VUOSIKERTOMUS
2023
YHDESSÄ MAHDOLLISTAMME
PARHAAN ASIAKASKOKEMUKSEN JA
KESTÄVÄN TULEVAISUUDEN
1
SISÄLLYS
VUOSI 2023
Ponsse lyhyesti �������������������������������������������������������������������������������������������������������4
Ponsse lukuina 2023 ������������������������������������������������������������������������������������������6
Poimintoja vuodelta 2023 ��������������������������������������������������������������������������������8
Ponssen arvot �����������������������������������������������������������������������������������������������������10
Hallituksen puheenjohtajan ja toimitusjohtajan katsaus �������������������12
Ponsse-tuotteet �������������������������������������������������������������������������������������������������� 14
Ponsse-huoltopalvelut ��������������������������������������������������������������������������������������18
Vastuullisuus Ponssella �����������������������������������������������������������������������������������22
Hallitus ��������������������������������������������������������������������������������������������������������������������26
Konsernin johtoryhmä ��������������������������������������������������������������������������������������28
Ponssen jakeluverkosto �����������������������������������������������������������������������������������29
TILINPÄÄTÖS
Hallituksen toimintakertomus 1�1�—31�12�2023 �������������������������������33
Taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut������������������������������������������59
Konsernin tilinpäätös (IFRS) ��������������������������������������������������������������������������63
Emoyhtiön tilinpäätös (FAS) ������������������������������������������������������������������������103
Osakepääoma ja osakkeet ��������������������������������������������������������������������������114
Hallituksen esitys voittovarojen käytöstä ����������������������������������������������118
Tilintarkastuskertomus ��������������������������������������������������������������������������������119
Tavaralajimenetelmässä puut prosessoidaan jo
metsässä käyttötarkoituksen mukaan ja oksat
sekä latvukset jäävät metsänpohjaan uuden
puusukupolven ravinnoksi.
PONSSE-metsäkoneet perus-
tuvat tavaralajimenetelmän
(cut-to-lenght, CTL) puunkorjuu-
seen. Koneet on kehitetty paitsi
hyödyntämään hyvin arvokas
puuraaka-aine, myös jättämään
mahdollisimman vähäiset jäl-
jet maastoon. Pohjoismainen
metsien kestävään käyttöön
liittyvä osaaminen ja menetel-
mät ovat yksi ratkaisu globaalin
metsäkadon hillitsemiseksi.
2 3
PONSSEN TARKOITUS – MIKSI OLEMME OLEMASSA?
Kestäviä ratkaisuja asiakkaidemme ja
ympäristön hyväksi
Ponsse on olemassa asiakkaitaan varten� Tämä ajatus ei ole
muuttunut siitä hetkestä, kun Einari Vidgren sen linjasi Ponssen
kantavaksi voimaksi, eikä se tule koskaan muuttumaan� Toimintamme
syvä asiakaslähtöisyys ja aito asiakasläheisyys auttavat meitä
ymmärtämään asiakkaidemme todelliset tarpeet� Ratkaisujemme
kehitys saa aina alkunsa ja suuntansa asiakkaidemme tarpeista�
Asiakkaiden näkemys mahdollistaa meille sellaisten ratkaisujen
kehittämisen, joilla on todellista lisäarvoa puunkorjuun arjessa�
Tyytyväiset asiakkaat ja kestävästi hoidetut metsät antavat meille
onnistumisen tunteen� Olemme merkittävä osa asiakkaidemme
arkea ja osa ratkaisua ilmastonmuutoksen torjunnassa�
MISSIO – PONSSEN TEHTÄVÄ
Asiakkaamme menestyvät
yhdessä kanssamme
Asiakaslähtöisyys on meille ponsselaisille elämäntapa�
Kumppanuutemme asiakkaidemme kanssa perustuu luottamukseen
– pidämme aina sen, minkä lupaamme� Tehtävämme on ymmärtää
asiakkaitamme ja heidän liiketoimintaansa� Asiakkaidemme syvällinen
osaaminen puunkorjuusta ja toimialasta mahdollistaa myös oman
oppimisemme� Uskomme omaan tekemiseemme ja pyrimme aina
olemaan parhaita siinä mitä teemme� Vuosikymmenien saatossa
kehittynyt vahva kulttuurimme ja arvot sekä näistä muodostuva
Ponsse-henki ovat merkittävimmät kilpailuetumme� Ne välittyvät
kaikessa tekemisessämme asiakkaalle, sillä heitä varten olemme
olemassa� Erinomainen henkilöstömme mahdollistaa päivittäin
asiakkaille parhaan mahdollisen asiakaskokemuksen�
VISIO – PONSSEN TULEVAISUUDEN TAHTOTILA
Ponsse on vastuullisen metsätalouden
halutuin yhteistyökumppani
Kestävä kehitys ohjaa kaikkea toimintaamme� Pyrimme suunni-
telmallisesti toiminnassamme ja ratkaisuissamme hiilineutraaliuteen�
Olemme intohimoisia Ponssen jatkuvaan kehittämiseen, ja haluamme
olla tavaralajimenetelmää edustavien kestävien ratkaisujen johtava
toimija maailmassa� Teknologian nopea kehitys, yhdistettynä
ponsselaiseen tapaan toimia, kehittää toimintaamme ja tuottaa
tuloksia jatkuvasti� Ratkaisujemme ja päivittäisen tekemisemme
jatkuva kehitys tekee meistä halutuimman yhteistyökumppanin�
Tärkein voimavaramme ja edellytys kaikelle kehitykselle ovat hyvin-
voivat ponsselaiset koko Ponsse-verkostossamme� Ponsse on meille
jokaiselle hyvä ja turvallinen paikka työskennellä�
Olemme omistaneet yli viisi
vuosikymmentä tehokkaan
ja ympäristöystävällisen
tavaralajimenetelmän (CTL)
metsäkoneiden valmistuk-
seen, myyntiin, huoltoon sekä
tuote- ja palvelukehitykseen.
Yhdessä mahdollistamme parhaan asiakas-
kokemuksen ja kestävän tulevaisuuden
PONSSE
LYHYESTI
Ponsse Oyj on tavaralajimenetelmän metsä-
koneiden myyntiin, tuotantoon, huoltoon
ja teknologiaan erikoistunut yritys, jonka
toimintaa ohjaa aito kiinnostus asiakasta
ja tämän liiketoimintaa kohtaan� Yhtiö
kehittää ja valmistaa kestävän kehityksen
mukaisia, innovatiivisia puunkorjuuratkaisuja
asiakastarpeiden mukaisesti�
Metsäkoneyrittäjä Einari Vidgrenin toimesta
perustama, arvojohdettu perheyhtiö on läpi
historiansa keskittynyt vain tavaralajimenetelmän
metsäkoneisiin� Tänä päivänä Vieremän tehtaalta
on valmistunut maailman savotoille yli 20 000
PONSSE-metsäkonetta, jotka on räätälöity
asiakkaiden tarpeita kuunnellen�
Ponsse on yksi maailman johtavista metsä-
konevalmistajista, jonka kotipaikka sijaitsee
Vieremällä, Suomessa� Yrityksen osakkeet
noteerataan NASDAQ OMX:n pohjoismaisella
listalla�
Perustamisvuosi
Tytäryhtiötä
eri maassa
Toimimme
Jälleenmyyjää ympäri maailman
Aktiivista PONSSE-metsäkonetta
maailman savotoilla
1970
12
37
30
15 000
4 5
VUOSIKERTOMUS 2023 PONSSE LYHYESTI
Henkilöstö keskimäärin
2 400
2 000
1 600
1 200
800
400
0
202320222021
Omavaraisuusaste (
%
)
70
60
50
40
30
20
10
0
202320222021
Bruttoinvestoinnit käyttö-
omaisuuteen (
MEUR
)
48
40
32
24
16
8
0
202320222021
6 %
Hiilijalanjälkemme
kasvoi 4 499 t CO
2
-
eq:iin. Luku on 35 %
pienempi kuin 2019
91,5 %
Hiilineutraalin
energian osuus
(sähkö ja lämpö)
2 110
Ponsselaista
yhteensä
193
Epecläistä
972
Ponsselaista
Suomessa
100 %
945
Ponsselaista
maailmalla
Henkilöstöstä tavoite-
palkkiojärjestelmien
piirissä
52
Ponsse-verkoston
asiakassuosittelun
NPS
PONSSE LUKUINA 2023
235
Huoltopalvelukeskusta
ympäri maailman
379
Varaosamyyjää
>2 200
Huollon ammattilaista
verkostossa
650
Huoltoautoa
1 077
Asentajaa
1284
Asennettua aurinkopaneelia
Uusiutuva aurinko-
energiamme kolminkertaistui
3X
Asensimme aurinkopaneeleja kuuteen Suomen
toimipisteeseen ja loppuvuodesta valmistuneeseen
Epec Oy:n tehtaaseen� Vuosittainen tuotto-odotus
on noin 500 MWh, mikä tarkoittaisi oman sähkön-
tuotantomme kolminkertaistumista nykyisestä�
75 %
viennin osuus
Liikevoitto
47,2
Uudet tilaukset
697,6
Liikevaihto Tulos ennen veroja Tilauskanta
821,8 42,9 229,5
MEUR
(755,1)
MEUR
(43,2)
MEUR
(353,7)
MEUR
(46,6)
MEUR
(796,2)
Huollon osuus
liikevaihdosta
21 %
6 7
VUOSIKERTOMUS 2023 VUOSI 2023
Epec ostaa
Bram Engineersin
Hollannista
Ponsselaisille
ojennettiin
ansiomerkkejä
Tuotannon sopeutuksiin varaudutaan
Tilausvirtamme heikkeni kahden viimeisen vuosineljänneksen aikana�
Muuttuneen markkinatilanteen takia tuotannossamme sovittiin
varauduttavan sopeutuksiin, jotka toteutuessaan tarkoittaisivat
lomautuksia vuoden 2024 aikana�
Venäjän tytäryhtiön myynti päätökseen
Venäjän ja Valko-Venäjän PONSSE-palveluista vastanneen
tytäryhtiö OOO Ponssen myynti tuli päätökseen� Liiketoiminta
siirtyi uudelle omistajalle, kun kaupan edellytykset täyttyivät ja
kauppa sai viranomaisten hyväksynnän�
Tuotekehitykselle vauhtia Business
Finlandin rahoituksesta
Rahoituksen myötä käynnistimme Epecin kanssa FORWARD’27-
ohjelman, jonka tavoitteena on tutkia ja kehittää liikkuvien
työkoneiden vastuullisia ja ympäristöystävällisiä ratkaisuja�
1.11.2023 7.12.2023
8.12.2023
18.9.2023 20.9.2023
Meillä on paljon pitkiä, vuosikymmeniä
kestäviä työuria. Vuonna 2023
palkitsimme 10, 20, 25, 30 ja 35 vuoden
mittaisista työurista.
94
”Bram Engineersin hankinta on meille
tärkeä strateginen kehitysaskel. Pystymme
nyt tukemaan sekä Bram Engineersin et
Epecin Euroopan asiakkaiden liiketoimintaa
entistä paremmin.
– Jyri Kylä-Kaila, toimitusjohtaja, Epec Oy
Yhdysvaltain länsirannikon asiakkaita
palvellaan entistäkin paremmin
1.9.2023
PacWest Machineryn kanssa solmittu jälleenmyyntisopimus vahvistaa
Yhdysvaltojen länsirannikon palveluitamme entisestään. Huoltopalvelut
ovat nyt entistä paremmin alueen asiakkaiden saatavilla.
Eettisessä toimintaohjeessamme (Code of Conduct)
olemme sitoutuneet kunnioittamaan kansainvälisesti
tunnettuja ihmisoikeuksia, mukaan lukien ihmisoi-
keuksia koskevia kansainvälisiä perusasiakirjoja ja
Kansainvälisen työjärjestön ILO:n julistusta työelä-
män perusperiaatteista ja -oikeuksista�
19 000.
PONSSE valmistui helmikuussa
20 000.
PONSSE joulukuussa
PONSSE EV1 -teknologia-
konseptille Suomen vuoden
2023 Automaatiopalkinto
Kiertotalousosaamisemme
on vahvaa myös vaihto-
koneliiketoiminnassa
Myymme ja kunnostamme vaihtoko-
neita yhä useammalla markkinalla�
Ammattitaitoisten asentajien kunnostamat
vaihtokoneet voidaan päivittää vastaamaan
tämän päivän vaatimuksia erilaisten
ratkaisujen avulla� Lanseeratussa PONSSE
Scorpion Second Life -kunnostusohjelmas-
sa tarkastamme tai korjaamme tarvittavat
komponentit, niiden kunnon mukaan, vaihto-
koneen yli 160 tarkastuspisteestä�
26.4.2023
23.5.20231.6.2023
”Tuotteemme ja palvelumme ovat ratkaisevassa roolissa auttamassa
asiakkaitamme ilmastotavoitteiden saavuttamisessa siirtyessämme
vähähiiliseen talouteen. Sähköisellä voimansiirrolla varustettu PONSSE
EV1 ja kumppanuus SSAB:n kanssa vievät meitä kohti hiilineutraalia
metsätaloutta.”
–Juha Inberg,
teknologia- ja
tuotekehitys-
johtaja,
Ponsse Oyj
7.6.2023
Einari Vidgrén Säätiö
palkitsi metsäalan osaajia
Säätiö palkitsi ansioituneita metsäalan
osaajia jälleen� Päähuomionosoitus, Einarin
Palkinto, myönnettiin H�A� Forest Oy:n
Heikki Aholalle ja Koneurakointi Veljekset
Manninen Ky:n Arvo ja Markku Manniselle�
18
1
POIMINTOJA VUODELTA 2023
Sähkö- ja hybridiajoneuvojemme
määrä kasvoi Ruotsissa
Korvasimme vuoden aikana polttomoottori-
käyttöisiä ajoneuvoja hybrideillä ja sähköajo-
neuvoilla� Ruotsin tytäryhtiössämme 40 prosent-
tia ajoneuvoistamme on hybridejä tai sähköisiä�
Epec rakensi vastuullisen ja älykkään tehtaan
Tytäryhtiömme, suomalainen teknologiayhtiö Epec rakensi Seinäjoelle uuden ja ympäristöystä-
vällisen tehtaan� Epec Smart Factory 1 otettiin käyttöön loppuvuodesta 2023�
Olemme ensimmäisten joukossa
kokeilemassa ja tutkimassa
SSAB:n fossiilivapaata terästä
ESF1
8 9
VUOSIKERTOMUS 2023 VUOSI 2023
Vahva arvopohjamme ohjaa meitä ihmisten ja
yhteistyön kunnioittamiseen sekä haluumme
kehittää toimintaamme osana yhteisöä. Pyrimme
siihen, että jokainen ponsselainen kokee tulevansa
kohdelluksi tasa-arvoisena ja yhdenvertaisena.
Ponsse-hengessä on kyse yhdessä
tekemisestä. Siitä, että ”me” on
aina tärkeämpi kuin ”minä”, vaikka
yksilöstäkin huolta pidetään. Se
tarkoittaa myös pientä pilket
silmäkulmassa ja suurta ammat-
tiylpeyttä tehdä asiakkaalle maail-
man parasta. Ponsse-henki tulee
todeksi jokaisen ponsselaisen arjen
tekemisen kautta. Siksi kutsumme
Ponssen arvoja Ponsse-hengeksi.
Tämä Ponsse-henki välittyy päivit-
täin tekemisessämme asiakkaalle,
sillä heitä varten olemme olemassa.
VÄLITÄMME AIDOSTI
Välitämme asiakkaistamme ja toisistamme
Teemme porukalla
Haluamme voittaa
Arvostamme palautetta sekä
toisiltamme että asiakkailta
Toimimme jokaisen turvallisuudesta välittäen
Kohtelemme kaikkia ihmisiä arvostavasti ja osallistaen
Olemme toisillemme läsnä ja tuemme toistemme
onnistumista
Pyydämme ja annamme tukea
TEEMME ASIAKKAALLE
Tunnemme asiakkaamme ja heidän liiketoimintansa
Tiedämme miten työmme vaikuttaa asiakkaaseen
Teemme päätöksiä rohkeasti, ymmärtäen niiden
merkityksen
Teemme parhaamme – joka päi
OLEMME SANAMME MITTAISIA
Pidämme lupauksemme
Keskustelemme avoimesti ja rakentavasti, myös
haastavissa tilanteissa
Kannamme vastuun yhdessä ja yksilöinä
Perustamme päätökset tosiasioihin,
olemme realistisia ja aikaansaavia
Toimimme eettisesti ja tulevaisuuttamme rakentaen
UUDISTUMME INNOLLA
Mahdollistamme Ponssen ja
ponsselaisten jatkuvan kehittymisen
Kehitämme toimintaamme
asiakaslähtöisesti ja ympäristö huomioiden
Innostumme uudesta ja olemme
uteliaita uusia asioita kohtaan
Suhtaudumme muutokseen mahdollisuutena oppia
Olemme sitkeitä ja kestämme epävarmuutta
PONSSEN ARVOT
10 11
VUOSIKERTOMUS 2023 PONSSEN ARVOT
ja toimintamme IT-infrastruktuuriin�
Investoinnit on tehtävä harkiten, ja olem-
me joutuneet priorisoimaan myös tuote-
kehitysinvestointeja Venäjän markkinan
poistuttua ja kannattavuutemme heiken-
nyttyä� Jokaisen investoinnin tarkoitukse-
na on varmistaa lisäarvo asiakkaillemme�
Teknologiayhtiömme Epec Oy:n liiketoi-
minta kasvaa ja liiketoimintaympäristön
muutokset tukevat yhtiön onnistumista�
Epec Oy:n tehdasinvestointi Seinäjoella
saatiin päätökseen ja valmistuskoneisto
siirrettiin onnistuneesti uusiin tiloihin
vuoden 2023 lopussa�
Vastuullisuus ohjaa
toimin taamme ja antaa suunnan
Kestävä kehitys ja vastuullisuus ovat
keskeisiä tulevaisuutemme menestyste-
kijöitä ja toimintamme jatkuvuuden edel-
lytys� Teemme Ponssella merkityksellis
työtä osana kestävää metsätaloutta�
Tämä motivoi ponsselaisia ja koko kan-
sainvälistä verkostoamme� Uskomme
teknologiamme ja uusien liiketoiminta-
mallien tuovan lisääntyvässä määrin
mahdollisuuksia toteuttaa kesvän
kehityksen periaatteita metsätaloudessa�
Ympäristöä kunnioittava ja tuottava
puunkorjuu tukee metsien uusiutumista
ja mahdollistaa arvokkaan raaka-aineen
hyödyntämisen pitkäikäisiin ja kor-
kealaatuisiin puupohjaisiin tuotteisiin�
Uusiutuvan puuraaka-aineen merkitys
fossiilisten raaka-aineiden korvaajana on
valtava ja alan innovaatiokehitys voima-
kasta� Pyrimme tuote- ja palvelukehityk-
sessämme kohti jatkuvasti ilmasto- ja
luontoystävällisempiä ratkaisuja ja tavoit-
telemme toimintamme hiilineutraaliutta�
Meillä on tavoitteisiimme vielä matkaa,
mutta tahtotilamme ja tekemisemme
suunta on selkeä�
Viiden vuosikymmenen kuluessa kehit-
tynyt Ponsse-kulttuuri on vahvuutemme,
joka on saanut uutta voimaa kestävän
kehityksen tavoitteistamme� Vuoteen
2024 Ponssella lähdetään tutuin, mutta
uudistetuin arvoin: Välitämme aidosti,
Teemme asiakkaalle, Olemme sanamme
mittaisia ja Uudistumme innolla� Näis
arvoista syntyy Ponsse-henki, jossa ”me”
on aina tärkeämpi kuin ”minä”� Todeksi
Ponsse-henki tulee arkisessa työs-
sämme ja suhtautumisessa toisiimme�
Asiakkaillemme se välittyy päivittäisessä
tekemisessämme, johon kaikki yhteist
ja luottamus välillämme rakentuvat
Olemme olemassa asiakkaitamme
varten�
Ponsse on suomalainen metsäkone-
yhtiö� Keskitymme nyt ja tulevaisuudessa
tavaralajimenetelmän metsäkoneiden
myyntiin, huoltoon, valmistukseen ja
tuotekehitykseen� Onnistumisemme mah-
dollistaa asiakaskuntamme ja sitoutunut
sekä osaava henkilöstömme�
Jarmo Vidgren, hallituksen puheenjohtaja
Juho Nummela, toimitusjohtaja
”Kestävä kehitys ja vastuullisuus
ovat keskeisiä tulevaisuutemme
menestystekijöitä ja toimintamme
jatkuvuuden edellytys.
”Ponsse on suomalainen metsä-
koneyhtiö. Keskitymme nyt ja
tulevaisuudessa tavaralaji menetelmän
metsäkoneiden myyntiin, huoltoon,
valmistukseen ja tuotekehitykseen.
Jarmo Vidgren, hallituksen
puheenjohtaja Juho Nummela, toimitusjohtaja
ja komponenttien saatavuusongelmat
helpottuivat vuoden aikana, ja loppu-
vuodesta saatavuus oli jo erinomainen�
Tähän vaikuttivat yleinen kone- ja laiteval-
mistuksen kysynnän rauhoittuminen ja
toimenpiteemme toimittajaverkostossa�
Muutimme hankintastrategiaamme ja
rakensimme kriittisille komponenteille
vaihtoehtoisia hankintakanavia� Pyrimme
aina pitkäaikaisiin toimittajasuhteisiin
ja edellytämme toimittajaverkostol-
tamme vastuullisia toimintatapoja,
jatkuvaa kehitystä ja korkeaa tasoa
sekä laadussa, toimitusajoissa että
kustannustehokkuudessa�
Kestäviä ratkaisuja
asiakkaidemme ja ympäristön
hyväksi
Ratkaisujemme ripeä tuotteistusrytmi
näkyi tuotannossa ja palveluverkos-
tossa lukuisina uusien tuotteiden
tuotannon ja toimitusten aloituksina�
Sarjavalmistukseen tuotiin kuorma-
traktorimallistomme kantavin uutuus,
25 tonnin PONSSE Mammoth, harves-
teriuutuus PONSSE Scorpion Giant ja
PONSSE H8 -harvesteripää� Samalla
kehitimme olemassa olevaa tuotemallis-
toa entistä kilpailukykyisemmäksi� Uudet
tuoteominaisuudet keskittyivät kuljettajan
ergonomiaan ja etäyhteyksiin, kuten
ohjaamovaimennus PONSSE Active
Cabin, pyörivä istuin PONSSE Active Seat
ja metsäkoneiden satelliittiyhteydet mah-
dollistava PONSSE Manager Satellite�
Sähköisellä voimansiirrolla varustetun
PONSSE EV1 -kuormatraktorin tuotteis-
tus ja testaus etenivät suunnitelmien
mukaisesti� Konseptikoneen toinen
prototyyppi valmistui asiakkaidemme
testattavaksi vuoden 2023 lopussa�
Kehitämme jakeluverkostoamme ja
sen toimintatapoja järjestelmällisesti,
ja laajennamme toimintaamme uusille
markkina-alueille asiakastarpeiden
mukaisesti� Kuluneen vuoden aika-
na palveluverkostomme vahvistui
Yhdysvaltojen länsirannikolla, missä
uutena yhteistyökumppaninamme aloitti
PacWest Machinery� Yhtiö osti Ponssen
huoltopalveluihin liittyvät liiketoiminnat
Oregonissa laajentaen Ponssen palve-
luita myös Idahon ja Washingtonin osa-
valtioihin� PacWest Machineryn kanssa
solmittu jälleenmyyntisopimus vahvistaa
Yhdysvaltojen länsirannikon palveluitam-
me entisestään, ja huoltopalvelut ovat
nyt entistä paremmin alueen asiakkaiden
saatavilla� Ponssen Venäjän tytäryhtiön,
OOO Ponssen, kauppa sai viranomaishy-
väksynnän vuoden kolmannella neljännek-
sellä ja yhtiön myynti saatiin päätökseen�
Tuoteteknologinen kehitys on no-
peaa, ja jatkoimme investointejamme
tuotekehitykseen ja uusiin teknologioihin�
Samalla investoimme voimakkaasti
digitaalisten palveluiden kehittämiseen
Vuosi 2023 alkoi Ponssella kohtuullisen
vahvan tilauskannan siivittämänä�
Alkuvuodesta markkinatilanne oli vielä
suhteellisen hyvä, mutta metsäteollisuu-
den heikentyneet näkymät alkoivat pian
vaikuttaa asiakkaidemme investointipää-
töksiin� Tilausvirrat heikentyivät selvästi
toisen vuosipuoliskon aikana�
Metsäkonemarkkinoihin vaikuttivat
samanaikaisesti inflaatiosta ja koron-
nostoista aiheutuva epävarmuus sekä
taantuvat taloudet eri puolilla maailmaa�
Liiketoimintamme selkeiden ajureiden,
sahateollisuuden ja kemiallisen met-
säteollisuuden, vaikeudet heijastuivat
nopeasti metsäkonemyyntiin� Heikentynyt
ostovoima supisti yksityistä kulutusta ja
hiljensi sahatavaran, kartongin ja sellun
kysyntää�
Asiakkaidemme työtilanne oli kuitenkin
lähes jokaisella markkinalla kohtuullisen
hyvä� Erityisesti Suomessa ja Pohjois-
Euroopassa hakkuumäärät olivat hyvällä
tasolla ja puunkorjuuyrittäjät erittäinkin
kiireisiä� Suomessa hyvään ttilantee-
seen vaikuttivat Venäjän puu- ja sahatava-
ravirtojen katkaisu ja metsäteollisuuden
isot investoinnit� Huoltopalveluidemme
työkuorma oli hyvä koko vuoden ajan�
Ponssella valmistettiin metsäkoneita
tasaisesti läpi vuoden� Helmikuussa
valmistui 19 000� PONSSE ja joulukuus-
sa juhlistimme jo 20 000� PONSSE-
metsäkoneen hienoa rajapyykkiä� Osien
HALLITUKSEN PUHEENJOHTAJAN JA TOIMITUSJOHTAJAN KATSAUS
OLEMME OLEMASSA
ASIAKKAITAMME VARTEN
12 13
VUOSIKERTOMUS 2023 JOHDON KATSAUS
HALLITUKSEN PUHEENJOHTAJAN JA TOIMITUS-
JOHTAJAN KATSAUS
PONSSE Scorpion Giant
-harvestereita on toimitettu
jo yli kymmeneen maahan.
Tuottavuus, käytettävyys ja
asiakkailta saadut kehitys-
ideat ovat olleet ratkaisujen
kehityksen lähtökohtana.
Kuljettajalle avautuva erin-
omainen näkyvyys harves-
teripäälle ja työalueelle
ovat saaneet kiitosta
asiakkailtamme.
Asiakkaamme ovat ottaneet hyvin
vastaan viime vuonna maailmalle lan-
seeratut puunkorjuuratkaisut� PONSSE
Scorpion Giant -harvestereita ja PONSSE
Mammoth -kuormatraktoreita on toimi-
tettu yhteensä jo 25 maahan� Asiakkaat
ovat olleet tyytyväisiä uutuusratkaisuihin�
Metsäkoneenkuljettajilta on saatu hyvää
palautetta muun muassa työskentelyolo-
suhteiden parantamisesta� Ohjaamon
ergonomia, turvallisuus ja käytettävyys
ovatkin olleet tuotekehityksemme kantavia
teemoja jo useiden vuosien ajan� Kaikkiaan
vuonna 2023 tavaralajimenetelmän (CTL)
uusia PONSSE-metsäkoneita toimitettiin
30 maahan� Maailman savotoilla työsken-
telee tällä hetkellä yhteensä noin 15 000
aktiivista PONSSE-metsäkonetta�
PONSSE Scorpion Giant -harveste-
reita on toimitettu yli 10 maahan, ja vas-
taanotto on ollut erinomainen� Harvesteri
kehitettiin liikkumaan ketterästi
haastavissakin olosuhteissa, kuten esi-
merkiksi lumessa, rinteissä ja pehmeissä
maastoissa� Vahvemman nostovoiman ja
uuden H8-harvesteripään ansiosta sillä
voi helposti käsitellä isojakin runkoja� H8-
harvesteripään myötä Scorpion Giantissa
voidaan hyödyntää Active Speed -toimin-
toa, joka mahdollistaa harvesteripään
syöttönopeuden säätämisen puulajien ja
runkojen halkaisijan perusteella� Tämä
PONSSE-TUOTTEET
Maailman savotoilla työskentelee
tällä hetkellä noin 750 metsäkonetta,
joissa on käytössä uuden sukupolven
Opti 5G -tietojärjestelmä� Opti 5G on
harvestereiden osalta käytössä kaikilla
Ponssen markkina-alueilla� Yhdessä
Opti 8 -tietokoneen kanssa se nostaa
metsäkoneidemme tietojärjestelmien
käytettävyyden omalle tasolleen� Opti
5G -tietojärjestelmän ansiosta voimme
nyt tarjota harvestereihimme PONSSE
Harvester Active Crane -nosturin hallinta
-
järjestelmän, joka helpottaa harvesterin
nosturin hallintaa ja tehostaa työsken
-
telyä� Ponsse Active Craneen lisättyjen
uusien säätöjen ansiosta metsäkoneen
toimintaa voidaan hienosäätää kuljettajan
ja maasto-olosuhteiden vaatimusten
mukaiseksi�
Kohti liikkuvien työkoneiden
kestävää kehitystä
Ponssen ja sen teknologiayhtiö Epecin
tuotekehitys ja tutkimus saivat vauhtia
Business Finlandin rahoituksesta, kun
yhteiselle FORWARD’27-ohjelmalle
myönnettiin 10 miljoonan euron rahoitus�
tehostaa koneen käyttöä vaihtelevilla
työmailla�
PONSSE Mammoth on par-
haimmillaan pitkillä ajomatkoilla sen
tuottavuuden ansiosta� Portaattomalla
CVT-ajovoimansiirrolla ja K121-
kuormaimella varustetulla Mammothilla
kuormat liikkuvat vaivattomasti haasta-
vissakin maastoissa� Asiakkaamme ovat
olleet tyytyväisiä 25 tonnin kuormankan-
tokyvyllä varustettuun kuormatraktoriin�
Ajokerrat vähenevät, kun kerralla saa-
daan kuljetettua enemmän puuta�
Kuljettajan työtä
helpottavat ratkaisut
Vuoden aikana tehty PONSSE Opti 5G:n
päivitys sisälsi useita paranneltuja ominai-
suuksia, jotka helpottavat ja tehostavat
metsäkoneenkuljettajan ttä entises-
tään� Jatkossa kuljettaja voi esimerkiksi
työskennellä harvesterilla karttanäkymän
ollessa aktiivinen ja halutessaan vaihtaa
mittayksiköt senteistä tuumiksi� Metsistä
huolehtiminen on lisäksi entistä hel-
pompaa ja tarkempaa, kun kuljettaja voi
antaa erikseen kaadetulle puunrungolle
lisätiedon, jos se on vaikkapa laho tai
hyönteistuhojen turmelema� Tietoa
voidaan hyödyntää esimerkiksi raportoi-
taessa hyönteistuhojen laajuudesta ja
levinneisyydestä�
LÄHTÖKOHTANA YMPÄRISTÖÄ
KUNNIOITTAVAT RATKAISUT
Ponsselle tärkeintä ovat asiakkaat ja heidän toimintansa tukeminen. Kestäviä ja
ympäristöä kunnioittavia puunkorjuuratkaisuja kehitetään asiakkaidemme tarpeita
kuunnellen. Metsäkoneenkuljettajan työskentelyolosuhteiden ja jaksamisen parantaminen
sekä koneen tuottavuuden kehittäminen ovat meille jatkuvaa, päivittäistä ttä.
Scorpion Giantin ehdottomin vahvuus on
sen monikäyttöisyys. Sitä voidaan hyödyntää
erilaisilla työmailla, koska siihen soveltuu yhtä
hyvin PONSSE H6-, H7-, H7 HD Euca- tai
H8 -harvesteripää.
14
VUOSIKERTOMUS 2023
15
PONSSE-TUOTTEET
PONSSE-TUOTTEET
kun mahdollisia näppäilyvirheitä ei tule�
Multifleet by Ponsse on kalustonhallin-
taan ja tuotantoprosessien optimointiin
tarkoitettu järjestelmä, jossa tieto siirre-
tään satelliittiyhteyden avulla� Nimensä
mukaisesti se on asennettavissa mihin
tahansa koneeseen� Asennuksia on tehty
muun muassa kokorunkomenetelmän
metsäkoneisiin, kaivinkoneisiin, traktorei-
hin ja kuorma-autoihin� Aluksi Multifleet
by Ponsse oli saatavilla vain Brasilian
markkina-alueella, portugalinkielisenä
versiona, mutta Brasiliassa järjestetyillä
Expoforest-messuilla lanseerattiin myös
järjestelmän espanjankielinen versio�
Tämän myötä järjestelmä on saata-
vana kaikissa Etelä-Amerikan maissa�
Expoforest-messuilla lanseerattiin myös
Multifleet Basic, jossa tiedonsiirto tapah-
tuu mobiiliverkon kautta� Ratkaisu sopii
erinomaisesti niille asiakkaille, joilla osa
työalueista on mobiiliverkon piirissä�
PONSSE Manager Satellite tarjoaa
uusia raportointimahdollisuuksia mobii-
liverkon ulkopuolelta� Varsinkin Pohjois-
Amerikan asiakkaamme ovat olleet
ratkaisusta erityisen kiitollisia� Manager
Satellite tarjoaa kustannustehokkaan
tavan raportoida tuotostietoja ja konei-
den käyttöä niiltä työalueilta, jotka eivät
ole mobiiliverkon kattavuuden piirissä�
Myös polttoaineen ja käyttötuntien
seuranta onnistuu satelliitin välityksellä�
Raportit löytyvät Ponsse Managerista,
jossa niitä voidaan käyttää samaan
tapaan kuin muitakin raportteja� Uusia
satelliittiratkaisuja tutkitaan jatkuvasti,
jotta asiakkaidemme konnektiviteettiin
liittyvät haasteet voidaan ratkaista jokai-
sella markkina-alueellamme�
Kesäkuussa kerroimme
yhteis työstämme SSAB:n
kanssa, jonka myötä se toi-
mittaa meille erän fossiili-
vapaata terästä. Olemme
ensimmäisten joukossa
kokeilemassa ja tutkimassa
SSAB:n fossiili vapaata
terästä Tämä yhteist
vahvistaa entisestään tavoi-
tettamme toimia vastuullisen
metsä talouden halutuimpana
yhteistyökumppanina.
PONSSE Manager 2.0:n mobiilisovellusta on helppo käyttää työmaalla, ja sen voi ladata ilmaiseksi omasta sovelluskaupasta. Sovelluksessa on
kaikki toiminnot, joita eri tehtävissä työskentelevät ammattilaiset tarvitsevat.
Saatu tuki on yhteenlaskettuna jopa 30
miljoonaa euroa, kun ohjelman ympärille
rakentuva yritysten ja toimijoiden ekosys-
teemi saa osansa rahoituksesta� Tämän
avulla voidaan entisestään vauhdittaa
liikkuvien työkoneiden vastuullisten ja
digitalisoituvien ratkaisujen kehittämistä�
Liikkuvien työkoneiden päästöjä
ja kuormitusta ympäristölle voidaan
vähentää merkittävästi uusien teknologia-
ratkaisujen avulla� Tavoitteena on pyrkiä
merkittäviin päästövähennyksiin ja pitkällä
tähtäimellä nollapäästöisiin ratkaisuihin,
vähentää työkoneiden energiankulutusta
ja parantaa tuottavuutta� Tärkeässä
osassa ovat myös kuljettajan työolojen
helpottaminen avustavien toimintojen ja
automaation avulla�
Digitaalisten ratkaisujen
kivijalkana asiakkaiden tarpeet
PONSSE Manageria kehitetään jatkuvasti
asiakkailtamme saadun palautteen pe-
rusteella� Sen avulla kuljettaja tai metsä-
koneyrittäjä voivat seurata muun muassa
työalueiden edistymistä, koneiden sijain-
titietoja, tuottavuuslukuja ja polttoaineen
omassa taulukkolaskentaohjelmassa�
Mobiilisovellusta on helppo käyttää
työmaalla, ja sen voi ladata ilmaiseksi
omasta sovelluskaupasta� Sovelluksessa
on kaikki toiminnot, joita eri tehtävissä
työskentelevät ammattilaiset tarvitsevat�
Uudesta käyttöjärjestelmästä onkin
saatu jo hyvää palautetta, erityisesti
raportoinnin personoitavuudesta�
Metsäkoneyrittäjä saa käyttöönsä juuri
tarvitsemansa raportit
PONSSE Manager API on asiakkaiden
rajapinta heidän järjestelmiensä ja
Ponssen pilvipalvelun välillä� Ratkaisu on
saanut erinomaista palautetta metsäkone-
yrittäjiltä kautta kansainvälisen asiakaskun-
tamme, kun raakadatan sijaan palvelusta
saatavat tiedot on jo jäsennelty� Näin
tietoa voi helposti hyödyntää eri järjestel-
missä, ja asiakas voi ratkaisulla esimerkiksi
kehittää omaa raportointia� API:n avulla
voi myös automatisoida manuaalista tieto-
jensiirtoa� Tätä kautta asiakas voi säästää
huomattavasti kustannuksissa ja samalla
varmistaa tiedon sataprosenttisen laadun,
Metsäkoneen käytöstä ja suorituskyvystä tietoja keräävä Connectivity Unit asennetaan jatkossa vakiona kaikkiin
Vieremän tehtaalta valmistuviin koneisiin.
kulutusta� Datan ja raporttien tarkan sekä
ajantasaisen seurannan ansiosta toimin-
taa voidaan suunnitella ja tehostaa sekä
parantaa kannattavuutta� Asiakkaamme
ovat olleet tyytyväisiä näihin ominaisuuk-
siin� Ponsse Managerin avulla työalueita
voi lisäksi seurata jatkuvasti ja tarkastaa,
miten leimikot edistyvät ja mitkä ovat
olleet tuotokset tavaralajeittain�
Alkuvuodesta 2024 markkinoille tullut
PONSSE Manager 2�0 paransi koneelli-
sen puunkorjuun seurantaa entisestään�
Käyttöjärjestelmää on entistä helpompi
käyttää, kun personoinnin myötä voidaan
saada näytöltä juuri ne tiedot, jotka palve-
levat parhaiten kunkin käyttäjän tarpeita�
Raportointi on monipuolisempaa, ja kaikki
raportit voidaan tallentaa, jolloin niitä
voidaan hyödyntää esimerkiksi asiakkaan
PONSSE Manager on
veloitukseton metsäkoneiden
kaluston ja puunkorjuun
seurantaan tarkoitettu
järjestelmä.
Maailman savotoilla työs kentelee tällä hetkellä noin
750 metkonetta, joissa on käytössä uuden sukupol-
ven Opti 5G -tietojärjestelmä. Tämä on harvestereiden
osalta käytössä kaikilla Ponssen markkina-alueilla.
16 17
VUOSIKERTOMUS 2023
17
PONSSE-TUOTTEET
Olemme tutkineet metsäkoneiden
komponenttien kunnostuksen
ympäristövaikutuksia elinkaari-
arvioinnilla, jonka tulokset tuke-
vat kiertotalouden tavoitteita:
yksittäisen komponentin kohdalla
hiilijalanjälki pienenee noin neljän-
neksen, kun valitaan kunnostettu
komponentti uuden sijaan. Mitä
paremmin pystymme uudelleen-
käyttämään koneiden osat, sitä
vähemmän päästöjä koneet aiheut-
tavat koko elin kaarensa aikana.
Asiakkaamme ympäri maailman
ovat olleet tyytyväisiä huoltopalve-
luverkostoomme ja sen toiminnan
kehittämiseen� Esimerkiksi PacWestin
kanssa solmitun yhteistyön kautta
huoltopalvelut ovat entistäkin lähem-
pänä Yhdysvaltojen länsirannikon
asiakkaitamme� Lähempänä sijaitsevat
huoltopalvelut lyhentävät metsä-
koneiden huoltoaikoja, mikä tuo koneille
enemmän käyttötunteja sekä mahdol-
listaa suuremmat puunkorjuumäärät�
Tämä tuottavampi tapa toimia antaa
asiakkaillemme paremmat edellytykset
kehittää omaa toimintaansa entistäkin
kannattavammaksi�
PONSSE-metsäkoneiden huolto
vastuullisesti ja ympäristöstä huolehtien
on meille kunnia-asia� Huoltotiimimme
päivittäiseen toimintaan kuuluu paljon eri-
laisia tehtäviä, joista jokaisen hoidamme
henkilöstö, tturvallisuus ja ympäris
huomioiden�
Ympäristöasioiden huomioiminen on
erityisen tärkeää, kun koneita huoltaessa
käsitellään öljyjä ja huoltoja tehdään myös
maastossa� Huoltopalveluverkostomme
järjestelmällinen ja ammattimainen tapa
huolehtia ympäristöstä tuo asiakkaillem-
me myös mielenrauhaa, kun esimerkiksi
ongelmajätteiden käsittely on järjestetty
vaatimusten ja hyvien käytäntöjen
mukaiseksi�
Reman eli re-manufacturing on asi-
akkailla, tehtaalla tai myyntiverkostossa
käytettyjen, rikkoutuneiden tai vioittunei-
den metsäkoneen osien kunnostamista�
Siinä osa myydään kunnostuksen jälkeen
edullisempaan hintaan asiakkaille tai
hyödynnetään käytettyjen metsäkoneiden
kunnostuksessa� Uudelleenvalmistus
palvelee asiakkaita edullisilla tuotteilla, mi-
nimoi materiaalihävikkiä ja auttaa ratkai-
semaan varaosien saatavuuteen liittyv
haasteita� Palvelun ansiosta asiakkaam-
me voivat valita hankintahinnaltaan edul-
lisemman ja ympäristöystävällisemmän
vaihtoehdon� Meillä on hyvä valikoima
reman-komponentteja ja tätä tarjoamaa
tullaan kehittämään tulevaisuudessakin�
Reman-toimintaa tarjotaan asiakkail-
lemme myös vaihtokonepalvelussa� Siinä
käytetty PONSSE-metsäkone otetaan
kunnostettavaksi ja edelleenmyytäväksi
uuskonekaupan yhteydessä, jolloin koneen
elinkaari jatkuu seuraaville omistajille�
TOIMIALAN PARASTA HUOLTOA
ASIAKKAILLEMME
Huoltopalveluverkostomme laajentui ja kehittyi vuoden aikana, kun palveluja tuotiin
entistäkin lähemmäksi asiakkaitamme. Verkostomme jatkuva kehittäminen parantaa
asiakaspalvelua ja tehostaa toimintaamme.
PONSSE-HUOLTOPALVELUT
Uuden e-Academy-verkkokoulutusjärjestelmän
tarjonta täydentyy jatkuvasti. Vuoden aikana
käyttöönotetun järjestelmän tavoitteena on
tarjota kattava valikoima koulutuksia, joilla
tuetaan eri huoltopalveluverkoston tehtäviä.
Reman-toiminta on käytettyjen
ja vioittuneiden osien
kierrätystoimintaa, jossa
vanha varaosa kunnostetaan
käyttökelpoiseksi.
PONSSE Active Care -huoltoso-
pimuksissa kierrätykseen menevien
materiaalien käsittelystä huolehtii huol-
toverkostomme� Näin kierrätys tehdään
vaatimusten mukaan eikä asiakkaan
tarvitse huolehtia esimerkiksi jäteöljyjen
ja suodattimien käsittelystä�
Vastuullisuuteen liittyviä osa-alueita
huomioidaan myös ESW-auditointien ja
ESW-manuaalin avulla� ESW (Effective
and Safe Workshop) -työkalu on luotu
verkostomme kehittämiseen, ja sen avulla
huoltopalvelukeskustemme päivittäiseen
toimintaan tuodaan yhtenäiset, järjestel-
mälliset ja vastuulliset toimintatavat
Pitkäjänteistä kiertotalouden
edelläkävijyyt
Verkostollemme tarjotaan uusien osien
lisäksi myös kunnostettuja ja uudelleen-
käytettyjä varaosia� Reman- ja Recycle
-toiminnat tukevat tavoitteitamme
esimerkiksi materiaalitehokkuuden
kehittämisessä�
18 19
VUOSIKERTOMUS 2023
19
PONSSE-HUOLTOPALVELUT
PONSSE-HUOLTOPALVELUT
Näin toimittaessa metsäkoneen käyttöikä
on varovaisestikin arvioituna vähintään
kymmenen vuotta, ja savotoilla urakoi jopa
20–30 vuoden ikäisiä koneita�
Yksi tapa kunnostaa vaihtokoneita
on Ponssen tehopaketit� Ne ovat osa-
kokonaisuuksia, joilla ammattitaitoiset
asentajamme päivittävät koneet vastaa-
maan tämän päivän vaatimuksia� Näin
vanhempikin kone säilyy suoritus-
kykyisenä� Kun metsäkone lopulta tulee
käyttöikänsä päähän, se voidaan purkaa�
Käyttökelpoiset osat kunnostetaan edul-
lisiksi varaosiksi ja korjauskelvottomat
osat kierrätetään materiaalina� Ponsse-
metsäkoneen painosta yli 90 prosenttia
on kierrätettävää materiaalia, pääosin
terästä ja valuja�
Suomessa, Iisalmessa sijaitsevassa
Ponsse Reman & Parts Recirculation
-yksikössä Reman-toimintaa on tehty jo
yli kymmenen vuotta� Etelä-Amerikassa,
Uruguayssa ja Brasiliassa Reman-
toiminta on ollut tukemassa paikallisia
Full Service -projekteja� Komponenttien
logistiikan ympäristökuormitukset ovat
pienentyneet, kun komponentit on kierrä-
tetty paikallisesti maan sisällä eikä niitä
ole kuljetettu valtameren yli� Kuluneen
vuoden aikana Reman-toiminta on aloi-
tettu myös Yhdysvalloissa, Ponsse North
American toimitiloissa, Rhinelanderissa�
Uskomme, että tällä pienennämme
Pohjois-Amerikassa ympäristökuormi-
tusta komponenttien kuljettamisessa ja
saamme myös logistisia säästöjä�
Ainutlaatuinen Active Manual ja
Active Care
PONSSE Active Care -huoltosopimus-
kanta jatkoi kasvuaan myös tänä vuonna�
Valtuutetun huoltopalveluverkoston työ
on vakuuttanut yhä laajemman joukon asi-
akkaitamme� Huoltosopimusten tavoite
on turvata koneiden käytettävyys ja halli-
ta huoltokustannuksia� Ne antavat pohjan
ennakoivalle huollolle ja mahdollisuuden
suunnitella päivittäisiä sekä viikoittaisia
Tänä vuonna aloitimme huolto- ja varaosa-
päälliköillemme suunnatun
uuden kaksivuotisen koulutusohjelman.
Huoltopalveluammattilaistemme
määrätietoinen koulutus on meille osa
verkostomme jatkuvaa kehittämistä.
Ponssen kiertotalousosaa-
minen on vahvaa, erityisesti
varaosa- ja vaihtokoneliike-
toiminnassa. Myymme ja
kunnostamme vaihtokoneita
kaikilla markkina-alueillamme.
Yhä useammalla markkinalla
kunnostamme myös varaosia.
Ammattitaitoisten asentajien
kunnostamat vaihtokoneet
voidaan päivittää erilais-
ten tehopakettien avulla
vastaamaan tämän päivän
vaatimuksia.
työtehtäviä� Tämä koskee sekä asiakasta
että huoltoverkostoa� Parempi töiden
suunnittelu tuo mukanaan edellytykset
myös paremmalle tturvallisuudelle�
Koneiden huoltaminen ammattilaisten
voimin tuo lisäksi koneille enemmän
käyttötunteja� Säännöllisellä huollolla var-
mistetaan myös koneiden oikeat säädöt
ja minimoidaan polttoaineen kulutus�
Vuoden aikana PONSSE Active
Manual -palvelua kehitettiin lisäämällä
siihen uutta sisältöä� Manuaalisen
ohjekirjan rinnalla toimiva käyttö- ja huol-
to-ohjepalvelu opastaa asiakkaitamme
videoiden avulla koneiden käyttämisessä
ja huoltamisessa� Tämä helppokäyttöinen
mobiilisovellus on löytänyt paikkansa
asiakkaidemme arjessa ja sitä kehitetään
jatkuvasti asiakkailtamme saadun palaut-
teen perusteella�
Ammattitaitoinen
huoltopalveluverkostomme
Hyvinvointia ja turvallisuutta parannet-
tiin monilla käytännön toimenpiteillä
niin huoltopalvelukeskuksissa, maas-
tossa kuin koko Ponsse-verkostossa�
Työturvallisuuden kehittämisessä on pal-
jon mahdollisuuksia, ja jatkossa tehdään
entistä tiiviimpää yhteistyötä verkoston
ja työturvallisuuden asiantuntijoiden
kanssa� Samalla pyrimme vähentämään
oman toimintamme kuormitusta
ympäristölle�
Osaamista pidetään yllä jatkuvasti ja
koulutus onkin päivittäinen osa huoltopal-
veluverkostomme kehittämistä� Vuoden
aikana koulutimme satoja huoltopalvelu-
verkoston asentajia, varaosapuolen hen-
kilökuntaa ja muita huollon ammattilaisia�
Ammattitaitoisessa
verkostossamme on yli 2 200
huoltopalvelun ammattilaista
ja 235 huoltopalvelukeskusta
ympäri maailman.
Huoltosopimuskoulutuksissa parannettiin
esimerkiksi sopimusten yleistä tietämys-
tä ja annettiin parempia valmiuksia tehdä
niihin liittyviä toimenpiteitä� Koulutuksia
järjestettiin ympäri maailman�
Vastaanotto oli todella hyvä, ja asian-
tuntijoidemme mukaan niistä on ollut
apua asiakkaidemme palvelemisessa�
Ammattitaidon ylläpitäminen ja paran-
taminen ovat osa hyvinvointia ja siihen
panostetaan myös jatkossa� Oppimalla
uutta saadaan valmiuksia tehdä päivittäi-
siä työtehtäviä entistä paremmin�
20
VUOSIKERTOMUS 2023
21
PONSSE-HUOLTOPALVELUT
Työturvallisuustavoittee namme
on turvallisuuskulttuurin ja
- ajattelun kehittäminen sekä
tapaturmien ehkäiseminen
panostamalla ennakoivaan
turvallisuustyöhön. Haluamme
tulevaisuudessa olla tapa-
turmaton yhtiö.
tehtaassa on maalämpöjärjestelmä
ja neulalämmönvaihtimilla toteutettu
lämmön talteenotto�
Hankinta ja logistiikka
Hankintamme ja logistiikkamme suu-
rimmat ympäristövaikutukset liittyvät
PONSSE-metsäkoneissa käytettävän te-
räksen valmistukseen ja komponenttien
kuljetukseen� Teräksen ja valujen yhteen-
laskettu osuus metsäkoneen painosta on
merkittävä, 82 prosenttia� Laskemme ja
mitoitamme koneiden rakenteet tuoteke-
hityksessämme siten, että optimoimme
teräksen ja valujen käytön riippuen
kohteen kuormituksesta� Metsäkoneen
kierrätysaste on 97 prosenttia�
Olemme hallinneet ympäristövaiku-
tuksiamme ja hankinnan riskejä keskit-
tämällä hankintaamme Eurooppaan ja
erityisesti Suomeen� Ponssen suorista
tavarantoimittajasta ja alihankkijoista
Suomessa sijaitsee 73 prosenttia ja
muissa EU-maissa 24 prosenttia�
Tuotteet ja palvelut
Ympäristönäkökohdat ovat nousseet
merkittäviksi tuotekehitystä ohjaaviksi
tekijöiksi� Tuotekehityksen ansiosta
PONSSE-metsäkoneissa voidaan
käyttää myös uusiutuvia polttoaineita ja
hydrauliöljyjä� Asiakkaidemme toiminnan
kestävyyteen vaikuttavat myös panostuk-
semme polttoainekulutuksen, päästöjen,
Arvojen mukaisesta toiminnasta syntyy Ponsse-henki, jossa on kyse yhdessä tekemisestä. Ponssella työskennellessä ”me” on aina tärkeämpi kuin
”minä”. Toivomme, että Ponsse-henki välittyy asiakkaille päivittäisen tekemisemme kautta, sillä heitä varten Ponsse ja ponsselaiset ovat olemassa.
