JAARVERSLAG 2021
Disclaimer
Dit jaarverslag bevat toekomstgerichte uitspraken en verwachtingen van de directie op basis van huidige inzichten en veronderstellingen die onderhevig zijn aan bekende en onbekende risicos en
onzekerheden. De feitelijke resultaten of gebeurtenissen kunnen hiervan afwijken door veranderingen in het economische klimaat, ontwikkelingen op specieke markten, opdrachten van individuele
klanten en andere ontwikkelingen.
Nedap aanvaardt geen enkele verplichting tot, of verantwoordelijkheid voor het bijwerken van de toekomstgerichte uitspraken die in dit document zijn opgenomen, ongeacht of deze verband houden
met nieuwe informatie, toekomstige gebeurtenissen of anderszins, tenzij Nedap hiertoe wettelijk verplicht is.
2
1.1 De Nedap Story 11
1.2 Onze aanpak 11
1.3 Ons waardecreatiemodel 12
1.4 De organisatie 13
1.5 Vijf jaar Nedap 15
1.6 Het aandeel Nedap 18
1.7 Medewerkersparticipatie 20
1.8 Duurzame waardecreatie 21
1 OVER NEDAP
5.1 Verslag raad
van commissarissen 81
5.2 Remuneratieverslag 2021 87
5 VERSLAG RAAD VAN
COMMISSARISSEN
4.1 Personalia directie 53
4.2 Personalia raad
van commissarissen 54
4.3 Risicomanagement 57
4.4 Belastingen 68
4.5 Corporate Governance 71
4.6 Directieverklaring 79
4 CORPORATE
GOVERNANCE
6.1 Geconsolideerde jaarrekening 97
6.2 Vennootschappelijke
jaarrekening 140
6.3 Controleverklaring van
de onafhankelijke accountant 161
6.4 Statutaire bepaling inzake
de winstbestemming conform
artikel 43 177
6.5 Ondernemingen en leiding 178
6 JAARREKENING
3.1 Healthcare 41
3.2 Identication Systems 43
3.3 Light Controls 44
3.4 Livestock Management 45
3.5 Retail 47
3.6 Security Management 49
3.7 Stafng Solutions 51
3 ONTWIKKELINGEN
MARKTGROEPEN
VOORWOORD CEO
KERNCIJFERS & FEITEN 2021
2.1 Voortgang strategie 29
2.2 Financiële doelstellingen 32
2.3 Financiële gang van zaken 33
2.4 Visie op duurzame waardecreatie 36
2.5 Mensen, cultuur en leiderschap 38
2 ONTWIKKELINGEN 2021
3
Het jaar 2021 is positief verlopen voor Nedap,
ondanks voortdurend uitdagende omstandigheden
als gevolg van de pandemie. De totale omzet is in
2021 per saldo met 9% toegenomen, waarbij alle
marktgroepen hebben bijgedragen aan deze omzetgroei.
Wij zijn tevreden met deze ontwikkeling, ondanks dat de
componentenschaarste en andere verstoringen in de
supply chain een dempend effect hebben gehad op
de groei. De opbrengsten uit softwareabonnementen zijn in
het verslagjaar gegroeid met 16% en bedragen inmiddels
28% van de omzet.
Veerkracht in uitdagende omstandigheden
De pandemie heeft het afgelopen jaar een onverminderd grote invloed gehad
op onze markten en de bedrijfsvoering. In het voorafgaande boekjaar leidde
het begin van de pandemie in verschillende markten tot vraaguitval en moest
veel tijd en aandacht worden besteed aan het opvangen van de effecten
daarvan. Begin 2021 was er een omslag. De vraag naar onze producten en
oplossingen nam toe terwijl tegelijkertijd door de pandemie op grote schaal
verstoringen ontstonden in onze supply chain. Waar het in 2020 de uitdaging
was om de voorraden niet te hoog te laten oplopen, veranderde dit opeens
in een dagelijkse strijd om tijdig componenten te vinden om de productie van
onze apparaten veilig te stellen. Bovendien zorgden de wisselende corona-
maatregelen ervoor dat de manier waarop we moesten werken regelmatig
wijzigde, terwijl er al vele maanden een enorm beroep was gedaan op de
mentale veerkracht en het doorzettingsvermogen van onze medewerkers.
Dit alles zorgde ervoor dat 2021 voor ons allemaal een intens jaar is geweest.
Wij zijn dan ook erg trots op de inspanningen, het persoonlijke
ondernemerschap en het grote verantwoordelijkheidsgevoel van onze
mensen. We hebben veel aandacht besteed aan het welzijn en welbevinden
van collega’s en ruimte geboden voor het inrichten van dagelijkse
werkzaamheden. Niet in de laatste plaats voor het vinden van een duurzame
balans tussen verantwoordelijkheden thuis en op het werk, maar ook
voor het kunnen behalen van deadlines op de korte termijn zonder de
inzetbaarheid uit het oog te verliezen. Door open te communiceren over
de gang van zaken en de wederzijdse verwachtingen, werden knelpunten
snel gesignaleerd en konden passende maatregelen tijdig worden genomen.
Hier door hebben we uitval van onze medewerkers tot een minimum
kunnen beperken.
Ook zijn inspirerende initiatieven gestart om de continuïteit van onze
dienstverlening te borgen. Zo is een inkoop escalatieteam opgericht dat
Nedap-breed insprong wanneer componentenschaarste tot problemen
leidde. Door het bundelen van alle aanwezige kennis, ervaring en contacten
binnen de organisatie werden voortdurend huzarenstukjes uitgevoerd en op
de meest uiteenlopende plekken over de hele wereld toch nog de juiste of
vervangende componenten gevonden. Door nauwe samenwerking tussen
onze inkopers en ontwikkelaars werden productontwerpen razendsnel
aangepast om alternatieve onderdelen toe te kunnen passen. Daarbij
Voorwoord CEO
4
is schouder aan schouder samengewerkt met partners op het gebied
van productie en logistiek. Ondanks de uitdagende omstandigheden en
inspanningen, is gedurende het jaar onverminderd gewerkt aan verdere
versterking van de concurrentiepositie van Nedap en de slagkracht van
onze organisatie.
Strategisch plan Step Up!
In maart 2021 is het nieuwe strategisch plan Step Up! gepresenteerd.
Het doel van dit plan is om de groei van Nedap te versnellen door het
beter benutten van het potentieel binnen de organisatie. Dit willen wij
realiseren door een nieuwe manier van werken, waarbij ondernemerschap
en marktgerichtheid bij de individuele marktgroepen en proposities
worden gecombineerd met de kracht van de gehele Nedap-organisatie.
Het beschouwen van de individuele propositie per fase (create, scale en
core) heeft geleid tot beter inzicht in wat er nodig is op het gebied van
doelstellingen, aansturing en prioriteiten. Dit, gecombineerd met een
Nedap-breed perspectief, stelt ons in staat scherpere keuzes te maken bij
individuele proposities. Zo hebben we besloten om investeringen in de groei
bij Healthcare, in onze oplossingen voor de melkveehouderij bij Livestock
Management en in de groei van iD Cloud te intensiveren. Voor de proposities
Luxon en SENSIT is besloten tot ordentelijke afschaling. Tegelijkertijd
zijn bij proposities als UV-drivers, RF-antiwinkeldiefstalsystemen en onze
langeafstand-identicatieproducten gerichte investeringen gedaan in
ontwikkeling en marketing, wat heeft geleid tot concrete commerciële
successen. Met de presentatie van het nieuwe Step Up!-plan zijn ook nieuwe
nanciële doelstellingen richting 2025 bekendgemaakt. We zijn op koers om
te groeien naar een jaarlijkse high-single-digit autonome omzetgroei met
een operationele marge die groeit richting 15% en een rendement op het
geïnvesteerde kapitaal dat harder groeit dan de winstgevendheid.
Integraal onderdeel van het Step Up!-plan is ons duurzaamheidsbeleid.
Na consultatie van een brede groep stakeholders en in lijn met onze
strategische uitgangspunten hebben wij ons duurzaamheidsperspectief
vastgelegd en gedeeld. Dit vormt een waardevolle basis waarop verschillende
initiatieven binnen ons bedrijf inmiddels zijn gestart inclusief concrete
doelstellingen. Hiermee is het voor alle betrokken partijen veel duidelijker
en inzichtelijker geworden wat Nedap sinds jaar en dag al op dit gebied
doet en wat onze ambities voor de komende jaren zijn. Dit integraal
duurzaamheidsperspectief vormt ook een essentieel deel van de strategic
stories van de individuele marktgroepen en proposities.
Voortgang
In 2021 is verder gebouwd aan het onderscheidend vermogen in
de verschillende markten en zijn aansprekende commerciële
successen geboekt. De marktgroep Healthcare heeft met de succesvolle
implementatie van Nedap Ons® bij twee grote GGZ-instellingen een
uitstekende uitgangspositie opgebouwd voor verdere groei in de komende
jaren. Bij Identication Systems heeft de aangescherpte productstrategie
voor langeafstandsidenticatie-producten voor meer markttractie gezorgd
met een goede groei van de omzet tot gevolg. De vraag naar voedingen voor
UV-lampen nam toe en heeft geresulteerd in omzetgroei bij de marktgroep
Light Controls. Binnen de rundveesector worden slimme sensoren om
gezondheid en gedrag van individuele koeien te monitoren steeds meer
toegepast. De marktgroep Livestock Management slaagde erin om haar
leidende positie in deze markt wereldwijd verder uit te breiden. Steeds meer
veehouders zijn overtuigd van de voordelen die onze producten bieden op
gebied van kwaliteit en functionaliteit. De jarenlange investeringen in onze
RFID-oplossing voor winkels beginnen nu vruchten af te werpen. Met het
verwelkomen van toonaangevende retailers als nieuwe klanten in Europa
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
5
en Noord-Amerika, is iD Cloud nu wereldwijd het grootste én het snelst
groeiende RFID-platform binnen de retailmarkt. De marktgroep Security
Management heeft in het afgelopen jaar gestaag verder gebouwd aan de
uitstekende reputatie van het AEOS-toegangscontroleplatform.
Zo werden zeer grote en complexe projecten afgerond en toonaangevende
nieuwe partijen toegevoegd aan het klantportfolio. Met de Flux-propositie
speelt de marktgroep Stafng Solutions in op de groeiende vraag naar
oplossingen waarmee zowel vaste als flexibele medewerkers kunnen worden
ingeroosterd en werktijden worden geregistreerd in één systeem. Dit is met
name bij productie en logistieke bedrijven een belangrijk thema.
Daarnaast is goede progressie geboekt met het meer gemeenschappelijk
organiseren van de ondersteunende processen. Nu de gehele organisatie
gebruikmaakt van hetzelfde nancieel-administratief systeem is het veel
eenvoudiger geworden om best practices Nedap-breed toe te passen
en processtappen volledig te automatiseren. De hierdoor vrijgekomen
capaciteit is vervolgens ingezet om waardevolle inzichten te verkrijgen ter
ondersteuning van het beslissingsproces bij het ontwikkelen
en vermarkten van de proposities en het bepalen van prioriteiten
bij verbeterprojecten.
Vooruitblik
Gezien de voortgang die in 2021 is geboekt, met een scherpe visie op
het gebied van doelstellingen, aansturing en prioriteiten per propositie en
het versterken van de slagkracht van de organisatie, zien wij de toekomst
met vertrouwen tegemoet. Hoewel verstoringen in de supply chain en een
toegenomen uitdaging om nieuwe talentvolle medewerkers te vinden voor
onzekerheid zullen zorgen, voorzien wij voor het jaar 2022, onvoorziene
omstandigheden daargelaten, een verdere groei van de omzet.
Ruben Wegman, CEO
17 februari 2022
6
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
7
+9%
€ 207,0
omzet
(in € mln.)
+2%
820
aantal medewerkers
624 man / 196 vrouw
+7%
180
toegevoegde waarde
per fte € x 1.000 per fte
2020: 18%
18%
R&D-uitgaven
als % van de omzet
+32%
€ 2,82
resultaat per aandeel
-7%
€ 4,36
operationele cashflow
per aandeel
Kerncijfers & feiten 2021
+35%
€ 23,1
bedrijfsresultaat
(in € mln.)
+16%
€ 58,5
recurring revenue
(in € mln.)
2020: € 4,50
*
€ 3,00
dividend
per aandeel
High-tech
bedrijf
4 kerntechnologievelden
Innovatief
Gedeelde
waardecreatie
7 marktgroepen
Opgericht 1929
Beursgenoteerd aan Euronext
Amsterdam sinds 1947
Hoogopgeleide
en toegewijde medewerkers
*
Het dividend over 2020 is inclusief een eenmalig interim-dividend, nadat eerder het besluit was genomen
het dividendvoorstel over 2019 terug te trekken als gevolg van de COVID-19-pandemie.
8
Nederland
- Groenlo (HQ)
- Groenekan
Europa
- België
- Duitsland
- Groot-Brittannië
- Polen
- Spanje
11 kantoren
wereldwijd
Hoofdkantoor Nedap Groenlo
Nedap kantoren
Mondiaal bereik
Azië
- China
- Hongkong
Midden-Oosten
- Verenigde Arabische
Emiraten
Amerika
- Verenigde Staten
Mondiaal bereik
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
9
Over Nedap
1
1.1 De Nedap Story
Nedap is een high-tech bedrijf dat hoogwaardige, innovatieve, technologische
oplossingen creëert. We zijn gepassioneerd over technologie en hoe
dit mensen kan helpen om gelukkiger en succesvoller te worden in hun
professionele leven. Dit noemen wij: Technology for Life. Dat is ons doel en
drijft ons in alles wat we doen.
Om technologie zo te ontwikkelen dat het een tastbare impact heeft op het
professionele leven van mensen, is een mensgerichte aanpak nodig. Daarom
stellen wij: rst people, then technology.
Het ontwikkelen en leveren van Technology for Life is niet eenvoudig. Het
kost inspanning, overtuiging en vasthoudendheid: vaak duurt het jaren om
dit succesvol te doen en vergt daarom een langetermijnperspectief. Wij
noemen dit perspectief Urgent Patience: iedere dag vol energie en focus aan
de slag gaan, gecombineerd met het geduld en doorzettingsvermogen dat
noodzakelijk is. Om ons dit perspectief te kunnen veroorloven zijn een solide
nanciële basis en een veerkrachtige propositieportfolio essentieel.
Wij kunnen dit alleen duurzaam doen wanneer we duurzaam echte waarde
creëren, voor onze klanten maar ook voor onszelf. Marktaandeel zien wij als
het bewijs voor onze relevantie in het professionele leven van onze klanten.
We streven dan ook naar marktleiderschap in de markten waarin we actief
zijn en waarbij wij ook hier het geduld en de vasthoudendheid betrachten die
hiervoor noodzakelijk kunnen zijn.
Een hoge toegevoegde waarde per medewerker is voor ons een belangrijke
succesindicator voor het proces, waarbij wij kennis van en inzichten in
markten en technologie vertalen naar duurzame marktimpact.
Dit stelt ons in staat om te blijven investeren in het verder laten groeien van
ons onderscheidend vermogen: onze mensen, onze cultuur en onze visie op
leiderschap.
1.2 Onze aanpak
Bij het ontwikkelen en toetsen van nieuwe proposities hanteren we de
volgende aanpak.
We observe
We bestuderen de markten waarin we actief zijn en nemen deel aan het
professionele leven in die markten om waardevolle inzichten te verwerven in
wat nodig is om mensen nog beter te laten worden in hun dagelijks werk.
We create
We creëren elegante oplossingen die grote impact hebben en makkelijk
zijn in het gebruik, een voorwaarde om voor veel mensen in hun dagelijkse
professionele leven relevant te zijn.
We scale
Wij streven altijd naar leiderschap in de markten waar we actief zijn. Wanneer
wij onze relevantie in een markt hebben aangetoond, willen wij snel kunnen
groeien. Bij het creëren van oplossingen is schaalbaarheid hiervan dan ook
een essentiële ontwerpeis.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
11
1.3 Ons waardecreatiemodel
We beschouwen onze proposities pas als succesvol als deze duurzaam
echte waarde creëren: waarde voor mens, milieu en maatschappij, in
combinatie met gezonde nanciële resultaten. Een groot marktaandeel is
het bewijs van onze relevantie in het dagelijks leven van mensen en hoge
toegevoegde waarde per medewerker de indicator van het succes van ons
waardecreatieproces.
Medewerkers
We nemen allemaal het
voortouw in ons werk en in de
ontwikkeling van ons talent.
Klanten
Onze oplossingen ondersteunen
onze klanten bij het ontwikkelen
van een duurzamer bedrijfsmodel.
Partners
Minimale negatieve impact
in de gehele waardeketen.
Bedrijfsvoering
Netto nul negatieve CO₂-impact
van onze bedrijfsvoering.
S
T
R
A
T
E
G
I
C
S
T
O
R
Y
T
E
L
L
I
N
G
&
S
T
E
P
U
P
!
G
O
V
E
R
N
A
N
C
E
Een aantrekkelijke, inspirerende,
veilige en inclusieve werkomgeving.
Alle ruimte voor creativiteit en
ondernemerschap.
Permanente ontwikkeling van talent.
Ontwikkeling van hoogwaardige, innovatieve,
veilige en duurzame proposities.
Technologische oplossingen waarmee
professionals prettiger en succesvoller
kunnen werken.
Evenwichtig propositieportfolio om de
technologische en marktrisico’s te beperken.
rendement en belastingbetalingen.
Bedrijfscontinuïteit.
Een betrouwbare en betrokken partner
voor onze leveranciers en klanten.
Een meerwaarde voor onze partners.
Duurzamer ondernemen en klanten
ondersteunen in een duurzamer
bedrijfsmodel.
Ons bedrijfsmodelOnze middelen
De waarde die we creëren Duurzaamheidsimpact (resultaat)
Onze bijdrage aan
de SDG’s van de VN
Menselijk kapitaal
Intellectueel kapitaal
Financieel kapitaal
Sociaal en fysiek kapitaal
Natuurlijk kapitaal
Ons doel
Het creëren van Technology for Life
Onze strategische
principes
Langetermijnperspectief en
onze mensen bepalen het succes.
Onze aanpak
We observe. We create. We scale.
Echte waarde
creëren
Onze mensen, cultuur
en visie op leiderschap
Innovatieve
technologische
oplossingen
Leidende marktposities
Hoge
toegevoegde
waarde per
medewerker
Nedap waardecreatiemodel
12
1.4 De organisatie
Wij zijn van mening dat onze proposities impact hebben als de juiste
strategische keuzes worden gemaakt. Wij zijn ervan overtuigd dat het
essentieel is dat deze keuzes worden gemaakt door mensen die dicht bij
de markt staan, zij gedetailleerde kennis hebben en de gevolgen van hun
keuzes zelf zullen ervaren. Dat is waarom we werken in marktgroepen.
Daarnaast zijn er bedrijfsprocessen waar een Nedap-brede aanpak effectiever
is. Om het potentieel van onze organisatie volledig te benutten, bundelen we
expertises en ervaring in excellence workstreams. Elke work stream is gericht
op procesverbeteringen die bijdragen aan de verdere professionalisering
van onze organisatie. Naast marktgroepen en excellence workstreams,
dragen ook de gebruikelijke corporate teams bij aan de conti nuïteit van de
organisatie. De dagelijkse leiding van de marktgroepen ligt in handen van de
marktgroepleiding, de eindverantwoordelijkheid ligt bij de directie.
Directie en management board
De directie bestond in 2021 uit Ruben Wegman (CEO) en Daniëlle van der Sluijs
(CFO). De management board werd gevormd door Ruben Wegman, Daniëlle
van der Sluijs en marktgroepleiders Rob Schuurman en Fokko van der Zee.
In december 2021 maakten we bekend dat Rob Schuurman per 1 januari
2022 benoemd zal worden tot Chief Commercial Ofcer (CCO). Fokko van
der Zee had in november reeds aangekondigd zijn loopbaan buiten Nedap te
willen voortzetten. Deze ontwikkelingen waren aanleiding om per 1 januari
2022 de management board op te heffen.
Vanaf 1 januari 2022 bestaat de directie van Nedap zodoende uit Ruben
Wegman (CEO), Daniëlle van der Sluijs (CFO) en titulair directeur Rob
Schuurman (CCO).
Marktgroepen
Nedap is georganiseerd in zeven marktgroepen, ieder gericht op een
specieke markt:
Healthcare
Nedap Healthcare ontwikkelt softwarediensten die zorgprofessionals in
Nederland met elkaar verbindt.
Identication Systems
Nedap Identication Systems ontwikkelt hard- en softwareproducten
voor het identiceren van voertuigen wereldwijd.
Light Controls
Nedap Light Controls biedt wereldwijd duurzame verlichtingsoplossingen
en UV-lamp driver technologie.
Livestock Management
Nedap Livestock Management ontwikkelt wereldwijd technologische
oplossingen voor de melkveehouderij en varkenshouderij.
Retail
Nedap Retail ontwikkelt en vermarkt RFID-oplossingen die retailers
wereldwijd helpen met het volledig transparant maken van de voorraad,
het optimaliseren van winkelprocessen en het voorkomen van derving.
Security Management
Nedap Security Management ontwikkelt systemen voor toegangscontrole
en beveiliging voor bedrijven en instellingen in de publieke sector
wereldwijd.
Stafng Solutions
Met focus op de Nederlandse markt ontwikkelt Nedap Stafng Solutions
workforce management software die ondersteunt bij urenregistratie,
personeelsplanning en toegangscontrole.
Zie hoofdstuk 3 voor de hoogtepunten en ontwikkelingen in 2021 per
marktgroep.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
13
Excellence workstreams
Binnen Nedap zijn zes excellence workstreams actief: de Nedap-brede
verbeteringsprogramma’s die zich richten op specieke thema’s.
Commercial excellence
Commercial excellence draagt bij aan het vergroten van onze
commerciële slagkracht, variërend van marketing en sales tot
productmanagement.
Customer excellence
Customer excellence is erop gericht de klantervaring voortdurend te
verbeteren en de waarde voor klanten te maximaliseren, onder meer door
het volledige potentieel van digitalisering en data te benutten.
Create excellence
Create excellence richt zich op het versnellen van de ontwikkeling
van nieuwe, relevante proposities, die bij gebleken markttractie
snel opgeschaald kunnen worden. Het doel is om de gebalanceerde
propositieportfolio te behouden, bestaande uit verschillende
technologieën, verspreid over verschillende markten en zo op lange
termijn veerkracht te borgen. De kennis die met deze workstream
wordt opgedaan, passen we ook toe bij het verbeteren van bestaande
proposities.
Financial excellence
Financial excellence is erop gericht onze organisatie verder te versterken
op het gebied van nancial control, business control en accounting.
Het doel is om repeterende werkzaamheden zoveel mogelijk te
automatiseren en de capaciteit die daardoor vrijkomt in te zetten op
het gebied van datagedreven besluitvorming ter ondersteuning van het
creëren en opschalen van proposities.
People excellence
De kwaliteit van onze mensen, onze cultuur en onze visie op leiderschap
vormen de basis voor ons onderscheidend vermogen. People excellence
is er om deze aspecten voortdurend te versterken en verder te
ontwikkelen.
Sustainability excellence
Sustainability excellence had voor 2021 als doel een duurzaamheidsvisie
en -ambities te formuleren die gedragen worden door medewerkers,
leveranciers, klanten en alle andere stakeholders van Nedap. Een
uitgebreide toelichting op onze duurzaamheidsvisie en -ambities is te
lezen in paragraaf 1.8 Duurzame waardecreatie.
14
1.5 Vijf jaar Nedap
Exploitatie
(
€ x 1.000
)
2021 2020 2019 2018 2017
Omzet
207.012 189.916 191.549 191.403 182.185
Groei van omzet
9% -1% 0% 5% 12%
Recurring revenue
1
58.535 50.666 44.559 37.187 30.916
Groei van recurring revenue
16% 14% 20% 20% 22%
Recurring revenue als % van de totale omzet
28% 27% 23% 19% 17%
Toegevoegde waarde
2
139.325 125.098 121.106 118.926 112.696
- in % van de omzet
67% 66% 63% 62% 62%
- per fte
180 169 173 179 172
Onderzoek- en ontwikkelingskosten
3
36.732 34.972 30.024 25.873 23.484
- in % van de omzet
18% 18% 16% 14% 13%
EBITDA exclusief eenmalige posten
*
33.214 26.503 25.968 26.571 23.554
Bedrijfsresultaat
23.072 17.119 17.488 19.442 9.927
- in % van de omzet
11% 9% 9% 10% 5%
Bedrijfsresultaat exclusief eenmalige posten
*
23.072 17.119 17.488 19.442 15.936
- in % van de omzet
11% 9% 9% 10% 9%
Groei van bedrijfsresultaat
35% -2% -10% 22% 31%
Resultaat over het boekjaar
18.284 13.751 24.127 17.072 28.035
- in % van de omzet 9% 7% 13% 9% 15%
*
Een specicatie van eenmalige posten, indien van toepassing, is opgenomen in het verslag over het boekjaar waarop deze posten betrekking hebben.
1
Omzet uit softwareabonnementen (licenties) en diensten.
2
Onder toegevoegde waarde per fte wordt verstaan de omzet plus of minus de voorraadmutatie, de materiaalkosten, uitbestedingen en logistieke kosten, gedeeld door het gemiddeld aantal fte’s.
3
De kosten gerelateerd aan onderzoek en ontwikkeling zien voor het merendeel op onderhoud en het doorontwikkelen van de huidige producten en diensten. Het overige deel van deze kosten ziet op
onderzoek en ontwikkeling van nieuwe producten of diensten, waarbij activering van ontwikkelingskosten enkel plaatsvindt indien wordt voldaan aan de geldende criteria van IAS 38.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
15
**
Het dividend over 2020 is inclusief een eenmalig interim-dividend, nadat eerder het besluit was genomen het dividendvoorstel over 2019 terug te trekken als gevolg van de COVID-19-pandemie.
4
Op basis van het gemiddeld aantal uitstaande aandelen; het dividend is gebaseerd op het aantal uitstaande aandelen per ultimo boekjaar.
5
Toegelicht onder noot 7 in de geconsolideerde jaarrekening.
Per aandeel van € 0,10
4
(in €)
2021 2020 2019 2018 2017
Operationele cashflow
4,36 4,69 4,58 2,84 2,00
Resultaat over het boekjaar
2,82 2,13 3,74 2,66 4,21
Resultaat exclusief eenmalige posten
2,82 2,13 3,74 2,66 2,02
Dividend
**
3,00 4,50 - 2,50 2,50
Pay-out ratio
106% 211% 0% 94% 59%
Uitstaande aandelen
Ultimo
5
6.486.501 6.468.343 6.452.833 6.414.866 6.383.546
Gemiddeld in het jaar
5
6.482.444 6.465.033 6.444.622 6.407.929 6.651.543
Aantal medewerkers
Ultimo
820 805 752 705 655
Gemiddeld in het jaar
812 775 728 684 678
Aantal fte
Ultimo
786 766 724 681 637
Gemiddeld in het jaar 775 741 702 663 657
16
6
Onder eigen vermogen wordt verstaan het eigen vermogen exclusief het minderheidsbelang.
7
Onder solvabiliteit wordt verstaan het eigen vermogen
6
) gedeeld door het balanstotaal.
8
Onder nettowerkkapitaal wordt verstaan vlottende activa exclusief liquide middelen verminderd met personeelsbeloningen, voorzieningen, uitgestelde belastingverplichtingen,
te betalen winstbelastingen, belastingen en premies sociale verzekeringen, leaseverplichtingen, handelsschulden en overige te betalen posten.
9
Onder Return On Invested Capital (ROIC) wordt verstaan bedrijfsresultaat exclusief eenmalige posten gedeeld door het geïnvesteerd kapitaal
(vaste activa + nettowerkkapitaal - (geassocieerde deelneming & niet-geconsolideerde deelneming)).
Financiering
(
€ x 1.000
)
2021 2020 2019 2018 2017
Nettoschuld -15.615 -11.579 -4.492 16.567 14.196
Nettoschuld / EBITDA exclusief eenmalige posten -0,5 -0,4 -0,2 0,6 0,6
Eigen Vermogen
6
80.306 73.253 73.571 64.940 61.962
Balanstotaal 131.511 119.076 120.546 115.438 113.782
Solvabiliteit
7
61% 62% 61% 56% 55%
Kapitaalgebruik
(
€ x 1.000
)
2021 2020 2019 2018 2017
Voorraden 23.466 23.062 28.501 37.509 31.477
- in % van de omzet 11% 12% 15% 20% 17%
Nettowerkkapitaal
8
22.127 19.535 26.873 38.522 33.982
- in % van de omzet 11% 10% 14% 20% 19%
ROIC
9
36% 28% 25% 25% 22%
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
17
1.6 Het aandeel Nedap
Notering Euronext Amsterdam
Nedap is genoteerd aan Euronext Amsterdam sinds 1947, waar de
aandelen worden verhandeld onder het symbool NEDAP en met ISIN code
NL0000371243. Nedap is opgenomen in de small cap index. Alle uitgegeven
aandelen van Nedap zijn gewone aandelen met een nominale waarde van
€ 0,10. Op 31 december 2021 stonden in totaal 6.486.501 gewone
aandelen uit.
Substantiële deelnemingen
In het kader van de meldingen inzake zeggenschaps- en kapitaalbelang
dienen belangen van 3% of meer in het geplaatste kapitaal te worden gemeld
aan de Autoriteit Financiële Markten (AFM). In onderstaande tabel zijn de
meldingen bij AFM tot en met medio februari 2022 opgenomen.
Aandeelhouders Belang in Nedap
Cross Options Beheer B.V. 14.61%
Teslin Participaties Coöperatief U.A. 10.19%
Kempen Capital Management N.V. 10.00%
NN Group N.V. 9.97%
ASR Nederland N.V. 8.20%
Decico B.V. 5.01%
Nedap N.V. 4.14%
Add Value Fund N.V. 3.36%
Dividendbeleid
Het dividendbeleid van Nedap vloeit voort uit de strategie en het
langetermijnbeleid. Hierin wordt zorgvuldig afgewogen welk deel van de
winst nodig wordt geacht voor investeringen in rendabele groei en de
gewenste nancieringsstructuur. Het resterende bedrag wordt in zijn geheel
uitgekeerd aan de aandeelhouders.
Dividend per aandeel
€ 2,50
€ 2,50
€ 0,00
€ 3,00
2017 2018 2019
*
2020 2021
€ 4,50
*
Het initiële dividendvoorstel over 2019 is ingetrokken als gevolg van de COVID-19-pandemie.
18
Liquidity provider
Kepler Cheuvreux treedt sinds 1 maart 2020 op als liquidity provider voor de
onderneming.
Financiële kalender
Trading update Q1 7 april 2022
Algemene vergadering 12 april 2022
Notering ex-dividend 14 april 2022
Record date 19 april 2022
Betaalbaarstelling dividend 25 april 2022
Publicatie halfjaarcijfers 21 juli 2022
Trading update Q3 20 oktober 2022
Het aandeel Nedap
2021 2020
Aantal geplaatste gewone aandelen
6.692.920 6.692.920
Aantal uitstaande gewone aandelen
6.486.501 6.468.343
Aantal stuks verhandeld
848.936 1.630.213
Hoogste slotkoers
€ 63,40 € 51,80
Laagste slotkoers
€ 48,80 € 31,30
Slotkoers 31 december
€ 62,60 € 51,00
Dividend per aandeel
€ 3,00 € 4,50
Koers-winstverhouding
22 24
Dividendrendement (op slotkoers)
4,79% 8,82%
Marktkapitalisatie ultimo boekjaar
€ 419 miljoen € 341 miljoen
Investor Relations
Nedap hecht belang aan een goede dialoog met haar aandeelhouders om
inzicht te verschaffen in de organisatie en in de markten waarin we opereren.
Met aandeelhouders en geïnteresseerde institutionele beleggers, zowel
in Nederland als daarbuiten, onderhouden we contact via conferenties,
roadshows en een-op-een-contacten. Tijdens de Capital Markets Day in
maart 2021 is het nieuwe strategisch plan gepresenteerd.
Alle publicaties, presentaties en bijeenkomsten worden gedaan met
inachtneming van de geldende regels en richtlijnen van de Nederlandse
toezichthouder op de nanciële markten. Het gelijk en gelijktijdig informeren
van alle belanghebbenden staat hierbij voorop. Daniëlle van der Sluijs (CFO)
is het aanspreekpunt voor Investor Relations bij Nedap.
Voorkoming misbruik van voorwetenschap
Als beursgenoteerde vennootschap heeft Nedap een Gedragscode
Voorwetenschap waarin het beleid is opgenomen ter voorkoming
van misbruik van voorwetenschap. Deze Gedragscode is van
toepassing op alle medewerkers, directie, commissarissen en
externen waar relevant. Lees de volledige Gedragscode Voorwetenschap
op https://nedap.com/nl/investeerders/corporate-governance/.
De voorwetenschap compliance ofcer ziet toe op naleving van de wet-
en regelgeving op het gebied van misbruik van voorwetenschap.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
19
1.7 Medewerkersparticipatie
Medewerkerparticipatieplan
Sinds de oprichting van de Stichting Medewerkerparticipatie Nedap in
2010 kunnen medewerkers van Nedap certicaten van aandelen in de
onderneming verwerven. Zij kunnen jaarlijks besluiten om hun winstuitkering
geheel of gedeeltelijk aan te wenden voor het kopen van certicaten van
Nedap-aandelen. Hiermee beoogt Nedap de belangen van medewerkers en
aandeelhouders op één lijn te brengen en zo het gemeenschappelijk belang
van de ontwikkeling van Nedap te bevorderen. Medewerkers kunnen deze
certicaten met een aankoopkorting van 10% aanschaffen. Na aankoop zijn
de certicaten gedurende vier jaar geblokkeerd. Na deze vier jaar wordt,
onder bepaalde voorwaarden, per vier certicaten een bonuscerticaat
toegewezen. Het dividend per aandeel komt direct volledig toe aan de
certicaathouder. De mogelijkheid om aandeelhouder te worden past bij het
ondernemerschap dat wij van medewerkers verwachten.
In 2021 heeft 73% van de medewerkers meegedaan aan het
participatieplan. Op dit moment bezit de Stichting circa 2,9% van het
geplaatste aandelenkapitaal. Voor de nanciële en verdere technische details
verwijzen wij graag naar noot 15 en de overige informatie in de jaarrekening.
Nedap Additioneel Participatie Plan (NAPP)
Nedap kent het Nedap Additioneel Participatie Plan (NAPP). Middels dit plan
delen medewerkers mee in een bovengemiddelde resultaatontwikkeling.
Het NAPP is erop gericht om medewerkers aan Nedap te binden en hen te
belonen voor getoond ondernemerschap en is gebaseerd op het principe
eerlijk delen van de winst’ over het ingezette nanciële en intellectuele
kapitaal. Zodoende is het een goed voorbeeld van de duurzaamheids-
principes, die intrinsiek onderdeel uitmaken van de Nedap cultuur.
Het NAPP treedt in werking als de EBIT exclusief eenmalige posten met
meer dan 5% per jaar groeit ten opzichte van een vooraf vastgesteld ijkpunt.
Van het deel boven deze groei komt 40% aan de medewerkers toe. Deze
winstdeling wordt vervolgens uitgekeerd in de vorm van certicaten van
aandelen. Ook voor deze certicaten geldt een blokkeringsperiode van vier
jaar. Startpunt voor het NAPP in de periode 2017 tot en met 2021 is de
EBIT van 2016, exclusief eenmalige posten, van € 12,2 miljoen. Jaarlijks
is de drempelwaarde met 5% gegroeid waarbij deze is aangepast voor het
positieve effect op de EBIT door de herinrichting van de supply chain in
2017 en 2018. Dit heeft geresulteerd in drempelwaarden van € 14,8 miljoen
(2017), € 17,5 miljoen (2018), € 18,4 miljoen (2019), € 19,3 miljoen (2020)
en € 20,3 miljoen (2021). Het NAPP laat medewerkers over 2021 voor
€ 1,8 miljoen meedelen in de extra winst.
Ter ondersteuning van het strategisch plan Step up! wordt voor de periode
tot en met 2025 het NAPP voortgezet. Het plan kent dezelfde voorwaarden,
maar de drempelwaarde wordt voortaan op een nieuwe, meer bestendige,
wijze vastgesteld: aan het begin van ieder jaar, gebaseerd op 5% groei ten
opzichte van het gemiddelde van de EBIT, exclusief eenmalige posten,
van de voorgaande 3 jaren, met een samengesteld jaarlijks groeipercentage
van 5%. De drempelwaarde voor 2022 komt op basis van deze berekening
uit op € 21,8 miljoen.
CAO
Nedap heeft in het verslagjaar een eenjarige cao met de vakorganisaties
afgesloten, met 1 april 2021 als ingangsdatum. Hierin is een salarisverhoging
van 2% overeengekomen.
20
Medezeggenschap
De ondernemingsraad speelt een belangrijke rol binnen Nedap. Als
vertegenwoordigers van de medewerkers zoeken de leden van de
ondernemingsraad actief het contact met collega’s. Zij adresseren
bij de directie onderwerpen die binnen de organisatie spelen. Bij
organisatiewijzigingen of strategische keuzes wordt de ondernemingsraad
altijd in een vroeg stadium geïnformeerd. De directie en raad van
commissarissen zijn de ondernemingsraadsleden erkentelijk voor hun
constructieve en waardevolle bijdrage.
Eerste online verkiezingen
Om de continuïteit in de ondernemingsraad te borgen is besloten om
voortaan de verkiezingen ‘dakpans’-gewijs te laten geschieden. Op 17
maart 2021 werden voor het eerst online verkiezingen gehouden voor
de verkiezingsgroepen Healthcare, Livestock Management en Security
Management.
1.8 Duurzame waardecreatie
De Nedap Story gaat over Technology for Life. Dat vraagt om een
langetermijnperspectief op waardecreatie. Hierbij wil Nedap een actieve en
prominente rol spelen in gedeelde waardecreatie. Wij zijn ervan overtuigd dat
onze focus op commercieel succes en onze intrinsieke motivatie om dit op
een duurzame manier te doen, elkaar versterken.
De Nedap Gedragscode
In mei van het verslagjaar is de verdere concretisering van de Nedap
Gedragscode afgerond. In de Code zijn de kernwaarden opnieuw beschreven
en hebben we expliciet vastgelegd wat het gedrag is dat wij verwachten van
onze medewerkers en andere mensen met wie we samenwerken. Het zijn de
ethische en juridische kaders voor onze dagelijkse werkzaamheden:
Wij handelen integer;
Wij handelen met respect;
Wij werken verantwoord en
Wij werken professioneel.
Met behulp van een e-learning programma hebben alle huidige en nieuwe
medewerkers opnieuw kennis genomen van de inhoud van de Code.
Materiële kernthema’s
Om onze visie op duurzame waardecreatie Nedap-breed expliciet te maken
is in 2020 een Sustainability excellence workstream van start gegaan.
De workstream heeft als doel om een concrete visie en ambitie vast te stellen
die gedragen worden door medewerkers, leveranciers en klanten.
In 2021 hebben wij onze duurzaamheidsvisie verder aangescherpt aan de
hand van de stakeholdersdialoog. Zo signaleerden we of er thema’s zijn die
meer of juist minder aandacht behoeven. In een materialiteitsmatrix, die
gedurende het verslagjaar is opgesteld, zijn veertien duurzaamheidsthema’s
vastgesteld die Nedap beïnvloeden of waar wij als Nedap invloed op
(kunnen) hebben.
Vervolgens is een survey uitgezet naar alle medewerkers en een aantal
leveranciers en klanten. Met aandeelhouders is eveneens de dialoog gevoerd
over de thema’s die zij van belang vinden. De directie evalueerde de thema’s
op de impact die we als Nedap kunnen hebben.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
21
Materialiteitsmatrix
#
Topic (in willekeurige volgorde)
1
Technologie die afvalproductie vermindert
2
Technologie die vervuiling vermindert
3
Technologie die energiegebruik vermindert
4
Eenvoudig integreerbare oplossingen
5
Beheer van de productlevenscyclus
6
Duurzame bedrijfsvoering
7
Intellectueel eigendom
8
Verantwoord inkopen
9
Gezondheid en veiligheid op het werk
10
Technologie die professionals in hun kracht zet
11
Aantrekken van talent
12
Behoud van talent
13
Diversiteit & inclusiviteit
14
Betrokkenheid bij de gemeenschap
22
Legenda
Klanten
Partners
Medewerkers
Bedrijfsvoering
9
1113
10
1
3
2
7
8
6
14
4
5
Materialiteitsmatrix
In het belang van economische, milieu & sociale effecten volgens stakeholders
Van belang voor de stakeholder
12
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
23
Op basis van de verkregen input hebben we vier materiële kernthema’s
vastgesteld, met voor ieder thema een concrete ambitie. Dit helpt ons om
richting te geven aan onze duurzaamheidsambities.
De vier materiële kernthema’s met de hoogste relevantie en impact voor
de komende jaren zijn:
1. Het ondersteunen van klanten bij verduurzaming met onze producten
en oplossingen.
2. Een waardeketen realiseren met minimale negatieve impact.
3. De ontwikkeling en ontplooiing van mensen.
4. Bedrijfsvoering met minimale impact op het milieu.
In paragraaf 2.4 worden de activiteiten per kernthema uitgebreid beschreven
en gaan we in op de ontwikkelingen van het afgelopen jaar op het gebied van
duurzaamheid.
Ketenverantwoordelijkheid
Het duurzaamheidsstreven van Nedap krijgt onder meer vorm in onze
ketenverantwoordelijkheid. Als organisatie streven wij ernaar nadelige
milieueffecten van onze bedrijfsvoering tot een minimum te beperken en
waar mogelijk te voorkomen.
T
e
c
h
n
o
l
o
g
y
f
o
r
L
i
f
e
O
n
z
e
m
e
n
s
e
n
+
o
n
s
l
a
n
g
e
t
e
r
m
i
j
n
p
e
r
s
p
e
c
t
i
e
f
=
o
n
s
s
u
c
c
e
s
Partners
Beheer van de
productlevenscyclus.
Eenvoudig integreerbare
oplossingen.
Betrokkenheid bij de
gemeenschap.
Bedrijfsvoering
Duurzame bedrijfsvoering.
Verantwoord inkopen.
Intellectueel eigendom.
Medewerkers
Talentontwikkeling.
Diversiteit en inclusiviteit.
Gezondheid en veiligheid.
Klanten
Technologie die:
afvalproductie vermindert.
energiegebruik vermindert.
vervuiling vermindert.
professionals in hun kracht zet.
Duurzame impact
24
Zo hebben we een verantwoord inkoopbeleid. Onze strategische
leveranciers hebben een actief duurzaamheidsbeleid en een Code of Conduct
die gebaseerd is op de RBA (Responsible Business Alliance). Van alle
strategische leveranciers wordt een Conflict Minerals verklaring gevraagd
volgens de laatste versie van het RBI (Responsible Business Initiative).
Die is zowel van toepassing op de Amerikaanse als de Europese markt.
Alle strategische leveranciers hebben softwaretools om producten te
analyseren op compliance met regelgeving op het gebied van milieu-
en mensenrechten.
Om duurzaamheid in de verschillende stadia van het proces te kunnen
monitoren, wordt bij strategische partners minimaal één keer per jaar een
audit uitgevoerd. Het monitoren van het duurzaamheidsbeleid is daarbij
een vast onderdeel. Ook dit jaar was het door COVID-19 niet mogelijk om
alle audits ter plekke uit te voeren bij onze partners. Audits werden daarom
vaak online of middels virtuele rondleidingen uitgevoerd. Alle strategische
partners van Nedap zijn ISO 9001 (kwaliteitsmanagementsysteem) en
inmiddels ook ISO 14001 (milieumanagementsysteem) gecerticeerd. Een
aantal van hen is zelfs ISO 50001 gecerticeerd. Dit betekent dat zij zich
actief laten auditen op hun energiemanagement.
Ook op het gebied van product compliance zorgen wij ervoor dat we aan de
wettelijke verplichtingen blijven voldoen. Hierbij worden milieuaspecten
steeds belangrijker. Zo geldt dat binnen Europa, voortvloeiend uit de Waste
Frame Directive en REACH Directive, vanaf 2021 alle producten die ‘zeer
zorgwekkende stoffen’ (SVHCs) bevatten centraal geregistreerd moeten
worden. Deze informatie wordt aan het einde van de levensduur gebruikt
om het product op een veilige manier te verwerken en te recyclen tot
nieuwe grondstoffen. De impact ervan op onze producten hebben we
in kaart gebracht.
Onze marktgroepen zetten zich in om energiezuinige producten, diensten
en systemen te ontwikkelen en ook om het eigen energiegebruik te
verminderen. Voor onze gebouwen is een zogenoemde EED opgesteld
(Europese Energie-Efciëntie Richtlijn) om het inzicht in de CO
2
-uitstoot te
vergroten en besparingsmaatregelen in kaart te brengen.
EU Taxonomie
Het Europees Parlement en de Europese commissie hebben de afgelopen
jaren gewerkt aan regelgeving aangaande niet-nanciële verslaglegging
(verordening EU 2020/852, ook wel ‘taxonomie-verordening’). Deze
verordening ziet op het opzetten van een raamwerk om duurzame
investeringen te faciliteren. De taxonomie is in essentie een classicatie van
economische activiteiten gebaseerd op hun bijdrage aan specieke milieu
gerelateerde doelstellingen. Het doel van de taxonomie is transparantie en
vergelijkbaarheid bevorderen. Er wordt hierbij aansluiting gezocht bij
de klimaatdoelen zoals geformuleerd in het Akkoord van Parijs.
Het uitgangspunt in de van toepassing zijnde regelgeving is dat het Europees
Parlement zich wil focussen op díe activiteiten die het meest kunnen
bijdragen aan (onder andere) het verminderen van broeikasgassen. Hierbij
richt zij zich primair op andere sectoren dan die waarin Nedap actief is, met
grotere besparingsmogelijkheden.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
25
Nedap heeft per sector een analyse gedaan van de activiteiten die door
de EU bij de verordening beschreven zijn als bijdragend aan mitigatie van
of adaptatie aan klimaatverandering. In deze analyse is van alle door de
EU beschreven activiteiten beoordeeld of Nedap deze activiteit uitvoert,
of met haar producten of investeringen bijdraagt aan het uitvoeren hiervan.
De volgende activiteiten zijn hierbij als meest relevant geïdenticeerd:
6.5 Vervoer per motor, personenauto en lichte bedrijfswagen.
7.X Renovatie van bestaande gebouwen, installatie, onderhoud en
reparatie van energiezuinige apparatuur, installatie, onderhoud en
reparatie van laadstations voor elektrische voertuigen in gebouwen
(en aan gebouwen gekoppelde parkeerplaatsen).
8.1 Dataverwerking, hosting en gerelateerde activiteiten.
Activiteit 8.1 is het meest signicant: het grootste deel van Nedap’s recurring
omzet (omzet uit softwareabonnementen (licenties) en diensten) wordt via
datacenters gerealiseerd.
Een aantal activiteiten die genoemd zijn in de verordening zijn dusdanig klein,
en daarmee niet materieel, dat hierover niet gerapporteerd wordt.
De volgende percentages van de totale omzet, investeringen en
bedrijfskosten in boekjaar 2021 kwaliceren als ‘eligible’ onder verordening
EU 2020/852:
Bedragen x € 1 miljoen
Kwalicerende investeringen in vaste activa zijn met name gerelateerd
aan hosting-activiteiten, de verdere verduurzaming van onze Campus
in Groenlo en elektricatie van ons wagenpark, inclusief de aanleg van
laadvoorzieningen op bedrijfslocaties van Nedap en bij berijders thuis.
Nedap biedt iedere bestuurder van een PHEV of volledig elektrisch voertuig
een thuislaadvoorziening aan. Niet-kwalicerende investeringen betreffen
onder andere de modernisering van inrichtingen en werkplekken op onze
bedrijfslocaties, gebruiksrechten leases, matrijzen/stempels en geactiveerde
ontwikkelingskosten voor activiteiten die niet tot taxonomie-kwalicerende
activiteiten behoren.
Totaal
Taxonomie
kwalicerend
Niet-taxonomie
kwalicerend
Omzet 207 27% 73%
Investeringen in
(im-)materiële
vaste activa
11 20% 80%
Specieke
bedrijfskosten
in scope voor de
taxonomie
3 56% 44%
26
De onder de taxonomie te beoordelen bedrijfskosten betreffen directe niet-
geactiveerde kosten die verband houden met onderzoek en ontwikkeling,
renovatiemaatregelen voor gebouwen, kortlopende huur, onderhoud en
reparatie, en alle andere directe uitgaven in verband met het dagelijkse
onderhoud van activa van materiële vaste activa en apparatuur door de
onderneming of derde aan wie activiteiten worden uitbesteed die nodig zijn
om de continue en effectieve werking van dergelijke activa te waarborgen.
Aangezien Nedap al jarenlang investeert in de verduurzaming van haar
bedrijfsgebouwen en overige activa zijn deze activa relatief nieuw en
kennen hierdoor beperkte operationele kosten. Deze betreffen met name
bedrijfskosten voor hosting-activiteiten, onderhoud aan het wagenpark van
Nedap en de kosten gerelateerd aan het juist (blijven) functioneren van de
installaties in de diverse bedrijfsgebouwen.
De genoemde percentages zijn, op basis van de in de geconsolideerde
jaarrekening genoemde waarderingsgrondslagen, berekend als de omzet,
investeringen in vaste activa en bedrijfskosten die onder de taxonomie
kwaliceren, als deel van de totale omzet, investeringen in vaste activa
en totale voorgaand genoemde directe niet-geactiveerde relevante
bedrijfskosten. In die gevallen waar Nedap met haar energie-efciënte
producten indirect, via haar klanten, bijdraagt aan het realiseren van
klimaatdoelen, maar de primaire functie van deze producten niet gericht is
op het verminderen van de uitstoot van broeikasgassen, is ervoor gekozen
deze producten als niet ‘eligible’ te kwaliceren. Bij de vaststelling van de
genoemde percentages is de in de jaarrekening gehanteerde materialiteit
leidend geweest.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
27
Ontwikkelingen 2021
2
2.1 Voortgang strategie
Tijdens onze Capital Markets Day in maart 2021 presenteerden wij ons
strategisch plan Step Up!. De kern van dit plan is om de groei van de
organisatie te versnellen, door betere benutting van het potentieel van ons
portfolio aan proposities. Wij willen dit realiseren door een nieuwe manier
van werken te introduceren. Een manier van werken die de kracht van
marktgroepen (ondernemerschap en marktgerichtheid) behoudt, maar de
nadelen hiervan (fragmentatie en complexiteit) mitigeert. In het kader van
Step Up! zijn drie strategische drivers gedenieerd die gezamenlijk moeten
leiden tot de gewenste werkwijze.
Radically clear
We moeten radicaal duidelijk zijn in onze veronderstellingen, beslissingen,
ambities en doelstellingen. Als deze expliciet en ondubbelzinnig zijn,
wordt het zoveel makkelijker om ze te delen met collega’s. Het zorgt
ervoor dat iedereen weet wat de strategische richtingen zijn van Nedap,
de marktgroepen en de teams en wat er van iedereen wordt verwacht.
Daarnaast maken duidelijke plannen en acties het mogelijk om te reflecteren
op de impact van keuzes en wordt onze leercurve als bedrijf steiler, waardoor
we onze concurrentie voor kunnen blijven.
Always deliver
We hebben een uitstekende reputatie opgebouwd bij onze klanten, ook waar
het gaat om het nakomen van beloftes. Nu moeten we dit gedrag aan onszelf
en ons bedrijf laten zien: als we ons verbinden aan plannen en belangrijke
mijlpalen, moet het onze tweede natuur worden om altijd te leveren.
Full Nedap power
De collectieve kennis, talenten, ervaringen en capaciteiten die nu versnipperd
en verdeeld zijn binnen onze organisatie, moeten voor iedereen toegankelijk
worden gemaakt. Door het gecombineerde potentieel van onze organisatie
optimaal te benutten, bereiken we Full Nedap power.
In het afgelopen jaar is hard gewerkt aan het invullen van de drie strategische
drivers met concrete acties.
Radically clear
In het kader van Radically clear is ons perspectief op de individuele
proposities en het gehele portfolio aan proposities uitgewerkt en vastgelegd.
Daarbij hebben wij drie fases gedenieerd waarin de proposities zich kunnen
bevinden: Create, Scale en Core. Iedere fase kent andere succesindicatoren,
doelstellingen, afwegingen en aansturing. Deze aanpak heeft geleid tot
nieuwe inzichten en aanscherping van de individuele plannen per propositie.
In het afgelopen jaar is hard gewerkt om Nedap-breed de teams meer per
propositie te organiseren in plaats van voornamelijk per marktgroep.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
29
Create
Het belangrijkste doel van een propositie in de Create-fase is het valideren
van het marktpotentieel en het vaststellen of we voldoende onderscheidend
vermogen kunnen bieden. De belangrijkste uitdaging is om met een klein
team ideeën snel bij de juiste klanten in de praktijk te toetsen en niet te
aarzelen om terug te gaan naar de tekentafel wanneer er onvoldoende
positieve response uit de markt komt. Het resultaat van deze fase is een
gevalideerde propositie met de eerste betalende klanten, die klaar is om
op te schalen.
Scale
De centrale doelstelling in de Scale-fase is het veroveren van een zo groot
mogelijk marktaandeel met een propositie. Daarbij verschuift het zwaarte-
punt van conceptontwikkeling en business development naar sales en
marketing en het opbouwen van een organisatie die klanten kan
ondersteunen bij het succesvol uitrollen en inzetten van onze oplossing
binnen de klant-organisatie. Processen worden in deze fase
gestandaardiseerd en schaalbaar opgezet.
Core
Bij proposities in de Core-fase staat het optimaliseren van de winstgevend-
heid centraal. Er wordt blijvend geïnvesteerd in productvernieuwing en
commerciële activiteiten, maar alleen wanneer deze binnen een acceptabele
termijn rendement opleveren. Ook wordt voortdurend gewerkt aan
kostprijsverbeteringen en procesoptimalisatie.
Create, Scale, Core
Het Create-Scale-Core-model biedt medewerkers concrete handvatten en
uitgangspunten om verstandige beslissingen te nemen. Bovendien wordt het
eenvoudiger om Nedap-breed keuzes te maken bij de inzet van mensen en
middelen. Zo hebben we besloten om de activiteiten bij SENSIT en Luxon
af te bouwen en de middelen die daarbij vrijkomen in te zetten bij andere
proposities.
Ook hebben wij geleerd dat te snel opschalen van een team bij een propositie
in de Create-fase averechts kan werken. Een compacter team in deze fase
is wendbaarder en leidt tot scherpere keuzes. Pas wanneer de propositie
bewezen heeft kansrijk te zijn, bijvoorbeeld door het binnenhalen van
betalende klanten, is het verstandig om het team op te schalen.
Bij proposities in de Scale-fase is het essentieel om snel in marktaandeel
te groeien. Groei in het aantal klanten is in deze fase het belangrijkste
doel. Daarom is het belangrijk om investeringen in sales en marketing te
intensiveren en een delivery-organisatie op te bouwen die borgt dat klanten
succesvol zijn met de inzet van onze oplossingen, ook als dit ten koste kan
gaan van de kortetermijnwinstgevendheid. Dit heeft geleid tot het opstellen
van ambitieuzere groeiplannen voor iD Cloud bij fashion retailers, voor onze
propositie gericht op de rundveehouderij en voor het Ons®-platform binnen
de zorg met als doel onze groei te versnellen.
Door te werken met toegewijde propositieteams hebben de Core-proposities
een positieve impuls gekregen. De teams hebben eigen capaciteit op het
gebied van ontwikkeling en commercie, waardoor zij proposities praktisch
kunnen verbeteren wat resulteert in zowel kostprijsverbeteringen als nieuwe
marktkansen. Met gerichte marketing- en salescampagnes is het gelukt
30
om deze marktkansen om te zetten in concrete commerciële resultaten.
Voorbeelden hiervan zijn de nieuwe leverovereenkomsten die in 2021 zijn
afgesloten voor onze ‘traditionele’ antiwinkeldiefstalsystemen en de groei die
in het verslagjaar is gerealiseerd met het Reader-portfolio bij Identication
Systems.
Always deliver
De tweede strategische driver die moet leiden tot een nieuwe werkwijze
binnen Nedap is Always deliver. Een belangrijk instrument daarbij is
de Strategic Calendar, die we afgelopen jaar hebben geïntroduceerd.
De Strategic Calendar heeft als voornaamste doel om regelmatig en
gestructureerd te reflecteren op de strategische plannen die we hebben
en om vast te stellen of doelstellingen worden gehaald. Niet om ‘af te
rekenen, maar juist om te leren en te bepalen wat we kunnen verbeteren
om de volgende keer de resultaten te boeken die wij met elkaar hebben
afgesproken. Zeker nu het intensiveren van Nedap-breed samenwerken
een strategische prioriteit is, is het essentieel dat collega’s erop kunnen
vertrouwen dat taken en projecten volgens plan worden opgeleverd. De
eerste ervaringen hebben geresulteerd in een betere afstemming tussen de
strategische plannen van de marktgroepen en de excellence workstreams,
met gedeelde en gedragen prioriteiten.
Full Nedap power
Full Nedap power is de derde strategische driver. We zien dat door het beter
inzetten van alle aanwezige kennis, ervaring en vaardigheden, we meer voor
elkaar krijgen. Belangrijke voorwaarde daarbij is het Nedap-breed verbinden
van mensen rondom strategische thema’s. In 2021 zijn we begonnen met
het organiseren van Step Up! dagen, waarbij mensen bij elkaar komen die
zich binnen de marktgroepen, excellence workstreams of corporate teams
bezighouden met een bepaald onderwerp. Zij werken dan expliciet aan
het ontwikkelen van het gemeenschappelijke Nedap-perspectief voor het
desbetreffende onderwerp en delen best practices op dit gebied. De eerste
Step Up! dag was in oktober 2021 en had als thema Markets & Propositions.
Op deze dag hebben we het Create-Scale-Core-model besproken en kennis,
ervaringen en learnings uitgewisseld die binnen de marktgroepen zijn
opgedaan in de verschillende fases. Voor 2022 zijn nieuwe Step Up!-dagen
gepland voor de thema’s Sustainability, Leadership en Innovation.
Excellence workstreams
De excellence workstreams leverden in 2021 een belangrijke bijdrage
aan het bereiken van Full Nedap power door processen Nedap-breed te
standaardiseren, automatiseren en professionaliseren. Hierdoor wordt
het eenvoudiger om verbeteringen snel binnen het hele bedrijf door te
voeren. Zo is in het kader van Financial excellence hard gewerkt aan het
ontwikkelen van ‘dashboards’ waarmee propositieteams een beter beeld
krijgen van de progressie die wordt geboekt met de strategische plannen
en de gerealiseerde nanciële resultaten. Bij Commercial excellence is veel
energie gestopt in de ontwikkeling van de Nedap Marketing Academy. In
samenwerking met de Erasmus Universiteit is een ontwikkelprogramma
opgesteld voor het verder versterken en professionaliseren van de
marketingactiviteiten binnen Nedap. Eind 2021 is de eerste lichting van
start gegaan met ruim twintig deelnemers vanuit alle marktgroepen. Bij
Customer excellence was de belangrijkste prioriteit om een accuraat en up-
to-date beeld te hebben van de forecast, bestellingen en leveringen van onze
producten. Mede door dit overzicht, zowel bij Nedap als bij onze partners in
de supply chain, waren we het afgelopen jaar in staat om snel te reageren
en leveringsverstoringen zoveel mogelijk te voorkomen.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
31
De workstream Create excellence heeft een eerste versie van het Nedap
create-ontwikkelproces opgeleverd waarmee ideeën in een aantal stappen
in schaalbare proposities kunnen worden omgezet. Dit proces stelt heldere
eisen waaraan moet worden voldaan voordat het zinvol is om een volgende
ontwikkelstap te starten. Ter ondersteuning van dit proces zijn praktische
tools en middelen ontwikkeld waarmee processtappen sneller en met succes
kunnen worden gezet. De Sustainability excellence workstream stelde het
afgelopen jaar een nieuwe duurzaamheidsvisie en beleid op met concrete
actiepunten voor de komende jaren, op basis van input van een brede groep
stakeholders. Tenslotte is in het kader van People excellence een nieuw HR-
systeem ingevoerd, dat ons beter inzicht zal geven in de voortgang van onze
investeringen in het werven en ontwikkelen van Nedap-medewerkers.
Ondanks de uitdagende omstandigheden, die het werken tijdens een
pandemie met zich meebrengt, zijn wij tevreden met de voortgang die
is geboekt met het Step Up! programma. Tegelijkertijd hebben wij op
tal van gebieden nieuwe verbetermogelijkheden geïdenticeerd waarmee
de concurrentiekracht van onze onderneming de komende jaren verder
kan groeien.
2.2 Financiële doelstellingen
Zoals hiervoor al even genoemd is op 17 maart 2021, tijdens de Capital
Markets Day, het nieuwe strategisch plan Step Up! gepresenteerd. Dit plan
heeft de volgende nanciële doelstellingen richting 2025:
1. De omzet ontwikkelt zich richting een jaarlijkse high-single-digit
autonome groei.
In 2021 is de omzet met 9% gegroeid ten opzichte van 2020.
2. Een stijgende EBIT-marge, exclusief eenmalige posten, richting 15%.
In 2021 kwam de EBIT-marge uit op 11,1% ten opzichte van 9,0%
in 2020.
3. Het rendement op het geïnvesteerde kapitaal (ROIC) groeit harder dan de
winstgevendheid.
De ROIC bedroeg in 2021 36%, een stijging ten opzichte van 2020 (28%).
Om het langetermijnperspectief te borgen en de focus op groei en innovatie
mogelijk te maken achten we een sterke nanciële positie noodzakelijk.
Hiervoor worden de volgende uitgangspunten gehanteerd:
Een solvabiliteit van minimaal 50% en een nettoschuld/EBITDA van
maximaal 1,5. Omwille van strategische redenen kan hiervan tijdelijk
worden afgeweken.
De solvabiliteit bedroeg in 2021 61% (in 2020 62%), de nettoschuld/
EBITDA bedroeg -0,5 (in 2020 -0,4).
Aan aandeelhouders wordt de winst uitgekeerd, die resteert na aftrek van
het bedrag dat nodig wordt geacht voor investeringen in rendabele groei
en de gewenste nanciële structuur.
Gezien de toegenomen kapitaalefciëntie en schaalbaarheid van de
organisatie, verwachten wij ook voor de komende jaren hoge pay-out
ratio’s. Voor 2021 bedraagt de pay-out ratio 106% van de winst.
32
2.3 Financiële gang van zaken
Kerncijfers
De toegevoegde waarde nam toe van € 125,1 miljoen in 2020 naar
€ 139,3 miljoen in 2021. Als percentage van de omzet nam de toegevoegde
waarde toe naar 67% (2020: 66%) mede dankzij het groeiend aandeel van
de recurring revenue in de totale omzet. Daarnaast zijn de productmarges bij
onder andere de marktgroepen Livestock Management en Retail verbeterd
door investeringen in producten met een hogere toegevoegde waarde.
De toegevoegde waarde per fte is gestegen van € 169.000 in 2020 naar
€ 180.000 in 2021.
Omzet
De omzet over 2021 bedroeg € 207,0 miljoen en kwam daarmee 9% hoger
uit dan in 2020 (€ 189,9 miljoen). De recurring revenue steeg met 16%
naar € 58,5 miljoen (2020: € 50,7 miljoen) en vertegenwoordigt 28% van
de omzet (2020: 27%). Alle marktgroepen droegen bij aan de omzetgroei
waarbij vooral de groei in de Dairy propositie bij Livestock Management en
de UV-propositie bij Light Controls werden gedempt door een schaarste aan
componenten en andere materialen, terwijl de marktvraag snel toenam.
In miljoenen euros of percentage
2021 2020 Groei
Omzet 207,0 189,9 9%
Recurring revenue 58,5 50,7 16%
Toegevoegde waarde in % van de omzet 67% 66%
Bedrijfsresultaat 23,1 17,1 35%
Operationele marge
1
11,1% 9,0%
Resultaat over het boekjaar 18,3 13,8 33%
Winst per aandeel (x € 1) 2,82 2,13 32%
Dividend per aandeel (x € 1) 3,00 4,50
2
31-12-2021 31-12-2020
Nettoschuld/EBITDA -0,5 -0,4
Solvabiliteit 61% 62%
ROIC
3
36% 28%
1
Gedenieerd als bedrijfsresultaat als percentage van de omzet.
2
Het dividend over 2020 is inclusief een eenmalig interim-dividend, nadat eerder het besluit was genomen het dividendvoorstel over 2019 terug te trekken als gevolg van de COVID-19-pandemie.
3
Onder ROIC wordt verstaan bedrijfsresultaat excl. eenmalige posten gedeeld door het geïnvesteerd kapitaal (vaste activa + nettowerkkapitaal - (geassocieerde deelneming & niet-geconsolideerde deelneming)).
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
33
Kosten
De personeelskosten zijn met 12% gestegen van € 74,4 miljoen naar
€ 83,3 miljoen in 2021. Deze stijging wordt deels gedreven door een stijging
in de kosten voor inleenkrachten en door de toename van het aantal fte, in
lijn met onze langetermijnstrategie om te investeren in het aantrekken en
ontwikkelen van talentvolle mensen. Het aantal fte steeg van 766 aan het
einde van 2020 tot 786 aan het einde van 2021. Ook kosten voortvloeiende
uit de medewerkerparticipatieplannen droegen aan de stijging bij. Daarnaast
zijn in april 2021 de CAO-lonen met 2% verhoogd.
De overige bedrijfskosten daalden van € 24,2 miljoen in 2020 naar
€ 22,8 miljoen in 2021. Dit is het gevolg van valutakoersverschillen. Deze
bedroegen in 2021 € 0,7 miljoen (opbrengst) en in 2020 - € 0,7 miljoen
(kosten). De marketing- en saleskosten zijn op een vergelijkbaar niveau als in
2020 uitgekomen. Dit niveau is nog steeds relatief laag vanwege de beperkte
reismogelijkheden als gevolg van de COVID-19-pandemie doordat de meeste
beurzen en fysieke evenementen geen doorgang hebben kunnen vinden.
De onderzoeks- en ontwikkelingskosten bedroegen € 36,7 miljoen
(inclusief € 0,5 miljoen geactiveerde ontwikkelingskosten) en in totaal 18%
van de omzet (2020: € 35,0 miljoen inclusief € 0,2 miljoen geactiveerde
ontwikkelingskosten, in totaal 18% van de omzet). Deze kosten zien voor het
merendeel op onderhoud en het doorontwikkelen van de huidige producten
en diensten. Het overige deel is gericht op innovatie.
Amortisatie en afschrijving
De afschrijvingen stegen van € 8,0 miljoen in 2020 naar € 8,5 miljoen in
2021 als gevolg van investeringen in kantoorruimtes op het hoofdkantoor in
Groenlo. De amortisatie bedroeg € 1,0 miljoen en lag daarmee nagenoeg op
hetzelfde niveau als in 2020 (€ 1,1 miljoen). In het boekjaar is € 0,7 miljoen
(2020: € 0,2 miljoen) als bijzondere waardevermindering verantwoord
onder andere door afwaarderingen op activa bij proposities die worden
uitgefaseerd.
Bedrijfsresultaat
Het bedrijfsresultaat (EBIT) bedroeg in 2021 € 23,1 miljoen ten opzichte van
€ 17,1 miljoen in 2020. Deze stijging is het gevolg van de toegenomen omzet
en een hogere toegevoegde waarde, ondanks een hoger kostenniveau.
De operationele marge, het bedrijfsresultaat als percentage van de omzet,
bedroeg 11,1% in 2021 (2020: 9,0%).
Financieringslasten
De nettonancieringslasten zijn in 2021 toegenomen tot € 0,3 miljoen
(2020: € 0,2 miljoen) voornamelijk als gevolg van negatieve rentebaten op
rekeningen-courant.
Belastingen
De belastingen over 2021 bedroegen € 4,5 miljoen (2020: € 3,1 miljoen).
De effectieve belastingdruk kwam uit op 19,6% over 2021 (2020: 18,5%)
als gevolg van een gestegen effectief tarief op de toepassing van de
innovatiebox en meer niet-scaal aftrekbare kosten gerelateerd aan
winstdelingsregelingen.
Resultaat over het boekjaar
Over het boekjaar 2021 heeft Nedap een resultaat geboekt van
€ 18,3 miljoen ten opzichte van € 13,8 miljoen over 2020.
34
Winst per aandeel en dividend
De winst per aandeel steeg van € 2,13 in 2020 naar € 2,82 in 2021.
Het gemiddeld aantal uitstaande aandelen bedroeg 6.482.444 in 2021
(2020: 6.465.033). Deze toename is het gevolg van de levering van in eigen
beheer gehouden aandelen ter dekking van medewerkerparticipatieplannen.
Over 2021 wordt een dividend uitgekeerd van € 3,00 (2020: € 4,50).
Het dividend over 2020 bestond mede uit een eenmalig interim dividend
nadat eerder het besluit was genomen het dividendvoorstel over 2019
terug te trekken als gevolg van de COVID-19-pandemie.
Gezien de behaalde resultaten en met de huidige ontwikkelingen van
de marktomstandigheden vinden wij het prudent om de volledige winst
als dividend uit te keren en een (beperkt) begin te maken met het in lijn
brengen van de huidige solvabiliteit met onze langetermijndoelstelling.
Financiële positie
Het balanstotaal is toegenomen van € 119,1 miljoen per 31 december
2020 naar € 131,5 miljoen per 31 december 2021. De handels- en overige
vorderingen namen toe in lijn met de omzetontwikkeling. De liquide
middelen zijn gestegen door de gerealiseerde winst in het boekjaar.
De voorraden bleven nagenoeg op hetzelfde niveau als in 2020. Van de per
31 december 2021 beschikbare kredietfaciliteiten met een totale omvang
van € 39,0 miljoen is € 14,0 miljoen opgenomen. De nettoschuldpositie per
31 december 2021 bedraagt een surplus van € 15,6 miljoen ten opzichte
van een surplus van € 11,6 miljoen per 31 december 2020. De nettoschuld/
EBITDA bedroeg -0,5 per 31 december 2021 (2020: -0,4).
De solvabiliteit bedroeg 61% per 31 december 2021 (2020: 62%).
Cashflow
Het nettowerkkapitaal is in 2021 gestegen naar € 22,1 miljoen (2020:
€ 19,5 miljoen). Deze stijging is het gevolg van de toegenomen activiteit.
De operationele cashflow bedroeg € 28,3 miljoen in 2021, een kleine daling
ten opzichte van de relatief hoge operationele kasstroom in 2020
(€ 30,3 miljoen) waarin de voorraden zijn afgebouwd.
Rendement op geïnvesteerd kapitaal
Door de stijging van het resultaat over het boekjaar in combinatie met een
beperkt toegenomen kapitaalbeslag is het rendement op het geïnvesteerde
kapitaal (ROIC) in 2021 gestegen naar 36% (2020: 28%).
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
35
2.4 Visie op duurzame waardecreatie
Duurzaamheid is al jaren integraal onderdeel van onze missie bij het creëren
van Technology for Life. Zo kopen we sinds 2014 uitsluitend groene stroom
in, is het hoofdkantoor voorzien van warmtepompen, liggen er zonnepanelen
op onze daken en voeren we een zorgvuldig inkoopbeleid, met aandacht
voor mens en milieu. In 2021 hebben we stappen gezet om onze visie en
ons beleid op het gebied van duurzaamheid expliciet te maken. Hoewel
verwachtingen en eisen van externe stakeholders een belangrijke stimulans
waren, zijn het de intrinsieke drive en behoefte van de Nedapers die ervoor
hebben gezorgd dat we een duidelijke, ambitieuze visie hebben neergezet,
met concrete ambities. De gestelde duurzaamheidsambities zijn integraal
onderdeel van ons waardecreatiemodel (zie ook paragraaf 1.3).
Ontwikkelingen per kernthema
Kernthema 1. De ontwikkeling en ontplooiing van mensen
Nedap wil een werkgever zijn waar de talenten en drijfveren van mensen
optimaal tot hun recht komen. Ontwikkeling en ontplooiing zijn daarbij
essentieel. Dit kernthema richt zich op drie onderwerpen:
Medewerkers op de eerste plaats
Bij Nedap staan medewerkers op de eerste plaats. Dat brengt de
verantwoordelijkheid mee om een omgeving te bieden waarin zij zich prettig
en relevant voelen en waarin zij kunnen floreren.
Diversiteit en inclusiviteit
In de samenstelling van ons personeelsbestand streven we naar een voor
Nedap relevante samenstelling die de samenleving om ons heen reflecteert.
Daarnaast zorgen wij ervoor dat iedereen zich veilig en gehoord voelt bij
Nedap.
Duurzame inzetbaarheid
Wij willen dat onze mensen hun talenten blijven ontwikkelen door
vaardigheden en ervaringen op te doen die ervoor zorgen dat zij relevant
blijven gedurende hun hele loopbaan. Hierbij is het van ondergeschikt belang
of zij hun loopbaan binnen Nedap voortzetten of daarbuiten.
Voor een uitgebreidere toelichting, zie ook paragraaf 2.5
(Mensen, cultuur en leiderschap).
Kernthema 2. Een bedrijfsvoering met minimale impact op het milieu
Wij streven naar netto-nul CO
2
-uitstoot in 2030. Uiteraard verliezen wij
andere oorzaken van negatieve impact daarbij niet uit het oog, zoals het
produceren van afval en het gebruik van grondstoffen. Om een eerste
benchmark te krijgen van hoe we er nu voor staan, is de CO
2
-uitstoot van
Nedap in kaart gebracht. Hierbij is gebruikgemaakt van het Greenhouse Gas
Protocol (GHG Protocol). Het GHG Protocol onderscheidt 3 groepen (scopes
genaamd) van emissies; scope 1 is datgene wat we zelf direct uitstoten door
verwarming van onze kantoren of verbranding van brandstof door eigen
autos, scope 2 betreft ingekochte elektriciteit (groene elektriciteit is vrij
van emissie) en scope 3 is eigenlijk al het overige, bijvoorbeeld het woon-
werkverkeer en zakelijke reizen van medewerkers, transport en distributie
van producten, maar ook de emissies die het gevolg zijn van het gebruik van
36
onze producten. Ons doel focust zich op scope 1 en 2. De ontwikkeling van de
CO
2
-uitstoot in scope 1 en 2 is in onderstaande graek weergegeven, waarin
duidelijk het effect van de COVID-19-pandemie in 2020 en 2021 is te zien
door een verminderd gebruik van eigen vervoersmiddelen.
Kernthema 3. Een waardeketen realiseren met minimale
negatieve impact
De negatieve impact van onze producten vindt slechts op een beperkte
schaal plaats bij Nedap zelf. De meeste impact vloeit voort uit de productie,
het gebruik en de afvoer van het product: activiteiten die wij grotendeels
niet zelf uitvoeren. Met dit kernthema zullen wij ons inzetten om de
negatieve impact te minimaliseren.
Het is wat ons betreft niet evident in welk stadium van de levenscyclus een
product de meeste negatieve impact heeft en waar we onze tijd en energie
het beste kunnen insteken. Daarom zijn wij in het verslagjaar gestart met
onderzoeken hoe wij de ontwerpen van onze producten kunnen aanpassen
op een manier die de negatieve impact verlaagt. Hiertoe voeren we
levenscyclusanalyses uit, waarbij we de impact van de volledige levenscyclus
van een product analyseren: van het winnen van natuurlijke hulpbronnen
en het gebruik van schadelijke chemische stoffen tot de fabricage van het
product. En van transport en gebruik, tot de afvalverwerking en eventueel
hergebruik. Deze analyse wordt uitgevoerd voor drie producten in drie
verschillende marktgroepen. We verwachten de resultaten begin 2022.
De marktgroepen zullen deze resultaten gebruiken om te bepalen waar zij
veranderingen kunnen doorvoeren die zorgen voor een verlaging van de
negatieve impact in de waardeketen van hun product.
Kernthema 4. Het ondersteunen van klanten bij verduurzaming
met onze producten en oplossingen
Het verduurzamen van onze eigen bedrijfsvoering en onze waardeketen
is belangrijk. Daarnaast zitten we als bedrijf in de positie dat we met onze
proposities ook bijdragen aan de verduurzaming van de bedrijfsvoering
van onze klanten. Als we daar een positief effect hebben, heeft dat uiteraard
nog meer impact.
Om ons doel van netto-nul CO
2
-uitstoot te bereiken, hebben we een eerste
routekaart opgesteld. Hierin hebben we zaken opgenomen als de installatie
van meer warmtepompen in ons hoofdkantoor in Groenlo en het groeien
naar een duurzamer wagenpark. Overigens zullen in deze routekaart ook
maatregelen worden opgenomen om de CO
2
-uitstoot als gevolg van reizen
van medewerkers (onderdeel van scope 3) te verlagen.
663
702
741
775
2232
1999
1257
1313
2018 2019 2020 2021
0
500
1000
1500
2000
CO
2
per fte, in kilogrammen scope 1 en 2
2500
CO
2
per fte in kg Gemiddeld aantal fte per jaar
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
37
Ook voor dit thema geldt dat we al een aantal concrete voorbeelden kunnen
noemen van proposities die bijdragen aan de verduurzaming van sectoren.
Zo draagt het voorraadbeheersysteem van de marktgroep Retail bij aan
het verlagen van de productie van artikelen en dragen de geavanceerde
systemen van de marktgroep Livestock Management bij aan een groter
dierwelzijn en een efciënter, minder milieubelastend beheer van de
veestapel.
Hoewel onze proposities in veel gevallen al positieve duurzaamheidseffecten
hebben, hebben we de ambitie om dit naar een hoger niveau te tillen. We
willen duurzaamheid daarom volledig integreren in de strategische ambitie
van onze proposities. De implementatie is marktgroepspeciek.
2.5 Mensen, cultuur en leiderschap
In hoofdstuk 1 beschreven we dat de kwaliteit van onze mensen,
onze cultuur en onze visie op leiderschap de basis vormen voor ons
onderscheidend vermogen. Deze elementen zijn onlosmakelijk met elkaar
verbonden en dienen in balans met elkaar verder te worden ontwikkeld.
Onze mensen
Ook in 2021 had de voortdurende COVID-19-pandemie een groot effect
op de manier waarop er binnen Nedap is gewerkt. Minder fysiek contact
stelt andere eisen aan de manier waarop we met elkaar samenwerken.
Van leidinggevenden vroeg dit tijd en zorg om te borgen dat iedereen
geïnformeerd bleef over de relevante ontwikkelingen binnen het bedrijf. Maar
ook dat alle medewerkers gehoord werden, zeker wanneer er persoonlijke
uitdagingen speelden. Met een Nedap-brede ZOOM-sessie gericht op
persoonlijke veerkracht, werd aandacht voor dit thema gevraagd. Voor
collega’s die behoefte hadden aan mentale steun waren er interne en externe
coaches beschikbaar. De vitaliteit, het welzijn en de inzetbaarheid van
medewerkers blijft een prioriteit voor ons.
Werving
Het vinden van talentvolle nieuwe medewerkers blijft onverminderd
essentieel voor het realiseren van onze groeiplannen. In 2021 hebben wij
onze wervingsactiviteiten geïntensiveerd en verder geprofessionaliseerd.
Op tal van universiteiten en hogescholen kwam Nedap zowel fysiek als
virtueel in contact met grote groepen studenten en bouwden we verder
aan onze reputatie van aantrekkelijke werkgever. Met gerichte campagnes
werd ook versterkt ingezet op het vinden van meer ervaren medewerkers.
Zo lukte het met de succesvolle referral-campagne ‘Groeten uit Groenlo’
om interessante kandidaten te vinden. Met het Talk to a developer-
programma werden Nedap-ontwikkelaars ingezet om ervaren mensen van
buiten ons bedrijf aan te trekken. Ook organiseerden we in het verslagjaar
wederom een succesvolle Masterclass met nieuwe collega’s als resultaat.
Daarnaast is lichting zeven van de Nedap University gestart, waarbij mensen
met uiteenlopende achtergronden in anderhalf jaar een gestructureerd
ontwikkeltraject doorlopen om softwareontwikkelaar te worden. Tenslotte
is de Nedap Sales Academy opgericht, met als doel commercieel talent te
werven en dit versneld te ontwikkelen.
Opleiding en ontwikkeling
In het verslagjaar bleven we onverminderd investeren in het opleiden van
onze medewerkers en hun persoonlijke ontwikkeling. Naast de Nedap
Introductietraining (voor nieuwe medewerkers), boden we de Nedap Survival
Skills-training (gericht op persoonlijke ontwikkeling) en het programma
Persoonlijk Leiderschap aan. Ook ontwikkelden we virtuele versies van
38
verschillende opleidingen en trainingen. Dit heeft als groot voordeel dat het
eenvoudiger is om de trainingen ook aan onze collega’s buiten Nederland aan
te bieden. In ons duurzaamheidsbeleid is onze ambitie voor het opleiden en
ontwikkelen van medewerkers expliciet gemaakt. Dit zal ertoe leiden dat we
de komende jaren nog bewuster gaan werken aan de voortdurende verdere
ontwikkeling van alle medewerkers.
Leiderschap en leiderschapsontwikkeling
De kwaliteit van leiderschap op team-, afdelings-, marktgroep- of Nedap-
niveau is een bepalende factor voor het succes van ons bedrijf. Het verder
ontwikkelen van dit leiderschap is dan ook een belangrijke prioriteit
binnen Step Up!, ons strategisch plan. In 2021 werd het Leading Business-
programma met succes ingezet om een nieuwe lichting marktgroepleiders
versneld te laten groeien in hun nieuwe rol.
Ook zijn in het afgelopen jaar de eerste groepen leidinggevenden van start
gegaan met het Team Captain-programma, een praktisch trainings- en
opleidingsprogramma gericht op het leidinggeven. Dit programma biedt
praktische handvatten voor situaties als verzuim en het inwerken van nieuwe
collega’s. Speciale aandacht wordt besteed aan de voortdurende dialoog
met teamleden over hun persoonlijke ontwikkeling. Het Team Captain-
programma is speciek ontwikkeld voor Nedap, zodat dit goed aansluit bij de
ontwikkeldoelstellingen van leidinggevenden binnen de Nedap-cultuur.
Leeftijdverdeling Geograsche verdeling
Nederland
Overig Europa
Azië
Noord-Amerika
Medewerkers
t/m 25
26-35
36-45
46-55
>= 56
112
instroom
€ 180
toegevoegde waarde
x 1.000 per fte
97
uitstroom
2,3%
ziekteverzuim
624
man 76%
196
vrouw 24%
Man-vrouwverhouding
820
aantal medewerkers
786
aantal fte
40
gemiddelde leeftijd
2021 2021
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
39
Ontwikkelingen
marktgroepen
3
3.1 Healthcare
Ontwikkelingen in 2021
Ons® softwareplatform
De marktgroep Healthcare heeft in 2021 een belangrijke stap gezet met
de overstap van twee van de grootste GGZ-instellingen in Nederland naar
het Nedap softwareplatform Ons®. De omvang van GGZ-instellingen en de
complexiteit in deze sector stellen hoge en nieuwe eisen aan onze software.
Dankzij de inzet en het doorzettingsvermogen van een grote groep mensen,
zowel bij Nedap als bij deze instellingen, is het gelukt om het migratie-
traject succesvol af te ronden. Binnen de VVT-sector (verpleeghuizen,
verzorgingshuizen en thuiszorgorganisaties) en de gehandicaptenzorg heeft
de marktgroep haar leidende marktpositie verder uitgebreid. Inmiddels
maken dagelijks al meer dan 1.000 zorginstellingen in Nederland gebruik van
het Nedap-platform en is Nedap marktleider in de Nederlandse zorgsector.
Organisatie en architectuur
De afgelopen 20 jaar is de marktgroep gegroeid, zowel in aantal klanten
als medewerkers. De grote uitdaging is om continuïteit en kwaliteit van
onze dienstverlening te borgen en tegelijkertijd ruimte te creëren voor
vernieuwing en verbetering van onze software. Om dit te realiseren zijn
twee grote projecten binnen de marktgroep gestart. Het eerste project is
het ontwikkelen en implementeren van een nieuwe organisatiestructuur,
waarbij de losse productteams worden gebundeld in een aantal grotere
teams met een speciek thema. Deze nieuwe structuur heeft als doel de
beschikbare ontwikkelcapaciteit effectiever in te zetten en tegelijkertijd het
beslissingsproces rondom productstrategie aan te scherpen en te versnellen.
Een belangrijk streven van de marktgroep is dat binnen zorginstellingen meer
medewerkers vaker het Ons®-platform gebruiken bij het uitvoeren van hun
dagelijkse activiteiten. Dat gebeurt alleen wanneer wij met onze software
nog beter dan voorheen de specieke werkwijze van de verschillende type
behandelaars ondersteunen. Daarom is het Unify Ons®-project gestart, dat
tot doel heeft de volgende stap in het Ons®-platform te zetten, waarbij het
design van alle producten op het platform naar dezelfde vormgeving migreren
en eenvoud en gebruiksgemak centraal staan. Naast dit design wordt
gewerkt aan een nieuwe architectuur waarmee de ontwikkeling van nieuwe
functionaliteiten, die beter aansluiten bij de wensen en eisen van individuele
gebruikers, wordt versneld.
In het verslagjaar is bij beide projecten goede progressie geboekt. De
ingrijpende transformatie van de organisatie en het softwareplatform zal
de komende tijd nog veel van de medewerkers in de marktgroep vergen.
De noodzaak van verandering wordt echter breed gevoeld en de eerste
resultaten bij beide projecten zijn succesvol.
Caren
Caren is een Persoonlijke Gezondheidsomgeving (PGO) waarmee mensen
regie krijgen over hun eigen zorgomgeving. Het helpt mantelzorgers bij het
organiseren van zorg, het delen van informatie en met het plannen van
taken en behandelingen. Voor zorginstellingen is het steeds belangrijker om
formele zorg en informele zorg te laten samenvloeien en Caren ondersteunt
daarbij. Caren is gekoppeld aan het Ons®-platform en verbindt zo mantelzorg
met professionele zorg van instellingen. In 2021 is de 400.000
e
actieve
gebruiker van Caren verwelkomd, een mijlpaal. Daarmee is Caren veruit het
grootste zorgplatform in Nederland.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
41
Nuts
De marktgroep zet zich in om de zorg in Nederland te verbeteren. Om
kwalitatief hoogwaardige zorg betaalbaar te houden, wordt samenwerking
tussen ziekenhuizen, huisartsen, apothekers en zorginstellingen steeds
belangrijker. Het eenvoudig en veilig kunnen uitwisselen van zorgdata is
een basisvoorwaarde voor die samenwerking. Nedap startte eerder het
Nuts-initiatief, het open source platform waarmee softwarepakketten
in het zorglandschap kunnen worden gekoppeld en samenwerking
eenvoudiger wordt. Inmiddels hebben meer dan 20 softwareleveranciers
een Nuts-koppeling ontwikkeld en zijn de eerste naadloze elektronische
overdrachten van patiëntengegevens succesvol. Door het ontsluiten van
de voorheen afgesloten datasilos in de verschillende softwarepakketten in
de zorg ontstaan geheel nieuwe kansen voor oplossingen die de onderlinge
samenwerking binnen de zorg goed ondersteunen. De marktgroep heeft een
apart team geformeerd dat zich speciek op deze marktmogelijkheden richt.
Resultaten en vooruitzichten
In alle markten waar Healthcare actief is (de ouderenzorg, de
gehandicaptenzorg, de geestelijke gezondheidszorg en huishoudelijke hulp)
nam het marktaandeel toe in 2021. Ook voor 2022 wordt verdere groei
verwacht, mede door kansen in de GGZ-markt. Gezien de groeikansen die de
zorgmarkt ons biedt, blijven we de komende jaren investeren in het verder
uitbouwen van de ontwikkelcapaciteit en commerciële slagkracht van de
organisatie.
Vergis je niet, de combinatie van Ons
®
en
Caren brengt ons als GGZ-instelling een
stuk verder. Het ligt volledig in lijn met
onze visie waarin de cliënt meer regie
krijgt in zijn of haar herstelproces. Daarbij
staat Nedap open voor goede ideeën,
maar ze zijn er niet op uit om mij naar de
mond te praten. Dat is voor mij volwaardig
partnerschap.”
Richard de Fijter, ICT Manager, Reinier van Arkel
42
3.2 Identification Systems
Ontwikkelingen in 2021
Readers
Het Reader-portfolio van de marktgroep Identication Systems bestaat uit de
productlijnen Transit, uPASS, NVITE en ANPR, die langeafstandsidenticatie
van voertuigen bij gereguleerde doorgangen mogelijk maken. Het
voertuigidenticatieportfolio onderscheidt zich onder andere door de
eenvoud waarmee producten, die wereldwijd worden verkocht, kunnen
worden geïntegreerd met andere systemen. De marktgroep is voor deze
markt goed gepositioneerd. In 2021 lag de focus op aanscherpen van
het productportfolio en op het verder versterken van de commerciële en
operationele activiteiten. Dit heeft geleid tot omzetgroei.
MOOV
MOOV is een oplossing voor het beheer van voertuigdoorgangen in stedelijke
gebieden, recreatieve omgevingen en bedrijfsverzamelgebouwen.
De marktgroep is met MOOV voornamelijk actief in Nederland en in
toenemende mate in België. Het afgelopen jaar zag zij haar leidende
marktpositie hier gestaag groeien.
SENSIT
In juli maakte Nedap bekend investeringen in SENSIT, het platform voor
draadloze voertuigdetectie, in lijn te brengen met een veranderende
marktvraag. In overleg met partners in de maanden daarop is besloten om
SENSIT gecontroleerd uit te faseren. Zo worden softwareapplicaties die
onderdeel zijn van SENSIT ondersteund en onderhouden tot 31 december
2029. Dit biedt de zekerheid dat SENSIT-installaties naar behoren blijven
functioneren, zowel voor de eindgebruiker als voor partners van Nedap.
Resultaten en vooruitzichten
Identication systems heeft in 2021 een omzetgroei gerealiseerd, ondanks
een marktvraag die nog onder het niveau van 2019 ligt. Voor 2022 wordt een
effect verwacht door het uitfaseren van SENSIT, waardoor de omzet naar
verwachting onder het niveau van 2021 zal uitkomen.
Het Nedap TRANSIT Ultimate-systeem en
de ondersteuning die we kregen tijdens
de uitrol hebben onze verwachtingen
overtroffen. Collega’s in onze onderstations
hebben nu toegang, al dan niet met
hun voertuig, door hun bestaande
toegangskaart te gebruiken in de Nedap
Prox Booster. Dat betekent dat zij veilig en
efficiënt hun werk kunnen doen: New York
van stroom voorzien.”
Brian Kennedy, manager Corporate Security Capital Projects Team, Con
Edison, New York
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
43
3.3 Light Controls
Ontwikkelingen in 2021
Connected lighting
Met Luxon, een platform voor connected lighting, levert de marktgroep
Light Controls elektronica en softwarediensten voor lichtmanagement.
In 2021 kozen nieuwe klanten en diverse bestaande klanten wederom voor
Luxon bij nieuwe verlichtingsprojecten. Desondanks is vastgesteld dat de
groeiversnelling waarop is ingezet, zich onvoldoende materialiseert. Dit heeft
ertoe geleid dat is besloten Luxon als propositie geleidelijk uit te faseren.
Deze beslissing past binnen de Step Up!-strategie waarbij heldere keuzes
worden gemaakt in het propositieportfolio.
UV-technologie
Light Controls is wereldmarktleider in slimme UV-driver technologie,
essentieel voor het opwekken van intensief UV-licht. Met dat licht kunnen
bijvoorbeeld inkten versneld worden gedroogd en coating en verf worden
uitgehard. Gebruik van UV-licht is milieuvriendelijk, omdat dit het gebruik van
agressieve oplossingsmiddelen overbodig maakt. UV-licht is bovendien een
effectief en milieuvriendelijk middel voor waterzuivering en -behandeling.
Denk aan drinkwater, maar ook aan het zuiveren van ballastwater van
zeeschepen. Door strengere milieueisen en een toenemende behoefte
aan (kosten)efciënte en duurzame oplossingen zag de marktgroep haar
orderportefeuille voor UV-drivers het afgelopen jaar groeien. De vraag naar
UV-apparatuur steeg mondiaal. Een grote uitdaging was de schaarste aan
componenten. Dit zorgde ervoor dat niet altijd op tijd geleverd kon worden.
Resultaten en vooruitzichten
De omzet uit de Luxon-propositie daalde in 2021. Een stijging van de
verkoop van UV-technologie producten zorgde er echter per saldo
voor dat de markgroep een toename van de omzet liet zien, ondanks
uitleveringsvertragingen door componentenschaarste. Voor 2022 wordt
eveneens verwacht dat de vraag naar Nedap UV-drivers zal groeien. Door een
effect van het uitfaseren van Luxon, zal de omzet van de marktgroep naar
verwachting onder het niveau van 2021 uitkomen.
Het team dat zich toelegt op het vinden
van alternatieven voor componenten waar
een tekort aan is, werkt nauw samen met
ons leveranciersnetwerk. Die inspanning
zorgt ervoor dat we samen de impact
van de componentenschaarste op onze
dienstverlening weten te minimaliseren.”
Jeroen Somsen, marktgroepleider, Nedap Light Controls
44
3.4 Livestock Management
Ontwikkelingen in 2021
Melkveehouderij
CowControl, het toonaangevende monitorings- en managementsysteem
voor melkkoeien van de marktgroep Livestock Management, was zeer
succesvol in 2021. Vooral in China en de Verenigde Staten was sprake van
groei. Niet alleen werden nieuwe klanten verwelkomd, maar daarnaast
kochten bestaande afnemers van CowControl steeds vaker ook andere
producten van de marktgroep. Ook groeide het succes van het vermarkten
van CowControl via geneticabedrijven, die het product complementair aan
hun eigen oplossingen verkopen. Over het algemeen ziet de marktgroep
dat automatisering van de bedrijfsvoering bij steeds meer melkveehouders
aan belang wint. Toenemende aandacht voor duurzaamheid, dierwelzijn en
arbeidsefciency spelen daarbij nadrukkelijk een rol.
Om in te spelen op de toenemende vraag in Zuid-Amerika, Oceanië en in
Aziatische landen heeft Livestock Management haar veehouderij-teams
uitgebreid met lokale collega’s op het gebied van sales en applicatiesupport.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
45
Daarnaast is de samenwerking met businesspartners op het gebied van
marketing in 2021 geïntensiveerd. Het ondersteunen van deze partners,
bijvoorbeeld met gerichte (online) campagnes, heeft sterk bijgedragen aan
het marktsucces van alle betrokken partijen.
Gezien de goede kansen die deze markt laat zien en de marktpositie die
Nedap de afgelopen jaren heeft opgebouwd, zullen de investeringen in
productontwikkeling en commerciële slagkracht de komende jaren worden
geïntensiveerd met als doel de omzetgroei verder te versnellen.
Varkenshouderij
De marktgroep biedt met Nedap ProSense, Nedap PorkSense en Nedap
SowSense oplossingen voor de verschillende productiefasen in de
varkenshouderij. De groeiversnelling die begin 2021 te zien was, kwam tot
stilstand door de voortslepende gevolgen van de Afrikaanse varkenspest die
zich in China manifesteerde. Dalende varkensprijzen en stijgende voerprijzen
zorgden ervoor dat investeringen werden uitgesteld. Ook in Europa waren de
negatieve effecten van de Afrikaanse varkenspest merkbaar. Groei was er wel
in Zuid-Amerika, Oost-Europa en Spanje. In Canada en Thailand was zelfs
sprake van stevige groei. Positief was dat bestaande klanten, naar aanleiding
van hun gebruikservaringen, herhalingsaankopen deden bij de uitbreiding van
de varkensproductieactiviteiten van hun onderneming.
Resultaten en vooruitzichten
De marktgroep liet in 2021 een hogere omzet zien. Een remmende factor is
de componentenschaarste, die de omzet over de hele linie beperkte. Voor het
komende jaar verwacht de marktgroep verdere omzetgroei, waarbij geldt dat
de beschikbaarheid van componenten bepalend zal zijn voor het niveau van
die groei.
De afgelopen jaren hebben we de
ondersteuning van onze business
partners op het gebied van marketing en
communicatie sterk geïntensiveerd. We
werken actief samen om onze technologie
te promoten en te verkopen. We betrekken
partners actief bij marketingcampagnes
die we wereldwijd uitrollen. Zij zien de
resultaten terug in een toenemende
productbekendheid, de aanwas van nieuwe
klanten en ook in de omzetgroei.”
Rudy Ebbekink, Global Marketing & Communications Manager,
Nedap Livestock Management
46
3.5 Retail
Ontwikkelingen in 2021
Het afgelopen jaar heeft COVID-19 de noodzaak onderstreept van het
succesvol combineren van de commerciële mogelijkheden van online en
fysieke retail. De marktgroep Retail zag de behoefte aan een succesvolle
omnichannel benadering flink toenemen bij fashion- en sportretailers.
Fashion & Sports
Waar online bestellingen traditioneel geleverd werden vanuit een distributie-
centrum, nemen winkels steeds vaker die activiteiten over. Om dit mogelijk
te maken, is accuraat inzicht hebben in de voorraden van alle winkels op indi-
vidueel artikelniveau essentieel. Nedaps RFID-technologie maakt voorraad-
beheer eenvoudig en maakt een voorraadnauwkeurigheid mogelijk van meer
dan 98% in elke individuele winkel. De marktgroep zette in 2021 een belang-
rijke volgende stap met de lancering van het iD Cloud platform: een geïnte-
greerde suite van Software-as-a-Service oplossingen voor de gehele supply
chain, inclusief winkels en distributiecentra. Het platform volgt iedere unieke
productbeweging en de verzamelde data wordt ontsloten waardoor proces-
sen beter kunnen worden ondersteund en waardevolle inzichten geboden.
Ook in de Verenigde Staten is Nedap Retail in opmars. Daarom investeerde
de marktgroep in verdere uitbreiding van de organisatie en de technische
infrastructuur. Grote merken als Under Armour en Carters rolden het iD Cloud
platform uit. In Europa bouwde de marktgroep verder aan haar positie van
marktleider. Daar kozen onder meer G-Star RAW en Tendam voor Nedap
iD Cloud. Inmiddels hebben meer dan 10.000 winkels de keuze gemaakt voor
iD Cloud. Het is daarmee het snelst groeiende RFID-platform in de markt.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
47
Gezien het groeipotentieel van de iD Cloud propositie en de leidende
marktpositie die inmiddels is opgebouwd, zullen de investeringen in het
opbouwen van de organisatie zowel in Europa als Noord-Amerika,
de komende jaren verder worden geïntensiveerd.
RF-gebaseerde antiwinkeldiefstalsystemen
Met het aanstellen van een gericht team voor de ‘traditionele’
antiwinkeldiefstalsystemen heeft dit deel van de markt meer aandacht
gekregen. Met een aangescherpt productassortiment en gerichte
commerciële activiteiten is het gelukt om nieuwe klanten te winnen,
voornamelijk binnen de Essential Retailing sector, oftewel aanbieders
van food, health & beauty producten.
Resultaten en vooruitzichten
Ook Nedap Retail had het afgelopen jaar te maken met componenten-
schaarste en de uitrol van projecten ondervond vertraging door de COVID-
19-maatregelen. Ondanks deze ontwikkelingen liet de marktgroep een groei
van de omzet zien. Voor 2022 voorziet de marktgroep een verdere groei van
de vraag naar haar proposities. Voortdurende verstoringen van de supply
chain maken het echter lastig om te voorzien in welke mate deze vraaggroei
zich vertaalt in een toename van de omzet.
We zien een duidelijke verandering in de
traditionele rol van winkels. Vroeger was de
winkel de plek bij uitstek om een product
te passen en vervolgens te kopen, maar
tegenwoordig is de functie van winkels veel
uitgebreider geworden. Winkels vormen
een belangrijke schakel in het creëren van
een volledige omnichannel merkervaring.
Zo dienen onze winkels tegenwoordig ook
als mini-distributie centra waardoor onze
klanten een artikel dat ze net online hebben
gekocht, gemakkelijk kunnen ophalen in de
dichtstbijzijnde winkel of binnen een dag
kunnen laten bezorgen.”
Barry van Wijk, Head of Retail Operations Europe, G-Star RAW
48
3.6 Security Management
Ontwikkelingen in 2021
20 jaar AEOS
In 2001 veranderde Security Management de markt voor fysieke
toegangscontrole ingrijpend met de introductie van het web-based platform
AEOS. De architectuur van dit platform heeft in de afgelopen twee decennia
steeds weer opnieuw bewezen technologisch vooruitstrevend te blijven en in
de behoefte van haar klanten mee te groeien.
Met de aan technologische ontwikkelingen verbonden globalisering zet ook
de trend van uniforme wereldwijde toegangscontrole door. In dat kader
investeerden in 2021 meerdere grote multinationale klanten in de uitrol van
AEOS voor hun vestigingen in Europa en daarbuiten.
Met behulp van de flexibiliteit van AEOS konden klanten in het afgelopen jaar
tijdens de pandemie snel aangepaste toegangsmaatregelen instellen om de
COVID-19-maatregelen te ondersteunen. Channel Partners waren in staat
snel in te spelen op de vraag naar toegang met behulp van smartphones door
gebruik te maken van de openheid van het AEOS-platform.
Integraties met AEOS
De marktgroep onderscheidt zich met het open karakter van AEOS van veel
aanbieders van securitysystemen. De focus van eigen ontwikkeling ligt op de
kern van toegangscontrole. Om dit aan te vullen wordt samengewerkt met
‘best in class’ technologiepartners. Binnen de marktgroep is er een team
dat deze partners begeleidt in het maken van integraties met AEOS. Het
zogenaamde Technology Partner Programma heeft zich in 2021 nadrukkelijk
bewezen.
Identicatie op afstand nam dit jaar aan belang toe en nieuwe
aanvragen voor integraties met AEOS kwamen dan ook voornamelijk van
technologiepartners die actief zijn op het gebied van biometrie. Onderdeel
van het Technology Partner Programma is dat de marktgroep integraties
met technologiepartners actief promoot binnen het netwerk. Daarnaast
is beoordeling van de waarde van zowel samenwerking als technologie
essentieel.
Cybersecurity
Er werd in 2021 in nagenoeg alle geograsche regio’s extra geïnvesteerd in
cyber secure toegangsverlening door organisaties in de kritische nationale
infrastructuur. Cybersecurity is een steeds belangrijker onderdeel van
systeemcerticering en daarmee een zeer relevant thema voor onze klanten.
Het is een belangrijk basisprincipe van het ontwerp en de doorontwikkeling
van AEOS. Uiteraard wordt AEOS veelvuldig en uitgebreid getest op mogelijke
kwetsbaarheden, door externe partijen en door onszelf.
Via een omvangrijke marketingcampagne bracht Security Management in
de eerste zes maanden haar thought leadership-positie op dit thema en de
oplossingen die zij hiervoor aanbiedt onder de aandacht. Zo ook in één van de
‘Security On Air’ broadcasts, een nieuw initiatief om klanten te bereiken met
onze boodschap.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
49
Polen
Met het oprichten van dochterbedrijf Nedap Polska versterkten we in 2021
onze aanwezigheid in deze groeimarkt. Er werden verschillende nieuwe,
grote klanten verwelkomd die onder meer actief zijn in de energiesector
en de farmaceutische industrie.
Resultaten en vooruitzichten
In dit jubileumjaar, twintig jaar na de lancering van AEOS, boekte Security
Management in 2021 een mooi resultaat en is het aantal nieuw aangesloten
beveiligde deuren niet eerder zo hoog geweest.
COVID-19 zorgde voor een langzame start van het jaar, maar vanaf de zomer
was sprake van een flinke inhaalslag. Dit werd mede veroorzaakt doordat
projecten die in periodes van lockdown doorgeschoven zijn, zoals verwacht
toch doorgang vonden zodra dat kon.
Ook voor 2022 voorziet de marktgroep een aanhoudende vraag naar AEOS.
Het is echter moeilijk te voorspellen wat de onzekerheid rondom COVID-19
en de aanhoudende componentenschaarste voor een effect zullen hebben op
de mate van groei.
Een breed scala aan klanten betekent een
breed scala aan eisen. AEOS is een rijk en
toekomstbestendig platform dat gebaseerd
is op open standaarden. Belangrijk is
de samenwerking met onze Technology
Partners. Stuk voor stuk partijen die het
beste zijn in wat zij doen en met hun
specialisme bijdragen aan het optimaal
bedienen van de klant.”
Susanne Adriaanse, marktgroepleider, Nedap Security Management
50
3.7 Staffing Solutions
Ontwikkelingen in 2021
Het afgelopen jaar maakte de marktgroep Stafng Solutions de strategische
keuze om zich volledig te richten op één propositie: Flux. Met Flux,
software voor workforce management, kunnen bedrijven hun pools van
vaste en flexibele medewerkers (flexkrachten) eenvoudig beheren. Deze
keuze verschafte de marktgroep ruimte om sneller te kunnen inspelen
op marktbehoeften. Extra features en hoogwaardige koppelingen met
bijvoorbeeld salarispakketten, konden versneld ontwikkeld worden. De
marktgroep richtte zich verder in toenemende mate op logistieke en
productiebedrijven en zag haar marktaandeel toenemen.
Met Flux speelt de marktgroep in op de groeiende vraag naar oplossingen
waarmee het mogelijk wordt zowel vaste als flexibele medewerkers in
één systeem te roosteren en werktijden te registreren. Schaarste aan
arbeidskrachten is in deze tijd een belangrijk thema. Daarom is het voor
bedrijven van groot belang om te kunnen beschikken over een goed gevulde
pool van vaste medewerkers en flexkrachten. Flux maakt het mogelijk deze
pool effectief te beheren waarbij een goede communicatie tussen bedrijf en
arbeidspool essentieel is.
In het afgelopen jaar heeft de marktgroep veel geïnvesteerd in het
versterken van de marketing- en salesactiviteiten. In combinatie met de
snel toenemende functionaliteit van de Flux-propositie zorgt dit ervoor
dat steeds meer werkgevers worden bereikt die geïnteresseerd zijn in de
softwarediensten van de marktgroep.
Resultaten en vooruitzichten
Na een trage start in de eerste maanden van 2021 kwamen investeringen
in nieuwe systemen rond de zomer weer op gang. De omzet van Stafng
Solutions groeide ten opzichte van 2020. De marktgroep voorziet voor 2022
een verdere groei van de omzet.
Flux heeft processen sterk vereenvoudigd
en geeft medewerkers vooral meer inzicht.
En als HR-afdeling hebben wij meer grip en
regie op verlofsaldo’s en overuren. Dit helpt
ons om mensen op tijd verlof op te laten
nemen. Een belangrijk onderdeel van ons
beleid om de workforce zo fit en gezond
mogelijk te houden.”
Jos Albers, HR Shared services manager, Teijin
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
51
Corporate
Governance
4
4.1 Personalia directie
drs. R.M. Wegman
CEO
(1966)
Nationaliteit: Nederlandse
Indiensttreding: 1 juli 1997
Relevante nevenfunctie: lid raad van commissarissen
Koninklijke Barenbrug B.V.
drs. D. van der Sluijs RC
CFO
(1972)
Nationaliteit: Nederlandse
Indiensttreding: 1 maart 2020
Relevante nevenfunctie: geen
Titulair directeur per 1 januari 2022.
ing. R. Schuurman
CCO
(1969)
Nationaliteit: Nederlandse
Indiensttreding: 1 maart 2004
Relevante nevenfunctie: geen
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
53
4.2 Personalia raad
van commissarissen
ir. G.F. Kolff
voorzitter
(1948)
Nationaliteit: Nederlandse
Beroep/laatste hoofdfunctie: algemeen directeur Shtandart TT B.V.
Relevante nevenfuncties: geen
Eerste benoeming: 17 april 2012
Lopende termijn: 2020-2022
Commissariaten: Paques Holding B.V.
prof. dr. ir. J.M.L. van Engelen
vicevoorzitter
(1959)
Nationaliteit: Nederlandse
Beroep/laatste hoofdfunctie: hoogleraar Integrated Sustainable Solutions,
Faculteit Industrieel Ontwerpen, Technische
Universiteit Delft
Relevante nevenfuncties: emeritus hoogleraar Business Development,
Faculteit Economie en Bedrijfskunde,
Rijksuniversiteit Groningen
Eerste benoeming: 16 april 2013
Lopende termijn: 2021-2023
Commissariaten: lid raad van commissarissen Espria, lid raad
van toezicht Pensioenfonds Zorg & Welzijn, lid
bestuur Stichting Triade (UMCG)
54
drs. P.A.M. van Bommel
(1957)
Nationaliteit: Nederlandse
Beroep/laatste hoofdfunctie: CFO ASM International
Relevante nevenfuncties: niet-uitvoerend bestuurder SES S.A.
(beursgenoteerd Euronext Parijs en
Luxemburg), lid bestuur Stichting Bernhoven,
Voorzitter curatorium Executive Master of
Finance & Control bij de Amsterdam Business
School (UvA)
Eerste benoeming: 24 juni 2021
Lopende termijn: 2021-2025
Commissariaten: lid raad van commissarissen Aalberts N.V.
drs. M. Pijnenborg
(1970)
Nationaliteit: Nederlandse
Beroep/laatste hoofdfunctie: bestuurslid en ondernemer
Relevante nevenfuncties: founder Winc Academy, founder en
investeerder Boralis BV, bestuurslid MK24,
bestuurslid Stichting LOEY Award
Eerste benoeming: 4 april 2019
Lopende termijn: 2019-2023
Commissariaten: geen
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
55
drs. M.A. Scheltema
(1954)
Nationaliteit: Nederlandse
Beroep/laatste hoofdfunctie: beroepscommissaris
Relevante nevenfuncties: raad (plaatsvervanger) in de
Ondernemingskamer van het Gerechtshof
Amsterdam, partner bij Scheltema
Tammenoms, Lid Raad van Advies RCBM
(Register of Certied Board Members)
Eerste benoeming: 5 april 2018
Lopende termijn: 2018-2022
Commissariaten: vicevoorzitter raad van commissarissen
De Nederlandsche Bank N.V., lid raad van
commissarissen Warmtebedrijf Rotterdam, lid
raad van toezicht Stichting Open Nederland
56
4.3 Risicomanagement
Bij Nedap is risicomanagement een essentieel onderdeel van de
ondernemingsstrategie. Het doel is om risico’s, die een grote negatieve
impact kunnen hebben op het realiseren van de strategische en nanciële
doelstellingen en daarmee op de waarde van het bedrijf, te identiceren en
mitigeren. De eindverantwoordelijkheid voor het risicomanagement ligt bij
de directie.
De invulling van deze directieverantwoordelijkheid en de inrichting van
het risicomanagement zijn in verbinding gebracht met de bedrijfscultuur.
Nedap heeft een ondernemende cultuur waarin eigen verantwoordelijkheid,
zelfstandigheid en eigenaarschap van medewerkers centraal staan. Het is
binnen de organisatie de breed gedragen overtuiging dat dit eigenaarschap
zorgt voor optimaal risicobeheer. Directie, management, maar ook de
commissarissen spelen in dit kader een belangrijke rol. Zij waarborgen een
cultuur waarin de vrijheid om op een verantwoorde manier om te gaan met
risicos, door iedereen wordt gevoeld.
De gedachte die hieraan ten grondslag ligt, is dat bij Nedap kundige
specialisten werken die de vaardigheden en ervaring hebben om de
mogelijke gevolgen te kunnen overzien van hun handelen en van de besluiten
die ze nemen. Strategische en operationele beslissingen zijn gericht op het
creëren van duurzame waarde. Dit impliceert dat bij beslissingen de effecten
op lange termijn worden gewogen en verdisconteerd. Tegelijkertijd voorkomt
het dat beslissingen worden genomen die positief zijn voor de korte termijn,
maar waarde vernietigen op de langere termijn. Het voordeel van deze
oriëntatie is dat risicomanagement goed geïntegreerd en onlosmakelijk
verbonden is met de bedrijfsvoering.
Risicobereidheid
Nedap zoekt nadrukkelijk naar een balans tussen een acceptabel risico
enerzijds en ondernemerschap en langetermijnwaardecreatie anderzijds.
Nedap heeft een gemiddeld tot hoge risicobereidheid op het gebied van
propositieontwikkeling en commerciële initiatieven. De risicobereidheid
op het gebied van wet- en regelgeving is echter zerotolerance, waarbij
Nedap de spirit-of-the-law respecteert. Hieronder wordt de bereidheid per
risicocategorie weergegeven.
Categorie Risicobereidheid
Strategische risicos Hoog
Operationele risicos Gemiddeld
Financiële risicos Laag
Compliance risicos Laag
Risicobeheersings- en controlesystemen
Nedap Risk Management Framework
Nedap hanteert formele en informele kaders voor een verantwoord
risicomanagement. De basis hiervoor is het Nedap Risk Management
Framework dat is vastgesteld door de directie en de raad van
commissarissen. De ondernemende cultuur zorgt voor veel interactie binnen
en tussen teams, marktgroepen en directie. Hierdoor ontstaat een krachtig
systeem met sterke informele checks & balances. Deze informele checks &
balances zijn aangevuld met formele procedures en beheersmaatregelen
waar dat verplicht is of waar dat zinvol wordt geacht.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
57
Het Nedap Risk Management Framework identiceert de relaties tussen
ondernemingsrisicos en het interne beheersingssysteem. In het Nedap Risk
Management Framework worden alle COSO-principes op een op Nedap-
toegespitste wijze vastgelegd en gekoppeld aan organisatieprocessen,
-procedures en beschikbare data.
Controleniveaus
Het Nedap Risk Management Framework kent drie controleniveaus, die
verband houden met de mate van impact op de organisatie en haar activiteiten.
Controleniveau 1. Normal Operation.
Als een risico zich manifesteert en de impact daarvan niet kritiek of vitaal is
voor de onderneming of één van haar onderdelen dan worden de gevolgen
door betrokkenen naar eigen inzicht opgelost of hersteld. Rapporteren aan de
directie op incident/operationeel niveau is niet noodzakelijk.
Controleniveau 2. Critical Operation.
Dit controleniveau heeft betrekking op risico’s die substantiële schade
kunnen veroorzaken aan een bedrijfsonderdeel of schade aan de
onderneming als geheel. Als zo’n risico zich voordoet, moet gebruik worden
gemaakt van de processen die Nedap hanteert voor risicomanagement.
De directie wordt op de hoogte gebracht van het doorlopen
risicobeheersingsproces.
Controleniveau 3. Vital Operation.
Hierbij heeft zich een risico gemanifesteerd dat zeer ernstige gevolgen kan
hebben voor een bedrijfsonderdeel en substantiële schade toe kan brengen
aan de gehele onderneming. Er moet ook hier gebruik worden gemaakt van
de processen voor risicomanagement. De directie ontvangt in deze situatie
zo spoedig mogelijk een volledig rapport over het risico, de gevolgen
en het doorlopen proces. De directie beslist in dit geval zelf over de te
nemen vervolgstappen.
Financieel beheersingssysteem
Nedap heeft een adequaat en effectief nancieel beheersingssysteem.
Belangrijke elementen zijn het meerjarenplan, het begrotingssysteem
en het nanciële rapportagesysteem, waarin zowel de voortgang als de
daadwerkelijke uitkomst van de operationele activiteiten van de organisatie
worden gevolgd. De doelen van het nancieel beheersingssysteem zijn:
Toetsen van de werkelijke gang van zaken aan de doelstellingen.
Leidinggevenden de controle laten behouden over aan anderen
gedelegeerde verantwoordelijkheden.
Beheersen van geld en op geld waardeerbare stromen binnen de
organisatie.
Signaleren en inperken van risico’s.
Voorkomen van fraude.
Meerjarenplan en begroting
De leidinggevenden van de verschillende marktgroepen leggen jaarlijks,
met het geldend meerjarenplan als uitgangspunt, hun inzichten vast in de
begroting. Op basis van nanciële doelstellingen zijn hierin de plannen
met betrekking tot de markt, ontwikkelingsinspanningen, personeel en
investeringen opgenomen. Deze zijn vertaald naar een nanciële begroting
van omzet, toegevoegde waarde, bedrijfskosten, resultaten en investeringen.
Met onder andere deze input wordt door de directie aan de raad van
commissarissen een toekomstbeeld gepresenteerd voor de komende jaren.
Aan de hand van de dan bestaande kennis wordt de strategie toegelicht en
cijfermatig onderbouwd voor het komende jaar in een begroting, inclusief de
verwachte ontwikkelingen voor de komende jaren.
58
Management en nanciële rapportagesystemen
Maandelijks vindt een uitgebreide nanciële rapportage plaats aan de
directie over de werkelijke gang van zaken in vergelijking met de begroting en
het voorafgaande jaar (alleen over de maand juli is de nanciële rapportage
beperkt tot omzetrapportage). Naast het formele rapportagesysteem
is er een regelmatige uitwisseling van informatie tussen directie en
bedrijfsonderdelen. Dit wordt vergemakkelijkt doordat directie en leiding
in Groenlo zijn gehuisvest. In dezelfde frequentie wordt door de directie
gerapporteerd aan de raad van commissarissen over de werkelijke gang van
zaken in vergelijking met de begroting en het voorafgaande jaar. Daarnaast
vindt tussen directie en leiders van bedrijfsonderdelen speciek overleg
plaats, voordat een denitieve beslissing in het belang van Nedap als geheel
wordt genomen met betrekking tot wezenlijke marktbeslissingen, grote
investeringen, de voortgang van ontwikkelingsprojecten en het aanstellen
van medewerkers.
De afdeling concern control in Groenlo heeft een leidende rol bij de nanciële
beheersing. Zij zorgt ervoor dat de administratieve organisatie en verwerking
van gegevens voldoen aan een eenduidige en juiste behandeling van alle
nanciële en bedrijfseconomische zaken. Op grond van de voor de leiding
noodzakelijke informatie heeft de afdeling een uniform rapportagesysteem
met toelichting ingevoerd. Zij bewerkstelligt dat deze rapportage juist,
tijdig en volledig ter beschikking komt en daarnaast beoordeelt zij de
administratieve organisaties, waarbij aandacht wordt geschonken aan het
voorkomen van fraudemogelijkheden.
De operationele verantwoordelijkheid voor nanciering, cashmanagement,
valutabeheer en belastingen ligt eveneens bij deze afdeling. Over deze
onderwerpen vindt tijdig en regelmatig overleg plaats met de directie.
Ook voert de afdeling de regie over het risicomanagementproces wereldwijd.
Daarbij werkt zij intensief samen met teams van medewerkers in zowel
Nederland als andere landen. De externe accountant vervult zijn rol als
objectief beoordelaar van bovenstaand proces voor de uit hoofde van de
jaarrekeningcontrole relevante delen.
Financiële instrumenten
Kredietrisico
Kredietrisico is het risico van nancieel verlies voor Nedap indien
een afnemer of tegenpartij haar verplichting tot betaling niet nakomt.
Kredietrisicos vloeien met name voort uit vorderingen op klanten. Nedap
verkleint dit risico door klantvorderingen zoveel mogelijk tegen niet-betaling
te verzekeren. Het risico van niet-betaling ligt dan grotendeels bij de
kredietverzekeringsmaatschappij. Voor klantvorderingen die niet kunnen
worden verzekerd, worden zekerheden gevraagd voor zover dit mogelijk is.
Indien nodig, wordt voor het kredietrisico een voorziening gevormd.
De Nedap Groep (de Groep) beoordeelt haar niet-kredietverzekerde
vorderingen op individuele basis en voor het deel van de niet-
kredietverzekerde vorderingen waar geen individuele afwaardering heeft
plaatsgevonden, is het expected credit loss model toegepast.
Liquiditeitsrisico
Liquiditeitsrisico is het risico dat Nedap op het vereiste moment niet aan
haar nanciële verplichtingen kan voldoen. Nedap verkleint dit risico door
voldoende toegang tot kapitaal te hebben. Hiertoe is onder andere een ruime
en tot april 2026 lopende kredietfaciliteit afgesloten waarbij voor de totale
faciliteiten van € 44 miljoen (inclusief tijdelijke faciliteiten van € 5 miljoen in
de maanden april tot en met september) geen convenanten gelden. Nedap
hanteert een uitgangspunt nettoschuld/EBITDA van maximaal 1,5, waarvan
tijdelijk afgeweken kan worden om strategische redenen. In noot 22 van de
consolideerde jaarrekening is het liquiditeitsrisico kwantitatief toegelicht.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
59
Valutarisico
Nedap verkleint het valutarisico door transacties in andere valuta beperkt
van omvang te houden en indien nodig deze risico’s af te dekken. Voor de
belangrijkste vreemde valuta, de US Dollar, wordt een intern hedgingsysteem
gebruikt. Hierbij wordt voor betalingen in US Dollars van elders binnen de
onderneming aanwezige US Dollars gebruikgemaakt. De US Dollar is de
valuta waarin, na de Euro, in 2021 de meeste transacties plaatsvonden.
Het was in 2021 eveneens de valuta met de hoogste netto-transactiewaarde
(2% van de omzet), per saldo aankopen. Door een wijziging van 10% in
de waarde van de US Dollar zou de winst over het boekjaar zijn toe- of
afgenomen met € 0,5 miljoen.
Marktrisico
Nedap verkleint haar marktrisico door met verschillende proposities in
diverse toepassingsgebieden en geograsche markten aanwezig te zijn.
Kapitaalbeheer
Nedap streeft een conservatieve nancieringsstructuur na, tot uitdrukking
komend in een solvabiliteit van minimaal 50% en een nettoschuld/EBITDA
van maximaal 1,5, waarvan tijdelijk afgeweken kan worden om strategische
redenen. Deze ratios bedragen in 2021 respectievelijk 61% en -0,5 (2020:
62% en -0,4).
Nedap Compliance Framework
Het Nedap Compliance Framework is wereldwijd van toepassing op de
marktgroepen en alle geconsolideerde dochterbedrijven. Het beschrijft
de formele doelstellingen, missie, verantwoordelijkheden en reikwijdte van
de Nedap-compliance, inclusief organisatorische inbedding, communicatie,
monitoring en sancties. Inhoudelijke onderwerpen waarop het compliance
framework betrekking heeft, zijn onder andere productaansprakelijkheid,
informatiebeveiliging, privacy, misbruik van voorwetenschap, omkoping,
mededinging, door externe wet- en regelgeving gesanctioneerde producten
en entiteiten en technische compliance (bijvoorbeeld keurmerken).
Om een cultuur van integriteit en ethisch gedrag te ondersteunen, heeft
Nedap een aantal gedragsregels vastgelegd in de Nedap Code of Conduct
(Gedragscode). Ook is er binnen Nedap een klokkenluidersregeling
waaronder vermoedens van misstanden intern gemeld kunnen worden door
huidige of voormalige medewerkers en door anderen die voor Nedap werken.
Recente ontwikkelingen
COVID-19-pandemie
Zoals toegelicht in de grondslagen voor de nanciële verslaggeving van
de jaarrekening onder ‘COVID-19-impact’, hebben de COVID-19-uitbraak
en maatregelen die door diverse overheden naar aanleiding daarvan zijn
genomen om het virus in te perken, ook in 2021 gevolgen gehad voor
de organisatie.
Dankzij het brede portfolio van onze bedrijfsactiviteiten en de geograsche
spreiding is het effect op de resultaten ook in het verslagjaar beperkt
gebleven. De schaal en duur van deze pandemie blijven echter onzeker, wat
gevolgen kan hebben voor onze bedrijfsactiviteiten. Om de belangrijkste
risicos, die voortvloeien uit de huidige onzekere situatie te kunnen
beheersen en de continuïteit te waarborgen, geeft de directie prioriteit aan
de gezondheid van de medewerkers, de continuïteit in de supply chain en
de continuïteit van het bedrijf en daarmee aan de nanciële soliditeit van
de organisatie.
60
Er is een beperkt risico dat de huidige economische onzekerheid zal leiden
tot bijzondere waardeverminderingen. Zo heeft Nedap in beperkte mate
immateriële vaste activa gewaardeerd. Verder is tot nu toe geen gebruik-
gemaakt van de tijdens de COVID-19-pandemie beschikbaar gestelde
overheidssteun. Daarmee is er geen risico op het wegvallen van deze steun,
of dat er terugbetaald moet worden.
Strategie en risico’s
In maart 2021 is het nieuwe strategisch plan van Nedap gepresenteerd op
de Capital Markets Day. De implementatie van het strategisch plan wordt
ondersteund door een strategische kalender, waarbij gedurende het jaar
regelmatig wordt gesproken met de directie en de marktgroepleiders over
de voortgang van de implementatie van de strategie. Hierbij wordt ook met
zowel de directie als de raad van commissarissen uitgebreid gesproken over
de strategische risicos.
In de risicotabel vanaf pagina 64 zijn de laatste ontwikkelingen en
mitigerende maatregelen voor de strategische risico’s weergegeven. Daaraan
is het risico van disbalans in de supply chain, zoals in beschikbaarheid en
toelevering van componenten, toegevoegd.
De maatregelen die door Nedap in 2021 zijn genomen om het effect van
de pandemie en de huidige wereldwijde disbalans in de supply chain op de
bedrijfsvoering en op de nanciële resultaten te beperken, zijn de lessen die
we geleerd hebben. De opgedane kennis en ervaring zijn in het bestaande
risk management framework opgenomen.
Daarnaast is in 2021, evenals in voorgaande jaren, concern-breed,
specieke inhoudelijke aandacht uitgegaan naar risicos gerelateerd aan
onder meer IT/Cybersecurity, de activiteiten van onze dochteronderneming
in Noord-Amerika, export compliance, fraudepreventie en talentrecruitment
en talentontwikkeling.
Nedap Risk Management Framework
In 2021 is uitgebreid gesproken met het management van de verschillende
marktgroepen over het Nedap Risk Management Framework. Het doel is om
het bewustzijn van risicos vast te houden en maatregelen te nemen tegen
eventuele nieuwe risicos. Verder hebben we best practices uitgewisseld en
is kennis verspreid binnen de marktgroepen en dochterbedrijven over het
invullen van verantwoordelijkheden. Ook is met behulp van trainingen verder
gewerkt aan het vergroten van awareness.
Belangrijkste risico’s
Het jaar 2021 kenmerkt zich door het voortduren van de COVID-19-
pandemie en de wereldwijde disbalans in de supply chain, met onder andere
als gevolg een schaarste aan materialen (waaronder componenten) en het
vastlopen van logistieke processen. Naast de pandemie en de disbalans in
de supply chain zijn er in het verslagjaar geen risicos gematerialiseerd in de
categorie ‘Vital’ of ‘Critical’.
Om stakeholders beter inzicht te geven in het risicoproel van Nedap, hebben
we de belangrijkste risico’s geïdenticeerd en hierna verder toegelicht.
Propositieontwikkeling
Voor Nedap is het van vitaal belang om te beschikken over voldoende waarde
creërende proposities, waarmee we ook in de toekomst relevant kunnen
blijven voor klanten. Voor veel proposities duurt het een (groot) aantal jaren
voordat de mate van succes duidelijk is. Ook kunnen succesvolle proposities
worden geconfronteerd met technologische veranderingen, waardoor
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
61
marktposities snel veranderen. Nedap mitigeert dit risico door de prestaties
en potentie van individuele proposities nauwgezet te beoordelen. Met een
portefeuille die meerdere proposities heeft, wordt de afhankelijkheid van
individuele proposities verminderd.
IT/Cybersecurity
Het belang van relevante, betrouwbare en tijdige informatievoorziening
wordt steeds belangrijker. Dat geldt voor onze interne processen en in
toenemende mate voor de diensten die we aan klanten leveren. In veel
van onze proposities is informatietechnologie geïntegreerd waarmee
de propositie aansluit bij de huidige en toekomstige marktwensen. Als
deze informatietechnologie niet beschikbaar is vanwege technische of
organisatorische redenen, verliest de propositie een groot gedeelte van
haar kracht en kunnen klanten en partners schade lijden.
Bewustwording van digitale bedreigingen en de vormen waarin zij
verschijnen, alsmede het nemen van maatregelen om de kans op
bedrijfsverstoringen en de hieruit mogelijk voortvloeiende schade te
minimaliseren, is een continu proces, waarvoor de aandacht toeneemt.
Het benoemen van een Information security ofcer en het aangaan van
samenwerkingsverbanden met andere bedrijven en organisaties op het
gebied van cybersecurity zijn enkele maatregelen die we hebben genomen
om de beveiliging van onze informatievoorziening te borgen.
Ook in 2021 stond IT/Cybersecurity hoog op de agenda en zijn enkele nieuwe
initiatieven opgestart onder leiding van het Information Security Committee,
waarin alle marktgroepen en enkele staffuncties zijn vertegenwoordigd.
Het Information Security Committee houdt zich onder meer bezig met
het opstellen van het beveiligingsbeleid, het goedkeuren van algemene
beveiligingsstandaarden en het monitoren van beveiligingsprojecten en
programma’s. Om de bewustwording in de organisatie van de risico’s rondom
cybersecurity verder te vergroten, is ook in het verslagjaar het Nedap-
brede Information Security Awareness-programma ingezet, waaronder een
e-learning programma en door het uitsturen van eigen test phishing mails.
Daarnaast is aandacht besteed aan het uitvoeren van disaster recovery
testen. De uitkomsten ervan zijn gedeeld met de organisatie om
de bewustwording te vergroten.
Net als in voorgaande jaren hebben ook in 2021 externe audits
plaatsgevonden bij een aantal marktgroepen in het kader van certiceringen
(ISAE 3402, ISO 9001, ISO 14001 en ISO 27001/NEN 7510). Bij andere
marktgroepen is verder gewerkt aan ISO 27001/SOC2 certiceringstrajecten,
waarvan de verwachting is dat deze in 2022 kunnen worden afgerond.
Supply chain
De uitbraak van de COVID-19-pandemie in 2020 heeft geleid tot een extra
druk op de supply chain. Ook in 2021 was een belangrijke prioriteit het
borgen van de continuïteit van leveringen door de productiepartners. Door de
wereldwijde schaarste aan materialen, was het borgen van deze continuïteit
een grote uitdaging voor een aantal marktgroepen.
Met een Nedap-breed inkoop escalatieteam is gedurende het jaar hard
gewerkt om alternatieven te vinden voor tekorten aan componenten. In
nauwe samenwerking met onze strategische partners, onze leveranciers en
onze klanten hebben we de effecten van de componentenschaarste weten
te beperken en hebben leveringen doorgang kunnen vinden.
Toch zullen ook in 2022 de bedrijfsontwikkelingen in belangrijke mate
worden bepaald door het verloop van de COVID-19-pandemie en het verloop
62
van de schaarste in de supply chain. De duur en de mate van de impact
hiervan zijn moeilijk te voorspellen. Voor de supply chain betekent dit dat het
komende jaar verstoringen in de toelevering van componenten effect kunnen
hebben op de leverbetrouwbaarheid richting onze klanten en de kostprijs van
onze producten. De duur van deze verstoringen is moeilijk te voorspellen.
Aantrekken en behouden van talent
Nedap-medewerkers in binnen- en buitenland zijn de basis van de
concurrentiekracht, ons innovatieve vermogen en de continuïteit van de
organisatie. Een van de grootste risicofactoren is dan ook het onvoldoende
kunnen aantrekken, behouden en ontwikkelen van toptalent. Om dit risico
te verkleinen zijn we de afgelopen jaren diverse initiatieven gestart op het
gebied van aantrekken en ontwikkelen van talent.
Net als in 2020 nam ook in 2021 het aantal medewerkers toe. Per saldo
bedroeg de stijging 15 personen. Ook in 2021 is voor het werven van talent
en het bouwen aan onze naambekendheid intensiever gebruikgemaakt van
onlinewervingsbronnen en het organiseren van webinars voor studenten.
We konden de bestaande talentpools en wervingsbronnen optimaal
benutten, de kwaliteit van onze selectie overeind houden en zelfs verhogen.
Ook konden we dit jaar weer een Nedap Masterclass organiseren, waar 12
afstuderende studenten aan deelnamen. Hiervan zijn 3 mensen gestart in
een baan bij Nedap.
De afgelopen jaren is het aantal interne trainings- en opleidingstrajecten
verder uitgebreid, en blijft er ruimte voor het intern laten doorgroeien van
medewerkers.
2022
In 2022 zal de directie onverminderd focus houden op het beheersen van de
risicos die samenhangen met de COVID-19-pandemie en daarmee de eerder
genoemde prioriteiten: de gezondheid van de medewerkers, de continuïteit
in de supply chain en de continuïteit van het bedrijf en daarmee de nanciële
soliditeit. Daarnaast hebben de volgende onderwerpen het komende jaar
(blijvende) prioriteit:
• Propositieontwikkeling.
• IT/Cybersecurity.
• Talentontwikkeling.
Het Nedap Compliance Framework.
Actief monitoren van het Nedap Risk Management Framework.
Risico’s
Nedap heeft haar Risk Management Framework opgezet rond haar
bedrijfsprocessen. Per bedrijfsproces zijn de risicos geïdenticeerd, onder
meer met behulp van scenarioanalyses. Per risico is een inschatting gemaakt
van de mogelijke impact op de organisatie. De risico’s zijn geclusterd in vier
categorieën:
1. Strategische risicos.
2. Operationele risicos.
3. Financiële en verslaggevingsrisicos.
4. Compliance risicos.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
63
Ons Create & Scale-bedrijfsmodel is gebaseerd op de ontwikkeling van eigen
proposities. We hebben een relatief hoge risicobereidheid voor dit aspect
van onze bedrijfsvoering. Dit houdt in dat het beoordelen en beheersen van
alle andere risicos een belangrijke plaats moet innemen in ons strategische
Belangrijkste risicos Mogelijke impact Mitigatie
Strategische risicos
Gevoeligheid voor
economische cycli
Daling van de omzet Het portfolio van activiteiten is verspreid over verschillende afzetmarkten en geograeën.
De omzet uit recurring softwareabonnementen (licenties) en diensten groeit harder dan de totale
omzet.
Snelheid van
technologische
ontwikkelingen
Vermindering van de
relevantie van de vier
kerntechnologieën
waardoor de concurrentie-
positie verslechtert.
Succesvolle proposities zijn niet alleen afhankelijk van de gebruikte technologie maar ook
van klantrelaties, de supply chain en het ecosysteem.
Ieder jaar worden ontwikkelaars aangenomen met actuele kennis van vigerende en
aankomende technologieën.
Vorming van een excellence workstream om het research proces te ondersteunen.
Disbalans in supply chain,
zoals in beschikbaarheid
en toelevering van
componenten
Vertraging in levering of zelfs
geen levering van producten
aan onze klanten en/of druk
op kostprijzen.
Onze nieuwe supply chain heeft de levering van onderdelen en producten flexibeler en
betrouwbaarder gemaakt.
Effectief forecasting proces voor alle marktgroepen (Nedap-breed) ondersteunt vroegtijdige
waarschuwing en tijd om te handelen.
Meer flexibiliteit in ontwerp om mogelijke alternatieven te bieden in geval van tekorten.
Duidelijk proces van prijsaanpassing voor eindklanten.
Cyberbeveiliging en IT Een geslaagde cyber -
aanval kan ons bedrijf
grote schade
toebrengen, zowel
nanciële en juridische
schade als reputatie-
schade (klantvertrouwen).
Audits en verdere uitrol van certiceringen (o.a. SOC2, ISAE 3402, ISO 9001, ISO 14001 en
ISO 27001/NEN 7510). Aanstelling van een information security ofcer in 2019 en instelling
van een Information Security Committee in 2020.
Andere maatregelen die momenteel worden uitgevoerd, zijn verdere migratie van onze interne IT
naar de cloud, verdere inbedding van de AVG-regelgeving en penetratietests van applicaties voor
klanten. Gedurende 2021 voortdurende inzet van e-learning programma’s en phishing testen,
evenals het testen van het disaster recovery plan.
Risicotabel
proces. We hebben de risico’s in kaart gebracht, in de hierna opgenomen
risicotabel zijn de belangrijkste risico’s met de mogelijke impact opgenomen,
alsmede de belangrijkste maatregelen om het risico te mitigeren.
64
Belangrijkste risicos Mogelijke impact Mitigatie
Strategische risicos
Propositie- en
productontwikkeling
niet succesvol
Een groot beslag op het
nanciële en menselijke
kapitaal gedurende een
lange periode zonder dat
direct duidelijk is dat
deze investeringen tot
rendement leiden.
Een onevenwichtige proposi-
tieportfolio met als gevolg
i) afhankelijkheid van een
beperkt aantal groei-
factoren; en/of
ii) beperkte groei op langere
termijn van wege een tekort
aan proposities voor groei
op de langere termijn.
Nedap monitort de ontwikkeling en potentie van de proposities en producten nauwgezet.
Bij de ontwikkeling wordt gebruikgemaakt van de ervaringen en kennis van de verschillende
marktgroepen, opgebouwd gedurende een groot aantal jaren. Periodieke beoordeling van
propositieportfolio, duidelijk proces en kritische prestatie-indicator voor proposities in
verschillende fasen.
Nedap heeft een portefeuille met meerdere proposities waarmee de afhankelijkheid van
individuele proposities wordt verminderd.
Talent aantrekken,
ontwikkelen
en behouden
Onvoldoende
beschikbaarheid van
talentvolle medewerkers en
daarmee vertraging in de im-
plementatie van de strategie.
Nedap heeft de afgelopen jaren een groot aantal initiatieven ontwikkeld, gericht op het aantrek-
ken van talent, zoals de Nedap Masterclass en de Nedap University. Tevens is een groot aantal
trainingen en opleidingen van medewerkers gericht op het ontwikkelen van talent. Door het
borgen van de ondernemende cultuur en het bieden van marktconforme arbeidsvoorwaarden,
inclusief een medewerkerparticipatieplan, wordt ongewenst verloop beperkt.
Ontwikkeling van leiderschapstalent door het aanbieden van een Leadership Development
program en een organisatiestructuur die het ontwikkelen van leiderschapstalent ondersteunt.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
65
Belangrijkste risicos Mogelijke impact Mitigatie
Operationele risicos
Afhankelijkheid in de supply
chain (uitbestede productie
en logistiek)
Onvoldoende of niet
tijdige beschikbaarheid
van producten.
Nedap selecteert haar productie- en logistieke partners zeer nauwkeurig en tegen de hoogste
eisen. Daarnaast is een uitgebreide set van maatregelen getroffen, zoals het aanleggen van
buffervoorraden incl. componenten, audits bij productiepartners, meerdere leveranciers voor
kritische producten en het verbeteren van test- & meetsystemen. In 2021 is daarnaast een
inkoop escalatieteam opgericht om Nedap breed de uitdagingen gedurende de componenten-
schaarste gemeenschappelijk zo goed mogelijk op te lossen.
IT Schade bij klanten of
partners door het niet
of onvoldoende
functioneren van IT
in proposities vanwege
technische of
organisatorische redenen.
Het Nedap IT Security framework. Het benoemen van een information security ofcer en het
instellen van het Information Security Committee. Audits bij marktgroepen in het kader van
certiceringen (ISAE 3402, ISO 9001, ISO 14001 en ISO 27001/NEN 7510). De migratie van de
interne IT naar de cloud. De inbedding van de GDPR-wetgeving. Het uitvoeren van penetratie-
testen op applicaties voor klanten.
Internationalisering, in-
clusief nieuwe partners
Onvoldoende toegang tot of
onvoldoende implementatie-
kracht bij klanten.
Beschikbaarheid van een ecosysteem met business partners, implementatiepartners
en technologiepartners.
66
Belangrijkste risicos Mogelijke impact Mitigatie
Financiële risicos
Verslaggevingsrisico Onjuiste of onvolledige
informatieverstrekking aan
aandeelhouders en andere
stakeholders.
Verslaggeving op basis van de internationaal aanvaarde en in Nederland voor beursgenoteerde
ondernemingen verplichte nanciële rapportagestandaarden IFRS. Controle van gerapporteerde
cijfers door een externe accountant.
De afdeling concern control in Groenlo heeft een leidende rol bij de nanciële beheersing. Zij
zorgt ervoor dat de administratieve organisatie en verwerking van gegevens voldoen aan een
eenduidige en juiste behandeling van alle nanciële en bedrijfseconomische zaken. Op grond
van de voor de leiding noodzakelijke informatie heeft de afdeling een uniform rapportage-
systeem met toelichting ingevoerd. Zij bewerkstelligt dat deze rapportage juist, tijdig en
volledig ter beschikking komt en daarnaast beoordeelt zij de administratieve organisaties,
waarbij aandacht wordt geschonken aan het voorkomen van fraudemogelijkheden.
Kredietrisico Te late of wanbetaling door
klanten.
Het verzekeren van niet-betalen bij een kredietverzekeraar. Nedap heeft haar handelsvorderingen
zoveel mogelijk kredietverzekerd, ruim 80% valt onder de dekkingsvoorwaarden. Voor klant-
vorderingen die niet kunnen worden verzekerd, worden zekerheden gevraagd voor zover dit
mogelijk is. Waar nodig, wordt voor het kredietrisico een voorziening gevormd.
Liquiditeitsrisico Onvoldoende beschikbaarheid
van liquide middelen om aan
de kortetermijnverplichtingen
te voldoen.
Voldoende toegang tot kapitaal. Hiertoe is onder andere een ruime en tot april 2026 lopende
kredietfaciliteit afgesloten, waarvoor geen convenanten gelden.
Een conservatief nettoschuld/EBITDA uitgangspunt van maximaal 1,5 en een solvabiliteit van
minimaal 50%. Van deze doelstelling kan tijdelijk worden afgeweken om strategische redenen.
Valutarisico Het verlies van aandeel-
houderswaarde door
ongunstige ontwikkelingen
in valutakoersen.
Beperkt aantal transacties in andere valuta dan de Euro. Daar waar dit nancieel voordelig is,
worden valutarisicos afgedekt. De US Dollar is de valuta waarin, na de Euro, in 2021 de meeste
transacties plaatsvonden. Het was in 2021 eveneens de valuta met de hoogste netto-transac-
tiewaarde (2% van de omzet), per saldo aankopen.
Compliance risicos
(Internationale) wet- en
regelgeving
Boetes, sancties en/of
reputatieverlies.
Nedap Compliance Framework dat gemonitord wordt door het Nedap-breed compliance com-
mittee, waar thema-owners aan deelnemen en die maandelijks bij elkaar komt. Hier worden o.a.
acties afgesproken om de compliance te waarborgen.
Fraude & corruptie Boetes, sancties en/of
reputatieverlies.
Sterk informeel systeem van checks & balances.
Verschillende formele regels waaronder een klokkenluidersregeling en een Gedragscode.
Centrale aansturing vanuit Groenlo.
Monitoring control, door managementposities van buitenlandse vestigingen in te vullen met
controllers uit Groenlo.
Zerotolerancebeleid ten aanzien van fraude.
Verschillende e-learnings en workshops over fraude.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
67
4.4 Belastingen
Beleid
Nedap heeft sinds jaar en dag een verantwoord en conservatief
belastingbeleid als integraal onderdeel van het waardecreatiemodel (zie
ook paragraaf 1.3). Het betalen van belastingen zien we als onderdeel van
het creëren van duurzame lange termijn waarde voor alle stakeholders. Ons
belastingbeleid is gebaseerd op het uitgangspunt dat wereldwijd belastingen
worden betaald op basis van de economische waarde van activiteiten.
Dit uitgangspunt is uitgewerkt in de volgende principes:
Nedap’s nanciële hoofddoelstelling is het creëren van duurzame waarde.
De basis voor de inrichting van de Nedap-organisatie zijn operationele
overwegingen, niet belastingen.
Nedap betaalt belastingen in overeenstemming met de economische
waarde die activiteiten creëren.
Nedap is compliant met relevante belastingwet- en regelgeving en
respecteert de spirit-of-the-law.
Nedap communiceert tijdig en volledig met belastingautoriteiten.
Belastingcompliance is geïntegreerd in het Nedap Risk Management
Framework (zie pagina 57).
Uitvoering
Besturingsmodel
Het belastingbeleid van Nedap sluit aan bij het wereldwijde
besturingsmodel. In Nederland bestaan de activiteiten uit strategievorming,
productontwikkeling, marketing, verkoop, supply chain management, service,
inkoop, juridische zaken, compliance, productie en controlling. De activiteiten
in andere landen bestaan nagenoeg geheel uit lokale verkoopondersteuning.
Dit besturingsmodel leidt ertoe dat een groot gedeelte van de economische
waarde en daarmee een groot gedeelte van de totale concernwinst in
Nederland wordt gerealiseerd.
Uitvoering en toetsing
De uitvoering en toetsing van het wereldwijde belastingbeleid wordt
gecoördineerd door de afdeling concern control op het hoofdkantoor in
Groenlo. Dilemma’s en afwegingen rondom belastingen (en andere juridische
onderwerpen) zijn geïntegreerd en expliciet benoemd in het Nedap Risk
Management Framework (zie pagina 57). De risicobereidheid op het
gebied van belastingen en andere wet- en regelgeving, zoals beschreven
in genoemd framework, is zerotolerance. Hierbij wordt niet alleen feitelijke
wet- en regelgeving gerespecteerd maar ook de sprit-of-the-law. Periodiek
rapporteren alle bedrijven in de Groep over hun belastingpositie, waaronder
berekende en betaalde belastingen. De afdeling concern control formuleert
en implementeert het transfer pricing beleid en controleert ook actief de
compliance.
Waar nodig maken we gebruik van externe deskundigen voor inhoudelijke
kennis of het borgen van compliance. Medewerkers en andere stakeholders
hebben de mogelijkheid om gebruik te maken van de klokkenluidersregeling,
waar (onder andere) onethisch of onwettig belasting gerelateerd gedrag
en activiteiten die de integriteit van de onderneming op het gebied van
belastingen in gevaar brengen, gemeld kunnen worden.
Nedap maakt geen gebruik van zogenaamde tax-havens en heeft geen
overeenkomsten met derden met als doel het ontwijken of vermijden
68
van belastingen. We hanteren een transparante houding jegens
belastinginstanties in de landen waarin we actief zijn en delen veelal
proactief informatie met lokale belastinginstanties. Het beleid inzake
belastingen en de daaruit voortvloeiende principes zijn ook in 2021
goedgekeurd door zowel de directie als de raad van commissarissen.
Transfer pricing
Het uitgangspunt in transacties tussen verbonden entiteiten is dat deze
at arms length’ uitgevoerd worden. Nedap heeft deze uitgangspunten
vertaald naar intercompany-overeenkomsten en een systeem ingevoerd
waarin periodiek de vastgelegde vergoedingen worden beoordeeld en
geactualiseerd. Hierbij worden de vervulde functies, aanvaarde risicos en
aangewende activa binnen de Groep besproken om de zakelijke beloning van
de entiteiten en vestigingen binnen de Groep vast te stellen. Er wordt hierbij
rekening gehouden met de relevante “OECD Transfer Pricing Guidelines for
Multinational Enterprises and Tax Administrations” (OESO-richtlijnen) voor
verrekenprijzen bij multinationale ondernemingen.
Bovengenoemd systeem is volledig gebaseerd op beleid in het kader van
Base Erosion & Prot Shifting (BEPS) en de daaruit voortvloeiende principes.
Het systeem is compliant met de BEPS-regelgeving.
Conform het transfer pricing beleid beoogt Nedap dat alle Nedap-bedrijven
een positief resultaat realiseren, in lijn met de omvang van de activiteiten
en het risico van de activiteiten in het land waarin zij gevestigd zijn. Over dit
positieve resultaat worden alle toepasselijke lokale belastingen betaald.
Belastingrisicobeheersing
In Nederland is Nedap sinds 2011 het horizontaal toezicht regime
overeengekomen met de Belastingdienst. Op basis van deze overeenkomst
geven we tijdig en volledig inzicht in alle relevante ontwikkelingen die van
invloed zijn op de huidige en toekomstige resultaatontwikkeling.
Hierdoor verkrijgen we inzicht in de verwachtingen van de Belastingdienst,
waardoor we beter in staat zijn potentiële (belasting)risico’s te waarderen
of te mitigeren.
Nedap heeft wereldwijd één ruling met belastingdiensten. Deze betreft
een overeenkomst met de Nederlandse Belastingdienst in het kader van de
innovatiebox. In 2017 is een nieuwe overeenkomst gesloten voor de jaren
2017-2021. Ultimo 2021 zijn gesprekken met de Belastingdienst gevoerd
naar aanleiding van het aflopen van deze overeenkomst. Nedap verwacht
in de eerste helft van 2022 overeenstemming met de Belastingdienst te
bereiken over de voorwaarden waarop, en de condities waartegen, deze
overeenkomst kan worden verlengd of vernieuwd.
Technologie maakt het mogelijk de awareness en assurance aangaande
belastingrisicos te versterken. Nedap staat open voor, en maakt gebruik
van, technologische ontwikkelingen om het belastingbeleid transparanter
en effectiever te maken en te communiceren. Zo worden permanent
stappen gezet om met behulp van moderne technologie eenvoudiger
lokale informatie te ontsluiten en te beheren voor concern control. Deze
informatie heeft betrekking op inzicht in lokale activiteiten, kennisdeling
inzake het belastingbeleid en het toetsen van de lokale uitvoering van het
belastingbeleid aan het Nedap beleid en relevante wet- en regelgeving.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
69
Een recent voorbeeld van het gebruik van moderne technologie is het
inzetten van cloud-oplossingen in de organisatie. Hierbij worden product-
of dienstenleveringen aan alle relevante belastingwetgeving getoetst,
waarbij verschuldigde transactionele belastingen vervolgens automatisch
berekend en geïntegreerd worden in Nedaps nanciële systemen. Het stelt
organisaties van beperkte omvang, zoals Nedaps dochtermaatschappijen, in
staat om alle van toepassing zijnde belastingregelgeving na te leven zónder
zelf de gedetailleerde kennis te bezitten die hiervoor noodzakelijk is. Hierdoor
kunnen nieuwe markten snel ontsloten worden, waarbij belastingcompliance
geborgd is.
Er is een specieke maatregel getroffen om belastingrisicos en andere
risicos te beheersen, doordat de directie van vrijwel alle dochterbedrijven
bestaat uit controllers die een aanzienlijk deel van hun tijd werkzaam zijn
bij de controlling groep in Groenlo. De leiding van de (dochter)bedrijven
van Nedap wordt beoordeeld op de operationele resultaten van hun
bedrijfsonderdeel. Belastingen maken daar geen deel van uit. De leiding
van (dochter)bedrijven is wel verantwoordelijk voor de lokale compliance,
waaronder naleving van wet- en regelgeving inzake belastingen.
Het voor alle Nedap-bedrijven van toepassing zijnde Risk Management
Framework betekent onder meer dat beleid en procedures wereldwijd
van kracht zijn voor het nemen van beslissingen, waarbij het maken van
afwegingen en het inschatten van risico’s belangrijke elementen zijn. Het
belastingbeleid is een terugkomend onderdeel tijdens de gesprekken met
diverse stakeholders, zowel intern als extern. Intern wordt awareness
aangaande scale onderwerpen onder andere vergroot via workshops
en reguliere bijeenkomsten van alle controllers, waarbij de belastingen,
nanciën en juridische risicos specieke aandacht krijgen. Potentiële
materiële belastingrisicos worden tenminste jaarlijks door de directie met de
raad van commissarissen besproken.
De afdeling concern control zorgt voor naleving van het transfer
pricing systeem. Door het transfer pricing systeem wereldwijd in te
voeren en periodiek opnieuw te beoordelen, zijn belastingrisico’s
structureel verder verminderd. De meeste landen waarin Nedap actief is
onderschrijven de OESO-richtlijnen, deze zijn echter niet bindend en lokale
belastingautoriteiten dienen goedkeuring aan de invulling hiervan te geven.
Een beperkt belastingrisico is hierdoor ontstaan: de transfer pricing is
verder in harmonie gebracht met het wereldwijde Nedap besturingsmodel
waardoor de economische winst in Nederland een groter percentage van de
totale winst vertegenwoordigt. Alhoewel de kans hierop gering is, kunnen
lokale scale autoriteiten hun goedkeuring aan deze wijziging onthouden.
Nedap ziet als gevolg hiervan echter geen nanciële, compliance- of
reputatierisicos.
Situatie 2021
In lijn met de OESO-richtlijnen voert Nedap iedere 3 jaar, of zoveel vaker
als noodzakelijk of gewenst wordt geacht, een nieuwe benchmark studie
uit. De meest recente studie heeft geresulteerd in de onverkorte toepassing
van in eerdere jaren gehanteerde uitgangspunten. Deze hoogte van de
vergoedingen aan of door groepsmaatschappijen is ook in 2021 getoetst aan
de activiteiten, verantwoordelijkheden en risico’s die aan deze afzonderlijke
groepsmaatschappijen zijn toe te rekenen. Hierbij zijn geen wijzigingen in de
70
transfer pricing systematiek doorgevoerd. In 2020 is door de Nederlandse
Belastingdienst aangegeven dat zij van mening is dat de huidige transfer
pricing methodologie ook in de jaren 2014 en 2015 bij Nedap Asia Ltd. had
moeten worden toegepast. De in Hongkong gerealiseerde winst had volgens
de Nederlandse Belastingdienst voor het overgrote deel in Nederland belast
moeten worden. Zij heeft dan ook navorderingsaanslagen over de jaren 2014
en 2015 opgelegd. Nedap heeft bezwaar tegen deze aanslagen aangetekend
en naar aanleiding daarvan in 2021 meerdere malen overleg gevoerd met, en
aanvullende informatie toegezonden aan, de Belastingdienst. Indien Nedaps
bezwaar niet gehonoreerd wordt dan heeft zij het recht om een onderlinge
overlegprocedure te starten, waarbij de autoriteiten in Nederland en
Hongkong gevraagd wordt in gezamenlijk overleg te komen tot een uitspraak
waar belastinghefng plaats dient te vinden.
Op basis van het vigerende belastingverdrag ter voorkoming van
dubbele belastinghefng tussen beiden lidstaten, en een vrijwel gelijk
percentage aan effectieve vennootschapsbelasting in zowel Nederland als
Hongkong, beperken eventuele nettobetalingen zich naar verwachting tot
belastingrente. Met deze kosten die, indien de Belastingdienst volledig in het
gelijk wordt gesteld, tussen de € 0,2 miljoen en € 0,3 miljoen bedragen, is in
de resultaten over 2021 geen rekening gehouden.
In noot 20 van de geconsolideerde jaarrekening is gedetailleerde
informatie opgenomen over het verschil tussen de effectieve en statutaire
belastingdruk, de scale positie en betaalde belasting.
4.5 Corporate Governance
De raad van commissarissen en de directie van Nedap zijn
verantwoordelijk voor de corporate governance van de organisatie en
voor de naleving van de Nederlandse Corporate Governance Code 2016.
Nedap N.V. is een structuurvennootschap die is opgericht en gevestigd in
Nederland. Hierdoor wordt de governance structuur van de vennootschap
bepaald door de Nederlandse wet- en regelgeving en de statuten van de
vennootschap. Voor de statuten verwijzen we naar:
https://nedap.com/nl/investeerders/corporate-governance/. De aandelen
van Nedap zijn toegelaten tot de handel op de gereglementeerde markt bij
Euronext Amsterdam. Als beursgenoteerde vennootschap is de Corporate
Governance Code (Code) van toepassing. De Code bevat principes en
best practice bepalingen die de verhouding reguleren tussen de directie,
de raad van commissarissen en de aandeelhouders. Deze principes zijn
breedgedragen algemene opvattingen over goede Corporate Governance en
zijn uitgewerkt in concrete best practice bepalingen. Voor de volledige tekst
van deze Code wordt verwezen naar www.commissiecorporategovernance.nl.
Wij leggen in dit verslag verantwoording af over de naleving van deze
Code, die gebaseerd is op het beginsel ‘pas toe of leg uit’. De door de Code
gevraagde informatie is op verschillende plaatsen terug te vinden in dit
verslag over 2021.
Directie
Verantwoordelijkheden
De directie is verantwoordelijk voor het besturen van de vennootschap. In
het kader van haar verantwoordelijkheid voor de continuïteit van Nedap
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
71
ontwikkelt zij een visie op langetermijnwaardecreatie en formuleert zij een
passende strategie, rekening houdend met een aanvaardbaar risicoproel.
De directie is verantwoordelijk voor de implementatie van de strategie en
daarmee samenhangend de resultaatontwikkeling en het realiseren van
gestelde doelstellingen, de nanciering van de onderneming, alsmede voor
de voor Nedap relevante maatschappelijke aspecten van ondernemen. De
directie bespreekt met de raad van commissarissen het formuleren van de
strategie ter realisatie van de langetermijnwaardecreatie. Hierover legt zij
verantwoording af aan de raad van commissarissen en informeert zij
de aandeelhouders.
Daarnaast is de directie verantwoordelijk voor de naleving van relevante
wet- en regelgeving en het beheersen van de risicos die verbonden zijn
aan de ondernemingsactiviteiten, onder meer door een adequate inrichting
van interne risicobeheersings- en controlesystemen. De directie legt
verantwoording af aan de raad van commissarissen over de effectiviteit van
de opzet en de werking van deze risicobeheersings- en controlesystemen.
Bepaalde besluiten van de directie zijn onderhevig aan de goedkeuring van
de raad van commissarissen. Deze besluiten staan genoemd in de statuten
van de vennootschap en meer speciek in artikel 18.
Benoeming
Een lid van de directie wordt benoemd door de raad van commissarissen.
De Raad geeft de algemene vergadering kennis van een voorgenomen
benoeming. De Raad ontslaat een directeur niet eerder dan nadat de
algemene vergadering over het voorgenomen ontslag is gehoord.
Remuneratie van de directie en arbeidsvoorwaarden
De remuneratie en de verdere arbeidsvoorwaarden van iedere directeur
worden vastgesteld door de raad van commissarissen met inachtneming
van het remuneratiebeleid van de vennootschap. Het doel van dit
remuneratiebeleid is om een zodanig beloningspakket voor de directie te
hanteren dat mede hierdoor gekwaliceerde en deskundige directeuren
kunnen worden behouden c.q. aangetrokken, waarbij tevens de middel-
lange- en langetermijnbelangen van de onderneming worden gewaarborgd
en bevorderd.
Op 8 april 2021 heeft de algemene vergadering een nieuw remuneratie-
beleid voor de statutaire directie en de raad van commissarissen
van Nedap vastgesteld. Deze vervangen het bestaande remuneratiebeleid,
vastgesteld door de aandeelhouders op 2 april 2015 voor de directie
en voor de raad van commissarissen op 16 april 2013. Meer informatie
over het remuneratiebeleid kan worden gelezen op:
https://nedap.com/nl/investeerders/corporate-governance/.
Meer informatie over de uitvoering daarvan in het verslagjaar 2021 kan
worden gelezen in het remuneratieverslag vanaf pagina 89.
Management board
Tot 31 december 2021 werd de directie ondersteund door een management
board in de uitvoering van de strategie, de bepaling van doelstellingen
en het te vormen en uit te voeren beleid. Directie en management board
vergaderden tweewekelijks. Op verzoek van de voorzitter van de raad van
commissarissen namen leden van de management board ook deel aan de
vergaderingen van de raad van commissarissen.
De benoeming van Rob Schuurman tot CCO per 1 januari 2022 was
aanleiding om de management board per 1 januari 2022 op te heffen. Lees
meer over hoe we georganiseerd zijn in paragraaf 1.4.
72
Raad van commissarissen
Verantwoordelijkheden
De raad van commissarissen houdt toezicht op het beleid van de directie en
op de algemene gang van zaken bij Nedap N.V. en de aan haar verbonden
ondernemingen. Hij staat de directie met raad ter zijde. Bij de vervulling van
hun taak richten de commissarissen zich naar het belang van Nedap N.V.
en de met haar verbonden ondernemingen. Ook richt de Raad zich op de
effectiviteit van de interne risico beheersings- en controlesystemen en de
integriteit en kwaliteit van de nanciële verslaggeving.
De proelschets voor de omvang en samenstelling van de raad
van commissarissen wordt vermeld onder Proelschets raad van
commissarissen op de website van de vennootschap:
https://nedap.com/nl/investeerders/corporate-governance/. De huidige
Raad is naar behoren samengesteld en de leden zijn onafhankelijk van de
vennootschap en van elkaar. Het door hen vervulde aantal commissariaten
bij Nederlandse beursgenoteerde ondernemingen valt binnen de gestelde
limiteringsregeling inzake toezichthoudende functies voor commissarissen.
Wegens de overzichtelijkheid van Nedap N.V. en een beoogde omvang van
de raad van commissarissen die daarbij past, heeft de Raad geen aparte
audit-, remuneratie-, en selectie- en benoemingscommissie ingesteld. De
Raad bestaat op dit moment uit vijf personen. Aansluitend op de algemene
vergadering van 2022 treedt de huidige voorzitter, de heer Kolff, af. Daarop
vooruitlopend en om de continuïteit te borgen, is in de buitengewone
algemene vergadering van 24 juni 2021 een vijfde commissaris benoemd.
Na het aftreden van de heer Kolff bestaat de Raad weer uit vier personen.
In tijdelijke afwijking van best practice bepaling 2.3.2 is de gehele raad van
commissarissen aangewezen als het orgaan dat de taken van de audit- en
andere commissies uitoefent.
Benoeming
Commissarissen worden op voordracht van de raad van commissarissen,
zoals bepaald in de statuten, benoemd door de algemene vergadering voor, in
de regel, perioden van vier jaar. Deze voordracht wordt gedaan op basis van
een door de Raad vastgestelde proelschets. De algemene vergadering en
de ondernemingsraad kunnen personen voordragen. De ondernemingsraad
heeft een aanbevelingsrecht ten aanzien van de benoeming van een
commissaris en een versterkt aanbevelingsrecht voor een derde van het
aantal leden van de raad van commissarissen, zoals bepaald in art. 23.5 van
de statuten.
Algemene vergadering
De algemene vergadering wordt ieder jaar binnen zes maanden na afloop
van het boekjaar gehouden. Agendapunten zijn onder meer het jaarverslag,
vaststelling van de jaarrekening, uitkering van dividend, decharge van leden
van de directie en de raad van commissarissen, eventuele kennisgeving van
een voorgenomen benoeming van directeuren en de eventuele benoeming
van leden van de raad van commissarissen. Verder komen belangrijke
bestuursbesluiten aan de orde, die conform de wet en statuten moeten
worden voorgelegd aan de aandeelhoudersvergadering. Datzelfde geldt voor
eventuele andere voorstellen die door de raad van commissarissen of de
directie aan de orde worden gesteld. Aandeelhouders die minimaal 1% van
het geplaatste kapitaal vertegenwoordigen, kunnen schriftelijk verzoeken een
onderwerp op te nemen op de agenda. Een verzoek wordt opgenomen op de
agenda als de vennootschap het verzoek niet later dan op de zestigste dag
voor die van de vergadering heeft ontvangen.
Buitengewone aandeelhoudersvergaderingen kunnen worden gehouden
zo vaak als een directeur of een lid van de raad van commissarissen dit
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
73
noodzakelijk acht, de wet dit voorschrijft of een of meer aandeelhouders
die samen ten minste 10% van het geplaatste kapitaal vertegenwoordigen,
tijdig een schriftelijk verzoek daartoe doen aan de directie en de raad
van commissarissen, met een nauwkeurige opgave van de te behandelen
onderwerpen. De procedure omtrent het bijeenroepen van een buitengewone
aandeelhoudersvergadering is beschreven in art. 31 van de statuten.
Oproeping van een algemene vergadering
Een algemene vergadering wordt door de raad van commissarissen of
de directie bijeengeroepen. De oproeping vindt niet later plaats dan de
tweeënveertigste dag voor die van de vergadering. De oproeping van de
vergadering wordt kenbaar gemaakt met een bericht op de website van
de vennootschap, zoals omschreven in art. 46 van de statuten.
Toegang algemene vergadering en vergaderrechten
Nedap heeft enkel aandelen op naam uitgegeven. Houders van een of
meer aandelen op naam zijn bevoegd de algemene vergadering bij te
wonen, daarin het woord te voeren en stemrecht uit te oefenen, als zij
op de achtentwintigste dag voor die van de vergadering stem- en of
vergadergerechtigde zijn en als zodanig zijn ingeschreven in een door de
directie aangewezen register, ongeacht wie ten tijde van de vergadering de
rechthebbende op de aandelen is.
Aandeelhouders die de algemene vergadering willen bijwonen, kunnen dit
voor een door de directie van Nedap te bepalen datum kenbaar maken via
hun bank of commissionair waar hun aandelen in administratie zijn, door een
ontvangstbewijs aan te vragen dat als toegangsbewijs tot de vergadering
geldt. De betreffende datum kan niet vroeger gesteld worden dan op de
zevende dag vóór die van de algemene vergadering.
Stemrecht
Ieder aandeel geeft recht op één stem. Er gelden geen beperkingen van
het stemrecht.
Onafhankelijke accountant
De algemene vergadering benoemt de onafhankelijke accountant op
voordracht van de raad van commissarissen. De Raad houdt toezicht op het
functioneren van de externe accountant. Jaarlijks evalueert de Raad het
functioneren van de externe accountant.
Uitgifte van aandelen van de vennootschap
Conform de statutaire bepalingen is de directie slechts bevoegd tot uitgifte
van aandelen als de algemene vergadering haar aanwijst als het tot uitgifte
bevoegde orgaan. Deze aanwijzing heeft plaatsgevonden in de algemene
vergadering van 8 april 2021. De directie is aangewezen als bevoegd orgaan
om gewone aandelen in het kapitaal van Nedap uit te gegeven en rechten te
verlenen tot het nemen van aandelen in het kapitaal van Nedap.
De bevoegdheid van de directie is beperkt tot de uitgifte van gewone
aandelen tot een maximum van 10% van het geplaatste aandelenkapitaal op
het moment van de uitgifte. De duur van de gevraagde machtiging is voor een
periode van 18 maanden, beginnend op 8 april 2021.
Een besluit van de algemene vergadering tot uitgifte van aandelen, tot
aanwijzing van de directie als tot uitgifte bevoegd orgaan of de intrekking
van een besluit tot aanwijzing, kan slechts worden genomen op voorstel van
de directie met voorafgaande goedkeuring van de raad van commissarissen.
Een besluit tot uitgifte van aandelen door de directie, indien de directie is
aangewezen als het tot uitgifte bevoegde orgaan, is steeds onderworpen
aan de per speciek geval te verlenen goedkeuring van de raad van
commissarissen. Het voorkeursrecht kan worden beperkt of uitgesloten door
74
het orgaan dat bevoegd is tot uitgifte te besluiten. Op de website kan via
https://nedap.com/nl/investeerders/jaarvergaderingen/ het besluit van de
aandeelhouders, waarbij is ingestemd met het voorstel tot aanwijzing van de
directie, worden geraadpleegd.
Verkrijging van eigen aandelen door de vennootschap
Nedap mag volgestorte eigen aandelen slechts om niet verkrijgen. Verkrijging
anders dan om niet is alleen mogelijk als:
1. Het eigen vermogen minus de verkrijgingsprijs niet kleiner is dan het
gestorte en opgevraagde deel van het kapitaal plus de wettelijke en
statutaire reserves;
2. Het nominale bedrag van de eigen aandelen niet meer bedraagt dan 50%
van het geplaatste aandelenkapitaal;
3. De algemene vergadering de directie daartoe heeft gemachtigd. Deze
machtiging is niet vereist voor het verkrijgen van eigen aandelen of
certicaten daarvan om deze krachtens een voor hen geldende regeling
over te dragen aan medewerkers.
Overeenkomstig artikel 13 van de statuten van de vennootschap en
onverminderd het bepaalde in artikel 2:98 van het Burgerlijk Wetboek,
heeft de algemene vergadering van 8 april 2021 de directie gemachtigd tot
het doen verkrijgen van gewone aandelen tot een maximum van 10% van
het geplaatste kapitaal van Nedap N.V. Hierbij geldt dat na inkoop Nedap
N.V. of een of meer van haar dochtermaatschappijen (voor eigen rekening)
nooit meer dan 10% van het totale uitstaand aandelenkapitaal van gewone
aandelen Nedap N.V. kan houden.
De gewone aandelen kunnen worden verkregen door inkoop ter beurze
of anderszins, tegen een prijs die ligt tussen de nominale waarde van de
gewone aandelen en 110% van de gemiddelde slotkoers van de gewone
aandelen op de door Euronext Amsterdam N.V. gehouden Effectenbeurs,
berekend over vijf opeenvolgende beursdagen voorafgaande aan de dag van
inkoop.
De duur van de gevraagde machtiging is voor een periode van 18 maanden
met ingang van 8 april 2021, de dag dat de algemene vergadering heeft
ingestemd met het voorstel tot aanwijzing van de directie als bevoegd
orgaan om gewone aandelen in het kapitaal van Nedap N.V. uit te geven.
Op https://nedap.com/nl/investeerders/jaarvergaderingen/ kan
het besluit van de aandeelhouders worden geraadpleegd.
Statutenwijziging
De statuten van Nedap kunnen worden gewijzigd bij besluit van de algemene
vergadering na voorafgaande goedkeuring van het besluit door de directie,
met voorafgaande goedkeuring van de raad van commissarissen.
Afwijkingen van de Code
Principes en best practice bepalingen
Nedap onderschrijft de in de Code genoemde en breedgedragen
uitgangspunten en principes. Enkele bepalingen van de Code worden
afwijkend toegepast. Deze afwijkingen en de motivatie daarvoor zijn:
1.3 Interne auditfunctie
Nedap kende, mede gelet op haar omvang en werkwijze, geen formele,
interne auditdienst of functie. Nedap heeft een ondernemende cultuur
waarin eigen verantwoordelijkheid, zelfstandigheid en ownership van
medewerkers centraal staan. Binnen de organisatie zijn in 2021 stappen
gezet om de aanwezige kennis en ervaring breder in te zetten ten behoeve
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
75
van de effectiviteit en werkzaamheid van bestaande beheersingsprocessen.
Hierbij worden op een Nedap passende wijze de best practices uit de interne
audit praktijk toegepast. De raad van commissarissen en de directie hebben
gedurende 2021 besloten om vanaf 1 januari 2022 een formele, interne
auditfunctie in te richten in aanvulling op de sterke beheersmaatregelen,
voortvloeiend uit de cultuur van de onderneming.
2.2.1 Benoemings- en herbenoemingstermijnen bestuurders
Commissarissen achten benoeming van directeuren voor perioden van vier
jaar strijdig met een goede uitoefening van hun functie. Directeuren hebben
de opdracht de strategie van de onderneming op langere termijn vorm te
geven en in effectief beleid om te zetten. Dat is voor een onderneming als
Nedap niet realiseerbaar binnen mandaten van telkens vier jaar.
Gelet op genoemd langetermijnkarakter van het beleid worden bestuurders
aangesteld voor onbepaalde tijd. Via de jaarlijkse functioneringsgesprekken
monitoren commissarissen bovendien het functioneren van de directieleden
nauwgezetter dan via een herbenoemingsprocedure eenmaal per vier jaar.
3.2.3 Ontslagvergoeding bestuurder
Voor statutaire bestuurders die voor 1 januari 2015 zijn benoemd, geldt dat
de ontslagvergoeding, mede met het oog op de benoeming voor onbepaalde
tijd, mede bepaald zal worden door de lengte van het dienstverband. Voor
statutaire bestuurders die na 1 januari 2015 zijn benoemd, geldt wel een
maximering van de ontslagvergoeding tot eenmaal het jaarsalaris (het
“vaste” deel van de beloning).
3.4.2 Overeenkomst bestuurder
De belangrijkste elementen van de overeenkomst van een bestuurder met
de vennootschap worden na het sluiten daarvan op de website van de
vennootschap geplaatst in een inzichtelijk overzicht, uiterlijk bij de oproeping
voor de algemene vergadering waar de benoeming van de bestuurder wordt
voorgesteld. Nedap voldoet hieraan, met dien verstande dat directieleden
benoemd worden door de raad van commissarissen na kennisgeving van het
voorgenomen besluit tot benoeming aan de algemene vergadering.
4.1.3 Agenderen van het voorstel tot uitkering van dividend
De dividenduitkering vloeit rechtstreeks voort uit de strategie en het
langetermijnbeleid. Een voorstel tot uitkering van dividend wordt dan ook
niet behandeld als agendapunt. Wel zal de uitkering van dividend expliciet als
besprekingspunt worden geagendeerd.
4.2.3 Bijeenkomsten en presentaties
Gezien de geringe internationale spreiding van het aandelenbezit in Nedap
en de omvang van het bedrijf wordt het gelijktijdig kunnen volgen van
bijeenkomsten en presentaties door middel van web-casting, telefoon of
anderszins nog niet gefaciliteerd. Presentaties worden direct voorafgaande
aan de betreffende bijeenkomst op de website van de vennootschap
geplaatst, zodat alle aandeelhouders hier kennis van kunnen nemen.
4.3 Uitbrengen van stemmen
Er kan worden gestemd door middel van stemvolmacht of steminstructies.
Communicatie met alle aandeelhouders wordt, mede gezien de geringe
omvang van het bedrijf en de relatief geringe spreiding van uitstaande
aandelen Nedap, op dit moment nog niet gefaciliteerd.
76
Stichting Preferente Aandelen Nedap
Op grond van best practice-bepaling 4.2.6 van de Code dient de directie
een overzicht te geven van alle uitstaande of potentieel inzetbare
beschermingsmaatregelen tegen een overname van zeggenschap over
de vennootschap.
Nedap kent sinds 1973 de mogelijkheid van uitgifte van preferente aandelen
voor beschermingsdoeleinden. Deze bescherming kan worden ingezet als
derden door verwerving van een beslissend belang beogen de leiding van
de vennootschap over te nemen, of door uitoefening van zeggenschap of op
andere wijze proberen voor Nedap nadelige invloeden uit te oefenen, zonder
dat daarbij haar belangen, haar onderneming en alle daarbij betrokkenen op
bevredigende wijze zijn gewaarborgd.
In 1973 is daartoe de Stichting Preferente Aandelen Nedap (Stichting)
opgericht. De Stichting behartigt de belangen van Nedap N.V., de met
haar verbonden onderneming en alle daarbij betrokkenen, waarbij zoveel
mogelijk invloeden worden geweerd welke onder meer de continuïteit, de
zelfstandigheid en de identiteit in strijd met die belangen zouden bedreigen.
Nedap heeft aan deze Stichting het recht tot het nemen van preferente
aandelen (calloptie) toegekend waarmee deze Stichting op afroep preferente
aandelen kan nemen tot een maximum gelijk aan het op het tijdstip van
uitoefening van de optie uitstaande aantal gewone aandelen minus één. Deze
calloptie verplicht Nedap om telkens wanneer de Stichting daartoe de wens
te kennen geeft, het aantal preferente aandelen bij de Stichting te plaatsen
dat door deze wordt verlangd. Enig besluit door een vennootschapsorgaan
van Nedap is daarbij niet meer aan de orde; dat besluit is al genomen bij
toekenning van de optie aan de Stichting.
Bij uitgifte van preferente aandelen zal de Stichting hierop minimaal 25% van
het nominale bedrag, uitsluitend in geld, moeten storten.
Het bestuur van de Stichting bestaat uit de volgende personen:
drs. N.W. Hoek, voorzitter
prof. dr. J.P. Bahlmann
mr. A.C. Metzelaar
A.P.M. van der Veer-Vergeer
mr. R.P. Voogd
drs. G. van de Weerdhof
Door de samenstelling van het bestuur is getracht de belangen van alle
bij Nedap betrokken stakeholders bij besluitvorming zo goed mogelijk
te waarborgen.
Naar het gezamenlijke oordeel van de bestuurders van deze Stichting en Nedap
is de Stichting Preferente Aandelen onafhankelijk van Nedap, één en ander als
bedoeld in art. 5: 71 lid 1 sub c. van de Wet op het Financieel Toezicht.
Preferente aandelen gaan voor gewone aandelen bij de uitkering van dividend
en bij de uitkering van het op de aandelen gestorte kapitaal bij een eventuele
vereffening van Nedap.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
77
Overig
Transactie van materieel belang
Voor zover bekend bij de raad van commissarissen is er geen sprake van:
enige transactie van materiële betekenis tussen natuurlijke of
rechtspersonen die tenminste 10% van de aandelen in Nedap houden
in de zin van bepaling 2.7.5 van de Nederlandse Corporate Governance
Code;
materiële transacties die niet in het kader van de normale bedrijfsvoering
of volgens normale marktvoorwaarden door de vennootschap wordt
verricht met een verbonden partij (art. 2:167 BW); en
beperkende overeenkomsten met aandeelhouders.
Voor zover bij Nedap bekend is, zijn de aandeelhouders van Nedap geen
partij bij een overeenkomst die zou kunnen leiden tot een beperkte
verhandelbaarheid van Nedap-aandelen of tot een beperking van
het stemrecht.
Change of control
In de standby roll-over kredietovereenkomst (€ 14 miljoen) die Nedap met
de bank heeft afgesloten, is een bepaling opgenomen op grond waarvan de
bank de verstrekte lening vervroegd kan opeisen in geval van een ingrijpende
wijziging in de zeggenschap over de activiteiten van Nedap.
Het is niet ongebruikelijk dat ook in andere samenwerkingsovereenkomsten
voor langere termijn, waarbij Nedap partij is, de mogelijkheid is opgenomen
om de overeenkomst bij een change of control met onmiddellijke ingang
te beëindigen. Hierbij wordt geen signicante impact op de nanciële
performance van Nedap verwacht.
Noch met directeuren noch met andere medewerkers heeft Nedap
overeenkomsten gesloten waaraan deze personen rechten op compensatie
kunnen ontlenen bij beëindiging van hun dienstverband na afwikkeling van
een openbaar bod op Nedap-aandelen.
Corporate Governance Verklaring
De verklaring inzake corporate governance, zoals bedoeld in het Besluit
inhoud bestuursverslag, is onderdeel van dit bestuursverslag: deze informatie
is opgenomen in hoofdstuk 4.5 Corporate Governance en hoofdstuk 4.3
Risicomanagement. In het bestuursverslag is tevens de informatie uit hoofde
van Besluit artikel 10 Overname richtlijn, voor zover van toepassing voor
Nedap N.V., opgenomen.
78
4.6 Directieverklaring
In lijn met de best practice bepaling 1.4.3 van de Code, verklaart de directie
naar haar beste weten dat:
1. het bestuursverslag zoals opgenomen in dit verslag, voldoende mate van
inzicht geeft in tekortkomingen in de werking van de interne
risicobeheersings- en controlesystemen van Nedap;
2. de hiervoor genoemde systemen een redelijke mate van zekerheid
geven dat de nanciële verslaggeving van Nedap geen onjuistheden van
materieel belang bevat;
3. het, gebaseerd op de huidige stand van zaken van Nedap, gerechtvaardigd
is dat de nanciële verslaggeving is opgesteld op “going concern” basis;
en
4. het bestuursverslag materiële risico’s en onzekerheden bevat die relevant
zijn voor de verwachting van de continuïteit van Nedap voor een periode
van 12 maanden na opstelling van het bestuursverslag.
Ondanks de interne risicobeheersings- en controlesystemen kunnen
materiële vergissingen, fraude of onrechtmatige handelingen plaatsvinden.
De systemen bieden dan ook geen absolute zekerheid dat doelstellingen
worden behaald, maar zijn ontwikkeld om een redelijke mate van
zekerheid te verkrijgen over de effectiviteit van beheersingsmaatregelen
met betrekking tot nanciële en operationele risicos ten aanzien van
organisatiedoelstellingen.
Daarnaast verklaart de directie in lijn met artikel 5:25c van de Wet nancieel
toezicht en voor zover bij hen bekend dat:
1. de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de activa, de passiva, de
nanciële positie en de winst of het verlies van de uitgevende instelling en
de gezamenlijk in de consolidatie opgenomen ondernemingen; en
2. het bestuursverslag een getrouw beeld geeft omtrent de toestand per
31 december 2021 en de gang van zaken gedurende het boekjaar 2021
van de vennootschap en van de met haar verbonden ondernemingen
waarvan de gegevens in haar jaarrekening zijn opgenomen en dat in het
bestuursverslag de voornaamste risicos waarmee de vennootschap
wordt geconfronteerd, zijn beschreven.
Groenlo, 17 februari 2022
De directie
drs. R.M. Wegman, CEO
drs. D. van der Sluijs RC, CFO
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
79
Verslag raad van
commissarissen
5
5.1 Verslag raad van commissarissen
Hierbij bieden wij u het verslag aan van de raad van commissarissen
(de Raad) over het verslagjaar 2021. Het was een jaar waarin COVID-19
de wereld nog steeds stevig in haar greep hield en daarnaast zorgde de
wereldwijde componentenschaarste voor grote uitdagingen. Desondanks liet
de omzetontwikkeling van Nedap een mooie groei zien van 9% procent ten
opzichte van 2020. Dankzij de inzet van de Nedap-medewerkers, een solide
nancieel fundament en een gebalanceerd propositieportfolio kon Nedap
haar strategische koers voor de lange termijn voortzetten en ook voor 2021
een robuust nancieel resultaat realiseren.
Jaarrekening
PricewaterhouseCoopers Accountants N.V. (PwC) heeft de jaarrekening
gecontroleerd en een goedkeurende controleverklaring afgegeven.
De verklaring is in het verslag opgenomen onder paragraaf 6.3
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant. Zoals gebruikelijk
heeft de eindevaluatie van de accountant met de directie en de concern
controller plaatsgevonden en is deze bijgewoond door een delegatie van
de Raad. Het accountantsverslag en het verslag over 2021 zijn vervolgens
door de voltallige Raad met de directie en accountant besproken. Hierbij
kwamen onder meer onderwerpen als integriteit en kwaliteit van de
nanciële verslaggeving, materiële overwegingen inzake deze verslaggeving
en materiële risicos en onzekerheden aan de orde. De uitkomsten zijn,
voor zover daartoe aanleiding is, verwerkt in de controleverklaring. In een
aansluitend gesprek met de accountant, waarbij de directie niet aanwezig
was, zijn geen bijzonderheden naar voren gekomen.
Over de operationele gang van zaken binnen de onderneming worden wij
periodiek geïnformeerd aan de hand van een nanciële rapportage met
toelichting van de directie. Daarnaast ontvangen wij ieder kwartaal een
uitgebreide rapportage over de nanciële resultaten van de voorafgaande
drie maanden en over de progressie die is geboekt met de voortgang
van jaarplannen. Ook dit jaar hebben wij geregeld gesproken met
leidinggevenden en andere medewerkers van de marktgroepen om een goed
beeld te krijgen van de ontwikkelingen in de markt en van de marktgroep zelf.
Op basis van de rapportages en deze gesprekken zijn wij ervan overtuigd dat
het jaarverslag over 2021 een solide basis vormt voor de verantwoording
die wij afleggen over het door ons gehouden toezicht op het door de
directie gevoerde bestuur van de onderneming. Wij adviseren de algemene
vergadering dan ook om de jaarrekening over 2021 vast te stellen.
Dividend
Hoewel de onzekerheid over de duur en de langetermijneffecten van de
COVID-19-pandemie op de wereldwijde economie nog steeds aanhoudt
en de componentenschaarste toeneemt, vinden de directie en wij het
prudent om een dividend uit te keren van € 3,00 per aandeel. Nedap
behoudt de benodigde nanciële reserves om de continuïteit in lastige
marktomstandigheden te borgen en tegelijkertijd de ingezette strategische
koers vast te houden.
Conform artikel 43 lid 1 van de statuten, is vastgesteld dat € 1,2 miljoen
wordt onttrokken aan de overige reserves. Hierdoor is € 19,5 miljoen
beschikbaar voor de uitkering van een dividend van € 3,00 per gewoon
aandeel (2020: € 4,50).
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
81
Vergaderingen en werkzaamheden
De aanhoudende COVID-19-pandemie en de toenemende
componentenschaarste zijn aanleiding geweest om de frequentie
van communicatie tussen Nedap en de Raad op een hoog niveau te
houden. Gedurende het jaar hebben wij negen keer vergaderd met de
directie, waarvan drie keer een korte vergadering ter bespreking van de
kwartaalupdates en het halfjaarbericht. Alle commissarissen waren bij
deze vergaderingen aanwezig, met uitzondering van één korte vergadering
waarbij Peter van Bommel niet aanwezig kon zijn. Daarnaast was er
regelmatig contact via e-mail, telefoon en videobellen om onderwerpen te
bespreken, zowel onderling als met de directie. Op deze wijze bleven wij
goed op de hoogte van de laatste stand van zaken binnen Nedap en van
de ontwikkelingen in de verschillende markten. Dankzij de intensieve en
open communicatie konden noodzakelijke beslissingen gedurende het jaar
weloverwogen en snel worden genomen.
De algemene vergadering heeft op 8 april 2021 plaatsgevonden. Net als in
2020, was ook deze vergadering volledig virtueel vanwege de COVID-19
overheidsmaatregelen. Hierbij is gebruikgemaakt van de mogelijkheden die
de Tijdelijke Wet COVID-19 Justitie en Veiligheid (Noodwet) hiertoe bood. De
algemene vergadering heeft onder meer ingestemd met een statutenwijziging
die de statuten in lijn brengt met wet- en regelgeving en met de bestaande
governance praktijk binnen Nedap. Tevens is in de statuten de mogelijkheid
opgenomen om de algemene vergadering in hybride vorm te houden als dat
nodig is. Op 24 juni 2021 werd ook een buitengewone algemene vergadering
gehouden ten behoeve van de benoeming van de heer Peter van Bommel
tot commissaris. De vergaderingen zijn goed verlopen en aan alle geldende
bepalingen is voldaan. We misten echter wel het gebruikelijke directe contact
met aandeelhouders tijdens deze dagen.
Strategie
Naast de operationele gang van zaken hebben wij bijzondere aandacht
gegeven aan de implementatie en voortgang van het nieuwe strategische
plan, Step Up!. Bij de opstelling van dit plan waren we nauw betrokken.
Nedap beschikt over een propositieportfolio met een groot groeipotentieel.
Het belangrijkste doel van Step Up! is het versnellen van groei door het
aanwezige potentieel in de organisatie optimaal te benutten. Dit wordt
gerealiseerd door een nieuwe manier van samenwerken op basis van
zogenoemde strategische drivers: Radically clear (duidelijkheid in plannen
en doelstelling), Always deliver (het aanspreken van elkaar op gemaakte
afspraken) en Full Nedap power (het optimaal gebruikmaken en leren van
elkaar). De concrete invulling van deze strategische drivers is uitvoerig aan
de orde geweest. In dat kader is ook het propositieportfolio besproken.
Hierbij zijn per propositie de fase waarin deze zich bevindt (Create, Scale
of Core) besproken, alsmede de doelstellingen, succesindicatoren,
afwegingen en aansturing, interne en externe strategische risico’s en de
langetermijninzichten.
Door meer op propositieniveau te kijken en de voortgang van proposities
te monitoren, kan sneller worden gereageerd op marktontwikkelingen en
kunnen resources optimaal worden ingezet. Het onderling vergelijken van
de proposities Nedap-breed wordt vergemakkelijkt door het Nedap-breed
hanteren van één nancieel systeem.
De periodiek uitgevoerde reflecties op de strategic stories en de voortgang
van de strategische roadmaps, in lijn met de strategic calendar, zijn met ons
besproken. Daarnaast zijn we op de hoogte gehouden van de bevindingen die
werden besproken tijdens de leadership sessies, die op regelmatige basis
werden gehouden met een bredere kring van leidinggevenden. Tijdens deze
82
sessies werden onder meer best practices gedeeld en inspiratie opgedaan.
In het kader van de strategie is ook het aangepaste waardecreatiemodel
besproken waarin nu de duurzaamheidsimpact is meegenomen.
De Sustainability excellence workstream werkt gestaag door aan het verder
integreren van sustainability in de langetermijnstrategie.
Daarnaast hebben wij in het kader van continuïteit aandacht besteed
aan de verschillende initiatieven die gericht waren op leiderschap en
leiderschapsontwikkeling. Het Step Up! plan leidt tot het stellen van hogere
eisen aan leiderschap. Er zijn in het afgelopen jaar dan ook stappen gezet om
leiderschapsontwikkeling meer prioriteit te geven en op een gestructureerde
manier aan te pakken.
De wijze waarop Step Up! geïmplementeerd wordt en de progressie in
de uitvoering van de stragische roadmaps van de marktgroepen en de
excellence workstreams, geven ons vertrouwen in de strategische richting
van de organisatie.
Samenwerking en verantwoordelijkheden
Gedurende het jaar hebben wij ook de effectiviteit van de in 2019 ingevoerde
management board en de gewenste topstructuur van de organisatie
besproken. Dit heeft geleid tot de beslissing om Rob Schuurman te
benoemen als Chief Commercial Ofcer per 1 januari 2022. Fokko van der
Zee had eerder al aangegeven zijn loopbaan buiten Nedap voort te willen
zetten. Dat is aanleiding geweest om de management board op te heffen.
Wij hebben in het verslagjaar gesprekken gehad met de leidinggevenden
en diverse medewerkers van de marktgroepen. Deze gesprekken geven
ons niet alleen meer informatie over de gang van zaken binnen de
marktgroep, maar zorgen ook voor meer inzicht bij de medewerkers in de
verantwoordelijkheden en het perspectief van de Raad en ze leiden tot meer
wederzijds begrip en verdere verbetering van de onderlinge communicatie
en samenwerking. Ook onze gesprekken met de ondernemingsraad hebben
wederom bijgedragen aan het verkrijgen van meer inzicht in de gang van
zaken en ontwikkelingen binnen de organisatie.
Daarnaast namen we deel aan ZOOM-sessies met alle Nedap-medewerkers
wereldwijd. Zodoende kregen we een waardevolle inkijk in de effecten van
de COVID-19-pandemie op de medewerkers en de organisatie en hoe zij
hiermee omgaan.
Risicomanagement
Het risicomanagement binnen Nedap, zoals verwoord in het hoofdstuk
Risicomanagement, is besproken. Met name de risico’s voortvloeiend uit de
COVID-19-pandemie en de componentenschaarste waren een voortdurend
onderwerp van gesprek. Aan de hand van het door ons goedgekeurde,
nieuwe Nedap Risk Management Framework zijn de verschillende onderdelen
uitvoerig aan bod gekomen. De belangrijkste risicos voor wat betreft
de strategie en de activiteiten zijn tegen het licht gehouden, evenals de
maatregelen die zijn genomen om deze risico’s te mitigeren. Ook in 2021 zijn
de ontwikkelingen bij Nedap op het gebied van information security uitvoerig
besproken. Daarnaast zijn het Nedap-risicoproel en de risicobereidheid
met betrekking tot verschillende aspecten van de bedrijfsvoering wederom
kritisch bekeken. Tenslotte is de effectiviteit van de opzet en de werking van
de interne risicobeheersings- en controlesystemen geëvalueerd.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
83
Sustainability
In het verslagjaar is veel aandacht uitgegaan naar duurzaamheid. Er zijn
op dit gebied belangrijke stappen gezet. Zo zijn de visie en het beleid op
het gebied van duurzaamheid expliciet gemaakt. Op basis van input van
diverse stakeholders is een materialiteitsmatrix opgesteld en werden de vier
materiële kernthema’s en daarbij behorende activiteiten bepaald. De acties
en ontwikkelingen zijn met ons besproken.
Overig
Tot slot zijn in het afgelopen jaar de nieuwe Nedap Gedragscode, een
statutenwijziging, het NAPP en de gebruikelijke onderwerpen zoals de
begroting 2022 en het auditplan 2021, de organisatie, IT en corporate
governance, onderwerp van gesprek geweest. Het belastingbeleid, zoals
verwoord in het jaarverslag vanaf pagina 69, is door de Raad goedgekeurd.
Samenstelling raad van commissarissen
In de algemene vergadering van 8 april 2021 is Jo van Engelen herbenoemd
voor een periode van 2 jaar en heeft hij zijn rol als vicevoorzitter van de Raad
gecontinueerd. Mede vanwege het aftreden van de voorzitter na de algemene
vergadering 2022, zijn wij blij dat de continuïteit in het toezicht door de Raad,
met name op de implementatie van het nieuwe strategisch meerjarenplan,
met deze herbenoeming is geborgd.
In de buitengewone vergadering van 24 juni 2021 is de heer Peter van
Bommel benoemd tot commissaris voor een periode van 4 jaar. Met de
benoeming van Peter hebben we een goede toekomstig opvolger van Foeke
Kolff gevonden als voorzitter van de Raad.
De samenstelling van de Raad voldoet aan de wettelijke eisen op het gebied
van genderdiversiteit. Wij zijn van mening dat in de huidige samenstelling
een goede balans is tussen de vereiste vaardigheden, relevante kennis en
ervaring. Dit stelt ons in staat om de aan ons opgelegde wettelijke taak tot
het houden van toezicht op en het met raad ter zijde staan van de directie,
goed kan worden uitgeoefend. Naar ons oordeel wordt dan ook voldaan
aan de eisen voor onafhankelijkheid, zoals beschreven in de best practice
bepalingen 2.1.7 tot en met 2.1.9 van de Corporate Governance Code.
Samenstelling directie
Per 1 januari 2022 is Rob Schuurman benoemd tot chief commercial ofcer
(CCO). Conform de statuten zal in de algemene vergadering van 12 april 2022
kennis worden gegeven van ons voornemen om hem tot statutair directeur
van de vennootschap te benoemen. Een belangrijke voorwaarde voor de
realisatie van de beoogde versnelling van de omzetgroei in de Step Up!-
strategie is dat de commerciële slagkracht Nedap-breed wordt vergroot.
De benoeming van Rob als CCO past binnen dit strategisch streven.
In de afgelopen jaren heeft hij laten zien dat hij in Nedap-brede thema’s
met succes een leidende rol kan vervullen, bijvoorbeeld bij de succesvolle
implementatie van het Commercial excellence programma. Hij houdt daarbij
oog voor de verschillen tussen de markten en marktgroepen. Wij zijn dan ook
van mening dat met het benoemen van Rob als directeur de directie verder
aan kracht zal winnen.
Evaluatie
In het verslagjaar zijn het functioneren van de Raad en de directie
geëvalueerd, zowel als collectief als individueel. Aan de hand van een
zelfevaluatie hebben wij met en zonder directie over het functioneren
84
vergaderd. Daarbij hebben wij geconcludeerd dat in een jaar met opnieuw
bijzondere omstandigheden, waarin extra inspanningen van alle betrokkenen
werden gevraagd, genoeg tijd beschikbaar was om onze taak als raad van
commissarissen goed te kunnen vervullen. Wij waren in belangrijke mate
complementair aan elkaar voor wat betreft kennis, ervaring en interesses
en we vulden elkaar in voldoende mate aan in onze adviserende rol naar de
vennootschap. Een zorgvuldige verdeling van de aandachtsgebieden borgt de
continuïteit van het toezicht voor wat betreft de strategische ontwikkelingen
van de organisatie. Gezien de beperkte omvang van Nedap en de Raad blijven
we van mening dat het instellen van aparte commissies, zoals de audit-,
remuneratie-, selectie- en benoemingscommissie binnen de Raad, niet nodig
is. Om de continuïteit te borgen, bestaat de Raad op dit moment tijdelijk uit
vijf personen. Na het aftreden van de huidige voorzitter, aansluitend op de
algemene vergadering in april 2022, zal de Raad weer de beoogde omvang
van vier personen hebben.
De afgelopen jaren is de interactie tussen de Raad en de organisatie verder
toegenomen. Om goed te kunnen functioneren, vinden wij het belangrijk
om inhoudelijk te begrijpen wat in de marktgroepen, corporate teams en
excellence workstreams gebeurt. Wij zijn van mening dat dit noodzakelijk
is om een bijdrage te kunnen leveren aan de verdere ontwikkeling van
Nedap. Wij waarderen dan ook de open en transparante communicatie met
de directie en medewerkers van Nedap en de kritische en constructieve
discussies die we met hen hebben gevoerd. Deze manier van werken
leidt tot een goede onderlinge werkrelatie. Een delegatie van ons heeft
in alle openheid gesproken met zowel de ondernemingsraad, de leden
van de management board, als met een delegatie van marktgroepleiders
over het functioneren van de directie. De inhoud van deze gesprekken is
teruggekoppeld aan de Raad als geheel en aan de directie. Mede op basis
van deze gesprekken is onze conclusie dat de directie en Raad gedegen
hebben gefunctioneerd, beide zowel individueel als gezamenlijk.
Interne auditor
Net als voorgaande jaren is samen met de directie opnieuw geëvalueerd of
er behoefte is aan een interne auditor c.q. interne auditfunctie. Alhoewel het
binnen de organisatie de breed gedragen overtuiging is dat de ondernemende
cultuur van Nedap, waarin eigen verantwoordelijkheid, zelfstandigheid
en ownership van medewerkers centraal staan, zorgt voor een adequaat
risicobeheer, zijn er binnen de organisatie in 2021 stappen gezet om de
aanwezige kennis en ervaring breder in te zetten ten behoeve van de
effectiviteit en werkzaamheid van bestaande beheersingsprocessen. Daarbij
worden op een Nedap passende wijze de best practices uit de interne audit
praktijk toegepast. In het hoofdstuk Risicomanagement is deze visie en
inbedding verder uitgewerkt. Dit heeft geleid tot het besluit om met ingang
van 1 januari 2022 een formele, interne auditfunctie te introduceren.
Externe accountant
Jaarlijks evalueren wij samen met de directie de bij Nedap betrokken
accountant en de PwC-organisatie, evenals de samenwerking met hen. Op
basis van deze evaluatie en onze eigen waarnemingen zijn wij van mening
dat de accountant ons alle relevante informatie heeft verstrekt om onze
toezichthoudende taak op een goede wijze te kunnen uitoefenen. Er zijn
door de accountant geen materiële tekortkomingen in de verslaggeving
gerapporteerd. We hebben de onafhankelijkheid van PwC als accountant
beoordeeld en zijn van mening dat deze niet in het geding is. PwC verricht
voor Nedap geen andere werkzaamheden dan controlewerkzaamheden.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
85
Gedurende het jaar is gesproken met concern control en de directie over
het functioneren van PwC als externe accountant en de effectiviteit van het
proces van de accountantscontrole. Daarbij is vastgesteld dat de onderlinge
uitwisseling van informatie verder is verbeterd en dat de samenwerking
tussen het accountantsteam en de Nedap-organisatie goed verloopt.
Hierdoor zijn de controlewerkzaamheden gedurende het jaar weer soepel
verlopen. De goede, open en wederzijds kritische wijze van samenwerken
stelt PwC in staat zich een objectief oordeel te vormen over alle zaken die
binnen de scope van de opdracht vallen.
In de algemene vergadering van 4 april 2019 is PwC conform onze voordracht
(her)benoemd voor een periode van drie jaar tot en met het verslagjaar
2021. In de komende algemene vergadering zullen we PwC voordragen voor
herbenoeming.
Remuneratie
De algemene vergadering heeft op 8 april 2021 een nieuw remuneratiebeleid
vastgesteld voor zowel de directie als raad van commissarissen. Dit
remuneratiebeleid vervangt het remuneratiebeleid voor de statutaire
directie en voor de Raad zoals vastgesteld in de algemene vergadering
op 2 april 2015 respectievelijk 26 april 2013. Het remuneratiebeleid is
opgesteld met ondersteuning van een extern adviesbureau. Gedurende
dit proces zijn verschillende benchmarks uitgevoerd en is een dialoog
aangegaan met verschillende stakeholders. Ook de ondernemingsraad
is bij de totstandkoming van het beleid betrokken geweest en heeft een
positief advies uitgebracht. Dit heeft geresulteerd in een aangescherpt
remuneratiebeleid dat voldoet aan alle relevante wetten en bepalingen en
tegelijkertijd past bij Nedap. Voor de huidige remuneratie van de statutaire
directie en de commissarissen verwijzen wij naar het remuneratieverslag op
pagina 89 en de jaarrekening op pagina 132.
Tot slot
De aanhoudende COVID-19-pandemie en de toenemende
componentenschaarste hebben in het verslagjaar 2021 veel van Nedap
en haar medewerkers geëist. Wij zijn trots op de veerkracht en het
doorzettingsvermogen van iedereen. De betrokkenheid, inzet en loyaliteit
van medewerkers en directie jegens Nedap gedurende het afgelopen jaar
waarderen we zeer. Ook willen wij onze aandeelhouders en klanten hartelijk
danken voor hun vertrouwen in de onderneming.
Groenlo, 17 februari 2022
De raad van commissarissen
ir. G.F. Kolff, voorzitter
prof. dr. ir. J.M.L. van Engelen, vicevoorzitter
drs. P.A.M. van Bommel
drs. M. Pijnenborg
drs. M.A. Scheltema
86
5.2 Remuneratieverslag 2021
Hierbij bieden wij het remuneratieverslag aan ten aanzien van de leden
van de statutaire directie en de raad van commissarissen voor het
verslagjaar 2021.
Het remuneratieverslag bevat het bepaalde zoals gesteld in artikel 2:135b
Burgerlijk Wetboek en in de Corporate Governance Code. Het remuneratie-
verslag verschaft informatie over het gevoerde remuneratiebeleid (zie ook
https://nedap.com/nl/investeerders/corporate-governance/) gedurende
het verslagjaar 2021 met als doel transparantie voor alle stakeholders.
De algemene vergadering heeft op 8 april 2021 het nieuwe remuneratie-
beleid voor de directie vastgesteld. Dit remuneratiebeleid vervangt het
remuneratiebeleid voor de statutaire directie dat is vastgesteld in de
algemene vergadering op 2 april 2015 en op de algemene vergadering
van 25 juni 2020 nog voor een jaar is gehandhaafd.
De herziening heeft zich primair gericht op een verhoogde mate
van transparantie in denitie, motivatie en verslaglegging. De
verhoogde transparantie in het remuneratiebeleid heeft als doel om
langetermijnbetrokkenheid van aandeelhouders, medewerkers en andere
belanghebbenden te bevorderen. Daarmee is het beleid en zijn verslaglegging
in lijn gebracht met de Nederlandse wet ter implementatie van de Herziene
Aandeelhoudersrechtenrichtlijn. De inhoudelijke aanpassing concentreert
zich op de variabele beloning. De prestatiecriteria zijn aangepast om aan
te sluiten bij zes doelen waarop Nedap intern stuurt en waarover in het
directieverslag wordt gerapporteerd. Hierbij hebben nanciële criteria en
medewerkerbetrokkenheid meer gewicht gekregen.
Het doel van het remuneratiebeleid voor de directie (remuneratiebeleid
directie) is, naar analogie van het beleid voor medewerkers, om
gekwaliceerde en ervaren statutaire directieleden aan te kunnen nemen,
te motiveren en te behouden.
Het remuneratiebeleid directie sluit volledig aan bij de visie en strategie van
Nedap. Het focust op de duurzaamheid van de onderneming en is gericht is
op langetermijnwaardecreatie. De beloning is gericht op de voortdurende
ontwikkeling van de medewerkers en van de organisatie zodat de producten
en technologieën van Nedap succesvol zijn en blijven in de verschillende
markten waar Nedap actief is. Scenarioanalyses zijn in overweging genomen
bij het opstellen van het remuneratiebeleid en voorafgaand aan de
vaststelling van de beloning van individuele bestuurders.
Verantwoording uitvoering remuneratiebeleid over 2021
Tijdens de algemene vergadering van 8 april 2021 is met meerderheid van
stemmen (99,99%) positief geadviseerd over het remuneratieverslag 2020.
Het verslag gaf geen aanleiding tot vragen en het remuneratieverslag 2021 is
dan ook op eenzelfde wijze opgesteld.
Dit remuneratieverslag 2021 zal ter adviserende stemming aan de algemene
vergadering van 2022 worden voorgelegd. Hiermee wordt verantwoording
afgelegd over de uitvoering van het remuneratiebeleid in het verslagjaar
2021. De raad van commissarissen zal rekening houden met deze
uitgebrachte adviserende stem en zal hierover in het remuneratieverslag
van 2022 een mededeling doen.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
87
Overzicht van de remuneratie
Onderstaande tabel geeft een overzicht van de kosten voor de huidige statutaire directieleden zoals deze in de jaarrekening is opgenomen.
(€ x 1.000)
Periodiek inkomen Variabele beloning
Voordelen Medewerker-
participatieplan
Pensioenkosten
Totaal
2021
R.M. Wegman 427 314 53 85 879
D. van der Sluijs 304 222 20 42 588
Totaal 731 536 73 127 1.467
2020
R.M. Wegman 419 267 42 79 807
D. van der Sluijs (per 1 maart 2020) 211 132 12 29 384
Totaal 630 399 54 108 1.191
88
Onderstaande tabel geeft een overzicht van de remuneratie voor de huidige statutaire directieleden.
Vast jaarinkomen
Het vast jaarinkomen is in lijn met het huidige remuneratiebeleid en wordt verhoogd met hetzelfde percentage als van de medewerkers,
een en ander zoals vermeld staat in de cao van Nedap.
1
Bij het basissalaris zijn geen werkgeverspremies sociale verzekeringen inbegrepen.
2
Met ‘certicaten’ worden ‘certicaten van aandelen’ bedoeld.
3
Betreft het bedrag aan korting waarmee certicaten in het boekjaar aangeschaft zijn.
4
Betreft de waarde van geleverde bonuscerticaten.
5
In dienst per 1 maart 2020.
(Bedragen x € 1.000) Vaste remuneratie Variabele remuneratie
Totale
remuneratie
Variabele
remuneratie
als % van
totale
remuneratie
1. Basis-
salaris
1
2. Pensioen
en overige
vergoedingen
3. Variabele beloning 4. Op aandelen gebaseerde
beloning
3a.
Uitgekeerd
3b.
Aangewend
voor aankoop
certicaten
2
4a.
Aankoop-
korting
certicaten
3
4b.
4:1 Matching
certicaten
4
R.M. Wegman, CEO 2021 417 85 - 314 15 54 885 43%
2020 409 79 - 267 14 31 800 39%
D. van der Sluijs, CFO
5
2021 294 42 55 167 6 - 564 40%
2020 203 29 33 99 - - 364 36%
NB Ex-CFO E. Urff heeft matching certicaten ontvangen met een waarde van EUR 44 in 2021 (2020: 26).
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
89
Variabel jaarinkomen
De raad van commissarissen heeft, aan de hand van het nieuwe
remuneratiebeleid en op basis van vooraf vastgestelde doelstellingen,
het variabele deel van het jaarinkomen van de statutaire directie over
2021 bepaald. In het remuneratiebeleid is vastgelegd dat het variabele
deel voor 50% wordt bepaald door nanciële doelstellingen, 25% door
medewerkersbetrokkenheid doelstellingen en 25% door duurzame
organisatie- en verdienmodel doelstellingen.
Financiële doelstellingen
Voor de nanciële doelstellingen zijn vier deeldoelstellingen gehanteerd.
In onderstaande tabel is per deeldoelstelling de vastgestelde target, de
realisatie in het boekjaar 2021 en bijdrage aan de opbouw van de variabele
beloning opgenomen.
Medewerkersbetrokkenheid doelstellingen
Jaarlijks wordt de medewerkersbetrokkenheid binnen Nedap
gemeten. Ook dit jaar is de score binnen het eerste kwartiel van
medewerkersbetrokkenheid uitgekomen, een voorwaarde om voor de
medewerkersbetrokkenheid doelstelling tot toekenning van een variabele
beloning te komen.
Binnen het kader van medewerkersbetrokkenheid was een belangrijk
doel voor 2021 het opstellen en uitvoeren van een change management
programma om de drie strategische drivers (Radically clear, Always deliver
en Full Nedap power) binnen Nedap te laden en laten landen. Dit als
ondersteuning van de succesvolle implementatie van het Step Up!-plan.
Het afgelopen jaar heeft de directie met middelen als ‘weekly updates’, Step
Up!-dagen en verdiepingsdiscussies per marktgroep, excellence workstream
en corporate team gewerkt aan de verdere opbouw van kennis van en begrip
voor de drie drivers en het uitdragen van concrete voorbeelden van deze
drivers in de praktijk. Middels de Step up!-pulse meting is vastgesteld dat
de strategie en de strategische drivers in de organisatie zijn geland.
De raad van commissarissen is van mening dat de directie op dit thema
duidelijk voortgang heeft geboekt, onder uitdagende omstandigheden door
de COVID-19-maatregelen en kent voor deze doelstelling een variabel deel
van 22,5% toe aan de directie.
Duurzame organisatie- en verdienmodel doelstellingen
Voorafgaand aan het verslagjaar zijn voor het thema ‘duurzaam organisatie-
en verdienmodel’ verschillende doelstellingen geformuleerd. Tijdens het
boekjaar heeft de directie gewerkt aan onderwerpen als het opstellen
en concreet maken van het duurzaamheidsbeleid (zie paragrafen 1.8 en
2.4), het introduceren van het propositiemodel, inclusief ondersteunende
rapportages en het identiceren en ontwikkelen van medewerkers met
In miljoenen euros
of percentage Doelstelling Realisatie
Bijdrage varia-
bele beloning
(%-punten)
Omzet 198,3 207,0 10,8%
EBIT-marge 9,6% 11.1% 10,4%
Recurring revenue 58,2 58,5 7,9%
Operationele
cashflow per
kwartaal
5,8 7,1 11,3%
Totaal 40,4%
Op basis van bovenstaande tabel wordt de directie, wat betreft de nanciële
doelstellingen, een variabel deel van het jaarinkomen van 40,4 % toegekend.
90
Variabel jaarinkomen 50% van het variabel jaarinkomen is uitgesteld Het variabel jaarinkomen is volledig uitgesteld
Prestatie
(in % van het
vast jaarinkomen) Directe uitbetaling
Overgebleven %
voor de aankoop
van certicaten van
aandelen Directe uitbetaling
Overgebleven %
voor de aankoop
van certicaten van
aandelen
Minimum 0% 0% 0% 0% 0%
At target 60% 30% 30% 0% 60%
Maximum 90% 45% 45% 0% 90%
Beloningsmix directieleden
leiderschapspotentieel. Hoewel op tal van vlakken goede progressie
is
geboekt, is de raad van commissarissen van mening dat niet alle onderwerpen
volledig zijn afgerond. Dat is aanleiding om de directie voor dit onderdeel van
de variabele beloning een variabel deel toe te kennen van 12,1%.
Samengevat vindt de raad van commissarissen dat de Nedap-organisatie
en de directie een uitstekende prestatie hebben geleverd. Op basis van
bovenstaande onderbouwing en in lijn met het remuneratiebeleid kennen zij
de statutaire directie dan ook een variabel jaarinkomen toe van in totaal 75%
van het vaste jaarinkomen. Bij het vaststellen van het variabel jaarinkomen
zijn scenario-analyses in acht genomen.
Scenarios beloning directieleden
(in % van het basissalaris)
250%
200%
150%
100%
50%
0%
At target variabele
beloning met verplicht
50% uitgesteld
Minimum
zonder
variabele beloning
At target variabele
beloning met verplicht
100% uitgesteld
Maximum variabele
beloning met verplicht
50% uitgesteld
Maximum variabele
beloning
met 100% uitgesteld
Vast jaarinkomen
Pensioen
Uitbetaling variabele beloning
Uitgestelde variabele beloning in het MPP
Korting op certicaten van aandelen
Bonuscerticaten (4:1 matching)
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
91
Uitgestelde beloning/MPP
Volgens het remuneratiebeleid dienen de statutair directeuren minimaal 50%
van het variabel jaarinkomen over 2021 te gebruiken voor het aankopen van
certicaten van aandelen Nedap, die vijf jaar moeten worden aangehouden.
Na vier jaar wordt 1 bonuscerticaat toegekend voor elke vier aangehouden
certicaten. Bij het behalen van de doelstellingen bedraagt het variabel
jaarinkomen 60% van het vaste jaarinkomen. Dat betekent dat de totale
beloning voor 62,5% bestaat uit het vaste jaarinkomen en voor 37,5% uit
variabel jaarinkomen.
De CEO heeft de keuze gemaakt om zijn totale variabele beloning aan
te wenden voor de aankoop van Certicaten, de CFO heeft 75% van de
variabele beloning aangewend voor de aankoop van Certicaten.
De waarde op het moment van leveren van de bonuscerticaten bedroeg in 2021 € 62,00 (2020: € 47,00).
*
Voor niet-statutaire bestuurders wordt het aantal certicaten in bezit na het terugtreden als statutair bestuurder niet meer opgenomen voor zover de kosten niet meer ten laste komen
van de vennootschap in het boekjaar waarover verslag wordt gedaan.
(Stuks x 1)
Gehouden
certicaten
per 1-1
*
Aan-
gekochte
certicaten
Geleverde
bonus-
certicaten
Verkochte
certicaten
Gehouden
certicaten
per 31-12
*
Voor-
waardelijke
bonus-
certicaten
per 1-1
Voor-
waardelijke
bonus-
certicaten
toegekend
Geleverde
bonus-
certicaten
Voor-
waardelijke
bonus-
certicaten
per 31-12
R.M. Wegman, CEO 2021 36.941 2.938 874 - 40.753 3.401 735 -874 3.262
2020 33.466 2.810 665 - 36.941 3.363 703 -665 3.401
D. van der Sluijs, CFO 2021 - 1.088 - - 1.088 - 272 - 272
2020 - - - - - - - - -
E. Urff 2021 - - - - - 2.214 - -717 1.497
2020 - - - - - 2.760 - -546 2.214
G.J.M. Ezendam 2021 - - - - - - - - -
2020 - - - - - 125 - -125 -
Op aandelen gebaseerde remuneratie
92
Verandering in remuneratie (Bedragen x € 1.000) 2021 2020 2019 2018 2017 2021-2017
R.M. Wegman, CEO 11% (885) 4% (800) -4% (772) 2% (801) 9% (782) 13%
D. van der Sluijs, CFO 29% (564) - (437) - - - -
E. Urff - - 8% (678) 2% (630) 9% (615) -
Leden van de raad van commissarissen
G.F. Kolff 25% (50) 0% (40) 0% (40) 0% (40) 0% (40) 25%
J.M.L. van Engelen 33% (40) 0% (30) 0% (30) 0% (30) 0% (30) 33%
P.A.M. van Bommel - (21) - - - - -
M. Pijnenborg 33% (40) 0% (30) - (30) - - -
M.A. Scheltema 33% (40) 0% (30) 0% (30) - (30) - -
M.C. Westermann - - 0% (30) 0% (30) 0% (30) -
D.W.J. Theyse - - - 0% (30) 0% (30) -
Wijziging in prestatie van Nedap 27% 10% 23% -1% 37% 120%
Wijziging in mediaan medewerkerbeloning 49% (88) 2% (59) 3% (58) 5% (57) N/a
CEO-pay ratio 9,9 6,9 6,9 7,0 7,1
De verandering in remuneratie van de leden van de directie wordt gemeten door de remuneratie over het verslagjaar te delen door de remuneratie ontvangen in het voorafgaande boekjaar. Indien de datum
van benoeming als statutair directeur anders is dan per 1 januari van het betreffende verslagjaar, wordt de verandering pro rata weergegeven in het verslagjaar volgend op het jaar van indiensttreding.
De kolom 2021-2017 laat de relatieve verandering zien ultimo 2021 ten opzichte van begin 2017.
De wijziging in prestatie van Nedap in enig verslagjaar betreft de verandering van de slotkoers van het aandeel Nedap in het verslagjaar, vermeerderd met het dividend uitgekeerd in het verslagjaar,
gedeeld door de slotkoers van het aandeel Nedap in het voorafgaande verslagjaar.
De denitie van de CEO-pay ratio en de wijziging in mediaan medewerker-beloning is in boekjaar 2021 gewijzigd. Nedap volgt de aanbeveling die de Monitoring Commissie Corporate Governance Code heeft
gedaan voor boekjaren startend vanaf 2021. Op basis van deze denitie zou de CEO-pay ratio in 2020 9,7 hebben bedragen. Voor de denitie van de pay ratio wordt verwezen naar het remuneratieverslag.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
93
Gebruik van malus- en terugvorderingsregeling
Er is geen gebruikgemaakt van deze regeling.
Afwijking remuneratiebeleid
Er heeft geen afwijking plaatsgevonden van het remuneratiebeleid.
De vennootschap heeft geen lening of garanties verstrekt aan de directie.
Pay ratio
Nedap heeft tot en met 2020 de pay ratio berekend als de verhouding
tussen het huidige vaste jaarinkomen van de CEO en de mediaan van het
bruto vaste jaarinkomen (inclusief vakantiegeld en dertiende maand) van alle
medewerkers die wereldwijd in dienst zijn van Nedap per de stand van 31
december van het verslagjaar (“Mediaan”). De jaarinkomens van de statutaire
directieleden zijn uitgesloten van deze Mediaan.
Vanaf 2021 volgt Nedap de aanbeveling die de Monitoring Commissie
Corporate Governance eind december 2020 heeft gedaan. In deze
aanbeveling wordt onder pay ratio verstaan: de verhouding tussen (i) de
totale jaarlijkse beloning van de CEO en (ii) de gemiddelde jaarlijkse beloning
van de werknemers van de vennootschap en de groepsmaatschappijen
waarvan de vennootschap de nanciële gegevens consolideert, waarbij:
de totale jaarlijkse beloning van de CEO alle beloningscomponenten
omvat (zoals vaste beloning, variabele beloning in cash (bonus), het op
aandelen gebaseerde deel van de beloning, sociale premies, pensioen,
onkostenvergoeding, et cetera), zoals opgenomen in de (geconsolideerde)
jaarrekening op IFRS-grondslag;
de gemiddelde jaarlijkse beloning van de werknemers wordt vastgesteld
door de totale loonkosten in het boekjaar (zoals opgenomen in de
(geconsolideerde) jaarrekening op IFRS-grondslag) te delen door het
gemiddeld aantal fte gedurende het boekjaar. Daarbij wordt pro rato
rekening gehouden met inhuur van externe medewerkers, voor zover
deze worden ingehuurd voor ten minste drie maanden gedurende het
boekjaar; en
de waarde van het op aandelen gebaseerde deel van de beloning
wordt bepaald op het moment van toekenning in lijn met de daarop
toepasselijke voorschriften onder IFRS.
De pay ratio in 2021 bedraagt 9,9. Op basis van deze herziene denitie zou
de CEO-pay ratio in 2020 9,7 hebben bedragen (was: 6,9).
Remuneratie raad van commissarissen
De algemene vergadering heeft op 8 april 2021 het nieuwe
remuneratiebeleid voor de raad van commissarissen vastgesteld. Dit
remuneratiebeleid vervangt het remuneratiebeleid voor de Raad dat is
vastgesteld in de algemene vergadering op 26 april 2013.
Het remuneratieniveau reflecteerde niet meer de tijdsbesteding en
verantwoordelijkheid van de Raad en haar leden die sinds 2013 is
toegenomen. Ook bij toetsing van het remuneratieniveau in de markt
bleek dat dat niveau bij Nedap ruim achterblijft bij het mediane niveau
van een groep van referentieondernemingen gelijk aan die voor de
statutaire directie. Het nieuwe beleid heeft daarom met ingang van
1 januari 2021 voorzien in een verhoging van de beloning. De beloning
is niet afhankelijk van de resultaten van de vennootschap, noch wordt
beloning in aandelen uitgekeerd.
De bedragen die uitbetaald worden zijn conform het nieuwe
remuneratiebeleid voor de raad van commissarissen. In de onderstaande
94
Leden van de raad van commissarissen (€ x 1.000) 2021 2020
G.F. Kolff 50 40
J.M.L. van Engelen 40 30
P.A.M. van Bommel (per 24 juni 2021) 21 -
M. Pijnenborg 40 30
M.A. Scheltema 40 30
tabel staat de remuneratie vermeld die de (gewezen) leden van de Raad
hebben ontvangen voor de boekjaren 2021 en 2020.
De vennootschap heeft geen lening of garanties verstrekt aan de leden van
de Raad.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
95
Jaarrekening
6
Geconsolideerde balans per 31 december (€ x 1.000)
Actief
Noot 2021 2020
Vaste activa
Immateriële vaste activa 1 1.806 2.211
Materiële vaste activa 2 39.393 38.031
Uitgestelde belastingvorderingen 3 1.365 990
42.564 41.232
Vlottende activa
Voorraden 4 23.466 23.062
Te vorderen winstbelasting 535 10
Handels- en overige vorderingen 5 34.549 28.176
Voor verkoop gehouden activa 18 782 907
Liquide middelen 6 29.615 25.689
88.947 77.844
131.511 119.076
6.1 Geconsolideerde jaarrekening
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
97
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
Geconsolideerde balans per 31 december (€ x 1.000)
Passief
Noot 2021 2020
Groepsvermogen
Eigen vermogen toekomend aan aandeelhouders 7 80.306 73.253
Langlopende verplichtingen
Leningen 8 14.000 14.030
Leaseverplichtingen 9 1.317 1.315
Personeelsbeloningen 10 1.046 997
Voorzieningen 11 1.059 1.074
Uitgestelde belastingverplichtingen 3 - 20
17.422 17.436
Kortlopende verplichtingen
Leningen 8 - 80
Leaseverplichtingen 9 1.104 1.009
Personeelsbeloningen 10 76 82
Voorzieningen 11 1.160 1.515
Rekening-courantkredieten banken 12 - -
Te betalen winstbelasting 216 452
Belastingen en premies sociale verzekeringen 2.064 1.986
Handelsschulden en overige te betalen posten 13 29.163 23.263
33.783 28.387
Totaal verplichtingen 51.205 45.823
131.511 119.076
98
Geconsolideerde winst- en verliesrekening (€ x 1.000)
Noot 2021 2020
Omzet 14 207.012 189.916
Materiaalkosten en uitbesteed werk -66.829 -61.319
Voorraadmutatie gereed product en goederen in bewerking -858 -3.499
-67.687 -64.818
Toegevoegde waarde 139.325 125.098
Personeelskosten 15 -83.317 -74.376
Amortisatie 16 -1.039 -1.115
Afschrijvingen 17 -8.450 -8.022
Bijzondere waardeverminderingen activa 18 -653 -247
Overige bedrijfskosten 19 -22.794 -24.219
Bedrijfskosten -116.253 -107.979
Bedrijfsresultaat 23.072 17.119
Financieringsbaten 9 51
Financieringslasten -330 -290
Nettonancieringslasten -321 -239
Resultaat voor belastingen 22.751 16.880
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
99
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
Geconsolideerde winst- en verliesrekening (€ x 1.000)
Noot 2021 2020
Resultaat voor belastingen (transport) 22.751 16.880
Belastingen 20 -4.467 -3.129
Resultaat over het boekjaar 18.284 13.751
Resultaat toekomend aan aandeelhouders Nedap N.V. 18.284 13.751
Gemiddeld aantal uitstaande aandelen 7 6.482.444 6.465.033
Winst per gewoon aandeel (in €) 2,82 2,13
Verwaterde winst per gewoon aandeel (in €) 2,82 2,13
100
Geconsolideerd overzicht van het totaalresultaat (€ x 1.000)
2021 2020
Resultaat over het boekjaar 18.284 13.751
Niet-gerealiseerde resultaten
Posten die na eerste opname (mogelijk) worden gereclassiceerd naar de winst of het verlies:
Valuta omrekeningsverschillen 442 -382
Niet-gerealiseerde resultaten over de verslagperiode, na belastingen 442 -382
Totaal gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten over het boekjaar 18.726 13.369
Totaal gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten toe te rekenen aan:
Aandeelhouders Nedap N.V. 18.726 13.369
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
101
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
Geconsolideerd kasstroomoverzicht (€ x 1.000)
Noot 2021 2020
Kasstroom uit operationele activiteiten
Winst over het boekjaar 18.284 13.751
Aanpassingen voor:
Afschrijvingen en amortisatie incl. bijzondere waardeverminderingen 16,17,18 10.142 9.384
Boekresultaat op verkoop materiële vaste activa -108 -123
Koersverschillen 379 -286
Nettonancieringslasten 321 239
Op aandelen gebaseerde beloning 1.970 84
Winstbelastingen 20 4.467 3.129
17.171 12.427
Mutatie handels- en overige vorderingen 5 -6.373 2.349
Mutatie voorraden 4 -404 5.439
Mutatie belastingen en premies sociale verzekeringen 78 -388
Mutatie handelsschulden en overig te betalen posten 5.788 -524
Mutatie personeelsbeloningen 10 43 33
Mutatie voorzieningen 11 -370 649
-1.238 7.558
Betaalde rente -323 -271
Ontvangen rente 9 51
Betaalde winstbelastingen -5.623 -3.215
-5.937 -3.435
Kasstroom uit operationele activiteiten 28.280 30.301
102
Geconsolideerd kasstroomoverzicht (€ x 1.000)
Noot 2021 2020
Kasstroom uit investeringsactiviteiten
Investeringen in materiële vaste activa -9.119 -8.188
Investeringen in immateriële vaste activa -712 -485
Ontvangsten uit verkoop materiële vaste activa 278 405
Kasstroom uit investeringsactiviteiten -9.553 -8.268
Kasstroom uit nancieringsactiviteiten
Aflossingen langlopende leningen en derivaten 8,21,22 -110 -86
Leasebetalingen -1.111 -1.078
Betaald dividend aan aandeelhouders Nedap N.V. -14.595 -14.554
Verkoop eigen aandelen 952 783
Kasstroom uit nancieringsactiviteiten -14.864 -14.935
Mutatie liquide middelen en rekening-courantkredieten bank 3.863 7.098
Liquide middelen en rekening-courantkredieten bank per 1 januari 25.689 18.687
Valutakoersverschillen op liquide middelen en rekening-courantkredieten bank
63 -96
Liquide middelen en rekening-courantkredieten bank per 31 december 29.615 25.689
Liquide middelen 29.615 25.689
Rekening-courantkredieten banken - -
29.615 25.689
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
103
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
Geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen (€ x 1.000)
Aandelen-
kapitaal
Wettelijke
reserves
Overige
reserves
Resultaat
toekomend
aan
aandeelhouders
Totaal
eigen vermogen
Saldo per 1-1-2020 669 2.124 46.651 24.127 73.571
Gerealiseerd resultaat boekjaar - - - 13.751 13.751
Niet-gerealiseerd resultaat boekjaar - - -382 - -382
Resultaat boekjaar - - -382 13.751 13.369
Bestemming resultaat voorgaand boekjaar - -657 24.784 -24.127 -
Dividend - - -14.554 - -14.554
Mutatie op aandelen gebaseerde beloningen - - 84 - 84
Mutatie eigen aandelen - - 783 - 783
Saldo per 31-12-2020 669 1.467 57.366 13.751 73.253
Gerealiseerd resultaat boekjaar - - - 18.284 18.284
Niet-gerealiseerd resultaat boekjaar - 72 370 - 442
Resultaat boekjaar - 72 370 18.284 18.726
Dividend - - -14.595 - -14.595
Bestemming resultaat voorgaand boekjaar - -223 13.974 -13.751 -
Mutatie op aandelen gebaseerde beloningen - - 1.970 - 1.970
Mutatie eigen aandelen - - 952 - 952
Saldo per 31-12-2021 669 1.316 60.037 18.284 80.306
De mutatie eigen aandelen betreft de verkoop van in eigen beheer gehouden aandelen ter dekking van medewerkerparticipatieplannen plus of minus
eigen vermogensmutaties verband houdend met de verwerking van de verplichtingen onder IFRS 2 aangaande deze medewerkerparticipatieplannen.
104
Geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen (€ x 1.000)
In de overige reserves is een bedrag begrepen van -166 aan koersverschillen deelnemingen.
Reserve op aandelen gebaseerde beloningen 2021 2020
Bonuscerticaten 565 478
10% aankoopkorting 141 99
NAPP reserve 1.841 -
Totaal 2.547 577
Wettelijke reserves 2021 2020
Geactiveerde ontwikkelingskosten 1.232 1.455
Koersverschillen 72 -
Niet vrij uitkeerbare winst deelnemingen 12 12
Totaal 1.316 1.467
Het dividend per aandeel over het boekjaar 2021 is vastgesteld op € 3,00 (2020: € 4,50).
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
105
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
Grondslagen voor financiële verslaggeving
Algemeen
Nedap N.V. is een naamloze vennootschap,
statutair gevestigd en geregistreerd onder
handelsregisternummer 08013836 aan de
Parallelweg 2, 7141 DC te Groenlo, Nederland.
De geconsolideerde jaarrekening van de
vennootschap over 2021 omvat de vennootschap
en haar dochterondernemingen. Deze vormen
samen de Groep, hierna Nedap genoemd.
Het boekjaar is gelijk aan het kalenderjaar.
Nedap ontwikkelt en levert intelligente
technologische oplossingen voor maat-
schappelijk relevante thema’s, waaronder
voldoende voedsel, schoon drinkwater, veiligheid
en gezondheidszorg. De jaarrekening is op
17 februari 2022 goedgekeurd voor publicatie
door zowel de raad van commissarissen als de
directie. De jaarrekening wordt ter vaststelling
voorgelegd aan de algemene vergadering op 12
april 2022. De geconsolideerde jaarrekening is
opgesteld in overeenstemming met International
Financial Reporting Standards (IFRS), zoals
aanvaard binnen de Europese Unie, en met Titel
9 Boek 2 BW. De basis voor het opstellen van de
jaarrekening is de historische kostprijs,
tenzij hierna anders is toegelicht.
COVID-19-impact
De in de onderhavige jaarrekening gehanteerde
grondslagen van waardering en resultaatbepaling
zijn gebaseerd op de veronderstelling van
continuïteit van de vennootschap. Gedurende
het jaar, en tijdens de jaarafsluiting in het
bijzonder, is extra aandacht geweest voor
inbaarheid van debiteuren, de waardering van
voorraden en bijzondere waardevermindering
van activa. Door een stijgende toegevoegde
waarde in het boekjaar, in combinatie met een
beperkte stijging van kosten, is het resultaat in
2021 hierdoor positief uitgekomen. De stabiele
nanciële positie qua resultaten en vermogen,
in combinatie met een positieve outlook, heeft
ertoe geleid dat continuïteitsveronderstelling
is aangenomen bij het opstellen van de
jaarrekening.
Afronding
Alle bedragen die in de jaarrekening en de
toelichting worden vermeld, zijn afgerond op de
dichtstbijzijnde duizend valutaeenheden tenzij
anders vermeld.
Nedap Beveiligingstechniek B.V. te Groenekan 100% deelneming
Nedap Deutschland GmbH te Krefeld, Duitsland 100% deelneming
Nedap Great Britain Ltd. te Theale, Reading, UK 100% deelneming
Nedap Iberia S.A.U. te Madrid, Spanje 100% deelneming
Nedap Polska Sp. z o.o. te Warschau 100% deelneming
Nedap Asia Ltd. te Hongkong 100% deelneming
Nedap China Ltd. te Shanghai, China 100% deelneming van Nedap Asia Ltd.
Nedap FZE te Dubai, Verenigde Arabische Emiraten 100% deelneming
Nedap Inc. te Burlington, Verenigde Staten van Amerika 100% deelneming
106
Schattingen
De opstelling van de jaarrekening in
overeenstemming met IFRS vereist dat de
leiding oordelen vormt en schattingen en
veronderstellingen maakt die van invloed
zijn op de toepassing van grondslagen en
de gerapporteerde waarde van activa en
verplichtingen, en van baten en lasten.
De schattingen en hiermee verbonden
veronderstellingen zijn gebaseerd op ervaringen
uit het verleden en verschillende andere
factoren die gegeven de omstandigheden als
redelijk worden beschouwd. De uitkomsten
hiervan vormen de basis voor het oordeel over
de boekwaarde van activa en verplichtingen die
niet op eenvoudige wijze uit andere bronnen
blijkt. De daadwerkelijke uitkomsten kunnen
afwijken van deze schattingen. De schattingen
en onderliggende veronderstellingen worden
voortdurend beoordeeld. Herzieningen van
schattingen worden opgenomen in de periode
waarin de schatting wordt herzien, indien de
herziening alleen voor die periode gevolgen
heeft, of in de periode van herziening en
toekomstige perioden, indien de herziening
gevolgen heeft voor zowel de verslagperiode
als toekomstige perioden. De meest kritische
schatting heeft betrekking op het activeren van
ontwikkelingskosten, zoals onderstaand nader
toegelicht. Overige schattingen hebben met
name betrekking op de waardering van
(im-)materiële vaste activa, de
personeelsbeloningen, uitgestelde belasting-
vorderingen, voorzieningen en voorraden. Ten
aanzien van deze overige schattingen wordt
verwezen naar de betreffende grondslagen
zoals opgenomen in deze jaarrekening.
Ontwikkelingskosten worden, conform de
criteria van IAS 38, geactiveerd indien aan
alle volgende voorwaarden is voldaan: 1) het
betreft voor Nedap nieuwe proposities waarbij
het technisch haalbaar is om het product voor
gebruik gereed te maken, 2) de intentie om
dit product gereed te maken voor gebruik is
aanwezig, 3) de kosten hiervan zijn betrouwbaar
vast te stellen en 4) het is waarschijnlijk dat de
propositie marktpotentieel heeft en toekomstige
economische voordelen zal opleveren.
Het belangrijkste schattingselement hierin zijn de
te realiseren economische voordelen. Inherent
aan innovatieve producten is dat het vaak vele
jaren duurt voordat een propositie succesvol
is en met de vereiste mate van zekerheid
kan worden vastgesteld dat de beoogde
economische voordelen realiseerbaar zijn. De
combinatie van bovenstaande voorwaarden
maakt dat Nedap slechts in beperkte mate
ontwikkelingskosten activeert. Daarbij zien
de verantwoorde ontwikkelingskosten in het
geval van Nedap tevens voor het merendeel op
het onderhoud, actualiseren en verder door-
ontwikkelen van bestaande proposities en in
mindere mate op daadwerkelijke ontwikkeling
van nieuwe proposities.
Voor nadere details wordt verwezen naar
de grondslagen inzake de verwerking van
immateriële vaste activa alsmede noot 1
van deze jaarrekening.
Vergelijking met vorig jaar
Waar nodig zijn vergelijkende cijfers ten
behoeve van de vergelijkbaarheid aangepast.
Over voorgaande jaren heeft geen aanpassing
van vergelijkende cijfers plaatsgevonden.
Consolidatie
In de geconsolideerde overzichten zijn de
nanciële gegevens van Nedap N.V. en van de
hiervoor genoemde dochtermaatschappijen
(tezamen Nedap genoemd), wanneer wordt
voldaan aan de vereisten vanuit IFRS 10,
samengevoegd volgens de integrale methode.
Balansposities tussen geconsolideerde
ondernemingen, transacties tussen deze
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
107
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
ondernemingen en niet-gerealiseerde resultaten
op dergelijke transacties worden geëlimineerd
bij het opstellen van de geconsolideerde
jaarrekening. Niet-gerealiseerde resultaten
van de geconsolideerde ondernemingen met
de niet-geconsolideerde deelneming worden
geëlimineerd in verhouding tot het belang
dat Nedap in de deelneming heeft.
Vreemde valuta
De jaarrekening wordt gepresenteerd in euros.
Dit is de functionele- en presentatievaluta van
Nedap. Resultaten en nanciële posities van
de geconsolideerde ondernemingen luidend
in een functionele valuta anders dan de euro,
worden als volgt in euros omgerekend: activa
en verplichtingen worden omgerekend tegen de
wisselkoers per balansdatum, baten en lasten
worden omgerekend tegen de gemiddelde
wisselkoers. Valutakoersverschillen op
deelnemingen worden ten gunste of ten laste
van de wettelijke reserves gebracht via het overig
totaal resultaat.
Transacties in vreemde valuta worden
omgerekend in de functionele valuta tegen de
wisselkoers op de transactiedatum. Winsten
en verliezen als gevolg van de afwikkeling van
dergelijke transacties worden verantwoord in
de winst- en verliesrekening.
Financiële instrumenten
Gewone aankopen en verkopen van nanciële
activa worden geboekt op de transactiedatum.
Financiële activa worden niet langer in de
balans opgenomen wanneer de rechten om
kasstromen uit de nanciële activa te ontvangen,
zijn verlopen of zijn overgedragen en de
Groep nagenoeg alle risicos en voordelen van
eigendom heeft overgedragen.
Niet-afgeleide financiële
instrumenten
Niet-afgeleide nanciële instrumenten
omvatten: lening u/g, handels- en overige
vorderingen, liquide middelen, leningen,
handelsschulden en overige te betalen posten,
exclusief onderhanden projecten. Niet-afgeleide
nanciële instrumenten worden bij de eerste
opname verwerkt tegen reële waarde, waarbij
de direct toerekenbare transactiekosten in de
eerste opname worden meegenomen. Na de
eerste opname worden niet-afgeleide nanciële
instrumenten (exclusief liquide middelen)
gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs
verminderd met expected credit losses. Winsten
of verliezen die voortvloeien uit veranderingen
in de waardering van deze instrumenten worden
in de winst- en verliesrekening verwerkt onder
overige bedrijfskosten.
Immateriële vaste activa
Onderzoek
Kosten in verband met onderzoeksactiviteiten
worden op het moment dat de kosten
zich voordoen, ten laste van de winst- en
verliesrekening gebracht.
Ontwikkeling
Ontwikkelingskosten, waarvoor betrouwbaar
toekomstige economische voordelen kunnen
worden ingeschat, eenduidig kunnen worden
vastgesteld en die niet zijn gemaakt voor het
onderhouden van een bestaand product of het
aanpassen aan nieuwe marktomstandigheden,
worden geactiveerd. Deze kosten zijn
projectmatig van aard.
Alle overige ontwikkelingskosten worden
op het moment dat de kosten zich voordoen
ten laste van de winst- en verliesrekening
gebracht. De verantwoorde waarde van de
geactiveerde ontwikkelingskosten bestaat
uit externe en direct toerekenbare (in)directe
kosten. De geactiveerde projecten zijn technisch
uitvoerbaar en de intentie is deze projecten te
voltooien. Nedap beschikt (dan wel zal kunnen
beschikken) over voldoende technische,
nanciële en andere middelen voor voltooiing
en het op de markt zetten van de ontwikkelde
108
producten. De geactiveerde projecten betreffen
in belangrijke mate licht-, detectie- en
voorraadmanagementsystemen.
Subsidies
Overheidssubsidies worden ten gunste van
de winst- en verliesrekening gebracht op het
moment dat redelijke zekerheid bestaat dat de
subsidie zal worden ontvangen en dat de groep
zich kan houden aan alle daaraan verbonden
voorwaarden. Nog niet ontvangen subsidies waar
Nedap recht op kan doen gelden worden op de
balans opgenomen onder handels- en overige
vorderingen. Indien de subsidie betrekking heeft
op de aankoop of vervaardiging van een actief
wordt de subsidie in mindering gebracht op het
betreffende actief.
Amortisatie immateriële vaste activa
De geactiveerde ontwikkelingskosten
worden lineair geamortiseerd. De
amortisatiepercentages zijn afhankelijk van de
producttypen en variëren van 12,5% tot 33%.
Overige
Gekochte software & licenties worden
verantwoord tegen historische kostprijs
verminderd met cumulatieve amortisatie
en bijzondere waarde
verminderingen.
Amortisaties vinden lineair plaats op basis van
de geschatte economische gebruiksduur. Het
amortisatiepercentage bedraagt 20%.
Materiële vaste activa
Aangeschafte of zelf vervaardigde materiële
vaste activa worden verantwoord tegen
historische kostprijs verminderd met
cumulatieve afschrijvingen en bijzondere
waardeverminderingen. Kosten voor materiële
vaste activa worden als ‘in uitvoering’
geactiveerd onder materiële vaste activa
wanneer deze nog niet gereed zijn voor
ingebruikname. Wanneer het actief is voltooid
wordt het opgenomen in de bij het actief
behorende activacategorie. De verantwoorde
waarde van in eigen beheer vervaardigde activa
bestaat uit externe en direct toerekenbare
(in)directe kosten. Materiële vaste activa
worden gerubriceerd als ‘activa gehouden
voor verkoop’ indien de activa beschikbaar zijn
voor onmiddellijke verkoop en verkoop zeer
waarschijnlijk is. Voor verkoop aangehouden
materiële vaste activa worden gewaardeerd
tegen boekwaarde of lagere reële waarde
verminderd met de verkoopkosten. Op voor
verkoop aangehouden materiële vaste activa
wordt niet afgeschreven.
Afschrijving materiële vaste activa
Op materiële vaste activa wordt lineair
afgeschreven op basis van geschatte
economische gebruiksduur. Op grond
wordt niet afgeschreven.
De afschrijvingspercentages per jaar zijn:
Bedrijfsgebouwen en terreinen 3% tot 10%
Machines 13% of 18%
Installaties 7% of 10%
Andere vaste bedrijfsmiddelen 20%
De afschrijvingspercentages worden jaarlijks
geëvalueerd en indien nodig aangepast.
Leases
Leaseovereenkomsten worden opgenomen
als een gebruiksrecht en een overeenkomstige
verplichting op de datum waarop het geleasede
actief beschikbaar is voor gebruik door de groep.
Contracten kunnen zowel lease- als niet-
leasecomponenten bevatten. De groep wijst
de vergoeding in het contract toe aan de lease-
en niet-leasecomponenten op basis van hun
relatieve zelfstandige prijzen.
Nedap heeft ervoor gekozen lease- en niet-
leasecomponenten afzonderlijk te behandelen.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
109
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
Niet-leasecomponenten betreffen met name
servicegerelateerde diensten.
Activa en verplichtingen die voortvloeien uit een
leaseovereenkomst, en als leasecomponent
worden verantwoord, worden initieel
gewaardeerd op basis van contante waarde.
Na aanvankelijke waardering tegen kostprijs
verminderd met eventuele afschrijvingen
en eventuele geaccumuleerde bijzondere
waardeverminderingsverliezen worden de
gebruiksrechten na initiële opname gecorrigeerd
voor elke herwaardering van de leaseverplichting
als gevolg van herbeoordelingen of lease-
modicaties.
Leaseverplichtingen omvatten de netto contante
waarde van de vaste leasebetalingen en
variabele leasebetalingen die zijn gebaseerd op
een index of een koers, aanvankelijk gemeten
met behulp van de index of koers op de
ingangsdatum van de lease.
Leasebetalingen die onder redelijk zekere
verlengingsopties worden verricht, worden ook
opgenomen in de waardering van de verplichting.
Bij het bepalen van de leaseperiode houdt
het management rekening met alle feiten en
omstandigheden die een economische prikkel
vormen om een verlengingsoptie uit te oefenen.
Indien van eventuele gedane verbeteringen
van het actief een signicante resterende
waarde wordt verwacht, is de Groep doorgaans
redelijk zeker om te verlengen. Anders houdt
de Groep rekening met andere factoren,
waaronder historische leaseperioden en de
kosten en bedrijfsverstoring die nodig zijn om het
geleasede actief te vervangen.
De leasebetalingen worden verdisconteerd aan
de hand van de impliciete rentevoet in de lease.
Als dat tarief niet gemakkelijk kan worden bepaald
,
wat meestal het geval is voor leases in de Groep,
wordt de marginale rentevoet van de lessee
gebruikt, zijnde het tarief dat de individuele
lessee zou moeten betalen om de middelen te
lenen die nodig zijn om een actief van vergelijk-
bare waarde te verkrijgen op het gebruiksrecht
in een vergelijkbare economische omgeving met
vergelijkbare voorwaarden en garanties.
De Groep is onderhevig aan mogelijke
toekomstige verhogingen van variabele
leasebetalingen op basis van een index
of tarief, die niet zijn opgenomen in de
leaseverplichting totdat ze van kracht worden.
Wanneer aanpassingen aan leasebetalingen
op basis van een index of tarief van kracht
worden, wordt de leaseverplichting opnieuw
beoordeeld en aangepast aan het gebruiksrecht.
Leasebetalingen worden verdeeld tussen
gebruiksrecht- en nancieringskosten. De
nancieringskosten worden ten laste van de
winst of het verlies gebracht gedurende de
leaseperiode, waarbij een constante periodieke
rentevoet op het resterende saldo van de
verplichting voor elke periode van toepassing is.
Gebruiksrechten worden gewaardeerd tegen
kostprijs, bestaande uit:
het bedrag van de eerste waardering van
leaseverplichtingen;
alle leasebetalingen die op of vóór de
ingangsdatum zijn gedaan, verminderd met
ontvangen leasevoordelen;
eventuele initiële directe kosten; en
restauratiekosten, voor zover aannemelijk.
Activa voor gebruiksrechten worden over
het algemeen lineair afgeschreven over de
leaseperiode of de levensduur van het actief,
indien deze korter is. Als de Groep redelijk zeker
is dat een koopoptie uitgeoefend zal worden,
wordt het gebruiksrecht afgeschreven over de
gebruiksduur van het onderliggende actief.
Betalingen in verband met kortlopende lease-
overeenkomsten en alle lease-overeenkomsten
van activa met een lage waarde worden
110
lineair als last in de winst- en verliesrekening
opgenomen. Kortlopende leaseovereenkomsten
zijn lease overeenkomsten met een leaseperiode
van 12 maanden of minder. Lage waarde activa
betreft activa met een nieuwwaarde van minder
dan € 5.000,-.
Uitgestelde belastingvorderingen
Uitgestelde belastingvorderingen hebben
betrekking op te realiseren verliescompensatie
en tijdelijke verschillen tussen boekwaarde
van activa en verplichtingen en de
scale boekwaarden van die posten.
Uitgestelde belastingvorderingen worden
berekend, per scale eenheid, tegen de
belastingtarieven waarvoor ze naar verwachting
worden gerealiseerd. De uitgestelde
belastingvorderingen worden uitsluitend
gewaardeerd indien het waarschijnlijk is dat
deze kunnen worden gerealiseerd. Uitgestelde
belastingvorderingen en -verplichtingen worden
gesaldeerd indien er een wettelijk afdwingbaar
recht bestaat om belastingvorderingen en
-verplichtingen te salderen en zij betrekking
hebben op belastingen die geheven zijn door
dezelfde belastingautoriteit op dezelfde
belastbare entiteit of op verschillende
scale entiteiten, maar ze de intentie
hebben om acute belastingverplichtingen en
-vorderingen gesaldeerd af te wikkelen of
hun belastingverplichtingen en -vorderingen
gelijktijdig zullen realiseren.
Voorraden
Voorraden zijn gewaardeerd tegen kostprijs of
tegen netto-opbrengstwaarde indien deze lager
is. De kostprijs wordt bepaald op basis van de
”First-In-First-Out”-methode (FIFO). De netto-
opbrengstwaarde is de geschatte verkoopprijs
verminderd met nog te maken kosten. In de
kostprijs van de producten in bewerking en
zelf vervaardigd gereed product zijn begrepen
de directe fabricagekosten, verhoogd met een
opslag voor indirecte fabricage- en inkoopkosten.
Voorraden worden afgewaardeerd op basis van
verwachte opbrengstwaarde, indien deze lager is
dan de kostprijs. Deze afwaarderingen geschieden
op basis van ouderdom, verwachte afzet of
verbruik, of een combinatie van bovenstaande.
Liquide middelen
Liquide middelen kunnen geldmiddelen
en kasequivalenten in contanten, direct
opvraagbare depositos bij nanciële
instellingen, andere kortlopende, zeer liquide
beleggingen met een oorspronkelijke looptijd
van drie maanden of minder die direct
converteerbaar zijn naar bekende bedragen in
contanten en die een verwaarloosbaar risico
lopen op waardeveranderingen en rekening-
courantkredieten of -vorderingen bevatten.
Kassaldi en rekening-courantvorderingen
worden opgenomen onder liquide middelen
in de vlottende activa, rekening-
courantkredieten worden verantwoord als
rekening-courantkredieten banken onder
de kortlopende verplichtingen in de balans.
Bijzondere waardevermindering
activa
Medio en ultimo van het jaar wordt de
boekwaarde van activa beoordeeld op
indicaties van bijzondere waardevermindering.
Indien bijzondere waardevermindering van
toepassing is, vindt waardering op realiseerbare
waarde plaats. Deze is de hoogste van de
directe opbrengstwaarde of bedrijfswaarde.
Waardeverminderingen worden direct in de
winst- en verliesrekening verantwoord. Als er in
een volgende periode feiten of omstandigheden
zijn waaruit blijkt dat de waarde van het actief is
toegenomen waardoor de waardevermindering
geheel of gedeeltelijk is vervallen, wordt de
waardevermindering teruggenomen.
De boekwaarde van het actief wordt verhoogd
naar de herziene realiseerbare waarde,
maar nooit hoger dan de boekwaarde die
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
111
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
zou zijn opgenomen indien de bijzondere
waardevermindering niet had plaatsgevonden.
De verhoging wordt direct in de winst- en
verliesrekening verwerkt. Bij de bepaling van
bijzondere waardeverminderingen worden zowel
de in gebruik zijnde als de nog niet in gebruik
zijnde activa betrokken.
Wettelijke reserves
Deze niet-uitkeerbare reserves worden gevormd
voor het op de balans geactiveerde bedrag aan
ontwikkelingskosten, voor koersverschillen
op deelnemingen voor zover er een positief
saldo is en voor het aandeel in deelnemingen
waarvan niet zonder beperking ontvangst kan
worden bewerkstelligd. De wettelijke reserves
zijn overgenomen in de opstelling van het
geconsolideerde eigen vermogen om aansluiting
te behouden met de vennootschappelijke
onderverdeling van het eigen vermogen.
Op aandelen gebaseerde
beloningen
Nedap kent twee plannen waarmee via de
Stichting Medewerkerparticipatie Nedap
(de Stichting) medewerkers de
mogelijkheid hebben te investeren in
certicaten van aandelen Nedap: het
Medewerkerparticipatieplan (het Plan) en het
Nedap Additioneel Participatie Plan (het NAPP).
De waarde van deze plannen wordt als kosten
in de winst- en verliesrekening verwerkt, en het
ten laste van het resultaat gebrachte bedrag
wordt in het eigen vermogen verwerkt voor
zover de op aandelen gebaseerde beloning
in eigen-vermogensinstrumenten van de
rechtspersoon wordt afgewikkeld. Het deel dat
in liquide middelen wordt afgewikkeld wordt
onder verplichtingen gepresenteerd. Het totale
als kosten te verwerken bedrag is de reële
waarde van de toegekende certicaten zonder
rekening te houden met prestatie gerelateerde
voorwaarden. Gedurende de periode dat die
prestaties worden verricht, wordt het totale als
kosten te verwerken bedrag lineair ten laste van
het resultaat gebracht.
Via het Plan hebben medewerkers sinds 2010
de mogelijkheid om de jaarlijkse winstdeling
geheel of gedeeltelijk aan te wenden voor het
kopen van certicaten van aandelen Nedap.
Naast de mogelijkheid om het bedrag van de
winstdeling in te brengen in de Stichting tegen
uitreiking van certicaten hebben directie en
marktgroepleiders van Nedap de verplichting om
tenminste 50% van hun variabele beloning te
investeren in certicaten van aandelen Nedap.
Hierdoor krijgt minimaal 50% van de variabele
beloning een langetermijnkarakter.
Na aankoop zijn deze certicaten onvoor-
waardelijk eigendom van de certicaathouder en
gedurende een periode van vier jaar geblokkeerd
voor verkoop. Het dividend per aandeel komt
direct volledig toe aan de certicaathouder.
Naast de aankoopkorting, en onder voorwaarden,
wordt na vier jaar en per vier certicaten een
bonuscerticaat toegekend. Vanaf het moment
van toekenning zijn de bonuscerticaten
dividendgerechtigd.
De waarde van de bonuscerticaten is afgeleid
van de prijs van het aandeel Nedap op Euronext
Amsterdam. Hierop wordt een correctie
toegepast voor de verwachte dividenden
gedurende de blokkeringsperiode van vier jaar.
Pensioenregeling op basis van het
beschikbare premiestelsel
Nedap kent vanaf 1 januari 2015 voor haar
medewerkers een regeling die onder het
beschikbaar premiestelsel valt. Verplichtingen
worden als last in de winst- en verliesrekening
verwerkt in de periode waarop deze betrekking
hebben. De uitvoering van de regeling is
ondergebracht bij een Premie Pensioen Instelling
(PPI). Nedap heeft geen andere verplichtingen
met betrekking tot de hoogte van het te bereiken
pensioen of indexaties dan de te betalen premies.
112
Uitgestelde
belastingverplichtingen
Uitgestelde belastingverplichtingen ontstaan
door tijdelijke verschillen tussen boekwaarde
van activa en verplichtingen en de scale boek-
waarden van die posten. Uitgestelde belasting-
verplichtingen worden berekend, per scale
eenheid, tegen de belastingtarieven waarvoor
ze naar verwachting worden gerealiseerd.
Uitgestelde belastingvorderingen en -verplich-
tingen worden gesaldeerd indien er een wettelijk
afdwingbaar recht bestaat om belasting-
vorderingen en -verplichtingen te salderen en zij
betrekking hebben op belastingen die geheven
zijn door dezelfde belastingautoriteit op dezelfde
belastbare entiteit of op verschillende scale
entiteiten, maar ze de intentie hebben om acute
belastingverplichtingen en -vorderingen
gesaldeerd af te wikkelen of hun belasting-
verplichtingen en -vorderingen gelijktijdig
zullen realiseren.
Voorzieningen
Voorzieningen voor juridische claims,
servicegaranties en herstelverplichtingen worden
opgenomen wanneer Nedap een huidige in rechte
afdwingbare of feitelijke verplichting heeft als
gevolg van gebeurtenissen in het verleden, het
waarschijnlijk is dat een uitstroom van middelen
vereist zal zijn om de verplichting af te wikkelen,
en het bedrag op betrouwbare wijze kan
worden geschat. Er worden geen voorzieningen
opgenomen voor toekomstige bedrijfsverliezen.
Voorzieningen worden gewaardeerd tegen de
contante waarde van de beste schatting door
het management van de uitgaven die nodig zijn
om de huidige verplichting aan het einde van de
verslagperiode af te wikkelen. Hierbij wordt een
marktconforme disconteringsvoet gehanteerd.
Garantievoorziening
De garantievoorziening betreft een voorziening
tegen aanspraken van klanten uit hoofde
van overeengekomen garantieafspraken. De
termijn waarover een klant zijn recht kan doen
gelden varieert per product. De waardering is
bepaald op basis van geschatte kosten die naar
verwachting voortvloeien uit de per balansdatum
lopende garantieverplichtingen. Daarnaast kan
de voorziening specieke garantietoezeggingen
bevatten.
Herstructureringsvoorziening
Een herstructureringsvoorziening wordt
opgenomen wanneer Nedap een gedetailleerd
en geformaliseerd herstructureringsplan heeft
goedgekeurd, en een aanvang is gemaakt met
de herstructurering of deze publiekelijk bekend
is gemaakt. Er wordt geen voorziening getroffen
voor toekomstige operationele verliezen.
Jubileumvoorziening
De verplichting van Nedap uit hoofde van
overige langetermijnpersoneelsbeloningen,
het 12,5-, 25- en 40-jarig jubileum, betreft
het bedrag aan aanspraken die medewerkers
hebben opgebouwd in ruil voor hun diensten in
de verslagperiode en voorgaande perioden.
Deze aanspraken worden gedisconteerd om de
contante waarde te bepalen. Herwaarderingen
worden verwerkt in het resultaat in de periode
waarin zij optreden.
Omzet
Omzet is gebaseerd op gealloceerde
transactieprijzen aan individuele
prestatieverplichtingen, zijnde hetzij een
onderscheiden goed of dienst of een reeks
van onderscheiden goederen of diensten die
grotendeels hetzelfde zijn en hetzelfde patroon
van overdracht aan een klant vertonen. Omzet uit
verkoop van goederen en software gerelateerd
aan deze goederen wordt in het resultaat
opgenomen op het moment dat Nedap het
beschikkingsrecht op de goederen of software
overdraagt.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
113
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
Omzet uit softwareabonnementen (licenties)
en diensten worden of per geleverde dienst of
lineair over de contractperiode verantwoord.
Bij licenties wordt het recht verleend om
toegang te hebben tot de software van Nedap
zoals deze tijdens de hele duur van de licentie
bestaat. Indien dienstverleningscontracten
vooruitgefactureerd zijn, worden deze bedragen
in de balans als vooruitontvangen onder
“handelsschulden en overige te betalen
kosten” verantwoord.
Verplichtingen tot terugname of terugbetaling
van producten en/of diensten beperken zich
tot die producten en/of services waarop Nedap
garantie geeft en vastgesteld is dat aan alle
garantievoorwaarden is voldaan.
De Groep kent geen materiële kosten ter
verkrijging van contracten met klanten en
vrijwel nergens vindt contractuele bundeling
van producten en/of diensten plaats. De
leververplichtingen in contracten die Nedap
met haar klanten afsluit bestaan voornamelijk
uit afspraken omtrent het recht van de klant om
producten en/of diensten tegen afgesproken
prijzen te mogen ontvangen. De daarmee
gepaard gaande plicht van Nedap om deze
producten en/of diensten ter beschikking
te stellen wordt bij het vervullen van deze
verplichting berekend.
Daar waar voor Nedap separate, identiceerbare,
verplichtingen bestaan die niet afzonderlijk aan
een klant berekend worden, is de omzet naar
rato van het vervullen van deze verplichtingen
verantwoord. Voor het overgrote deel zijn de
prijsafspraken tussen Nedap en haar klanten
echter gebaseerd op afzonderlijk identiceerbare
producten en/of diensten, en worden zij
berekend en als omzet verantwoord op het
moment van levering hiervan.
Financieringsbaten en -lasten
De nancieringsbaten en -lasten betreffen van
derden ontvangen en aan derden betaalde
rente en daarmee vergelijkbare kosten. Alle
nancieringsbaten en -lasten worden met behulp
van de effectieve rentemethode in de winst- en
verliesrekening opgenomen.
Belastingen
Belastingen naar de winst over het resultaat
van het boekjaar omvatten zowel de over de
verslagperiode verschuldigde en verrekenbare
belastingen als de mutatie uitgestelde
belastingen. Belastingen naar de winst worden
in de winst- en verliesrekening verantwoord,
behalve voor zover deze betrekking hebben op
posten die rechtstreeks in het eigen vermogen
worden verwerkt. In dat laatste geval wordt
de samenhangende belasting ook in het eigen
vermogen verwerkt. De over de verslagperiode
verschuldigde en verrekenbare belastingen
bestaan uit de winstbelasting over het belastbare
resultaat, welke wordt berekend aan de hand van
belastingtarieven die wettelijk zijn vastgesteld, en
correcties op belastingen over eerdere boekjaren.
Kasstroomoverzicht
Het kasstroomoverzicht wordt opgesteld
volgens de indirecte methode. Kasstromen
in buitenlandse valuta worden omgerekend
tegen wisselkoersen op de datum van de
kasstroom dan wel op basis van gemiddelden.
Betaalde en ontvangen rente is opgenomen
in de kasstroom uit operationele activiteiten.
Betaalde en ontvangen dividenden aan en van
aandeelhouders zijn opgenomen in de kasstroom
uit nancieringsactiviteiten.
Kredietrisico
Kredietrisico is het risico van nancieel verlies
voor Nedap indien een afnemer of tegenpartij
haar verplichting tot betaling niet nakomt.
Kredietrisicos vloeien met name voort uit
vorderingen op klanten. Nedap verkleint dit
risico door klant vorderingen zoveel mogelijk
114
tegen niet-betaling te verzekeren. Het risico
van niet-betaling ligt dan grotendeels bij
de kredietverzekeringsmaatschappij. Voor
klantvorderingen die niet kunnen worden
verzekerd, worden zekerheden gevraagd voor
zover dit mogelijk is. Indien nodig, wordt voor
het kredietrisico een voorziening gevormd. De
Groep beoordeelt haar niet-kredietverzekerde
vorderingen op individuele basis en voor het
deel van de niet-kredietverzekerde vorderingen
waar geen individuele afwaardering heeft
plaatsgevonden is het expected credit loss
model toegepast.
Voor banken en nanciële instellingen worden
alleen liquide middelen aangehouden bij partijen
die onafhankelijk beoordeeld zijn met een
minimale rating van ‘A.
Liquiditeitsrisico
Liquiditeitsrisico is het risico dat Nedap op
het vereiste moment niet aan haar nanciële
verplichtingen kan voldoen. Nedap verkleint
dit risico door voldoende toegang tot kapitaal
te hebben. Hiertoe is onder andere een ruime
en tot april 2026 lopende kredietfaciliteit
afgesloten waarbij voor de totale faciliteiten
van € 44 miljoen (inclusief tijdelijke faciliteiten
van € 5 miljoen in de maanden april tot en met
september) geen convenanten gelden.
Nedap hanteert een uitgangspunt nettoschuld/
EBITDA van maximaal 1,5, waarvan tijdelijk
afgeweken kan worden om strategische
redenen. In noot 22 is het liquiditeitsrisico
kwantitatief toegelicht.
Valutarisico
Nedap verkleint het valutarisico door transacties
in andere valuta beperkt van omvang te houden
en indien nodig deze risicos af te dekken. Voor
de belangrijkste vreemde valuta, de US Dollar,
wordt een intern hedgingsysteem gebruikt.
Hierbij wordt voor betalingen in US Dollars van
elders binnen de onderneming aanwezige US
Dollars gebruikgemaakt. De US Dollar is de
valuta waarin, na de Euro, in 2021 de meeste
transacties plaatsvonden. Het was in 2021
eveneens de valuta met de hoogste netto-
transactiewaarde (2% van de omzet), per saldo
aankopen. Door een wijziging van 10% in de
waarde van de US Dollar zou de winst over het
boekjaar zijn toe- of afgenomen met
€ 0,5 miljoen.
Renterisico
Door een wijziging van 100 basispunten in
de rente op de onder noot 8 genoemde leningen
zou de winst over het boekjaar zijn
toe- of afgenomen met € 0,1 miljoen (2020:
€ 0,1 miljoen).
Marktrisico
Nedap verkleint haar marktrisico door
met verschillende producten in diverse
toepassingsgebieden en geograsche markten
aanwezig te zijn.
Kapitaalbeheer
Nedap streeft een conservatieve
nancieringsstructuur na, tot uitdrukking
komend in een solvabiliteit van minimaal 50%
en een nettoschuld/EBITDA van maximaal 1,5,
waarvan tijdelijk afgeweken kan worden om
strategische redenen. Deze ratio’s bedragen in
2021 respectievelijk 61% en -0,5 (2020: 62%
en -0,4).
Segmentatie
Het langetermijnbeleid van Nedap is gericht
op het creëren van oplossingen die een
duurzame betekenis hebben voor klanten,
medewerkers en aandeelhouders. Dit wil zij
bereiken door groei van omzet en resultaten op
basis van de expertise en de op creativiteit en
ondernemerschap gerichte cultuur die
de onderneming heeft opgebouwd in de
afgelopen decennia.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
115
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
Voor het realiseren van die doelstelling
zijn niet alleen kennis van technologie en
marktomstandigheden van belang maar
in toenemende mate de kennis van het
bedrijfsproces van de klant en zijn toepassing
waarin onze oplossing uiteindelijk gebruikt
wordt. De focus van activiteiten op een klant of
groep klanten (marktgroep) is een belangrijke
voorwaarde om in de markten een werkelijk
onderscheidende en duurzame oplossing voor
onze klant en zijn gebruikers te creëren, en
daarmee ook een duurzame betekenis te hebben
voor onze medewerkers en aandeelhouders.
De voor de oplossing gebruikte technologieën
hebben onderling een sterke verwantschap en de
marktgroepen maken daarom veelvuldig gebruik
van elkaars technologische kennis, producten,
systemen, productiemiddelen en markt- en
gebruikerservaringen. Dit geldt voor alle binnen
Nedap aanwezige activiteiten en marktgroepen.
Deze uitwisseling van kennis en middelen,
zonder nanciële verrekening, is een continu en
informeel proces en is daarmee een wezenlijk
onderdeel voor de ondernemende cultuur.
IFRS 8 vraagt om gesegmenteerde informatie
in de jaarrekening die aan moet sluiten bij de
interne informatie op basis waarvan de directie
prestaties beoordeelt en middelen toekent. De
directie van Nedap N.V. beoordeelt, naast het
totaalresultaat van de N.V. en de resultaten per
marktgroep, de prestaties van de marktgroepen
vooral op basis van eigen waarnemingen,
dagelijkse communicatie met de marktgroepen
en ontwikkelings- en marktpotentieel. Op
basis hiervan worden beslissingen genomen,
personeel toegekend en middelen verstrekt.
Nedap kent als zodanig geen afzonderlijke
segmenten zoals bedoeld in IFRS 8. De
toelichting op de geograsche verdeling van
(im-)materiële vaste activa en omzet en de
onderverdeling van de omzet naar categorieën
zijn conform de vereisten van IFRS 8 toegelicht
in de jaarrekening.
Voor het eerst toegepaste
standaarden en interpretaties
Bepaalde nieuwe standaarden en interpretaties
zijn gepubliceerd die niet verplicht zijn voor
de verslagperiode eindigend op 31 december
2021. Deze zijn niet vervroegd toegepast door de
Groep. Deze standaarden en interpretaties zullen
naar verwachting geen materiële impact hebben
op de entiteit in de huidige of toekomstige
verslagperioden en op voorzienbare toekomstige
transacties.
116
1. Immateriële vaste activa (€ x 1.000)
Geactiveerde
ontwikkelingskosten
Software
& licenties
Totaal immateriële
vaste activa
Ultimo 2019
Aanschafngswaarde 5.007 955 5.962
Amortisatie incl. bijzondere waardeverminderingen -2.895 -239 -3.134
Boekwaarde 2.112 716 2.828
Mutaties 2020
Investering 200 298 498
Amortisatie -856 -259 -1.115
Saldo mutaties -656 39 -617
Ultimo 2020
Aanschafngswaarde 4.334 1.299 5.633
Amortisatie incl. bijzondere waardeverminderingen -2.878 -544 -3.422
Boekwaarde 1.456 755 2.211
Mutaties 2021
Investering 512 200 712
Desinvestering (per saldo) - -78 -78
Amortisatie -736 -303 -1.039
Saldo mutaties -224 -181 -405
Ultimo 2021
Aanschafngswaarde 4.846 1.300 6.146
Amortisatie incl. bijzondere waardeverminderingen -3.614 -726 -4.340
Boekwaarde 1.232 574 1.806
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
117
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
2. Materiële vaste activa (€ x 1.000)
Bedrijfs-
gebouwen
en terreinen
Machines en
installaties
Andere
vaste bedrijfs-
middelen*
In uitvoering
en vooruit-
betalingen
Gebruiks-
rechten
leases
Totaal
materiële
vaste activa
Ultimo 2019
Aanschafngswaarde 37.647 20.476 32.469 2.747 3.548 96.887
Afschrijving incl. bijzondere waardeverminderingen -21.619 -16.664 -19.204 - -779 -58.266
Boekwaarde 16.028 3.812 13.265 2.747 2.769 38.621
Mutaties 2020
Investering 2.156 1.332 2.702 2.114 836 9.140
Gereedgekomen activa in bewerking - - 2.747 -2.747 - -
Desinvestering (per saldo) -22 -15 -258 - -259 -554
Activa gehouden voor verkoop -907 - - - - -907
Afschrijving -1.398 -808 -4.689 - -1.127 -8.022
Bijzondere waardeverminderingen -247 - - - - -247
Saldo mutaties -418 509 502 -633 -550 -590
Ultimo 2020
Aanschafngswaarde 37.727 20.356 35.701 2.114 3.989 99.887
Afschrijving incl. bijzondere waardeverminderingen -22.117 -16.035 -21.934 - -1.770 -61.856
Boekwaarde 15.610 4.321 13.767 2.114 2.219 38.031
*
matrijzen, stempels, meet- en testapparatuur, inventaris, computersystemen en transportmiddelen.
118
2. Materiële vaste activa (€ x 1.000)
Bedrijfs-
gebouwen
en terreinen
Machines en
installaties
Andere
vaste bedrijfs-
middelen*
In uitvoering
en vooruit-
betalingen
Gebruiks-
rechten
leases
Totaal
materiële
vaste activa
Mutaties 2021
Investering 3.208 313 3.371 2.333 1.296 10.521
Gereedgekomen activa in bewerking - - 2.114 -2.114 - -
Desinvestering (per saldo) - - -92 - -89 -181
Afschrijving -1.556 -796 -4.956 - -1.142 -8.450
Bijzondere waardeverminderingen - - -274 -254 - -528
Saldo mutaties 1.652 -483 163 -35 65 1.362
Ultimo 2021
Aanschafngswaarde 40.104 20.246 38.158 2.333 4.240 105.081
Afschrijving incl. bijzondere waardeverminderingen
-22.842 -16.408 -24.228 -254 -1.956 -65.688
Boekwaarde 17.262 3.838 13.930 2.079 2.284 39.393
De boekwaarde van de ‘Gebruiksrechten leases’ bestaat ultimo 2021
voor € 1.899 uit bedrijfsgebouwen en € 385 andere vaste bedrijfsmiddelen.
De afschrijvingen in 2021 bedroegen respectievelijk € 938 en € 204.
Met valutaomrekeningsverschillen is gezien het geringe belang geen rekening
gehouden. De materiële vaste activa zijn verzekerd tegen nieuwwaarde.
Tot zekerheid van voldoening van al hetgeen verschuldigd is aan de bank is
het recht van hypotheek verleend voor een bedrag van € 18,9 miljoen op
onroerende zaken (2020: € 19,0 miljoen). Aanschafngswaarde vanaf 2019
is inclusief geactiveerde gebruiksrechten, als gevolg van de toepassing van
IFRS 16 (zie tevens noot 9 voor verdere detaillering). Ultimo van het jaar
bedraagt het bedrag van aangegane verplichtingen € 3,5 miljoen (2020: € 0,7
miljoen). De bijzondere waardeverminderingen worden toegelicht onder de
post “Bijzondere waardeverminderingen activa”.
*
matrijzen, stempels, meet- en testapparatuur, inventaris, computersystemen en transportmiddelen.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
119
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
Geograsche informatie boekwaarde immateriële en materiële vaste activa: 2021 2020
Nederland 38.447 37.555
Duitsland 239 330
Overig Europa 887 566
China (inclusief Hongkong) 619 820
Noord-Amerika 735 783
Overige landen 272 188
Totaal 41.199 40.242
120
3. Uitgestelde belastingvorderingen en -verplichtingen (€ x 1.000)
Deze vorderingen hebben betrekking op te realiseren verliescompensatie en uitgestelde belastingen.
De compensabele resultaten zien toe op uitgestelde belastingvorderingen bij een drietal dochtermaatschappijen.
De verliezen zijn voor het grootste deel onbeperkt verrekenbaar.
Per 31 december 2021 is geen sprake van tijdelijke verschillen, niet gecompenseerde scale verliezen en ongebruikte scaal verrekenbare tegoeden waarvoor
geen uitgestelde belastingvordering is opgenomen.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
121
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
4. Voorraden (€ x 1.000)
2021 2020
Grondstoffen en onderdelen 2.514 1.559
Producten in bewerking 386 321
Gereed product (ingekocht en zelf vervaardigd) 20.566 21.182
Totaal 23.466 23.062
5. Handels- en overige vorderingen (€ x 1.000)
2021 2020
Handelsvorderingen 27.426 22.576
Overige vorderingen en overlopende activa 7.123 5.600
Totaal 34.549 28.176
Van de handels- en overige vorderingen heeft € 0,4 miljoen (2020: € 0,5 miljoen) een looptijd langer dan 1 jaar.
Van de handelsvorderingen is 89% nog niet opeisbaar, of bevindt deze zich in de eerste maand na de overeengekomen betaaldatum.
Van de resterende 11% is 9% maximaal 90 dagen achterstallig en 2% is meer dan 90 dagen achterstallig.
In laatstgenoemde situatie zijn de kredietverzekerde vorderingen overgedragen ter incasso aan Nedaps kredietverzekeringsmaatschappij.
Mutatie voorziening oninbaar geachte posten 2021 2020
Saldo per 1 januari 129 137
Onttrekkingen -54 -33
Toevoegingen 44 25
Saldo per 31 december 119 129
De voorraden zijn in totaal voor een bedrag van € 3,0 miljoen (2020: € 2,6 miljoen) afgewaardeerd naar lagere opbrengstwaarde.
De kosten voor afwaardering in 2021 bedroegen € 1,1 miljoen (2020: € 0,7 miljoen).
122
6. Liquide middelen (€ x 1.000)
7. Eigen vermogen toekomend aan aandeelhouders
De liquide middelen zijn direct opvraagbaar.
Het maatschappelijk kapitaal bestaat uit 15.611.000 gewone aandelen van elk nominaal € 0,10 en 15.611.000 preferente aandelen van elk € 0,10 nominaal.
Er zijn 6.692.920 gewone aandelen geplaatst en betaald.
Het gemiddeld aantal uitstaande aandelen in 2021 bedroeg 6.482.444 (2020: 6.465.033)
Ultimo 2021 stonden 6.486.501 aandelen uit (2020: 6.468.343).
Ultimo van het jaar waren 206.419 (2020: 224.577) eigen aandelen ingekocht welke naar verwachting nog geleverd worden aan medewerkers ingevolge
de medewerkerparticipatieplannen.
2021 2020
Kas 1 1
Banken 29.614 25.688
Totaal 29.615 25.689
De gemiddelde krediettermijn voor handelsdebiteuren bedroeg in 2021:
6,3 weken (2020: 6,3 weken). Nedap heeft haar handelsvorderingen zoveel
mogelijk kredietverzekerd, ruim 80% valt onder de dekkingsvoorwaarden.
Het uitkeringspercentage is 90% (2020: 90%).
Voor het deel van de niet-kredietverzekerde vorderingen waar geen
individuele afwaardering heeft plaatsgevonden is het expected credit loss
model toegepast. Het expected credit loss percentage is gebaseerd op
historische kredietverliezen in de afgelopen 12 maanden.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
123
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
8. Leningen (€ x 1.000)
Soort lening Nominale rente Afloopdatum 2021 2020
Standby Roll-Over Euribor + 1,2% 2026 14.000 14.000
Annuïteitenlening Euribor + 0,8% 2022 - 110
Saldo per 31 december 14.000 14.110
Aflossingsverplichting < 1 jaar - 80
Aflossingsverplichting > 1 jaar en < 5 jaar 14.000 30
Aflossingsverplichting > 5 jaar - 14.000
De reële waarde van de leningen wijkt niet materieel af van de geamortiseerde kostprijs.
De nancieringsovereenkomst met de bank waar de Standby Roll-over lening
is ondergebracht expireert op 1 april 2026. Als zekerheden zijn verstrekt het
recht van hypotheek (€ 18,9 miljoen, exclusief 40% voor rente en kosten) en
pandrecht op bedrijfsinventaris en handelsvorderingen. Deze overeenkomst
bevat geen convenanten.
De annuïteitenlening betrof de nanciering van het pand te Alpedrete
(Spanje), deze is in 2021 volledig afgelost.
124
9. Leaseverplichtingen (€ x 1.000)
Bedrijfsgebouwen
en terreinen
Andere vaste
bedrijfsmiddelen
Totaal
Leaseverplichtingen per 31 december 2020
Kortlopend (<= 1 jaar) 817 192 1.009
Langlopend (> 1 jaar) 1.046 269 1.315
1.863 461 2.324
Mutatie 2021
Kortlopend (<= 1 jaar) 90 5 95
Langlopend (> 1 jaar) 79 -77 2
169 -72 97
Leaseverplichtingen per 31 december 2021
Kortlopend (<= 1 jaar) 907 197 1.104
Langlopend (> 1 jaar) 1.125 192 1.317
2.032 389 2.421
De ten laste van 2021 verwerkte interestbedragen op leaseverplichtingen bedroegen € 65 (2020: € 69).
In het boekjaar opgenomen
Korte termijn leasekosten 27 58 85
Lage waarde leasekosten 2 4 6
Totale leasebetalingen 964 218 1.182
Nedap heeft in enkele gevallen de optie om aangegane contracten, met name toeziend op de huur van bedrijfspanden, te verlengen onder vooraf
overeengekomen condities. Leaseverplichtingen waarbij, als gevolg van de toepassing van IFRS 16, verlengingsopties worden gewaardeerd omdat
er redelijke zekerheid is dat hiervan gebruikgemaakt zal worden, zijn slechts in zeer beperkte mate aanwezig.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
125
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
Geschatte blijfkansen zijn gerelateerd aan de leeftijd van de medewerker en de verstreken arbeidsjaren in dienst bij Nedap.
Van het langlopende deel van de voorziening (€ 1.046) heeft € 313 betrekking op de periode 2023 tot en met 2026 (>1 jaar <= 5 jaar).
Het deel van de voorziening met een looptijd korter dan 1 jaar € 1.160 (2020: € 1.515) is opgenomen onder kortlopende verplichtingen.
Van het langlopende deel van de voorziening heeft € 37 betrekking op de periode na 2026 (> 5 jaar).
De garantievoorziening wordt, voor zover kosten van garantie niet voor individuele producten bepaald kunnen worden, gevormd door historische kosten
van garantie per productcategorie, te relateren aan nog uitstaande periodes waarover klanten garantie-aanspraken kunnen doen gelden.
De periode van garantieafspraken variëert per productcategorie.
Gezien het kortlopende karakter van de voorzieningen zijn deze niet contant gemaakt.
10. Personeelsbeloningen (€ x 1.000)
11. Voorzieningen (€ x 1.000)
Jubileumvoorziening 2021 2020
Saldo per 1 januari 1.079 1.046
Onttrekkingen -82 -45
Toevoegingen 125 78
Saldo per 31 december 1.122 1.079
De uitgangspunten voor de waardebepaling van de jubileumvoorziening zijn:
Toekomstige salarisstijging 2,5% 2,0%
Contante waardefactor 0,8% 0,6%
Garantievoorziening 2021 2020
Saldo per 1 januari 2.589 1.940
Onttrekkingen -931 -1.548
Toevoegingen 561 2.197
Saldo per 31 december 2.219 2.589
126
In de overige schulden en overlopende passiva heeft € 0,3 miljoen betrekking op schulden met een looptijd langer dan 1 jaar (2020: € 0,3 miljoen).
13. Handelsschulden en overige te betalen posten (€ x 1.000)
12. Rekening-courantkredieten banken
Overige informatie
Het maximum op te nemen bedrag in rekening-courant bedraagt € 25,0 miljoen (2020: € 25,0 miljoen).
Ieder jaar is in de maanden april t/m september een extra bedrag van € 5 miljoen beschikbaar.
De nominale rente is gebaseerd op het 1-maands gemiddeld Euribor met een variabele individuele opslag. In 2021 is geen gebruikgemaakt van deze faciliteit.
Afgegeven garanties door groepsmaatschappijen voor huur van gebouwen
bedragen € 0,3 miljoen (2020: € 0,3 miljoen) en overige € 0,1 miljoen (2020:
€ 0,1 miljoen).
Nedap heeft per ultimo 2021 geen meerjarige niet-gewaardeerde nanciële
verplichtingen. Met de implementatie van IFRS 16 zijn alle meerjarige nanci-
ele verplichtingen op de balans gewaardeerd.
Nedap heeft claims ontvangen van enkele partijen betreffende het naar hun
mening niet nakomen van contractuele verplichtingen door Nedap.
Waar nodig zijn voorzieningen getroffen, rekening houdend met vergoedingen
waarop op basis van verzekeringen aanspraak kan worden gemaakt.
Nedap verwacht dat de claims tot beperkte nanciële gevolgen voor haar
zullen leiden.
2021 2020
Handelsschulden 13.025 10.907
Schulden uit hoofde van investeringen 615 510
Vooruitontvangen 2.170 1.656
Overige schulden en overlopende passiva 13.353 10.190
Totaal 29.163 23.263
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
127
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
Softwareabonnementen (licenties) en diensten bestaan voornamelijk uit abonnementen en onderhoudscontracten geleverd door de marktgroepen Healthcare,
Retail, Security Management en Stafng Solutions.
Er zijn geen afnemers met een omzet hoger dan 10% van de totale omzet.
Verbonden partijen
14. Omzet (€ x 1.000)
2021 2020
Producten, systemen en installaties 148.477 139.250
Softwareabonnementen (licenties) en diensten 58.535 50.666
Totaal 207.012 189.916
Geograsche afzetgebieden 2021 2020
Nederland 71.815 67.859
Duitsland 26.773 25.887
Overig Europa 56.051 50.868
Noord-Amerika 25.110 21.530
Overige landen 27.263 23.772
Totaal 207.012 189.916
Nedap kent als verbonden partijen de Stichting Preferente Aandelen Nedap
en de leden van de raad van commissarissen en de directie.
Met de verbonden partijen hebben verder geen andere transacties in het
boekjaar plaatsgevonden dan in de jaarrekening vermeld. De transacties zijn
gebaseerd op zakelijke grondslagen.
128
In de sociale lasten is een bedrag aan subsidies begrepen van € -1.020 (2020: € -1.030).
De kosten van op aandelen gebaseerde beloningen, verwerkt overeenkomstig IFRS 2, zijn € 394 (2020: € 285) en bestaan uit:
een aankoopkorting van 10% die geheel ten laste van het resultaat in het verslagleggingsjaar komt.
kosten van bonuscerticaten die, rekening houdend met de fair-value waarde van € 51,14 (2020: € 26,80), over een periode van 5 jaar ten laste van
de resultatenrekening worden gebracht.
Kosten van beloningen die verplicht volledig in certicaten van aandelen geïnvesteerd dienen te worden bedragen € 1.841 (NAPP). In 2020 zijn er
geen NAPP-kosten in het resultaat verantwoord.
Kosten voor aankoopkorting en bonuscerticaten worden opgenomen onder overige personeelskosten, overige kosten worden verantwoord als lonen
en salarissen.
Van de kosten voor aankoopkorting en bonuscerticaten is € 198 gerelateerd aan het boekjaar 2021 (2020: € 141).
Het deel van de beloning inzake het NAPP en Medewerkerparticipatieplan dat in eigen-vermogensinstrumenten van de rechtspersoon wordt afgewikkeld is
toegevoegd aan de reserve op aandelen gebaseerde beloningen. Bij 2 dochterondernemingen is het niet mogelijk om deze beloning in certicaten van aandelen
te leveren. Bij deze entiteiten zal de op aandelen gebaseerde beloning in liquide middelen worden afgewikkeld. Deze verplichting is tegen reële waarde
verantwoord onder Handelsschulden en overige te betalen posten.
15. Personeelskosten (€ x 1.000)
2021 2020
Lonen en salarissen 57.125 50.942
Sociale lasten 6.299 5.819
Pensioenlasten 3.800 3.568
Inleenkrachten 12.389 10.399
Overige personeelskosten 3.704 3.648
Totaal 83.317 74.376
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
129
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
Bestuurdersremuneratie (€ x 1.000)
Periodiek
inkomen
Variabele
beloning
Voordelen
Medewerker-
participatieplan
Pensioen-
kosten
Totaal
2021
R.M. Wegman 427 314 53 85 879
D. van der Sluijs 304 222 20 42 588
Totaal 731 536 73 127 1.467
2020
R.M. Wegman 419 267 42 79 807
D. van der Sluijs (per 1 maart 2020) 211 132 12 29 384
Totaal 630 399 54 108 1.191
De directie dient minimaal 50% van de variabele beloning in te brengen in
de Stichting Medewerkerparticipatie Nedap tegen uitreiking van certicaten
van aandelen Nedap. Startende vanaf de variabele beloning over 2021 zijn
de certicaten 5 jaar geblokkeerd, daarvoor betreft de blokkade 4 jaar.
De voordelen uit het Medewerkerparticipatieplan betreffen de
aankoopkorting van 10% op de certicaten en de verkregen
bonuscerticaten (na 4 jaar). De CEO heeft sinds het bestaan van het Plan
steeds 100% van de aan hem toegekende variabele beloning geïnvesteerd
in het Plan. De huidige CFO heeft haar variabele beloning in 2020 en 2021
voor 75% aangewend voor de aankoop van certicaten.
Gemiddeld aantal medewerkers 2021 2020
Nederland 706 673
Overig Europa 38 41
Azië 34 33
Noord-Amerika 34 28
Totaal 812 775
130
Certificaten (stuks x 1)
Certicaten in
bezit ultimo
Bonus-
certicaten nog
niet toegekend
ultimo
2021
R.M. Wegman 40.753 3.262
D. van der Sluijs 1.088 272
Totaal 41.841 3.534
2020
R.M. Wegman 36.941 3.401
D. van der Sluijs (per 1 maart 2020) - -
Totaal 36.941 3.401
Aan de raad van commissarissen zijn geen rechten toegekend tot het verkrijgen van certicaten van aandelen Nedap.
De vennootschap heeft geen lening of garanties verstrekt aan de directie of de leden van de raad van commissarissen.
Het remuneratiebeleid wordt verder in dit verslag onder het hoofdstuk Corporate Governance toegelicht.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
131
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
Remuneratie commissarissen (€ x 1.000)
2021 2020
G.F. Kolff 50 40
J.M.L. van Engelen 40 30
P.A.M. van Bommel (per 24 juni 2021) 21 -
M. Pijnenborg 40 30
M.A. Scheltema 40 30
Totaal 191 130
16. Amortisatie (€ x 1.000)
2021 2020
Ontwikkelingskosten 736 856
Software & licenties 303 259
Totaal 1.039 1.115
132
17. Afschrijvingen (€ x 1.000)
18. Bijzondere waardeverminderingen activa (€ x 1.000)
2021 2020
Bedrijfsgebouwen 1.556 1.398
Machines en installaties 796 808
Andere vaste bedrijfsmiddelen 4.956 4.689
Gebruiksrechten leases 1.142 1.127
Totaal 8.450 8.022
2021 2020
Bijzondere waardevermindering activa 653 247
De bijzondere waardevermindering activa betreft het als ‘Voor verkoop
gehouden’ pand van Nedap Iberia te Alpedrete, Spanje (€ 125). Daarnaast
is voor materiële vaste activa voor een bedrag van € 528 een bijzondere
waardevermindering verwerkt als gevolg van onder andere bijzondere
waardeverminderingen van activa in gebruik voor de af te bouwen proposities
Luxon en SENSIT. Daarnaast heeft een herbeoordeling van gewenste
producten in het propositieportfolio bij de marktgroep Security Management
plaatsgevonden. Als gevolg hiervan is een bijzondere waardevermindering
van in ontwikkeling zijnde hardware vastgesteld.
19. Overige bedrijfskosten (€ x 1.000)
Onder de overige bedrijfskosten zijn onder andere opgenomen algemene-, huisvestings-, indirecte fabricage- en verkoopkosten.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
133
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
20. Belastingen (€ x 1.000)
2021 2020
Winst voor belastingen 22.751 16.880
Winstbelasting 4.841 3.330
Uitgestelde winstbelasting -374 -201
Totaal winstbelasting 4.467 3.129
2021 2020
Winstbelasting op basis van het Nederlandse belastingtarief 5.688 25,0% 4.220 25,0%
Afwijkend belastingtarief binnenland -35 -0,2% 25 0,1%
Effect belastingtarief in buitenlandse deelnemingen 91 0,4% -32 -0,2%
Niet-aftrekbare kosten 384 1,7% 160 1,0%
Fiscale stimuleringsregelingen -1.659 -7,3% -1.303 -7,7%
Aanpassing voorgaande jaren -2 0,0% 59 0,3%
Totaal 4.467 19,6% 3.129 18,5%
Het afwijkend belastingtarief binnenland wordt veroorzaakt door een
belastingdruk van 15,0% op de eerste € 245 (2020: 16,5% op de eerste
€ 200) van het belastbare resultaat en aanpassingen in verband met een
tariefwijziging vanaf 2022.
De belastingdruk bij buitenlandse deelnemingen is per saldo hoger dan het
nominale tarief in Nederland, dit veroorzaakt een verhoging van de effectieve
belastingdruk met 0,4%.
Niet-aftrekbare kosten betreffen grotendeels kosten verband houdend met
op aandelen gebaseerde beloningen.
Naast een gering bedrag volgend uit de Energie/Milieu Investerings Aftrek
(EIA/MIA) (€ -13 (2020: € -33)) bestaan de scale stimuleringsregelingen
uit voordelen voortvloeiend uit de toepassing van de innovatiebox (€ -1.646
(2020: € -1.270)).
De over 2020 per saldo verschuldigde winstbelasting is betaald. Het verschil
tussen de betaalde winstbelastingen van € 5.623 in het kasstroomoverzicht
en de verschuldigde € 4.467 betreft verrekende betaalde voorschotten in
2020 of eerder, en in 2021 betaalde voorschotten over de verwachte winst
in het boekjaar.
Aansluiting met het effectieve belastingtarief:
134
In 2020 is door de Nederlandse Belastingdienst aangegeven dat zij van
mening is dat de huidige transfer pricing methodologie ook in de jaren
2014 en 2015 bij Nedap Asia Ltd. had moeten worden toegepast. De in
Hongkong gerealiseerde winst had volgens de Nederlandse Belastingdienst
voor het overgrote deel in Nederland belast moeten worden. Zij heeft
dan ook navorderingsaanslagen over de jaren 2014 en 2015 opgelegd.
Nedap heeft bezwaar tegen deze aanslagen aangetekend. Op basis van het
vigerende belastingverdrag ter voorkoming van dubbele belastinghefng
tussen beiden lidstaten, en een vrijwel gelijk percentage aan effectieve
vennootschapsbelasting in zowel Nederland als Hongkong, beperken
eventuele nettobetalingen zich naar verwachting tot belastingrente.
Met deze kosten die, indien de Belastingdienst volledig in het gelijk wordt
gesteld, tussen de € 0,2 miljoen en € 0,3 miljoen bedragen, is in de
resultaten over 2021 geen rekening gehouden.
21. Financieringsverplichtingen (€ x 1.000)
2021 2020
Liquide middelen 29.615 25.689
Kortlopende leningen inclusief rekening-courantkredieten banken - -80
Langlopende leningen -14.000 -14.030
Leaseverplichtingen -2.421 -2.324
Nettonancieringsverplichting 13.194 9.255
Liquide middelen 29.615 25.689
Leningen met vaste rente - -
Leningen met variabele rente -14.000 -14.110
Leaseverplichtingen -2.421 -2.324
Nettonancieringsverplichting 13.194 9.255
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
135
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
22. Liquiditeitsrisico (€ x 1.000)
Contractuele looptijd
nanciële verplichtingen <1 jaar
>= 1 jaar en
< 2 jaar
>= 2 jaar en
< 5 jaar
>= 5 jaar
Totaal
Ultimo 2021:
Niet-derivaten
Handelsschulden en overige te betalen posten 29.163 - - - 29.163
Leaseverplichtingen 1.104 709 608 2.421
Leningen - - 14.000 - 14.000
Totaal niet-derivaten 30.267 709 14.608 - 45.584
Ultimo 2020:
Niet-derivaten
Handelsschulden en overige te betalen posten 23.263 - - - 23.263
Leaseverplichtingen 1.009 623 692 - 2.324
Leningen 80 30 - 14.000 14.110
Totaal niet-derivaten 24.352 653 692 14.000 39.697
Liquide middelen
en rekeningcourant
kredieten banken
Kortlopende
leningen
Langlopende
leningen
Lease-
verplichtingen
Totaal
Saldo per 1 januari 2020 18.687 -86 -14.110 -2.825 1.666
Kasstroom 7.098 6 80 1.078 8.262
Valutakoersverschillen -96 - - - -96
Nieuwe leases - - - -577 -577
Saldo per 31 december 2020 25.689 -80 -14.030 -2.324 9.255
Kasstroom 3.863 80 30 1.111 5.084
Valutakoersverschillen 63 - - - 63
Nieuwe leases - - - -1.208 -1.208
Saldo per 31 december 2021 29.615 - -14.000 -2.421 13.194
136
Overige informatie
Onderzoek- en ontwikkelingskosten (€ x 1.000) 2021 2020
Personeels- en overige bedrijfskosten 37.528 35.345
Amortisatie 736 857
Geactiveerde kosten -512 -200
Subsidies -1.020 -1.030
Totaal 36.732 34.972
Aandelenbezit Stichting Medewerkerparticipatie Nedap (stuks x 1) 2021 2020
Stand per 1 januari 181.237 169.744
Aangekocht gedurende het jaar 15.011 13.439
Ontvangen bonusaandelen 3.147 2.131
Verkocht gedurende het jaar -7.476 -4.077
Stand per 31 december 191.919 181.237
Subsidies betreffen met name toegekende afdrachtverminderingen S&O
voortvloeiend uit de WBSO. De kosten gerelateerd aan onderzoek en
ontwikkeling zien voor het merendeel op onderhoud en het doorontwikkelen
van de huidige producten en diensten. Het overige deel
van deze kosten ziet op onderzoek en ontwikkeling van nieuwe producten of
diensten, waarbij activering van ontwikkelingskosten enkel plaatsvindt indien
wordt voldaan aan de geldende criteria van IAS 38.
Aankopen gedaan in de jaren 2018 tot en met 2021 zijn nog geblokkeerd.
Van de 191.919 in bezit zijnde aandelen bevinden zich 91.091 stuks nog in
een blokkeringsperiode. De 91.091 geblokkeerde certicaten van aandelen
geven recht op 17.068 bonuscerticaten (2020: 16.746).
In 2021 zijn 3.147 bonuscerticaten geleverd (2020: 2.131), 275
conditioneel toegekende bonuscerticaten vervallen (2020: 27) en 3.744
bonuscerticaten conditioneel toegekend (2020: 3.407), resulterend in
17.068 potentieel te leveren bonuscerticaten per ultimo 2021 (2020:
16.746). De Stichting Medewerkerparticipatie bezit circa 2,9% van het
geplaatste aandelenkapitaal.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
137
GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
Winstbestemming (€ x 1.000) 2021 2020
Winst aandeelhouders 18.284 13.751
Toevoeging (-)/ onttrekking (+) overige reserves 1.176 803
Dividend uit te keren op gewone aandelen 19.460 14.554
138
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
139
Balans Nedap N.V. per 31 december (€ x 1.000)
6.2 Vennootschappelijke jaarrekening
Actief
Noot 2021 2020
Vaste activa
Immateriële vaste activa 1 1.672 1.942
Materiële vaste activa 2 36.852 35.677
Financiële vaste activa 3 8.398 7.696
46.922 45.315
Vlottende activa
Voorraden 4 17.372 17.317
Handels- en overige vorderingen 5 33.411 28.185
Liquide middelen 6 28.258 23.013
79.041 68.515
125.963 113.830
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
140
Passief
Noot 2021 2020
Eigen vermogen 7
Aandelenkapitaal 669 669
Wettelijke reserves 1.316 1.467
Overige reserves 60.037 57.366
62.022 59.502
Resultaat boekjaar 18.284 13.751
80.306 73.253
Verplichtingen
Voorzieningen 8 3.339 3.664
Langlopende verplichtingen 9 14.155 14.344
Kortlopende verplichtingen 10 28.163 22.569
Totaal verplichtingen 45.657 40.577
125.963 113.830
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
141
Winst- en verliesrekening Nedap N.V. (€ x 1.000)
Noot 2021 2020
Omzet 11 191.008 171.455
Materiaalkosten en uitbesteed werk -59.794 -52.992
Voorraadmutatie gereed product en goederen in bewerking
-900 -3.690
Personeelskosten 12 -72.732 -64.285
Amortisatie 13 -903 -982
Afschrijvingen 14 -7.308 -6.822
Bijzondere waardeverminderingen activa 15 -528 -
Overige bedrijfskosten 16 -26.940 -26.867
Bedrijfskosten -169.105 -155.638
Bedrijfsresultaat 21.903 15.817
Financieringsbaten 7 48
Financieringslasten -258 -192
Nettonancieringslasten -251 -144
Resultaat voor belastingen 21.652 15.673
Belastingen 17 -4.114 -2.870
Resultaat over het boekjaar 17.538 12.803
Resultaat van deelnemingen na belastingen 746 948
Resultaat toekomend aan aandeelhouders Nedap N.V. 18.284 13.751
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
142
Grondslagen voor financiële verslaggeving
Ingevolge art. 362 lid 8 Boek 2 BW wordt gebruikgemaakt van de
mogelijkheid om voor de vennootschappelijke jaarrekening Titel 9 Boek
2 BW te hanteren met toepassing van de waarderingsgrondslagen van
de geconsolideerde jaarrekening. Door gebruik te maken van deze optie
wordt aansluiting behouden tussen het geconsolideerde en enkelvoudig
eigen vermogen.
De geconsolideerde jaarrekening is opgesteld in over eenstemming met
de Internationale Financial Reporting Standards (IFRS), zoals aanvaard
binnen de Europese Unie. Voor een beschrijving van de bij deze standaarden
behorende waarderingsgrondslagen wordt verwezen naar de grondslagen
bij de nanciële verslaggeving van de geconsolideerde jaarrekening.
Onder “Financiële vaste activa” worden opgenomen de tot de Nedap-groep
behorende dochtermaatschappijen en deelnemingen waarin invloed van
betekenis op het zakelijke en nanciële beleid kan worden uitgeoefend.
De dochtermaatschappijen worden gepresenteerd volgens de
nettovermogenswaardemethode. Hierbij worden de waarderingsgrondslagen
van de geconsolideerde jaarrekening gehanteerd.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
143
1. Immateriële vaste activa (€ x 1.000)
Geactiveerde
ontwikkelingskosten
Software &
licenties
Totaal immateriële
vaste activa
Ultimo 2019
Aanschafngswaarde 5.007 581 5.588
Amortisatie incl. bijzondere waardeverminderingen -2.895 -228 -3.123
Boekwaarde 2.112 353 2.465
Mutaties 2020
Investering 200 259 459
Amortisatie -856 -126 -982
Saldo mutaties -656 133 -523
Ultimo 2020
Aanschafngswaarde 4.334 840 5.174
Amortisatie incl. bijzondere waardeverminderingen -2.878 -354 -3.232
Boekwaarde 1.456 486 1.942
Mutaties 2021
Investering 512 200 712
Desinvestering (per saldo) - -79 -79
Amortisatie -736 -167 -903
Saldo mutaties -224 -46 -270
Ultimo 2021
Aanschafngswaarde 4.846 839 5.685
Amortisatie incl. bijzondere waardeverminderingen -3.614 -399 -4.013
Boekwaarde 1.232 440 1.672
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
144
2. Materiële vaste activa (€ x 1.000)
Bedrijfs-
gebouwen en
terreinen
Machines en
installaties
Andere
*
vaste bedrijfs-
middelen
In uitvoering
en vooruit-
betalingen
Gebruiks-
rechten
leases
Totaal
materiële
vaste activa
Ultimo 2019
Aanschafngswaarde 35.842 20.181 29.865 2.747 693 89.328
Afschrijving incl. bijzondere waardeverminderingen -20.969 -16.387 -17.526 - -214 -55.096
Boekwaarde 14.873 3.794 12.339 2.747 479 34.232
Mutaties 2020
Investering 2.156 1.332 2.429 2.114 612 8.643
Gereedgekomen activa in bewerking - - 2.747 -2.747 - -
Desinvestering (per saldo) -22 -15 -203 - -136 -376
Afschrijving -1.397 -790 -4.329 - -306 -6.822
Bijzondere waardeverminderingen - - - - - -
Saldo mutaties 737 527 644 -633 170 1.445
Ultimo 2020
Aanschafngswaarde 37.727 20.356 33.103 2.114 1.089 94.389
Afschrijving incl. bijzondere waardeverminderingen -22.117 -16.035 -20.120 - -440 -58.712
Boekwaarde 15.610 4.321 12.983 2.114 649 35.677
*
matrijzen, stempels, meet- en testapparatuur, inventaris, computersystemen en transportmiddelen.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
145
*
matrijzen, stempels, meet- en testapparatuur, inventaris, computersystemen en transportmiddelen.
2. Materiële vaste activa (€ x 1.000)
Bedrijfs-
gebouwen en
terreinen
Machines en
installaties
Andere
*
vaste bedrijfs-
middelen
In uitvoering
en vooruit-
betalingen
Gebruiks-
rechten
leases
Totaal
materiële
vaste activa
Mutaties 2021
Investering 3.208 313 3.134 2.333 187 9.175
Gereedgekomen activa in bewerking - - 2.114 -2.114 - -
Desinvestering (per saldo) - - -110 - -54 -164
Afschrijving -1.556 -796 -4.624 - -332 -7.308
Bijzondere waardeverminderingen - - -274 -254 - -528
Saldo mutaties 1.652 -483 240 -35 -199 1.175
Ultimo 2021
Aanschafngswaarde 40.104 20.246 35.933 2.333 1.055 99.671
Afschrijving incl. bijzondere waardeverminderingen -22.842 -16.408 -22.710 -254 -605 -62.819
Boekwaarde 17.262 3.838 13.223 2.079 450 36.852
De materiële vaste activa zijn verzekerd tegen nieuwwaarde.
Tot zekerheid van voldoening van al hetgeen verschuldigd is aan de bank is het recht van hypotheek verleend voor een bedrag van € 18,9 miljoen op onroerende
zaken (2020: € 18,9 miljoen).
Ultimo van het jaar bedraagt het bedrag van aangegane verplichtingen € 3,5 miljoen (2020: € 0,7 miljoen).
De bijzondere waardeverminderingen worden toegelicht onder de post “Bijzondere waardeverminderingen activa”.
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
146
3. Financiële vaste activa (€ x 1.000)
Deelnemingen in groepsmaatschappijen 2021 2020
Waarde per 1 januari 7.696 7.111
Resultaat 746 948
Dividenduitkering -500 -
Koersverschillen 442 -382
Investering 1 -
Overige mutaties 13 19
Waarde per 31 december 8.398 7.696
Nieuw verstrekte leningen aan deelnemingen - -
Aflossing leningen door deelnemingen - -
Totaal waarde per 31 december 8.398 7.696
Aan deelnemingen in groepsmaatschappijen zijn geen leningen verstrekt ultimo 2021 (2020: € - miljoen).
De dividenduitkering betreft een door Nedap Iberia aan Nedap N.V. gedane uitkering.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
147
4. Voorraden (€ x 1.000)
5. Handels- en overige vorderingen (€ x 1.000)
De voorraden zijn voor een bedrag van € 2,6 miljoen (2020: € 2,4 miljoen) afgewaardeerd naar lagere opbrengstwaarde.
2021 2020
Grondstoffen en onderdelen 2.514 1.559
Producten in bewerking 386 321
Gereed product (ingekocht en zelf vervaardigd) 14.472 15.437
Totaal 17.372 17.317
2021 2020
Handelsvorderingen 22.102 17.121
Vorderingen op deelnemingen 4.461 6.266
Uitgestelde belastingvorderingen 317 -
Overige vorderingen en overlopende activa 6.531 4.798
Totaal 33.411 28.185
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
148
Uitgestelde belastingvorderingen en -verplichtingen (€ x 1.000)
Uitgestelde
vorderingen
Uitgestelde
verplichtingen
Saldo per 31 december 2021
Materiële vaste activa - 22
Immateriële vaste activa - 318
Jubileumvoorziening 43 -
Voorraden 800 189
Overig 145 142
Totaal voor saldering 988 671
Saldering -671 -671
Totaal na saldering 317 -
Saldo per 31 december 2020 (voor saldering) 587 607
Saldering -587 -587
Saldo per 31 december 2020 (na saldering) - 20
Onttrekkingen - -66
Toevoegingen 401 130
Saldo per 31 december 2021 (voor saldering) 988 671
Saldering -671 -671
Saldo per 31 december 2021 (na saldering) 317 -
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
149
6. Liquide middelen (€ x 1.000)
8. Voorzieningen (€ x 1.000)
7. Eigen vermogen
De liquide middelen zijn direct opvraagbaar.
2021 2020
Kas 1 1
Banken 28.257 23.012
Totaal 28.258 23.013
2021 2020
Personeelsbeloningen 1.122 1.079
Garantievoorziening 2.217 2.585
Totaal 3.339 3.664
Voor het “mutatieoverzicht eigen vermogen” verwijzen wij naar het “geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen”.
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
150
De jubileumvoorziening heeft overwegend een langlopend karakter.
Voor de uitgangspunten wordt verwezen naar de geconsolideerde jaarrekening.
Van de garantievoorziening heeft € 1,2 miljoen (2020: € 1,5 miljoen) een kortlopend karakter.
Personeelsbeloningen 2021 2020
Jubileumvoorziening
Saldo per 1 januari 1.079 1.046
Onttrekkingen -82 -45
Toevoegingen 125 78
Saldo per 31 december 1.122 1.079
Garantievoorziening 2021 2020
Saldo per 1 januari 2.585 1.933
Onttrekkingen -805 -1.422
Toevoegingen 437 2.074
Saldo per 31 december 2.217 2.585
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
151
9. Langlopende verplichtingen (€ x 1.000)
10. Kortlopende verplichtingen (€ x 1.000)
2021 2020
Leningen 14.000 14.000
Uitgestelde belastingverplichtingen - 20
Leaseverplichtingen 155 324
Totaal 14.155 14.344
2021 2020
Rekening-courantkredieten banken - -
Leaseverplichtingen 302 331
Belastingen en premies sociale verzekeringen 1.862 1.974
Handelsschulden en overige schulden en overlopende passiva 25.999 20.264
Totaal 28.163 22.569
Leningen
De nancieringsovereenkomst met de bank waar de Standby Roll-over lening
is ondergebracht expireert op 1 april 2026. Als zekerheden zijn verstrekt het
recht van hypotheek (€ 18,9 miljoen, exclusief 40% voor rente en kosten) en
pandrecht op bedrijfsinventaris en handelsvorderingen. Deze overeenkomst
bevat geen convenanten. De rentevoet is gelijk aan het Euribor tarief
vermeerderd met een opslag van 1,2 procent.
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
152
Nedap N.V. vormt een scale eenheid voor de vennootschapsbelasting met
Nedap Beveiligingstechniek B.V.
Alle vennootschappen zijn hoofdelijk aansprakelijk voor de afdracht van
de verschuldigde winstbelasting. De belastingposities worden in rekening
courant tussen de vennootschappen verrekend.
Een aantal dochtermaatschappijen is ervan afhankelijk dat Nedap N.V. de
nanciering beschikbaar blijft stellen. Door Nedap N.V. zijn in dit kader voor
Nedap Asia Ltd. en Nedap Great Britain Ltd. Letters of Support afgegeven
waarin is bevestigd dat de nanciering niet zal worden opgeëist en de
toelevering gegarandeerd blijft.
Rekening-courantkredieten banken
Niet uit de balans blijkende rechten en verplichtingen
In de overige schulden en overlopende passiva heeft € 0,2 miljoen betrekking op schulden met een looptijd langer dan 1 jaar (2020: € 0,2 miljoen).
Handelsschulden en overige te betalen posten 2021 2020
Handelsschulden 12.368 10.221
Schulden uit hoofde van investeringen 615 510
Vooruitbetalingen 1.838 1.042
Overige schulden en overlopende passiva 11.178 8.491
Totaal 25.999 20.264
Het maximum op te nemen bedrag in rekening-courant bedraagt € 25 miljoen (2020: € 25 miljoen).
Ieder jaar is in de maanden april t/m september een extra bedrag van € 5 miljoen beschikbaar.
Overige informatie
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
153
11. Omzet (€ x 1.000)
Geograsche afzetgebieden 2021 2020
Nederland 70.406 66.265
Duitsland 26.368 24.484
Overig Europa 52.359 45.908
Noord-Amerika 21.471 18.348
Overige landen 20.404 16.450
Totaal 191.008 171.455
Softwareabonnementen (licenties) en diensten bestaan voornamelijk uit abonnementen en onderhoudscontracten
voor Healthcare, Retail, Security Management en Stafng Solutions.
Er zijn geen afnemers met een omzet hoger dan 10% van de totale omzet.
2021 2020
Producten, systemen en installaties 133.120 121.759
Softwareabonnementen (licenties) en diensten 57.888 49.696
Totaal 191.008 171.455
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
154
12. Personeelskosten (€ x 1.000)
2021 2020
Lonen en salarissen 49.140 43.092
Sociale lasten 5.300 5.134
Pensioenlasten 3.656 3.432
Doorbelast aan dochtermaatschappijen -450 -406
Inleenkrachten 11.837 9.813
Overige personeelskosten 3.249 3.220
Totaal 72.732 64.285
Gemiddeld aantal medewerkers 2021 2020
Nederland 700 666
Overig Europa 7 6
Totaal 707 672
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
155
13. Amortisatie (€ x 1.000)
14. Afschrijvingen (€ x 1.000)
2021 2020
Ontwikkelingskosten 736 856
Software & licenties 167 126
Totaal 903 982
2021 2020
Bedrijfsgebouwen 1.556 1.397
Machines en installaties 796 790
Andere vaste bedrijfsmiddelen 4.624 4.329
Gebruiksrechten leases 332 306
Totaal 7.308 6.822
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
156
15. Bijzondere waardeverminderingen activa (€ x 1.000)
16. Overige bedrijfskosten (€ x 1.000)
2021 2020
Bijzondere waardevermindering activa 528 -
De bijzondere waardevermindering activa betreffen kosten voor waardeverminderingen van materiële vaste activa.
Onder de overige bedrijfskosten zijn onder andere opgenomen algemene-, huisvestings-, indirecte fabricage- en verkoopkosten.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
157
17. Belastingen (€ x 1.000)
2021 2020
Winst voor belastingen exclusief deelnemingen 21.652 15.673
Winstbelasting 4.450 3.023
Uitgestelde winstbelasting -336 -153
Totaal winstbelasting 4.114 2.870
Aansluiting met het effectieve belastingtarief
2021 2020
Winstbelasting op basis van het Nederlandse belastingtarief 5.413 25,0% 3.918 25,0%
Afwijkend belastingtarief binnenland -35 -0,2% 25 0,1%
Effect belastingtarief in buitenlands liaal 13 0,1% 11 0,1%
Niet-aftrekbare kosten 384 1,8% 160 1,0%
Fiscale stimuleringsregelingen -1.659 -7,7% -1.303 -8,3%
Aanpassing voorgaande jaren -2 0,0% 59 0,4%
Totaal 4.114 19,0% 2.870 18,3%
Het afwijkend belastingtarief binnenland wordt veroorzaakt door een
belastingdruk van 15,0% op de eerste € 245 (2020: 16,5% op de eerste
€ 200) van het belastbare resultaat en aanpassingen in verband met een
tariefwijziging vanaf 2022.
De belastingdruk bij het buitenlands liaal is per saldo hoger dan het
nominale tarief in Nederland, dit veroorzaakt een verhoging van de
effectieve belastingdruk met 0,1 %.
Niet-aftrekbare kosten betreffen grotendeels kosten verband houdend met
op aandelen gebaseerde beloningen.
Naast een gering bedrag volgend uit de Energie/Milieu Investerings Aftrek
(EIA/MIA) (€ -13 (2020: € -33)) bestaan de scale stimuleringsregelingen
uit voordelen voortvloeiend uit de toepassing van de innovatiebox (€ -1.646
(2020: € -1.270)).
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
158
2021 2020
Personeels- en overige bedrijfskosten 37.528 35.345
Amortisatie 736 857
Geactiveerde kosten -512 -200
Subsidies -1.020 -1.030
Totaal 36.732 34.972
2021 2020
Stand per 1 januari 181.237 169.744
Aangekocht gedurende het jaar 15.011 13.439
Ontvangen bonusaandelen 3.147 2.131
Verkocht gedurende het jaar -7.476 -4.077
Stand per 31 december 191.919 181.237
Onderzoek- en ontwikkelingskosten (€ x 1.000)
Aandelenbezit Stichting Medewerkerparticipatie Nedap (stuks x 1)
Subsidies betreffen met name toegekende afdrachtverminderingen S&O voortvloeiend uit de WBSO.
De kosten gerelateerd aan onderzoek en ontwikkeling zien voor het
merendeel op onderhoud en het doorontwikkelen van de huidige producten
en diensten. Het overige deel van deze kosten ziet op onderzoek en
ontwikkeling van nieuwe producten of diensten, waarbij activering van
ontwikkelingskosten enkel plaatsvindt indien wordt voldaan aan de geldende
criteria van IAS 38.
Overige informatie
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
159
Aankopen gedaan in de jaren 2018 tot en met 2021 zijn nog geblokkeerd.
Van de 191.919 in bezit zijnde aandelen bevinden zich 91.091 stuks nog in
een blokkeringsperiode. De 91.091 geblokkeerde certicaten van aandelen
geven recht op 17.068 bonuscerticaten (2020: 16.746). In 2021 zijn 3.147
bonuscerticaten geleverd (2020: 2.131), 275 conditioneel toegekende
bonuscerticaten vervallen (2020: 27) en 3.744 bonuscerticaten
conditioneel toegekend (2020: 3.407), resulterend in 17.068 potentieel
te leveren bonuscerticaten per ultimo 2021 (2020: 16.746).
De Stichting Medewerkerparticipatie bezit circa 2,9% van het geplaatste
aandelenkapitaal.
Betreft de totale kosten voor de diensten geleverd door
PricewaterhouseCoopers Accountants N.V.
2021 2020
Onderzoek van
de jaarrekening
262 266
Controle gerelateerde
opdrachten
- -
Belastingen - -
Totaal 262 266
Kosten van de externe onafhankelijke accountant
(€ x 1.000)
Groenlo, 17 februari 2022
De directie
drs. R.M. Wegman, CEO
drs. D. van der Sluijs RC, CFO
De raad van commissarissen
ir. G.F. Kolff, voorzitter
prof. dr. ir. J.M.L. van Engelen, vicevoorzitter
drs. P.A.M. van Bommel
drs. M. Pijnenborg
drs. M.A. Scheltema
2021 2020
Winst aandeelhouders 18.284 13.751
Toevoeging (-)/ onttrekking
(+) overige reserves
1.176 803
Dividend uit te keren op
gewone aandelen
19.460 14.554
Winstbestemming (€ x 1.000)
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
160
Aan: de algemene vergadering en de raad van
commissarissen van Nedap N.V.
Verklaring over
de jaarrekening 2021
Ons oordeel:
Naar ons oordeel:
geeft de geconsolideerde jaarrekening
van Nedap N.V., samen met haar
dochtermaatschappijen (‘de groep’)
een getrouw beeld van de grootte en
samenstelling van het vermogen van de
groep op 31 december 2021 en van het
resultaat en de kasstromen over 2021, in
overeenstemming met de International
Financial Reporting Standards zoals aanvaard
binnen de Europese Unie (‘EU-IFRS’) en met
Titel 9 Boek 2 van het in Nederland geldende
Burgerlijk Wetboek (‘BW’);
geeft de vennootschappelijke jaarrekening van
Nedap N.V. (‘de vennootschap’) een getrouw
beeld van de grootte en samenstelling van
het vermogen van de vennootschap op 31
december 2021 en van het resultaat over
2021 in overeenstemming met Titel 9 Boek
2 van het in Nederland geldende Burgerlijk
Wetboek (‘BW’).
Wat we hebben gecontroleerd
Wij hebben de in dit jaarverslag opgenomen
jaarrekening 2021 van Nedap N.V. te Groenlo
gecontroleerd. De jaarrekening omvat de
geconsolideerde jaarrekening van de groep en de
vennootschappelijke jaarrekening.
De geconsolideerde jaarrekening bestaat uit:
de geconsolideerde balans per 31 december;
de volgende overzichten over 2021: de
geconsolideerde winst-en-verliesrekening,
het geconsolideerde overzicht van het
totaalresultaat, het geconsolideerde
mutatieoverzicht eigen vermogen en het
geconsolideerde kasstroomoverzicht; en
de toelichting met de belangrijke grondslagen
voor nanciële verslaggeving en overige
toelichtingen.
De vennootschappelijke jaarrekening bestaat uit:
de vennootschappelijke balans per
31 december;
de vennootschappelijke winst-en-
verliesrekening Nedap N.V.; en
de toelichting met de gehanteerde
grondslagen voor nanciële verslaggeving
en overige toelichtingen.
Het stelsel voor nanciële verslaggeving
dat is gebruikt voor het opmaken van de
geconsolideerde jaarrekening is EU-IFRS en de
relevante bepalingen uit Titel 9 Boek 2 BW en het
stelsel dat is gebruikt voor het opmaken van de
enkelvoudige jaarrekening is Titel 9 Boek 2 BW.
De basis voor ons oordeel
Wij hebben onze controle uitgevoerd
volgens Nederlands recht, waaronder ook
de Nederlandse controlestandaarden vallen.
Onze verantwoordelijkheden op grond
hiervan zijn beschreven in de paragraaf ‘Onze
verantwoordelijkheden voor de controle van
de jaarrekening’.
Wij vinden dat de door ons verkregen controle-
informatie voldoende en geschikt is als basis
voor ons oordeel.
Onafhankelijkheid
Wij zijn onafhankelijk van Nedap N.V. zoals
vereist in de Europese verordening betreffende
specieke eisen voor de wettelijke controles
van nanciële overzichten van organisaties
van openbaar belang, de Wet toezicht
6.3 Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
161
accountantsorganisaties (Wta), de Verordening
inzake de onafhankelijkheid van accountants
bij assuranceopdrachten (ViO) en andere voor
de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels
in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan
de Verordening gedrags- en beroepsregels
accountants (VGBA).
Onze controleaanpak
Wij hebben onze controlewerkzaamheden
met betrekking tot de kernpunten, fraude en
continuïteit, en de aangelegenheden daaruit,
bepaald in de context van de controle van de
jaarrekening als geheel en bij het vormen van ons
oordeel hierover. De informatie ter ondersteuning
van ons oordeel, zoals onze bevindingen
en observaties ten aanzien van individuele
kernpunten, de controleaanpak frauderisico’s
en de controleaanpak continuïteit, moet in dat
kader worden bezien en niet als afzonderlijke
oordelen of conclusies.
Samenvatting en context
Nedap N.V. is een onderneming die technologisch
innovatieve producten en diensten ontwikkelt,
laat produceren dan wel produceert en vermarkt.
De ontwikkelingsactiviteiten vinden voornamelijk
plaats op de hoofdvestiging in Groenlo in de
zogeheten marktgroepen. De groep beschikt
over een negental buitenlandse vestigingen die
ondersteunend zijn aan de verkoop van haar
producten en oplossingen. De productfabricage
is voor een signicant deel uitbesteed aan
gespecialiseerde partners. Er is nog in beperkte
mate sprake van productfabricage in de eigen
productiefaciliteit in Groenlo.
De groep bestaat uit verschillende
groepsonderdelen en daarom hebben wij de
reikwijdte en aanpak van de groepscontrole
overwogen zoals uiteengezet in de paragraaf
‘De reikwijdte van onze groepscontrole’.
We hebben in onze controle in het bijzonder
aandacht besteed aan de hoofdvestiging in
Groenlo omdat deze individueel nancieel
signicant is. Tevens heeft een controle
plaatsgevonden voor de vestiging in Hong
Kong (Nedap Asia Ltd.) en zijn specieke
werkzaamheden verricht voor de vestiging
in de Verenigde Staten (Nedap Inc.).
Als onderdeel van het ontwerpen van onze
controleaanpak hebben wij de materialiteit
bepaald en het risico van materiële afwijkingen in
de jaarrekening geïdenticeerd en ingeschat. Wij
besteden bijzondere aandacht aan die gebieden
waar de directie belangrijke schattingen
heeft gemaakt, bijvoorbeeld bij signicante
schattingen waarbij veronderstellingen over
toekomstige gebeurtenissen worden gemaakt
die inherent onzeker zijn. Hierbij hebben wij
aandacht besteed aan onder meer de assumpties
die horen bij de fysieke- en transitierisicos als
gevolg van klimaatverandering.
In de grondslagen voor nanciële verslaggeving
van de jaarrekening heeft de onderneming
de schattingsposten en de belangrijkste
onderliggende veronderstellingen uiteengezet.
Wij hebben in dit kader het activeren van
ontwikkelingskosten als kernpunt voor onze
controle aangemerkt, zoals nader uiteengezet in
de sectie ‘De kernpunten van onze controle’. Dit
houdt met name verband met de omvang van de
onderzoeks- en ontwikkelingskosten, die worden
gemaakt door de marktgroepen teneinde nieuwe
proposities te ontwikkelen, en de onzekerheid
die gepaard gaat met de toekomstige
economische voordelen van deze proposities.
Daarnaast hebben wij de controle van de
omzetverantwoording aangemerkt als kernpunt
van onze controle. De diversiteit binnen de
omzetstromen, gecombineerd met het veelal
informele karakter van de interne controles
hierop, hebben ertoe geleid dat wij bijzondere
aandacht hebben besteed aan de controle van de
verantwoorde omzet. Dit kernpunt is eveneens
uiteengezet in de sectie ‘De kernpunten van
onze controle.
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
162
Bij al onze controles besteden wij aandacht
aan het risico op afwijkingen van materieel
belang als gevolg van fraude die het gevolg
is van het doorbreken van de interne
beheersingsmaatregelen door de directie,
waaronder het evalueren van schattingen op
mogelijke tendenties. Andere aandachtsgebieden
in onze controle, die niet als kernpunten zijn
aangemerkt, waren onder andere de beoordeling
van de impact van de Covid-19-pandemie op
de inbaarheid van handelsvorderingen en de
continuïteit van de onderneming, de waardering
van voorraden, de controle van (latente)
belastingposities en de verwerking van op
aandelen gebaseerde beloningen.
Nedap heeft de potentiële impact van
klimaatverandering op zijn nanciële positie
beoordeeld. In hoofdstuk 1.8. “Duurzame
waardecreatie” in het jaarverslag heeft
de entiteit de impact voortkomend uit de
klimaatverandering nader toegelicht.
Wij hebben de beoordeling van de aan
klimaat gerelateerde risicos door management
besproken, en de potentiële impact op de
nanciële positie inclusief de onderliggende
assumpties en schattingen geëvalueerd.
De impact van klimaatverandering leidt niet tot
een kernpunt van onze controle.
Wij hebben ervoor gezorgd dat de controleteams,
zowel op groepsniveau als op het niveau van de
groepsonderdelen, over voldoende
Materialiteit
Materialiteit: € 1.135.000.
Reikwijdte van de controle
De groepscontrole heeft zich voornamelijk gericht op de onderdelen Nedap N.V. (vennootschappelijk) en Nedap Asia Ltd.
Bij deze groepsonderdelen zijn controles van de volledige nanciële informatie uitgevoerd.
Additioneel is Nedap Inc. in de reikwijdte van de groepscontrole betrokken om voldoende dekking te verkrijgen voor de
controle van individuele posten van de geconsolideerde jaarrekening.
Dekking controlewerkzaamheden: 95% van de geconsolideerde omzet, 92% van het geconsolideerde balanstotaal en
96% van het resultaat voor belastingen.
Kernpunten
Activering ontwikkelingskosten
Controle van de omzetverantwoording
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
163
specialistische kennis en expertise beschikten
die nodig zijn voor de controle van een
onderneming die omzet genereert met de
ontwikkeling en verkoop van producten of
systemen, en met bijbehorende dienstverlening.
Wij hebben tevens specialisten en experts op het
gebied van IT-audit, belastingen, op aandelen
gebaseerde beloningen en remuneratie in ons
team opgenomen en geraadpleegd.
Materialiteit
De reikwijdte van onze controle wordt beïnvloed
door het toepassen van materialiteit. Het begrip
‘materieel’ wordt toegelicht in de paragraaf
‘Onze verantwoordelijkheden voor de controle
van de jaarrekening.
Wij bepalen, op basis van ons professionele
oordeel, kwantitatieve grenzen voor
materialiteit waaronder de materialiteit voor
de jaarrekening als geheel, zoals uiteengezet
in onderstaande tabel. Deze grenzen, evenals
de kwalitatieve overwegingen daarbij, helpen
ons om de aard, timing en omvang van onze
controlewerkzaamheden voor de individuele
posten en toelichtingen in de jaarrekening
te bepalen en om het effect van onderkende
afwijkingen, zowel individueel als gezamenlijk,
op de jaarrekening als geheel en op ons oordeel,
te evalueren.
Wij houden ook rekening met afwijkingen en/of
mogelijke afwijkingen die naar onze mening om
kwalitatieve redenen materieel zijn.
Wij zijn met de raad van commissarissen
overeengekomen dat wij tijdens onze controle
geconstateerde afwijkingen boven de € 56.000
(2020: € 40.000) en reclassicaties boven
de € 150.000 aan hen rapporteren evenals
kleinere afwijkingen die naar onze mening om
kwalitatieve redenen relevant zijn.
Materialiteit voor de groep
€ 1.135.000 (2020: € 840.000).
Hoe is de materialiteit bepaald
Wij bepalen de materialiteit op basis van ons professionele oordeel.
Als basis voor deze oordeelsvorming gebruikten we 5% van het resultaat
voor belastingen.
De overwegingen voor de gekozen benchmark
We gebruikten resultaat voor belastingen als de primaire, algemeen
geaccepteerde, benchmark, op basis van onze analyse van de
gemeenschappelijke informatiebehoeften van gebruikers van de
jaarrekening. Op basis daarvan zijn wij van mening dat het resultaat
voor belastingen een belangrijk kengetal is voor de nanciële prestaties
van de vennootschap.
Materialiteit voor groepsonderdelen
Aan elk groepsonderdeel, binnen de reikwijdte van onze controle, is, op
basis van onze oordeelsvorming, een materialiteit toegerekend die lager is
dan de materialiteit voor de groep als geheel. De materialiteit die we hebben
toegerekend aan groepsonderdeel Nedap Asia Ltd. bedroeg € 200.000.
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
164
De reikwijdte van onze groepscontrole
Nedap N.V. is de moedermaatschappij van een
groep van entiteiten. De nanciële informatie van
deze groep is opgenomen in de geconsolideerde
jaarrekening van Nedap N.V.
Wij hebben de reikwijdte van onze controle
zodanig bepaald dat wij voldoende
controlewerkzaamheden verrichten om in staat
te zijn een oordeel te geven over de jaarrekening
als geheel. Daarbij hebben wij, onder meer, in
aanmerking genomen de managementstructuur
van de groep, de aard van de activiteiten van
de groepsonderdelen, de bedrijfsprocessen
en interne beheersingsmaatregelen en de
bedrijfstak waarin de vennootschap opereert.
Op grond hiervan hebben wij de aard en omvang
van de werkzaamheden bepaald op het niveau
van de groepsonderdelen die noodzakelijk waren
om door het groepsteam en door de accountants
van groepsonderdelen te worden uitgevoerd.
De groepscontrole heeft zich voornamelijk
gericht op de signicante onderdelen Nedap
N.V. (vennootschappelijk) en Nedap Asia Ltd.
Bij deze groepsonderdelen zijn controles van
de volledige nanciële informatie uitgevoerd.
Additioneel is Nedap Inc. in de reikwijdte van
de groepscontrole betrokken, op specieke
aspecten, om voldoende dekking te verkrijgen
voor de controle van individuele posten van de
geconsolideerde jaarrekening.
Wij hebben de lokale accountant van Nedap
Inc. in de Verenigde Staten door middel
van instructies aangestuurd om speciek
overeengekomen controlewerkzaamheden
te verrichten met betrekking tot de liquide
middelen, debiteuren, voorraden, overlopende
passiva, voorzieningen, omzet, fraude- risico’s
en het eigen vermogen om zodoende voldoende
dekking te verkrijgen voor de controle van deze
individuele posten van de geconsolideerde
jaarrekening van Nedap N.V. Wij hebben met de
lokale accountant diverse besprekingen gehad
en de toereikendheid van diens uitgevoerde
werkzaamheden in detail geëvalueerd.
In totaal hebben wij met het uitvoeren van deze
werkzaamheden de volgende dekking over
onderstaande jaarrekeningposten verkregen:
Omzet 95%
Balanstotaal 92%
Resultaat voor belasting 96%
De groepsonderdelen die niet onder de reikwijdte
van de controle vallen vertegenwoordigen geen
van alle meer dan 3% van de geconsolideerde
omzet, het geconsolideerde balanstotaal
of het resultaat voor belastingen. Op de
nanciële informatie van deze resterende
groepsonderdelen hebben we op groepsniveau,
onder meer, cijferanalyses uitgevoerd om
onze inschatting, dat deze onderdelen geen
signicante risicos op afwijkingen van materieel
belang bevatten, te bevestigen.
De controle van het Nederlandse groeps-
onderdeel is door het groepsteam uitgevoerd.
Voor de controle van het groepsonderdeel
Nedap Asia Ltd. hebben wij gebruikgemaakt van
de lokale accountant van dat groepsonderdeel
in Hong Kong. Wij hebben de mate waarin
onze betrokkenheid noodzakelijk was bepaald
om in staat te zijn een conclusie te trekken of
voldoende en geschikte controle-informatie
betreffende dit onderdeel is verkregen als
basis voor ons oordeel bij de geconsolideerde
jaarrekening als geheel.
Wij hebben de lokale accountant van het
groepsonderdeel instructies gestuurd waarin
wij de uitkomsten van onze risicoanalyse
hebben beschreven en de daarop
gebaseerde controleaanpak. Wij hebben, als
groepsaccountant, periodiek overleg gehad
met de lokale accountant van Nedap Asia Ltd.,
waarbij gesproken is over de risicos,
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
165
de controleaanpak, de voortgang van de controle
en, op basis van de ontvangen rapportages,
de bevindingen en conclusies. Wij hebben de
toereikendheid van de controlewerkzaamheden
geëvalueerd, rekening houdend met de door
ons verstuurde instructies. Met de directie en
de lokale accountant is afsluitend gesproken
over de nanciële resultaten, de gehanteerde
(belangrijke) schattingen en de bevindingen
uit de controle.
De consolidatie van de groep, de toelichtingen
in de jaarrekening en een aantal complexe
aspecten, waaronder de controle van
geactiveerde ontwikkelingskosten, (latente)
belastingposities en de verwerking van op
aandelen gebaseerde beloningen zijn door
het groepsteam gecontroleerd.
Waar controlewerkzaamheden zijn uitgevoerd
door accountants van groepsonderdelen,
hebben wij de mate waarin onze betrokkenheid
noodzakelijk was bepaald om in staat te zijn een
conclusie te trekken of voldoende en geschikte
controle-informatie met betrekking tot deze
onderdelen is verkregen als basis voor ons
oordeel bij de geconsolideerde jaarrekening
als geheel.
Door bovengenoemde werkzaamheden bij
(groeps)onderdelen, gecombineerd met
aanvullende werkzaamheden op groepsniveau,
zijn wij in staat geweest om voldoende en
geschikte controle-informatie met betrekking
tot de nanciële informatie van de groep te
verkrijgen als basis voor ons oordeel over
de jaarrekening.
Controleaanpak frauderisicos
Wij hebben risicos geïdenticeerd en
ingeschat op een afwijking van materieel
belang in de geconsolideerde jaarrekening
die het gevolg is van fraude. Wij hebben
tijdens onze controle inzicht verkregen in
de entiteiten binnen de consolidatiekring
en haar omgeving, de componenten van het
interne beheersingssysteem, waaronder het
risico-inschattingsproces en de wijze waarop
de directie inspeelt op frauderisicos en het
interne beheersingssysteem monitort en de
wijze waarop de raad van commissarissen
toezicht uitoefent, alsmede de uitkomsten
daarvan. Wij verwijzen naar hoofdstuk 4.3
“Risicomanagement” van het jaarverslag,
waarin de directie het Nedap Risk Management
Framework en het informele systeem van
risicoanalyse beschrijft en hoofdstuk 5.
“Verslag raad van commissarissen” van het
jaarverslag waar de raad van commissarissen
op het Nedap Risk Management Framework
reflecteert.
Wij hebben de opzet van de relevante
aspecten van het interne beheersingssysteem,
waaronder fraude als element in het Nedap
Risk Management Framework, de gedragscode
en de klokkenluidersregeling geëvalueerd.
Risicomanagement is bij Nedap hoofdzakelijk
informeel georganiseerd.
Als onderdeel van ons proces voor het
identiceren van risicos op een afwijking
van materieel belang in de jaarrekening
die het gevolg is van fraude, hebben wij,
in samenwerking met onze forensische
specialisten, frauderisicofactoren overwogen
met betrekking tot frauduleuze nanciële
verslaggeving, oneigenlijke toe-eigening van
activa en omkoping en corruptie. Wij hebben
geëvalueerd of deze factoren een indicatie
vormden voor de aanwezigheid van het risico
op afwijkingen van materieel belang als gevolg
van fraude. De door ons geïdenticeerde
frauderisicos en uitgevoerde specieke
werkzaamheden zijn als volgt:
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
166
Geïdentificeerde frauderisico’s
Het risico dat de directie maatregelen van interne beheersing doorbreekt.
Bij al onze controles besteden wij aandacht aan het risico van het doorbreken
van maatregelen van interne beheersing door de directie, waaronder risicos
op mogelijke afwijkingen van materieel belang als gevolg van fraude in
schattingen op basis van een analyse van mogelijke belangen van de directie.
De directie ontvangt een variabele beloning, waarvan de omvang mede
afhankelijk is van het behalen van nanciële doelstellingen die door de
RvC zijn gesteld. Daarnaast heeft de directie, vanuit de unieke positie
waarin zij zich bevindt, gelegenheid tot het beïnvloeden van schattingen.
Wij hebben in dat kader bijzondere aandacht gehad voor de geactiveerde
ontwikkelingskosten gegeven het schattingselement in deze post.
Controlewerkzaamheden en observaties
Wij hebben, voor zover relevant voor onze controle, de opzet gvalueerd
van de maatregelen van interne beheersing die het risico op doorbreking
van de interne beheersing moeten mitigeren in de processen voor het
genereren en verwerken van journaalposten en het maken van schattingen.
Tevens hebben wij specieke aandacht gegeven aan de toegangs-
beveiligingen in het IT-systeem en de mogelijkheid dat hierdoor
functiescheidingen worden doorbroken.
Wij hebben journaalposten geselecteerd op basis van risicocriteria en hierop
specieke controlewerkzaamheden verricht, waarbij wij tevens aandacht
hebben besteed aan het identiceren van signicante transacties buiten de
normale bedrijfsuitoefening.
Tevens hebben wij specieke controlewerkzaamheden verricht ten aanzien
van belangrijke schattingen van de directie, waaronder de activering van
ontwikkelingskosten. Hiervoor verwijzen wij naar de paragraaf kernpunten.
Wij hebben in het bijzonder aandacht gehad voor het inherente risico van
vooringenomenheid van de directie bij de schattingen.
Onze werkzaamheden hebben geen materiële afwijkingen in de door het
management verschafte informatie in de jaarrekening en het bestuursverslag,
ten opzichte van de jaarrekening, aan het licht gebracht.
Onze werkzaamheden hebben niet geleid tot specieke aanwijzingen voor
fraude of vermoedens van fraude ten aanzien van het doorbreken van de
interne beheersing door de directie.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
167
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
Geïdentificeerde frauderisico’s
Het risico van frauduleuze nanciële verslaggeving, ten gevolge van
onjuiste afgrenzing of verantwoorden van ctieve omzet.
Dit risico ziet toe op het bestaan en de afgrenzing van omzet. De directie heeft
targets gekregen voor groei van de omzet en het resultaat, zoals toegelicht in
hoofdstuk 5.2 “Remuneratieverslag 2021” van het jaarverslag. Hierdoor zou
druk op het bestuur kunnen bestaan om een te hoge omzet weer te geven
door omzet te vroeg te verantwoorden of ctieve omzet op te voeren.
Controlewerkzaamheden en observaties
Wij hebben, voor zover relevant voor onze controle, de opzet gvalueerd
van de interne beheersingsmaatregelen rondom de omzetverantwoording
en in de processen voor het genereren en verwerken van journaalposten
betreffende de omzet.
Wij hebben specieke werkzaamheden op het bestaan van de omzet verricht.
Op basis van deelwaarnemingen, hebben wij de geleverde prestaties
en transactieprijzen die ten grondslag liggen aan de omzettransacties
getoetst aan de hand van de onderliggende verkoopovereenkomsten,
leveringsdocumenten, verkoopfacturen en geldontvangsten.
Per jaareinde hebben wij specieke werkzaamheden uitgevoerd om
mogelijke verschuivingen van omzet van geleverde diensten/producten in het
volgende boekjaar naar de omzetverantwoording van het huidige boekjaar
te kunnen ontdekken. Tevens hebben wij onderzocht of in het volgende
boekjaar creditnota’s zijn geboekt die een indicatie geven van onjuist
geboekte omzet in het huidige boekjaar.
Wij hebben door middel van data-analyse opvallende omzetboekingen in
het boekjaar geïdenticeerd en hierop gegevensgerichte werkzaamheden
uitgevoerd door vast te stellen dat deze boekingen zijn gebaseerd op
daadwerkelijke leveringen in het betreffende boekjaar
Onze werkzaamheden hebben geen materiële afwijkingen in de door
het management verschafte informatie in de jaarrekening en de het
bestuursverslag ten opzichte van de jaarrekening aan het licht gebracht.
Onze werkzaamheden hebben niet geleid tot specieke aanwijzingen voor
fraude of vermoedens van fraude ten aanzien van de afgrenzing en bestaan
van de omzetverantwoording.
168
In onze controle bouwen wij een element in van
onvoorspelbaarheid. Ook hebben wij de uitkomst
van andere controlewerkzaamheden beoordeeld
en overwogen of er bevindingen zijn die
aanwijzing geven voor fraude of het niet-naleven
van wet- en regelgeving.
Wij hebben kennisgenomen van de beschikbare
informatie en om inlichtingen gevraagd bij leden
van de directie, management, juridische zaken
en de raad van commissarissen. Hieruit volgden
geen signalen van fraude die kunnen leiden tot
een afwijking van materieel belang.
Tevens hebben we kennisgenomen van
advocatenbrieven. We zijn tijdens de controle
alert gebleven op indicaties voor signalen van
fraude en hebben de uitkomst van andere
controlewerkzaamheden geëvalueerd en
overwogen of er bevindingen zijn die aanwijzing
geven voor fraude. Indien daar sprake van
was, hebben wij onze evaluatie van het risico
van fraude en de gevolgen daarvan voor onze
controlewerkzaamheden opnieuw geëvalueerd.
Controleaanpak continuïteit
De directie heeft de jaarrekening opgemaakt
uitgaande van de continuïteit van het geheel van
de werkzaamheden voor de voorzienbare
toekomst. Onze werkzaamheden om de
continuïteitsbeoordeling van de directie te
evalueren omvatten onder andere:
overwegen of de continuïteitsbeoordeling
van de directie alle relevante informatie
bevat, waaronder de impact van de Covid-
19-pandemie en mogelijke gevolgen van
signicante verstoringen in de supply chain,
waarvan wij als gevolg van onze controle
kennis hebben, de directie bevragen over
de belangrijkste veronderstellingen en
uitgangspunten en nagaan of de directie
gebeurtenissen of omstandigheden heeft
geïdenticeerd die gerede twijfel kunnen doen
ontstaan over de mogelijkheid van de entiteit
om haar continuïteit te handhaven (hierna:
continuïteitsrisicos);
analyseren van de nanciële positie per
einde van het huidige boekjaar ten opzichte
van die per einde van het vorige boekjaar
ter identicatie van indicatoren die kunnen
duiden op continuïteitsrisicos;
Evalueren van de begrote operationele
resultaten en daaraan gerelateerde
kasstromen ten opzichte van het afgelopen
jaar, ontwikkelingen in de branche en onze
kennis uit de controle;
inwinnen van inlichtingen bij de directie over
haar kennis van continuïteitsrisico’s na de
periode van de door de directie verrichte
continuïteitsanalyse.
Onze controlewerkzaamheden hebben geen
informatie opgeleverd die strijdig is met de
veronderstellingen en aannames van de
directie over de gehanteerde continuïteits-
veronderstelling.
De kernpunten van onze controle
In de kernpunten van onze controle beschrijven
wij zaken die naar ons professionele oordeel
het meest belangrijk waren tijdens de controle
van de jaarrekening. Wij hebben de raad van
commissarissen op de hoogte gebracht van de
kernpunten.
De kernpunten vormen geen volledige weergave
van alle risicos en punten die wij tijdens onze
controle hebben geïdenticeerd en hebben
besproken. Wij hebben in deze paragraaf
de kernpunten beschreven met daarbij een
samenvatting van de op deze punten door ons
uitgevoerde werkzaamheden.
Wij hebben onze controlewerkzaamheden met
betrekking tot deze kernpunten bepaald in het
kader van de jaarrekeningcontrole als geheel.
Onze bevindingen en observaties ten aanzien
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
169
van individuele kernpunten moeten in dat
kader worden bezien en niet als afzonderlijke
oordelen over deze kernpunten of over specieke
elementen van de jaarrekening.
De kernpunten Activering ontwikkelingskosten
en ‘Controle van de omzetverantwoording’ zijn
inherent aan de aard van de onderneming. Er zijn
geen wijzigingen in de kernpunten in vergelijking
met voorgaand jaar. De ontwikkeling van de
business, de resultaten van de onderneming en
onze jaarrekeningcontrole gaven verder geen
aanleiding tot additionele kernpunten.
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
170
Kernpunten
Activering ontwikkelingskosten
De toelichting op de immateriële vaste activa is opgenomen in toelichting
1 op de jaarrekening.
Het doen van onderzoek naar en de ontwikkeling van nieuwe proposities
zijn onderdeel van de kernactiviteiten van Nedap N.V. De kosten die worden
gemaakt uit hoofde van onderzoek worden rechtstreeks ten laste van het
resultaat gebracht. Voor proposities waarvan is bepaald dat deze technisch
haalbaar zijn en er voldoende marktpotentieel is, worden de kosten voor
ontwikkeling separaat per propositie geadministreerd.
Op basis van de intern gedenieerde activeringscriteria, die voldoen aan
IAS38, wordt op propositieniveau besloten of de ontwikkelingskosten
kunnen worden geactiveerd als immateriële vaste activa. Indien de kosten
niet voldoen aan de activeringscriteria worden deze rechtstreeks ten laste
van het resultaat gebracht.
Ultimo 2021 bedragen de geactiveerde ontwikkelings-kosten € 1,2 miljoen
(31 december 2020: € 1,5 miljoen).
In de winst- en verliesrekening is € 37 miljoen (2020: € 35 miljoen)
aan onderzoeks- en ontwikkelingskosten rechtstreeks ten laste van het
resultaat gebracht. Zoals toegelicht in de sectie ‘Overige informatie’ van de
geconsolideerde jaarrekening zien deze kosten voor het merendeel toe op
het onderhoud, actualiseren en door ontwikkelen van bestaande proposities
en in mindere mate op daadwerkelijke onderzoek en ontwikkeling van nieuwe
proposities.
Het onderscheid tussen de ontwikkeling van een nieuwe propositie en
de doorontwikkeling van en/of het onderhoud plegen aan een bestaande
propositie is niet altijd feitelijk vast te stellen. Daarnaast is er sprake van
een onzekerheid of proposities uiteindelijk zullen leiden tot toekomstige
economische voordelen. Als gevolg van deze aspecten, alsmede de materiële
bedragen die gepaard gaan met onderzoek en ontwikkeling, hebben wij de
activering van ontwikkelingskosten als kernpunt aangemerkt. Onze controle
is met name gegevensgericht van aard.
Onze controlewerkzaamheden en observaties
De door management gemaakte inschatting inzake de activering
van ontwikkelingskosten hebben wij getoetst aan de hand van de
activeringscriteria vanuit IAS 38, interviews met betrokken medewerkers
en management, het lezen van notulen en het raadplegen van
openbare bronnen. Tevens hebben we kennisgenomen van de interne
processen rondom de administratie en beheersing van onderzoek- en
ontwikkelingskosten. Aangezien de interne controles op transactieniveau niet
altijd formeel en/of zichtbaar worden vastgelegd, hebben wij de administratie
op propositieniveau, per marktgroep, gegevensgericht gecontroleerd.
De juistheid van de geactiveerde ontwikkelingskosten hebben wij getoetst
middels het toetsen van de geldende uitgangspunten voor activering,
waaronder de beoordeling van de uitgangspunten en veronderstellingen
aangaande technische haalbaarheid van de proposities alsmede de analyse
van management betreffende de toekomstige economische voordelen.
Ten aanzien van de volledigheid van de geactiveerde ontwikkelingskosten
hebben wij diverse proposities op basis van deelwaarneming en omvang
geselecteerd en daarvan aan de hand van interviews, projectplannen,
voortgangsrapportages en overige documentatie vastgesteld dat de
gehanteerde uitgangspunten voor het niet activeren van deze proposities en
ontwikkelingskosten passend zijn binnen de criteria van IAS 38.
Door middel van kritische oordeelsvorming ten aanzien van de toelichtingen
en onderbouwingen per propositie kunnen wij ons vinden in de door
management geactiveerde ontwikkelingskosten.
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
171
Kernpunten
Controle van de omzetverantwoording
De toelichting op de omzet is opgenomen in toelichting 14 van de jaarrekening.
De omzet van Nedap N.V. bestaat uit diverse contractvormen met elementen
van levering van producten, diensten (bestaande uit abonnementen,
onderhoudscontracten en licenties) en combinaties daarvan, die allen een
separate transactieprijs kennen. De overeengekomen prestatieverplichtingen
kunnen impact hebben op het moment waarop de omzet verantwoord mag
worden, conform de vereisten van IFRS 15.
In de organisatiecultuur van Nedap N.V. vormen informele checks & balances,
zoals een nauwe betrokkenheid van de directie en het management,
belangrijke elementen in de governance en interne beheersingssystemen.
Interne controles op transactie-niveau worden niet altijd formeel of zichtbaar
vastgelegd.
De diversiteit aan marktgroepen, contractvormen en de informele
interne beheersing, hebben ertoe geleid dat wij een signicant deel van
onze inspanningen hebben besteed aan de controle van de juistheid en
volledigheid van de verantwoorde omzet. Onze controle is met name
gegevensgericht van aard.
Onze controlewerkzaamheden en observaties
We hebben de juistheid van de omzetstromen getoetst door middel van
eigen detailwaarnemingen door (op basis van deelwaarnemingen) de in
het grootboek verantwoorde omzet te toetsen aan de prestatieverplichtingen
en transactieprijzen in de onderliggende verkoopovereenkomsten, leverings-
documenten, verkoopfacturen en geldontvangsten.
Ten aanzien van de volledigheid van de omzet verkregen uit de levering
van producten hebben wij de verwachte verbanden tussen verkoop, inkoop,
productie en voorraadmutaties getoetst middels data-analyses
en deelwaarnemingen op onderliggende inkoop- en verkooptransacties.
Tevens hebben wij de voorraad-inventarisaties bijgewoond als sluitstuk
van deze verbandscontrole.
De volledigheid van de omzet uit diensten hebben we, afhankelijk van de
aard, gecontroleerd vanuit de standenregisters, waaronder de onderhouds-
contractenregisters en registers van gegenereerde licenties.
De volledigheid van deze standenregisters is getoetst middels aansluiting
met de basisregistraties inzake de werkelijk verleende diensten en
afgesloten contracten.
Volledigheid van deze basisregistraties is getoetst middels het evalueren
van de functiescheiding tussen de registrerende en controlerende functies.
Wij hebben geen materiële afwijkingen geconstateerd bij de uitgevoerde
werkzaamheden.
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
172
Verklaring over de in het
jaarverslag opgenomen andere
informatie
Het jaarrapport omvat ook andere informatie.
Dat betreft alle informatie in het jaarrapport
anders dan de jaarrekening en onze
controleverklaring daarbij.
Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn
wij van mening dat de andere informatie:
met de jaarrekening verenigbaar is en geen
materiële afwijkingen bevat;
alle informatie bevat die op grond van Titel 9
Boek 2 BW en artikelen 2:135b en 2:145 lid 2
BW is vereist.
Wij hebben de andere informatie gelezen en
hebben op basis van onze kennis en ons begrip,
verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of
anderszins, overwogen of de andere informatie
materiële afwijkingen bevat.
Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan
aan de vereisten in Titel 9 Boek 2 BW, artikel
2:135b lid 7 BW en de Nederlandse Standaard
720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde
diepgang als onze controlewerkzaamheden bij
de jaarrekening.
De directie is verantwoordelijk voor het
opstellen van de andere informatie, waaronder
het bestuursverslag en de overige gegevens in
overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW en het
bezoldigingsverslag in overeenstemming met
artikelen 2:135b en 2:145 lid 2 BW.
Verklaring betreffende overige
door wet- en regelgeving gestelde
vereisten en ESEF
Onze benoeming
Wij zijn herbenoemd als externe accountant
van Nedap N.V. voor een periode van drie jaar
tot en met het verslagjaar 2021 door de raad
van commissarissen volgens een besluit van de
algemene vergadering op 4 april 2019. Wij zijn
nu voor een onafgebroken periode van zes jaar
accountant van de vennootschap.
Europees uniform elektronisch formaat (ESEF)
Nedap N.V. heeft het jaarverslag, inclusief de
jaarrekening, opgesteld in ESEF. De vereisten
waaraan dit formaat moet voldoen zijn
vastgelegd in de Gedelegeerde Verordening (EU)
2019/815 van de Commissie met technische
reguleringsnormen voor de specicatie van een
uniform elektronisch verslagleggingsformaat
(deze vereisten worden hierna aangeduid met:
de RTS voor ESEF).
Naar ons oordeel is het jaarverslag, opgesteld
in het XHTML-formaat, met daarin opgenomen
de deels getagde geconsolideerde jaarrekening
zoals door Nedap N.V. opgenomen in de
rapportageset, in alle van materieel belang zijnde
aspecten opgesteld in overeenstemming met de
RTS voor ESEF.
De directie is verantwoordelijk voor het opstellen
van het jaarverslag, inclusief de jaarrekening,
in overeenstemming met de RTS voor ESEF,
waarbij de directie de verschillende onderdelen
samenvoegt in een enkel rapportageset. Het
is onze verantwoordelijkheid een redelijke
mate van zekerheid voor ons oordeel te krijgen
dat het jaarverslag in deze rapportageset in
overeenstemming is met de RTS voor ESEF.
Onze werkzaamheden bestonden, met
inachtneming van NBA Alert 43 van de
Koninklijke Nederlandse Beroepsorganisatie van
Accountants, onder andere uit:
Het verkrijgen van inzicht in het nanciële
rapportageproces van de entiteit, waaronder
het opstellen van de rapportageset.
Het verkrijgen van de rapportageset en het
uitvoeren van validaties om vast te stellen
of de rapportageset met daarin opgenomen
het Inline XBRL-instancedocument en de
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
173
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
XBRL-extensie-taxonomiebestanden, in
alle van materieel belang zijnde aspecten,
in overeenstemming met de technische
specicaties zoals opgenomen in de RTS
voor ESEF is opgesteld.
Het onderzoeken van de informatie
met betrekking tot de geconsolideerde
jaarrekening in de rapportageset om vast te
stellen of alle vereiste taggings zijn toegepast
en of deze in overeenstemming zijn met de
RTS voor ESEF.
Geen verboden diensten
Wij hebben, naar ons beste weten en overtuiging,
geen verboden diensten geleverd, als bedoeld
in artikel 5, lid 1 van de Europese verordening
betreffende specieke eisen voor de wettelijke
controles van nanciële overzichten van
organisaties van openbaar belang.
Geleverde diensten
Wij hebben geen niet-controlediensten, in
aanvulling tot de controle van de jaarrekening,
geleverd aan de vennootschap en haar
dochtermaatschappijen, in de periode waarop
onze wettelijke controle betrekking heeft.
Verantwoordelijkheden met
betrekking tot de jaarrekening en
de accountantscontrole
Verantwoordelijkheden van de directie en de
raad van commissarissen voor de jaarrekening
De directie is verantwoordelijk voor:
het opmaken en het getrouw weergeven
van de jaarrekening in overeenstemming met
EU-IFRS en met Titel 9 Boek 2 BW; en voor
een zodanige interne beheersing die de
directie noodzakelijk acht om het opmaken
van de jaarrekening mogelijk te maken zonder
afwijkingen van materieel belang als gevolg
van fouten of fraude.
Bij het opmaken van de jaarrekening moet de
directie afwegen of de vennootschap in staat
is om haar werkzaamheden in continuïteit
voort te zetten. Op grond van genoemde
verslaggevingsstelsels moet de directie
de jaarrekening opmaken op basis van de
continuïteitsveronderstelling, tenzij de directie
het voornemen heeft om de vennootschap te
liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen
of als beëindiging het enige realistische
alternatief is. De directie moet gebeurtenissen
en omstandigheden waardoor gerede twijfel
zou kunnen bestaan of de vennootschap haar
bedrijfsactiviteiten kan voortzetten, toelichten
in de jaarrekening.
De raad van commissarissen is verantwoordelijk
voor het uitoefenen van toezicht op het
proces van nanciële verslaggeving van
de vennootschap.
Onze verantwoordelijkheden voor de controle
van de jaarrekening
Onze verantwoordelijkheid is het zodanig
plannen en uitvoeren van een controleopdracht
dat wij daarmee voldoende en geschikte
controle-informatie verkrijgen voor het door ons
af te geven oordeel.
Onze doelstellingen zijn een redelijke mate
van zekerheid te verkrijgen over de vraag of
de jaarrekening als geheel geen afwijking van
materieel belang bevat als gevolg van fraude
of van fouten en een controleverklaring uit te
brengen waarin ons oordeel is opgenomen.
Een redelijke mate van zekerheid is een hoge
mate maar geen absolute mate van zekerheid
waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze
controle niet alle afwijkingen van materieel
belang ontdekken.
Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg
van fraude of fouten en zijn materieel
indien redelijkerwijs kan worden verwacht
dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van
174
invloed kunnen zijn op de economische
beslissingen die gebruikers op basis van
deze jaarrekening nemen. De materialiteit
beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze
controlewerkzaamheden en de evaluatie van
het effect van onderkende afwijkingen op ons
oordeel.
Een meer gedetailleerde beschrijving van onze
verantwoordelijkheden is opgenomen in de
bijlage bij onze controleverklaring.
Amsterdam, 17 februari 2022
PricewaterhouseCoopers Accountants N.V.
drs. R.P.R. Jagbandhan RA
Bijlage bij onze controleverklaring
over de jaarrekening 2021 van
Nedap N.V
In aanvulling op wat is vermeld in onze
controleverklaring hebben wij in deze bijlage
onze verantwoordelijkheden voor de controle van
de jaarrekening nader uiteengezet en toegelicht
wat een controle inhoudt.
De verantwoordelijkheden van de accountant
voor de controle van de jaarrekening
Wij hebben deze accountantscontrole
professioneel-kritisch uitgevoerd en hebben
waar relevant professionele oordeelsvorming
toegepast in overeenstemming met de
Nederlandse controlestandaarden, ethische
voorschriften en de onafhankelijkheidseisen.
Onze controle bestond onder andere uit:
Het identiceren en inschatten van de risico’s
dat de jaarrekening afwijkingen van materieel
belang bevat als gevolg van fouten of fraude,
het in reactie op deze risicos bepalen en
uitvoeren van controlewerkzaamheden
en het verkrijgen van controle-informatie
die voldoende en geschikt is als basis voor
ons oordeel. Bij fraude is het risico dat een
afwijking van materieel belang niet ontdekt
wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan
sprake zijn van samenspanning, valsheid in
geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties
vast te leggen, het opzettelijk verkeerd
voorstellen van zaken of het doorbreken van
de interne beheersing.
Het verkrijgen van inzicht in de interne
beheersing die relevant is voor de controle
met als doel controlewerkzaamheden
te selecteren die passend zijn in de
omstandigheden. Deze werkzaamheden
hebben niet als doel om een oordeel uit te
spreken over de effectiviteit van de interne
beheersing van de vennootschap.
Het evalueren van de geschiktheid van
de gebruikte grondslagen voor nanciële
verslaggeving en het evalueren van de
redelijkheid van schattingen door de directie
en de toelichtingen die daarover in de
jaarrekening staan.
Het vaststellen dat de door de directie
gehanteerde continuïteitsveronderstelling
aanvaardbaar is. Ook op basis van de
verkregen controle-informatie vaststellen of
er gebeurtenissen en omstandigheden zijn
waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan
of de vennootschap haar bedrijfsactiviteiten
in continuïteit kan voortzetten. Als wij
concluderen dat er een onzekerheid van
materieel belang bestaat, zijn wij verplicht
om aandacht in onze controleverklaring
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
175
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
te vestigen op de relevante gerelateerde
toelichtingen in de jaarrekening. Als de
toelichtingen inadequaat zijn, moeten
wij onze verklaring aanpassen. Onze
conclusies zijn gebaseerd op de controle-
informatie die verkregen is tot de datum
van onze controleverklaring. Toekomstige
gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er
echter toe leiden dat een onderneming haar
continuïteit niet langer kan handhaven.
Het evalueren van de presentatie, structuur
en inhoud van de jaarrekening en de daarin
opgenomen toelichtingen en het evalueren
of de jaarrekening een getrouw beeld
geeft van de onderliggende transacties en
gebeurtenissen.
Gegeven onze eindverantwoordelijkheid voor
het oordeel zijn wij verantwoordelijk voor de
aansturing van, het toezicht op en de uitvoering
van de groepscontrole. In dit kader hebben
wij de aard en omvang van de uit te voeren
werkzaamheden voor de groepsonderdelen
bepaald om te waarborgen dat we voldoende
controlewerkzaamheden verrichten om in staat
te zijn een oordeel te geven over de jaarrekening
als geheel. Bepalend hierbij zijn de geograsche
structuur van de groep, de omvang en/of het
risicoproel van de groepsonderdelen of de
activiteiten, de bedrijfsprocessen en interne
beheersingsmaatregelen en de bedrijfstak
waarin de vennootschap opereert.
Op grond hiervan hebben wij de
groepsonderdelen geselecteerd waarbij een
controle of beoordeling van de nanciële
informatie of specieke posten noodzakelijk was.
Wij communiceren met de raad van
commissarissen onder andere over de geplande
reikwijdte en timing van de controle en over de
signicante bevindingen die uit onze controle
naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele
signicante tekortkomingen in de interne
beheersing. In dit kader geven wij ook een
verklaring aan de auditcommissie op grond
van artikel 11 van de Europese verordening
betreffende specieke eisen voor de wettelijke
controles van nanciële overzichten van
organisaties van openbaar belang. De in die
aanvullende verklaring verstrekte informatie
is consistent met ons oordeel in deze
controleverklaring.
Wij bevestigen aan de raad van commissarissen
dat wij de relevante ethische voorschriften
over onafhankelijkheid hebben nageleefd. Wij
communiceren ook met hen over alle relaties
en andere zaken die redelijkerwijs onze
onafhankelijkheid kunnen beïnvloeden en over
de daarmee verband houdende maatregelen
die zijn getroffen om de geïdenticeerde
bedreigingen weg te nemen en onze
onafhankelijkheid te waarborgen.
Wij bepalen de kernpunten van onze controle
van de jaarrekening vanuit alle zaken die wij
met de raad van commissarissen hebben
besproken. Wij beschrijven deze zaken in onze
controleverklaring, tenzij dit is verboden door
wet- of regelgeving of in buitengewoon zeldzame
omstandigheden wanneer het niet vermelden in
het belang is van het maatschappelijk verkeer.
176
6.4 Statutaire bepaling inzake de winstbestemming conform artikel 43
Lid 1
Jaarlijks wordt door de directie en de raad van
commissarissen vastgesteld welk deel van de
winst - het positieve saldo van de winst- en ver-
liesrekening - wordt gereserveerd.
Lid 2
Uit de winst na reservering volgens het voorgaan-
de lid, wordt op de preferente aandelen een di-
vidend uitgekeerd waarvan het percentage gelijk
is aan de som van de gewogen gemiddelden van
de deposi torente van de Europese Centrale Bank
- gewogen naar het aantal dagen waarover de
uitkering geschiedt - verhoogd met drie procent
(3%). Het dividend op de preferente aandelen
wordt berekend over het gestorte deel van het
nominaal bedrag. Indien in enig jaar de winst niet
toereikend is om het op de preferente aandelen
toe te kennen dividend overeenkomstig de eerste
volzin van dit lid uit te keren, zal het tekort zoveel
mogelijk ten laste van het vrij uitkeerbaar deel
van het eigen vermogen worden gebracht.
Lid 3
Het daarna overblijvende wordt als dividend
op de gewone aandelen uitgekeerd.
Lid 5
Bovendien wordt indien over enig jaar verlies is
geleden over dat jaar geen dividend uitgekeerd.
Ook in volgende jaren kan eerst uitkering van
dividend plaatshebben nadat het verlies door
winst is goedgemaakt.
De algemene vergadering kan echter op voorstel
van de directie, met voorafgaande goedkeuring
van de raad van commissarissen, besluiten zulk
een verlies te delgen ten laste van het uitkeer-
baar deel van het eigen vermogen.
Nevenvestigingen
Naamloze vennootschap Nedap N.V.,
gevestigd te Vilvoorde, België
(handelsnaam: Nedap België)
VOORWOORD CEO KERNCIJFERS & FEITEN 2021 1 OVER NEDAP 2 ONTWIKKELINGEN 2021 3 MARKTGROEPEN 4 GOVERNANCE 5 VERSLAG RVC 6 JAARREKENING
177
6.5 Ondernemingen en leiding
Per 17 februari 2022
Hoofdkantoor
Nedap N.V. | drs. R.M. Wegman (1966)
drs. D. van der Sluijs RC (1972)
Titulair directeur per 1 januari 2022
ing. R. Schuurman (1969)
Parallelweg 2
7141 DC Groenlo
Nederland
Marktgroepen
Healthcare | ing. P.A. van Soolingen (1981)
Identication Systems | drs. J.B.F. van der Willik (1983)
Light Controls | ing. J. Somsen (1964)
Livestock Management | ing. A.B.M. Verstege (1963)
Retail | drs. O.F.J. van den Broek (1984)
Security Management | drs. S.P. Adriaanse (1984)
Stafng Solutions | drs. G.K. Hollander (1982)
Azië
Nedap Asia Ltd. | J.J.B.L. Kok (1975)
Austin Plaza 15F, Units 3-5
No. 83, Austin Road
Kowloon
Hongkong
Nedap China Ltd. | J.J.B.L. Kok (1975)
Room 2306, Raffles City
Ofce Tower 2
No. 1189, Changning Road
200051 Shanghai
China
Europa
Nedap België | F.C. Robers (1963)
Maria-Theresialaan 2
1800 Vilvoorde
België
Nedap Beveiligingstechniek B.V. | E. Groeskamp (1961)
Groenekanseweg 24A
3737 AG Groenekan
Nederland
Nedap Deutschland GmbH | ir. I.A.C. van Balveren (1967)
Mies van der Rohe Business Park,
Girmesgath 5,
Gebäude B1, 3.OG
47803 Krefeld
Duitsland
Nedap Great Britain Ltd. | E. Groeskamp (1961)
1230 Arlington Business Park
Theale, Reading
Groot-Brittannië
Nedap Iberia S.A.U. | drs. T. Elferink (1983)
Paseo de la Castellana 43
28046 Madrid
Spain
Nedap Polska Sp. z o.o. | drs. M.J. Bomers (1982)
Aleja Niepodległości 18
02-653 Warszawa
Polen
Midden-Oosten
Nedap FZE | drs. J.H.W. van Ruijven (1983)
Dubai Digital Park, Ofce 402,
Building A4
P.O. Box 341213 Dubai
Silicon Oasis
Verenigde Arabische Emiraten
VENNOOTSCHAPPELIJKE JAARREKENING
178
Noord-Amerika
Nedap Inc. | drs. G.H.M. Derksen (1990)
25 Corporate Drive
Suite 101
Burlington, MA 01803
Verenigde Staten
ESEF relevant tags
Name of reporting entity or other means
of identication
Nedap N.V.
Domicile of entity the Netherlands
Legal form of entity Public limited company
Country of incorporation the Netherlands
Address of entity's registered ofce Parallelweg 2, 7141 DC Groenlo, the Netherlands
Principal place of business Groenlo, the Netherlands
Description of nature of entity's operations
and principal activities
Develop and Manufacture electronic equipment
and software
Name of parent entity Nedap N.V.
Name of ultimate parent of group Nedap N.V.
Explanation of change in name of reporting
entity or other means of identication from
end of preceding reporting period
None
179
724500X4WAS3V33MVX372021-12-31724500X4WAS3V33MVX372020-12-31724500X4WAS3V33MVX372021-01-012021-12-31724500X4WAS3V33MVX372020-01-012020-12-31724500X4WAS3V33MVX372019-12-31724500X4WAS3V33MVX372019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500X4WAS3V33MVX372020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500X4WAS3V33MVX372020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500X4WAS3V33MVX372019-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember724500X4WAS3V33MVX372020-01-012020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember724500X4WAS3V33MVX372020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember724500X4WAS3V33MVX372019-12-31ifrs-full:OtherReservesMember724500X4WAS3V33MVX372020-01-012020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember724500X4WAS3V33MVX372020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember724500X4WAS3V33MVX372019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember724500X4WAS3V33MVX372020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember724500X4WAS3V33MVX372020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember724500X4WAS3V33MVX372021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500X4WAS3V33MVX372021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500X4WAS3V33MVX372021-01-012021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember724500X4WAS3V33MVX372021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember724500X4WAS3V33MVX372021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember724500X4WAS3V33MVX372021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember724500X4WAS3V33MVX372021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember724500X4WAS3V33MVX372021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:EURxbrli:sharesiso4217:EURxbrli:shares