(1 000 | EUR) | Liite 1 | 2025 | 2024 |
Liikevaihto | 2�2 | |||
Liiketoiminnan muut tuotot | 2�3 | |||
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos | - | |||
Aineiden ja tarvikkeiden käyttö | - | - | ||
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 3 | - | - | |
Poistot | 4�3 | - | - | |
Liiketoiminnan muut kulut | 2�4 | - | - | |
Liikevoitto | ||||
Rahoitustuotot ja -kulut | 5�2 | - | - | |
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista | 7�2 | - | ||
Voitto ennen veroja | ||||
Tuloverot | 6�1 | - | - | |
Tilikauden voitto | ||||
| Muut laajan tuloksen erät | ||||
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | - | |||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | ||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos: | ||||
Laimennettu ja laimentamaton tulos/osake | 2�5 |
(1 000 | EUR) | Liite 1 | 2025 | 2024 |
| VARAT | ||||
| Pitkäaikaiset varat | ||||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 4�1 | |||
Liikearvo | 4�2 | |||
Aineettomat hyödykkeet | 4�2 | |||
Sijoitukset | 5�3, | 5�7 | ||
Osuudet osakkuusyrityksissä | 7�2 | |||
Saamiset | 4�5 | |||
Laskennalliset verosaamiset | 6�2 | |||
Pitkäaikaiset varat yhteensä | ||||
| Lyhytaikaiset varat | ||||
Vaihto-omaisuus | 4�4 | |||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 4�5 | |||
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset | ||||
Rahavarat | 5�4, | 5�7 | ||
Lyhytaikaiset varat yhteensä | ||||
VARAT YHTEENSÄ | ||||
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | ||||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | 5�1 | |||
Osakepääoma | ||||
Omat osakkeet | - | - | ||
Muuntoerot | ||||
Muut rahastot | ||||
Kertyneet voittovarat | ||||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | ||||
| Pitkäaikaiset velat | ||||
Laskennalliset verovelat | 6�2 | |||
Rahoitusvelat | 5�5, | 5�7 | ||
Muut velat | 4�6, | 5�7 | ||
Pitkäaikaiset velat yhteensä | ||||
| Lyhytaikaiset velat | ||||
Rahoitusvelat | 5�5, | 5�7 | ||
Ostovelat ja muut velat | 4�6 | |||
Tuloverovelka | 4�6 | |||
Varaukset | 4�7 | |||
Lyhytaikaiset velat yhteensä | ||||
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ |
(1 000 | EUR) | Liite 1 | 2025 | 2024 |
| Liiketoiminnan rahavirta | ||||
Tilikauden voitto | ||||
| Oikaisut: | ||||
Rahoitustuotot ja -kulut | 5�2 | |||
Varausten muutos | - | |||
Osuus osakkuusyhtiön tuloksesta | 7�2 | - | ||
Poistot | 4�3 | |||
Tuloverot | 6�1 | |||
Muut oikaisut | - | |||
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta | ||||
| Käyttöpääoman muutos: | ||||
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos | - | |||
Vaihto-omaisuuden muutos | - | |||
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos | - | |||
Saadut korot | ||||
Maksetut korot | - | - | ||
Muut rahoituserät | - | - | ||
Maksetut verot | - | - | ||
Liiketoiminnan rahavirta (A) | ||||
| Investointien rahavirta | ||||
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | - | - | ||
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot | ||||
Investointien rahavirta (B) | - | - | ||
| Rahoituksen rahavirta | ||||
Lyhytaikaisten lainojen nostot | ||||
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | - | - | ||
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset | - | - | ||
Maksetut osingot | 5�1 | - | - | |
Rahoituksen rahavirta (C) | - | - | ||
Rahavarojen lisäys (+) / vähennys (–) (A+B+C) | - | |||
Rahavarat 1�1� | ||||
Valuuttakurssimuutosten vaikutus | ||||
Rahavarat 31�12� | 5�4, | 5�7 |
(1 000 | EUR) | Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | |||||
| Kertyneet | Oma pääoma | ||||||
Liite¹ | Osakepääoma | Muut rahastot | Muuntoerot | Omat osakkeet | voittovarat | yhteensä | |
Oma pääoma 1.1.2025 | - | ||||||
| Laaja tulos: | |||||||
Tilikauden tulos | |||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | |||||||
Muuntoerot | - | - | |||||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | - | ||||||
Suorat kirjaukset voittovaroihin | |||||||
| Liiketoimet omistajien kanssa | |||||||
Osakepalkkio-ohjelma | |||||||
Osingonjako | 5�1 | - | - | ||||
Omat osakkeet, muutos* | 3�3, 5�1 | - | - | ||||
| Liiketoimet omistajien | - | - | - | ||||
| kanssa yhteensä | |||||||
Oma pääoma 31.12.2025 | - | ||||||
Oma pääoma 1.1.2024 | - | ||||||
| Laaja tulos: | |||||||
Tilikauden tulos | |||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | |||||||
Muuntoerot | |||||||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | |||||||
Suorat kirjaukset voittovaroihin | |||||||
| Liiketoimet omistajien kanssa | |||||||
Osakepalkkio-ohjelma | |||||||
Osingonjako | 5�1 | - | - | ||||
Omat osakkeet, muutos* | 3�3, 5�1 | - | |||||
| Liiketoimet omistajien | - | - | |||||
| kanssa yhteensä | |||||||
Oma pääoma 31.12.2024 | - | ||||||
| TÄRKEIMMÄT VALUUTTAKURSSIT | ||||
Päätöskurssi 31.12.2025 | Keskikurssi 2025 | Päätöskurssi 31.12.2024 | Keskikurssi 2024 | |
SEK | 10,82150 | 11,07281 | 11,45900 | 11,42258 |
NOK | 11,84300 | 11,71978 | 11,79500 | 11,61808 |
GBP | 0,87260 | 0,85459 | 0,82918 | 0,84685 |
USD | 1,17500 | 1,12427 | 1,03890 | 1,08264 |
BRL | 6,43640 | 6,29729 | 6,42530 | 5,84997 |
CNY | 8,22620 | 8,06935 | 7,58330 | 7,77928 |
CLP | - | - | 1029,52000 | 1018,58000 |
CZK | 24,23700 | 24,69469 | 25,18500 | 25,12285 |
| TOIMINTASEGMENTIT 2025 | |||||||
| Pohjoismaat | Keski- ja Etelä- | Pohjois- | Etelä- | Aasia, Australia | |||
(1 000 | EUR) | ja Baltia | Eurooppa | Amerikka | Amerikka | ja Afrikka | Yhteensä |
Segmentin liikevaihto | 492 211 | 194 685 | 113 232 | 87 687 | 19 002 | 906 816 | |
Segmenttien väliset tuotot | -147 768 | -4 803 | -2 930 | -990 | -451 | -156 942 | |
Liikevaihto ulkopuolisilta asiakkailta | 344 443 | 189 882 | 110 301 | 86 697 | 18 551 | 749 874 | |
Segmentin liikevoitto | 8 443 | 18 319 | 7 191 | 6 893 | 840 | 41 686 | |
Kohdistamattomat erät | -53 | ||||||
Liikevoitto | 8 443 | 18 319 | 7 191 | 6 893 | 840 | 41 632 | |
Poistot | 28 956 | 1 249 | 1 176 | 3 725 | 95 | 35 200 | |
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 90 150 | 7 019 | 8 044 | 14 648 | 495 | 120 355 |
| TOIMINTASEGMENTIT 2024 | |||||||
| Pohjoismaat | Keski- ja Etelä- | Pohjois- | Etelä- | Aasia, Australia | |||
(1 000 | EUR) | ja Baltia | Eurooppa | Amerikka | Amerikka | ja Afrikka | Yhteensä |
Segmentin liikevaihto | 485 515 | 175 683 | 112 157 | 103 902 | 19 206 | 896 463 | |
Segmenttien väliset tuotot | -138 044 | -4 130 | -3 103 | -520 | -239 | -146 036 | |
Liikevaihto ulkopuolisilta asiakkailta | 347 470 | 171 552 | 109 054 | 103 382 | 18 968 | 750 427 | |
Segmentin liikevoitto | 14 823 | 19 827 | 7 370 | -6 191 | 970 | 36 798 | |
Kohdistamattomat erät | -43 | ||||||
Liikevoitto | 14 823 | 19 827 | 7 370 | -6 191 | 970 | 36 755 | |
Poistot | 29 641 | 1 025 | 1 108 | 4 105 | 154 | 36 033 | |
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 80 231 | 6 018 | 7 136 | 16 101 | 712 | 110 199 |
| TÄSMÄYTYSLASKELMAT | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| Liikevaihto | |||
Raportoitavien segmenttien liikevaihto | 906 816 | 896 463 | |
| Segmenttien välisten tuottojen | -156 942 | -146 036 | |
| eliminointi | |||
Konsernin liikevaihto yhteensä | 749 874 | 750 427 | |
| Liikevoitto | |||
Raportoitavien segmenttien tulos | 41 686 | 36 798 | |
Segmenteille kohdistamattomat erät | -53 | -43 | |
Konsernin liikevoitto yhteensä | 41 632 | 36 755 |
| LIIKEVAIHDON JAOTTELU KANSAINVÄLISEN LIIKETOIMINNAN | ||
| PERUSTEELLA | ||
% | 2025 | 2024 |
Viennin osuus liikevaihdosta | 77,0 | 73,8 |
| LIIKEVAIHDON JAOTTELU SOPIMUSTYYPIN MUKAAN | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Konemyynti | 561 534 | 561 359 | |
Huoltopalvelut | 165 568 | 169 501 | |
Järjestelmäratkaisut | 22 772 | 19 566 | |
Yhteensä | 749 874 | 750 427 |
| LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Vuokratuotot | 145 | 69 | |
Aineellisten käyttöomaisuus- hyödykkeiden myyntivoitot | 199 | 562 | |
Julkiset avustukset | 1 921 | 2 344 | |
Kierrätystuotot | 645 | 435 | |
Muut | 4 681 | 4 279 | |
Yhteensä | 7 591 | 7 689 |
| LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Vapaaehtoiset henkilösivukulut | 7 219 | 6 486 | |
Matkakulut | 7 364 | 5 884 | |
Käyttö- ja ylläpitokulut | 15 495 | 15 334 | |
Myyntiin liittyvät kulut | 15 913 | 14 754 | |
Vuokrakulut | 1 444 | 1 505 | |
Markkinointi- ja edustuskulut | 6 131 | 5 697 | |
Hallintokulut | 10 883 | 11 336 | |
Saas-kulut | 7 941 | 6 210 | |
Tutkimus- ja kehittämiskulut | 5 543 | 5 349 | |
Muut kuluerät | 7 731 | 22 238 | |
Yhteensä | 85 664 | 94 793 |
| TILINTARKASTAJAN PALKKIOT | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| KPMG | |||
Tilintarkastuspalkkiot | 278 | 308 | |
Todistukset ja lausunnot | 56 | 120 | |
Veroneuvonta | 0 | 2 | |
Muut palkkiot | 0 | 22 | |
334 | 452 |
| Muut yhteisöt | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Tilintarkastuspalkkiot | 81 | 75 | |
Todistukset ja lausunnot | 51 | 3 | |
Veroneuvonta | 55 | 36 | |
Muut palkkiot | 17 | 27 | |
204 | 141 | ||
Yhteensä | 538 | 593 |
2025 | 2024 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva | ||
tilikauden voitto (1 000 EUR) | 30 490 | 12 506 |
| Osakkeiden lukumäärän painotettu | ||
keskiarvo tilikauden aikana (1 000 kpl) | 27 991 | 27 985 |
| Laimennettu ja laimentamaton tulos/ | ||
osake | 1,09 | 0,45 |
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| Palkat ja muut lyhytaikaiset | |||
työsuhde-etuudet | 4 656 | 4 009 | |
Vapaaehtoinen eläketurva | 576 | 490 | |
Yhteensä | 5 232 | 4 499 |
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| Toimitusjohtaja | |||
| Palkat ja muut lyhytaikaiset | |||
työsuhde-etuudet | 972 | 998 | |
Vapaaehtoinen eläketurva | 250 | 246 | |
Yhteensä | 1 222 | 1 244 | |
Hallituksen jäsenille hallitus- tehtävistä suoritetut korvaukset: | |||
Kaario Mammu | 45 | 45 | |
Koipijärvi Terhi | 38 | 38 | |
Kylävainio Matti | 38 | 38 | |
Marjamaa Ilpo | 38 | 38 | |
Vanhainen Juha | 38 | 38 | |
Vidgren Jarmo | 48 | 42 | |
Vidgren Juha (8.4.2025 alkaen) | 29 | 0 | |
Vidgren Jukka (8.4.2025 asti) | 10 | 38 | |
Yhteensä | 283 | 277 |
| TYÖSUHDE-ETUUKSISTA AIHEUTUVAT KULUT | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| Palkat | 96 867 | 90 895 | |
| Eläkekulut – maksupohjaiset järjestelyt | 12 531 | 12 900 | |
| Osakepalkkiot | 1 775 | -343 | |
| Muut pitkäaikaiset työsuhde-etuudet | |||
| – palvelusvuosilisä | 94 | -1 166 | |
| Muut henkilösivukulut | 9 088 | 7 913 | |
| Yhteensä | 120 355 | 110 199 |
| KONSERNIN HENKILÖSTÖ KESKIMÄÄRIN TILIKAUDELLA | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Työntekijät | 1 082 | 1 207 | |
Toimihenkilöt | 1 001 | 876 | |
Yhteensä | 2 083 | 2 083 |
| OHJELMA: SITOUTTAVA OSAKEPALKKIOJÄRJESTELMÄ 2021 | |
TYYPPI | OSAKE |
| Sitouttava osakepalkkio- | |
| Instrumentti | järjestelmä 2021–2023 |
Alkuperäinen määrä, kpl | 15 000 |
Osinko-oikaisu | Ei |
Liikkeeseenlaskupäivä | 15.2.2021 |
Vapautumispäivä | 31.12.2028 |
Vapautumisehdot | Työssäolovelvoite |
Enimmäisvoimassaoloaika, vuotta | 3 |
Juoksuaikaa jäljellä, vuotta | n/a |
Henkilöitä tilikauden päättyessä | 0 |
Toteutustapa | Käteinen ja osake |
| Sitouttava osakepalkkio- | |
| Muutokset tilikaudella | järjestelmä 2021–2023 |
| 1.1.2025 | |
Kauden alussa ulkona olevat, kpl | 0 |
Kauden alussa jaettavissa olevat, kpl | 12 000 |
| Tilikauden muutokset | |
Kaudella myönnetyt, kpl | 0 |
Kaudella menetetyt, kpl | 0 |
Kaudella ansaitut, kpl | 0 |
Kaudella toimitetut, kpl | 0 |
| 31.12.2025 | |
Kauden lopussa ulkona olevat, kpl | 0 |
Kauden lopussa jaettavissa olevat, kpl | 12 000 |
| OHJELMA: AVAINHENKILÖIDEN SUORITEPERUSTEINEN LISÄOSAKEJÄRJESTELMÄ 2023–2027 | ||||||
TYYPPI | OSAKE | OSAKE | OSAKE | OSAKE | OSAKE | OSAKE |
| Ehdollinen palkkio | Ansaintajakso | Ehdollinen palkkio | Ansaintajakso | Ehdollinen palkkio | Ansaintajakso | |
| Instrumentti | 2023–2025 | 2023–2025 | 2024–2026 | 2024–2026 | 2025–2027 | 2025–2027 |
Alkuperäinen määrä, kpl | 30 000 | 30 000 | 60 000 | 60 000 | 60 000 | 60 000 |
Osinko-oikaisu | Ei | Ei | Ei | Ei | Ei | Ei |
Liikkeeseenlaskupäivä | 3.3.2023 | 3.3.2023 | 11.6.2024 | 11.6.2024 | 2.6.2025 | 2.6.2025 |
Vapautumispäivä | 31.5.2026 | 31.5.2026 | 31.5.2027 | 31.5.2027 | 31.5.2028 | 31.5.2028 |
Luovutusrajoitus | n/a | n/a | n/a | n/a | n/a | n/a |
| Työssäolovelvoite, | Työssäolovelvoite, | Työssäolovelvoite, | ||||
| konsernin liiketulos, | konsernin liiketulos, | konserninliiketulos, | ||||
| liikevaihdon kasvu ja | liikevaihdon kasvu ja | liikevaihdon kasvu, | ||||
Vapautumisehdot | Työssäolovelvoite | eNPS* | Työssäolovelvoite | eNPS* | Työssäolovelvoite | eNPS ja LTIF* |
Enimmäisvoimassaolo- aika, vuotta | 3,2 | 3,2 | 3,0 | 3,0 | 3,0 | 3,0 |
Juoksuaikaa jäljellä, vuotta | 0,4 | 0,4 | 1,4 | 1,4 | 2,4 | 2,4 |
| Henkilöitä tilikauden | 81 | 81 | 106 | 106 | 117 | 117 |
| päättyessä | ||||||
Toteutustapa | Käteinen ja osake | Käteinen ja osake | Käteinen ja osake | Käteinen ja osake | Käteinen ja osake | Käteinen ja osake |
| Ehdollinen palkkio | Ansaintajakso | Ehdollinen palkkio | Ansaintajakso | Ehdollinen palkkio | Ansaintajakso | |
| Muutokset tilikaudella | 2023–2025 | 2023–2025 | 2024–2026 | 2024–2026 | 2025–2027 | 2025–2027 |
| 1.1.2025 | ||||||
| Kauden alussa ulkona | 9 172 | 27 348 | 13 216 | 39 553 | 0 | 0 |
| olevat, kpl | ||||||
| Kauden alussa | 52 | 2 652 | 31 | 20 448 | 0 | 0 |
| jaettavissa olevat, kpl | ||||||
| Tilikauden muutokset | ||||||
Kaudella myönnetyt, kpl | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 819 | 32 382 |
Kaudella menetetyt, kpl | 505 | 1 508 | 284 | 851 | 34 | 101 |
Kaudella ansaitut, kpl | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kaudella toimitetut, kpl | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 31.12.2025 | ||||||
| Kauden lopussa ulkona | 8 667 | 25 841 | 12 932 | 38 702 | 10 785 | 32 282 |
| olevat, kpl | ||||||
| Kauden lopussa | 557 | 4 160 | 8 366 | 8 366 | 16 934 | 16 934 |
| jaettavissa olevat, kpl | ||||||
| * eNPS = Työntekijäkokemus, LTIF = Tapaturmataajuus |
| OHJELMA: TOIMITUSJOHTAJAN SUORITEPERUSTEINEN OSAKEOMISTUSJÄRJESTELMÄ 2023–2027 | ||||||||
TYYPPI | OSAKE | OSAKE | OSAKE | OSAKE | OSAKE | OSAKE | OSAKE | OSAKE |
| Ansaintajakso | Ansaintajakso | Ansaintajakso | ||||||
| 2023–2025 | Ansainta- | Ansainta- | Ansainta- | 2024-2026 | Ansainta- | 2025-2027 | Ansainta- | |
| Ehdollinen | jakso | jakso | jakso | Ehdollinen | jakso | Ehdollinen | jakso | |
| Instrumentti | palkkio | 2023 | 2023–2024 | 2023–2025 | palkkio (TJ) | 2024–2026 | palkkio (TJ) | 2025-2027 |
Alkuperäinen määrä, kpl | 10 653 | 14 204 | 14 204 | 28 408 | 50 000 | 50 000 | ||
Osinko-oikaisu | Ei | Ei | Ei | Ei | Ei | Ei | Ei | Ei |
Liikkeeseenlaskupäivä | 3.3.2023 | 3.3.2023 | 3.3.2023 | 3.3.2023 | 11.6.2024 | 11.6.2024 | 2.6.2025 | 2.6.2025 |
Vapautumispäivä | 31.5.2024 | 31.5.2024 | 31.5.2025 | 31.5.2026 | 30.6.2024 | 31.5.2027 | 31.5.2027 | 31.5.2028 |
Luovutusrajoitus | 31.12.2025 | 31.12.2025 | 31.12.2025 | n/a | 31.12.2026 | n/a | 31.12.2027 | n/a |
| Työssäolo- | Työssäolo- | Työssäolo- | Työssäolo- | Työssäolo- | Työssäolo- | |||
| velvoite, | velvoite, | velvoite, | velvoite, | velvoite, | velvoite, | |||
| konsernin | konsernin | konsernin | konsernin | konsernin | konsernin | |||
| liiketulos, liike- | liiketulos, liike- | liiketulos, liike- | liiketulos, liike- | liiketulos, | liiketulos, | |||
| vaihdon | vaihdon | vaihdon | vaihdon | liikevaihdon | liikevaihdon | |||
| Työssäolo- | Työssäolo- | kasvu ja | kasvu ja | kasvu ja | kasvu ja | kasvu eNPS ja | kasvu eNPS ja | |
| Vapautumisehdot | velvoite | velvoite | eNPS* | eNPS* | eNPS* | eNPS* | LTIF* | LTIF* |
Enimmäisvoimassa- oloaika, vuotta | 2,8 | 2,8 | 2,8 | 3,2 | 2,6 | 3,0 | 2,6 | 3,0 |
| Juoksuaikaa | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,4 | 1,0 | 1,4 | 2,0 | 2,4 |
| jäljellä, vuotta | ||||||||
| Henkilöitä tilikauden | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| päättyessä | ||||||||
| Toteutustapa | Käteinen ja | Käteinen ja | Käteinen ja | Käteinen ja | Käteinen ja | Käteinen ja | Käteinen ja | Käteinen ja |
| osake | osake | osake | osake | osake | osake | osake | osake | |
| Ansaintajakso | Ansaintajakso | Ansaintajakso | ||||||
| 2023–2025 | Ansainta- | Ansainta- | Ansainta- | 2024-2026 | Ansainta- | 2025-2027 | Ansainta- | |
| Muutokset | Ehdollinen | jakso | jakso | jakso | Ehdollinen | jakso | Ehdollinen | jakso |
| tilikaudella | palkkio | 2023 | 2023–2024 | 2023–2025 | palkkio (TJ) | 2024–2026 | palkkio (TJ) | 2025-2027 |
| 1.1.2025 | ||||||||
| Kauden alussa | 7 189 | 4 268 | 14 204 | 28 408 | 9 426 | 25 136 | 0 | 0 |
| ulkona olevat, kpl | ||||||||
| Kauden alussa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| jaettavissa olevat, kpl | ||||||||
| Tilikauden muutokset | ||||||||
Kaudella myönnetyt, kpl | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 071 | 26 856 |
Kaudella menetetyt, kpl | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kaudella ansaitut, kpl | 0 | 0 | 1 335 | 0 | 9 426 | 0 | 0 | 0 |
Kaudella toimitetut, kpl | 0 | 0 | 658 | 0 | 4 643 | 0 | 0 | 0 |
| 31.12.2025 | ||||||||
| Kauden lopussa | 7 189 | 4 268 | 1 335 | 28 408 | 9 426 | 25 136 | 10 071 | 26 856 |
| ulkona olevat, kpl | ||||||||
| Kauden lopussa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| jaettavissa olevat, kpl | ||||||||
| * eNPS = Työntekijäkokemus, LTIF = Tapaturmataajuus |
| KONSERNIN TULOSLASKELMAAN KIRJATUT ERÄT | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| Velvoitteisiin liittyvä taloudellisten | |||
| oletusten muutoksista johtuva voitto (-)/ | |||
tappio (+) | 94 | -1 166 | |
Kulut yhteensä | 94 | -1 166 |
| ETUUSPOHJAISTEN VELVOITTEIDEN NYKYARVON | |||
| MUUTOKSET KAUDEN AIKANA | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| Etuuspohjaisten velvoitteiden nykyarvo | |||
kauden alussa | 5 623 | 6 789 | |
Velvoitteen täyttäminen | 0 | 0 | |
Väestötilastollisten oletusten muuttumi- sesta johtuva voitto (-) / tappio (+) | 0 | 0 | |
| Taloudellisten oletusten muuttumisesta | |||
johtuva voitto (-) / tappio (+) | 94 | -1 166 | |
| Etuuspohjaisten velvoitteiden nykyarvo | |||
kauden lopussa | 5 718 | 5 623 |
| KONSERNITASEESEEN KIRJATUT ERÄT | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Etuuspohjaisten velvoitteiden nykyarvo | 5 718 | 5 623 | |
Varat (-) / velat (+) | 5 718 | 5 623 | |
Konsernitaseeseen merkityt velat | 5 718 | 5 623 |
| OHJELMA: TOIMITUSJOHTAJAN SUORITEPERUSTEINEN | |
| OSAKEOMISTUSJÄRJESTELMÄ 2021–2027 | |
TYYPPI | OSAKE |
Muutokset tilikaudella | Yhteensä |
| 1.1.2025 | |
Kauden alussa ulkona olevat, kpl | 177 920 |
Kauden alussa jaettavissa olevat, kpl | 35 183 |
| Tilikauden muutokset | |
Kaudella myönnetyt, kpl | 80 128 |
Kaudella menetetyt, kpl | 3 282 |
Kaudella ansaitut, kpl | 10 761 |
Kaudella toimitetut, kpl | 5 301 |
| 31.12.2025 | |
Kauden lopussa ulkona olevat, kpl | 241 897 |
Kauden lopussa jaettavissa olevat, kpl | 42 016 |
| ARVOSTUSPARAMETRIT TILIKAUDELLA | |
| MYÖNNETYILLE KANNUSTIMILLE | |
Osakekurssi myöntöhetkellä, € | 30,00 |
Osakkeen kurssi kauden lopussa, € | 25,90 |
Diskonttokorko | 1,9 % |
Vuosittainen osinkotuotto | 1,7 % |
Volatiliteetti | 28,7 % |
Arvostusmetodi | Pääoman kustannus ja |
| alennus myyntimahdollisuuden | |
| puuttumisesta | |
Käypä arvo 31.12.2025, (EUR) | 2 040 271 |
| OSAKEPERUSTEISEN KANNUSTINJÄRJESTELMÄN VAIKUTUS | |
| TILIKAUDEN TULOKSEEN JA TALOUDELLISEEN ASEMAAN | |
(1 000 | EUR) |
Tilikauden kulut, osakeperusteiset maksut | 889 |
Osakeperusteisista maksuista aiheutuva velka 31.12.2025 | 88 |
Arvio käteisenä maksettavasta osuudesta | 1 356 |
| TÄRKEIMMÄT ETUUSPOHJAISTEN VELVOITTEIDEN MÄÄRITTÄ- | ||
| MISESSÄ KÄYTETYT VAKUUTUSMATEMAATTISET OLETUKSET | ||
2025 | 2024 | |
Diskonttauskorko | 3,34–3,48 % | 2,97–3,01 % |
Inflaatio-oletus | 1,9 % | 1,9 % |
Palkkojen tulevat korotukset | 3,2 % | 3,2 % |
Työsuhteiden päättyvyys | 4,5 % | 4,5 % |
Työkyvyttömyysalkavuus | maksuluokka 1 | maksuluokka 1 |
| PAINOTETTU KESKIMÄÄRÄINEN ETUUSPOHJAISTEN | ||
| VELVOITTEIDEN VOIMASSAOLOAIKA VUOSINA | ||
2025 | 2024 | |
Suomi | 10 | 10 |
| HERKKYYSANALYYSI | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| Diskonttauskorko | |||
laskua 0,5 % | 240 | 245 | |
kasvua 0,5 % | -222 | -225 | |
| Palkkojen nousu | |||
laskua 0,5 % (0,8 % vuonna 2024) | -45 | -42 | |
kasvua 0,5 % (0,8 % vuonna 2024) | 45 | 42 | |
| Eläkkeiden nousu | |||
laskua 0,5 % | 0 | 0 | |
kasvua 0,5 % | 0 | 0 | |
| Työsuhteiden päättyvyys | |||
laskua 0,5 % | - | - | |
kasvua 0,5 % | -240 | -243 | |
| Terveydenhoitokustannusten kehityssuunta | |||
laskua 0,5 % | - | - | |
kasvua 0,5 % | -270 | -274 | |
| Elinajan odotus | |||
laskua yksi vuosi | -7 | -8 | |
kasvua yksi vuosi | 7 | 8 |
| AINEELLISET HYÖDYKKEET | ||||||
| Ennakkomaksut | ||||||
| Maa- ja | Koneet ja | ja keskeneräiset | ||||
(1 000 | EUR) | vesialueet | Rakennukset | kalusto | hankinnat | Yhteensä |
Hankintameno 1.1.2025 | 3 743 | 140 343 | 148 103 | 2 879 | 295 068 | |
Lisäykset | 0 | 10 311 | 11 452 | 3 426 | 25 189 | |
Vähennykset | 0 | -303 | -2 299 | -5 465 | -8 066 | |
Kurssiero | -158 | -1 115 | -1 409 | -52 | -2 734 | |
Hankintameno 31.12.2025 | 3 585 | 149 236 | 155 847 | 789 | 309 456 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2025 | 0 | -65 989 | -112 896 | 0 | -178 885 | |
Poistot | 0 | -7 991 | -12 303 | 0 | -20 294 | |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | 116 | 677 | 0 | 793 | |
Kurssiero | 0 | 379 | 1 024 | 0 | 1 404 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2025 | 0 | -73 484 | -123 498 | 0 | -196 981 | |
Kirjanpitoarvo 1.1.2025 | 3 743 | 74 354 | 35 207 | 2 879 | 116 183 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 3 585 | 75 752 | 32 349 | 789 | 112 475 | |
Hankintameno 1.1.2024 | 3 215 | 134 356 | 141 711 | 3 135 | 282 416 | |
Lisäykset | 472 | 8 184 | 9 039 | 3 692 | 21 386 | |
Vähennykset | 0 | -2 722 | -854 | -3 992 | -7 568 | |
Kurssiero | 56 | 525 | -1 793 | 45 | -1 167 | |
Hankintameno 31.12.2024 | 3 743 | 140 343 | 148 103 | 2 879 | 295 068 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 | 0 | -61 028 | -102 372 | 0 | -163 399 | |
Poistot | 0 | -8 333 | -13 178 | 0 | -21 511 | |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | 3 544 | 2 481 | 0 | 6 025 | |
Kurssiero | 0 | -173 | 174 | 0 | 1 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 | 0 | -65 989 | -112 896 | 0 | -178 885 | |
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 3 215 | 73 328 | 39 339 | 3 135 | 119 017 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 3 743 | 74 354 | 35 207 | 2 879 | 116 183 |
| AINEELLISIIN HYÖDYKKEISIIN SISÄLTYVIEN | ||||
| KÄYTTÖOIKEUSOMAISUUSERIEN TASEARVOT | ||||
| Koneet ja | ||||
(1 000 | EUR) | Rakennukset | kalusto | Yhteensä |
Kirjanpitoarvo 1.1.2025 | 9 538 | 3 574 | 13 112 | |
Lisäykset | 2 817 | 2 200 | 5 017 | |
Poistot | -2 807 | -2 362 | -5 169 | |
Kurssiero | -3 | 151 | 147 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 9 544 | 3 563 | 13 107 | |
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 8 041 | 3 755 | 11 796 | |
Lisäykset | 4 527 | 2 944 | 7 471 | |
Poistot | -2 906 | -2 618 | -5 524 | |
Kurssiero | -124 | -507 | -631 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 9 538 | 3 574 | 13 112 |
| VUOKRASOPIMUSVELKOJEN TASEARVOT | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 13 377 | 12 107 | |
Kurssiero | -378 | -975 | |
Lisäykset | 5 017 | 7 471 | |
Tilikauden korot | 446 | 486 | |
Maksut | -5 214 | -5 712 | |
Vähennykset | 0 | 0 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 13 247 | 13 377 | |
Pitkäaikainen vuokrasopimusvelka | 8 703 | 8 541 | |
Lyhytaikainen vuokrasopimusvelka | 4 544 | 4 836 | |
Yhteensä | 13 247 | 13 377 |
| TULOSLASKELMAAN MERKITYT MÄÄRÄT | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot | 5 169 | 5 524 | |
Korkokulut | 446 | 486 | |
| Arvoltaan vähäisiin omaisuuseriin liittyvät | |||
kulut | 1 392 | 2 283 | |
| Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät | |||
kulut | 52 | 976 | |
Yhteensä | 7 059 | 9 269 |
| AINEETTOMAT HYÖDYKKEET | |||||||
| Muut | Ennakkomaksut | ||||||
| Kehittämis- | Patentti- | Aineettomat | aineettomat | ja keskeneräiset | |||
(1 000 | EUR) | menot | menot | oikeudet | hyödykkeet | hankinnat | Yhteensä |
Hankintameno 1.1.2025 | 83 452 | 3 748 | 4 717 | 25 434 | 15 333 | 132 684 | |
Lisäykset | 7 722 | 519 | 60 | 609 | 5 284 | 14 193 | |
Vähennykset | 0 | 0 | 0 | 0 | -4 499 | -4 499 | |
Kurssierot | 0 | 0 | -66 | -5 | 0 | -71 | |
Hankintameno 31.12.2025 | 91 174 | 4 267 | 4 710 | 26 038 | 16 118 | 142 308 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2025 | -59 947 | -2 803 | -3 884 | -17 874 | 0 | -84 507 | |
Poistot | -11 410 | -341 | -214 | -2 942 | 0 | -14 906 | |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Kurssiero | 0 | 0 | 23 | 0 | 0 | 23 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2025 | -71 357 | -3 144 | -4 075 | -20 815 | 0 | -99 391 | |
Kirjanpitoarvo 1.1.2025 | 23 505 | 946 | 833 | 7 561 | 15 333 | 48 177 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 19 817 | 1 123 | 635 | 5 223 | 16 118 | 42 917 | |
Hankintameno 1.1.2024 | 73 065 | 3 488 | 4 557 | 23 199 | 18 416 | 122 726 | |
Lisäykset | 10 387 | 260 | 125 | 2 263 | 6 768 | 19 803 | |
Vähennykset | 0 | 0 | 0 | 0 | -9 856 | -9 856 | |
Kurssierot | 0 | 0 | 34 | -28 | 4 | 10 | |
Hankintameno 31.12.2024 | 83 452 | 3 748 | 4 717 | 25 434 | 15 333 | 132 684 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 | -49 288 | -2 470 | -3 615 | -14 617 | 0 | -69 991 | |
Poistot | -10 659 | -332 | -256 | -3 275 | 0 | -14 522 | |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Kurssiero | 0 | 0 | -13 | 19 | 0 | 6 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 | -59 947 | -2 803 | -3 884 | -17 874 | 0 | -84 507 | |
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 23 777 | 1 018 | 942 | 8 582 | 18 416 | 52 736 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 23 505 | 946 | 833 | 7 561 | 15 332 | 48 177 |
| LIIKEARVON KOHDISTAMINEN | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| Liikearvo on kohdistettu seuraaville | |||
| rahavirtaa tuottaville yksiköille: | |||
Pohjoismaat ja Baltia segmentti: Epec Oy | 3 440 | 3 440 | |
| Pohjoismaat ja Baltia segmentti: Ruotsi | |||
Norrbottenin alueen liiketoiminta | 342 | 322 | |
| Keski- ja Etelä-Eurooppa segmentti: | |||
Tšekki | 1 925 | 1 852 | |
| Keski- ja Etelä-Eurooppa segmentti: | |||
Alankomaat | 920 | 920 | |
Yhteensä | 6 627 | 6 535 |
| TUTKIMUS- JA KEHITTÄMISMENOT | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| Tutkimus- ja kehittämismenot | |||
yhteensä | 26 879 | 24 578 | |
Taseeseen aktivoitu osuus | 8 769 | 9 603 |
| POISTOT JA ARVONALENTUMISET | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| Aineettomat hyödykkeet | |||
Aktivoidut kehittämismenot | 11 410 | 10 659 | |
Patentit | 341 | 332 | |
Aineettomat oikeudet | 214 | 256 | |
Muut aineettomat hyödykkeet | 2 942 | 3 275 | |
Yhteensä | 14 906 | 14 522 | |
| Aineelliset | |||
| käyttöomaisuushyödykkeet | |||
Rakennukset | 7 991 | 8 333 | |
Koneet ja kalusto | 12 303 | 13 178 | |
Yhteensä | 20 294 | 21 511 | |
Yhteensä | 35 200 | 36 033 |
| VAIHTO-OMAISUUS | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Aineet ja tarvikkeet | 103 671 | 108 119 | |
Keskeneräiset tuotteet | 15 220 | 15 767 | |
Valmiit tuotteet/tavarat | 49 958 | 37 672 | |
Muu vaihto-omaisuus | 71 171 | 57 565 | |
Yhteensä | 240 019 | 219 123 |
| SAAMISET (PITKÄAIKAISET) | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Muut saamiset | 296 | 254 | |
Siirtosaamiset | 32 | 42 | |
Yhteensä | 328 | 296 |
| MYYNTISAAMISET JA MUUT SAAMISET (LYHYTAIKAISET) | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Myyntisaamiset | 63 472 | 54 107 | |
Arvonlisäverosaamiset | 6 583 | 8 426 | |
Muut saamiset | 5 907 | 7 492 | |
| Siirtosaamiset | 15 521 | 7 010 | |
| Kaupankäyntitarkoituksessa | |||
pidettävät johdannaissopimukset | 663 | 939 | |
Yhteensä | 92 146 | 77 974 |
| MYYNTISAAMISTEN IKÄJAKAUMA JA LUOTTOTAPPIOIKSI KIRJATUT ERÄT | ||||||||
| Erääntyneet | Erääntyneet | Erääntyneet | Erääntyneet | |||||
| Eräänty- | alle 30 | 30–90 | 91–180 | 181–360 | Erääntyneet | |||
(1 000 | EUR) | mättömät | päivää | päivää | päivää | päivää | yli 360 päivää | Yhteensä |
| 2025 | ||||||||
Bruttomääräinen kirjanpito- arvo – myyntisaamiset | 40 693 | 16 888 | 4 092 | 1 460 | 1 233 | 888 | 65 252 | |
| Odotettua tappiota koskeva | ||||||||
vähennyserä | 0 | 0 | -223 | -535 | -135 | -888 | -1 781 | |
Nettomääräinen kirjanpito- arvo – myyntisaamiset | 40 693 | 16 888 | 3 869 | 925 | 1 098 | 0 | 63 472 | |
| 2024 | ||||||||
Bruttomääräinen kirjanpito- arvo – myyntisaamiset | 36 347 | 12 305 | 2 697 | 1 802 | 1 153 | 645 | 54 949 | |
| Odotettua tappiota koskeva | ||||||||
vähennyserä | 0 | 0 | 0 | -120 | -77 | -645 | -842 | |
Nettomääräinen kirjanpito- arvo – myyntisaamiset | 36 347 | 12 305 | 2 697 | 1 682 | 1 076 | 0 | 54 107 |
| MYYNTISAAMISIIN LIITTYVÄ TAPPIOTA KOSKEVA | |||
| TULOSVAIKUTTEINEN VÄHENNYSERÄ | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| Myyntisaamisten odotettua tappiota | |||
koskevan vähennyserän muutos | 939 | 177 | |
Lopulliset luottotappiot | 1 245 | 315 | |
Perutut lopulliset luottotappiot | -2 | -218 | |
Yhteensä | 2 181 | 274 |
| MYYNTISAAMISTEN ODOTETTUA TAPPIOTA KOSKEVAN | |||
| VÄHENNYSERÄN TÄSMÄYTYSLASKELMA | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Tilikauden alussa | 842 | 665 | |
| Myyntisaamisten odotettua tappiota | |||
koskevan vähennyserän muutos | 939 | 177 | |
Tilikauden lopussa | 1 781 | 842 |
| OSTOVELAT JA MUUT VELAT | |||
| VARAUKSET | ||||
| Muut | ||||
(1 000 | EUR) | Takuuvaraus | varaukset | Yhteensä |
31.12.2024 | 5 620 | 13 618 | 19 238 | |
Lisäykset | 1 548 | 2 806 | 4 354 | |
Vähennykset | -1 042 | -9 997 | -11 039 | |
31.12.2025 | 6 125 | 6 427 | 12 552 |
| Osakkeiden | Osake- | Muut | Omat | ||||
| lukumäärä | pääoma | rahastot | osakkeet | ||||
(1 000 kpl) | (1 000 | EUR) | (1 000 | EUR) | (1 000 | EUR) | |
31.12.2024 | 28 000 | 7 000 | 3 824 | -47 | |||
Osakepalkkio- ohjelma | 0 | 0 | 638 | -88 | |||
31.12.2025 | 28 000 | 7 000 | 4 462 | -135 |
| MUUT RAHOITUSVARAT | ||
(1 000 | EUR) | Muut sijoitukset |
Hankintameno 31.12.2024 | 377 | |
Lisäykset | 0 | |
Vähennykset | 0 | |
Hankintameno 31.12.2025 | 377 |
| RAHOITUSTUOTOT | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| Osinkotuotot pysyvien vastaavien | |||
sijoituksista | 2 | 2 | |
Korkotuotot lainoista ja saamisista | 1 214 | 1 705 | |
Valuuttakurssivoitot, realisoitumaton | 1 077 | 0 | |
| Valuuttajohdannaisten käyvän arvon | |||
muutos | 1 047 | 0 | |
Muut rahoitustuotot | 731 | 231 | |
Yhteensä | 4 071 | 1 937 |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | -1 356 | -15 421 |
| RAHAVARAT | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Käteinen raha ja pankkitilit | 58 149 | 83 590 | |
Yhteensä | 58 149 | 83 590 |
| RAHOITUSVELAT | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | |||
Lainat rahoituslaitoksilta | 52 517 | 55 373 | |
Muut velat | 0 | 0 | |
Vuokrasopimusvelat | 8 703 | 8 541 | |
Yhteensä | 61 221 | 63 914 | |
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | |||
Lainat rahoituslaitoksilta | 12 933 | 18 020 | |
Muut velat | 0 | 161 | |
Vuokrasopimusvelat | 4 544 | 4 836 | |
Yhteensä | 17 477 | 23 017 |
| VUOKRASOPIMUSVELKOJEN ERÄÄNTYMISAJAT JA | |||
| TÄSMÄYTYSLASKELMA | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Vuokrasopimusvelat – vähimmäis- vuokrien kokonaismäärä | |||
alle 12 kk | 4 985 | 5 293 | |
1–5 vuotta | 7 003 | 7 517 | |
yli 5 vuotta | 2 845 | 1 262 | |
Yhteensä | 14 834 | 14 072 | |
| Vuokrasopimusvelat – | |||
| vähimmäisvuokrien nykyarvo | |||
alle 12 kk | 4 544 | 4 836 | |
1–5 vuotta | 6 189 | 7 313 | |
yli 5 vuotta | 2 514 | 1 228 | |
Yhteensä | 13 247 | 13 377 | |
Tulevaisuudessa kertyvät rahoituskulut | 1 587 | 695 | |
| Vuokrasopimusvelkojen | |||
kokonaismäärä | 14 834 | 14 072 |
| NIMELLISARVOT 31.12.2025 | ||||||
(1 000 | EUR) | USD | SEK | GBP | BRL | Yhteensä |
Valuutta- määräiset | ||||||
saamiset | 37 109 | 14 858 | 10 271 | 0 | 62 238 | |
Valuutta- määräiset | ||||||
velat | -2 298 | 0 | 0 | -37 311 | -39 608 | |
Valuutta- määräiset | ||||||
johdannaiset | -34 824 | -19 513 | -9 584 | 0 | -63 920 | |
Nettopositio | -13 | -4 655 | 687 | -37 311 | -41 291 | |
| NIMELLISARVOT 31.12.2024 | ||||||
(1 000 | EUR) | USD | SEK | GBP | BRL | Yhteensä |
Valuutta- määräiset | ||||||
saamiset | 46 337 | 10 167 | 10 272 | 0 | 66 776 | |
Valuutta- määräiset | ||||||
velat | -3 032 | -5 099 | 0 | -43 584 | -51 715 | |
Valuutta- määräiset | ||||||
johdannaiset | -26 757 | -7 953 | -8 047 | 0 | -42 757 | |
Nettopositio | 16 548 | -2 885 | 2 225 | -43 584 | -27 697 | |
(1 000 | EUR) | 2025 | |||
Eurokurssin muutos | Vahvistuminen | Heikentyminen | |||
| Vaikutus verojen | |||||
| jälkeiseen voittoon | |||||
USD | 8 % | 1 | 5 % | 0 | |
SEK | 2 % | 75 | 4 % | -135 | |
GBP | 3 % | -18 | 3 % | 17 | |
BRL | 4 % | 1 088 | 2 % | -679 | |
(1 000 | EUR) | 2024 | |||
Eurokurssin muutos | Vahvistuminen | Heikentyminen | |||
| Vaikutus verojen | |||||
| jälkeiseen voittoon | |||||
USD | 4 % | -535 | 3 % | 452 | |
SEK | 2 % | 42 | 3 % | -67 | |
GBP | 2 % | -37 | 1 % | 20 | |
BRL | 8 % | 2 832 | 10 % | -3 494 | |
(1 000 | EUR) | |
| Herkkyysanalyysi, vaihtuvakorkoisten lainojen osalta: | ||
Muutosprosentti | +1 % | -1 % |
Vaihtuvakorkokoiset lainat | -523 | 523 |
Koronvaihtosopimukset | 311 | -311 |
| Nettovaikutus verojen jälkeiseen | ||
voittoon | -212 | 212 |
| Tase- | Raha- | Alle 1 | 1–5 | Yli 5 | ||
(1 000 | EUR) | arvo | virta* | vuosi | vuotta | vuotta |
| 31.12.2025 | ||||||
| Lainat | ||||||
rahoituslaitoksilta | 65 451 | 75 498 | 14 833 | 60 665 | 0 | |
Muut velat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Vuokrasopimusvelat | 13 247 | 14 834 | 4 985 | 7 003 | 2 845 | |
| Ostovelat ja muut | ||||||
rahoitusvelat | 78 851 | 78 851 | 78 851 | 0 | 0 | |
Valuutta- johdannaisten velka | ||||||
Valuuttatermiinit, kassastamaksut | 41 344 | 41 344 | 41 344 | 0 | 0 | |
Valuuttatermiinit, kassaanmaksut | -40 894 | -40 894 | -40 894 | 0 | 0 | |
| Valuuttajohdannaisten | ||||||
velka, netto | 450 | 450 | 450 | 0 | 0 | |
| Korkojohdannaisten | ||||||
velka | 93 | 93 | 19 | 74 | 0 | |
| Taseen ulkopuoliset | ||||||
vastuut** | 0 | 8 272 | 8 272 | 0 | 0 | |
| Tase- | Raha- | Alle 1 | 1–5 | Yli 5 | ||
(1 000 | EUR) | arvo | virta* | vuosi | vuotta | vuotta |
| 31.12.2024 | ||||||
| Lainat | ||||||
rahoituslaitoksilta | 73 393 | 83 812 | 20 807 | 63 005 | 0 | |
Muut velat | 161 | 162 | 162 | 0 | 0 | |
Vuokrasopimusvelat | 13 377 | 14 072 | 5 293 | 7 517 | 1 262 | |
| Ostovelat ja muut | ||||||
rahoitusvelat | 67 135 | 67 135 | 67 135 | 0 | 0 | |
Valuutta- johdannaisten velka | ||||||
Valuuttatermiinit, kassastamaksut | 48 116 | 48 116 | 48 116 | 0 | 0 | |
Valuuttatermiinit, kassaanmaksut | -46 830 | -46 830 | -46 830 | 0 | 0 | |
| Valuuttajohdannaisten | ||||||
velka, netto | 1 286 | 1 286 | 1 286 | 0 | 0 | |
| Korkojohdannaisten | ||||||
velka | 162 | 162 | 32 | 130 | 0 | |
| Taseen ulkopuoliset | ||||||
vastuut** | 0 | 8 615 | 8 615 | 0 | 0 | |
(1 000 | EUR) | Rahoitukseen liittyvät velat | Muut varat | |||
Lainat | Vuokrasopimukset | Välisumma | Rahavarat | Likvidit sijoitukset | Yhteensä | |
Nettovelat 1.1.2025 | -73 554 | -13 378 | -86 932 | 83 590 | 0 | -3 341 |
Rahavirtavaikutukset | 8 107 | 5 214 | 13 321 | -26 513 | 0 | -13 192 |
Hankinnat – vuokrasopimukset | 0 | -5 017 | -5 017 | 0 | 0 | -5 017 |
Valuuttakurssioikaisut | -3 | -66 | -69 | 1 071 | 0 | 1 002 |
Nettovelat 31.12.2025 | -65 451 | -13 247 | -78 698 | 58 149 | 0 | -20 549 |
Nettovelat 1.1.2024 | -107 343 | -12 111 | -119 454 | 74 002 | 0 | -45 451 |
Rahavirtavaikutukset | 33 745 | 5 712 | 39 457 | 9 114 | 0 | 48 571 |
Hankinnat – vuokrasopimukset | 0 | -7 471 | -7 471 | 0 | 0 | -7 471 |
Valuuttakurssioikaisut | 44 | 491 | 535 | 474 | 0 | 1 009 |
Nettovelat 31.12.2024 | -73 554 | -13 378 | -86 932 | 83 590 | 0 | -3 341 |
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Korolliset velat | 78 698 | 86 931 | |
Korolliset saamiset | 0 | 0 | |
Rahavarat | -58 149 | -83 590 | |
Nettovelat | 20 549 | 3 341 | |
Oma pääoma yhteensä | 338 193 | 327 193 | |
Nettovelkaantumisaste (net gearing) | 6,1% | 1,0 % |
(1 000 | EUR) | ||||
| Käypään arvoon | Jaksotettuun hankin- | ||||
| 31.12.2025 | tulosvaikutteisesti | tamenoon kirjattavat | |||
Varat taseessa | Taso | kirjattavat erät | varat | Yhteensä | |
Noteeraamattomat osakesijoitukset | 3 | 377 | 0 | 377 | |
Johdannaisinstrumentit | 2 | 663 | 0 | 663 | |
Myyntisaamiset | 0 | 63 472 | 63 472 | ||
Kauppahintasaaminen | 0 | 3 000 | 3 000 | ||
Konekaupan rahoitukseen liittyvät saamiset | 0 | 11 178 | 11 178 | ||
Rahavarat | 0 | 58 149 | 58 149 | ||
Yhteensä | 1 040 | 135 799 | 136 839 | ||
| Käypään arvoon | Jaksotettuun | ||||
| 31.12.2025 | tulosvaikutteisesti | hankintamenoon | |||
Velat taseessa | Taso | kirjattavat velat | kirjattavat velat | Yhteensä | |
Lainat rahoituslaitoksilta | 0 | 65 451 | 65 451 | ||
Vuokrasopimusvelat | 0 | 13 247 | 13 247 | ||
Johdannaisinstrumentit | 2 | 543 | 0 | 543 | |
Ostovelat | 0 | 77 068 | 77 068 | ||
Konekaupan rahoitukseen liittyvät velat | 0 | 3 629 | 3 629 | ||
Yhteensä | 543 | 159 394 | 159 937 | ||
(1 000 | EUR) | ||||
| Käypään arvoon | Jaksotettuun | ||||
| 31.12.2024 | tulosvaikutteisesti | hankintamenoon | |||
Varat taseessa | Taso | kirjattavat varat | kirjattavat varat | Yhteensä | |
Noteeraamattomat osakesijoitukset | 3 | 377 | 0 | 377 | |
Johdannaisinstrumentit | 2 | 939 | 0 | 939 | |
Myyntisaamiset | 0 | 54 107 | 54 107 | ||
Kauppahintasaaminen | 0 | 3 000 | 3 000 | ||
Konekaupan rahoitukseen liittyvät saamiset | 0 | 4 312 | 4 312 | ||
Rahavarat | 0 | 83 590 | 83 590 | ||
Yhteensä | 1 316 | 145 009 | 146 325 | ||
| Käypään arvoon | Jaksotettuun | ||||
| 31.12.2024 | tulosvaikutteisesti | hankintamenoon | |||
Velat taseessa | Taso | kirjattavat velat | kirjattavat velat | Yhteensä | |
Lainat rahoituslaitoksilta | 0 | 73 393 | 73 393 | ||
Vuokrasopimusvelat | 0 | 13 377 | 13 377 | ||
Johdannaisinstrumentit | 2 | 1 448 | 0 | 1 448 | |
Ostovelat | 0 | 63 859 | 63 859 | ||
Konekaupan rahoitukseen liittyvät velat | 0 | 6 873 | 6 873 | ||
Yhteensä | 1 448 | 157 502 | 158 950 | ||
| TULOVEROT | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| Tilikauden verotettavaan | |||
tuloon perustuva vero | 7 953 | 8 862 | |
Edellisten tilikausien verot | 2 168 | 452 | |
Laskennalliset verot | 617 | -350 | |
Yhteensä | 9 504 | 8 964 |
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Voitto ennen veroja | 39 994 | 21 469 | |
Verot laskettuna kotimaan verokannalla | 7 999 | 4 294 | |
| Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavat | |||
verokannat | 2 280 | -1 517 | |
Verovapaat tulot | -375 | -104 | |
Vähennyskelvottomat kulut | 2 559 | 475 | |
Verohelpotukset, -tuet | -220 | -312 | |
Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset | -1 946 | 6 466 | |
Verot aikaisemmilta tilikausilta | 2 168 | 452 | |
Muut erät | -2 960 | -791 | |
Verot tuloslaskelmassa | 9 504 | 8 964 |
| LASKENNALLISTEN VEROJEN MUUTOKSET | |||||
| VUODEN 2025 AIKANA | |||||
(1 000 | EUR) | ||||
| Kirjattu | Kirjattu | ||||
| tulos- | oman | ||||
| Laskennalliset | 31.12. | vaikut- | pääoman | 31.12. | |
| verosaamiset: | 2024 | teisesti | kautta | 2025 | |
Vaihto-omaisuus | 5 655 | -269 | 0 | 5 386 | |
Vahvistetut tappiot | 1 129 | 149 | 0 | 1 278 | |
Muut erät | 2 059 | 539 | 0 | 2 | 598 |
| Kauden verotettavaan tuloon | |||||
perustuvat verosaamiset | -85 | 0 | 0 | -85 | |
Yhteensä | 8 759 | 419 | 0 | 9 177 | |
| Kirjattu | Kirjattu | ||||
| tulos- | oman | ||||
| Laskennalliset | 31.12. | vaikut- | pääoman | 31.12. | |
| verovelat: | 2024 | teisesti | kautta | 2025 | |
Vaihto-omaisuus | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Aineelliset ja aineettomat | |||||
hyödykkeet | 1 167 | -198 | 0 | 969 | |
Muut erät | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Yhteensä | 1 167 | -198 | 0 | 969 | |
| LASKENNALLISTEN VEROJEN MUUTOKSET | ||||
| VUODEN 2024 AIKANA | ||||
(1 000 | EUR) | |||
| Kirjattu | Kirjattu | |||
| tulos- | oman | |||
| Laskennalliset | 31.12. | vaikut- | pääoman | 31.12. |
| verosaamiset: | 2023 | teisesti | kautta | 2024 |
Vaihto-omaisuus | 5 559 | 96 | 0 | 5 655 |
Vahvistetut tappiot | 477 | 652 | 0 | 1 129 |
Muut erät | 2 410 | -351 | 0 | 2 059 |
| Kauden verotettavaan tuloon | ||||
perustuvat verosaamiset | 0 | 0 | -85 | -85 |
Yhteensä | 8 446 | 397 | -85 | 8 759 |
| Kirjattu | Kirjattu | |||
| tulos- | oman | |||
| Laskennalliset | 31.12. | vaikut- | pääoman | 31.12. |
| verovelat: | 2023 | teisesti | kautta | 2024 |
Vaihto-omaisuus | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aineelliset ja aineettomat | ||||
hyödykkeet | 1 120 | 47 | 0 | 1 167 |
Muut erät | 0 | 0 | 0 | 0 |
Yhteensä | 1 120 | 47 | 0 | 1 167 |
| Konsernin ja emoyhtiön | |
| osuus osakkeista ja | |
| Nimi ja kotipaikka | äänistä, % |
| Emoyhtiö Ponsse | |
Ponsse AB, Västerås, Ruotsi | 100,00 |
Ponsse AS, Kongsvinger, Norja | 100,00 |
Ponssé S.A.S., Gondreville, Ranska | 100,00 |
Ponsse UK Ltd., Annan, Iso-Britannia | 100,00 |
Ponsse Machines Ireland Ltd., Port Laoise, Irlanti | 100,00 |
Ponsse North America, Inc., Rhinelander, Yhdysvallat | 100,00 |
| Ponsse Latin America Indústria de Máquinas | |
Florestais Ltda, Mogi das Cruzes, Brasilia | 100,00 |
Epec Oy, Seinäjoki, Suomi | 100,00 |
| Epec B.V., Barendrecht, Alankomaat | |
(Epec Oy:n omistama) | 100,00 |
Ponsse Asia-Pacific Ltd., Hongkong | 100,00 |
| Ponsse China Ltd., Beihai, Kiina | |
(Ponsse Asia-Pacific Ltd.:n omistama) | 100,00 |
Ponsse Uruguay S.A., Paysandú, Uruguay | 100,00 |
Ponsse Czech s.r.o, Hostinné, Tšekki | 100,00 |
Ponsse Chile SpA, Chillán, Chile | 100,00 |
EAI PON1V Holding Oy, | 100,00 |
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Tilikauden alussa | 1 007 | 1 068 | |
Aikaisempien tilikausien oikaisu | 9 | -94 | |
Saatu osinko | -95 | -102 | |
Osuus kauden tuloksesta | -282 | 135 | |
Tilikauden lopussa | 639 | 1 007 |
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| Osakkuusyritys | |||
| Sunit Oy, Kajaani, Suomi | |||
Varat | 3 032 | 4 063 | |
Velat | 774 | 993 | |
Liikevaihto | 2 423 | 5 337 | |
Tilikauden voitto | -560 | 505 | |
Omistusosuus | 34% | 34 % |
| VASTUUSITOUMUKSET | |||
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
Takaukset muiden puolesta | 274 | 2 | |
| Kiinteistöjen arvonlisäveron | |||
tarkistusvastuu, palautusvastuu | 7 760 | 8 420 | |
Muut vastuut | 237 | 193 | |
Yhteensä | 8 272 | 8 615 | |
(1 000 | EUR) | 2025 | 2024 |
| Ei-purettavissa olevien | |||
| vuokrasopimusten perusteella | |||
| yhden vuoden kuluessa maksettavat | |||
vähimmäisvuokrat | 1 590 | 1 874 | |