VASTUULLISUUS PONSSELLA
VASTUULLISET RATKAISUT
OHJAAVAT KEHITYSTÄMME
Ponsselaisille vastuullisuus on sidottu osaksi vahvoja arvoja, joissa korostuvat
rehellisyys, keskinäinen arvotus ja huolenpito sekä pyrkimys parhaaseen mahdolliseen
lopputulokseen myös ympäristön kannalta.
Kaiken toimintamme ytimessä on
asiakaslähtöinen tuote- ja palvelukehitys,
rehellinen toiminta ja luottamukselliset
suhteet, jotka ovat mahdollistaneet
yhtiön pitkäjänteisen liiketoiminnan ja
kehityksen� Sidosryhmien tarpeet ympä-
ristöystävällisistä ratkaisuista ohjaavat
kehitystämme, ja ympäristöä kunnioittava
puunkorjuu on teollisen puunkorjuun
edellytys�
Hyvinvoiva henkilöstö
Ponssen henkilöstö on tärkein voima-
varamme� Ponssella työskenteli vuoden
2023 lopussa yhteensä 2 110 henkilöä,
joista 1 182 Suomessa�
Seuraamme ponsselaisten hyvin-
vointia kehityskeskusteluilla, työntekijä-
kokemusta kuvaavalla eNPS-indeksillä
sekä Pulssi-työvireyskyselyillä� Lisäksi
johtamistyön laatua mitataan vuosittain�
Vuonna 2023 toteutimme laajan hen-
kilöstökyselyn, jonka kokonaistulos oli
4,09 (asteikolla 1–5)�
Mittaamme työturvallisuutta LTIF-
tapaturmataajuudella, joka oli konser-
nissa 10,7 (2022: 11,8)� Asetimme
vuonna 2023 ensimmäisen kerran
tavoitteen turvallisuushavaintojen
määrälle ja saavutimme havainnoissa
103 prosentin kasvun, yhteensä 8 106
havaintoa (2022: 3 982)�
Rehellisyys ja paikallisuus
Luottamus eri sidosryhmiemme kanssa
perustuu avoimeen ja pitkäjänteiseen
yhteistyöhön� Haluamme tuntea asiak-
kaamme henkilökohtaisesti ja huomioida
toiminnassamme myös heidän per-
heensä ja sidosryhmänsä� Seuraamme
asiakastyytyväisyyttä kaikessa myynti- ja
palvelutoiminnassamme� Vuoden 2023
lopussa Ponsse-verkoston asiakassuosit-
telun NPS oli erinomainen 52�
Huomioimme yhteistyökumppanei-
demme valinnassa paikallisuuden ja
mahdollisuutemme luoda yhteisöissäm-
me alueellista hyvinvointia kannattavan
ja ympäristön huomioivan liiketoiminnan
kautta�
Ponssen tuotanto ja pääkonttori on
edelleen yhtiön syntysijoilla Vieremällä,
ja alueellinen työllisyysvaikutuksemme
Ylä-Savossa on suuri� Lähes puolet alihan-
kintaostoistamme tehdään 25 kilometrin
sisällä tuotannosta ja 97 prosenttia
hankintaostoista EU-alueelta�
Tavoitteenamme on olla
hiilineutraalitehdas
vuonna 2025.
Kohti hiilineutraaliutta
Asetimme vuonna 2023 päästövä-
hennystavoitteet Scope 1- ja Scope 2
-päästöillemme� Tavoitteenamme on
olla hiilineutraalitehdas vuonna 2025�
Koko konsernin tavoite on hiilijalanjäljen
pienentäminen 55 prosentilla vuoteen
2035 mennessä�
Vuonna 2023 konsernin Scope 1
-päästöt kasvoivat kuusi prosenttia joh-
tuen ajoneuvojen käytön lisääntymisestä
ja polttoaineseosten bio-osuuksien
laskusta sekä Suomessa Epec Oy:n
entisissä tuotantotiloissa tapahtuneista
kylmäainevuodoista� Vaikka kokonaishiili-
jalanjälkemme suureni, ostetun energian
päästöt pienenivät 15 prosenttia�
Hiilijalanjälkemme oli 35 prosenttia
pienempi kuin päästölaskennan perus-
vuonna 2019�
Keräämme parhaillaan tietoa
ensimmäistä arvoketjun Scope 3
-päästölaskentaa varten� Allekirjoitimme
vuonna 2023 teräsyhtiö SSAB:n kanssa
yhteistyösopimuksen fossiilivapaan
teräksen toimitusten asteittaisesta
aloittamisesta vuodesta 2026 alkaen
vähentääksemme arvoketjun päästöjä�
Vuoden 2023 lopulla Seinäjoelle
valmistui Epec Oy:n uusi, energiate-
hokas elektroniikkatehdas� Teholtaan
210 MWh:n aurinkovoimalan lisäksi
22 23
VUOSIKERTOMUS 2023 VASTUULLISUUS
VASTUULLISUUS PONSSELLA
puuston pintavaurioiden ja maaperän
rikkoutumisen minimointiin sekä
huoltopalveluprosessiemme jatkuvaan
kehittämiseen�
Liikkuvien työkoneiden päästöjä
ja kuormitusta ympäristölle voidaan
vähentää merkittävästi uusilla tekno-
logiaratkaisuilla� Tutkimme ratkaisuja
myös Forward’27-ohjelmassa, jossa
pyritään merkittäviin päästövähennyksiin
ja pitkällä tähtäimellä nollapäästöisiin
ratkaisuihin�
Olemme tunnistaneet Ponssen tuot-
teiden ja palveluiden elinkaarenaikaiset
ympäristövaikutukset ISO 14040 -stan-
dardin mukaisten LCA-elinkaariselvitysten
avulla� 95 prosenttia elinkaaren aikaisista
päästöistä syntyy koneessa käytettävän
polttoaineen kulutuksesta ja polttoaineen
valmistuksesta� Suurimmat kuljetuksista
aiheutuvat päästöt liittyvät konetoimi-
tuksiin Vieremän tehtaalta asiakkaille
ja siirtoihin leimikoiden välillä� Konetta
huollettaessa merkittävimpiä ympäristöä
kuormittavia tekijöitä ovat koneissa käy-
tettävät öljyt, renkaat ja varaosat
Ympäristöystävällinen tavara-
lajimenetelmän puunkorjuu
PONSSE-metsäkoneet perustuvat
tavaralajimenetelmän puunkorjuuseen�
Koneet on kehitetty paitsi hyödyntämään
hyvin arvokas puuraaka-aine myös
jättämään mahdollisimman vähäiset jäljet
korjuukohteelle�
Talousmetsien uudistamisen tavat ja
velvoitteet, korjuuteknologia ja metsän-
hoitomenetelmät ovat tärkeässä roolis-
sa, kun metsien puuvarantoja tarvitaan
sekä hiilensidontaan että raaka-aineeksi
metsien monimuotoisuutta unohtamatta�
Koneiden kehittynyt laskentakapasiteetti
mahdollistaa sen, että metsästä saa-
daan paras mahdollinen arvo� Tämä ei
tarkoita vain taloudellista hyötyä� Kun
raaka-aineen saanto ja jalostusarvo
voidaan optimoida, puusta saadaan
maksimaalinen määrä hiiltä pitkään sito-
vaa sahatavaraa�
Tavaralajimenetelmän metsäkoneita
voidaan käyttää kaikissa korjuutavoissa
ensiharvennuksista jatkuvaan kasvatuk-
seen ja päätehakkuisiin�
Vastuullisuusraportti 2023
Ponsse julkaisee samanaikaisesti vuosi-
kertomuksen kanssa erillisen vastuulli-
suusraportin vuodelta 2023 suomeksi
ja englanniksi� Raportit ovat saatavilla
yhtiön verkkosivujen vastuullisuus- ja
sijoittajaosioissa�
Tavaralajimenetelmän metsäkoneita voidaan
käyttää kaikissa korjuutavoissa ensi-
harvennuksista jatkuvaan kasvatukseen ja
päätehakkuisiin.
24
VUOSIKERTOMUS 2023
25
VASTUULLISUUS
Jäsenet
Mutant Koala Pictures Oy, toimitusjohtaja
Medianomi, AMK
Ponsse Oyj:n hallituksen jäsen vuodesta 2011
Omistus Ponsse Oyj:ssä 31�12�2023: 3 764 778 kpl
Riippumaton yhtiöstä
Keskeinen työkokemus
Mutant Koala Pictures, yrittäjä vuodesta 2004
Muut luottamustehtävät
Einari Vidgren Oy, hallituksen jäsen
Einari Vidgren Säätiö, hallituksen jäsen
Miltton Oy, johtava neuvonantaja,
yritysvastuu ja strategia
Maatalous- ja metsätieteiden maisteri (MMM),
metsänhoitaja
Ponsse Oyj:n hallituksen jäsen 12�4�2023 alkaen
Riippumaton yhtiöstä ja merkittävästä
osakkeenomistajasta
Keskeinen työkokemus
Metsähallitus, johtaja, eri vastuualueita: viestintä,
strategia ja vastuullisuus 2017–2022
Stora Enso Oyj, vastuullisuusjohtaja ja muita
vastuualueita 2010–2017
Metsä Group Oyj, ympäristö- ja yritysvastuujohtaja ja
muita vastuualueita 2000–2010
Suomen Metsäyhdistys, tiedottaja 1998–2000
Thomesto Oy, Thomesto Sverige AB,
eri päällikkötehtäviä 1993–1998
Muut luottamustehtävät
FIBS, hallituksen puheenjohtaja
Green Resources (Itä-Afrikka), hallituksen jäsen
Metso Oyj, hallituksen jäsen
Suomen Ratsastajainliitto, hallituksen jäsen
DI, tuotantotekniikka
Ponsse Oyj:n hallituksen jäsen vuodesta 2022
Riippumaton yhtiöstä ja merkittävästä
osakkeenomistajasta
Keskeinen työkokemus
KONE Oyj, johtaja, strategiset projektit 2019–2020
KONE Oyj, varatoimitusjohtaja,
modernisointiliiketoiminnan johtaja 2011–2019
KONE Oyj, varatoimitusjohtaja,
liukuporrasliiketoiminnan johtaja 2009–2011
KONE Oyj, varatoimitusjohtaja, johtaja,
toimitusoperaatiot 2006–2009
KONE Hissit Oyj, toimitusjohtaja Suomi ja Baltia
2003–2006
Kone Corporation 1999–2020, erilaisia johtotehtäviä
liittyen strategiaan ja liiketoiminnan kehittämiseen
sekä myyntiin, tuotantoon ja logistiikkaan
Muut luottamustehtävät
Hetitec Oy, hallituksen jäsen
Oyj Sisu Auto AB, hallituksen jäsen
DI
Ponsse Oyj:n hallituksen jäsen vuodesta 2018
Riippumaton yhtiöstä ja merkittävästä
osakkeenomistajasta
Keskeinen työkokemus
Apetit Oyj, toimitusjohtaja 2015–2019
Stora Enso Oyj, johtokunnan jäsen (useita eri
vastuualueita) 2007–2015
Stora Enso Oyj, johtaja- ja päällikkötehtäviä
1990–2007
Kemi Oy, osastoinsinööri 1988–1990
Muut luottamustehtävät
EKE Rakennus Oy, hallituksen jäsen
Metsä Board Oyj, hallituksen jäsen
Keitele Timber Oy, toimitusjohtaja
KTM
Ponsse Oyj:n hallituksen jäsen vuodesta 2016
Riippumaton yhtiöstä ja merkittävästä
osakkeenomistajasta
Keskeinen työkokemus
Keitele Timber Oy, sahaliiketoiminnan johtaja
2014–09/2022
Keitele Timber Oy, myyntijohtaja 2006–2014
Keitele Timber Oy, vientipäällikkö 1999–2006
Muut luottamustehtävät
Keitele Forest Oy, hallituksen puheenjohtaja
Sahateollisuus ry, hallituksen puheenjohtaja
MATTI KYLÄVAINIO, s. 1974
JUKKA VIDGREN, s. 1983
JUHA VANHAINEN, s. 1961
TERHI KOIPIJÄRVI, s. 1967
ILPO MARJAMAA, s. 1961
Hallitus
31.12.2023
Hallitus on valittu yhtiökokouksessa
12�4�2023� Hallituksen jäsenten
valinta Ponsse Oyj:n hallitukseen kuuluu
yhtiöjärjestyksen mukaan vähintään
viisi ja enintään kahdeksan jäsentä�
Hallituksen jäsenet valitaan yhtiökokouk-
sessa, joka yhtiöjärjestyksen mukaan on
pidettävä kesäkuun loppuun mennessä�
Hallituksen jäsenen toimikausi päättyy
seuraavassa varsinaisessa yhtiökokouk-
sessa� Hallitus valitsee keskuudestaan
puheenjohtajan toimikaudeksi kerrallaan�
Hallitus kokoontui kertomusvuoden
aikana 11 kertaa� Hallituksen jäsenet
osallistuivat aktiivisesti kokouksiin –
osanottoprosentti oli 94,9�
Markkinointimerkonomi
Ponsse Oyj:n hallituksen jäsen vuodesta 2020
Omistus Ponsse Oyj:ssä 31�12�2023:
3 684 263 kpl
Keskeinen työkokemus
Ponsse Oyj, myynti- ja markkinointijohtaja sekä
toimitusjohtajan varamies 2008–2020
Ponsse Oy, aluejohtaja, Pohjois-Eurooppa
2007–2008
Ponsse Oyj, myyntijohtaja, Suomi 2004–2008
Ponsse Oyj, aluemyyntipäällikkö 2001–2004
Ponsse AB, takuukäsittelijä ja aluemyyntipäällikkö,
käytetyt koneet 1999–2001
Ponsse Oyj, takuukäsittelijä 1997–1999
Muut luottamustehtävät
Einari Vidgren Oy, hallituksen jäsen
KalPa Hockey Oy, hallituksen jäsen
Savonmaan Puolesta Oy, hallituksen jäsen
Hallitusammattilainen
Varatuomari, MBA
Ponsse Oyj:n hallituksen jäsen vuodesta 2010
Omistus Ponsse Oyj:ssä 31�12�2023: 4 500 kpl
Riippumaton yhtiöstä ja merkittävästä
osakkeenomistajasta
Keskeinen työkokemus
Partnera Oy, toimitusjohtaja 2016–2017
Korona Invest Oy, sijoitusjohtaja 2011–2016
Unicus Oy, partneri 2006–2011
Conventum Corporate Finance Oy, johtaja
1998–2005
Prospectus Oy, johtaja 1994–1998
Kansallis-Osake-Pankki, asiantuntija 1988–1994
Muut luottamustehtävät
CapMan Oyj, hallituksen varapuheenjohtaja
Gofore Oyj, hallituksen jäsen
Ilmastorahasto Oy, hallituksen jäsen
Lapti Group Oy, hallituksen jäsen
Makai Holding Oy, hallituksen puheenjohtaja
Puuilo Oyj, hallituksen jäsen
SAKA Finland Group Oy, hallituksen puheenjohtaja
Sibelius-Akatemian tukisäätiö ry, hallituksen
puheenjohtaja
Sten & Kimet Oy, hallituksen jäsen
Suomen Urheilun tukisäätiö ry, hallituksen jäsen
Taideyliopiston sijoituskomitea, jäsen
Urhea-halli Oy, hallituksen jäsen
Puheenjohtaja Hallituksen varapuheenjohtaja
JARMO VIDGREN, s. 1975 MAMMU KAARIO, s. 1963
26 27
VUOSIKERTOMUS 2023 HALLITUS
HALLITUS
Ponssen jakeluverkosto
MARKO MATTILA
Myynti-, huolto- ja markkinointijohtaja
Ponssen palveluksessa vuodesta 2007
FERNANDO CAMPOS
Toimitusjohtaja, Ponsse Latin America Ltda
Aluejohtaja, Brasilia
Ponssen palveluksessa vuodesta 2006
GARY GLENDINNING
Toimitusjohtaja, Ponsse UK Ltd
Aluejohtaja, Irlanti
Ponssen palveluksessa vuodesta 1997
JAKUB HACURA
Toimitusjohtaja, Ponsse Czech s�r�o
Ponssen palveluksessa vuodesta 2022
CARL-HENRIK HAMMAR
Toimitusjohtaja, Ponsse AB
Toimitusjohtaja, Ponsse AS
Ponssen palveluksessa vuodesta 2015
JUSSI HENTUNEN
Johtaja, jälleenmyyntiverkosto
Ponssen palveluksessa vuodesta 2006
JYRI KYLÄ-KAILA
Toimitusjohtaja, Epec Oy
Ponssen palveluksessa vuodesta 2019
RISTO KÄÄRIÄINEN
Toimitusjohtaja, Ponsse China Ltd
Aluejohtaja, Japani
Ponssen palveluksessa vuodesta 2007
JANI LIUKKONEN
Maajohtaja, Suomi
Ponssen palveluksessa vuodesta 2001
EERO LUKKARINEN
Aluejohtaja, Kanadan jälleenmyyjät
Ponssen palveluksessa vuodesta 2012
Tytäryhtiöidemme ja
PONSSE-jälleenmyyjien
yhteystiedot löydät osoitteesta
ponsse.com/yhteystiedot
TUOMO MOILANEN
Aluejohtaja, Itävalta, Saksa
Ponssen palveluksessa vuodesta 2011
CLÉMENT PUYBARET
Myyntipäällikkö, vaihtokoneet
Ponssen palveluksessa vuodesta 2006
PEKKA RUUSKANEN
Toimitusjohtaja, Ponsse North America Inc�
Ponssen palveluksessa vuodesta 1998
ANTTI RÄSÄNEN
Aluejohtaja, Bulgaria, Italia, Kroatia, Romania,
Serbia, Slovenia, Unkari
Ponssen palveluksessa vuodesta 2002
TARMO SAKS
Aluejohtaja, Baltia, Puola ja Slovakia
Ponssen palveluksessa vuodesta 2019
JEAN SIONNEAU
Toimitusjohtaja, Ponssé S�A�S�
Ponssen palveluksessa vuodesta 2022
JANNE TARVAINEN
Aluejohtaja, Australia, Espanja, Etelä-Afrikka,
Portugali ja Uusi-Seelanti
Ponssen palveluksessa vuodesta 2017
MARTIN TOLEDO
Toimitusjohtaja, Ponsse Uruguay Ltda
Aluejohtaja, Argentiina ja Chile
Ponssen palveluksessa vuodesta 2005
SAMUEL VIDGREN
Area Manager, Yhdysvaltojen jälleenmyyntiverkosto
Ponssen palveluksessa 1�2�2023 alkaen
Konsernin johtoryhmä 31.12.2023
TkT
Toimitusjohtaja, CEO
Johtoryhmän jäsen 2�1�2005 alkaen
Ponssen palveluksessa vuodesta 2002
Keskeinen työkokemus: Ponsse Oyj,
tehtaanjohtaja 2006–2008,
Ponsse Oyj, laatu- ja IT-johtaja 2005–2006
Omistus Ponsse Oyj:ssä 31.12.2023: 66 092 kpl
Metsätalousinsinööri, MBA
Myynti-, huolto- ja markkinointijohtaja
Johtoryhmän jäsen 1�6�2020 alkaen
Ponssen palveluksessa vuodesta 2007
Keskeinen työkokemus: Ponsse Oyj, jälleenmyyntiver
-
kostonjohtaja 2018–2020, Ponsse Latin America
Ltda�, toimitusjohtaja 2016–2018, Ponsse Oyj,
aluejohtaja, Pohjois-Amerikan jälleenmyyjät, Baltia
ja Chile 2011–2016, Ponsse North America, Inc�,
toimitusjohtaja 2007–2011
Omistus Ponsse Oyj:ssä 31.12.2022: 1 241 kpl
Tekniikan yo
Johtaja, Digitaaliset palvelut ja IT
Johtoryhmän jäsen 1�12�2020 alkaen
Ponssen palveluksessa vuodesta 2018
Keskeinen työkokemus: Ponsse Oyj, päällikkö, IT
ja digitaalinen palvelukehitys 2019–2020, Ponsse
Oyj, IT-päällikkö 2018–2019, Qentinel Finland Oy,
toimitusjohtaja 2017–2018
Omistus Ponsse Oyj:ssä 31.12.2023: 440 kpl
DI
Talousjohtaja CFO, toimitusjohtajan varahenkilö
Johtoryhmän jäsen 1�10�2009 alkaen
Ponssen palveluksessa vuodesta 2009
Keskeinen työkokemus: Suunto Oy, Director,
Operations and Quality 2007–2009
Omistus Ponsse Oyj:ssä 31.12.2023: 7 670 kpl
Teknikko, MTD
Huoltopalvelujohtaja
Johtoryhmän jäsen 3�5�2010 alkaen
Ponssen palveluksessa vuodesta 1994
Keskeinen työkokemus: Ponsse Oyj, jakeluverkoston
kehitysjohtaja 2007–2010, Ponsse Oyj, huoltopalve
-
lujohtaja 2004–2007, Ponsse Oyj, jälkimarkkinointi-
päällikkö 1997–2004, Ponsse Oyj, varaosapäällik
1995–1997
Omistus Ponsse Oyj:ssä 31.12.2023: 1 200 kpl
Insinööri, AMK
Johtaja, toimitusketju
Johtoryhmän jäsen 1�10�2013 alkaen
Ponssen palveluksessa vuodesta 2013
Keskeinen työkokemus: Metso Oyj, Metso
Automation, Director, Analyzers Product Group
2010–2013, Director, Kajaani Operations
2006–2010
Omistus Ponsse Oyj:ssä 31.12.2023: 7 148 kpl
FM
Vastuullisuusjohtaja
Johtoryhmän jäsen 16�1�2023 alkaen
Ponssen palveluksessa vuodesta 1999
Keskeinen työkokemus: Ponsse Oyj, vastuullisuus
-
päällikkö 2021–2023, Ponsse Oyj, viestintäpäällikkö
2009–2021, Ponsse Oyj, tiedottaja 2003–2009,
Ponsse Oyj, markkinointi- ja viestintäassistentti
1999–2003
Omistus Ponsse Oyj:ssä 31.12.2023: 1 177 kpl
TkT
Teknologia- ja tuotekehitysjohtaja
Johtoryhmän jäsen 1�1�2009 alkaen
Ponssen palveluksessa vuodesta 2003
Keskeinen työkokemus: Ponsse Oyj, tutkimus- ja
tuotekehitysinsinööri 2003–2006, Ponsse Oyj,
suunnittelupäällikkö 2006–2008
Omistus Ponsse Oyj:ssä 31.12.2023: 13 447 kpl
Tradenomi
Henkilöstöjohtaja
Johtoryhmän jäsen 1�1�2023 alkaen
Ponssen palveluksessa vuodesta 2023
Keskeinen työkokemus: KONE Corporation 2008–
2022 globaaleissa HR-johtamisen tehtävissä, Nokia
Oyj, eri henkilöstöhallinnon tehtävät 1997–2008
Omistus Ponsse Oyj:ssä 31.12.2023: 473 kpl
28 29
VUOSIKERTOMUS 2023
JUHO NUMMELA, s. 1977, pj.
MARKO MATTILA, s. 1973
MIIKA SOININEN, s. 1981
PETRI HÄRKÖNEN, s. 1969
TAPIO MERTANEN, s. 1965
TOMMI VÄÄNÄNEN, s. 1973KATJA PAANANEN, s. 1971
JUHA INBERG, s. 1973
TIINA KAUTONEN, s. 1973
PONSSEN JAKELUVERKOSTO
PONSSEN JAKELUVERKOSTOKONSERNIN JOHTORYHMÄ
Ponssen konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial
Reporting Standars, IFRS) mukaisesti� Emoyhtiön tilinpäätös on lisäksi laadittu suomalaisen tilinpäätös-
käytännön (Finnish Accounting Standards, FAS) mukaisesti, jota myös konserni noudatti ennen tilikautta
2005� Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä� Kaikki tilinpäätöksen luvut on pyöristetty,
joten yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta�
TILINPÄÄTÖS
Hallituksen toimintakertomus 1�1�–31�12�2023 ����������������������������� 33
Taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut��������������������������������������� 59
Osakekohtaiset tunnusluvut ����������������������������������������������������������������������� 60
Tunnuslukujen laskentakaavat �������������������������������������������������������������������� 61
Konsernin tilinpäätös (IFRS) ����������������������������������������������������������������������� 63
Konsernin laaja tuloslaskelma ������������������������������������������������������������������� 63
Konsernitase ����������������������������������������������������������������������������������������������������� 64
Konsernin rahavirtalaskelma ��������������������������������������������������������������������� 65
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista ��������������������������� 66
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ������������������������������������������������������������� 67
Emoyhtiön tilinpäätös (FAS) ���������������������������������������������������������������������103
Emoyhtiön tuloslaskelma ���������������������������������������������������������������������������103
Emoyhtiön tase����������������������������������������������������������������������������������������������104
Emoyhtiön rahoituslaskelma �������������������������������������������������������������������105
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot ������������������������������������������������������106
Osakepääoma ja osakkeet �����������������������������������������������������������������������114
Osakkeenomistajat ��������������������������������������������������������������������������������������117
Hallituksen esitys voittovarojen käytöstä �������������������������������������������118
Tilintarkastuskertomus �����������������������������������������������������������������������������119
Riippumattoman tilintarkastajan raportti
Ponsse Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä �����������������������������������������������������123
PONSSE-metsäkoneet
perustuvat ympäristöystä-
välliseen tavaralajimenetel-
män (CTL) puunkorjuuseen.
Koneet on kehitetty paitsi
hyödyntämään hyvin arvokas
puuraaka-aine myös jättä-
mään mahdollisimman vähäi-
set jäljet korjuukohteelle.
30 31
TIETOJA OSAKKEENOMISTAJILLE
Ponsse Oyj:n vuoden 2024 varsinainen yhtiökokous järjeste-
tään tiistaina 9�4�2024 klo 11�00 alkaen yhtiön tiloissa, osoit-
teessa Ponssentie 22, 74200 Vieremä�
OSALLISTUMISOIKEUS
Oikeus osallistua yhtiökokoukseen on osakkeenomistajalla, joka
viimeistään tiistaina 26�3�2024 on merkitty osakkeenomista-
jaksi Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon�
Osakkeenomistaja, jonka nimissä osakkeet ovat, on automaat-
tisesti rekisteröity yhtiön osakasluetteloon� Hallintarekisteröity
osakkeenomistaja voidaan tilapäisesti merkitä yhtiön osakas-
luetteloon, mikä on tehtävä viimeistään torstaina 4�4�2024
klo 10�00 mennessä yhtiökokoukseen osallistumista varten�
Hallintarekisteröidyn osakkeen omistajaa kehotetaan pyytä-
mään hyvissä ajoin omaisuudenhoitajaltaan tarvittavat ohjeet
koskien rekisteröitymistä osakasluetteloon, valtakirjojen anta-
mista ja ilmoittautumista yhtiökokoukseen�
ILMOITTAUTUMINEN
Osakkeenomistajan, joka haluaa osallistua yhtiökokoukseen,
tulee ilmoittaa osallistumisestaan yhtiölle viimeistään tiistaina
2�4�2024 ennen klo 16�00 kirjallisesti osoitteeseen Ponsse
Oyj, Osakerekisteri, 74200 Vieremä, puhelimitse numeroon
020 768 800 tai internetissä osoitteessa www�ponsse�com/
yhtiokokous� Kirjeitse ilmoittauduttaessa kirjeen on oltava peril-
lä ennen ilmoittautumisajan päättymistä� Mahdolliset valtakirjat
pyydetään toimittamaan ilmoittautumisten yhteydessä�
OSINKO
Ponsse Oyj:n hallitus on päättänyt esittää varsinaiselle yhtiö-
kokoukselle, että vuodelta 2023 jaetaan osinkoa 0,55 euroa
osakkeelta� Osinko maksetaan osakkaalle, joka osingonmaksun
täsmäytyspäivänä 11�4�2024 on merkitty Euroclear Finland
Oy:n pitämään omistajaluetteloon� Osingon maksupäivä on
18�4�2024�
OSAKEREKISTERI
Ponsse Oyj:n osakkeista ja niiden omistajista pidetään osa-
kasluetteloa Euroclear Finland Oy:ssä� Osakkeenomistajaa
pyydetään ilmoittamaan osoitteenmuutokset ja muut osakeo-
mistukseensa liittyvät asiat siihen arvo-osuusrekisteriin, jossa
hänellä on arvo-osuustili�
TALOUDELLISET JULKAISUT VUONNA 2024
Ponsse Oyj julkaisee vuotta 2024 koskevan tilinpäätöstiedot-
teen ja vuosikertomuksen lisäksi kolme osavuosikatsausta�
Osavuosikatsaukset tilikaudelta 2024 julkaistaan seuraavasti:
tammi–maaliskuu 23�4�2024
tammi–kesäkuu 13�8�2024
tammi–syyskuu 22�10�2024
Osavuosikatsaukset julkaistaan suomeksi ja englanniksi
Ponssen kotisivuilla internetissä osoitteessa www�ponsse�com�
TALOUDELLISTEN JULKAISUJEN TILAAMINEN
Tämä vuosikertomus on saatavana suomen- ja englannin-
kielisenä� Vuosikertomuksia voi tilata osoitteesta:
Ponsse Oyj
Ponssentie 22
74200 Vieremä
Puh� 020 768 800
Sähköposti: corporate�communications@ponsse�com
Vuosikertomus on saatavana myös internetissä osoitteessa
www�ponsse�com�
SIJOITTAJASUHTEET
Ponsse noudattaa hiljaista jaksoa, joka alkaa kunkin raportointi-
neljänneksen lopussa ja päättyy kyseisen vuosineljänneksen tai
tilikauden tuloksen julkistukseen� Hiljaisen jakson aikana Ponsse
ei kommentoi yhtiön taloudellista tilannetta, markkinoita tai
tulevaisuuden näkymiä� Jakson aikana Ponssen ylin johto ei
tapaa pääomamarkkinoiden tai talousmedioiden edustajia eikä
ota kantaa yrityksen taloudellista tilannetta tai yleisiä näkymiä
koskeviin asioihin�
Ponssen liiketoimintaa koskevissa kysymyksissä voitte
kääntyä seuraavien henkilöiden puoleen:
Juho Nummela, toimitusjohtaja
Puh� 0400 495 690
Sähköposti: juho�nummela@ponsse�com
Petri Härkönen, talousjohtaja
Puh� 050 409 8362
Sähköposti: petri�harkonen@ponsse�com
SIJOITUSANALYYSIT
Mm� nämä yritykset seuraavat Ponssea sijoituskohteena:
Carnegie Investment Bank AB, Suomen sivuliike
Inderes Oy
Nordea Pankki Suomi Oyj
OP Pankki Oyj
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
1.1.–31.12.2023
Yleistä
Ponsse-konsernin liikevaihto oli tilikaudella 821,8 (2022: 755,1)
miljoonaa euroa ja liikevoitto 47,2 (46,6) miljoonaa euroa� Tulos
ennen veroja oli 42,9 (43,2) miljoonaa euroa� Osakekohtainen
tulos oli 1,07 (1,22) euroa�
Ponsse on luokitellut myydyt Venäjän toiminnot myytävänä
oleviksi omaisuuseriksi ja raportoinut ne lopetettuina toimin-
toina� Jollei toisin ole mainittu, tässä toimintakertomuksessa
kerrotut luvut koskevat jatkuvia toimintoja�
Liikevaihto
Konsernin liikevaihdoksi muodostui tilikaudella aikana 821,8
(755,1) miljoonaa euroa, joka on 8,8 prosenttia enemmän kuin
vertailukaudella� Kansainvälisten liiketoimintojen osuus kokonais-
liikevaihdosta oli 74,9 (79,1) prosenttia�
Liikevaihto jakautui alueittain seuraavasti: Pohjois-Eurooppa
44,4 (38,0) prosenttia, Keski- ja Etelä-Eurooppa 21,9 (21,4)
prosenttia, Pohjois- ja Etelä-Amerikka 30,7 (36,5) prosenttia
sekä muut maat 3,0 (4,0) prosenttia�
(1 000 EUR) 1–12/23 1–12/22
Liikevaihto jatkuvista toiminnoista 821 800 755 123
Liikevaihto lopetetuista toiminnoista 3 576 32 561
Liikevaihto yhteensä 825 376 787 684
Tuloskehitys
Liikevoitto oli 47,2 (46,6) miljoonaa euroa� Liikevoiton osuus
liikevaihdosta oli tilikaudella 5,7 (6,2) prosenttia�
(1 000 EUR) 1–12/23 1–12/22
Liikevaihto jatkuvista toiminnoista 47 153 46 577
Liikevaihto lopetetuista toiminnoista 1 247 5 844
Liikevaihto yhteensä 48 400 52 421
Konsernin sijoitetun pääoman tuotto (ROCE) oli 8,9 (12,8)
prosenttia�
Henkilöstökulut olivat tilikauden aikana 115,3 (107,9)
miljoonaa euroa� Liiketoiminnan muut kulut olivat 95,6 (85,3)
miljoonaa euroa� Liikevoitto sisältää Ponsse Latin America
-tytäryhtiöön tehtyjä tappiollisen full service -sopimuksen
varauksen lisäyksen sekä muiden varausten muutosten tulos-
vaikutteisia kirjauksia yhteensä -7,8 (-8,5) miljoonaa euroa�
Rahoitustuotot ja -kulut olivat nettomääräisesti -4,5 (-3,5)
miljoonaa euroa� Rahoituseriin on kirjattu valuuttakurssien
muutoksista aiheutuneet kurssivoitot ja -tappiot, joiden nettovai-
kutus tilikauden aikana oli 0,2 (-4,3) miljoonaa euroa sekä koron-
vaihtosopimuksien arvostustappio -1,2 (3,1) miljoonaa euroa�
Emoyhtiön saamiset tytäryhtiöiltä olivat nettomääräisesti
125,1 (77,9) miljoonaa euroa� Saatavat tytäryhtiöiltä koostuvat
pääosin myyntisaamisista, joiden arvostamiseen liittyvis
suojaamattomien erien realisoitumattomista kurssitappioista
kirjaamattomat verosaamiset vaikuttavat konsernin efektiivi-
seen veroasteeseen� Emoyhtiö on arvostanut nettosijoitusta
Ponsse Latin America -tytäryhtiöön käypään arvoon kirjaamalla
edellisellä tilikaudella luottotappiovarausta myyntisaamisista
yhteensä 19,0 miljoonaa euroa, koska tytäryhtiön operatiivinen
suorituskyky ja maksuvalmius on heikentynyt� Tilikauden tulok-
seksi muodostui 30,0 (34,2) miljoonaa euroa� Laimennettu
ja laimentamaton osakekohtainen tulos (EPS) oli 1,07 (1,22)
euroa�
Tase ja rahoitus
Konsernitaseen loppusumma oli tilikauden päättyessä
606,0 (588,6) miljoonaa euroa� Vaihto-omaisuuden määrä oli
240,8 (229,6) miljoonaa euroa� Myyntisaamisia oli 69,1 (62,3)
0
3
6
9
12
15
18
21
Oman pääoman (ROE) ja sijoitetun pääoman (ROCE) tuotto-%
ROE
ROCE
2021
19,9
20,7
2022
12,0
12,8
2023
5,9
8,9
OMAN PÄÄOMAN (ROE) JA
SIJOITETUN PÄÄOMAN (ROCE) TUOTTO
(%)
ROE ROCE
3
KONSERNITILINPÄÄTÖS
32 33
VUOSIKERTOMUS 2023
miljoonaa euroa sekä likvidejä rahavaroja 74,0 (73,5) miljoonaa
euroa� Konsernin oman pääoman määrä oli 321,8 (321,8)
miljoonaa euroa ja emoyhtiön oma pääoma (FAS) oli 278,9
(233,5) miljoonaa euroa� Rahoitusvelkojen määrä oli 119,5
(96,3) miljoonaa euroa� Yhtiö on varmistanut likviditeettiään
rahoituslimiittisopimuksilla ja yritystodistusohjelmilla� Konsernin
lainat rahoituslaitoksilta ovat vakuudettomia lainoja ilman
rahoituskovenantteja� Konsernin nettovelat olivat 45,5 (19,8)
miljoonaa euroa ja nettovelkaantumisaste (net gearing) 14,1
(6,1) prosenttia� Omavaraisuusaste oli tilikauden päättyes
53,3 (55,0) prosenttia�
Liiketoiminnan rahavirta oli 30,4 (-17,9) miljoonaa euroa�
Investointien rahavirta oli -36,1 (-46,8) miljoonaa euroa�
Saadut tilaukset ja tilauskanta
Uusia tilauksia saatiin tilikauden aikana 697,6 (796,2)
miljoonan euron arvosta, ja tilauskanta oli tilikauden päättyessä
229,5 (353,7) miljoonaa euroa�
Jakeluverkosto ja konsernirakenne
Ponsse-konserniin kuuluvat tytäryhtiöt ovat Ponsse AB, Ruotsi;
Ponsse AS, Norja; Ponssé S�A�S�, Ranska; Ponsse UK Ltd, Iso-
Britannia; Ponsse Machines Ireland Ltd, Irlanti; Ponsse North
America, Inc�, Amerikan Yhdysvallat; Ponsse Latin America
Ltda, Brasilia; Ponsse Uruguay S�A�, Uruguay; Ponsse Asia-
Pacific Ltd, Hong Kong; Ponsse China Ltd, Kiina; Ponsse Chile
SpA, Chile; Ponsse Czech s�r�o, Tšekki sekä Epec Oy, Suomi�
Lisäksi konserniin kuuluvat EAI PON1V Holding Oy
Suomessa, Ponsse Oyj:n osakkuusyhtiö Sunit Oy Suomessa 34
prosentin omistusosuudella sekä 1�11�2023 Epec Oy:n ostama
Bram Engineers B�V� Hollannissa�
Hankitut ja myydyt liiketoiminnot
Ponssen Venäjän tytäryhtiön OOO Ponssen koko osakekannan
myynti venäläisyhtiö OOO Bisonille saatiin päätöksen
18�9�2023, kun kaupan edellytykset täyttyivät ja kauppa
sai paikallisten viranomaisten hyväksynnän� Ponsse tiedotti
aikeistaan luopua Venäjän liiketoiminnoistaan 15�6�2022
ja ilmoitti allekirjoittaneensa kauppakirjan koko OOO
Ponssen osakekannan myynnistä 28�6�2022� Kaupan
myötä kaikki Ponssen tytäryhtiön, OOO Ponssen, toimitilat
varaosavarastoineen ja huoltoautoineen ovat siirtyneet OOO
Bisonin omistukseen ja henkilökunta OOO Bisonin palvelukseen�
Lisäksi kauppaan sisältyi OOO Ponssen 100 % omistama
kiinteistöyhtiö Ponsse Centre Venäjällä� Kaupan toteutumisen
myötä Ponssen kaikki toiminta Venäjällä päättyi� Ponsse
on luokitellut kaupan kohteina olleet toiminnot myytäviksi
omaisuuseriksi ja raportoinut ne lopetettuina toimintoina
vuoden 2022 puolivuotiskatsauksesta lähtien� Myynnin
vaikutuksia on kuvattu tarkemmin liitetiedossa Lopetetut
toiminnot�
Ponsse tiedotti 7�8�2023 solmineensa jälleenmyyntisopi-
muksen yhdysvaltalaisen PacWest Machineryn kanssa� Samalla
yhtiöt ovat allekirjoittaneet kauppakirjan, jonka mukaisesti
Ponsse myy PacWestille Coburgissa, Oregonissa sijaitsevat
huoltopalvelutoimintonsa� PacWest tulee jatkossa vastaamaan
PONSSE-metsäkoneiden myynnistä ja huollosta Oregonin,
Washingtonin ja Idahon osavaltioissa Yhdysvaltojen länsiranni-
kolla� Yhtiöt eivät julkaise kaupan hintaa, eikä kauppahinnalla ole
merkitystä Ponssen arvonmäärityksen tai tuloksen kannalta�
Ponsse-konserniin kuuluva teknologiayhtiö Epec Oy on
1�11�2023 hankkinut omistukseensa hollantilaisen Bram
Engineers B�V:n� Yritysosto mahdollistaa tulevaisuudessa
entistä laajemmin ohjelmistoihin, sähköistymiseen, autonomisiin
järjestelmiin sekä ohjausjärjestelmiin liittyvien tuotekehityspalve-
luiden ja tuotteiden tarjoamisen asiakkaille� Kaupasta kirjattiin
liikearvoa 1,0 miljoonaa euroa konsernin taseeseen�
Tuotekehitys ja investoinnit
Konsernin tuotekehitysmenot olivat tilikaudella yhteensä 29,5
(27,7) miljoonaa euroa, joista aktivoitiin 11,9 (12,7) miljoonaa
euroa�
Käyttöomaisuusinvestointien määrä oli 35,9 (41,9) miljoo-
naa euroa� Ne koostuivat tuotekehitysaktivointien lisäksi ra-
kennusinvestoinneista ja tavanomaisista koneiden ja laitteiden
ylläpito- ja korvausinvestoinneista�
Yhtiökokous vuonna 2023
Varsinainen yhtiökokous järjestettiin Vieremällä 12�4�2023�
Yhtiökokous vahvisti emoyhtiön ja konsernin tilinpäätöksen sekä
myönsi hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle vastuuvapauden
tilikaudelta 2022� Hallituksen kokoonpanon ja tilintarkastajan
valinnan sekä henkilöstön voittopalkkion maksun, palkitsemisra-
portin ja hallituksen palkitsemisen hyväksynnän lisäksi yhtiöko-
kous teki seuraavat alla olevat päätökset�
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään enintään
250 000 oman osakkeen hankkimisesta yhtiön vapaalla omalla
pääomalla, mikä vastaa noin 0,89 prosenttia yhtiön kaikista
osakkeista� Omia osakkeita voidaan hankkia hankintapäivänä
julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan tai muuten
markkinoilla muodostuvaan hintaan� Valtuutus sisältää oikeuden
päättää miten omia osakkeita hankitaan� Omia osakkeita
voidaan hankkia valtuutuksen nojalla myös muuten kuin osak-
keenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa (suunnattu
hankkiminen)� Päätöstä omien osakkeiden hankkimisesta ei
valtuutuksen nojalla saa tehdä siten, että yhtiöllä ja sen tytäryh-
teisöillä hallussaan olevien omien osakkeiden yhteenlaskettu
määrä olisi yli 10 prosenttia kaikista osakkeista� Valtuutus
kumoaa aikaisemman varsinaisen yhtiökokouksen 7�4�2022
hallitukselle antaman valtuutuksen ja on voimassa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin
enintään 30�6�2024 saakka�
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeannista
sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen optio-oi-
keuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta� Valtuutuksen perusteella voidaan antaa enintään
250 000 osaketta (mukaan lukien erityisten oikeuksien perus-
teella annettavat osakkeet), yhdessä tai useammassa erässä,
mikä vastaa noin 0,89 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista�
Hallitus päättää kaikista osakeannin ja osakkeisiin oikeuttavien
erityisten oikeuksien antamisen ehdoista� Valtuutuksen nojalla
voidaan antaa sekä uusia osakkeita että yhtiön hallussa olevia
omia osakkeita� Osakeanti ja osakkeisiin oikeuttavien erityis-
ten oikeuksien antaminen voi tapahtua osakkeenomistajien
merkintäetuoikeudesta poiketen (suunnattu anti)� Hallitus voi
valtuutuksen nojalla päättää myös maksuttomasta osakeannis-
ta yhtiölle itselleen� Valtuutus kumoaa aikaisemman varsinaisen
yhtiökokouksen 7�4�2022 hallitukselle antaman valtuutuksen
päättää osakeannista sekä optio-oikeuksien ja muiden osakkei-
siin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta� Valtuutus on
voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen
saakka, kuitenkin enintään 30�6�2024 saakka�
Yhtiökokous päätti muuttaa yhtiöjärjestystä muuttamalla
kohtaa nro 9 ja lisäämällä uuden kohdan nro 11 siten, että
se mahdollistaa yhtiökokouksen pitämisen myös muualla kuin
yhtiön kotipaikassa ja yhtiökokouksen pitämisen kokonaan ilman
kokouspaikkaa, niin sanottuna etäkokouksena, hallituksen niin
päättäessä�
Hallitus ja tilintarkastajat
Hallituksen puheenjohtajana toimi Jarmo Vidgren ja hallituksen
varapuheenjohtajana Mammu Kaario� Hallituksen jäseninä
toimivat Matti Kylävainio, Ilpo Marjamaa, Juha Vanhainen, Jukka
Vidgren ja Terhi Koipijärvi�
Hallitus ei ole asettanut keskuudestaan toimikuntia tai
valiokuntia�
Hallituksen kokouksia järjestettiin tilikauden aikana 11 kappa-
letta� Jäsenten osanottoprosentti oli 94,9�
Yhtiön tilintarkastajana toimi tilikauden aikana KPMG Oy Ab
päävastuullisena tilintarkastajana KHT Ari Eskelinen�
Johto
Yhtiön johtoryhmään kuuluivat seuraavat jäsenet: puheenjoh-
tajana toimiva toimitusjohtaja Juho Nummela, toimitusjohtajan
sijainen, talousjohtaja Petri Härkönen, teknologia- ja tuotekehi-
tysjohtaja Juha Inberg, henkilöstöjohtaja Tiina Kautonen, myynti-,
huolto- ja markkinointijohtaja Marko Mattila, huoltopalvelujohtaja
Tapio Mertanen, vastuullisuusjohtaja Katja Paananen, IT- ja
digitaalisten palveluiden johtaja Miika Soininen sekä toimitus-
ketjusta vastaava johtaja Tommi Väänänen� Yhtiön johdolla on
tavanomainen johdon vastuuvakuutus�
Kansainvälisen PONSSE-palveluverkoston johdossa toimivat
konsernin myynti-, huolto- ja markkinointijohtaja Marko Mattila
ja huoltopalvelujohtaja Tapio Mertanen� Ponssen tytäryhtiöiden
toimitusjohtajat ja Jussi Hentunen raportoivat myynti-, huolto- ja
markkinointijohtaja Marko Mattilalle� Konsernin aluejohtajat
raportoivat jälleenmyyjäverkostosta vastaavalle johtajalle Jussi
Hentuselle�
Aluejako ja vastuuhenkilöt on esitetty alla�
Pohjois-Eurooppa: Jani Liukkonen (Suomi), Carl-Henrik
Hammar (Ruotsi, Tanska ja Norja) ja Tarmo Saks (Viro, Latvia ja
Liettua)�
Keski- ja Etelä-Eurooppa: Tuomo Moilanen (Saksa ja Itävalta),
Jean Sionneau (Ranska), Janne Tarvainen (Espanja ja Portugali),
Gary Glendinning (Iso-Britannia ja Irlanti), Antti Räsänen (Unkari,
Italia, Romania, Slovenia, Kroatia, Serbia ja Bulgaria), Tarmo
Saks (Puola ja Slovakia) ja Jakub Hacura (Tšekki)�
Pohjois- ja Etelä-Amerikka: Pekka Ruuskanen (USA), Eero
Lukkarinen (Kanada), Fernando Campos (Brasilia 29�1�2024
saakka), Janne Loponen (Brasilia, 1�2�2024 alkaen) ja Martin
Toledo (Uruguay, Chile ja Argentiina)�
Muut maat: Janne Tarvainen (Australia ja Etelä-Afrikka) ja
Risto Kääriäinen (Kiina ja Japani)�
Henkilöstö
Konsernin palveluksessa oli tilikauden aikana keskimäärin
2 106 (2 016) henkilöä� Tilikauden päättyessä konsernin palve-
luksessa oli 2 110 (1 988) henkilöä�
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät
Ponsse Oyj:n hallitus päätti kahdesta uudesta konsernin
osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä� Yhtiö on julkaissut
kannustinjärjestelmiä koskevan pörssitiedotteen 3�3�2023�
0
400
800
1200
1
600
2000
2400
Henkilöstö keskimäärin
2021
2022
2023
1825
2016
2106
HENKILÖSTÖ KESKIMÄÄRIN
2021 2022 2023
1
KONSERNITILINPÄÄTÖS
34 35
VUOSIKERTOMUS 2023
Tilikaudella osakepohjaisten kannustinjärjestelmien kulu-
vaikutus oli noin 0,7 miljoonaa euroa� Kannustinjärjestelmien
kokonaiskuluvaikutuksen vuosina 2023–2025 arvioidaan
olevan noin 2,0 miljoonaa euroa vuonna 2023 alkaneiden sito-
uttamisjaksojen osalta�
Tilikauden 2021 aikana konsernissa päätettiin sitouttavasta
kannustinjärjestelmästä, jossa palkkio perustui osallistujan
voimassa olevaan työ- tai johtajasopimukseen ja työssäolon
jatkumiseen sitouttamisjaksolla� Kyseisen järjestelmän 24
kuukauden sitouttamisjakso päättyi vuonna 2023, ja sen
mukaisesti palkkiona maksettiin 3 000 yhtiön osaketta� Kulut
jaksotettiin koko sitouttamisjaksolle, josta vuoden 2023 osuus
on 56 tuhatta euroa�
Osakkeet
Yhtiön rekisteröity osakepääoma koostuu 28 000 000
osakkeesta� Osakkeiden vaihto ajalla 1�1�–31�12�2023 oli
788 385 kappaletta, joka on 2,82 prosenttia osakkeiden
kokonaismäärästä� Vaihdon arvo oli 21,1 miljoonaa euroa�
Tilikauden alin kurssi oli 21,75 euroa osakkeelta ja ylin 35,00
euroa osakkeelta�
Tilikauden päätöskurssi oli 22,60 euroa osakkeelta ja koko
osakekannan markkina-arvo 632,8 miljoonaa euroa�
Tilikauden päättyessä yhtiöllä oli hallussaan 23 562 omaa
osaketta�
Hallinnointi
Yhtiön päätöksenteossa ja hallinnossa noudatetaan Suomen
osakeyhtiölakia, julkisesti noteerattuja yhtiöitä koskevia
muita säädöksiä sekä yhtiön yhtiöjärjestystä� Yhtiön hallitus
on vahvistanut hallinnointiperiaatteet, jotka noudattavat
Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n hallituksen hyväksymää
Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia (Corporate
Governance)� Koodin tarkoituksena on varmistaa, että yhtiötä
johdetaan ammattitaitoisesti ja että käytössä ovat eettisesti
ja ammatillisesti korkeatasoiset liiketoimintaperiaatteet ja
käytännöt
Hallinnointiperiaatteet ovat luettavissa yhtiön internet-
sivujen sijoittajaosiossa�
Selvitys muista kuin
taloudellisista tiedoista
Ponssen keskeiset ei-taloudelliset tiedot perustuvat kirjanpito-
laissa (1376/2016) säädettyihin velvoitteisiin� Laki perustuu
EU:n muiden kuin taloudellisten tietojen raportointia koskevaan
direk tiiviin� Lisätietoa ei-taloudellisista teemoista ja vastuullisuu-
desta on vastuullisuusraportissa�
Olemme määritelleet keskeisimmät vastuullisuus-
tavoitteemme, joiden toteutumista edistämme vuosittaisilla
toimintokohtaisilla tavoitteilla ja toimenpiteillä osana yhtiön stra-
tegiaprosessia� Haluamme edistää ihmistemme hyvinvointia,
innovoida kestäviä ja luontoa kunnioittavia ratkaisuja, kehittää
toimintaamme luontoympäristö huomioiden sekä olla luotettava
kumppani, jolle yhteisöllisyys on voimavara� Ponssen liiketoimin-
tamalli on kuvattu vuosikertomuksen sivulla 4�
Muun kuin taloudellisen tiedon hallinnointi ja
johtaminen
Ponssen omistajat, hallitus ja johto ovat sitoutuneet vastuulli-
suuden edistämiseen� Yhtiön hallitus saa säännöllistä tilanneku-
vaa yhtiön vastuullisuustyöstä sekä yritysvastuuseen liittyvistä
riskeistä ja mahdollisuuksista ja hyväksyy keskeisimmät siihen
liittyvät politiikat ja toimintaohjeet�
Vuoden 2023 Ponssen yhtiökokous nimitti yhtiön hallituk-
seen strategisen yritysvastuun asiantuntijan� Hallitus käsitteli
kestävyysseikkoja integroidusti osana muita prosesseja ja
liiketoimintakatsauksia� Lisäksi hallitus käsitteli erillisinä
teemoina yhtiön liiketoimintastrategian tavoitetta pyrkiä kohti
hiilineut raaleja tuoteratkaisuja ja toimintaa sekä niihin liittyviä
investointeja� Hallitus arvioi myös yhtiön vastuullisuusstrategian
ja keskeisimmät vastuullisuustyön painopisteet
Vastuullisuus on integroitu Ponssen liiketoimintastrategiaan
ja konsernin toimitusjohtaja vastaa siitä, että yritysvastuu on
osa yhtiön strategia- ja riskienhallintaprosesseja� Konsernin
johtoryhmä vastaa toimintokohtaisista vastuullisuustavoit-
teista, seurannasta ja toteutumisesta sekä vastuullisuuteen
liittyvien operatiivisten riskien ja mahdollisuuksien tunnista-
misesta� Konsernin johtoryhmään nimitettiin vuoden 2023
alussa vastuullisuusjohtaja� Vuonna 2023 johdon ja osittain
myös esihenkilöiden kannustinjärjestelmissä oli huomioitu
työntekijäkokemusta mittaavan eNPS-tutkimuksen tulokset
Kannustinjärjestelmiä laajennetaan vuonna 2024 sisältämään
myös tapaturmataajutta mittaava LTIF-tulos�
Ponssen vastuullisuuden ohjausryhmä kokoontuu neljä
kertaa vuodessa tarkastelemaan vastuullisuustavoitteiden edis-
tämiseen, toimeenpanoon ja seurantaan liittyviä toimenpiteitä�
Ohjausryhmään kuuluvat yhtiön toimitusjohtaja, talousjohtaja,
henkilöstöjohtaja ja vastuullisuusjohtaja, joka raportoi ohjaus-
ryhmälle vastuullisuustavoitteiden edistymisestä�
Yhtiössä on vuonna 2022 määritelty olennaisuusarviointi-
työn pohjalta keskeisimmät strategiset vastuullisuustavoitteet�
Niiden toteutumista tuemme vuosittaisilla toimintokohtaisilla
tavoitteilla ja toimenpiteillä osana yhtiön vuosittaista strategia-
prosessia� Olennaisuusarviointityöhön osallistui yhtiön johdon
lisäksi 440 yhtiön työntekijää sähköisen kyselyn kautta ja 15
eri sidosryhmien edustajaa haastatteluiden kautta�
Olemme tunnistaneet seuraavat strategiset
vastuullisuustavoitteet:
Edistämme ihmistemme hyvinvointia�
Innovoimme kestäviä ja luontoa kunnioittavia ratkaisuja�
Kehitämme toimintaamme luontoympäristöä huomioiden�
Olemme luotettava kumppani, jolle yhteisöllisyys on
voimavara�
Vuonna 2023 käynnistimme kehitysprojektin, jolla vahvistamme
valmiuksiamme vastata vuoden 2024 alussa voimaan astuneen
EU:n kestävyysraportointidirektiivin (CSRD) vaatimuksiin� Teimme
vuoden 2023 aikana yhtiössä ihmisoikeusvaikutusten arvioinnin
ja aloitimme kaksoisolennaisuusarviointityön, joka tullaan saat-
tamaan loppuun Q1/2024 loppuun mennessä� Yhtiössä aloitti
myös kestävyysraportointiin erikoistuva ESG Controller
Kaksoisolennaisuusarvioinnissa tunnistamme ja priorisoimme
tärkeimmät taloudelliset, sosiaaliset ja ympäristöön liittyvät
kestävän kehityksen aiheet, joilla on toiminnassamme suurin
vaikutus ja strateginen arvo sekä lyhyellä että pitkällä aikavälillä�
Arvioinnissa tunnistetut olennaiset vaikutukset ympäristöön ja
yhteiskuntaan sekä liiketoiminnan riskit ja mahdollisuudet luovat
perustan Ponssen vuoden 2024 kestävyysraportoinnille ja
strategisen vastuullisuuden kehittämiselle�
Sertifioidut johtamisjärjestelmät
Yhtiön johtamisjärjestelmät ohjaavat Ponssen kestävän kehi-
tyksen periaatteiden toteuttamista ja vastuullista johtamista�
Järjestelmien tavoitteena on vakioida konsernin toimintaa ja
varmistaa yhtiön jatkuva kehitys� Kolmen vuoden välein tehtävä
uudelleensertifiointi on toteutettu Ponssella vuonna 2022�
Vuonna 2023 Ponssen toimintaprosessien mukaisia sisäisiä
auditointeja sekä toimittaja- ja jakeluverkoston auditointeja
suoritettiin normaalin auditointiohjelman mukaisesti� Ponsse-
konsernin Chilen tytäryhtiölle, Ponsse Chile S�p�A:lle, myönnettiin
laatujohtamisen ISO 9001- ja tterveys- ja tturvallisuusjohta-
misen ISO 45001 -sertifikaatit joulukuussa 2023�
Ponsse Oyj:ssä ja sen tytäryhtiöissä noudatetaan seuraavia
johtamisjärjestelmiä:
ISO 9001 -laatujohtamisstandardi: Ponsse Oyj, Ponsse
Chile S�p�A�, Ponsse Latin America Ltda, Ponsse Uruguay S�A
Uusien järjestelmien tarkoituksena on yhdistää omistajien ja
järjestelmien osallistujien tavoitteet yhtiön arvon nostamiseksi
pitkällä aikavälillä sekä sitouttaa osallistujat yhtiöön ja tarjota
heille kilpailukykyiset yhtiön osakkeiden ansaintaan ja kertymi-
seen perustuvat palkkiojärjestelmät�
Toimitusjohtajan järjestelmässä on viisi ansaintajaksoa, ka-
lenterivuodet 2023, 2023–2024, 2023–2025, 2024–2026
ja 2025–2027� Ansaintajaksoihin 2023 ja 2023–2024 liittyy
sitouttamisjakso, joka alkaa palkkion maksamisesta ja päättyy
31�12�2025� Ehdollinen palkkio maksetaan toukokuun 2024,
2025 ja 2026 loppuun mennessä� Ehdollisena palkkiona
saatuja osakkeita ei saa luovuttaa sitouttamisjakson aikana,
joka päättyy 31�12�2025, 31�12�2026 ja 31�12�2027�
Suoriteperusteinen palkkio maksetaan kunkin ansaintajak-
son päättymistä seuraavan toukokuun loppuun mennessä�
Ansaintajaksoilta 2023 ja 2023–2024 palkkiona saatuja
osakkeita ei saa luovuttaa sitouttamisjakson aikana eli ennen
31�12�2025� Vuonna 2023 alkaneilta ansaintajaksoilta mak-
settavat palkkiot vastaavat arviolta yhteensä enintään 75 000
Ponsse Oyj:n osakkeen arvoa sisältäen myös rahana maksetta-
van osuuden (bruttopalkkio)�
Avainhenkilöiden järjestelmässä on kolme kolmen kalenteri-
vuoden mittaista ansaintajaksoa, kalenterivuodet 2023–2025,
2024–2026 ja 2025–2027� Ehdollinen palkkio maksetaan
vuosina 2023, 2024 ja 2025 sijoitusosakkeiden hankinnan
ja palkkion vahvistamisen jälkeen niin pian kuin käytännössä
mahdollista� Ehdollisena palkkiona saatuja osakkeita ei saa
luovuttaa sitouttamisjakson aikana, joka päättyy 31�12�2025,
31�12�2026 ja 31�12�2027� Suoriteperusteinen palkkio
maksetaan kunkin ansaintajakson päättymistä seuraavan
toukokuun loppuun mennessä� Ensimmäisen sitouttamisjaksoon
liittyvien osakkeiden hankinta aloitettiin 28� huhtikuuta 2023 ja
lopetettiin 12� heinäkuuta 2023� Hankittu määrä oli yhteensä
16 500 osaketta�
0
200
400
600
800
1000
1200
Osakekannan markkina-arvo, MEUR
2021
2022
2023
1182
708
632,8
OSAKEKANNAN MARKKINA-ARVO
(MEUR)
2021 2022 2023
2
KONSERNITILINPÄÄTÖS
36 37
VUOSIKERTOMUS 2023
ISO 14001 -ympäristöjohtamisstandardi: Ponsse Oyj,
Epec Oy
ISO 45001 -työterveys- ja työturvallisuusjohtamisen
standardi: Ponsse Oyj, Ponsse Chile S�p�A�, Ponsse Uruguay
S�A, Epec Oy
ISO 27001 -tietoturvallisuuden hallintajärjestelmien
standardi: Epec Oy
Lisäksi Ponssen tietojärjestelmäratkaisuja kehittävän ja val-
mistavan suomalaisen tytäryhtiön, Epec Oy:n, tuotanto on TÜV
SÜDin sertifioima toiminnallisen turvallisuuden sertifikaattien
EN ISO 13849, IEC 61508 ja EN IEC 62061 mukaisesti�
Toiminnallisen turvallisuuden mukaan sertifioiduilla turva-
komponenteilla voidaan valmistaa standardien vaatimukset
täyttäviä turvatoimintoja yhtiön kehittämiin ja valmistamiin
turvatuotteisiin� Epec noudattaa myös IATF 16949 -standardin
vaatimuksia�
Hyvä hallinto
Ponssella noudatetaan hyvää hallinnointitapaa suomalaisia
listayhtiöitä koskevan lainsäädännön, Ponssen yhtiöjär-
jestyksen ja listayhtiöiden Corporate Governance 2020
-hallinnointikoodin mukaisesti avoimuutta ja läpinäkyvyyt
edistäen� Hallinnointiperiaatteiden tarkoitus on varmistaa
liiketoimintamme eettisyys sekä ammatillinen korkeatasoisuus�
Hallinnointikoodin mukaisesti olemme julkaisseet selvityksen
Ponssen hallinto- ja ohjausjärjestelmästä tilikaudelta 2023�
Selvitys on saatavilla yhtiön internetsivuilla sijoittajat-osiossa�
Ponssen ylin päätöksentekoelin on yhtiökokous� Yhtiökokous
valitsee yhtiön hallituksen, joka huolehtii yhtiön hallinnosta ja
toiminnan asianmukaisesta järjestämisestä� Ponssen hallituk-
sessa ei ole erillisiä valiokuntia� Yhtiön hallitus on katsonut, ettei
valiokuntien perustamiselle ole ollut tarvetta ottaen huomioon
hallituksen jäsenmäärän ja tehokkaan toiminnan� Hallituksen
nimittämä toimitusjohtaja vastaa Ponsse-konsernin operatiivi-
sesta johtamisesta, ja häntä avustaa konsernin johtoryhmä�
Ponssen osake on noteerattu Nasdaq Helsingissä, ja nouda-
tamme Helsingin pörssin ja Finanssivalvonnan sääntöjä ja mää-
räyksiä� Konsernitilinpäätös ja osavuosikatsaukset laaditaan
kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti�
Hyvän hallintotavan mukaisesti Ponssella suojellaan omista-
jien oikeuksia, noudatetaan huolellista ja oikea-aikaista talouden
raportointia ja ohjataan organisaation johtoa� Tilintarkastus,
sisäinen valvonta ja tarkastus, riskienhallinta, lakien ja mää-
räysten noudattaminen ja johtamis- ja hallintokäytännöt on
järjestetty asianmukaisesti ja merkitvimpiä liiketoimia ja
eturistiriitatilanteita tarkastellaan riskiperusteisesti�
Taloudellisen kestävyyden näkökulmamme liittyy kannatta-
vuuden, liiketoiminnan rahavirran ja kasvun tasapainoon varmis-
taen yhtiön taloudellisen kyvykkyyden pitkällä aikavälillä�
Ei-taloudelliset tunnusluvut ja tavoitteet
EDISTÄMME IHMISTEN HYVINVOINTIA
KPI Pidemmän aikavälin tavoite Tulos 2023 Tavoite ja toimenpiteet 2024
Työtapaturmataajuus (LTIF)
ja turvallisuushavaintojen
määrä, kpl
Nolla tapaturmaa LTIF 10,7 (2022: 11,8)
Turvallisuushavaintoja 8 106 kpl
(2022: 3982)
LTIF < 5, 8 500 turvallisuushavaintoa
Turvallisuuden jatkuvan parantamisen
toimintamallin ja ennakoivan turvallisuus-
työn kehitys
Työntekijäkokemus (eNPS)
Erinomainen työntekijä-
kokemus eNPS > 40
eNPS 31 (2022: 22)
(asteikolla -100–100)
Osallistavan eNPS-palauteprosessin
kehitys, eNPS > 40
Johtamistyön laatu
Laadukas johtaminen
> 3, asteikolla 1–4
Johtamistyön laatu 3,20
(2022: 3,28)
Johtamistyön laatu > 3 (asteikolla 1–4)
Säännölliset ja ajankohtaiset esihenkilö-
koulutukset� Esihenkilöt varmistavat
henkilöstönsä kehittymisen vuosittaisilla
kehityskeskusteluilla
Työntekijöiden vapaa ehtoinen
vaihtuvuus
Vaihtuvuus < 5 % Vaihtuvuus 8,1 % (2022: 11,3 %) Vaihtuvuus < 5 %�
Vahvistamme sisäistä tehtäväkiertoa ja
henkilöstön kehitysmahdollisuuksia vaihte-
levilla ttehtävillä ja koulutuksella
Ihmisoikeusvaikutusten
hallinta ja %-osuus ponsse-
laisista, jotka ovat suorit-
taneet eettisten toiminta-
ohjeiden koulutuksen
Vastuullinen ja eettinen
liiketoiminta
Ihmisoikeusvaikutusten arviointi Ihmisoikeussitoumus ja tiekartta ihmis-
oikeusvaikutusten arviointiin pohjautuen
Eettisen toimintaohjeen ja koulutuksen
uudistaminen, 100 % ponsselaisista
suorittaa koulutuksen
INNOVOIMME KESTÄVIÄ JA LUONTOA KUNNIOITTAVIA RATKAISUJA
KPI Pidemmän aikavälin tavoite Tulos 2023 Tavoite ja toimenpiteet 2024
Ympäristöälykkäät
innovaatiot
Puunkorjuun päästöjen
merkittävä vähentäminen,
energiankulutuksen alentaminen
ja tuottavuuden kehitys, luonnon
monimuotoisuuden ja metsien
resilienssin vahvistaminen
metsien käsittelyssä
FORWARD’27-ohjelman
käynnistyminen
Luomuhakkuu-hanke
FORWARD’27-ohjelman
mukainen tutkimustyö, jossa
kehitetään vastuullisia ja
ympäristöystävällisiä ratkaisuja
liikkuviin työkoneisiin
Fossiilivapaan teräksen
materiaalikonsepti
Luomuhakkuu-hanke 2022–
2024
Puunkorjuun ympäristö-
vaikutusten minimointi
Puunkorjuun vastuulliset
teholähteet ja vähäiset
ympäristövaikutukset
Sähköisen konseptikoneen
PONSSE EV1 -jatkokehitys
Harvennusvoimakkuutta ja
korjuujälkeä mittaavan Lidar-
konseptin jatkokehitys
Uusiin teholähteisiin perustuva
tuotekehitys ja voimalinja-
ratkaisujen energiatehokkuus
KEHITÄMME TOIMINTAAMME LUONTOYMPÄRISTÖ HUOMIOIDEN
KPI Pidemmän aikavälin tavoite Tulos 2023 Tavoite ja toimenpiteet 2024
Oman toiminnan kasvihuone-
kaasupäästöt (Scope 1 & 2)
Hiilineutraali tehdas
(Scope 1 & 2) 2025
337 t CO
2
-eq�
(2022: 259 t CO -eq�)
Ilmasto-ohjelman mukaiset
toimenpiteet, ml� maalaamon
nestekaasun vaihto uusiutuvaan
energianlähteeseen
Hiilineutraalius Pohjoismaissa
ja konsernin hiilijalanjälki -55 %
(Scope 1 & 2) 2035 (vertailu-
vuosi 2022)
Pohjoismaat 2 070 t CO
2
-eq�
(2022: 1 931 t CO
2
-eq�)
Koko Ponsse 4 499 t CO
2
-eq�
(2022: 4 309,9 t CO
2
-eq�)
Konsernin hiilijalanjälki -5 %
Konsernin ilmasto-ohjelman
mukaiset toimenpiteet, ml� ajo-
neuvo- ja vuokratilapolitiikka
Hiilineutraalin (Scope 2)
energian osuus 95 % vuonna
2030
91,5 % (2022: 89,3 %) Uusiutuvilla energianlähteillä ja
ydinvoimalla tuotetun hiili-
neutraalin (Scope 2) energian
osuuden kasvattaminen sähkön
ja lämmön hankinnassa
Arvoketjun kasvihuone-
kaasupäästöt (Scope 3)
Ilmastonmuutoksen hillintä
toimitusketjussa
Olennaisten päästökatego-
rioiden ja tiedonkeruu- ja rapor-
tointipolitiikkojen määrittely
Ensimmäinen Scope 3 -laskenta
Kaatopaikkajätteen määrä ja
kierrätysaste
Kierrätysasteen nostaminen
70 %:iin ja seka- ja energiajät-
teen yhteismäärän vähentämi-
nen 40 % vuoteen 2030
Kokonaisjätemäärä 4 277
tonnia (2022: 3 878), josta
kierrätys aste 51,3 % (2022:
52,2 %)
Valmius systemaattiseen
jäteseurantaan
Konsernin jätesuunnitelma
OLEMME LUOTETTAVA KUMPPANI, JOLLE YHTEISÖLLISYYS ON VOIMAVARA
KPI Pidemmän aikavälin tavoite Tulos 2023 Tavoite ja toimenpiteet 2024
%-osuus toimittajista, jotka
ovat sitoutuneet vastuullisten
toimintatapojen periaatteisiin
100 % toimittajista sitoutunut
vastuullisten toimintatapojen
periaatteisiin
98,2 % (2022: 90 %) toimit-
tajista sitoutunut vastuullisten
toimintatapojen periaatteisiin
100 % toimittajista sitoutunut
vastuullisten toimintatapojen
periaatteisiin
Suositteluindeksi (NPS)
NPS > 60 NPS 52 (2022: 54)
NPS > 60
20 asiakasseminaaria tuote- ja
palvelukehitystarpeiden kartoit-
tamiseksi
KONSERNITILINPÄÄTÖS
38 39
VUOSIKERTOMUS 2023
PÄÄSTÖT ILMAAN
Hiilijalanjälki, t CO
2
-eq. 2023 Muutos-% 2022 2021
Scope 1 3 961,8 9 % 3 625,0 3 653,4
Scope 2
(markkinaperusteinen) 536,7 -15 % 628,8 711,3
Scope 2
(sijaintiperusteinen) 7 792,6 - - -
Hiilijalanjälki yhteensä
(markkinaperusteinen) 4 498,5 6 % 4 253,8 4 364,7
Päästöintensiteetti, t
CO₂-eq�/MEUR
Hiilijalanjälki suhteessa
liikevaihtoon 5,5 -4 % 5,7 7,2
Biogeeniset päästöt, t
CO₂-eq�
Biogeeniset päästöt
yhteensä 3 842,7 56 % 2 468,5 2 775,8
Muut päästöt ilmaan, t
Haihtuvat orgaaniset
yhdisteet (VOC) 8,8 -11 % 9,9 15,3
JÄTTEET
Jätteiden määrä, t 2023 Muutos-% 2022
Ei-vaaralliset jätteet 3 240 6% 3 069
Valmistelu uudelleenkäyttöä varten 668 -6 % 711
Kierrätykseen 972 -2 % 993
Muut hyödynnystoimet 304 -2 % 311
Jätteenpolttoon 732 -8 % 794
Kaatopaikalle 475 153 % 188
Muu loppukäsittely 88 24 % 71
Vaaralliset jätteet 1 037 28 % 809
Kierrätykseen 571 79 % 318
Muut hyödynnystoimet 9 - -
Energiaksi 233 -18 % 282
Kaatopaikalle 114 -39 % 188
Muu loppukäsittely 111 443 % 20
Kokonaisjätemäärä 4 277 10 % 3 878
ENERGIA
Energian kulutus, GWh 2023 Muutos-% 2022 2021
Fossiiliset polttoaineet 16,9 -2 % 17,3 16,2
Bensiini 2,3 -1 % 2,4 2,5
Diesel 10,8 - 10,9 9,5
Petroli 0,0003 - - -
Maakaasu 0,8 -21 % 1,0 1,0
Nestekaasu 1,0 3 % 1,0 1,0
Polttoöljy 2,0 -6 % 2,1 2,2
Uusiutuvat polttoaineet 1,5 -6 % 1,6 1,4
Etanoli 0,3 117 % 0,1 0,3
Puuhake 0,3 -24 % 0,4 -
Uusiutuva diesel (HVO) 0,9 -14 % 1,0 1,1
Uusiutuva polttoöljy 0,1 -2 % 0,1 0,1
Kokonaisenergia
polttoaineista 18,5 -2 % 18,9 17,5
Ostettu sähkö 12,5 -2 % 12,7 12,1
Itse tuotettu sähkö 0,2 3 % 0,2 0,2
Myyty sähkö -0,02 17 % -0,02 -0,02
Ostettu kaukolämpö 8,4 16 % 7,2 8,3
Sähkö ja lämpö yhteensä 21,1 5 % 20,1 20,6
Kokonaisenergian-
kulutus 39,6 1 % 39,0 39,0
Energiaintensiteetti,
MWh/MEUR
Kokonaisenergian-
kulutus suhteessa
liikevaihtoon 48,2 -7 % 51,6 62,8
VESI
Vedenotto, 1 000 m
3
2023 Muutos-% 2022 2021
Kokonaisvedenotto 31,1 5 % 29,7 31,8
Pohjavesi 2,3 -8 % 2,5 1,2
Kolmas osapuoli
(kunnallinen) 28,9 6 % 27,2 30,6
Kokonaisvedenotto
vesistressialueilta 1,2 15 % 1,1 0
Ympäristö
Innovoimme Ponssella kestäviä ja luontoa kunnioittavia ratkai-
suja ja kehitämme toimintaamme luontoympäristö huomioiden�
Tuote- ja palveluratkaisumme mahdollistavat kestävän metsä-
talouden toteutumisen� Otamme vastuun koneen elinkaaresta
ja pidennämme sitä erinomaisilla huoltopalveluilla� Kehitämme
ratkaisuja, jotka edistävät kiertotaloutta ja pienentävät koneen
ympäristövaikutuksia� Tunnemme toimintamme ympäristövai-
kutukset ja toimimme systemaattisesti niiden parantamiseksi�
Pyrimme sekä tuotteissamme että toiminnassamme hiilineut-
raaliuteen ja materiaalitehokkuuteen� Hiilineutraaliustavoite
tarkoittaa Ponssella sitä, että pyrimme omalla toiminnallamme
ja tuotekehityksellämme kohti tuotteidemme ja toimintamme
nollapäästöisyyttä� Tarkastelemme kompensoinnin tarvetta ja
roolia ilmasto-ohjelmamme edetessä�
Ponssen Suomen toiminnoissa noudatetaan ympäristöjohta-
misen ISO 14001 -standardia�
Olemme määritelleet päästövähennystavoitteemme, jotka
koskevat Scope 1 ja 2 -päästöjämme (oma toiminta ja ostettu
energia)� Tavoitteenamme on pienentää konsernin hiilijalanjälkeä
55 prosenttia vuoteen 2035 mennessä vuoden 2022 pääs-
tasoon verrattuna, olla hiilineutraali tehdas vuonna 2025 ja
saavuttaa hiilineutraalius Pohjoismaissa vuonna 2035�
Olemme käyttäneet päästölaskentamme perusvuotena
vuotta 2019, jolloin yhtiössä aloitettiin konsernilaajuinen pääs-
tölaskenta� Olemme laskeneet perusvuoden päästöt uudelleen
vuonna 2022 Venäjän tytäryhtiön myynnin sekä Tšekin ja Chilen
tytäryhtiöiden perustamisen vuoksi�
Vuonna 2023 Ponsse-konsernin tehtaiden hiilijalanjälki
kasvoi edellisvuodesta 30 prosenttia 337 t CO
2
-eq:iin� Kasvun
aiheutti Epec Oy:n vanhoissa tuotantotiloissa tapahtuneet
kylmäainevuodot, joissa jo pienet määrät aiheuttavat suuren
vaikutuksen korkeiden päästökertoimien vuoksi� Tavoitteemme
osalta merkittävin osa päästöistä syntyy nestekaasun käytöstä
Vieremällä pintakäsittelyn polttoaineena ja tarkoituksenamme
on vaihtaa nestekaasu uusiutuvaksi tulevan vuoden aikana�
Vuonna 2023 Pohjoismaiden hiilijalanjälkemme kasvoi seit-
semän prosenttia 2 070 t CO
2
-eq:iin� Nousu aiheutui Suomen
toiminnoissa ajoneuvojen käytön kasvusta ja Suomessa myytä-
vien polttoaineseosten bio-osuuden merkittävästä laskusta edel-
lisvuoteen verrattuna� Hankimme vuoden aikana Pohjoismaiden
toiminnoissa, pääasiassa Ruotsissa, yhteensä 14 uutta hybridi-
ja sähköajoneuvoa� Suomessa vaihdoimme loppuvuodesta 2023
takuuvarmennetun uusiutuvan kaukolämmön käyttöön kuudessa
eri toimipisteessämme� Muutoksen vaikutus tulee täysin näky-
mään vasta ensi vuoden päästölaskennassa�
Vuonna 2023 Ponsse-konsernin hiilijalanjälki kasvoi kuusi
prosenttia 4 499 t CO
2
-eq:iin� Syynä kasvuun edellisvuoteen
verrattuna oli ajoneuvojen käytön lisääntyminen yhdessä
polttoaineseosten bio-osuuksien merkitvän pienentymisen
kanssa� Esimerkiksi Suomessa käytetyn dieselin bio-osuus
pieneni jopa kymmenellä prosenttiyksiköllä� Tavoitteenamme on
sopia vuoden 2024 aikana konsernin ajoneuvopolitiikasta, jotta
saisimme käännettyä ajoneuvojen käytöstä aiheutuvat pääst
laskuun�
Vuonna 2023 hiilineutraalin energian osuus käyttämästäm-
me sähköstä ja lämmöstä nousi 91,5 prosenttiin kasvaen 2,2
prosenttiyksikköä edellisvuodesta� Tähän vaikutti pääasiassa
uusiutuvan lämmön käytön kasvu� Vaihdoimme vuoden aikana
kuudella Suomen toimipisteellämme takuuvarmennetun uu-
siutuvan kaukolämmön käyttöön� Muutoksen kokonaisvaikutus
tulee näkymään vasta ensi vuoden puolella, sillä osa muutoksis-
ta toteutui loppuvuodesta�
Asetimme vuoden 2023 aikana ensimmäistä kertaa
tavoitteet toiminnassamme syntyville jätteille� Tavoitteenamme
on kierrätysasteen nostaminen 70 prosenttiin vuonna 2030
sekä seka- ja energiajätteen yhteismäärän vähentäminen 40
prosenttia vuonna 2030�
Vedenkäyttö
Ottamamme veden määrä kasvoi viisi prosenttia edellisvuoteen
verrattuna� Suurin osa käyttämästämme vedestä otetaan
kunnallisvesiverkostosta, minkä lisäksi pohjavettä nostetaan
kaivoista Uruguayssä ja Chilessä� Ottamastamme vedestä
neljä prosenttia oli peräisin vesistressialueilta ja oli kokonaan
pohjavettä� Chilen tytäryhtiömme sijaitsee korkean riskin
vesistressialueella�
Käytämme vettä toiminnassamme pääasiassa metsäko-
neiden pesuun ja sanitaatiotarkoituksiin� Vieremän tehtaalla
kulutettiin lähes puolet kokonaisvesimäärästä, yhteensä
13 086 m3, luvun pienentyessä edellisvuoteen verrattuna 18
prosenttia� Pesemme koeajetut koneet ennen niiden toimitusta
asiakkaalle, mikä estää muun muassa vieraslajien leviämisen
vientikoneiden mukana� Tuotannossa käytämme vettä pintakäsi-
teltävien komponenttien pesuun� Pintakäsittelyssä minimoimme
vedenkulutusta kierrättämällä pesuvettä useita kertoja, mutta
emme mittaa kierrätetyn veden määrää� Vettä ei sitoudu tuot-
teisiimme vaan käyttämämme vesi jatkaa kunnallisen jätevesi-
verkoston kautta kolmannelle osapuolelle jätevedenkäsittelyyn�
Olemme käyttäneet vesistressialueiden selvittämiseen
WWF:n Water Risk Filter -työkalua� Toimipiste on vesistressi-
alueella, jos sen riskiarvosana on ≥3� Emme mittaa toiminnois-
samme jäteveden määrää�
Arvoketjun päästölaskenta
Tähän mennessä olemme laskeneet vain oman toimintamme ja
ostetun energian päästöjä (Scope 1 & 2)� Olemme parhaillaan
keräämässä tietoa vuodelta 2023 ensimmäistä arvoketjun
KONSERNITILINPÄÄTÖS
40 41
VUOSIKERTOMUS 2023
päästölaskentaa (Scope 3) varten� Olemme tunnistaneet toi-
minnallemme olennaisimmat päästökategoriat ja määritelleet
niille tiedonkeruu- ja raportointipolitiikat� Ensimmäisessä las-
kennassa otetaan konsernitasolla huomioon kaikki yhtiölle mer-
kitykselliset kategoriat tytäryhtiöt mukaan lukien� Laskennan
tulokset valmistuvat vuoden 2024 puoliväliin mennessä�
Vaikka ensimmäinen Scope 3 -laskenta on vasta meneillään,
olemme jo ryhtyneet toimiin vähentääkseen arvoketjumme
päästöjä tulevaisuudessa� Allekirjoitimme vuonna 2023 teräs-
yhtiö SSAB:n kanssa yhteistyösopimuksen fossiilivapaan teräk-
sen toimitusten asteittaisesta aloittamisesta vuodesta 2026
alkaen� Tämä vähentäisi ostettujen raaka-aineiden ja tuotteiden
päästöjä� Vuonna 2022 lanseerasimme sähköalustaisen
PONSSE EV1 -kuormatraktorikonseptin, jonka uusi teknologia
on tärkeä askel tiellämme kohti päästöntä korjuuta�
Sosiaalinen vastuu ja henkilöstö
Sosiaalinen vastuu on Ponssella vastuunottoa yritystoimin-
tamme vaikutuksesta ihmisiin ja jatkuvaa pyrkimystä vaikuttaa
ihmisiimme ja yhteisöömme positiivisesti� Ponssen vahva
arvopohja ohjaa meitä ihmisten ja yhteistyön kunnioittamiseen
sekä haluun kehittää toimintaamme osana yhteisöä� Haluamme
tarjota terveellisen ja turvallisen työympäristön sekä toimia
tasa-arvoisena ja luotettavana työnantajana�
Ponsse on tasa-arvoinen ja yhdenvertainen työyhteisö, jossa
on turvallista työskennellä� Arvostamme toisiamme ja pidämme
huolta toisistamme, asiakkaistamme ja verkostostamme�
Koneemme ovat käyttäjilleen turvallisia ja ergonomisia�
Ponsselainen kulttuuri
Ponssella on ainutlaatuinen yrityskulttuuri� Ponsselaiset ovat
olleet yhtiön kantava ja tärkein voimavara kautta aikojen, ja
kulttuurimme on vahvuutemme�
Ponsse on kasvanut perustamisvuodestaan 1970 yhdeksi
maailman johtavaksi tavaralajimenetelmän metsäkoneyhtiöksi�
Tänä päivänä ponsselaisia on jo 2110 eri puolilla maailmaa ja
kymmenessä vuodessa yhtiön henkilöstömäärä on kasvanut
185 prosentilla�
Voimakkaan kasvun, kansainvälistymisen ja teknologian
kehityksen keskellä on hyvä aika ajoin tarkastella myös yritys-
kulttuuria� Haluamme vaalia ainutlaatuista kulttuuriamme,
mutta myös kehittyä ajassa ja varmistaa strategiamme ja
liiketoimintatavoitteidemme toteutuminen kulttuurin tuella�
Ponssella toteutettiin vuonna 2023 kulttuurin nykytilan ja
kehityskohteiden arviointi� Työhön osallistui 450 ponsselaista ja
jokainen ponsselainen pääsi antamaan kulttuuristamme palau-
tetta Pulssi-henkilöstökyselyssä�
Kulttuurityömme ensimmäisiä kehitysaskeleita oli arvojen
tarkastelu� Uudistimme yhtiön arvoja vanhaa kunnioittaen ja
tulevaisuuteen katsoen� Arvot ohjaavat jokapäiväistä työtämme
ja käyttäytymistämme� Toimimalla arvojemme mukaisesti
jokainen ponsselainen vaikuttaa siihen, kuinka asiakkaamme
meidät kokevat� Arjessa arvojen mukaisesta toiminnasta
syntyy Ponsse-henki, jossa on tiivistetysti kysymys yhdessä
tekemisestä� Ponssen uudistuneet arvot ovat 1� Välitämme
aidosti 2� Teemme asiakkaalle 3� Olemme sanamme mittaisia 4�
Uudistumme innolla�
Tasa-arvo ja yhdenvertaisuus
Tasavertainen ja syrjimätön yrityskulttuuri edistää henkilöstön
hyvinvointia ja työntekijäkokemusta, vähentää vaihtuvuutta ja
auttaa osaavan työvoiman rekrytoinnissa� Haluamme vahvistaa
työyhteisömme moninaisuutta ja siksi yhdenvertaisuuden ja syr-
jimättömyyden toteutumiseen kiinnitetään kasvavaa huomiota�
Ponssen tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelma käsi-
tellään yhtiön henkilöstöryhmässä vuosittain� Suunnitelman
tavoitteena on, että kaikki ponsselaiset tulisivat kohdelluksi
tasa-arvoisesti ja yhdenvertaisesti�
Edistäessämme ponsselaisten hyvinvointia haluamme ottaa
huomioon niin fyysisen, henkisen kuin sosiaalisen hyvinvoinnin�
Jaamme ajatuksen koko konsernissa ja pyrimme viemään
Suomen organisaatiossa toimiviksi todettuja käytänteitä myös
muihin Ponsse-yhtiöihin maailmalla�
Työntekijäkokemuksen ja työhyvinvoinnin mittaaminen
Motivoituneella ja hyvinvoivalla henkilöstöllä on merkittävä
vaikutus työn tuloksiin ja asiakaskokemukseen� Seuraamme
ponsselaisten työntekijäkokemusta ja hyvinvointia kaksi kertaa
vuodessa järjestettävillä kehityskeskusteluilla, työntekijäko-
kemusta kuvaavalla eNPS-indeksillä ja työvireyskyselyllä sekä
johtamistyön laatua mittaavalla kyselyllä� Lisäksi 2–3 vuoden
välein järjestetään laajat henkilöstökyselyt�
Vuonna 2023 konsernin eNPS-kokonaistulos oli 31 (22)�
Vuonna 2023 Ponssella toteutettiin laaja henkilöstökysely,
jonka kokonaistulos 4,09 (asteikolla 1–5) perustui 1 365
ponsselaisen vastauksiin� Vuonna 2023 johtamistyön laatua
mittaavaan vuosittaiseen kyselyyn osallistui 1 069 (1 244)
ponsselaista� Konsernin keskiarvoksi muodostui asteikolla 1–4
arvioituna 3,20 (3,28), mikä oli tavoitteemme >3 mukainen�
Työntekijöiden vapaaehtoinen vaihtuvuus pienentyi 8,1 prosent-
tiin (11,3)�
Osaavan työvoiman varmistaminen
Varmistamme henkilöstön osaamisen ja ammattitaidon
säännöllisillä koulutuksilla ja työnkiertomahdollisuuksilla�
Koulutustarpeita kartoitetaan strategiaan, tavoitteisiin ja
teknologiakehitykseen liittyen minkä lisäksi henkilöstöltä
kartoitetaan koulutustarpeita kahdesti vuodessa käytävissä
kehityskeskusteluissa� Tuemme myös henkilöstön omaehtoista,
esimerkiksi tutkintoon tähtäävää kouluttautumista� Vuonna
2023 teimme osaamisen kehittymiseen liittyviä laajempia
suunnitelmia muun muassa sähköistymisen, automaation ja
vastuullisuuden näkökulmista�
Henkilöstömme osaamisen ja rekrytoinnin tueksi teemme
oppilaitosyhteistyötä sekä yliopisto-, ammattikorkeakoulu- et
ammatillisessa koulutuksessa� Seuraamme lisäksi työnhaki-
joiden hakijakokemusta Suomessa rekrytointien yhteydessä
tehtävässä NPS-palautekyselyssä�
Työnantajamielikuvaamme tuki yhtiölle vuonna 2023
toistamiseen myönnetty mainepalkinto Luottamus&Maine
-tutkimuksessa, jossa yksityissijoittajat arvioivat Ponssen vas-
tuullisuudessaan Suomen hyvämaineisimmaksi yhtiöksi�
Rehellinen toiminta ja yhteist
Toimintamme rehellisyys, eettisyys ja yhteisöllisyys on meille
keskeisen tärkeää� Hyvä hallintotapa ja eettiset periaatteemme
antavat reunaehdot ihmisten yhdenvertaiseen kohteluun, kestä-
vään liiketoimintaan ja hyvään yhteistyöhön kumppaneidemme
kanssa�
Luottamus eri sidosryhmiemme kanssa perustuu avoimeen
ja pitkäjänteiseen yhteistyöhön� Tärkeimmät sidosryhmämme
ovat asiakkaamme ja ponsselaiset koko Ponsse-verkostossa�
Haluamme tuntea asiakkaamme henkilökohtaisesti ja huomioi-
da toiminnassamme myös heidän perheensä ja sidosryhmänsä�
Ponsse-verkostolla tarkoitamme sekä omia yhtiöitämme että
jälleenmyyjiämme, joita pyrimme aina kohtelemaan yhdenvertai-
sesti omien yhtiöidemme kanssa�
Seuraamme asiakastyytyväisyyttä kaikessa myynti- ja
palvelutoiminnassamme� Vuoden 2023 lopussa koko Ponsse-
verkoston asiakassuosittelun NPS oli tasolla erinomainen 52
(54) perustuen 944 (1097) vastaukseen� Ponssen tytäryhti-
öiden NPS nousi tasolle 48 (43) ja jälleenmyyjiemme NPS oli
edelleen erinomainen 59 (76)� NPS-suosittelumittauksen vaih-
teluväli on -100 ja +100 ja seuranta on jatkuva prosessi sekä
tuotteiden, huollon että varaosien osalta� NPS-tavoitteemme
on 60�
Tunnemme liikekumppanimme
Olemme sitoutuneet harjoittamaan liiketoimintaa kestävällä
ja vastuullisella tavalla� Edellytämme, että myös Ponssen
ulkopuoliset tahot noudattavat eettisen toimintaohjeemme
periaatteita asiankuuluvin osin toimiessaan Ponssen kanssa
tai Ponssen puolesta� Ponssen ulkopuolisia tahoja ovat
esimerkiksi Ponssen liikekumppanit, toimittajat ja asiakkaat
sekä PONSSE-palveluverkosto� Edellytämme toimittajiltamme
Supplier Code of Conduct -periaatteisiin sitoutumista� 98,2 (90)
prosenttia suorista toimittajistamme on hyväksynyt eettiset
HENKILÖSTÖN AVAINLUVUT
2023 2022 2021
Muutos-%
ed. vuo-
desta
Konsernin henkilös
keskimäärin 2 106 2 016 1 825 4 %
Konsernin henkilös
viimeinen päivä 2 110 1 988 1 933 6 %
Henkilöstö Suomessa, % 56 % 58 % 61 % -3 %
Henkilöstö ulkomailla, % 44 % 42 % 39 % 5 %
Vakituiset, % 98 % 97 % 97 % 1 %
Määräaikaiset, % 2 % 3 % 3 % -33 %
Kokoaikaiset, % 98 % 97 % 98 % 1 %
Osa-aikaiset, % 2 % 3 % 2 % -33 %
Työsuhteen kesto
keskimäärin, v� 7,8 8,0 7,3 -3 %
Vapaaehtoinen
vaihtuvuus, % 8,1 % 11,3 % 7,2 % -28 %
Henkilöstön keski-ikä 39 39 38 0 %
Henkilöstön ikäjakauma
alle 30 v 22 % 22 % 24 % 0 %
30–49 v 59 % 59 % 56 % 0 %
yli 50 v 19 % 19 % 20 % 0 %
Sukupuolijakauma, %
naisia 11 % 12 % 11 % -8 %
miehiä 89 % 88 % 89 % 1 %
Sukupuolijakauma
esihenkilöistä, %
naisia 17 % 14 % 12 % 21 %
miehiä 83 % 86 % 88 % -3 %
Sukupuolijakauma
johtoryhmässä, %
naisia 22 % 13 % 13 % 69 %
miehiä 78 % 87 % 87 % -10 %
Sukupuolijakauma
hallituksessa, %
naisia 29 % 13 % 14 % 123 %
miehiä 71 % 88 % 86 % -19 %
Palkat, MEUR 115,3 107,9 87,7 7 %
Palkkiojärjestelmien
piirissä 100 % 100 % 100 %
KONSERNITILINPÄÄTÖS
42 43
VUOSIKERTOMUS 2023
toimintaohjeemme joko allekirjoittamalla Ponssen Supplier
Code of Conduct -sopimuksen (82 %) tai sitoutumalla yhtiön
omaan vastaavaan toimintaohjeeseen (17 %)� Lisäksi vastuulli-
siin toimintatapoihin ohjataan hankintapolitiikassa ja -ohjeissa�
Toimittajasuhteita johdetaan suunnitelmallisella yhteyden-
pidolla, jolla pyrimme pitkäjänteisesti kehittämään toimittajan
suorituskykyä ja siten mahdollistamaan kilpailukyvyn jatkuvan
kehittymisen koko toimitusketjussa� Toimittajalaatua arvioi-
daan teknologisen tai valmistusteknisen kyvykkyyden lisäksi
kustannustehokkuuden, laatukriteereiden, auditointitulosten
ja toimitusvarmuuden mittareilla� Uusia toimittajia arvioidaan
myös ESG-kriteereillä� Ponssella on käytössä palvelu, jolla
varmistamme liikekumppaneidemme taustoja riskiperusteisesti
osana liiketoimintaprosessejamme�
Vuonna 2023 Ponssella laadittiin hankintapolitiikka, joka
huomioi myös vastuullisuustavoitteemme� Lisäksi yhtiössä
automatisoitiin toimittajien taustatietotarkistuksia ja kehitettiin
uusien toimittajien riskiarviointia� Arvioinneissa tarkastellaan
toimittajien taloudellista tilannetta, taustoja ja omistussuhteita,
tulevaisuudennäkymiä riskimittareita hyödyntäen ja yleisesti
yrityksen vastuullisuutta ja hyvämaineisuutta�
Turvallisuus
Työturvallisuustavoitteenamme on turvallisuuskulttuurin ja
-ajattelun kehittäminen sekä tapaturmien ehkäiseminen panos-
tamalla ennakoivaan turvallisuustyöhön� Haluamme tulevaisuu-
dessa olla tapaturmaton yhtiö�
Ponssella turvallisuustyöhön kytkeytyy kiinteästi myös työn
sujuvuuden ja laadun kehittäminen� Henkilöstömme ja sidosryh-
miemme odotusten mukaisesti olemme sitoutuneet ttervey-
den ja -turvallisuuden parantamiseen ja toimimme turvallisen
työympäristön varmistavien lakien ja konserniohjeistuksen
mukaisesti kaikilla toiminta-alueillamme�
Arvioimme aktiivisesti henkilöstön työterveyteen ja -tur-
vallisuuteen liittyviä riskejä ja teemme tarvittavat korjaavat
toimenpiteet riskien poistamiseksi tai minimoimiseksi� Yhtenä
riskinä olemme myös tunnistaneet nuoret työntekijät ja harjoit-
telijat� Ponsse on mukana erilaisissa koulutusyhteistyömalleissa
ja nuorten työelämään tutustumiskohteena� Tämän vuoksi
Ponssella toimii myös alle 18-vuotiaita harjoittelijoita, joiden
terveyden ja kehityksen suojaamiseen kiinnitämme erityistä
huomioita�
Vuonna 2023 kehitimme yhtiön turvallisuusstrategiaamme,
yhdenmukaistimme yhteistyötä konsernin tytäryhtiöiden välillä
ja jaoimme parhaita turvallisuuskäytäntöjä sidosryhmiemme
kanssa� Lisäksi vahvistimme yhtiön työterveys- ja -turvallisuus-
organisaatiota rekrytoinneilla ja toimenkuvien tarkennuksilla�
Konsernin kaikissa yhtiöissä toimii tterveyden- ja -turvalli-
suuden vastuuhenkilö, mikä tukee turvallisuuden johtamista,
rakentaa systemaattista tturvallisuuskulttuuria ja tehostaa
yhtenäisten toimintatapojen jalkauttamista� Tavoitteenamme
on, että turvallisuudesta tulee merkittävä osa vahvaa Ponsse-
kulttuuria, josta yhtiö on tunnettu�
Vuonna 2023 panostimme erityisesti Suomen tuotannon
turvallisuuskoulutuksiin, mikä näkyi selvästi tapaturmataajuuden
laskuna�
Ponssella mitataan työturvallisuutta LTIF-tapaturma-
taajuudella (lost time injury frequency), joka kuvaa poissaoloihin
johtaneiden tapaturmien määrää suhteutettuna miljoonaan
työtuntiin� Vuoden 2023 konsernin LTIF-tapaturmataajuus oli
10,7 (2022: 11,8)�
Osallistamme työntekijöitämme turvallisuustyöhön eri tavoin�
Asetimme vuodelle 2023 ensimmäistä kertaa tavoitteen tur-
vallisuushavaintojen määrälle� Tavoitteenamme oli, että jokainen
ponsselainen tekee vuoden aikana viisi turvallisuushavaintoa�
Edellisvuoteen verrattuna turvallisuushavaintomäärissä oli 103
prosentin kasvu, mikä tarkoitti 8 106 havaintoa (2022: 3 982)�
Hallinto
Eettinen toimintaohje ja ilmoituskanava
Yhtenäiset vastuullisuuskäytännöt varmistetaan yhtiön eettisen
toimintaohjeen (Code of Conduct) ja arvojen tuella� Edellytämme,
että ponsselaiset ja yhteistyökumppanimme noudattavat
eettisen toimintaohjeemme periaatteita ja kunnioittavat arvo-
jamme aina toimiessaan yhdessä Ponssen kanssa tai Ponssea
edustaen�
Eettisen toimintaohjeen koulutus on osa uusien työntekijöi-
demme perehdytysohjelmaa ja esihenkilöt seuraavat koulutuk-
sen suorittamista vuosittaisissa kehityskeskusteluissa� Eettisiä
toimintatapojamme tukee myös vuodesta 2020 käytössä ollut
eettinen ilmoituskanava (whistleblowing), joka antaa mahdol-
lisuuden ilmoittaa Ponsseen ja Ponssen toimintaan liittyvistä
väärinkäytösepäilyistä� Ilmoituskanava on avoin sekä Ponssen
työntekijöille että ulkoisille sidosryhmille� Kun toimintaohje
laadittiin vuonna 2020, koulutuksen kävi läpi 92,4 prosenttia
ponsselaisista�
Yhtiön hallituksen vuonna 2020 hyväksymän eettisen toimin-
taohjeen ja siihen liittyvän koulutuksen uudistamista siirrettiin
vuodesta 2023 vuoteen 2024, sillä uudistamisessa tullaan huo-
mioimaan 2023 lopussa tehty ihmisoikeusvaikutusten arviointi�
Perehdytysohjelmamme mukaisesti jokainen uusi ponsselainen
suorittaa eettisen toimintaohjeen koulutuksen� Eettinen toimin-
taohje on luettavissa internetsivuiltamme�
Seuraamme toimintatapoihimme liittyviä epäkohtia ulko-
puolisen palveluntarjoajan ylläpitämään eettiseen ilmoituskana-
vaamme (whistleblowing) tulevien ilmoitusten avulla� Ponssen
hallituksen nimeämä whistleblowing-ryhmä käsittelee ilmoitukset
ja ohjaa tarvittaessa johtoryhmä- tai hallituskäsittelyyn�
Whistleblowing-ryhmään kuuluvat yhtiön sisäinen tarkastaja
sekä talous- ja henkilöstöjohtajat� Ryhmän tehtävänä on valvoa,
että ilmoitusten käsittely ja seuraamukset ovat samankaltai-
sissa tapauksissa yhdenmukaisia ja korjaavat toimenpiteet
toteutuvat�
Vuonna 2023 ilmoituskanavaan kirjattiin 15 yhteydenottoa�
Anonyymisti ilmoitetut yhteydenotot jakautuivat seuraaviin
aiheisiin: 3 syrjintä ja häirintä (2022: 1), 1 väärinkäytös (1), 2
korruptio (2), 4 HR-toimintatavat ja -ohjeet (2) ja 1 yksityisyyden
ja henkilötietojen suoja, verkko-, tietojärjestelmien turvallisuus
(1), 1 vaatimustenmukaisuus (0), 1 ympäristö (0), 2 eturistiriita
(0), 0 muu asia (6), 0 ei relevantti (1)�
Ilmoitettu väärinkäytös johti viranomaisilmoitukseen ja on
parhaillaan poliisitutkinnassa� Tapauksen rahallinen arvo on
pieni� Muut tutkitut tapaukset käsiteltiin sisäisesti� Vuonna
2023 aloitimme ilmoitusten riskiluokittelun prosessin alku-
vaiheessa� Saaduista ilmoituksista kaksi luokiteltiin riskiltään
korkeaksi, kaksi keskitasoisiksi ja loput riskitasoltaan mataliksi�
Whistleblowing-kanavaan ilmoitettujen tapausten lisäksi
yhtiön tietoon tuli 2023 tilintarkastuksen yhteydessä avoimia
oikeustapauksia Ponssen Brasilian tytäryhtiössä, Ponsse Latin
America Inc:ssä� Tapaukset liittyvät paikallisten työntekijöiden
työsuhteisiin ja niiden rahallinen arvo on arvioitu pieneksi�
Ihmisoikeudet
Olemme Ponssella sitoutuneet varmistamaan ihmisoikeuksien
kunnioittamisen koko konsernissa ja kaikissa toiminnoissa�
Ihmisoikeusvastuutyömme pohjautuu YK:n yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia koskeviin ohjaaviin periaatteisiin ja lainsäädännön
noudattamiseen sekä OECD:n ohjeistuksiin yleiskansallisille
yrityksille� YK:n ohjaavien periaatteiden mukaisesti olemme
sitoutuneet kunnioittamaan ja tukemaan kaikkia kansainvälisesti
tunnustettuja ihmisoikeuksia toimintapaikasta riippumatta,
mukaan lukien työelämän oikeudet�
Olemme sitoutuneet kaikkia ihmisoikeuksia läpileikkaaviin
tasavertaisuuden ja syrjimättömyyden periaatteisiin kaikissa
tilanteissa� Tämä tarkoittaa ihmisten yhdenvertaista ja
syrjimätöntä kohtelua riippumatta heidän henkilökohtaisista
ominaisuuksistaan kuten sukupuolesta, etnisestä taustasta,
alkuperäiskansa- tai vähemmistöstatuksesta, kielestä, uskon-
nosta, iästä, seksuaalisesta suuntautumisesta tai muusta
henkilöön liittyvästä syystä�
Ponssella ihmisoikeuksien huolellisuusvelvoitetta (Human
Rights Due Diligence, HRDD) koskeva prosessi selvitettiin ja
kuvattiin ulkopuolisten ihmisoikeusasiantuntijoiden avulla vuoden
2023 lopulla� Pohjatyönä arvioitiin Ponssen toiminnan ihmisoi-
keusvaikutuksia ja -riskejä sekä täsmennettiin arvoketjun keskei-
simpiä ihmisoikeusteemoja ja -normeja (Human Rights Impact
Assessment, HRIA)� Vaikutusarvioinnin tuloksena täsmensimme
Ponssen ihmisoikeusvastuun sisäisiä prosesseja, seurantaa ja
viestintää sekä arvioimme kehityskohteita huomioiden yrityksen
ihmisoikeusvastuun neljä keskeistä ihmisryhmää: 1) oma
työyhteisö 2) asiakkaat ja loppukäyttäjät 3) hankintaketjujen
työntekijät sekä 4) lähialueiden ja -yhteisöjen ihmiset
Jatkamme ihmisoikeuksia koskevan huolellisuusvelvoite-
prosessin kehittämistä toimintamme ihmisoikeusvaikutusten
ja -riskien seuraamiseksi ja negatiivisten vaikutusten estämi-
seksi ja mahdollisesti syntyviin ihmisoikeuksien heikennyksiin
puuttumiseksi�
Korruptio ja kilpailu
Olemme sitoutuneet torjumaan korruptiota kaikissa sen muo-
doissa, kiristäminen ja lahjonta mukaan luettuina� Emme maksa
lahjuksia tai muita laittomia maksuja emmekä valtuuta tällaisia
maksuja saavuttaaksemme tai ylläpitääksemme liiketoimintaa�
Yhtiö ei tarjoa eikä vastaanota palveluksia, lahjoja tai etuja,
joiden voitaisiin olettaa vaikuttavan epäasianmukaisesti päätök-
sentekoon tai luoda sellaisen vaikutelman� Yhtiössä on sisäinen
Lahjat ja vieraanvaraisuus -ohjeistus�
Emme hyväksy tai edistä rahanpesua ja noudatamme
rahanpesun ehkäisemistä koskevaa lainsäädäntöä kaikkialla
maailmassa� Harjoitamme liiketoimintaa vain hyvämaineisten
osapuolten kanssa, jotka harjoittavat laillista liiketoimintaa
ja joiden varat ovat peräisin laillisista lähteistä� Tarjous- ja
neuvotteluprosessin aikana pyrimme taustatarkistuksilla var-
mistamaan, ettei toimittaja tai sen johto ja omistajat riko lakeja
ja määräyksiä eivätkä ole kauppapakotteiden kohteena�
Edistämme reilua ja rehellistä kilpailua� Noudatamme sovel-
lettavaa kilpailulainsäädäntöä markkina-alueeseen katsomatta
ja pidättäydymme osallistumasta laittomiin toimiin tai toteut-
tamasta sellaisia� Omaisuuttamme ei saa käyttää laittomiin
tai sopimattomiin tarkoituksiin� GDPR-tietosuoja-asetuksen
mukaisesti kunnioitamme ja suojaamme henkilötietoja, ja niitä
käsittelevien työntekijöiden odotetaan noudattavan erityis
varovaisuutta tietojen käsittelyssä�
Ponssella arvioidaan korruptioriskejä osana jatkuvaa
riskienhallintaprosessia� Keskeisimmät riskit koostetaan stra-
tegiakierroksen yhteydessä hallituksen ja johdon arvioitavaksi�
Kehitämme konsernin korruptioriskien arviointi- ja hallintapro-
sessia vuoden 2024 aikana� Ponssella on käytössä myös asiak-
kaiden, toimittajien ja tarvittaessa myös muiden sidosryhmien
tunnistamiseen ja tuntemiseen (know your customer) liittyvä
tarkastustyökalu rahanpesun ja terrorismin estämiseksi�
KONSERNITILINPÄÄTÖS
44 45
VUOSIKERTOMUS 2023
Vastuullisuuteen liittyvät riskit ja mahdollisuudet
Hallituksen hyväksymä riskienhallintapolitiikka ohjaa riskienhal-
lintaa osana yhtiön johtamisjärjestelmää� Ponssen johto seuraa
aktiivisesti liiketoimintaympäristön kehitystä, ja vuosittaisessa
riskikartoituksessa arvioidaan myös liiketoimintaamme
vaikuttavat vastuullisuusriskit ja -mahdollisuudet� Näissä ovat
korostuneet ilmastonmuutokseen, luonnon monimuotoisuuteen
ja resurssitehokkuuteen liittyvät näkökulmat sekä digitalisaatio
ja teknologiakehitys�
Toteutimme vuoden 2023 lopulla sisäisen ilmastoriskiarvi-
oinnin, jonka tulosten pohjalta jatkamme arviointityön kehitystä
osana ilmasto-ohjelmaamme� Ilmastoriskien ja -mahdollisuuk-
sien arviointiin osallistui yli 40 ponsselaista eri toiminnoista
ja tytäryhtiöistä� Ilmastoriskien arviointi toteutettiin TCFD-
raportointikehystä (Task Force on Climate-Related Financial
Disclosures) soveltaen�
Merkittävimmät mahdollisuudet liittyivät arvioinnissamme
uusiin teknologiaratkaisuihin ja palveluihin, jotka mahdollistavat
vähäpäästöisen puunkorjuun� Keskeisimmiksi riskeiksi nousivat
fysikaaliset riskit liittyen sään ääri-ilmiöiden lisääntymisen ja
maapallon keskilämpötilan nousemisen aiheuttamiin vaikutuksiin
toimintaamme ja arvoketjuumme� Riski sään ääri-ilmiöistä konk-
retisoitui Vieremällä 2023 kesäkuussa, jolloin poikkeuksellisen
voimakkaat rankkasateet tukkivat tehdasalueen sadevesikaivoja
ja aiheuttivat tiloissamme vesivahinkoja� Tapauksen seuraukse-
na alueen sadevesiviemäröintiin tehtiin muutostöitä ja arvioitiin
kriisiviestintävalmiutta�
Toteutimme vuoden 2023 lopulla ihmisoikeuksien huolelli-
suusvelvoitteen (Human Rights Due Diligence, HRDD) mukaisen
prosessin ulkopuolisten ihmisoikeusasiantuntijoiden avulla� Nyt
tehdyn Ponssen ensimmäisen ihmisoikeuksien vaikutus- ja riski-
arvioinnin pohjalta asiantuntijat suosittelivat erityisen huomion
kiinnittämistä priorisoitaviksi merkittyihin teemoihin, jotka on
listattu oheisessa taulukossa�
ILMASTORISKIT
Siirtymäriskit Vaikutukset Hallintakeinot Mahdollisuudet
Sääntely
Sääntelyn ja verotuksen vaikutus
kilpailukykyyn ja taloudelliseen
suoriutumiseen
Raportoinnin ja lainsäädännön
seurannan lisäkustannukset
Raaka-aineiden ja kuljetuskustannus-
ten nousu� Esim� ilmaisista päästö-
oikeuksista luopumisen vaikutukset
terästeollisuuteen, energia-alalle ja
meri- ja tieliikenteeseen
Sääntely ilmastonmuutoksen ja luonto-
kadon hillitsemiseksi voi vaikuttaa myös
talousmetsien käsittelyyn
Lainsäädännön seuranta ja
raportointivalmiudet kuten
järjestelmien ja osaamisen kehitys ja
resurssointi
Päästövähennystavoitteet, pyrkimys
hiilineutraaliuteen ja materiaali-
tehokkuuteen
Systemaattinen ympäristö ohjelman
kehitys
Resurssitehokkuus, pitkä aikaiset
hankintasopimukset ja vaihtoehtoiset
hankintakanavat
PONSSE-metsäkoneiden soveltuvuus
eri metsänkäsittelymenetelmiin
Vaatimustenmukaisuus ja vastuullinen
toiminta mahdollistaa liiketoiminnan
pitkän aikavälin menestyksen ja
elinvoimaisuuden
Yritysvastuusääntely yhdenmukaistaa
yritysten kestävyystietoja ja
mahdollistaa sidosryhmille
vertailtavuuden yritysten välillä
Yritysvastuusääntely helpottaa
liiketoimintaan vaikuttavien
haittavaikutusten tunnistamista
Uudet liiketoimintamahdollisuudet
Maine ja
markkinat
Negatiivinen muutos sidosryhmien
asenteissa ja suhtautumisessa
metsien käyttöön
Negatiiviset vaikutukset main eeseen,
mikäli emme pysty vastaamaan
sidosryhmien odotuksiin vastuullisesta
liike toiminnasta
Vastuullisuus osana liiketoiminta-
strategiaa
Tuotekehitys, joka mahdollistaa
jatkuvasti ympäristöystävällisemmän
puunkorjuun
Avoin ja läpinäkyvä sidosryhmäviestintä
ja aktiivinen vuorovaikutus
Toiminnan joustavuus ja muutos-
herkkyys antaa valmiuden sopeutua
toimintaympäristön muutoksiin�
Laaja markkina-alue tasoittaa
suhdannevaihteluriskejä
Luottamukselliset sidosryhmäsuhteet
ja edistyksellinen tuote- ja palvelutarjon-
ta mahdollistaa kasvun ja kehityksen
Arvon luominen yhteiskuntaan
vastuullisilla ratkaisuilla
Uudet liiketoimintamahdollisuudet
kestävistä innovaatioista
Vihreän rahoituksen mahdollisuudet
kehittää jatkuvasti vähäpäästöisempiä
ja kestäviä tuotteita ja alentaa
toiminnan ympäristövaikutuksia
Tuote- ja
teknologia-
ratkaisut
Toimintamallien ja osaamistarpeiden
muutokset
Uuden vähäpäästöisen teknologian
kehityksen epäonnistuminen, niiden
väärä ajoitus, kehityksen kustannukset
tai tuotteen korkea hinta
Maailman ensimmäinen sähköinen
kuormatraktorikonsepti
Metsäkoneiden automaation, turval-
lisuuden, ergonomian, digitalisaation
sekä luonnon monimuotoisuuteen ja
metsien resilienssiin liittyvän teknolo-
gian kehitys
Läheinen asiakas- ja sidos ryhmät
varmistaa oikea suuntaisen ja
tulevaisuuden metsätalouden tarpeita
vastaavan teknologiakehityksen
Yhteistyö korkeakoulujen, yliopistojen ja
tutkimuslaitosten kanssa
Keskittyminen tavaralajimenetelmään
ja tuotteiden ympäristövaikutusten
vähentämiseen
Kiertotalousratkaisut vaihtokoneiden ja
varaosien elinkaaren pidentämiseksi
Vastuullisesti valmistetut ja innova-
tiiviset tuotteet, jotka vähentävät
puun korjuun ympäristövaikutuksia ja
edistävät uusiutuvan raaka-aineen
tehokasta hyödyntämis
Luonnon monimuotoisuuden ja
metsien resilienssin vahvistamiseen
liittyvä teknologia metsien käsittelyssä
ja koulutuksessa
Uudet, nollapäästöisen puunkorjuun
mahdollistavat teknologiaratkaisut
Kiertotalouden uudet
liiketoimintamahdollisuudet
Toimintatapojen ja kuljetusten
tehostaminen
Vähäpäästöiset, uudet energianlähteet
ja teknologiat
KONSERNITILINPÄÄTÖS
46 47
VUOSIKERTOMUS 2023
Fyysiset riskit Vaikutukset Hallintakeinot Mahdollisuudet
Akuutit
Sään ääri-ilmiöt aiheuttavat katkoksia
tuotannossa, toimituksissa tai energian
saatavuudessa sekä vaikeuttavat
kenttähuoltoa
Vakuutusmaksujen nousu ja vahinkojen
korjaaminen aiheuttavat kustannuksia
Lisääntyvät metsäpalot vaikuttavat
paikallisesti puunkorjuuseen
Tuotantolaitostemme sähkönsaatavuus
on varmistettu ja ne sijaitsevat alueilla,
joissa sään ääri-ilmiöt ovat harvinaisia
Raaka-aineet ja komponentit hankitaan
pääosin alueilta, jossa sään ääri-ilmiöt
eivät ole yleisiä
Panostamme toimittajasuhteisiin ja
kehitämme yhteistyötä huomioimaan
ympäristönäkökulmat
Uudet, muuttuneisiin olosuhteisiin
soveltuvat teknologiat
PONSSE Firefighting equipment
-sammutusyksikkö lisääntyviin
metsäpaloihin sopeutumiseksi
Krooniset
Muutokset keskilämpötiloissa ja
sää malleissa muuttavat metsien kasvu-
kausia ja -paikkoja sekä lajien levinnei-
syyttä� Vaikutukset markkina-alueisiin ja
metsänkäyttömenetelmiin
Metsäpaloriskit ja vaikeutuvat puun-
korjuun työolosuhteet
Puutautien ja tuholaisten aiheuttamat
vahingot, vieraslajit ja muutokset lajien
levinneisyydessä� Metsien heikentynyt
terveys ja palautumiskyky heikentää
puuston kasvua
Lyhyempi routakausi vaikeuttaa
korjuuolosuhteita ja puukuljetuksia, ja
lyhentää korjuukautta
Tieteeseen pohjautuvat päästö-
vähennystoimet
Kestävää metsänhoitoa tukevat ja
luontoympäristöä säästävät ratkaisut
Tavaralajimenetelmän metsäkoneet
mahdollistavat erilaiset metsän-
käyttavat ja puunkorjuun erilaisissa
korjuuolosuhteissa
Laaja kokemus erilaisista korjuuolo-
suhteista ja markkina-alueista
Yhteistyö ja kehitys arvoketjun toimijoi-
den kanssa
Ponsse-koulutusverkoston hyödyn-
täminen tiedon välityksessä ja kerää-
misessä
Pohjoisen pallonpuoliskon pidentyvä
kasvukausi
Arvoketjun tiivistyvä yhteistyö teknolo-
giakehityksessä
Uusien teknologioiden liiketoiminta-
mahdollisuudet, esim� talousmetsien
uusiutumisen, korjuujäljen ja moni-
muotoisuuden arvioinnissa sekä metsä-
varojen seurannassa
IHMISOIKEUSRISKIT (PRIORISOITAVAT)
Ihmisoikeusteema Priorisoitava riskikohta Hallintakeinoja ja toimenpiteitä
Hengen ja terveyden
suojaaminen, nuorten
työntekijöiden
suojaaminen
Tuotteiden valmistusprosessien ja huollon turvallisuus
Tuotteiden turvallinen käyttö ja kuljettaminen
Alle 18-vuotiaiden työntekijöiden sekä harjoittelijoiden
työtehtävät, työajat ja valvonta heidän kehitystään ja
terveyttään vaarantamatta
Työturvallisuuskulttuurin kehittäminen
Työturvallisuuden strategisen roolin mukainen seuranta,
puuttuminen ja osallistaminen läpi organisaation ja johdon
esimerkki turvallisuuskulttuurin kehittämiseksi
Globaalin työturvallisuusohjeistuksen luominen
Turvallisten huoltotoimenpiteiden huomioiminen jo
tuotesuunnitteluvaiheessa
Alle 18-vuotiaiden työntekijöiden suojaaminen terveyttä ja
kehitystä vaarantavilta työmuodoilta
Yhden vertaisuus
ja syrjimättömyys,
mahdollisuus
oman identiteetin
näyttämiseen
Yhdenvertainen ja arvostava kohtelu työyhteisös
Moninaisten kohderyhmien mahdollisuudet koneiden ja
laitteiden turvalliseen ja asianmukaiseen käyttöön
Moninaisuus ja hyväksytyksi tuleminen työyhteisössä,
erilaisten näkökulmien ja taustojen ymmärtäminen
Tehtävien ja viestinnän sukupuolittuminen
Moninaisuuden (diversiteetti) ja osallistamisen (inkluusion)
vahvistaminen
Diversiteetin huomioiminen koneiden ja laitteiden
suunnittelussa sekä tuoteturvallisuudessa sidosryhmiä
osallistaen
Hankinnan
vastuullisuus
Hankintaketjun vastuullisuuden suunnitelmallinen ja järjes-
telmällinen johtaminen ihmisoikeuksiin liittyvät riskitoimi-
alat, riskiraaka-aineet ja korkean riskin maat huomioiden
Hankinnan vastuullisuusohjelman kehittäminen
Tier 1 -toimittajien maa- ja toimialakohtaisten ihmisoikeus-
riskien tunnistaminen, ml� EU:n sisäiset ja ulkopuoliset
toimittajat
Ihmisoikeushuomioiden konkretisointi ja vahvistaminen
Supplier Code of Conduct -sopimuksessa
Toimenpidesuunnitelma riskiraaka-aineiden vastuulliseen
hankintaan
EU:n taksonomia-asetuksen mukainen selvitys
Johdanto
Ympäristön kannalta kestävien taloudellisten liiketoimintojen
luokitusjärjestelmä, EU:n taksonomia-asetus, edellyttää
Ponsselta taloudellisten toimintojen arviointia kolmen eri
tunnusluvun kautta� Taksonomia-asetuksen ja sen ilmasto-
ja ympäristötavoitteiden teknisen kriteeristön mukaisesti
raportoinnin piirissä olevien yritysten tulee vuosittain julkaista
kestävien toimintojen osuus liikevaihdosta, pääomamenoista ja
toimintamenoista�
Taksonomiasääntely perustuu Euroopan Parlamentin ja
Neuvoston asetukseen (EU) 2020/852 (annettu 18�6�2020)
kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja asetuksen
(EU) 2019/2088 muuttamisesta (taksonomia-asetus)�
Ilmastonmuutoksen hillinnän ja ilmastonmuutokseen sopeu-
tumisen kriteeristöt on julkaistu delegoidulla ilmastosäädöksellä
4�6�2021� Ilmastotavoitteita täydentävä delegoitu asetus on
julkaistu 9�3�2022 ja kohdennetut muutokset ilmastoasetuk-
seen kesäkuussa 2023� Ympäristöä koskeva delegoitu asetus
on julkaistu 27�6�2023�
Taksonomia-asetuksessa määritellään kuusi eri
ympäristö tavoitetta:
1� Ilmastonmuutoksen hillitseminen
2� Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
3� Vesivarojen ja merten luonnonvarojen kestävä käyttö ja
suojelu
4� Siirtyminen kiertotalouteen
5� Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen
6� Biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu ja
ennallistaminen
Taksonomiakelpoisuuden tulkinta
Taksonomiakelpoisella toiminnalla tarkoitetaan sellaista ta-
loudellista toimintaa, jolle annetaan taksonomia-asetuksessa
tarkemmat tekniset arviointikriteerit� Vuoden 2023 takso-
nomiaraportoinnissa yritysten edellytetään julkaisevan tiedot
taksonomiakelpoisten taloudellisten toimintojen osuudesta
liikevaihdosta, pääomamenoista ja toimintamenoista ilmas-
totavoitteiden lisäksi ensimmäistä kertaa myös neljän muun
ympäristötavoitteen osalta� Yritysten tulee julkaista tiedot
myös liiketoimintojen taksonomian mukaisuudesta koskien
ilmastotavoitteita�
Olemme arvioineet Ponssen taksonomiakelpoisuutta
taloudellisten toimintojen kuvausten ja niissä annettujen
NACE-koodien perusteella 31�12�2023 päättyneeltä tilikau-
delta� Arviointi koskee myös Ponssen tytäryhtiöitä� Ponssen
liiketoiminta kuuluu taksonomialuokkaan 3�6 Muiden vähähii-
listen teknologioiden valmistus, ja toimintaamme liittyy ainakin
seuraavat EU:n toimialaluokituksen (EU 1893/2006) mukaiset
NACE-koodit: C22, C25, C26, C27 ja C28�
Taksonomian mukaisuuden arviointi
Taksonomian mukaisuudella tarkoitetaan, että taksonomiakel-
poiset toiminnot edistävät merkittävästi yhtä tai useampaa
ympäristötavoitetta, täyttävät yksityiskohtaiset tekniset arvioin-
tikriteerit, eivät aiheuta haittaa muille ympäristötavoitteille (do
no significant harm) ja noudattavat taksonomia-asetuksessa
määriteltyjä vähimmäistason sosiaalisia suojatoimia (minimum
social safeguards)�
Taksonomian mukaisen, taksonomiakelpoisen ja ei-taksono-
miakelpoisen toiminnan osuus kokonaisliikevaihdosta, pääoma-
menoista ja toimintamenoista esitellään jäljempänä omissa
taulukoissaan�
Taksonomiakelpoisten ja -mukaisten liiketoimintojen arviointi
toteutettiin vastuullisuus- ja taloushallinnon yhteistyöllä ulkopuo-
lisen asiantuntijan opastuksella� Arvioinnissa käytiin läpi Ponssen
ja sen tytäryhtiöiden harjoittama liiketoiminta ja tunnistettiin
taksonomiakelpoiset ja taksonomian mukaiset aktiviteetit
Kaksoislaskenta ei muodostu riskiksi taksonomiakelpoisten
aktiviteettien määrän ollessa rajallinen� Raportoitu liike-
vaihto perustuu taloudellisen raportoinnin ulkoisiin tuloihin�
Pääomamenot ja toimintamenot perustuvat taloudelliseen
raportointiin, joiden tiedot kerätään toimintaa harjoittavilta
konserniyhtiöiltä� Tuotekehitysprojekteja seurataan omilla
projektitunnuksillaan�
Sosiaalisen vastuun vaatimukset
Taksonomian mukaisuus edellyttää yritysten noudattavan
seuraavia sosiaalisen vastuun vaatimuksia, joihin Ponsse Oyj
on eettisessä toimintaohjeessaan (Code of Conduct) julkisesti
sitoutunut�
OECD:n ohjeistukset yleiskansallisille yrityksille (OECD
Guidelines for Multinational Enterprises)
YK:n liiketoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevat periaatteet
(UN Guiding Principles on Business and Human Rights)
ILO:n työelämän perusperiaatteet ja oikeuksien julistus
(Declaration of the International Labour Organisation on
Fundamental Principles and Rights at Work)
YK:n kansainvälinen ihmisoikeusohjelma (International Bill of
Human Rights)
Vuoden 2023 aikana toteutimme emoyhtiön ja ulkomaisten
tytäryhtiöiden osalta ihmisoikeusvaikutusten arvioinnin ulko-
puolisten ihmisoikeusasiantuntijoiden avulla� Yhtiön eettinen
toimintaohje koskee kaikkia ponsselaisia sekä Ponsseen keskei-
sesti liittyviä ulkopuolisia ihmisiä, yhtiöitä ja yhteisöjä� Eettisen
toimintaohjeemme velvoitteet sisältyvät myös toimittajiamme
KONSERNITILINPÄÄTÖS
48 49
VUOSIKERTOMUS 2023
velvoittavaan Supplier Code of Conductiin� Olemme sitoutuneet
noudattamaan toiminnassamme hyviä hallintotapoja ja aina
sen maan lainsäädäntöä ja määräyksiä, jossa toimimme�
Ponsse-konsernin emoyhtiö Ponsse Oyj on listattu Helsingin
pörssissä (NASDAQ OMX Helsinki Oy) ja noudattaa Suomessa
kulloinkin voimassa olevia osakeyhtiön hallintoon liittyviä lakeja ja
määräyksiä�
Liikevaihto
Taksonomiaraportoinnissa määritelty liikevaihto on laskettu nou-
dattaen samoja periaatteita kuin IFRS:ssä, eli se sisältää kaikki
yhtiön liiketoimintaan liittyvät tuotteiden ja palveluiden myynnistä
saadut tuotot� Taksonomiaraportoinnissa esitetty kokonaisliike-
vaihto vastaa konsernitilinpäätöksessä esitettyä liikevaihtoa�
Ponsse on tunnistanut taksonomiakelpoiseksi liikevaihdoksi:
Ponssen varaosien kunnostukseen liittyvän liikevaihdon
Ponssen vaihtokoneiden liikevaihdon
Epec Oy:n PDU-tuotteen liikevaihdon sähkökäyttöisiin
metsäkoneisiin
Yhteensä 114 454 665,72 euroa
Ponssen kiertotalousosaaminen on vahvaa erityisesti varaosa-
ja vaihtokoneliiketoiminnassa� Myymme ja kunnostamme
vaihtokoneita kaikilla markkina-alueillamme ja yhä useammalla
markkinalla myös varaosia� Kunnostetut ja uudelleenkäytetyt
varaosat tukevat Ponssen tavoitteita materiaalitehokkuuden
kehittämisessä ja hiilineutraalisuuden tavoittamisessa�
Vuoden 2023 taksonomiaraportoinnissa olemme tunnista-
neet taksonomiakelpoiseksi liikevaihdoksi Ponssen varaosien
kunnostukseen liittyvän liikevaihdon, joka kuuluu taksonomia-ak-
tiviteettiin 5�1 Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus
Ponssen vaihtokoneliiketoiminta on katsottu kuuluvan akti-
viteettiin 5�4 Käytettyjen tavaroiden myynti� Kiertotalouteen
siirtymisen osalta vuodelta 2023 raportoidaan taksonomia-ase-
tuksen mukaisesti ainoastaan taksonomiakelpoinen liikevaihto�
Tunnistamme, että taksonomian mukaisuus vaatii konsernita-
solla tarkempaa jätesuunnitelmaa, jota tulemme kehittämään
vuoden 2024 aikana�
Ponssen teknologiayhtiö Epec Oy:n liiketoiminta perustuu
pääosin hyötyajoneuvojen ja työkoneiden sähköistymisen mah-
dollistaviin ratkaisuihin, ja arvioimme yhtiön liiketoiminnan olevan
huomattavilta osin taksonomiakelpoista� Epec Flow Power
Distribution Unit (PDU) -yksikkö mahdollistaa sähkömoottorei-
den, akkujen ja erilaisten toimilaitteiden yhdistämisen� PDU-
tuote on katsottu kuuluvan taksonomialuokkaan 3�6 Muiden
vähähiilisten teknologioiden valmistus
Tunnistamme, että Epec Oy:n toiminta on monilta osin EU:n
vihreän siirtymän mukaista� Vuonna 2023 olemme pystyneet
raportoimaan PDU-tuotteen taksonomiakelpoisen liikevaihdon
siltä osin, kun tuotetta on myyty Ponssen sähköisen metsäko-
neen kehittämiseen� Pyrimme kehittämään entisestään Epec
Oy:n raportointia vuoden 2024 aikana� Emme tällä hetkellä
pysty riittävällä tarkkuudella arvioimaan Epec Oy:n liikevaihtoa
taksonomian mukaiseksi, sillä mukaisuuden kaikkien kriteerien
täyttäminen vaatii vielä jatkotoimenpiteitä, joita aiomme jatkos-
sa edistää muun muassa toteuttamalla Epec Oy:tä koskevan
ihmisoikeusvaikutusten arvioinnin�
Pääomamenot
Taksonomiakelpoisiin pääomamenoihin on sisällytetty aineet-
tomien ja aineellisten hyödykkeiden lisäykset ennen poistoja,
arvonalentumisia tai käyvän arvon muutoksia tilikauden aikana�
Raportoitavat luvut on käsitelty soveltaen IAS 16 Aineelliset
hyödykkeet-, IAS 38 Aineettomat hyödykkeet- ja IFRS 16
Vuokrasopimukset -standardeja�
Ponssen liiketoiminta perustuu tavaralajimenetelmän met-
säkoneiden suunnitteluun, huoltoon ja valmistukseen� Yhtiön
toiminnasta syntyvät päästöt eivät ole merkittäviä, mutta voim-
me innovatiivisella tuotekehityksellä vaikuttaa metsäkoneiden
käytöstä syntyviin päästöihin� Merkittävä osa tuotekehitykseen
kohdistuvista investoinneistamme mahdollistaa tulevaisuudes-
sa entistä vähäpäästöisemmän puunkorjuun�
Pääomamenojen osalta olemme tunnistaneet taksonomia-
kelpoisiksi kuluiksi:
Epec Oy:n tehdasinvestoinnin
PONSSE EV1 -kuormatraktorin aktivoidut tuotekehityskulut
Epec Oy:n PDU-tuotteen aktivoidut tuotekehityskulut
Aurinkopaneeleiden ja sähköautojen latauspisteiden
investointikustannukset
Led-valaistuksen ja E-Power-hybridisuodattimen
investointikustannukset
Hybridiautojen ja sähkötrukkien investointikustannukset
Yhteensä 12 493 201,77 euroa
Taksonomiakelpoiset pääomamenot sisältävät marraskuussa
2023 valmistuneen Epec Oy:n tehtaan aktivoidut rakennus-
menot� Tehtaan energiatehokkaisiin ratkaisuihin kuuluvat yli
600 aurinkopaneelin sähköntuotto ja maalämpöjärjestelmä�
Lämmön talteenotto on toteutettu tehokkailla neulalämmön-
vaihtimilla ja jäähdytysenergian tarvetta vähentää merkitvästi
rakennuksen ulkoseinässä oleva alumiinisäleikkö� Kaikki sähkö-
ja lämmitysenergia hankitaan uusiutuvista energialähteistä�
Olemme tunnistaneet tehdasinvestoinnin kuuluvan taksono-
mia-aktiviteettiin 7�1 Uusien rakennusten rakentaminen� Epec
Oy:n uudelle tehtaalle on haettu Lead-ympäristösertifikaattia,
jonka kriteereiden arvioidaan täyttyvän�
Ponsse lanseerasi syksyllä 2022 konseptikoneen, PONSSE
EV1 -kuormatraktorin, jossa on täysin sähköinen voimansiirto�
Sähköisen voimansiirron konseptikone on edelleen tuotekehi-
tysvaiheessa, ja sen lopullinen päästövähennyspotentiaali ei
vielä ole tiedossa� Osana tuotekehitysprosessiamme koneelle
on tehty LCA-elinkaarilaskenta ja konseptikoneen polttoaineen
kulutusta on tutkittu kenttätesteissä� Tämänhetkisessä konsep-
tikoneessa on päästy 25 prosentin polttoaineen kulutuksen pie-
nentämiseen ja siten päästövähennyksiin� Alustavan arviomme
mukaan kone täyttää suurimman osan taksonomian kriteereis-
tä, ja tavoitteenamme on tarkentaa arviotamme vuoden 2024
aikana� Konsepti merkitsee merkittäviä päästövähennyksiä
puunkorjuun polttoainekulutuksen pienentyessä ja on askel kohti
metsäkoneiden nollapäästöisyyttä� Tuotekehityskulut koostuvat
koneen tuotekehitykseen liittyvistä taseelle aktivoiduista kuluis-
ta, joita seurataan omalla projektitunnuksella�
Pääomamenoina on raportoitu lisäksi PDU-tuotekehityskulut,
jotka liittyvät PDU-tuotteen tuotekehitykseen� Tuotekehityskulut
koostuvat projektille aktivoiduista kuluista, joita seurataan
omalla projektitunnuksella� EV1- ja PDU- tuotekehityskulut on
tunnistettu kuuluvan taksonomia-aktiviteettiin 3�6 Muiden vähä-
hiilisten teknologioiden valmistus
Ulkoinen konsultti on suorittanut vuonna 2023 ener-
giakatselmuksen Ponssen kaikkiin Suomessa sijaitseviin
kiinteistöihin� Lisäksi yksittäinen kohdekatselmus toteutettiin
Jyväskylässä sijaitsevassa Ponssen kiinteistössä, josta saatiin
suosituksia energiatehokkuuden parantamiseksi� Vuonna
2023 kiinteistöihimme tehtiin energiatehokkuutta parantavia
investointeja, kuten aurinkopaneelien hankinta ja asennus
kuuteen eri kiinteistöön, valaistuksen vaihtoa led-valoiksi ja
sähköautojen latauspisteiden asentaminen Vieremän tehdas-
kiinteistöön� Lisäksi vuonna 2023 Vieremän tehtaalle asen-
nettiin E-Power-hybridisuodatin, joka parantaa sähkön laatua,
pidentää sähköverkkoon kytkettyjen sähkölaitteiden ikää ja lisää
energiatehokkuutta�
Vuonna 2023 Ponsse-konsernissa investoitiin 14 hybridi-
autoon ja kahteen sähkötrukkiin�
Olemme tunnistaneet hybridiautojen ja sähkötrukkien
kuuluvan aktiviteettiin 3�6 Muiden vähähiilisten teknolo-
gioiden valmistus� Led-valaistuksen ja E-Power -hybridisuo-
dattimen menojen on katsottu kuuluvan aktiviteettiin 7�3
Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto ja korjaus
Aurinkopaneeleiden ja sähköautojen latauspisteiden investoinnit
on tunnistettu kuuluviksi aktiviteettiin 7�6 Uusiutuviin energia-
lähteisiin liittyvien teknologioiden asennus, huolto ja korjaus
Luokitusjärjestelmän mukaisuutta ei voitu raportoida, sillä
riittävää tietoa toimittajien DNSH-kriteerien (do no significant
harm) ja sosiaalisten suojatoimien (minimum social safeguards)
täyttymisestä ei ollut saatavilla�
Toimintamenot
Taksonomiakelpoisiin toimintamenoihin on sisällytetty suorat
menot, jotka liittyvät tutkimukseen ja kehitykseen, rakennusten
kunnostamiseen sekä huoltoon ja korjaukseen�
Operatiivisten kulujemme osalta olemme tunnistaneet takso-
nomiakelpoisiksi kuluiksi:
Uusiutuvan energian hankinnan kulut
Uusiutuvaa sähköä käyttävät junakuljetukset
Forward’27-kehityshankkeen kulut
PONSSE EV1 -kuormatraktorin tutkimuskulut
Siemens Navigator -palvelualusta
Yhteensä 2 627 749,28 euroa
Olemme tunnistaneet taksonomiakelpoisiksi toimintamenoiksi
taksonomiakriteerit täyttävät uusiutuvan energian ostot, jotka
ovat luokiteltu aktiviteettiin 4�28 Sähköntuotanto ydinenergian
avulla olemassa olevissa laitoksissa, joka on lähin aktiviteetti-
luokka� Lisäksi taksonomiakelpoisiksi toimintamenoiksi on rapor-
toitu uusiutuvaa sähköä käyttävät junakuljetukset, jotka kuuluvat
aktiviteettiin 6�1 Rautateiden henkilökaukoliikenne
Business Finland myönsi maaliskuussa 2023 Ponssen ja
Epecin Forward’27-ohjelmalle 10 miljoonan euron rahoituksen
veturiyritysten haastekilpailussa� Viisivuotinen Forward’27
on niin sanottu veturihanke, jonka ympärille rakennetaan
yhteistyöyritysten ja -tahojen tutkimusekosysteemi� Yhdessä
toimijat pyrkivät kohti ohjelman tavoitteita, jotka ovat liikkuvien
työkoneiden merkitvät päästövähennykset, niiden energianku-
lutuksen vähentäminen ja tuottavuuden parantaminen� Olemme
luokitelleet Forward’27-projektiin ja PONSSE EV1 -kuormatrak-
toriin liittyvät tuotekehityskulut aktiviteettiluokkaan 3�6 Muiden
vähähiilisten teknologioiden valmistus
Vuoden 2023 aikana Vieremän tehdaskiinteistöön hankittiin
Siemensin digitaalinen palvelualusta Navigator, joka kerää ja
analysoi kiinteistöjen dataa muuttaen sen visuaalisiksi rapor-
teiksi� Palvelualustan avulla voidaan optimoida kiinteistöjen yllä-
pitoa ja huoltoa ja hallita energiankulutusta� Olemme luokitelleet
Navigator-palvelualustan kustannukset aktiviteettiluokkaan 7�3
Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto ja korjaus
Taksonomian mukaisten toimintamenojen kriteerit täyttyvät
ainoastaan uusiutuvaa sähköä käyttävien junakuljetusten osalta�
Luokitusjärjestelmän mukaisuutta ei voitu muilta osin rapor-
toida, sillä riittävää tietoa toimittajien DNSH-kriteerien (do no
significant harm) ja sosiaalisten suojatoimien (minimum social
safeguards) täyttymisestä ei ollut saatavilla�
KONSERNITILINPÄÄTÖS
50 51
VUOSIKERTOMUS 2023
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvistä tuotteista
tai palveluista saatu osuus liikevaihdosta – vuoden 2023 tiedot
Tilikausi 2023 2023 Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
Taloudelliset
toiminnat (1)
Koodi (a) (2)
Liikevaihto (3)
Osuus liikevaihdosta,
vuosi 2023 (4)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön
pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen
monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön
pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen
monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason
suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1)
tai luokitusjärjestelmäkelpoisten (A.2.)
osuus liikevaihdosta, vuosi 2022
Luokka
mahdollistava toiminta (19)
Luokka
siirtymätoiminta (20)
Tek sti EUR %
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c) K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
3�6 Muiden vähä hiilisten
teknologioiden valmistus
CCM
3�6 - € 0 % E/S E/S E/S E/S E/S E/S K 0 %
5�1 Korjaus, kunnostami-
nen ja uudelleenvalmistus
CE
5�1 - € 0 % E/S E/S E/S E/S E/S E/S K 0 %
5�4 Käytettyjen tavaroiden
myynti
CE
5�4 - € 0 % E/S E/S E/S E/S E/S E/S 0 %
Ympäristön kannalta kestävistä
(luokitusjärjestelmän mukaisista)
toiminnoista saatu liikevaihto (A.1) - € 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K 0 %
Josta mahdollistavat toiminnat - € 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K 0 % M
Josta siirtymätoiminnat - € 0 % 0 % K 0 % T
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat (g)
KEL;
E/KEL
(f)
KEL;
E/KEL
(f)
KEL;
E/KEL
(f)
KEL;
E/KEL
(f)
KEL;
E/KEL
(f)
KEL;
E/KEL
(f)
3�6 Muiden vähähiilisten
teknologioiden valmistus
CCM
3�6 13 054 € 0,002 % KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0 %
5�1 Korjaus, kunnostaminen
ja uudelleenvalmistus
CE
5�1 1 261 951 € 0,2 % E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL KEL E/KEL 0 %
5�4 Käytettyjen
tavaroiden myynti
CE
5�4 113 179 661 € 13,8 % E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL KEL E/KEL 0 %
Luokitusjärjestelmä kelpoisista
muttei ympäristön kannalta
kestävistä (muista kuin luokitus-
järjestelmän mukaisista)
toiminnoista saatu liikevaihto (A.2) 114 454 666 € 13,9 % 0,002 % 0 % 0 % 0 % 13,93 % 0 % 0 %
A. Luokitusjärjestelmä kelpoisista
toiminnoista saatu liikevaihto
(A.1+A.2) 114 454 666 € 13,9 % 0,002 % 0 % 0 % 0 % 13,93 % 0 % 0 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista
toiminnoista saatu liikevaihto 707 345 295 € 86,1 %
YHTEENSÄ 821 799 961 € 100 %
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvien tuotteiden
ja palvelujen osuus pääomamenoista – vuoden 2023 tiedot
Tilikausi 2023 2023 Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
Taloudelliset
toiminnat (1)
Koodi (a) (2)
Pääomamenot (3)
Osuus pääomamenoista,
vuosi 2023 (4)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön
pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen
monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön
pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen
monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason
suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1)
tai luokitusjärjestelmäkelpoisten (A.2.)
osuus pääomamenoista, vuosi 2022
Luokka
mahdollistava toiminta (19)
Luokka
siirtymätoiminta (20)
Tek sti EUR %
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c) K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄ KELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
3�6 Muiden vähähiilisten
teknologioiden valmistus
CCM
3�6 - € 0 % E/S E/S E/S E/S E/S E/S K 0 %
7�1 Uusien rakennusten
rakentaminen
CCA
7�1 - € 0 % E/S E/S E/S E/S E/S E/S K 0 %
7�3 Energiatehokkuus-
laitteiden asennus, huolto
ja korjaus
CCM
7�3 - € 0 % E/S E/S E/S E/S E/S E/S K 0 %
7�6 Uusiutuviin energia-
lähteisiin liittyvien
teknologioiden asennus,
huolto ja korjaus
CCM
7�6 - € 0 % E/S E/S E/S E/S E/S E/S K 0 %
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen pääomamenot (A.1) - € 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K 0 %
Joista mahdollistavat toiminnat - € 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K 0 % M
Joista siirtymätoiminnat - € 0 % 0 % K 0 % T
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat (g)
KEL;
E/KEL
(f)
KEL;
E/KEL
(f)
KEL;
E/KEL
(f)
KEL;
E/KEL
(f)
KEL;
E/KEL
(f)
KEL;
E/KEL
(f)
3�6 Muiden vähähiilisten
teknologioiden valmistus
CCM
3�6 1 837 929 € 5,1 % KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0 %
7�1 Uusien rakennusten
rakentaminen
CCA
7�1 10 153 990 € 28,3 % E/KEL KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0 %
7�3 Energiatehokkuus-
laitteiden asennus, huolto
ja korjaus
CCM
7�3 184 315 € 0,5 % KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0 %
7�6 Uusiutuviin energia-
lähteisiin liittyvien
teknologioiden asennus,
huolto ja korjaus
CCM
7�6 316 967 € 0,9 % KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0 %
Luokitusjärjestelmä kelpois ten
muttei ympäristön kannalta
kestävien (muiden kuin luokitus-
järjestelmän mukaisten)
toimintojen pääomamenot (A.2)
12 493 202 € 34,8 % 6,5 % 28,3 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen pääomamenot
(A.1+A.2) 12 493 202 € 34,8 % 6,5 % 28,3 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄ KELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen pääomamenot 23 399 042 € 65,2 %
YHTEENSÄ 35 892 244 € 100 %
KONSERNITILINPÄÄTÖS
52 53
VUOSIKERTOMUS 2023
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin tuotteisiin ja
palveluihin liittyvä osuus toimintamenoista – vuoden 2023 tiedot
Tilikausi 2023 2023 Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
Taloudelliset
toiminnat (1)
Koodi (a) (2)
Toimintamenot (3)
Osuus toimintamenoista,
vuosi 2023 (4)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön
pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen
monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen
hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön
pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen
monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason
suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1)
tai luokitusjärjestelmäkelpoisten (A.2.)
osuus toimintamenoista, vuosi 2022
Luokka
mahdollistava toiminta (19)
Luokka
siirtymätoiminta (20)
Tek sti EUR %
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c)
K; E;
E/S
(b) (c) K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄ KELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
6�1 Rautateiden
henkilökaukoliikenne
CCM
6�1 558 258 € 0,3 % K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 0,0 %
3�6 Muiden vähähiilisten
teknologioiden valmistus
CCM
3�6 - € 0 % 0,0 %
4�28 Sähköntuotanto ydin-
energian avulla olemassa
olevissa laitoksissa
CCM
4�28 - € 0 % 0,0 %
7�3 Energiatehokkuus-
laitteiden asennus, huolto
ja korjaus
CCM
7�3 - € 0 % 0,0 %
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen toimintamenot (A.1) 558 258 € 0,3 % 0,3 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K 0,0 %
Joista mahdollistavat toiminnat - € 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K 0,0 % M
Joista siirtymätoiminnat - € 0 % 0 % K 0,0 % T
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat (g)
KEL;
E/KEL
(f)
KEL;
E/KEL
(f)
KEL;
E/KEL
(f)
KEL;
E/KEL
(f)
KEL;
E/KEL
(f)
KEL;
E/KEL
(f)
3�6 Muiden vähähiilisten
teknologioiden valmistus
CCM
3�6 894 567 € 0,42 % KEL E/KEL
E/
KEL
E/
KEL E/KEL
E/
KEL 1,80 %
4�28 Sähköntuotanto ydin-
energian avulla olemassa
olevissa laitoksissa
CCM
4�28 1 127 358 € 0,53 % KEL E/KEL
E/
KEL
E/
KEL E/KEL
E/
KEL 0,00 %
7�3 Energiatehokkuus-
laitteiden asennus, huolto
ja korjaus
CCM
7�3 47 566 € 0,02 % KEL E/KEL
E/
KEL
E/
KEL E/KEL
E/
KEL 0,00 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisten
mutta ei ympäristön kannalta
kestävien (muiden kuin luokitus-
järjestelmän mukaisten)
toimintojen toimintamenot (A.2) 2 069 491 € 0,98 % 0,98 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 1,80 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen toimintamenot
(A.1+A.2) 2 627 749 € 1,2 % 1,2 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 1,80 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄ KELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen toimintamenot 208 233 696 € 98,8 %
YHTEENSÄ 210 861 445 € 100 %
Rivi Ydinenergiaan liittyvät toiminnot
1� Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin
sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittä-
mistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat
energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekier-
rosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä
on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita�
Ei
2� Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessiläm-
mön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten
rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä
tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten
sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen
parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on
tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita�
Ei
3� Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä
tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista
toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja,
kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä nii-
den turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen
toimintaan liittyviä vastuita�
Ei
Rivi Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
4� Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia
polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten raken-
tamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan
liittyviä vastuita�
Ei
5� Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia
polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdy-
tystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kun-
nostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan
liittyviä vastuita�
Ei
6� Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia
polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuotta-
vien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä,
tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita�
Ei
Riskienhallinta
Riskienhallinta perustuu yhtiön arvoihin sekä strategisiin ja
taloudellisiin tavoitteisiin� Riskienhallinnan tavoitteena on tukea
yhtiön strategiassa määritettyjen tavoitteiden toteutumista
sekä turvata yhtiön taloudellista kehitystä ja liiketoiminnan jatku-
vuutta� Ponssen johto arvioi vuosittaisessa riskikartoituksessa
myös yhtiön liiketoimintaan vaikuttavat vastuullisuusriskit ja
-mahdollisuudet� Näissä ovat korostuneet ilmastonmuutokseen,
luonnon monimuotoisuuteen ja resurssitehokkuuteen liittyvät
näkökulmat sekä digitalisaatio ja teknologiakehitys�
Riskienhallinnan tehtävänä on tunnistaa, arvioida ja seurata
liiketoiminnassa esiintyviä riskejä, joilla voi olla vaikutusta yhtiön
strategisten ja taloudellisten tavoitteiden toteutumiseen tai
liiketoiminnan jatkuvuuteen� Tämän pohjalta tehdään päätökset
tarvittavista toimenpiteistä, joilla riskejä ennaltaehkäistään ja
havaittuihin riskeihin reagoidaan�
Riskienhallinta on osa normaalia, päivittäistä liiketoimintaa ja
sisällytetty osaksi johtamisjärjestelmää� Riskienhallintaa ohjaa
hallituksen hyväksymä riskienhallintapolitiikka�
Riskinä pidetään mitä tahansa tapahtumaa, joka vaarantaa
yhtiön tavoitteiden toteutumisen tai uhkaa liiketoiminnan
jatkuvuutta� Toisaalta riski voi olla myös positiivinen tapahtuma,
jolloin riskiä käsitellään mahdollisuutena� Kukin riski arvioidaan
sen vaikutuksen ja toteutumisen todennäköisyyden perusteella�
Riskien hallintakeinoja ovat riskin välttäminen, pienentäminen
ja siirtäminen� Lisäksi riskejä voidaan hallita kontrolloimalla ja
minimoimalla niiden vaikutusta�
Lähiajan riskit ja niiden hallinta
Lähiajan merkittävimmät riskit liittyvät geopoliittiseen tilantee-
seen maailmalla, talouden nopeaan suhdannemuutokseen sekä
edelleen korkeana pysyvään korkotasoon� Geopoliittinen tilanne
lisää epävarmuutta myös rahoitusmarkkinoiden toimivuuden,
pakotteiden sekä kasvavien kyberturvallisuusuhkien kautta�
Rahoitusmarkkinoihin liittyvät riskit voivat lisätä myös kehit-
tyvien maiden valuuttamarkkinoiden volatiliteettia� Epävakaana
jatkuva maailmantalouden tilanne ja kasvavat rahoituskulut saat-
tavat vähentää myös metsäkoneiden kysyntää� Lisäksi Suomen
poliittisten lakkojen jatkuessa Ponsselle voi aiheutua merkittäv
taloudellisia menetyksiä� Nämä taloudelliset riskit liittyvät erityi-
sesti tuotannon ja toimitusketjun toimivuuteen�
Haastavassa tilanteessa Ponssen vahva rahoitusasema on
tärkeä� Ponsse on tehnyt tarvittavat rahoitukselliset toimenpi-
teet yhtiön jatkuvuuden varmistamiseksi ja rahoitustilannetta
arvioidaan säännöllisesti� Yhtiön rahoituksen riskienhallinnan
keskeisenä tavoitteena on maksuvalmius-, korko- ja valuuttaris-
kien hallinta� Yhtiön rahoitusasema ja maksuvalmius on säilynyt
vahvana usean rahoituslaitoksen kanssa sovittujen sitovien
luottolimiittisopimusten ansiosta� Haitallisten koronmuutosten
vaikutusta minimoidaan käyttämällä erilaisiin viitekorkoihin sidot-
tuja luottoja ja koronvaihtosopimuksia� Valuuttakurssimuutosten
vaikutusta vähennetään osittain johdannaissopimusten avulla�
Emoyhtiö seuraa konsernin sisäisten ja ulkoisten myyntisaa-
misten arvon muutoksia sekä niihin liittyvää riskiä arvonalentu-
misesta� Yhtiöllä on pitkäaikaisia ja laajoja palvelusopimuksia,
joihin voi liittyä operatiivisia riskejä�
Vientimaiden vero- ja tullilainsäädännöissä tapahtuvat
muutokset voivat vaikeuttaa yhtiön harjoittamaa vientikauppaa
tai sen kannattavuutta� Globaalit toimitusketjun häiriöt voivat
vaikeuttaa PONSSE-metsäkoneiden valmistusaikataulujen
hallintaa ja kasvattaa yhtiön toimitusketjuun sidottuja pääomia
ja käyttöpääoman hallintaan liittyviä riskejä�
Kyberturvallisuuden vahvistamiseksi Ponssella on tarken-
nettu ohjelmistopäivityskäytäntöjä ja käyttäjäohjeistuksia�
KONSERNITILINPÄÄTÖS
54 55
VUOSIKERTOMUS 2023
Parannamme kykyämme havainnoida ja reagoida epänormaaliin
toimintaan tietoverkoissamme sekä testaamme säännöllisesti
kumppanimme kanssa digitaalisia palvelujamme kyberhyökkäys-
ten varalta�
Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet
ja arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät
Tilinpäätöstä laadittaessa joudutaan tekemään tulevaisuutta
koskevia arvioita ja oletuksia, joiden lopputulemat voivat poiketa
tehdyistä arvioista ja oletuksista� Konsernin johto tekee har-
kintaan perustuvia ratkaisuja, jotka koskevat tilinpäätöksen laati-
misperiaatteiden valintaa ja niiden soveltamista� Tilinpäätöksen
laadinnan yhteydessä arviot pohjautuvat johdon parhaaseen
näkemykseen raportointikauden päättymispäivänä� Arvioiden
taustalla ovat aiemmat kokemukset sekä tulevaisuutta koskevat
tilinpäätöshetkellä todennäköisimpinä pidetyt oletukset
Myyntisaamiset
Konserni kirjaa tilinpäätöshetkellä parhaan arvionsa mukaisen
luottotappion saamisista, joista ei todennäköisesti tulla saa-
maan suoritusta� Luottotappiovaraus odotettavissa olevista
tappioista kirjataan IFRS 9:ssä määrättyä yleistä mallia
soveltaen�
Vaihto-omaisuus
Konserni kirjaa tilinpäätöshetkellä parhaan arvionsa mukaan
vaihto-omaisuuden arvonalentumista� Arvioinnissa otetaan
huomioon vaihto-omaisuuden ikärakenne ja todennäköinen
myyntihinta�
Takuuvarauksen muutos
Takuuvaraus perustuu toteutuneisiin takuukustannuksiin ja ai-
kaisemmilta vuosilta kertyneeseen tuotteiden vikaantumishisto-
riaan� Lisäksi yhtiö voi varautua erikseen mahdollisiin yksittäisiin
takuuvelvoitteisiin�
Muiden varausten muutos
Muut varaukset -erään konserni on kirjannut varauksen Ponsse
Latin America -tytäryhtiön tekemän sopimuksen perusteella,
koska sopimuksen mukaisten velvoitteiden täyttäminen
aiheuttaa arvion mukaan menoja, jotka ylittävät sopimuksesta
odotettavissa olevan taloudellisen hyödyn� Varauksen arvosta-
misessa on käytetty parasta arviota velvoitteen täyttämisen
aiheuttamista menoista raportointikauden päättymispäivänä�
Tuotekehitysmenojen aktivointi
Konserni arvioi tilinpäätöshetkellä, onko uusi tuote teknisesti
toteutettavissa, voidaanko se hyödyntää kaupallisesti ja
saadaanko tuotteesta vastaista taloudellista hyötyä, jolloin
uusien tai kehittyneempien tuotteiden suunnittelusta johtuvat
kehittämismenot voidaan aktivoida taseeseen aineettomiksi
hyödykkeiksi�
Laskennalliset verot
Konsernitilinpäätöksen laadinta edellyttää, että konserni arvioi
tuloveronsa erikseen kunkin tytäryhtiönsä osalta� Arvioinnissa
otetaan huomioon veroasema sekä erilaisten vero- ja kirjan-
pitokäytännöistä johtuvien väliaikaisten erojen, kuten tulojak-
sotusten ja kustannusvarausten, vaikutus� Eroista kirjataan
laskennallisia verosaamisia ja -velkoja� Laskennallisen verosaa-
misen hyödyntämismahdollisuuksia arvioidaan ja oikaistaan siltä
osin kuin hyödyntämismahdollisuus on epätodennäköinen�
Liikearvo
Konsernissa testataan vuosittain mahdollisen arvonalentumi-
sen varalta liikearvo ja keskeneräiset aineettomat hyödykkeet
sekä arvioidaan viitteitä arvonalentumisesta edellä laatimisperi-
aatteissa esitetyn mukaisesti� Rahavirtaa tuottavien yksiköiden
kerrytettävissä olevat rahamäärät on määritetty käyttöarvoon
perustuvien laskelmien avulla� Näiden laskelmien laatiminen
edellyttää arvioiden käyttämistä�
Lähiajan näkymät
Yhtiön euromääräisen liikevoiton arvioidaan olevan vuonna
2024 samalla tasolla kuin liikevoitto vuonna 2023 (47,2 miljoo-
naa euroa)�
Markkinoilla olevan epävarmuuden takia yhtiö harkitsee
tarkkaan investointeja ja jatkaa kulujen kontrollointia sekä
kehittää operatiivista toimintamallia yhtiön kilpailukyvyn
parantamiseksi� Yhtiö seuraa toimintaympäristössä ja
asiakkaiden toimintaedellytyksissä tapahtuvia muutoksia
tarkasti�
Ponsse Latin America Ltda -tytäryhtiön tilannetta seu-
rataan tehostetusti ja yhtiö tekee toimenpiteitä tilanteen
parantamiseksi�
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Ponsse Latin America Ltda -tytäryhtiön uudeksi toimitusjohta-
jaksi on nimitetty 1� helmikuuta 2024 alkaen Janne Loponen�
Janne Loposen sijaintipaikka on Brasilia ja hän raportoi Ponsse-
konsernin myynti-, huolto- ja markkinointijohtaja (Chief Sales,
Service & Marketing Officer) Marko Mattilalle� Ponsse Latin
America Ltda:n aiempana toimitusjohtajana on vuodesta 2018
alkaen toiminut Fernando Campos Passos�
Ponsse on julkaissut 20�2�2024 tiedotteen, jossa se kertoo
suunnittelevansa toimintamallinsa uudistamista globaalisti
vahvistamaan pitkän aikavälin kilpailukykyä, kannattavuutta ja
entistä parempaa asiakaspalvelua� Muutosten suunnittelua ja
toteutusta vie eteenpäin konsernin johtoryhmä� Vaikutukset
kohdistuisivat globaalisti organisaatioomme ja mahdolliset
paikalliset neuvottelut työntekijöiden edustajien kanssa käydään
maissa jokaisen maan lainsäädännön mukaisesti� Suunnitellun
toimintamallin toteutuessa muutokset astuisivat voimaan kesä-
kuun 2024 alussa� Alustavien ennusteiden mukaan suunnitellut
toimenpiteet voisivat johtaa noin 10 miljoonan euron vuotuisiin
säästöihin täysimääräisesti vuodesta 2026 alkaen� Alustavien
arvioiden mukaan suunnitellut toimenpiteet voisivat johtaa maa-
ilmanlaajuisesti noin 120–140 työpaikan vähentymiseen�
Muita katsauskauden päättymisen jälkeisiä tapahtumia, jotka
edellyttäisivät tilikaudelta esitettävän tiedon oikaisemista tai
lisätietojen esittämistä, ei ole tiedossa�
Hallituksen esitys voittovarojen käytöstä
Emoyhtiö Ponsse Oyj:n jakokelpoiset varat olivat
231 603 128,02 euroa 31�12�2023�
Yhtiön hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että
vuodelta 2023 jaetaan osinkoa 0,55 euroa osakkeelta� Yhtiön
hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että konsernin palveluksessa
olevalle henkilöstölle maksetaan voittopalkkiota vuodelta 2023
enintään 100 euroa per henkilö per työssäolokuukausi�
Vieremällä 29� helmikuuta 2024
Ponsse Oyj
Hallitus
KONSERNITILINPÄÄTÖS
56 57
VUOSIKERTOMUS 2023
Taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut
IFRS 2023 IFRS 2022 IFRS 2021
Toiminnan laajuus, jatkuvat toiminnot
Liikevaihto, (1 000 EUR) 821 800 755 123 608 271
Muutos, % 8,8 24,1 8,4
Tutkimus- ja kehitysmenot, (1 000 EUR) 29 466 27 702 23 786
joista taseeseen aktivoidut, (1 000 EUR) 11 888 12 692 9 196
% liikevaihdosta 3,6 3,7 3,9
Bruttoinvestoinnit käyttöomaisuuteen, (1 000 EUR) 35 892 41 917 24 856
(sisältäen lopetetut toiminnot)
% liikevaihdosta 4,4 5,6 4,1
Henkilöstö keskimäärin 2 106 2 016 1 825
Liikevaihto/henkilö, (1 000 EUR) 390 375 333
Tilauskanta, milj� EUR 229,5 353,7 312,6
Kannattavuus, jatkuvat toiminnot
Liikevoitto, (1 000 EUR) 47 153 46 577 49 998
% liikevaihdosta 5,7 6,2 8,2
Voitto ennen veroja, (1 000 EUR) 42 949 43 219 48 107
% liikevaihdosta 5,2 5,7 7,9
Tilikauden voitto, (1 000 EUR) 30 026 34 182 35 171
% liikevaihdosta 3,7 4,5 5,8
Kannattavuus (sisältäen lopetetut toiminnot)
Oman pääoman tuotto-% (ROE) 5,9 12,0 19,9
Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROCE) 8,9 12,8 20,7
Rahoitus ja taloudellinen asema
(sisältäen lopetetut toiminnot)
Maksuvalmius (current ratio) 2,0 1,8 2,2
Omavaraisuusaste, % 53,3 55,0 60,7
Nettovelkaantumisaste, % 14,1 6,1 -22,2
Korollinen vieras pääoma, (1 000 EUR) 119 453 96 300 54 796
Koroton vieras pääoma, (1 000 EUR) 164 759 170 547 160 559
Konserni on soveltanut ESMA:n (the European Securities and Markets Authority) 3�7�2016 voimaan tullutta ohjeistusta vaihtoehtoisista tunnusluvuista�
Ponsse Oyj esittää IFRS:n mukaisesti laaditun konsernitilinpäätöksen lisäksi vaihtoehtoisia tunnuslukuja kuvaamaan liiketoimintansa taloudellista kehitystä ja
antamaan vertailukelpoisen kokonaiskuvan yhtiön kannattavuudesta, vakavaraisuudesta sekä maksuvalmiudesta sekä antamaan lisätietoa tuloksen ja pääoma-
rakenteen analysointia varten�
Vaihtoehtoisia tunnuslukuja ei pidä tarkastella erillään eikä tilintarkastetussa IFRS-tilinpäätöksessä esitettyjen lukujen sijaan�
Vaihtoehtoiset tunnusluvut ovat tilintarkastamattomia�
KONSERNITILINPÄÄTÖS
58 59
VUOSIKERTOMUS 2023
Osakekohtaiset tunnusluvut
IFRS 2023 IFRS 2022 IFRS 2021
Tulos/osake (EPS), EUR, jatkuvat toiminnot 1,07 1,22 1,26
Tulos/osake (EPS), EUR, lopetetut toiminnot -0,40 0,10 0,71
Tulos/osake (EPS), EUR (sisältäen lopetetut toiminnot) 0,67 1,33 1,97
Oma pääoma/osake, EUR (sisältäen lopetetut toiminnot) 11,49 11,49 10,62
Nimellisosinko/osake, EUR 0,55
1
0,60 0,60
Osakeantioikaistu osinko/osake, EUR 0,55
1
0,60 0,60
Osinko/tulos, % (sisältäen lopetetut toiminnot) 82,1
1
45,1 30,5
Efektiivinen osinkotuotto, % 2,4
1
2,4 1,4
Hinta/voitto (P/E) (sisältäen lopetetut toiminnot) 33,7 19,0 21,4
Osakkeen kurssikehitys
Tilikauden alin 21,75 22,80 29,15
Tilikauden ylin 35,00 44,40 48,80
Tilikauden päätöskurssi 22,60 25,30 42,20
Tilikauden keskikurssi 26,72 30,14 40,31
Osakekannan markkina-arvo, milj� EUR 632,8 708,4 1 181,6
Osingonjako, milj� EUR 15,4
1
16,8 16,8
Osakkeiden vaihdon kehitys, kpl 788 385 1 219 318 1 351 899
Osakkeiden vaihdon kehitys, % 2,8 4,4 4,8
Osakkeiden osakeantioikaistun lukumäärän
painotettu keskiarvo tilikauden aikana 28 000 000 28 000 000 28 000 000
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä
tilikauden lopussa 28 000 000 28 000 000 28 000 000
1
Yhtiön hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 2023 jaetaan osinkoa 0,55 euroa osakkeelta�
Tunnuslukujen laskentakaavat
1. Oman pääoman tuotto-% (ROE)
(sisältäen lopetetut toiminnot)
=
Tilikauden voitto
x 100
Oma pääoma + määräysvallattomien osuus (keskimäärin vuoden aikana)
2. Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROCE)
(sisältäen lopetetut toiminnot)
=
Voitto ennen veroja + rahoituskulut
x 100
Oma pääoma + rahoitusvelat (keskimäärin vuoden aikana)
3. Omavaraisuusaste, %
(sisältäen lopetetut toiminnot)
=
Oma pääoma + määräysvallattomien osuus
x 100
Taseen loppusumma − saadut ennakot
4. Nettovelkaantumisaste, %
(sisältäen lopetetut toiminnot)
=
Rahoitusvelat − rahavarat
x 100
Oma pääoma
5. Henkilöstön keskimääräinen
lukumäärä tilikauden aikana
=
Kuukausien viimeisen päivän henkilökunnan lukumäärien keskiarvo jatkuvista
toiminnoista� Laskelmaa on oikaistu osa-aikaisesti palveluksessa olleiden
henkilöiden osalta�
6. Tulos/osake (EPS),
jatkuvat toiminnot
=
Tilikauden voitto jatkuvista toiminnoista − määräysvallattomien osuus
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä keskimäärin tilikauden aikana
7. Tulos/osake (EPS),
lopetetut toiminnot
=
Tilikauden voitto lopetetuista toiminnoista − määräysvallattomien osuus
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä keskimäärin tilikauden aikana
8. Tulos/osake (EPS)
(sisältäen lopetetut toiminnot)
=
Tilikauden voitto − määräysvallattomien osuus
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä keskimäärin tilikauden aikana
9. Oma pääoma/osake
(sisältäen lopetetut toiminnot)
=
Oma pääoma
Tilinpäätöspäivän osakeantioikaistu osakemäärä
10. Osakeantioikaistu osinko/osake
(sisältäen lopetetut toiminnot)
=
Osakekohtainen osinko
Tilikauden jälkeen tapahtuneiden osakeantien oikaisukertoimet
11. Osinko/tulos, %
(sisältäen lopetetut toiminnot)
=
Osakekohtainen osinko
x 100
Osakekohtainen tulos
12. Efektiivinen osinkotuotto, % =
Osakeantioikaistu osinko/osake
x 100
Osakeantioikaistu tilikauden viimeinen kaupantekokurssi
13. Hinta/voitto (P/E)
(sisältäen lopetetut toiminnot)
=
Osakeantioikaistu tilikauden viimeinen kaupantekokurssi
Tulos/osake
14. Osakekannan markkina-arvo =
Osakkeiden lukumäärä tilikauden viimeisenä päivänä x
Osakeantioikaistu tilikauden viimeinen kaupantekokurssi�
15. Osakkeiden vaihdon kehitys, % =
Tilikauden aikana vaihdetut osakkeet
x 100
Osakkeiden lukumäärä keskimäärin tilikauden aikana
¹
KONSERNITILINPÄÄTÖS
60 61
VUOSIKERTOMUS 2023
0
2
4
6
8
10
Liiketulos, % liikevaihdosta
2021
2022
2023
8,2
6,2
5,7
LIIKEVOITTO, LIIKEVAIHDOSTA
(%)
2021 2022 2023
6
0
20
40
60
80
100
120
Korollinen vieras pääoma, MEUR
2021
2022
2023
54,8
96,3
119,5
KOROLLINEN VIERAS PÄÄOMA
(MEUR)
2021 2022 2023
7
0
60
120
180
240
300
360
Tilauskanta, MEUR
2021
2022
2023
312,6
353,7
229,5
TILAUSKANTA
(MEUR)
2021 2022 2023
9
0
10
20
30
40
50
Bruttoinvestoinnit käyttöomaisuuteen,
2021
2022
2023
24,9
41,9
35,9
BRUTTOINVESTOINNIT KÄYTTÖOMAISUUTEEN
(MEUR)
2021 2022 2023
10
0
5
10
15
20
25
30
Tutkimus- ja kehitysmenot, MEUR
2021
2022
2023
23,8
27,7
29,5
TUTKIMUS- JA KEHITYSMENOT
(MEUR)
2021 2022 2023
11
0
150
300
450
600
750
900
Liikevaihto, MEUR
2021
2022
2023
608,3
755,1
821,8
LIIKEVAIHTO
(MEUR)
561,4
608,3
755,1
2021 2022 2023
4
0
10
20
30
40
50
60
Liiketulos, MEUR
2021
2022
2023
50,0
46,6
47,2
LIIKEVOITTO
(MEUR)
45,4
50,0
46,6
2021 2022 2023
5
0
10
20
30
40
50
60
70
Omavaraisuusaste, %
2021
2022
2023
60,7
55,0
53,3
OMAVARAISUUSASTE
(%)
54,3
60,7
55,0
2021 2022 2023
8
KONSERNIN TILINPÄÄTÖS (IFRS)
Konsernin laaja tuloslaskelma
(1 000 EUR) Liite
1
2023 2022
Liikevaihto 2�2 821 800 755 123
Liiketoiminnan muut tuotot 2�3 5 593 3 677
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos -3 545 33 633
Aineiden ja tarvikkeiden käyt -534 497 -525 040
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 3 -115 262 -107 873
Poistot 4�3 -31 337 -27 671
Liiketoiminnan muut kulut 2�4 -95 599 -85 270
Liikevoitto 47 153 46 577
Rahoitustuotot ja -kulut 5�2 -4 459 -3 504
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista 7�3 255 147
Voitto ennen veroja 42 949 43 219
Tuloverot 6�1 -12 924 -9 037
Tilikauden voitto jatkuvista toiminnoista 30 026 34 182
Tilikauden voitto/tappio lopetetuista toiminnoista 4�1 -11 149 2 930
Tilikauden voitto 18 877 37 113
Muut laajan tuloksen erät:
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot 3 001 4 353
Tilikauden laaja tulos yhteensä 21 878 41 466
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos:
Laimennettu ja laimentamaton tulos/osake jatkuvista toiminnoista 2�5 1,07 1,22
Laimennettu ja laimentamaton tulos/osake lopetetuista toiminnoista 2�5 -0,40 0,10
Laimennettu ja laimentamaton tulos/osake 2�5 0,67 1,33
1
Liite viittaa tuloslaskelman ja taseen liitetietoihin sivuilla 67–102�
KONSERNITILINPÄÄTÖS
62 63
VUOSIKERTOMUS 2023
Konsernitase
(1 000 EUR) Liite
1
2023 2022
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 4�1 119 017 114 732
Liikearvo 4�2 6 698 5 707
Aineettomat hyödykkeet 4�2 52 736 49 583
Sijoitukset 5�3, 5�7 374 375
Osuudet osakkuusyrityksissä 7�3 1 067 881
Saamiset 4�5 3 229 63
Laskennalliset verosaamiset 6�2 8 446 4 422
Pitkäaikaiset varat yhteensä 191 569 175 763
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 4�4 240 837 229 648
Myyntisaamiset ja muut saamiset 4�5 98 355 87 122
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset 1 249 1 013
Rahavarat 5�4, 5�7 74 002 73 451
Lyhytaikaiset varat yhteensä 414 443 391 234
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat 0 21 650
VARAT YHTEENSÄ 606 011 588 648
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma 5�1
Osakepääoma 7 000 7 000
Omat osakkeet -463 -274
Muuntoerot 15 702 12 701
Muut rahastot 3 460 3 460
Kertyneet voittovarat 296 101 298 926
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä 321 799 321 813
Pitkäaikaiset velat
Laskennalliset verovelat 6�2 1 120 942
Rahoitusvelat 5�5, 5�7 66 637 42 484
Muut velat 4�6, 5�7 6 284 81
Pitkäaikaiset velat yhteensä 74 041 43 507
Lyhytaikaiset velat
Rahoitusvelat 5�5, 5�7 52 816 53 804
Ostovelat ja muut velat 4�6 141 407 153 476
Tuloverovelka 4�6 1 257 4 664
Varaukset 4�7 14 690 10 647
Lyhytaikaiset velat yhteensä 210 171 222 591
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat 0 738
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ 606 011 588 648
1
Liite viittaa tuloslaskelman ja taseen liitetietoihin sivuilla 67–102�
Konsernin rahavirtalaskelma
JATKUVAT JA LOPETUT TOIMINNOT
(1 000 EUR) Liite
1
2023 2022
Liiketoiminnan rahavirta:
Tilikauden voitto 18 877 37 113
Oikaisut:
Rahoitustuotot ja -kulut 5�2 16 647 5 893
Varausten muutos 3 677 6 291
Osuus osakkuusyhtiön tuloksesta 7�3 -255 -147
Poistot 4�3 31 402 28 853
Tuloverot 6�1 13 115 9 562
Muut oikaisut 1 304 -3 753
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta 84 767 83 812
Käyttöpääoman muutos:
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos -17 531 -21 858
Vaihto-omaisuuden muutos -10 166 -67 087
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos -4 451 -4 173
Saadut korot 960 309
Maksetut korot -3 927 -1 627
Muut rahoituserät -294 600
Maksetut verot -18 966 -7 921
Liiketoiminnan rahavirta (A) 30 391 -17 945
Investointien rahavirta:
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -35 892 -41 917
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot 1 282 612
Tytäryhtiöiden hankinta* -1 458 -5 516
Investointien rahavirta (B) -36 068 -46 821
Rahoituksen rahavirta:
Lyhytaikaisten lainojen nostot/takaisinmaksut 14 121 29 575
Pitkäaikaisten lainojen nostot 10 000 11 170
Rahoitusleasingvelkojen nostot/takaisinmaksut -4 066 -3 755
Maksetut osingot 5�1 -16 794 -16 800
Rahoituksen rahavirta (C) 3 261 20 191
Rahavarojen lisäys (+) / vähennys (–) (A+B+C) -2 416 -44 575
Rahavarat 1�1� 76 545 120 900
Valuuttakurssimuutosten vaikutus -127 220
Rahavarat 31�12� 5�4, 5�7 74 002 76 545
1
Liite viittaa tuloslaskelman ja taseen liitetietoihin sivuilla 67–102�
* Tilikaudella 2022 tytäryhtiöiden Ponsse Chile SpA, Chile, ja Ponsse Czech s�r�o, Tšekki, hankinta vähennettynä hankinta-ajankohdan rahavaroilla�
Tilikaudella 2023 Bram Engineers B�V�, Hollanti, hankinta�
KONSERNITILINPÄÄTÖS
64 65
VUOSIKERTOMUS 2023
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
(1 000 EUR) Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Liite
1
Osakepääoma
Ylikurssirahasto
ja muut rahastot Muuntoerot Omat osakkeet
Kertyneet
voittovarat
Oma pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023 7 000 3 460 12 701 -274 298 926 321 813
Aikaisempia kausia koskeva
oikaisu**
-4 962 -4 962
Oikaistu oma pääoma 1.1.2023 7 000 3 460 12 701 -274 293 964 316 851
Laaja tulos:
Tilikauden tulos 0 0 0 0 18 877 18 877
Muut laajan tuloksen erät:
Muuntoerot 0 0 3 001 0 0 3 001
Tilikauden laaja tulos yhteensä 0 0 3 001 0 18 877 21 878
Suorat kirjaukset voittovaroihin 0 0 0 0 54 54
Liiketoimet omistajien kanssa
Osakepalkkio-ohjelma 0 0 0 343 0 343
Osingonjako 5�1 0 0 0 0 -16 794 -16 794
Omien osakkeiden hankinta* 3�3, 5�1 0 0 0 -532 0 -532
Liiketoimet omistajien
kanssa yhteensä
0 0 0 -189 -16 794 -16 983
Oma pääoma 31.12.2023 7 000 3 460 15 702 -463 296 101 321 799
Oma pääoma 1.1.2022 7 000 3 460 8 347 -2 278 462 297 267
Laaja tulos:
Tilikauden tulos 0 0 0 0 37 113 37 113
Muut laajan tuloksen erät:
Muuntoerot 0 0 4 353 0 0 4 353
Tilikauden laaja tulos yhteensä 0 0 4 353 0 37 113 41 466
Suorat kirjaukset voittovaroihin* 0 0 0 0 89 89
Liiketoimet omistajien kanssa
Osakepalkkio-ohjelma 0 0 0 0 63 63
Osingonjako 5�1 0 0 0 0 -16 800 -16 800
Omien osakkeiden hankinta* 3�3, 5�1 0 0 0 -272 0 -272
Liiketoimet omistajien
kanssa yhteensä
0 0 0 -272 -16 737 -17 009
Oma pääoma 31.12.2022 7 000 3 460 12 701 -274 298 926 321 813
1
Liite viittaa tuloslaskelman ja taseen liitetietoihin sivuilla 67–102�
* Kannustinjärjestelmiä varten hankitut omat osakkeet
** Etuuspohjaisia järjestelyjä koskeva oikaisu, ks� Liitetieto 3�4
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
1. Laatimisperiaatteet
Konsernin perustiedot
Ponsse-konserni on myynti-, huolto-, teknologia- ja teollinen
yhtiö, joka on sitoutunut luomaan asiakkailleen menestystä
ja haluaa olla johtavassa asemassa ympäristöystävällisissä
tavaralajimenetelmän metsäkoneissa maailmanlaajuisesti�
Ponsse-konserniin kuuluvat emoyhtiö Ponsse Oyj sekä
100 %:sti omistetut tytäryhtiöt Ponsse AB Ruotsissa, Ponsse
AS Norjassa, Ponssé S�A�S� Ranskassa, Ponsse UK Ltd�
Isossa-Britanniassa, Ponsse Machines Ltd� Irlannissa, Ponsse
North America Inc� Yhdysvalloissa, Ponsse Latin America Ltda
Brasiliassa, Ponsse Asia-Pacific Ltd� Hongkongissa, Ponsse
China Ltd� Kiinassa, Ponsse Uruguay S�A� Uruguayssa, Ponsse
Chile SpA Chilessä, Ponsse Czech s�r�o Tšekissä sekä Epec Oy
Suomessa� Lisäksi konserniin kuuluvat EAI PON1V Holding Oy
Suomessa, Ponsse Oyj:n osakkuusyhtiö Sunit Oy Suomessa 34
prosentin omistusosuudella sekä Epec Oy:n 100 %:sti omistama
tytäryhtiö Bram Engineers B�V� Hollannissa (1�11�2023 alkaen)�
Ponssen Venäjän tytäryhtiön OOO Ponssen koko osake-
kannan myynti venäläisyhtiö OOO Bisonille saatiin päätökseen
18�9�2023, kun kaupan edellytykset täyttyivät ja kauppa
sai paikallisten viranomaisten hyväksynnän� Ponsse tiedotti
aikeistaan luopua Venäjän liiketoiminnoistaan 15�6�2022 ja
ilmoitti allekirjoittaneensa kauppakirjan koko OOO Ponssen osa-
kekannan myynnistä 28�6�2022� Kaupan myötä kaikki Ponssen
tytäryhtiön, OOO Ponssen, toimitilat varaosavarastoineen ja
huoltoautoineen ovat siirtyneet OOO Bisonin omistukseen ja
henkilökunta OOO Bisonin palvelukseen� Lisäksi kauppaan sisältyi
OOO Ponssen 100 % omistama kiinteistöyhtiö Ponsse Centre
Venäjällä� Kaupan toteutumisen myötä Ponssen kaikki toiminta
Venäjällä päättyi� Ponsse on luokitellut kaupan kohteina olleet toi-
minnot myytäviksi omaisuuseriksi ja raportoinut ne lopetettuina
toimintoina vuoden 2022 puolivuotiskatsauksesta lähtien� Jollei
toisin ole mainittu, tilinpäätöksessä kerrotut tiedot koskevat
jatkuvia toimintoja� Myynnin vaikutuksia on kuvattu tarkemmin
liitetiedossa 4�1 Aineelliset hyödykkeet
Ponsse tiedotti 7�8�2023 solmineensa jälleenmyyntisopimuk-
sen yhdysvaltalaisen PacWest Machineryn kanssa� Samalla yh-
tiöt ovat allekirjoittaneet kauppakirjan, jonka mukaisesti Ponsse
myy PacWestille Coburgissa, Oregonissa sijaitsevat huoltopalve-
lutoimintonsa� PackWest tulee jatkossa vastaamaan PONSSE-
metsäkoneiden myynnistä ja huollosta Oregonin, Washingtonin
ja Idahon osavaltioissa Yhdysvaltojen länsirannikolla� Yhtiöt
eivät julkaise kaupan hintaa, eikä kauppahinnalla ole merkitystä
Ponssen arvonmäärityksen tai tuloksen kannalta�
Ponsse-konserniin kuuluva teknologiayhtiö Epec Oy on
1�11�2023 hankkinut omistukseensa hollantilaisen Bram
Engineers B�V:n� Yritysosto mahdollistaa tulevaisuudessa
entistä laajemmin ohjelmistoihin, sähköistymiseen, autonomisiin
järjestelmiin sekä ohjausjärjestelmiin liittyvien tuotekehityspalve-
luiden ja tuotteiden tarjoamisen asiakkaille�
Konsernin emoyhtiö on Ponsse Oyj, joka on suomalainen,
Suomen lakien mukaan perustettu julkinen osakeyhtiö� Ponsse
Oyj:n osakkeet on noteerattu NASDAQ OMX:n pohjoismaisella
listalla� Emoyhtiön kotipaikka on Vieremä, ja sen rekisteröity
osoite on Ponssentie 22, 74200 Vieremä�
Jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa Internet-
osoitteesta www�ponsse�com tai konsernin pääkonttorista
osoitteesta Ponssentie 22, 74200 Vieremä�
Ponsse Oyj:n hallitus on hyväksynyt kokouksessaan
29�2�2024 tämän tilinpäätöksen julkistettavaksi� Suomen osa-
keyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväk-
syä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidettävässä
yhtiökokouksessa� Yhtiökokouksella on myös mahdollisuus tehdä
päätös tilinpäätöksen muuttamisesta�
Tilinpäätöksen laatimisperusta
Konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilinpäätös-
standardien (International Financial Reporting Standards, IFRS)
mukaisesti ja sitä laadittaessa on noudatettu 31�12�2023
voimassaolevia IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-
tulkintoja� Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan
Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä
EU:n asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn
mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja
niistä annettuja tulkintoja� Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat
myös suomalaisten, IFRS-säännöksiä täydentävien kirjanpito- ja
yhteisölainsäädännön vaatimusten mukaiset�
Konsernin tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina euroina,
ja ne perustuvat alkuperäisiin hankintamenoihin lukuun otta-
matta rahoitusvaroja ja -velkoja sekä johdannaissopimuksia,
jotka arvostetaan käypään arvoon� Tuloslaskelma on esitetty
kululajikohtaisesti�
KONSERNITILINPÄÄTÖS
66 67
VUOSIKERTOMUS 2023
Konsernitilinpäätös on laadittu noudattaen samoja laadin-
taperiaatteita kuin vuonna 2022 lukuun ottamatta seuraavia
uusia standardeja, tulkintoja ja muutoksia olemassa oleviin
standardeihin, joita konserni on soveltanut 1�1�2023 alkaen�
Konserni on ottanut käyttöön vuoden 2023 alusta alkaen
seuraavat standardit ja standardien muutokset�
IFRS 17 Vakuutussopimukset, mukaan lukien Vertailutiedot
– Muutokset IFRS 17:ään Vakuutussopimukset: IFRS 17 ja
IFRS 9 alkuperäinen soveltaminen (sovellettava 1�1�2023 tai
sen jälkeen alkavilla tilikausilla)
Uusi standardi koskee vakuutussopimuksia ja auttaa sijoittajia
ja muita tahoja ymmärtämään paremmin vakuuttajien altistu-
mista riskeille sekä niiden kannattavuutta ja taloudellista ase-
maa� Tämä standardi korvaa IFRS 4 -standardin� Muutoksilla
vähennetään vertailutietojen ristiriitoja, jotka aiheutuvat IFRS
9:n ja IFRS 17:n erilaisista siirtymävaatimuksista� Muutokset
mahdollistavat myös rahoitusvaroista annettavan vertailu-
tiedon esittämisen tavalla, joka on yhdenmukaisempi IFRS 9
Rahoitusinstrumentit -standardin vaatimusten kanssa�
Tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden esittäminen –
Muutokset IAS 1:een Tilinpäätöksen esittäminen ja IFRS
Practice Statement 2:een Making Materiality Judgements
(sovellettava 1�1�2023 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla)
Muutokset selventävät olennaisuuden periaatteen soveltamista
tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskevaan informaatioon�
Kirjanpidollisten arvioiden määritelmä – Muutokset IAS
8:aan Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, kirjanpidollisten
arvioiden muutokset ja virheet (sovellettava 1�1�2023 tai
sen jälkeen alkavilla tilikausilla)
Muutokset selventävät, kuinka yhtiöiden tulisi erottaa tilin-
päätöksen laatimisperiaatteiden muutokset kirjanpidollisten
arvioiden muutoksista ja keskittyvät kirjanpidollisen arvion
määritelmään ja sen selvennyksiin�
Yhdestä liiketoimesta aiheutuviin varoihin ja velkoihin liittyvä
laskennallinen vero – Muutokset IAS 12:een Tuloverot
(sovellettava 1�1�2023 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla)
Muutokset kaventavat alkuperäistä kirjaamista koskevan
poikkeuksen soveltamisalaa ja selventävät, ettei poikkeus
sovellu sellaisiin liiketoimiin, kuten vuokrasopimukset ja käytös
poistamisesta johtuvat velvoitteet, joista syntyy yhtä suuret ja
vastakkaiset väliaikaiset erot�
Kansainvälinen verouudistus — Pilari 2:n mallisäännöt –
Muutokset IAS 12:een Tuloverot (väliaikainen pakollinen
poikkeus on voimassa välittömästi sen jälkeen, kun se on
julkaistu 28�5�2023; tilinpäätöksessä esitetviä tietoja
koskevia vaatimuksia on sovellettava 1�1�2023 tai sen
jälkeen alkavilla tilikausilla)
Muutoksilla annetaan helpotus OECD:n (Organization for Eco-
nomic Cooperation and Development, Taloudellisen yhteistyön
ja kehityksen järjestö) kansainvälisestä verouudistuksesta johtu-
vien laskennallisten verojen kirjanpitokäsittelyyn ja edellytetään
uusien liitetietojen esittämistä, joilla pyritään korvaamaan helpo-
tuksesta mahdollisesti aiheutuva informaation menetys�
Muutoksilla ei ollut olennaista vaikutusta konsernin
tilinpäätökseen�
Ulkomaan rahan määräisten erien muuntaminen
Konsernin yksiköiden tulosta ja taloudellista asemaa koskevat
luvut määritetään siinä valuutassa, joka on kunkin yksikön
pääasiallisen toimintaympäristön valuutta (”toimintavaluutta”)�
Konsernitilinpäätös on esitetty euroina, joka on konsernin emo-
yrityksen toiminta- ja esittämisvaluutta�
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu toimin-
tavaluutan määräisinä käyttäen tapahtumapäivänä vallitsevaa
kurssia� Käytännössä käytetään usein kurssia, joka likimain
vastaa tapahtumapäivän kurssia� Ulkomaan rahan määräiset
monetaariset erät on muutettu toimintavaluutan määräi-
siksi raportointikauden päättymispäivän kursseja käyttäen�
Ulkomaan rahan määräiset ei-monetaariset erät on arvostettu
tapahtumapäivän kurssiin� Ulkomaan rahan määräisistä liiketa-
pahtumista ja monetaaristen erien muuntamisesta syntyneet
voitot ja tappiot on käsitelty tulosvaikutteisesti� Liiketoiminnan
kurssivoitot ja -tappiot sekä valuuttamääräisten lainojen kurssi-
voitot ja -tappiot sisältyvät rahoitustuottoihin ja –kuluihin�
Ulkomaisten konserniyritysten tilinpäätösten muuntaminen
Ulkomaisten konserniyritysten laajojen tuloslaskelmien tuotto-
ja kuluerät on muunnettu euroiksi tilikauden keskikursseja
käyttäen ja taseet tilikauden päättymispäivän kursseja käyttäen�
Tilikauden tuloksen muuntaminen eri kursseilla tuloslaskelmas-
sa ja taseessa aiheuttaa taseessa omaan pääomaan kirjatta-
van muuntoeron, jonka muutos kirjataan muihin laajan tuloksen
eriin� Ulkomaisten tytäryritysten hankintamenon eliminoinnista
sekä hankinnan jälkeen kertyneiden oman pääoman erien
muuntamisesta syntyneet muuntoerot kirjataan muihin laajan
tuloksen eriin� Kun tytäryritys myydään kokonaan tai osittain,
kertyneet muuntoerot siirretään tulosvaikutteisesti osana
myyntivoittoa tai -tappiota�
TÄRKEIMMÄT VALUUTTAKURSSIT
Päätöskurssi 31.12.2023 Keskikurssi 2023 Päätöskurssi 31.12.2022 Keskikurssi 2022
SEK 11,09600 11,45634 11,12180 10,62583
NOK 11,24050 11,39499 10,51380 10,10272
GBP 0,86905 0,87019 0,88693 0,85370
USD 1,10500 1,08160 1,06660 1,05634
BRL 5,36180 5,41283 5,63860 5,47475
RUB 98,59600 91,89923 79,14900 74,26313
CNY 7,85090 7,65887 7,35820 7,08361
CLP 970,43000 907,00923 909,28000 917,89769
CZK 24,72400 23,98208 24,11600 24,56238
seuraavan tilikauden aikana, on esitetty liitetiedoissa kunkin
tuloslaskelma- tai tase-erän kohdalla� Konsernin merkittävim-
mät johdon arviot liittyvät myyntisaamisten arvostamiseen,
vaihto-omaisuuden arvonalennuksissa käytettyihin olettamiin,
takuuvarauksen muutoksiin, muiden varausten kirjaamiseen ja
arvostamiseen, tuotekehitysmenojen aktivointeihin, laskennallis-
ten verojen kirjaamiseen sekä liikearvon testaamiseen� Konser-
nin johto on katsonut näiden tilinpäätöksen osa-alueiden olevan
keskeisimmät, sillä niitä koskevat laatimisperiaatteet ovat kon-
sernin näkökulmasta monimutkaisimmat ja niiden soveltaminen
edellyttää eniten merkittävien arvioiden ja oletusten käyttämis-
tä esimerkiksi omaisuuserien arvostamisessa� Lisäksi näillä tilin-
päätöksen osa-alueilla käytettyjen oletusten ja arvioiden mahdol-
listen muutosten vaikutukset on arvioitu olevan suurimmat
Uuden ja uudistetun IFRS-normiston soveltaminen
Seuraavat uudet tai uudistetut standardit, tulkinnat tai standar-
dien vuosittaiset parannukset astuvat voimaan 1�1�2024 tai
sen jälkeen� Ponsse arvioi niiden vaikutusta ja ottaa ne käyttöön
soveltuvin osin�
Vuokrasopimusvelka myynnissä ja takaisinvuokrauksessa
– Muutokset IFRS 16:een Vuokrasopimukset (sovellettava
1�1�2024 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla, aikaisempi sovel-
taminen on sallittua)
Muutokset lisäävät uuden, muuttuvia maksuja koskevan kirjan-
pitomallin ja edellyttävät myyjä-vuokralle ottajan arvioimaan
uudelleen ja mahdollisesti oikaisemaan myynti- ja takaisin-
vuokrausliiketoimet, jotka on tehty vuonna 2019 tapahtuneen
IFRS 16:n käyttöönoton jälkeen�
Muutokset IAS 1:een Tilinpäätöksen esittäminen*:
Classification of Liabilities as Current or Non-current Date;
Classification of Liabilities as Current or Non-current –
Deferral of Effective Date; Non-current Liabilities with
Covenants (sovellettava 1�1�2024 tai sen jälkeen alkavilla
tilikausilla, aikaisempi soveltaminen on sallittua)
kuluilla, vähennetään työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut,
poistot ja mahdolliset arvonalentumistappiot sekä liiketoiminnan
muut kulut� Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelma-
erät esitetään liikevoiton alapuolella� Kurssierot on kirjattu
rahoituseriin�
Arvionvaraiset erät tilinpäätöksessä ja johdon harkinta
Tilinpäätöstä laadittaessa joudutaan tekemään tulevaisuutta
koskevia arvioita ja oletuksia, joiden lopputulemat voivat poiketa
tehdyistä arvioista ja oletuksista� Lisäksi joudutaan käyttämään
harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltamisessa�
Konsernin johto tekee harkintaan perustuvia ratkaisuja,
jotka koskevat tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden valintaa ja
niiden soveltamista� Tämä koskee erityisesti niitä tapauksia,
joissa voimassaolevassa IFRS-normistossa on vaihtoehtoisia
kirjaamis-, arvostamis- tai esittämistapoja�
Arvioihin liittyvät epävarmuustekijät
Tilinpäätöksen laadinnan yhteydessä arviot pohjautuvat johdon
parhaaseen näkemykseen raportointikauden päättymispäivänä�
Arvioiden taustalla ovat aiemmat kokemukset sekä tulevai-
suutta koskevat, tilinpäätöshetkellä todennäköisimpinä pidetyt
oletukset, jotka liittyvät muun muassa konsernin taloudellisen
toimintaympäristön odotettuun kehitykseen myynnin ja kustan-
nustason kannalta� Konsernissa seurataan arvioiden ja oletta-
musten toteutumista sekä näiden taustalla olevien tekijöiden
muutoksia säännöllisesti yhdessä liiketoimintayksiköiden kanssa
käyttämällä useita, sekä sisäisiä että ulkoisia, tietolähteitä�
Mahdolliset arvioiden ja olettamusten muutokset merkitään
kirjanpitoon sillä tilikaudella, jonka aikana arviota tai olettamusta
korjataan, ja kaikilla tämän jälkeisillä tilikausilla�
Ne keskeiset tulevaisuutta koskevat oletukset ja sellaiset
raportointikauden päättymispäivän arvioihin liittyvät keskeiset
epävarmuustekijät, jotka aiheuttavat merkittävän riskin varo-
jen ja velkojen kirjanpitoarvojen muuttumisesta olennaisesti
Liiketulos
IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardi ei määrittele
liikevoiton käsitettä� Konserni on määritellyt sen seuraavasti:
liikevoitto on nettosumma, joka muodostuu, kun liikevaihtoon
lisätään liiketoiminnan muut tuotot, vähennetään ostokulut
oikaistuina valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen
muutoksella sekä omaan käyttöön valmistuksesta syntyneillä
KONSERNITILINPÄÄTÖS
68 69
VUOSIKERTOMUS 2023
Muutosten tavoitteena on yhdenmukaistaa soveltamiskäy-
täntöä sekä selventää vaatimuksia velkojen luokittelemisesta
lyhyt- tai pitkäaikaisiksi� Muutokset täsmentävät, että sellaiset
kovenanttiehdot, joiden on täytyttävä raportointikauden päät-
tymispäivän jälkeen, eivät vaikuta velan luokitteluun lyhyt- tai
pitkäaikaiseksi raportointikauden päättymispäivänä� Tällaisista
kovenanteista on esitettävä tietoja tilinpäätöksen liitetiedoissa�
Muutoksilla selvennetään myös, että yhtiön omien oman
pääoman ehtoisten instrumenttien siirto katsotaan velan
suorittamiseksi� Jos velkaan liittyy vaihto-oikeus, tämä saattaa
vaikuttaa velan luokittelemiseen lyhyt- tai pitkäaikaiseksi, ellei
näitä vaihto-oikeuksia ole kirjattu IAS 32:n mukaisesti omaan
pääomaan�
Supplier Finance Arrangements – Muutokset IAS 7:ään
Rahavirtalaskelmat ja IFRS 7:ään Rahoitusinstrumentit:
tilinpäätöksessä esitettävät tiedot* (sovellettava 1�1�2024
tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla, aikaisempi soveltaminen
on sallittua)
Muutosten tavoitteena on parantaa toimittajarahoitusjärjeste-
lyjen läpinäkyvyyttä ja selventää näiden vaikutuksia rahoitusvel-
koihin, rahavirtoihin sekä maksuvalmiusriskin kokonaismäärään�
Muutokset edellyttävät laadullisten ja määrällisten tietojen
esittämistä toimittajarahoitusjärjestelyistä�
Vaihdettavuuden puuttuminen – muutokset IAS 21:een
Valuuttakurssien muutosten vaikutukset* (sovellettava
1�1�2025 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla, aikaisempi sovel-
taminen on sallittua)
Muutokset edellyttävät yhdenmukaisen lähestymistavan sovel-
tamista arvioitaessa, milloin valuutta voidaan vaihtaa toiseen
valuuttaan, ja jos se ei ole vaihdettavissa, määritettäessä mitä
vaihtokurssia voidaan käyttää ja mitä liitetietoja on esitettävä�
Sale or Contribution of Assets between an Investor and
its Associate or Joint Venture – Muutokset IFRS 10:een
Konsernitilinpäätös ja IAS 28 Sijoitukset osakkuus- ja
yhteisyrityksiin* (vapaaehtoinen soveltaminen on sallittua,
voimaantulo lykätty toistaiseksi)
Muutokset poistavat ristiriidan nykyisen konsolidointiin ja
pääomaosuusmenetelmään liittyvien ohjeistusten välillä ja edel-
lyttävät täysimääräisen voiton kirjaamista, kun siirretyt varat
täyttävät IFRS 3 Liiketoimintojen yhdistäminen -standardin
mukaisen liiketoiminnan määritelmän�
Muilla uusilla tai uudistetuilla standardeilla tai tulkinnoilla tai
standardien vuosittaisilla parannuksilla, jotka tulevat voimaan
1�1�2024 tai sen jälkeen, ei ole merkittävää vaikutusta
konsernin tilinpäätökseen�
* Kyseistä säännöstä ei ole hyväksytty sovellettavaksi EU:ssa 31�12�2023
mennessä�
2. Tuloksellisuus
2.1 Segmentti-informaatio
Konsernilla on neljä toimintasegmenttiä, jotka perustuvat
maantieteelliseen aluejakoon� Toimintasegmentit on määritelty
perustuen raportteihin, joita konsernin johtoryhmä käyttää
operatiivisessa päätöksenteossa� Konserni on muuttanut seg-
menttijakoaan, kun Venäjän toiminnot luokiteltiin lopetettuihin
toimintoihin ja myytävänä oleviin omaisuuseriin IFRS 5 -standar-
din mukaisesti eivätkä ne enää sisältyneet jatkuvien toimintojen
lukuihin�
Toimintasegmenttien liikevaihto syntyy pääasiallisesti
metsäkoneiden ja huoltopalveluiden myynnistä� Raportoitavat
segmentit eivät poikkea toimintasegmenteistä�
Konsernin johtoryhmä arvioi toimintasegmenttien tulosta
liikevoiton (EBIT) perusteella�
Segmentin tuotot on kohdistettu asiakkaan sijainnin mukaan�
Kulut ovat sellaisia eriä, jotka ovat järkevällä perusteella kohdis-
tettavissa segmentille� Segmentille kohdistetut kulut perustuvat
tuotannon normaaliin toiminta-asteeseen�
LAATIMISPERIAATTEET
Segmenttiraportointi
Toimintasegmentit raportoidaan tavalla, joka on yhdenmukainen
ylimmälle operatiiviselle päätöksentekijälle toimitettavan sisäisen
raportoinnin kanssa�
Tuloutusperiaatteet
Myynnin kirjaaminen voi tapahtua ajan kuluessa tai yhtenä ajankohtana,
ja keskeisenä kriteerinä on määräysvallan siirtyminen�
yksilöidään asiakassopimukset
yksilöidään erilliset sopimusvelvoitteet
määritetään sopimuksen mukainen transaktiohinta
kohdistetaan transaktiohinta erillisille suoritevelvoitteille, ja
kirjataan myyntituotto, kun kukin suoritevelvoite on täytetty�
Merkittävin osa konsernin liikevaihdosta koostuu konemyynnistä,
jossa tuloutus tapahtuu yhtenä ajankohtana määräysvallan siirtyessä
asiakkaalle sopimusehtojen mukaisesti� Huoltopalveluiden osalta
määräysvalta siirtyy ajan kuluessa, mutta merkittävä osa konsernin
huoltopalveluista on lyhytaikaista� Pitkäaikaiset huoltosopimukset
tuloutetaan ajan kuluessa siten, että tuloutettava liikevaihto vastaa
konsernin suorittamia huoltopalveluita� Sopimuksiin voi sisält
annettavia alennuksia ja muuna kuin rahana suoritettavia vastikkeita
ts� vaihtokoneita� Alennus kohdistetaan liikevaihdon oikaisueränä
samalle kaudelle kuin varsinainen myyntituotto ja muuna kuin
rahana suoritettavat vastikkeet arvostetaan käypään arvoon�
Järjestelmäratkaisut tuloutetaan yhtenä ajankohtana määräysvallan
siirtyessä asiakkaalle sopimusehtojen mukaisesti�
Konsernin raportoitavat segmentit ovat:
Pohjois-Eurooppa
Keski- ja Etelä-Eurooppa
Pohjois- ja Etelä-Amerikka
Muut maat
Segmenttien välinen hinnoittelu tapahtuu käypään markkinahintaan�
TOIMINTASEGMENTIT 2023
(1 000 EUR)
Pohjois-
Eurooppa
Keski- ja
Etelä-Eurooppa
Pohjois- ja
Etelä-Amerikka Muut maat Yhteensä
Segmentin liikevaihto 549 224 183 087 255 780 25 145 1 013 236
Segmentin väliset tuotot -184 587 -2 820 -3 680 -349 -191 436
Liikevaihto ulkopuolisilta asiakkailta 364 636 180 268 252 100 24 796 821 800
Segmentin liikevoitto 9 170 23 943 10 649 4 546 48 308
Kohdistamattomat erät -1 154
Liikevoitto 9 170 23 943 10 649 4 546 47 153
Poistot 26 512 943 3 701 181 31 337
TOIMINTASEGMENTIT 2022
(1 000 EUR)
Pohjois-
Eurooppa
Keski- ja
Etelä-Eurooppa
Pohjois- ja
Etelä-Amerikka Muut maat Yhteensä
Segmentin liikevaihto 466 889 166 662 279 138 30 877 943 565
Segmentin väliset tuotot -179 838 -4 856 -3 422 -327 -188 443
Liikevaihto ulkopuolisilta asiakkailta 287 052 161 806 275 715 30 549 755 123
Segmentin liikevoitto -1 399 18 284 22 740 4 777 44 403
Kohdistamattomat erät 2 174
Liikevoitto -1 399 18 284 22 740 4 777 46 577
Poistot 23 180 927 3 357 207 27 671
KONSERNITILINPÄÄTÖS
70 71
VUOSIKERTOMUS 2023
2.2 Liikevaihto
TÄSMÄYTYSLASKELMAT
(1 000 EUR) 2023 2022
Liikevaihto
Raportoitavien segmenttien liikevaihto 1 013 236 943 565
Segmenttien välisten tuottojen
eliminointi
-191 436 -188 443
Konsernin liikevaihto yhteensä 821 800 755 123
Liikevoitto
Raportoitavien segmenttien tulos 48 308 44 403
Segmenteille kohdistamattomat erät -1 154 2 174
Konsernin liikevoitto yhteensä 47 153 46 577
LIIKEVAIHDON JAOTTELU KANSAINVÄLISEN LIIKETOIMINNAN
PERUSTEELLA
% 2023 2022
Viennin osuus liikevaihdosta 74,9 79,1
LIIKEVAIHDON JAOTTELU SOPIMUSTYYPIN MUKAAN
(1 000 EUR) 2023 2022
Konemyynti 616 562 569 151
Huoltopalvelut 177 460 161 008
Järjestelmäratkaisut 27 778 24 964
Yhteensä 821 800 755 123
2.3 Liiketoiminnan muut tuotot
LAATIMISPERIAATTEET
Julkiset avustukset
Julkiset avustukset, esimerkiksi valtiolta saadut aineellisten
käyttöomaisuushyödykkeiden hankintoihin liittyvät avustukset, on
kirjattu aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden kirjanpitoarvojen
vähennyksiksi silloin, kun on kohtuullisen varmaa, että ne tullaan
saamaan ja että konserni täyttää avustuksen saamisen ehdot
Avustukset tuloutuvat pienempien poistojen muodossa omaisuuserien
käyttöaikana� Sellaiset avustukset, jotka on saatu korvauksiksi jo
toteutuneista kuluista, kirjataan tulosvaikutteisesti sillä tilikaudella,
jonka aikana oikeus avustuksen saamiseen syntyy� Tällaiset avustukset
esitetään liiketoiminnan muissa tuotoissa�
2.4 Liiketoiminnan muut kulut
LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
(1 000 EUR) 2023 2022
Vapaaehtoiset henkilösivukulut 6 526 6 028
Matkakulut 6 313 4 606
Käyttö- ja ylläpitokulut 16 309 15 453
Myyntiin liittyvät kulut 16 796 16 599
Vuokrakulut 2 748 2 025
Markkinointi- ja edustuskulut 5 665 5 222
Hallintokulut 11 590 9 568
Saas-kulut 4 727 3 282
Tutkimus- ja kehittämiskulut 6 300 3 841
Muut kuluerät 18 625 18 647
Yhteensä 95 599 85 270
TILINTARKASTAJAN PALKKIOT
(1 000 EUR) 2023 2022
KPMG
Tilintarkastuspalkkiot 292 249
Todistukset ja lausunnot 14 7
Veroneuvonta 16 3
Muut palkkiot 67 16
388 275
Edellä esitetyistä muista palveluista kuin tilintarkastuksesta
KPMG Oy AB:lle maksetut palkkiot ovat 96 tuhatta euroa
(KPMG 26 tuhatta euroa 2022)�
Muut yhteisöt
Tilintarkastuspalkkiot 47 36
Todistukset ja lausunnot 4 4
Veroneuvonta 26 17
Muut palkkiot 46 54
124 110
Yhteensä 512 385
2.5 Osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla
emoyrityksen osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto
tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän
painotetulla keskiarvolla�
(1 000 EUR) 2023 2022
Emoyhtiön omistajille kuuluva
tilikauden voitto 18 877 37 113
Osakkeiden lukumäärän painotettu
keskiarvo tilikauden aikana (1 000 kpl) 27 985 27 990
Laimentamaton osakekohtainen tulos
(eur/osake) jatkuvista toiminnoista 1,07 1,22
Laimentamaton osakekohtainen tulos
(eur/osake) lopetetuista toiminnoista -0,40 0,10
Laimennettu ja laimentamaton tulos/
osake 0,67 1,33
Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta
laskettaessa osakkeiden lukumäärän painotetussa keskiarvossa
otetaan huomioon kaikkien laimentavien potentiaalisten
kantaosakkeiden osakkeiksi muuttamisesta johtuva
laimentava vaikutus� Konsernin vuonna 2023 voimassa olleilla
osakepalkkiojärjestelmillä ei ole ollut laimennusvaikutusta, jolloin
laimennusvaikutuksella oikaistu tulos/osake on sama kuin
laimentamaton tulos�
LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT
(1 000 EUR) 2023 2022
Vuokratuotot 178 266
Aineellisten käyttöomaisuus-
hyödykkeiden myyntivoitot 1 109 452
Julkiset avustukset 1 246 1 015
Kierrätystuotot 379 368
Muut 2 681 1 577
Yhteensä 5 593 3 677
KONSERNITILINPÄÄTÖS
72 73
VUOSIKERTOMUS 2023
(1 000 EUR) 2023 2022
Toimitusjohtaja
Palkat ja muut lyhytaikaiset
työsuhde-etuudet 669 732
Eläkesitoumukset, lakisääteinen ja
vapaaehtoinen eläketurva 392 365
Yhteensä 1 061 1 097
Hallituksen jäsenille hallitus-
tehtävistä suoritetut korvaukset:
Kaario Mammu 45 45
Koipijärvi Terhi (12�4�2023 alkaen) 28 0
Kylävainio Matti 38 38
Marjamaa Ilpo 38 28
Vanhainen Juha 38 38
Vidgren Janne (12�4�2023 asti) 12 38
Vidgren Jarmo 48 48
Vidgren Juha (12�4�2023 asti) 12 38
Vidgren Jukka 38 38
Yhteensä 297 311
Toimitusjohtaja on tulospalkkiojärjestelmän piirissä� Tulospalkkio
perustuu hallituksen hyväksymään tulostavoitteeseen�
Toimitusjohtajan irtisanomisaika on yhtiön puolelta 6 kk
ja irtisanoutumisaika 6 kk� Toimitusjohtajan työsuhteen
ehdot on määritelty kirjallisessa hallituksen hyväksymäs
toimitusjohtajasopimuksessa� Johdolle ei ole myönnetty lainoja�
3. Palkitseminen
3.1 Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
LAATIMISPERIAATTEET
Eläkevelvoitteet
Konsernin eläkejärjestelyt ovat maksupohjaisia järjestelyjä�
Maksupohjaisissa järjestelyissä konserni suorittaa kiinteitä maksuja
erilliselle yksikölle� Maksupohjaisiin eläkejärjestelyihin tehdyt suoritukset
merkitään tulosvaikutteisesti sillä tilikaudella, jota veloitus koskee�
Konsernin kotimaisten yhtiöiden henkilöstön eläketurva on järjestetty
lakisääteisillä eläkevakuutuksilla ulkopuolisissa eläkevakuutusyhtiöissä�
Ulkomaiset konserniyhtiöt ovat hoitaneet henkilöstön eläkejärjestelyt
paikallisen lainsäädännön mukaisesti�
3.3 Osakeperusteiset maksut
Tilikauden 2021 aikana konsernissa päätettiin sitouttavasta
kannustinjärjestelmästä, jossa palkkio perustui osallistujan
voimassa olevaan työ- tai johtajasopimukseen ja työssäolon jat-
kumiseen sitouttamisjaksolla� Kyseisen järjestelmän 24 kuukau-
den sitouttamisjakso päättyi vuonna 2023, ja sen mukaisesti
palkkiona maksettiin 3 000 yhtiön osaketta� Kulut jaksotettiin
koko sitouttamisjaksolle, josta vuoden 2023 osuus on 56 TEUR�
OHJELMA: SITOUTTAVA OSAKEPALKKIOJÄRJESTELMÄ 2021
TYYPPI OSAKE
Instrumentti
Sitouttava osakepalkkio-
järjestelmä 2021–2023
Alkuperäinen määrä, kpl 15 000
Osinko-oikaisu Ei
Liikkeeseenlaskupäivä 15�2�2021
Vapautumispäivä 31�12�2028
Vapautumisehdot Työssäolovelvoite
Enimmäisvoimassaoloaika, vuotta 3
Juoksuaikaa jäljellä, vuotta n/a
Henkilöitä tilikauden päättyes 0
Toteutustapa Käteinen ja osake
LAATIMISPERIAATTEET
Konsernilla on kannustinjärjestelmiä, jotka on maksettu tai maksetaan
osittain yhtiön osakkeina ja osittain rahana� Järjestelyn tulosvaikutus
esitetään työsuhde-etuuksista aiheutuvissa kuluissa�
OHJELMA: SITOUTTAVA OSAKEPALKKIOJÄRJESTELMÄ 2021
TYYPPI OSAKE
Muutokset tilikaudella
Sitouttava osakepalkkio-
järjestelmä 2021–2023
1�1�2023
Kauden alussa ulkona olevat, kpl 3 000
Kauden alussa jaettavissa olevat, kpl 12 000
Tilikauden muutokset
Kaudella myönnetyt, kpl 0
Kaudella menetetyt, kpl 0
Kaudella ansaitut, kpl 3 000
31�12�2023
Kauden lopussa ulkona olevat, kpl 0
Kauden lopussa jaettavissa olevat, kpl 12 000
Tilikauden 2023 aikana Ponsse Oyj:n hallitus päätti kahdesta
uudesta konsernin osakepohjaisesta kannustinjärjestelmäs
(tiedote 3�3�2023):
avainhenkilöiden järjestelmä
toimitusjohtajan järjestelmä
Tilikaudella osakepohjaisten kannustinjärjestelmien kuluvaikutus
oli noin 0,7 miljoonaa euroa� Kannustinjärjestelmien kokonais-
kuluvaikutuksen vuosina 2023–2025 arvioidaan olevan noin
2,0 miljoonaa euroa vuonna 2023 alkaneiden sitouttamisjakso-
jen osalta�
Avainhenkilöiden järjestelmässä on kolme kolmen kalenteri-
vuoden mittaista ansaintajaksoa, kalenterivuodet 2023–2025,
2024–2026 ja 2025–2027� Ehdollinen palkkio maksetaan
vuosina 2023, 2024 ja 2025 sijoitusosakkeiden hankinnan
ja palkkion vahvistamisen jälkeen niin pian kuin käytännössä
mahdollista� Ehdollisena palkkiona saatuja osakkeita ei saa
luovuttaa sitouttamisjakson aikana, joka päättyy 31�12�2025,
31�12�2026 ja 31�12�2027� Suoriteperusteinen palkkio mak-
setaan kunkin ansaintajakson päättymistä seuraavan toukokuun
loppuun mennessä� Ensimmäisen sitouttamisjaksoon liittyvien
osakkeiden hankinta aloitettiin 28� huhtikuuta 2023 ja lopetet-
tiin 12� heinäkuuta 2023� Hankittu määrä oli yhteensä 16 500
osaketta�
TYÖSUHDE-ETUUKSISTA AIHEUTUVAT KULUT
(1 000 EUR) 2023 2022
Palkat
91 302 87 083
Eläkekulut – maksupohjaiset järjestelyt
11 187 11 074
Osakepalkkiot
1 513 95
Muut pitkäaikaiset työsuhde-etuudet
– palvelusvuosilisä
586 0
Muut henkilösivukulut
10 674 9 621
Yhteensä
115 262 107 873
KONSERNIN HENKILÖSTÖ KESKIMÄÄRIN TILIKAUDELLA
(1 000 EUR) 2023 2022
Työntekijät 1 278 1 227
Toimihenkilöt 828 789
Yhteensä 2 106 2 016
3.2 Johdon työsuhde-etuudet
(1 000 EUR) 2023 2022
Palkat ja muut lyhytaikaiset
työsuhde-etuudet 3 967 3 913
Eläkesitoumukset, lakisääteinen ja
vapaaehtoinen eläketurva 1 166 1 096
Yhteensä 5 133 5 009
Johdon työsuhde-etuudet sisältävät toimitusjohtajan, emoyhtiön
johtoryhmän ja tytäryhtiöiden toimitusjohtajien palkat ja palkkiot
KONSERNITILINPÄÄTÖS
74 75
VUOSIKERTOMUS 2023
OHJELMA: AVAINHENKILÖIDEN SUORITEPERUSTEINEN LISÄOSAKEJÄRJESTELMÄ 2023–2027
TYYPPI OSAKE OSAKE
Instrumentti Ehdollinen palkkio 2023–2025 Ansaintajakso 2023–2025
Alkuperäinen määrä, kpl 30 000 30 000
Osinko-oikaisu Ei Ei
Liikkeeseenlaskupäivä 3�3�2023 3�3�2023
Vapautumispäivä 31�12�2025 31�5�2026
Vapautumisehdot Työssäolovelvoite
Työssäolovelvoite, konsernin liiketulos, liike-
vaihdon kasvu ja henkilöstötyytyväisyys
Enimmäisvoimassaoloaika, vuotta 2,8 3,2
Juoksuaikaa jäljellä, vuotta 2,0 2,4
Henkilöitä tilikauden päättyes 88 88
Toteutustapa Käteinen ja osake Käteinen ja osake
Muutokset tilikaudella Ehdollinen palkkio 2023–2025 Ansaintajakso 2023–2025
1�1�2023
Kauden alussa ulkona olevat, kpl 0 0
Kauden alussa jaettavissa olevat, kpl 0 0
Tilikauden muutokset
Kaudella myönnetyt, kpl 9 224 27 606
Kaudella menetetyt, kpl 52 155
Kaudella ansaitut, kpl 0 0
31�12�2023
Kauden lopussa ulkona olevat, kpl 9 172 27 452
Kauden lopussa jaettavissa olevat, kpl 52 2 549
OHJELMA: TOIMITUSJOHTAJAN SUORITEPERUSTEINEN OSAKEOMISTUSJÄRJESTELMÄ 2021–2027
TYYPPI OSAKE OSAKE OSAKE OSAKE OSAKE
Instrumentti
Suoriteperusteinen
Osakeomistus-
järjestelmä
2021–2025
Ansaintajakso
2023–2025
Ehdollinen palkkio
Ansaintajakso
2023
Ansaintajakso
2023–2024
Ansaintajakso
2023–2025
Alkuperäinen määrä, kpl 3 551 10 653 14 204 14 204 28 408
Osinko-oikaisu Ei Ei Ei Ei Ei
Liikkeeseenlaskupäivä 1�1�2019 3�3�2023 3�3�2023 3�3�2023 3�3�2023
Vapautumispäivä 31�5�2023 31�5�2024 31�5�2024 31�5�2025 31�5�2026
Vapautumisehdot Työssäolovelvoite Työssäolovelvoite
Työssäolovelvoite,
konsernin liiketulos,
liikevaihdon kasvu
ja henkilöstö-
tyytyväisyys
Työssäolovelvoite,
konsernin liiketulos,
liikevaihdon kasvu
ja henkilöstö-
tyytyväisyys
Työssäolovelvoite,
konsernin liiketulos,
liikevaihdon kasvu
ja henkilöstö-
tyytyväisyys
Enimmäisvoimassaoloaika, vuotta 4,4 1,2 1,2 2,2 3,2
Juoksuaikaa jäljellä, vuotta 0,0 0,4 0,4 1,4 2,4
Henkilöitä tilikauden päättyes 1 1 1 1 1
Toteutustapa Käteinen ja osake teinen ja osake Käteinen ja osake Käteinen ja osake teinen ja osake
Muutokset tilikaudella
Suoriteperusteinen
Osakeomistus-
järjestelmä
2021–2025
Ansaintajakso
2023–2025
Ehdollinen palkkio
Ansaintajakso
2023
Ansaintajakso
2023–2024
Ansaintajakso
2023–2025
1�1�2023
Kauden alussa ulkona olevat, kpl 0 0 0 0 0
Kauden alussa jaettavissa olevat, kpl 0 0 0 0 0
Tilikauden muutokset
Kaudella myönnetyt, kpl 3 551 10 653 14 204 14 204 28 408
Kaudella menetetyt, kpl 0 0 0 0 0
Kaudella ansaitut, kpl 3 551 0 0 0 0
31�12�2023
Kauden lopussa ulkona olevat, kpl 0 10 653 14 204 14 204 28 408
Kauden lopussa jaettavissa olevat, kpl 0 0 0 0 0
Suoriteperusteinen palkkio maksetaan kunkin ansaintajak-
son päättymistä seuraavan toukokuun loppuun mennessä�
Ansaintajaksoilta 2023 ja 2023–2024 palkkiona saatuja
osakkeita ei saa luovuttaa sitouttamisjakson aikana eli ennen
31�12�2025� Vuonna 2023 alkaneilta ansaintajaksoilta mak-
settavat palkkiot vastaavat arviolta yhteensä enintään 75 000
Ponsse Oyj:n osakkeen arvoa sisältäen myös rahana maksetta-
van osuuden (bruttopalkkio)�
Toimitusjohtajan järjestelmässä on viisi ansaintajaksoa, kalen-
terivuodet 2023, 2023–2024, 2023–2025, 2024–2026 ja
2025–2027� Ansaintajaksoihin 2023 ja 2023–2024 liittyy
sitouttamisjakso, joka alkaa palkkion maksamisesta ja päättyy
31�12�2025� Ehdollinen palkkio maksetaan toukokuun 2024,
2025 ja 2026 loppuun mennessä� Ehdollisena palkkiona
saatuja osakkeita ei saa luovuttaa sitouttamisjakson aikana,
joka päättyy 31�12�2025, 31�12�2026 ja 31�12�2027�
KONSERNITILINPÄÄTÖS
76 77
VUOSIKERTOMUS 2023
4.1 Aineelliset hyödykkeet
Lopetetut toiminnot
Ponssen Venäjän tytäryhtiön OOO Ponssen koko osakekannan
myynti venäläisyhtiö OOO Bisonille saatiin päätökseen syys-
kuussa kaupan edellytyksien täyttyessä� Venäjän toimintojen
kaupan toteutumispäiväksi katsotaan 18�9�2023, kun kauppa
sai paikallisten viranomaisten hyväksynnän� Ponsse tiedotti
aikeistaan luopua Venäjän liiketoiminnoistaan 15�6�2022 ja
ilmoitti allekirjoittaneensa kauppakirjan koko OOO Ponssen osa-
kekannan myynnistä 28�6�2022� Kaupan myötä kaikki Ponssen
tytäryhtiön, OOO Ponssen, toimitilat varaosavarastoineen ja
huoltoautoineen ovat siirtyneet OOO Bisonin omistukseen
ja henkilökunta OOO Bisonin palvelukseen� Lisäksi kauppaan
sisältyi OOO Ponssen 100 % omistama kiinteistöyhtiö Ponsse
Centre Venäjällä� Ponsse on luokitellut kaupan kohteina olleet
toiminnot myytäviksi omaisuuseriksi ja raportoinut ne lopetettui-
na toimintoina vuoden 2022 puolivuotiskatsauksesta lähtien�
Kaupan seurauksena Ponsselle syntyi 12,3 miljoonan
euron myyntitappio, joka sisältää 9,7 miljoonaa euroa RUB/
EUR-muuntoeroa� Kaupan hintaa ei julkaista sopimukseen pe-
rustuen� Myyntihinta sisältää 3 miljoonan euron saamisen, joka
erääntyy 18 kuukauden kuluttua� Saamista ei ole diskontattu
tilinpäätökseen sen vaikutuksen ollessa epäolennainen� Kaupan
seurauksena emoyhtiön jakokelpoiset varat kasvoivat 14,9
miljoonaa euroa�
4. Sijoitettu pääoma
3.4 Muut pitkäaikaiset työsuhde-etuudet
Muut pitkäaikaiset työsuhde-etuudet koostuu palvelusvuosilisäs-
tä, jota kirjataan emoyhtiössä ja Epec Oy:ssä�
KONSERNIN TULOSLASKELMAAN KIRJATUT ERÄT
(1 000 EUR) 2023
Velvoitteisiin liittyvä taloudellisten oletusten
muutoksista johtuva voitto (-)/tappio (+)
586
Kulut yhteensä 586
ETUUSPOHJAISTEN VELVOITTEIDEN NYKYARVON
MUUTOKSET KAUDEN AIKANA
(1 000 EUR) 2023
Etuuspohjaisten velvoitteiden nykyarvo kauden alussa 6 203
Velvoitteen täyttäminen 0
Väestötilastollisten oletusten muuttumisesta
johtuva voitto (-) / tappio (+) 0
Taloudellisten oletusten muuttumisesta
johtuva voitto (-) / tappio (+) 586
Etuuspohjaisten velvoitteiden nykyarvo kauden lopussa 6 789
KONSERNITASEESEEN KIRJATUT ERÄT
(1 000 EUR) 2023
Etuuspohjaisten velvoitteiden nykyarvo 6 789
Varat (-) / velat (+) 6 789
Konsernitaseeseen merkityt velat 6 789
LAATIMISPERIAATTEET
Muista pitkäaikaisista työsuhde-etuuksista Ponssella on etuuspohjaisia
järjestelyjä� Etuuspohjaisessa järjestelyssä vakuutusmatemaattisen
laskelman perusteella kirjattava velka on etuuspohjaisen velvoitteen
tilinpäätöshetken nykyarvon ja järjestelyyn kuuluvien varojen
käyvän arvon nettomäärä� Riippumaton vakuutusmatemaatikko
laskee etuuspohjaisen velvoitteen määrän käyttäen ennakoituun
etuusyksikköön perustuvaa menetelmää, jonka mukaan arvioidut
vastaiset rahavirrat diskontataan nykyarvoonsa kestoaikaa vastaavalla
korkokannalla� Harkintaan perustuvia ratkaisuja liittyy laskelmissa
käytettyihin olettamiin liittyen, eivätkä todelliset olettamat välttämättä
vastaa arvioituja� Tällä menetelmällä järjestelyyn liittyvät menot kirjataan
tulosvaikutteisesti säännöllisten kulujen jakamiseksi työntekijöiden
työuran ajalle� Työsuoritukseen perustuvat menot kirjataan
tuloslaskelman henkilöstökuluihin ja nettokorot rahoitustuottoihin ja
-kuluihin�
OHJELMA: TOIMITUSJOHTAJAN SUORITEPERUSTEINEN
OSAKEOMISTUSJÄRJESTELMÄ 2021–2027
TYYPPI OSAKE
Muutokset tilikaudella Yhteensä
1�1�2023
Kauden alussa ulkona olevat, kpl 3 000
Kauden alussa jaettavissa olevat, kpl 12 000
Tilikauden muutokset
Kaudella myönnetyt, kpl 107 850
Kaudella menetetyt, kpl 207
Kaudella ansaitut, kpl 6 551
31�12�2023
Kauden lopussa ulkona olevat, kpl 104 093
Kauden lopussa jaettavissa olevat, kpl 14 601
Käyvän arvon määrittäminen
Osakepalkkioiden käypä arvo on määritetty myöntöpäivänä ja
jaksotettu vapautumiseen asti� Tilikaudella 2023 myönnettyjen
osakepalkkioiden käyvän arvon keskeiset parametrit on esitetty
alla olevassa taulukossa:
ARVOSTUSPARAMETRIT TILIKAUDELLA
MYÖNNETYILLE KANNUSTIMILLE
Osakekurssi myöntöhetkellä, (EUR) 29,64
Osakkeen kurssi kauden lopussa, (EUR) 22,60
Diskonttokorko 5,8 %
Osinkojen käypä arvo, (EUR) 1,47
Arvostusmetodi Diskontatut osingot
Käypä arvo 31�12�2023, (EUR) 1 956 792
OSAKEPERUSTEISEN KANNUSTINJÄRJESTELMÄN VAIKUTUS
TILIKAUDEN TULOKSEEN JA TALOUDELLISEEN ASEMAAN
(1 000 EUR)
Tilikauden kulut, osakeperusteiset maksut 685
Osakeperusteisista maksuista aiheutuva velka 31�12�2023 10
Arvio käteisenä maksettavasta osuudesta 596
TÄRKEIMMÄT ETUUSPOHJAISTEN VELVOITTEIDEN MÄÄRITTÄ-
MISESSÄ KÄYTETYT VAKUUTUSMATEMAATTISET OLETUKSET
2023
Diskonttauskorko 3,3 %
Inflaatio-oletus 2,2 %
Palkkojen tulevat korotukset 3,5 %
Työsuhteiden päättyvyys 4,5 %
Työkyvyttömyysalkavuus maksuluokka 1
PAINOTETTU KESKIMÄÄRÄINEN ETUUSPOHJAISTEN
VELVOITTEIDEN VOIMASSAOLOAIKA
2023
Suomi 10
HERKKYYSANALYYSI
(1 000 EUR) 2023
Diskonttauskorko
laskua 0,5 % 290
kasvua 0,5 % -267
Palkkojen nousu
laskua 0,5 % -274
kasvua 0,5 % 288
Eläkkeiden nousu
laskua 0,5 % 0
kasvua 0,5 % 0
Työsuhteiden päättyvyys
laskua 0,5 % -
kasvua 0,5 % -288
Terveydenhoitokustannusten kehityssuunta
laskua 0,5 % -
kasvua 0,5 % -334
Elinajan odotus
laskua yksi vuosi 9
kasvua yksi vuosi 9
Järjestelyyn liittyen edellisten tilikausien voittovaroja on oikaistu
4,962 miljoonaa euroa� Järjestelyyn seuraavan tilikauden aikana
odotettavissa olevat maksusuoritukset ovat arviolta 0,6 miljoo-
naa euroa�
3.5 Eläkevelvoitteet
Konsernilla ei ole ollut etuuspohjaisia eläkevelvoitteita�
KONSERNITILINPÄÄTÖS
78 79
VUOSIKERTOMUS 2023
LAATIMISPERIAATTEET
Aineelliset hyödykkeet on arvostettu hankintamenoon vähennettynä
kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla�
Hankintaan sisällytetään menot, jotka aiheutuvat välittömästä aineellisen
käyttöomaisuuserän hankinnasta� Itse valmistetun omaisuuserän
hankintameno sisältää materiaalimenot, työsuhde-etuuksista
aiheutuvat välittömät menot sekä muut välittömät menot, jotka
johtuvat käyttöomaisuuserän saattamisesta valmiiksi sille aiottuun
käyttarkoitukseen�
Mikäli käyttöomaisuushyödyke koostuu useammasta osasta, joiden
taloudelliset vaikutusajat ovat eripituiset, kukin osa käsitellään erillisenä
hyödykkeenä� Tällöin osan uusimiseen liittyvät menot aktivoidaan ja
uusimisen yhteydessä mahdollinen jäljellä oleva kirjanpitoarvo kirjataan
pois taseesta� Muussa tapauksessa myöhemmin syntyvät menot
sisällytetään aineellisen käyttöomaisuushyödykkeen kirjanpitoarvoon
vain, mikäli on todennäköistä, että hyödykkeeseen liittyvä vastainen
taloudellinen hyöty koituu konsernin hyväksi ja hyödykkeen hankintameno
on luotettavasti määritettävissä� Muut korjaus- ja kunnossapitomenot
kirjataan tulosvaikutteisesti, kun ne toteutuvat
Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutusajan
kuluessa� Maa-alueista ei tehdä poistoja� Arvioidut taloudelliset
vaikutusajat ovat seuraavat:
Rakennukset 20 vuotta
Koneet ja kalusto 5–10 vuotta
Omaisuuserän jäännösarvo, taloudellinen vaikutusaika ja
poistomenetelmä tarkistetaan vähintään jokaisen tilikauden lopussa ja
tarvittaessa oikaistaan kuvastamaan taloudellisen hyödyn odotuksissa
tapahtuneita muutoksia�
Poistojen tekeminen aloitetaan, kun omaisuuserä on valmis
käytettäväksi, ts� kun se on sellaisessa sijaintipaikassa ja kunnossa,
että se pystyy toimimaan johdon tarkoittamalla tavalla� Kun aineellinen
käyttöomaisuushyödyke luokitellaan myytävänä olevaksi IFRS 5
Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot
-standardin mukaisesti, poistojen kirjaaminen lopetetaan�
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden käytöstä poistamisesta ja
luovutuksista syntyvät myyntivoitot ja -tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti
ja ne esitetään liiketoiminnan muissa tuotoissa ja kuluissa� Myyntivoitto
määritetään myyntihinnan ja jäljellä olevan hankintamenon erotuksena�
Vuokrasopimukset
Konserni vuokralle ottajana
IFRS 16 Vuokrasopimukset -standardin mukaan konserni kirjaa
taseeseen ei purettavissa olevat vuokrasopimukset� Konserni on
hyödyntänyt standardin sallimaa helpotusta, jonka mukaan lyhytaikaisia
ja arvoltaan vähäisiä omaisuuseriä koskevia vuokrasopimuksia ei ole
kirjattu taseeseen� Toistaiseksi voimassa olevien vuokrasopimusten
osalta konserni kirjaa taseeseen vain sellaiset vuokrasopimukset, joiden
irtisanomisaika on yli 12 kuukautta, eivätkä ne sisällä merkittävää
sanktiota vuokrasopimuksen irtisanomiseen liittyen�
Konserni vuokralle antajana
Konsernin vuokralle antamat hyödykkeet, joiden omistamiselle ominaiset
riskit ja hyödyt eivät ole siirtyneet vuokralle ottajalle, sisältyvät taseen
aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin tai vaihto-omaisuuteen� Vuokra-
tuotot merkitään tulosvaikutteisesti tasaerinä vuokra-ajan kuluessa�
LOPETETTUJEN TOIMINTOJEN TULOSLASKELMA
(1 000 EUR) 18.9.2023 31.12.2022
Liikevaihto 3 576 32 561
Liiketoiminnan muut tuotot 534 496
Valmiiden ja keskeneräisten
tuotteiden varastojen muutos -17 -1 992
Aineiden ja tarvikkeiden käyt -1 190 -17 320
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut -1 019 -4 246
Poistot -68 -1 182
Liiketoiminnan muut kulut -570 -2 472
Liikevoitto 1 247 5 844
Rahoitustuotot ja -kulut 95 -2 389
Tulos ennen veroja 1 342 3 456
Tuloverot -194 -526
Tilikauden tulos 1 148 2 930
Myyntitappio lopetetuista toiminnoista -2 628 0
Muuntoero -9 669 0
Tulos lopetetuista toiminnoista -11 149 2 930
LOPETETTUJEN TOIMINTOJEN VAIKUTUS TASEESEEN
(1 000 EUR) 18.9.2023
Myydyt varat
Aineettomat hyödykkeet
13
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
6 480
Laskennalliset verosaamiset
370
Vaihto-omaisuus
4 073
Myyntisaamiset
3 480
Tuloverosaaminen
-16
Muut lyhytaikaiset saamiset
1 420
Rahavarat
1 802
Myydyt varat yhteensä
17 622
Myydyt velat
Korolliset velat
0
Laskennalliset verovelat
10
Tilikauden verovelat
3
Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat
221
Myydyt velat yhteensä
234
AINEELLISET HYÖDYKKEET
(1 000 EUR)
Maa- ja
vesialueet Rakennukset
Koneet ja
kalusto
Ennakkomaksut
ja keskeneräiset
hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1�1�2023 3 623 114 261 134 349 9 612 261 846
Lisäykset 42 21 552 12 117 3 606 37 317
Hankitut liiketoiminnot 0 0 0 0 0
Vähennykset -406 -1 122 -4 915 -10 061 -16 504
Siirrot erien välillä; myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät varat
0 0 0 0 0
Kurssiero -45 -335 160 -22 -242
Hankintameno 31�12�2023 3 215 134 356 141 711 3 135 282 416
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1�1�2023 0 -54 165 -92 948 0 -147 113
Poistot, jatkuvat toiminnot 0 -7 120 -11 686 0 -18 806
Poistot, lopetetut toiminnot 0 0 0 0 0
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0 150 2 259 0 2 409
Kurssiero 0 108 3 0 111
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31�12�2023 0 -61 028 -102 372 0 -163 399
Kirjanpitoarvo 1�1�2023 3 624 60 095 41 401 9 612 114 732
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 3 215 73 328 39 339 3 135 119 017
Hankintameno 1�1�2022 3 741 113 816 120 343 1 857 239 757
Lisäykset 278 4 113 16 610 12 819 33 819
Hankitut liiketoiminnot 0 736 455 0 1 191
Vähennykset 0 -40 -3 182 -5 085 -8 307
Siirrot erien välillä; myytävänä
oleviin omaisuuseriin liittyvät varat
-486 -5 372 -2 317 -9 -8 183
Kurssiero 90 1 008 2 440 31 3 569
Hankintameno 31�12�2022 3 623 114 261 134 349 9 612 261 846
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1�1�2022 0 -47 493 -80 138 0 -127 631
Poistot, jatkuvat toiminnot 0 -6 472 -11 470 0 -17 943
Poistot, lopetetut toiminnot 0 -298 -640 0 -938
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0 0 -31 0 -31
Kurssiero 0 98 -669 0 -571
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31�12�2022 0 -54 165 -92 948 0 -147 113
Kirjanpitoarvo 1�1�2022 3 741 66 323 40 205 1 857 112 126
Kirjanpitoarvo 31.12.2022 3 624 60 095 41 401 9 612 114 732
KONSERNITILINPÄÄTÖS
80 81
VUOSIKERTOMUS 2023
AINEELLISIIN HYÖDYKKEISIIN SISÄLTYVIEN
YTTÖOIKEUSOMAISUUSERIEN TASEARVOT
(1 000 EUR) Rakennukset
Koneet ja
kalusto Yhteensä
Kirjanpitoarvo 1�1�2023 8 455 4 285 12 740
Lisäykset 1 908 1 032 2 940
Hankitut liiketoiminnot 0 0 0
Poistot, jatkuvat toiminnot -1 585 -1 300 -2 885
Poistot, lopetetut toiminnot 0 0 0
Myytävänä oleviin
omaisuuseriin liittyvät varat 0 0 0
Kurssiero -737 -262 -999
Kirjanpitoarvo 31�12�2023 8 041 3 755 11 796
Kirjanpitoarvo 1�1�2022 7 696 4 579 12 275
Lisäykset 1 992 873 2 865
Hankitut liiketoiminnot 736 0 736
Poistot, jatkuvat toiminnot -1 904 -1 548 -3 451
Poistot, lopetetut toiminnot -4 -1 -5
Myytävänä oleviin
omaisuuseriin liittyvät varat -12 0 -12
Kurssiero -49 381 332
Kirjanpitoarvo 31�12�2022 8 455 4 285 12 740
VUOKRASOPIMUSVELKOJEN TASEARVOT
(1 000 EUR) 2023 2022
Kirjanpitoarvo 1�1� 13 071 12 364
Kurssiero -223 574
Lisäykset 2 940 3 601
Tilikauden korot 385 302
Maksut -4 066 -3 759
Vähennykset 0 0
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät velat
0 -12
Kirjanpitoarvo 31�12� 12 107 13 071
Pitkäaikainen vuokrasopimusvelka 8 063 9 192
Lyhytaikainen vuokrasopimusvelka 4 044 3 880
Yhteensä 12 107 13 071
Vuokrasopimusvelkojen erääntyminen esitetään liitetiedon
kohdassa 5�5� Vuokrasopimusvelkojen erääntymisajat ja
täsmäytyslaskelma�
TULOSLASKELMAAN MERKITYT MÄÄRÄT
(1 000 EUR) 2023 2022
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot 2 885 3 451
Korkokulut 385 302
Arvoltaan vähäisiin
omaisuuseriin liittyvät kulut 3 148 1 465
Lyhytaikaisiin vuokra-
sopimuksiin liittyvät kulut -400 559
Yhteensä 6 018 5 779
Konserni hyödyntää standardin sallimaa helpotusta, jonka
mukaan lyhytaikaisia ja arvoltaan vähäisiä omaisuuseriä koskevia
vuokrasopimuksia ei kirjattu taseeseen� Toistaiseksi voimassa
olevien vuokrasopimusten osalta konserni kirjaa taseeseen
vain sellaiset vuokrasopimukset, joiden irtisanomisaika on
yli 12 kuukautta, eivätkä ne sisällä merkittävää sanktiota
vuorkasopimuksen irtisanomiseen liittyen�
Vuokrat diskontataan käyttäen vuokrasopimuksen sisäistä
korkoa� Jos tämä korko ei ole helposti määritettävissä, mikä
on yleistä konsernin vuokrasopimuksissa, käytetään vuokralle
ottajan lisäluoton korkoa, jolla tarkoitetaan korkoa, jonka
asianomainen vuokralle ottaja joutuisi maksamaan lainatessaan
vastaavaksi ajaksi ja vastaavanlaisin vakuuksin rahat, jotka
tarvitaan käyttöoikeusomaisuuserän arvoa vastaavan
omaisuuserän hankkimiseksi vastaavanlaisessa taloudellisessa
ympäristössä�
4.2 Aineettomat hyödykkeet ja liikearvo
LAATIMISPERIAATTEET
Aineettomat hyödykkeet
Aineeton hyödyke merkitään taseeseen alkuperäiseen hankintamenoon
siinä tapauksessa, että hankintameno on määritettävissä luotettavasti
ja on todennäköistä, että hyödykkeestä johtuva odotettavissa oleva
taloudellinen hyöty koituu konsernin hyväksi�
Ne aineettomat hyödykkeet, joilla on rajallinen taloudellinen vaikutusaika,
kirjataan tasapoistoina kuluksi tulosvaikutteisesti niiden tunnetun
tai arvioidun taloudellisen vaikutusaikansa kuluessa� Konsernilla ei
ole aineettomia hyödykkeitä, joilla olisi rajoittamaton taloudellinen
vaikutusaika�
Aineettomien hyödykkeiden poistoajat ovat seuraavat:
Aktivoidut kehittämismenot 3–10 vuotta
Patentit 5 vuotta
ATK-ohjelmat 5 vuotta
Muut aineettomat hyödykkeet 5–10 vuotta
Omaisuuserän jäännösarvo, taloudellinen vaikutusaika ja
poistomenetelmä tarkistetaan vähintään jokaisen tilikauden lopussa ja
tarvittaessa oikaistaan kuvastamaan taloudellisen hyödyn odotuksissa
tapahtuneita muutoksia�
Aineettomien hyödykkeiden poistojen tekeminen aloitetaan, kun
omaisuuserä on valmis käytettäväksi, ts� kun se on sellaisessa
sijaintipaikassa ja kunnossa, että se pystyy toimimaan johdon
tarkoittamalla tavalla�
Poistojen kirjaaminen lopetetaan, kun aineeton käyttöomaisuushyödyke
luokitellaan myytävänä olevaksi (tai sisältyy myytävänä olevaksi
luokiteltuun luovutettavien erien ryhmään) IFRS 5 Myytävänä olevat
pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot -standardin
mukaisesti�
Tutkimus- ja kehittämismenot
Tutkimusmenot merkitään kuluiksi tulosvaikutteisesti� Uusien tai
kehittyneempien tuotteiden suunnittelusta johtuvat kehittämismenot
aktivoidaan taseeseen aineettomiksi hyödykkeiksi siitä lähtien, kun tuote
on teknisesti toteutettavissa, se voidaan hyödyntää kaupallisesti ja
tuotteesta odotetaan saatavan vastaista taloudellista hyötyä� Aktivoidut
kehittämismenot sisältävät ne materiaali-, työ- ja testausmenot, jotka
johtuvat välittömästi hyödykkeen saattamisesta valmiiksi sille aiottuun
käyttarkoitukseen� Aiemmin kuluksi kirjattuja kehittämismenoja ei
aktivoida enää myöhemmin�
Hyödykkeestä kirjataan poistoja siitä lähtien, kun se on valmis
käytettäväksi� Hyödyke, joka ei ole vielä valmis käytettäväksi, testataan
vuosittain arvonalentumisen varalta� Aktivoidut kehittämismenot
arvostetaan alkuperäisen kirjaamisen jälkeen hankintamenoon
kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla vähennettyinä� Aktivoitujen
kehittämismenojen taloudellinen vaikutusaika on 3–10 vuotta, jonka
kuluessa aktivoidut menot kirjataan tasapoistoina kuluksi�
Liikearvo
Liiketoimintojen yhdistämisissä syntyvä liikearvo kirjataan määrään,
jolla luovutettu vastike, määräysvallattomien omistajien osuus
hankinnan kohteesta ja aiemmin omistettu osuus yhteen laskettuna
ylitvät hankitun nettovarallisuuden käyvän arvon� Liikearvo edustaa
tunnistamattomien aineettomien hyödykkeiden arvoa ja odotettavissa
olevia tulevia hyötyjä, jotka eivät täytä hyödykkeen määritelmää sekä
odotettavissa olevia synergiaetuja� Liikearvo arvostetaan alkuperäiseen
hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla� Arvonalentumiset
kirjataan tuloslaskelmaan� Liikearvo kirjataan pois, kun tytäryhtiö
myydään�
Liikearvoista ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vuosittain
mahdollisen arvonalentumisen varalta� Tätä tarkoitusta varten
liikearvo on kohdistettu rahavirtaa tuottaville yksiköille� Rahavirtaa
tuottavien yksiköiden kerrytettävissä oleva rahamäärä määritetään
käyttöarvolaskelmaan perustuen� Käyttöarvo määritetään
laskemalla testattavan rahavirtaa tuottavan yksikön ennustettujen
nettokassavirtojen nykyarvo� Käyttöarvolaskelmien diskonttokorkona
käytetään painotettua keskimääräistä pääoman kustannusta ennen
veroja, joka huomioi markkinoiden näkemyksen rahan aika-arvosta sekä
testattavaan yksikköön liittyvistä erityisriskeistä�
Arvonalentumistestaus
Konsernissa testataan vuosittain mahdollisen arvonalentumisen varalta
liikearvo ja keskeneräiset aineettomat hyödykkeet sekä arvioidaan
viitteitä arvonalentumisesta edellä laatimisperiaatteissa esitetyn
mukaisesti� Rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat
rahamäärät on määritetty käyttöarvoon perustuvien laskelmien avulla�
Näiden laskelmien laatiminen edellyttää arvioiden käyttämistä�
KONSERNITILINPÄÄTÖS
82 83
VUOSIKERTOMUS 2023
AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
(1 000 EUR)
Kehittämis-
menot
Patentti-
menot
Aineettomat
oikeudet
Muut
aineettomat
hyödykkeet
Ennakkomaksut
ja keskeneräiset
hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1�1�2023 67 727 3 248 4 355 19 829 11 919 107 079
Lisäykset 5 338 240 234 3 405 10 606 19 823
Siirrot erien välillä; myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät varat
0 0 0 0 0 0
Vähennykset 0 0 0 -26 -4 104 -4 130
Kurssierot 0 0 -32 -9 -5 -46
Hankintameno 31�12�2023 73 065 3 488 4 557 23 199 18 416 122 726
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1�1�2023 -39 912 -2 127 -3 355 -12 102 0 -57 496
Poistot, jatkuvat toiminnot -9 376 -343 -264 -2 547 0 -12 531
Poistot, lopetetut toiminnot 0 0 0 0 0
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0 0 0 22 0 22
Kurssiero 0 0 4 10 0 14
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31�12�2023 -49 288 -2 470 -3 615 -14 617 0 -69 991
Kirjanpitoarvo 1�1�2023 27 815 1 121 1 001 7 726 11 919 49 583
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 23 777 1 018 942 8 582 18 416 52 736
Hankintameno 1�1�2022 56 087 2 904 3 651 16 175 10 786 89 603
Lisäykset 11 640 344 704 3 672 17 944 34 305
Siirrot erien välillä; myytävänä
oleviin omaisuuseriin liittyvät varat
0 0 0 -18 0 -18
Vähennykset 0 0 0 0 -16 811 -16 811
Hankintameno 31�12�2022 67 727 3 248 4 355 19 829 11 919 107 079
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1�1�2022 -32 655 -1 814 -3 060 -9 988 0 -47 516
Poistot, jatkuvat toiminnot -7 092 -306 -292 -2 040 0 -9 729
Poistot, lopetetut toiminnot -166 -7 -3 -68 -244
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0 0 0 0 0 0
Kurssiero 0 0 0 -7 0 -7
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31�12�2022 -39 912 -2 127 -3 355 -12 102 0 -57 496
Kirjanpitoarvo 1�1�2022 23 432 1 090 592 6 187 10 786 42 087
Kirjanpitoarvo 31.12.2022 27 815 1 121 1 001 7 726 11 919 49 583
Aineettomat oikeudet sisältävät mm� tietokoneohjelmistojen
lisenssimaksuja� Muut aineettomat hyödykkeet sisältävät
mm� konsernille räätälöityjen tietokoneohjelmistojen
maksuja� Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat
sisältävät kehittämismenoja, patenttien hakemiskuluja sekä
tietokoneohjelmistojen hankintamenoja�
LIIKEARVON KOHDISTAMINEN
(1 000 EUR) 2023 2022
Liikearvo on kohdistettu seuraaville
rahavirtaa tuottaville yksiköille:
Pohjois-Eurooppa segmentti: Epec Oy 3 440 3 440
Pohjois-Eurooppa segmentti: Ruotsi
Norrbottenin alueen liiketoiminta 333 333
Keski- ja Etelä-Eurooppa segmentti:
Tsekki 1 887 1 934
Keski- ja Etelä-Eurooppa segmentti:
Hollanti 1 038 0
Yhteensä 6 698 5 707
Liikearvoksi on kirjattu se hankintameno, joka on ylittänyt han-
kittujen yhtiöiden yksilöitävissä olevien varojen ja velkojen käyvän
arvon hankintahetkellä� Liikearvo pitää sisällään aineetonta
omaisuutta, kuten liiketoimintaosaamisen ja asiakassuhteiden
sekä synergioiden arvoa�
Arvonalentumistestaus
Arvonalentumistestauksessa rahavirtaa tuottavien yksiköiden
kerrytettävissä olevat rahamäärät on määritetty käyttöarvoon
perustuen� Rahavirtaennuste pohjautuu johdon hyväksymiin
ennusteisiin, jotka kattavat kolmen vuoden ajanjakson� Käytetty,
ennen veroja määritetty diskonttauskorko on 9–12,5 %�
Diskonttauskorko ennen veroja on määritetty keskimääräisen
painotetun pääomakustannuksen (WACC, weighted average
cost of capital) avulla� Johdon hyväksymän ennustejakson
jälkeiset rahavirrat on ekstrapoloitu käyttämällä maakohtaista
toimintaympäristön huomioivaa kasvutekijää kyseisissä yksi-
köissä� Käytetty kasvutekijä ei ylitä kyseisten toimialojen pitkän
aikajänteen toteutunutta kasvua�
Käyttöarvon laskennassa käytetyt keskeiset muuttujat olivat
seuraavat:
1� Budjetoitu käyttökate – Määritetty perustuen ennustettuun
tulevan kolmen vuoden aikana toteutuvaan käyttökatteeseen�
Muuttujan arvo perustuu toteutuneeseen kehitykseen�
2� Ennustettu jäännösarvo – Määritetty perustuen viimeiseen
budjetoituun vuoteen 2026 ja huomioituna maakohtaisella
toimintaympäristö huomioivalla kasvutekijällä� Jäännösarvon
ei odoteta muuttuvan olennaisesti, kun huomioon ote-
taan myös jatkuva tuotekehitys sekä kilpailun ennakoitu
kiristyminen�
3� Diskonttauskorko – Määritetty keskimääräisen painotetun
pääomakustannuksen (WACC) menetelmällä, joka kuvaa
oman ja vieraan pääoman kokonaiskustannusta ottaen huo-
mioon omaisuuseriin ja toimialaan liittyvät erityiset riskit
Arvonalentumistestauksen herkkyysanalyysit
Osana Ponssen arvonaletnumistestausta on tehty herkkyysa-
nalyysit keskeisten oletusten osalta perustuen kahteen eri ske-
naarioon� Laskelmissa testatut muutokset ovat ensimmäisessä
skenaariossa diskonttokoron nousu ja se, kuinka korkealle dis-
konttokorko voisi nousta ennen kuin se indikoisi arvonalentumis-
ta� Toisessa skenaariossa testattiin sitä, kuinka paljon liikevaihto
voi laskea aiheuttaen arvonalentumisen� Herkkyysanalyysit
suoritettiin kaikkien liikearvoa kirjattujen rahavirtaa tuottavien
yksiköiden osalta, eivätkä ne indikoineet arvonalentumista�
TUTKIMUS- JA KEHITTÄMISMENOT
(1 000 EUR) 2023 2022
Tutkimus- ja kehittämismenot
yhteensä 29 466 27 702
taseeseen aktivoitu osuus 11 888 12 692
KONSERNITILINPÄÄTÖS
84 85
VUOSIKERTOMUS 2023
4.3 Poistot ja arvonalentumiset
LAATIMISPERIAATTEET
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden arvon alentuminen
Konserni arvioi jokaisena raportointikauden päättymispäivänä, onko
viitteitä siitä, että jonkin omaisuuserän arvo on alentunut� Jos viitteitä
ilmenee, arvioidaan kyseisestä omaisuuserästä kerrytettävissä
oleva rahamäärä� Kerrytettävissä oleva rahamäärä arvioidaan
lisäksi vuosittain seuraavista omaisuuseristä riippumatta siitä, onko
arvonalentumisesta viitteitä: liikearvo ja keskeneräiset aineettomat
hyödykkeet� Arvonalentumistarvetta tarkastellaan rahavirtaa tuottavien
yksikköjen tasolla eli sillä alimmalla yksikkötasolla, joka on pääosin
muista yksiköistä riippumaton ja jonka rahavirrat ovat erotettavissa
muista rahavirroista�
Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo
vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla tai käyttöarvo sen mukaan,
kumpi niistä on suurempi� Käyttöarvolla tarkoitetaan kyseises
omaisuuserästä tai rahavirtaa tuottavasta yksiköstä saatavissa olevia
arvioituja vastaisia nettorahavirtoja, jotka diskontataan nykyarvoonsa�
Diskonttauskorkona käytetään ennen veroa määritettyä korkoa, joka
kuvastaa markkinoiden näkemystä rahan aika-arvosta ja omaisuuserään
liittyvistä erityisriskeistä�
Arvonalentumistappio kirjataan, kun omaisuuserän kirjanpitoarvo
on suurempi kuin siitä kerrytettävissä oleva rahamäärä�
Arvonalentumistappio kirjataan välittömästi tulosvaikutteisesti� Mikäli
arvonalentumistappio kohdistuu rahavirtaa tuottavaan yksikköön,
se kohdistetaan ensin vähentämään rahavirtaa tuottavalle yksikölle
kohdistettua liikearvoa ja tämän jälkeen vähentämään muita yksikön
omaisuuseriä tasasuhteisesti� Arvonalentumistappion kirjaamisen
yhteydessä poistojen kohteena olevan omaisuuserän taloudellinen
vaikutusaika arvioidaan uudelleen� Muusta omaisuuserästä kuin
liikearvosta kirjattu arvonalentumistappio peruutetaan siinä
tapauksessa, että on tapahtunut muutos niissä arvioissa, joita on
käytetty määritettäessä omaisuuserästä kerrytettävissä olevaa
rahamäärää� Arvonalentumistappiota ei kuitenkaan peruta enempää,
kuin mikä omaisuuserän kirjanpitoarvo olisi ilman arvonalentumistappion
kirjaamista� Liikearvosta kirjattua arvonalentumistappiota ei peruta
missään tilanteessa�
KESKEISET ARVIOT JA HARKINTA
Tuotekehitysmenojen aktivointi
Konserni arvioi raportointihetkellä, onko uusi tuote teknisesti
toteutettavissa, voidaanko se hyödyntää kaupallisesti ja saadaanko
tuotteesta vastaista taloudellista hyötyä, jolloin uusien tai
kehittyneempien tuotteiden suunnittelusta johtuvat kehittämismenot
voidaan aktivoida taseeseen aineettomiksi hyödykkeiksi�
POISTOT JA ARVONALENTUMISET
(1 000 EUR) 2023 2022
Aineettomat hyödykkeet
Aktivoidut kehittämismenot 9 376 7 092
Patentit 343 306
Aineettomat oikeudet 264 292
Muut aineettomat hyödykkeet 2 547 2 040
Yhteensä 12 531 9 729
Aineelliset
käyttöomaisuushyödykkeet
Rakennukset 7 120 6 472
Koneet ja kalusto 11 686 11 470
Yhteensä 18 806 17 943
Yhteensä 31 337 27 671
4.5 Myyntisaamiset ja muut saamiset
KESKEISET ARVIOT JA HARKINTA
Myyntisaamiset
Konserni kirjaa tilinpäätöshetkellä parhaan arvionsa mukaisen
luottotappion saamisista, joista ei todennäköisesti tulla saamaan
suoritusta�
Konserni soveltaa odotettavissa olevien luottotappioiden kirjaamiseen
IFRS 9:ssä määrättyä yleistä mallia�
Odotettavissa olevien luottotappioiden määrittämistä varten
myyntisaamiset on ryhmitelty asiakaskohtaisesti luottoriskin
todennäköisyyden ja maksun viivästymisen perusteella�
Luottotappioriskin katsotaan lisääntyneen merkittävästi, jos
saaminen on erääntynyt yli 30 päivää� Tämän perusteella tehdään
asiakaskohtainen arviointi odotetusta luottotappiosta� Luottotappion
määrittämisessä huomioidaan vakuutena oleva myyty kone�
Arviot perustuvat järjestelmälliseen ja jatkuvaan saatavien läpikäyntiin
osana luottoriskin valvontaa� Luottoriskien arviointi perustuu
aikaisemmin toteutuneisiin luottotappioihin, saamisten määrään ja
rakenteeseen sekä lähiajan taloudellisiin tapahtumiin ja olosuhteisiin�
4.4 Vaihto-omaisuus
LAATIMISPERIAATTEET
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai nettorealisointiarvoon
sen mukaan, kumpi niistä on alhaisempi� Hankintameno määritetään
raaka-aineiden ja tarvikkeiden osalta keskihintamenetelmällä� Valmiiden
ja keskeneräisten tuotteiden hankintameno muodostuu raaka-aineista,
välittömistä työsuorituksista johtuvista menoista, muista välittömistä
menoista sekä asianmukaisesta osuudesta valmistuksen muuttuvista
yleismenoista ja kiinteistä yleismenoista normaalilla toiminta-asteella�
Vaihtokonevarasto arvostetaan hankintamenoon tai sitä alhaisempaan
todennäköiseen nettorealisointiarvoon� Nettorealisointiarvo on
tavanomaisessa liiketoiminnassa saatava arvioitu myyntihinta, josta on
vähennetty arvioidut tuotteen valmiiksi saattamiseen tarvittavat menot
ja myynnistä johtuvat menot�
KESKEISET ARVIOT JA HARKINTA
Konserni kirjaa tilinpäätöshetkellä parhaan arvionsa mukaan vaihto-
omaisuuden arvonalentumista erityisesti vaihtokoneiden osalta�
Arvioinnissa otetaan huomioon vaihtokonevaraston ikärakenne ja
todennäköinen myyntihinta�
VAIHTO-OMAISUUS
(1 000 EUR) 2023 2022
Aineet ja tarvikkeet 133 988 139 650
Keskeneräiset tuotteet 13 916 28 565
Valmiit tuotteet/tavarat 46 018 36 494
Muu vaihto-omaisuus 46 915 31 785
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät varat
0 -6 846
Yhteensä 240 837 229 648
Tilikaudella kirjattiin kuluksi 4,5 miljoonaa euroa, jolla vaihto-
omaisuuden kirjanpitoarvoa alennettiin vastaamaan sen
nettorealisointiarvoa (3,5 miljoonaa euroa vuonna 2022)�
SAAMISET (PITKÄAIKAISET)
(1 000 EUR) 2023 2022
Siirtosaamiset 3 229 63
Yhteensä 3 229 63
Saamisiin ei liity merkitviä luottoriskikeskittymiä�
MYYNTISAAMISET JA MUUT SAAMISET (LYHYTAIKAISET)
(1 000 EUR) 2023 2022
Myyntisaamiset 69 129 64 610
Siirtosaamiset 8 191 8 258
Muut saamiset 18 682 11 344
Kaupankäyntitarkoituksessa
pidetvät johdannaissopimukset 2 353 5 470
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät varat 0 -2 560
Yhteensä 98 355 87 122
Odotettujen luottotappioiden määrittelyperusteet on
kuvattu liitetiedossa 5�6� Saamisten käyvät arvot on esitetty
liitetiedossa kohdassa 5�7�
KONSERNITILINPÄÄTÖS
86 87
VUOSIKERTOMUS 2023
MYYNTISAAMISTEN IKÄJAKAUMA JA LUOTTOTAPPIOIKSI KIRJATUT ERÄT
(1 000 EUR)
Eräänty-
mättömät
Erääntyneet
alle 30
päivää
Erääntyneet
30–90
päivää
Erääntyneet
91–180
päivää
Erääntyneet
181–360
päivää
Erääntyneet
yli 360 päivää Yhteensä
2023
Bruttomääräinen kirjanpito-
arvo – myyntisaamiset 44 648 19 361 4 330 1 451 -471 475 69 794
Myytävänä oleviin omaisuus-
eriin liittyvät varat 0 0 0 0 0 0 0
Odotettua tappiota koskeva
vähennyserä 0 0 0 -190 0 -475 -665
Nettomääräinen kirjanpito-
arvo – myyntisaamiset 44 648 19 361 4 330 1 261 -471 0 69 129
2022
Bruttomääräinen kirjanpito-
arvo – myyntisaamiset 47 086 10 053 4 809 288 157 487 62 879
Myytävänä oleviin omaisuus-
eriin liittyvät varat 116 6 2 051 50 299 19 2 542
Odotettua tappiota koskeva
vähennyserä 0 0 0 0 -305 -506 -811
Nettomääräinen kirjanpito-
arvo – myyntisaamiset 47 202 10 059 6 861 338 150 0 64 610
MYYNTISAAMISIIN LIITTYVÄ TAPPIOTA KOSKEVA
TULOSVAIKUTTEINEN VÄHENNYSERÄ:
(1 000 EUR) 2023 2022
Myyntisaamisten odotettua tappiota
koskevan vähennyserän muutos -146 242
Lopulliset luottotappiot 230 -158
Perutut lopulliset luottotappiot -84 -84
Lopetetut liiketoiminnot 0 0
Yhteensä 0 0
4.7 Varaukset
LAATIMISPERIAATTEET
Varaus kirjataan, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman
seurauksena oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite, maksuvelvoitteen
toteutuminen on todennäköistä ja velvoitteen suuruus on arvioitavissa
luotettavasti� Varausten määrää arvioidaan jokaisena tilinpäätöspäivänä
ja niiden määriä muutetaan vastaamaan parasta arviota
tarkasteluhetkellä� Varausten muutokset kirjataan tuloslaskelmaan
samaan erään, mihin varaus on alun perin kirjattu�
Takuuvaraus kirjataan, kun takuuehdon sisältävä tuote myydään�
Takuuvarauksen suuruus perustuu kokemusperäiseen tietoon
takuumenojen toteutumisesta�
Muu varaus kirjataan, kun konsernilla todetaan olevan tappiollinen
sopimus� Sopimuksen mukainen olemassa oleva velvoite kirjataan ja
määritetään varauksena�
KESKEISET ARVIOT JA HARKINTA
Takuuvaraus
Takuuvaraus perustuu toteutuneisiin takuukustannuksiin� Tuotteille
myönnetvä takuuaika on 12 kuukautta tai 2 000 tuntia, jonka
aikana tuotteissa havaitut viat korjataan yrityksen kustannuksella�
Takuuvaraus perustuu aikaisemmilta vuosilta kertyneeseen tuotteiden
vikaantumishistoriaan� Takuuvaraukset odotetaan käytettävän
seuraavan vuoden aikana�
Muut varaukset
Muut varaukset -erään konserni on kirjannut varauksen Ponsse
Latin America -tytäryhtiön tekemän sopimuksen perusteella,
koska sopimuksen mukaisten velvoitteiden täyttäminen aiheuttaa
arvion mukaan menoja, jotka ylittävät sopimuksesta odotettavissa
olevan taloudellisen hyödyn� Varauksen arvostamisessa on käytetty
parasta arviota velvoitteen täyttämisen aiheuttamista menoista
raportointikauden päättymispäivänä�
4.6 Ostovelat ja muut velat
OSTOVELAT JA MUUT VELAT
(1 000 EUR) 2023 2022
Ostovelat (muut rahoitusvelat) 85 785 93 133
Saadut ennakot 2 024 3 462
Muut velat 18 648 14 157
Siirtovelat
Henkilöstökuluvelat 30 576 23 049
Korkojaksotus 1 223 240
Myyntisopimusten perusteella
kirjatut velat 4 110 4 047
Tuloverovelka 1 257 4 664
Muut siirtovelat 4 509 15 920
Kaupankäyntitarkoituksessa pidettä-
vät johdannaissopimukset 816 168
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät velat 0 -700
Yhteensä 148 948 158 140
VARAUKSET
(1 000 EUR) Takuuvaraus
Muut
varaukset Yhteensä
31�12�2022 4 164 6 483 10 647
Lisäykset 922 4 147 5 069
Vähennykset -691 -335 -1 026
31.12.2023 4 395 10 295 14 690
KONSERNITILINPÄÄTÖS
88 89
VUOSIKERTOMUS 2023
5.1 Omaa pääomaa koskevat liitetiedot
Seuraavassa on esitetty muutokset osakkeiden lukumäärässä
ja omassa pääomassa�
Osakkeiden
lukumäärä
Osake-
pääoma
Muut
rahastot
Omat
osakkeet
(1 000 kpl) (1 000 EUR) (1 000 EUR) (1 000 EUR)
31�12�2022 28 000 7 000 3 460 -274
Osakepalkkio-
ohjelma 0 0 0 -189
31�12�2023 28 000 7 000 3 460 -463
LAATIMISPERIAATTEET
Osakepääomana esitetään kantaosakkeiden nimellisarvo� Menot, jotka
liittyvät omien oman pääoman ehtoisten instrumenttien liikkeeseen
laskuun tai hankintaan, esitetään oman pääoman vähennyseränä�
Hallituksen yhtiökokoukselle ehdottama osingonjako yhtiön osakkeen
-
omistajille merkitään oman pääoman vähennykseksi ja velaksi konserni-
taseeseen sillä kaudella, jonka aikana yhtiökokous on hyväksynyt osingon�
Omat osakkeet
Jos konserni ostaa yhtiön omia osakkeita, maksettu vastike ja hankin
-
nasta välittömästi aiheutuneet menot vähennetään yhtiön omistajille
kuuluvasta omasta pääomasta, kunnes osakkeet mitätöidään tai laske
-
taan uudelleen liikkeeseen� Omien osakkeiden hankinnan arvopäivänä
käytetään todellista kaupantekopäivää�
Jos osakkeet lasketaan uudelleen liikkeeseen, niistä saatavat vastikkeet
sisällytetään yhtiön omistajille kuuluvaan omaan pääomaan niistä välit
-
mästi johtuvilla transaktiomenoilla vähennettyinä�
5. Pääomarakenne ja
rahoitusriskit
Osakkeiden enimmäismäärä on 48 miljoonaa kappaletta (48
miljoonaa kappaletta vuonna 2022)� Osakkeiden nimellisarvo
on 0,25 euroa per osake, ja konsernin enimmäisosakepääoma
on 12 miljoonaa euroa (12 miljoonaa euroa vuonna 2022)�
Liikkeeseen laskettujen osakkeiden lukumäärä on 28 miljoonaa
kappaletta (28 miljoonaa kappaletta vuonna 2022)� Kaikki
liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu täysimääräisesti�
Osakkeet ovat kaikki samanlajisia, ja kukin osake oikeuttaa
äänestämään yhtiökokouksessa yhdellä äänellä ja antaa saman
oikeuden osinkoon�
Ponsse Oyj:llä ei ole liikkeellä vaihtovelkakirjoja eikä optiolainoja�
Ponsse Oyj:n hallituksella ei ole voimassa olevia valtuuksia
osakepääoman korottamiseen eikä vaihtovelkakirja- tai
optiolainojen liikkeeseenlaskuun�
Ponsse Oyj:n hallituksella on voimassa oleva yhtiökokouksen
valtuutus omien osakkeiden hankinnasta yhtiön vapaalla
pääomalla sekä omien osakkeiden luovuttamisesta�
Seuraavassa on esitetty oman pääoman rahastojen kuvaukset:
Omat osakkeet
Yhtiöllä on hallussaan 23 562 omaa osaketta�
Muuntoerot
Muuntoerot-rahasto sisältää ulkomaisten yksikköjen
tilinpäätösten muuntamisesta syntyneet muuntoerot�
Muut rahastot
Muut rahastot sisältää osakepalkkiojärjestelmään liittyvän
omien osakkeiden luovutukseen liittyvän rahaston lisäyksen�
Osingot
Vuonna 2023 osinkoa jaettiin yhteensä 0,60 euroa osakkeelta,
yhteensä 16,8 miljoonaa euroa (vuonna 2022 0,60 euroa
osakkeelta, yhteensä 16,8 miljoonaa euroa)� Tilikauden
päättymispäivän jälkeen yhtiön hallitus on päättänyt ehdottaa
varsinaiselle yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 2023 jaetaan
osinkoa 0,55 euroa osakkeelta� Osingonjako on yhteensä 15,4
miljoonaa euroa�
5.3 Muut rahoitusvarat
MUUT RAHOITUSVARAT
(1 000 EUR) Muut sijoitukset
Hankintameno 31�12�2022 375
Lisäykset 0
Vähennykset -1
Hankintameno 31.12.2023 374
Muut rahoitusvarat sisältävät pääasiassa yhtiön toimintaa
palvelevia noteeraamattomia yritysosakkeita�
5.2 Rahoitustuotot ja -kulut
LAATIMISPERIAATTEET
Osingot
Osinkotuotot on kirjattu silloin, kun oikeus osinkoon on syntynyt�
Valuuttakurssivoitot ja -tappiot
Valuuttakurssivoittoja ja -tappiota koskevat kirjaamisperiaatteet on
esitetty liitetietojen kohdassa 1� Laatimisperiaatteet, kappaleessa
Ulkomaan rahanmääräiset liiketapahtumat�
RAHOITUSTUOTOT
(1 000 EUR) 2023 2022
Osinkotuotot pysyvien vastaavien
sijoituksista 2 3
Korkotuotot lainoista ja saamisista 851 200
Valuuttakurssivoitot, realisoitunut 1 458 0
Valuuttakurssivoitot, realisoitumaton 1 328 0
Johdannaisten käyvän arvon muutos 0 2 436
Muut rahoitustuotot 899 3 206
Yhteensä 4 539 5 846
RAHOITUSKULUT
(1 000 EUR) 2023 2022
Korkokulut rahoituslainoista 4 433 924
Valuuttakurssitappiot, realisoitunut 0 4 094
Valuuttakurssitappiot, realisoitumaton 0 2 599
Johdannaisten käyvän arvon muutos 2 592 0
Muut rahoituskulut 1 973 1 733
Yhteensä 8 999 9 350
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -4 459 -3 504
Muut rahoituskulut -erä sisältää koronvaihtosopimuksien
arvostuskulua 1,2 miljoonaa euroa�
Realisoitumattomat valuuttakurssierät koostuvat pääosin
konsernin sisäisten erien arvostamisesta�
5.4 Rahavarat
RAHAVARAT
(1 000 EUR) 2023 2022
Käteinen raha ja pankkitilit 74 002 76 545
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät varat 0 -3 094
Yhteensä 74 002 73 451
KONSERNITILINPÄÄTÖS
90 91
VUOSIKERTOMUS 2023
VUOKRASOPIMUSVELKOJEN ERÄÄNTYMISAJAT JA
TÄSMÄYTYSLASKELMA
(1 000 EUR) 2023 2022
Vuokrasopimusvelat – vähimmäis-
vuokrien kokonaismäärä
alle 12 kk 4 220 4 093
1–5 vuotta 7 004 7 746
yli 5 vuotta 1 640 2 002
Yhteensä 12 864 13 840
Vuokrasopimusvelat –
vähimmäisvuokrien nykyarvo
alle 12 kk 4 044 3 880
1–5 vuotta 6 533 7 304
yli 5 vuotta 1 530 1 888
Yhteensä 12 107 13 071
Tulevaisuudessa kertyvät rahoituskulut 757 769
Vuokrasopimusvelkojen
kokonaismäärä 12 864 13 840
5.5 Rahoitusvelat
LAATIMISPERIAATTEET
Rahoitusvelat
Rahoitusvelat luokitellaan lyhytaikaisiksi, ellei konsernilla ole ehdotonta
oikeutta siirtää velan maksua vähintään 12 kuukauden päähän
raportointikauden päättymisestä�
5.6 Rahoitusriskien hallinta
Konserni altistuu normaalissa liiketoiminnassaan useille
rahoitusriskeille� Konsernin riskienhallinnan tavoitteena on mini-
moida rahoitusmarkkinoiden muutosten haitalliset vaikutukset
konsernin tulokseen� Pääasialliset rahoitusriskit ovat valuutta- ja
korkoriski� Konserni käyttää riskienhallinnassaan valuuttater-
miinejä, valuuttalainoja ja koronvaihtosopimuksia� Konsernin ris-
kienhallinnan yleiset periaatteet hyväksyy emoyhtiön hallitus, ja
niiden käytännön toteutuksesta vastaa konsernin johto yhdessä
liiketoimintaryhmien kanssa� Konsernin johto tunnistaa ja arvioi
riskit ja hankkii tarvittavat instrumentit riskeiltä suojautumiseen
läheisessä yhteistyössä operatiivisten yksiköiden kanssa�
Konserni toimii kansainvälisesti ja on siten altistunut eri va-
luuttapositioista aiheutuville transaktioriskeille ja riskeille, jotka
syntyvät kun eri valuutoissa olevat investoinnit muunnetaan
emoyrityksen toimintavaluuttaan� Konsernin kannalta merkittä-
vimmät valuutat ovat Yhdysvaltojen dollari (USD), Ruotsin kruu-
nu (SEK), Ison-Britannian punta (GBP) ja Brasilian real (BRL),
joista USD, SEK ja GBP on suojattu konsernin suojauspolitiikan
mukaisesti�
Valuuttakurssiriskit syntyvät kaupallisista transaktioista,
taseen monetaarisista eristä ja ulkomaisiin tytäryrityksiin
tehdyistä nettoinvestoinneista� Konsernin tytäryhtiöiden oma
pääoma on 73,1 miljoonaa euroa (73,3 miljoonaa euroa vuonna
2022), joka sisältää emoyhtiölle jaetun osingon 1,3 miljoonaa
euroa (1,0 miljoonaa euroa vuonna 2022)�
Suojaustarkoitusta varten konserni käsittelee valuutta-
määräiset saamiset sekä velat nettomääräisesti ja käyttää
niiden suojaamiseen valuuttatermiinejä� Suojaustransaktiot
toteutetaan noudattaen konsernin johdon hyväksymiä kirjallisia
riskienhallintaperiaatteita� Näihin eriin ei sovelleta IFRS 9:n
mukaista suojauslaskentaa (liitetiedot 5�2)�
Alla olevassa taulukossa on esitetty euron vahvistuminen
tai heikkeneminen Yhdysvaltain dollariin, Ruotsin kruunuun,
Ison-Britannian puntaan ja Brasilian realiin verrattuna, kaikkien
muiden tekijöiden pysyessä muuttumattomina� Kyseisten va-
luuttojen yhteenlaskettu nettopositio on -51,7 miljoonaa euroa
(-50,6 miljoonaa euroa vuonna 2022)� Muutosprosentit edus-
tavat keskimääräistä volatiliteettia edellisten 12 kuukauden
aikana� Herkkyysanalyysi perustuu tilinpäätöspäivän ulkomaan
rahan määräisiin varoihin ja velkoihin� Herkkyysanalyysissä ote-
taan huomioon myös valuuttajohdannaisten vaikutukset, jotka
netottavat valuuttakurssimuutosten vaikutuksia� Oletusten
toteutuessa muutokset aiheutuisivat pääsääntöisesti valuutta-
määräisten myyntisaamisten ja velkojen kurssimuutoksista�
(1 000 EUR) 2023
Eurokurssin muutos Vahvistuminen Heikentyminen
Vaikutus verojen
jälkeiseen voittoon
USD 2 % -35 0 % 9
SEK 3 % 46 3 % -47
GBP 1 % -36 1 % 19
BRL 2 % 856 2 % -942
(1 000 EUR) 2022
Eurokurssin muutos Vahvistuminen Heikentyminen
Vaikutus verojen
jälkeiseen voittoon
USD 8 % 52 7 % -49
SEK 4 % 255 5 % -337
GBP 3 % -60 4 % 90
BRL 7 % 2 412 15 % -5 326
Korkoriski
Konsernin lyhyet rahamarkkinasijoitukset altistavat sen rahavir-
ran korkoriskille, mutta niiden vaikutus ei ole kokonaisuudessaan
merkittävä� Konsernin tulot sekä operatiiviset rahavirrat ovat
pääosiltaan riippumattomia markkinakorkojen vaihteluista�
Konserni on pääasiallisesti altistunut korkoriskille, jonka kat-
sotaan liittyvän lähinnä pitkäaikaiseen lainasalkkuun� Konserni
suojaa tuleviin rahavirtoihin liittyvää korkoriskiä koronvaihto-
sopimuksilla� Suojausaste on noin 26 % kaikista muuttuvakorkoi-
sista lainoista�
(1 000 EUR)
Herkkyysanalyysi, vaihtuvakorkoisten lainojen osalta:
Muutosprosentti +2 % -0,5 %
Vaihtuvakorkokoiset lainat -1 697 424
Koronvaihtosopimukset 448 -112
Nettovaikutus verojen jälkeiseen
voittoon -1 249 312
RAHOITUSVELAT
(1 000 EUR) 2023 2022
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 58 413 32 339
Muut velat 161 953
Vuokrasopimusvelat 8 063 9 192
Yhteensä 66 637 42 484
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 47 980 49 122
Muut velat 792 803
Vuokrasopimusvelat 4 044 3 892
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät velat 0 -12
Yhteensä 52 816 53 804
Konsernin rahoitusvastuiden vakuudet on kuvattu liitetiedossa
kohdassa 8�1�
Velkojen käyvät arvot on esitetty liitetiedossa 5�7�
Konsernin lainat rahoituslaitoksilta ovat sekä vaihtuva- et
kiinteäkorkoisia vakuudettomia lainoja�
Veloista kiinteäkorkoisia on 13 415 tuhatta euroa (15 237
tuhatta euroa vuonna 2022)� Muut lainat ovat vaihtuvakorkoisia,
106 038 tuhatta euroa (81 051 tuhatta euroa vuonna 2022)�
KONSERNITILINPÄÄTÖS
92 93
VUOSIKERTOMUS 2023
Luottoriski
Konsernin toimintatapa määrittelee asiakkaiden, sijoitustran-
saktioiden ja johdannaissopimusten vastapuolten luottokelpoi-
suusvaatimukset sekä sijoitusperiaatteet� Konsernilla ei ole
merkittäviä saamisten luottoriskikeskittymiä, koska sillä on laaja
asiakaskunta, joka on jakautunut maantieteellisesti eri puolille�
Konserni pyrkii varovaiseen ja vakuudelliseen luotonantoon�
Pääsääntöisesti myyntisaamisten vakuutena on myyty kone
siihen saakka, kunnes kauppahinta on maksettu� Konsernin luot-
toriskin enimmäismäärä vastaa rahoitusvarojen kirjanpitoarvoa
tilikauden lopussa� Myyntisaamisten ikäjakauma on esitetty
liitetiedoissa 4�5�
Konserni soveltaa odotettavissa olevien luottotappioiden
kirjaamiseen IFRS 9:n mukaista yleistä mallia, jonka mukaan
yli 30 päivää erääntyneistä 10 tuhatta euroa ylittävistä
myyntisaamisista kirjataan odotettavissa olevat luottotappiot
Erääntyneet myyntisaamiset on ryhmitelty asiakaskohtaisesti
luottoriskin todennäköisyyden ja maksun viivästymisen perus-
teella� Luottotappioriskin katsotaan lisääntyneen merkittävästi,
jos saaminen on erääntynyt yli 30 päivää� Tämän perusteella
tehdään asiakaskohtainen arviointi odotetusta luottotappiosta�
Luottotappion määrittämisessä huomioidaan vakuutena oleva
myyty kone�
Maksuvalmiusriski
Konsernissa pyritään jatkuvasti arvioimaan ja seuraamaan
liiketoiminnan vaatiman rahoituksen määrää, jotta konsernilla
olisi tarpeeksi likvidejä varoja toiminnan rahoittamiseksi ja
erääntyvien lainojen takaisinmaksuun� Konsernin johto ei ole
tunnistanut rahoitusvaroissa tai rahoituslähteissä merkittäv
maksuvalmiusriskikeskittymiä�
Rahoituksen saatavuus ja joustavuus varmistetaan luot-
tolimiiteillä ja muilla rahoitusinstrumenteilla sekä toimimalla
yhteistyössä useiden pankkien kanssa� Nostamattomien
luottolimiittien määrä 31�12�2023 oli 95,0 miljoonaa euroa,
joka on 68 % kokonaisluottolimiitistä (2022 110,0 miljoonaa
euroa, 79 %)� Luottolimiittisopimukset erääntyvät pääosin
uusittaviksi kolmen vuoden välein� Konsernilla on käytettävis
100 miljoonan euron yritystodistusohjelma, josta on nostettu 0
euroa� Lisäksi konsernilla on käytettävissä tililimiittisopimuksia
3 miljoonan euron arvosta�
Rahoituslaitoslainojen keskimääräinen maturiteetti oli tilin-
päätöshetkellä 3,1 vuotta (2,7 vuotta)�
Seuraava taulukko kuvaa rahoitusvelkojen sopimuksiin perus-
tuvaa maturiteettianalyysia� Luvut ovat diskonttaamattomia, ja
ne sisältävät sekä korkomaksut että pääoman takaisinmaksut
sisältäen jatkuvat liiketoiminnot
(1 000 EUR)
tase-
arvo
raha-
virta*
alle 1
vuosi
1–5
vuotta
yli 5
vuotta
31.12.2023
Lainat
rahoituslaitoksilta 106 393 118 264 52 077 56 274 9 913
Muut velat 953 959 797 162 0
Vuokrasopimus-
velat 12 107 12 864 4 220 7 004 1 640
Ostovelat ja muut
velat 148 132 148 132 148 132 0 0
Johdannaisvelat 816 816 816
0 0
Taseen ulkopuoliset
vastuut** 0 5 488 5 488 0 0
(1 000 EUR)
tase-
arvo
raha-
virta*
alle 1
vuosi
1–5
vuotta
yli 5
vuotta
31.12.2022
Lainat
rahoituslaitoksilta 81 460 80 820 51 046 29 773 0
Muut velat 1 756 1 775 812 964 0
Vuokrasopimus-
velat
13 071 13 840 4 093 7 746 2 002
Ostovelat ja muut
velat 158 053 158 053 158 053 0 0
Johdannaisvelat 168 168 168
0 0
Taseen ulkopuoliset
vastuut** 0 6 300 6 300 0 0
* Sopimukseen perustuva rahavirta niistä sopimuksista, jotka selvitetään
bruttomääräisinä
** Taseen ulkopuolisiin sopimuksiin perustuva enimmäisrahavirta, jossa ei
ole huomioitu maksun realisoitumisen todennäköisyyttä, tarkempi erittely
liitetieto 8�1
(1 000 EUR) Rahoitukseen liittyvät velat Muut varat
Lainat Vuokrasopimukset Välisumma Rahavarat Likvidit sijoitukset Yhteensä
Nettovelat 1.1.2023 -83 213 -13 087 -96 300 76 545 0 -19 755
Rahavirtavaikutukset -24 121 4 066 -20 055 -2 416 0 -22 471
Hankinnat – vuokrasopimukset 0 -2 940 -2 940 0 0 -2 940
Valuuttakurssioikaisut -9 -149 -158 -127 0 -285
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät velat/varat 0 0 0 0 0 0
Nettovelat 31.12.2023 -107 343 -12 111 -119 454 74 002 0 -45 451
Nettovelat 1.1.2022 -42 430 -12 366 -54 796 120 900 0 66 104
Rahavirtavaikutukset -40 745 3 755 -36 990 -47 669 0 -84 659
Hankinnat – vuokrasopimukset
0 -4 130 -4 130 0 0 -4 130
Valuuttakurssioikaisut
-38 -334 -372 220 0 -152
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät velat/varat 0 -12 -12 3 094 0 3 082
Nettovelat 31.12.2022 -83 213 -13 087 -96 300 76 545 0 -19 755
Pääoman hallinta
Konsernin pääoman hallinnan pyrkimyksenä on optimaalisen
pääomarakenteen avulla tukea liiketoimintaa varmistamalla nor-
maalit toimintaedellytykset ja kasvattaa omistaja-arvoa tavoit-
teena paras mahdollinen tuotto� Optimaalinen pääomarakenne
takaa myös pienemmät pääoman kustannukset
Pääomarakenteeseen vaikutetaan mm� osingonjaon kautta�
Konserni voi vaihdella ja mukauttaa osakkeenomistajille mak-
settujen osinkojen tai näille palautettavan pääoman määrää
tai uusien liikkeeseen laskettavien osakkeiden lukumäärää tai
päättää omaisuuserien myynneistä velkojen vähentämiseksi�
Konsernin korolliset nettorahoitusvelat olivat vuoden
2023 lopussa 45,5 miljoonaa euroa (19,8 miljoonaa euroa
31�12�2022) ja nettovelkaantumisaste oli 14,1 % (6,1 %
31�12�2022)� Nettovelkaantumisastetta laskettaessa korol-
linen nettorahoitusvelka on jaettu oman pääoman määrällä�
Nettovelkoihin sisältyvät korolliset velat vähennettyinä korollisilla
saamisilla ja rahavaroilla sisältäen lopetut liiketoiminnot�
(1 000 EUR) 2023 2022
Korolliset velat 119 453 96 300
Korolliset saamiset 0 0
Rahavarat -74 002 -76 545
Nettovelat 45 451 19 755
Oma pääoma yhteensä 321 799 321 813
Nettovelkaantumisaste (net gearing) 14,1 % 6,1 %
KONSERNITILINPÄÄTÖS
94 95
VUOSIKERTOMUS 2023
5.7 Rahoitusvarojen ja -velkojen arvot luokittain
LAATIMISPERIAATTEET
Rahoitusvarat
Konsernin rahoitusvarat luokitellaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattaviksi tai jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviksi� Luokittelu
tapahtuu rahoitusvarojen hankinnan tarkoituksen perusteella ja
alkuperäisen hankinnan yhteydessä�
Rahoitusvaroihin kuuluva erä luokitellaan Käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat -ryhmään, kun se on hankittu
kaupankäyntitarkoituksessa pidettäväksi tai se luokitellaan alkuperäisen
kirjaamisen tapahtuessa käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavaksi� Konserni on luokitellut käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattaviksi sijoitukset ja johdannaiset� Kyseiset johdannaiset sisältyvät
lyhytaikaisiin varoihin ja velkoihin�
Rahoitusvaroihin kuuluva erä luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon
kirjattavaksi, jos molemmat seuraavista ehdoista täyttyvät:
a) rahoitusvaroihin kuuluvaa erää pidetään hallussa sellaisen
liiketoimintamallin mukaisesti, jonka tavoitteena on rahoitusvarojen
hallussapito sopimukseen perustuvien rahavirtojen keräämiseksi
ja b) rahoitusvaroihin kuuluvan erän sopimusehdoissa määrätään
tiettyinä ajankohtina toteutuvista rahavirroista, jotka ovat yksinomaan
pääoman ja jäljellä olevan pääomamäärän koron maksua� Konserni on
luokitellut jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviksi rahoitusvaroiksi
myyntisaamiset, muut saamiset ja rahavarat� Jaksotettuun
hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat sisältyvät taseessa
luonteensa mukaisesti lyhyt- tai pitkäaikaisiin varoihin: viimeksi
mainittuihin, mikäli ne erääntyvät yli 12 kuukauden kuluttua�
Rahoitusvarojen arvonalentuminen
Rahoitusvarojen arvonalentumiseen sovelletaan odotettujen
luottotappioiden mallia�
Rahoitusvelat
Rahoitusvelat arvostetaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattaviksi tai jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviksi�
Konserni arvostaa käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviksi
johdannaisinstrumentit� Jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviksi
arvostetaan rahoituslaitoslainat, rahoitusleasingvelat, ostovelat ja muut
velat
Johdannaissopimukset ja suojauslaskenta
Konserni ei sovella IFRS 9 -standardin mukaista suojauslaskentaa�
Johdannaiset ovat termiinisopimuksia ja koronvaihtosopimuksia, jotka
arvostetaan tulosvaikutteisesti käypään arvoon� Johdannaisten käypä
arvo on kirjattu muihin lyhytaikaisiin varoihin ja velkoihin�
(1 000 EUR)
31.12.2023
Varat taseessa
Käypään arvoon
tulosvaikutteisesti
kirjattavat varat
Jaksotettuun
hankintamenoon
kirjattavat varat Yhteensä
Noteeraamattomat osakesijoitukset 374 0 374
Johdannaisinstrumentit 2 353 0 2 353
Myyntisaamiset ja muut saamiset
(lukuun ottamatta ennakkomaksuja) 0 69 129 69 129
Rahavarat 0 74 002 74 002
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat 0 0 0
Yhteensä 2 727 143 131 145 858
31.12.2023
Velat taseessa
Käypään arvoon
tulosvaikutteisesti
kirjattavat velat
Jaksotettuun
hankintamenoon
kirjattavat velat Yhteensä
Lainat (lukuun ottamatta vuokrasopimusvelkoja) 0 106 393 106 393
Vuokrasopimusvelat 0 12 107 12 107
Johdannaisinstrumentit 816 0 816
Ostovelat ja muut velat (lukuun
ottamatta lakisääteisiä velvoitteita)
0 85 785 85 785
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat 0 0 0
Yhteensä 816 204 285 205 102
(1 000 EUR)
31.12.2022
Varat taseessa
Käypään arvoon
tulosvaikutteisesti
kirjattavat varat
Jaksotettuun
hankintamenoon
kirjattavat varat Yhteensä
Noteeraamattomat osakesijoitukset 375 0 375
Johdannaisinstrumentit 5 470 0 5 470
Myyntisaamiset ja muut saamiset
(lukuun ottamatta ennakkomaksuja) 0 64 610 64 610
Rahavarat 0 76 545 76 545
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat 0 -5 399 -5 399
Yhteensä 5 845 135 755 141 600
31.12.2022
Velat taseessa
Käypään arvoon
tulosvaikutteisesti
kirjattavat velat
Jaksotettuun
hankintamenoon
kirjattavat velat Yhteensä
Lainat (lukuun ottamatta vuokrasopimusvelkoja) 0 81 460 81 460
Rahoitusleasingvelat 0 9 180 9 180
Johdannaisinstrumentit 168 0 168
Ostovelat ja muut velat (lukuun
ottamatta lakisääteisiä velvoitteita)
0 93 133 93 133
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat 0 -738 -738
Yhteensä 168 183 035 183 202
Konsernin käypään arvoon arvostetut erät sisältävät
noteeraamattomat osakesijoitukset ja johdannaisinstrumentit�
Noteeraamattomat osakesijoitukset kuuluvat käyvän arvon
hierarkiassa tasolle 3, ja johdannaisinstrumentit kuuluvat
käyvän arvon hierarkiassa tasolle 2�
Termiinisopimusten nimellisarvot olivat 70,8 miljoonaa euroa
vuonna 2023 ja 58,7 miljoonaa euroa vuonna 2022�
Taulukossa esitettyjen rahoitusvarojen ja -velkojen käypiä arvoja
määritettäessä on käytetty seuraavia hintanoteerauksia,
oletuksia ja arvostusmalleja:
Lyhytaikaisten rahoitusvarojen ja -velkojen kirjanpitoarvojen
voidaan katsoa vastaavan käypiä arvoja�
Yhtiö arvostaa noteeraamattomat osakesijoitukset käypään
arvoon� Tilinpäätöshetkellä saamisten alkuperäinen kirjanpi-
toarvo vastaa niiden käypää arvoa�
Valuuttatermiinien käyvät arvot määritetään käyttämällä
tilinpäätöspäivän markkinahintoja vastaavan pituisille
sopimuksille� Koronvaihtosopimusten käyvät arvot on
määritetty tulevien rahavirtojen nykyarvomenetelmällä,
jonka tukena ovat tilinpäätöspäivän markkinakorot ja muu
markkinainformaatio�
Korollisten velkojen käyvät arvot on laskettu diskonttaamalla
velkaan liittyvät rahavirrat tilinpäätöspäivän markkinakorolla�
KONSERNITILINPÄÄTÖS
96 97
VUOSIKERTOMUS 2023
6. Tuloverot
LAATIMISPERIAATTEET
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot ja laskennalliset verot
Verokulu muodostuu kauden verotettavaan tuloon perustuvasta verosta
ja laskennallisesta verosta� Verot kirjataan tulosvaikutteisesti, paitsi
milloin ne liittyvät suoraan omaan pääomaan tai laajaan tuloslaskelmaan
kirjattaviin eriin� Tällöin myös vero kirjataan kyseisiin eriin� Kauden
verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan verotettavasta tulosta
kunkin maan voimassaolevan verokannan perusteella�
Laskennalliset verot lasketaan väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon ja
verotuksellisen arvon välillä� Laskennallista veroa ei kuitenkaan kirjata,
jos se johtuu omaisuuserän tai velan alkuperäisestä kirjaamisesta,
kun kyseessä ei ole liiketoimintojen yhdistäminen eikä liiketapahtuma
toteutumisaikanaan vaikuta kirjanpidon tulokseen eikä verotettavaan
tuloon�
Tytäryrityksiin ja osakkuusyrityksiin tehdyistä sijoituksista kirjataan
laskennallinen vero, paitsi milloin konserni pystyy määräämään
väliaikaisen eron purkautumisajankohdan eikä väliaikainen ero
todennäköisesti purkaudu ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa�
Merkittävimmät väliaikaiset erot syntyvät aineellisten
käyttöomaisuushyödykkeiden poistoista ja hankintojen yhteydessä
tehdyistä käypiin arvoihin perustuvista oikaisuista�
Laskennalliset verot lasketaan käyttämällä raportointikauden
päättymispäivään mennessä säädettyjä verokantoja, jotka on
käytännössä hyväksytty raportointikauden päättymispäivään mennessä�
Laskennallinen verosaaminen kirjataan siihen määrään asti kuin
on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa,
jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää� Laskennallisen
verosaamisen kirjaamisedellytykset arvioidaan tältä osin aina jokaisen
raportointikauden päättymispäivänä�
Konserni vähentää laskennalliset verosaamiset ja -velat toisistaan
ainoastaan siinä tapauksessa, että konsernilla on laillisesti
toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata kauden verotettavaan
tuloon perustuvat verosaamiset ja -velat keskenään ja laskennalliset
verosaamiset ja -velat liittyvät saman veronsaajan perimiin tuloveroihin
joko samalta verovelvolliselta tai eri verovelvolliselta, jotka aikovat
joko kuitata kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset
ja -velat keskenään tai realisoida saamisen ja suorittaa velat
samanaikaisesti jokaisella sellaisella tulevalla kaudella, jonka aikana
odotetaan suoritettavan merkittävä määrä laskennallisia verovelkoja tai
hyödynnettävän merkittävä määrä laskennallisia verosaamisia�
KESKEISET ARVIOT JA HARKINTA
Tuloverot
Konsernitilinpäätöksen laadinta edellyttää, että konserni arvioi
tuloveronsa erikseen kunkin tytäryhtiönsä osalta� Arvioinnissa
otetaan huomioon veroasema sekä erilaisten vero- ja
kirjanpitokäytännöistä johtuvien väliaikaisten erojen, kuten
tulojaksotusten ja kustannusvarausten, vaikutus� Eroista kirjataan
laskennallisia verosaamisia ja -velkoja� Laskennallisen verosaamisen
hyödyntämismahdollisuuksia arvioidaan ja oikaistaan siltä osin kuin
hyödyntämismahdollisuus on epätodennäköinen�
6.1 Tuloverot
TULOVEROT
(1 000 EUR) 2023 2022
Tilikauden verotettavaan
tuloon perustuva vero 15 115 10 884
Edellisten tilikausien verot 461 61
Laskennalliset verot -2 653 -1 909
Yhteensä 12 924 9 037
Tuloslaskelman verokulun ja konsernin kotimaan verokannalla
(2023: 20,0 %, 2022: 20,0 %) laskettujen verojen välinen
täsmäytyslaskelma:
(1 000 EUR) 2023 2022
Voitto ennen veroja 42 949 43 219
Verot laskettuna kotimaan verokannalla 8 590 8 644
Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavat
verokannat -1 860 1 185
Verovapaat tulot -3 264 -129
Vähennyskelvottomat kulut -1 248 299
Verohelpotukset, -tuet -665 -29
Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset 8 212 6 591
Verot aikaisemmilta tilikausilta 461 61
Muut erät 2 698 -7 586
Verot tuloslaskelmassa 12 924 9 037
Konsernin efektiiviseen veroasteeseen vuosina 2023 ja 2022
vaikutti konserniyhdistelykirjaus, josta ei kirjata laskennallista
veroa, koska kyseessä on pysyvä ero� Pysyvän eron verovaikutus
näkyy verojen täsmäytyslaskelmalla rivillä ”Kirjaamattomat
laskennalliset verosaamiset” ja ”Muut erät”�
Ponsse valmistautuu Pillar 2 minimiverosäännösten voi-
maantuloon vuoden 2024 alusta lähtien ja arvioi sen vaikutuksia
parhaillaan�
6.2 Laskennalliset verosaamiset ja -velat
LASKENNALLISTEN VEROJEN MUUTOKSET
VUODEN 2023 AIKANA:
(1 000 EUR)
Laskennalliset
verosaamiset:
31.12.
2022
Kirjattu
tulos-
vaikut-
teisesti
Kirjattu
oman
pääoman
kautta
31.12.
2023
Vaihto-omaisuus 3 719 1 840 0 5 559
Vahvistetut tappiot 595 -118 0 477
Muut erät 690 527 1 194 2 410
Kauden verotettavaan tuloon
perustuvat verosaamiset -582 582 0 0
Yhteensä 4 422 2 831 1 194 8 446
Laskennalliset
verovelat:
31.12.
2022
Kirjattu
tulos-
vaikut-
teisesti
Kirjattu
oman
pääoman
kautta
31.12.
2023
Vaihto-omaisuus 0 0 0 0
Aineelliset ja aineettomat
hyödykkeet 968 152 0 1 120
Muut erät 0 0 0 0
Myytävänä oleviin
omaisuuseriin liittyvät velat -26 26 0 0
Yhteensä 942 178 0 1 120
LASKENNALLISTEN VEROJEN MUUTOKSET
VUODEN 2022 AIKANA:
(1 000 EUR)
Laskennalliset
verosaamiset:
31.12.
2021
Kirjattu
tulos-
vaikut-
teisesti
Kirjattu
oman
pääoman
kautta
31.12.
2022
Vaihto-omaisuus 2 116 1 602 0 3 719
Vahvistetut tappiot 683 -88 0 595
Muut erät 561 129 0 690
Kauden verotettavaan tuloon
perustuvat verosaamiset 0 -582 0 -582
Yhteensä 3 360 1 061 0 4 422
Laskennalliset
verovelat:
31.12.
2020
Kirjattu
tulos-
vaikut-
teisesti
Kirjattu
oman
pääoman
kautta
31.12.
2021
Vaihto-omaisuus 0 0 0 0
Aineelliset ja aineettomat
hyödykkeet 967 1 0 968
Muut erät 0 0 0 0
Myytävänä oleviin
omaisuuseriin liittyvät velat 0 -26 0 -26
Yhteensä 967 -25 0 942
Oman pääoman kautta kirjattu laskennallinen vero liittyy erään
Muut pitkäaikaiset työsuhde-etuudet (Liitetieto 3�4)�
Konsernin ulkomaisiin tytäryhtiöihin liittyvistä vahvistetuista
tappioista 36,4 miljoonaa euroa (25,6 miljoonaa euroa
vuonna 2022) on kirjattu laskennallista verosaamista 0,5
miljoonaa euroa� Edellä mainituilla vahvistetuilla tappioilla ei ole
vanhenemisaikaa�
KONSERNITILINPÄÄTÖS
98 99
VUOSIKERTOMUS 2023
7.1 Lähipiiritapahtumat
Konsernin lähipiiriin kuuluvat emoyritys sekä tytär- ja
osakkuusyritykset� Lähipiiriin luetaan myös hallitus,
toimitusjohtaja ja johtoryhmien jäsenet mukaan lukien heidän
perheenjäsenensä sekä määräysvaltayhtiöt�
Konsernin emo- ja tytäryhtiösuhteet ovat seuraavat:
Nimi ja kotipaikka
Konsernin ja emoyhtiön
osuus osakkeista ja
äänistä, %
Emoyhtiö Ponsse Oyj, Vieremä, Suomi
Ponsse AB, Västerås, Ruotsi 100,00
Ponsse AS, Kongsvinger, Norja 100,00
Ponssé S�A�S�, Gondreville, Ranska 100,00
Ponsse UK Ltd�, Annan, Iso-Britannia 100,00
Ponsse Machines Ireland Ltd�,
Port Laoise, Irlanti 100,00
Ponsse North America, Inc�,
Rhinelander, Yhdysvallat 100,00
Ponsse Latin America Indústria de Máquinas
Florestais Ltda, Mogi das Cruzes, Brasilia 100,00
Epec Oy, Seinäjoki, Suomi 100,00
Bram Engineers B�V�, Barendrecht, Hollanti
(Epec Oy:n omistama, 1�11�2023 alkaen) 100,00
Ponsse Asia-Pacific Ltd�, Hongkong 100,00
Ponsse China Ltd�, Beihai, Kiina
(Ponsse Asia-Pacific Ltd�:n omistama) 100,00
Ponsse Uruguay S�A�, Paysandú,
Uruguay 100,00
Ponsse Czech s�r�o, Hostinné, Tšekki 100,00
Ponsse Chile SpA Chillán, Chile 100,00
EAI PON1V Holding Oy, Suomi 100,00
7. Konsernin rakenne
LAATIMISPERIAATTEET
Tytäryritykset
Konsernitilinpäätökseen sisältyvät emoyhtiö Ponsse Oyj ja kaikki
sen tytäryritykset sekä Epec Oy:n tytäryritys Bram Engineers B�V
Tytäryritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on määräysvalta�
Määräysvalta syntyy, kun konserni olemalla osallisena yhteisössä altistuu
yhteisön muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon
ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yhteisöä koskevaa
valtaansa�
Konsernin keskinäinen osakkeenomistus on eliminoitu
hankintamenetelmällä� Luovutettu vastike ja hankitun yrityksen
yksilöitävissä olevat varat ja vastattavaksi otetut velat on arvostettu
käypään arvoon hankintahetkellä� Hankintaan liittyvät menot, lukuun
ottamatta vieraan tai oman pääoman ehtoisten arvopapereiden
liikkeeseen laskusta aiheutuvia menoja, on kirjattu kuluksi� Luovutettu
vastike ei sisällä hankinnasta erillisenä käsiteltäviä liiketoimia� Näiden
vaikutus on huomioitu hankinnan yhteydessä tulosvaikutteisesti�
Tytäryhtiöiden hankinnasta syntyneen liikearvon käsittelyä kuvataan
kohdassa ”Liikearvo”�
Hankitut tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä
hetkestä lähtien, kun konserni on saanut määräysvallan ja luovutetut
tytäryritykset siihen saakka, jolloin määräysvalta lakkaa� Kaikki konsernin
sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoitumattomat voitot
sekä sisäinen voitonjako eliminoidaan konsernitilinpäätöstä laadittaessa�
Realisoitumattomia tappioita ei eliminoida siinä tapauksessa, että tappio
johtuu arvonalentumisesta�
Vaiheittain toteutuvan hankinnan yhteydessä aiempi omistusosuus
arvostetaan käypään arvoon ja tästä syntyvä voitto tai tappio kirjataan
tulosvaikutteisesti� Konsernin menettäessä määräysvallan tytäryhtiössä,
arvostetaan jäljelle jäävä sijoitus määräysvallan menettämispäivän
käypään arvoon ja tästä syntyvä erotus kirjataan tulosvaikutteisesti�
Osakkuusyritykset
Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on huomattava
vaikutusvalta� Huomattava vaikutusvalta syntyy pääsääntöisesti silloin,
kun konserni omistaa yli 20 % yrityksen äänivallasta tai kun konsernilla
on muutoin huomattava vaikutusvalta, muttei määräysvaltaa�
Osakkuusyritykset on yhdistelty konsernitilinpäätökseen
pääomaosuusmenetelmää käyttäen� Jos konsernin osuus
osakkuusyrityksen tappiosta ylittää sijoituksen kirjanpitoarvon, sijoitus
merkitään taseeseen nolla-arvoon eikä kirjanpitoarvon ylittäviä tappiota
yhdistellä, ellei konserni ole sitoutunut osakkuusyritysten velvoitteiden
täyttämiseen� Osakkuusyrityssijoitus sisältää sen hankinnasta
syntyneen liikearvon� Konsernin omistusosuuden mukainen osuus
osakkuusyritysten tilikauden tuloksista on esitetty omana eränään
liikevoiton jälkeen�
7.2 Liiketoimintojen yhdistäminen
Ponsse-konserniin kuuluva EAI PON1V Holding Oy:n toimialana
on kannustinjärjestelmien hallinnointiliiketoiminta, kannustinjär-
jestelmiin liittyvien Ponsse Oyj:n arvopapereiden ostaminen ja
myyminen sekä niihin liittyvien rahoitussopimusten osapuolena
toimiminen� Evli Alexander Incentives Oy:n kanssa on tehty
järjestely, jossa perustettiin EAI PON1V Holding Oy hankkimaan
Ponsse Oyj:n rahoittamana sopimuksen ehtojen mukaisesti
osakkeita jaettavaksi henkilöstölle Ponsse Oyj:n osakepalkit-
semisjärjestelyn ehtojen mukaisesti� EAI PON1V Holding Oy:n
juridinen omistus on Evli Alexander Incentives Oy:llä, mutta
panttaussopimuksen perusteella Ponsse Oyj toimiessaan
päämiehenä käyttää tosiasiallisesti määräysvaltaa järjestelyssä
ja Evli Alexander Incentives Oy toimii agentin roolissa holdin-
gyhtiön kautta� Tämä sopimuksellisista piirteistä syntyvä mää-
räysvalta johtaa siihen, että EAI PON1V Holding Oy yhdistellään
IFRS-konsernitilinpäätökseen ns� strukturoituna yhteisönä ja
sisällytetään konserniyritysten listaukseen�
Ponsse-konserniin kuuluva teknologiayhtiö Epec Oy on
1�11�2023 hankkinut omistukseensa hollantilaisen Bram
Engineers B�V:n� Yritysosto mahdollistaa tulevaisuudessa
entistä laajemmin ohjelmistoihin, sähköistymiseen, autonomisiin
järjestelmiin sekä ohjausjärjestelmiin liittyvien tuotekehityspalve-
luiden ja tuotteiden tarjoamisen asiakkaille� Kauppahintaa ei
osapuolten yhteisestä sopimuksesta julkaistu, eikä kauppa-
hinnalla ole merkitystä Ponssen arvonmäärityksen kannalta�
Liikearvoa kaupasta syntyi 1,0 miljoonaa euroa�
Luettelo osakkuusyrityksistä on esitetty liitetiedoissa koh-
dassa 7�3� Konsernilla ei ole yhteisyrityksiä�
7.3 Osuudet osakkuusyrityksissä
(1 000 EUR) 2023 2022
Tilikauden alussa 881 785
Aikaisempien tilikausien oikaisu 0 0
Saatu osinko -68 -51
Osuus kauden tuloksesta 255 147
Tilikauden lopussa 1 068 881
Tiedot konsernin osakkuusyrityksestä sekä sen varat, velat,
liikevaihto ja tilikauden voitto:
(1 000 EUR) 2023 2022
Osakkuusyritys
Sunit Oy, Kajaani, Suomi
Varat 4 152 3 531
Velat 11 013 941
Liikevaihto 6 061 4 010
Tilikauden voitto 749 359
Omistusosuus 34 % 34 %
Sunit Oy on telematiikkaan erikoistunut ajoneuvotietokoneita
valmistava yritys�
KONSERNITILINPÄÄTÖS
100 101
VUOSIKERTOMUS 2023
8.2 Raportointikauden päättymispäivän jälkeiset
tapahtumat
Ponsse Latin America Ltda -tytäryhtiön uudeksi toimitusjohta-
jaksi on nimitetty 1� helmikuuta 2024 alkaen Janne Loponen�
Janne Loposen sijaintipaikka on Brasilia ja hän raportoi Ponsse-
konsernin myynti-, huolto- ja markkinointijohtaja (Chief Sales,
Service & Marketing Officer) Marko Mattilalle� Ponsse Latin
America Ltda:n aiempana toimitusjohtajana on vuodesta 2018
alkaen toiminut Fernando Campos Passos�
Ponsse on julkaissut 20�2�2024 tiedotteen, jossa se kertoo
suunnittelevansa toimintamallinsa uudistamista globaalisti
vahvistamaan pitkän aikavälin kilpailukykyä, kannattavuutta ja
entistä parempaa asiakaspalvelua� Muutosten suunnittelua ja
toteutusta vie eteenpäin konsernin johtoryhmä� Vaikutukset
kohdistuisivat globaalisti organisaatioomme ja mahdolliset
paikalliset neuvottelut työntekijöiden edustajien kanssa käydään
maissa jokaisen maan lainsäädännön mukaisesti� Suunnitellun
toimintamallin toteutuessa muutokset astuisivat voimaan kesä-
kuun 2024 alussa� Alustavien ennusteiden mukaan suunnitellut
toimenpiteet voisivat johtaa noin 10 miljoonan euron vuotuisiin
säästöihin täysimääräisesti vuodesta 2026 alkaen� Alustavien
arvioiden mukaan suunnitellut toimenpiteet voisivat johtaa maa-
ilmanlaajuisesti noin 120–140 työpaikan vähentymiseen�
Muita katsauskauden päättymisen jälkeisiä tapahtumia, jotka
edellyttäisivät tilikaudelta esitettävän tiedon oikaisemista tai
lisätietojen esittämistä, ei ole tiedossa�
8.1 Vastuut
VASTUUSITOUMUKSET
(1 000 EUR) 2023 2022
Takaukset muiden puolesta 0 0
Kiinteistöjen arvonlisäveron
tarkistusvastuu, palautusvastuu 5 349 6 100
Muut vastuut 139 200
Yhteensä 5 488 6 300
(1 000 EUR) 2023 2022
Ei-purettavissa olevien
vuokrasopimusten perusteella
yhden vuoden kuluessa maksettavat
vähimmäisvuokrat 964 1047
8. Muut liitetiedot
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS)
Emoyhtiön tuloslaskelma
(1 000 EUR) Liite
1
2023 2022
Liikevaihto 2 654 268 625 225
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) -16 070 12 230
Liiketoiminnan muut tuotot 3 3 461 2 219
Materiaalit ja palvelut 4 -436 516 -454 723
Henkilöstökulut 5, 6, 7 -65 199 -64 918
Poistot ja arvonalentumiset 8 -22 413 -20 039
Liiketoiminnan muut kulut -56 777 -70 114
Liikevoitto 60 754 29 880
Rahoitustuotot ja -kulut 10 14 004 -3 037
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja 74 759 26 843
Tilinpäätössiirrot 11 166 2 372
Tuloverot 12 -12 698 -5 771
Tilikauden voitto 62 227 23 444
1
Liite viittaa tuloslaskelman ja taseen liitetietoihin sivuilla 106–113�
KONSERNITILINPÄÄTÖS
102 103
VUOSIKERTOMUS 2023
Emoyhtiön tase
(1 000 EUR) Liite
1
2023 2022
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet 13 48 185 46 424
Aineelliset hyödykkeet 13 65 232 69 416
Sijoitukset 14 17 112 17 166
Pysyvät vastaavat yhteensä 130 529 133 006
Vaihtuvat vastaavat
Vaihto-omaisuus 15 115 769 128 348
Pitkäaikaiset saamiset 16 13 398 11 031
Lyhytaikaiset saamiset 16 158 726 107 357
Rahat ja pankkisaamiset 50 445 52 014
Vaihtuvat vastaavat yhteensä 338 338 298 750
VASTAAVAA YHTEENSÄ 468 867 431 756
VASTATTAVAA
Oma pääoma 17, 18
Osakepääoma 7 000 7 000
Arvonkorotusrahasto 841 841
Muut rahastot 3 458 3 458
Edellisten tilikausien tulos 205 374 198 724
Tilikauden voitto 62 227 23 444
Oma pääoma yhteensä 278 900 233 467
Tilinpäätössiirtojen kertymä 19 0 167
Pakolliset varaukset 20 4 611 4 442
Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma 21 41 161 21 953
Lyhytaikainen vieras pääoma 22 144 194 171 727
Vieras pääoma yhteensä 185 355 193 680
VASTATTAVAA YHTEENSÄ 468 867 431 756
1
Liite viittaa tuloslaskelman ja taseen liitetietoihin sivuilla 106–113�
Emoyhtiön rahoituslaskelma
(1 000 EUR) 2023 2022
Liiketoiminnan rahavirta:
Liikevoitto 60 754 29 880
Poistot ja arvonalentumiset 22 413 20 039
Varauksen muutos 39 -636
Muut oikaisut -260 18 967
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta 82 946 68 249
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys (-)/vähennys (+) -52 792 -69 261
Vaihto-omaisuuden lisäys (-)/vähennys (+) 12 579 -32 038
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+)/vähennys (-) -24 023 9 891
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja 18 711 -23 159
Saadut korot 1 962 981
Maksetut korot -2 221 -411
Saadut osingot 1 368 1 051
Muut rahoituserät 646 -2 222
Maksetut välittömät verot -14 239 -2 754
Liiketoiminnan rahavirta (A) 6 227 -26 513
Investointien rahavirta:
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin -19 883 -26 631
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden luovutustulot 14 949 33
Investointien rahavirta (B) -4 934 -26 599
Rahoituksen rahavirta:
Lyhytaikaisten lainojen lisäys (+) /vähennys (-) 14 197 29 845
Pitkäaikaisten lainojen lisäys (+) /vähennys (-) 2 000 -718
Pitkäaikaisten saamisten lisäys (-)/vähennys (+) -2 265 -2 835
Maksetut osingot ja muu voitonjako -16 794 -16 800
Rahoituksen rahavirta (C) -2 862 9 492
Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) (A+B+C) -1 569 -43 619
Rahavarat 1�1� 52 014 95 633
Rahavarat 31.12. 50 445 52 014
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS
104 105
VUOSIKERTOMUS 2023
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
1. Tilinpäätöksen
laatimisperiaatteet
Ponsse Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain (FAS)
mukaisesti� Tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina euroina, ja ne
perustuvat alkuperäisiin hankintamenoihin, ellei laatimisperiaat-
teissa ole toisin mainittu�
Pysyvät vastaavat
Pysyvät vastaavat on merkitty taseeseen välittömään hankinta-
menoon vähennettynä suunnitelman mukaisilla poistoilla ja
arvonalentumisilla� Suunnitelman mukaiset poistot on laskettu
tasapoistoina hyödykkeiden taloudellisen vaikutusajan perus-
teella� Poistot on tehty hyödykkeen käyttöönottokuukaudesta
alkaen�
Poistoajat ovat:
Kehittämismenot 3–10 vuotta
Aineettomat oikeudet 5 vuotta
Muut aineettomat hyödykkeet 5 vuotta
Rakennukset ja rakennelmat 20 vuotta
Koneet ja kalusto 5–10 vuotta
Sijoitukset
Pysyvien vastaavien sijoituksissa olevat tytäryhtiöosakkeet sekä
muut osakkeet ja osuudet on arvostettu alkuperäiseen hankin-
tamenoon tai sitä alempaan käypään arvoon�
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alhai-
sempaan todennäköiseen nettorealisointiarvoon� Hankintameno
määritetään raaka-aineiden ja tarvikkeiden osalta painotetulla
keskihintamenetelmällä� Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden
hankintameno muodostuu raaka-aineista, välittömistä työsuori-
tuksista johtuvista menoista, muista välittömistä menoista
sekä asianmukaisesta osuudesta valmistuksen muuttuvista
yleismenoista ja kiinteistä yleismenoista normaalilla toiminta-
asteella� Vaihtokonevarasto arvostetaan hankintamenoon
tai sitä alhaisempaan todennäköiseen nettorealisointiarvoon�
Nettorealisointiarvo on tavanomaisessa liiketoiminnassa saata-
va arvioitu myyntihinta, josta on vähennetty arvioidut tuotteen
valmiiksi saattamiseen tarvittavat menot ja myynnistä johtuvat
menot
Takuuvaraus
Luovutettuja tuotteita koskevat todennäköiset takuukustannuk-
set on kirjattu pakollisiin varauksiin�
Myynnin tuloutus
Tuloutus tapahtuu luovutettaessa suorite� Liikevaihtoa lasket-
taessa myyntitulosta on vähennetty mm� välilliset verot ja anne-
tut alennukset� Myynnin kurssierot kirjataan rahoituseriin�
Leasingvuokrat
Leasingrahoituksella hankittujen hyödykkeiden vuokrat on
kirjattu tuloslaskelmaan kuluina�
Tutkimus- ja kehitysmenot
Kehitysmenot, jotka täyttävät KPL 5 luvun 8 pykälän aktivointi-
edellytykset, on kirjattu taseeseen aineettomiin hyödykkeisiin
ja kirjataan kuluksi poistoina� Tutkimusmenot kirjataan suoraan
vuosikuluksi�
Eläkkeet
Henkilöstön lakisääteinen eläketurva on hoidettu ulkopuolisissa
eläkevakuutusyhtiöissä eikä kattamattomia eläkevastuita ole�
Eläkevakuutusmaksut on jaksotettu vastaamaan tilinpäätöksen
suoriteperusteisia palkkoja�
Johdannaiset
Emoyhtiön johdannaiset sisältävät valuuttatermiinejä ja koron-
vaihtosopimuksia� Valuuttatermiinien käypä arvo on kirjattu
taseeseen ja käyvän arvon muutos tulosvaikutteisesti tilikau-
delle� Koronvaihtosopimusten käypä arvo on esitetty taseen
ulkopuolisena eränä liitetiedoissa�
Tuloverot
Tuloverot on kirjattu Suomen verolainsäädännön mukaisesti�
Valuuttamääräiset erät
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat kirjataan tapahtu-
mapäivän kurssiin ja tilinpäätöshetkellä taseessa olevat saami-
set ja velat muunnetaan tilinpäätöspäivän kurssiin� Tase-erien
arvostamisesta syntyneet kurssierot kirjataan tuloslaskelman
rahoituseriin�
Edellisen tilikauden tietojen vertailukelpoisuus
Tilikauden 1�1�–31�12�2023 tiedot ovat vertailukelpoisia edelli-
sen tilikauden tietojen kanssa�
2. Liikevaihto markkina-alueittain
(1 000 EUR) 2023 2022
Pohjois-Eurooppa 308 861 236 691
Etelä- ja Keski-Eurooppa 141 081 134 913
Venäjä ja Aasia 11 039 32 100
Pohjois- ja Etelä-Amerikka 188 363 217 660
Muut maat 4 924 3 860
Yhteensä 654 268 625 225
3. Liiketoiminnan muut tuotot
(1 000 EUR) 2023 2022
Pysyvien vastaavien aineellisen
omaisuuden myyntivoitot 3 33
Julkiset avustukset 930 865
Muut 2 529 1 321
Yhteensä 3 461 2 219
4. Materiaalit ja palvelut
(1 000 EUR) 2023 2022
Aineet, tarvikkeet ja tavarat
Ostot tilikauden aikana 427 590 463 622
Varastojen lisäys (-)/vähennys (+) -2 487 -19 808
Ulkopuoliset palvelut 11 413 10 910
Yhteensä 436 516 454 723
5. Henkilöstö tilikauden aikana
keskimäärin
Henkilöä 2023 2022
Työntekijät 514 526
Toimihenkilöt 471 476
Yhteensä 985 1 002
6. Henkilöstökulut
(1 000 EUR) 2023 2022
Palkat ja palkkiot 53 757 53 655
Eläkekulut 9 070 9 081
Muut henkilösivukulut 2 372 2 181
Yhteensä 65 199 64 918
7. Johdon palkat ja palkkiot
(1 000 EUR) 2023 2022
Toimitusjohtaja 895 732
Hallituksen jäsenet 365 413
Yhteensä 1 260 1 145
8. Poistot ja arvonalentumiset
(1 000 EUR) 2023 2022
Suunnitelman mukaiset poistot 22 413 20 039
Yhteensä 22 413 20 039
9. Tilintarkastajan palkkiot
(1 000 EUR) 2023 2022
KPMG KPMG
Tilintarkastuspalkkiot 95 85
Todistukset ja lausunnot 14 7
Veroneuvonta 16 3
Muut palkkiot 0 16
Yhteensä 124 112
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS
106 107
VUOSIKERTOMUS 2023
10. Rahoitustuotot ja -kulut
(1 000 EUR) 2023 2022
Tuotot osuuksista saman
konsernin yrityksis 14 946 0
Osinkotuotot
Saman konsernin yrityksiltä 1 300 1 000
Omistusyhteysyrityksiltä 68 51
Osinkotuotot yhteensä 1 368 1 051
Korko- ja muut rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä 1 547 903
Johdannaisten käyvän arvon muutokset 2 326 2 826
Muilta 5 182 4 976
Korko- ja muut rahoitustuotot yhteensä 9 055 8 706
Rahoitustuotot yhteensä 25 369 9 757
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Johdannaisten käyvän arvon muutokset 3 254 1 342
Muille 8 111 11 452
Korkokulut ja muut rahoituskulut yhteensä 11 365 12 794
Rahoituskulut yhteensä 11 365 12 794
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä 14 004 -3 037
Erään rahoitustuotot ja -kulut sisältyy
kurssivoittoa/-tappioita (netto) -1 660 -3 778
11. Tilinpäätössiirrot
(1 000 EUR) 2023 2022
Suunnitelman mukaisten ja verotuk-
sessa tehtyjen poistojen erotus 166 2 372
12. Tuloverot
(1 000 EUR) 2023 2022
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta 12 698 5 771
Yhteensä 12 698 5 771
13. Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet
AINEETTOMAT HYÖDYKKEET 2023
(1 000 EUR)
Kehittämis-
menot
Patentti-
menot
Aineettomat
oikeudet
Muut
aineettomat
hyödykkeet
Ennakkomaksut
ja keskeneräiset
hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1�1�2023 63 150 3 135 2 363 20 914 9 526 99 087
Lisäykset 4 982 240 0 2 522 9 537 17 281
Vähennykset 0 0 0 0 -3 414 -3 414
Siirrot erien välillä 0 0 0 0 0 0
Hankintameno 31�12�2023 68 132 3 375 2 363 23 436 15 649 112 954
Kertyneet poistot 1�1�2023 -35 636 -2 088 -2 189 -12 749 0 -52 663
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0 0 0 0 0 0
Tilikauden poisto -9 186 -333 -84 -2 502 0 -12 106
Kertyneet poistot 31�12�2023 -44 823 -2 421 -2 273 -15 251 0 -64 769
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 23 309 953 89 8 185 15 649 48 185
Kirjanpitoarvo 31�12�2022 27 513 1 047 174 8 165 9 526 46 424
AINEELLISET HYÖDYKKEET 2023
(1 000 EUR)
Maa- ja
vesi-
alueet
Rakennukset ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Muut
aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut
ja keskeneräiset
hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1�1�2023 1 618 81 923 91 129 230 1 389 176 290
Lisäykset 0 2 098 3 682 0 1 728 7 508
Vähennykset 0 0 0 0 -1 384 -1 384
Siirrot erien välillä 0 0 0 0 0 0
Hankintameno 31�12�2023 1 618 84 021 94 811 230 1 734 182 414
Kertyneet poistot 1�1�2023 0 -39 983 -67 732 0 0 -107 715
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0 0 0 0 0 0
Tilikauden poisto 0 -3 909 -6 398 0 0 -10 307
Kertyneet poistot 31�12�2023 0 -43 893 -74 130 0 0 -118 022
Arvonkorotukset 0 841 0 0 0 841
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 1 618 40 969 20 681 230 1 734 65 232
Kirjanpitoarvo 31�12�2022 1 618 42 781 23 397 230 1 389 69 416
Tuotannon koneiden ja laitteiden kirjanpitoarvo
31�12�2023 18 199
31�12�2022 20 727
Emoyhtiön Vieremällä sijaitseviin toimitilakiinteistöihin on tehty 31�8�1994 arvonkorotus määrältään 841 tuhatta euroa�
Arvonkorotuksesta ei ole tehty poistoja� Arvonkorotus on tehty silloin voimassa olleen lainsäädännön perusteella, koska toimitilojen
todennäköinen luovutushinta on pysyvästi hankintamenoa olennaisesti suurempi�
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS
108 109
VUOSIKERTOMUS 2023
14. Sijoitukset
SIJOITUKSET 2023
(1 000 EUR)
Osakkeet
Konserniyritykset
Osakkeet Omistus-
yhteysyritykset
Osakkeet
Muut
Saamiset
Konserniyritykset
Saamiset
Muut Yhteensä
Hankintameno 1�1�2023 38 000 335 440 0 0 38 774
Lisäykset 0 0 0 0 0 0
Vähennykset 0 0 0 0 0 0
Hankintameno 31�12�2023 38 000 335 440 0 0 38 774
Kertyneet arvonalennukset 1�1�2023 -21 525 0 -84 0 0 -21 608
Vähennykset -54 0 0 0 0 -54
Arvonalennukset 0 0 0 0 0 0
Arvonkorotukset 0 0 0 0 0 0
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 16 421 335 356 0 0 17 112
Kirjanpitoarvo 31�12�2022 16 475 335 356 0 0 17 166
KONSERNIYRITYKSET
Nimi ja kotipaikka Yhtiön omistusosuus-%
Ponsse AB, Västerås, Ruotsi 100,00
Ponsse AS, Kongsvinger, Norja 100,00
Ponssé S�A�S�, Gondreville, Ranska 100,00
Ponsse UK Ltd�, Annan, Iso-Britannia 100,00
Ponsse Machines Ireland Ltd�, Port Laoise, Irlanti 100,00
Ponsse North America, Inc�, Rhinelander,
Yhdysvallat 100,00
Ponsse Latin America Indústria de Máquinas
Florestais Ltda, Mogi das Cruzes, Brasilia 100,00
OOO Ponsse, Pietari, Venäjä (18�9�2023 asti) 100,00
Ponsse Centre, Pietari, Venäjä
(OOO Ponssen omistama, 18�9�2023 asti) 100,00
Epec Oy, Seinäjoki, Suomi 100,00
Bram Engineers B�V�, Barendrecht, Hollanti
(Epec Oy:n omistama, 1�11�2023 alkaen)
100,00
Ponsse Asia-Pacific Ltd�, Hongkong 100,00
Ponsse China Ltd�, Beihai, Kiina
(Ponsse Asia-Pacific Ltd�:n omistama)
100,00
Ponsse Uruguay S�A�, Paysandú, Uruguay 100,00
Ponsse Czech s�r�o, Hostinné, Tšekki 100,00
Ponsse Chile SpA, Chillán, Chile 100,00
EAI PON1V Holding Oy, Suomi 100,00
Kaikki konserniyhtiöt on yhdistelty emoyhtiön
konsernitilinpäätökseen�
Vuoden 2023 aikana Ponsse Oyj myi Venäjän tytäyhtiön OOO
Ponssen ja sen omistaman Ponsse Centren koko osakekannan
venäläisyhtiö OOO Bisonille� Kaupan hintaa ei julkaista sopimuk-
seen perustuen� Myyntihinta sisältää Muut saamiset -erään kir-
jatun 3 miljoonan euron saamisen, joka erääntyy 18 kuukauden
kuluttua� Kaupan seurauksena emoyhtiön jakokelpoiset varat
kasvoivat 14,9 miljoonaa euroa�
OSAKKUUSYRITYKSET
Nimi ja kotipaikka Yhtiön omistusosuus-%
Sunit Oy, Kajaani, Suomi 34,00
Osakkuusyhtiö on yhdistelty emoyhtiön konsernitilinpäätökseen�
15. Vaihto-omaisuus
(1 000 EUR) 2023 2022
Aineet ja tarvikkeet 73 748 80 175
Keskeneräiset tuotteet 13 443 27 783
Valmiit tuotteet/tavarat 7 271 9 062
Muu vaihto-omaisuus 20 303 11 328
Ennakkomaksut 1 004 0
Yhteensä 115 769 128 348
16. Saamiset
(1 000 EUR) 2023 2022
Pitkäaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
Lainasaamiset 10 297 11 031
Muut saamiset 3 102 0
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä 13 398 11 031
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset 28 743 26 514
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
Myyntisaamiset 115 760 72 513
Muut saamiset 8 750 3 107
Siirtosaamiset
Avustussaamiset 795 471
Tuloverosaaminen 0 0
Johdannaissopimukset 681 2 621
Jaksotettavat kulut 2 470 1 688
Muut siirtosaamiset 1 527 444
Siirtosaamiset yhteensä 5 473 5 223
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 158 726 107 357
Saamiset yhteensä 172 124 118 388
Vuonna 2022 yhtiö on arvostanut nettosijoitusta Ponsse Latin
America -tytäryhtiöön käypään arvoon kirjaamalla luottotappio-
varausta myyntisaamisista 19,0 miljoonaa euroa�
17. Oma pääoma
(1 000 EUR) 2023 2022
Sidottu oma pääoma
Osakepääoma 1�1� 7 000 7 000
Rahastoanti 0 0
Osakepääoma 31�12� 7 000 7 000
Arvonkorotusrahasto 1�1� 841 841
Pysyvien vastaavien arvonkorotus,
muutos 0 0
Arvonkorotusrahasto 31�12� 841 841
Sidottu oma pääoma yhteensä 7 841 7 841
Vapaa oma pääoma
Muut rahastot 1�1� 3 458 3 458
Osakepalkkiojärjestelmä, muutos 0 0
Muut rahastot 31�12� 3 458 3 458
Voitto edellisiltä tilikausilta 1�1� 222 168 215 524
Omien osakkeiden hankinta 0 0
Osakepalkkiojärjestelmä, muutos 0 0
Osingonjako -16 794 -16 800
Voitto edellisiltä tilikausilta 31�12� 205 374 198 724
Tilikauden tulos 62 227 23 444
Vapaa oma pääoma yhteensä 271 059 225 626
Oma pääoma yhteensä 278 900 233 467
Muut rahastot sisältää osakepalkkiojärjestelmään liittyvän
omien osakkeiden luovutukseen liittyvän rahaston lisäyksen�
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS
110 111
VUOSIKERTOMUS 2023
18. Jakokelpoinen vapaa oma
pääoma
(1 000 EUR) 2023 2022
Voitto edellisiltä tilikausilta 205 374 198 724
Tilikauden tulos 62 227 23 444
Aktivoidut kehittämismenot -35 998 -34 562
Yhteensä 231 603 187 606
1�1�2016 alkaen taseeseen aktivoidut kehittämismenot vähen-
netään jakokelpoisista varoista�
Ponsse Oyj:n rekisteröity osakepääoma 31�12�2023 oli
7 000 000 euroa ja se jakaantui 28 000 000 kappaleeseen
0,25 euron nimellisarvoisia osakkeita� Osakkeet ovat kaikki
samanlajisia ja kukin osake oikeuttaa äänestämään yhtiökokouk-
sessa yhdellä äänellä ja antaa saman oikeuden osinkoon�
Ponsse Oyj:llä ei ole liikkeellä vaihtovelkakirjoja eikä optiolai-
noja� Emoyhtiöllä on hallussaan 23 562 omaa osaketta� Ponsse
Oyj:n hallituksella ei ole voimassa olevia valtuuksia osakepää-
oman korottamiseen eikä vaihtovelkakirja- tai optiolainojen
liikkeeseenlaskuun�
19. Tilinpäätössiirtojen kertymä
(1 000 EUR) 2023 2022
Poistoero 0 167
20. Pakolliset varaukset
(1 000 EUR) 2023 2022
Takuuvaraus 4 611 4 442
21. Pitkäaikainen vieras pääoma
(1 000 EUR) 2023 2022
Lainat rahoituslaitoksilta 41 000 21 000
Muut lainat 161 953
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä 41 161 21 953
Ponsse Oyj:llä ei ole velkoja, jotka erääntyvät myöhemmin kuin
viiden vuoden kuluttua�
22. Lyhytaikainen vieras pääoma
(1 000 EUR) 2023 2022
Lainat rahoituslaitoksilta 45 000 48 000
Muut velat 792 803
Saadut ennakot 90 242
Ostovelat 72 824 82 132
Velat samaan konserniin kuuluville yrityksille
Saadut ennakot 710 0
Konserniostovelat 1 232 5 843
Velat samaan konserniin kuuluville
yrityksille yhteensä
1 942 5 843
Muut velat 1 358 1 447
Siirtovelat
Henkilöstökuluvelat 13 676 13 030
Korkojaksotus 1 223 240
Tuloverovelka 1 240 2 781
Muut siirtovelat 6 049 17 209
Siirtovelat yhteensä 22 187 33 260
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä 144 194 171 727
23. Annetut vakuudet,
vastuusitoumukset ja muut
vastuut
23.1 Omasta puolesta annetut vakuudet
Yhtiön omaa omaisuutta ei ole annettu velkojen vakuudeksi�
23.2 Leasingvastuut
(1 000 EUR) 2023 2022
Leasingsopimuksista maksettavat määrät
Seuraavalla tilikaudella maksettavat 754 650
Myöhemmin maksettavat 786 699
Leasingsopimuksista maksettavat määrät
yhteensä 1 540 1 349
23.3 Vastuusitoumukset samaan konserniin
kuuluvien yritysten puolesta
(1 000 EUR) 2023 2022
Samaan konserniin kuuluvien yritysten puolesta
annetut takaukset 20 023 23
Emoyhtiö on antanut kirjallisen vakuuden kuuden tytäryhtiönsä
ulkopuolisten velkojen suojaksi�
23.4 Eläkevastuut
Yhtiön eläkevastuut on vakuutettu ulkopuolisessa
eläkevakuutusyhtiössä�
23.5 Muut vastuusitoumukset
(1 000 EUR) 2023 2022
Takaukset muiden puolesta 2 839 3 161
Takaisinostovastuut 442 190
Muut vastuut 5 482 6 293
Muut vastuusitoumukset yhteensä 8 764 9 645
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan kiinteistöinvestoinneista teke-
miään arvonlisäverovähennyksiä, jos kiinteistön verollinen käyttö
vähenee tarkistuskauden aikana� Vastuun enimmäismäärä on
5 348 800 euroa (6 100 484 euroa) ja viimeinen tarkistus-
vuosi on 2033 (2032), ja tämä sisältyy edellä esitettyyn Muut
vastuut -kohtaan�
23.6 Johdannaissopimuksista johtuvat vastuut
(1 000 EUR) 2023 2022
Valuuttatermiinit
Käypä arvo -146 2 446
Kohde-etuuden arvo 70 838 58 675
Korkojohdannaiset
Käypä arvo 1 684 2 842
Kohde-etuuden arvo 28 000 28 000
Johdannaissopimuksia käytetään ainoastaan valuuttakurssi- ja
korkoriskeiltä suojautumiseen�
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS
112 113
VUOSIKERTOMUS 2023
OSAKEPÄÄOMA JA
OSAKKEET
Ponsse Oyj:n osakepääoma on 7 000 000 euroa, joka jakautuu
28 000 000 osakkeeseen� Osakkeen nimellisarvo on 0,25
euroa� Osakkeet ovat kaikki samanlajisia, ja kukin osake oikeut-
taa äänestämään yhtiökokouksessa yhdellä äänellä ja antaa
saman oikeuden osinkoon�
Ponsse Oyj:llä ei ole liikkeellä vaihtovelkakirjoja eikä
optiolainoja�
Omat osakkeet
Emoyhtiöllä on hallussaan 23 562 omaa osaketta�
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään enintään
250 000 oman osakkeen hankkimisesta yhtiön vapaalla omalla
pääomalla, mikä vastaa noin 0,89 prosenttia yhtiön kaikista
osakkeista� Omia osakkeita voidaan hankkia hankintapäivänä
julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan tai muuten
markkinoilla muodostuvaan hintaan� Valtuutus sisältää oikeuden
päättää miten omia osakkeita hankitaan� Omia osakkeita
voidaan hankkia valtuutuksen nojalla myös muuten kuin osak-
keenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa (suunnattu
hankkiminen)� Päätöstä omien osakkeiden hankkimisesta ei
valtuutuksen nojalla saa tehdä siten, että yhtiöllä ja sen tytäryh-
teisöillä hallussaan olevien omien osakkeiden yhteenlaskettu
määrä olisi yli 10 prosenttia kaikista osakkeista� Valtuutus
kumoaa aikaisemman varsinaisen yhtiökokouksen 7�4�2022
hallitukselle antaman valtuutuksen ja on voimassa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin
enintään 30�6�2024 saakka�
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeannista
sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen optio-oi-
keuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta� Valtuutuksen perusteella voidaan antaa enintään
250 000 osaketta (mukaan lukien erityisten oikeuksien perus-
teella annettavat osakkeet), yhdessä tai useammassa erässä,
mikä vastaa noin 0,89 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista�
Hallitus päättää kaikista osakeannin ja osakkeisiin oikeuttavien
erityisten oikeuksien antamisen ehdoista� Valtuutuksen nojalla
voidaan antaa sekä uusia osakkeita että yhtiön hallussa olevia
omia osakkeita� Osakeanti ja osakkeisiin oikeuttavien erityis-
ten oikeuksien antaminen voi tapahtua osakkeenomistajien
merkintäetuoikeudesta poiketen (suunnattu anti)� Hallitus voi
valtuutuksen nojalla päättää myös maksuttomasta osakeannis-
ta yhtiölle itselleen� Valtuutus kumoaa aikaisemman varsinaisen
yhtiökokouksen 7�4�2022 hallitukselle antaman valtuutuksen
päättää osakeannista sekä optio-oikeuksien ja muiden osakkei-
siin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta� Valtuutus on
voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen
saakka, kuitenkin enintään 30�6�2024 saakka�
OSAKEPÄÄOMAN KOROTUKSET 1994–2023
Merkintäaika Korotustapa
Nimellisarvo
EUR
Uusien osakkeiden
lukumäärä
Osakepääoman korotus
EUR
Uusi osakepääoma
EUR
31�8�1994 Rahastoanti 0,84 1 300 000 1 093 221,52 2 489 181,31
9�–22�3�1995 Rahastoanti 0,84 148 000 124 459,07 2 613 640,38
9�–22�3�1995 Yleisölle suunnattu uusmerkintä 0,84 392 000 329 648,34 2 943 288,71
16�3�2000 Split 1:2 0,42 - 0,00 2 943 288,71
16�3�2000 Rahastoanti 0,50 - 556 711,29 3 500 000,00
29�11�2004 Rahastoanti 0,50 7 000 000 3 500 000,00 7 000 000,00
29�3�2006 Split 1:2 0,25 - 0,00 7 000 000,00
Valtuudet osakepääoman korottamiseen
Yhtiön hallituksella ei ole tilikauden päättyessä voimassa olevia
valtuuksia osakepääoman korottamiseen eikä vaihtovelkakirja-
tai optiolainojen liikkeeseenlaskuun�
OSAKEVAIHTO 1.1–31.12.2023
kk
Vaihdon
arvo, EUR Vaihto, kpl
Alin,
EUR
Ylin,
EUR
Painotettu
keskikurssi,
EUR
Päätös-
kurssi,
EUR
Osakekannan
markkina-arvo,
EUR Osakkeita, kpl
Suhteellinen
vaihto, %
1 962 868 36 077 25,55 27,55 26,69 26,25 735 000 000 28 000 000 0,13
2 1 587 615 59 414 25,80 27,60 26,72 26,70 747 600 000 28 000 000 0,21
3 1 142 642 42 250 26,00 28,70 27,04 28,15 788 200 000 28 000 000 0,15
4 976 114 34 853 26,80 28,90 28,01 28,45 796 600 000 28 000 000 0,12
5 822 464 28 466 27,85 29,50 28,89 29,50 826 000 000 28 000 000 0,10
6 1 459 037 48 097 28,00 32,50 30,34 32,00 896 000 000 28 000 000 0,17
7 3 008 840 94 322 30,15 35,00 31,90 31,90 893 200 000 28 000 000 0,34
8 1 848 509 60 637 28,00 34,50 30,48 29,30 820 400 000 28 000 000 0,22
9 1 236 081 45 897 25,85 29,30 26,93 26,20 733 600 000 28 000 000 0,16
10 3 366 593 136 405 23,40 26,90 24,68 24,80 694 400 000 28 000 000 0,49
11 2 082 649 87 386 22,75 25,45 23,83 23,40 655 200 000 28 000 000 0,31
12 2 571 594 114 581 21,75 23,75 22,44 22,60 632 800 000 28 000 000 0,41
2023 21 065 004 788 385 21,75 35,00 26,72 22,60 632 800 000 28 000 000 2,82
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS
114 115
VUOSIKERTOMUS 2023
OSAKKEENOMISTAJIEN JAKAANTUMINEN OMISTAJARYHMITTÄIN 31.12.2023
Osakemäärä,
kpl
Osuus osakkeista
ja äänistä, %
Hallinta-
rekisteröity, kpl
Hallinta-
rekisteröity, %
Äänimäärä,
kpl
Äänimäärä,
%
Yritykset 609 520 2,177 0 0 609 520 2,177
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 2 287 492 8,170 828 736 2,960 3 116 228 11,129
Julkisyhteisöt 1 128 209 4,029 0 0 1 128 209 4,029
Kotitaloudet 22 235 152 79,411 0 0 22 235 152 79,412
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 533 960 1,907 0 0 533 960 1,907
Ulkomaat 31 177 0,111 345 754 1,235 376 931 1,346
Kaikki yhteensä 26 825 510 95,805 1 174 490 4,195 28 000 000 100,000
OSAKKEENOMISTUKSEN JAKAUTUMINEN SUURUUSLUOKITTAIN 31.12.2023
Osakkeita/osakas Osakasmäärä, kpl Osuus osakkaista, % Osakkeita yhteensä, kpl Osuus osakkeista ja äänistä, %
1–100 12 101 65,924 410 420 1,466
101–500 4 366 23,785 1 094 121 3,908
501–1 000 978 5,328 763 686 2,727
1 001–5 000 750 4,086 1 597 589 5,706
5 001–10 000 79 0,430 586 582 2,095
10 001–50 000 61 0,332 1 206 429 4,309
50 001–100 000 7 0,038 447 602 1,599
100 001–500 000 8 0,044 2 352 401 8,401
yli 500 000 6 0,033 19 541 170 69,790
Yhteensä 18 356 100,000 28 000 000 100,000
0,0
0,1
0,2
0,3
0,4
0,5
0,6
Osakkeen suhteellinen vaihto kuukausittain, %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
0,13
0,21
0,15
0,12
0,10
0,17
0,34
0,22
0,16
0,49
0,31
0,41
OSAKKEEN SUHTEELLINEN VAIHTO
KUUKAUSITTAIN 2023
(%)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
12
Osakkeen painotettu keskihinta kuukausittain 2023, EUR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
26,69
26,72
27,04
28,01
28,89
30,34
31,90
30,48
26,93
24,68
23,83
22,44
OSAKKEEN PAINOTETTU KESKIHINTA
KUUKAUSITTAIN 2023
(EUR)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
18
21
24
27
30
33
36
13
OSAKKEENOMISTAJAT
OSAKKEENOMISTAJAT 31.12.2023
Nro Nimi Osakkeiden määrä, kpl Osuus osakkeista % Osuus äänistä %
1 Vidgren Juha Einari 6 207 000 22,17 22,17
2 Vidgren Jukka Tuomas 3 764 778 13,45 13,45
3 Vidgren Janne Ilmari 3 691 742 13,18 13,18
4 Vidgren Jarmo Kalle Johannes 3 684 263 13,16 13,16
5 Nordea Nordic Small Cap Fund 1 494 249 5,34 5,34
6 Skandinaviska Enskilda Banken Ab (Publ) Helsingin sivukonttori 699 138 2,50 2,50
7 Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen 420 791 1,50 1,50
8 Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma 389 000 1,39 1,39
9 Einari Vidgrenin Säätiö SR 388 000 1,39 1,39
10 Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo 307 245 1,10 1,10
11 Evli Finnish Small Cap Fund 305 253 1,09 1,09
12 Sijoitusrahasto Aktia Capital 218 000 0,78 0,78
13 Citibank Europe Plc 211 466 0,76 0,76
14 Nordea Bank Abp 112 646 0,40 0,40
15 Clearstream Banking S�A� 82 049 0,29 0,29
16 Säästöpankki kotimaa -sijoitusrahasto 79 392 0,28 0,28
17 Nummela Juho Aleksi 66 092 0,24 0,24
18 Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö 63 428 0,23 0,23
19 Rinta-Jouppi Jarmo Aulis 53 500 0,19 0,19
20 Kirkon Eläkerahasto 52 000 0,19 0,19
21 Randelin Mari Elina 51 141 0,18 0,18
22 Relander Pär-Gustaf 48 000 0,17 0,17
23 Vidgren Kalle Samuel 40 800 0,15 0,15
24 Vidgren Henri Eemil 38 084 0,14 0,14
25 Apotrade Consulting Oy 36 000 0,13 0,13
26 Aro Erkki Arvi Juhani 34 320 0,12 0,12
27 Outokummum Metalli Oy 32 000 0,11 0,11
28 Relander Annette Louise 32 000 0,11 0,11
29 Pietarinen Oiva Untamo kuolinpesä 31 432 0,11 0,11
30 Saxo Bank A/S 30 772 0,11 0,11
Muut osakkeenomistajat 5 335 419 19,06 19,06
Yhteensä 28 000 000 100,00 100,00
Vuoden 2023 lopussa Ponsse Oyj:llä oli 18 356
(31�12�2022: 18 157) osakkeenomistajaa�
Johdon omistus
Hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja sekä heidän määräysval-
lassaan olevat yhtiöt ja alaikäiset lapset omistivat 31�12�2023
yhteensä 7 519 633 Ponsse Oyj:n osaketta, mikä vastaa
26,9 prosenttia yhtiön osakkeista ja äänistä�
Osakepääoma ja osakkeet -osio on tilintarkastamaton�
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS
116 117
VUOSIKERTOMUS 2023
Yhtiön taloudellisessa tilanteessa ei ole tilikauden päättymi-
sen jälkeen tapahtunut sellaisia olennaisia muutoksia, jotka
vaikuttaisivat osingonjakoehdotukseen� Hallitus on OYL 13:2
§:n mukaisesti huomioinut osinkoesitystä tehdessään esitetyn
osingonjaon vaikutuksen konsernin maksukykyisyyteen�
Emoyhtiön jakokelpoiset varat ovat 231 603 128,02 euroa,
josta tilikauden voitto oli 62 227 340,88 euroa�
HALLITUKSEN ESITYS
VOITTOVAROJEN KÄYTÖSTÄ
TILINPÄÄTÖSMERKINTÄ
Yhtiön hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että
tilikaudelta 2023 jaetaan osinkoa 0,55 euroa osakkeelta eli
yhteensä 15 387 040,90 euroa�
Emoyhtiön vapaaseen omaan pääomaan jätetään
216 216 087,12 euroa�
Vieremällä 29� helmikuuta 2024
Jarmo Vidgren
hallituksen puheenjohtaja
Mammu Kaario Matti Kylävainio
Ilpo Marjamaa Juha Vanhainen
Terhi Koipijärvi
Jukka Vidgren
Juho Nummela
toimitusjohtaja
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus�
Helsingissä 29� helmikuuta 2024
KPMG Oy Ab
Ari Eskelinen
KHT
TILINTARKASTUSKERTOMUS
Ponsse Oyj:n yhtiökokoukselle
TILINPÄÄTÖKSEN
TILINTARKASTUS
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Ponsse Oyj:n (y-tunnus 0934209-0)
tilinpäätöksen tilikaudelta 1�1�–31�12�2023� Tilinpäätös sisäl-
tää konsernin taseen, laajan tuloslaskelman, laskelman oman
pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan
lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva
informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoitus-
laskelman ja liitetiedot
Lausuntonamme esitämme, et
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin
taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta
ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansain-
välisten tilinpäätösstandardien IFRS-tilinpäätösstandardien
mukaisesti
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toi-
minnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa
voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien sään-
nösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset�
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisäraportin
kanssa�
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatetta-
van hyvän tilintarkastustavan mukaisesti� Hyvän tilintarkastusta-
van mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä
niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja
olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme�
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme
mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja
koskevien säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet
EU-asetuksen 537/2014 5 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja
kiellettyjä palveluja� Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspal-
velut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 2�4�
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä�
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme olen-
naisuus� Olennaisuus on määritetty perustuen ammatilliseen
harkintaamme ja se ohjaa tarkastustoimenpiteiden luonteen,
ajoituksen ja laajuuden määrittämisessä, sekä todettujen virheel-
lisyyksien vaikutusten arvioimisessa suhteessa tilinpäätökseen
kokonaisuutena� Olennaisuuden taso perustuu arvioomme sel-
laisten virheellisyyksien suuruudesta, joilla yksin tai yhdessä voisi
kohtuudella odottaa olevan vaikutusta tilinpäätöksen käyttäjien
tekemiin taloudellisiin päätöksiin� Olemme ottaneet huomioon
myös sellaiset virheellisyydet, jotka laadullisten seikkojen vuoksi
ovat mielestämme olennaisia tilinpäätöksen käyttäjille�
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka
ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä
tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa�
Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuute-
na kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme
siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillis-
tä lausuntoa� EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan 2 kohdan c
alakohdan mukaiset merkittävät olennaisen virheellisyyden riskit
sisältyvät alla kuvattuihin tilintarkastuksen kannalta keskeisiin
seikkoihin�
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin
siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja� Tähän on sisältynyt arvi-
ointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta
suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan
olennaisen virheellisyyden riski�
TILINTARKASTUSKERTOMUS
118 119
VUOSIKERTOMUS 2023
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET SEIKAT KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN TILINTARKASTUKSESSA
KONE- JA HUOLTOPALVELUMYYNNIN TULOUTUS (KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT 2.1 JA 2.2)
Merkittävin osa, 75 %, konsernin liikevaihdosta muodostuu kone-
myynnistä, jossa tuloutus tapahtuu yhtenä ajankohtana määräysvallan
siirtyessä asiakkaalle sopimusehtojen mukaisesti�
Konsernin liikevaihdosta 22 % muodostuu huoltopalvelumyynnistä�
Pitkäaikaiset huoltopalvelusopimukset tuloutetaan ajan kuluessa siten,
että tuloutettava liikevaihto vastaa konsernin suorittamia huoltopalve-
luita�
Sekä kone- että huoltopalvelumyynnin oikea-aikaiseen tuloutukseen
sisältyy riski siitä, että ne on tuloutettu joko liian aikaisin tai liian
myöhään�
Myyntitapahtumien merkitvästä määrästä sekä virheellisen tuloutus-
hetken riskistä johtuen myyntituottojen kirjaaminen liikevaihtoon on
ollut tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka�
Olemme arvioineet yhtiön myynnin tuloutus- ja laskentaperiaat-
teita suhteessa sovellettaviin IFRS-standardeihin keskittyen
erityisesti kone- ja huoltopalvelumyyntiin�
Liikevaihdon tarkastuksessa olemme testanneet myyntiin
liittyviä avainkontrolleja ja tehneet analyyttisiä sekä aineistotar-
kastustoimenpiteitä�
Olemme tarkastaneet otoksen tilikauden aikaisista tapahtumis-
ta vertaamalla niitä laskuihin, sopimuksiin, toimitusasiakirjoihin
ja saatuihin maksusuorituksiin�
Myynnin jaksottumista oikealle tilikaudelle olemme tarkastaneet
vertaamalla otoksen tilikauden päättymisen lähettyvillä kirjattuja
myyntitapahtumia-, -laskuja, toimitusasiakirjoja ja niiden toimitu-
sehtoja tuloutushetkeen sekä tarkastamalla vuoden 2024 alun
hyvityslaskuja�
Lisäksi olemme arvioineet liikevaihtoa koskevien konsernitilin-
päätöksen liitetietojen oikeellisuutta ja riittävyyttä�
VAIHTO-OMAISUUDEN ARVOSTUS – VAIHTOKONEVARASTO SEKÄ AINE- JA TARVIKEVARASTO (KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LIITETIETO 4.4)
Konsernin vaihto-omaisuuden tasearvo oli tilikauden lopussa n� 241
miljoonaa euroa muodostaen 51% taseen loppusummasta� Vaihto-
omaisuuden kokonaisarvosta n� 65 % koostuu aine- ja tarvikevarastos-
ta sekä vaihtokoneista�
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alhaisempaan
todennäköiseen nettorealisointiarvoon� Raaka-aineiden ja tarvikkeiden
hankintameno määritetään keskihintamenetelmällä�
Vaihtokone- sekä aine- ja tarvikevaraston arvostus sisältää johdon
harkintaa ja arvionvaraisuutta todennäköisestä nettorealisointiarvosta�
Vaihto-omaisuuden raportoinnin oikeellisuuden (määrä ja yksikköhinta)
varmistamisessa korostuvat tietojärjestelmien ja sisäisen kontrollin
toimivuus�
Näistä syistä johtuen vaihto-omaisuuden arvostus on ollut tilintarkas-
tuksen kannalta keskeinen seikka�
Vaihtokone- sekä aine- ja tarvikevaraston arvostukseen liittyen
olemme testanneet keskeisiä kontrolleja sekä suorittaneet
analyyttisiä ja aineistotarkastustoimenpiteitä�
Olemme muodostaneet käsityksen epäkuranttiusmallin
periaatteista ja toiminnasta, ja arvioineet johdonmukaisuutta
laskentasääntöjen soveltamisessa sekä tehtyjen arvonalentu-
miskirjausten riittävyyttä�
Olemme analysoineet vaihtokonevaraston arvostusperiaatteita�
Kävimme läpi vaihtokonevaraston kiertonopeutta ja vertasimme
valittujen vaihtokoneiden tasearvoja toteutuneisiin jälleenmyyn-
tihintoihin�
Olemme osallistuneet vaihto-omaisuuden inventointeihin
valituissa toimipaikoissa ja arvioineet inventointiprosessien
asianmukaisuutta�
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja
toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta
siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riitvän kuvan
EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstan-
dardien (IFRS) mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean
ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen
laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisää-
teiset vaatimukset� Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelli-
seksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytök-
sestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä�
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan
velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat,
jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös
on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen� Tilinpäätös laadi-
taan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai
konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta
realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin�
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä,
onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa
tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme� Kohtuullinen
varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että
olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan
mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa� Virheellisyyksiä
voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan
olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella
odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät
tekevät tilinpäätöksen perusteella�
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen
kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme
ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan� Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virhees
johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit,
suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia
tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä� Riski siitä, että väärinkäytöksestä
johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on
suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi
liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä
taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista�
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta
relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suun-
nittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkas-
tustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa, että
pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin
sisäisen valvonnan tehokkuudesta�
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperi-
aatteidenasianmukaisuutta sekä johdon tekemien
kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen
kohtuullisuutta�
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitus-
johtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen
oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimam-
me tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen
siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää
olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta
epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa�
Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta
esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuk-
sessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin
tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta
koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme�
Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen
antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidens-
siin� Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin
johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan
toimintaansa�
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitetvät
tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta
ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana
olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja
riittävän kuvan�
Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai
liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta informaatiosta
pystyäksemme antamaan lausunnon konsernitilinpäätök-
sestä� Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta,
valvonnasta ja suorittamisesta� Vastaamme tilintarkastus-
lausunnosta yksin�
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilin-
tarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä
merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdol-
liset sisäisen valvonnan merkitvät puutteellisuudet, jotka
tunnistamme tilintarkastuksen aikana�
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, et
olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja
eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista
suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella
TILINTARKASTUSKERTOMUS
120 121
VUOSIKERTOMUS 2023
vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksis-
sa niihin liittyvistä varotoimista�
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista
seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden
tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta
keskeisiä� Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuk-
sessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan
julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa
toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskerto-
muksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten
voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta
viestinnästä koituva yleinen etu�
MUUT RAPORTOINTI-
VELVOITTEET
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana
27�5�2020 alkaen yhtäjaksoisesti neljä vuotta�
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta�
Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikerto-
mukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätös-
tä eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme� Olemme
saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän
tilintarkastuskertomuksen antamispäivää ja odotamme saa-
vamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän jälkeen�
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota�
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio
tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme
arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpää-
töksen tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme tietä-
myksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti
virheellistä� Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on
lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen
sovellettavien säännösten mukaisesti�
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja
tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakerto-
mus on laadittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien
säännösten mukaisesti�
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää
käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon kohdistamam-
me työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa in-
formaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava
tästä seikasta� Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa�
Helsingissä 29� helmikuuta 2024
KPMG OY AB
Ari Eskelinen
KHT
Ponsse Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan
toimeksiannon, joka koskee sitä, onko Ponsse Oyj:n
(y-tunnus 0934209-0) sähköiseen tilinpäätökseen
7437000IQJS6ZC1FR041-2023-12-31_fi�zip tilikaudella
1�1�–31�12�2023 sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty
iXBRL-merkinnöin EU-komission delegoidun asetuksen
2018/815 (ESEF RTS) 4� artiklan vaatimusten mukaisesti�
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen
ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne
täyttävät ESEF RTS:n vaatimukset� Tähän vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa ESEF RTS artiklan
3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpää-
töksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
iXBRL-merkein ESEF RTS artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätök-
sen keskinäinen yhdenmukaisuus�
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä
valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
ESEF-tilinpäätöksen ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti�
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatet-
tavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorit-
tamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden
vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme�
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunhallinta-
standardia ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on
suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa
laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten,
ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja
määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet tai menettelytavat�
Tilintarkastajan velvollisuudet
Toimeksiantosopimuksen mukaisesti annamme lausunnon siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty
olennaisilta osin ESEF RTS:n 4� artiklan vaatimusten mukaisesti�
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksi-
annon kansainvälisen varmennustoimeksi-antostandardin ISAE
3000 mukaisesti�
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimisek-
si siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen
päälaskelmat olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein ESEF
RTS:n 4� artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen
liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty
iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4� artiklan vaatimusten mukai-
sesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keske-
nään yhdenmukaisia�
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus
riippuu tilintarkastajan harkinnasta� Tähän sisältyy sen riskin
arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa
olennaista poikkeamaa ESEF RTS:n vaatimuksista�
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tarkastusevidenssiä�
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että Ponsse Oyj:n ESEF-
tilinpäätökseen 7437000IQJS6ZC1FR041-2023-12-31_fi�zip
sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat sekä liitetiedot ja
yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1�1�–31�12�2023 on olennai-
silta osin merkitty ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti�
Lausuntomme Ponsse Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintar-
kastuksesta tilikaudelta 1�1�–31�12�2023 on annettu tilintar-
kastuskertomuksellamme 29�2�2024� Tällä raportilla emme
anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai
muuta varmennusjohtopäätöstä�
Helsingissä 12� maaliskuuta 2024
KPMG OY AB
Ari Eskelinen
KHT
RIIPPUMATTOMAN TILINTARKASTAJAN
RAPORTTI PONSSE OYJ:N ESEF-
TILINPÄÄTÖKSESTÄ
TILINTARKASTUSKERTOMUS
122 123
VUOSIKERTOMUS 2023
7437000IQJS6ZC1FR0412023-01-012023-12-317437000IQJS6ZC1FR0412022-01-012022-12-317437000IQJS6ZC1FR0412023-12-317437000IQJS6ZC1FR0412022-12-317437000IQJS6ZC1FR0412021-12-317437000IQJS6ZC1FR0412022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:OpeningBalanceAfterAdjustmentCumulativeEffectAtDateOfInitialApplicationMember7437000IQJS6ZC1FR0412023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437000IQJS6ZC1FR0412023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-12-31PON:SharePremiumAndOtherReservesMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-12-31PON:SharePremiumAndOtherReservesMemberifrs-full:OpeningBalanceAfterAdjustmentCumulativeEffectAtDateOfInitialApplicationMember7437000IQJS6ZC1FR0412023-01-012023-12-31PON:SharePremiumAndOtherReservesMember7437000IQJS6ZC1FR0412023-12-31PON:SharePremiumAndOtherReservesMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:OpeningBalanceAfterAdjustmentCumulativeEffectAtDateOfInitialApplicationMember7437000IQJS6ZC1FR0412023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437000IQJS6ZC1FR0412023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMemberifrs-full:OpeningBalanceAfterAdjustmentCumulativeEffectAtDateOfInitialApplicationMember7437000IQJS6ZC1FR0412023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437000IQJS6ZC1FR0412023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsCumulativeEffectAtDateOfInitialApplicationMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:OpeningBalanceAfterAdjustmentCumulativeEffectAtDateOfInitialApplicationMember7437000IQJS6ZC1FR0412023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437000IQJS6ZC1FR0412023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsCumulativeEffectAtDateOfInitialApplicationMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-12-31ifrs-full:OpeningBalanceAfterAdjustmentCumulativeEffectAtDateOfInitialApplicationMember7437000IQJS6ZC1FR0412021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7437000IQJS6ZC1FR0412021-12-31PON:SharePremiumAndOtherReservesMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-01-012022-12-31PON:SharePremiumAndOtherReservesMember7437000IQJS6ZC1FR0412021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember7437000IQJS6ZC1FR0412021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7437000IQJS6ZC1FR0412021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7437000IQJS6ZC1FR0412022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares