekkitililimiittejä sekä lyhytaikainen, 200 miljoonan euron
suuruinen suomalainen yritystodistusohjelma. Maksuvalmiusriskiä hallitaan
pitämällä pitkäaikainen likviditeettivaranto yli lyhytaikaisen likviditeettitarpeen.
Konsernin likviditeettivaranto sisältää kassavarat, rahamarkkinasijoitukset sekä
pitkäaikaiset nostamattomat sitovat valmiusluottolimiitit. Konsernin lyhytaikaiseen
likviditeettitarpeeseen luetaan lyhyt- ja pitkäaikaisten korollisten lainojen lyhennykset
seuraavien 12 kuukauden aikana, odotetut osingot sekä erikseen määritelty
strateginen likviditeettitarve, jossa huomioidaan juoksevan liiketoiminnan tarpeet.
Konsernin maksuvalmius, rahoitusprofiili ja maturiteettirakenne säilyivät
tyydyttävänä vuoden 2023 aikana. Sitovien valmiusluottojen määrä 31.12.2023 oli
85,0 (145,0) miljoonaa euroa, joista nostettuna oli 75,0 (100,0) miljoonaa euroa.
Lisäksi konsernilla oli muita käyttämättömiä shekkitili- ym. limiittejä
14,3 (17,2) miljoonaa euroa. Shekkitililimiittisopimukset ovat voimassa toistaiseksi.
Yhtiön 200 miljoonan euron yritystodistusohjelmasta oli käytössä 3,5 (15,0) miljoonaa
euroa. Kassavarat olivat 28,7 (17,2) miljoonaa euroa. Joulukuussa yhtiö sopi
75,0 miljoonan euron valmiusluoton, 10,0 miljoonan euron valmiusluoton
lisäosan ja 36,0 miljoonan euron pankkilainan voimassaoloajan pidentämisestä
tammikuulle 2025.
Konsernin nostettujen lainojen keskimääräinen korkoprosentti (järjestelypalkkiot
mukaan lukien) oli tilinpäätöshetkellä 8,6 (4,4) prosenttia.
HKScanin pankkilainojen ja valmiusluottojen kovenantit ovat nettovelkaantumisaste,
nettovelan ja käyttökatteen suhde sekä likviditeettikovenantti. Käyttökatteeseen
lasketaan mukaan osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksista.
Pankkilainojen ehdoissa nettovelkaantumisasteen raja on 125 prosenttia
pankkilainoille ja joukkovelkakirjalainan ehdoissa 130 prosenttia.
Vuoden 2023 lopussa nettovelkaantumisaste oli 121,0 prosenttia.
Nettovelan ja käyttökatteen suhteen kovenanttiraja oli vuoden loppuun asti 5,0.
Vuoden 2023 lopussa nettovelan ja käyttökatteen suhde oli 3,7. Tammikuun 2024
alusta nettovelan ja käyttökatteen suhteen kovenanttiraja on 4,5.
Likviditeettikovenantin alaraja on 20,0 miljoonaa euroa. Vuoden 2023 lopussa
kovenanttilukema oli 35,5 miljoonaa euroa. 1.1.2024 alkaen likviditeettikovenanttiraja
laskee 15 miljoonaan euroon.
79Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
HKScanin johto on arvioinut liiketoiminnan kassavirtaennusteet seuraavan 12
kuukauden aikana, minkä perusteella kovenantit eivät rikkoudu. Lisätietoja on
tilinpäätöksen laadintaperiaatteissa Oletus toiminnan jatkuvuudesta -osiossa.
HKScanilla on rahoitusjärjestelyt voimassa vuoden 2025 alkuun asti. Yhtiö aloittaa
neuvottelut rahoituksen pidentämisestä kevään 2024 aikana.
Konsernin luottolimiittisopimusten määrä
tyypeittäin tilinpäätöspäivänä
2023
Luottotyyppi Ohjelman koko Käytössä Vapaana
Shekkitililimiitti 14,3 - 14,3
Sitova luottolimiitti 85,0 75,0 10,0
Yhteensä 99,3 75,0 24,3
2022
Luottotyyppi Ohjelman koko Käytössä Vapaana
Shekkitililimiitti 17,2 - 17,2
Sitova luottolimiitti 145,0 100,0 45,0
Yhteensä 162,2 100,0 62,2
Seuraavassa taulukossa esitetään konsernin rahoitusvelat jaoteltuina jäljellä olevien
sopimuksiin perustuvien juoksuaikojen mukaisesti tilinpäätöspäivänä. Taulukossa
esitettävät luvut ovat sopimuksiin perustuvia diskonttaamattomia rahavirtoja.
Maturiteettianalyysi koskee vain rahoitusinstrumentteja, joten se ei sisällä lakisääteisiä
velkoja. Luvut sisältävät myös rahoitusvelkojen koron ja lainamarginaalin.
80Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
31.12.2023
Rahoitusvelkojen maturiteetti
Kassavirta
Luottotyyppi
Tasearvo
31.12.2023
Kassavirrat
yhteensä 2024 2025 2026 2027 2028 >2028
Joukkovelkakirjalainat 89,7 96,4 4,5 91,9 - - - -
Pankkilainat 120,0 130,9 13,4 115,7 1,9 - - -
Eläkelainat 2,1 2,2 2,2 - - - - -
Yritystodistusohjelma 3,4 3,4 3,4 - - - - -
Vuokrasopimusvelat 89,6 131,1 12,6 11,5 10,2 8,0 6,8 81,9
Muut lainat 2,0 2,2 0,2 0,0 0,5 1,4 - -
Ostovelat ja muut velat 160,1 160,1 160,1 - - - - -
Yhteensä 467,0 526,3 196,4 219,1 12,6 9,4 6,8 81,9
31.12.2022
Rahoitusvelkojen maturiteetti
Kassavirta
Luottotyyppi
Tasearvo
31.12.2022
Kassavirrat
yhteensä 2023 2024 2025 2026 2027 >2027
Joukkovelkakirjalainat 89,4 100,7 4,5 4,5 91,7 - - -
Pankkilainat 152,2 155,9 6,9 143,4 3,8 1,8 - -
Eläkelainat 4,3 4,3 2,2 2,2 - - - -
Yritystodistusohjelma 14,8 15,0 15,0 - - - - -
Vuokrasopimusvelat 101,7 147,1 13,9 12,5 11,4 10,6 8,4 90,4
Muut lainat 2,1 2,2 0,4 0,3 0,4 0,7 0,4 -
Ostovelat ja muut velat 241,6 241,6 241,6 - - - - -
Yhteensä 606,1 666,8 284,5 162,8 107,2 13,1 8,8 90,4
81Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Seuraavassa taulukossa on esitetty johdannaissopimusten nimellisarvot ja käyvät
arvot (milj. euroa). Johdannaiset erääntyvät seuraavien 12 kuukauden aikana lukuun
ottamatta korko- ja hyödykejohdannaisia, joiden erääntyminen on esitetty erikseen.
2023 2023 2023 2022 2023 2022
Positiivinen
käypä arvo
Negatiivinen
käypä arvo
Käypä arvo
netto
Käypä arvo
netto Nimellisarvo Nimellisarvo
Korkojohdannaiset 0,2 - 0,2 0,3 20,0 48,5
erääntyi 2023 - - - 0,1 - 28,5
erääntyy 2024 0,1 - 0,1 0,1 10,0 10,0
erääntyy 2025 0,1 - 0,1 0,1 10,0 10,0
erääntyy 2026 - - - - - -
erääntyy 2027 - - - - - -
erääntyy >2027 - - - - - -
josta rahavirran suojausinstrumenteiksi määritetty - - - - - -
Valuuttajohdannaiset 0,0 -1,7 -1,7 0,7 98,4 91,8
josta nettosijoituksen suojausinstrumenteiksi määritetty - - - - - -
Hyödykejohdannaiset 5,2 - 5,2 23,8 1,3 -1,7
erääntyi 2023 - - - 15,0 - -0,6
erääntyy 2024 3,9 - 3,9 6,1 0,9 -0,9
erääntyy 2025 1,3 - 1,3 2,6 0,4 -0,2
erääntyy 2026 - - - - - -
erääntyy 2027 - - - - - -
josta rahavirran suojausinstrumenteiksi määritetty 3,3 - 3,3 23,8 3,4 -1,7
82Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Johdannaiset, joihin sovelletaan suojauslaskentaa
Rahavirran suojauksiksi määritettyjen hyödykejohdannaisten käypien arvojen
muutosten tehokkaat osuudet verojen jälkeen -14,0 (15,2) miljoonaa euroa
kirjataan muihin laajan tuloksen eriin. Suojattujen, erittäin todennäköisten
liiketoimien arvioidaan toteutuvan eri ajankohtina seuraavien 60 kuukauden
aikana. Suojausinstrumenttien rahastoon kertyneet voitot ja tappiot siirretään
luokittelun muutoksesta johtuvana oikaisuna tulosvaikutteisiksi silloin, kun suojattu
liiketapahtuma vaikuttaa voittoon tai tappioon. Tehoton osuus hyödykeriskin
suojauksesta 0,0 (0,0) miljoonaa euroa, on kirjattu liiketoiminnan muihin kuluihin
tuloslaskelmassa.
Pääoman hallinta
Konsernin pääoman hallinnan pyrkimyksenä on optimaalisen pääomarakenteen
avulla tukea liiketoimintaa varmistamalla normaalit toimintaedellytykset ja
mahdollistamalla orgaaninen ja rakenteellinen kasvu. Optimaalinen pääomarakenne
tuottaa myös pienemmät pääoman kustannukset.
Pääomarakenteeseen vaikutetaan ohjaamalla liiketoimintaan sitoutuvan
käyttöpääoman määrää sekä tuloksen, osingonjaon ja osakeantien kautta.
Konserni voi myös päättää omaisuuserien myynnistä velkojen vähentämiseksi.
Konsernin pääomarakenteen kehitystä seurataan omavaraisuusasteella ja
nettovelkaantumisasteella (net gearing ratio). Omavaraisuusaste tarkoittaa oman
pääoman suhdetta taseen loppusummaan. Nettovelkaantumisastetta laskettaessa
korollinen nettovelka jaetaan omalla pääomalla. Korollisiin nettovelkoihin sisältyvät
korolliset velat vähennettynä rahavaroilla ja korollisilla lainasaamisilla sisältäen
lopetetut toiminnot.
Tilinpäätöshetken omavaraisuusaste on 28,8 prosenttia. Nettovelkaantumisasteen
osalta virallinen taloudellinen tavoite on alle 100 prosenttia. Nettovelkaantumisaste
oli tilinpäätöshetkellä 121,0 prosenttia.
Nettovelkaantumisaste
2023 2022
Korolliset velat 321,0 372,6
Korolliset lainasaamiset 4,0 1,6
Rahat ja pankkisaamiset 29,0 17,8
Korollinen nettovelka 287,9 353,1
Oma pääoma 238,0 285,5
Nettovelkaantumisaste 121,0 % 123,7 %
Nettovelan laskentaa on muutettu vuonna 2023 siten että lopetettujen toimintojen
nettovelat ovat mukana. Vuosi 2022 on oikaistu vastaamaan vuoden 2023 laskentaa.
Se on vertailukelpoinen, mutta ei 2022 tilinpäätöksessä raportoidun mukainen.
83Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
26. Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot
Konsernin soveltamat käyvän arvon määrittämisperiaatteet
kaikista rahoitusinstrumenteista
Rahoitusvarojen ja -velkojen käypiä arvoja määritettäessä on käytetty seuraavia
hintanoteerauksia, oletuksia ja arvostusmalleja.
Muut osakkeet ja osuudet
Muut osakkeet ja osuudet sisältävät omistuksia listaamattomissa yhtiöissä, ja ne
arvostetaan hankintamenoon, sillä sen arvioidaan olevan asianmukainen arvio
käyvästä arvosta.
Johdannaiset
Valuuttatermiinien käyvät arvot määritetään käyttämällä raportointikauden
päättymispäivän markkinahintoja vastaavan pituisille sopimuksille.
Koronvaihtosopimusten käyvät arvot on määritetty tulevien rahavirtojen nykyarvoon
perustuvalla menetelmällä, jonka tukena ovat raportointikauden päätymispäivän
markkinakorot ja muu markkinainformaatio. Jos käytetään vastapuolen
hintanoteerausta, konserni laatii myös oman tarkistuslaskelman yleisesti hyväksyttyjä
arvostusmenetelmiä käyttäen. Hyödykejohdannaisten käyvät arvot määritetään
käyttämällä julkisesti noteerattuja markkinahintoja. Käyvät arvot vastaavat niitä hintoja,
jotka konserni joutuisi maksamaan tai saisi, jos se purkaisi johdannaissopimuksen.
Pankkilainat
Velkojen käyvät arvot pohjautuvat diskontattuihin rahavirtoihin. Diskonttauskorkona
on käytetty korkoa, jolla konserni saisi vastaavaa lainaa ulkopuolelta
raportointikauden päättymispäivänä. Kokonaiskorko muodostuu riskittömästä korosta
ja yrityskohtaisesta riskipreemiosta (lainamarginaalista).
Joukkovelkakirjalainat
Joukkovelkakirjalainojen käyvät arvot pohjautuvat markkinanoteerauksiin.
Rahoitusleasingvelat
Käypä arvo on arvioitu diskonttaamalla vastaiset rahavirrat korolla, joka vastaa
vastaavien vuokrasopimusten korkoa.
Myyntisaamiset ja muut saamiset
Muiden kuin johdannaissopimuksiin perustuvien saamisten alkuperäinen
kirjanpitoarvo vastaa niiden käypää arvoa, koska diskonttauksen vaikutus
ei ole olennainen saamisten maturiteetti huomioon ottaen. Baltian kiinteä
kauppahintasaaminen on arvostettu jaksotettuun hankintamenoon 5 %
diskonttokorolla.
Ehdollinen kauppahintasaaminen
Baltian liiketoimintayksikön myyntiin liittyvä ehdollinen kauppahintasaaminen
perustuu ostajan arvioon liiketoiminnan kannattavuuden kehityksestä, jota
yhtiön johto on peilannut historialliseen kehitykseen ja arvioinut toteutumisen
todennäköisyyttä huomioiden myös tähän liittyvän epävarmuuden. Kauppahinnasta
20 miljoonan euron osuus on ehdollinen erikseen määritellyn kaupan kohteena
olevan lihaliiketoiminnan ja Maag Gruppin Baltian lihaliiketoiminnan seuraavan
kolmen vuoden yhteenlasketulle tulokselle.
Ostovelat ja muut velat
Ostovelkojen ja muiden velkojen alkuperäinen kirjanpitoarvo vastaa niiden käypää
arvoa, koska diskonttauksen vaikutus ei ole olennainen velkojen maturiteetti
huomioon ottaen.
84Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
31.12.2023 Taso 1 Taso 2 Taso 3
Käypään arvoon arvostetut varat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
Ehdollinen kauppahintasaaminen 10,5 - - 10,5
Kaupankäyntiarvopaperit - - - -
Kaupankäyntijohdannaiset
Koronvaihtosopimukset 0,2 - 0,2 -
Valuuttajohdannaiset 0,0 - 0,0 -
Hyödykejohdannaiset 5,2 - 5,2 -
josta rahavirran suojauslaskennassa 3,3 - 3,3 -
Yhteensä 15,9 0,0 5,4 10,5
Käypään arvoon arvostetut velat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Kaupankäyntijohdannaiset
Koronvaihtosopimukset - - - -
Valuuttajohdannaiset -1,7 - -1,7 -
Hyödykejohdannaiset - - - -
josta rahavirran suojauslaskennassa - - - -
Yhteensä -1,7 0,0 -1,7 0,0
31.12.2022 Taso 1 Taso 2 Taso 3
Käypään arvoon arvostetut varat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
Kaupankäyntiarvopaperit - - - -
Kaupankäyntijohdannaiset
Koronvaihtosopimukset 0,3 - 0,3 -
Valuuttajohdannaiset 0,8 - 0,8 -
Hyödykejohdannaiset 27,5 - 27,5 -
josta rahavirran suojauslaskennassa 27,5 - 27,5 -
Yhteensä 28,6 0,0 28,6 0,0
Käypään arvoon arvostetut velat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Kaupankäyntijohdannaiset
Koronvaihtosopimukset - - - -
Valuuttajohdannaiset 0,0 - 0,0 -
Hyödykejohdannaiset -3,7 - -3,7 -
josta rahavirran suojauslaskennassa -3,7 - -3,7 -
Yhteensä -3,7 0,0 -3,7 0,0
Tason 1 instrumenttien käyvät arvot perustuvat markkinoilla noteerattuihin hintoihin.
Tason 2 instrumenttien käyvät arvot perustuvat merkittäviltä osin muihin syöttötietoihin
kuin tasoon 1 sisältyviin noteerattuihin hintoihin, mutta kuitenkin tietoihin, jotka
kyseiselle omaisuuserälle tai velalle ovat todettavissa joko suoraan tai epäsuorasti
(hinnoista johdettuina). Näiden instrumenttien käyvän arvon määrittämisessä konserni
käyttää yleisesti hyväksyttyjä arvostusmalleja, joiden syöttötiedot kuitenkin perustuvat
merkittäviltä osin todennettaviin markkinatietoihin. Tason 3 instrumenttien käyvät arvot
perustuvat syöttötietoihin, jotka eivät perustu todennettavissa olevaan markkinatietoon,
vaan merkittävältä osin johdon arvioihin ja niiden käyttöön yleisesti hyväksyttävissä
arvostusmalleissa.
Käyvän arvon hierarkia käypään arvoon arvostetuista rahoitusvaroista ja -veloista. Käyvät arvot raportointikauden lopussa
85Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
27. Ehdolliset velat ja varat sekä hankintasitoumukset
Vakuudet ja vastuusitoumukset 2023 2022
Velat, joiden vakuudeksi on annettu kiinnityksiä 36,0 39,5
Omasta velasta
Annetut pantit 44,3 61,5
Muiden puolesta
Takaukset 6,3 1,1
Muut sitoumukset - 1,5
Leasingvastuut
Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät leasingvastuut 0,2 0,2
1–5 vuoden sisällä erääntyvät leasingvastuut - -
Yli 5 vuoden päästä erääntyvät leasingvastuut - -
Yhteensä 6,5 2,8
Tanskan veroviranomaiset suorittivat konsernin tytäryhtiössä HKScan Denmark A/S:ssa
energiavero-tarkastuksen, joka kattaa vuodet 2011–2020. Tanskan veroviranomaiset
antoivat loppuvuonna 2020 päätöksensä, jonka mukaan yhtiö on ollut velvollinen
maksamaan takaisin aiemmin saatuja energiaverojen palautuksia 24,7 miljoonaa
Tanskan kruunua (noin 3,3 miljoonaa euroa). Ei voida myöskään sulkea pois
mahdollisuutta, että tällä hetkellä vireillä olevan asian lisäksi yhtiölle määrätään
erikseen seuraamusmaksuja verotarkastuksen seurauksena. HKScan Denmark A/S on
valittanut saadusta päätöksestä. HKScan on kirjannut kulun vuonna 2020 ja maksoi
summan viranomaisille vuonna 2021.
28. Lähipiiriliiketoimet
Osapuolten katsotaan kuuluvan toistensa lähipiiriin, jos toinen osapuoli pystyy
käyttämään toiseen nähden määräysvaltaa tai huomattavaa vaikutusvaltaa sen
taloutta ja liiketoimintaa koskevassa päätöksenteossa. Konsernin lähipiiriin kuuluvat
osakkuusyritykset ja yhteisyritykset. Lähipiiriin kuuluvat myös konsernin emoyhtiön
emoyhteisön (LSO Osuuskunta) hallintoneuvoston ja hallituksen jäsenet, konsernin
hallituksen jäsenet, konsernin toimitusjohtaja, toimitusjohtajan sijainen ja heidän
läheiset perheenjäsenensä sekä konsernin johtoryhmän jäsenet. Konserni pyrkii
liiketoimia tehdessään asettamaan kaikki osapuolet tasavertaiseen asemaan.
HKScan Oyj:n pääomistaja LSO Osuuskunta on noin 700 suomalaisen lihantuottajan
yhteisö. Osuuskunnan tehtävänä on tukea jäsentensä lihantuotantoa ja markkinointia
käyttämällä omistajavaltaa HKScanissa. HKScan-konserni toimii puhtaasti
markkinahintaperiaatteilla hankkiessaan liharaaka-aineensa.
Konserni on maksanut LSO:lle tonttivuokraa 34 (34) tuhatta euroa. Konserni on
maksanut LSO:lle alkutuotantoon liittyvistä palveluista 30 (30) tuhatta euroa. Lisäksi
konserni veloitti LSO:lta toimistopalveluista 40 (40) tuhatta euroa sekä vuodesta 2022
alkaen LSO:n jäsenyyteen liittyvistä palveluista 27 (27) tuhatta euroa. Osapuolilla on 5
miljoonan euron luottolimiittisopimus molempiin suuntiin. Tähän liittyen konsernilla oli
vuoden lopussa saamista 4,1 (1,6) miljoonaa euroa. Konserni sai saldolle korkotuottoa
vuodelta 294 (69) tuhatta euroa. Limiitin korko on HKScanin rahoituskustannuksen
mukainen. Konsernin hallituksessa ja sen emoyhteisön LSO Osuuskunnan
hallintoneuvostossa ja hallituksessa olevien henkilöiden eläinmyynnit konsernille
olivat 28,3 (21,3) miljoonaa euroa. Kyseisten henkilöiden eläinostot konsernilta olivat
6,4 (5,1) miljoonaa euroa.
Tiedot johdon työsuhde-etuuksista esitetään liitetiedossa 4. Lisäksi konsernin
hallituksen ja johdon palkkioista löytyy lisätietoja konsernin verkkosivuilla
(www.hkscan.com) julkaistavasta vuoden 2023 palkka- ja palkkioselvityksestä.
Muuten lähipiirihenkilöt eivät ole olennaisessa liikesuhteessa yhtiöön.
86Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Tytäryhtiöosakkeet Omistusosuus, % Osuus äänivallasta %
Konsernin emoyhtiön omistamat
HKScan Finland Oy, Suomi 100,00 100,00
HKScan Sweden AB, Ruotsi 100,00 100,00
HKScan Denmark A/S, Tanska 100,00 100,00
HKScan Finland Oy:n omistamat
Kivikylän Kotipalvaamo Oy, Suomi 49.00* 49.00*
Lihatukku Harri Tamminen Oy, Suomi 49.00* 49.00*
Paimion Teurastamo Oy, Suomi 100,00 100,00
Boltsi Oy, Suomi 48,00* 48,98*
Jokisen Eväät Oy, Suomi 97,00 97,00
Kasviskonttori Oy, Suomi 80,00 80,00
HKScan Sweden AB:n omistamat
HKScan Real Estate AB, Ruotsi 100,00 100,00
HKScan International AB, Ruotsi** 100,00 100,00
HKScan Poland Sp.zo.o, Puola 100,00 100,00
HKScan Real Estate AB:n omistamat
HKScan Real Estate Halmstad AB, Ruotsi 100,00 100,00
HKScan Denmark A/S:n omistamat
Kreatina A/S, Tanska** 100,00 100,00
Osakkuusyhteisöosakkeet ja -osuudet Omistusosuus, % Osuus äänivallasta %
HKScan Finland Oy:n omistamat
Länsi-Kalkkuna Oy, Suomi* 50,00 50,00
Pakastamo Oy, Suomi 50,00 50,00
Honkajoki Oy, Suomi* 50,00 50,00
Finnpig Oy, Suomi 50,00 50,00
Oy LHP Bio-Carbon LTD, Suomi 24,24 24,24
DanHatch Finland Oy, Suomi 10,00 10,00
Mäkitalon Maistuvat Oy, Suomi 24,90 24,90
HKScan Sweden AB:n omistamat
AB Tillväxt for svensk animalieproduktion, Ruotsi 12,50 12,50
Svenska Köttforetagen AB, Ruotsi 23,52 23,52
Scandinavian Aquasystems AB, Ruotsi 11,15 11,15
HKScan Denmark A/S:n omistamat
Farmfood A/S, Tanska 33,30 33,30
* Määräysvalta perustuu osakassopimukseen / hallituksen valintaan.
** Lepäävä
* Yhteisyritys
Konserni harjoittaa osakkuus- ja yhteisyritysten kautta liiketoimintaa mm.
harjoittamalla teurastusta, leikkuuta, lihan jatkojalostusta ja käyttämällä vuokraus-,
jätteiden hävittämis-, tutkimus- ja neuvontapalveluita. Kaikki kaupalliset sopimukset
neuvotellaan markkinaehtoisesti.
87Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
2023 2022
Myynnit osakkuusyrityksille 12,7 14,9
Eläinmyynnit lähipiirille 6,4 5,1
Ostot osakkuusyrityksiltä 47,6 45,4
Eläinostot lähipiiriltä 28,3 21,3
Avoimet saldot 31.12. 2023 2022
Myyntisaamiset ja muut saamiset osakkuusyrityksiltä 2,0 2,0
Ostovelat ja muut velat osakkuusyrityksille 3,9 3,5
29. Katsauskauden jälkeisiä tapahtumia
HKScan suunnittelee siipikarjanlihan pakkaustoimintojen keskittämistä
Eurasta Raumalle ja/tai Forssaan
HKScan suunnittelee tuotantotoimintansa tehostamista keskittämällä Euran
yksikössä nykyisin oleva siipikarjapakkaamotoiminta yhtiön Rauman ja/tai Forssan
tuotantoyksiköihin. Yhtiö käynnisti tammikuussa yhteistoimintalain mukaiset
muutosneuvottelut Euran yksikön siipikarjapakkaamossa ja pakkaustoimintoja
mahdollisesti vastaanottavissa Rauman ja Forssan tuotantoyksiköissä. HKScan
tavoittelee tehostamissuunnitelmalla noin miljoonan euron vuotuisia säästöjä vuoden
2024 kolmannelta neljännekseltä alkaen.
Tietoa asiasta on kerrottu tiedotteella: 11.1.2024
HKScan uudisti ilmastopäästöjen laskentaa ja ilmastotavoitteen sekä sai
SBTi:n hyväksynnän lyhyen aikavälin ja maaperään liittyvien päästöjen
ilmastotavoitteille
HKScan on päivittänyt vastuullisuusohjelmansa ilmastopäästöjen laskennan ja
ilmastotavoitteen sekä aikataulun vastaamaan paremmin kansainvälisiä ilmastotyön
suuntaviivoja, laskentaohjeistuksia ja raportointistandardeja. HKScan-konsernin
uudistettu ilmastotavoite on saavuttaa nettonolla kaikkien kasvihuonekaasujen
päästöjen osalta (net zero) vuoteen 2050 mennessä.
Tietoa asiasta on kerrottu tiedotteella: 25.1.2024
Lähipiirin kanssa toteutuivat seuraavat liiketapahtumat
88Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Emoyhtiön tuloslaskelma 1.1.–31.12.
(euroa)
Liite 2023 2022
Liiketoiminnan muut tuotot 1. 23 254 761,10 26 836 120,97
Henkilöstökulut 2. -7 423 508,53 -9 530 303,16
Poistot ja arvonalentumiset 3. -166 168,08 -279 286,00
Liiketoiminnan muut kulut 4. -21 367 275,57 -19 394 550,93
Liiketulos -5 702 191,08 -2 368 019,12
Rahoitustuotot ja -kulut 5. -76 498 063,01 -11 521 517,42
Voitto/tappio ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja -82 200 254,09 -13 889 536,54
Tilinpäätössiirrot 6. 15 278 213,70 -14 180,00
Tuloverot 7. -3 019 992,79 43 442,25
Tilikauden voitto/tappio -69 942 033,18 -13 860 274,29
89Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Emoyhtiön tase 31.12.
(euroa)
Liite 2023 2022
Vastaavaa
Aineettomat hyödykkeet 8. 446 948,00 209 466,00
Aineelliset hyödykkeet 8. 347 597,68 1 322 370,12
Sijoitukset 8. 341 396 085,14 437 079 764,25
Pysyvät vastaavat 342 190 630,82 438 611 600,37
Pitkäaikaiset saamiset 9. 260 441 060,60 281 036 336,42
Laskennallinen verosaaminen 9. 7 609 032,26 10 188 026,30
Lyhytaikaiset saamiset 10. 31 533 621,53 11 707 812,61
Rahat ja pankkisaamiset 24 008 736,61 12 436 273,05
Vaihtuvat vastaavat 323 592 451,00 315 368 448,38
Vastaavaa 665 783 081,82 753 980 048,75
Liite 2023 2022
Vastattavaa
Osakepääoma 11. 66 820 528,10 66 820 528,10
Ylikurssirahasto 11. 73 420 363,20 73 420 363,20
Omat osakkeet 11. -3 831 817,81 -4 083 425,45
SVOP-rahasto 11. 216 226 777,79 216 034 039,79
Muut rahastot 11. 4 931 656,91 4 931 656,91
Edellisten tilikausien voitto 11. 52 507 109,96 66 618 991,89
Tilikauden voitto/tappio 11. -69 942 033,18 -13 860 274,29
Oma pääoma 340 132 584,97 409 881 880,15
Tilinpäätössiirtojen kertymä 12. 174,00 52 471,00
Pakolliset varaukset 13. 2 393 236,00 2 350 525,00
Laskennallinen verovelka 14. 389 446,02 -
Pitkäaikainen korollinen vieras pääoma 14. 232 345 269,78 266 604 969,59
Pitkäaikainen koroton vieras pääoma 14. 1 188 386,00 1 426 245,00
Lyhytaikainen korollinen vieras pääoma 15. 80 359 790,52 62 496 759,99
Lyhytaikainen koroton vieras pääoma 15. 8 974 194,53 11 167 198,02
Vieras pääoma 323 257 086,85 341 695 172,60
Vastattavaa 665 783 081,82 753 980 048,75
90Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Emoyhtiön rahavirtalaskelma
(tuhatta euroa)
2023 2022
Liikevoitto -5 702 -2 368
Oikaisut liikevoittoon 4 411 -
Poistot ja arvonalentumiset 166 279
Varausten muutos 43 52
Käyttöpääoman muutos 328 -483
Korkotuotot ja -kulut 1 262 4 597
Saadut osingot - 4 743
Verot -52 -30
Liiketoiminnan rahavirta 456 6 790
Muiden osakkeiden ja osuuksien ostot -177 -171
Tytäryhtiöosakkeiden myynnit 62 398 -
Muun käyttöomaisuuden ostot -636 -1 117
Muun käyttöomaisuuden myynnit 1 277 1 006
Lainasaamisten vähennys -6 716 -42 303
Investointien rahavirta 56 147 -42 585
Rahavirta ennen rahoitusta 56 603 -35 795
Lainojen nostot 35 000 139 500
Lainojen takaisinmaksut -80 031 -108 219
Maksetut osingot - -3 884
Rahoituksen rahavirta -45 031 27 397
Rahavarojen muutos 11 572 -8 398
Rahavarat 1.1. 12 436 20 834
Rahavarat 31.12. 24 009 12 436
91Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
Pysyt vastaavat
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet arvostetaan hankintamenoon vähennettynä
suunnitelman mukaisilla poistoilla ja arvonalentumisilla. Poistot tehdään tasapoistoina
hyödykkeen odotetun käyttöajan puitteissa. Aineettomat hyödykkeet poistetaan
5–10 vuodessa ja aineelliset hyödykkeet 2–10 vuodessa. Sijoitukset tytär- ja
osakkuusyhtiöihin ja muut osakkeet ja osuudet arvostetaan hankintamenoon
vähennettynä arvonalentumisilla.
Ulkomaanrahan määräiset tapahtumat
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat kirjataan tapahtumapäivän kurssiin.
Ulkomaanrahan määräiset ostovelat ja myyntisaamiset, lainasaamiset sekä
valuuttamääräiset pankkitilit on muunnettu toimintavaluutan määräisiksi
tilinpäätöspäivän Euroopan keskuspankin päätöskurssin mukaan. Ulkomaanrahan
määräisistä liiketapahtumista ja monetaaristen erien muuntamisesta syntyneet voitot
ja tappiot on kirjattu tuloslaskelmaan rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
Johdannaissopimukset
HKScan Oyj tekee kaikki ulkoiset johdannaissopimukset konsernille. Tytäryhtiöitä
varten tehdyt johdannaiset vyörytetään eteenpäin konsernin sisäisillä
johdannaissopimuksilla. Tästä johtuen HKScan Oyj:llä on kaikki konsernin ulkoiset
johdannaissopimukset ja nämä ovat osin emoyhtiön ja osin tytäryhtiöiden tarpeisiin.
Valuuttamääräiset avoimet johdannaiset arvostetaan tilinpäätöspäivän
termiinikurssiin. Suojauslaskentaa ei sovelleta ja kaupallisia virtoja suojaavien
valuuttatermiinien arvon muutokset kirjataan tulosvaikutteisesti liiketoiminnan muihin
tuottoihin ja kuluihin ja rahoituseriä suojaavien valuuttatermiinien arvon muutokset
tuloslaskelmaan rahoituksen kurssivoittoihin ja -tappioihin.
Yhteisön perustiedot
HKScan Oyj on suomalainen, Suomen lakien mukaan perustettu julkinen osakeyhtiö.
Yhtiön kotipaikka on Turku.
HKScan Oyj:hin kuuluu konsernin johto ja konsernihallinto.
HKScan Oyj:n A-osake on listattu Nasdaq Helsingissä vuodesta 1997 lähtien.
HKScan Oyj on LSO Osuuskunnan tytäryhtiö ja kuuluu LSO Osuuskunta -konserniin.
LSO Osuuskunnan kotipaikka on Turku.
Jäljennös HKScan Oyj:n tilinpäätöksestä on saatavilla yhtiön rekisteröidystä
osoitteesta Lemminkäisenkatu 48, 20520 Turku.
Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Laatimisperusta
Emoyhtiön tilinpäätös on laadittu noudattaen Suomessa voimassa olevaa
kirjanpitolainsäädäntöä (FAS). HKScan-konsernin tilinpäätös on laadittu
kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS, International Financial Reporting
Standards) mukaisesti, ja sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2023 voimassa olevia
IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja.
Emoyhtiön tuloslaskelma ja tase esitetään euroina ja rahoituslaskelma sekä liitetiedot
tuhansina euroina.
92Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Hyödykejohdannaiset liittyvät kaikki tytäryhtiöihin ja konsernin sisäiset
johdannaissopimukset on tehty. Näistä ei muodostu tulosvaikutusta sillä
johdannaisista aiheutuva kassavirta eliminoituu tytäryhtiöille tehdyistä konsernin
sisäisistä johdannaisista. Suojauslaskentaa ei sovelleta. Johdannaisten käyvät arvot
netotetaan taseessa ja ne esitetään liitetiedoissa.
Korkojohdannaisiin ei sovelleta suojauslaskentaa siltä osin kuin johdannaiset
suojaavat emoyhtiön korkoriskiä. Johdannaisten käyvät arvot kirjataan taseeseen ja
muutokset käyvässä arvossa kirjataan tuloslaskelman rahoituseriin. Vaihtuvakorkoisia
lainoja suojaavien koronvaihtosopimusten realisoitunut voitto tai tappio esitetään
tuloslaskelmassa rahoituserissä. Suojauslaskentaa ei myöskään sovelleta ulkoisiin
koronvaihtosopimuksiin, jotka liittyvät tytäryhtiöihin, tai konsernin sisäisiin
johdannaisiin. Tulosvaikutus eliminoituu konsernin sisäisestä johdannaisesta johtuen.
Näiden johdannaisten käyvät arvot netotetaan taseessa ja ne esitetään liitetiedoissa.
Valuuttatermiinien käyvät arvot määritetään käyttämällä raportointikauden
päättymispäivän markkinahintoja vastaavan pituisille sopimuksille.
Koronvaihtosopimusten käyvät arvot on määritetty tulevien rahavirtojen nykyarvoon
perustuvalla menetelmällä, jonka tukena ovat raportointikauden päätymispäivän
markkinakorot ja muu markkinainformaatio. Jos käytetään vastapuolen
hintanoteerausta, konserni laatii myös oman tarkistuslaskelman yleisesti hyväksyttyjä
arvostusmenetelmiä käyttäen. Hyödykejohdannaisten käyvät arvot määritetään
käyttämällä julkisesti noteerattuja markkinahintoja. Käyvät arvot vastaavat niitä hintoja,
jotka konserni joutuisi maksamaan tai saisi, jos se purkaisi johdannaissopimuksen.
Eläkejärjestelyt
HKScan Oyj:n henkilöstön lakisääteinen eläketurva on järjestetty vakuuttamalla
eläkevakuutusyhtiössä. Lakisääteiset eläkemenot on kirjattu kuluksi kertymisvuonna.
Johdon eläkesitoumukset ja irtisanomiskorvaukset
Toimitusjohtajan palkitseminen koostuu kiinteästä kuukausipalkasta, luontoiseduista
sekä mahdollisesta kannustepalkkiosta yhtiön palkkiojärjestelmän mukaisesti.
Toimitusjohtajasopimuksen mukaan yhtiöllä ja toimitusjohtajalla on oikeus
irtisanoa toimitusjohtajasopimus kuuden kuukauden irtisanomisajalla. Mikäli yhtiö
päättää toimitusjohtajasopimuksen, toimitusjohtajalle maksetaan 12 kuukauden
kuukausipalkkaa vastaava rahasumma irtisanomisajan palkan lisäksi.
Tarkemmat tiedot johdon palkitsemisesta löytyvät konsernin liitetiedosta numero 4.
Tuloverot
Tuloveroihin ja laskennallisiin verosaamisiin ja -velkoihin sovelletaan konsernin
laatimisperiaatteita siten kuin se on mahdollista Suomen tilinpäätöskäytäntöjen
mukaan. Poistoeron laskennallinen verovelka ilmoitetaan liitetietona.
Vuokrasopimukset
Kaikki leasing-maksut on käsitelty vuokrakuluina. Maksamattomat leasingsopimuksiin
perustuvat leasing-maksut on esitetty tilinpäätöksen vastuissa.
Tilinpäätössiirtojen kerty
Tilinpäätössiirtoja on poistoeron muutos. Suunnitelman mukaisten ja kirjanpidollisten
poistojen erotuksen muutos esitetään tilinpäätössiirtona tuloslaskelmassa, ja
suunnitelman mukaisten ja kirjanpidollisten poistojen kertynyt erotus esitetään
taseessa tilinpäätössiirtojen kertymänä.
93Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Emoyhtiön tuloslaskelman liitetiedot
(tuhatta euroa)
1. Liiketoiminnan muut tuotot yhteensä
2023 2022
Liiketoiminnan muut tuotot 23 255 26 836
Liiketoiminnan muut tuotot yhteensä 23 255 26 836
2. Henkilöskulut
2023 2022
Palkat ja palkkiot -7 426 -6 841
Eläkekulut -1 276 -1 352
Muut henkilösivukulut 1 279 -1 337
Henkilöstökulut -7 423 -9 530
Toimitusjohtajat ja toimitusjohtajan sijaiset 577 1 841
Hallituksen jäsenet 470 470
Johdon palkat, palkkiot ja luontoisedut yhteensä 1 047 2 311
Henkilöstö keskimäärin 53 62
3. Poistot ja arvonalentumiset
2023 2022
Suunnitelman mukaiset poistot pysyvistä vastaavista
ja liikearvosta
-166 -279
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä -166 -279
4. Liiketoiminnan muut kulut
2023 2022
Vuokrat -1 731 -1 555
Käyttöom. luovutustappiot, aineelliset hyödykkeet
yhteensä
-4 413 -
Luovutustappiot pysyvistä vastaavista -4 413 0
Tilintarkastusmenot, varsinainen tilintarkastus -165 -151
Tilintarkastusmenot, muut asiantuntijapalvelut -9 -23
Tilintarkastusmenot -174 -174
Vapaaehtoiset henkilöstökulut -1 003 -1 096
Energia -120 -158
Kunnossapito -44 -44
Mainos-, markkinointi- ja edustuskulut -249 -711
Palvelu-, tietohallinto- ja konttorikulut -11 322 -13 031
Muut kulut -2 311 -2 626
Liiketoiminnan muut kulut yhteensä -21 367 -19 395
94Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
2023 2022
Rahoitustuotot
Osinkotuotot saman konsernin yrityksiltä - 23 715
Tuotot osuuksista - 23 715
Korkotuotot saman konsernin yrityksiltä 25 642 15 417
Korkotuotot muilta 378 119
Korkotuotot 26 020 15 536
Muut rahoitustuotot muilta 5 337 7 495
Muut rahoitustuotot 5 337 7 495
Rahoitustuotot yhteensä 31 357 46 746
Rahoituskulut
Korkokulut saman konsernin yrityksille -1 500 -236
Korkokulut muille -21 944 -12 513
Korkokulut -23 444 -12 749
Realisoitumattomat voitot/tappiot käypään arvoon
arvostuksesta
-83 1 002
Muut rahoituskulut saman konsernin yrityksille -75 533 -35 957
Osakkuusyhtiöosakkeiden arvonalentuminen - -405
Muut rahoituskulut muille -8 795 -10 159
Muut rahoituskulut -84 328 -46 521
Rahoituskulut yhteensä -107 855 -58 268
Rahoitustuotot ja kulut yhteensä -76 498 -11 522
5. Rahoitustuotot ja –kulut
Tytäryhtiöosakkeiden arvonalentuminen johtuu vuonna 2023 Ruotsin
liiketoimintayksikön ja vuonna 2022 Baltian liiketoimintayksikön sovitusta myynnistä.
Tytäryhtiöosakkeet on arvostettu 115,5 miljoonan euron kauppahintaan vähennettynä
transaktiokuluilla. Lisää tietoa aiheesta on konsernin myytävinä olevien varojen ja
velkojen sekä lopetettujen toimintojen liitetiedossa numero 20.
6. Tilinpäätössiirrot
2023 2022
Poistoeron lisäys (-) tai vähennys (+) 52 -14
Saadut konserniavustukset 15 226 -
Tilinpäätössiirrot yhteensä 15 278 -14
7. Välittömät verot
2023 2022
Laskennallisten verovelkojen ja -saamisten muutos -2 968 73
Muut välittömät verot -52 -30
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta -3 020 43
95Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Aineettomat hyödykkeet 2023
Aineettomat
oikeudet
Muut
pitkävaikutteiset
menot Yhteensä
Hankintameno 1.1. 4 006 661 4 667
Lisäykset 201 - 201
Siirrot erien välillä 193 - 193
Hankintameno 31.12. 4 400 661 5 061
Kertyneet poistot 1.1. -3 796 -661 -4 457
Tilikauden poisto -157 - -157
Kertyneet poistot 31.12. -3 953 -661 -4 614
Kirjanpitoarvo 31.12. 447 0 447
Aineettomat hyödykkeet 2022
Aineettomat
oikeudet
Muut
pitkävaikutteiset
menot Yhteensä
Hankintameno 1.1. 4 003 661 4 664
Lisäykset 3 - 3
Hankintameno 31.12. 4 006 661 4 667
Kertyneet poistot 1.1. -3 536 -661 -4 197
Tilikauden poisto -260 - -260
Kertyneet poistot 31.12. -3 796 -661 -4 457
Kirjanpitoarvo 31.12. 210 0 210
8. Pysyvät vastaavat
Emoyhtiön taseen liitetiedot
(tuhatta euroa)
Aineelliset hyödykkeet 2023
Koneet
ja kalusto
Muut
aineelliset
Ennakko-
maksut Yhteensä
Hankintameno 1.1. 1 160 427 1 269 2 856
Vähennykset -1 - -773 -774
Siirrot erien välillä - - -193 -193
Hankintameno 31.12. 1 159 427 303 1 889
Kertyneet poistot 1.1. -1 150 -384 0 -1 534
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 1 - - 1
Tilikauden poisto -3 -6 - -9
Kertyneet poistot 31.12. -1 152 -390 0 -1 542
Kirjanpitoarvo 31.12. 7 37 303 347
Aineelliset hyödykkeet 2022
Koneet
ja kalusto
Muut
aineelliset
Ennakko-
maksut Yhteensä
Hankintameno 1.1. 1 162 427 1 161 2 750
Lisäykset - - 108 108
Vähennykset -2 - - -2
Hankintameno 31.12. 1 160 427 1 269 2 856
Kertyneet poistot 1.1. -1 139 -377 0 -1 516
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 2 - - 2
Tilikauden poisto -13 -7 - -20
Kertyneet poistot 31.12. -1 150 -384 0 -1 534
Kirjanpitoarvo 31.12. 10 43 1 269 1 322
96Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Aineettomat hyödykkeet 2023 2022
Aineettomat oikeudet 447 209
Aineettomat hyödykkeet 447 209
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto 7 10
Muut aineelliset hyödykkeet 37 44
Ennakkomaksut ja kesk.er. hankinnat 303 1 269
Aineelliset hyödykkeet 347 1 323
Sijoitukset
Osuudet saman kons. yrityksissä 340 897 436 687
Osuudet osakkuusyhtiöissä - 70
Muut osakkeet ja osuudet 499 322
Sijoitukset 341 396 437 080
Pysyvät vastaavat yhteensä 342 190 438 612
Sijoitukset 2023
Osuudet
saman
konsernin
yrityksissä
Osuudet
osakkuus-
yhtiöissä
Saamiset
osakkuus-
yhtiöiltä
Muut
osakkeet ja
osuudet Yhteensä
Hankintameno 1.1. 436 687 70 0 323 437 080
Lisäykset 400 - - 176 576
Vähennykset -20 657 -70 - - -20 727
Arvonalentumiset -75 533 - - - -75 533
Kirjanpitoarvo 31.12. 340 897 0 0 499 341 396
Sijoitukset 2022
Osuudet
saman
konsernin
yrityksissä
Osuudet
osakkuus-
yhtiöissä
Saamiset
osakkuus-
yhtiöiltä
Muut
osakkeet ja
osuudet Yhteensä
Hankintameno 1.1. 447 644 475 0 152 448 271
Lisäykset 25 000 - - 171 25 171
Arvonalentumiset -35 957 -405 - - -36 362
Kirjanpitoarvo 31.12. 436 687 70 0 323 437 080
Tytäryhtiöosakkeiden lisäys liittyy Liettuan tytäryhtiön pääomittamiseen ennen
Baltian tytäryhtiöiden myyntiä. Tytäryhtiöosakkeiden vähennys liittyy Baltian
tytäryhtiöiden myyntiin. Baltian tytäryhtiöiden arvoon kirjattiin arvonalentuminen
vuonna 2022 odotetun kauppahinnan mukaisesti.
Tytäryhtiöosakkeiden arvonalentuminen johtuu Ruotsin liiketoimintayksikön
sovitusta myynnistä. Ruotsin tytäryhtiöosakkeet on arvostettu 115,5 miljoonan euron
kauppahintaan vähennettynä transaktiokuluilla. Lisää tietoa aiheesta on konsernin
myytävinä olevien varojen ja velkojen sekä lopetettujen toimintojen liitetiedossa
numero 20.
Yhtiö on myynyt kiinalaisen yhteisyritys Nordic Lotus Food Co. Ltd:n osakkeet
vuoden 2023 aikana. Osakkeiden arvoon oli vuonna 2022 kirjattu arvonalentuminen
vastaamaan odotettua tulevaa kassavirtaa.
97Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
2023 2022
Pitkäaikaiset lainasaamiset 381 381
Pitkäaikaiset konsernilainasaamiset 235 735 280 464
Muut saamiset 23 300 -
Siirtosaamiset 1 025 191
Yhteensä 260 441 281 036
Laskennalliset verosaamiset 7 609 10 188
2023 2022
Myyntisaamiset 73 1
Lyhytaikaiset muut saamiset (muilta) 1 3
Lyhytaikaiset siirtosaamiset (muilta) 8 174 2 732
Yhteensä 8 248 2 736
Saamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä
Konsernimyyntisaamiset 829 1 327
Konsernilainasaamiset 7 044 7 583
Muut saamiset 187 63
Konserniavustussaamiset 15 226 -
Yhteensä 23 286 8 973
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 31 534 11 709
Siirtosaamisten olennaiset erät
Jaksotetut rahoituserät 1 206 868
Jaksotut korkosaamiset 566 1 203
Jaksotetut henkilöstökulut 19 18
Muut siirtosaamiset 6 383 643
Yhteensä 8 174 2 732
9. Pitkäaikaiset saamiset 10. Lyhytaikaiset saamiset
Pitkäaikaiset muut saamiset sisältää 23,3 miljoonaa euroa Baltian toimintojen myynnin
kauppahintasaamista. Lisäksi lyhytaikaisissa siirtosaamisissa on 5 miljoonan euron
lyhytaikainen osuus.
Vuoden 2023 lopussa yhtiöllä oli 14,0 (14,0) miljoonaa euroa tappioita, joista
laskennallista verosaamista ei ole kirjattu. Tappiot verotuksessa vanhenevat
seuraavasti: 4,7 miljoonaa euroa vuonna 2024, 5,5 miljoonaa euroa vuonna 2025,
17,8 miljoonaa euroa vuonna 2027, 9,9 miljoonaa euroa vuonna 2028, 10,0 miljoonaa
euroa vuonna 2029 ja 1,6 miljoonaa vuonna 2031. Laskennallisen verosaamisen käyttö
perustuu samoihin oletuksiin mitä on käytetty konsernin liitetiedossa numero 16.
98Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Oma pääoma 2023
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Omat
osakkeet
Käyvän
arvon
rahasto SVOP
Muut
rahastot
Voitto-
varat Yhteensä
Oma pääoma 1.1. 66 820 73 420 -4 083 0 216 034 4 931 52 760 409 882
Lisäys - - - - 193 - - 193
Suorat kirjaukset voittovaroihin - - 252 - - - -252 0
Tilikauden voitto/tappio - - - - - - -69 942 -69 942
Oma pääoma 31.12. 66 820 73 420 -3 831 0 216 227 4 931 -17 434 340 133
Oma pääoma 2022
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Omat
osakkeet
Käyvän
arvon
rahasto SVOP
Muut
rahastot
Voitto-
varat Yhteensä
Oma pääoma 1.1. 66 820 73 420 -4 762 0 215 387 4 931 71 192 426 988
Lisäys - - - - 647 - - 647
Osingonjako - - - - - - -3 893 -3 893
Suorat kirjaukset voittovaroihin - - 679 - - - -679 0
Tilikauden voitto/tappio - - - - - - -13 860 -13 860
Oma pääoma 31.12. 66 820 73 420 -4 083 0 216 034 4 931 52 760 409 882
11. Oma pääoma
Jakokelpoinen oma pääoma 2023 2022
Käyttörahasto 653 653
Omat osakkeet -3 832 -4 083
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 216 227 216 034
Edellisten tilikausien voitto 52 507 66 619
Tilikauden voitto/tappio -69 942 -13 860
Jakokelpoinen oma pääoma 195 613 265 363
99Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
2023 2022
Poistoero - 52
Tilinpäätössiirrot yhteensä 0 52
2023 2022
Eläkevaraukset 2 393 2 351
Pakolliset varaukset yhteensä 2 393 2 351
2023 2022
Laskennallinen verovelka 389 -
Hybridilaina 25 920 25 920
Joukkovelkakirjalaina 90 000 90 000
Lainat rahoituslaitoksilta 116 425 150 685
Muut velat 1 188 1 426
Yhteensä 233 922 268 031
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä 233 922 268 031
Korollinen
Velat muille 232 345 266 605
Pitkäaikainen korollinen vieras pääoma 232 345 266 605
Koroton
Velat muille 1 577 1 426
Pitkäaikainen koroton vieras pääoma 1 577 1 426
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä 233 922 268 031
12. Tilinpäätössiirtojen kertymä
13. Pakolliset varaukset
14. Pitkäaikainen vieras pääoma
Poistoerosta kirjaamaton laskennallinen verovelka on 0 teur.
Yhtiö laski vuonna 2021 liikkeeseen 90,0 miljoonan euron joukkovelkakirjalainan,
joka erääntyy maaliskuussa 2025 ja kuponkikorko on 5,0 prosenttia. Lisäksi yhtiö
on laskenut liikkeelle 40 miljoonan euron hybridi joukkovelkakirjalainan vuonna
2018, jossa on 8 prosentin kuponkikorko. Kesäkuussa 2019 osakeannin yhteydessä
toteutettujen konversioiden jälkeen hybridilainan koko on 25,9 miljoonaa euroa.
Lainalla ei ole määrättyä eräpäivää, mutta konsernilla on oikeus lunastaa laina takaisin
ensimmäistä kertaa viiden vuoden kuluttua hybridilainan liikkeeseenlaskupäivästä
sekä tätä seuraavina vuotuisina koronmaksupäivinä. Uusi korko 17.9.2023 alkaen on
16 prosenttia. Koronmaksuvelvoite syntyy, jos yhtiökokous päättää jakaa osinkoa.
Jos osinkoa ei jaeta, yhtiö päättää koron maksusta erikseen.
100Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
2023 2022
Lainat rahoituslaitoksilta 9 186 20 564
Ennakkomaksut 25 000 -
Ostovelat 4 124 312
Siirtovelat 7 080 8 435
Muut velat 1 894 2 297
Yhteensä 47 284 31 608
Velat samaan konserniin kuuluville yrityksille
Ostovelat 21 16
Siirtovelat 29 107
Muut velat 42 000 41 933
Yhteensä 42 050 42 056
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä 89 334 73 664
Korollinen
Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille 42 000 41 933
Velat muille 9 186 20 564
Lyhytaikainen korollinen vieras pääoma 51 186 62 497
Koroton
Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille 50 123
Velat muille 38 098 11 044
Lyhytaikainen koroton vieras pääoma 38 148 11 167
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä 89 334 73 664
15. Lyhytaikainen vieras pääoma
2023 2022
Siirtovelkojen olennaiset erät (pitkä- ja lyhytaikaiset)
Jaksotetut henkilöstökulut 1 871 2 662
Jaksotetut korkokulut 3 515 3 328
Jaksotetut johdannaisten arvon muutokset 1 675 95
Muut siirtovelat 19 2 350
Yhteensä 7 080 8 435
Velat, jotka erääntyvät myöhemmin kuin viiden vuoden kuluttua
Velat, jotka erääntyvät myöhemmin
kuin 5 vuoden kuluttua
0 0
Ruotsin toimintojen myyntiin liittyvälle saadulle ennakkomaksulle on otettu pankkitakaus.
101Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Annetut vakuudet ja vastuusitoumukset 2023 2022
Velat, joiden vakuudeksi on annettu kiinnityksiä ja osakkeita
Rahalaitoslainat 36 000 39 500
Yhteensä 36 000 39 500
Vakuudeksi annetut pantit ja kiinteistökiinnitykset 61 265 61 500
Yhteensä 61 265 61 500
Tytär- ja muiden konserniyhtiöiden puolesta annetut vakuudet
Takaukset 1 330 3 235
Yhteensä 1 330 3 235
Muiden puolesta annetut vakuudet
Takaukset 1 319 1 022
Yhteensä 1 319 1 022
Leasing- ja vuokravastuut
Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät 1 735 1 722
1–5 vuoden sisällä erääntyvät 2 647 4 160
Yhteensä 4 382 5 882
Muut omat vastuut yhteensä 4 382 5 882
16. Annetut vakuudet ja vastuusitoumukset
102Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
2023 2023 2023 2022 2023 2022
Positiivi-
nen
käypä
arvo
Negatii-
vinen
käypä
arvo
Käypä
arvo
netto
Käypä
arvo
netto
Nimellis-
arvo
Nimellis-
arvo
Korkojohdannaiset 187 0 187 293 20 000 33 487
erääntyi 2023 - - - 84 - 13 487
erääntyy 2024 119 - 119 96 10 000 10 000
erääntyy 2025 68 - 68 112 10 000 10 000
erääntyy 2026 - - - - - -
erääntyy 2027 - - - - - -
erääntyy >2027 - - - - - -
josta rahavirran suojaus-
instrumenteiksi määritetty
- - - - - -
Valuuttajohdannaiset 193 -1 707 -1 514 657 89 842 83 013
josta nettosijoituksen suojaus-
instrumenteiksi määritetty
- - - - - -
Hyödykejohdannaiset 5 198 -5 198 - - - -
erääntyi 2023 - - - - - -
erääntyy 2024 3 882 -3 882 - - - -
erääntyy 2025 1 316 -1 316 - - - -
erääntyy 2026 - - - - - -
erääntyy 2027 - - - - - -
josta rahavirran suojaus-
instrumenteiksi määritetty
- - - - - -
17. Johdannaissopimukset
Nimellisarvot niistä ulkoisista johdannaisista, jotka eliminoituvat sisäisistä
johdannaisista johtuen, on netotettu nollaan yllä olevassa taulukossa. Nimellisarvot
ovat 8 556 (8 780) tuhatta euroa valuuttajohdannaisia, 3 358 (-1 716) tuhatta euroa
hyödykejohdannaisia ja 0 (15 000) tuhatta euroa korkojohdannaisia.
103Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
2023 Taso 1 Taso 2 Taso 3
Johdannaiset, positiivinen käypä arvo
Koronvaihtosopimukset 187 - 187 -
Valuuttajohdannaiset 193 - 193 -
Hyödykejohdannaiset 5 198 - 5 198 -
Yhteensä 5 579 - 5 579 -
Johdannaiset, negatiivinen käypä arvo
Koronvaihtosopimukset - - - -
Valuuttajohdannaiset -1 707 - -1 707 -
Hyödykejohdannaiset -5 198 - -5 198 -
Yhteensä -6 905 - -6 905 -
2022 Taso 1 Taso 2 Taso 3
Johdannaiset, positiivinen käypä arvo
Koronvaihtosopimukset 294 - 294 -
Valuuttajohdannaiset 803 - 803 -
Hyödykejohdannaiset 23 782 - 23 782 -
Yhteensä 24 879 - 24 879 -
Johdannaiset, negatiivinen käypä arvo
Koronvaihtosopimukset -1 - -1 -
Valuuttajohdannaiset -147 - 147 -
Hyödykejohdannaiset -23 782 - -23 782 -
Yhteensä -23 930 - -23 930 -
Käyvän arvon hierarkia
Tason 1 instrumenttien käyvät arvot perustuvat markkinoilla noteerattuihin
hintoihin. Tason 2 instrumenttien käyvät arvot perustuvat merkittäviltä osin muihin
syöttötietoihin kuin tasoon 1 sisältyviin noteerattuihin hintoihin, mutta kuitenkin
tietoihin, jotka kyseiselle omaisuuserälle tai velalle ovat todettavissa joko suoraan
tai epäsuorasti (hinnoista johdettuina). Näiden instrumenttien käyvän arvon
määrittämisessä konserni käyttää yleisesti hyväksyttyjä arvostusmalleja, joiden
syöttötiedot kuitenkin perustuvat merkittäviltä osin todennettaviin markkinatietoihin.
Tason 3 instrumenttien käyvät arvot perustuvat syöttötietoihin, jotka eivät perustu
todennettavissa olevaan markkinatietoon, vaan merkittävältä osin johdon arvioihin
ja niiden käyttöön yleisesti hyväksyttävissä arvostusmalleissa.
104Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset
Vantaalla, helmikuun 8. päivänä 2024
Tilinpäätösmerkin
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsingissä, helmikuun 8. päivänä 2024
Ernst & Young Oy
Tilintarkastusyhteisö
Maria Onniselkä
KHT
Reijo Kiskola
Hallituksen puheenjohtaja
Harri Suutari
Hallituksen jäsen
Terhi Tuomi
Hallituksen jäsen
Juha Ruohola
Toimitusjohtaja
Jari Mäkilä
Hallituksen varapuheenjohtaja
Per Olof Nyman
Hallituksen jäsen
Anne Koutonen
Hallituksen jäsen
105Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Tilintarkastuskertomus
HKScan Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet HKScan Oyj:n (y-tunnus 0111425-3) tilinpäätöksen
tilikaudelta 1.1.–31.12.2023. Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, tuloslaskelman,
laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman
ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva
informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
• konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta
asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön
hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti,
• tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja
taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista
koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän
tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme
kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa
noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme
tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat
parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä
palveluja koskevien säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen
537/2014 5. artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut
kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 6.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen
harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan
tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen
kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä
annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme täyttäneet kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa kuvatut velvollisuutemme tilinpäätöksen tilintarkastuksessa mukaan
lukien näihin seikkoihin liittyvät velvoitteemme. Tämän mukaisesti suoritimme
suunnittelemamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat arviomme
mukaisesti riskeihin, jotka voivat johtaa tilinpäätöksen olennaiseen virheellisyyteen.
Suorittamamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat myös alla mainittuihin
seikkoihin, ovat olleet perustana oheista tilinpäätöstä koskevalle lausunnollemme.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja.
Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta
suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
106Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Myynnin tuloutus
Viittaamme konsernitilinpäätöksen
laadintaperiaatteisiin ja liitetietoon 1.
HKScan myy elintarvikkeita, rehua ja eläimiä
sekä vähäisessä määrin palveluita.
HKScan esittää liikevaihtona tuotteiden ja
palveluiden myynnistä saadut tuotot oikaistuna
alennuksilla ja valuuttamääräisen myynnin
kurssieroilla. Konserni täyttää sopimuksiin
perustuvat suoritevelvoitteensa ja kirjaa myynnin,
kun tuotteisiin ja palveluihin liittyvä määräysvalta
on siirtynyt ostajalle.
Myynnin ja alennusten kohdistumista oikealle
kaudelle on käsitelty konsernitiinpäätöksen
tilintarkastuksen kannalta keskeisenä seikkana.
Tämä seikka oli myös EU-asetuksen 537/2014
10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu merkittävä
olennaisen virheellisyyden riski.
Tuottojen kirjaamiseen liittyvän olennaisen
virheellisyyden riskin huomioon ottamiseksi
suoritimme muun muassa seuraavat
tilintarkastustoimenpiteet:
• Arvioimme konsernin käyttämiä liikevaihdon
kirjaamisen laskentaperiaatteita sovellettaviin
laskentastandardeihin nähden.
• Muodostimme käsityksen konsernin liikevaihdon
kirjaamisen ajoitukseen sekä alennusten ja
hyvitysten laskentaan liittyvistä prosesseista ja
kontrolleista.
• Testasimme analyyttisillä sekä transaktiotasoisilla
toimenpiteillä alennusten ja hyvitysten laskelmia,
näiden kirjausajankohdan oikeellisuutta sekä
yhdenmukaisuutta sopimusehtojen kanssa.
• Testasimme myynnin jaksotusta analyyttisillä
toimenpiteillä ja testaamalla transaktiotason
tapahtumia ennen ja jälkeen tilinpäätöspäivän
sekä tilinpäätöspäivän jälkeen tehtyjä
hyvityslaskuja.
• Arvioimme konsernin tuottoihin liittyvien
liitetietojen asianmukaisuutta.
Liikearvon ja aineettomien sekä aineellisten
hyödykkeiden arvostus (pois lukien
myytävänä oleviksi luokitellut varat)
Viittaamme konsernitilinpäätöksen laadinta-
periaatteisiin ja liitetietoihin 5, 10, 11, 12 ja 13.
Tilinpäätöspäivänä testatun liikearvon ja
aineettomien sekä aineellisten hyödykkeiden
yhteismäärä oli 329 M€, mikä on 39% taseen
varoista ja 138% taseen omasta pääomasta.
Liikearvon ja aineettomien sekä
aineellisten hyödykkeiden arvostus oli
tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka,
koska arvonalentumistestaukseen sisältyy
ennusteita ja harkintaa. Konsernin johto tekee
oletuksia määrittäessään diskonttokorkoa
sekä tulevaisuuden markkinatilanteeseen ja
taloudelliseen kehitykseen liittyviä tekijöitä kuten
talouden yleistä kasvua, odotettavissa olevaa
inflaatiota, odotettavissa olevaa markkinaosuutta
ja myynnin ja kannattavuuden kehitystä.
Tämä seikka oli myös EU-asetuksen 537/2014
10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu merkittävä
olennaisen virheellisyyden riski.
Liikearvon ja aineettomien sekä aineellisten
hyödykkeiden arvostamiseen liittyvän
olennaisen virheellisyyden riskin huomioon
ottamiseksi suoritimme muun muassa seuraavat
tilintarkastustoimenpiteet:
• Käytimme apuna arvonmäärityksen
erityisasiantuntijoitamme arvioidessamme
konsernin soveltamia oletuksia ja menetelmiä.
Tarkastuksemme keskittyi muiden
muassa ennustettuun kannattavuuteen,
korvausinvestointien määrään sekä käytettyyn
diskonttokorkoon.
• Keskityimme rahavirtaa tuottavien yksikköjen
testauksessa käytettyjen kannattavuuslukujen
arvioinnissa siihen, kuinka ne on johdettu
toteutuneista historiallisista luvuista sekä johdon
laatimasta budjetista.
• Arvioimme johdon laatimien aikaisempien
ennusteiden tarkkuutta.
• Tarkastimme laskelmien matemaattisen
oikeellisuuden.
• Arvioimme arvonalentumistestaukseen liittyvien
konsernin liitetietojen asianmukaisuutta.
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Myytäväksi luokiteltujen varojen ja
lopetettujen toimintojen kirjanpidollinen
käsittely sekä esittämistapa
Viittaamme konsernitilinpäätöksen
laadintaperiaatteisiin ja liitetietoon 20.
Joulukuussa 2023 yhtiö allekirjoitti sopimuksen
HKScan Sweden AB:n osakkeiden myymisestä
Lantmännen ek förille. Ruotsin liiketoiminnot on
luokiteltu myytävänä oleviksi omaisuuseriksi ja
esitetty lopetettuina toimintoina IFRS-standardien
mukaisesti tilinpäätöksessä 31.12.2023. Johto
on arvostanut myytäväksi luokitellut pitkäaikaiset
omaisuuserät IFRS 5 mukaisesti käypään
arvoon vähennettynä myynnistä aiheutuvilla
menoilla. Käypään arvoon arvostamisen
seurauksena liikearvoon on kohdennettu
-17,3 M€ arvonalentuminen. Lopetettujen
toimintojen vaikutus konsernin tuloslaskelmaan
on -6,9 M€ mikä sisältää myös Baltian myytyjen
liiketoimintojen tuloksen.
Myytäväksi luokiteltujen varojen ja lopetettujen
toimintojen kirjanpidollinen käsittely ja
esittämistapa oli tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka, koska kirjanpidon käsittelyllä ja
esittämistavalla on merkittävä vaikutus konsernin
taseeseen ja tuloslaskelmaan.
Suoritimme muun muassa seuraavat
tilintarkastustoimenpiteet:
• Arvioimme täyttävätkö liiketoiminnot IFRS 5
-standardissa määritellyt luokittelukriteerit
myytävinä oleviksi omaisuuseriksi sekä
lopetetuiksi toiminnoiksi.
• Kävimme läpi sopimuksen ja arvioimme,
että kirjanpidon käsittely on yhdenmukainen
keskeisten sopimusehtojen kanssa.
• Arvioimme johdon käyttämiä arvioita käyvästä
arvosta vähennettynä myynnistä aiheutuvilla
menoilla.
• Arvioimme myytäväksi luokiteltujen varojen
ja lopetettujen toimintojen esittämistä ja
liitetietojen asianmukaisuutta.
Laskennallisten verosaamisten arvostus
Viittaamme konsernitilinpäätöksen laadinta-
periaatteisiin ja liitetietoihin 8 ja 16.
Laskennallinen verosaaminen verotuksessa
vähennyskelpoisista tappioista,
lykätyistä veropoistoista sekä lykätyistä
korkovähennysrajoituksen alaisista korkokuluista
voidaan kirjata, kun IAS 12 Tuloverot -standardin
kirjaamisedellytykset toteutuvat.
Laskennallisten verosaamisten arvostus oli
tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka,
koska arvioidessaan vahvistettujen tappioiden,
lykättyjen veropoistojen sekä lykättyjen
korkovähennysten hyödynnettävyyttä johto laatii
ennusteita, jotka sisältävät johdon harkintaa ja
oletuksia.
Tämä seikka oli myös EU-asetuksen 537/2014
10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu merkittävä
olennaisen virheellisyyden riski.
Laskennallisten verosaamisten arvostamiseen
liittyvän olennaisen virheellisyyden riskin
huomioon ottamiseksi suoritimme muun muassa
seuraavat tilintarkastustoimenpiteet:
• Arvioimme konsernin laskennallisten
verosaamisten kirjaamiseen liittyviä
laskentaperiaatteita sovellettaviin
laskentastandardeihin nähden.
• Arvioimme johdon laatimia ennusteita
vahvistettujen tappioiden, lykättyjen poistojen
sekä lykättyjen korkojen hyödynnettävyydestä.
• Arvioimme konsernin laskennallisiin
verosaamisiin liittyvien liitetietojen
asianmukaisuutta.
107Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Vaihto-omaisuuden arvostus
Viittaamme konsernitilinpäätöksen laadinta-
periaatteisiin ja liitetietoon 17.
Tilinpäätöspäivänä vaihto-omaisuuden
kokonaismäärä oli 75 M€. Vaihto-omaisuuden
arvostus oli tilintarkastuksen kannalta keskeinen
seikka, koska vaihto-omaisuuden määrä on
olennainen tilinpäätöksen kannalta ja se sisältää
johdon arvioita.
Suoritimme muun muassa seuraavat
tilintarkastustoimenpiteet:
• Arvioimme konsernin vaihto-omaisuuden
arvostamiseen liittyviä laskentaperiaatteita
sovellettaviin laskentastandardeihin nähden.
• Arvioimme analyyttisesti sekä otannalla
johdon laatimia analyysejä ja laskelmia, jotka
liittyivät keskeneräisten ja valmiiden tuotteiden
hankintamenon sekä nettorealisointiarvon
määrittelyyn. Muodostimme käsityksen näihin
liittyvistä kontrolleista ja prosesseista.
• Arvioimme konsernin vaihto-omaisuuden
arvostusperiaatteista ja tasearvoista annettujen
liitetietojen asianmukaisuutta.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä
kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä,
sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus
on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina
havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa.
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan
olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin kohtuudella odottaa vaikuttavan
taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme
ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko
tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen
olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin
vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että
väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi
kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta,
sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan
sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä
valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset
tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme
antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta
sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen
kohtuullisuutta.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja siten, että tilinpäätös
antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista
koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja
toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat
tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan
emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa
esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös
on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan
jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta
lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
108Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut
asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja
teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä,
esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta,
joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy,
meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota
epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta
koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme
perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun
tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa
siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien,
yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen
perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän
kuvan.
Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä
konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta
informaatiosta pystyäksemme antamaan lausunnon konsernitilinpäätöksestä.
Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja suorittamisesta.
Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta
laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan
lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme
tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet
riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme
niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella
vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä
varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat
merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin
ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat
tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan
julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä
seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten
vaikutusten voitaisiin kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta
viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 12.4.2018 alkaen
yhtäjaksoisesti kuusi vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää
toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se
ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme
saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän tilintarkastuskertomuksen
antamispäivää, ja odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen
päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen
tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio
olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suorittaessa hankkimamme
tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko
toimintakertomus laadittu sen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
109Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat
yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laadittu toimintakertomuksen laatimiseen
sovellettavien säännösten mukaisesti.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme saamaamme
muuhun informaatioon kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että
kyseisessä muussa informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava
tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Yhtiökokouksen toimeksiannon perusteella annettavat lausumat
Puollamme tilinpäätöksen vahvistamista. Hallituksen esitys emoyhtiön taseen
osoittamien voitonjakokelpoisten varojen käyttämisestä on osakeyhtiölain mukainen.
Puollamme vastuuvapauden myöntämistä emoyhtiön hallituksen jäsenille sekä
toimitusjohtajille tarkastamaltamme tilikaudelta.
Helsingissä 8.2.2024
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Maria Onniselkä
KHT
110Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
HKScan Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon,
joka koskee sitä, onko HKScan Oyj:n (y-tunnus: 0111425-3) sähköiseen
tilinpäätökseen 7437000PN6E448NPGY86-2023-12-31-fi.zip tilikaudella
1.1.-31.12.2023 sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty iXBRL-merkinnöin EU-komission
delegoidun asetuksen 2018/815 (ESEF RTS) 4. artiklan vaatimusten mukaisesti.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen
(ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne täyttävät ESEF RTS:n vaatimukset.
Tähän vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa ESEF RTS artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat,
liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot iXBRL-merkein ESEF RTS artiklan 4
mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen
yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta,
jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen
ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunvalvonta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten
vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja
olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastusyhteisömme soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1,
jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä
toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten,
ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien
vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Toimeksiantosopimuksen mukaisesti annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilin-
päätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin ESEF RTS:n
4. artiklan vaatimusten mukaisesti. Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden
antavan toimeksiannon kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin
ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta
osin merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4. artiklan
vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuu tilintarkastajan
harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä
johtuvaa olennaista poikkeamaa ESEF RTS:n vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen
määrän tarkoitukseen soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Riippumattoman tilintarkastajan raportti
HKScan Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
111Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että HKScan Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen
7437000PN6E448NPGY86-2023-12-31-fi.zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen
päälaskelmat ja liitetiedot sekä yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.-31.12.2023
on olennaisilta osin merkitty ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme HKScan Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta
1.1.-31.12.2023 on annettu 8.2.2024 päivätyllä tilintarkastuskertomuksellamme.
Tällä raportilla emme anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa
tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 14.3.2024
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Maria Onniselkä
KHT
112Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023
www.hkscan.com
7437000PN6E448NPGY862023-01-012023-12-317437000PN6E448NPGY862022-01-012022-12-317437000PN6E448NPGY862023-12-317437000PN6E448NPGY862022-12-317437000PN6E448NPGY862021-12-317437000PN6E448NPGY862022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437000PN6E448NPGY862023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437000PN6E448NPGY862023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437000PN6E448NPGY862022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437000PN6E448NPGY862023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437000PN6E448NPGY862023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437000PN6E448NPGY862022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember7437000PN6E448NPGY862023-01-012023-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember7437000PN6E448NPGY862023-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember7437000PN6E448NPGY862022-12-31HKS:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437000PN6E448NPGY862023-01-012023-12-31HKS:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437000PN6E448NPGY862023-12-31HKS:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437000PN6E448NPGY862022-12-31HKS:HybridCapitalMember7437000PN6E448NPGY862023-01-012023-12-31HKS:HybridCapitalMember7437000PN6E448NPGY862023-12-31HKS:HybridCapitalMember7437000PN6E448NPGY862022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember7437000PN6E448NPGY862023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember7437000PN6E448NPGY862023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember7437000PN6E448NPGY862022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437000PN6E448NPGY862023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437000PN6E448NPGY862023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437000PN6E448NPGY862022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437000PN6E448NPGY862023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437000PN6E448NPGY862023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437000PN6E448NPGY862022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437000PN6E448NPGY862023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437000PN6E448NPGY862023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437000PN6E448NPGY862022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437000PN6E448NPGY862023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437000PN6E448NPGY862023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437000PN6E448NPGY862022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437000PN6E448NPGY862023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437000PN6E448NPGY862023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437000PN6E448NPGY862021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437000PN6E448NPGY862022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437000PN6E448NPGY862021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437000PN6E448NPGY862022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember7437000PN6E448NPGY862021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember7437000PN6E448NPGY862022-01-012022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember7437000PN6E448NPGY862021-12-31HKS:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437000PN6E448NPGY862022-01-012022-12-31HKS:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember7437000PN6E448NPGY862021-12-31HKS:HybridCapitalMember7437000PN6E448NPGY862022-01-012022-12-31HKS:HybridCapitalMember7437000PN6E448NPGY862021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember7437000PN6E448NPGY862022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember7437000PN6E448NPGY862021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437000PN6E448NPGY862022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437000PN6E448NPGY862021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437000PN6E448NPGY862022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437000PN6E448NPGY862021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437000PN6E448NPGY862022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437000PN6E448NPGY862021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437000PN6E448NPGY862022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7437000PN6E448NPGY862021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7437000PN6E448NPGY862022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares