(1 000 | EUR) | Liite 1 | 2024 | 2023 |
Liikevaihto | 2�2 | |||
Liiketoiminnan muut tuotot | 2�3 | |||
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos | - | - | ||
Aineiden ja tarvikkeiden käyttö | - | - | ||
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 3 | - | - | |
Poistot | 4�3 | - | - | |
Liiketoiminnan muut kulut | 2�4 | - | - | |
Liikevoitto | ||||
Rahoitustuotot ja -kulut | 5�2 | - | - | |
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista | 7�3 | |||
Voitto ennen veroja | ||||
Tuloverot | 6�1 | - | - | |
Tilikauden voitto jatkuvista toiminnoista | ||||
Tilikauden voitto/tappio lopetetuista toiminnoista | 4�1 | - | ||
Tilikauden voitto | ||||
| Muut laajan tuloksen erät | ||||
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | ||||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | ||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos: | ||||
Laimennettu ja laimentamaton tulos/osake jatkuvista toiminnoista | 2�5 | |||
Laimennettu ja laimentamaton tulos/osake lopetetuista toiminnoista | 2�5 | - | ||
Laimennettu ja laimentamaton tulos/osake | 2�5 | |||
| 1 Liite viittaa tuloslaskelman ja taseen liitetietoihin sivuilla 114–149� |
(1 000 | EUR) | Liite 1 | 2024 | 2023 |
| VARAT | ||||
| Pitkäaikaiset varat | ||||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 4�1 | |||
Liikearvo | 4�2 | |||
Aineettomat hyödykkeet | 4�2 | |||
Sijoitukset | 5�3, | 5�7 | ||
Osuudet osakkuusyrityksissä | 7�3 | |||
Saamiset | 4�5 | |||
Laskennalliset verosaamiset | 6�2 | |||
Pitkäaikaiset varat yhteensä | ||||
| Lyhytaikaiset varat | ||||
Vaihto-omaisuus | 4�4 | |||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 4�5 | |||
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset | ||||
Rahavarat | 5�4, | 5�7 | ||
Lyhytaikaiset varat yhteensä | ||||
VARAT YHTEENSÄ | ||||
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | ||||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | 5�1 | |||
Osakepääoma | ||||
Omat osakkeet | - | - | ||
Muuntoerot | ||||
Muut rahastot | ||||
Kertyneet voittovarat | ||||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | ||||
| Pitkäaikaiset velat | ||||
Laskennalliset verovelat | 6�2 | |||
Rahoitusvelat | 5�5, | 5�7 | ||
Muut velat | 4�6, | 5�7 | ||
Pitkäaikaiset velat yhteensä | ||||
| Lyhytaikaiset velat | ||||
Rahoitusvelat | 5�5, | 5�7 | ||
Ostovelat ja muut velat | 4�6 | |||
Tuloverovelka | 4�6 | |||
Varaukset | 4�7 | |||
Lyhytaikaiset velat yhteensä | ||||
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ |
(1 000 | EUR) | Liite 1 | 2024 | 2023 |
| Liiketoiminnan rahavirta | ||||
Tilikauden voitto | ||||
| Oikaisut: | ||||
Rahoitustuotot ja -kulut | 5�2 | |||
Varausten muutos | ||||
Osuus osakkuusyhtiön tuloksesta | 7�3 | - | - | |
Poistot | 4�3 | |||
Tuloverot | 6�1 | |||
Muut oikaisut | - | |||
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta | ||||
| Käyttöpääoman muutos: | ||||
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos | - | |||
Vaihto-omaisuuden muutos | - | |||
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos | - | - | ||
Saadut korot | ||||
Maksetut korot | - | - | ||
Muut rahoituserät | - | - | ||
Maksetut verot | - | - | ||
Liiketoiminnan rahavirta (A) | ||||
| Investointien rahavirta | ||||
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | - | - | ||
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot | ||||
Tytäryhtiöiden hankinta* | - | |||
Investointien rahavirta (B) | - | - | ||
| Rahoituksen rahavirta | ||||
Lyhytaikaisten lainojen nostot/takaisinmaksut | - | |||
Pitkäaikaisten lainojen nostot | ||||
Rahoitusleasingvelkojen nostot/takaisinmaksut | - | - | ||
Maksetut osingot | 5�1 | - | - | |
Rahoituksen rahavirta (C) | - | |||
Rahavarojen lisäys (+) / vähennys (–) (A+B+C) | - | |||
Rahavarat 1�1� | ||||
Valuuttakurssimuutosten vaikutus | - | |||
Rahavarat 31�12� | 5�4, | 5�7 |
(1 000 | EUR) | Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | |||||
| Kertyneet | Oma pääoma | ||||||
Liite 1 | Osakepääoma | Muut rahastot | Muuntoerot | Omat osakkeet | voittovarat | yhteensä | |
Oma pääoma 1.1.2024 | - | ||||||
| Laaja tulos: | |||||||
Tilikauden tulos | |||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | |||||||
Muuntoerot | |||||||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | |||||||
Suorat kirjaukset voittovaroihin | |||||||
| Liiketoimet omistajien kanssa | |||||||
Osakepalkkio-ohjelma | |||||||
Osingonjako | 5�1 | - | - | ||||
Omat osakkeet, muutos* | 3�3, 5�1 | - | |||||
| Liiketoimet omistajien | - | - | |||||
| kanssa yhteensä | |||||||
Oma pääoma 31.12.2024 | - | ||||||
Oma pääoma 1.1.2023 | - | ||||||
| Aikaisempia kausia koskeva | - | - | |||||
| oikaisu** | |||||||
Oikaistu oma pääoma 1.1.2023 | - | ||||||
| Laaja tulos: | |||||||
Tilikauden tulos | |||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | |||||||
Muuntoerot | |||||||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | |||||||
Suorat kirjaukset voittovaroihin | |||||||
| Liiketoimet omistajien kanssa | |||||||
Osakepalkkio-ohjelma | |||||||
Osingonjako | 5�1 | - | - | ||||
Omat osakkeet, muutos* | 3�3, 5�1 | - | - | ||||
| Liiketoimet omistajien | - | - | - | ||||
| kanssa yhteensä | |||||||
Oma pääoma 31.12.2023 | - | ||||||
| LIITETIEDOT |
| 1. |
| TÄRKEIMMÄT VALUUTTAKURSSIT | ||||
Päätöskurssi 31.12.2024 | Keskikurssi 2024 | Päätöskurssi 31.12.2023 | Keskikurssi 2023 | |
SEK | 11,45900 | 11,42258 | 11,09600 | 11,45634 |
NOK | 11,79500 | 11,61808 | 11,24050 | 11,39499 |
GBP | 0,82918 | 0,84685 | 0,86905 | 0,87019 |
USD | 1,03890 | 1,08264 | 1,10500 | 1,08160 |
BRL | 6,42530 | 5,84997 | 5,36180 | 5,41283 |
RUB | - | - | 98,59600 | 91,89923 |
CNY | 7,58330 | 7,77928 | 7,85090 | 7,65887 |
CLP | 1029,52000 | 1018,58000 | 970,43000 | 907,00923 |
CZK | 25,18500 | 25,12285 | 24,72400 | 23,98208 |
| TOIMINTASEGMENTIT 2024 | |||||||
| Pohjoismaat | Keski- ja Etelä- | Pohjois- | Etelä- | Aasia, Australia | |||
(1 000 | EUR) | ja Baltia | Eurooppa | Amerikka | Amerikka | ja Afrikka | Yhteensä |
Segmentin liikevaihto | 485 515 | 175 683 | 112 157 | 103 902 | 19 206 | 896 463 | |
Segmenttien väliset tuotot | -138 044 | -4 130 | -3 103 | -520 | -239 | -146 036 | |
Liikevaihto ulkopuolisilta asiakkailta | 347 470 | 171 552 | 109 054 | 103 382 | 18 968 | 750 427 | |
Segmentin liikevoitto | 14 823 | 19 827 | 7 370 | -6 191 | 970 | 36 798 | |
Kohdistamattomat erät | -43 | ||||||
Liikevoitto | 14 823 | 19 827 | 7 370 | -6 191 | 970 | 36 755 | |
Poistot | 29 641 | 1 025 | 1 108 | 4 105 | 154 | 36 033 | |
| TOIMINTASEGMENTIT 2023 | Pohjoismaat | Keski- ja Etelä- | Pohjois- | Etelä- | Aasia, Australia | ||
(1 000 | EUR) | ja Baltia | Eurooppa | Amerikka | Amerikka | ja Afrikka | Yhteensä |
Segmentin liikevaihto | 549 224 | 183 087 | 126 770 | 129 010 | 25 145 | 1 013 236 | |
Segmenttien väliset tuotot | -184 587 | -2 820 | -2 298 | -1 382 | -349 | -191 436 | |
Liikevaihto ulkopuolisilta asiakkailta | 364 636 | 180 268 | 124 472 | 127 628 | 24 796 | 821 800 | |
Segmentin liikevoitto | 9 170 | 23 943 | 18 618 | -7 969 | 4 546 | 48 308 | |
Kohdistamattomat erät | -1 154 | ||||||
Liikevoitto | 9 170 | 23 943 | 18 618 | -7 969 | 4 546 | 47 153 | |
Poistot | 26 512 | 943 | 889 | 2 812 | 181 | 31 337 |
| TÄSMÄYTYSLASKELMAT | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| Liikevaihto | |||
Raportoitavien segmenttien liikevaihto | 896 463 | 1 013 236 | |
| Segmenttien välisten tuottojen | -146 036 | -191 436 | |
| eliminointi | |||
Konsernin liikevaihto yhteensä | 750 427 | 821 800 | |
| Liikevoitto | |||
Raportoitavien segmenttien tulos | 36 798 | 48 308 | |
Segmenteille kohdistamattomat erät | -43 | -1 154 | |
Konsernin liikevoitto yhteensä | 36 755 | 47 153 |
| LIIKEVAIHDON JAOTTELU KANSAINVÄLISEN LIIKETOIMINNAN | ||
| PERUSTEELLA | ||
% | 2024 | 2023 |
Viennin osuus liikevaihdosta | 73,8 | 74,9 |
| LIIKEVAIHDON JAOTTELU SOPIMUSTYYPIN MUKAAN | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Konemyynti | 561 359 | 616 562 | |
Huoltopalvelut | 169 501 | 177 460 | |
Järjestelmäratkaisut | 19 566 | 27 778 | |
Yhteensä | 750 427 | 821 800 |
| LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Vuokratuotot | 69 | 178 | |
Aineellisten käyttöomaisuus- hyödykkeiden myyntivoitot | 562 | 1 109 | |
Julkiset avustukset | 2 344 | 1 246 | |
Kierrätystuotot | 305 | 379 | |
Muut | 4 409 | 2 681 | |
Yhteensä | 7 689 | 5 593 |
| LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Vapaaehtoiset henkilösivukulut | 6 486 | 6 526 | |
Matkakulut | 5 884 | 6 313 | |
Käyttö- ja ylläpitokulut | 15 334 | 16 309 | |
Myyntiin liittyvät kulut | 14 754 | 16 796 | |
Vuokrakulut | 1 505 | 2 748 | |
Markkinointi- ja edustuskulut | 5 697 | 5 665 | |
Hallintokulut | 11 336 | 11 590 | |
Saas-kulut | 6 210 | 4 727 | |
Tutkimus- ja kehittämiskulut | 5 349 | 6 300 | |
Muut kuluerät | 22 238 | 18 625 | |
Yhteensä | 94 793 | 95 599 |
| TILINTARKASTAJAN PALKKIOT | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| KPMG | |||
Tilintarkastuspalkkiot | 308 | 292 | |
Todistukset ja lausunnot | 120 | 14 | |
Veroneuvonta | 2 | 16 | |
Muut palkkiot | 22 | 67 | |
452 | 388 |
| Muut yhteisöt | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Tilintarkastuspalkkiot | 75 | 47 | |
Todistukset ja lausunnot | 3 | 4 | |
Veroneuvonta | 36 | 26 | |
Muut palkkiot | 27 | 46 | |
141 | 124 | ||
Yhteensä | 593 | 512 |
2024 | 2023 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva | ||
tilikauden voitto (1 000 EUR) | 12 506 | 18 877 |
| Osakkeiden lukumäärän painotettu | ||
keskiarvo tilikauden aikana (1 000 kpl) | 27 985 | 27 985 |
| Laimentamaton osakekohtainen tulos | ||
(eur/osake) jatkuvista toiminnoista | 0,45 | 1,07 |
| Laimentamaton osakekohtainen tulos | ||
(eur/osake) lopetetuista toiminnoista | 0,00 | -0,40 |
| Laimennettu ja laimentamaton tulos/ | ||
osake | 0,45 | 0,67 |
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| Toimitusjohtaja | |||
| Palkat ja muut lyhytaikaiset | |||
työsuhde-etuudet | 998 | 895 | |
Vapaaehtoinen eläketurva | 246 | 283 | |
Yhteensä | 1 244 | 1 177 | |
Hallituksen jäsenille hallitus- tehtävistä suoritetut korvaukset: | |||
Kaario Mammu | 45 | 45 | |
Koipijärvi Terhi (12.4.2023 alkaen) | 38 | 28 | |
Kylävainio Matti | 38 | 38 | |
Marjamaa Ilpo | 38 | 38 | |
Vanhainen Juha | 38 | 38 | |
Vidgren Janne (12.4.2023 asti) | 0 | 12 | |
Vidgren Jarmo | 42 | 48 | |
Vidgren Juha (12.4.2023 asti) | 0 | 12 | |
Vidgren Jukka | 38 | 38 | |
Yhteensä | 277 | 297 |
| TYÖSUHDE-ETUUKSISTA AIHEUTUVAT KULUT | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| Palkat | 90 895 | 91 302 | |
| Eläkekulut – maksupohjaiset järjestelyt | 12 900 | 11 187 | |
| Osakepalkkiot | -343 | 1 513 | |
| Muut pitkäaikaiset työsuhde-etuudet | |||
| – palvelusvuosilisä | -1 166 | 586 | |
| Muut henkilösivukulut | 7 913 | 10 674 | |
| Yhteensä | 110 199 | 115 262 |
| KONSERNIN HENKILÖSTÖ KESKIMÄÄRIN TILIKAUDELLA | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Työntekijät | 1 207 | 1 278 | |
Toimihenkilöt | 876 | 828 | |
Yhteensä | 2 083 | 2 106 |
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| Palkat ja muut lyhytaikaiset | |||
työsuhde-etuudet | 4 009 | 3 967 | |
Vapaaehtoinen eläketurva | 490 | 548 | |
Yhteensä | 4 499 | 4 515 |
| OHJELMA: SITOUTTAVA OSAKEPALKKIOJÄRJESTELMÄ 2021 | |
TYYPPI | OSAKE |
| Sitouttava osakepalkkio- | |
| Instrumentti | järjestelmä 2021–2023 |
Alkuperäinen määrä, kpl | 15 000 |
Osinko-oikaisu | Ei |
Liikkeeseenlaskupäivä | 15.2.2021 |
Vapautumispäivä | 31.12.2028 |
Vapautumisehdot | Työssäolovelvoite |
Enimmäisvoimassaoloaika, vuotta | 3 |
Juoksuaikaa jäljellä, vuotta | n/a |
Henkilöitä tilikauden päättyessä | 0 |
Toteutustapa | Käteinen ja osake |
| Sitouttava osakepalkkio- | |
| Muutokset tilikaudella | järjestelmä 2021–2023 |
| 1.1.2024 | |
Kauden alussa ulkona olevat, kpl | 0 |
Kauden alussa jaettavissa olevat, kpl | 12 000 |
| Tilikauden muutokset | |
Kaudella myönnetyt, kpl | 0 |
Kaudella menetetyt, kpl | 0 |
Kaudella ansaitut, kpl | 0 |
Kaudella toimitetut, kpl | 0 |
| 31.12.2024 | |
Kauden lopussa ulkona olevat, kpl | 0 |
Kauden lopussa jaettavissa olevat, kpl | 12 000 |
| OHJELMA: AVAINHENKILÖIDEN SUORITEPERUSTEINEN LISÄOSAKEJÄRJESTELMÄ 2023–2027 | ||||
TYYPPI | OSAKE | OSAKE | OSAKE | OSAKE |
| Ehdollinen palkkio | Ansaintajakso | Ehdollinen palkkio | Ansaintajakso | |
| Instrumentti | 2023–2025 | 2023–2025 | 2024–2026 | 2024–2026 |
Alkuperäinen määrä, kpl | 30 000 | 30 000 | 60 000 | 60 000 |
Osinko-oikaisu | Ei | Ei | Ei | Ei |
Liikkeeseenlaskupäivä | 3.3.2023 | 3.3.2023 | 11.6.2024 | 11.6.2024 |
Vapautumispäivä | 31.5.2026 | 31.5.2026 | 31.5.2027 | 31.5.2027 |
| Työssäolovelvoite, konsernin | Työssäolovelvoite, konsernin | |||
| liiketulos, liikevaihdon kasvu | liiketulos, liikevaihdon kasvu | |||
Vapautumisehdot | Työssäolovelvoite | ja henkilöstötyytyväisyys | Työssäolovelvoite | ja henkilöstötyytyväisyys |
Enimmäisvoimassaoloaika, vuotta | 3,2 | 3,2 | 3,0 | 3,0 |
Juoksuaikaa jäljellä, vuotta | 1,4 | 2,4 | 2,4 | 2,4 |
Henkilöitä tilikauden päättyessä | 88 | 88 | 109 | 109 |
Toteutustapa | Käteinen ja osake | Käteinen ja osake | Käteinen ja osake | Käteinen ja osake |
| Ehdollinen palkkio | Ansaintajakso | Ehdollinen palkkio | Ansaintajakso | |
| Muutokset tilikaudella | 2023–2025 | 2023–2025 | 2024–2026 | 2024–2026 |
| 1.1.2024 | ||||
Kauden alussa ulkona olevat, kpl | 9 172 | 27 452 | 0 | 0 |
Kauden alussa jaettavissa olevat, kpl | 52 | 2 549 | 0 | 0 |
| Tilikauden muutokset | ||||
Kaudella myönnetyt, kpl | 0 | 0 | 13 247 | 39 644 |
Kaudella menetetyt, kpl | 0 | 104 | 31 | 92 |
Kaudella ansaitut, kpl | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kaudella toimitetut, kpl | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 31.12.2024 | ||||
Kauden lopussa ulkona olevat, kpl | 9 172 | 27 348 | 13 216 | 39 553 |
Kauden lopussa jaettavissa olevat, kpl | 52 | 2 652 | 31 | 20 448 |
| OHJELMA: TOIMITUSJOHTAJAN SUORITEPERUSTEINEN OSAKEOMISTUSJÄRJESTELMÄ 2023–2027 | ||||||
TYYPPI | OSAKE | OSAKE | OSAKE | OSAKE | OSAKE | OSAKE |
| Ansaintajakso | Ansaintajakso | |||||
| 2023–2025 | 2024-2026 | |||||
| Ehdollinen | Ansaintajakso | Ansaintajakso | Ansaintajakso | Ehdollinen | Ansaintajakso | |
| Instrumentti | palkkio | 2023 | 2023–2024 | 2023–2025 | palkkio (TJ) | 2024–2026 |
Alkuperäinen määrä, kpl | 10 653 | 14 204 | 14 204 | 28 408 | 50 000 | |
Osinko-oikaisu | Ei | Ei | Ei | Ei | Ei | Ei |
Liikkeeseenlaskupäivä | 3.3.2023 | 3.3.2023 | 3.3.2023 | 3.3.2023 | 11.6.2024 | 11.6.2024 |
Vapautumispäivä | 31.5.2024 | 31.5.2024 | 31.5.2025 | 31.5.2026 | 30.6.2024 | 31.5.2027 |
Luovutusrajoitus | 31.12.2025 | 31.12.2025 | 31.12.2025 | n/a | 31.12.2026 | n/a |
| Työssäolovelvoite, | Työssäolovelvoite, | Työssäolovelvoite, | Työssäolovelvoite, | |||
| konsernin | konsernin | konsernin | konsernin | |||
| liiketulos, | liiketulos, | liiketulos, | liiketulos, | |||
| liikevaihdon kasvu | liikevaihdon kasvu | liikevaihdon kasvu | liikevaihdon kasvu | |||
| Työssäolo- | Työssäolo- | ja henkilöstö- | ja henkilöstö- | ja henkilöstö- | ja henkilöstö- | |
| Vapautumisehdot | velvoite | velvoite | tyytyväisyys | tyytyväisyys | tyytyväisyys | tyytyväisyys |
Enimmäisvoimassaoloaika, vuotta | 1,2 | 1,2 | 2,2 | 3,2 | 2,6 | 3,0 |
Juoksuaikaa jäljellä, vuotta | 1,0 | 1,0 | 1,0 | 1,4 | 2,0 | 2,4 |
Henkilöitä tilikauden päättyessä | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Toteutustapa | Käteinen ja | Käteinen ja | Käteinen ja | Käteinen ja | Käteinen ja osake | Käteinen ja osake |
| osake | osake | osake | osake | |||
| Ansaintajakso | Ansaintajakso | |||||
| 2023–2025 | 2024-2026 | |||||
| Ehdollinen | Ansaintajakso | Ansaintajakso | Ansaintajakso | Ehdollinen | Ansaintajakso | |
| Muutokset tilikaudella | palkkio | 2023 | 2023–2024 | 2023–2025 | palkkio (TJ) | 2024–2026 |
| 1.1.2024 | ||||||
Kauden alussa ulkona olevat, kpl | 10 653 | 14 204 | 14 204 | 28 408 | 0 | 0 |
Kauden alussa jaettavissa olevat, kpl | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Tilikauden muutokset | ||||||
Kaudella myönnetyt, kpl | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 426 | 25 136 |
Kaudella menetetyt, kpl | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kaudella ansaitut, kpl | 10 653 | 4 332 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kaudella toimitetut, kpl | 7 189 | 4 268 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 31.12.2024 | ||||||
Kauden lopussa ulkona olevat, kpl | 7 189 | 4 268 | 14 204 | 28 408 | 9 426 | 25 136 |
Kauden lopussa jaettavissa olevat, kpl | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| KONSERNIN TULOSLASKELMAAN KIRJATUT ERÄT | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| Velvoitteisiin liittyvä taloudellisten | |||
| oletusten muutoksista johtuva voitto (-)/ | -1 166 | 586 | |
| tappio (+) | |||
Kulut yhteensä | -1 166 | 586 |
| ETUUSPOHJAISTEN VELVOITTEIDEN | |||
| NYKYARVON MUUTOKSET KAUDEN AIKANA | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| Etuuspohjaisten velvoitteiden nykyarvo | |||
kauden alussa | 6 789 | 6 203 | |
Velvoitteen täyttäminen | 0 | 0 | |
Väestötilastollisten oletusten muuttumi- sesta johtuva voitto (-) / tappio (+) | 0 | 0 | |
| Taloudellisten oletusten muuttumisesta | |||
johtuva voitto (-) / tappio (+) | -1 166 | 586 | |
| Etuuspohjaisten velvoitteiden nykyarvo | |||
kauden lopussa | 5 623 | 6 789 |
| KONSERNITASEESEEN KIRJATUT ERÄT | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Etuuspohjaisten velvoitteiden nykyarvo | 5 623 | 6 789 | |
Varat (-) / velat (+) | 5 623 | 6 789 | |
Konsernitaseeseen merkityt velat | 5 623 | 6 789 |
| OHJELMA: TOIMITUSJOHTAJAN SUORITEPERUSTEINEN | |
| OSAKEOMISTUSJÄRJESTELMÄ 2021–2027 | |
TYYPPI | OSAKE |
Muutokset tilikaudella | Yhteensä |
| 1.1.2024 | |
Kauden alussa ulkona olevat, kpl | 104 093 |
Kauden alussa jaettavissa olevat, kpl | 14 601 |
| Tilikauden muutokset | |
Kaudella myönnetyt, kpl | 87 453 |
Kaudella menetetyt, kpl | 226 |
Kaudella ansaitut, kpl | 14 985 |
Kaudella toimitetut, kpl | 11 457 |
| 31.12.2024 | |
Kauden lopussa ulkona olevat, kpl | 177 920 |
Kauden lopussa jaettavissa olevat, kpl | 35 183 |
| ARVOSTUSPARAMETRIT TILIKAUDELLA | |
| MYÖNNETYILLE KANNUSTIMILLE | |
Osakekurssi myöntöhetkellä, (EUR) | 23,66 |
Osakkeen kurssi kauden lopussa, (EUR) | 20,10 |
Diskonttokorko | 2,8 % |
Osinkojen käypä arvo, (EUR) | 1,41 |
Arvostusmetodi | Diskontatut osingot |
Käypä arvo 31.12.2024, (EUR) | 2 046 259 |
| OSAKEPERUSTEISEN KANNUSTINJÄRJESTELMÄN VAIKUTUS | |
| TILIKAUDEN TULOKSEEN JA TALOUDELLISEEN ASEMAAN | |
(1 000 | EUR) |
Tilikauden kulut, osakeperusteiset maksut | 418 |
Osakeperusteisista maksuista aiheutuva velka 31.12.2024 | 27 |
Arvio käteisenä maksettavasta osuudesta | 843 |
| TÄRKEIMMÄT ETUUSPOHJAISTEN VELVOITTEIDEN MÄÄRITTÄ- | ||
| MISESSÄ KÄYTETYT VAKUUTUSMATEMAATTISET OLETUKSET | ||
2024 | 2023 | |
Diskonttauskorko | 2,97–3,01 % | 3,3 % |
Inflaatio-oletus | 1,9 % | 2,2 % |
Palkkojen tulevat korotukset | 3,2 % | 3,5 % |
Työsuhteiden päättyvyys | 4,5 % | 4,5 % |
Työkyvyttömyysalkavuus | maksuluokka 1 | maksuluokka 1 |
| PAINOTETTU KESKIMÄÄRÄINEN ETUUSPOHJAISTEN | ||
| VELVOITTEIDEN VOIMASSAOLOAIKA VUOSINA | ||
2024 | 2023 | |
Suomi | 10 | 10 |
| HERKKYYSANALYYSI | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| Diskonttauskorko | |||
laskua 0,5 % | 245 | 290 | |
kasvua 0,5 % | -225 | -267 | |
| Palkkojen nousu | |||
laskua 0,8 % (0,5 % vuonna 2023) | -42 | -274 | |
kasvua 0,8 % (0,5 % vuonna 2023) | 42 | 288 | |
| Eläkkeiden nousu | |||
laskua 0,5 % | 0 | 0 | |
kasvua 0,5 % | 0 | 0 | |
| Työsuhteiden päättyvyys | |||
laskua 0,5 % | - | - | |
kasvua 0,5 % | -243 | -288 | |
| Terveydenhoitokustannusten kehityssuunta | |||
laskua 0,5 % | - | - | |
kasvua 0,5 % | -274 | -334 | |
| Elinajan odotus | |||
laskua yksi vuosi | -8 | 9 | |
kasvua yksi vuosi | 8 | 9 |
| LOPETETTUJEN LIIKETOIMINTOJEN TULOSLASKELMA | ||
(1 000 | EUR) | 18.9.2023 |
Liikevaihto | 3 576 | |
Liiketoiminnan muut tuotot | 534 | |
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos | -17 | |
Aineiden ja tarvikkeiden käyttö | -1 190 | |
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | -1 019 | |
Poistot | -68 | |
Liiketoiminnan muut kulut | -570 | |
Liikevoitto | 1 247 | |
Rahoitustuotot ja -kulut | 95 | |
Tulos ennen veroja | 1 342 | |
Tuloverot | -194 | |
Tilikauden tulos | 1 148 | |
Myyntitappio lopetetuista toiminnoista | -2 628 | |
Muuntoero | -9 669 | |
Tulos lopetetuista toiminnoista | -11 149 |
| AINEELLISET HYÖDYKKEET | ||||||
| Ennakkomaksut | ||||||
| Maa- ja | Koneet ja | ja keskeneräiset | ||||
(1 000 | EUR) | vesialueet | Rakennukset | kalusto | hankinnat | Yhteensä |
Hankintameno 1.1.2024 | 3 215 | 134 356 | 141 711 | 3 135 | 282 416 | |
Lisäykset | 472 | 8 184 | 9 039 | 3 692 | 21 386 | |
Vähennykset | 0 | -2 722 | -854 | -3 992 | -7 568 | |
Kurssiero | 56 | 525 | -1 793 | 45 | -1 167 | |
Hankintameno 31.12.2024 | 3 743 | 140 343 | 148 103 | 2 879 | 295 068 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 | 0 | -61 028 | -102 372 | 0 | -163 399 | |
Poistot | 0 | -8 333 | -13 178 | 0 | -21 511 | |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | 3 544 | 2 481 | 0 | 6 025 | |
Kurssiero | 0 | -173 | 174 | 0 | 1 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 | 0 | -65 989 | -112 896 | 0 | -178 885 | |
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 3 215 | 73 328 | 39 339 | 3 135 | 119 017 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 3 743 | 74 354 | 35 207 | 2 879 | 116 183 | |
Hankintameno 1.1.2023 | 3 623 | 114 261 | 134 349 | 9 612 | 261 846 | |
Lisäykset | 42 | 21 552 | 12 117 | 3 606 | 37 317 | |
Vähennykset | -406 | -1 122 | -4 915 | -10 061 | -16 504 | |
Kurssiero | -45 | -335 | 160 | -22 | -242 | |
Hankintameno 31.12.2023 | 3 215 | 134 356 | 141 711 | 3 135 | 282 416 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 | 0 | -54 165 | -92 948 | 0 | -147 113 | |
Poistot | 0 | -7 120 | -11 686 | 0 | -18 806 | |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | 150 | 2 259 | 0 | 2 409 | |
Kurssiero | 0 | 108 | 3 | 0 | 111 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 | 0 | -61 028 | -102 372 | 0 | -163 399 | |
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 3 624 | 60 095 | 41 401 | 9 612 | 114 732 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 3 215 | 73 328 | 39 339 | 3 135 | 119 017 |
| AINEELLISIIN HYÖDYKKEISIIN SISÄLTYVIEN | ||||
| KÄYTTÖOIKEUSOMAISUUSERIEN TASEARVOT | ||||
| Koneet ja | ||||
(1 000 | EUR) | Rakennukset | kalusto | Yhteensä |
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 8 041 | 3 755 | 11 796 | |
Lisäykset | 4 527 | 2 944 | 7 471 | |
Poistot | -2 906 | -2 618 | -5 524 | |
Kurssiero | -124 | -507 | -631 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 9 538 | 3 574 | 13 112 | |
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 8 455 | 4 285 | 12 740 | |
Lisäykset | 1 908 | 1 032 | 2 940 | |
Poistot | -1 585 | -1 300 | -2 885 | |
Kurssiero | -737 | -262 | -999 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 8 041 | 3 755 | 11 796 |
| VUOKRASOPIMUSVELKOJEN TASEARVOT | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 12 107 | 13 071 | |
Kurssiero | -975 | -223 | |
Lisäykset | 7 471 | 2 940 | |
Tilikauden korot | 486 | 385 | |
Maksut | -5 712 | -4 066 | |
Vähennykset | 0 | 0 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 13 377 | 12 107 | |
Pitkäaikainen vuokrasopimusvelka | 8 541 | 8 063 | |
Lyhytaikainen vuokrasopimusvelka | 4 836 | 4 044 | |
Yhteensä | 13 377 | 12 107 |
| TULOSLASKELMAAN MERKITYT MÄÄRÄT | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot | 5 524 | 2 885 | |
Korkokulut | 486 | 385 | |
| Arvoltaan vähäisiin | |||
omaisuuseriin liittyvät kulut | 2 283 | 3 148 | |
Lyhytaikaisiin vuokra- sopimuksiin liittyvät kulut | 976 | -400 | |
Yhteensä | 9 269 | 6 018 |
| AINEETTOMAT HYÖDYKKEET | |||||||
| Muut | Ennakkomaksut | ||||||
| Kehittämis- | Patentti- | Aineettomat | aineettomat | ja keskeneräiset | |||
(1 000 | EUR) | menot | menot | oikeudet | hyödykkeet | hankinnat | Yhteensä |
Hankintameno 1.1.2024 | 73 065 | 3 488 | 4 557 | 23 199 | 18 416 | 122 726 | |
Lisäykset | 10 387 | 260 | 125 | 2 263 | 6 768 | 19 803 | |
Vähennykset | 0 | 0 | 0 | 0 | -9 856 | -9 856 | |
Kurssierot | 0 | 0 | 34 | -28 | 4 | 10 | |
Hankintameno 31.12.2024 | 83 452 | 3 748 | 4 717 | 25 434 | 15 333 | 132 684 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 | -49 288 | -2 470 | -3 615 | -14 617 | 0 | -69 991 | |
Poistot | -10 659 | -332 | -256 | -3 275 | 0 | -14 522 | |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Kurssiero | 0 | 0 | -13 | 19 | 0 | 6 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 | -59 947 | -2 803 | -3 884 | -17 874 | 0 | -84 507 | |
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 23 777 | 1 018 | 942 | 8 582 | 18 416 | 52 736 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 23 505 | 946 | 833 | 7 561 | 15 332 | 48 177 | |
Hankintameno 1.1.2023 | 67 727 | 3 248 | 4 355 | 19 829 | 11 919 | 107 079 | |
Lisäykset | 5 338 | 240 | 234 | 3 405 | 10 606 | 19 823 | |
Vähennykset | 0 | 0 | 0 | -26 | -4 104 | -4 130 | |
Kurssierot | 0 | 0 | -32 | -9 | -5 | -46 | |
Hankintameno 31.12.2023 | 73 065 | 3 488 | 4 557 | 23 199 | 18 416 | 122 726 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 | -39 912 | -2 127 | -3 355 | -12 102 | 0 | -57 496 | |
Poistot | -9 376 | -343 | -264 | -2 547 | 0 | -12 531 | |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0 | 0 | 0 | 22 | 0 | 22 | |
Kurssiero | 0 | 0 | 4 | 10 | 0 | 14 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 | -49 288 | -2 470 | -3 615 | -14 617 | 0 | -69 991 | |
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 27 815 | 1 121 | 1 001 | 7 726 | 11 919 | 49 583 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 23 777 | 1 018 | 942 | 8 582 | 18 416 | 52 736 |
| LIIKEARVON KOHDISTAMINEN | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| Liikearvo on kohdistettu seuraaville | |||
| rahavirtaa tuottaville yksiköille: | |||
Pohjoismaat ja Baltia segmentti: Epec Oy | 3 440 | 3 440 | |
| Pohjoismaat ja Baltia segmentti: Ruotsi | |||
Norrbottenin alueen liiketoiminta | 322 | 333 | |
| Keski- ja Etelä-Eurooppa segmentti: | |||
Tšekki | 1 852 | 1 887 | |
| Keski- ja Etelä-Eurooppa segmentti: | |||
Alankomaat | 920 | 1 038 | |
Yhteensä | 6 535 | 6 698 |
| TUTKIMUS- JA KEHITTÄMISMENOT | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| Tutkimus- ja kehittämismenot | |||
yhteensä | 24 578 | 29 466 | |
Taseeseen aktivoitu osuus | 9 603 | 11 888 |
| POISTOT JA ARVONALENTUMISET | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| Aineettomat hyödykkeet | |||
Aktivoidut kehittämismenot | 10 659 | 9 376 | |
Patentit | 332 | 343 | |
Aineettomat oikeudet | 256 | 264 | |
Muut aineettomat hyödykkeet | 3 275 | 2 547 | |
Yhteensä | 14 522 | 12 531 | |
| Aineelliset | |||
| käyttöomaisuushyödykkeet | |||
Rakennukset | 8 333 | 7 120 | |
Koneet ja kalusto | 13 178 | 11 686 | |
Yhteensä | 21 511 | 18 806 | |
Yhteensä | 36 033 | 31 337 |
| VAIHTO-OMAISUUS | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Aineet ja tarvikkeet | 108 119 | 133 988 | |
Keskeneräiset tuotteet | 15 767 | 13 916 | |
Valmiit tuotteet/tavarat | 37 672 | 46 018 | |
Muu vaihto-omaisuus | 57 565 | 46 915 | |
Yhteensä | 219 123 | 240 837 |
| SAAMISET (PITKÄAIKAISET) | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Muut saamiset | 0 | 3 000 | |
Siirtosaamiset | 296 | 229 | |
Yhteensä | 296 | 3 229 |
| MYYNTISAAMISET JA MUUT SAAMISET (LYHYTAIKAISET) | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Myyntisaamiset | 54 107 | 69 129 | |
Arvonlisäverosaamiset | 8 426 | 14 557 | |
Muut saamiset | 7 492 | 4 125 | |
| Siirtosaamiset | 7 010 | 8 191 | |
| Kaupankäyntitarkoituksessa | |||
pidettävät johdannaissopimukset | 939 | 2 353 | |
Yhteensä | 77 974 | 98 355 |
| MYYNTISAAMISTEN IKÄJAKAUMA JA LUOTTOTAPPIOIKSI KIRJATUT ERÄT | ||||||||
| Erääntyneet | Erääntyneet | Erääntyneet | Erääntyneet | |||||
| Eräänty- | alle 30 | 30–90 | 91–180 | 181–360 | Erääntyneet | |||
(1 000 | EUR) | mättömät | päivää | päivää | päivää | päivää | yli 360 päivää | Yhteensä |
| 2024 | ||||||||
Bruttomääräinen kirjanpito- arvo – myyntisaamiset | 36 347 | 12 305 | 2 697 | 1 802 | 1 153 | 645 | 54 949 | |
| Odotettua tappiota koskeva | ||||||||
vähennyserä | 0 | 0 | 0 | -120 | -77 | -645 | -842 | |
Nettomääräinen kirjanpito- arvo – myyntisaamiset | 36 347 | 12 305 | 2 697 | 1 682 | 1 076 | 0 | 54 107 | |
| 2023 | ||||||||
Bruttomääräinen kirjanpito- arvo – myyntisaamiset | 44 648 | 19 361 | 4 330 | 1 451 | -471 | 475 | 69 794 | |
| Odotettua tappiota koskeva | ||||||||
vähennyserä | 0 | 0 | 0 | -190 | 0 | -475 | -665 | |
Nettomääräinen kirjanpito- arvo – myyntisaamiset | 44 648 | 19 361 | 4 330 | 1 261 | -471 | 0 | 69 129 |
| MYYNTISAAMISIIN LIITTYVÄ TAPPIOTA KOSKEVA | |||
| TULOSVAIKUTTEINEN VÄHENNYSERÄ | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| Myyntisaamisten odotettua tappiota | |||
koskevan vähennyserän muutos | 177 | -146 | |
Lopulliset luottotappiot | 315 | 385 | |
Perutut lopulliset luottotappiot | -218 | -84 | |
Yhteensä | 274 | 155 |
| MYYNTISAAMISTEN ODOTETTUA TAPPIOTA KOSKEVAN | |||
| VÄHENNYSERÄN TÄSMÄYTYSLASKELMA | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Tilikauden alussa | 665 | 811 | |
| Myyntisaamisten odotettua tappiota | |||
koskevan vähennyserän muutos | 177 | -146 | |
Tilikauden lopussa | 842 | 665 |
| OSTOVELAT JA MUUT VELAT | |||
| VARAUKSET | ||||
| Muut | ||||
(1 000 | EUR) | Takuuvaraus | varaukset | Yhteensä |
31.12.2023 | 4 395 | 10 295 | 14 690 | |
Lisäykset | 1 712 | 10 173 | 11 885 | |
Vähennykset | -487 | -6 850 | -7 337 | |
31.12.2024 | 5 620 | 13 618 | 19 238 |
| Osakkeiden | Osake- | Muut | Omat | ||||
| lukumäärä | pääoma | rahastot | osakkeet | ||||
(1 000 kpl) | (1 000 | EUR) | (1 000 | EUR) | (1 000 | EUR) | |
31.12.2023 | 28 000 | 7 000 | 3 460 | -463 | |||
Osakepalkkio- ohjelma | 0 | 0 | 364 | 416 | |||
31.12.2024 | 28 000 | 7 000 | 3 824 | -47 |
| MUUT RAHOITUSVARAT | ||
(1 000 | EUR) | Muut sijoitukset |
Hankintameno 31.12.2023 | 374 | |
Lisäykset | 3 | |
Vähennykset | 0 | |
Hankintameno 31.12.2024 | 377 |
| RAHOITUSTUOTOT | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| Osinkotuotot pysyvien vastaavien | |||
sijoituksista | 2 | 2 | |
Korkotuotot lainoista ja saamisista | 1 705 | 851 | |
Valuuttakurssivoitot, realisoitunut | 0 | 1 458 | |
Valuuttakurssivoitot, realisoitumaton | 0 | 1 328 | |
Muut rahoitustuotot | 231 | 899 | |
Yhteensä | 1 937 | 4 539 |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | -15 421 | -4 459 |
| RAHAVARAT | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Käteinen raha ja pankkitilit | 83 590 | 74 002 | |
Yhteensä | 83 590 | 74 002 |
| RAHOITUSVELAT | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | |||
Lainat rahoituslaitoksilta | 55 373 | 58 413 | |
Muut velat | 0 | 161 | |
Vuokrasopimusvelat | 8 541 | 8 063 | |
Yhteensä | 63 914 | 66 637 | |
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | |||
Lainat rahoituslaitoksilta | 18 020 | 47 980 | |
Muut velat | 161 | 792 | |
Vuokrasopimusvelat | 4 836 | 4 044 | |
Yhteensä | 23 017 | 52 816 |
| VUOKRASOPIMUSVELKOJEN ERÄÄNTYMISAJAT JA | |||
| TÄSMÄYTYSLASKELMA | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Vuokrasopimusvelat – vähimmäis- vuokrien kokonaismäärä | |||
alle 12 kk | 5 293 | 4 220 | |
1–5 vuotta | 7 517 | 7 004 | |
yli 5 vuotta | 1 262 | 1 640 | |
Yhteensä | 14 072 | 12 864 | |
| Vuokrasopimusvelat – | |||
| vähimmäisvuokrien nykyarvo | |||
alle 12 kk | 4 836 | 4 044 | |
1–5 vuotta | 7 313 | 6 533 | |
yli 5 vuotta | 1 228 | 1 530 | |
Yhteensä | 13 377 | 12 107 | |
Tulevaisuudessa kertyvät rahoituskulut | 695 | 757 | |
| Vuokrasopimusvelkojen | |||
kokonaismäärä | 14 072 | 12 864 |
| NIMELLISARVOT 31.12.2024 | ||||||
(1 000 | EUR) | USD | SEK | GBP | BRL | Yhteensä |
Valuutta- määräiset | ||||||
saamiset | 46 337 | 10 167 | 10 272 | 0 | 66 776 | |
Valuutta- määräiset | ||||||
velat | -3 032 | -5 099 | 0 | -43 584 | -51 715 | |
Valuutta- määräiset | ||||||
johdannaiset | -26 757 | -7 953 | -8 047 | 0 | -42 757 | |
Nettopositio | 16 548 | -2 885 | 2 225 | -43 584 | -27 697 | |
| NIMELLISARVOT 31.12.2023 | ||||||
(1 000 | EUR) | USD | SEK | GBP | BRL | Yhteensä |
Valuutta- määräiset | ||||||
saamiset | 50 511 | 16 161 | 11 250 | 0 | 77 922 | |
Valuutta- määräiset | ||||||
velat | -3 258 | -5 443 | 0 | -55 352 | -64 053 | |
Valuutta- määräiset | ||||||
johdannaiset | -44 866 | -12 467 | -8 233 | 0 | -65 566 | |
Nettopositio | 2 387 | -1 748 | 3 017 | -55 352 | -51 697 | |
(1 000 | EUR) | 2024 | ||
Eurokurssin muutos | Vahvistuminen | Heikentyminen | ||
| Vaikutus verojen | ||||
| jälkeiseen voittoon | ||||
USD | 4 % | -535 | 3 % | 452 |
SEK | 2 % | 42 | 3 % | -67 |
GBP | 2 % | -37 | 1 % | 20 |
BRL | 8 % | 2 832 | 10 % | -3 494 |
(1 000 | EUR) | 2023 | ||
Eurokurssin muutos | Vahvistuminen | Heikentyminen | ||
| Vaikutus verojen | ||||
| jälkeiseen voittoon | ||||
USD | 2 % | -35 | 0 % | 9 |
SEK | 3 % | 46 | 3 % | -47 |
GBP | 1 % | -36 | 1 % | 19 |
BRL | 2 % | 856 | 2 % | -942 |
(1 000 | EUR) | |
| Herkkyysanalyysi, vaihtuvakorkoisten lainojen osalta: | ||
Muutosprosentti | +1 % | -1 % |
Vaihtuvakorkokoiset lainat | -585 | -585 |
Koronvaihtosopimukset | 327 | 327 |
| Nettovaikutus verojen jälkeiseen | ||
voittoon | -258 | -258 |
| Tase- | Raha- | Alle 1 | 1–5 | Yli 5 | ||
(1 000 | EUR) | arvo | virta* | vuosi | vuotta | vuotta |
| 31.12.2024 | ||||||
| Lainat | ||||||
rahoituslaitoksilta | 73 393 | 101 077 | 20 807 | 80 270 | 0 | |
Muut velat | 161 | 162 | 162 | 0 | 0 | |
Vuokrasopimusvelat | 13 377 | 14 072 | 5 293 | 7 517 | 1 262 | |
| Ostovelat ja muut | ||||||
rahoitusvelat | 67 135 | 67 135 | 67 135 | 0 | 0 | |
Valuutta- johdannaisten velka | ||||||
Valuuttatermiinit, kassastamaksut | 48 116 | 48 116 | 48 116 | 0 | 0 | |
Valuuttatermiinit, kassaanmaksut | -46 830 | -46 830 | -46 830 | 0 | 0 | |
| Valuuttajohdannaisten | ||||||
velka, netto | 1 286 | 1 286 | 1 286 | 0 | 0 | |
| Korkojohdannaisten | ||||||
velka | 162 | 162 | 32 | 130 | 0 | |
| Taseen ulkopuoliset | ||||||
vastuut** | 0 | 8 615 | 8 615 | 0 | 0 |
| Tase- | Raha- | Alle 1 | 1–5 | Yli 5 | ||
(1 000 | EUR) | arvo | virta* | vuosi | vuotta | vuotta |
| 31.12.2023 | ||||||
| Lainat | ||||||
rahoituslaitoksilta | 106 393 | 118 264 | 52 077 | 56 274 | 9 913 | |
Muut velat | 953 | 959 | 797 | 162 | 0 | |
Vuokrasopimusvelat | 12 107 | 12 864 | 4 220 | 7 004 | 1 640 | |
| Ostovelat ja muut | ||||||
rahoitusvelat | 89 066 | 89 066 | 89 066 | 0 | 0 | |
Valuutta- johdannaisten velka | ||||||
Valuuttatermiinit, kassastamaksut | 35 704 | 35 704 | 35 704 | 0 | 0 | |
Valuuttatermiinit, kassaanmaksut | -34 888 | -34 888 | -34 888 | 0 | 0 | |
| Valuuttajohdannaisten | ||||||
velka, netto | 816 | 816 | 816 | 0 | 0 | |
| Korkojohdannaisten | ||||||
velka | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Taseen ulkopuoliset | ||||||
vastuut** | 0 | 5 488 | 5 488 | 0 | 0 |
(1 000 | EUR) | Rahoitukseen liittyvät velat | Muut varat | |||
Lainat | Vuokrasopimukset | Välisumma | Rahavarat | Likvidit sijoitukset | Yhteensä | |
Nettovelat 1.1.2024 | -107 343 | -12 111 | -119 454 | 74 002 | 0 | -45 451 |
Rahavirtavaikutukset | 33 745 | 5 712 | 39 457 | 9 114 | 0 | 48 571 |
Hankinnat – vuokrasopimukset | 0 | -7 471 | -7 471 | 0 | 0 | -7 471 |
Valuuttakurssioikaisut | 44 | 491 | 535 | 474 | 0 | 1 009 |
Nettovelat 31.12.2024 | -73 554 | -13 378 | -86 932 | 83 590 | 0 | -3 341 |
Nettovelat 1.1.2023 | -83 213 | -13 087 | -96 300 | 76 545 | 0 | -19 755 |
Rahavirtavaikutukset | -24 121 | 4 066 | -20 055 | -2 416 | 0 | -22 471 |
Hankinnat – vuokrasopimukset | 0 | -2 940 | -2 940 | 0 | 0 | -2 940 |
Valuuttakurssioikaisut | -9 | -149 | -158 | -127 | 0 | -285 |
Nettovelat 31.12.2023 | -107 343 | -12 111 | -119 454 | 74 002 | 0 | -45 451 |
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Korolliset velat | 86 931 | 119 453 | |
Korolliset saamiset | 0 | 0 | |
Rahavarat | -83 590 | -74 002 | |
Nettovelat | 3 341 | 45 451 | |
Oma pääoma yhteensä | 327 193 | 321 799 | |
Nettovelkaantumisaste (net gearing) | 1,0 % | 14,1 % |
(1 000 | EUR) | ||
| Käypään arvoon | Jaksotettuun | ||
| 31.12.2024 | tulosvaikutteisesti | hankintamenoon | |
| Varat taseessa | kirjattavat varat | kirjattavat varat | Yhteensä |
Noteeraamattomat osakesijoitukset | 377 | 0 | 377 |
Johdannaisinstrumentit | 939 | 0 | 939 |
Myyntisaamiset | 0 | 54 107 | 54 107 |
Kauppahintasaaminen | 0 | 3 000 | 3 000 |
Konekaupan rahoitukseen liittyvät saamiset | 0 | 4 312 | 4 312 |
Rahavarat | 0 | 83 590 | 83 590 |
Yhteensä | 1 316 | 145 009 | 146 325 |
| Käypään arvoon | Jaksotettuun | ||
| 31.12.2024 | tulosvaikutteisesti | hankintamenoon | |
| Velat taseessa | kirjattavat velat | kirjattavat velat | Yhteensä |
Lainat rahoituslaitoksilta | 0 | 73 393 | 73 393 |
Vuokrasopimusvelat | 0 | 13 377 | 13 377 |
Johdannaisinstrumentit | 1 448 | 0 | 1 448 |
Ostovelat | 0 | 63 859 | 63 859 |
| Konekaupan rahoitukseen liittyvät | 0 | 6 873 | 6 873 |
| velat | |||
Yhteensä | 1 448 | 157 502 | 158 950 |
(1 000 | EUR) | ||
| Käypään arvoon | Jaksotettuun | ||
| 31.12.2023 | tulosvaikutteisesti | hankintamenoon | |
| Varat taseessa | kirjattavat varat | kirjattavat varat | Yhteensä |
Noteeraamattomat osakesijoitukset | 374 | 0 | 374 |
Johdannaisinstrumentit | 2 353 | 0 | 2 353 |
Myyntisaamiset | 0 | 69 129 | 69 129 |
Kauppahintasaaminen | 0 | 3 000 | 3 000 |
Konekaupan rahoitukseen liittyvät saamiset | 0 | 4 792 | 4 792 |
Rahavarat | 0 | 74 002 | 74 002 |
Yhteensä | 2 727 | 150 923 | 153 650 |
| Käypään arvoon | Jaksotettuun | ||
| 31.12.2023 | tulosvaikutteisesti | hankintamenoon | |
| Velat taseessa | kirjattavat velat | kirjattavat velat | Yhteensä |
Lainat rahoituslaitoksilta | 0 | 106 393 | 106 393 |
Vuokrasopimusvelat | 0 | 12 107 | 12 107 |
Johdannaisinstrumentit | 816 | 0 | 816 |
Ostovelat | 0 | 85 785 | 85 785 |
| Konekaupan rahoitukseen liittyvät | 0 | 4 033 | 4 033 |
| velat | |||
Yhteensä | 816 | 208 319 | 209 135 |
| TULOVEROT | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| Tilikauden verotettavaan | |||
tuloon perustuva vero | 8 862 | 15 115 | |
Edellisten tilikausien verot | 452 | 461 | |
Laskennalliset verot | -350 | -2 653 | |
Yhteensä | 8 964 | 12 924 |
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Voitto ennen veroja | 21 469 | 42 949 | |
Verot laskettuna kotimaan verokannalla | 4 294 | 8 590 | |
| Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavat | |||
verokannat | -1 517 | -1 860 | |
Verovapaat tulot | -104 | -3 264 | |
Vähennyskelvottomat kulut | 475 | -1 248 | |
Verohelpotukset, -tuet | -312 | -665 | |
Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset | 6 466 | 8 212 | |
Verot aikaisemmilta tilikausilta | 452 | 461 | |
Muut erät | -791 | 2 698 | |
Verot tuloslaskelmassa | 8 964 | 12 924 |
| LASKENNALLISTEN VEROJEN MUUTOKSET | ||||
| VUODEN 2024 AIKANA | ||||
(1 000 | EUR) | |||
| Kirjattu | Kirjattu | |||
| tulos- | oman | |||
| Laskennalliset | 31.12. | vaikut- | pääoman | 31.12. |
| verosaamiset: | 2023 | teisesti | kautta | 2024 |
Vaihto-omaisuus | 5 559 | 96 | 0 | 5 655 |
Vahvistetut tappiot | 477 | 652 | 0 | 1 129 |
Muut erät | 2 410 | -351 | 0 | 2 059 |
| Kauden verotettavaan tuloon | ||||
perustuvat verosaamiset | 0 | 0 | -85 | -85 |
Yhteensä | 8 446 | 397 | -85 | 8 759 |
| Kirjattu | Kirjattu | |||
| tulos- | oman | |||
| Laskennalliset | 31.12. | vaikut- | pääoman | 31.12. |
| verovelat: | 2023 | teisesti | kautta | 2024 |
Vaihto-omaisuus | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aineelliset ja aineettomat | ||||
hyödykkeet | 1 120 | 47 | 0 | 1 167 |
Muut erät | 0 | 0 | 0 | 0 |
Yhteensä | 1 120 | 47 | 0 | 1 167 |
| LASKENNALLISTEN VEROJEN MUUTOKSET | ||||
| VUODEN 2023 AIKANA | ||||
(1 000 | EUR) | |||
| Kirjattu | Kirjattu | |||
| tulos- | oman | |||
| Laskennalliset | 31.12. | vaikut- | pääoman | 31.12. |
| verosaamiset: | 2022 | teisesti | kautta | 2023 |
Vaihto-omaisuus | 3 719 | 1 840 | 0 | 5 559 |
Vahvistetut tappiot | 595 | -118 | 0 | 477 |
Muut erät | 690 | 527 | 1 194 | 2 410 |
| Kauden verotettavaan tuloon | ||||
perustuvat verosaamiset | -582 | 582 | 0 | 0 |
Yhteensä | 4 422 | 2 831 | 1 194 | 8 446 |
| Kirjattu | Kirjattu | |||
| tulos- | oman | |||
| Laskennalliset | 31.12. | vaikut- | pääoman | 31.12. |
| verovelat: | 2022 | teisesti | kautta | 2023 |
Vaihto-omaisuus | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aineelliset ja aineettomat | ||||
hyödykkeet | 968 | 152 | 0 | 1 120 |
Muut erät | 0 | 0 | 0 | 0 |
Yhteensä | 968 | 152 | 0 | 1 120 |
| Konsernin ja emoyhtiön | |
| osuus osakkeista ja | |
| Nimi ja kotipaikka | äänistä, % |
| Emoyhtiö Ponsse | |
Ponsse AB, Västerås, Ruotsi | 100,00 |
Ponsse AS, Kongsvinger, Norja | 100,00 |
Ponssé S.A.S., Gondreville, Ranska | 100,00 |
Ponsse UK Ltd., Annan, Iso-Britannia | 100,00 |
Ponsse Machines Ireland Ltd., Port Laoise, Irlanti | 100,00 |
Ponsse North America, Inc., Rhinelander, Yhdysvallat | 100,00 |
| Ponsse Latin America Indústria de Máquinas | |
Florestais Ltda, Mogi das Cruzes, Brasilia | 100,00 |
Epec Oy, Seinäjoki, Suomi | 100,00 |
| Epec B.V., Barendrecht, Alankomaat (Epec | |
Oy:n omistama) | 100,00 |
Ponsse Asia-Pacific Ltd., Hongkong | 100,00 |
| Ponsse China Ltd., Beihai, Kiina (Ponsse | |
Asia-Pacific Ltd.:n omistama) | 100,00 |
Ponsse Uruguay S.A., Paysandú, Uruguay | 100,00 |
Ponsse Czech s.r.o, Hostinné, Tšekki | 100,00 |
Ponsse Chile SpA Chillán, Chile | 100,00 |
EAI PON1V Holding Oy, | 100,00 |
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Tilikauden alussa | 1 068 | 881 | |
Aikaisempien tilikausien oikaisu | -94 | 0 | |
Saatu osinko | -102 | -68 | |
Osuus kauden tuloksesta | 135 | 255 | |
Tilikauden lopussa | 1 007 | 1 068 |
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| Osakkuusyritys | |||
| Sunit Oy, Kajaani, Suomi | |||
Varat | 4 063 | 4 152 | |
Velat | 993 | 1 013 | |
Liikevaihto | 5 337 | 6 061 | |
Tilikauden voitto | 505 | 749 | |
Omistusosuus | 34 % | 34 % |
| VASTUUSITOUMUKSET | |||
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
Takaukset muiden puolesta | 2 | 0 | |
| Kiinteistöjen arvonlisäveron | |||
tarkistusvastuu, palautusvastuu | 8 420 | 5 349 | |
Muut vastuut | 193 | 139 | |
Yhteensä | 8 615 | 5 488 | |
(1 000 | EUR) | 2024 | 2023 |
| Ei-purettavissa olevien | |||
| vuokrasopimusten perusteella | |||
| yhden vuoden kuluessa maksettavat | |||
vähimmäisvuokrat | 1 874 | 964 | |